Об утверждении правил обеспечения учебниками и учебно-методическими комплексами обучающихся и воспитанников государственных организаций образования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 91. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 февраля 2016 года № 13288.
В соответствии с подпунктом 48) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра просвещения РК от 03.07.2023 № 194 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила обеспечения учебниками и учебно-методическими комплексами обучающихся и воспитанников государственных организаций образования.
2. Комитету по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и Информационно-правовой системе "Әділет", а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информаций Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунтами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан Нюсупова С.Н.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
А. Саринжипов
Приложение к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 91
Правила обеспечения учебниками и учебно-методическими комплексами обучающихся и воспитанников государственных организаций образования

Мемлекеттік білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілерін оқулықтармен және оқу-әдістемелік кешендермен қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 91 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 26 ақпанда № 13288 болып тіркелді.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 48) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 03.07.2023 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілерін оқулықтармен және оқу-әдістемелік кешендермен қамтамасыз ету қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитетінің төрағасы С.Н.Нүсіповке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
А. Сәрінжіпов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 91 бұйрығына қосымша
Мемлекеттік білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілерін оқулықтармен және оқу-әдістемелік кешендермен қамтамасыз ету қағидалары

Сноска. Правила в редакции приказа Министра образования и науки РК от 29.07.2020 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила обеспечения учебниками и учебно-методическими комплексами обучающихся и воспитанников государственных организаций образования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 48) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" с целью своевременного и полного обеспечения учебниками и учебно-методическими комплексами (далее – УМК) организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего образования, общего среднего образования, специализированные общеобразовательные и специальные учебные программы на основе государственного заказа (далее – организации образования).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 03.07.2023 № 194 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Данные Правила определяют порядок обеспечения учебниками и УМК обучающихся и воспитанников государственных организаций образования, сроки исполнения, закрепление функций Министерства просвещения Республики Казахстан (далее – Министерство), его подведомственной организации – Республиканского научно-практического центра экспертизы содержания образования (далее – РНП ЦЭСО), территориальных департаментов Комитета по обеспечению качества в сфере образования Министерства (далее – Департаменты), местных исполнительных органов в области образования и организаций образования.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 26.01.2023 № 19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Обучающиеся и воспитанники организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего, общего среднего образования, специализированные общеобразовательные и специальные учебные программы, независимо от социального статуса в соответствии с подпунктом 7) пункта 3 статьи 47 Закона Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года обеспечиваются бесплатными учебниками, УМК и в том числе электронными учебниками в объеме, прогнозируемом органами образования на учебный год, за счет средств местных и республиканского бюджетов.
4. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) мониторинг обеспеченности организаций образования учебной литературой – сбор, хранение, обработка и распространение информации о ходе обеспечения учебными изданиями (итоги государственных закупок учебных изданий организациями образования, итоги заключения договоров на отправку издательствами и доставку учебных изданий транспортными компаниями, выбора школами учебников и УМК из числа альтернативных учебников, включенных в Перечень учебников для организаций среднего образования, учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования, в том числе в электронной форме (далее – Перечень), состояние книжного фонда в школьных библиотеках);

