Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан по Сандыктаускому району
Решение Сандыктауского районного маслихата Акмолинской области от 20 мая 2016 года № 3/4. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 9 июня 2016 года № 5414. Утратило силу решением Сандыктауского районного маслихата Акмолинской области от 22 января 2021 года № 2/2.
Сноска. Утратило силу решением Сандыктауского районного маслихата Акмолинской области от 22.01.2021 № 2/2 (вводится в действие со дня официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Типовыми правилами оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан, утвержденными Постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504, Сандыктауский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан по Сандыктаускому району.
2. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель сессии
районного маслихата
Ш.Докаев
Секретарь районного
маслихата
С.Клюшников
"СОГЛАСОВАНО"
Аким Сандыктауского района А.Исмагамбетов
20 мая 2016 года
Утверждены
решением Сандыктауского
районного маслихата
от 20 мая 2016 года
№ 3/4
Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан по Сандыктаускому району
1. Настоящие Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан по Сандыктаускому району (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и Типовыми правилами оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан, утвержденными Постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 (далее - Типовые правила).
1. Общие положения
2. Основные термины и понятия, которые используются в настоящих правилах:

Сандықтау ауданы бойынша әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы
Ақмола облысы Сандықтау аудандық мәслихатының 2016 жылғы 20 мамырдағы № 3/4 шешімі. Ақмола облысының Әділет департаментінде 2016 жылғы 9 маусымда № 5414 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы Сандықтау аудандық мәслихатының 2021 жылғы 22 қаңтардағы № 2/2 шешімімен.
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Сандықтау аудандық мәслихатының 22.01.2021 № 2/2 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабының 2-3 тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 Қаулысымен бекітілген Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларына сәйкес, Сандықтау аудандық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Қоса берілген Сандықтау ауданы бойынша әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешім Ақмола облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат
сессиясының төрағасы
Ш.Докаев
Аудандық мәслихаттың
хатшысы
С.Клюшников
"КЕЛІСІЛДІ"
Сандықтау ауданының
әкімі
А.Исмағамбетов
2016 жылғы 20 мамырдағы
Сандықтау аудандық
мәслихатының
2016 жылғы 20 мамырдағы
№ 3/4 шешімімен
бекітілген
Сандықтау ауданы бойынша әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары
1. Осы Сандықтау ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6 бабының 2-3 тармағына сәйкес және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 Қаулысымен бекітілген, әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Үлгілік қағидаларына (бұдан әрі – Үлгілік қағидалар) сәйкес әзірленді.
1. Жалпы ережелер
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі терминдер мен ұғымдар:

1) памятные даты – события, имеющие общенародное историческое, духовное, культурное значение и оказавшие влияние на ход истории Республики Казахстан;
2) специальная комиссия – комиссия, создаваемая решением акима Сандыктауского района по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации;
3) прожиточный минимум – необходимый минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины, рассчитываемой органами статистики Акмолинской области;
4) праздничные дни – дни национальных и государственных праздников Республики Казахстан;
5) среднедушевой доход семьи (гражданина) – доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;
6) трудная жизненная ситуация – ситуация, объективно нарушающая жизнедеятельность гражданина, которую он не может преодолеть самостоятельно;
7) уполномоченный орган – государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ Сандыктауского района";
8) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;
9) участковая комиссия – комиссия, создаваемая решением акимов соответствующих административно – территориальных единиц для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за социальной помощью, и подготовки заключений;
10) предельный размер – утвержденный максимальный размер социальной помощи.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными решениями Сандыктауского районного маслихата Акмолинской области от 23.11.2016 № 8/4 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 06.11.2018 № 22/3 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 15.11.2019 № 36/3 (вводится в действие со дня официального опубликования).

