Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан
Решение маслихата города Рудного Костанайской области от 29 августа 2016 года № 49. Зарегистрировано Департаментом юстиции Костанайской области 26 сентября 2016 года № 6626. Утратило силу решением маслихата города Рудного Костанайской области от 4 декабря 2017 года № 183
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Рудного Костанайской области от 04.12.2017 № 183 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан.
2. Признать утратившими силу решение маслихата "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" от 6 июня 2016 года № 29 (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под номером 6524, опубликованного 26 июля 2016 года в городской газете "Рудненский рабочий").
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель внеочередной
сессии городского маслихата В. Мищенко
Секретарь городского маслихата В. Лощинин
Руководитель государственного учреждения
"Рудненский городской отдел занятости и
социальных программ"
___________________________C. Костина
Утверждены
решением маслихата
от 29 августа 2016 года № 49
Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 6 апреля 2016 года "О занятости населения", от 29 декабря 2008 года "О специальных социальных услугах", постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (далее – Типовые правила) и определяют порядок оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан.

Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы
Қостанай облысы Рудный қаласы мәслихатының 2016 жылғы 29 тамыздағы № 49 шешімі. Қостанай облысының Әділет департаментінде 2016 жылғы 26 қыркүйекте № 6626 болып тіркелді. Күші жойылды - Қостанай облысы Рудный қаласы мәслихатының 2017 жылғы 4 желтоқсандағы № 183 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қостанай облысы Рудный қаласы мәслихатының 04.12.2017 № 183 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабына сәйкес мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары бекітілсін.
2. Мәслихаттың "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" 2016 жылғы 6 маусымдағы № 29 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 6524 нөмірімен тіркелген, 2016 жылғы 26 шілдеде "Рудненский рабочий" қалалық газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қалалық мәслихаттың кезектен
тыс сессиясының төрағасы В. Мищенко
Қалалық мәслихат хатшысы В. Лощинин
"Рудный қалалық жұмыспен қамту
және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі"
мемлекеттік мекемесінің басшысы
________________________ С. Костина
Мәслихаттың
2016 жылғы 29 тамыздағы № 49
шешімімен бекітілген
Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін–өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы, "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі, "Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" 2008 жылғы 29 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңдарына, "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" 2013 жылғы 21 мамырдағы №504 Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына (бұдан әрі – Үлгілік қағидалар) сәйкес әзірленді және әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың тәртібін белгілейді.

2. Основные термины и понятия, которые используются в настоящих Правилах:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – уполномоченная организация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан, для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) предельный размер – утвержденный максимальный размер социальной помощи;
3) прожиточный минимум – необходимый минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины, рассчитываемой органом статистики в Костанайской области;
4) социальный контракт активизации семьи – соглашение между трудоспособным физическим лицом, выступающим от имени семьи для назначения социальной помощи на контрактной основе, и уполномоченным органом, определяющее права и обязанности сторон;
5) специальная комиссия – комиссия, создаваемая решением акима города Рудного, по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации;
6) совокупный доход лица (семьи) – общая сумма доходов, полученных лицом (семьей), как в денежной, так и в натуральной форме;
7) среднедушевой доход семьи (гражданина) – доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;
8) трудная жизненная ситуация – ситуация, объективно нарушающая жизнедеятельность гражданина, которую он не может преодолеть самостоятельно;
9) уполномоченный орган – исполнительный орган города областного значения в сфере социальной защиты населения, финансируемый за счет местного бюджета, осуществляющий оказание социальной помощи (далее – отдел занятости и социальных программ);
10) участковая комиссия – комиссия, создаваемая решением акимов соответствующих административно-территориальных единиц для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за социальной помощью, и подготовки заключений.
3. Для целей настоящих Правил под социальной помощью понимается помощь, предоставляемая местным исполнительным органом в денежной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее – получатели).
Под социальной помощью на контрактной основе понимается выплата в денежной форме, предоставляемая государством физическим лицам или семьям с месячным среднедушевым доходом ниже 60 процентов от величины прожиточного минимума на условиях социального контракта активизации семьи.

2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі терминдер мен ұғымдар:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – уәкілетті ұйым) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) шекті шама – әлеуметтік көмектің бекітілген ең жоғары мөлшері;
3) ең төмен күнкөріс деңгейі – Қостанай облысында статистикалық орган есептейтін мөлшері бойынша ең төмен тұтыну себетінің құнына тең, бір адамға қажетті ең төмен ақшалай кіріс;
4) отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшарты – келісімшарт негізінде әлеуметтік көмек тағайындау үшін отбасы атынан әрекет ететін еңбекке қабілетті жеке тұлға мен уәкілетті орган арасындағы тараптардың құқықтары мен міндеттерін айқындайтын келісім;
5) арнайы комиссия – өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтік көмек көрсетуге үміткер адамның (отбасының) өтінішін қарау бойынша Рудный қаласы әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;
6) адамның (отбасының) жиынтық табысы – адамның (отбасының) ақшалай да, заттай түрде де алынған табысының жалпы сомасы;
7) отбасының (азаматтың) жан басына шаққандағы орташа табысы – отбасының жиынтық табысының айына отбасының әрбір мүшесіне келетін үлесі;
8) өмірлік қиын жағдай – азаматтың тыныс-тіршілігін объективті түрде бұзатын, ол оны өз бетінше еңсере алмайтын ахуал;
9) уәкілетті орган – жергілікті бюджет есебінен қаржыландырылатын, әлеуметтік көмек көрсетуді жүзеге асыратын облыстық маңызы бар қаланың халықты әлеуметтік қорғау саласындағы атқарушы органы (бұдан әрі – жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі);
10) учаскелік комиссия – әлеуметтік көмек алуға өтініш білдірген адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына тексеру жүргізу және қорытындылар дайындау үшін тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімдерінің шешімімен құрылатын комиссия.
3. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін әлеуметтік көмек ретінде жергілікті атқарушы орган мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрі – алушылар) ақшалай нысанда көрсететін көмек түсініледі.
Келісімшарт негізінде әлеуметтік көмек дегеніміз отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшартының талаптары бойынша жан басына шаққандағы орташа айлық табысы ең төмен күнкөріс деңгейінің 60 пайызынан төмен жеке тұлғаларға немесе отбасыларға мемлекет беретін ақшалай нысандағы төлем.

4. Социальная помощь предоставляется ежемесячно и единовременно (один раз в течение календарного года).
5. Праздничным днем является День Победы – 9 Мая.
2. Порядок определения перечня категорий получателей социальной помощи и установления размеров социальной помощи
6. Ежемесячная социальная помощь без учета доходов оказывается:
1) участникам и инвалидам Великой Отечественной войны, на бытовые нужды, в размере 10 месячных расчетных показателей;
2) лицам, приравненным по льготам и гарантиям к участникам и инвалидам Великой Отечественной войны, другим категориям лиц, приравненных по льготам и гарантиям к участникам войны, на бытовые нужды, в размере 3 месячных расчетных показателей.
7. Социальная помощь на контрактной основе оказывается лицам или семьям с месячным среднедушевым доходом, не превышающим 60 процентов от величины прожиточного минимума, при заключении социального контракта активизации семьи на условиях участия трудоспособных лиц (членов семьи) в государственных мерах содействия занятости и (или) в случае необходимости выхода лиц (членов семьи) из трудной жизненной ситуации, включая трудоспособных.
8. Единовременная социальная помощь оказывается следующим гражданам, оказавшимся в трудной жизненной ситуации, а также отдельным категориям граждан к праздничному дню:
1) инвалидам всех категорий, на оперативное лечение, без учета доходов, в размере не более 50 месячных расчетных показателей;
2) инвалидам всех категорий для возмещения расходов, связанных с их проездом в санатории и реабилитационные центры и обратно, без учета доходов, в размере не более 3 месячных расчетных показателей;
3) лицам, больным заразной формой туберкулеза, выписанным из специализированной противотуберкулезной медицинской организации, на дополнительное питание, без учета доходов, в размере не более 15 месячных расчетных показателей;
4) лицам на обучение, связанное с получением первоначального технического и профессионального, послесреднего и высшего образования в учебных заведениях Республики Казахстан, за исключением лиц, являющихся обладателями образовательных грантов, получателями иных выплат из государственного бюджета, направленных на оплату обучения в организации образования, из числа:
молодежи из семей со среднедушевым доходом за последние двенадцать месяцев перед обращением ниже величины прожиточного минимума, установленного по Костанайской области (далее – прожиточный минимум) для возмещения расходов по фактической стоимости обучения;
молодежи, относящейся к социально уязвимым слоям населения (выпускникам детских домов, детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей, многодетным и неполным семьям) и продолжающей обучение за счет средств местного бюджета, без учета доходов, для возмещения расходов по фактической стоимости обучения;
инвалидов всех категорий, без учета доходов, по рекомендации в индивидуальной программе реабилитации инвалида, для оплаты обучения по фактической стоимости.
Инвалиды всех категорий, получившие социальную помощь на оплату обучения, приобретающие образование по рекомендации в индивидуальной программе реабилитации инвалида, в течение трех месяцев со дня назначения социальной помощи, предоставляют в отдел занятости и социальных программ документ об оплате фактической стоимости обучения.
Социальная помощь выплачивается в размере не более 400 месячных расчетных показателей двумя частями в течение учебного года;

