О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 августа 2017 года № 589. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 декабря 2017 года № 16101
В соответствии с пунктом 2 статьи 50 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
_____________Е. Биртанов
21 ноября 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
______________Т. Дуйсенова
17 октября 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
______________Б. Султанов

Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 31 тамыздағы № 589 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 15 желтоқсанда № 16101 болып тіркелді
"Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 50-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің кейбір бұйрықтарына енгізілетін өзгерістер және толықтырулардың қоса берілген тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін баспа және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен күннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
_____________ Е. Биртанов
2017 жылғы 21 қараша
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының Еңбек
және халықты әлеуметтік қорғау министрі
_____________ Т. Дүйсенова
2017 жылғы 17 қазан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
______________Б. Сұлтанов

2 октября 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_____________Т. Сулейменов
13 ноября 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
______________К. Касымов
27 ноября 2017 года
Утвержден
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 31 августа 2017 года № 589
Перечень
некоторых приказов Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. В приказе Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13 октября 2011 года № 614 "Об утверждении Методики расчета тарифов на оказание услуг по перевозке пассажиров и багажа по регулярным маршрутам" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7297, опубликованный 2 декабря 2011 года в газете "Юридическая газета" № 178 (2168):
в Методике расчета тарифов на оказание услуг по перевозке пассажиров и багажа по регулярным маршрутам, утвержденной указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Перевозчики, осуществляющие регулярные городские (сельские), пригородные и социально значимые перевозки пассажиров вычисляют свои расчетные тарифы на осуществление перевозок пассажиров и багажа по обслуживаемым маршрутам в соответствии с Экономико-математической моделью формирования тарифов на регулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа согласно приложению 1 к настоящей Методике.";
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему перечню.
2. В приказе исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 348 "Об утверждении Типового договора организации регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11002, опубликованный 12 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Типовом договоре организации регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа, утвержденного указанным приказом:
Преамбулу изложить в следующей редакции:
"______________                                           _____________________
(город)                                           (дата: число, месяц, год)
_______________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа или
уполномоченной организации)
в лице ______________________________________________________
(должность представителя местного исполнительного органа
или уполномоченной организации)
_______________________________________________, действующего
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
на основании _______________________________________________,
(наименование документа)
именуемый в дальнейшем "Организатор", с одной стороны и
___________________________________________________________
(наименование юридического лица или
индивидуального предпринимателя)
в лице руководителя _________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
действующего на основании ___________________________________,
(наименование документа)
с другой стороны, именуемый в дальнейшем "Перевозчик", заключили настоящий Договор о нижеследующем.";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

2017 жылғы 2 қазан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_____________Т. Сүлейменов
2017 жылғы 13 қараша
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
______________К. Қасымов
2017 жылғы қараша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2017 жылғы 31 тамыздағы
№ 589 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің және
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің
кейбір бұйрықтарына енгізілетін өзгерістер мен
толықтырулардың тізбесі
1. "Тұрақты маршруттар бойынша жолаушылар мен багажды тасымалдау жөнінде қызмет көрсетуге тарифтер есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 13 қазандағы № 614 бұйрығында ("Заң газеті" газетінде 2011 жылғы 2 желтоқсанда жарияланған № 178 (2168), Нормативтік құқықтық актілердің Мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7297 тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тұрақты маршруттар бойынша жолаушылар мен багажды тасымалдау жөнінде қызмет көрсетуге тарифтер есептеу әдістемесінде:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Тұрақты қалалық (ауылдық), қала маңы және әлеуметтік маңызы бар жолаушылар тасымалын жүзеге асыратын тасымалдаушылар осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау тарифтерін қалыптастырудың экономикалық-математикалық моделіне сәйкес қызмет көрсетілетін маршруттар бойынша жолаушылар мен жүктерді тасымалдауды жүзеге асыруға өздерінің есептік тарифтерін есептейді.";
1-қосымша осы тізбеге 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. "Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды ұйымдастырудың үлгі шартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 348 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11002 болып тіркелген, 2015 жылғы 12 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды ұйымдастырудың үлгі шартында:
преамбула мынадай редакцияда жазылсын:
"____________ ____________________
(қала) (күні: күні, айы, жылы)
Бұдан әрі "Ұйымдастырушы" деп аталатын
________________________________________________________ атынан
(жергілікті атқарушы органның немесе уәкілетті ұйымның атауы)
__________________________________________ негізінде әрекет ететін
(құжаттың атауы)
______________________________________________________________
(жергілікті атқарушы орган немесе уәкілетті ұйым өкілінің лауазымы)
______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер болған жағдайда)
бір тараптан және бұдан әрі "Тасымалдаушы" деп аталатын
________________________________________________________ атынан
(заңды тұлғаның немесе жеке кәсіпкердің атауы)
__________________________________________ негізінде әрекет ететін
(құжаттың атауы)
басшы ________________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (егер болған жағдайда)
екінші тараптан төмендегілер туралы осы Шартты жасасты.";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Организатор предоставляет право обслуживания регулярных маршрутов общего пользования, а перевозчик принимает на себя обязанности по обслуживанию перевозок по нижеперечисленным маршрутам.
Номер маршрута
Наименование маршрута
Количество работающих автобусов, микроавтобусов, троллейбусов
Протяженность маршрута в километрах
";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Перевозчик обязан:
1) обеспечить технически исправное состояние автотранспортных средств и не допускать выезда на маршрут автотранспортного средства, не прошедших обязательный технический осмотр;
2) обеспечить проведение предрейсового и послерейсового медицинского осмотра, соблюдение режима труда и отдыха водителей автотранспортных средств;
3) обеспечить своевременную перевозку и сохранность багажа;
4) осуществлять бесплатный провоз отдельных категорий граждан или предоставлять им иные льготы по оплате проезда в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) обеспечить продажу проездных документов (билетов) и багажных квитанций при осуществлении регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа на всех остановочных пунктах маршрута – самостоятельно либо через пассажирские агентства, автовокзалы, автостанции и (или) пункты обслуживания пассажиров, в том числе электронную продажу проездных документов (билетов) и багажных квитанций в прямом и обратном направлениях, а также их возврат, и осуществлять контроль за их наличием у пассажиров;
6) объявлять тарифы на перевозку пассажиров и багажа, фиксировать их в договорах, проездном документе (билете) и багажной квитанции;
7) соблюдать объявленные тарифы и заблаговременно информировать пассажиров о предстоящем изменении тарифов;
8) определить лицо, ответственное за безопасность осуществления перевозок;
9) использовать для перевозки предусмотренные настоящим договором количество и тип (класс) автобусов, троллейбусов и микроавтобусов;
10) соблюдать утвержденный маршрут и расписание движения автобусов, троллейбусов и микроавтобусов закрепленных на маршруте;
11) оборудовать автотранспортные средства устройствами непрерывной передачи данных в режиме реального времени о скорости, соблюдении маршрута и расписания движения с представлением информации организатору перевозок;
12) соблюдать национальные стандарты;
13) обеспечить безопасность пассажира, создание ему необходимых удобств и условий обслуживания;
14) в случае использования электронной системы оплаты проезда в городском (сельском) или пригородном сообщениях исходя из пройденного пути по маршруту (км.) обязуется в течение действия Договора осуществить перевозки пассажиров и багажа в объеме ___ километров, согласно утвержденной схеме маршрута;

"1. Ұйымдастырушы жалпы пайдаланымдағы тұрақты маршруттарға қызмет көрсету құқығын береді, ал тасымалдаушы өзіне төменде көрсетілген маршруттар бойынша тасымалдарға қызмет көрсету жөніндегі міндеттерді қабылдайды.
Маршрут нөмiрi
Маршруттың атауы
Жұмыс істейтін автобустар, шағын автобустар, троллейбустар саны
Маршруттың ұзақтығы километрмен
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Тасымалдаушы міндетті:
1) автокөлік құралдарының техникалық жарамды күйін қамтамасыз етуге және міндетті техникалық байқаудан өтпеген автокөлік құралының маршрутқа шығуына жол бермеуге;
2) автокөлік құралдары жүргізушілеріне рейс алдында және рейстен кейін медициналық тексеру жүргізілуін, олардың еңбек және тынығу режимінің сақталуын қамтамасыз етуге;
3) багаждың уақтылы тасымалдануын және сақталуын қамтамасыз етуге;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес азаматтардың жекелеген санаттарын ақысыз тасымалдауды жүзеге асыруға немесе оларға жол ақысы бойынша өзге де жеңілдіктер беруге;
5) жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды жүзеге асыру кезінде маршруттың барлық аялдама пункттерінде – өз бетінше не жолаушылар агенттіктері, автовокзалдар, автостанциялар және (немесе) жолаушыларға қызмет көрсету пункттері арқылы жол жүру құжаттары (билеттер) мен багаж түбіртектерін сатуды, оның ішінде жол жүру құжаттары (билеттер) мен багаж түбіртектерін тікелей және қайтар бағыттарға электронды түрде сатуды, сондай-ақ қайтарылуын қамтамасыз етуге, және олардың жолаушыларда болуын бақылауды жүзеге асыруға;
6) жолаушылар және багаж тасымалының тарифтерін жариялауға, оларды шарттарда, жол құжатында (билетте) және багаж түбіртегінде тіркеуге;
7) жарияланған тарифтерді сақтауға және тарифтердің алдағы өзгеруі туралы жолаушыларды алдын-ала хабардар етуге;
8) тасымалдауларды жүзеге асыру қауіпсіздігі үшін жауапты тұлғаны белгілеуге;
9) тасымалдау үшін автобустардың, троллейбустардың және шағын автобустардың осы шартта көзделген санын және типін (класын) пайдалануға;
10) маршрутта пайдаланылатын автобустардың, троллейбустардың және шағын автобустардың бекітілген маршрутын және қозғалыс кестесін сақтауға;
11) тасымалдауды ұйымдастырушыға ақпарат бере отырып, автокөлік құралдарын қозғалыс жылдамдығы, маршрутының және кестесінің сақталуы туралы деректерді нақты уақыт режимінде үздіксіз беру құрылғыларымен жабдықтауға;
12) ұлттық стандарттарды сақтауға міндетті;
13) жолаушының қауiпсiздiгiн, оған қажетті қызмет ету жайлылығы және шарттары жасалуын қамтамасыз етуге міндетті;
14) маршрут (км) бойынша өткен жолға сүйеніп, қалалық (ауылдық) немесе қала маңы қатынастарында жолақысының электрондық төлеу жүйесін пайдаланған жағдайда Шарт қолданыста болған уақыт ішінде бағдардың бекітілген сызбанұсқасына сәйкес ____ километр көлемінде жолаушылар мен багажды тасымалдауды жүзеге асыруға міндеттенеді;

15) в случае использования электронной системы оплаты проезда в городском (сельском) или пригородном сообщениях исходя из пройденного пути по маршруту (км.) обеспечить исправную и безопасную эксплуатацию в салоне автобусов устройств системы электронной оплаты проезда, оборудований связи, модем, системы информирования и диспетчеризации;
16) обеспечить своевременную перевозку в соответствии с объемом перевозок указанных настоящим договором.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Организатор обязан:
1) обеспечить оформление и содержание в соответствии с законодательством Республики Казахстан установленных пунктов посадки и высадки пассажиров;
2) осуществлять контроль за соблюдением установленного расписания движения автобусов, микроавтобусов, троллейбусов;
3) своевременно информировать Перевозчика об изменениях условий дорожного движения, перевозок, схемы маршрутов и расписаний движения;
4) рассматривать в течение десяти календарных дней обращения Перевозчика по возникающим проблемам на маршрутах и предложения по совершенствованию перевозок и принимать меры для их решения;
5) в случае использования электронной системы оплаты проезда в городском (сельском) или пригородном сообщениях исходя из пройденного пути по маршруту (км.), ежемесячно осуществлять выплату субсидий исходя из расчетов предусмотренных в соответствии с Правилами субсидирования за счет бюджетных средств убытков перевозчиков, связанных с осуществлением социально значимых перевозок пассажиров, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 августа 2015 года № 883 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12353) (далее – Правила субсидирования).";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Перевозчик после истечения двух лет со дня заключения настоящего договора, обязан обновлять автобусы, микроавтобусы, троллейбусы, используемые на маршруте, в соответствии с приложением 1 к настоящему договору на весь срок действия настоящего договора.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Расписания, схемы движения по маршруту и тарифная сетка, (кроме междугородных межобластных маршрутов), а также тип (класс) и количество автобусов, троллейбусов, микроавтобусов, используемых на маршруте, приводятся в отдельном приложении в соответствии с приложением 2 к настоящему договору и являются неотъемлемой частью договора. Местные исполнительные органы субсидируют убытки в соответствии с требованиями Правил субсидирования.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:

15) маршрут (км) бойынша өткен жолға сүйеніп, қалалық (ауылдық) немесе қала маңы қатынастарында жолақысының электрондық төлеу жүйесін пайдаланған жағдайда автобустардың салонында жолақысын электрондық төлеу жүйесінің құрылғыларын, байланыс жабдықтарын, модемді, ақпараттандыру және диспетчерлеу жүйесін жарамды және қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету;
16) осы шартта көрсетілген тасымал мөлшеріне сәйкес уақытылы тасымалды қамтамасыз ету.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Ұйымдастырушы міндетті:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жолаушыларды отырғызудың және түсірудің белгіленген пункттерін ресімдеуді және күтіп-ұстауды қамтамасыз етуге;
2) автобустардың, шағын автобустардың, троллейбустардың белгіленген қозғалыс кестесiнiң сақталуын бақылауды жүзеге асыруға;
3) тасымалдаушыны жол жүрісі жағдайының, тасымалдың, маршруттар сызбасының және қозғалыс кестесінің өзгеруі туралы уақтылы хабардар етуге;
4) күнтізбелік он күн ішінде Тасымалдаушының маршруттарда туындайтын проблемалар бойынша өтінішін және тасымалдарды жетілдіру бойынша ұсыныстарын қарауға және оларды шешу үшін шаралар қабылдауға міндетті;
5) маршрут (км) бойынша өткен жолға сүйеніп, қалалық (ауылдық) немесе қала маңы қатынастарында жолақысының электрондық төлеу жүйесін пайдаланған жағдайда "Әлеуметтік маңызы бар жолаушылар тасымалдарын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушылардың шығындарын бюджет қаражаты есебінен субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 25 тамыздағы № 883 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12353 тіркелген) (бұдан әрі - Қағидалар) көрсетілген есеп негізінде ай сайын субсидиялар төлемін жүзеге асыру.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Тасымалдаушы осы шартты бекіткен күнінен бастап екі жыл өткен соң маршрутта пайдаланылатын автобустарды, шағын автобустарды, троллейбустарды осы шарттың толық әрекет ету мерзімінде осы шарттың 1-қосымшасына сәйкес жаңартуға міндетті.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Кестелер, маршруттар бойынша қозғалыстың кестесі және тарифтік кесте (қалааралық облысаралық маршруттардан басқа), сондай-ақ маршрутта пайдаланылатын автобустардың, троллейбустардың, шағын автобустардың типі (класы) мен саны осы шартқа 2-қосымшаға сәйкес жеке қосымшада келтiрiледi және шарттың ажырағысыз бөлігі болып табылады. Жергілікті атқарушы органдар Субсидиялау қағидасының талабына сәйкес тасымалдаушылардың шығындарын субсидиялайды.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"18. При соблюдении перевозчиком требований пункта 4 настоящего договора, действие договора продлевается на десять лет на основании письменного обращения перевозчика, подавшего его не позднее чем за шестьдесят календарных дней до завершения сроков действия настоящего договора, путем внесения изменений и дополнений в настоящий договор.";
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему перечню.
3. В приказе исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 349 "Об утверждении Правил перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11550, опубликованный 15 июля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
3. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) багажная квитанция - документ, подтверждающий заключение договора автомобильной перевозки багажа, а также прием перевозчиком багажа на хранение или для перевозки;
2) багажный автомобиль - грузовой автомобиль для перевозки багажа (грузов) пассажиров на маршрутах регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа;
3) бортовой журнал - пронумерованный и прошнурованный журнал, скрепленный печатью перевозчика, находящийся на автотранспортном средстве при осуществлении нерегулярных перевозок пассажиров и багажа, в который проставляются отметки о прохождении предрейсового технического осмотра автотранспортного средства и предрейсового и послерейсового медицинского освидетельствования водителя, по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
4) диспетчерская система - система, позволяющая непрерывно получать информацию в режиме реального времени о движении автотранспортных средств, осуществляющих регулярные перевозки пассажиров и багажа по согласованным маршрутам;
5) оператор диспетчерской системы - физические или юридические лица, обеспечивающие организацию и функционирование диспетчерской системы;
6) пункт посадки и высадки пассажиров (остановочный пункт) - обустроенный в соответствии с требованиями настоящих Правил участок придорожной полосы, предназначенный для остановки автотранспортных средств с целью посадки и высадки пассажиров;
7) проездной документ (билет) - документ в бумажной или электронной форме, путем оформления которого заключается договор перевозки пассажира;
8) опасные участки - участки автомобильных дорог, проезд по которым сопряжен с повышенным риском вовлечения в дорожно-транспортное происшествие или связан с существенными изменениями режима движения;

"18. Тасымалдаушы осы шарттың 4-тармағының талаптарын сақтау кезінде, осы шартқа өзгерістер және толықтырулар енгізу жолымен осы шарттың қолдану мерзімінің аяқталуына дейін күнтізбелік алпыс күннен кем емес берген тасымалдаушының жазбаша өтініші негізінде осы шарттың қолданылуы он жылға ұзартылады.";
2-қосымша осы тізбеге 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
3. "Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 349 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11550 болып тіркелген, 2015 жылғы 15 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Қағидада қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) багаж түбіртегі – багажды автомобильмен тасымалдау шартының жасалғанын, сондай-ақ тасымалдаушының багажды сақтауға немесе тасымалдау үшін қабылдағанын растайтын құжат;
2) багажды автомобиль – жолаушылар мен жүкті тұрақты автомобильмен тасымалдау маршруттарында жолаушылардың багаждарын (жүктерін) тасымалдауға арналған жүк автомобилі;
3) борт журналы – осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нөмiрленген және тiгiлген, тасымалдаушының мөрімен бекiтiлген жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауды жүзеге асыру кезінде автокөлiк құралында болатын журнал, оған автокөлiк құралының рейс алдындағы техникалық тексеруден және жүргiзушiнiң рейс алдындағы (ауысым алдындағы) медициналық куәландырудан өткенi туралы белгiлер қойылады;
4) диспетчерлік жүйе – келісілген маршруттар бойынша жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын автокөлік құралдарының қозғалысы туралы нақты уақыт режимінде үздіксіз ақпарат алуға мүмкіндік беретін жүйе;
5) диспетчерлік жүйе операторы – диспетчерлік жүйені ұйымдастыру және жұмыс істеуін қамтамасыз ететін жеке немесе заңды тұлғалар;
6) жолаушыларды отырғызу және түсiру пункттерi (аялдау пунктi) – осы Қағидалардың талаптарына сәйкес жайластырылған, жолаушыларды отырғызу және түсiру мақсатында автокөлiк құралдарының аялдауына арналған жол бойындағы белдеу учаскесi;
7) жол жүру құжаты (билет) – ресімдеу жолымен жолаушыны тасымалдау шарты жасалатын қағаз немесе электрондық нысандағы құжат;
8) қауiптi учаскелер – автомобиль жолдарының жүрiп өткенде жол-көлiк оқиғасы болуының жоғары қаупi туындайтын немесе қозғалыс режимiнiң елеулi өзгерiстерiне байланысты учаскелері;

9) расписание движения - документ (таблица, графическое отображение), содержащий сведения о месте и времени движения автобусов, микроавтобусов, троллейбусов по каждому остановочному пункту маршрута регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа;
10) ручная мойка - мойка автотранспортных средств ручным способом с использованием аппаратов высокого давления подачи воды, систем водоснабжения и (или) воды с емкостей;
11) маршрут - установленный путь следования автобуса, микроавтобуса, троллейбуса между определенными начальными, промежуточными и конечными остановочными пунктами;
12) схема маршрута - графическое условное изображение маршрута с указанием остановочных пунктов, расстояний между ними, а также характерных ориентиров (развилок дорог, перекрестков, железнодорожных переездов, мостов и тоннелей);
13) механизированная мойка - автоматическая мойка автотранспортных средств, состоящая из перемещаемых механизмов арочного типа, оснащенных устройствами для моющего состава и подачи воды, вращающимися и (или) перемещающимися щетками, а также устройством обдува;
14) рейс - путь автобуса, микроавтобуса, троллейбуса от начального до конечного пункта маршрута;
14-1) перевозка такси - услуга по перевозке пассажиров и багажа легковым автомобилем, оказываемое за плату или по найму;
15) таксометр - устройство, предназначенное для расчета стоимости (цены) перевозки пассажиров и багажа такси;
16) техническая остановка - остановка автобусов и микроавтобусов, не предусматривающая высадку с маршрута и посадку на маршрут пассажиров.
16-1. При одновременной подаче заявки на открытие новых международных маршрутов двумя и более перевозчиками: с расписанием в разнице движения автобусов по начальному и промежуточным пунктам протяженностью до 250 км составляет менее 15 минут и более 250 км составляет менее 1 часа, приоритет отдается перевозчику, который имеет наибольший опыт работы на данном виде сообщений.
В случае равного опыта работы у перевозчиков, приоритет отдается перевозчику подавшим заявку первым.";
часть первую пункта 19 изложить в следующей редакции:
"19. Маршруты регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа в международном и междугородном межобластном сообщений закрываются по письменному обращению перевозчика, поданного организатору маршрута не позднее, чем за 2 месяц до даты предполагаемого прекращения перевозок.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Реестры содержат следующие основные характеристики маршрутов:
1) для международных маршрутов:
наименование маршрута с указанием сообщений и времени отправления в прямом и обратном направлениях;
наименование промежуточных пунктов с указанием времени в прямом направлений по территорий Республики Казахстан и в обратном направлений по территорий иностранного государства;
сведения о перевозчике (наименование, адрес, фамилия, имя, отчество (при его наличии), телефон руководителя или лица, ответственного за организацию перевозок);
даты выдачи и срок окончания действия выданных разрешительных документов;
период обслуживания маршрута (круглогодичный, сезонный);
сведение о подвижном составе с указанием государственных регистрационных номеров, марки и года выпуска, а также разделением на основные и резервные;

