О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 411. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 30 ноября 2017 года № 16026.
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 01.01.2017.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2017 года.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
__________________ Б. Султанов
"____" ____________ 2017 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________________ Т. Сулейменов
"____" ____________ 2017 год
Утвержден
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 30 июня 2017 года № 411
Перечень
некоторых приказов Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения

Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 411 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2017 жылғы 30 қарашада № 16026 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап пайда болған қарым-қатынастарға таратылады.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрі
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_______________ Б. Сұлтанов
2017 жылғы "___" __________
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
______________ Т. Сүлейменов
2017 жылғы "____" _________
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
2017 жылғы 30 маусымдағы
№ 411 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі

1. В приказе исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 166 "Об утверждении Правил долгосрочного субсидирования расходов перевозчика, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11540, опубликованный 27 июля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах долгосрочного субсидирования расходов перевозчика, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям, утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Порядок субсидирования расходов перевозчика, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям, проходящих по участкам железных дорог Республики Казахстан, расположенным на территории Российской Федерации, и участкам железных дорог Российской Федерации, расположенным на территории Республики Казахстан определяется в соответствии с правилами субсидирования расходов перевозчиков, связанных с осуществлением железнодорожных пассажирских перевозок, утверждаемые в соответствии с Протоколом о внесении изменений в Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации об особенностях правового регулирования деятельности предприятий, учреждений и организаций железнодорожного транспорта от 18 октября 1996 года, ратифицированным Законом Республики Казахстан от 13 июня 2017 года.";
дополнить пунктом 13-1 следующего содержания:
"13-1. При организации перевозок местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы по межрайонным (междугородным, внутриобластным) и пригородным сообщениям долгосрочному субсидированию также подлежат фонд оплаты труда проводников, начальников поездов, локомотивных бригад, социальные отчисления, экипировка вагонов водой и твердым топливом, дезинфекция, дезинсекция, дератизация в вагонах, услуги по аренде перронов, справочно-информационные услуги на железнодорожных вокзалах, стирка и химическая чистка мягкого съемного инвентаря, приобретение и содержание инвентаря и оборудования для пассажирских вагонов, медицинские услуги, (проводников, поездных и локомотивных бригад), услуги по доступу к помещениям вокзала общего пользования.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Документами, подтверждающими расходы на аренду, приобретение и содержание вагонов, задействованных при перевозке пассажиров по социально значимым сообщениям, включая их плановые виды ремонтов и техническое обслуживание, являются следующие:

1. "Әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушының шығыстарын ұзақ мерзімді субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 24 ақпандағы № 166 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11540 болып тіркелген, 2015 жылғы 27 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушының шығыстарын ұзақ мерзімді субсидиялау қағидаларында:
мынадай мазмұндағы 1-1 тармақпен толықтырылсын:
"Ресей Федерациясы аумағында орналасқан Қазақстан Республикасы темір жол учаскелері мен Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан Ресей Федерациясы темір жол учаскелері бойынша өтетін әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушының шығыстарын субсидиялау тәртібі 2017 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңымен ратификацияландырылған 1996 жылғы 18 қазандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Темір жол көлігі кәсіпорындарының, мекемелері мен ұйымдарының қызметін құқықтық реттеудің ерекшеліктері туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы хаттамасына сәйкес бекітілетін теміржол жолаушылар тасымалдарын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушының шығыстарын субсидиялау қағидаларына сәйкес айқындалады.";
мынадай мазмұндағы 13-1 тармақпен толықтырылсын:
"Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергiлiктi атқарушы органдарымен әлеуметтік маңызы бар ауданаралық (облысішілік қаларалық) және қала маңындағы қатынастар бойынша тасымалдауды ұйымдастыру жағдайында жолсеріктердің, поезд локомотив бригадалары бастықтарының еңбекақысын төлеу қоры, әлеуметтік аударымдар, вагондарды сумен және отынмен жабдықтау, вагондарды дератизациялау, дезинсекциялау, дезинфекциялау, перрондарды жалға алу бойынша қызметтер, теміржол вокзалдарында анықтама-ақпараттық қызметтер, жұмсақ жиналмалы мүкәммалдарды жуу және химиялық тазалау, жолаушылар вагондары үшін мүкәммал және жабдықтарды сатып алу және күтіп-ұстау, медициналық қызметтер (жолсеріктердің, поездың және локомотив бригадалары), жалпы қолданыстағы вокзал үй-жайына кіру бойынша қызметтер ұзақ мерзімді субсидиялауға жатады.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша олардың техникалық қызмет көрсету және жоспарлы жөндеу түрлерін енгізе отырып жолаушыларды тасымалдау кезінде тартылған вагондарды сатып алуға, жалға алуға және күтіп-ұстауға шығыстарды растайтын құжаттар мыналар болып табылады:

1) акты сверки взаиморасчетов по состоянию на первое число каждого месяца в отчетном периоде, между перевозчиком и организациями, осуществляющими услуги по ремонту (капитальный ремонт, деповский ремонт, капитальный ремонт с продлением срока полезного использования и капитально-восстановительный ремонт) и проведению технического обслуживания в объемах 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 и 8, а также технического обслуживания вагонов;
2) акты сверки взаиморасчетов (по состоянию на первое число каждого месяца в отчетном периоде), между перевозчиком и организацией, предоставляющей услуги по аренде вагонов;
3) счета-фактуры по расходам на аренду, содержание и приобретение вагонов, ведомость начисленной амортизации и отнесения ее на расходы за отчетный период, счета-фактуры и акты выполненных работ по расходам на электроэнергию и дизельное топливо;
4) счета к оплате от организации, где были приобретены вагоны с последующим предоставлением в течение 7 банковских дней (после перечисления на счет перевозчика суммы субсидирования) оригиналов платежных поручений по оплате приобретения вагонов;
5) нотариально заверенные копии кредитных договоров и договора о финансовом лизинге на приобретение вагонов с приложением графика ежемесячных платежей и дополнительных соглашений к ним, предоставляемых по мере их заключения;
6) иные документы, подтверждающие расходы, указанные в пунктах 13 и 13-1 настоящих Правил.";
приложения 1 и 2 изложить в редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему перечню.
2. В приказе исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 167 "Об утверждении методики определения объемов долгосрочного субсидирования расходов перевозчиков, осуществляющих перевозки пассажиров по социально значимым сообщениям" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11541, опубликованный 27 июля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Методике определения объемов долгосрочного субсидирования расходов перевозчиков, осуществляющих перевозки пассажиров по социально значимым сообщениям, утвержденной указанным приказом:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Определение объемов субсидирования расходов перевозчика, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям, проходящих по участкам железных дорог Республики Казахстан, расположенным на территории Российской Федерации, и участкам железных дорог Российской Федерации, расположенным на территории Республики Казахстан осуществляется в соответствии с методикой определения объемов субсидирования расходов перевозчиков, связанных с осуществлением железнодорожных пассажирских перевозок, утверждаемые в соответствии с Протоколом о внесении изменений в Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации об особенностях правового регулирования деятельности предприятий, учреждений и организаций железнодорожного транспорта от 18 октября 1996 года, ратифицированным Законом Республики Казахстан от 13 июня 2017 года.";
в пункте 6:
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) по стирке и ремонту мягкого съемного инвентаря;";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) по снабжению вагонов мягким и съемным инвентарем;";
пункт 11 изложить в следующей редакции:

1) жолаушылар тасымалын жүзеге асыратын вагондарға техникалық қызмет көрсету, сондай-ақ 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 және 8 көлемінде вагондарға техникалық қызмет көрсету және (күрделі жөндеу жұмыстары, деполық жөндеу жұмыстары, тиімді пайдалану мерзімін ұзарту күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізу және күрделі қалпына келтіру жөндеу жұмыстары) жөндеу жұмыстары бойынша қызметтерді жүзеге асыратын тасымалдаушымен ұйымдар арасында есептік кезеңнің әр айға бірінші күніндегі жағдай бойынша өзара есеп айырысуларды салыстыру актісі;
2) жолаушылар тасымалын жүзеге асыратын вагондарды жалға алу бойынша қызметтерді ұсынатын тасымалдаушы мен ұйымдар арасында (есептік кезеңнің әр айға бірінші күніндегі жағдай бойынша) өзара есеп айырысуларды салыстыру актісін;
3) вагондарды сатып алу және күтіп ұстауға, жалға беру шығыстары бойынша шот-фактуралар, есептелген амортизация ведомосты және оны есептік кезеңіндегі шығыстарға жатуы, электроэнергия және дизельді жанармай шығыстары бойынша орындалған жұмыстар актісі және шот-фактуралар;
4) вагондарды сатып алынған ұйымнан төлем шоттарын (субсидияланған сомасын тасымалдаушының есебіне аударылғаннан кейін) 7 банкт күн ішінде ұсынысы вагондарды сатып алу жөніндегі төлем тапсырмасының түпнұсқасы;
5) кредит шарттарының көшірмелерін және қаржы лизинг туралы шарттарын сатып алынатын вагондарды ай сайынғы төлем кестесімен қоса беріліп отырған қосымшаларды жасауға шаралары бойынша ұсынылған қосымша шегінде куәләндырылған;
6) осы Қағидалардың 13 және 13-1 тармақтарында көрсетілген шығыстарды растайтын өзге де құжаттар.";
1 және 2-қосымшалар осы тізбеге 1 және 2-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. "Әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асыратын тасымалдаушылардың шығыстарын ұзақ мерзімді субсидиялау көлемдерін айқындау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 24 ақпандағы № 167 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11541 болып тіркелген, 2015 жылғы 27 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асыратын тасымалдаушылардың шығыстарын ұзақ мерзімді субсидиялау көлемдерін айқындау әдістемесінде:
мынадай мазмұндағы 1-1 тармақпен толықтырылсын:
"Ресей Федерациясы аумағында орналасқан Қазақстан Республикасы темір жол учаскелері мен Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан Ресей Федерациясы темір жол учаскелері бойынша өтетін әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушының шығыстарын субсидиялау көлемі 2017 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңымен ратификацияландырылған 1996 жылғы 18 қазандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Темір жол көлігі кәсіпорындарының, мекемелері мен ұйымдарының қызметін құқықтық реттеудің ерекшеліктері туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы хаттамасына сәйкес бекітілетін теміржол жолаушылар тасымалдарын жүзеге асыратын тасымалдаушылардың шығыстарын субсидиялау көлемдерін айқындау әдістемесіне сәйкес айқындалады.";
6-тармақта:
13) тармақша мынандай редакцияда жазылсын:
"13) жұмсақ жиналмалы мүкәммалды жуу және жөндеу бойынша;";
15) тармақша мынандай редакцияда жазылсын:
"15) вагондарды жұмсақ және басқа да мүкәммалмен жабдықтау бойынша;";
11- тармақ мынандай редакцияда жазылсын:

"11. Расчет расходов перевозчика состоит из разделов:
определение прямых производственных затрат перевозчика конкретно по каждому маршруту пассажирского поезда по типам вагонов;
расчет и распределение расходов периода, в том числе накладных расходов и по маршрутам по удельному весу от вагонооборота. Расчет расходов за услуги пользования магистральной железнодорожной сети (далее – МЖС) определяется по формуле:
1) без понижающего коэффициента:
2) с понижающим коэффициентом:
где:
Rмжс – расходы за услуги пользования МЖС;
Vваг-км – объем вагоно-км (ваг-км) на планируемый период;
Pмжс – тариф за услуги пользования МЖС, тенге;
kмжс – временный понижающий коэффициент (далее – ВПК).
Расчет расходов за услуги предоставления локомотивной тяги определяется по формулам 2-мя этапами:
1-этап: Стоимость услуг по поезду
где:
Rлок – расходы за услуги локомотивной тяги по поезду;
Vтеп.лок.час – количество планируемых локомотиво-часов тепловозной тяги;
Pтеп.лок.час – тариф за услуги тепловозной тяги, тенге;
Vэлек.лок.час – количество планируемых локомотиво-часов электровозной тяги;
Pэлек.лок.час – тариф за услуги электровозной тяги, тенге.
2 этап: Стоимость услуг по типам вагонов:
где:
Rлок.ваг. – стоимость услуг по i-типу или группе вагонов, курсирующих в составе поезда, тенге;
Rлок – стоимость услуг по поезду, тенге;
VQiваг-км.поезд – пробег поезда по территории Республики Казахстан на планируемый период, ваг/км;
VQiваг-км.ваг. – пробег по территории Республики Казахстан соответствующего вагона, курсирующего в составе поезда на планируемый период, ваг/км.
Расчет расходов за услуги предоставления вагонов в аренду:
Расчет парка подвижного состава для формирования поездов (с учетом, находящихся в резерве) определяется по требуемым типам вагонов по формулам:
Пассажирских вагонов:
Вагонов электросекций и дизельных поездов:
где:
Rаренда вагона – расходы за услуги предоставления вагонов в аренду;
Nваг – количество вагонов в составе;
Nсост – потребное количество составов;
kрезерв – коэффициент обязательного резерва вагонов: по пассажирским вагонам равный 1,07 (7 % от общего количества вагонов в обороте), по электросекциям и дизельным поездам равное 3 вагонам (головной, моторный и прицепной);
Nдней.аренд. – количество дней аренды на планируемый период;

