Об утверждении Правил предоставления субсидий для возмещения части ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам, выданным банками второго уровня населению, через субъектов квазигосударственного сектора
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 января 2017 года № 34. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 февраля 2017 года № 14764.
В соответствии со статьями 5-5, 5-6 Закона Республики Казахстан от 23 декабря 1995 года "Об ипотеке недвижимого имущества" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления субсидий для возмещения части ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам, выданным банками второго уровня населению, через субъектов квазигосударственного сектора.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодических печатных изданиях, а также в Республиканский центр правовой информации для внесения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
__________ Б. Султанов
3 февраля 2017 года
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 31 января 2017 года № 34
Правила
предоставления субсидий для возмещения части ставки вознаграждения
по ипотечным жилищным займам, выданным банками второго уровня населению,
через субъектов квазигосударственного сектора

Халыққа екінші деңгейдегі банктер берген ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеу үшін квазимемлекеттік сектор субъектілері арқылы субсидиялар беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 31 қаңтардағы № 34 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 06 ақпанда № 14764 болып тіркелді.
"Жылжымайтын мүлiк ипотекасы туралы" 1995 жылғы 23 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-5, 5-6-баптарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілеп отырған Халыққа екінші деңгейдегі банктер берген ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеу үшін квазимемлекеттік сектор субъектілері арқылы субсидиялар беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін баспа және электронды түрде мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актiлерiнiң эталондық бақылау банкiне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Т. Сүлейменов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
__________ Б. Сұлтанов
2017 жылғы 3 ақпан
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2017 жылғы 31 қаңтарда
№ 34 бұйрығымен
бекітілген
Халыққа екінші деңгейдегі банктер берген ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеу үшін квазимемлекеттік сектор субъектілері арқылы субсидиялар беру қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления субсидий для возмещения части ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам, выданным банками второго уровня населению, через субъектов квазигосударственного сектора (далее – Правила) разработаны в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, статьями 5-5 и 5-6 Закона Республики Казахстан от 23 декабря 1995 года "Об ипотеке недвижимого имущества" и определяют порядок субсидирования части ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам, выданным банками второго уровня населению на покупку первичного жилья.
2. В рамках настоящих Правил предусматривается предоставление субсидий для возмещения части ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам, выданным банками второго уровня населению, через "Единый оператор жилищного строительства" по ипотечным жилищным займам, выданным в 2017-2018 годах, в соответствии с Государственной программой жилищно-коммунального развития "Нұрлы жер", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 1054 (далее - Программа).
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.10.2020 № 535 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В настоящих Правилах используются следующие определения:
1) финансовая автоматизированная система транспорта информации (далее – ФАСТИ) – специальный канал связи, обладающий необходимой защитой от несанкционированного доступа к отправляемой документации;
2) договор банковского займа – письменное соглашение, заключаемое между банком второго уровня и заемщиком, по условиям которого предоставляется ипотечный жилищный займ;
3) первичное жилье – объект жилой недвижимости (квартира в построенном объекте, индивидуальный жилой дом), на которое право собственности регистрируется впервые при его приобретении от застройщика (заказчика) либо иных юридических лиц, реализующих жилье от застройщика (заказчика);
4) банки второго уровня – банки Республики Казахстан, имеющие соответствующую лицензию на проведение банковских и иных операций, в том числе банковских заемных операций, являющиеся участниками системы обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц, и участвующие в Программе (далее – БВУ);
5) индивидуальный жилой дом – индивидуальный жилой дом с земельным участком и подведенной инженерной инфраструктурой;
6) ипотечный жилищный займ – ипотечный заем, предварительные и промежуточные жилищные займы системы жилищных строительных сбережений, предоставляемые в целях покупки первичного жилья, обеспеченный ипотекой приобретаемого жилого недвижимого имущества;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Халыққа екінші деңгейдегі банктер берген ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеу үшін квазимемлекеттік сектор субъектілері арқылы субсидиялар беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" 1995 жылғы 23 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-5 және 5-6-баптарына сәйкес әзірленді және бастапқы тұрғын үйді сатып алу үшін халыққа екінші деңгейдегі банктер берген ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалар шеңберінде халыққа екінші деңгейдегі банктер берген ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеу үшін Тұрғын үй құрылысының бірыңғай операторы арқылы субсидиялар беру Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 1054 қаулысымен бекітілген Тұрғын үй-коммуналдық дамудың 2020 – 2025 жылдарға арналған "Нұрлы жер" мемлекеттік бағдарламасына (бұдан әрі - Бағдарлама) сәйкес 2017 - 2018 жылдары берілген ипотекалық қарыздар бойынша көзделеді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 15.10.2020 № 535 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы Қағидаларда мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) ақпаратты тасымалдаудың қаржылық автоматтандырылған жүйесі (бұдан әрі – АТҚАЖ) – жөнелтілетін құжаттамаға санкцияланбаған қолжетімділіктен қажетті қорғауы бар арнайы байланыс арнасы;
2) банктік қарыз шарты – екінші деңгейдегі банк пен қарыз алушының арасында жасалатын жазбаша келісім, оның шарттары бойынша ипотекалық тұрғын үй қарызы беріледі;
3) бастапқы тұрғын үй – құрылыс салушыдан (тапсырыс берушіден) немесе құрылыс салушының (тапсырыс берушінің) тұрғын үйін өткізетін басқа заңды тұлғалардан сатып алған кезде меншік құқығы бірінші рет тіркелетін жылжымайтын мүлік объектісі (салынған объектідегі пәтер, жеке тұрғын үй);
4) екінші деңгейдегі банктер – банктік және өзге де операцияларды, оның ішінде банктік қарыз операцияларын жүргізуге тиісті лицензиясы бар, жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттеріне) міндетті ұжымдық кепілдік беру (сақтандыру) жүйесіне қатысушы және Бағдарламаға қатысушы болып табылатын Қазақстан Республикасының банктері (бұдан әрі – ЕДБ);
5) жеке тұрғын үй – жер учаскесі және жүргізілген инженерлік инфрақұрылымы бар жеке тұрғын үй;
6) ипотекалық тұрғын үй қарызы – сатып алынатын жылжымайтын тұрғын үй мүлкі ипотекасымен қамтамасыз етілген бастапқы тұрғын үйді сатып алу мақсатында берілетін тұрғын үй құрылыс жинақтары жүйесінің ипотекалық қарызы, алдын ала және аралық тұрғын үй қарыздары;

