Об утверждении Нормативных значений показателей надежности электроснабжения, а также правил их определения
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 мая 2016 года № 214. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июня 2016 года № 13755.
В соответствии с подпунктом 47-1) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра энергетики РК от 03.07.2019 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) Нормативные значения показателей надежности электроснабжения в соответствии с приложением 1 к настоящему приказу;
2) Правила определения нормативных значений показателей надежности электроснабжения в соответствии с приложением 2 к настоящему приказу.
2. Комитету атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан" в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
К. Бозумбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ К. Бишимбаев

Электрмен жабдықтаудың сенімділігі көрсеткіштерінің нормативтік мәндерін, сондай-ақ оларды айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 20 мамырдағы № 214 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 1 маусымда № 13755 болып тіркелді.
"Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 47-1) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 03.07.2019 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Электрмен жабдықтаудың сенімділігі көрсеткіштерінің нормативтік мәндері;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Электрмен жабдықтаудың сенімділігі көрсеткіштерінің нормативтік мәндерін айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі Қ. Бозымбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
____________ Қ. Бишімбаев

от 26 мая 2016 года
Приложение 1
к приказу Министра энергетики
Республики Казахстан
от 20 мая 2016 года № 214
Нормативные значения показателей надежности электроснабжения
Сноска. Нормативные значения в редакции приказа Министра энергетики РК от 03.07.2019 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование
Нормативное значение
Единица измерения
Средний показатель количества отключений на одного потребителя за один календарный год (SAIFI)
3,7
отключений в год
Средний показатель продолжительности отключений на одного потребителя за один календарный год (SAIDI)
3,7
час в год
Приложение 2
к приказу Министра энергетики
Республики Казахстан
от 20 мая 2016 года № 214
Правила определения нормативных значений показателей надежности электроснабжения
Сноска. Правила в редакции приказа Министра энергетики РК от 03.07.2019 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения нормативных значений показателей надежности электроснабжения (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 47-1) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике" (далее – Закон) и определяют порядок определения нормативных значений показателей надежности электроснабжения.
2. Термины и определения, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с Законом.
3. В качестве показателей надежности электроснабжения применяются средний показатель количества отключений электрической энергии на одного потребителя за один календарный год и средний показатель продолжительности отключений на одного потребителя за один календарный год.
Глава 2. Порядок определения нормативных значений показателей надежности электроснабжения
4. Для определения показателей надежности электроснабжения энергопередающие организации производят учет отключений, приведших к перерывам электроснабжения потребителей, в Журнале отключений по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Заполнение Журнала отключений производится в соответствии с Пояснением по заполнению Журнала отключений.
5. Средний показатель количества отключений на одного потребителя за один календарный год (SAIFI) определяется по формуле:
где:
Ca(i) – количество отключенных потребителей в системе электроснабжения энергопередающей организации за календарный год;
Cs – общее количество потребителей в системе электроснабжения энергопередающей организации;
n – общее количество отключений, приведшие к перерывам электроснабжения потребителей, за календарный год.

2016 жылғы 26 мамыр
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2016 жылғы 20 мамырдағы
№ 214 бұйрығына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 03.07.2019 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Электрмен жабдықтаудың сенімділігі көрсеткіштерінің нормативтік мәндері
Атауы
Нормативтік мәні
Өлшем бірлігі
Бір тұтынушыға бір күнтізбелік жылға өшіру санының орташа көрсеткіші (SAIFI)
3,7
жылына өшіру саны
Бір тұтынушыға бір күнтізбелік жылға өшіру ұзақтығының орташа көрсеткіші (SAIDI)
3,7
жылына сағат
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2016 жылғы 20 мамырдағы
№ 214 бұйрығына
1-қосымша
Электрмен жабдықтаудың сенімділігі көрсеткіштерінің нормативтік мәндерін айқындау қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 03.07.2019 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Электрмен жабдықтаудың сенімділігі көрсеткіштерінің нормативтік мәндерін айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабының 47-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және электрмен жабдықтаудың сенімділігі көрсеткіштерінің нормативтік мәндерін айқындау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда қолданылатын терминдер мен анықтамалар Заңға сәйкес қолданылады.
