Об утверждении Методики по составлению балансов ресурсов и использования основных продуктов сельского хозяйства
Приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 11 октября 2016 года № 237. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 ноября 2016 года № 14410
В соответствии с подпунктом 5) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года «О государственной статистике» и подпунктом 258) пункта 17 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011,ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику по составлению балансов ресурсов и использования основных продуктов сельского хозяйства.
2. Управлению статистики производства и окружающей среды совместно с Юридическим управлением Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и
информационно-правовой системе «Әділет»;
3) направление в печатном и электронном виде в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации» для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Управлению статистики производства и окружающей среды Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных подразделений и территориальных органов Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан для руководства и использования в работе.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (Орунханов К.К.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан                       Н. Айдапкелов
Утверждена
приказом Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
от 11 октября 2016 года № 237
Методика по составлению балансов ресурсов и использования
основных продуктов сельского хозяйства Глава 1. Общие положения

Ауыл шаруашылығы негізгі өнімдерінің ресурстары мен пайдалану теңгерімдерін құрастыру бойынша әдістемені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті төрағасының 2016 жылғы 11 қазандағы № 237 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 10 қаршада № 14410 болып тіркелді
«Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 12-бабының 5) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 17-тармағының 258) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ауыл шаруашылығы негізгі өнімдерінің ресурстары мен пайдалану теңгерімдерін құрастыру бойынша әдістеме бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Өндіріс және қоршаған орта статистикасы басқармасы Заң басқармасымен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) мемлекеттік тіркеуден өткен бұйрықты алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде баспа және электрондық түрде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін «Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Өндіріс және қоршаған орта статистикасы басқармасы осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің құрылымдық бөлімшелеріне және аумақтық органдарына жұмыс бабында басшылыққа алу және пайдалану үшін жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының орынбасарына (Қ. К. Орынханов) жүктелсін.
5. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлтттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің төрағасы             Н. Айдапкелов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті төрағасының
2016 жылғы 11 қазандағы
№ 237 бұйрығымен бекітілді
Ауыл шаруашылығы негізгі өнімдерінің ресурстары мен пайдалану теңгерімдерін құрастыру бойынша әдістеме 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Методика по составлению балансов ресурсов и использования основных продуктов сельского хозяйства (далее – Методика) относится к статистической методологии, формируемой в соответствии с международными стандартами и утверждаемой в соответствии с Законом Республики Казахстан от 19 марта 2010 года «О государственной статистике» (далее – Закон).
2. Настоящая Методика применяется Комитетом по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан при формировании ежегодных балансов ресурсов и использования основных продуктов сельского хозяйства.
Методика устанавливает форму построения балансов ресурсов и использования основных продуктов сельского хозяйства, особенности формирования отдельных статей балансов на основе данных общегосударственных статистических наблюдений, административных данных, экспертных оценок.
3. Методика разработана с учетом рекомендаций Экономического совета Содружества Независимых Государств, изложенных в «Методике расчетов и формы совместных балансов важнейших видов продовольствия
государств – участников СНГ» (2012 год) (далее – Методика СНГ) и «Положении о порядке формирования балансов важнейших видов продовольствия государств – участников СНГ» (2013 год).
4. В настоящей Методике используются следующие понятия и определения:
1) переработка на продовольственные цели – количество продукции, использованное для производства производных пищевых продуктов;
2) балансы ресурсов и использования основных продуктов сельского хозяйства – система статистических показателей, характеризующих источники формирования ресурсов основных видов сельскохозяйственной продукции, сырья и продовольствия и их использование;
3) запасы – остатки продукции на начало и конец отчетного года у производителей, переработчиков, импортеров, экспортеров, прочих предприятий оптовой и розничной торговли, транспортных и складских предприятий, в хозяйствах населения;
4) производственное потребление – расход продукции на внутреннее использование (на посевные цели, на корм скоту и птице, выпойку молодняка, на инкубацию);
5) производство – объем произведенной продукции, предназначенной для реализации, а также собственного производственного или конечного потребления производителями;
6) прочее промышленное использование – количество продукции, переданной в переработку на непищевые цели, а также использованной для научно-исследовательских и других целей;
7) потери – количество продукции, изъятой из реализации и забракованной для потребления, в результате порчи в ходе транспортировки, переработки, хранения или упаковки;

1. Ауыл шаруашылығы негізгі өнімдерінің ресурстары мен пайдалану теңгерімдерін құрастыру бойынша әдістеме (бұдан әрі – Әдістеме) халықаралық стандарттарға сәйкес қалыптастырылатын және «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес бекітілетін статистикалық әдіснамаға жатады.
2. Осы Әдістемені Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті ауыл шаруашылығы негізгі өнімдерінің ресурстары мен пайдалану теңгерімдерін жыл сайынғы құрастыру кезінде қолданады.
Әдістеме ауыл шаруашылығы негізгі өнімдерінің ресурстары мен пайдалану теңгерімдерін құру нысанын, жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері, әкімшілік деректер және сарапшылық бағалау негізінде теңгерімдердің жекелеген баптарын есептеу ерекшеліктерін белгілейді.
3. Әдістеме Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Экономикалық кеңесінің «ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің маңызды азық-түлік түрлерінің бірлескен теңгерімдерін есептеу және олардың нысандары әдістемесінде» (2012 жыл) (бұдан әрі – ТМД әдістемесі) және «ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің маңызды азық-түлік түрлерінің теңгерімдерін қалыптастыру тәртібі туралы ережесінде» (2013 жыл) баяндалған ұсынымдары ескеріле отырып әзірленді.
4. Осы Әдістемеде мынадай ұғымдар және анықтамалар қолданылады:
1) азық-түлік мақсаттарында қайта өңдеу – туынды тағам өнімдерін өндіру үшін пайдаланылатын өнімдер саны;
2) ауыл шаруашылығы негізгі өнімдерінің ресурстары мен пайдалану теңгерімдері – ауыл шаруашылығы өнімдерінің, шикізаттың және азық-түліктің негізгі түрлерінің ресурстарын қалыптастырудың және оларды қолданудың көздерін сипаттайтын статистикалық көрсеткіштер жүйесі;
3) қорлар – өндірушілердің, қайта өңдеушілердің, импорттаушылардың, экспорттаушылардың, көтерме және бөлшек сауданың өзге де кәсіпорындарының, көлік және қойма кәсіпорындарының, жұртшылық шаруашылықтарының есепті жылдың басындағы және соңындағы қалдығы;
4) өндірістік тұтыну – ішкі пайдалануға (егістік мақсаттарға, мал мен құсты азықтандыруға, төл суаруға, инкубацияға) жұмсалған өнімдердің шығыстары;
5) өндіріс – сату үшін, сондай-ақ өндірушілердің жеке өндірістік немесе түпкілікті тұтынуына арналған өндірілген өнім көлемі;
6) өзге де өнеркәсіптік пайдалану – қайта өңдеуге азық-түліктік емес мақсатқа берілген, сондай-ақ ғылыми-зерттеу және басқа да мақсаттар үшін қолданылатын өнімдер көлемі;
7) шығындар – тасымалдау, қайта өңдеу, сақтау немесе орау барысындағы бүлінудің нәтижесінде өткізуден алынып тасталған және тұтыну үшін жарамсыз болып танылған өнімдердің саны;

8) возможное личное потребление населением – расчетное количество продуктов, потребленное в пищу во всех формах за отчетный год.
Глава 2. Порядок формирования балансов ресурсов и использования
основных продуктов сельского хозяйства
5. Балансы ресурсов и использования основных продуктов сельского хозяйства (далее – балансы) составляются ежегодно, за календарный год в целом по Республике Казахстан.
6. Информационной базой при составлении балансов являются данные, полученные по результатам общегосударственных и ведомственных статистических наблюдений, сведения из административных источников, экспертные оценки и экономические расчеты.
7. Балансы рассчитываются по следующим группам продуктов:
зерно;
продукты переработки зерна;
картофель и продукты его переработки;
овощи, бахчевые культуры и продукты их переработки;
фрукты, виноград и продукты их переработки;
сахарная свекла;
семена подсолнечника;
мясо и мясопродукты;
молоко и молочные продукты;
яйца и яйцепродукты;
сахар;
растительное масло и маслосодержащие продукты;
рыба и рыбопродукты.
По всем вышеперечисленным группам продуктов балансы составляются в тысячах тонн, кроме баланса яиц и яйцепродуктов, который составляется в миллионах штук.
8. Каждый баланс состоит из отдельных статей баланса, сгруппированных в две части: ресурсную и распределительную. В ресурсной части отражаются основные источники поступления. В распределительной части указываются основные направления использования. Перечень статей баланса приведен в приложении 1 к настоящей Методике.
Для отдельных продуктов сельского хозяйства некоторые статьи баланса не формируются.
Порядок расчета балансов ресурсов и использования основных продуктов сельского хозяйства приведен в приложении 2 к настоящей Методике.
Глава 3. Особенности формирования отдельных статей балансов
9. При формировании статей «Запасы на начало года» и «Запасы на конец года» учитываются запасы продукции в виде сельскохозяйственного сырья и продуктов переработки в пересчете на сырье у сельхозпроизводителей, перерабатывающих предприятий, торговых и других организаций, а также оцениваются запасы у населения. При формировании данных статей используются имеющиеся общегосударственные и ведомственные статистические данные и административные данные, а также экспертные оценки. Запасы на начало отчетного года равны запасам на конец предыдущего года.
10. Статья «Производство» формируется из следующих статистических данных:
по балансу зерна – валовой сбор зерновых и бобовых культур во всех категориях хозяйств (в весе после доработки);
по балансу продуктов переработки зерна – производство муки и крупы;
по балансу картофеля и продуктов его переработки – валовой сбор картофеля во всех категориях хозяйств;
по балансу овощей, бахчевых культур и продуктов
их переработки – валовой сбор овощей и бахчевых культур во всех категориях хозяйств;
по балансу фруктов, винограда и продуктов их переработки – валовой сбор семечковых и косточковых культур, винограда, цитрусовых и ягодных культур, орехов во всех категориях хозяйств;
по балансу сахарной свеклы – валовой сбор сахарной свеклы во всех категориях хозяйств (в весе после доработки);
по балансу семян подсолнечника – валовой сбор семян подсолнечника во всех категориях хозяйств (в весе после доработки);
по балансу мяса и мясопродуктов – забой в хозяйствах или реализация на убой скота и птицы во всех категориях хозяйств (в убойном весе);
по балансу молока и молочных продуктов – надой молока всех видов во всех категориях хозяйств;
по балансу яиц и яйцепродуктов – производство яиц всех видов во всех категориях хозяйств;
по балансу сахара – производство сахара;
по балансу растительного масла и маслосодержащих продуктов – производство растительного масла;
по балансу рыбы и рыбопродуктов – улов рыбы и других водных животных.

