О внесении изменения и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 3 апреля 2013 года № 115 "Об утверждении типовых учебных программ по общеобразовательным предметам, курсам по выбору и факультативам для общеобразовательных организаций"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 июля 2017 года № 352. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 сентября 2017 года № 15605.
Приложение 101
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 319
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Предметно-практическая деятельность" для обучающихся с умеренной умственной отсталостью 1-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года №1080 и с учетом особых образовательных потребностей обучающихся с умеренной умственной отсталостью.
2. Учебная программа является учебно-нормативным документом, определяющим по каждому учебному предмету/дисциплине содержание и объем знаний, умений и навыков соответственно познавательным возможностям обучающихся.
3. Учебная программа ориентирует процесс обучения на использование методического потенциала каждого предмета для усвоения обучающимися доступных знаний и приобретения умений по предметным областям, развитие максимально возможной самостоятельности, умениями ориентироваться в социокультурном пространстве.
4. В учебной программе гармонично сочетаются традиционные функции учебно-нормативного документа с описаниями инновационных педагогических подходов к организации образовательного процесса в современной школе. Подходы к обучению являются основными ориентирамив построении принципиально новой структуры учебной программы по предмету.
5. Ценностно-ориентированный, деятельностный, коммуникативный, личностно-ориентированный подходы, как классические основы образования, использованы для усиления приоритетности системы целей обучения и результатов образовательного процесса, что нашло отражение в новой структуре учебной программы.
6. Одним из основных требований к процессу обучения на современном этапе является организация активной деятельности обучающегося. Активная познавательная деятельность обучающегося приобретает устойчивый характер в условиях сотворчества и поддержки учителя как партнера, консультанта.

"Жалпы білім беру ұйымдарына арналған жалпы білім беретін пәндердің, таңдау курстарының және факультативтердің үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 3 сәуірдегі № 115 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 27 шілдедегі № 352 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 5 қыркүйекте № 15605 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрықтың басын V1700015605 қараңыз
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 101-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 319-қосымша
?
Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 1-4 сыныптары үшін "Заттық-тәжірибелік әрекет" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес және орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін ескере отырып әзірленген.
2. Оқу бағдарламасы білім алушылардың танымдық мүмкіндіктеріне сәйкес әр оқу пәнінің мазмұнын және олардың білім, білік, дағдыларының көлемін анықтайтын оқу-нормативтік құжат болып табылады.
3. Оқу бағдарламасы оқыту процесін білім алушылардың пән салалары бойынша қолжетімді білім мен икемділіктерді меңгеру үшін әр пәннің әдістемелік әлеуетін қолдануға, оқу әрекетінің тәсілдерін меңгеру арқылы дербестігін, әлеуметтік-мәдени кеңістікте бағдарлау икемділігін барынша дамытуға бағыттайды.
4. Оқу бағдарламасында оқу-нормативтік құжаттың дәстүрлі міндеттері заманауи мектепте білім беру процесін ұйымдастырудың инновациялық тәсілдерімен үйлесімді сабақтасқан. Оқытудағы тәсілдер пән бойынша оқу бағдарламасының түбегейлі жаңа құрылымын құруда негізгі бағдарлары болып табылады.
5. Құндылыққа, іс-әрекетке, тұлғаға бағдарлық коммуникативтік тәсілдер білім берудің классикалық негізі ретінде оқыту мақсаттарының жүйесі мен білім беру процесі нәтижелерінің басымдылығын арттыру үшін қолданылып, оқу бағдарламасының жаңа құрылымында көрініс тапты.
6. Қазіргі кезеңде білім алушының белсенді іс-әрекетін ұйымдастыру оқу процесіне қойылатын негізгі талаптардың бірі болып табылады. Мұғаліммен бірлесіп шығармашылықпен айналысу және мұғалімнің серіктес, кеңесші ретінде қолдауы болған кезде білім алушының белсенді танымдық қабілеті тұрақты сипатқа ие болады.

7. Усиление личностно-ориентированного образования возможно при использовании интерактивных методов обучения, которые в различных сочетаниях создают предпосылки для сотрудничества всех участников образовательного процесса, не допуская авторитарности во взаимоотношениях.
8. Все инновационные подходы к организации образовательного процесса превращают обучение в модель общения обучающихся в реальном творческом процессе, предполагающий активный обмен знаниями, идеями, способами деятельности.
9. Учебная программа конкретного предмета ориентирует учителя на развитие активности обучающегося в познавательном и социальном плане путем организации учебной деятельности, ориентированной на использование материалов регионального характера (объекты, предприятия, источники информации). Проектная деятельность учебного и воспитательного характера, осуществляемая в рамках достижения целей обучения данного предмета, организовывается в партнерстве с родителями, представителями местного сообщества.
10. В учебной программе сформулирована предполагаемая система целей обучения, которые служат ориентировочной основой для определения содержания учебного предмета и которыми руководствуется учитель при создании индивидуальных программ обучения обучающихся. Содержание программ для обучающихся с умеренной умственной отсталостью носят рекомендательный характер, педагог имеет право вносить любые изменения в содержание и темп обучения каждого обучающегося класса в соответствии с его возможностями и особыми образовательными потребностями.
11. Содержание ежедневного образовательного процесса по конкретному предмету подчинено индивидуальным образовательным целям и учитывает возможности каждого обучающегося участвовать в коллективной деятельности в классе и школе.
12. Обучение обучающихся с умеренной умственной отсталостью понимается в широком смысле этого слова и относится не только к сфере формирования предметных знаний, в отношении которых у них наблюдается малый резерв возможностей, но и к формированию более значимых для этой категории обучающихся жизненных навыков.
Глава 2. Цель и задачи изучения учебного предмета "Предметно-практическая деятельность"
13. Предмет "Предметно-практическая деятельность" является важной составляющей образовательного процесса обучающихся с умеренной умственной отсталостью. Предметно-практическая деятельность рассматривается в качестве средства развития и обучения, обучающихся с умеренной умственной отсталостью. Практическая деятельность наиболее понятна и доступна этой категории обучающихся. Основным способом включения обучающихся в предметную деятельность является сотрудничество со взрослым, которое постепенно перерастает в сотрудничество обучающихся друг с другом, что способствует развитию коммуникативных навыков и социально приемлемого поведения.

7. Тұлғалық-бағдарлық білім беруді күшейту білім беру процесінде барлық қатысушылардың өзара қарым-қатынасында өктемшілікке жол бермей, ынтымақтастығы үшін алғышарттарды құрайтын оқытудың алуан түрлі интербелсенді әдістерін қолдану кезінде мүмкін болады.
8. Оқу процесін ұйымдастырудың барлық инновациялық тәсілдері оқытуды білім, идеялар және іс-әрекет тәсілдерімен белсенді түрде алмасуды көздейтін білім алушының шынайы шығармашылық процесіндегі қарым-қатынас үлгісіне айналдырады.
9. Белгілі бір пәннің оқу бағдарламасы жергілікті сипаттағы материалдарды (нысандар, кәсіпорындар, ақпарат көздері) пайдалануға бағытталған оқу-жобалау іс-әрекеттерін ұйымдастыру арқылы танымдық және әлеуметтік тұрғыдан білім алушының белсенділігін дамытуға бағдарлайды. Осы пәннің оқыту мақсаттарына жету аясында жүзеге асырылатын оқу және тәрбиелік сипаттағы жоба жұмысын ата-аналармен, жергілікті қауымдастық өкілдерімен бірлесе отырып, ұйымдастыруға болады.
10. Оқу бағдарламасында мұғалім білім алушыларды оқытудың жеке бағдарламасын құруда басшылыққа алатын және оқу пәнінің мазмұнын анықтаудың негізі болып табылатын оқыту мақсаттарының жүйесі қалыптастырылған. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған бағдарламаның мазмұны ұсыным түрінде болады, педагог сыныптағы әрбір білім алушының мүмкіндігі мен оның білім алудағы ерекше қажеттіліктеріне сәйкес бағдарламаның мазмұны мен оқыту қарқынына кез-келген өзгерістерді ендіруге құқылы.
11. Белгілі бір пән бойынша күнделікті білім беру процесінің мазмұны жеке білім беру мақсаттарына бағынады және әрбір білім алушының сыныптағы және мектептегі ұжымдық әрекеттерге қатысу мүмкіндігін есепке алады.
12. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды оқыту кең мағынада қабылданады және ол мүмкіндіктің біршама қоры байқалатын пәндік білімді қалыптастыру ғана емес, сондай-ақ осы санаттағы білім алушылар үшін маңыздырақ болатын өмірлік дағдыларды қалыптастыруға да қатысты болады.
2-тарау. "Заттық-тәжірибелік әрекет" пәнін оқытудың мақсаты мен міндеттері
13. "Заттық-тәжірибелік әрекет" пәні орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды оқыту процесінің маңызды бөлігі болып табылады. Заттық-тәжірибелік әрекет орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды дамыту мен оқыту құралы ретінде қарастырылады. Осы санаттағы білім алушылар үшін практикалық әрекет басқаларына қарағанда түсінікті және қолжетімді болады. Коммуникативтік дағдылар мен әлеуметтік қолайлы тәртіпті дамытуға көмектесетін, біртіндеп білім алушылардың бір-бірімен ынтымақтастығына ұласатын ересектермен ынтымақтастық білім алушыларды заттық әрекетке қосудың негізгі тәсілі болып табылады.

14. Развитие предметно-практической деятельности основано на формировании у обучающихся орудийных действий, использовании предметов в соответствии с их функциональным назначением. Предметно-практическая деятельность – одна из важнейших форм деятельности обучающегося с умеренной умственной отсталостью, поскольку ее развитие влияет на становление многих психических процессов, и прежде всего
наглядно-действенного мышления, речи, начала символической игры, самосознания. В процессе решения практических задач речь постепенно приобретает планирующую функцию.
15. Коррекционно-педагогическая работа, направленная на развитие предметной деятельности у обучающихся с умеренной умственной отсталостью, основывается на онтогенетических закономерностях ее формирования. На основе предметной и орудийной деятельности формируются разные виды деятельности: продуктивная, хозяйственно-бытовая, элементарная трудовая, игровая деятельность, самообслуживание.
16. Цель учебного предмета "Предметно-практическая деятельность" - формирование у обучающихся житейских понятий, способов действия, представлений и навыков, необходимых для овладения элементарными операциями детского ручного труда.
17. Основные задачи:
1) формировать устойчивую мотивацию к выполнению действий;
2) формировать у обучающихся целенаправленные предметные действия;
3) формировать элементарные навыки планирования и контроля собственной деятельности;
4) познакомить обучающихся с различными материалами (созданными человеком и природными), их свойствами и назначением;
5) формировать доступные способы обработки материалов;
6) развивать навыки использования инструментов и приспособлений.
18. Коррекционно-развивающие и воспитательные задачи предмета "Предметно-практическая деятельность":
1) развивать тактильные ощущения кистей рук и расширять тактильный опыт;
2) развивать зрительное восприятие, зрительное и слуховое внимание, зрительно-двигательную координацию;
3) развивать общую моторику, координацию движений рук, мелкую моторику;
4) развивать пространственные представления
5) воспитывать у обучающихся положительные эмоции и умения выражать свои чувства;
6) формировать терпение, настойчивость, аккуратность;
7) формировать навыки коммуникации (речевой и неречевой), умение помогать одноклассникам, работать сообща;
8) формировать у обучающихся активность и самостоятельность.
Глава 3. Педагогические подходы к организации учебного процесса
19. В основе подходов к организации учебного процесса обучающихся с умеренной умственной отсталостью лежит педагогическая концепция "нормализации", принятая во всем мире в качестве основополагающей идеи организации жизни лиц с выраженной умственной отсталостью. Согласно этой концепции обучающийся является основой и единственной точкой отсчета при проектировании всей системы коррекционно-педагогических мероприятий. Планируемые педагогические мероприятия включают в себя не только непосредственную работу с обучающимися, но и преобразование окружающей среды, создание условий, стимулирующих собственную деятельность каждого обучающегося.

14. Заттық-тәжірибелік әрекетті дамыту білім алушыларда құралдық әрекетті қалыптастыруға, заттарды олардың атқарымдық қолданыстарына сәйкес пайдалануға негізділген. Заттық-тәжірибелік әрекет орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың әрекетінің маңызды түрінің бірі, себебі оның дамуы көптеген психикалық процестердің, ең алдымен көрнекілік-әрекеттік ойлау қабілетінің, сөйлеу тілінің, өзін-өзі сезінуінің қалыптасуына, символикалық ойынның басталуына әсер етеді. Практикалық міндеттерді шешу процесінде сөйлеу тілі біртіндеп жоспарлау атқарымына ие болады.
15. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың заттық әрекетін дамытуға бағытталған педагогикалық түзету жұмысы оның қалыптасуының онтогенетикалық заңдылығына негізделеді. Заттық және құралдық әрекеттердің негізінде әрекеттердің басқа түрлері: өнімдік, шаруашылық-тұрмыстық, қарапайым еңбек, ойындық әрекет, өзіне-өзі қызмет көрсету әрекеттері қалыптасады.
16. "Заттық-тәжірибелік әрекет" оқу пәнінің мақсаты – білім алушыларда өмірлік түсініктерді, қол еңбегінің қарапайым операцияларын меңгеру үшін қажетті әрекеттену тәсілдерін, ұғынымдар мен дағдыларды қалыптастыру.
17. Негізгі міндеттері:
1) әрекетті орындауға деген тұрақты уәждемені қалыптастыру;
2) білім алушыларда мақсатты бағытталған заттық әрекеттерді қалыптастыру;
3) өз әрекетін жоспарлау мен бақылаудың қарапайым дағдыларын қалыптастыру;
4) білім алушыларды әр түрлі материалдармен (адам жасаған және табиғи), олардың қасиеттері мен қолданысымен таныстыру;
5) материалды өңдеудің қолжетімді тәсілдерін қалыптастыру;
6) құралдар мен аспаптарды пайдалану дағдыларын дамыту.
18. "Заттық-тәжірибелік әрекет" пәнінің түзете дамыту және тәрбиелеу міндеттері:
1) қолмен жанасымдық сезіну қабілетін дамыту және жанасымдық тәжірибені кеңейту;
2) көру арқылы қабылдау, көру және есту зейінін, көру қимыл-қозғалыстық үйлесімділікті дамыту;
3) жалпы қимыл-қозғалысты, қол қимылы мен ұсақ қимылдың үйлесімділігін дамыту;
4) кеңістіктік түсініктерді дамыту;
5) білім алушыларда жағымды эмоцияны және өз сезімін білдіре білуге тәрбиелеу;
6) төзімділік, табандылық, ұқыптылықты қалыптастыру;
7) коммуникациялық дағдыларды (сөйлеу тілдік және сөйлеу тілдік емес), сыныптастарына көмектесе білу, бірлесе жұмыс істей білуді қалыптастыру;
8) білім алушыларда белсенділік пен дербестікті қалыптастыру.
3-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
19. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды оқытудың оқу процесін ұйымдастыру тәсілдемесінің негізінде ақыл-ой дамымауы айқын байқалатын тұлғалардың өмірін ұйымдастырудың негізін қалаушы идея ретінде бүкіл әлемде қабылданған "қалыпқа келтіру" педагогикалық тұжырымдамасы жатыр. Осы тұжырымдамаға сәйкес білім алушы түзету педагогикалық шаралардың барлық жүйесін жобалаған кездегі негізгі және жалғыз есептеу нүктесі болып табылады. Жоспарланған педагогикалық шаралар білім алушылармен тікелей жүргізілетін жұмыстарды ғана емес, сондай-ақ қоршаған ортаның қайтадан құрылуын, әрбір білім алушының өзіндік әрекетін ынталандыратын жағдайды тудыруды қамтиды.

20. Содержание учебной деятельности раскрывается в учебных программах, являющихся ориентиром для составления индивидуальных программ обучения. Для составления индивидуальной программы обучения необходимо наблюдать за обучающимся, подмечать малейшие сигналы, указывающие на его потребности и возможности.
21. На основе концепции "нормализации" сформулированы принципы организации процесса обучения и воспитания обучающегося с умеренной умственной отсталостью в условиях специальной школы.
22. Принцип признания права обучающегося развиваться в индивидуальном темпе, сохраняя при этом свои уникальные особенности. Соблюдение этого принципа предполагает постоянное изучение возможностей и поступательного развития ребенка, с целью определения содержания индивидуальной программы его обучения. Признание любых, даже самых минимальных продвижений в развитии и усвоении навыков, как положительных результатов в обучении.
23. Принцип самостоятельного выбора педагогом содержания, методов, форм, дидактических средств обучения каждого обучающегося с учетом индивидуальных возможностей и результатов мониторинга образовательных и личностных достижений.
24. Принцип создания соответствующей школьной среды для формирования практической деятельности и социальных навыков у обучающихся:
1) формирование умений и навыков осуществляется в ситуации максимально приближенной к той, в которой они будут использованы. Это связано с трудностями переноса знаний и навыков в новую ситуацию;
2) помещения для организации занятий с обучающимися преобразовываются в пространство, отражающее различные жизненные ситуации. Предметная среда периодически меняется вслед за изменением потребностей обучающихся;
3) комфортная социально-бытовая и предметно-развивающая среда в школе выстраивается с учетом возрастных и физиологических особенностей, обучающихся с умеренной умственной отсталостью (необходимы обустроенные пространства для отдыха, двигательной активности, санитарно-гигиенических процедур).
25. Принцип интегрированного характера ежедневной деятельности обучающихся в школе. Предполагается интеграция содержания из нескольких предметных областей учебного плана, которая реализуется идеей беспредметного обучения в период первых 3-4 лет обучения в школе. Все уроки-занятия будут направлены, прежде всего, на общее развитие обучающихся (коммуникативное, двигательное, речевое, сенсорное), посредством содержания учебных программ. По мере продвижения, обучающихся в индивидуальном развитии, осуществляется переход к предметному обучению.

20. Әрекеттердің мазмұны мұғалімге оқытудың жеке бағдарламасын құру үшін негіз болып табылатын оқу бағдарламаларында ашып көрсетіледі. Оқытудың жеке бағдарламасын құру үшін білім алушыны бақылап, оның қажеттілігі мен мүмкіндігін көрсететін болмашы белгілердің өзі ескерілетіндей байқаулар жүргізіледі.
21. "Қалыпқа келтіру" тұжырымдамасының негізінде ақыл-ой даму бұзылысы орташа деңгейдегі білім алушыларды арнайы мектеп жағдайында оқыту мен тәрбиелеу процесін ұйымдастыру қағидалары қалыптастырылған.
22. Білім алушының өзінің бірегей ерекшеліктерін сақтай отырып, дербес қарқында даму құқығын тану қағидасы. Бұл қағиданы сақтау деген білім алушыны оқытудың жеке бағдарламасының мазмұнын анықтау мақсатында оның мүмкіндігі мен дамуын үнемі зерделеуді білдіреді. Дамудағы және дағдыларды меңгерудегі кез-келген, тіпті ең аз деген ілгері басуды оқытудағы жағымды нәтиже деп қабылдау.
23. Педагогтың әрбір білім алушыны оқытудың мазмұнын, тәсілдерін, түрін, дидактикалық құралдарды олардың жеке мүмкіндіктері мен білім берудегі және жеке тұлғалық жетістіктерін мониторингілеу нәтижесін есепке ала отырып, өздігінен таңдау қағидасы.
24. Білім алушыларда практикалық әрекеттер мен әлеуметтік дағдыларды қалыптастыру үшін қажетті мектептік ортаны құру қағидасы:
1) білім мен дағдыларды жаңа жағдайға аудару қиындығына байланысты, икемділіктер мен дағдыларды қалыптастыру оларды пайдалануға болатын жағдайларға барынша жақын және ұқсас жағдайларда жүзеге асырылады;
2) білім алушылармен сабақ өтетін жайлар әр түрлі өмірлік жағдаяттарды бейнелейтін кеңістікке айналдырылады. Заттық орта білім алушылардың қажеттіліктеріне сәйкес өзгеріп отырады;
3) мектептегі әлеуметтік-тұрмыстық және заттық-дамытудың жайлы ортасы орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың жас ерекшелігі мен физиологиялық ерекшеліктерін есепке ала отырып құрылады (демалыс, қимыл белсенділігі мен санитарлық-гигиеналық шараларға арналып жабдықталған кеңістіктер).
25. Білім алушылардың мектептегі күнделікті әрекеттерінің біріктірілген сипаттағы қағидасы. Мектептегі бастапқы оқытудың 3-4 жылында пәнсіз оқыту идеясымен жүзеге асырылатын оқу жоспарының бірнеше пәндік салаларының мазмұнын біріктіруді білдіреді. Барлық сабақтар ең алдымен, оқу бағдарламаның мазмұны арқылы білім алушылардың жалпы дамуын (коммуникативтік, қимыл-қозғалыстық, сөйлеу тілдік, сенсорлық) жетілдіруге бағытталады. Пәндік оқытуға көшу білім алушылардың жеке дамуындағы ілгерілеуіне қарай жүзеге асырылады.

26. Беспредметное обучение реализуется посредством сквозного тематического планирования. В качестве сквозных тем следует использовать тематику интегрированного курса "Мир вокруг". На основе выбранной темы в течение 1-2 недель организуется разнообразная деятельность обучающихся. В этом периоде обучения выбранная тема является не только и не столько целью познания, сколько средством организации ежедневной деятельности обучающихся в школе.
27. Принцип развития мышления, языка и коммуникации, как средств социализации. У обучающихся с умеренной умственной отсталостью имеют место специфические проблемы в развитии речи (вплоть до ее отсутствия), мышления, общения. Существующие проблемы, на сколько это возможно в каждом конкретном случае, будут компенсироваться педагогическими средствами. Выстраивается последовательная работа по расширению пониманием речи, формированию вербальных и невербальных средств общения, развитию наглядно-действенного мышления обучающихся. Речевое сопровождение деятельности обучающихся со стороны педагога будут дозированным и доступным пониманию обучающихся.
28. Принцип социализирующей направленности учебно-воспитательного процесса. В связи с неизбежной упрощенностью среды обучения и воспитания, максимально приспособленной к особенностям обучающихся и ограничивающей их взаимодействие со здоровыми сверстниками, требуется специальная работа по введению ребенка в более сложную социальную среду:
1) поэтапное и планомерное расширение жизненного опыта и социальных контактов обучающихся в доступных для них пределах. Часть учебного времени организовывается за стенами школы (поездки в общественном транспорте, посещение магазинов, аптеки, почты, поликлиники, музеев, театров, кафе и других мест общественного пользования);
2) формирование толерантной и благосклонной окружающей обучающегося среды для его безболезненного вхождения в социум. С этой целью необходима планомерная работа школы с семьей ребенка и сообществом.
29. Процесс обучения обучающихся с умеренной умственной отсталостью не предусматривает жесткого регламентирования не только содержательно, но и с точки зрения организационных форм. Низкий познавательный интерес в условиях коллективного обучения; слабая реакция на стимулы, используемые во фронтальной работе; невозможность поддерживать активность обучающихся в течение сорока пяти минут на содержании одного учебного предмета приводят к низкой эффективности.
30. Обучающиеся нуждаются в организации урока, меняющего вид деятельности тогда, когда это необходимо самому обучающемуся, выполнять индивидуальную работу (отличную от работы других обучающихся) и получать индивидуальную помощь педагога. Обучающимся предоставляются возможность свободно передвигаться в классной комнате.

26. Пәнсіз оқыту ортақ тақырыптық жоспарлау арқылы жүзеге асырылады. Ортақ тақырыптар ретінде "Айналадағы әлем" біріктірілген курсының тақырыптамасын пайдалануға болады. Таңдалған тақырып негізінде 1-2 апта бойы білім алушылардың сан алуан әрекеттері ұйымдастырылады. Оқытудың бұл кезеңінде таңдалған тақырып таным мақсаты ғана емес, сондай-ақ мектепте білім алушылардың күнделікті әрекеттерін ұйымдастырушы құрал болып табылады.
27. Ойлау, сөйлеу тілі мен коммуникацияны әлеуметтендіру құралы ретінде дамыту қағидасы. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың нақты жағдайда мүмкіндігіне қарай педагогикалық құралдармен өтелетін сөйлеу тілінің дамуында (оның болмауына дейін), ойлау қабілетінде, қарым-қатынастық дамуында өзіндік мәселелері бар. Сөйлеу тілін түсінуді кеңейту, қарым-қатынастың сөздік және сөздік емес құралдарын қалыптастыру, білім алушылардың көрнекілік-әрекеттік ойлауын дамыту бойынша жұмыстар бірізділікпен құрылады. Білім алушылардың әрекетін педагогтың сөзбен қолдауы мөлшерлі және білім алушылардың түсінуі үшін қолжетімді болады.
28. Оқу-тәрбиелеу процесін әлеуметтендіру бағыттылығы қағидасы. Білім алушылардың ерекшеліктеріне барынша ыңғайланған және олардың дені сау құрдастарымен өзара әрекеттенулерін шектейтін оқу және тәрбиелеу ортасыжеңілдетілгендігіне байланысты оларды күрделі әлеуметтік ортаға ендіру арнайы жұмысты талап етеді:
1) білім алушылардың олар үшін қолжетімді көлемдегі әлеуметтік қатынастар мен өмірлік тәжірибесін кезең-кезеңмен және жоспарлы түрде кеңейту. Оқу уақытының бір бөлігі мектептен тыс жерде (қоғамдық көлікте жүру, дүкендерге, дәріханаларға, поштаға, емханаға, мұражайға, театрға, кафе секілді қоғамдық орындарға бару) ұйымдастырылады;
2) білім алушының қоғамға ауыртпалықсыз енуі үшін оған шыдамды және мейірімді болатын қоршаған орта қалыптастыру. Осы мақсатта мектеп бала жанұясы және қоғам арасында да жоспарлы жұмыстар жүргізуге мүдделі болады.
29. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды оқыту процесі мазмұны жағынан да, сол сияқты ұйымдастыру түрі жағынан да қатал реттелмейді. Ұжымдық оқыту жағдайындағы танымдық қызығушылықтың төменділігі; жаппай жұмыс кезінде пайдаланылатын ынталандыруға деген реакциясының әлсіздігі; бір оқу пәнінің мазмұнына берілген қырық бес минут бойы білім алушылардың белсенділігін қолдаудың қиындығы әдеттегі академиялық тұрғыда құрылған сабақтың тиімділігінің төмен болуына әкеліп соқтырады.
30. Әрекет түрін білім алушының өзіне қажет болған жағдайда өзгерте алатын, жекеленген жұмысты орындайтындай (өзге білім алушылардың жұмыстарынан басқаша) және педагогтан жеке көмек ала алатындай етіп сабақтың ұйымдастырылуын қалайды. Білім алушыларға сынып бөлмесінде еркін қозағала алатындай мүмкіндіктер беріледі.

31. Педагогические мероприятия, выстроенные в соответствии со специальными принципами, будут ориентированы на развитие собственной активности обучающихся, их инициативы и самостоятельности.
32. Основные виды деятельности, в которых проявляется активность и развивается самостоятельность обучающихся с умеренной умственной отсталостью:
1) наблюдение живой и неживой природы и явлений социальной жизни;
2) предметно-практическая деятельность;
3) игровые действия и игровая деятельность;
4) хозяйственно-трудовая деятельность обучающихся;
5) социально-бытовая деятельность;
6) коммуникация с обучающимися и взрослыми ближайшего окружения (миросоциума);
7) учебная деятельность (в соответствии с возможностями обучающихся).
33. Учебно-воспитательный процесс должен строиться на основе предметно-практической деятельности на протяжении всего периода обучения обучающихся с умеренной умственной отсталостью.
34. При формировании предметно-практической деятельности необходимо учитывать особенности, обучающихся с умеренной умственной отсталостью:
1) низкую психическую активность с быстрой истощаемостью;
2) трудности адекватного взаимодействия со взрослыми;
3) проблемы развития сенсорной сферы (повышенная или пониженная чувствительность, недостаток сенсорного опыта);
4) трудности понимания обращенной речи.
35. Педагогическая работа с обучающимися по формированию предметно-практической деятельности начинается с налаживания эмоционального контакта педагога с каждым обучающимся, обеспечения положительного отношения к выполняемому заданию, поддержания активности и интереса, обеспечения возможности выполнять работу в собственном темпе, с обязательным доведением ее до конца.
36. Каждое занятие имеет четкую пространственно-временную структуру. Определенные виды деятельности связаны с определенным местом в классной комнате (например, упражнения с водой и сыпучими веществами). Сложные задания чередуются с простыми, а напряжение с расслаблением.
37. Занятия будут организованы таким образом, чтобы предложить обучающимся максимальную свободу выбора вида деятельности и способа ее выполнения. Это обеспечит формирование активности, самостоятельности и ответственности у обучающихся.
38. Формирование навыков у обучающихся требует выполнения большого числа упражнений. Степень помощи педагога постепенно уменьшается: от совместных действий к действиям по подражанию, далее к действиям по образцу и, наконец, к действиям по словесной инструкции взрослого. Для обучающихся с умеренной умственной отсталостью важен четкий медленный показ педагогом выполнения предметного действия, способа использования инструментов, последовательности выполнения изделия, определенной работы.

31. Арнайы қағидаларға сәйкес құрылған педагогикалық шаралар білім алушылардың өзіндік белсенділігін, олардың ынтасы мен дербестігін дамытуға бағытталады.
32. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың сабақтағы дербестігінің дамуы және белсенділігі байқалатын әрекеттердің негізгі түрлері:
1) тірі және өлі табиғат пен әлеуметтік өмірдің құбылыстарын бақылау;
2) заттық-тәжірибелік әрекет;
3) ойын әрекеті және ойын әрекетшілдігі;
4) білім алушылардың шаруашылық-еңбектік әрекет;
5) әлеуметтік-тұрмыстық әрекет;
6) балалар мен жақын ортасындағы ересектермен арасындағы коммуникация (микросоциум);
7) оқу әрекеті (білім алушылардың мүмкіндіктеріне сәйкес).
33. Оқу-тәрбиелеу процесі орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды оқытудың барлық кезеңдері бойы заттық-тәжірибелік әрекет негізінде құрылады.
34. Заттық-тәжірибелік әрекеттерді қалыптастырғанда орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың келесі ерекшеліктері есепке алынады:
1) жылдам қажуы бар әлсіз психикалық белсенділігі;
2) ересек адамдармен өзара әрекеттенудегі қиындықтар;
3) сенсорлық аймақтың даму мәселелері (жоғары немесе төмен сезімталдық, сенсорлық тәжірибенің жетіспеушілігі);
4) айтылған сөйлеу тілін түсінудің қиындығы.
35. Заттық-тәжірибелік әрекетті қалыптастыру бойынша білім алушылармен жүргізілетін педагогикалық жұмыс педагогтың әр білім алушымен эмоциялық қатынас орнатуынан, орындалатын тапсырмаға деген жағымды қатынасты қамсыздандырудан, белсенділік пен қызығушылықты қолдаудан, жұмысты соңына дейін жеткізе отырып, өз қарқынымен орындау мүмкіндігімен қамтамасыз етуден басталады.
36. Сабақтың нақты кеңістіктік-мезгілдік құрылымы болады. Әрекеттің белгілі бір түрлері сынып бөлмесіндегі белгілі бір орынмен байланыста қарастырылады (мысалы, сумен және сусымалы заттармен жаттығулар). Күрделі тапсырмалар қарапайым тапсырмалармен, ал ширығу босаңсумен кезектестірілуге тисті.
37. Сабақтар білім алушылардың әрекет түрі мен оны орындау тәсілдерін барынша еркін таңдау мүмкіндіктері болатындай етіп ұйымдастырылады. Бұл білім алушылардың белсенділігін, дербестігін және жауапкершілігін қалыптастырумен қамтамасыз етеді.
38. Білім алушыларда дағдыларды қалыптастыру өте көп жаттығуларды орындауды талап етеді. Педагогтың көмегі біртіндеп азая түседі: бірлескен әрекеттен еліктеу бойынша әрекетке, ары қарай үлгі бойынша әрекетке, ең соңында ересек адамның сөздік нұсқауы бойынша орындалатын әрекеттерге ауысады. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылар үшін педагогтың заттық әрекеттің орындалуын, құралдарды пайдалану тәсілдерін, бұйымды, белгілі бір жұмысты орындау бірізділігін анық, асықпай көрсеткені маңызды.

Глава 4. Подходы к оцениванию учебных достижений
39. Требования к процедурам оценивания учебных достижений обучающихся с умственной отсталостью продиктованы идеями гуманизации, природосообразности школьного обучения этой категории обучающихся.
40. Отправным моментом для оценивания достижений обучающегося с умеренной умственной отсталостью являются задачи, сформулированные в индивидуальной программе обучения обучающихся.
41. Составление индивидуальной программы обучения обучающихся с умеренной умственной отсталостью предваряется стартовой педагогической оценкой его возможностей и потребностей. Критерии оценки определяются в соответствии с онтогенезом основных линий развития и формирования предметной деятельности.
42. Оценивание достижений обучающихся с умственной отсталостью осуществляется только средствами внутренней оценки. Результаты реализации индивидуальных программ обучения оцениваются в ходе образовательного процесса непосредственно учителем на занятиях.
43. Следуя принципу специальной педагогики – "единство диагностики и коррекционно-развивающей работы", на основе которого строится весь педагогический процесс с умственно отсталыми обучающимися, педагоги систематически осуществляют контролирующие оценочные действия.
44. Оценочными действиями являются наблюдения, изучение продуктов деятельности обучающихся, устных ответов, в сопоставлении с индивидуальными задачами обучения и воспитания.
45. Процедуры оценивания достижений обучающихся с умеренной умственной отсталостью имеют следующую последовательность:
1) предварительная оценка уровня развития, знаний и навыков обучающихся. Создание профиля развития обучающегося в качестве основы для создания индивидуальной программы обучения;
2) текущая оценка достижений и развития обучающихся. Осуществляется ежедневными наблюдениями за работой обучающихся на занятиях с целью корректировки содержания и методов обучения;
3) промежуточная оценка осуществляется по завершении первого полугодия. Оценочные суждения об успешности формирования умений и навыков в соответствии с индивидуальной программой обучения фиксируются в индивидуальной программе;
4) итоговая оценка достижений осуществляется по окончании учебного года.
46. Для оценивания достижений обучающихся с умеренной умственной отсталостью используется описательная оценка, которая является качественным показателем достижений обучающегося. Описательная оценка представляет собой своеобразный педагогический отчет, касающийся развития и обучения ребенка в тех сферах, в которых осуществлялся индивидуальный образовательный процесс. В начальных классах это - социальное развитие и самообслуживание, физическое, познавательное, речевое, а также становление видов деятельности обучающегося, которые описываются в профиле развития обучающегося на начало учебного года и на его конец. При переводе обучающихся на предметное обучение - это будет описание их достижений в области каждого учебного предмета и жизненных навыков.

4-тарау. Оқу жетістіктерін бағалау тәсілдері
39. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың оқудағы жетістіктерін бағалау шараларына қойылатын талаптар гуманизация идеяларына, осы санаттағы білім алушылардың мектепте оқуының табиғатына сәйкестігіне шартты болады.
40. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың жеке оқу бағдарламасында тұжырымдалған міндеттер олардың оқудағы жетістіктерін бағалау үшін пайдаланылады.
41. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды оқытудың жеке бағдарламасын құру жұмысы оның қажеттілігі мен мүмкіндігін бастапқы педагогикалық бақылау арқылы жүзеге асырылады. Критериалды бағалау білім алушыларды дамыту мен оқытудың негізгі желісінің онтогенезіне сәйкес анықталады.
42. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың жетістіктерін бағалау тек ішкі бағалау құралдарымен ғана жүзеге асырылады. Оқытудың жеке бағдарламасын жүзеге асыру нәтижелері білім беру процесі барысында мұғаліммен сабақтарда тікелей бағаланады.
43. Педагогтар бақылау-бағалау әрекетін ақыл-ойы дамымаған білім алушылармен жүргізілетін барлық педагогикалық процестің құрылуына негіз болатын арнайы педагогиканың "диагностика мен түзете-дамыту жұмысының бірлігі" қағидасына сәйкес жүйелі түрде жүзеге асырады.
44. Бақылау білім алушы әрекетінің өнімдерін, ауызша берген жауаптарын оқыту мен тәрбиелеудің жекеленген міндеттерімен салыстыра отырып бағалау әрекеті болып табылады.
45. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың жетістіктерін бағалау шараларының бірізділігі:
1) білім алушылардың даму, білім және дағдыларының даму деңгейлерін алдын ала бағалау. Оқытудың жеке бағдарламасын құруға арналған негіз ретіндегі білім алушының даму бейінін құру;
2) білім алушылардың жетістіктері мен дамуын ағымды бағалау оқытудың мазмұны мен тәсілдерін түзетіп отыру мақсатында білім алушылардың сабақ үстіндегі жұмысын күнделікті бақылаудан тұрады;
3) бірінші жартыжылдық аяқталғанда аралық бағалау жүзеге асырылады. Икемділіктер мен дағдыларды оқытудың жеке бағдарламасына сәйкес қалыптастырудың жетістігі туралы бағалау пайымдамасы жеке бағдарламада тіркеледі;
4) жетістіктерді қорытынды бағалау оқу жылының аяқталуына қарай жүзеге асырылады.
46. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың жетістіктерін бағалау үшін білім алушы жетістігінің сапалық көрсеткіші болып табылатын сипаттамалық бағалау пайдаланылады. Сипаттамалық бағалау білім алушының жеке білім беру процесінде жүзеге асырылған аймақтағы дамуы мен оқуына қатысты өзіндік педагогикалық есеп болып табылады. Бастауыш сыныптарда бұл – оқу жылының басы мен аяғындағы білім алушының даму бейінінде сипатталатын білім алушының әлеуметтік және өзіне-өзі қызмет көрсету дағдысының, дене тұрғысынан, танымдық, сөйлеу тілдік дамуы, сондай-ақ әрекет түрлерінің қалыптасуы. Білім алушыларды пәндік оқытуға көшірген кезде бұл олардың әрбір оқу пәні мен өмірік дағдыларының жетістіктерінің сипаттамасы болады.

Глава 5. Организация содержания учебного предмета "Предметно-практическая деятельность"
47. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Предметно-практическая деятельность" составляет:
1) в 1 классе - 2 часа в неделю, 66 часов в учебном году;
2) во 2 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 3 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 4 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
48. Для организации учебно-воспитательного процесса кабинеты укомплектовываются соответствующим школьным оборудованием с учетом санитарно-гигиенических норм.
49. Для проведения различных форм (индивидуальная, парная, групповая) и видов работы (игры и активные методы) предусматривается легко передвигаемая мебель. Необходимо предусмотреть место для книжных полок, стендов для выставки работ обучающихся и наглядных пособий.
50. Содержание учебного предмета:
1) основными разделами программы являются: "Предметно-практические действия", "Конструирование", "Работа с водой и сыпучими материалами", "Работа с пластическими материалами (пластилин, тесто)", "Работа с бумагой", "Работа с нитками и тканью", "Работа с природными материалами". Программа построена в соответствии с принципом концентричности. Содержание материала каждого раздела постепенно усложняется, обогощается новыми навыками;
2) распределение матерала по классам носит условный характер. При выборе программного содержания для каждого обучающегося необходимо руководствоваться, прежде всего,возможностями и потребностями обучающегося;
3) учителю дается право самостоятельно определять последовательность изучения материала из различных разделов программы, усложныть или упрощать его, перераспределять по классам, определять период времени на изучение учебного материала программы для каждого обучающегося;
4) при необходимости обучающиеся одного класса работают с программным материалом разных классов.
51. Содержание учебного предмета включает следующие разделы и подразделы (навыки):
таблица 1
Разделы
Подразделы (навыки)
1
Предметно-практические действия
1.1 Складывание, вынимание, перекладывание предметов
1.2 Открывание-закрывание
1.3 Перемещение предметов в пространстве комнаты
1.4 Нахождение парных предметов
1.5 Раскручивание-закручивание
1.6 Нанизывание
1.7 Застегивание-расстегивание
1.8 Завязывание-развязывание
1.9 Разрезание, вырезание
1.10 Действия с предметами разного цвета
1.11 Действия с предметами разной величины
1.12 Действия с предметами разной формы
1.13 Шнуровка
2
Работа с водой и сыпучими материалами
2.1 Пересыпание
2.2 Переливание

5-тарау. "Заттық-тәжірибелік әрекет" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
47. "Заттық-тәжірибелік әрекет" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 1-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 66 сағат;
2) 2-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
3) 3-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
4) 4-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат.
48. Оқу-тәрбиелеу процесін ұйымдастыру үшін кабинеттер санитарлық-гигиеналық нормаларды есепке ала отырып, қажетті мектептік құрал-жабдықтармен жасақталады.
49. Түрлі формадағы (жеке, жұп немесе топтық) және әртүрлі жұмыстарды (ойын және белсенді оқыту әдістерін қолдануды) ұйымдастыру үшін қозғалмалы жиһаз қарастырылады. Білім алушылардың жұмыстарын және көрнекілік құралдарды қоюға арналған стендтер, кітап сөрелерін орналастыратын орындарды қарастырылады.
50. Оқу пәнінің мазмұны:
1) бағдарламаның негізгі бөлімдері: "Заттық-тәжірибелік әрекет", "Құрастыру", "Сумен және сусымалы материалдармен жұмыс", "Иілімді материалдармен (ермексазбен, қамырмен) жұмыс", "Қағазбен жұмыс", "Жіппен және матамен жұмыс", "Табиғи материалдармен жұмыс". Бағдарлама шоғырландыру қағидасына сәйкес құрылған. Әрбір бөлімнің материалының мазмұны біртіндеп күрделенеді, жаңа дағдылармен толықтырылады;
2) материалдарды сынып бойынша бөлу шартты түрде болады. Әр білім алушы үшін бағдарламалық мазмұнды таңдағанда, ең алдымен білім алушының мүмкіндігі мен қажеттілігі басшылыққа алынады;
3) мұғалімге бағдарламаның әр түрлі бөлімдерінің материалдарын оқытудың бірізділігін анықтау, оны жеңілдету немесе күрделендіру, сыныптарға қайтадан бөлу, әр білім алушы үшін бағдарламаның оқу материалын оқыту кезеңінің уақытын өздігінен анықтау құқығы беріледі;
4) бір сыныптың білім алушылары әр түрлі сыныптың бағдарламалық материалдарымен жұмыс істей алады.
51. Оқу пәнінің мазмұны келесі бөлімдер мен бөлімшелерді (дағдыларды қалыптастыруды) қамтиды:
1-кесте
Бөлімдер
Бөлімшелер (Дағдылар)
1
Заттық-тәжірибелік әрекеттер
1.1 Заттарды салу, алып шығу, қайтадан салу
1.2 Ашу-жабу
1.3 Заттарды бөлме кеңістігінде басқаша орналастыру
1.4 Жұп заттарды табу
1.5 Бұрап ашу-бұрап жабу
1.6 Тізу
1.7 Қадау-ағыту
1.8 Байлау-шешу
1.9 Кесу, қиып алу
1.10 Түсі әр түрлі заттармен әрекеттер
1.11 Көлемі әр түрлі заттармен әрекеттер
1.12 Пішіні әр түрлі заттармен әрекеттер
1.13 Баулау, бау өткізу
2
Сумен және сусымалы материалдармен жұмыс
2.1 Салу, салып алу
2.2 Қотара құю

2.3 Вытирание
2.4 Мытье
2.5 Стирка
3
Работа с пластическими материалами (пластилин, тесто)
3.1 Формование пластических материалов специальными формами
3.2 Действия с пластическими материалами
3.3 Лепка предметов
3.4 Составление композиций из нескольких изделий
4
Конструирование
4.1 Конструирование из строительного материала
4.2 Конструирование из геометрических фигур
4.3 Конструирование из палочек
4.4 Конструирование узора из мозаики
4.5 Воссоздание плоскостного изображения из частей
4.6 Составление узоров в квадрате, полосе
5
Работа с бумагой
5.1 Упражнения с бумагой
5.2 Изготовление поделок, игрушек
5.3 Составление аппликаций из готовых форм
6
Работа с нитками и тканью
6.1 Выполнение простых видов работ с нитками и иглой
6.2 Выполнение простых видов работ с тканью
7
Работа с природными материалами
7.1 Сбор и сортировка природного материала
7.2 Изготовление изделий, поделок, аппликаций, композиций из природных материалов
52. В программе для удобства использования учебных целей и проведения мониторинга введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе число – раздел, третье число - подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 1.1.2.4:
"1" - класс, "1.2" - подраздел, "4" - нумерация учебной цели.
53. В учебной программе сформулирована система целей обучения, которая является основой для определения содержания и последовательности изучения учебного материала каждого раздела. Система целей позволит учителю управлять процессом познания обучающихся, осуществлять пошаговый контроль за усвоением материала, индивидуализировать процесс обучения.
54. Система целей обучения:
1) "Предметно-практические действия":
таблица 2
Подразделы (Навыки)
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1 Складывание, вынимание, перекладывание предметов
1.1.1.1 складывать предметы (шары, кубики, шишки) в коробку, миску
1.1.1.2 вынимать предметы рукой из коробки, миски, мешочка
1.1.1.3 заполнять мелкими предметами сосуды с широким и узким горлышком
1.1.1.4 опускать объемные геометрические тела в соответствующие прорези коробки
1.1.1.5 вкладывать плоские модели геометрических фигур в доски-Сегена
2.1.1.1 перекладывать каштаны, желуди совочком (руками) из одной миски в другую
2.1.1.2 перекладывать фасолины ложкой (руками) из одной миски в другую
2.1.1.3 проталкивать фасолины (косточки, монетки) в маленькое отверстие коробки двумя пальцами (пинцетным, щипцовым захватом)
2.1.1.4 опускать объемные геометрические тела в соответствующие прорези коробки
2.1.1.5 вкладывать плоские модели геометрических фигур в доски-Сегена

2.3 Сүрту
2.4 Жуу
2.5 Кір жуу
3
Иілімді материалдармен (ермексаз, қамыр) жұмыс
3.1 Иілімді материалдарды арнайы пішінмен пішімдеу
3.2 Иілімді материалдармен жұмыс
3.3 Заттарды сомдау
3.4 Бірнеше бұйымдардан композиция құрастыру
4
Құрастыру
4.1 Құрылыс материалдарынан құрастыру
4.2 Геометриялық фигуралардан құрастыру
4.3 Таяқшалардан құрастыру
4.4 Мозаикадан өрнек құрастыру
4.5 Бөліктерден жазық бейне құрастыру
4.6 Шаршыда, жолақтарда өрнектер құрастыру
5
Қағазбен жұмыс
5.1 Қағазбен жаттығулар
5.2 Бұйымдарды, ойыншықтарды жасау
5.3 Дайын пішіндерден жапсырмақұрақ құрастыру
6
Жіппен және матамен жұмыс
6.1 Жіппен және инемен жұмыстардың қарапайым түрлерін орындау
6.2 Матамен жұмыстардың қарапайым түрлерін орындау
7
Табиғи материалдармен жұмыс
7.1 Табиғи материалдарды жинау және сұрыптау
7.2 Табиғи материалдардан бұйымдарды, жапсырмақұрақтарды, композицияларды жасау
52. Оқу бағдарламасында оқыту мақсаттарын қолдануға, мониторинг өткізуге тиімді болу үшін кодтық белгілеу енгізілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші сан бөлімді, үшінші сан бөлімшені, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 1.1.2.4 кодында "1" - сынып, "1.2" - бөлімше, "4" - оқыту мақсатының реттік нөмірі.
53. Оқу бағдарламасында әрбір бөлімнің оқу материалын оқытудың дәйектілігі мен мазмұнын анықтау үшін негіз болып табылатын оқыту мақсаттарының жүйесі тұжырымдалған. Мақсаттар жүйесі мұғалімге білім алушылардың таным процесін басқаруға, материалды меңгеруді қадамдық бақылауды жүзеге асыруға, оқыту процесін жекелендіруге мүмкіндік береді.
54. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) "Заттық-тәжірибелік әрекеттер":
2-кесте
Бөлімшелер (Дағдылар)
Оқыту мақсаттары
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.1 Заттарды салу, алып шығу, қайтадан салу
1.1.1.1 заттарды (шар, текше, бүр) қорапқа, ыдысқа салу
1.1.1.2 заттарды қолмен қораптан, сауыттан, дорбадан алып шығу
1.1.1.3 аузы кең және тар сауыттарды ұсақ заттармен толтыру
1.1.1.4 көлемді геометриялық денелерді қораптың сәйкес ойықтарына салу
1.1.1.5 геометриялық пішіндердің жалпақ үлгілерін Сеген тақтасына салу
2.1.1.1 шетен, емен жаңғақтарын қалақпен (қолмен) бір сауыттан басқа сауытқа салу
2.1.1.2 үрмебұршақты қасықпен (қолмен) бір сауыттан басқа сауытқа салу
2.1.1.3 үрмебұршақты (жемістің сүйектерін, шақаларды) қораптың кішкентай тесігіне екі саусақпен (шымши ұстау тәсілімен)итере салу
2.1.1.4 көлемді геометриялық денелерді қораптың сәйкес ойықтарына салу
2.1.1.5 геометриялық пішіндердің жалпақ үлгілерін Сеген тақтасына салу

3.1.1.1перекладывать мелкие камешки ложкой из одной миски в другую
3.1.1.2 перекладывать
шарики ситом из одной миски с водой в контейнер для яиц
3.1.1.3 проталкивать палочки, спички в маленькие отверстия
4.1.1.1 перекладывать предметы из одной емкости в другую с помощью щипцов, пинцета
4.1.1.2 раскладывать стеклянные шарики в ячейки
4.1.1.3 раскладывать мелкие бусины в стеклянные колбы
1.2 Открывание-закрывание
1.1.2.1 бесшумно открывать и закрывать дверь
1.1.2.2 открывать и закрывать коробки разного размера и формы соответствующими крышками
1.1.2.3 открывать и закрывать водопроводный кран
1.1.2.4 открывать и закрывать замок-молнию на одежде и сумке
1.1.2.5 открывать закрывать матрешку, фломастер, клей
2.1.2.1 бесшумно открывать и закрывать дверь
2.1.2.2 открывать и закрывать водопроводный кран
2.1.2.3 открывать и закрывать различного вида дверные замки
2.1.2.4 открывать и закрывать замок-молнию на одежде и сумке
2.1.2.5 открывать закрывать матрешку, фломастер, клей
3.1.2.1 открывать и закрывать водопроводный кран
3.1.2.2 открывать и закрывать различного вида дверные замки
3.1.2.3 открывать и закрывать замок-молнию на одежде и сумке
3.1.2.4 открывать закрывать матрешку, фломастер, клей
4.1.2.1 открывать и закрывать водопроводный кран
4.1.2.2 открывать и закрывать различного вида дверные замки
4.1.2.3 открывать и закрывать замок-молнию на одежде и сумке
4.1.2.4 открывать закрывать матрешку, фломастер, клей
1.3 Перемещение предметов в пространстве комнаты
1.1.3.1 бесшумно отодвигать, задвигать и переносить стул
1.1.3.2 аккуратно переносить и ставить предметы, поднос с предметами (кувшин с водой, коробки, дидактические материалы)
1.1.3.3 толкать, подтягивать, перевозить предмет, тележку, сумку, чемодан на колесах
2.1.3.1 бесшумно отодвигать, задвигать и переносить стул
2.1.3.2 аккуратно переносить и ставить предметы, поднос с предметами (кувшин с водой, коробки, дидактические материалы)
2.1.3.3 толкать, подтягивать, перевозить предмет, тележку, сумку, чемодан на колесах
3.1.3.1 аккуратно переносить и ставить предметы, поднос с предметами (кувшин с водой, коробки, дидактические материалы)
3.1.3.2 толкать, подтягивать, перевозить предмет, тележку, сумку, чемодан на колесах
4.1.3.1 аккуратно переносить и ставить предметы, поднос с предметами (кувшин с водой, коробки, дидактические материалы)
4.1.3.2 толкать, подтягивать, перевозить предмет, тележку, сумку, чемодан на колесах
1.4 Нахождение парных предметов
1.1.4.1 узнавать, находить, показывать, подбирать парные предметы ("такой же")
1.1.4.2 соотносить предмет с его изображением на картинке, фото
2.1.4.1 узнавать, находить, показывать, подбирать парные предметы ("такой же")

3.1.1.1 ұсақ тастарды қасықпен бір сауыттан басқа сауытқа салу
3.1.1.2 кішкентай шарларды елекпен су құйылған сауыттан жұмыртқа салатын сауытқа салу
3.1.1.3 таяқшаларды, шырпыларды кішкентай тесіктерге итере салу
4.1.1.1 заттарды іскектің, қысқыштың көмегімен бір сауыттан басқа сауытқа салу
4.1.1.2 кішкентай шыны шарларды ұяшықтарға салу
4.1.1.3 ұсақ моншақтарды шыны колбаға салу
1.2 Ашу-жабу
1.1.2.1 есікті дыбыссыз ашу және жабу
1.1.2.2 көлемдері мен пішіндері әр түрлі қораптарды сәйкес қақпақтармен жабу және ашу
1.1.2.3 су құбырының шүмегін ашу және жабу
1.1.2.4 киімнің және сөмкенің сырмасын ашу және жабу
1.1.2.5 матрешканы, фломастерді, желімді ашу және жабу
2.1.2.1 есікті дыбыссыз ашу және жабу
2.1.2.2 су құбырының шүмегін ашу және жабу
2.1.2.3 есіктің әр түрлі құлыптарын ашу және жабу
2.1.2.4 киімнің және сөмкенің сырмасын ашу және жабу
2.1.2.5 матрешканы, фломастерді, желімді ашу және жабу
3.1.2.1 су құбырының шүмегін ашу және жабу
3.1.2.2 есіктің әр түрлі құлыптарын ашу және жабу
3.1.2.3 киімнің және сөмкенің сырмасын ашу және жабу
3.1.2.4 матрешканы, фломастерді, желімді ашу және жабу
4.1.2.1 су құбырының шүмегін ашу және жабу
4.1.2.2 есіктің әр түрлі құлыптарын ашу және жабу
4.1.2.3 киімнің және сөмкенің сырмасын ашу және жабу
4.1.2.4 матрешканы, фломастерді, желімді ашу және жабу
1.3 Заттарды бөлме кеңістігінде басқаша орналастыру
1.1.3.1 орындықты дыбыссыз қозғау, итеру және басқа жерге апару
1.1.3.2 заттарды, заттар (суы бар құмыра, қораптар, дидактикалық материалдар) салынған подносты абайлап апару және қою
1.1.3.3 затты, арбаны, сөмкені, дөңгелекті шемоданды итеру, тарту, тасымалдау
2.1.3.1 орындықты дыбыссыз қозғау, итеру және басқа жерге апару
2.1.3.2 заттарды, заттар (суы бар құмыра, қораптар, дидактикалық материалдар) салынған подносты абайлап апару және қою
2.1.3.3 затты, арбаны, сөмкені, дөңгелекті шемоданды итеру, тарту, тасымалдау
3.1.3.1 заттарды, заттар (суы бар құмыра, қораптар, дидактикалық материалдар) салынған подносты абайлап апару және қою
3.1.3.2 затты, арбаны, сөмкені, дөңгелекті шемоданды итеру, тарту, тасымалдау
4.1.3.1 заттарды, заттар (суы бар құмыра, қораптар, дидактикалық материалдар) салынған подносты абайлап апару және қою
4.1.3.2 затты, арбаны, сөмкені, дөңгелекті шемоданды итеру, тарту, тасымалдау
1.4 Жұп заттарды табу
1.1.4.1 жұп заттарды тану, табу, көрсету, таңдау ("дәл осындай")
1.1.4.2 заттың оның суреттегі, фотодағы бейнесімен ара қатынасын табу
2.1.4.1 жұп заттарды тану, табу, көрсету, таңдау ("дәл осындай")

2.1.4.2 соотносить предмет с его изображением на картинке, фото
3.1.4.1 соотносить предмет с его изображением на картинке, фото
3.1.4.2 соотносить изображение предмета на картинке, фото с его контурным или теневым изображением
4.1.4.1 соотносить изображение предмета на картинке, фото с его контурным или теневым изображением
4.1.4.2 соотносить предмет с его контурным или теневым изображением
1.5 Раскручивание-закручивание
1.1.5.1 откручивать-закручивать крышки банок, бутылок
1.1.5.2 закручивать-откручивать большие гайки
2.1.5.1 откручивать-закручивать крышки банок, бутылок
2.1.5.2 закручивать-откручивать большие гайки
2.1.5.3 раскручивать юлу
3.1.5.1 откручивать-закручивать крышки банок, бутылок
3.1.5.2 закручивать-откручивать большие гайки
3.1.5.3 раскручивать юлу
4.1.5.1 откручивать-закручивать крышки банок, бутылок
4.1.5.2 закручивать-откручивать большие гайки
4.1.5.3 раскручивать юлу
1.6 Нанизывание
1.1.6.1 нанизывать резинки на толстый стержень-трубу
1.1.6.2 нанизывать большие и маленькие кольца на стержень, крючок
1.1.6.3 нанизывать кольца пирамиды
2.1.6.1 нанизывать
крупные бусы на шнур
3.1.6.1 нанизывать
крупные бусы на шнур
4.1.6.1 нанизывать мелкие бусы, бисер на леску, нитку
1.7 Застегивание-расстегивание
1.1.7.1 расстегивать-застегивать застежки-липучки, застежки-кнопки,
застежки-пуговицы
1.1.7.2 пристегивать-отстегивать пластмассовые, деревянные прищепки
2.1.7.1 расстегивать-застегивать застежки-липучки, застежки-кнопки,
застежки-пуговицы
2.1.7.2 пристегивать-отстегивать пластмассовые, деревянные прищепки
3.1.7.1 расстегивать-застегивать застежки-липучки, застежки-кнопки,
застежки-пуговицы
3.1.7.2 пристегивать-отстегивать пластмассовые, деревянные прищепки
4.1.7.1 расстегивать-застегивать застежки-липучки, застежки-кнопки,
застежки-пуговицы, застежки-пряжки, булавки
1.8 Завязывание-развязывание
1.1.8.1 развязывать платок, шнурки
2.1.8.1 развязывать и завязывать платок, шнурки
3.1.8.1 развязывать и завязывать платок, шнурки
4.1.8.1 развязывать и завязывать платок, шнурки
1.9 Разрезание, вырезание
1.1.9.1 отрезать ножницами кусочки нитки, полоски бумаги
2.1.9.1 отрезать ножницами кусочки нитки, полоски бумаги
2.1.9.2 резать бумагу ножницами по прямой
3.1.9.1 отрезать ножницами кусочки нитки, полоски бумаги
3.1.9.2 резать бумагу ножницами по кривой, по кругу
3.1.9.3 разрезать нитки и ткань ножницами
3.1.9.4 разрезать фрукты, овощи, хлеб и тому подобное ножом
4.1.9.1 вырезать из листа бумаги простые изображения по контурам
4.1.9.2 разрезать фрукты, овощи, хлеб и тому подобное ножом
1.10 Действия с предметами разного цвета

2.1.4.2 заттың оның суреттегі, фотодағы бейнесімен ара қатынасын табу
3.1.4.1 заттың оның суреттегі, фотодағы бейнесімен ара қатынасын табу
3.1.4.2 заттың оның суреттегі, фотодағы сұлбасы немесе көлеңкелі бейнесімен ара қатынасын табу
4.1.4.1 заттың оның суреттегі, фотодағы сұлбасы немесе көлеңкелі бейнесімен ара қатынасын табу
4.1.4.2 заттың сұлбасы немесе көлеңкелі бейнесімен ара қатынасын табу
1.5 Бұрап ашу-бұрап жабу
1.1.5.1 құтының, бөтелкенің қақпағын бұрап ашу-бұрап жабу
1.1.5.2 үлкен сомындарды бұрап жабу-бұрап ашу
2.1.5.1құтының, бөтелкенің қақпағын бұрап ашу-бұрап жабу
2.1.5.2 үлкен сомындарды бұрап жабу-бұрап ашу
2.1.5.3 зырылдауықты айналдыру
3.1.5.1 құтының, бөтелкенің қақпағын бұрап ашу-бұрап жабу
3.1.5.2 үлкен сомындарды бұрап жабу-бұрап ашу
3.1.5.3 зырылдауықты айналдыру
4.1.5.1 құтының, бөтелкенің қақпағын бұрап ашу-бұрап жабу
4.1.5.2 үлкен сомындарды бұрап жабу-бұрап ашу
4.1.5.3 зырылдауықты айналдыру
1.6 Тізу
1.1.6.1 резенкелерді жуан түтік өзекке тізу
1.1.6.2 үлкен және кішкентай сақиналарды ілмек өзекке тізу
1.1.6.3 пирамиданың сақиналарын тізу
2.1.6.1 ірі моншақтарды бауға тізу
3.1.6.1 ірі моншақтарды бауға тізу
4.1.6.1 ұсақ моншақтарды, шытыра моншақты қармақ бауға, жіпке тізу
1.7 Қадау-ағыту
1.1.7.1 жабысқақ қапсырманы, шыртылдақтарды және түймелерді салу шешу, ағыту
1.1.7.2 пластмасса, ағаш қысқыштарды қыстыру-ағыту
2.1.7.1 жабысқақ қапсырманы, шыртылдақтарды және түймелерді салу шешу, ағыту
2.1.7.2 пластмасса, ағаш қысқыштарды қыстыру-ағыту
3.1.7.1 жабысқақ қапсырманы, шыртылдақтарды және түймелерді салу шешу, ағыту
3.1.7.2 пластмасса, ағаш қысқыштарды қыстыру-ағыту
4.1.7.1 жабысқақ қапсырманы, шыртылдақтарды және түймелерді, айылбастарды, түйреуіштерді салу шешу, ағыту
1.8 Байлау-шешу
1.1.8.1орамал, бауларды шешу
2.1.8.1орамал, бауларды шешу және байлау
3.1.8.1орамал, бауларды шешу және байлау
4.1.8.1орамал, бауларды шешу және байлау
1.9 Кесу, қиып алу
1.1.9.1 қайшымен жіпті, қағаз жолағын кесу
2.1.9.1 қайшымен жіпті, қағаз жолағын кесу
2.1.9.2 қайшымен қағазды тура кесу
3.1.9.1 қайшымен жіпті, қағаз жолағын кесу
3.1.9.2 қайшымен қағазды қисық, дөңгелете кесу
3.1.9.3қайшымен жіпті және матаны кесу
3.1.9.4 пышақпен жемістерді, көкөністерді, нанды кесу
4.1.9.1 қағаз бетінен сұлбалары бойынша қарапайым бейнелерді кесіп алу
4.1.9.2 пышақпен жемістерді, көкөністерді, нанды кесу
1.10 Түсі әр түрлі заттармен әрекеттер

1.1.10.1 выбирать предметы одного цвета из нескольких
2.1.10.1 выбирать предметы одного цвета из нескольких
2.1.10.2 группировать предметы по цвету
3.1.10.1 выбирать предметы одного цвета из нескольких
3.1.10.2 группировать предметы по цвету
4.1.10.1 выбирать предметы одного цвета из нескольких
4.1.10.2 группировать предметы по цвету
1.11 Действия с предметами разной величины
1.1.11.1 выбирать из нескольких предмет такого же размера
2.1.11.1 выбирать из нескольких предмет такого же размера
2.1.11.2
группировать предметы по размеру
3.1.11.1 выбирать из нескольких предмет такого же размера
3.1.11.2
группировать предметы по размеру
4.1.11.1 выбирать из нескольких предмет такого же размера
4.1.11.2 группировать предметы по размеру
4.1.11.3 ранжировать предметы по величине
1.12 Действия с предметами разной формы
1.1.12.1 выбирать из нескольких предмет такой же формы
2.1.12.1 выбирать из нескольких предмет такой же формы
2.1.12.2
группировать предметы по форме
3.1.12.1 выбирать из нескольких предмет такой же формы
2.1.12.2 группировать предметы по форме
4.1.12.1 выбирать из нескольких предмет такой же формы
4.1.12.2 группировать предметы по форме
1.13 Шнуровка
2.1.13.1 скручивать несколько толстых ниток в одну
3.1.13.1 изготовлять из толстых ниток шнурок, поясок
4.1.13.1 плести косичку из толстых ниток или шнура
4.1.13.2 шнуровать ботинки
2) "Работа с водой и сыпучими материалами":
таблица 3
Подразделы (Навыки)
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Пересыпание
1.2.1.1 пересыпать крупу из кувшина в кувшин
1.2.1.2 пересыпать крупу ложкой
1.2.1.3 пересыпать крупу, используя лейку
1.2.1.4 просеивать крупу с использованием сита
2.2.1.1 пересыпать крупу из кувшина в кувшин
1.2.1.2 пересыпать крупу ложкой
1.2.1.3 пересыпать крупу, используя лейку
1.2.1.4 просеивать крупу с использованием сита
1.2.1.1 пересыпать крупу ложкой
1.2.1.2 пересыпать крупу, используя лейку
1.2.1.3 просеивать крупу с использованием сита
1.2.1.1 пересыпать крупу ложкой
1.2.1.2 пересыпать крупу, используя лейку
1.2.1.3 просеивать крупу с использованием сита
2.2 Переливание
1.2.2.1 переливать воду из кувшина в кувшин
1.2.2.2 переливать воду из кувшина (чайника) в стакан, чашку, пиалу
1.2.2.3 перемещать воду из одной миски в другую с помощью губки
1.2.2.4 сбивание пены венчиком
2.2.2.1 переливать воду из кувшина в кувшин
2.2.2.2 переливать воду из кувшина (чайника) в стакан, чашку, пиалу
2.2.2.3 перемещать воду из одной миски в другую с помощью губки
2.2.2.4 сбивание пены венчиком
3.2.2.1 переливать воду из кувшина в кувшин
3.2.2.2 переливать воду из кувшина (чайника) в стакан, чашку, пиалу

1.1.10.1 бірнеше заттың ішінен бір түсті заттарды таңдау
2.1.10.1 бірнеше заттың ішінен бір түсті заттарды таңдау
2.1.10.2 заттарды түсі бойынша топтастыру
3.1.10.1 бірнеше заттың ішінен бір түсті заттарды таңдау
3.1.10.2 заттарды түсі бойынша топтастыру
4.1.10.1 бірнеше заттың ішінен бір түсті заттарды таңдау
4.1.10.2 заттарды түсі бойынша топтастыру
1.11 Көлемі әр түрлі заттармен әрекеттер
1.1.11.1 бірнеше заттың ішінен мөлшері сондай заттарды таңдау
2.1.11.1бірнеше заттың ішінен мөлшері сондай заттарды таңдау
2.1.11.2.
заттарды көлемі бойынша топтастыру
3.1.11.1 бірнеше заттың ішінен мөлшері сондай заттарды таңдау
3.1.11.2 заттарды көлемі бойынша топтастыру
4.1.11.1 бірнеше заттың ішінен мөлшері сондай заттарды таңда
4.1.11.2 заттарды көлемі бойынша топтастыру
4.1.11.3 заттарды көлемі бойынша реттестіру
1.12 Пішіні әр түрлі заттармен әрекеттер
1.1.12.1 бірнеше заттың ішінен пішіні сондай заттарды таңдау
2.1.12.1 бірнеше заттың ішінен пішіні сондай заттарды таңдау
2.1.12.2 заттарды пішіні бойынша топтастыру
3.1.12.1 бірнеше заттың ішінен пішіні сондай заттарды таңдау
2.1.12.2 заттарды пішіні бойынша топтастыру
4.1.12.1 бірнеше заттың ішінен пішіні сондай заттарды таңдау
4.1.12.2 заттарды пішіні бойынша топтастыру
1.13 Баулау, бау өткізу
2.1.13.1бірнеше жуан жіпті бір жіп етіп шиыру
3.1.13.1жуан жіптерден бау, белбеу жасау
4.1.13.1жуан жіпті немесе бауды өру
4.1.13.2бәтенкеге бау өткізу
2) "Сумен және сусымалы материалмен жұмыс":
3-кесте
Бөлімшелер
(Дағдылар)
Оқыту мақсаттары
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
2.1 Салу, салып алу
1.2.1.1 жарманы құмырадан құмыраға төгу
1.2.1.2 жарманы қасықпен салу
1.2.1.3 жарманы су сепкішті пайдалана отырып, төгу
1.2.1.4 жарманы елеуішпен елеу
2.2.1.1 жарманы құмырадан құмыраға төгу
1.2.1.2жарманы қасықпен салу
1.2.1.3 жарманы су сепкішті пайдалана отырып, төгу
1.2.1.4 жарманы елеуішпен елеу
1.2.1.1 жарманы қасықпен салу
1.2.1.2 жарманы су сепкішті пайдалана отырып, төгу
1.2.1.3 жарманы елеуішпен елеу
1.2.1.1 жарманы қасықпен салу
1.2.1.2 жарманы су сепкішті пайдалана отырып, төгу
1.2.1.3 жарманы елеуішпен елеу
2.2 Қотара құю
1.2.2.1 суды құмырадан құмыраға құю
1.2.2.2 суды құмырадан (шәйнектен) стақанға, кесеге құю
1.2.2.3 ыдыс жуғыш жөкенің көмегімен (губка) суды бір сауыттан басқасына ауыстыру
1.2.2.4 бұлғауышпен көпірту
2.2.2.1 суды құмырадан құмыраға құю
2.2.2.2 суды құмырадан (шәйнектен) стақанға, кесеге құю
2.2.2.3 ыдыс жуғыш жөкенің көмегімен (губка) суды бір сауыттан басқасына ауыстыру
2.2.2.4 бұлғауышпен көпірту
3.2.2.1 суды құмырадан құмыраға құю
3.2.2.2 суды құмырадан (шәйнектен) стақанға, кесеге құю

3.2.2.3 перемещать воду из одной миски в другую с помощью губки
3.2.2.4 сбивание пены венчиком
4.2.2.1 переливать воду из кувшина (чайника) в стакан, чашку, пиалу
4.2.2.2 перемещать воду из одной миски в другую с помощью губки
4.2.2.3 сбивание пены венчиком
2.3 Вытирание
1.2.3.1 вытирать пролитую на стол воду тряпкой
1.2.3.2 вытирать пролитую на пол воду шваброй
1.2.3.3 вытирать пыль с полок, стола, листьев комнатных растений с использованием тряпки и губки
2.2.3.1 вытирать пролитую на стол воду тряпкой
2.2.3.2 вытирать пролитую на пол воду шваброй
2.2.3.3 вытирать пыль с полок, стола, листьев комнатных растений с использованием тряпки и губки
3.2.3.1 вытирать пролитую на стол воду тряпкой
3.2.3.2 вытирать пролитую на пол воду шваброй
3.2.3.3 вытирать пыль с полок, стола, листьев комнатных растений с использованием тряпки и губки
4.2.3.1 вытирать пролитую на стол воду тряпкой
4.2.3.2 вытирать пролитую на пол воду шваброй
4.2.3.3 вытирать пыль с полок, стола, листьев комнатных растений с использованием тряпки и губки
2.4 Мытье
1.2.4.1 мыть и вытирать поверхность стола, подоконника, зеркала
2.2.4.1 мыть и вытирать поверхность стола, подоконника, зеркала с использованием мыла
2.2.4.2 мыть посуду с использованием губки и мыла
3.2.4.1 мыть и вытирать поверхность стола, подоконника, зеркала с использованием мыла
3.2.4.2 мыть посуду с использованием губки и мыла
4.2.4.1 мыть и вытирать поверхность стола, подоконника, зеркала с использованием мыла
4.2.4.2 мыть посуду с использованием губки и мыла
2.5 Стирка
1.2.5.1 стирать, полоскать и развешивать на веревку платочки, салфетки
2.2.5.1 стирать, полоскать и развешивать на веревку платочки, салфетки, кукольную одежду
3.2.5.1 стирать, полоскать и развешивать на веревку платочки, салфетки, кукольную одежду
4.2.5.1 стирать, полоскать и развешивать на веревку платочки, салфетки, кукольную одежду
3) "Работа с пластическими материалами (пластилин, тесто)":
таблица 4
Подразделы
(Навыки)
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1 Формование пластических материалов специальными формами
1.3.1.1 формовать пластические материалы с использованием специальных форм
1.3.1.2узнавать в лепных поделках реальные предметы
3.2 Действия с пластическими материалами
1.3.2.1 отрывать кусочки теста, пластилина пальцами
1.3.2.2 разминать кусочки теста, пластилина пальцами
1.3.2.3 сплющивать кусочки теста, пластилина между ладонями
1.3.2.4 похлопывать ладонью по тесту, пластилину
1.3.2.5 разрывать на части кусочки теста, пластилина
1.3.2.6 раскатывать из кусочков теста, пластилина на подкладной доске палочки, столбики
1.3.2.7
разрезать палочки стекой

3.2.2.3 ыдыс жуғыш жөкенің көмегімен (губка) суды бір сауыттан басқасына ауыстыру
3.2.2.4 бұлғауышпен көпірту
4.2.2.1 суды құмырадан (шәйнектен) стақанға, кесеге құю
4.2.2.2 ыдыс жуғыш жөкенің көмегімен (губка) суды бір сауыттан басқасына ауыстыру
4.2.2.3 бұлғауышпен көпірту
2.3 Сүрту
1.2.3.1 үстелге төгілген суды шүберекпен сүрту
1.2.3.2 еденге төгілген суды швабрамен сүрту
1.2.3.3 шүберек пен жөкені пайдалана отырып, үстелдің, сөренің, бөлме өсімдіктері жапырақтарының шаңын сүрту
2.2.3.1 үстелге төгілген суды шүберекпен сүрту
2.2.3.2 еденге төгілген суды швабрамен сүрту
2.2.3.3 шүберек пен жөкені пайдалана отырып, үстелдің, сөренің, бөлме өсімдіктері жапырақтарының шаңын сүрту
3.2.3.1 үстелге төгілген суды шүберекпен сүрту
3.2.3.2 еденге төгілген суды швабрамен сүрту
3.2.3.3 шүберек пен жөкені пайдалана отырып, үстелдің, сөренің, бөлме өсімдіктері жапырақтарының шаңын сүрту
4.2.3.1 үстелге төгілген суды шүберекпен сүрту
4.2.3.2 еденге төгілген суды швабрамен сүрту
4.2.3.3 шүберек пен жөкені пайдалана отырып, үстелдің, сөренің, бөлме өсімдіктері жапырақтарының шаңын сүрту
2.4 Жуу
1.2.4.1 үстел бетін, терезенің алдын, айнаны
жуу және сүрту
2.2.4.1 сабынды пайдалана отырып, үстел бетін, терезенің алдын, айнаны
жуу және сүрту
2.2.4.2 жөке мен сабынды пайдалана отырып, ыдыс жуу
3.2.4.1 сабынды пайдалана отырып, үстел бетін, терезенің алдын, айнаны
жуу және сүрту
3.2.4.2 жөке мен сабынды пайдалана отырып, ыдыс жуу
4.2.4.1 сабынды пайдалана отырып, үстел бетін, терезенің алдын, айнаны
жуу және сүрту
4.2.4.2 жөке мен сабынды пайдалана отырып, ыдыс жуу
2.5 Кір жуу
1.1.5.1 орамалдарды, майлықты жуу, шайқау және жіпке ілу
2.1.5.1 орамалдарды, қуыршақтың киімін, майлықты жуу, шайқау және жіпке ілу
3.1.5.1 орамалдарды, қуыршақтың киімін, майлықты жуу, шайқау және жіпке ілу
4.1.5.1 орамалдарды, қуыршақтың киімін, майлықты жуу, шайқау және жіпке ілу
3) "Иілімді материалдармен (ермексаз, қамыр) жұмыс":
5-кесте
Бөлімшелер (Дағдылар)
Оқыту мақсаттары
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
3.1 Иілімді материалдарды арнайы пішінмен пішімдеу
1.3.1.1 иілімді материалдарды арнайы пішінмен пішімдеу
1.3.1.2 сомдалған бұйымдардан шынайы заттарды тану
3.2 Иілімді материалдармен жұмыс
1.3.2.1 қамыр, ермексаз кесектерін саусақпен үзіп алу
1.3.2.2 қамыр, ермексаз кесектерін саусақтармен езгілеу
1.3.2.3 қамыр, ермексаз кесектерін алақан ортасында жалпиту
1.3.2.4 қамырды, ермексазды алақанмен соққылау
1.3.2.5 қамыр, ермексаз кесектерін жаю
1.3.2.6 тақтай бетінде қамыр, ермексаз кесектерінен бағандар есу
1.3.2.7 бағандарды қырнауышпен кесу

1.3.2.8 соединять концы палочки в кольцо, примазывать место соединения
1.3.2.10
скатывать шарик на подкладной доске
2.3.2.1 сплющивать шар между ладонями
2.3.2.2 вдавливать углубления на поверхности шара большим пальцем
2.3.2.3 раскатывать шар в ладонях в овал и конус
2.3.2.4 сплющивание и вытягивание шара для получения грушевидной формы
2.3.2.5 выполнять размазывание и надавливание:
-надавливание на шарик для прикрепления к основе;
-размазывание пластилина по поверхности, по контуру;
- дополнение пластилиновой картинки мелкими деталями
3.3.2.1 соединять детали примазыванием
3.3.2.2 прищипывать, вдавливать, оттягивать небольшие детали
3.3.2.3 разрезать шар ниткой
4.3.2.1 организовывать рабочее место
4.3.2.2 вдавливать различные материалы в пластилиновую или тестовую основу для создания сюжетных композиций
3.3 Лепка предметов
1.3.3.1 изготавливать на основе палочек: забор, лесенку, бублики, цепочки, геометрические фигуры и пр.
1.3.3.2 изготавливать бусы, колобок, фрукты на основе шариков
1.3.3.3 обыгрывать ситуации с предметами
1.3.3.4 называть предметы
2.3.3.1 лепить по подражанию и образцу: лепешку, блин, шляпку гриба, миску, тарелку, блюдце
2.3.3.2 лепить по подражанию и образцу: сливу, огурец, морковь, яйцо, батон, грушу, перец
2.3.3.3 обыгрывать ситуации с предметами
2.3.3.4 называть предметы
3.3.3.1 лепить по подражанию, образцу: снеговика, пирамидки, неваляшки
3.3.3.2 лепить знакомые буквы
3.3.3.3 лепить из одного куска пластилина: тарелку, миску, блюдце
3.3.3.4 лепить из двух кусков: чашку, ложку, кувшин
3.3.3.5 лепить из 2-5 частей: рыбку, гриб, корзину с ручкой, пирамидку, утенка, зайчонка
3.3.3.6 обыгрывать ситуации с предметами
3.3.3.7 называть предметы
4.3.3.1 лепить по заданию учителя и собственному выбору знакомые предметы
4.3.3.2 лепить предметы, состоящие из нескольких элементов
4.3.3.3 обыгрывать ситуации с предметами
4.3.3.4 называть предметы
3.4 Составление композиций из нескольких изделий
3.3.4.1 составлять композицию: "Грибная поляна", "Фрукты на подносе", "Корзина с фруктами"
3.3.4.2 называть композицию
4.3.4.1 составлять знакомые композиции
4.3.4.2 называть композицию
4.3.4.3 изготовление пластилиновых аппликаций
4.3.4.4 дополнение картинки недостающими деталями
4) "Конструирование":
таблица 5
Подразделы
(Навыки)
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
4.1 Конструирование из строительного материала
1.4.1.1 выполнять постройки из строительных материалов по подражанию, образцу: башни, дорожки, дома, ворота, рельсы, стол, стул
1.4.1.2
обыгрывать ситуации под руководством учителя
2.4.1.1 выполнять постройки из строительных материалов по подражанию, образцу: башни, дорожки, дома, ворота, рельсы, стол, стул, скамейки, дивана, кровати

1.3.2.8 таяқшалардың біріктірілетін ұштарын сипап жабыстыра отырып, сақина жасау
1.3.2.10 тақтайда кішкентай шарларды домалату
2.3.2.1 шарды алақан ортасында жалпиту
2.3.2.2 үлкен бармақпен шардың беткі жағын тереңдетіп шұңқырлау
2.3.2.3 шарды алақан ортасында сопақша, конус жасап домалату
2.3.2.4 алмұрт тәрізді пішін алу үшін шарды жалпиту және созу
2.3.2.5 езіп жағуды және басып жаншуды орындау:
- шарды итере отырып, негізгі бекіту;
- ермексазды жазықтың бетіне, нобай бойынша езіп жағу;
- ермексаздан жасалған суретті ұсақ бөліктермен толықтыру
3.3.2.1 бөліктерді жабыстыра отырып біріктіру
3.3.2.2 шағын бөліктерді шымшып үзу, жаншу, созу 3.3.2.3 шарды жіппен кесу
4.3.2.1 жұмыс орнын ұйымдастыру
4.3.2.2 жағдаяттық композициялар құру үшін әр түрлі материалдарды ермексаздан немесе қамырдан жасалған негізге батырып салу
3.3 Заттарды сомдау
1.3.3.1 таяқшалардың негізінде дуал, саты, қалаш, шынжыр, геометриялық пішіндерді
жасау
1.3.3.2 кішкентай шарлардан моншақ, бауырсақ, жемістер жасау
1.3.3.3заттармен жағдяттарды ойнау
1.3.3.4 заттарды атау
2.3.3.1 еліктеу бойынша және үлгі бойынша шелпек құймақ, саңырауқұлақтың қалпағын табақты, тәрелкені илеп жасау
2.3.3.2 еліктеу және үлгі бойынша қара өрік, қияр, сәбіз, жұмыртқа, алмұрт, бұрышты жасау
2.3.3.3 заттармен жағдаяттарды ойнау
2.3.3.4 заттарды атау
3.3.3.1 еліктеу бойынша және үлгі бойынша аққаланы, пирамиданы, құламасты илеп жасау
3.3.3.2 таныс әріптерді жасау
3.3.3.3 бір кесек ермексаздан тәрелке, табақ, кішкентай тәрелке жасау
3.3.3.4 екікесек ермексаздан кесе, қасық, құмыра жасау
3.3.3.5 2-5 бөліктен балықты, саңырауқұлақты, сабы бар себетті, пирамиданы, балапанды, қоянды жасау
3.3.3.6 заттармен жағдяттарды ойнау
3.3.3.7 заттарды атау
4.3.3.1 мұғалімнің тапсырмасы бойынша және өзінің таңдауы бойынша таныс заттарды илеп жасау
4.3.3.2 бірнеше элементтерден құралатын заттарды жасау
4.3.3.3 заттармен жағдяттарды ойнау
4.3.3.4 заттарды атау
3.4 Бірнеше бұйымдардан композиция құрастыру
3.3.4.1 "Саңырауқұлақты алаң", "Подностағы жемістер", "Жеміс салынған себет" композициясын құрастыру
3.3.4.2 композицияны атау
4.3.4.1 таныс композицияларды құрастыру
4.3.4.2 композицияны атау
4.3.4.3 ермексаздық жапсырмақұрақтарды жасау
4.3.4.4 суреттерді жетіспейтін бөліктермен толықтыру
4) "Құрастыру":
5-кесте
Бөлімшелер
(Дағдылар)
Оқыту мақсаттары
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
4.1 Құрылыс материалдарынан құрастыру
1.4.1.1еліктеу бойынша, үлгі бойынша құрылыс материалдарынан мұнара, үй салу, жол, қақпа, темір жол, үстел, орындық жасау
1.4.1.2 мұғалімнің басшылығымен жағдаятты ойын ойнау
2.4.1.1 еліктеу бойынша, үлгі бойынша құрылыс материалдары-нан мұнара, үй салу, жол, қақпа, темір жол, үстел, орындық, диван кереует жасау

2.4.1.2 обыгрывать ситуации под руководством учителя
3.4.1.1 выполнять постройки из 5-6 объемных фигур по показу и образцу: двухэтажный дом, ворота, гараж, поезд, автомобиль
3.4.1.2 выполнять знакомые постройки по словесной инструкции
3.4.1.3
обыгрывать ситуации под руководством учителя
4.4.1.1 выполнять постройки из строительных материалов из 6-10 деталей по показу, по образцу, по словесной инструкции, по замыслу
4.4.1.2 обыгрывать ситуации под руководством учителя
4.2 Конструирование из геометрических фигур
3.4.2.1 составлять образы предметов из плоских геометрических форм по показу, по образцу, по словесной инструкции
4.4.2.1 составлять образы предметов из плоских геометрических форм по показу, по образцу, по словесной инструкции
4.3 Конструирование из палочек
1.4.3.1. выбирать счетные палочки одного цвета
1.4.3.2 накладывать счетные палочки на контурное изображение
1.4.3.3 складывать из счетных палочек по подражанию и образцу: ворота, дорожки, дом, забор, стул, стол, качели
2.4.3.1 наклыдывать счетные палочки на контур с учетом цвета
2.4.3.2 складывать из счетных палочек по подражанию и образцу, по словесной инструкции: дерево, куст, елочку, кормушку, лестницу
3.4.3.1 составлять из счетных палочек предметы, узоры, фигуры по образцу, картинке, речевой инструкции
4.4.3.1 составлять из счетных палочек различных фигур, узоров, знакомых букв, цифр по образцу, картинке, речевой инструкции
4.4 Конструирование узора из мозаики
1.4.4.1 заполнять панели мозаикой одного и разного цвета
2.4.4.1 выкладывать на панели мозаики одного цвета в ряд
3.4.4.1 выкладывать на панели двух параллельных рядов мозаики разного цвета
4.4.4.1 выкладывать на панели мозаики разного цвета в ряд, чередуя цвета в определенном порядке
4.5 Воссоздание плоскостного изображения из частей
1.4.5.1 складывать разрезные картинки из двух частей, разрезанный по вертикали, горизонтали с предварительным рассмотрением образца
2.4.5.1 складывать картинки по подражанию и образцу разрезанные по горизонтали и вертикали на 3-4 части, разрезанные на 2 части по диагонали
3.4.5.1 складывать разрезные картинки из 5-7 частей
3.4.5.2 заполнять вкладки в иллюстрациях сказок с вырезанными частями
3.4.5.3 складывать простые изображения из составных частей (голова, тело, хвост, конечности)
4.4.5.1 складывать разрезные предметные и сюжетные картинки
4.6 Составление узоров в квадрате, полосе
4.4.6.1 составлять узоры из геометрических фигур в полосе, квадрате, круге по показу, образцу, словесной инструкции
5) "Работа с бумагой":
таблица 6
Подразделы (Навыки)
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс

2.4.1.2 мұғалімнің басшылығымен жағдаятты ойын ойнау
3.4.1.1 көрсету бойынша, үлгі бойынша 5-6 көлемді пішіндерден екі қабатты үй, тұрақ салу, қақпа, пойыз, автомобиль жасау
3.4.1.2 сөздік нұсқау бойынша таныс құрылыс жұмыстарын орындау
3.4.1.3 мұғалімнің басшылығымен жағдаятты ойын ойнау
4.4.1.1 көрсету бойынша, үлгі бойынша, сөздік нұсқау бойынша, ойша құрылыс материалдары-нан 6-10 бөлікті
4.4.1.2. мұғалімнің басшылығымен жағдаятты ойын ойнау
4.2 Геометриялық фигуралардан құрастыру
3.4.2.1 көрсету бойынша, үлгі бойынша, сөздік нұсқау бойыншажазық геометриялық пішіндерден бейнелер құрастыру
4.4.2.1 көрсету бойынша, үлгі бойынша, сөздік нұсқау бойынша жазық геометриялық пішіндерден бейнелер құрастыру
4.3 Таяқшалардан құрастыру
1.4.3.1 бір түстісанау таяқшаларды таңдау
1.4.3.2 санау таяқшаларын сұлбалық бейнелерге салу
1.4.3.3 үлгі бойынша, сурет бойынша, сөздік нұсқау бойыншасанау таяқшаларынан үй, қақпа, жол, дуал, үстел, орындық, әткеншектерді құрастыру
2.4.3.1 санау таяқшаларын түстерін есепке ала отырып, сұлбалық бейнелерге салу
2.4.3.2 үлгі бойынша, сурет бойынша, сөздік нұсқау бойынша санау таяқшаларынан ағаш, бұта, шырша, жемсалғыш, сатыны құрастыру
3.4.3.1 сөздік нұсқау бойынша санау таяқшаларынан көрсету бойынша, үлгі бойынша, сөздік нұсқау бойынша өрнектер мен пішіндерді құрастыру
4.4.3.1 үлгі бойынша, сурет бойынша, сөздік нұсқау бойынша санау таяқшаларынан өрнектерді, таныс әріптерді, цифрларды құрастыру
4.4 Мозаикадан өрнек құрастыру
1.4.4.1 панельді бір түсті және әр түрлі түсті мозаикамен толтыру
2.4.4.1 панельге бір түсті мозаикаларды қатарлап салу
3.4.4.1 панельге әр түсті мозаикалардан
екі қатар жасау
4.4.4.1 панельге әр түсті мозаикаларды түстерін белгілі бір тәртіпте кезектестіре отырып қатарластырып салу
4.5 Бөліктерден жазық бейне құрастыру
1.4.5.1 алдын ала үлгіні қарай отырып, кесінді суреттердің көлденеңінен , тігінен қиылған екі бөлігін қосу
2.4.5.1 еліктеу бойынша, үлгі бойынша көлденеңінен , тігінен қиылған 3-4 бөлікке, қиғаш 2 бөлікке қиылған суреттерді құрастыру
3.4.5.1
5-7 бөлікке қиылған суреттерді құрастыру
3.4.5.2 бөліктерге қиылған иллюстрациялық ертегілерді құрастыру
3.4.5.3 құрылымдық бөліктерден (бас, дене, құйрық, аяқ-қол) қарапайым бейнелерді құрастыру
4.4.5.1.
заттық және жағдяттық кесінді суреттерді құрастыру
4.6 Шаршыда, жолақтарда өрнек құрастыру
4.4.6.1 көрсету, үлгі бойынша, сөздік нұсқау бойынша геометриялық пішіндерден жолақта, шаршыда, дөңгелекте өрнек құрау
5) "Қағазбен жұмыс":
6-кесте
Бөлімшелер (Дағдылар)
Оқыту мақсаттары
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып

5.1 Упражнения с бумагой
1.5.1.1 сминать, разглаживать ладонью, разрывать, отрывать небольшие кусочки бумаги
1.5.1.2 сгибать по прямым линиям лист бумаги
1.5.1.3 разгибать согнутый лист и разглаживать рукой
1.5.1.4 обертывать тонкой бумагой небольшие предметы
2.5.1.1 сгибать лист бумаг пополам, разглаживание листа от центра к краю
2.5.1.2 разрывать бумагу по линии сгиба
2.5.1.3 раскладывать геометрические фигуры из цветной бумаги на полосе картона в определенной последовательности слева направо чередуя по цвету
3.5.1.1 сгибать бумагу до обозначенной линии
3.5.1.2 сгибать квадратный лист бумаги по диагонали с угла на угол
3.5.1.3 узнавать, различать, называть инструменты для работы с бумагой: карандаш, линейка, клей, ножницы, кисточка, шаблоны
3.5.1.4 резать бумагу ножницами по прямой, вырезание полос по разметке
3.5.1.5 разрезать квадрат на треугольники по разметке
4.5.1.1 складывать бумагу
4.5.1.2 резать бумагу ножницами по пунктиру, по сгибу, резать по дуге, по кривым линиям
4.5.1.3 вырезать ножницами из бумаги геометрические фигуры
4.5.1.4 наклеивать геометрические формы на контур
5.2 Изготовление поделок, игрушек
1.5.2.1 изготовлять шарики из тонкой бумаги и фольги, выполнять с ними игровые действия
1.5.2.2 изготовлять летающие игрушки, обыгрывать их
1.5.2.3 складывать салфетки, помещать их в салфетницы
2.5.2.1 изготовлять из бумаги: стол, скамейку, елочные игрушки (объемные и плоские изделия) без использования клея
2.5.2.2 называть и обыгрывать созданные игрушки
3.5.2.1 изготовлять из бумаги: письмо, пакет для семян, тетрадь
3.5.2.2 изготовлять из фольги: чашку, стул, стол, тарелку
3.5.2.3
называть и обыгрывать созданные игрушки
3.5.2.4 понимать назначение клеевого карандаша, уметь использовать его в работе
3.5.2.5 изготавливать из бумаги игрушки с использованием клеевого карандаша
4.5.2.1 изготовлять из бумаги летающие игрушки
4.5.2.2 выполнять разметку с использованием трафаретов и шаблонов
4.5.2.3 раскрашивать и штриховать фигуры цветными карандашами
4.5.2.4 изготавливать из бумаги игрушки с использованием клеевого карандаша
5.3 Составление аппликаций из готовых форм
1.5.3.1 составлять подвижные аппликации из готовых деталей по показу, образцу: "игрушки", "Листопад"
1.5.3.2 узнавать, показывать называть предметные изображения
1.5.3.3 накладывать предметные изображения на контурные изображения
2.5.3.1 узнавать, показывать, называть предметные изображения состоящие из 1-2 частей
2.5.3.2 накладывать предметные изображения на контурные изображения
2.5.3.3 составлять предметную аппликацию из готовых форм

5.1 Қағазбен жаттығулар
1.5.1.1 қағаз беттерін алақанымен жазу, жырту, умаждау, кішкентайдан жыртып алу
1.5.1.2 қағаз бетін түзу сызық бойымен бүктеу
1.5.1.3 бүктелген қағаз бетін қолмен жаза отырып сипау
1.5.1.4 шағын заттарды жұқа қағазбен орау
2.5.1.1 қағаз бетін ортасынан бүктеу, ортасынан шетіне қарай жазу
2.5.1.2 қағазды бүктеу сызығы бойынша жырту
2.5.1.3 түсті қағаздан жасалған геометриялық пішіндерді қатырмақаз жолағына солдан оңға қарай түсін кезектестіре салу
3.5.1.1 қағазды белгіленген сызыққа дейін бүктеу
3.5.1.2 шаршы бет қағазды бұрыштан бұрышқа қиғаштап бүтеу
3.5.1.3 қағазбен жұмысқа арналға құралдарды: қарандашты, сызғышты, желімді, қайшыны, қылқаламды, қимаүлгіні тану, ажырату, атау
3.5.1.4 қағазды қайшымен түзу сызық бойымен кесу, жолақтарды белгі бойымен кесіп алу
3.5.1.5 шаршыны белгі бойынша үшбұрыштарға кесу
4.5.1.1 қағазды бүктеу
4.5.1.2 қағазды қайшымен үзік сызық, бүгілген жері бойымен, дөңгелектей, қисық сызық бойымен кесу
4.5.1.3 қағаздан қайшымен геометриялық пішіндерді кесіп алу
4.5.1.4 геометриялық пішіндерді нобайға жабыстыру
5.2 Бұйымдарды, ойыншықтарды жасау
1.5.2.1 жұқа қағаздан және фольгадан кішкентай шарларды жасау, олармен ойын әрекеттерін орындау
1.5.2.2 ұшатын ойыншықтар жасау, олармен ойнау
1.5.2.3 майлық қағаздарды бүктеп, оларды майлық қағаз салғышқа салу
2.5.2.1 қағаздан желімді пайдаланбай, үстел, орындық, шырша ойыншықтарын (басқа да көлемді, жазық бұйымдарды) жасау
2.5.2.2 жасаған ойыншықтарды атау және олармен ойнау
3.5.2.1 қағаздан хатқалта, тұқым салатын қалта, дәптер
жасау
3.5.2.2 фольгадан табақ, орындық, үстел, тәрелке
жасау
3.5.2.3 жасаған ойыншықтарды атау және олармен ойнау
3.5.2.4 желім қарындаштың қолданысын түсіну, оны жұмыста пайдалана білу
3.5.2.5 қағаздан желім қарындаштың көмегімен ойыншықтар жасау
4.5.2.1 қағаздан ұшатын ойыншықтар жасау
4.5.2.2 трафарет, қима үлгіні пайдаланып белгі салу
4.5.2.3 пішіндерді түсті қарындаштармен бояу және штрихтау
4.5.2.4 қағаздан желім қарындаштың көмегімен ойыншықтар жасау
5.3 Дайын пішіндерден жапсырмақұрақ құрастыру
1.5.3.1 көрсету бойынша дайын бөліктерден қозғалмалы жапсырмақұрақ-тар:
"Ойыншықтар", "Күзгі жапырақтар" жасау
1.5.3.2 заттық бейнелерді тану, көрсету, атау
1.5.3.3 заттық бейнелерді бейненің нобайына салу
2.5.3.11-2 бөліктерден тұратын заттық бейнелерді тану, көрсету, атау
2.5.3.2заттық бейнелерді бейненің нобайына салу
2.5.3.3дайын пішіндерден заттық жапсырмақұрақты құрастыру

3.5.3.1 наклеивать готовые формы на контур
3.5.3.2 выполнять аппликации с наклеиванием:
Ұлочка, цветочек, домик
4.5.3.1 выполнять предметные и сюжетные аппликации
4.5.3.2 выполнять ремонт учебников
4.5.3.3 составлять орнамент из геометрических форм в полосе, квадрате, круге по показу, образцу, словесной инструкции
6) "Работа с нитками и тканью":
таблица 7
Подразделы (Навыки)
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
6.1 Выполнение простых видов работ с нитками и иглой
1.6.1.1 сматывать нитки в клубок
1.6.1.2 наматывать нитки на катушку
2.6.1.1складывать нитки в коробку
2.6.1.2 сортировать нитки по цвету
2.6.1.3 разрывать нитки
2.6.1.4 скручивать толстые нитки, плести шнур, изготавливать пояс, ручку для сумочки
3.6.1.1группировать нитки по длине, толщине, цвету
3.6.1.2 плести шнур из двух толстых ниток разного цвета
3.6.1.3 изготовить закладку для книг
3.6.1.4 связывать нитки, завязывать толстые нитки бантиком
3.6.1.5 разрежать толстые нитки ножницами
4.6.1.1 изготовлять шнур из толстых ниток
4.6.1.2 завязывать узелок на толстой нити, бантик
4.6.1.3 выполнять шнуровку разных видов
4.6.1.4 вдевать нитку в иголку, завязывать узелок
4.6.1.5 шить иголкой по проколам: "игла вниз- игла вверх"
4.6.1.6 пришивать пуговицу с двумя отверстиями с помощью педагога
6.2 Выполнение простых видов работ с тканью
1.6.2.1 сортировка лоскутов тканей, ниток
2.6.2.1складывать лоскутки ткани в коробку, мешочек
2.6.2.2 заворачивать в ткань предметы разной формы
2.6.2.3 сортировать лоскутки по цвету и фактуре ткани
3.6.2.1 группировать лоскуты ткани по цвету, толщине, фактуре
3.6.2.2 использовать ткань в качестве предметов одежды (шарф) и быта (салфетка, скатерть)
3.6.2.3 разрезать ткань ножницами
4.6.2.1 завязывать –развязывать косынку
4.6.2.2 резать ткань ножницами
7) "Работа с природными материалами":
таблица 8
Подразделы (Навыки)
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
7.1 Сбор и сортировка природного материала
1.7.1.1 узнавать, называть собранные природные материалы
1.7.1.2 сортировать природные материалы, складывать для хранения в коробки, банки, мешочки
2.7.1.1 узнавать, называть собранные природные материалы
2.7.1.2 сортировать природные материалы, складывать для хранения в коробки, банки, мешочки
3.7.1.1 узнавать, называть собранные природные материалы
3.7.1.2 сортировать природные материалы, складывать для хранения в коробки, банки, мешочки
4.7.1.1 узнавать, называть собранные природные материалы
4.7.1.2 сортировать природные материалы, складывать для хранения в коробки, банки, мешочки
7.2 Изготовление изделий, поделок, аппликаций, композиций из природных материалов
1.7.2.1 составлять букеты из осенних листьев и живых цветов
1.7.1.2 выполнять подвижные аппликации, накладывая листья на контур
2.7.2.1 составлять букеты из осенних листьев и живых цветов
2.7.1.2 выполнять предметные аппликации, без наклеивания
3.7.2.1 изготовлять изделия из природных материалов по показу, образцу; соединение деталей с помощью пластилина
3.7.1.2 изготавливать предметные аппликации

3.5.3.1 дайын пішіндерді нобайға жапсыру
3.5.3.2 жапсырмақұрақтарды жапсыру арқылы орындау: шырша, гүл, үй жасау
4.5.3.1 заттық және жағдаяттық жапсырмақұрақ-тарды орындау
4.5.3.2 оқулықтарды жөндеу
4.5.3.3 көрсету, үлгі бойынша, сөздік нұсқау бойынша геометриялық пішіндерден жолақта, шаршыда, дөңгелекте ою құрау
6) "Жіппен және матамен жұмыс":
7-кесте
Бөлімшелер (Дағдылар)
Оқыту мақсаттары
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
6.1 Жіппен және инемен жұмыстардың қарапайым түрлерін орындау
1.6.1.1 жіпті домалатып орау
1.6.1.2 жіпті шарғыға орау
2.6.1.1 жіптерді қорапқа салу
2.6.1.2 жіптерді түсі бойынша сұрыптау
2.6.1.3.
жіпті үзу
2.6.1.4 жуан жіптерді шиыру, бау өру, белбеу, сөмкенің ұстағышын жасау
3.6.1.1 жіптерді ұзындығына, жуандығына, түсіне қарай сұрыптау
3.6.1.2 түстері әр түрлі екі жуан жіптен бау өру
3.6.1.3 кітап арасына салғышты жасау
3.6.1.4 жіптерді байлау, жуан жіптерді бантиктеп байлау
3.6.1.5 жуан жіптерді қайшымен кесу
4.6.1.1 жуан жіптерден бау жасау
4.6.1.2 жуан жіптерді бантиктеп байлау
4.6.1.3 баулаудың әр түрлі түрлерін орындау
4.6.1.4 инеге жіп сабақтау, жіпті түю
4.6.1.5 инемен "ине төмен-ине жоғары" тігісін орындау
4.6.1.6 педагогтің көмегімен екі тесікті түймені қадау
6.2 Матамен жұмыстардың қарапайым түрлерін орындау
1.6.2.1 мата қиықтарын, жіптерді сұрыптау
2.6.2.1 мата қиықтарын қорапқа, дорбаға салу
2.6.2.2 пішіндері әр түрлі заттарды матаға орау
2.6.2.3 қиықтарды түсі мен матасына қарай сұрыптау
3.6.2.1 мата қиықтарын түсі мен қалыңдығына, матасына қарай топтастыру
3.6.2.2 матаны киім (мойынорағыш) және тұрмыстық зат (майлық, дастархан) ретінде пайдалану
3.6.2.3 матаны қайшымен кесу
4.6.2.1 үшкіл орамалды байлау-шешу
4.6.2.2 матаны қайшымен кесу
7) "Табиғи материалдармен жұмыс":
8-кесте
Бөлімшелер (Дағдылар)
Оқыту мақсаттары
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
7.1 Табиғи материалдарды жинау және сұрыптау
1.7.1.1 жиналған табиғи материалды тану, атау
1.7.1.2 табиғи материалдарды сұрыптау, оларды сақтау үшін қораптарға, құтыларға, дорбаларға салу
2.7.1.1 жиналған табиғи материалды тану, атау
2.7.1.2 табиғи материалдарды сұрыптау, оларды сақтау үшін қораптарға, құтыларға, дорбаларға салу
3.7.1.1 жиналған табиғи материалды тану, атау
3.7.1.2 табиғи материалдарды сұрыптау, оларды сақтау үшін қораптарға, құтыларға, дорбаларға салу
4.7.1.1 жиналған табиғи материалды тану, атау
4.7.1.2 табиғи материалдарды сұрыптау, оларды сақтау үшін қораптарға, құтыларға, дорбаларға салу
7.2 Табиғи материалдардан бұйымдарды, жапсырмақұрақтарды, композицияларды жасау
1.7.2.1 күзгі жапырақтар мен тірі гүлдерден гүлшоқ жасау
1.7.1.2 жапырақтарды нобайға сала отырып, қозғалмалы жапсырмақұрақ орындау
2.7.2.1 күзгі жапырақтар мен тірі гүлдерден гүлшоқ жасау
2.7.1.2 жапсырусыз заттық жапсырма-
құрақтар жасау
3.7.2.1 көрсету бойынша, үлгі бойынша табиғи матриалдардан бұйым жасау; бөліктерді ермексаздың көмегімен біріктіру
3.7.1.2 заттық жапсырмақұрақ жасау

4.7.2.1 изготовлять изделия из природных материалов по показу, образцу; соединение деталей с помощью пластилина
4.7.2.2 изготавливать предметные аппликации
4.7.2.3 изготовлять композиции из природных материалов
55. Долгосрочное планирование определяется учителем самостоятельно через распределение целей обучения по четвертям в соответствии со сквозными темами с учетом особенностей и возможностей обучающихся данной категории. При этом используются сквозные темы представленные в общеобразовательных учебных программ.
Приложение 102
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 320
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года №115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Музыка и ритмика" для обучающихся с умеренной умственной отсталостью 1-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года №1080 и с учетом особых образовательных потребностей обучающихся с умеренной умственной отсталостью.
2. Учебная программа является учебно-нормативным документом, определяющим содержание и объем знаний, умений, навыков по предмету "Музыка и ритмика" соответственно познавательным возможностям обучающихся с умеренной умственной отсталостью.
3. Формой работы с обучающимися с умеренной умственной отсталостью в плане их музыкального, двигательного, эмоционального и умственного развития будут комплексные музыкально-ритмические занятия, основанные на идеях музыкотерапии. Музыкотерапию выделяют как самостоятельное направление в психотерапии, где она выполняет ряд психокоррекционных задач, которые тесно переплетаются с психотерапевтическими, включают основные пункты тренировочных программ.
4. Предмет "Музыка и ритмика" входит в цикл предметов, направленных на исправление или сглаживание имеющихся у обучающихся нарушений психофизического развития, трудностей приобретения жизненно необходимых знаний, умений и навыков. Данный предмет направлен на формирование у обучающихся ценностных отношений к музыке как части жизни человека, овладение элементарными видами музыкальной деятельности, формирование умений самовыражения и коммуникаций в процессе музыкальной деятельности, развитие певческих и музыкально-ритмических способностей.

4.7.2.1 көрсету бойынша, үлгі бойынша табиғи матриалдардан бұйым жасау; бөліктерді ермексаздың көмегімен біріктіру
4.7.2.2 заттық жапсырмақұрақ жасау
4.7.2.3 табиғи материалдан
композиция құрастыру
55. Ұзақ мерзімді жоспарды осы санаттағы білім алушылардың ерекшеліктері мен мүмкіндіктерін ескеріп, ортақ тақырыптарға сәйкес оқыту мақсаттарын тоқсан бойынша бөлу арқылы мұғалімнің өзі анықтайды. Бұл ретте жалпы білім беру оқу бағдарламаларында ұсынылған ортақ тақырыптар пайдаланылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 102-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№115 бұйрығына 320-қосымша
Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 1-4 сыныптары үшін "Музыка және ырғақ" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес және орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін ескере отырып әзірленген.
2. Оқу бағдарламасы "Музыка және ырғақ" пәні бойынша орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың танымдық ерекшеліктеріне сәйкес білім, білік және дағдының мазмұны мен көлемін анықтайтын нормативтік-оқу құжаты болып табылады.
3. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың музыкалық, қозғалыс, эмоциялық және ойлау қабілеттерін дамытуға арналған сабақтар музыкамен емдеу идеясына негізделген кешенді музыкалық-ритмикалық сабақтар болып табылады. Музыкамен емдеуді жаттығу бағдарламаларының негізгі пункттерін енгізетін, психотерапиялық міндеттермен сабақтасатын түзету міндеттер қатарын шешетін психотерапияның жеке дербес бағыты ретінде бөледі.
4. "Музыка және ырғақ" пәні білім алушылардың психофизикалық дамуындағы бұзылыстарды еңсеруге немесе азайтуға, өмірге қажетті білім, білік және дағдыларды меңгеру қиындықтарына бағытталған пәндер қатарына кіреді. Аталған пән адам өмірінің бөлігі ретінде білім алушылардың музыкаға деген құндылық қатынасын қалыптастыруға, музыкалық әрекеттің қарапайым түрлерін меңгеру, музыкалық әрекет процесінде ашылу және қарым-қатынасқа түсуді қалыптастыру, әншілік және музыкалық-ырғақ қабілеттерін дамытуға бағытталған.

Глава 2. Цель и задачи изучения учебного предмета "Музыка и ритмика"
5. Цель уроков музыки и ритмики заключается в их коррекционном воздействии на обучающихся с умеренной умственной отсталостью: создание положительного эмоционального фона; стимуляция двигательных функций; развитии и коррекции сенсорных процессов и сенсорных способностей; нормализации речевой функции.
6. Задачи уроков музыки и ритмики:
1) формировать положительное отношение к музыкальным занятиям и их содержанию;
2) воспитывать эмоциональную отзывчивость на музыку, различение по высоте, силе, длительности, тембру;
3) развивать интерес к музыке;
4) формировать чувство ритма;
5) развивать музыкальную память;
6) расширять представление обучающихся о жизни через воздействие ярких и доступных их пониманию музыкальных произведений;
7) технически совершенствовать певческий аппарат обучающихся;
8) постепенно развивать певческое дыхание обучающихся, начиная с простейших элементов;
9) выравнивать общее звучание голосов у обучающихся;
10) развивать звуковысотный слух, музыкальную память;
11) формировать музыкально-исполнительские навыки;
12) развивать у обучающихся способность ритмично и выразительно двигаться под музыку, согласовывать движения с темпом и ритмом музыки;
13) формировать ловкость, чувство равновесия, ориентировку в пространстве, координацию движений;
14) обучать танцевальным движениям;
15) работать над выразительностью движений и передачей образа, преодолению неадекватных форм поведения;
16) корригировать нарушения звукового произношения.
7. Занятия музыкой и ритмикой эффективны для воспитания положительных качеств личности. Исполняя хоровые песни, выполняя упражнения на пространственные построения, разучивая парные танцы и пляски, двигаясь в хороводе, обучающиеся приобретают навыки организованных коллективных действий, дисциплинированности, учатся вежливо обращаться друг к другу. Педагог имеет право вносить изменения в содержание и темп обучения каждого обучающегося класса в соответствии с его возможностями и особыми образовательными потребностями.
Глава 3. Педагогические подходы к организации учебного процесса
8. В ходе подготовки и проведения уроков учитель должен выполнять ряд педагогических требований. К ним относятся:
1) умелый подбор музыкального материала с учетом его воспитательного значения, эстетической ценности, соответствия уровню развития обучающихся;
2) высокий уровень исполнения музыкального произведения (в том числе воспроизводимого в записи);
3) продуманное словесное общение с обучающимися при объяснении содержания музыкального произведения, знакомстве с жанрами и показе выразительных средств;

2-тарау. "Музыка және ырғақ" пәнін оқытудың мақсаты мен міндеттері
5. Музыка және ырғақ пәнінің мақсаты орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға түзете әсер ету: жағымды эмоциялық жағдай туындату; қозғалыс функциясын ынталандыру; сенсорлы процестерді және сенсорлы қабілеттерді дамыту және түзету; сөйлеу функциясын қалыптандыру.
6. Музыка және ырғақ сабақтарының міндеттері:
1) музыкалық сабақтарға және олардың мазмұндарына жағымды көзқарас қалыптастыру;
2) музыкаға эмоциялық сезімталдықты тәрбиелеу, жоғарылығы, күші, ұзақтығы, тембрі бойынша ажырату;
3) музыкаға қызығушылықты дамыту;
4) ырғақ сезімін қалыптастыру;
5) музыкалық есте сақтауды дамыту;
6) білім алушылардың түсінігіне қолжетімді және айқын музыкалық шығармалар арқылы өмір туралы ұғынымдарын кеңейту;
7) білім алушылардың ән айту аппаратын техникалық жетілдіру;
8) білім алушылардың ән айту тынысын қарапайым элементтерден бастап дамыту;
9) білім алушылардың жалпы дауыстарының шығуын қалыптандыру;
10) жоғарғы дауысты естуді дамыту, музыкалық есте сақтауды дамыту;
11) музыкалық-орындаушылық дағдыларды қалыптастыру;
12) білім алушылардың музыкаға сәйкес қарқынды және айқын қозғалу қабілетін дамыту, қозғалысын музыка қарқыны мен ырғағымен сәйкестендіру;
13) ептілік, тепе-теңдік, кеңістікте бағдарлау, қозғалыс түзулігін қалыптастыру;
14) би қимылдарына үйрету;
15) қимылдарының айқындылығына және бейнені жеткізуге жұмыс жасау, тәртіптің дұрыс емес түрлерін еңсеру;
16) дыбыс шығару бұзылыстарын түзету.
7. Музыка және ырғақ сабақтары тұлғаның жағымды қасиеттерін дамытуға тиімді. Кеңістікте сапқа тұруға арналған жатығулар орындап хормен ән айту, жұптық билер үйреніп, айналып билеп, білім алушылар ұйымдасқан ұжымдық әрекеттер дағдысын, тәртіпті меңгереді, өзара қатынас орнатуды үйренеді. Педагог сыныптағы әрбір білім алушының мүмкіндігі мен оның білім алудағы ерекше қажеттіліктеріне сәйкес бағдарламаның мазмұны мен оқыту барысына қажет өзгерістерді енгізе алады.
3-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
8. Сабақтарды дайындап өткізу кезінде мұғалім бірқатар педагогикалық талаптарды орындайды. Олар:
1) музыкалық материалды оның тәрбиелік мәні, эстетикалық құндылығы, білім алушылардың даму деңгейіне сәйкес таңдау;
2) музыкалық шығарманы жоғарғы деңгейде орындау (соның ішінде жазылымдағы);
3) музыкалық шығарманың мазмұнын түсіндіргенде, жанрмен танысып айқын құралдарды көрсеткенде білім алушылармен ойластырылған сөйлесу арқылы қатынас;

4) широкое применение образной наглядности при прослушивании музыки (в частности, серии картинок, соответствующих содержанию произведения, видеосюжетов);
5) организация двигательной активности обучающихся, способствующей лучшему усвоению ритмического рисунка, темпа, динамики музыкального произведения.
9. Основой музыкального воспитания обучающихся является пение как наиболее активный способ развития их музыкальных способностей. В связи с этим очень важен подбор песенного репертуара, а также использование методических приемов и средств вокально-хорового обучения обучающихся.
10. Особенно важным лечебным средством является хоровое пение. Тексты песен и красота мелодий стимулируют интерес, возбуждение поющих, делать богаче их эмоциональные переживания. В таком психологическом состоянии уменьшаются отрицательные комплексы, а благодаря этому легче представляются речевые затруднения. Пение способствует развитию и укреплению легких и всего голосового аппарата, социальной реабилитации обучающихся с умеренной умственной отсталостью.
11. Урок следует начинать с музыкального вступления, которое подбирается в зависимости от состояния обучающихся и способствует их психологическому настрою на занятие музыкой и пением. Учитель выбирает песни и устанавливает последовательность работы над ними в зависимости от музыкальной и певческой подготовки обучающихся, от уровня их интеллектуального развития. При работе с обучающимися, которым трудно воспроизвести всю песню, учитель предлагает им спеть отдельных частей песни.
12. Учебный материал дается в ограниченном количестве и усложняется постепенно. Характерной особенностью обучающихся с умеренной умственной отсталостью является недостаточно развитый певческий диапазон, что обусловливается более поздним развитием речи. Поэтому требуется подбор песен для классной работы, удобные в тональном отношении, а также часто возникает необходимость их транспонирования в такую тональность, которая позволяла бы петь высокие звуки мелодии не выше си1-до2 в младших классах.
13. В течение учебного года обучающиеся с умеренной умственной отсталостью выучивают 4-5 песен и вырабатывают у себя следующие навыки: дыхание, звукообразование, строй, ансамбль.
14. Программа предусматривает пение, как в сопровождении музыкального инструмента, так и без него. Пение без сопровождения (акапелла) особенно способствует развитию музыкального слуха, повышает внимание к чистоте интонации.
15. Внимание обучающихся с умеренной умственной отсталостью крайне неустойчиво. Поэтому, работая над развитием музыкального слуха, чистотой певческой интонации, целесообразно чаще переключать их внимание с одной песни на другую, активизируя каждый раз их представления, голосовой аппарат и эмоциональную настроенность. Развитие певческих навыков имеет целью не только техническое совершенствование певческого аппарата обучающихся, но, прежде всего применение полученных навыков и умений для художественного исполнения песни и ее более глубокого эстетического воздействия на обучающихся.

4) музыканы тыңдағанда бейнелік көрнекілікті кең пайдалану (мысалы, шығарманың мазмұнына, бейнесюжеттерге сәйкес суреттер);
5) ритмикалық сурет, қарқын, музыкалық шығарманың динамикасын жақсы меңгеруге ықпал ететін білім алушылардың қозғалыс белсенділігін ұйымдастыру.
9. Білім алушыларды музыкалық тәрбиелеудің негізі ретінде олардың музыкалық қабілеттерін дамытудың белсенді түрі ән салу болып табылады. Соған байланысты ән репертуарын таңдау маңызды, және білім алушылардың вокалды-хормен айтуды оқыту құралы және әдістемелік тәсілдерді қолдану маңызды болып табылады.
10. Хормен айту ерекше маңызды емдік қасеитке ие. Өлең мәтіндері және әуен әуезділігі қызығушылықты арттырып, ән салушыларды қоздырып, оларды эмоционалдық толқыныстарын байыта алады. Сондай психологиялық жағдайда жағымсыз қысылыстары азайып, сөйлеу тіліндегі қиындықтар жеңіл еңсеріледі. Әндету орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды өкпе мен барлық дауыс аппаратын дамытуға және күшейтуге, әлеуметтік оңалтуға ықпал етеді.
11. Сабақты білім алушылардың жағдайына байланысты таңдалатын және олардың музыка және ән айтумен айналысуға психологиялық дайындығына ықпал ететін музыкалық кіріспеден бастайды. Мұғалім ән таңдап оны жаттау үшін білім алушылардың музыкалық және ән айтуға дайындығына, зиятының даму деңгейіне байланысты жұмыс кезеңділігін орнатады. Барлық әнді айтуда қиындық туындайтын білім алушыларға мұғалім әннің бөлімдерін айтумен шектеуіне болады.
12. Оқу материалы шектеулі түрде беріледі және кезеңімен күрделенеді. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды сөйлеу тілінің кешігіп дамуына байланысты жеткіліксіз дамыған ән айту диапазонын сипаттайды. Сондықтан, сынып жұмысына арналған әндер рең тұрғысынан ыңғайлы, бастауыш сыныптарда жоғарғы дыбыстарды си1-до2 дейін айтуға мүмкіндік беретін ыңғайда болып келеді.
13. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылар оқу жылы барысында 4-5 ән жаттауға тырысады және өздеріне келесі дағдыларды меңгеруге ұмтылады: тыныс алу, дыбыс жасау, қатар, ансамбль.
14. Бағдарлама ән айтуды музыкалық аспаптың сүймелдеуімен қатар, сүйемелдеусіз айтуды қарастырады. Сүйемелдеусіз айту (акапелла) музыкалық естуді дамытады, интонация тазалығына зейінін арттырады.
15. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың зейіні өте тұрақсыз. Сондықтан, музыкалық есту, ән айту реңінің жиілігі, олардың зейінін бір әннен екіншіге жиі аудару, олардың елестеулерін, дауыс аппараттарын және эмоциялық жай-күйінің белсенділігін арттырып отыру пайдаланылады. Ән айту дағдысын дамыту білім алушылардың ән айту аппараттарын техникалық жетілдіріп қана қоймай, алдымен алынған икем дағдыларды әнді көркем орындауына және білім алушыларға терең эстетикалық әсер ету мақсатын көздейді.

