Об утверждении Правил о деятельности организаций образования в сфере спорта
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 28 декабря 2016 года № 346. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 февраля 2017 года № 14758.
В соответствии с подпунктом 60) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 10.02.2022 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Правила о деятельности организаций образования в сфере спорта, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан (Канагатов Е.Б.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление копий настоящего приказа в бумажном и электронном виде, заверенные электронной цифровой подписью лица, уполномоченного подписывать настоящий приказ, для официального опубликования, включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан, Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа в течение десяти календарных дней после официального опубликования на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Мухамедиулы
"СОГЛАСОВАН"
Исполняющий обязанности
Министр образования и науки
Республики Казахстан
___________ Б. Асылова
30 декабря 2016 год
Утверждены приказом
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 28 декабря 2016 года № 346
Правила о деятельности организаций образования в сфере спорта
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 10.02.2022 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Спорт саласындағы білім беру ұйымдарының қызметі туралы қағидаларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 28 желтоқсандағы № 346 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 2 ақпанда № 14758 болып тіркелді.
" Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 60) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 10.02.2022 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Спорт саласындағы білім беру ұйымдарының қызметі туралы қағидалар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті (Е.Б. Қанағатов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрыққа қол қоюға уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электронды және қағаз түріндегі көшірмелерін ресми жариялау үшін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне, Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізіліміне енгізу үшін жолдауды;
3) ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Мұхамедиұлы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
Міндетін атқарушы
_____________ Б.Асылова
2016 жылғы 30 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің 2016 жылғы 28
желтоқсандағы № 346
бұйрығымен бекітілген
Спорт саласындағы білім беру ұйымдарының қызметі туралы қағидалар
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 10.02.2022 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила о деятельности организаций образования в сфере спорта (далее - Правила) определяют порядок деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы высшего и послевузовского образования в сфере спорта, в соответствии с Законами Республики Казахстан "Об образовании", "О науке", "О физической культуре и спорте" и Типовыми правилами деятельности организаций образования соответствующих типов, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 30 октября 2018 года № 595 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17657).
2. Высшее и (или) послевузовское образование в сфере спорта реализуется в организациях высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО).
3. ОВПО в сфере спорта осуществляют свою деятельность на основании лицензии на занятие образовательной деятельностью, выданной в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 августа 2020 года № 351 "Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Выдача лицензии на занятие образовательной деятельностью" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21102) и приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 июня 2015 года № 391 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к образовательной деятельности, и перечня документов, подтверждающих соответствие им" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11716).
Глава 2. Порядок деятельности ОВПО
4. Управление ОВПО осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, настоящими Правилами и уставом ОВПО на принципах единоначалия и коллегиальности.
5. Непосредственное руководство ОВПО в сфере спорта осуществляет ректор, назначаемый (избираемый) на должность и освобождаемый от должности в соответствии с требованиями Типовых квалификационных характеристик должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц, утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 июля 2009 года № 338 (далее - квалификационные характеристики должностей) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5750).
6. Факультет является основным структурным подразделением ОВПО в сфере спорта, которое осуществляет обучение по одной или нескольким родственным специальностям, научную деятельность, а также руководство деятельностью кафедр и лабораторий, относящихся к специальностям факультета.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Спорт саласындағы білім беру ұйымдарының қызметі туралы қағидалар (бұдан әрі - Қағидалар) "Білім туралы", "Ғылым туралы", "Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына және "Тиісті үлгідегі білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 595 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17657 болып тіркелген) Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларына сәйкес спорт саласындағы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдары қызметiнiң тәртібін айқындайды.
2. Спорт саласындағы жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында жүзеге асырылады (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ).
3. Спорт саласындағы ЖЖОКБҰ өз қызметін "Білім беру қызметімен айналысуға лицензия беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 17 тамыздағы № 351 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21102 болып тіркелген), "Білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 17 маусымдағы № 391 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11716 болып тіркелген) сәйкес берілген лицензияның негізінде жүзеге асырылады.
2-тарау. ЖЖОКБҰ қызметінің тәртібі
4. ЖЖОКБҰ-ны басқару Қазақстан Республикасының заңнамасына, осы Қағидаларға және ЖЖОКБҰ жарғысына сәйкес дара басшылық және алқалық қағидаттарында жүзеге асырылады.