8) халықтың мүмкін болатын жеке тұтынуы – есептік жылы барлық түрде тағамға тұтынылған өнімдердің есептік саны.
2-тарау. Ауыл шаруашылығы негізгі өнімдерінің ресурстары мен пайдалану теңгерімдерін қалыптастыру тәртібі
5. Ауыл шаруашылығының негізгі өнімдерінің ресурстары мен пайдалану теңгерімдері (бұдан әрі – теңгерімдер) жыл сайын күнтізбелік жылға жалпы Қазақстан Республикасы бойынша құрастырылады.
6. Теңгерімдерді құрастыру кезінде жалпымемлекеттік және ведомстволық статистикалық байқаулар нәтижелері бойынша алынған деректер, әкімшілік дереккөздердің мәліметтері, сарапшылық бағалар және экономикалық есептеулер ақпараттық база болып табылады.
7. Теңгерімдер келесі өнім топтары бойынша есептеледі:
астық;
қайта өңделген астық өнімдері;
картоп және оны қайта өңдеу өнімдері;
көкөністер, бақша дақылдары және оларды қайта өңдеу өнімдері;
жемістер, жүзім және оларды қайта өңдеу өнімдері;
қант қызылшасы;
күнбағыс тұқымдары;
ет және ет өнімдері;
сүт және сүт өнімдері;
жұмыртқа және жұмыртқа өнімдері;
қант;
өсімдік майы және құрамында майы бар өнімдер;
балық және балық өнімдері.
Жоғарыда көрсетілген барлық өнім топтары бойынша теңгерімдер мың тоннамен, жұмыртқа және жұмыртқа өнімдерінен басқа, олар миллион данамен құрастырылады.
8. Әрбір теңгерім екі бөлікке топтастырылған жекелеген жеке теңгерім баптарынан тұрады: ресурстық және бөлетін. Ресурстық бөлікте негізгі кіріс көздері көрсетіледі. Бөлетін бөлігінде негізгі пайдалану бағыттары көрсетіледі. Теңгерім баптарының тізбесі осы Әдістемеге 1-қосымшада келтірілген.
Ауыл шаруашылығының жекелеген өнімдеріне теңгерімнің кейбір баптары қалыптастырылмайды.
Ауыл шаруашылығы негізгі өнімдерінің ресурстары мен пайдалану теңгерімдерін есептеу тәртібі осы Әдістемеге 2-қосымшада келтірілген.
3-тарау. Теңгерімдердің жеке баптарын қалыптастыру ерекшеліктері
9. «Жыл басына қорлар» және «Жыл соңына қорлар» баптарын қалыптастыру кезінде ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерде, қайта өңдеу кәсіпорындарындағы, сауда және басқа ұйымдардағы ауыл шаруашылығы шикізаты және шикізатқа қайта есептелген қайта өңдеу өнімдері түріндегі өнім қорлары ескеріледі, сондай-ақ халықтағы қорлар бағаланады. Осы бапты қалыптастыру кезінде қолда бар жалпымемлекеттік және ведомстволық статистикалық деректер және әкімшілік деректер, сондай-ақ сарапшылық бағалар қолданылады. Есепті жыл басындағы қорлар өткен жылдың соңындағы қорларға тең.
10. «Өндіріс» бабы келесі статистикалық деректерден қалыптастырылады:
астық теңгерімі бойынша – шаруашылықтың барлық санаттарындағы дәнді және бұршақты дақылдарды жалпы жинау (тазалағаннан кейінгі салмақта);
қайта өңделген астық өнімдерінің теңгерімі бойынша – ұн және жарма өндірісі;
картоп және оны қайта өңдеу өнімдерінің теңгерімі  бойынша – шаруашылықтың барлық санаттарындағы картопты жалпы жинау;
көкөністер, бақша дақылдары және оларды қайта өңдеу өнімдерінің теңгерімі бойынша – шаруашылықтың барлық санаттарындағы көкөніс және бақша дақылдарын жалпы жинау;
жемістер, жүзім және оларды қайта өңдеу өнімдерінің теңгерімі бойынша – шаруашылықтың барлық санаттарындағы шекілдеуікті және дәнекті дақылдарды, жүзімді, цитрусты және жидекті дақылдары, жаңғақтарды жалпы жинау;
қант қызылшасының теңгерімі бойынша – шаруашылықтың барлық санаттарындағы қант қызылшасын жалпы жинау (тазалағаннан кейінгі салмақта);
күнбағыс тұқымдарының теңгерімі бойынша – шаруашылықтың барлық санаттарындағы күнбағыс тұқымдарын жалпы жинау (тазалағаннан кейінгі салмақта);
ет және ет өнімдерінің теңгерімі бойынша – шаруашылықтың барлық санаттарындағы мал мен құстың шаруашылықта сойылғаны немесе союға өткізілгені (сойыс салмақта);
сүт және сүт өнімдерінің теңгерімі бойынша – шаруашылықтың барлық санаттарындағы сауылған сүттің барлық түрлері;
жұмыртқа және жұмыртқа өнімдерінің теңгерімі бойынша – шаруашылықтың барлық санаттарындағы жұмыртқаның барлық түрлерінің өндірісі;
қант теңгерімі бойынша – қант өндірісі;
өсімдік майы және құрамында майы бар өнімдерінің теңгерімі бойынша – өсімдік майының өндірісі;
балық және балық өнімдерінің теңгерімі бойынша – балық және басқа су жануарларын аулау.

11. В статье «Импорт» учитываются все виды продукции, ввезенной в страну из-за рубежа, в соответствии с перечнем отдельных видов продукции для расчета статей «Импорт» и «Экспорт» в балансе соответствующего вида продовольствия, приведенным в приложении 3 к настоящей Методике.
Импортная продукция учитывается в виде сырья или продуктов переработки в пересчете на сырье. Пересчет продуктов переработки в первичные продукты производится с использованием коэффициентов перевода основных продуктов питания в исходный продукт, применяемых в Республике Казахстан, которые приведены в приложении 4 к настоящей Методике. При формировании статьи используются административные данные, данные общегосударственных статистических наблюдений.
При расчете данной статьи дополнительно формируется информация о ввозе продукции из стран Содружества Независимых Государств.
12. В статье «Производственное потребление» отражается объем продукции, использованной на внутрихозяйственные нужды, например: расход на семена, на корм скоту и птице, использование молока на выпойку молодняка, расход яиц для возобновления поголовья птицы.
При расчете данных о расходе сельскохозяйственных культур на посевные цели используются статистические данные о посевных площадях этих культур и средних нормах высева отдельных видов на 1 гектар посевных площадей. Для зерновых и бобовых культур норма высева принимается 1-2 центнера на гектар, для картофеля 30-35 центнеров на гектар, для овощных и бахчевых культур 2-2,5 центнера на гектар.
При расчете использования сельскохозяйственных продуктов на корм скоту и птице используются официальные статистические данные о поголовье сельскохозяйственных животных (крупного рогатого скота, с выделением молодняка, лошадей, верблюдов, овец и коз, свиней и птицы) на начало и конец года, на основании которых рассчитывается среднегодовое поголовье. Среднегодовое поголовье отдельных видов скота и птицы пересчитывается в условное поголовье с использованием коэффициентов перевода скота и птицы в условную голову, приведенных в приложении 5 к настоящей Методике. Затем с использованием зоотехнических норм потребления сельскохозяйственных продуктов на корм на одну условную голову определяется производственное потребление. Норма годового расхода на корм на одну условную голову зерновых и бобовых культур принимается 320-400 кг, продуктов переработки зерна – 40-42 кг, картофеля – 100-115 кг, овощей и бобовых культур – 25-30 кг. При возникновении нераспределенного объема после подсчета всех статей баланса зерна, данная статья выступает как балансирующая, и рассчитывается как разница между имеющимися ресурсами с одной стороны и статьями использования с другой.
В балансе молока и молочных продуктов при формировании статьи «Производственное потребление» используются данные общегосударственных статистических наблюдений и расчетные данные о расходе молока на выпойку молодняка.
В балансе яиц и яйцепродуктов расход яиц на инкубацию и на корм рассчитывается по динамике последних лет о доле таких яиц в общих ресурсах. Используются также другие источники данных при наличии.
В балансах семян подсолнечника, сахарной свеклы, рыбы и рыбопродуктов производственное потребление рассчитывается по динамике последних лет о доле в общих ресурсах. Используются также другие источники данных при наличии.

11. «Импорт» бабында елге шет елдерден әкелінген, осы Әдістемеге 3-қосымшада келтірілген тиісті азық-түлік түрлерінің теңгерімінде «Импорт» және «Экспорт» баптарын есептеу үшін жекелеген өнім түрлерінің тізбесіне сәйкес барлық өнімдер түрлері есепке алынады.
Импорттық өнімдер шикізат немесе шикізатқа қайта есептелген қайта өңдеу өнімдері түріндегі ескеріледі. Қайта өңдеу өнімдерін бастапқы өнімге қайта есептеу осы Әдістемеге 4-қосымшада келтірілген Қазақстан Республикасында қолданылатын негізгі азық-түлік өнімдерін бастапқы өнімге ауыстыру коэффициенттерін қолдану арқылы жүргізіледі. Бапты қалыптастыру кезінде әкімшілік деректер, жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері қолданылады.
Осы бапты есептеу кезінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерінен өнімді әкелу туралы ақпарат қосымша қалыптастырылады.
12. «Өндірістік тұтыну» бабында ішкі шаруашылық қажеттіліктерге пайдаланылған өнімнің көлемі көрсетіледі, мысалы: тұқымға, мал мен құс азығына; сүтті төлді суаруға қолдану; құс басын жаңғыртуға арналған жұмыртқа шығыны.
Ауыл шаруашылығы дақылдарының егістік мақсаттарға шығысы туралы деректерді есептеу кезінде осы дақылдардың егістік алқабы және жекелеген түрлерінің 1 гектарға орташа себу нормасы туралы статистикалық деректер қолданылады. Дәнді және бұршақ дақылдары үшін себу нормасы гектарына 1-2 центнер, картоп үшін гектарына шамамен 30-35 центнер, көкөніс және бақша дақылдары үшін гектарына шамамен 2-2,5 центнер.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін мал мен құстың азығына пайдалану кезінде жыл басына және соңына ауыл шаруашылығы малдарының басы туралы (төлді бөлумен ірі қара мал, жылқы, түйе, қой мен ешкі, шошқа және құс) ресми статистикалық деректер қолданылады, олардың негізінде орташа жылдық мал басы есептеледі. Осы Әдістемеге 5-қосымшада келтірілген мал мен құсты шартты мал басына ауыстыру коэффициенттерін пайдалану арқылы мал мен құстың жекелеген түрлерінің орташа жылдық басы шартты мал басына қайта есептеледі. Содан кейін ауыл шаруашылығы өнімдерін бір шартты басқа мал азығына тұтынудың зоотехникалық нормаларын қолданумен өндірістік тұтыну анықталады. Шартты бір мал басына есептегенде мал азығына шығындаудың жылдық нормасы дәнді және бұршақ дақылдары үшін – 320-400 кг, астықты қайта өңдеу өнімдері үшін – 40-42 кг, картоп үшін – 100-115 кг, көкөніс және бұршақ дақылдары үшін 25-30 кг қабылданады. Астық теңгерімінің барлық баптарын қайта есептегеннен кейін бөлінбеген көлем пайда болған кезде осы бап теңгерімдеуші ретінде қолданысқа енеді және бір жағынан қолда бар ресурстармен және екінші жағынан қолданылатын баптар арасындағы айырмашылық ретінде есептеледі.
Сүт және сүт өнімдері теңгерімінде «Өндірістік тұтыну» бабын қалыптастыру кезінде жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері және төлді сүтпен суаруға жұмсалған шығын туралы есептік деректер қолданылады.
Жұмыртқа және жұмыртқа өнімдері теңгерімінде инкубацияға жұмсалған жұмыртқа және мал азығына жұмсалған шығыны соңғы жылдардағы осындай жұмыртқалардың жалпы ресурстағы үлесі туралы серпіні бойынша есептеледі. Сонымен қатар бар болған жағдайда деректердің басқа да дереккөздері пайдаланылады.
Күнбағыстың тұқымдары, қант қызылшасы, балық және балық өнімдерінің теңгерімдерінде өндірістік тұтыну соңғы жылдардағы жалпы ресурстағы үлесі туралы серпіні бойынша есептеледі. Сонымен қатар бар болған жағдайда деректердің басқа да дереккөздері пайдаланылады.

13. Статья «Переработка на продовольственные цели» рассчитывается для зерна, подсолнечника и сахарной свеклы. Для формирования статьи используются данные статистики промышленности о производстве продуктов, содержащих вышеуказанное сырье, и коэффициенты перевода основных продуктов питания в исходный продукт, применяемые в Республике Казахстан, которые приведены в приложении 4 к настоящей Методике. Для баланса зерна используются данные по производству муки, крупы и риса. Для баланса семян подсолнечника используются данные по производству подсолнечного масла. В балансе сахарной свеклы данная статья является балансирующей и рассчитывается как разница между имеющимися ресурсами с одной стороны и производственным потреблением, потерями и экспортом с другой. В балансе семян подсолнечника при возникновении нераспределенного объема данная статья также выступает в качестве балансирующей.
14. В статье «Прочее промышленное использование» отражаются данные по расходу сельскохозяйственных продуктов на производство непищевых производных продуктов, например: солода, спирта, пива, биоэтанола, вина, кормов для животных, медицинских препаратов. В данной статье также учитывается использование в научно-исследовательских и других целях. При формировании статьи используются данные статистики промышленности о производстве продуктов, содержащих соответствующее сырье, и коэффициенты перевода основных продуктов питания в исходный продукт, применяемые в Республике Казахстан, которые приведены в приложении 4 к настоящей Методике. При отсутствии информации данные по статье оцениваются по сложившейся динамике последних лет о доле прочего промышленного использования в общих ресурсах.
15. В статье «Потери» отражаются потери продукции при транспортировке и хранении на всех стадиях от производства до реализации. При этом в данную статью не включаются потери, возникающие на разных этапах производственного процесса и являющиеся неотъемлемой частью процесса производства, например: при молотьбе, веянии и сушке зерна в хозяйстве, перевозке его между полем, молотильней, сушильней, амбаром или складским помещением. Объемы по данной статье оцениваются по сложившейся многолетней динамике удельного веса потерь в ресурсах. Допускается использование данной статьи как балансирующей.
16. В статье «Экспорт» учитываются все виды продукции, вывезенной за пределы страны, в соответствии с перечнем отдельных видов продукции для расчета статей «Импорт» и «Экспорт» в балансе соответствующего вида продовольствия, приведенным в приложении 3 к настоящей Методике.
Экспортная продукция учитывается в виде сырья или продуктов переработки в пересчете на сырье. Пересчет продуктов переработки в первичные продукты производится с использованием коэффициентов перевода основных продуктов питания в исходный продукт, применяемых в Республике Казахстан, которые приведены в приложении 4 к настоящей Методике. При формировании статьи используются административные данные, данные общегосударственных статистических наблюдений.
При расчете данной статьи дополнительно формируется информация о вывозе продукции в страны Содружества Независимых Государств.