4. Әлеуметтік көмек ай сайын және бір рет (күнтізбелік жыл ішінде бір рет) көрсетіледі.
5. Жеңіс күні – 9 Мамыр мереке күні болып табылады.
2. Әлеуметтік көмек алушылар санаттарының тізбесін айқындау және әлеуметтік көмектің мөлшерлерін белгілеу тәртібі
6. Ай сайынғы әлеуметтік көмек табыстарын есептемегенде:
1) Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне, тұрмыстық қажеттіліктеріне, 10 айлық есептік көрсеткіш мөлшерде;
2) Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне жеңілдіктер мен кепілдіктер жағынан теңестірілген адамдарға, соғыс қатысушыларына жеңілдіктер мен кепілдіктер жөнінен теңестірілген адамдардың басқа санаттарына, тұрмыстық қажеттіліктеріне, 3 айлық есептік көрсеткіш мөлшерде көрсетіледі.
7. Келісімшарт негізіндегі әлеуметтік көмек еңбекке қабілетті адамдардың (отбасы мүшелерінің) жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің мемлекеттік шараларына қатысуы шартымен және (немесе) еңбекке қабілеттілерін қоса алғанда, адамдарды (отбасы мүшелерін) өмірлік қиын жағдайдан шығару қажет болған жағдайда отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшарты жасалған кезде ең төменгі күнкөріс деңгейінің 60 пайызынан аспайтын жан басына шаққандағы орташа айлық табысы бар адамдарға немесе отбасыларға көрсетіледі.
8. Біржолғы әлеуметтік көмек өмірлік қиын жағдайға тап болған келесі азаматтарға, сондай-ақ мереке күніне азаматтардың жекелеген санаттарына:
1) барлық санаттағы мүгедектерге, жедел емделуге, табыстарын есепке алмай, 50 айлық есептік көрсеткіштен артық емес мөлшерде;
2) барлық санаттағы мүгедектерге, олардың санаторийлерге және оңалту орталықтарына жол жүруі мен кері қайтуына байланысты шығындарын өтеу үшін, табыстарын есепке алмай, 3 айлық есептік көрсеткіштен артық емес мөлшерде;
3) мамандандырылған туберкулезге қарсы медициналық ұйымнан шығарылған, туберкулездің жұқпалы түрімен ауыратын адамдарға, қосымша тамақтануға, табыстарын есепке алмай, 15 айлық есептік көрсеткіштен артық емес мөлшерде;
4) білім беру гранттарының иелері болып табылатын адамдарды, білім беру ұйымында оқуды төлеуге бағытталған мемлекеттік бюджеттен өзге төлемдерді алушыларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының оқу орындарында алғашқы техникалық және кәсіптік, ортадан кейінгі және жоғары білім алумен байланысты оқуды төлеу үшін мына тұлғаларға:
оқудың нақты құны бойынша шығындарды өтеу үшін жүгінгенге дейінгі соңғы он екі айда жан басына шаққандағы орташа табысы Қостанай облысы бойынша белгіленген ең төменгі күнкөріс деңгейінен (бұдан әрі – ең төменгі күнкөріс деңгейі) төмен отбасылардағы жастарға;
оқудың нақты құны бойынша шығындарды өтеу үшін, табыстарын есептемегенде, әлеуметтік жағынан осал топтарына жататын (балалар үйлерінің түлектері, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар, көп балалы және толық емес отбасылар) және жергілікті бюджет қаражаты есебінен оқуды жалғастыратын жастарға;
нақты құны бойынша оқуды төлеу үшін, табыстарын есептемегенде, мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасындағы ұсынысы бойынша барлық санаттағы мүгедектерге.
Мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасындағы ұсынысы бойынша білім алатын оқуды төлеуге арналған әлеуметтік көмекті алған барлық санаттағы мүгедектер әлеуметтік көмек тағайындалған күннен бастап үш ай ішінде жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөліміне оқудың нақты құнын төлеу туралы құжатты береді.
Әлеуметтік көмек 400 айлық есептік көрсеткіштен артық емес мөлшерінде, оқу жылы ішінде екі бөлініп төленеді;

5) лицам из семей, имеющих среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума за квартал, предшествующий кварталу обращения, на погребение умерших родственников, супругов, зарегистрированных на день смерти в качестве безработных в центре занятости населения, а также малообеспеченным семьям на погребение несовершеннолетних детей, в размере 15 месячных расчетных показателей;
6) лицам из семей, имеющих среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума за квартал, предшествующий кварталу обращения, на бытовые нужды, в размере не более 7 месячных расчетных показателей;
7) гражданину (семье), пострадавшему вследствие стихийного бедствия или пожара, без учета доходов, в размере не более 50 месячных расчетных показателей;
8) участникам и инвалидам Великой Отечественной войны, ко Дню Победы, без учета доходов, в размере 150000 тенге;
9) лицам, приравненным по льготам и гарантиям к участникам и инвалидам Великой Отечественной войны, другим категориям лиц, приравненных по льготам и гарантиям к участникам войны, а также лицам, проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденным орденами и медалями бывшего Союза Советских Социалистических Республик за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, ко Дню Победы в Великой Отечественной войне, в размере 5 месячных расчетных показателей.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным решением маслихата города Рудного Костанайской области от 02.12.2016 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Основаниями для отнесения граждан к категории нуждающихся при наступлении трудной жизненной ситуации являются:
1) основания, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
2) причинение ущерба лицу (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара либо наличие социально значимого заболевания;
3) наличие среднедушевого дохода, не превышающего размера прожиточного минимума для получателей социальной помощи, оказавшихся в трудной жизненной ситуации;
4) наличие среднедушевого дохода, не превышающего 60 процентов от величины прожиточного минимума для получателей социальной помощи на контрактной основе.
10. Социальная помощь при наступлении трудной жизненной ситуации вследствие стихийного бедствия или пожара оказывается не позднее трех месяцев со дня наступления указанных событий.