1) атаулы күндер – жалпы халықтық тарихи, рухани, мәдени маңызы бар және Қазақстан Республикасы тарихының барысына ықпал еткен оқиғалар;
2) арнайы комиссия – өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтік көмек көрсетуге үміткер адамның өтінішін қарау бойынша Сандықтау ауданы әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;
3) ең төмен күнкөріс деңгейі – Ақмола облысының статистикалық органдар есептейтін мөлшері бойынша ең төмен тұтыну себетінің құнына тең, бір адамға қажетті ең төмен ақшалай кіріс;
4) мереке күндері – Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мереке күндері;
5) отбасының (азаматтың) жан басына шаққандағы орташа табысы – отбасының жиынтық табысының айына отбасының әрбiр мүшесiне келетін үлесi;
6) өмірлік қиын жағдай – азаматтың тыныс-тіршілігін объективті түрде бұзатын, ол оны өз бетінше еңсере алмайтын ахуал;
7) уәкілетті орган – "Сандықтау ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
8) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, орналасқан жері бойынша жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
9) учаскелік комиссия – әлеуметтік көмек алуға өтініш білдірген адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына тексеру жүргізу және қорытындылар дайындау үшін тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімдерінің шешімімен құрылатын комиссия;
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - Ақмола облысы Сандықтау аудандық мәслихатының 23.11.2016 № 8/4 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 06.11.2018 № 22/3 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 15.11.2019 № 36/3 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.

3. Настоящие Правила распространяются на лиц, постоянно проживающих на территории Сандыктауского района.
4. Для целей настоящих Правил под социальной помощью понимается помощь, предоставляемая местным исполнительным органов в денежной или натуральной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее – получатели) в случае наступления трудной жизненной ситуации, а также к памятным датам и праздничным дням.
Сноска. Пункт 4 – в редакции решения Сандыктауского районного маслихата Акмолинской области от 15.11.2019 № 36/3 (вводится в действие со дня официального опубликования).
5. Лицам, указанным в статье 20 Закона Республики Казахстан от 28 апреля 1995 года "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним" и статье 16 Закона Республики Казахстан 13 апреля 2005 "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан", социальная помощь оказывается в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
6. Социальная помощь предоставляется в денежной форме через банки второго уровня или организации, имеющие лицензии на соответствующие виды банковских операций путем перечисления на счета получателя.
7. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально, один раз в полугодие).
Сноска. Пункт 7 - в редакции решения Сандыктауского районного маслихата Акмолинской области от 15.11.2019 № 36/3 (вводится в действие со дня официального опубликования).
8. Перечень памятных дат и праздничных дней для оказания социальной помощи:
1) День вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан – 15 февраля (единовременно);
2) День Победы – 9 мая (единовременно);
3) День пожилых людей – 1 октября (единовременно);
4) День инвалидов Республики Казахстан – второе воскресенье октября (единовременно).
Сноска. Пункт 8 – в редакции решения Сандыктауского районного маслихата Акмолинской области от 15.11.2019 № 36/3 (вводится в действие со дня официального опубликования).
2. Перечень категорий и размеры социальной помощи
9. Социальная помощь оказывается следующим категориям граждан:
участникам боевых действий на территории Демократической Республики Афганистан;
участникам и инвалидам Великой Отечественной войны;
лицам приравненным по льготам и гарантиям к участникам и инвалидам Великой Отечественной войны;
другим категориям, приравненным по льготам и гарантиям к участникам Великой Отечественной войны;
лицам, проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденными орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны;
пенсионерам с размером пенсии ниже минимального размера;
инвалидам всех категорий;
больным онкологическими заболеваниями;
больным туберкулезом;
гражданам, пострадавшим вследствие стихийного бедствия или пожара;
малообеспеченным семьям (гражданам) из числа получателей адресной социальной помощи;
детям от шести до восемнадцати лет из числа получателей адресной социальной помощи;
многодетным семьям;
лицам, воспитывающим ребенка-инвалида до 18 лет;
студентам из малообеспеченных семей, многодетных семей и социально-уязвимых слоев населения;
лицам, освободившимся из мест лишения свободы;лицам, состоящим на учете службы пробации.