13. «Азық-түлік мақсатына қайта өңдеу» бабы астық, күнбағыс және қант қызылшасы үшін есептеледі. Бапты қалыптастыру үшін жоғарыда көрсетілген шикізаты бар өнімдерді өндіру туралы өнеркәсіп статистикасының деректері және осы Әдістемеге 4-қосымшада келтірілген Қазақстан Республикасында қолданылатын негізгі азық-түлік өнімдерін бастапқы өнімге ауыстыру коэффициенттері қолданылады. Астық теңгерімі үшін ұн, жарма және күріш өндірісі бойынша деректер қолданылады. Күнбағыстың тұқымдары теңгерімі үшін күнбағыс майы өндірісі бойынша деректер қолданылады. Қант қызылшасы теңгерімінде осы бап теңгерімдеуші болып табылады және бір жағынан қолда бар ресурстармен және екінші жағынан өндірістік тұтыну, шығын және экспорттың арасындағы айырмашылық ретінде есептеледі. Күнбағыстың тұқымдары теңгерімінде бөлінбеген көлемдер пайда болған жағдайда осы бап сондай-ақ теңгерімдеуші ретінде қолданысқа енеді.
14. «Өзге де өнеркәсіптік пайдалану» бабында ауыл шаруашылығы өнімдерінің азық-түліктік емес өндірістік өнімдерге өндіріс шығысы бойынша деректер көрсетіледі, мысалы: уыт, спирт, сыра, биоэтанол, шарап, жануарларға арналған азықтар, медициналық препараттар. Осы бапта сондай-ақ ғылыми-зерттеу және басқа мақсаттарға қолдану ескеріледі. Бапты қалыптастыру кезінде сәйкес шикізаты бар өнімдерді өндіру туралы өнеркәсіп статистикасының деректері және осы Әдістемеге 4-қосымшада келтірілген Қазақстан Республикасында қолданылатын негізгі азық-түлік өнімдерін бастапқы өнімге ауыстыру коэффициенттері қолданылады. Бап бойынша деректер болмаған кезде жалпы ресурстарда өзге өнеркәсіптік қолданудың үлесі туралы қалыптасқан соңғы жылдар серпіні бойынша бағаланады.
15. «Шығындар» бабы бойынша өндірістен сатуға дейінгі барлық кезеңдердегі тасымалдау және сақтау кезінде өнімнің шығыны көрсетіледі. Бұл ретте, осы бапқа өндірістік үдерістің әртүрлі кезеңдерінде пайда болатын және өндіріс үдерісінің ажырамас бөлігі болып табылатын шығындар қосылмайды, мысалы: шаруашылықта астықты бастыру, желпу және кептіру, оны егіннің, ұнтақтағыш, кептіргіш, амбар немесе қойма арасында тасымалдау «Шығындар» бабына қосылмайды. Осы бап бойынша көлемдер, әдетте, ресурстардағы шығынның үлес салмағының көп жылдан бері қалыптасқан серпіні бойынша бағаланады. Бұл бапты теңгерімдеуші ретінде пайдалануға рұқсат етіледі.
16. «Экспорт» бабында елге шет елдерден әкелінген, осы Әдістемеге  3-қосымшада келтірілген тиісті өнімдер түрлерінің теңгерімінде «Импорт» және «Экспорт» баптарын есептеу үшін жеке өнім түрлерінің тізіміне сәйкес барлық өнімдер түрлері есепке алынады.
Экспорттық өнімдер шикізат немесе шикізатқа қайта есептелген қайта өңдеу өнімдері түріндегі өнімдердің барлық түрлері ескеріледі. Қайта өңдеу өнімдерін бастапқы өнімге қайта есептеу осы Әдістемеге 4-қосымшада келтірілген Қазақстан Республикасында қолданылатын негізгі азық-түлік өнімдерін бастапқы өнімге ауыстыру коэффициенттерін қолдану арқылы жүргізіледі. Бапты қалыптастыру кезінде әкімшілік деректер, жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың деректері қолданылады.
Осы бапты есептеу кезінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерінен өнімді әкелу туралы ақпарат қосымша қалыптастырылады.

17. В статье «Возможное личное потребление населением» отражаются возможные объемы потребления населением основных продуктов питания, включая продукты собственного производства в хозяйстве, приобретенные в розничной торговой сети и организациях общественного питания, на рынках, а также продуктов, потребленных в санаторно-курортных и оздоровительных организациях, детских оздоровительных лагерях и других организациях социального назначения.
В статье отражаются данные как по первичным продуктам, так и по продуктам их переработки.
В балансе ресурсов и использования зерна статья «Возможное личное потребление населением» включает зерновые и зернобобовые культуры, без продуктов переработки зерна. Включается только зерно, которое потреблено в домашних хозяйствах в сыром виде, и не включается зерно, потребленное в переработанном виде (мука, крупа, макаронные и мучные кондитерские изделия).
В балансе ресурсов и использования продуктов переработки зерна статья «Возможное личное потребление населением» включает следующие виды продукции в пересчете на муку:
мука (пшеничная, пшенично-ржаная, ржаная, кукурузная и другая), крупа (пшено, гречневая, перловая, овсяная, манная, кукурузная, рисовая и другие);
хлеб и хлебобулочные изделия (хлеб пшеничный, ржаной и прочий, бараночные изделия, сдобные хлебобулочные изделия, сухари, хрустящие хлебцы, пирожки и другое);
мучные кондитерские изделия;
макаронные изделия;
пищевые концентраты (сухие продукты детского питания на злаковой основе, мучная смесь для кексов, панировочные сухари и прочее).
Путем суммирования данных, полученных по статье «Возможное личное потребление населением» в балансе ресурсов и использования зерна и балансе ресурсов и использования продуктов переработки зерна формируется показатель «Возможного личного потребления населением хлеба и хлебных продуктов».
В балансе ресурсов и использования картофеля и продуктов его переработки статья «Возможное личное потребление населением» включает следующие виды продукции:
картофель свежий;
полуфабрикаты (картофельные крекеры, картофельные хлопья, картофельная крупка (сухое пюре), хрустящий картофель в ломтиках и соломкой, быстрозамороженные продукты из картофеля, картофельный крахмал) в пересчете на свежий картофель.
В балансе ресурсов и использования овощей, бахчевых культур и продуктов их переработки статья «Возможное личное потребление населением» включает следующие виды продукции:
овощи свежие и бахчевые культуры;
овощные консервы, соки, томатная продукция, сухие и быстрозамороженные овощи в пересчете на свежие;
квашеные, маринованные и соленые овощи и бахчевые в пересчете на свежие.
В балансе ресурсов и использования фруктов, винограда и продуктов их переработки статья «Возможное личное потребление населением» включает следующие виды продукции:
семечковые, косточковые, орехоплодные, субтропические культуры, ягоды, цитрусовые и виноград в свежем виде;
продукты переработки, пересчитанные на свежие (фруктовые консервы, варенье, джемы, сухие фрукты, быстрозамороженные плоды и ягоды).
В балансе ресурсов и использования мяса и мясопродуктов статья «Возможное личное потребление населением» включает следующие виды продукции:
мясо различных видов животных (говядина, свинина, баранина, козлятина, мясо кроликов, оленина, конина, верблюжатина, мясо птицы и другие виды мяса);
колбасные изделия, мясные и мясорастительные консервы, котлеты, пельмени, замороженные мясные блюда и другие в пересчете на мясо;
субпродукты первой категории (печень, мозги, сердце, мясокостный хвост крупного и мелкого рогатого скота) в физическом весе;
субпродукты второй категории (рубец, желудок, легкие, головы, селезенка, вымя и т.д.) в физическом весе;
жиры животные пищевые в пересчете на жир-сырец.
В балансе ресурсов и использования молока и молочных продуктов статья «Возможное личное потребление населением» включает следующие виды продукции:
молоко всех видов в физическом весе;
молочные продукты (масло сливочное животное), сыр жирный, включая брынзу, сыр плавленый, молочные консервы, сухие молокопродукты, цельномолочная продукция и другое в пересчете на молоко.
В балансе ресурсов и использования яиц и яйцепродуктов статья «Возможное личное потребление населением» включает следующие виды продукции:
яйца всех видов домашней птицы;
яичный порошок и меланж в пересчете на яйца.
В балансе ресурсов и использования сахара статья «Возможное личное потребление населением» включает следующие виды продукции:
сахар;
пищевые концентраты (сухие кисели, муссы, желе, пудинги, полуфабрикаты мучных изделий, сухие продукты детского питания) в пересчете на сахар;
кондитерские изделия, содержащие сахар, в пересчете на сахар;
безалкогольные напитки (безалкогольные газированные напитки с содержанием сахара более 10 %, квас, сиропы) в пересчете на сахар;
варенья, джемы, фруктово-ягодные консервы и другие продукты в пересчете на сахар.
В балансе ресурсов и использования растительного масла и маслосодержащих продуктов статья «Возможное личное потребление населением» включает следующие виды продукции:
масло растительное;
маргарин, маргариновая продукция в пересчете на масло.
В балансе ресурсов и использования рыбы и рыбопродуктов статья «Возможное личное потребление населением» включает следующие виды продукции:
живая рыба, свежая или охлажденная, мороженая;
филе рыбное и прочее мясо рыбы (включая фарш);
ракообразные живые, свежие, охлажденные, мороженые, сушеные, соленые или в рассоле в пересчете на рыбу;
моллюски живые, свежие, охлажденные, мороженые, сушеные, соленые или в рассоле в пересчете на рыбу;
водные беспозвоночные, отличные от ракообразных и моллюсков, живые, свежие, охлажденные, мороженые, сушеные, соленые или в рассоле в пересчете на рыбу;
готовая или консервированная рыба в пересчете на рыбу;
икра осетровых и ее заменители, изготовленные из икринок рыбы, в пересчете на рыбу;
готовые или консервированные ракообразные, моллюски и прочие водные беспозвоночные в пересчете на рыбу.
В балансах большинства видов сельскохозяйственных продуктов статья «Возможное личное потребление населением» является балансирующей. Она рассчитывается как разность между всеми ресурсными статьями баланса и всеми расходными статьями и используется для оценки потребления продуктов питания в расчете на душу населения.