5) жүгінген тоқсанның алдындағы тоқсанда жан басына шаққандағы орташа табысы ең төмен күнкөріс деңгейі шамасынан төмен табыстары бар отбасылардың адамдарына қайтыс болған күні халықты жұмыспен қамту орталығында жұмыссыз ретінде тіркелген, қайтыс болған туыстарын, жұбайларын жерлеуге, сондай-ақ табысы аз отбасылардың кәмелетке толмаған балаларын жерлеуге, 15 айлық есептік көрсеткіш мөлшерде;
6) жүгінген тоқсанның алдындағы тоқсанда жан басына шаққандағы орташа табысы ең төмен күнкөріс деңгейі шамасынан төмен табыстары бар отбасылардың адамдарына, тұрмыстық қажеттіліктеріне, 7 айлық есептік көрсеткіштен артық емес мөлшерде;
7) табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан зардап шеккен азаматқа (отбасына), табыстарын есепке алмай, 50 айлық есептік көрсеткіштен артық емес мөлшерде;
8) Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне, Жеңіс күніне орай, табыстарын есепке алмай, 150000 теңге мөлшерде;
9) Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне жеңілдіктер мен кепілдіктер жағынан теңестірілген адамдарға, соғыс қатысушыларына жеңілдіктер мен кепілдіктер жөнінен теңестірілген адамдардың басқа санаттарына, сондай-ақ 1941 жылғы 22 маусымнан бастап – 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемінде алты ай жұмыс істеген (әскери қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының ордендерімен және медальдарымен марапатталмаған адамдарға, Ұлы Отан соғысындағы Жеңіс күніне орай, 5 айлық есептік көрсеткіш мөлшерде көрсетіледі.
Ескерту. 8 - тармаққа өзгеріс енгізілді – Қостанай облысы Рудный қаласы мәслихатының 02.12.2016 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
9. Азаматтарды өмірлік қиын жағдай туындаған кезде мұқтаждар санатына жатқызу үшін мыналар:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген негіздемелер;
2) табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келтіру не әлеуметтік мәні бар аурулардың болуы;
3) өмірлік қиын жағдайда жүрген әлеуметтік көмекті алушылар үшін ең төмен күнкөрiс деңгейiнен аспайтын жан басына шаққандағы орташа табыстың болуы;
4) келісімшарт негізіндегі әлеуметтік көмекті алушылар үшін жан басына шаққандағы табысы ең төмен күнкөріс деңгейінің 60 пайызынан аспайтыны негіздеме болып табылады.
10. Табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек көрсетілген жағдайлар туындаған күнінен бастап үш айдан кешіктірмей көрсетіледі.

11. Размер оказываемой социальной помощи, за исключением социальной помощи на контрактной основе, в каждом отдельном случае определяет специальная комиссия и указывает его в заключении о необходимости оказания социальной помощи.
12. Размер социальной помощи на контрактной основе на каждого члена семьи (лица) определяется как разница между среднедушевым доходом семьи (лица) и 60 процентами от величины прожиточного минимума.
Размер социальной помощи на контрактной основе пересчитывается в случае изменения состава семьи с момента наступления указанных обстоятельств, но не ранее момента ее назначения.
3. Порядок оказания социальной помощи
13. Социальная помощь к праздничному дню оказывается по списку, утверждаемому местным исполнительным органом по представлению уполномоченной организации либо
иных организаций без истребования заявлений от получателей.
14. Для получения ежемесячной социальной помощи лица, указанные в пункте 6 настоящих Правил, представляют в отдел занятости и социальных программ или акиму поселка, села заявление с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) документ, подтверждающий социальный статус заявителя;
3) документ, подтверждающий регистрацию по постоянному месту жительства.
Документы предоставляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
15. При обращении за социальной помощью на контрактной основе лица, указанные в пункте 7 настоящих Правил, в день обращения проходят собеседование.
Отделом занятости и социальных программ по результатам собеседования оформляется лист собеседования и заполняется анкета о семейном и материальном положении заявителя.
Для получения ежемесячной социальной помощи лица, указанные в пункте 7 настоящих Правил, подписавшие лист собеседования, представляют заявление с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) документ, подтверждающий регистрацию по постоянному месту жительства;
3) сведения о составе лица (семьи) согласно приложению 1 к Типовым правилам;
4) сведения о доходах лица (членов семьи);
5) акт и (или) документ, подтверждающий наступление трудной жизненной ситуации согласно приложению 2 к Типовым правилам;
6) сведения о наличии личного подсобного хозяйства согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
7) документ, подтверждающий установление опеки (попечительства) над членом семьи (при необходимости).
Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.

11. Келісімшарт негізіндегі әлеуметтік көмекті қоспағанда әрбір жекелеген жағдайда көрсетілетін әлеуметтік көмек мөлшерін арнайы комиссия айқындайды және оны әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындыда көрсетеді.
12. Әрбір отбасы мүшелеріне (адамға) арналған келісімшарт негізіндегі әлеуметтік көмектің мөлшері отбасының (адамның) жан басына шаққандағы табысы мен ең төменгі күнкөріс деңгейінің 60 пайызы арасындағы айырмашылық ретінде айқындалады.
Отбасының құрамы өзгерген жағдайда, келісімшарт негізіндегі әлеуметтік көмектің мөлшері көрсетілген мән-жайлар орын алған кезден бастап, бірақ оны тағайындаған кезден кейін ғана қайта есептеледі.
3. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
13. Мереке күніне әлеуметтік көмек алушылардан өтініштер талап етілмей уәкілетті ұйымның не өзге де ұйымдардың ұсынымы бойынша жергілікті атқарушы орган бекітетін тізім бойынша көрсетіледі.
14. Ай сайынғы әлеуметтік көмекті алу үшін осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген адамдар жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөліміне немесе кент, ауыл әкіміне өтінішті мынадай құжаттармен қоса ұсынады:
1) жеке басын куәландыратын құжат;
2) өтініш берушінің әлеуметтік мәртебесін растайтын құжат;
3) тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат.
Құжаттар салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларда және көшірмелерде ұсынылады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
15. Келісімшарт негізіндегі әлеуметтік көмек өтініш білдірген кезде осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген адамдар өтініш білдірген күні әңгімелесуден өтеді.
Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі әңгімелесу нәтижесі бойынша әңгімелесу парағын ресімдейді және өтініш білдірушінің отбасылық және материалдық жағдайы туралы сауалнама толтырады.
Ай сайынғы әлеуметтік көмекті алу үшін әңгімелесу парағына қол қойған, осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген адамдар өтінішті мынадай құжаттармен қоса ұсынады:
1) жеке басын куәландыратын құжат;
2) тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат;
3) Үлгілік қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес адамның (отбасының) құрамы туралы мәліметтер;
4) адамның (отбасы мүшелерінің) табыстары туралы мәліметтер;
5) Үлгілік Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес өмірлік қиын жағдайдың туындағанын растайтын акті және (немесе) құжат;
6) осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес жеке қосалқы шаруашылығының бар-жоғы туралы мәліметтер;
7) отбасы мүшесіне (қажет болған кезде) қамқоршылықтың (қорғаншылықтың) белгіленгенін растайтын құжат.
Құжаттар салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларда және көшірмелерде ұсынылады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.

16. Для получения единовременной социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации заявитель от себя или от имени семьи представляет в отдел занятости и социальных программ или акиму поселка, села заявление с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) документ, подтверждающий регистрацию по постоянному месту жительства;
3) сведения о составе лица (семьи) согласно приложению 1 к Типовым правилам;
4) сведения о доходах лица (членов семьи), указанных подпунктах 4), 5), 6) пункта 8 настоящих Правил;
5) акт и (или) документ (в том числе документ об оплате), подтверждающий наступление трудной жизненной ситуации согласно приложению 2 к Типовым правилам;
6) документ, подтверждающий отношение к социально уязвимым слоям населения (для получения социальной помощи на оплату обучения).
Документы предоставляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
17. При поступлении заявления на оказание социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации и социальной помощи на контрактной основе отдел занятости и социальных программ или аким поселка, села в течение одного рабочего дня направляют документы заявителя в участковую комиссию для проведения обследования материального положения лица (семьи).
18. Участковая комиссия в течение двух рабочих дней со дня получения документов проводит обследование заявителя, по результатам которого составляет акт о материальном положении лица (семьи), подготавливает заключение о нуждаемости лица (семьи) в оказании единовременной социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации или социальной помощи на контрактной основе, по формам согласно приложениям 2, 3 к Типовым правилам и направляет их в отдел занятости и социальных программ или акиму поселка, села.
Аким поселка, села в течение двух рабочих дней со дня получения акта и заключения участковой комиссии направляет их с приложенными документами в отдел занятости и социальных программ.
19. В случае недостаточности документов для оказания социальной помощи отдел занятости и социальных программ запрашивает в соответствующих органах сведения, необходимые для рассмотрения представленных для оказания социальной помощи документов.
20. В случае невозможности представления заявителем необходимых документов в связи с их порчей, утерей, отдел занятости и социальных программ принимает решение об оказании социальной помощи на основании данных иных уполномоченных органов и организаций, имеющих соответствующие сведения.