7) финансовый агент - Единый оператор жилищного строительства;
8) заемщик – физическое лицо, приобретающее первичное жилье за счет средств ипотечного жилищного займа;
9) субсидия – средства из республиканского бюджета, направляемые через финансового агента на безвозмездной и безвозвратной основе для возмещения части ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам, выданным БВУ заемщикам;
10) субсидирование – форма поддержки заемщика, используемая для частичного возмещения расходов, уплачиваемых заемщиком БВУ в качестве вознаграждения по ипотечному жилищному займу;
11) договор субсидирования – трехстороннее письменное соглашение, заключаемое по форме, утвержденной акционерным обществом "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" (далее – АО НУХ "Байтерек") между финансовым агентом, БВУ и заемщиком, по условиям которого финансовый агент осуществляет периодические выплаты субсидий для возмещения части ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам;
12) график платежей – график погашения основного долга, суммы вознаграждения по ипотечному жилищному займу, являющийся неотъемлемой частью договора банковского займа;
13) уполномоченный орган – центральный государственный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказами Министра по инвестициям и развитию РК от 31.01.2018 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.10.2020 № 535 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Условия субсидирования
4. Получателем субсидии являются заемщики по ипотечному жилищному займу, предоставленному БВУ на основании договора банковского займа, для приобретения первичного жилья на условиях, соответствующих настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.10.2020 № 535 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Субсидированию не подлежат ипотечные займы, выданные БВУ на потребительские цели, рефинансирование займа, приобретение нежилой недвижимости, земельного участка.
6. Субсидирование осуществляется только по ипотечным жилищным займам, выдаваемым БВУ, по ставке вознаграждения, не более 16 % годовых.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.01.2018 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7) қаржы агенті - Тұрғын үй құрылысының бірыңғай операторы;
8) қарыз алушы – субсидияланатын ипотекалық тұрғын үй қарызы қаражаты есебінен бастапқы тұрғын үйді сатып алушы жеке тұлға;
9) субсидия – қарыз алушыларға ЕДБ берген ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеу үшін қаржы агенті арқылы өтеусіз және қайтарымсыз негізде республикалық бюджеттен бөлінетін қаражат;
10) субсидиялау – ипотекалық тұрғын үй қарызы бойынша сыйақы ретінде қарыз алушы ЕДБ-ге төлейтін шығыстарды ішінара өтеу үшін пайдаланылатын қарыз алушыны қолдау нысаны;
11) субсидиялау шарты – "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ) бекіткен нысан бойынша қаржы агенті, ЕДБ және қарыз алушы арасында жасалатын үшжақты жазбаша келісім, оның шарттары бойынша қаржы агенті ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеу үшін субсидияларды мерзімді төлеуді жүзеге асырады;
12) төлемдер кестесі – банктік қарыз шартының ажырамас бөлігі болып табылатын негізгі борышты, ипотекалық тұрғын үй қарызы бойынша сыйақы сомасын өтеу кестесі;
13) уәкілетті орган – сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі орталық мемлекеттік орган.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.01.2018 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 15.10.2020 № 535 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-тарау. Субсидиялау шарттары
4. Осы Қағидаларға сәйкес келетін шарттарда бастапқы тұрғын үй сатып алу үшін банктік қарыз шартының негізінде ЕДБ берген ипотекалық тұрғын үй қарызы бойынша қарыз алушылар субсидия алушы болып табылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 15.10.2020 № 535 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Тұтынушылық мақсат, қарызды қайта қаржыландыру, тұрғын емес жылжымайтын мүлік, жер учаскесін сатып алу үшін ЕДБ берген ипотекалық қарыздар субсидиялауға жатпайды.
6. Субсидиялау жылдық 16 %-дан аспайтын сыйақы мөлшерлемесі бойынша ЕДБ беретін ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша ғана жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.01.2018 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.

7. Субсидии возмещаются до 6% годовых от ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам на приобретение жилья, до 7% годовых – по ипотечным жилищным займам при приобретении жилья в рамках пилотного проекта согласно подразделу Программы "Развитие индивидуального жилищного строительства.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.01.2018 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7-1. Субсидии направляются через финансового агента, услуги которого оплачиваются в пределах средств, предусмотренных законом о республиканском бюджете на соответствующие финансовые годы.
Оплата индивидуального подоходного налога с начисляемых конечным заемщикам субсидиям с учетом требований налогового законодательства Республики Казахстан осуществляются в пределах средств, предусмотренных законом о республиканском бюджете на соответствующие финансовые годы.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-1 в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 31.01.2018 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.10.2020 № 535 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Несубсидируемую часть ставки вознаграждения по ипотечному жилищному займу оплачивает заемщик.
9. После субсидирования конечная ставка вознаграждения для заемщика по ипотечному жилищному займу составит не более 10% годовых, по ипотечному жилищному займу при приобретении жилья в рамках пилотного проекта согласно подразделу Программы "Развитие индивидуального жилищного строительства" - не менее 5% годовых.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.01.2018 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. При расчете вознаграждения по ипотечному жилищному займу используются временные базы, равные 360 (тремстам шестидесяти) дням в году и 30 (тридцати) дням в месяце.
11. Расчет общей суммы вознаграждения, субсидируемого и несубсидируемого вознаграждения, осуществляется по следующим формулам (результат вычисления округляется до сотых):
общая сумма вознаграждения:
где:
L – общая сумма вознаграждения;
S – остаток основного долга по займу;
v – годовая ставка вознаграждения по займу;
n – количество дней в периоде, за который начисляются проценты;
сумма субсидируемого вознаграждения:
где:
С – сумма субсидируемого вознаграждения;
S – остаток основного долга по займу;
k – ставка субсидирования вознаграждения по займу;
n – количество дней в периоде, за который начисляются проценты;
сумма несубсидируемого вознаграждения: A = L – C,
где:
A – сумма несубсидируемого вознаграждения, уплачиваемого заемщиком;
L – общая сумма вознаграждения;
С – сумма субсидируемого вознаграждения.

7. Субсидия тұрғын үй сатып алу үшін ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінен жылдық 6 %-ға дейін, Бағдарламаның "Жеке тұрғын үй құрылысын дамыту" деген кіші бөліміне сәйкес пилоттық жоба шеңберінде тұрғын үй сатып алған кезде тұрғын үй ипотекалық қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінен жылдық 7 %-ға дейін қайтарылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.01.2018 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
7-1. Субсидиялар қаржы агенті арқылы жіберіледі,оның көрсеткен қызметіне ақы тиісті қаржы жылдарына арналған республикалық бюджет туралы заңда көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылады.
Түпкілікті қарыз алушыларға аударылатын субсидиялардан жеке табыс салығы Қазақстан Республикасының салық заңнамасының талаптарын ескере отырып, тиісті қаржы жылдарына арналған республикалық бюджет туралы заңда көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 2-тарау 7-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.01.2018 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 15.10.2020 № 535 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
8. Ипотекалық тұрғын үй қарызы бойынша субсидияланбайтын сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін қарыз алушы төлейді.
9. Субсидияланғаннан кейін қарыз алушы үшін сыйақының түпкілікті мөлшерлемесі ипотекалық тұрғын үй қарызы бойынша жылдық 10 %-дан аспайды, Бағдарламаның "Жеке тұрғын үй құрылысын дамыту" деген кіші бөліміне сәйкес пилоттық жоба шеңберінде тұрғын үй сатып алған кезде ипотекалық тұрғын үй қарызы бойынша сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 5 %-дан кем емес болады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.01.2018 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
10. Ипотекалық тұрғын үй қарызы бойынша сыйақыны есептеген кезде жылына 360 (үш жүз алпыс) күнге және айына 30 (отыз) күнге тең уақыт базалары пайдаланылады.
11. Сыйақының жалпы сомасын, субсидияланатын және субсидияланбайтын сыйақыны есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады (есептеу нәтижесі жүздікке дейін дөңгелектенеді):
сыйақының жалпы сомасы:
мұндағы:
L – сыйақының жалпы сомасы;
S – қарыз бойынша негізгі борыштың қалдығы;
v – қарыз бойынша жылдық сыйақы мөлшерлемесі;
n – пайыз есептелетін кезеңдегі күн саны;
субсидияланатын сыйақы сомасы:
мұндағы:
С – субсидияланатын сыйақы сомасы;
S – қарыз бойынша негізгі борыштың қалдығы;
k – қарыз бойынша сыйақыны субсидиялау мөлшерлемесі;
n – пайыз есептелетін кезеңдегі күн саны;
субсидияланбайтын сыйақы сомасы: A = L - C
мұндағы:
A – қарыз алушы төлейтін субсидияланбайтын сыйақы сомасы;
L – сыйақының жалпы сомасы;
С – субсидияланатын сыйақының мөлшерлемесі.