При этом основаниями для отнесения граждан к категории нуждающихся при наступлении трудной жизненной ситуации являются:

3. Осы Қағидалар Сандықтау ауданының аумағында тұрақты тұратын тұлғаларға таралады.
4. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін әлеуметтік көмек ретінде жергілікті атқарушы орган мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрі – алушылар) өмірлік қиын жағдай туындаған жағдайда, сондай-ақ атаулы күндер мен мереке күндеріне ақшалай немесе заттай нысанда көрсететін көмек түсініледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Сандықтау аудандық мәслихатының 15.11.2019 № 36/3 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
5. "Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектерiне және соларға теңестiрiлген адамдарға берiлетiн жеңiлдiктер мен оларды әлеуметтiк қорғау туралы" 1995 жылғы 28 сәуiрдегi Қазақстан Республикасы Заңының 20 бабында және "Қазақстан Республикасында мүгедектердi әлеуметтiк қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуiрдегi Қазақстан Республикасы Заңының 16 бабында көрсетілген адамдарға әлеуметтік көмек осы Қағидаларда көзделген тәртіппен көрсетіледі.
6. Әлеуметтік көмек екінші деңгейдегі банктер немесе тиісті банктік операциялар жасауға лицензиялары бар ұйымдар ақшалай түрде, алушының есеп шоттарына аудару арқылы ұсынылады.
7. Әлеуметтік көмек бір рет және (немесе) мерзімді (ай сайын, тоқсан сайын, жартыжылдықта бір рет) көрсетіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Сандықтау аудандық мәслихатының 15.11.2019 № 36/3 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
8. Әлеуметтік көмек көрсету үшін атаулы күндер мен мереке күндерінің тізбесі:
1) Ауғанстан Демократиялық Республикасынан Кеңес әскерлерінің шектеулі контингентінің шығарылған күні – 15 ақпан (бір рет);
2) Жеңiс күнi – 9 мамыр (бір рет);
3) Қарттар күні – 1 қазан (бір рет);
4) Қазақстан Республикасының мүгедектер күні – қазанның екінші жексенбісі (бір рет).
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – Ақмола облысы Сандықтау аудандық мәслихатының 15.11.2019 № 36/3 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Санаттар тізбесі және әлеуметтік көмектің шекті мөлшерлері
9. Әлеуметтік көмек азаматтардың келесі санаттарына беріледі:
Ауғанстан Демократиялық Республикасының аумағындағы соғыс қимылдарынының қатысушыларына;
Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне;
Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша теңестірілген тұлғаларға;
Ұлы Отан соғысының қатысушыларға жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша теңестірілген басқа санаттарына;
1941 жылғы 22 маусым – 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемінде алты ай жұмыс істеген (әскери қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрыңғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен марапатталмаған тұлғаларға;
ең төмен зейнетақы көрсеткішінен төмен алатын зейнеткерлерге;
барлық санаттағы мүгедектерге;
онкологиялық аурумен ауыратындарға;
туберкулез ауруларына;
табиғи апат немесе өрттің салдарынан зардап шеккен азаматтарға;
атаулы әлеуметтік көмек алушылар есебінен аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға);
атаулы әлеуметтік көмек алушылар есебінен алты жастан он сегіз жасқа дейінгі балаларға;
көпбалалы отбасыларға;
18 жасқа дейінгі мүгедек баланы тәрбиелеп отырған тұлғаларға;
аз қамтылған отбасылардан, көп балалы отбасылардан және халықтың әлеуметтік-әлсіз қабатынан шыққан студенттерге;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған тұлғаларға;
пробация қызметінің есебінде тұратын тұлғаларға.
Бұл ретте азаматтарды өмірлік қиын жағдай туындаған кезде мұқтаждар санатына жатқызу үшін мыналар негіз болады:

1) основания, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
2) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара, либо наличие социально значимого заболевания;
3) наличие среднедушевого дохода, не превышающего порога, установленного местными представительными органами в кратном отношении к прожиточному минимуму.