3. Электрмен жабдықтау сенімділігінің көрсеткіштері ретінде бір тұтынушыға бір күнтізбелік жылға электр энергиясын өшіру санының орташа көрсеткіші және бір тұтынушыға бір күнтізбелік жылға өшірудің орташа ұзақтығының көрсеткіші пайдаланылады.
2-тарау. Электрмен жабдықтаудың сенімділігі көрсеткіштерінің нормативтік мәндерін айқындау тәртібі
4. Энергия беруші ұйымдар электрмен жабдықтаудың сенімділігі көрсеткіштерінің мәндерін айқындау үшін тұтынушыларды электрмен жабдықтау үзілісіне әкеп соққан өшірулердің есебін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Өшірулер журналында жүргізеді.
Өшірулер журналын толтыру Өшірулер журналын толтыру бойынша түсініктемеге сәйкес жүргізіледі.
5. Бір тұтынушыға бір күнтізбелік жылға өшіру санының орташа көрсеткіші (SAIFI) мына формула бойынша анықталады:
мұндағы:
Ca(i) – күнтізбелік жыл ішінде энергия беруші ұйымның электрмен жабдықтау жүйесіндегі өшірілген тұтынушылардың саны;
Cs – энергия беруші ұйымның электрмен жабдықтау жүйесіндегі тұтынушылардың жалпы саны;
n – күнтізбелік жыл ішінде тұтынушыларды электрмен жабдықтау үзілісіне әкеліп соққан өшірулердің жалпы саны.

6. Средний показатель продолжительности отключений на одного потребителя за один календарный год (SAIDI) определяется по формуле:
где:
Ca(i) – количество отключенных потребителей в системе электроснабжения энергопередающей организации за календарный год;
t(i) – продолжительность перерыва электроснабжения*, час;
Cs – общее количество потребителей в системе электроснабжения энергопередающей организации;
n – общее количество отключений, приведшие к перерывам электроснабжения потребителей, за календарный год.
*При определении общей продолжительности перерыва, продолжительность перерыва в электроснабжении каждого потребителя учитывается отдельно.
7. При расчетах показателей надежности электроснабжения не учитываются отключения потребителей, произошедшие из-за:
1) технологических нарушений за пределами электрических сетей энергопередающей организации;
2) климатических условий:
атмосферные перенапряжения (гроза);
скорость ветра выше расчетной;
толщина гололеда (мокрый снег) выше расчетной;
гололед;
наводнение, ледоход;
землетрясение, сели, оползни, обвалы, осадка, вспучивание грунта.
8. Энергопередающая организация ежегодно не позднее 20 января, следующего за отчетным, направляет в государственный орган по государственному энергетическому надзору и контролю Информацию о показателях надежности электроснабжения по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, и Журнал отключений на бумажном носителе.
При наличии отключения электроснабжения потребителей по причине технологических нарушений за пределами электрических сетей энергопередающей организации согласно подпункту 1) пункта 7 настоящих Правил к Журналу отключений прилагаются копии актов расследования технологического нарушения и/или актов раздела границ балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон.
9. После получения от энергопередающих организаций Журнала отключений и Информации о показателях надежности электроснабжения государственный орган по государственному энергетическому надзору и контролю проводит сверку полученных данных с информацией и отчетностью, поступившей от энергопередающих организаций в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан в области электроэнергетики.
При выявлении недостоверных данных государственный орган по государственному энергетическому надзору и контролю отправляют Журнал отключений и Информацию о показателях надежности электроснабжения на доработку и исправление в энергопередающую организацию с замечаниями. В течение 10 календарных дней после получения вышеуказанных документов энергопередающая организация направляет Журнал отключений и Информацию о показателях надежности электроснабжения с исправленными данными с учетом замечаний государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю.