12. В соответствии со статьями 317, 321 Налогового кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года финансовый агент удерживает и перечисляет в бюджет индивидуальный подоходный налог (далее – ИПН) за полученный доход заемщика в виде субсидии, облагаемый у источника выплаты.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 08.10.2018 № 695 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Обязательные условия для заемщика:
срок кредитования по ипотечным жилищным займам на приобретение жилья в рамках подраздела Программы "Повышение доступности ипотечного кредитования" – до 180 месяцев;
срок кредитования по ипотечным жилищным займам на приобретение жилья в рамках пилотного проекта согласно подразделу Программы "Развитие индивидуального жилищного строительства" в соответствии с внутренними документами акционерного общества "Жилищный строительный сберегательный банк Казахстана" (далее – ЖССБК);
наличие у заемщика, обратившегося в БВУ, средств в размере не менее 30 % от стоимости приобретаемого жилья, и/или подтверждающих документов об оплате средств продавцу, и/или равноценного дополнительного залога жилой недвижимости, принадлежащего заемщику или третьим лицам;
наличие у заемщика, обратившегося в ЖССБК, средств на банковском счете в размере не менее 30 % от стоимости приобретаемого жилья;
целевое назначение – покупка первичного жилья;
максимальная сумма ипотечного жилищного займа, подлежащего субсидированию, при приобретении жилья в городах Нур-Султан и Алматы – до 20 млн. тенге, в других регионах до 15 млн. тенге включительно;
максимальная сумма ипотечного жилищного займа, подлежащего субсидированию при приобретении жилья в рамках пилотного проекта согласно подразделу Программы "Развитие индивидуального жилищного строительства" составляет до 20 млн. тенге включительно;
погашение ипотечного жилищного займа осуществляется ежемесячными аннуитетными или дифференцированными платежами и иными методами погашения займа, рассчитанными в соответствии с внутренними правилами БВУ, 10 (десятого) числа каждого месяца (в случае, если дата погашения выпадает на выходной либо праздничный день погашение производится в следующий за ним рабочий день).
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.01.2018 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 25.07.2019 № 549 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

12. 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 317, 321-баптарына сәйкес қаржы агенті төлем көзінен салық салынатын субсидия түрінде қарыз алушы алған кіріс үшін жеке табыс салығын (бұдан әрі – ЖТС) ұстап қалады және бюджетке аударады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 08.10.2018 № 695 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Қарыз алушы үшін міндетті шарттар:
Бағдарламаның "Ипотекалық кредит берудің қолжетімділігін арттыру" деген кіші бөлімі шеңберінде тұрғын үй сатып алуға арналған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша кредиттеу мерзімі – 180 айға дейін;
"Қазақстанның тұрғын үй құрылыс жинақ банкі" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – ҚТҚЖБ) ішкі құжаттарына сәйкес Бағдарламаның "Жеке тұрғын үй құрылысын дамыту" деген кіші бөліміне сәйкес пилоттық жоба шеңберінде тұрғын үйді сатып алу үшін тұрғын үй ипотекалық қарыздары бойынша кредит беру мерзімі;
ЕДБ-ға өтініш берген қарыз алушының шотында сатып алынатын тұрғын үй құнының кемінде 30 %-ы мөлшерінде қаражаттың болуы және/немесе сатушыға қаражат төлеу туралы растайтын құжаттарының және/немесе қарыз алушыға немесе үшінші тұлғаға тиесілі жылжымайтын мүліктің құнымен бірдей қосымша кепіл затының болуы;
ҚТҚЖБ-ға өтініш жасаған қарыз алушының банктік шотында сатып алынатын тұрғын үйдің құнынан кемінде 30 % қаражатының болуы;
нысаналы мақсаты – бастапқы тұрғын үйді сатып алу;
субсидиялауға жататын ипотекалық тұрғын үй қарызының ең жоғарғы сомасы тұрғын үйді Нұр-Сұлтан және Алматы қалаларында сатып алған кезде – 20 млн. теңгеге дейін, ал басқа өңірлерде – 15 млн. теңгеге дейін қоса алғанда;
Бағдарламаның "Жеке тұрғын үй құрылысын дамыту" деген кіші бөліміне сәйкес пилоттық жоба шеңберінде тұрғын үйді сатып алу үшін субсидияланатын ипотекалық тұрғын үй қарыздарының ең жоғарғы сомасы – 20 млн. теңгеге дейін қоса алғанда;
ипотекалық тұрғын үй қарызын өтеу ай сайынғы аннуитетті немесе сараланған төлемдермен және ЕДБ-нің ішкі қағидаларына сәйкес әр айдың 10 (он) күніне есептелген қарызды өтеудің өзге де әдістерімен жүзеге асырылады (егер өтеу күні демалыс не мереке күндеріне келсе, өтеу одан кейінгі жұмыс күнінде жүргізіледі).
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.01.2018 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); өзгеріс енгізілді – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 25.07.2019 № 549 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

14. Обеспечением исполнения обязательств заемщика по ипотечному жилищному займу выступает приобретаемое первичное жилье.
15. Максимальный срок субсидирования:
не более 10 (десяти) лет, но не более срока кредитования, по ипотечному жилищному займу на приобретение квартиры.
не более 5 (пяти) лет, но не более срока кредитования, на приобретение индивидуального жилого дома в рамках задачи Программы "Развитие индивидуального жилищного строительства".
16. Субсидирование прекращается по истечению установленного срока и (или) в случаях, предусмотренных настоящими Правилами. При этом, допускается рефинансирование ипотечного жилищного займа заемщиком по собственным программам БВУ с прекращением субсидирования.
17. В рамках задачи Программы "Развитие индивидуального жилищного строительства" по истечении 5 (пяти) лет, по предварительным или промежуточным жилищным займам, а также при переходе на жилищный заем субсидирование ставки вознаграждения прекращается. ЖССБК предоставляет очередникам, участвующим по указанному направлению Программы, займы для выкупа индивидуального жилого дома в порядке, установленным внутренними документами ЖССБК.
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными приказами Министра по инвестициям и развитию РК от 31.01.2018 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 08.10.2018 № 695 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. При предоставлении БВУ заемщику отсрочки по погашению платежей по ипотечному жилищному займу срок субсидирования не продляется. Субсидирование прекращается в случае полного досрочного погашения заемщиком ипотечного жилищного займа.
19. БВУ не взимают какие-либо комиссии, сборы и (или) иные платежи, связанные с получением или обслуживанием ипотечных жилищных займов, заключением договора субсидирования, за исключением:
случаев, связанных с изменением условий кредитования, договора банковского займа, договора субсидирования, инициируемым заемщиком;
комиссий, сборов и (или) иных платежей, взимаемых по причине нарушения заемщиком обязательств по ипотечному жилищному займу, договору субсидирования;
случаев, связанных с проведением независимой оценки предмета залога (обеспечения), страхования предмета залога (обеспечения), регистрацией ипотечного договора залога и снятием обременения.
Глава 3. Порядок субсидирования
Параграф 1. Порядок рассмотрения предоставления субсидии заемщику