5. Спорт саласындағы ЖЖОКБҰ-ны басқаруды, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 13 шілдедегі № 338 бұйрығымен бекітілген Педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғалардың лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары талаптарына (бұдан әрі - лауазымдардың біліктілік сипаттамалары) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5750 болып тіркелген) сәйкес қызметке тағайындалатын (сайланатын) және қызметтен босатылатын басшы тікелей жүзеге асырады.
6. Факультет бір немесе бірнеше мәндес мамандықтар бойынша оқытуды, ғылыми қызметті жүзеге асыратын, сонымен қатар, факультет мамандықтарына жататын кафедралар мен зертханалардың жұмысына басшылық ететін спорт саласындағы ЖЖОКБҰ-ның негізгі құрылымдық бөлімшесі болып табылады.

7. Кафедра является структурным подразделением ОВПО (факультета) в сфере спорта, осуществляющим учебную, методическую, научно-исследовательскую работу (далее - НИР).
8. Штат кафедры определяется исходя из объема работы и среднегодовой педагогической нагрузки профессорско-преподавательского состава.
9. В штат кафедры входят заведующий кафедрой, профессора, доценты, старшие преподаватели, преподаватели, учебно-вспомогательный персонал, а также сотрудники созданных при кафедре научных и других структурных подразделений.
10. Кафедру возглавляет заведующий, кандидатура которого должна соответствовать требованиям квалификационных характеристик должностей. Должностные обязанности заведующего кафедрой определяются в соответствии с квалификационными характеристиками должностей.
11. В соответствии с квалификационными требованиями, кафедра организуется при наличии не менее 10 штатных преподавателей по профилю кафедры, из которых доля преподавателей с учеными степенями и званиями, а также удостоенных спортивных званий (заслуженный тренер Республики Казахстан, заслуженный мастер спорта Республики Казахстан), ведомственных и государственных наград Республики Казахстан от числа штатных преподавателей должна составлять – не менее 50%.
12. При необходимости в ОВПО организуются специальные кафедры (военные) заинтересованных сторон в соответствии с приказом Министра обороны Республики Казахстан от 24 июля 2017 года № 375 "Об утверждении Правил военной подготовки по программам офицеров запаса и сержантов запаса" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15589).
13. Работа кафедры направлена на теоретическую и практическую подготовку специалистов в сфере спорта.
14. Факультет и кафедра осуществляют деятельность в соответствии с утвержденными годовыми планами работ.
Глава 3. Учебная и воспитательная работа ОВПО
15. Прием обучающихся в ОВПО осуществляется в соответствии с Типовыми правилами приема на обучение в организации образования, реализующие образовательные программы высшего образования, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 600 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17650).
16. Организация учебной деятельности осуществляется на основе академического календаря, расписания учебных занятий.
Структура учебной деятельности формируется на основе типовых учебных планов (типовых, рабочих), утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17669), объема учебной нагрузки, продолжительности академических периодов, видов академических занятий, объема учебного материала.

7. Кафедра спорт саласындағы оқу, әдістемелік, ғылыми-зерттеу жұмыстарын (бұдан әрі - ҒЗЖ) жүзеге асыратын ЖЖОКБҰ-ның (факультеттің) құрылымдық бөлімшесі болып табылады.
8. Кафедра штаты профессорлық-оқытушылық құрамның жұмыс көлемінен және орташа жылдық педагогикалық жүктемеден шыға отырып айқындалады.
9. Кафедра штатына кафедраның меңгерушісі, профессорлар, доценттер, аға оқытушылар, оқытушылар, оқу-көмекші персонал, сондай-ақ кафедра жанынан құрылған ғылыми және басқа да құрылымдық бөлімшелер кіреді.
10. Кафедраны меңгеруші басқарады, оның кандидатурасы лауазымдардың біліктілік сипаттамаларының талаптарына сәйкес келуі тиіс. Кафедра меңгерушісінің лауазымдық міндеттері лауазымдардың біліктілік сипаттамаларына сәйкес айқындалады.