9) қозғалыс кестесi – жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау маршрутының әрбiр аялдама пунктi бойынша автобустардың, шағын автобустардың, троллейбустардың қозғалыс орны мен уақыты туралы мәлiметтерді қамтитын құжат (кесте, графикалық бейне);
10) қолмен жуу – автокөлік құралдарын су берудің жоғары қысымды аппараттарын, су жеткізу жүйелерін және (немесе) ыдыстардағы суды пайдалану арқылы қолмен жуу;
11) маршрут – автобустың, шағын автобустың, троллейбустың белгiленген бастапқы, аралық және соңғы аялдама пункттерi арасында белгiленген жүретiн жолы;
12) маршрут схемасы – аялдау пункттерi, олардың ара қашықтықтары, сондай-ақ оларға тән бағдарлар (жол айрықтары, қиылыстар, темiржол өтпелерi, көпiрлер және тоннельдер) көрсетiлген маршруттың графикалық шартты бейнеленуi;
13) механикаландырылған жуу – жуу құрамы және суды жеткізу үшін құрылғылармен, айналатын және (немесе) қозғалатын щеткалармен, сондай-ақ желдеткіш құрылғысымен жарақтандырылған арка үлгісіндегі ауыстырылатын тетіктерден тұратын автокөлік құралдарын автоматты жуу;
14) рейс – маршруттың бастапқы пунктiнен соңғы пунктiне дейiнгi автобустың, шағын автобустың, троллейбустың жолы;
14-1) такси тасымалы - жеңіл автомобилмен жолаушылар және багажды ақылы немесе жалдау бойынша тасымалдау қызметі;
15) таксометр – жолаушылар мен багажды таксимен тасымалдау құнын (бағасын) есептеуге арналған құрылғы;
16) техникалық аялдама – автобустар мен шағын автобустардың жолаушыларды маршруттан түсіруді және маршрутқа отырғызуды көздемейтін аялдамасы;
16-1. Екі және одан да көп тасымалдаушылармен жаңа халықаралық маршруттарды ашуға бір уақытта өтінім беру кезінде, автобустың қозғалыс кестесінің айырмашылығы бойынша бастапқы және аралық пункттері ұзақтығы 250 км дейін 15 минуттан аз және 250 км асатын 1 сағаттан аз уақытты құраса, басымдылық осы қатынас түрінде көп тәжірибесі бар тасымалдаушыға беріледі.
Тасымалдаушылардың бірдей тәжірибесі болған жағдайда басымдылық өтінімді бірінші тапсырған тасымалдаушыға беріледі.";
19-тармақтың бірінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Халықаралық және қалааралық облысаралық қатынаста жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдау маршруттары тасымалдаушының маршрутты ұйымдастырушыға, тасымалдауды тоқтатуды жобалау уақытына дейін 2 айдан кем емес жазбаша үндеуі бойынша жабылады.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Тiзiлiмдер маршруттардың мынадай негiзгi сипаттамаларын:
1) халықаралық маршруттар үшін:
тікелей және кері қайту бағыттарындағы қатынас және шығу уақытын көрсетумен маршруттың атауын;
Қазақстан Республикасы аумағы бойынша тікелей бағыт және шет мемлекеттің аумағы бойынша кері бағыттағы уақытын көрсетумен аралық пункттердің атауын;
тасымалдаушы туралы мәліметтерді (атауы, мекенжайы, тегi, аты, әкесiнiң аты (егер болған жағдайда), тасымалдауды ұйымдастырудағы жауапты басшының немесе адамның телефондары);
берiлген рұқсат құжаттарының берілген күні және қолданудың аяқталу мерзімін;
маршрутқа қызмет көрсету кезеңін (жыл бойы, маусымдық);
мемлекеттік тіркеу нөмерлері, маркасы және шығу жолын көрсетумен, сондай-ақ негізгі және резервке бөлумен жылжымалы құрам туралы мәліметті;

2) для внутриреспубликанских маршрутов:
номер (городские (сельские) и пригородные) и наименование маршрута с указанием времени отправления из начального и конечного пунктов;
количество и наименования промежуточных пунктов на маршруте в прямом и обратном направлениях;
протяженность маршрута в прямом и обратном направлениях;
период обслуживания маршрута: круглогодичный, дополнительный (действующий в определенные дни и периоды суток (выходные, праздничные дни или в часы "пик" для городских маршрутов), сезонные (в дачный период, на время функционирования зон отдыха, период повышенного пассажиропотока);
класс автобусов, микроавтобусов и паспортная вместимость автобусов на маршруте по местам для сидения пассажиров и общая (с учетом вместимости накопительных площадок, кроме междугородных межобластных);
сведения о перевозчике (наименование, адрес, фамилия, имя, отчество (при его наличии), телефон руководителя и лица, ответственного за организацию перевозок) и период действия выданных ему разрешительных документов.";
заголовок параграфа 6 изложить в следующей редакции:
"Параграф 6. Оплата, регистрация проезда и провоза багажа в городском (сельском) и пригородном сообщениях";
дополнить пунктом 42-1 следующего содержания:
"42-1. Регистрация проезда в городском (сельском) сообщении, в котором используется электронная система оплаты за проезд, осуществляется пассажиром путем прикладывания электронного проездного документа к рабочей области считывателя соответствующего электронного транспортного терминала самообслуживания пассажира, без выдачи бумажного проездного документа (билета) об оплате за проезд.";
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. При оплате наличными деньгами разовый контрольный билет в форме бумажного проездного документа (билета) действителен только при поездке по одному маршруту, в одном направлении, независимо от расстояния, проезжаемого пассажиром.";
пункт 44 изложить в следующей редакции:
"44. В случае возникновения обстоятельств, при которых автобус, микроавтобус не продолжает движение по маршруту по техническим причинам, выданные пассажирам разовые контрольные билеты в бумажной форме и подтвержденные разовые отдельные регистрации проезда, при оплате проезда посредством электронного проездного документа - являются действительными для проезда на другом автобусе, микроавтобусе этого же маршрута.";
дополнить пунктом 45-1 следующего содержания:
"45-1. При наличии электронной системы оплаты за проезд перевозчики должны соблюдать условия по содержанию и эксплуатации электронной диспетчеризации и системы оплаты за проезд.";
пункт 46 изложить в следующей редакции:

2) республикаішілік маршруттар үшін:
Бастапқы және соңғы пункттерінен шығу уақытын көрсетіп маршруттың нөмiрiн (қалалық (ауылдық) және қала маңындағы) және атауын;
тiкелей және керi қайту бағыттарындағы маршруттағы пункттер бойының санын және атауын;
тiкелей және керi қайту бағыттарындағы маршрут ұзақтығын;
маршрутқа қызмет көрсету кезеңдерiн: жыл бойы, қосымша (белгiлi бiр күндерде немесе тәулiктiң кезеңдерiнде қолданылатын (қалалық маршруттар үшін демалыс, мереке күндері немесе "қауырт" сағаттар), маусымдық (алдын ала белгiленген уақыт аралығы iшiнде қолданылатын (саяжай кезеңiнде, демалыс аймақтары, жолаушылар ағыны жоғарылаған кезеңде жұмыс iстеген кезде);
жолаушылар және жалпы отыруға арналған орындар бойынша автобустардың маршруттағы автобустардың, шағын автобустардың класы және паспорттық сыйымдылығын (қалааралық облысаралықтан басқа, жинақтау алаңшасының сыйымдылығын ескере отырып);
тасымалдаушы туралы мәліметтерді (атауы, мекенжайы, тегi, аты, әкесiнiң аты (егер болған жағдайда), тасымалдауды ұйымдастырудағы жауапты адамның және басшының телефондары) және оған берiлген рұқсат құжаттарының қолдану кезеңiн қамтиды";
6-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-параграф. Қалалық (ауылдық) және қала маңындағы қатынастағы жол жүру және багажды алып жүру төлемі, тіркеуі"
мынадай мазмұндағы 42-1) тармақпен толықтырылсын:
"42-1. Жол жүру үшін электрондық төлеу жүйесі пайдаланылатын қалалық (ауылдық) қатынастағы жол жүруді тіркеу жолаушымен жол жүру үшін төлемнің жасалғаны туралы қағаз жол жүру құжатын (билетін) берусіз, жолаушының өзіне-өзі қызмет көрсететін тиісті электрондық көлік терминалының санау құрылғысының жұмыс бетіне электрондық жол жүру құжатын тақау жолымен жүзеге асырылады.";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Қолма-қол ақшамен төлем жасалған жағдайда, қағаз нысанындағы жол жүру құжаты (билеті) бір жолғы бақылау билеті бір маршруттағы, жолаушы жүріп өткен қашықтыққа қарамастан бір бағыттағы бір маршрут бойынша сапар кезінде ғана жарамды.";
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"44. Техникалық себептер бойынша автобус, шағын автобус маршрут бойынша қозғалысты жалғастыруы мүмкiн емес жағдайлар туындаған жағдайда, жолаушыларға берiлген қағаз нысанындағы бiр жолғы бақылау билеттерi және жол жүрудің расталған бір жолғы бөлек тіркеулері, электрондық жол жүру құжаты арқылы жол жүру төлемі жасалған болса – осы маршруттың басқа автобусында, шағын автобусында жол жүру үшiн жарамды болып табылады.";
мынадай мазмұндағы 45-1-тармақпен толықтырылсын:
"45-1. Электрондық төлеу жүйесі болған жағдайда тасымалдаушылар электрондық диспетчерлеу және жолақысын төлеу жүйесін ұстау және қолдану талабын сақтауға тиіс.";
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"46. Подтверждение оплаты проезда в пригородном сообщении за наличные деньги фиксируется выдачей пассажиру проездного документа (билета) в бумажной форме.";
дополнить пунктом 46-1 следующего содержания:
"46-1. Регистрация проезда в пригородном сообщении, в котором используется электронная система оплаты за проезд, осуществляется пассажиром путем прикладывания электронного проездного документа к рабочей области считывателя соответствующего электронного транспортного терминала самообслуживания пассажира, без выдачи бумажного проездного документа (билета) об оплате за проезд.";
пункты 48, 49, 50, 51 и 52 изложить в следующей редакции:
"48. Продажа проездных билетов длительного пользования, как в бумажной, так и в электронной форме, на определенный календарный срок производится предварительно, в установленных местным исполнительным органом - пунктах продажи, а также перевозчиками - через кондукторов или водителей.
49. Проездные билеты длительного пользования, как в бумажной, так и в электронной форме, предназначенные для поездок в городском (сельском) сообщении, не действительны на маршрутах регулярных пригородных автомобильных перевозок пассажиров и багажа.
50. Действие проездных билетов длительного пользования, как в бумажной, так и в электронной форме, не распространяется на провоз багажа и ручной клади сверх установленной нормы.
51. Пассажир, имеющий проездной билет длительного пользования в бумажной форме, предъявляет его кондуктору, контролеру (водителю) при посадке в автобус, микроавтобус. Пассажир, имеющий проездной билет длительного пользования в электронной форме, при посадке в автобус, микроавтобус самостоятельно осуществляет регистрацию проезда путем прикладывания электронного проездного билета длительного пользования к рабочей области считывателя соответствующего электронного транспортного терминала самообслуживания пассажира.
52. Если пассажир пользуется льготным проездным билетом длительного пользования в бумажной или электронной форме, то он предъявляет также документ, подтверждающий его право на льготу за исключением пассажиров, использующих персонифицированный льготный электронный билет длительного пользования.";
часть вторую пункта 60 изложить в следующей редакции:
"Если пассажир приобрел электронный проездной документ (билет), то достаточным основанием для права воспользоваться поездкой являются электронный проездной документ (билет) или документ, удостоверяющий личность, при этом проездной документ (билет) в бумажной форме не выдается.";
заголовок параграфа 11 изложить в следующей редакции:
"Параграф 11. Оплата, регистрация проезда и провоза багажа на маршрутах регулярных международных, междугородных межобластных, межрайонных (междугородных внутриобластных) автомобильных перевозок пассажиров и багажа";
пункт 76 изложить в следующей редакции:

"46. Қала маңындағы қатынаста қолма-қол ақшамен жол жүру төлемiнiң растамасы жолаушыға қағаз нысанындағы жол жүру құжатын (билетін) берумен белгiленедi.";
мынадай мазмұндағы 46-1-тармақпен толықтырылсын:
"46-1. Жол жүру үшiн электрондық төлеу жүйесi пайдаланылатын қала маңындағы қатынастағы жол жүруді тіркеу жолаушымен жол жүру үшін төлемнің жасалғаны туралы қағаз жол жүру құжатын (билетін) берусіз, жолаушының өзіне-өзі қызмет көрсететін тиісті электрондық көлік терминалының санау құрылғысының жұмыс бетіне электрондық жол жүру құжатын тақау жолымен жүзеге асырылады.";
48, 49, 50, 51 және 52-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Белгілі күнтізбелік мерзімге қағаз, сондай-ақ және электрондық нысандағы ұзақ пайдаланудағы жол жүру билеттерін сату алдын ала, жергiлiктi атқарушы орган белгілеген сату орындарында, сондай-ақ тасымалдаушылар-кондукторлар немесе жүргізушілер арқылы жүргiзіледi.
49. Қалалық (ауылдық) қатынастағы сапарларға арналған қағаз, сондай-ақ және электрондық нысандағы ұзақ пайдаланудағы жол жүру билеттерi жолаушылар мен багажды автомобильмен қала маңы тұрақты тасымалдаудың маршруттарында жарамсыз.
50. Қағаз және электрондық нысандағы ұзақ пайдаланудағы жол жүру билеттерiнiң қолданылуы белгiленген нормадан артық қол жүгiн және багажды алып жүруге қолданылмайды.
51. Қағаз нысанындағы ұзақ пайдаланудағы жол жүру билетi бар жолаушы оны кондукторға, бақылаушыға (жүргiзушiге) автобусқа, шағын автобусқа мiнген кезде көрсетедi. Электрондық нысандағы ұзақ пайдаланудағы жол жүру билетi бар жолаушы автобусқа, шағын автобусқа мінген кезде жолаушының өзіне-өзі қызмет көрсететін тиісті электрондық көлік терминалының санау құрылғысының жұмыс бетіне электрондық жол жүру құжатын тақау жолымен жол жүруді тіркеуді өз бетінше жүзеге асырады.
52. Егер жолаушы қағаз нысанындағы немесе электрондық нысандағы жеңiлдiктi ұзақ пайдаланудағы жол жүру билетiн пайдаланса, дербестендірілген жеңiлдiктi ұзақ пайдаланудағы электрондық жол жүру билетiн пайдаланатын жолаушыларды қоспағанда, онда сондай-ақ ол жеңiлдiкке құқығын растайтын құжатты ұсынады.";
60-тармақтың екінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер жолаушы электрондық жол жүру құжатын (билетті) сатып алса, онда электрондық жол жүру құжаты (билет) немесе жеке басты куәландыратын құжат сапарды қолдану құқығы үшін жеткілікті негіздеме болып табылады, бұл ретте қағаз нысанындағы жол жүру құжаты (билет) берілмейді.";
11-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"11-параграф. Жолаушылар мен багажды автомобильмен халықаралық, қалааралық облысаралық, ауданаралық (қалааралық облысішілік) тұрақты тасымалдаудың маршруттарында жол жүру және багажды алып жүру төлемi, тіркеуі";
76-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"76. Оплата, регистрация проезда и провоза багажа по маршрутам международных, междугородных межобластных, межрайонных (междугородных внутриобластных) автомобильных перевозок пассажиров и багажа производится пассажирами в кассу автовокзала, автостанции, пункта обслуживания пассажиров, а на промежуточных остановочных пунктах маршрутов – кондуктору (водителю) непосредственно при посадке в автобус до его отправления от остановочного пункта или через электронную систему оплаты за проезд.
Оплата проезда по маршрутам международных, междугородных межобластных, межрайонных (междугородных внутриобластных), в пригородных сообщениях может производиться через пассажирское агентство или через электронную систему оплаты за проезд.
Оплата проезда и провоза багажа по маршрутам международных, междугородных межобластных, межрайонных (междугородных внутриобластных) автомобильных перевозок пассажиров и багажа принимается автовокзалами, автостанциями, пунктами обслуживания пассажиров, а также агентствами или информационными системами по продаже электронных билетов и осуществляется на основании документа, удостоверяющего личность пассажира. Посадка пассажиров осуществляется путем сверки фамилии, имени и отчества указанных в билете с документом удостоверяющего личность пассажира.";
пункт 78 изложить в следующей редакции:
"78. Подтверждением оплаты проезда при приобретении электронного проездного документа (билета) является наличие информации в электронной системе оплаты за проезд.";
пункт 80 изложить в следующей редакции:
"80. Если билет в бумажном виде приобретается пассажиром в пути следования на промежуточных остановочных пунктах маршрута, расположенных вне автовокзала, автостанции, пункта обслуживания пассажиров, то кондуктор (водитель) проставляет в билете номер рейса, начальный и конечный пункты следования пассажира, оплаченную стоимость проезда, номер посадочного места, дату и время отправления, а также делает соответствующую запись в билетно-учетном листе.";
абзац первый пункта 83 изложить в следующей редакции:
"83. Внесение изменений по подвижному составу, в Свидетельствах, допускается органом, выдавшим данное Свидетельство, при обращении перевозчика и с условием того, что:";
пункт 92 изложить в следующей редакции:
"92. Для получения от уполномоченного органа в области автомобильного транспорта заверенных схем и расписаний движения по маршруту, тарифов на перевозку пассажиров и багажа, разрешения на осуществление регулярных международных автомобильных перевозок пассажиров и багажа (далее - Разрешение), по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее - разрешительные документы на международные перевозки), а также продление срока их действия перевозчик представляет в уполномоченный орган в области автомобильного транспорта заявку в произвольной форме с приложением следующих документов, оформленных в отдельную прошнурованную, пронумерованную и заверенную подписью ответственного лица заявителя, а также печатью (при наличии) папку, за исключением документов, указанных в подпунктах 7), 8) и 9) настоящего пункта:

"76. Жолаушылар мен багажды автомобильмен халықаралық, қалааралық облысаралық, ауданаралық (қалааралық облысiшiлiк) тасымалдаудың маршруттары бойынша жол жүру және багажды алып жүру төлемін, тіркеуін жолаушылар автовокзалдың, автостанцияның, жолаушыларға қызмет көрсету пунктінің кассасына, ал маршруттардың аралық аялдама пункттерінде кондукторға (жүргiзушiге) тікелей автобусқа отырғызу кезінде, ол аялдама пунктінен жөнелтілгенге дейін, немесе жол жүру үшін электрондық төлем жүйесі арқылы төлейді.
Халықаралық, қалааралық облысаралық, ауданаралық (қалааралық облысішілік), қала маңындағы қатынастарда маршруттары бойынша жол жүруге төлем жолаушылар агенттігі немесе жол жүру үшін электрондық төлем жүйесі арқылы жүргізілуі мүмкін.
Жолаушылар мен багажды автомобильмен халықаралық, қалааралық облысаралық, ауданаралық (қалааралық облысiшiлiк) тасымалдау маршруттары бойынша жол жүру және багажды алып жүру төлемін, автовокзалдар, автостанциялар, жолаушыларға қызмет көрсету пункттері, сондай-ақ агенттік немесе электрондық билеттерді сататын ақпарат жүйесімен қабылданады және жолаушының жеке басын растайтын құжаттар негізінде жүзеге асырады. Жолаушыларды отырғызу жолаушының жеке басын куәландыратын құжатпен билетте көрсетілген тегi, аты, әкесiнiң атын тексеру арқылы жүзеге асырылады.";
78-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"78. Электрондық жол жүру құжатын (билетін) сатып алу кезінде жол жүру үшін электрондық төлем жүйесінде ақпараттың болуы – жол жүру төлемінің растамасы болып табылады.";
80-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"80. Егер қағаз түріндегі билетті жолаушы жүру жолында маршруттың автовокзалдан, автостанциядан, жолаушыларға қызмет көрсету пунктінен тыс орналасқан аралық аялдама пункттерiнде сатып алса, онда кондуктор (жүргiзушi) билетке рейстiң нөмiрiн, жолаушының бастапқы және соңғы жүру пункттерiн, төленген жол жүру құнын, отыратын орнының нөмiрiн, жөнелтілу күнi мен уақытын қояды, сондай-ақ билет-есепке алу парағында тиiстi жазу жазады.";
83-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"83. Куәліктердегі жылжымалы құрам бойынша өзгерістер енгізуге тасымалдаушы өтiнiш бергенде және:";
92-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"92. Автомобиль көлiгi саласындағы уәкiлеттi органнан маршрут бойынша растаған қозғалыс схемалары мен маршрут бойынша қозғалыс кестелерiн, жолаушылар мен багажды тасымалдауға арналған тарифтердi, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жолаушылар мен багажды автомобильмен халықаралық тұрақты тасымалдауды жүзеге асыруға арналған рұқсатты (бұдан әрі - Рұқсат) (бұдан әрi - халықаралық тасымалдауға арналған рұқсат құжаттары) алу үшiн, сондай-ақ олардың қолданылу мерзiмiн ұзарту үшiн тасымалдаушы автомобиль көлiгi саласындағы уәкiлеттi органға тігілген, нөмірленген және өтініш берушінің жауапты тұлғасы қол қойған, сондай-ақ осы тармақтың 7), 8) және 9) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоспағанда мөрмен (болған жағдайда) расталған жеке папкаға ресiмделген мына құжаттарды:

1) договора о совместной деятельности с иностранным перевозчиком;
2) копию свидетельства или справку о государственной регистрации юридического лица или лица осуществляющего свою деятельность без образования юридического лица или уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя;
3) копию лицензии на право занятия деятельностью регулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в международном сообщении;
4) копии страховых полисов или договоров обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев автотранспортных средств и договоров обязательного страхования гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами;
5) сведений о подвижном составе (количество и тип (класс) автобусов), предусматриваемом к использованию на маршруте с приложением копий технических паспортов и диагностической карты о прохождении обязательного технического осмотра на текущий период на каждую единицу, в случае аренды автотранспортных, копий договоров аренды автотранспортных средств;
6) копии документов на производственно-техническую базу (собственную или арендованную), расположенную в населенном пункте или пригородной зоне, но в радиусе не более 50 километров от начального пункта маршрута, с подтверждением проведения необходимого комплекса работ по поддержанию подвижного состава в технически исправном состоянии, и копии договора с медицинской организацией или медицинским работником на осуществление профилактического медицинского освидетельствования;
7) расписания движения автобусов по маршруту с указанием места и времени отправления, прибытия и стоянки автобусов, а также расстояний по всем остановочным пунктам и пунктам пропуска через границы государств и скоростного режима движения автобусов;
8) схемы маршрута с указанием автовокзалов, автостанций, пунктов обслуживания пассажиров и технических остановок, автомобильных пунктов пропуска через государственную границу и опасных участков;
9) предлагаемые тарифы на перевозку пассажиров и багажа по остановочным пунктам регулярного международного маршрута в национальной валюте государств регистрации перевозчиков, обслуживающих этот маршрут.
Документы, указанные в подпунктах 7), 8) и 9) настоящего пункта, подписанные казахстанским и иностранным перевозчиками, заключившими договор об обслуживании регулярного маршрута, и заверенные их печатями (при наличии), представляются в четырех экземплярах.
Схемы движения и расписания движения по маршруту, а также тарифы на перевозки пассажиров и багажа заверяются подписью ответственного лица уполномоченного органа в области автомобильного транспорта и печатью (печать имеет квадратную форму с толщиной рамки 1 миллиметров, темно-синего цвета, высота 5 сантиметров, длина 6 сантиметров, на верхней части наименования уполномоченного органа в области автомобильного транспорта, в середине слова "Автобус бағыты бойынша қозғалысқа рұқсат берілді" и внизу дата заверения и "подпись ________").";
пункт 100 изложить в следующей редакции:

