Об утверждении Правил личного приема физических лиц и представителей юридических лиц должностными лицами органов прокуратуры Республики Казахстан
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 24 августа 2017 года № 87. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 сентября 2017 года № 15810. Утратил силу приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 17 января 2023 года № 29
Сноска. Утратил силу приказом Генерального Прокурора РК от 17.01.2023 № 29 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В целях обеспечения эффективности работы по личному приему физических лиц и представителей юридических лиц и рассмотрения их обращений в органах, ведомствах, учреждениях и организации образования прокуратуры Республики Казахстан, в соответствии с подпунктом 6) статьи 37 Закона Республики Казахстан от 30 июня 2017 года "О прокуратуре" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила личного приема физических лиц и представителей юридических лиц должностными лицами органов прокуратуры Республики Казахстан.
2. Прокурорам областей, районов и приравненным к ним прокурорам, руководителям ведомств, учреждений и организации образования прокуратуры Республики Казахстан:
1) создать необходимые условия для проведения личного приема физических лиц и представителей юридических лиц руководителями органов, ведомств, учреждений и организации образования прокуратуры Республики Казахстан, разработать график приема, определить сотрудников, ответственных за организацию личного приема, опубликовать их контактные телефоны и график приема в средствах массовой информации;
2) обеспечить надлежащий прием и рассмотрение обращений физических лиц и представителей юридических лиц в порядке и сроки, установленные Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 08.10.2021 № 132 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
3. Структурному подразделению по работе с обращениями и делопроизводства Генеральной прокуратуры Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

Қазақстан Республикасы прокуратура органдары лауазымды адамдарының жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2017 жылғы 24 тамыздағы № 87 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 28 қыркүйекте № 15810 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 17 қаңтардағы № 29 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Бас Прокурорының 17.01.2023 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының прокуратура органдарында, ведомстволары, мекемелері мен білім беру ұйымында жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдау жөніндегі жұмыстың тиімділігін қамтамасыз ету мақсатында, 2017 жылғы 30 маусымдағы "Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 37-бабының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы прокуратура органдары лауазымды адамдарының жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдау қағидалары бекітілсін.
2. Облыстардың, аудандардың прокурорлары және оларға теңестірілген прокурорлар, прокуратураның ведомстволары, мекемелері мен білім беру ұйымының басшылары:
1) прокуратура органдары, ведомстволары, мекемелері мен білім беру ұйымының басшыларының жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдауын жүргізу үшін қажетті жағдайлар жасасын, қабылдау кестесін әзірлесін, қабылдауды ұйымдастыру үшін жауапты қызметкерлерді анықтасын, олардың байланыс телефондары мен қабылдау кестелерін бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын;
2) жеке тұлғалардың және заңды тұлғалар өкілдерінің жолданымдарын тиісінше қабылдау мен қарауды Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгіленген тәртіпте және мерзімдерде қамтамасыз етсін;
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 08.10.2021 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының өтініштермен жұмыс жасау және іс жүргізу құрылымдық бөлімшесі:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмесін қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде он күнтізбелік күн ішінде баспа басылымдарына Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;

3) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Аппарат Генерального Прокурора Республики Казахстан, руководителей ведомств, учреждений и организации образования прокуратуры, прокуроров областей и приравненных к ним прокуроров.
5. Приказ направить руководителям структурных подразделений Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, ведомств, учреждений и организации образования прокуратуры, прокурорам областей, районов и приравненным к ним прокурорам.
6. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Ж. Асанов
Утверждены
приказом Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 24 августа 2017 года
№ 87
ПРАВИЛА
личного приема физических лиц и представителей юридических лиц должностными
лицами органов прокуратуры Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Правила личного приема физических лиц и представителей юридических лиц должностными лицами органов прокуратуры Республики Казахстан разработаны в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан, Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях, Гражданским процессуальным кодексом Республики Казахстан, Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О прокуратуре" и регламентируют порядок личного приема физических лиц и представителей юридических лиц в органах, ведомствах, учреждениях и организации образования прокуратуры Республики Казахстан" (далее - органы прокуратуры).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 08.10.2021 № 132 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Личный прием физических лиц и представителей юридических лиц (далее – прием) осуществляется следующими должностными лицами органов прокуратуры: Генеральный Прокурор Республики Казахстан (далее – Генеральный Прокурор), его заместители, руководители структурных подразделений Генеральной прокуратуры, прокуроры областей и приравненные к ним прокуроры, их заместители, руководители структурных подразделений прокуратур областей и приравненных к ним прокуратур, руководители ведомств, учреждений и организации образования прокуратуры Республики Казахстан, их заместители, прокуроры районов и приравненные к ним прокуроры, их заместители, а также сотрудники органов прокуратуры, уполномоченные на осуществление приема.

3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының Аппаратына, прокуратураның ведомстволары, мекемелері мен білім ұйымдарының басшыларына, облыс прокурорларына және оларға теңестірілген прокурорларға жүктелсін.
5. Бұйрық Бас прокуратураның құрылымдық бөлімшелерінің, прокуратура ведомстволары, мекемелері мен білім ұйымдарының басшыларына, облыстардың, аудандардың прокурорларына және оларға теңестірілген прокурорларға жіберілсін.
6. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
Ж. Асанов
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2017 жылғы 24 тамыздағы
№ 87 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы прокуратура органдары лауазымды адамдарының жеке
тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін қабылдау
ҚАҒИДАЛАРЫ
Тарау 1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы прокуратура органдарының лауазымды адамдарының жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдау қағидалары Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексіне, Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне, Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексіне, Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне, "Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының прокуратура органдарында, ведомстволарында, мекемелерінде және білім беру ұйымында (бұдан әрі – прокуратура органдары) жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдау тәртібін регламенттейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 08.10.2021 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдауды (бұдан әрі – қабылдау) прокуратура органдарының келесі лауазымды тұлғалары жүргізіді: Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры (бұдан әрі - Бас Прокурор), оның орынбасарлары, Бас прокуратураның құрылымдық бөлімшелерінің басшылары, облыс прокурорлары және оларға теңестірілген прокурорлар, олардың орынбасарлары, облыстық және оларға теңестірілген прокуратуралардың құрылымдық бөлімшелерінің басшылары, Қазақстан Республикасының прокуратура ведомстволары, мекемелері мен білім беру ұйымының басшылары, олардың орынбасарлары, аудан прокурорлары және оларға теңестірілген прокурорлар, олардың орынбасарлары, сонымен қатар қабылдауға өкілеттік берілген прокуратура органдарының қызметкерлері.

