Об утверждении Правил производства дознания главами консульских учреждений по делам об уголовных правонарушениях, совершенных их работниками в стране пребывания
Совместный приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 5 апреля 2017 года № 38 и Министра иностранных дел Республики Казахстан от 3 мая 2017 года № 11-1-2/158. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 июня 2017 года № 15227.
В соответствии с пунктом 8) части 2 статьи 61 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан от 4 июля 2014 года и подпунктом 7) пункта 24 Консульского устава Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 25 апреля 2016 года № 240, ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые Правила производства дознания главами консульских учреждений по делам об уголовных правонарушениях, совершенных их работниками в стране пребывания.
2. Генеральной прокуратуре Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в печатном и электронном виде на официальное опубликование в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для внесения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальных интернет-ресурсах Генеральной прокуратуры Республики Казахстан и Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на первого заместителя Генерального Прокурора Республики Казахстан Меркель И.Д. и Первого заместителя Министра иностранных дел Республики Казахстан Тлеуберди М.Б.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
___________ Ж. Асанов
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
___________ К. Абдрахманов
Утверждены
совместным приказом
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 5 апреля 2017 года № 38
и Министра иностранных дел
Республики Казахстан
от 3 мая 2017 года № 11-1-2/158
Правила производства дознания главами консульских учреждений по делам об уголовных правонарушениях, совершенных их работниками в стране пребывания

Консулдық мекемелер басшыларының олардың қызметкерлері барған елде жасаған қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша анықтауды жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 2017 жылғы 5 сәуірдегі № 38 және Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2017 жылғы 3 мамырдағы № 11-1-2/158 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 15 маусымда № 15227 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 4 шілдедегі Қылмыстық-процестік кодексінің 61-бабы 2-бөлігінің 8) тармағына және Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 25 сәуірдегі № 240 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Консулдық жарғысының 24-тармағының 7) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Консулдық мекемелер басшыларының олардың қызметкерлері барған елде жасаған қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша анықтауды жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде он күнтізбелік күн ішінде мерзімді баспа басылымдарына Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының және Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің ресми интернет-ресурстарында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн аяқталған соң қолданысқа енгізіледі.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының бірінші орынбасары И.Д. Меркельге және Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің бірінші орынбасары М.Б. Тілеубердіге жүктелсін.
Қазақстан Республикасының Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры Сыртқы істер министрі
___________ Ж. Асанов __________Қ. Әбдірахманов
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2017 жылғы 5 сәуірдегі
№ 38 және
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
2017 жылғы 3 мамырдағы
№ 11-1-2/158
бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Консулдық мекемелер басшыларының олардың қызметкерлері барған елде жасаған қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша анықтауды жүргізу қағидалары

1. Настоящие Правила производства дознания главами консульских учреждений по делам об уголовных правонарушениях, совершенных их работниками в стране пребывания, разработаны в соответствии с пунктом 8) части второй статьи 61 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан от 4 июля 2014 года (далее - УПК), подпунктом 7) пункта 24 Консульского устава Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 25 апреля 2016 года № 240, и определяют порядок производства дознания главами консульских учреждений по делам об уголовных правонарушениях, совершенных их работниками в стране пребывания.
2. В настоящих Правилах производства дознания главами консульских учреждений по делам об уголовных правонарушениях, совершенных их работниками в стране пребывания используются следующие термины и понятия:
1) Глава консульского учреждения – сотрудник дипломатической службы Республики Казахстан, возглавляющий консульское учреждение Республики Казахстан;
2) работник консульского учреждения – консульское должностное лицо, консульский служащий и работник обслуживающего персонала консульского учреждения Республики Казахстан, являющиеся гражданами Республики Казахстан;
3) управомоченное лицо – сотрудник Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, ответственный за прием и учет информации об уголовных правонарушениях;
4) руководитель прокуратуры – Генеральный Прокурор Республики Казахстан либо лицо его заменяющее, заместитель Генерального Прокурора Республики Казахстан.
3. Заявления о совершенном, готовящемся уголовном правонарушении при непосредственном обращении (личной явке) заявителя принимаются Главой консульского учреждения по форме, согласно приложениям 5 и 6 к Правилам приема и регистрации заявления, сообщения или рапорта об уголовных правонарушениях, а также ведения Единого реестра досудебных расследований, утвержденных приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 89 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9744) (далее - Правила).
Явка с повинной принимается по примерному образцу согласно приложению 5 к Правилам.
4. При получении сведений об уголовном правонарушении, в том числе из средств массовой информации, Глава консульского учреждения составляет рапорт по форме согласно приложению 8 к Правилам.
5. При установлении поводов к началу досудебного расследования в отношении работников консульского учреждения Глава консульского учреждения в пределах консульского учреждения проводит неотложные следственные действия, предусмотренные частью первой статьи 196 УПК, то есть осмотр, выемку, освидетельствование, задержание, допрос подозреваемых, потерпевших, свидетелей и другие необходимые следственные действия, закрепляющие обстоятельства уголовного правонарушения, необходимые и достаточные для правильного разрешения дела.