Приложение 1
к Правилам определения
нормативных значений
показателей надежности
электроснабжения
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
Журнал отключений
Индекс формы административных данных: 1-ЖО
Периодичность: один раз в год
Отчетный период: ___ год
Представляется в государственный орган по государственному энергетическому надзору и контролю
Круг лиц представляющих информацию: Энергопередающие организации
Срок представления: ежегодно не позднее 20 января, следующего за отчетным.
Наименование населенного пункта
Наименование энергопредающей организации и наименование районных электрических сетей
Диспетчерское наименование электроустановок
Время и дата начала отключения потребителей в системе электроснабжения
Время и дата восстановления электроснабжения потребителей

6. Бір тұтынушыға бір күнтізбелік жылға өшіру ұзақтығының орташа көрсеткіші (SAIDI) мына формула бойынша анықталады:
мұндағы:
Ca(i) – күнтізбелік жыл ішінде энергия беруші ұйымның электрмен жабдықтау жүйесіндегі өшірілген тұтынушылардың саны;
t(i) – электрмен жабдықтау үзілісінің ұзақтығы, сағат*;
Cs – энергия беруші ұйымның электрмен жабдықтау жүйесіндегі тұтынушылардың жалпы саны;
n – күнтізбелік жыл ішінде тұтынушыларды электрмен жабдықтау үзілісіне әкеліп соққан өшірулердің жалпы саны.
* Үзілістің жалпы ұзақтығын анықтау кезінде электрмен жабдықтаудағы әр тұтынушының үзіліс ұзақтығы жеке ескеріледі.
7. Электрмен жабдықтау сенімділігінің көрсеткіштерін есептеуде мыналар:
1) энергия беруші ұйымның электр желілері шегінен тыс болған технологиялық бұзушылықтар;
2) климаттық жағдайлар:
атмосфералық артық кернеу (найзағай);
желдің есептіктен артық жылдамдығы;
көктайғақтың (жабысқақ қар) есептіктен артық қалыңдығы;
көктайғақ;
су тасқыны, мұз кету;
жер сілкінісі, сел, көшкін, опырылу, шөгу, топырақтың кебуінен тұтынушыларды өшіру жағдайлары ескерілмейді.
8. Энергия беруші ұйым жыл сайын есептік жылдан кейінгі жылдың 20 қаңтарынан кешіктірмей осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз тасымалдағышта Электрмен жабдықтаудың сенімділігі көрсеткіштері туралы ақпаратты және Өшірулер журналын мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органға жолдайды.
Осы Қағидалардың 7-тармағының 1) тармақшасына сәйкес энергия беруші ұйымның электр желілері шегінен тыс болған технологиялық бұзушылықтар себебі бойынша тұтынушыларды электрмен жабдықтаудың өшірілуі бар болған жағдайда, Өшірулер журналына технологиялық бұзушылықтарды тергеп-тексеру актілерінің және/немесе электр желілерінің теңгерімдік тиесілігі шекараларын және тараптардың пайдалану жауапкершілігін ажырату актілерінің көшірмелері қоса беріледі.
9. Энергия беруші ұйымдардан Электрмен жабдықтаудың сенімділігі көрсеткіштері туралы ақпаратты және Өшірулер журналын алғаннан кейін мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік орган алынған деректерді Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес энергия беруші ұйымдардан түскен ақпарат және есептілікпен салыстырады.
Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік орган анық емес деректерді анықтаған жағдайда, Өшірулер журналын және Электрмен жабдықтаудың сенімділігі көрсеткіштері туралы ақпаратты пысықтауға және түзетуге энергия беруші ұйымына ескертулерімен қайтарады. Жоғарыда көрсетілген құжаттарды алғаннан кейін энергия беруші ұйым күнтізбелік 10 күн ішінде мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның ескертулерін ескере отырып, жаңартылған мәліметтермен Өшірулер журналын және Электрмен жабдықтаудың сенімділігі көрсеткіштері туралы ақпаратты жібереді.
