Об утверждении Правил субсидирования части ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам через субъекты квазигосударственного сектора и методики расчета стоимости услуг субъекта квазигосударственного сектора
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 января 2017 года № 34. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 февраля 2017 года № 14764.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 04.03.2025 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, со статьями 5-5, 5-6 Закона Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества", подпунктами 2), 2-1) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 04.03.2025 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) Правила субсидирования части ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам через субъекты квазигосударственного сектора;
2) Методику расчета стоимости услуг субъекта квазигосударственного сектора.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 04.03.2025 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодических печатных изданиях, а также в Республиканский центр правовой информации для внесения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

Ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін квазимемлекеттік сектор субъектілері арқылы субсидиялау қағидаларын және квазимемлекеттік сектор субъектісінің көрсетілетін қызметтерінің құнын есептеу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 31 қаңтардағы № 34 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 06 ақпанда № 14764 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 04.03.2025 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының бюджет кодексіне, "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-5, 5-6 - баптарына "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2), 2-1) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 04.03.2025 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін квазимемлекеттік сектор субъектілері арқылы субсидиялау қағидалары;
2) квазимемлекеттік сектор субъектісінің көрсетілетін қызметтерінің құнын есептеу әдістемесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 04.03.2025 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін баспа және электронды түрде мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актiлерiнiң эталондық бақылау банкiне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
__________ Б. Султанов
3 февраля 2017 года
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 31 января 2017 года № 34
Правила субсидирования части ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам через субъекты квазигосударственного сектора
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 04.03.2025 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила субсидирования части ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам через субъекты квазигосударственного сектора (далее - Правила), разработаны в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, статьями 5-5 и 5-6 Закона Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества", подпунктами 2), 2-1) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок субсидирования части ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам через субъекты квазигосударственного сектора.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 04.03.2025 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
2. В рамках настоящих Правил предусматривается предоставление субсидий для возмещения части ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам через субъекты квазигосударственного сектора.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 04.03.2025 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
3. В настоящих Правилах используются следующие определения:
1) финансовая автоматизированная система транспорта информации (далее – ФАСТИ) – специальный канал связи, обладающий необходимой защитой от несанкционированного доступа к отправляемой документации;
2) договор банковского займа – письменное соглашение, заключаемое между банком второго уровня и заемщиком, по условиям которого предоставляется ипотечный жилищный займ;
3) первичное жилье – объект жилой недвижимости (квартира в построенном объекте, индивидуальный жилой дом), на которое право собственности регистрируется впервые при его приобретении от застройщика (заказчика) либо иных юридических лиц, реализующих жилье от застройщика (заказчика);

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Т. Сүлейменов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
__________ Б. Сұлтанов
2017 жылғы 3 ақпан
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2017 жылғы 31 қаңтарда
№ 34 бұйрығымен
бекітілген
Ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін квазимемлекеттік сектор субъектілері арқылы субсидиялау қағидалары
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 04.03.2025 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін квазимемлекеттік сектор субъектілері арқылы субсидиялау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-5 және 5-6-баптарына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2), 2-1) тармақшаларына сәйкес әзірленді және ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін квазимемлекеттік сектор субъектілері арқылы субсидиялау тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 04.03.2025 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидалардың шеңберінде ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін квазимемлекеттік сектор субъектілері арқылы өтеу үшін субсидиялар беру көзделеді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 04.03.2025 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы Қағидаларда мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) ақпаратты тасымалдаудың қаржылық автоматтандырылған жүйесі (бұдан әрі – АТҚАЖ) – жөнелтілетін құжаттамаға санкцияланбаған қолжетімділіктен қажетті қорғауы бар арнайы байланыс арнасы;
2) банктік қарыз шарты – екінші деңгейдегі банк пен қарыз алушының арасында жасалатын жазбаша келісім, оның шарттары бойынша ипотекалық тұрғын үй қарызы беріледі;
3) бастапқы тұрғын үй – құрылыс салушыдан (тапсырыс берушіден) немесе құрылыс салушының (тапсырыс берушінің) тұрғын үйін өткізетін басқа заңды тұлғалардан сатып алған кезде меншік құқығы бірінші рет тіркелетін жылжымайтын мүлік объектісі (салынған объектідегі пәтер, жеке тұрғын үй);

4) банки второго уровня – банки Республики Казахстан, имеющие соответствующую лицензию на проведение банковских и иных операций, в том числе банковских заемных операций, являющиеся участниками системы обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц, и участвующие в Программе (далее – БВУ);
5) индивидуальный жилой дом – индивидуальный жилой дом с земельным участком и подведенной инженерной инфраструктурой;
6) ипотечный жилищный займ – ипотечный заем, предварительные и промежуточные жилищные займы системы жилищных строительных сбережений, предоставляемые в целях покупки первичного жилья, обеспеченный ипотекой приобретаемого жилого недвижимого имущества;
7) финансовый агент - Единый оператор жилищного строительства;
8) заемщик – физическое лицо, приобретающее первичное жилье за счет средств ипотечного жилищного займа;
9) субсидия – средства из республиканского бюджета, направляемые через финансового агента на безвозмездной и безвозвратной основе для возмещения части ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам, выданным БВУ заемщикам;
10) субсидирование – форма поддержки заемщика, используемая для частичного возмещения расходов, уплачиваемых заемщиком БВУ в качестве вознаграждения по ипотечному жилищному займу;
11) договор субсидирования – трехстороннее письменное соглашение, заключаемое по форме, утвержденной акционерным обществом "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" (далее – АО НУХ "Байтерек") между финансовым агентом, БВУ и заемщиком, по условиям которого финансовый агент осуществляет периодические выплаты субсидий для возмещения части ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам;
12) график платежей – график погашения основного долга, суммы вознаграждения по ипотечному жилищному займу, являющийся неотъемлемой частью договора банковского займа;
13) уполномоченный орган – центральный государственный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказами Министра по инвестициям и развитию РК от 31.01.2018 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.10.2020 № 535 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Условия субсидирования
4. Получателем субсидии являются заемщики по ипотечному жилищному займу, предоставленному БВУ на основании договора банковского займа, для приобретения первичного жилья на условиях, соответствующих настоящим Правилам.

4) екінші деңгейдегі банктер – банктік және өзге де операцияларды, оның ішінде банктік қарыз операцияларын жүргізуге тиісті лицензиясы бар, жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттеріне) міндетті ұжымдық кепілдік беру (сақтандыру) жүйесіне қатысушы және Бағдарламаға қатысушы болып табылатын Қазақстан Республикасының банктері (бұдан әрі – ЕДБ);
5) жеке тұрғын үй – жер учаскесі және жүргізілген инженерлік инфрақұрылымы бар жеке тұрғын үй;
6) ипотекалық тұрғын үй қарызы – сатып алынатын жылжымайтын тұрғын үй мүлкі ипотекасымен қамтамасыз етілген бастапқы тұрғын үйді сатып алу мақсатында берілетін тұрғын үй құрылыс жинақтары жүйесінің ипотекалық қарызы, алдын ала және аралық тұрғын үй қарыздары;
7) қаржы агенті - Тұрғын үй құрылысының бірыңғай операторы;
8) қарыз алушы – субсидияланатын ипотекалық тұрғын үй қарызы қаражаты есебінен бастапқы тұрғын үйді сатып алушы жеке тұлға;
9) субсидия – қарыз алушыларға ЕДБ берген ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеу үшін қаржы агенті арқылы өтеусіз және қайтарымсыз негізде республикалық бюджеттен бөлінетін қаражат;
10) субсидиялау – ипотекалық тұрғын үй қарызы бойынша сыйақы ретінде қарыз алушы ЕДБ-ге төлейтін шығыстарды ішінара өтеу үшін пайдаланылатын қарыз алушыны қолдау нысаны;
11) субсидиялау шарты – "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ) бекіткен нысан бойынша қаржы агенті, ЕДБ және қарыз алушы арасында жасалатын үшжақты жазбаша келісім, оның шарттары бойынша қаржы агенті ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеу үшін субсидияларды мерзімді төлеуді жүзеге асырады;
12) төлемдер кестесі – банктік қарыз шартының ажырамас бөлігі болып табылатын негізгі борышты, ипотекалық тұрғын үй қарызы бойынша сыйақы сомасын өтеу кестесі;
13) уәкілетті орган – сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі орталық мемлекеттік орган.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.01.2018 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 15.10.2020 № 535 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-тарау. Субсидиялау шарттары
4. Осы Қағидаларға сәйкес келетін шарттарда бастапқы тұрғын үй сатып алу үшін банктік қарыз шартының негізінде ЕДБ берген ипотекалық тұрғын үй қарызы бойынша қарыз алушылар субсидия алушы болып табылады.

Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.10.2020 № 535 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Субсидированию не подлежат ипотечные займы, выданные БВУ на потребительские цели, рефинансирование займа, приобретение нежилой недвижимости, земельного участка.
6. Субсидирование осуществляется только по ипотечным жилищным займам, выдаваемым БВУ, по ставке вознаграждения, не более 16 % годовых.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.01.2018 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Субсидии возмещаются до 6% годовых от ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам на приобретение жилья, до 7% годовых – по ипотечным жилищным займам при приобретении жилья в рамках пилотного проекта согласно подразделу Программы "Развитие индивидуального жилищного строительства.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.01.2018 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7-1. Субсидии направляются через финансового агента, услуги которого оплачиваются в пределах средств, предусмотренных законом о республиканском бюджете на соответствующие финансовые годы.
Оплата индивидуального подоходного налога с начисляемых конечным заемщикам субсидиям с учетом требований налогового законодательства Республики Казахстан осуществляются в пределах средств, предусмотренных законом о республиканском бюджете на соответствующие финансовые годы.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-1 в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 31.01.2018 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.10.2020 № 535 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Несубсидируемую часть ставки вознаграждения по ипотечному жилищному займу оплачивает заемщик.
9. После субсидирования конечная ставка вознаграждения для заемщика по ипотечному жилищному займу составит не более 10% годовых, по ипотечному жилищному займу при приобретении жилья в рамках пилотного проекта согласно подразделу Программы "Развитие индивидуального жилищного строительства" - не менее 5% годовых.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 15.10.2020 № 535 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Тұтынушылық мақсат, қарызды қайта қаржыландыру, тұрғын емес жылжымайтын мүлік, жер учаскесін сатып алу үшін ЕДБ берген ипотекалық қарыздар субсидиялауға жатпайды.
6. Субсидиялау жылдық 16 %-дан аспайтын сыйақы мөлшерлемесі бойынша ЕДБ беретін ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша ғана жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.01.2018 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
7. Субсидия тұрғын үй сатып алу үшін ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінен жылдық 6 %-ға дейін, Бағдарламаның "Жеке тұрғын үй құрылысын дамыту" деген кіші бөліміне сәйкес пилоттық жоба шеңберінде тұрғын үй сатып алған кезде тұрғын үй ипотекалық қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінен жылдық 7 %-ға дейін қайтарылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.01.2018 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
7-1. Субсидиялар қаржы агенті арқылы жіберіледі,оның көрсеткен қызметіне ақы тиісті қаржы жылдарына арналған республикалық бюджет туралы заңда көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылады.
Түпкілікті қарыз алушыларға аударылатын субсидиялардан жеке табыс салығы Қазақстан Республикасының салық заңнамасының талаптарын ескере отырып, тиісті қаржы жылдарына арналған республикалық бюджет туралы заңда көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 2-тарау 7-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.01.2018 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 15.10.2020 № 535 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
8. Ипотекалық тұрғын үй қарызы бойынша субсидияланбайтын сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін қарыз алушы төлейді.
9. Субсидияланғаннан кейін қарыз алушы үшін сыйақының түпкілікті мөлшерлемесі ипотекалық тұрғын үй қарызы бойынша жылдық 10 %-дан аспайды, Бағдарламаның "Жеке тұрғын үй құрылысын дамыту" деген кіші бөліміне сәйкес пилоттық жоба шеңберінде тұрғын үй сатып алған кезде ипотекалық тұрғын үй қарызы бойынша сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 5 %-дан кем емес болады.

Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.01.2018 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. При расчете вознаграждения по ипотечному жилищному займу используются временные базы, равные 360 (тремстам шестидесяти) дням в году и 30 (тридцати) дням в месяце.
11. Расчет общей суммы вознаграждения, субсидируемого и несубсидируемого вознаграждения, осуществляется по следующим формулам (результат вычисления округляется до сотых):
общая сумма вознаграждения:
где:
L – общая сумма вознаграждения;
S – остаток основного долга по займу;
v – годовая ставка вознаграждения по займу;
n – количество дней в периоде, за который начисляются проценты;
сумма субсидируемого вознаграждения:
где:
С – сумма субсидируемого вознаграждения;
S – остаток основного долга по займу;
k – ставка субсидирования вознаграждения по займу;
n – количество дней в периоде, за который начисляются проценты;
сумма несубсидируемого вознаграждения: A = L – C,
где:
A – сумма несубсидируемого вознаграждения, уплачиваемого заемщиком;
L – общая сумма вознаграждения;
С – сумма субсидируемого вознаграждения.
12. В соответствии со статьями 317, 321 Налогового кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года финансовый агент удерживает и перечисляет в бюджет индивидуальный подоходный налог (далее – ИПН) за полученный доход заемщика в виде субсидии, облагаемый у источника выплаты.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 08.10.2018 № 695 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13.
Примечание ИЗПИ!
Абзац первый пункта 13 вводится в действие с 24.05.2025 в соответствии с приказом Министра промышленности и строительства РК от 04.03.2025 № 76 (текст исключен).
срок кредитования по ипотечным жилищным займам на приобретение жилья в рамках подраздела Программы "Повышение доступности ипотечного кредитования" – до 180 месяцев;
Примечание ИЗПИ!
Абзац третий пункта 13 вводится в действие с 24.05.2025 в соответствии с приказом Министра промышленности и строительства РК от 04.03.2025 № 76 (текст исключен).
наличие у заемщика, обратившегося в БВУ, средств в размере не менее 30 % от стоимости приобретаемого жилья, и/или подтверждающих документов об оплате средств продавцу, и/или равноценного дополнительного залога жилой недвижимости, принадлежащего заемщику или третьим лицам;
наличие у заемщика, обратившегося в институт развития, средств на банковском счете в размере не менее 30 % от стоимости приобретаемого жилья;
целевое назначение – покупка первичного жилья;

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.01.2018 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
10. Ипотекалық тұрғын үй қарызы бойынша сыйақыны есептеген кезде жылына 360 (үш жүз алпыс) күнге және айына 30 (отыз) күнге тең уақыт базалары пайдаланылады.
11. Сыйақының жалпы сомасын, субсидияланатын және субсидияланбайтын сыйақыны есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады (есептеу нәтижесі жүздікке дейін дөңгелектенеді):
сыйақының жалпы сомасы:
мұндағы:
L – сыйақының жалпы сомасы;
S – қарыз бойынша негізгі борыштың қалдығы;
v – қарыз бойынша жылдық сыйақы мөлшерлемесі;
n – пайыз есептелетін кезеңдегі күн саны;
субсидияланатын сыйақы сомасы:
мұндағы:
С – субсидияланатын сыйақы сомасы;
S – қарыз бойынша негізгі борыштың қалдығы;
k – қарыз бойынша сыйақыны субсидиялау мөлшерлемесі;
n – пайыз есептелетін кезеңдегі күн саны;
субсидияланбайтын сыйақы сомасы: A = L - C
мұндағы:
A – қарыз алушы төлейтін субсидияланбайтын сыйақы сомасы;
L – сыйақының жалпы сомасы;
С – субсидияланатын сыйақының мөлшерлемесі.
12. 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 317, 321-баптарына сәйкес қаржы агенті төлем көзінен салық салынатын субсидия түрінде қарыз алушы алған кіріс үшін жеке табыс салығын (бұдан әрі – ЖТС) ұстап қалады және бюджетке аударады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 08.10.2018 № 695 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
13-тармақтың бірінші абзацы 24.05.2025 бастап қолданысқа енгізіледі - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 04.03.2025 № 76 бұйрығымен (мәтін алып тасталды).
"Ипотекалық кредит берудің қолжетімділігін арттыру" бағдарламаның кіші бөлімі шеңберінде тұрғын үй сатып алуға арналған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша кредит беру мерзімі – 180 айға дейін;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
13-тармақтың үшінші абзацы 24.05.2025 бастап қолданысқа енгізіледі - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 04.03.2025 № 76 бұйрығымен (мәтін алып тасталды).
ЕДБ-ға жүгінген қарыз алушыда сатып алынатын тұрғын үй құнының 30 %-нан кем және/немесе сатушыға қаражат төлеу туралы растайтын құжаттарының және/немесе қарыз алушыға немесе үшінші тұлғаға тиесілі тұрғын үй жылжымайтын мүлігінің тең бағалы қосымша кепілі қаражатының болуы;
Даму институтқа жүгінген қарыз алушының банк шотында сатып алынатын тұрғын үй құнының кемінде 30 % -ы мөлшерінде қаражатының болуы;
нысаналы мақсаты – бастапқы тұрғын үйді сатып алу;

максимальная сумма ипотечного жилищного займа, подлежащего субсидированию, при приобретении жилья в городах Астана и Алматы – до 20 млн. тенге, в других регионах до 15 млн. тенге включительно;
максимальная сумма ипотечного жилищного займа, подлежащего субсидированию при приобретении жилья в рамках пилотного проекта согласно подразделу Программы "Развитие индивидуального жилищного строительства" составляет до 20 млн. тенге включительно;
Примечание ИЗПИ!
Абзац девятый пункта 13 вводится в действие с 24.05.2025 в соответствии с приказом Министра промышленности и строительства РК от 04.03.2025 № 76 (текст исключен).
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 04.03.2025 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
14. Обеспечением исполнения обязательств заемщика по ипотечному жилищному займу выступает приобретаемое первичное жилье.
15. Максимальный срок субсидирования:
не более 10 (десяти) лет, но не более срока кредитования, по ипотечному жилищному займу на приобретение квартиры.
не более 5 (пяти) лет, но не более срока кредитования, на приобретение индивидуального жилого дома в рамках задачи Программы "Развитие индивидуального жилищного строительства".
16. Субсидирование прекращается по истечению установленного срока и (или) в случаях, предусмотренных настоящими Правилами. При этом, допускается рефинансирование ипотечного жилищного займа заемщиком по собственным программам БВУ с прекращением субсидирования.
17. В рамках задачи Программы "Развитие индивидуального жилищного строительства" по истечении 5 (пяти) лет, по предварительным или промежуточным жилищным займам, а также при переходе на жилищный заем субсидирование ставки вознаграждения прекращается. Институт развития предоставляет очередникам, участвующим по указанному направлению Программы, займы для выкупа индивидуального жилого дома в порядке, установленным внутренними документами института развития.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 04.03.2025 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
18. При предоставлении БВУ заемщику отсрочки по погашению платежей по ипотечному жилищному займу срок субсидирования не продляется. Субсидирование прекращается в случае полного досрочного погашения заемщиком ипотечного жилищного займа.
19. БВУ не взимают какие-либо комиссии, сборы и (или) иные платежи, связанные с получением или обслуживанием ипотечных жилищных займов, заключением договора субсидирования, за исключением:
случаев, связанных с изменением условий кредитования, договора банковского займа, договора субсидирования, инициируемым заемщиком;
комиссий, сборов и (или) иных платежей, взимаемых по причине нарушения заемщиком обязательств по ипотечному жилищному займу, договору субсидирования;
случаев, связанных с проведением независимой оценки предмета залога (обеспечения), страхования предмета залога (обеспечения), регистрацией ипотечного договора залога и снятием обременения.