"11. Тасымалдаушының шығыстарын есептеу мынадай бөлімдерден тұрады:
вагондардың түрлері бойынша жолаушы поезының нақты әрбір маршруты бойынша тасымалдаушының тура өндірістік шығындарын анықтау;
вагон айналымынан үлес салмағы бойынша үстеме шығыстар және маршруттар бойынша кезең шығыстарын есептеу және бөлу.
Магистралдық темір жол желісі қызметіне (бұдан әрі – МТЖ) шығыстарды есептеу мына формуламен анықталады:
1) төмендететін коэффициентсіз:
Rмтж = Vваг-км *Pмтж
2) төмендететін коэффициентпен:
Rмтж = Vваг-км *Pмтж *kмтж
мұндағы:
Rмтж – МТЖ пайдалану қызметі үшін шығыстар;
Vваг-км – жоспарланған кезеңге вагон-км (ваг-км) көлемі;
Pмтж– МТЖ пайдалану қызметі үшін тариф, теңге;
kмтж – уақытша төмендететін коэффициент (бұдан әрі - УТК).
Локомотивпен тартуды ұсыну қызметі үшін шығыстарды есептеу мынадай формулалар бойынша 2 кезеңмен анықталады:
1-кезең: Поезд бойынша қызметтің құны
Rлок= (Vтеп.лок.сағ *Pтеп.лок.сағ) + (Vэлек.лок.сағ *P лек.лок.сағ)
мұндағы:
Rлок – поезд бойынша локомотивпен тартуды ұсыну қызметі үшін шығыстар;
Vтеп.лок.сағ – тепловозбен тарту жоспарланған локомотив-сағаттың саны;
Pтеп.лок.сағ – тепловозбен тарту қызметі үшін тариф, теңге;
Vэлек.лок.сағ – электровозбен тарту жоспарланған локомотив-сағаттың саны;
Pэлек.лок.сағ – электровозбен тарту қызметі үшін тариф, теңге.
2-кезең: Вагон түрлері бойынша қызметтің құны
Rваг.лок.= Rлок /VQi поездың вагон-км.* VQi вагонның вагон-км.
мұндағы:
Rваг.лок – поезд құрамында қатынайтын i–түрі немесе вагондар тобы бойынша қызмет құны, теңге
Rлок – поезд бойынша қызмет құны, теңге
VQi поезд ваг-км. – ҚР аумағы бойынша жоспарланған кезеңге поезд жүрісі, ваг/км.
VQi ваг. ваг-км. – ҚР аумағы бойынша жоспарланған кезеңге поезд құрамында қатынайтын тиісті вагон жүрісі, ваг/км.
Жылжымалы құрам жалға алынған парк шығыстарының есебі:
Поездарды құру үшін жылжымалы құрам паркі есебі (резервте барды есепке ала отырып) мынадай формулалармен қажетті вагон түрі бойынша анықталады:
Жолаушылар вагондарына:
Rваг. жалға алу = (Nваг.* Nқұрам.* kрезерв* Nжалға алу күндері
kпаркі* Pваг. жалға алу.)/ VWi dfu-rv* VQi dfu-rv
Электрсекциялар және дизельді поездар вагондары:
Rваг. жалға алу = [(Nваг+ kрезерв.)* Nқұрам. * Nжалға алу күндері *kпаркі* Pваг. жалға алу]/ / VW i ваг-км* VQ i ваг-км;
мұндағы:
Rваг. жалға алу – вагондарды жалға берген қызметіне шығыстар;
Nваг – құрамдағы вагондар саны;
Nқұрам – құрамдағы қажетті саны;
kрезерв – вагондардың міндетті резервті коэффициенті: жолаушылар вагондары бойынша 1,07 тең (айналымдағы барлық вагондар санынан 7%); электросекция және дизельді поездар бойынша 3 вагонға тең (бас, моторлы және тіркелмелі);
Nжалға алынған күндер – жоспарланған кезеңге жалға алынған күндер саны;