11. Кафедра біліктілік талаптарға сәйкес кафедра бейіні бойынша кемінде 10 штаттық оқытушы болғанда, оның ішінде ғылыми дәрежесі мен ғылыми атағы бар оқытушылар, сондай-ақ спорттық атақтар (Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушы, Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері), Қазақстан Республикасының ведомстволық және мемлекеттік наградалар берілген оқытушылар штаттық оқытушылар санынан 50%-ды құрауы тиіс.
12. Қажет болған жағдайда "Запастағы офицерлер мен запастағы сержанттар бағдарламалары бойынша әскери дайындық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 24 шілдедегі № 375 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15589 болып тіркелген) сәйкес ЖЖОКБҰ-да басқа мүдделі тараптардың арнайы (әскери) кафедралары ұйымдастырылады.
13. Кафедра жұмысы спорт саласындағы мамандарды теориялық және практикалық дайындауға бағытталады.
14. Факультет және кафедра өз қызметін жылдық жұмыс жоспарына сәйкес жүзеге асырады.
3-тарау. ЖЖОКБҰ-ның оқу және тәрбие жұмысы
15. ЖЖОКБҰ-ға білім алушыларды қабылдау Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 600 бұйрығымен бекітілген Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17650 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
16. Оқу қызметін ұйымдастыру академиялық күнтізбе, оқу сабақтарының кестесі негізінде жүзеге асырылады.
Оқу қызметінің құрылымы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген) үлгілік оқу жоспарларының оқу жүктемесі көлемінің, академиялық кезеңдер ұзақтылығының, академиялық сабақтар түрлерінің, оқу материалы көлемінің негізінде қалыптасады.

17. Академический календарь, рабочие учебные планы специальностей и среднегодовая педагогическая нагрузка профессорско-преподавательского состава утверждаются решением совета ОВПО.
18. В ОВПО устанавливаются следующие основные виды учебной работы: лекции, практические (семинары), лабораторные, самостоятельная работа студента, курсовые, все виды профессиональной практики, подготовка и прохождение итоговой аттестации.
При этом соотношение объема кредитов между лекциями и семинарами, практическими и лабораторными занятиями определяется ОВПО в соответствии с типовым учебным планом.
19. К проведению лекционных занятий, руководству выпускных квалификационных работ, НИР студентов допускаются преподаватели, занимающие должности профессора, доцента, старшего преподавателя.
20. К чтению лекций и/или проведению практических учебных занятий также могут привлекаться заслуженные тренеры Республики Казахстан, заслуженные мастера спорта Республики Казахстан и опытные специалисты, имеющие опыт практической работы по профилю специальности не менее 3 лет.
21. ОВПО самостоятельно определяет формы, методы и средства обучения, создавая максимально благоприятные условия для освоения обучающимися образовательных программ высшего и послевузовского образования. При этом учебные занятия проводятся с учетом инновационных технологий обучения, использованием новейших достижений науки, техники, технологий, информационных систем и в интерактивной форме.
22. Образовательные программы высшего и послевузовского образования включают три цикла дисциплин: цикл общеобразовательных дисциплин, цикл базовых дисциплин и цикл профилирующих дисциплин, а также дополнительные виды обучения (профессиональную практику по специальности) и итоговую аттестацию.
23. Каждый цикл дисциплин состоит из дисциплин обязательного компонента, перечень и содержание которых определяются типовыми учебными планами и типовыми учебными программами, а также из дисциплин компонента по выбору, перечень и содержание которых определяются каталогом элективных дисциплин, рабочими учебными планами, рабочими учебными программами и силлабусами.
Каждая дисциплина изучается в течение одного академического периода.
24. Обучение осуществляется на основе учебных программ, единых для всех форм обучения.
25. Учебный процесс в ОВПО организовывается по сокращенным образовательным программам с ускоренным сроком обучения для лиц, имеющих техническое и профессиональное, послесреднее или высшее образование.
В данном случае осуществляется перезачет кредитов и учет ранее освоенных дисциплин при условии достаточности их объема и преемственности образовательной программы. Траектория и срок обучения определяются с учетом пререквизитов обучающегося, определяемых на основе транскрипта (приложения к диплому).