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 29.07.2020 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілерін оқулықтармен және оқу-әдістемелік кешендермен қамтамасыз ету қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 48) тармақшасына сәйкес мемлекеттік тапсырыс негізінде бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беретін оқу бағдарламаларын, мамандандырылған жалпы білім беретін және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарының (бұдан әрі - білім беру ұйымдары) білім алушыларын оқулықтармен және оқу-әдістемелік кешендермен (бұдан әрі - ОӘК) уақытылы және толық қамтамасыз ету мақсатында әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 03.07.2023 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидалар мемлекеттік білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілерін оқулықтармен және ОӘК-мен қамтамасыз ету тәртібін, оларды орындау мерзімдерін, Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік), оның ведомстволық бағынысты ұйымы – "Республикалық ғылыми-практикалық білім мазмұнын сараптау орталығының (бұдан әрі – РҒП БМСО), Министрліктің Білім саласында сапаны қамтамасыз ету комитетінің аумақтық департаменттерінің (бұдан әрі – Департамент), білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдардың және білім беру ұйымдарының функцияларын бекітуді айқындайды.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 26.01.2023 № 19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беретін оқу бағдарламаларын, мамандандырылған жалпы білім беретін және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілері әлеуметтік мәртебесіне қарамастан "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 47-бабы 3-тармағының 7) тармақшасына сәйкес жергілікті және республикалық бюджет қаражаты есебінен оқу жылына білім беру органдары болжайтын көлемде тегін оқулықтармен, ОӘК-мен, оның ішінде электрондық оқулықтармен қамтамасыз етіледі.
4. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) білім беру ұйымдарының оқу әдебиеттерімен қамтамасыз етілу мониторингі - Орта білім беру ұйымдарына арналған оқулықтардың, мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендердің, оның ішінде электрондық нысандағы тiзбесiне (бұдан әрі - Тізбе) енген оқу басылымдарымен қамтамасыз ету (оқу әдебиеттерін мемлекеттік сатып алу қорытындылары, жеткізу жөніндегі шарт жасасуы, баспалардың жөнелтуі, тасымалдаушы ұйымдардың жеткізуі, баламалы оқулықтар арасынан мектептердің оқулықтар мен ОӘК-ді таңдау процесі, мектеп кітапханаларындағы кітап қорының жай-күйі туралы ақпаратты жинақтау, сақтау, өңдеу және тарату);

2) издательство – предприятие, осуществляющее подготовку и издание учебников, УМК и учебно-методических пособий;
3) учебник – вид учебного издания (бумажный или электронный), содержащий систематизированное изложение учебного предмета, соответствующего Государственному общеобязательному стандарту образования, типовой учебной программе;
4) учебно-методический комплекс (УМК) – совокупность учебных и методических изданий, сопровождающих учебник и направленных на обеспечение освоения обучающимися содержания учебных предметов (дисциплин), включающий методическое руководство для учителя, хрестоматию, рабочие тетради для 1 и 2 классов, сборник диктантов, сборник задач и упражнений, картографический атлас, в том числе на электронном носителе;
5) электронный учебник – программно-методический обучающий комплекс, соответствующий типовой учебной программе и обеспечивающий возможность обучающемуся самостоятельно или с помощью педагога в интерактивном режиме осваивать учебный курс или его раздел, выполнять задания и оценивать свои учебные достижения.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом Министра просвещения РК от 03.07.2023 № 194 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок обеспечения организаций образования учебниками, учебно-методическими комплексами и учебно-методическими пособиями, в том числе электронными учебниками
5. Обеспечение библиотечного фонда организаций образования учебниками и УМК, в том числе электронными учебниками, вошедшими в Перечень, осуществляется приобретением через каждые 5 (пять) лет для уровней начального, основного среднего, общего среднего образования и через каждые 6 (шесть) лет для организаций специального образования и ежегодным дозакупом необходимого количества учебников и УМК, в том числе электронных учебников, согласно контингенту обучающихся.
6. Республиканские организации образования, а также соотечественники, обучающиеся в зарубежных школах, в соответствии с международными соглашениями обеспечиваются учебниками и УМК за счет средств республиканского бюджета.
7. Организации образования ежегодно до 31 мая проводят инвентаризацию книжного фонда на предмет достаточности количества учебников и УМК на контингент обучающихся и выдают из книжного фонда учебники и УМК обучающимся на последующий учебный год.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 03.07.2023 № 194 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
8. Местные исполнительные органы ежегодно до 30 сентября определяют прогнозное количество обучающихся в организациях образования на следующий учебный год с учетом контингента обучающихся и воспитанников и на его основании формируют заявки на приобретение учебников и УМК, в том числе электронных учебников, на предстоящий учебный год.