Электрмен жабдықтаудың
сенімділігі көрсеткіштерінің
нормативтік мәндерін айқындау
қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Өшірулер журналы
Әкімшілік дереккөздер нысанының индексі: 1-ӨЖ
Кезеңділік: жылына бір рет
Есепті кезең: ____ жыл
Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органға ұсынылады
Ақпаратты ұсынатын адамдар тобы: Энергия беруші ұйымдар
Ұсыну мерзімі: жыл сайын есептік жылдан кейінгі жылдың 20 қаңтарынан кешіктірмей
Елді мекеннің атауы
Энергия беруші ұйымның атауы және аудандық электр желілерінің атауы
Электр қондырғыларының диспетчерлік атауы
Электрмен жабдықтау жүйесінде тұтынушы ларды өшірудің басталу уақыты мен күні
Тұтынушыларды электрмен жабдықтауды қалпына келтіру уақыты мен күні

Причина отключения (1; 2; 3)
Описание причин отключений
Продолжительность отключения на одного потребителя, t, час
Количество отключенных потребителей в системе электроснабжения Ca(i)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Итого
х
по пункту 1 графы 7
х
по пункту 2 графы 7
х
по пункту 3 графы 7
х
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель ______________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
__________________________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных "Журнал отключений"
Пояснение по заполнению формы административных данных "Журнала отключений" (индекс: 1-ЖО, периодичность: один раз в год)
1. В Журнале отключений информация об отключении и восстановлении электроснабжения потребителей заполняется с момента отключения потребителя и по факту восстановления электроснабжения.
2. При поэтапном отключении и/или восстановлении электроснабжения потребителей, энергопередающая организация вправе для расчета показателей надежности в Журнале отключений вести раздельные поэтапные записи. В этих случаях допускается отличие записей в наименовании электроустановок (графа 4), времени отключений и/или восстановления электроснабжения (графы 5 и 6), продолжительности отключения (графа 9) и количестве потребителей (графа 10), все остальные записи должны быть продублированы (графы 1, 2, 3, 7, 8).
3. В графе 1 указывается порядковый номер отключения электроснабжения потребителей. Указанный номер присваивается в хронологическом порядке, с соблюдением сквозного порядка нумерации с начала года.
4. В графе 2 указывается наименование населенного пункта, где расположен отключенный от электроснабжения потребитель.
5. В графе 3 указывается наименование энергопередающей организации и наименование районных электрических сетей.
6. В графе 4 указывается диспетчерское наименование электроустановки, нарушение работы которой привело к отключению электроснабжения потребителей.
7. В графе 5 указывается время и дата начала отключения потребителей в системе электроснабжения, в формате "часы.минуты и дд.мм.гггг".
8. В графе 6 указывается время и дата восстановления электроснабжения потребителей в формате "часы.минуты и дд.мм.гггг".
9. В графе 7 указываются причины отключения электроснабжения потребителей:
1 – отключения по причине технологических нарушений произошедших за пределами электрических сетей энергопередающей организации;
2 – по причине климатических условий.
3 – другие причины отключения электроснабжения, которые привели к отключению электроснабжения потребителей.

Өшіру себебі (1; 2; 3)
Өшіру себептерін сипаттау
Бір тұтынушыға өшіру ұзақтығы t, сағат
Электрмен жабдықтау жүйесінде өшірілген тұтынушы лардың саны Ca(i)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Барлығы
х
7-бағанның 1-тармағы бойынша
х
7-бағанның 2-тармағы бойынша
х
7-бағанның 3-тармағы бойынша
х
Телефон ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы_______________________________________
Орындаушы __________________________________________ ____________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
__________________________________________ ____________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған "Өшірулер журналы"
нысанына қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме "Өшірулер журналы" (индексі: 1-ӨЖ, кезеңділік: жылына бір рет)
1. Өшірулер журналында тұтынушыларды электрмен жабдықтаудың өшірілуі және қалпына келтірілуі туралы ақпарат тұтынушыны өшірген сәттен бастап және электрмен жабдықтауды қалпына келтіру фактісі бойынша толтырылады.