kпарка – коэффициент использования арендованного пассажирского подвижного состава в размере 0,7;
VQiваг-км – пробег по территории Республики Казахстан соответствующего вагона, курсирующего в составе поезда на планируемый период, ваг/км;
VWiваг-км – пробег на всем пути следования соответствующего вагона, курсирующего в составе поезда на планируемый период, ваг/км;
Pаренд.ваг. – тариф за аренду одного вагона соответствующего типа, определяемый в порядке, установленным пунктом 37 настоящей Методики, тенге за ваг.сутки;
где:
Ncocт – потребное число составов;
Zn – число отправляемых за сутки поездов;
Vcocт – оборот пассажирских составов, в сутках.
По времени Vcocт оборота пассажирских составов и коэффициенту Zn регулярности отправления поездов можно определить потребное число составов Ncocт для обслуживания определенного направления. При ежедневном отправлении поездов в рейс принимаются коэффициент Zn = 1, при отправлении поездов через день Zn = 0,5, и так далее.
Оборот пассажирского состава - это время Vсост, с момента отправления состава в рейс из пункта формирования до момента его возвращения в пункт формирования измеряется в полных сутках.
где:
t1t2 – время нахождения состава соответственно в пункте формирования и в пункте оборота, час;
l – расстояние от пункта формирования до пункта оборота, км;
vm1vm2 – соответственно маршрутная скорость следования поезда от пункта формирования до пункта оборота и обратно, км/ч.
Расчет расходов перевозчика, связанных с перевозкой пассажиров, включая расходы периода.
где:
Rпер.пасс. – расходы перевозчика, связанные с перевозкой пассажиров, включая расходы периода в границах Республики Казахстан;
RWпрямые – основные прямые расходы производства, которые включают расходы на единицу продукции (поезд, тип вагона), затрачиваемые перевозчиком на всем пути следования:
обслуживание вагонов в пассажирских поездах: заработная плата проводников, начальников поездов, локомотивных бригад (по электросекциям и дизельным поездам), социальный налог и социальные отчисления;
капитальный и деповской ремонт собственного подвижного состава;
техническое обслуживание (в объемах 1, 2, 3 и так далее);
ассенизаторская очистка биотуалетов;
амортизационные отчисления прямо задействованных активов в оказании услуг по перевозке пассажиров (амортизация вагонов);
стирка и химическая чистка мягкого съемного инвентаря;
дезинфекция, дезинсекция, дератизация пассажирских вагонов;
приобретение и содержание инвентаря и оборудования для пассажирских вагонов;
пожарная безопасность (зарядка огнетушителя);
пробег вагонов в чужих поездах;
приобретение форменной одежды;
медицинские услуги;
страхование пассажиров, работников (проводников);
работа электросекций и дизельных поездов;
подготовка в рейс и сопровождение электросекций и дизельных поездов;
RQпрямые – основные прямые расходы производства, которые включают расходы на единицу продукции (поезд, тип вагона), затрачиваемые перевозчиком только в границах Республики Казахстан:
обслуживание пассажиров (стоимость справочно-информационных услуг);
обслуживание производственных зданий, сооружений и оборудования пассажирского хозяйства, связанных с перевозками: услуги по доступу к помещениям вокзала общего пользования;
экипировка пассажирских вагонов водой и топливом;
RWнакладные – накладные расходы, связанные с обслуживанием персонала;
RWрасх.периода – расходы периода: административные и общехозяйственные расходы производственного характера с учетом налогов.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:

kпаркі – жалға алынған жолаушылар жылжымалы құрамын пайдалану коэффициенті 0,7 мөлшерінде;
VQi ваг-км – ҚР аумағы бойынша жоспарланған кезеңге поезд құрамында қатынайтын тиісті вагон жүрісі, ваг/км.;
VWi ваг-км – бүкіл жол бойында жоспарланған кезеңге поезд құрамында қатынайтын тиісті вагон жүрісі;
Pвагонды жалға алу – осы Әдістеменің 37-тармағымен орнатылған тәртіпте анықталатын тиісті үлгідегі бір вагонды жалға алу тарифі, ваг.тәулік үшін теңге.
Nқұрам = Zn * Vқұрам
мұндағы:
Nқұрам – қажетті құрам саны;
Zn – тәулік ішінде жөнелтілетін поездар саны;
Vқұрам – жолаушылар құрамының айналымы, тәулігіне.
Vқұрам жолаушылар құрамы айналымының уақыты және поездарды жөнелту жиілігінің Zn коэффициенті бойынша нақты бағытқа қызмет көрсету үшін Nқұрам құрамының қажетті санын анықтауға болады:
Поездардың күнделікті рейске жөнелтілуі кезінде Zn= 1 коэффициенті қолданылады, поездардың күн ара жөнелтілуі кезінде Zn = 0,5, және тағы сол сияқты.
Жолаушылар құрамының айналымы – бұл Vқұрам, құрамның құрылған пунктінен рейске жөнелтілген сәттен бастап құрылған пунктіне қайтып оралғанға дейін толық тәулікпен есептеледі.
мұндағы:
t1t2– құрамның құрылған пунктінде және айналым пунктінде тиісінше тұру уақыты, сағат;
l – құрылу пунктінен айналым пунктіне дейінгі қашықтық, км;
vm1vm2– тиісті құрылу пунктінен айналым пунктіне дейінгі және кері поезд жүруінің маршруттық жылдамдығы, км/сағат.
Кезең шығыстарын қоса алғандағы жолаушыларды тасымалдаумен байланысты тасымалдаушы шығыстарының есебі.
R жолауш. тасымал.= (RW тікелей + RW үстеме+RW кезең шығыстары )*
мұндағы:
Rжолауш. тасымал. – Қазақстан Республикасының шекарасындағы кезең шығыстарын қоса алғандағы жолаушыларды тасымалдауға байланысты тасымалдаушының шығыстары.
RWтікелей – тасымалдаушының бүкіл жол бойында жұмсайтын өнім (поезд, вагон түрі) бірлігі үшін шығыстарды қоса алғандағы өндірістің негізгі тікелей шығыстары:
жолаушылар поездарында вагондарға қызмет көрсету: жолсеріктердің, поезд, локомотив бригадалары бастықтарының (электр секция және дизельдік поездар бойынша) жалақысы, әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар;
жеке жылжымалы құрамды күрделі және деполық жөндеу;
техникалық қызмет көрсету (1, 2, 3, және тағы сол сияқты көлемінде);
биоәжетханаларды ассенизаторлық тазалау;
жолаушыларды тасымалдау бойынша қызмет көрсетуге тікелей тартылған активтердің (вагондардың амортизациясы) амортизациялық аударымдары;
жұмсақ жиналмалы мүкәммалды жуу және химиялық тазалау;
жолаушылар вагондарын дезинфекциялау, дезинсекциялау дератизациялау;
жолаушылар вагондары үшін мүкәммал мен жабдықтарды сатып алу және ұстау;
өрт қауіпсіздігі (өрт сөндіргішті қуаттандыру);
вагондардың басқа поездарда жүруі;
нысанды киімді сатып алу;
медициналық қызметтер;
жолаушыларды, жұмысшыларды (жолсеріктерді) сақтандыру;
электросекцилардың және дизелдік поездардың жұмысы;
электросекциларды және дизелдік поездарды рейске даярлау және сүйемелдеу;
RQ тікелей – тасымалдаушының тек қана Қазақстан Республикасының шекарасында ғана жұмсайтын өнім (поезд, вагон түрі) бірлігі үшін шығыстарды қоса алғандағы өндірістің негізгі тікелей шығыстары:
жолаушыларға қызмет көрсету (анықтамалық-ақпараттық қызмет құны);
тасымалдаумен байланысты өндірістік ғимараттарға, құрылыстарға және жолаушылар шаруашылығындағы жабдықтарға қызмет көрсету: жалпы қолданыстағы вокзал ғимараттарына кіру бойынша қызметтер;
жолаушылар вагондарын сумен және отынмен жабдықтау;
RW үстеме персоналға қызмет көрсетумен байланысты үстеме шығыстар.
RW кезең шығыстары – кезең шығыстары: салықтарды есепке алғандағы өндірістік сипаттағы әкімшілік және жалпы шаруашылық шығыстар.";
12-тармақ мынандай редакцияда жазылсын:

"12. Основные прямые расходы производства, затрачиваемые перевозчиком на всем пути следования, определяются по формуле:
где:
RWпрямые – основные прямые расходы производства, затрачиваемые перевозчиком на всем пути следования;
Rз.п. – фонд оплаты труда;
Rсоц.отч. – социальные отчисления;
Rрем – расходы капитального/деповского ремонта на планируемый период;
RТО – расходы за техническое обслуживание пассажирских вагонов, электросекций и дизельных поездов;
Rбиотуалет – расходы за ассенизаторскую очистку биотуалетов;
Rизнос вагона – расходы на амортизацию вагонов;
Rси/сангиг – расходы на приобретение съемного инвентаря, средств санитарной гигиены и санитарной уборки для экипировки вагонов (поезда);
Rстирка/хим.чист – расходы на стирку и химическую чистку мягкого съемного инвентаря;
Rдезинфекция/дезинсекция/дератизация – расходы на дезинфекцию, дезинсекцию и дератизацию пассажирских вагонов, электросекций и дизельных поездов;
Rзарядогн – расходы на зарядку огнетушителей вагонов на планируемый период;
Rпробег – расходы на пробег вагона в составе чужих поездов;
Rпробегхоз – расходы на пробег электросекций и дизельных поездов на хозяйственные нужды (проследование на ремонт);
Rформодежд – расходы на обеспечение форменной одеждой проводников и начальников поездов, локомотивных бригад (по электросекциям и дизельным поездам);
Rпредрейс.осмотр/проф.осмотр – расходы на предрейсовый и профилактический медицинский осмотр;
Rстрах. – расходы на страхование гражданско-правовой ответственности работодателя перед работниками;
Rэлэнергия – расходы по электроэнергии для работы электросекций;
Rдизтопл.поезд – расходы дизельного топлива на поездную работу.
Расходы на заработную плату состоят из заработной платы проводников, начальников поездов, локомотивных бригад (по электросекциям и дизельным поездам).";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"Стирка и химическая чистка мягкого съемного инвентаря производится путем расчета планируемого объема расходов на стирку и химическую чистку мягкого съемного инвентаря по следующей формуле:
где:
Rстирка/хим.чист – расходы на стирку и химическую чистку мягкого съемного инвентаря согласно приложению 6 к настоящей Методике;
Pси – тариф на соответствующий вид обработки, определяемый в порядке, установленным пунктом 37 настоящей Методики, тенге/кг.";

"12. Бүкіл жол бойында тасымалдаушы жұмсайтын өндірістің негізгі тікелей шығыстары мынадай формула бойынша анықталады:
RW тікелей= Rж.а.+ Rәлеу.ауд.+ Rжөнд.+ Rтқ+ Rбиоәжет+ R вагон тозуы+ Rси/сангиг+
Rкір жуу/хим.тазалау + Rдезинфекция/дезинсекция/дератизация+ Rөрт сөнд. заряды+
Rжүріс + Rшар.жүріс + Rнысанды киім + Rрейс алды.қарау/проф.қарау+ Rсақтан.+
R элэнергия + R дизтопл.поезд
мұндағы:
RWтікелей – тасымалдаушының бүкіл жол бойында жұмсайтын өнім (поезд, вагон түрі) бірлігі үшін шығыстарды қоса алғандағы өндірістің негізгі тікелей шығыстары;
Rж.а – еңбекті төлеу қоры;
Rәлеу.ауд. – әлеуметтік аударымдар;
Rжөнд. – жоспарлы кезеңдегі күрделі/деполық жөндеу шығыстары;
Rтқ – жолаушылар вагондарына, электрсекцияларына және дизель поездарына техникалық қызмет көрсету шығыстары;
Rбиоәжет – биоәжетханаларды ассенизаторлық тазалау шығыстары;
R вагон тозуы – вагондарды амортизациялау шығыстары;
Rси/сангиг – вагондарды (поездарды) экипировкалау үшін алмалы-салмалы мүліктер, санитарлық тазалық және санитарлық тазалау құралдарын сатып алу шығыстары;
Rкір жуу/хим.тазалау – жұмсақ алмалы-салмалы мүліктерді жуу және химиялық тазалау шығыстары;
Rдезинфекция/дезинсекция/дератизация – жолаушылар вагондарын, электрсекцияларды және дизель поездарды дезинфекция, дезинсекция және дератизациялау шығындары;
Rөрт сөнд. заряды – жоспарлы кезеңдегі өрт сөндіргіштерді зарядтау шығыстары;
Rжүріс – бөтен поездар құрамында вагоннын жүру шығыстары;
Rшар.жүріс – электросекциялар мен дизель поездардың шаруашылық қажеттіліктеріне байланысты жүру шығыстары;
Rнысанды киім – жолсеріктерді, поезд басшыларын, локомотив бригадаларын (электросекциялар мен дизель поездар үшін) формалық киіммен қамтамасыз ету шығыстары;
Rрейс алды.қарау/проф.қарау – рейс алдында және профилактикалық медециналық байқау шығыстары;
Rсақтан. – жұмыс берушінің жұмыскерлер алдында азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шығыстары;
R элэнергия – электросекциялардың жұмыс істеуіне қажетті электр энергиясына шығыстары;
R дизтопл.поезд – поезд жұмысына қажетті дизель отынына шығыстар;
Жолаушылар поезында вагондарға қызмет көрсету: жолсеріктердің, поезд, локомотив бригадалары бастықтарының жалақысы (электрсекциялар және дизельдік поездар бойынша), әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Жұмсақ жиналмалы мүкәммалдарын жуу және химиялық тазалауға жоспарланған шығыстар көлемі мынадай формула бойынша жұмсақ жиналмалы мүкәммалдарды жуу мен химиялық тазалаудың жоспарланған көлемін есептеу жолымен жүзеге асырылады:
Rжуу/хим.тазалау = nси * Nваг. * Nжағд. * mмси * n-өңдеу * Nimec * Р жуу
мұнда:
R жуу/хим.тазалау – осы Әдістемеге 6-қосымшаға сәйкес жұмсақ жиналмалы мүкәммалдарын жуу және химиялық тазалауға арналған шығыстар;
Pжуу – осы Әдістеменің 37-тармағымен орнатылған тәртіпте анықталатын өңдеу түріне сәйкес тариф, теңге/кг.";