1) шетелдiк тасымалдаушымен бiрлескен қызмет туралы шартты;
2) заңды тұлғаны немесе өз қызметін заңды тұлғаның білімінсіз немесе жеке кәсіпкер ретінде қызметінің бастауы туралы ескертуінсіз жүзеге асыратын тұлғаларды мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі немесе анықтама;
3) жолаушыларды халықаралық қатынаста автобустармен, шағын автобустармен тұрақты тасымалдау жөніндегі қызметімен айналысу құқығына лицензия көшірмесін;
4) автокөлiк құралдары иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шарттарының және тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру сақтандыру полисiнiң немесе шарттарының көшiрмесiн;
5) жалға алынған автокөлік, жалға алынған автокөлік құралдары шарттарының көшірмелері кезінде әрбiр бiрлiкке арналған техникалық паспорттардың және ағымдағы кезеңде міндетті техникалық тексеруден өткенi туралы диагностикалық карталардың көшiрмелерi қоса берiлген, маршрутта пайдаланылуы көзделетiн жылжымалы құрам туралы мәлiметтердi (автобустардың саны және үлгiсi (класы);
6) жылжымалы құрамды техникалық жарамды күйде күтiп ұстау бойынша жұмыстардың қажетті кешенін жүргізу мүмкіндігін растай отырып, елді мекенде немесе қала маңындағы аймақта, бірақ маршруттың бастапқы пунктінен 50 километрден аспайтын радиуста орналасқан өндірістік-техникалық базаға (жеке немесе жалға алған) құжаттардың көшірмелерін және профилактикалық медициналық куәландыруды жүзеге асыруға медициналық ұйыммен немесе медициналық қызметкермен жасасқан шарттың көшірмелерін;
7) маршрут бойынша автобустардың орны және жөнелтiлу, келу және тұру уақыттары, сондай-ақ барлық аялдама пункттерi мен мемлекеттердiң шекаралары арқылы өткiзу пункттерi, автобустар қозғалысының жылдамдық режимі бойынша қашықтықтар көрсетiлген қозғалыс кестелерiн;
8) автовокзалдар, автостанциялар, жолаушыларға қызмет көрсету пункттері және техникалық аялдамалар, автомобильдерді мемлекеттiк шекара арқылы өткiзу пункттерi және қауiптi учаскелерi көрсетiлген маршрут схемасын;
9) осы маршрутқа қызмет көрсететiн тасымалдаушылар тiркелген мемлекеттердiң ұлттық валютасындағы халықаралық тұрақты маршруттың аялдама пункттерi бойынша жолаушыларды және багажды тасымалдауға ұсынылатын тарифтердi;
Осы тармақтың 7), 8) және 9) тармақшаларында көрсетілген құжаттар тұрақты маршрутқа қызмет көрсету туралы шарт жасасқан қазақстандық және шетелдік тасымалдаушылар қол қойған және олардың мөрлермен (болған жағдайда) расталған құжаттар төрт данада ұсынылады.
Маршрут бойынша қозғалыс схемасы және қозғалыс кестесі, сондай-ақ жолаушылар мен багажды тасымалдауға тарифтерді автомобиль көлігі саласында уәкілетті органың жауапты тұлғасының қолымен және мөрімен (рамка қалыңдығы 1миллиметрлі төртбұрыш формалы мөр, жоғары бөлігінде автомобиль көлігі саласында уәкілетті орган атауы, ортасында "Автобус бағыты бойынша қозғалысқа рұқсат берілді" деген сөз бар және астында растау мерзімі және "_________қолы" ) растайды.";
100-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"100. При внесении изменений и согласовании дополнительного расписание движения автобусов, перевозчик, обслуживающий данный маршрут, представляет в уполномоченный орган в области автомобильного транспорта заявку в произвольной форме с приложением документов, указанных в подпунктах 4), 5), 7) и 8) пункта 92 настоящих Правил.";
подпункт 1) пункта 101 изложить в следующей редакции:
"1) документы, прилагаемые к заявке в соответствии с пунктом 92 настоящих Правил, представлены не в полном объеме или содержат недостоверные данные;";
пункт 103 изложить в следующей редакции:
"103. Действие разрешительных документов на международные перевозки, выданных перевозчику, приостанавливаются в срок до шести месяцев в случае:
1) письменного обращения перевозчика, поданного в уполномоченный орган в области автомобильного транспорта не позднее, чем за 1 месяц до даты предполагаемого прекращения перевозок;
2) письменного обоснованного обращения местных исполнительных органов;
3) выявления фактов нарушений или несоблюдения требований настоящих Правил;
4) если перевозчиком не обеспечиваются условия эксплуатации регулярных маршрутов, установленные компетентными органами иностранных государств, по территории которых он проходит;
4-1) непредставления в сроки, установленные пунктом 97 настоящих Правил, копий договоров, заключаемых между перевозчиком и администрацией автовокзалов, автостанций, пунктов обслуживания пассажиров;
5) по письменному обращению компетентных органов иностранных государств, по территориям которых проходит регулярный маршрут.";
пункт 104 изложить в следующей редакции:
"104. Действие разрешительного документа, выданного перевозчику, прекращается в случае:
1) письменного обращения перевозчика, поданного не позднее, чем за 1 месяц до даты предполагаемого прекращения перевозок;
2) перевозчиком самовольно, без согласия уполномоченного органа в области автомобильного транспорта были внесены изменения в расписание и схему движения автобусов по маршруту;
3) по письменному обращению компетентных органов иностранных государств, по территориям которых проходит регулярный маршрут;
4) перевозки пассажиров на маршруте не выполняются перевозчиком по истечении месячного срока с даты получения разрешительных документов;
5) перевозки пассажиров на маршруте не выполняются перевозчиком в течение 15 календарных дней в период действия разрешительных документов;
6) перевозчик не подал заявку на получение иностранного разрешения, со сроком действия на один календарный год, согласно пункту 26 Правил применения разрешительной системы автомобильных перевозок в Республике Казахстан в международном сообщении, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 353 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11704).";

"100. Автобустардың қозғалыс кестесіне қосымша өзгерістерді енгізгенде және келіскенде осы маршрутқа қызмет көрсететін тасымалдаушы автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті органға осы Қағидалардың 92-тармағының 4), 5), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса отырып еркін нысандағы өтінімді ұсынады.";
101-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы Қағидалардың 92-тармағына сәйкес өтiнiмге қоса берiлген құжаттар толық көлемде емес немесе жалған мәлiметтер болса;";
103-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"103. Тасымалдаушыға халықаралық тасымалдауға берілген рұқсат құжаттарының әрекеті алты айға дейінгі мерзімге тоқтата тұруы мүмкін мына жағдайда:
1) тасымалдаушы автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті органға тасымалдауды болжамды тоқтату күнiне дейiн 1 айдан кешiктiрмей жазбаша өтiнiш берген;
2) жергiлiктi атқарушы органдар жазбаша дәлелдi өтiнiш берген;
3) осы Қағидалардың талаптарын бұзу немесе сақтамау фактілері байқалған;
4) егер тасымалдаушы аумағы бойынша маршрут өтетiн шет мемлекеттердiң құзыреттi органдары белгiлеген тұрақты маршруттарды пайдалану шарттарын қамтамасыз етпесе;
4-1) тасымалдаушылар мен автовокзалдардың, автостанциялардың, жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің әкiмшiлiгi жасасатын шарттардың көшiрмелерiн осы Қағидалардың 97-тармағында белгiленген мерзiмде ұсынбаған;
5) аумақтары бойынша тұрақты маршрут өтетiн шет мемлекеттердiң құзыреттi органдарының жазбаша өтiнiшi бойынша алты айға дейiнгi мерзiмге тоқтата тұруы мүмкiн.";
104-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"104. Тасымалдаушыға берiлген рұқсат құжатының қолданылуы:
1) тасымалдаушы тасымалдауды болжамды тоқтату күнiне дейiн 3 айдан кешiктiрмей жазбаша өтiнiш берген;
2) тасымалдаушы өз еркiмен, автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті органның келiсiмiнсiз маршрут бойынша автобустардың қозғалыс кестесi мен схемасына өзгерiстер енгiзген;
3) аумақтары бойынша тұрақты маршрут өтетiн шет мемлекеттердiң құзыреттi органдарының жазбаша өтiнiшi бойынша;
4) егер тасымалдаушы рұқсат құжаттарын алған күннен бастап айлық мерзiм өткен бойда маршрутта жолаушылар тасымалдауды орындамаса;
5) егер маршрутта жолаушылар тасымалдауды тасымалдаушы рұқсат құжаттарының қолданылу кезеңiнде күнтiзбелiк 15 күн бойы орындамаған жағдайда;
6) егер тасымалдаушы "Қазақстан Республикасының халықаралық қатынастағы автомобильмен тасымалдауларында рұқсат беру жүйесін қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 353 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11704 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының халықаралық қатынастағы автомобильмен тасымалдауларында рұқсат беру жүйесін қолдану қағидаларының 26-тармағына сәйкес күнтізбелік бір жыл қолдану мерзімдегі уақыты бар тасымалдаушы шетелдік рұқсатты алуға өтінім бермеген жағдайда тоқтатылады.";

дополнить пунктом 104-1 следующего содержания:
"104-1. При приостановлении или прекращении действия разрешительных документов, перевозчику направляется мотивированный ответ в течение пяти рабочих дней со дня приостановления или прекращения действий разрешительных документов.";
пункт 116 изложить в следующей редакции:
"116. Продажа проездных документов (билетов) и багажных квитанций в бумажной форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам осуществляется:
1) через билетные кассы автовокзалов, автостанций, пунктов обслуживания пассажиров и кассовые пункты;
2) водителем или кондуктором при условии наличия свободных мест для сидения в автобусе, микроавтобусе, а также до нормы заполняемости автобусов и микроавтобусов при осуществлении перевозок пассажиров и багажа на расстояние не более 50 км, в случае отсутствия билетных касс на промежуточных остановочных пунктах маршрута;
3) пассажирскими агентствами, в том числе с использованием средств связи.";
пункт 145 изложить в следующей редакции:
"145. Регулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа, за исключением международных, осуществляются перевозчиками, победившими в конкурсе на право обслуживания маршрутов указанных перевозок пассажиров и багажа (далее - Конкурс) и получившими свидетельство на право их обслуживания на основании договоров, заключаемых между перевозчиками и соответствующими местными исполнительными органами либо уполномоченными организациями.";
подпункт 1) пункта 160 изложить в следующей редакции:
"1) основные характеристики маршрутов внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа, выставляемых на конкурс, по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, с приложением схемы маршрутов, расписаний движения, а также общей протяженности маршрута (км.) для осуществления регулярных пассажирских перевозок в городском (сельском) или пригородном сообщениях при использовании электронной системы оплаты проезда;";
пункт 165 изложить в следующей редакции:
"165. Местный исполнительный орган через средства массовой информации не позднее, чем за 30 календарных дней до проведения Конкурса дает объявление по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам, о проведении Конкурса в печатных изданиях, распространяемых:
на территории соответствующей области и городах республиканского значение и столицы на право обслуживания маршрутов регулярных городских (сельских), пригородных, внутрирайонных, межрайонных (междугородных внутриобластных) автомобильных перевозок пассажиров и багажа;
на всей территории Республики Казахстан, на право обслуживания маршрутов регулярных междугородных межобластных (включая столицу и город республиканского значения) автомобильных перевозок пассажиров и багажа.";

мынадай мазмұндағы 104-1-тармақпен толықтырылсын:
"104-1. Рұқсат құжаттардың қолданылуын уақытша тоқтатқанда немесе тоқтатқанда тасымалдаушыға рұқсат құжаттардың қолданылуын уақытша тоқтатқан немесе тоқтатқан күннен бастап бес жұмыс күн ішінде дәлелді жауап жіберіледі.";
116-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"116. Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес қағаз нысанында багаж түбіртектерін және жол жүру құжаттарын (билеттерді) сату:
1) автовокзалдардың, автостанциялардың, жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің билет кассалары және кассалық пункттер арқылы;
2) маршруттың аралық аялдама пункттерiнде билет кассалары болмаған жағдайда автобуста, шағын автобуста отыратын бос орындар болса, сондай-ақ жолаушылар мен багажды 50 км артық қашықтықта тасымалдауды жүзеге асыру кезiнде автобустар мен шағын автобустардың толу нормасына дейiн жүргiзушi немесе кондуктор;
3) оның ішінде байланыс құралдарын пайдалана отырып, жолаушылар агенттіктері жүзеге асырады.";
145-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"145. Жолаушылар мен багажды тұрақты автомобильмен тасымалдау, халықаралықты қоспағанда жолаушылар мен багажды көрсетілген маршруттарға қызмет көрсету құқығына арналған конкурста (бұдан әрі - Конкурс) жеңген және тасымалдаушылар мен жергiлiктi атқарушы органдардың немесе уәкілетті ұйымның арасында жасалған шарттың негізінде оларға қызмет көрсетуге құқығы бар куәлік алған тасымалдаушылар жүзеге асырады.";
160-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) конкурсқа шығарылатын жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тасымалдау маршруттарының негiзгi сипаттамаларын, маршруттардың схемаларының қосымшасымен, қозғалыстар кестелері, сондай-ақ жолақысын электрондық төлеу жүйесін пайдаланған кезде қалалық (ауылдық) немесе қала маңы қатынастарында жолаушыларды тұрақты тасымалдауды жүзеге асыру үшін маршруттың (км.) жалпы ұзындығы осы Қағидалардың 7-қосымшасындағы нысан бойынша қоса берiледi;";
165-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"165. Осы Қағидалардың 10-қосымшасындағы нысанға сәйкес жергiлiктi атқарушы орган бұқаралық ақпарат құралдары арқылы Конкурс өткiзiлгенге дейiн күнтiзбелiк 30 күннен кешiктiрмей:
жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық), қаламаңы, ауданішілік, ауданаралық (қалааралық облысішілік) тұрақты тасымалдау маршруттарына қызмет көрсету құқығына тиісті облыстардың және республикалық маңыз бар қалалардың және астананың аумағына тарайтын;
жолаушылар мен багажды автомобильмен облысаралық қалааралық (республикалық маңызы бар қалаларды және астананы қоса алғанда) тұрақты тасымалдау маршруттарына қызмет көрсету құқығына Қазақстан Республикасының барлық аумағына тарайтын баспасы басылымдары арқылы конкурсты өткiзу туралы хабарлайды.";

подпункт 4) пункта 170 изложить в следующей редакции:
"4) копии технических паспортов и диагностической карты о прохождении обязательного технического осмотра действительных на текущий период на каждую единицу подвижного состава. При этом подвижной состав, задействованный на других маршрутах регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа в качестве основного, допускается представлять как резервный, а резервный основным. Не допускается представление подвижного состава в качестве основного, который задействован на других регулярных автомобильных маршрутах перевозок пассажиров и багажа как основной подвижной состав;";
пункт 196 изложить в следующей редакции:
"196. Действие Свидетельств, выданных уполномоченным органом в области автомобильного транспорта и местными исполнительными органами, прекращается этим органом в случаях:
1) письменного обращения перевозчика;
2) если перевозчиком без согласия уполномоченного органа в области автомобильного транспорта и местного исполнительного органа внесены изменения в расписания и схему движения автобусов на маршрутах;
3) если перевозки пассажиров на маршруте не выполняются перевозчиком в течение 15 календарных дней в период действия Свидетельства;
4) низкой регулярности (менее семидесяти процентов в течение тридцати календарных дней);
5) наличие дорожно-транспортных происшествий (ДТП) с человеческими жертвами по вине перевозчика в связи с неисполнением обязанности, предусмотренной подпунктом 2) пункта 2 статьи 22 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте";
6) использования на маршруте автобусов и микроавтобусов, не предусмотренных в Свидетельствах, выданных уполномоченным органом и местным исполнительным органом в области автомобильного транспорта;
7) передача прав обслуживания маршрута (маршрутов) третьей стороне.";
пункт 211 изложить в следующей редакции:
"211. Перевозка пассажиров и багажа такси индивидуальными предпринимателями или юридическими лицами (далее - перевозчик такси) осуществляются легковыми автомобилями, оборудованными в соответствии с требованиями пунктов 340-343 настоящих Правил, путем подачи в местные исполнительные органы уведомлений о начале деятельности в качестве перевозчика такси, согласно пункту 1 статьи 26 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте".
Осуществление деятельности без соблюдения требований уведомительного порядка при организации перевозок пассажиров и багажа такси не допускается.
Местные исполнительные органы районов, городов областного значения ведут реестр индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, подавших уведомление о начале осуществления деятельности в качестве перевозчика такси, который размещается на их интернет-ресурсах.

170-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жылжымалы құрамның әрбiр бiрлiгi үшiн техникалық паспорттардың және ағымдағы кезеңде жарамды міндетті техникалық тексеруден өту туралы диагностикалық карталардың көшiрмелерiн. Бұл ретте жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдаудың басқа маршруттарында негiзгi ретiнде пайдаланылатын жылжымалы құрамды резервтiк ретiнде, ал резервтiктi негiзгi ретiнде ұсынуға жол берiледi. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдаудың басқа маршруттарында негiзгi жылжымалы құрам ретiнде пайдаланылатын жылжымалы құрамды негiзгi ретiнде ұсынуға жол берiлмейдi;";
196-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"196. Автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган және жергілікті атқарушы органдар берген Куәліктердің қолданысын осы орган:
1) тасымалдаушының жазбаша өтініші;
2) егер тасымалдаушы автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті органның және жергілікті атқарушы органның келісімінсіз маршруттардағы автобустардың қозғалыс кестесі мен схемасына өзгерістер енгізсе;
3) егер тасымалдаушы куәліктің қолданылу кезеңінде күнтізбелік 15 күн бойы маршрутта жолаушылар тасымалдауды орындамаса;
4) төмен жиілік (отыз күнтізбелік күнде жетпіс пайыздан кем);
5) тасымалдаушының (тасымалдаушы жүргізушісінің) кінәсі бойынша адам өліміне соқтырған жол-көлік оқиғасының болуы;
6) маршрутта автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган және жергілікті атқарушы органдар берген куәліктерде көзделмеген автобустарды, шағынавтобустарды пайдалану;
7) маршрутта (маршруттарда) қызмет істеу құқығын үшінші тарапқа беру жағдайларында тоқтатады.";
211-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"211. Жолаушылар мен багажды таксимен дара кәсiпкерлердiң немесе заңды тұлғалардың (бұдан әрi – таксимен тасымалдаушы) тасымалдауы "Автомобиль көлігі туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 26-бабының 1-тармағына сәйкес такси тасымалдаушысы ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарлама жергілікті атқарушы органдарға хабарламаларды беру жолымен осы Қағидалардың 340-343-тармақтарының талаптарына сәйкес жабдықталған жеңіл автомобильдермен жүзеге асырылады.
Таксимен жолаушылар мен багажды тасымалдауды ұйымдастыру кезінде қызметті хабарландыру тәртiбiнiң талаптарын сақтамай жүзеге асыруға жол берілмейді.
Аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары такси тасымалдаушысы ретінде қызметті жүзеге асыруды бастау туралы хабарлама берген дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың тізілімін жүргізеді, ол олардың интернет-ресурстарында орналастырылады.

Исключение из указанного реестра осуществляется местными исполнительными органами районов, городов областного значения по заявлению перевозчика такси, решению суда о запрещении деятельности или невыполнению требований перевозчиком такси, предусмотренных пунктом 2 статьи 26 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте" и настоящими Правилами.";
пункт 214 изложить в следующей редакции:
"214. При организации перевозок пассажиров и багажа такси перевозчик такси обеспечивает:
1) прохождение предрейсового технического освидетельствования автотранспортных средств, а также предрейсового и послерейсового медицинского осмотра водителей такси лицом, имеющим диплом о высшем или среднем медицинским образовании, с которым заключен договор на осуществление профилактических медицинских осмотров;
2) наличие информационно-диспетчерской службы или договора по информационно-диспетчерскому обслуживанию;
3) своевременную замену такси в случае его неисправности;
4) на каждые тридцать такси не менее одного такси, приспособленного для перевозки инвалидов, использующих специальные средства передвижения;
5) соблюдение режима труда и отдыха водителей такси;
6) оформление путевой документации.
Для обеспечения выполнения требований подпункта 1) настоящего пункта могут создаваться пункты с применением аппаратно-программного комплекса.";
пункт 329 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Транспортные средства категорий М, находящиеся в эксплуатации и имеющие не менее четырех колес, а также используемые для перевозок пассажиров и багажа, оснащаются устройствами вызова экстренных оперативных служб.";
пункт 341 изложить в следующей редакции:
"341. Такси внешне оформляется в единой цветовой гамме, путем нанесения по всей длине боковых сторон легкового автомобиля на одном уровне, цвет кузова которого определяется самим перевозчиком такси, пояса, состоящего из черных и (или) желтых квадратов, расположенных в шахматном порядке, высотой не менее 10 и не более 14 сантиметров.";
пункт 350 изложить в следующей редакции:
"350. Автовокзалы и автостанции в своем составе имеют:
1) информационное обеспечение;
2) площадку для стоянки автобусов и микроавтобусов;
3) зал (залы) ожидания для пассажиров;
4) кассу (кассы) для продажи, в том числе предварительной, проездных документов (билетов);
5) камеру (камеры) хранения багажа;
6) диспетчерские пункты;
7) санитарно-бытовые помещения для персонала и пассажиров;
8) служебные помещения для отдыха водителей.
Дополнительное требование для автовокзалов:

Көрсетілген тізілімнен шығаруды аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары такси тасымалдаушысының өтініші, "Автомобиль көлігі туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 26-бабының 2-тармағында және осы Қағидаларда көзделген такси тасымалдаушысының қызметіне тыйым салу немесе міндеттемелерін орындамауы туралы сот шешімі бойынша жүргізеді.";
214-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"214. Жолаушылар мен багажды таксимен тасымалдауды ұйымдастыру кезінде таксимен тасымалдаушы:
1) автокөлiк құралдарының рейс алдындағы техникалық тексеруден өтуiн, сондай-ақ медициналық қызметкердің такси жүргiзушiлерiн рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық куәландыруын;
2) ақпараттық-диспетчерлiк қызметтiң немесе ақпараттық-диспетчерлiк қызметтi көрсету жөнiндегi шарттың болуын;
3) таксидің ақауы болған жағдайда, оны уақтылы ауыстыруды;
4) әр отыз таксиге шаққанда арнайы қозғалыс құралдарын пайдаланатын, мүгедектерді тасымалдау үшін бейімделген бір таксиден кем емес;
5) такси жүргізушілерінің еңбек және демалыс режимдерін сақтауды;
6) сапар құжаттамаларын ресімдеуді қамтамасыз етеді.
Осы тармақтың 1) тармақшасындағы талапты орындауды қамтамасыз ету үшін аппараттық-бағдарламалық кешенді қолданатын пункттер құрылуы мүмкін.";
329-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөліммен толықтырылсын:
"Кемінде төрт дөңгелегі бар және М санатындағы, сондай-ақ жолаушылар мен багажды тасымалдау үшін пайдаланылып жүрген көлік құралдары шұғыл қимылдайтын жедел қызметтерді шақыру құрылғыларымен жарақтандырылады.";
341-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"341. Такси кузовтың түсін тасымалдаушы өзі анықтайтын сыртынан жеңіл автомобиль барлық бүйір жағынан, биіктігі 10 сантиметрден кем емес және 14 сантиметрден көп емес шахматтық тәртіпте орналасқан қара және (немесе) сары шаршылардан тұратын белдеу салуды қарастыратын бірыңғай түстік гаммада ресімделеді.";
350-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"350. Автовокзалдар мен автостанциялардың өз құрамында:
1) ақпараттық қамтамасыз ету;
2) автобустар мен шағын автобустар тұратын алаң;
3) жолаушыларға арналған күту залы (залдары);
4) жол жүру құжаттарын (билеттерiн), оның iшiнде алдын ала сатуға арналған касса (кассалар);
5) багажды сақтау камерасы (камералары);
6) диспетчерлiк пункттер;
7) персонал мен жолаушылар үшін санитарлық-тұрмыстық үй-жайлар;
8) жүргiзушiлер демалатын қызметтiк үй-жайлар бар.
Автовокзалдар үшін қосымша талаптар:

1) справочное бюро;
2) пункт общественного питания;
3) комнату матери и ребенка;
4) посты для осмотра автобусов и микроавтобусов;
5) пункт охраны общественного порядка;
6) пункт медицинской помощи и аптечный киоск;
7) беспроводные точки доступа к сети Интернет;
8) видеонаблюдение в пунктах для посадки и высадки пассажиров, зале ожидания для пассажиров, площадках для стоянки автобусов и микроавтобусов;
9) комната для совершения религиозных обрядов.
Дополнительные требования для автовокзалов, указанных в Перечне объектов транспортной инфраструктуры, на которых производится досмотр, утвержденном постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 июля 2014 года № 817:
1) стационарный металлообнаружитель (металлодетектор);
2) портативные (ручные) приборы;
3) рентгено-телевизионная установка;
4) аппаратура для обнаружения взрывчатых, наркотических и опасных химических веществ.";
дополнить пунктом 351-2 следующей редакции:
"351-2. На автовокзалах и автостанциях эксплуатация эпидемически значимых объектов допускается при наличии санитарно-эпидемиологического заключения, выданного в соответствии с пунктом 1 статьи 21-1 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" или уведомления о начале деятельности.";
пункт 379 изложить в следующей редакции:
"379. Основными функциями диспетчерской службы являются:
1) отслеживание за отправлением и своевременным прибытием автобусов, микроавтобусов на конечные и промежуточные пункты маршрута;
2) отслеживание и регулирование движения автобусов, микроавтобусов по маршрутам;
3) информирование перевозчиков, пассажиров и диспетчерских служб других автовокзалов, автостанций об осложнениях проезда по маршруту, в том числе ограничениях или запрещениях движения, связанных с погодно-климатическими или другими условиями на дороге;
4) инструктирование водителей об особенностях движения на маршруте, в том числе связанных с погодно-климатическими или другими условиями на дороге;
5) размещение пассажиров при ограничениях или запрещениях движения по маршруту, связанных с погодно-климатическими или другими условиями на дороге;
6) информирование дорожных органов, КАП, органов по чрезвычайным ситуациям об осложнениях проезда по маршруту, в том числе ограничениях или невозможности движения, связанных с погодно-климатическими или другими условиями на дороге, и несвоевременности из-за этого прибытия автобусов и микроавтобусов;
7) отслеживание за своевременной подачей автобусов, микроавтобусов для посадки пассажиров и загрузки багажа в установленное расписанием время и в надлежащем санитарном состоянии;

1) анықтама бюросы;
2) қоғамдық тамақтану пунктi;
3) ана мен бала бөлмесi;
4) автобустар мен шағын автобустарды тексеруге арналған бекеттер;
5) қоғамдық тәртiптi қорғау пунктi;
6) медициналық көмек пунктi және дәрiхана дүңгiршегi;
7) Интернет желісіне сымсыз қол жеткізу нүктелері;
8) жолаушыларды отырғызу және түсiру пункттерiнде, жолаушыларға арналған күту залында, автобустар мен шағын автобустардың тұрағына арналған алаңдарда бейнебақылау;
9) діни рәсімдер жасау үшін бөлме.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 23 шілдедегі № 817 қаулысымен бекітілген Тексеріп қарау жүргізілетін көлік инфрақұрылымы объектілерінің тізбесінде көрсетілген автовокзалдарға қосымша талаптар:
1) стационарлық металл тапқыш (металл детекторлар);
2) портативтік (қол) аспаптар;
3) рентген-телевизиялық қондырғы;
4) жарылғыш, есірткі және қауіпті химиялық заттарды табуға арналған аппаратура.";
мынадай мазмұндағы 351-2 тармақпен толықтырылсын:
"351-2. Автовокзалдар мен автостанцияларда эпидемиялық маңызы бар объектілерді пайдалану "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 21-1 бабының 1 тармағына сәйкес санитарлық-эпидемиологиялық қорытындысы болғанда немесе қызметті бастау туралы хабарлама бергенде рұқсат етіледі.";
379-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"379. Диспетчерлiк қызметтiң негiзгi функциялары:
1) автобустардың, шағын автобустардың жөнелтiлуiн және автовокзалға (автостанцияға) уақтылы келуiн қадағалау;
2) маршруттар бойынша автобустардың, шағын автобустардың қозғалысын қадағалау және реттеу;
3) тасымалдаушыларды, жолаушыларды және басқа автовокзалдардың диспетчерлiк қызметтерiн маршрут бойынша жүрудiң күрделiлiктерi, соның iшiнде ауа райы-климаттық немесе жолдағы басқа жағдайларға байланысты қозғалысты шектеулер немесе тыйым салулар туралы хабардар ету;
4) маршруттағы, соның iшiнде ауа райы-климаттық немесе жолдағы басқа жағдайларға байланысты қозғалыстың ерекшелiктерi туралы жүргiзушiлерге нұсқау беру;
5) маршрут бойынша ауа райы-климаттық немесе жолдағы басқа жағдайларға байланысты қозғалысты шектеулер немесе тыйым салулар кезiнде жолаушыларды орналастыру;
6) жол органдарын, ӘПК-ні, төтенше жағдайлар жөнiндегi органдарды маршрут бойынша жүрудiң күрделiлігі, оның iшiнде ауа райы-климаттық немесе жолдағы басқа жағдайларға байланысты қозғалыстың шектеулерi немесе мүмкiн еместiгi және осыған байланысты автобустар мен шағын автобустардың уақтылы келмеуi туралы хабардар ету;
7) жолаушыларды отырғызу және багажды тиеу үшiн автобустардың, шағын автобустардың кестеде белгiленген уақытта және тиiстi санитарлық жай-күйде уақтылы берiлуiн қадағалау;

8) отслеживание прохождения водителями предрейсового и послерейсового медицинского освидетельствования и технического осмотра автобусов, микроавтобусов (наличие документального подтверждения проведения их соответствующими службами автовокзала, автостанции или перевозчика);
9) информирование диспетчерских служб других автовокзалов, автостанций о наличии свободных или освобождающихся мест в автобусах, микроавтобусах, а также изменениях в расписании движения или времени опережения (отставания) автобусов и микроавтобусов от расписания, отмене или введении дополнительных рейсов, не предусмотренных расписанием, отправлении дополнительного автобуса и микроавтобуса;
10) оформление путевой документации с отметкой о времени отправления автобусов и микроавтобусов, скрепленной печатью автовокзала и автостанции, а также ведение диспетчерского журнала;
10-1) выдача водителю на маршрутах в международном сообщении списка пассажиров, скрепленного печатью автовокзала и автостанции;
11) отслеживание за наличием у водителей разрешительных документов (Свидетельства либо Разрешения, схемы маршрутов, путевого листа) для осуществления перевозок пассажиров по конкретному маршруту.";
пункт 401 изложить в следующей редакции:
"401. Информационно-диспетчерская служба такси, создаваемая иным лицом, заключает договор по информационно-диспетчерскому обслуживанию с перевозчиками такси, включенными в реестр перевозчиков такси для осуществления перевозки такси, и оказывает свои услуги при условии выполнения перевозчиком такси при осуществлении перевозки такси требований подпунктов 1), 3) и 5) пункта 214 и пунктов 340-343 настоящих Правил.";
приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему перечню;
приложение 5 изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему перечню;
приложение 9 изложить в редакции согласно приложению 5 к настоящему перечню.
4. В приказе исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 августа 2015 года № 883 "Об утверждении Правил субсидирования за счет бюджетных средств убытков перевозчиков, связанных с осуществлением социально значимых перевозок пассажиров" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12353, опубликованный 11 декабря 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах субсидирования за счет бюджетных средств убытков перевозчиков, связанных с осуществлением социально значимых перевозок пассажиров, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:

8) жүргiзушiлердiң рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық куәландырудан және автобустардың, шағын автобустардың рейс алдындағы техникалық тексеруден өтуiн қадағалау (автовокзалдың, автостанцияның немесе тасымалдаушының тиiстi қызметтерiнiң оларды өткiзгенi туралы құжаттық растаудың болуы;
9) басқа автовокзалдардың, автостанциялардың диспетчерлiк қызметтерiн автобустарда, шағын автобустарда бос немесе босаған орындардың болуы туралы, сондай-ақ қозғалыс кестесiндегi өзгерiстер немесе автобустар мен шағын автобустардың кестеден озып кету (қалып қою уақыты), қосымша рейстердi алып тастау немесе кестеде көзделмеген рейстер енгiзу, қосымша автобустың жөнелтiлуi туралы хабардар ету;
10) автобустардың немесе шағын автобустардың жөнелтілу уақыты туралы белгісі бар автовокзалдың және автостанцияның мөрімен бектілген жол құжаттамасын ресiмдеу, сондай-ақ диспетчерлiк журнал жүргiзу;
10-1) халықаралық қатынаста жүргізушіге автовокзал мен автостанцияның мөрімен бекітілген жолаушылар тізімін беру;
11) жүргiзушiлерде нақты маршрут бойынша жолаушыларды тасымалдауды жүзеге асыруға арналған рұқсат құжаттарының (куәлiктiң, маршрут схемасының, жол қағазының) болуын қадағалау.";
401-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"401. Өзге тұлға құратын таксидің ақпараттық-диспетчерлік қызметі такси, такси тасымалын жүзеге асыру үшін тасымалдаушылары тізіліміне енгізілген такси тасымалдаушыларымен ақпараттық-диспетчерлік қызмет бойынша шарт жасасады және такси тасымалдаушылары такси тасымалын жүзеге асыру кезінде осы Қағидалардың 214-тармағының 1), 3) және 5) тармақшаларының және 340-343-тармақтарының талаптарын орындаған жағдайда өзінің қызметтерін көрсетеді.";
3-қосымша осы тізімге 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
5-қосымша осы тізімге 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
9-қосымша осы тізімге 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
4. "Әлеуметтік маңызы бар жолаушылар тасымалдарын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушылардың шығындарын бюджет қаражаты есебінен субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 25 тамыздағы № 883 бұйрығында ("Әділет" ақпараттық-құқытық жүйесінде 2015 жылғы 11 шілдеде, мынадай нормативті құқыты актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12353 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әлеуметтік маңызы бар жолаушылар тасымалдарын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушылардың шығындарын бюджет қаражаты есебінен субсидиялау қағидаларында:
3-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөліммен толықтырылсын:

"3. Субсидированию подлежат убытки перевозчика, образовавшиеся по результатам выполнения перевозок по социально значимым автомобильным сообщениям, тарифы на которых устанавливаются местным исполнительным органом.
Убытки от выполнения перевозок определяются как разница между тарифом на перевозку пассажиров, определенным в соответствии с приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13 октября 2011 года № 614 "Об утверждении Методики расчета тарифов на оказание услуг по перевозке пассажиров и багажа по регулярным маршрутам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7297) (далее - Методика) и тарифом на социально значимые автомобильные сообщения, установленным местным исполнительным органом.
В случае использования электронной системы оплаты проезда в городском (сельском) или пригородном сообщениях, субсидированию подлежат убытки от выполнения перевозок, определяемые как разница между доходом, полученным от перевозки пассажиров и багажа, и стоимостью маршрута исходя из пройденного пути по маршруту (км.), в соответствии с главой 4 настоящих Правил.";
пункты 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"7. Перевозчик представляет в местный исполнительный орган соответствующей административно-территориальной единицы расчеты по тарифу на маршрут, определенному в соответствии с Методикой по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, в случае использования электронной системы оплаты проезда в городском (сельском) или пригородном сообщениях, расчет по стоимости маршрута, определенному в соответствии с главой 4 настоящих Правил по форме, согласно приложению 2-1 к настоящим Правилам.
8. Для определения достоверности расчетов, представленных перевозчиком в соответствии с пунктом 7 настоящих Правил, и формирования предложений в перечень социально значимых сообщений, подлежащих субсидированию, местный исполнительный орган соответствующего административно-территориальной единицы распоряжением акима создает Комиссию по тарифам (межрайонных (междугородных внутриобластных), внутрирайонных, городских (сельских) и пригородных сообщений) (далее - Комиссия).
Комиссию возглавляет заместитель акима местного исполнительного органа. В состав Комиссии входят представители местных представительных и исполнительных органов (уполномоченных по вопросам пассажирского транспорта, экономики и бюджетного планирования), региональных национальных палат предпринимателей региона, автотранспортных объединений юридических лиц и общественных объединений. В состав Комиссии могут быть включены представители профсоюзных объединений, обществ защиты прав потребителей.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:

"3. Субсидиялауға тарифтерін жергілікті атқарушы орган белгілейтін автомобильмен әлеуметтік мәні бар қатынастар арқылы тасымалдауды орындау нәтижелері бойынша пайда болған тасымалдаушының залалдары жатады.
Тасымалдауды орындаудан келетін залалдар "Тұрақты маршруттар бойынша жолаушылар мен багажды тасымалдау жөнінде қызмет көрсетуге тарифтер есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 13 қазандағы № 614 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7297 тіркелген) (бұдан әрі - Әдістеме) сәйкес анықталған жолаушылар тасымалдау тарифі мен жергілікті атқарушы органның әлеуметтік мәні бар автомобиль қатынастарына белгілеген тариф айырмасы ретінде айқындалады.
Қалалық (ауылдық) немесе қала маңы қатынастарында жолақысын электрондық төлеу жүйесін пайдаланған жағдайда субсидиялауға осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес жолаушылар мен багажды тасымалдаудан түскен табыс және маршрут бойынша өткен жолға сүйеніп (км), маршрут құны арасындағы айырмашылық ретінде айқындалған тасымалдарды орындаудан болған залал жатады.";
7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Тасымалдаушы тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органына осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Әдістемеге сәйкес анықталған маршруттағы тариф есебін, қалалық (ауылдық) немесе қала маңы қатынастарында жолақысын электрондық төлеу жүйесін пайдаланған жағдайда осы Қағидаларға 2-1 қосымшаға сәйкес нысан бойынша осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес маршрут құны бойынша есебін ұсынады.
8. Осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес, тасымалдаушы ұсынған есептердің дұрыстығын анықтау және субсидиялауға тиісті әлеуметтік мәні бар қатынастар тізбесіне ұсыныстар қалыптастыру үшін тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органы әкімнің өкімімен (ауданаралық (қалааралық облысішілік), ауданішілік, қалалық (ауылдық) және қала маңылық қатынастар) тариф бойынша Комиссия құрады (бұдан әрі – Комиссия).
Комиссияға жергілікті атқарушы орган әкімінің орынбасары басшылық етеді. Комиссия құрамына жергілікті өкілдік және атқарушы органдардың (жолаушылар көлігі, экономика және бюджеттік жоспарлау мәселелері бойынша уәкілетті), өңір ұлттық кәсіпкерлерінің өңірлік палатасы, заңды тұлғалар және қоғамдық бірлестіктердің автокөлік бірлестіктер өкілдері кіреді. Комиссия құрамына кәсіподақ бірлестіктерінің, тұтынушылар құқығын қорғау қоғамдарының өкілдері кіруі мүмкін.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"11. Определение объема сумм, направляемых на субсидирование социально значимых сообщений, производится на каждый маршрут на основе:
1) разницы между тарифом на перевозку пассажиров, определенным в соответствии с Методикой и тарифом на социально значимые автомобильные сообщения, установленным местным исполнительным органом;
2) количества ежегодно планируемых к перевозке пассажиров;
3) в случае использования электронной системы оплаты проезда в городском (сельском) или пригородном сообщениях, убытка от выполнения перевозок, определяемого как разница между доходов к получению от количества прогнозируемых перевозок пассажиров и багажа и стоимостью маршрута, определенной в соответствии с главой 4 настоящих Правил, исходя из общего годового пробега автобусов по маршруту (км.).";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Объем средств на субсидирование социально значимого автомобильного сообщения определяется как разница между тарифом на перевозку пассажиров, определенным в соответствии с Методикой и тарифом, установленным местным исполнительным органом умноженная на ежегодное количество планируемых к перевозке пассажиров в разрезе по годам.
В случае использования электронной системы оплаты проезда в городском (сельском) или пригородном сообщениях, объем средств на субсидирование убытков перевозчиков определяется как разница между доходами к получению от количества планируемых перевозок пассажиров и багажа и стоимостью маршрута, определенной в соответствии с главой 4 настоящих Правил, исходя из общего годового пробега автобусов по маршруту (км.).";
часть второй пункта 13 изложить следующей редакции:
"Основанием для бюджетной заявки являются перечень социально значимых сообщений и объем средств на субсидирование социально значимых сообщений, определенный в соответствии с пунктами 11 и 12 настоящих Правил.";
пункты 14 и 15 изложить в следующей редакции:
"14. На основании утвержденного бюджета между перевозчиком и местным исполнительным органом заключается Договор о субсидировании социально значимых автомобильных сообщений (далее - Договор), а в случае использования электронной системы оплаты проезда в городском (сельском) или пригородном сообщениях для выплаты субсидий перевозчику, договор заключается между местным исполнительным органом, перевозчиком и уполномоченной организацией, предусматривающий:
1) обязательства сторон определенных настоящими Правилами;
2) прогнозируемое количество перевозок пассажиров за три года в разрезе по годам;
3) сумму субсидирования за три года в разрезе по годам;

"11. Әлеуметтік мәні бар тасымалдауларды субсидиялауға бағытталған сомалар көлемін анықтау әрбір қатынасқа мынадай:
1) Әдістемеге сәйкес анықталған жолаушыларды тасымалдау тариф пен жергілікті атқарушы органмен белгіленген әлеуметтік мәні бар автомобиль қатынастары тариф арасындағы айырмашылық;
2) жыл сайын жоспарланатын тасымалданатын жолаушылар саны негізінде жүргізіледі;
3) қалалық (ауылдық) немесе қала маңы қатынастарында жолақысын электрондық төлеу жүйесін пайдаланған жағдайда жолаушылар мен багажды тасымалдаудан түседі деп болжанған табыс және осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес автобустың маршрут бойынша жалпы жылдық жүрісіне (км) сүйене отырып анықталған маршрут құны арасындағы айырмашылық ретінде айқындалған тасымалдарды орындаудан болған залал жатады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Әлеуметтік мәні бар автомобиль қатынастарын субсидиялау көлемі Әдістемеге сәйкес анықталған жолаушыларды тасымалдау тарифі мен жергілікті атқарушы органмен белгіленген тариф айырмашылығын, жылдарға бөлінген жыл сайынғы болжамдалған тасымалданатын жолаушылар, санына көбейтумен анықталады.
Қалалық (ауылдық) немесе қала маңы қатынастарында жолақысын электрондық төлеу жүйесін пайдаланған жағдайда тасымалдаушылардың залалын субсидиялауға кететін қаражат көлемі жоспарланған жолаушылар мен багаж тасымалдарының санынан түсетін табыстар және осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес автобустың маршрут бойынша жалпы жылдық жүрісіне (км) сүйене отырып анықталған маршрут құны арасындағы айырмашылық ретінде айқындалады.";
13-тармақтың екінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Қағидалардың 11 және 12-тармақтарына сәйкес анықталған әлеуметтік мәні бар қатынастарды субсидиялауға арналған қаражат көлемі және әлеуметтік қатынастар тізілімі бюджеттік өтінім үшін негіз болып табылады.";
14 және 15-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Бекітілген бюджет негізінде тасымалдаушы мен жергілікті атқарушы орган арасында Әлеуметтік мәні бар автомобиль қатынастарды субсидиялау, ал қалалық (ауылдық) немесе қала маңы қатынастарында жолақыны электрондық төлеу жүйесін пайдаланған жағдайда тасымалдаушыға субсидияны төлеу үшін жергілікті атқарушы орган, тасымалдаушы және уәкілетті ұйымдар арасында Әлеуметтік мәні бар автомобиль қатынастарды субсидиялау туралы:
1) осы Қағидалармен анықталған міндеттерді;
2) жылдарға бөлінген үш жылға болжамдалған жолаушыларды тасымалдау санын;
3) жылдарға бөлінген үш жылға субсидиялау сомасын;

4) установленный тариф (сетка тарифов);
5) тариф по маршруту определенному в соответствии с Методикой;
6) прогнозный совокупный пробег на маршруте (км) за три года в разрезе по годам, в случае использования электронной системы оплаты проезда в городском (сельском) или пригородном сообщениях;
7) обязательство о возврате незаконно полученных субсидий при несоответствии представленных подтверждающих документов.
15. Перевозчик в срок до 15 числа месяца, следующего за отчетным, направляет в местный исполнительный орган ежемесячный отчет о фактически перевезенных пассажиров по социально значимым автомобильным сообщениям, по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее - ежемесячный отчет). В случае использования электронной системы оплаты проезда в городском (сельском) или пригородном сообщениях Перевозчик в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным, направляет в уполномоченную организацию ежемесячный отчет, далее уполномоченная организация в срок до 15 числа месяца, следующего за отчетным, предоставляет в местный исполнительный орган информацию о выполненной работе по форме, согласно приложению 3-1 к настоящим Правилам.
Перевозчик предоставляет следующие подтверждающие документы о фактически перевезенных пассажирах по сообщениям:
1) отчет по реализации билетов, по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) отчет о финансовых средствах, поступивших от перевозок пассажиров, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
3) в случае использования электронной системы оплаты проезда в городском (сельском) или пригородном сообщениях исходя из пройденного пути по маршруту (км.), отчет по объему расходов Перевозчика, связанных с перевозкой пассажиров на маршрутах по форме, согласно приложению 4-1 к настоящим Правилам.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Выплаты субсидий производятся на основании:
1) ежемесячного отчета Перевозчика, в случае использования электронной системы оплаты проезда в городском (сельском) или пригородном сообщениях и информации о выполненной работе уполномоченной организации;
2) акта выполненных работ, по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
3) документа диспетчерской службы автовокзалов (автостанций) или справки от акима сельского округа или лица его заменяющего, подтверждающей выполненные рейсы по данному маршруту (кроме городских маршрутов);
4) в случае использования электронной системы оплаты проезда в городском (сельском) или пригородном сообщениях документа с единой диспетчерской службы населенного пункта, подтверждающего выполненные рейсы по данному маршруту, исходя из пройденного пути по маршруту (км.);