16. Өмірлік қиын жағдайға туындаған кезде бір рет әлеуметтік көмек алу үшін өтініш білдіруші өз атынан немесе отбасы атынан жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөліміне немесе кент, ауыл әкіміне өтінішті мынадай құжаттармен қоса ұсынады:
1) жеке басын куәландыратын құжат;
2) тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат;
3) Үлгілік қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес адамның (отбасының) құрамы туралы мәліметтер;
4) осы Қағидалардың 8-тармағы 4), 5), 6)-тармақшаларында көрсетілген адамның (отбасының) табыстары туралы мәліметтер;
5) Үлгілік Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес өмірлік қиын жағдайдың туындағанын растайтын актіні және (немесе) құжатты ұсынады;
6) оқу төлеміне арналған әлеуметтік көмек үшін халықтың әлеуметтік жағынан осал жіктеріне жататынын растайтын құжат.
Құжаттар салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларда және көшірмелерде ұсынылады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
17. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек көрсетуге және келісімшарт негізіндегі әлеуметтік көмекке өтініш келіп түскен кезде жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөліміне немесе кент, ауыл әкімі бір жұмыс күні ішінде өтініш берушінің құжаттарын адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізу үшін учаскелік комиссияға жібереді.
18. Учаскелік комиссия құжаттарды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде өтініш берушіге тексеру жүргізеді, оның нәтижелері бойынша осы Үлгілік қағидалардың 2, 3-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша адамның (отбасының) материалдық жағдайы туралы акті жасайды, адамның (отбасының) өмірлік қиын жағдай туындаған кезде бір рет әлеуметтік көмекке немесе келісімшарт негізіндегі әлеуметтік көмекке мұқтаждығы туралы қорытынды дайындайды және оларды жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөліміне немесе кент, ауыл әкіміне жібереді.
Кент, ауыл әкімі учаскелік комиссияның актісі мен қорытындысын алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды қоса берілген құжаттармен бірге жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөліміне жібереді.
19. Әлеуметтік көмек көрсету үшін құжаттар жетіспеген жағдайда жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі әлеуметтік көмек көрсетуге ұсынылған құжаттарды қарау үшін қажетті мәліметтерді тиісті органдардан сұратады.
20. Өтініш берушінің қажетті құжаттарды олардың бүлінуіне, жоғалуына байланысты ұсынуға мүмкіндігі болмаған жағдайда жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі тиісті мәліметтерді қамтитын өзге уәкілетті органдар мен ұйымдардың деректері негізінде әлеуметтік көмек көрсету туралы шешім қабылдайды.

21. Отдел занятости и социальных программ в течение одного рабочего дня со дня поступления документов от участковой комиссии производит расчет среднедушевого дохода лица (семьи) в соответствии с законодательством Республики Казахстан и представляет полный пакет документов на рассмотрение специальной комиссии.
22. Среднедушевой доход лица (членов семьи), претендующего на оказание социальной помощи на контрактной основе исчисляется путем деления совокупного дохода семьи, полученного за три месяца, предшествующих месяцу обращения за назначением социальной помощи, на число членов семьи и на три месяца и не пересматривается в течение срока действия социального контракта активизации семьи.
23. Специальная комиссия в течение двух рабочих дней со дня поступления документов выносит заключение о необходимости оказания социальной помощи, при положительном заключении указывает размер социальной помощи.
24. Отдел занятости и социальных программ в течение восьми рабочих дней со дня регистрации документов заявителя на оказание социальной помощи принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи на основании:
принятых документов в случае назначения ежемесячной социальной помощи без учета доходов;
принятых документов и заключения специальной комиссии в случае назначения единовременной социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации.
В случаях, указанных в пунктах 19 и 20 настоящих Правил, отдел занятости и социальных программ принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи в течение двадцати рабочих дней со дня принятия документов от заявителя или акима поселка, села.
25. Отдел занятости и социальных программ письменно уведомляет заявителя о принятом решении (в случае отказа – с указанием основания) в течение трех рабочих дней со дня принятия решения.
26. Отказ в оказании социальной помощи осуществляется в случаях:
1) выявления недостоверных сведений, представленных заявителями;
2) отказа, уклонения заявителя от проведения обследования материального положения лица (семьи);
3) превышения размера среднедушевого дохода лица (семьи) величины прожиточного минимума;
4) превышения размера среднедушевого дохода семьи 60 процентов величины прожиточного минимума для оказания социальной помощи на контрактной основе;
5) отказа от участия в государственных мерах содействия занятости одного или
нескольких трудоспособных членов семьи, отнесенных к категории самостоятельно занятых, безработных, лиц трудоспособного возраста из числа малообеспеченных граждан, претендующих на получение социальной помощи на контрактной основе.

21. Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі учаскелік комиссиядан немесе кент, ауыл әкімінен құжаттар келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысын есептеуді жүргізеді және құжаттардың толық пакетін арнайы комиссияның қарауына ұсынады.
22. Келісімшарт негізіндегі әлеуметтік көмек көрсетуге үміткер адамның (отбасы мүшелерінің) жан басына шаққандағы орташа табысы әлеуметтік көмек тағайындауға өтініш білдірген айдың алдындағы үш айға алған отбасының жиынтық табысын отбасы мүшелерінің санына және үш айға бөлу арқылы есептеледі және отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшарты қолданылатын мерзім ішінде қайта қаралмайды.
23. Арнайы комиссия құжаттар келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытынды шығарады, оң қорытынды болған кезде әлеуметтік көмектің мөлшерін көрсетеді.
24. Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі өтініш берушінің әлеуметтік көмек алуға қажетті құжаттарын тіркеген күннен бастап сегіз жұмыс күні ішінде төмендегілер негізінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды:
табысы есепке алынбай ай сайынғы әлеуметтік көмек тағайындау жағдайында қабылданған құжаттар;
өмірлік қиын жағдай туындағанда біржолғы әлеуметтік көмекті тағайындау жағдайда қабылданған құжаттар және арнайы комиссияның қорытындысы.
Осы Қағидалардың 19 және 20-тармақтарында көрсетілген жағдайларда жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі өтініш берушіден құжаттарды қабылдаған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
25. Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі шешім қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қабылданған шешім туралы (бас тартқан жағдайда – негіздемесін көрсете отырып) өтініш берушіні жазбаша хабардар етеді.
26. Әлеуметтік көмек көрсетуден бас тарту:
1) өтініш беруші ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған;
2) өтініш беруші адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізуден бас тартқан, жалтарған;
3) өмірлік қиын жағдайда жүрген әлеуметтік көмекті алушылар үшін жан басына шаққандағы орташа табыстың ең төмен күнкөрiс деңгейiнен асқан;
4) келісімшарт негізінде әлеуметтік көмекті көрсету үшін отбасының жан басына шаққандағы орташа табысы мөлшерінің ең төменгі күнкөріс деңгейінің 60 пайызынан артқан;
5) табысы аз азаматтар қатарынан өзін-өзі жұмыспен қамтығандар, жұмыссыздар, еңбекке қабілетті жастағы адамдар санаттарына жатқызылған отбасының еңбекке қабілетті бір немесе бірнеше мүшесі жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің мемлекеттік шараларына қатысудан бас тартқан жағдайларда жүзеге асырылады.