17. «Халықтың мүмкін болатын жеке тұтынуы» бабында халықтың негізгі азық-түлік өнімдерін тұтынуының ықтимал көлемі көрсетіледі, шаруашылықтағы жеке өндіріс, бөлшек сауда желілерінде және қоғамдық тамақтану ұйымдарында, базарларда сатып алынған, сондай-ақ санаторлы-курорттық және сауықтыру ұйымдарында, сауықтыру лагерьлерінде және басқа әлеуметтік бағыттағы ұйымдарда тұтынған өнімдерін қоса.
Бапта деректер бастапқы өнім бойынша, олардың қайта өңдеу өнімдері бойынша да көрсетіледі.
Астық ресурстары мен пайдалану теңгерімінде «Халықтың мүмкін болатын жеке тұтынуы» бабы дәнді және дәнді-бұршақ дақылдарын қамтиды. Тек қана жұртшылық шаруашылықтарында шикізат түрінде тұтынылған астық қосылады және қайта өңдеу түрінде (ұн, жарма, макарон және ұннан жасалған кондитерлік өнімдер) тұтынылған астық қосылмайды.
Астықты қайта өңдеу өнімдері ресурстары мен пайдалану теңгерімінде «Халықтың мүмкін болатын жеке тұтынуы» бабы ұнға қайта есептелген келесі өнім түрлерін құрайды:
ұн (бидай, бидай-қара бидай, жүгері және басқа да ұн), жарма (бидай, қарақұмық, арпа, сұлы, ұнтақ, жүгері, күріш және басқа да жармалар);
нан және нан-тоқаш өнімдері (бидай, қара бидай және өзге де нан, білезік нан өнімдері, майқоспа нан-тоқаш өнімдері, кепкен нан, қытырлақ нан, бәліштер және басқалар);
ұннан жасалған кондитер өнімдері;
макарон өнімдері;
тамақ қойыртпасы (дәнді негіздегі балалар тағамдарына арналған кепкен өнімдер, кекстерге арналған ұннан жасалған қоспа, ұнға аунатылған кепкен нан және өзгелері).
Астық ресурстары мен пайдалану теңгерімі және қайта өңделген астық өнімдері ресурстары мен пайдалану теңгерімінде «Халықтың мүмкін болатын жеке тұтынуы» бабы бойынша алынған деректерді қосу арқылы «Нан және нан өнімдерін мүмкін болатын жеке тұтыну» көрсеткіші қалыптастырылады.
Картоп және оны қайта өңдеу өнімдері ресурстары мен пайдалану теңгерімінде «Халықтың мүмкін болатын жеке тұтынуы» бабы келесі өнім түрлерін құрайды:
жас картоп;
жас картопқа қайта есептелген жартылай фабрикаттар (картоптан жасалған крекерлер, картоп үлпегі, картоп жармасы (құрғақ езбе), тілімдердегі және ши нанды қытырлақ картоп, картоптан жасалған тез мұздатылған өнімдер, картоп крахмалы).
Көкөністер, бақша дақылдары және оларды қайта өңдеу өнімдері ресурстары мен пайдалану теңгерімінде «Халықтың мүмкін болатын жеке тұтынуы» бабы келесі өнім түрлерін құрайды:
жас көкөніс және бақша дақылдары;
көкөніс консервілері, шырындар, қызанақ өнімдері, шикізатқа қайта есептелген құрғақ және тез мұздатылған көкөністер;
жас көкөністер мен бақша дақылдарына қайта есептелген ашытылған, маринадталған және тұздатылған көкөністер және бақша дақылдары.
Жемістер, жүзім және оларды қайта өңдеу өнімдері ресурстары мен пайдалану теңгерімінде «Халықтың мүмкін болатын жеке тұтынуы» бабы келесі өнім түрлерін құрайды:
жаңа жиналған шекілдеуікті, дәнекті, жаңғақ тұқымы, субтропикалық дақылдар, жидектер, цитрустылар және жүзім;
жаңа жиналған түріне қайта есептелген қайта өңдеу өнімдері (жеміс консервілері, тосап, джем, құрғақ жеміс-жидектер, тез мұздатылған жемістер мен жидектер).
Ет және ет өнімдері ресурстары мен пайдалану теңгерімінде «Халықтың мүмкін болатын жеке тұтынуы» бабы келесі өнім түрлерін құрайды:
әртүрлі мал түрінің еттері (сиыр еті, шошқа еті, қой еті, ешкі еті, қоян еті, бұғы еті, жылқы еті, түйе еті, құс еті және еттің басқа түрлері);
етке қайта есептелген шұжық өнімдері, ет және етті-өсімдікті консервілер, котлеттер, тұшпаралар, мұздатылған ет тағамдары және басқалар;
бірінші санатты қосымша өнімдер (бауыр, ми, жүрек, ірі және ұсақ малдың ет-сүйек құйрықтары);
екінші санатты қосымша өнімдер (беріш, асқазан, өкпе, бас, көкбауыр, желін және т.б.) нақты салмақта;
шикі майға қайта есептелген малдың азықтық майы.
Сүт және сүт өнімдері ресурстары мен пайдалану теңгерімінде «Халықтың мүмкін болатын жеке тұтынуы» бабы келесі өнім түрлерін құрайды:
нақты салмақтағы сүттің барлық түрі;
сүтке қайта есептелген сүт өнімдері (малдың сары майы), сүзбе ірімшікті қоса майлы ірімшік, ерітілген ірімшік, сүт консервілері, құрғақ сүт өнімдері, қоспасыз сүт өнімдері және өзгелер.
Жұмыртқа және жұмыртқа өнімдері ресурстары мен пайдалану теңгерімінде «Халықтың мүмкін болатын жеке тұтынуы» бабы келесі өнім түрлерін құрайды:
үй құсы жұмыртқасының барлық түрі;
жұмыртқаға қайта есептелген жұмыртқа ұнтағы және уыздық.
Қант ресурстары мен пайдалану теңгерімінде «Халықтың мүмкін болатын жеке тұтынуы» бабы келесі өнім түрлерін құрайды:
қант;
қантқа қайта есептелген тамақ қойыртпасы (құрғақ киселдер, мусстар, желе, пудингтер, ұннан жасалған өнімдердің жартылай фабрикаттары, құрғақ балалар өнімдері);
қантқа қайта есептелген, құрамында қанты бар кондитерлік өнімдер;
қантқа қайта есептелген алкогольсіз сусындар (құрамында 10%-дан көп қант қосылған газдалған алкогольсіз сусындар, квас, шәрбат);
қантқа қайта есептелген тосаптар, джемдер, жеміс-жидек консервілері және басқа өнімдер.
Өсімдік майы және құрамында майы бар өнімдер ресурстары мен пайдалану теңгерімінде «Халықтың мүмкін болатын жеке тұтынуы» бабы келесі өнім түрлерін құрайды:
өсімдік майы;
майға қайта есептелген маргарин, маргарин өнімі.
Балық және балық өнімдері ресурстары мен пайдалану теңгерімінде «Халықтың мүмкін болатын жеке тұтынуы» бабы келесі өнім түрлерін құрайды:
тірі балық, жаңа ауланға немесе салқындатылған, мұздатылған;
балықтың жон еті және өзге де балық еті (тартылған етті қоса);
балыққа қайта есептелген жаңа ауланған, салқындатылған, мұздатылған, кептірілген, тұзды немесе тұздық судағы тірі шаянтәрізділер;
балыққа қайта есептелген жаңа ауланған, салқындатылған, мұздатылған, кептірілген, тұзды немесе тұздық судағы тірі су омыртқасыздары;
балыққа қайта есептелген жаңа ауланған, салқындатылған, мұздатылған, кептірілген, тұзды немесе тұздық судағы шаянтәрізділер және су омыртқасыздардан бөлек тірі былқылдақ денелілер;
балыққа қайта есептелген дайын немесе консервіленген балық;
балыққа қайта есептелген балықтың уылдырықшаларынан жасалған бекіре балықтардың уылдырығы және оны алмастырушылар;
балыққа қайта есептелген дайын немесе консервіленген шаянтәрізділер, су омыртқасыздары және өзге де былқылдақ денелілер.
Ауыл шаруашылығы өнімдерінің көптеген түрлері теңгерімдерінде «Халықтың мүмкін болатын жеке тұтынуы» бабы теңгерімді болып саналады. Ол теңгерімнің барлық ресурстық баптарының және барлық шығыс баптарының арасындағы айырымы болып есептеледі және халықтың жан басына шаққандағы азық-түлік өнімдерін тұтынуды бағалау үшін қолданылады.

18. Сумма статей ресурсной части баланса равняется сумме статей его распределительной части. При невозможности приведения баланса в равновесие, допускается указание статистического расхождения.
19. На основании сформированных балансов определяется показатель возможного потребления на душу населения основных продуктов питания, который рассчитывается как отношение данных по статье «Возможное личное потребление населением» в отчетном году к среднегодовой численности населения за этот же год.
Для оценки качества сформированного показателя возможного потребления на душу населения проводится сравнительный анализ с данными о потреблении соответствующих видов продовольственных товаров на душу населения по данным статистики обследований домашних хозяйств.
Приложение 1
к Методике по составлению
балансов ресурсов и использования
основных продуктов
сельского хозяйства
Перечень статей баланса
I. Ресурсы:
Запасы на начало года
Производство
Импорт
II. Использование:
Производственное потребление
в том числе:
на корм скоту и птице
на посевные цели
на инкубацию (яйца)
Переработка на продовольственные цели
Прочее промышленное использование
Потери
Экспорт
Возможное личное потребление населением
Запасы на конец года
Приложение 2
к Методике по составлению
балансов ресурсов и
использования основных
продуктов сельского хозяйства
Порядок расчета балансов ресурсов и использования основных
продуктов сельского хозяйства
Статьи баланса
Номер строки
Порядок расчета, источники данных
Зерно, тыс. тонн
I. Ресурсы:
Запасы на начало года
01
из баланса за предыдущий год из статьи «Запасы на конец года»
Производство
02
по данным сельскохозяйственной статистики
(в весе после доработки)
Импорт
03
по административным данным и данным статистики взаимной торговли
Итого ресурсов
04
= стр.01 + стр.02 + стр.03
II. Использование:
Производственное потребление в том числе:
05

18. Теңгерімнің ресурстық бөлігіндегі баптар қосындысы оның бөлініс бөлігіндегі баптар қосындысына тең болады. Теңгерімді бірқалыпқа келтіру мүмкіндігі болмаған кезде, ерекше жағдайларда статистикалық ауытқуды көрсету рұқсат етіледі.
19. Қалыптастырылған теңгерімдер негізінде жан басына шаққандағы негізгі азық-түлік өнімдерінің мүмкін болатын тұтыну көрсеткіші анықталады, ол есепті жылы «Халықтың мүмкін болатын жеке тұтынуы» бабы бойынша дәл сол жылғы орташа жылдық халық санына қатынасы ретінде есептеледі.
Мүмкін болатын халықтың жан басына шаққандағы тұтынуының қалыптастырылған көрсеткішінің сапасын бағалау үшін үй шаруашылықтарын зерттеу статистикасының деректері бойынша тиісті азық-түлік тауарларын халықтың жан басына шаққандағы тұтынуы туралы деректермен салыстырмалы талдау жүргізіледі.
Ауыл шаруашылығы негізгі
өнімдерінің ресурстары мен
пайдалану теңгерімдерін
құрастыру бойынша әдістемеге
1-қосымша
Теңгерім баптарының тізбесі
I. Ресурстар:
Жыл басына қорлар
Өндіріс
Импорт
II. Пайдалану:
Өндірістік тұтыну
соның ішінде:
мал мен құстың мал азығына
егістік мақсаттарға
инкубацияға (жұмыртқа)
Азық-түлік мақсаттарына қайта өңдеу
Өзге де өнеркәсіптік пайдалану
Шығындар
Экспорт
Халықтың мүмкін болатын жеке тұтынуы
Жыл соңына қорлар
Ауыл шаруашылығы негізгі
өнімдерінің ресурстары мен
пайдалану теңгерімдерін
құрастыру бойынша әдістемеге
2-қосымша
Ауыл шаруашылығының негізгі өнімдерінің ресурстары мен
пайдалану теңгерімдерін есептеу тәртібі
Баптар атауы
Жол нөмірі
Деректер көздерін
есептеу тәртібі
Астық, мың тонна
I. Ресурстар:
Жыл басына қорлар
01
өткен жылғы теңгерімнен «Қорлар, жыл соңына» бабынан көшіріледі.
Өндіріс
02
ауыл шаруашылығы статистикасының деректері бойынша (тазаланғаннан кейінгі салмақта)
Импорт
03
кедендік статистика және өзара сауда статистикасының деректері бойынша
Ресурстар, барлығы
04
= 01 жол + 02 жол + 03 жол
II. Пайдалану:
Өндірістік тұтыну
соның ішінде:
05

= стр.06 + стр.07
на корм скоту и птице
06
экспертная оценка по нормам расхода
на 1 условную голову скота и птицы; балансирующая статья
на посевные цели
07
экспертная оценка по нормам расхода семян
на 1 га посевной площади
Переработка на продовольственные цели
08
по данным статистики промышленности, продукты переработки пересчитываются в зерно по соответствующим коэффициентам
Прочее промышленное использование
09
по данным статистики промышленности, продукты переработки пересчитываются в зерно по соответствующим коэффициентам
Потери
10
экспертная оценка по доле в ресурсах по динамике прошлых лет
Экспорт
11
по административным данным и данным статистики взаимной торговли
Возможное личное потребление населением
12
балансирующая статья

= 06 жол + 07 жол
мал мен құстың жем шөбіне
06
мал мен құстың 1 шартты басына шаққандағы шығын нормасы бойынша сарапшылық бағалау
егістік мақсатына
07
егін алқабының 1 гектарына шаққандағы тұқым шығыны нормасы бойынша сарапшылық бағалау
Азық-түліктік мақсаттарда
қайта өңдеу
08
өнеркәсіп статистикасының деректері бойынша, қайта өңделген өнімдер
тиісті коэффициент бойынша астыққа қайта есептеледі
Өзге де өнеркәсіптік пайдалану
09
өнеркәсіп статистикасының деректері бойынша, қайта өңделген өнімдер
тиісті коэффициент бойынша астыққа қайта есептеледі
Шығындар
10
өткен жылдардың серпіні бойынша ресурстардың бөлігі бойынша сарапшылық бағалау
Экспорт
11
кедендік статистика және өзара сауда статистикасы деректері бойынша
Халықтың мүмкін болатын жеке тұтынуы
12
теңгерім бабы

= стр.04 – стр.05 – стр.08 – стр.09 – стр.10 – стр.11 – стр.14
возможное потребление на душу населения, кг/год
13
отношение данных стр.12 к среднегодовой численности населения, с переводом в кг
Запасы на конец года
14
по данным сельскохозяйственной статистики
Продукты переработки зерна, тыс. тонн
I. Ресурсы:
Запасы на начало года
01
из баланса за предыдущий год из статьи «Запасы на конец года»
Производство
02
по данным статистики промышленности
Импорт
03
по административным данным и данным статистики взаимной торговли, продукты переработки пересчитываются в муку по соответствующим коэффициентам
Итого ресурсов
04