4) белгіленген тарифті (тарифтердің торын);
5) маршрут бойынша Әдістемеге сәйкес анықталған тарифті;
6) қалалық (ауылдық) немесе қала маңы қатынастарында жолақысын электрондық төлеу жүйесін пайдаланған жағдайда жылдар қимасында үш жылғы бағдарда жүріп өткен болжамдық жиынтық жолын;
7) ұсынылған растаушы құжаттар сәйкес келмегенде заңсыз түскен субсидияны қайтару туралы міндеттемені қарастыратын шарт (бұдан әрі - Шарт) жасалады.
15. Тасымалдаушы есепті айдан кейінгі айдың 15 күніне дейінгі мерзімде жергілікті атқарушы органға ай сайын осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік мәні бар субсидияланатын автомобиль қатынастары бойынша нақты тасымалданған жолаушылар бойынша есеп жібереді. Қалалық (ауылдық) немесе қала маңы қатынастарында жолақыны электрондық төлеу жүйесін пайдаланған жағдайда Тасымалдаушы келесі есептік айдан кейінгі айдың 10-шы күніне дейінгі мерзімде уәкілетті ұйымға айлық есеп жібереді, кейін уәкілетті ұйым келесі есептік айдан кейінгі айдың 15-ші күніне дейінгі мерзімде орындалған жұмыс туралы ақпаратты жергілікті атқарушы органға осы Қағидалардың 3-1 қосымшасына сәйкес нысан бойынша ұсынады.
Тасымалдаушы қатынас бойынша нақты тасымалданған жолаушылар туралы мынадай растау құжаттарын ұсынады:
1) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша билеттерді сату бойынша есеп;
2) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жолаушылар тасымалынан түскен қаржылық қаражат туралы есеп;
3) маршрут (км.) бойынша өткен жолға сүйеніп, қалалық (ауылдық) немесе қала маңы қатынастарында жолақысын электрондық төлеу жүйесін пайдаланған жағдайда осы Қағидалардың 4-1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Тасымалдаушының жолаушыларды маршруттарда тасымалдаумен байланысты шығыстарының көлемі жөніндегі есеп.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Субсидияларды төлеу:
1) тасымалдаушының ай сайынғы есебі, ал егер қалалық (ауылдық) немесе қала маңы қатынастарында жолақыны электрондық төлеу жүйесін пайдаланған жағдайда және уәкілетті ұйымның ақпараты;
2) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орындалған жұмыстар актісінің;
3) автовокзалдардың (автостанциялардың) диспетчерлік қызметінің құжаты немесе ауылдық округтің әкімінен немесе оны ауыстыратын тұлғадан осы маршрут бойынша орындалған рейстерді растайтын анықтамалар (қалалық маршруттарды қоспағанда);
4) қалалық (ауылдық) немесе қала маңы қатынастарында жолақыны электрондық төлеу жүйесін пайдаланған жағдайда елді мекеннің біріңғай диспетчерлік қызметтен алынған құжат немесе бағдар (км.) бойынша өткен жолға сүйеніп, осы бағдар бойынша орындалған рейстерді растаушы анықтамалар негізінде жүргізіледі;

5) документа диспетчерской службы (при наличии), подтверждающего выполнение рейсов по городским маршрутам.
При неполном выполнении установленных рейсов на маршруте, от суммы, необходимой для субсидирования маршрута вычитывается сумма, учитывающая не затраченные расходы за невыполненные рейсы.";
дополнить разделом 4 следующего содержания:
"4. Порядок определения стоимости маршрута для осуществления регулярных автобусных перевозок
20. При использовании электронной системы оплаты проезда в автобусах (микроавтобусах) при осуществлении регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа, расчет стоимости маршрута на определенный период или для выполнения определенного объема работ (услуг) используется экономико-математическая модель следующего вида:
формула (1)
где:
СМ - стоимость маршрута на определенный период или для выполнения определенного объема транспортной работы;
Зпс - общая сумма нормативных затрат перевозчика на приобретение подвижного состава (лизинговые платежи по приобретению подвижного состава средней и большой вместимости или амортизация, стоимость страхования транспортных средств);
Зп - общая сумма прямых нормативных (расчетных) затрат перевозчика (топливо, смазочные материалы, ремонт и техническое обслуживание автобусов, замена и ремонт автошин, заработная плата водителей и кондукторов);
Зн - общая сумма нормативных накладных затрат перевозчика;
R - коэффициент расчетной рентабельности к затратам перевозчика равный 1,15 (применяется как 15%).
Кндс - коэффициент налога на добавленную стоимость равный 1,12 (применяется как 12%).
21. Укрупненные расчеты нормативных затрат по статьям выполняется в следующем порядке:
1) Зпс - общая сумма затрат перевозчика на приобретение подвижного состава включает себя:
Размер годового лизингового платежа (годовой аннуитет) по приобретению подвижного состава средней и большой вместимости рассчитывается по формуле:
формула (2)
где:
Лгод - размер годового лизингового платежа (годовой аннуитет) по приобретению подвижного состава;
N - срок контракта лизинга;
Стс - среднерыночная стоимость одного транспортного средства;
Для автобусов, приобретенных у завода-изготовителя либо через официальных дилеров в течение календарного года, таковой будет являться стоимость приобретения.
Для автобусов, приобретенных на вторичном рынке, а также арендованных автобусов – среднерыночная стоимость, определяется организациями, осуществляющими оценочную деятельность, (действительность оценки до 6 месяцев).
R - ставка лизингового процента по контракту;
Атс - размер авансового платежа по контракту лизинга (процентная ставка от стоимости транспортного средства).

5) қалалық маршруттар бойынша орындалмаған рейстерді растайтын диспетчерлік қызметінің құжаты (болған кезде).
Маршрутта бекітілген рейстерді толық орындамау кезінде, маршрутты субсидиялау үшін қажет сомадан орындалмаған рейстерге шығындалмаған сомма алынып тасталады.";
мынандай мазмұндағы 4 бөліммен толықтырылсын:
"4. Тұрақты автобус тасымалын жүзеге асыру үшін маршрут құнын белгілеу тәртібі
20. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауда автобустарда (микроавтобустарда) жолақысын электрондық төлеу жүйесін пайдалану кезінде белгілі кезеңге маршрут құнын есептеуде немесе жұмыстардың (қызметтердің) белгілі көлемін орындау үшін келесі түрдің экономикалық-математикалық үлгісі пайдаланылады:
формула (1)
мұндағы:
- белгілі кезеңге маршрут құны немесе көлік жұмысының белгілі көлемін орындау үшін;
- жылжымалы құрам (сыйымдылығы орта және үлкен жылжымалы құрам сатып алу бойынша лизингтік төлемдер, көлік құралдарын сақтандыру құны, сыйымдылығы кіші автобустар бойынша амортизация) сатып алуға тасымалдаушы жұмсайтын нормативтік (есептік) шығындардың жалпы сомасы;
- тасымалдаушының тікелей нормативтік (есептік) жалпы сомасы (отын, жағармай материалдары, автобустарды жөндеу және оларға техникалық қызмет көрсету, автошиналарды ауыстыру және жөндеу, жүргізушілер мен кондукторлардың еңбекақысы);
- тасымалдаушының қосымша шығындарының жалпы сомасы;
- 1,15 тең тасымалдаушының шығындарына есептік рентабельдік коэффициенті (15% ретінде қолданылады);
- 1,12 тең қосылған құн салығына коэффициент (12% ретінде қолданылады).
21. Баптар бойынша нормативтік шығындардың іріленген есептері мынадай орындалады:
1) - жылжымалы құрамды сатып алуға тасымалдаушының нормативтік (есептік) жалпы сомасы мынадай тұрады:
Сыйымдылығы шағын және үлкен жылжымалы құрамды сатып алу бойынша жылдық лизингтік төлемнің (жылдық аннуитет) көлемі.
Мына формулада есептеледі:
формула (2)
мұндағы:
- жылжымалы құрамды сатып алу бойынша жылдық лизингтік төлемнің (жылдық аннуитет) көлемі;
- лизинг келісімшартының мерзімі;
- бір көлік құралының орта нарықтық құны;
Бір күнтізбелік жыл ішінде шығарушы зауыттан не ресми делдалдар арқылы сатып алынған автобустар үшін, сатып алу құны осындай болады.
Қайталама нарықтан сатып алынған, сондай-ақ жалданған автобустардың – орта нарық құны, бағалық қызметін жүзеге асыратын ұйымдармен айқындалады (баға беру мерзімі 6 айға дейін).
- келісімшарт бойынша лизингтік пайыз мөлшерлемесі;
- лизинг келісімшарты бойынша аванстық төлем көлемі (көлік құралы құнынан пайыздық мөлшерлеме);

Кв - коэффициент возмещения лизинговых платежей равный 0,8 (применяется как 80%).
Возмещению подлежат лизинговые платежи по приобретению подвижного состава в течение договора лизинга. При этом, в случае, если договор лизинга (займа) заключен на срок более 5 лет, то к возмещению принимаются фактические лизинговые (займовые) платежи, в случае, если договор лизинга (займа) заключен на срок менее 5 лет, то возмещение осуществляется из расчета 5-летнего срока контракта лизинга (займа).
2) Размер годовой страховой премии, подлежащей уплате при заключении договора страхования ответственности владельцев транспортных средств, определяется согласно Гражданскому кодексу Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года.
3) В случае отсутствии лизинговых платежей по приобретению подвижного состава возмещению подлежит сумма амортизационных отчислений по закрепленным на маршруте автобусам в расчете на их общий пробег. Рассчитывается по формуле:
формула (3)
где:
За - затраты на амортизацию;
0,15 - норма амортизации по автотранспорту в размере 15 %;
Кр - коэффициент резерва автобусов.
4) Зп - общая сумма прямых затрат перевозчика включает себя:
Зт - расходы на автомобильное топливо в расчете на общий пробег автобусов, используемых на обслуживании данного маршрута, определяются исходя из базовой нормы расхода топлива на 100 км с учетом всех действующих надбавок и розничной цены 1 литра бензина (дизтоплива, газа) на дату осуществления расчета тарифа:
формула (4)
0,01 - пересчет расхода топлива со 100 км на 1 км;
Lоб - общий годовой пробег автобусов при обслуживании маршрута рассчитываемый по формуле:
формула (5)
где:
Др - количество дней обслуживания маршрута в году (при круглогодичном режиме работы Др = 365);
n - ежедневное количество кругорейсов на маршруте;
- протяженность кругорейса на маршруте в км;
- ежедневный нулевой пробег, км;
В случае, если показатели характеристики маршрута имеют разные значения по рабочим и выходным дням, то общий годовой пробег автобусов, определяется отдельно по рабочим и выходным дням с суммированием этих величин.
НТ - базовая норма расхода топлива в литрах на 100 километров пробега автобуса, определяется в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 августа 2009 года № 1210 "Об утверждении норм расходов горюче-смазочных материалов для государственных органов Республики Казахстан и расходов на содержание автотранспорта" (далее – Нормы расхода топлива);
КН - совокупный коэффициент надбавок к базовой норме для реальных условий работы автобусов на маршруте, определяется в соответствии с Нормами расхода топлива;
ЦТ - средняя годовая розничная стоимость 1 литра топлива на дату расчета тарифа с учетом использования летнего и зимнего видов топлива определяется по формуле:
формула (6)
где:
Мзим Млето - количество зимних и летних месяцев в году, определенных по региону в пределах периодов по таблице 10 Норм расхода топлива определяющей значение Ккл (коэффициент климатический).
Цз.т Цл.т - розничная стоимость топлива (зимнего и летнего) на дату расчета тарифа.
При расчете тарифа в летний период, за основу берется цена 1 литра зимнего топлива сложившаяся в предыдущем зимнем периоде.

- 0,8-ге тең лизинг төлемдерін өтеу коэффициенті (80 % ретінде қолданылады).
Лизинг шартының ағымында жылжымалы құрамды сатып алу бойынша лизингтік төлемдер өтелуге жатады. бұл ретте лизинг (қарыз) шарты 5 жылдан астам мерзімге жасалса, онда өтеуге іс жүзіндегі лизингтік (қарыз) төлемдері қабылданады, егер лизинг (қарыз) шарты 5 жылдан кем мерзімге жасалса, онда өтеу лизинг (қарыз) шарты 5 жылдық мерзім есебінен жүзеге асырылады.
2) Көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін сақтандыру шартын жасасқанда төлеуге жататын жылдық сақтандыру сыйақының мөлшері 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының азаматтық кодексімен (ерекше бөлім) анықталады.
3) Жылжамылы құрам сатып алу бойынша лизингтік төлемдер болмаған жағдайда өтеуге жалпы жүріп өткен жолының есебінде маршрутқа бекітілген автобустар бойынша амортизациялаған аударымдар сомасы жатады. Мына формула бойынша есептеледі:
За = 0,15 х Ам х КР х Ц,
формула (3)
мұндағы:
За - амортизация шығындары;
0,15 - 15 % көлемінде автокөлік бойынша амортизация нормасы;
Кр - автобустар резервінің коэффициенті.
4) - тасымалдаушының тікелей нормативтік (есептік) жалпы сомасы мынадан тұрады:
- осы маршрутта пайдаланылатын автобустардың жалпы жүріп өткен жолына есептегенде автомобильдік отын шығындары тариф есептелетін күнгі барлық қолданыстағы үстемелер мен 1 литр бензиннің дара бағасын есепке алып, 100 км жұмсалған отын шығындарының базалық нормаларына сүйеніп анықталады:
формула (4)
мұндағы:
0,01 - 100 км-ден 1 км-ға отын шығынын қайта есептеу;
- төмендегі формула бойынша есептелетін маршрутқа қызмет көрсетуде автобустардың жылдық жүріп өткен жолы:
формула (5)
мұндағы:
- бір жылда маршрутқа қызмет көрсетілген күндер саны (жыл бойы жұмыс істеу режимінде Кж = 365);
- бағдардағы рейс айналымдарының күнделікті саны;
- маршруттағы рейс айналымдарының қашықтығы км;
- күнделікті нөлдік жүріп өткен жол, км;
Маршрут сипатының көрсеткіштері жұмыс және демалыс күндері бойынша әртүрлі мәндерге тең болса, онда автобустардың жалпы жылдық жүріп өткен жолы осы көлемдерді жинақтаумен жұмыс және демалыс күндері бойынша жеке анықталады.
- автобустың 100 км жүріп өткен жолына литрмен есептелетін отынды шығындаудың базалық нормалары "Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына арналған жанар-жағармай материалдары шығыстарының және автокөлікті күтіп ұстауға арналған шығыстардың нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 11 тамыздағы № 1210 қаулысына (бұдан әрі – Отынды шығындау нормалары) сәйкес анықталады;
- автобустың маршрутта жұмыс істеу шынайы шарттары үшін базалық нормаға үстемелердің жиынтық коэффициенті Отынды шығындау нормалары сәйкес анықталады;
- отынның қысқы және жазғы түрлерін пайдалануды есепке алып, тариф есептеу күніне 1 литрдің орташа жылдық дара құны мына формула бойынша анықталады:
формула (6)
мұндағы:
- ККл (коэффициент климаттық) мәнін анықтайтын Отынды шығындау нормаларының 10-шы кесте бойынша кезеңдер шегінде өңір бойынша анықталған бір жылдағы қысқы және жазғы айлар саны.
- тариф есептеу күніне отынның дара құны (жазғы және қысқы).
Жазғы кезеңде тариф есептеуде негізге алдыңғы қысқы кезеңде қалыптасқан қысқы отынның 1 литрдің бағасы алынады.

5) Зсм - расходы на смазочные материалы равны 10% от расходов на автомобильное топливо:
формула (7)
6) Зрт - расходы на проведение ремонтов и технических обслуживаний принимаются как 10 % (для автобусов срок эксплуатаций до 3 лет), 15% (для автобусов срок эксплуатаций от 3 до 7 лет) и 20 % (для автобусов срок эксплуатаций более 7 лет) от стоимости автобусов, закрепленных для обслуживания данного маршрута.
формула (8)
где:
Крт - коэффициент расходов на проведение ремонтов и технических обслуживаний автобусов;
Ам - количество автобусов в день на маршруте по графику;
Кр - коэффициент резерва автобусов (отношение общего количества закрепленных за маршрутом автобусов к числу автобусов, подлежащих поставке на маршрут по графику, принимаемый для расчетов затрат равный как 1,2;
Ц - стоимость 1 автобуса из закрепленных на маршруте, в тенге.
Для автобусов, приобретенных у завода-изготовителя либо через официальных дилеров в течение календарного года, таковой будет являться стоимость приобретения.
Для автобусов, приобретенных на вторичном рынке, а также арендованных автобусов – среднерыночная стоимость, определяется организациями, осуществляющими оценочную деятельность, (действительность оценки до 6 месяцев).
7) Зш - эксплуатационные расходы на автошины в расчете на годовой пробег автобусов на маршруте определяются по формуле:
формула (9)
Цш - закупочная цена одного комплекта шин (шина, камера, ободная лента) в тенге на момент расчета;
M - количество колес на автобусе (без запасного колеса);
Lоб - общий годовой пробег автобусов при обслуживании маршрута.
Ш - эксплуатационная норма пробега автошины, определяется в соответствии с Нормами расхода топлива, в км;
Кш - коэффициент корректировки эксплуатационных норм пробега автошин, определяется в соответствии с Нормами расхода топлива;
8) Ззп - общая годовая сумма зарплаты водителей и кондукторов (экипажей автобусов) по обслуживанию маршрута может быть определена по формуле:
формула (10)
Мр - количество месяцев обслуживания маршрута в году (при круглогодичном режиме работы Мр = 12);
ZВ и ZК – среднемесячная заработная плата водителя автобуса устанавливается на уровне среднемесячной заработной платы одного работника в регионе, где зарегистрирован перевозчик, сложившейся по данным статистики за квартал, предшествующий подаче заявки. Среднемесячная заработная плата кондуктора устанавливается на уровне 70% заработной платы водителя;
Nв, Nк - нормативное количество водителей (кондукторов), закрепленных за каждым автобусом на маршруте;
К - коэффициент, учитывающий социальные начисления на заработную плату и страхование работников в сумме подтвержденной отчетными данными перевозчика;

5) - жанар-жағармай материалдарына шығындар автомобильдік отынға шығындардың 10%-ға тең:
формула (7)
6) - жөндеу жұмыстарын және техникалық қызмет көрсету жүргізуге жұмсалатын шығыстар осы маршрутқа қызмет көрсету үшін бекітілген автобустардың құнынан 25% ретінде қабылданады, мына формула бойынша:
формула (8)
мұндағы:
- кесте бойынша маршруттағы автобустардың бір күн ішіндегі саны;
- автобустар резервінің коэффициенті, (1,2 ретінде тең шығындарды есептеу үшін алынатын кесте бойынша автобустар маршруттарына бекітілгендердің жалпы санының маршрутқа жеткізуге жататын автобустардың санына қатынасы);
Ц - маршрутта бекітілген 1 автобустың орташа адал нарықтық құны, теңгемен;
Өндіруші зауыттан немесе ресми делдалдардан сатып алынған автобустар үшін сатып алу құны осындай болады.
Қайталама нарықтан сатып алынған, сондай-ақ жалданған автобустардың – орта нарық құны, бағалық қызметін жүзеге асыратын ұйымдармен айқындалады (баға беру мерзімі 6 айға дейін).
7) - маршруттағы автобустардың жылдық жүрісіне есептелген автошиналарды пайдалану шығыстарын мынадай формула бойынша анықтауға болады:
формула (9)
мұндағы:
- бір шина жиынтығының орташа сатып алу бағасы (шина, камера, жиек таспасы), есептеу кезінде теңгемен;
- автобустағы доңғалақ саны (қосалқы доңғалақсыз);
- маршрутқа қызмет көрсету кезіндегі автобустардың жалпы жылдық жүрісі;.
- автошиналар жүрісінің пайдаланымдық нормасы отын шығысының нормасына сәйкес анықталады, км;
- автошиналар жүрісінің пайдаланымдық нормасын түзету коэффициенті отын шығысының нормасына сәйкес анықталады.
8) - маршруттағы автобустардың жылдық жүрісіне есептелген автошиналарды пайдалану шығыстарын мынадай формула бойынша анықтауға болады:
формула (10)
мұндағы:
- бір жылда маршрутқа қызмет көрсетілетін айлардың саны (жұмыстың тәулік ішінде режимі кезінде Мр = 12);
ZВ және ZК – автобус жүргізушісінің орташа айлық жалақысы өтінім бергеннің алдындағы тоқсан негізінде статистика деректері бойынша қалыптасқан тасымалдаушы тіркелген аумақтағы бір қызметкердің орташа айлық жалақысы деңгейінде белгіленеді. Кондуктордың орташа айлық жалақысы жүргізушінің жалақысының 70% деңгейінде белгіленеді;
- маршрутта әр автобусқа бекітілген жүргізушілердің (кондукторлардың) нормативтік саны;
- тасымалдаушының есептік деректерімен расталған сомада еңбек жалақысы мен қызметкерлерді сақтандыруға әлеуметтік есептеуін есепке алатын коэффициент.

1,2 - поправочный коэффициент, учитывающий начисления работникам, находящимся на больничном, отпусках, обучении.
9) Зн - нормативная сумма накладных затрат перевозчика составляет 20 % от совокупной суммы прямых затрат по обслуживанию данного маршрута и определяется по формуле:
формула (11)
Расчетная сумма накладных расходов включает все виды налогов и сборов, относимые на издержки производства (кроме налога на добавленную стоимость и корпоративного налога на прибыль).
22. Для определения достоверности расчетов, представленных перевозчиком в соответствии с пунктом 20 настоящих Правил и формирования предложений в перечень социально значимых сообщений, подлежащих субсидированию, местный исполнительный орган соответствующего административно-территориальной единицы распоряжением акима создает Комиссию по определению стоимости маршрута (межрайонных внутрирайонных, городских (сельских) и пригородных сообщений) (далее - Комиссия по определению стоимости маршрута). Состав комиссии определяется в соответствии с частью второй пункта 8 настоящих Правил.
23. Комиссия по определению стоимости маршрута для подтверждения правильности представленных расчетов и в случае возникновения вопросов запрашивает у перевозчика документы и информацию, которые были использованы при расчетах в рамках Порядка определения стоимости маршрута для осуществления регулярных автобусных перевозок предусмотренным разделом 4 настоящих Правил, только один раз.
24. По результатам заседания Комиссия по определению стоимости маршрута протокольно подтверждает правильность определения стоимости маршрута в течение 15 рабочих дней со дня поступления от перевозчика расчетных затрат на оплату транспортной работы перевозчика по форме, согласно 10 к настоящим Правилам и формирует перечень социально-значимых сообщений.
25. Решение Комиссии принимается в соответствии с пунктом 10 настоящих Правил.";
дополнить приложением 2-1 согласно приложению 6 к настоящему перечню;
дополнить приложением 3-1 согласно приложению 7 к настоящему перечню;
дополнить приложением 4-1 согласно приложению 8 к настоящему перечню;
приложение 6 изложить в редакции согласно приложению 9 к настоящему перечню;
дополнить приложением 7 согласно приложению 10 к настоящему перечню.
Приложение 1
к перечню
некоторых приказов
Министерства транспорта
и коммуникаций
Республики Казахстан и
Министерства по инвестициям
и развитию
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 1
к Методике
расчета тарифов на
оказание услуг по перевозке
пассажиров и багажа по
регулярным маршрутам
Экономико-математическая модель формирования тарифов на регулярные автомобильные перевозки пассажиров
Глава 1. Порядок определения расчетного тарифа