1. Болу елінде өз қызметкерлері жасаған қылмыстық құқық бұзушылық туралы істер бойынша Консулдық мекемелер басшыларының анықтау жүргізу қағидалары Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 4 шілдедегі Қылмыстық-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚПК) 61-бабының 2-бөлігінің 8) тармағына, Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 25 сәуірдегі № 240 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Консулдық жарғысының 24-тармағының 7) тармақшасына сәйкес әзірленді және Консулдық мекемелер басшыларының олардың қызметкерлері болу елінде жасаған қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша анықтауды жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Консулдық мекемелер басшыларының олардың қызметкерлері болу елінде жасаған қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша анықтауды жүргізу қағидаларында мынадай терминдер мен ұғымдар пайдаланылады:
1) Консулдық мекеменің басшысы – Қазақстан Республикасының консулдық мекемесін басқаратын Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметінің қызметкері;
2) консулдық мекеменің қызметкері – Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын Қазақстан Республикасының консулдық лауазымды адамы, консулдық мекеме персоналына қызмет көрсететін жұмыскер;
3) құқықтық өкілетті адам – қылмыстық құқық бұзушылық туралы ақпаратты қабылдауға және есепке алуға жауапты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының қызметкері;
4) прокуратура басшысы – Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры немесе оны ауыстыратын тұлға, Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының орынбасары.
3. Жасалған, дайындалып жатқан қылмыстық құқық бұзушылық туралы арыздар, арызданушы тікелей жүгінген (өзі келген) кезде, консулдық мекеменің Басшысы Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 89 бұйрығымен бекітілген Қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы арыздар мен хабарларды қабылдау және тіркеу, сондай-ақ Сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімін жүргізу қағидаларының (№ 9744 нормативтік құқықтық актілерінің Мемлекеттік тізілімінде тіркелген) 5 және 6-қосымшасына сәйкес қабылданады (бұдан әрі – Қағидалар).
Кінәсін мойындап келу осы Қағиданың 5-қосымшасына сәйкес үлгілі үлгі бойынша қабылданады.
4. Қылмыстық құқық бұзушылық туралы мәлімет, соның ішінде бұқаралық ақпарат құралдарынан келіп түскен кезде, консулдық мекеменің Басшысы Қағиданың 8-қосымшасына сәйкес үлгі бойынша баянат жасайды.
5. Сотқа дейінгі тергеп-тексеруді бастауға себептер бар болған кезде Консулдық мекеменің басшысы консулдық мекеме шегінде ҚПК 196-бабының бірінші бөлігінде көзделген кезек күттірмейтін тергеу әрекеттерін жүргізеді: алайда қарап-тексеруді, алуды, куәландыруды, ұстауды, күдіктілерден жәбiрленушiлерден, куәлардан жауап алу және басқа да қылмыстық құқықбұзушылықтың мән жайын бекітіп iстi дұрыс шешуге қажеттi және жеткiлiктi тергеу әрекеттерін.

6. Учитывая отсутствие возможности непосредственной фиксации повода к началу досудебного расследования в Едином реестре досудебных расследований, Глава консульского учреждения одновременно с проведением неотложных следственных действий письменно, с использованием средств связи, уведомляет Генеральную прокуратуру Республики Казахстан о начале досудебного расследования с приложением имеющихся материалов.
Не позднее трех суток собранные материалы должны быть направлены в Генеральную прокуратуру Республики Казахстан для дальнейшего производства дознания.
7. После поступления в Генеральную прокуратуру Республики Казахстан уведомления Главы консульского учреждения о начале досудебного расследования, управомоченное лицо составляет рапорт по форме, согласно приложению 9 к Правилам и по резолюции руководителя прокуратуры регистрирует его в Едином реестре досудебных расследований с направлением уголовного дела с имеющимся материалами для производства досудебного расследования по подследственности.
8. В течение трех рабочих дней после обнаружения факта совершения уголовного правонарушения работниками консульского учреждения Глава консульского учреждения направляет в Министерство иностранных дел Республики Казахстан письмо для решения вопроса о досрочном отзыве работника консульского учреждения в Республику Казахстан согласно статье 23 Закона Республики Казахстан от 7 марта 2002 года "О дипломатической службе Республики Казахстан".
9. Дальнейшее производство по делу осуществляется в порядке, предусмотренном УПК.

6. Сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімін тікелей бекіту мүмкіндігі болмағандығын ескеріп консулдық мекеменің Басшысы, кезек күттірмейтін тергеу әрекеттерін жұргізу мен бір мезгілде жазбаша, байланыс құралдарын пайдалану арқылы Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасын бар материалдарды қоса бере отырып, сотқа дейінгі тергеп-тексерудің басталғаны туралы хабардар етеді.
Үш тәуліктен кешіктірмей жиналған құжаттар анықтауды әрі қарай жалғастыру үшін Қазақстан Республикасы Бас прокуратураға жолдану қажет.
7. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына Консулдық мекеме басшысының сотқа дейінгі тергеп-тексерудің басталғаны туралы хабарламасы мен тиісті материалдар келіп түскеннен кейін, құқықтық өкілетті адам қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысанда баянат жасайды және прокуратура басшысының бұрыштамасы бойынша оны Сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімінде тіркеп, тиісті материалдарды қоса бере отырып қылмыстық істі тергеулік бойынша сотқа дейінгі тергеп-тексеру жүргізу үшін жібереді.
8. 2002 жылғы 7 наурыздағы "Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 23-бабына сәйкес Консулдық мекеменің қызметкері қылмыстық құқық бұзушылық фактісі анықталғанан кейін үш күн ішінде Консулдық мекеменің басшысы дипломатиялық қызметтің қызметкерін Қазақстан Республикасына шұғыл кері қайтару туралы мәселені шешу үшін Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігіне хат жолдайды.
9. Іс бойынша одан әрі іс жүргізу ҚПК-де көзделген тәртіпте жүзеге асырылады.