17. Академиялық күнтізбе, мамандықтардың жұмыс оқу жоспарлары мен профессорлық-оқытушылық құрамның орташа жылдық педагогикалық жүктемесі ЖЖОКБҰ кеңесінің шешімімен бекітіледі.
18. ЖЖОКБҰ-да оқу жұмысының мынадай негізгі түрлері белгіленеді: дәрістер, практикалық (семинарлар), зертханалық, студенттің өзіндік жұмысы, курстық, кәсіптік практикалардың барлық түрлері, қорытынды аттестаттауға дайындық және одан өту.
Бұл ретте дәрістер мен семинарлар, практикалық және зертханалық сабақтар арасындағы кредит көлемінің арақатынасы ЖЖОКБҰ үлгілік оқу жоспарына сәйкес айқындалады.
19. Дәріс сабақтарын өткізуге, оқу бітірушінің біліктілік жұмысына жетекшілік етуге, студенттің ҒЗЖ жүргізуге профессор, доцент, аға оқытушы лауазымдарын атқаратын оқытушылар жіберіледі.
20. Дәрістер оқуға және/немесе басқа оқу сабақтарының түрлерін өткізуге Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушыларын, Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шеберлерін немесе бейіні бойынша кемінде 3 жыл практикалық жұмыс тәжірибесі бар тәжірибелі мамандарды тартуға болады.
21. ЖЖОКБҰ білім алушылардың жоғары және жоғары білімнен кейінгі білім беру бағдарламаларын меңгеруі үшін барынша қолайлы жағдайлар жасай отырып, оқыту нысандарын, әдістері мен құралдарын дербес айқындайды. Бұл ретте оқу сабақтары инновациялық оқыту технологияларын есепке ала отырып, ғылым, техника, технологиялар, ақпараттық жүйелердің ең озық жетістіктерін пайдалана отырып және интерактивті нысанда өткізіледі.
22. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары пәндердің үш циклын қамтиды: жалпы білім беретін пәндер циклы, базалық пәндер циклы және бейіндеуші пәндер циклы, сондай-ақ оқытудың қосымша түрлері (мамандық бойынша кәсіптік практика) және қорытынды аттестаттау.
23. Пәндердің әр циклі тізбесі мен мазмұны үлгілік оқу жоспарларында және типтік оқу бағдарламаларында айқындалатын міндетті компонент пәндерінен, сондай-ақ тізбесі мен мазмұны анықталатын элективтік пәндер каталогтарында, жұмыс оқу жоспарларында, жұмыс оқу бағдарламаларында және силлабустарда айқындалатын таңдау бойынша компоненті пәндерінен тұрады.
Әрбір пән бір академиялық кезең ішінде оқытылады.
24. Оқыту барлық оқу нысандарына бірдей оқу бағдарламалары негізінде жүзеге асырылады.
25. ЖЖОКБҰ-да оқу процесі техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі немесе жоғары білімі бар тұлғалар үшін жеделдетілген оқу мерзімімен қысқартылған оқу бағдарламалары бойынша ұйымдастырылуы мүмкін.
Бұл жағдайда көлемдері жеткілікті және білім беру бағдарламасының сабақтастығы болған жағдайда кредиттерді қайта есептеу және бұрын игерген пәндерді есепке алу жүзеге асырылады. Оқу ауқымы мен мерзімі транскрипт (дипломға қосымшалар) негізінде айқындалатын білім алушылардың пререквизиттері есепке ала отырып, айқындалады.

Сроки обучения по очной форме по сокращенным программам для лиц, имеющих техническое и профессиональное и послесреднее образование, не менее 3 лет, для лиц, имеющих высшее образование, не менее 2 лет.
26. Профессиональная практика, учебная и научная стажировка, НИР и экспериментально-исследовательская работа обучающихся проводятся согласно академическому календарю.
Профессиональная практика направлена на закрепление теоретических знаний, полученных в процессе обучения, приобретение практических навыков и компетенций.
27. Не позднее чем за 1 месяц до начала учебного года ОВПО, на основании типового договора оказания образовательных услуг и типового договора на проведение профессиональной практики, утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 93 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13227), заключает договора с организациями, являющимися базами практики.