= 04 жол – 05 жол – 08 жол – 09 жол –10 жол  – 11 жол – 14 жол
халықтың жан басына шаққандағы тұтынуы, кг/жыл
13
12-жолдағы деректердің халықтың орташа жылдық санына қатынасы, кг-ға ауыстырумен
Жыл соңына қорлар
14
ауыл шаруашылығы статистикасының деректері бойынша
Қайта өңделген астық өнімдері, мың тонна
I. Ресурстар:
Жыл басына қорлар
01
өткен жылғы теңгерімнен «Қорлар, жыл соңына» бабынан көшіріледі.
Өндіріс
02
өнеркәсіп статистикасы деректері бойынша
Импорт
03
кедендік статистика мен өзара сауда статистикасының деректері бойынша, қайта өңделген өнімдер тиісті коэффициент бойынша ұнға қайта есептеледі
Ресурстар, барлығы
04

= стр.04 – стр.05 – стр.07 – стр.08 – стр.11
возможное потребление на душу населения, кг/год
10
отношение данных стр.09 к среднегодовой численности населения, с переводом в кг
Запасы на конец года
11
по данным статистики промышленности, торговли; продукты переработки пересчитываются в муку по соответствующим коэффициентам; экспертная оценка
Картофель и продукты его переработки, тыс. тонн
I. Ресурсы:
Запасы на начало года
01
из баланса за предыдущий год из статьи «Запасы на конец года»
Производство
02
по данным сельскохозяйственной статистики
Импорт
03
по административным данным и данным статистики взаимной торговли, продукты переработки пересчитываются в картофель по соответствующим коэффициентам
Итого ресурсов
04
= стр.01 + стр.02 + стр.03
II. Использование:
Производственное потребление в том числе:
05
= стр.06 + стр.07
на корм скоту и птице
06
экспертная оценка по нормам расхода на 1 условную голову скота и птицы
на посевные цели
07
экспертная оценка по нормам расхода семян
на 1 га посевной площади
Потери
08
экспертная оценка по доле в ресурсах по динамике прошлых лет
Экспорт
09
по административным данным и данным статистики взаимной торговли, продукты переработки пересчитываются в картофель по соответствующим коэффициентам
Возможное личное потребление населением
10
балансирующая статья
= стр.04 – стр.05 – стр.08 – стр.09 – стр.12
возможное потребление на душу населения, кг/год
11
отношение данных стр.10 к среднегодовой численности населения, с переводом в кг
Запасы на конец года
12
по данным сельскохозяйственной статистики, статистики промышленности, торговли; продукты переработки пересчитываются в картофель по соответствующим коэффициентам; экспертная оценка
Овощи, бахчевые культуры и продукты их переработки, тыс. тонн
I. Ресурсы:
Запасы на начало года
01
из баланса за предыдущий год из статьи «Запасы на конец года»
Производство
02
по данным сельскохозяйственной статистики
Импорт
03
по административным данным и данным статистики взаимной торговли, продукты переработки пересчитываются в овощи и бахчевые культуры по соответствующим коэффициентам
Итого ресурсов
04
= стр.01 + стр.02 + стр.03
II. Использование:
Производственное потребление в том числе:
05
= стр.06 + стр.07
на корм скоту и птице
06
экспертная оценка по нормам расхода на 1 условную голову скота и птицы
на посевные цели
07
экспертная оценка по нормам расхода семян на 1 га посевной площади
Потери
08
экспертная оценка по доле в ресурсах по динамике прошлых лет
Экспорт
09
по административным данным и данным статистики взаимной торговли, продукты переработки пересчитываются в овощи и бахчевые культуры по соответствующим коэффициентам
Возможное личное потребление населением
10
балансирующая статья
= стр.04 – стр.05 – стр.08 – стр.09 – стр.12
возможное потребление на душу населения, кг/год
11
отношение данных стр.10 к среднегодовой численности населения, с переводом в кг
Запасы на конец года
12
по данным сельскохозяйственной статистики, статистики промышленности, торговли; продукты переработки пересчитываются в овощи и бахчевые культуры по соответствующим коэффициентам; экспертная оценка
Фрукты, виноград и продукты их переработки, тыс. тонн
I. Ресурсы:
Запасы на начало года
01
из баланса за предыдущий год из статьи «Запасы на конец года»
Производство
02
по данным сельскохозяйственной статистики
Импорт
03
по административным данным и данным статистики взаимной торговли, продукты переработки пересчитываются в фрукты и виноград по соответствующим коэффициентам
Итого ресурсов
04
= стр.01 + стр.02 + стр.03
II. Использование:
Прочее промышленное использование
05
экспертная оценка по доле в ресурсах по динамике прошлых лет
Потери
06
экспертная оценка по доле в ресурсах по динамике прошлых лет
Экспорт
07
по административным данным и данным статистики взаимной торговли, продукты переработки пересчитываются в фрукты и виноград по соответствующим коэффициентам
Возможное личное потребление населением
08
балансирующая статья

= 04 жол – 05 жол – 07 жол – 08 жол – 11 жол
халықтың жан басына шаққандағы тұтынуы, кг/жыл
10
09-жолдағы деректердің халықтың орташа жылдық санына қатынасы, кг-ға ауыстырумен
Жыл соңына қорлар
11
ауылшаруашылық статистикасы, өнеркәсіп статистикасы, кедендік статистика мен өзара сауда статистикасының деректері бойынша; қайта өңделген өнімдер тиісті коэффициент бойынша ұнға қайта есептеледі; сарапшылық бағалау
Картоп және оны қайта өңдеу өнімдері, мың тонна
I. Ресурстар:
Жыл басына қорлар
01
өткен жылғы теңгерімнен «Қорлар, жыл соңына» бабынан көшіріледі.
Өндіріс
02
ауылшаруашылық статистикасы деректері бойынша
Импорт
03
кедендік статистика мен өзара сауда статистикасының деректері бойынша, қайта өңделген өнімдер тиісті коэффициент бойынша картопқа қайта есептеледі
Ресурстар, барлығы
04
= 01 жол + 02 жол + 03 жол
II. Пайдалану:
Өндірістік тұтыну соның ішінде:
05
= 06 жол + 07 жол
мал мен құстың жем шөбіне
06
мал мен құстың 1 шартты басына шаққандағы шығын нормасы бойынша сарапшылық бағалау
егістік мақсатына
07
егін алқабының 1 гектарына шаққандағы тұқым шығыны нормасы бойынша сарапшылық бағалау
Шығындар
08
өткен жылдардың серпіні бойынша ресурстардың бөлігі бойынша сарапшылық бағалау
Экспорт
09
кедендік статистика мен өзара сауда статистикасының деректері бойынша, қайта өңделген өнімдер тиісті коэффициент бойынша картопқа қайта есептеледі
Халықтың мүмкін болатын жеке тұтынуы
10
теңгерім бабы
= 04 жол – 05 жол – 08 жол – 09 жол – 12 жол
халықтың жан басына шаққандағы тұтынуы, кг/жыл
11
10-жолдағы деректердің халықтың орташа жылдық санына қатынасы, кг-ға ауыстырумен
Жыл соңына қорлар
12
ауылшаруашылық статистикасы, өнеркәсіп, сауда статистикасының деректері бойынша; қайта өңделген өнімдер тиісті коэффициент бойынша картопқа қайта есептеледі; сарапшылық бағалау
Көкөністер, бақша дақылдары және оларды қайта өңдеу өнімдері, мың тонна
I. Ресурстар:
Жыл басына қорлар
01
өткен жылғы теңгерімнен «Қорлар, жыл соңына» бабынан көшіріледі.
Өндіріс
02
ауылшаруашылық статистикасы деректері бойынша
Импорт
03
кедендік статистика мен өзара сауда статистикасының деректері бойынша, қайта өңделген өнімдер тиісті коэффициент бойынша көкөністер мен бақша дақылдарына қайта есептеледі
Ресурстар, барлығы
04
= 01 жол + 02 жол + 03 жол
II. Пайдалану:
Өндірістік тұтыну соның ішінде:
05
= 06 жол + 07 жол
мал мен құстың жем шөбіне
06
мал мен құстың 1 шартты басына шаққандағы шығын нормасы бойынша сарапшылық бағалау
егістік мақсатына
07
егін алқабының 1 гектарына шаққандағы тұқым шығыны нормасы бойынша сарапшылық бағалау
Шығындар
08
өткен жылдардың серпіні бойынша ресурстардың бөлігі бойынша сарапшылық бағалау
Экспорт
09
кедендік статистика мен өзара сауда статистикасының деректері бойынша, қайта өңделген өнімдер тиісті коэффициент бойынша көкөністер мен бақша дақылдарына қайта есептеледі
Халықтың мүмкін болатын жеке тұтынуы
10
теңгерім бабы
= 04 жол – 05 жол – 08 жол – 09 жол – 12 жол
халықтың жан басына шаққандағы тұтынуы, кг/жыл
11
10-жолдағы деректердің халықтың орташа жылдық санына қатынасы, кг-ға ауыстырумен
Жыл соңына қорлар
12
ауылшаруашылық статистикасы, өнеркәсіп, сауда статистикасының деректері бойынша; қайта өңделген өнімдер тиісті коэффициент бойынша көкөністер мен бақша дақылдарына қайта есептеледі; сарапшылық бағалау
Жемістер, жүзім және оларды қайта өңдеу өнімдері, мың тонна
I. Ресурстар:
Жыл басына қорлар
01
өткен жылғы теңгерімнен «Қорлар, жыл соңына» бабынан көшіріледі.
Өндіріс
02
ауылшаруашылық статистикасы деректері бойынша
Импорт
03
кедендік статистика мен өзара сауда статистикасының деректері бойынша, қайта өңделген өнімдер тиісті коэффициент бойынша жемістер мен жүзімге қайта есептеледі
Ресурстар, барлығы
04
= 01 жол + 02 жол + 03 жол
II. Пайдалану:
Өзге де өнеркәсіптік пайдалану
05
өткен жылдардың серпіні бойынша ресурстардың бөлігі бойынша сарапшылық бағалау
Шығындар
06
өткен жылдардың серпіні бойынша ресурстардың бөлігі бойынша сарапшылық бағалау
Экспорт
07
кедендік статистика мен өзара сауда статистикасының деректері бойынша, қайта өңделген өнімдер тиісті коэффициент бойынша жемістер мен жүзімге қайта есептеледі
Халықтың мүмкін болатын жеке тұтынуы
08
теңгерім бабы

= стр.04 – стр.05 – стр.06 – стр.07 – стр.10
возможное потребление на душу населения, кг/год
09
отношение данных стр.08 к среднегодовой численности населения, с переводом в кг
Запасы на конец года
10
по данным сельскохозяйственной статистики, статистики промышленности, торговли; продукты переработки пересчитываются в фрукты и виноград по соответствующим коэффициентам; экспертная оценка
Сахарная свекла, тыс. тонн
I. Ресурсы:
Производство
01
по данным сельскохозяйственной статистики (в весе после доработки)
Импорт
02
по административным данным и данным статистики взаимной торговли
Итого ресурсов
03

= 04 жол – 05 жол – 06 жол – 07 жол – 10 жол
халықтың жан басына шаққандағы тұтынуы, кг/жыл
09
08-жолдағы деректердің халықтың орташа жылдық санына қатынасы, кг-ға ауыстырумен
Жыл соңына қорлар
10
ауылшаруашылық статистикасы, өнеркәсіп, сауда статистикасының деректері бойынша; қайта өңделген өнімдер тиісті коэффициент бойынша жемістер мен жүзімге қайта есептеледі; сарапшылық бағалау
Қант қызылшасы, мың тонна
I. Ресурстар:
Өндіріс
01
ауылшаруашылық статистикасы деректері бойынша (өңдеуден кейінгі салмақта)
Импорт
02
кедендік статистика мен өзара сауда статистика деректері бойынша
Ресурстар, барлығы
03

= стр.06 + стр.07
на корм скоту и птице
06
экспертная оценка по доле в ресурсах по динамике прошлых лет
на посевные цели
07
экспертная оценка по доле в ресурсах по динамике прошлых лет
Переработка на продовольственные цели
08
по данным статистики промышленности, продукты переработки пересчитываются в семена подсолнечника по соответствующим коэффициентам, допускается экспертная оценка; балансирующая статья
Потери
09
экспертная оценка по доле в ресурсах по динамике прошлых лет
Экспорт
10
по административным данным и данным статистики взаимной торговли
Возможное личное потребление населением
11
балансирующая статья
= стр.04 – стр.05 – стр.08 – стр.09 – стр.10 – стр.13
возможное потребление на душу населения, кг/год
12
отношение данных стр.11 к среднегодовой численности населения, с переводом в кг
Запасы на конец года
13
по данным сельскохозяйственной статистики
Мясо и мясопродукты, тыс. тонн
I. Ресурсы:
Запасы на начало года
01
из баланса за предыдущий год из статьи «Запасы на конец года»
Производство
02
по данным сельскохозяйственной статистики (в убойном весе)
Импорт
03
по административным данным и данным статистики взаимной торговли, продукты переработки пересчитываются в мясо по соответствующим коэффициентам
Итого ресурсов
04