3. Прием к Генеральному Прокурору, его заместителям, прокурорам областей и приравненным к ним прокурорам, руководителям ведомств, учреждений и организации образования прокуратуры Республики Казахстан, их заместителям осуществляется по предварительной записи, а также по их поручениям.
Запись ведут сотрудники, ответственные за организацию приема, ежедневно в рабочие дни с 9.00 до 18.30 часов на основании электронных заявлений с портала "egov.kz", обращений в бумажном формате и заявок, поступивших в Call-центр Генеральной прокуратуры.
Заявки о записи на личный прием, поступившие в Call-центр, принимаются при наличии сведений о полномочиях на подачу ходатайств, если они подаются в интересах третьих лиц.
Обращение с просьбой о личном приеме, в котором не изложена суть вопроса, возвращается подавшему его лицу без рассмотрения.
При необходимости организация приема поручается нижестоящим органам прокуратуры.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 29.03.2018 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Сотрудники прокуратуры, уполномоченные на осуществление приема, ведут прием ежедневно в рабочее время с 9.00 до 18.30 часов согласно графикам, утвержденным руководителями органов прокуратуры.
5. Графики приема с указанием фамилии, имени и отчества (при его наличии) должностного лица, дней приема вывешиваются в помещениях органов прокуратуры на государственном и русском языках в доступных для общего обозрения местах, а также на их официальных сайтах.
6. В зданиях органов внутренних дел, пенитенциарных и специальных учреждений (следственные изоляторы, изоляторы временного содержания, спецприемники, приемники-распределители, гауптвахты) прием граждан проводится дежурными прокурорами по утвержденному графику, который вывешивается в зданиях учреждений.
7. Прием иностранцев и лиц без гражданства проводится в соответствии с требованиями Инструкции по обеспечению режима секретности в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 марта 2000 года № 390-16с, Правил по обеспечению пропускного и внутриобъектового режимов в административных зданиях органов, ведомств и учреждений прокуратуры Республики Казахстан, утвержденной совместным приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 6 мая 2017 года № 11 дсп и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 апреля 2017 года №75 дсп (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15218).
В случае необходимости прием иностранцев и лиц без гражданства проводится с участием переводчика.
Обращения иностранцев и лиц без гражданства, поданные на приеме, рассматриваются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, если международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, не предусмотрены иные правила их рассмотрения.

3. Бас Прокурорға, оның орынбасарларына, облыстардың прокурорларына және оларға теңестірілген прокурорларға, Қазақстан Республикасының прокуратура ведомстволары, мекемелері мен білім беру ұйымының басшыларына, олардың орынбасарларына қабылдау алдын ала жазылу арқылы, сондай-ақ олардың тапсырмалары бойынша жүзеге асырылады.
Қабылдауға жазуды "egov.kz" порталынан түскен электронды арыздар, қағаз форматта берілген өтініштер және Бас прокуратураның Call-орталығына түскен өтінімдер бойынша қабылдауды ұйымдастыруға жауапты қызметкер күнделікті жұмыс күндері сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін жүргізеді.
Call-орталығына түскен жеке қабылдауға жазылу туралы өтінімдер, егер олар үшінші адамдардың мүддесіне берілетін болса, өтінішхаттарды беру үшін өкілеттіктері туралы мәліметтер болған кезде қабылданады.
Мәселенің мән-жайы көрсетілмеген жеке қабылдау туралы өтініші оны берген адамға қараусыз қайтарылады.
Қажетті жағдайда қабылдауды ұйымдастыруды төмен тұрған прокуратура орагандарына тапсырылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 29.03.2018 № 42 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн аяқталған соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Күнделікті қабылдауды прокуратура органдарының басшылары бекіткен кестелерге сәйкес жұмыс уақытында сағат 9.00-ден бастап 18.30-ға дейін қабылдауға өкілеттік берілген прокуратура органдарының қызметкерлері жүзеге асырады.
5. Лауазымды тұлғаның аты-жөні және тегі (бар болған жағдайда), қабылдау күндері көрсетілген қабылдау кестесі мемлекеттік және орыс тілдерінде прокуратура органдарының ғимараттарында көпшіліктің назарына қолжетімді орындарда ілінеді, сондай-ақ олардың ресми сайттарында орналастырылады.
6. Ішкі істер органдарының ғимараттарында, пенитенциарлық және арнаулы мекемелерде (тергеу изоляторлары, уақытша ұстау изоляторлары, арнаулы қабылдау орындары, қабылдау-тарату орындары, гауптвахталар) азаматтарды қабылдауды мекемелердің ғимараттарына ілінетін бекітілген кесте бойынша кезекші прокурорлар жүргізеді.
7. Шетелдіктерді және азаматтығы жоқ тұлғаларды қабылдау Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 14 наурыздағы № 390-16с қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы құпиялылық режимін қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулықтың, Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2017 жылғы 6 мамырдағы № 11 қпү және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 29 сәуірдегі № 75 қпү (құқықтық нормативтік актілерді мемлекеттік тіркеу Реестрінде № 15218 санды тіркелген) бірлескен бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының прокуратура органдарының, ведомстволары мен мекемелерінің әкімшілік ғимаратындағы өткізу және ішкі объект режимін қамтамасыз ету жөніндегі қағидаларының талаптарына сәйкес жүргізіледі.
Қажет болған жағдайда шетелдіктерді және азаматтығы жоқ тұлғаларды қабылдау кезінде аудармашы қатысады.
Шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың қабылдау кезінде берген өтініштері, егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаралады.