28. Направление на все виды профессиональных практик оформляется приказом руководителя ОВПО с указанием сроков, базы и руководителя. Научное руководство преддипломной практикой осуществляет научный руководитель выпускной квалификационной работы.
29. Обучающиеся заочной формы обучения при условии их работы по специальности освобождаются от профессиональной практики. В данном случае они представляют в ОВПО справку с места работы, характеристику отражающую их профессиональную деятельность.
30. ОВПО самостоятельны в выборе форм, порядка и периодичности проведения текущего и рубежного контроля успеваемости и промежуточной аттестации обучающихся.
31. Для осуществления регистрации обучающихся, учета освоенных кредитов по учебным дисциплинам, организации промежуточной аттестации в ОВПО создается офис регистратора.
32. В целях обеспечения учебного процесса и НИР в ОВПО предусмотрены учебные и специализированные лаборатории.
Оборудование лабораторий должно быть современным и соответствующим программам подготовки бакалавров, магистров и докторов PhD.
33. Воспитательная деятельность ОВПО является составной частью учебного процесса и направлена на формирование профессиональных, социальных, интеллектуальных, нравственных, творческих качеств личности и здорового образа жизни.
34. Воспитательная работа ОВПО осуществляется на основе комплексного плана по воспитательной работе и включает:
1) формирование у обучающихся умений самостоятельно и компетентно принимать и реализовывать решения;
2) формирование у обучающихся чувства патриотизма, гражданственности, интернационализма, высокой морали и нравственности;

Техникалық және кәсіптік және орта білімнен кейінгі білімі бар тұлғалар үшін қысқартылған бағдарламалары бойынша күндізгі нысан бойынша оқу мерзімі кемінде 3 жылды, жоғары білімі бар тұлғалар үшін кемінде 2 жылды құрайды.
26. Білім алушылардың кәсіптік практикасы, оқу және ғылыми тағылымдамасы, ҒЗЖ және экперименталдық-зерттеу жұмысы академиялық күнтізбеге сәйкес жүргізіледі.
Кәсіптік практика оқыту процесінде алынған теориялық білімдерді бекітуге, практикалық дағдылар мен құзыреттерді меңгеруге бағытталған.
27. ЖЖОКБҰ Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 93 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13227 болып тіркелген) Білім беру қызметтерін көрсетудің үлгілік шартының және кәсіптік практикадан өткізуге арналған үлгілік шарт нысандары негізінде бойынша практика базалары болып табылатын ұйымдармен оқу жылы басталғанға дейін 1 ай бұрын кәсіптік практиканы өткізуге шарттар жасасады.
28. Кәсіптік практиканың барлық түрлеріне жолдама мерзімі, базасы мен басшысын көрсете отырып, ЖЖОКБҰ басшысының бұйрығымен ресімделеді. Диплом алды практикаға ғылыми жетекшілікті бітірушінің біліктілік жұмысының ғылыми жетекшісі жүзеге асырады.
29. Сырттай оқу нысаны бойынша білім алушылар мамандығы бойынша жұмыс істеген жағдайда кәсіптік практикадан босатылады. Бұл жағдайда олар ЖЖОКБҰ-на кәсіби қызметті көрсететін жұмыс орнынан анықтама, мінездеме ұсынады.
30. ЖЖОКБҰ білім алушылардың ағымдағы және межелік үлгерімін бақылау және аралық аттестаттаудан өткізу нысандарын, тәртібі мен мерзімділігін дербес таңдайды.
31. Білім алушыларды тіркеу, игерілген кредиттерді есепке алу, аралық аттестаттауды өткізу үшін ЖЖОКБҰ-да офис тіркеуші құрылады.
32. Оқу процесі мен ҒЗЖ қамтамасыз ету мақсатында ЖЖОКБҰ-да оқу және мамандандырылған зертханалар көзделген.
Зертхана жабдығы заманауи және бакалаврларды, магистрлерді және PhD докторларын даярлау бағдарламаларына сәйкес болуы тиіс.