2. Тұтынушыларды электрмен жабдықтау кезең-кезеңмен өшірілген және/немесе қалпына келтірілген жағдайда, электр энергиясын беруші ұйым сенімділік көрсеткіштерін есептеу үшін Өшірулер журналында жекелеген кезеңдік жазбалар жүргізуге құқылы. Бұл жағдайларда электр қондырғыларының атауы (4-баған), электрмен жабдықтауды өшіру және/немесе қалпына келтіру уақыты (5 және 6-бағандар), өшу ұзақтығы (9-баған) және тұтынушылардың саны (10-баған) жазбаларындағы айырмашылыққа рұқсат етіледі, басқа барлық жазбалар қайталануы тиіс (1, 2, 3, 7, 8-бағандар).
3. 1-бағанда тұтынушыларды электрмен жабдықтаудың өшірілуінің реттік нөмірі көрсетіледі. Көрсетілген нөмір жыл басынан бастап нөмірлеудің толассыз тәртібін сақтай отырып, хронологиялық тәртіппен жазылады.
4. 2-бағанда электрмен жабдықтаудан өшірілген тұтынушы орналасқан елді мекеннің атауы көрсетіледі.
5. 3-бағанда энергия беруші ұйымның атауы және аудандық электр желілерінің атауы көрсетіледі
6. 4-бағанда жұмысының бұзылуы тұтынушыларды электрмен жабдықтаудың өшірілуіне әкеліп соққан электр қондырғысының диспетчерлік атауы көрсетіледі.
7. 5-бағанда электрмен жабдықтау жүйесіндегі тұтынушыларды өшірудің басталу уақыты мен күні "сағат.минут және кк.аа.жжжж" форматында көрсетіледі.
8. 6-бағанда тұтынушыларды электрмен жабдықтаудың қалпына келтірілу уақыты мен күні "сағат.минут және кк.аа.жжжж" форматында көрсетіледі.
9. 7-бағанда тұтынушыларды электр жабдықтаудан өшіру себептері көрсетіледі:
1 – энергия беруші ұйымның электр желілері шегінен тыс болған технологиялық бұзушылықтар: себебі бойынша өшірулер;
2 – климаттық жағдайлар;
3 – тұтынушыларды электрмен жабдықтаудың өшірілуіне әкеліп соқтырған электрмен жабдықтауды өшірудің басқа себептері.

10. В графе 8 при выборе пункта 1 из графы 7 прописывается номер акта расследования технологического нарушения и/или наименование сторонней организации, указанной в акте раздела границ принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон; при выборе пунктов 2 из графы 7 описываются климатические условия; при выборе пункта 3 из графы 7 описываются иные причины отключения электроснабжения, которые привели к отключению электроснабжения потребителей.
11. В графе 9 указывается продолжительность отключения на одного потребителя, которое определяется разностью времени и даты между отключением и восстановлением электроснабжения потребителей.
12. В графе 10 указывается количество отключенных потребителей в системе электроснабжения.
13. В итоговых строках указываются суммы причин отключений, продолжительность отключений, количество отключенных потребителей электроснабжения по признакам:
по пункту 1 графы 7 все отключения по причине технологических нарушений за пределами электрических сетей энергопередающей организации;
по пункту 2 графы 7 все по причине климатических условий, в том числе атмосферного перенапряжения (гроза), скорости ветра выше расчетной, из-за толщины гололеда (мокрый снег) выше расчетной, из-за гололеда, из-за наводнения, ледохода, из-за землетрясения, сели, оползни, обвалов, осадков, вспучивание грунтов;
по пункту 3 графы 7 все иные причины отключение электроснабжение, которые привели к отключению электроснабжения потребителей.