Астана және Алматы қалаларында тұрғын үй сатып алу кезінде субсидиялауға жататын ипотекалық тұрғын үй қарызының ең жоғарғы сомасы– 20 млн. теңгеге дейін, ал басқа өңірлерде – 15 млн. теңгеге дейін қоса алғанда;
"Жеке тұрғын үй құрылысын дамыту" бағдарламасының кіші бөліміне сәйкес пилоттық жоба шеңберінде тұрғын үйді сатып алу кезінде субсидиялауға жататын ипотекалық тұрғын үй қарызының ең жоғарғы сомасы қоса алғанда 20 млн. теңгеге дейін құрайды;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
13-тармақтың тоғызыншы абзацы 24.05.2025 бастап қолданысқа енгізіледі - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 04.03.2025 № 76 бұйрығымен (мәтін алып тасталды).
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 04.03.2025 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
14. Сатып алынатын бастапқы тұрғын үй қарыз алушының ипотекалық тұрғын үй қарызы бойынша міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету болып табылады.
15. Субсидиялаудың ең ұзақ мерзімі:
10 (он) жылдан аспайды, бірақ пәтерді сатып алуға арналған ипотекалық тұрғын үй қарызы бойынша кредит беру мерзімінен артық емес;
5 (бес) жылдан аспайды, бірақ Бағдарламаның "Жеке тұрғын үй құрылысын дамыту" міндетінің шеңберінде жеке тұрғын үйді сатып алуға арналған кредит беру мерзімінен артық емес.
16. Белгіленген мерзім өткеннен кейін және (немесе) осы Қағидаларда көзделген жағдайларда субсидиялау тоқтатылады. Бұл ретте, ЕДБ-нің жеке бағдарламалары бойынша субсидиялауды тоқтата отырып, қарыз алушының ипотекалық тұрғын үй қарызын қайта қаржыландыруға рұқсат етіледі.
17. Жеке тұрғын үй құрылысын дамыту" бағдарламасының міндеті шеңберінде алдын ала немесе аралық тұрғын үй қарыздары бойынша 5 (бес) жыл өткеннен кейін, сондай-ақ тұрғын үй қарызына көшкен кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау тоқтатылады. даму институттың бағдарламаның көрсетілген бағыты бойынша қатысатын кезекте тұрғандарға даму институттың ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен жеке тұрғын үйді сатып алу үшін қарыздар береді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 04.03.2025 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. ЕДБ қарыз алушыға ипотекалық тұрғын үй қарызы бойынша төлемдерді өтеудің мерзімін ұзартқан кезде субсидиялау мерзімі ұзартылмайды. Қарыз алушы ипотекалық тұрғын үй қарызын мерзімінен бұрын толық өтеген жағдайда субсидиялау тоқтатылады.
19. Мынадай жағдайларды:
қарыз алушы бастама жасаған кредит беру шарттарының, банктік қарыз шартының, субсидиялау шартының өзгеруіне байланысты жағдайларды;
қарыз алушының ипотекалық тұрғын үй қарызы, субсидиялау шарты бойынша міндеттемелерін бұзуы себепті алынатын комиссияларды, алымдарды және (немесе) өзге де төлемдерді;
кепіл затына (қамтамасыз ету) тәуелсіз бағалау жүргізуге, кепіл затын (қамтамасыз ету) сақтандыруға, ипотекалық кепіл шартын тіркеуге және ауыртпалықты алуға (оның ішінде, қызметтерді арнайы органдар көрсеткен кезде) байланысты жағдайларды қоспағанда, ЕДБ ипотекалық тұрғын үй қарызын алуға немесе оған қызмет көрсетуге, субсидиялау шартын жасасуға байланысты қандай да бір комиссия, алымдар және (немесе) өзге де төлемдер алмайды.

Глава 3. Порядок субсидирования
Параграф 1. Порядок рассмотрения предоставления субсидии заемщику
20. Заемщик в соответствии с требованиями, установленными внутренними документами БВУ, представляет в БВУ документы на получение ипотечного жилищного займа для приобретения первичного жилья и заявление на получение субсидии.
21. БВУ в соответствии с процедурой, установленной внутренними документами БВУ, проводят оценку платежеспособности заемщика и оценку залогового обеспечения.
22. В случае принятия положительного решения о предоставлении ипотечного жилищного займа, БВУ в течение 3 (трех) рабочих дней с даты принятия решения направляет финансовому агенту ходатайство о предоставлении заемщику субсидии, подписанное электронной цифровой подписью уполномоченного лица БВУ, по выделенному защищенному каналу связи ФАСТИ (либо в ином порядке электронного документооборота, установленном БВУ и финансовым агентом) с приложением следующих сканированных документов:
заявления на получение ипотечного жилищного займа;
анкеты заемщика;
заявления на получение субсидии;
документа, удостоверяющего личность заемщика;
выписки из решения уполномоченного органа БВУ по предоставлению ипотечного жилищного займа;
правоустанавливающих и идентификационных документов на приобретаемую недвижимость и на недвижимость, предоставляемую в качестве дополнительного залогового обеспечения (при его наличии);
документа, подтверждающего право реализации юридическими лицами жилья от застройщика (заказчика);
документов, подтверждающих наличие у заемщика, обратившегося в БВУ, средств в размере не менее 30% от стоимости приобретаемого жилья и/или передачу (оплату) данной суммы продавцу;
справок о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках по форме, согласно приложению 2 к Правилам предоставления информации из правового кадастра, утвержденных приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 28 марта 2012 года № 131 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативно-правовых актов за № 7586), на приобретаемую недвижимость и на недвижимость, предоставляемую в качестве дополнительного залогового обеспечения (при его наличии).
Сноска. Пункт 22 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.01.2018 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Допускается при рассмотрении пакета документов заемщика финансовому агенту запрашивать у БВУ дополнительные сведения и документы, связанные с возникновением права собственности на приобретаемое жилье, необходимые для более полного анализа и принятия решения. В данном случае документы заемщика возвращаются на доработку БВУ и подлежат повторному рассмотрению финансовым агентом.

3-тарау. Субсидиялау тәртібі
1-параграф. Қарыз алушыға субсидия беруді қарау тәртібі
20. Қарыз алушы ЕДБ-нің ішкі құжаттарында белгіленген талаптарға сәйкес бастапқы тұрғын үй сатып алу үшін ипотекалық тұрғын үй қарызын алуға құжаттарды және субсидия алуға арналған өтінішті ЕДБ-ге береді.
21. ЕДБ-нің ішкі құжаттарында белгіленген рәсімдерге сәйкес ЕДБ қарыз алушының төлем қабілетіне бағалау және кепілдікті қамтамасыз етуге бағалау жүргізеді.
22. Ипотекалық тұрғын үй қарызын беру туралы оң шешім қабылданған жағдайда ЕДБ шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қаржы агентіне АТҚАЖ арнайы бөлінген қорғай алатын байланыс арнасы (не ЕДБ мен қаржы агенті белгілеген электрондық құжат айналымының өзге де тәртібі) бойынша ЕДБ-нің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған қарыз алушыға субсидия беру туралы қолдаухатты мынадай сканерден өткізілген құжаттармен бірге жібереді:
ипотекалық тұрғын үй қарызын алуға арналған өтініш;
қарыз алушының сауалнамасы;
субсидия алуға арналған өтініш;
қарыз алушының жеке басын куәландыратын құжат;
ипотекалық тұрғын үй қарызын беру бойынша ЕДБ-нің уәкілетті органының шешімінен үзінді көшірме;
сатып алатын жылжымайтын мүлікке және қосымша кепілдікті қамтамасыз ету ретінде ұсынылатын жылжымайтын мүлікке құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарды (ол бар болған жағдайда);
құрылыс салушының (тапсырыс берушінің) тұрғын үйін заңды тұлғалардың өткізу құқығын растайтын құжат;
ЕДБ-ға өтініш берген қарыз алушының сатып алынатын тұрғын үйдің құнынан кемінде 30 % мөлшерде қаражатының және/немесе сатушыға осы соманы төлемді бергенін растайтын құжаттардың болуы;
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 28 наурыздағы № 131 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7586 болып тіркелген) Құқықтық кадастрдан ақпарат ұсыну қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сатып алынатын жылжымайтын мүлікке және қосымша кепілдікті қамтамасыз ету ретінде ұсынылған жылжымайтын мүлікке (ол бар болған жағдайда) жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) және оның техникалық сипаттамалары туралы анықтамалар.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.01.2018 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
23. Қарыз алушының құжаттар топтамасын қараған кезде қаржы агенті ЕДБ-ден барынша толық талдау және шешім қабылдау үшін қажет сатып алынатын тұрғын үйге меншік құқығының туындауына байланысты қосымша мәліметтер мен құжаттарды сұратуға жол беріледі. Аталған жағдайда қарыз алушының құжаттары ЕДБ-ге пысықтауға қайтарылады және оны қаржы агенті қайта қарауы тиіс.

24. Финансовый агент в течение 5 (пяти) рабочих дней после получения от БВУ ходатайства о предоставлении заемщику субсидии осуществляет проверку документов заемщика на соответствие требованиям, установленным главой 2 настоящих Правил.
25. Финансовый агент в течение 3 (трех) рабочих дней с даты принятия решения направляет БВУ письменное уведомление о принятом решении (с одновременным направлением сканированной копии данного уведомления по электронной почте).
26. Финансовый агент рассматривает поступившие ходатайства БВУ в зависимости от наличия бюджетных средств для субсидирования в соответствующем текущем финансовом году.
27. На момент рассмотрения финансовым агентом заявления заемщика БВУ должны соответствовать следующим требованиям:
наличие действующих лицензий, требуемых законодательством Республики Казахстан, в том числе лицензии на проведение банковских и иных операций, связанных с выдачей ипотечных займов;
участие в системе обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц в БВУ.
28. Срок действия решения финансового агента не превышает 3 (трех) месяцев с даты принятия решения. Финансовый агент доводит до БВУ утвержденную типовую форму договора субсидирования.
29. БВУ на основании полученного решения финансового агента заключает с заемщиком договор банковского займа, график платежей, ипотечный договор, а также подписывает со своей стороны договор субсидирования и обеспечивает его подписание со стороны заемщика и направляет договор субсидирования финансовому агенту. После подписания финансовым агентом договора субсидирования, финансовый агент в течение 2 (двух) рабочих дней с даты подписания договора возвращает БВУ 2 (два) экземпляра договора, один из которых подлежит передаче заемщику.
30. Договор субсидирования вступает в силу с даты его подписания. Взаимоотношения между БВУ, заемщиком и финансовым агентом по предусмотренному порядку предоставления субсидии регулируются договором субсидирования.
31. В сроки, указанные в договоре субсидирования БВУ направляет финансовому агенту сканированный заключенный договор банковского займа с графиком платежей, ипотечный договор, дополнительные соглашения к ним, а также информацию в соответствии с перечнем сведений для кредитного досье согласно приложению 1 к настоящим Правилам в электронном формате по выделенному защищенному каналу связи ФАСТИ (либо в ином порядке электронного документооборота, установленном БВУ и финансовым агентом).
Параграф 2. Порядок перечисления субсидий
32. Финансирование субсидирования части ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам, выданным БВУ заемщикам, осуществляется в пределах средств, предусмотренных законом о республиканском бюджете на соответствующие финансовые годы.

