Об утверждении Инструкции по формированию Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также внесению в него сведений
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 22 сентября 2016 года № 786. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 сентября 2016 года № 14270. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 11 июля 2023 года № 472.
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 11.07.2023 № 472 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 19 Правил ведения Государственного реестра нормативных правовых актов, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 июля 2016 года № 439, а также руководствуясь подпунктом 3) пункта 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 18 марта 2002 года "Об органах юстиции", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра юстиции РК от 17.10.2019 № 510 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по формированию Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также внесению в него сведений.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 25 мая 2015 года № 286 "Об утверждении Инструкции по формированию Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также внесению в него сведений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 11194);
2) приказ исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 10 февраля 2016 года № 70 "О внесении изменений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 25 мая 2015 года № 286 "Об утверждении Инструкции по формированию Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также внесению в него сведений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 13060, опубликованный 17 февраля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Республиканскому государственному предприятию на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:

Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін қалыптастыру, сондай-ақ оған мәліметтер енгізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2016 жылғы 22 қыркүйектегі № 786 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 29 қыркүйекте № 14270 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 11 шілдедегі № 472 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Әділет министрінің 11.07.2023 № 472 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 25 шілдедегі № 439 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімін, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін жүргізу қағидаларының 19-тармағына сәйкес, сондай-ақ "Әділет органдары туралы" 2002 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 2-тармағының 3) тармақшасын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 17.10.2019 № 510 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін қалыптастыру, сондай-ақ оған мәліметтер енгізу жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Күші жойылды деп танылсын:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрінің "Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін қалыптастыру, сондай-ақ оған мәліметтер енгізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2015 жылғы 25 мамырдағы № 286 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11194 болып тіркелген);
2) "Қазақстан Республикасы Әділет министрінің "Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін қалыптастыру, сондай-ақ оған мәліметтер енгізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2015 жылғы 25 мамырдағы № 286 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрі міндетін атқарушының 2016 жылғы 10 ақпандағы № 70 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13060 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 17 ақпанда жарияланған).
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны заңнамада белгіленген тәртіппен:

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение десяти календарных дней со дня получения настоящего приказа от Министерства юстиции Республики Казахстан его направление для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
М. Бекетаев
Утверждена
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 22 сентября 2016 года № 786
Инструкция по формированию Эталонного контрольного банка
нормативных правовых актов Республики Казахстан,
а также внесению в него сведений
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по формированию Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также внесению в него сведений (далее – Инструкция) разработана в соответствии с пунктом 19 Правил ведения Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 июля 2016 года № 439 (далее – Правила), и детализирует формирование Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также внесению в него сведений.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра юстиции РК от 17.10.2019 № 510 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Ведение Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан (далее – Эталонный контрольный банк) осуществляет республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – ИЗПИ).
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра юстиции РК от 18.06.2019 № 330 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Для применения настоящей Инструкции используются следующие понятия:
1) автоматизированная система управления - подсистема информационной системы Эталонного контрольного банка в электронном виде, предназначенная для организации автоматического рабочего места администратора и оператора;

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде оның мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінен алынған күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
М. Бекетаев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2016 жылғы 22 қыркүйектегі
№ 786 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін қалыптастыру, сондай-ақ оған мәліметтер енгізу жөніндегі нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін қалыптастыру, сондай-ақ оған мәліметтер енгізу жөніндегі осы нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 25 шілдедегі № 439 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімін, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін жүргізу қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) 19-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін қалыптастыруды, сондай-ақ оған мәліметтер енгізілуді нақтылайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 17.10.2019 № 510 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін (бұдан әрі – Эталондық бақылау банкі) жүргізуді Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – ЗҚАИ) жүзеге асырады.
Ескерту. 2-тармақ жаң редакцияда – ҚР Әділет министрінің 18.06.2019 № 330 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы Нұсқаулықты қолдану үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) автоматтандырылған басқару жүйесі - әкімші мен оператордың автоматты жұмыс орнын ұйымдастыруға арналған Эталондық бақылау банкінің электрондық түрдегі ақпараттық жүйесінің кіші жүйесі;

2) оператор, администратор автоматизированной системы управления – сотрудник ИЗПИ, осуществляющий функции по ведению Эталонного контрольного банка в электронном виде;
3) информационная система - организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;
4) удостоверяющий центр - юридическое лицо, удостоверяющее соответствие открытого ключа электронной цифровой подписи закрытому ключу электронной цифровой подписи, а также подтверждающее достоверность регистрационного свидетельства;
5) эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан - совокупность нормативных правовых актов на бумажном носителе и электронная система нормативных правовых актов в форме электронного документа, сведения о которых внесены в Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан;
6) Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан (далее - Государственный реестр) - единая система государственного учета нормативных правовых актов Республики Казахстан, содержащая реквизиты нормативных правовых актов и другие сведения информационно-справочного характера об этих актах;
7) исключен приказом Министра юстиции РК от 18.06.2019 № 330 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8) единая транспортная среда государственных органов – сеть телекоммуникаций, входящая в информационно-коммуникационную инфраструктуру "электронного правительства" и предназначенная для обеспечения взаимодействия локальных (за исключением локальных сетей, имеющих доступ к Интернету), ведомственных и корпоративных сетей телекоммуникаций государственных органов, их подведомственных организаций и органов местного самоуправления, а также иных субъектов информатизации, определенных уполномоченным органом, с соблюдением требуемого уровня информационной безопасности;
8-1) интранет-портал государственных органов (далее – ИПГО) – информационная система, предназначенная для автоматизации ведомственных и межведомственных бизнес–процессов государственных органов;
9) исключен приказом Министра юстиции РК от 14.06.2021 № 500 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования);
10) электронная копия нормативного правового акта - документ в электронно-цифровой форме, идентичный письменному официальному документу и удостоверенный посредством электронной цифровой подписи;