Приложение 2
к Правилам определения
нормативных значений
показателей надежности
электроснабжения
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
Информация о показателях надежности электроснабжения
Индекс формы административных данных: 1-ИПНЭ
Периодичность: один раз в год
Отчетный период: ___ год
Представляется в государственный орган по государственному энергетическому надзору и контролю
Круг лиц представляющих информацию: Энергопередающие организации
Срок представления: ежегодно не позднее 20 января, следующего за отчетным.
_______________________________________________________________________
(наименование энергопередающей организации)
За отчетный период
Общее количество потребителей в системе электроснабжения энергопередающей организации, Cs –
Количество отключенных потребителей в системе электроснабжения энергопередающей организации за календарный год, Ca(i)
Продолжительность перерыва электроснабжения, t, час
Средний показатель количества отключений на одного потребителя за один календарный год (SAIFI)
Средний показатель продолжительности отключений на одного потребителя за один календарный год (SAIDI)
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель _______________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
__________________________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
"Информация о показателях
надежности электроснабжения"
Пояснение по заполнению формы административных данных "Информация о показателях надежности электроснабжения" (индекс: 1-ИПНЭ, периодичность: один раз в год)

10. 8-бағанда 7-бағаннан 1-тармақты таңдау кезінде технологиялық бұзушылықты тергеп-тексеру актісінің нөмірі және/немесе электр желілерінің тиесілігі мен тараптардың пайдалану жауапкершілігі шекарасын бөлу актісінде көрсетілген бөгде ұйымның атауы жазылады; 7-бағаннан 2-тармақты таңдау кезінде климаттық жағдайлар сипатталады; 7-бағаннан 3-тармақты таңдау кезінде тұтынушыларды электрмен жабдықтаудың өшірілуіне әкеліп соқтырған электрмен жабдықтауды өшірудің басқа себептері сипатталады.
11. 9-бағанда тұтынушыларды электрмен жабдықтауды өшірілуі мен қалпына келтірілуі арасындағы уақыт және күн айырмашылығымен анықталатын бір тұтынушыға арналған өшірілу ұзақтығы көрсетіледі.
12. 10-бағанда электрмен жабдықтау жүйесіндегі өшірілген тұтынушылардың саны көрсетіледі.
13. Қорытынды жолдарда өшіру себептерінің жиыны, өшірулердің ұзақтығы, электрмен жабдықтаудан өшірілген тұтынушылардың саны мына белгілер бойынша:
– энергия беруші ұйымның электр желілері шегінен тыс технологиялық бұзушылықтар себебінен болған барлық өшірулер 7-бағанның 1-тармағы бойынша;
– климаттық жағдайлар, оның ішінде атмосфералық артық кернеу (найзағай), желдің есептіктен артық жылдамдығы, көктайғақтың (жабысқақ қар) есептіктен артық қалыңдығы, көктайғақ, су тасқыны, мұз кету, жер сілкінісі, сел, көшкін, опырылу, шөгу, топырақтың кебуі себебінен болған өшірулер 7-бағанның 2-тармағы бойынша;
– тұтынушыларды электрмен жабдықтаудың өшірілуіне әкеліп соқтырған электрмен жабдықтауды өшірудің басқа өзге де себептері 7-бағанның 3-тармағы бойынша көрсетіледі.