2) баспа - оқулық, ОӘК мен оқу-әдістемелік құралдарды әзірлеуді және басып шығаруды жүзеге асыратын кәсіпорын;
3) оқулық - оқу пәнін жүйелі түрде баяндайтын, тиісті Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына, үлгілік оқу бағдарламасына сәйкес келетін оқу басылымының түрі (қағаз немесе электронды);
4) оқу-әдістемелік кешен (ОӘК) - оқулықпен бірге жүретін және білім алушылардың оқу пәндерінің мазмұнын меңгеруін қамтамасыз етуге бағытталған, мұғалімге арналған әдістемелік нұсқаулықты, хрестоматияны, 1 және 2-сыныптарға арналған жұмыс дәптерлерін, диктанттар жинағын, міндеттер мен жаттығулар жинағын, карта-атласты, оның ішінде электрнонды тасымалдағышта қамтитын оқу және әдістемелік басылымдардың жиынтығы;
5) электрондық оқулық - үлгілік оқу бағдарламасына сәйкес келетін және білім алушыға өз бетінше немесе педагогтің көмегімен интерактивті режимде оқу курсын немесе оның бөлімін меңгеруге, тапсырмаларды орындауға және өзінің оқу жетістіктерін бағалауға мүмкіндік беретін бағдарламалық-әдістемелік оқыту кешені.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Оқу-ағарту министрінің 03.07.2023 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Білім беру ұйымдарын оқулықтармен, оқу-әдістемелік кешендермен, оқу-әдістемелік құралдармен, оның ішінде электрондық оқулықтармен қамтамасыз ету тәртібі
5. Білім беру ұйымдарының кітапхана қорын Тізбеге енген оқулықтармен және ОӘК-мен, оның ішінде электрондық оқулықтармен қамтамасыз ету бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру деңгейлері үшін әрбір 5 (бес) жыл сайын және арнайы білім беру ұйымдары үшін әрбір 6 (алты) жыл сайын білім алушылар контингентіне сәйкес сатып алу және жыл сайын оқулықтармен және ОӘК-мен, оның ішінде электрондық оқулықтардың қажетті санын қосымша сатып алу арқылы жүзеге асырылады.
6. Республикалық білім беру ұйымдары, сондай-ақ шетел мектептерінде білім алатын отандастарымыз оқулықтармен және ОӘК-мен республикалық бюджет қаражаты есебінен халықаралық келісімдерге сәйкес қамтамасыз етіледі.
7. Білім беру ұйымдары жыл сайын 31 мамырға дейін білім алушылар контингентіне оқулықтар мен ОӘК санының жеткіліктілігіне қарай кітап қорын түгендеуді жүргізеді және келесі оқу жылына арналған кітап қорынан білім алушыларға оқулықтар және ОӘК береді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 03.07.2023 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Жергілікті атқарушы органдар жыл сайын 30 қыркүйекке дейін білім беру ұйымдарында білім алушылардың болжамды санын білім алушылар мен тәрбиеленушілердің контингентін есепке ала отырып айқындайды және оның негізінде келесі оқу жылына оқулықтар мен ОӘК-ті, оның ішінде электрондық оқулықтарды сатып алуға, өтінімді қалыптастырады.

9. Исключен приказом Министра просвещения РК от 03.07.2023 № 194 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
10. Издательства ежегодно не позднее 30 октября размещают на сайтах своих организаций предварительные прайс-листы на учебники и УМК для формирования бюджетной заявки местными исполнительными органами на приобретение учебников и УМК.
11. В соответствии с подпунктом 67) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" Министерство ежегодно до 28 марта утверждает Перечень и размещает его на сайте Министерства для ознакомления организаций образования и издательств.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 03.07.2023 № 194 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
12. В течение пяти рабочих дней после утверждения Перечня на сайтах издательств размещаются прайс-листы на учебники и УМК, включенные в Перечень.
13. Методические объединения организаций образования или педагоги организаций образования, в которых отсутствуют методические объединения в соответствии с Правилами выбора учебников и учебно-методических комплексов педагогами государственных организаций образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 9 декабря 2022 года № 491 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31060) осуществляют выбор учебников и УМК на предстоящий учебный год и заполняют заявки по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 26.01.2023 № 19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Школьный библиотекарь на основании решений методических объединений или выбора педагогов организаций образования, в которых отсутствуют методические объединения, до 10 апреля через Национальную образовательную базу данных (далее – НОБД) заполняют заявки на приобретение учебников и УМК, в том числе электронных учебников.
15. Местные исполнительные органы ежегодно до 15 апреля на основании заявок, включенных организациями образования в НОБД, направляют в издательства заявку на приобретение учебников и УМК, в том числе электронных учебников.
16. Местные исполнительные органы ежегодно до 25 апреля заключают договоры с издательствами, осуществляющими выпуск учебников и УМК, согласно Гражданскому кодексу Республики Казахстан с указанием условий, предусмотренных пунктами 24 и 24-1 настоящих Правил, на основании заявок организаций образования.