23,63
2 раза в год
Коврик купейный
2,36
2 раза в год
Стирка
Мешок для чистого
белья
0,35
1 раз в неделю
Мешок для
грязного белья
0,39
1 раз в неделю
Шторы оконные
0,19
каждый рейс
Занавески
солнечные
0,04
каждый рейс
Салфетка для
столика
0,15
каждый рейс
Покрытие для
ковровых дорожек
2,10
каждый рейс
Приложение 6
к перечню
некоторых приказов
Министерства по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Утверждена
приказом
исполняющего обязанности
Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 24 февраля 2015 года № 186
Методика
определения предельных уровней цен (тарифов) на услуги по перевозке пассажиров по социально значимым сообщениям
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика определения предельных уровней цен (тарифов) на услуги по перевозке пассажиров по социально значимым сообщениям (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 34-22) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте" (далее – Закон) и определяет предельные уровни цен (тарифов) на услуги по перевозке пассажиров по социально значимым сообщениям.
2. В целях применения настоящей Методики используются следующие понятия:
1) доходы от перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям – денежные поступления от перевозки пассажиров железнодорожным транспортом;
2) уровень действующих цен на перевозки пассажиров железнодорожным транспортом по социально значимым сообщениям – цены, установленные в соответствии с законодательством на перевозки пассажиров по социально значимым сообщениям на текущий финансовый год;
3) бюджетная заявка – совокупность документов, составляемых администратором бюджетных программ на очередной плановый период для обоснования объемов расходов;
4) прожиточный минимум – минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины;
5) отчетный финансовый год – год, предшествующий текущему финансовому году планового периода;
6) плановый период – три финансовых года, следующих за текущим финансовым годом;
7) перевезено пассажиров – показатель, соответствующий числу отправленных пассажиров по социально значимым сообщениям с учетом средней дальности перевозки;
8) населенность поезда – показатель использования пассажирами имеющихся мест в вагонах на всем пути следования поезда;
9) динамическое ценообразование – дифференциация стоимости проезда в пассажирских поездах в зависимости от периода совершения покупки (количество дней до отправления поезда), от уровня загрузки (количество свободных мест), от спроса и неравномерности спроса (в зависимости от дней недели, времени отправления и прибытия);

23,63
жылына 2 рет
Купеге арналған кілемше
2,36
жылына 2 рет
Жуу
Таза төсек-орынға арналған қап
0,35
аптасына 1 рет
Кір төсек-орынға арналған қап
0,39
аптасына 1 рет
Терезе перделері
0,19
әр рейс сайын
Күн перделері
0.04
әр рейс сайын
Үстелге арналған салфетка
0,15
әр рейсте
Кілемше төсеніштерге арналған жапқыш
2,10
әр рейсте
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрлігінің өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының
2015 жылғы 24 ақпандағы
№ 186 бұйрығымен бекітілген
Әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалы бойынша
көрсетілетін қызметтерге бағалардың (тарифтердің) шекті деңгейлерін айқындау әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалы бойынша көрсетілетін қызметтерге бағалардың (тарифтердің) шекті деңгейлерін айқындау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Теміржол көлігі туралы" 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 2-тармағының 34-22) тармақшасына сәйкес әзірленген және әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша көрсетілетін жолаушылар тасымалдау қызметтеріне бағалардың (тарифтердің) шекті деңгейін айқындайды.
2. Осы Әдістемені қолдану мақсатында мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушыларды тасымалдаудан түсетін кірістер – теміржол көлігімен жолаушыларды тасымалдаудан ақшалай түсімдер;
2) әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша теміржол көлігімен жолаушыларды тасымалдауға арналған қолданыстағы бағалар деңгейі – ағымдағы қаржы жылына әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушыларды тасымалдауға арналған заңнамаға сәйкес белгіленген бағалар;
3) бюджеттік өтінім – шығыстар көлемін негіздеу үшін кезекті жоспарлы кезеңге бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі жасайтын құжаттар жиынтығы;
4) ең төмен күнкөріс деңгейі – шамасы бойынша ең төмен тұтыну себетiнiң құнына тең, бiр адамға арналған ең төмен ақшалай кiрiс;
5) есептік қаржы жылы – жоспарлы кезеңнің ағымдағы қаржы жылының алдындағы жыл;
6) жоспарлы кезең – ағымдағы қаржы жылынан кейінгі үш қаржы жылы;
7) тасымалданған жолаушылар – тасымалдаудың орташа қашықтығын есепке ала отырып, әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жөнелтілген жолаушылар санына сәйкес көрсеткіш;
8) поездағы халық саны –жолаушылардың поздың барлық жол жүру бағыты бойынша вагондардағы орындарды пайдалану көрсеткіші;
9) динамикалық баға белгілеу – сатып алу мерзіміне байланысты (поезд жөнелтілгенге дейін күн саны), тиелу деңгейінен (бос орындар саны), сұраныс пен сұраныстың біркелкі еместігі (апта күндерінен, келу және кету уақытына) байланысты жолаушылар поездарында жол жүру құнын саралау;

