О внесении изменений в некоторые приказы Министра энергетики Республики Казахстан
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года № 471. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 января 2018 года № 16191.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов Министра энергетики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту электроэнергетики и угольной промышленности Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
К. Бозумбаев
Приложение
к приказу Министра энергетики
Республики Казахстан
от 25 декабря 2017 года № 471
Перечень
некоторых приказов Министра энергетики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. В приказе Министра энергетики Республики Казахстан от 11 февраля 2015 года № 73 "Об утверждении Правил организации технического обслуживания и ремонта оборудования, зданий и сооружений электростанций, тепловых и электрических сетей" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10451, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 3 апреля 2015 года):
в Правилах организации технического обслуживания и ремонта оборудования, зданий и сооружений электростанций, тепловых и электрических сетей, утвержденных указанным приказом:
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 25 желтоқсандағы № 471 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 9 қаңтарда № 16191 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасы және көмір өнеркәсібі департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспасөз басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
Қ. Бозымбаев
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2017 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 471 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Электр станцияларының, жылу және электр желілерінің жабдықтарына, ғимараттары мен құрылыстарына техникалық қызмет көрсетуді және оларды жөндеуді ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 11 ақпандағы № 73 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10451 болып тіркелген, 2015 жылғы 3 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған ):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр станцияларының, жылу және электр желілерінің жабдықтарына, ғимараттары мен құрылыстарына техникалық қызмет көрсетуді және оларды жөндеуді ұйымдастыру қағидаларында:
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Энергопроизводящие и энергопередающие организации на постоянной основе обеспечивают исправное состояние оборудования, зданий и сооружений, используемых, соответственно, для производства и (или) передачи электрической и (или) тепловой энергии, путем организации и проведения комплекса работ, который включает в себя:".
2. В приказе Министра энергетики Республики Казахстан от 13 февраля 2015 года № 90 "Об утверждении Правил приемки в эксплуатацию энергообъектов электростанций, электрических и тепловых сетей после технической модернизации" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10453, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 2 апреля 2015 года):
в Правилах приемки в эксплуатацию энергообъектов электростанций, электрических и тепловых сетей после технической модернизации, утвержденных указанным приказом:
подпункт 8) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"8) энергетическое оборудование – комплекс машин, установок, аппаратов, линий электропередачи, трубопроводов и вспомогательного оборудования, предназначенных для производства, преобразования, трансформации и передачи электрической и тепловой энергии.".
3. В приказе Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 106 "Об утверждении Правил организации и функционирования оптового рынка электрической энергии" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10531, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 9 апреля 2015 года):
в Правилах организации и функционирования оптового рынка электрической энергии, утвержденных указанным приказом:
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Рынок системных и вспомогательных услуг включает в себя услуги по передаче, диспетчеризации, регулированию и резервированию электрической энергии и мощности, обусловлен особенностями производства, передачи, потребления электрической энергии и функционирует в порядке, установленном в соответствии Законом. Системные и вспомогательные услуги оказывают и получают субъекты оптового рынка электрической энергии на основании заключаемых договоров на оказание соответствующих услуг.".
4. В приказе Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 111 "Об утверждении Правил организации и функционирования розничного рынка электрической энергии, а также предоставления услуг на данном рынке" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10533, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 9 апреля 2015 года):
в Правилах организации и функционирования розничного рынка электрической энергии, а также предоставления услуг на данном рынке, утвержденных указанным приказом:

"4. Энергия өндіруші және энергия беруші ұйымдар тұрақты негізде тиісінше электр және (немесе) жылу энергиясын өндіру және (немесе) беру үшін пайдаланылатын жабдықтың, ғимараттар мен құрылыстардың жарамды күйін мынадай жұмыс кешенін ұйымдастыру және жүргізу жолымен қамтамасыз етеді:".
2. "Техникалық жаңғыртылудан кейін электр станцияларының, электр және жылу желілерінің энергия объектілерін пайдалануға қабылдап алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 13 ақпандағы № 90 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10453 болып тіркелген, 2015 жылғы 2 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Техникалық жаңғыртылудан кейін электр станцияларының, электр және жылу желілерінің энергия объектілерін пайдалануға қабылдап алу қағидаларында:
3-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) энергетикалық жабдық – электр және жылу энергиясын өндіруге, түрлендіруге, трансформациялауға және беруге арналған машиналардың, қондырғылардың, аппараттардың, электр беру желілерінің, құбырлардың және қосалқы жабдықтардың кешені.".
3. "Электр энергиясының көтерме нарығын ұйымдастыру мен оның жұмыс iстеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 106 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10531 болып тіркелген, 2015 жылғы 9 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр энергиясының көтерме нарығын ұйымдастыру мен оның жұмыс iстеу қағидаларында:
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Жүйелік және қосалқы көрсетілетін қызметтер нарығы электр энергиясын және қуатын беру, диспетчерлендіру, реттеу және резервтеу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді қамтиды, электр энергиясын өндіру, беру, тұтыну ерекшеліктеріне негізделеді және Заңға сәйкес белгіленген тәртіпте жұмыс істейді. Жүйелік және қосалқы көрсетілетін қызметтерді тиісті қызметтерді көрсетуге жасалатын шарттар негізінде электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілері көрсетеді және алады.".
4. "Электр энергиясының бөлшек сауда нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеуі, сондай-ақ осы нарықта қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 111 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10533 болып тіркелген, 2015 жылғы 9 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр энергиясының бөлшек сауда нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеуі, сондай-ақ осы нарықта қызмет көрсету қағидаларында:

подпункт 4) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"4) электрические сети регионального уровня – совокупность подстанций, распределительных устройств и соединяющих их линий электропередачи, предназначенных для передачи электрической энергии, находящихся на балансе энергопередающей организации, эксплуатирующей электрические сети регионального уровня, либо других собственников сетей – субъектов розничного рынка электрической энергии;";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Финансовые взаиморасчеты за фактически оказанные услуги по передаче электрической энергии производятся по тарифам, утвержденным уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий, и количеству потребленной электрической энергии, включенному в фактический баланс электрической энергии за расчетный месяц.".
5. В приказе Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 152 "Об утверждении Правил организации и функционирования рынка электрической мощности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10612, опубликованный 13 февраля 2016 года в газете "Казахстанская правда" № 29 (28155):
в Правилах организации и функционирования рынка электрической мощности, утвержденных указанным приказом:
подпункт 14) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"14) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в области электроэнергетики.";
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Иные понятия и определения, использованные в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики.";
подпункт 4) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"4) поддержание в постоянной готовности систем общего первичного регулирования частоты в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики.";
пункты 22 и 23 изложить в следующей редакции:
"22. При поставках поставщиком электрической энергии на оптовый рынок среднечасовой мощностью ниже суммарной величины поддержания готовности электрической мощности, установленной договором на оказание услуг по поддержанию готовности электрической мощности, на оставшуюся часть электрической мощности, за вычетом мощности генерирующих установок, находящихся в плановом, внеплановом, аварийном ремонте или в состоянии вне резерва, поставщик ежедневно формирует и подает заявку на участие в регулировании на повышение на балансирующем рынке в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики. Данная норма не распространяется на генерирующие единицы мощности, работающие по теплофикационному режиму.

2-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) өңiрлiк деңгейдегi электр желiлерi – өңірлік деңгейдегі электр желілерін пайдаланатын энергия беруші ұйымның, не басқа желінің меншік иесі – электр энергиясының бөлшек сауда нарығы субъектілерінің теңгерімінде тұрған электр энергиясын беруге арналған шағын станциялардың, тарату құрылғыларының және оларды жалғастыратын электр беру желiлерiнiң жиынтығы;";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Электр энергиясын беру жөнiндегi нақты көрсетiлген қызметтер үшiн қаржылық өзара есеп айырысулар табиғи монополиялар саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган бекiткен тарифтер мен есептік бір ай ішінде электр энергиясының нақты теңгеріміне енгізілген, тұтынылған электр энергиясының мөлшерi бойынша жүргiзiледi.".
5. "Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 152 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10612 болып тіркелген, 2016 жылғы 13 ақпанда "Егемен Қазақстан" газетінде №29 (28757) жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларында:
2-тармақтың 14) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"14) уәкілетті орган – электр энергетикасы саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган.";
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Қағидаларда пайдаланылған өзге де ұғымдар мен анықтамалар Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылады.";
22 және 23-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Жеткізуші электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызмет көрсетуге шартпен белгіленген орта сағаттық қуаты электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жиынтық шамасынан төмен электр энергиясын көтерме сауда нарығына жеткізу кезінде жоспарлы, жоспардан тыс, авариялық жөндеуде немесе резервтен тыс жағдайда тұрған генерациялайтын қондырғылардың қуатын шегеріп тастағанда, электр қуатының қалған бөлігіне жеткізуші Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен теңгерімдеуші нарықта арттыруды реттеуге қатысу үшін өтінімді күн сайын қалыптастырады және береді. Аталған норма тек жылыту режимі бойынша жұмыс істейтін генерациялайтын қуат бірліктеріне қолданылмайды.