14. Сатып алынатын бастапқы тұрғын үй қарыз алушының ипотекалық тұрғын үй қарызы бойынша міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету болып табылады.
15. Субсидиялаудың ең ұзақ мерзімі:
10 (он) жылдан аспайды, бірақ пәтерді сатып алуға арналған ипотекалық тұрғын үй қарызы бойынша кредит беру мерзімінен артық емес;
5 (бес) жылдан аспайды, бірақ Бағдарламаның "Жеке тұрғын үй құрылысын дамыту" міндетінің шеңберінде жеке тұрғын үйді сатып алуға арналған кредит беру мерзімінен артық емес.
16. Белгіленген мерзім өткеннен кейін және (немесе) осы Қағидаларда көзделген жағдайларда субсидиялау тоқтатылады. Бұл ретте, ЕДБ-нің жеке бағдарламалары бойынша субсидиялауды тоқтата отырып, қарыз алушының ипотекалық тұрғын үй қарызын қайта қаржыландыруға рұқсат етіледі.
17. Бағдарламаның "Жеке тұрғын үй құрылысын дамыту" міндетінің шеңберінде 5 (бес) жыл өткеннен кейін алдын ала немесе аралық тұрғын үй қарыздары бойынша, сондай-ақ тұрғын үй қарызына ауысқан кезде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау тоқтатылады. ҚТҚЖБ Бағдарламаның көрсетілген бағытына қатысатын кезекте тұрғандарға ҚТҚЖБ-ның ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен жеке тұрғын үй сатып алу үшін қарыз береді.
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.01.2018 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); 08.10.2018 № 695 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
18. ЕДБ қарыз алушыға ипотекалық тұрғын үй қарызы бойынша төлемдерді өтеудің мерзімін ұзартқан кезде субсидиялау мерзімі ұзартылмайды. Қарыз алушы ипотекалық тұрғын үй қарызын мерзімінен бұрын толық өтеген жағдайда субсидиялау тоқтатылады.
19. Мынадай жағдайларды:
қарыз алушы бастама жасаған кредит беру шарттарының, банктік қарыз шартының, субсидиялау шартының өзгеруіне байланысты жағдайларды;
қарыз алушының ипотекалық тұрғын үй қарызы, субсидиялау шарты бойынша міндеттемелерін бұзуы себепті алынатын комиссияларды, алымдарды және (немесе) өзге де төлемдерді;
кепіл затына (қамтамасыз ету) тәуелсіз бағалау жүргізуге, кепіл затын (қамтамасыз ету) сақтандыруға, ипотекалық кепіл шартын тіркеуге және ауыртпалықты алуға (оның ішінде, қызметтерді арнайы органдар көрсеткен кезде) байланысты жағдайларды қоспағанда, ЕДБ ипотекалық тұрғын үй қарызын алуға немесе оған қызмет көрсетуге, субсидиялау шартын жасасуға байланысты қандай да бір комиссия, алымдар және (немесе) өзге де төлемдер алмайды.
3-тарау. Субсидиялау тәртібі
1-параграф. Қарыз алушыға субсидия беруді қарау тәртібі

20. Заемщик в соответствии с требованиями, установленными внутренними документами БВУ, представляет в БВУ документы на получение ипотечного жилищного займа для приобретения первичного жилья и заявление на получение субсидии.
21. БВУ в соответствии с процедурой, установленной внутренними документами БВУ, проводят оценку платежеспособности заемщика и оценку залогового обеспечения.
22. В случае принятия положительного решения о предоставлении ипотечного жилищного займа, БВУ в течение 3 (трех) рабочих дней с даты принятия решения направляет финансовому агенту ходатайство о предоставлении заемщику субсидии, подписанное электронной цифровой подписью уполномоченного лица БВУ, по выделенному защищенному каналу связи ФАСТИ (либо в ином порядке электронного документооборота, установленном БВУ и финансовым агентом) с приложением следующих сканированных документов:
заявления на получение ипотечного жилищного займа;
анкеты заемщика;
заявления на получение субсидии;
документа, удостоверяющего личность заемщика;
выписки из решения уполномоченного органа БВУ по предоставлению ипотечного жилищного займа;
правоустанавливающих и идентификационных документов на приобретаемую недвижимость и на недвижимость, предоставляемую в качестве дополнительного залогового обеспечения (при его наличии);
документа, подтверждающего право реализации юридическими лицами жилья от застройщика (заказчика);
документов, подтверждающих наличие у заемщика, обратившегося в БВУ, средств в размере не менее 30% от стоимости приобретаемого жилья и/или передачу (оплату) данной суммы продавцу;
справок о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках по форме, согласно приложению 2 к Правилам предоставления информации из правового кадастра, утвержденных приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 28 марта 2012 года № 131 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативно-правовых актов за № 7586), на приобретаемую недвижимость и на недвижимость, предоставляемую в качестве дополнительного залогового обеспечения (при его наличии).
Сноска. Пункт 22 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.01.2018 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Допускается при рассмотрении пакета документов заемщика финансовому агенту запрашивать у БВУ дополнительные сведения и документы, связанные с возникновением права собственности на приобретаемое жилье, необходимые для более полного анализа и принятия решения. В данном случае документы заемщика возвращаются на доработку БВУ и подлежат повторному рассмотрению финансовым агентом.

20. Қарыз алушы ЕДБ-нің ішкі құжаттарында белгіленген талаптарға сәйкес бастапқы тұрғын үй сатып алу үшін ипотекалық тұрғын үй қарызын алуға құжаттарды және субсидия алуға арналған өтінішті ЕДБ-ге береді.
21. ЕДБ-нің ішкі құжаттарында белгіленген рәсімдерге сәйкес ЕДБ қарыз алушының төлем қабілетіне бағалау және кепілдікті қамтамасыз етуге бағалау жүргізеді.
22. Ипотекалық тұрғын үй қарызын беру туралы оң шешім қабылданған жағдайда ЕДБ шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қаржы агентіне АТҚАЖ арнайы бөлінген қорғай алатын байланыс арнасы (не ЕДБ мен қаржы агенті белгілеген электрондық құжат айналымының өзге де тәртібі) бойынша ЕДБ-нің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған қарыз алушыға субсидия беру туралы қолдаухатты мынадай сканерден өткізілген құжаттармен бірге жібереді:
ипотекалық тұрғын үй қарызын алуға арналған өтініш;
қарыз алушының сауалнамасы;
субсидия алуға арналған өтініш;
қарыз алушының жеке басын куәландыратын құжат;
ипотекалық тұрғын үй қарызын беру бойынша ЕДБ-нің уәкілетті органының шешімінен үзінді көшірме;
сатып алатын жылжымайтын мүлікке және қосымша кепілдікті қамтамасыз ету ретінде ұсынылатын жылжымайтын мүлікке құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарды (ол бар болған жағдайда);
құрылыс салушының (тапсырыс берушінің) тұрғын үйін заңды тұлғалардың өткізу құқығын растайтын құжат;
ЕДБ-ға өтініш берген қарыз алушының сатып алынатын тұрғын үйдің құнынан кемінде 30 % мөлшерде қаражатының және/немесе сатушыға осы соманы төлемді бергенін растайтын құжаттардың болуы;
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 28 наурыздағы № 131 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7586 болып тіркелген) Құқықтық кадастрдан ақпарат ұсыну қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сатып алынатын жылжымайтын мүлікке және қосымша кепілдікті қамтамасыз ету ретінде ұсынылған жылжымайтын мүлікке (ол бар болған жағдайда) жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) және оның техникалық сипаттамалары туралы анықтамалар.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.01.2018 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
23. Қарыз алушының құжаттар топтамасын қараған кезде қаржы агенті ЕДБ-ден барынша толық талдау және шешім қабылдау үшін қажет сатып алынатын тұрғын үйге меншік құқығының туындауына байланысты қосымша мәліметтер мен құжаттарды сұратуға жол беріледі. Аталған жағдайда қарыз алушының құжаттары ЕДБ-ге пысықтауға қайтарылады және оны қаржы агенті қайта қарауы тиіс.