2) автоматтандырылған басқару жүйесінің операторы, әкімшісі – Эталондық бақылау банкін электрондық түрде жүргізу жөніндегі функцияны жүзеге асыратын ЗҚАИ қызметкері;
3) ақпараттық жүйе - белгілі бір технологиялық әрекеттерді ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;
4) куәландырушы орталық - электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілтіне сәйкестігін куәландыратын, сондай-ақ тіркеу куәлігінің дәйектілігін растайтын заңды тұлға;
5) Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкі - нормативтік құқықтық актілердің қағаз жеткізгіштегі жиынтығы және электрондық құжат нысанындағы нормативтік құқықтық актілердің электрондық жүйесі, олар туралы мәліметтер Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізіліміне енгізілген;
6) Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімі (бұдан әрі - Мемлекеттік тізілім) - нормативтік құқықтық актілердің деректемелерін және осы актілер туралы басқа да ақпараттық - анықтамалық сипаттағы мәліметтерді қамтитын Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік есепке алудың бірыңғай жүйесі;
7) алып тасталды – ҚР Әділет министрінің 18.06.2019 № 330 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8) мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік ортасы – "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымына кіретін және ақпараттық қауіпсіздіктің талап етілетін деңгейін сақтай отырып, мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдары мен жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, сондай-ақ уәкілетті орган айқындаған өзге де ақпараттандыру субъектілерінің жергілікті (Интернетке қолжетімділігі бар жергілікті желілерді қоспағанда), ведомстволық және корпоративтік телекоммуникациялар желілерінің өзара іс-қимыл жасауын қамтамасыз етуге арналған телекоммуникациялар желісі;
8-1) мемлекеттік органдардың интранет-порталы (бұдан әрі – МОИП) – мемлекеттік органдардың ведомстволық және ведомствоаралық бизнес-процестерін автоматтандыруға арналған ақпараттық жүйе;
9) алып тасталды - ҚР Әділет министрінің 14.06.2021 № 500 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10) нормативтік құқықтық актінің электрондық көшірмесі - жазбаша ресми құжатпен бірдей және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған электрондық-цифрлық нысандағы құжат;

11) цифровой код - система условных обозначений, сигналов, передающих информацию;
12) эталонный контрольный нормативный правовой акт – нормативный правовой акт на бумажном носителе и в форме электронного документа (с изменениями и дополнениями), подписанный электронной цифровой подписью должностного лица уполномоченной организации, определяемой Правительством Республики Казахстан для ведения Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан;
13) электронная цифровая подпись - набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
14) система электронного документооборота - система обмена электронными документами, отношения между участниками которой регулируются Законом Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 18.06.2019 № 330 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 17.10.2019 № 510 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 14.06.2021 № 500 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
4. Нормативные правовые акты с пометкой "Для служебного пользования", "Без опубликования в печати", "Не для печати" размещаются в Эталонном контрольном банке в электронном виде в виде реквизитов в соответствии с подпунктами 2), 3), 4), 5), 6), 7) статьи 22 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" (далее - Закон).
Не подлежат включению в Эталонный контрольный банк нормативные правовые акты с грифом "особой важности", "совершенно секретно", "секретно".
5. Включению в Эталонный контрольный банк подлежат нормативные правовые акты, указанные в пунктах 8, 9 Правил.
6. Нормативные правовые акты, указанные в части первой пункта 8, части второй пункта 9 Правил, поступают в ИЗПИ в виде копий нормативных правовых актов в одном экземпляре на казахском и русском языках в бумажном и электронном виде, заверенные печатью государственного органа и удостоверенные посредством электронной цифровой подписи лица, уполномоченного подписывать нормативные правовые акты, указанные в статье 35 Закона.

11) цифрлық код - ақпаратты беретін шартты белгілер, сигналдар жүйесі;
12) эталондық бақыланатын нормативтік құқықтық акт – қағаз жеткізгіштегі және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімін, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін жүргізу үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын уәкілетті ұйымның лауазымды адамының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған электрондық құжат нысанындағы (өзгерістермен және толықтырулармен) нормативтік құқықтық акт;
13) электрондық цифрлық қолтаңба - электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дәйектілігін, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар терімі;
14) электрондық құжат айналымы жүйесі - қатысушылары арасындағы қатынастар "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңымен және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерімен реттелетін электрондық құжаттар алмасу жүйесі.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Әділет министрінің 18.06.2019 № 330 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 17.10.2019 № 510 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 14.06.2021 № 500 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
4. "Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 22-бабының 2), 3), 4), 5), 6), 7) тармақшаларына сәйкес "Қызметтік пайдалану үшін", "Баспасөзде жариялаусыз", "Баспасөзге арналмаған" деген белгілемелері бар нормативтік құқықтық актілер электрондық түрде Эталондық бақылау банкінде деректемелер түрінде орналасады.
"Ерекше маңызды", "аса құпия", "құпия" деген белгілері бар нормативтік құқықтық актілер Эталондық бақылау банкіне енгізілуге жатпайды.
5. Қағидалардың 8, 9-тармақтарында көрсетілген нормативтік құқықтық актілер Эталондық бақылау банкіне енгізілуге жатады.
6. Қағидалардың 8-тармағының бірінші бөлігінде, 9-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген нормативтік құқықтық актілер мемлекеттік органның мөрімен расталған және Заңның 35-бабында көрсетілген нормативтік құқықтық актілерге қол қоюға уәкілетті адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған қағаз және электрондық түрдегі, қазақ және орыс тілдеріндегі бір данада нормативтік құқықтық актілердің көшірмелері түрінде ЗҚАИ-ға келіп түседі.