= 06 жол + 07 жол
мал мен құстың жем шөбіне
06
өткен жылдардың серпіні бойынша ресурстардың бөлігі бойынша сарапшылық бағалау
егістік мақсатына
07
өткен жылдардың серпіні бойынша ресурстардың бөлігі бойынша сарапшылық бағалау
Азық-түліктік мақсаттарда қайта өңдеу
08
өнеркәсіп статистикасының деректері бойынша, қайта өңделген өнімдер тиісті коэффициент бойынша күнбағыс тұқымдарына қайта есептеледі; сарапшылық бағалау рұқсат етіледі; теңгерімдеуші бап
Шығындар
09
өткен жылдардың серпіні бойынша ресурстардың бөлігі бойынша сарапшылық бағалау
Экспорт
10
кедендік статистика мен өзара сауда статистика деректері бойынша
Халықтың мүмкін болатын жеке тұтынуы
11
теңгерім бабы
= 04 жол – 05 жол – 08 жол – 09 жол – 10 жол – 13 жол
халықтың жан басына шаққандағы тұтынуы, кг/жыл
12
11-жолдағы деректердің халықтың орташа жылдық санына қатынасы, кг-ға ауыстырумен
Жыл соңына қорлар
13
ауылшаруашылық статистикасының деректері бойынша
Ет және ет өнімдері, мың тонна
I. Ресурстар:
Жыл басына қорлар
01
өткен жылғы теңгерімнен «Қорлар, жыл соңына» бабынан көшіріледі.
Өндіріс
02
ауылшаруашылық статистикасы деректері бойынша (сойыс салмақта)
Импорт
03
кедендік статистика мен өзара сауда статистика деректері бойынша, қайта өңделген өнімдер тиісті коэффициент бойынша етке қайта есептеледі
Ресурстар, барлығы
04

= стр.04 – стр.05 – стр.06 – стр.07 – стр.10
возможное потребление на душу населения, кг/год
09
отношение данных стр.08 к среднегодовой численности населения, с переводом в кг
Запасы на конец года
10
по данным сельскохозяйственной статистики, статистики промышленности, торговли; продукты переработки пересчитываются в мясо по соответствующим коэффициентам; экспертная оценка
Молоко и молочные продукты, тыс. тонн
I. Ресурсы:
Запасы на начало года
01
из баланса за предыдущий год из статьи «Запасы на конец года»
Производство
02
по данным сельскохозяйственной статистики
Импорт
03
по административным данным и данным статистики взаимной торговли, продукты переработки пересчитываются в молоко по соответствующим коэффициентам
Итого ресурсов
04

= 04 жол – 05 жол – 06 жол – 07 жол – 10 жол
халықтың жан басына шаққандағы тұтынуы, кг/жыл
09
08-жолдағы деректердің халықтың орташа жылдық санына қатынасы, кг-ға ауыстырумен
Жыл соңына қорлар
10
ауылшаруашылық статистикасы, өнеркәсіп, сауда статистикасының деректері бойынша; қайта өңделген өнімдер тиісті коэффициент бойынша етке қайта есептеледі; сарапшылық бағалау
Сүт және сүт өнімдері, мың тонна
I. Ресурстар:
Жыл басына қорлар
01
өткен жылғы теңгерімнен «Қорлар, жыл соңына» бабынан көшіріледі.
Өндіріс
02
ауылшаруашылық статистикасы деректері бойынша
Импорт
03
кедендік статистика мен өзара сауда статистикасының деректері бойынша, қайта өңделген өнімдер тиісті коэффициент бойынша сүтке қайта есептеледі
Ресурстар, барлығы
04

= стр.01 + стр.02 + стр.03
II. Использование:
Производственное потребление в том числе:
05
= стр.06
на корм скоту и птице
06
по данным сельскохозяйственной статистики, допускается экспертная оценка
Прочее промышленное использование
07
экспертная оценка по доле в ресурсах по динамике прошлых лет
Потери
08
экспертная оценка по доле в ресурсах по динамике прошлых лет
Экспорт
09
по административным данным и данным статистики взаимной торговли, продукты переработки пересчитываются в молоко по соответствующим коэффициентам
Возможное личное потребление населением
10
балансирующая статья
стр.04 – стр.05 – стр.07 – стр.08 – стр.09 – стр.12
возможное потребление на душу населения, кг/год
11
отношение данных стр.10 к среднегодовой численности населения, с переводом в кг
Запасы на конец года
12
по данным сельскохозяйственной статистики, статистики промышленности, торговли; продукты переработки пересчитываются в молоко по соответствующим коэффициентам; экспертная оценка
Яйца и яйцепродукты, млн. штук
I. Ресурсы:
Запасы на начало года
01
из баланса за предыдущий год из статьи «Запасы на конец года»
Производство
02
по данным сельскохозяйственной статистики
Импорт
03
по административным данным и данным статистики взаимной торговли, продукты переработки пересчитываются в яйца по соответствующим коэффициентам
Итого ресурсов
04

= 01 жол + 02 жол + 03 жол
II. Пайдалану:
Өндірістік тұтыну соның ішінде:
05
= 06 жол
на корм скоту и птице
06
ауылшаруашылық статистикасы деректері бойынша сарапшылық бағалау рұқсат етіледі
Өзге де өнеркәсіптік пайдалану
07
өткен жылдардың серпіні бойынша ресурстардың бөлігі бойынша сарапшылық бағалау
Шығындар
08
өткен жылдардың серпіні бойынша ресурстардың бөлігі бойынша сарапшылық бағалау
Экспорт
09
кедендік статистика мен өзара сауда статистикасының деректері бойынша, қайта өңделген өнімдер тиісті коэффициент бойынша сүтке қайта есептеледі
Халықтың мүмкін болатын жеке тұтынуы
10
теңгерім бабы
= 04 жол – 05 жол – 07 жол – 08 жол – 09 жол – 12 жол
халықтың жан басына шаққандағы тұтынуы, кг/жыл
11
10-жолдағы деректердің халықтың орташа жылдық санына қатынасы, кг-ға ауыстырумен
Жыл соңына қорлар
12
ауылшаруашылық статистикасы, өнеркәсіп, сауда статистикасының деректері бойынша; қайта өңделген өнімдер тиісті коэффициент бойынша сүтке қайта есептеледі; сарапшылық бағалау
Жұмыртқа және жұмыртқа өнімдері, млн. штук
I. Ресурстар:
Жыл басына қорлар
01
өткен жылғы теңгерімнен «Қорлар, жыл соңына» бабынан көшіріледі.
Өндіріс
02
ауылшаруашылық статистикасы деректері бойынша
Импорт
03
кедендік статистика мен өзара сауда статистикасының деректері бойынша, қайта өңделген өнімдер тиісті коэффициент бойынша жұмытқаға қайта есептеледі
Ресурстар, барлығы
04

стр.04 – стр.05 – стр.08 – стр.09 – стр.12
возможное потребление на душу населения, кг/год
11
отношение данных стр.10 к среднегодовой численности населения, с переводом в штуки
Запасы на конец года
12
по данным сельскохозяйственной статистики, статистики промышленности, торговли; продукты переработки пересчитываются в яйца по соответствующим коэффициентам; экспертная оценка
Сахар, тыс. тонн
I. Ресурсы:
Запасы на начало года
01
из баланса за предыдущий год из статьи «Запасы на конец года»
Производство
02
по данным статистики промышленности
Импорт
03
по административным данным и данным статистики взаимной торговли, продукты переработки пересчитываются в сахар по соответствующим коэффициентам
Итого ресурсов
04
= стр.01 + стр.02 + стр.03
II. Использование:
Экспорт
05
по административным данным и данным статистики взаимной торговли, продукты переработки пересчитываются в сахар по соответствующим коэффициентам
Возможное личное потребление населением
06
балансирующая статья
стр.04 – стр.05 – стр.08
возможное потребление на душу населения, кг/год
07
отношение данных стр.06 к среднегодовой численности населения, с переводом в кг
Запасы на конец года
08
по данным статистики промышленности, торговли; продукты переработки пересчитываются в сахар по соответствующим коэффициентам; экспертная оценка
Растительное масло и маслосодержащие продукты, тыс. тонн
I. Ресурсы:
Запасы на начало года
01
из баланса за предыдущий год из статьи «Запасы на конец года»
Производство
02
по данным статистики промышленности
Импорт
03
по административным данным и данным статистики взаимной торговли, продукты переработки пересчитываются в растительное масло по соответствующим коэффициентам
Итого ресурсов
04
= стр.01 + стр.02 + стр.03
II. Использование:
Экспорт
05
по административным данным и данным статистики взаимной торговли, продукты переработки пересчитываются в растительное масло по соответствующим коэффициентам
Возможное личное потребление населением
06
балансирующая статья
стр.04 – стр.05 – стр.08
возможное потребление на душу населения, кг/год
07
отношение данных стр.06 к среднегодовой численности населения, с переводом в кг
Запасы на конец года
08
по данным статистики промышленности, торговли; продукты переработки пересчитываются в растительное масло по соответствующим коэффициентам; экспертная оценка
Рыба и рыбопродукты, тыс. тонн
I. Ресурсы:
Запасы на начало года
01
из баланса за предыдущий год из статьи «Запасы на конец года»
Производство
02
по данным сельскохозяйственной статистики, административного учета, экспертная оценка
Импорт
03
по административным данным и данным статистики взаимной торговли, продукты переработки пересчитываются в рыбу по соответствующим коэффициентам
Итого ресурсов
04
= стр.01 + стр.02 + стр.03
II. Использование:
Производственное потребление в том числе:
05
= стр.06
на корм скоту и птице
06
экспертная оценка по доле в ресурсах по динамике прошлых лет
Экспорт
07
по административным данным и данным статистики взаимной торговли, продукты переработки пересчитываются в рыбу по соответствующим коэффициентам
Возможное личное потребление населением
08
балансирующая статья

= 04 жол – 05 жол – 08 жол – 09 жол – 12 жол
халықтың жан басына шаққандағы тұтынуы, дана/жыл
11
10-жолдағы деректердің халықтың орташа жылдық санына қатынасы, кг-ға ауыстырумен
Жыл соңына қорлар
12
ауылшаруашылық статистикасы, өнеркәсіп, сауда статистикасының деректері бойынша; қайта өңделген өнімдер тиісті коэффициент бойынша жұмытқаға қайта есептеледі; сарапшылық бағалау
Қант, мың тонна
I. Ресурстар:
Жыл басына қорлар
01
өткен жылғы теңгерімнен «Қорлар, жыл соңына» бабынан көшіріледі.
Өндіріс
02
өнеркәсіп статистикасының деректері бойынша
Импорт
03
кедендік статистика мен өзара сауда статистикасының деректері бойынша, қайта өңделген өнімдер тиісті коэффициент бойынша қантқа қайта есептеледі
Ресурстар, барлығы
04
= 01 жол + 02 жол + 03 жол
II. Пайдалану:
Экспорт
05
кедендік статистика мен өзара сауда статистикасының деректері бойынша, қайта өңделген өнімдер тиісті коэффициент бойынша қантқа қайта есептеледі
Халықтың мүмкін болатын жеке тұтынуы
06
теңгерім бабы
= 04 жол – 05 жол – 08 жол
халықтың жан басына шаққандағы тұтынуы, дана/жыл
07
06-жолдағы деректердің халықтың орташа жылдық санына қатынасы, кг-ға ауыстырумен
Жыл соңына қорлар
08
өнеркәсіп, сауда статистикасының деректері бойынша; қайта өңделген өнімдер тиісті коэффициент бойынша қантқа қайта есептеледі; сарапшылық бағалау
Өсімдік майы және құрамында майы бар өнімдер, мың тонна
I. Ресурстар:
Жыл басына қорлар
01
өткен жылғы теңгерімнен «Қорлар, жыл соңына» бабынан көшіріледі.
Өндіріс
02
өнеркәсіп статистикасы деректері бойынша
Импорт
03
кедендік статистика мен өзара сауда статистика деректері бойынша, қайта өңделген өнімдер тиісті коэффициент бойынша өсімдік майына қайта есептеледі
Ресурстар, барлығы
04
= 01 жол + 02 жол + 03 жол
II. Пайдалану:
Экспорт
05
кедендік статистика мен өзара сауда статистикасының деректері бойынша, қайта өңделген өнімдер тиісті коэффициент бойынша өсімдік майына қайта есептеледі
Халықтың мүмкін болатын жеке тұтыну қоры
06
теңгерім бабы
= 04 жол – 05 жол – 08 жол
халықтың жан басына шаққандағы тұтынуы, кг/жыл
07
06-жолдағы деректердің халықтың орташа жылдық санына қатынасы, кг-ға аударумен
Жыл соңына қорлар
08
ауылшаруашылық статистикасы, өнеркәсіп, сауда статистикасының деректері бойынша; қайта өңделген өнімдер тиісті коэффициент бойынша өсімдік майына қайта есептеледі; сарапшылық бағалау
Балық және балық өнімдері, мың тонна
I. Ресурстар:
Жыл басына қорлар
01
өткен жылғы теңгерімнен «Қорлар, жыл соңына» бабынан көшіріледі.
Өндіріс
02
ауылшаруашылық статистикасы деректері бойынша, әкімшілік есеп, сарапшылық бағалау
Импорт
03
кедендік статистика мен өзара сауда статистика деректері бойынша, қайта өңделген өнімдер тиісті коэффициент бойынша  балыққа қайта есептеледі
Ресурстар, барлығы
04
= 01 жол + 02 жол + 03 жол
II. Пайдалану:
Өндірістік тұтыну
соның ішінде:
05
= 06 жол
мал мен құстың жем шөбіне
06
өткен жылдардың серпіні бойынша ресурстардың бөлігі бойынша сарапшылық бағалау
Экспорт
07
кедендік статистика мен өзара сауда статистикасының деректері бойынша, қайта өңделген өнімдер тиісті коэффициент бойынша  балыққа қайта есептеледі
Халықтың мүмкін болатын жеке тұтынуы
08
теңгерім бабы