27. Выплата социальной помощи осуществляется через банки второго уровня по выбору получателя, на основании его заявления с указанием реквизитов лицевого счета в выбранном им банке второго уровня или в организации, имеющей лицензию Национального Банка Республики Казахстан на соответствующие виды банковских операций.
28. Финансирование расходов на предоставление социальной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных бюджетом города Рудного на текущий финансовый год.
4. Заключение социального контракта активизации семьи
29. Отдел занятости и социальных программ:
1) после определения права на социальную помощь на контрактной основе приглашает заявителя и (или) членов его семьи для разработки индивидуального плана и заключения социального контракта активизации семьи согласно приложениям 2 и 3 к настоящим Правилам;
2) после определения права на получение социальной помощи на контрактной основе в течение одного рабочего дня направляет заявителя и (или) членов семьи, отнесенных к категории самостоятельно занятых, безработных, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 30 настоящих Правил, и инвалидов первой и второй группы, учащихся, студентов, слушателей, курсантов и магистрантов очной формы обучения, для участия в государственных мерах содействия занятости в коммунальное государственное учреждение "Центр занятости" акимата города Рудного (далее – центр занятости) для заключения социального контракта либо предоставления направления на иные меры содействия занятости, реализуемые за счет средств местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
30. Участие в государственных мерах содействия занятости является обязательным условием для трудоспособных членов семьи, за исключением следующих случаев:
1) стационарного, амбулаторного лечения (при предоставлении подтверждающих документов от соответствующих медицинских организаций);
2) осуществления ухода трудоспособным членом семьи за детьми до трех лет, ребенком–инвалидом до восемнадцати лет, инвалидами первой и второй группы, престарелыми старше восьмидесяти лет, которые нуждаются в постороннем уходе, при наличии в семье других трудоспособных членов, участвующих в государственных мерах содействия занятости.
31. Социальный контракт активизации семьи заключается на шесть месяцев с возможностью пролонгации еще на шесть месяцев, но не более одного года при условии необходимости продления работы по завершению индивидуального плана помощи лицу (семье) и (или) не завершения трудоспособными членами семьи профессионального обучения и (или) прохождения молодежной практики и (или) занятости на социальных рабочих местах.
При пролонгации социального контракта активизации семьи размер социальной помощи на контрактной основе не пересматривается.

27. Әлеуметтік көмек төлемі екінші деңгейдегі банктер арқылы немесе банктік операциялардың тиісті түрлеріне Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы бар ұйымдар арқылы әлеуметтік көмек алушының банктік шотына ақшалай қаражат аудару жолымен жүзеге асырылады.
28. Әлеуметтік көмек ұсынуға шығыстарды қаржыландыру Рудный қаласының бюджетінде көзделген ағымдағы қаржы жылына арналған қаражат шегінде жүзеге асырылады.
4. Отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшартын жасау
29. Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі:
1) келісімшарт негізіндегі әлеуметтік көмекке құқығы айқындалғаннан кейін өтініш берушіні және (немесе) оның отбасы мүшелерін жеке жоспарды әзірлеу және осы Қағидалардың 2 және 3-қосымшаларына сәйкес отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшартын жасау үшін шақырады;
2) келісімшарт негізіндегі әлеуметтік көмекке құқығы айқындалғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде өзін-өзі жұмыспен қамтығандар, жұмыссыздар санатына жатқызылған өтініш берушіні және (немесе) отбасы мүшелерін, осы Қағидалардың 30-тармағында көзделген жағдайларды және бірінші, екінші топ мүгедектерін, білім алушыларды, студенттерді, тыңдаушыларды, курсанттарды және күндізгі оқу нысанындағы магистранттарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің мемлекеттік шараларына қатысуға әлеуметтік келісімшарт жасасу үшін Рудный қаласы әкімдігінің "Жұмыспен қамту орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне (бұдан әрі – Жұмыспен қамту орталығы) жібереді не жергілікті бюджет қаражаты есебінен іске асырылатын жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің өзге де шараларына жолдама береді.
30. Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің мемлекеттік шараларына қатысу мынадай жағдайларда:
1) стационарлық, амбулаториялық емделу (тиісті медициналық ұйымдардан растайтын құжаттар ұсынылған кезде);
2) отбасында жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің мемлекеттік шараларына қатысатын басқа да еңбекке қабілетті мүшелер болған кезде отбасының еңбекке қабілетті мүшесі үш жасқа дейінгі баланы, он сегіз жасқа дейінгі мүгедек баланы, бірінші немесе екінші топтағы мүгедекті, өзге адамның күтіміне және көмегіне мұқтаж сексен жастан асқан қарттарға күтім жасауды қоспағанда отбасының еңбекке қабілетті мүшелеріне міндетті шарт болып табылады.
31. Отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшарты алты айға, адамға (отбасыға) жеке көмек жоспарын аяқтау бойынша жұмысты ұзарту қажет болған және (немесе) отбасының еңбекке қабілетті мүшелері кәсіптік оқуын аяқтамаған және (немесе) жастар практикасынан өткен және (немесе) әлеуметтік жұмыс орындарында жұмыспен қамтылған жағдайда, оны тағы алты айға дейін ұзарту мүмкіндігімен жасалады.
Отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшарты ұзартылған жағдайда, келісімшарт негізінде әлеуметтік көмек мөлшері қайта қаралмайды.

32. Социальный контракт активизации семьи заключается в двух экземплярах, один из которых выдается заявителю, второй – хранится в отделе занятости и социальных программ, заключившем социальный контракт активизации семьи.
33. Отдел занятости и социальных программ осуществляет на всех этапах сопровождение социального контракта активизации семьи и выполнение индивидуального плана помощи лицу (семье).
5. Основания для прекращения и возврата представляемой социальной помощи
34. Социальная помощь прекращается в случаях:
1) смерти получателя;
2) выезда получателя на постоянное проживание за пределы соответствующей административно-территориальной единицы;
3) направления получателя на проживание в государственные медико-социальные учреждения;
4) выявления недостоверных сведений, представленных заявителем.
Выплата социальной помощи прекращается со следующего месяца после наступления указанных обстоятельств.
35. Социальная помощь на контрактной основе прекращается в случаях:
1) невыполнения получателем социальной помощи обязательств по социальному контракту активизации семьи и социальному контракту;
2) расторжения социального контракта активизации семьи в связи с представлением недостоверных сведений;
3) выявления сведений о факте выезда получателей социальной помощи на постоянное проживание за пределы соответствующей административно-территориальной единицы;
4) смерти получателя;
5) истечение срока действия документа, удостоверяющего личность;
6) выявление фактов без вести пропавших лиц, находящихся в розыске, представляемых Генеральной прокуратурой Республики Казахстан, в том числе из государственной базы данных "Физические лица", а также лиц, прибывающих из рядов Вооруженных Сил Республики Казахстан;
7) поступления сведений об освобожденных и отстраненных опекунах (попечителях).
Выплата социальной помощи на контрактной основе прекращается со следующего месяца после наступления указанных обстоятельств.
36. Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном или ином установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
6. Заключительное положение
37. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи проводит отдел занятости и социальных программ с использованием баз данных автоматизированной информационной системы "Е-Собес" или "Социальная помощь".
Сноска. Пункт 37 - в редакции решения маслихата города Рудного Костанайской области от 02.12.2016 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к проекту Правил оказания
социальной помощи,
установления размеров и
определения перечня отдельных
категорий нуждающихся
граждан
Регистрационный номер семьи _____________________________
Сведения о наличии личного подсобного хозяйства
Объект личного подсобного хозяйства
Единица измерения
Количество
Возраст (для домашнего скота, птицы)
Дача
Огород
Земельный участок, в том числе приусадебный
Условная земельная доля
Имущественный пай (год выдачи)
Домашний скот, птица:
крупный рогатый скот: коровы, быки
лошади; кобылы, жеребцы
верблюды, верблюдицы
овцы, козы
куры, утки, гуси
свиньи
Подпись заявителя _____________________
Дата __________________________________
_________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) акима поселка, села
или иного должностного лица органа, уполномоченного
подтверждать сведения о размере личного подсобного
хозяйства ________________
(подпись)
Приложение 2
к проекту Правил оказания
социальной помощи,
установления размеров и
определения перечня отдельных
категорий нуждающихся
граждан
Индивидуальный план помощи семье
Уполномоченный орган _____________________________________________________
Получатель помощи: _______________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес проживания)
Дата начала действия контракта ______________________________________________
Дата окончания действия контракта ___________________________________________
Необходимые действия: _____________________________________________________

32. Отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшарты екі данада жасалады, оның біреуі өтініш берушіге беріледі, екіншісі отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшартын жасаған жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінде сақталады.
33. Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі барлық сатыда адамға (отбасыға) белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшартын сүйемелдеуді және жеке жоспарды орындауды жүзеге асырады.
5. Көрсетілетін әлеуметтік көмекті тоқтату және қайтару үшін негіздемелер
34. Әлеуметтік көмек:
1) алушы қайтыс болған;
2) алушы тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік шегінен тыс тұрақты тұруға кеткен;
3) алушыны мемлекеттік медициналық–әлеуметтік мекемелерге тұруға жіберген;
4) өтініш беруші ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған жағдайларда тоқтатылады.
Әлеуметтік көмекті төлеу көрсетілген жағдаяттар туындағаннан кейін келесі айдан бастап тоқтатылады.
35. Келісімшарт негізіндегі әлеуметтік көмек:
1) әлеуметтік көмек алушы отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшарты мен әлеуметтік келісімшарт бойынша міндеттемелерін орындамаған;
2) жалған мәліметтер беруіне байланысты отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшартын бұзылған;
3) әлеуметтік көмек алушылардың тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік шегiнен тыс жерге тұрақты тұруға кету фактісі туралы мәліметтер анықталған;
4) алушы қайтыс болған;
5) жеке басын куәландыратын құжаттың қолданыстағы мерзімі өтіп кеткен;
6) Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы ұсынатын, оның ішінде "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорынан Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері қатарынан келетін, іздеуде жүрген, із-түссіз жоғалған адамдар фактісі анықталған;
7) қамқорлықтан (қорғаншылықтан) босатылған және шеттетілген адамдар туралы мәліметтер түскен жағдайларда тоқтатылады.
Келісімшарт негізіндегі әлеуметтік көмекті төлеу көрсетілген жағдаяттар туындағаннан кейінгі айдан бастап тоқтатылады.
36. Артық төленген сомалар ерікті немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзгеше тәртіппен қайтаруға жатады.
6. Қорытынды ереже
37. Әлеуметтік көмек көрсету мониторингі мен есепке алуды жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі "Е-Собес" немесе "Әлеуметтік көмек" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқорларын пайдалана отырып жүргізеді.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы Рудный қаласы мәслихатының 02.12.2016 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Әлеуметтік көмек көрсетудің,
оның мөлшерлерін белгілеудің
және мұқтаж азаматтардың
жекелеген санаттарының
тізбесін айқындау
қағидаларының жобасына
1-қосымша
Отбасының тіркеу нөмірі _________________________
Жеке қосалқы шаруашылығының бар-жоғы туралы мәліметтер
Жеке қосалқы шаруашылық объектісі
Өлшем бірлігі
Саны
Жасы (үй малы, құс үшін)
Саяжай
Бақша
Жер учаскесі, оның ішінде үй іргесіндегі жер учаскесі
Шартты жер үлесі
Мүліктік пай (берілген жылы)
Үй малы, құс:
ірі қара мал: сиыр, бұқа
жылқы: бие, айғыр
түйе, інген
қой, ешкі
тауық, үйрек, қаз
шошқа
Өтініш берушінің қолы ________________________
Күні ________________________________________
_______________________________________________________
Жеке қосалқы шаруашылықтың көлемі
туралы мәліметтерді растауға уәкілетті
органның лауазымды адамының тегі, аты,
әкесінің аты (болған жағдайда) ___________________
(қолы)
Әлеуметтік көмек көрсетудің,
оның мөлшерлерін белгілеудің
және мұқтаж азаматтардың
жекелеген санаттарының
тізбесін айқындау
қағидаларының жобасына
2-қосымша
Отбасыға көмектің жеке жоспары
Уәкілетті орган ____________________________________________________________
Көмекті алушы: ____________________________________________________________
(Аты, тегі, әкесінің аты (болған жағдайда), тұратын мекенжайы)
Келісімшарттың қолданылуы басталған күн: ___________________________________
Келісімшарттың қолданылуы тоқтатылған күн: _________________________________
Қажетті іс-әрекеттер: _______________________________________________________

1. План мероприятий помощи для вывода семьи из трудной жизненной ситуации (указать месяц) с __________ 20 ___ года по __________ 20 ___ года и предоставлению отчетности за (указать месяц) __________ 20 ___ года
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Меро-приятие
Срок исполне-ния
Ответ-ственный специалист
Орган (учреждение), предоста-вляющий помощь, услуги
Отметка о выполне-нии с указанием даты
Результат (оценка)
1
2
3
Контрольное заключение специалиста отдела занятости и социальных программ, осуществляющего сопровождение контракта, по проведенным мероприятиям: ________________________________________________________________________________
Необходимое взаимодействие:
- с центром занятости _______________________________________________________
- с органом здравоохранения _________________________________________________
- другие контакты __________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _____________________________________
Подпись специалиста отдела занятости и социальных программ: __________________
Дата: ____________
(Число этапов зависит от конкретной ситуации в семье и программы адаптации)
Виды предоставляемой помощи:
Ежемесячное пособие
Единовременная выплата
Иные виды помощи, реализуемые за счет местного бюджета
В случае единовременной выплаты:
Смета затрат:
Наименование приобретенной техники, оборудования и других
Сумма, тысяч тенге
Итого:
Среднедушевой доход семьи (лица), тенге:
До заключения контракта
по окончании срока действия контракта
с учетом размера социальной помощи
без учета размера социальной помощи
Заключение об эффективности проведенных мероприятий________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Отдел занятости и социальных программ: ______________________________________
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) уполномоченного представителя)
________________
(подпись)
Дата "_____" _______________ 20___ год
Приложение 3
к проекту Правил оказания
социальной помощи,
установления размеров и
определения перечня отдельных
категорий нуждающихся
граждан
Социальный контракт активизации семьи
_________________ № _____ "_____" _______________ 20 ___ год
(место заключения)
__________________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа)
в лице ___________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________________________________________________________________________
занимаемая должность уполномоченного представителя)
именуемый в дальнейшем "отдел занятости и социальных программ", с одной стороны, и гражданин (-ка) ________________________________________________________
_________________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), наименование, серия, номер документа, документа, удостоверяющего личность, индивидуальный идентификационный номер, кем и когда выдан) выступающий (-ая) от лица семьи – заявителя на получение социальной помощи на контрактной основе и проживающий (-ая) по адресу__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________,
именуемый (-ая) в дальнейшем "заявитель", с другой стороны, заключили настоящий социальный контракт активизации семьи (далее – контракт) на получение социальной помощи на контрактной основе о нижеследующем:
1. Предмет контракта
1. Предметом контракта является комплекс мероприятий, направленных на вывод лица (семьи) из трудной жизненной ситуации, осуществляемый отделом занятости и социальных программ и лицом (семьей).