8. Иногородним посетителям руководителями структурных подразделений областных и приравненных к ним прокуратур, ведомств, учреждений и организации образования прокуратуры Республики Казахстан, прокурорами районов и приравненными к ним прокурорами создаются исчерпывающие возможности для приема их в день обращения, независимо от существующего графика.
9. Прием проводится в порядке очередности обращения. Участники Великой Отечественной войны, приравненные к ним лица, инвалиды, беременные женщины, лица, награжденные орденами "Алтын Қыран", имеющие звание "Халық қаһарманы", "Қазақстанның Еңбек Ері", принимаются вне очереди.
10. При приеме физическое лицо или представитель юридического лица предъявляет документ, удостоверяющий его личность, а при обращении от имени других лиц – документы, подтверждающие полномочия представлять их интересы.
11. С согласия заявителей, прием Генеральным Прокурором и его заместителями, руководителями структурных подразделений Генеральной прокуратуры, прокурорами областей и приравненными к ним прокурорами, руководителями ведомств, учреждений и организации образования прокуратуры, их заместителями, районными и приравненными к ним прокурорами, их заместителями, а также прокурорами, уполномоченными на осуществление приема, осуществляется посредством видеоконференцсвязи.
В случаях введения чрезвычайного положения, ограничительных мероприятий (в том числе карантина) или других обстоятельств, связанных с обеспечением безопасности физических лиц и представителей юридических лиц, прием осуществляется исключительно посредством видеоконференцсвязи.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 08.10.2021 № 132 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
12. Сотрудники прокуратуры, уполномоченные на осуществление приема, принимают все необходимые меры по проверке доводов заявителя, в том числе посредством видеоконференцсвязи, в соответствии со своей компетенцией.
Руководители структурных подразделений, ведомств, учреждений и организации образования Генеральной прокуратуры, прокуроры областей и приравненные к ним прокуроры, их заместители, руководители структурных подразделений областных и приравненных к ним прокуратур, прокуроры районов и приравненные к ним прокуроры, их заместители оказывают содействие указанным сотрудникам при приеме заявителя.
Глава 2. Порядок приема в Генеральной прокуратуре
13. Генеральным Прокурором и его заместителями прием проводится не реже одного раза в месяц согласно утвержденному графику.

8. Қаладан тысқары келушілерге облыстық және оларға теңестірілген прокуратураларының құрылымдық бөлімшілерінің, Қазақстан Республикасының прокуратура ведомстволары, мекемелері мен білім беру ұйымының басшылары, аудан прокурорлары және оларға теңестірілген прокурорлар белгіленген кестеге қарамастан олар жүгінген күні қабылдауға бар мүмкіндікті жасайды.
9. Қабылдау өтініштердің кезектілік тәртібімен жүргізіледі. Ұлы Отан соғысына қатысушылар, оларға теңестірілген тұлғалар, мүгедектер, жүкті әйелдер, "Алтын Қыран" орденімен марапатталған, "Халық қаһарманы", "Қазақстанның Еңбек Ері" атағы бар тұлғалар кезектен тыс қабылданады.
10. Қабылдау кезінде жеке тұлға немесе заңды тұлғаның өкілі жеке басын куәландыратын, ал басқа тұлғалардың атынан жүгінген кезде - олардың мүдделеріне өкілдік етуді растайтын құжаттарды көрсетеді.
11. Арыз иелерінің келісімі бойынша қабылдауды Бас Прокурор және оның орынбасарлары, Бас прокуратураның құрылымдық бөлімшелерінің басшылары, облыстар прокурорлары және оларға теңестірілген прокурорлар, прокуратура ведомстволарының, мекемелерінің және білім беру ұйымының басшылары, олардың орынбасарлары, аудандық прокурорлар және оларға теңестірілген прокурорлар, олардың орынбасарлары, сондай-ақ қабылдауды жүзеге асыруға уәкілеттік берілген прокурорлар бейнеконференц-байланыс арқылы жүзеге асырады.
Төтенше жағдай, шектеу іс-шараларын (карантинді қоса алғанда) енгізу жағдайларында немесе жеке тұлғалар мен заңды тұлғалардың өкілдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге байланысты басқа да мән-жайларда қабылдау бейнеконференц-байланыс арқылы ғана жүзеге асырылады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 08.10.2021 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Қабылдауға өкілеттік берілген прокуратура органдарының қызметкерлері өтініш берушінің уәждерін тексеру бойынша, оның ішінде бейнеконференцбайланыс арқылы өзінің құзыретіне сәйкес барлық қажетті шараларды қолданады.
Бас прокуратура құрылымдық бөлімшелері, ведомстволары, мекемелері мен білім беру ұйымының басшылары, облыс прокурорлары және оларға теңестірілген прокурорлар, олардың орынбасарлары, облыстық және оларға теңестірілген прокуратураларының құрылымдық басшылары, аудан прокурорлары және оларға теңестірілген прокурорлар, олардың орынбасарлары арыз иелерін қабылдау кезінде аталған қызметкерлерге жәрдем көрсетеді.
Тарау 2. Бас прокуратурада қабылдау тәртібі
13. Бас Прокурор және оның орынбасарлары қабылдауды бекітілген кестеге сәйкес кемінде айына бір рет жүргізеді.

14. Руководители структурных подразделений Генеральной прокуратуры проводят прием по мере возникновения необходимости.
15. Предварительная запись на прием к Генеральному Прокурору, его заместителям и организация приема осуществляется структурным подразделением по работе с обращениями и делопроизводству Генеральной прокуратуры (далее - Центр) после изучения представленных заявителем документов и материалов переписки.
Структурные подразделения за три рабочих дня до окончания срока рассмотрения обращений о записи на прием предоставляют в Центр справку по существу вопроса заявителя.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 08.10.2021 № 132 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
16. Запись на прием к Генеральному Прокурору и его заместителям ведется ежедневно, кроме праздничных, выходных дней, и заканчивается за пять рабочих дней до приема.
17. Не осуществляется запись на прием к Генеральному Прокурору:
1) по вопросам, не входящим в компетенцию органов прокуратуры в соответствии со статьей 21 Закона Республики Казахстан "О прокуратуре";
2) лиц, ранее принятых или имеющих ответ Генерального Прокурора по обращению по тому же вопросу;
3) если рассмотрение обращений в соответствии с частью первой статьи 106 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан относится к компетенции судов, а также по уголовным делам, направленным в суд;
4) в случае пропуска срока кассационного обжалования судебных актов;
5) при оспаривании судебных актов по делам, не предусмотренным частью второй статьи 54 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан;
6) при обжаловании судебных актов, которые не подлежат пересмотру в кассационном порядке по делам, предусмотренным частью седьмой статьи 429, частью второй статьи 434 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан и частью второй статьи 484 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 17 с изменением, внесенным приказом Генерального Прокурора РК от 29.03.2018 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. В случаях, предусмотренных пунктом 17 настоящих Правил и нормами законодательства Республики Казахстан, уполномоченным сотрудником Центра обратившимся лицам дается соответствующее разъяснение.
Сноска. Пункт 18 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 29.03.2018 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