Сноска. Пункт 9 – в редакции решения Сандыктауского районного маслихата Акмолинской области от 30.04.2020 № 42/2 (вводится в действие со дня официального опубликования).
10. Социальная помощь предоставляется:
1) ко Дню вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан – 15 февраля:
участникам боевых действий на территории Демократической Республики Афганистан;
2) ко Дню Победы – 9 мая:
участникам и инвалидам Великой Отечественной войны;
лицам приравненным по льготам и гарантиям к участникам и инвалидам Великой Отечественной войны;
другим, категориям, приравненным по льготам и гарантиям к участникам Великой Отечественной войны;
лицам, проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденными орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны;
3) ко Дню пожилых людей – 1 октября:
пенсионерам с размером пенсии ниже минимального размера;
4) ко Дню инвалидов Республики Казахстан – второе воскресенье октября:
инвалидам всех категорий;
5) детям от шести до восемнадцати лет из числа получателей адресной социальной помощи в рамках гарантированного социального пакета, обучающихся в организациях среднего образования, в период соответствующего учебного года, льготный проезд на маршрутах внутрирайонного пассажирского транспорта (кроме такси) в размере 50 процентов от полной стоимости билета, при предоставлении документов, подтверждающие проезд при перевозке на маршрутах внутрирайонного пассажирского транспорта (ежемесячно);
многодетным семьям, для возмещения оплаты за проезд на маршрутах внутрирайонного пассажирского транспорта, в размере 100 процентов при предоставлении документов, подтверждающие проезд на маршрутах внутрирайонного пассажирского транспорта (независимо от среднедушевого дохода ежемесячно);
6) гражданам при наступлении трудной жизненной ситуации независимо от среднедушевого дохода по заявлению:
больным онкологическими заболеваниями, на послеоперационное лечение, на основании выписки из истории болезни, в размере пятнадцати месячных расчетных показателей (единовременно);
больным онкологическими заболеваниями, проходящим специальное лечение в условиях онкологического стационара, на основании справки диспансера Акмолинской области, в размере пятнадцати месячных расчетных показателей (единовременно);
гражданам, пострадавшим в результате стихийных бедствий или пожара, на основании документа подтверждающего факт стихийного бедствия или справки о пожаре отдела по чрезвычайным ситуациям Сандыктауского района Департамента по чрезвычайным ситуациям Акмолинской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, в течение года с момента наступления стихийного бедствия или пожара, в размере пятидесяти месячных расчетных показателей, (единовременно);
студентам из малообеспеченных, многодетных семей и социально-уязвимых слоев населения, обучающимся по очной форме обучения в колледжах на платной основе, на оплату за обучение, в размере стоимости годового обучения, на основании копии договора с учебным заведением, заверенной нотариально, справки с места учебы и справки, подтверждающей принадлежность заявителя (семьи) к указанной категории (один раз в год);
студентам из малообеспеченных, многодетных семей и социально-уязвимых слоев населения, обучающимся по очной форме обучения в высших медицинских учебных заведениях Республики Казахстан с учетом отработки в Сандыктауском районе, в размере стоимости годового обучения. Выплата производится на основании справки, подтверждающей принадлежность заявителя (семьи) к указанной категории, справки с места учебы, копии договора с учебным заведением, заверенной нотариально, и копии договора между акиматом района, студентом и работодателем, заверенной нотариально (один раз в год);
лицам, освободившимся из мест лишения свободы, на основании индивидуальной программы оказания социально-правовой помощи, в размере пяти месячных расчетных показателей (единовременно);