1,2 - аурулық, еңбек, оқудағы жұмысшылардың есептеулерін ескеретін түзету коэффиценті.
9) Шү- үстеме шығыстардың нормативті сомасы осы маршрутқа қызмет көрсету бойынша шығындардың тікелей баптарының жиынтық сомасынан 20% құрайды және мына формула бойынша анықталады:
Үстеме шығыстарды есептеу сомасы өндіріс шығындарына жататын барлық салық және алымдар түрлерін (қосалқы құн салығы мен кірістің корпоративтік салығынан басқа) қамтиды.
22. Осы Қағидалардың 20-тармағына сәйкес тасымалдаушы ұсынған есептердің дұрыстығын анықтау және субсидиялауға жататын әлеуметтік мәні бар қатынастар тізбесіне ұсыныстар қалыптастыру үшін тиісті әкімшілік-аудандық бірліктің жергілікті атқарушы органы әкімнің өкімі бойынша Маршрут құнын айқындау жөніндегі комиссияны құрады (ауданішіліктің ауданаралығы, қалалық (ауылдық) және қала маңы қатынастары) (бұдан әрі - Маршрут құнын айқындау жөніндегі комиссия). Комиссия құрамы осы Қағидалардың 8-тармағының екінші бөліміне сәйкес анықталады.
23. Ұсынылған есептердің дұрыстығын растау үшін Маршрут құнын айқындау жөніндегі комиссия және сұрақтар туындаған жағдайда тасымалдаушыдан осы Қағидалардың 4-бөлімімен көзделген тұрақты автобустық тасымалдарды жүзеге асыру үшін Маршрут құнын айқындау тәртібі шеңберінде есеп айырысқанда пайдаланылған құжаттар мен ақпаратты бір рет қана сұратады.
24. Отырыс нәтижелері бойынша Бағдар құнын айқындау жөніндегі комиссия тасымалдаушы осы Қағидалардың 10-тармағына сәйкес нысан бойынша көліктік жұмыс төлеміне есептік шығындары түскен күннен бастап 15 жұмыс күні ішінде бағдар құнын айқындаудың дұрыстығын хаттама түрінде растайды және әлеуметтік мәні бар қатынастар тізбесін қалыптастырады.
25. Комиссия шешімі осы Қағидалардың 10-тармағына сәйкес қабылданады.";
осы тізімге 6-қосымшаға сәйкес 2-1-қосымшамен толықтырылсын;
осы тізімге 7-қосымшаға сәйкес 3-1-қосымшамен толықтырылсын;
осы тізімге 8-қосымшаға сәйкес 4-1-қосымшамен толықтырылсын.
6-қосымша осы тізімге 9-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы тізімге 10-қосымшаға сәйкес 7-қосымшамен толықтырылсын.
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрлігінің және Қазақстан
Республикасы Инвестициялар
және даму министрлігінің кейбір
бұйрықтарына енгізілетін өзгерістер
мен толықтырулардың
тізбесіне
1-қосымша
Тұрақты маршруттар
бойынша жолаушылар мен
багажды тасымалдау жөнінде
қызмет көрсетуге тарифтер
есептеу әдістемесіне
1-қосымша
Жолаушыларды
автомобильмен тұрақты тасымалдау тарифтерiн қалыптастыруды
экономикалық-математикалық моделі 1-тарау. Есептік тарифтерді белгілеу тәртібі

1. Экономико-математическая модель формирования тарифов на регулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа (далее – Модель) используется в целях обеспечения методологического единообразия технологии расчетов по обоснованию тарифов на проезд в автобусах (микроавтобусах) регулярных маршрутов, эти расчеты выполняются с использованием унифицированной экономико-математической модели следующего вида:
формула (1)
где: Тр - расчетный тариф для маршрута;
Зi - общая годовая или до конца года сумма нормативных (расчетных) затрат перевозчика на обслуживание данного маршрута по всем i-ым статьям расходов (топливо, смазочные материалы, ремонт и техническое обслуживание автобусов, замена и ремонт автошин, амортизация автобусов, заработная плата водителей и кондукторов, накладные расходы), рассчитываемые в порядке, определяемая в главе 2 настоящей Модели;
Qг.факт - фактическое количество перевезенных пассажиров за предыдущий год, определенном в главе 3 настоящей Модели;
Qг.расчет - прогнозируемое количество перевозки пассажиров исходя из фактически перевезенного количества пассажиров за один месяц умноженное на количество месяцев в году, определенном в главе 3 настоящей Модели;
Кр - коэффициент расчетной рентабельности к затратам перевозчика по обслуживанию данного маршрута равный 1,15 (принимается как 15%);
Кндс - коэффициент налога на добавленную стоимость равный 1,12 (принимается как 12 %).
Глава 2. Порядок укрупненных расчетов затрат перевозчика по статьям эксплуатационных расходов
2. Укрупненные расчеты нормативных эксплуатационных расходов по статьям затрат на обслуживание регулярного автобусного маршрута выполняются в следующем порядке:
1) расходы на автомобильное топливо в расчете на общий пробег автобусов, используемых на обслуживании данного маршрута, определяются исходя из базовой нормы расхода топлива на 100 км с учетом всех действующих надбавок и розничной цены 1 литра бензина (дизтоплива, газа) на дату осуществления расчета тарифа:
формула (2)
где: Зт – затраты на автомобильное топливо;
0,01 – пересчет расхода топлива со 100 км на 1 км;
Lоб – общий годовой пробег автобусов при обслуживании маршрута рассчитываемый по формуле;
НТ – базовая норма расхода топлива в литрах на 100 километров пробега автобуса, определяется в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 августа 2009 года № 1210 "Об утверждении норм расходов горюче-смазочных материалов для государственных органов Республики Казахстан и расходов на содержание автотранспорта" (далее – Нормы расхода топлива);
КН – совокупный коэффициент надбавок к базовой норме для реальных условий работы автобусов на маршруте, определяется в соответствии с Нормами расхода топлива;
Цт – средняя годовая розничная стоимость 1 литра топлива на дату расчета тарифа с учетом использования летнего и зимнего видов топлива.
формула (3)
где: Lоб - общий годовой пробег автобусов;
Др – количество дней обслуживания маршрута в году (при круглогодичном режиме работы Др = 365);
n – ежедневное количество кругорейсов на маршруте;
lкр – протяженность кругорейса на маршруте в км;
lо – ежедневный нулевой пробег, км.
В случае, если показатели характеристики маршрута имеют разные значения по рабочим и выходным дням, то общий годовой пробег автобусов, определяется отдельно по рабочим и выходным дням с суммированием этих величин.
Цт – средняя годовая розничная стоимость 1 литра топлива на дату расчета тарифа с учетом использования летнего и зимнего видов топлива определяется по формуле:
формула (4)
где: Мзим., Млето – количество зимних и летних месяцев в году, определенных по региону в пределах периодов по таблице 10 Норм расхода топлива определяющей значение Ккл (коэффициент климатический).
Цз.т., Цл.т. - розничная стоимость топлива (зимнего и летнего) на дату расчета тарифа.
При расчете тарифа в летний период, за основу берется цена 1 литра зимнего топлива сложившаяся в предыдущем зимнем периоде;

1. Жолаушыларды және багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау тарифтерiн қалыптастыруды экономикалық-математикалық моделі (бұдан әрі - Модель) тұрақты маршруттардың барлық түрлерінің автобустарында (шағын автобустарында) жол жүру тарифтерін негіздеу бойынша есептеу технологиясының әдістемелік біркелкілігін қамтамасыз ету мақсатында пайдаланылады, бұл есептеулер біріздендірілген мынадай түрдегі экономикалық-математикалық модельдерді пайдалану арқылы орындалады:
формула (1)
мұнда: Те – осы маршрут үшін есептік тариф;
З i – осы Модельдің 2-тарауында белгіленген тәртіппен есептелінетін шығыстардың барлық і -баптары бойынша (Отын, Жанармай материалдары, Автобустарды жөндеу және техникалық қызмет көрсету, Автошиналарды ауыстыру және жөндеу, Автобустардың амортизациясы, Жүргізушілер мен кондукторлардың еңбек ақысы, Істеме шығыстар) осы маршрутқа қызмет көрсетуге арналған тасымалдаушының нормативтік (есептік) шығындарының жалпы жылдық немесе жылдың соңына дейін сомасы;
Q r нақты – осы Модельдің 3-тарауында белгіленген алдынғы жыл үшін тасымалданған жолаушылардың нақты саны;
Q r есеп - осы Модельдің 3-тарауында белгіленген жылы айлар санына көбейтілген бір айда тасымалданған жолаушылардың нақты санына сүйене отырып, болжамдалған жолаушыларды тасымалдау саны;
Ке – 1,15 тең осы маршрутқа қызмет көрсету бойынша тасымалдаушы шығындарына есептік рентабелділігі коэффициенті (15% ретінде қолданылады);
Кққс – 1,12 тең қосылған күн салығының коэффициенті (12% ретінде қолданылады).
2-тарау. Пайдалану шығыстарының баптары бойынша
тасымалдаушының шығындарын ірілендірген есептеу тәртібі
2. Тұрақты автобус маршрутына қызмет көрсетуге шығындардың баптары бойынша нормативтік пайдалану шығыстарының ірілендірілген есептеулері мынадай тәртіпте орындалады:
1) осы маршрутқа қызмет көрсетуге пайдаланылатын автобустардың жалпы жүрісіне есептелген автомобиль отынына жұмсалатын шығыстар есептік тарифтерді жүзеге асыру күніне белгіленген қолданыстағы барлық әдістемелерді және 1 литр бензиннің (дизельді отынның, газдың) бөлшек құнын ескере отырып, 100 км-ге жұмсалатын отынның базалық нормасына сүйене отырып белгілейді:
Зо = 0,01 Х Lжалпы х НТ х КН х ЦТ,
формула (2)
мұнда: Зо – автомобиль отыны шығындары;
0,01 – 100 км-ден 1 км-ге отын шығындарын есептеу;
Lжалпы – формула бойынша есептелінетін маршрутқа қызмет көртесу кезіндегі автобустардың жалпы жылдық жүрісі;
НТ – автобустың 100 км жүрісіне литрлердегі отынды жұмсаудың базалық нормасы "Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына арналған жанар-жағармай материалдары шығыстарының және автокөлікті күтіп ұстауға арналған шығыстардың нормаларын бекіту туралы" (бұдан әрі – Отын шығынының нормасы) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 11 тамыздағы қаулысына сәйкес анықталады;
КН – маршрутта автобустардың нақты жұмыс жағдайы үшін базалық нормаға үстемелердің жиынтық коэффициенті Отын шығысының нормасына сәйкес анықталады;
Цо – тариф есептеу күніне жазғы және қысқы отын түрлерін пайдалануды ескере отырып, 1 литр отынның орташа жылдық бөлшек құны.
Lжалпы = Др х Ам (n х lра + lо),
формула (3)
мұнда: Lжалпы – автобустардың жалпы жылдық жүрісі;
Др – бір жылда маршрутқа қызмет көрсету күндерінің саны (тәулік сайын жұмыс режимі кезінде Др = 365);
n – маршруттағы күн сайынғы рейс айналымының саны;
lра – маршруттағы рейстер айналымының арақашықтығы, км;
lо – күн сайынғы нөлдік жүріс, км.
Егер маршрут сипаттамасының көрсеткіштері жұмыс және демалыс күндері бойынша әртүрлі мәндерде болса, онда автобустардың жалпы жылдық жүрісі жұмыс және демалыс күндері бойынша осы шамаларды қосу арқылы жеке анықталады.
Цо – тариф есептеу күніне жазғы және қысқы отын түрлерін пайдалануды ескере отырып, 1 литр отынның орташа жылдық бөлшек құны мына формула бойынша анықталады:
формула (4)
мұнда: Мқыс., Мжаз. - Ккл мәнін анықтайтын (климат коэффициенті) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 11 тамыздағы № 1210 қаулысымен бекітілген ЖЖМ шығыс нормалары анықтамасының 10-кестесі бойынша кезең ішіндегі өңір бойынша анықталған жылға қыс және жаз айлары саны.
Цқ.о., Цж.о. – тарифті есептеу күніне бөлшек отын құны (қысқы және жазғы).
Жазғы кезеңде тарифті есептеу кезінде алдынғы қысқы кезеңде қалыптасқан 1 литр қысқы отын бағасына негізделеді;

2) расходы на смазочные материалы равны 10% от расходов на автомобильное топливо:
формула (5)
где: Зсм - затраты на смазочные материалы;
3) расходы на проведение ремонтов и технических обслуживаний автобусов принимаются как 10 % (для автобусов со сроком эксплуатации до 3 лет), 15% (для автобусов со сроком эксплуатации от 3 до 7 лет) и 20 % (для автобусов со сроком эксплуатации более 7 лет) от стоимости автобусов, закрепленных для обслуживания данного маршрута. Отсюда:
формула (6)
где: Зрт – затраты на проведение ремонтов и технического обслуживания;
Крт - расходы на проведение ремонтов и технических обслуживаний автобусов;
Ам - количество автобусов в день на маршруте по графику;
Кр - коэффициент резерва автобусов (отношение общего количества закрепленных за маршрутом автобусов к числу автобусов, подлежащих поставке на маршрут по графику, принимаемый для расчетов затрат равный как 1,2);
Ц - стоимость 1 автобуса из закрепленных на маршруте, в тенге.
Для новых автобусов, приобретенных у завода-изготовителя либо через официальных дилеров, таковой будет являться стоимость приобретения до трех лет с момента приобретения.
Для автобусов, приобретенных на вторичном рынке, а также арендованных автобусов - среднерыночная стоимость определяемая организациями, осуществляющими оценочную деятельность. Переоценка автобусов осуществляется каждые три года с момента его выпуска заводом-изготовителем;
4) эксплуатационные расходы на автошины в расчете на годовой пробег автобусов на маршруте определяются по формуле:
формула (7)
где: Зш – затраты на автошины;
Цш – закупочная цена одного комплекта шин (шина, камера, ободная лента) в тенге на момент расчета;
m – количество колес на автобусе (без запасного колеса);
Lоб – общий годовой пробег автобусов при обслуживании маршрута.
ш – эксплуатационная норма пробега автошины, определяется в соответствии с Нормами расхода топлива, в км;
Кш – коэффициент корректировки эксплуатационных норм пробега автошин, определяется в соответствии с Нормами расхода топлива;
5) годовая сумма амортизационных отчислений по закрепленным на маршруте автобусам в расчете на их общий пробег составляет:
формула (8)
где: За – затраты на амортизацию;
0,15 – норма амортизации по автотранспорту в размере 15 %;
Кр – коэффициент резерва автобусов;
6) общая годовая сумма зарплаты водителей и кондукторов (экипажей автобусов) по обслуживанию маршрута может быть определена по формуле:
формула (9)
где: Ззп - затраты на зарплату;
Мр - количество месяцев обслуживания маршрута в году (при круглогодичном режиме работы Мр = 12);
ZВ и ZК - среднемесячная заработная плата водителя автобуса устанавливается на уровне среднемесячной заработной платы одного работника в регионе, где зарегистрирован перевозчик, сложившейся по данным статистики за квартал, предшествующий подаче заявки. Среднемесячная заработная плата кондуктора устанавливается на уровне 70% заработной платы водителя;
Nв (Nк) - нормативное количество водителей (кондукторов), закрепленных за каждым автобусом на маршруте;
К - коэффициент, учитывающий социальные начисления на заработную плату и страхование работников в сумме подтвержденной отчетными данными перевозчика;
1,2 - поправочный коэффициент, учитывающий начисления работникам, находящимся на больничном, отпусках, обучении;

2) майланатын материалдар шығыстары автомобиль отын шығыстарынан 10% тең:
Зжм = Зо х 0,1
формула (5)
мұнда: Зжм – жанар-жағармай материалдарының шығындары;
3) жөндеу жүргізуге және техникалық қызмет көрсетуге жұмсалатын шығыстар осы маршрутқа қызмет көрсетуге бекітілген автобустар құнынан
10% (пайдалану мерзімі 3 жылға дейін автобустар үшін), 15% (пайдалану мерзімі 3 жылдан 7 жылға дейін автобустар үшін) және 20% (пайдалану мерзімі 7 жылдан астам автобустар үшін) ретінде қолданады.
Бұдан:
Зжт = Крт х Ам х Кр х Ц,
формула (6)
мұнда: Зжт – жөндеу жұмыстарына және техникалық қызмет көрсетуге шығындар;
Крт – автобустарға жөндеу жүргізуге және техникалық қызмет көрсетуге жұмсалатын шығыстар;
Ам – кесте бойынша маршрутқа бір күнге автобустар саны;
Кр – автобустар резервінің коэффициенті, (1,2 ретінде тең шығындарды есептеу үшін алынатын кесте бойынша автобустар маршруттарына бекітілгендердің жалпы санының маршрутқа жеткізуге жататын автобустардың санына қатынасы);
Ц – маршрутта бекітілген 1 автобустың құны, теңгемен.
Өндіруші зауыттан немесе ресми делдалдардан сатып алынған жаңа автобустар үшін алынған уақыттан бастап үш жылға дейін сатып алу құны болады.
Екінші рыноктардан сатып алынған автобустар үшін, сондай-ақ жалға алынған автобустар үшін – бағалау қызметін жүзеге асыратын ұйымдармен анықталған орташа нарық құны. Автобустарды қайтадан бағалау оны өндіруші зауытпен шығарған кезеңнен бастап әр үш жыл сайын жүзеге асырылады;
4) маршруттағы автобустардың жылдық жүрісіне есептелген автошиналарды пайдалану шығыстарын мынадай формула бойынша анықтауға болады:
формула (7)
мұнда: Зш – автошинаға шығындар;
Цш – бір шина жиынтығының орташа сатып алу бағасы (шина, камера, жиек таспасы), есептеу кезінде теңгемен;
m – автобустағы доңғалақ саны (қосалқы доңғалақсыз);
Lжалпы – маршрутқа қызмет көрсету кезіндегі автобустардың жалпы жылдық жүрісі;
ш – автошиналар жүрісінің пайдаланымдық нормасы Отын шығысының нормасына сәйкес анықталады, км;
Кш – автошиналар жүрісінің пайдаланымдық нормасын түзету коэффициенті Отын шығысының нормасына сәйкес анықталады;
5) маршрутта бекітілген автобустар бойынша амортизациялық аударымның жылдық сомасы олардың жалпы жүрісіне есептегенде
мынаған тең:
За = 0,15 х Ам х КР х Ц,
формула (8)
мұнда: За – амортизация шығындары;
0,15 – автокөлік бойынша амортизация нормасы 15% мөлшерде;
Кр – автобустар резервінің коэффициенті.
6) маршрутқа қызмет көрсету бойынша жүргізушілер мен кондукторлардың (автобус экипаждары) жалақысының жалпы жылдық сомасы мынадай формула бойынша анықталуы мүмкін:
Зжа = (Мр Х (ZВ х Nв + ZК х Nк) х Ам х К)х1,2
формула (9)
Мұнда: Зжа – жалақы шығындары;
Мр – бір жылда маршрутқа қызмет көрсетілетін айлардың саны (жұмыстың тәулік ішінде режимі кезінде Мр = 12);
ZВ және ZК – автобус жүргізушісінің орташа айлық жалақысы өтінім бергеннің алдындағы тоқсан негізінде статистика деректері бойынша қалыптасқан тасымалдаушы тіркелген аумақтағы бір қызметкердің орташа айлық жалақысы деңгейінде белгіленеді. Кондуктордың орташа айлық жалақысы жүргізушінің жалақысының 70% деңгейінде белгіленеді;
Nв (Nк) – маршрутта әр автобусқа бекітілген жүргізушілердің (кондукторлардың) нормативтік саны;
К – тасымалдаушының есептік деректерімен расталған сомада еңбек жалақысы мен қызметкерлерді сақтандыруға әлеуметтік есептеуін есепке алатын коэффициент.
1,2 – аурулық, еңбек, бала күтімі демалыстарындағы, оқудағы жұмысшылардың есептеулерін ескеретін түзету коэффиценті;

7) нормативная сумма накладных расходов составляет 20 % от совокупной суммы прямых статей затрат по обслуживанию данного маршрута и определяется по формуле:
формула (10)
где: Зн – затраты накладных расходов.
Расчетная сумма накладных расходов включает все виды налогов и сборов, относимые на издержки производства (кроме налога на добавленную стоимость и корпоративного налога на прибыль).
3. Общая сумма затрат на обслуживание маршрута (Зi) определяется суммированием результатов расчетов по статьям расходов:
Зi = Зт + Зсм + Зрт + Зш + За + Ззп + Зн + Засп,
формула (11)
где: Засп - затраты учитывающие услуги автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживание пассажиров.
Для городских маршрутов Засп = 0, так как перевозчики городских маршрутов не используют услуги автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживание пассажиров;
Полученный результат подставляется в формулу (1) расчета тарифа на проезд пассажира в автобусе регулярного маршрута.
Глава 3. Порядок укрупненных расчетов общего годового или до конца года (прогнозируемого) количества перевозок пассажиров
4. Укрупненные расчеты общего годового (прогнозируемого) количества перевозки пассажиров, исходя из расчета по месяцам, выполняются в следующем порядке:
1) прогнозный объем (количество) перевозок пассажиров для вновь открываемых регулярных маршрутов определяется по результатам обследования фактических ежедневных перевозок пассажиров на маршруте в течение месяца и определяется по формуле:
формула (12)
где:
- общий прогнозный годовой объем перевозок пассажиров на маршруте;
- количество перевезенных пассажиров за фактически обследованный месяц;
12 - количество месяцев в году;
2) прогнозный объем (количество) перевозок пассажиров действующего маршрута на год определяется исходя из объема перевозок пассажиров в прошедшем году по данному маршруту и используется как
.
Полученный результат подставляется в формулу (1) расчета тарифа на проезд пассажира в автобусе регулярного маршрута.
Глава 4. Материалы и информация используемая при определении расчетного тарифа
5. Исходные данные по маршруту:
1) номер и наименование маршрута по начальному и конечному пункту следования;
2) количество промежуточных пунктов на маршруте в прямом (в числителе) и обратном (в знаменателе) направлениях;
3) протяженность маршрута в прямом и обратном направлениях;
4) средняя эксплуатационная скорость движения на маршруте в прямом и обратном направлениях;
5) количество кругорейсов в рабочие и выходные дни;

7) үстеме шығыстардың нормативті сомасы осы маршрутқа қызмет көрсету бойынша шығындардың тікелей баптарының жиынтық сомасынан
20% құрайды және мына формула бойынша анықталады:
Зү = 0,2 (Зт + Зжм + Зжт + Зш + За + Зжа)
формула (10)
Мұнда: Зү – үстеме шығыстар шығындары.
Үстеме шығыстарды есептеу сомасы өндіріс шығындарына жататын барлық салық және алымдар түрлерін (қосалқы құн салығы мен кірістің корпоративтік салығынан басқа) қамтиды.
3. Маршрутқа қызмет көрсету шығындарының жалпы сомасы (Зi) шығыстар баптары бойынша есептеулердің нәтижелерін қосу арқылы анықталады:
Зi = Зт + Зжм + Зжт + Зш + За + Зжа + Зү + Засп,
формула (11)
Мұнда: Засп – автовокзалдар, автостанциялар және жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің қызметін есепке алатын шығыстар;
Қалалық маршруттар үшін Засп = 0, өйткені қалалық маршруттардың тасымалдаушылары автовокзалдар, автостанциялар және жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің қызметін пайдаланбайды;
Алынған нәтиже жолаушының тұрақты маршруты автобусындағы жол жүру тарифін есептеу формуласына (1) ұсынылады.
3-тарау. Жолаушыларды тасымалдау санын жалпы жылдық
және жылдың соңына дейінгі бекітілген (болжанатын) есептер тәртібі
4. Айлар бойынша есептеуден шығатын жолаушыларды тасымалдау санын жалпы жылдық бекітілген (болжанатын) есебі мынадай тәртіпте орындалады:
1) Қайтадан ашылған жолаушылар тасымалының болжамды көлемі (саны) ай ішінде маршрутта жолаушылар тасымалының күнделікті нақты зерттеулер нәтижелері бойынша және мына формула бойынша анықталады:
Q r.есеп = Q ай х 12;
формула (12)
мұнда: Q r.есеп – маршруттағы жолаушылар тасымалының жалпы болжамды жылдық көлемі;
Q ай – нақты зерттелген айда тасымалданған жолаушылардың саны;
12 – жылдағы айлар саны;
2) қолданыстағы маршруттағы бір жылда тасымалданған жолаушылардың болжамды көлемі (саны) аталған маршрут бойынша өткен жылдың тасымалданған жолаушылар көлеміне сүйене отырып анықталады және Q r.нақты ретінде пайдаланылады.
Алынған нәтиже тұрақты маршрут автобусында жолаушылар жүрісіне тарифті есептеу формуласына (1) ұсынылады.
4-тарау. Есептік тарифті анықтау кезінде
пайдаланылатын материалдар және ақпарат
5. Маршрут бойынша бастапқы деректер:
1) жүрудің бастапқы және соңғы пункті бойынша маршруттың нөмірі мен атауы;
2) маршруттардағы тікелей (алымындағы) және кері (бөліміндегі) бағыттардағы маршрутаралық пункттердің саны;
3) маршруттың тікелей және кері бағыттардағы ұзақтығы;
4) маршруттағы тікелей және кері бағыттардағы қозғалыстың орташа пайдалану жылдамдығы;
5) жұмыс және демалыс күндеріндегі рейстер айналымының саны;