14. Бас прокуратура құрылымдық бөлімшелердің басшылары қабылдауды қажеттілік туындауына байланысты жүргізеді.
15. Бас Прокурордың, оның орынбасарларының қабылдауына алдын ала жазуды және қабылдауды ұйымдастыруды арыз иесі ұсынған құжаттар мен хат алмасу материалдары зерделегеннен кейін Бас прокуратураның өтініштермен жұмыс және іс жүргізу жөніндегі құрылымдық бөлімшесі (бұдан әрі – Орталық) жүзеге асырады.
Құрылымдық бөлімшелер қабылдауға жазу туралы жолданымды қарау мерзімі аяқталғанға дейін үш жұмыс күні ішінде Орталыққа арыз иесі мәселесінің мәні бойынша анықтама береді.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 08.10.2021 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Бас Прокурордың және оның орынбасарларының қабылдауына жазылу мереке, демалыс күндерінен басқа, күн сайын жүргізіледі және қабылдау басталуына дейін бес күн бұрын аяқталады.
17. Бас Прокурордың қабылдауына:
1) "Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабына сәйкес прокуратура органдарының құзыретіне кірмейтін мәселелер бойынша;
2) сол мәселе бойынша бұрын қабылданған немесе Бас Прокурордың сол мәселе бойынша өтінішіне жауабы бар тұлғаларды;
3) Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексінің 106-бабының бірінші бөлігіне сәйкес арыздардың қаралуы соттың құзыретіне кіретін жағдайда, сондай-ақ сотқа жолданған қылмыстық істер бойынша;
4) сот актілеріне кассациялық шағым беру мерзімін өткізіп алған кезде;
5) Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексінің 54-бабының екінші бөлігімен көзделмеген істер бойынша сот актілерін даулаған жағдайда;
6) Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодекстің 429-бабының жетінші бөлігімен, 434-бабының екінші бөлігімен және Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексінің 484-бабының екінші бөлігімен көзделген істер бойынша кассациялық тәртіпте қайта қарауға жатпайтын сот актілеріне шағымданғанда жазу жүргізілмейді.
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Бас Прокурорының 29.03.2018 № 42 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн аяқталған соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Осы Қағидалардың 17-тармағында және Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларында көзделген жағдайларда, Орталықтың уәкілетті қызметкері өтініш берген адамдарға тиісті түсіндірме береді.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 29.03.2018 № 42 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн аяқталған соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

19. Решение о предварительной записи на прием к Генеральному Прокурору принимается по согласованию с соответствующими структурными подразделениями Генеральной прокуратуры в случаях подачи:
1) ходатайства о принесении протеста на вступившие в законную силу акты местных и других судов Республики Казахстан, не обжалованные в апелляционном порядке;
2) повторного обращения, в котором приведены новые доводы или вновь открывшиеся обстоятельства;
3) ходатайства о принесении протеста на постановления Верховного Суда Республики Казахстан, вынесенные в порядке статьи 494 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, статьи 451 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан и статьи 851 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях.
20. После окончания предварительной записи список лиц, записавшихся на прием к Генеральному Прокурору, направляется руководителям соответствующих структурных подразделений Генеральной прокуратуры для истребования дел, подготовки справок и доклада Генеральному Прокурору.
Справки по обращениям лиц, записавшихся на прием к Генеральному Прокурору, структурными подразделениями Генеральной прокуратуры направляются в Центр за три рабочих дня до начала приема.
Сноска. Пункт 20 с изменением, внесенным приказом Генерального Прокурора РК от 29.03.2018 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Требования уполномоченных сотрудников Центра о предоставлении материалов, необходимых для организации приема, доклада Генеральному Прокурору, анализа и обобщения практики проведения приема, являются обязательными для структурных подразделений Генеральной прокуратуры.
Сноска. Пункт 21 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 29.03.2018 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Предварительная запись на прием к заместителям Генерального Прокурора осуществляется по вопросам, относящимся непосредственно к их компетенции, а также по поручению Генерального Прокурора.
Сноска. Пункт 22 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 29.03.2018 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Не осуществляется запись на прием к заместителям Генерального Прокурора:
1) лиц, ранее принятых по тому же вопросу Генеральным Прокурором или его заместителем;
2) при наличии ответа Генерального Прокурора или его заместителя на обращение по тому же вопросу;

19. Бас Прокурордың қабылдауына алдын ала жазу туралы шешім Бас прокуратураның тиісті құрылымдық бөлімшелерімен келісім бойынша мынадай:
1) Бас Прокурордың қабылдауына алдын ала жазу туралы шешім Қазақстан Республикасының жергілікті және басқа да соттарының заңды күшіне енген, апелляциялық тәртіппен шағым берілмеген актілеріне наразылық келтіру туралы өтінішхат;
2) жаңа дәлелдер немесе жаңадан ашылған мән-жайлар келтірілген қайталама өтініш;
3) Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексінің 494-бабында, Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексінің 451-бабында және Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 851-бабында белгіленген тәртіппен шығарылған Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сотының қаулысына наразылық келтіру туралы өтінішхат берген жағдайларда қабылданады.
20. Алдын ала жазылу аяқталғаннан кейін Бас Прокурордың қабылдауына жазылған тұлғалардың тізімі істерді сұрату, анықтамалар мен баяндамалар дайындау үшін Бас прокуратураның тиісті құрылымдық бөлімшелерінің басшыларына жолданады.
Бас Прокурорға қабылдауға жазылған адамдардың өтініштері бойынша анықтамаларды Бас прокуратураның құрылымдық бөлімшелері қабылдау басталмас бұрын үш жұмыс күні ішінде Орталыққа жолдайды.
Ескерту. 20-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Бас Прокурорының 29.03.2018 № 42 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн аяқталған соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Бас Прокурорға қабылдауды ұйымдастыру, баяндау, қабылдауды жүргізу тәжірибесін талдау және қорыту үшін қажетті материалдарды ұсыну туралы Орталықтың уәкілетті қызметкерлерінің талаптары Бас прокуратураның құрылымдық бөлімшелері үшін міндетті болып табылады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 29.03.2018 № 42 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн аяқталған соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Бас Прокурордың орынбасарларына қабылдауға алдын ала жазылу тікелей олардың құзыретіне жататын мәселелері, сондай-ақ Бас Прокурордың тапсырмасы бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 29.03.2018 № 42 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн аяқталған соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Бас Прокурор орынбасарларының қабылдауына:
1) сол мәселе бойынша Бас Прокурормен немесе оның орынбасарымен бұрын қабылданған тұлғаларды;
2) Бас Прокурордың немесе оның орынбасарының сол мәселе бойынша өтінішіне жауабы бар жағдайда;