16. В связи с патологическими особенностями умственно отсталых обучающихся развитие у них правильного дыхания имеет большое значение. Поэтому в программе предусмотрено постепенное развитие певческого дыхания обучающихся, начиная с простейших элементов.
17. Особенностью обучающихся с умеренной умственной отсталостью является наличие серьезного нарушения речи: у части обучающихся полное отсутствие речи, у некоторых обучающихся наблюдаются дефекты в произношении, а также отсутствие достаточного словарного запаса, что мешает им понять и усвоить смысл текста. Неговорящие обучающиеся просто имитируют пение – бубнят, мычат, раскачиваются в такт мелодии, размахивают руками, притопывают и тому подобное. Программой предусмотрена систематическая работа как над четким и ясным произношением, так и над словом (объяснение непонятных слов и отдельных выражений). Такая работа помогает не только понять содержание песни и выразительно исполнить ее, но и расширяет кругозор обучающихся.
18. Неотъемлемой частью каждого урока является слушание музыки, которое способствует расширению музыкального кругозора обучающихся и формирует у них музыкальное восприятие.
19. Большое значение при слушании музыки имеет объяснение учителя. Оно вызывает у обучающихся интерес, эмоциональный отклик, желание услышать музыку еще раз, понять ее, запомнить. Слушание музыки в аудиозаписи, с видео сопровождением дает возможность услышать и увидеть лучших исполнителей, вокалистов, инструменталистов, различные оркестры. Все это обогащает обучающихся новыми впечатлениями, представлениями, знаниями.
20. Слушание музыки проходит через весь урок: во время работы над песней и в процессе ознакомления с новыми произведениями дети слушают музыку. Так, например, перед разучиванием песни предлагается прослушать ее и определить характер (веселая, грустная), основные средства музыкальной выразительности. Иногда разучиваемое произведение прослушивается в записи какого-либо известного детского хорового коллектива. Такое прослушивание активизирует внимание, слуховое восприятие обучающихся, что способствует более выразительному, эмоциональному исполнению песни.
21. Содержание и организация работы по слушанию музыки во многом зависит от возрастных и психофизических особенностей обучающихся. В связи с небольшим объемом внимания обучающихся звучание музыкального произведения обычно не превышает 1,5-2 минуты, так как обучающиеся быстро утомляются и начинают отвлекаться.
22. Полноценные занятия слушанием музыки возможны лишь при определенном оснащении урока: наличии хорошего музыкального инструмента (фортепиано, баяна, аккордеона), музыкального центра, набора аудиокассет, дисков с записью музыкальных произведений, иллюстративного материала.

16. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың патологиялық ерекшеліктеріне байланысты олардың дұрыс тыныс алуы өте маңызды. Сондықтан білім алушылардың қарапайым элементтерден бастап ән айтуда тыныстауын дамыту бағдарламада қарастырылған.
17. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың ерекшеліктері сөйлеу тілінің күрделі бұзылысы болып табылады: білім алушылардың жартысында сөйлеу тілі жоқ болса, кейбіреуінде сөйлеу тілінде бұзылыстар байқалады, мәтіннің мазмұнын түсініп меңгере алатын сөздік қорының аздығы орын алады. Сөйлемейтін балалар ән айтуды жай салады – қыңқылдап, мөңіреп, әуенге сәйкес шайқатылу, қолдарымен сермеу, аяқтарымен тапырлату және тағы сол сияқтылар. Нақты және анық сөйлеуге, сөзбен жүйелі жұмыс жасау (түсініксіз сөздер мен жеке сөз тіркестерін түсіндіру) бағдарламада қарастырылған. Бұндай жұмыс әннің мазмұнын түсініп қана қоймай, оны мәнерлеп орындауға, сондай-ақ білім алушылардың дүниетанымын кеңейтеді.
18. Әр сабақтың айнымас бөлігі болып білім алушылардың дүниетанымын кеңейтіп олардың музыкалық қабылдауын қалыптастыратын ән тыңдау болып табылады.
19. Музыканы тыңдағанда мұғалімнің түсіндіргені маңызды. Ол білім алушыларда қызығушылық туғызып, эмоциялық жауап, музыканы қайта тыңдау тілегін, оны түсініп, есте сақтауын арттыра алады. Музыканы аудиожазбадан тыңдап, бейнемен сүйемелдеу жақсы орындаушыларды, вокалисттерді, аспапшыларды, түрлі оркестрлерді тыңдауға және көрсетуге мүмкіндік береді. Оның бәрі білім алушыларды жаңа әсерлермен, түсініктермен, біліммен байытады.
20. Әуенді тыңдау сабақ бойы жалғасады: әнмен жұмыс жасағанда және жаңа шығармалармен танысқанда балалар музыка тыңдайды. Мысалы, әнді жаттау алдында оны тыңдап оның мінезін анықтау ұсынылады (көңілді, көңілсіз) музыкалық айқындықтың негізгі құралдары. Кейде жаттауға қажет шығарманы белгілі бір балалар хорының орындауында тыңдалады. Сондай тыңдалым әнді мәнерлеп, сезіммен орындауға ықпал ететін зейінді, білім алушылардың есту қабілеттерінің белсенділігін арттырады.
21. Музыканы тыңдау жұмысының мазмұны және ұйымдастыру білім алушылардың жас және психофизикалық ерекшеліктеріне байланысты. Білім алушылардың зейін көлемінің аздығына байланысты музыкалық шығарманың ұзақтығы әдетте 1,5-2 минуттан аспайды, өйткені білім алушылар тез шаршайды және алаңдай бастайды.
22. Музыканы тыңдау сабақтарының толыққандылығы тек сабақтың нақты жабдықталуына байланысты: жақсы музыкалық аспаптың болуы (фортепиано, баян, аккордеон), музыкалық орталық, аудиокассеталар жинағы, музыкалық шығармалардың дискіде жазуы, иллюстративті материал.

23. Повторное прослушивание музыкального произведения необходимо проводить на нескольких уроках и во внеурочное время. С каждым прослушиванием обучающиеся накапливают новые музыкальные впечатления. Во время повторного прослушивания иногда полезно вводить различные игровые движения, игру в шумовом оркестре. Они помогают обучающимся определить строение произведения, его темп, ритмический рисунок, направление движения мелодии. С каждым повторным прослушиванием музыкальное произведение становится все более узнаваемым и потому доставляет больше радости обучающимся.
24. Раздел "музыкально-ритмические движения" включает в себя общеразвивающие упражнения под музыку. Выполняя задания данного раздела учитель руководствовуется программой коррекционной ритмики для обучающихся с легкой формой умственной отсталости. Однако не следует слишком часто менять комплексы упражнений, так как обучающиеся с умеренной умственной отсталостью плохо запоминают последовательность движений, путают одно задание с другим. Первоначально обучающиеся выполняют упражнения по подражанию за педагогом. По мере усвоения упражнения обучающиеся будут действовать самостоятельно соотнося свои движения с темпом и характером музыкального сопровождения. Педагог лишь корректирует их действия.
25. В процессе музыкально-ритмических упражнений обучающиеся будут ходить по залу; строиться в колонну по одному и парами; различать и самостоятельно выполнять движения в соответствии с характером музыки; определять и выполнять образные движения, подсказанные характером музыки; двигаться в колонне, соблюдая расстояния между собой.
26. Раздел "Музыкально-ритмические движения" предполагает целенаправленное, последовательное формирование ритмического чувства посредством музыкальных игр, хороводов, танцевальных движений, игры на музыкальных инструментах.
27. В программу уроков музыки и пения также включена игра на детских музыкальных инструментах. Музыкальным игрушкам и детским ударным инструментам отводится особая роль, поскольку они вовлекают обучающихся в сферу музыки, помогают развить их творческие способности и познакомить с отдельными элементами музыкальной грамоты.
28. На уроках музыки и ритмики используются разные музыкальные инструменты – ксилофоны, металлофоны, цитры, национальные народные инструменты, аккордеон, духовую гармонику, пианино и, по возможности, синтезаторы, электромузыкальные инструменты. Кроме того, следует широко использовать ударные и шумовые инструменты – погремушки, бубны, треугольники, ложки, палочки, пандейры, маракасы, тарелки (хай-хет), комплект барабанов, тамтамов.

23. Музыкалық шығарманы қайталап тыңдауды бірнеше сабақ және сабақтын тыс уақытта өткізуге болады. Әр тыңдаған сайын білім алушылар жаңа музыкалық әсер жинақтайды. Білім алушылар қайта тыңдаған кезде түрлі ойындар қимылын, шулы оркестрдегі ойынды енгізуге болады. Олар білім алушыларға шығарманың құрылымын,оның қарқынын, ритмикалық сурет, әуеннің қозғалыс бағытын анықтауға көмектеседі. Музыкалық шығарманы қайталап тыңдаған сайын танымалдығы артып, білім алушыларға көбірек қуаныш сыйлайды.
24. "Музыкалық-ырғақтық қозғалыстар" бөлімі әуенмен сүйемелдейтін жалпы дамыту жаттығуларды енгізеді. Осы бөлімнің тапсырмаларын орындағанда мұғалім жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды оқытуға арналған ырғақты түзету бағдарламасын басшылыққа алуға болады. Бірақ, жаттығулар кешенін жиі өзгерту барлық уақытта бірдей тиімді бола алмайды, өйткені орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға қозғалыс кезеңділігін есте сақтау қиын, тапсырмаларды шатастырады, бастапқыда білім алушылар жаттығуларды мұғалімге еліктеу арқылы орындайды. Жаттығуларды меңгере келе білім алушылар өздігімен қимылдарын музыкалық сүйемелдеудің қарқыны мен сипатына сәйкестендіреді. Мұғалім олардың әрекеттерін тек түзетіп тұрады.
25. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар процесінде білім алушылар залда жүре алу; бір бірден және жұппен сапқа тұрулары ; музыканың сипатына қарай қозғалыстарды өздігімен орындап және ажырата білу; музыкалық сипатқа сәйкес бейнелік қозғалысты анықтап орындай білу;өзара қашықтықты сақтап сапта жүре алу сияқты әрекеттерді орындайды.
26. "Музыкалық-ырғақтық қозғалыстар" бөлімі музыкалық ойын, айнала билеу, би қозғалыстары, музыкалық аспаптарда ойнау арқылы ритм сезімін мақсатты түрде, кезеңімен қалыптастыруды қарастырады.
27. Музыка және әуен сабақтарының бағдарламасына балалар музыкалық аспаптарында ойнау енген. Музыкалық ойыншықтарға және балаларға арналған дауыл аспаптары ерекше орын алады, өйткені олар білім алушыларды музыка аймағына енгізеді, оның шығармашылық қабілеттерін дамытуға көмектеседі және музыкалық сауаттылықтың жеке элементтерімен таныстырады.
28. Музыка және ырғақ сабақтарында түрлі музыкалық аспаптарды қолдануға болады – ксилофондар, металлофондар, цитрлар, ұлттық халық аспаптары, аккордеон, пианино және, мүмкіндігінше, синтезаторлар, электромузыкалық аспаптар. Сонымен бірге, дауылды және шулы аспаптарды кең қолданылады – сылдырмақтар, үшбұрыштар, қасықтар, таяқшалар, пандейлер, маракастар, тарелкалар (хай-хет), барабандар жинағы, тамтамдар.

29. Вся система музыкально-ритмических средств варьируется на занятиях в зависимости от физических нарушений, состояния двигательной сферы обучающегося, от коррекционных задач каждого этапа музыкально-педагогической работы, целей и задач музыкальных занятий. Использование всего многообразия музыкально-ритмических средств в различных сочетаниях обусловлено конечными целями социальной реабилитации обучающихся с умеренной умственной отсталостью.
30. Работа над ритмом речи не выделяется в отдельный этап урока, но предусматривается педагогом в сочетании с разными видами деятельности.
31. Воспитание музыкальной культуры умственно отсталых обучающихся идет одновременно с формированием положительного отношения к национальной культуре. В связи с этим учитель пения и музыки должен включать в содержание уроков следующее:
1) изучение творческого наследия композиторов Казахстана, отражающих жизнь своей республики;
2) слушание народных песен и кюев в вокальном и инструментальном звучании;
3) сравнение тембровых особенностей звучания казахских народных инструментов (домбры, кобыза, сыбызги).
32. Учитель самостоятельно выбирает методы и формы работы на каждом этапе работы, начиная с планирования. При этом он использует следующие дидактические принципы:
1) всестороннее знание обучающегося и оказание ему рациональной, специальной помощи;
2) адаптация педагогических замыслов к возможностям и потребностям обучающихся и условий окружения;
3) индивидуализация методов, дидактических средств, темпа работы;
4) доступность преподаваемого материала;
5) постепенное возрастание трудности;
6) активное и сознательное участие обучающегося в процессе
научения – обучения;
7) всесторонняя наглядность и пример;
8) интегрированное воздействие (внутри и межпредметные связи, взаимодействие специалистов).
33. Учебный материал программы направлен на формирование у обучающихся с умеренной умственной отсталостью жизненно необходимых практических умений и навыков. Формируемые умения связаны с удовлетворением потребностей в повседневной жизни.
34. На уроке необходимо осуществлять дифференцированный подход, регулируя физическую и двигательную нагрузку каждого обучающегося с учетом рекомендаций врача. Дифференциация обучающихся на уроках музыки и пения осуществляется в соответствии с характеристикой музыкально-певческих данных умственно отсталых обучающихся, предложенной А.С.Соболевым.
35. Коррекционный подход подразумевает процесс обучения, в котором в качестве основных применяются специальные педагогические приемы, влияющие на исправление свойственных умственно отсталым обучающимся недостатков и способствующие их интеллектуальному и физическому развитию и становлению личности. Педагогические приемы коррекционной работы отличаются тем, что они стимулируют компенсаторные процессы развития умственно отсталых обучающихся и позволяют формировать у них новые положительные качества. Коррекция недостатков умственно отсталых обучающихся осуществляется в процессе всей учебно-воспитательной работы школы.

29. Музыкалық-ырғақтық құралдар жүйесі сабақтарда физикалық бұзылыстар, білім алушылардың қозғалыс аймағының жағдайына қарай, музыкалық-педагогикалық жұмыстың әр кезеңінің түзету міндеттеріне сәйкес, музыкалық сабақтардың мақсаттары мен міндеттеріне байланысты өзгеріп отырады. Музыкалық-ырғақтық құралдарды түрлі қолданыста пайдалану орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды әлеуметтік оңалтудың түпкі мақсаттарымен байланысты.
30. Сөйлеу тілінің ырғағына жұмыс істеу сабақтың жеке кезеңі болып бөлінбейді, бірақ әр түрлі әрекеттермен қосыла жұмыс істеуін мұғалім ескеріп отырады.
31. Ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың музыкалық мәдениетін тәрбиелеу ұлттық мәдениетке жағымды көзқарастың қалыптасуымен қатар жүреді. Осыған байланысты ән күй және музыка сабақтарының мазмұнына мұғалім келесіні енгізеді:
1) республика өмірін бейнелейтін Қазақстан композиторларының шығармашылық мұрасын зерделеу;
2) вокалды және аспапты орындауда халық әндерін және күйлерін тыңдау;
3) қазақ ұлттық аспаптарының (домбыра, қобыз, сыбызғы) дыбыстау тембрлік ерекшеліктерін салыстыру.
32. Мұғалім жоспарлаудан бастап жұмыстың әр кезеңінде жұмыс түрі мен формасын өзі таңдайды. Ол келесі дидактикалық ұстанымдарды қолданады:
1) білім алушыны жан-жақты білу және оған арнайы қажетті көмек көрсету;
2) педагогикалық ойларды білім алушылардың мүмкіндіктері мен қажеттіліктеріне және қоршаған ортаны соған бейімдеу;
3) әдістерді, дидактикалық құралдарды, жұмыс қарқынын даралау;
4) берілген материалдың қолжетімділігі;
5) қиындықтың кезеңдеп артуы;
6) оқыту - оқу процесіне білім алушының белсенді және саналы қатысуы;
7) жан-жақты көрнекілік және үлгі;
8) кіріктендіре ықпал ету (ішкі және пәнаралық байланыс, мамандардың әрекеттестігі).
33. Бағдарламаның оқу материалы орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларда өмірге қажетті практикалық икем және дағдыларды қалыптастыруға бағытталған. Қалыптасқан икемдер күнделікті өмірдегі қажеттіліктерді қанағаттандырумен байланысты.
34. Сабақта дифференциалды тұғыр қолданған абзал, өйткені ол дәрігердің нұсқауларына сәйкес әр білім алушының дене және қозғалыс жүктемесін қадағалауға мүмкіндік береді. Музыка және ән күй сабақтарында білім алушыларды дифференциациялау А.С.Соболев ұсынған ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың музыкалық-ән салу қабілеттернің мінездемесіне сәйкес жүзеге асады.
35. Түзету тәсілі ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға тән кемшіліктерді түзетуге және олардың зияты мен физикалық дамуына және тұлғалық қалыптауына арналған оқу процесінің негізін қалайтын арнайы педагогикалық тәсілдерді қолдануды меңзейді. Түзету жұмыстарының педагогикалық тәсілдерінің айырмашылығы ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың орын толтыру процестерін ынталандырып және жаңа жағымды қасиеттерді қалыптастыруға мүмкіндік береді. Ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды түзету мектептегі барлық оқу-тәрбие процесінде жүзеге асады.

36. Использование игровых форм, в качестве метода обучения способствует активизации познавательных интересов обучающихся. Игровые приемы, направленные на организацию коллективных форм деятельности способствуют тому, что обучающиеся учатся уважать мнение других членов малой группы, стремятся достигнуть конечного результата. Главные элементы игровой технологии обучения:
1) перед началом игры ставится конкретная цель обучения;
2) через игровую деятельность достигается конкретный педагогический результат;
3) обучающая деятельность подчиняется правилам игры;
4) учебные материалы являются средствами игры.
37. Использование информационно-коммуникационных технологий (далее – ИКТ) расширяют арсенал средств педагога, помогая "достраивать" те условия обучения, которые необходимы для решения развивающих и коррекционных задач, но не будут созданы при помощи традиционно применяемых средств.
38. Применение ИКТ в образовательном процессе специальной школы мотивировано тем, что они:
1) позволяют эффективно организовать групповую и самостоятельную работу на уроке;
2) способствуют совершенствованию практических умений и навыков обучающихся;
3) позволяют индивидуализировать процесс обучения;
4) повышают интерес к урокам;
5) активизируют познавательную деятельность обучающихся;
6) развивают творческий потенциал обучающихся.
Глава 4. Подходы к оцениванию учебных достижений
39. Усилия педагогов по обучению обучающихся с умеренной умственной отсталостью учебным знаниям по тем или иным предметам школьной программы нередко оказываются безуспешными. Поэтому для определенной части обучающихся критериальные оценки относительно их обучаемости будет ориентированы не на результативность технологии учения в рамках нормированного педагогического процесса, а на опыт их социального продвижения, где ключевым является предметное и чувственное отражение окружающего мира, развитие их личностного самосознания в обществе людей.
40. При обучении обучающихся с умеренной степенью умственной отсталости невозможно однозначно определить рамки ожидаемых успехов и запрограммировать их заранее. У каждого обучающегося свой темп развития, свои способности и ограничения. Можно лишь предвидеть направления, в которых обучающийся, скорее всего, будет развиваться. Обучающихся с умеренной умственной отсталостью нельзя оценивать согласно общепринятой шкале оценок. Уровень достижений, развития необходимо оценивать с помощью описательной оценки, являющейся своеобразным педагогическим диагнозом достижений обучающегося.
41. Описательная оценка содержит следующие отличительные особенности:

36. Ойын түрлерін оқу әдісі ретінде қолдану білім алушылардың танымдық қызығушылығын белсендіруге ықпал етеді. Ұжымдық әрекетті ұйымдастыруға бағытталған ойын тәсілдері білім алушыларды топ мүшелерінің пікірін сыйлауға үйретеді, түпкі мақсатқа жетуге ынталандырады. Оқытудың ойын технологиясының негізгі элементтері:
1) ойын алдында оқытудың нақты мақсаты қойылады;
2) ойын әрекеті арқылы нақты педагогикалық нәтижеге қол жетеді;
3) оқу әрекеті ойын ережессіне бағынады;
4) оқу материалдары ойын құралдары болып табылады.
37. Ақпараттық-коммуникативті технология (бұдан әрі – АКТ) әдетте қолданылатын құралдардың көмегіне жүгінбей-ақ дамыту және түзету міндеттерін шешу үшін қажетті оқыту жағдайларын "құрастыруға" көмектесе отырып, арнайы білім беру педагогы үшін қажетті құралдардың арсеналын кеңейтеді.
38. Арнайы мектептің оқу процесінде АКТ-ны қолдану келесілермен ынталандырылған:
1) сабақта топтық және жеке жұмыстарды тиімді ұйымдастыруға ықпал етеді;
2) білім алушылардың практикалық икем және дағдыларын жетілдіруге ықпал етеді;
3) оқу процесін дараландыруға мүмкіндік береді;
4) сабақтарға қызығушылығын арттырады;
5) білім алушылардың танымдық мүмкіндіктерін белсендіреді;
6) білім алушылардың шығармашылық әлеуетін дамытады.
4-тарау. Оқу жетістіктерін бағалау тәсілдері
39. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды мектеп бағдарламасының пәндеріне оқыту барлық уақытта бірдей оң нәтиже бере бермейді. Сондықтан білім алушылардың басым бөлігі үшін қалыпты педагогикалық процесс шеңберінде олардың оқуын өлшемді бағалау оқу технологиясының нәтижесіне емес, олардың әлеуметтік даму тәжірибесіне бағдарланады, өйткені оның мәйегі қоршаған әлемді заттық және сезімдік көрінісі, адамдар қоғамында олардың тұлғалық сана сезімнің дамуы.
40. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды оқытуда күтілетін нәтиже шеңберін анықтау және оларды алдын-ала болжау күрделі мәселе болып табылады. Әр білім алушының даму қарқыны, өз қабілеті мен шектеулері бар. Білім алушының даму бағытын тек болжауға болады. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды жалпы қабылданған бағалау процесімен бағалауға болмайды. Нәтижеге қол жету деңгейін, дамуын білім алушы жетістігінің өзіндік бір педагогикалық диагнозы болып табылатын сипаттамалы бағалау қолданылады.
41. Сипаттап бағалау келесі ерекшеліктерге ие:

1) она не будет обобщенной и является подведением итогов конкретной работы обучающегося в определенный период и включает в себя краткое описание целей работы;
2) не будет похожей на схему и будет индивидуальной;
3) содержит описание достигнутого уровня в сравнении с уровнем, оцениваемым в прошлый раз (будет описывать, функционирует ли обучающийся так же, как прежде, лучше, или наступил регресс);
4) является документом, оценивающим ход успехов в учебе по отношению к возможностям обучающегося (содержит мнение, каким образом обучающийся усваивал запланированный для него материал);
5) является положительной оценкой (отсутствие успехов не будет негативно оцениваться), однако представляет возможность объективно оценивать обучающегося, чтобы родители не создавали ложного образа своего ребенка.
42. Учитывая то, что занятия музыкой и ритмикой носят коррекционную направленность, а результаты обучения зависят от индивидуальных музыкально-ритмических возможностей обучающихся с умеренной умственной отсталостью, оценивание обучающихся осуществляется словесным поощрением и стимулированием.
Глава 5. Организация содержания учебного предмета "Музыка и ритмика"
43. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Музыка и ритмика" составляет:
1) в 1 классе - 2 часа в неделю, 66 часов в учебном году;
2) во 2 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 3 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 4 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
44. Программа музыкального воспитания обучающихся с умеренной умственной отсталостью включает в себя следующие разделы:
таблица 1
Разделы
1
Пение
2
Слушание музыки
3
Музыкально-ритмические упражнения
45. Содержание учебного предмета:
1) содержание по предмету "Музыка и ритмика" организовано по разделам обучения, которые содержат в себе цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания. Цели обучения, организованные последовательно внутри каждого раздела, позволяют учителям планировать свою работу и оценивать достижения обучающихся, а также информировать их об этапах обучения;
2) в программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе число – раздел, третье число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 4.2.4 "4" – класс, "2" – раздел, "4" – нумерация учебной цели.
46. Содержание целей обучения предусматривает не только знания и умения предметного характера, но и применения их в реальной практике, осуществление межпредметной и междисциплинарной связей, развитие видов речевой деятельности и коммуникативных навыков:

1) ол нақты және білім алушының нақты кезеңдегі жұмысының қорытындысы болып келеді (жұмыс мақсатының қысқаша сипаты болады);
2) сызбаға ұқсамай, жеке дара болып келеді;
3) өткен жолғы деңгейді бағалаумен салыстырғанда қол жеткізген деңгейдің сипаттамай алады (яғни, білім алушы бұрынғыдай жұмыс жасай алады ма, жақсырақ немесе төмендеу бар ма екенін сипаттау);
4) білім алушының мүмкіндіктеріне қарай жетістіктерін бағалайтын құжат бола алады (білім алушыға жоспарланған материалды қалай меңгергені туралы пікір бола алады);
5) жағымды оң бағалау бола алады (жетістіктердің болмауы жағымсыз бағаланбайды), бірақ, ата-аналары өз баласының жалған бейнесін жасап алмау үшін білім алушының нәтижелері барынша анық, нақты бағаланатын болады.
42. Музыка және ырғақ сабақтары түзетуге бағытталғандықтан оқу нәтижесі орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың жеке музыкалық-ырғақтық мүмкіндіктеріне байланысты болғандықтан, білім алушыларды бағалау сөзбен ынталандыру және мадақтау түрінде болады.
5-тарау. "Музыка және ырғақ" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
43. "Музыка және ырғақ" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 1-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 66 сағат;
2) 2-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында –68 сағат;
3) 3-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында –68 сағат;
4) 4-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында –68 сағат.
44. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды музыкалық тәрбиелеу бағдарлмасы келесі бөлімдерден тұрады:
1-кесте
Бөлімдер
1
Ән айту
2
Музыка тыңдау
3
Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
45. Оқу пәнінің мазмұны.
1) "Музыка және ырғақ" пәнінің мазмұны оқу бөлімдері бойынша ұйымдастырылған, соның ішінде күтілетін нәтиже түрінде сыныптар бойынша оқу мақсаттары: дағды немесе икем, білім немесе түсінік ретінде берілген. Әр бөлімнің ішінде кезеңімен ұйымдастырылған оқу мақсаттары, мұғалімнің жұмысын жоспарлап және білім алушылардың жетістіктерін бағалауға, оларды оқудың келесі кезеңі туралы ақпараттандыруға мүмкіндік береді;
2) бағдарламада оқыту мақсаттарын пайдалану ыңғайлы болу үшін кодтау тәсілі ендірілген. Кодтағы бірінші сан сыныпты, екінші сан бөлімді, үшінші сан оқыту мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, 4.2.4 кодындағы "4" – сынып, "2" – бөлім, "4" – оқыту мақсатының реттік нөмірі.
46. Оқыту мақсатының мазмұны пәндік сипаттағы білім мен икемділікті қалыптастыруға ғана емес, сондай-ақ оларды шынайы практикада қолдану, пәнаралық байланыстар орнату, сөйлеу тілдік әрекет түрлері мен коммуникативтік дағдыларды дамытуға да қатысты.

47. Система целей обучения:
1) "Пение":
таблица 2
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1.1 стремиться принимать правильную позу при пении – сидеть или стоять с расправленными плечами, не напрягая корпуса и мышц шеи
1.1.2 петь по возможности вместе со взрослым, прислушиваться к звучанию голоса взрослого
1.1.3 стремиться к естественному не напряженному звучанию
1.1.4 стремиться пропевать мелодии на гласные звуки – у, о, а
1.1.5 стремиться исполнять короткие попевки с легким текстом
1.1.6 стремиться петь в спокойном умеренном темпе и громкости, плавно, без напряжения
2.1.1 стремиться петь в полный голос, реагировать на начало и конец звучания мелодии
2.1.2 стремиться своевременно начинать и заканчивать пение
2.1.3 стремиться петь, по возможности, правильно проговаривая весь текст песни или только припев
2.1.4 стремиться выражать интонацией характер песни
2.1.5 стремиться петь плавно, правильно дышать во время пения, выделять музыкальные фразы
2.1.6 исполнять короткие попевки для развития бесшумного, глубокого вдоха и умения распределять дыхание
3.1.1 формировать навыки культурного пения
3.1.2 добиваться по возможности точного интонирования, выразительности, правильной артикуляции.
3.1.3 учиться хоровому пению 3.1.4 стремиться к пониманию дирижерских жестов: внимание, вдох, начало пения, окончание
3.1.5 вырабатывать бесшумное дыхание, не поднимая плеч 3.1.6 уметь принимать правильную позу при пении
3.1.7 правильно понимать текст песен
3.1.8 сопровождать пение ритмическими движениями
4.1.1 уметь петь короткие попевки для развития бесшумного, глубокого вдоха и умения распределять дыхание
4.1.2 формировать устойчивый навык естественного ненапряженного звучания
4.1.3 избегать форсированного звука во время пения; совершенствовать пение спокойное, умеренное по темпу и громкости, плавное, ненапряженное
4.1.4 стремиться петь в певческом диапазоне в пределах ми1 – ля1 с постепенным его расширением
4.1.5 познакомиться с пением соло и хором
4.1.6 сопровождать пение ритмическими движениями
2) "Слушание музыки":
таблица 3
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.2.1 иметь представление о разнообразии музыкальных звуков, о ее связи с жизнью, понимать, что музыка является выражением реальной действительности
1.2.2 познакомиться с различными средствами музыкальной выразительности, с изменением звуков по высоте и силе звучания.
1.2.3 узнавать музыкальные инструменты – пианино, барабан
2.2.1 проявлять желание слушать музыку, петь, танцевать
2.2.2 развивать эмоциональную отзывчивость на музыку, развивать чувство ритма

47. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) "Ән айту":
2-кесте
Оқыту мақсаттары
1 - сынып
2 - сынып
3 - сынып
4 - сынып
1.1.1 өлең айтқанда дұрыс қалыпты қабылдау – отыру немесе дене мен мойын бұлшық еттерін ширықтырмай, иығын жазып тұру
1.1.2 мүмкіндігінше үлкендермен бірге ән салу, үлкендердің дауысын тыңдау
1.1.3 дауысты у, о, а дыбыстарын әндету
1.1.4 жеңіл мәтінді қысқа әндерді орындау
1.1.5 ширығусыз, жайлы, орташа қарқынмен, орташа дауыс қаттылығымен әндету;
1.1.6 ән материалын түсіну: қарапайым, мағынасы түсінікті сөздер, таныс бейнелер, жағдайлар және құбылыстар
2.1.1 толық дауыста ән салу, әуеннің басталуына және аяқталуына көңіл аудару
2.1.2 ән салуды уақытында бастап уақытында аяқтау
2.1.3 мүмкіндігінше әннің мәтінін толық айтып немесе қайырмасын ғана айту
2.1.4 интонация арқылы әннің сипатын білдіру
2.1.5 бірқалыпты ән салу, ән салғанда дұрыс дем алу, музыкалық фразаларды бөлу
2.1.6 жайлап, терең тыныс алуды дамытуға және демді тарату дағдыларын меңгеру үшін қысқа әндер айту
3.1.1 мәдениетті ән салу дағдыларын қалыптастыру
3.1.2 мүмкіндігінше нақты интонациялауды, мәнерлікті, дұрыс артикуляциялауға қол жеткізу
3.1.3 хормен ән айтудың қарапайым икемдерін меңгеру
3.1.4 дирижерлік ишараттарды түсіну: назар аудару, демді алу, әннің басталуы, аяқталуы
3.1.5 иықтарды көтемей дыбыссыз дем алу
3.1.6 ән айтқанда дұрыс қалыпты қабылдау
3.1.7 әндердің мәтіндерін түсіну
3.1.8 ән салуды ырғақтық қимылдармен сүйемелдеу
4.1.1 жайлап, терең тыныс алуды дамытуға және ауаны тарату дағдыларын меңгеру үшін қысқа әндер айту
4.1.2 өзінің айтуының ширықпай, табиғи болу дағдысын қалыптастыру
4.1.3 ән айту кезінде күшейтілген дауысты болдырмау; ширығусыз, жайлы, қарқыны мен дауыс күштілігі бойынша қалыпты әндетуді жетілдіру
4.1.4 біртіндеп кеңейте отырып, ми1 – ля1 диапазонында әндету
4.1.5 соло және хормен ән салумен танысу
4.1.6 ән салуды ырғақтық қозғалыстармен сүйемелдеу
2) "Музыка тыңдау":
3-кесте
Оқыту мақсаттары
1-сынып
2- сынып
3- сынып
4-сынып
1.2.1 музыкалық дыбыстардың түрлі болатынын білу, оның өмірмен байланысы, музыканың шынайы болмыстың көрінісі екенін білу
1.2.2 музыкалық мәнердің түрлі құралдарымен танысу, дыбыстың жоғарлығы және шығу күшінің өзгеруін білу
1.2.3 музыкалық аспаптарды тану – пианино, барабан
2.2.1 музыка тыңдау, ән салу, билеу тілектерін білдіру
2.2.2 әр түрлі сипаттағы музыкаға эмоциялық әсерін, ырғақ сезімін дамыту

2.2.3 стремиться различать музыкальные темпы "быстрый -медленный"; характер "веселый -грустный"; контрастность регистров "высокий - низкий", длительность звучания "короткие – длинные"
2.2.4 стремиться самостоятельно реагировать на изменение характера музыки двухчастной формы
2.2.5 стремиться вслушиваться в мелодии, узнавать и запоминать знакомые мелодии
2.2.6 выражать положительное отношение к инструментальной музыке
2.2.7 узнавать и уметь называть музыкальные инструменты – домбра, труба
3.2.1 уметь внимательно слушать музыку, сидеть тихо, не разговаривать, не переходить с места на место
3.2.2 иметь представление о том, что музыка передает настроение человека: радость и горе, веселье и печаль; рисовать картины природы и различные другие явления жизни; стремиться понимать красоту музыкального произведения 3.2.3 расширять музыкальный кругозор, развивать интерес к хорошей музыке
3.2.4 стремиться к повышению эмоциональной восприимчивости музыки
3.2.5 углублять понимание содержания музыкальных представлений
3.2.6 стремиться различать отдельные музыкальные жанры (марш, танец, колыбельная) 3.2.7 стремиться различать высокий, средний и низкий регистры; быстрый, средний, умеренный темп 3.2.8 учиться различать двухчастную форму музыкального произведения
3.2.9 стремиться развивать звуковысотный слух
3.2.10 стремиться дифференцировать тембры разных инструментов
3.2.11 узнавать и называть музыкальные инструменты – скрипка, балалайка
4.2.1 уметь полноценно воспринимать музыку
4.2.2 повышать уровень эмоциональной отзывчивости на музыку
4.2.3 формировать потребность слушать музыку 4.2.4 уметь спокойно слушать музыку, вслушиваться в музыкальное звучание, адекватно реагировать на характер музыкального произведения 4.2.5 развивать музыкальную память
4.2.6 узнавать знакомые мелодии по фрагменту, по вступлению
4.2.7 узнавать и называть музыкальные инструменты - кобыз, аккордеон
4.2.8 уметь различать звучание пианино, барабана, домбры, кобыза, трубы, скрипки, балалайки
3) "Музыкально-ритмические упражнения":
таблица 4
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.3.1 стремиться ориентироваться в пространстве зала во время ходьбы, не мешать друг другу, расходиться и собираться по музыкальному сигналу
1.3.2 стремиться двигаться по кругу, соблюдая одинаковые расстояния между собой
1.3.3 стремиться выполнять простейшие движения под музыку
1.3.4 стремиться протопывать одной ногой и отхлопывать ладошками простые ритмические рисунки
1.3.5 стремиться выполнять движения с предметами: платочками, погремушками, флажками, ленточками и тому подобным 1.3.6 стремиться согласовывать движения с началом и окончанием звучания музыки (по показу педагога)

2.2.3 музыкалық қарқынды "жылдам-баяу" ажырату; сипаты " көңілді", "мұңды"; регистрлер айырмашылығы "жоғары-төмен", әуеннің ұзақтығы "қысқа-ұзын" бойынша музыкалық шығармаларды анықтауға тырысу
2.2.4 екібөлшекті музыка сипатының өзгеруіне дербес әсерін білдіруге ұмтылу
2.2.5 әуенді тыңдау, таныс әуендерді танып және есте сақтау
2.2.6 аспаптық музыкаға жағымды әсерін білдіру
2.2.7 музыкалық аспаптарды ажырату және атау – домбыра, труба
3.2.1 музыканы мұқият тыңдау, тыныш отыру, сөйлеспеу, орын ауыстырмау
3.2.2 музыка адамның көңіл-күйін білдіретіні туралы түсініктің болуы: қуаныш және қайғы, көңілді және көңілсіз, табиғатты және өмірдің басқа құбылыстарын суреттейді;
3.2.3 музыкалық дүниетанымды кеңейту, жақсымузыкаға қызығушылығын дамыту
3.2.4 музыкалық шығармаларға эмоциялық әсерленуін арттыру;
3.2.5 музыкалық шығармалардың мазмұнын түсінуді тереңдету
3.2.6 жеке музыкалық жанрларды ажырату (марш, би, бесік жыры) 3.2.7 жоғарғы, орта және төменгі регистрлерді ажырату; жылдам, орташа, қалыпты қарқын
3.2.8 музыкалық шығарманың екібөлшекті формасын ажырату
3.2.9 жоғарғы дыбысты естуді дамыту
3.2.10 түрлі аспаптардың тембрін дифференциациялауға ұмтылу
3.2.11 музыкалық аспаптарды ажырату және атау – скрипка, балалайка
4.2.1музыканы толық қабылдау
4.2.2 музыкаға эмоциялық әсер деңгейін арттыру
4.2.3 музыка тыңдауға қажеттілікті қалыптастыру
4.2.4 музыканы тыныш тыңдау, музыкалық орындалуын тыңдау, музыкалық шығарманың сипатына дұрыс жауап қайтару
4.2.5 музыкалық есте сақтауды дамыту
4.2.6 таныс әуендерді фрагменті, кіріспесі бойынша тану
4.2.7 музыкалық аспаптарды ажырату және атау - қобыз, аккордеон
4.2.8 пианино, барабан, домбыра, қобыз, труба, скрипка, балалайкалардың дыбыстарын ажырату
3) "Музыкалық-ырғақтық жаттығулар":
4-кесте
Оқыту мақсаттары
1- сынып
2- сынып
3- сынып
4-сынып
1.3.1 жүру кезінде бір біріне кедергі жасамай зал кеңістігінде бағдарлау, музыкалық белгі бойынша жиналу және таралу
1.3.2 өзара бірдей қашықтықта шеңбер бойынша қозғалу
1.3.3 музыкалық сүйемелдеуімен қарапайым қимылдар жасау
1.3.4 қарапайым ырғақтық суреттерді бір аяғымен шығарып алақанымен шапалақтау
1.3.5 заттармен қимылдар орындау: орамалдар, сылдырмақтар, жалаулар, ленталар
1.3.6 қозғалыстарды музыканың басталуы және аяқталуымен сәйкестендіру (мұғалімнің көрсетуімен)

1.3.7 учиться входить в зал, рассаживаться на стульчики, слушать и выполнять требования педагога
1.3.8 в процессе музыкальных игр учиться передавать основные характерные движения персонажей
2.3.1 стремиться двигаться в соответствии с характером музыкального сопровождения (бодрый шаг, ходьба, бег, плавные движения)
2.3.2 стремиться строиться в пары и двигаться по залу парами, соблюдая одинаковые расстояния
2.3.3 стремиться ходить, не шаркая ногами по полу; бегать легко, не натыкаясь друг на друга
2.3.4 стремиться выполнять музыкально-ритмические движения с предметами, при этом обращать внимание на выразительность движений
2.3.5 стремиться выполнять имитационные движения в соответствии с названием музыкальной пьесы
3.3.1 вырабатывать технику музыкально-ритмических движений
3.3.2 уметь маршировать в трех различных темпах
3.3.3 развивать творческую активность
3.3.4 стремиться передавать образно-сюжетное содержание музыкального произведения в движениях
3.3.5 стремиться самостоятельно различать разнохарактерные части музыки и двигаться в соответствии с этим характером 3.3.6 упражняться в движении прямого галопа 3.3.7 уметь различать и выполнять движения марша – игрушечного, парадного, спортивного
3.3.8 разучивать движения танца – полька
4.3.1 совершенствовать имеющиеся музыкально-двигательные навыки
4.3.2 закреплять знакомые танцевальные и плясовые движения
4.3.3 совершенствовать танцевальные движения польки
4.3.4 уметь согласовывать движения с музыкой, меняя их в зависимости от смены характера музыки
4.3.5 добиваться выразительной передачи танцевально-игровых движений
4.3.6 уметь различать движения казахского и русского танцев. 4.3.7 познакомиться с размером 2\4. Учить понимать дирижерский жест 2\4: сильная доля – земля (руки идут вниз), слабая доля – небо (руки поднимаются вверх). Можно использовать более образное объяснение, например, игра в мяч: на сильную долю бросок вверх или удар об пол, на слабую долю – ловля
4.3.8 уметь двигаться в соответствии с ярко выраженным характером музыки;
наблюдать в музыкальных произведениях характер пульсации метрических долей;
активно и ясно выражать в движениях чередование сильных и слабых долей в музыке
48. Долгосрочное планирование определяется учителем самостоятельно через распределение целей обучения по четвертям в соответствии со сквозными темами с учетом особенностей и возможностей обучающихся данной категории. При этом используются сквозные темы представленные в общеобразовательных учебных программ.
Приложение 103
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 321
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Изобразительное искусство" для обучающихся с умеренной умственной отсталостью 1-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию Глава 1. Общие положения

1.3.7 залға кіру, үстелдерге отыру, мұғалімнің талаптарын тыңдап орындау
1.3.8 музыкалық ойындар барысында негізгі кейіпкерлердің қозғалыстарын көрсету
2.3.1 музыкалық сүйемелдеу сипатына сәйкес қозғалу (ширақ қадам, жүру, жүгіру, баяу қозғалыс)
2.3.2 жұптасып сапқа тұрып залда араларында бірдей қашықтық сақтап жұппен жүру
2.3.3 еденде аяқтың дыбысын шығармай жүру; бір біріне қақтығыспай жеңіл жүгіру
2.3.4 қимылдардың мәнеріне көңіл аудара отырып заттармен музыкалық-ырғақтық қимылдарды орындау
2.3.5 музыкалық шығарманың аталуына сәйкес көрсету қимылдарын орындау
3.3.1музыкалық-ырғақтық қимылдардың техникасын жаттықтыру
3.3.2 үш түрлі қарқында марштау
3.3.3 шығармашылық белсенділікті дамыту
3.3.4 музыкалық шығарманың келбетті-сюжетті мазмұнын қозғалыспен жеткізуге тырысу
3.3.5 музыка бөліктерінің түрлі сипаттарын өздігімен ажырату және соған сәйкес қозғалу
3.3.6 тік галоп қимылына жаттығу
3.3.7 марш қимылдарын ажырату және орындау – ойыншық, парадты, спроттық
3.3.8 полька биінің қимылдарын орындау
4.3.1 музыкалық-қозғалыс дағдыларын жетілдіру
4.3.2 таныс би қимылдарын бекіту
4.3.3 полька қимылдарын жетілдіру
4.3.4 музыка сипатының өзгеруіне қарай қимылды музыкамен сәйкестендіре білу
4.3.5 би-ойын қимылдарының мәнерлеп көрсетуді талап ету
4.3.6 қазақ және орыс билерінің қимылдарын ажырату
4.3.7 2\4 өлшемін ажырату; 2\4 дирижерлық ым-ишараны түсіну: мықты бөлшек – жер (қолдар төмен кетеді), әлсіз бөлшек – аспан (қолдар жоғары көтеріледі). Кең көлемді түсіндіру қолдануға болады, мысалы, доп ойнау: мықты бөлшекке жоғарыға лақтыру немесе еденге ұру, әлсіз бөлшекке - ұстау
4.3.8 музыканың айқын көрініс тапқан сипатына сәйкес қозғалу; музыкалық шығармаларда мертлік бөолшектердің пульстеу сипатын бақылау;
музыкадағы мықты және әлсіз бөлшектерін қозғалыста белсенді және айқын көрсету
48. Ұзақ мерзімді жоспарды осы санаттағы білім алушылардың ерекшеліктері мен мүмкіндіктерін ескеріп, ортақ тақырыптарға сәйкес оқыту мақсаттарын тоқсан бойынша бөлу арқылы мұғалімнің өзі анықтайды. Бұл ретте жалпы білім беру оқу бағдарламаларында ұсынылған ортақ тақырыптар пайдаланылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 103-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 321-қосымша
Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 1-4 сыныптары үшін "Бейнелеу өнері" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер

1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года №1080 и с учетом особых образовательных потребностей обучающихся с умеренной умственной отсталостью.
2. Учебная программа является учебно-нормативным документом, определяющим по каждому учебному предмету/дисциплине содержание и объем знаний, умений и навыков соответственно познавательным возможностям обучающихся.
3. Учебная программа ориентирует процесс обучения на использование методического потенциала каждого предмета для усвоения обучающимися доступных знаний и приобретения умений по предметным областям, развитие максимально возможной самостоятельности, умениями ориентироваться в социокультурном пространстве.
4. В учебной программе гармонично сочетаются традиционные функции учебно-нормативного документа с описаниями инновационных педагогических подходов к организации образовательного процесса в современной школе. Подходы к обучению являются основными ориентирами в построении принципиально новой структуры учебной программы по предмету.
5. Ценностно-ориентированный, деятельностный, коммуникативный, личностно-ориентированный подходы, как классические основы образования, использованы для усиления приоритетности системы целей обучения и результатов образовательного процесса, что нашло отражение в новой структуре учебной программы.
6. Одним из основных требований к процессу обучения на современном этапе является организация активной деятельности обучающегося. Активная познавательная деятельность обучающегося приобретает устойчивый характер в условиях сотворчества и поддержки учителя как партнера, консультанта.
7. Усиление личностно-ориентированного образования возможно при использовании интерактивных методов обучения, которые в различных сочетаниях создают предпосылки для сотрудничества всех участников образовательного процесса, не допуская авторитарности во взаимоотношениях.
8. Все инновационные подходы к организации образовательного процесса превращают обучение в модель общения обучающихся в реальном творческом процессе, предполагающий активный обмен знаниями, идеями, способами деятельности.
9. Учебная программа конкретного предмета ориентирует учителя на развитие активности обучающегося в познавательном и социальном плане путем организации учебной деятельности, ориентированной на использование материалов регионального характера (объекты, предприятия, источники информации). Проектная деятельность учебного и воспитательного характера, осуществляемая в рамках достижения целей обучения данного предмета, организовывается в партнерстве с родителями, представителями местного сообщества.

1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес және орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін ескере отырып әзірленген.
2. Оқу бағдарламасы әр пән бойынша білім алушылардың танымдық ерекшеліктеріне сәйкес білім, білік және дағдының мазмұны мен көлемін анықтайтын оқу-нормативтік құжаты болып табылады.
3. Оқу бағдарламасы әр пәннің әдістемелік әлеуетін қолдануға оқу процесін бағыттайды, ол білім алушылардың пән бойынша білім алып және дағдыларды меңгеруге, оқу әрекеттерін меңгеруде білім алушылардың дербестігін дамытуға, әлеуметтік мәдени ортада бағдарлау икемін қалыптастыруға септігін тигізеді.
4. Оқу бағдарламасында заманауи мектептегі білім беру процесін ұйымдастыруға арналған инновациялық педагогикалық жолдарды сипаттайтын оқу-нормативті құжаттың дәстүрлі түрі үйлесім тапқан. Білім берудегі тұғырлар пән бойынша оқу бағдарламасының жаңа құрлымында көрініс тапқан негізгі бағыттар болып табылады.
5. Білім берудің классикалық негізі ретінде құндылық-бағдарлы, іс-әрекеттік, тұлғалық-бағдарлы, коммуникативті жолдары оқу мақсаттары жүйесінің басымдылығын және білім беру процесінің нәтижесін нығайту үшін қолданған және ол жаңа оқу бағдарламасының құрылымында көрініс тапқан.
6. Білім беру процесінің заманауи деңгейінде негізгі талаптардың бірі білім алушылардың белсенді әрекетін ұйымдастыру. Мұғаліммен бірлесіп шығармашылықпен айналысу және мұғалімнің серіктес, кеңесші ретінде қолдауы болған кезде білім алушының белсенді танымдық қабілеті тұрақты сипатқа ие болады.
7. Тұлғалық-бағдарлы білім беруді нығаюы оқу процесінің барлық қатысушыларының ынтымақтастығының бастамасы болып, оқытудың интерактивті әдістерін қолданып қарым-қатынас орнатқанда басымдылыққа жол бермейді.
8. Білім беру процесін ұйымдастыруға арналған барлық инновациялық тұғырлар оқуды білім алушылардың шынайы шығармашылық процестегі қатынас үлгісіне айналдарып, білім, ой, іс-әрекет әдістерін белсенді түрде алмасуын меңзейді
9. Пәннің оқу бағдарламасы аймақтық материалды қолдануға бағытталуы арқылы білім алушының танымдық және әлеуметтік белсенділігін арттырады (нысандар, макемелер, ақпарат көздері). Пәнді оқыту мақсатына жету үшін іске асатын тәрбиелік мәні бар жобалар ата-аналар, жергілікті қауымдастықтардың қатысуымен ұйымдастырыла алады.

10. В учебной программе сформулирована предполагаемая система целей обучения, которые служат ориентировочной основой для определения содержания учебного предмета и которыми руководствуется учитель при создании индивидуальных программ обучения обучающихся. Содержание программ для обучающихся с умеренной умственной отсталостью носят рекомендательный характер, педагог имеет право вносить любые изменения в содержание и темп обучения каждого обучающегося класса, в соответствии с его возможностями и особыми образовательными потребностями.
11. Содержание ежедневного образовательного процесса по конкретному предмету подчинено индивидуальным образовательным целям и учитывает возможности каждого обучающегося участвовать в коллективной деятельности в классе и школе.
12. Обучение обучающихся с умеренной умственной отсталостью понимается в широком смысле этого слова и относится не только к сфере формирования предметных знаний, в отношении которых у них наблюдается малый резерв возможностей, но и к формированию более значимых для этой категории обучающихся жизненных навыков.
Глава 2. Цель и задачи изучения учебного предмета "Изобразительное искусство"
13. Цель учебного предмета – развивать у обучающихся умения правильно воспринимать форму, конструкцию, величину, цвет предметов, их положение в пространстве и передавать их изобразительными средствами.
14. Задачи преподавания изобразительного искусства:
1) выявлять изобразительные возможности обучающихся с умеренной умственной отсталостью;
2) знакомить их с материалами и средствами, необходимыми в процессе изобразительной деятельности с опорой на тактильный, кинестетический, зрительный анализаторы;
3) учить понимать цель задания и выполнять его самостоятельно или с помощью взрослого, пользоваться шаблонами, рисовать по контурам, дорисовывать детали, раскрашивать, не выходя за линии;
4) формировать интерес к изобразительной деятельности и знакомить с доступными для восприятия произведениями искусства.
Глава 3. Педагогические подходы к организации учебного процесса
15. В основе подходов к организации учебного процесса обучающихся с умеренной умственной отсталостью лежит педагогическая концепция "нормализации", принятая во всем мире в качестве основополагающей идеи организации жизни лиц с выраженной умственной отсталостью. Согласно этой концепции, обучающиеся являются основной и единственной точкой отсчета при проектировании всей системы коррекционно-педагогических мероприятий. Планируемые педагогические мероприятия включают в себя не только непосредственную работу с обучающимися, но и преобразование окружающей среды, создание условий, стимулирующих собственную деятельность каждого обучающегося.

10. Оқу бағдарламасында оқытудың болжамды мақсаттық жүйесі берілген. білім алушыларды оқытуға арналған оқу бағдарламасының мазмұны жағынан нұсқаулық сипатқа ие, Мұғалім әр орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушының мүмкіндігі мен ерекше қажеттіліктеріне сәйкес сыныптың оқу мазмұны мен қарқынына өзгеріс енгізе алады.
11. Пән бойынша білім беру процесінің күнделікті мазмұны оқу мақсатына бағынады және білім алушылардың сыныптағы және мектептегі ұжымдық жұмыстарға қатысу мүмкіндігін ескереді.
12. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды оқыту кең мағынада түсініледі, бұл мүмкіндігі аз пәндік білімнің қалыптасуы ғана емес, осы санаттағы білім алушыларға маңыздырақ өмірлік дағдылардың қалыптастыру болып табылады.
2-тарау. "Бейнелеу өнері" пәнін оқытудың мақсаты мен міндеттері
13. Оқу пәнінің мақсаты – заттың түрін, құрылымын, көлемін дұрыс қабылдауды дамыту, олардың кеңістікте орналасуын бейнелеу арқылы жеткізу.
14. Бейнелеу өнерін оқытудың міндеттері:
1) орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың бейнелеу мүмкіндіктерін анықтау;
2) саусақпен сезу, кинестетикалық, көру анализаторларын тірекке алып бейнелеу әрекетіне қажет материалдар мен құралдармен таныстыру;
3) тапсырманың мақсатын түсініп оны өздігімен немесе үлкендердің көмегімен орындауды үйрету, шаблондарды қолдану, кескін бойынша сурет салу, бөлшектерді салу, сызықтан шықпай бояу;
4) бейнелеу әрекетіне қызығушылық қалыптастыру және қабылдауға қолжетімді өнер туындыларымен таныстыру.
3-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
15. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды оқу процесін ұйымдастыру тұғырларының негізінде ақыл-ойы кемістігі айқын көрінетін тұлғалардың өмірін ұйымдастырудың негізін қалайтын әлемдік деңгейде қабылданған ой-пікір "қалыпты жағдайға келтіру" педагогикалық тұжырымы жатыр. Осы тұжырымға сәйкес түзету-педагогикалық іс-шаралар барлық жүйесін жобалаудың негізгі және жалғыз бастамасы білім алушы болып табылады. Жоспарланған іс-шаралар білім алушылармен жұмыс жүргізумен қатар, қоршаған ортаны өзгерту, әр білім алушының өзіндік әрекетін ынталандыратын жағдай жасауды енгізеді.

16. Содержание учебной деятельности раскрывается в учебных программах, являющихся ориентиром для составления индивидуальных программ обучения. Для составления индивидуальной программы обучения необходимо наблюдать за обучающимся, подмечать малейшие сигналы, указывающие на его потребности и возможности.
17. На основе концепции "нормализации" сформулированы принципы организации процесса обучения и воспитания обучающегося с умеренной умственной отсталостью в условиях специальной школы.
18. Принцип признания права обучающегося развиваться в индивидуальном темпе, позволит сохранить уникальные особенности каждого ребенка. Соблюдение этого принципа предполагает постоянное изучение возможностей и поступательного развития ребенка, с целью определения содержания индивидуальной программы его обучения. Признание любых, даже самых минимальных продвижений в развитии и усвоении навыков, как положительных результатов в обучении.
19. Принцип самостоятельного выбора педагогом содержания, методов, форм, дидактических средств обучения каждого обучающегося с учетом индивидуальных возможностей и результатов мониторинга образовательных и личностных достижений.
20. Принцип создания соответствующей школьной среды для формирования практической деятельности и социальных навыков у обучающихся:
1) формирование умений и навыков осуществляется в ситуации максимально приближенной к той, в которой они будут использованы. Это связано с трудностями переноса знаний и навыков в новую ситуацию;
2) преобразованы в пространство, отражающее различные жизненные ситуации, предметная среда периодически меняется вслед за изменением потребностей обучающихся;
3) комфортная социально-бытовая и предметно-развивающая среда в школе выстраивается с учетом возрастных и физиологических особенностей обучающихся с умеренной умственной отсталостью (необходимы обустроенные пространства для отдыха, двигательной активности, санитарно-гигиенических процедур).
21. Принцип интегрированного характера ежедневной деятельности обучающихся в школе. Предполагает интеграцию содержания из нескольких предметных областей учебного плана, который реализуется идеей беспредметного обучения в период первых 3-4 лет обучения в школе. Все уроки-занятия будут направлены, прежде всего, на общее развитие обучающихся (коммуникативное, двигательное, речевое, сенсорное), используя содержание учебных программ. По мере продвижения обучающихся в индивидуальном развитии, осуществляется переход к предметному обучению.
22. Беспредметное обучение реализуется посредством сквозного тематического планирования. В качестве сквозных тем следует использовать тематику интегрированного курса "Мир вокруг". На основе выбранной темы в течение 1-2 недель организуется разнообразная деятельность обучающихся. В этом периоде обучения выбранная тема является не только и не столько целью познания, сколько средством организации ежедневной деятельности обучающихся в школе.

16. Іс-әрекет мазмұны мұғалімге оқытудың жеке бағдарламасын құру үшін негіз болып табылатын оқу бағдарламаларында ашып көрсетіледі. Жеке дара оқыту бағдаламасын құру үшін білім алушыны, оның қажеттіліктері мен мүмкіндіктерін көрсететін белгілер бақыланады және олар бағдалама құру барысында ескеріледі.
17. "Қалыпты жағдайға келтіру" тұжырымының негізінде арнайы мектеп жағдайында орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды оқыту және тәрбиелеу ұстанымдары құрылған.
18. Әр білім алушының ерекшелігін сақтауға мүмкіндік беретін білім алушылардың жеке қарқында даму құқығын мойындау ұстанымы. Осы ұстанымды ұстану білім алушыны оқытудың жеке бағдарламасының мазмұнын анықтау мақсатында, оның мүмкіндігін және дамуын үнемі қарастыруды меңзейді. Білім алушының дамуындағы және дағдыларды меңгерудегі тіпті аз ғана болсын оң өзеріс пен қозғалыс оқудағы жағымды нәтиже деп қабылданады.
19. Әр білім алушының жеке дара мүмкіндіктерін және білім беру мен тұлғалық жетістіктерін мониторингтеуге сәйкес оқыту мазмұнын, әдістерін, түрлерін, дидактикалық құралдарын өздігімен таңдау ұстанымы.
20. Білім алушыларда практикалық әрекет және әлеуметтік дағдыларды қалыптастыруға сәйкес мектеп ортасын құру ұстанымы:
1) білік және дағдыларды қалыптастыру оларды қолдануға болатын жағдайларға мүмкіндігінше жақын және ұқсас жағдайларда жүзеге асырылады. Бұл білім және дағдыларды жаңа жағдайда қолдану қиындығына байланысты;
2) түрлі өмірлік жағдаяттарды көрсететін кеңістікке айналдыру, заттық ора білім алушылардың қажеттілігімен бірге өзгеріп отырады;
3) мектептегі жайлы әлеуметік-тұрмыстық және заттық-дамыту орта ақыл-ойы орташа кешеуілдеген білім алушылардың жас және физиологиялық ерекшеліктеріне сәйкес жасақталады (демалысқа, беленді қозғалысқа, санитарлық-тазалық жұмыстарына арналған кеңістіктер сияқты).
21. Білім алушылардың мектептегі күнделікті әрекеттерінің кіріктенген сипаты ұстанымы. Мектепте оқудың алғашқы 3-4 жылында пәнсіз оқыту ой-пікірімен жүзеге асатын оқу жоспарының бірнеше пәндерінің мазмұнын кіріктендіруді меңзейді. Барлық сабақтар, оқу бағдарламаларының мазмұнын қолдана отырып, біріншіден, білім алушылардың жалпы дамуын қамтамасыз етуге бағытталады (коммуникативті, қозғалысты, сөйлеу тілі, сенсорлы). Білім алушылардың жеке дара дамуына қарай пәндік оқытуға көшіріледі.
22. Пәнсіз оқыту кіріктендіріп тақырыптық жоспарлау арқылы жүзеге асады. Кіріктендірілген тақырыптар болып "Айналадағы әлем" кіріктендірілген курсының тақырыптары алынады. Таңдалған тақырып негізінде 1-2 апта бойы білім алушылардың түрлі іс-әрекеттері ұйымдастырылады. Оқытудың осы кезеңінде таңдалған тақырып танымдық маққсатта ғана емес, білім алушылардың мектепте күнделікті іс-әрекеттерін ұйымдастыру құралы болып табылады.

23. Принцип развития мышления, языка и коммуникации, как средство социализации. У обучающихся с умеренной умственной отсталостью существуют специфические проблемы в развитии речи (вплоть до ее отсутствия), мышления, общения. Такие проблемы, насколько это возможно в каждом конкретном случае, будут компенсироваться педагогическими средствами. Выстраивается последовательная работа по расширению понимания речи, формированию вербальных и невербальных средств общения, развитию наглядно-действенного мышления обучающихся. Речевое сопровождение деятельности обучающихся со стороны педагога будут дозированным и доступным их пониманию.
24. Принцип социализирующей направленности учебно-воспитательного процесса. В связи с неизбежной изолированностью среды обучения и воспитания, максимально приспособленной к особенностям обучающихся, и ограничивающей их взаимодействие с нормально развивающимися сверстниками, требуется специальная работа по введению ребенка в более сложную социальную среду:
1) поэтапное и планомерное расширение жизненного опыта и социальных контактов обучающихся в доступных для них пределах;
2) формирование толерантной и благосклонной окружающей обучающегося среды для его безболезненного вхождения в социум. С этой целью необходима планомерная работа школы с семьей ребенка и сообществом.
25. Процесс обучения обучающихся с умеренной умственной отсталостью не предусматривает жесткого регламентирования не только содержательно, но и с точки зрения организационных форм. Низкий познавательный интерес в условиях коллективного обучения; слабая реакция на стимулы, используемые во фронтальной работе; невозможность поддерживать активность обучающихся в течение сорока пяти минут на содержании одного учебного предмета приводят к низкой эффективности традиционного академически построенного урока.
26. В процессе обучения изобразительной деятельности обучающихся с умеренной умственной отсталостью, целесообразно использовать следующие методы и приемы:
1) совместные действия ребенка и взрослого, действия по подражанию (в основном на начальном этапе обучения);
2) действия обучающихся по образцу, особенно на уроках декоративного рисования;
3) раскрашивание по контурным изображениям;
4) использование приемов наложения и обводки шаблонов, для создания целостного образа изображаемого предмета;
5) выполнение изображений по натуре после предварительного тактильного и зрительного обследования, "прорисовывания";
6) предварительное рассматривание, самостоятельное называние, показ по словесной инструкции педагога рисунков, картин, специально подобранных народных игрушек, картинок.

23. Ойлау қабілетін, сөйлеу тілін және қарым-қатынасты, әлеуметтену құралы ретінде дамыту ұстанымы. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың нақты жағдайында, сөйлеу тілінің дамуында (оның болмауына дейін), ойлау қабілетінде, қарым-қатынастық дамуында кедергілер кездеседі. Бұл кедергілер мүмкіндігінше әрбір нақты жағдайға байланысты педагогикалық құралдармен, әдіс-тәсілдермен алмастырылады. Сөйлеу тілін түсінуді кеңейту, қарым-қатынастың сөздік және сөздік емес құралдарын қалыптастыру, білім алушылардың көрнекілік-әрекеттік ойлауын дамыту бойынша жұмыстар бірізділікпен құрылады. Білім алушылардың әрекетін педагогтың сөзбен қолдауы мөлшерлі және білім алушылардың түсінуі үшін қолжетімді болады.
24. Оқу-тәрбие процесінің әлеуметтік-бейімделуге бағытталу ұстанымы. Білім алушылардың ерекшеліктеріне жақын бейімделген ортаның оқшаулауына байланысты, олардың сау құрбыларымен қарым-қатынасы шектелгендіктен, білім алушыны күрделі әлеуметтік ортаға енгізу үшін арнайы жұмыс жүргізіледі:
1) білім алушыларға қолжетімді өмірлік тәжірибені және әлеуметтік қатынастарды кезеңді және жоспарлы түрде кеңейту;
2) әлеуметке кедергісіз ену үшін білім алушыға төзімді және жағымды орта қалыптастыру. Осы мақсата білім алушының отбасымен және әлеуметтік-қоғаммен де жоспарлы түрде жұмыстар жүргізіледі.
25. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды оқыту процесі мазмұны және ұйымдастыру түрі бойынша шектелмейді. Топтық оқудағы танымдық қызығушылықтың төмендігі; топтық жұмыста қолданатын түрткіге осал жауап қайтару; бір оқу пәнінің мазмұнына қырық бес минут білім алушылардың белсенділігін ұстаудың қиындығы сабақты ұйымдастырудың дәстүрлі түрінің төмен тиімділігін көрсетеді.
26. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды бейнелеу өнеріне үйрету процесінде келесі әдіс және тәсілдерді қолданған тиімді:
1) бала мен үлкендердің ынтымақтаста еліктеу әрекеттері (негізінде оқудың бастапқы кезеңінде);
2) білім алушылардың үлгі бойынша әрекеттері, әсіресе әсемдеп суреттеу сабақтарында;
3) кескінді бейнелерді бояу;
4) заттың бейнесін толық құрастыру үшін, берілген үлгілерді бастыру және өлшеу тәсілдерін қолдану;
5) "ойша сурет қосу", саусақпен сезіну және көру арқылы байқаудан кейін бейнені орындау;
6) алдын-ала қарастыру, өздігімен атау, мұғалімнің нұсқауынан кейін суретті, арнайы таңдалған ұлттық ойыншықтарды, суреттерді көрсету.

27. Содержание уроков планируется таким образом, чтобы обучающиеся могли один и тот же материал изучить при постепенном его усложнении. В зависимости от возможностей обучающихся, по мере обучения, можно замедлять или увеличивать темп прохождения материала. Положительное влияние на ход проведения уроков оказывает введение игровых моментов, участие игровых персонажей, которые поддерживают интерес обучающихся к предлагаемой деятельности, ориентировать их на выполнение заданий, вести их в течение всего урока.
28. Важным элементом урока изобразительной деятельности является классическая музыка. Она создает особый эмоциональный настрой, способствует ритмической организации процесса рисования, усиливает выразительность создаваемых изображений и связывает их с игрой.
29. Учитель отбирает содержание обучения для каждого класса с учетом уровня развития и психофизической особенностей обучающихся. Предлагаемое содержание распределяется по годам обучения.
Глава 4. Подходы к оцениванию учебных достижений
30. Требования к процедурам оценивания учебных достижений обучающихся с умеренной умственной отсталостью, продиктованы идеями гуманизации, природосообразности школьного обучения.
31. Отправным моментом для оценивания достижений обучающегося с умеренной умственной отсталостью являются задачи, сформулированные в индивидуальной программе обучения учащегося.
32. Оценочными действиями являются наблюдения за изобразительной деятельностью и изучение продуктов деятельности обучающихся.
33. Для оценивания достижений обучающихся с умеренной умственной отсталостью используется описательная оценка, которая является качественным показателем достижений обучающегося.
Глава 5. Организация содержания учебного предмета "Изобразительное искусство"
34. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Изобразительное искусство" составляет:
1) в 1 классе - 2 часа в неделю, 66 часов в учебном году;
2) во 2 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 3 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 4 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
35. Для организации учебно-воспитательного процесса кабинеты укомплектовываются соответствующим школьным оборудованием с учетом санитарно-гигиенических норм.
36. Для проведения различных форм (индивидуальная, парная, групповая) и видов работы (игры и активные методы) предусматривается легко передвигаемая мебель. Необходимо предусмотреть место для книжных полок, стендов для выставки работ обучающихся и наглядных пособий.
37. Содержание учебного предмета:

27. Сабақтардың мазмұны білім алушылардың бір материалды күрделенуі бойынша меңгеруіне ыңғайландырып жоспарланады. Білім алушылардың мүмкіндігіне байланысты, оқу барысында тақырыпты өту қарқынын тездетуге немесе баяулатуға болады. Сабақтарды өткізу барысына жағымды әсер ететін ойын кезеңдері, ойын кейіпкерлерінің енуі, білім алушылардың ұсынылған әрекетке деген қызығушылығын қолдап, тапсырманы орындауға бағыттап, сабақ бойы жүргізіп отырады.
28. Бейнелеу сабақтарының маңызды элементі классикалық музыка болып табылады. Ол ерекше эмоциялық жағдай туындатып, бейнелеу процесін қарқынды ұйымдастыруға ықпал етеді, салынған бейнелерді айқндата түсіп оны ойындармен байланыстырады.
29. Мұғалім оқу мазмұнын сыныптағы әр білім алушының даму деңгейі және психофизикалық ерекшеліктеріне сәйкес таңдайды. Ұсынылған мазмұн оқу жылдары бойынша бөлінеді.
4-тарау. Оқу жетістіктерін бағалау тәсілдері
30. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалауға қойылатын талаптар мектепте оқытудың гуманизация, шығу табиғатының ой-пікірлерінен шығады.
31. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау оқытудың жеке дара бағдарламасында көрсетілген міндеттерден басталады.
32. Бейнелеу әрекеттерін бақылау және білім алушылардың жасаған бұйымдарын зерделеу бағалау әрекеттері болып табылады.
33. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау үшін сиаттау бағалау қолданылады, өйткені ол білім алушы жетістіктерінің сапалы көрсеткіші болып табылады.
5-тарау. "Бейнелеу өнері" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
34. "Бейнелеу өнері" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 1-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 66 сағат;
2) 2-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында –68 сағат;
3) 3-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында –68 сағат;
4) 4-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында –68 сағат.:
35. Оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру үшін сыныптар санитарлық-гигиеналық нормаларға сәйкес тиiстi мектепке қажет оқу құрал-жабдықтарымен қамтамасыз етіледі.
36. Түрлі формадағы (жеке, жұп немесе топтық) және әртүрлі жұмыстарды (ойын және белсенді оқыту әдістерін қолдануды) ұйымдастыру үшін қозғалмалы жиһаз қарастырылады. Білім алушылардың жұмыстарын және көрнекілік құралдарды қоюға арналған стендтер, кітап сөрелерін орналастыратын орындарды қарастырылады.
37. Оқу пәнінің мазмұны:

1) раздел "Исследование и развитие идей" направлен на развитие исследования окружающего мира, навыков обследования предмета перед рисованием, используя тактильный, зрительный и кинестетический анализаторы; развитие интереса к изобразительной деятельности;
2) раздел "Создание работы" направлен на развитие практических навыков изображения окружающей действительности, в процессе которого обучающиеся экспериментируют различными материалами, осваивают разные техники работы и планируют свою деятельность;
3) раздел "Презентация работы" направлен на развитие коммуникативных и речевых навыков, в рамках которого они презентуют, комментируют, оценивают свою работу и работу других.
38. Содержание основных разделов учебного предмета "Изобразительное искусство"
таблица 1
Разделы
Подразделы
1
Исследование и развитие идей
1.1 Исследование окружающего мира
1.2. Узнавание и восприятие культуры и традиций
1.3 Выражение чувств и использование идей
1.4 Планирование
2
Создание работы
2.1. Изображение окружающего мира
2.2 Материалы и техники выполнения работ
2.3 Технология изготовления
2.4 Соблюдение техники безопасности
3
Презентация работы
3.1 Презентация
3.2 Рассматривание и обсуждение работы
39. В программе для удобства использования учебных целей и проведения мониторинга введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 1.2.1.4 "1" - класс, "2.1" - подраздел, "4" - нумерация учебной цели.
40. Цели обучения сформулированы без привязки к определенному контексту и при необходимости реализовывается в рамках изучения разных тем.
41. Система целей обучения:
1) "Исследование и развитие идей":
таблица 2
Подразделы
Цели обучения:
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1 Исследование окружающего мира
1.1.1.1 узнавать некоторые особенности окружающего мира, образы и формы (линия, цвет, форма, фактура)
2.1.1.1 называть некоторые особенности окружающего мира при изучении знакомых образов и форм (линия, цвет, форма, фактура)
3.1.1.1 узнавать различия и сходство образов и форм окружающего мира (линия, цвет, форма, фактура)
4.1.1.1 использовать различия и сходство образов и форм окружающего мира (линия, цвет, форма, фактура) в собственной изобразительной деятельности
1.2 Узнавание и восприятие культуры и традиций
1.1.2.1 рассматривать, исследовать различные произведения искусства национальной и мировой культуры
2.1.2.1 узнавать различные произведения искусства национальной и мировой культуры
3.1.2.1 различать особенности различных произведений искусства национальной и мировой культуры

1) "Ой-пікірлерді зерттеу және дамыту" бөлімі қоршаған ортаны зерттеуді дамытуға, бейнелеу алдында саусақпен сезу, көру және кинестетикалық анализаторларды пайдалану арқылы заттық қарастыру дағдысын дамытуға, бейнелеу өнеріне қызығушылығын дамытуға бағытталған;
2) "Жұмыстарды құрастыру" бөлімі білім алушылардың түрлі материалдармен тәжірибе жүргізіп, жұмыстың түрлі техникасын меңгеріп және өз әрекетін жоспарлай отырып, қоршаған ортаны бейнелеудің практикалық дағдыларын меңгеруіне бағытталған;
3) "Жұмысты презентациялау" бөлімі өз жұмыстарын көрсетіп, өзінің және өзгелердің жұмысын бағалайтын коммуникативті және сөйлеу дағдысын дамытуға бағытталған.
38. "Бейнелеу өнері" пәнінің мазмұны келесі бөлімдер мен бөлімшелерді қамтиды:
1-кесте
Бөлімдер
Бөлімшелер
1
Ой-пікірлерді зерттеу және дамыту
1.1 Қоршаған ортаны зерттеу
1.2 Мәдениет пен дәстүрлерді білу және қабылдау
1.3 Сезімдерін білдіру және пікірлерін қолдану
1.4 Жоспарлау
2
Жұмыстарды құрастыру
2.1. Қоршаған ортаны бейнелеу
2.2 Жұмыстарды орындау техникалары мен материалдары
2.3 Орындау технологиясы
2.4 Қауіпсіздік техникасын сақтау
3
Жұмысты презентациялау
3.1 Презентация
3.2 Жұмысты қарастырып талқылау
39. Оқу бағдарламасында оқыту мақсаттарын қолдану және мониторинг өткізуге қолайлы болу үшін кодтау енгізілген. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлім мен бөлімшені көрсетеді. Мысалы 1.2.1.4 кодындағы "1" – сынып, "2.1" – бөлімше, "4" – оқыту мақсатының реттік нөмірі.
40. Оқыту мақсаттары белгілі бір тақырып төңірегінде ғана емес, өзге түрлі тақырыптарды өткенде де жүзеге асырылады.
41. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) "Ой-пікірлерді зерттеу және дамыту":
2-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 - сынып
2 - сынып
3 - сынып
4 - сынып
1.1 Қоршаған ортаны зерттеу
1.1.1.1 қоршаған ортаның кейбір ерекшеліктерін тану келбеттер және формалар (сызық, түс, түрі, фактура)
2.1.1.1 таныс келбеттерді және формаларды тану арқылы қоршаған ортаның кейбір ерекшеліктерін (сызық, түс, түрі, фактура) атау
3.1.1.1 қоршаған ортаның келбеттері мен формаларының ұқсастығы мен айырмашылығын тану (сызық, түс, түрі,фактура)
4.1.1.1 қоршаған ортаның келбеттері мен формаларының ұқсастығы мен айырмашылығын (сызық, түс, түрі, фактура) өз бейнелеу жұмысында қолдану
1.2 Мәдениет пен дәстүрлерді білу және қабылдау
1.1.2.1 ұлттық және әлемдік мәдениет өнерінің түрлі шығармаларын қарастырып, зерттеу
2.1.2.1 ұлттық және әлемдік мәдениет өнерінің түрлі шығармаларын тану
3.1.2.1 ұлттық және әлемдік мәдениет өнерінің түрлі шығармаларының ерекшеліктерін ажырату

4.1.2.1 называть знакомые произведения искусства национальной и мировой культуры
1.3 Выражение чувств и использование идей
1.1.3.1 выражать чувства определенными способами
2.1.3.1 выражать чувства разными способами
3.1.3.1 использовать идеи в собственных работах
4.1.3.1 использовать идеи в собственных работах, комбинируя разные способы работы
1.4 Планирование
2.1.4.1 придерживаться плана на основе картинного плана, пиктограммного плана, технологической карты
3.1.4.1 планировать и определять последовательность действий, используя технологическую карту
4.1.4.1 определять последовательность действий
2) "Создание работы":
таблица 3
Подразделы
Цели обучения:
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс

4.1.2.1 ұлттық және әлемдік мәдениет өнерінің таныс шығармаларын атау
1.3 Сезімдерін білдіру және пікірлерін қолдану
1.1.3.1 сезімдерді нақты тәсілдермен білдіру
2.1.3.1 сезімдерді түрлі тәсілдермен білдіру
3.1.3.1 өз жұмыстарында ой-пікірлер қолдану
4.1.3.1 жұмыстың түрлі тәсілдерін қолданып өз жұмыстарында ой-пікірлер қолдану
1.4 Жоспарлау
2.1.4.1 суреттегі жоспар, пиктограммалық жоспар, технологиялық карта негізінде жоспарды ұстану
3.1.4.1 технологиялық картаны қолданып әрекеттер кезеңділігін жоспарлап белгілеу
4.1.4.1
әрекеттер кезеңділігін белгілеу
2) "Жұмыстарды құрастыру":
3 – кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 - сынып
2 - сынып
3 - сынып
4 - сынып

2.1 Изображение окружающего мира
1.2.1.1
использовать некоторые визуальные элементы окружающего мира, для выражения изобразительных идей на основе подражания
2.2.1.1
использовать некоторые визуальные элементы окружающего мира, для выражения изобразительных идей с использованием готового образца
3.2.1.1 использовать некоторые визуальные элементы окружающего мира, для выражения изобразительных идей различными способами
4.2.1.1 использовать различные комбинации визуальных элементов окружающего мира, для выражения изобразительных идей различными способами

2.1 Қоршаған ортаны бейнелеу
1.2.1.1
еліктеу негізінде қоршаған ортаның көзге көрінетін кейбір элементтерін бейнелеу ой-пікірлерін көрсету
2.2.1.1
қоршаған ортаның көзге көрінетін кейбір элементтерін дайын үлгіні қолдану арқылы бейнелеу ой-пікірлерін көрсету
3.2.1.1
түрлі тәсілдерді пайдалану арқылы бейнелеу ой-пікірлерін көрсету үшін қоршаған ортаның көзге көрінетін кейбір элементтерін қолдану
4.2.1.1
түрлі тәсілдерді пайдалану арқылы бейнелеу ой-пікірлерін көрсетуүшін қоршаған ортаның көзге көрінетін түрлі құрылымдарын қолдану

2.2 Материалы и техники выполнения работ
1.2.2.1 использовать и экспериментировать с инструментами и материалами (художественные, природные и искусственные), применяя простые приемы и техники (оставлять след на бумаге, стекле, песке, манке с помощью пальца, других частей тела, карандаша, кисти, фломастера, мела, пены)
2.2.2.1
использовать и экспериментировать с инструментами и материалами (художественные, природные и искусственные), применяя различные приемы и техники
(оставлять след на бумаге, стекле, песке, манке с помощью пальца, других частей тела, карандаша, кисти, фломастера, мела, пены, готовых печатей, трафаретов)
3.2.2.1 использовать и экспериментировать с инструментами и материалами (художественные, природные и искусственные), применяя более сложные приемы и техники
4.2.2.1 использовать и экспериментировать с самостоятельно выбранными инструментами и материалами (художественные, природные и искусственные), применяя более сложные приемы и техники

2.2 Жұмыстарды орындау техникалары мен материалдары
1.2.2.1
қарапайым әдіс және техникаларды (қағазда, әйнекте, құмда, жармада саусақтарының көмегімен, дененің басқа мүшелерінің көмегімен, қарындаш, фломастер, сабын, көбік көмегімен із қалдыру) қолдану арқылы құралдармен материалдарды (көркем әдебиет, табиғи және жасанды) пайдалану
2.2.2.1
түрлі әдіс және техникалар (қағазда, әйнекте, құмда, жармада саусақтарының көмегімен, дененің басқа мүшелерінің көмегімен, қарындаш, фломастер, сабын, көбік, дайын мөр, трафарет) көмегімен із қалдыру қолдану арқылы құралдармен материалдарды (көркем әдебиет, табиғи және жасанды) пайдалану
3.2.2.1
күрделі әдіс пен техникаларды қолданып құралдар және материалдармен (көркем әдебиет, табиғи және жасанды) тәжірибе жүргізу
4.2.2.1
күрделі әдіс пен техникаларды қолданып өзі таңдаған құралдар және материалдармен (көркем әдебиет, табиғи және жасанды) тәжірибе жүргізу

2.3 Технология изготовления
2.2.3.1
обрисовывать контуры, дорисовывать детали, рисовать по трафарету, рисовать по опорным точкам, раскрашивать контурные изображения, заполнять контурное изображение точками, линиями, краской, создавать узоры в совместной деятельности с педагогом, по показу
3.2.3.1
обрисовывать контуры, дорисовывать детали, рисовать по трафарету, рисовать по опорным точкам, раскрашивать контурные изображения, заполнять контурное изображение точками, линиями, краской, создавать узоры по готовому образцу

2.3 Орындау технологиясы
2.2.3.1
кескіндерді бейнелеу, бөлшектерін салу, трафарет бойынша сурет салу, тірек нүктелері бойынша сурет салу, кескін бейнелерді бояу, кескін бейнелерді нүкте, бояулармен толтыру, көрсету арқылы мұғаліммен бірігіп жасаған жұмыстарында өрнектер жасау
3.2.3.1
кескіндерді бейнелеу, бөлшектерін салу, трафарет бойынша сурет салу, тірек нүктелері бойынша сурет салу, кескін бейнелерді бояу, кескін бейнелерді нүкте, бояулармен толтыру, дайын үлгі бойынша өрнектер жасау

4.2.3.1
обрисовывать контуры, дорисовывать детали, рисовать по трафарету, рисовать по опорным точкам, раскрашивать контурные изображения, заполнять контурное изображение точками, линиями, краской, создавать узоры по готовому образцу, самостоятельно
2.2.3.2
использовать элементы казахской национальной культуры при создании творческих работ
3.2.3.2
использовать элементы казахской национальной культуры при создании творческих работ
4.2.3.2
использовать элементы казахской национальной культуры при создании творческих работ

4.2.3.1
кескіндерді бейнелеу, бөлшектерін салу, трафарет бойынша сурет салу, тірек нүктелері бойынша сурет салу, кескін бейнелерді бояу, кескін бейнелерді нүкте, бояулармен толтыру, дайын үлгі бойынша, өздігімен өрнектер
2.2.3.2
шығармашылық жұмыстар жасағанда қазақ ұлттық мәдени элементтерін қолдану
3.2.3.2
Шығармашылық жұмыстар жасағанда қазақ ұлттық мәдени элементтерін қолдану
4.2.3.2
шығармашылық жұмыстар жасағанда қазақ ұлттық мәдени элементтерін қолдану

2.4 Соблюдение техники безопасности
1.2.4.1
использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности
2.2.4.1
использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности
3.2.4.1
использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности
4.2.4.1
использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности
3) "Презентация работы":
таблица 4
Подразделы
Цели обучения:
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1. Презентация
2.3.1.1 презентовать (демонстрировать) свою работу (эскиз, рисунок), простым показом
3.3.1.1 презентовать (демонстрировать) свою работу (эскиз, рисунок), называя ее
4.3.1.1 презентовать (демонстрировать)свою работу (эскиз, рисунок) объясняя содержание
3.2 Рассматривание и обсуждение работы
2.3.2.1
рассматривать свою работу по ее завершению
3.3.2.1
рассматривать свою работу по ее завершению, сравнивать с образцом
4.3.2.1
рассматривать и обсуждать с одноклассниками результаты своей работы
42. Долгосрочное планирование определяется учителем самостоятельно через распределение целей обучения по четвертям в соответствии со сквозными темами с учетом особенностей и возможностей обучающихся данной категории. При этом используются сквозные темы представленные в общеобразовательных учебных программ.
Приложение 104
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 322
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с умеренной умственной отсталостью 1-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года №1080 и с учетом особых образовательных потребностей обучающихся с умеренной умственной отсталостью.
2. Учебная программа является учебно-нормативным документом, определяющим по каждому учебному предмету/дисциплине содержание и объем знаний, умений и навыков соответственно познавательным возможностям обучающихся.
3. Учебная программа ориентирует процесс обучения на использование методического потенциала каждого предмета для усвоения обучающимися доступных знаний и приобретения умений по предметным областям, развитие максимально возможной самостоятельности, умениями ориентироваться в социокультурном пространстве.

2.4 Қауіпсіздік техникасын сақтау
1.2.4.1
қауіпсіздік техникасын сақтап материалдар мен құралдар қолдану
2.2.4.1
қауіпсіздік техникасын сақтап материалдар мен құралдар қолдану
3.2.4.1
қауіпсіздік техникасын сақтап материалдар мен құралдар қолдану
4.2.4.1
қауіпсіздік техникасын сақтап материалдар мен құралдар қолдану
3) "Жұмысты презентациялау":
4-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 - сынып
2 - сынып
3 - сынып
4 - сынып
3.1. Презентация
2.3.1.1 өз жұмысын қарапайым көрсетеді және презентациялайды (эскиз, сурет)
3.3.1.1 өз жұмысын атап презентациялайды (эскиз, сурет)
4.3.1.1 өз жұмысын мазмұнын түсіндіріп презентациялайды (эскиз, сурет)
3.2 Жұмысты қарастырып талқылау
2.3.2.1 өз жұмысы аяқталған соң зерделеу
3.3.2.1 өз жұмысы аяқталған соң үлгімен салыстырып қарастыру
4.3.2.1 өз жұмысы аяқталған соң қарастырып нәтижесін сыныптастарымен талқылау
42. Ұзақ мерзімді жоспарды осы санаттағы білім алушылардың ерекшеліктері мен мүмкіндіктерін ескеріп, ортақ тақырыптарға сәйкес оқыту мақсаттарын тоқсан бойынша бөлу арқылы мұғалімнің өзі анықтайды. Бұл ретте жалпы білім беру оқу бағдарламаларында ұсынылған ортақ тақырыптар пайдаланылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 104-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 322-қосымша
Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 1-4 сыныптары үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес және орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін ескере отырып әзірленген.
2. Оқу бағдарламасы білім алушылардың танымдық мүмкіндіктеріне сәйкес олардың білім, білік, дағдыларының көлемін және әр оқу пәнінің мазмұнын анықтайтын оқу-нормативтік құжат болып табылады.
3. Оқу бағдарламасы оқыту процесін білім алушылардың пән салалары бойынша білім мен біліктерді саналы түрде меңгеруі үшін әр пәннің әдістемелік әлеуетін қолдануға, оқу, жоба, зерттеу іс-әрекеттері тәсілдерін меңгеру арқылы дербестігін дамытуға, әлеуметтік-мәдени кеңістікте орнын таба білуі үшін бағдарлайды.

4. В учебной программе гармонично сочетаются традиционные функции учебно-нормативного документа с описаниями инновационных педагогических подходов к организации образовательного процесса в современной школе. Подходы к обучению являются основными ориентирами в построении принципиально новой структуры учебной программы по предмету.
5. Ценностно-ориентированный, деятельностный, коммуникативный, личностно-ориентированный подходы, как классические основы образования, использованы для усиления приоритетности системы целей обучения и результатов образовательного процесса, что нашло отражение в новой структуре учебной программы.
6. Одним из основных требований к процессу обучения на современном этапе является организация активной деятельности обучающегося. Активная познавательная деятельность обучающегося приобретает устойчивый характер в условиях сотворчества и поддержки учителя как партнера, консультанта.
7. Усиление личностно-ориентированного образования возможно при использовании интерактивных методов обучения, которые в различных сочетаниях создают предпосылки для сотрудничества всех участников образовательного процесса, не допуская авторитарности во взаимоотношениях.
8. Все инновационные подходы к организации образовательного процесса превращают обучение в модель общения обучающихся в реальном творческом процессе, предполагающий активный обмен знаниями, идеями, способами деятельности.
9. Учебная программа конкретного предмета ориентирует учителя на развитие активности обучающегося в познавательном и социальном плане путем организации учебной деятельности, ориентированной на использование материалов регионального характера (объекты, предприятия, источники информации).
10. В учебной программе сформулирована предполагаемая система целей обучения, которые служат ориентировочной основой для определения содержания учебного предмета и которыми руководствуется учитель при создании индивидуальных программ обучения обучающихся. Содержание программ для обучающихся с умеренной умственной отсталостью носят рекомендательный характер, педагог имеет право вносить изменения в содержание и темп обучения каждого обучающегося класса в соответствии с его возможностями и особыми образовательными потребностями.
11. Содержание ежедневного образовательного процесса по конкретному предмету подчинено индивидуальным образовательным целям и учитывает возможности каждого обучающегося участвовать в коллективной деятельности в классе и школе.
12. Обучение обучающихся с умеренной умственной отсталостью понимается в широком смысле этого слова и относится не только к сфере формирования предметных знаний, в отношении которых у них наблюдается малый резерв возможностей, но и к формированию более значимых для этой категории обучающихся жизненных навыков.

4. Оқу бағдарламасында оқу-нормативтік құжаттың дәстүрлі міндеттері заманауи мектепте білім беру процесін ұйымдастырудың инновациялық тәсілдерімен үйлесімді сабақтасқан. Оқытудағы тәсілдер пән бойынша оқу бағдарламасының түбегейлі жаңа құрылымын құруда негізгі бағдарлары болып табылады.
5. Білім берудің классикалық негізі ретінде құндылыққа бағдарланған, әрекеттік, тұлғаға бағдарланған, коммуникативтік тәсілдер оқуд мақсаттарының жүйесіне тән және білім беру процесі нәтижелерінің артықшылықтарын нығайту үшін пайдаланылды, бұл оқу бағдарламасының жаңа құрылымында көрініс тауып отыр.
6. Қазіргі таңда оқыту процесіне қойылатын негізгі талаптардың бірі білім алушының белсенді әрекетін ұйымдастыру болып табылады. Мұғаліммен бірлесіп шығармашылықпен айналысу және серіктес, кеңесші ретіндегі мұғалімнің қолдауы болған жағдайда білім алушының белсенді танымдық қабілеті тұрақты сипатқа ие болады.
7. Тұлғаға бағдарланған білім беруді күшейту өзара қарым-қатынаста авторитарлыққа жол берілмейтін, білім беру процесіне қатысушы барлық білім алушылар арасындағы ынтымақтастық үшін түрлі үйлесімдегі алғышарттарды жасайтын оқытудың интербелсенді әдістерін қолданған кезде мүмкін болады.
8. Білім беру процесін ұйымдастырудағы барлық инновациялық тәсілдер оқытуды білім алушылардың біліммен, идеялармен, әрекет тәсілдерімен белсенді алмасуға мүмкіндік беретін шынайы шығармашылық процестегі қарым-қатынас моделіне айналдырады.
9. Нақты бір пәннің оқу бағдарламасы аумақтық сипаттағы материалдарды (нысандар, кәсіпорындар, ақпарат көздері) пайдалануға бағытталған оқу-жобалау әрекетін ұйымдастыру арқылы танымдық және әлеуметтік тұрғыдан білім алушының белсенділігін дамытуға мүмкіндік береді.
10. Оқу бағдарламасында оқу пәнінің мазмұнын анықтау үшін негізгі бағдар болатын және білім алушыларды оқытудың жеке бағдарламасын жасау кезінде мұғалім басшылыққа алатын болжамды оқу мақсаттар жүйесі тұжырымдалған. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылар үшін бағдарламаның мазмұны ұсыныс беру сипатына ие, педагог бағдарлама мазмұнына кез келген өзгеріс енгізуге және сыныптағы әрбір білім алушының мүмкіндіктері мен ерекше білімдік қажеттіліктеріне сәйкес оқытудың қарқынын өзгертуге құқығы бар.
11. Пән бойынша білім беру процесінің күнделікті мазмұны жеке білімдік мақсатқа бағынады және әрбір білім алушының сыныптағы және мектептегі ұжымдық әрекетке қатысу мүмкіндігін ескереді.
12. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды оқыту бұл сөздің кең мағынасында түсініліп, оларда байқалатын мүмкіндіктердің аз қорына қатысты пәндік білімді қалыптастыруға ғана емес, осы санаттағы білім алушылар үшін анағұрлым маңызды өмірлік дағдыларды қалыптастыруға да бағытталады.

13. Предмет "Адаптивная физкультура" входит в цикл предметов, направленных на исправление или сглаживание имеющихся у умственно отсталых обучающихся нарушений психофизического развития, трудностей приобретения жизненно необходимых двигательных навыков.
14. Адаптивная физическая культура является составной частью всей системы работы с умственно отсталыми обучающимися. Физическое воспитание рассматривается и реализуется комплексно и находится в тесной связи с умственным, нравственным, эстетическим, трудовым обучением.
15. Программа по адаптивной физической культуре составлена с учетом особенностей физического развития, моторики, соматического состояния, нервно-психического статуса и познавательной деятельности обучающихся с умеренной степенью умственной отсталости.
Глава 2. Цель и задачи изучения учебного предмета "Адаптивная физкультура"
16. Цель учебного предмета "Адаптивная физкультура" - состоит в максимально возможной коррекции отклонений в психофизическом развитии обучающихся с умеренной умственной отсталостью, подготовке к относительной самостоятельности в жизни и доступной образовательной и трудовой деятельности.
17. Задачи учебного предмета "Адаптивная физическая культура":
1) укрепление здоровья, содействие общему физическому развитию, повышению сопротивляемости организма к неблагоприятным воздействиям внешней среды;
2) обучение основам техники движений, формирование жизненно необходимых умений и навыков;
3) развитие двигательных (кондиционных и координационных) способностей;
4) воспитание потребности и умения самостоятельно заниматься физическими упражнениями, сознательно применять их в целях отдыха, тренировки, повышения работоспособности.
18. Коррекционно-развивающие задачи адаптивной физической культуры:
1) коррекция техники основных движений – ходьбы, бега, прыжков, лазания, перелезания, метания, симметричных и ассиметричных движений, упражнений с предметами;
2) коррекция и развитие координационных
способностей – согласованности движений отдельных звеньев тела при выполнении физических упражнений, ориентировки в пространстве, дифференцировки усилий, времени и пространства, расслабления, быстроты реагирования на изменяющиеся условия, равновесия, ритмичности, точности движений, мышечно-суставного чувства, зрительно-моторной координации;
3) коррекция и развитие физической подготовленности – мышечной силы, элементарных форм скоростных, скоростно-силовых качеств, ловкости, выносливости, подвижности в суставах;
4) компенсация утраченных или нарушенных функций, формирование новых видов движений за счет сохранных функций в случае невозможности коррекции;

13. "Бейімделген дене шынықтыру" пәні орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардағы психофизикалық дамуындағы бұзылыстарды, өмірлік қажетті қозғалыс дағдыларын игерудегі қиындықтарды түзетуге немесе деңгейлестіруге бағытталған пәндер цикліне енеді.
14. Бейімделген дене шынықтыру орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылармен жасалатын барлық жұмыстар жүйесінің құрамдас бөлшегі болып табылады. Дене тәрбиесі кешенді түрде және ақыл-ой, адамгершілікке, эстетикаға, еңбекке баулумен тығыз байланыста қарастырылады және жүзеге асырылады.
15. "Бейімделген дене шынықтыру" бойынша бағдарлама орташа ақыл-ой кемістігі бар балалардың дене дамуының, моторикасының, соматикалық күйінің, жүйке-психикалық жағдайының және танымдық әрекетінің ерекшеліктерін ескеру арқылы құрылған.
2-тарау. "Бейімделген дене шынықтыру" пәнін оқытудың мақсаты мен міндеттері
16. "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінің мақсаты – орташа ақыл-ой кемістігі бар балаларды өзбетінше өмір сүруге, қолжетімді білімге және еңбек әрекетіне дайындау үшін бейімделген дене шынықтырудың құралдары мен әдістерін қолдану арқылы негізгі ақауды мүмкіндігінше түзету болып табылады.
17. "Бейімделген дене шынықтыру" оқу пәнінің міндеттері:
1) денсаулықты нығайту, жалпы дене дамуына көмектесу, ағзаның сыртқы ортаның жағымсыз әсеріне қарсылығын арттыру;
2) қозғалыс техникасының негіздерін оқыту, өмірлік қажетті білік-дағдыларды қалыптастыру;
3) қозғалыс қабілеттерін (кондициялық және үйлесімдік); дамыту;
4) дене жаттығуларымен өзбетінше айналыса білуге, оларды саналы түрде демалыс, жаттығу, жұмыс қабілеттілігін арттыру мақсаттарында қолдануға тәрбиелеу.
18. Бейімделген дене шынықтырудың түзету-дамыту міндеттері:
1) негізгі қозғалыс техникаларын түзету – жүру, жүгіру, секіру, өрмелеу, қайта өрмелеу, лақтыру, ұсақ моторикалар, симметриялық және ассиметриялық қозғалыстар, заттармен жаттығу;
2) үйлестіру қабілеттерін түзету және дамыту – дене жаттығуларын орындау кезінде дененің жекелеген буындарының келісімді қозғалысы, кеңістіктегі бағдарлау, күш салуды, уақытты және кеңістікті, босаңсуды жетілдіру, өзгерген жағдайға тез жауап беру, тепе-теңдік, қозғалыстағы ырғақтық, дәлдік, бұлшықет-буын сезімі, көру-моторлы үйлестіру;
3) дене дайындығын түзету және дамыту – бұлшықет күші, жылдамдықтың, жылдамдық-күш сапаларының, ептіліктің, төзімділіктің, буындардың қозғалысының қарапайым формалары;
4) жоғалған немесе бұзылған қызметтердің орнын толтыруға, түзетуге мүмкіндік болмаған жағдайларда сақталған қызметтердің есебінен қозғалыстың жаңа түрлерін қалыптастыру;

5) профилактика и коррекция соматических нарушений – осанки, сколиоза, плоскостопия, телосложений, дыхательной и сердечно-сосудистой систем, профилактика простудных и инфекционных заболеваний, травматизма и микротравм;
6) коррекция и развитие сенсорных систем – дифференцировка зрительных и слуховых сигналов (по силе, расстоянию, направлению), развитие зрительной и слуховой памяти, развитие устойчивости к вестибулярным раздражениям, дифференцировка тактильных ощущений и кожно-кинестетических восприятий;
7) коррекция психических нарушений в процессе двигательной деятельности – зрительно-предметного и зрительно-пространственного восприятия, наглядно-образного мышления, памяти, внимания, речи, воображения, эмоционально-волевой сферы.
19. Учителю адаптивной физической культуры необходимо ознакомиться с медицинской документацией, изучить анамнез, определить уровень и характер двигательных возможностей, вести работу в контакте с врачом, знать состояние здоровья обучающихся на каждом уроке.
20. Материал программы дает возможность оказывать как избирательное воздействие на различные нарушения в элементарных движениях обучающихся, так и содействовать развитию у них способности организовывать более сложные движения, особенно те, которые необходимы в трудовой деятельности человека.
Глава 3. Педагогические подходы к организации учебного процесса
21. В основе подходов к организации учебного процесса обучающихся с умеренной умственной отсталостью лежит педагогическая концепция "нормализации", принятая во всем мире в качестве основополагающей идеи организации жизни лиц с выраженной умственной отсталостью. Согласно этой концепции обучающийся является основой и единственной точкой отсчета при проектировании всей системы коррекционно-педагогических мероприятий. Планируемые педагогические мероприятия включают в себя не только непосредственную работу с обучающимися, но и преобразование окружающей среды, создание условий, стимулирующих собственную деятельность каждого обучающегося.
22. Содержание учебной деятельности раскрывается в учебных программах, являющихся ориентиром для составления индивидуальных программ обучения. Для составления индивидуальной программы обучения необходимо наблюдать за обучающимся, подмечать малейшие сигналы, указывающие на его потребности и возможности.
23. На основе концепции "нормализации" сформулированы принципы организации процесса обучения и воспитания обучающегося с умеренной умственной отсталостью в условиях специальной школы.
24. Принцип признания права обучающегося развиваться в индивидуальном темпе, сохраняя при этом свои уникальные особенности. Соблюдение этого принципа предполагает постоянное изучение возможностей и поступательного развития обучающегося, с целью определения содержания индивидуальной программы его обучения. Признание любых, даже самых минимальных продвижений в развитии и усвоении навыков, как положительных результатов в обучении.

5) соматикалық бұзылыстарды, атап айтқанда – мүсінді, сколиозды, майтабандылықты, дене бітімін, тыныс алу және жүрек-қан тамыр жүйесін профилактикалау және түзету, суық тию және инфекциялық ауруларды, жарақаттанушылықты және микрожарақаттарды профилактикалау;
6) сенсорлық жүйелерді түзету және дамыту – көру және есту сигналдарын жетілдіру (күш, арақашықтық, бағыт бойынша), көру және есту жадысын дамыту, вестибулярлық тітіркендіргішке тұрақтылығын дамыту, жанасуды сезінуін және тері-кинесикалық қабылдауын жетілдіру;
7) қозғалыс әрекеті үдерісінде психикалық бұзылыстарды, заттық-көру және кеңістіктік-көру арқылы қабылдауын, көрнекілік-бейнелік және ауызша-логикалық ойлауын, жадын, зейінін, сөйлеу тілін, қиялын, эмоционалды-ерікті өрісін түзету.
19. Бейімделген дене шынықтыру пәнінің мұғалімі медициналық құжаттамамен танысып, анамнезді үйренеді, сондай-ақ қозғалыс мүмкіндіктерінің деңгейін және сипатын анықтап, дәрігермен байланыста жұмыс жүргізеді, білім алушылардың денсаулық жағдайын әрбір сабақта бақылап біліп отырады.
20. Бағдарлама материалдары білім алушылардың қарапайым қозғалыстарындағы түрлі бұзылыстарға талғап ықпал етуге мүмкіндік береді, сондай-ақ анағұрлым күрделі қозғалыстарды, әсіресе адамның еңбек әрекетіне қажетті қозғалыстарды ұйымдастыру қабілеттерін дамытуға көмектеседі.
3-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
21. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылармен оқу процесін ұйымдастыру тәсілдерінің негізінде айқын ақыл-ой кемістігі бар тұлғалардың өмірін ұйымдастыру идеясының негізі ретінде бүкіл әлемде мойындалған педагогикалық "қалыпқа келтіру" тұжырымдамасы жатыр. Осы тұжырымдамаға сәйкес білім алушылар түзету-педагогикалық іс-шараларының бүкіл жүйесін жобалаудағы негіз және бірден-бір нүкте болып табылады. Жоспарланған педагогикалық іс-шараларға тек білім алушылармен тікелей жұмыс істеу ғана емес, әрбір білім алушының өзіндік әрекетін ынталандыратын жағдай жасау, қоршаған ортаны түрлендіру де енеді.
22. Әрекет мазмұны оқу бағдарламаларында ашылады, бұл мұғалімге жеке оқыту бағдарламаларын құруда бағыт-бағдар береді. Оқытудың жеке бағдарламасын құру үшін білім алушыны бақылап, оның қажеттіліктері мен мүмкіндіктерін көрсететін аз ғана сигналдардың өзі белгіленіп ескеріліп отырады.
23. "Қалыпқа келтіру" тұжырымдамасының негізінде орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды оқыту және тәрбиелеу процесін арнайы мектеп жағдайында ұйымдастыру ұстанымы тұжырымдалған.
24. Өзінің бірегей ерекшеліктерін сақтай отырып, білім алушылардың жеке қарқында даму құқығын мойындау ұстанымы. Бұл ұстанымды сақтау оқытудың жеке бағдарламасына тән мазмұнды анықтау мақсатында білім алушының мүмкіндіктері мен ілгері дамуын үнемі зерттеуді бағамдайды. Дамудағы және дағдыларды меңгерудегі кез келген, тіпті ең аз ілгерілеуді мойындау оқытудағы оң нәтиже ретінде қарастырылады.

25. Принцип самостоятельного выбора педагогом содержания, методов, форм, дидактических средств обучения каждого обучающегося с учетом индивидуальных возможностей и результатов мониторинга образовательных и личностных достижений.
26. Принцип создания соответствующей школьной среды для формирования практической деятельности и социальных навыков у обучающихся:
1) формирование умений и навыков осуществляется в ситуации максимально приближенной к той, в которой они будут использованы. Это связано с трудностями переноса знаний и навыков в новую ситуацию;
2) помещения для организации занятий с обучающимися преобразовываются в пространство, отражающее различные жизненные ситуации. Предметная среда периодически меняется вслед за изменением потребностей обучающихся;
3) комфортная социально-бытовая и предметно-развивающая среда в школе выстраивается с учетом возрастных и физиологических особенностей обучающихся с умеренной умственной отсталостью (необходимы обустроенные пространства для отдыха, двигательной активности, санитарно-гигиенических процедур).
27. Принцип развития мышления, языка и коммуникации, как средств социализации. У обучающихся с умеренной умственной отсталостью имеют место специфические проблемы в развитии речи (вплоть до ее отсутствия), мышления, общения. Существующие проблемы, на сколько это возможно в каждом конкретном случае, будут компенсироваться педагогическими средствами. Выстраивается последовательная работа по расширению пониманием речи, формированию вербальных и невербальных средств общения, развитию наглядно-действенного мышления обучающихся. Речевое сопровождение деятельности обучающихся со стороны педагога будут дозированным и доступным пониманию обучающихся.
28. Принцип социализирующей направленности учебно-воспитательного процесса. В связи с неизбежной упрощенностью среды обучения и воспитания, максимально приспособленной к особенностям обучающихся и ограничивающей их взаимодействие со здоровыми сверстниками, требуется специальная работа по введению обучающегося в более сложную социальную среду:
1) поэтапное и планомерное расширение жизненного опыта и социальных контактов обучающихся в доступных для них пределах. Часть учебного времени организовывается за стенами школы (поездки в общественном транспорте, посещение магазинов, аптеки, почты, поликлиники, музеев, театров, кафе и других мест общественного пользования);

25. Педагог тарапынан жеке мүмкіндіктерді және білім беру және тұлғалық жетістіктер мониторингінің нәтижелерін ескере отырып, әрбір білім алушыны оқытудың мазмұнын, әдістерін, формасын, дидактикалық құралдарын өзбетінше таңдау ұстанымы.
26. Білім алушылардың практикалық әрекетін және әлеуметтік дағдыларын қалыптастыру үшін сәйкес мектеп ортасын құру ұстанымы:
1) білік-дағдыларды қалыптастыру оларды пайдаланатын жағдайларға барынша жақын және ұқсас жағдайларда жүзеге асырылады. Бұл жаңа жағдаяттарда білім мен дағдыларды тасымалдау қиындығымен байланысты;
2) білім алушылармен сабақты ұйымдастыруға арналған ғимарат түрлі өмірлік жағдаяттарды көрсететін кеңістіктерді көрсете алатындай болып өзгертіліп тұрады. Заттық орта білім алушылардың қажеттіліктеріндегі өзгерістермен бірге мерзімді түрде ауыстырылып отырады;
3) мектептегі жайлы әлеуметтік-тұрмыстық және заттық-дамытушы орта орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың жас ерекшелігі мен физиологиялық ерекшеліктерін ескеру арқылы құрылады (демалысқа, белсенді қозғалысқа, санитарлық-гигиеналық процедураларға арналған кеңістікте орналасады).
27. Әлеуметтендіру құралы ретінде ойлауды, тілді және коммуникацияны дамыту ұстанымы. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларда сөйлеуді (оның мүлде жоқ болу жағдайларына дейін), ойлауды, қарым-қатынасты дамытуда ерекше мәселелер орын алады. Анықталған проблемаларды нақты жағдаяттарға байланысты мүмкіндігінше педагогикалық құралдармен және әдіс-тәсілдермен толықтыруға тура келеді. Сөйлеу тілін түсінуді кеңейту, вербалды және вербалды емес қарым-қатынас құралдарын қалыптастыру, білім алушылардың көрнекілік-әрекеттік ойлауын дамыту бойынша жұмыстардың реті нақтыланады. Педагог тарапынан білім алушылардың әрекетін сөйлеу тілі арқылы сүйемелдеу мөлшерленген және білім алушыға түсінуге қолжетімді болып келеді.
28. Оқу-тәрбие процесін әлеуметтендіру бағыты ұстанымы. Білім алушылардың ерекшеліктеріне барынша бейімделген және дені сау құрдастарымен өзара әрекет етуін шектейтін оқыту және тәрбиелеу ортасындағы шарасыз жалаңдықпен байланысты білім алушыны анағұрлым күрделі әлеуметтік ортаға енгізу бойынша арнайы жұмыстар талап етіледі:
1) білім алушылардың өмірлік тәжірибесін және әлеуметтік қатынастарын кезең-кезеңімен және жоспарлы түрде олар үшін қажетті шекте кеңейту. Оқу уақытының бір бөлігі мектеп қабырғасынан тыс ұйымдастырылатын болады (қоғамдық көліктерде жол жүру, дүкендерді, дәріханаларды, поштаны, мұражайларды, емханаларды, театрларды, кафелерді және қоғамдық орындарды аралау);

2) формирование толерантной и благосклонной окружающей обучающегося среды для его безболезненного вхождения в социум. С этой целью необходима планомерная работа школы с семьей обучающегося и сообществом.
Глава 4. Подходы к оцениванию учебных достижений
29. Требования к процедурам оценивания учебных достижений обучающихся с умственной отсталостью продиктованы идеями гуманизации, природосообразности школьного обучения этой категории обучающихся.
30. Отправным моментом для оценивания достижений обучающегося с умеренной умственной отсталостью являются задачи, сформулированные в индивидуальной программе обучения учащегося.
31. Составление индивидуальной программы обучения учащегося с умеренной умственной отсталостью предваряется стартовой педагогической оценкой его возможностей и потребностей. Критерии оценки определяются в соответствии с онтогенезом основных линий развития и обучения обучающихся.
32. Оценивание достижений обучающихся с умеренной умственной отсталостью осуществляется только средствами внутренней оценки. Результаты реализации индивидуальных программ обучения оцениваются в ходе образовательного процесса непосредственно учителем на занятиях.
33. Следуя принципу специальной педагогики – "единство диагностики и коррекционно-развивающей работы", на основе которого строится весь педагогический процесс с умственно отсталыми обучающимися, педагоги систематически осуществляют контролирующие оценочные действия.
34. Для оценивания достижений обучающихся с умеренной умственной отсталостью используется описательная оценка, которая является качественным показателем достижений обучающегося. Описательная оценка представляет собой своеобразный педагогический отчет, касающийся развития и обучения учащегося в тех сферах, в которых осуществлялся индивидуальный образовательный процесс.
Глава 5. Организация содержания учебного предмета "Адаптивная физическая культура"
35. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" составляет:
1) в 1 классе - 3 часа в неделю, 99 часов в учебном году;
2) во 2 классе - 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 3 классе - 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 4 классе - 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
36. Для проведения различных форм (индивидуальная, парная, групповая) и видов работы (игры и активные методы) предусматривается легко передвигаемая мебель. Необходимо предусмотреть место для книжных полок, стендов для выставки работ обучающихся и наглядных пособий.
37. Разделы разбиты на подразделы, которые содержат в себе цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов. Последовательность включения учебного материала в уроки и сроки его прохождения определяются учителем исходя из психофизических особенностей обучающихся класса; с учетом региональных климатических условий.

2) білім алушының қоғамға қиналмай енуі үшін төзімді және игі ниетті ортаны қалыптастыру. Осы мақсатта мектептің білім алушының отбасымен және қауымдастықпен жоспарлы түрде жұмыс істеуіне тура келеді.
4-тарау. Оқу жетістіктерін бағалау тәсілдері
29. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың жетістіктерін бағалауға қойылатын талаптар ізгілендіру идеясымен, осы санаттағы білім алушыларды мектепте оқытудың табиғи ерекшелігімен қабылданған.
30. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың жетістіктерін бағалау білім алушыны оқытудың жеке бағдарламасында тұжырымдалған міндеттерден басталады.
31. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыны оқытудың жеке бағдарламасын құру оның мүмкіндіктері мен қажеттіліктерін әуелі педагогикалық бағалаумен ескертіледі. Бағалау межелері білім алушыларды дамыту мен оқытудың негізгі даму сызығының онтогенезімен сәйкес анықталады.
32. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың жетістіктерін бағалау ішкі бағалау құралдарымен ғана жүзеге асырылады. Оқытудың жеке бағдарламаларын жүзеге асыру нәтижелері сабақта тікелей мұғалім тарапынан білім беру процесі барысында бағаланады.
33. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға қатысты педагогикалық процесті құрайтын арнайы педагогиканың ұстанымына – "диагностикалау мен түзете-дамыту жұмыстарының бірлігі" ұстанымына сүйене отырып, педагогтар бақылау-бағалау әрекетін жүйелі түрде жүзеге асырады.
34. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың жетістіктерін бағалау үшін білім алушы жетістігінің сапалық көрсеткіші болып табылатын сипаттамалы бағалау пайдаланылады. Сипаттамалы бағалау жеке білім беру процестері жүзеге асырылған салаларда білім алушыны дамыту мен оқытуға қатысты өзгеше педагогикалық есепті ұсынады.
5-тарау. "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
35. "Бейімделген дене шынықтыру" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 1-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 99 сағат;
2) 2-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағат;
3) 3-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында –102 сағат;
4) 4-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында –102 сағат.
36. Түрлі формадағы (жеке, жұп немесе топтық) және әртүрлі жұмыстарды (ойын және белсенді оқыту әдістерін қолдануды) ұйымдастыру үшін қозғалмалы жиһаз қарастырылады. Білім алушылардың жұмыстарын және көрнекілік құралдарды қоюға арналған стендтер, кітап сөрелерін орналастыратын орындарды қарастырылады.
37. Бөлімдер бөлімшелерге бөлінген, олар сыныптар бойынша күтілетін нәтижелер түріндегі оқытудың мақсаттарын қамтиды. Оқу материалын сабаққа енгізудің реттілігі және оларды өтудің мерзімі сыныптағы білім алушылардың психофизикалық ерекшелігіне, аймақтық климаттық жағдайға байланысты мұғалім тарапынан анықталады.

38. Содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с умеренной умственной отсталостью включает следующие разделы и подразделы:
таблица 1
Раздел
Подразделы
1
Двигательная деятельность
1.1 Развитие основных двигательных навыков
1.2 Регулирование различных видов нагрузки
2
Развитие мышления через двигательные навыки
2.1 Развитие пространственно-временной ориентации
2.2 Развитие чувства коллективной работы и умения честно соревноваться при выполнении индивидуальных и групповых заданий во время выполнения физической деятельности
3
Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни
3.1. Знание и понимание о здоровье. Обучение умению контролировать физические изменения в организме
3.2 Определение и представление возможности для участия в физической деятельности внутри и за пределами школы
39. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе число – раздел, третье число подраздел, четвертое число - показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 1.2.1.4 "1" – класс, "2.1" –раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
40. Система целей обучения:
1) "Двигательная деятельность":
таблица 2
Подразделы
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1 Развитие основных двигательных навыков
1.1.1.1 выполнять правила поведения в физкультурном зале
2.1.1.1 соблюдать правила поведения на занятии
3.1.1.1 соблюдать правила поведения в зале
4.1.1.1 соблюдать правила поведения и передвижения в физкультурном зале
1.1.1.2 слушать и слышать учителя
2.1.1.2 благодарить за помощь при выполнении упражнений
3.1.1.2 благодарить за помощь при выполнении упражнений
4.1.1.2 понимать значение физкультуры для здоровья
1.1.1.3 понимать и выполнять некоторые строевые команды
2.1.1.3 выполнять строевые команды
3.1.1.3 выполнять основные строевые команды
4.1.1.3 выполнять основные строевые команды
1.1.1.4 соблюдать правила поведения при общении со сверстниками
2.1.1.4 соблюдать правила поведения при общении со сверстниками
3.1.1.4 доброжелательно относиться к одноклассникам во время занятий
4.1.1.4 доброжелательно относиться к одноклассникам во время занятий
1.1.1.5 ходить друг за другом; ходить парами по кругу; строиться в круг
2.1.1.5 ходить по одному, небольшими группами и всем классом в прямом направлении; ходить по извилистой линии между игрушками; становиться на свое место в строю
3.1.1.5 ходить по кругу на носках; становиться на свое место в строю
4.1.1.5 ходить в колоне, парами через центр зала, строиться в звенья; становиться на свое место в строю

38. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған "Бейімделген дене шынықтыру" пәні бойынша оқу бағдарламасының мазмұны келесі бөлімдер мен бөлімшелерді қамтиды:
1-кесте
Бөлім
Бөлімше
1
Қозғалыс әрекеті
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
1.2 Әр алуан жүктеме түрлерін реттеу
2
Қозғалыс дағдылары арқылы ойлауды дамыту
2.1 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
2.2 Ұжымда жұмыс істеу сезімін және дене әрекетін орындау кезінде жеке және топтық тапсырмаларды орындауда әділ бәсекелестікке түсу білігін дамыту
3
Қауіпсіз мінез-құлық дағдыларын және салауатты өмір салтын қалыптастыру
3.1 Денсаулық туралы білім және түсінік. Ағзадағы физикалық өзгерістерді бақылай білуді үйрену
3.2 Мектеп ішінде және мектептен тыс дене әрекетіне қатысу үшін мүмкіндігін анықтау және ұсыну
39. Оқу мақсаттарын тиімді пайдалану үшін оқу бағдарламасына код енгізілген. Кодтағы бірінші сан – сыныпты, екінші және үшінші сан – бөлім мен бөлімшені білдірсе, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 1.2.1.4 кодындағы: "1" - сынып, "2.1" - бөлімше, "4" - оқыту мақсатының реттік нөмірі.
40. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) "Қозғалыс әрекеті":
2-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту
1.1.1.1 дене шынықтыру залындағы мінез-құлық ережелерін орындау
2.1.1.1 сабақта мінез-құлық ережелерін сақтау
3.1.1.1 залдағы мінез-құлық ережелерін сақтау
4.1.1.1 дене шынықтыру залындағы мінез-құлық және қозғалыс ережелерін сақтау
1.1.1.2 мұғалімді тыңдау және есту
2.1.1.2
жаттығуды орындау кезіндегі көмек үшін алғыс айту
3.1.1.2 жаттығуды орындау кезіндегі көмек үшін алғыс айту
4.1.1.2 дене шынықтырудың денсаулық үшін маңызын түсіну
1.1.1.3 кейбір саптық пәрмендерді түсіну және орындау
2.1.1.3 саптық пәрмендерді орындау
3.1.1.3 негізгі саптық пәрмендерді орындау
4.1.1.3
негізгі саптық пәрмендерді орындау
1.1.1.4 құрдастарымен қарым-қатынас кезінде мінез-құлық ережелерін сақтау
2.1.1.4 құрдастарымен қарым-қатынас кезінде мінез-құлық ережелерін сақтау
3.1.1.4 сабақ уақытында сыныптастарына жақсы ниетпен қарым-қатынаста болу
4.1.1.4 сабақ кезінде сыныптастарына жақсы ниетпен қарым-қатынаста болу
1.1.1.5 бірінен кейін бірі жүру; шеңбер бойынша жұп-жұбымен жүру; шеңбер құру
2.1.1.5 түзу бағыт бойынша бір-бірден, шағын топппен және барлық сыныппен жүру; ойыншықтар арасындағы ирелең сызық бойынша жүру; саптағы өз орнына тұру
3.1.1.5 аяқ ұшымен шеңбер бойынша жүру; саптағы өз орнына тұру
4.1.1.5 залдың орталығы арқылы тізбекпен, жұппен жүру, қатарға тұру, саптағы өз орнына тұру

1.1.1.6 называть части своего тела: голова, шея, руки, ноги, туловище
2.1.1.6 выполнять упражнения на развитие мышц рук и плечевого пояса, туловища, ног.
2.1.1.6 выполнять упражнения на развитие мышц рук и плечевого пояса, туловища, голеностопного сустава.
4.1.1.6 выполнять посильные упражнения самостоятельно
1.1.1.7 ходить, переступая через веревку, невысокие (5 см) предметы
2.1.1.7 ходить по узкой дорожке (ширина 25 см)
3.1.1.7 ходить на носках, ходить между предметами змейкой
4.1.1.7 чередовать бег с ходьбой
1.1.1.8 бегать по дорожке (шириной 30-40 см, длиной 7 м); бегать по одному, стайкой
2.1.1.8 бегать друг за другом вдоль каната, положенного на пол
3.1.1.8 бегать на носках, бегать между предметами змейкой
4.1.1.8 выполнять перебежки группами и по одному 15-20м
1.1.1.9 спрыгивать с невысоких предметов (высота 15 см)
2.1.1.9 прыгать на месте на двух ногах, прыгать вокруг стульчика на двух ногах
3.1.1.9 прыгать вдвоем, взявшись за руки
3.1.1.9 прыгать в длину с места
1.1.1.10 прокатывать мячи двумя руками из положения стоя и сидя (расстояние 0,5-1 м); катать шарики друг другу (расстояние 1,5 м); прокатывать мячи в ворота с расстояния 1,5-2 м
2.1.1.10 выполнять упражнение на метание: бросать мяч, мешочки с песком вдаль
3.1.1.10 бросать мяч в ящик, корзину (высота 1 м); бросать мячи в корзину из-за головы (высота корзины 1-2 м., расстояние 1,5 м)
4.1.1.10 прокатывать мячи между кеглями (расстояние 3 м, ширина ворот 30 см);
бросать мячи в корзину из-за головы (расстояние индивидуально)
1.1.1.11 ползать к игрушке на четвереньках по прямой линии;
ползать на четвереньках по доске (шириной 30 см, длиной 1,5 м); подлезать под дугу (высота 60 см)
2.1.1.11 лазать на коленях по наклонной плоскости (доске) шириной 30 см, длиной 1,5 м.
3.1.1.11 лазать по наклонной лесенке с частыми рейками, поднятой одним концом на 30 см.; влезать на наклонную лесенку и спускаться с нее
4.1.1.11 влезать на вертикальную гимнастическую стенку и спускаться с нее произвольно (высота 1,5 м)
1.2 Регулирование различных видов нагрузки
1.1.2.1 с помощью учителя преодолевать возможные трудности, возникающие при выполнении простых движений
2.1.2.1 с помощью и самостоятельно преодолевать возможные трудности, возникающие при выполнении простых физических упражнений
3.1.2.1 укреплять умения преодоления трудностей при выполнении простых и измененных физических упражнений
4.1.2.1 совершенствовать навыки и умения преодоления трудностей на различных этапах обучения двигательной активности
2) "Развитие мышления через двигательные навыки":
таблица 3
Подразделы
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс

1.1.1.6 өз дене мүшелерін атау: бас, мойын, қол, аяқ, кеуде
2.1.1.6 қол және иық белдеуінің, аяқтың бұлшықеттерін дамытуға арналған жаттығуларды орындау
2.1.1.6 қол және иық белдеуінің, табан жіліншігінің бұлшықеттерді дамытуға арналған жаттығуларды орындау
4.1.1.6 күші жететін жаттығуларды өзбетінше орындау
1.1.1.7 жіп арқылы биік емес заттардан (5 см) аттап жүру
2.1.1.7 жіңішке жолақ бойынша жүру (ұзындығы 25 см)
3.1.1.7 аяқ ұшымен жүру, заттар арасымен ирелеңдеп жүру
4.1.1.7 алма-кезек жүгіру және жүру
1.1.1.8 жолақ бойынша жүгіру (ені 30-40 см, ұзындығы 7 м); бір-бірден, шағын топпен жүгіру
2.1.1.8
еденге қойылған арқанның бойымен бірінің артынан бірі жүгіру
3.1.1.8 аяқ ұшымен жүгіру, заттар арасымен ирелеңдеп жүгіру
4.1.1.8 бір-бірден және топпен 15-20 м жүгіріп өту
1.1.1.9 биік емес заттардан секіріп түсу (биіктігі 15 см)
2.1.1.9 орнында тұрып екі аяғымен секіру, үстелдің айналасында екі аяғымен секіру
3.1.1.9 қолдарынан ұстап, екі-екіден секіру
3.1.1.9 орнынан ұзындыққа секіру
1.1.1.10 отырған және тұрған қалыпта допты екі қолмен домалату (арақашықтығы 0,5-1 м); бір-біріне шарды домалату (арақашықтығы 1,5 м);
арақашықтығы 1,5-2 м болатын қақпаға допты домалату
2.1.1.10 лақтыруға арналған жаттығуларды орындау: допты лақтыру, топырағы бар қалталарды алысқа лақтыру
3.1.1.10 допты жәшікке, қоржынға лақтыру (биіктігі 1 м); допты қоржынға басынан асырып лақтыру (қоржынның биіктігі 1-2 м, арақашықтығы 1,5 м)
4.1.1.10 кегельдер арасында допты домалату (арақашықтығы 3 м, қақпаның ені 30см);
доптарды қоржынға басынан асырып лақтыру (арақашықтығы жеке-жеке)
1.1.1.11 түзу сызық бойынша төрт аяқтап ойыншыққа жорғалау; тақтай бойынша төрт аяқтап жорғалау (ені 30 см, ұзындығы 1,5 м);
доғаның астымен жорғалау (биіктігі 60 см)
2.1.1.11
ені 30 см, биіктігі 1,5 м болатын көлбеу жазықтық (тақтай) бойынша тіземен жорғалау
3.1.1.11.
бір шеті 30 см-ге көтерілген, тақтайлары жиі болатын көлбеу саты бойынша жорғалау; көлбеу сатыға шығу және одан түсу
4.1.1.11
тік гимнастикалық қабырғаға шығу және одан өз еркімен түсу (биіктігі 1,5 м)
1.2 Әр алуан жүктеме түрлерін реттеу
1.1.2.1 мұғалімнің көмегімен қарапайым қозғалыстарды орындау кезінде туындайтын қиындықтарды еңсеру;
2.1.2.1 қарапайым дене жаттығуларын орындау кезінде туындайтын қиындықтарды көмек арқылы және өзбетінше еңсеру
3.1.2.1 қарапайым және өзгертілген дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтарды еңсеру біліктігін бекіту
4.1.2.1 қозғалыс белсенділігін үйретудің түрлі сатыларындағы қиындықтарды еңсеру білік-дағдысын жетілдіру
2) "Қозғалыс дағдылары арқылы ойлауды дамыту":
3-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып

2.1 Развитие пространственно-временной ориентации
1.2.1.1 выполнять упражнения на развитие пространственно-временной ориентации: построение в обозначенном месте, построение в круг по ориентиру
2.2.1.1 выполнять упражнения на развитие пространственно-временной ориентации: уменьшение и увеличение круга движения, ходьба по ориентирам
3.2.1.1 выполнять упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения
4.2.1.1 выполнять упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения: прыжок в длину с места толчком двух ног в начерченный
ориентир
1.2.1.2 выполнять повороты к ориентирам со зрительным контролем
2.2.1.2 выполнять повороты к ориентирам без зрительного контроля
3.2.1.2 выполнять повороты направо, налево с контролем и без контроля зрения
4.2.1.2 выполнять повороты направо, налево без контроля зрения
1.2.1.3 ходить по ориентирам, начерченным на полу
1.2.1.3 ходить по ориентирам, начерченным на гимнастической скамейке
3.2.1.3 двигаться в колонне с изменением направлений по ориентиру
4.2.1.3 перестраиваться из круга в квадрат по ориентирам
1.2.1.4 выполнять упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты без ориентира и с открытыми глазами
4.2.1.4 выполнять упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя) с контролем зрения
4.2.1.4 выполнять упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с закрытыми глазами
4.2.1.4 выполнять упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами
2.2 Развитие чувства коллективной работы и умения честно соревноваться при выполнении индивидуальных и групповых заданий во время выполнения физической деятельности
1.2.2.1 во время игр действовать сначала под руководством учителя затем целенаправленно
2.2.2.1 выполнять правила в подвижных играх, действовать целенаправленно
3.2.2.1 играть в команде, подчиняясь общим правилам
4.2.2.1 играть в команде, подчиняясь общим правилам
1.2.2.2 уважительно относиться к товарищам во время игр
2.2.2.2 уважительно относиться к товарищам во время игр
3.2.2.2 уважительно относиться к товарищам во время игр
4.2.2.2 уважительно относиться к товарищам во время игр
1.2.2.3 не проявлять негативного и агрессивного отношения после проигрыша.
2.2.2.3 не проявлять негативного и агрессивного отношения после проигрыша
3.2.2.4 не проявлять негативного и агрессивного отношения после проигрыша

2.1 Кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамыту
1.2.1.1 кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамытуға арналған жаттығуларды орындау: белгіленген жерге тұру, бағдар бойынша шеңберге тұру
2.2.1.1 кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды дамытуға арналған жаттығуларды орындау: қозғалыс шеңберін азайту және арттыру, бағдар бойынша жүру
3.2.1.1 кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыс дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды орындау
4.2.1.1 кеңістіктік-уақыттық бағдарлауды және қозғалыс дәлдігін дамытуға арналған жаттығуларды орындау: орнында тұрып белгіленген бағдарға екі аяқпен секіру
1.2.1.2 бағдарға көзбен бақылау арқылы бұрылуды орындау
2.2.1.2 көзбен бақылаусыз бағдарға бұрылуды орындау
3.2.1.2 көзбен бақылау арқылы және бақылаусыз оңға, солға бұрылуды орындау
4.2.1.2 көзбен бақылаусыз оңға, солға бұрылуды орындау
1.2.1.3 еденде белгіленген бағдар бойынша жүру
1.2.1.3 гимнастикалық отырғышта белгіленген бағдар бойынша жүру
3.2.1.3 бағдар бойынша бағытты өзгерту арқылы тізбекпен қозғалу
4.2.1.3 бағдар бойынша шеңберден шаршыға ауысып тұру
1.2.1.4 кеудені бағдарсыз және көзді ашып тұрып, белгілі бір биіктікке дейін бүгуге және жазуға арналған жаттығуларды орындау
4.2.1.4 бағдар бойынша (тұрған қалыпта) көбен бақылау арқылы кеудені белгілі бір биіктікке дейін бүгуге және жазуға арналған жаттығуларды орындау
4.2.1.4 бағдар бойынша (тұрған, жатқан қалыпта) көзді жұмып тұру арқылы кеудені белгілі бір биіктікке дейін бүгуге және жазуға арналған жаттығуларды орындау
4.2.1.4 бағдар бойынша (тұрған, жатқан қалыпта) көзбен бақылау арқылы кеудені бүгуге және жазуға арналған жаттығуларды орындау және жаттығуларды көзді жұмып қайталау
2.2 Ұжымда жұмыс істеу сезімін және дене әрекетін орындау кезінде жеке және топтық тапсырмаларды орындауда әділ бәсекелестікке түсу білігін дамыту
1.2.2.1 ойын кезінде алдымен мұғалімнің басшылығымен, содан кейін мақсатты түрде әрекет ету
2.2.2.1 қозғалыс ойындарының ережелерін орындау, мақсатты түрде әрекет ету
3.2.2.1 ортақ ережелерге бағына отырып, топта ойнау
4.2.2.1 ортақ ережелерге бағына отырып, топта ойнау
1.2.2.2 ойын кезінде жолдастарына құрметпен қарау
2.2.2.2 ойын кезінде жолдастарына құрметпен қарау
3.2.2.2 ойын кезінде жолдастарына құрметпен қарау
4.2.2.2 ойын кезінде жолдастарына құрметпен қарау
1.2.2.3
жеңілістен кейін жағымсыз және агрессивті қатынас көрсетпеу
2.2.2.3 жеңілістен кейін жағымсыз және агрессивті қатынас көрсетпеу
3.2.2.4 жеңілістен кейін жағымсыз және агрессивті қатынас көрсетпеу

4.2.2.4 радоваться за победы других, поздравлять с победой.
3.2.2.5 наблюдать за играми обучающихся других классов
4.2.2.5 наблюдать за играми обучающихся других классов
3) "Формирование навыков безопасного поведения и здорового образа жизни":
таблица 4
Подразделы
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1. Знание и понимание о здоровье. Обучение умению контролировать физические изменения в организме
1.3.1.1.иметь представления, об основных физических действиях, способствующих физическому благополучию (бег, ходьба, прыжки)
2.3.1.1 иметь представления, об основных физических действиях, способствующих физическому благополучию (упражнения, бег, ходьба, прыжки, лазание и перелезание)
3.3.1.1 выполнять некоторые упражнения, способствующие физическому развитию самостоятельно
4.3.1.1 закреплять умение различать и выполнять основные движения на уроках физической культуры
1.3.1.2 уметь сообщать доступными способами о болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки
2.3.1.2 уметь сообщать доступными способами о болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки
3.3.1.2 уметь сообщать доступными способами о болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки
4.3.1.2
уметь сообщать доступными способами о болезненных ощущениях или чувстве дискомфорта во время физической нагрузки
3.3.1.3 выполнять посильные упражнения самостоятельно
4.3.1.3 выполнять посильные упражнения самостоятельно
3.2 Определение и представление возможности для участия в физической деятельности внутри и за пределами школы
1.3.2.1 иметь элементарные представление о понятиях "физическая культура", "режим дня"
2.3.2.1 расширять представление о понятиях "физическая культура", "режим дня"
3.3.2.1 планировать и включать в режим дня зарядку
4.3.2.1 иметь первичные навыки и умения по организации и проведению утренней зарядки
1.3.2.2 иметь представление о значении прогулки на свежем воздухе
2.3.2.2 иметь представление о значении утренней зарядки, физкультминуток, уроков физической культуры, закаливания
3.3.2.2 участвовать в физкультурно- оздоровительных мероприятий в течение учебного дня, во время подвижных игр в помещении и на открытом воздухе
4.3.2.2 планировать и соблюдать режим дня с учҰтом своей учебной и внешкольной деятельности,
1.3.2.3 различать одежду и инвентарь, предназначенные для занятий спортом
2.3.2.3 различать и называть одежду и инвентарь, предназначенные для занятий спортом
3.3.2.3 подбирать одежду и обувь в зависимости от условий проведения занятий
4.3.2.3 подбирать одежду и обувь в зависимости от условий проведения занятий

4.2.2.4 басқалардың жеңісіне қуану, жеңіспен құттықтау
3.2.2.5. басқа сыныптардағы ойынға қатысушыларды бақылау
4.2.2.5. басқа сыныптардағы ойынға қатысушыларды бақылау
3) "Қауіпсіз мінез-құлық дағдыларын және салауатты өмір салтын қалыптастыру":
4-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
3.1 Денсаулық туралы білім және түсінік. Ағзадағы физикалық өзгерістерді бақылай білуді үйрену
1.3.1.1 дене саулығына мүмкіндік беретін негізгі дене әрекеттері туралы түсінігінің болуы (жүгіру, жүру, секіру)
2.3.1.1 дене саулығына мүмкіндік беретін негізгі дене әрекеттері туралы түсінігінің болуы (жаттығулар, жүгіру, жүру, секіру, өрмелеу және қайта өрмелеу)
3.3.1.1 өзбетінше дене дамуына мүмкіндік беретін кейбір жаттығуларды орындау
4.3.1.1 дене шынықтыру сабақтарындағы негізгі қозғалыстарды ажырату және орындау біліктілігін бекіту
1.3.1.2. дене жүктемесі кезінде ауру сезімі немесе жайсыздық сезімі туралы қолжетімді тәсілдермен хабарлай білу
2.3.1.2. дене жүктемесі кезінде ауру сезімі немесе жайсыздық сезімі туралы қолжетімді тәсілдермен хабарлай білу
3.3.1.2. дене жүктемесі кезінде ауру сезімі немесе жайсыздық сезімі туралы қолжетімді тәсілдермен хабарлай білу
4.3.1.2
дене жүктемесі кезінде ауру сезімі немесе жайсыздық сезімі туралы қолжетімді тәсілдермен хабарлай білу
3.3.1.3. күші жететін жаттығуларды өзбетінше орындау
4.3.1.3. күші жететін жаттығуларды өзбетінше орындау
3.2 Мектеп ішінде және мектептен тыс дене әрекетіне қатысу үшін мүмкіндігін анықтау және ұсыну
1.3.2.1. "дене шынықтыру", "күн тәртібі" ұғымдары туралы қарапайым түсінікке ие болу;
2.3.2.1.
"дене шынықтыру", "күн тәртібі" ұғымдары туралы түсініктерін кеңейту;
3.3.2.1. күн тәртібін жоспарлау және жаттығуды енгізу;
4.3.2.1. таңғы жаттығды ұйымдастыру және өткізу бойынша алғашқы білік-дағдыларының болуы
1.3.2.2 таза ауада серуендеудің маңыздылығы туралы түсінігінің болуы
2.3.2.2 таңғы жаттығудың, дене шынықтыру сәтінің, дене шынықтырудың, шынығудың маңыздылығы туралы түсінігінің болуы
3.3.2.2 оқу күні бойында, ғимараттағы және ашық ауадағы қозғалыс ойындары кезінде дене шынықтыру-сауықтыру іс-шараларына қатысу
4.3.2.2 өзінің оқу және мектеп тыс әрекетін ескере отырып, күн тәртібін жоспарлау және сақтау
1.3.2.3.
спортпен айналысуға арналған киімді және құрал-саймандарды ажырату
2.3.2.3.
спортпен айналысуға арналған киімді және құрал-саймандарды ажырату және атау
3.3.2.3. сабақтың өту жағдайына байланысты киімді және аяқ киімді таңдау
4.3.2.3. сабақтың өту жағдайына байланысты киімді және аяқ киімді таңдау

1.3.2.4 иметь представление о безопасном поведении во время занятий физическими упражнениями,
2.3.2.4 иметь элементарные навыки безопасного поведения и предупреждения травматизма во время занятий физическими упражнениями
3.3.2.4 иметь навыки безопасного поведения и предупреждения травматизма во время занятий физическими упражнениями,
4.3.2.4 иметь навыки безопасного поведения и предупреждения травматизма во время занятий физическими упражнениями
41. Долгосрочное планирование определяется учителем самостоятельно через распределение целей обучения по четвертям в соответствии со сквозными темами с учетом особенностей и возможностей обучающихся данной категории. При этом используются сквозные темы представленные в общеобразовательных учебных программ.
Приложение 105
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 323
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Развитие психомоторики и сенсорных процессов" для обучающихся с умеренной умственной отсталостью 1-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года №1080 и с учетом особых образовательных потребностей обучающихся с умеренной умственной отсталостью.
2. Учебная программа "Развитие психомоторики и сенсорных процессов" является учебно-нормативным документом, определяющим по каждому учебному предмету/дисциплине содержание и объем знаний, умений и навыков соответственно познавательным возможностям обучающихся.
3. Учебная программа ориентирует процесс обучения на использование методического потенциала каждого предмета для усвоения обучающимися доступных знаний и приобретения умений по предметным областям, развитие максимально возможной самостоятельности, умениями ориентироваться в социокультурном пространстве.
4. В учебной программе гармонично сочетаются традиционные функции учебно-нормативного документа с описаниями инновационных педагогических подходов к организации образовательного процесса в современной школе. Подходы к обучению являются основными ориентирами в построении принципиально новой структуры учебной программы по предмету.
5. Ценностно-ориентированный, деятельностный, коммуникативный, личностно-ориентированный подходы, как классические основы образования, использованы для усиления приоритетности системы целей обучения и результатов образовательного процесса, что нашло отражение в новой структуре учебной программы.

1.3.2.4 дене жаттығуларын орындау кезінде қауіпсіз мінез-құлық туралы түсінікке ие болу
2.3.2.4. дене жаттығуларын орындау кезінде қарапайым қауіпсіз мінез-құлық дағдыларына ие болу және жарақаттанудың алдын алу
3.3.2.4. дене жаттығулары орындалатын сабақ кезінде қарапайым қауіпсіз мінез-құлық дағдыларына ие болу және жарақаттанудың алдын алу
4.3.2.4. дене жаттығулары орындалатын сабақ кезінде қарапайым қауіпсіз мінез-құлық дағдыларына ие болу және жарақаттанудың алдын алу
41. Ұзақ мерзімді жоспарды осы санаттағы білім алушылардың ерекшеліктері мен мүмкіндіктерін ескеріп, ортақ тақырыптарға сәйкес оқыту мақсаттарын тоқсан бойынша бөлу арқылы мұғалімнің өзі анықтайды. Бұл ретте жалпы білім беру оқу бағдарламаларында ұсынылған ортақ тақырыптар пайдаланылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 105-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 323-қосымша
Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 1-4 сыныптары үшін "Психомоторикасы мен сенсорлық үдерістерін дамыту" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес және орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін ескере отырып әзірленген.
2. "Психомоторикасы мен сенсорлық үдерістерін дамыту" оқу бағдарламасы білім алушылардың танымдық мүмкіндіктеріне сәйкес әр оқу пәнінің мазмұнын және олардың білім, білік, дағдыларының көлемін анықтайтын оқу-нормативтік құжат болып табылады.
3. Оқу бағдарламасы оқыту процесін білім алушылардың пән салалары бойынша қолжетімді білім мен икемділіктерді меңгеруі үшін әр пәннің әдістемелік әлеуетін қолдануға, оқу әрекетінің тәсілдерін меңгеру арқылы дербестігін, әлеуметтік-мәдени кеңістікте бағдарлау икемділігін барынша дамытуға бағыттайды.
4. Оқу бағдарламасында оқу-нормативтік құжаттың дәстүрлі міндеттері заманауи мектепте білім беру процесін ұйымдастырудың инновациялық тәсілдерімен үйлесімді сабақтасқан. Оқытудағы тәсілдер пән бойынша оқу бағдарламасының түбегейлі жаңа құрылымын құруда негізгі бағдарлары болып табылады.
5. Құндылыққа бағытталған, іс-әрекетке, тұлғаға бағдарлық, коммуникативтік тәсілдер білім берудің классикалық негізі ретінде оқыту мақсаттарының жүйесі мен білім беру процесі нәтижелерінің басымдылығын арттыру үшін қолданылып, оқу бағдарламасының жаңа құрылымында көрініс тапты.

6. Одним из основных требований к процессу обучения на современном этапе является организация активной деятельности обучающегося. Активная познавательная деятельность обучающегося приобретает устойчивый характер в условиях сотворчества и поддержки учителя как партнера, консультанта.
7. Усиление личностно-ориентированного образования возможно при использовании интерактивных методов обучения, которые в различных сочетаниях создают предпосылки для сотрудничества всех участников образовательного процесса, не допуская авторитарности во взаимоотношениях.
8. Все инновационные подходы к организации образовательного процесса превращают обучение в модель общения обучающихся в реальном творческом процессе, предполагающий активный обмен знаниями, идеями, способами деятельности.
9. Учебная программа конкретного предмета ориентирует учителя на развитие активности обучающегося в познавательном и социальном плане путем организации учебной деятельности, ориентированной на использование материалов регионального характера (объекты, предприятия, источники информации). Проектная деятельность учебного и воспитательного характера, осуществляемая в рамках достижения целей обучения данного предмета, организовывается в партнерстве с родителями, представителями местного сообщества.
10. В учебной программе сформулирована предполагаемая система целей обучения, которые служат ориентировочной основой для определения содержания коррекционного предмета и которыми руководствуется учитель при создании индивидуальных программ обучения обучающихся. Содержание программ для обучающихся с умеренной умственной отсталостью носят рекомендательный характер, педагог имеет право вносить любые изменения в содержание коррекционной работы с обучающимся класса в соответствии с его возможностями и особыми образовательными потребностями.
11. Проблема психомоторного и сенсорного развития является актуальной в коррекционно-развивающем процессе умственно отсталых обучающихся, кроме того, показатели психомоторного развития все активнее используются в психодиагностике в качестве объективных индикаторов психических свойств и состояний личности.
12. Занятия по развитию психомоторики и сенсорных процессов являются коррекционно направленными: наряду с развитием общих способностей предполагается исправление присущих умственно отсталым обучающимся недостатков психофизического развития и формирование у них относительно сложных видов психической деятельности.
Глава 2. Цель и задачи изучения учебного предмета "Развитие психомоторики и сенсорных процессов"

6. Қазіргі кезеңде білім алушының белсенді іс-әрекетін ұйымдастыру оқу процесіне қойылатын негізгі талаптардың бірі болып табылады. Мұғаліммен бірлесіп шығармашылықпен айналысу және мұғалімнің серіктес, кеңесші ретінде қолдауы кезінде ғана білім алушының белсенді танымдық қабілеті тұрақты сипатқа ие болады.
7. Тұлғалық-бағдарлық білім беруді күшейту білім беру процесінде барлық қатысушылардың өзара қарым-қатынасында өктемшілікке жол бермей, ынтымақтастығы үшін алғышарттарды құрайтын оқытудың алуан түрлі интербелсенді әдістерін қолдану кезіндежүзеге асырылады.
8. Оқу процесін ұйымдастырудың барлық инновациялық тәсілдері оқытуды білім, идеялар және іс-әрекет тәсілдерімен белсенді түрде алмасуды көздейтін білім алушының шынайы шығармашылық процесіндегі қарым-қатынас үлгісіне айналдырады.
9. Пәннің оқу бағдарламасы жергілікті сипаттағы материалдарды (нысандар, кәсіпорындар, ақпарат көздері) пайдалануға бағытталған оқу-жобалау іс-әрекеттерін ұйымдастыру арқылы танымдық және әлеуметтік тұрғыдан білім алушының белсенділігін арттыруға мүмкіндік береді. Осы пәннің оқу мақсаттары аясында жүзеге асырылатын тәрбиелік сипаттағы жоба жұмысын ата-аналармен, жергілікті қауымдастық өкілдерімен бірлесе отырып, ұйымдастыруға болады.
10. Оқу бағдарламасында мұғалімнің білім алушыларды оқытудың жеке бағдарламасын құруда басшылыққа алатын және оқу пәнінің мазмұнын анықтаудың негізі болып табылатын оқыту мақсаттарының жүйесі тұжырымдалған. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған бағдарламаның мазмұны ұсыным түрінде болады, педагогтың сыныптағы әрбір білім алушының мүмкіндігі мен оның білім алудағы ерекше қажеттіліктеріне сәйкес бағдарламаның мазмұны мен оқыту қарқынына кез-келген өзгерістерді ендіру құқығына ие.
11. Психомоторлық және сенсорлық даму орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды түзете дамыту процесінде өзекті мәселе болып табылады, сонымен бірге, психомоторлық даму көрсеткіштері психикалық қасиеттер мен тұлғалық жағдайдың объективті индикаторы ретінде психодиагностикада кеңінен пайдаланыла бастады.
12. Психомоторика мен сенсорлық үдерістерді дамыту бойынша сабақтар түзету бағытында болады, яғни жалпы қабілеттерді дамытумен бірге орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға тән психофизикалық даму мен психикалық әрекеттердің күрделі түрлерін қалыптастырудағы кемшіліктерді түзетуді де білдіреді.
2-тарау. "Психомоторикасы мен сенсорлық үдерістерін дамыту" пәнін оқытудың мақсаты мен міндеттері

13. Предмет "Развитие психомоторики и сенсорных процессов" относится к числу предметов коррекционного компонента Типового учебного плана обучения обучающихся с умеренной умственной отсталостью.
14. У обучающихся с умеренной умственной отсталостью сенсорный опыт спонтанно не формируется, поэтому продуманный выбор средств и способов сенсорного воздействия будет благоприятствовать их дальнейшему психическому и физическому развитию.
15. Действия с предметами у обучающихся с умеренной умственной отсталостью остаются на уровне неспецифических манипуляций. В этой связи ребенку необходима специальная коррекционная помощь, направленная на формирование разнообразных видов предметно-практической деятельности. Обучение начинается с формирования элементарных специфических манипуляций, которые со временем преобразуются в произвольные целенаправленные действия с различными предметами и материалами.
16. Цели коррекционного курса "Развитие психомоторики и сенсорных процессов":
1) создание оптимальных условий для познания обучающимися каждого объекта в совокупности сенсорных свойств, качеств, признаков, многогранного полифункционального представления об окружающей действительности, оптимизации психического их развития и более эффективной социализации в обществе;
2) формирование целенаправленных произвольных действий с различными предметами и материалами.
17. Задачи коррекционного курса "Развитие психомоторики и сенсорных процессов":
1) обогащать чувственный опыт через целенаправленное систематическое воздействие на различные анализаторы;
2) развивать зрительное, слуховое, тактильное, кинестетическое восприятия, а так же восприятие запаха и вкуса как пропедевтики формирования навыков общения, предметно-практической и познавательной деятельности;
3) формировать пространственно-временную ориентацию;
4) развивать графические навыки;
5) формировать способность воспринимать окружающий мир во всем многообразии свойств и признаков его объектов (цветов, вкусов, запахов, звуков, ритмов);
6) формировать приемы элементарной деятельности, которые будут основой разных видов продуктивной деятельности (изобразительной, бытовой и трудовой, самообслуживании).
18. В результате целенаправленной деятельности на занятиях по развитию психомоторики и сенсорных процессов обучающиеся будут учиться:
1) ориентироваться на сенсорные эталоны;
2) узнавать предметы по заданным признакам;
3) сравнивать предметы по внешним признакам;
4) классифицировать предметы по форме, величине, цвету, функциональному назначению;
5) составлять сериационные ряды предметов и их изображений по разным признакам;

13. "Психомоторикасы мен сенсорлық үдерістерін дамыту" пәні орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды оқытудың Үлгілік оқу жоспарының түзету компоненті пәндерінің қатарына кіреді.
14. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларда сенсорлық тәжірибе кенеттен қалыптаспайды, сондықтан сенсорлық әсер ету құралдары мен тәсілдерін ойластырып таңдау олардың ары қарайғы психикалық және дене тұрғыдан дамуына қолайлы жағдай туғызады.
15. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың заттармен әрекеттері арнайы емес қозғалыс деңгейінде болады. Осыған байланысты балаға заттық-тәжірибелік әрекеттердің сан алуан түрлерін қалыптастыруға бағытталған арнайы түзету көмегі көрсетіледі. Оқыту уақыт өте келе әр түрлі заттармен және материалдармен мақсатты бағытталған еркін әрекеттерге айналатын қолданысқа тән қарапайым әрекеттерді үйретуден басталады.
16. "Психомоторикасы мен сенсорлық үдерістерін дамыту" түзету курсының мақсаттары:
1) білім алушылардың әрбір нысанды сенсорлық қасиеттерімен, сапасымен, белгілерімен жиынтықта және қоршаған шындық туралы көп қырлы көп функционалды түсініктерді тануы, олардың психикалық дамуын оңтайландыру және қоғамға тиімді әлеуметтендіру үшін қолайлы жағдай құру;
2) әр түрлі заттармен және материалдармен мақсатты бағытталған еркін әрекеттерді қалыптастыру.
17. "Психомоторикасы мен сенсорлық үдерістерін дамыту" түзету курсының міндеттері:
1) әр түрлі талдауыштарға мақсатты бағытта жүйелі түрде әсер ету арқылы сезімдік тәжірибені байыту;
2) қарым-қатынастық, заттық-тәжірибелік және танымдық әрекеттерді қалыптастырудағы дайындық ретіндегі көру, есту, жанасымдық, кинестикалық қабылдауды, сондай-ақ иісі мен дәмді қабылдауды дамыту;
3) кеңістіктік-мезгілдік бағдарлауды қалыптастыру;
4) графикалық дағдыларды дамыту;
5) қоршаған әлемді сан алуан қасиеттері мен оның нысандарының белгілерімен (түсі, иісі, дәмі, дыбысы, ырғағы)бірге қабылдау қабілетін қалыптастыру;
6) әр түрлі өнімдік әрекеттерге (бейнелеу, тұрмыстық және еңбектік, өзіне-өзі қызмет көрсету) негіз болатындай қарапайым әрекет тәсілдерін қалыптастыру.
18. Білім алушылардың психомоторика мен сенсорлық үдерістерді дамыту бойынша сабақтардағы мақсатты бағытталған әрекет нәтижесінде оқитындары:
1) сенсорлық эталондарға бағдарлау;
2) заттарды берілген белгілері бойынша тану;
3) заттарды сыртқы белгілері бойынша салыстыру;
4) заттарды пішіні, шамасы, түсі, атқарымдық қолданысы бойынша жіктеу;
5) әр түрлі белгілер бойынша заттардан және олардың бейнелерінен топтамалық қатарлар құру;

6) практически выделять признаки и свойства объектов и явлений;
7) давать полное описание объектов и явлений;
8) различать противоположно направленные действия и явления;
9) видеть временные рамки своей деятельности;
10) определять последовательность событий;
11) ориентироваться в пространстве;
12) целенаправленно выполнять действия по инструкции;
13) самопроизвольно согласовывать свои движения и действия;
14) опосредовать свою деятельность речью.
Глава 3. Педагогические подходы к организации учебного процесса
19. В основе подходов к организации учебного процесса обучающихся с умеренной умственной отсталостью лежит педагогическая концепция "нормализации", принятая во всем мире в качестве основополагающей идеи организации жизни лиц с выраженной умственной отсталостью. Согласно этой концепции обучающийся является основой и единственной точкой отсчета при проектировании всей системы коррекционно-педагогических мероприятий. Планируемые педагогические мероприятия включают в себя не только непосредственную работу с обучающимися, но и преобразование окружающей среды, создание условий, стимулирующих собственную деятельность каждого обучающегося.
20. Содержание учебной деятельности раскрывается в учебных программах, являющихся ориентиром для составления индивидуальных программ обучения. Для составления индивидуальной программы обучения необходимо наблюдать за обучающимся, подмечать малейшие сигналы, указывающие на его потребности и возможности.
21. На основе концепции "нормализации" сформулированы принципы организации процесса обучения и воспитания обучающегося с умеренной умственной отсталостью в условиях специальной школы.
22. Принцип признания права обучающегося развиваться в индивидуальном темпе, сохраняя при этом свои уникальные особенности. Соблюдение этого принципа предполагает постоянное изучение возможностей и поступательного развития ребенка, с целью определения содержания индивидуальной программы его обучения. Признание любых, даже самых минимальных продвижений в развитии и усвоении навыков, как положительных результатов в обучении.
23. Принцип самостоятельного выбора педагогом содержания, методов, форм, дидактических средств обучения каждого обучающегося с учетом индивидуальных возможностей и результатов мониторинга образовательных и личностных достижений.
24. Принцип создания соответствующей школьной среды для формирования практической деятельности и социальных навыков у обучающихся:
1) формирование умений и навыков осуществляется в ситуации максимально приближенной к той, в которой они будут использованы. Это связано с трудностями переноса знаний и навыков в новую ситуацию;

6) нысандар мен құбылыстардың белгілері мен қасиеттерін тәжірибелік тұрғыдан ерекшелеу;
7) нысандар мен құбылыстарға толық сипаттама беру;
8) әрекеттер мен құбылыстардың қарама-қарсы бағытын ажырату;
9) өз әрекетінің мезгілдік аясын көру;
10) оқиғалардың бірізділігін анықтау;
11) кеңістікте бағдарлау;
12) әрекеттерді нұсқау бойынша мақсатты бағытта орындау;
13) өзінің қимылы мен әрекетін өздігінен үйлестіру;
14) өзінің әрекетін сөйлеу арқылы жанамалау.
3-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
19. Орташа ақыл-ой кемістігі бар деңгейдегі білім алушыларды оқытудың оқу процесін ұйымдастыру тәсілдемесінің негізінде ақыл-ой кемістігі айқын байқалатын тұлғалардың өмірін ұйымдастырудың негізін қалаушы идея ретінде бүкіл әлемде қабылданған "қалыпқа келтіру" педагогикалық тұжырымдамасы жатыр. Осы тұжырымдамаға сәйкес білім алушы түзету педагогикалық шаралардың барлық жүйесін жобалаған кездегі негізгі және жалғыз есептеу нүктесі болып табылады. Жоспарланған педагогикалық шаралар білім алушылармен тікелей жүргізілетін жұмыстарды ғана емес, сондай-ақ қоршаған ортаның қайтадан құрылуын, әрбір білім алушының өзіндік әрекетін ынталандыратын жағдайды тудыруды да қамтиды.
20. Әрекеттердің мазмұны мұғалімге осындай білім алушылар үшін жалғыз мүмкіндік болып табылатын оқытудың жеке бағдарламасын құру үшін бағдар ғана болып табылатын оқу бағдарламаларында ашып көрсетеді. Оқытудың жеке бағдарламасын құру үшін білім алушыны бақылап, оның қажеттілігі мен мүмкіндігін көрсететін болмашы белгілердің өздері ескеріле отырып байқау жүргізіледі.
21. "Қалыпқа келтіру" тұжырымдамасының негізінде орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды арнайы мектеп жағдайында оқыту мен тәрбиелеу процесін ұйымдастыру қағидалары қалыптастырылған.
22. Білім алушының өзіндік бірегей ерекшеліктерін сақтай отырып, дербес қарқында даму құқығын тану қағидасы. Бұл қағиданы сақтау білім алушыны оқытудың жеке бағдарламасының мазмұнын анықтау мақсатында оның мүмкіндігі мен ілгерілмелі дамуын үнемі зерделеуді білдіреді. Дамудағы және дағдыларды меңгерудегі кез-келген, тіпті ең аз деген ілгері басуды оқытудағы жағымды нәтиже деп қабылдау.
23. Өздігінен таңдау қағидасы негізінде педагог әрбір білім алушыны оқытудың мазмұнын, тәсілдерін, түрін, дидактикалық құралдарды олардың жеке мүмкіндіктері мен білім берудегі және жеке тұлғалық жетістікерін мониторингілеу нәтижесін есепке алады.
24. Білім алушыларда практикалық әрекеттер мен әлеуметтік дағдыларды қалыптастыру үшін қажетті мектептік ортаны құру қағидасы:
1) білім мен дағдыларды жаңа жағдайға аудару қиындығына байланысты, икемділіктер мен дағдыларды қалыптастыру оларды пайдалануға болатын жағдайларға барынша жақын және ұқсас жағдайларда жүзеге асырылады;

2) помещения для организации занятий с обучающимися преобразовывается в пространство, отражающее различные жизненные ситуации. Предметная среда периодически меняется вслед за изменением потребностей обучающихся;
3) комфортная социально-бытовая и предметно-развивающая среда в школе выстраивается с учетом возрастных и физиологических особенностей обучающихся с умеренной умственной отсталостью (необходимы обустроенные пространства для отдыха, двигательной активности,
санитарно-гигиенических процедур).
25. Принцип интегрированного характера ежедневной деятельности обучающихся в школе. Предполагается интеграция содержания из нескольких предметных областей учебного плана, которая реализуется идеей беспредметного обучения в период первых 3-4 лет обучения в школе. Все уроки-занятия будут направлены, прежде всего, на общее развитие обучающихся (коммуникативное, двигательное, речевое, сенсорное), посредством содержания учебных программ. По мере продвижения обучающихся в индивидуальном развитии, осуществляется переход к предметному обучению.
26. Беспредметное обучение реализуется посредством сквозного тематического планирования. В качестве сквозных тем следует использовать тематику интегрированного курса "Мир вокруг". На основе выбранной темы в течение 1-2 недель организуется разнообразная деятельность обучающихся. В этом периоде обучения выбранная тема является не только и не столько целью познания, сколько средством организации ежедневной деятельности обучающихся в школе.
27. Принцип развития мышления, языка и коммуникации, как средств социализации. У обучающихся с умеренной умственной отсталостью имеют место специфические проблемы в развитии речи (вплоть до ее отсутствия), мышления, общения. Существующие проблемы, насколько это возможно в каждом конкретном случае, будут компенсироваться педагогическими средствами. Выстраивается последовательная работа по расширению пониманием речи, формированию вербальных и невербальных средств общения, развитию наглядно-действенного мышления обучающихся. Речевое сопровождение деятельности обучающихся со стороны педагога будут дозированным и доступным пониманию обучающихся.
28. Принцип социализирующей направленности учебно-воспитательного процесса. В связи с неизбежной упрощенностью среды обучения и воспитания, максимально приспособленной к особенностям обучающихся и ограничивающей их взаимодействие со здоровыми сверстниками, требуется специальная работа по введению ребенка в более сложную социальную среду:
1) поэтапное и планомерное расширение жизненного опыта и социальных контактов обучающихся в доступных для них пределах. Часть учебного времени организовывается за стенами школы (поездки в общественном транспорте, посещение магазинов, аптеки, почты, поликлиники, музеев, театров, кафе и других мест общественного пользования);

2) білім алушылармен сабақ өтетін жайлар әр түрлі өмірлік жағдаяттарды бейнелейтін кеңістікке айналдырылады. Заттық орта білім алушылардың қажеттіліктерінің өзгеруіне сәйкес кезеңмен өзгеріп отырады;
3) мектептегі әлеуметтік-тұрмыстық және заттық-дамытудың ортасы орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың жас ерекшелігі мен физиологиялық ерекшеліктерін есепке ала отырып құрылады (демалыс, қимыл белсенділігі мен санитарлық-гигиеналық шараларға арналған жабдықталған кеңістіктер).
25. Білім алушылардың мектептегі күнделікті әрекеттерінің біріктірілген сипаттағы қағидасы. Мектептегі бастапқы оқытудың 3-4 жылында пәнсіз оқыту идеясымен жүзеге асырылатын оқу жоспарының бірнеше пәндік салаларының мазмұнын біріктіруді білдіреді. Барлық сабақтар, ең алдымен, оқу бағдарламасының мазмұны арқылы білім алушыларды жалпы дамытуға (коммуникативтік, қимыл-қозғалыстық, сөйлеу тілдік, сенсорлық) бағытталуға міндетті. Пәндік оқытуға көшу білім алушылардың жеке дамуындағы ілгерілеуіне қарай жүзеге асырылады.
26. Пәнсіз оқыту ортақ тақырыптық жоспарлау арқылы жүзеге асырылады. Ортақ тақырыптар ретінде "Айналадағы әлем" біріктірілген курсының тақырыптамасын пайдалануға болады. Таңдалған тақырып негізінде 1-2 апта бойы білім алушылардың сан алуан әрекеттері ұйымдастырылады. Оқытудың бұл кезеңінде таңдалған тақырып таным мақсаты ғана емес, сондай-ақ, мектепте білім алушылардың күнделікті әрекеттерін ұйымдастырушы құрал болып табылады.
27. Ойлау, сөйлеу тілі мен коммуникацияны әлеуметтендіру құралы ретінде дамыту қағидасы. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың нақты жағдайдағы мүмкіндігіне қарай педагогикалық құралдармен өтілетін сөйлеу тілінің дамуында (оның болмауына дейін), ойлау қабілетінде, қарым-қатынастық дамуында өзіндік мәселелері бар. Сөйлеу тілін түсінуді кеңейту, қарым-қатынастың ауызша және таңбалы құралдарын қалыптастыру, білім алушылардың көрнекілік-әрекеттік ойлауын дамыту бойынша жұмыстар бірізділікпен құрылады. Білім алушылардың әрекетін педагогтың сөзбен қолдауы мөлшерлі және білім алушылардың түсінуі үшін қолжетімді болады деп есептеледі.
28. Оқу-тәрбиелеу процесін әлеуметтендіру бағыттылығы қағидасы. Білім алушылардың ерекшеліктеріне барынша ыңғайланған және олардың дені сау құрдастарымен өзара әрекеттенулерін шектейтін оқу және тәрбиелеу ортасы шарасыз жеңілдетілуіне байланысты білім алушыны күрделі әлеуметтік ортаға ендіру арнайы жұмысты талап етеді:
1) білім алушылардың олар үшін қолжетімді көлемдегі әлеуметтік қатынастар мен өмірлік тәжірибесін кезең-кезеңмен және жоспарлы түрде кеңейту. Оқу уақытының бір бөлігі мектептен тыс жерде (қоғамдық көлікте жүру, дүкендерге, дәріханаларға, поштаға, емханаға, мұражайға, театрға, кафе сияқты қоғамдық орындарға бару) ұйымдастырылады;

2) формирование толерантной и благосклонной окружающей обучающегося среды для его безболезненного вхождения в социум. С этой целью необходима планомерная работа школы с семьей ребенка и сообществом.
29. Процесс обучения обучающихся с умеренной умственной отсталостью не предусматривает жесткого регламентирования не только содержательно, но и с точки зрения организационных форм. Низкий познавательный интерес в условиях коллективного обучения; слабая реагировать на стимулы, используемые во фронтальной работе; невозможность поддерживать активность обучающихся в течение сорока пяти минут на содержании одного учебного предмета приводят к низкой эффективности традиционного академически построенного урока.
30. Обучающиеся нуждаются в организации урока, меняющего вид деятельности тогда, когда это необходимо самому человеку, выполнять индивидуальную работу (отличную от работы других обучающихся) и получать индивидуальную помощь педагога. Обучающимся предоставляются возможность свободно передвигаться в классной комнате.
31. Педагогические мероприятия, выстроенные в соответствии со специальными принципами, будут ориентированы на развитие собственной активности обучающихся, их инициативы и самостоятельности.
32. Основные виды деятельности, в которых проявляется активность и развивается самостоятельность обучающихся с умеренной умственной отсталостью:
1) наблюдение живой и неживой природы и явлений социальной жизни;
2) предметно-практическая деятельность;
3) игровые действия и игровая деятельность;
4) хозяйственно-трудовая деятельность обучающихся;
5) социально-бытовая деятельность;
6) коммуникация с детьми и взрослыми ближайшего окружения (микросоциума);
7) учебная деятельность (в соответствии с возможностями обучающихся).
33. Учебно-воспитательный процесс строится в предметной деятельности на протяжении всего периода обучения обучающихся с умеренной умственной отсталостью.
34. Коррекционные занятия по "Развитию психомоторики и сенсорных процессов" призваны создать основу для возможно более полного овладения обучающимся школьными знаниями.
35. Прежде чем определить степень и содержание конкретной помощи обучающемуся в рамках коррекционных занятий, следует провести полноценное обследование с позиций системного подхода: вычленить специфические затруднения, мешающие процессу овладения знаниями, умениями и навыками; установить причинность, структуру, выявить особенности познавательной деятельности, определить потенциальные возможности.
36. Особое внимание в процессе диагностики следует уделить тем детям, у которых значительно нарушено чувственное познание мира, минимизирован сенсорный опыт, а именно: выявляются нарушения мелкой моторики рук и зрительно-двигательной координации, ослаблены процессы зрительного, слухового и тактильно-двигательного восприятия, наблюдается недоразвитие осязательного анализатора, характерны затруднения ориентировки в пространстве.

2) білім алушының қоғамға ауыртпалықсыз енуі үшін оған толерантты және мейірімді қоршаған ортаны қалыптастыру. Осы мақсатта мектеп білім алушының жанұясы, оның айналасындағы әлеуметтік-қоғамдық ортамен де жоспарлы жұмыстар жүргізеді.
29. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды оқыту процесі мазмұны жағынан да, сол сияқты ұйымдастыру түрі жағынан да қатал реттелмейді. Ұжымдық оқыту жағдайындағы танымдық қызығушылықтың төменділігі; жаппай жұмыс кезінде пайдаланылатын ынталандырмаларға деген реакциясының әлсіздігі; бір оқу пәнінің мазмұнына берілген қырық бес минут бойы білім алушылардың белсенділігін қолдаудың қиындығы әдеттегі академиялық тұрғыда құрылған сабақтың тиімділігінің төмен болуына әкеліп соқтырады.
30. Білім алушылар сабақты әрекет түрін білім алушының өзіне ыңғайлы жағдайда өзгере алатын, жекеленген жұмысты орындайтындай (басқа білім алушылардың жұмыстарынан өзгеше) және педагогтан жеке көмек ала алатындай етіп ұйымдастырылуын қалайды. Білім алушыларға сынып бөлмесінде еркін қозғала алатындай мүмкіндіктер беріледі.
31. Арнайы қағидаларға сәйкес құрылған педагогикалық шаралар білім алушылардың өзіндік белсенділігін, олардың ынтасы мен дербестігін дамытуға бағытталады.
32. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың сабақтағы дербестігінің дамуы және белсенділігі байқалатын әрекеттердің негізгі түрлері:
1) тірі және өлі табиғат пен әлеуметтік өмірдің құбылыстарын бақылау;
2) заттық-практикалық әрекет;
3) ойын әрекеті және ойын әрекетшілдігі;
4) білім алушылардың шаруашылық-еңбектік әрекеті;
5) әлеуметтік-тұрмыстық әрекет;
6) балалар мен жақын ортасындағы ересектер арасындағы коммуникация (микросоциум);
7) оқу әрекеті (білім алушылардың мүмкіндіктеріне сәйкес).
33. Оқу-тәрбиелеу процесі заттық әрекетте орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды оқытудың барлық кезеңі бойынша құрылуға міндетті.
34. "Психомоторикасы мен сенсорлық үдерістерін дамыту" бойынша түзету сабақтары білім алушының мектептік білімді барынша толық меңгеруі үшін қажетті негіз құрауға арналған.
35. Білім алушыға түзету сабақтарының аясында берілетін көмектің нақты деңгейі мен мазмұнын анықтағанға дейін, алдымен жүйелі тәсілдемелік тұрғыдан толық құнды тексеру жүргізіледі, яғни білімді, икемділіктер мен дағдыларды меңгеру процесіне бөгет жасайтын ерекше қиындықтарды; себебін, құрылымын табу, танымдық әрекет ерекшеліктерін, әлеуетті мүмкіндік деңгейлері анықталады.
36. Диагностикалау процесінде әлемді сезімдік тануы айтарлықтай бұзылған, сенсорлық тәжірибесі аз балаларға ерекше назар аударылады, оларда қолдың ұсақ қимылы мен көру-қимыл үйлесімділігі бұзылыстары, көру, есту және жанасымдық-қимылдық қабылдау процесінің әлсіздігі, сезіну талдауыштарының жетілмеуі байқалады, оларға кеңістікте бағдарлаудың қиындығы тән болады.

37. В процессе обследования выявляется не только достигнутый уровень развития, но и зона ближайшего развития. Одновременно оценивается уровень овладения компонентами деятельности: мотивационно-ориентировочным, операциональным, контрольно-оценочным.
38. Результаты обследования являются определяющими при формировании подгрупп, которые создаются на основе выявленной зоны актуального уровня развития обучающихся и имеют подвижный состав. Для обучающихся с особыми образовательными потребностями планируются индивидуально-коррекционные занятия, направленные на развитие отдельных психических функций (пространственный гнозис, мелкая моторика,
тактильно-двигательное восприятие).
39. Коррекционная работа в рамках предмета "Развитие психомоторики и сенсорных процессов" пронизывает весь процесс работы с обучающимися на каждом году обучения.
Глава 4. Подходы к оцениванию учебных достижений
40. Требования к процедурам оценивания учебных достижений обучающихся с умственной отсталостью продиктованы идеями гуманизации, природосообразности школьного обучения этой категории обучающихся.
41. Отправным моментом для оценивания достижений обучающегося с умеренной умственной отсталостью являются задачи, сформулированные в индивидуальной программе обучения учащегося.
42. Составление индивидуальной программы обучения учащегося с умеренной умственной отсталостью предваряется стартовой педагогической оценкой его возможностей и потребностей. Критерии оценки определяются в соответствии с онтогенезом основных линий развития и обучения обучающихся.
43. Оценивание достижений обучающихся с умеренной умственной отсталостью осуществляется только средствами внутренней оценки. Результаты реализации индивидуальных программ обучения оцениваются в ходе образовательного процесса непосредственно учителем на занятиях.
44. Следуя принципу специальной педагогики – "единство диагностики и коррекционно-развивающей работы", на основе которого строится весь педагогический процесс с умственно отсталыми обучающимися, педагоги систематически осуществляют контролирующие оценочные действия.
45. Оценочными действиями являются наблюдения за активностью обучающимися, изучение продуктов их деятельности, устных ответов в сопоставлении с индивидуальными задачами обучения и воспитания.
46. Процедуры оценивания достижений обучающихся с умеренной умственной отсталостью имеют следующую последовательность:
1) предварительная оценка уровня развития, знаний и навыков обучающихся. Создание профиля развития обучающегося в качестве основы для создания индивидуальной программы обучения;

37. Тексеру процесінде дамудың қол жеткен деңгейі ғана емес, сондай-ақ жақын даму аймағы да анықталады. Сонымен бір мезгілде уәжділік-бағдарлық, әрекеттік-амалдық, бақылау-бағалау әрекеттерінің компоненттерін меңгеру деңгейі бағаланады.
38. Тексеру нәтижелері білім алушылардың анықталған өзекті даму деңгейінің негізінде құрылатын және қозғалмалы құрамы бар шағын топтарды қалыптастыру үшін негіз болады. Білім алуда ерекше қажеттіліктері бар білім алушылар үшін бөлек психикалық функцияларын (кеңістіктік гнозис, ұсақ қимыл, жанасымдық-қимылдық қабылдау) дамытуға бағытталған жеке-түзету сабақтары жоспарланады.
39. "Психомоторикасы мен сенсорлық үдерістерін дамыту" пәні аумағындағы түзету жұмысы білім алушылармен әр оқу жылындағы жұмыс процесін қамтиды.
4-тарау. Оқу жетістіктерін бағалау тәсілдері
40. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың оқудағы жетістіктерін бағалау шараларына қойылатын талаптар ізгілендіру идеяларына, осы санаттағы білім алушылардың мектептік оқуының табиғатына сәйкестігіне шартты болады.
41. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың жеке оқу бағдарламасында тұжырымдалған міндеттер олардың оқудағы жетістіктерін бағалау үшін пайдаланылады.
42. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды оқытудың жеке бағдарламасын құру жұмысы оның қажеттілігі мен мүмкіндігін бастапқы педагогикалық бақылау арқылы жүзеге асырылады. Критериалды бағалау білім алушыларды дамыту мен оқытудың негізгі желісінің онтогенезіне сәйкес анықталады.
43. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың жетістіктерін бағалау тек ішкі бағалау құралдарымен ғана жүзеге асырылады. Оқытудың жеке бағдарламасын жүзеге асыру нәтижелері білім беру процесі барысында мұғаліммен сабақтарда тікелей бағаланады.
44. Педагогтар бақылау-бағалау әрекетін ақыл-ойы дамымаған білім алушылармен жүргізілетін барлық педагогикалық процестің құрылуына негіз болатын арнайы педагогиканың "диагностика мен түзете дамыту жұмысының бірлігі" қағидасына сәйкес жүйелі түрде жүзеге асырады.
45. Бағалау іс-әрекеттері білім алушылардың белсенділігін бақылау, олардың әрекеттерінің нәтижелілігін, ауызша жауаптарын оқыту мен тәрбиелеудің жеке міндеттерімен салыстыруды зерделеу болып табылады.
46. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың жетістіктерін бағалау шараларының бірізділігі:
1) білім алушылардың даму, білім және дағдыларының даму деңгейлерін алдын ала бағалау. Оқытудың жеке бағдарламасын құруға арналған негіз ретіндегі білім алушының даму бейінін құру;

2) текущая оценка достижений и развития обучающихся. Осуществляется ежедневными наблюдениями за работой обучающихся на занятиях, с целью корректировки содержания и методов работы с обучающимся;
3) промежуточная оценка осуществляется по завершении первого полугодия. Оценочные суждения об успешности формирования умений и навыков в соответствии с индивидуальной программой обучения фиксируются в индивидуальной программе;
4) итоговая оценка достижений осуществляется по окончании учебного года.
47. Для оценивания достижений обучающихся с умеренной умственной отсталостью используется описательная оценка, которая является качественным показателем достижений обучающегося. Описательная оценка представляет собой своеобразный педагогический отчет, касающийся развития и обучения ребенка в тех сферах, в которых осуществлялся индивидуальный образовательный процесс и специальная коррекционно-развивающая работа.
Глава 5. Организация содержания учебного предмета "Развитие психомоторики и сенсорных процессов"
48. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Развитие психомоторики и сенсорных процессов" составляет:
1) в 1 классе - 2 часа в неделю, 66 часов в учебном году;
2) во 2 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 3 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 4 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
49. Для организации учебно-воспитательного процесса кабинеты укомплектовываются соответствующим школьным оборудованием с учетом санитарно-гигиенических норм.
50. Для проведения различных форм (индивидуальная, парная, групповая) и видов работы (игры и активные методы) предусматривается легко передвигаемая мебель. Необходимо предусмотреть место для книжных полок, стендов для выставки работ обучающихся и наглядных пособий.
51. Для реализации курса необходимо специальное материально-техническое оснащение, включающее: оборудованную сенсорную комнату, сухой (шариковый) и водный бассейны, игрушки и предметы со световыми, звуковыми эффектами, образцы материалов, различных по фактуре, вязкости, температуре, плотности, сенсорные панели, наборы аромобаночек, вибромассажеры.
52. Содержание учебного предмета:
таблица 1
Разделы
Подразделы
1
Развитие сенсорных процессов
1.1 Зрительное восприятие и внимание
1.2 Восприятие цвета, формы, величины предметов
1.3 Слуховое восприятие и внимание
1.4 Тактильно-двигательное восприятие и восприятие особых свойств предметов
1.5 Кинестетическое и кинетическое развитие
2
Развитие навыков ориентации в пространстве
2.1 Ориентировка в схеме собственного тела, помещениях, на листе бумаги, столе
3
Развитие мелкой моторики

2) білім алушылардың жетістіктері мен дамуын ағымды бағалау. Бұл оқытудың мазмұны мен тәсілдерін түзетіп отыру мақсатында білім алушылардың сабақ үстіндегі жұмысын күнделікті бақылау арқылы жүзеге асырылады;
3) бірінші жартыжылдық аяқталғанда аралық бағалау жүзеге асырылады. Икемділіктер мен дағдыларды оқытудың жеке бағдарламасына сәйкес қалыптастырудың жетістігі туралы бағалау пайымдамасы жеке бағдарламада тіркеледі;
4) жетістіктерді қорытынды бағалау оқу жылының аяқталуына қарай жүзеге асырылады.
47. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың жетістіктерін бағалау үшін білім алушы жетістігінің сапалық көрсеткіші болып табылатын сипаттамалық бағалау пайдаланылады. Сипаттамалық бағалау білім алушының жеке білім беру және арнайы түзете дамыту жұмысы процесінде жүзеге асырылған аймақтағы дамуы мен оқуының дамуына қатысты өзіндік педагогикалық есеп болып табылады.
5-тарау. "Психомоторикасы мен сенсорлық үдерістерін дамыту" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
48. "Психомоторикасы мен сенсорлық үдерістерін дамыту" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 1-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 66 сағат;
2) 2-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
3) 3-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
4) 4-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат.
49. Оқу-тәрбиелеу процесін ұйымдастыру үшін кабинеттер санитарлық-гигиеналық нормаларды есепке ала отырып, қажетті мектептік құрал-жабдықтармен жинақтастырылады.
50. Түрлі формадағы (жеке, жұп немесе топтық) және әртүрлі жұмыстарды (ойын және белсенді оқыту әдістерін қолдануды) ұйымдастыру үшін қозғалмалы жиһаз қарастырылады. Білім алушылардың жұмыстарын және көрнекілік құралдарды қоюға арналған стендтер, кітап сөрелерін орналастыратын орындарды қарастырылады.
51. Курсты жүзеге асыру үшін ол жарақтандырылған сенсорлық бөлме; құрғақ (кішкентай шарлы) және сулы хауыздар; жарықтанатын, дыбысталатын ойыншықтар мен заттар; жасалу тегі, жабысқақтығы, температурасы, тығыздығы әр түрлі материалдардың үлгілері; сенсорлық панельдер; аромоқұтылар; вибромассаждаушылар сияқты арнайы материалдық-техникалық құралдармен жабдықталады.
52. Оқу пәнінің мазмұны:
1-кесте
Бөлімдер
Бөлімшелер
1
Сенсорлық үдерістерді дамыту
1.1 Көру арқылы қабылдау және зейін
1.2 Заттардың түсін, пішінін, шамасын қабылдау
1.3 Есту арқылы қабылдау және зейін
1.4 Жанасымдық-қимылдық қабылдау және заттардың ерекше қасиеттерін қабылдау
1.5 Кинестетикалық және кинетикалық даму
2
Кеңістікте бағдарлау дағдыларын дамыту
2.1 Өз денесінің сызбасында, ғимаратта, қағаз бетінде, үстел үстінде бағдарлау
3
Ұсақ моториканы дамыту

3.1 Развитие кистей и пальцев рук
53. В программе для удобства использования учебных целей и проведения мониторинга введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 1.1.1.4 "1" - класс, "1.1" - подраздел, "4" - нумерация учебной цели.
54. В учебной программе сформулирована система целей обучения, которая является основой для определения содержания и последовательности изучения учебного материала каждого раздела. Система целей позволит учителю управлять процессом познания обучающихся, осуществлять пошаговый контроль за развитием формируемых функций, индивидуализировать процесс коррекционной работы.
55. Система целей обучения:
1) "Развитие сенсорных процессов":
таблица 2
Подразделы
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1 Зрительное восприятие и внимание
1.1.1.1 фиксировать взгляд на лице человека
1.1.1.2 фиксировать взгляд на неподвижном светящемся предмете
1.1.1.3 фиксировать взгляд на неподвижном предмете, расположенном напротив ребенка, справа и слева от него
1.1.1.4 различать величину (большой, маленький, самый большой)
1.1.1.5 собирать матрешку, пирамиду с учетом величины методом проб
1.1.1.6 различать объемные и плоскостные формы по подражанию; образцу
1.1.1.7 конструировать из объемных форм по подражанию, образцу
2.1.1.1 применять поисковые способы ориентировки: планомерное наблюдение
2.1.1.2 прослеживать взглядом за движущимся близко расположенным предметом (по горизонтали, по вертикали, по кругу, вперед/назад)
2.1.1.3 целенаправленно рассматривать предметы: основные элементы, детали объекта
2.1.1.4 вычленять основные элементы и части предметов
2.1.1.5 узнавать предметы по просьбе и самостоятельно (указание на предмет жестом, взглядом)
2.1.1.6 узнавать реальные предметы, их заместители-игрушки, одинаковых предметов
2.1.1.7 сравнивать предметы и объекты (2-3), отличающиеся ярко выраженными признаками (цветом, формой, величиной)
2.1.1.8 соотносить предмет с его изображением
3.1.1.1 применять поисковые способы ориентировки: планомерное наблюдение
3.1.1.2 находить пары предметов
3.1.1.3 прослеживать взглядом за движущимся удаленным объектом
3.1.1.4 целенаправленно рассматривать предметы (зрительно обследовать): вычленение основных элементов, деталей
3.1.1.5 сравнивать предметы и объекты (2-4), отличающиеся ярко выраженными признаками (цветом, формой, величиной, количеством деталей, расположением отдельных частей )
3.1.1.6 узнавать предмет по его отдельным частям

3.1 Қол мен саусақтарды дамыту
53. Оқу бағдарламасында оқыту мақсаттарын қолдануға, мониторинг өткізуге тиімді болу үшін кодтық белгі енгізілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім мен бөлімшені, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 1.1.1.4 кодында "1" - сынып, "1.1" - бөлімше, "4" - оқыту мақсатының реттік нөмірі.
54. Оқу бағдарламасында әрбір бөлімнің оқу материалын оқытудың дәйектілігі мен мазмұнын анықтау үшін негіз болып табылатын оқыту мақсаттарының жүйесі тұжырымдалған. Оқыту мақсаттарының жүйесі мұғалімге білім алушылардың таным үдерісін басқаруға, материалды меңгеруде қадамдық бақылауды жүзеге асыруға, түзету жұмысы процесін жекелендіруге мүмкіндік береді:
55. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) "Сенсорлық үдерістерді дамыту":
2-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.1 Көру арқылы қабылдау және зейін
1.1.1.1 адам бетіне көз тоқтату
1.1.1.2 қозғалмайтын жалтыраған затқа көз тоқтату
1.1.1.3 балаға қарама-қарсы, оның сол жағында, оң жағында орналасқан қозғалмайтын затқа көз тоқтату
1.1.1.4 шамасын анықтау (үлкен, кішкентай, ең үлкен)
1.1.1.5 шамасын есепке ала отырып, матрешканы және пирамиданы байқап көру арқылы жинау
1.1.1.6 көлемді және жазық пішіндерді еліктеу бойынша, үлгі бойынша ажырату
1.1.1.7 көлемді пішіндерден еліктеу бойынша, үлгі бойынша құрастыру
2.1.1.1 бағдарлаудың іздеу тәсілін қолдану, жоспарлы бақылау
2.1.1.2 жақын орналасқан заттың (тігінен, көлденеңінен, айналдыра, алға-артқа қарай) қозғалысын қарау арқылы бақылау
2.1.1.3 заттарды, негізгі элементтерін, нысанның бөліктерін мақсатты бағытта қарастыру
2.1.1.4 заттың негізгі элементтері мен бөліктерін ерекшелеу
2.1.1.5 заттарды өтініш бойынша және өздігінен (затты ишаратпен, көзбен көрсету) тану
2.1.1.6 шынайы заттарды, олардың орынбасар ойыншықтарды, бірдей заттарды тану
2.1.1.7 айырықша белгілері (түсі, пішіні, шамасы) бар заттар мен нысандарды
(2-3) салыстыру
2.1.1.8 заттардың олардың бейнелерімен ара қатынасын табу
3.1.1.1 бағдарлаудың іздеу тәсілін қолдану, жоспарлы бақылау
3.1.1.2 заттардың жұбын табу
3.1.1.3 алыстағы нысанның қозғалысын қарау арқылы бақылау
3.1.1.4 заттарды, негізгі элементтерін, нысанның бөліктерін мақсатты бағытта қарастыру (қрау арқылы тексеру):
негізгі элементтері мен бөліктерін ерекшелеу
3.1.1.5 айырықша белгілері (түсі, пішіні, шамасы, бөліктерінің саны, жеке бөліктерінің орналасуы сияқты) бар заттар мен нысандарды (2-4) салыстыру
3.1.1.6 заттарды оның жеке бөліктері бойынша тану

4.1.1.1 составлять целостные конструкции из мелких деталей
4.1.1.2 составлять предметную картинку из 4 частей по образцу
4.1.1.3 раскрашивать, закрашивать, подчеркивать
4.1.1.4 складывать матрешку, пирамиду с учетом величины методом зрительного соотнесения
4.1.1.5 соотносить формы предметов с геометрической формой
4.1.1.6 чередовать цвета при раскладывании предметов в аппликации и конструировании
4.1.1.7 складывать матрешку, пирамидку с учетом величины методом проб и примериванием
4.1.1.8 составлять предметные картинки из 2 частей по образцу
1.2. Восприятие цвета, формы, величины предметов
1.1.2.1. выбирать по образцу предметы, резко различающиеся по цвету (2 контрастных цвета)
1.1.2.2. выбирать по образцу знакомые предметы, резко различающиеся по форме
1.1.2.3.
различать объемные геометрические фигуры (шар, куб)
1.1.2.4 проталкивать объемные геометрические формы (шар, куб) в соответствующие прорези коробки (пробы)
1.1.2.5 сравнивать объекты по величине (предметы между собой; по росту двух обучающихся, взрослого и ребенка)
1.1.2.6 различать 2 предмета контрастных величин по величине (большой, маленький)
1.1.2.7 различать параметры величины в процессе игр и упражнений с предметами
1.1.2.8 захватывать большой предмет рукой, а маленький – пальцами
1.1.2.9 выделять основные цвета (4) предметов по образцу; по слову
1.1.2.10 соотносить предметы с их изображением
2.1.2.1 различать параметры величины в процессе игр и упражнений с предметами, плоскими фигурами
2.1.2.2 выбирать по образцу знакомые предметы, резко различающиеся по цвету - доминантному признаку (3 контрастных цвета)
2.1.2.3 различать основные цвета (красный, зеленый, синий)
2.1.2.4 различать объемные геометрические фигуры (шар, куб, пирамида)
2.1.2.5 различать плоскостные геометрические фигуры (круг, квадрат)
2.1.2.6 сравнивать 3 предмета по величине (большой, меньше, самый маленький)
2.1.2.7 собирать трехсоставную матрешку методом проб
2.1.2.8 складывать пирамидку из 3 колец с учетом их величины, пользуясь способом практического примеривания
2.1.2.9 группировать предметы по одному заданному признаку - форма, величина или цвет
2.1.2.10 находить знакомые цвета в окружающем
3.1.2.1 различать параметры величины в процессе игр и упражнений с предметами, плоскими фигурами, рисунками и по представлению
3.1.2.2 объединять предметы по цвету по образцу
3.1.2.3 объединять предметы по величине по образцу
3.1.2.4 сравнивать предметы по величине (длинный-короткий)
3.1.2.5 объединять предметы по форме по образцу
4.1.2.1 различать плоскостные геометрические фигуры (круг, квадрат, прямоугольник, треугольник) разного цвета и размера

4.1.1.1 ұсақ бөліктерден бүтін конструкция құрастыру
4.1.1.2 заттық суретті төрт бөліктен үлгі бойынша құрастыру
4.1.1.3 бояу, сызу
4.1.1.4 матрешка мен пирамиданы қарау арқылы шамасын салыстыра отырып, жинастыру
4.1.1.5 заттардың пішінінің геометриялық пішінмен арақатынасын табу
4.1.1.6 заттарды жапсырмақұрақ жасағанда немесе құрастырғанда түсін кезектестіру
4.1.1.7 матрешка мен пирамиданы шамасын есепке ала отырып, байқап көру және өлшеп көру тәсілдерімен жинастыру
4.1.1.8
2 бөліктен тұратын заттық суретті үлгі бойынша құрастыру
1.2 Заттардың түсін, пішінін, шамасын қабылдау
1.1.2.1 түсіне қарай қатты ерекшеленетін (2 кереғар түс) заттарды үлгі бойынша таңдау
1.1.2.2 пішініне қарай қатты ерекшеленетін таныс заттарды үлгі бойынша таңдау
1.1.2.3 көлемді геометриялық пішіндерді ажырату (шар, куб)
1.1.2.4 көлемді геометриялық пішіндерді (шар, куб) ажырату, қораптың сәйкес ойығына итеріп салу
1.1.2.5 нысандарды шамасы бойынша (заттарды өзара, екі білім алушыны бойын, ересек адам мен білім алушының бойын) салыстыру
1.1.2.6 шамасына қарай қатты ерекшеленетін 2 затты (үлкен, кішкентай) салыстыру
1.1.2.7 заттармен ойын және жаттығулар кезінде олардың шама параметрлерін ажырату
1.1.2.8 үлкен затты қолымен, кішкентай затты саусағымен алу
1.1.2.9 үлгі бойынша, сөз бойынша заттардың (4) түстерін ерекшелеу
1.1.2.10 заттардың олардың бейнесімен ара қатынасын белгілеу
2.1.2.1 заттармен, жазық пішіндермен ойын және жаттығулар үдерісінде олардың шама параметрлерін ажырату
2.1.2.2 басты белгісі, түсіне қарай қатты ерекшеленетін (3 кереғар түс) таныс заттарды үлгі бойынша таңдау
2.1.2.3 негізгі түстерді (қызыл, жасыл, көк) ажырату
2.1.2.4 көлемді геометриялық пішіндерді (шар, куб, пирамида) ажырату
2.1.2.5 жазық геометриялық пішіндерді (дөңгелек, шаршы) ажырату
2.1.2.6 3 затты шамасына (үлкен, кішкентай, ең кішкентай) қарай салыстыру
2.1.2.7
үшқұрамды матрешканы байқап көру тәсілімен жинастыру
2.1.2.8
3 сақиналы пирамиданың сақиналарының шамасын есепке ала отырып, өлшеп көру тәсілімен жинастыру
2.1.2.9 заттарды берілген бір белгісі (пішін, шама немесе түс) бойынша топтастыру
2.1.2.10 қоршаған ортадан таныс түстерді табу
3.1.2.1 заттармен, жазық пішіндермен, суреттермен және елестету бойынша ойнаған және жаттығулар үдерісінде олардың шама параметрлерін ажырату
3.1.2.2 заттарды үлгі бойынша түсіне қарай біріктіру
3.1.2.3 заттарды үлгі бойынша шамасына қарай біріктіру
3.1.2.4 заттарды шамасына (ұзын-қысқа) қарай салыстыру
3.1.2.5 заттарды үлгі бойынша пішініне қарай біріктіру
4.1.2.1 түстері мен шамалары әр түрлі жазық геометриялық пішіндерді (дөңгелек, шаршы, тікбұрыш, үшбұрыш) ажырату

4.1.2.2 вычленять формы, цвета и величины как признака
4.1.2.3 дорисовывать недостающие части рисунка
4.1.2.4 использовать цвета в качестве сигнала к действию
1.3 Слуховое восприятие и внимание
1.1.3.1 различать звуки окружающей действительности: речи, музыки, шумов
1.1.3.2 различать по голосу знакомых людей
1.1.3.3 определять расположение неподвижного источника звучания, расположенного на уровне уха, плеча, талии
1.1.3.4 различать на слух резко различающиеся по характеру звучаний игрушек при выборе из 2: барабан–дудка, бубен–свисток, бубен-гармоника
1.1.3.5 различать звукоподражания и соотносить с объектом (игрушкой, картинкой)
1.1.3.6 реагировать на начало и конец звучания музыкальных игрушек
1.1.3.7 определять локализацию звучания
1.1.3.8 соотносить игрушки с соответствующим звукоподражанием
1.1.3.9 воспроизводить простейшие ритмы
2.1.3.1 различать звучания шумовых и музыкальных инструментов при выборе из 2-3 (погремушка, барабан, дудка, колокольчик, бубен, гармошка, ложки)
2.1.3.2 различать характер мелодии (веселая, грустная)
2.1.3.4 подражать звукам окружающей среды
2.1.3.5 различать разные по характеру шумы
2.1.3.6 эмоционально реагировать на шумы: защищаться от громкого и неприятного шума руками, на приятные звуки отвечать радостной мимикой, слуховым сосредоточением, соответствующими движениями
2.1.3.7 различать на слух темп звучания; воспроизводить игрой на звучащих игрушках с произнесением слогов, отхлопыванием, отстукиванием
3.1.3.1 различать на слух количество звучаний: один–много; воспроизведение игрой на музыкальных игрушках
3.1.3.2 различать на слух при прослушивании записи (пластинок) голоса птиц и животных (при выборе из 2–3)
4.1.3.1 различать неречевые звучания по громкости (громко-тихо)
4.1.3.2 различать неречевые звучания по длительности (долго-кратко)
1.4 Тактильно-двигательное восприятие и восприятие особых свойств предметов
1.1.4.1 применять тактильно-двигательную чувствительность в различных видах деятельности: лепка из глины, пластилина, теста; рисование пальцами; игры с крупной мозаикой; сортировка мелких предметов
1.1.4.2 ощупывать предмет или обводить его пальцем по контуру
1.1.4.3 определять на ощупь объемных фигуры и предметы по образцу при выборе из 2-х
1.1.4.4 определять продукты питания на вкус (яблоко, хлеб, конфета)
1.1.4.5 выражать тактильные предпочтения с помощью речи или жестов
1.1.4.6 реагировать на запахи
1.1.4.7 воспроизводить формы, величины предметов в лепке

4.1.2.2 пішінді, түс пен шаманы белгі ретінде ерекшелеу
4.1.2.3 суреттің жетіспейтін бөліктерінің суретін салу
4.1.2.4 түсті әрекеттің басталуын білдіретін белгі ретінде пайдалану
1.3 Есту арқылы қабылдау және зейін
1.1.3.1 қоршаған шынайы орта дыбыстарын (сөйлеу тілі, музыка, шулар) ажырату
1.1.3.2
таныс адамдарды дауысынан ажырату
1.1.3.3 құлақ, иық, бел тұсында орналасқан, қозғалмайтын дыбыс көзінің орналасу орнын анықтау
1.1.3.4
2 ойыншықтың ішінен (даңғара-сыбызғы, бубен-ысқырық, бубен-сырнай) таңдағанда естілуі бойынша қатты ерекшеленетін дыбысты ажырату
1.1.3.5 дыбысқа еліктеуді ажырату және оны нысанмен (ойыншықпен, суретпен) ара қатынасын белгілеу
1.1.3.6 музыкалық ойыншықтың дыбысталуының басталуы мен аяқталуына деген әсерінің болуы
1.1.3.7 дыбыс көзін анықтау
1.1.3.8 ойыншықты сәйкес дыбысқа еліктеумен ара қатынасын белгілеу
1.1.3.9 қарапайым ырғақтарды шығару
2.1.3.1 екі-үшеуінің ішінен даңғырлатып ойнайтын және музыкалық аспаптарды (сылдырмақ, даңғара, сыбызғы, қоңырау, бубен, сырнай, қасық) ажырату
2.1.3.2 әуеннің сипатын (көңілді, мұңды) ажырату
2.1.3.4 қоршаған орта дыбыстарына еліктеу
2.1.3.5 естілуі бойынша әр түрлі шуларды ажырату
2.1.3.6 шуларға деген эмоциялық әсерін білдіру: қатты және жағымсыз дыбыстан қолымен қорғану, жағымды дыбыстарға қуанышты мимикамен, есту қабілетін шоғырландырумен, сәйкес қимылдармен жауап беру
2.1.3.7 есту арқылы дыбысталу қарқынын ажырату; буындарды айта отырып, алақанын шапалақтап, ойыншықтарды соққылай отырып, дыбысталатын ойыншықтармен ойнау
3.1.3.1 есту арқылы дыбысталу санын (бір-көп) ажырату, музыкалық ойыншықтарда ойнау
3.1.3.2 жазбаны (күйтабақты) тыңдағанда құстардың және жануарлардың (2-3 ішінен таңдау) дауыстарын ажырату
4.1.3.1 сөйлеу тілдік емес дыбыстарды дауыс (қатты-ақырын) қаттылығы бойынша ажырату
4.1.3.2 сөйлеу тілдік емес дыбыстарды дауысталудың ұзақтығына (ұзақ-қысқа) бойынша ажырату
1.4 Жанасымдық-қимылдық қабылдау және заттардың ерекше қасиеттерін қабылдау
1.1.4.1 әрекеттердің әр түрлі түрлерінде: саздан, ермексаздан, қамырдан илеп жасауда; саусақпен сурет салуда; ірі мозаикамен ойнауда; ұсақ заттарды сұрыптауда жанасымдылық-қимылдық сезімталдықты қолдану
1.1.4.2 затты сипап көру немесе оны нобайы бойымен саусақпен жүргізу
1.1.4.3 көлемді пішіндер мен заттарды екі заттың ішінен сипай отырып, анықтау
1.1.4.4 тамақ өнімдерін (алма, нан, кәмпит) дәмі бойынша анықтау
1.1.4.5 сөйлеу тілі немесе ишарат арқылы жанасымдық тұрғыдан ұнағанын білдіру
1.1.4.6 иіске деген әсерін білдіру
1.1.4.7 илеп жасағанда заттардың пішінін, шамасын бере білу

2.1.4.1 применять поисковые способы ориентировки: ощупывание, обследование
2.1.4.2 применять специальные обследующие движения (поглаживание, разминание, постукивание, сжимание)
2.1.4.3 подбирать на ощупь пару к объемному предмету по образцу
2.1.4.4 различать контрастные температурные режимы жидкой и твердой пищи (горячую, холодную)
2.1.4.5 различать предметы по весу (тяжелый-легкий)
2.1.4.6 дифференцированно дышать (носовой вдох–ротовой выдох)
2.1.4.7 различать запахи (приятный и неприятный)
2.1.4.8 узнавать продукты по вкусу
2.1.4.9 различать основные вкусовые качества продуктов (горький, сладкий, кислый, соленый)
3.1.4.1 применять поисковые способы ориентировки: ощупывание, обследование, поглаживание, разминание, постукивание сжимание
3.1.4.2 адекватно реагировать на продукты, различные по консистенции (жидкий, твердый, вязкий, сыпучий)
3.1.4.3 находить на ощупь объемный предмет по образцу
3.1.4.4 различать на ощупь величину и форму предметов по образцу
3.1.4.5 различать контрастную температуру разных предметов
3.1.4.6 различать свойства предметов (мягкие, жесткие, гладкие, шершавые)
4.1.4.1 различать тяжесть разных предметов (вата, гвозди, брусок)
4.1.4.2 различать материалы по характеристикам (температура, фактура, влажность, вязкость)
4.1.4.3 дифференцированно дышать (носовой вдох–ротовой выдох)
4.1.4.4 различать контрастные запахи (цветочный, цитрусовый, хвойный, ванильный, кофейный)
4.1.4.5 выражать предпочтения при выборе запаха с помощью речи или пантомимических средств
1.5 Кинестетическое и кинетическое развитие
1.1.5.1 адекватно эмоционально-двигательно реагировать на прикосновения человека
1.1.5.2 адекватно реагировать на соприкосновение с материалами (дерево, металл, вода и прочее)
1.1.5.3 различать скорость движения (быстро-медленно)
1.1.5.4 имитировать повадки зверей
1.1.5.5 играть на различных музыкальных инструментах
1.1.5.6 владеть разными способами невербальных коммуникаций (мимика, пантомимика)
2.1.5.1 применять поисковые способы ориентировки: ощупывание, обследование
2.1.5.2 адекватно реагировать на соприкосновение с материалами, различными по температуре
2.1.5.3 адекватно реагировать на вибрацию, исходящую от объектов
2.1.5.4 адекватно реагировать на давление на поверхность тела
2.1.5.5 адекватно реагировать на положение тела (горизонтальное, вертикальное)
2.1.5.6 различать темп (быстро-медленно)
2.1.5.7 владеть элементами расслабления, освобождения от мышечных зажимов, снятия напряжения, эмоционального раскрепощения
2.1.5.8 воспроизводить позы и движения (игры типа "Зеркало")

2.1.4.1 іздеудің бағдарлау, сипалау, тексеру тәсілдерін қолдану
2.1.4.2 арнайы тексеру қимылдарын (сипалау, тексеру, сипау, жұмсарту, соғу, қысу сияқты) қолдану
2.1.4.3 көлемді заттың жұбын үлгі бойынша сипай отырып таңдау
2.1.4.4 сұйық және қатты тамақтың қарама-қарсы температурасын (ыстық, суық) ажырату
2.1.4.5 заттарды салмағы (ауыр-жеңіл) ажырату
2.1.4.6 жіктей отырып тыныс алу
(мұрын арқылы тыныс алу, ауыз арқылы шығару)
2.1.4.7 иістерді ажырату (жағымды және жағымсыз)
2.1.4.8 тамақтарды дәмі бойынша ажырату
2.1.4.9 тамақтарды негізгі дәмдік қасиеттері (ащы, тәтті, қышқыл, тұзды) бойынша ажырату
3.1.4.1 іздеудің бағдарлау, сипалау, тексеру, сипау, жұмсарту, соғу, қысу сияқты тәсілдерін қолдану
3.1.4.2 консистенциясы (сұйық, қатты, жабысқақ, сусымалы) бойынша әр түрлі тағамдарға адекватты қарау
3.1.4.3 көлемді затты үлгі бойынша сипай отырып таңдау
3.1.4.4 затты сипап көру арқылы үлгі бойынша шамасы мен пішінін ажырату
3.1.4.5 әр заттардың қарама-қарсы температурасын ажырату
3.1.4.6 заттардың қасиеттерін (жұмсақ, жылтыр, бүдір) ажырату
4.1.4.1 әр түрлі заттардың (мақта, шеге, брусок) ауырлығын ажырату
4.1.4.2 материалдарды сипаттары (температурасы, жасалған материалы, ылғалдылығы, жабысқақтығы)
бойынша ажырату
4.1.4.3 жіктей отырып тыныс алу
(мұрын арқылы тыныс алу, ауыз арқылы шығару)
4.1.4.4 қарама-қайшы иістерді (гүлдің, цитрустың, шыршаның, ванильдің, кофенің) ажырату
4.1.4.5 иістің ұнағанын сөйлеу тілі немесе пантомимикалық құралдардың көмегімен білдіру
1.5. Кинестетикалық және кинетикалық даму
1.1.5.1 адамның тиіп кеткеніне адекватты эмоциялық-қимылдық әсер таныту
1.1.5.2 материалдардың (ағаш, металл, су сияқты) тиіп кеткеніне адекватты эмоциялық-қимылдық әсер таныту
1.1.5.3 қозғалыстың жылдамдығын (жылдам, баяу) ажырату
1.1.5.4 аңдардың қылығын еліктеп көрсету
1.1.5.5 әр түрлі музыкалық аспаптарда ойнау
1.1.5.6 әр түрлі сөйлеу тілдік емес коммуникациялық құралдарды (мимика, пантомимика сияқты) меңгеру
2.1.5.1 іздеудің бағдарлау, сипалау, тексеру тәсілдерін қолдану
2.1.5.2 температурасы әр түрлі материалдардың тиіп кеткеніне адекватты әсер таныту
2.1.5.3 нысандардан шыққан дірілге адекватты әсер таныту
2.1.5.4 дененің сыртқы жағын қысуға адекватты әсер таныту
2.1.5.5 дененің жағдайына (тігінен, көлденеңінен) адекватты әсер таныту
2.1.5.6 қарқынды (жылдам-ақырын) ажырату
2.1.5.7 босаңсу, бұлшық еттік тартылудан құтылу, ширығуды алып тастау, эмоциялық босаңсу элементтерін меңгеру
2.1.5.8 қалып пен қимылдарды ("Айна" сияқты ойындар) орындау

2.1.5.9 имитировать движения, позы и повадки животных
2.1.5.10 имитировать природные явления (дождь, ветер)
2.1.5.11 воспринимать и выполнять команды в движении
3.1.5.1 применять поисковые способы ориентировки: ощупывание, обследование
3.1.5.2 адекватно реагировать на соприкосновение с материалами, различными по фактуре и вязкости
3.1.5.3 адекватно реагировать на положение частей тела
3.1.5.4 адекватно реагировать на соприкосновение тела с разными видами поверхностей
4.1.5.1 выражать разными способами невербальные коммуникации (мимика, пантомимика
)
4.1.5.2 имитировать животных (походка гуся, зайца, кенгуру), сказочных персонажей, героев мультфильмов и фильмов
4.1.5.3 различать статические и динамические позы различных мелких частей лица и тела (глаза, рот, пальцы)
4.1.5.4 воспроизводить позы и движения (игры типа "Зеркало")
4.1.5.5 действовать с воображаемыми предметами
4.1.5.6 соотносить действия на картинке с реальным действием
2) "Развитие навыков ориентации в пространстве":
таблица 3
Подразделы
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Ориентировка в схеме собственного тела, помещениях, на листе бумаги, столе
1.2.1.1 различать части тела (покажи нос, глаза)
1.2.1.2 двигаться в заданном направлении в пространстве по подражанию (вперед, назад)
1.2.1.3 ориентироваться в помещении по инструкции педагога
1.2.1.4 узнавать собственные вещи
1.2.1.5 воспроизводить пространственные отношения по подражанию, по образцу, словесной инструкции
2.2.1.1 ориентироваться в пространственном расположении частей тела: голова - наверху, ноги - внизу, туловище - посредине, руки - рядом с туловищем
2.2.1.2 раскладывать плоскостные и объемные предметы в вертикальном и горизонтальном направлении (слева-направо, сверху-вниз, в центре)
2.2.1.3 раскрашивать незакрашенную часть картинки
2.2.1.4 различать правую и левую руку
3.2.1.1 различать отношения предметов и их частей по вертикали (на, над, под, вверху, внизу, далеко-близко)
3.2.1.2 ориентироваться на листе бумаги (центр, посередине, верх, низ, слева, справа)
4.2.1.1 различать расположение объектов "тут - там", "далеко – дальше, близко - ближе"
4.2.1.2 ориентироваться на листе бумаги (центр, посередине, верх, низ, слева, справа, угол, левые углы, верхний правый угол)
3) "Развитие мелкой моторики":
таблица 4
Подразделы
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1 Развитие кистей и пальцев рук
1.3.1.1 нанизывать на шнурок пуговицы, крупные бусины, сортировать бобы, фасоль, горох, перебирать крупу; застегивать и расстегивать пуговицы, молний, кнопки, крючки
1.3.1.2 имитировать игру на разных музыкальных инструментах (пианино, барабан, гитара, труба)
2.3.1.1 составлять контуры предметов из палочек

2.1.5.9 жануарлардың қимылдарына, қалпы мен мінездеріне еліктеп салу
2.1.5.10 табиғат құбылыстарына (жаңбыр, жел) еліктеп салу
2.1.5.11 қимылдарға қатысты берілген бұйрықты қабылдау және орындау
3.1.5.1 іздеудің бағдарлау, сипалау, тексеру тәсілдерін қолдану
3.1.5.2 шығу тегі мен жабысқақтығы әр түрлі материалдардың тиіп кеткеніне адекватты әсер таныту
3.1.5.3 дене мүшелерінің жағдайына адекватты әсер таныту
3.1.5.4 сыртқы беті әр түрлі материалдардың тиіп кеткеніне адекватты әсер таныту
4.1.5.1 әр түрлі сөйлеу тілдік емес коммуникациялық құралдарды (мимика, пантомимика сияқты) меңгеру
4.1.5.2 жануарлардың (қаздың, қоянның, кенгурудың жүрісін салу), ертегі кейіпкерлерінің, мультфильмдер мен фильмдер кейіпкелерінің қылықтарын еліктеп салу
4.1.5.3 дене мен беттің ұсақ бөліктерінің (көз, ауыз, саусақтар
сияқты) статикалық және динамикалық қалыптарын ажырату
4.1.5.4 қалып пен қимылдарды ("Айна" сияқты ойындар) орындау
4.1.5.5
заттармен ойша әрекеттену
4.1.5.6
суреттегі әрекеттің шынайы әрекетпен ара қатынасын белгілеу
2) "Кеңістікте бағдарлау дағдыларын дамыту":
3-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
2.1 Өз денесінің сызбасында, ғимаратта, қағаз бетінде, үстел үстінде бағдарлау
1.2.1.1 дене мүшелерін (мұрынды, көзді көрсет) ажырату
1.2.1.2 кеңістікте еліктеу бойынша берілген бағытта (алға, артқа) қозғалу
1.2.1.3 жайда педагогтың нұсқау бойынша бағдарлау
1.2.1.4 өз заттарын тану
1.2.1.5 еліктеу бойынша, үлгі бойынша, сөздік нұсқау бойынша кеңістіктік қатынасты орындау
2.2.1.1 дене мүшелерінің кеңістікте орналасуында бағдарлау: бас жоғарыда, аяқ төменде, дене ортасында, қол дененің жанында
2.2.1.2 жазық және көлемді заттарды тік және көлденең бағытта (сол жақ-оң жақ, жоғары-төмен, ортасында) орналастыру
2.2.1..3 суреттің боялмаған бөлігін бояу
2.2.1.4 оң және сол қолды ажырату
3.2.1.1 заттардың және олардың бөліктерінің көлденеңі бойынша қатысын (үстінде, астында, жоғары, төмен, алыс-жақын) ажырату
3.2.1.2 қағаз бетінде бағдарлау (ортасы, дәл ортасы, жоғары, төмен, сол жақта, оң жақта)
4.2.1.1 нысандардың орналасуын (анда-мұнда, алыс-алыстау, жақын-жақынырақ) ажырату
4.2.1.2 қағаз бетінде бағдарлау (ортасы, дәл ортасы, жоғары, төмен, сол жақта, оң жақта, бұрыш, сол жақтағы бұрыш, жоғары оң жақтағы бұрыш)
3) "Ұсақ моториканы дамыту":
4-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
3.1 Қол мен саусақтарды дамыту
1.3.1.1 бауға түймені, ірі моншақтарды тізу; бұршақты, үрме бұршақты сұрыптау, жарманы іріктеу; түймелерді ағыту, сырманы, ілмектерді салу, шешу
1.3.1.2 әр түрлі музыкалық аспаптарда (пианино, даңғара, гитара, керней) ойнағанға ұқсату
2.3.1.1 таяқшалардан заттардың сұлбасын жасау

2.3.1.2 лепить из пластилина
2.3.1.3 штриховка трафаретов
2.3.1.4 обведение изображений по контуру, по нанесенным точкам в ограниченном пространстве
2.3.1.5 сжимание пальцев в кулачок и разжимание пальцев, игры с шарами, крючки, щелчки, колечки, приветствие пальчиков друг друга, нанизывание бус, шнуровка, плетение косичек, игры с мозаикой
2.3.1.6 имитировать игру на разных музыкальных инструментах (пианино, барабан, гитара, труба)
3.3.1.1 производить точные движения в быту и на уроках (завязывание, развязывание, застегивание)
3.3.1.2 штриховать по образцу вертикальными, горизонтальными и наклонными линиями в рамке
3.3.1.3 обводить трафареты
3.3.1.4 обводить изображения по контуру, по нанесенным точкам в ограниченном пространстве
3.3.1.5 дорисовывать изображения
3.3.1.6 рисовать бордюры, состоящие из прямых, наклонных, ломаных линий в пределах строки
3.3.1.7 рисовать ритмизованные орнаменты
4.3.1.1 рисовать фигуры, сходные по конфигурации с элементами печатных букв: прямая, наклонная прямая палочка, овал, полуовал, прямая вертикальная и горизонтальная соединительная палочки
4.3.1.2 рисовать бордюры из усвоенных элементов
4.3.1.3 проводить волнистые линии различных конфигураций
наклонных прямых и пунктирных линий
4.3.1.4 проводить горизонтальные линии в заданном направлении без ограничения в пространстве
4.3.1.5 проводить линии в ограниченном пространстве с изменением направления
4.3.1.6 проводить линии по точкам по данному образцу
4.3.1.7 проводить прямые горизонтальные линии в ограниченном пространстве
4.3.1.8 проводить свободные линии в различных направлениях
56. Долгосрочное планирование определяется учителем самостоятельно через распределение целей обучения по четвертям в соответствии со сквозными темами с учетом особенностей и возможностей обучающихся данной категории. При этом используются сквозные темы представленные в общеобразовательных учебных программ.
Приложение 106
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 324
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Формирование произношения и развитие слухового восприятия" для обучающихся с нарушением слуха (неслышащие) 5-10 классов уровня основного среднего образования (для классов с казахским языком обучения) 1 - тарау. Түсінік хат
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына сәйкес әзірленген.

2.3.1.2 ермексаздан илеп жасау
2.3.1.3 трафареттерді штрихтау
2.3.1.4 шектелген кеңістікте бейнені сұлбасы бойымен, салынған нүктелер бойымен жүргізу
2.3.1.5 саусақтарды жұдырыққа түю, саусақтарды жазу,шарлармен, ілмектермен, сақиналармен ойнау, саусақтарды бір-бірімен түйістіру, моншақтарды тізу, өру, мозаикамен ойнау
2.3.1.6 әр түрлі музыкалық аспаптарда (пианино, даңғара, гитара, керней) ойнағанға ұқсату
3.3.1.1 тұрмыста және сабақтарда дәл қимылдарды (байлау, шешу, салу) орындау
3.3.1.2 жиектің ішінде үлгі бойынша тік, көлденең, көлбеу сызықтармен штрихтау
3.3.1.3 трафареттер бойымен жүргізу
3.3.1.4 шектелген кеңістікте бейнені сұлбасы бойымен, салынған нүктелер бойымен жүргізу
3.3.1.5 бейненің суретін аяқтау
3.3.1.6 жол ішінде түзу, көлбеу, сынық сызықтардан құралған жиектердің суретін салу
3.3.1.7 ырғақты оюлардың суретін салу
4.3.1.1 баспа әріптерінің элементтеріне ұқсас пішіндерді салу: түзу, көлбеу таяқша, сопақша, жарты сопақша, тік және көлденең таяқшалар
4.3.1.2 меңгерген элементтерден жиектің суретін салу
4.3.1.3 толқынды сызықтарды, әр түрлі пішінді түзу және нүктелі сызықтар салу
4.3.1.4 берілген бағыт бойынша шектеусіз кеңістікте көлденең сызық жүргізу
4.3.1.5 бағытын өзгерте отырып, шектеулі кеңістікте сызық жүргізу
4.3.1.6 сызықты нүктелер бойымен, берілген үлгі бойынша жүргізу
4.3.1.7 шектелген кеңістікте көлденең түзу сызықтар салу
4.3.1.8 әр түрлі бағытта еркін сызықтар салу
56. Ұзақ мерзімді жоспарды осы санаттағы білім алушылардың ерекшеліктері мен мүмкіндіктерін ескеріп, ортақ тақырыптарға сәйкес оқыту мақсаттарын тоқсан бойынша бөлу арқылы мұғалімнің өзі анықтайды. Бұл ретте жалпы білім беру оқу бағдарламаларында ұсынылған ортақ тақырыптар пайдаланылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 106-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 324-қосымша
Есту қабілеті бұзылған (естімейтін) білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптары үшін "Сөйлеу тілін қалыптастыру және есту түйсігін дамыту" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
(оқыту қазақ тілінде жүргізілетін сыныптар үшін)
1-тарау. Түсінік хат
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына сәйкес әзірленген.

2) воспитании у детей интереса к чтению казахской литературы;
3) проявлении любви родному краю к своей Родине, Республике Казахстан;
4) владении родным языком, уважение к истории, культуре и традиции многонационального народа Казахстана;
5) стремлении беречь природу родного края и бережном отношении к окружающей среде;
6) проявлении уважительного отношения к себе, к родителям, к старшим, заботливая отношение к младшим, проявление доброты и чуткости к другим;
7) ведении здорового образа жизни.
147. Системно - деятельностные результаты отражаются в умении:
1) отвечать на поставленный вопрос предложением;
2) подробно, кратко и выборочно пересказывать наиболее значимые части произведения;
3) выразительно читать произведение по ролям;
4) называть тему произведение, его жанр, автора;
5) вести диалоги на разные темы;
6) описывать внешний вид и поступки героев;
7) читать наизусть стихотворение;
8) сознательно и бегло читать незнакомый текст;
9) описывать, оценивать и сопоставлять героев одного или нескольких произведении, выявляя в них общее и индивидуальное;
10) воспринимать, различать и опознавать предлагаемый речевой материал слухо-зрительно и на слух.
Приложение 108
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 326
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Жестовая речь" для обучающихся с нарушением слуха (неслышащие) 5-10 классов уровня основного среднего образования (для классов с казахским языком обучения) 1 - тарау. Түсінік хат
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы №1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. Оқу пәнінің мақсаты - естімейтін балалардың ым-ишара тілін қарым-қатынас құралы арқылы ой-пікір алмасу үшін қалыптастыру. Бағдарламаны орындауын талап ету үшін тілдік жүйені, соның ішінде оның негізгі тәсілін - ауызша және жазбаша түрін және қосымша дактиль тілі мен ым-ишара тілін пайдалану.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) білім алушылардың білік, дағды, білім алу сапасын жоғарылату;
2) ым-ишара тілін бекіте отырып, сөздік материалды қабылдауды жақсарту;
3) ауызша сөйлеу тілін меңгеруі мен еріннен оқуын жеңілдету;
4) ақпаратты қабылдау мен өңдеу процесінде баланың тұлғасын қалыптастыруға көмектесу;
5) өз ойын сөзбен жеткізуге үйрету, білім алушылардың өздеріне таныс өмірлік ақпараттары жайлы дүниетанымын кеңейту;

2) воспитании у детей интереса к чтению казахской литературы;
3) проявлении любви родному краю к своей Родине, Республике Казахстан;
4) владении родным языком, уважение к истории, культуре и традиции многонационального народа Казахстана;
5) стремлении беречь природу родного края и бережном отношении к окружающей среде;
6) проявлении уважительного отношения к себе, к родителям, к старшим, заботливая отношение к младшим, проявление доброты и чуткости к другим;
7) ведении здорового образа жизни.
147. Системно - деятельностные результаты отражаются в умении:
1) отвечать на поставленный вопрос предложением;
2) подробно, кратко и выборочно пересказывать наиболее значимые части произведения;
3) выразительно читать произведение по ролям;
4) называть тему произведение, его жанр, автора;
5) вести диалоги на разные темы;
6) описывать внешний вид и поступки героев;
7) читать наизусть стихотворение;
8) сознательно и бегло читать незнакомый текст;
9) описывать, оценивать и сопоставлять героев одного или нескольких произведении, выявляя в них общее и индивидуальное;
10) воспринимать, различать и опознавать предлагаемый речевой материал слухо-зрительно и на слух.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 108-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 326-қосымша
Есту қабілеті бұзылған (естімейтін) білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптары үшін "Ым-ишаралық тіл" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
(оқыту қазақ тілінде жүргізілетін сыныптар үшін)
1-тарау. Түсінік хат
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы №1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. Оқу пәнінің мақсаты - естімейтін балалардың ым-ишара тілін қарым-қатынас құралы арқылы ой-пікір алмасу үшін қалыптастыру. Бағдарламаны орындауын талап ету үшін тілдік жүйені, соның ішінде оның негізгі тәсілін - ауызша және жазбаша түрін және қосымша дактиль тілі мен ым-ишара тілін пайдалану.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) білім алушылардың білік, дағды, білім алу сапасын жоғарылату;
2) ым-ишара тілін бекіте отырып, сөздік материалды қабылдауды жақсарту;
3) ауызша сөйлеу тілін меңгеруі мен еріннен оқуын жеңілдету;
4) ақпаратты қабылдау мен өңдеу процесінде баланың тұлғасын қалыптастыруға көмектесу;
5) өз ойын сөзбен жеткізуге үйрету, білім алушылардың өздеріне таныс өмірлік ақпараттары жайлы дүниетанымын кеңейту;

71. 10-сыныптың соңында білім алушылар:
1) жұмысқа орналасу жолдарын білу, жұмысқа орналасу үшін қажетті құжаттарды, оларды хаттау;
2) іс-қағаздар түрлерін (өтініш, сауалнама, жеке іс қағазы, қолхат, баяндау хат), оларды құрастыру (жазу) ережелерін орындау;
3) сәлемдемені жіберу тәртібін, ережелерін, жіберілетін қағазды қалай толтыруын, жіберу-алу дағдыларын меңгеретін болады.
72. Тұлғалық нәтижелер. Білім алушылар:
1) Қазақстан Республикасы Конституциясын, заңдарын құрметтеу;
2) азаматтық жауапкершілік пен жоғары патриоттық сезім және Отанды қорғау мен оған қызмет ете білу;
3) өз ана тілін, мәдениетін салт-дәстүрін және де басқа ұлт өкілдерінің салт дәстүрін құрметтеу дағдыларын танытады.
73. Жүйелік-әрекеттік нәтижелер білім алушылардың:
1) естімейтін білім алушыларды оқуға деген жағымды қатынасқа тәрбиелеуінен;
2) естімейтін білім алушылардың оқу процесінде алған түрлі ақпараттарды дұрыс қабылдауын және дұрыс түсінуін, сөйлеу тілі дағдыларын қалыптастыру арқылы іске асырып, тәрбиелеуінен;
3) білім алушының сөйлеу тілі дағдыларын қалыптастыру барысында шығармашылық іс-әрекеттерге қызығушылығын арттыруынан көрініс табады.
Приложение 111
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 329
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Разговорно-обиходная речь" для обучающихся с нарушением слуха (неслышащие) 5-10 классов уровня основного среднего образования (для классов с русским языком обучения) Глава 1. Пояснительная записка
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего (начальное, основное среднее, общее среднее образование), утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. Цель учебного предмета - организация словесного общения, создание полноценной слухо-речевой среды, предполагающей активное устное общение с воспитанниками на слухо-зрительной основе.
3. Задачи учебного предмета:
1) формирование полноценной речевой деятельности через овладение речью как средством общения;
2) формирование речевой активности неслышащего обучающегося, воспитание речевого поведения;
3) формирование у детей потребности в речи, обеспечение мотивированности самого высказывания в каждом конкретном случае, обучение планированию, отбору средств и способов его осуществления;
4) закрепление и усовершенствование речевых навыков и умений, полученных на уроках;

71. 10-сыныптың соңында білім алушылар:
1) жұмысқа орналасу жолдарын білу, жұмысқа орналасу үшін қажетті құжаттарды, оларды хаттау;
2) іс-қағаздар түрлерін (өтініш, сауалнама, жеке іс қағазы, қолхат, баяндау хат), оларды құрастыру (жазу) ережелерін орындау;
3) сәлемдемені жіберу тәртібін, ережелерін, жіберілетін қағазды қалай толтыруын, жіберу-алу дағдыларын меңгеретін болады.
72. Тұлғалық нәтижелер. Білім алушылар:
1) Қазақстан Республикасы Конституциясын, заңдарын құрметтеу;
2) азаматтық жауапкершілік пен жоғары патриоттық сезім және Отанды қорғау мен оған қызмет ете білу;
3) өз ана тілін, мәдениетін салт-дәстүрін және де басқа ұлт өкілдерінің салт дәстүрін құрметтеу дағдыларын танытады.
73. Жүйелік-әрекеттік нәтижелер білім алушылардың:
1) естімейтін білім алушыларды оқуға деген жағымды қатынасқа тәрбиелеуінен;
2) естімейтін білім алушылардың оқу процесінде алған түрлі ақпараттарды дұрыс қабылдауын және дұрыс түсінуін, сөйлеу тілі дағдыларын қалыптастыру арқылы іске асырып, тәрбиелеуінен;
3) білім алушының сөйлеу тілі дағдыларын қалыптастыру барысында шығармашылық іс-әрекеттерге қызығушылығын арттыруынан көрініс табады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 111-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 329-қосымша
Есту қабілеті бұзылған (естімейтін) білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптары үшін "Сөйлеу-тұрмыстық тіл" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
(оқыту орыс тілінде жүргізілетін сыныптар үшін)
Глава 1. Пояснительная записка
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего (начальное, основное среднее, общее среднее образование), утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. Цель учебного предмета - организация словесного общения, создание полноценной слухо-речевой среды, предполагающей активное устное общение с воспитанниками на слухо-зрительной основе.
3. Задачи учебного предмета:
1) формирование полноценной речевой деятельности через овладение речью как средством общения;
2) формирование речевой активности неслышащего обучающегося, воспитание речевого поведения;
3) формирование у детей потребности в речи, обеспечение мотивированности самого высказывания в каждом конкретном случае, обучение планированию, отбору средств и способов его осуществления;
4) закрепление и усовершенствование речевых навыков и умений, полученных на уроках;

3) способности воспринимать различные музыкальные произведения;
4) умении применять полученные знания в практической деятельности.
Приложение 116
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 334
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Лечебная физическая культура" для обучающихся с нарушением зрения (незрячие и слабовидящие) 5-6 классов уровня основного среднего образования Глава 1. Пояснительная записка
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года №1080.
2. Цель учебного предмета - обеспечение всестороннего и полноценного развития незрячего и слабовидящего обучающегося путем восстановления и совершенствования его физических и психофизических способностей.
3. Задачи учебного предмета:
1) укрепление здоровья детей с нарушением зрения, содействие гармоничному физическому развитию;
2) активизация функций сердечно-сосудистой и дыхательной систем;
3) улучшение и укрепление функций опорно-двигательного аппарата;
4) формирование и развитие у слабовидящих и незрячих обучающихся необходимых умений и навыков самостоятельной пространственной ориентировки;
5) улучшение функции мышечной системы глаза;
6) развитие готовности сохранных анализаторов к восприятию окружающих предметов и пространства;
7) формирование жизненно необходимых навыков, способствующих успешной социализации детей с депривацией зрения.
4. Нарушения зрения и несовершенство пространственной ориентировки незрячих и слабовидящих задерживает формирование двигательных навыков, ведет к снижению двигательной и познавательной активности.
5. Целенаправленные и дозированные физические упражнения лечебной физической культуры являются средством коррекции и компенсации недостатков в физическом и функциональном развитии детей с нарушениями зрения. Возможности использования физических упражнений у детей данной категории определяются большой ролью мышечной системы во всей жизнедеятельности ребенка. Двигательная активность является необходимым условием обеспечения социального взаимодействия с окружающим миром и нормального функционирования внутренних органов и систем.
6. Средний школьный возраст характеризуется интенсивным ростом и увеличением размеров тела. В этот период быстрыми темпами развивается и мышечная масса. Наблюдаются существенные различия в сроках полового развития девочек и мальчиков. В период полового созревания у подростков отмечается наиболее высокий темп развития дыхательной системы. Подростковый возраст – это период продолжающегося двигательного совершенствования моторных способностей. Поэтому назначение лечебной физической культуры не только коррекция и компенсация недостатков физического развития, но и содействие сенситивному (возрастному) физическому развитию обучающихся среднего школьного возраста с нарушениями зрения.

3) способности воспринимать различные музыкальные произведения;
4) умении применять полученные знания в практической деятельности.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 116-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 334-қосымша
Көру қабілеті бұзылған (көрмейтін және нашар көретін) білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6 сыныптары үшін "Емдік дене шынықтыру" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Түсінік хат
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы №1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. Оқу пәнінің мақсаты емдік дене шынықтырудың арнайы әдістемесін қолдану аркылы көру қабілеті бұзылған білім алушының жан-жақты және толыққанды дамуын оның дене және психикалық-дене қабілеттерін қалпына келтіру мен жетілдіру жолымен камтамасыз ету.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) көру қабілетінің патологиясы бар балалардың деңсаулығын нығайту, үйлесімді дене дамуына ықпал жасау;
2) жүрек-тамыр және тыныс алу жүйелерінің кызметтерін белсендіру;
3) тірек-қимыл аппаратының қызметін жақсарту және нығайту;
4) көрмейтін және нашар көретін білім алушылырдың өз бетінше кеңістіктік бағдарлауына қажетті дағдырларын қалыптастыру;
5) көздің бұлшықет жүйесінің кызметін жақсарту;
6) сақталған талдағыштардың айналадағы заттарды және қоршаған ортаны қабылдауға дайындығын дамыту;
7) көру қабілетінің ауытқуына шалдыққан балалардың табысты әлеуметтенуіне қажетті болатын өмірлік дағдыларды қалыптастыру.
4. Көру қабілетінің бұзылуы кеңістік бағдарлауды қиындатады, қимыл-қозғалыс дағдылардың қалыптасуын тежейді, қозғалыс және таным белсенділіктің әлсіреуіне әкеледі.
5. Емдік дене шынықтыру сабақтарының мәні көру қабілеті бұзылған балалардың дене және функционалды дамуындағы кемшіліктерін түзету мен компенсациялаудың тиімді және ықпалды жолдарын іске асыруда. Көру қабілетінің бұзылыстары бар балаларға дене жаттығуларды қолданудың мүмкіндігі баланың бұлшық ет жүйесінің барлық өмірлік іс-әрекетінде атқаратын манызды рөліне байланысты. Қозғалыс белсенділігі ішкі мүшелердің қалыпты жұмыс жасауының қажетті шарты болып табылады.
6. Баланың орта мектеп жасы дене өсуі мен мөлшерлерінің қарқынды артуымен сипатталады. Бұл кезеңде бұлшық ет мөлшері де қарқынды дамиды. Қыздар мен ұлдардың жыныстық даму мерзімінде айтарлықтай айырмашылықтар байқалады. Жасөспірімдерде жыныстық жетілу кезеңінде тыныс алу жүйесі ең жоғары қарқынымен дамиды. Жасөспірімдік жас - моторлық қабілеттерінің қозғалғыш жетілуінің жалғасу кезеңі. Сондықтан, емдік дене шынықтырудың міндеті – бұл дене дамуындағы кемшіліктерін түзету мен орнын толтыру ғана емес, сонымен бірге бұл орта мектеп жасындағы балалардың қарқынды (жасына сай) дене дамуына ықпал жасаудың жолы.