Нормативные правовые акты, указанные в части второй пункта 8, пункте 10 Правил, поступают в ИЗПИ только в форме электронных документов, удостоверенных электронной цифровой подписью лица, уполномоченного подписывать нормативные правовые акты, указанные в статье 35 Закона.
Нормативные правовые акты, указанные в части первой пункта 9 Правил, поступают в ИЗПИ посредством ИПГО в электронном виде, на казахском и русском языках, автоматически в течение одного дня с момента их внесения в Реестр государственной регистрации нормативных правовых актов.
Нормативные правовые акты, указанные в части третьей пункта 9 Правил, поступают в ИЗПИ в электронном виде в виде реквизитов на казахском и русском языках, удостоверенные электронной цифровой подписью лица, уполномоченного подписывать нормативные правовые акты, указанные в статье 35 Закона.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра юстиции РК от 17.10.2019 № 510 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 14.06.2021 № 500 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
7. Внесение в Эталонный контрольный банк поступивших нормативных правовых актов, указанных в пунктах 8, 9, 10 Правил, осуществляется в течение пяти рабочих дней со дня их поступления в ИЗПИ.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра юстиции РК от 17.10.2019 № 510 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Направление в ИЗПИ нормативных правовых актов в электронном виде, предусмотренных пунктом 8, частями второй, третьей пункта 9, пунктом 10 Правил, производится посредством системы электронного документооборота.
Направление в ИЗПИ нормативных правовых актов в электронном виде, предусмотренных частью первой пункта 9 Правил, производится посредством ИПГО.
Совместные нормативные правовые акты, предусмотренные пунктом 8, частями второй, третьей пункта 9, пунктом 10 Правил направляются в ИЗПИ уполномоченным органом, определенным ответственным за разработку нормативного правового акта.
Подписание электронной цифровой подписью совместных нормативных правовых актов обеспечивается уполномоченным органом, определенным ответственным за разработку нормативного правового акта.
Подписание нормативных правовых актов должно осуществляться регистрационным свидетельством удостоверяющего центра, которое используется для электронной цифровой подписи (при проверке значения поля "Использование ключа" (KeyUsage) регистрационного свидетельства содержатся значения "Цифровая подпись" и "Неотрекаемость") в соответствии с Правилами проверки подлинности электронной цифровой подписи, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 9 декабря 2015 года № 1187 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12864).

Қағидалардың 8-тармағының екінші бөлігінде, 10-тармағында көрсетілген нормативтік құқықтық актілер Заңның 35-бабында көрсетілген нормативтік құқықтық актілерге қол қоюға уәкілетті адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында ғана ЗҚАИ-ға келіп түседі.
Қағидалардың 9-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген нормативтік құқықтық актілер оларды Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне енгізілген сәттен бастап автоматты түрде бір күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде электрондық түрде МОИП арқылы ЗҚАИ-ға келіп түседі.
Қағидалардың 9-тармағының үшінші бөлігінде көрсетілген нормативтік құқықтық актілер Заңның 35-бабында көрсетілген нормативтік құқықтық актілерге қол қоюға уәкілетті адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған қазақ және орыс тілдерінде электрондық түрде деректемелер түрінде ЗҚАИ-ға келіп түседі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 17.10.2019 № 510 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 14.06.2021 № 500 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
7. Қағидалардың 8, 9, 10-тармақтарында көрсетілген келіп түскен нормативтік құқықтық актілерді Эталондық бақылау банкіне енгізу олар ЗҚАИ-ға келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 17.10.2019 № 510 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Қағидалардың 8-тармағында, 9-тармағының екінші, үшінші бөліктерінде, 10-тармағында көзделген электрондық түрдегі нормативтік құқықтық актілерді ЗҚАИ-ға жіберу электрондық құжат айналымының жүйесі арқылы жүргізіледі.
Қағидалардың 9-тармағының бірінші бөлігінде көзделген электрондық түрдегі нормативтік құқықтық актілерді ЗҚАИ-ға жіберу МОИП арқылы жүргізіледі.
Қағидалардың 8-тармағында, 9-тармағының екінші, үшінші бөліктерінде, 10-тармағында көзделген бірлескен нормативтік құқықтық актілерді ЗҚАИ-ға нормативтік құқықтық актіні әзірлеуге жауапты болып белгіленген уәкілетті орган жолдайды.
Бірлескен нормативтік құқықтық актілерге электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қоюды нормативтік құқықтық актіні әзірлеуге жауапты болып белгіленген уәкілетті орган қамтамасыз етеді.
Нормативтік құқықтық актілерге қол қою Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 9 желтоқсандағы № 1187 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12864 болып тіркелген) Электрондық цифрлық қолтаңбаның төлнұсқалығын тексеру қағидаларына сәйкес электрондық цифрлық қолтаңба (тіркеу куәлігінің "Кілтті пайдалану" (KeyUsage) орнының мәнін тексеру кезінде "Цифрлық қолтаңба" және "Бастартпаушылық" мәндері қамтылады) үшін пайдаланылатын куәландырушы орталықтың тіркеу куәлігімен жүзеге асырылуға тиіс.

Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра юстиции РК от 17.10.2019 № 510 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. На нормативные правовые акты, направляемые государственными органами, в системе электронного документооборота, а также в ИПГО, заполняется карточка, включающая реквизиты нормативных правовых актов и справочно-информационные данные о нормативном правовом акте (далее – карточка).
В тексты нормативных правовых актов в формате DOCX реквизиты нормативных правовых актов и справочно-информационные данные о нормативном правовом акте, за исключением заголовка, не включаются.
Требования по составлению сведений карточки нормативного правового акта приведены в приложении 1 к настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра юстиции РК от 17.10.2019 № 510 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Формирование Эталонного контрольного банка в бумажном
и электронном виде
10. Нормативные правовые акты, указанные в пунктах 8, 9, 10 Правил, подлежат учету и систематизации, включающих сбор, регистрацию и расположение по форме нормативного правового акта в хронологическом порядке.
Нормативные правовые акты в бумажном виде регистрируются ИЗПИ в журнале учета нормативных правовых актов по форме согласно приложению 2 к настоящей Инструкции. В запись о нормативном правовом акте вносится отметка о наличии электронной копии нормативного правового акта.
Учет и систематизация нормативных правовых актов производятся в полном объеме и своевременно.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра юстиции РК от 17.10.2019 № 510 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. В ходе формирования Эталонного контрольного банка в электронном виде при необходимости оператор автоматизированной системы управления информационной системы Эталонного контрольного банка использует нормативный правовой акт в бумажном виде.
Выдача и возврат нормативных правовых актов в бумажном виде фиксируется ИЗПИ в журнале выдачи и возврата нормативных правовых актов по форме согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра юстиции РК от 18.06.2019 № 330 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Формирование Эталонного контрольного банка в электронном виде осуществляется посредством информационной системы (далее - система), состоящей из трех подсистем:
автоматизированная система управления - предназначена для подготовки нормативных правовых актов;
хранилище - выполняет задачи единого централизованного депозитария для хранения нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде и предоставляет средства для хранения информации о внесенных изменениях и дополнениях в них (далее - хранилище);

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 17.10.2019 № 510 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Мемлекеттік органдар жіберетін нормативтік құқықтық актілерге электрондық құжат айналымының жүйесінде, сондай-ақ МОИП-та нормативтік құқықтық актілердің деректемелерін және нормативтік құқықтық акт туралы анықтамалық-ақпараттық деректерді қамтитын карточка (бұдан әрі – карточка) толтырылады.
Нормативтік құқықтық актілердің DOCX форматындағы мәтіндеріне тақырыпты қоспағанда, нормативтік құқықтық актілердің деректемелері және нормативтік құқықтық актілер туралы анықтамалық-ақпараттық деректер енгізілмейді.
Нормативтік құқықтық акт карточкаларының мәліметтерін құрастыру жөніндегі талаптар осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасында келтірілген.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 17.10.2019 № 510 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Қағаз және электрондық түрдегі Эталондық бақылау банкін қалыптастыру
10. Қағидалардың 8, 9, 10-тармақтарында көрсетілген нормативтік құқықтық актіні жинақтауды, тіркеуді және нормативтік құқықтық актілердің нысаны бойынша хронологиялық тәртіппен орналастыруды қамтитын есепке алынуға және жүйеленуге жатады.
Нормативтік құқықтық актілерді қағаз түрінде осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша нормативтік құқықтық актілерді есепке алу журналында ЗҚАИ тіркейді. Нормативтік құқықтық акт туралы жазбаға нормативтік құқықтық актінің электрондық көшірмесінің болуы туралы белгі соғылады.
Нормативтік құқықтық актілерді есепке алу және жүйелеу толық көлемде және уақтылы жүргізіледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 17.10.2019 № 510 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Эталондық бақылау банкін электрондық түрде қалыптастыру барысында Эталондық бақылау банкі ақпараттық жүйесінің автоматтандырылған басқару жүйесінің операторы қажеттілігіне қарай НҚА-ны қағаз түрінде пайдаланады.
Нормативтік құқықтық актілерді қағаз түрінде беруді және қайтаруды ЗҚАИ осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша нормативтік құқықтық актілерді беру және қайтару журналында тіркейді.
Ескерту. 11-тармақ жаң редакцияда – ҚР Әділет министрінің 18.06.2019 № 330 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Эталондық бақылау банкін электрондық түрде қалыптастыру ақпараттық жүйе (бұдан әрі - жүйе) арқылы жүзеге асырылады, бұл жүйе үш кіші жүйеден тұрады:
автоматтандырылған басқару жүйесі - нормативтік құқықтық актілерді дайындауға арналған;
қойма - Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін электрондық түрде сақтауға арналған бірыңғай орталықтандырылған депозитарийдің міндетін атқарады және оларға енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы ақпаратты сақтауға арналған құралдарды ұсынады (бұдан әрі- қойма);