3) лиц, не реализовавших право самостоятельного обращения в суд кассационной инстанции, кроме случаев, подачи ходатайства лицами, перечисленными в части первой статьи 112 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан;
4) по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 3), 4), 5) и 6) пункта 17 настоящих Правил.
24. В случаях, предусмотренных пунктом 23 настоящих Правил и нормами законодательства Республики Казахстан, уполномоченным сотрудником Центра обратившимся лицам дается соответствующее разъяснение.
Сноска. Пункт 24 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 29.03.2018 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. После окончания предварительной записи список лиц, записавшихся на прием к заместителям Генерального Прокурора, а также справки за день до начала приема соответствующими структурными подразделениями направляются помощникам заместителей Генерального Прокурора для изучения и доклада.
Сноска. Пункт 25 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 29.03.2018 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок приема в областных и приравненных к ним прокуратурах, ведомствах, учреждениях и организации образования прокуратуры Республики Казахстан
26. Прокуроры областей и приравненные к ним прокуроры, руководители ведомств, учреждений, организации образования прокуратуры и их заместители проводят прием не реже одного раза в неделю согласно утвержденному графику.
27. Предварительная запись на прием к прокурору области и приравненному к нему прокурору, руководителю ведомства, учреждения и организации образования прокуратуры и их заместителям осуществляется по вопросам, относящимся непосредственно к их компетенции, а также по поручению Генеральной прокуратуры.
При необходимости прокуроры областей и приравненные к ним прокуроры, руководители ведомств, учреждений и организации образования прокуратуры могут поручить прием заявителей своим заместителям.
Сноска. Пункт 27 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 29.03.2018 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Руководители структурных подразделений областных и приравненных к ним прокуратур, ведомств, учреждений и организации образования прокуратуры, старшие помощники (помощники) прокуроров областей и приравненных к ним прокуроров проводят прием физических лиц и представителей юридических лиц по мере возникновения необходимости.

3) Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексінің 112-бабының 1-бөлігінде көрсетілген тұлғалардың берген өтінішхатынан басқа жағдайларда кассациялық сатыдағы сотқа өз бетімен жүгіну құқығын іске асырмаған тұлғаларды;
4) осы Қағидаларының 17-тармағының 1), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларымен көзделген негіздер бойынша жазу жүргізілмейді.
24. Осы Қағидалардың 23-тармағында және Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларында көзделген жағдайларда, Орталықтың уәкілетті қызметкері өтініш берген адамдарға тиісті түсіндірме береді.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 29.03.2018 № 42 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн аяқталған соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Алдын ала жазылу аяқталғаннан кейін Бас Прокурордың орынбасарларына қабылдауға жазылған адамдардың тізімін, сондай-ақ анықтамаларды, қабылдау басталғанға дейін бір күн бұрын тиісті құрылымдық бөлімшелер Бас Прокурордың орынбасарларының көмекшілеріне зерделеу және баяндау үшін жолдайды.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 29.03.2018 № 42 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн аяқталған соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тарау 3. Облыстық және оларға теңестірілген прокуратураларда, Қазақстан
Республикасының прокуратура ведомстволары, мекемелері мен білім беру ұйымында қабылдау тәртібі
26. Облыстардың прокурорлары және оларға теңестірілген прокурорлар, прокуратура ведомстволары, мекемелері, білім беру ұйымының басшылары және олардың орынбасарлары қабылдауды бекітілген кестеге сәйкес кемінде аптасына бір рет жүргізеді.
27. Облыс прокурорына және оған теңестірілген прокурорға, прокуратура ведомстволары, мекемелері мен білім беру ұйымының басшысына және олардың орынбасарларына қабылдау үшін алдын ала жазылу, олардың құзыретіне тікелей кіретін мәселелер бойынша, сондай-ақ Бас прокуратураның тапсырмасы бойынша жүзеге асырылады.
Қажет болған жағдайда, облыстардың прокурорлары және оларға теңестірілген прокурорлар, прокуратура ведомстволары, мекемелері мен білім беру ұйымының басшылары өтініш бергендерді қабылдауды өздерінің орынбасарларына тапсыруы мүмкін.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 29.03.2018 № 42 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн аяқталған соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Облыстық және оларға теңестірілген прокуратуралары, прокуратура ведомстволары, мекемелері мен білім беру ұйымының құрылымдық бөлімшелерінің басшылары, облыс прокурорларының және оларға теңестірілген прокурорлардың аға көмекшілері (көмекшілері) жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін қабылдауын қажеттіліктің туындауына қарай жүргізеді.