лицам, состоящим на учете службы пробации, на основании индивидуальной программы оказания социально-правовой помощи, в размере пяти месячных расчетных показателей (единовременно);

1) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен қарастырылған негіздер
2) табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан, азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келтіру немесе әлеуметтік мәні бар аурулардың болуы;
3) ең төмен күнкөріс деңгейіне еселік қатынаста жергілікті уәкілетті органдарымен белгіленбейтін шектен аспайтын жан басына шаққандағы орташа табыстың бар болуы;
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Сандықтау аудандық мәслихатының 30.04.2020 № 42/2 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
10. Әлеуметтік көмек көрсетіледі:
1) Ауғанстан Демократиялық Республикасынан Кеңес әскерлерінің шектеулі контингентінің шығарылған күніне – 15 ақпан:
Ауғанстан Демократиялық Республикасының аумағындағы соғыс қимылдарының қатысушыларына;
2) Жеңіс Күніне - 9 мамыр:
Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне;
Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша теңестірілген тұлғаларға;
Ұлы Отан соғысының қатысушыларға жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша теңестірілген басқа санаттарына;
1941 жылғы 22 маусым – 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемінде алты ай жұмыс істеген (әскери қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрыңғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен марапатталмаған тұлғаларға;
3) Қарттар күніне – 1 қазан:
ең төмен зейнетақы көрсеткішінен төмен алатын зейнеткерлерге;
4) Қазақстан Республикасының мүгедектер күніне – қазанның екінші жексенбісі:
барлық санаттағы мүгедектерге;
5) тиісті оқу жылы кезеңінде орта білім беру ұйымдарында оқитын, кепілдік берілген әлеуметтік топтама шеңберінде атаулы әлеуметтік көмек алушылар есебінен алты жастан он сегіз жасқа дейінгі балаларға аудандық жолаушылар көлігінің (таксиден басқа) ішкі бағыттарында билеттің толық құнының 50 пайызы мөлшерінде жеңілдікпен жол жүру, аудандық жолаушылар көлігінің бағыттарында жол жүргенін растайтын құжаттарды ұсынған кезде (ай сайын);
көпбалалы отбасыларға аудандық жолаушылар көлігі ішіндегі бағыттарында жол жүру ақысын өтеу үшін, аудандық жолаушылар көлігі ішіндегі бағыттарында жол жүргенін растайтын құжаттарды ұсыну кезінде 100 пайыз мөлшерінде (ай сайын жан басына шаққандағы табысына байланыссыз);
6) азаматтарға өмірлік қиын жағдайы туындаған кезде, өтініш бойынша жан басына шаққандағы табысына байланыссыз:
ауру тарихының көшірмесі негізінде онкологиялық аурумен ауыратындарға, операциядан кейін емделуіне, он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде (бір рет);
онкологиялық стационардың жағдайында арнаулы емдеуден өтетін онкологиялық аурумен ауыратындарға Ақмола облысы диспансерінің анықтамасы негізінде он бес айлық есептік көрсеткіші мөлшерінде (бір рет);
табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан зардап шеккен азаматтарға, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Ақмола облысы бойынша төтенше жағдайлар жөніндегі департаментінің Сандықтау ауданының төтенше жағдайлар бойынша бөлімінің табиғи зілзаланы растайтын құжат негізінде немесе өрт туралы анықтаманын болған уақыттан бастап жыл ағымында, елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде (бір рет);
оқытудың күндізгі оқыту түрі бойынша колледждерде ақы төлеу негізінде оқитын аз қамтылған отбасылардан, көп балалы отбасылардан және халықтың әлеуметтік - әлсіз қабатынан шыққан студенттерге, білім беру мекемесімен жасасқан келісім шарттың нотариалды куәландырылған көшірмесі, оқу орнынан анықтаманың және өтініш берушінің (отбасының) көрсетілген санатын растайтын анықтама негізінде жылдық оқуының құны мөлшерінде оқуына (жылына бір рет);