стр.04 – стр.05 – стр.07 – стр.10
возможное потребление на душу населения, кг/год
09
отношение данных стр.08 к среднегодовой численности населения, с переводом в кг
Запасы на конец года
10
по данным сельскохозяйственной статистики, статистики промышленности, торговли; продукты переработки пересчитываются в рыбу по соответствующим коэффициентам; экспертная оценка
Приложение 3
к Методике по составлению
балансов ресурсов и использования
основных продуктов сельского хозяйства
Перечень отдельных видов продукции для расчета статей «Импорт»
и «Экспорт» в балансе соответствующего вида продовольствия
Код ТНВЭД1
Наименование позиции
Зерно

= 04 жол – 05 жол – 07 жол – 10 жол
халықтың жан басына шаққандағы тұтынуы, кг/жыл
09
08-жолдағы деректердің халықтың орташа жылдық санына қатынасы, кг-ға ауыстырумен
Жыл соңына қорлар
10
ауылшаруашылық статистикасы, өнеркәсіп, сауда статистикасының деректері бойынша; қайта өңделген өнімдер тиісті коэффициент бойынша  балыққа  қайта есептеледі; сарапшылық бағалау
Ауыл шаруашылығы негізгі
өнімдерінің ресурстары мен
пайдалану теңгерімдерін
құрастыру бойынша әдістемеге
3-қосымша
«Импорт» және «Экспорт» баптарын азық-түліктің тиісті түрінің теңгерімінде есептеуге арналған өнімдердің жекелеген түрлерінің тізбесі
СЭҚТН1 коды
Айқындама атауы
Астық

1001
Пшеница и меслин
1002
Рожь
1003
Ячмень
1004
Овес
1005
Кукуруза
1006
Рис
1007
Сорго
1008
Гречиха, просо и семена канареечника; прочие злаки
0708
Бобовые овощи, лущеные или нелущеные, свежие или охлажденные
0713
Овощи бобовые сушеные, лущеные, очищенные от семенной кожуры или неочищенные, колотые или неколотые
Продукты переработки зерна
1101
Мука пшеничная или пшенично-ржаная
1102
Мука из зерна прочих злаков, кроме пшеничной или пшенично-ржаной
1103
Крупа, мука грубого помола и гранулы из зерна злаков
1104
Зерно злаков, обработанное другими способами; зародыши зерна злаков, целые, плющеные, в виде хлопьев или молотые
1107
Солод, поджаренный или неподжаренный
1109
Клейковина пшеничная, сухая или сырая
1902
Макаронные изделия, подвергнутые или не подвергнутые тепловой обработке, с начинкой (из мяса или прочих продуктов) или без начинки, или приготовленные другим способом, такие как спагетти, макароны, лапша, рожки, клецки, равиоли, каннеллони; кускус, другие
1904
Готовые продукты, полученные путем вздувания или обжаривания зерна злаков или зерновых продуктов (например, кукурузные хлопья); злаки (кроме зерна кукурузы) в виде зерна или в виде хлопьев или зерна, обработанного иным способом
1905
Хлеб, мучные кондитерские изделия, пирожные, печенье и прочие хлебобулочные и мучные кондитерские изделия
Картофель и продукты его переработки
0701
Картофель свежий или охлажденный
071010000
Картофель сырой или сваренный в воде или на пару, замороженный
071290050
Картофель целый или нарезанный ломтиками, не подвергнутый дальнейшей обработке
1105
Мука тонкого и грубого помола, порошок, хлопья, гранулы картофельные
110813000
Крахмал картофельный
200410000
Картофель (из товарной позиции 2004 «Овощи прочие, приготовленные или консервированные без добавления уксуса или уксусной кислоты, замороженные»
200520000
Картофель (из товарной позиции 2005 «Овощи прочие, приготовленные или консервированные без добавления уксуса или уксусной кислоты, незамороженные»
Овощи, бахчевые культуры и продукты их переработки
0702
Томаты свежие или охлажденные
0703
Лук репчатый, лук шалот, чеснок, лук-порей и прочие луковичные овощи, свежие или охлажденные
0704
Капуста кочанная, капуста цветная, кольраби, капуста листовая, свежая или охлажденная
0705
Салат-латук и цикорий, свежие или охлажденные
0706
Морковь, репа, свекла столовая, сельдерей корневой, редис и прочие аналогичные съедобные корнеплоды, свежие или охлажденные

1001
Бидай және меслин
1002
Қара бидай
1003
Арпа
1004
Сұлы
1005
Жүгері
1006
Күріш
1007
Құмай жүгері
1008
Қарақұмық, тары және субидайықтың тұқымдары; өзге де дақылдар
0708
аршылған немесе аршылмаған, жас немесе тоңазытылған бұршақ көкөнiстерi
0713
Кептiрiлген, аршылған, тұқымдық қауызынан тазартылған немесе тазартылмаған, уатылған немесе уатылмаған бұршақты көкөнiстер
Астықты қайта өңдеу өнімдері
1101
Бидай немесе қара бидай ұны
1102
Бидай немесе қара бидайдан басқа өзге де астық тұқымдастар дәндерiнен алынған ұн
1103
Жарма, ipi тартылған ұн және астық тұқымдастар дәндерінен алынған түйiршiктер
1104
Басқа да тәсiлдермен өңделген астық тұқымдастар дәндерi; (дән жармасы түріндегі немесе уатылған, тұтас, қабығынан аршылған, жанышталған үлпектерге қайта өңделген жаншылған астық тұқымдастар дәндері)
1107
Қуырылған немесе қуырылмаған уыт
1109
Құрғақ немесе дымқыл бидай  желімтегі
1902
Жылумен өңдеуге ұшыраған немесе ұшырамаған, ішінде салмасы бар (еттен немесе өзге де өнімдерден) немесе салмасы жоқ немесе басқа тәсілмен әзірленген  спагетти, макарон, кеспе, қысқа тілік кеспе, үзбендер, равиоли, каннеллони кускус және басқалар сияқты макарон өнімдері
1904
Дақылдар дәндерін немесе дақылдар өнiмдерiн қампайту немесе қуыру жолымен алынған дайын тамақ өнiмдерi (мысалы, жүгерi үлпектерi); дән немесе өзге де тәсілмен өңделген үлпек түріндегі өңделген дән
1905
Нан, ұннан жасалған кондитерлiк өнімдер, пирожныйлар, печенье және өзге де
нан-тоқаш өнiмдерi
Картоп және оны қайта өңдеу өнімдері
0701
Жаңа пiскен немесе тоңазытылған картоп
071010000
Шикi немесе суда немесе буда пiсiрiлген мұздатылған картоп
071290050
Тұтас немесе тілімделіп кесілген, бірақ одан арғы өңдеуге ұшырамаған картоп
1105
Майда немесе iрi тартылған ұн, картоп ұнтағы, үлпегі, түйiршiктерi
110813000
Картоп крахмалы
200410000
Картоп (2004 тауарлық айқындамасынан басқа «Сiрке суы немесе сiрке қышқылы қосылмай дайындалған немесе консервіленген, мұздатылған өзге де көкөнiстер»
200520000
Картоп (2005 тауарлық айқындамасынан басқа «Сiрке суы немесе сiрке қышқылы қосылмай дайындалған немесе консервіленген, мұздатылмаған өзге де көкөнiстер»
Көкөніс, бақша дақылдары және қайта өңдеу өнімдері
0702
Жаңа пiскен және тоңазытылған қызанақтар
0703
Басты пияз, шалот пиязы, сарымсақ, порей пиязы және жаңа піскен немесе тоңазытылған  өзге де пияз тектес көкөнiстер
0704
Қауданды қырыққабат, түрлi-түстi қырыққабат, кольраби, жас немесе тоңазытылған жапырақты қырыққабат
0705
Латук салаты және жаңа піскен және тоңазытылған цикорий
0706
Сәбiз, шалқан, асханалық қызылша, тамырлы балдыркөк, шомыр және өзге де ұқсас жеуге жарайтын жаңа піскен және тоңазытылған  тамырлы жемістер

0707
Огурцы и корнишоны, свежие или охлажденные
0709
Овощи прочие, свежие или охлажденные
0710
Овощи (сырые или сваренные в воде или на пару), замороженные (кроме товарной позиции 071010000)
0711
Овощи консервированные для кратковременного хранения, но в таком виде непригодные для непосредственного употребления в пищу
0712
Овощи сушеные, не подвергнутые дальнейшей обработке (кроме товарной позиции 071290050)
0807
Дыни (включая арбузы) и папайя, свежие
200110000
Огурцы и корнишоны, приготовленные или консервированные с добавлением уксуса
200190300
Сахарная кукуруза, приготовленная или консервированная с добавлением уксуса
200190500
Грибы, приготовленные или консервированные в уксусе или уксусной кислоте
200190700
Сладкий перец, приготовленный или консервированный с добавлением уксуса
200190970
Прочие овощи консервированные с добавлением уксуса
2002
Томаты, приготовленные или консервированные без добавления уксуса или уксусной кислоты
2003
Грибы и трюфели, приготовленные или консервированные без добавления уксуса или уксусной кислоты
2004
Овощи прочие, приготовленные или консервированные без добавления уксуса, замороженные (кроме товарной позиции 200410000)
2005
Овощи прочие, приготовленные или консервированные без добавления уксуса, незамороженные (кроме товарной позиции 200520000)
200950000
Сок томатный
Фрукты, виноград и продукты их переработки
0801
Орехи кокосовые, орехи бразильские и орехи кешью, свежие или сушеные, очищенные от скорлупы или не очищенные, с кожурой или без кожуры
0802
Прочие орехи, свежие или сушеные, очищенные от скорлупы или неочищенные, с кожурой или без кожуры
0803
Бананы, включая плантайны, свежие или сушеные
0804
Финики, инжир, ананасы, авакадо, гуайява, манго и мангостан или гарциния, свежие или сушеные
0805
Цитрусовые плоды, свежие или сушеные
0806
Виноград свежий или сушеный
0808
Яблоки, груши, айва свежие
0809
Абрикосы, вишня и черешня, персики (включая нектарины), сливы и терн, свежие
0810
Прочие фрукты, свежие
0811
Фрукты и орехи, подвергнутые или не подвергнутые тепловой обработке в кипящей воде или на пару, замороженные, с добавлением или без добавления сахара или других подслащивающих веществ
0812
Фрукты и орехи, консервированные для кратковременного хранения, но в таком виде непригодные для непосредственного употребления в пищу
0813
Фрукты сушеные, кроме плодов товарных позиций 0801 - 0806; смеси орехов или сушеных плодов данной группы