веб-портал - предназначен для просмотра нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде в режиме 24 часа в сутки 7 дней в неделю, а также доступа к дополнительным функциональным возможностям (далее - веб-портал).
13. Подсистема "веб-портал" информационной системы Эталонного контрольного банка является единой точкой входа в систему для всех заинтересованных лиц в среде Интернет, в том числе посредством современных мобильных устройств (смартфонов, планшетов и др.).
14. Во входящем нормативном правовом акте системой производится:
проверка легитимности электронной цифровой подписи путем отправки запроса в удостоверяющий центр на предмет действия электронной цифровой подписи (отозвано, действительно, просрочено);
форматно-логический контроль на предмет целостности цифрового кода, читабельности.
В случае положительного результата проверки, нормативный правовой акт в электронном виде считается поступившим, о чем отправителю направляется отметка о доставке нормативного правового акта в Эталонный контрольный банк.
Также оператором автоматизированной системы управления информационной системы Эталонного контрольного банка в течение трех рабочих дней со дня поступления нормативного правового акта проверяются его реквизиты и текст на принадлежность их одному нормативному правовому акту.
В случае отрицательного результата проверки, нормативные правовые акты в электронном виде считаются неполученными, о чем отправителю направляется уведомление с указанием причин неполучения документа из информационной системы Эталонного контрольного банка в систему электронного документооборота.
Нормативный правовой акт, не прошедший проверку на легитимность электронной цифровой подписи или форматно-логический контроль, подлежит сохранению в хранилище системы в разделе "Непринятые файлы".
Повторно нормативные правовые акты в электронном виде направляются государственными органами в ИЗПИ в течение двух рабочих дней со дня получения уведомления о неполучении документа.
Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Министра юстиции РК от 18.06.2019 № 330 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. На принятый нормативный правовой акт в автоматизированной системе управления информационной системы Эталонного контрольного банка заполняется регистрационная карточка, включающая реквизиты и справочно-информационные данные о нормативном правовом акте.
Сведения о реквизитах нормативного правового акта указываются в соответствии со статьей 22 Закона.
Справочно-информационные данные включают номер Государственного реестра, дату вступления в силу, изменения документа, регион действия, сведения об официальном опубликовании, сфере правоотношений.

веб-портал - Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін электрондық түрде аптасына 7 күн тәулігіне 24 сағат режімінде қарауға, сондай-ақ қосымша функционалдық мүмкіндіктерге қол жеткізуге арналған (бұдан әрі - веб-портал).
13. Эталондық бақылау банкі ақпараттық жүйесінің "веб-портал" кіші жүйесі Интернет ортадағы барлық мүдделі адамдар үшін, соның ішінде заманауи мобильді құрылғылар (смартфондар, планшеттер және т.с.с.) арқылы жүйеге кірудің бірыңғай нүктесі болып табылады.
14. Енгізілетін нормативтік құқықтық актіде жүйе:
куәландырушы орталыққа электрондық цифрлық қолтаңбаның жарамдылығы мәніне сұрау салуды жіберу арқылы электрондық цифрлық қолтаңбаның легитимділігін (қайтарып алынған, жарамды, мерзімі өткен) тексеруді;
цифрлық кодтың тұтастығы, оқылатындығы мәніне форматтық-логикалық бақылауды жүргізеді.
Тексеру нәтижесі оң болған жағдайда, нормативтік құқықтық акт электрондық түрде түскен деп есептеледі, бұл туралы жөнелтушіге нормативтік құқықтық актінің Эталондық бақылау банкіне жеткізілгені туралы белгілеме жіберіледі.
Сондай-ақ Эталондық бақылау банкі ақпараттық жүйесінің автоматтандырылған басқару жүйесінің операторы нормативтік құқықтық акт келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оның деректемелерін және мәтіннің бір нормативтік құқықтық актіге тиесілілігін де тексереді.
Тексеру нәтижесі теріс болған жағдайда, нормативтік құқықтық актілер электрондық түрде алынбаған деп есептеледі, бұл туралы жөнелтушіге құжаттың алынбау себептері көрсетіле отырып, Эталондық бақылау банкі ақпараттық жүйесінен электрондық құжат айналымы жүйесіне хабарлама жіберіледі.
Электрондық цифрлық қолтаңбаның легитимділігіне тексеруден немесе форматтық-логикалық бақылаудан өтпеген нормативтік құқықтық акт жүйе қоймасының "Қабылданбаған файлдар" бөлімінде сақталуға тиіс.
Мемлекеттік органдар құжаттың алынбағандығы туралы хабарламаны алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде ЗҚАИ-ға нормативтік құқықтық актілерді электрондық түрде қайта жібереді.
Ескерту. 14-тармақ жаң редакцияда – ҚР Әділет министрінің 18.06.2019 № 330 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Эталондық бақылау банкі ақпараттық жүйесінің автоматтандырылған басқару жүйесіне қабылданған нормативтік құқықтық актіге нормативтік құқықтық акт туралы деректемелерді және ақпараттық-анықтамалық деректерді қамтитын тіркеу карточкасы толтырылады.
Нормативтік құқықтық акт деректемелері туралы мәліметтер Заңның 22-бабына сәйкес көрсетіледі.
Анықтамалық-ақпараттық деректер Мемлекеттік тізілім нөмірін, күшіне ену, құжаттың өзгертілген күнін, қолданылу өңірін, ресми жариялануын, құқықтық қатынастар саласы туралы мәліметтерді қамтиды.