Электрмен жабдықтаудың
сенімділігі көрсеткіштерінің
нормативтік мәндерін айқындау
қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Электрмен жабдықтаудың сенімділігі көрсеткіштері туралы ақпарат
Әкімшілік дереккөздер нысанының индексі: 1-ЭЖСКА
Кезеңділік: жылына бір рет
Есепті кезең: ____ жыл
Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органға ұсынылады
Ақпаратты ұсынатын адамдар тобы: Энергия беруші ұйымдар
Ұсыну мерзімі: жыл сайын есептік жылдан кейінгі жылдың 20 қаңтарынан кешіктірмей
_______________________________________________
(энергия беруші ұйымның атауы)
Есептік кезең
Энергия беруші ұйымның электрмен жабдықтау жүйесіндегі тұтынушылардың жалпы саны, Cs –
Күнтізбелік жыл ішінде энергия беруші ұйымның электрмен жабдықтау жүйесіндегі өшірілген тұтынушылардың саны, Ca(i)
Электрмен жабдықтау үзілісінің ұзақтығы, t, сағат
Бір тұтынушыға бір күнтізбелік жылға өшіру санының орташа көрсеткіші, (SAIFI)
Бір тұтынушыға бір күнтізбелік жылға өшіру ұзақтығының орташа көрсеткіші, (SAIDI)
Телефон ______________________________________________________
Электрондық почта мекенжайы_______________________________________
Орындаушы __________________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
___________________________________________ ____________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған "Электрмен
жабдықтаудың сенімділігі
көрсеткіштері туралы ақпарат"
нысанына қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме "Электрмен жабдықтаудың сенімділігі көрсеткіштері туралы ақпарат" (индексі: 1-ЭЖСКА, кезеңділік: жылына бір рет)

1. Заполнение формы проводится за отчетный год на основании Журнала отключений, приведших к перерывам электроснабжения потребителей.
2. В графе "За отчетный период" заполняется отчетный период заполнение формы.
3. В графе "Общее количество потребителей в системе электроснабжения энергопередающей организации, Cs –" заполняется общее количество потребителей в системе электроснабжения энергопередающей организации за отчетный период.
4. В графе "Количество отключенных потребителей в системе электроснабжения энергопередающей организации за календарный год, Ca(i)" указываются данные из формы, предназначенной для сбора административных данных "Журнала отключений", сумма итоговых записей по графе 10 и по пункту 3 графы 7.
5. В графе "Продолжительность перерыва электроснабжения, t, час" указываются данные из формы, предназначенной для сбора административных данных "Журнала отключений", сумма итоговых записей по графе 9 и по пункту 3 графы 7.
6. В графе "Средний показатель количества отключений на одного потребителя за один календарный год (SAIFI)" заполняется количества отключений определяемых согласно пункту 5 настоящих Правил.
7. В графе "Средний показатель продолжительности отключений на одного потребителя за один календарный год (SAIDI)" заполняется продолжительность отключений определяемых согласно пункту 6 настоящих Правил.

1. Нысанды толтыру есепті жылға тұтынушыларды электрмен жабдықтау үзілісіне әкеп соққан өшіру журналының негізінде жүргізіледі.
2. "Есептік кезең" бағанында нысанды толтырған есептік кезең толтырылады.
3. "Энергия беруші ұйымның электрмен жабдықтау жүйесіндегі тұтынушылардың жалпы саны, Cs –" бағанында есептік кезеңдегі энергия беруші ұйымның электрмен жабдықтау жүйесіндегі тұтынушылардың жалпы саны толтырылады.
4. "Күнтізбелік жыл ішінде энергия беруші ұйымның электрмен жабдықтау жүйесіндегі өшірілген тұтынушылардың саны, Ca(i)" бағанында әкімшілік деректерді жинауға арналған "Өшірулер журналы" нысанынан деректер 10-баған және 7-бағанның 3-тармағы бойынша қорытынды жазбалардың жиыны көрсетіледі.
5. "Электрмен жабдықтау үзілісінің ұзақтығы, t, сағат" бағанында әкімшілік деректерді жинауға арналған "Өшірулер журналы" нысанынан деректер 9-баған және 7-бағанның 3-тармағы бойынша қорытынды жазбалардың жиыны көрсетіледі.
6. "Бір тұтынушыға бір күнтізбелік жылға өшіру санының орташа көрсеткіші, (SAIFI)" бағанында осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес анықталатын өшіру саны толтырылады.
7. "Бір тұтынушыға бір күнтізбелік жылға өшіру ұзақтығының орташа көрсеткіші, (SAIDI)" бағанында осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес анықталатын өшіру ұзақтығы толтырылады.