7. Занятия по лечебной физкультуре проводятся 2 раза в неделю группами (3-5 человек), которые комплектуются с учетом уровня развития обучающегося; в особо сложных случаях – индивидуально. Длительность занятий – 45 минут.
8. Объем учебной нагрузки:
1) 5 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) 6 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
9. Занятия по предмету "Лечебная физическая культура" тесно связаны с уроками адаптивной физической культуры.
Глава 2. Базовое содержание учебного предмета для 5 класса
10. Основы теоретических знаний (2 часа).
11. Коррекция нарушений двигательных функций (18 часов):
1) развитие мелкой моторики рук;
2) профилактика и коррекция плоскостопия;
3) коррекция нарушений ходьбы;
4) коррекция нарушений осанки;
5) увеличение подвижности в суставах верхних и нижних конечностей.
12. Развитие пространственной ориентировки (10 часов).
13. Нормализация дыхательной функции (8 часов).
14. Игротерапия (коррекционно-развивающие игры) (10 часов).
15. Развитие сохранных функций (12 часов).
16. Специальные упражнения для коррекции остаточного зрения (8 часов).
Глава 3. Базовое содержание учебного предмета для 6 класса
17. Основы теоретических знаний (2 часа).
18. Коррекция и профилактика вторичных двигательных нарушений (22 часа):
1) развитие мелкой моторики рук;
2) профилактика и коррекция плоскостопия;
3) профилактика и коррекция нарушений осанки.
19. Развитие вестибулярного аппарата (10 часов).
20. Нормализация дыхательной функции (14 часов):
1) развитие мышечно-связочного аппарата (упражнения для укрепления мышц спины, живота, плечевого пояса, нижних и верхних конечностей);
2) релаксация (упражнения на расслабление).
21. Игротерапия (коррекционно-развивающие игры) (10 часов).
22. Специальные упражнения для коррекции остаточного зрения (10 часов).
Глава 4. Требования к уровню подготовки обучающихся 5 класса
23. Предметные результаты.
24. К концу учебного года обучающиеся будут знать:
1) технику безопасности на занятиях в спортивном зале;
2) компоненты здорового образа жизни;
3) влияние физических упражнений на организм;
4) правильную постановку стоп при ходьбе и упражнения на укрепление их мышц;
5) правильное положение осанки, позы;
6) правила подвижных игр коррекционной направленности;
7) осязательные, звуковые ориентиры, находящиеся в спортивном зале;
8) значение профилактики остаточного зрения.
25. К концу учебного года обучающиеся будут уметь:
1) выполнять комплексы упражнений для развития мелкой моторики рук;
2) выполнять упражнения по коррекции позвоночника;
3) выполнять упражнения дыхательной гимнастики;

7. Емдік дене шынықтыру сабақтарын аптасына 2 рет топтармен (3-5 адам) өткізеді, топтарды білім алушылардың даму деңгейіне қарай құрастырады; кейбір күрделі жағдайда сабақтар жеке түрінде өткізіледі. Сабақтардың ұзақтығы - 45 минут.
8. Оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сынып –аптасына 2 сағат, оқу жылына 68 сағат;
2) 6-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылына 68 сағат.
9. "Емдік дене шынықтыру" пәнінің сабақтары дене шынықтыру сабақтарымен тығыз байланысты.
2-тарау. Оқу пәнінің 5-сыныптағы базалық білім мазмұны
10. Теориялық білімінің негіздері (2 сағат).
11. Қозғалыс функцияларының бұзылыстарын түзету (18 сағат):
1) қолдың ұсақ моторикасын дамыту;
2) майтабандықтың алдын алу және түзету;
3) жүрудің бұзылуын түзету;
4) мүсіннің ауытқуларын түзету;
5) қол-аяқ буындарының қозғалыстарын дамыту.
12. Кеңістік бағдарлауды дамыту (10 сағат).
13. Тыныс алу функциясын калыпқа келтіру (8 сағат).
14. Ойын-терапиясы (түзету-дамыту ойындары) (10 сағат).
15. Сақталған функцияларды дамыту (12 сағат).
16. Қалдық көру қабілетін дамытуға бағытталған арнайы жаттығулар (8 сағат).
3-тарау. Оқу пәнінің 6-сыныптағы базалық білім мазмұны
17. Теориялық білімнің негіздері (2 сағат).
18. Туынды қозғалыс бұзылыстарын алдын алу және түзету (22 сағат):
1) қолдың ұсақ моторикасын дамыту;
2) майтабандықтың алдын алу және түзету;
3) мүсіннің ауытқуларын алдын алу және түзету.
19. Вестибулярлық аппаратын дамыту (10 сағат).
20. Тыныс алу функциясын қалыпқа келтіру (14 сағат):
1) бұлшықет – буын аппаратын дамыту (аяқ-қолдың, арқаның, иықтың және іштің бұлшықеттерін нығайтатын жаттығулар);
2) релаксация (босаңсу жаттығулары).
21. Ойын-терапия (тузете-дамытатын жаттығулар) (10 сағат):
22. Қалдық көру қабілетін дамытуға бағытталған арнайы жаттығулар (10 сағат).
4-тарау. 5-сынып білім алушыларының дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
23. Пәндік нәтижелер.
24. Білім алушылар:
1) спорт залында өтетін сабақтардың қауіпсіздік техникасын;
2) салауатты өмір салтының компоненттерін;
3) дене жаттығулардың ағзаға тигізетін ықпалын;
4) жүру кезінде аяқ табандарын дұрыс қоюды;
5) мүсіннің дұрыс қалпын;
6) түзету бағыттылығы бар қозғалыс ойындардың ережелерін;
7) спорт залында орналасқан сипап-сезу арқылы қабылданатын нысаналарды;
8) қалдық көру қабілетін алдын алу маңыздылығын білетін болады.
25. Білім алушылар:
1) ұсақ моторикасын дамытуға арналған жаттығулар кешенін орындау;
2) омыртқаны түзетуге бағытталған жаттығуларды орындау;
3) тыныс алу жаттығуларын жасау;

4) выполнять упражнения для коррекции остаточного зрения;
5) выполнять основные виды упражнений на укрепление здоровья.
Глава 5. Требования к уровню подготовки обучающихся 6 класса
26. Предметные результаты.
27. К концу учебного года обучающиеся будут знать:
1) оздоровительное и гигиеническое значение физических упражнений;
2) комплексы упражнений для развития мелкой моторики рук;
3) упражнения для укрепления мышц свода стопы;
4) комплексы упражнений для формирования навыков правильной осанки;
5) комплексы упражнений для развития вестибулярного аппарата;
6) комплексы упражнений для развития мышечно-связочного аппарата;
7) правила подвижных игр корригирующего характера для осанки, позвоночника, ориентировки в пространстве;
8) значение влияния координации на походку;
9) комплексы упражнений для поддержания остаточного зрения.
28. К концу учебного года обучающиеся будут уметь:
1) использовать дыхательные упражнения для релаксации;
2) использовать слуховые, тактильные, обонятельные анализаторы в условиях спортивного зала;
3) выполнять упражнения на формирование правильной осанки;
4) выполнять упражнения на формирование вестибулярного аппарата;
5) выполнять упражнения на формирование мышечно-связочного аппарата;
6) выполнять упражнения на поддержание остаточного зрения.
29. Личностные результаты выражаются в:
1) воспитании волевых качеств;
2) приобретении и коррекции жизненно-важных двигательных умений и навыков;
3) развитии навыков пространственной ориентировки;
4) совершенствовании мышечно-суставного чувства;
5) контролировании ходьбы, осанки;
6) ориентировании в пространстве в условиях спортивного зала/площадки;
7) грамотном отношении к своему здоровью;
8) правильной постановке стопы при ходьбе и беге, контроле правильной осанки;
9) использовании сохранных анализаторов при выполнении физической нагрузки;
10) самостоятельном проведении подвижных игр.
30. Системно-деятельностные результаты выражаются в:
1) соблюдении правил здорового образа жизни;
2) развитии коммуникативной и познавательной деятельности;
3) использовании сохранных анализаторов в двигательной и ориентировочной деятельности.
Приложение 117
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 335
приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Охрана и развитие остаточного зрения и зрительного восприятия" для обучающихся с нарушением зрения (незрячие и слабовидящие) 5-6 классов уровня основного среднего образования Глава 1. Пояснительная записка

4) қалдық көру қабілетін дамытуға бағытталған арнайы жаттығуларды орындау;
5) денсаулығын нығайтуға бағытталған жаттығулар түрлерін орындау дағдыларын меңгеретін болады.
5-тарау. 6 - сынып білім алушыларының дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
26. Пәндік нәтижелер.
27. Білім алушылар:
1) дене жаттығулардың емдік және гигиеналық маңыздылығын;
2) қолдың ұсақ моторикасын дамытатын жаттығулар кешендерін;
3) табан күмбезін нығайтуға бағытталған жаттығуларды;
4) мүсіннің дұрыс қалпын қалыптастыратын жаттығулар кешендерін;
5) вестибулярлық аппаратын дамытатын жаттығулар кешендерін;
6) бұлшықет пен буын аппаратын дамытуға арналған жаттығулар кешендерін;
7) мүсінді, омыртқаны, кеңістікте бағдарлау қабілетін дамытуға бағытталған қозғалыс ойындарының ережелерін;
8) жүріс-тұрысына қимыл әсерінің маңызын;
9) қалдық көру қабілетін сақтауға және дамытуға бағытталған жаттығулар кешендерін білетін болады.
28. Білім алушылар:
1) релаксация үшін қолданатын тыныс алу жаттығуларын орындау;
2) спортзал алаңында есту, сипап сезу, иіс сезу талдағыштарын пайдалану;
3) мүсіннің дұрыс қалпын қалыптастыратын жаттығуларды орындау;
4) вестибулярлық аппаратын дамытатын жаттығуларды орындау;
5) бұлшықет пен буындар аппаратын дамытатын жаттығуларды жасау;
6) қалдық көру қабілетін сақтауға бағытталған жаттығуларды орындау дағдыларын меңгеретін болады.
29. Тұлғалық нәтижелер. Білім алушылар:
1) еріктік қасиеттерін тәрбиелеу;
2) өмірлік-маңызды қозғалыс біліктері мен дағдыларын игеруінен және түзету;
3) кеңістіктік бағдарлау дағдыларының даму;
4) бұлшық ет-буын сезімінің жетілу;
5) дұрыс жүруді, мүсінді дұрыс қалыпта ұстау;
6) спорт залы/алаңы жағдайындағы кеңістікте бағдарлау;
7) өз денсаулығына сауатты қарау;
8) жүгіру және жүру кезінде аяқ табанын дұрыс қоюынан, мүсіннің дұрыс қалпын бақылау;
9) денеге күш салу кезінде сақталған анализаторларын пайдалана білу;
10) қимыл ойындарын өз бетінше жүргізу дағдыларын танытады.
30. Жүйелік - әрекеттік нәтижелер білім алушылардың:
1) салауатты өмір салтын сақтауынан;
2) коммуникативтік және танымдық әрекеттерін дамытуынан;
3) қимыл-қозғалыс және бағдарлау әрекеттерінде сақталған анализаторларды қолдануынан көрініс табады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 117-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 334-қосымша
Көру қабілеті бұзылған (көрмейтін және нашар көретін) білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6 сыныптары үшін "Қалдық көру қабілеті мен көру түйсігін дамыту және сақтау" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Түсінік хат

1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года №1080.
2. Цель учебного предмета заключается в дальнейшем формировании и обогащении запасов зрительных представлений.
3. Задачи учебного предмета:
1) формирование у детей с нарушениями зрения мотивации к развитию зрительных умений и навыков, используя современные технологии;
2) расширение знаний о возможностях сохранения и развития зрения;
3) содействие социальной адаптации и развитию общеучебных компетенций.
4. Важнейшим направлением специального обучения и воспитания детей с патологией зрения является коррекция нарушений зрительных функций, охраны зрения и системного компенсаторного развития зрительного восприятия.
5. В настоящее время понятие охраны и развития остаточного зрения трактуется не как пассивное неупотребление зрения, а как широкий комплекс лечебно-гигиенических и психолого-педагогических мероприятий, направленных на предупреждение дальнейшего снижения зрения и его развитие.
6. Направлениями коррекционно-педагогической работы по охране и развитию зрительного восприятия выступают: охранно-гигиенические мероприятия и соблюдение режима зрительных нагрузок; развитие поисково-ориентировочной функции остаточного зрения, информационно-познавательной функции, регулирующей и контролирующей функций зрительной деятельности. Содержание работы по этим разделам способствует развитию пространственного зрения, разновидностями которого являются форменное, стереоскопическое глубинное зрение, а также развитию периферического зрения.
7. Базовое содержание курса реализуется в следующих разделах:
1) диагностика;
2) охрана зрения;
3) восприятие цвета;
4) восприятие формы;
5) восприятие величины;
6) развитие целостности и детальности восприятия;
7) восприятие сюжетных рисунков и картин;
8) восприятие сложных действий.
8. Коррекционные занятия проводятся со слабовидящими детьми (острота зрения 0,05 и выше) и с детьми, имеющими остаточное зрение (острота зрения 0,01- 0,04), которые по медицинским показаниям обучаются по системе Брайля. Комплектование групп происходит с учетом характера заболевания органа зрения, состояния основных функций, уровня сформированности зрительного восприятия и общего психического развития.
9. Оценка достижений обучающихся носит не балльный, а качественно-описательный, эмоциональный характер (формирование правильного отношения к своим возможностям), основана на мониторинге успешности развития и формирования у детей компетенций по охране остаточного зрения и развитию зрительного восприятия.

1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы №1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім) жалпыға міндетті мемлекеттік стандартына сәйкес әзірленген.
2. Оқу пәнінің мақсаты – көру елестерінің қорын байыту мен оны ары қарай дамыту негізінде қоршаған орта туралы біртұтас түсінігін қалыптастыру.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) жаңа технологияларды пайдалана отырып, көру қабілеті бұзылған балалардың көру біліктілігі мен дағдыларын дамытуға мотивациясын қалыптастыру;
2) көру қабілетін сақтау мен дамытудың мүмкіндіктері туралы білімдерін кеңейту;
3) әлеуметтік бейімделуіне және жалпы оқу құзіреттілігінің дамуына көмектесу.
4. Көру қабілеті бұзылған балаларды арнайы оқыту мен тәрбиелеудің басты бағыты - көру қызметінің бұзылуын түзету, көру қабілетін сақтау және көру түйсігін жүйелі компенсаторлы дамыту болып табылады.
5. Қазіргі уақытта қалдық көру қабілетін сақтау мен дамыту түсінігі көру қабілетін әрі қарай төмендетпей, керісінше көру қабілетінің төмендеуін алдын алуға және оны дамытуға бағытталған кешенді емдік-гигиеналық және психологиялық-педагогикалық іс-шаралар ретінде түсіндіріледі.
6. Қалдық көру түйсігін сақтау мен дамыту бойынша коррекциялық-педагогикалық жұмыстың бағыты келесі функцияларды дамыту болып табылады: сақтау-гигиеналық іс-шаралар және көру жүктемесінің тәртібін сақтау; қалдық көрудің іздеу-бағдарлау функциялары ақпараттық-танымдық функциялар, көру қызметін бақылайтын және реттейтін функциялар. Осы бөлімдер бойынша жұмыс мазмұны көру қабілетін пішінді, стереоскопиялық тереңдігі болып табылатын, сондай-ақ перифериялық көру қабілетін дамыту көптүрлілігіне, кеңістіктік көруін дамытуға көмектеседі.
7. Курстың негізгі мазмұны төмендегі бөлімдерде жүзеге асырылады:
1) диагностика;
2) көру қабілетін сақтау;
3) түстерді қабылдау;
4) пішінді қабылдау;
5) шаманы қабылдау;
6) қабылдаудың біртұтастылығы мен егжей-тегжейлілігін дамыту;
7) сюжетті суреттер мен картиналарды қабылдау;
8) күрделі іс-қимылдарды қабылдау.
8. Түзету сабақтары нашар көретін балалармен (көру өткірлігі 0,05 және одан жоғары) және қалдық көруі бар (көру өткірлігі 0,01-0,04), яғни медициналық көрсеткіші бойынша Брайль жүйесімен оқытылатын білім алушылармен жүргізіледі. Білім алушыларды топтарға бөлу олардың көру мүшесінің ауруының сипаты, негізгі функцияларының жағдайы, көру өткірлігі мен түйсігінің қалыптасу деңгейі және жалпы психикалық дамуы есепке алынып құрылады.
9. Білім алушылардың жетістігін бағалау баллдық емес, білім алушылардың өз мүмкіндігінің деңгейінде, қалдық көру қабілетін сақтау мен көру түйсігін дамыту құзіреттілігінің жетістігі мен қалыптасу мониторингіне негізделген оқытудың сапалы сипатында болады.

10. Обучение детей с нарушениями зрения предполагает наличие специального кабинета, включающего обязательный перечень средств обучения:
1) специальный фотостимулятор для работы с психофизиологическими методиками;
2) различные по формам и цвету элементы мозаики и конструктора (белого, черного, насыщенного красного, желтого, зеленого и синего цветов);
3) наборы черно-белых и цветных изображений предметов, сюжетных ситуаций;
4) цельные и разъемные модели муляжей натуральных объектов;
5) компьютер для персонального использования;
6) цветные фломастеры, карандаши, маркеры;
7) осветительные приборы, люксометр;
8) синоптофор.
11. Занятия по предмету "Охрана и развитие остаточного зрения и зрительного восприятия" проводятся один раз в неделю продолжительностью не более 30 минут, при непрерывной зрительной нагрузке не более 5-10 минут. К важнейшим аспектам организации зрительной работы относятся достаточная освещенность рабочего места, профилактика утомления мышечного аппарата спины и шеи, соблюдение режима зрительных нагрузок.
12. Объем учебной нагрузки:
1) 5 класс – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) 6 класс – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Глава 2. Базовое содержание учебного предмета для 5 класса
13. Диагностика (1 час):
1) уточнение знаний обучающихся о значимости охраны зрения;
2) оценка имеющегося уровня зрительного восприятия обучающихся.
14. Охрана зрения (4 часа):
1) беседа о значимости зрительного анализатора, о факторах риска потери и ухудшения зрения;
2) уход за оптическими средствами коррекции (очки, лупы, линзы);
3) обучение приемам и простым манипуляциям, способствующим снятию зрительного утомления: частое моргание, зажмуривание, легкое прикрытие век, закрывание глаз, поглаживание кончиками пальцев закрытых глаз, легкий нажим, массаж ладонью и легкое разминание, целесообразное прерывание напряженной зрительной работы;
4) упражнения на аккомодацию, упражнения с меткой на стекле;
5) понятие поля зрения (боковое зрение, центральное зрения, сужение поля зрения), прибор для определения поля зрения - периметр;
6) влияние осанки на сохранность зрения;
7) режим физических нагрузок, его соблюдение для сохранности зрения.
15. Восприятие цвета (4 часа):
1) упражнения на восприятие цвета в условиях снижения/увеличения яркости и насыщенности;
2) развитие дифференциальной чувствительности в трех основных областях спектра (красный, синий, зеленый);
3) получение нового оттенка цвета путем смешивания цветов;
4) обводка узоров, клеток, геометрических фигур разными цветами;
5) составление целого из частей, составление и раскрашивание орнамента;

10. Көру қабілеті бұзылған балаларды оқытуда міндетті құралдарымен жабдықталған арнайы оқу бөлмесінің болуы талап етіледі:
1) психофизиологиялық әдістермен жұмыс жасайтын арнайы фотостимулятор;
2) түрлі пішіндегі және түстегі мозаика мен конструктордың элементтері (ақ, қара, қанық қызыл, қанық сары, қанық жасыл, және көк түсті);
3) заттардың ақ-қара және түрлі-түсті бейнелі жинағы және сюжетті жағдаяттар;
4) шынайы заттардың біртұтас және бөлінбелі модельдерінің муляждары;
5) жеке пайдалануға арналған компьютер;
6) түрлі-түсті фломастерлер, қарындаштар, маркерлер;
7) жарықтандыру құрылғылары, люксометр;
8) синоптофор.
11. "Қалдық көру қабілеті мен көру түйсігін дамыту және сақтау" пәні бойынша ұзақтығы 30 минуттан тұратын, ал үзіліссіз көру жүктемесі 5-10 минуттан аспайтын сабақтар аптасына бір рет жүргізіледі. Көру жұмыстарын ұйымдастырудың маңызды аспектілері - жұмыс орнының қажетті жарықтануы, мойын және арқа бұлшықеттерінің шаршауының алдын алу, көру жүктемелерінің тәртібін сақтау болып табылады.
12. Оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
2) 6-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат.
2-тарау. Оқу пәнінің 5-сыныптағы базалық білім мазмұны
13. Диагностика (1 сағат):
1) көру қабілетін сақтаудың мәні туралы білім алушылардың білімдерін нақтылау;
2) білім алушылардың көру түйсігінің даму деңгейін бағалау.
14. Көруді сақтау (4 сағат):
1) көру анализаторларының маңыздылығы туралы әңгіме, көру қабілетінің нашарлауы мен жоғалту қаупі туралы факторлар;
2) түзетудің оптикалық құралдарын күту (көзілдірік, лупалар, линзалар);
3) көздің шаршағанын басу үшін қарапайым манипуляцияларды және амалдарды үйрету: көзді жиі жыпылықтату, жұму, қабақты жеңіл жабу, жұмулы көзді саусақтың ұшымен сипалау, жайлап басу, алақанмен уқалау және қыздыру жаттығулары, көру жұмыстарына мақсатты түрде үзіліс жасау және;
4) аккомодацияға жаттығулар, белгісі бар әйнекке қарап жаттығу;
5) көру аймағы ұғымы (жанынан көру, орталық көру, көру аймағының тарылуы), көру өрісін анықтайтын құрал – периметр;
6) келбетті пішіннің көруді сақтауға әсері;
7) дене шынықтыру режимі, көруді сақтау үшін оны орындау.
15. Түстерді қабылдау (4 сағат):
1) жарықтық пен қанықтықтың өсуі/төмендеуі жағдайында түстерді қабылдау жаттығулары;
2) негізгі үш спектрдің ауданында (қызыл, көк, жасыл) дифференцалдық сезімталдығын дамыту;
3) түстерді араластыру арқылы түстің жаңа реңін алу;
4) оюларды, клеткаларды, геометриялық фигураларды әртүрлі түстермен бастыру;
5) бөліктерден бүтінді құрастыру, өрнектерді бояу және құрастыру;

6) задания и упражнения на развитие зрительной памяти;
7) формирование и уточнение зрительных представлений в соответствии с программным материалом предмета "Естествознание": "Деревья", "Кустарники", "Травянистые растения", "Цветы".
16. Восприятие формы (6 часов):
1) увеличение диапазона геометрических фигур (звезды, овалы разной конфигурации);
2) тренировка опознания изображения при смещении точки фиксации (вправо-влево, вверх-вниз, дальше-ближе);
3) тренировка в узнавании фигур в плоскостном и объемном изображении;
4) сравнение объемных и нарисованных предметных изображений.
17. Восприятие величины (6 часов):
1) выделение из множества объектов объекта заданного размера (с увеличением числа воспринимаемых объектов, расстояния до воспринимаемого объекта);
2) сравнение объектов по величине с опорой и без опоры на наглядность;
3) упражнения на развитие стереоскопического зрения: оценивание объемного предмета по трем параметрам величины;
4) упражнения на определение величины объекта восприятия при изменении угла зрения;
5) дидактические игры и упражнения на закрепление понятия величины.
18. Развитие целостности и детальности восприятия (8 часов):
1) упражнения и задания, способствующие активизации зрения, повышению уровню аккомодации, развитию глазодвигательных функций;
2) упражнения на развитие анализирующего наблюдения: восприятие объекта, расчленение целого на части, дифференцирование качеств и свойств предмета, словесное описание воспринимаемого ("у меня платок красный, а у тебя синий; у меня треугольный, а у тебя квадратный; у меня – гладкий, а у тебя с узором");
3) упражнения на сравнение контурных и заполненных изображений; выделение лишнего объекта; сличение сходных изображений, имеющих несколько отличий;
4) складывание объемных половинок, частей целого;
5) складывание картинок половинок, изображающих предмет спереди и сзади (кукла спереди и со спины, рюкзак спереди и сзади);
6) упражнения на синоптофоре: практические действия совмещения двух изображений одного предмета (каждое имеет отдельные детали) в целостную картинку.
19. Восприятие сюжетных рисунков и картин (4 часа):
1) обучение комплексному последовательному восприятию сюжетного изображения по определенному алгоритму: определение темы сюжета; уточнение места и времени, происходящего на сюжетной картине; выделение главного; второстепенные объекты; определение динамики действия в сюжете.
20. Диагностика (1 час):
1) оценка уровня развития зрительного восприятия обучающихся.
Глава 3. Базовое содержание учебного предмета для 6 класса

6) көру жадысын жетілдіруге арналған жаттығулар мен тапсырмалар;
7) "Жаратылыстану" пәнінің бағдарламасына сәйкес "Ағаштар", "Бұталар", "Шөптесін өсімдіктер", "Гүлдер" жайлы көріністерін нақтылау және қалыптастыру.
16. Пішінді қабылдау (6 сағат):
1) геометриялық фигуралардың (жұлдыздар, түрлі конфигурациядағы сопақтар) ұлғаю диапазоны;
2) нүктесінің жылжыған кездегі бейнелерді ажырату жаттығулары (оңға-солға, жоғары-төмен, алыс-жақын);
3) жазық және көлемді бейнелердегі кескіндерді тану жаттығулары;
4) көлемді және бейнеленген заттардың суреттерін салыстыру.
17. Шаманы қабылдау (6 сағат):
1) көптеген заттардың ішінен берілген мөлшердегі затты бөлу (қабылдайтын заттарды өсу саны, қабылдайтын затқа дейінгі арақашықтық);
2) көрнекіліктерге сүйене және сүйенбей, заттарды шамасына қарай ажырату;
3) стереоскопиялық көру қабілетін дамытуға арналған жаттығулар: шаманың үш параметрі бойынша көлемді затты бағалау;
4) бұрышы өзгергендегі затты қабылдаудың мәнін анықтауға арналған жаттығулар;
5) мәндік ұғымдарды бекітуге арналған дидактикалық ойындар және жаттығулар.
18. Қабылдаудың біртұтастылығы мен егжей-тегжейлілігін дамыту (8 сағат):
1) көз қозғалысының функциясын дамытуға, аккомодация деңгейін жоғарылатуға, көруді қарқындатуға әсер ететін жаттығулар мен тапсырмалар;
2) талдап байқауды дамытуға арналған жаттығулар: заттарды қабылдау, бүтін бөлікті бөлшекке бөлу, заттың дифференциалдық сапасы мен қасиеттері, қабылдаудың сөздік сипаттауы ("менің орамалым қызыл, ал сенікі көк; менікі үшбұрышты, ал сенікі шеңбер, менікі тегіс, ал сенікі оюмен");
3) толтырылған суреттер мен кескіндерді салыстыру жаттығулары; артық затты бөлу, бірнеше айырмашылығы бар, ұқсас суреттерді біріктіру;
4) бүтін бөліктің көлемді жартыларын жинау;
5) затты алдынан және артынан бейнелейтін суреттердің жартыларын жинау (қуыршақ артынан және алдынан, рюкзак алдынан және артынан);
6) синоптофордағы жаттығулар: бір заттың екі суретін (әрқайсысының бөлек бөлшегі бар) тұтас суретке біріктірудегі іс-қимылдар қызметі.
19. Сюжетті суреттер мен картиналарды қабылдау (4 сағат):
1) белгілі алгоритм бойынша сюжетті суреттерді кезеңмен біртұтас қылып қабылдауды үйрету: сюжеттің тақырыбын анықтау; сюжеттік суреттегі болып жатқан оқиғаның уақыты мен орнын нақтылау; суреттегі оқиғаның негізгісін және қосымшасын анықтау; сюжеттік іс-әрекеттің динамикасын анықтау.
20. Диагностика (1 сағат):
1) білім алушылардың көру арқылы қабылдауының даму деңгейін бағалау.
3–тарау. Оқу пәнінің 6-сыныптағы базалық білім мазмұны

21. Диагностика (1 час):
1) оценка имеющегося уровня зрительного восприятия обучающихся.
22. Охрана зрения (4 часа):
1) закрепление навыка ухода за оптическими средствами;
2) беседа о значении сознательного отношения к охране зрения и здоровья;
3) упражнения для наружных мышц глаза;
4) тренировка внутренних мышц глаза;
5) упражнения для около глазных мышц;
6) упражнения по методу Бейтса;
7) упражнения, рекомендуемых для профилактики утомления глаз;
8) упражнения на расслабление глаз;
9) общеукрепляющие упражнения для глаз;
10) режим физических нагрузок, его соблюдение для сохранности зрения.
23. Восприятие цвета (4 часа):
1) упражнения на восприятие основных цветов спектра и их оттенков в условиях снижения/увеличения яркости и насыщенности;
2) получение нового оттенка цвета путем смешивания цветов;
3) составление и раскрашивание орнамента;
4) упражнения на свободное оперирование зрительными эталонами в деятельности;
5) уточнение зрительных представлений в соответствии с программным материалом предмета "Естествознание": "Животные", "Птицы", "Рыбы", "Насекомые".
24. Восприятие формы (4 часа):
1) сопоставление объемного и плоскостного изображения объектов;
2) сравнение плоскостных изображений;
3) сравнение сходных нарисованных предметных изображений;
4) формирование зрительных представлений в соответствии с программным материалом предмета "Естествознание": "Животные", "Птицы", "Рыбы", "Насекомые".
25. Восприятие величины (4 часа):
1) выделение из множества объектов объекта заданного размера (с увеличением числа воспринимаемых объектов, расстояния до воспринимаемого объекта);
2) тренировка стерескопического зрения: сопоставление предметов по параметру высоты/глубины с представлениями о нем;
3) сопоставление объектов окружающего мира со сформированными представлениями о них.
26. Развитие целостности и детальности восприятия (6 часов):
1) расширение зрительных представлений о предметах внешнего мира, их качественных характеристиках и способах действия с ними;
2) опознание предметов, объединение их в группы по значимым признакам;
3) узнавание объекта по его значимым деталям; выделение деталей объекта;
4) конструирование;
5) составление мозаики;
6) опознание, анализ, описание, сравнение предметных изображений;
7) упражнения на нахождение предмета, рисунка по его словесному описанию;
8) опознание изображения по фрагменту, нахождение ошибок в рисунках - "нелепицах";
9) упражнение в нахождении изображения с замаскированным контуром;
10) построение на плоскости (на бумаге, грифельной доске) заданных рисунков под зрительным контролем движения.

21. Диагностика (1 сағат):
1) білім алушылардың көру арқылы қабылдау деңгейін бағалау.
22. Көру қабілетін сақтау (4 сағат):
1) оптикалық құралдарды күту біліктіліктерін бекіту;
2) денсаулық пен көруді сақтауға саналы қатынастың мәні туралы әңгіме;
3) көздің сыртқы бұлшық еттеріне арналған жаттығулар;
4) көздің ішкі бұлшық етіне жаттығу;
5) айналасындағы бұлшық еттерге жаттығу;
6) Бейтс-әдісі бойынша жаттығу;
7) көз шаршауының алдын-алуға ұсынылған жаттығулар;
8) көзді демалдыруға арналған жаттығулар;
9) көзге арналған жалпы нығайту жаттығулары;
10) көру қабілетін сақтау үшін орындалатын физикалық жүктемелердің тәртібі.
23. Түстерді қабылдау (4 сағат):
1) жарықтық пен қанықтықтың өсуі/төмендеуі жағдайында спектрдің негізгі түстерін және оның реңдерін қабылдау жаттығулары;
2) түстерді араластыру арқылы түстің жаңа реңін алу;
3) өрнектерді құрастыру және бояу;
4) іс-әрекеттегі көру эталондарымен еркін өңдеуге арналған жаттығулар;
5) "Жаратылыстану" пәнінің бағдарламалық материалына сәйкес "Жануарлар", "Құстар", "Балықтар", "Жәндіктер" жайлы көріністерін нақтылау.
24. Пішінді қабылдау (4 сағат):
1) жазық және көлемді бейнелердегі заттарды салыстыру;
2) жазық бейнелерді салыстыру;
3) бейнеленген ұқсас заттық бейнелерді салыстыру;
4) "Жаратылыстану" пәнінің бағдарламалық материалына сәйкес "Жануарлар", "Құстар", "Балықтар", "Жәндіктер" жайлы көріністерін қалыптастыру.
25. Шаманы қабылдау (4 сағат):
1) көптеген заттардың ішінен берілген мөлшердегі затты бөлу (қабылдайтын заттарды өсу саны, қабылдайтын затқа дейінгі арақашықтық);
2) стереоскопиялық көру жаттығулары: заттардың биіктік/тереңдік параметрлерін және ол туралы түсініктерді салыстыру;
3) қоршаған ортадағы заттарды, оның қалыптасқан түсініктерін салыстыру.
26. Қабылдаудың біртұтастылығы мен егжей-тегжейлілігін дамыту (6 сағат):
1) қоршаған әлемдегі заттар туралы елестерін кеңейту, олардың сапалы мінездемелері мен әрекет ету тәсілдері;
2) заттарды ажырату, оларды мәнді белгілеріне қарай топтастыру;
3) заттарды мәндік бөлімдеріне қарай тану; затты бөлшектеу;
4) құрастыру;
5) мозаика жинау;
6) заттық бейнелерді ажырату, талдау, сипаттау, салыстыру;
7) затты және суретті сөздік сипаттама бойынша табуға арналған жаттығулар;
8) бейнелерді үзінді бойынша ажырату, суреттердегі "қателерді" табу;
9) көп кескіндердің ішіндегі "жасырын" бейнелерді табуға арналған жаттығулар;
10) көріп бақылаумен берілген суреттерді жазықтық үстінде құрастыру (қағаз бетінде, грифель тақтасында).

27. Восприятие сюжетных рисунков и картин (6 часов):
1) использование компьютерной техники для восприятия сюжетного рисунка в статике и динамике: с изменением сюжета; с изменением формы, размера, цвета, яркости, контраста изображения;
2) тренировка скорости и качества зрительного восприятия посредством показа фильмов с последующим обсуждением и пересказом сюжета.
28. Восприятие сложных действий (4 часа):
1) значение активных движений для полноценной жизнедеятельности человека;
2) закрепление умения воспринимать и различать эмоциональные состояния, настроения и чувства другого человека по его мимике, движениям и жестам;
3) обучение адекватному выражению собственных чувств посредством движений и жестов.
29. Диагностика (1 час):
1) оценка уровня развития зрительного восприятия обучающихся.
Глава 4. Требования к уровню подготовки обучающихся 5 класса
30. Предметные результаты.
31. К концу учебного года обучающиеся будут знать:
1) правила ухода за оптическими средствами;
2) комплексы упражнений, направленные на поддержание работоспособности зрительного анализатора, профилактику зрительного утомления;
3) основные цвета спектра и их оттенки;
4) способы получения нового оттенка цвета;
5) основные геометрические фигуры и их изображения;
6) три параметра величины;
7) алгоритм восприятия сюжетного рисунка, картины.
32. К концу учебного года обучающиеся будут уметь:
1) ухаживать за оптическими средствами коррекции;
2) выполнять упражнения на тренировку зрительного анализатора, аккомодацию зрения для профилактики зрительного утомления;
3) дифференцировать цвета и их оттенки, получать новый оттенок цвета путем смешивания;
4) распознавать части целого, составлять из них целостный объект;
5) соотносить и сравнивать объекты живой и неживой природы по основным параметрам;
6) узнавать изображения геометрических фигур, определять их величину при смещении точки фиксации;
7) выделять из множества объектов объекты заданной формы, цвета, величины;
8) оценивать объемный объект по трем параметрам величины;
9) описывать воспринимаемое с выделением существенных и несущественных признаков;
10) воспринимать и описывать сюжетную картину по определенному алгоритму.
Глава 5. Требования к уровню подготовки обучающихся 6 класса
33. Предметные результаты.
34. К концу учебного года обучающиеся будут знать:
1) факторы, угрожающие потере зрения;
2) пути компенсации нарушений зрительного анализатора;
3) комплексы упражнений, направленные на поддержание работоспособности зрительного анализатора, профилактику зрительного утомления;

27. Сюжетті суреттер мен картиналарды қабылдау (6 сағат):
1) статикалық және динамикадағы сюжетті суретті қабылдау үшін компьютерлік техниканы: сюжетін өзгертіп, бейнелеудің пішінін, мөлшерін, түсін, жарықтығын, шектеулерін өзгертіп пайдалану;
2) көру арқылы қабылдау жылдамдығын және қасиеттерін кинофильм көрсету, оны талқылау және сюжетін әңгімелеу жолымен жаттықтыру.
28. Күрделі іс-қимылдарды қабылдау (4 сағат):
1) адамның толыққанды өмір сүруіндегі белсенді қозғалыстың мәні;
2) басқа адамның мимикасына, қимылына және ишарасына қарап, оның эмоционалды күйін ажыратуды және қабылдай білуді бекіту;
3) өзінің сезімін қозғалыс және ишара арқылы адекватты білдіруді үйрету.
29. Диагностика (1сағат):
1) білім алушылардың көру арқылы қабылдауынының даму деңгейін бағалау.
4-тарау. 5-сынып білім алушыларының дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
30. Пәндік нәтижелер.
31. Білім алушылар:
1) оптикалық құралдарды күту ережесін;
2) көру анализаторларының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге бағытталған, көздің шаршауын алдын-алуға арналған кешенді жаттығуларды;
3) спектрдің негізгі түстері және олардың реңдерін;
4) түстің жаңа реңін алу тәсілдерін;
5) негізгі геометриялық фигуралар және олардың бейнелерін;
6) шамалардың үш параметрін;
7) сюжетті суретті, картинаны қабылдау алгоритмін білетін болады.
32. Білім алушылар:
1) түзетудің оптикалық құралдарын күту;
2) көздің шаршауының алдын-алуға арналған көру аккомодациясын, көру анализаторларын жаттықтыруға арналған жаттығуларды орындау;
3) түстердің және олардың реңдерін дифференциялау, араластыру арқылы түстің жаңа реңін алу;
4) бүтіннің бөліктерін ажырату, олардан біртұтас зат құрастыру;
5) параметрлер бойынша тірі және өлі табиғаттың заттарын қатыстыру және салыстыру;
6) геометриялық фигуралардың бейнелерін тану, олардың жылжығандағы шамасын анықтау;
7) көптеген заттардың ішінен көрсетілген пішіндегі, түстегі, шамадағы заттарды бөлу;
8) шаманың үш параметрі бойынша көлемді заттарды бағалау;
9) қабылдауды елеулі және елеусіз белгілерін көрсете отырып сипаттау;
10) сюжетті картинаны белгілі алгоритм бойынша қабылдау және сипаттау дағдыларын меңгеретін болады.
5-тарау. 6-сынып білім алушыларының дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
33. Пәндік нәтижелер.
34. Білім алушылар:
1) көздің көруін жоғалтып алу факторларын;
2) көру анализаторларының бұзылуының орнын толтыру туралы;
3) көру анализаторларының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге бағытталған, көздің шаршауын алдын-алуға арналған кешенді жаттығуларды;

4) основные и дополнительные цвета спектра и их оттенки;
5) комплексные упражнения, направленные на развитие стереоскопического и форменного зрения;
6) качественные характеристики предметов окружающего мира и способы действия с ними;
7) приемы построения на плоскости заданных рисунков под зрительным контролем;
8) алгоритм восприятия сюжетных рисунков и картин в статике и динамике.
35. К концу учебного года обучающиеся будут уметь:
1) ухаживать за оптическими средствами коррекции;
2) выполнять упражнения для тренировки мышц глаза;
3) следовать режиму физических нагрузок;
4) различать цвета спектра и их оттенки в разных условиях;
5) составлять из элементов и раскрашивать орнамент;
6) оперировать зрительными эталонами в повседневной деятельности;
7) соотносить и сравнивать объекты живой и неживой природы по основным параметрам;
8) узнавать объект по его деталям, узнавать его детали;
9) конструировать и выкладывать мозаику;
10) описывать, сравнивать предметные изображения;
11) находить рисунок по его словесному описанию;
12) находить изображения с замаскированным контуром;
13) пересказывать сюжет фильма, составлять рассказ по сюжетному рисунку.
36. Личностные результаты выражаются в:
1) понимании значимости зрительного анализатора, факторах риска ухудшения и потери зрения;
2) мотивации к развитию зрительных умений и навыков;
3) понимании степени ответственности за себя и свое здоровье;
4) использовании запаса зрительных представлений в повседневной и интеллектуальной деятельности.
37. Системно-деятельностные результаты выражаются в:
1) владении системы знаний по предмету, применении их в практической деятельности;
2) активизации познавательных, интеллектуальных и творческих способностей.
Приложение 118
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 336
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Социально-бытовая ориентировка" для обучающихся с нарушением зрения (незрячие и слабовидящие) 5-10 классов уровня основного среднего образования Глава 1. Пояснительная записка
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года №1080.
2. Цель учебного предмета заключается в формировании системы адекватного общественного поведения на основе целостного представления об окружающем мире; социально-психологической адаптации лиц с нарушениями зрения к современным условиям жизни.

4) спектрдің негізгі және қосымша түсі және олардың реңдерін;
5) стереоскопиялық және пішінді көруді дамытуға бағытталған кешенді жаттығуларды;
6) қоршаған ортадағы заттардың сапалы қасиеттері және олармен әрекет ету тәсілдерін;
7) көзбен бақылап отырып, жазықтықтағы берілген суреттерді құрастыру тәсілін;
8) динамикадағы және статикадағы сюжетті суреттерді қабылдау алгоритмін білетін болады.
35. Білім алушылар:
1) түзетудің оптикалық құралдарын күту;
2) көз бұлшық еттерін жаттықтыруға арналған жаттығуларды орындау;
3) дене шынықтыру жүктеменің тәртібін ұстау;
4) түрлі жағдайлардағы спектрдің түстері мен олардың реңктерін айыра білу;
5) өрнек құрастырып, бояу;
6) күнделікті іс-әрекеттегі көру эталондарымен өңдеу;
7) негізгі параметрлер бойынша тірі және өлі табиғаттың заттарын қатыстыру және салыстыру;
8) заттарды бөліктеріне қарап тану, оның бөліктерін танып құрастыру;
9) мозаиканы жинақтау және құрастыру;
10) заттық бейнелерді салыстыру және сипаттау;
11) сөздік сипатама бойынша суреттерді табу;
12) жасырын кескінмен бейнелерді табу;
13) фильмнің сюжетін мазмұндау, сюжетті сурет бойынша әңгіме құрастыру дағдыларын меңгеретін болады.
36. Тұлғалық нәтижелер. Білім алушылар:
1) көру анализаторларының мәні, көздің көруінің нашарлап кетуі мен жоғалтып алу қауіпті факторлары туралы кешенді білімді меңгеру;
2) көру біліктері мен дағдыларын дамытуға ынталандыру;
3) өзіне және өз денсаулығына жауаптылық дәрежесін түсіну;
4) күнделікті және зияткерлік әрекеттегі көріністердің қорын еркін пайдалану дағдыларын танытады.
37. Жүйелік - әрекеттік нәтижелер білім алушылардың:
1) пән бойынша жүйелі білімді меңгеру, оны іс жүзінде қолдануынан көрініс табады;
2) танымдық, зияткерлік және шығармашылық қабілеттерінің белсендірілуінен көрініс табады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 118-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 336-қосымша
Көру қабілеті бұзылған (көрмейтін және нашар көретін) білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптары үшін "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдар" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Түсінік хат
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім) жалпыға міндетті мемлекеттік стандартына сәйкес әзірленген.
2. Оқу пәнінің мақсаты - қоршаған орта туралы біртұтас түсініктің қалыптасу негізінде адекватты мінез-құлық жүйесін қалыптастыру; көру қабілеті бұзылған тұлғаларды қазіргі өмір жағдайларына
әлеуметтік-психологиялық жағынан бейімдеу.

3. Задачи учебного предмета:
1) формирование и совершенствование у детей с нарушениями зрения необходимых навыков самообслуживания, личной гигиены, ведения домашнего хозяйства, ориентировки в окружающем мире;
2) формирование умений адекватно оценивать особенности социальной среды, навыков самоконтроля и саморегуляции поведения;
3) формирование морально-этических норм поведения, расширение кругозора, развитие эстетического вкуса;
4) практическое знакомство с организациями, предприятиями социокультурного назначения;
5) воспитание нравственно-личностных качеств: трудолюбие, умение сопереживать, уважение к старшим, патриотические чувства.
4. Обучение социально-бытовой ориентировке детей с нарушениями зрения одна из актуальных и трудных проблем, входящих в сферу их социальной адаптации и интеграции. "Социально-бытовая ориентировка" является одним из основных предметов коррекционного компонента специального обучения и воспитания лиц с нарушением зрения (незрячие и слабовидящие).
5. Посредством предмета "Социально-бытовая ориентировка" у обучающихся формируются компетенции, оказывающие положительное влияние на процесс формирования личности и обеспечивающие взаимодействие ребенка с нарушением зрения с меняющейся средой.
6. Обучение социально-бытовой ориентировке предполагает осуществление комплексного подхода к определению содержания программы и взаимосвязи с предметами: "Лечебная физическая культура", "Пространственная ориентировка", "Охрана и развитие остаточного зрения и зрительного восприятия". Результативность занятий обеспечивается только при условии тесной связи педагога с родителями и воспитателями.
7. Учебная программа обучения социально-бытовой ориентировке построена концентрическим способом, при котором один и тот же учебный материал может быть представлен в ней несколько раз, но при этом повторное изучение предполагает усложнение и расширение содержания образования, углубление и конкретизацию отдельных его элементов.
8. Основной организационной формой обучения социально-бытовой ориентировке является коррекционный урок. Успешное усвоение программного материала предполагает закрепление навыков и умений во внеурочное время.
9. Базовое содержание реализуется в следующих разделах.
1) питание: правила поведения за столом; ориентировка на кухне/ столовой; кухонное оборудование; продукты/напитки; приготовление еды; казахские национальные блюда; сервировка стола;
2) бытовая адаптация: личная гигиена; одежда и обувь; обстановка квартиры/дома; уборка дома; казахские национальные традиции; бюджет;

3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) көру қабілеті бұзылған тұлғалардың өзіне-өзі қызмет етуге, жеке гигиена сақтауға, үй шаруасын жасауға, қоршаған ортада бағдарлауға қажетті дағдыларын қалыптастыру және жетілдіру;
2) әлеуметтік ортаның ерекшеліктерін дұрыс түсініп бағалауды және өз мінез-құлығын, жүріс-тұрысын өздігінен бақылау мен өзін-өзі реттеу дағдыларын қалыптастыру;
3) дүниетанымы мен ой-өрісін кеңейту, жүріс-тұрыстың адамгершілік-этикалық нормаларын қалыптастыру, эстетикалық талғамын дамыту;
4) әлеуметтік-мәдени мекемелеріне жататын кәсіпорындары іс жүзінде таныстыру;
5) адамгершілік-тұлғалық қасиеттерін тәрбиелеу: еңбекқорлық, басқалардың қайғысы мен сезімдеріне ортақ бола білу, үлкендерді сыйлау, патриоттық сезімдер.
4. Қөру қабілеті бұзылған балаларды әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлауға үйрету – бұл олардың әлеуметтік бейімделу және интеграция аясына жататын өзекті және күрделі мәселелердің бірі. "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдар" пәні көру қабілеті зақымдалған (көрмейтін және нашар көретіндер) балаларды арнайы оқыту мен тәрбиелеудің түзету бағыттағы пәндердің бірі болып табылады.
5. Көру қабілетінің бұзылуына шалдыққан тұлғаларды әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлауға дағдыландыру арнайы ұйымдастырылған оқыту жүйесі, оның негізінде тұлғаның қалыптасу процесіне жағымды ыкпал тигізетін және оның қоршаған ортамен әрекеттесуін қамтамасыз ететін құзыреттіліктер қалыптасады.
6. Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлауды оқыту бағдарлама мазмұнын анықтауда кешенділікті және "Емдік дене шынықтыру", "Кеністіктік бағдар", "Мимика және пантомимиканы дамыту" пәндерімен өзара байланысты жүзеге асыруды қарастырады. Сабақтың нәтижелі болуы педагогтың ата-аналармен тығыз байланыс орнату кезінде ғана қамтамасыз етіледі.
7. Оқу бағдарламасы концентрикалық тәсілі бойынша құрылған, яғни оқу материалы онда бірнеше рет ұсынылғанымен, білім беру мазмұны қайталанған сайын күрделенеді және кеңейтіледі, жеке элементтерінің нақтылануы және тереңдетілуі көзделген.
8. Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлауды оқытудың негізгі ұйымдастыру формасы коррекциялық сабақ болып табылады. Дегенмен, бағдарламалық материалды нәтижелі меңгеру қалыптасқан икемдер мен дағдыларды сабақтан тыс уақытта бекітуді талап етеді.
9. "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдар" курсының базалық мазмұны келесі бөлімдерден тұрады:
1) тамақтану: ас ішу ережелері; асүй/ас ішу бөлмесінде бағдарлау; асүйдің жабдықтануы; азық-түлік/шырын-сусындар; ас дайындау; қазақ ұлттық тағамдары; дастарханға тағамдарды реттеп қою;
2) тұрмыстық бейімделу: жеке тазалық; киім және аяқ киім; үйдің/пәтердің жиһаздары мен жабдықтары; үй жинау; қазақ халқының ұлттық дәстүрлері; бюджет;

3) социальное взаимодействие: правила и этикет общения; гендерное воспитание; общение в социальных сетях; родственные отношения/семья;
4) социальное взаимодействие в организациях социокультурного назначения и в сфере транспорта;
5) нормативно-правовая грамотность.
10. Оценка достижений обучающихся в условиях реализации дифференцированного и индивидуального подхода к обучающимся с глубоким нарушением зрения имеет не балльный, а качественно-описательный, эмоциональный характер (формирование правильного отношения к своим возможностям), основана на мониторинге успешности формирования и развития у детей компетенций по социально-бытовой ориентировке.
11. Обучение незрячих и слабовидящих обучающихся социально-бытовой ориентировке требует специального оснащенного кабинета.
12. Занятия по социально-бытовой ориентировке проводятся 1 раз в неделю. Распределение учебной нагрузки (часов) может меняться в зависимости от уровня усвоения темы учащимися.
13. Объем учебной нагрузки:
1) 5 класс – 1час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) 6 класс – 1час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) 7 класс – 1час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) 8 класс – 1час в неделю, 34 часа в учебном году;
5) 9 класс – 1час в неделю, 34 часа в учебном году;
6) 10 класс –1час в неделю, 34 часа в учебном году.
Глава 2. Базовое содержание учебного предмета для 5 класса
14. Питание (5 часов):
1) правила поведения за столом: столовые принадлежности, умение ими пользоваться, оказание посильной помощи при сервировке стола к обеду и ужину, уборка и мытье посуды после еды;
2) ориентировка на кухне/столовой: общее расположение кухонного оборудования, посуды на кухне;
3) работа повара, кухонное оборудование: скороварка, мультиварка и правила пользования ими, приготовление в них простых блюд с помощью зрячего помощника;
4) основные продукты, места и сроки их хранения; напитки – чай, кофе, какао, кисель, компот; заваривание чая, растворимого кофе;
5) приготовление еды: основы рационального питания; режим питания; вареные яйца; бутерброды к завтраку;
6) казахские национальные блюда: кисломолочные продукты (курт, иремшик, катык).
15. Бытовая адаптация (7 часов):
1) личная гигиена: закрепление навыков ухода за всеми частями тела, закаливание организма;
2) знание правил охраны здоровья и остаточного зрения в зависимости от сезона; знание своего диагноза, заболевания зрительного анализатора для определения допустимой нормы физической нагрузки и вида спорта во избежание причинения вреда здоровью и остаточному зрению;

3) әлеуметтік әрекеттесу: қарым-қатынас ережелері мен этикеті; гендерлік тәрбие; әлеуметтік желілер ішіндегі қарым-қатынас; туыстық/отбасылық қатынастар;
4) әлеуметтік-мәдени мекемелерде және көлік аясындағы әлеуметтік әрекеттесу;
5) нормативтік-құқықтық сауаттылық.
10. Көру қабілеті терең бұзылған білім алушыларға дифференциалыі және жеке оқытуды жүзеге асыру жағдайындағы олардың жетістіктерін бағалау балдық емес, сапалық-сипаттау, эмоциональді түрде болып, әлеуметтік бағдарлаудағы құзіреттілігінің қалыптасу мен даму мониторингіне негізделеді.
11. Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларды әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлауға оқыту арнайы жабдықталған кабинеттің болуын талап етеді.
12. Әлеуметтік-тұрмыстық бағдар пәні бойынша сабақтар аптасына 1 рет өткізіледі. Оқу жүктемесінің (сағаттар санының) бөлінуі білім алушылардың тақырыпты меңгеру деңгейіне байланысты өзгеруі мүмкін.
13. Оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сынып – аптасына 1сағат, оқу жылына 34 сағат;
2) 6-сынып – аптасына 1сағат, оқу жылына 34 сағат;
3) 7-сынып – аптасына 1сағат, оқу жылына 34 сағат;
4) 8-сынып – аптасына 1сағат, оқу жылына 34 сағат;
5) 9-сынып – аптасына 1сағат, оқу жылына 34 сағат;
6) 10-сынып – аптасына 1сағат, оқу жылына 34 сағат.
2-тарау. Оқу пәнінің 5-сыныптағы базалық білім мазмұны
14. Тамақтану (5 сағат):
1) ас ішу кезіндегі ережелер: ас ішу саймандары мен құралдары; оларды қолдана білу, ас ішу ережелерін сақтау, түскі және кешкі асқа дайындалған тағамдар мен ас ішу саймандарын дастарханға дұрыс қою, астан қалған ыдыстарды жуу және дастарханды жинау;
2) асүй/ас ішу бөлмесінде бағдарлау: асүйлік жиһаздардың, құрал-саймандардың және ыдыстардың жалпы орналасуы;
3) аспазшының жұмысы, асүйдің жабдықтары: кастрөл, мультипісіргіш және оларды пайдалану ережелері; көретін серіктестің көмегімен осы аспаптарды қолдану арқылы қарапайым тағамдарды дайындау;
4) негізгі азық-түлік және оларды сақтау ережелері: сусындар – шай, кофе, какао, кисель, компот; шай демдеу, кофе әзірлеу;
5) ас әзірлеу: тиімді тамақтанудың негіздері; тамақ ішу тәртібі; суға піскен жұмыртқа; таңғы асқа дайындалған бутербродтар;
6) қазақ халқының ұлттық тағамдары: қышқыл сүттен дайындалған тағамдар (құрт, ірімшік, қатық).
15. Тұрмыстық бейімделу (7 сағат):
1) жеке тазалық: дененің барлық мүшелерін тазалай білуге және дұрыс күтуге дағдыландыру; дене шынықтыру;
2) деңсаулықты және қалдық көру қабілетін жыл мезгіліне байланысты сақтау ережелерін білу; өз диагнозын, көру талдағыштың ауруын білу және соның негізінде деңсаулығы мен қалдық көру кабілетіне зиян келтірмес үшін өзіне-өзі күш салу нормасын, өзіне жарамды спорт түрлерін таңдау;

3) одежда и обувь: метки на одежде, правила стирки цветного и белого белья, режим работы стиральных машин, стирка мелких изделий, сушка одежды, просушивание мокрой обуви;
4) обстановка квартиры/дома: расположение основных объектов мебели в помещении;
5) уборка дома: правила сухой и влажной уборки, уборка книжных полок, уборка тумбочек; знакомство с навыками безопасного использования моющих химических средств.
16. Социальное взаимодействие (12 часов):
1) правила и этикет общения: формы общения, значение жестов и мимики при общении; закрепление правильных поз при общении;
2) умение адекватно воспроизводить адекватные жесты и мимику при общении; рукопожатие (равноправное, доминирующее, покорное);
3) различия в национальном этикете (казахский, европейский, восточный);
4) этикет общения со зрячими людьми; навыки совместной ориентировки со зрячими; правила ходьбы с сопровождающим; этика общения при сопровождении;
5) правила общежития, особенности проживания в интернате;
6) "навязчивые движения" незрячих и слабовидящих, пути их коррекции;
7) родственные отношения/семья: родственные связи, родословная семьи, традиции семьи, совместные с родителями мероприятия.
17. Социальное взаимодействие в организациях социокультурного назначения и в сфере транспорта (10 часов):
1) использование современных средств общения;
2) парикмахерская: взаимопомощь при укладке волос; уход за волосами, кожей;
3) медицинская помощь: медицинское обслуживание (больница, клиника, поликлиника, аптека, скорая медицинская помощь 103, аптечка первой помощи/ вата, бинт, зеленка, пластырь);
4) перекресток, световые и звуковые сигналы светофора, правила перехода перекрестка, движение по обочине, основные виды транспорта, умение попросить помощь при переходе через улицу.
Глава 3. Базовое содержание учебного предмета для 6 класса
18. Питание (6 часов):
1) правила поведения за столом: закрепление правил поведения за столом, умение пригласить в гости, принять приглашение, правила приема гостей;
2) ориентировка на кухне/столовой: соблюдение санитарно-гигиенических норм на кухне/столовой, умение накрыть стол к завтраку, обеду;
3) кухонное оборудование: виды кухонной утвари (чайник, электрочайник, сковорода, казан), правила пользования ими;
4) приготовление еды: соблюдение гигиенических требований при приготовлении пищи (мытье рук, надевание косынки и фартука); крупы, их виды, приготовление каши в мультиварке; овощи, их виды, приготовление салатов;

3) киім және аяқ киім: киімдегі таңбалар, ақ және түрлі-түсті кір киімдерді жуу ережелері, кір жуатын машинаның жұмыс тәртібі, ұсақ бұйымдарды жуу, жуылған кірді кептіру, дымқыл аяқ киімді құрғату;
4) үйдің/пәтердің жабдықтануы: негізгі жиһаздардың бөлменің ішінде орналасуы;
5) үйді жинастыру мен тазалау: құрғақ және ылғал тазалап жуудың тәртіптері; кітап сөресін, кіші шкафтарды жинау; жууға арналған химиялық құралдарын қауіпсіз қолданудың ережелерімен танысу.
16. Әлеуметтік әрекеттесу (12 сағат):
1) қарым-қатынас ережелері мен этикеті: қарым-қатынас формалары, тілдесу кезіндегі мимика мен ымдарды қолданудың маңыздылығы; қарым-қатынас барысында денені дұрыс қалыпта ұстауды бекіту;
2) тілдесу кезінде ымдар мен мимиканы дұрыс пайдалану; қол алысу (тең құқықты, үстем, құрметтеуші);
3) ұлттық этикеттегі айырмашылық (қазақ, еуропалық, шығыс);
4) көретін адамдармен қарым-қатынасты жасаудың этикеті; көретіндермен бірге бағдарлау; алып жүруші адаммен бірге жүрудің ережелері; алып жүрудегі қарым-қатынастың этикасы;
5) жатақхана ережелері, интернатта тұрудың ерекшелігі;
6) көрмейтін және нашар көретіндердің еріксіз "қосарласқан қозғалыстары", оларды түзету жолдары;
7) туыстық қатынас/отбасы: туысқандық байланыстар, отбасының ататегі, отбасылық дәстүрлер, ата-аналарымен бірге өткізілетін іс-шаралар.
17. Әлеуметтік-мәдени мекемелеріндегі және көлік аясындағы әлеуметтік әрекеттесу (10 сағат):
1) тілдесуде замануи құралдарды пайдалану;
2) шаштараз: шашты сәндеп тарауда өзара көмектесу; шашты, теріні күтіп қарау;
3) медициналық көмек: медициналық қызмет қөрсету (аурухана, клиника, емхана, дәріхана, медициналық жедел жәрдем қызметі 103, алғашқы жәрдем қорабы (мақта, бинт, жасыл дәрі (зеленка), жабыстырғыш (пластырь);
4) көше қиылысы, бағдаршамның жарық белгісі мен дыбыстық сигналы; көше қиылысын өту ережесі, жолдың жиегімен жүру; көліктің негізгі түрлері; көшені өту үшін көмек сұрай білу.
3-тарау. Оқу пәнінің 6-сыныптағы базалық білім мазмұны
18. Тамақтану (6 сағат):
1) ас ішу кезіндегі ережелер: ас ішу кезінде әдеп сақтау ережелерін бекіту, қонақты шақыра білу, қонаққа шақыруды қабылдай алу, қонақ күту тәртібін білу;
2) асүйде/ас ішу бөлмесінде бағдарлау: асүйдің/ ас ішу бөлмесінің санитарлық-гигиеналық ережелерін сақтау, таңғы және түскі ас дастарханын әзірлеу;
3) асүйлік жабдықтары: ыдыс-аяқ түрлері (шәугім, шәйнек, электршәйнек, таба, казан), оларды қолдана білу;
4) тамақ әзірлеу: тамақ дайындаудың санитарлық-гигиеналық ережелерін сақтау (қол жуу, алжапқыш пен орамал тағу); жарма, жарма түрлері, мультипісіргіште ботқа пісіру; көкеністер, олардың түрлері, көкеністердер салат дайындау;

5) сервировка стола к ужину; закрепление умения заварить чай, растворимый кофе; умение подать холодные напитки гостям;
6) казахские национальные блюда: казахские кисломолочные напитки (кумыс, шубат, айран).
19. Бытовая адаптация (6 часов):
1) личная гигиена: санитарно-гигиенические правила; охрана и гигиена зрения, значение здорового образа жизни; вредные привычки: алкоголь, курение, наркотики;
2) одежда и обувь: подбор ежедневной одежды по размеру и фасону, уход за ней; стирка белья вручную; ежедневная смена белья, носков;
3) обстановка квартиры/дома: оформление комнаты/квартиры, крупные и мелкие предмета интерьера;
4) уборка дома: пылесос, закрепление навыков сухой и влажной уборки, уход за мягкой и корпусной мебелью.
20. Социальное взаимодействие (10 часов):
1) правила и этикет общения: понятия самооценка, самоконтроль, умение оценить себя со стороны ("взгляд со стороны");
2) беседа о значении общения, социума; культура речи; тренинги "Приветствие", "Прием гостей", "Проводы гостей";
3) общение в социальных сетях; умение пользоваться социальными сетями, электронной почтой; безопасность общения в социальных сетях; тренинг "Как распознать виртуального мошенника";
4) общение по телефону, через СМС; использование опорных фраз и этикета при общении по телефону; умение проявить внимание к родным, близким; набор телефонного номера без помощи зрительного анализатора;
5) закрепление восприятия и узнавания незрячими детьми учителей, воспитателей, товарищей, родных при расширении окружения; тренинги "Узнай по походке", "Узнай меня!", "Узнай по голосу!";
6) гендерное воспитание: менструальный цикл, календарь ведения менструального цикла; поллюции; соблюдение гигиенических требований во время менструации и поллюций; профилактика потливости и кожных заболеваний в подростковом периоде;
7) родственные отношения/семья: значение интонации и мимики при общении; алгоритм поведения при встрече с близкими и незнакомыми людьми, входе в незнакомое помещение, при прощании.
21. Социальное взаимодействие в организациях социокультурного назначения и в сфере транспорта (10 часов):
1) экскурсия на автодорогу, распознавание транспорта по звуку: троллейбус, автобус, трамвай, автомобиль; правила дорожного движения "Мы по улице идҰм" – практическое занятие: самостоятельное движение из исходной знакомой точки до конечной знакомой точки, с учетом положения солнца и других ориентиров: шум листвы, движущего и не подвижного транспорта;

5) кешкі ас дастарханын әзірлеу; шайды демдей алуды, ерігіш кофе дайындай білу; қонақтарға салқын сусындарды ұсынып беруді үйрету;
6) қазақтың ұлттық тағамдары: қышқыл сүттен жасалған сусындар (қымыз, шұбат, айран).
19. Тұрмыстық бейімделу (6 сағат):
1) жеке тазалық: санитарлық-гигиеналық ережелер; көру қабілетін қорғау ережелері және гигиенасы, салауатты өмір салтын сақтау маңыздылығы; зиянды әдеттер: ішімдік ішу, есірткі қабылдау, шылым шегу;
2) киім және аяқ киім: күнделікті киетін киімді мөлшерге, қажетті үлгіге, маусымға сәйкес таңдай білу, оны күту; кірді қолмен жуу; іш киімді, шұлықты күнделікті ауыстыру;
3) үйдің/пәтердің жабдықтануы: бөлмені/пәтерді безендіру, бөлменің ішкі көрінісін құрайтын ірі және ұсақ заттары;
4) үйді тазалау: шансорғыш, үйді құрғақ тазалау және тазалап жуудың дағдыларын бекіту, жұмсақ жиһаздарды, корпустық жиһаздарды күтіп, тазалау.
20. Әлеуметтік әрекеттесу (10 сағат):
1) қарым-қатынас жасаудың/тілдесудің ережелері мен этикеті: өзін-өзі бағалау, өзін-өзі бақылау ұғымдары, өзін-өзі сырттан қарап бағалау ("басқа жақтан көзқарас");
2) қарым-қатынастың, әлеуметтің маңыздылығы жайлы әңгімелесу; сөйлеу тілдің мәдениеті, тілдесуде әдеп сақтау. "Амандасу", "Қонақ күту", "Қонақтарды шығарып салу" тренингтері;
3) әлеуметтік желі жүйелерінде қарым-қатынас жасау; әлеуметтік желілерді, электронды поштаны пайдалана білу; әлеуметтік желілер жүйелерінде қарым-қатынас жасаудың қауіпсіздігі; "Виртуалдық алаяқты қалай тануға болады" тренингі;
4) телефон арқылы тілдесу, СМС жіберу арқылы қарым-қатынасқа түсу; "тірек" сөздерді, этикет фразаларын телефон арқылы сөйлеуде қолдана білу; туыс-тумаларға, жақын адамдарға жылы ықылас білдіру; көру талдағыштың көмегінсіз телефон нөмерін теру;
5) көрмейтін балалардың қоршаған ортасының кеңею барысында жаңадан қосылған мұғалімдерді, тәрбиешілерді, құрдастарды, туысқандарды қабылдай алу мен тану икемін бекіту. "Жүрістен тану", "Мені таныдың ба?", "Дауыстан тану" тренингтері;
6) гендерлік тәрбие: ұлдар мен қыздардың жыныстық жетілуі; етеккір циклі, етеккір циклдің күнтізбесін жүргізу; поллюция; етеккір және поллюция кезінде тазалық ережелерін сақтау; жеткіншек жас кезеңіндегі тершеңдік пен тері аурулардан сақтану;
7) туыстық қатынас/отбасы: тілдесудегі мимиканың, мәнерліліктің маңыздылығы; жақындармен және бейтаныс адамдармен кездесуде, бейтаныс жерге барғанда, қоштасу кезінде жүріс-тұрыстың алгоритмі.
21. Әлеуметтік-мәдени мекемелеріндегі және көлік аясындағы әлеуметтік әрекеттесу (10 сағат):
1) автожолға саяхат, көлікті дыбыстан тану: троллейбус, автобус, трамвай, жеңіл көлік; жол жүру ережелері; "Біз көшеде жүрміз" атты тәжірибелік сабақ: түрлі бағдарлағыштарды пайдаланып (күннің орналасуын, жапырақтардың сыбдырын, көліктің шуын) таныс бастапқы жерден таныс соңғы жерге дейін өз бетінше бару;

2) значение общественного транспорта для активной жизнедеятельности; остановки общественного транспорта; правила поведения в общественном транспорте.
22. Нормативно-правовая грамотность (2 часа):
1) основные нормативно-правовые документы РК, Конституция РК, Конвенция ООН "О правах ребенка"; льготы для лиц-инвалидов по зрению.
Глава 4. Базовое содержание учебного предмета для 7 класса
23. Питание (7 часов):
1) правила поведения за столом: правила поведения в гостях в зависимости от мероприятия (той, ас, Наурыз, день рождения);
2) ориентировка на кухне/столовой: уход за посудой, мытье различных видов посуды: стаканы, чашки, кастрюли, сковороды; раскладывание посуды по местам;
3) продукты/напитки: закрепление приготовления каш, салатов; мясопродукты и их хранение; макаронные изделия, их виды, способы приготовления; молоко и молочные продукты, их хранение; специи, приправы, соусы;
4) приготовление еды: супы, виды супов, правила варки мяса, курицы; первые блюда из овощей и мяса (лапша, борщ, окрошка); сервировка стола к обеду.
24. Бытовая адаптация (7 часов):
1) личная гигиена: закрепление правил личной гигиены, ежедневный уход за волосами, кожей; косметические средства, правила ухода за подростковой кожей; парфюмерия, подбор аромата, использование дезодорантов, спреев;
2) одежда и обувь: подбор одежды по ситуации (праздничная, повседневная, для походов, спортивная), правила ухода за одеждой; подбор опций для стирки (деликатная, для цветного и белого белья, для шерстяных вещей); глажка одежды;
3) обстановка квартиры/дома: предметы интерьера спальни; рациональная расстановка мебели и подбор предметов интерьера с учетом возможностей незрячего;
4) уборка дома: уборка платяного шкафа, тумбочки; уход за корпусной мебелью; влажная уборка помещений; правила сухой и влажной уборки, уборка книжных полок; закрепление навыков безопасного использования моющих химических средств;
5) казахские национальные традиции: почитание старших, национальные обычаи: "Бесік той", "Тұсау кесер", "Сүндет той" (празднование рождения ребенка, разрезание пут, обрезание).
25. Социальное взаимодействие (10 часов):
1) правила и этикет общения: празднование собственного дня рождения, умение принимать гостей, принимать подарки, дарить подарки;

2) қоғамдық көліктің белсенді өмір сүру үшін маңыздылығы; қоғамдық көліктің аялдамалары; қоғамдық көліктің ішінде жүрудің ережелері.
22. Нормативті-құқықтық сауаттылық (2 сағат):
1) Қазақстан Республикасының негізгі нормитивті-құқықтық құжаттары, Қазақстан Республикасы Конституциясы, "Баланың құқықтары туралы" БҰҰ Конвенциясы; көру қабілетінің бұзылуынан болған мүгедектерге берілген жеңілдіктер.
4-тарау. Оқу пәнінің 7-сыныптағы базалық білім мазмұны
23. Тамақтану (7 сағат):
1) ас ішу кезіндегі ережелер: қонақта болған кезде кездесу/жиынның бабына қарай (той, ас, Наурыз, туған күн) жүріс-тұрыс ережелерін сақтау, әдеп сақтау;
2) асүйде/ас ішу бөлмесінде бағдарлау: ыдыстарды тазалау, ыдыс-аяқтың түр-түрлерін жуу; стакандарды, шынаяқтарды, тостағандарды, кастрөлдерді, табаларды және сол сияқты ыдыстарды өз орындарына қою;
3) азық түлік/сусындар: ботқа пісіруді, салат дайындауды бекіту; ет азықтар және оларды сақтау ережесі; макарон бұйымдары, олардың түрлері және әзерлеу амалдары; сүт және сүттен жасалған өнімдер, оларды сақтау; дәмдеуіштер, астатым, тұздықтар;
4) тамақ дайындау: сорпа, сорпаның түрлері, ет қайнату мен тауық пісіру ережелері; көкөністер мен еттен жасалған бірінші берілетін тағамдар (кеспе, борщ, окрошка); түскі дастарханды дайындап, безендіру.
24. Тұрмыстық бейімделу (7 сағат):
1) жеке тазалық: жеке тазалықты сақтауды дағдыларын бекіту, шашқа және теріге күнделікті күтім жасау; косметикалық құралдар, жас өспірімдік теріні күту ережелері; порфюмерия, хош иісті таңдай білу, дезодорантты, спрейді қолдану;
2) киім және аяқ киім: жағдаятқа сай киім таңдау (мерекелік, күнделікті, сапар-саяхатқа шығуға арналған, спорттық), киімді тазалап, ұстаудың амалдары мен ережелері; кір жуудың опцияларын дұрыс таңдау (түрлі түсті киімдер үшін, ақ киімдер үшін, жүн бұйымдарға арналған); киімді үтіктеу;
3) үйдің/пәтердің жабдықтануы: жатын бөлменің интерьер бұйымдары; жиһазды тиімді орналастыруда және интерьер жасауда көзі көрмейтін адамның мүмкіндіктерін еске алу;
4) үйді тазалау: көйлек-көншек шкафын, тумбочканы тазалау; корпустан жиналған жиһазды тазалап, күту; бөлменің ішін жуып тазалау; құрғақ тазалау мен жуудың ережелері, қітап сөрелерін жинап, тазалау; жууға арналған химиялық құралдарын қауіпсіз қолданудың дағдылары;
5) қазақтың ұлттық дәстүрлері: үлкендерге, қарияларға құрмет көрсету, ұлттық салттар: "Бесік той", "Тұсау кесу", "Сүндет той".
25. Әлеуметтік әрекеттесу (10 сағат):
1) қарым-қатынас/тілдесудің ережелері мен этикеті: туған күнін тойлау, қонақ күту, сыйлықтарды қабылдай алу, сыйлық беру;

2) речевой этикет; тренинги "Говори правильно и красиво", "Поддерживай разговор!"; манерность и хорошие манеры; формы и стили общения; проявление отрицательных эмоций при общении и умение их сдерживать;
3) конфликтные ситуации и алгоритм выхода из них; беседы, игры с целью отвлечения детей от навязчивых движений, умение переключиться на другой вид деятельности;
4) гендерное воспитание: культура общения между юношами и девушками при знакомстве, модели поведения на праздниках и общественных мероприятиях; моделирование ситуаций знакомства юношей и девушек;
5) общение в социальных сетях; правила адекватного и безопасного пользования социальными сетями, электронной почтой; использование опорных фраз и этикета при общении по телефону; умение проявить внимание к родным, близким.
26. Социальное взаимодействие в организациях социокультурного назначения и в сфере транспорта (8 часов):
1) представления о крупных культурно-бытовых и лечебных учреждениях местности и наполняющих их предметах: кинотеатр (фойе, зрительный зал, сцена), супермаркет (секции с продуктами, кассы, корзинки для продуктов), базар (продуктовый ряд, ряды промышленных и хозяйственных товаров); тренинг "Если вы потерялись";
2) ориентировка на остановке, алгоритм посадки и высадки из общественного транспорта; правила поведения незрячего в общественном транспорте.
27. Нормативно-правовая грамотность (2 часа):
1) меры Правительства Республики Казахстан по формированию безбарьерной среды; Центры реабилитации инвалидов по зрению; Казахстанское общество слепых.
Глава 5. Базовое содержание учебного предмета для 8 класса
28. Питание (6 часов):
1) правила поведения за столом: моделирование правил поведения за столом в различных ситуациях;
2) оборудование кухни/ столовой: контейнеры для хранения продуктов, правила пользования ими; предметы сервировки стола; сервировка праздничного стола;
3) продукты/напитки: правильный рацион питания; рыба, способы чистки и хранение; приправы; фрукты, их хранение;
4) казахские национальные мясные блюда: бешбармак, куырдак, сирне.
29. Бытовая адаптация (6 часов):
1) личная гигиена: культура запахов, подбор и правильное нанесение аромата; косметические средства по уходу за волосами, телом;
2) воспитание здорового образа жизни, профилактика вредных привычек (алкоголь, курение, наркотики);

2) сөйлеу этикеті, "Дұрыс және мәнерлі сөйле", "Әңгімені жалғастыра біл!" тренингтері; боямалылық пен жақсы мәнерлер; тілдесудің формалары мен стильдері; сөйлесу кездегі жағымсыз эмоциялардың көрінуі және оларды тежей білу;
3) дау-жанжал жағдайлар және олардан шығу алгоритмі; балалардың көңілін қосарласқан еріксіз қозғалыстардан теріс аудару мақсатында ұйымдастырылған ойындар, әңгімелер; басқа іс-әрекетке ауыса білу;
4) гендерлік тәрбие: жігіттер мен қыздар арасындағы қарым-қатынастың мәдениеті, танысуда әдеп сақтау, мерекелер мен қоғамдық іс-шаралар кезінде жүріс-тұрыстың, мінез-құлықтың модельдері; жігіт пен қыздың танысу жағдаятын модельдеу;
5) әлеуметтік желістерде қарым-қатынас жасау; әлеуметтік желістерді, электронды поштаны тиімді және қауіпсіз пайдаланудың ережелері; тірек сөздерді, этикет фразаларын телефон арқылы сөйлеуде қолдана білу; туыс-тумаларға, жақын адамдарға жылы ықылас білдіру.
26. Әлеуметтік-мәдени мекемелеріндегі және көлік аясындағы әлеуметтік әрекеттесу (8 сағат):
1) қаланың ірі мәдени-тұрмыстық мекемелер туралы және олардың құрамына кіретін заттар жайлы түсініктер: кинотеатр (фойе, көрермендер залы, сахна), супермаркет (азық-түлік секциялары мен сөрелері, кассалар, азық-түлікке арналған себеттер), базар (азық-түлік бөлімі, өндіріс және шаруашылық бұйымдар бөлімі), емдеу мекемелер; "Сіз жоғалып қалсаңыз" тренингі;
2) аялдамада бағдарлау, қоғамдық көлікке мінудің және одан түсудің алгоритмі; көзі көрмейтін адамдар үшін коғамдық көлікпен жүру ережелері.
27. Нормативті-құқықтық сауаттылық (2 сағат):
1) Қазақстан Рсепубликасы Үкіметінің кедергісіз ортаны қалыптастыруға бағытталған іс-шаралары; көру қабілетінің бұзылуынан болған мүгедектерге арналған оңалту орталықтары; Қазақстандық зағиптар қауымдастығы.
5-тарау. Оқу пәнінің 8-сыныптағы базалық білім мазмұны
28. Тамақтану (6 сағат):
1) ас ішу ережелері: ас ішу ережелерін түрлі жағдаяттарда сақтауды модельдеу;
2) асүйдің жабдықтануы: азықты сақтау контейнерлері, оларды қолдану;
3) азық-түлік/сусындар: тамақтанудың дұрыс мөлшерін сақтау; балық, балықты тазалау және сақтау; дәмдеуіштер; дастарханды әзірлеу/безендіру заттары; мерекелі дастарханды әзірлеу; жемістер, оларды сақтау ережелері;
4) қазақтың ұлттық тағамдары: еттен жасалған бұйымдар – бесбармақ, қуырдақ, сірне.
29. Тұрмыстық бейімделу (6 сағат):
1) жеке тазалық: иіс сезу мәдениеті, хош иісті таңдай білу және дұрыс жағу/себу; денеге, шашқа жағатын косметикалық сұйықтар мен қоспалар;
2) сауатты өмір салтына дағдыландыру; зиянды әдеттерден (шылым шегуден, ішімдік, есіртке қабылдаудан) сақтану;

3) одежда и обувь: закрепление умения подбора одежды по ситуации; использование одежды по назначению, опрятность в одежде; стирка и глажка одежды;
4) обстановка квартиры/дома: интерьер гостиной; рациональная расстановка мебели и подбор предметов интерьера с учетом возможностей незрячего;
5) уборка дома: правила ухода за мягкой мебелью, коврами;
6) казахские национальные традиции: сватовство, проводы невесты, беташар.
30. Социальное взаимодействие (8 часов):
1) правила и этикет общения: отношения взрослых и детей; основы бесконфликтности; умение решать конфликты с учетом возрастных особенностей;
2) родственные отношения/семья: закрепление знаний об общении в семье; общение в семье при наличии незрячего ребенка со зрячими братьями и сестрами.
31.Социальное взаимодействие в организациях социокультурного назначения и в сфере транспорта (10 часов):
1) культура общения с использованием неречевых и речевых средств общения; воспитание культуры публичного выступления; умение сдерживать негативные эмоции;
2) методы изучения маршрутов пассажирского транспорта; поведение незрячего на остановках; правила посадки и выхода из городского транспорта; поведение в салоне; отработка приемов работы с тростью в салонах пассажирского транспорта; самостоятельная поездка в автобусе на 2-3 остановки.
32. Нормативно-правовая грамотность (4 часов):
1) помощь в сборе пакета данных о конкретной помощи городских, местных властей (транспортный доступ, получение пенсии, получение жилплощади).
Глава 6. Базовое содержание учебного предмета для 9 класса
33. Питание (8 часов):
1) правила поведения за столом: умение держаться непринужденно, поддерживать беседу;
2) оборудование кухни/столовой: правила ухода за кухонным оборудованием (газовой плитой, вытяжкой, духовкой, сенсорной плитой, холодильником); закрепление умений сервировки праздничного и повседневного стола;
3) продукты/напитки: фарш, его виды, хранение; блюда из фарша (котлеты, фрикадельки, фаршированные перчики) и их приготовление; гарниры: картофельное пюре, макароны, отварной рис, отварная гречка;

3) киім және аяқ киім: жағдайға, жағдаятқа сай киінуді дағдыландыру, киімді өз мағынасына қарай қолдану, киімді таза және ұқыпты киіп жүру; киімді дұрыс жуу және үтіктеу;
4) үйдің/пәтердің жабдықталуы: қонақжай бөлменің ішкі көрінісі – интерьері; жиһаздарды және интерьерді құрайтын заттарды көзі көрмейтін адамның мүмкіндіктеріне сәйкес және тиімді орналастыра білу;
5) үйдің ішін тазалау: жұмсақ жиһаздарды, кілемдерді тазалау мен күтудің ережелері;
6) қазақтың ұлттық дәстүрлері: құда түсу, қызды ұзату, беташар.
30. Әлеуметтік әрекеттесу (8 сағат):
1) қарым-қатынас ережелері мен этикеті: ересек пен балалар арасындағы қатынастар; даулылықсыздықтың негіздері; дау-жанжалды шешуде жас ерекшеліктерін есепке алу;
2) туыстық катынастар/отбасы: отбасының ішіндегі қарым-қатынас жайлы түсініктерді кеңейту және бекіту; көрмейтін немесе нашар көретін баланың өз отбасының ішіндегі сау аға-інілерімен, әпке-сіңлі-қарындастарымен араласуы, қарым-қатынасқа түсуі.
31. Әлеуметтік-мәдени мекемелеріндегі және көлік аясындағы әлеуметтік әрекеттесу (10 сағат):
1) тілдесудің сөйлеу және сөйлеуден тыс құралдарын пайдаланып қарым-қатынас жасаудың мәдениеті; көпшілік алдында сөз сөйлеу мәдениетін тәрбиелеу. Жағымсыз эмоцияларды тыя қоюды білу;
2) жолаушылар көліктің жүру бағыттарын зерделеу әдістері; көрмейтін адамның аялдамада жүріс-тұрысы; қала қөлігіне міну және одан түсу ережелері; көлік салонында жүріп-отыру; жолаушылар көлігінің салонында таяқтың көмегімен жүріп-отыруды үйрену және жаттықтыру; автобуспен 2-3 аялдамаға дейін өз бетінше жүріп қайту.
32. Нормативті-құқықтық сауаттылық (4 сағат):
1) қалалық, жергілікті өкіметтің тарапынан көрсетілетін нақты көмегін (көлікке қолжетімділік, мүгедектігіне байланысты зейнетақы алу, тұратын үймен қамтамасыз ету) алу үшін жиналатын құжаттар пакетін дайындауға көмектесу.
6-тарау. Оқу пәнінің 9-сыныптағы базалық білім мазмұны
33. Тамақтану (8 сағат):
1) ас ішу ережелері: дастархан басында өзін-өзі еркін ұстай алу, әңгімеге қосылып, жалғастыра білу;
2) асүйдің/ас ішу бөлменің жабдықталуы: асүйлік құрал-жабдықтарын (газ плитаны, газ сорғызу аспабын, духовканы, сенсорлық плитаны, электр пешті, тоңазыткышты) тазалау, күту ережелері;
3) азық-түлік/сусындар: фарш, оның түрлері және сақтау ережесі; тартылған еттен - фарштан жасалған тағамдар түрлері (котлет, долма, манты, фрикаделькалар, ішіне күріш және фарш салыңған болгар бұрышы) және оларды дайындау тәртібі; гарнир түрлері: картоп езбесі, пісірілген күріш, пісірілген қарақұмық; күнделікті және мерекелік дастарханды әзірлеуді бекіту;

4) казахские национальные блюда с использованием фарша: манты, самса, беляши.
34. Бытовая адаптация (6 часов):
1) личная гигиена: индивидуальная косметика, правила и эстетика пользования;
2) одежда и обувь: тенденции моды, умение подбирать белье, колготки, обувь;
3) обстановка квартиры/дома: интерьер кабинета/домашней библиотеки; расстановка предметов интерьера, книг на полках;
4) уборка дома: закрепление навыков влажной и сухой уборки; уход за стеклянными и блестящими поверхностями; уход за декоративными растениями, режим поливки, пересадки, подкормки;
5) казахские национальные традиции: казахские национальные праздники – Наурыз, Айт.
35. Социальное взаимодействие (8 часов):
1) правила и этикет общения: стрессы, моделирование стрессовых ситуаций и выход из них, психотерапевтическая коррекция;
2) гендерное воспитание: сексуальная физиология и психология человека; гигиена человека; профилактика ранней беременности и венерических заболеваний;
3) родственные отношения/семья: общение в семье при наличии инвалидности по зрению у одного из родителей.
36. Социальное взаимодействие в организациях социокультурного назначения и в сфере транспорта (8 часов):
1) посещение концертных залов, спортивных комплексов, кинотеатров, кафе, закрепление умений купить билет, заказать билет, сделать заявку, оплатить счет;
2) методы изучения маршрутов пассажирского транспорта; отработка приемов работы с тростью в салонах пассажирского транспорта; самостоятельная поездка в автобусе на 2-3 остановки.
37. Нормативно-правовая грамотность (4 часа):
1) социально-правовая защита инвалидов по зрению;
2) помощь в сборе пакета данных о конкретной помощи городских, местных властей (транспортный доступ, получение пенсии, получение жилплощади).
Глава 7. Базовое содержание учебного предмета для 10 класса
38. Питание (6 часов):
1) кухонное оборудование: посудомоечная машина, правила ее использования, техника безопасности; правила пользования и ухода за духовкой;
2) продукты/напитки: тесто, виды теста (пресное, жидкое, песочное, сдобное); разрыхлители; приготовление изделий из песочного и жидкого теста (печенье, бисквиты);

4) қазақтың ұлттық тағамдары: фарш қосылған тағамдар – манты, самса, бәліш.
34. Әлеуметтік бейімделу (6 сағат):
1) жеке тазалық: косметика құралдарын пайдалану ережелері мен эстетикасы;
2) киім және аяқ киім: сәннің өзекті үрдістерін түсіну, іш киімді дұрыс таңдау, киімді (көйлекті немесе кофта мен белдемшені, шұлықты және аяқ киімді) өзара үйлестері білу;
3) үйдің/пәтердің жабдықтануы: кабинеттің/үй кітапханасының көрінісі – интерьері; жиһазды, интерьер заттарын орналастыру, кітаптарды сөрелерге реттеп қою;
4) үйді тазалау: құрғақ, ылғал тазалау мен тазалап жуудың дағдыларын бекіту; түрлі заттардың әйнектен жасалған, жылтырақ үстілерін дұрыс тазалап, күту; сәндік өсімдіктерге күтім көрсету, оларды суғару, құнарландыру және қайта отырғызу тәртіптері;
5) қазақ халқының ұлттық дәстүрлері: қазақтың ұлттық мерекелері - Наурыз тойы, Айт мерекесі.
35. Әлеуметтік әрекеттесу (8 сағат):
1) карым-қатынастың/тілдесудің ережелері мен этикеті: стрестер, стрестік жағдаятарды модельдеу және олардан шығу амалдары, психотерапевтік коррекция;
2) гендерлік тәрбие: адамның сексуалды физиологиясы мен психологиясы; адамның гигиенасы; жас кезіндегі ерте жүктіліктің және венерологиялық аурулардың алдын алу;
3) туыстық қатынастар/отбасы: ата-анасының біреуі көру қабілетінің бұзылуына шалдыққан жағдайдағы отбасының ішкі қарым-қатынасы.
36. Әлеуметтік-мәдени мекемелеріндегі және көлік аясындағы әлеуметтік әрекеттесу (8 сағат):
1) концерт залдарына, спорттық кешендеріне, кинотеатрларға, кафелерге барып жүру, билет сатып алуды, билетке тапсырыс беруді, сұраныс жіберуді, шотті төлеуді жаттықтыру және бекіту;
2) жолаушылар көліктің жүру бағыттарын зерделеу әдістерін меңгеруді бекіту; жолаушылар көлігінің салонында таяқ таянып жүруді, жүріп-отыруды үйрену және жаттықтыру; автобуспен 2-3 аялдамаға дейін өз бетінше жүріп қайтуды бекіту.
37. Нормативті-құқықтық сауаттылық (4 сағат):
1) көру қабілетінің зақымдануынан болған мүгедектердің әлеуметтік-құқықтық қорғауы;
2) қалалық, жергілікті үкіметтің тарапынан көрсетілетін нақты көмегін (қөлікке қолжетімділік, мүгедектігіне байланысты зейнетақы алу, тұратын үйімен қамтамасыз ету) алу үшін жиналатын құжаттар пакетін дайындауға көмектесу.
7-тарау. Оқу пәнінің 10-сыныптағы базалық білім мазмұны
38. Тамақтану (6 сағат):
1) асүй жабдықтары: ыдыс жуатын машина, оны пайдалану ережесі, қауіпсіздік техникасы; духовканы пайдалану тәртібі, тазалау амалы;
2) азық-түлік/сусындар: қамыр, оның түрлері (ашымаған – тұщы, сұйық, ашыған, ашымаған-тәтті); қамырдың қопсытқышы; ашымаған тәтті және сұйық қамырдан жасалатын тағамдарды дайындау (печенье, бисквиттер);

3) казахские национальные блюда: лепешки, баурсаки, чак-чак; сервировка стола к чаю.
39. Бытовая адаптация (10 часов):
1) личная гигиена: маникюр, педикюр; экскурсии в парикмахерскую, к мастеру по маникюру и педикюру; уход за растительностью на лице и теле;
2) одежда и обувь: прослеживание за модными тенденциями; отработка навыка подбора одежды по стилю, цвету и сезону;
3) обстановка квартиры/дома: интерьер кухни; рациональная расстановка мебели и подбор предметов интерьера с учетом возможностей незрячего;
4) уборка дома: закрепление умений сухой и влажной уборки кухонных полок, шкафов, полок холодильника с точным соблюдением местоположения каждого объекта;
5) животные в доме: собака-проводник, санитарная обработка помещения в случае необходимости;
6) казахские национальные традиции: уважение старших, почитание родителей, любовь к родному краю;
7) бюджет: понятие бюджета, основные статьи расходов, распределение бюджета на день, неделю, месяц.
40. Социальное взаимодействие (6 часов):
1) правила и этикет общения: отработка навыка публичных выступлений;
2) классификация эмоций; коррекция поведения в экстремальных ситуациях: методы переключения эмоционального возбуждения, переключение на нейтральные темы, мысленные формулировки; тренинг "Образы";
3) родственные отношения/семья: степени родства (братья, сестры, невестка, свекор, шурин); культура общения в семье;
41. Социальное взаимодействие в организациях социокультурного назначения и в сфере транспорта (10 часов):
1) общение по телефону с аварийными и городскими службами, обеспечивающими охрану и защиту граждан;
2) изучение маршрутов общественного городского транспорта; заказ билетов в режиме онлайн; особенности ориентировки на авто- и железнодорожном вокзале.
42. Нормативно-правовая грамотность (2 часа):
1) знакомство с основными положениями Закона о социальной защите инвалидов и алгоритмом установления инвалидности и степени утраты трудоспособности.
Глава 8. Требования к уровню подготовки обучающихся 5 класса
43.Предметные результаты.
44. Обучающиеся будут знать:
1) правила поведения за столом;
2) расположение и назначение кухонного оборудования, посуды;
3) новые продукты питания и напитки, условия их хранения;

3) қазақ халқының ұлттық тағамдары: қамырдан жасалатын тағамдар – бауырсақ, шелпек, чак-чак; шай дастарханын әзірлеу.
39.Тұрмыстық бейімделу (10 сағат):
1) жеке тазалық: маникюр, педикюр; шаштаразға экскурссия, маникюр және педикюр шеберіне бару; денедегі түкке, сақал-мұртқа қарау;
2) киім және аяқ киім: сән талаптары мен беталыстары жайлы хабардар болу; киімдерді киіну стиліне, жыл маусымына, түстердің өзара жарасымына сәйкес таңдауға жаттықтыру;
3) үйдің/пәтердің жабдықталуы: асүйдің ішкі көрінісі – интерьері; жиһаздарды және интерьерді құрайтын заттарды көзі көрмейтін адамның мүмкіндіктеріне сәйкес және тиімді іріктеп алу, орналастыра білу;
4) үйді тазалау: асүйлік сөрелерін, шкафтарын, тоңазытқыш сөрелерін жуып тазалау мен құрғақ сүртіп тазалай алуды және тазалау барысында әр затты өз орнына коя білуді бекіту;
5) үйдегі жануарлар: жетелеуші ит, қажет болған жағдайда бөлмені санитарлық өңдеуден өткізу;
6) қазақтың ұлттық дәстүрлері: үлкендерге, қарияларға құрмет көрсету, ата-ананы қадірлеу, туған жерін сүю;
7) бюджет: бюджет туралы түсінік; шығыстың негізгі баптары, бір күнге, бір аптаға, бір айға бюджет қаражатын бөлу.
40. Әлеуметтік әрекеттесу (6 сағат):
1) қарым-қатынас ережелері мен этикеті: қөпшілік алдында сөз сөйлеу дағдысын машықтандыру;
2) эмоциялардың топтастырылуы; экстремалды жағдайда үрейге бой бермеу, өзін-өзі дұрыс ұстауды үйрену: эмоциялық қозуды тежей білу, басқа тақырыпқа ауысып кету, ойды іштей жинақтап, тұжырымдау; "Бейнелер" тренингі;
3) туыстық қатынастар/отбасы: туыстық деңгейлері (ағалар, інілер, әпкелер, сіңлілер, қарындастар, келіндер, жеңгелер, қайын ене, балдыз); отбасылық қарым-қатынастың мәдениеті.
41. Әлеуметтік-мәдени мекемелеріндегі және көлік аясындағы әлеуметтік әрекеттесу (10 сағат):
1) тұрғындарды қорғау және қызмет көрсету органдарға, қалалық және аппаттан құтқарушы қызметтерге телефон арқылы хабарласу;
2) көлік аясындағы әлеуметтік әрекеттесу: қалалық қоғамдық көлігінің жүру бағыттарын білу; онлайн режимінде билетке тапсырыс беру; авто және темір жол вокзалында бағдарлаудың ерекшеліктері.
42. Нормативті-құқықтық сауаттылық (2 сағат):
1) мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы Заңның негізгі баптарымен танысу және еңбекке жарамсыз болып қалудың деңгейін анықтау мен мүгедектікті рәсімдеу алгоритмдері.
8-тарау. 5-сынып білім алушыларының дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
43. Пәндік нәтижелер.
44. Білім алушылар:
1) ас ішу ережелерін;
2) асүйдің жабдықтыры мен ыдыстардың қолдану мағынасын;
3) жаңа азық-түліктерді және сусындарды, олардың сақтау тәртібін;

4) правила личной гигиены и охраны остаточного зрения;
5) правила ориентировки в квартире, доме;
6) правила сухой и влажной уборки;
7) правила этикета при общении.
45. Обучающиеся будут уметь:
1) пользоваться навыками самообслуживания при приготовлении и приеме пищи, следовать правилам поведения за столом;
2) использовать правила личной гигиены, применять правила охраны здоровья и остаточного зрения;
3) узнавать собственные одежду и обувь, личные вещи; ухаживать за ними и класть на отведенные для них места;
4) следовать общепринятым правилам поведения в общественных местах, транспорте, при общении.
Глава 9. Требования к уровню подготовки обучающихся 6 класса
46. Предметные результаты.
47. Обучающиеся будут знать:
1) виды кухонной утвари и оборудования, правила пользования ими,
2) гигиенические требования при приготовлении пищи;
3) способы приготовления овощей и каш;
4) влияние вредных привычек на здоровье человека;
5) значение общения, культуры речи для социализации;
6) правила безопасного общения в социальных сетях;
7) алгоритм поведения при встрече с близкими и незнакомыми людьми;
8) правила ухода за внешностью, приемы самоконтроля за своим поведением при "живом" общении, по телефону и в социальных сетях;
9) права лиц-инвалидов по зрению в РК.
48. Обучающиеся будут уметь:
1) принять приглашение, пригласить в гости;
2) производить сухую и влажную уборку, пользоваться пылесосом;
3) подбирать ежедневную одежду по размеру и фасону, ухаживать за ней;
4) соблюдать гигиенические требования при менструации и поллюциях;
5) распознавать транспорт по звуку;
6) самостоятельно двигаться из искомой знакомой точки до конечной знакомой точки.
Глава 10. Требования к уровню подготовки обучающихся 7 класса
49. Предметные результаты.
50. Обучающиеся будут знать:
1) правила поведения в гостях в зависимости от цели мероприятия;
2) правила варки мяса, способы приготовления овощей и мяса;
3) виды и назначение косметических средств;
4) правила подбора одежды по ситуации;
5) особенности планирования интерьера с учетом возможностей незрячего;

4) жеке тазалықты және қалдық көру қабілетін сақтау ережелерін;
5) үйдің/пәтердің ішінде бағдарлаудың ережелерін;
6) құрғақ тазалау мен тазалап жуудың ережелерін;
7) қарым-қатынас этикетінің ережелерін білетін болады.
45. Білім алушылар:
1) асты әзірлеу және ішу кезенде өзіне-өзі қызмет жасауды, ас ішудің ережелерін сақтау;
2) жеке тазалық тәртібін сақтау дағдыларын, деңсаулық пен қалдық көру қабілетін сақтау ережелерін қолдану;
3) өзінің киімі мен аяқ киімін, жеке заттарын тану; оларды күтіп ұстау және әрқайсысын өз орнына салу;
4) қоғамдық мекеме-ұйымдарда, көлікте, қарым-қатынас кезінде жалпыға бірдей ережелерін білуді және соларға сай жүріп-тұру дағдыларын меңгеретін болады.
9-тарау. 6-сынып білім алушыларының дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
46. Пәндік нәтижелер:
47. Білім алушылар:
1) асүй аспаптары мен құрал-жабдықтарының түрлерін, оларды қолданудың ережелерін;
2) ас әзірлеудің гигиеналық талаптарын;
3) көкеніс пен ботқаларды дайындаудың амалдарын;
4) зиянды әдеттердің адам деңсаулығына тигізетін кері әсерін;
5) қарым-қатынастың, сөйлеу тілі мәдениетінің әлеуметтену үшін маңыздылығын;
6) әлеуметтік желіс жүйелерінде қауіпсіз қарым-қатынас жасаудың ережелерін;
7) жақын және бейтаныс адамдармен кездескен кезде өзін-өзі дұрыс ұстаудың, жүріс-тұрыстың алгоритмін;
8) сыртқы келбетті күту ережелерін, телефон арқылы, әлеуметтік желі жүйелерінде немесе нақты тілдесуде өзін-өзі ұстауды, жүріп-отыруды қадағалаудың амалдарын;
9) Қазақстан Республикасында көру қабілеті зақымдану салдарынан мүгедек болған тұлғалардың құқыктарын білетін болады.
48. Білім алушылар:
1) шақыруды қабылдау, қонаққа шақыру;
2) үйді құрғақ тазалаудың және тазалап жуудың дағдыларын меңгеру, шаңсорғышты пайдалана алу;
3) күнделікті киетін киімдерді қажетті мөлшері мен үлгісіне сай таңдау, киімді күтіп ұстау;
4) етеккір және поллюция жағдайында гигиеналық талаптарын ұстану;
5) көліктің түрін дыбысы бойынша тану;
6) белгілі және өзіне таныс бағыт бойынша жолымен бас-аяғына дейін жүру дағдыларын меңгеретін болады.
10-тарау. 7-сынып білім алушыларының дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
49. Пәндік нәтижелері.
50. Білім алушылар:
1) қонақта жүрген кезде жиынның мақсатына сай өзін-өзі ұстаудың, жүріп-отырудың ережелерін;
2) ет қайнатудың ережесін, көкеністер мен ет азықтарынан тағам дайындаудың амалдарын;
3) косметикалық құралдардың түрлері мен қолдану мағыналарын;
4) жағдаятқа байланысты киім таңдаудың ережелерін;
5) бөлменің ішкі көрінісін көзі көрмейтін адамның мүмкіндіктеріне сай ойластырып, жоспардаудың ерекшеліктерін;

6) правила безопасного использования моющих средств;
7) основные казахские национальные традиции;
8) правила безопасного и адекватного пользования социальными сетями;
9) алгоритм ориентировки в крупных культурно-бытовых и лечебных учреждениях;
10) назначение и местоположение центров реабилитации по зрению в РК.
51. Обучающиеся будут уметь:
1) приготовить бульоны/супы из мяса, курицы с соблюдением гигиенических требований;
2) свободно ориентироваться в кухне/столовой;
3) ежедневно ухаживать за волосами, кожей, личными вещами и мебелью;
4) пользоваться для общения социальными сетями, электронной почтой;
5) адекватно вести себя на праздниках, общественных мероприятиях, при знакомстве с противоположным полом.
Глава 11. Требования к уровню подготовки обучающихся 8 класса
52. Предметные результаты.
53. Обучающиеся будут знать:
1) основы правильного рациона питания;
2) влияние вредных привычек на здоровье и организм человека;
3) правила и этикет общения, основы бесконфликтности, алгоритм выхода их конфликтной ситуации;
4) значение семьи и значимость родственных отношений;
5) казахские национальные традиции;
6) значимость невербальных средств для полноценного общения;
7) основные маршруты пассажирского транспорта для повседневной жизнедеятельности.
54. Обучающиеся будут уметь:
1) правильно использовать и хранить основные виды продуктов;
2) ухаживать за одеждой и предметами, используемыми в быту;
3) использовать речевые и неречевые средства для адекватного общения;
4) сдерживать негативные эмоции;
5) самостоятельно проехать по знакомому маршруту.
Глава 12. Требования к уровню подготовки обучающихся 9 класса
55. Предметные результаты.
56. Обучающиеся будут знать:
1) правила ухода за кухонным оборудованием;
2) блюда из фарша;
3) правила сервировки праздничного и повседневного стола;
4) правила ухода за стеклянными и блестящими поверхностями, за декоративными растениями;
5) сексуальную физиологию и психологию человека, правила профилактики ранней беременности и венерических заболеваний;
6) алгоритм социального взаимодействия в организациях социокультурного назначения и в сфере транспорта;
7) казахские национальные праздники и традиции;

6) жуу құралдарын қауіпсіз қолданудың ережелерін;
7) қазақ халқының негізгі ұлттық салт-дәстүрлерін;
8) әлеуметтік желістерді қауіпсіз және тиімді пайдаланудың ережелерін;
9) тұрмыстық-мәдени және емдеу мекемелерінде бағдарлаудың алгоритмін;
10) Қазақстан Республикасындағы көру қабілеті бұзылған тұлғаларды оңалтуға орталықтардың мақсаты және орналасу орындарын білетін болады.
51. Білім алушылар:
1) санитарлық-гигиеналық нормаларына сай қой, сиыр, тауық етінен сорпа пісіру;
2) асүйде және ас ішетін бөлмеде еркін жүріп, бағдарлау;
3) шаштың, терінің күнделікті күтімін жасау, өз заттарын және жиһазды дұрыс қалпында, тазалықта ұстау;
4) әлеуметтік желістерді, электронды пошта арқылы қарым-қатынас жасау;
5) мерекелік кештерде, қоғамдық іс-шараларында, өзге жыныс тұлғасымен танысуда өзін-өзі дұрыс ұстау дағдыларын меңгеретін болады.
11-тарау. 8-сынып білім алушыларының дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
52. Пәндік нәтижелер.
53. Білім алушылар:
1) мөлшермен дұрыс тамақтанудың негіздерін;
2) зиянды әрекеттердің адам ағзасы мен деңсаулығына тигізетін кері әсерін;
3) қарым-қатынас құрудың этикеті мен ережелерін, даулылықсыздықтың негіздерін, дау-жанжалдан шығу алгоритмін;
4) отбасының мағынасын және туыстық қатынастардың маңыздылығын;
5) қазақ ұлттық салт-дәстүрлерін;
6) сөйлеуден тыс құралдарын пайдаланудың қарым-қатынастың толыққанды болуы үшін маңыздылығын;
7) күнделікті тіршілікке қажет болатын жолаушылар көлігінің негізгі бағыттарын білетін болады.
54. Білім алушылар:
1) азық-түліктің негізгі түрлері туралы және оларды сақтаудың орындары мен ережелері жайлы білімдерін іс жүзінде қолдану;
2) тұрмыста қажет болатын заттарды күтіп ұстау, дұрыс пайдаланудың жетік қалыптасқан дағдыларын қолдану;
3) тиімді қарым-қатынас жасау үшін тілдесуде сөйлеуден тыс құралдарын пайдалану;
4) жағымсыз эмоцияларды тыю;
5) үйреншікті бағыт бойынша өз бетінше жүру дағдыларын меңгеретін болады.
12-тарау. 9-сынып білім алушыларының дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
55. Пәндік нәтижелер:
56. Білім алушылар:
1) асүй құрал-жабдықтарын тазалау және күтім жасаудың ережелерін;
2) тартылған еттен (фарштан) жасалған тағамдарды;
3) күнделікті және мерекелік дастарханды әзірлеудің ережелерін;
4) сәндік бөлме өсімдіктерін, әйнектен жасалған және жылтыр үстілерді күтіп қараудың ережелерін;
5) адамның сексуалдық физиологиясы мен психологиясын; ерте жастан жүкті болудан және соз аурулардан сақтанудың ережелерін;
6) әлеуметтік-мәдени мекемелерінде және көлік аясында әлеуметтік әрекеттесудің алгоритмін;
7) қазақ халқының ұлттық салт-дәстурлері мен мерекелерін;

8) правовые основы социальной защиты инвалидов по зрению.
57. Обучающиеся будут уметь:
1) приготовить блюда из фарша на различном кухонном оборудовании при соблюдении гигиенических требований;
2) соблюдать правила личной гигиены, следовать тенденциям моды;
3) ухаживать за декоративными растениями;
4) соблюдать правила дорожного движения, ориентироваться в различных видах общественного транспорта и организациях социокультурного назначения.
Глава 13. Требования к уровню подготовки обучающихся 10 класса
58. Предметные результаты.
59. Обучающиеся будут знать:
1) правила безопасности при использовании кухонной техники;
2) основные вида теста, способы его приготовления;
3) казахские национальные блюда из теста;
4) правила ухода за ногтями, растительностью на лице и теле, волосами, кожей;
5) тенденции моды;
6) правила рациональной расстановки мебели и подбор предметов интерьера с учетом возможностей незрячего;
7) основные статьи расходов, основы распределения бюджета;
8) виды эмоций, алгоритм выхода из конфликтных ситуаций;
9) правила обращения к аварийным и городским службам;
10) основные положения Закона о социальной защите инвалидов и алгоритм установления инвалидности по степени утраты трудоспособности.
60. Обучающиеся будут уметь:
1) приготовить изделия из разного вида теста с соблюдением гигиенических требований;
2) систематически ухаживать за волосами, ногтями, личными вещами, одеждой, обувью, мебелью;
3) соблюдать правила дорожного движения, уметь ориентироваться в различных видах общественного транспорта;
4) обращаться в городские и аварийные службы, обеспечивающие защиту и охрану граждан;
5) общаться с противоположным полом.
61. Личностные результаты выражаются в:
1) владении повседневными социальными навыками и национальными традициями;
2) владении этикой общения и правилами поведения в общественных местах.
62. Системно-деятельностные результаты выражаются в:
1) активизации познавательных, интеллектуальных и творческих способностей;
2) активизации жизненной позиции.
Приложение 119
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 337
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Пространственная ориентировка" для обучающихся с нарушениями зрения (незрячие и слабовидящие) 5-10 классов уровня основного среднего образования (для классов с казахским языком обучения) 1 - тарау. Түсінік хат

8) көру қабілетінің зақымдануынан мүгедек болған тұлғалардың әлеуметтік қорғаудың құқықтық негіздерін білетін болады.
57. Білім алушылар:
1) тамақ әзірлеудің санитарлық-гигиеналық нормаларын сақтап, асүйлік түрлі аспаптарын қолдану арқылы тартылған еттен (фарштан) тағам дайындау;
2) жеке тазалық ережелерін тұрақты сақтау; сән талаптарына сай бола білу;
3) сәндік өсімдіктерге күтім жасай алу;
4) жол жүру ережелерін сақтау; қоғамдық көліктің ішінде бағдарлай алу дағдыларын меңгеретін болады.
13–тарау. 10-сынып білім алушыларының дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
58. Пәндік нәтижелер:
59. Білім алушылар:
1) асүй аспаптары мен құрал-саймандарын пайдаланудың қауіпсіздік техникасын;
2) қамырдың негізгі түрлерін, оларды дайындау амалдарын;
3) қазақ ұлттық тамағының қамырдан жасалған тағамдарын;
4) шашқа, тырнақтарға, дене терісіне, денедегі түкке, сақал-мұртқа күтіп қараудың ережелерін;
5) сәннің процестерін;
6) жиһаздарды және интерьерді құрайтын заттарды көзі көрмейтін адамның мүмкіндіктеріне сәйкес тиімді іріктеудің және орналастырудың ережелерін;
7) шығыстың негізгі баптарын, бюджет қаражатын бөлудің негіздерін;
8) эмоциялар түрлерін, дау-жанжал жағдаяттан шығу алгоритмін;
9) қалалық және аппаттан құтқарушы қызметтерге хабарласудың тәртібін;
10) "Мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Заңның негізгі баптарын және еңбекке жарамсыз болып қалудың деңгейін анықтау мен мүгедектікті рәсімдеу алгоритмін білетін болады.
60. Білім алушылар:
1) тамақ әзірлеудің санитарлық-гигиеналық нормаларын сақтап, қамырдың түр-түрінен тағам дайындау;
2) шаш-тырнаққа, киім мен аяқ киімге, өз заттарына, жиһазына үнемі және тұрақты күтіп қарау;
3) жол ережесін қолдана білу, қоғамдық түрлі көлігінде бағдарлай алу;
4) тұрғындарды қорғау және қызмет көрсету органдарға, қалалық және аппаттан құтқарушы қызметтерге хабарласу;
5) қарама-қарсы жыныстылармен қарым-қатынас жасау дағдыларын меңгеретін болады.
61. Тұлғалық нәтижелер. Білім алушылар:
1) қазақтың ұлттық дәстүрлерін қүнделікті өмірде ұстану;
2) қоғамдық жерлерде өзін-өзі дұрыс ұстаудың ережелерін және қарым-қатынас этикасы тұрақты сақтау дағдыларын танытады.
62. Жүйелік-әрекеттік нәтижелер білім алушылардың:
1) интеллектуалдық, танымдық және шығармашылық қабілеттерінің белсенуінен;
2) өмірлік ұстанымының белсенуінен көрініс табады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 119-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 337-қосымша
Көру қабілеті бұзылған (көрмейтін және нашар көретін) білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптары үшін "Кеңістіктік бағдар" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
(оқыту қазақ тілінде жүргізілетін сыныптар үшін)
1-тарау. Түсінік хат

31. Системно-деятельностные результаты выражаются в:
1) активизации речевой деятельности и проявлении интереса, чуткости и любви к родному языку;
2) овладении развитыми коммуникативными способностями, языковой культурой.
Приложение 125
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 343
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Социально-бытовая ориентировка" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 5-10 классов уровня основного среднего образования Глава 1. Пояснительная записка
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начальное, основное среднее, общее среднее образование), утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. Цель учебного предмета - формирование у обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата специальных социально-адаптивных умений и навыков, позволяющих им быть активными и самостоятельными в различных бытовых и социальных ситуациях.
3. Задачи учебного предмета:
1) формировать у обучающихся навыки самообслуживания, организации питания;
2) формирование бытовых трудовых умений;
3) формировать навыки ориентировки и умений пользоваться услугами социальных учреждений (торговли, службы быта, связи, культуры, медицинской помощи) и общественного транспорта;
4) формировать умения общения с людьми близкого и незнакомого окружения;
5) формирование морально-этических норм поведения, культуры взаимоотношений между людьми;
6) формировать умение организовывать свой досуг;
7) воспитание волевых качеств: трудолюбия, самостоятельности, инициативности, активности, саморегуляции поведения;
8) способствовать коррекции недостатков психофизического развития, обусловленных нарушениями опорно-двигательного аппарата: развитию мелкой и крупной моторики.
4. Особенности психофизического развития обучающихся с нарушениями опорно-двигательного аппарата определяют трудности самостоятельного выполнения действий по самообслуживанию и овладения различными бытовыми навыками, обусловленные состоянием мелкой и крупной моторики.
5. Коррекционный курс "Социально-бытовая ориентировка" направлен на формирование навыков, способствующих социальной адаптации и обеспечению собственной жизнедеятельности, преодолению недостатков двигательной деятельности, формированию познавательных интересов обучающихся с нарушениями опорно-двигательного аппарата. При разработке программы учитывалась необходимость и практическая значимость выделяемых знаний и умений для дальнейшего самостоятельного жизнеустройства обучающихся, доступность изучаемого материала, возможность выполнения в повседневной жизни каждого вида деятельности, рекомендуемого к усвоению.

31. Системно-деятельностные результаты выражаются в:
1) активизации речевой деятельности и проявлении интереса, чуткости и любви к родному языку;
2) овладении развитыми коммуникативными способностями, языковой культурой.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 125-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 343-қосымша
Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптары үшін "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдар" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Түсінік хат
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. Оқу пәнінің мақсаты - тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар білім алушыларда әртүрлі тұрмыстық және әлеуметтік жағдайларда белсенді және дербес болу үшін арнайы әлеуметтік-бейімделу іскерліктері мен дағдыларын қалыптастыру.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) білім алушыларда өзіне-өзі қызмет етуге, тамақтануды ұйымдастыруға арналған дағдыларды қалыптастыру;
2) тұрмыстық еңбек икемдерін қалыптастыру;
3) әлеуметтік нысандардың (сауда, тұрмыстық қызмет, байланыс, мәдениет, медициналық көмек) және қоғамдық көлік қызметтерін бағдарлау және қолдану дағдыларын қалыптастыру;
4) жақындарымен және бейтаныс ортада қарым-қатынас орнату икемдерін қалыптастыру;
5) тәртіптің, мәдениеттің, адамдар арасындағы қарым-қатынастың адамгершілік-этикалық талаптарын қалыптастыру;
6) бос уақытын ұйымдастыру икемін қалыптастыру;
7) жігерлік қасиеттерін тәрбиелеу: еңбекқорлық, дербестік, өз бастамаларының болуы, белсенділік, тәртібін реттеу;
8) тірек-қозғалыс аппаратының бұзылыстарымен негізделген психофизикалық кемшіліктерді түзеуге ықпал ету: ұсақ және ірі моториканы дамыту.
4. Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар білім алушылардың психофизикалық даму ерекшеліктері түрлі тұрмыстық дағдыларды меңгеруге және өзіне өзі қызмет ету әрекеттерін өздігімен орындауда қиындықтар туындатады, ол жалпы және ұсақ моторикаларының жағдайына байланысты.
5. "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдар" түзету курсы әлеуметтік бейімделуге және өз өміршеңдігін қамтамасыз етуге, қимыл әрекеттерінің кемшіліктерін еңсеруге, тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар білім алушылардың танымдық қызығушылықтарын қалыптастыруға бағытталған. Бағдарламаны құрастыру кезінде білім алушылардың келешек өмірлерін дербес орнатуға арналған білім және икемдердің қажеттілігі және практикалық маңызы, оқу материалының қолжетімділігі, меңгеруге ұсынылған әр әрекет түрлерін күнделікті өмірде орындау мүмкіндіктері ескерілген.

6. Учебная программа построена в соответствии с принципом концентричности, который позволяет в каждом классе осуществлять повторение и углубление изученного материала для формирования новых социально-бытовых умений и навыков.
7. Объем учебной нагрузки:
1) 5 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) 6 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) 7 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) 8 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) 9 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
6) 10 класс – 2 часа в неделю; 68 часов в учебном году.
8. В процессе преподавания курса социально-бытовой ориентировки необходимо устанавливать межпредметные связи со следующими предметами:
1) с русским языком: применение правил русского языка для конструирования высказываний, предложений, выводов и обобщений;
2) с математикой: воспроизведение жизненных ситуаций, требующих использования вычислительных и измерительных навыков;
3) с историей Казахстана: привлечение ситуаций, иллюстрирующих быт, традиции казахского народа;
4) с технологией: использование трудовых навыков, умений планировать и контролировать собственную практическую деятельность.
9. Последовательность изучения тем определяется учителем самостоятельно и отражается в календарном планировании. Определение содержания работы по каждому разделу осуществляется на диагностической основе, с учетом двигательных возможностей, уровня осведомленности и подготовленности обучающихся конкретного класса. Уроки социально-бытовой ориентировки планируется и проводится сдвоенными для проведения экскурсии, обучения приготовлению блюд, стирке одежды. Важным условием формирования навыков является организация самостоятельной практической деятельности обучающихся. Полученные на уроках навыки закрепляются во внеурочной деятельности и в условиях семейного воспитания. Уроки социально-бытовой ориентировки проводятся в специально оборудованном кабинете, где созданы условия для выполнения хозяйственно-бытовых работ, проведения теоретических занятий, упражнений, игр, имитирующих реальные жизненные ситуации.
Глава 2. Базовое содержание учебного предмета для 5 класса
10. Здоровье и окружающая среда (8 часов):
1) личная гигиена: утренний и вечерний туалет обучающегося. Уход за волосами (мытье, прическа). Уход за ушами (чистка, мытье). Правила безопасного нахождения в ванне;
2) гигиена зрения. Правила просмотра телевизора, работы на компьютере. Осанка при работе за столом;
3) землетрясение. Поведение во время землетрясения;
4) пожар. Поведение во время пожара.

6. Оқу бағдарламасы жаңа әлеуметтік-тұрмыстық икемдер және дағдыларды қалыптастыруға арналған өткен материалды әр сыныпта қайталап және тереңдетуге мүмкіндік беретін концентрлік ұстанымына сәйкес жүзеге асады.
7. Оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 6-сынып - аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 7-сынып - аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8-сынып - аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
5) 9-сынып - аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
6) 10-сынып - аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат.
8. Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау курсын оқыту барысында келесі пәндермен пәнаралық байланыс орнатылады:
1) қазақ тілімен: өз ойын, сөйлемдерді, қорытынды және пайымдауларын құрастыруға қажетті қазақ тілінің ережелерін қолдану;
2) математикамен: есептеу және өлшеуді талап ететін өмірдегі жағдайларды жандандыру;
3) Қазақстан тарихымен: қазақ халқының салт-дәстүрлерін, тұрмысын көрсететін жағдайларды қолдану;
4) технологиямен: еңбек дағдыларын қолдану, дербес практикалық, еңбек әрекетін жоспарлай және бақылай білу.
9. Тақырыпты өту кезеңділігін мұғалім өзі белгілеп күнтізбелік жоспарда көрсетеді. Әр бөлім бойынша жұмыс мазмұнын анықтау диагностикалық негізінде балалардың қозғалыс мүмкіндіктерін, нақты сынып білім алушыларының мәліметтенуі және дайындық деңгейін ескере отырып жүзеге асады. Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау пәні екі сабақтан жоспарланып өткізілуі мүмкін, танымжорық өткізу үшін, тағамдарды дайындау, кір жуу. үшін. Дағдыларды қалыптастырудың маңызды шарты ол білім алушылардың өздігінен орындай алатын табысты әрекеттерін ұйымдастыру болып табылады. Сабақта меңгерген икемдер сабақтан тыс уақытта және отбасылық тәрбиеде бекітіледі. Әлеуметтік-тұрмыстық бағдар пәні арнайы жабдықталған кабинетте өтеді, яғни шаруашылық-тұрмыстық жұмыстарды орындауға, нақты өмірде кездесетін жағдайларды көрсететін теориялық сабақтар, жаттығулар, ойындар өткізуге жағдай жасалады.
2-тарау. Оқу пәнінің 5-сыныптағы базалық білім мазмұны
10. Денсаулық және қоршаған орта (8 сағат):
1) жеке тазалық: білім алушының таңертеңгі және кешкі тазалығы. Шашты күту (жуу, шаш үлгісі). Құлақтарын тазалау (тазалау, жуу). Ваннада қауіпсіздік ережелері;
2) көру гигиенасы. Теледидар көру, компьютерде жұмыс істеу ережелері. Столда жұмыс жасағанда арқаны түзу ұстау;
3) жер сілкінісі. Жер сілкіну жағдайында өзін ұстау тәртібі;
4) өрт. Өрт кезінде өзін ұстау.