16. Поступившим нормативным правовым актам системой в автоматическом режиме присваивается и сохраняется в регистрационной карточке номер Государственного реестра.
Приложение 1
к Инструкции по формированию
Эталонного контрольного банка
нормативных правовых актов
Республики Казахстан, а также
внесению в него сведений
Требования по составлению сведений карточки нормативного
правового акта, заполняемой государственными органами в системе
электронного документооборота
1. В карточке нормативного правового акта подлежат отражению следующие учетные сведения о нормативном правовом акте:
в реквизите 1 - заголовок нормативного правового акта на казахском языке (обязательно для заполнения);
в реквизите 2 - заголовок нормативного правового акта на русском языке (обязательно для заполнения);
в реквизите 3 - характер вопроса; выбирается из справочника "Характер вопроса" значение "нормативный правовой акт в Эталонный контрольный банк" (обязательно для заполнения);
в реквизите 4 - форма акта; выбирается из справочника "Вид документа" в соответствии с подпунктом 2) статьи 22 Закона (обязательно для заполнения);
в реквизите 5 - язык документа; выбирается из списка языков (обязательно для заполнения);
в реквизите 6 - государственный орган-разработчик; выбирается из справочника "Корреспонденты";
в реквизите 7 - орган, принявший акт; выбирается из справочника "Корреспонденты" (возможно введение нескольких значений в случае, если это совместный нормативный правовой акт государственных органов (обязательно для заполнения);
в реквизите 8 - регистрационный номер нормативного правового акта; указывается номер принятия нормативного правового акта в государственном органе (в случае если совместный нормативный правовой акт, то указывается номер принятия нормативного правового акта в государственном органе, направившем нормативный правовой акт в Эталонный контрольный банк) (обязательно для заполнения);
в реквизите 9 - дата принятия; указывается дата принятия нормативного правового акта в государственном органе (в случае если совместный нормативный правовой акт, то указывается дата принятия нормативного правового акта в государственном органе, направившем нормативный правовой акт в Эталонный контрольный банк) (обязательно для заполнения);
в реквизите 10 - место принятия; выбирается из справочника "Регионы" (обязательно для заполнения);
в реквизите 11 - номер государственной регистрации; указывается номер государственной регистрации, присвоенный в органах юстиции Республики Казахстан (обязательно для заполнения для нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов, прошедших государственную регистрацию в органах юстиции Республики Казахстан);
в реквизите 12 - дата государственной регистрации; указывается дата государственной регистрации в органах юстиции Республики Казахстан (обязательно для заполнения для нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов, прошедших государственную регистрацию в органах юстиции Республики Казахстан);
в реквизите 13 - орган государственной регистрации; выбирается из справочника "Корреспонденты" (обязательно для заполнения для нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов, прошедших государственную регистрацию в органах юстиции Республики Казахстан);
в реквизите 14 - регион действия; выбирается из справочника "Регионы" (обязательно для заполнения);
в реквизите 15 - источник опубликования; при наличии выбирается из справочника "Источники опубликования" (не обязательно для заполнения);

16. Жүйе келіп түскен нормативтік құқықтық актілерге автоматты режимде Мемлекеттік тізілімнің нөмірін береді және тіркеу карточкасында сақтайды.
Қазақстан Республикасы
нормативтік құқықтық
актілерінің Эталондық бақылау
банкін қалыптастыру, сондай-ақ
оған мәліметтер енгізу жөніндегі
нұсқаулыққа 1-қосымша
Электрондық құжат айналымы жүйесінде мемлекеттік органдар толтыратын нормативтік құқықтық актілер карточкасының мәліметтерін құрастыру бойынша қойылатын талаптар
1. Нормативтік құқықтық актінің карточкасында нормативтік құқықтық акт туралы мынадай есепке алу мәліметтері көрсетілуі тиіс:
1-деректемеде - нормативтік құқықтық актінің қазақ тіліндегі атауы (толтырылуы міндетті);
2-деректемеде - нормативтік құқықтық актінің орыс тіліндегі атауы (толтырылуы міндетті);
3-деректемеде - мәселенің сипаты; "Мәселенің сипаты" анықтамалығынан "Эталондық бақылау банкіне нормативтік құқықтық акт" мәні таңдалады (толтырылуы міндетті);
4-деректемеде - акт нысаны; Заңның 22-бабы 2) тармақшасына сәйкес "Құжаттың түрі" анықтамалығынан таңдалады (толтырылуы міндетті);
5-деректемеде - құжат тілі; тілдер тізімінен таңдалады (толтырылуы міндетті);
6-деректемеде - әзірлеуші мемлекеттік орган; "Корреспонденттер" анықтамалығынан таңдалады;
7-деректемеде - актіні қабылдаған орган; "Корреспонденттер" анықтамалығынан таңдалады (егер бұл мемлекеттік органдардың бірлескен нормативтік құқықтық актісі болған жағдайда, бірнеше мағына енгізілуі мүмкін) (толтырылуы міндетті);
8-деректемеде - нормативтік құқықтық актінің тіркеу нөмірі; мемлекеттік органда нормативтік құқықтық актіні қабылдау нөмірі көрсетіледі (егер бірлескен нормативтік құқықтық акт болған жағдайда, нормативтік құқықтық актіні Эталондық бақылау банкіне жіберген мемлекеттік органда нормативтік құқықтық актіні қабылдау нөмірі көрсетіледі) (толтырылуы міндетті);
9-деректемеде - қабылдау күні; мемлекеттік органда нормативтік құқықтық актіні қабылдау күні көрсетіледі (егер бірлескен нормативтік құқықтық акт болған жағдайда, нормативтік құқықтық актіні Эталондық бақылау банкіне жіберген мемлекеттік органда нормативтік құқықтық актіні қабылдау күні көрсетіледі) (толтырылуы міндетті);
10-деректемеде - қабылдау орыны; "Аймақтар" анықтамалығынан таңдалады (толтырылуы міндетті);
11-деректемеде - мемлекеттік тіркеу нөмірі; Қазақстан Республикасы әділет органдарында берілген мемлекеттік тіркеу нөмірі көрсетіледі (Қазақстан Республикасы әділет органдарында мемлекеттік тіркеуден өткен орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілері үшін толтырылуы міндетті);
12-деректемеде - мемлекеттік тіркеу күні; Қазақстан Республикасы әділет органдарында мемлекеттік тіркеу күні көрсетіледі (Қазақстан Республикасы әділет органдарында мемлекеттік тіркеуден өткен орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілері үшін толтырылуы міндетті);
13-деректемеде - мемлекеттік тіркеу органы; "Корреспонденттер" анықтамалығынан таңдалады (Қазақстан Республикасы әділет органдарында мемлекеттік тіркеуден өткен орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілері үшін толтырылуы міндетті);
14-деректемеде - қолдану аймағы; "Аймақтар" анықтамалығынан таңдалады (толтырылуы міндетті);
15-деректемеде - жарияланым дереккөзі; болған кезде "Жарияланым дереккөздері" анықтамалығынан таңдалады (толтырылуы міндетті емес);