23. Поставщик ежедневно формирует и подает заявку на участие в регулировании на понижение на каждый час операционных суток на балансирующем рынке до величины, соответствующей величине технологического минимума генерирующих установок, указанной в ведомости технологических минимумов, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики.".
6. В приказе Министра энергетики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 230 "Об утверждении Правил устройства электроустановок" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10851, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 5 июня 2015 года):
в Правилах устройства электроустановок, утвержденных указанным приказом:
часть первую подпункта 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) электроустановки – совокупность машин, аппаратов, линий и вспомогательного оборудования (вместе с сооружениями и помещениями, в которых они установлены), предназначенных для производства, преобразования, трансформации и передачи электрической энергии и преобразования ее в другой вид энергии.".
7. В приказе Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 248 "Об утверждении Правил функционирования автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии для субъектов оптового рынка электрической энергии" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10957, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 20 мая 2015 года):
в Правилах функционирования автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии для субъектов оптового рынка электрической энергии, утвержденных указанным приказом:
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) технический комплекс учета электрической энергии – комплекс учета электрической энергии, по данным которого производится контроль потребления электрической энергии отдельными энергообъектами и электроустановками субъекта;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. АСКУЭ является основным инструментом для получения достоверных и легитимных данных по учету электрической энергии, как за расчетный период, так и при формировании ее почасовых данных при выработке, и потреблении для взаиморасчетов на оптовом и балансирующем рынке электрической энергии. Наличие АСКУЭ субъектов является условием для доступа на оптовый рынок электрической энергии Республики Казахстан.";
часть вторую пункта 4 изложить в следующей редакции:

23. Жеткізуші Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен технологиялық минимумдар ведомостында көрсетілген генерациялайтын қондырғылардың технологиялық минимумының тиісті шамасына сәйкес келетін шамаға дейін теңгерімдеуші нарықта операциялық тәуліктің әрбір сағатына төмендетуді реттеуге қатысуға өтінімді күн сайын қалыптастырады және береді.".
6. "Электр қондырғыларын орнату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 230 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10851 болып тіркелген, 2015 жылғы 5 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр қондырғыларын орнату қағидаларында:
2-тармақтың 1) тармақшасының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1) электр қондырғылары – электр энергиясын өндіруге, түрлендіруге, трансформациялауға және беруге, оны энергияның басқа түріне түрлендіруге арналған машиналардың, аппараттардың, желілер мен қосалқы құралдардың (олар орнатылған құрылыстар мен үй-жайларымен бірге) жиынтығы.".
7. "Электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері үшін электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 248 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10957 болып тіркелген, 2015 жылғы 20 мамырда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері үшін электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің жұмыс істеу қағидаларында:
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) техникалық электр энергиясын есепке алу кешені – деректері бойынша субъектінің жеке энергия объектілерімен және электр қондырғыларымен электр энергиясын тұтынуының бақылауы жүргізілетін электр энергиясын есепке алу кешені;".
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. ЭКЕАЖ электр энергиясының көтерме және теңгерімдеуші сауда нарығында өзара есеп айырысу үшін есептік кезеңде, әрі электр энергиясын өндіруде және тұтынуда оның сағаттық деректерін қалыптастыру кезінде электр энергиясын есепке алу бойынша сенімді және заңды деректерді алуға арналған негізгі құрал болып табылады. Субъектілерде ЭКЕАЖ-ның болуы Қазақстан Республикасының электр энергиясы көтерме сауда нарығына қол жеткізуі үшін шарт болып табылады.";
4-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"С целью осуществления единой технической политики по учету электрической энергии при ее производстве, передаче, потреблении и во исполнение подпункта 10) пункта 1 статьи 10 Закона, техническое задание на проектирование, технический проект и программа опытно-промышленных испытаний АСКУЭ согласовываются с Системным оператором.".
8. В приказе Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253 "Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации электроустановок" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10907, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 15 июля 2015 года):
в Правилах техники безопасности при эксплуатации электроустановок, утвержденных указанным приказом:
подпункт 6) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"6) верхолазные работы – работы, выполняемые на высоте более 2 метров (далее – м) от поверхности земли, перекрытия или рабочего настила, над которым производятся работы непосредственно с конструкциями или оборудованием при их монтаже или ремонте. При этом основными средствами, предохраняющими работающих от падения, являются страховочная привязь и способ ее крепления;";
подпункт 35) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"35) электроустановка – установка, в которой производится, преобразуется, передается, потребляется электрическая энергия;".

"Электр энергиясын өңдіру, беру және тұтыну кезінде оны есепке алу бойынша бірыңғай техникалық саясатын жүзеге асыру мақсатында және Заңның 10-бабы 1-тармағының 10) тармақшасын орындау үшін ЭҚЕАЖ-дың тәжірибелік-өнеркәсіптік сынақтарының жобалауға техникалық тапсырмасы, техникалық жобасы және бағдарламасы Жүйелік оператормен келісіледі.".
8. "Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10907 болып тіркелген, 2015 жылғы 15 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларында:
3-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) жоғары өрмелеу жұмыстары – монтаждау немесе жөндеу кезінде тікелей конструкциялармен немесе жабдықпен жұмыстар жүргізілетін жердің, аралық жабынның немесе жұмыс төсемі бетінен 2 метрден (бұдан әрі – м) астам биіктікте орындалатын жұмыстар. Бұл ретте жұмыс істеушілерді құлап кетуден сақтандыратын негізгі құралдар – сақтандыру арқаны және оны бекіту тәсілі болып табылады;";
3-тармақтың 35) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"35) электр қондырғысы – электр энергиясы өндірілетін, түрлендірілетін, берілетін, тұтынылатын қондырғы;".