11. Семья (5 часов):
1) состав семьи обучающихся: имена, отчества, возраст, место работы, учебы членов семьи. Родственные отношения (мать, отец, брат, бабушка);
2) семейные традиции, празднование дней рождений членов семьи, выбор подарка;
3) распределение обязанностей между членами семьи.
12. Досуг и увлечения (5 часов):
1) увлечение (шитье, вязание, вышивание, выжигание, конструирование, моделирование);
2) туризм, спортивные секции, дома школьников, стадион и бассейн.
13. Праздники (4 часа):
1) день рождения, особенности его подготовки и проведения;
2) государственные праздники: Новый год, Международный женский день, Наурыз мейрамы, Праздник единства народов Казахстана, День Победы, День Защитника Отечества, День столицы, День Первого Президента, День Конституции, День Независимости.
14. Питание (10 часов):
1) продукты питания, их значение для здоровья человека;
2) санитарно-гигиенические требования к приготовлению пищи;
3) кухонные принадлежности, приборы, посуда. Правила пользования и ухода за ними;
4) химические средства для ухода за посудой;
5) режим питания. Завтрак. Меню завтрака. Сервировка стола к завтраку;
6) приготовление пищи: салаты, заправка салатов, блюда из яиц, приготовление яичницы и омлета, отваривание яиц, приготовление простых бутербродов;
7) правила безопасности в обращении с колющими, режущими предметами, кипятком, нагретой посудой, электрической и газовой плитой.
15. Торговля (4 часа):
1) продовольственные магазины, специализированные магазины;
2) порядок приобретения товаров в продовольственных магазинах.
16. Жилище (6 часов):
1) виды жилых помещений в городе и деревне;
2) жилой дом, почтовые адреса дома и школы;
3) интерьер жилого помещения.
17. Одежда и обувь (5 часов):
1) виды одежды и головных уборов по сезонам и по назначению;
2) повседневный уход за одеждой (предупреждение загрязнения, чистка);
3) виды обуви, ее назначение. Уход за обувью (сушка, чистка, подготовка сезонной обуви к хранению).
18. Транспорт (5 часов):
1) проезд в школу (маршрут, виды транспорта). Правила безопасного перемещения с остановки в салон автобуса;
2) правила дорожного движения. Способы и правила передвижения на дороге с учетом особенностей состояния опорно-двигательного аппарата;
3) формы взаимодействия с окружающими людьми, связанные с оказанием помощи при передвижении на городском транспорте. Формулировка просьбы, способы оказания помощи.
19. Средства связи (5 часов):
1) почта. Виды почтовых отправлений (письма, бандероли, посылки, денежные переводы, телеграммы). Написание адреса на почтовых конвертах. Порядок отправления письма.

11. Отбасы (5 сағат):
1) білім алушылардың отбасы құрамы: аттары, тегі, жасы, отбасы мүшелерінің оқу, жұмыс орындары. Туысқандық қатынастар (ана, әке, аға, әже);
2) отбасылық дәстүрлер, отбасы мүшелерінің туылған күндерін атап өту, сыйлық таңдау;
3) отбасы мүшелері арасында міндеттерді бөлісу.
12. Бос уақытты өткізу және әуестенулер (5 сағат):
1) әуестенулер (тігу, тоқу, кесте тігу, ағаш күйдіру, құрастыру, үлгілеу);
2) саяхат, спорт секциялары, білім алушылар үйі, стадион және жүзу бассейні.
13. Мерекелер (4 сағат):
1) туылған күн, оны дайындау және өткізу ерекшеліктері;
2) мемлекеттік мерекелер: Жаңа жыл, Халықаралық әйелдер күні, Наурыз мейрамы, Қазақстан халықтарының ынтымақтастық мерекесі, Жеңіс күні, Отан қорғаушылар күні, Астана күні, Тұңғыш Президент күні, Конституция күні, Тәуелсіздік күні.
14. Тамақтану (10сағат):
1) азық-түлік, олардың адам ағзасына маңыздылығы;
2) тамақ дайындағанда қойылатын санитарлық-тазалық талаптары;
3) ас үй құрал-жабдықтары, ыдыс. Пайдалану және қолдану тәртіптері;
4) ыдысты күтуге қажеті химиялық құрамдар;
5) тамақтану тәртібі. Таңғы ас. Таңғы ас мәзірі; дастарханды таңғы асқа дайындау;
6) тамақ дайындау: салаттар, салаттар жасау; жұмыртқадан жасалған тағамдар, жұмыртқаны қуыру, қайнату, қарапайым бутербродтар әзірлеу;
7) тесуге, кесуге арналған құралдармен, қайнаған сумен, ысыған ыдыстармен, электр және газ плитасын қолданудың қауіпсіздік ережелері.
15. Сауда (4 сағат):
1) азық-түлік дүкендері, арнайы дүкендер;
2) азық-түлік дүкенінде тауарларды сатып алу тәртібі.
16. Тұрғын үй (6 сағат):
1) қалада және ауыл аймақтағы тұрғын үйлер;
2) тұрғын үй, үйдің және мектептің пошталық мекен-жайлары;
3) тұрғын үйдің интерьері.
17. Киім және аяқ-киім (5 сағат):
1) киім және бас киімнің жыл мезгіліне және қажеттілігіне қарай түрлері;
2) киімді күнделікті күту (кірлеудің алдын алу, тазалау);
3) аяқ-киім түрлері, оларды қолдану. Аяқ-киімді тазалау (кептіру, тазалау, мезгілдік аяқ-киімді сақтауға дайындау).
18. Көлік (5 сағат):
1) мектепке жол жүру (жол сызбасы, көлік түрлері). Аялдамадан автобусқа дейін қауіпсіз бару ережелері;
2) жол жүру ережелері. тірек-қозғалыс аппаратының ерекшеліктерін ескере отырып жол жүру тәсілдері және жылжу ережелері;
3) қасындағы адамдармен қалалық көлікте жүргенде көмек көрсетуге байланысты қатынас орнату түрлері. Өтінішін жеткізу, көмек көрсету тәсілдері.
19. Байланыс құралдары (5 сағат):
1) пошта. Поштамен жіберу түрлері (хаттар, бандерольдар, посылкалар, ақшалай аудармалар, жедел хаттар). Пошта конверттеріне мекен жайды жазу. Хаттарды жіберу тәртібі.

20. Семейная экономика (5 часов):
1) деньги. Виды современных денег: бумажные деньги, разменная монета. Казахстанские деньги (тиын, тенге);
2) составные части бюджета семьи: доход и расход. Основные статьи расходов.
21. Трудоустройство. Деловое общение (6 часов):
1) завод, фабрика, ферма. Профессии людей, работающих на них: рабочий, работница: ткачиха, швея, закройщик, портной;
2) почта. Транспорт. Профессии людей: почтальон, разносчик газет, водитель (шофҰр);
3) строительные профессии: штукатур, маляр, каменщик.
Глава 3. Базовое содержание учебного предмета для 6 класса
22. Здоровье и окружающая среда (8 часов):
1) личная гигиена: закаливание организма (зарядка, обтирание, сезонная одежда, физкультурные занятия). Уход за руками, за ногами (уход за ногтями и кожей рук, ног);
2) правила техники безопасности при манипуляциях с ножницами и другими маникюрными предметами. Правила пользования душем;
3) медицинские учреждения (поликлиники, аптеки, больницы), их назначение; работники медицинских учреждений (врачи, медсестры, работники аптеки); виды медицинской помощи: "скорая помощь", помощь на дому, амбулаторные приемы, госпитализация. Вызов скорой помощи и врача на дом;
4) простые медицинские процедуры: измерение температуры тела, горчичники, обработка и бинтование ран;
5) наводнение, поведение при наводнении.
23. Семейные и межличностные отношения (4 часа):
1) помощь родителям и воспитателям в уходе за младшими детьми;
2) способы отдыха в выходные дни.
24. Праздники, торжества (4 часа):
1) государственные праздники: Новый год, Международный женский день, Наурыз мейрамы, Праздник единства народов Казахстана, День Победы, День Защитника Отечества, День столицы, День Первого Президента, День Конституции, День Независимости.
25. Досуг и увлечения (5 часа):
1) домашние и комнатные животные. Особенности содержания кошек и собак в домашних условиях;
2) устройство аквариума, разведение рыбок;
3) профилактические меры в предупреждении болезней (соблюдение санитарно-гигиенических требований, профилактика болезней животных).
26. Питание (10 часов):
1) гигиена приготовления пищи. Хранение продуктов и холодной пищи;
2) электрическая и газовая плиты. Использование спичек и электрозажигалок;
3) санитарно-гигиенические требования и правила техники безопасности при работе с режущими инструментами. Правила техники безопасности при перемещении в пространстве кухни;
4) виды макаронных изделий. Приготовление запеканки из вермишели и гарнира из макарон;
5) виды круп. Первичная и тепловая обработка круп. Приготовление каш на воде (гречневой) и молоке (манной);

20. Отбасылық экономика (5 сағат):
1) ақша. Заманауи ақша түрлері: қағаз ақша, айырбастайтын ұсақ ақша. Қазақстандық ақшалар (тиын, теңге);
2) отбасы бюджетінің құрамды бөлшектері: кіріс және шығыс. Шығыстың негізгі бөлімдері.
21. Жұмысқа орналастыру. Іскерлік қатынастар (6 сағат):
1) завод, фабрика, ферма. Сонда жұмыс істейтін адамдардың мамандықтары: жұмысшы, тігінші;
2) пошта. Көлік. Адамдардың мамандықтары: пошташы, газет таратушы, жүргізуші;
3) құрылыс мамандықтары: сылақшы, бояушы, тас қалаушы.
3-тарау. Оқу пәнінің 6 - сыныптағы базалық білім мазмұны
22. Денсаулық және қоршаған орта (8 сағат):
1) жеке тазалық: ағзаны шынықтыру (жаттығу, сүртіну, мезгілдік киімдер, денешынықтыру сабақтары). Қолдарды, аяқтарды күту (қолдардың, аяқтардың терісін және тырнақтарын күту);
2) қайшы және басқа да тырнақ күтіміне арналған құралдарды қолданғанда қауіпсіздік ережелерін сақтау. Душты қолдану ережелері;
3) медицина мекемелері (емханалар, дәріханалар, ауруханалар), олардың қызметі; медицина мекемелерінің қызметкерлері (дәрігерлер, медбикелер, дәріхана қызметкерлері); медициналық көмек түрлері: "жедел жәрдем", үйде көрсетілетін көмек, амбулаторлық қабылдау, ауруханаға жатқызу, жедел жәрдемді және дәрігерді үйге шақырту;
4) қарапайым медициналық көмек: дене температурасын өлшеу, жараны өңдеу және таңу;
5) су тасқыны, су тасқыны кезіндегі әрекеттер.
23. Отбасылық және тұлғааралық қатынастар (4 сағат):
1) ата-аналарға кішкентай балаларды күтуде көмек көрсету;
2) демалыс күндері дем алу түрлері.
24. Мерекелер, салтанаттар (4 сағат);
1) мемлекеттік мерекелер: мемлекеттік мерекелер: Жаңа жыл, Халықаралық әйелдер күні, Наурыз мейрамы, Қазақстан халықтарының ынтымақтастық мерекесі, Жеңіс күні, Отан қорғаушылар күні, Астана күні, Тұңғыш Президент күні, Конституция күні, Тәуелсіздік күні.
25. Бос уақытты өткізу және әуестену (5 сағат):
1) үй және бөлме жануарлары. Үй жағдайында ит және мысықтарды ұстау ерекшеліктері;
2) аквариумның құрылымы, балықтарды асырау;
3) ауырудың алдын алу шаралары (санитарлы-тазалық талаптарды сақтау, жануарлардың ауруларының алдын алу).
26. Тамақтану (10 сағат):
1) тамақ дайындау тазалығы. Азық-түлікті және суық тамақтарды сақтау;
2) электр және газ плитасы. Сіріңке және электртұтатқышты қолдану;
3) кесуге арналған құралдармен жұмыс істегенде сақтандыру ережелері және санитарлы-тазалық талаптары. Ас үй кеңістігінде жылудың қауіпсіздік техникаылық ережелері;
4) макарон өнімдерінің түрлері. Кеспеден тамақ дайындау;
5) жарма түрлері. Жарманы бірінші және жылумен өңдеу. Ботқаны (қарақұмық) суда және (ұсақ жарма) сүтте дайындау;

6) овощи. Первичная и тепловая обработка овощей. Приготовление овощных гарниров и салатов (пюре, тушеные овощи).
27. Торговля (4 часов):
1) рынок. Отделы рынка. Роль рынка в обеспечении населения продуктами питания. Рынки вещевые, оптовые, мелкооптовые;
2) кулинария. Ассортимент товаров.
28. Жилище (6 часов):
1) гигиенические требования к жилому помещению и меры по их обеспечению;
2) основные правила организации рабочего места обучающегося. Адаптация рабочего места под особенности физического состояния. Распределение умственной и физической нагрузки;
3) повседневная уборка квартиры (сухая и влажная). Пылесос;
4) уход за полом в зависимости от покрытия (лак, краска, линолеум);
5) уход за светильниками. Способы действий. Правила безопасности.
29. Одежда и обувь (6 часов):
1) мелкий ремонт одежды (пришивание вешалок, пуговиц, зашивание распоровшегося шва);
2) стирка одежды в стиральной машине. Моющие средства;
3) утюжка крупных вещей, белья.
30. Средства связи (5 часов):
1) основные средства связи (почта, телефон). Виды почтовых отправлений (письма, бандероли, посылки, денежные переводы, телеграммы);
2) виды писем (простые, заказные). Порядок отправки писем различных видов;
3) правила поведения в учреждениях средств связи.
31. Транспорт (5 часов):
1) пользование городским и пригородным транспортом. Особенности оплаты за проезд (разовый, проездной билет). Расписание движения пригородных автобусов;
2) правила поведения в общественном транспорте (при посадке, покупке билета, поведение в салоне и при выходе на улицу). Правила безопасной посадки в автобус (использование поручней, кнопки для водителя, просьбы о помощи).
32. Семейная экономика (5 часов):
1) деньги. Роль и назначение денег: средство обмена, платежа при купле-продаже приобретаемых товаров и услуг, мера стоимости и ценности товаров; средство сбережения и накопления. Виды современных денег: наличные и безналичные (пластиковые карточки);
2) экономия в домашнем хозяйстве.
33. Трудоустройство. Деловое общение (6 часов):
1) труд и работа. Труд и трудовая деятельность;
2) простой и сложный труд, квалификация.
Глава 4. Базовое содержание учебного предмета для 7 класса
34. Здоровье и окружающая среда (10 часов):
1) личная гигиена подростка: режим дня, питание. Правила выбора диеты для себя. Постельное белье, регулярность смены постельного белья самостоятельно или с помощью взрослых;
2) домашняя аптечка. Лекарственные растения. Простудные заболевания. Заболевания желудочно-кишечного тракта, зубная боль;
3) первая помощь при травмах: ранах, ушибах, вывихах, переломах. Народные средства в лечении болезней;

6) көкөністер. Көкөністерді бірінші және жылумен өңдеу. Көкөністерден гарнир және салаттар дайындау (пюре, бұқтырылған көкөністер).
27. Сауда (4 сағат):
1) базар. Базар бөлімдері. Халықты азық-түлікпен қамтамасыз етуде базардың орны. Зат сататын базар, ашық, жабық, уақытша, көп мөлшерде, аз мөлшерде сататын;
2) аспазхана. Тауар түрлері.
28. Тұрғын үй (6 сағат):
1) тұрғылықты үйге қойылатын тазалық талаптары және оны қамтамасыз ету шаралары;
2) білім алушының жұмыс орнын ұйымдастыруға қойылатын негізгі ережелер. Дене бітімінің ерекшеліктеріне жұмыс орнын бейімдеу. Ойлау және күш жүктемелерін мөлшерлеу;
3) пәтерді күнделікті жинау (құрғақ және сулы). Шаңсорғыш;
4) төселініміне сәйкес еденді күту (лак, бояу, линолеум);
5) шамдарды күту. Әрекет түрлері. Қауіпсіздік ережелері.
29. Киім және аяқ киім (6 сағат):
1) киімді ұсақ түйек жөндеу (ілгіштерді, түймелерді тігу, сөтілген тігісті тігу);
2) киімдерді кір жуғыш машинада жуу. Кір жууға арналған құралдар;
3) ірі киімдерді, төсегіштерді үтіктеу.
30. Байланыс құралдары (5 сағат):
1) байланыстың негізгі құралдары (пошта, телефон, телеграф). Поштамен жіберу түрлері (хаттар, бандерольдар, посылкалар, ақшалай аудармалар, жеделхаттар);
2) хаттардың түрлері (жабық, ашық, жай, тапсырыс). Әртүрлі хаттарды жіберу реті;
3) байланыс бөлімшелерінде өзін ұстау тәртібі.
31. Көлік (5 сағат):
1) қалалық және қаламаңындағы көлікті пайдалану. Жол ақысын төлеу ерекшеліктері (бір реттік, бір айлық жол жүру билеті). Қала маңына жүретін автобустардың жүру кестесі;
2) қоғамдық көлікте жүру тәртібі (отырғанда, билет алғанда, салондағы және көшеге шыққан кездегі тәртібі). Автобусқа қауіпсіз отыру ережелері (ұстауға арналған тұтқаларды пайдалану, жүргізушіге арналған тетік, көмек көрсету туралы өтініш).
32. Отбасылық экономика (5 сағат):
1) ақша. Ақшаның рөлі және қызметі: айырбастау құралы, тауарды немесе қызметті сатып алғандағы төлем түрі, тауардың бағасы және құнының өлшемі; сақтау және жинау құралы. Заманауи ақша түрлері: төлеп және төлемсіз (пластикалық карточкалар);
2) үй шаруашылығында үнемдеу.
33. Жұмысқа орналастыру. Іскерлік қатынастар (6 сағат):
1) еңбек және жұмыс. Еңбек және еңбек әрекеті;
2) оңай және қиын еңбек, біліктілік.
4-тарау. Оқу пәнінің 7-сыныптағы базалық білім мазмұны
34. Денсаулық және қоршаған орта (10 сағат):
1) жасөспірімнің жеке тазалығы: күн тәртібі, тамақтануы; өзіне арналған тамақ тәртібін таңдау;
2) үй дәріханасы. Емдік өсімдіктер. Суық тию аурулары. Асқазан-ішек құрылысы жолдарының аурулары, тіс ауруы;
3) жарақат алғандағы алғашқы көмек: жара, соққы, сүйек шыққанда, сынғанда. Ауруларды емдегенде халықтық емдер;

4) сель, поведение во время селей.
35. Межличностные и семейные отношения (5 часов):
1) подарки как часть обряда в традициях казахского народа;
2) конфликт. Возможности его предупреждения, пути выхода из него;
3) родительские обязанности, любовь и забота о детях;
4) правила поведения в кино, театре, музее, библиотеке, на улице. Правила ведения беседы.
36. Досуг и увлечения (5 часов):
1) книги, газеты, журналы;
2) телевизионные передачи, их выбор и просмотр.
37. Праздники, торжества, ритуалы (5 часов):
1) государственные праздники: Новый год, Международный женский день, Наурыз мейрамы, Праздник единства народов Казахстана, День Победы, День Защитника Отечества, День столицы, День Первого Президента, День Конституции, День Независимости;
2) религиозные праздники: Православное Рождество, Пасха, Курбан-байрам.
38. Питание (10 часов):
1) приготовление пищи. Способы обработки овощных, мясных и рыбных блюд. Правила техники безопасности при приготовлении пищи, с кипятком, приборами бытовой техники;
2) сервировка стола к обеду и правила пользования столовыми приборами. Правила поведения за столом;
3) приготовление заправочного супа и постного борща. Приготовление картофельных котлет и овощного гарнира. Приготовление киселя и компота из сухофруктов.
39. Торговля (5 часов):
1) магазины, их отделы. Стоимость некоторых товаров, порядок их приобретения. Способы приобретения товара: поштучно, готовыми порциями, на развес.
40. Жилище (6 часов):
1) уборка жилого помещения. Сезонная уборка помещения. Уход за окнами;
2) косметический ремонт. Покраска оконных рам, дверей, пола.
41. Одежда (6 часов):
1) уход за одеждой из меха и кожи. Подготовка к хранению;
2) уход за вязаной одеждой. Особенности стирки, сушки и глажения.
42. Средства связи (5 часов):
1) виды бандеролей (простые, ценные, заказные). Посылки. Порядок упаковки и отправления. Стоимость пересылки. Заполнение бланков.
43. Транспорт (5 часов):
1) междугородный, железнодорожный транспорт, вокзалы. Справочная служба вокзалов. Расписание поездов. Виды пассажирских вагонов. Примерная стоимость проезда до разных пунктов. Приобретение железнодорожных билетов. Камера хранения багажа.
44. Трудоустройство, деловое общение (6 часов):
1) собственность - форма отношений между человеком, людьми и объектами труда, вещами (объект и субъект собственности). Понятия "мое", "твое", "наше", "чужое". Формы собственности. Человек и его индивидуальная собственность: тело, здоровье, ум, время, личные вещи. Формы собственности: государственные, частные, совместные, малые предприятия.

4) су тасқыны, су тасқыны кезіндегі әрекеттер.
35. Тұлғааралық және отбасылық қатынастар (5 сағат):
1) сыйлық жасау қазақ халқының салты ретінде;
2) дау-дамайлар. Оның алдын-алу мүмкіндіктері, одан шығу жолдары;
3) ата-ананың міндеті, балаларға деген сүйіспеншілік;
4) кинода, театрда, мұражайда, кітапханада, көшеде өзін ұстау. Әңгімелесу тәртібі.
36. Бос уақыт және әуестену (5 сағат):
1) кітаптар, газеттер, журналдар;
2) теледидар хабарлары, оларды таңдау және көру.
37. Мерекелер, салтанаттар, рәсімдер (5 сағат):
1) мемлекеттік мерекелер: мемлекеттік мерекелер: Жаңа жыл, Халықаралық әйелдер күні, Наурыз мейрамы, Қазақстан халықтарының ынтымақтастық мерекесі, Жеңіс күні, Отан қорғаушылар күні, Астана күні, Тұңғыш Президент күні, Конституция күні, Тәуелсіздік күні;
2) діни мерекелер: Рождество, Пасха, Құрбан-айт.
38. Тамақтану (10 сағат):
1) ас дайындау. Көкөніс, ет және балық өнімдерін өңдеу әдістері; ас дайындағанда қауіпсіздік техника ережелері; қайнаған сумен, тұрмыс техникасын қолданғанда;
2) үстелді түскі асқа дайындау және асхана құралдарын қолдану ережелері. Үстел үстінде өзін ұстау;
3) сорпа және етсіз борщ дайындау. Картоптан котлет жасау және көкөністен гарнир жасау. Кептірілген жемістерден кисель және компот жасау.
39. Сауда (5 сағат ):
1) дүкендер, олардың бөлімдері. Кейбір тауарлардың бағасы, оларды сатып алу тәртібі. Тауарды сатып алу жолдары: бір данадан, дайын мөлшерден, өлшеп алу.
40. Тұрғын үй (6 сағат):
1) тұрғын үйді жинау. Үйді мезгілдік жинау. Терезе күтімі;
2) жеңіл жөндеу жұмыстары. Терезелерді, есіктерді, еденді бояу.
41. Киім (6 сағат):
1) тондарды және былғарыдан тігілген киімдерді күту. Сақтауға дайындау;
2) тоқылған киімдерді күту. Жуу, кептіру және үтіктеу ерекшеліктері.
42. Байланыс құралдары (5 сағат):
1) бандероль түрлері (қарапайым, құнды, тапсырыс). Посылкалар. Оларды салу реті. Жіберу бағасы. Түбіртектерді толтыру.
43. Көлік (5 сағат):
1) қалааралық, теміржол көлігі, вокзалдар. Вокзалдардың анықтама бөлімі. Поездар кестесі. Жолаушы вагондарының түрлері. Түрлі орындарға жол жүру бағасы. Теміржол билеттерін сатып алу. Жүк сақтау камералары.
44. Жұмысқа орналасу, іскерлік қатынастар (6 сағат):
1) жеке меншік – адам, адамдар және еңбек нысандарының, заттардың арасындағы қатынас түрлері (жекеменшік объектісі және субъектісі). "Менікі", "сенікі", "біздікі", "бөтен" түсініктері. Адам және оның жеке меншігі: дене, денсаулығы, ақылы, уақыты, жеке заттары. Меншік түрлері: мемлекеттік, жеке, бірлесе, шағын кәсіпорындар.

Глава 5. Базовое содержание учебного предмета для 8 класса
45. Здоровье и окружающая среда (8 часов):
1) личная гигиена: уход за кожей лица. Косметические средства (лосьоны, кремы). Бритье. Периодичность бритья. Техника бритья электробритвой и бритвенным станком. Декоративная косметика и ее использование;
2) глистные заболевания и меры их предупреждения;
3) чесотка, меры предупреждения, средства борьбы;
4) первая помощь при несчастных случаях (правила обработки пораженного участка кожи, промывание желудка при отправлении, при обморожении разных степеней, при солнечных и тепловых ударах);
5) варианты физической агрессии, элементарные способы избегания и поведение во время нападения.
46. Межличностные отношения (4 часа):
1) взаимоотношения с соседями;
2) возникновение дружеских чувств; знакомство, поддержание беседы. Внешний вид девушки (юноши). Любовь и влюбленность, их отличительные признаки. Ухаживание, взаимные требования.
47. Праздники, торжества, ритуалы (4 часа):
1) государственные праздники: Новый год, Международный женский день, Наурыз мейрамы, Праздник единства народов Казахстана, День Победы, День Защитника Отечества, День столицы, День Первого Президента, День Конституции, День Независимости;
2) профессиональные праздники: День знаний, День защитника Отечества, День медицинских работников, День государственных символов Республики Казахстан, День языков народа Казахстана.
48. Досуг и увлечение (5 часов):
1) огородничество: подготовка почвы, подготовка семян к посадке (огурцы). Высадка рассады овощных культур. Огород на окне зимой.
49. Питание (10 часов):
1) виды теста и изделия из него. Тесто для блинов и оладий, выпечка из него. Песочное тесто, выпечка печенья. Бисквитное тесто, выпечка торта. Слоеное тесто, выпечка торта;
2) приготовление блюд путем тушения;
3) пользование духовкой, микроволновой печью. Правила техники безопасности.
50. Торговля (4 часа):
1) торговые дома. Особенности ассортимента. Режим работы. Выбор товаров;
2) кулинария. Ассортимент товаров. Выбор товаров.
51. Жилище (6 часов):
1) съҰм (сдача) жилья в наҰм (аренда жилья);
2) уборка кухни, санузла, мойка ванны, раковины. Моющие средства.
52. Одежда и обувь (6 часов):
1) ориентирование в размерах одежды и обуви. Снятие мерок. Нахождение нужной маркировки на предметах одежды. Подбор удобной для физического состояния одежды и обуви;
2) прачечная. Правила пользования (метки, заполнение бланков). Виды услуг. Прачечная самообслуживания.
53. Средства связи (5 часов):
1) телефон. Пользование телефонным справочником. Вызов милиции, пожарной команды, аварийных служб при утечке газа. Получение справок по телефону;

5-тарау. Оқу пәнінің 8-сыныптағы базалық білім мазмұны
45. Денсаулық және қоршаған орта (8 сағат):
1) бет терісінің күтімі. Косметикалық құралдар (лосьондар, кремдер). Қырыну, қырыну жиілігі, электр қырынғыш және станокпен қырыну. Бет әлпетті бояуға арналған опа далаптар және оны қолдану;
2) құрт аурулары және олардың алдын алу шаралары;
3) қышыма, алдын алу шаралары, күресу жолдары;
4) қайғылы жағдайларда көрсетілетін алғашқы көмек (жарақаттанған жерді өңдеу ережелері, тамаққа уланғанда асқазанды жуу. Түрлі деңгейде үсік шалғанда, күн өткенде қолданылатын шаралар);
5) ашушаңдық нұсқалары, шабуыл жасағанда қашу жолдары және тәртібі.
46. Тұлғааралық қатынастар (4 сағат):
1) көршілермен қарым-қатынас орнату;
2) достық сезімнің пайда болуы; танысу; әңгімелесу. Бойжеткеннің (бозбаланың) сырт келбеті. Махаббат және ғашықтық, оларды ерекшелейтін сипаттар. Сөз байласу, бір-біріне қоятын талаптар.
47. Мерекелер, салтанаттар, дәстүрлер (4 сағат):
1) мемлекеттік мерекелер: мемлекеттік мерекелер: Жаңа жыл, Халықаралық әйелдер күні, Наурыз мейрамы, Қазақстан халықтарының ынтымақтастық мерекесі, Жеңіс күні, Отан қорғаушылар күні, Астана күні, Тұңғыш Президент күні, Конституция күні, Тәуелсіздік күні;
2) кәсіби мерекелер: Білім күні, Отан қорғаушылар күні, медицина қызметкерлерінің күні, Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздер күні, Қазақстан халықтарының тілдер күні.
48. Бос уақытты өткізу және әуестену (5 сағат):
1) бақша отырғызу. Жерді дайындау, дәнді егуге дайындау (қияр). Көкөністердің көшеттерін егу. Қыста терезе алдында көкөніс егу.
49. Тамақтану (10 сағат):
1) қамыр түрлері және одан жасалатын өнімдер. Құймаққа арналған қамыр. Одан жасау. Тәтті нанға арналған қамыр, печенье жасау. Бисквитты қамыр, торт жасау. Қатпарлы қамыр, торт жасау;
2) тамақты буға пісіру;
3) духовка, қысқатолқынды пеш пайдалану.
50. Сауда (4 сағат):
1) сауда үйлері. Тауар түрлерінің ерекшеліктері. Олардың жұмыс кестесі. Товар таңдау;
2) аспазхана, тауар түрлері, тауар таңдау.
51. Тұрғын үй (6 сағат):
1) үйді жекешелендіру. Тұрғын үйді жалға алу (жалға беру);
2) ас үйді тазалау, дәретхананы, ваннаны, раковинаны жуу. Жуу құралдары.
52. Киім және аяқ киім (6 сағат):
1) киімнің және аяқ киімнің мөлшерлерін бағдарлай білу. Өлшемді алу, киімдерде қажетті белгіні табу;
2) кір жуатын орын. Қолдану тәртібі (белгілер, түбіртектерді толтыру). Қызмет түрлері. Өзіне-өзі қызмет жасайтын кір жуатын орын.
53. Байланыс құралдары (5 сағат):
1) телефон. Телефон анықтамасын пайдалану. Милиция щақыру, өрт сөндіру тобын шақыру, газ шыққан кезде аппаттық қызметті шақырту. Телефон арқылы ақпарат алу;

2) международная телефонная связь. Тарифы на телефонные разговоры. Культура ведения телефонного разговора.
54. Транспорт (5 часов):
1) международный автотранспорт. Автовокзал. Основные автобусные маршруты;
2) расписание движения автобусов. Порядок приобретения билетов. Стоимость проезда. Службы автовокзала.
55. Семейная экономика(5 часов):
1) планирование крупных покупок (одежда, мебель). Планирование летнего отдыха;
2) содержание жилища. Оплата жилищной площади и коммунальных услуг. Отделения банков;
3) текущие расходы и расходы на удовлетворение культурных потребностей (билеты в кино, театры, проезд, предметы личной гигиены, ремонт обуви и одежды).
56. Трудоустройство и деловое общение (6 часов):
1) устройство на работу. Общение на производстве. Субординация. Отношения с сослуживцами. Деловая и рабочая одежда, значение, ее особенности, уход за ней.
Глава 6. Базовое содержание учебного предмета для 9 класса
57. Здоровье и окружающая среда (8 часов):
1) вред курения, алкоголя, наркотиков;
2) венерические, инфекционные заболевания и меры их предупреждения;
3) уход за больными. Листок нетрудоспособности. Страховая медицина. Диагностические центры, частные клиники;
4) обращение в поликлинику. Запись на прием к врачу. Получение талона.
58. Межличностные и семейные отношения (4 часа):
1) вступление в брак. Обряды, регистрация брака. Свадьба в традициях казахского народа.
59. Праздники, торжества, ритуалы (4 часа):
1) государственные праздники: Новый год, Международный женский день, Наурыз мейрамы, Праздник единства народов Казахстана, День Победы, День защитника Отечества, День столицы, День Первого Президента Республики Казахстан, День Конституции, День Независимости;
2) юбилеи. Круглые даты. Проводы на пенсию. Рождение ребенка.
60. Досуг и увлечения (5 часов):
1) цветник, его формирование, уход (однолетние и многолетние культуры, способы размножения цветов);
2) коллекционирование. Предметы коллекционирования, способы, выбор.
61. Питание (10 часов):
1) уход за холодильником. Размораживание, мытье;
2) особенности казахской кухни, сервировка стола; приготовление национальных блюд;
3) приготовление запеканки и каши;
4) диетическое питание, его особенности.
62. Торговля и услуги (6 часов):
1) комиссионные магазины (секондхэнд, сток). Сезонные скидки цен на товары;
2) ремонтные мастерские. Фотоателье. Салоны красоты;
3) цены на основные продукты и промышленные товары.
63. Жилище (4 часа):
1) интерьер. Расстановка мебели в квартире. Текущий ремонт квартиры. Побелка. Оклеивание стен обоями;

2) халықаралық телефон байланысы. Телефон байланысының ақысы. Телефонмен сөйлесу мәдениеті.
54. Көлік (5 сағат):
1) халқаларалық автокөлік. Автобекет. Негізгі автобустың жол жүру сызбалары;
2) автобустардың жүру кестесі. Билеттерді алу реті. Жол ақысы. Автобекет қызметі.
55. Отбасылық экономика (5 сағат):
1) ірі сатып алуларды жоспарлау (киім, жиһаз). Жазғы демалысты жоспарлау;
2) тұрғын үйді ұстау. Тұрғылықты жердің және коммуналды қызметтер ақысын төлеу. Банк бөлімшелері;
3) ағымдағы қаражат жұмсаулар және мәдени қажеттілікті қанағаттандыруға арналған қаражаттар (киноға, театрға билеттер, жол жүру ақысы, жеке тазалыққа арналған заттар, аяқ киім және киімді жөндеу).
56. Жұмысқа орналасу және іскерлік қарым-қатынастар (6 сағат):
1) жұмысқа орналасу. Өндірістік қарым-қатынастар. Әріпетестерімен қатынас орнату. Жұмысқа және үйге арналған киім, маңызы, оның ерекшелігі, оны күту.
6-тарау. Оқу пәнінің 9-сыныптағы базалық білім мазмұны
57. Денсаулық және қоршаған орта (8 сағат):
1) темекі шегудің, ішімдіктің, есірткінің зияны;
2) жыныстық қатынас арқылы жұғатын, жұқпалы аурулар және олардың алдын алу шаралары;
3) ауырған адамдарды күту. Еңбекке жарамсыздық қағазы. Сақтандыру медицинасы. Диагностикалық орталықтар. Жекеменшік емханалар;
4) емханаға бару, дәрігердің қабылдауына жазылу, талон алу.
58. Тұлғааралық және отбасылық қатынастар (4 сағат):
1) некеге тұру. Дәстүрлер, некені тіркеу. Қазақ халқының үйлену той дәстүрі.
59. Мерекелер, салтанаттар, дәстүрлер (4 сағат):
1) мемлекеттік мерекелер: Жаңа жыл, Халықаралық әйелдер күні, Наурыз мейрамы, Қазақстан халықтарының ынтымақтастық мерекесі, Жеңіс күні, Отан қорғаушылар күні, Астана күні, Тұңғыш Президент күні, Конституция күні, Тәуелсіздік күні;
2) мерейтойлар. Зейнетке шығу. Бала туылу.
60. Бос уақытты өткізу және әуестену (5 сағат):
1) гүлзар, оны қалыптастыру, күтім (біржылдық және көпжылдық өсімдіктер, гүлдердің көбею тәсілдері);
2) коллекция жинау. Жинауға арналған заттар, тәсілдер, таңдау.
61. Тамақтану (10 сағат):
1) тоңазытқыштың күтімі. Мұзды еріту, жуу;
2) қазақ асханасының ерекшеліктері, үстелді дайындау. Ұлттық тағамдарды дайындау, бауырсақ, палау (етсіз);
3) пісірме және ботқа дайындау;
4) диеталық тамақтану, оның ерекшеліктері.
62. Сауда және қызмет (6 сағат):
1) комиссиялық дүкендер (секонд хэнд, сток). Тауарларға мезгілдік жеңілдіктер;
2) жөндеу шеберханалары. Суретке түсіру ательесі. Сән салондары;
3) негізгі азық-түліктерге және тұрмысқа қажетті заттардың бағалары.
63. Тұрғын үй (4 сағат):
1) интерьер. Пәтерде жиһазды орналастыру. Пәтердегі ағымдық жөндеу жұмыстары; әктеу, түсқағаз жабыстыру;

2) интерьер юрты. Изделия народно-прикладного творчества в ее оформлении.
64. Одежда и обувь (6 часов):
1) стиль одежды, мода, история возникновения моды;
2) обновление одежды. Выбор одежды, обуви при покупке в магазине и на рынке;
3) химчистка, виды оказываемых услуг. Правила подготовки вещей к сдаче;
4) казахское ювелирное искусство. Украшение как дополнение к костюму.
65. Средства связи (5 часов):
1) денежные переводы. Виды переводов (почтовые, телеграфные). Заполнение бланков. Стоимость отправки переводов.
66. Транспорт(5 часов):
1) авиатранспорт. Аэропорт. Аэровокзал. Маршруты. Порядок приобретения билетов (авиакассы). Стоимость проезда. Оформление багажа и ручной клади.
67. Семейная экономика (5часов):
1) страхование - способ защиты имущества и здоровья. Обязательное страхование, добровольное страхование, страховой договор, взносы, сумма, страховой случай;
2) система кредитования. Документы, необходимые для получения займа;
3) способы хранения сбережений. Виды вкладов в банки.
68. Трудоустройство. Деловое общение (6 часов):
1) оформление на работу. Документы, необходимые для поступления на работу, их оформление. Организации и отделы по трудоустройству (отдел кадров, бюро по трудоустройству населения). Временная работа, надомная работа, малый бизнес. Безработица, пособия.
Глава 7. Базовое содержание учебного предмета для 10 класса
69. Здоровье и окружающая среда (8 часов):
1) организация отдыха. Пикник. Зона отдыха. Санаторий. Дом отдыха. Приобретение путевки и самостоятельный отдых;
2) способы контрацепции. Аборт, его последствия. Беременность, ее признаки.
70. Межличностные и семейные отношения (4 часа):
1) брак - основа семейной жизни. Составные части семейного счастья. Планирование рождения детей. Психологический климат семьи. Трудности семейной жизни и пути их преодоления;
2) дети - основа семьи, подготовка семьи к рождению ребенка.
71. Праздники, торжества, ритуалы (4 часа):
1) государственные праздники: День Независимости; День Конституции; День Республики; День первого президента, Международный женский день; Наурыз, День Единения Народов Казахстана; День Защитника Отечества;
2) национальные традиции казахского народа в праздновании: "Бeciк той" - "Праздника новорожденного"; "Тұсаукесу той" - "Разрезания пут"; "Сүндет той" - "Обрезания" (у мальчиков); "Тілашар" - "Подготовка в школу". Особенности их подготовки и проведения.
72. Досуг и увлечения (5 часов):
1) садоводство, планировка садового участка. Плодовые кустарники и деревья, уход за ними.
73. Питание (10 часов):

2) киіз үйдің іші. Оны безендіруде ұлттық қолданбалы өнер бұйымдары.
64. Киім және аяқ киім (6 сағат):
1) киім үлгісі, сән, сәннің пайда болу тарихы;
2) киімді жаңалау. Киім таңдау, аяқ киімді дүкеннен және базардан сатып алу;
3) химиялық тазалау орны, көрсетілетін қызмет түрлері. Киімдерді өткізуге дайындау тәртібі;
4) қазақтың зергерлік өнері. Зергерлік бұйымдар ұлттық киімге қосымша ретінде.
65. Байланыс құралдары (5 сағат):
1) ақша аударымдары. Аударым түрлері (поштамен, телеграф арқылы), түбіртектерді толтыру. Аудармалардың бағасы.
66. Көлік (5 сағат):
1) әуекөлігі. Аэропорт, аэробекет, маршруттар. Билеттерді сатып алу реті (авиакассалар). Жол жүру құны. Жүкті және қол жүгін рәсімдеу.
67. Отбасылық экономика (5 сағат):
1) сақтандыру - дүние мүлікті және денсаулықты сақтау тәсілі. Міндетті сақтандыру, ерікті сақтандыру. Сақтандыру келісім шарты, жарналар, қосындысы, сақтандыру жағдайы;
2) несие беру жүйесі. Несие алуға қажетті құжаттар;
3) жинақтарды сақтау әдістері. Банктерге жинақтау түрлері.
68. Жұмысқа орналасу. Іскерлік қатынастар (6 сағат):
1) жұмысқа орналасу. Жұмысқа орналасуға қажетті құжаттар, оларды рәсімдеу. Жұмыспен қамту бөлімдері және мекемелер (кадрлар бөлімі, халықты жұмыспен қамту орталықтары). Уақытша жұмыс, үйде орындайтын жұмыс, шағын бизнес. Жұмыссыздық, жәрдемақылар.
7-тарау. Оқу пәнінің 10-сыныптағы базалық білім мазмұны
69. Денсаулық және қоршаған орта (8 сағат):
1) демалысты жоспарлау. Табиғатта демалу. Шипажай. Демалыс үйлері. Жолдама алу және "жабайы" демалыс;
2) сақтану жолдары. Жасанды түсік, оның салдары. Жүктілік, оның белгілері.
70. Тұлғааралық және отбасылық қарым-қатынастар (4 сағат):
1) неке – отбасылық өмірдің негізі. Отбасы бақытының құрамды бөлшегі. Отбасының психологиялық ахуалы. Отбасылық өмірдің қиындықтары және оны жеңу жолдары;
2) балалар – отбасының негізі, отбасының бала тууға дайындығы.
71. Мерекелер, салтанаттар, дәстүрлер (4 сағат):
1) мемлекеттік мерекелер: Жаңа жыл, Халықаралық әйелдер күні, Наурыз мейрамы, Қазақстан халықтарының ынтымақтастық мерекесі, Жеңіс күні, Отан қорғаушылар күні, Астана күні, Тұңғыш Президент күні, Конституция күні, Тәуелсіздік күні;
2) қазақтың мерекелік ұлттық салт-дәстүрлері: "Бесік той" - "Бала туылуы"; "Тұсаукесер" - "Баланың тұсауын кесу"; "Сүндет той" - "Ұл баланы сүндеттеу"; "Тілашар" - "Мектепке баратын кезде". Оларды дайындау және өткізу ерекшеліктері.
72. Бос уақытты өткізу және әуестену (5 сағат):
1) бақша отырғызу, бақша жерін жоспарлау. Жеміс бұталары және ағаштар, оларды күту.
73. Тамақтану (10 сағат):

1) столовая, кафе, ресторан. Назначение и различие. Меню. Банкет. Фуршет. Особенности приготовления блюд и сервировки стола;
2) коктейли, приготовление безалкогольных и фитококтейлей. Шейкер, миксер, устройство, назначение, правила пользования.
74. Торговля (4 часа):
1) ярмарки: международные, городские, сельские;
2) ярмарки-выставки, ярмарки образцов.
75. Жилище (6 часов):
1) покупка и продажа жилья. Документы, необходимые для оформления сделки купли-продажи. Хранение документов на квартиру. Нотариус, сделки, обязательно удостоверяемые нотариусом, оплата услуг нотариуса;
2) служба быта и другие предприятия бытового обслуживания населения: прокат вещей, ремонт квартир, ремонт бытовой техники.
76. Одежда и обувь (6 часов):
1) выбор одежды и обуви в соответствии с ситуацией (собираясь на работу, в гости, в театр, для занятий спортом, для отдыха);
2) казахские национальные костюмы.
77. Средства связи (5 часов):
1) телефон с автоматическим определителем номера (далее - АОН);
2) сотовая телефонная связь. Назначение. Правила пользования.
78. Транспорт (5 часов):
1) транзит. Бронирование билетов. Приобретение билетов до места назначения и обратно.
79. Семейная экономика (5 часов):
1) ремонтные мастерские. Ремонт обуви, одежды, зонтов, телефонов.
2) фотоателье. Правила пользования услугами.
80. Трудоустройство. Деловое общение (6 часов):
1) заработная плата: повременная, сдельная, номинальная, реальная. Договорная зарплата. Минимальная заработная плата. Прожиточный минимум, черта бедности;
2) социальная защита населения. Условия труда, охрана труда, льготы, дисциплина труда. Основы трудового законодательства.
Глава 8. Требования к уровню подготовки обучающихся 5 класса
81. Предметные результаты.
82. Обучающиеся будут знать:
1) правила личной гигиены, безопасного нахождения в ванной комнате;
2) элементарные правила поведения во время пожара и землетрясения;
3) состав семьи и степень родства;
4) дни рождения людей ближайшего окружения и традиции проведения праздников и дней рождений;
5) правила культуры поведения за столом;
6) правила безопасного перемещения с остановки в салон автобуса, передвижения по дороге.
83. Обучающиеся будут уметь:
1) выполнять утренний и вечерний туалет; причесывать волосы и выбирать прическу; выполнять процедуры, связанные с чистотой тела и уходом за ним;
2) действовать при возникновении чрезвычайной ситуации согласно правилам;
3) пользоваться подсобными помещениями в спортивных сооружениях (раздевалка, душевая);
4) ориентироваться в расписании занятий и секций;
5) тактично и вежливо вести себя во время разговора со старшими и сверстниками;

1) асхана, дәмхана, мейрамхана. Қызметі және айырмашылығы. Ас мәзірі. Банкет. Фуршет, Тамақ дайындау және столды безендіру ерекшеліктері;
2) коктейлдер; алкоголсіз сусындарды және фитококтейлдер дайындау. Шейкер, миксер. Құрылымы, қызметі, қолдану тәртібі.
74. Сауда (4 сағат):
1) жәрмеңкелер: халықаралық, қалааралық, ауылдық;
2) жәрмеңке-көрмелер, үлгілер жәрмеңкелері.
75. Тұрғын үй (6 сағат):
1) үйді сатып алу және сату. Сату-сатып алуды рәсімдеуге қажетті құжаттар. Пәтер құжаттарын сақтау. Нотариус, нотариус қызметіне ақша төлеу;
2) тұрмыстық қызметтер және басқа да халыққа тұрмыстық қызмет көрсету мекемелері: заттарды жалға беру, пәтер жөндеу, тұрмыстық техниканы жөндеу.
76. Киім және аяқ киім (6 сағат):
1) жағдайға байланысты киім және аяқ киімді таңдау (жұмысқа, қонаққа, театрға, спортпен шұғылданғанда, демалысқа);
2) қазақтың ұлттық киімдері.
77. Байланыс құралдары (5 сағат):
1) автоматты түрде номерді анықтайтын телефон (бұдан әрі - АНА);
2) ұялы телефон байланысы. Қызметі. Қолдану тәртібі.
78. Көлік (5 сағат):
1) тасымалдау (транзит). Билеттерді алдын ала алу. Билетті баратын жерге дейін және қайтарға алу.
79. Отбасылық экономика (5 сағат):
1) жөндеу шеберханалары. Аяқ киім, киім, қолшатыр, телефон жөндеу;
2) фотоателье. Қызметін пайдалану тәртібі.
80. Жұмысқа орналасу. Іскерлік қатынастар (6 сағат):
1) жалақы: уақытылы, кесімді, номиналды, нақты. Келісім шарт бойынша. Ең төменгі жалақы. Күн көрістің төменгі сатысы. Кедейлік шегі;
2) халықты әлеуметтік қолдау. Еңбек шарттары. Еңбекті қорғау. Жеңілдіктер. Еңбек тәртібі. Еңбек заңының негіздері.
8-тарау. 5-сынып білім алушыларының дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
81. Пәндік нәтижелер.
82. Білім алушылар:
1) жеке тазалық ережелері, ваннадағы қауіпсіздік ережелерін;
2) жер сілкінгенде және өрт шыққан кезде қарапайым өзін ұстау тәртібін;
3) отбасының құрамы және туыстық қатынастарды;
4) жақындарының туылған күндері және туылған күндер, мерекелерді өткізу дәстүрлерін;
5) үстелде отырғанда тәртіп сақтау мәдениетін;
6) аялдамадан автобусқа дейін қауіпсіз жету, жолда жүру ережелерін білетін болады.
83. Білім алушылар:
1) таңертең және кешке жуынады; шаштарын тарап және шаш үлгісін таңдай алады; дене тазалығы және оның күтіміне байланысты әрекеттерді орындау;
2) аппаттық жағдай орын алғанда ережеге сәйкес әрекет ету;
3) спорттық нысандарда қосалқы бөлмелерді пайдалану (шешінетін орын, душ);
4) сабақтар және секциялардың кестесінде бағдарлау;
5) ересек адамдармен және құрбыларымен әңгімелесу кезінде өзін әдепті және сыпайы ұстау;

6) выбирать подарки и преподносить их;
7) фотографировать и оформлять фотоальбом;
8) резать ножом продукты для бутербродов; делать простые салаты, заваривать чай с молоком и без молока; отваривать яйца и готовить яичницу, омлет;
9) мыть и чистить кухонные принадлежности, плиту, посуду;
10) оплачивать покупку;
11) определять срок годности пищевых продуктов в магазине;
12) сушить мокрую обувь, подготавливать ее к хранению; подбирать крем и чистить кожаную обувь;
13) соблюдать правила поведения в общественном транспорте, магазине; выполнять правила дорожного движения;
14) написать адрес на конверте.
Глава 9. Требования к уровню подготовки обучающихся 6 класса
84. Предметные результаты.
85. Обучающиеся будут знать:
1) способы закаливания организма;
2) правила техники безопасности при манипуляциях с маникюрным набором, использовании душа;
3) название медицинских учреждений и их назначение;
4) элементарные правила поведения при наводнении;
5) особенности содержания домашних животных;
6) правила техники безопасности при перемещении в пространстве кухни;
7) основные средства связи и виды почтовых отправлений.
86. Обучающиеся будут уметь:
1) проводить обтирание и обливание; мыть руки, стричь ногти и ухаживать за кожей рук;
2) вызвать врача и "скорую помощь" на дом;
3) следить за своей одеждой и внешностью; одевать малышей на прогулку;
4) изготовлять небольшие подарки своими руками;
5) ухаживать за домашними животными; обращаться за ветеринарной помощью в случае необходимости;
6) отваривать макаронные изделия с использованием стандартных инструкций, данных на коробках, этикетках, упаковках;
7) варить кашу на воде и молоке;
8) отваривать картофель и готовить пюре;
9) сервировать стол к ужину с учетом различных меню;
10) проводить сухую и влажную уборку помещения; чистить ковры, мягкую мебель, книжные полки, батареи;
11) пришивать пуговицы и вешалки;
12) стирать одежду в стиральной машине;
13) записывать адреса на конвертах; отправлять телеграммы (текст составлен взрослыми);
14) соблюдать правила поведения в общественном транспорте; на почте и других учреждениях связи.
Глава 10. Требования к уровню подготовки обучающихся 7 класса
87. Предметные результаты.
88. Обучающиеся будут знать:
1) некоторые лекарственные растения;
2) правила поведения во время селей;
3) способы приготовления некоторых блюд с соблюдением правил техники безопасности;
4) некоторые процедуры при выполнении косметического ремонта;
5) порядок упаковки и отправления бандеролей и посылок;
6) некоторые формы собственности (государственная, частная).

6) сыйлықтар таңдап және оларды сыйға тарту;
7) суретке түсіріп және альбом жасай білу;
8) бутербродтарға қажет азық-түлікті пышақпен кесу; қарапайым салаттарды дайындау; сүтпен және сүтсіз шай демдеу; жұмыртқаны қайнату және оны қуыру;
9) ас үйге қажет құралдарды, плитаны, ыдысты тазалау, жуу;
10) сатып алынған заттардың ақшасын төлеу;
11) дүкендегі азық-түліктің сақталу мерзімін анықтау;
12) су аяқ-киімді құрғату, оны сақтауға дайындау; крем таңдау және былғары аяқ-киімді тазалау;
13) қоғамдық көліктерде, дүкенде өзін ұстау тәртібін орындау; жол жүру ережесін сақтау;
14) конвертте мекенжайды жазу дағдыларын меңгеретін болады.
9-тарау. 6-сынып білім алушыларының дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
84. Пәндік нәтижелер.
85. Білім алушылар:
1) ағзаны шынықтыру ережелерін;
2) тырнақ күтіміне арналған құралдарды қолданғанда, душты пайдаланғанда қауіпсіздік техника ережелерін;
3) медицина мекемелерінің аттарын және олардың қызметін;
4) су тасқыны кезінде қарапайым тәртіп ережелерін;
5) үй жануарларын ұстау ережелерін;
6) ас үй кеңістігінде қозғалғанда қауіпсіздік техника ережелерін;
7) негізгі байланыс құралдарын және поштамен жіберу түрлерін білетін болады.
86. Білім алушылар:
1) сүлгімен сүртініп және денесіне су құюды; қолдарын жуып, тырнақтарын алып қолдарының терісіне күтім жасау;
2) дәрігер және "жедел жәрдемді" үйге шақырту;
3) өзінің киіміне және сырт келбетіне қарау; балаларды серуенге киіндіру;
4) кішкене сыйлықтарды өз қолдарымен жасау;
5) үй жануарларын күту; қажет болған жағдайда мал дәрігерінің көмегіне жүгіну;
6) макарон өнімдерін қорапта, этикеткада берілген стандартты нұсқау бойынша қайнату;
7) ботқаны суда және сүтте қайнату;
8) картопты қайнатып пюре даярлау;
9) түрлі ас мәзірін есепке ала отырып үстелді кешкі асқа дайындау;
10) бөлменің құрғақ және сулап тазалау; кілемдерді; жұмсақ жиһазды, кітап сөрелерін, батареяларды тазарту;
11) ілгек және түймелерді тігу;
12) киімдерді кір жуғыш машинада жуу;
13) конверттерге мекен-жайды жазу; жеделхаттарды жіберу (мәтінін ересек адамдар құрастырады);
14) қоғамдық көліктерде; поштада және басқа да байланыс бөлімшелерінде тәртіп сақтау дағдыларын меңгеретін болады.
10-тарау. 7-сынып білім алушыларының дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
87. Пәндік нәтижелер.
88. Білім алушылар:
1) кейбір емдік шөптердің аталуын;
2) сел кезінде өзін ұстау тәртібін;
3) кейбір тағамдарды қауіпсіздік техника ережелерін сақтап дайындау тәсілдерін;
4) жеңіл жөндеу жұмыстарының кейбір әрекеттерін;
5) посылқалар және бандерольдарды салу ретін;
6) кейбір меншік түрлерін (мемлекеттік, жеке меншік) білетін болады.

89. Обучающиеся будут уметь:
1) готовить отвары и настои из лекарственных растений по стандартным инструкциям на упаковках, коробках и этикетках;
2) обрабатывать раны и накладывать повязки;
3) изготавливать простые сувениры;
4) принимать участие в организации отдыха и досуга в семье;
5) принимать гостей, ходить в гости;
6) сервировать стол к обеду; соблюдать правила поведения за столом, пользоваться столовыми приборами, вести беседу, произносить поздравительные речи;
7) готовить простые первые, вторые, третьи блюда;
8) чистить мебель; мыть зеркала и стекла;
9) подписывать бандероль, посылку;
10) приобретать билеты в железнодорожной кассе.
Глава 11. Требования к уровню подготовки обучающихся 8 класса
90. Предметные результаты.
91. Обучающиеся будут знать:
1) меры предупреждения и средства борьбы с чесоткой и глистными заболеваниями;
2) ритуальные действия при проведении похорон;
3) виды теста и изделия из него;
4) телефонные номера милиции, скорой помощи, пожарной команды, аварийных служб;
5) правила техники безопасности при пользовании микроволновой печью, духовкой;
6) порядок заполнения квитанции на оплату коммунальных услуг.
92. Обучающиеся будут уметь:
1) выбирать и применять косметические средства в зависимости от цели, состояния кожи;
2) бриться;
3) пользоваться декоративной косметикой;
4) оказывать первую помощь при несчастных случаях;
5) знакомиться, используя различные ситуации; поддерживать разговор с малознакомым человеком; следить за своим внешним видом; одеваться в соответствии с ожидаемой ситуацией;
6) оказывать необходимую помощь в организации и проведении похорон, поминок; учитывать особенности обрядовой стороны похорон и поминок: действовать в соответствии с традициями и нормами поведения, иметь соответствующий внешний вид, использовать слова сочувствия и сопереживания;
7) готовить почву и семена к посадке; высаживать рассаду овощных культур, картофель;
8) готовить изделия из теста по рецепту;
9) пользоваться духовкой, микроволновой печью;
10) мыть стены, чистить раковины;
11) пользоваться услугами прачечной;
12) ориентироваться в своих размерах одежды и обуви;
13) получать по телефону справки, узнавать время; разговаривать по телефону согласно правилам, принятым при телефонном общении;
14) покупать билет, ориентироваться в расписании междугородних автобусов;
15) снимать показатели счетчика и подсчитывать стоимость израсходованной электроэнергии и газа; заполнять квитанции.
Глава 12. Требования к уровню подготовки обучающихся 9 класса
93. Предметные результаты.
94. Обучающиеся будут знать:

89. Білім алушылар:
1) қораптардағы стандартты нұсқауларға сәйкес шөп дәрілерден тұнбалар жасау;
2) жарақаттарды өңдеп және таңа алу;
3) қарапайым сувенирлер дайындау;
4) отбасында демалыс және бос уақытты өткізуді дайындауда қатысу;
5) қонақ қабылдау, қонаққа бару;
6) үстелді түскі асқа дайындау; үстелде өзін ұстау мәдениетін сақтау, ас үй құралдарын пайдалану, әңгімелесу, құттықтау сөздерін айта алу;
7) қарапайым бірінші, екінші, үшінші тағамдар дайындау;
8) жиһазды тазалау; айна және әйнектерді жуу;
9) бандероль, посылкаларды толтыру;
10) теміржол кассасынан билет сатып алу дағдыларын меңгеретін болады.
11-тарау. 8-сынып білім алушыларының дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
90. Пәндік нәтижелер.
91. Білім алушылар:
1) құрт ауруларының және қышымамен күресудің алдын алу шараларын;
2) жерлеу рәсімінде дәстүрлі әрекеттерін;
3) қамыр түрлері және дан жасалатын тағамдарын;
4) милиция, жедел жәрдем, өрт сөндіру командасы, апаттық қызметтің телефон номерлерін;
5) қысқатолқынды пеш, духовканы қолданғанда қауіпсіздік техника ережелерін;
6) коммуналды қызмет төлеуге түбіртектерді толтыру ретін білетін болады.
92. Білім алушылар:
1) мақсатына, терісінің ерекшелігіне байланысты косметикалық құралдарды таңдап және қолдану;
2) қырыну;
3) опа-далапты пайдалана алу;
4) қайғылы оқиға орын алған жағдайда алғашқы көмек көрсете алу;
5) түрлі жағдайларды пайдаланып танысу; бейтаныс адаммен әңгімелесу; өзінің сырт келбетіне қарау; күтілетін жағдайға сәйкес киіну;
6) жерлеу, еске алу рәсімдерін ұйымдастырып, өткізгенде қажетті көмек көрсете алады; жерлеу және еске алу ерекшеліктеріне сәйкес: салт-дәстүрге сәйкес өзін ұстайды, сырт келбеті жағдайға сәйкес болады, көңіл айту және қолдау сөздерін айту;
7) егін егуде жерді және дәнді дақылдарды дайындай алу; көкөністерді, картоп отырғызуға көшеттерді дайындау;
8) рецепт бойынша қамырдан өнім жасай алу;
9) духовканы, қысқатолқынды пешті пайдалана алу;
10) тамдарды жуып, раковинаны тазалау;
11) кір жуу қызметін пайдалану;
12) өз киімінің және аяқ киімі мөлшерін білу;
13) телефон арқылы анықтамалар алып, уақытты біле алады; телефонмен сөйлесу тәртібіне сәйкес әңгімелесе алу;
14) билет сатып алады, қалааралық автобустардың кестелерінде бағдарлай алу;
15) санау құралдарының көрсеткіштерін алып пайдаланған электрқұатын және газды санай алу; түбіртектерді толтыру дағдыларын меңгеретін болады.
12-тарау. 9-сынып білім алушыларының дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
93. Пәндік нәтижелер.
94. Білім алушылар:

1) о вреде употребления алкоголя, курения, наркотиков;
2) об особенностях проведения различных семейных торжеств;
3) цены на основные продукты и промышленные товары;
4) правила подготовки вещей к сдаче в химчистку;
5) порядок приобретения авиабилетов;
6) перечень документов, необходимых для поступления на работу.
95. Обучающиеся будут уметь:
1) одевать, умывать, кормить больного (взрослого, ребенка);
2) соблюдать правила посещения поликлиники;
3) ухаживать за цветковыми растениями; бороться с вредителями сада;
4) готовить национальные блюда;
5) готовить блюда для детей ясельного возраста, диетические блюда;
6) держаться и действовать соответственно ситуации в обстановке, предполагающей романтические отношения, знакомство с родителями, сватовство, свадьба;
7) пользоваться услугами ремонтных мастерских, фотоателье, салонов красоты;
8) расставлять мебель в квартире (с учетом размера и особенностей жилой площади, назначения комнат, наличия мебели);
9) проводить косметический ремонт помещения;
10) находить в справочниках телефоны службы аэровокзала, аэропорта; узнавать по телефону время прибытия самолета в пункт прибытия;
11) заполнять бланки почтового и телеграфного переводов;
12) заполнять анкету; писать заявление, автобиографию, личный листок, расписку, докладную записку.
Глава 13. Требования к уровню подготовки обучающихся 10 класса
96. Предметные результаты.
97. Обучающиеся будут знать:
1) способы контрацепции;
2) назначение и различие предприятий общественного питания;
3) основы трудового законодательства и социальной защиты населения.
98. Обучающиеся будут уметь:
1) приготовить безалкогольный коктейль;
2) готовить закусочные блюда, пользуясь книгами кулинарных рецептов;
3) планировать семейный бюджет;
4) вести себя в соответствии ситуацией праздничной атмосферы; формулировать свои высказывания и пожелания, произносить поздравительные речи;
5) пользоваться услугами ремонтных мастерских, фотоателье, сберкассы;
6) ориентироваться в правилах покупки-продажи жилья; перечне документов;
7) пользоваться АОН, телефонным справочником, оформлять квитанции по оплате телефонных услуг;
8) ориентироваться в стоимости услуг по каждому виду связи;
9) иметь представление об условиях предоставления кредита (гарантированность, платность, срочность и возвратность);
10) отличать обязательное страхование от добровольного; заполнять бланки страхового полиса (договора) по образцу;
11) ориентироваться в порядке начисления заработной платы с использованием тарифных квалификационных разрядов;
12) заполнять бланк трудового договора;

1) ішімдіктің, шылым шегудің, есірткінің зияны туралы;
2) түрлі отбасылық салтанатты отырыстарды өткізу ерекшеліктерін;
3) негізгі азық түлік және өндірістік товалар бағасын;
4) заттарды химчиткаға өткізуге дайындау ережелерін;
5) авиабилеттер сатып алу ретін;
6) жұмысқа орналасуға қажетті құжаттар тізімін білетін болады.
95. Білім алушылар:
1) ауырған адамды киіндіріп, жуындырып, тамақтандыру (ересек адамды, баланы);
2) емханаға барғанда тәртіп сақтау;
3) гүлдерді күте алады; бақшадағы зиянды жәндіктермен күресе алу;
4) ұлттық тағамдарды дайындай алу;
5) кішкентай балаларға тамақ дайындай алу; диеталық тағамдар;
6) романтикалық қарым-қатынастар орын алған жағдайда өзін ұстай алу, ата-анасымен танысу, құда түсу, той;
7) жөндеу шеберханаларының, фотосурет, сән салондарының қызметтерін пайдалана алу;
8) пәтерде жиһазды орналастыру (тұрғылықты жердің ерекшеліктерін және мөлшерін ескере отырып, бөлменің қажеттілігін, жиһаздың болуын);
9) жеңіл жөндеу жұмыстарын жүргізе алу;
10) анықтамалардан аэровокзал, аэропорттың телефон номерлерін таба алады; ұшақтың қонатын уақытын телефон арқылы біле алу;
11) пошта және телеграф аудармаларының түбіртектерін толтыру;
12) сауалнама толтыру; өтініш жазады, өмірбаян жазу, жеке парақшасын толтыру, кепілдік хат, түсініктеме жазу дағдыларын меңгеретін болады.
13-тарау. 10-сынып білім алушыларының дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
96. Пәндік нәтижелер.
97. Білім алушылар:
1) сақтану тәсілдерін;
2) қоғамдық тамақтану орындарының қызметін және айырмашылығын;
3) халықты әлеуметтік қорғау және еңбек заңнамаларының негіздерін білетін болады.
98. Білім алушылар:
1) алкоголсіз коктейль дайындау;
2) рецептер кітабын қолданып жеңіл тағамдар дайындау;
3) отбасылық бюджетті жоспарлау;
4) мерекелік көңіл-күйге сәйкес өзін ұстайды; өз қажеттіліктерін және тілектерін айта алу; құттықтау сөздерін айту;
5) жөндеу шеберханаларының, фотоателье, жинақ кассасының қызметін пайдалану;
6) үйді алып-сату тәртібін біледі; қажетті құжаттарды білу;
7) АНА пайдалану, телефон анықтамасын, телефон қызметін төлегенде түбіртектерді толтыру;
8) байланыс түрлерінің төлемақысын білу;
9) несие беру шарттарын білу (кепілдік, ақылық, жылдамдық және қайтару);
10) міндетті сақтандыру мен өз еркімен сақтандыруды ажырату; сақтандыру полисының (келісім шартының) түбіртегін үлгі бойынша толтыру.
11) тарифты біліктілік разрядына қарай жалақыны төлеуді түсіну;
12) еңбек шартының бланкын толтыру;

13) анализировать условия труда в доступных для обучающихся профессиях по определенным параметрам: продолжительность рабочего времени в день, в неделю, в месяц; длительность ежегодного отпуска; качество рабочего времени (наличие и длительность перерывов, сменность работы, ночные смены, вредность производства, работа в помещении или нет);
14) подчиняться правилам внутреннего распорядка;
15) владеть навыками делового общения.
99. Личностные результаты:
1) ответственность, аккуратность, дисциплинированность;
2) мотивацию к труду, умение преодолевать трудности;
3) навыки сотрудничества с взрослыми и сверстниками; умение просить и принимать помощь, выразить свои намерения, пожелания, корректно выразить отказ и недовольство, благодарность, сочувствие;
4) умение быть терпимым и доброжелательным к другим;
5) умение выходить из конфликтных ситуаций.
100. Системно-деятельностные результаты:
1) трудовые умения;
2) навыки ориентировки и умение пользоваться услугами социальных учреждений (торговли, службы быта, связи, культуры, медицинской помощи) и общественного транспорта;
3) навыки построения общения с людьми из незнакомого окружения.
Приложение 126
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 344
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Лечебная физическая культура" для обучающихся с нарушениями опорно-двигательного аппарата 5-10 классов уровня основного среднего образования Глава 1. Пояснительная записка
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начальное, основное среднее, общее среднее образование), утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года №1080.
2. Цель учебного предмета - овладение обучающимися основ лечебной физкультуры, слагаемыми которой являются: поддержание оптимального уровня здоровья данной категории детей, овладение знаниями в области лечебной физической культуры и осуществление оздоровительной деятельности освоенными способами и умениями; стабилизация, коррекция вторичных нарушений в двигательной сфере, предупреждение их возможного прогрессирования.
3. Задачи учебного предмета:
1) образовательные задачи:
формировать знания, двигательные умения и навыки, необходимые для выполнений упражнений по лечебной физкультуре;
формировать двигательные умения и навыки прикладного характера;
обучать двигательным действиям;
2) развивающие задачи:
развивать и совершенствовать основные физические качества, двигательные умения и навыки;
способствовать развитию мелкой моторики, правильной речи, дикции, правильного дыхания;
развивать навык ориентировки в схеме собственного тела (освоение направлений пространства относительно собственного тела); развивать способность к пространственной ориентировке;

13) білім алушылар меңгере алатын мамандықтардың еңбек шартын сараптау: бір күнгі, бір аптада, бір айдағы жұмыс уақытының ұзақтығы; бір жылғы еңбек демалысының ұзақтығы; жұмыс уақытының сапасы (үзілістердің болуы және ұзақтығы, жұмыстың кезекшілігі, түнгі кезек, өндірістік зияндық, бөлмеде немесе далада жұмыс істеу);
14) ішкі тәртіпке бағыну;
15) іскерлік қарым-қатынас жасау дағдыларын меңгеретін болады.
99. Тұлғалық нәтижелер. Білім алушылар:
1) жауапкершілік, ұқыптылық, тәртіптілік;
2) еңбекке деген ынта, қиындықтарды еңсеру икемдік;
3) құрбылармен және ересектермен ынтымақтастық орнату дағдыларынан; өтініш айту және көмекті қабылдай білу; өз ойын, тілектерін білдіру, қарсылықты мәдениетті түрде білдіру, алғыс айту, жанашырлық таныту;
4) басқалармен төзімді және жақсы қарым-қатынаста болу;
5) дау-дамайлардан шығу жолдарын білу дағдыларын танытады.
100. Жүйелік-әрекеттік нәтижелер. Білім алушылардың:
1) еңбекке икемдерінен;
2) әлеуметтік нысандардың (сауда, тұрмыс, байланыс, мәдениет, медициналық көмек қызметтері) және қоғамдық көлік қызметін пайдалана білу дағдыларынан;
3) таныс емес ортада адамдармен қарым-қатынас құру икемдерінен көрініс табады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 126-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 344-қосымша
Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптары үшін "Емдік дене шынықтыру" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1–тарау. Түсінік хат
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына сәйкес әзірленген.
2. Оқу пәнінің мақсаты - білім алушылардың емдік дене шынықтыру негіздерін меңгеруі, оның қосындылары келесі: аталған санаттары балалардың денсаулық деңгейін тұрақты түрде қолдау, емдік дене шынықтыру саласындағы білімдерді меңгеру және меңгерген тәсілдер және икемдердің көмегімен сауықтыру әрекеттерін жүзеге асыру; қимыл-қозғалыста кейін пайда болған бұзылыстарды тұрақтандыру, түзету, олардың өршу мүмкіндігінің алдын алу.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) білім беру міндеттері:
емдік дене шынықтыру жаттығуларын орындауға қажетті қозғалыс икемдері және дағдыларын, білімдерін қалыптастыру;
қосалқы сипаттағы қозғалыс икем дағдыларын қалыптастыру;
қозғалыс әрекеттеріне үйрету;
2) дамыту міндеттері:
негізгі дене бітім қабілеттерін, қозғалыс икем дағдыларын дамыту және жетілдіру;
ұсақ моториканы, дұрыс сөйлеу тілін, дикцияны, дұрыс тыныс алуды дамытуға ықпалдасу;
өз денесінің сызбасында бағдарлау икемін дамыту (өз денесінен кеңістік бағытын меңгеру); кеңістікте бағдарлау қабілетін дамыту;

3) воспитательные задачи:
воспитание морально-волевых качеств;
воспитание культуры здоровья, ответственности личности за своҰ здоровье и потребности заботиться о нҰм;
формирование знаний о здоровом образе жизни;
4) оздоровительные задачи:
способствовать укреплению здоровья, закаливанию организма;
способствовать профилактике соматических нарушений;
повышение функционального уровня органов и систем организма путем оптимальных физических нагрузок;
осуществление коррекции имеющихся функциональных нарушений опорно-двигательного аппарата, зрения, нервной, сердечно-сосудистой, дыхательной и других систем организма;
способствовать формированию правильной осанки;
повышение физической и умственной работоспособности;
снижение заболеваемости;
5) коррекционные задачи:
развивать выпрямления и равновесия, постуральный контроль (регуляцию положения тела в пространстве), обеспечивающего правильный контроль головы по отношению к туловищу, способность поддерживать соответствующую взаимосвязь между отдельными структурами тела, между телом и окружающим пространством;
развивать функции руки и предметно - манипулятивной деятельности;
развивать зрительно-моторную координацию, торможение и преодоление неправильных поз и положений;
предупреждать формирования вторичного двигательного стереотипа;
коррекция нарушений ходьбы, осанки, нарушенных движений в верхних и нижних конечностях;
формирование равновесия;
нормализация дыхательной функции;
улучшение кровообращения и обменных процессов в зоне поражения, чтобы устранить или снизить нервно-сосудистые и обменные расстройства;
укрепление ослабленных мышц, чтобы восстановить координацию движений, бороться с сопутствующими нарушениями: искривлением и ограничением подвижности позвоночника.
4. "Лечебная физическая культура" является одним из основных предметов коррекционного компонента специального обучения и воспитания детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата (далее - НОДА). Программа предусматривает решение коррекционно-развивающих, оздоровительных и образовательных задач.
5. Лечебная физическая культура имеет важное значение для социальной, психологической и физической реабилитации лиц с ограниченными физическими возможностями, для совершенствования единого образовательного пространства, направленного на эффективную комплексную коррекцию, и компенсацию нарушенных психофизических функций детей с НОДА, социальную адаптацию и интеграцию их в общество. Лечебная физическая культура (далее - ЛФК) отличается физиологическим характером применяемых средств, связанных с естественным движениями ребенка и широким использованием в практической работе методов лечебной педагогики и психологии.

3) тәрбиелік міндеттер:
адамгершілік-жігерлік қасиеттерін тәрбиелеу;
денсаулық мәдениетін тәрбиелеу, тұлғаның өз денсаулығына жауапкершілігін және оны сақтау қажеттілігін тәрбиелеу;
салауатты өмір салты туралы білім қалыптастыру;
4) сауықтыру міндеттері:
денсаулықты нығайтуға, ағзаны шынықтыруға ықпалдасу;
соматикалық бұзылыстардың алдын алуға ықпалдасу;
жеткілікті физикалық жүктемелер көмегімен ағза мүшелері және жүйелерінің қызметтік деңгейін еселеу;
орын алған тірек-қозғалыс аппаратының, көру, жүйке, жүрек-қантамырлары, тыныс алу және ағзаның басқа да жүйелерінің қызметтік бұзылыстарын түзету;
дене бітімін дұрыс қалыптастыруға ықпалдасу;
дене және ақыл-ой жұмыс қабілетін еселеу;
ауыруды төмендету;
5) түзету міндеттері:
өзін түзу ұстау және тепе-теңдікті дамыту, дененің жеке құрылымдары, дене мен қоршаған кеңістік арасындағы өзара байланысты ұстап тұру қабілетін, кеңістікте басты дұрыс бақылауды қамтамасыз ететін постуралды механизмді (кеңістікте дененің қалпын реттеу) дамыту;
қолдың және заттық-манипулятивті әрекеттенуді дамыту;
көру-моторлы тепе-теңдікті дамыту, дұрыс емес отырып тұруды тежеу және еңсеру;
екінші қозғалыс стереотипінің қалыптасуын алдын алу;
жүру, дене бітімі, қолдары және аяқ қимылдарының бұзылыстарын түзету;
тепе-теңдікті қалыптастыру;
тыныс алу қызметін қалыпқа келтіру;
алмасу және жүйке-тамыр бұзылыстарын төмендету немесе жою үшін зақымдалған аймақта қан айналым және алмасу процестерін жақсарту;
қозғалыс тепе-теңдігін қайта орнатып, қосымша бұзылыстармен күресу үшін: омыртқа қозғалысының шектелуі және қисаюы, әлсіз бұлшықеттерді нығайту.
4. "Емдік дене шынықтыру" тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар білім алушыларды арнайы оқыту және тәрбиелеудің арнайы түзету құрылымының негізгі пәндерінің бірі болып табылады (бұдан әрі - ТҚАБ). Бағдарлама түзете-дамыту, сауықтыру және білім беру міндеттерін шешуге бағытталған.
5. Емдік дене шынықтыру (бұдан әрі - ЕДШ) дене бітімінде мүмкіндігі шектеулі тұлғалардың әлеуметтік, психологиялық және дене бітімін оңалтуға аса маңызды, ТҚАБ бар балалардың бұзылған психофизикалық қызметтерін толықтыруды және тиімді кешенді түрде түзетуге бағытталған бірегей білім беру кеңістігін жетілдіруді, әлеуметтік бейімделу және оларды қоғамға кіріктіруді қамтиды. ЕДШ қолдану әдістерінің физиологиялық сипатымен ерекшеленеді, өйткені ол баланың табиғи қозғалысына және емдік педагогика және психология әдістерін практикалық жұмыста кеңінен қолдануына байланысты.

6. Программа по ЛФК составлена для обучающихся с НОДА 5-10 классов с годовым объемом - 102 часа. По своему построению занятия соответствуют основным принципам построения занятий по физическому воспитанию, а по содержанию - ведущим лечебным задачам для данного заболевания. Распределение часов на разделы и темы условно, так как в большинстве занятий предусмотрено содержание теоретического и практического материала, упражнения и комплексы упражнений различных разделов и тем в одном занятии.
7. Уроки по лечебному физическому воспитанию проводятся в специально оборудованных спортивных и тренажерных кабинетах, удовлетворяющих санитарно-гигиеническим и противопожарным требованиям. Кабинеты оснащаются лечебно-коррекционным и физкультурным оборудованием и инвентарем, необходимым для реализации соответствующих коррекционных программ.
8. Учебная программа уроков по ЛФК характеризуется интегративностью с такими предметами, как физическая культура, коррекционная ритмика, логопедия и лечебная гимнастика. На уроках по ЛФК используются средства имеющие междисциплинарные связи: художественно-музыкальные, хореографические, танцевальные упражнения, связанные с ролевыми двигательными функциями в сказко-, драмо-, игротерапии, тематических игровых композициях, активизирующих мышление, речь, внимание, память, математические способности.
9. Вся учебная деятельность имеет коррекционную направленность на преодоление отклонений в физическом развитии, познавательной и речевой деятельности. Уроки ЛФК способствуют коррекции порочных поз и положений конечностей, нормализации мышечного тонуса, снижению гиперкинезов.
10. Преподавание предмета "Лечебная физическая культура" строится с учетом возраста и характера патологии детей. После тщательного изучения их возможностей, учитывая данные медицинских осмотров, результаты педагогических наблюдений и контрольных испытаний обучающиеся подразделяются на группы по диагнозу заболевания, функциональному состоянию сердечно-сосудистой и дыхательной систем, физической подготовленности.
11. В целях контроля за результативностью урока лечебной физической культуры во всех классах два раза в год проводится проверка физической подготовленности детей. Для определения динамики эффективности ЛФК и уровня физического развития обучающихся необходимо использовать мониторинговые исследования: методы педагогического наблюдения, тестирование, медицинский контроль. Итоги проведенных испытаний анализируются, принимаются меры к устранению выявленных недостатков физической подготовленности и доводятся до сведения обучающихся, родителей и педагогического коллектива.

6. ЕДШ ТҚАБ бар 5-10 сынып білім алушыларына 102 сағаттық жылдық көлемімен құрастырылған. Құрылымы бойынша сабақтар дене шынықтыру сабақтарын құрудың негізгі ұстанымдарына, мазмұны бойынша – аталған аурудың жетекші емдік міндеттеріне сәйкес. Бөлімдерге және тақырыптарға сағаттарды бөлу шартты болып табылады, өйткені көпшілік сабақтарда теориялық және практикалық материалдардың мазмұны, бір сабақта түрлі бөлімдер және тақырыптардың жаттығулары және кешенді жаттығулар ұштасады.
7. Емдік дене шынықтыру сабақтары санитарлық және өртке қарсы талаптарды қанағаттандыратын арнайы жабдықталған спорттық және жаттығу залдарында өтеді. Кабинеттер түзету бағдарламасын жүзеге асыруға қажетті емдеу-түзету және дене шынықтыру құралдарымен жабдықталады.
8. ЕДШ сабақтарының оқу бағдарламасы дене шынықтыру, түзету ритмикасы, логопедия және емдік гимнастика пәндерімен кіріктенуімен сипатталады. ЕДШ сабақтарында пәнаралық байланыс құралдары қолданылады: ойлау, сөйлеу тілі, зейін, есте сақтау, математикалық қабілеттерінің белсенділігін арттыратын әдеби-музыкалық, хореографиялық, ертегі-, драма-, ойынтерапияларында, тақырыптық ойын композицияларындағы рөлдік–қозғалыс қызметтерімен байланысты би жаттығулары.
9. Барлық оқу әрекеті дене бітімі, танымдық және сөйлеу тілінің кемшіліктерін еңсеруге арналған түзету бағытына ие. ЕДШ сабақтары қол, аяқтардың дұрыс ұстамауды түзетуге, бұлшықет тонусын қалпына келтіруге, гиперкинезді төмендетуге ықпалдасады.
10. "Емдік дене шынықтыру" пәні балалардың жасы және ауруларының сипатын ескере жүргізіледі. Олардың мүмкіндіктерін мұқият зерттеп, медициналық тексеру көрсеткіштерін ескере отырып, педагогикалық бақылау және тексеру нәтижесінде білім алушылар диагноздары бойынша, жүрек-қан тамырлары және тыныс алу жүйелерінің, дене дайындығының қызметтік жағдайы бойынша білім алушылар топтарға бөлінеді.
11. Емдік дене шынықтыру сабақтарының нәтижесін бақылау мақсатында әр сыныпта жылына екі рет балалардың дене бітімі дайындығын тексеру жүргізіледі. ЕДШ тиімділігін және білім алушылардың физикалық даму деңгейін анықтау үшін мониторингтік зерттеу қолданылады: педагогикалық бақылау әдістері, тестілеу, медициналық бақылау. Өткізілген зерттеу қортындылары сарапталып, физикалық дайындық жетіспеушіліктерін жоюға шаралар қолданылып және ол мәліметтер білім алушыларға, ата-аналарға және педагогикалық ұжымға жеткізіледі.

12. Временное освобождение от занятий ЛФК допускается лишь с разрешения врача школы. Обучающиеся, временно освобожденные от занятий, выполняют индивидуальные задания по коррекции недостатков физического развития.
13. С детьми, имеющими нарушение опорно-двигательного аппарата используются физкультурно-оздоровительные формы занятий на других уроках и переменах: физкультпаузы, профилактическая гимнастика, логомоторика.
14. Нетрадиционные формы уроков характеризуются индивидуальным подходом в зависимости от формы поражения опорно-двигательного аппарата:
1) фитбол-гимнастика;
2) упражнения с предметами;
3) идеомоторные упражнения;
4) стретчинг-гимнастика;
5) тренажерная гимнастика;
6) автономная гимнастика;
7) самомассаж;
8) аутотренинг;
9) упражнения на расслабление и укрепление нервной системы (релаксация);
10) гидрокинезотерапия.
15. Объем учебной нагрузки:
1) 5 класс – 3 часа в неделю, всего 102 часа в учебном году;
2) 6 класс – 3 часа в неделю, всего 102 часа в учебном году;
3) 7 класс – 3 часа в неделю, всего 102 часа в учебном году;
4) 8 класс – 3 часа в неделю, всего 102 часа в учебном году;
5) 9 класс – 3 часа в неделю, всего 102 часа в учебном году;
6) 10 класс – 3 часа в неделю, всего 102 часа в учебном году.
16. Общими и обязательными принципами для всех методик ЛФК являются:
1) регулярность, систематичность и непрерывность применения лечебной физической культуры;
2) строгая индивидуализация упражнений ЛФК в соответствии со стадией заболевания, его тяжестью, возрастом ребенка, его психическим развитием;
3) постепенное, строго дозированное увеличение физической нагрузки.
Глава 2. Базовое содержание учебного предмета для 5 класса
17. Основы знаний (на уроках): формирование знаний о здоровом образе жизни, о влиянии физических упражнений на организм человека; признаки здоровья и влияние физической активности на сердечно-сосудистую систему.
18. Диагностическое обследование (6 часов). В начале учебного года проводится диагностическое обследование обучающихся по медицинским картам, с целью отбора обучающихся и формирования групп для занятий ЛФК. С обучающимися, сформированными в группы, проводится антропометрия, спирометрия, динамометрия и тестирование на оценку функционального состояния опорно – двигательного аппарата и показателей физического развития ребенка на данный момент.
19. Коррекция нарушений ходьбы (6 часов): корригирующая ходьба; сочетания ходьбы с дыханием, включения различных вариантов передвижения; ходьба с изменением положения рук; упражнения у опоры.
20. Коррекция нарушений позвоночника (6 часов): упражнения, вытягивающие позвоночник, на активное и пассивное растяжение позвоночника, для развития подвижности во всех отделах позвоночника, в самовытяжении.

12. ЕДШ сабақтарынан уақытша босату мектеп дәрігерінің рұқсатымен ғана жіберіледі. Сабақтан уақытша босаған білім алушылар физикалық даму ауытқуларын түзетуге жеке тапсырмалар орындайды.
13. Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балалармен басқа сабақтар мен үзілістерде сабақтың дене шынықтыру-сауықтыру түрі қолданылады: денешынықтыру үзілісі, алдын алу гимнастикасы, логомоторика.
14. Сабақтардың дәстүрден тыс түрлері тірек-қозғалыс аппаратының зақымдануына байланысты жеке жұмыс жасаумен сипатталады:
1) фитбол-гимнастика;
2) заттармен жаттығу жасау;
3) идеомоторлы жаттығулар;
4) стретчинг-гимнастика;
5) тренажерлы гимнастика;
6) автономды гимнастика;
7) өзіне массаж жасау;
8) аутотренинг;
9) жүйке жүйесін әлсіретуге және нығайтуға арналған жаттығулар (релаксация);
10) суды сезу арқылы емдеу (гидрокинезотерапия).
15. Оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында барлығы 102 сағат;
2) 6-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында барлығы 102 сағат;
3) 7-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында барлығы 102 сағат;
4) 8-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында барлығы 102 сағат;
5) 9-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында барлығы 102 сағат;
6) 10-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында барлығы 102 сағат.
16. ЕДШ барлық әдістерінің жалпы және міндетті қағидалары болып табылады:
1) тұрақтылық, жүйелілік және емдік дене шынықтыруды қолданудың үздіксіздігі;
2) ауру деңгейіне, оның күрделігіне, баланың жасына, оның психикалық дамуына сәйкес ЕДШ жаттығуларын қатаң даралау;
3) физикалық жүктемесін біртіндеп, қатаң бөлшекпен ұлғайту.
2-тарау. Оқу пәнінің 5-сыныптағы базалық білім мазмұны
17. Білім негіздері (сабақтарда): салауатты өмір салты жайлы білім қалыптастыру, адам ағзасына физикалық жаттығулардың ықпалы туралы; денсаулық белгілері және физикалық белсенділіктің жүрек-қан тамырлары жүйесіне әсері.
18. Диагностикалық тексеру (6 сағат). Оқу жылы басында білім алушыларды іріктеп ЕДШ сабақтарына топтастыру мақсатымен білім алушыларды медициналық карталары бойынша диагностикалық тексеру жүргізіледі. Топтарға бөлінген білім алушылардың тірек-қозғалыс аппараттарының қызметтік жағдайын бағалау және физикалық даму көрсеткіштерін тестілеу өткізіледі.
19. Жүру бұзылыстарын түзету (6 сағат): түзету жүрісі; жүрудің түрлі нұсқаларын ендіріп жүру мен тыныс алуды ұштастыру; қолдардың жайын өзгертіп жүру; тірек қасында жаттығулар.
20. Омыртқа бұзылыстарын түзету (6 сағат): омыртқаны созуға арналған жаттығулар, омыртқаны белсенді және баяу созуға арналған, омыртқаның барлық бөлімдеріндегі қозғалыстарды дамытуға арналған, өздігімен созуы.

21. Развитие пространственной ориентировки (6 часов): повороты на месте переступаниями на 360 градусов с последующей ходьбой по прямой
3-4м; ходьба с изменением направления по ориентирам, по наклонной скамейке; сохранение устойчивости в стойке с разведҰнными и сомкнутыми носками с открытыми и закрытыми глазами; стойка на одной ноге с опорой руками.
22. Увеличение подвижности в суставах верхних конечностей (6 часов): одновременные движения руками; сгибания и разгибания предплечий и кистей рук; поочерҰдное и одновременное сгибание пальцев в кулак и разгибание; круговые вращения кистей рук; пронация, супинация кистей; отведение и приведение пальцев рук; отведения рук вперҰд и назад; круговые вращения вперҰд и назад; пальчиковая гимнастика.
23. Упражнения для формирования осанки (6 часов): ходьба на носках, руки за голову, локти в стороны, лопатки сблизить; из положения стоя у стены, касаясь ее затылком, спиной, ягодицей и пятками, отойти от стенки и вернуться к ней, сохраняя начальное положение; стоя, спиной к стене, касаясь ее затылком, спиной, ягодицей и пятками, поднимание рук в стороны; приседание, касаясь стены затылком и спиной.
24. Увеличение подвижности в суставах нижних конечностей (12 часов): сидя: поочерҰдное отведение ноги в сторону, поочерҰдное поднимание ноги вверх, поочерҰдное сгибание ноги с обхватом колена руками; ноги врозь: наклоны туловища вперҰд, вправо, влево; с упором рук сзади: поднимание туловища, поочерҰдные махи ногами вперҰд и в стороны; стоя на четвереньках отведение ног в стороны; поднимание ног назад, передвижения вперҰд и назад.
25. Нормализация дыхательной функции (12 часов): дыхание по
К.П. Бутейко - занятия проводятся в любой позе (стоя, лҰжа сидя, в движении); обучаться методу целесообразно сидя; логомоторика: выполнение упражнений со стихотворным текстом.
26. Фитбол-гимнастика (12 часов): ходьба, сидя на мяче вправо-влево (не отрывая ягодицы от мяча); прыжки на мяче как можно выше отрываясь от пола, вокруг себя на мяче, по кругу; упражнение сидя на мяче ноги врозь, покачивания вправо и влево, с поочерҰдной опорой на каждую стопу, наклоны туловища вправо, влево; повороты туловища направо, налево, пятки и голень как можно ближе к мячу, ноги оторвать от пола и удерживать равновесие как можно дольше, руки в стороны; упражнения лҰжа на мяче, перемещение вперҰд и назад; боком на мяче, опираясь одной рукой на пол; передвигаться
вперҰд-назад, перебирая опорной рукой по полу.
27. Упражнения с предметами (12 часов): коррекция мелкой моторики рук; упражнения с большими мячами (волейбольный, баскетбольный, пляжный); перекатывание мяча партнеру, напротив, в положении сидя, присев, стоя; катание мяча вдоль гимнастической скамейки; подбрасывание мяча над собой и ловля двумя руками и ловля после того, как он ударился об пол; бросок мяча в стену и ловля его, ловля после отскока от пола, ловля после хлопка в ладони; перебрасывание мяча двумя руками снизу, из-за головы партнҰру и ловля двумя руками; ведение мяча на месте правой, левой, то же в ходьбе; упражнения с гимнастической палкой - палка в вертикальном положении хват двумя руками снизу - перемещение кистей рук вверх и вниз; палку вперҰд хват сверху - пронация и супинация кистей; стоя палка внизу – поднимание и опускание; сидя хват сверху, палку вперҰд - наклоны вперҰд; сидя хват снизу, сгибание и разгибание в локтевых суставах; лҰжа на животе руки вперҰд – прогибания туловища; лҰжа на спине ноги согнуты в коленях, палка на голени – выполнять перекаты туловища вперҰд, назад.

21. Кеңістікте бағдарлауды дамыту (6 сағат): 360 градусқа аттап басып әрі қарай түзу сызықпен 3-4 метр жүріп бір орында бұрылу; бағдар бойынша, қиғаш орындықпен бағытты өзгертіп жүру; көздерін ашып және жұмып аяқтың ұшын ашып және жинап тұрған күйде тұрақтылықты сақтау; қолдарын тіреу қылып бір аяқта тұру.
22. Қол буындары қимылдарын ұлғайту (6 сағат): қолдарымен бір уақытта қозғалу; иықтарын және қолдарын ашып жұму; кезекпен және бір уақытта саусақтарын жұдырыққа жинау және ашу; қолдарын шеңбер бойынша айналдыру; қол буындарының пронациясы, супинациясы; қолдарының саусақтарын алыстатып жақындату; қолдарын артқа және алдыға жылжыту; алдыға және артқа шеңбер бойынша айналдыру; саусақтық гимнастика.
23. Дене бітімін қалыптастыруға арналған жаттығулар (6 сағат): аяқтың ұшымен жүру, қолдары басының артында, шынтақтары жан жақта, жауырындарын жақындату; қабырғаға тақалып оған желкесін, арқасын, бөкселерін және табандарын тигізіп тұрып қабырғадан алыстап және бастапқы жайды сақтаған күйде қайта бару, қолдарын жан жаққа көтеру; тамға желке мен арқаны тигізіп отыру.
24. Аяқ буындарының қимылдарын ұлғайту (12 сағат): отырып: кезекпен аяқтарды жан жаққа жылжыту, аяқтарды кезекпен көтеру, тізелерін қолдарымен құшақтаған күйде аяқты кезекпен бүгу; аяқтарды ашу: денені алдыға, артқа, оңға, солға еңкейту; қолдарын артқа тіреп: денесін көтеру, кезекпен аяқтарын алға және жан жаққа сермеу; төртаяқтап тұрып аяқтарын жан жаққа қозғау; аяқтарын артқа көтеру, алдыға және артқа қозғалту.
25. Тыныс алу қызметтерін қалыпқа келтіру (12 сағат): К.П. Бутейко бойынша тыныс алу – сабақ түрлі дене тұрысында өткізіле береді (тұрып, жатып, отырып, қозғалыста); әдісті отырып меңгерген дұрыс; логомоторика: тақпақ мәтінімен жаттығуларды орындау.
26. Фитбол гимнастика (12 сағат): допта отырып (бөкселерін доптан ажыратпай) оңға-солға жүру; еденнен ажырап допта секіру, өзінің айналасында допта секіру, шеңбер бойынша; допта отырып орындалатын жаттығулар аяқтары ашық, оңға және солға теңселу кезекпен әр өкшесін тірек етіп, денесін оңға және солға еңкейту; денесін оңға, солға бұру, табан мен сирақты допқа неғұрлым жақын, аяқтарын еденнен ажыратып тепе-теңдікті барынша ұзақ сақтау, қолдары екі жақта; допта жатып орындайтын жаттығулар, алдыға және артқа жылжу; бір қолымен еденді тіреп допта қырымен жату; тірек еткен қолымен жылжытып алдыға және артқа қозғалу.
27. Заттармен орындалатын жаттығулар (12 сағат): қолдардың ұсақ моторикасын түзетуге арналған жаттығулар; үлкен доптармен жаттығулар (волейбол, баскетбол, жағажай); отырып, жартылай отырып, тұрған күйде қарсы алдындағы серіктесіне допты дөңгелету; гимнастикалық орындықтың шетімен допты дөңгелету; допты өзінің үстіне лақтыру және оны екі қолымен ұстау және еденге тигеннен кейін оны ұстау; допты қабырғаға лақтыру және оны ұстау, еденнен секіргеннен кейін ұстау, шапалақтағаннан кейін ұстау; допты екі қолымен төменнен лақтыру, серіктесіне басынан асырып лақтырып және оны екі қолымен ұстау; оң, сол, жүргенде допты қозғалту; гимнастикалық таяқпен орындалатын жаттығулар – таяқ тік тұрған кезде астынан екі қолымен ұстау – қол буындарын жоғары және төмен жылжыту; алдындағы таяқты үстінен ұстау – буындар пронациясы және супинациясы; таяқ астында тұрған күйде – көтеру және түсіру; отырып үстінен ұстау, таяқ алдыда – алдыға еңкею; отырған күйде астынан ұстау, шынтақ буындарында жинау және ашу; ішіне жатып қолдарын алға созу – дененің майысуы; арқасында жатып аяқтары тізесінен бүгілген, таяқ аяқтың артында – денені алдыға, артқа аудару.

28. Элементы самомассажа (6 часов).
29. Аутотренинг (6 часов).
30. Подвижные игры оздоровительного и развивающего характера
(6 часов).
Глава 3. Базовое содержание учебного предмета для 6 класса
31. Основы знаний (на уроках): формирование знаний о здоровом образе жизни, о влиянии физических упражнений на организм человека. Влияние физических упражнений на органы дыхания.
32. Диагностическое обследование и динамика его изменений физических качеств на основе единой системы мониторинга (6 часов).
33. Коррекция нарушений ходьбы (6 часов).
34. Коррекция нарушений позвоночника (6 часов).
35. Развитие пространственной ориентировки и корригирующие (с предметами и без предметов) упражнения (6 часов): симметричные и ассиметричные.
36. Увеличение подвижности в суставах верхних конечностей (12часов).
37. Увеличение подвижности в суставах нижних конечностей (12часов).
38. Нормализация дыхательной функции (12часов).
39. Самомассаж (12часов): самомассаж шеи, верхних конечностей, нижних конечностей, стоп; для развития опорной функции стоп: рефлекторные упражнения.
40. ТренажҰрная гимнастика (12часов): упражнения на тренажере для снятия тугоподвижности и увеличения амплитуды движений в голеностопных, коленных, тазобедренных суставах; упражнения на беговой дорожке для нормализации походки, коррекции порочной установки стоп, развития движений в суставах нижних конечностей, тренировки сердечно-сосудистой, мышечно-суставной систем организма; упражнения на велотренажере для увеличения подвижности в суставах ног, коррекции патологической установки стоп, укрепления сердечной мышцы и кровеносной системы.
41. Подвижные игры целенаправленного характера и тренирующего характера (6 часов).
42. Упражнения на расслабление и укрепление нервной системы (релаксация); гидрокинезотерапия (12часов).
Глава 4. Базовое содержание учебного предмета для 7 класса
43. Основы знаний (на уроках): влияние занятий физическими упражнениями на иммунитет человека; релаксация, польза расслабления.
44. Диагностическое обследование состояния здоровья и динамика его изменений на основе единой системы мониторинга (6 часов): с обучающимися, сформированными в группы, проводится тестирование на оценку функционального состояния опорно – двигательного аппарата и показателей физического развития.
45. Коррекция нарушений ходьбы (6 часов).
46. Коррекция нарушений позвоночника (6 часов): упражнения на активное и пассивное растяжение позвоночника (в положении сидя, лежа, стоя): для растягивания мышц шеи и затылка; для мышц спины и передней стенки живота; для мышц грудной клетки; для мышц, участвующих в боковых наклонах туловища; для мышц рук и ног; упражнения для развития подвижности во всех отделах позвоночника (наклоны и повороты туловища в стороны, ползание): упражнения, вытягивающие позвоночник; для растягивания мышц груди в положении сидя; упражнения в самовытяжении.

28. Өзіне өзі массаж жасау элементтері (6 сағат).
29. Аутотренинг (6 сағат).
30. Сауықтыру және дамыту сипаттағы қозғалыс ойындары (6 сағат).
3-тарау. Оқу пәнінің 6-сыныптағы базалық білім мазмұны
31. Білім негіздері (сабақтарда): салауатты өмір салты жайлы білім қалыптастыру, адам ағзасына физикалық жаттығулардың ықпалы туралы. Физикалық жаттығулардың тыныс алу мүшелеріне әсері.
32. Диагностикалық тексеру және бірегей мониторинг жүйесінің негізінде оның физикалық қасиеттерінің өзгеру динамикасы (6 сағат).
33. Жүру бұзылыстарын түзету (6 сағат).
34. Омыртқа бұзылыстарын түзету (6 сағат).
35. Кеңістікте бағдарлауды дамыту және түзету (заттармен және затсыз) жаттығулары (2 сағат): симметриялық және ассиметриялық (6 сағат).
36. Қол буындарының қимылдарын ұлғайту (12 сағат).
37. Аяқ буындарының қимылдарын ұлғайту (12 сағат).
38. Тыныс алу қызметтерін қалыпқа келтіру (12 сағат).
39. Өзіне өзі массаж жасау (12 сағат): мойнына, қолдарына, аяқтарына, табандарына; табандарының тірек қызметтерін дамытуға: рефлекторлық жаттығулар.
40. Жаттығу гимнастикасы (12 сағат): беломыртқа, тізе, табан буындарындағы қозғалысты еселеуге және баяу қозғалысты алуға арналған тренажердағы жаттығулар; жүруді қалыпқа келтіру үшін жүгіру жолындағы жаттығулар, табандарының бұрыс тұруын түзеу, аяқ буындарының қозғалыстарын дамыту, ағзаның жүрек-қан тамырлар, бұлшықет жүйелерін жаттықтыру; аяқ буындарының қозғалысын ұлғайтуға арналған жаттығулар, табандардың бұрыс орналасуын түзеу, жүрек бұлшық етін және қан тамырлары жүйесін нығайту.
41. Мақсатты бағдарлы және жаттықтырушы сипатты қозғалыс ойындары (6 сағат).
42. Жүйке жүйесін әлсіретуге және нығайтуға арналған жаттығулар (релаксация), суды сезу арқылы емдеу (гидрокинезотерапия) (12 сағат).
4-тарау. Оқу пәнінің 7-сыныптағы базалық білім мазмұны
43. Білім негіздері (сабақтарда): физикалық жаттығулармен айналысудың адам иммунитетіне ықпалы; релаксация, босаңсудың пайдасы.
44. Денсаулық жағдайын және оның өзгеріс динамикасын бірегей мониторинг жүйесінің негізінде диагностикалық тексеру (6 сағат): топтарға бөлінген білім алушылардың тірек-қозғалыс аппараттарының қызметтік жағдайын бағалау және физикалық даму көрсеткіштерін тестілеу өткізіледі.
45. Жүру бұзылыстарын түзету (6 сағат).
46. Омыртқа бұзылыстарын түзету (6 сағат): омыртқаны белсенді және баяу созуға арналған жаттығулар (отырып, жатып, тұрып жасау): мойын және желке бұлшықеттерін керуге арналған; арқасының және ішінің бұлшық еттеріне арналған; кеуде бұлшық еттеріне арналған; денені қырымен еңкейтуге арналған бұлшық еттер үшін; қолдарының және аяқтарының бұлшық еттері үшін; омыртқаның барлық бөлімдеріндегі қозғалыстарды дамытуға арналған (жан жаққа денені еңкейтіп бұру, еңбектеу): омыртқаны керуге арналған жаттығулар; кеуде бұлшықеттерін отырып керуге арналған жаттығулар; өздігімен созу жаттығулары.

47. Развитие пространственной ориентировки (8 часов).
48. Увеличение подвижности в суставах верхних конечностей (8 часов).
49. Увеличение подвижности в суставах в нижних конечностях (8 часов).
50. Прикладные упражнения (12 часов): ползание, ходьба, бег, прыжки, метания, лазание используемые в естественных условиях; упражнения в ходьбе усложняются за счет соблюдения правильной осанки, сочетания ходьбы с дыханием, включения различных вариантов передвижения: на носках, на пятках, с перекатом с пятки на носок, с высоким подниманием бедра, в полуприседе; варианты лазания (ползание, перелезание, подлезание и пролезание) при наименьшей статической нагрузке на позвоночный столб; лазание, раскачивание по гимнастической стенке вверх и вниз разными способами; лазание по вертикальному канату разными способами.
51. Коррекция расслабления (12 часов): контрастное переключение от максимального напряжения к расслаблению отдельных групп мышц; ненапряжҰнные ротационные движения рук; расслабление мышщ шеи; отвлекающе-раскрепощающие задания и игры, музыка и мимические упражнения.
52. Самомассаж (12 часов).
53. ТренажҰрная гимнастика (12 часов): упражнения на тренажере для укрепления мышц спины, формирования мышечного корсета, коррекции нарушений осанки, сколиотических изменений в позвоночнике; упражнения на многофункциональном тренажере для увеличения подвижности в суставах верхних и нижних конечностях, эффективной тренировки мышц всего тела.
54. Упражнения коррегирующего характера (12 часов): симметричные физические упражнения, при которых сохранение срединного положения позвоночника, сопротивление его отклонению в сторону более сильных мышц будет вызывать более сильное напряжение в ту сторону, где мышцы ослаблены; асимметричные корригирующие упражнения позволяющие подобрать исходное положение и мышечную тягу соответствующих мышц конкретно на данный участок позвоночника.
Глава 5. Базовое содержание учебного предмета для 8 класса
55. Основы знаний (на уроках): о влиянии физических упражнений на организм человека; оздоровительная система "Детка" П. Иванова; правила при занятии стретчингом.
56. Диагностическое обследование (6 часов).
57. Коррекция нарушений ходьбы (6 часов).
58. Коррекция нарушений позвоночника (6 часов).
59. Развитие пространственной ориентировки (6 часов).
60. Увеличение подвижности в суставах верхних конечностей (12 часов).
61. Увеличение подвижности в суставах нижних конечностей (12 часов).
62. Прикладные упражнения (12 часов): элементы прикладных и спортивных движений, которые необходимы для бытовых и производственных двигательных актов: захватывание, сжимание, перекладывание различных предметов; открывание и закрывание крышек. (в рамках эрготерапии); целостные бытовые движения применяются в виде как специальных упражнений, так и естественных движений в быту (могут носить имитационный характер - имитация движений рук при еде, одевании, характер целостного навыка - одевания и раздевания, умение пользоваться столовыми предметами; естественные локомоции циклического характера (ходьба, бег).

47. Кеңістікте бағдарлауды дамыту (8 сағат).
48. Қол буындарының қимылдарын ұлғайту (8 сағат).
49. Аяқ буындарының қимылдарын ұлғайту (8 сағат).
50. Қолданбалы жаттығулар (12 сағат): еңбектеу, жүру, жүгіру, секіру, лақтыру, табиғи жағдайларда қолданылатын өрмелеу; жаттығулар дене бітімін дұрыс ұстауды ескеру, жүруді тыныс алумен ұштастыру арқылы, жылжудың басқа түрлерін ендіру арқылы: аяқтың ұшымен, өкшесімен, табанның сыртқы және ішкі жақтарымен, өкшеден аяқтың ұшына ауыстырып жүру, бөкселерін жоғары көтеріп жүру, жартылай отырып жүрумен күрделенеді; өрмелеу нұсқалары (еңбектеу, үстінен өту, астынан өту және арасынан өту) омыртқаға неғұрлым аз салмақ салып; өрмелеу, гимнастикалық тамға өрге және төмен түрлі тәсілдермен теңселу; тік қанатта түрлі тәсілдермен өрмелеу.
51. Босаңсуды түзету (12 сағат): бұлшықеттің жеке топтамаларының қатты тырысудан босаңсуға контрастты ауысу; қолдарының ротациялық тырыспай қозғалуы; мойын бұлшық еттерін босату; басқаға назар аударып еркіндікке үйрететін тапсырмалар мен ойындар, музыка және мимикалық жаттығулар.
52. Өзіне өзі массаж жасау (12 сағат).
53. ТренажҰрлы гимнастика (12 сағат): арқа бұлшықеттерін нығайтуға арналған тренажердағы жаттығулар, бұлшықет корсетін қалыптастыру, дене бітімінің бұзылыстарын, омыртқаның сколиоздық өзгерістерін түзету; қол және аяқ буындарының қозғалыстарын ұлғайтуге, дененің барлық бұлшық еттерін жаттықтыруға арналған көп қызметті тренажерда орындалатын жаттығулар.
54. Түзету сипаттағы жаттығулар (12 сағат): омыртқаның орталық жағдайы сақталатын симметриялық физикалық жаттығулар, оның осал бұлшықеттері бар жаққа ауысуына төтеп беретін мықты бұлшықеттер; омыртқаның берілген бөлігіне сәйкес бұлшықет салмағын және тұрақты жағдайын табуға арналған асимметриялық түзету жаттығулары.
5-тарау. Оқу пәнінің 8-сыныптағы базалық білім мазмұны
55. Білім негіздері (сабақтарда): физикалық жаттығулардың адам ағзасына әсері туралы; П.Ивановтың "Детка" сауықтыру жүйесі; стретчингпен айналысу ережелері.
56. Диагностикалық тексеру (6 сағат).
57. Жүру бұзылыстарын түзету (6 сағат).
58. Омыртқа бұзылыстарын түзету (6 сағат).
59. Кеңістікте бағдарлауды дамыту (6 сағат).
60. Қол буындарының қимылдарын ұлғайту (12 сағат).
61. Аяқ буындарының қимылдарын ұлғайту (12 сағат).
62. Қолданбалы жаттығулар (12 сағат): тұрмыста және өндіріске қажетті қолданбалы және спорттық қозғалыс элементтері: қолымен ұстау, қысып ұстау, түрлі заттарды ауыстыру; түйме түймелеу және ажырату; қақпақтарды ашып жабу (эрготерапия шеңберінде); тұрмыстық қозғалыстар арнайы жаттығулар ретінде және күнделікті тұрмыста қолданылуы мүмкін (елестету сипатта болуы мүмкін тамақ ішкенде, киінгендегі қолдардың қимылы, толық дағды сипатты киініп шешіну, асхана құралдарын пайдалану икемдері; ауыспалы сипаттағы табиғи қимылдар (жүру, жүгіру).

63. Стретчинг (12 часов): потягивание, поднимание на носки, руки вверх, потягивание, вдох (удерживание 5 счҰтов); опускание на всю стопу, выдох, руки вниз; наклон вперҰд, руки назад, сценление ладони, втягивание живот; сгибание коленей, наклон вперҰд, коснувшись руками пола; выпрямление коленей настолько, насколько возможно (удерживание 8-10 счетов); наклоны влево, правую руку на верхнюю часть правого бедра, а левую — вверх над головой; потягивание левой рукой вправо так, как будто толкнуть рукой стену (удерживание 10 счетов); медленно вернуться в исходное положение и выполнить упражнение в другую сторону; полуприсед: скользя правой ногой в сторону и сгибая левую ногу, прочувствовать растяжение всей внутренней поверхности правого бедра (удерживание 10 счетов), поменять ноги и выполнить упражнение в другую сторону, контролировать положение стоп: они касаются пола всей подошвой на протяжении всего упражнения; лҰжа на спине: притягивание правого колена к грудной клетке (удерживание 5 счетов), медленно опустить ногу, выполнить упражнение другой ногой; лҰжа на спине притянуть оба колена к грудной клетке, наклонить голову вперед к коленям и удерживать это положение 8- 10 счетов; лежа на спине: притянуть оба колена к грудной клетке и захватить руками стопы (удерживание на 10 счетов), медленно выпрямить ноги до возможного для положения; сидя на полу со скрещенными ногами: наклонить голову точно в сторону, как бы положив ее на плечо (удерживание до 5 счетов), верниться в исходное положение и выполнить упражнение в другую сторону, повторить дважды; сидя на полу со скрещенными ногами: повернуть голову в одну сторону так, чтобы заглянуть за свое плечо (удерживание до 5 счетов), верниться в исходное положение, затем повернить голову в другую сторону и выполнить удержание, повторить дважды, в конце комплекса упражнений на растягивание выполнить несколько глубоких вдохов.
64. Упражнения с предметами (18 часов).
65. ТренажҰрная гимнастика (12 часов).
Глава 6. Базовое содержание учебного предмета для 9 класса
66. Основы знаний (на уроках): психофизическая саморегуляция; упражнения на растягивание мышц; комплексы оздоровительных упражнений по Брэггу.
67. Коррекция порочного положения рук (12 часов).
68. Увеличение подвижности в суставах верхних конечностей (12 часов).
69. Увеличение подвижности в суставах нижних конечностей (12 часов).
70. Упражнения с набивными мячами (18 часов).
71. Стретчинг-гимнастика (18 часов): упражнения на растягивание мышц нижних и верхних конечностей - стоя, руки перед грудью ладони соединены, оказывать давление на ладони; соединить пальцы рук и потянуться ладонями вверх; выполнение упражнений из положения сидя ноги врозь, руки вперед выполнять наклоны туловища вперед; ногу согнуть и колено подтянуть к груди с помощью рук; лежа на спине – согнуть ногу и с помощью рук подтянуть колено к животу, поочередно правой и левой ногой; сгруппироваться и выполнять перекатывания вперед-назад.

63. Стретчинг (12 сағат): керілу, аяқтың ұшымен тұру, қолдарын жоғары көтеру, созылу, тыныс алу (5 дейін ұстау); табанға түсу, ауаны шығару, қолдары төменде; алдыға еңкею, қолдары артта, алақандарын жабыстыру, ішті тарту; тізелерін бүгу, қолдарын еденге тигізіп алдыға еңкею; мүмкіндігінше тізелерін түзу ұстау (8-10 дейін ұстау); солға еңкею, оң қолын оң бөксесінің үстіңгі жағына қою, сол қолын басының үстіне қою; сол қолымен оң жаққа қабырғаны итеретіндей созу (10 дейін ұстау); ақырындап бастапқы жайға қайта келіп басқа жаққа жаттығуды қайталау; жартылай отыру: оң аяғымен шетке сырғып сол аяғын бүгіп, оң бөксесінің ішкі жағының толық керілуін сезу (10-ға дейін ұстау), аяқтарын ауыстырып жаттығуды басқа жаққа қайталау, табандардың жайын бақылау: жаттығу барысында табаны еденге тиіп тұрады; арқада жатып: оң тізесін кеудесіне тарту (5-ке дейін ұстау), аяғын баяу түсіріп, жаттығуды басқа аяғымен орындау; арқада жатып екі тізесін кеудесіне тарту, басын алдыға тізесіне еңкейтіп 8-10-ға дейін ұстау; арқада жатып: тізелерін кеудесіне тартып табанын қолымен ұстау (10-ға дейін ұстау), ақырындап аяқтарын мүмкіндігінше тік созу; аяқтарын еденде айқастырып отырып: басын жан жаққа ию, иыққа қойғандай қылып (5-ке дейін ұстау), бастапқы жағдайы және жаттығуды басқа жаққа орындау, екі рет қайталау; аяқтарын еденде айқастырып отырып иығынан көру үшін басты бұру (5-ке дейін ұстау), бастапқы жағдай, содан кейін басты басқа жаққа бұрып ұстап тұру, екі рет қайталау, керілуге арналған жаттығулар кешенінің аяғында бірнеше терең тыныс алу орындалады.
64. Заттармен орындалатын жаттығулар (18 сағат).
65. ТренажҰрлы гимнастика (12 сағат).
6-тарау. Оқу пәнінің 9-сыныптағы базалық білім мазмұны
66. Білім негіздері (сабақтарда): психофизикалық өзін-өзі тұрақтандыру; бұлшық еттерді созуға арналған жаттығулар; Брэгг бойынша сауықтыру жааттығулар кешені.
67. Қолдарын дұрыс ұстамауды түзету (12 сағат).
68. Қол буындарының қимылдарын ұлғайту (12 сағат).
69. Аяқ буындарының қимылдарын ұлғайту (12 сағат).
70. Толтырылған доптармен жаттығулар жасау (18 сағат).
71. Стретчинг-гимнастика (18 сағат): қол және аяқ бұлшық еттерін созуға арналған жаттығулар – тұрып, қолдары кеудесінің алдында қосылған, алақандарына қысым жасау; қолдарының саусақтарын қосып алақандарымен жоғары созылу, отырып орындайтын жаттығулар: аяқтарды екі жақта ұстап қолдарын алдыға созып денесін алға еңкейту; аяқты бүгіп қолдарының көмегімен тізені кеудеге тарту; арқада жатып аяғын бүгіп және қолдарының көмегімен тізені ішке қарай тарту, кезегімен оң және сол аяқпен; топталып алдыға артқа домалау.