29. Прокуроры областей и приравненные к ним прокуроры, руководители ведомств, учреждений и организации образования прокуратуры, их заместители прием могут проводить с выездом в населенные пункты, а также в предприятия, учреждения и организации.
30. Предварительная запись физических лиц и представителей юридических лиц на прием к прокурору области и приравненному к нему прокурору, руководителю ведомства, учреждения и организации образования прокуратуры, их заместителям, а также организация приема осуществляется ответственными сотрудниками, на которых возложена эта обязанность, после изучения представленных заявителем документов и материалов переписки с ним.
31. Не осуществляется запись на прием к прокурору области и приравненному к нему прокурору, руководителю ведомства, учреждения, организации образования прокуратуры и их заместителям:
1) лиц, ранее принятых по тому же вопросу прокурором области, приравненным к нему прокурором, руководителем ведомства, учреждения, организации образования прокуратуры, за исключением случаев, когда осуществление приема заявителей поручено Генеральной прокуратурой;
2) при оспаривании судебных актов по делам, находящимся в производстве суда, а также действия судей при рассмотрении дел;
3) по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 3), 4), 5) и 6) пункта 17 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 32 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 29.03.2018 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. В случаях, предусмотренных пунктом 31 настоящих Правил, ответственным сотрудником, на которого возложена эта обязанность, обратившимся физическим лицам и представителям юридических лиц дается соответствующее разъяснение.
33. При поступлении повторного обращения, в котором приведены новые доводы или вновь открывшиеся обстоятельства, предварительная запись на прием к прокурору области, приравненному к нему прокурору, руководителю ведомства, учреждения, организации образования прокуратуры осуществляется по согласованию с соответствующим структурным подразделением прокуратуры, ведомства, учреждения, организации образования прокуратуры.
34. Предварительная запись физических лиц и представителей юридических лиц на прием к прокурору области и приравненному к нему прокурору, руководителю ведомства, учреждения, организации образования прокуратуры, их заместителям ведется ежедневно, кроме праздничных, выходных дней, и заканчивается за один рабочий день до начала приема.
35. После окончания предварительной записи список лиц, записавшихся на прием к прокурору области, приравненному к нему прокурору, руководителю ведомства, учреждения, организации образования прокуратуры, их заместителям, направляется руководителям соответствующих структурных подразделений для подготовки справок и доклада.

29. Облыстардың прокурорлары және оларға теңестірілген прокурорлар, прокуратура ведомстволары, мекемелері мен білім беру ұйымының басшылары, олардың орынбасарлары қабылдауды елді мекендерге шығу арқылы, сондай-ақ кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда жүргізе алады.
30. Жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін облыс прокурорының және оған теңестірілген прокурордың, прокуратураның ведомство, мекеме мен білім беру ұйымы басшысының, олардың орынбасарларының қабылдауына алдын ала жазуды, сондай-ақ қабылдауды ұйымдастыруды осы міндет жүктелген жауапты қызметкерлермен өтініш беруші ұсынған құжаттар мен онымен хат алмасу материалдарын зерделегеннен кейін жүзеге асырады.
31. Облыс прокурорының және оған теңестірілген прокурордың, прокуратура ведомствосы, мекемесі, білім беру ұйымы басшысының және олардың орынбасарларының қабылдауына:
1) өтініш берушілерді қабылдауды жүзеге асыруды Бас прокуратура тапсырған жағдайларды қоспағанда, сол мәселе бойынша облыс прокурорымен, оған теңестірілген прокурормен, прокуратура ведомствосы, мекемесі, білім беру ұйымы басшысымен бұрын қабылданған тұлғалар;
2) соттың өндірісіндегі істер бойынша сот актілеріне, сондай-ақ істерді қарау кезінде судьялардың әрекеттерін даулаған жағдайда;
3) осы Қағидаларының 17-тармағының 1), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларымен көзделген негіздер бойынша жазу жүргізілмейді.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 29.03.2018 № 42 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн аяқталған соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Осы Қағидаларының 31-тармағында көзделген жағдайларда осы міндет жүктелген жауапты қызметкермен өтінішпен жүгінген жеке тұлғаларға және заңды тұлғалардың өкілдеріне тиісті түсіндірме береді.
33. Жаңа дәлелдер немесе жаңадан ашылған мән-жайлар келтірілген қайталама өтініштер түскен кезде облыс прокурорына, оған теңестірілген прокурорға, прокуратураның ведомство, мекеме, білім беру ұйымы басшысына қабылдауға алдын ала жазылу прокуратураның, ведомствоның, мекеменің, білім беру ұйымының тиісті құрылымдық бөлімшесімен келісім бойынша жүзеге асырылады.
34. Жеке тұлғаларды және заңды тұлғалар өкілдерін облыс прокурорының және оған теңестірілген прокурордың, прокуратура ведомствосы, мекемесі, білім беру ұйымы басшысының, олардың орынбасарларының қабылдауына алдын ала жазылу мереке, демалыс күндерінен басқа, күн сайын жүргізіледі және қабылдаудың басталуына дейін бір күн бұрын аяқталады.
35. Алдын ала жазылу аяқталғаннан кейін облыс прокурорының, оған теңестірілген прокурордың, прокуратураның ведомствосы, мекемесі, білім беру ұйымы басшысының, олардың орынбасарларының қабылдауына жазылған тұлғалардың тізімі тиісті құрылымдық бөлімшелердің басшыларына анықтама дайындау және баяндау үшін жіберіледі.

36. Требования ответственного сотрудника, на которого возложена обязанность по организации приема, о предоставлении надзорных производств, необходимых для приема, доклада прокурору области, приравненному к нему прокурору, руководителю ведомства, учреждения, организации образования прокуратуры и их заместителям, анализа и обобщения практики проведения приема, являются обязательными для структурных подразделений.
Глава 4. Порядок приема в районных и приравненных к ним прокуратурах
37. Районными и приравненными к ним прокурорами, их заместителями, прием проводится без предварительной записи ежедневно в рабочее время.
38. Районные и приравненные к ним прокуроры, их заместители прием могут проводить с выездом в населенные пункты, а также в предприятия, учреждения и организации.
Прием граждан дежурными прокурорами в органах внутренних дел, в пенитенциарных и специальных учреждениях (следственные изоляторы, изоляторы временного содержания, спецприемники, приемники-распределители, гауптвахты) проводится не реже одного раза в неделю.
39. В прокуратуре района и приравненной к ней не допускается отказ в приеме обратившихся лиц.
Сноска. Пункт 39 в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 29.03.2018 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4-1. Порядок приема прокурорами, уполномоченными на осуществление приема
Сноска. Заголовок главы 4-1 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 08.10.2021 № 132 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Правила дополнены главой 4-1 в соответствии с приказом Генерального Прокурора РК от 29.03.2018 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39-1. Прокуроры, уполномоченные на осуществление приема, обеспечивают организацию приема обратившихся лиц, рассмотрение их обращений, а также консультируют по правовым вопросам.
Прием осуществляется в специально отведенном помещении – Центр приема граждан.
Сноска. Пункт 39-1 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 08.10.2021 № 132 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
39-2. Прием осуществляется прокурорами, уполномоченными на осуществление приема в рабочее время.
Сноска. Пункт 39-2 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 08.10.2021 № 132 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
39-3. Прием организуется в порядке электронной очереди.