6) время по графику на выполнение кругорейса;
7) пассажиропоток (по отчету, прогнозу);
8) время работы на маршруте по графику в рабочие и выходные дни с указанием начала и окончания работы;
9) количество автобусов на маршруте по графику в рабочие и выходные дни;
10) интервал движения автобусов на маршруте по расписанию в рабочие и выходные дни;
11) паспортная вместимость автобусов на маршруте по местам для сидения пассажиров и общая (с учетом вместимости накопительных площадок);
12) марка автобусов (согласно реестру маршрутов).
6. Перевозчик использует подтверждающие документы о фактически перевезенных пассажирах по маршруту:
1) отчет по реализации билетов;
2) отчет о финансовых средствах, поступивших от перевозок пассажиров.
Приложение 2
к перечню
некоторых приказов
Министерства транспорта
и коммуникаций
Республики Казахстан
и Министерства по инвестициям
и развитию
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 2
к Типовому
договору организации
регулярных автомобильных
перевозок пассажиров
и багажа
Информация, содержащаяся в расписании, схеме движения по маршруту
и тарифной сетке, а также по типу (классу) и количеству
автобусов, троллейбусов, микроавтобусов, используемых на маршруте
1. Расписание движения автобусов, троллейбусов, микроавтобусов должно содержать следующую информацию:
1) наименование маршрута;
2) наименование остановочных пунктов;
3) протяженность маршрута и расстояние между остановочными пунктами;
4) разбивка по рейсу в одном направлении по времени прибытия, стоянки, отправления, движения, средней скорости движения и обратном;
5) периодичность осуществления маршрута в годовом, квартальном, месячном, недельном или дневном измерении;
6) наименование перевозчика;
7) наименование государственного или местного исполнительного органа, фамилия и инициалы должностного лица и его подпись с указанием даты подписания, скрепленная печатью указанного органа.
2. Схема движения автобусов, троллейбусов, микроавтобусов по маршруту движения должна содержать следующую информацию:
1) наименование маршрута;
2) наименование остановочных пунктов;
3) протяженность маршрута и наименование перевозчика;
4) опасные участки и их характеристики;
5) наименование государственного или местного исполнительного органа, фамилия и инициалы должностного лица и его подпись с указанием даты подписания, скрепленная печатью указанного органа.
3. Тарифная сетка (кроме городских (сельских) маршрутов) должна содержать следующую информацию:
1) наименование маршрута;
2) наименование остановочных пунктов;

6) рейстер айналымын орындауға арналған кесте бойынша уақыт;
7) жолаушылар ағыны (есептеу, болжам бойынша);
8) маршруттағы жұмыстың басталуын және аяқталуын көрсетумен жұмыс және демалыс күндеріндегі кесте бойынша жұмыс істеу уақыты;
9) маршруттағы жұмыс және демалыс күндеріндегі кесте бойынша автобустардың саны;
10) маршруттағы жұмыс және демалыс күндеріндегі кесте бойынша автобустар қозғалысының аралығы;
11) маршруттағы жолаушылардың отыруы үшін және жалпы орны бойынша автобустардың паспорттық сыйымдылығы (жинақтаушы алаңның сыйымдылығын ескере отырып);
12) автобустар маркасы (маршруттар тізіліміне сәйкес).
6. Тасымалдаушы маршрут бойынша нақты тасымалданған жолаушылар туралы растаушы құжаттарды пайдаланады:
1) билеттерді өткізу бойынша есеп;
2) жолаушыларды тасымалдаудан түсетін қаржылық қаражаттар туралы есеп.
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрлігінің және Қазақстан
Республикасы Инвестициялар
және даму министрлігінің кейбір
бұйрықтарына енгізілетін
өзгерістер мен
толықтырулардың
тізбесіне
2-қосымша
Жолаушылар мен
багажды автомобильмен
тұрақты тасымалдауды
ұйымдастырудың
үлгі шартына
2-қосымша
Маршрут пен жол ақысы тарифтік кесте бойынша кестелерде қозғалыс
схемаларында қамтылған, сондай-ақ маршрутта пайдаланылатын
автобустардың, троллейбустардың және шағын автобустардың
типі (класы) және саны жөніндегі ақпарат
1. Автобустардың, троллейбустардың және шағын автобустардың кестелерінде мынадай ақпарат қамтылуға тиіс:
1) маршруттың атауы;
2) аялдама пункттерінің атауы;
3) маршруттың ұзақтығы және аялдама пункттері арасындағы қашықтық;
4) рейс бойынша келу, тоқтап тұру, жөнелу, жүру уақыты, орташа жүру жылдамдығы бойынша бір бағытта және кері бөлу;
5) жылдық, тоқсандық, айлық, апталық немесе күндік өлшемдегі маршрутты жүзеге асыру мерзімділігі;
6) тасымалдаушының атауы;
7) мемлекеттік органның немесе жергілікті атқарушы органның атауы, лауазымды адамның тегі және аты-жөні және оның аталған органның мөрімен расталып қол қойылған күні көрсетілген қолы.
2. Автобустардың, троллейбустардың және шағын автобустардың қозғалыс сызбаларында мынадай ақпарат қамтылуға тиіс:
1) маршруттың атауы;
2) аялдама пункттердің атауы;
3) тасымалдаушының атауы;
4) қауіпті учаскелер және олардың сипаттамасы;
5) мемлекеттік органның немесе жергілікті атқарушы органның атауы, лауазымды адамның тегі және аты-жөні және оның аталған органның мөрімен расталып қол қойылған күні көрсетілген қолы.
3. Тарифтiк кестеде (қалалық (ауылдық) маршруттардан басқасында) мынадай ақпарат қамтылуға тиіс:
1) маршруттың атауы;
2) аялдама пункттердің атауы;

3) наименование перевозчика;
4) стоимость проезда пассажиров, провоза багажа и льготного проезда пассажира;
5) наименование государственного или местного исполнительного органа, фамилия и инициалы должностного лица, и его подпись с указанием даты подписания, скрепленная печатью указанного органа (кроме междугородных межобластных маршрутов).
4. Информация по типу (классу) и количеству автобусов, троллейбусов, микроавтобусов, используемых на маршруте:
1) государственный номер автобуса, троллейбуса, микроавтобуса;
2) тип (класс) автобуса, троллейбуса, микроавтобуса;
3) год выпуска автобуса, троллейбуса, микроавтобуса;
4) количество автобусов, троллейбусов, микроавтобусов.
Приложение 3
к перечню
некоторых приказов
Министерства транспорта
и коммуникаций
Республики Казахстан и
Министерства по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 3
к Правилам
перевозок пассажиров
и багажа автомобильным транспортом
Форма
Свидетельство на право
обслуживания маршрутов регулярных внутриреспубликанских
автомобильных перевозок пассажиров и багажа
Серия ХХХ № 000000
На право обслуживания маршрутов регулярных междугородных межобластных (включая столицу и город республиканского значения) автомобильных перевозок пассажиров и багажа
Выдано ________________________________________________________
(наименование государственного органа)
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность лица,
выдавшего свидетельство)
место для печати (при наличии)
По маршруту:
Регулярность
выполнения рейсов
По дням недели
Время отправления
Из начального пункта
Из конечного пункта
Сведения об основном подвижном составе:
Тип и класс автобусов (микроавтобусов)
Гос. рег. номер. знак
Год выпуска
Тип и класс автобусов (микроавтобусов)
Гос. рег. номер. знак
Год выпуска
Сведения о резервном подвижном составе:
Тип и класс автобусов (микроавтобусов)
Гос. рег. номер. знак
Год выпуска
Тип и класс автобусов (микроавтобусов)
Гос. рег. номер. знак
Год выпуска
обратная сторона
Данные о перевозчике
Наименование
Адрес
Тел. ____________
Факс ___________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя
фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного за организацию перевозок
Тел. ____________
Факс ___________
Период выполнения перевозки
от ____________ до ______________
от ____________ до ______________
от ____________ до ______________
от ____________ до ______________
от ____________ до ______________
Дата выдачи свидетельства
"_____" _______________________ г.
Свидетельство действительно
"_____" _______________________ г.

3) тасымалдаушының атауы;
4) жолаушылардың жол жүру, багажды алып жүру және жолаушылардың жеңілдетілген жол жүру құны;
5) мемлекеттік органның немесе жергілікті атқарушы органның атауы, лауазымды адамның тегі және аты-жөні және оның аталған органның мөрімен расталып күні көрсетілген қойылған қолы (қалааралық облысаралық маршруттардан басқасы).
4. Маршрутта пайдаланылатын автобустардың, троллейбустардың және шағын автобустардың типi (класы) бойынша ақпарат:
1) автобустың, троллейбустың және шағын автобустың мемлекеттік нөмірі;
2) автобустың, троллейбустың және шағын автобустың типi (класы);
3) автобустың, троллейбустың және шағын автобустың шығарылған жылы;
4) автобустардың, троллейбустардың және шағын автобустардың саны.
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрлігінің және Қазақстан
Республикасы Инвестициялар
және даму министрлігінің кейбір
бұйрықтарына енгізілетін
өзгерістер мен
толықтырулардың
тізбесіне
3-қосымша
Автомобиль көлігімен
жолаушылар мен багажды
тасымалдау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тұрақты тасымалдау
маршруттарына қызмет көрсету
құқығына арналған куәлiк
Сериясы ХХХ N 000000
Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалааралық облысаралық (астана және республикалық маңызы бар қаланы қоса алғанда) тұрақты тасымалдау маршруттарына қызмет көрсету құқығына арналған
___________________________________________________________ берiлдi
(мемлекеттiк органның атауы)
____________________________________________________________________
(куәлiк берген тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (егер болған жағдайда) және лауазымы)
мөрдің орыны
Маршрут бойынша:
Рейстердің орындалу тұрақтылығы
Апта күндері бойынша
Жөнелтілу уақыты
Бастапқы пункттен
Соңғы пункттен
Негізгі жылжымалы құрам туралы мәліметтер:
Автобустардың (шағын автобустардың) үлгiсi мен класы
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері
Шығарылған жылы
Автобустардың (шағын автобустардың) үлгiсi мен класы
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері
Шығарылған жылы
Резервтік жылжымалы құрам туралы мәліметтер:
Автобустардың (шағын автобустардың) үлгiсi мен класы
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері
Шығарылған жылы
Автобустардың (шағын автобустардың) үлгiсi мен класы
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері
Шығарылған жылы
сыртқы жағы
Тасымалдаушы туралы деректер
Атауы
Мекенжайы
Тел. ___________
Факс ___________
Басшының тегi, аты, әкесiнiң аты (егер болған жағдайда)
Тасымалдауды ұйымдастыру үшін жауапты тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (егер болған жағдайда)
Тел. ___________
Факс ___________
Тасымалдауды орындау кезеңі
_______ бастап _________ дейін
_______ бастап _________ дейін
_______ бастап _________ дейін
_______ бастап _________ дейін
_______ бастап _________ дейін
_______ бастап _________ дейін
Куәліктің берілген күні
____ жылғы "__" _______________
Куәлік жарамды
____ жылғы "__" _______________

1. К свидетельству прилагаются утвержденные уполномоченным органом в области автомобильного транспорта (оригиналы) расписание движения, схема маршрута движения.
2. Данное свидетельство не снимает с перевозчика обязанностей по выполнению Правил перевозки пассажиров и багажа автомобильным транспортом и требований безопасности дорожного движения.
3. Не допускается передача данного свидетельства третьему лицу.
Свидетельство на право
обслуживания маршрутов регулярных внутриреспубликанских
автомобильных перевозок пассажиров и багажа
Серия XXX № 000000
На право обслуживания маршрутов регулярных городских (сельских), пригородных, внутрирайонных, межрайонных (междугородных внутриобластных) автомобильных перевозок пассажиров и багажа
Выдано _______________________________________________________
(наименование государственного органа)
______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность лица, выдавшего свидетельство)
место для печати (при наличии)
Маршруты, обслуживаемые перевозчиком:
Наименование маршрутов
Период обслуживания
Сроки обслуживания
Маршруты обслуживаются автобусами (микроавтобусами), указанными
в приложении к настоящему свидетельству.
Данные о перевозчике:
Наименование
Адрес
Тел. ______
Факс ______
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя
фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного
за организацию перевозок
Тел. ______
Факс ______
Дата выдачи Свидетельства
"___" _________________ г.
1. К свидетельству прилагаются утвержденные местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы (оригиналы) расписания движений, схемы маршрутов движения, а также согласованные тарифные сетки.
2. Данное свидетельство не снимает с перевозчика обязанностей по выполнению Правил перевозки пассажиров и багажа автомобильным транспортом и требований безопасности дорожного движения.
3. Не допускается передача данного свидетельства третьему лицу.
Приложение к свидетельству
серия XXX № 000000 на право обслуживания маршрутов регулярных городских (сельских), пригородных, внутрирайонных, межрайонных
(междугородных внутриобластных) автомобильных перевозок
пассажиров и багажа
Выдано ________________________________________________________
(наименование государственного органа)
________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность лица, выдавшего свидетельство)
место для печати (при наличии)
Сведения о подвижном составе:
Тип и класс автобусов (микро-автобусов)
Гос. рег. номер. знак
Год выпуска
Тип и класс автобусов (микро-автобусов)
Гос. рег. номер. знак
Год выпуска
(страница __ из __ страниц) ________
Взамен указанных в свидетельстве автобусов или микроавтобусов допускается использование на маршруте автобусов или микроавтобусов аналогичного типа и класса (или выше), находящихся в собственности или приобретенных в лизинг перевозчиком, обслуживающим маршрут.
Приложение 4
к перечню
некоторых приказов
Министерства транспорта
и коммуникаций
Республики Казахстан
и Министерства по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 5
к Правилам
перевозок пассажиров
и багажа автомобильным
транспортом
Форма
Проездные документы (билеты) и багажные квитанций

1. Куәлікке автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган бекіткен қозғалыс кестесі, қозғалыс маршрутының схемасы (түпнұсқалар) қоса беріледі.
2. Осы куәлiк тасымалдаушыны Жолаушылар мен багажды автомобиль көлiгiмен тасымалдау қағидаларын және жол қозғалысы қауiпсiздiгiнiң талаптарын орындау бойынша мiндеттерден босатпайды.
3. Осы куәлiктi үшiншi тұлғаға беруге рұқсат етiлмейдi.
Жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тұрақты тасымалдау
маршруттарына қызмет көрсету құқығына
арналған куәлiк
Сериясы ХХХ N 000000
Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық), қала маңылық, ауданішілік, ауданаралық (облысішілік қаларалық) тұрақты тасымалдау маршруттарына қызмет көрсету құқығына арналған
_________________________________________________________________________ берiлдi
(мемлекеттiк органның атауы)
________________________________________________________________________________
(куәлiк берген тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (егер болған жағдайда)және лауазымы)
мөрдің орыны
Тасымалдаушылар қызмет көрсететiн маршруттар:
Маршруттардың атауы
Қызмет көрсету кезеңi
Қызмет көрсету мерзiм
Маршруттарға осы куәлiктiң қосымшасында көрсетiлген автобустар (шағын автобустар) қызмет көрсетедi.
Тасымалдаушы туралы деректер:
Атауы
Мекенжайы
Тел. ____________
Факс ____________
Басшының тегi, аты, әкесiнiң аты (егер болған жағдайда)
Тасымалдауды ұйымдастыру үшiн жауапты тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (егер болған жағдайда)
Тел. ____________
Факс ____________
Куәлiктiң берiлген күнi
_____ жылғы "___" ___________________
1. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары бекіткен қозғалыс кестелерi, қозғалыс маршруттарының схемалары, сондай-ақ тариф кестелері (түпнұсқалары) куәлiкке қоса беріледі.
2. Осы куәлiк тасымалдаушыны Жолаушылар мен багажды автомобиль көлiгiмен тасымалдау қағидаларын және жол қозғалысы қауiпсiздiгiнiң талаптарын орындау бойынша мiндеттерден босатпайды.
3. Осы куәлiктi үшiншi тұлғаға беруге рұқсат етiлмейдi.
Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық), қаламаңылық, ауданішілік,
ауданаралық (облысішілік қаларалық) тұрақты тасымалдау маршруттарына қызмет көрсету
құқығына арналған
Сериясы ХХХ N 000000 куәлiкке қосымша
_____________________________________________________________ берiлді
(мемлекеттiк органның атауы)
__________________________________________________________________________
(куәлiк берген тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (егер болған жағдайда) және лауазымы)
мөрдің орыны
Жылжымалы құрам туралы мәліметтер:
Автобустардың (шағын автобустардың) үлгiсi мен класы
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері
Шығарылған жылы
Автобустардың (шағын автобустардың) үлгiсi мен класы
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері
Шығарылған жылы
(__ парақтың __ парағы)
Куәлікте көрсетілген автобустар немесе шағын автобустардың орнына маршрутқа қызмет көрсететін тасымалдаушының меншігіндегі немесе лизингке алынған автобустардың немесе шағын автобустардың ұқсас үлгісі мен класын (не одан жоғары) маршрутта қолдануға рұқсат беріледі.
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрлігінің және Қазақстан
Республикасы Инвестициялар
және даму министрлігінің кейбір
бұйрықтарына енгізілетін
өзгерістер мен
толықтырулардың
тізбесіне
4-қосымша
Автомобиль көлiгiмен
жолаушылар мен багажды
тасымалдау қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Жол жүру құжаттары (билеттер) және багаж түбiртектерi

1. Формы проездных документов (билетов) на проезд в городском сообщении:
1) разовый контрольный билет на проезд пассажиров – надписи билета оформляются синим цветом:
не менее 35 мм
АВТОБУС
(микроавтобус)
город ____________
Билет на проезд
пассажиров
в городском
сообщении
Серия __________
№ 000000
00 тенге
20 __ год
не менее 60 мм
2) разовый контрольный билет на проезд детей – надписи билета оформляются красным цветом:
не менее 35 мм
АВТОБУС
(микроавтобус)
город ____________
Детский билет
на проезд
в городском
сообщении
Серия __________
№ 000000
00 тенге
20 __ год
не менее 60 мм
3) билет на провоз ручной клади сверх установленной нормы и багажа – надписи билета оформляются зеленым цветом:
не менее 35 мм
АВТОБУС
(микроавтобус)
город ____________
на провоз багажа
в городском
сообщении
Серия __________
№ 000000
00 тенге
20 __ год
не менее 60 мм
4) проездной билет длительного пользования на проезд пассажиров (формат А7) – оформление и степени защиты определяются местными исполнительными органами:
Город ________ Серия ________
№ 000000
Проездной билет длительного
пользования действительный на
_____________________________
0000 тенге
Выдан _______________________
на основании ________________
2. Форма проездных документов (билетов) на проезд пассажиров в пригородном сообщении:
1) билет на проезд пассажиров оформляется на специальной билетной бумаге с мелкой сеткой пастельных тонов с надписями черного цвета (формат и цвет сетки определяются автовокзалами, автостанциями, пунктом обслуживания пассажиров):
не менее 45 мм
АВТОБУС
(микроавтобус)
Билет на проезд
пассажиров в
пригородном
сообщении
Серия ________
№ 000000
дата поездки _________
время поездки ________
пункт отпр. __________
пункт назнач. ________
Стоимость проезда
00,00 тенге
не менее 40 мм
2) билет на проезд пассажиров, выдаваемый кондуктором (водителем) при посадке на промежуточном пункте маршрута, с дополнительными корешками на сумму в соответствии с сеткой тарифов надписи билета оформляются черным цветом:
не менее 35 мм                         не менее 35 мм
АВТОБУС
(микроавтобус)
Билет на проезд
пассажиров в
пригородном
сообщении
Серия ______
№ 000000
Действительно при наличии
дополнительных
корешков на
сумму в
соответствии с
сеткой тарифов
20 ___ год
не менее 60 мм
АВТОБУС
(микроавтобус)
Дополнительный
корешок к
билету на
проезд
пассажиров в
пригородном
сообщении
Серия _____
№ 000000
00 тенге
20___ год
не менее
60 мм
Дополнительные корешки к билетам на проезд пассажиров в пригородном сообщении оформляются на сумму 1, 5, 10, 50 тенге.

1. Қалалық қатынаста жол жүруге арналған жол жүру құжаттарының (билеттерiнiң) нысандары:
1) жолаушылардың жол жүруіне арналған бiр реттiк бақылау билетi – билеттiң жазулары көк түспен ресімделеді:
кемінде 35 мм
АВТОБУС
(шағын автобус)
_________ қаласы
Жолаушылардың қалалық қатынаста жол жүруіне арналған
Сериясы
№ 000000
00 теңге
20__ жыл
кемінде 60 мм
2) балалардың жол жүруіне арналған бiр реттiк бақылау билетi – билеттiң жазулары қызыл түспен ресімделеді:
кемінде 35 мм
АВТОБУС
(шағын автобус)
_________ қаласы
Жолаушылардың қалалық қатынаста жол жүруіне арналған балалар билеті
Сериясы __________
№ 0000000
00 теңге
20__ жыл
кемінде 60 мм
3) белгiленген нормадан тыс қол жүгiн және багажды алып жүруге арналған билет – билеттiң жазулары жасыл түспен ресімделеді:
кемiнде 35 мм
АВТОБУС
(шағын автобус)
________ қаласы
Қалалық қатынаста багаж алып жүруге арналған
Сериясы _______
№ 0000000
00 теңге
20__ жыл
кемінде 60 мм
4) жолаушылардың жол жүруіне арналған ұзақ пайдаланылатын жол жүру билетi (көлемi А7) - ресімделуі мен қорғаныс дәрежесiн жергiлiктi атқарушы органдар белгiлейдi:
___________ қаласы Сериясы ______
№ 0000000
Ұзақ пайдаланылатын жол жүру билетi
_______________ жарамды
0000 теңге ___________ негiзiнде
_____________ берiлдi
2. Жолаушылардың қала маңындағы қатынаста жол жүруіне арналған жол жүру құжаттарының (билеттерiнiң) нысаны:
1) жолаушылардың жол жүруiне арналған билет – ашық түстi ұсақ торкөздi арнайы билет қағазында қара түстi жазулармен ресiмделедi (пішімін және торкөз түсiн автовокзалдар, автостанциялар, жолаушыларға қызмет көрсету пункттері белгiлейдi):
кемінде 45 мм
АВТОБУС
(шағын автобус)
Жолаушылардың қала маңындағы қатынаста жол жүруіне арналған
Билет
Сериясы _______________
№ 0000000
сапар күні ______________
сапар уақыты ____________
жөнелту пункті __________
межелі пункті ___________
Жол жүру құны 00,00 теңге
кемінде 40 мм
2) кондуктор (жүргiзушi) маршруттың аралық пунктiнде отырғызу кезiнде беретiн тарифтер кестесіне сәйкес сомаға қосымша түбiршектерi бар жолаушылардың жол жүруіне арналған билет – билеттiң жазулары қара түспен ресімделеді:
кемінде 35 мм
АВТОБУС
(шағын автобус)
Жолаушылардың қала маңындағы қатынаста жол жүруіне арналған
билет
Сериясы
____________
№ 0000000
Тарифтер кестесіне сәйкес қосымша түбіршектер болғанда жарамды
20__ жыл
кемінде 60 мм
кемінде 35 мм
АВТОБУС
(шағын автобус)
Жолаушылардың қала маңындағы қатынаста жол жүруіне арналған билетке
қосымша түбіршек
Сериясы _______
№ 0000000
00 теңге
20__ жыл
кемінде 60 мм
Жолаушылардың қала маңындағы қатынаста жол жүруіне арналған билеттерге қосымша түбiршектер 1, 5, 10, 50 теңге сомасына ресiмделедi.