72. Тренажерная гимнастика (18 часов): оздоровительные упражнения для позвоночника по Брэггу.
73. Аутотренинг (12 часов).
Глава 7. Базовое содержание учебного предмета для 10 класса
74. Основы знаний (на уроках): оценка собственного здоровья; расположение основных мышц передней поверхности туловища - большие грудные мышцы, мышцы живота (брюшного пресса) и спины.
75. Коррекция порочных поз и установок (12 часов).
76. Увеличение подвижности в суставах верхних конечностей (12 часов).
77. Увеличение подвижности в суставах нижних конечностей (12 часов).
78. Упражнения для укрепления диафрагмы (6 часов): брюшное дыхание, лежа на спине, без груза и с грузом на животе.
79. Упражнения для коррекции зрения (6 часов).
80. Комплекс упражнений для развития устойчивости к утомлению (6 часов): гимнастика для глаз на самоподготовке.
81. Упражнения с предметами (6 часов): упражнения с набивным мячом или гантелями (1 кг).
82. Автономная гимнастика (12 часов): упражнения на самосопротивление - для развития мышц передней поверхности туловища - большие грудные мышцы, мышцы живота (брюшного пресса) и спины, связанные с одновременным нагружением мышц и "деформациями" (то есть изгибом) позвоночника; упражнения для проработки подошвенной и тыльной мышечных групп стопы, для развития большеберцовой мышцы (В.Г. Фохтина).
83. ТренажҰрная гимнастика (18 часов).
84. Аутотренинг (12 часов): упражнения на расслабление мышц конечностей и тела.
Глава 8. Требования к уровню подготовки обучающихся 5 класса
85. Предметные результаты.
86. Обучающиеся будут знать:
1) правила поведения в кабинете;
2) сведения о режиме дня и личной гигиене;
3) признаки здоровья и влияние физической активности;
4) комплексы упражнений по коррекции нарушений позвоночника;
5) правильную постановку стоп при ходьбе;
6) текст логомоторики;
7) комплексы упражнений с фитбол-мячами, с предметами по специфике заболеваний;
8) комплексы упражнений для релаксации, аутотренинга, элементы самомассажа;
9) основы базовых видов двигательных действий, сформированный навык правильной осанки.
87. Обучающиеся будут уметь:
1) уметь придерживаться здорового образа жизни;
2) выполнять упражнения по коррекции нарушений позвоночника;
3) контролировать ходьбу;
4) согласовывать движение со стихотворным текстом;
5) уметь выполнять комплексы по заданию учителя,
6) выполнять расслабление под формулы аутотренинга, управлять своим телом;
7) коррегировать порочные положения;
8) соблюдать дисциплину и порядок на уроке.
Глава 9. Требования к уровню подготовки обучающихся 6 класса

72. Тренажерлы гимнастика (18 сағат): Брэгг бойынша омыртқаны сауықтыруға арналған жаттығулар.
73. Аутотренинг (12 сағат).
7-тарау. Оқу пәнінің 10-сыныптағы базалық білім мазмұны
74. Білім негіздері (сабақтарда): өз денсаулығын бағалау; денесінің негізгі бұлшықеттерінің орналасуы – үлкен төс бұлшықеттері, іштің және арқаның бұлшықеттері.
75. Өзін дұрыс ұстамауды түзету (12 сағат).
76. Қол буындарының қимылдарын ұлғайту (12 сағат).
77. Аяқ буындарының қимылдарын ұлғайту (12 сағат).
78. Диафрагманы нығайтуға арналған жаттығулар (6 сағат): ішпен тыныс алу, арқада жатып, жүксіз және іштегі жүкпен.
79. Көруді түзеуге арналған жаттығулар (6 сағат).
80. Шаршауға төзімділікті дамытуға арналған жаттығулар кешені (6 сағат): дайындық кезінде көздерге арналған гимнастика.
81. Заттармен орындалатын жаттығулар (6 сағат): толтырылған доптармен немесе гантелдермен жаттығулар жасау (1 кг).
82. Автономды гимнастика (12 сағат): өзіне өзі қарсыласуға арналған жаттығулар – дененің алдыңғы бұлшықеттерін дамытуға арналған жаттығулар – үлкен төс бұлшықеттері, іштің және арқасының бұлшықеттері, бір уақытта омыртқаның бұлшықеттеріне салмақ салу және "ауытқуларымен" байланысты (яғни қисаюымен); өкшенің және табанның сыртқы бұлшықет топтарын өңдеуге арналған жаттығулар, үлкен бұлшықеттерді дамытуға арналған жаттығулар (В.Г. Фохтина).
83. ТренажҰрлы гимнастика (18 сағат).
84. Аутотренинг (12 сағат): дене және қол-аяқтарын босатуға арналған жаттығулар.
8-тарау. 5-сынып білім алушыларының дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
85. Пәндік нәтижелер.
86. Білім алушылар:
1) кабинетте өзін ұстау тәртібін;
2) күн тәртібі және жеке тазалық туралы мәліметтерді;
3) денсаулық белгілері және физикалық белсенділіктің әсерін;
4) омыртқа бұзылуларын түзетуге арналған жаттығулар кешенін;
5) жүрген кезде табанды дұрыс қоюды;
6) логомоторика тесттерін;
7) фитбол-доптарымен жаттығулар кешені, ауру ерекшелігіне байланысты заттармен орындалатын жаттығуларды;
8) босаңсуға, аутотренингке арналған кешенді жаттығулар, өзіне өзі массаж жасау элементтерін;
9) қозғалыс әрекеттерінің негізгі базалық түрлері, дене бітімінің дұрыс дағдысын қалыптастыруды білетін болады.
87. Білім алушылар:
1) салауатты өмір салтын ұстана білу;
2) омыртқа бұзылыстарын түзетуге арналған жаттығуларды орындау;
3) жүруді бақылау;
4) қозғалысты тақпақ мәтінімен ұштастыру;
5) мұғалімнің тапсырмасымен кешенді орындай білу;
6) аутотренинг формулаларымен босаңси білу, өз денесін басқару;
7) дұрыс емес жағдайларды түзету;
8) сабақта тәртіп сақтау дағдыларын меңгеретін болады.
9-тарау. 6-сынып білім алушыларының дайындық деңгейіне қойылатын талаптар

88. Предметные результаты.
89. Обучающиеся будут знать:
1) влияние физической активности на организм человека;
2) текст логомоторики;
3) комплекс упражнений с предметами по специфике заболеваний;
4) комплекс упражнений для релаксации, элементы самомассажа;
5) упражнения Хатха-Йоги;
6) влияние физических упражнений на органы дыхания;
7) комплекс упражнений по коррекции нарушений позвоночника;
8) правильную постановку стоп при ходьбе;
9) основные приҰмы самомассажа;
10) комплекс упражнений гидрокинезотерапии.
90. Обучающиеся будут уметь:
1) выполнять ассиметричные движения руками: одна рука вперед, другая в сторону, перед грудью – другая в сторону, ассиметричные движения рук в сочетании с движениями ног;
2) выполнять круги руками перед телом из положения руки в стороны и вверх, из положения рук влево и вправо.
3) выполнять перестроения разными способами;
4) выполнять круговые вращения руками из положения руки вперед дугами книзу и дугами кверху по словесной инструкции учителя;
5) принимать правильную осанку в основной стойке и выполнять приседание на здоровой ноге с поддержкой партнера;
6) сохранять равновесие при движении и выполнять наклоны назад в положении стоя на одном колене (на двух);
7) чередовать бег с ходьбой, подпрыгивать на одной и двух ногах;
8) метать мячи разной тяжести одной рукой с места;
9) выполнять парные упражнения в сопротивлении – наклоны туловища вперед, назад, в стороны, в исходное положение сидя, стоя.
Глава 10. Требования к уровню подготовки обучающихся 7 класса
91. Предметные результаты.
92. Обучающиеся будут знать:
1) влияние занятий физическими упражнениями на иммунитет человека;
2) комплексы упражнений по коррекции нарушений позвоночника, порочных положений;
3) комплексы упражнений Хатха-Йоги;
4) основы элементов самомассажа;
5) индивидуальные комплексы стретчинг - гимнастики, фитбол упражнений, на развитие устойчивости, статического и динамического равновесия;
6) комплексы упражнений для коррекции зрения.
93. Обучающиеся будут уметь:
1) оценивать и распределять физическую и эмоциональную нагрузку в соответствии со своими возможностями;
2) систематически заниматься ЛФК, выполнять индивидуальные комплексы упражнений.
Глава 11. Требования к уровню подготовки обучающихся 8 класса
94. Предметные результаты.
95. Обучающиеся будут знать:
1) влияние физических упражнений на организм человека, оздоровительную систему "Детка" П. Иванова;
2) правила при занятии стретчингом;
3) комплекс упражнений с предметами, на развитие устойчивости, статического и динамического равновесия;

88. Пәндік нәтижелер.
89. Білім алушылар:
1) физикалық белсенділіктің адам ағзасына әсерін;
2) логомоторика тесттерін;
3) ауыру ерекшеліктеріне сәйкес заттармен жаттығулар кешенін;
4) босаңсуға арналған кешенді жаттығулар, өзіне өзі массаж жасау элементтерін;
5) Хатха-Йога жаттығуларын;
6) физикалық жаттығулардың тыныс алу мүшелеріне әсерін;
7) омыртқа бұзылыстарын түзетуге арналған жаттығулар кешенін;
8) жүрген кезде табанды дұрыс қоюды;
9) өзіне өзі массаж жасаудың негізгі тәсілдерін;
10) гидрокинезотерапиялық жаттығулар кешенін білетін болады.
90. Білім алушылар:
1) қолмен ассиметриялық қимыл-қозғалыстарды орындау: бір қол алдыға, екінші қолды жанға созу, кеуде алдына – басқасы жанға, аяқ қозғалысымен бірлескен қолдың ассиметриялық қозғалыстары;
2) қолдардың жақтардағы және жоғарыдағы, оң және сол жақтағы, қалпынан қолдарды дене алдында шеңбер бойымен айналдыру;
3) қайта жасауды әр түрлі әдістермен орындау;
4) мұғалімнің сөзбен айтқан нұсқаулары бойынша қолдарды алдыдағы қалыптан төменге және жоғарыға доға жасау арқылы айналдыру;
5) негізгі тұрыста дене бітімін дұрыс ұстау және сау аяқта серіктестің сүйемелдеуімен жүрелей отыруды орындау;
6) қозғалыс кезінде тепе теңдікті сақтау және бір (екі); тізеде тұрған күйде шалқаюды орындау;
7) жүрісті жүгірумен алмастыру, бір және екі аяқтап секіру;
8) орында тұрып бір қолмен ауырлығы әр түрлі доптарды лақтыру;
9) отырған, тұрған күйде денені алға, артқа, жақтарға еңкейтудағдыларын меңгеретін болады.
10-тарау. 7-сынып білім алушыларының дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
91. Пәндік нәтижелер.
92. Білім алушылар:
1) физикалық жаттығулармен айналысудың адам иммунитетіне әсерін;
2) омыртқа бұзылыстарын, дұрыс тұрмауды түзетуге арналған жаттығулар кешенін;
3) Хатха-Йога жаттығулар кешенін;
4) өзіне өзі массаж жасау элементтерінің негізін;
5) стретчинг – гимнастиканың жеке дара кешендері, фитбол жаттығулары, тұрақтылықты дамытуға, қалыпты және өзгеретін тепе теңдікті дамытуды;
6) көруді түзетуге арналған жаттығулар кешенін білетін болады.
93. Білім алушылар:
1) өз мүмкіндіктеріне қарай физикалық және сезімдік жүктемелерді бағалап және бөлу;
2) ЕДШ-мен жүйелі түрде айналысу, жеке кешенді жаттығуларды орындау дағдыларын меңгеретін болады.
11-тарау. 8-сынып білім алушыларының дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
94. Пәндік нәтижелер.
95. Білім алушылар:
1) физикалық жаттығулардың адам ағзасына әсерін; П.Ивановтың "Детка" сауықтыру жүйесін;
2) стретчингпен айналысу ережелерін;
3) тұрақтылықты дамытуға, қалыпты және өзгеретін тепе теңдікті дамытуға арналған заттармен орындалатын жаттығулар кешенін;

4) комплекс тренажерной гимнастики;
96. Обучающиеся будут уметь:
1) уметь характеризовать роль и значение режима дня в сохранении и укреплении здоровья;
2) планировать и корректировать режим дня с учҰтом своей учебной и внешкольной деятельности, показателей своего здоровья, физического развития и физической подготовленности.
Глава 12. Требования к уровню подготовки обучающихся 9 класса
97. Предметные результаты.
98. Обучающиеся будут знать:
1) правила ортопедического режима в школе;
2) сведения о режиме дня и личной гигиене;
3) основы психофизической саморегуляции;
4) методику стретчинг - упражнений, аутотренинга;
99. Обучающиеся будут уметь:
1) выполнять индивидуальные комплексы стретчинг - гимнастики, фитбол упражнений;
2) выполнять комплекс упражнений для коррекции зрения;
3) выполнять комплекс упражнений на развитие устойчивости, статического и динамического равновесия.
Глава 13. Требования к уровню подготовки обучающихся 10 класса
100. Предметные результаты.
101. Обучающиеся будут знать:
1) основы базовых видов двигательных действий;
2) сформированный навык правильной осанки;
3) упражнения автономной гимнастики;
4) методику аутотренинга.
102. Обучающиеся будут уметь:
1) ориентироваться в понятиях "физическая культура", "режим дня";
2) характеризовать роль и значение утренней зарядки, физкультминуток и физкультпауз, уроков физической культуры, закаливания, прогулок на свежем воздухе, подвижных игр, занятий спортом для укрепления здоровья, развития основных систем организма;
3) управлять своим телом, коррекция порочных положений;
4) использовать элементы самомассажа, очистительного дыхания.
103. Личностные результаты освоения программы по предмету "Лечебная физическая культура" ожидается, что обучающиеся проявят:
1) сформированные представления о физической и эстетической культуре личности; о здоровом образе жизни и приемах самоконтроля и самоанализа;
2) управление своими эмоциями, навыки взаимодействия со сверстниками, владение культурой общения, проявление инициативности, ответственности;
3) знания о функциональных возможностях организма, способах профилактики заболеваний и перенапряжения;
4) проявление любви к Родине, чувства гордости к духовному наследию казахского народа.
104. Системно-деятельностные результаты освоения программы по предмету "Лечебная физическая культура" ожидается, что обучающиеся овладеют:
1) системой знаний по предмету, умением применять их в практической деятельности;
2) активизацией познавательных, интеллектуальных и творческих способностей; ответственности, выдержки, самодисциплины, справедливости;

4) тренажерлы гимнастика кешенін білетін болады.
96. Білім алушылар:
1) денсаулықты сақтау және нығайтуға күн тәртібінің рөлін және маңызын сипаттау;
2) оқу және сабақтан тыс уақытын, денсаулық көрсеткіштерін, физикалық дамуы және дайындығын ескере отырып күн тәртібін жоспарлау және түзету дағдыларын меңгеретін болады.
12-тарау. 9-сынып білім алушыларының дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
97. Пәндік нәтижелер.
98. Білім алушылар:
1) мектепте ортопедтік тәртіп ережелерін;
2) күн тәртібі және жеке тазалығы туралы мәліметтер;
3) өзін өзі психофизикалық ретке келтіру негіздерін;
4) стретчинг – жаттығулары, аутотренинг әдісін білетін болады.
99. Білім алушылар:
1) жеке стретчинг гимнастика, фитбол жаттығулар кешенін орындау;
2) көру қабілетін түзету кешенді жаттығулар орындау;
3) тұрақтылықты дамытуға, қалыпты және өзгеретін тепе теңдікті дамытуға арналған заттармен орындалатын жаттығулар кешенін орындау дағдыларын меңгеретін болады.
13-тарау. 10-сынып білім алушыларының дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
100. Пәндік нәтижелер.
101. Білім алушылар:
1) қозғалыс әрекеттерінің базалық түрлерінің негіздерін;
2) дұрыс дене бітімінің қалыптасқан дағдысын;
3) автономды гимнастика жаттығуларын;
4) аутотренинг әдісін білетін болады.
102. Білім алушылар:
1) "дене шынықтыру", "күн тәртібі" түсініктерінде бағдарлау;
2) таңғы жаттығудың, дене шынықтыру үзілістерінің, дене шынықтыру сабақтарының, шынығудың, таза ауада серуендеу, қозғалысты ойындардың, денсаулықты нағайтуға арналған спортпен шұғылдану, ағзаның негізгі жүйелерін дамытудың рөлі және маңызын сипаттау;
3) өз денесін басқару, дұрыс емес жағдайларды түзеу;
4) өзіне-өзі массаж жасау, таза тыныс алу элементтерін қолдану дағдыларын меңгеретін болады.
103. Тұлғалық нәтижелер. Білім алушылар:
1) тұлғаның физикалық және эстетикалық мәдениеті, салауатты өмір салты және өзін өзі бақылау және өзін-өзі сараптау тәсілдері туралы қалыптасқан түсініктері;
2) өз сезімдерін басқару, құрбылармен қарым қатынас орнату дағдылары, қатынас мәдениетін меңгеру, өз пікірі, жауапкершіліктің болу;
3) ағзаның қызметтік мүмкіндіктері, аурулардың және қатты қысымның алдын алу тәсілдері туралы білімі;
4) Отанға деген сүйіспеншілік таныту, қазақ халқының рухани мұрасына мақтаныш сезімі дағдыларын танытады.
104. Жүйелік-әрекеттік нәтижелер білім алушылардың:
1) пән бойынша жүйелі білім, оны практикалық әрекетте қолдана білуінен;
2) танымдық, зияткерлік және шығармашылық белсенділігін арттыру; жауапкершілік, ұстамдылық, өзін ұстау, әділдігінен;

3) навыками сотрудничества с взрослыми людьми и сверстниками, оказание бескорыстной помощи окружающим; навыками творческого подхода в решении коррекционных задач, в работе на результат;
4) развитыми коммуникативными способностями.
Приложение 127
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 345
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Социально-бытовая ориентировка" для обучающихся с задержкой психического развития 5 - 10 классов уровня основного среднего образования Глава 1. Пояснительная записка
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года №1080.
2. Цель учебного предмета - формирование у подростков специальных социально-адаптивных умений и навыков, позволяющих им быть активным и самостоятельным в различных бытовых и социальных ситуациях.
3. Задачи учебного предмета:
1) расширять представления об устройстве домашней жизни, разнообразии повседневных бытовых дел, о предназначениях окружающих в быту предметов и вещей;
2) формировать желание и умение включаться в разнообразные повседневные домашние и школьные дела, принимать в них посильное участие;
3) формировать навыки коммуникации и умения пользоваться принятыми ритуалами социального взаимодействия;
4) формировать навыки ориентировки и умений пользоваться услугами социальных учреждений (торговли, службы быта, связи, культуры, медицинской помощи) и общественного транспорта;
5) способствовать коррекции недостатков социально-личностного развития; обогащению и систематизации словаря, развитию устной диалогической и монологической речи.
4. Особенности познавательной деятельности и
социально-эмоционального развития обучающихся с задержкой психического развития препятствуют полноценному познанию окружающего мира, усвоению социальных норм и отношений, конструктивных форм коммуникации и социального поведения.
5. Коррекционный курс "Социально-бытовая ориентировка" направлен на формирование навыков, способствующих социальной адаптации, формированию познавательных интересов, коммуникативных способностей обучающихся с задержкой психического развития.
6. Учебная программа построена в соответствии с принципом концентричности, который позволяет в каждом классе осуществлять повторение и углубление изученного материала для формирования новых социально-бытовых умений и навыков.

3) үлкен адамдармен және құрбыларымен ынтымақтастық орнату икемдері, айналасындағы адамдарға көмек көрсету; түзету міндеттерін шешуде шығармашылық таныту, жұмыста нәтижеге жетуінен;
4) дамыған қарым-қатынас қабілеттерін меңгеруінен көрініс табады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 127-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 345-қосымша
Психикалық даму тежелісі бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптары үшін "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдар" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Түсінік хат
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамызда № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. Оқу пәнінің мақсаты - жасөспірімдерде түрлі әлеуметтік және тұрмыстық жағдайларда белсенді және дербес болуға мүмкіндік беретін әлеуметтік-бейімдік арнайы икем мен дағдылар қалыптастыру.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) үйдегі өмірдің құрылысы жайлы, күнделікті тұрмыстық шаруа түрлері, тұрмыста қоршаған заттардың қажеттілігі туралы түсініктерін кеңейту;
2) үйдегі және мектептегі күнделікті түрлі жұмысқа ат салысуға ынта мен икем қалыптастыру, шамасына қарай сол жұмыстарға араласу;
3) қарым-қатынас икемдерін қалыптастырып және әлеуметтік қатынастың қабылданған рәсімдерін қолдануды үйрету;
4) әлеуметтік нысандардың (сауда, тұрмыс қызметі, байланыс, мәдениет, медициналық көмек қызметтері) және қоғамдық көлік қызметтерінде бағдарлап пайдалану дағдыларын қалыптастыру;
5) әлеуметтік-тұлғалық даму кемшіліктерін түзеуге ықпалдасу; сөздік қорын байыту және жүйелеу, ауызша диалогтық және монологтық сөйлеу тілін дамыту.
4. Психикалық дамуы тежелген білім алушылардың танымдық әрекеттерінің ерекшеліктері және әлеуметтік-эмоционалдық дамуы қоршаған ортаны толық тануға, әлеуметтік нормалар мен қатынастарды меңгеруге, қарым-қатынастың тиімді түрін құруға және әлеуметтік тәртіпті меңгеруге кедергі келтіреді.
5. "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдар" түзету курсы әлеуметтік бейімдеуге ықпал ететін дағдыларды қалыптастыруға, танымдық қызығушылықты қалыптастыруға, психикалық дамуы тежелген білім алушылардың қарым-қатынас орнату қабілетін қалыптастыруға бағытталған.
6. Оқу бағдарламасы жаңа әлеуметтік-тұрмыстық икемдер және дағдыларды қалыптастыруға арналған өткен материалды әр сыныпта қайталап және тереңдетуге мүмкіндік беретін концентрлік ұстанымына сәйкес жүзеге асады.

7. Объем учебной нагрузки:
1) 5 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) 6 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) 7 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) 8 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) 9 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
6) 10 класс – 2 часа в неделю; 68 часов в учебном году.
8. В процессе преподавания курса социально-бытовой ориентировки необходимо устанавливать межпредметные связи со следующими предметами:
1) "Русский язык и литература". Применение правил русского языка для конструирования высказываний, предложений, выводов и обобщений;
2) "Математика". Воспроизведение жизненных ситуаций, требующих использования вычислительных и измерительных навыков;
3) "История Казахстана". Привлечение ситуаций, иллюстрирующих быт, традиции казахского народа;
4) "Технология". Использование трудовых навыков, умений планировать и контролировать собственную практическую, трудовую деятельность.
9. Последовательность изучения тем определяется учителем самостоятельно и отражается в календарном планировании. В программе указано примерное распределение часов по темам. Учитель может изменить его по своему усмотрению исходя из потребностей обучающихся.
10. Содержание предмета ориентировано на коммуникативно-деятельностную модель обучения, направленную на формирование социальной и бытовой самостоятельности и активности обучающихся. Содержание программы коррекционного курса "Социально-бытовая ориентировка" не ранжируется по четвертям.
11. Важным условием формирования навыков является организация самостоятельной продуктивной деятельности обучающихся.
12. Занятия проводятся в специальном кабинете, имеющем необходимое оборудование.
Глава 2. Базовое содержание учебного предмета для 5 класса
13. Здоровье и окружающая среда (8 часов):
1) утренний и вечерний туалет обучающегося. Мытье в душе. Уход за волосами (мытье, прическа). Уход за ушами (чистка, мытье);
2) гигиена зрения. Правила просмотра телевизора, работы на компьютере. Осанка при работе за столом;
3) землетрясение. Поведение во время землетрясения;
4) пожар. Поведение во время пожара.
14. Семейные отношения (5 часов):
1) состав семьи обучающихся: имена, отчества, возраст, место работы, учебы членов семьи. Родственные отношения (мать, отец, брат, бабушка). Личные взаимоотношения в семье. Формы обращения с просьбой, вопросом к старшим и сверстникам;
2) семейные традиции, празднование дней рождений членов семьи, выбор подарка;
3) оформление фотоальбома. Пользование фотоаппаратом;

7. Оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5 сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 6 сынып - аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 7 сынып - аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8 сынып - аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
5) 9 сынып - аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
6) 10 сынып - аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат.
8. Әлеуметтік-тұрмыстық бағдар курсын оқыту барысында келесі пәндермен пәнаралық байланыс орнатылады:
1) "Қазақ тілі және әдебиет". Өз ойын, сөйлемдерді, қорытынды және пайымдауларын құрастыруға қажетті қазақ тілінің ережелерін қолдану;
2) "Математика". Есептеу және өлшеуді талап ететін өмірдегі жағдайларды жандандыру;
3) "Қазақстан тарихы". Қазақ халқының салт-дәстүрлерін, тұрмысын көрсететін жағдайларды қолдану;
4) "Технология". Еңбек дағдыларын қолдану, дербес практикалық, еңбек әрекетін жоспарлай және бақылай білу.
9. Тақырыпты өту кезеңділігін мұғалім өзі белгілеп күнтізбелік жоспарда көрсетеді. Бағдарламада тақырып бойынша сағат санын бөлу үлгі ретінде берілген. Мұғалім оны білім алушылардың қажеттілігі бойынша өз қалауымен өзгерте алады.
10. Пәннің мазмұны білім алушылардың әлеуметтік және тұрмыстық тәуелсіздігіне және тәуелсіздігіне мүмкіндік беретін оқытудың қарым-қатынастық үлгісіне бағытталған. "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" түзету курсы бағдарламасының мазмұны тоқсанға бөлінбейді.
11. Дағдыларды қалыптастырудың маңызды шарты ол білім алушылардың өздігімен орындай алатын табысты әрекеттерін ұйымдастыру болып табылады. Сабақ қажетті жабдықталған арнайы кабинетте өткізіледі.
12. Сабақтар арнайы жабдықталған кабинетте өткізіледі.
2-тарау. Оқу пәнінің 5-сыныптағы базалық білім мазмұны
13. Денсаулық және қоршаған орта (8 сағат):
1) білім алушының таңертеңгі және кешкі тазалығы. Душта жуыну. Шашты күту (жуу, шаш үлгісі). Құлақтарын тазалау (тазалау, жуу);
2) көру гигиенасы. Теледидар көру, компьютерде жұмыс істеу ережелері. Столда жұмыс жасағанда арқаны түзу ұстау;
3) жер сілкінісі. Жер сілкіндегі өзін ұстау тәртібі;
4) өрт. Өрт кезінде өзін ұстау.
14. Отбасылық қатынастар (5 сағат):
1) білім алушылардың отбасы құрамы: аттары, тегі, жасы, отбасы мүшелерінің оқу, жұмыс орындары. Туысқандық қатынастар (ана, әке, аға, әже); Отбасындағы жеке қарым-қатынастар; құрбыларына және үлкендерге өтініш жасау, сурақ қою түрлері;
2) отбасылық дәстүрлер, отбасы мүшелерінің туылған күндерін атап өту, сыйлық таңдау;
3) фотоальбом жасау. Фотоаппаратты пайдалану;

4) распределение обязанностей между членами семьи.
15. Досуг и увлечения (5 часов):
1) увлечение (шитье, вязание, вышивание; выжигание, конструирование, моделирование);
2) туризм, спортивные секции. Дома школьников, стадион и бассейн.
16. Праздники, торжества, ритуалы (4 часа):
1) день рождения. Особенности его подготовки и проведения;
2) "Новый год", "Наурыз". Исторические сведения. Традиции празднования Нового года у различных народов;
3) новоселье. Выбор подарка.
17. Питание (10 часов):
1) продукты питания, их значение для здоровья человека;
2) стоимость основных продуктов питания;
3) санитарно-гигиенические требования к приготовлению пищи;
4) кухонные принадлежности, приборы, посуда. Правила пользования и ухода за ними;
5) химические средства для ухода за посудой;
6) режим питания. Завтрак. Меню завтрака; сервировка стола к завтраку;
7) приготовление пищи: салаты, заправка салатов; блюда из яиц, приготовление яичницы и омлета, отваривание яиц, приготовление простых бутербродов;
8) традиции чаепития в жизни казахов. Заваривание чая.
18. Торговля (4 часа):
1) продовольственные магазины, универсамы, специализированные магазины;
2) порядок приобретения товаров в продовольственных магазинах.
19. Жилище (6 часов):
1) виды жилых помещений в городе и деревне. Виды отопления;
2) жилой дом. Временное жилье (гостиницы, интернаты, общежития). Почтовые адреса дома и школы;
3) интерьер жилого помещения.
20. Одежда и обувь (5 часов):
1) виды одежды и головных уборов по сезонам и по назначению;
2) повседневный уход за одеждой (предупреждение загрязнения, чистка, мелкий ремонт);
3) виды обуви, ее назначение, уход за обувью (сушка, чистка, подготовка сезонной обуви к хранению).
21. Транспорт (5 часов):
1) проезд в школу (маршрут, виды транспорта);
2) правила дорожного движения.
22. Средства связи (5 часов):
1) почта. Виды почтовых отправлений (письма, бандероли, посылки, денежные переводы, телеграммы. Написание адреса на почтовых конвертах. Порядок отправления письма.
23. Семейная экономика (5 часов):
1) деньги. Виды современных денег: бумажные деньги, разменная монета. Казахстанские деньги (тиын, тенге);
2) составные части бюджета семьи: доход и расход. Основные статьи расходов. Планирование семейного бюджета.
24. Трудоустройство. Деловое общение (6 часов):
1) завод. Фабрика. Ферма. Профессии людей, работающих на них: рабочий, работница: ткачиха, швея, закройщик, портной;
2) почта. Транспорт. Профессии людей: почтальон, разносчик газет, водитель (шофҰр);
3) строительные профессии: штукатур, маляр, каменщики.

4) отбасы мүшелері арасында міндеттерді бөлісу.
15. Бос уақытты өткізу және әуестенулер (5 сағат):
1) әуестенулер (тігу, тоқу, кесте тігу; ағаш күйдіру, құрастыру, үлгілеу);
2) саяхат, спорт секциялары. Білім алушылар үйі, стадион және жүзу бассейні.
16. Мерекелер, салтанаттар, дәстүрлер (4 сағат):
1) туылған күн. Оны дайындау және өткізу ерекшеліктері;
2) "Жаңа жыл", "Наурыз". Тарихи деректер. Түрлі халықтардың Жаңа жыл мерекесін тойлау дәстүрлері;
3) қоныс тойы. Сыйлық таңдау.
17. Тамақтану (10сағат):
1) азық-түлік, олардың адам ағзасына маңыздылығы;
2) негізгі азық-түліктің бағасы;
3) тамақ дайындағанда қойылатын санитарлық-тазалық талаптар;
4) ас үй құрал-жабдықтары, ыдыс. Пайдалану және қолдану тәртіптер;
5) ыдысты күтуге қажетті химиялық құралдар;
6) тамақтану тәртібі. Таңғы ас. Таңғы ас мәзірі; үстелді таңғы асқа дайындау;
7) тамақ дайындау: салаттар, салаттар жасау; жұмыртқадан жасалған тағамдар, жұмыртқаны қуыру, қайнату, қарапайым бутербродтар әзірлеу;
8) қазақ халқының шай ішу дәстүрі. Шайды демдеу.
18. Сауда (4 сағат):
1) азық-түлік дүкендері, әмбебап дүкендер, арнайы дүкендер;
2) азық-түлік дүкенінде товарларды сатып алу тәртібі.
19. Тұрғылықты жер (6 сағат):
1) қалада және ауыл аймақтағы тұрғын үй түрлері. Жылыту түрлері;
2) тұрғын үй. Уақытша тұратын орын (қонақ үйлер, интернаттар, жатақханалар). Үйдің және мектептің пошталық мекен-жайлары;
3) тұрғылықты жердің іш құрылымы.
20. Киім және аяқ-киім (5 сағат):
1) киім және бас киімнің жыл мезгіліне және қажеттілігіне қарай түрлері;
2) киімді күнделікті күту (кірлеудің алдын алу, тазалау, ұсақ-түйек жөндеу);
3) аяқ-киім түрлері, оларды қолдану, аяқ-киімді тазалау (кептіру, тазалау, мезгілдік аяқ-киімді сақтауға дайындау).
21. Көлік (5 сағат):
1) мектепке жол жүру (жол сызбасы, көлік түрлері);
2) жол жүру ережелері.
22. Байланыс құралдары (5 сағат):
1) пошта. Поштамен жіберу түрлері (хаттар, бандерольдар, посылкалар, ақшалай аудармалар, жедел хаттар). Пошта коверттеріне мекен жайды жазу. Хаттарды жіберу тәртібі.
23. Отбасылық экономика (5 сағат):
1) ақша. Заманауи ақша түрлері: қағаз ақша, айырбастайтын ұсақ ақша. Қазақстандық ақшалар (тиын, теңге);
2) отбасы бюджетінің құрамды бөлшектері: кіріс және шығыс. Шығыстың негізгі бөлімдері. Отбасылық бюджетті жоспарлау.
24. Жұмысқа орналастыру. Іскерлік қатынастар (6 сағат):
1) завод. Фабрика. Ферма. Соларда жұмыс істейтін адамдардың мамандықтары: жұмысшы, тігінші;
2) пошта. Көлік. Адамдардың мамандықтары: пошташы, газет таратушы, жүргізуші;
3) құрылыс мамандықтары: сылақшы, бояушы, тас қалаушы.

Глава 3. Базовое содержание учебного предмета для 6 класса
25. Здоровье и окружающая среда (8 часов):
1) закаливание организма (зарядка, обтирание, сезонная одежда, физкультурные занятия). Уход за руками, за ногами (уход за ногтями и кожей рук, ног);
2) медицинские учреждения (поликлиники, аптеки, больницы), их назначение;
3) работники медицинских учреждений (врачи, медсестры, работники аптеки);
4) виды медицинской помощи: "скорая помощь", помощь на дому, амбулаторные приемы, госпитализация, вызов скорой помощи и врача на дом;
5) простые медицинские процедуры: измерение температуры тела, горчичники, обработка и бинтование ран;
6) наводнение, поведение при наводнении.
26. Семейные и межличностные отношения (4 часа):
1) помощь родителям и воспитателям в уходе за младшими детьми;
2) способы отдыха в выходные дни.
27. Праздники, торжества, ритуалы (4 часа):
1) государственные праздники: День Независимости; День Конституции; Международный женский день; День Единения Народов Казахстана; День Защитника Отечества.
28. Досуг и увлечения (5 часа):
1) домашние и комнатные животные. Особенности содержания кошек и собак в домашних условиях;
2) устройство аквариума, разведение рыбок;
3) особенности содержания птиц в домашних условиях;
4) профилактические меры в предупреждении болезней (соблюдение санитарно-гигиенических требований, профилактика болезней животных).
29. Питание (10 часов):
1) гигиена приготовления пищи, хранение продуктов и холодной пищи;
2) электрическая и газовая плиты. Использование спичек и электрозажигалок;
3) санитарно-гигиенические требования и правила техники безопасности при работе с режущими инструментами;
4) виды макаронных изделий. Приготовление запеканки из вермишели и гарнира из рожков;
5) виды круп. Первичная и тепловая обработка круп. Приготовление каш на воде (гречневой) и молоке (манной);
6) овощи. Первичная и тепловая обработка овощей. Приготовление овощных гарниров и салатов (пюре, тушеные овощи).
30. Торговля (4 часа):
1) рынок. Отделы рынка. Роль рынка в обеспечении населения продуктами питания. Рынки вещевые, крытые, открытые, временные, оптовые, мелкооптовые;
2) кулинария. Ассортимент товаров.
31. Жилище (6 часов):
1) гигиенические требования к жилому помещению и меры по их обеспечению;
2) основные правила организации рабочего места обучающегося;
3) юрта. Особенности хранения вещей в юрте (одежда, предметы обихода);
4) повседневная уборка квартиры (сухая и влажная). Пылесос;
5) уход за полом в зависимости от покрытия (лак, краска, линолеум);
6) уход за светильниками, способы действий. Правила безопасности.

3-тарау. Оқу пәнінің 6-сыныптағы базалық білім мазмұны
25. Денсаулық және қоршаған орта (8 сағат):
1) ағзаны шынықтыру (жаттығу, сүртіну, мезгілдік киімдер, денешынықтыру сабақтары). Қолдарды, аяқтарды күту (қолдардың, аяқтардың терісін және тырнақтарын күту);
2) медицина мекемелері (емханалар, дәріханалар, ауруханалар), олардың қызметі;
3) медицина мекемелерінің қызметкерлері (дәрігерлер, медбикелер, дәріхана қызметкерлері);
4) медициналық көмек түрлері: "жедел жәрдем", үйде көрсетілетін көмек, амбулаторлық қабылдау, ауруханаға жатқызу, жедел жәрдемді және дәрігерді үйге шақырту;
5) қарапайым медициналық көмек: дене температурасын өлшеу, жараны өңдеу және таңу;
6) су тасқыны, су тасқыны кезіндегі әрекеттер.
26. Отбасылық және жеке қатынастар (4 сағат):
1) ата-аналарға кішкентай балаларды күтуде көмек көрсету;
2) демалыс күндері дем алу түрлері.
27. Мерекелер, салтанаттар, дәстүрлер (4 сағат):
1) мемлекеттік мерекелер: Тәуелсіздік күні; Атазаң күні; Халықаралық әйелдер күні; Қазақстан халықтарының ынтымақтастық күні; Отан қорғаушылар күні.
28. Бос уақытты өткізу және әуестену (5 сағат):
1) үй және бөлме жануарлары. Үй жағдайында ит және мысықтарды ұстау ерекшеліктері;
2) аквариумның құрылымы, балықтарды асырау;
3) үй жағдайында құстарды асырау ерекшеліктері;
4) аурудың алдын алу шаралары (санитарлы-тазалық талаптарды сақтау, жануарлардың ауруларының алдын алу).
29. Тамақтану (10 сағат):
1) тамақ дайындау тазалығы, азық-түлікті және суық тамақтарды сақтау;
2) электр және газ плитасы. Сіріңке және электртұтатқышты қолдану;
3) кесуге арналған құралдармен жұмыс істегенде сақтандыру ережелері және санитарлы-тазалық талаптары;
4) макарон өнімдерінің түрлері. Кеспеден тамақ дайындау;
5) жарма түрлері. Жарманы бірінші және жылумен өңдеу. Ботқаны (қарақұмық) суда және (ұсақ жарма) сүтте дайындау;
6) көкөністер. Көкөністерді бірінші және жылумен өңдеу. Көкөністерден гарнир және салаттар дайындау (пюре, бұқтырылған көкөністер).
30. Сауда (4 сағат):
1) базар. Базар бөлімдері. Халықты азық-түлікпен қамтамасыз етуге базардың орны. Зат сататын базар, ашық, жабық, уақытша, көп мөлшерде, аз мөлшерде сататын;
2) аспазхана. Тауар түрлері.
31. Тұрғын үй (6 сағат):
1) тұрғылықты үйге қойылатын тазалық талаптары және оны қамтамасыз ету шаралары;
2) білім алушының жұмыс орнын ұйымдастыруға қойылатын негізгі ережелер;
3) киіз үй. Заттарды (киім, қажетті бұйымдар) киіз үйде сақтау ерекшеліктері;
4) пәтерді күнделікті жинау (құрғақ және сулы). Шаңсорғыш;
5) төселіміне сәйкес еденді күту (лак, бояу, линолеум);
6) шамдарды күту, әрекет түрлері. Қауіпсіздік ережелері.

32. Одежда и обувь (6 часов):
1) мелкий ремонт одежды (пришивание вешалок, пуговиц, зашивание распоровшегося шва);
2) стирка одежды в стиральной машине. Моющие средства;
3) утюжка крупных вещей, белья.
33. Средства связи (5 часов):
1) основные средства связи (почта, телефон, телеграф). Виды почтовых отправлений (письма, бандероли, посылки, денежные переводы, телеграммы);
2) виды писем (закрытые, открытые, простые, заказные). Порядок отправки писем различных видов;
3) телеграф. Виды телеграфных услуг. Составление текстов телеграмм;
4) правила поведения в учреждениях средств связи.
34. Транспорт (5 часов):
1) пользование городским и пригородным транспортом. Особенности оплаты за проезд (разовый, проездной билет). Расписание движения пригородных автобусов. Порядок посадки в автобус;
2) правила поведения в общественном транспорте (при посадке, покупке билета, поведение в салоне и при выходе на улицу).
35. Семейная экономика (5 часов):
1) деньги; роль и назначение денег: средство обмена, платежа при купле-продаже приобретаемых товаров и услуг, мера стоимости и ценности товаров; средство сбережения и накопления; средство существования. Виды современных денег: наличные и безналичные (пластиковые карточки);
2) экономия в домашнем хозяйстве.
36. Трудоустройство. Деловое общение (6 часов):
1) труд и работа. Труд и трудовая деятельность;
2) продукты деятельности (чтение книг, просмотр телепередач, танцы, посещение друзей, прием гостей) и продукты труда;
3) простой и сложный труд, квалификация.
Глава 4. Базовое содержание учебного предмета для 7 класса
37. Здоровье и окружающая среда (10 часов):
1) личная гигиена подростка. Режим дня, питание, правила выбора диеты для себя;
2) домашняя аптечка. Лекарственные растения. Простудные заболевания. Заболевания желудочно-кишечного тракта. Зубная боль;
3) первая помощь при травмах: ранах, ушибах, вывихах, переломах. Народные средства в лечении болезней;
4) сель, поведение во время селей.
38. Межличностные и семейные отношения (5 часов):
1) подарки как часть обряда в традициях казахского народа;
2) конфликт. Возможности его предупреждения, пути выхода из него;
3) родительские обязанности, любовь к детям. Развод и его последствия;
4) правила поведения в кино, театре, музее, библиотеке, на улице. Правила ведения беседы.
39. Досуг и увлечения (5 часов):
1) книги, газеты, журналы;
2) телевизионные передачи, их выбор и просмотр.
40. Праздники, торжества, ритуалы (5 часов):
1) религиозные праздники: Рождество; Пасха; Масленица; Курбан-байрам.

32. Киім және аяқ киім (6 сағат):
1) киімді ұсақ-түйек жөндеу (ілгіштерді, түймелерді тігу, сөтілген тігісті тігу);
2) киімдерді кір жуғыш машинада жуу. Кір жууға арналған құралдар;
3) ірі киімдерді, төсегіштерді үтіктеу.
33. Байланыс құралдары (5 сағат):
1) байланыстың негізгі құралдары (пошта, телефон, телеграф). Поштамен жіберу түрлері (хаттар, бандерольдар, посылкалар, ақшалай аудармалар, жеделхаттар);
2) хаттардың түрлері (жабық, ашық, жай, тапсырыс). Әртүрлі хаттарды жіберу реті;
3) телеграф. Телеграф қызметінің түрлері. Жеделхаттардың мәтіндерін құрастыру;
4) байланыс бөлімшелерінде өзін ұстау тәртібі.
34. Көлік (5 сағат):
1) қалалық және қаламаңындағы көлікті пайдалану. Жол жүру ақысын төлеу ерекшеліктері (бір реттік, бір айлық жол жүру билеті). Қала маңына жүретін автобустардың жүру кестесі. Автобусқа отыру тәртібі;
2) қоғамдық көлікте жүру тәртібі (отырғанда, билет алғанда, салондағы және көшеге шыққан кездегі тәртібі).
35. Отбасылық экономика (5 сағат):
1) ақша; ақшаның рөлі және қызметі: айырбастау құралы, тауарды немесе қызметті сатып алғандағы төлем түрі, тауардың бағасы және құнының өлшемі; сақтау және жинау құралы; күн көру құралы. Заманауи ақша түрлері: төлеп және төлемсіз (пластикалық карточкалар);
2) үй шаруасындағы үнемдеу.
36. Жұмысқа орналастыру. Іскерлік қатынастар (6 сағат):
1) еңбек және жұмыс. Еңбек және еңбек әрекеті;
2) әрекеттену нәтижелері (кітап оқу, телебағдарламалар көру, би, достарға бару, қонақ қабылдау) және еңбек азығы;
3) оңай және қиын еңбек, біліктілік.
4–тарау. Оқу пәнінің 7-сыныптағы базалық білім мазмұны
37. Денсаулық және қоршаған орта (10 сағат):
1) жасөспірімнің жеке тазалығы. Күн тәртібі, тамақтануы; өзіне арналған тамақ тәртібін таңдау;
2) үй дәріханасы. Емдік өсімдіктер. Суық тию аурулары. Асқазан-ішек құрылысы жолдарының аурулары. Тіс ауруы;
3) жарақат алғандағы алғашқы көмек: жара, соққы, сүйек шыққанда, сынғанда. Ауруларды емдегенде халықтық емдер;
4) су тасқыны, су тасқыны кезіндегі әрекеттер.
38. Тұлғааралық және отбасылық қатынастар (5 сағат):
1) сыйлық жасау қазақ халқының салты ретінде;
2) дау-дамайлар. Оның алдын-алу мүмкіндіктері, одан шығу жолдары;
3) ата-ананың міндеті, балаларға деген сүйіспеншілік. Ажырасу және оның салдары;
4) кинода, театрда, мұражайда, кітапханада, көшеде өзін ұстау. Әңгімелесу тәртібі.
39. Бос уақыт және әуестену (5 сағат):
1) кітаптар, газеттер, журналдар;
2) теледидар хабарлары, оларды таңдау және көру.
40. Мерекелер, салтанаттар, рәсімдер (5 сағат):
1) діни мерекелер: Рождество; Пасха; Масленица; Құрбан айт.

41. Питание (10 часов):
1) приготовление пищи. Способы обработки овощных, мясных и рыбных блюд;
2) правила техники безопасности при приготовлении пищи, с кипятком, приборами бытовой техники;
3) сервировка стола к обеду и правила пользования столовыми приборами. Правила поведения за столом;
4) приготовление заправочного супа и постного борща. Приготовление картофельных котлет и овощного гарнира. Приготовление киселя и компота из сухофруктов.
42. Торговля (5 часов):
1) универсамы и специализированные промтоварные магазины, их отделы. Стоимость некоторых товаров, порядок их приобретения. Способы приобретения товара: поштучно, готовыми порциями, на развес.
43. Жилище (6 часов):
1) уборка жилого помещения. Сезонная уборка помещения. Уход за окнами. Топка печи;
2) косметический ремонт. Покраска оконных рам, дверей, пола.
44. Одежда (6 часов):
1) уход за одеждой из меха и кожи. Подготовка к хранению;
2) уход за вязаной одеждой. Особенности стирки, сушки и глажения.
45. Средства связи (5 часов):
1) виды бандеролей (простые, ценные, заказные). Посылки. Порядок упаковки и отправления. Стоимость пересылки. Заполнение бланков.
46. Транспорт (5 часов):
1) междугородный, железнодорожный транспорт. Вокзалы. Справочная служба вокзалов. Расписание поездов. Виды пассажирских вагонов. Примерная стоимость проезда до разных пунктов. Приобретение железнодорожных билетов. Камера хранения багажа.
47. Трудоустройство, деловое общение (6 часов):
1) собственность - форма отношений между человеком, людьми и объектами труда, вещами (объект и субъект собственности). Понятия "мое", "твое", "наше", "чужое". Человек и его индивидуальная собственность: тело, здоровье, ум, время, личные вещи. Формы собственности: государственные, частные, совместные, малые предприятия.
Глава 5. Базовое содержание учебного предмета для 8 класса
48. Здоровье и окружающая среда (8 часов):
1) уход за кожей лица. Косметические средства (лосьоны, кремы). Бритье, периодичность бритья, техника бритья электробритвой и бритвенным станком. Декоративная косметика и ее использование;
2) глистные заболевания и меры их предупреждения;
3) чесотка, меры предупреждения, средства борьбы;
4) первая помощь при несчастных случаях (правила обработки пораженного участка кожи, промывание желудка при отправлении. Меры, принимаемые при обморожении разных степеней, при солнечных и тепловых ударах);
5) варианты физической агрессии, элементарные способы избегания и поведение во время нападения.
49. Межличностные отношения (4 часа):
1) взаимоотношения с соседями;
2) возникновение дружеских чувств. Знакомство, поддержание беседы. Внешний вид девушки (юноши). Любовь и влюбленность, их отличительные признаки. Ухаживание, взаимные требования.

41. Тамақтану (10 сағат):
1) ас дайындау. Көкөніс, ет және балық өнімдерін өңдеу әдістері;
2) ас дайындағанда қауіпсіздік техника ережелері; қайнаған сумен, тұрмыс техникасын қолданғанда;
3) үстелді түскі асқа дайындау және асхана құралдарын қолдану ережелері. Үстел үстінде өзін ұстау;
4) сорпа және етсіз борщ дайындау. Картоптан котлет жасау және көкөністен гарнир жасау. Кептірілген жемістерден кисель және компот жасау.
42. Сауда (5 сағат ):
1) әмбебап дүкендер және арнайы азық-түлік дүкендері, олардың бөлімдері. Кейбір товарлардың бағасы, оларды сатып алу тәртібі. Товарды сатып алу жолдары: талдап, дайын түрінде, өлшеп алу.
43. Тұрғын үй (6 сағат):
1) тұрғын үйді жинақтау. Үйді мезгілді жинау. Терезе күтімі. Пешке от жағу;
2) жеңіл жөндеу жұмыстары. Терезелерді, есіктерді, еденді бояу.
44. Киім (6 сағат):
1) тондарды және былғарыдан тігілген киімдерді күту. Сақтауға дайындау;
2) тоқылған киімдерді күту. Жуу, кептіру және үтіктеу ерекшеліктері.
45. Байланыс құралдары (5 сағат):
1) бандероль түрлері (қарапайым, құнды, тапсырыс). Посылкалар. Оларды салу реті. Жіберу бағасы. Түбіртектерді толтыру.
46. Көлік (5 сағат):
1) қалааралық, теміржол көлігі. Вокзалдар. Вокзалдардың анықтама бөлімі. Поездар кестесі. Жолаушы вагондарының түрлері. Түрлі орындарға жол жүру бағасы. Теміржол билеттерін сатып алу. Жүк сақтау камералары.
47. Жұмысқа орналасу, іскерлік қатынастар (6 сағат):
1) жеке меншік – адам, адамдар және еңбек нысандарының, заттардың арасындағы қатынас түрлері (жекеменшік иесінің объекті және субъектісі). "Менікі", "сенікі", "біздікі", "бөтен" түсініктері. Адам және оның жеке меншігі: дене, денсаулығы, ақылы, уақыты, жеке заттары. Меншік түрлері: мемлекеттік, жеке, бірлесе, шағын кәсіпорындар.
5-тарау. Оқу пәнінің 8-сыныптағы базалық білім мазмұны
48. Денсаулық және қоршаған орта (8 сағат):
1) бет терісінің күтімі. Косметикалық құралдар (лосьондар, кремдер). Қырыну, қырыну жиілігі, электр қырынғыш және станокпен қырыну. Бет әлпетті бояуға арналған опа далаптар және оны қолдану;
2) құрт аурулары және олардың алдын алу шаралары;
3) қышыма, алдын алу шаралары, күресу жолдары;
4) қайғылы жағдайларда көрсетілетін алғашқы көмек (жарақаттанған жерді өңдеу ережелері, тамаққа уланғанда асқазанды жуу. Түрлі деңгейде үсік шалғанда, күн өткенде қолданылатын шаралар);
5) ашушаңдық нұсқалары, шабуыл жасағанда қашу жолдары және тәртібі.
49. Тұлғааралық қатынастар (4 сағат):
1) көршілермен қарым-қатынас орнату;
2) достық сезімнің пайда болуы. Танысу; әңгімелесу. Бойжеткеннің (бозбаланың) сырт келбеті. Махаббат және ғашықтық, олардың ерекшелейтін сипаттар. Сөз байласу, бір-біріне қоятын талаптар.

50. Праздники, торжества, ритуалы (4 часа):
1) похороны в традициях различных народов. Особенности организации и проведения, поведение участников. Поминки, традиции различных народов, особенности организации и проведения. Поведение участников.
51. Досуг и увлечение (5 часов):
1) огородничество. Подготовка почвы, подготовка семян к посадке (огурцы). Высадка рассады овощных культур. Огород на окне зимой.
52. Питание (10 часов):
1) виды теста и изделия из него. Тесто для блинов и оладий. Выпечка из него. Песочное тесто, выпечка печенья. Бисквитное тесто, выпечка торта. Слоеное тесто, выпечка торта;
2) приготовление блюд путем тушения;
3) пользование духовкой, микроволновой печью.
53. Торговля (4 часа):
1) торговые дома. Особенности ассортимента. Режим их работы. Выбор товаров;
2) кулинария, ассортимент товаров, выбор товаров.
54. Жилище (6 часов):
1) приватизация жилья. СъҰм (сдача) жилья в наҰм (аренда жилья);
2) уборка кухни, санузла, мойка ванны, раковины. Моющие средства.
55. Одежда и обувь (6 часов):
1) ориентирование в размерах одежды и обуви. Снятие мерок, нахождение нужной маркировки на предметах одежды;
2) прачечная. Правила пользования (метки, заполнение бланков). Виды услуг. Прачечная самообслуживания;
3) мужской казахский национальный костюм.
56. Средства связи (5 часов):
1) телефон. Пользование телефонным справочником. Вызов милиции, пожарной команды, аварийных служб при утечке газа. Получение справок по телефону;
2) международная телефонная связь. Тарифы на телефонные разговоры. Культура ведения телефонного разговора.
57. Транспорт (5 часов):
1) международный автотранспорт. Автовокзал, основные автобусные маршруты;
2) расписание движения автобусов. Порядок приобретения билетов, стоимость проезда. Службы автовокзала.
58. Семейная экономика(5 часов):
1) планирование крупных покупок (одежда, мебель). Планирование летнего отдыха;
2) содержание жилища. Оплата жилищной площади и коммунальных услуг. Отделения банков;
3) текущие расходы и расходы на удовлетворение культурных потребностей (билеты в кино, театры, проезд, предметы личной гигиены, ремонт обуви и одежды).
59. Трудоустройство и деловое общение (6 часов):
1) устройство на работу. Общение на производстве. Субординация. Отношения с сослуживцами. Деловая и рабочая одежда, значение, ее особенности, уход за ней.
Глава 6. Базовое содержание учебного предмета для 9 класса
60. Здоровье и окружающая среда (8 часов):
1) вред курения, алкоголя, наркотиков;
2) венерические, инфекционные заболевания и меры их предупреждения;

50. Мерекелер, салтанаттар, дәстүрлер (4 сағат):
1) түрлі халықтардың дәстүріндегі жерлеу. Ұйымдастыру және өткізу ерекшеліктері. Қатысушылардың тәртібі.
51. Бос уақытты өткізу және әуестену (5 сағат):
1) бақша отырғызу. Жерді дайындау, дәнді егуге дайындау (қияр). Көкөністердің көшеттерін егу. Қыста терезе алдында көкөніс егу.
52. Тамақтану (10 сағат):
1) қамыр түрлері және одан жасалатын өнімдер. Құймаққа арналған қамыр. Одан жасау. Тәтті нанға арналған қамыр, печенье жасау. Бисквитті қамыр, торт жасау. Қатпарлы қамыр, торт жасау;
2) тамақты буға пісіру;
3) духовка, қысқатолқынды пеш пайдалану.
53. Сауда (4 сағат):
1) сауда үйлері. Тауар түрлерінің ерекшеліктері. Олардың жұмыс кестесі. Тауар таңдау;
2) аспазхана, тауар түрлері, тауар таңдау.
54. Тұрғын үй (6 сағат):
1) үйді жекешелендіру. Тұрғын үйді жалға алу (жалға беру);
2) ас үйді тазалау, дәретхананы, ваннаны, раковинаны жуу. Жуу құралдары.
55. Киім және аяқ киім (6 сағат):
1) киімнің және аяқ киімнің мөлшерлерін бағдарлай білу. Өлшемді алу, киімдерде қажетті белгіні табу;
2) кір жуатын орын. Қолдану тәртібі (белгілер, түбіртектерді толтыру). Қызмет түрлері. Өзіне-өзі қызмет жасайтын кір жуатын орын;
3) қазақ халқының ерлерге арналған ұлттық киімі.
56. Байланыс құралдары (5 сағат):
1) телефон. Телефон анықтамасын пайдалану. Милиция щақыру, өрт сөндіру тобын шақыру, газ шыққан кезде аппаттық қызметті шақырту. Телефон арқылы ақпарат алу;
2) халықаралық телефон байланысы. Телефон байланысының ақысы. Телефонмен сөйлесу мәдениеті.
57. Көлік (5 сағат):
1) халқаларалық автокөлік. Автобекет, негізгі автобустың жол жүру сызбалары;
2) автобустардың жүру кестесі. Билеттерді алу реті. Жол ақысы. Автобекет қызметі.
58. Отбасылық экономика (5 сағат):
1) ірі сатып алуларды жоспарлау (киім, жиһаз). Жазғы демалысты жоспарлау;
2) тұрғын үйді ұстау. Тұрғылықты жердің және коммуналды қызметтер ақысын төлеу. Банк бөлімшелері;
3) ағымдағы қаражат жұмсаулар және мәдени қажеттілікті қанағаттандыруға арналған қаражаттар (киноға, театрға билеттер, жол жүру ақысы, жеке тазалыққа арналған заттар, аяқ киім және киімді жөндеу).
59. Жұмысқа орналасу және іскерлік қарым-қатынастар (6 сағат):
1) жұмысқа орналасу. Өндірістік қарым-қатынастар. Әріптестерімен қатынас орнату. Жұмысқа және үйге арналған киім, маңызы, оның ерекшелігі, оны күту.
6-тарау. Оқу пәнінің 9-сыныптағы базалық білім мазмұны
60. Денсаулық және қоршаған орта (8 сағат):
1) темекі шегудің, ішімдіктің, есірткінің зияны;
2) жыныстық қатынас арқылы жұғатын, жұқпалы аурулар және олардың алдын алу шаралары;

3) уход за больными. Листок нетрудоспособности. Страховая медицина. Диагностические центры. Частные клиники;
4) обращение в поликлинику, запись на прием к врачу, получение талона.
61. Межличностные и семейные отношения (4 часа):
1) вступление в брак. Сватовство, сговор, помолвка, регистрация брака, венчание. Свадьба в традициях казахского народа; подготовка к свадьбе, проведение торжества, одежда брачующихся и их гостей.
62. Праздники, торжества, ритуалы (4 часа):
1) юбилеи, круглые даты, проводы на пенсию, рождение ребенка.
63. Досуг и увлечения (5 часов):
1) цветник, его формирование, уход (однолетние и многолетние культуры, способы размножения цветов);
2) коллекционирование. Предметы коллекционирования, способы, выбор.
64. Питание (10 часов):
1) уход за холодильником. Размораживание, мытье;
2) особенности казахской кухни, сервировка стола. Приготовление национальных блюд, баурсаков, плова (без мяса);
3) питание детей ясельного возраста. Приготовление запеканки и каши;
4) диетическое питание, его особенности.
65. Торговля и услуги (6 часов):
1) комиссионные магазины (секондхэнд, сток). Сезонные скидки цен на товары;
2) ремонтные мастерские. Фотоателье. Салоны красоты;
3) цены на основные продукты и промышленные товары.
66. Жилище (4 часа):
1) интерьер. Расстановка мебели в квартире. Текущий ремонт квартиры: побелка, оклеивание стен обоями;
2) интерьер юрты. Изделия народно-прикладного творчества в ее оформлении.
67. Одежда и обувь (6 часов):
1) стиль одежды, мода, история возникновения моды;
2) обновление одежды. Выбор одежды, обуви при покупке в магазине и на рынке;
3) химчистка, виды оказываемых услуг. Правила подготовки вещей к сдаче;
4) казахское ювелирное искусство. Украшение как дополнение к костюму.
68. Средства связи (5 часов):
1) денежные переводы. Виды переводов (почтовые, телеграфные), заполнение бланков. Стоимость отправки переводов.
69. Транспорт (5 часов):
1) авиатранспорт. Аэропорт, аэровокзал, маршруты. Порядок приобретения билетов (авиакассы). Стоимость проезда. Оформление багажа и ручной клади.
70. Семейная экономика (5 часов):
1) страхование - способ защиты имущества и здоровья. Обязательное страхование, добровольное страхование. Страховой договор, взносы, сумма, страховой случай;
2) система кредитования. Документы, необходимые для получения займа;
3) способы хранения сбережений. Виды вкладов в банки.
71. Трудоустройство. Деловое общение (6 часов):
1) оформление на работу. Документы, необходимые для поступления на работу, их оформление. Учреждения и отделы по трудоустройству (отдел кадров, бюро по трудоустройству населения). Временная работа, надомная работа, малый бизнес. Безработица, пособия;

3) ауырған адамдарды күту. Еңбекке жарамсыздық қағазы. Сақтандыру медицинасы. Диагностикалық орталықтар. Жекеменшік емханалар;
4) емханаға бару, дәрігердің қабылдауына жазылу, талон алу.
61. Тұлғааралық және отбасылық қатынастар (4 сағат):
1) некеге тұру. Құда түсу, атастыру, сөз байласу, некені тіркеу, сырға салу. Қазақ халқының үйлену той дәстүрі; тойға дайындық, салтанатты өткізу, некелесушілер және қонақтардың киімдері.
62. Мерекелер, салтанаттар, рәсімдер (4 сағат):
1) мерейтойлар, зейнетке щығу, бала туылу.
63. Бос уақытты өткізу және әуестену (5 сағат):
1) гүлзар, оны қалыптастыру, күтім (біржылдық және көпжылдық өсімдіктер, гүлдердің көбею тәсілдері);
2) коллекция жинау. Жинауға арналған заттар, тәсілдері, таңдау.
64. Тамақтану (10 сағат):
1) тоңазытқыштың күтімі. Мұзды еріту, жуу;
2) қазақ асханасының ерекшеліктері, столды дайындау. Ұлттық тағамдарды дайындау, бауырсақ, палау (етсіз);
3) кішкентай балалардың тамақтануы. Ботқа дайындау;
4) диеталық тамақтану, оның ерекшеліктері.
65. Сауда және қызмет (6 сағат):
1) комиссиялық дүкендер (секонд хэнд, сток). Товарларға мезгілдік жеңілдіктер;
2) жөндеу шеберханалары. Суретке түсіру ательесі. Сән салондары;
3) негізгі азық-түліктерге және тұрмысқа қажетті заттардың бағалары.
66. Тұрғын үй (4 сағат):
1) интерьер. Пәтерде жиһазды орналастыру. Пәтердегі ағымдағы жөндеу жұмыстары; әктеу, түсқағаз жабыстыру;
2) киіз үйдің іші. Оны безендіруде ұлттық қолданбалы өнер бұйымдары.
67. Киім және аяқ киім (6 сағат):
1) киім үлгісі, сән, сәннің пайда болу тарихы;
2) киімді жаңалау. Киім таңдау, аяқ киімді дүкеннен және базардан сатып алу;
3) кір жуатын орын, көрсетілетін қызмет түрлері. Киімдерді өткізуге дайындау тәртібі;
4) қазақтың зергерлік өнері. Зергерлік бұйымдар ұлттық киімге қосымша ретінде.
68. Байланыс құралдары (5 сағат):
1) ақша аударымдары. Аударым түрлері (поштамен, телеграф арқылы), түбіртектерді толтыру. Аудармалардың бағасы.
69. Көлік (5 сағат):
1) әуекөлігі. Аэропорт, аэробекет, маршруттар. Билеттерді сатып алу реті (авиакассалар). Жол жүру құны. Жүкті және қол жүгін рәсімдеу.
70. Отбасылық экономика (5сағат):
1) сақтандыру - дүние мүлікті және денсаулықты сақтау тәсілі. Міндетті сақтандыру, ерікті сақтандыру. Сақтандыру келісім шарты, жарналар, қосындысы, сақтандыру жағдайы;
2) несие беру жүйесі. Несие алуға қажетті құжаттар;
3) жинақтарды сақтау әдістері. Банктерге жинақтау түрлері.
71. Жұмысқа орналасу. Іскерлік қатынастар (6 сағат):
1) жұмысқа орналасу. Жұмысқа орналасуға қажетті құжаттар, оларды рәсімдеу. Жұмыспен қамту бөлімдері және мекемелер (кадрлар бөлімі, халықты жұмыспен қамту орталықтары). Уақытша жұмыс, үйде орындайтын жұмыс, шағын бизнес. Жұмыссыздық, жәрдемақылар;

2) непрофессиональные трудовые услуги населению (ремонт квартир, обуви, уход за больными, мытье пола, стирка, уборка помещения, присмотр за детьми).
Глава 7. Базовое содержание учебного предмета для 10 класса
72. Здоровье и окружающая среда (8 часов):
1) организация отдыха. Пикник, зона отдыха, санаторий, дом отдыха. Приобретение путевки и отдых "дикарем";
2) "О самом интимном...". Планирование рождения детей. Способы контрацепции. Аборт, его последствия. Беременность, ее признаки, изменения в организме женщины. Особенности ее протекания (питание, окружающая обстановка);
3) подготовка семьи к рождению ребенка. Санитарно-гигиенические требования к содержанию жилища. Приданое новорожденного. Внутриутробное развитие ребенка. Новорожденный: особенности строения организма, уход за грудным ребенком.
73. Межличностные и семейные отношения (4 часа):
1) брак - основа семейной жизни. Составные части семейного счастья. Психологический климат семьи. Трудности семейной жизни и пути их преодоления. Дети - основа семьи.
74. Праздники, торжества, ритуалы (4 часа):
1) национальные традиции казахского народа в праздновании:
"Бесік той" - "Праздника новорожденного";
"Тұсаукесер той" - "Разрезания пут";
"Сүндет той" - "Обрезания" (у мальчиков);
"Тілашар" - "Подготовки в школу". Особенности их подготовки и проведения.
75. Досуг и увлечения (5 часов):
1) садоводство, планировка садового участка. Плодовые кустарники и деревья, уход за ними.
76. Питание (10 часов):
1) столовая, кафе, ресторан. Назначение и различие. Меню. Банкет. Фуршет. Особенности приготовления блюд и сервировки стола. Коктейли, приготовление безалкогольных и фитококтейлей. Шейкер, миксер. Устройство, назначение, правила пользования.
77. Торговля (4 часа):
1) ярмарки: международные, городские, сельские;
2) ярмарки-выставки, ярмарки образцов.
78. Жилище (6 часов:)
1) покупка и продажа жилья. Документы, необходимые для оформления сделки купли-продажи. Хранение документов на квартиру. Нотариус, сделки, обязательно удостоверяемые нотариусом, оплата услуг нотариуса;
2) служба быта и другие предприятия бытового обслуживания населения. Прокат вещей. Ремонт квартир. Ремонт бытовой техники.
79. Одежда и обувь (6 часов):
1) выбор одежды и обуви в соответствии с ситуацией (собираясь на работу, в гости, в театр, для занятий спортом, для отдыха);
2) женский казахский национальный костюм (платье, головной убор, обувь).
80. Средства связи (5 часов):
1) телефон с автоматическим определителем номера (далее - АОН);
2) сотовая телефонная связь. Назначение. Правила пользования.

2) халыққа көрсетілетін кәсіби емес еңбек қызметтері (пәтер жөндеу, аяқ киім жөндеу, ауру адамға қарау, еден жуу, кір жуу, үй жинау, бала қарау).
7-тарау. Оқу пәнінің 10-сыныптағы базалық білім мазмұны
72. Денсаулық және қоршаған орта (8 сағат):
1) демалысты жопарлау. Табиғатта демалу, шипажай, демалыс үйлері. Жолдама алу және "жабайы" демалыс;
2) "Ең ұятты нәрсе жайлы...". Бала туылуын жоспарлау. Сақтану жолдары. Жасанды түсік, оның салдары. Жүктілік, оның белгілері, әйел адамның ағзасындағы өзгерістер. Оның өту ерекшеліктері (тамақтану, қоршаған орта);
3) отбасының бала туылуына дайындығы. Тұрғын үйге қойылатын санитарлы-гигиеналық талаптар. Нәрестеге қажет заттар. Баланың жатырдағы дамуы: ағзасының ерекшеліктері, нәрестені күту.
73. Тұлғааралық және отбасылық қарым-қатынастар (4 сағат):
1) неке – отбасылық өмірдің негізі. Отбасы бақытының құрамды бөлшегі. Отбасының психологиялық ахуалы. Отбасылық өмірдің қиындықтары және оны жеңу жолдары. Балалар – отбасының негізі.
74. Мерекелер, салтанаттар, рәсімдер (4 сағат):
1) қазақтың мерекелік ұлттық салт-дәстүрлері:
"Бесік той" - "Бала туылуы";
"Тұсаукесер" - "Баланың тұсауын кесу";
"Сүндет той" - "Ұл баланы сүндеттеу";
"Тілашар" - "Мектепке баратын кезде". Оларды дайындау және өткізу ерекшеліктері.
75. Бос уақытты өткізу және әуестену (5 сағат):
1) бақша отырғызу, бақша жерін жоспарлау. Жеміс бұталары және ағаштар, оларды күту.
76. Тамақтану (10 сағат):
1) асхана, дәмхана, мейрамхана. Қызметі және айырмашылығы. Ас мәзірі. Банкет. Фуршет, Тамақ дайындау және столды безендіру ерекшеліктері. Коктейлдер; алкоголсіз сусындарды және фитококтейлдер дайындау. Шейкер, миксер. Құрылымы, қызметі, қолдану тәртібі.
77. Сауда (4 сағат):
1) жәрмеңкелер: халықаралық, қалааралық, ауылдық;
2) жәрмеңке-көрмелер, үлгі жәрмеңкелері.
78. Тұрғын үй (6 сағат):
1) үйді сатып алу және сату. Сату-сатып алуды рәсімдеуге қажетті құжаттар. Пәтер құжаттарын сақтау. Нотариус, нотариус қызметіне ақша төлеу;
2) тұрмыстық қызметтер және басқа да халыққа тұрмыстық қызмет көрсету мекемелері. Заттарды жалға беру. Пәтер жөндеу. Тұрмыстық техниканы жөндеу.
79. Киім және аяқ киім (6 сағат):
1) жағдайға байланысты киім және аяқ киімді таңдау (жұмысқа, қонаққа, театрға, спортпен шұғылданғанда, демалысқа);
2) қазақтың ұлттық әйелдерге арналған киімдері (көйлек, бас киім, аяқ киім).
80. Байланыс құралдары (5 сағат):
1) автоматты түрде номерді анықтайтын телефон (бұдан әрі - АНА);
2) ұялы телефон байланысы. Қызметі. Қолдану тәртібі.

81. Транспорт (5 часов):
1) транзит. Бронирование билетов. Приобретение билетов до места назначения и обратно.
82. Семейная экономика (5 часов):
1) ремонтные мастерские. Ремонт обуви, одежды, зонтов, телефонов;
2) фотоателье. Правила пользования слугами.
83. Трудоустройство. Деловое общение (6 часов):
1) заработная плата: повременная, сдельная, номинальная, реальная. Договорная зарплата. Минимальная заработная плата. Прожиточный минимум. Черта бедности;
2) социальная защита населения. Условия труда. Охрана труда. Льготы. Дисциплина труда. Основы трудового законодательства.
Глава 8. Требования к уровню подготовки обучающихся 5 класса
84. Предметные результаты.
85. Обучающиеся будут знать:
1) правила поведения во время землетрясения и пожара;
2) стоимость основных продуктов питания;
3) санитарно-гигиенические требования к приготовлению пищи;
4) порядок приобретения товаров в продуктовых магазинах;
5) правила ухода за обувью, одежной;
6) правила дорожного движения;
7) виды почтовых отправлений.
86. Обучающиеся будут уметь:
1) выполнять утренний и вечерний туалет; причесывать волосы и выбирать прическу; выполнять процедуры, связанные с чистотой тела и уходом за ним;
2) пользоваться подсобными помещениями в спортивных сооружениях (раздевалка, душевая);
4) ориентироваться в расписании занятий и секций;
5) тактично и вежливо вести себя во время разговора со старшими и сверстниками;
6) выбирать подарки и преподносить их;
7) фотографировать и оформлять фотоальбом;
8) резать ножом продукты для бутербродов; делать простые салаты, заваривать чай с молоком и без молока; отваривать яйца и готовить яичницу, омлет;
9) мыть и чистить кухонные принадлежности, плиту, посуду;
10) оплачивать покупку;
11) определять срок годности пищевых продуктов в магазине;
12) сушить мокрую обувь, подготавливать ее к хранению; подбирать крем и чистить кожаную обувь;
13) соблюдать правила поведения в общественном транспорте, магазине; выполнять правила дорожного движения;
14) написать адрес на конверте.
Глава 9. Требования к уровню подготовки обучающихся 6 класса
87. Предметные результаты.
88. Обучающиеся будут знать:
1) правила закаливания организма;
2) виды медицинской помощи;
3) правила поведения при наводнении;
4) правила содержания кошек и собак в домашних условиях;
5) требования к жилому помещению;
6) основные средства связи;
7) правила поведения в общественном транспорте.
89. Обучающиеся будут уметь:
1) проводить обтирание и обливание; мыть руки, стричь ногти и ухаживать за кожей рук;
2) вызвать врача и "скорую помощь" на дом;

81. Көлік (5 сағат):
1) тасымалдау (транзит). Билеттерді алдын ала алу. Билетті баратын жерге дейін және қайтарға алу.
82. Отбасылық экономика (5 сағат):
1) жөндеу шеберханалары. Аяқ киім, киім, қолшатыр, телефон жөндеу;
2) фотоателье. Қызметін пайдалану тәртібі.
83. Жұмысқа орналасу. Іскерлік қатынастар (6 сағат):
1) жалақы: уақытылы, нақты. Келісім шарт бойынша. Ең төменгі жалақы. Күн көрістің төменгі сатысы. Кедейлік шегі;
2) халықты әлеуметтік қолдау. Еңбек шарттары. Еңбекті қорғау. Жеңілдіктер. Еңбек тәртібі. Еңбек заңының негіздері.
8-тарау. 5 - сынып білім алушыларының дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
84. Пәндік нәтижелер.
85. Білім алушылар:
1) жер сілкінген және өрт шыққан кезде өзін ұстау тәртібі;
2) негізгі азық-түліктердің бағаларын білу;
3) тамақ жасағанда қойылатын санитарлы-тазалық талаптарын;
4) дүкеннен азық-түлікті сатып алу ретін;
5) киім, аяқ киімді күту ережелерін;
6) жол жүру ережелерін;
7) пошта аударымдарының түрлерін білетін болады.
86. Білім алушылар:
1) таңертең және кешке жуынады; шаштарын тарап және шаш үлгісін таңдай алады; дене тазалығы және оның күтіміне байланысты әрекеттерді орындау;
2) спорттық нысандарда қосалқы бөлмелерді пайдалану (шешінетін орын, душ);
3) сабақтар және сециялардың кестесінде бағдарлау;
4) үлкен адамдармен және құрбыларымен әңгімелесу кезінде өзін әдепті және сыпайы ұстау;
5) сыйлықтар таңдап және оларды сыйға тарту;
6) суретке түсіріп және альбом жасай білу;
7) бутербродтарға қажет азық-түлікті пышақпен кесу; жай салаттарды дайындау; сүтпен және сүтсіз шай демдеу; жұмыртқаны қайнату және оны қуыру;
8) ас үйге қажет құралдарды, плитаны, ыдысты тазалап, жуу;
9) сатып алынған заттардың ақшасын төлеу;
10) дүкендегі азық-түліктің сақталу мерзімін анықтау;
11) су аяқ-киімді құрғату, оны сақтауға дайындау; крем таңдау және былғары аяқ-киімді тазалау;
12) қоғамдық көліктерде, дүкенде өзін ұстау тәртібін орындау; жол жүру ережесін сақтау;
13) конвертте мекенжайды жазу дағдыларын меңгеретін болады.
9-тарау. 6 - сынып білім алушыларының дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
87. Пәндік нәтижелер.
88. Білім алушылар:
1) ағзаны шынықтыру ережелерін;
2) медициналық көмек түрлерін;
3) сел кезінде өін ұстау ережелерін;
4) үй жағдайында мысықтарды және иттерді ұстау ережелерін;
5) тұрғын үйге қойылатын талаптарын;
6) негізгі байланыс құралдарын;
7) қоғамдық көлікте өзін ұстау ережелерін білетін болады.
89. Білім алушылар:
1) сүлгімен сүртініп және денесіне су құюды; қолдарын жуып; тырнақтарын алып қолдарының терісіне күтім жасау;
2) дәрігер және "жедел жәрдемді" үйге шақырту;

3) следить за своей одеждой и внешностью; одевать малышей на прогулку;
4) изготовлять небольшие подарки своими руками;
5) ухаживать за домашними животными; обращаться за ветеринарной помощью в случае необходимости;
6) отваривать макаронные изделия с использованием стандартных инструкций, данных на коробках, этикетках, упаковках;
7) варить кашу на воде и молоке;
8) отваривать картофель и готовить пюре;
9) сервировать стол к ужину с учетом различных меню.
10) проводить сухую и влажную уборку помещения; чистить ковры, мягкую мебель, книжные полки, батареи;
11) пришивать пуговицы и вешалки;
12) стирать одежду в стиральной машине;
13) записывать адреса на конвертах; отправлять телеграммы (текст составлен взрослыми);
14) соблюдать правила поведения в общественном транспорте; на почте и других учреждениях связи.
Глава 10. Требования к уровню подготовки обучающихся 7 класса
90. Предметные результаты.
91. Обучающиеся будут знать:
1) режим питания подростка;
2) правила оказания первой помощи при ранах, ушибах, вывихах, перелома;
3) правила поведения в общественных местах;
4) правила техники безопасности при использовании бытовых приборов;
5) правила сервировки стола и поведения за столом;
6) правила пользования справочной службой вокзала.
92. Обучающиеся будут уметь:
1) готовить отвары и настои из лекарственных растений по стандартным инструкциям на упаковках, коробках и этикетках;
2) обрабатывать раны и накладывать повязки;
3) изготавливать простые сувениры;
4) принимать участие в организации отдыха и досуга в семье;
5) принимать гостей, ходить в гости;
6) сервировать стол к обеду; соблюдать правила поведения за столом, пользоваться столовыми приборами, вести беседу, произносить поздравительные речи;
7) готовить простые первые, вторые, третьи блюда;
8) чистить мебель; мыть зеркала и стекла;
9) подписывать бандероль, посылку;
10) приобретать билеты в железнодорожной кассе.
Глава 11. Требования к уровню подготовки обучающихся 8 класса
93. Предметные результаты.
94. Обучающиеся будут знать:
1) правила пользования декоративной косметикой;
2) правила первой помощи при несчастном случае;
3) правила пользования духовкой и микроволновкой;
4) правила использования моющих средств;
5) номера телефонов аварийных служб.
95. Обучающиеся будут уметь:
1) выбирать и применять косметические средства в зависимости от цели, состояния кожи;
2) бриться;
3) пользоваться декоративной косметикой;
4) оказывать первую помощь при ожогах, обмораживании;
5) оказывать первую помощь утопающему;

3) өзінің киіміне және сырт келбетіне қарау; балаларды серуенге киіндіру;
4) кішкене сыйлықтарды өз қолдарымен жасауды;
5) үй жануарларын күту; қажет болған жағдайда мал дәрігерінің көмегіне жүгіну;
6) макарон өнімдерін қорапта, этикеткада берілген стандартты нұсқау бойынша қайнату;
7) ботқаны суда және сүтте қайнату;
8) картопты қайнатып пюре даярлау;
9) түрлі ас мәзірін есепке ала отырып столды кешкі асқа дайындау;
10) бөлменің құрғақ және сулап тазалау; кілемдерді; жұмсақ жиһазды, кітап сөрелерін, батареяларды тазарту;
11) ілгек және түймелерді тігу;
12) киімдерді кір жуғыш машинада жуу;
13) конверттерге мекен-жайды жазу; жеделхаттарды жіберу (мәтінін үлкен адамдар құрастырады);
14) қоғамдық көліктерде; поштада және басқа да байланыс бөлімшелерінде тәртіп сақтау дағдыларын меңгеретін болады.
10-тарау. 7- сынып білім алушыларының дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
90. Пәндік нәтижелер.
91. Білім алушылар:
1) жеткіншектің тамақтану кестесін;
2) жарақат, соққы алғанда, сүйек шыққанда, сынғанда көрсетілетін алғашқы медициналық көмек ережелерін;
3) қоғамдық орындарда өзін ұстау ережелерін;
4) тұрмыстық техниканы қолданғанда қауіпсіздік техника ережелерін
5) столды дайындау және столда өзін ұстау ережелерін;
6) вокзал анықтама қызметін пайдалану ережелерін білетін болады.
92. Білім алушылар:
1) қораптардағы стандартты нұсқауларға сәйкес шөп дәрілерден тұнбалар жасау;
2) жарақаттарды өңдеп және таңа алу;
3) қарапайым сувенирлер дайындау;
4) отбасында демалыс және бос уақытты өткізуді дайындау;
5) қонақ қабылдауды, қонаққа бару;
6) столды түскі асқа дайындайуды; столда өзін ұстау мәдениетін сақтау, ас үй құралдарын пайдалануды, әңгімелесуді, құттықтау сөздерін айта алу;
7) қарапайым бірінші, екінші, үшінші тағамдар дайындау;
8) жиһазды тазалау; айна және әйнектерді жуу;
9) бандероль, посылкаларды толтыру;
10) теміржол кассасынан билет сатып алу дағдыларын меңгеретін болады.
11-тарау. 8 - сынып білім алушыларының дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
93. Пәндік нәтижелер.
94. Білім алушылар:
1) опа далапты пайдалану ережелерін;
2) қайғылы оқиғалар орын алған жағдайда алғашқы көмек көрсету ережелерін;
3) духовка және қысқатолқынды пешті қолдану ережелерін;
4) жуу құралдарын қолдану ережелерін;
5) апаттық қызметтердің телефон номерлерін білетін болады.
95. Білім алушылар:
1) мақсатына, терісінің ерекшелігіне байланысты косметикалық құралдарды таңдап және қолдану;
2) қырыну;
3) опа-далапты пайдалана алу;
4) күйіп, үсіп қалған жағдайларда алғашқы көмек көрсету;
5) суға батып бара жатқан адамға алғашқы көмек көрсету;

2) санитарно-гигиенические требования к жилищу;
3) правила ухода за грудным ребенком.
101. Обучающиеся будут уметь:
1) приготовить безалкогольный коктейль;
2) готовить закусочные блюда, пользуясь книгами кулинарных рецептов;
3) планировать семейный бюджет;
4) вести себя в соответствии ситуацией праздничной атмосферы; формулировать свои высказывания и пожелания, произносить поздравительные речи;
5) пользоваться услугами ремонтных мастерских, фотоателье, сберкассы;
6) ориентироваться в правилах покупки-продажи жилья; перечне документов;
7) пользоваться АОН, телефонным справочником, оформлять квитанции по оплате телефонных услуг;
8) ориентироваться в стоимости услуг по каждому виду связи;
9) иметь представление об условиях предоставления кредита (гарантированность, платность, срочность и возвратность);
10) отличать обязательное страхование от добровольного; заполнять бланки страхового полиса (договора) по образцу;
11) ориентироваться в порядке начисления заработной платы с использованием тарифных квалификационных разрядов;
12) заполнять бланк трудового договора;
13) анализировать условия труда в доступных для обучающихся профессиях по определенным параметрам: продолжительность рабочего времени в день, в неделю, в месяц; длительность ежегодного отпуска; качество рабочего времени (наличие и длительность перерывов, сменность работы, ночные смены, вредность производства, работа в помещении или нет);
14) подчиняться правилам внутреннего распорядка;
15) владеть навыками делового общения.
102. Личностные результаты ожидается, что обучающиеся проявят:
1) ответственность, аккуратность, дисциплинированность;
2) мотивацию к труду, умение преодолевать трудности;
3) навыки сотрудничества с взрослыми и сверстниками; умение просить и принимать помощь, выразить свои намерения, пожелания, корректно выразить отказ и недовольство, благодарность, сочувствие;
4) умение быть терпимым и доброжелательным к другим;
5) умение выходить из конфликтных ситуаций.
103. Системно-деятельностные результаты ожидается, что обучающиеся овладеют:
1) трудовыми умениями;
2) навыками ориентировки и умениями пользоваться услугами социальных учреждений (торговли, службы быта, связи, культуры, медицинской помощи) и общественного транспорта;
3) умениями общения с людьми незнакомого окружения.
Приложение 128
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 346
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Коррекция недостатков развития речи" для обучающихся с задержкой психического развития 5 класса уровня основного среднего образования (для классов с казахским языком обучения) 1 - тарау. Түсінік хат

2) тұрғылықты жерге қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптарын;
3) нәрестені күту ережелерін білетін болады.
101. Білім алушылар:
1) алкоголсіз коктейль дайындау;
2) рецептер кітабын қолданып жеңіл тағамдар дайындау;
3) отбасылық бюджетті жоспарлау;
4) мерекелік көңіл-күйге сәйкес өзін ұстау; өз қажеттіліктерін және тілектерін айта алу; құттықтау сөздерін айту;
5) жөндеу шеберханаларының, фотоателье, жинақ кассасының қызметін пайдалану;
6) үйді алып-сату тәртібін; қажетті құжаттар рәсімдеу;
7) АНА пайдалану, телефон анықтамасын, телефон қызметін төлеу түбіртектерді толтыру;
8) байланыс түрлерінің төлемақысын білу;
9) несие беру шарттары (кепілдік, ақылық, жылдамдық және қайтару);
10) міндетті сақтандыру мен өз еркімен сақтандыруды ажырату; сақтандыру полисының (келісім шартының) түбіртегін үлгі бойынша толтыру;
11) тарифты біліктілік разрядына қарай жалақыны төлеу;
12) еңбек шартының бланкын толтыру;
13) білім алушылар меңгере алатын мамандықтардың еңбек шартын сараптау: бір күнгі, бір аптада, бір айдағы жұмыс уақытының ұзақтығын; бір жылғы еңбек демалысының ұзақтығын; жұмыс уақытының сапасын (үзілістердің болуы және ұзақтығын, жұмыстың кезекшілігін, түнгі кезек, өндірістік зияндық, бөлмеде немесе далада жұмыс істеу);
14) ішкі тәртіпке бағыну;
15) іскерлік қарым-қатынас дағдыларын меңгеретін болады.
102. Тұлғалық нәтижелер. Білім алушылар:
1) жауапкершілік, ұқыптылық, тәртіптілік;
2) еңбекке деген ынта, қиындықтарды еңсеру икемдігі;
3) құрбылармен және үлкендермен ынтымақтастық орнату; өтініш айту және көмекті қабылдай білу; өз ойын, тілектерін білдіру, қарсылықты мәдениетті түрде білдіру, алғыс айту, жанашырлық таныту;
4) басқалармен төзімді және жақсы қарым-қатынаста болу;
5) дау-дамайлардан шығу дағдыларын танытады.
103. Жүйелік-әрекеттік нәтижелер білім алушылардың:
1) еңбектік икемдерінен;
2) әлеуметтік нысандардың (сауда, тұрмыс, байланыс, мәдениет, медициналық көмек қызметтері) және қоғамдық көлік қызметін пайдалана білу дағдыларынан;
3) таныс емес ортада адамдармен қарым-қатынас құру икемінен көрініс табады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 128-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 346-қосымша
Психикалық даму тежелісі бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-сыныбы үшін "Тіл дамуы кемшіліктерін түзеу" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
(оқыту қазақ тілінде жүргізілетін сыныптар үшін)
1-тарау. Түсінік хат

3) стремление беречь природу родного края, своей страны;
4) стремление к здоровому образу жизни, навыки сохранения собственной безопасности и окружающих людей;
5) культуру межличностного общения;
6) уважение к старшему поколению и заботу о младших, заботу, доброту и чуткость к другим.
54. Системно-деятельностные результаты. Ожидается, что обучающиеся овладеют:
1) умением планировать, выполнять по плану собственную деятельность, осуществлять самоконтроль и самооценку;
2) умением выбрать литературные произведения для чтения.
Приложение 134
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 352
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Русский язык" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 5-10 классов уровня основного среднего образования (с нерусским языком обучения) Глава 1. Пояснительная записка
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года №1080 и с учетом особых образовательных потребностей обучающихся с легкой умственной отсталостью.
2. Цель учебного предмета - формирование у них навыков владения элементарной русской речью, как средством коммуникации, подготовка обучающихся специальной школы к самостоятельному общению на русском языке.
3. Задачи учебного предмета:
1) на занятиях по русскому языку воспитывать у детей патриотические и интернациональные чувства;
2) расширять кругозор детей, знакомить их с основными понятиями и явлениями по мере изучения новых слов;
3) развивать познавательные способности детей, их память, внимание, воображение, наблюдательность относительно языковых явлений, навыки речевого самоконтроля, речевую активность;
4) развивать умение слушать, понимать речь педагога и речь окружающих;
5) учить говорить и читать по-русски.
4. Изучение русского языка в специальной школе с казахским языком обучения имеет большое образовательное значение и является одним из важнейших средств воспитания интернационализма.
5. Начиная с 5 класса следует использовать молчаливое чтение (чтение про себя). В процессе чтения проводится систематическая работа над развитием устной и письменной речи обучающихся, формированием навыков разговорной речи.
6. Необходимо ознакомить обучающихся старших классов с некоторой справочной литературой и научить работать с русско-казахским, орфографическим, толковым словарями.

3) стремление беречь природу родного края, своей страны;
4) стремление к здоровому образу жизни, навыки сохранения собственной безопасности и окружающих людей;
5) культуру межличностного общения;
6) уважение к старшему поколению и заботу о младших, заботу, доброту и чуткость к другим.
54. Системно-деятельностные результаты. Ожидается, что обучающиеся овладеют:
1) умением планировать, выполнять по плану собственную деятельность, осуществлять самоконтроль и самооценку;
2) умением выбрать литературные произведения для чтения.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 134-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 115-қосымша
Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптары үшін "Орыс тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
(оқыту орыс тілінде емес)
1-тарау. Түсінік хат
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес және жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін ескере отырып әзірленген.
2. Оқу пәнінің мақсаты – қарым-қатынас құралы ретіндегі орыс тілінің негізін меңгеру дағдысын қалыптастыру, арнайы мектеп білім алушыларын орыс тілінде дербес тілдесуге дайындау.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) орыс тілі сабақтарында балалардың патриоттық және көпұлттылық сезімдерін тәрбиелеу;
2) жаңа сөздерді игеруіне қарай, негізгі түсініктермен, құбылыстармен таныстыру, балалардың ой-өрісін кеңейту;
3) балалардың танымдық қабілеттерін, есте сақтауын, зейінін, қиялын, тілдік құбылыстарға қатысты аңғарымпаздығын, өзін-өзі бақылау дағдыларын, сөйлеу белсенділігін дамыту;
4) тыңдау қабілетін (білігін) дамыту, мұғалімнің және басқалардың айтқан сөздерінің мағынасын түсіну;
5) орыс тілінде сөйлеуге және оқуға үйрету.
4. Қазақ тілінде білім беретін арнайы мектепте орыс тілін оқыту, кең көлемді білім берудің және көпұлттылықты тәрбиелеудің маңызды құралдарының бірі болып табылады.
5. 5-сыныптан бастап, үнсіз (іштен) оқуды қолданған жөн. Оқу үрдісі барысында (процесі) білім алушылардың ауызша және жазбаша сөйлеу тілін, ауызекі сөйлеу дағдыларын қалыптастыру арқылы дамыту бойынша жүйелі жұмыстар жүргізіледі.
6. Жоғары сынып білім алушыларын кейбір анықтамалық әдебиеттермен таныстыру және орысша-қазақша орфографиялық, түсіндірмелік сөздіктермен жұмыс жасауға үйрету қажет.

7. Поскольку данный предмет учит определенному виду речевой деятельности – общению на русском языке, языковые факты и грамматические законы выполняют в учебном процессе вспомогательную роль и не являются самоцелью.
8. Грамматические теории используются в виде выводов из наблюдений, проводимых обучающимися под руководством учителя. В ходе изучения слова, частей речи, предложения особое внимание следует обратить на нормы произношения.
9. Развитие связной речи обучающихся предусматривает выполнение различных творческих работ и заданий: сочинений, изложений, упорядочения деформированных текстов. Целесообразны и специальные "разговорные" минутки с целью формирования у обучающихся навыков общения, овладения навыками речевого этикета.
10. В 10 классе с углубленным профессионально-трудовым обучением рекомендуется совершенствовать речевые умения обучающихся по русскому языку путем чтения отрывков из произведений казахских, русских писателей, газет, журналов, выполнения небольших по объему письменных заданий, перевода с одного языка на другой сочинений, составления поздравлений на русском языке.
11. В классах с казахским языком обучения для детей с легкой умственной отсталостью проводятся интегрированные уроки русского языка и чтения. Уроки русского языка имеют тесную связь с предметами: "Мир вокруг", "Математика", "Социально-бытовая ориентировка", "Профессионально-трудовое обучение".
12. Объем учебной нагрузки:
1) 5 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) 6 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) 7 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) 8 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) 9 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
6) 10 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Глава 2. Базовое содержание учебного предмета для 5 класса
13. Слушание (6 часов):
1) различение твердых, мягких согласных. Понимание обучающимися обращенной речи учителя, слов для организации учебной деятельности;
2) усвоение понимания значений новых слов и словосочетаний, понимание значений предлогов. Понимание прочитанных вслух учителем небольших рассказов, сказок, стихотворений.
14. Говорение (30 часов):
1) произношение (8 часов): формирование навыков правильного произношения слов: с гласными в предударном, заударном слогах; с мягкими согласными (пять, лето); "р" в конце слова (токарь, маляр); произношение и написание сочетаний мя, пя, пе, ме (мяч, пять, пес, мед); произношение и написание наиболее употребительных слов с различными группами согласных (стн, ств, здп); усвоение произношения слов: здравствуй, праздник, солнце;

7. Аталған пән орыс тілінде сөйлесу сынды нақты сөйлеу әрекетіне үйрететіндіктен, тілдік деректер (фактілер) және грамматикалық заңдар оқыту (оқу) үрдісінде (процесінде) көмекші рөл атқарып, өзіндік мақсат болып табылмайды.
8. Грамматикалық теориялар, оқытушы басшылығымен білім алушылар өткізетін бақылаулар қорытындысы түрінде қолданылады. Сөздерді, сөйлем мүшелерін, сөйлемдерді зерттеу барысында, айту нормаларына ерекше көңіл бөлген жөн.
9. Білім алушылардың жүйелі сөйлеуін дамыту, түрлі шығармашылық жұмыстар мен тапсырмалардың орындалуын қарастырады: мазмұндама, шығарма, деформацияланған мәтіндерді реттеу. Білім алушыларда сөйлесу (әңгімелесу) дағдыларын, сөйлесу әдебі дағдыларын меңгеруін қалыптастыру мақсатында арнайы "сөйлесу" минуттары орынды болып табылады.
10. Тереңдетілген кәсіптік-еңбектік білім беретін 10-сыныпта қазақ, орыс жазушыларының шығармаларынан үзінділер, газет, журналдар оқу, аз көлемді жазбаша тапсырмаларды орындау, шығармаларды бір тілден екінші тілге аудару, орыс тілінде құттықтаулар жазу арқылы, орыс тілін оқып жатқан білім алушылардың сөйлеу біліктерін жетілдіру ұсынылады.
11. Қазақ тілінде оқытатын сыныптарда, жеңіл ақыл-ой кемістігі бар балаларға арналып, интеграцияланған (біріктірілген) орыс тілі пәнінің сабақтары мен оқылымдары жүргізіледі. Орыс тілі сабақтары келесі пәндермен тығыз байланысқа ие: "Айналадағы әлем", "Математика", "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдар", "Кәсіби-еңбекке баулу".
12. Оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 6-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 7-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
5) 9-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
6) 10-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат.
2-тарау. Оқу пәнінің 5-сыныптағы базалық білім мазмұны
13. Тындалым (6 сағат):
1) жуан, жіңішке дауыссыздарды ажырата білу. Оқыту (оқу) қызметін ұйымдастыру мақсатында, оқытушының білім алушыларға бағыттап айтқан сөзін олардың ұғынуы;
2) жаңа сөздер мен сөз тіркестерінің, көмекші сөздердің мағынасын түсінуді (ұғынуды) меңгеру. Оқытушымен дауыстап оқылған аз көлемдегі ертегілер, өлеңдер, әңгімелерді түсіну (ұғыну).
14. Айтылым (30 сағат):
1) айтылу (8 сағат): сөздерді дұрыс айту дағдыларын қалыптастыру: екпінге дейінгі және екпіннен кейінгі буындағы жіңішке дауыссыз (пять, лето), сөз соңында "р" әрпі бар сөздер (токарь, маляр); айтылуы мен жазылуы: мя, пя, пе, ме (мяч, пять, пес, мед); дауыссыз дыбыстардың әр түрлі топтарымен жиі қолданылатын сөздердің айтылу мен жазылуы (стн, ств, здп); және сөздер айтылуын меңгеру: здравствуй, праздник, солнце;

2) слово (10 часов): использование слов, обозначающих предмет, действия, признаки, в активной речи по изучаемым темам. Примерные темы: "Домашние животные", "Детеныши домашних животных", "Зоопарк", "Домашние птицы", "Времена года", "Летняя одежда", "Зимняя одежда". Формирование умения строить устные высказывания при помощи учителя, по опорным словам и словосочетаниям, с опорой на иллюстрацию, серию картинок. Развитие умения логически последовательно располагать три-четыре предложения в связном высказывании. Формирование практических умений правильно употреблять в речи словосочетания с предлогами у, в, на, с, до, к, от;
3) предложение (6 часов): различение на слух и употребление в речи предложений, различных по цели высказывания. Предложения повествовательные, вопросительные. Знаки препинания в конце этих предложений; связь слов в предложении, согласование существительных с прилагательными, числительными в роде, числе, падеже (интересная книга, в пятом классе). Словосочетание; умение находить главное слово в словосочетании и ставить вопрос к зависимому. Построение словосочетаний по образцу, вопросам. Предложения нераспространенные и распространенные. Распространение пре дложений по вопросам, иллюстрации. Упорядочение деформированных предложений и текстов (в течение года). Закончить, дополнить, распространить по вопросам предложения;
4) связная речь (6 часов): написание при помощи учителя небольших изложений по вопросу, опорным словам, словосочетаниям (в течение года). Деловые бумаги (открытка, письмо, адрес). Диалог: правильно строить исходную реплику, поддерживать разговор собеседника, употребляя стимулирующие реплики. Составление диалогов по схемам, иллюстрациям, знакомым учебным ситуациям, в процессе сюжетно-ролевых игр.
15. Чтение и письмо (26 часов):
1) навыки сознательного, правильного чтения с соблюдением призносительных норм русского языка, пауз, интонации;
2) ответы на вопросы по содержанию прочитанного текста;
3) подробный (близко к тексту) и выборочный пересказ прочитанного текста повествовательного характера (с предварительной обработкой произношения отдельных слов, словосочетаний, предложений);
4) выделение главных действующих лиц из прочитанного произведения. Выразительное чтение стихотворений наизусть. Понимание прочитанных вслух учителем небольших рассказов, сказок, стихотворений;
5) усвоение написания слов: здравствуй, праздник (праздничный), радостный, солнце, сердце, местный. Употребление этих слов в активной речи;

2) сөз (10 сағат): оқылатын тақырыптар бойынша затты, іс-қимылды, белгілерді білдіретін сөздерді пайдалану. Болжалды тақырыптар: "Үй жануарлары", "Үй жануарларының төлдері", "Зообақ", "Үй құстары", "Жыл мезгілдері", "Жазғы киім", "Қысқы киім". Оқытушының көмегімен, тірек сөздер және сөз тіркестері бойынша көрнекіліктерге, суреттер топтамасына сүйене отырып, ауызша сөйлеу біліктерін қалыптастыру. Жүйелі сөйлеу барысында үш-төрт сөйлемді қисынды (логикалық) реттілікпен орналастыру білігін дамыту. Сөйлеуде у, в, на, с, до, к, от көмекші сөздері бар сөз тіркестерін дұрыс қолданудың практикалық біліктерін қалыптастыру;
3) сөйлем (6 сағат): айтылу мақсаттары бөлек ойларды (пікірлерді) сөйлемде пайдалану және естіп, ажырата білу. Сөйлемдер хабарлы сөйлем және сұраулы сөйлем болып бөлінеді. Сөйлемнің сөз соңындағы тыныс белгілері, сөйлемдегі сөздердің байланысы, зат есім мен сын есімнің байланысы, сан есімнің жіктелуі (бесінші сынып кітабынан). Сөз тіркесінде басыңқы сөзді тауып, бағыныңқы сөзге сұрақ қоя білу. Қойылған сұрақ мағынасына байланысты, сөз тіркесін дұрыс құру. Сөйлемдер жай және күрделі сөйлем болып бөлінеді. Мәтіндегі күрделі сөйлемдерді сурет, көрнекілік құралдар бойынша, сұраққа жауап бере отырып түсіндіру. Мағынасы келіспеген сөйлемдерді және мәтіндерді толықтыру, ретке келтіру. Өзгеріске ұшыраған сөйлемдер мен мәтіндерді реттеу (жыл бойы). Сөйлем сұрақтары бойынша аяқтау, толықтыру, тарату;
4) байланыстыра сөйлеу (6 сағат): Мұғалімнің көмегімен тірек сөздер мен сөз тіркесін қолдану арқылы қысқа мазмұндама жазу (жыл бойы). Іс-қағаздар (ашық хат, хат, мекен-жай). Сұхбаттасу барысында әңгімеде, сөз тіркесі мен сөздердің дұрыс қолданылуы. Оқу барысында диалогтар схемаларын, мысалдарды рөлдік ойындар арқылы тақырыптық диалогтар құру. Құрастырған диалогтың мағынасын дұрыс түсіну, оны аудара білу. Берілген үлгілер, сызбалар бойынша диалогтық және монологтық сөйлеуді дамыту.
15. Оқылым және жазылым (26 сағат):
1) орыс тіліндегі үзіліс (пауза), интонациялар сынды айтылым нормаларын сақтау негізіндегі дұрыс оқу дағдылары;
2) оқыған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;
3) оқылған мәтіннің мағынасын егжей-тегжейлі (жақын мәтін) және ішінара (алдын ала жекелеген сөздерді, сөз тіркестерін, сөйлемдердің өңдеумен айтылуы) мазмұндау;
4) оқылған шығармалардың басты кейіпкерлерін ажырата білу; Өлеңді мәнерлеп жатқа оқу. Мұғалімнің дауыстап оқыған шағын әңгімелер, ертегілер, өлеңдердің мазмұнын түсіну;
5) жазылған сөздердің мағынасын түсіну: сәлемдесу, жергілікті мереке, күн, қуанышқа қатысты сөздердің мағынасын түсіну. Бұл сөздерді белсенді пайдалана білу;

6) речевой этикет. Культура поведения в школе, общественных местах. Речевой этикет за столом.
16. Повторение пройденного материала за год (6 часов.)
Глава 3. Базовое содержание учебного предмета для 6 класса
17. Слушание (6 часов):
1) различение звуков и букв: гласные, сходные со звуками казахского языка (а, е). Согласные, сходные со звуками казахского языка (б, г, д, з, р, м, н). Гласные (и, э); согласные губно-зубные (в, ф), согласные ц, ч, щ, йотированные гласные е, ю, я;
2) выделение (при помощи учителя и самостоятельно) основной мысли читаемого, развитие умения находить в тексте отрывки, абзацы, характеризующие главного героя, определить на слух, к какому персонажу относятся те или иные реплики, описания. Развивать умение замечать в тексте незнакомые слова, выяснять их значение, использовать их в пересказе, ответах на вопросы;
3) понимание, правильное произношение и употребление необходимых слов для организации учебной, игровой и трудовой деятельности.
18. Говорение (30 часов):
1) произношение (8 часов): произношение согласных звуков ж, ш, ц перед и, е, Ұ; расхождение в произношении и написании сочетаний ж, ш, ц, с, и, н; развитие умения различать на слух и при письме сочетания жи-ши, цы-ци. "Ц" в конце слова, отсутствие мягкого знака после буквы "Ц" (палец, колодец, молодец); произношение и написание мягких шипящих ч, щ и сочетаний ча, ща, чу, щу; различение звука и буквы;
2) слово (10 часов): образование слов с помощью приставок; нахождение приставок; различение приставок и предлога. Практическое усвоение образования слов с помощью суффиксов; обращать внимание на изменение значения слов; употребление слов в активной речи. Общее понятие о частях речи. Части речи русского языка. Имя существительное. Вопросы, место, значение существительных в предложении. Одушевленные, неодушевленные существительные, вопросы, их практическое различие. Число имен существительных. Изменение по числам. Числительные (множественное и единственное число). Число существительных. Род имен существительных. Правильное произношение и написание слов с двойными буквами в корнях слов; класс, группа, суббота, русский, касса, аккуратный, телеграмма, рассказ, утренник. Предлоги: в, из, на, с. Обогащение словаря по темам. Сезонные изменения в природе. Погода, признаки времени года, сезонный труд людей. Повадки животных. Перелетные и зимующие птицы. Охрана здоровья. Деревья, растения. Охрана природы. Русские сказки, песни. Русские и казахские сказки, пословицы, поговорки. Русские, казахские национальные блюда. Крупные города России (Москва, Санкт-Петербург) и Казахстана (Астана, Алматы). Моя Родина. Моя Республика;

6) Сөйлеу этикеті. Мектепте, қоғамдық орындардағы мінез-құлық, мәдениет, дастархан басындағы әдептілік, сөйлесу этикеті.
16. 5-сыныпта өткен тақырыптарды қайталау, қорытындылау (6 сағат.).
3-тарау. Оқу пәнінің 6-сыныптағы базалық білім мазмұны
17. Тыңдалым (6 сағат):
1) әріптер мен дыбыстарды ажырата білу: қазақ тіліндегі (а, е) дыбыстарымен ұқсас, дауыстылар. Қазақ тіліндегі (б, г, д, з, р, м, н) дыбыстарымен ұқсас, дауыссыздар. Дауыстылар (и,э); еріндік-тістік дауыссыздар (в, ф), ц, ч, щ, дауыссыздары: е, ю, я, йотты дауыстылары;
2) оқылғанның негізгі мағынасын (өз бетімен және оқытушы көмегімен) бөліп алу, мәтінде басты кейіпкерді сипаттайтын үзінділерді, абзацтарды табу білігін дамыту, аталған немесе өзге де репликалардың, суреттеулердің қай кейіпкерге қатысты екенін есту арқылы анықтау. Мәтіндегі бейтаныс сөздерді байқау білігін дамыту, олардың мағынасын анықтау, мазмұнын айтуда, сұрақтарға жауап беруде оларды пайдалану;
3) оқыту (оқу), ойын және еңбек іс-әрекетін ұйымдастыру үшін қажеттерді сөздерді түсіну, пайдалану мен дұрыс айту.
18. Айтылым (30 сағат):
1) айтылу (8 сағат): и, е, Ұ, алдында ж,ш,ц, дауыссыз дыбыстарының айтылуы; ж, ш, ц, с, и, н, тіркестерінің жазылуы мен айтылуындағы айырмашылық, жи-ши, цы-ци тіркестерін хат кезінде және естуде ажырата білу білігін дамыту. "Ц" сөз соңында, "Ц" (палец, колодец, молодец) әріпінен кейінгі жіңішкелік белгісінің болмауы; жіңішке ызың ч, щ және ча, ща, чу, щу тіркестерінің айтылуы мен жазылуы; дыбыс пен әріпті ажырату;
2) сөз (10 сағат): Тілдің сөз байлығын құрайтын сөздік қор және сөздік құрам жөнінде түсінік. Сөздің жасалуы туралы: сөздердің түрлі жолдармен жасалатындығы. Жұрнақ арқылы, мағыналарының өзгеруі, тіркесуі арқылы жасалуы; Сөздің түрленуі: жұрнақ пен жалғау т.б. тірек сөздер арқылы сөздердің түрленуі (приставка, суффикс, предлог). Сөздердің түрленіп өзгерген мағынасына мұқият назар аудару. Орыс тіліндегі сөз таптары туралы жалпы түсінік. Зат есім. Зат есімнің сөйлемдегі орны. зат есімнің көпше түрінің жұрнақтарын дұрыс айту. Жалпы және жалқы зат есімдердің (одушевленные, неодушевленные существительные) айырмашылығы, айтылуы мен жазылуы; Орыс тіліндегі сан есім туралы жалпы түсінік. Сан есім заттың санын, мөлшерін, бөлшегін білдіретін сөз табы екендігі. Сан есімнің сұрақтары. Дара және күрделі сан есімдер. Сан есімнің зат есіммен байланыстылығы. "Есептік сан есім". Дара есептік сан есімдер. Күрделі есептік сан есімдер. Есептік сан есімдердің қолданылатын орындары; Зат есімдердің түрлері. Дара және күрделі зат есімдер. Зат есімнің қос әріптен тұрған түбір сөздердің дұрыс айтылуы және жазылуы: класс, группа, суббота, русский, касса, аккуратный, телеграмма, рассказ, утренник. Келесі тақырыптар бойынша сөздік қорды дамыту. Табиғаттың маусымдық өзгерістері. Ауа райы. Адамдардың маусымдық еңбегі. Жануарлар. Құстар. Табиғатты қорғау. Ағаштар. Өсімдіктер. Орыс ертегілері, әндері. Орыс және қазақ ертегілері, мақал-мәтелдері. Орыс және қазақ халықтарының ұлттық тағамдары. Ресей мен Қазақстанның ірі қалалары. (Мәскеу, Санкт-Петербург қ.) және (Астана, Алматы). Менің Отаным. Менің Республикам тәрізді тақырыптарды қамтиды;

3) предложением (6 часов): умение строить нераспространенные и распространенные предложения, главные члены предложения. Распространение предложений по вопросам. Составление предложений из данных слов и словосочетаний по графическим схемам, упорядочение слов в предложении, деформированных предложениях и текстах. Употребление в предложениях слов в нужных грамматических формах. Умение составлять предложения по интонационному признаку, составление предложений из данных слов в начальной форме, из словосочетаний, по вопросам, картинкам, графическим схемам;
4) формирование связной речи (6 часов): составление небольших текстов по данному или коллективно-составленному плану, опорным словам и словосочетаниям (из 5-6 предложений без прямой речи). Составление небольшого связного высказывания на основе иллюстративного материала. Составление коротких рассказов по серии картин, сюжетной картине, практической деятельности (по плану, указанному учителем). Правильное употребление предлогов в речи (у, в, с, по, до, от, к). Построение диалога по образцу, иллюстрации, словесному описанию, конкретной ситуации общения. Участие в сюжетно-ролевых играх. Знакомство с газетой, журналом.
19. Чтение и письмо (26 часов):
1) навык сознательного, правильного, выразительного чтения с соблюдением интонации, пауз, совпадающих со знаками препинания, логических пауз, произносительных норм русского языка. Чтение про себя и вслух незнакомых текстов с предварительным разбором новых слов. Ответы на вопросы по содержанию прочитанного, самостоятельная постановка вопроса к тексту, умение находить в тексте ответы на поставленный вопрос учителя. Пересказывание прочитанного близко к тексту по данному плану. Под руководством учителя составление плана в форме вопросительных и повествовательных предложений. Развитие навыков внеклассного чтения, привитие интереса к самостоятельному чтению. Умение обращаться со словарем при самостоятельном чтении. Письмо под диктовку небольших текстов со словами в изученных грамматических формах с предварительным разбором. Заполнение адреса на конверте. Составление телеграмм, письма. Умение пользоваться орфографическим словарем. Речевой этикет. Культура поведения в школе, общественных местах. Речевой этикет за столом, в общении с окружающими.
20. Повторение пройденного материала за год (6 часов).
Глава 4. Базовое содержание учебного предмета для 7 класса
21. Слушание (6 часов):

3) сөйлем (6 сағат): сөйлемнің басты мүшелерін, жалаң және жайылма сөйлемдерді жасау білігі. Сөйлемдерді сұрақтар бойынша тарату. Берілген сөздерден графикалық сызбалар (схема) бойынша сөйлем құрастыру, сөйлемдердегі, деформацияланған (өзгеріске ұшыраған) сөйлемдердегі және мәтіндердегі сөздерді ретке келтіру (упорядочить). Сөйлемдерде сөздерді керекті грамматикалық формаларда (үлгілерде) пайдалану. Интонациялық белгі бойынша сөйлем құрастыру білігі, берілген сөздерден, сөз тіркестерінен, сұрақтардан, суреттерден (картинкалардан), графикалық сызбалардан (схемалардан) бастапқы формадағы (үлгісінде) сөйлем құрастыру;
4) байланыстыра сөйлеуді қалыптастыру (6 сағат): берілген немесе ұжымдық-жасалынған (коллективно-составленному) жоспарға, тіреу сөздерге және сөз тіркестеріне (төл сөзсіз, 5-6 сөйлемнен) сәйкес шағын мәтіндер құрастыру. Көрнекілік (иллюстративтік) материалдар негізінде шағын жүйелі пікір құрастыру. Практикалық (тәжірибелік) қызмет (іс-әрекет), сюжеттік картиналар, картина сериялары бойынша қысқаша әңгіме құрастыру. Көмекші сөздерді сөйлемде дұрыс пайдалану (у, в, с, по, до, от, к). Тілдесудің нақты жағдайына, сөзбен суреттеуге, көрнекіліктерге (иллюстрациялар), үлгілерге сәйкес диалог құру. Сюжеттік-рөлдік ойындарға қатысу. Газет, журналдармен танысу.
19. Оқылым және жазылым (26 сағат):
1) тыныс белгілерімен сәйкес келетін орыс тілінің айтылу нормаларын, логикалық паузаларды (үзілістерді) сақтау арқылы саналы (сознательный), дұрыс, мәнерлеп оқу дағдысы. Жаңа сөздерді алдын ала талдау арқылы бейтаныс мәтіндерді іштей және сырттай оқу. Оқылғанның (оқылған мәтіннің) мазмұны бойынша сұрақтарға жауаптар, мәтінге өзіндік сұрақ қою, оқытушының қойған сұрағына мәтіннен жауап таба білу білігі. Берілген жоспар бойынша оқылғанды мәтінге жақындатып, мазмұндау. Оқытушының басшылығымен сұраулы және хабарлы сөйлем формасында (үлгісінде) жоспар жасау. Сыныптан тыс оқу дағдысын дамыту, өзіндік оқуға қызығушылығын ояту. Өзіндік оқу барысында сөздікті қолдану дағдысын дамыту. Алдына ала талданған грамматикалық формадағы (үлгідегі) зерттелінген (изученный) шағын мәтіндерді айту бойынша хат. Конверттегі мекен-жайды толтыру. Жеделхат, хат жазу. Орфографиялық сөздікті пайдалану білігі. Сөйлеу этикеті (әдебі). Қоғамдық орындарда, мектепте өзін-өзі ұстау мәдениеті. Үстел басындағы, қоршаған ортадағылармен сөйлесу барысындағы сөйлеу этикеті (әдебі).
20. Жыл бойы өтілген материалды қайталау (6 сағат.).
4-тарау. Оқу пәнінің 7-сыныптағы базалық білім мазмұны
21.Тыңдалым (6 сағат):

1) развитие умения находить в тексте новые, незнакомые слова и понимать их значение.
22. Говорение (30 часов):
1) произношение (6 часов): совершенствование произносительных навыков устной речи. Расхождение в произношении и написании сочетаний согласных ж, ш, ц с гласными и, е, Ұ. Произношение и написание сочетаний ча, ща, чу, щу;
2) слово (8 часов): разбор слов по составу. Безударные гласные в корне слова. Способы проверки безударных гласных. Произношение слов, в корне которых имеются две безударные гласные. Практическое различение приставки и предлога. Употребление в речи форм существительных. Закрепление произношения и написания слов с мягким знаком. Различение ъ-ь на письме. Грамматические признаки имени существительного. Изменение прилагательных по числам, родам в зависимости от имени существительных. Употребление в речи прилагательных на ый, ий, ой, ая, яя, ые, ие, ский, цкий. Правильное произношение и написание. Близкие и противоположные по значению прилагательные. Построение предложений с прилагательными в разных формах. Общее понятие о местоимениях. Их роль в речи. Личные местоимения, определение их лица. Употребление в активной речи словаря по теме: "Профессии", "Писатели, поэты" (Абай, М.Ауезов), "В гостях", "В магазине", "В библиотеке", "На приеме у врача";
3) предложение (10 часов): употребление однородных членов предложения, предложение с однородными членами; упражнения в использовании местоимений и синонимов для связи предложений в тексте. Построение, дополнение, распространение, упорядочение предложений. Находение в предложениях главных и второстепенных членов, с помощью вопросов устанавливать связь между словами. Запятая при однородных членах предложения;
4) связная речь (6 часов): использование местоимений для связи слов в предложении. Составление устных рассказов по картинкам, серии картин, опорным словам, данному началу, концу. Построение высказывания, диалога, употребление при этом форм вежливой просьбы, извинения, отказа. Работа с деформированным текстом. Диалог в различных ситуациях: магазине, больнице, библиотеке, транспорте, разговоре по телефону, употребляя при этом вежливые формы обращения.
23. Чтение и письмо (26 часов): выделение основной мысли произведения. Правописание собственных имен. Мягкий знак в конце существительных женского рода единственного числа. Различение таких имен существительных. Общее понятие об имени существительном, вопросы, связь с существительным. Правописание личных местоимений меня, мне, тебя, тебе, ему. Раздельное написание местоимений с предлогами. Написание изложений и сочинений по опорным словам, по плану под руководством учителя. Составление деловых бумаг: письма, телеграммы, заметки в стенгазету. Навык использования орфографического словаря. Речевой этикет. Культура поведения в школе, общественных местах. Речевой этикет за столом, в общении с окружающими, взрослыми.

1) мәтінде жаңа, бейтаныс сөздерді таба білу білігін дамыту және олардың мағынасын түсіну.
22. Айтылым (30 сағат):
1) айтылуы (6 сағат): ауызекі тілдің айтылым дағдыларын жетілдіру. Дауыссыз ж, ш, ц, дауысты и, е, Ұ, тіркестерінің айтылуы мен жазылуындағы айырмашылықтар. Ча, -ща, -чу, щу, тіркестерінің айтылуы мен жазылуы;
2) Сөз (8 сағат): Сөздерді құрамы бойынша талдау (разбор). Сөз түбіріндегі екпінсіз дауыстылар. Екпінсіз дауыстыларды тексеру әдістері (способы). Түбірінде қос екпінсіз дауыстылары бар сөздердің айтылуы. Сөз алды қосымшасы мен көмекші сөздерді практикалық ажырату. Сөйлеуде зат есім формаларын (үлгілерін) пайдалану. Жіңішкелік белгісі бар сөздердің айтылуы мен жазылуын бекіту. Хатта ъ-ь ажырату. Зат есімнің грамматикалық белгілері. Сын есімдердің зат есімдерге байланысты сан, тек бойынша өзгеруі. Сөйлеуде -ый, -ий, -ой, -ая, -яя, -ые, -ие, -ский, -цкий аяқталатын сын есімдерді пайдалану. Дұрыс айтылу және жазылу. Мағыналары бойынша жақын және қарама-қарсы сын есімдер. Түрлі формадағы сын есімдермен сөйлемдер құрастыру. Есімдіктер туралы жалпы түсінік. Олардың сөздегі рөлі. Жіктеу есімдігі, олардың түрлерін анықтау. Белсенді сөйлеуде келесі тақырыптар бойынша сөздік пайдалану: "Мамандықтар", "Жазушылар, ақындар" (Абай, Әуезов), "Қонақта", "Дүкенде", "Кітапханада", "Дәрігер қабылдауында";
3) Сөйлем (10 сағат): Сөйлемнің бірыңғай мүшелерін пайдалану, бірыңғай мүшелері бар сөйлем, Мәтіндегі сөйлемдерді байланыстыру үшін есімдіктер мен синонимдерді пайдаланудағы жаттығулар. Сөйлемдерді құрастыру, толықтыру, тарату (распространение), реттеу (упорядочение). Сөйлемдердің тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелерін табу, сұрақтар көмегімен сөздер арасындағы байланысты орнату. Сөйлемнің бірыңғай мүшелері кезіндегі үтір;
4) байланыстыра сөйлеу (6 сағат): Сөйлемдегі сөздерді байланыстыру үшін есімдіктерді пайдалану. Суреттер (картинкалар), картиналар сериясы, тірек сөздер, берілген бастамалар, аяқталулар бойынша ауызша әңгімелер құрастыру. Сыпайы өтініш жасау, кешірім сұрау, бас тарту формаларын пайдалану арқылы пікір мен диалог құру. Өзгерген (деформацияланған) мәтінмен жұмыс. Түрлі жағдайлардағы диалог: сыпайы жүгіну формасын қолдану арқылы дүкенде, ауруханада, кітапханада, көлікте, телефонмен сөйлесуде.
23. Оқылым және жазылым (26 сағат): шығармадағы (туындыдағы) негізгі ойды бөліп алу. Өз аттарын дұрыс жазу. Жекеше түрдегі әйелдік тектегі (женский род) зат есімдерінің соңындағы жіңішкелік белгісі. Мұндай зат есімдерді ажырату. Зат есімдер туралы жалпы түсінік, сұрақтар, зат есіммен байланыс. Жіктеу есімдіктерінің дұрыс жазылуы: меня, мне, тебя, тебе, ему. Көмекші сөздері бар есімдіктердің бөлек жазылуы. Оқытушының жетекшілігімен, тірек сөздер бойынша мазмұндама мен шығарма жазу. Іс қағаздарын құрастыру: хаттар, жеделхаттар, қабырға газетіне жазбалар. Орфографиялық сөздікті пайдалану дағдысы. Сөйлеу этикеті (әдебі). Қоғамдық орындарда, мектепте өзін-өзі ұстау мәдениеті. Үстел басындағы, жаныңдағылармен, ересектермен тілдесудегі сөйлеу этикеті (әдебі).