36. Қабылдауды ұйымдастыру міндеті жүктелген жауапты қызметкердің облыс прокурорына, оған теңестірілген прокурорға, прокуратура ведомствосы, мекемесі, білім беру ұйымы басшысына және олардың орынбасарларына баяндау, қабылдауды жүргізу тәжірибесін талдау мен қорыту үшін қажетті қадағалау өндірістерін сұрату талабы құрылымдық бөлімшелер үшін міндетті болып табылады.
Тарау 4. Аудандық және оларға теңестірілген прокуратураларда қабылдау тәртібі
37. Аудандық және оларға теңестірілген прокурорлар, олардың орынбасарлары қабылдауды алдын ала жазусыз күн сайын жұмыс уақытында жүргізеді.
38. Аудандық және оларға теңестірілген прокурорлар, олардың орынбасарлары қабылдауды елді мекендерге шығу арқылы, сондай-ақ кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда жүргізе алады.
Кезекші прокурорлармен қадағалаудағы ішкі істер органдарында, пенитенциарлық және арнаулы мекемелерде (тергеу изоляторлары, уақытша ұстау изоляторлары, арнаулы қабылдау орындары, қабылдау-тарату орындары, гауптвахталар) азаматтарды қабылдау кемінде аптасына бір рет жүргізіледі.
39. Аудан прокуратурасында және оған теңестірілген прокуратурада өтініш берушілерді қабылдаудан бас тартуға тыйым салынады.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 29.03.2018 № 42 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн аяқталған соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-1-тарау. Қабылдауды жүзеге асыруға уәкілетті прокурорлардың қабылдау тәртібі.
Ескерту. 4-1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 08.10.2021 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Қағида 4-1-тараумен толықтырылды – ҚР Бас Прокурорының 29.03.2018 № 42 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн аяқталған соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39-1. Қабылдауды жүзеге асыруға уәкілетті прокурорлар жүгінген адамдарды қабылдауды ұйымдастыруды, олардың жолданымдарын қарауды қамтамасыз етеді, сондай-ақ құқықтық мәселелері бойынша кеңес береді.
Қабылдау арнайы бөлінген үй-жай – Азаматтарды қабылдау орталығында жүзеге асырылады.
Ескерту. 39-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 08.10.2021 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39-2. Қабылдауды жүзеге асыруға уәкілетті прокурорлар қабылдауды жұмыс уақытында жүзеге асырады.
Ескерту. 39-2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 08.10.2021 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39-3.Қабылдау электрондық кезек тәртібімен ұйымдастырылады.

39-4. Прием осуществляется прокурорами, уполномоченными на осуществление приема на государственном и русском языках, по желанию заявителя.
Сноска. Пункт 39-4 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 08.10.2021 № 132 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
39-5. Действия прокурора, уполномоченного на осуществление приема, фиксируются в информационной системе "Автоматизированное рабочее место "Центр приема граждан" (далее – АРМ "ЦПГ").
Сноска. Пункт 39-5 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 08.10.2021 № 132 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
39-6. Письменное обращение, принятое в ходе приема, подлежит регистрации и рассмотрению в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан".
Содержание устного обращения заносится в АРМ "ЦПГ".
В случае, если изложенные в устном обращении факты и обстоятельства не требуют дополнительной проверки, ответ на обращение с согласия обратившегося лица предоставляется в устной форме в ходе приема, о чем делается соответствующая запись в АРМ "ЦПГ".
В необходимых случаях обратившимся лицам даются устные разъяснения законодательства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 39-6 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 08.10.2021 № 132 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
39-7. В случае, если в обращении отсутствуют сведения, достаточные для его разрешения, либо не представляется возможным понять суть вопроса, прокурор, уполномоченный на осуществление приема, в ходе приема разъясняет заявителю требования к обращению и предлагают ему восполнить недостающие данные.
Сноска. Пункт 39-7 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 08.10.2021 № 132 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
39-8. Прокуроры, уполномоченные на осуществление приема, при наличии оснований приглашают к обратившимся лицам сотрудников структурных подразделений органов прокуратуры или согласовывают с соответствующими должностными лицами время и место приема.
Сноска. Пункт 39-8 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 08.10.2021 № 132 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Учет, регистрация и рассмотрение обращений, поступивших с приема
40. Обращения, поступившие с приема, сканируются и регистрируются в Единой информационно-аналитической системе органов прокуратуры (далее – ЕИАС). На обращениях ставится отметка "с личного приема".
41. Все письменные обращения, поступившие с приема, после регистрации направляются соответствующим должностным лицам для рассмотрения и подготовки ответа заявителям.
По поручению должностного лица, проводившего прием, или по письменной просьбе заявителя, физические лица и представители юридических лиц вправе лично участвовать в рассмотрении обращения, а также предоставлять дополнительные материалы в подтверждение обоснованности своего обращения.