1. Отбасын өмірлік қиын жағдайдан шығаруға арналған көмектің 20 ___ жылғы _______ (айын көрсету) 20 ___ жылғы ________ іс-шаралар жоспары және сол бойынша 20 ___ жылғы ________ (айын көрсету) арналған есептілікті ұсыну
Аты, тегі, әкесінің аты (болған жағдайда)
Іс-шаралар
Орындалу мерзімі
Жауапты маман
Көмекті, қызметті ұсынатын орган (мекеме)
Күнін көрсете отырып, орындалуы туралы белгі
Нәтижесі (бағалау)
1
2
3
Жүргізілген іс-шаралар бойынша келісімшартты сүйемелдеуді жүзеге асыратын әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультанттың түпкілікті қорытындысы: __________________
__________________________________________________________________________
Қажетті өзара іс-әрекеттер:
- жұмыспен қамту органымен ________________________________________________
- денсаулық сақтау органымен _______________________________________________
- басқа да байланыстар ______________________________________________________
Аты, тегі, әкесінің аты (бар болған жағдайда) ___________________________________
Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі маманының қолы: _________
Күні: _____________
(Кезеңдер саны отбасындағы нақты жағдайлар мен бейімдеу бағдарламасына байланысты)
Берілетін көмектің түрлері:
Ай сайынғы жәрдемақы
Біржолғы төлем
Жергілікті бюджеттің есебінен іске асырылатын өзге де көмек түрлері
Біржолғы төлем кезінде:
Шығын сметасы:
Сатып алынған техниканың, жабдықтардың және басқалардың атаулары
Сомасы, мың теңге
Барлығы:
Отбасының (адамның) жан басына шаққандағы табысы, теңгемен:
Келісімшарт жасалғанға дейін
Келісімшарттың қолданылу мерзімінің аяқталуы бойынша
әлеуметтік көмек мөлшерін қоса есептегенде
әлеуметтік көмек мөлшерін есептемегенде
Жүргізілген іс-шаралардың тиімділігі туралы қорытынды ________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі: _________________________
__________________________________________________ ______________
(уәкілетті өкілдің (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
Күні 20 __ жылғы "____" ___________
Әлеуметтік көмек көрсетудің,
оның мөлшерлерін белгілеудің
және мұқтаж азаматтардың
жекелеген санаттарының
тізбесін айқындау
қағидаларының жобасына
3-қосымша
Отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшарты
_______________ № ______ 20 ___ жылғы "_____" _______________
(жасалған орны)
Бұдан әрі "жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" деп аталатын__________________________________________________________________атынан
(уәкілетті органның атауы)
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде),
__________________________________________________________________________
уәкілетті өкілдің атқаратын лауазымы)
бір тараптан және бұдан әрі "өтініш беруші" деп аталатын келісімшарт негізінде әлеуметтік көмек алуына өтініш беруші отбасы атынан азамат __________________________
_________________________________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), жеке басын куәландыратын құжаттың атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі, құжаттың сериясы, жеке сәйкестендіру нөмірі, кім және қашан берді)
__________________________________________________________________________
мекенжай бойынша тұратын екінші тараптан келісімшарт негізіндегі әлеуметтік көмек алуына отбасының белсенділігін арттырудың осы әлеуметтік келісімшартын (бұдан әрі-келісімшарт) төмендегі туралы жасасты:
1. Келісімшарт мәні
Келісімшарт мәні жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі мен отбасы (адам) жүзеге асыратын отбасын (адамды) өмірлік қиын жағдайдан шығаруға бағытталған іс-шаралар кешені болып табылады.

2. Обязанности сторон контракта
2. Отдел занятости и социальных программ:
1) выплачивает заявителю и (или) членам его (ее) семьи социальную помощь при условии участия трудоспособных членов семьи в активных мерах содействия занятости на _____ членов семьи:______________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) членов семьи)
ежемесячно в размере ______________ (__________________________________) тенге
(сумма прописью)
за период с __________________________ по ____________________________ и (или)
единовременно в размере ________________ (_____________________________) тенге
(сумма прописью)
на_______________________________________________________________________;
(развитие личного подсобного хозяйства (покупка домашнего скота, птицы и другое), организацию индивидуальной предпринимательской деятельности)
2) организовывает предоставление мероприятий по содействию занятости и (или) вывода лица (семьи) из трудной жизненной ситуации (в случае необходимости) согласно индивидуальному плану помощи семье (далее – Индивидуальный план), который является неотъемлемой частью контракта;
3) содействует выводу семьи (лица) на самообеспечение и обеспечивает сопровождение в течение всего срока действия контракта;
4) осуществляет взаимодействие с другими организациями, задействованными в реализации мероприятий, предусмотренных Индивидуальным планом;
5) проводит ежеквартальный мониторинг выполнения заявителем и (или) членами его (ее) семьи обязательств контракта по выполнению Индивидуального плана.
3. Заявитель и (или) члены его семьи:
1) выполняют условия контракта и мероприятия по Индивидуальному плану в полном объеме и предпринимают активные действия по выводу его семьи из трудной жизненной ситуации;
2) выполняют условия социального (-ых) контракта (-ов), заключенного (-ых) с центром занятости;
3) в результате участия в государственных мерах содействия занятости трудоустраиваются на предложенное место работы центром занятости;
4) проходят скрининговые осмотры, лечение при наличии социально значимых заболеваний (алкоголизм, наркомания, туберкулез), а также при беременности своевременно становиться на учет в женскую консультацию до 12 недели беременности и наблюдаются в течение всего периода беременности;
5) предоставляют в отдел занятости и социальных программ информацию о наступлении обстоятельств, влияющих на назначение социальной помощи на контрактной основе и его размер, в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня наступления указанных обстоятельств;

2. Келісімшарт тараптарының міндеттері
2. Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі:
1) өтініш берушіге және (немесе) оның отбасы мүшелеріне, отбасының еңбекке қабілетті мүшелері жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің мемлекеттік шараларына қатысқан жағдайда отбасының _______ мүшесіне:_____________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(отбасы мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
_______________________________ бастап _______________ дейінгі кезеңге ай сайын
_______________________ (_________________________________) теңге мөлшерінде
(сомасы жазбаша)
және (немесе) біржолғы _______________ (____________________) теңге мөлшерінде
(сомасы жазбаша)
__________________________________________________________________________
(жеке қосалқы шаруашылықты дамыту (үй малын, құсын сатып алу және т.б.), жеке кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру)
үшін әлеуметтік көмекті төлейді;
2) келісімшарттың ажырамас бөлігі болып табылатын Отбасыға көмектің жеке жоспарына (бұдан әрі – Жеке жоспар) сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесу және (немесе) отбасыны (адамды) өмірлік қиын жағдайдан шығару (қажет болған жағдайда) бойынша іс-шаралар ұсынуды ұйымдастырады;
3) отбасының (адамның) өзін-өзі қамтамасыз етуге шығуына ықпал және келісімшартты іске асыру мерзімі ішінде сүйемелдеуді қамтамасыз етеді;
4) Жеке жоспарда көзделген іс-шараларды іске асыруға жұмылдырылған басқа да ұйымдармен өзара іс-әрекетті жүзеге асырады;
5) өтініш берушінің және (немесе) оның отбасы мүшелерінің Жеке жоспарды орындау бойынша келісімшарттың міндеттемелерін орындауына тоқсан сайын мониторинг жүргізеді.
3. Өтініш беруші және (немесе) оның отбасы мүшелері:
1) келісімшарт талаптарын және Жеке жоспар бойынша іс-шараларды толық көлемде орындайды және өмірлік қиын жағдайдан шығу жөнінде белсенді іс-әрекеттер қабылдайды;
2) жұмыспен қамту орталығымен жасалған әлеуметтік келісімшарт (келісімшарттар) талаптарын орындайды;
3) жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің мемлекеттік шараларына қатысу нәтижесінде жұмыспен қамту орталығы ұсынған жұмыс орнына жұмысқа орналасады;
4) скринингтік тексеруден өтуі, әлеуметтік мәні бар аурулары (маскүнемдік, нашақорлық, туберкулез) болған жағдайда емделуі тиіс, сондай–ақ жүктілігі кезінде уақытында жүктіліктің 12 аптасына дейін әйелдер консультациясында тіркеуге тұрып және жүктіліктің бүкіл кезеңі ішінде бақылауда болады;
5) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөліміне келісімшарт негізінде әлеуметтік көмек тағайындауға және оның мөлшеріне әсер ететін жағдайлар туындауы туралы ақпаратты көрсетілген жағдайлар туындаған күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде ұсынады;