Қазақстан Республикасының жоғары медициналық оқу орындарының күндізгі оқыту түрі бойынша ақы төлеу негізінде оқитын Сандықтау ауданында жылдық оқу құнының мөлшерінде жұмыс істеу шартымен, аз қамтылған отбасылардан, көп балалы отбасылардан және халықтың әлеуметтік - әлсіз қабатынан шыққан студенттерге. Төлем өтініш берушінің (отбасының) көрсетілген санатын растайтын және оқу орнынан анықтама, оқу орнымен жасасқан нотариалды куәландырылған келісім шарт көшірмесі, аудан әкімі, студент және жұмыс беруші арасындағы нотариалды куәландырылған келісім шарт көшірмесі негізінде жүргізіледі (жылына бір рет);
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған тұлғаларға, әлеуметтік-құқықтық көмек көрсетудің жеке бағдарламасының негізінде бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, өтініш бойынша (бір рет);
пробация қызметінің есебінде тұратын тұлғаларға әлеуметтік-құқықтық көмек көрсетудің жеке бағдарламасының негізінде бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде (бір рет);

7) малообеспеченным семьям (гражданам) из числа получателей адресной социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации со среднедушевым доходом, ниже установленного на этот момент прожиточного минимума на каждого члена семьи, по заявлению, в размере пятнадцати месячных расчетных показателей (один раз в год);
8) многодетным семьям при наступлении трудной жизненной ситуации со среднедушевым доходом, ниже установленного на этот момент прожиточного минимума на каждого члена семьи, по заявлению, в размере пятнадцати месячных расчетных показателей (один раз в год);
9) больным туберкулезом, без подачи заявления, на основании списка уполномоченной организации и справки подтверждающей заболевание, в размере двух месячных расчетных показателей (ежемесячно).
Сноска. Пункт 10 – в редакции решения Сандыктауского районного маслихата Акмолинской области от 15.11.2019 № 36/3 (вводится в действие со дня официального опубликования); с изменениями, внесенными решением Сандыктауского районного маслихата Акмолинской области от 30.04.2020 № 42/2 (вводится в действие со дня официального опубликования).
11. Исключен решением Сандыктауского районного маслихата Акмолинской области от 15.11.2019 № 36/3 (вводится в действие со дня официального опубликования).
3. Порядок оказания социальной помощи
12. Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням оказывается по списку, утверждаемому местным исполнительным органом по представлению уполномоченной организации либо иных организаций без истребования заявлений от получателей.
Сноска. Пункт 12 – в редакции решения Сандыктауского районного маслихата Акмолинской области от 06.11.2018 № 22/3 (вводится в действие со дня официального опубликования).
13. Для получения социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации заявитель от себя или от имени семьи в уполномоченный орган или акиму села, сельского округа представляет заявление с приложением документов в соответствии с Типовыми правилами.
Сноска. Пункт 13 - в редакции решения Сандыктауского районного маслихата Акмолинской области от 30.04.2020 № 42/2 (вводится в действие со дня официального опубликования).
14. Документы предоставляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
15. При поступлении заявления на оказание социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации уполномоченный орган или аким села, сельского округа в течение одного рабочего дня направляет документы заявителя в участковую комиссию для проведения обследования материального положения лица (семьи).

7) өмірлік қиын жағдайға тап болған, осы кездегі табысы ең төмен күнкөріс көрсеткішінен төмен жан басына шаққандағы мекенжай әлеуметтік жәрдемақы алушылар санынан аз қамтылған азаматтарға он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, (бір рет);
8) өмірлік қиын жағдайға тап болған, ең төмен күнкөріс көрсеткішінен төмен жан басына шыққандағы табыстағы азаматтарға, көп балалы отбасыларға он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, (бір рет);
9) уәкілетті ұйымының тізімі және ауруын растайтын анықтама негізінде өтініш берусіз, туберкулезбен ауратын адамдарға, екі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, (ай сайын).