39-4. Қабылдауды жүзеге асыруға уәкілетті прокурорлар қабылдауды арыз иесінің қалауы бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде жүзеге асырады.
Ескерту. 39-4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 08.10.2021 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39-5. Қабылдауды жүзеге асыруға уәкілетті прокурордың әрекеттері "Азаматтарды қабылдау орталығы" автоматтандырылған жұмыс орны" (бұдан әрі – "АҚО" АЖО) ақпараттық жүйесінде тіркеледі.
Ескерту. 39-5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 08.10.2021 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39-6. Қабылдау барысында қабылданған жазбаша жолданым Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркеуге және қарауға жатады.
Ауызша жолданымның мазмұны "АҚО" АЖО-ға енгізіледі.
Ауызша жолданымда баяндалған фактілер мен мән-жайлар қосымша тексерісті талап етпеген жағдайда, жолданымға берілетін жауап жүгінген адамның келісімімен қабылдау барысында ауызша нысанда беріледі, ол туралы "АҚО" АЖО-да тиісті жазба енгізіледі.
Қажет болған жағдайда, жүгінген адамдарға Қазақстан Республикасының заңнамасы бойынша ауызша түсіндірмелер беріледі.
Ескерту. 39-6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 08.10.2021 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39-7. Егер жолданымда оны шешу үшін жеткілікті мәліметтер болмаған не мәселенің мәнін түсіну мүмкін емес болған жағдайда, қабылдауды жүзеге асыруға уәкілетті прокурор қабылдау барысында арыз иесіне жолданымға қойылатын талаптарды түсіндіреді және оған жетіспейтін деректерді толықтыруды ұсынады.
Ескерту. 39-7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 08.10.2021 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39-8. Қабылдауды жүзеге асыруға уәкілетті прокурорлар негіздер болған кезде, жүгінген адамдарға прокуратура органдарының құрылымдық бөлімшелерінің қызметкерлерін шақырады немесе тиісті лауазымды адамдармен қабылдау уақыты мен орны туралы келіседі.
Ескерту. 39-8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 08.10.2021 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тарау 5. Қабылдаудан келіп түскен өтініштерді есепке алу, тіркеу және қарау
40. Қабылдаудан келіп түскен өтініштер сканерден өткізіледі және прокуратура органдарының Бірыңғай ақпараттық-талдау жүйесінде (бұдан әрі – БАТЖ) тіркеледі. Өтініштерге "жеке қабылдаудан" деген белгі қойылады.
41. Қабылдаудан келіп түскен барлық жазбаша өтініштер тіркеуден кейін тиісті лауазымды тұлғаларға қарау және өтініш берушілерге жауап дайындау үшін жіберіледі.
Жеке тұлғалар мен заңды тұлғалар өкілдері қабылдауды жүргізген лауазымды тұлғаның тапсырмасы бойынша немесе өтініш берушінің жазбаша өтініші бойынша өтінішті қарауға жеке қатысуға, сондай-ақ өз өтінішінің негізділігін растайтын қосымша материалдар ұсынуға құқылы.

42. Не допускается поручать рассмотрение обращения с приема сотруднику, которым оно ранее разрешалось.
По результатам рассмотрения обращения с приема заявителю дается мотивированный письменный ответ за подписью должностного лица, проводившего прием.
При принятии решения об удовлетворении обращения ответ может быть дан нижестоящим должностным лицом, о чем докладывается должностному лицу, проводившему прием.
Заместители Генерального Прокурора, руководители структурных подразделений Генеральной прокуратуры, прокуроры областей, районов и приравненные к ним, их заместители с приглашением заявителей лично разъясняют причины отказа в удовлетворении обращений, поступивших с приема, при необходимости с использованием видеоконференцсвязи.
В случаях, когда заявитель не имеет возможности явиться в прокуратуру, он надлежащим образом (заказным письмом или с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксирование извещения) уведомляется о принятом решении по его обращению.
Сноска. Пункт 42 с изменением, внесенным приказом Генерального Прокурора РК от 29.03.2018 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Учет обращений и контроль сроков рассмотрения обращений, поступивших с приема, осуществляется в Генеральной прокуратуре - старшим помощником Генерального Прокурора, в областных и приравненных к ним прокуратурах, в ведомствах, учреждениях и организации образования прокуратуры, в районных и приравненных к ним прокуратурах – ответственными сотрудниками, на которых возложена эта обязанность.
Основанием для снятия с контроля поступившего с приема обращения является окончательный мотивированный ответ заявителю.
В Генеральной прокуратуре учет принятых физических лиц и представителей юридических лиц в ЕИАС ведется экспертом (специалистом) структурного подразделения по работе с обращениями и делопроизводства, в прокуратурах областей и приравненных к ним прокуратурах, в ведомствах, учреждениях, организации образования прокуратуры, районных и приравненных к ним прокуратурах - лицами, на которых возложена эта обязанность.

42. Қабылдаудан түскен өтінішті қарауды оны бұрын шешкен қызметкерге тапсыруға жол берілмейді.
Қабылдаудан түскен өтінішті қарау нәтижелері бойынша өтініш берушіге жауапты қабылдауды жүргізген лауазымды тұлғаның қолымен дәлелді жазбаша түрде беріледі.
Өтінішті қанағаттандыру туралы шешім қабылданған жағдайда жауапты төмен тұрған лауазымды тұлға беруі мүмкін, бұл туралы қабылдауды жүргізген лауазымды тұлғаға баяндалады.
Бас Прокурордың орынбасарлары, Бас прокуратураның құрылымдық бөлімшелерінің басшылары, облыстардың, аудандардың прокурорлары және оларға теңестірілген прокурорлар, олардың орынбасарлары арыз иелерін шақыра отырып, қажет болған жағдайда бейнеконференцбайланыс арқылы қабылдаудан түскен өтініштерді қанағаттандырудан бас тарту себептерін жеке түсіндіреді.
Өтініш берушінің прокуратураға келуге мүмкіндігі болмаған жағдайда оның өтініші бойынша қабылданған шешім туралы ол тиісті түрде (тапсырысты хатпен немесе хабарлаудың тіркелуін қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдары арқылы) хабарланады.
Ескерту. 42-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Бас Прокурорының 29.03.2018 № 42 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн аяқталған соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. Қабылдаудан келіп түскен өтініштерді есепке алуды және өтініштерді қарау мерзімдерін бақылауды Бас прокуратурада - Бас Прокурордың аға көмекшісі, облыстық және оларға теңестірілген прокуратураларда, прокуратура ведомстволары, мекемелері мен білім беру ұйымында, аудандық және оларға теңестірілген прокуратураларда – осы міндет жүктелген жауапты қызметкерлер жүзеге асырады.
Қабылдаудан түскен өтінішті бақылаудан алуға өтініш берушіге берілген түпкілікті дәлелді жауап негіз болып табылады.
Бас прокуратурада қабылданған жеке тұлғаларды және заңды тұлғалар өкілдерін БАТЖ-да есепке алуды өтініштермен жұмыс жасау және іс қағаздарын жүргізу бөлімшесінің сарапшысы (маманы), облыстық прокуратуралар және оларға теңестірілген прокуратураларда, прокуратура ведомстволары, мекемелері мен білім беру ұйымында, аудандық және оларға теңестірілген прокуратураларда – осы міндет жүктелген тұлғалар жүргізеді.