24. Финансовый агент в течение 5 (пяти) рабочих дней после получения от БВУ ходатайства о предоставлении заемщику субсидии осуществляет проверку документов заемщика на соответствие требованиям, установленным главой 2 настоящих Правил.
25. Финансовый агент в течение 3 (трех) рабочих дней с даты принятия решения направляет БВУ письменное уведомление о принятом решении (с одновременным направлением сканированной копии данного уведомления по электронной почте).
26. Финансовый агент рассматривает поступившие ходатайства БВУ в зависимости от наличия бюджетных средств для субсидирования в соответствующем текущем финансовом году.
27. На момент рассмотрения финансовым агентом заявления заемщика БВУ должны соответствовать следующим требованиям:
наличие действующих лицензий, требуемых законодательством Республики Казахстан, в том числе лицензии на проведение банковских и иных операций, связанных с выдачей ипотечных займов;
участие в системе обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц в БВУ.
28. Срок действия решения финансового агента не превышает 3 (трех) месяцев с даты принятия решения. Финансовый агент доводит до БВУ утвержденную типовую форму договора субсидирования.
29. БВУ на основании полученного решения финансового агента заключает с заемщиком договор банковского займа, график платежей, ипотечный договор, а также подписывает со своей стороны договор субсидирования и обеспечивает его подписание со стороны заемщика и направляет договор субсидирования финансовому агенту. После подписания финансовым агентом договора субсидирования, финансовый агент в течение 2 (двух) рабочих дней с даты подписания договора возвращает БВУ 2 (два) экземпляра договора, один из которых подлежит передаче заемщику.
30. Договор субсидирования вступает в силу с даты его подписания. Взаимоотношения между БВУ, заемщиком и финансовым агентом по предусмотренному порядку предоставления субсидии регулируются договором субсидирования.
31. В сроки, указанные в договоре субсидирования БВУ направляет финансовому агенту сканированный заключенный договор банковского займа с графиком платежей, ипотечный договор, дополнительные соглашения к ним, а также информацию в соответствии с перечнем сведений для кредитного досье согласно приложению 1 к настоящим Правилам в электронном формате по выделенному защищенному каналу связи ФАСТИ (либо в ином порядке электронного документооборота, установленном БВУ и финансовым агентом).
Параграф 2. Порядок перечисления субсидий
32. Финансирование субсидирования части ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам, выданным БВУ заемщикам, осуществляется в пределах средств, предусмотренных законом о республиканском бюджете на соответствующие финансовые годы.

24. Қаржы агенті ЕДБ-ден қарыз алушыға субсидия беру туралы қолдаухат алғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарыз алушының құжаттарын осы Қағидалардың 2-тарауында белгіленген талаптарға сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.
25. Қаржы агенті шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ЕДБ-ге қабылданған шешім туралы жазбаша хабарлама жібереді (бір мезгілде осы хабарламаның сканерден өткізілген көшірмесін электрондық пошта бойынша жібереді).
26. Қаржы агенті тиісті ағымдағы қаржы жылында субсидиялау үшін бюджет қаражатының болуына байланысты ЕДБ-ден түскен қолдаухатты қарайды.
27. Қаржы агенті қарыз алушының өтінішін қараған кезде ЕДБ мынадай талаптарға сәйкес келуі тиіс:
Қазақстан Республикасының заңнамасында талап етілетін қолданыстағы лицензиялардың, оның ішінде ипотекалық қарыздар беруге байланысты банктік және өзге де операциялар жүргізуге арналған лицензияның болуы;
ЕДБ-дегі жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттеріне) міндетті ұжымдық кепілдік беру (сақтандыру) жүйесіне қатысуы.
28. Қаржы агенті шешімінің қолданылу мерзімі шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) айдан аспайды. Қаржы агенті ЕДБ-ге субсидиялау шартының бекітілген үлгі нысанын береді.
29. ЕДБ қаржы агентінен алынған шешімнің негізінде қарыз алушымен банктік қарыз шартын, төлемдер кестесін, ипотекалық шарт жасасады, сондай-ақ өз тарапынан субсидиялау шартына қол қояды және қарыз алушының тарапынан оған қол қойылуын қамтамасыз етеді және субсидиялау шартын қаржы агентіне жібереді. Қаржы агенті субсидиялау шартына қол қойғаннан кейін қаржы агенті шартқа қол қойылған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ЕДБ-ге шарттың 2 (екі) данасын қайтарады, оның біреуі қарыз алушыға берілуі тиіс.
30. Субсидиялау шарты қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді. Субсидия берудің көзделген тәртібі бойынша ЕДБ, қарыз алушы мен қаржы агенті арасындағы өзара қарым-қатынас субсидиялау шартымен реттеледі.
31. Субсидиялау шартында көрсетілген мерзімдерде ЕДБ қаржы агентіне төлемдер кестесімен бірге сканерден өткізілген жасалған банктік қарыз шартын, ипотекалық шартты, оларға қосымша келісімдерді, сондай-ақ осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес АТҚАЖ-ның арнайы бөлінген қорғай алатын байланыс арнасы (не ЕДБ мен қаржы агенті белгілеген электрондық құжат айналымының өзге де тәртібі) бойынша электрондық форматта кредиттік досье үшін мәліметтер тізбесіне сәйкес ақпарат жібереді.
2-параграф. Субсидиялар төлеу тәртібі
32. Қарыз алушыларға ЕДБ берген ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялауды қаржыландыру тиісті қаржы жылдарына арналған республикалық бюджет туралы заңда көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 32 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.10.2020 № 535 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Перечисление средств финансовому агенту осуществляется уполномоченным органом в соответствии с индивидуальным планом финансирования и договором на специальный счет финансового агента, открытый в Национальном Банке Республики Казахстан в соответствующем финансовом году.
Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.10.2020 № 535 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Поступившие средства для субсидирования со специального счета Национального Банка Республики Казахстан перечисляются единым траншем на операторский текущий счет финансового агента открытого в одном из БВУ.
35. Финансовый агент перечисляет субсидии с операторского текущего счета на соответствующие текущие счета финансового агента открытые в БВУ. При этом не допускается взимание БВУ с данного текущего счета комиссии за ведение счета (списание, зачисление, возврат, возмещение сумм субсидий).
36. Финансовый агент с учетом графика платежей заемщиков ежемесячно не позднее 9 (девятого) числа перечисляет авансовыми платежами субсидии на текущий счет в БВУ (в случае, если дата перечисления выпадает на выходной либо праздничный день перечисление производится в следующий за ним рабочий день), уведомляя БВУ по электронной почте путем направления копии распоряжения о перечислении средств с указанием кодов заемщика (далее – распоряжение) не позднее дня перечисления авансовых платежей.
Сноска. Пункт 36 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.01.2018 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. БВУ ежемесячно на дату погашения по графикам платежей заемщиков производит списание с текущего счета финансового агента сумм субсидий в пользу погашения задолженности заемщика. При этом, БВУ не списывает суммы по займам, имеющим непогашенную просроченную задолженность. При погашении заемщиком просроченной задолженности в отчетном периоде БВУ списывает с текущего счета финансового агента сумму субсидий.
38. БВУ ежемесячно на следующий день после списания субсидии направляют финансовому агенту в электронном формате по выделенному защищенному каналу связи ФАСТИ (либо в ином порядке электронного документооборота, установленном БВУ и финансовым агентом) соответствующий реестр об исполнении заемщиками обязательств по ипотечным жилищным займам (далее – реестр) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, с последующим направлением на бумажном носителе за подписью уполномоченного лица, заверенного печатью БВУ.

Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 15.10.2020 № 535 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Қаржы агентіне қаражат аударуды уәкілетті орган тиісті қаржы жылына арналған қаржыландырудың жеке жоспарына және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде ашылған қаржы агентінің арнайы шотындағы шартқа сәйкес жүзеге асырады.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 15.10.2020 № 535 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің арнайы шотынан субсидиялау үшін түскен қаражат бірыңғай траншпен ЕДБ-нің бірінде ашылған қаржы агентінің операторлық ағымдағы шотына аударылады.
35. Қаржы агенті субсидияны ЕДБ-де ашылған қаржы агентінің операторлық ағымдағы шотынан тиісті ағымдағы шотына аударады. Бұл ретте ЕДБ-нің шотты жүргізгені үшін осы ағымдағы шоттан комиссия (субсидиялар сомасын есептеп шығару, есепке жатқызу, қайтару, өтеу) алуына жол берілмейді.
36. Қаржы агенті қарыз алушылардың төлемдер кестесін ескере отырып, ай сайын әр айдың 9 (тоғызы) күнінен кешіктірмей аванстық төлемдермен ЕДБ-дегі ағымдағы шотқа субсидия аударады (егер өтеу күні демалыс не мереке күндеріне түссе, аудару одан кейінгі жұмыс күнінде жүргізіледі), қарыз алушының кодтарын көрсете отырып, электрондық пошта арқылы қаражаттың аударылғаны туралы аванстық төлемдер төленген күннен кешіктірмей өкімнің (бұдан әрі – өкім) көшірмесін жіберу арқылы ЕДБ хабардар етеді.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.01.2018 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
37. ЕДБ ай сайын қарыз алушылардың төлемдер кестесі бойынша өтеу күні қарыз алушының берешегін өтеу үшін қаржы агентінің ағымдағы шотынан субсидиялар сомасын есептен шығарады. Бұл ретте ЕДБ өтелмеген мерзімі өткен берешегі бар қарыздар бойынша соманы есептен шығармайды. Қарыз алушы есепті кезеңде мерзімі өткен берешекті өтеген кезде ЕДБ қаржы агентінің ағымдағы шотынан субсидиялар сомасын есептен шығарады.
38. ЕДБ ай сайын субсидияны есептен шығарғаннан кейін келесі күні қаржы агентіне АТҚАЖ-ның арнайы бөлінген қорғай алатын байланыс арнасы (не ЕДБ мен қаржы агенті белгілеген электрондық құжат айналымының өзге де тәртібі) бойынша электрондық нысанда осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қарыз алушылардың ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша міндеттемелерді орындауы туралы тиісті тізілім (бұдан әрі – тізілім) жібереді, кейіннен оны уәкілетті тұлғаның қолы қойылған, ЕДБ-нің мөрімен расталған қағаз тасығышта жібереді.

Сноска. Пункт 38 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.01.2018 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Финансовый агент ежемесячно размещает информацию об остатке средств, предусмотренных на субсидирование, в доске объявления системы ФАСТИ (либо в ином порядке электронного документооборота, установленном БВУ и финансовым агентом) по состоянию на 1 (первое) число текущего месяца.
40. Финансовый агент обеспечивает возврат с текущего счета на операторский счет средств субсидий по прекращенным к субсидированию ипотечным жилищным займам, а также по займам по которым произведено частичное и/или полное досрочное погашение, для перенаправления на субсидирование действующих и новых одобренных к субсидированию ипотечных жилищных займов.
Сноска. Пункт 40 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.01.2018 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Неиспользованный остаток средств субсидий на операторском текущем счете финансового агента в текущем финансовом году используется в следующем финансовом году по принятым заявлениям заемщиков за отчетный финансовый год.
Параграф 3. Условия списания субсидий БВУ с текущего счета финансового агента
42. БВУ списывает субсидии с текущего счета финансового агента по каждому заемщику в соответствии с распоряжением полученным от финансового агента при условии полного погашения заемщиком суммы основного долга и несубсидируемой части ставки вознаграждения в соответствии с графиком платежей.
43. Для частичного либо полного досрочного погашения основного долга заемщик вносит в БВУ на дату погашения сумму по основному долгу и не субсидируемой и субсидируемой части ставки вознаграждения. При этом, начисленная сумма, субсидируемой части ставки вознаграждения, относится БВУ на дебиторскую задолженность к финансовому агенту.
В течение 5 (пяти) рабочих дней с даты досрочного погашения БВУ уведомляет финансового агента о произведенном частичном либо полном досрочном погашении займа с целью возмещения финансовым агентом оплаченной заемщиком при досрочном погашении займа суммы, субсидируемой части вознаграждения. В случае частичного досрочного погашения БВУ предоставляет новый график платежей по ипотечному жилищному займу.
Финансовый агент в течение 5 (пяти) рабочих дней производит возмещение субсидируемой суммы вознаграждения.

Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.01.2018 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
39. Қаржы агенті ай сайын субсидиялау үшін көзделген қаражаттың қалдығы туралы ақпаратты ағымдағы айдың 1 (бірінші) күніндегі жағдай бойынша АТҚАЖ жүйесінің хабарландыру тақтасына (не ЕДБ мен қаржы агенті белгілеген электрондық құжат айналымының өзге де тәртібінде) орналастырады.
40. Қаржы агенті қазіргі ипотекалық тұрғын үй қарыздарын және субсидиялануы мақұлданған жаңаларын субсидиялауға қайта жіберу үшін субсидиялануы тоқтатылған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша, сондай-ақ ішінара өтелген және/немесе мерзімінен бұрын толық өтелген қарыздары бойынша субсидиялар қаражатын ағымдағы шоттан операторлық шотқа қайтаруды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.01.2018 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
41. Қаржы агентінің операторлық ағымдағы шотындағы субсидиялар қаражатының ағымдағы қаржы жылында пайдаланылмаған қалдығы есепті қаржы жылы үшін қарыз алушылардан қабылданған өтініштер бойынша келесі қаржы жылында пайдаланылады.
3-параграф. ЕДБ-нің қаржы агентінің ағымдағы шотынан субсидияларды есептен шығару шарттары
42. ЕДБ төлемдер кестесіне сәйкес қарыз алушы негізгі борыштың сомасын және сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бір бөлігін толық өтеген жағдайда қаржы агентінен алынған тиісті өкімге сәйкес әрбір қарыз алушы бойынша қаржы агентінің ағымдағы шотынан субсидияларды есептен шығарады.
43. Негізгі борышты ішінара не мерзімінен бұрын толық өтеу үшін қарыз алушы ЕДБ-ге негізгі қарыз бойынша және сыйақы мөлшерлемесінің субсидиялауға жатпайтын және субсидияланатын бөлігі бойынша соманы қарызды өтеу күні салады. Бұл ретте, сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігінің есептелген сомасы ЕДБ-нің қаржы агентінің дебиторлық берешегіне жатады.
ЕДБ мерзімінен бұрын өтеу күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде сыйақының бір бөлігі субсидияланатын қарыздың сомасы мерзімінен бұрын өтелген кезде қаржы агентінің қарыз алушы төлеген бөлігін қайтаруы мақсатында қаржы агентін қарыздың ішінара не мерзімінен бұрын толық өтелгені туралы хабардар етеді. Қарыз ішінара мерзімінен бұрын өтелген жағдайда ЕДБ ипотекалық тұрғын үй қарызы бойынша төлемдердің жаңа кестесін ұсынады.
Қаржы агенті 5 (бес) жұмыс күні ішінде сыйақының субсидияланатын сомасын өтеуді жүргізеді.