10) стоимость проезда пассажиров – цена проезда пассажира в поездах со станции отправления до станции назначения;
11) стоимость билета – часть стоимости проезда, которая определяется как сумма платежей, начисленных за перевозку пассажира по всем железным дорогам маршрута следования;
12) стоимость плацкарты – часть стоимости проезда, которая определяется за общее расстояние перевозки пассажира и включает в себя плату за пользование вагоном и обслуживание пассажира в пути следования;
13) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере железнодорожного транспорта, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан - межотраслевую координацию;
14) матрица динамического ценообразования – таблица с указанием понижающих/базовых/повышающих коэффициентов, применяемых к базовому тарифу в зависимости от периода совершения покупки и уровня загрузки поезда.
3. Методика:
1) применяется при расчете стоимости проезда пассажиров в поездах, курсирующих по социально значимым межобластным, межрайонным (междугородним внутриобластным) и пригородным сообщениям;
2) применяется при подготовке бюджетной заявки уполномоченным органом в рамках бюджетной программы по организации пассажирских перевозок по социально значимым межобластным сообщениям (далее – бюджетная заявка уполномоченного органа);
3) применяется при подготовке бюджетной заявки местным исполнительным органом в рамках бюджетных программ по организации пассажирских перевозок по социально значимым межрайонным (междугородным внутриобластным), а также железнодорожным пригородным сообщениям (далее – бюджетная заявка местного исполнительного органа).
Глава 2. Определение стоимости проезда пассажиров в поездах, курсирующих по социально значимым межобластным, межрайонным (междугородним внутриобластным) и пригородным сообщениям
4. Базовая стоимость проезда пассажиров в пассажирских поездах, курсирующих по социально значимым межобластным, межрайонным (междугородним внутриобластным) сообщениям, определяется по формуле:
где:
Pбаза.проезд – базовая стоимость проезда пассажиров в поездах, курсирующих по социально значимым межобластным сообщениям, от станции отправления до станции назначения определяется в швейцарских франках;
Рбил. – стоимость билета, установленная на основе базовых ставок Межгосударственного пассажирского базового тарифа исходя от расстояния, направления, категории поезда и типа вагона в соответствии с пунктом 3 постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 24 февраля 1995 года № 203 "О тарифах на перевозки пассажиров, багажа и гpузобагажа железнодорожным транспортом";
Рплац. – стоимость плацкарты, установленная на основе базовых ставок Межгосударственного пассажирского базового тарифа исходя от расстояния направления пассажира, категории поезда* и типа вагона в соответствии с пунктом 3 постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 24 февраля 1995 года № 203 "О тарифах на перевозки пассажиров, багажа и гpузобагажа железнодорожным транспортом";

10) жолаушылар жүру құны- жөнелту станциясынанмежелі станциясына дейін поездарда жолаушының жүріп өту құны;
11) билет құны –жолаушыларды жол жүру барысында барлық теміржол маршруттары бойынша тасымалдағаны үшін есептелетін төлем сомасы ретінде белгіленген жол жүру құнының бір бөлігі;
12) плацкарт құны – жолаушыларды тасымалдаудың жалпы қашықтығымен белгіленетін және вагонды пайдалану мен жол жүру барысында жолаушыларға қызмет көрсету ақысын қамтитын жол жүру құнының бір бөлігі.з орталық атқарушы орган.
13) уәкілетті орган – теміржол көлігі саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекте салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
14) динамикалық баға белгілеу матрицасы – сатып алу мерзіміне және поездың тиелу деңгейіне байланысты базалық тарифіне қолданылатын төмендетуші/базалық/жоғарылатушы коэффициенттері көрсетілген кесте.
3. Әдістеме:
1) әлеуметтік маңызы бар облысаралық, ауданаралық (облысішілік) және қала маңындағы қатынастары бойынша жолаушылардың поездарда жол жүру құнын есептеу кезінде қолданылады;
2) уәкілетті органмен бюджеттік бағдарлама шеңберінде әлеуметтік маңызы бар облысаралық қатынастарда жолаушылар тасымалын ұйымдастыру бойынша бюджеттік өтінімді (бұдан әрі – уәкілетті органның бюджеттік өтінімі) дайындау кезінде қолданылады;
3) жергілікті атқарушы органмен бюджеттік бағдарлама шеңберінде әлеуметтік маңызы бар ауданаралық (қалааралық, облысішілік), сондай-ақ қала маңы теміржол қатынасында бюджеттік өтінімді дайындау кезінде қолданылады (бұдан әрі – жергілікті атқарушы органның бюджеттік өтінімі).
2-тарау. Әлеуметтік маңызы бар облысаралық, ауданаралық (қалааралық облысішілік) және қала маңындағы қатынастары бойынша қатынайтын поездарда жолаушылардың жол жүру құнын анықтау
4. Әлеуметтік маңызы бар облысаралық қатынастары бойынша қатынайтын жолаушылар поездарында жолаушылардың негізгі жол жүру құны мынадай формуламен айқындалады:
Pнегізгі жол жүру = (Pбил.*Rф.*Rққс.)+ (Pплац.*Rф.*Rққс.)
мұндағы:
Pнегізгі жол жүру – әлеуметтік маңызы бар облысаралық қатынастары бойынша қатынайтын поездарда жолаушылардың негізгі жол жүру құны, жүру станциясынан жету станциясына дейін швейцарлық франкте айқындалады;
Рбил. – Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1995 жылғы 24 ақпандағы № 203 қаулысының 3-тармағына сәйкес жолаушы бағытынының арақашықтығы, поезд санаты, вагон типіне байланысты мемлекетаралық жолаушылар базалық тарифінің базалық мөлшерлемелері негізінде белгіленген билет құны;
Рплац. – Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1995 жылғы 24 ақпандағы № 203 қаулысының 3-тармағына сәйкес жолаушы бағытынының арақашықтығы, поезд санаты*, вагон типіне байланысты мемлекетаралық жолаушылар базалық тарифінің базалық мөлшерлемелері негізінде белгіленген плацкарт құны;

Rф. – курс швейцарского франка в тенге для определения стоимости проезда пассажиров в поездах, курсирующих по социально значимым межобластным сообщениям (пересчет валюты межгосударственного пассажирского тарифа (швейцарского франка) в тенге, производится по официальному курсу Национального Банка Республики Казахстан на 1 октября 2002 года);
Rндс– ставка налога на добавленную стоимость, установленная в соответствии Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".
* в случае присвоения поезду категории "фирменный" в соответствии с Национальным стандартом Республики Казахстан применяются соответствующие базовые ставки Межгосударственного пассажирского базового тарифа.
5. Базовая стоимость проезда пассажиров в пригородных поездах, курсирующих по социально значимым межобластным, межрайонным (междугородним внутриобластным), пригородным сообщениям и электро-, дизель поездам, определяется по формуле:
где:
Pбаза.проезд– базовая стоимость проезда пассажиров в поездах, курсирующих по социально значимым межобластным, межрайонным (междугородним внутриобластным), пригородным сообщениям и электро-, дизель поездам, от станции отправления до станции назначения определяется в тенге;
Pбаза.тариф– базовый тариф проезда пассажиров в поездах, курсирующих по социально значимым межобластным, межрайонным (междугородним внутриобластным), пригородным сообщениям и электро-, дизель поездам в размере 4,64 тенге за 1 километр;
Rндс– ставка налога на добавленную стоимость, установленная в соответствии Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".;
Ккомф – коэффициент повышенной комфортности в межрайонных (междугородним внутриобластным), пригородным сообщениям и электро-, дизель поездам в первом классе 1,71, втором - 1,59, третьем - 1,33, в межобластном в первом классе 1,56, втором - 1,46, третьем - 1,21.
6. К базовой стоимости проезда пассажиров в поездах, курсирующих по социально значимым межобластным, межрайонным (междугородним внутриобластным) и пригородным сообщениям, устанавливаются следующие коэффициенты:
1) коэффициент индексации, размер увеличения (снижения) которого предусмотрен в Договоре на долгосрочное субсидирование расходов перевозчика, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям;
2) понижающие/повышающие коэффициенты в соответствии с матрицами динамического ценообразования.
7. Матрица динамического ценообразования устанавливается:

Rф. – әлеуметтік маңызы бар облысаралық қатынастар бойынша қатынайтын поездарда жолаушылардың жүріп өту құнын анықтау үшін теңгедегі швейцар франкінің бағамы (мемлекетаралық жолаушылар тарифі валютасының (швейцар франкі) теңгеге есептелуі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің 2002 жылғы 1 қазандағы ресми бағамы бойынша жүргізіледі);
Rққс. – "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне сәйкес белгіленген қосылған құн салығының мөлшерлемесі.
* Қазақстан Республикасының Ұлттық стандарттарына сәйкес поездарға "фирмалық" санатын беру жағдайында Мемлекетаралық жолаушылардың базалық тарифтерінің тиісті базалық мөлшерлемелері қолданылады.
5. Әлеуметтік маңызы бар облысаралық, ауданаралық (қалааралық облысішілік), қала маңындағы қатынастарда және электро-, дизель поездарында жолаушылардың жол жүруінің базалық құны мынадай формуламен анықталады:
Pжол жүру тариф= Pбазалықтариф*Rққскомф
мұндағы:
Pжол жүру тариф – әлеуметтік маңызы бар облысаралық, ауданаралық (қалааралық облысішілік), қала маңындағы қатынастарда және электро-, дизель поездарында жолаушылардың жол жүру құны, жүру станциясынан жету станциясына дейін теңгеде анықталады;
Pбазалық тариф – 1 километрге 4,64 теңге көлемінде әлеуметтік маңызы бар облысаралық, ауданаралық (қалааралық облысішілік), қала маңындағы қатынастарда және электро-, дизель поездарда жолаушылардың жол жүруінің тарифі;
Rққс – "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне сәйкес белгіленген қосымша құн салығының мөлшерлемесі;
Ккомф -жоғарыланған жайлылық коэффициенті, ауданаралық (қалааралық облысішілік), қала маңындағы қатынастарда және электро-, дизель поездарда бірінші класста 1,71, екіншіде – 1,59, үшіншіде – 1,33, облысаралық бірінші класста 1,56, екіншіде – 1,46, үшіншіде – 1,21.
6. Әлеуметтік маңызы бар облысаралық, ауданаралық (қалааралық облысішілік) және қала маңындағы қатынастарда қатынайтын поездарда жүріп өтудің базалық құнына мынадай коэффициенттер белгіленеді:
1) индексация коэффициенті, жоғарылату (төмендету) көлемі әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушының шығыстарын ұзақ мерзімді субсидиялауға арналған шартында көзделген;
2) динамикалық баға белгілеу матрицасына сәйкес жоғарылатушы/төмендетуші коэффициенттер.
7. Поездар үшін динамикалық баға белгілеу матрицасы:

1) для поездов межобластного сообщения в соответствии с матрицей динамического ценообразования для поездов с населенностью поезда более 70% согласно приложению 1 к настоящей Методике и в соответствии с матрицей динамического ценообразования для поездов с населенностью поезда менее 70% согласно приложению 2 к настоящей Методике;
2) для пригородных поездов, в том числе с общими вагонами, электро-, дизель поездов в соответствии с матрицей динамического ценообразования для пригородных поездов, в том числе с общими вагонами, электро-, дизель поездов согласно приложению 3 к настоящей Методике.
8. Стоимость проезда пассажиров в поездах, курсирующих по социально значимым межобластным, межрайонным (междугородним внутриобластным) и пригородным сообщениям, определяется по формуле:
где:
Pпроезд– стоимость проезда пассажиров в поездах, курсирующих по социально значимым межобластным, межрайонным (междугородним внутриобластным) и пригородным сообщениям;
Кинд. – коэффициент индексации размер увеличения (снижения) которого предусмотрен в Договоре на долгосрочное субсидирование расходов перевозчика, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям;
Кдтр – понижающие/повышающие коэффициенты в соответствии с матрицами динамического ценообразования.

1) облысаралық қатынастардағы поездарға, осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес поездардағы халық саны 70%-дан астам поездарға динамикалық баға белгілеу матрицасына сәйкес және осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес поездардағы халық саны 70%-дан төмен поездарға динамикалық баға белгілеу матрицасына сәйкес;
2) қала маңындағы поездары, оның ішінде жалпы вагондар, электр-, дизель поездарға, осы Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес қала маңындағы поездары, оның ішінде жалпы вагондар, электр-, дизель поездары үшін динамикалық баға белгілеу матрицасына сәйкес белгіленеді.
8. Әлеуметтік маңызы бар облысаралық, ауданаралық (қалааралық облысішілік) және қала маңындағы қатынастарда қатынайтын поездарда жолаушылардың жүріп өту құны мынадай формула бойынша айқындалады:
Pжол жүру= Pжол жүру базасыинд.дбр
мұнда:
Pжол жүру– әлеуметтік маңызы бар облысаралық, ауданаралық (қалааралық облысішілік) және қала маңындағы қатынастарда қатынайтын поездарда жолаушылардың жүріп өту құны;
Кинд.– индексация коэффициенті, жоғарылату (төмендету) көлемі әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушының шығыстарын ұзақ мерзімді субсидиялауға арналған шартында көзделген;
Кдбр – динамикалық баға белгілеу матрицасына сәйкес жоғарылатушы/төмендетуші коэффициенттер.