24. Қаржы агенті ЕДБ-ден қарыз алушыға субсидия беру туралы қолдаухат алғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарыз алушының құжаттарын осы Қағидалардың 2-тарауында белгіленген талаптарға сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.
25. Қаржы агенті шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ЕДБ-ге қабылданған шешім туралы жазбаша хабарлама жібереді (бір мезгілде осы хабарламаның сканерден өткізілген көшірмесін электрондық пошта бойынша жібереді).
26. Қаржы агенті тиісті ағымдағы қаржы жылында субсидиялау үшін бюджет қаражатының болуына байланысты ЕДБ-ден түскен қолдаухатты қарайды.
27. Қаржы агенті қарыз алушының өтінішін қараған кезде ЕДБ мынадай талаптарға сәйкес келуі тиіс:
Қазақстан Республикасының заңнамасында талап етілетін қолданыстағы лицензиялардың, оның ішінде ипотекалық қарыздар беруге байланысты банктік және өзге де операциялар жүргізуге арналған лицензияның болуы;
ЕДБ-дегі жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттеріне) міндетті ұжымдық кепілдік беру (сақтандыру) жүйесіне қатысуы.
28. Қаржы агенті шешімінің қолданылу мерзімі шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) айдан аспайды. Қаржы агенті ЕДБ-ге субсидиялау шартының бекітілген үлгі нысанын береді.
29. ЕДБ қаржы агентінен алынған шешімнің негізінде қарыз алушымен банктік қарыз шартын, төлемдер кестесін, ипотекалық шарт жасасады, сондай-ақ өз тарапынан субсидиялау шартына қол қояды және қарыз алушының тарапынан оған қол қойылуын қамтамасыз етеді және субсидиялау шартын қаржы агентіне жібереді. Қаржы агенті субсидиялау шартына қол қойғаннан кейін қаржы агенті шартқа қол қойылған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ЕДБ-ге шарттың 2 (екі) данасын қайтарады, оның біреуі қарыз алушыға берілуі тиіс.
30. Субсидиялау шарты қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді. Субсидия берудің көзделген тәртібі бойынша ЕДБ, қарыз алушы мен қаржы агенті арасындағы өзара қарым-қатынас субсидиялау шартымен реттеледі.
31. Субсидиялау шартында көрсетілген мерзімдерде ЕДБ қаржы агентіне төлемдер кестесімен бірге сканерден өткізілген жасалған банктік қарыз шартын, ипотекалық шартты, оларға қосымша келісімдерді, сондай-ақ осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес АТҚАЖ-ның арнайы бөлінген қорғай алатын байланыс арнасы (не ЕДБ мен қаржы агенті белгілеген электрондық құжат айналымының өзге де тәртібі) бойынша электрондық форматта кредиттік досье үшін мәліметтер тізбесіне сәйкес ақпарат жібереді.
2-параграф. Субсидиялар төлеу тәртібі
32. Қарыз алушыларға ЕДБ берген ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялауды қаржыландыру тиісті қаржы жылдарына арналған республикалық бюджет туралы заңда көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 32 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.10.2020 № 535 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Перечисление средств финансовому агенту осуществляется уполномоченным органом в соответствии с индивидуальным планом финансирования на специальный счет финансового агента на основе договора на перечисление средств, заключаемого между ними.
Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 04.03.2025 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
34. Поступившие средства для выплаты субсидий на погашение части ставки вознаграждения со специального счета финансового агента перечисляются единым траншем на операторский текущий счет финансового агента, открытого в одном из БВУ.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 04.03.2025 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
35. Финансовый агент перечисляет субсидии с операторского текущего счета на соответствующие текущие счета финансового агента открытые в БВУ. При этом не допускается взимание БВУ с данного текущего счета комиссии за ведение счета (списание, зачисление, возврат, возмещение сумм субсидий).
36. Финансовый агент с учетом графика платежей заемщиков ежемесячно не позднее 9 (девятого) числа перечисляет авансовыми платежами субсидии на текущий счет в БВУ (в случае, если дата перечисления выпадает на выходной либо праздничный день перечисление производится в следующий за ним рабочий день), уведомляя БВУ по электронной почте путем направления копии распоряжения о перечислении средств с указанием кодов заемщика (далее – распоряжение) не позднее дня перечисления авансовых платежей.
Сноска. Пункт 36 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.01.2018 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. БВУ ежемесячно на дату погашения по графикам платежей заемщиков производит списание с текущего счета финансового агента сумм субсидий в пользу погашения задолженности заемщика. При этом, БВУ не списывает суммы по займам, имеющим непогашенную просроченную задолженность. При погашении заемщиком просроченной задолженности в отчетном периоде БВУ списывает с текущего счета финансового агента сумму субсидий.
38. БВУ ежемесячно на следующий день после списания субсидии направляют финансовому агенту в электронном формате по выделенному защищенному каналу связи ФАСТИ (либо в ином порядке электронного документооборота, установленном БВУ и финансовым агентом) соответствующий реестр об исполнении заемщиками обязательств по ипотечным жилищным займам (далее – реестр) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, с последующим направлением на бумажном носителе за подписью уполномоченного лица, заверенного печатью БВУ.

Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 15.10.2020 № 535 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Қаржы агентіне қаражатты аударуды уәкілетті орган қаржы агентінің арнайы шотына қаржыландырудың жеке жоспарына сәйкес олардың арасында жасалатын қаражатты аудару шарты негізінде жүзеге асырады.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 04.03.2025 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеуге арналған субсидияларды төлеу үшін қаржы агентінің арнайы шотынан түскен қаражат ЕДБ-нің бірінде ашылған қаржы агентінің операторлық ағымдағы шотына бірыңғай траншпен аударылады.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 04.03.2025 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Қаржы агенті субсидияны ЕДБ-де ашылған қаржы агентінің операторлық ағымдағы шотынан тиісті ағымдағы шотына аударады. Бұл ретте ЕДБ-нің шотты жүргізгені үшін осы ағымдағы шоттан комиссия (субсидиялар сомасын есептеп шығару, есепке жатқызу, қайтару, өтеу) алуына жол берілмейді.
36. Қаржы агенті қарыз алушылардың төлемдер кестесін ескере отырып, ай сайын әр айдың 9 (тоғызы) күнінен кешіктірмей аванстық төлемдермен ЕДБ-дегі ағымдағы шотқа субсидия аударады (егер өтеу күні демалыс не мереке күндеріне түссе, аудару одан кейінгі жұмыс күнінде жүргізіледі), қарыз алушының кодтарын көрсете отырып, электрондық пошта арқылы қаражаттың аударылғаны туралы аванстық төлемдер төленген күннен кешіктірмей өкімнің (бұдан әрі – өкім) көшірмесін жіберу арқылы ЕДБ хабардар етеді.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.01.2018 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
37. ЕДБ ай сайын қарыз алушылардың төлемдер кестесі бойынша өтеу күні қарыз алушының берешегін өтеу үшін қаржы агентінің ағымдағы шотынан субсидиялар сомасын есептен шығарады. Бұл ретте ЕДБ өтелмеген мерзімі өткен берешегі бар қарыздар бойынша соманы есептен шығармайды. Қарыз алушы есепті кезеңде мерзімі өткен берешекті өтеген кезде ЕДБ қаржы агентінің ағымдағы шотынан субсидиялар сомасын есептен шығарады.
38. ЕДБ ай сайын субсидияны есептен шығарғаннан кейін келесі күні қаржы агентіне АТҚАЖ-ның арнайы бөлінген қорғай алатын байланыс арнасы (не ЕДБ мен қаржы агенті белгілеген электрондық құжат айналымының өзге де тәртібі) бойынша электрондық нысанда осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қарыз алушылардың ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша міндеттемелерді орындауы туралы тиісті тізілім (бұдан әрі – тізілім) жібереді, кейіннен оны уәкілетті тұлғаның қолы қойылған, ЕДБ-нің мөрімен расталған қағаз тасығышта жібереді.

Сноска. Пункт 38 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.01.2018 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Финансовый агент ежемесячно размещает информацию об остатке средств, предусмотренных на субсидирование, в доске объявления системы ФАСТИ (либо в ином порядке электронного документооборота, установленном БВУ и финансовым агентом) по состоянию на 1 (первое) число текущего месяца.
40. Финансовый агент обеспечивает возврат с текущего счета на операторский счет средств субсидий по прекращенным к субсидированию ипотечным жилищным займам, а также по займам по которым произведено частичное и/или полное досрочное погашение, для перенаправления на субсидирование действующих и новых одобренных к субсидированию ипотечных жилищных займов.
Сноска. Пункт 40 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.01.2018 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Неиспользованный остаток средств субсидий на операторском текущем счете финансового агента в текущем финансовом году используется в следующем финансовом году по принятым заявлениям заемщиков за отчетный финансовый год.
Параграф 3. Условия списания субсидий БВУ с текущего счета финансового агента
42. БВУ списывает субсидии с текущего счета финансового агента по каждому заемщику в соответствии с распоряжением полученным от финансового агента при условии полного погашения заемщиком суммы основного долга и несубсидируемой части ставки вознаграждения в соответствии с графиком платежей.
43. Для частичного либо полного досрочного погашения основного долга заемщик вносит в БВУ на дату погашения сумму по основному долгу и не субсидируемой и субсидируемой части ставки вознаграждения. При этом, начисленная сумма, субсидируемой части ставки вознаграждения, относится БВУ на дебиторскую задолженность к финансовому агенту.
В течение 5 (пяти) рабочих дней с даты досрочного погашения БВУ уведомляет финансового агента о произведенном частичном либо полном досрочном погашении займа с целью возмещения финансовым агентом оплаченной заемщиком при досрочном погашении займа суммы, субсидируемой части вознаграждения. В случае частичного досрочного погашения БВУ предоставляет новый график платежей по ипотечному жилищному займу.
Финансовый агент в течение 5 (пяти) рабочих дней производит возмещение субсидируемой суммы вознаграждения.

Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.01.2018 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
39. Қаржы агенті ай сайын субсидиялау үшін көзделген қаражаттың қалдығы туралы ақпаратты ағымдағы айдың 1 (бірінші) күніндегі жағдай бойынша АТҚАЖ жүйесінің хабарландыру тақтасына (не ЕДБ мен қаржы агенті белгілеген электрондық құжат айналымының өзге де тәртібінде) орналастырады.
40. Қаржы агенті қазіргі ипотекалық тұрғын үй қарыздарын және субсидиялануы мақұлданған жаңаларын субсидиялауға қайта жіберу үшін субсидиялануы тоқтатылған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша, сондай-ақ ішінара өтелген және/немесе мерзімінен бұрын толық өтелген қарыздары бойынша субсидиялар қаражатын ағымдағы шоттан операторлық шотқа қайтаруды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.01.2018 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
41. Қаржы агентінің операторлық ағымдағы шотындағы субсидиялар қаражатының ағымдағы қаржы жылында пайдаланылмаған қалдығы есепті қаржы жылы үшін қарыз алушылардан қабылданған өтініштер бойынша келесі қаржы жылында пайдаланылады.
3-параграф. ЕДБ-нің қаржы агентінің ағымдағы шотынан субсидияларды есептен шығару шарттары
42. ЕДБ төлемдер кестесіне сәйкес қарыз алушы негізгі борыштың сомасын және сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бір бөлігін толық өтеген жағдайда қаржы агентінен алынған тиісті өкімге сәйкес әрбір қарыз алушы бойынша қаржы агентінің ағымдағы шотынан субсидияларды есептен шығарады.
43. Негізгі борышты ішінара не мерзімінен бұрын толық өтеу үшін қарыз алушы ЕДБ-ге негізгі қарыз бойынша және сыйақы мөлшерлемесінің субсидиялауға жатпайтын және субсидияланатын бөлігі бойынша соманы қарызды өтеу күні салады. Бұл ретте, сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігінің есептелген сомасы ЕДБ-нің қаржы агентінің дебиторлық берешегіне жатады.
ЕДБ мерзімінен бұрын өтеу күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде сыйақының бір бөлігі субсидияланатын қарыздың сомасы мерзімінен бұрын өтелген кезде қаржы агентінің қарыз алушы төлеген бөлігін қайтаруы мақсатында қаржы агентін қарыздың ішінара не мерзімінен бұрын толық өтелгені туралы хабардар етеді. Қарыз ішінара мерзімінен бұрын өтелген жағдайда ЕДБ ипотекалық тұрғын үй қарызы бойынша төлемдердің жаңа кестесін ұсынады.
Қаржы агенті 5 (бес) жұмыс күні ішінде сыйақының субсидияланатын сомасын өтеуді жүргізеді.

Сноска. Пункт 43 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.01.2018 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. Допускается зачисление субсидий на счета созаемщиков, представляющие все права и обязанности заемщика в равной степени по договору банковского займа, при наличии соответствующих оснований, с последующим списанием средств в счет погашения части ставки вознаграждения по ипотечному жилищному займу заемщика.
45. В случае выявления предоставления БВУ недостоверных сведений, оказавших влияние на принятие решения по субсидированию части ставки вознаграждения по ипотечному жилищному займу заемщика, БВУ в течение 3 (трех) рабочих дней с даты получения требования от финансового агента возвращает перечисленные суммы субсидий с выплатой штрафа в размере 25 % от перечисленной суммы субсидий. В случае несоблюдения срока возврата средств субсидий, БВУ уплачивает финансовому агенту пеню в размере 0,1 % от суммы субсидий, подлежащей возврату за каждый день просрочки.
46. Исключен приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 31.01.2018 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Порядок субсидирования заемщика при внесении изменений в договор банковского займа
47. БВУ в случае заключения дополнительного соглашения к договору банковского займа, ипотечному договору в течение 10 (десяти) календарных дней с даты их заключения (подписания) направляет финансовому агенту по выделенному защищенному каналу связи сканированные дополнительные соглашения к договору банковского займа, ипотечному договору.
48. Изменение условий договора банковского займа, в части ставки вознаграждения, предоставления заемщику отсрочки по оплате платежей, перевода долга и иных условий, которые связаны с условиями субсидирования, осуществляются БВУ при согласии финансового агента, за исключением случаев досрочного погашения ипотечного жилищного займа заемщиком.
49. По ипотечному жилищному займу заемщика, по которому БВУ произведена реструктуризация, при наличии положительного решения финансового агента, субсидирование продолжается после возобновления графика платежей. При этом срок субсидирования остается неизменным.
50. Изменение условий договора банковского займа, не связанных с условиями субсидирования, осуществляются БВУ самостоятельно при условии последующего уведомления финансового агента в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты заключения соответствующего дополнительного соглашения с заемщиком.

Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.01.2018 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
44. Тиісті негіздемелер болған кезде кейіннен қарыз алушының ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеу есебінен қаражатты есептен шығара отырып, банктік қарыз шарты бойынша тең дәрежеде қарыз алушының барлық құқықтары мен міндеттерін білдіретін бірлесіп қарыз алушылардың шотына субсидиялар аударуға рұқсат етіледі.
45. ЕДБ қарыз алушының ипотекалық тұрғын үй қарызы бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау бойынша шешім қабылдауға әсер еткен анық емес мәліметтер бергені анықталған жағдайда, ЕДБ қаржы агентінен талаптар алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде субсидиялардың аударылған сомасынан 25 % мөлшерінде айыппұл төлей отырып, субсидиялардың аударылған сомасын қайтарады. Субсидиялар қаражатын қайтару мерзімі сақталмаған жағдайда ЕДБ мерзімі өткен әр күн үшін қаржы агентіне қайтаруға жататын субсидиялар сомасынан 0,1 % мөлшерінде өсімпұл төлейді.
46. Алып тасталды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.01.2018 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
4-параграф. Банктік қарыз шартына өзгерістер енгізілген кезде қарыз алушыны субсидиялау тәртібі
47. ЕДБ банктік қарыз шартына, ипотекалық шартқа қосымша келісім жасалған жағдайда олар жасалған (қол қойылған) күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде қаржы агентіне арнайы бөлінген қорғай алатын байланыс арнасы бойынша банктік қарыз шартына, ипотекалық шартқа сканерден өткізілген қосымша келісімдерді жібереді.
48. Қарыз алушы ипотекалық тұрғын үй қарызын мерзімінен бұрын өтеген жағдайларды қоспағанда, банктік қарыз шартының сыйақы мөлшерлемесі, қарыз алушыға төлемдерді төлеу бойынша мерзімдерді ұзарту, борышты аудару бөлігіндегі шарттарын және субсидиялау шарттарына байланысты өзге де шарттарды өзгертуді қаржы агенті келіскен жағдайда ЕДБ жүзеге асырады.
49. ЕДБ қайта құрылымдау жүргізген қарыз алушының ипотекалық тұрғын үй қарызы бойынша қаржы агентінің оң шешімі болған кезде төлемдер кестесі қайта басталғаннан кейін субсидиялау жалғасады. Бұл ретте субсидиялау мерзімі өзгеріссіз қалады.
50. Банктік қарыз шартының субсидиялау шарттарына байланысты емес шарттарын өзгертуді қарыз алушы тиісті қосымша келісім жасаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей қаржы агентіне кейіннен хабарлама берген жағдайда ЕДБ дербес жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 50 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.01.2018 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 5. Порядок приостановления, прекращения, возобновления субсидирования
51. Решение о прекращении и возобновлении субсидирования принимается финансовым агентом на основании ходатайств (заявлений или уведомлений) БВУ. Решение о возобновлении субсидирования принимается при условии устранения причин, явившихся основанием для его приостановления.
52. Финансовый агент не перечисляет субсидии в следующих случаях:
1) неисполнения заемщиком обязательств по оплате платежей перед БВУ, согласно графику платежей более чем на 90 (девяносто) календарных дней, в том числе по погашению суммы не субсидируемой части вознаграждения;
2) ареста денег, находящихся на банковском счете заемщика, за исключением случаев использования погашения субсидируемого вознаграждения без участия текущих счетов заемщика.
В течение 10 (десяти) рабочих дней с даты наступления случая, указанного в подпункте 2) настоящего пункта, БВУ уведомляет финансового агента.
В случае погашения просроченной задолженности по ипотечному жилищному займу или снятия арестов и (или) ограничений со счетов заемщика, финансовый агент перечисляет невыплаченные суммы субсидий.
Сноска. Пункт 52 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.01.2018 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. При нарушении заемщиком обязательств по оплате платежей перед БВУ согласно графику платежей в течение 90 (девяносто) последовательных календарных дней финансовый агент рассматривает вопрос о расторжении договора субсидирования, с последующим уведомлением о принятом решении БВУ и заемщика.
54. В случае смерти заемщика, в течение 2 (двух) рабочих дней после получения сведений (информации) о его смерти, БВУ направляет соответствующее уведомление финансовому агенту. Финансовый агент временно прекращает субсидирование до момента вступления в права наследования наследником. При вступлении наследника в права наследования субсидирование возобновляется на условиях, установленных настоящими Правилами.
Глава 4. Порядок осуществления финансовым агентом субсидирования и мониторинга
55. Финансовый агент осуществляет:
1) регулярный учет по полученным и выплаченным субсидиям;
2) мониторинг соответствия заемщика условиям Программы;
3) ежемесячный мониторинг платежной дисциплины заемщика на основании данных, предоставляемых БВУ;

Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.01.2018 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
5-параграф. Субсидиялауды тоқтата тұру, тоқтату, қайта бастау тәртібі
51. Субсидиялауды тоқтату және қайта бастау туралы шешімді ЕДБ қолдаухаттарының (өтініштері немесе хабарламалары) негізінде қаржы агенті қабылдайды. Субсидиялауды қайта бастау туралы шешім оны тоқтата тұруға негіз болып табылған себептер жойылған жағдайда қабылданады.
52. Қаржы агенті мынадай жағдайларда:
1) қарыз алушы төлемдер кестесіне сәйкес, оның ішінде сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бір бөлігінің сомасын өтеу бойынша ЕДБ-нің алдындағы төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерін күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен артық орындамаған;
2) қарыз алушының ағымдағы шоттарының қатысуынсыз субсидияланатын сыйақыны өтеуді пайдалану жағдайларын қоспағанда, қарыз алушының банктік шотындағы ақшаға тыйым салынған жағдайларда субсидия аудармайды.
Осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген жағдайлар туындаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ЕДБ қаржы агентін хабардар етеді.
Қарыз алушының ипотекалық тұрғын үй қарызы бойынша мерзімі өткен берешек өтелген немесе оның шотынан тыйым салу және (немесе) шектеулер алып тасталған жағдайда қаржы агенті субсидиялардың төленбеген сомасын аударады.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.01.2018 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
53. Қарыз алушы банктік төлемдер кестесіне сәйкес ЕДБ-нің алдындағы төлемдер төлеу жөніндегі міндеттемелерін бұзған кезде тізбекті күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде қаржы агенті кейіннен қабылданған шешім туралы ЕДБ мен қарыз алушыға хабарлай отырып, субсидиялау шартын бұзу туралы мәселені қарайды.
54. Қарыз алушы қайтыс болған жағдайда оның қайтыс болуы туралы мәліметтер (ақпарат) алғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде ЕДБ қаржы агентіне тиісті хабарлама жібереді. Қаржы агенті мұрагердің мұрагерлік құқығы басталған кезге дейін субсидиялауды уақытша тоқтатады. Мұрагердің мұрагерлік құқығы басталған жағдайда осы Қағидаларда белгіленген шарттарда субсидиялау қайта басталады.
4-тарау. Қаржы агентінің субсидиялауды және мониторингті жүзеге асыру тәртібі
55. Қаржы агенті:
1) алынған және төленген субсидиялар бойынша тұрақты есепке алуды;
2) қарыз алушының Бағдарлама шарттарына сәйкестігіне мониторингті;
3) ЕДБ ұсынатын деректердің негізінде қарыз алушының төлем тәртібіне ай сайынғы мониторингті;

4) утверждение порядка, срока мониторинга, форм отчетности, в случаях предусмотренных подпунктами 1-3) настоящего пункта.
56. Финансовый агент ежеквартально до 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за отчетным периодом, направляет уполномоченному органу сводную информацию по освоению средств субсидий и расшифровку по использованию средств субсидий в разрезе регионов по форме согласно приложению 3 к Правилам.
57. Финансовый агент ежемесячно направляет уполномоченному органу отчет по принятым обязательствам и прогнозному остатку средств для субсидирования по форме согласно приложению 4 к Правилам.
58. Оплата комиссии финансовому агенту за оказание услуг, осуществляется на основании заключенного между уполномоченным органом и финансовым агентом договора на оказание услуг.
Сноска. Пункт 58 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.01.2018 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
59. Для осуществления функций мониторинга финансовый агент запрашивает у БВУ (при необходимости и у заемщика) необходимые документы и информацию, относящиеся к предмету мониторинга, в том числе составляющую налоговую тайну, при этом БВУ предоставляет запрашиваемую финансовым агентом информацию.

4) осы тармақтың 1-3) тармақшаларында көзделген жағдайларда мониторинг тәртібін, мерзімін, есептілік нысандарын бекітуді жүзеге асырады.
56. Қаржы агенті тоқсан сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 25 (жиырма бесі) күніне дейін уәкілетті органға субсидиялар қаражатының игерілуі бойынша жиынтық ақпарат пен Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өңірлер бөлінісінде субсидиялар қаражатының пайдаланылуы бойынша талдаманы жібереді.
57. Қаржы агенті ай сайын уәкілетті органға Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялау үшін қабылданған міндеттемелер мен қаражаттың болжамды қалдығы бойынша есеп жібереді.
58. Қаржы агентіне қызметтер көрсеткені үшін комиссия төлеу уәкілетті орган мен қаржы агентінің арасында жасалған қызметтер көрсетуге арналған шарттың негізінде жасалады.
Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.01.2018 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
59. Мониторинг функцияларын жүзеге асыру үшін қаржы агенті ЕДБ-ден (қажет болған жағдайда қарыз алушыдан да) қажетті құжаттарды және мониторингтің нысанасына қатысты, оның ішінде салықтық құпияны құрайтын ақпаратты сұратады, бұл ретте ЕДБ қаржы агенті сұратқан ақпаратты ұсынады.

60. Оплата за оказанные услуги субъекту квазигосударственного сектора, осуществляется на основании заключенного договора на оказание услуг между уполномоченным органом и субъектом квазигосударственного сектора в соответствии с методикой расчета стоимости услуг субъекта квазигосударственного сектора утверждаемым уполнамоченным органом в соответствии с подпунктом 3) статьи 5-6 Закона Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества".
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 60 в соответствии с приказом Министра промышленности и строительства РК от 04.03.2025 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Приложение 1 к Правилам
субсидирования части ставки
вознаграждения по ипотечным
жилищным займам
через субъекты
квазигосударственного сектора
и методику расчета стоимости
услуг субъекта
квазигосударственного сектора
Перечень сведений для кредитного досье

60. Квазимемлекеттік сектор субъектісіне көрсетілген қызметтер үшін ақы төлеу "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 5-6-бабының 3) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітетін квазимемлекеттік сектор субъектісінің көрсетілетін қызметтерінің құнын есептеу әдістемесіне сәйкес уәкілетті орган мен квазимемлекеттік сектор субъектісі арасында қызметтер көрсетуге жасалған шарт негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. Қағидалар 60-тармақпен толықтырылды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 04.03.2025 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ипотекалық тұрғын үй
қарыздары бойынша сыйақы
мөлшерлемесінің бір бөлігін
квазимемлекеттік сектор
субъектілері арқылы
субсидиялау қағидаларын және
квазимемлекеттік сектор
субъектісінің көрсетілетін
қызметтерінің құнын есептеу
әдістемесіне
1-қосымша
Кредиттік құжаттама үшін мәліметтер тізбесі

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 04.03.2025 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Представляется: в Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: Сводная информация по освоению средств субсидий и расшифровка по использованию средств субсидий в разрезе регионов.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): ПС-34-03.
Периодичность: ежеквартально.
Отчетный период: ____________20___года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: АО "Казахстанская Жилищная Компания".
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде.
Сводная информация по освоению средств субсидий за период
с _____________ по ____________ года по состоянию на " ___" ___________ 20___ года
(1-ое число квартала, следующего за отчетным периодом)
п/п
Наименование БВУ
Всего предусмотрено субсидий, тыс. тенге
в том числе:
Всего перечислено субсидий, тыс. тенге
по действующим договорам субсидирования, заключенным за период с начала года к началу отчетного периода
по договорам субсидирования, заключенных в отчетном квартале
1
2
3
4
5
6
в том числе:
Возмещено по ранее просроченным займам, тыс. тенге
в том числе:
по действующим договорам субсидирования, заключенным к началу отчетного периода
ИПН
по договорам субсидирования, заключенных в отчетном квартале
ИПН
по действующим договорам субсидирования, заключенным к началу отчетного периода
по договорам субсидирования, заключенных в отчетном квартале
7
8
9
10
11
12
13

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 04.03.2025 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігіне ұсынылады.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан өтеусіз негізде интернет – ресурста орналастырылған: www.gov.kz.
Әкімшілік нысанның атауы: субсидиялар қаражатын игеру жөніндегі жиынтық ақпарат және өңірлер бөлінісінде субсидиялар қаражатын пайдалану жөніндегі толық ақпарат.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан индексі өтеусіз негізде (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): ПС-34-03.
Жиілігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: ____________20___жылы
Жинауға арналған нысанды білдіретін адамдар тобы өтеусіз негізде әкімшілік деректер: "Қазақстандық тұрғын үй компаниясы" АҚ.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 25 - күніне дейін.
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: электронды түрде
20____жылғы "___" ___________ жағдай бойынша (есепті кезеңнен кейінгі тоқсанның 1-күні) _______жылдан ___________ жылға дейінгі кезеңде субсидиялар қаражатын игеру бойынша жиынтық ақпарат
Р/Б №
ЕДБ атауы
Аймақтың атауы
оның ішінде:
Барлығы аударылған субсидиялар, мың теңге
Субсидияланған ипотекалық портфель сомасы, мың теңге
Субсидияланғандар саны ипотекалық тұрғын үй қарыздары, мың бірлік
1
2
3
4
5
6
оның ішінде:
Бұрын мерзімі өткен қарыздар бойынша өтелді, мың теңге
оның ішінде:
есепті кезеңнің басында жасалған қолданыстағы субсидиялау шарты бойынша
ЖТС
есепті тоқсанда жасалған субсидия-лау шарты бойынша
ЖТС
есепті кезеңнің басында жасалған қолданыс-тағы субсидиялау шарты бойынша
есепті тоқсанда жасалған субсидиялау шарты бойынша
7
8
9
10
11
12
13

Остаток субсидий к выплате, тыс. тенге (гр.3-6-11)
в том числе:
примечание
по действующим договорам субсидирования, заключенным к началу отчетного периода
по договорам субсидирования, заключенных в отчетном квартале
14
15
16
17
Приложение к форме
"Сводная информация
по освоению средств субсидий",
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы "Сводная информация по освоению средств субсидий"
1. В графе 1 Формы указывается порядковый номер;
2. В графе 2 Формы указывается наименование банков второго уровня, которые выдали субсидируемые займы;
3. В графе 3 Формы указывается сумма субсидий за весь период субсидирования (в тенге);
4. В графе 4 Формы указывается сумма субсидий за весь период субсидирования по договорам, заключенным до отчетного периода (в тенге);
5. В графе 5 Формы указывается сумма субсидий за весь период субсидирования по договорам, заключенным в отчетном квартале (в тенге);
6. В графе 6 Формы указывается общая сумма перечисленных субсидий и индивидуального подоходного налога (в тенге);
7. В графах 7-8 Формы указывается общая сумма перечисленных субсидий и индивидуального подоходного налога по договорам, заключенным до отчетного периода (в тенге);
8. В графах 9-10 Формы указывается общая сумма перечисленных субсидий и индивидуального подоходного налога по договорам, заключенным в отчетном квартале (в тенге);
9. В графе 11 Формы указывается сумма субсидий, возмещенная по ранее просроченным займам (в тенге);
10. В графе 12 Формы указывается сумма субсидий, возмещенная по ранее просроченным займам по договорам, заключенным до отчетного периода (в тенге);