Сноска. Пункт 43 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.01.2018 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. Допускается зачисление субсидий на счета созаемщиков, представляющие все права и обязанности заемщика в равной степени по договору банковского займа, при наличии соответствующих оснований, с последующим списанием средств в счет погашения части ставки вознаграждения по ипотечному жилищному займу заемщика.
45. В случае выявления предоставления БВУ недостоверных сведений, оказавших влияние на принятие решения по субсидированию части ставки вознаграждения по ипотечному жилищному займу заемщика, БВУ в течение 3 (трех) рабочих дней с даты получения требования от финансового агента возвращает перечисленные суммы субсидий с выплатой штрафа в размере 25 % от перечисленной суммы субсидий. В случае несоблюдения срока возврата средств субсидий, БВУ уплачивает финансовому агенту пеню в размере 0,1 % от суммы субсидий, подлежащей возврату за каждый день просрочки.
46. Исключен приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 31.01.2018 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Порядок субсидирования заемщика при внесении изменений в договор банковского займа
47. БВУ в случае заключения дополнительного соглашения к договору банковского займа, ипотечному договору в течение 10 (десяти) календарных дней с даты их заключения (подписания) направляет финансовому агенту по выделенному защищенному каналу связи сканированные дополнительные соглашения к договору банковского займа, ипотечному договору.
48. Изменение условий договора банковского займа, в части ставки вознаграждения, предоставления заемщику отсрочки по оплате платежей, перевода долга и иных условий, которые связаны с условиями субсидирования, осуществляются БВУ при согласии финансового агента, за исключением случаев досрочного погашения ипотечного жилищного займа заемщиком.
49. По ипотечному жилищному займу заемщика, по которому БВУ произведена реструктуризация, при наличии положительного решения финансового агента, субсидирование продолжается после возобновления графика платежей. При этом срок субсидирования остается неизменным.
50. Изменение условий договора банковского займа, не связанных с условиями субсидирования, осуществляются БВУ самостоятельно при условии последующего уведомления финансового агента в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты заключения соответствующего дополнительного соглашения с заемщиком.

Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.01.2018 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
44. Тиісті негіздемелер болған кезде кейіннен қарыз алушының ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеу есебінен қаражатты есептен шығара отырып, банктік қарыз шарты бойынша тең дәрежеде қарыз алушының барлық құқықтары мен міндеттерін білдіретін бірлесіп қарыз алушылардың шотына субсидиялар аударуға рұқсат етіледі.
45. ЕДБ қарыз алушының ипотекалық тұрғын үй қарызы бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау бойынша шешім қабылдауға әсер еткен анық емес мәліметтер бергені анықталған жағдайда, ЕДБ қаржы агентінен талаптар алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде субсидиялардың аударылған сомасынан 25 % мөлшерінде айыппұл төлей отырып, субсидиялардың аударылған сомасын қайтарады. Субсидиялар қаражатын қайтару мерзімі сақталмаған жағдайда ЕДБ мерзімі өткен әр күн үшін қаржы агентіне қайтаруға жататын субсидиялар сомасынан 0,1 % мөлшерінде өсімпұл төлейді.
46. Алып тасталды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.01.2018 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
4-параграф. Банктік қарыз шартына өзгерістер енгізілген кезде қарыз алушыны субсидиялау тәртібі
47. ЕДБ банктік қарыз шартына, ипотекалық шартқа қосымша келісім жасалған жағдайда олар жасалған (қол қойылған) күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде қаржы агентіне арнайы бөлінген қорғай алатын байланыс арнасы бойынша банктік қарыз шартына, ипотекалық шартқа сканерден өткізілген қосымша келісімдерді жібереді.
48. Қарыз алушы ипотекалық тұрғын үй қарызын мерзімінен бұрын өтеген жағдайларды қоспағанда, банктік қарыз шартының сыйақы мөлшерлемесі, қарыз алушыға төлемдерді төлеу бойынша мерзімдерді ұзарту, борышты аудару бөлігіндегі шарттарын және субсидиялау шарттарына байланысты өзге де шарттарды өзгертуді қаржы агенті келіскен жағдайда ЕДБ жүзеге асырады.
49. ЕДБ қайта құрылымдау жүргізген қарыз алушының ипотекалық тұрғын үй қарызы бойынша қаржы агентінің оң шешімі болған кезде төлемдер кестесі қайта басталғаннан кейін субсидиялау жалғасады. Бұл ретте субсидиялау мерзімі өзгеріссіз қалады.
50. Банктік қарыз шартының субсидиялау шарттарына байланысты емес шарттарын өзгертуді қарыз алушы тиісті қосымша келісім жасаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей қаржы агентіне кейіннен хабарлама берген жағдайда ЕДБ дербес жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 50 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.01.2018 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 5. Порядок приостановления, прекращения, возобновления субсидирования
51. Решение о прекращении и возобновлении субсидирования принимается финансовым агентом на основании ходатайств (заявлений или уведомлений) БВУ. Решение о возобновлении субсидирования принимается при условии устранения причин, явившихся основанием для его приостановления.
52. Финансовый агент не перечисляет субсидии в следующих случаях:
1) неисполнения заемщиком обязательств по оплате платежей перед БВУ, согласно графику платежей более чем на 90 (девяносто) календарных дней, в том числе по погашению суммы не субсидируемой части вознаграждения;
2) ареста денег, находящихся на банковском счете заемщика, за исключением случаев использования погашения субсидируемого вознаграждения без участия текущих счетов заемщика.
В течение 10 (десяти) рабочих дней с даты наступления случая, указанного в подпункте 2) настоящего пункта, БВУ уведомляет финансового агента.
В случае погашения просроченной задолженности по ипотечному жилищному займу или снятия арестов и (или) ограничений со счетов заемщика, финансовый агент перечисляет невыплаченные суммы субсидий.
Сноска. Пункт 52 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.01.2018 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. При нарушении заемщиком обязательств по оплате платежей перед БВУ согласно графику платежей в течение 90 (девяносто) последовательных календарных дней финансовый агент рассматривает вопрос о расторжении договора субсидирования, с последующим уведомлением о принятом решении БВУ и заемщика.
54. В случае смерти заемщика, в течение 2 (двух) рабочих дней после получения сведений (информации) о его смерти, БВУ направляет соответствующее уведомление финансовому агенту. Финансовый агент временно прекращает субсидирование до момента вступления в права наследования наследником. При вступлении наследника в права наследования субсидирование возобновляется на условиях, установленных настоящими Правилами.
Глава 4. Порядок осуществления финансовым агентом субсидирования и мониторинга
55. Финансовый агент осуществляет:
1) регулярный учет по полученным и выплаченным субсидиям;
2) мониторинг соответствия заемщика условиям Программы;
3) ежемесячный мониторинг платежной дисциплины заемщика на основании данных, предоставляемых БВУ;

Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.01.2018 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
5-параграф. Субсидиялауды тоқтата тұру, тоқтату, қайта бастау тәртібі
51. Субсидиялауды тоқтату және қайта бастау туралы шешімді ЕДБ қолдаухаттарының (өтініштері немесе хабарламалары) негізінде қаржы агенті қабылдайды. Субсидиялауды қайта бастау туралы шешім оны тоқтата тұруға негіз болып табылған себептер жойылған жағдайда қабылданады.
52. Қаржы агенті мынадай жағдайларда:
1) қарыз алушы төлемдер кестесіне сәйкес, оның ішінде сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бір бөлігінің сомасын өтеу бойынша ЕДБ-нің алдындағы төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерін күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен артық орындамаған;
2) қарыз алушының ағымдағы шоттарының қатысуынсыз субсидияланатын сыйақыны өтеуді пайдалану жағдайларын қоспағанда, қарыз алушының банктік шотындағы ақшаға тыйым салынған жағдайларда субсидия аудармайды.
Осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген жағдайлар туындаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ЕДБ қаржы агентін хабардар етеді.
Қарыз алушының ипотекалық тұрғын үй қарызы бойынша мерзімі өткен берешек өтелген немесе оның шотынан тыйым салу және (немесе) шектеулер алып тасталған жағдайда қаржы агенті субсидиялардың төленбеген сомасын аударады.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.01.2018 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
53. Қарыз алушы банктік төлемдер кестесіне сәйкес ЕДБ-нің алдындағы төлемдер төлеу жөніндегі міндеттемелерін бұзған кезде тізбекті күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде қаржы агенті кейіннен қабылданған шешім туралы ЕДБ мен қарыз алушыға хабарлай отырып, субсидиялау шартын бұзу туралы мәселені қарайды.
54. Қарыз алушы қайтыс болған жағдайда оның қайтыс болуы туралы мәліметтер (ақпарат) алғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде ЕДБ қаржы агентіне тиісті хабарлама жібереді. Қаржы агенті мұрагердің мұрагерлік құқығы басталған кезге дейін субсидиялауды уақытша тоқтатады. Мұрагердің мұрагерлік құқығы басталған жағдайда осы Қағидаларда белгіленген шарттарда субсидиялау қайта басталады.
4-тарау. Қаржы агентінің субсидиялауды және мониторингті жүзеге асыру тәртібі
55. Қаржы агенті:
1) алынған және төленген субсидиялар бойынша тұрақты есепке алуды;
2) қарыз алушының Бағдарлама шарттарына сәйкестігіне мониторингті;
3) ЕДБ ұсынатын деректердің негізінде қарыз алушының төлем тәртібіне ай сайынғы мониторингті;

4) утверждение порядка, срока мониторинга, форм отчетности, в случаях предусмотренных подпунктами 1-3) настоящего пункта.
56. Финансовый агент ежеквартально до 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за отчетным периодом, направляет уполномоченному органу сводную информацию по освоению средств субсидий и расшифровку по использованию средств субсидий в разрезе регионов по форме согласно приложению 3 к Правилам.

4) осы тармақтың 1-3) тармақшаларында көзделген жағдайларда мониторинг тәртібін, мерзімін, есептілік нысандарын бекітуді жүзеге асырады.
56. Қаржы агенті тоқсан сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 25 (жиырма бесі) күніне дейін уәкілетті органға субсидиялар қаражатының игерілуі бойынша жиынтық ақпарат пен Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өңірлер бөлінісінде субсидиялар қаражатының пайдаланылуы бойынша талдаманы жібереді.

57. Финансовый агент ежемесячно направляет уполномоченному органу отчет по принятым обязательствам и прогнозному остатку средств для субсидирования по форме согласно приложению 4 к Правилам.
58. Оплата комиссии финансовому агенту за оказание услуг, осуществляется на основании заключенного между уполномоченным органом и финансовым агентом договора на оказание услуг.
Сноска. Пункт 58 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.01.2018 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

57. Қаржы агенті ай сайын уәкілетті органға Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялау үшін қабылданған міндеттемелер мен қаражаттың болжамды қалдығы бойынша есеп жібереді.
58. Қаржы агентіне қызметтер көрсеткені үшін комиссия төлеу уәкілетті орган мен қаржы агентінің арасында жасалған қызметтер көрсетуге арналған шарттың негізінде жасалады.
Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.01.2018 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.

(гр.3-6-11)
в том числе:
примечание
по действующим договорам субсидирования, заключенным к началу отчетного периода
по договорам субсидирования, заключенных в отчетном квартале
14
15
16
17
Форма
Расшифровка по использованию средств субсидий в разрезе регионов
по состоянию на " ___" ___________ 20____ года
(1-ое число квартала, следующего за отчетным периодом)
№ п/п
Наименование БВУ
Наименование региона
Сумма субсидированного ипотечного портфеля, тыс.тенге
Количество субсидированных ипотечных жилищных займов, тыс.ед
в том числе:
по действующим договорам субсидирования, заключенным к началу отчетного периода
по договорам субсидирования, заключенных в отчетном квартале
1
2
3
4
5
6
7
Сумма перечисленных субсидий, тыс.тенге
в том числе:
примечание
по действующим договорам субсидирования, заключенным к началу отчетного периода
по договорам субсидирования, заключенных в отчетном квартале
8
9
10
11
Приложение 4
к Правилам предоставления субсидий
для возмещения части ставки
вознаграждения по ипотечным
жилищным займам, выданным
банками второго уровня
населению, через субъектов
квазигосударственного сектора
Форма
Отчет по принятым обязательствам и прогнозному остатку средств
для субсидирования
на " ___" ___________ 20___ года
тенге
№ п/п
Остаток на начало периода
Поступило средств на текущий год
Перечислено
Остаток на конец периода
Остаток принятых обязательств по субсидиям за весь период субсидирования без выплаченных субсидий

Төленетін субсидиялар қалдығы, мың теңге (3-6-11-бағандар)
оның ішінде:
Ескертпе
есепті кезеңнің басында жасалған қолданыстағы субсидиялау шарты бойынша
есепті тоқсанда жасалған субсидиялау шарты бойынша
14
15
16
17
Нысан
20___жылғы "___" ________ жағдай бойынша өңірлер бөлінісінде (есепті кезеңнен кейінгі тоқсанның 1-күніне) субсидиялар қаражатының пайдаланылуы бойынша талдама
Р/с
ЕДБ атауы
Өңір атауы
Субсидияланған ипотекалық портфельдің сомасы, мың теңге
Субсидияланған ипотекалық тұрғын үй қарыздарының саны, мың бірлік
оның ішінде:
есепті кезеңнің басында жасалған қолданыстағы субсидиялау шарты бойынша
есепті тоқсанда жасалған субсидиялау шарты бойынша
1
2
3
4
5
6
7
Аударылған субсидиялар сомасы, мың теңге
оның ішінде:
Ескертпе
есепті кезеңнің басында жасалған қолданыстағы субсидиялау шарты бойынша
есепті тоқсанда жасалған субсидиялау шарты бойынша
8
9
10
11
Халыққа екінші деңгейдегі
банктер берген ипотекалық
тұрғын үй қарыздары бойынша
сыйақы мөлшерлемесінің бір
бөлігін өтеу үшін
квазимемлекеттік сектор
субъектілері арқылы
субсидиялар беру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
20___жылғы "____" ____________ жағдай бойынша субсидиялау үшін қабылданған міндеттемелер мен қаражаттың болжамды қалдығы бойынша есеп
теңге
Р/с
Кезеңнің басындағы қалдық
Ағымдағы жылы түскен қаражат
Аударылды
Кезеңнің соңындағы қалдық
Төленген субсидияларсыз субсидиялаудың барлық кезеңі үшін субсидиялар бойынша қабылданған міндеттемелердің қалдығы