33. ЖЖОКБҰ-ның тәрбие қызметі оқу процесінің құрамдас бөлігі болып табылады және тұлғаның кәсіби, әлеуметтік, зияткерлік, адамгершілік, шығармашылық қасиеттері мен салауатты өмір салтын қалыптастыруға бағытталған.
34. ЖЖОКБҰ-ның тәрбие жұмысы тәрбие жұмысы бойынша кешенді жоспар негізінде жүзеге асырылады және оның тәрбие жұмысына:
1) білім алушылардың бойында өз бетінше және білікті түрде шешімдер қабылдау мен іске асыру икемділіктерін қалыптастыру;
2) білім алушылардың бойында патриотизм, азаматтылық, интернационализм, жоғары мораль мен адамгершілікті қалыптастыру;

3) стимулирование обучающихся к здоровому образу жизни, активному участию в общественных мероприятиях;
4) проведение тематических мероприятий по профилю кафедры, способствующих расширению кругозора обучающихся, формированию ценностного отношения к избранной специальности;
5) проведение профориентационной работы среди обучающихся средних общеобразовательных школ, школах-интернатах для одаренных в спорте детей, организаций технического и профессионального образования.
35. Для оценки учебных достижений и уровня профессиональной подготовленности обучающихся в ОВПО устанавливается система контроля и оценки знаний обучающихся, которая функционирует независимо от организационно-правовых форм, форм обучения и ведомственной подчиненности ОВПО.
36. Система контроля и оценки знаний обучающихся в ОВПО включает различные формы: текущий контроль успеваемости, промежуточная аттестация обучающихся и итоговая аттестация.
37. Текущий контроль успеваемости обучающихся обеспечивает систематическую проверку учебных достижений обучающихся, проводимую преподавателем на текущих занятиях в соответствии с учебной программой дисциплины.
38. Учебной программой дисциплины определяются различные виды текущего контроля успеваемости обучающихся: устный опрос, письменный контроль, комбинированный контроль, презентация домашних заданий, дискуссии, тренинги, круглые столы, кейс-стади, тесты.
39. В случае, если по дисциплине согласно учебному плану формой контроля определена только курсовая работа (проект), то оценка по защите данной работы является итоговой оценкой по дисциплине в целом.
40. Уровень учебных достижений обучающихся по каждой дисциплине определяется итоговой оценкой, формируемой из оценки рейтинга допуска, экзаменационной оценки, сумма которых формирует оценку итогового контроля. Оценка рейтинга допуска складывается из оценки текущего контроля успеваемости и оценки рубежного контроля. Оценка рейтинга допуска составляет 60% итоговой оценки знаний по дисциплине.
41. Учет результатов текущего контроля успеваемости осуществляется преподавателем в соответствии с силлабусом по мере выполнения и сдачи студентами отдельных видов заданий. Выполнение заданий фиксируется в журнале посещаемости и успеваемости студентов, а также в электронной ведомости текущего контроля знаний обучающихся в информационной системе.
42. Обучающиеся заочной формы обучения набирают рейтинг допуска до начала экзаменационной сессии по установленному графику при условии выполнения всех положенных заданий.

3) білім алушыларды салауатты өмір салтына, қоғамдық іс-шараларға белсенді қатысуға ынталандыру;
4) кафедра бейіні бойынша білім алушылардың ой-өрісін кеңейтуге, таңдаған мамандығына құндылық қатынасты қалыптастыруға ықпал ететін тақырыптық іс-шаралар өткізу;
5) жалпы білім беретін орта мектептерде, спортта дарынды балаларға арналған мектеп-интернаттарда, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында білім алушылардың арасында кәсіптік бағдарлау жұмысын жүргізу кіреді.
35. Оқу жетістіктері мен кәсіби дайындығы деңгейін бағалау үшін ЖЖОКБҰ-да білім алушылардың білімін бақылау мен бағалау жүйесі ұйымдастыру-құқықтық нысандарға, оқыту және ведомстволық бағыныстылық нысандарына қарамастан жұмыс істейді.
36. ЖЖОКБҰ-да білім алушылардың оқу жетістіктерін бақылау және бағалау жүйесі түрлі нысандарды қамтиды: үлгерімді ағымдағы бақылау, білім алушыларды аралық аттестаттау және қорытынды аттестаттау.
37. Білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылау пәннің оқу бағдарламасына сәйкес ағымдағы сабақтарда оқытушы жүргізетін білім алушылардың оқу жетістіктерін жүйелі тексеруді қамтамасыз етеді.
38. Пәннің оқу бағдарламасымен білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылаудың әр түрлері айқындалады: ауызша сұрау, жазбаша бақылау, аралас бақылау, үй тапсырмаларын таныстыру, пікірталастар, тренингтер, дөңгелек үстелдер, кейс-стадилер, тестілер.
39. Егер оқу жоспарына сәйкес пән бойынша бақылау нысаны курстық жұмыс (жоба) болып қана айқындалса, онда осы жұмысты қорғау бағасы жалпы пән бойынша қорытынды бағасы болып табылады.
40. Білім алушылардың әр пәннен оқу жетістіктерінің деңгейі емтиханға жіберу рейтингісінің бағасынан, емтихан бағасынан құралатын қорытынды бағамен айқындалады, олардың сомасы қорытынды бақылау бағасын қалыптастырады. Емтиханға жіберілу рейтингісінің бағасы үлгерімге ағымдық бақылау бағасы мен межелік бақылау бағасынан құралады. Емтиханға жіберу рейтингісінің бағасы пән бойынша білімнің қорытынды бағасының 60%-ын құрайды.
41. Үлгерімге ағымдық бақылау нәтижелерін есепке алуды оқытушы студенттердің жеке сабақ түрлерін орындау мен тапсыру шамасына қарай силлабусқа сәйкес жүргізеді. Тапсырмаларды орындау студенттердің сабаққа қатысу және үлгерім журналында, сондай-ақ ақпараттық жүйедегі білім алушылардың білімін ағымдағы бақылаудың электрондық ақпарат тізімінде тіркеледі.
42. Сырттай оқыту нысандарының білім алушылары емтиханға жіберу рейтингісін барлық тиісті тапсырмаларды орындаған жағдайда белгіленген кесте бойынша емтихан сессиясы басталғанға дейін жинауды жүзеге асырады.

43. Итоговый контроль проводится в период промежуточной аттестации. Оценка итогового контроля составляет 40% итоговой оценки знаний по дисциплине.
Итоговая оценка подсчитывается только в случае, если обучающийся имеет положительные оценки, как по рейтингу допуска, так и итоговому контролю.
44. Обучающийся, в случае необходимости, апеллирует оценки рейтинга допуска и/или итогового контроля. С этой целью приказом руководителя ОВПО создается апелляционная комиссия из числа преподавателей, квалификация которых соответствует профилю апеллируемой дисциплины.
45. По итогам профессиональной практики обучающиеся представляют на соответствующую кафедру отчет, который проверяется руководителем и консультантом и защищается перед комиссией, созданной распоряжением заведующего кафедрой. Результаты защиты отчета оцениваются дифференцированным зачетом по установленной балльно-рейтинговой буквенной системе оценок.
При назначении одного руководителя по практике оценка выставляется по итогам защиты представленного отчета в соответствии с продемонстрированными знаниями и оформлением отчета.
При назначении двух руководителей по практике выставляется итоговая оценка с учетом оценки руководителя практики от базы практики, удельный вес которой составляет 40% от итоговой оценки, и оценки по защите представленного отчета руководителем, удельный вес которой составляет 60% от итоговой оценки.
46. Обучающиеся не прошедшие практику, не выполнившие программы практики, получившие отрицательный отзыв о работе или неудовлетворительную оценку при защите отчета, направляются повторно на практику в следующий академический период параллельно с теоретическим обучением или в период летнего семестра.
47. Уровень академической успеваемости обучающегося за год определяется в виде среднего балла (далее – GPA), рассчитываемого как отношение суммы произведений кредитов и итоговой оценки по дисциплине (в цифровом выражении) к сумме кредитов за текущий период обучения.
48. После проведения летней экзаменационной сессии деканатами проводится ранжирование обучающихся и учебных групп по среднему академическому рейтингу (или уровню GPA) по группам, а также специальностям и курсам обучения с последующей передачей данных в офис регистратора.