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Сандықтау аудандық мәслихатының 15.11.2019 № 36/3 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен;өзгерістер енгізілді - Ақмола облысы Сандықтау аудандық мәслихатының 30.04.2020 № 42/2 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
11. Алынып тасталды - Ақмола облысы Сандықтау аудандық мәслихатының 15.11.2019 № 36/3 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
3. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
12. Атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмек алушылардан өтініштер талап етілмейтін уәкілетті ұйымның не өзге де ұйымдардың ұсынымы бойынша жергілікті атқарушы органмен бекітетін тізім бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Сандықтау аудандық мәслихатының 06.11.2018 № 22/3 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
13. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші өзіннің немесе отбасы атынан уәкілетті органға немесе ауыл, ауылдық округтің әкіміне өтінішке қоса Үлгілік қағидаларға сәйкес құжаттарды ұсынады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Сандықтау аудандық мәслихатының 30.04.2020 № 42/2 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
14. Құжаттар салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларда және көшірмелерде ұсынылады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
15. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек көрсетуге өтініш келіп түскен кезде уәкілетті орган немесе ауыл, ауылдық округтің әкімі бір жұмыс күні ішінде өтініш берушінің құжаттарын адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізу үшін учаскелік комиссияға жібереді.

16. Участковая комиссия в течение двух рабочих дней со дня получения документов проводит обследование заявителя, по результатам которого составляет акт о материальном положении лица (семьи), подготавливает заключение о нуждаемости лица (семьи) в социальной помощи, по формам согласно приложениям 2, 3 к Типовым правилам и направляет их в уполномоченный орган или акима села, сельского округа.
Аким села, сельского округа в течение двух рабочих дней со дня получения акта и заключения участковой комиссии направляет их с приложенными документами в уполномоченный орган.
17. В случае недостаточности документов для оказания социальной помощи уполномоченный орган запрашивает в соответствующих органах сведения, необходимые для рассмотрения представленных для оказания социальной помощи документов.
18. В случае невозможности представления заявителем необходимых документов в связи с их порчей, утерей, уполномоченный орган принимает решение об оказании социальной помощи на основании данных иных уполномоченных органов и организаций, имеющих соответствующие сведения.
19. Уполномоченный орган в течение одного рабочего дня со дня поступления документов от участковой комиссии или акима села, сельского округа производит расчет среднедушевого дохода лица (семьи) в соответствии с законодательством Республики Казахстан и представляет на рассмотрение специальной комиссии.
20. Специальная комиссия в течение двух рабочих дней со дня поступления документов выносит заключение о необходимости оказания социальной помощи, при положительном заключении указывает размер социальной помощи.
21. Уполномоченный орган в течение восьми рабочих дней со дня регистрации документов заявителя на оказание социальной помощи принимает решение об оказании либо об отказе в оказании социальной помощи на основании принятых документов и заключения специальной комиссии о необходимости оказания социальной помощи.
В случаях, указанных в пунктах 17 и 18 настоящих Правил, уполномоченный орган принимает решение об оказании либо об отказе в оказании социальной помощи в течение двадцати рабочих дней со дня принятия документов от заявителя или акима села, сельского округа.
22. Уполномоченный орган письменно уведомляет заявителя о принятом решении (в случае отказа – с указанием основания) в течение трех рабочих дней со дня принятия решения.
Сноска. Пункт 22 - в редакции решения Сандыктауского районного маслихата Акмолинской области от 15.11.2019 № 36/3 (вводится в действие со дня официального опубликования).

16. Учаскелік комиссия құжаттарды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде өтініш берушіге тексеру жүргізеді, оның нәтижелері бойынша Үлгілік қағидаларының 2, 3 қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша адамның (отбасының) материалдық жағдайы туралы акті жасайды, адамның (отбасының) әлеуметтік көмекке мұқтаждығы туралы қорытынды дайындайды және оларды уәкілетті органға немесе ауыл, ауылдық округ әкіміне жібереді.
Ауыл, ауылдық округ әкімі учаскелік комиссияның актісі мен қорытындысын алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды қоса берілген құжаттармен уәкілетті органға жібереді.
17. Әлеуметтік көмек көрсету үшін құжаттар жетіспеген жағдайда уәкілетті орган әлеуметтік көмек көрсетуге ұсынылған құжаттарды қарау үшін қажетті мәліметтерді тиісті органдардан сұратады.