3. Форма проездных документов (билетов) на проезд пассажиров в междугородном внутриобластном и междугородном межобластном сообщениях:
1) билет на проезд пассажиров оформляется на специальной билетной бумаге с мелкой сеткой пастельных тонов с надписями черного цвета (формат и цвет сетки определяются автовокзалами, автостанциями, пунктом обслуживания пассажиров):
не менее 45 мм
АВТОБУС
(микроавтобус)
Билет на проезд
пассажиров в
междугородном
сообщении
Серия ______
№ 000000
дата поездки _._._ г.
время отправ. _ ч._ м.
пункт отпр. __________
пункт назнач. ________
Номер рейса _________
Номер места _________
Стоимость проезда
00,00 тенге
Комисс. Сбор 00,00
тенге
Страх. Сбор 00,00
тенге
ИТОГО 00,00 тенге
Дата выдачи билета
___.___.___. г.
не менее 90 мм

3. Жолаушылардың қалааралық облысiшiлiк және қалааралық облысаралық қатынастарда жол жүруіне арналған жол жүру құжаттарының (билеттерiнiң) нысаны:
1) жолаушылардың жол жүруiне арналған билет – ашық түстi ұсақ торкөздi арнайы билет қағазында қара түстi жазулармен ресiмделедi (торкөздің пішімін және түсiн автовокзалдар, автостанциялар, жолаушыларға қызмет көрсету пункттері белгiлейдi):
кемінде 45 мм
АВТОБУС
(шағын автобус)
Жолаушылардың қалааралық қатынаста жол жүруіне арналған билет
Сериясы _________
№ 0000000
сапар күні ___.___.___ ж.
жөнелту уақыты ___ с. ____ м.
жөнелту пункті ______________
межелі пункті _______________
Рейс нөмірі _________________
Орын нөмірі _________________
Жол жүру құны
00,00 теңге
Комиссия алымы 00,00 теңге
Сақтандыру алымы 00,00 теңге
ЖИЫНТЫҒЫ 00,00 теңге
Билеттің берілген күні
__.__.__ ж.
кемінде 90 мм

3) Форма багажных квитанций в пригородном, междугородном внутриобластном, междугородном межобластном и международном сообщениях оформляется на специальной билетной бумаге с мелкой сеткой пастельных тонов с надписями черного цвета (формат и цвет сетки определяются автовокзалами, автостанциями):
не менее 45 мм
АВТОБУС
(микроавтобус)
Багажная квитанция
Серия ____
№ 000000
дата поездки __.__.__ г.
время поездки. __ ч.__ м.
пункт отпр. __________________
пункт назнач. ________________
Количество
багажных мест ________________
Ценность багажа ______________
Стоимость
00,00 тенге
Комисс. Сбор 00,00 тенге
Оцен. Сбор 00,00 тенге
ИТОГО 00,00 тенге
Номера багажных мест _____
(заполняется при погрузке)
не менее 90 мм
4. Форма проездных документов (билетов) на проезд пассажиров в международном сообщении:
1) билет на проезд пассажиров – оформляется на специальной билетной бумаге с мелкой сеткой пастельных тонов с надписями черного цвета (формат и цвет сетки определяются автовокзалами, автостанциями):
не менее 45 мм
АВТОБУС
(микроавтобус)
Билет на проезд пассажиров в
междугородном сообщении
Серия _____ № 000000
Фамилия _____________
Имя _________________
Отчество (при его наличии)____________
дата поездки __.__.__ г.
время отправ. __ ч.__ м.
пункт отпр. _________
пункт назнач. _______
Номер рейса _________
Номер места _________
Стоимость проезда
00,00 тенге
Комисс. Сбор 00,00 тенге
Страх. Сбор 00,00 тенге
ИТОГО 00,00 тенге
Дата выдачи билета
___.___.___. г.
не менее 90 мм

3) Қала маңы, қалааралық облысiшiлiк, қалааралық облысаралық және халықаралық қатынастардағы багаж түбiртектерiнiң нысаны - ашық түстi ұсақ торкөздi арнайы билет қағазында қара түстi жазулармен ресiмделедi (көлемiн және торкөз түсiн автовокзалдар мен автостанциялар белгiлейдi):
кемінде 45 мм
АВТОБУС
(шағын автобус)
Багаж түбіртегі
Сериясы __________ № 0000000
сапар күні ___.___.___ ж.
сапар уақыты ___ сағ. ____ мин.
жөнелту пункті _____________
межелі пункті ______________
Багаж орындарының саны _____
Багаждың құндылығы _________
Құны 00,00 теңге
Комиссия алымы 00,00 теңге
Бағалау алымы 00,00 теңге
ЖИЫНТЫҒЫ 00,00 теңге
Багаж орындарының нөмірлері
_________
(тиеу кезінде толтырылады)
кемінде 90 мм
4. Жолаушылардың халықаралық қатынастарда жол жүруіне арналған жол жүру құжаттарының (билеттерiнiң) нысаны:
1) жолаушылардың жол жүруіне арналған билет – ашық түстi ұсақ торкөздi арнайы билет қағазында қара түстi жазулармен ресiмделедi (көлемiн және торкөз түсiн автовокзалдар мен автостанциялар белгiлейдi):
кемінде 45 мм
АВТОБУС
(шағын автобус)
Жолаушылардың қалааралық қатынаста жол жүруіне арналған билет
Сериясы __________ № 0000000
Тегі ________________________
Аты _________________________
Әкесінің аты
(егер болған жағдайда)___________
сапар күні ___.___. ____ ж.
жөнелту уақыты ___ с. ____ м.
жөнелту пункті ______________
межелі пункті _______________
Рейс нөмірі _________________
Орын нөмірі _________________
Жол жүру құны 00,00 теңге
Комиссия алымы 00,00 теңге
Сақтандыру алымы 00,00 теңге
ЖИЫНТЫҒЫ 00,00 теңге
Билеттің берілген күні
__.__.__ ж.
кемінде 90 мм

8000
7000
6000
5000
4000
3000
2000
1000
Продолжение
Билет на проезд пассажиров в
междугородном сообщении
ПОЛНЫЙ
ДЕТСКИЙ (не нужное вычеркнуть)
Фамилия _________________
Имя _____________________
Отчество (при его наличии)________________
дата поездки ____________
время отправ. ____ ч. ____ м.
От _______________________
До _______________________
Номер рейса ______________
Номер места ______________
Стоимость проезда ________ тенге
Серия _____ № 000000
Дата выдачи билета _______
Автобус (микроавтобус)
Стоимость проезда вырезается кондуктором (водителем) для пассажира на сумму в соответствии с сеткой тарифов;
3) Форма багажных квитанций в пригородном, междугородном внутриобластном, междугородном межобластном и международном сообщениях оформляется на специальной билетной бумаге с мелкой сеткой пастельных тонов с надписями черного цвета (формат и цвет сетки определяются автовокзалами, автостанциями):
не менее 45 мм
АВТОБУС
(микроавтобус)
Багажная квитанция
Серия ____
№ 000000
Фамилия _____________
Имя _________________
Отчество (при его наличии)____________
дата поездки __.__.__ г.
время поездки. __ ч.__ м.
пункт отпр. __________
пункт назнач. ________
Количество
багажных мест _______
Ценность багажа _____
Стоимость
00,00 тенге
Комисс. Сбор 00,00 тенге
Оцен. Сбор 00,00 тенге
ИТОГО 00,00 тенге
Номера багажных мест _____
(заполняется при погрузке)
не менее 90 мм
5. Требования в отношении использования специальной билетной бумаги с мелкой сеткой пастельных тонов, цвета для надписей, а также размеров не распространяются на проездные документы (билеты), приобретенные с использованием электронной системы оплаты за проезд.
6. При наличии электронной системы оплаты за проезд местные исполнительные органы могут определять дополнительную информацию (или) требования к форме проездных документов (билетов) и багажных квитанций.
Приложение 5
к перечню
некоторых приказов
Министерства транспорта
и коммуникаций
Республики Казахстан и
Министерства по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 9
к Правилам
перевозок пассажиров
и багажа автомобильным
транспортом
Форма
Информация об участнике конкурса на право обслуживания
маршрутов регулярных внутриреспубликанских автомобильных
перевозок пассажиров и багажа
1. Наименование юридического или физического лица участника, юридический адрес:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
2. Расчетный счет и адрес обслуживающего банка:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________

8000
7000
6000
5000
4000
3000
2000
1000
Жалғасы
Жолаушылардың қалааралық қатынаста жол жүруіне арналған билет
ТОЛЫҚ БАЛАЛАР
(қажет емесiн сызып тастау)
Тегі _______________________
Аты ________________________
Әкесінің аты
(егер болған жағдайда)__________
сапар күнi ________________
жөнелту уақыты __ сағ.__ мин.
________________________ дан
______________________ дейiн
Рейс нөмiрi ________________
Орын нөмiрi ________________
Жол жүру құны ________ теңге
Сериясы __________ N 0000000
Билеттiң берiлген күнi _____
Автобус
(шағын автобус)
Жол жүру құнын кондуктор (жүргiзушi) жолаушы үшiн тарифтер кестесіне сәйкес сомаға кеседi.
3) Қала маңы, қалааралық облысiшiлiк, қалааралық облысаралық және халықаралық қатынастардағы багаж түбiртектерiнiң нысаны - ашық түстi ұсақ торкөздi арнайы билет қағазында қара түстi жазулармен ресiмделедi (көлемiн және торкөз түсiн автовокзалдар мен автостанциялар белгiлейдi):
кемінде 45 мм
АВТОБУС
(шағын автобус)
Багаж түбіртегі
Сериясы ________ № 0000000
Тегі _______________________
Аты _______________________
Әкесінің аты
(егер болған жағдайда) __________
сапар күні ___.___.___ ж.
сапар уақыты ___ сағ.__ мин.
жөнелту пункті _____________
межелі пункті ______________
Багаж орындарының саны _____
Багаждың құндылығы _________
Құны 00,00 теңге
Комиссия алымы 00,00 теңге
Бағалау алымы 00,00 теңге
ЖИЫНТЫҒЫ 00,00 теңге
Багаж орындарының нөмірлері _
(тиеу кезінде толтырылады)
кемінде 90 мм
5. Байланыс құралдарын пайдалана отырып, сатып алынған билеттер үшін ашық түсті ұсақ торкөзді арнайы билет қағазын, жазу бояуларын,
сондай-ақ өлшемдерін пайдалануға қатысты талаптар қолданылмайды.
6. Жол жүру үшін электрондық төлеу жүйесі болған жағдайда жергілікті атқарушы органдар жол жүру құжаттар (билеттер) және жүк түбіртектер нысандарына қосымша ақпаратты (немесе) талапты айқындайды алады.
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрлігінің және Қазақстан
Республикасы Инвестициялар
және даму министрлігінің кейбір
бұйрықтарына енгізілетін
өзгерістер мен
толықтырулардың тізбесіне
5-қосымша
Автомобиль көлiгiмен
жолаушылар мен багажды
тасымалдау қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тұрақты тасымалдау
маршруттарына қызмет көрсету құқығына арналған конкурсқа қатысушы туралы ақпарат
1. Қатысушының көлiк компаниясының атауы, заңды мекенжайы:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
2. Қызмет көрсететiн банктiң есеп шоты мен мекенжайы:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

3. Предлагаемый тариф ___________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
4. В случае использования электронной системы оплаты проезда в городском (сельском) или
пригородном сообщениях, предлагаемая стоимость
маршрута_______________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) ___________________________________________
Должность ______________________________________________________________________
Дата заполнения "____" _____________ 20___год
Представленные сведения в конкурсных предложениях достоверны,
недостоверны (ненужное зачеркнуть) _______________________________________________
________________________________________________________________________________
(подписи членов предконкурсной комиссии, проводивших проверку)
Приложение 6
к перечню
некоторых приказов
Министерства транспорта
и коммуникаций
Республики Казахстан и
Министерства по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан, в
которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 2-1
к Правилам
субсидирования за счет
бюджетных средств убытков
перевозчиков, связанных с
осуществлением социально
значимых перевозок пассажиров
Форма
Расчеты по стоимости маршрута
№ п/п
Наименование маршрута (номер маршрута)
Вид маршрута (название)
Протяженность маршрута (км)
Стоимость маршрута
Прогнозируемое количество перевозки пассажиров в течение года
1
2
3
4
5
6
Руководитель организации
Главный бухгалтер
Место для печати (при наличии)
Приложение 7
к перечню
некоторых приказов
Министерства транспорта
и коммуникаций
Республики Казахстан и
Министерства по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан, в
которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 3-1
к Правилам
субсидирования за счет
бюджетных средств убытков
перевозчиков, связанных с
осуществлением социально
значимых перевозок пассажиров
Форма
Информация о выполненной работе
____________________________________________________________________
(наименование уполномоченной организации)
по ___________________________________________ области (городу, району)
за ___________________ 20___ год
п/п
Количество маршрутов
Выполненный объем перевозки (км.)
Общая стоимость маршрутов
Средства поступившие от перевозок пассажиров, тенге
1
2
3
4
5
Руководитель организации
Главный бухгалтер
Место для печати (при наличии)
Приложение 8
к перечню
некоторых приказов
Министерства транспорта
и коммуникаций
Республики Казахстан и
Министерства по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения

3. Ұсынылатын тариф _________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Қалалық (ауылдық) немесе қала маңы қатынастарында жолақыны электрондық төлеу жүйесін пайдаланған жағдайда ұсынылатын маршруттың құны
____________________________________________________________________
Тегi, аты, әкесiнiң аты (егер болған жағдайда)_____________________________
Лауазымы ___________________________________________________________
Толтырылған күні 20__ жылғы "____" ___________________________________
Конкурстық ұсыныстардағы ұсынылған мағлұматтар шын, жалған (қажет емесін сызып тастау) __________________________________________________
____________________________________________________________________
(тексеру жүргiзген конкурс алдындағы комиссия мүшелерiнiң қолдары)
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрлігінің және Қазақстан
Республикасы Инвестициялар
және даму министрлігінің кейбір
бұйрықтарына енгізілетін
өзгерістер мен
толықтырулардың тізбесіне
6-қосымша
Әлеуметтік мәні бар
жолаушылар
тасымалдауларын жүзеге
асырумен байланысты
тасымалдаушылардың
залалдарын бюджет қаражаты
есебінен субсидиялау
қағидаларына
2-1-қосымша
Нысан
Маршрут құнының есебі
№ р/н
Маршрут атауы (бағдар нөмірі))
Маршрут түрі (атауы)
Маршрут қашықтығы (км)
Маршрут
құны
Болжанған жолаушылар тасымалының жыл ішіндегі саны
1
2
3
4
5
6
Ұйым басшысы
Бас бухгалтер
Мөрдің орны (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрлігінің және Қазақстан
Республикасы Инвестициялар
және даму министрлігінің
кейбір бұйрықтарына
енгізілетін өзгерістер мен
толықтырулардың тізбесіне
7-қосымша
Әлеуметтік мәні бар
жолаушылар
тасымалдауларын жүзеге
асырумен байланысты
тасымалдаушылардың
залалдарын бюджет қаражаты
есебінен субсидиялау
қағидаларына
3-1-қосымша
Нысан
Орындалған жұмыс туралы ақпарат
_______________________________________________
(уәкілетті ұйымның атауы)
__________________________________ обл. (қала, аудан) бойынша
20___ ж. ___________________ үшін
№ р/н
Маршруттар саны
Орындалған тасымал көлемі (км)
Жалпы маршруттар құны
Жолаушыларды тасымалдаудан түскен қаражат, теңге
1
2
3
4
5
Ұйым басшысы
Бас бухгалтер
Мөрдің орны (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрлігінің және Қазақстан
Республикасы Инвестициялар
және даму министрлігінің
кейбір бұйрықтарына
енгізілетін өзгерістер мен
толықтырулардың тізбесіне
8-қосымша
Әлеуметтік мәні бар
жолаушылар
тасымалдауларын жүзеге
асырумен байланысты
тасымалдаушылардың
залалдарын бюджет қаражаты
есебінен субсидиялау
қағидаларына

Приложение 4-1
к Правилам
субсидирования за счет
бюджетных средств убытков
перевозчиков, связанных с
осуществлением социально
значимых перевозок пассажиров
Форма
Отчет по объему
расходов Перевозчика, связанных с перевозкой
пассажиров на маршрутах
№ п/п
Всего расходов, в том числе по статьям
Сумма, тысяч тенге
1
2
3
Руководитель организации
Главный бухгалтер
Место для печати (при наличии)
Приложение 9
к перечню
некоторых приказов
Министерства транспорта
и коммуникаций
Республики Казахстан и
Министерства по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 6
к Правилам
субсидирования за счет
бюджетных средств убытков
перевозчиков, связанных с
осуществлением социально
значимых перевозок пассажиров
Форма
Акт выполненных работ
город ____________                                     "___" _________ 20___ года
Мы, нижеподписавшиеся, представитель Заказчика__________________________________
(наименование)
_______________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя)
с одной стороны и представитель Исполнителя________________________________________
(наименование)
________________________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя,
главного бухгалтера)
с другой стороны, составили настоящий акт о том, что выполненные работы по перевозке
пассажиров в _______________ сообщении по_____________________________
(вид сообщения)                   (наименование, № маршрута)
маршруту за "__" ________ 20___ года удовлетворяют условиям Договора.
Количество перевезенных пассажиров составляет:
________________________________________________________________________________
(количество пассажиров цифрами и прописью)
При использования электронной системы оплаты проезда в городском (сельском) или
пригородном сообщениях, выполненный объем
перевозки_______________________________________________________________________
(километры, цифрами и прописью)
Сумма субсидирования составляет:
________________________________________________________________________________
(сумма цифрами и прописью в тенге)
Юридические адреса сторон:
Заказчик:
Исполнитель:
Наименование
Наименование
Адрес
Адрес
Банковские реквизиты
Банковские реквизиты
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя)
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя)
________________________________
_____________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) главного бухгалтера)
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) главного бухгалтера)
место для печати (при наличии)                   место для печати (при наличии)
Приложение 10
к перечню
некоторых приказов
Министерства транспорта
и коммуникаций
Республики Казахстан и
Министерства по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан, в
которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 7
к Правилам
субсидирования за счет
бюджетных средств убытков
перевозчиков, связанных с
осуществлением социально
значимых перевозок пассажиров
Форма
Расчетные затраты на оплату транспортной работы перевозчика
тенге
Статья
20___
20___
20___
Итого
Расходы на подвижной состав
Лизинговые платежи по подвижной состав
Амортизация
Страхование
Прямые расходы
Топливо
Смазочные материалы
Расходы на проведение ремонтов и техническое обслуживание
Эксплуатационные расходы на автошины
Расходы на оплату труда водителей и кондукторов
Накладные расходы
Рентабельность перевозчика
Итого
НДС
Срок работы
Совокупный пробег на маршруте, автобусо-км
Руководитель организации
Главный бухгалтер
Место для печати (при наличии)

4-1-қосымша
Нысан
Тасымалдаушының
жолаушыларды маршруттарда тасымалдаумен байланысты
шығыстарының көлемі жөніндегі есеп
№ р/н
Барлық шығындар,
соның ішінде баптар бойынша
Сома, мың теңге
1
2
3
Ұйым басшысы
Бас бухгалтер
Мөрдің орны (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрлігінің және Қазақстан
Республикасы Инвестициялар
және даму министрлігінің кейбір
бұйрықтарына енгізілетін
өзгерістер мен
толықтырулардың тізбесіне
9-қосымша
Әлеуметтік мәні бар
жолаушылар
тасымалдауларын жүзеге
асырумен байланысты
тасымалдаушылардың
залалдарын бюджет қаражаты
есебінен субсидиялау
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Орындалған жұмыстар актісі
____________ қаласы 20 __ жылғы "___" _________
Біз, төменде қол қойған, Тапсырыс берушінің өкілі_________________________
____________________________________________________________________
(басшының лауазымы, тегi, аты, әкесiнiң аты (егер болған жағдайда)
бір тараптан және Орындаушының өкілі
____________________________________________________________________
(басшының, бас бухгалтердің қолы, тегi, аты, әкесiнiң аты
(егер болған жағдайда)
екінші тараптан, 201__ жылғы ________ айына арналған____________________
(маршруттың атауы, №)
маршрут бойынша __________________ қатынаста жолаушыларды тасымалдау
(ішкі облыстық, қалалық)
бойынша орындалған жұмыстар шарттың талаптарын қанағаттандыратыны
туралы осы актіні жасадық.
Тасымалданған жолаушылар саны:
_____________________________________________________________ құрады.
(жолаушылар саны цифрмен және жазу үлгісімен)
Субсидия сомасы:
_____________________________________________________________ құрады.
(цифрмен және жазу үлгісімен сомасы, теңгемен)
Тараптардың заңды мекенжайы:
Тапсырыс беруші:
Орындаушы:
Атауы
Атауы
Мекенжайы
Мекенжайы
Банк деректемелері:
___________________________
(басшысының қолы, тегi, аты,
әкесiнiң аты (егер болған
жағдайда)
Банк деректемелері:
___________________________
(басшысының қолы, тегi, аты,
әкесiнiң аты (егер болған
жағдайда)
___________________________
(бас бухгалтердің қолы, тегi, аты,
әкесiнiң аты (егер болған
жағдайда)
___________________________
(бас бухгалтердің қолы, тегi, аты,
әкесiнiң аты (егер болған
жағдайда)
мөрдің орны (бар болса) мөрдің орны (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрлігінің және Қазақстан
Республикасы Инвестициялар
және даму министрлігінің кейбір
бұйрықтарына енгізілетін
өзгерістер мен
толықтырулардың тізбесіне
10-қосымша
Әлеуметтік мәні бар
жолаушылар
тасымалдауларын жүзеге
асырумен байланысты
тасымалдаушылардың
залалдарын бюджет қаражаты
есебінен субсидиялау
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Тасымалдаушының көліктік
қызметін төлеуге арналған есептік шығындар
теңге
Бап
20__
20__
20__
Жалпы
Жылжымалы құрамға шығындар
Жылжымалы құрам бойынша
лизингтік төлемдер
Амортизация
Сақтандыру
Тікелей шығындар
Отын
Жағармай материалдары
Жөндеулер және техникалық қызмет көрсетуге арналған шығындар
Автошиналарға арналған
пайдалану шығындар
Жүргізушілер мен кондукторлардың еңбекақысын төлеу шығындары
Үстеме шығындар
Тасымалдаушының рентабельділігі
Жалпы
ҚҚС
Жұмыс мерзімі
Маршруттағы жиынтық жүріс, автобус-км
Ұйым басшысы
Бас бухгалтер
Мөрдің орны (бар болса)