Глава 4. Научно-исследовательская и международная деятельность ОВПО
49. Научно-исследовательская и международная деятельность направлена на обеспечение интеграции науки и образования, развитие на этой основе научно-образовательного процесса, конкурентоспособных научных исследований и инновационной деятельности как важнейшего элемента результативной и эффективной национальной инновационной системы.
Организация и проведение фундаментальных, поисковых, прикладных НИР и инновационной деятельности осуществляется в структурных подразделениях ОВПО.

43. Қорытынды бақылау аралық аттестаттау кезеңінде жүргізіледі. Қорытынды бақылауды бағалау пән бойынша қорытынды білімнің бағасының 40%-ын құрайды.
Қорытынды бағалау білім алушы жіберілу рейтингісі бойынша, сондай-ақ қорытынды бақылау бойынша оң баға алған жағдайда ғана есептеледі.
44. Білім алушылар кажет болған жағдайда жіберу рейтингісінің қорытынды бағаларына және/немесе қорытынды бақылауға апелляцияға береді. Осы мақсатта ЖЖОКБҰ басшысының бұйрығымен біліктілігі апелляцияланатын пән бейініне сәйкес келетін оқытушылар құрамынан апелляциялық комиссия құрылады.
45. Кәсіптік практика қорытындылары бойынша білім алушылар тиісті кафедраға есеп тапсырады, оны жетекші мен кеңесші тексереді және кафедра меңгерушісі өкімімен құрылған комиссия алдында қорғайды. Есепті қорғау нәтижелері бағалаудың белгіленген балдық-рейтингілік әріптік жүйесі бойынша сараланған сынақпен бағаланады.
Практика бойынша бір жетекшіні тағайындау кезінде баға көрсетілген білімге және есепті ресімдеуге сәйкес ұсынылған есепті қорғау қорытындылары бойынша қойылады.
Практика бойынша екі жетекшіні тағайындау кезінде практика базасынан жетекшісінің үлес салмағы қорытынды бағалаудан 40%-ды құрайтын бағасы мен жетекшінің ұсынған есебін қорғау бойынша бағалау қорытынды бағалаудан 60%-ын құрайтын бағасын есепке ала отырып, қорытынды баға қойылады.
46. Практикадан өтпеген, практика бағдарламаларын орындамаған, жұмысы туралы теріс пікір алған немесе есепті қорғау кезінде қанағаттанарлықсыз деген баға алған студенттер теориялық оқытумен қатар келесі академиялық мерзімде немесе жазғы семестр кезеңінде практикаға қайта жіберіледі.
47. Білім алушылардың бір жылғы академиялық үлгерім деңгейі кредиттер мен пән бойынша қорытынды баға туындылары сомасының оқытудың ағымдағы кезеңі ішіндегі кредиттер сомасына қатынасы ретінде есептелетін орташа балл (GPA) түрінде айқындалады.
48. Жазғы емтихан сессиясын өткізгеннен кейін деканаттар кейіннен мәліметтерді офис тіркеушіге жібере отырып, топтар, сондай-ақ мамандықтар мен оқыту курстары бойынша орташа академиялық рейтинг (немесе GPA деңгейі) бойынша білім алушылар мен оқу топтарына саралау жүргізеді.
4–тарау. ЖЖОКБҰ-ның ғылыми-зерттеу және халықаралық қызметі
49. Ғылыми-зерттеу және халықаралық қызмет білім мен ғылымның ықпалдасуын қамтамасыз етуге, осы негізде ғылыми-білім беру процесін, бәсекеге қабілетті ғылыми-зерттеу және инновациялық қызметті ұлттық инновациялық жүйенің нәтижелілігі мен тиімділігінің маңызды элементі ретінде дамытуға бағытталған.
Іргелі, ізденгіштік, қолданбалы ҒЗЖ және инновациялық қызметтерді ұйымдастыру және өткізу ЖЖОКБҰ-ның құрылымдық бөлімшелерінде жүзеге асырылады.

50. Координацию научной деятельности осуществляет проректор по научной работе.

50. Ғылыми қызметті үйлестіруді ғылыми жұмыс жөніндегі проректор жүзеге асырады.