в реквизите 15.1 - номер издания опубликования; при наличии указывается номер издания (не обязательно для заполнения);
в реквизите 15.2 - дата опубликования; при наличии указывается дата опубликования издания (не обязательно для заполнения);
в реквизите 16 - Ф.И.О руководителя(ей) государственного(ых) органа(ов), подписавшего(ых) нормативный правовой акт; указывается фамилия, имя, отчество (при наличии) уполномоченного(ых) лиц(а), подписавшего(ых) нормативный правовой акт (обязательно для заполнения);
в реквизите 17 – прикрепление файлов; вложение файлов формата DOCX (обязательно для заполнения);
в реквизите 18 - листы/приложения; указывается количество листов нормативного правового акта (основного, производного) и листов приложения (если приложение отсутствует указывается цифра "0") (обязательно для заполнения);
в реквизите 19 - электронная цифровая подпись руководителя; подписание нормативного правового акта электронной цифровой подписью лица, уполномоченного подписывать нормативные правовые акты (обязательно для заполнения);
в реквизите 20 - электронная цифровая подпись канцелярии; подписание отправляемых данных электронной цифровой подписью сотрудника канцелярии (обязательно для заполнения);
в реквизите 21 - тип носителя; указывается тип носителя, принимающего значения: = 1 (подлинник электронного документа), = 3 (электронная копия бумажного документа) (обязательно для заполнения).
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 17.10.2019 № 510 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. К нормативному правовому акту в электронном виде предъявляются следующие требования:
1) электронный документ должен полностью воспроизводить вид и информацию нормативного правового акта в бумажном виде;
2) нормативный правовой акт, включая каждое вложение (основной вид нормативного правового акта, производный вид нормативного правового акта, приложения) заверяются электронной цифровой подписью только Удостоверяющего центра государственных органов Республики Казахстан или Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан;
3) нормативные правовые акты предоставляются на казахском и русском языках, общий размер которых не должен превышать 60 Мб. В случае превышения объема более 60 Мб нормативные правовые акты могут предоставляться в архивированном формате RAR, ZIP;
4) в тексте нормативного правового акта объем одной фотографии не должен превышать более 200 Кб;
5) нормативные правовые акты (основной, производный (ые) и приложение (я) к нему) предоставляются в формате Microsoft Word (расширение DOCX);

15.1-деректемеде - жарияланым басылымының нөмірі; болған кезде басылым нөмірі көрсетіледі (толтырылуы міндетті емес);
15.2-деректемеде - жариялану күні; болған кезде басылымда жариялану күні көрсетіледі (толтырылуы міндетті емес);
16-деректемеде - нормативтік құқықтық актіге қол қойған мемлекеттік орган(дар) басшысының(ларының) Т.А.Ә.; нормативтік құқықтық актіге қол қойған уәкілетті адамның(дардың) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі (толтырылуы міндетті);
17-деректемеде – файлдарды бекіту; DOCX форматындағы файлдарды салу (толтырылуы міндетті);
18-деректемеде - парақтар/қосымшалар; нормативтік құқықтық акті (негізгі, туынды) парақтарының және қосымша (егер қосымша болмаса "0" цифрі көрсетіледі) парақтарының саны көрсетіледі (толтырылуы міндетті);
19-деректемеде - басшының электрондық цифрлық қолтаңбасы; нормативтік құқықтық актіге қол қоюға уәкілетті адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен нормативтік құқықтық актіге қол қою (толтырылуы міндетті);
20-деректемеде - кеңсенің электрондық цифрлық қолтаңбасы; жіберілетін деректерге кеңсе қызметкерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қою (толтырылуы міндетті);
21-деректемеде - жеткізгіш түрі; мынадай мағыналарды: = 1 (электрондық құжаттың төлнұсқасы), = 3 (қағаз құжаттың электрондық көшірмесі) қабылдайтын жеткізгіштің түрі көрсетіледі (толтырылуы міндетті).
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Әділет министрінің 17.10.2019 № 510 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Электрондық түрдегі нормативтік құқықтық актіге мынадай талаптар қойылады:
1) электрондық құжат қағаз түріндегі нормативтік құқықтық актінің түрін және ақпаратын толығымен көрсетуге тиіс;
2) нормативтік құқықтық акт әрбір салынымды қоса алғанда, (нормативтік құқықтық актінің негізгі түрі, нормативтік құқықтық актінің туынды түрі, қосымшалар) тек Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдардың куәландырушы орталығының немесе Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығының электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталады;
3) нормативтік құқықтық актілер қазақ және орыс тілдерінде ұсынылады, олардың жалпы көлемі 60 Мб аспауы тиіс. Көлемі 60 Мб асқан жағдайда, нормативтік құқықтық актілер RAR, ZIP мұрағатталған пішімде ұсынылуы мүмкін.
4) нормативтік құқықтық актінің мәтінінде бір фотосуреттің көлемі 200 Кб- дан аспауы тиіс;
5) нормативтік құқықтық актілер (негізгі, туынды (лар) және оған қосымша (лар) Microsoft Word форматында (кеңейтілімі DOCX) ұсынылады;