9. Алып тасталды – ҚР Оқу-ағарту министрінің 03.07.2023 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Баспалар жыл сайын 30 қазаннан кешіктірмей өз ұйымдарының сайтында оқулықтар мен ОӘК-ді және сатып алуға жергілікті атқарушы органдардың бюджеттік өтінімдерін қалыптастыру үшін оқулықтар мен ОӘК-нің алдын ала прайс-парағын орналастырады.
11. "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 67) тармақшасына сәйкес Министрлік Тізбені жыл сайын 28 наурызға дейін бекітеді және оны білім беру ұйымдары мен баспалардың танысуы үшін Министрліктің сайтында орналастырады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 03.07.2023 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Тізбе бекітілгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде баспалардың сайтында Тізбеге енгізілген оқулықтар мен ОӘК-дің прайс-парағы орналастырылады.
13. Білім беру ұйымдарының әдістемелік бірлестіктері немесе әдістемелік бірлестіктері жоқ білім беру ұйымдарының педагогтері Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 9 желтоқсандағы № 491 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31060 болып тіркелген) Мемлекеттік білім беру ұйымдары педагогтерінің оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді таңдау қағидаларына сәйкес алдағы оқу жылына оқулықтар мен ОӘК таңдауды жүзеге асырады және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімдер толтырады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 26.01.2023 № 19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Мектеп кітапханашысы әдістемелік бірлестіктердің шешімдері немесе әдістемелік бірлестіктері жоқ білім беру ұйымдарының педагогін таңдау негізінде 10 сәуірге дейін Ұлттық білім беру деректер қоры (бұдан әрі - ҰБДҚ) арқылы оқулықтар мен ОӘК, оның ішінде электрондық оқулықтар сатып алуға өтінімдер толтырады.
15. Жергілікті атқарушы органдар жыл сайын 15 сәуірге дейін ҰБДҚ-ға білім беру ұйымдары енгізген өтінімдер негізінде баспаға оқулықтар мен ОӘК, оның ішінде электрондық оқулықтар сатып алуға өтінім жібереді.
16. Жергілікті атқарушы органдар жыл сайын 25 сәуірге дейін білім беру ұйымдарының өтінімдері негізінде оқулықтар мен ОӘК-ді басып шығаруды жүзеге асыратын баспалармен осы Қағидалардың 24 және 24-1-тармақтарында көзделген шарттарды көрсете отырып, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес шарттар жасайды.

Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 26.01.2023 № 19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Местными исполнительными органами заключение договоров с издательствами, выпускающими учебники и УМК, осуществляется при наличии заключения санитарно-эпидемиологической экспертизы учебных изданий на соответствие их приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 декабря 2021 года № ҚР ДСМ-124 "Об утверждении гигиенических нормативов к учебным изданиям" (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов за № 25657).
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 26.01.2023 № 19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Местные исполнительные органы ежегодно до 30 апреля организуют проведение процедур государственных закупок по определению потенциальных поставщиков услуги по доставке учебников и УМК от издательств, осуществляющих выпуск учебников и УМК, до организаций образования.
19. Местные исполнительные органы ежегодно до 1 августа организуют приобретение и доставку учебников и УМК организациям образования, реализующим общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего, общего среднего образования, специализированные общеобразовательные и специальные учебные программы, в объеме, прогнозируемом органами образования на предстоящий учебный год.
20. Местные исполнительные органы до 10 августа осуществляют распределение учебников и УМК, в том числе электронных учебников, согласно заявкам организаций образования, включенным в НОБД.
21. Местные исполнительные органы ежегодно направляют в Министерство итоговую информацию об обеспеченности учебниками и УМК, в том числе электронными учебниками, организаций образования к предстоящему учебному году до 10 августа и информацию об обеспеченности остальными частями учебников и УМК (при наличии) до 5 декабря.
22. При сдаче учебников на экспертизу в соответствии с Правилами по подготовке, экспертизе, апробации и проведению мониторинга, изданию учебников для организаций среднего образования и учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 24 июля 2012 года № 344 (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов за № 7876) издательства направляют в РНП ЦЭСО электронную версию учебника для размещения на его интернет-ресурсе с целью общественного обсуждения.

Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 26.01.2023 № 19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Жергілікті атқарушы органдар оқулықтар мен ОӘК-ді басып шығаратын баспалармен "Оқу басылымдарына қойылатын гигиеналық нормативтерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 2 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-124 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25657 болып тіркелген) сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық сараптама қорытындысы болған жағдайда ғана шарт жасасады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 26.01.2023 № 19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Жергілікті атқарушы органдар жыл сайын 30 сәуірге дейін оқулықтар мен ОӘК-ді басып шығаруды жүзеге асыратын ұйымнан білім беру ұйымдарына дейін оқулықтар мен ОӘК-ді жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтердің әлеуетті жеткізушілерін анықтау бойынша мемлекеттік сатып алу рәсімін өткізуді ұйымдастырады.
19. Жергілікті атқарушы органдар жыл сайын 1 тамызға дейін білім беру органдары алдағы оқу жылына болжайтын көлемде бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің оқу бағдарламаларын, мамандандырылған жалпы білім беретін және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқулықтар мен ОӘК-ді сатып алуды және жеткізуді ұйымдастырады.
20. Жергілікті атқарушы органдар 10 тамызға дейін ҰБДҚ-ға енгізілген білім беру ұйымдарының өтініміне сәйкес оқулықтар мен ОӘК-ді, оның ішінде электрондық оқулықтарды бөлуді жүзеге асырады.
21. Жергілікті атқарушы органдар жыл сайын Министрлікке білім беру ұйымдарының алдағы оқу жылына оқулықтармен, ОӘК-мен, оның ішінде электрондық оқулықтармен қамтамасыз етілуі туралы қорытынды ақпаратты 10 тамызға дейін оқулықтардың, ОӘК-нің (болған жағдайда) қалған бөліктерімен қамтамасыз етілуі туралы ақпаратты 5 желтоқсанға дейін жібереді.
22. Оқулықтарды сараптамаға Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 24 шілдедегі № 344 бұйрығымен бекітілген Оқулықтарды, оқу-әдістемелік кешендері мен оқу-әдістемелік құралдарын әзірлеу, оларға сараптама, сынақ өткізу және мониторинг жүргізу, оларды басып шығару жөніндегі жұмысты ұйымдастыру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7876 болып тіркелген) сәйкес баспалар оқулықтардың сапасын қоғамдық талқылау жүргізу мақсатында өзінің интернет-ресурсында орналастыру үшін оқулықтың электронды нұсқасын РҒП БМСО-ға жібереді.

Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 26.01.2023 № 19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. РНП ЦЭСО совместно с Департаментами проводит ежедекадный мониторинг в период с 1 июня по 10 сентября, в ходе которого местные исполнительные органы представляют сведения о доставке, издательства – об отгрузке.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 26.01.2023 № 19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Издательство заменяет учебники и УМК, приобретенные местными исполнительными органами по договору о государственных закупках за счет собственных средств в случаях:
1) обнаружения полиграфического брака;
2) обнаружения ошибки (ошибок) и (или) других недостатков, допущенных в результате отступления издательством от версии, утвержденной предметной экспертной комиссией.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 26.01.2023 № 19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24-1. При обнаружении полиграфического брака издательство осуществляет замену учебников и УМК с полиграфическим браком.
При обнаружении ошибок в результате отступления издательством от версии, утвержденной предметной экспертной комиссией издательство осуществляет замену всего тиража после устранения обнаруженных ошибок.
Сноска. Правила дополнены пунктом 24-1 в соответствии с приказом Министра просвещения РК от 26.01.2023 № 19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Школьный библиотекарь до 10 сентября вносит в НОБД данные об учебниках и УМК, в том числе электронных учебниках, доставленных в организацию образования.
26. РНП ЦЭСО с 10 сентября по 10 ноября осуществляет мониторинг соответствия приобретенных учебников и УМК заявкам методических объединений или педагогов (при отсутствии методических объединений) согласно данным НОБД.
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 26.01.2023 № 19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. РНП ЦЭСО через НОБД на постоянной основе осуществляет мониторинг состояния школьных библиотек и процесса пополнения фондов школьных библиотек учебниками и УМК, в том числе электронными учебниками, художественной, научно-популярной и учебно-методической литературой, по его результатам представляет рекомендации местным исполнительным органам.

Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 26.01.2023 № 19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. РҒП БМСО Департаменттермен бірлесе отырып, 1 маусым және 10 қыркүйек аралығында он күн сайынғы мониторингті жүргізеді, оның барысында жергілікті атқарушы органдар жеткізу туралы, баспа - жөнелту туралы мәліметтерді ұсынып отырады.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 26.01.2023 № 19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Баспа мемлекеттік сатып алу туралы шарт бойынша өз қаражаты есебінен жергілікті атқарушы органдар сатып алған оқулықтар мен ОӘК-ні келесі жағдайларда ауыстырады:
1) полиграфиялық ақау анықталған жағдайда;
2) баспаның пәндік сараптама комиссиясы бекіткен нұсқадан ауытқуы нәтижесінде жіберілген қате (қателер) және (немесе) басқа да кемшіліктер анықталғанда.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 26.01.2023 № 19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24-1. Полиграфиялық ақау анықталған кезде баспа полиграфиялық ақауы бар оқулықтар мен ОӘК-ні ауыстырады.
Баспаның пәндік сараптау комиссиясы бекіткен нұсқадан ауытқуы нәтижесінде қателер анықталған жағдайда, баспа табылған қателерді жойғаннан кейін бүкіл тиражды ауыстырады.
Ескерту. Қағида 24-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Оқу-ағарту министрінің 26.01.2023 № 19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Мектеп кітапханашысы 10 қыркүйекке дейін білім беру ұйымына жеткізілген оқулықтар мен ОӘК,оның ішінде электрондық оқулықтар туралы мәліметтерді ҰБДҚ-ға енгізеді.
26. РҒП БМСО 10 қыркүйек және 10 қараша аралығында ҰБДҚ деректеріне сәйкес сатып алынған оқулықтар мен ОӘК әдістемелік бірлестіктердің немесе педагогтердің (әдістемелік бірлестіктер болмаған жағдайда) өтінімдеріне сәйкес мониторингті жүзеге асырады.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 26.01.2023 № 19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. РҒП БМСО ҰБДҚ арқылы мектеп кітапханаларының жай-күйіне және олардың оқулықтармен, ОӘК-мен, оның ішінде электрондық оқулықтармен, көркем, ғылыми-танымал және ғылыми-әдістемелік әдебиеттермен толықтырылу процесіне тұрақты түрде мониторингті жүзеге асырады және оның нәтижелері бойынша жергілікті атқарушы органдарға ұсынымдар жолдайды.

Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 26.01.2023 № 19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Местные исполнительные органы при необходимости проводят перераспределение учебников и УМК между организациями образования внутри района, города, области.
Приложение к Правилам
обеспечения учебниками
и учебно-методическими
комплексами обучающихся и
воспитанников государственных
организаций образования
Форма
Заведующему библиотекой
____________________________
____________________________
(наименование организации образования)
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
зав. библиотекой)
от ____________________________
(наименование методического
объединения или фамилия, имя,
отчество (при его наличии) педагога
Заявка по выбору учебников и УМК
Наименование учебника или УМК
Класс
Издательство
Авторы
Год издания
Количество (экз.)
Подписи членов методического объединения или подпись педагога
___________________
Дата подачи заявления "___" _____________ 20___ года
Принял: ________________________________________________ ________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)

Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 26.01.2023 № 19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Жергілікті атқарушы органдар қажеттілік туындаған жағдайда аудан, қала, облыс ішіндегі білім беру ұйымдарының арасында оқулықтар мен ОӘК-ді қайта бөлуді жүргізеді.
Қосымша
мемлекеттік білім беру
ұйымдарының білім алушылары
мен тәрбиеленушілерін
оқулықтар
мен және оқу-әдістемелік
кешендермен қамтамасыз
ету қағидаларына
Нысаны
Кітапхана меңгерушісіне
____________________________
____________________________
(білім беру ұйымының атауы)
____________________________
кітапхана меңгерушсінің (тегі,
аты, әкесінің аты (болған
жағдайда),
кімнен______________________
(әдістемелік бірлестіктің атауы
немесе педагогтің тегі, аты,
әкесінің аты (болған жағдайда)
Оқулықтар мен ОӘК таңдау бойынша Өтінім
Оқулық немесе ОӘК атауы
Сынып
Баспа
Авторлар
Басылым жылы
Саны
(дана)
Әдістемелік бірлестік мүшелерінің немесе педагогтің қолы ________________________
Өтініш беру күні "___" _____________ 20___ жыл
Қабылдады: ________________________________________________ _______________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)                  (қолы)