24. Повторение изученного материала за год (6 часов).
Глава 5. Базовое содержание учебного предмета для 8 класса
25. Слушание (4 часа):
1) участие в беседах, диалогах, соблюдая при этом общий тон (грустно, весело, торжественно) громкости речи, учетцели общения (рассказать, попросить, поделиться мнением, объяснить). Формирование речевого поведения: слушать собеседника, не перебивать, задавать адекватные, уместные вопросы для уточнения.
26. Говорение (30 часов):
1) произношение (8 часов): дальнейшее совершенствование произносительных норм, изученных в предыдущих классах. Произношение "шь, т" в окончаниях глаголов;
2) слово (10 часов): состав слова, словообразования и словоизменения. Построение словосочетаний, предложений с глаголами. Подбор и употребление синонимов с целью избежания повторов. Изменение глаголов по времени, лицам и числам. Развитие умения различать, подбирать и употреблять глаголы, близкие и противоположные по значению. Произношение, различение по значению глаголов с приставками (у, в). Местоимение 1-го, 2-го, 3-го лица, их склонение. Употребление местоимений в различных падежах. Произношение и написание окончаний местоимений того, этого, такого. Составление предложений с местоимениями;
3) предложение (6 часов). Совершенствование навыков построения предложений (дополнение, распространение, упорядочение). Использование в предложении изученных частей речи, соблюдая при этом тон высказывания (эмоциональный, спокойный). Главные и второстепенные члены предложения. Подлежащее и сказуемое. Типы предложений: нераспространенные, распростраеннные, предложения с однородными членами, с обращением, простые и сложные предложения. Виды предложений по цели высказывания: восклицательные, вопросительные, повествовательные, образование сложных предложений с помощью союзов;
4) связной речи (6 часов). Составление небольших по объему сочинений и изложений под руководством учителя и самостоятельно по коллективно составленному плану. Прямая речь. Диалог. Изложения и сочинения под руководством учителя, самостоятельно, по коллективно составленному плану. Деловые бумаги: заявление, автобиография, доверенность, расписка, заполнение разных видов квитанции, заметка, объявление, отчет о проделанной работе. Использование словарей. Речевой этикет в различных ситуациях. Исторические личности (писатели, композиторы, герои народных сказок).
27. Чтение и письмо (28 часов). Осознанное чтение художественных текстов, различение речи автора и персонажей. Пересказ по плану, подробный, краткий, выборочный пересказ. Пересказ с изменением лица рассказчика. Нахождение в текстах, произведениях сравнений, слов с переносным значением, портретов. Развитие навыков и интереса к внеклассному чтению. Чтение газет, журналов. Правильное чтение предложений с обращением. Знаки препинания при обращении. Образование сложных предложений из простых с помощью союзов и, а, что, чтобы, где, куда, как, потому что, который. Написание глаголов на ся шься, ться (в неопрределенной форме), тся (в 3 лице), на шь, т в окончаниях глаголов. Речевой этикет за столом в гостях. Культура поведения в театре, кино, музее. На торжественных вечерах, посвященных красным датам календаря, на различных мероприятиях, встречах.

24. Жыл бойы өтілген материалды қайталау (6 сағат).
5-тарау. Оқу пәнінің 8-сыныптағы базалық білім мазмұны
25. Тыңдалым (4 сағат):
1) жалпы көңіл-күйді (мұңды, көңілді, мерекелік), дауыс қаттылығын сақтай отырып, әңгімелесуге, диалогтарға қатысу, тілдесу мақсатын (айтып беру, өтіну, ойымен бөлісу, түсіндіру) ескеру. Сөйлеу мінез-құлығын қалыптастыру: әңгімелесушіні тыңдау, сөзін бөлмеу, нақтылау үшін орынды, қалыпты (адекватный) сұрақтар қою.
26. Айтылым (30 сағат):
1) айтылу (8 сағат): алдыңғы сыныптарда өтілген айтылым нормаларын әрі қарайғы жетілдіру. Етістік жалғауларындағы "шь, т" айту;
2) сөз (10 сағат): сөз құрамы, сөздің жасалуы және өзгеруі. Сөз тіркесінің, етістікті сөйлемнің жасалынуы. Қайталаудан арылу мақсатында синонимдарды қолдану және іріктеу. Етістіктердің уақыт, жақ және түрлері бойынша өзгеруі. Мағыналары жағынан жақын және қарама-қарсы етістіктерді қолдану және іріктеу, ажырату біліктерін дамыту. Сөз алды қосымшалары бар етістіктерді мағынасы бойынша (у, в) ажырату, айту. 1-2-3-түрдегі есімдіктер, олардың септелуі. Түрлі септіктердегі есімдіктердің қолданылуы. "Того, этого, такого" есімдіктерінің жалғауларын жазу және айту;
3) сөйлем (6 сағат). Сөйлем құрау дағдыларын (толықтыру, тарату, реттеу) жетілдіру. Сөйлеуде дауыс қаттылығын (эмоционалды, сабырлы) сақтай отырып, сөйлемде, өтілген сөз таптарын пайдалану. Сөйлемнің тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелері. Бастауыш және баяндауыш. Сөйлем түрлері: жалаң және жайылма, бірыңғай мүшелері бар сөйлемдер, жай және құрмалас сөйлемдер. Айтылу мақсатына байланысты сөйлемдер: лепті, сұраулы, хабарлы, жалғаулық арқылы күрделі сөйлемдердің жасалынуы;
4) байланыстыра сөйлеу (6 сағат). Ұжымдық жасалынған жоспарға сай өз бетімен және оқытушының жетекшілігімен шағын көлемді мазмұндама мен шығарма жазу. Төл сөз. Диалог. Оқытушының жетекшілігімен, өз бетімен, ұжымдық жасалынған жоспар бойынша мазмұндама және шығарма. Іс қағаздар: өтініш, автобиография, сенімхат, қолхат, түбіртектерді толтыру, жазба, хабарландыру, жасалынған жұмыс туралы есеп. Сөздіктерді пайдалану. Түрлі жағдайлардағы сөйлеу этикеті (әдебі). Тарихи тұлғалар (жазушылар, сазгерлер, халық ертегілерінің батырлары).
27. Оқылым және жазылым (28 сағат). Көркемдік мәтіндерді саналы оқу, автор мен кейіпкер сөзін ажырату (ата білу). Жоспар бойынша нақты, қысқа, таңдамалы мазмұндау. Әңгімелеуші сөзін өзгерту арқылы мазмұндау. Мәтіндерде, шығармаларда ауыспалы мағынада сөздерді, салыстыруларды, мінездемелерді табу. Сыныптан тыс оқу қызығушылығы мен дағдысын дамыту. Газет, журналдарды оқу. Қаратпа сөйлемдерді дұрыс оқу. Қарым-қатынас жасау кезіндегі тыныс белгілері. И, а, что, чтобы, где, куда, как, потому что, который жалғаулықтарының көмегімен жай сөйлемнен құрмалас сөйлем жасау. Етістік жалғауларында шь, т, (3 жақтағы) тся, (тұйық етістіктегі) ся, шься, ться аяқталатын етістіктерді жазу. Қонақта үстел басындағы сөйлеу этикеті (әдебі). Театрда, кинода, мұражайда өзін-өзі ұстау мәдениеті. Күнтізбедегі мейрам күндеріне арналған мерекелік кештерде, түрлі іс-шараларда, кездесулерде.

28. Повторение изученного материала за год (6 часов).
Глава 6. Базовое содержание учебного предмета для 9 класса
29. Слушание (4 часа):
1) понимание основной идеи произведения. Понимание роли абзацев, небольших по объему произведений.
30. Говорение (30 часов):
1) произношение (8 часов): правильное произношение гласных и согласных русского языка в разных позициях и сочетаниях. Различие русского и казахского алфавита;
2) слово (10 часов): разбор слов по составу. Родственные слова. Образование однокоренных слов с помощью суффиксов. Образование слов путем сложения двух слов (стенгазета, пылесос, автопарк). Образование слов от другой части речи: прилагательных от существительных (стекло – стеклянный, яблоко – яблочный), существительных от глаголов (учить – учитель, петь- певец). Синонимы и антонимы в речи. Имена существительные, род, число существительных, употребление существительных с предлогами. Окончания прилагательных в зависимости от рода, числа, падежа (-ого, -его), замена согласных при произношении. Глаголы в повелительной форме (пиши, пишите), прошедшем времени (читал), с приставками (ушел, включил), глаголы 3-го лица единственного числа (моет). Общее понятие о наречии. Составление словосочетаний и предложений с наречиями: вокруг, всегда, до свидания, здесь, налево, сегодня, сейчас, среди, теперь. Активизация словаря попримерным темам: "Казахстан – наша Родина" (гимн, герб, Астана, президент, "Национальные праздники");
3) предложение (6 часов): Совершенствование навыков построения предложений (дополнение, распространение, упорядочение). Использование в предложении изученных частей речи, соблюдая при этом тон высказывания (эмоциональный, спокойный). Находить в предложениях главные и второстепенные члены, с помощью вопросов устанавливать связь между словами. Запятая при однородных членах предложения;
4) формирование связной речи (6 часов). Формы связной речи (изложение, сочинение, заметки). Соблюдение в них основных составных частей (начало, основная часть, концовка), логичности, последовательности, раскрытие причинно-следственных связей, правильное употребление
лексико-грамматических средств языка. Оформление деловых бумаг: заявлений (для поступления на работу, учебу, увольнения), доверенность, расписка. Использование при самостоятельной речи художественных средств языка (синонимы, антонимы).
31. Чтение и письмо (28 часов):
1) чтения художественных произведений, соблюдая орфоэпические нормы и основные правила выразительного чтения. Написание слов с разделительными "ъ и ь";

28. Жыл бойы өтілген материалды қайталау (6 сағат).
6-тарау. Оқу пәнінің 9-сыныптағы базалық білім мазмұны
29. Тыңдалым (4 сағат):
1) шығарманың негізгі идеясын түсіну. Абзацтардың, шағын көлемді шығармалардың рөлін (алатын орынын) түсіну.
30. Айтылым (30 сағат):
1) айтылуы (8 сағат): түрлі позициялардағы және тіркестердегі орыс тілінің дауысты және дауыссыздарының дұрыс айтылуы. Қазақ және орыс тілі әріптерінің айырмашылығы;
2) Сөз (10 сағат): сөздерді құрамы бойынша талдау. Туыстас сөздер. Жұрнақ арқылы біртүбірлі сөздердің жасалынуы. Екі сөздің бірігуінен (стенгазета, пылесос, автопарк) сөздердің жасалынуы. Сөздердің басқа сөз таптарынан жасалынуы: сын есімдердің зат есімдерден, (стекло-стеклянный, яблоко-яблочный), зат есімдердің етістіктерден (учить-учитель, петь-певец). Сөздегі синонимдер мен антонимдер. Зат есімдер, зат есімдердің түрлері, зат есімдердің көмекші сөзбен қолданылуы. Түріне, септігіне (-ого, -его) қарай сын есімдердің жалғаулары, айтылу кезіндегі дауыссыздардың алмасуы. Етістіктің бұйрық райы (пиши, пишите), өткен шақта (читал), көмекші сөздермен (ушел, включил), жекеше түрде 3-жақтағы етістіктер (моет). Үстеу туралы жалпы түсінік. Үстеумен сөз тіркестерін және сөйлем жасау: вокруг, всегда, до свидания, здесь, налево, сегодня, сейчас, среди, теперь. Үлгіленген тақырыптар бойынша сөздікті жандандыру: "Казахстан-наша Родина" (әнұран, елтаңба, Астана, елбасы, "Национальные праздники");
3) сөйлем (6 сағат): Сөйлемдер құру дағдыларын (толықтыру, тарату, реттеу) жетілдіру. Сөйлеуде дауыс қаттылығын (эмоционалды, сабырлы) сақтай отырып, сөйлемде өтілген сөз таптарын пайдалану. Сөйлемдерде тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелерді табу, сұрақтар көмегімен сөздер арасындағы байланысты орнату. Сөйлемнің бірыңғай мүшелері кезіндегі үтір;
4) байланыстырып сөйлеуді қалыптастыру (6 сағат). Байланыстыра сөйлеу формалары (мазмұндама, шығарма, жазбалар). Оларда негізгі құрамдас бөліктерін (бастамасы, негізгі бөлімі, аяқтамасы), логикалығы, реттілігі, себеп-салдарлық байланысын ашу, тілдің лексика-грамматикалық құралдарын дұрыс қолдану. Іс-қағаздарды рәсімдеу: өтініштерді (жұмысқа орналасу үшін, оқуға, жұмыстан босату), сенімхат, қолхат. Өзіндік сөйлеу кезінде тілдің көркемдік құралдарын (синонимдер, антонимдер) пайдалану.
31. Оқылым және жазылым (28 сағат):
1) мәнерлеп оқудың негізгі ережелері мен орфоэпиялық нормаларды сақтай отырып, көркемдік шығармаларды оқу. Бөлінген "ъ және ь" белгілерімен сөздерді жазу;

2) внеклассное чтение газет, журналов, доступных художественных произведений;
3) применение правил правописания изученных форм местоимений и глаголов. Практическое ознакомление с правописанием имен числительных от 1 до 20. Устный пересказ прочитанного произведения, газетных, журнальных статей, телепередач, кинофильмов;
4) речевой этикет за столом в гостях. Культура поведения в театре, кино, музее, общественном транспорте, на торжественных вечерах, посвященных красным датам календаря, на различных мероприятиях, встречах.
32. Повторение изученного материала за год (6 часов).
Глава 7. Базовое содержание учебного предмета для 10 класса
33. Слушание (4 часа):
1) понимание обращенной речи в форме сложных предложений и текста. Понимание содержания прочитанного (художественного произведения, статей газет и журналов, детских теле и радиопередач).
34. Говорение (30 часов):
1) произношение (8 часов): правильное произношение гласных, согласных (твердых, мягких, звонких, глухих) звуков: б, п, в, ф, г, ж в конце слов;
2) слово (10 часов): использование в речи синонимов, антонимов. Разбор состава слова. Использование в активной речи слов различных грамматических категорий (существительные, глагол, прилагат, местоим, наречия, числит) в объеме лексических тем. Обогащение словаря за счет пополнения словобразование и словоизменения, слов антонимов, синонимов. Активное использование изученных слов в ходе общения при учебной и трудовой деятельности;
3) предложение (6 часов): использование в самостоятельной речи различных типов (нераспространенные, распространенные, предложения с однородными членами, с обращением, простые и сложные предложения) и видов предложений: цели высказывания (восклицательные, вопросительные, повествовательные, образование сложных предложений с помощью союзов);
4) формирование связной речи (6 часов): участие в диалоге, соблюдая речевой этикет. Составление различных устных и письменных высказываний (рассказ описание, сочинение, изложение). Совершенствование умений оформления всех видов деловых бумаг. Составление и оформления деловых бумаг. Умение самостоятельно пользоваться библиотекой, подбор книг, газет, журналов для внеклассного чтения.
35. Чтение и письмо (28 часов):
1) правописание гласных, согласных (твердых, мягких, звонких, глухих) звуков: б, п, в, ф, г, ж в конце слов, ь, ъ в словах. Употребление и написание различных частей речи (существительных, глаголов, прилагательных, наречий, местоимений) с соблюдением изученных орфографических правил;
2) смысленное чтение различных текстов и их пересказ. Осознанное чтение и пересказ содержания, уметь высказать свое мнение о прочитанном произведении, статье. Умение пользоваться различными словарями (русско-казахский, казахско-русский, орфографический, толковый). Умение проверять правописание слов по словарю;

2) сыныптан тыс қолжетімді газеттер, журналдар, көркем шығармаларды оқу;
3) өтілген есімдіктер мен етістіктер формаларының (үлгілерінің) дұрыс жазылу ережесін қолдану. 1 ден 20 дейінгі сан есімдердің дұрыс жазылуымен практикалық танысу. Оқыған шығармаларды, газеттерді, журналдық мақалаларды, телебағдарламаларды, кинофильмдерді ауызша мазмұндау;
4) қонақта үстел басындағы сөйлеу этикеті (әдебі). Театрда, кинода, мұражайда, қоғамдық көлікте, күнтізбедегі қызыл күндерге арналған мерекелік кештерде, түрлі іс-шараларда, кездесулерде өзін-өзі ұстау мәдениеті.
32. Жыл бойы өтілген материалды қайталау (6 сағат).
7-тарау. Оқу пәнінің 10-сыныптағы базалық білім мазмұны
33. Тыңдалым (4 сағат):
1) сөйлем және мәтін формасындағы айтылған сөзді түсіну. Оқығанның (көркем шығарма, газет және журнал мақалалары, балаларға арналған теле және радиобағдарламалар) мазмұнын түсіну.
34. Айтылым (30 сағат):
1) айтылу (8 сағат): сөз соңында кездесетін жуан және жіңішке дауысты дыбыстар мен қатаң, ұяң дауыссыз б, п, в, ф, г, ж дыбыстардың дұрыс айтылуы;
2) сөз (10 сағат): Сөйлесу барысында синонимдері, антонимдерді қолдану. Сөз құрамын талдау. Сөйлесу, әңгімелесу барысында сөздердің түрлі грамматикалық категорияларын (зат есім, сын есім, сан есім, есімдік, етістік, үстеу) лексикалық тақырыптар ретінде белсенді пайдалану. Сөз жасау және сөйлем құрау, сөздердің мағынасын кеңейту барысында синонимдер, антонимдерді қолдану арқылы сөздік қорын толықтыру, молайту. Сабақта өтілген сөздерді қарым-қатынас, еңбек, оқу барысында белсенді пайдалану;
3) сөйлем (6 сағат): Өзіндік сөйлесу барысында түрлі типтегі (жалаң, жайылма, бірыңғай мүшелері бар сөйлемдер, айтылған, жай және құрмалас сөйлемдер) және сөйлем түрлері: айтылу мақсаты (лепті, сұраулы, хабарлы, жалғаулықтар арқылы құрмалас сөйлемдердің жасалуы);
4) байланыстырып сөйлеуді қалыптастыру (6 сағат): Сөйлеу этикетін сақтай отырып, диалогқа қатысу. Әр түрлі ауызша және жазбаша сөйлеу (әңгіме сипаттама, шығарма, мазмұндама) құрай алу. Іскерлік қағаздардың барлық түрлерін рәсімдеу біліктерін жетілдіру. Өз бетімен кітапхананы пайдалана алу, сыныптан тыс оқуға арналған кітаптар, газеттер, журналдарды іріктеу.
35. Оқылым және жазылым (28 сағат):
1) дауысты, дауыссыздардың дұрыс жазылуы (қатаң, жіңішке, ұяң, жуан): б, п, в, ф, г, ж сөз соңында ь, ъ. Өтілген орфографиялық ережелерді сақтай отырып, түрлі сөз таптарын (зат есім, етістік, сын есім, үстеу, есімдік) қолдану және жазу.
2) әр түрлі мәтіндердің мағынасын түсініп оқу, мазмұндау. Саналы оқу және мазмұнын мазмұндау, оқыған шығармалар, мақалалар туралы өз пікірін айта алу. Әр түрлі сөздіктерді (қазақша-орысша,орысша-қазақша, орфографиялық, түсіндірме) пайдалану білігі. Сөздік бойынша сөздердің дұрыс жазылуын тексеру білігі;

3) оформление деловых бумаг: заявлений (для поступления на работу, учебу, увольнения), доверенность, расписка;
4) речевой этикет за столом в гостях. Культура поведения в театре, кино, музее, общественном транспорте, на торжественных вечерах, посвященных красным датам календаря, на различных мероприятиях, встречах.
36. Повторение изученного материала за год (6 часов).
Глава 8. Ожидаемые результаты по завершении 5 класса
37. Предметные результаты.
38. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) нормы произношения гласных и согласных звуков в различных позициях и сочетаниях;
2) правила постановки знаков препинания в конце предложения.
39. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) соблюдать нормы поведения, участвовать в беседе, разговоре; отвечать на вопросы используя слова из вопроса;
2) правильно читать с соблюдением произносительных норм русского языка и понимать прочитанное;
3) отвечать на вопросы по содержанию прочитанного;
4) выразительно читать стихотворение.
Глава 9. Ожидаемые результаты по завершении 6 класса
40. Предметные результаты.
41. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) нормы произношения гласных и согласных в различных позициях;
2) правила произношения и написания слов с ча, ща, чу, щу; с двойными буквами;
3) названия частей речи, главных членов предложения.
42. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) участвовать в беседе, разговоре, соблюдая правила произношения;
2) сознательное, правильное беглое чтение с соблюдением произносительных норм русского языка и интонации;
3) полно, правильно отвечать на вопросы; ставить вопросы к прочитанному тексту;
4) перессказывать содержание прочитанного, увиденного;
5) правильно употреблять в речи существительные с предлогами;
6) выполнять письменные упражнения, соблюдая изученные правила правописания;
7) соблюдать речевой этикет – за столом, в общественных местах, школе, дома.
Глава 10. Ожидаемые результаты по завершении 7 класса
43. Предметные результаты.
44. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) нормы произношения гласных и согласных в различных позициях, на конце прилагательных;
2) правила написания собственных имен;
3) названия изученных частей речи.
45. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) участвовать в беседе, диалоге, соблюдая речевой этикет, в собственной речи употреблять слова, образные выражения, усвоенные во время чтения художественных текстов;
2) подробно, кратко пересказывать прочитанное;
3) различать приставки и предлог, части речи;
4) на письме применять пройденные правила правописания;
5) составлять деловые бумаги.

3) іс-қағаздарды рәсімдеу: өтініштерді (жұмысқа орналасу, оқуға түсу және жұмыстан босату үшін), сенімхат, қолхат;
4) қонақта үстел басындағы сөйлеу этикеті (әдебі). Театрда, кинода, мұражайда, қоғамдық көлікте, күнтізбедегі қызыл күндерге арналған мерекелік кештерде, түрлі іс-шараларда, кездесулерде өзін-өзі ұстау мәдениеті.
36. Жыл бойы өтілген материалды қайталау (6 сағат).
8-тарау. 5-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
37. Пәндік нәтижелер.
38. Білім алушылар:
1) дауысты және дауыссыз дыбыстардың түрлі позициялардағы және тіркестердегі айтылу нормалары;
2) сөйлем соңында тыныс белгілерін дұрыс қоюды біледі деп күтіледі.
39. Білім алушылар:
1) сұрақтардағы сөздерді пайдалану арқылы, сұраққа жауап беруді, өзін-өзі ұстау нормаларын сақтауды, әңгімелесуге қатысуды;
2) орыс тілінің айтылу нормаларын сақтай отырып, дұрыс оқу және оқығанды түсінуді;
3) оқығанның мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беруді;
4) өлеңдерді мәнерлеп оқуды меңгереді деп күтіледі.
9-тарау. 6-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
40. Пәндік нәтижелер.
41. Білім алушылар:
1) әр түрлі позициялардағы дауысты және дауыссыз дыбыстардың айтылу нормаларын;
2) қосарланған әріптері бар, -ча, -ща, -чу, -щу сөздердің айтылу және жазылу ережелерін;
3) сөйлемнің тұрлаулы мүшелерін, сөз таптарының атауларын біледі деп күтіледі.
42. Білім алушылар:
1) айтылу ережелерін сақтай отырып, әңгімелесуге, сөйлесуге қатысуды;
2) орыс тілінің айтылу нормаларын және интонацияларды сақтай отырып, саналы, дұрыс жүгіртпелі оқуды;
3) оқылған мәтін бойынша сұрақтарға толық, дұрыс жауап беру, оқылған мәтінге сұрақ қоюды;
4) көргеннің, оқығанның мазмұнын мазмұндауды;
5) сөйлеуде зат есімдерді көмекші сөздермен дұрыс қолдануды;
6) меңгерілген дұрыс жазу ережелерін сақтай отырып, жазбаша жаттығуларды орындауды;
7) үстел басында, қоғамдық орындарда, мектепте, үйде сөйлеу этикетін сақтауды меңгереді деп күтіледі.
10-тарау. 7-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
43. Пәндік нәтижелер.
44. Білім алушылар:
1) дауыссыз дыбыстардың түрлі позициялардағы және сын есімнен кейін айтылу нормаларын;
2) өз есімдерін жазу ережелерін;
3) өтілген сөз таптарын атай біледі деп күтіледі.
45. Білім алушылар:
1) сөйлеу этикетін сақтай отырып, әңгімелесуге, сөйлесуге қатысу,өз сөзінде көркемдік мәтіндерді оқу барысында меңгерген бейнелік сөздерін қолдануды;
2) оқығанды егжей-тегжейлі, қысқаша мазмұндауды;
3) сөз таптарын, көмекші сөзді және сөз алды қосымшасын ажырата білуді;
4) хат жазғанда өтілген дұрыс жазу ережелерін қолдануды;
5) іскерлік қағаздарды толтыра білуді меңгереді деп күтіледі.

Глава 11. Ожидаемые результаты по завершении 8 класса
46. Предметные результаты.
47. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) нормы произношения звуков русского языка изолированно и в составе слова;
2) правила правописания, пройденные по курсу русского языка.
48. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) понимать обращенную речь, как в виде отдельных предложений, так и в виде короткого текста;
2) использовать на письме правила правописания (изученные);
3) соблюдая правила произношения и речевого поведения, участвовать в диалогах, беседах, высказываться самостоятельно;
4) читать художественные произведения, соблюдая нормы орфографии;
5) пересказывать прочитанное, прослушанное подробно, кратко, выборочно;
6) пользоваться различными словарями;
7) составить развернутое описание предметов явлений, ситуации;
8) описать собственные действия с указанием времени;
9) уметь пользоваться усвоенными речевыми навыками в различных ситуациях общения.
Глава 12. Ожидаемые результаты по завершении 9 класса
49. Предметные результаты.
50. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) правильное произношение всех звуков русского языка различать на слух звуки, усвоенные в произношении;
2) правила интонирования предложений разного типа по цели высказывания (просьба, вопрос, отрицание);
3) знать различие русского и казахского алфавита;
4) правила правописания, пройденные по курсу русского языка.
51. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) осмысленно, выразительно читать по-русски и передать основную мысль, содержание прочитанного;
2) использовать на письме правила правописания;
3) читать художественные произведения, соблюдая нормы орфографии;
4) правильно употреблять лексико-грамматические средства языка;
5) пересказывать прочитанное, прослушанное подробно, кратко, выборочно; составлять деловые бумаги;
6) употреблять этикетные формы в высказываниях, просьбах, в общении.
Глава 13. Ожидаемые результаты по завершении 10 класса
52. Предметные результаты.
53. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) нормы правильного произношения гласных, согласных (твердых, мягких, звонких, глухих) звуков в конце слов, "ь, ъ" в словах;
2) различие русского и казахского алфавита;
3) правила правописания, пройденные по курсу русского языка.
54. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) использовать на письме правила правописания;
2) овладеть лексическим объемом импрессивной и экспрессивной речи, предусмотренных программой;
3) употреблять новые слова в различных синтаксических конструкциях и в различных ситуациях;
4) иметь практические представления о роде существительных;

11-тарау. 8-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
46. Пәндік нәтижелер.
47. Білім алушылар:
1) орыс тілі дыбыстарын оңашаланған және сөз құрамында айтылу нормаларын;
2) орыс тілі курсы бойынша өтілген дұрыс жазу ережесін біледі деп күтіледі.
48. Білім алушылар:
1) қаратылып айтылған сөзді, қысқаша мәтін және жеке сөйлем түрінде түсінуді;
2) хат жазғанда дұрыс жазылу ережесін қолдануды;
3) айтылу және сөйлеу ережесін сақтай отырып, диалогтарға, әңгімелерге қатысуды, өздігінен пікір білдіруді;
4) орфография нормаларын сақтай отырып, көркем шығармаларды оқуды;
5) тыңдалғандарды немесе оқылғандарды егжей-тегжейлі қысқаша мазмұндауды;
6) түрлі сөздіктерді қолдануды;
7) заттар, құбылыстар, жағдайлардың толыққанды сипаттамасын жасауды;
8) өзіндік іс-әрекеттердің уақытын көрсете отырып сипаттауды;
9) әр түрлі қарым-қатынас жағдайларда сөйлеу дағдыларын пайдалануды меңгереді деп күтіледі.
12-тарау. 9-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
49. Пәндік нәтижелер.
50. Білім алушылар:
1) айтылуы меңгерілген, орыс тілінің барлық дыбыстарының дұрыс айтылуын есту арқылы ажырата (ата алу);
2) пікір айту мақсаты бойынша түрлі сөйлемдерді интонациялау ережесін (өтініш, сұрақ, теріске шығару);
3) орыс және қазақ әріптерінің айырмашылықтарын;
4) өтілген орыс тілі курсы бойынша дұрыс жазылу ережелерін біледі деп күтіледі.
51. Білім алушылар:
1) орысша мәнерлеп оқып, мәтіннің негізгі ойын, мазмұнын жеткізуді;
2) хатта дұрыс жазу ережесін қолдануды;
3) орфографиялық ережелерді сақтай отырып, көркем шығармаларды оқуды;
4) тілдің лексика-грамматикалық құралдарын дұрыс қолдануды;
5) тыңдалған немесе оқылған шығарманы қысқаша егжей-тегжейлі мазмұндауды, іскерлік қағаздармен жұмысты;
6) қарым-қатынаста, өтініште, тілдесуде этикет формаларын қолдануды меңгереді деп күтіледі.
13-тарау. 10-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
52. Пәндік нәтижелер.
53. Білім алушылар:
1) дауысты, дауыссыз дыбыстардың, сөз соңында (қатаң, ұяң, үнді) дыбыстардың (б, п, в, ф, г, ж) дұрыс айтылу нормаларын, сөздерде "ь, ъ" кездесуін;
2) орыс және қазақ әріптерінің айырмашылықтарын;
3) өтілген орыс тілі курсы бойынша дұрыс жазылу ережесін білуді біледі деп күтіледі.
54. Білім алушылар:
1) хатта дұрыс жазу ережесін қолдануды;
2) орыс тілінің лексика-грамматикалық құралдарын дұрыс қолдануды;
3) әр түрлі жағдайларда жаңа сөздерді пайдалануды;

5) правильно использовать окончания существительных;
6) изменять глагол настоящего времени по лицам;
7) употреблять в речи предлоги в сочетании с соответствующими формами существительных;
8) владеть навыками грамматической самокоррекции, обращая внимание на смысл ошибочных высказываний.
55. Личностные результаты. Ожидается, что обучающиеся будут:
1) иметь первоначальные представления о национальных и общечеловеческих ценностях и значении их для личности;
2) владеть умением устанавливать прочные дружеские контакты; стремится к утверждению позитивного социального статуса себя в коллективе;
3) знать и признавать культурные ценности своего и других народов, проживающих в Республике Казахстан.
56. Системно-деятельностные результаты. Ожидается, что обучающиеся овладеют:
1) самостоятельностью в организации рабочего места, выполнении задания, сформулированного учителем;
2) действовать в строгом соответствии с инструкцией при выполнении знакомого задания;
3) умением оценивать результат своей деятельности по заданным критериям;
4) соблюдать нормы публичного поведения в процессе речи;
5) воспринимать основное содержание фактической информации в монологе, диалоге, дискуссии.
Приложение 135
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 353
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Казахский язык" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 5-10 классов уровня основного среднего образования (с неказахским языком обучения) Глава 1. Пояснительная записка
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080 и с учетом особых образовательных потребностей обучающихся с легкой умственной отсталостью.
2. Цель учебного предмета - формирование у них навыков владения элементарной казахской речью, как средством коммуникации, подготовка обучающихся специальной школы к самостоятельному общению на казахском языке.
3. Задачи учебного предмета:
1) задачи в области воспитания и развития общих познавательных процессов ребенка. Воспитывать у обучающихся патриотические и интернациональные чувства, формировать и развивать чувство любви к Родине. Знакомить с основными понятиями и явлениями, развивать речевую активность детей, общий кругозор, познавательную способность (внимание, память);

5) зат есімнің жалғауларын дұрыс пайдалануды;
6) осы шақтағы етістік өзгеруін;
7) сөйлемде шылауды үйлестіре отырып, зат есімді қолдануды;
8) грамматикалық өзіндік түзету және өзіндік бақылау дағдыларын дамытуды меңгереді деп күтіледі.
55. Тұлғалық нәтижелер. Білім алушылар:
1) тұлға үшін ұлттық және жалпы адамзаттық құндылықтары мен маңызын білу;
2) берік достық қарым-қатынас орнатуға, ұжымда жағымды болуға ұмтылу;
3) өз еліміздің және Қазақстан Республикасында тұратын өзге халықтардың мәдени құндылықтарын танып, білу дағдыларын танытады деп күтіледі.
56. Жүйелік-әрекеттік нәтижелер білім алушылардың:
1) мұғалімнің айтуымен жұмыс орынын ұйымдастыру, тапсырманы орындауынан;
2) әрекет ету нұсқаулығына сәйкес қатаң орындау кезінде тапсырмалармен танысуынан;
3) өз қызметін белгіленген өлшемдер бойынша қабілетіне бағалау нәтижесінен;
4) сөйлеу барысында сыпайылық, әдептілік ережелерін ұстануынан;
5) диалог немесе пікірталас кезінде негізгі ойдың мазмұнын қабылдауынан көрініс табады деп күтіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 135-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 353-қосымша
Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5 - 10 сыныптары үшін "Қазақ тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
(оқыту қазақ тілінде емес)
1-тарау. Түсінік хат
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес және жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін ескере отырып әзірленген.
2. Оқу пәнінің мақсаты – қарапайым түрде күнделікті тұрмысқа, оқуға қатысты тақырыптар мөлшерінде білім алушылардың ауызекі сөйлесу, түсіну, өз ойын қазақ тілінде жеткізе білу дағдыларын дамыту және әлеуметтік ортада қарым-қатынас жасауға қажетті сөйлеу дағдыларын қалыптастыру.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) тәрбиелеу және баланың жалпы танымдық процестерін дамыту саласындағы міндеттер. Білім алушылардың интернационалдық, патриоттық, Отанға деген сүйіспеншілік сезімдерін қалыптастыру, дамыту. Негізгі ұғымдар мен құбылыстарды таныстыра отырып, балалардың жалпы ой-өрісін, танымдық қабілеттерін (зейінін, есте сақтауын), сөйлеу белсенділігін дамыту;

2) задачи в области освоения фонетики казахского языка. Привить правильное произношение в казахском языке звука, отдельно в слове, в предложении. Умение различать твердые и мягкие звуки, практическое освоение специфического для казахского языка закона гармонии;
3) задачи в области развития запаса слов. Обогащение казахского словаря за счет пополнения слов, обозначающих название, определение и действиепредмета. Научить понимать значение новых слов и группировать их по смыслу;
4) задачи в области освоения грамматики казахского языка. Учить обучающихся различать множественность предметов, правильно используя окончания существительных. Сформировать представление о грамматическом роде существительных: учить ориентироваться на окончание существительного при определении рода. Учить обучающихся изменять окончание глагола в зависимости от лица и времени, правильное понимание и употребление предлогов в сочетании с соответствующими падежными формами существительных. Овладение некоторыми навыками словообразования и построения предложений различных конструкций. Формирование основных орфографических и пунктуационных навыков, пройденных на уроке, умение правильно писать и читать.
5) развитие связной речи. Совершенствование навыков диалогической и связной речи обучающихся (письменная речь, устная речь). Учить отвечать на вопросы, задавать простейшие вопросы по-казахски, читать слова, предложения, небольшие тексты, учить излагать свои мысли по простой теме. Читать и понимать тексты, рекламу и делопроизводство на казахском языке. Освоение культуры речи в соответствии с этикой казахского языка.
4. Данная программа составлена, руководствуясь следующими правилами:
1) с учетом особенностей развития познавательных процессов обучающихся вспомогательной школы;
2) использование тем, способствующих активным взаимоотношениям;
3) развитие и обучение с корректировкой действий, познания и речи;
4) овладение навыками устного общения;
5) систематизация словарных материалов;
6) освоение речевых навыков путем широкого использования в казахском языке образцов речи (модуля);
7) развитие всех видов деятельности взаимодействия (слушание, говорение, чтение, письмо);
8) широкое применение практических методов обучения.
5. Новая программа специальных школ для перехода на новые сроки обучения указывает на тесную связь между обучающимся и учителем. Раскрывает возможности возникшие у обучающегося в результате оценки достижений учебной программы.
6. В каждом классе, с учетом особенностей детей с ограниченными возможностями, темы систематизированы от простого к сложному, постоянно повторяются и развивают способность, внимание и память обучающегося. Подача дидактических модулейформирует умения и навыки обучающегося.

2) қазақ тілі фонетикасын игеру саласындағы міндеттер. Қазақ тіліндегі дыбыстарды жеке, сөзде, сөйлемде дұрыс айтуға дағдыландыру. Қазақ тіліне тән үндестік заңын практикалық түрде игеру, жуан, жіңішке дыбыстарды ажырата білу;
3) сөз қорын дамыту саласындағы міндеттер. Тақырыптар бойынша қазақша сөз қорын заттың атын, сынын, қимылын білдіретін сөздермен толықтыру, молайту. Жаңа сөздердің мағынасын түсіну, мағынасы бойынша топтастыру;
4) қазақ тілі грамматикасын игеру саласындағы міндеттер. Көптік жалғауларды пайдалану арқылы заттың көпше түрлерін анықтау, түсіну, қолдану дағдыларын қалыптастыру. Зат есім қосымшаларының, септік жалғаулардың мағынасын түсіну: түбір мен қосымша үлгілерін практикалық түрде меңгеру. Есімдіктің шағына, жағына қарай етістікті өзгерте білуге, мағынасын түсініп, қолдана білуге үйрету. Сөз жасау және сөйлем құрау, мағынасын кеңейту дағдыларын қалыптастыру. Сабақта өтілген сөздерді, сөйлемді қарапайым орфографиялық, пунктуациялық ережелерді сақтай отырып, оқу, жаза білу;
5) байланыстырып сөйлеу. Диалогтік және монологтік сөйлеу (ауызекі, жазба тіл) дағдыларын қалыптастыру. Берілген сұраққа жауап бере білу, сұрақ қоя білу, бірнеше сөйлемдерден шағын мәтін құрастыру, қарапайым тақырып бойынша өз ойын жеткізе білуге үйрету. Қазақ тіліндегі жарнамаларды, іс қағаздарын, мәтіндерді оқып, түсінуге машықтандыру. Қазақ тілі этикасына байланысты сөйлеу мәдениетін меңгеру.
4. Аталған бағдарлама төмендегі қағидаларды басшылыққа ала отырып құрастырылды:
1) көмекші мектеп білім алушыларының танымдық процестерінің даму ерекшеліктерін ескеру;
2) қарым-қатынас жасауға белсендіретін тақырыптар алу;
3) сөйлеу мен таным әрекеттерін түзете отырып, дамыту, оқыту;
4) ауызша қарым-қатынас жасау дағдыларын меңгеру;
5) сөздік материалдарды жүйелеу;
6) сөйлеу үлгілерін (модульді) кеңінен пайдалану арқылы қазақ тілінде сөйлеу дағдыларын меңгеру;
7) қарым-қатынас жасау қызметінің барлық түрлерін (тыңдау, сөйлеу, оқу, жазу) дамыту;
8) практикалық оқыту әдістерін кеңінен қолдану.
5. Арнайы мектептердің жаңа оқыту мерзіміне көшуіне байланысты жасалған бағдарлама мұғаліммен білім алушының арасындағы тығыз байланысты көрсетеді. Оқу бағдарламасының жетістіктерін бағалау нәтижесінде білім алушының қажеттілігінен туындаған мүмкіндіктерін аша түседі.
6. Әр сынып мүмкіндігі шектеулі балалардың мүмкіншілігін ескеріп, қарапайымнан күрделіге қарай жүйеленген, берілген тақырыптар үнемі қайталанып, білім алушының зейінін және есте сақтау қабілетін дамытып отырады. Берілген дидактикалық модульдер білім алушының біліктілігі мен дағдыларын қалыптастырады.

7. Учитывая особенности изучение казахского языка в специальной школе система образования, все содержание программы направлены на формирование познавательной деятельности на практике, развитие навыков речевой деятельность детей. Этот процесс через орфографические упражнения позволяет осуществлять освоение культуры слушания, приема, обучения, речи, письма.
8. Рациональное использование наглядности и технических средств обучения в ходе освоения программы активизирует обучающихся, возбуждает их внимание и тем самым помогает их развитию, способствует более прочному усвоению материала, дает возможность экономить время. При использовании наглядности обучающиеся быстро и легко осваивают материал. Долго сохраняют в памяти.
9. Начиная с 5 класса следует использовать молчаливое чтение (чтение про себя). Задавать вопрос к тексту и отвечать на вопрос самостоятельно по образцу.
10. В процессе обучения проводится систематическая работа над развитием устной и письменной речи обучающихся, формированием навыков разговорной речи.С этой целью применяются разные приемы: рассказ по иллюстрации,прочитанному, ответы на вопросы.
11. Широко применять перевод слов, предложений, текстов. Для этого обучающихся старших классов знакомят и учат работать с различными казахско-русскими орфографическими словарями.
12. В 10 классе с углубленным профессионально-трудовым обучением рекомендуется совершенствовать речевые умения обучающихся по казахскому языку путем чтения отрывков из произведений казахских, русских писателей, газет, журналов, выполнения небольших по объему письменных заданий, перевода сочинений с одного языка на другой, составления поздравлений на казахском языке.
13. Совершенствование устной речи обучающихся происходит во время внеклассного обучения. Устная речь совершенствуется в повседневной жизни.
14. Объем учебной нагрузки:
1) в 5 классе – 2 часав неделю, в учебном году 68 часов;
2) в 6 классе – 2 часа в неделю, в учебном году 68 часов;
3) в 7 классе – 2 часа в неделю,в учебном году 68 часов;
4) в 8 классе – 2 часа в неделю,в учебном году 68 часов;
5) в 9 классе – 2 часа в неделю,в учебном году 68 часов;
6) в 10 классе – 2 часа в неделю,в учебном году 68 часов.
15. В процессе изучения дисциплины устанавливаются межпредметные связи со следующими дисциплинами: "История Казахстана", "Русский язык", "Естествознание".
16. В качестве образца дано распределение часов по темам и разделам программы. С учетом особых образовательных потребностей обучающихся учителю предоставляется возможность самостоятельно определять объем времени на обучение, в рамках общего количества часов учебного плана и фактического материала.

7. Арнайы мектепте қазақ тілін оқыту барысында осы айтылған ерекшеліктерді басшылыққа ала отырып бағдарламаның бүкіл мазмұны, жүйесі балалардың сөйлеу әрекеті мен білім дағдылары, таным әрекеттерін іс жүзінде қалыптастыруға, дамытуға, меңгертуге бағытталған. Бұл процесс тыңдау, қабылдау, оқу, сөйлеу, жазу мәдениетін игеруге орфографиялық жаттығулар арқылы жүзеге асыруға мүмкіндік береді.
8. Оқу бағдарламаны игеру барысында көрнекілік пен техникалық құралдарды ұтымды пайдалану білім алушылардың материалды жеңіл меңгеруіне мүмкіндік туғызады, сабаққа ынтасын, қызығуын арттырады. Көрнекілікпен түсіндірілген материалды білім алушылар тез қабылдап, жеңіл меңгереді. Есінде ұзақ сақтайды.
9. 5-сыныптан бастап үндемей (іштен) оқуды қолданады. Мәтінге сұрақ қою және өзбетімен сұраққа үлгі бойынша жауап беру.
10. Оқу барысында ауызша және жазбаша сөйлеу тілін дамытуға байланысты жүйелі жұмыстар жүргізіледі. Осы мақсатта әртүрлі тәсілдер қолданылады: оқығанға, иллюстрацияға ұқсас әңгімелеу, сұрақтарға жауап беру.
11. Сөз, сөйлем, мәтіндерді аудару кеңінен қолданылады. Ол үшін жоғарғы сынып білім алушыларын әр түрлі қазақша-орысша, орфографиялық сөздіктермен жұмыс жасаумен таныстырып, үйретеді.
12. 10-сыныпта білім алушылар кәсіби-еңбекке баулуды терең оқиды, онда қазақ, орыс жазушыларының шығармаларынан үзінділер, газет, журналдар оқу, әртүрлі жазба жұмыстарын орындау және қазақ тілінде құттықтаулар құрастырып, бір тілден екіншіге шағын шығармалар жазу арқылы біліктерін жетілдіреді.
13. Білім алушылардың ауызша сөйлеу тілі сыныптан тыс уақыттағы оқу кезінде жетілдіріледі. Ауызша сөйлеу тілі күнделікті өмірде іске асырылады.
14. Оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5 сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 6 сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 7 сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8 сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
5) 9 сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат.
6) 10 сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат.
15. Пәнді оқу процесінде келесі пәндермен пәнаралық байланыс орнатылады: "Қазақстан тарихы", "Орыс тілі", "Жаратылыстану".
16. Бағдарламаның тақырыптарына және бөлімдеріне сағат бөлу үлгі ретінде берілген. Білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін ескере отырып оқу жоспарының жалпы сағат санының шеңберінде нақты материалды оқытуға мұғалім өздігімен уақыт көлемін анықтау мүмкіндігі беріледі.

Глава 2. Базовое содержание учебного предмета для 5 класса
17. Слушание (14 часов):
1) понимать общее содержание легких текстов.Отвечать на основные вопросы по содержанию текста;
2) понимание смысла суффиксов, представляющих противоположные действия "май-мей, бай-бей, пай-пей".Понимание, что эти суффиксы на казахском языке используются в смысле части слова "не". Понимать значение новых слов, знать их перевод.
18. Говорение (16 часов):
1) формировать на практике понятие об умении правильно проводить звуковой анализ, говорить в соответствии с особенностями твердо имягко звучащих гласных (а-о, о-ө, ү-ұ, у-ү, ы-і), формировать представление о законе гармонии (влияние звонких и глухих звуков друг на друга), различать, упражняться в говорении;
2) усвоение слов, обозначающих название часто используемого предмета, его цвет, действия в рамках темы "Домашние птицы", "Транспорт", "Дорожные правила", "Времена года", "Изменения в природе", "Национальная кухня", "Вмагазине", активно использовать в словарном запасе;
3) практическое освоение обобщающих и противоположных по смыслу слов (коротктий – длинный, большой - маленький), задавание вопросов.
19. Чтение (16 часов):
1) чтение легких текстов, состоящих из двух-четырех предложений, ответы на вопросы;
2) написание названий, простых предложений, с соблюдением правил;
3) написание диктанта, состоящего из небольшого количества слов (10-14 слов).
20. Общение (22 часа):
1) отвечать на вопросы по тексту, рисунку (кто? что? с кем? с чем? какой? что делать? где?) с использованием простых моделей общения;
2) описание предметов по форме (яблоко, красный, сладкий, круглый) дополнять предложение, расширять;
3) совершенствовать диалоговую и монологическую речь, используя окончания множественного числа (лар-лер, дар-дер, тар-тер), усвоить на практической основе по образцу речи, применять при разговоре, через сюжетно-ролевые игры;
4) создание тематических диалогов. Составить и правильно понять смысл диалога, перевести его;
5) обратить внимание на интонацию предложения, подражание.
Глава 3. Базовое содержание учебного предмета для 6 класса
21. Слушание (14 часов):
1) найти и объяснить (с помощью учителя или самостоятельно) основной смысл текста, характеризующие главного героя, абзац о нем;
2) учить самостоятельно находить в тексте новые слова, пониматьих смысл и использовать при ответе на вопрос.
22. Говорение (16 часов):
1) различать на слух гласные и согласные, глухие и звонкие, твердые и мягкие согласные (п, к, т, с, ш), узнавать изменения окончаний по образцу речи, тренировать правильному говорению(кітап – кітабым, тарақ – тарағым, құлақ - құлағым);

2-тарау. Оқу пәнінің 5-сыныптағы базалық білім мазмұны
17. Тындалым (14 сағат):
1) жеңіл мәтіндердің жалпы мазмұнын түсіну. Мәтіннің мазмұны бойынша негізгі сұрақтарға жауап беру;
2) қарама-қарсы іс-қимылдарды білдіретін "май-мей, бай-бей, пай-пей" жұрнақтарының мағынасын түсіну. Бұл жұрнақтардың орыс тіліндегі "не" бөлшегі мағынасында қолданатынын түсіну. Жаңа сөздердің мағынасын түсіну, аудармаларын білу.
18. Айтылым (16 сағат):
1) жуан және жіңішке дауысты (а-о, о-ө, ү-ұ, у-ү, ы-і) дыбыстардың дыбысталу ерекшеліктеріне сәйкес дұрыс айту, ажырату, дыбыстық талдау, үндестік заңы (жуан, жіңішке дауысты дыбыстардың бір –біріне әсері) туралы түсініктерін практикалық түрде қалыптастырып, сөздерді айтуға жаттығу;
2) "Үй құстары", "Көліктер", "Жол ережелері", "Жыл мезгілдері", "Табиғаттағы өзгерістер", "Ұлттық тағамдар", "Дүкенде" және сол сияқты тақырыптар аясында жиі қолданатын заттың атын, түр-түсін, қимылын білдіретін сөздерді меңгеру, белсенді сөз қорында қолдану;
3) жалпылама және қарама-қарсы мағыналы сөздерді (қысқа- ұзын, үлкен- кіші) практикалық түрде меңгеру, оларға сұрақ қою.
19. Оқылым (16 сағат):
1) екі-төрт сөйлемнен тұратын жеңіл мәтіндерді оқып, сұраққа жауап беру;
2) өткен ережелерді сақтап, жай сөйлемдерді, заттың атауларын жазу;
3) шағын сөзден (10-14 сөз) құралған диктант жазу.
20. Тілдесу (22 сағат):
1) мәтін, сурет бойынша: кім? не? кімдер? нелер? кіммен? немен? қандай? не істейсің? қайда? деген сұрақтарға қарапайым үлгілерді пайдаланып сөйлесу;
2) үлгі бойынша затты сипаттау (алма қызыл, тәтті, домалақ) сұрақ бойынша сөйлемді толықтыру, кеңейту;
3) көптік жалғауларды (лар-лер, дар-дер, тар-тер) қолданып сөйлеу үлгілері бойынша практикалық негізде меңгеріп, ауызша сөйлеуде қолдану, сюжетті - рөлдік ойындар арқылы және төмендегідей сөйлеу үлгілері бойынша диалогтық және монологтық сөйлеуін дамыту;
4) тақырыптық диалогтар құру. Құрастырған диалогтың мағынасын дұрыс түсіну, оны аудара білу;
5) сөйлем түрлерінің айтылу интонациясына көңіл бөлу, еліктеу.
3-тарау. Оқу пәнінің 6-сыныптағы базалық білім мазмұны
21. Тыңдалым (14 сағат):
1) мәтіннің негізгі мағынасын, басты кейіпкерді сипаттайтын, оған қатысты абзацтарды (өзбетімен немесе мұғалімнің көмегімен) тауып түсіндіруін дамыту;
2) мәтіндегі жаңа сөздерді тауып, мағынасын түсінуін және сұраққа өздігінен жауап бергенде қолдануға үйрету.
22. Айтылым (16 сағат):
1) дауысты, қатаң дауыссыз дыбыстарды (п, к, т, с, ш) сөз соңында өзгеруін сөйлеу үлгілері бойынша танытып, дұрыс айтуға жаттықтыру (кітап – кітабым, тарақ – тарағым, құлақ - құлағым);

2) определение места аналогичных звуков, сопоставление и узнавание их;
3) короткий рассказ по рисунку, сопутствующему рисунку, действию "Время", "Распорядок дня", "Казахские сказки", "Праздники", "Легенды" (Абай, Жамбыл, Кадыр Мырзалы);
4) пополнить словарный запас активных и пассивных слов по темам; "Национальные игры", "Природа", "Времена года, приметы", "Погода", "Действия людей", "Действия животных и птиц", "Главные города Казахстана"; использование в устной речи;
5) правильно говорить окончания имени существительного во множественном числе;
6) составить предложение с однородными членами предложения, перевести.
23. Чтение (16 часов):
1) выразительно читать короткую сказку, стихотворение, тексты, соблюдая интонацию, знаки препинания, понимать основное содержание;
2) писать наизусть, соблюдая правила, предварительно разобранное предложение, составленное по рисунку, текст малого объема;
3) писать, соблюдая правописание имен собственных;
4) применять словарь;
5) писать адрес на конверте, письме.
24. Общение (22 часа):
1) говорить, используя образцы на вопросы по тексту, рисунку, сказке, распорядку дня "что делаешь?", "что сделал?", "что будешь делать?", "когда?", "откуда?", "сколько?", "во сколько?", "с кем?", "с чем?";
2) определение и описание главных признаков знакомых предметов – умение давать полный ответ, расширять ответ, умение самостоятельно ставить вопрос;
3) развивать диалогическую и монологическую речь по образцам и схемам.
Глава 4. Базовое содержание учебного предмета для 7 класса
25. Слушание (14 часов):
1) слушать и понимать простые литературные тексты, находить в нем характер и действия главных героев;
2) понимать смысл слов синоним и антоним, значение суффикса и окончания;
3) понимать значение новых слов, находить их в словаре.
26. Говорение (16 часов):
1) четко произносить прошедшие звуки, отличать их в речи и письме;
2) правильное использование разговорной речи синонимов, антонимов, омонимов;
3) освоение навыковприсоединения суффиксов, окончаний слова по образцу слов, применяемых в рамках темы"Профессии", "Писатели"
(М. Ауэзов, М. Магауин, Ш.Айтматов), "Композиторы", "В гостях", "В библиотеке", "На улице", "В транспорте", "В театре";
4) использование словарного запаса (рисунок – художник,
учение – обучающийся, дом - домик);
5) составление вопросительного предложения, используя вопросительные междометия (ма, ме, па, пе, ба, та, те);
6) определение по интонации повествовательное, вопросительное, восклицательное предложения, составлять по образцу.
27. Чтение (16 часов):

2) ұқсас дыбыстарды бір-бірімен салыстыру, ажырату, орнын анықтау;
3) сурет, ілеспелі сурет, іс-әрекет бойынша қысқа әңгіме құрастыру "Уақыт", "Күн тәртібі", "Қазақ ертегілері", "Мерекелер", "Аңыздар" (Абай, Жамбыл, Қадыр Мырзалы);
4) "Ұлттық ойындар", "Табиғат", "Жыл мезгілдері, белгілері", "Ауа райы", "Адамдардың іс-әрекеттері", "Жануарлар мен құстардың әрекеті", "Қазақстанның басты қалалары" тақырыптар бойынша енжар, белсенді сөз қорын толықтыру, молайту; ауызша сөйлеу тілінде қолдану;
5) зат есімнің көпше түрінің жұрнақтарын дұрыс айту;
6) бірыңғай мүшелері бар сөйлем құрастырып айту, аудару.
23. Оқылым (16 сағат):
1) шағын ертегі, тақпақ, мәтіндерді мәнерлеп, дұрыс, интонациясын сақтап, тыныс белгілеріне тоқтап оқып, негізгі мазмұнын түсіну;
2) сурет бойынша құрастырған сөйлемді алдын ала талданған сөйлемді, шағын көлемді мәтінді өтілген ережелерді сақтап жазу, жатқа жазу;
3) жалқы есімдердің емлесін сақтап жазу;
4) сөздікті қолдану;
5) хат, конвертке мекен жайын жазу.
24. Тілдесу (22 сағат):
1) мәтін, сурет, ертегі, күн тәртібіне байланысты іс-әрекеттер бойынша "не істеп отырсың?", "не істедің?", "не істейсің?", "қашан?", "қайдан?", "неше?", "нешеде?", "кіммен?", "немен?" деген сұрақтарға үлгілерді пайдаланып сөйлесу;
2) таныс заттардың басты белгілерін анықтап, сипаттау – сұраққа толық жауап беру, жауапты кеңейту, өздігінен сұрақ қоя білу;
3) берілген үлгілер, сызбалар бойынша диалогтық және монологтық сөйлеуін дамыту.
4-тарау. Оқу пәнінің 7-сыныптағы базалық білім мазмұны
25. Тындалым (14 сағат):
1) қарапайым әдеби мәтіндерді тындау, түсіну, ондағы басты кейіпкерлердің сипатын, іс-әрекетін тауып, көрсету;
2) синоним, антоним сөздерді түсіну, жалғау, жұрнақтардың мағынасын түсіну;
3) жаңа сөздердің мағынасын түсіну, сөздіктен табу.
26. Айтылым (16 сағат):
1) өтілген дыбыстарды анық айтып, сөйлеуде, жазуда ажырату;
2) синоним, антоним, омоним сөздерді ауызекі сөйлеуде дұрыс қолдану;
3) "Мамандықтар", "Жазушылар" (М.Әуезов, М.Мағауин, Ш.Айтматов). "Күйшілер", "Қонақта", "Кітапханада", "Көшеде", "Көлікте", "Театрда" тақырыптар аясында қолданатын сөздерді, жалғау, жұрнақтарды қосып сөз жасау дағдыларын үлгі бойынша меңгеру;
4) белсенді сөз қорын қолдану (сурет - суретші, оқу – білім алушы, үй – үйшік);
5) сұраулы шылауларды қолданып (ма, ме, па, пе, ба, та, те) үлгі бойынша сұраулы сөйлем құрастыру;
6) сөйлем интонациясы бойынша хабарлы, сұраулы, лепті сөйлемдерді ажырату, үлгі бойынша құрастыру.
27. Оқылым (16 сағат):

1) выразительное, осознанное чтение коротких отрывков казахских литературных классиков, соблюдая интонации;
2) написание изложений и сочинений, опираясь на опорные слова и план, составленный под руководством учителя;
3) короткая статья, письмо в стенгазету; написание своего имени-отчества, фамилии;
4) применять словарь.
28. Общение (22 часа):
1) развивать монологическую и диалогическую речь, опираясь на схемы и вопросы: Чей? Кому? Чему? С кем? С чем? Сколько? Какой?;
2) составить диалог по образцам слов;
3) составление текста, предоставленного из беспорядочных предложений;
4) расширение, дополнение предложений;
5) нахождение и определение членов предложения по поставленным вопросам;
6) составление маленького изложения, сочинения по опорным словам, беспорядочным предложениям, по рисунку;
7) участие в диалогах, сохраняя культуру речив различных ситуациях;
8) выучить стихотворение, загадки в соответствии с темами, рассказать их содержание.
Глава 5. Базовое содержание учебного предмета для 8 класса
29. Слушание (14 часов):
1) иметь простое понятие о частях речи: существительное, местоимение, глагол, имя числительное, имя прилагательное, различать их по определению и по вопросам;
2) понимать значение суффиксов, окончания частей речи, различать, освоить, находить по тексту;
3) понимать времена глаголов, значение лица местоимения (термины "лицо", "время" не применяются).
30. Говорение (16 часов):
1) различать прошедшие звуки и звонкие звуки (м, н, ң, р, л, й), совершенствовать правильное говорение;
2) пополнять активный словарный запас за счет антонимов, синонимов, омонимов и новых слов, созданных через суффиксы и окончания, по прошедшим темам и "историческим личностям" (ханы, батыры, певцы, кюйши, писатели);
3) правильное использование в сформированных образцах устной речи время глаголов, окончания падежей местоимений;
4) расширение предложений с применением пройденных частей речи, составление сложных предложений из простых.
31. Чтение (16 часов):
1) правильно читать предложения с обращениями, соблюдая знаки препинания;
2) осознанное чтение литературных текстов, уметь различать слова автора и персонажей. Полный, короткий и выборочный пересказ содержания текста по плану. Находить в тексте сравнительные слова, слова с переносным смыслом, понимать их значение;
3) поднять интерес к внеклассному чтению;
4) интерес к чтению газет, журналов.
32. Общение (22 часа):
1) участие в разговоре, диалоге, учитывая цель общения (информирование, объяснение, опрос, мнения) и состояние (радостный, приподнятый, спокойный);

1) қазақ классиктерінің әдеби шығармаларынан қысқа үзінділерді интонацияларын сақтап, мәнерлеп саналы түрде оқу;
2) тірек сөздерге, мұғалімнің басшылығымен құрған жоспарға сүйеніп мазмұндама, шығарма жазу;
3) қабырға газетіне шағын мақала, хат; өзінің аты-жөні, тегін жазу;
4) сөздікті пайдалану.
28. Тілдесу (22 сағат):
1) көрнекілік, мәтін, рөлдік ойындар, жағдаяттар бойынша: кімнің? кімдікі? кімге? неге? кіммен? немен? қанша? нешінші? деген сұрақтарға, үлгілерге сүйеніп диалогтық, монологтық сөйлеуін дамыту;
2) берілген сөйлеу үлгілері бойынша диалогтар құрау;
3) ретсіз берілген сөйлемдерден мәтін құрау;
4) сөйлемдерді толықтыру, кеңейту;
5) сұрақ қою арқылы сөйлемнің мүшелерін анықтау, табу;
6) шағын мазмұндама, шығарма құрастыру (тірек сөздер, ретсіз сөйлемдер, сурет бойынша);
7) әртүрлі жағдаяттарда сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогтық сөйлеуге қатысу;
8) тақырыптарға сай тақпақ, жұмбақ жаттау, мазмұнын ауызша айтып беру.
5-тарау. Оқу пәнінің 8-сыныптағы базалық білім мазмұны
29. Тындалым (14 сағат):
1) сөз таптары: зат есім, есімдік, етістік, сан есім, сын есім туралы қарапайым түсінік алып, анықтамасы, сұрақтары бойынша ажырату;
2) сөз таптарына қосылған жалғау, жұрнақтарының мағынасын түсіну, ажырату, меңгеру, мәтіннен табу;
3) етістіктің шақтарын, есімдіктің жақтарының мағынасын түсіну ("жақ", "шақ" терминдері қолданылмайды).
30. Айтылым (16 сағат):
1) өтілген дыбыстарды және үнді дыбыстарды (м, н, ң, р, л, й) дұрыс айтуын жетілдіру, ажырату;
2) өтілген тақырыптар және "тарихи тұлғалар" (хандар, батырлар, әнші, күйші, жазушылар), "Ұлттық аспаптар", "Қазақ ертегілері", "Еліміздің табиғаты, шаруашылығы" тақырыптары бойынша белсенді сөз қорын антоним, синоним, омоним және жалғау, жұрнақтар арқылы жасалған жаңа сөздермен молайту;
3) ауызекі сөйлеуде үлгі бойынша қалыптасқан етістіктердің шақтарын, есімдіктерді септік жалғауларын дұрыс қолдану;
4) өтілген сөз таптарын қолданып сөйлемдерді кеңейту, жай сөйлемдерден жайылма сөйлем құрап айту.
31. Оқылым (16 сағат):
1) қаратпа сөздер кездесетін сөйлемдерді, тыныс белгілерін сақтап дұрыс оқу;
2) әдеби мәтіндерді саналы түрде оқу, мәтіндегі автор мен кейіпкерлердің сөздерін ажырата білу. Мәтіннің мағынасын жоспар бойынша, толық, қысқа, теріп айту. Мәтіндегі салыстырған, астарлап айтқан сөздерді табу, мағынасын түсіну;
3) сыныптан тыс оқуға қызығушылығын арттыру;
4) газет, журнал оқуға баулу.
32. Тілдесу (22 сағат):
1) қатынас мақсатын (хабарлау, түсіндіру, сұрау, ой бөлісі) жағдайын (көңілді, көтеріңкі, сабырлы) ескере отырып, әңгімеге, диалогқа қатысу;

2) придерживаться порядка разговора: выслушать говорящего человека, ставить уместные вопросы;
3) употреблять при анализе простые, сложные предложения с однородными членами предложения;
4) знать перевод новых слов;
5) участвовать в диалогическом разговоре, используя пройденные вопросы О ком? О чем? Что сделал? Что делаешь? Что будешь делать? Что сделали?
6) образцы выполнения заданий по речи;
7) развитие монологической речи;
8) соблюдая порядок речи, выслушать говорящего человека, ставить уместные вопросы;
9) при разборе использовать простые, сложные предложения с однородными членами предложения;
10) составлять из простых предложений сложные;
11) написать краткое сочинение, изложение по плану, подготовленному совместно с учителем или самостоятельно;
12) заполнение документации как отчет о проделанной работе, объявление, статья, доверенность;
13) использование различных словарей (русско-казахский, казахско-русский).
Глава 6. Базовое содержание учебного предмета для 9 класса
33. Слушание (14 часов):
1) понимание статей в изданиях (газеты, журналы);
2) усвоение смысла новых слов;
3) понимание основной идеи сочинения, роли абзаца в тексте, сложных слов.
34. Говорение (16 часов):
1) уметь различать различные позиции звуков в казахском языке, как правильно писать, сохраняя закон гармонии в словосочетаниях;
2) отбирать необходимые слова для точной передачи мысли;
3) определять часть речи по вопросам;
4) составлять предложения с разными частями речи;
5) правильно применять время и лицо глаголов;
6) устно пересказывать содержание сочинений, газет, журналов, телефильмов;
7) использование амонимов и антонимов в самостоятельной речи.
35. Чтение (16 часов):
1) совершенствовать чтение литературных сочинений, соблюдая орфоэпические нормы и основные особенности;
2) составление плана, пересказ содержания по плану;
3) написание содержания некоторых легких абзацев сочинения;
4) внеклассное чтение газет, журналов, доступных коротких сочинений;
5) написание вспомогательных слов, соблюдая правила разных частей речи.
36. Общение (22 часа):
1) при изучении тем "Наша родина – Казахстан", "Знатные люди Казахстана", "Национальные праздники", "Обычаи и традиции", "Литературные сочинения" совершенствовать диалогическую и монологическую речь;
2) правильное использование лексических грамматических средств языка, сохранять основную структуру рассказа при работе с текстом (введение, основной раздел, заключение), раскрывать причинно-следственную связь, сохраняя логическую последовательность;
3) продолжение начатого рассказа;

2) сөйлеу тәртібін сақтау: сөйлесіп тұрған адамды тыңдап алу, орынды сұрақ қою;
3) талдау барысында жай, жайылма, бірыңғай мүшелі сөйлемдерді қолдану;
4) жаңа сөздердің аудармаларын білу;
5) өтілген және кім туралы? не туралы? не істедің? не істеп отырсың? не істейсің? не істедіңдер? сұрақтарына дұрыс жауап беріп, диалогтық сөйлеуге қатысу;
6) сөйлеу үлгілері бойынша тапсырмалар орындау;
7) монологтық сөйлеу тілін дамыту;
8) сөйлеу тәртібін сақтау: сөйлесіп тұрған адамды тыңдап алу, орынды сұрақ қою;
9) талдау барысында жай, жайылма, бірыңғай мүшелі сөйлемдерді қолдану;
10) жай сөйлеммен жайылма сөйлем құрау;
11) мұғалімнің басшылығымен немесе өздігінен бірігіп құрастырған жоспар бойынша шағын көлемді мазмұндама, шығарма жазу;
12) хабарландыру, мақала, қолхат, істелген жұмыс туралы есеп беру сияқты іс-қағаздарын толтыру;
13) әртүрлі (орысша - қазақша, қазақша- орысша) сөздіктерді пайдалану.
6-тарау. Оқу пәнінің 9-сыныптағы базалық білім мазмұны
33. Тындалым (14 сағат):
1) басылымдардағы (газет, журнал) мақалаларды түсіну;
2) жаңа сөздердің мағынасын меңгеру;
3) шығарманың негізгі идеясын түсіну, мәтіндегі абзацтың рөлін түсіну, күрделі сөздерді түсіну.
34. Айтылым (16 сағат):
1) қазақ тіліндегі дыбыстарды әртүрлі позицияда, сөз тіркестерінде үндестік заңын сақтап, дұрыс айтып жазу, ажырату;
2) ойды нақты жеткізуге қажет сөздерді іріктеп қолдану;
3) сұрақтар бойынша сөз таптарын ажырату;
4) әртүрлі сөз таптарымен сөйлем құру;
5) етістіктің шақтары мен жақтарын дұрыс қолдану;
6) оқыған шығармалардың, газет, журналдағы мақалалардың, телефильмдердің мазмұнын ауызша айту;
7) өздігінен ауызша сөйлеуде омоним, антоним сөздерді қолдану.
35. Оқылым (16 сағат):
1) орфоэпиялық норманы және негізгі ерекшеліктерді сақтап әдеби шығармаларды оқуын жетілдіру;
2) жоспар құру, жоспар бойынша мазмұнын айту;
3) шығарманың кейбір жеңіл абзацтарының мазмұнын жазу;
4) сыныптан тыс газет, журнал, қолжетімді шағын шығармаларды оқу;
5) әртүрлі сөз таптарын өтілген ережелерді сақтап жазу, қосалқы сөздерді жазу.
36. Тілдесу (22 сағат):
1) "Біздің отанымыз Қазақстан", "Қазақтың атақты адамдары", "Ұлттық мейрамдар", "Әдет ғұрыптар", "Әдеби шығармалар" тақырыптарды өту барысында диалогтық, монологтық сөйлеуін дамыту;
2) мәтінмен жұмыста әңгіменің негізгі құрылымын сақтау (кіріспе, негізгі бөлім, қорытынды) логикалық кезектілігін сақтап, себепті - салдарын ашу, тілдің лексикалық грамматикалық құралдарын дұрыс қолдану;
3) басталған әңгімені жалғастыру;

4) написание краткого изложения;
5) рассказать краткое содержание сказок, рассказов;
6) умение довести мысль и рассказать о себе, семье и друзьях;
7) заполнение деловых бумаг (заявление, доверенность, поздравительное письмо);
8) поддержание разговора о бытовой теме, учебе, умение ставить вопросы;
9) самостоятельное составление и перевод рассказа на тему "Национальные праздники", "Обычаи и традиции" по сюжету, сопутствующим рисункам, плану.
Глава 7. Базовое содержание учебного предмета для 10 класса
37. Слушание (14 часов):
1) понимание основного содержания прочитанных или услышанных текстов, отвечать на вопросы, ставить вопросы;
2) поддержание и активное участие в диалогическом разговоре.
38. Говорение (16 часов):
1) правильно произносить и узнавать звуки в казахском языке;
2) произношение гласных звуков голоса, встречающихся в слове, в соответствии гармонизацией звука;
3) тренировать самостоятельномуформулированию закона гармонии;
4) в устной речи к месту употреблять части речи, словосочетания и словообразования, совершенствовать навыки изменения слов, в рамках пройденных тем.
39. Чтение (16 часов):
1) совершенствовать техническую и содержательную часть учебного процесса;
2) полный пересказ содержания текста;
3) осознанное чтение газет, журналов, статей на казахском языке, с сохранением норм произношения звуков и интонации, написание ответа на вопросы.
40. Общение (22 часа):
1) участие в диалоге, разговоре, сохраняя культуру речи в условиях различных ситуаций, задавать вопросы;
2) доводить свою мысль понятно и полно. Самостоятельно характеризовать предметы и главных персонажей текста. Пересказ текста, рассказа, используя различные подходы (план, схема);
3) совершенствование навыков составления и заполнения деловых бумаг;
4) уметь высказывать свои мысли о прочитанной статье и произведениях;
5) самостоятельно выбирать книги, газеты и журналы, пользоваться библиотекой;
6) написание и перевод краткого изложения, сочинения на тему "Мой любимый город", "Выбранная специальность", "Мой друг", "Родина - Казахстан";
7) рассказать содержание короткого рассказа, сказок, стихов;
8) умение правильно понимать и переводить значение составленного диалога;
9) обращать внимание на интонацию видов предложений, подражать.
Глава 8. Ожидаемые результаты по завершении 5 класса
41. Предметные ожидания. Обучающиеся будут :
1) понимать общее содержание легких текстов;
2) отвечать на основные вопросы по содержанию текста;
3) правильно определять, говорить, делать звуковой анализ в соответствии с особенностями правильного звучаниязвонких и глухих гласных;

4) шағын көлемді мазмұндама жазу;
5) қысқа ертегі, әңгімелердің мазмұнын айту;
6) өзі, отбасы, жолдастары туралы ойын жеткізіп, айта білу;
7) іс-қағаздарды толтыру (өтініш, сенімхат, құттықтау хат);
8) күнделікті тұрмысқа, оқуға, қатынасқа қатысты жағдаяттарда қарым-қатынас жасап сөйлесу, сұрақ қою, диалогты қолдау;
9) сюжеттік, ілеспелі суреттер, сұрақтар, жоспар бойынша "Ұлттық мейрамдар", "Әдет ғұрыптар" тақырыбына өз бетімен әңгіме құрастырып айту және аудару.
7-тарау. Оқу пәнінің 10-сыныптағы базалық білім мазмұны
37. Тындалым (14 сағат):
1) естіген, оқыған мәтіндердің негізгі мазмұнын түсіну, сұраққа жауап беру, сұрақ қою;
2) диалогтық сөйлеуге белсенді қатысу, қолдау.
38. Айтылым (16 сағат):
1) қазақ тіліндегі дыбыстарды дұрыс айту, ажырату;
2) сөз ішінде кездесетін дауысты дыбыстардың жуан, жіңішкелігіне қарай үндесуі, айтылуы;
3) өздігінен үндестік заңдылығын тұжырымдауға жаттықтыру;
4) өтілген тақырыптар аясында меңгерген сөз таптарын , сөзтіркестерін және сөзжасам, сөз өзгерту дағдыларын жетілдіріп, ауызша сөйлеу тілінде орынды қолдану.
39. Оқылым (16 сағат):
1) оқу процесінің техникалық және мазмұндық жағын жетілдіру;
2) мәтіннің мазмұнын толық айту;
3) газет, журнал, мақалаларындағы қазақ тіліндегі дыбыстардың айтылу нормасын, интонациясын сақтап, саналы оқып түсіну, сұраққа жауап жазу.
40. Тілдесу (22 сағат):
1) диалогтық, монологтық сөйлеу тілін дамыту, әртүрлі жағдаяттар жағдайында сөйлеу мәдениетін сақтап диалогқа, әңгімеге қатысу, сұрақ қою;
2) өз ойын түсінікті, толық жеткізу. Таныс заттарды, мәтіннің басты кейіпкерлерін өзбетімен сипаттау. Мәтіннің, әңгіменің мазмұнын әртүрлі тәсілдерді (жоспар, сызба) қолданып айту;
3) іс-қағаздарды құрастыру және толтыру дағдыларын жетілдіру;
4) оқыған шығармалар мен мақалалар туралы өз ойын жеткізіп айта білу;
5) өз бетімен кітап, газет, журналды таңдау, кітапхананы пайдалану;
6) "Менің сүйікті қалам", "Тандаған мамандық", "Менің досым", "Отаным -Қазақстан", тақырыптарына шағын көлемді мазмұндама, шығарма жазу, аудару;
7) қысқа әңгіме, ертегілердің, тақпақ, өлеңдердің мазмұнын айту;
8) құрастырған диалогтың мағынасын дұрыс түсіну, оны аудара білу;
9) сөйлем түрлерінің айтылу интонациясына көңіл бөлу, еліктеу.
8-тарау. 5-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
41. Пәндік нәтижелер. Білім алушылар:
1) жеңіл мәтіндердің жалпы мазмұнын түсіне;
2) мәтіннің мазмұны бойынша негізгі сұрақтарға жауап бере алуды;
3) жуан және жіңішке дауысты дыбыстардың дыбысталу ерекшеліктеріне сәйкес дұрыс айту, ажырату, дыбыстық талдау, үндестік заңы туралы түсініктерін практикалық түрде қалыптастырып, сөздерді айта;

4) писать названия предметов, простые предложения, в соответствии с пройденными правилами.
Глава 9. Ожидаемые результаты по завершении 6 класса
2. Предметные ожидания. Обучающиеся будут:
1) находить абзацы, характеризующие главного персонажа и основное значение текста (самостоятельно или с помощью учителя);
2) правильно говорить и узнавать гласные, глухие согласные в конце слова по образцу речи;
3) писать имена собственные с соблюдением правописания.
Глава 10. Ожидаемые результаты по завершении 7 класса
43. Предметные ожидания. Обучающиеся будут:
1) слушать простые литературные тексты, понимать, определять и показывать характер главных персонажей, понимать антонимы и синонимы, значение окончаний и суффиксов;
2) понимать значение новых слов, находить в словаре;
3) распознавать, четко говоритьпройденные звуки в речи и на письме;
4) писать изложения и сочинения по ключевым словам и плану, составленному под руководством учителя.
Глава 11. Ожидаемые результаты по завершении 8 класса
44. Предметные ожидания. Обучающиеся будут:
1) иметь простые понятия о части речи, различать их по определению, вопросам;
2) находить в тексте, усваивать, различать и понимать значение окончаний и суффиксов в частях речи;
3) различать, совершенствовать правильное произношение пройденных звуков и звонких гласных (м, н, ң, р, л, й);
4) находить в тексте сопоставление, иносказательные слова, понимать их значение;
5) проводить анализ простых, сложных и предложений с однородными словами;
6) знать перевод новых слов.
Глава 12. Ожидаемые результаты по завершении 9 класса
45. Предметные ожидания. Обучающиеся будут:
1) знать значение новых слов;
2) правильно писать и различать нормы произношения гласных и согласных звуков в казахском языке в различных позициях и сочетаниях;
3) писать разные части речи с соблюдением пройденных правил;
4) при работе с текстом сохранять основную структуру рассказа (введение, основная часть, заключение), сохранять логическую последовательность, раскрывать причинно-следственную связь, правильно использовать лексические и грамматические средства.
Глава 13. Ожидаемые результаты по завершении 10 класса
46. Предметные ожидания. Обучающиеся будут:
1) активно участвовать в диалоге;
2) правильно применять в устной речи, совершенствовать навыки изменения слов, словосочетаний и словообразований, в рамках пройденных тем по усвоению части речи;
3) владеть диалоговой, монологической речью;
4) уметь доводить свои мысли понятно и полностью.
47. Личностные результаты. Ожидается, что обучающиеся проявят:
1) интерес к изучению предмета "Казахский язык";

4) өткен ережелерді сақтап, жай сөйлемдерді, заттың атауларын жаза біледі деп күтіледі.
9-тарау. 6-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
42. Пәндік нәтижелер. Білім алушылар:
1) мәтіннің негізгі мағынасын, басты кейіпкерді сипаттайтын, оған қатысты абзацтарды (өзбетімен немесе мұғалімнің көмегімен) табады;
2) дауысты, қатаң дауыссыз дыбыстардың сөз соңында өзгеруін сөйлеу үлгілері бойынша танытып, дұрыс айтады;
3) жалқы есімдердің емлесін сақтап жазады деп күтіледі.
10-тарау. 7-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
43. Пәндік нәтижелер. Білім алушылар:
1) қарапайым әдеби мәтіндерді тындау, түсіну, ондағы басты кейіпкерлердің сипатын, іс-әрекетін тауып, көрсету, синоним, антоним сөздерді түсіну, жалғау, жұрнақтардың мағынасын түсіне;
2) жаңа сөздердің мағынасын түсінеді, сөздіктен табуды;
3) өтілген дыбыстарды анық айтып, сөйлеуде, жазуда ажыратуды;
4) тірек сөздерге, мұғалімнің басшылығымен құрған жоспарға сүйеніп мазмұндама, шығарма жазуды біледі деп күтіледі.
11-тарау. 8-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
44. Пәндік нәтижелер. Білім алушылар:
1) сөз таптары туралы қарапайым түсінік алып, анықтамасы, сұрақтары бойынша ажыратуды;
2) сөз таптарына қосылған жалғау, жұрнақтарының мағынасын түсінеді, ажыратады, меңгереді, мәтіннен табуды;
3) өтілген дыбыстарды және үнді дыбыстарды (м, н, ң, р, л, й) дұрыс айтуын жетілдіріп, ажырата;
4) мәтіндегі салыстырған, астарлап айтқан сөздерді тауып, мағынасын түсіне;
5) талдау барысында жай, жайылма, бірыңғай мүшелі сөйлемдерді қолдана;
6) жаңа сөздердің аудармаларын біледі деп күтіледі.
12-тарау. 9-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
45. Пәндік нәтижелер. Білім алушылар:
1) жаңа сөздердің мағынасын;
2) қазақ тіліндегі дыбыстарды әртүрлі позицияда, сөз тіркестерінде үндестік заңын сақтап, дұрыс айтып жазуды, ажыратуды;
3) әртүрлі сөз таптарын өтілген ережелерді сақтап жазуды;
4) мәтінмен жұмыста әңгіменің негізгі құрылымын сақтау (кіріспе, негізгі бөлім, қорытынды) логикалық кезектілігін сақтап, себепті - салдарын ашу, тілдің лексикалық грамматикалық құралдарын дұрыс қолдана біледі деп күтіледі.
13-тарау. 10-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
46. Пәндік нәтижелер. Білім алушылар:
1) диалогтық сөйлеуге белсенді қатыса;
2) өтілген тақырыптар аясында меңгерген сөз таптарын, сөзтіркестерін және сөзжасам, сөзөзгерту дағдыларын жетілдіріп, ауызша сөйлеу тілінде орынды қолдана,
3) диалогтық, монологтық сөйлеу тілін;
4) өз ойын түсінікті, толық жеткізуді біледі деп күтіледі.
47. Тұлғалық нәтижелер. Білім алушылар:
1) "Қазақ тілі" пәнін оқуға қызығушылық;

2) научатся результативной работе самостоятельно, в коллективе и под руководством учителя;
3) развивать познавательные способности детей, их память, внимание, воображение, наблюдательность относительно языковых явлений, навыки речевого самоконтроля, речевую активность.
48. Системно-деятельностные результаты. Ожидается, что обучающиеся овладеют:
1) умением спокойно читать слово, предложение, маленький текст по слогам, умением отвечать на вопросы по содержанию материала и рисунков к тексту, усвоение навыков письма, заучивание коротких стихотворений;
2) умением самостоятельной работы;
3) умениемконтролировать правильность выполнения своих действий.
Приложение 136
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 354
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "История Казахстана" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 7-9 классов уровня основного среднего образования Глава 1. Пояснительная записка
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года №1080 и с учетом особых образовательных потребностей обучающихся с легкой умственной отсталостью.
2. Цель учебного предмета - сообщить обучающимся отдельные эпизоды отечественной истории, раскрывающие важнейшие стороны исторического процесса.
3. Задачи учебного предмета:
1) формировать у обучающихся представления о наиболее крупных, ярких исторических событиях отечественной истории, о жизни, быте людей разных исторических эпох;
2) формировать у обучающихся понимание наиболее простых причинно-следственных связей между историческими событиями и явлениями;
3) формировать умениями самостоятельной работы с текстом учебника, научно-популярной статьей, историческими документами, картами, иллюстрациями;
4) воспитывать любовь к Родине, своему народу; уважение к историческому прошлому, сопричастность событиям, происходящим в настоящее время.
4. Изучение истории вызывает у умственно отсталых обучающихся значительные трудности, вызванные недостатками развития словесно-логического мышления, памяти, воображения, речи. Поэтому содержание курса Истории Казахстана для умственно отсталых обучающихся отличается от содержания и построения аналогичного курса для массовой школы: значительно сокращен объем сообщаемой учебной информации, уменьшено количество сообщаемых терминов, изменена структура построения курса. Курс построен в соответствии с принципом концентричности, что позволяет обеспечить обучающимся необходимое повторение изученных фактов, расширение и усложнение сообщаемой информации.

2) ұжыммен, өз бетінше, мұғалімнің басшылығымен нәтижелі жұмыс атқаруды үйренгенін;
3) сөйлеу, ойлау іс-әрекетін белсендіру, қарым-қатынас, танымдық функцияларын танытады деп күтіледі.
48. Жүйелік-әрекеттік нәтижелер білім алушылардың:
1) сөзді, сөйлемді, шағын мәтіндерді буындап, байыппен оқи білу; тыңдаған материалдың мазмұны бойынша және мәтінге берілген суреттерге байланысты сұрақтарға жауап бере білуінен, жазу дағдыларын меңгеруінен; шағын тақпақтарды жаттауынан;
2) өздігімен жұмыс жасауынан;
3) өз әрекеттерін орындау дұрыстығын бақылауынан көрініс табады деп күтіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 136-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 354-қосымша
Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9 сыныптары үшін "Қазақстан тарихы" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Түсінік хат
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес және жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін ескере отырып әзірленген.
2. Оқу пәнінің мақсаты – білім алушыларға тарихи процестің маңызды қырларын ашатын отандық тарихтың кей тұстарын мәлімдеу.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) білім алушыларда түрлі тарихи дәуірлердегі адамдардың тұрмысы, өмірі, отандық тарихтың ең ірі, жарқын тарихи оқиғалары туралы түсінік қалыптастыру;
2) білім алушыларда тарихи оқиғалар мен құбылыстардың арасындағы қарапайым себеп-салдарының байланысын қалыптастыру;
3) оқулық мәтінімен, ғылыми-кеңінен таралған мақалалармен, тарихи құжаттармен, карталармен, безендірулермен өздігімен жұмыс жасау икемін қалыптастыру;
4) "Отанына, өз еліне" деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу; өткен тарихты құрметтеу, осы кезде болып жатқан оқиғаларға өзінің қатыстығы.
4. Тарихты оқу ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың сөйлеу-логикалық ойлау қабілетінің, есте сақтауының, қиялының, сөйлеу тілінің жеткіліксіз дамуына байланысты едәуір қиындақтар туындатады. Сондықтан ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға Қазақстан тарихы курсын оқыту мазмұны сол курсты жалпы білім беретін мектептерде оқыту мазмұнынан айрықша: оқу ақпаратының көлемі едәуір қысқарған, берілетін терминдер саны қысқарған, курс құрылымы өзгерген. Курс білім алушылардың зерделенген фактыларды қажетті қайталауын қамтамасыз ету, берілген ақпаратты кеңейту және күрделендіру мүмкіндігін беретін концентрлік ұстанымына сәйкес құрылған.

5. В процессе преподавания учебного предмета решаются коррекционно-развивающие задачи: развитие познавательной деятельности обучающихся, речи, эмоционально-волевой сферы, личностных качеств.
6. Учебный материал следует сообщать обучающимся в виде рассказов по истории, которые иллюстрируются наглядным материалом, видеосюжетами и другими, иллюстративными материалами.
7. Объем учебной нагрузки:
1) 7 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) 8 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) 9 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
8. В процессе обучения истории Казахстана необходимо устанавливать межпредметные связи со следующими предметами:
1) с родным языком. Применение правил родного языка для конструирования высказываний, предложений, выводов и обобщений с историческим содержанием;
2) с математикой. Применение представлений о времени, знаний о единицах измерения времени и их соотношении;
3) с географией. Работа с картой;
4) с чтением и развитием речи. Чтение и пересказ научно-популярных статей об исторических событиях.
9. Распределение часов на изучение отдельных тем носит примерный характер. Учитель может внести необходимые изменения с учетом возможностей и потребностей обучающихся. В процессе обучения организуется дифференцированный и индивидуальный подход к обучающимся, неоднократное повторение, закрепление пройденного материала.
Глава 2. Базовое содержание учебного предмета для 7 класса
10. Вводный урок (1 час):
1) что изучает история?
11. Мир истории (27 часов):
1) понятие истории;
2) зачем нужно изучать историю. История Казахстана – часть всемирной истории, периодизация истории Казахстана (древняя, средневековая, новая и новейшая история);
3) исторические источники. Виды исторических источников (устные, письменные, археологические), вещественные, письменные источники;
4) историческое время. Исторические события. Понятия "век", "тысячелетие", "до нашей эры", "наша эра";
5) историческая карта. Границы государств. Территории Казахстана;
6) топонимика;
7) "Лента времени";
8) Моя Родина – Казахстан;
9) природа Казахстана. Природные богатства. Многонациональный Казахстан. Мир и дружба между народами – основа успешного развития страны. Города. Культура. Наука;
10) повторно-обобщающий урок.
12. Путешествие в историю (34 часа):
1) происхождение человека;
2) казахские легенды о создании мира. Научный взгляд на происхождение человека, древние люди на территории Казахстана;
3) каменный век на территории Казахстана;
4) палеолит – древнекаменный век;
5) древнейшие орудия труда. Человеческое стадо, природа, климат, оледенение;

5. Оқу пәнін оқыту процесінде түзете-дамыту міндеттері: білім алушылардың танымдық әрекеттерінің, сөйлеу тілінің, сезімдік-еріктік аймағы, тұлғалық қасиеттерінің дамуы шешіледі.
6. Оқу материалы білім алушыларға көрнекті материалмен безендірілген, бейнесюжеттер, безендірілген материалмен тарихи әңгімелеу түрінде ұсынылады.
7. Оқу жүктемесінің көлемі:
1) 7-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 8-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 9-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат.
8. Қазақстан тарихын оқыту процесінде келесі пәндермен пәнаралық байланыс орнатылады:
1) ана тілімен. Өз ойын, сөйлемдерді, тарихи мазмұнда қорытындылар пайымдауда ана тілінің ережелерін қолдану;
2) математикамен. Уақыт туралы, уақытты өлшеу бірліктері және олардың сәйкестендіру түсініктерін қолдану;
3) географиямен. Картамен жұмыс жасау;
4) оқу және тіл дамытумен. Тарихи оқиғалар жайлы ғылыми-кеңінен таралған мақалаларды оқу және мазмұндау.
9. Бағдарламаның жеке тақырыптарына сағат бөлу үлгі ретінде берілген. Білім алушылардың мүмкіндігін және қажеттіліктерін ескере отырып мұғалім қажетті өзгерістер енгізе алады. Оқыту процесінде білім алушыларға сараланған және жеке ықпал, үздіксіз қайталау, өткен материалды бекіту ұйымдастырылады.
2-тарау. Оқу пәнінің 7- сыныптағы базалық білім мазмұны
10. Кіріспе сабақ (1 сағат):
1) тарих нені зерттейді?
11. Тарих әлемі (27 сағат):
1) тарих туралы түсінік;
2) тарихты не үшін оқиды. Қазақстан тарихы – дүниежүзілік тарихтың бір бөлігі, Қазақстан тарихының дәуірлері (ежелгі, орта ғасырлар, жаңа және жаңа дәуір тарихы);
3) тарихи қайнар көздер. Тарихи қайнаркөздер түрлері (ауызша, жазбаша, археологиялық), заттық, жазба деректер;
4) тарихи уақыт. Тарихи оқиғалар. "Ғасыр", "мыңжылдық", "біздің дәуірге дейін", "біздің дәуір" түсініктері;
5) тарихи карта. Мемлекет шекаралары. Қазақстан территориялары;
6) топонимика;
7) "Уақыт лентасы";
8) менің Отаным – Қазақстан;
9) Қазақстан табиғаты. Табиғи байлықтар. Көпұлтты Қазақстан. Халықтар арасындағы бейбітшілік және достық – мемлекеттің сәтті дамуының дамуының негізі. Қалалар. Мәдениет. Ғылым;
10) қайталау-қорытындылау сабағы.
12. Тарихқа саяхат (34 сағат):
1) адамның шығу тегі;
2) әлемнің пайда болуы туралы қазақ аңыздары. Адамның шығу тегіне ғылыми көзқарас, Қазақстан территориясындағы ежелгі адамдар;
3) Қазақстан территориясындағы тас ғасыры;
4) палеолит – ежелгі тас ғасыры;
5) еңбектің ертедегі қарулары. Адамдар тобыры, табиғат, климат, мұздану;

6) мезолит – средне-каменный век, потепление, отступление ледника, изобретение лука и стрел, бумеранга для охоты на мелких быстроногих животных, индивидуальная охота, появление новых орудий труда;
7) неолит – новокаменный век, микролитическая культура, становление скотоводства и земледелия;
8) эпоха бронзы на территории Казахстана. Первые металлы, изобретение бронзы;
9) андроновская культура, хозяйство племен эпохи бронзы, культура племен эпохи бронзы;
10) саки – жители древнего Казахстана;
11) сакские племена. Греческие и персидские источники о саках, хозяйство и быт саков, их обычаи и традиции, сакские правители, система управления у саков, Томирис и Зарина – знаменитые сакские царицы, войны саков за свою независимость, войны с персами, подвиг Ширака, культура саков, "Золотой человек" – бесценное культурное наследие казахского народа;
12) племена гуннов на территории Казахстана; Модэ – основатель гуннского государства, история гуннов, хозяйство и быт гуннов, великое переселение народов, Аттила – великий завоеватель;
13) древние тюрки на территории Казахстана. Понятие "тюрк". Образование Тюркского каганата, Бумын-каган – основатель Тюркского каганата, занятия и быт древних тюрков, культура, верования древних тюрков, древнетюркские письмена;
14) мудрецы Востока. Аль-Фараби – выдающийся мыслитель Востока, "Второй учитель" после Аристотеля, Ю.Баласагун;
15) великий Шелковый путь – важнейшая торговая трасса. Средневековые города Казахстана, структура городов, крупнейшие города (Туркестан, Сыганак, Сайрам, Тараз);
16) монгольское завоевание. Монголы в казахской степи. Отрар – город-герой (оборона Отрара, гибель Отрара);
17) история образования казахского народа и Казахского ханства;
18) возникновение и значение термина "казах";
19) распад "Золотой Орды", образование "Ак Орды", государство Абулхаира, отделение султанов Жанибека и Керея и переселение их со своими родами на территорию Могулистана, образование Казахского ханства, формирование жузов, укрепление Казахского ханства при Касыме.
13. Изучение истории родного края (4 часа).
14. Итоговое обобщение (2 часа).
Глава 3. Базовое содержание учебного предмета для 8 класса
15. Повторение (3 часа):
1) что изучает История Казахстана;
2) "лента времени".
16. Путешествие в историю (24 часа):
1) саки – могучие мужи. Образ жизни, хозяйство и быт. Кочевое скотоводство. Борьба саков за независимость. "Золотой человек";
2) древние гунны. Модэ – основатель державы гуннов. Жизнь и быт гуннов. Походы гуннов. Аттила. Великое переселение народов;

6) мезолит орта-тас ғасыры, жылыну, потепление, мұздың шегінуі, садақ және садақ оғын ойлап табу, ұсақ жылдам жүгіретін жануарларды аулауға арналған бумеранг, жеке аң аулау, еңбектің жаңа құралдарының пайда болуы;
7) неолит жаңа тас ғасыры, микролитты мәдениет, жануарларды асырау және жер өңдеу;
8) Қазақстан аймағындағы қола дәуір. Алғашқы металлдар, қоланы табу;
9) андрон мәдениеті, қола дәуірі тайпаларының шаруасы; қола дәуір тайпаларының мәдениеті;
10) сақтар ежелгі Қазақстан тұрғындары;
11) сақ тайпалары. Сақтар туралы грек және парсы қайнар көздері, сақтардың шаруасы және тұрмысы, олардың салт-дәстүрлері, сақ қолбасшылары, сақтардың басқару жүйесі, Томирис және Зарина – атақты сақ ханшайымдары, сақтардың өз тәуелсіздігі үшін күресі, парсылармен соғыс, Шырақтың ерлігі, сақ мәдениеті, "Алтын адам" – қазақ халқының баға жетпес мәдени құндылығы;
12) Қазақстан территориясындағы ғұндар тайпасы; Модэ ғұн мемлекетінің негізін қалаушы, ғұндар тарихы, ғұндардың шаруасы және тұрмысы, халықтың ұлы көші, Аттила – ұлықолбасшы;
13) Қазақстан территориясындағы ежелгі түрктер. "Түрк" түсінігі. Түрк қағанатының орналуы, Бұмын-қаған Түрк қағанатының негізін қалаушы, ежелгі түрктердің шаруасы және тұрмысы, мәдениеті, ежелгі түрктердің наным-сенімдері, ежелгі түрк жазбалары;
14) шығыс ғұламалары. Әл-ФарабиШығыстың ұлы ойшылы, Аристотельден кейінгі "Екінші ұстаз", Ж.Баласағун;
15) ұлы Жібек жолы – маңызды сауда жолы. Қазақстанның орта ғасырдағы қалалары, қала құрылымы, ірі қалалар (Түркістан, Сығанақ, Сайрам, Тараз);
16) монғолдардың жаулап алуы. Қазақ даласындағы монғолдар. Отырар – батыр-қала (Отырарды қорғау, Отырардың қирауы);
17) қазақ халқының және Қазақ хандығының пайда болу тарихы;
18) "қазақ" терминінің пайда болуы және маңызы;
19) "Алтын орданың" ыдырауы, "Ақ Орданың" пайда болуы, Әбілхайырдың мемлекеті, Жәнібек және Керей сұлтандардың бөлінуі және олардың өз руларымен Моғулістан жеріне көшуі, Қазақ хандығының құрылуы, жүздердің қалыптасуы, Қасым ханның тұсында Қазақ хандығының нығаюы.
13. Туған өлке тарихын зерделеу (4 сағат).
14. Қорытынды жалпылау (2 сағат).
3-тарау. Оқу пәнінің 8-сыныптағы базалық білім мазмұны
15. Қайталау (3 сағат):
1) Қазақстан тарихы нені зерттейді;
2) "уақыт лентасы".
16. Тарихқа саяхат (24 сағат):
1) сақтар – батыл ерлер. Өмір сүруі, шаруасы және тұрмысы. Көшпенді малшаруашылығы. Сақтардың тәуелсіздік үшін күресі. "Алтын адам";
2) ежелгі ғұндар. Модэ – ғұндар державасының негізін қалаушы. Ғұндардың өмірі және тұрмысы. Ғұндардың жорығы. Аттила. Халықтың ұлы көші;

3) древние тюрки. Территории. Тюркский каганат. Древнетюркская письменность. Бильге-каган, Куль-тегин, Тоньюкук;
4) великий Шелковый путь;
5) Аль-Фараби;
6) средневековые города. Города средневекового Казахстана;
7) образование казахской народности и Казахского ханства;
8) история казахских ханов, биев и батыров;
9) хан – правитель народа, легендарные казахские ханы (Алаша хан, Уыз хан (Огуз хан), казахские ханы - Керей, Жанибек, Бурындык, Касым, Хакназар, Тауке). Роль биев в жизни казахского общества, бии (мудрецы, ораторы, судьи), роль батыров в казахском обществе, великие батыры XVIII века;
10) казахско-джунгарские войны. Присоединение Казахстана к России. Деятельность Абулхаир хана по вхождению казахов Младшего жуза в состав России, принятие казахов Младшего жуза в состав Российской империи, посольство А.Тевкелева;
11) Хан Абылай. Жизнь и политическая деятельность Абылай хана;
12) казахские просветители;
13) великий казахский ученый Шокан Уалиханов (биография Ш.Уалиханова. Учеба в Омском кадетском корпусе. Дружба с Ф.М.Достоевским. Поездка в Кашгар);
14) Абай Кунанбаев – основоположник казахской письменной литературы (Детство Абая. Абай – композитор. Песни Абая. Слова назиданий);
15) Ыбрай Алтынсарин – ученый-просветитель (Ы.Алтынсарин – педагог, основоположник женского образования в Казахстане).
17. В мире прекрасного (16 часов):
1) материальная культура казахского народа. Жилище казахов (юрта, убранство юрты), казахская национальная одежда, ремесленные изделия казахов;
2) памятники архитектуры. Древние сооружения на территории Казахстана. Средневековые памятники архитектуры, мавзолеи (Козы Корпеш и Баян Сулу, Бабаджахатун, Айшабиби, Алаша хана, Сырлытам, мавзолей Ходжа Ахмета Яссауи);
3) духовная культура казахского народа;
4) народные праздники казахов. Праздник Наурыз (наурыз – новый год);
5) устное народное творчество и ораторское искусство казахского народа. Эпос, предания, легенды, шежире, искусство красноречия казахского народа (Жиренше шешен, Аязби, Алдар Косе);
6) музыкальное искусство казахского народа;
7) искусство кюев (Курмангазы, Таттимбет, Ыкылас, Коркыт);
8) возникновение религии;
9) религиозные представления древних людей, верования казахского народа.
18. Казахстан в 20 веке (17 часов):
1) Казахстан в составе России;
2) свержение царя в 1917 году. Захват власти большевиками в октябре 1917 года. Установление Советской власти в Казахстане, гражданская война, образование КазССР;
3) казахская национальная интеллигенция. Алихан Букейханов, Ахмет Байтурсынов, Миржакуп Дулатов;

3) ежелгі түрктер. Территориялары. Түрк қағанаты. Ежелгі түрк жазбалары. Білге-қаған, Күл-тегін, Тоньюкөк;
4) Ұлы Жібек жолы;
5) Әл-Фараби;
6) ортағасырдағы қалалар. Ортағасырдағы Қазақстан қалалары;
7) қазақ халқының және Қазақ хандығының құрылуы;
8) қазақ хандары, билері және батырлар тарихы;
9) хан халықты басқарушы, қазақтың аңыз хандары (Алаша хан, Уыз хан (Оғыз хан), қазақ хандары - Керей, Жәнібек, Бұрындық, Қасым, Хақназар, Тәуке). Қазақ қоғамының өміріндегі билердің ролі, билер (ақылшылар, шешендер, төрешілер), қазақ қоғамындағы батырлар рөлі, XVIII ғасырдың ұлы батырлары;
10) қазақ-жоңғар соғысы. Қазақстанның Ресейге қосылуы. Әбілқайыр ханның Кіші жүз қазақтарының Ресей құрамына қосылуындағы әрекеті, Кіші жүздің қазақтарын Ресей империясының құрамына алуы, А.Тевкелев елшілігі;
11) Абылай хан. Абылай ханның өмірі және саяси әрекеті;
12) қазақтың ағартушылары;
13) ұлы қазақ ғалымы Шоқан Уәлиханов (Ш.Уәлихановтың өмірбаяны. Омбы кадет корпусында оқуы. Ф.М.Достоевскиймен достығы. Қашғарияға баруы);
14) Абай Құнанбаев қазақ жазба әдебиетінің негізін қалаушы (Абайдың балалық шағы. Абай – композитор. Абайдың өлеңдері. Қара сөздері);
15) Ыбрай Алтынсарин – ағартушы-ғалым (Ы.Алтынсарин – ұстаз, Қазақстан әйелдерінің білім алуының негізін қалаушы).
17. Әсемдік әлемінде (16 сағат):
1) қазақ халқының материалдық байлығы. Қазақтардың тұрғын үйі (киіз үй, киіз үйдің жабдықталуы), қазақтың ұлттық киімі, қазақтың әшекей бұйымдары;
2) архитектура ескерткіштері. Қазақстан аймағындағы ежелгі құрылыстар. Орта ғасырдағы архитектура, мовзолей ескерткіштері (Қозы Көрпеш және Баян Сұлу, Бабаджахатун, Айшабибі, Алаша хан, Сырлытам, Қожа Ахмет Яссауи кесенесі);
3) қазақ халқының рухани мәдениеті;
4) қазақтардың ұлттық мерекелері. Наурыз мейрамы (наурыз жаңа жыл);
5) қазақ халқының ауыз екі халық шығармашылығы және шешендік өнері. Эпос, дастандар, аңызлар, шежіре, қазақ халқының шешендік өнері (Жиренше шешен, Аязби, Алдар Көсе);
6) қазақ халқының музыкалық өнері;
7) күй өнері (Құрманғазы, Тәттімбет, Ықылас, Қорқыт);
8) діннің пайда болуы;
9) ежелгі адамдардың діни танымдары, қазақ халқының наным-сенімдері.
18. 20-ғасырдағы Қазақстан (17 сағат):
1) Ресей құрамындағы Қазақстан;
2) 1917 жылғы көтеріліс. 1917 жылғы қазандағы шаруалардың үкіметті басып алуы. Қазақстанда Кеңес үкіметінің орнауы, азаматтық соғыс, ҚазССР құрылуы;
3) қазақ ұлт зиялылары. Әлихан Бөкейханов, Ахмет Байтұрсынов, Мыржақып Дулатов;

4) Казахстан в годы Великой Отечественной войны 1941-1945гг. Военные планы фашистской Германии против СССР. Начало Великой Отечественной войны. Вклад казахстанцев в Великую Победу, Казахстан – арсенал фронта. Трудовой подвиг казахстанцев в годы войны;
5) поднятие целины. Причины освоения целинных и залежных земель, освоение целинных и залежных земель, итоги освоения целины;
6) развитие науки и культуры в Казахстане;
7) К.И. Сатпаев – первый казахский академик, первый Президент АН КазССР, программа "Культурное наследие;
8) освоение космоса;
9) Казахстан – космическая держава (Байконур. Тохтар Аубакиров, Талгат Мусабаев – казахстанские космонавты).
19. Независимый Казахстан (7 часов):
1) Казахстан – суверенное государство. Распад СССР. Провозглашение государственной независимости Казахстана, Н.А. Назарбаев – первый Президент независимого Казахстана;
2) государственные символы Республики Казахстан (понятие о государственных символах, из истории государственных символов казахского народа, символы Республики Казахстан, уважение государственных символов – конституционная обязанность граждан Республики Казахстан);
3) Астана – новая столица Казахстана (главный город нашей страны);
4) столицы Казахстана (Оренбург, Кызыл-Орда, Алма-Ата, провозглашение Астаны столицей Казахстана в 1997 году).
20. Итоговое обобщение (1 час).
Глава 4. Базовое содержание учебного предмета для 9 класса
21. Вводный урок (1 час).
22. Периодизация истории Казахстана (8 часов):
1) древнейший Казахстан;
2) древний Казахстан (VII в. до н.э. - VII в. н.э);
3) средневековый Казахстан (VII – XVIII в.в.);
4) история Нового времени (XIX – XХ в.в.).
23. Казахстан в годы Великой Отечественной войны (20 часов):
1) перестройка жизни республики на военный лад (1941–1945 гг.);
2) участие казахстанцев в крупнейших сражениях и их подвиги в годы войны против фашистских захватчиков (1941–1945 гг.);
3) историческое значение битвы за Москву;
4) историческое значение обороны Ленинграда;
5) историческое значение Сталинградской битвы;
6) Казахстан - арсенал фронта (1941–1945 гг.);
7) всенародная помощь фронту и освобожденным от оккупации районам;
8) культура Казахстана в годы Великой Отечественной войны
(1941–1945 гг.).
24. Послевоенный Казахстан (1946-1980-е г.г.) (6 часов):
1) общественно-политическая жизнь страны. Развитие промышленности. Освоение целинных и залежных земель. Социальное положение и жизненный уровень трудящихся.
25. Казахстан в период перестройки (4 часа):
1) декабрьские события 1986 года, его причины и следствия. Противоречивость хода перестройки;

4) Қазақстан Ұлы Отан соғысы жылдары 1941-1945 ж. ССРО-ға қарсы фашистік Германияның әскери жоспарлары. Ұлы Отан соғысының басталуы. Ұлы Жеңіске қазақстандықтардың үлесі, Қазақстан майдан арсеналы. Соғыс жылдары қазақстандықтардың еңбек ерлігі;
5) тың игеру. Тың жерлерді игеру себептері, тың жерлерді игеру, тың игеру қортындысы;
6) қазақстанда ғылым және мәдениеттің дамуы;
7) Қ.И. Сәтпаевалғаш қазақ академигі, ҚазССР ҒА бірінші Президенті, "Мәдени мұра" бағдарламасы;
8) ғарышты игеру;
9) Қазақстан ғарыш мекені (Байқоңыр. Тоқтар Әубәкіров, Талгат Мұсабаев – қазақстандық ғарышкерлер).
19. Тәуелсіз Қазақстан (7 сағат):
1) Қазақстан – тәуелсіз мемлекет. ССРО таралуы. Қазақстан мемлекеттік тәуелсіздігі, Н.Ә. Назарбаев – тәуелсіз Қазақстанның тұңғыш Президенті;
2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздері (мемлекеттік рәміздер туралы түсінік, қазақ халқының мемлекеттік рәміздері тарихынан, Қазақстан Республикасының символдары, мемлекеттік символдарды құрметтеу – Қазақстан Республикасы азаматтарының конституциялық парызы);
3) Астана Қазақстанның елордасы (біздің елдің бас қаласы);
4) Қазақстан астаналары (Орынбор, Қызылорда, Алматы, 1997 жылы Астананың Қазақстанның елордасы атануы).
20. Қорытынды жалпылау (1 сағат).
4-тарау. Оқу пәнінің 9-сыныптағы базалық білім мазмұны
21. Кіріспе сабақ (1 сағат).
22. Қазақстан тарихының дәуірлері (8 сағат):
1) ежелгі ғасырдағы Қазақстан;
2) ежелгі Қазақстан (VII ғ. б.э. дейін - VII ғ. б.э);
3) орта ғасырдағы Қазақстан (VII – XVIII ғ.ғ.);
4) жаңа дәуір тарихы (XIX – XХ ғ.ғ.).
23. Қазақстан Ұлы Отан соғысы жылдары (20 сағат):
1) республика өмірінің әскери кестеге көшуі (1941–1945 жж.);
2) қазақстандықтардың ірі шайқастарға қатысуы және соғыс жылдары фашистерге қарсы жасаған ерліктері (1941–1945 жж.);
3) Мәскеу үшін шайқастың тарихи маңызы;
4) Ленинградты қорғаудың тарихи маңызы;
5) Сталинград шайқасының тарихи маңызы;
6) Қазақстан - майдан арсеналы (1941–1945 жж.);
7) майданға бүкілхалықтық көмек көрсету;
8) Ұлы Отан соғысы жылдарының мәдениеті (1941–1945 жж.).
24. Соғыстан кейінгі Қазақстан (1946-1980 жж.) (6 сағат):
1) елдің қоғамдық-саяси өмірі. Өнеркәсіптің дамуы. Тың жерлерді игеру. Жұмысшылардың әлеуметтік жағдайы және өмір сүру деңгейі.
25. Қазақстан қайта құру кезеңінде (4 сағат):
1) 1986 жылғы желтоқсан оқиғасы, оның себеп салдары. Қайта құру жолының қарама-қайшылығы;

2) общественно-политическое движение в республике. События в Жана Озене, Караганде;
3) социальное положение, культура Казахстана в начале 80-90-х годов.
26. Независимый Казахстан (1991 год – по настоящее время) (22 часа):
1) Казахстан в потоке политических событий начала 90-х годов. Всенародные выборы президента;
2) создание Содружества Независимых Государств (СНГ). Провозглашение государственной независимости Казахстана;
3) утверждение священных символов государства-флага, герба, гимна. Вехи независимости Казахстана;
4) перемены в области экономики, народного образования, науки, культуры; успехи и трудности;
5) послания Президента суверенного Казахстана;
6) сегодняшнее развитие страны. Наша Родина на карте мира. Внешние связи Казахстана, его роль в международных процессах.
27. Изучение истории родного края (6 часов).
28. Итоговое обобщение (1 час):
Глава 5. Ожидаемые результаты по завершении 7 класса
29. Предметные результаты.
30. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) виды исторических источников;
2) названия исторических эпох;
3) названия средневековых городов Казахстана.
31. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) рассказывать о древних культурах, жителях древнего Казахстана;
2) рассказывать об образовании Казахского ханства, о формировании жузов;
3) рассказывать об истории родного края.
Глава 6. Ожидаемые результаты по завершении 8 класса
32. Предметные результаты.
33. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) о жизни и деятельности казахских ханов и батыров;
2) имена казахских просветителях и ученых;
3) названия древних сооружений на территории Казахстана;
4) средневековые памятники архитектуры, мавзолеи на территории Казахстана.
34. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) рассказывать о жизни и деятельности казахских просветителей и ученых;
2) смогут рассказывать о присоединении Казахстана к России;
3) смогут рассказывать о материальной культуре казахского народа.
Глава 7. Ожидаемые результаты по завершении 9 класса
35. Предметные результаты.
36. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) памятники героям Великой Отечественной войны, имеющиеся в родном крае, в республике;
2) имена героев-казахстанцев;
3) государственные символы Казахстана (флаг, герб, гимн).
37. Ожидается, что обучающиеся будут уметь рассказывать:
1) о жизни страны во время Великой Отечественной войны;
2) о подвигах казахстанцев в годы Великой Отечественной войны;
3) о развитии страны в послевоенный период;
4) о развитии Казахстана, как независимого государства; о международных связях Казахстана.
38. Личностные результаты. Ожидается, что обучающиеся проявят:

2) республикадағы қоғамдық-саяси қозғалыс. Жаңаөзен, Қарағанды оқиғалары;
3) әлеуметтік жағдай, 80-90 жылдардың басындағы Қазақстан мәдениеті.
26. Тәуелсіз Қазақстан (1991 жылдан – қазірге дейін) (22 сағат):
1) Қазақстан 90 жылдардың басындағы саяси оқиғалардың ішінде. Бүкіл халықтық Президент сайлауы;
2) Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығын (ТМД) құру. Қазақстан мемлекеттік тәуелсіздігін жариялау;
3) мемлекеттің қасиетті белгілерін бекіту - ту, елтаңба, әнұран. Қазақстан тәуелсіздігінің өткелдері;
4) экономика, халыққа білім беру, ғылым, мәдениет салаларындағы өзгерістер; жақсы нәтижелер және қиындықтар;
5) тәуелсіз Қазақстан Президентінің жолдауы;
6) еліміздің бүгінгі дамуы. Біздің Отан әлем картасында. Қазақстанның сыртқы байланыстары, оның халықаралық процестердегі рөлі.
27. Туған өлке тарихын зерттеу (6 сағат).
28. Қорытынды жалпылау (1 сағат).
5-тарау. 7-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
29. Пәндік нәтижелер.
30. Білім алушылар:
1) тарихи қайнаркөздердің түрлерін;
2) тарихи дәуірлердің аталуын;
3) Қазақстанның орта ғасырдағы қалаларының аттарын біледі деп күтіледі.
31. Білім алушылар:
1) ежелгі мәдениет, ежелгі Қазақстан тұрғындары туралы;
2) Қазақ хандығының пайда болуы, жүздердің қалыптасуы туралы;
3) туған өлке тарихын меңгереді деп күтіледі.
6-тарау. 8-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
32. Пәндік нәтижелер.
33. Білім алушылар:
1) қазақ хандары және батырларының өмірі туралы;
2) қазақ ағартушылары және ғалымдарының аттарын;
3) Қазақстан аймағындағы ежелгі ескерткіштерді атайды;
4) орта ғасырдағы ескерткіштерді, Қазақстан аймағындағы кесенелерді біледі деп күтіледі.
34. Білім алушылар:
1) қазақ ағартушылары және ғалымдарының өмірі және атқарған еңбектерін;
2) Қазақстанның Ресейге қосылуы туралы;
3) қазақ халқының материалдық байлығы туралы меңгереді деп күтіледі.
7-тарау. 9-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
35. Пәндік нәтижелер.
36. Білім алушылар:
1) туған жерде, республика аймағында орналасқан Ұлы Отан соғысының батырларына қойылған ескерткіштерді;
2) қазақстандық батырлардың аттарын;
3) Қазақстанның мемлекеттік рәміздерін (ту, елтаңба, әнұран) біледі деп күтіледі.
37. Білім алушылар:
1) Ұлы Отан соғысы жылдары елдің өмірі туралы;
2) Ұлы Отан соғысында қазақстандықтардың көрсеткен ерліктері туралы;
3) соғыстан кейінгі елдің дамуы туралы;
4) тәуелсіз мемлекет ретінде Қазақстанның дамуы; Қазақстанның халықаралық байланысын меңгереді деп күтіледі.
38. Тұлғалық нәтижелер. Білім алушылар:

1) интерес к истории родного края, к истории страны;
2) чувство уважения к известным историческим личностям;
3) чувство патриотизма и любовь к Родине.
39. Системно-деятельностные результаты. Ожидается, что обучающиеся овладеют:
1) умением пользоваться лентой времени;
2) навыком работы с текстом учебника;
3) умением использовать план при изложении исторических сведений;
4) умением соотносить содержание иллюстративного материала с текстом учебника.
Приложение 137
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 355
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Математика" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 5-10 классов уровня основного среднего образования Глава 1. Пояснительная записка
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года №1080 и с учетом особых образовательных потребностей обучающихся с легкой умственной отсталостью.
2. Цель учебного предмета – формирование у обучающихся доступных им математических знаний, умений и навыков, способствующих их успешной интеграции в общество и подготовке к самостоятельной трудовой деятельности.
3. Задачи учебного предмета:
1) формировать у обучающихся такие математические знания, умения и навыки, которые позволят им адаптироваться в социуме, овладеть хозяйственно-трудовой деятельностью и доступной профессией;
2) способствовать преодолению недостатков развития познавательной сферы, формированию положительных эмоционально-волевых и личностных качеств;
3) развивать интерес к учебным занятиям, умения взаимодействовать с другими детьми и взрослыми.
4. Математика - один из основных общеобразовательных предметов учебного плана для обучающихся с легкой умственной отсталостью. Преподавание математики обучающимся с легкой умственной отсталостью осуществляется с учетом недостатков интеллектуальной деятельности и имеет практическую направленность.
5. Учебная программа построена в соответствии с принципом концентричности, который позволяет на каждом этапе обучения осуществлять повторение изученного материала, являющегося базовым для новых знаний, вычислительных и измерительных умений и навыков.
6. Объем учебной нагрузки:
1) 5 класс – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году;
2) 6 класс – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году;