6) в случае изменения номера банковского счета, местожительства информируют отдел занятости и социальных программ путем подачи заявления об этих изменениях с документами, подтверждающими соответствующие изменения;
7) в случае выявления предоставления недостоверных сведений, повлекших за собой незаконное назначение социальной помощи на контрактной основе, в добровольном порядке возвращают денежные средства, полученные неправомерно;
8) взаимодействуют с отделом занятости и социальных программ, осуществляющим сопровождение контракта, регулярно предоставляют все сведения о ходе исполнения контракта.
3. Права сторон
4. Отдел занятости и социальных программ:
1) запрашивает у третьих лиц (предприятий, налоговых органов и других организаций и учреждений) дополнительные сведения о доходах и имуществе лица (семьи) и членов его семьи для их проверки на предмет выполнения им обязательств по настоящему контракту;
2) проверяет материальное положение лица (семьи);
3) использует полученную информацию при решении вопроса о назначении (отказе в назначении) социальной помощи на контрактной основе;
4) прекращает выплату социальной помощи на контрактной основе, если лицо (семья) не выполняет обязательств контракта и социального контракта, заключенного с центром занятости;
5) требует своевременного и надлежащего исполнения контракта;
6) решает иные вопросы в рамках контракта.
5. Заявитель:
1) получает меры социальной поддержки, предусмотренные контрактом и Индивидуальным планом;
2) требует своевременного и надлежащего исполнения контракта;
3) требует перерасчета социальной помощи на контрактной основе в связи с изменением состава его семьи;
4) получает консультацию и информацию, связанные с выполнением мероприятий Индивидуального плана.
4. Ответственность сторон за неисполнение условий контракта
6. Заявитель и (или) члены его семьи несет(-ут) ответственность в соответствии с действующим законодательством за предоставление ложных или неполных сведений, указанных в заявлении на назначение социальной помощи на контрактной основе.
7. Отдел занятости и социальных программ и центр занятости несут ответственность за предоставление лицу (семье) социальной поддержки в объеме, предусмотренном настоящим контрактом и социальным контрактом, а также Индивидуальным планом.
8. Сопровождение и мониторинг настоящего контракта и социального контракта ведут отдел занятости и социальных программ.
9. За неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение условий контракта стороны несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

6) банк шотының нөмірі, тұрғылықты жері өзгерген жағдайда жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөліміне тиісті өзгерістерді растайтын құжаттармен осы өзгерістер туралы өтініш беру жолымен хабарлайды;
7) келісімшарт негізіндегі әлеуметтік көмекті заңсыз тағайындауға әкеп соқтырған жалған мәліметтер ұсынғаны анықталған жағдайда заңсыз алынған ақшалай қаражатты ерікті түрде қайтарады;
8) келісімшартты сүйемелдеуді жүзеге асыратын жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімімен өзара іс-қимыл жасайды, келісімшарттың орындалу барысы туралы барлық мәліметтерді ұдайы ұсынады.
3. Тараптардың құқықтары
4. Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі:
1) отбасының (адамның) және оның отбасы мүшелерінің мұқтаждығын тексеру және айқындау үшін үшінші адамдардан (кәсіпорындардан, салық органдарынан және басқа да ұйымдардан және мекемелерден) олардың табыстары мен мүлкі туралы қосымша мәліметтер сұратады;
2) отбасының (адамның) материалдық жағдайын тексереді;
3) алынған ақпаратты келісімшарт негізіндегі әлеуметтік көмекті тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы мәселені шешу кезінде пайдаланады;
4) егер отбасы (адам) жұмыспен қамту орталығымен жасалған келісімшарттың және әлеуметтік келісімшарттың міндеттемелерін орындамаса, келісімшарт негізіндегі әлеуметтік көмек төлеуді тоқтатады;
5) келісімшарттың уақтылы және тиісінше орындалуын талап етеді;
6) келісімшарт шеңберінде өзге де мәселелерді шешеді.
5. Өтініш беруші:
1) келісімшартта және Жеке жоспарда көзделген әлеуметтік қолдау шараларын алады;
2) келісімшарттың уақтылы және тиісінше орындалуын талап етеді;
3) отбасы құрамының өзгеруіне байланысты келісімшарт негізінде әлеуметтік көмекті қайта есептеуді талап етеді;
4) Жеке жоспар іс-шараларының орындалуымен байланысты консультация мен ақпарат алады.
4. Келісімшарттың талаптарын орындамағаны үшін тараптардың жауапкершілігі
6. Өтініш беруші және (немесе) оның отбасы мүшелері келісімшарт негізіндегі әлеуметтік көмек тағайындауға берілген өтініште жалған немесе толық емес мәліметтер көрсеткені үшін қолданыстағы заңнамаға сәйкес жауапты болады.
7. Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі мен жұмыспен қамту орталығы отбасына (адамға) келісімшартта және әлеуметтік келісімшартта, сондай-ақ Жеке жоспарда көзделген көлемде әлеуметтік қолдау көрсетуге жауапты болады.
8. Осы келісімшартты және әлеуметтік келісімшартты сүйемелдеуді және оның мониторингін жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі мен жұмыспен қамту орталығы жүргізеді.
9. Келісімшарт талаптарын орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны үшін тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапты болады.

5. Непредвиденные обстоятельства
10. Стороны освобождаются от ответственности за полное или частичное неисполнение обязательств при наступлении непредвиденных обстоятельств, предусмотренных гражданским законодательством.
11. При возникновении непредвиденных обстоятельств сторона, чье исполнение каких–либо обязательств в соответствии с настоящим контрактом оказалось невозможным в силу наступления таких обстоятельств, обязана уведомить в течение 3 (трех) рабочих дней с момента наступления или прекращения непредвиденных обстоятельств.
12. Срок исполнения обязательств по настоящему контракту отодвигается соразмерно времени, в течение которого действовали непредвиденные обстоятельства, а также последствия, вызванные этими обстоятельствами.
13. Если невозможность полного или частичного исполнения сторонами обязательств по настоящему контракту в связи с наступлением непредвиденных обстоятельств будет существовать свыше _______________ (указать период), то стороны вправе расторгнуть настоящий контракт.
6. Прочие условия
14. В контракт вносятся изменения и (или) дополнения по соглашению сторон путем подписания дополнительного соглашения.
15. Контракт вступает в силу со дня его подписания и действует по 20 ____ год.
16. Контракт расторгается отделом занятости и социальных программ в одностороннем порядке при невыполнении лицом (семьи) условий настоящего контракта.
17. Настоящий контракт составлен в двух экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу.
7. Адреса и реквизиты сторон
Отдел занятости и социальных программ Заявитель
___________________________________ _______________________________
(полное наименование (фамилия, имя, отчество
уполномоченного органа) (при его наличии)
______________________________ _____________________________
(адрес) (адрес)
______________________________ _____________________________
(телефон, факс) (телефон)
____________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
уполномоченного представителя)
__________________________ __________________________
(подпись) (подпись)
Место печати

5. Күтпеген жағдайлар
10. Тараптар азаматтық заңнамада көзделген күтпеген жағдайлар туындаған кезде міндеттерін толық немесе ішінара орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
11. Күтпеген жағдайлар туындаған кезде осы келісімшартқа сәйкес қандай да болсын міндеттемелердің орындалуы осындай жағдайлардың туындауына байланысты мүмкін болмаған тарап күтпеген жағдайлар басталған немесе аяқталған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде хабардар етуге міндетті.
12. Осы келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі күтпеген жағдайлар орын алған, сондай-ақ осы жағдайлардан туындаған салдардың әрекеті барысына шамалас уақытқа кейінге шегеріледі.
13. Егер күтпеген жағдайлардың туындауына байланысты тараптардың осы келісімшарт бойынша міндеттемелерді толық немесе ішінара орындай алмауы ______ (кезеңді көрсету) асатын болса, тараптар осы келісімшартты бұзуға құқылы.
6. Өзге де талаптар
Келісімшартқа тараптардың келісімі бойынша қосымша келісімге қол қою арқылы өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізіледі.
Келісімшарт қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және 20 ____ жылға дейін қоса қолданылады.
Келісімшартты жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі отбасы (адам) осы келісімшарттың және жұмыспен қамту орталығы мен отбасының еңбекке қабілетті мүшелері арасында жасалған әлеуметтік келісімшарттың талаптарын орындамаған кезде бір жақты тәртіппен бұзылады.
Осы келісімшарт бірдей заңды күші бар екі данада жасалған.
7. Тараптардың мекенжайлары мен деректемелері
Жұмыспен қамту және әлеуметтік Өтініш беруші
бағдарламалар бөлімі
______________________________ ___________________________________
(уәкілетті органның толық атауы) (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
_____________________________ ____________________________
(мекенжайы) (мекенжайы)
_____________________________ ____________________________
(телефон, факс) (телефон)
______________________________
(уәкілетті өкілдің тегі, аты,
әкесінің аты (болған жағдайда)
____________________ ________________________
(қолы) (қолы)
Мөрдің орны