6) общее количество предоставляемых файлов на двух языках - не более шести. В случае превышения количества файлов допускается объединение их содержимого в один файл с соблюдением формирования электронной копии нормативного правового акта на одном языке в один электронный файл;
7) соответствие порядка вложений файла согласно тексту нормативного правового акта в бумажном подлиннике:
основной вид нормативного правового акта;
производный (е) вид (ы) нормативного правового акта;
приложения в порядке возрастания нумерации (1, 2, 3 и т.д.);
8) оформление нумерованных списков в электронных документах нормативного правового акта вручную, без использования авто нумерации - встроенной функции Microsoft Word;
9) прикрепление файла с вложениями осуществляется поочередно, на каждом языке с соблюдением порядка изложения текста нормативного правового акта в бумажном виде.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 17.10.2019 № 510 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Оформление таблиц необходимо осуществлять в точном соответствии с бумажным подлинником и обязательным применением функционала Microsoft Word (Таблица).
Приложение 2
к Инструкции по формированию
Эталонного контрольного банка
нормативных правовых актов
Республики Казахстан, а также
внесению в него сведений
форма
Журнал учета нормативных правовых актов
п/п
Дата
поступления
Форма, номер и дата принятия нормативного правового акта
Отметка об электронной копии
1
2
3
4
Приложение 3
к Инструкции по формированию
Эталонного контрольного банка
нормативных правовых актов
Республики Казахстан, а также
внесению в него сведений
форма
Журнал выдачи и возврата нормативных актов
п/п
Дата выдачи
Форма, номер и дата принятия нормативного правового акта
Ф.И.О. (при его наличии) лица, получающего нормативный правовой акт
Подпись в получении
Дата возврата и подпись
1
2
3
4
5
6

6) екі тілде ұсынылатын файлдардың жалпы саны - алтыдан аспайды. Файл саны асқан жағдайда, бір тілдегі нормативтік құқықтық актінің электрондық көшірмесін бір электрондық файлда қалыптастыруды сақтай отырып, олардың ішіндегісін бір файлға біріктіру рұқсат етіледі;
7) қағаз төлнұсқадағы нормативтік құқықтық актінің мәтініне сай файлдар салынымдары тәртібінің сәйкестігі:
нормативтік құқықтық актінің негізгі түрі;
нормативтік құқықтық актінің туынды түр (лер)і;
қосымшалар нөмірлеудің өсу тәртібімен (1, 2, 3, және т.б.);
8) нормативтік құқықтық актінің электрондық құжаттарында нөмірленген тізімдерді, Microsoft Word ішіне салынған функциясы - автонөмірлеуді пайдаланбастан, қолмен ресімдеу;
9) ішіне салынымдары бар файлдарды бекіту қағаз түріндегі нормативтік құқықтық акті мәтінінің жазылу тәртібін сақтай отырып, әрбір тілде кезекпен жүзеге асырылады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Әділет министрінің 17.10.2019 № 510 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Кестелерді ресімдеуді қағаз төлнұсқамен нақты сәйкестікте және міндетті түрде Microsoft Word (Кесте) функционалын пайдалану арқылы жүзеге асыру қажет.
Қазақстан Республикасы
нормативтік құқықтық
актілерінің эталондық бақылау
банкін қалыптастыру, сондай-ақ
оған мәліметтер енгізу жөніндегі
нұсқаулыққа 2-қосымша
Нысан
Нормативтік құқықтық актілерді есепке алу журналы
№ р/б
Келіп түскен күні
Нормативтік құқықтық актінің нысаны, нөмірі және қабылданған күні
Электрондық көшірме туралы белгі
1
2
3
4
Қазақстан Республикасы
нормативтік құқықтық
актілерінің эталондық бақылау
банкін қалыптастыру, сондай-ақ
оған мәліметтер енгізу жөніндегі
нұсқаулыққа 3-қосымша
Нысан
Нормативтік құқықтық актілерді беру және қайтару журналы
№ р/б
Берілген күні
Нормативтік құқықтық актінің нысаны, нөмірі және қабылданған күні
Нормативтік құқықтық актіні алған тұлғаның Т.А.Ә. (болған кезде)
Алғандығы туралы қолы
Қайтару күні және қолы
1
2
3
4
5
6