18. Өтініш берушінің қажетті құжаттарды олардың бүлінуіне, жоғалуына байланысты ұсынуға мүмкіндігі болмаған жағдайда уәкілетті орган тиісті мәліметтерді қамтитын өзге уәкілетті органдар мен ұйымдардың деректері негізінде әлеуметтік көмек тағайындау туралы шешім қабылдайды.
19. Уәкілетті орган учаскелік комиссиядан немесе ауыл, ауылдық округ әкімінен құжаттар келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысын есептеуді жүргізеді және құжаттардың толық пакетін арнайы комиссияның қарауына ұсынады.
20. Арнайы комиссия құжаттар келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытынды шығарады, оң қорытынды болған кезде әлеуметтік көмектің мөлшерін көрсетеді.
21. Уәкілетті орган өтініш берушінің әлеуметтік көмек алуға қажетті құжаттарын тіркеген күннен бастап сегіз жұмыс күні ішінде қабылданған құжаттар мен арнайы комиссияның әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындысының негізінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас
тарту туралы шешім қабылдайды.
Осы Қағидаларының 17 және 18 тармақтарында көрсетілген жағдайларда уәкілетті орган өтініш берушіден немесе ауыл, ауылдық округ әкімінен құжаттарды қабылдаған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
22. Уәкілетті орган шешім қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қабылданған шешім туралы (бас тартқан жағдайда – негіздемесін көрсете отырып) өтініш берушіні жазбаша хабардар етеді.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Сандықтау аудандық мәслихатының 15.11.2019 № 36/3 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.

23. Отказ в оказании социальной помощи осуществляется в случаях:
выявления недостоверных сведений, представленных заявителями;
отказа, уклонения заявителя от проведения обследования материального положения лица (семьи);
превышения размера среднедушевого дохода лица (семьи) порога для оказания социальной помощи.
24. Финансирование расходов на предоставление социальной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных бюджетом Сандыктауского района на текущий финансовый год.
4. Основания для прекращения и возврата предоставляемой социальной помощи
25. Социальная помощь прекращается в случаях:
1) смерти получателя;
2) выезда получателя на постоянное проживание за пределы Сандыктауского района;
3) направления получателя на проживание в государственные медико-социальные учреждения;
4) выявления недостоверных сведений, представленных заявителем.
Выплата социальной помощи прекращается с месяца наступления указанных обстоятельств.
26. Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном или ином установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
5. Заключительное положение
27. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи проводит уполномоченый орган с использованием базы данных автоматизированной информационной системы "Е-Собес".

23. Әлеуметтік көмек көрсетуден бас тарту:
1) өтініш беруші ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған;
2) өтініш беруші адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізуден бас тартқан, жалтарған;
3) адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысы әлеуметтік көмек көрсету үшін жергілікті өкілді органдар белгілеген шектен артқан жағдайларда жүзеге асырылады.
24. Әлеуметтік көмек ұсынуға шығыстарды қаржыландыру Сандықтау ауданның бюджетінде көзделген ағымдағы қаржы жылына арналған қаражат шегінде жүзеге асырылады.
4. Көрсетілетін әлеуметтік көмекті тоқтату және қайтару үшін негіздемелер
25. Әлеуметтік көмек:
1) алушы қайтыс болған;
2) Сандықтау ауданының шегінен тыс тұрақты тұруға кеткен;
3) алушыны мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерге тұруға жіберген;
4) алушы ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған жағдайларда тоқтатылады.
Әлеуметтік көмекті төлеу көрсетілген жағдаяттар туындаған айдан бастап тоқтатылады.
26. Артық төленген сомалар ерікті немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзгеше тәртіппен қайтарылуға жатады.
5. Қорытынды ереже
27. Әлеуметтік көмек көрсету мониторингі мен есепке алуды уәкілетті орган "Е-собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқорын пайдалана отырып жүргізеді.