Төленетін субсидиялардың қалдығы, мың теңге (3-6-11-бағандар)
оның ішінде:
Ескертпе
есепті кезеңнің басында жасалған қолданыстағы субсидиялау шарты бойынша
есепті тоқсанда жасалған субсидиялау шарты бойынша
14
15
16
17
"Субсидиялар қаражатын игеру
жөніндегі жиынтық ақпаратқа"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанына
қосымша
"Субсидиялар қаражатын игеру жөніндегі жиынтық ақпарат" нысанын толтыру бойынша түсініктеме
1. Нысанның 1 бағанында реттік нөмірі көрсетіледі;
2. Нысанның 2-бағанында субсидияланатын қарыздар берген Екінші деңгейдегі банктердің атауы көрсетіледі;
3. Нысанның 3 бағанында субсидиялаудың барлық кезеңі үшін субсидиялар сомасы көрсетіледі (теңгемен);
4. Нысанның 4-бағанында есепті кезеңге дейін жасалған шарттар бойынша субсидиялаудың барлық кезеңі үшін субсидиялар сомасы көрсетіледі (теңгемен);
5. Нысанның 5-бағанында есепті тоқсанда жасалған шарттар бойынша субсидиялаудың барлық кезеңі үшін субсидиялар сомасы көрсетіледі (теңгемен);
6. Нысанның 6 бағанында аударылған субсидиялардың және жеке табыс салығының жалпы сомасы көрсетіледі (теңгемен);
7. Нысанның 7-8-бағандарында есепті кезеңге дейін жасалған шарттар бойынша аударылған субсидиялардың және жеке табыс салығының жалпы сомасы көрсетіледі (теңгемен);
8. Нысанның 9-10-бағандарында есепті тоқсанда жасалған шарттар бойынша аударылған субсидиялардың және жеке табыс салығының жалпы сомасы көрсетіледі (теңгемен);
9. Нысанның 11-бағанында бұрын мерзімі өткен қарыздар бойынша өтелген субсидиялар сомасы көрсетіледі (теңгемен);
10. Нысанның 12-бағанында есепті кезеңге дейін жасалған шарттар бойынша бұрын мерзімі өткен қарыздар бойынша өтелген субсидиялар сомасы көрсетіледі (теңгемен);

11. В графе 13 Формы указывается сумма субсидий, возмещенная по ранее просроченным займам по договорам, заключенным в отчетном квартале (в тенге);
12. В графе 14 Формы указывается сумма остатка субсидий, подлежащих к выплате в будущих периодах (в тенге);
13. В графе 15 Формы указывается сумма остатка субсидий, подлежащих к выплате в будущих периодах по договорам, заключенным до отчетного периода (в тенге);

11. Нысанның 13-бағанында есепті тоқсанда жасалған шарттар бойынша бұрын мерзімі өткен қарыздар бойынша өтелген субсидиялар сомасы көрсетіледі (теңгемен);
12. Нысанның 14-бағанында болашақ кезеңдерде төлеуге жататын субсидиялар қалдығының сомасы көрсетіледі (теңгемен);
13. Нысанның 15-бағанында есепті кезеңге дейін жасалған шарттар бойынша болашақ кезеңдерде төлеуге жататын субсидиялар қалдығының сомасы көрсетіледі (теңгемен);

14. В графе 16 Формы указывается сумма остатка субсидий, подлежащих к выплате в будущих периодах по договорам, заключенным в отчетном квартале (в тенге);
15. В графе 17 Формы указывается примечания (при наличии).
Форма
Расшифровка по использованию средств субсидий в разрезе регионов по состоянию
на " ___" ___________ 20____ года (1-ое число квартала, следующего за отчетным периодом)
п/п
Наименование БВУ
Наименование региона
Сумма субсидированного ипотечного портфеля, тыс. тенге
Количество субсидированных ипотечных жилищных займов, тыс. ед
в том числе:
по действующим договорам субсидирования, заключенным к началу отчетного периода
по договорам субсидирования, заключенных в отчетном квартале
1
2
3
4
5
6
7
Сумма перечисленных субсидий, тыс. тенге
в том числе:
примечание
по действующим договорам субсидирования, заключенным к началу отчетного периода
по договорам субсидирования, заключенных в отчетном квартале
8
9
10
11
Приложение к форме
"Расшифровка по использованию
средств субсидий в разрезе регионов",
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы "Расшифровка по использованию средств субсидий в разрезе регионов"

14. Нысанның 16-бағанында есепті тоқсанда жасалған шарттар бойынша болашақ кезеңдерде төлеуге жататын субсидиялар қалдығының сомасы көрсетіледі (теңгемен);
15. Нысанның 17-бағанында ескертулер (болған жағдайда) көрсетіледі.
Нысан
20___жылғы "___" ________ жағдай бойынша өңірлер бөлінісінде (есепті кезеңнен кейінгі тоқсанның 1-күніне) субсидиялар қаражатының пайдаланылуы бойынша талдама
Р/с
ЕДБ атауы
Өңір атауы
Субсидия-ланған ипотекалық портфельдің сомасы, мың теңге
Субсидия-ланған ипотекалық тұрғын үй қарыздарының саны, мың бірлік
оның ішінде:
есепті кезеңнің басында жасалған қолданыстағы субсидиялау шарты бойынша
есепті тоқсанда жасалған субсидия-лау шарты бойынша
1
2
3
4
5
6
7
Аударылған субсидиялар сомасы, мың теңге
оның ішінде:
Ескертпе
есепті кезеңнің басында жасалған қолданыстағы субсидиялау шарты бойынша
есепті тоқсанда жасалған субсидиялау шарты бойынша
8
9
10
11
"Өңірлер бөлінісінде
субсидиялар қаражатын
пайдалану жөніндегі таратып
жазу" әкімшілік деректерді
жинауға рналған нысанына
қосымша
"Өңірлер бөлінісінде субсидиялар қаражатын пайдалану жөніндегі таратып жазу" нысанын толтыру бойынша түсініктеме

1. В графе 1 Формы указывается порядковый номер;
2. В графе 2 Формы указывается наименование банков второго уровня, которые выдали субсидируемые займы;
3. В графе 3 Формы указывается наименование региона, в котором были выданы субсидируемые займы согласно Классификатору административно-территориальных объектов (КАТО);
4. В графе 4 Формы указывается сумма займов, подлежащих субсидированию (в тенге);
5. В графе 5 Формы указывается количество займов, подлежащих субсидированию;
6. В графе 6 Формы указывается сумма займов, подлежащих субсидированию по договорам, заключенным до отчетного периода (в тенге);
7. В графе 7 Формы указывается сумма займов, подлежащих субсидированию по договорам, заключенным в отчетном квартале (в тенге);
8. В графе 8 Формы указывается общая сумма перечисленных субсидий (в тенге);
9. В графе 9 Формы указывается общая сумма перечисленных субсидий по договорам, заключенным до отчетного периода (в тенге);
10. В графе 10 Формы указывается общая сумма перечисленных субсидий по договорам, заключенным в отчетном квартале (в тенге);
11. В графе 11 Формы указывается примечания (при наличии).
Наименование __________________ Адрес ______________________
_______________________________ ____________________________
____________________________
Телефон ___________________________________________________
Адрес электронной почты ____________________________________
Исполнитель ______________________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
____________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение 4 к Правилам
субсидирования части ставки
вознаграждения по ипотечным
жилищным займам через субъекты
квазигосударственного сектора
и методике расчета стоимости услуг
субъекта квазигосударственного сектора
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 04.03.2025 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Представляется: в Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: Отчет по принятым обязательствам и прогнозному остатку средств для субсидирования.

1. Нысанның 1 бағанында реттік нөмірі көрсетіледі;
2. Нысанның 2-бағанында субсидияланатын қарыздар берген Екінші деңгейдегі банктердің атауы көрсетіледі;
3. Нысанның 3-бағанында әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптауышына (АТО) сәйкес субсидияланатын қарыздар берілген өңірдің атауы көрсетіледі;
4. Нысанның 4-бағанында субсидиялауға жататын қарыздардың сомасы көрсетіледі (теңгемен);
5. Нысанның 5-бағанында субсидиялауға жататын қарыздар саны көрсетіледі;
6. Нысанның 6-бағанында есепті кезеңге дейін жасалған шарттар бойынша субсидиялауға жататын қарыздардың сомасы көрсетіледі (теңгемен);
7. Нысанның 7-бағанында есепті тоқсанда жасалған шарттар бойынша субсидиялауға жататын қарыздардың сомасы көрсетіледі (теңгемен);
8. Нысанның 8 бағанында аударылған субсидиялардың жалпы сомасы көрсетіледі (теңгемен);
9. Нысанның 9-бағанында есепті кезеңге дейін жасалған шарттар бойынша аударылған субсидиялардың жалпы сомасы көрсетіледі (теңгемен);
10. Нысанның 10-бағанында есепті тоқсанда жасалған шарттар бойынша аударылған субсидиялардың жалпы сомасы көрсетіледі (теңгемен);
11. Нысанның 11-бағанында ескертулер көрсетіледі (болған жағдайда)
Атауы _________________ Мекен-жайы ______________________
_______________________________ __________________________
____________________________
Телефон ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы
_______________________________________
Орындаушы
______________________________________             _______________
тегі, аты және әкесінің аты (болған кезде)             қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
______________________________________             _______________
тегі, аты және әкесінің аты (болған кезде)             қолы, телефоны
Мөрге арналған орын (жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын адамдарды қоспағанда)
Ипотекалық тұрғын үй
қарыздары бойынша сыйақы
мөлшерлемесінің бір бөлігін
квазимемлекеттік сектор
субъектілері арқылы
субсидиялау қағидаларын және
квазимемлекеттік сектор
субъектісінің көрсетілетін
қызметтерінің құнын
есептеу әдістемесіне
4-қосымша
әкімшілік деректер
жинауға арналған
нысан
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 04.03.2025 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігіне ұсынылады.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан өтеусіз негізде интернет – ресурста орналастырылған: www.gov.kz.
Әкімшілік нысанның атауы: Қабылданған міндеттемелер және субсидиялау үшін қаражаттың болжамды қалдығы бойынша есеп.

Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): ПС-34-04.
Периодичность: ежемесячно.
Отчетный период: ____________20___года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: АО "Казахстанская Жилищная Компания".
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде
Отчет по принятым обязательствам и прогнозному остатку средств для субсидирования на " ___" ___________ 20___ года
№ п/п
Остаток на начало периода
Поступило средств на текущий год
Перечислено
Остаток на конец периода
Остаток принятых обязательств по субсидиям за весь период субсидирования без выплаченных субсидий
Прогнозный остаток средств для субсидирования
(графа 5-6)
1
2
3
4
5
6
7
Приложение к форме
"Отчет по принятым обязательствам
и прогнозному остатку средств
для субсидирования" предназначенной
для сбора административных данных
Пояснение по заполнению формы "Отчет по принятым обязательствам и прогнозному остатку средств для субсидирования"
1. В графе 1 Формы указывается порядковый номер;
2. В графе 2 Формы указывается остаток средств для субсидирования на начало отчетного периода (в тенге);
3. В графе 3 Формы указывается сумма средств для субсидирования, поступивших в текущем году из Республиканского бюджета (в тенге);
4. В графе 4 Формы указывается сумма субсидий, перечисленных в Банки второго уровня для субсидирования ипотечных жилищных займов (в тенге);
5. В графе 5 Формы указывается остаток средств для субсидирования на конец отчетного периода (в тенге);
6. В графе 6 Формы указывается сумма остатка субсидий, подлежащих к выплате в будущих периодах по договорам (в тенге);
7. В графе 7 Формы указывается сумма субсидий, которая должна будет поступить из Республиканского бюджета для выплаты в будущих периодах по договорам (в тенге).
Наименование __________________ Адрес ______________________
_________________________________ __________________________
____________________________
Телефон ___________________________________________________
Адрес электронной почты ____________________________________
Исполнитель ______________________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
___________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Утвержден приказом
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 31 января 2017 года № 34
Методика расчета стоимости услуг субъекта квазигосударственного сектора

Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан индексі өтеусіз негізде (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): ПС-34-04.
Жиілігі: ай сайын
Есепті кезең: ____________20___жылы
Жинауға арналған нысанды білдіретін адамдар тобы өтеусіз негізде әкімшілік деректер: "Қазақстандық тұрғын үй компаниясы" АҚ.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 25 - күніне дейін.
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: электронды түрде
20___жылғы "____" ____________ субсидиялауға арналған қабылданған міндеттемелер мен қаражаттың болжамды қалдығы бойынша есеп
Р/с
Кезең басын-дағы қалдық
Ағымдағы жылға түскен қаражат
Аудар-ылды
Кезең соңын-дағы қалдық
Төленген субсидия-сыз субсидиялаудың барлық кезеңінде субсидиялар бойынша қабылданған міндеттемелердің қалдығы
Субсидиялауға арналған қаражаттың болжамды қалдығы
(5-6-бағандар)
1
2
3
4
5
6
7
"Қабылданған міндеттемелер
бойынша есеп және
субсидиялауға арналған
қаражаттың болжамды
қалдығы" әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Қабылданған міндеттемелер бойынша есеп және субсидиялауға арналған қаражаттың болжамды қалдығы" нысанын толтыру бойынша түсініктеме
1. Нысанның 1 бағанында реттік нөмірі көрсетіледі;
2. Нысанның 2 бағанында есепті кезеңнің басына субсидиялауға арналған қаражат қалдығы көрсетіледі (теңгемен);
3. Нысанның 3-бағанында ағымдағы жылы республикалық бюджеттен түскен субсидиялауға арналған қаражат сомасы көрсетіледі (теңгемен);
4. Нысанның 4-бағанында ипотекалық тұрғын үй қарыздарын субсидиялау үшін екінші деңгейдегі банктерге аударылған субсидиялар сомасы көрсетіледі (теңгемен);
5. Нысанның 5 бағанында есепті кезеңнің соңына субсидиялауға арналған қаражат қалдығы көрсетіледі (теңгемен);
6. Нысанның 6-бағанында шарттар бойынша болашақ кезеңдерде төлеуге жататын субсидиялар қалдығының сомасы көрсетіледі (теңгемен);
7. Нысанның 7-бағанында болашақ кезеңдерде шарттар бойынша төлеу үшін республикалық бюджеттен түсуге тиіс субсидиялар сомасы көрсетіледі (теңгемен).
Атауы _________________ Мекен-жайы ______________________
_______________________________ __________________________
____________________________
Телефон ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _______________________________________
Орындаушы ______________________________________       _______________
тегі, аты және әкесінің аты (болған кезде)             қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
______________________________________                   _______________
тегі, аты және әкесінің аты (болған кезде)             қолы, телефоны
Мөрге арналған орын (жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын адамдарды қоспағанда)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2017 жылғы 31 қаңтардағы
№ 34 бұйрығымен
бекітілген
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің көрсетілетін қызметтерінің құнын есептеу әдістемесі

Сноска. Приказ дополнен методикой в соответствии с приказом Министра промышленности и строительства РК от 04.03.2025 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
1. Настоящая методика определяет механизм расчета стоимости за услуги по субсидированию ипотечных жилищных займов субъектом квазигосударственного сектора в соответствии с подпунктом 3) статьи 5-6 Закона Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества" и подпунктами 10) и 484) пункта 15 Положения о Министерстве промышленности и строительства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 04 октября 2023 года № 864 "О некоторых вопросах Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан".
2. Расчет стоимости исходит из бизнес-процесса обслуживания субсидируемых договоров, официальной статистической информации по среднемесячной номинальной заработной плате в финансовых и страховых деятельностях, баланса рабочего времени и нормативного коэффициента накладных расходов (эксплуатационные, материальные, обязательные отчисления и платежи в государственный бюджет, включая налог на добавленную стоимость и прочие расходы).
3. Расчет стоимости услуг по субсидированию части ставки вознаграждения субъекту квазигосударственного сектора производится ежегодно при составлении бюджетных заявок в рамках формирования проекта Республиканского бюджета на предстоящий планируемый период. Поставщиками данных для произведения расчета стоимости услуг являются Банки второго уровня, субъект квазигосудартвенного сектора.
4. Стоимость услуг по субсидированию части ставки вознаграждения по ипотечным займам населения определяется (С) по следующей формуле:
С=Воппп
где:
Воп – стоимость работ по обслуживанию договоров, в тенге;
Кпп– количество субсидируемых договоров, в единицах (административные данные Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан (далее – МПС РК));
Х – количество месяцев оказания услуг;
где, стоимость работ по обслуживанию договоров определяется следующим образом:
Воп = Pбп * Zзп/V*кo
где:
Pбп– продолжительность бизнес-процесса, в часах (административные данные МПС РК);
Zзп – среднемесячная номинальная заработная плата в финансовых и страховых деятельностях, в тенге (официальная статистическая информация Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан);
V – баланс рабочего времени, в средних рабочих часах (административные данные Министерства труда и социальной защиты Республики Казахстан);

Ескерту. Бұйрық әдістемемен толықтырылды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 04.03.2025 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Әдістеме "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 5-6-бабының 3) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 04 қазандағы № 864 қаулысымен бекітілген "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі туралы Ереженің 15-тармағының 10) және 484) тармақшаларына сәйкес квазимемлекеттік сектор субъектісінің ипотекалық тұрғын үй қарыздарын субсидиялау жөніндегі қызметтер құнын есептеу тетігін айқындайды.
2. Құн есебі субсидияланатын шарттарға қызмет көрсетудің бизнес-процесіне, қаржылық және сақтандыру қызметтеріндегі орташа айлық номиналды жалақы бойынша ресми статистикалық ақпаратқа, жұмыс уақытының балансына және үстеме шығыстардың нормативтік коэффициентіне (пайдалану, материалдық, міндетті аударымдар және қосылған құн салығын және өзге де шығыстарды қоса алғанда, мемлекеттік бюджетке төленетін төлемдер) негізделеді.
3. Квазимемлекеттік сектор субъектілері сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау жөніндегі қызметтер құнының есебі алдағы жоспарланатын кезеңге арналған республикалық бюджет жобасын қалыптастыру шеңберінде бюджеттік өтінімдер жасалған кезде жыл сайын жүргізіледі. Екінші деңгейдегі банктер, квазимемлекеттік сектор субъектісі қызметтер құнының есебін жүргізу үшін деректерді жеткізушілер болып табылады.
4. Халықтың ипотекалық қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау жөніндегі қызметтердің құны мынадай формула бойынша (С) айқындалады :
С=Воппп
мұндағы,
Воп – шарттарға қызмет көрсету бойынша жұмыстардың құны, теңгемен;
Кпп – субсидияланатын шарттардың саны, бірліктерде (Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің (бұдан әрі – ҚР ӨҚМ) әкімшілік деректері);
Х – қызмет көрсету айларының саны.
мұндағы, шарттарға қызмет көрсету бойынша жұмыстардың құны былайша айқындалады:
Воп = Pбп * Zзп/V*кo
мұндағы,
Pбп – бизнес-процестің ұзақтығы, сағатпен (ҚР ӨҚМ әкімшілік деректері);
Zзп – қаржы және сақтандыру қызметтеріндегі орташа айлық атаулы жалақы, теңгемен (Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің ұлттық статистика бюросының ресми статистикалық ақпараты);
V – жұмыс уақытының балансы, орташа жұмыс сағаттарында (Қазақстан Республикасы Еңбек және әлеуметтік қорғау министрлігінің әкімшілік деректері);

кo – коэффициент накладных расходов (эксплуатационные, материальные, обязательные отчисления и платежи в бюджет, включая НДС и прочие расходы), установленный на уровне 2,9 (административные данные МПС РК).

кo – 2,9 (ҚР ӨҚМ әкімшілік деректері) деңгейінде белгіленген үстеме шығыстардың коэффициенті (ҚҚС және басқа шығыстарды қоса алғанда, пайдалану, материалдық, міндетті аударымдар және бюджетке төлемдер).