0707
Жаңа піскен немесе тоңазытылған қиярлар және корнишондар
0709
Өзге де жас және тоңазытылған көкөнiстер
0710
Мұздатылған көкөністер (071010000 тауарлық айқындамасынан басқа (шикi немесе суда немесе буда пiсiрiлген)
0711
Қысқа уақытқа сақтау үшiн консервіленген, бірақ мұндай түрде тiкелей тамаққа пайдалануға жарамсыз түрдегi көкөнiстер
0712
Кептірілген, бiрақ одан арғы өңдеуге ұшырамаған көкөнiстер (071290050 тауарлық айқындамасынан басқа)
0807
Жаңа пiскен қауындар (қарбыздарды қоса алғанда) және папайя
200110000
Сірке суы қосылып әзірленген немесе консервіленген қиярлар мен корнишондар
200190300
Сірке суы қосылып әзірленген немесе консервіленген қант жүгерісі
200190500
Сірке суы немесе сірке қышқылы қосылып әзірленген немесе консервіленген саңырауқұлақтар
200190700
Сірке суы қосылып әзірленген немесе консервіленген тәтті бұрыш
200190970
Сірке суы қосылып әзірленген өзге де көкөністер
2002
Сірке суы немесе сірке қышқылы қосылмай әзірленген немесе консервіленген қызанақтар
2003
Сірке суы немесе сірке қышқылы қосылмай әзірленген немесе консервіленген саңырауқұлақтар мен трюфельдер
2004
Сiрке суы қосылмай дайындалған немесе консервіленген, мұздатылған (200410000 тауарлық айқындамасынан басқа) өзге де көкөнiстер
2005
Сірке суы қосылмай дайындалған немесе консервіленген, мұздатылмаған (200520000 тауарлық айқындамасынан басқа) өзге де көкөнiстер
200950000
Қызанақ шырыны
Жемістер, жүзімдер және қайта өңдеу өнімдері
0801
Кокос жаңғақтары, бразилиялық жаңғақтар және жаңа пiскен немесе кептiрiлген, қауызынан тазартылған немесе тазартылмаған, қабығымен немесе қабықсыз кешью жаңғақтары
0802
Өзге де жаңа пiскен немесе кептiрiлген, қауызынан тазартылған немесе тазартылмаған, қабығымен немесе қабықсыз жаңғақтар
0803
Плантайндарды қоса алғанда, жаңа піскен немесе кептірілген банандар
0804
Жаңа пiскен немесе кептiрiлген құрмалар, iнжiр, ананас, авокадо, гуайява, манго және мангостан немесе гарциния
0805
Жаңа пiскен немесе кептiрiлген цитрустардың жемістері
0806
Жаңа пiскен немесе кептiрiлген жүзiм
0808
Жаңа пiскен алмалар, алмұрттар және беже
0809
Жаңа пiскен өрiктер, шиелер және қызыл шие, шабдалы (шiрнелердi қоса алғанда), алхорылар және шомыр
0810
Жаңа піскен өзге де жемiстер
0811
Қайнаған суда немесе буда жылулық өңдеуге ұшыраған немесе ұшырамаған, қант немесе өзге де тәттілендіргіш заттар қосылған немесе қосылмаған, мұздатылған жемiстер мен жаңғақтар
0812
Қысқа мерзiмге арналып консервiленген, бiрақ мұндай түрде тікелей тамаққа пайдалануға жарамсыз жемiстер мен жаңғақтар
0813
0801 - 0806 тауарлық айқындамасы жемістерінен басқа кептiрiлген жемiстер; аталған топ жаңғақтарының немесе кептiрiлген жемiс ұрықтарының қоспалары

2006
Плоды и орехи, консервированные в сахаре
2007
Джемы, желе фруктовое, мармелады, пюре фруктовое или ореховое, паста фруктовая или ореховая, полученные путем тепловой обработки, в том числе с добавлением сахара или других подслащивающих веществ
2008
Фрукты, орехи и прочие съедобные части растений, приготовленные или консервированные иным способом, содержащие или не содержащие добавок сахара или других подслащивающих веществ или спирта, в другом месте не поименованные
2009
Соки фруктовые
Мясо и мясопродукты
0201
Мясо крупного рогатого скота, свежее или охлажденное
0202
Мясо крупного рогатого скота, замороженное
0203
Свинина свежая, охлажденная или замороженная
0204
Баранина или козлятина свежая, охлажденная или замороженная
0205
Мясо лошадей (конина), ослов, мулов или лошаков, свежее, охлажденное или мороженое
0206
Пищевые субпродукты крупного рогатого скота, свиней, овец, коз, лошадей, ослов, мулов или лошаков, свежие, охлажденные или замороженные
0207
Мясо и пищевые субпродукты домашней птицы (куры домашние, утки, гуси, индейки, цесарки), свежие, охлажденные или замороженные
0208
Прочие мясо и пищевые мясные субпродукты, свежие, охлажденные или замороженные
0209
Свиной жир, отделенный от тощего мяса, и жир домашней птицы, не вытопленные или не извлеченные другим способом, свежие, охлажденные, мороженые, соленые, в рассоле, сушеные или копченые
0210
Мясо и пищевые мясные субпродукты, соленые, в рассоле, сушеные или копченые; пищевая мука тонкого и грубого помола из мяса или мясных субпродуктов
1601
Колбасы и аналогичные продукты из мяса, мясных субпродуктов или крови
1602
Готовые или консервированные продукты из мяса, мясных субпродуктов или крови прочие
Молоко и молочные продукты
0401
Молоко и сливки, не сгущенные без добавления сахара или других подслащивающих веществ
0402
Молоко и сливки, сгущенные или с добавлением сахара или других подслащивающих веществ
0403
Пахта, свернувшиеся молоко и сливки, йогурт, кефир и прочие ферментированные или сквашенные молоко и сливки, сгущенные или несгущенные, с добавлением или без добавления сахара или других подслащивающих веществ, со вкусо-ароматическими добавками или без
0404
Молочная сыворотка, сгущенная или несгущенная, с добавлением или без добавления сахара или других подслащивающих веществ; продукты из натуральных компонентов молока, с добавлением или без добавления сахара или других подслащивающих веществ, в другом мес

2006
Қант қосып консервіленген жемістер мен жаңғақтар
2007
Джемдер, жеміс-жидек желесі, мармеладтар, жеміс-жидек немесе жаңғақ пюресі, жылумен өңдеу, соның ішінде қант қосып немесе тәттілендіргіш заттар қосу жолымен алынған жеміс-жидек немесе жаңғақ пастасы
2008
Жеміс-жидектер, жаңғақтар және өсімдіктердің өзге де тәсілмен әзірленген немесе консервіленген, құрамында қант қоспалары немесе басқа да тәттілендіргіш заттар немесе спирт бар немесе жоқ басқа жерде аталмаған немесе енгізілмеген басқа да жеуге жарайтын бөліктері,
2009
Жеміс шырындары
Ет және ет өнімдері
0201
Ірі қара малдың жас немесе тоңазытылған еті
0202
Ірi қара малдың мұздатылған етi
0203
Жас тоңазытылған немесе мұздатылған шошқа еті
0204
Жас тоңазытылған немесе мұздатылған қой немесе ешкі еті
0205
Жылқылардың (жылқы еті), есектердiң, қашырлардың немесе қарта қашырлардың тоңазытылған немесе мұздатылған жас еті
0206
Ірі қара мал, шошқа, қой, ешкі, жылқылар, есектер, қашырлар мен қарта қашырлардың жас немесе тоңазытылған немесе мұздатылған тағамдық қосымша өнімдері
0207
Үй құсының (үй тауықтары, үйректер, қаздар, күрке тауықтар, мысыр тауықтары) жас тоңазытылған немесе мұздатылған еті және тағамдық қосымша өнімдері
0208
Өзге де жас немесе тоңазытылған ет және тағамдық қосымша өнімдері
0209
Арық еттен сылынып алынған, шыжғырылмаған немесе басқа тәсілмен алынбаған, жас, тоңазытылған, мұздатылған, тұздалған, тұздық судағы, кептірілген немесе ысталған шошқаның тоң майы мен үй құсының тоң майы
0210
Тұздалған, тұздық судағы, кептiрiлген немесе ысталған ет және тағамдық қосымша ет өнімдері; еттен немесе тағамдық қосымша өнімдерінен жасалған майда және ірі тартылған тағамдық ұн
1601
Шұжықтар және еттен, етті қосымша өнімдерден немесе қаннан жасалған осыған ұқсас өнімдер
1602
Еттен, етті қосымша өнімдерден немесе қаннан жасалған дайын немесе консервіленген өнімдер
Сүт және сүт өнімдері
0401
Қоюлатылмаған және қант немесе басқа да тәттiлендіргіш заттар қосылмаған сүт және кiлегей
0402
Қоюлатылған және қант немесе басқа да тәттiлендіргіш заттар қосылған сүт және кiлегей
0403
Шайқалған май, ұйыған сүт және кiлегей, йогурт, айран және  өзге де ферменттелген немесе ашытылған, қоюлатылған немесе  қоюлатылмаған, қант немесе басқа да тәттiлендіргіш заттар қосылған немесе қосылмаған, дәмдi-хош иiстi қоспалармен немесе қоспаларсыз сүт және кiлегей
0404
Қоюлатылған немесе қоюлатылмаған, қант немесе басқа да тәттілендіргіш заттар қосылған немесе қосылмаған сүт сарысуы; басқа жерде аталмаған немесе енгізілмеген, қант немесе басқа да тәттілендіргіш заттар қосылған немесе қосылмаған сүттің табиғи құрауыштарының өнімдері

Живая рыба (кроме товарных позиций 030111000 и 030119000)
0302
Рыба свежая или охлажденная, за исключением рыбного филе и прочего мяса рыбы товарной позиции 0304
0303
Рыба мороженая, за исключением рыбного филе и прочего мяса рыбы товарной позиции 0304
0304
Филе рыбное и прочее мясо рыбы (включая фарш), свежие, охлажденные или мороженые
0305
Рыба сушеная, соленая или в рассоле; рыба горячего или холодного копчения; рыбная мука тонкого и грубого помола и гранулы из рыбы, пригодные для употребления в пищу

Тірі балық (030111000 және 030119000 тауарлық айқындамасынан басқа)
0302
0304 тауарлық айқындамасының балық сүбесi мен балықтың өзге де етiн қоспағанда, жас немесе тоңазытылған балық:
0303
0304 тауарлық айқындамасының балық сүбесi мен балық етiн қоспағанда мұздатылған балық
0304
Жас, тоңазытылған немесе мұздатылған балықтың сүбесi және балықтың өзге де етi (тартылған етті қоса алғанда)
0305
Кептiрiлген, тұздалған немесе тұздық судағы балық; ыстық немесе суықтай ысталған балық; тамаққа пайдалануға жарамды ұсақ немесе ipi тартылған балық ұны және түйiршiктерi

0306
Ракообразные, в панцире или без панциря, живые, свежие, охлажденные, мороженые, сушеные, соленые или в рассоле; ракообразные в панцире, сваренные на пару или в кипящей воде, охлажденные или неохлажденные, мороженые, сушеные, соленые или в рассоле; мука
0307
Моллюски, в раковине или без раковины, живые, свежие, охлажденные, мороженые, сушеные, соленые или в рассоле; водные беспозвоночные, отличные от ракообразных и моллюсков, живые, свежие, охлажденные, мороженые, сушеные, соленые или в рассоле; мука

0306
Сауыттағы немесе сауытсыз, тiрi, жас, тоңазытылған, мұздатылған, кептiрiлген, тұздалған немесе тұздық судағы шаянтәрізділер; сауыттағы, буға немесе ыстық суға пiсiрiлген, тоңазытылған немесе тоңазытылмаған, мұздатылған, кептiрiлген, тұздалған немесе тұздық судағы шаянтәрізділер, ұн
0307
Бақалшықты немесе бақалшықсыз, тірі, жас, тоңазытылған, мұздатылған, кептірілген, тұздалған немесе тұздық судағы былқылдақ денелілер; шаянтәрізділер мен былқылдақ денелілердан ерекшеленетін тірі, жас, тоңазытылған, мұздатылған, кептірілген, тұздалған немесе тұздық судағы, өзге де су омыртқасыздары, тонког ұны

1604
Готовая или консервированная рыба; икра осетровых и ее заменители, изготовленные из икринок рыбы
1605
Готовые или консервированные ракообразные, моллюски и прочие водные беспозвоночные
_______________________________________________
1ТНВЭД – здесь и далее «Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности».
Приложение 4
к Методике по составлению
балансов ресурсов и
использования основных
продуктов сельского хозяйства
Коэффициенты перевода основных продуктов питания в исходный
продукт, применяемые в Республике Казахстан
Наименование исходного продукта
Наименование конечного продукта
Коэффициент пересчета конечного продукта в исходный
Зерно
мука
крупа
спирт из зерна
солод и пиво
биоэтанол
готовые корма для сельскохозяйственных животных

1604
Дайын немесе консервіленген балық; бекіре уылдырықтары мен оның балық уылдырықтарынан жасалған алмастырғыштары
1605
Дайын немесе консервіленген шаянтәрізділер, былқылдақ денелілер немесе өзге де су омыртқасыздары
1СЭҚТН - мұнда және бұдан әрі "Сыртқы экономикалық қызметтің тауарлық номенклатурасы".
Ауыл шаруашылығы негізгі
өнімдерінің ресурстары мен
пайдалану теңгерімдерін
құрастыру бойынша әдістемеге
4-қосымша
Қазақстан Республикасында қолданылатын негізгі азық-түлік өнімдерін бастапқы өнімге ауыстыру коэффициенттері
Бастапқы өнім атауы
Түпкі өнім атауы
Түпкі өнімді бастапқы өнімге қайта есептеу коэффициенті
Астық
ұн