1) туған өлке, ел тарихына қызығушылық;
2) танымал тарихи тұлғаларға құрмет сезімін;
3) Отанға деген сүйіспеншілік және ұлтжандылық сезімін танытады деп күтіледі.
39. Жүйелік-әрекеттік нәтижелер білім алушылардың:
1) уақыт лентасын пайдалана білуінен;
2) оқулық мәтінімен жұмыс істеуінен;
3) тарихи деректердің мазмұндау барысында жоспар пайдалануынан;
4) безендірілген материал мазмұнын оқулық мәтінімен сәйкестендіруінен көрініс табады деп күтіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 137-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 355-қосымша
Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-10 сыныптары үшін "Математика" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Түсінік хат
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес және жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін ескере отырып әзірленген.
2. Оқу пәнінің мақсаты – білім алушыларды қоғамға сәтті кіріктендіруге және оларды тәуелсіз еңбек әрекетіне дайындауға ықпалдасатын қолжетімді математикалық білім, икем және дағдыларды қалыптастыру.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) білім алушылардың әлеуметтік бейімделуіне, шаруашылық-еңбектік әрекеттері және қолжетімді кәсіпті меңгеруге мүмкіндік беретін қажетті математикалық білім, икем және дағдыларды қалыптастыру;
2) танымдық аймағының дамуындағы кемшіліктерді еңсеру, жағымды эмоциялық-еріктік және тұлғалық қасиеттерді қалыптастыру;
3) сабаққа қызығушылығын арттыру, басқа балалармен және ересектермен ынтымақтастық орната білу.
4. Математика - жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған оқу жоспарының негізгі жалпы білім беретін пәндердің бірі. Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға математиканы оқыту зиятындағы кемшіліктерін ескере отырып жүзеге асырылады және практикалық бағыттылыққа ие.
5. Оқу бағдарлама оқытудың әр кезеңінде жаңа білімге, есептеу және өлшеу икемдері мен дағдыларына негіз болатын өткен тақырыпты қайталауға мүмкіндік беретін концентрлік ұстанымға сәйкес құрылған.
6. Оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сынып – аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағат;
2) 6-сынып – аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағат;

3) 7 класс – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
4) 8 класс – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
5) 9 класс – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
6) 10 класс – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году.
7. В процессе обучения математике необходимо устанавливать межпредметные связи со следующими предметами:
1) с русским языком. Применение правил русского языка для конструирования высказываний, предложений, выводов и обобщений с математическим содержанием;
2) с коррекционным курсом "Социально-бытовая ориентировка". Применение жизненных ситуаций, требующих использования вычислительных и измерительных навыков;
3) с профессионально-трудовым обучением. На уроках математики осуществляется "забегание вперед" по отношению к предметам профессионально-трудового обучения, обучающиеся овладевают вычислительными и измерительными навыками, которые используются на уроках профессионально-трудового обучения. На уроках математики решаются задачи и выполняются практические задания профессионально-трудового содержания;
4) с изобразительным искусством. Умение выполнять построения моделей геометрических фигур с помощью карандаша и чертежных инструментов;
5) с географией и естествознанием. Использование представлений о величинах, единицах их измерения;
6) с историей Казахстана. Применение представлений о времени, знаний о единицах измерения времени и их соотношении.
8. Распределение учебного материала по годам обучения (классам) в настоящей программе является примерным. Количество часов, отведенное на усвоение содержания учебного материала каждой темы, учитель определяет самостоятельно. Учитель регулирует глубину и объем сообщаемых обучающимся математических знаний с учетом состава обучающихся класса.
9. Основанием для принятия решения о переходе к изучению новой темы, является успешное усвоение учебного материала обучающимися 1 и 2 типологических групп по классификации В.В.Воронковой. Педагог предлагает обучающимся учебный материал доступный пониманию, что предполагает реализацию дифференцированного и индивидуального подходов на уроке.
Глава 2. Базовое содержание учебного предмета для 5 класса
10. Повторение:
1) нумерация чисел 1-100. 1, 10, 100 – счетные единицы.
11. Нумерация чисел 1-1000:
1) образование и запись круглых сотен. Последовательность круглых сотен в числовом ряду. Сравнение круглых сотен. Сравнение чисел первого десятка, круглых десятков и круглых сотен;
2) образование, запись, чтение чисел, состоящих из круглых сотен и десятков, из круглых сотен, десятков и единиц, из круглых сотен и единиц;

3) 7-сынып – аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
4) 8-сынып – аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
5) 9-сынып – аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
6) 10-сынып – аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат.
7. Математиканы оқыту барысында келесі пәндермен пәнаралық байланыс орнату қажет:
1) қазақ тілімен. Математикалық мазмұнда өз ойын, сөйлемдерді, қорытынды және пайымдауларын құрастыруға қажетті қазақ тілінің ережелерін қолдану;
2) "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" түзету курсымен. Есептеу және өлшеу қабілеттерін талап ететін өмірде кездесетін жағдайларда қолдану;
3) кәсіби-еңбекке оқытумен. Математика сабақтарында кәсіби-еңбекке оқыту пәндеріне қатысты "алға ұмтылу" іске асырылады, яғни білім алушылар кәсіби-еңбекке оқыту сабақтарында қолданатын есептеу және өлшеу икемдерін меңгереді. Математика сабақтарында кәсіби-еңбектік мазмұны бар есептер шағарылып, практикалық тапсырмалар орындалады;
4) бейнелеу өнерімен. Қарындаш және сызу құралдарымен геометриялық пішіндердің үлгілерін құрастыра білу;
5) география және жаратылыстанумен. Көлем, оларды өлшеу бірліктері жайлы түсініктерді қолдану;
6) Қазақстан тарихымен. Уақыт, уақытты өлшеу бірліктері және олардың сәйкестіктері туралы білімдерін қолдану.
8. Осы бағдарламадағы оқу материалын оқу жылы (сынып) бойынша бөлу үлгі ретінде қарастырылады. Әр тақырыптың оқу материалын меңгеруге берілетін сағат санын мұғалім өзі белгілейді. Мұғалім білім алушыларға хабарланатын математикалық білімнің тереңдігі мен көлемін сынып білім алушыларының құрамын ескере отырып реттейді.
9. Жаңа тақырыпты зерделеуге, шешім қабылдауға В.В.Воронкованың топтамасы бойынша 1 және 2 типологиялық топтағы білім алушылардың оқу материалын сәтті меңгеруі негіз болады. Педагог білім алушыларға қолжетімді оқу материалын ұсынады, яғни сабақта топтық және жеке жұмысты жүзеге асыруды меңзейді.
2 тарау. Оқу пәнінің 5-сыныптағы базалық білім мазмұны
10. Қайталау:
1) 1-100 сандарының нумерациясы. 1, 10, 100 – есептік бірліктер.
11. 1-1000 сандарының нумерациясы:
1) толық жүздіктердің құрылуы және жазылуы. Толық жүздіктердің сандық қатардағы кезеңділігі. Толық жүздіктерді салыстыру. Бірінші ондықтарды салыстыру, толық ондықтар және толық жүздіктерді салыстыру;
2) толық жүздіктер және ондықтардан, толық жүздіктерден, ондықтардан және бірліктерден, толық жүздіктерден және бірліктерден тұратын сандардың құрылуы, жазылуы, оқылуы;

3) понятие о разряде. Разряды: единицы, десятки, сотни. Разрядная таблица. Десятичный состав чисел. Поместное значение цифры в числе;
4) последовательность чисел в числовом ряду. Основное свойство числового ряда;
5) сравнение чисел. Однозначные, двузначные, трехзначные числа;
6) четные и нечетные числа;
7) округление чисел до десятков, до сотен;
8) римская нумерация чисел от 1 до 12;
9) устройство и правила работы с калькулятором.
12. Сложение и вычитание:
1) повторение сложения и вычитания в пределах 100. Устное сложение и вычитание в пределах 100 с переходом через разряд;
2) сложение и вычитание без перехода через разряд в пределах 1000 устными вычислительными приемами (вычисления начинаются с высших разрядов, пример записывается в строчку). Порядок действий в примерах со скобками. Разностное сравнение чисел;
3) сложение и вычитание с переходом через разряд в пределах 1000 письменными вычислительными приемами (запись примеров в столбик);
4) проверка сложения и вычитания. Уравнение.
13. Умножение и деление:
1) повторение табличных случаев умножения и деления;
2) кратное сравнение чисел;
3) свойство единицы и нуля при умножении и делении;
4) внетабличное умножение и деление: умножение и деление круглых десятков на однозначное число (30х3, 60:3), умножение и деление двузначного числа на однозначное число без перехода через разряд (12х3, 36:3).
14. Текстовые арифметические задачи:
1) простые текстовые задачи на нахождение суммы, остатка, на увеличение и уменьшение числа на несколько единиц, на нахождение неизвестных слагаемого, уменьшаемого, вычитаемого, на разностное сравнение чисел. Простые текстовые задачи на нахождение произведения, на деление на равные части, на деление по содержанию, на увеличение и уменьшение числа в несколько раз, на кратное сравнение чисел;
2) сравнение задач на увеличение (уменьшение) числа на несколько единиц и увеличение (уменьшение) числа в несколько раз. Сравнение задач на разностное и кратное сравнение чисел;
3) простые текстовые арифметические задачи на соотношение величин: цена, количество, стоимость; путь, время, расстояние;
4) составные текстовые арифметические задачи, требующие выполнения 2 - 3 действий;
5) краткая запись задачи. Запись решения простой задачи с ответом, составной задачи – с пояснениями или вопросом к каждому действию и полным ответом. Запись наименований к числам в записи решения задачи обязательна.
15. Меры стоимости:
1) единицы стоимости: тенге и тиын. Обозначения: тенге – тг., тиын – тн. Соотношение 1 тг.= 100 тн. Монеты и купюры: 100 тг., 200 тг., 500 тг., 1000 тг. Их размен и замена;

3) разряд туралы түсінік. Разрядтар: бірліктер, ондықтар, жүздіктер. Разрядтік кесте. Сандардың ондық құрамы. Сандағы таңбалардың орналасу мағынасы;
4) сандар қатарындағы сандар кезегі. Сандар қатарының негізгі қасиеті;
5) сандарды салыстыру. Біртаңбалы, екітаңбалы, үштаңбалы сандар;
6) жұп және тақ сандар;
7) сандарды ондықтарға, жүздіктерге дейін толықтыру;
8) сандарды 1 ден 12 ге дейін рим сандармен нөмірлеу;
9) калькулятордың құрылымы және онымен жұмыс жасау ережесі.
12. Қосу және азайту:
1) 100-ге дейін қосу және азайтуды қайталау. Разрядтан асып 100-ге дейін ауызша қосу және азайту;
2) 1000 көлемінде разрядтан аспай ауызша есептеу әдістерімен қосу және азайту (есептеу жоғарғы разрядтардан басталып, мысал жолға жазылады). Жақша ішіндегі мысалдарды орындау реті. Сандарды салыстыру;
3) 1000 көлемінде разрядтан асып жазбаша есептеу әдісімен қосу және азайту (мысалдар бағамға жазылады);
4) қосу мен азайтуды тексеру. Теңдеу.
13. Көбейту және бөлу:
1) көбейту және бөлу кестелерін қайталау;
2) еселік сандарды салыстыру;
3) көбейту және бөлу кезіндегі бір және нөлдің қасиеті;
4) кестеден тыс көбейту және бөлу: толық ондықтарды біртаңбалы санға көбейту және бөлу (30х3, 60:3), разрядтан аспай екітаңбалы санды біртаңбалы санға көбейту және бөлу (12х3, 36:3);
14. Мәтінді арифметикалық есептер:
1) қосындыны, қалдықты, санды бірнеше бірлікке көбейтуге және азайтуға арналған, белгісіз қосындыны, азайтқышты, азайтындының мәнін табуға, еселеу сандарды салыстыруға арналған қарапайым мәтінді есептер. Көбейтіндіні табуға, бірдей бөлшектерге бөлуге, мазмұны бойынша бөлуге, санды бірнеше рет көбейтуге және азайтуға, еселеу сандарды салыстыруға арналған қарапайым мәтінді есептер;
2) сандарды бірнеше бірлікке көбейту (азайту) және бірнеше бірлікті қосу (азайту) есептерін салыстыру. Сандардың азайтқышын және еселеу сандарды салыстыруға арналған есептер;
3) көлемдерді сәйкестендіруге арналған қарапайым мәтінді есептер: баға, саны, құны, жолы, уақыты, қашықтығы;
4) 2-3 амал орындауды талап ететін құрылымды арифметикалық есептер;
5) есепті қысқаша жазу. Қарапайым есепті жауабымен жазу, құрылымды есепті – түсініктемесімен немесе әр амалға сұрағы және толық жауабымен жазу. Есептің шешімінде сандардың аталуын жазу міндетті.
15. Құн өлшемдері:
1) құн бірліктері: теңге және тиын. Белгілеу: теңге – тг., тиын – тн. Сәйкестігі: 1 тг.= 100 тн. Монеталар және қағаз ақшалар: 100 тг., 200 тг., 500 тг., 1000 тг. Оларды айырбастау және ұсақтау;

2) меры длины. Повторение единиц длины: миллиметр, сантиметр, дециметр, метр. Соотношения: 1 см = 10 мм, 1 дм = 10 см, 1 м = 10 дм,
1м = 100 см. Единица длины километр. Обозначение: км. Соотношения:
1 км = 1000 м, 1 м = 1000 мм;
3) меры массы. Повторение единиц массы: килограмм, центнер и их соотношений. Единицы массы: грамм, тонна. Обозначение: г, т. Соотношение: 1 т = 10 ц, 1 т = 1000 кг, 1 кг = 1000 г. Гири, весы, их назначение. Практические работы по определению веса предметов с использованием весов;
4) меры времени. Повторение единиц времени – час, минута, секунда, сутки, неделя, месяц, год. Единичные соотношения мер времени. Число дней в году. Високосный год.
16. Элементы наглядной геометрии:
1) повторение: точка, линии, отрезок, измерение длины отрезка, построение отрезка заданной длины. Виды углов. Построение прямого, тупого, острого углов с помощью чертежного треугольника;
2) построение квадрата и прямоугольника по заданным длинам сторон с помощью чертежного треугольника;
3) круг, окружность. Центр, радиус. Построение окружности с помощью циркуля по заданному радиусу;
4) классификация треугольников по видам углов: прямоугольные, остроугольные, тупоугольные; по длине сторон: равносторонние, равнобедренные, разносторонние.
Глава 3. Базовое содержание учебного предмета для 6 класса
17. Повторение: Нумерация чисел 1-1000:
1) образование и запись круглых сотен. Последовательность круглых сотен в числовом ряду. Сравнение круглых сотен. Сравнение чисел первого десятка, круглых десятков и круглых сотен;
2) образование, запись, чтение чисел, состоящих из круглых сотен и десятков, из круглых сотен, десятков и единиц, из круглых сотен и единиц;
3) понятие о разряде. Разряды: единицы, десятки, сотни. Разрядная таблица. Десятичный состав чисел. Поместное значение цифры в числе;
4) последовательность чисел в числовом ряду. Основное свойство числового ряда;
5) сравнение чисел. Однозначные, двузначные, трехзначные числа;
6) четные и нечетные числа;
7) округление чисел до десятков, до сотен;
8) римская нумерация чисел от 1 до 12;
9) устройство и правила работы с калькулятором.
18. Сложение и вычитание:
1) повторение сложения и вычитания в пределах 1000. Сложение и вычитание без перехода через разряд в пределах 1000 устными вычислительными приемами (вычисления начинаются с высших разрядов, пример записывается в строчку). Порядок действий в примерах со скобками. Разностное сравнение чисел.
19. Умножение и деление:
1) повторение табличных случаев умножения и деления;

2) ұзындық өлшемі. Ұзындық бірліктерін қайталау: миллиметр, сантиметр, дециметр, метр. Сәйкестігі: 1 см = 10 мм, 1 дм = 10 см, 1 м = 10 дм, 1м = 100 см. Ұзындық бірлігі километр. Белгілеу: км. Сәйкестігі: 1 км = 1000 м, 1 м = 1000 мм;
3) салмақ өлшемі. Салмақ бірліктерін қайталау: килограмм, центнер және олардың сәйкестігі. Салмақ бірліктері: грамм, тонна. Белгілеу: г, т. Сәйкестігі: 1 т = 10 ц, 1 т = 1000 кг, 1 кг = 1000 г. Гирлер, таразы, оларды қолдану. Таразыны пайдалану арқылы заттардың салмағын анықтау;
4) уақыт өлшемдері. Уақыт бірліктерін қайталау – сағат, минут, секунд, тәулік, апта, ай, жыл. Уақыт өлшемдері бірліктерінің сәйкестігі. Бір жылдағы күндер саны. Кәбиса жыл.
16. Көрнекі геометрия элементтері:
1) қайталау: нүкте, сызық, кесінді, кесіндінің ұзындығын өлшеу, берілген ұзындықтағы кесіндіні салу. Бұрыштардың түрлері. Үшбұрышты сызғыштың көмегімен тік, доғал, сүйір бұрыштарды құрастыру;
2) сызу үшбұрыштың көмегімен шаршы және тіктөртбұрышты берілген ұзындықтары бойыншы құрастыру;
3) дөңгелек, шеңбер. Центрі, радиусы. Берілген радиус бойынша циркульдің көмегімен шеңбер құрастыру;
4) үшбұрыштарды бұрыштарының түрлері бойынша бөлу: тікбұрышты, сүйір бұрышты, доғал бұрышты; қырларының ұзындығы бойынша: тең бұрышты, тең қырлы, түрлі қырлы.
3-тарау. Оқу пәнінің 6-сыныптағы базалық білім мазмұны
17. Қайталау: 1-1000 сандарының нумерациясы:
1) толық жүздіктерді құру және жазу. Сан қатарындағы толық ондықтардың бірізділігі. Толық жүздіктерді салыстыру. Бірінші ондық сандарын, толық ондықтар мен толық жүздіктерді салыстыру;
2) толық жүздіктер мен ондықтардан, толық жүздіктерден, ондықтардан және бірліктерден, толық жүздіктер мен бірліктерден тұратын сандарды құру, жазу, оқу;
3) разряд туралы түсінік. Разрядтар: бірліктер, ондықтар, жүздіктер. Разрядтық кесте. Санның ондық құрамы. Цифрдың сандағы орнының маңызы;
4) сандардың сан қатарындағы бірізділігі. Сан қатарының негізгі қасиеті;
5) сандарды салыстыру. Біртаңбалы, екітаңбалы, үштаңбалы сандар;
6) жұп және тақ сандар;
7) сандарды ондыққа дейін, жүздікке дейін дөңгелектеу;
8) 1-ден 12-ге дейінгі сандардың римдік нумерациясы;
9) калькулятормен жұмыстың құрылысы және ережесі.
18. Қосу және азайту:
1) 1000 көлемінде қосуды және азайтуды қайталау. 1000 көлемінде ауызша есептеу тәсілі арқылы (есептеу жоғары разрядтардан басталады, есеп жолға жазылады) разрядтан аттамай қосу және азайту. Жақшалы үлгілермен есеп амалдары. Сандарды айырмашылығы бойынша салыстыру.
19. Көбейту және бөлу:
1) көбейту кестесі мен бөлу кестесін қайталау;

2) кратное сравнение чисел;
3) свойство единицы и нуля при умножении и делении;
4) внетабличное умножение и деление: умножение и деление круглых десятков на однозначное число (30х3, 60:3), умножение и деление двузначного числа на однозначное число без перехода через разряд (12х3, 36:3);
5) устное умножение и деление в пределах 1000;
6) письменное умножение и деление в пределах 1000;
7) кратное сравнение чисел;
8) проверка умножения и деления. Уравнение.
20. Текстовые арифметические задачи:
1) простые текстовые задачи на нахождение суммы, остатка, на увеличение и уменьшение числа на несколько единиц, на нахождение неизвестных слагаемого, уменьшаемого, вычитаемого, на разностное сравнение чисел. Простые текстовые задачи на нахождение произведения, на деление на равные части, на деление по содержанию, на увеличение и уменьшение числа в несколько раз, на кратное сравнение чисел;
2) сравнение задач на увеличение (уменьшение) числа на несколько единиц и увеличение (уменьшение) числа в несколько раз. Сравнение задач на разностное и кратное сравнение чисел;
3) простые текстовые арифметические задачи на соотношение величин: цена, количество, стоимость; путь, время, расстояние;
4) составные текстовые арифметические задачи, требующие выполнения 2 - 3 действий;
5) краткая запись задачи. Запись решения простой задачи с ответом, составной задачи – с пояснениями или вопросом к каждому действию и полным ответом. Запись наименований к числам в записи решения задачи обязательна.
21. Меры стоимости:
1) единицы стоимости: тенге и тиын. Обозначения: тенге – тг., тиын – тн. Соотношение 1 тг.= 100 тн. Монеты и купюры: 100 тг., 200 тг., 500 тг., 1000 тг. Их размен и замена;
2) меры длины. Повторение единиц длины: миллиметр, сантиметр, дециметр, метр. Соотношения: 1 см = 10 мм, 1 дм = 10 см, 1 м = 10 дм,
1м = 100 см. Единица длины километр. Обозначение: км. Соотношения:
1 км = 1000 м, 1 м = 1000 мм;
3) меры массы. Повторение единиц массы: килограмм, центнер и их соотношений. Единицы массы: грамм, тонна. Обозначение: г, т. Соотношение: 1 т = 10 ц, 1 т = 1000 кг, 1 кг = 1000 г. Гири, весы, их назначение. Практические работы по определению веса предметов с использованием весов;
4) меры времени. Повторение единиц времени – час, минута, секунда, сутки, неделя, месяц, год. Единичные соотношения мер времени. Число дней в году. Високосный год.
22. Элементы наглядной геометрии:
1) повторение: точка, линии, отрезок, измерение длины отрезка, построение отрезка заданной длины;
2) классификация треугольников по видам углов: прямоугольные, остроугольные, тупоугольные; по длине сторон: равносторонние, равнобедренные, разносторонние. Построение треугольников с заданными длинами сторон с помощью циркуля и линейки;

2) сандарды еселеп салыстыру;
3) көбейту мен бөлу кезіндегі бірліктер мен нөлдің қасиеті;
4) кестеден тыс көбейту және бөлу: толық ондықтарды біртаңбалы санға көбейту және бөлу (30х3, 60:3), разрядтан аспай екітаңбалы санды біртаңбалы санға көбейту және бөлу (12х3, 36:3);
5) 1000 көлемінде ауызша көбейту және бөлу;
6) 1000 көлемінде жазбаша көбейту және бөлу;
7) сандарды еселеп салыстыру;
8) көбейту мен бөлуді тексеру. Теңдеу.
20. Арифметикалық мәтіндік есептер:
1) қосындыны, қалдықты, санды бірнеше бірлікке көбейтуге және азайтуға арналған, белгісіз қосындыны, азайтқышты, азайтындының мәнін табуға, еселеу сандарды салыстыруға арналған қарапайым мәтінді есептер. Көбейтіндіні табуға, бірдей бөлшектерге бөлуге, мазмұны бойынша бөлуге, санды бірнеше есе көбейтуге және азайтуға, сандарды еселеп салыстыруға арналған қарапайым мәтінді есептер;
2) сандарды бірнеше бірлікке көбейту (азайту) және сандарды бірнеше рет қосу (азайту) есептерін салыстыру. Сандарды айырымдық және еселік салыстыруға арналған есептер;
3) көлемдерді сәйкестендіруге арналған қарапайым мәтінді есептер: баға, саны, құны, жолы, уақыты, қашықтығы;
4) 2-3 амал орындауды талап ететін құрылымды арифметикалық есептер;
5) есепті қысқаша жазу. Қарапайым есепті жауабымен жазу, құрылымды есепті – түсініктемесімен немесе әр амалға сұрағы және толық жауабымен жазу. Есептің шешімінде сандардың аталуын жазу міндетті.
21. Құн өлшемдері:
1) құн бірліктері: теңге және тиын. Белгілеу: теңге – тг., тиын – тн. Сәйкестігі: 1 тг.= 100 тн. Шақалар және қағаз ақшалар: 100 тг., 200 тг., 500 тг., 1000 тг. Оларды айырбастау және ұсақтау;
2) ұзындық өлшемі. Ұзындық бірліктерін қайталау: миллиметр, сантиметр, дециметр, метр. Сәйкестігі: 1 см = 10 мм, 1 дм = 10 см, 1 м = 10 дм, 1м = 100 см. Ұзындық бірлігі километр. Белгілеу: км. Сәйкестігі: 1 км = 1000 м, 1 м = 1000 мм;
3) салмақ өлшемі. Салмақ бірліктерін қайталау: килограмм, центнер және олардың сәйкестігі. Салмақ бірліктері: грамм, тонна. Белгілеу: г, т. Сәйкестігі: 1 т = 10 ц, 1 т = 1000 кг, 1 кг = 1000 г. Гирлер, таразы, оларды қолдану. Таразыны пайдалану арқылы заттардың салмағын анықтау бойынша тәжірибе жұмыстары;
4) уақыт өлшемдері. Уақыт бірліктерін қайталау – сағат, минут, секунд, тәулік, апта, ай, жыл. Уақыт өлшемдері бірліктерінің сәйкестігі. Бір жылдағы күндер саны. Толы жыл.
22. Көрнекі геометрия элементтері:
1) қайталау: нүкте, сызық, кесінді, кесіндінің ұзындығын өлшеу, берілген ұзындықтағы кесіндіні салу;
2) үшбұрыштарды бұрыштарына қарай жіктеу: тікбұрышты, сүйірбұрышты, доғалбұрышты; қабырғасының ұзындығы бойынша: теңқабырғалы; теңбүйірлі, әртүрлі қабырғалы. Үшбұрыштарды қабырғаларының берілген ұзындықтары бойынша циркульдің және сызғыштың көмегімен салу;

3) прямоугольник. Квадрат. Смежные стороны, диагонали;
4) куб, брус, шар. Вершины, ребра, грань;
5) использование некоторых букв латинского алфавита для обозначения геометрических фигур;
6) ломаная линия. Обозначение латинскими буквами. Построение ломаной линии по заданным длинам отрезков;
7) взаимное положение геометрических фигур на плоскости: находятся вне, пересекаются, одна фигура принадлежит другой.
8) масштаб: 1:2, 1:5, 1:10, 1:100.
23. Обыкновенные дроби:
1) повторение образования вторых, третьих, четвертых, пятых, десятых долей целого предмета, жидких и сыпучих веществ, числа;
2) образование обыкновенных дробей. Запись и чтение дробей. Числитель и знаменатель дроби, их значение. Сравнение дробей с одинаковыми знаменателями, сравнение дробей с одинаковыми числителями. Крупные, мелкие доли;
3) правильные, неправильные дроби. Смешанные числа. Сравнение смешанных чисел.
Глава 4. Базовое содержание учебного предмета для 7 класса
24. Повторение:
1) нумерация чисел в пределах 1000;
2) 1, 10, 100, 1000 – счетные единицы.
25. Нумерация чисел в пределах 10 000:
1) 10 000 как новая разрядная единица. Разрядная сетка. Образование, запись, чтение, сравнение чисел в пределах 10 000. Десятичный состав чисел. Поместное значение цифры в числе. Сравнение чисел первого десятка, круглых десятков, круглых сотен, единиц тысяч;
2) четные и нечетные числа. Натуральный ряд чисел, его свойство. Округление чисел до десятков и сотен. Римская нумерация от 1 до 20.
26. Сложение и вычитание:
1) повторение сложения и вычитания в пределах 1000;
2) устное (легкие случаи) и письменное сложение и вычитание чисел в пределах 10 000. Названия компонентов и результатов действий сложения и вычитания. Порядок действий в примерах со скобками;
3) проверка сложения и вычитания. Уравнение;
4) разностное сравнение чисел.
27. Умножение и деление:
1) повторение табличного умножения и деления;
2) внетабличное умножение и деление: умножение и деление двузначного числа на однозначное с переходом через разряд (15х2, 30: 2, 18х3, 54:3);
3) умножение чисел на 10, 100, 1000; деление чисел на 10, 100, 1000, в том числе случаи деления с остатком. Кратное сравнение чисел, когда частное равно 10, 100, 1000;
4) письменное умножение и деление на однозначное число в пределах
10 000. Признаки делимости на 2, 3, 5, деление с остатком;
5) проверка умножения и деления. Уравнение;
6) письменное умножение и деление на круглые десятки. Порядок действий в сложных примерах, содержащих действия 1 и 2 ступеней со скобками и без них. Выполнение вычислений с использованием калькулятора.

3) тікбұрыш. Шаршы. Көршілес жақтары, диагональдары;
4) куб, текше, шар. Биіктігі, жақтары, қырлары;
5) геометриялық пішіндерді белгілеуге арналған кейбір латын әріптерін қолдану;
6) сынық сызық. Латын әріптерімен белгілеу. Кесінділердің берілген ұзындықтары бойынша сынық сызықты құрастыру;
7) жазықтықта геометриялық пішіндердің өзара орналасуы: тыс, қиылысады, бір пішін басқа пішінде орналасқан;
8) масштаб: 1:2, 1:5, 1:10, 1:100.
23. Жай бөлшектер:
1) бүтін заттың, сұйықтық және сусымалы заттардың, санның екінші, үшінші, төртінші, бесінші, оныншы бөлшектерінің құрылуын қайталау;
2) жай бөлшектердің құрылуы. Бөлшектерді жазу және оқу. Бөлшектердің алымы, бөлімі, олардың маңызы. Бөлімі бірдей бөлшектерді салыстыру, алымы бірдей бөлшектерді салыстыру. Ірі, ұсақ бөлшектер;
3) дұрыс, бұрыс бөлшектер. Аралас сандар. Аралас сандарды салыстыру.
4-тарау. Оқу пәнінің 7-сыныптағы базалық білім мазмұны
24. Қайталау:
1) 1000 көлеміндегі сандарының нумерациясы;
2) 1, 10, 100, 1000 – санау бірліктері.
25. 10 000 көлеміндегі сандардың нумерациясы:
1) 10 000 жаңа разрядты бірлік ретінде. Разрядтар кестесі. 10 000-ға дейін сандардың пайда болуы, оқу, салыстыру. Сандардың ондық құрамы. Таңбаның сандағы орнының маңызы. Бірінші ондық сандарын, толық ондықтарды, толық жүздіктерді, мыңдық бірліктерін салыстыру;
2) жұп және тақ сандар. Сандардың натуралды реті, оның қасиеті. Сандарды ондықтар және жүздіктерге дейін толықтыру. 1 ден 20-ға дейін рим сандарымен нөмірлеу.
26. Қосу және азайту:
1) 1000 көлемінде қосу және азайтуды қайталау;
2) 10 000 көлемінде сандарды ауызша (жеңілдерін) және жазбаша түрде қосу және азайту. Қосу және азайту амалдарының компоненттерінің және нәтижелерінің аталуы. Жақша ішіндегі мысалдардың амалдар реті;
3) қосу және азайтуды тексеру. Теңдеулер;
4) сандардың айырмашылығы бойынша салыстыру.
27. Көбейту және бөлу:
1) көбейту және бөлу кестелерін қайталау;
2) кестеден тыс көбейту және бөлу: разрядтан асып екітаңбалы сандарды біртаңбалы санға көбейту және бөлу (15х2, 30: 2, 18х3, 54:3);
3) сандарды 10, 100, 1000 көбейту; сандарды 10, 100, 1000 бөлу, соның ішінде қалдықпен бөлу жағдайлары. Бөлінді 10, 100, 1000 тең болған жағдайда, сандарды еселік салыстыру;
4) 10 000 дейін сандарды біртаңбалы сандарға жазбаша түрде көбейту және бөлу. 2, 3, 5-ке бөлінетін сандардың белгілері, қалдықпен бөлу;
5) көбейту және бөлуді тексеру. Теңдеу;
6) жазбаша түрде толық ондықтарға көбейту және бөлу. 1 және 2 сатыдағы амалдары бар жақша ішіндегі және жақшасыз күрделі есептердің амалдарын орындау реті. Есептеуді калькуляторды пайдаланып орындау.

28. Арифметические задачи:
1) простые текстовые задачи на нахождение суммы, остатка, на увеличение и уменьшение числа на несколько единиц, на нахождение неизвестных слагаемого, уменьшаемого, вычитаемого, на разностное сравнение чисел. Простые текстовые задачи на нахождение произведения, на деление на равные части, на деление по содержанию, на увеличение и уменьшение числа в несколько раз, на кратное сравнение чисел;
2) сравнение задач на увеличение (уменьшение) числа на несколько единиц и увеличение (уменьшение) числа в несколько раз. Сравнение задач на разностное и кратное сравнение чисел;
3) простые текстовые арифметические задачи на соотношение величин: цена, количество, стоимость; путь, время, расстояние. Текстовые задачи на встречное прямолинейное движение;
4) простые текстовые задачи на нахождение доли числа. Текстовые задачи на нахождение нескольких долей числа. Составление задач обучающимися;
5) составные текстовые арифметические задачи, требующие выполнения 2 - 3 действий;
6) краткая запись задачи. Запись решения простой задачи с ответом, составной задачи – с пояснениями или вопросом к каждому действию и полным ответом. Запись наименований к числам в записи решения задачи обязательна.
29. Числа, полученные при измерении величин и действия с ними:
1) повторение: единичные соотношения мер длины, стоимости, массы, времени. Запись чисел, полученных при измерении величин;
2) преобразования чисел, полученных при измерении одной, двумя единицами стоимости, длины, массы, времени;
3) письменное сложение и вычитание чисел, полученных при измерении стоимости, длины, массы, времени;
4) устное и письменное умножение и деление чисел, полученных при измерении 1-2 единицами стоимости, длины, массы на однозначное число.
30. Обыкновенные дроби:
1) повторение: образование долей и дробей. Числитель и знаменатель, их значение. Правильные, неправильные дроби, смешанное число. Сравнение дробей с одинаковыми знаменателями. Сравнение дробей с одинаковыми числителями. Сравнение смешанных чисел;
2) преобразования дробей: замена неправильной дроби целым или смешанным числом;
3) сложение и вычитание дробей с одинаковыми знаменателями. Сложение и вычитание смешанных чисел;
4) нахождение одной и нескольких долей числа.
31. Десятичные дроби:
1) образование, знаменатель десятичных дробей. Запись десятичной дроби без знаменателя. Сравнение обыкновенных и десятичных дробей. Место десятичных долей в нумерационной таблице. Место десятичных дробей на числовой прямой. Сравнение целых чисел и десятичных дробей;

28. Арифметикалық есептер:
1) қосындыны, қалдықты, санды бірнеше бірлікке көбейтуге және азайтуға арналған, белгісіз қосындыны, азайтқышты, азайтындыны табуға, сандарды салыстыруға арналған қарапайым мәтінді есептер. Көбейтіндіні табуға, бірдей бөлшекке бөлуге, мазмұны бойынша бөлуге, санды бірнеше ретке көбейтуге және азайтуға, сандарды салыстыруға арналған қарапайым мәтінді есептер;
2) сандарды бірнеше бірлікке көбейту (азайту) және бірнеше бірлікті қосу (алу) есептерін салыстыру. Сандардың айырмашылығы бойынша және бірдей санға бөлінетін сандарды салыстыруға арналған есептер;
3) көлемдерді сәйкестендіруге арналған қарапайым мәтінді есептер: бағасы, саны, құны, жолы, уақыты, қашықтығы. Қарама-қарсы тік жолмен жүру қозғалысына арналған есептер;
4) санның бөлшегін табуға арналған қарапайым мәтінді есептер. Санның бірнеше бөлшегін табуға арналған мәтінді есептер. Білім алушылардың есепті құрастыруы;
5) 2-3 амал орындауды талап ететін құрамды арифметикалық есептер;
6) есепті қысқартып жазу. Қарапайым есепті жауабымен жазу, құрамды есепті – түсініктемесімен немесе әр амалға сурағы және толық жауабымен жазу. Есептің шешімінде сандардың аталуын жазу міндетті.
29. Көлемді өлшеуде алынған сандар және олармен амалдарды орындау:
1) қайталау: ұзындық, құны, салмағы, уақыт өлшемдерінің бірліктерінің сәйкестігі. Көлемді өлшегенде алынатын сандарды жазу;
2) құнын, ұзындықты, салмақты, уақыт өлшемдерін бір, екі бірліктермен өлшегенде алынған сандарды өңдеу;
3) құнын, ұзындығын, салмағын, уақыт өлшеуде алынған сандарды жазбаша түрде қосу және алу;
4) құнын, ұзындығын, салмақты 1-2 бірлікпен өлшегенде алынған сандарды ауызша және жазбаша түрде біртаңбалы санға көбейту және бөлу.
30. Жай бөлшектер:
1) қайталау: бөлігі және бөлшектердің пайда болуы. Алымы және бөлімі, олардың маңызы. Дұрыс, бұрыс бөлшектер, аралас сандар. Бөлімі бірдей бөлшектерді салыстыру. Алымы бірдей бөлшектерді салыстыру. Аралас сандарды салыстыру;
2) бөлшектерді өңдеу: бұрыс бөлшекті толық немесе аралас санмен алмастыру;
3) бөлімі бірдей бөлшектерді қосу және алу. Аралас сандарды қосу және азайту;
4) санның бір және бірнеше бөлшектерін табу.
31. Ондық бөлшектер:
1) құрылуы, ондық бөлшектердің пайда болуы. Ондық бөлшекті бөлімсіз жазу. Қарапайым және ондық бөлшектерді салыстыру. Ондық бөлшектің нумерациялық кестедегі орны. Ондық бөлшектердің сандық түзудегі орны. Толық сандарды және ондық бөлшектерді салыстыру;

2) основное свойство десятичных дробей. Сравнение десятичных дробей;
3) запись чисел, полученных при измерении длины, стоимости, массы в виде десятичных дробей (3 м 58 см=3,58 м) и в виде целых чисел (3,58 м = 3 м 58 см);
4) сложение и вычитание десятичных дробей.
32. Элементы наглядной геометрии:
1) отрезки, их сложение и вычитание. Положение в пространстве: горизонтальное, вертикальное, наклонное. Уровень, отвес;
2) взаимное положение прямых линий на плоскости: пересекаются (в том числе перпендикулярные), не пересекаются (параллельные). Расстояние между параллельными прямыми и его измерение. Построение перпендикулярных, параллельных прямых при помощи линейки и чертежного угольника. Знаки обозначения перпендикулярных и параллельных линий;
3) угол. Виды углов. Градус. Градусное измерение углов. Размеры прямого, острого, тупого, развернутого, полного углов. Транспортир. Измерение и построение углов с помощью транспортира;
4) окружность, круг. Центр, радиус, диаметр, хорда, дуга. Построение окружности по заданному радиусу, диаметру с помощью циркуля. Обозначение: R, D;
5) ломаная линия. Измерение длины ломаной линии. Граница треугольника, квадрата, прямоугольника как частные случаи замкнутой ломаной линии;
6) периметр треугольника, квадрата, прямоугольника. Обозначение периметра: P. Формулы вычисления периметра: P=a+b+c; P = 4a; P = 2a+2b;
7) симметрия. Ось симметрии. Симметричные фигуры. Фигуры, симметрично расположенные относительно оси, центра симметрии;
8) высота треугольника, прямоугольника, квадрата;
9) масштаб: 1:2, 1:5, 1:10, 1:100.
Глава 4. Базовое содержание учебного предмета для 8 класса
33. Повторение:
1) нумерация чисел в пределах 10 000. 1, 10, 100, 1000, 10 000 как счетные единицы.
34. Нумерация чисел в пределах 100 000:
1) 100 000 – новая разрядная единица. Таблица классов и разрядов. Образование, запись, чтение, сравнение чисел в пределах 100 000. Десятичный состав чисел. Определение количества разрядных единиц в числе. Поместное значение цифры в числе;
2) четные и нечетные числа. Натуральный ряд чисел и его свойства. Округление чисел до десятков, сотен, единиц тысяч. Римская нумерация чисел от 1 до 30.
35. Сложение и вычитание:
1) повторение сложения и вычитания в пределах 10 000;
2) устное и письменное сложение и вычитание в пределах 100 000. Проверка сложения и вычитания. Разностное сравнение чисел. Порядок действий в примерах со скобками;
3) уравнение.
36. Умножение и деление:
1) повторение табличного умножения и деления;
2) признаки делимости на 2, 3, 5;
3) устное и письменное умножение и деление (в том числе с остатком) на однозначное число в пределах 100 000;

2) ондық бөлшектердің негізгі қасиеті. Ондық бөлшектерді салыстыру;
3) ұзындықты, бағасын, салмағын өлшегенде алынған сандарды ондық бөлшектер түрінде жазу (3 м 58 см=3,58 м) және толық сандар түрінде жазу (3,58 м = 3 м58 см);
4) ондық бөлшектерді қосу және азайту.
32. Көрнекі геометрия элементтері:
1) кесінділер, оларды қосу және азайту. Кеңістікте орналасуы: көлденең, тік, көлбеу. Деңгей, тіктеуіш;
2) тік сызықтардың кеңістікте өзара орналасуы: қиылысады (сонымен қатар перпендикулярлы), қиылыспайды (параллельді). Параллельді сызықтардың арасындағы қашықтық және оны өлшеу. Сызғыштың және сызуға арналған бұрыш арқылы перпендикулярлы, параллельлді сызықтар құру. Перпендикулярлы және параллельлді сызықтарды белгілеу таңбалары;
3) бұрыш. Бұрыштардың түрлері. Градус. Бұрыштарды градуспен өлшеу. Тік, сүйір, ашық, толық бұрыштардың мөлшерлері. Транспортир. Транспортир арқылы бұрыштарды өлшеу және құру;
4) шеңбер, дөңгелек. Ортасы, радиус, диаметр, хорда, доғал. Циркульдің көмегімен берілген радиус, диаметр бойыншы шеңбер сызу. Белгілеу: R, D;
5) сынық сызық. Сынық сызықтың ұзындығын өлшеу. Үшбұрыштың, шаршының, тіктөртбұрыштың шекаралары сынық сызықтың жабық түрлері ретінде;
6) үшбұрыштың, шаршының, тіктөртбұрыштың периметры. Периметрді белгілеу: P. Перимертді шығару формуласы: P=a+b+c; P = 4a; P = 2a+2b;
7) симметрия. Симметрияның ортасы. Симметриялық пішіндер. Симметрия ортасына симметриялық түрде орналасқан пішіндер;
8) үшбұрыштың, тіктөртбұрыштың, шаршының биіктігі;
9) масштаб: 1:2, 1:5, 1:10, 1:100.
4-тарау. Оқу пәнінің 8-сыныптағы базалық білім мазмұны
33. Қайталау:
1) 10 000 көлемінде сандарды нөмірлеу. Санау бірліктері ретіндегі 1, 10, 100, 1000, 10 000.
34. 100 000 көлемінде сандардың нумерациясы:
1) 100 000 – жаңа разрядты бірлік. Класстар және разрядтар кестесі. 100 000 көлемінде сандардың пайда болуы, жазу, оқу, салыстыру. Сандардың ондық құрамы. Сандағы разрядтық бірліктердің санын анықтау. Сандағы таңбалардың орналасу мағынасы;
2) жұп және тақ сандар. Сандардың натуралдық реті және оның қасиеті. Сандарды онға, жүзге, мыңға дейін толықтыру. 1 ден 30 дейін рим сандарымен белгілеу.
35. Қосу және азайту:
1) 10 000 көлемінде қосу және азайтуды қайталау;
2) 100 000 көлемінде ауызша және жазбаша түрде қосу және азайту. Қосу және азайтуды тексеру. Сандарды азайтқыштың мәні бойынша салыстыру. Жақшасы бар мысалдардағы амалдар реті;
3) теңдеулер.
36. Көбейту және бөлу:
1) көбейту және бөлу кестесін қайталау;
2) 2, 3, 5 сандарға бөліну сипаты;
3) 100 000 көлемінде біртаңбалы санға ауызша және жазбаша түрде көбейту және бөлу (соның ішінде қалдықпен);

4) проверка умножения и деления. Уравнение;
5) умножение и деление на 10, 100, 1000. Умножение и деление на круглые десятки;
6) умножение на двузначное число. Деление на двузначное число;
7) порядок действий в примерах, содержащих действия 1 и 2 ступеней, со скобками и без них.
37. Арифметические задачи:
1) простые текстовые задачи на нахождение суммы, остатка, на увеличение и уменьшение числа на несколько единиц, на нахождение неизвестных слагаемого, уменьшаемого, вычитаемого, на разностное сравнение чисел. Простые текстовые задачи на нахождение произведения, на деление на равные части, на деление по содержанию, на увеличение и уменьшение числа в несколько раз, на кратное сравнение чисел;
2) сравнение задач на увеличение (уменьшение) числа на несколько единиц и увеличение (уменьшение) числа в несколько раз. Сравнение задач на разностное и кратное сравнение чисел;
3) простые текстовые арифметические задачи на соотношение величин: цена, количество, стоимость; путь, время, расстояние;
4) текстовые задачи на встречное прямолинейное движение, на движение в одном и противоположном направлениях;
5) простые текстовые задачи на нахождение доли числа. Текстовые задачи на нахождение нескольких долей числа, на нахождение среднего арифметического. Составление задач обучающимися;
6) составные текстовые арифметические задачи, требующие выполнения 2-4 действий;
7) краткая запись задачи. Запись решения простой задачи с ответом, составной задачи – с пояснениями или вопросом к каждому действию и полным ответом. Запись наименований к числам в записи решения задачи обязательна.
38. Числа, полученные при измерении величин и действия с ними:
1) повторение: единичные соотношения мер длины, стоимости, массы, времени. Запись чисел, полученных при измерении величин;
2) преобразование чисел, полученных при измерении длины, стоимости, массы, времени;
3) устное и письменное сложение и вычитание чисел, полученных при измерении величин.
39. Обыкновенные дроби:
1) повторение: образование, запись, чтение обыкновенных дробей. Числитель и знаменатель, их значение. Сравнение дробей с одинаковыми знаменателями, одинаковыми числителями. Правильные, неправильные дроби. Смешанные числа. Сравнение смешанных чисел. Преобразования дробей: замена неправильной дроби целым или смешанным числом, замена целого или смешанного числа неправильной дробью;
2) основное свойство обыкновенных дробей. Выражение дроби в более крупных долях (сокращение);
3) сложение и вычитание обыкновенных дробей с одинаковыми знаменателями. Вычитание дроби из единицы и из целого числа. Сложение и вычитание смешанных чисел;

4) көбейту және бөлуді тексеру. Теңдеу;
5) 10, 100, 1000 сандарына көбейту және бөлу. Толық ондықтарға көбейту және бөлу;
6) екітаңбалы сандарға көбейту. Екітаңбалы сандарға бөлу;
7) 1 және 2 сатыдағы амалдар бар есептерде амалдардың реті, жақшамен және жақшасыз.
37. Арифметикалық есептер:
1) қосындыны, қалдықты табуға, санды бірнеше бірлікке көбейту және азайтуға, белгісіз қосындыны, азайғышты, азайтқышты, азайтқыштың мәнін салыстыруға арнаған қарапайым мәтінді есептер. Көбейтіндінің мәнін табуға, бірдей бөлшектерге бөлуге, мазмұны бойынша бөлуге, санды бірнешеге көбейту және азайтуға, сандарды салыстыруға арналған қарапайым мәтінді есептер;
2) сандарды бірнеше бірлікке көбейту (азайту) және бірнеше ретке көбейтуге (азайтуға) арналған есептерді салыстыру. Азайтқыштың мәні және еселеу сандарды салыстыруға арналған есептер;
3) құны, саны, бағасы; жолы, уақыт, қашықтықты салыстыруға арналған қарапайым арифметикалық есептер;
4) қарама-қарсы тік жол, бір және қарсы бағыттағы қозғалысқа арналған мәтінді есептер;
5) сандардың бөлшегін табуға арналған қарапайым мәтінді есептер. Санның бірнеше бөлшегін, орта арифметикалық санды табуға арналған мәтінді есептер. Білім алушылардың есептерді құруы;
6) 2-4 амалды орындауды талап ететін құрылымды мәтінді есептер;
7) есепті қысқаша жазу. Қарапайым есепті жауабымен жазу, құрамды есепті – әр амалға түсініктемесімен немесе сұрағымен жазу. Есептің жауабындағы санның аталуын жазу міндетті.
38. Көлемдерді өлшегенде алынған сандар және олармен орындалатын амалдар:
1) қайталау: ұзындық, құны, салмағын, уақыт өлшемдерінің бірліктік сәйкестіктері. Көлемдерді өлшегенде алынған сандарды жазу;
2) ұзындық, құны, салмағын, уақытты өлшегенде алынған сандарды өңдеу;
3) көлемдерді өлшегенде алынған сандарды ауызша және жазбаша түрде қосу және азайту;
39. Жай бөлшектер.
1) қайталау: бөлігі және бөлшектердің пайда болуы, қарапайым бөлшектерді оқу. Алымы және бөлімі, олардың мағынасы. Алымдары және бөлімдері бірдей сандарды салыстыру. Дұрыс, бұрыс бөлшектер. Аралас сандар. Аралас сандарды салыстыру. Бөлшектерді өңдеу: бұрыс бөлшекті толық немесе аралас санға ауыстыру, толық немесе аралас санды бұрыс бөлшекке ауыстыру;
2) қарапайым бөлшектің негізгі қасиеті. Бөлшекті ірі бөлшек ретінде көрсету (қысқарту);
3) бөлімі бірдей қарапайым бөлшектерді қосу және алу. Бөлшекті бірліктен және толық саннан алу. Аралас сандарды қосу және алу;

4) нахождение одной и нескольких долей числа.
40. Десятичные дроби:
1) повторение: понятие десятичной дроби. Образование десятичной дроби, ее знаменатель. Запись десятичной дроби без знаменателя. Место десятичных долей в нумерационной таблице. Место десятичных дробей на числовом отрезке. Сравнение целых чисел и десятичных дробей. Выражение десятичной дроби в более крупных, более мелких и одинаковых долях. Сравнение десятичных дробей. Запись чисел, полученных при измерении величин в виде десятичных дробей и в виде целых чисел. Сложение и вычитание десятичных дробей;
2) умножение и деление десятичных дробей на однозначное число;
3) нахождение десятичной дроби от числа.
41. Элементы наглядной геометрии:
1) линии: прямая, кривая, луч, отрезок;
2) угол. Виды углов. Градус. Градусное измерение углов. Размеры прямого, острого, тупого, развернутого, полного углов. Транспортир. Измерение и построение углов с помощью транспортир;
3) биссектриса угла. Деление угла на две равные части приемом построения биссектрисы;
4) треугольники. Виды треугольников. Смежные углы, сумма смежных углов. Сумма углов треугольника;
5) круг, окружность. Центр, радиус, диаметр, хорда, дуга. Сектор, сегмент;
6) построение точки, окружности, отрезка, симметричных данным, относительно оси, центра симметрии;
7) квадрат, прямоугольник. Периметр квадрата и прямоугольника. Ромб, параллелограмм. Периметр ромба и параллелограмма;
8) площадь фигуры. Единицы площади: квадратный сантиметр, квадратный дециметр, квадратный метр, квадратный миллиметр. Обозначение: S, кв. см; см2, кв. дм; дм2, кв. м; м2, кв. км; км2, кв. мм; мм2. Измерение площади квадрата и прямоугольника с помощью палетки.
Глава 5. Базовое содержание учебного предмета для 9 класса
42. Повторение:
1) нумерация в пределах 100 000. 1, 10, 100, 1000, 10 000 – как счетные единицы.
43. Нумерация чисел в пределах 1 - 1 000 000:
1) образование, запись, чтение чисел в пределах 1 000 000. Таблица классов и разрядов. Десятичный состав числа. Поместное значение цифры в числе. Сравнение разрядных единиц и разрядных чисел;
2) четные и нечетные числа. Простые и составные числа. Натуральный ряд чисел и его свойства. Сравнение чисел. Округление чисел до десятков, сотен, единиц тысяч, десятков тысяч. Римская нумерация чисел от 1 до 35.
44. Сложение и вычитание:
1) повторение сложения и вычитания в пределах 100 000;
2) устное и письменное сложение и вычитание в пределах 1 000 000. Разностное сравнение чисел. Порядок действий в примерах со скобками;
3) проверка сложения и вычитания. Уравнение.

4) санның бір және бірнеше бөлшегін табу.
40. Ондық бөлшектер:
1) қайталау: ондық бөлшек туралы түсінік. Ондық бөлшектің пайда болуы, оның бөлімі. Ондық бөлшектің бөлімісіз жазылуы. Ондық бөлшектің нумерациялық кестедегі орны. Сандық кескіндідегі ондық бөлшектердің орны. Толық сандарды және ондық бөлшектерді салыстыру. Ондық бөлшектің ірі, ұсақ және бірдей бөліктерде көрсетілуі. Ондық бөлшектерді салыстыру. Көлемдерді өлшегенде алынған сандардың ондық бөлшектер және толық сандар түрінде жазылуы. Ондық бөлшектерді қосу және азайту;
2) ондық бөлшектерді біртаңбалы сандарға көбейту және бөлу;
3) санның ондық бөлшегін табу.
41. Көрнекті геометрия элементтері:
1) сызықтар: түзу, қисық, сәуле, кесінді;
2) бұрыш. Бұрыш түрлері. Градус. Бұрыштарды градуспен өлшеу. Тік, сүйір, ашық, толық бұрыштардың мөлшерлері. Транспортир. Транспортир арқылы бұрыштарды өлшеу және құру;
3) бұрыштың биссектрисасы. Биссектрисаны құру әдісімен бұрышты теңдей екі бөлікке бөлу;
4) үшбұрыш. Үшбұрыш түрлері. Қиылысқан бұрыштар, қиылысатын бұрыштардың қосындысы. Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы;
5) дөңгелек, шеңбер. Ортасы, радиус, диаметр, хорда, доғал. Сектор, сегмент;
6) симметрия ортасына сәйкес нүкте, шеңбер, кескін құру;
7) шаршы, тіктөртбұрыш. Шаршының, тіктөртбұрыштың периметрі. Ромб, параллелограмм. Ромб және параллелограммның периметрі;
8) пішіннің ауданы. Аудан бірліктері: шаршы сантиметр, шаршы дециметр, шаршы метр, шаршы миллиметр. Белгілеу: S, кв. см; см2, кв. дм; дм2, кв. м; м2, кв. км; км2, кв. мм; мм2. Шаршының және тіктөртбұрыштың ауданын палетканың көмегімен өлшеу.
5-тарау. Оқу пәнінің 9-сыныптағы базалық білім мазмұны
42. Қайталау:
1) 100 000 көлемінде нумерациялау. 1, 10, 100, 1000, 10 000 – есептік бірлік ретінде.
43. 1 - 1 000 000 аралықтағы сандар нумерациясы:
1) 1000 000 көлеміндегі сандардың пайда болуы, жазу, оқу. Класстар және разрядтар кестесі. Санның ондық құрамы. Сандағы таңба орнының мәні. Разрядты бірліктер және разрядты сандарды салыстыру;
2) жұп және тақ сандар. Қарапайым және құрылымды сандар. Сандардың натуралды реті және оның қасиеті. Сандарды салыстыру. Сандарды ондықтарға, жүздіктерге, мыңдық бірлікке, мыңдық ондықтарға дейін толықтыру. 1 ден 35 дейін сандарды рим сандарымен белгілеу.
44. Қосу және азайту:
1) 100 000 көлемінде қосу және азайтуды қайталау;
2) 1 000 000 көлемінде ауызша және жазбаша қосу және азайту. Сандар азайтқышының мәні бойынша салыстыру. Жақшасы бар есептердегі амалдарды орындау реті;
3) қосу және азайтуды тексеру. Теңдеу.

45. Умножение и деление:
1) повторение: табличное и внетабличное умножение и деление;
2) устное и письменное умножение и деление на однозначное число, на 10, 100, 1000, на круглые десятки, круглые сотни, единицы тысяч. Порядок действий в примерах со скобками;
3) умножение на двузначное число. Деление на двузначное число. Кратное сравнение чисел;
4) проверка умножения и деления. Уравнение.
46. Арифметические задачи:
1) простые текстовые задачи на нахождение суммы, остатка, на увеличение и уменьшение числа на несколько единиц, на нахождение неизвестных слагаемого, уменьшаемого, вычитаемого, на разностное сравнение чисел. Простые текстовые задачи на нахождение произведения, на деление на равные части, на деление по содержанию, на увеличение и уменьшение числа в несколько раз, на кратное сравнение чисел;
2) сравнение задач на увеличение (уменьшение) числа на несколько единиц и увеличение (уменьшение) числа в несколько раз. Сравнение задач на разностное и кратное сравнение чисел;
3) простые текстовые арифметические задачи на соотношение величин: цена, количество, стоимость; путь, время, расстояние;
4) текстовые задачи на встречное прямолинейное движение. Простые текстовые задачи на нахождение доли числа;
5) текстовые задачи на нахождение нескольких долей числа. Простые и составные текстовые арифметические задачи на нахождение процентов от числа;
6) текстовые задачи на вычисление периметра и площади прямоугольника (квадрата). Составление задач обучающимися;
7) составные текстовые арифметические задачи, требующие выполнения 2-4 действий. Составная текстовая задача, включающая нахождение дроби от числа;
8) краткая запись задачи. Запись решения простой задачи с ответом, составной задачи – с пояснениями или вопросом к каждому действию и полным ответом. Запись наименований к числам в записи решения задачи обязательна.
47. Числа, полученные при измерении величин и действия с ними:
1) повторение: единичные соотношения мер длины, стоимости, массы, времени. Запись чисел, полученных при измерении величин;
2) преобразования чисел, полученных при измерении длины, массы, стоимости;
3) сложение и вычитание чисел, полученных при измерении величин;
4) умножение и деление чисел, полученных при измерении величин на однозначное число, круглые десятки, умножение на двузначное число;
5) конвертируемая валюта: доллар США, евро. Курс доллара и евро по отношению к национальной валюте Казахстана.
48. Обыкновенные дроби:
1) повторение: образование обыкновенных дробей. Числитель и знаменатель, их значение. Правильные и неправильные дроби. Смешанное число. Сравнение обыкновенных дробей и смешанных чисел. Преобразования дробей: выражение в более крупных долях, замена неправильной дроби смешанным числом, замена смешанного числа неправильной дробью. Сложение и вычитание обыкновенных дробей с одинаковыми знаменателями. Вычитание дроби из 1 и из целого числа;

45. Көбейту және бөлу:
1) қайталау: кестедегі және кестеден тыс көбейту және бөлу;
2) біртаңбалы санға,10, 100, 1000, толық ондықтарға, толық жүздіктерге, мыңдық бірлікке сандарына ауызша және жазбаша көйбету және бөлу. Жақша ішіндегі есептерді орындауда амалдар реті;
3) екітаңбалы сандарға көбейту. Екітаңбалы санға бөлу. Сандарды еселеп салыстыру;
4) көбейту және бөлуді тексеру. Теңдеу.
46. Арифметикалық есептер:
1) қосындыны, қалдықты табуға, санды бірнеше бірлікке көбейту және азайтуға, белгісіз қосындыны, азайғышты, азайтқышты, азайтқыштың мәнін салыстыруға арналған қарапайым мәтінді есептер. Көбейтіндінің мәнін табуға, бердей бөлшектерге бөлуге, мазмұны бойынша бөлуге, санды бірнешеге көбейтуге және азайтуға, сандарды салыстыруға арналған қарапайым мәтінді есептер;
2) сандарды бірнеше бірлікке көбейту (азайту) және бірнеше ретке көбейтуге (азайтуға) арналған есептерді салыстыру. Айырымдылыққа есептерді салыстыру және еселенген сандарды салыстыру;
3) құнын, санын, бағасын; жолын, уақытын, қашықтықты салыстыруға арналған қарапайым мәтінді арифметикалық есептер;
4) қарама-қарсы тік бағыттағы қозғалысқа арналған мәтінді есептер. Санның бөлшегін табуға арналған қарапайым мәтінді есептер;
5) санның бірнеше бөлшегін табуға арналған мәтінді есептер. Санның пайыздық мөлшерін табуға арналған қарапайым және құрамды мәтінді есептер;
6) тіктөртбұрыштың (шаршының) периметрін және ауданын табуға арналған мәтінді есептер. Білім алушылардың есептерді құруы;
7) 2-4 амалды орындауды талап ететін құрылымды мәтінді арифметикалық есептер. Санның бөлшегін табуға арналған құрылымды мәтінді есеп;
8) есепті қысқаша жазу. Қарапайым есепті жауабымен жазу, құрамды есепті – әр амалға түсініктемесімен немесе сұрағымен толық жауабымен жазу. Есептің жауабындағы санның аталуын жазу міндетті.
47. Көлемдерді өлшегенде алынған сандар және олармен орындалатын амалдар:
1) ұзындық, құн, салмақ, уақыт өлшемдерінің бірліктік сәйкестіктерін қайталау. Көлемдерді өлшегенде алынған сандарды жазу;
2) ұзындық, құны, салмағын өлшегенде алынған сандарды өңдеу;
3) көлемдерді өлшегенде алынған сандарды қосу және азайту;
4) көлемдерді өлшегенде алынған сандарды біртаңбалы санға, толық ондықтарға көбейту және бөлу, екітаңбалы санға көбейту.
5) ауыстырмалы ақша: АҚШ доллары, еуро. Қазақстанның ұлттық ақшасына шаққанда доллардың және еуроның бағасы.
48. Жай бөлшектер:
1) жай бөлшектердің пайда болуын қайталау. Алымы және бөлімі, олардың маңызы. Дұрыс, бұрыс бөлшектер. Аралас сандар. Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру. Бөлшектерді өңдеу: ірі бөлшек ретінде көрсету, бұрыс бөлшекті аралас санға ауыстыру, аралас санды бұрыс бөлшекке ауыстыру. Бөлімі бірдей жай бөлшектерді қосу және азайту. Бөлшекті 1 санынан және толық саннан азайту;

2) приведение дробей к одинаковому знаменателю. Сравнение дробей с разными знаменателями. Сложение и вычитание дробей с разными знаменателями;
3) умножение и деление дробей и смешанных чисел на целое число. Предварительное сокращение. Название компонентов и результатов действий с обыкновенными дробями;
4) проверка решения обратным действием. Нахождение неизвестного компонента. Решение уравнений;
5) порядок действий в примерах, содержащих 3-4 арифметических действия. Нахождение числа по его доле.
49. Десятичные дроби и проценты:
1) повторение: образование, запись, чтение, сравнение десятичных дробей. Место десятичных долей в таблице классов и разрядов. Место десятичных дробей на числовом отрезке. Основное свойство десятичных дробей. Запись чисел, полученных при измерении величин в виде десятичных дробей и в виде целых чисел. Сложение и вычитание десятичных дробей;
2) умножение и деление десятичных дробей на однозначное число, на 10, на 100, на 1000, на круглые десятки, на круглые сотни;
3) порядок действий в примерах, содержащих 3-4 арифметических действия;
4) понятие о проценте. Три формы записи сотых долей (в виде обыкновенной дроби, в виде десятичной дроби, в виде процентов). 100 % - все количество. Нахождение процентов от числа (деление на 100 и умножение на число процентов). Нахождение 1%, 10%, 20%, 25%, 50%, 75% от числа.
50. Элементы наглядной геометрии:
1) линии: прямые, кривые, ломаные, отрезок. Построение отрезка заданной длины. Положение в пространстве: наклонное, горизонтальное, вертикальное. Параллельные и перпендикулярные прямые;
2) угол. Виды углов. Градусное измерение углов. Построение и измерение углов с помощью транспортира;
3) построение треугольника по заданной длине сторон и градусной мере угла, заключенного между ними; по длине одной стороны и двум градусным мерам углов, прилежащих к ней;
4) круг, окружность. Центр, радиус, диаметр. Длина окружности. Формула вычисления длины окружности: C = 2ПR;
5) многоугольники. Периметр многоугольников;
6) площадь фигуры. Единицы площади: квадратный сантиметр, квадратный дециметр, квадратный метр, квадратный миллиметр. Обозначение: S, кв. см; см2, кв. дм, дм2, кв. м, м2, кв. км, км2, кв. мм, мм2. Измерение и вычисление площадей квадрата и прямоугольника. Практический вывод формул: S = a x a; S = a x b;
7) геометрические фигуры: цилиндр, конус, пирамида, шар. Куб, параллелепипед. Элементы: грани, ребра, вершины, их свойства. Верхнее, нижнее основания, передняя и задняя грани, правая и левая боковые грани, ребра. Развертка куба и параллелепипеда, изготовление их моделей. Вычисление площади боковой и полной поверхностей куба и параллелепипеда. Объем геометрической фигуры. Обозначение: V. Единицы измерения объема: куб. мм, мм 3, куб. см, см 3, куб. дм, дм 3, куб м, м 3, куб. км, км 3. Соотношение: 1 куб. дм = 1 000 куб. см., 1 куб. м = 1 000 куб. дм, 1 куб. м = 1 000 000 куб. см. Измерение и вычисление объема прямоугольного параллелепипеда (куба).

2) бөлшектерді бірдей бөлімге келтіру. Бөлімдері түрлі бөлшектерді салыстыру. Түрлі бөлімді бөлшектерді қосу және азайту;
3) бөлшектер мен аралас сандарды толық санға көбейту және бөлу. Алдын ала қысқарту. Қарапайым бөлшектермен амалдар нәтижесінің және сандардың атаулары;
4) кері амалмен шешімді тексеру. Белгісіз санды табу. Теңдеулерді шешу;
5) мазмұнында 3-4 арифметикалық амалы бар мысалдардың амалдар реті. Санды бөлшегі бойынша табу.
49. Ондық бөлшектер және пайыздар:
1) ондық бөлшектердің пайда болуын, жазылуын, оқылуын, ондық бөлшектерді салыстыруды қайталау. Ондық бөлшектердің сандық тізбектегі және разрядтағы орны. Ондық бөлшектің негізгі қасиеті. Көлемдерді өлшегенде алынған сандардың ондық бөлшек немесе толық сан ретінде жазылуы. Ондық бөлшектерді қосу және азайту;
2) ондық бөлшектерді біртаңбалы санға, 10, 100, 1000 сандарына, толық ондықтарға, толық жүздіктерге көбейту және бөлу;
3) 3-4 арифметикалық амалдары бар мысалдардың амаладар реті.
4) пайыз туралы түсінік. Жүздік бөлшектерді жазудың үш түрі (жай бөлшек түрінде, ондық бөлшек түрінде, пайыз түрінде); 100% - жалпы саны. Санның пайыздық мөлшерін табу (100-ге бөлу және пайыз санына көбейту). Санның 1%, 10%, 20%, 25%, 50%, 75%-ын табу;
50. Көрнекі геометрия элементтері:
1) сызықтар: түзу, қисық, сынық, кесінді. Берілген ұзындық бойынша кесіндіні құру. Кеңістікте орналасуы: қиғаш, көлденең, тік. Параллельді және перпендикулярлы түзулер;
2) бұрыш. Бұрыш түрлері. Бұрыштарды градуспен өлшеу. Транспортир арқылы бұрыштарды өлшеу және құру;
3) бұрыштың градустық өлшемімен және қырының берілген ұзындығымен, бір жағының ұзындығы және соған тиісті екі бұрыштың градустық өлшемі арқылы үшбұрышты құру;
4) дөңгелек, шеңбер. Ортасы, радиус, диаметр. Шеңбердің ұзындығы. Шеңбердің ұзындығын шығаратын формула: C = 2ПR;
5) көпбұрыштылар. Көпбұрыштылардың периметрі;
6) пішіннің ауданы. Аудан бірліктері: шаршы сантиметр, шаршы дециметр, шаршы метр, шаршы миллиметр. Белгілеу: S, кв. см; см2, кв. дм; дм2, кв. м; м2, кв. км; км2, кв. мм; мм2. Шаршының және тіктөртбұрыштың ауданын өлшеу және есептеу. Формуланың практикалық шығуы: S = a x a; S = a x b;
7) геометриялық фигуралар: цилиндр, конус, пирамида, шар. Текше, параллелепипед. Элементтері: қырлары, қабырғалары, биіктіктері, олардың қасиеттері. Жоғарғы, төмегі негіздері, оң және сол жақ қырлары, қабырғалары. Текше және параллелепипедті ашу, олардың үлгілерін жасау. Текше және параллепиппедтің толық үстіңгі жағы және қырларының аудандарын есептеп шығару. Геометриялық фигураның көлемі. Белгілеу: V. Көлемді өлшеу бірліктері: куб. мм, мм3, куб. см, см3, куб. дм, дм3, куб м, м3, куб. км, км3. Сәйкестігі: 1 куб. дм = 1 000 куб. см., 1 куб. м = 1 000 куб. дм, 1 куб. м = 1 000 000 куб. см. Тікбұрышты параллепипипедтің (текшенің) көлемін өлшеу және есептеу.

56. Числа, полученные при измерении величин и действия с ними:
1) повторение: единичные соотношения мер длины, стоимости, массы, времени. Запись чисел, полученных при измерении величин;
2) преобразования чисел, полученных при измерении длины, массы, стоимости;
3) сложение и вычитание чисел, полученных при измерении величин;
4) умножение и деление чисел, полученных при измерении величин на однозначное число, круглые десятки, умножение на двузначное число;
5) сложение, вычитание, умножение и деление чисел, полученных при измерении длины, массы, стоимости, записанных в виде десятичных дробей;
6) меры времени. Нахождение времени начала события, времени окончания события путем замены календарного числа арифметическим числом с точностью до года, месяца, дня;
7) конвертируемая валюта: доллар США, евро. Курс доллара и евро по отношению к национальной валюте Казахстана.
57. Обыкновенные дроби:
1) повторение: образование обыкновенных дробей. Числитель и знаменатель, их значение. Правильные и неправильные дроби. Смешанное число. Сравнение обыкновенных дробей и смешанных чисел. Преобразования дробей: выражение в более крупных долях, замена неправильной дроби смешанным числом, замена смешанного числа неправильной дробью. Сложение и вычитание обыкновенных дробей с одинаковыми знаменателями. Вычитание дроби из 1 и из целого числа;
2) приведение дробей к одинаковому знаменателю. Сравнение дробей с разными знаменателями. Сложение и вычитание дробей с разными знаменателями;
3) умножение и деление дробей и смешанных чисел на целое число. Предварительное сокращение. Название компонентов и результатов действий с обыкновенными дробями;
4) проверка решения обратным действием. Нахождение неизвестного компонента. Решение уравнений;
5) порядок действий в примерах, содержащих 3-4 арифметических действия. Нахождение числа по его доле.
58. Десятичные дроби и проценты:
1) повторение: образование, запись, чтение, сравнение десятичных дробей. Место десятичных долей в таблице классов и разрядов. Место десятичных дробей на числовом отрезке. Основное свойство десятичных дробей. Запись чисел, полученных при измерении величин в виде десятичных дробей и в виде целых чисел. Сложение и вычитание десятичных дробей;
2) умножение и деление десятичных дробей на однозначное число, на 10, на 100, на 1000, на круглые десятки, на круглые сотни;
3) нахождение числа по его десятичной дроби: 0,2, 0,5, 0,02, 0,25, 0,75, 0,125;
4) порядок действий в примерах, содержащих 3-4 арифметических действия. Сложение и вычитание целых чисел и десятичных дробей. Порядок действий в примерах со скобками;

56. Көлемдерді өлшегенде алынған сандар және олармен орындалатын амалдар:
1) ұзындық, құн, салмақ, уақыт өлшемдерінің бірліктік сәйкестіктерін қайталау. Көлемдерді өлшегенде алынған сандарды жазу;
2) ұзындықты, құнын, салмағын өлшегенде алынған сандарды түрлендіру;
3) көлемдерді өлшегенде алынған сандарды қосу және азайту;
4) көлемдерді өлшегенде алынған сандарды біртаңбалы санға, толық ондықтарға көбейту және бөлу, екітаңбалы санға көбейту;
5) ұзындықты, салмағын, құнын өлшегенде ондық бөлшек түрінде жазылған сандарды қосу, азайту, көбейту және бөлу;
6) уақыт өлшемдері. Оқиғаның басталған, аяқталған уақытын күнтізбелік күнін арифметикалық санға ауыстырып, бір жыл, ай, күніне дейін дәлдікпен табу;
7) ауыстырмалы ақша: АҚШ доллары, еуро. Қазақстанның ұлттық ақшасына шаққанда доллардың және еуроның бағасы.
57. Жай бөлшектер:
1) жай бөлшектердің пайда болуын қайталау. Алымы және бөлімі, олардың маңызы. Дұрыс, бұрыс бөлшектер. Аралас сан. Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру. Бөлшектерді өңдеу: ірі бөлшек ретінде көрсету, бұрыс бөлшекті аралас санға ауыстыру, аралас санды бұрыс бөлшекке ауыстыру. Бөлімі бірдей жай бөлшектерді қосу және азайту. Бөлшекті 1 санынан және толық саннан азайту;
2) бөлшектерді бірдей бөлімге келтіру. Бөлімдері түрлі бөлшектерді салыстыру. Түрлі бөлімді бөлшектерді қосу және азайту;
3) бөлшектер және аралас сандарды бүтін санға көбейту және бөлу. Алдын ала қысқарту. Жай бөлшектермен амалдар нәтижесінің және сандардың аталулары;
4) шешімді кері амалмен тексеру. Белгісіз санды табу. Теңдеулерді шешу;
5) мазмұнында 3-4 арифметикалық амалы бар мысалдардың амалдар реті. Санды бөлшегі бойынша табу.
58. Ондық бөлшектер және пайыздар:
1) ондық бөлшектердің пайда болуын, жазылуын, оқылуын, ондық бөлшектерді салыстыруды қайталау. Ондық бөлшектердің сандық тізбектегі орны. Ондық бөлшектің негізгі қасиеті. Көлемдерді өлшегенде алынған сандардың ондық бөлшек немесе толық сан ретінде жазылуы. Ондық бөлшектерді қосу және азайту;
2) ондық бөлшектерді біртаңбалы санға, 10, 100, 1000 сандарына, толық ондықтарға, толық жүздіктерге көбейту және бөлу;
3) санды ондық бөлшегі арқылы табу: 0,2, 0,5, 0,02, 0,25, 0,75, 0,125;
4) 3-4 арифметикалық амалдары бар мысалдардың амаладар реті. Толық сандар мен ондық бөлшектерді қосу және азайту. Жақшасы бар мысалдардағы амалдар реті;

5) запись десятичной дроби в виде обыкновенной и обыкновенной в виде десятичной. Конечные и бесконечные десятичные дроби;
6) понятие о проценте. Три формы записи сотых долей (в виде обыкновенной дроби, в виде десятичной дроби, в виде процентов). 100 % - все количество. Нахождение процентов от числа (деление на 100 и умножение на число процентов). Нахождение 1%, 10%, 20%, 25%, 50%, 75% от числа. Нахождение числа по его процентам;
7) совместные действия с обыкновенными и десятичными дробями.
59. Элементы наглядной геометрии:
1) линии: прямые, кривые, ломаные, отрезок. Построение отрезка заданной длины. Положение в пространстве: наклонное, горизонтальное, вертикальное. Параллельные и перпендикулярные прямые;
2) угол. Виды углов. Градусное измерение углов. Построение и измерение углов с помощью транспортира;
3) построение треугольника по заданной длине сторон и градусной мере угла, заключенного между ними; по длине одной стороны и двум градусным мерам углов, прилежащих к ней;
4) круг, окружность. Центр, радиус, диаметр. Длина окружности. Формула вычисления длины окружности: C = 2ПR. Площадь круга. Формула вычисления площади круга: S = ПR2;
5) многоугольники. Периметр многоугольников;
6) площадь фигуры. Единицы площади: квадратный сантиметр, квадратный дециметр, квадратный метр, квадратный миллиметр. Обозначение: S, кв. см; см2, кв. дм, дм2, кв. м, м2, кв. км, км2, кв. мм, мм2. Измерение и вычисление площадей квадрата и прямоугольника. Практический вывод формул: S = a x a; S = a x b;
7) геометрические фигуры: цилиндр, конус, пирамида, шар. Куб, параллелепипед. Элементы: грани, ребра, вершины, их свойства. Верхнее, нижнее основания, передняя и задняя грани, правая и левая боковые грани, ребра. Развертка куба и параллелепипеда, изготовление их моделей. Вычисление площади боковой и полной поверхностей куба и параллелепипеда. Объем геометрической фигуры. Обозначение: V. Единицы измерения объема: куб. мм, мм 3, куб. см, см 3, куб. дм, дм 3, куб м, м 3, куб. км, км 3. Соотношение: 1 куб. дм = 1 000 куб. см., 1 куб. м = 1 000 куб. дм, 1 куб. м = 1 000 000 куб. см. Измерение и вычисление объема прямоугольного параллелепипеда (куба).
Глава 7. Ожидаемые результаты по завершении 5 класса
60. Предметные результаты.
61. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) названия и место чисел от 1 до 1000 в числовом ряду;
2) десятичный состав трехзначных чисел;
3) устные вычислительные приемы при сложении и вычитании, чисел в пределах 1000;
4) письменные вычислительные приемы при сложении, вычитании в пределах 1000.

5) ондық бөлшекті қарапайым бөлшек, қарапайым бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазу. Шекті және шексіз ондық бөлшектер;
6) пайыз туралы түсінік. Жүздік бөлшектерді жазудың үш нысаны (жай бөлшек түрінде, ондық бөлшек түрінде, пайыз түрінде); 100% - жалпы саны. Санның пайыздық мөлшерін табу (100-ге бөлу және пайыз санына көбейту). Санның 1%, 10%, 20%, 25%, 50%, 75%-ын табу. Санды оның пайыздық мөлшері бойынша табу;
7) жай және ондық бөлшектермен бірлескен амалдар.
59. Көрнекі геометрия элементтері:
1) сызықтар: түзу, қисық, сынық, кесінді. Берілген ұзындық бойынша кесіндіні құру. Кеңістікте орналасуы: қиғаш, көлденең, тік. Параллельді және перпендикулярлы түзулер;
2) бұрыш. Бұрыш түрлері. Бұрыштарды градуспен өлшеу. Транспортир арқылы бұрыштарды өлшеу және салу;
3) бұрыштың градустық өлшемімен және қырының берілген ұзындығымен, бір жағының ұзындығы және соған тиісті екі бұрыштың градустық өлшемі арқылы үшбұрышты құру;
4) дөңгелек, шеңбер. Ортасы, радиус, диаметр. Шеңбердің ұзындығы. Шеңбердің ұзындығын шығаратын формула: C = 2ПR. Шеңбердің ауданы. Шеңбердің ауданын шығаратын формула: S = ПR2;
5) көпбұрыштылар. Көпбұрыштылардың периметрі;
6) пішіннің ауданы. Аудан бірліктері: шаршы сантиметр, шаршы дециметр, шаршы метр, шаршы миллиметр. Белгілеу: S, кв. см; см2, кв. дм; дм2, кв. м; м2, кв. км; км2, кв. мм; мм2. Шаршының және тіктөртбұрыштың ауданын өлшеу және есептеу. Формуланың практикалық шығуы: S = a x a; S = a x b;
7) геометриялық фигуралар: цилиндр, конус, пирамида, шар. Текше, параллелепипед. Элементтері: қырлары, қабырғалары, биіктіктері, олардың қасиеттері. Жоғарғы, төмегі негіздері, оң және сол жақ қырлары, қабырғалары. Текше және параллелепипедті ашу, олардың үлгілерін жасау. Текше және параллепиппедтің толық үстіңгі жағы және қырларының аудандарын есептеп шығару. Геометриялық фигураның көлемі. Белгілеу: V. Көлемді өлшеу бірліктері: куб. мм, мм3, куб. см, см3, куб. дм, дм3, куб м, м3, куб. км, км3. Сәйкестігі: 1 куб. дм = 1 000 куб. см., 1 куб. м = 1 000 куб. дм, 1 куб. м = 1 000 000 куб. см. Тікбұрышты параллепипипедтің (текшенің) көлемін өлшеу және есептеу.
7-тарау. 5-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
60. Пәндік нәтижелер.
61. Білім алушылар:
1) 1-ден 1000-ға дейінгі сандардың айтылуын және сандар қатарындағы орнын;
2) үштаңбалы сандардың ондық құрылымын;
3) есептеудің ауызша тәсілдерін қолданып, 1000 көлемінде сандарды қосу және азайту, амалдарын орындауды;
4) есептеудің жазбаша тәсілдерін қолданып, 1000 көлемінде сандарды қосу және азайту амалдарын орындауды біледі деп күтіледі.

62. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) называть по порядку и записывать числа от 1 до 1000;
2) читать, откладывать на счетах и сравнивать числа в пределах 1000;
3) выполнять сложение и вычитание чисел в пределах 1000, пользуясь устными и письменными приемами вычислений;
4) выполнить построение геометрических фигур с помощью чертежного треугольника, линейки, циркуля;
5) решать текстовые арифметические задачи изученных видов.
Глава 8. Ожидаемые результаты по завершении 6 класса
63. Предметные результаты.
64. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) названия и место чисел от 1 до 1000 в числовом ряду;
2) десятичный состав трехзначных чисел;
3) устные вычислительные приемы при сложении и вычитании, умножении и делении чисел в пределах 1000;
4) письменные вычислительные приемы при сложении, вычитании, умножении и делении в пределах 1000.
65. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) называть по порядку и записывать числа от 1 до 1000;
2) читать, откладывать на счетах и сравнивать числа в пределах 1000;
3) выполнять сложение и вычитание чисел в пределах 1000, пользуясь устными и письменными приемами вычислений;
4) выполнять устно умножение и деление в пределах 1000 на однозначное число (легкие случаи);
5) читать, записывать, сравнивать обыкновенные дроби;
6) выполнить построение геометрических фигур с помощью чертежного треугольника, линейки, циркуля;
7) решать текстовые арифметические задачи изученных видов.
Глава 9. Ожидаемые результаты по завершении 7 класса
66. Предметные результаты.
67. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) названия и место чисел от 1 до 10 000 в числовом ряду;
2) десятичный состав четырехзначных чисел;
3) устные вычислительные приемы при сложении и вычитании, умножении и делении чисел в пределах 10 000;
4) письменные вычислительные приемы при сложении, вычитании, умножении и делении в пределах 10 000.
68. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) называть по порядку и записывать числа от 1 до 10 000;
2) читать, откладывать на счетах и сравнивать числа в пределах 10 000;
3) выполнять сложение и вычитание чисел в пределах 10 000, пользуясь устными и письменными приемами вычислений, калькулятором;
4) использовать знания табличного умножения и деления при выполнении вычислений с многозначными числами;
5) читать, записывать, сравнивать, преобразовывать обыкновенные и десятичные дроби;
6) выполнять сложение и вычитание обыкновенных и десятичных дробей;
7) выполнить построение геометрических фигур с помощью чертежного треугольника, линейки, циркуля; находить периметр геометрических фигур;

62. Білім алушылар:
1) 1-ден 1000-ға дейінгі сандарды ретімен айтуды және жазуды;
2) 1000 көлемінде сандарды оқып, есепшотқа салып және салыстыруды;
3) есептеудің ауызша және жазбаша тәсілдерін қолданып, 1000 көлемінде сандарды қосу және азайту амалдарын орындауды;
4) сызу үшбұрышының, сызғыштың, циркульдің көмегімен геометриялық фигураларды сызуды орындауды;
5) зерделенген мәтінді арифметикалық есептерді шығаруды меңгереді деп күтіледі.
8-тарау. 6-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
63. Пәндік нәтижелер.
64. Білім алушылар:
1) 1-ден 1000-ға дейінгі сандардың айтылуын және сандар қатарындағы орнын;
2) үштаңбалы сандардың ондық құрылымын;
3) есептеудің ауызша тәсілдерін қолданып, 1000 көлемінде сандарды қосу және азайту, көбейту және бөлу амалдарын орындауды;
4) есептеудің жазбаша тәсілдерін қолданып, 1000 көлемінде сандарды қосу, азайту, көбейту және бөлу амалдарын орындауды біледі деп күтіледі.
65. Білім алушылар:
1) 1 ден 1000-ға дейінгі сандарды ретімен айтуды және жазуды;
2) 1000 көлеміндегі сандарды оқып, есепшотқа салуды және салыстыруды;
3) есептеудің ауызша және жазбаша тәсілдерін қолданып, 1000 көлеміндегі сандарды қосу және азайту амалдарын орындауды;
4) 1000 санын біртаңбалы санға ауызша көбейту және бөлу амалдарын орындауды (жеңіл есептер);
5) жай бөлшектерді оқу, жазу, салыстыруды;
6) сызу үшбұрышының, сызғыштың, циркульдің көмегімен геометриялық фигураларды сызуды орындауды;
7) зерделенген мәтінді арифметикалық есептерді шығаруды меңгереді деп күтіледі.
9-тарау. 7-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
66. Пәндік нәтижелер.
67. Білім алушылар:
1) 1-ден 10 000 ға дейінгі сандарды атау және сандар қатарындағы орнын;
2) төрттаңбалы сандардың ондық құрамын;
3) 10 000 көлемінде ауызша қосу және азайту, көбейту және бөлу амалдарын орындауды;
4) 10 000 көлемінде жазбаша қосу, азайту, көбейту және бөлу амалдарын орындауды біледі деп күтіледі.
68. Білім алушылар:
1) 1-ден 10 000-ға дейінгі сандарды ретімен атап жазуды;
2) 10 000 көлеміндегі сандарды оқу, есепшотқа салу және салыстыруды; атау ретімен айтуды және жазуды;
3) 10 000 көлемінде ауызша және жазбаша түрде, калькулятордың көмегімен қосу және азайту амалдарын орындауды;
4) есептеуді қажет ететін өмірде кездесетін жағдайларда көптаңбалы сандармен көбейту және бөлу кестесін қолдануды;
5) қарапайым және ондық бөлшектерді оқуды, жазуды, салыстыруды, өңдеуді;
6) қарапайым және ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындауды;
7) сызу үшбұрышының, сызғыштың, циркульдің көмегімен геометриялық фигураларды сызуды орындауды; геометриялық фигуралардың периметрін табуды;

8) решать простые текстовые арифметические задачи, составные задачи, требующие выполнения 2-3 арифметических действий.
Глава 10. Ожидаемые результаты по завершении 8 класса
69. Предметные результаты.
70. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) названия и место чисел от 1 до 100 000 в числовом ряду;
2) десятичный состав пятизначных чисел;
3) устные вычислительные приемы сложения и вычитания, умножения и деления чисел в пределах 100 000;
4) письменные вычислительные приемы сложения, вычитания, умножения и деления в пределах 100 000.
71. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) называть по порядку и записывать числа от 1 до 100 000;
2) читать, откладывать на счетах и сравнивать числа в пределах 100 000;
3) выполнять сложение и вычитание чисел в пределах 100 000, пользуясь устными и письменными приемами вычислений, калькулятором;
4) использовать знания табличного умножения и деления при выполнении вычислений с многозначными числами;
5) читать, записывать, сравнивать, преобразовывать обыкновенные и десятичные дроби;
6) выполнять сложение и вычитание обыкновенных и десятичных дробей;
7) выполнить построение геометрических фигур с помощью чертежного треугольника, линейки, циркуля; находить периметр и площадь геометрических фигур;
8) решать простые текстовые арифметические задачи, составные задачи, требующие выполнения 2-3 арифметических действий.
Глава 11. Ожидаемые результаты по завершении 9 класса
72. Предметные результаты.
73. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) названия и место чисел от 1 до 1 000 000 в числовом ряду;
2) десятичный состав пятизначных чисел;
3) устные вычислительные приемы при сложении и вычитании, умножении и делении чисел в пределах 1 000 000;
4) письменные вычислительные приемы при сложении, вычитании, умножении и делении в пределах 1 000 000.
74. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) называть по порядку и записать числа от 1 до 1 000 000;
2) читать, откладывать на счетах и сравнивать числа в пределах 1 000 000;
3) выполнять сложение и вычитание чисел в пределах 1 000 000, пользуясь устными и письменными приемами вычислений, калькулятором;
4) читать, записывать, сравнивать, преобразовывать обыкновенные и десятичные дроби;
5) выполнять сложение и вычитание обыкновенных и десятичных дробей;
6) находить один и несколько процентов от числа;
7) выполнять построение геометрических фигур с помощью чертежного треугольника, линейки, циркуля;
8) вычислять периметр и площадь геометрических фигур;
9) вычислять объем геометрических фигур;
10) решать простые текстовые арифметические задачи, составные задачи, требующие выполнения 2-4 арифметических действий.

8) 2-3 арифметикалық амалдарды орындауды талап ететін қарапайым, мәтінді арифметикалық есептерді, құрамды есептерді орындауды меңгереді деп күтіледі.
10-тарау. 8-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
69. Пәндік нәтижелер.
70. Білім алушылар:
1) 1-ден 100 000-ға дейінгі сандарды атау және сандар қатарындағы орнын;
2) бестаңбалы сандардың ондық құрамын;
3) 100 000 көлемінде ауызша қосу және азайту, көбейту және бөлу амалдарын орындауды;
4) 100 000 көлемінде жазбаша қосу және азайту, көбейту және бөлу амалдарын орындауды біледі деп күтіледі.
71. Білім алушылар:
1) 1-ден 100 000-ға дейінгі сандарды ретімен айтуды және жазуды;
2) 100 000 көлеміндегі сандарды оқу, есепшотқа салуды және салыстыруды;
3) 100 000 көлемінде ауызша және жазбаша түрде, калькулятордың көмегімен қосу және азайту амалдарын орындауды;
4) көптаңбалы сандарды есептегенде көбейту және бөлу кестесін қолдануды;
5) қарапайым және ондық бөлшектерді оқуды, жазуды, салыстыруды, өңдеуді;
6) қарапайым және ондық бөлшектерді қосу және азайтуды;
7) сызу үшбұрышының, сызғыштың, циркульдің көмегімен геометриялық фигураларды сызуды орындауды; геометриялық фигуралардың периметрін және ауданын табуды;
8) 2-3 арифметикалық амалдарды орындауды талап ететін қарапайым, мәтінді арифметикалық есептерді, құрамды есептерді орындауды меңгереді деп күтіледі.
11-тарау. 9-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
72. Пәндік нәтижелер.
73. Білім алушылар:
1) 1-ден 1 000 000-ға дейінгі сандарды атау және сандар қатарындағы орнын;
2) бестаңбалы сандардың ондық құрамын;
3) 1 000 000 көлемінде ауызша қосу және азайту, көбейту және бөлу амалдарын орындауды;
4) 1 000 000 көлемінде жазбаша қосу, азайту, көбейту және бөлу амалдарын орындауды біледі деп күтіледі.
74. Білім алушылар:
1) 1-ден 1 000 000-ға дейінгі сандарды атау және жазуды;
2) 1 000 000 көлеміндегі сандарды оқу, есепшотқа салу және салыстыруды;
3) ауызша және жазбаша түрде есептеу, калькулятор көмегімен 1 000 000 көлемінде қосу және азайту амалдарын орындауды;
4) қарапайым және ондық бөлшектерді оқуды, жазуды, салыстыруды, өңдеуді;
5) қарапайым және ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындауды;
6) санның бір немесе бірнеше пайызын табуды;
7) сызу үшбұрышының, сызғыштың, циркульдің көмегімен геометриялық фигураларды сызуды орындауды;
8) геометриялық фигуралардың периметрін және ауданын табуды;
9) геометриялық фигуралардың көлемін шығаруды;
10) 2-4 арифметикалық амалдарды орындауды талап ететін қарпайым, мәтінді арифметикалық есептерді, құрамды есептерді орындауды меңгереді деп күтіледі.

Глава 12. Ожидаемые результаты по завершении 10 класса
75. Предметные результаты.
76. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) названия и место чисел от 1 до 1 000 000 в числовом ряду;
2) десятичный состав пятизначных чисел;
3) устные вычислительные приемы при сложении и вычитании, умножении и делении чисел в пределах 1 000 000;
4) письменные вычислительные приемы при сложении, вычитании, умножении и делении в пределах 1 000 000.
77. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) называть по порядку и записать числа от 1 до 1 000 000;
2) читать, откладывать на счетах и сравнивать числа в пределах 1 000 000;
3) выполнять сложение и вычитание чисел в пределах 1 000 000, пользуясь устными и письменными приемами вычислений, калькулятором;
4) читать, записывать, сравнивать, преобразовывать обыкновенные и десятичные дроби;
5) выполнять сложение и вычитание обыкновенных и десятичных дробей;
6) находить один и несколько процентов от числа; и число по его процентам;
7) выполнять построение геометрических фигур с помощью чертежного треугольника, линейки, циркуля;
8) вычислять периметр и площадь геометрических фигур;
9) вычислять объем геометрических фигур;
10) решать простые текстовые арифметические задачи, составные задачи, требующие выполнения 2-4 арифметических действий.
78. Личностные результаты. Ожидается, что обучающиеся проявят:
1) ответственность, аккуратность, дисциплинированность;
2) мотивацию к труду, умение преодолевать трудности;
3) навыки сотрудничества со взрослыми и сверстниками.
79. Системно-деятельностные результаты. Ожидается, что обучающиеся овладеют:
1) умением применять алгоритмические предписания, правила и образцы на математическом материале;
2) умением применять математические знания, умения, и вычислительные, измерительные и графические навыки в различных жизненных ситуациях;
3) умением планировать, выполнять по плану различные действия, осуществлять самоконтроль и самооценку.
Приложение 138
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 356
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Мир вокруг" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 5 класса уровня основного среднего образования Глава 1. Пояснительная записка
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года №1080 и с учетом особых образовательных потребностей обучающихся с легкой умственной отсталостью.

12-тарау. 10-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
75. Пәндік нәтижелер.
76. Білім алушылар:
1) 1-ден 1000 000-ға дейінгі сандарды атау және сандар қатарындағы орнын;
2) бестаңбалы сандардың ондық құрамын;
3) 1 000 000 көлемінде ауызша қосу және азайту, көбейту және бөлу амалдарын орындауды;
4) 1 000 000 көлемінде жазбаша қосу, азайту, көбейту және бөлу амалдарын орындауды біледі деп күтіледі.
77. Білім алушылар:
1) 1-ден 1 000 000-ға дейінгі сандарды атау және жазуды;
2) 1 000 000 көлеміндегі сандарды оқуды, есепшотқа салуды және салыстыруды;
3) ауызша және жазбаша есептеу тәсілдерінің, калькулятордың көмегімен 1 000 000 көлемінде қосу және азайту амалдарын орындауды;
4) қарапайым және ондық бөлшектерді оқуды, жазуды, салыстыруды, өңдеуді;
5) қарапайым және ондық бөлшектерді қосуды және азайтуды орындауды;
6) санның бір немесе бірнеше пайызын табу және санды пайызы бойынша табуды;
7) сызу үшбұрышының, сызғыштың, циркульдің көмегімен геометриялық фигураларды сызуды орындауды;
8) геометриялық фигуралардың периметрін және ауданын табуды;
9) геометриялық фигуралардың көлемін шығаруды;
10) 2-4 арифметикалық амалдарды орындауды талап ететін қарапайым мәтінді арифметикалық есептерді, құрамды есептерді орындауды меңгереді деп күтіледі.
78. Тұлғалық нәтижелер. Білім алушылар:
1) жауапкершілік, ұқыптылық, тәртіпітілік;
2) еңбекке деген ынта, қиындықтарды еңсеру икемділігі;
3) құрбыларымен және ересектермен ынтымақтастық орнату дағдыларын танытады деп күтіледі.
79. Жүйелік-әрекеттік нәтижелер білім алушылардың:
1) математикалық материалда алгоритмдік жазбалар, ережелер мен үлгілерді қолдануынан;
2) түрлі өмірлік жағдаяттарда математикалық білімдерін, икемдерін және есептеу, өлшеу және графикалық дағдыларын қолдануынан;
3) жоспарлай білуінен, жоспар бойынша түрлі іс-әрекеттерді орындауынан, өзін-өзі бақылауды және өзін-өзі бағалауды жүзе асыруынан көрініс табады деп күтіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 138-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 356-қосымша
Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-сыныбы үшін "Айналадағы әлем" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Түсінік хат
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес және жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін ескере отырып әзірленген.

2. Цель учебного предмета – развитие устной речи на основе ознакомления с предметами и явлениями окружающей действительности.
3. Задачи учебного предмета:
1) расширение и обогащение представления об окружающем мире;
2) формирование элементарных представлений и понятий, необходимых при обучении другим учебным предметам;
3) преодоление недостатков общего и речевого развития;
4) развитие познавательной деятельности;
5) обучение способности видеть, сравнивать, обобщать, конкретизировать, делать элементарные выводы, устанавливать несложные причинно-следственные связи;
6) формирование социальных навыков.
4. Предмет "Мир вокруг" входит в цикл коррекционных предметов, направленных на преодоление и компенсацию имеющихся у обучающихся нарушений психофизического развития, трудностей приобретения жизненно необходимых знаний, умений и навыков.
5. Детей учат понимать обращенную речь, выполнять необходимые инструкции, подчинять свою деятельность требованиям учителя.
6. Обучение речи как средству коммуникации заключается в формировании умений общаться со взрослыми, сверстниками. Развивается лексическая сторона речи, синтаксическая, связная устная речь.
7. Предмет "Мир вокруг" является пропедевтическим курсом для дальнейшего изучения предметов "Естествознание", "География" и "История Казахстана", поэтому программа состоит из четырех основных разделов и составлена по концентрическому принципу. В каждом последующем классе содержание разделов уточняется, углубляется, обобщается.
8. У обучающихся 5 класса формируются элементарные представления об окружающем мире, необходимые для дальнейшего обучения, развивается наглядно-образное мышление.
9. Дается представление о живой и неживой природе: воздухе, воде, почве; о строении и жизни растений и животных. Обучающиеся учатся наблюдать за явлениями природы и сезонными изменениями в ней. У них формируется правильное понимание и отношение к природным явлениям – дождь, снег, ветер, туман, гроза. В ходе уроков они выполняют некоторые практические действия – аппликации и поделки из природного материала, овладевают приемами выращивания растений и ухода за животными.
10. Содержание программы "Мир вокруг" не ранжируется по четвертям. Последовательность изучения тем может варьироваться учителем исходя из природных условий местности. Основное время четвертой четверти рекомендуется посвятить закреплению пройденного в течение года и устранению пробелов в знаниях отдельных обучающихся.
11. Содержание предмета "Мир вокруг" ориентировано на коммуникативно-деятельностную модель обучения, направленную на обогащение жизненного опыта детей с легкой умственной отсталостью.

2. Оқу пәнінің мақсаты – қоршаған ортаның шынайы заттарымен, құбылыстарымен таныстыру негізінде ауызекі сөйлеу тілін дамыту.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) қоршаған әлем туралы түсініктерді кеңейту және байыту;
2) басқа оқу пәндеріне оқыту барысында қажетті қарапайым ұғымдар мен түсініктерді қалыптастыру;
3) жалпы және сөйлеу тілдік даму кемшіліктерін жеңу;
4) танымдық әрекеттілікті дамыту;
5) көру, салыстыру, жалпылау, нақтылау дағдыларына, қарапайым тұжырымдама жасауға, қарапайым себеп-салдарлық байланыстарды табуға үйрету;
6) әлеуметтік дағдыларды қалыптастыру болып табылады.
4. "Айналадағы әлем" пәні білім алушылардың психофизикалық дамуындағы бұзылыстарды, өмірлік қажетті білім, икемділіктер мен дағдыларды меңгерудегі қиындықтарды жеңуге және өтеуге бағытталған түзету пәндерінің циклына кіреді.
5. Балаларды айтылған сөзді түсінуге, қажетті нұсқауды орындауға, өзінің әрекетін мұғалімнің талабына бағындыруға үйретеді.
6. Коммуникативтік құрал ретіндегі сөйлеу тіліне үйрету білім алушыларда ересек адамдармен, құрдастарымен қарым-қатынаста болу барысында қалыптастырылуды білдіреді. Сөйлеу тілінің лексикалық, синтаксистік жақтары, байланыстырылған ауызекі сөйлеу тілі дамиды.
7. "Айналадағы әлем" пәні әрі қарай "Жаратылыстану", "География" және "Қазақстан тарихы" пәндерін оқуға арналған дайындық курсы болып табылады, сондықтан бағдарлама негізгі төрт тараудан тұрады және олар шоғырландыру қағидасы бойынша құрылған. Әрбір келесі жылда тараудың мазмұны нақтыланады, тереңдетіледі, жалпыланады.
8. 5-сынып білім алушыларында әрі қарай оқуы үшін қажетті қоршаған орта туралы қарапайым түсінік қалыптасады, көрнекі-бейнелі ойлау қабілеті дамиды.
9. Тірі және өлі табиғат, ауа, су, топырақ туралы, өсімдіктер мен жануарлар өмірі мен құрылысы туралы түсініктер беріледі. Білім алушылар табиғат құбылыстарын және ондағы мезгілдік өзгерістерді бақылауға үйренеді. Оларда табиғат құбылыстарына (қар, жаңбыр, жел, тұман, найзағай) деген дұрыс қатынас пен түсінік қалыптасады. Сабақ барысында олар бірқатар практикалық әрекеттерді, табиғи материалдардан жапсырмақұрақтар мен бұйымдарды жасау, өсімдіктерді өсіру және жануарларды күту тәсілдерін меңгереді.
10. "Айналадағы әлем" бағдарламасының мазмұны тоқсандықтар бойынша сараланбайды. Тақырыптарды оқыту дәйектілігін мұғалім жергілікті жердің табиғат ерекшеліктеріне қарай түрлендіре алады. Төртінші тоқсанның негізгі уақытын жыл бойы өткендерді бекітуге және жеке білім алушылардың біліміндегі кемшіліктерді жоюға арнау ұсынылады.
11. "Айналадағы әлем" пәнінің мазмұны жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың өмірлік тәжірибесін байытуға бағытталған оқытудың коммуникативтік-әрекеттік үлгісіне бағдарланған.

12. Важным условием изучения предмета "Мир вокруг" является освоение учебного материала в процессе продуктивной деятельности детей. Предполагается, что предметно-практическая деятельность станет потребностью для каждого обучающегося. С этой целью учитель при проектировании темы определяет практические задания, а на уроке раскрывает их значение.
13. Жизненно важной потребностью детей с умственной отсталостью является их социализация, адаптация в обществе. Необходимо научить обучающихся находить возможности практического применения учебного материала в личной жизни, в быту.
14. Все учебные темы предмета "Мир вокруг" предусматривают безусловное обеспечение практической направленности учебного процесса, создание реальных возможностей применения обучающимися полученных знаний, умений и навыков.
15. При составлении проблемно-ситуативных задач учителю следует показывать обучающимся значение теоретических знаний в современной жизни.
16. В обучении актуальным является опора на межпредметные связи, которые используются с целью формирования у обучающихся целостного представления о системе знаний, о мире.
17. Содержание программы по предмету "Мир вокруг" предполагает осуществление межпредметной координации учебного материала с общеобразовательными предметами "Математика", "Родной язык", а также с предметами коррекционного цикла "Культура поведения" и "Социально-бытовая ориентировка".
18. Объем учебной нагрузки:
1) 5 класс - 2 часа в неделю, всего 68 часов в учебном году.
Глава 2. Базовое содержание учебного предмета для 5 класса
19. Сезонные изменения в природе (10 часов):
1) влияние солнца на изменения в природе (температура воздуха, воды, количества тепла), на смену времен года;
2) изменения в природе в связи со сменой времен года. Названия месяцев года;
3) растения в разные времена года;
4) сад, огород, поле, лес, степи, горы в разные времена года;
5) дикие и домашние животные в разные времена года;
6) труд людей в разные времена года в городе и селе.
20. Моя Родина – Казахстан (12 часов):
1) промышленность Республики Казахстан. Наиболее крупные промышленные города республики;
2) полезные ископаемые Казахстана – уголь, нефть, газ, а также полезные ископаемые данной местности. Их значение в жизни человека;
3) наиболее крупные месторождения в Казахстане;
4) сельское хозяйство Казахстана: животноводство, растениеводство;
5) зоны выращивания пшеницы. Роль хлеба в жизни человека. Бережное отношение к хлебу;

12. Оқу материалын балалардың өнімді әрекет барысында меңгеруі "Айналадағы әлем" пәнін оқытудың маңызды шарты болып табылады. Заттық-практикалық әрекет әрбір білім алушының қажеттілігіне айналады деп жобаланады. Осы мақсатпен мұғалім тақырыпты жобалағанда, алдымен практикалық тапсырмаларды анықтайды, ал сабақта оның мағынасын ашып көрсетеді және оның қажеттілігіне баса назар аударады.
13. Зерде даму бұзылыстары бар балалардың әлеуметтендірілуі, қоғамда бейімделуі өмірлік маңызды қажеттілік болып табылады. Білім алушыларды оқу материалын жеке өмірінде, тұрмыста практикалық тұрғыда қолдану мүмкіндігін табуға үйретеді.
14. "Айналадағы әлем" пәнінің барлық оқу тақырыптары оқу процесінің практикалық бағыттылығын қамтамасыз етуді, білім алушылардың алған білімін, икемділіктер мен дағдыларын қолданудың шынайы мүмкіндіктерін құруды қарастырады.
15. Мәселелік-жағдаяттық міндеттерді құрастырған кезде мұғалім білім алушыларға теориялық білімнің заманауи өмірдегі маңызын көрсетуге міндетті.
16. Оқытуда пәнаралық байланысты тірек ету өзекті болып табылады, ол білім алушыларда білімнің жүйелілігі туралы, әлем туралы түсініктердің тұтастығын қалыптастыру мақсатында пайдаланылады.
17. "Айналадағы әлем" пәні бойынша бағдарламаның мазмұны оқу материалын жалпы білім беру пәндері "Математика", "Ана тілі", сондай-ақ түзету циклының "Тәртіп мәдениеті" мен "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" пәндерімен пәнаралық байланыста жүзеге асыруды талап етеді.
18. Оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сынып - аптасына 2 сағат, оқу жылында - 68 сағат.
2-тарау. Оқу пәнінің 5-сыныптағы базалық білім мазмұны
19. Табиғаттағы мезгілдік өзгерістер (10 сағат):
1) күннің табиғаттағы өзгерістерге (ауаның, судың температурасы, жылылық көлемі), жыл мезгілінің ауысуына тигізер әсері;
2) жыл мезгілінің ауысуына байланысты табиғаттағы өзгерістер. Жыл айларының атаулары;
3) әртүрлі жыл мезгілдеріндегі өсімдіктер;
4) жылдың әртүрлі мезгілдеріндегі бақ, бақша, егістік, орман, дала, тау;
5) жылдың әртүрлі мезгілдеріндегі жабайы және үй жануарлары;
6) жылдың әртүрлі мезгілдеріндегі қаладағы және ауылдағы адамдардың еңбегі.
20. Менің Отаным – Қазақстан (12 сағат):
1) Қазақстан Республикасының өнеркәсібі. Республиканың ірі өнеркәсіптік қалалары;
2) Қазақстанның пайдалы кендері– көмір, мұнай, газ, сондай-ақ жергілікті жерлердегі пайдалы қазбалар. Олардың адам өмірі үшін маңызы;
3) Қазақстандағы ең ірі кен орындары;
4) Қазақстандағы ауыл шаруашылығы: мал шаруашылығы, өсімдік шаруашылығы;
5) егін егу аймақтары. Адам өміріндегі нанның рөлі. Нанды құнттап ұстау;

6) природа Казахстана в произведениях художников и писателей.
21. Неживая природа (12 часов):
1) вода – условие существования всего живого. Роль воды в природе. Использование воды в производстве продукции. Причины загрязнения воды. Правила поведения вблизи водоемов. Экономия воды;
2) воздух – основа дыхания. Роль воздуха в жизни растений, животных, человека. Источники загрязнения воздуха – фабрики, заводы, транспорт; Влияние загрязненного и чистого воздуха на здоровье человека, состояние животных и растений;
3) почва. Значение почвы для растений, животных, человека. Роль человека в сохранении плодородия почвы;
4) бережное отношение к природе, ответственность человека перед ней.
22. Живая природа.
23. Растения (16 часов):
1) общие и отличительные признаки деревьев, кустарников, травянистых растений. Условия жизни растений – почва, вода, воздух, свет. Выявление по внешнему виду растения недостатка отдельных условий;
2) культурные растения (растения сада, огорода, поля). Внешний вид, условия роста, место произрастания, зависимость от ухода человека. Дикорастущие растения – внешний вид, место и особенности произрастания;
3) размножение растений семенами и черенками. Подготовка почвы к посадке семян. Условия и стадии развития растения (семя, росток, стебель с листьями, цветок, плод) основные и дополнительные правила ухода за растениями.
24. Животные (18 часов):
1) разнообразие представителей животного мира – звери, птицы, рыбы, насекомые. Отличие животных от растений. Использование животными растений. Приспособления животных, птиц для передвижения, для защиты от врагов;
2) домашние и дикие животные – сходства и различия по внешнему виду, по месту обитания;
3) травоядные животные. Способ их питания. Названия взрослых животных и детенышей;
4) хищные животные. Повадки, особенности питания, детеныши;
5) всеядные животные. Отличие от хищных и травоядных животных по способу питания. Полезные и вредные животные (вред и польза для человека, для других животных).
Глава 3. Ожидаемые результаты по завершении 5 класса
25. Предметные результаты.
26. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) сезонные изменения в природе;
2) названия диких и домашних животных;
3) правила подготовки почвы к посадке семян.
27. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) называть наиболее крупные промышленные регионы республики;
2) полезные ископаемые, добываемые в республике и крупные месторождения;
3) зоны выращивания пшеницы в Казахстане;
4) условия существования всего живого;

6) суретшілер мен жазушылардың шығармаларындағы Қазақстан табиғаты.
21. Өлі табиғат (12 сағат):
1) су – барлық тіршіліктің өмір сүруіне қажетті шарт. Судың табиғаттағы рөлі. Суды өнім шығару өндірісінде пайдалану. Судың ластану себептері. Су қоймасының жанындағы тәртіп ережесі. Суды үнемдеу;
2) ауа – тыныс алудың негізі. Ауаның өсімдік, жануарлар, адам өміріндегі рөлі. Ауаны ластау көздері – фабрикалар, зауыттар, көліктер. Ластанған және таза ауаның адам денсаулығына, жануарлар мен өсімдіктер жағдайларына тигізер әсері;
3) топырақ. Топырақтың өсімдік, жануарлар, адам өміріндегі рөлі. Топырақтың құнарлылығын сақтаудағы адамның рөлі;
4) табиғатқа құнттылықпен қарау, адамның оның алдындағы жауапкершілігі.
22. Тірі табиғат.
23. Өсімдіктер (16 сағат):
1) ағаштардың, бұталардың, шөптік өсімдіктердің ортақ және айырым белгілері. Өсімдік өмірінің шарттары – топырақ, су, ауа, жарық. Өсімдіктің сыртқы түрі бойынша кейбір жағдайлардың жетіспеушіліктерін анықтау;
2) мәдени өсімдіктер (бақ, бақша, егістіктік өсімдіктер). Сыртқы түрі, өсу жағдайы, өсу орны, адам күтіміне тәуелділігі. Жабайы өсімдіктер – сыртқы түрі, өсу орны мен ерекшеліктері;
3) өсімдікті тұқым және кесінді арқылы көбейту. Топырақты тұқым себуге дайындау. Өсімдіктің даму жағдайы және кезеңі (тұқым, өскін, жапырақты сабақ, гүл, жеміс), өсімдікті күтудің негізгі және қосымша ережелері.
24. Жануарлар (18 сағат):
1) жануарлар әлемінің сан алуандығы – аңдар, құстар, балықтар, жәндіктер. Жануарлардың өсімдіктерден айырмашылықтары. Жануарлардың өсімдікті пайдалануы. Жануарлар мен құстардың қозғалу, жауларынан қорғану үшін бейімделуі;
2) үй және жабайы жануарлар – сыртқы түрі, мекендеу орындарына қарай ұқсастықтары мен айырмашылықтары;
3) шөпқоректі жануарлар. Олардың қоректену тәсілдері. Ересек жануарлар мен олардың төлдерінің атаулары;
4) жыртқыш хайуандар. Сыртқы түрі. Қылықтары, қоректену ерекшеліктері, күшіктері;
5) талғаусыз жейтін жануарлар. Жыртқыш және шөпқоректі жануарлардың қоректену тәсілдеріне қарай айырмашылықтары. Пайдалы және зиянды жануарлар (адам үшін, басқа жануарлар үшін зияны мен пайдасы).
3-тарау. 5-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
25. Пәндік нәтижелер.
26. Білім алушылар:
1) табиғаттағы мезгілдік өзгерістерді;
2) жабайы және үй жануарларының атауларын;
3) топырақты тұқым себуге дайындау ережелерін біледі деп күтіледі.
27. Білім алушылар:
1) республиканың ең ірі өнеркәсіптік аймақтарын атай алуды;
2) республикадағы шығарылатын пайдалы қазбалар және ірі кен орындарын;
3) Қазақстандағы бидай өсіру аймақтарын;
4) барлық тіршілік көзінің өмір сүру шартын;

5) условия жизни растений;
6) разнообразие представителей животного мира;
7) роль человека в жизни животных.
28. Личностные результаты. Ожидается, что обучающиеся проявят:
1) навыки бережного отношения к природным ресурсам страны, растениям, животным, воде, хлебу.
29. Системно-деятельностные результаты. Ожидается, что обучающиеся овладеют:
1) навыками ухода за растениями сада и огорода, домашними животными;
2) умениями рассказать о проведенных наблюдениях; выполненном поручении.
Приложение 139
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 357
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Естествознание" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 6-9 классов уровня основного среднего образования Глава 1. Пояснительная записка
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года №1080 и с учетом особых образовательных потребностей обучающихся с легкой умственной отсталостью.
2. Цель учебного предмета – формирование у обучающихся доступных знаний об окружающем мире, о неживой природе, растениях, животных, строении и функциях человеческого организма.
3. Задачи учебного предмета:
1) формировать знания об основных элементах неживой и живой природы, а также об организме человека и его здоровье;
2) сообщить сведения о природных явлениях (дождь, снег, ветер, туман, осень, зима, весна, лето);
3) формировать умения выращивания некоторых растений и ухода за ними; способы ухода за домашними животными;
4) формировать навыки здорового образа жизни, сохранения и укрепления собственного здоровья;
5) формировать бережное отношение к природе.
4. Естествознание – интегрированный учебный предмет, который представляет собой систему обобщенных знаний о природе. Программа содержит следующие разделы: Неживая природа (6 класс). Растения (7 класс). Животные (8 класс). Человек (9 класс).
5. При знакомстве обучающихся с живой и неживой природой, природными явлениями необходимо развивать у них наблюдательность, внимание, память, учить анализировать, сравнивать изучаемые объекты, устанавливать причинно-следственные связи, расширять словарный запас и развивать связную речь.
6. Преподавание учебного предмета предполагает ведение учащимися наблюдений, выполнение лабораторных и практических работ, проведение опытов и участие в экскурсиях. Занятия проводятся в специально оборудованном кабинете.

5) өсімдіктің өмір сүру жағдайын;
6) жануарлар әлемінің өкілдерінің сан алуандылығын;
7) жануарлар өміріндегі адамның рөлін меңгереді деп күтіледі.
28. Тұлғалық нәтижелер. Білім алушылар:
1) еліміздің табиғат ресурстарына, өсімдіктерге, жануарларға, суға, нанға ұқыптылықпен қарау қажеттілігін танытады деп күтіледі.
29. Жүйелік-әрекеттік нәтижелер. Білім алушылардың:
1) бақ пен бақша өсімдіктерін, үй жануарларын күту дағдыларынан;
2) жүргізілген бақылаулар, орындалған тапсырмалар туралы айтып бере алуынан көрініс табады деп күтіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 139-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 357-қосымша
Жеңіл ақыл- ой кемістігі бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 6-9 сыныптары үшін "Жаратылыстану" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Түсінік хат
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес және жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін ескере отырып әзірленген.
2. Оқу пәнінің мақсаты – қоршаған әлем, өлі табиғат, өсімдіктер, жануарлар, адам ағзасының құрылымы және қызметі туралы білім алушыларда қолжетімді білім қалыптастыру.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) өлі және тірі табиғаттың негізгі элементтері туралы, адамның ағзасы және оның денсаулығы туралы білім қалыптастыру;
2) табиғат құбылыстары туралы мәліметтер беру (жаңбыр, қар, жел, тұман, күз, қыс, көктем, жаз);
3) кейбір өсімдіктерді өсіру және оларды баптау дағдыларын қалыптастыру; үй жануарларын күтіп-баптау тәсілдері;
4) салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру, өз денсаулығын сақтау және нығайту;
5) табиғатты аялап қорғау икемдерін қалыптастыру.
4. Жаратылыстану – табиғат туралы қорытынды білім жүйесін ұсынатын кіріктірілген оқу пәні. Бағдарлама келесі бөлімдерден тұрады: Өлі табиғат (6-сынып). Өсімдіктер (7-сынып). Жануарлар (8-сынып). Адам (9-сынып).
5. Білім алушыларды өлі және тірі табиғатпен, табиғат құбылыстарымен таныстырғанда оларда бақылау икемін, зейін, есте сақтау қабілеттерін дамыту, зерделеу нысандарын сараптап, салыстыруды үйрету, себеп-салдарының байланыстарын орнату, сөздік қорын кеңейтіп және байланыстырып сөйлеу тілін дамыту.
6. Оқу пәнін оқыту білім алушылардың бақылау жүргізуін, зертханалық және практикалық жұмыстарды орындап, тәжірибе жүргізіп және саяхатқа қатысуды қарастырады. Сабақ арнайы жабдықталған кабинетте өткізіледі.

7. Программа составлена с учетом предшествующей подготовки обучающихся в рамках предмета "Мир вокруг". В процессе изучения курса "Естествознание" устанавливаются межпредметные связи с курсами "География", "Чтение и развитие речи", "Изобразительное искусство", "Социально-бытовая ориентировка".
8. Объем учебной нагрузки:
1) 6 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) 7 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) 8 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) 9 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
9. Распределение часов на изучение отдельных тем носит примерный характер. Учитель может внести необходимые изменения с учетом возможностей и потребностей обучающихся. В процессе обучения организуется дифференцированный и индивидуальный подход к обучающимся, неоднократное повторение, закрепление пройденного материала.
Глава 2. Базовое содержание учебного предмета для 6 класса
10. Неживая природа (68 часов).
11. Природа (4 часа):
1) природа живая и неживая. Признаки живой и неживой природы;
2) твердые тела, жидкости и газы. Переход тел из одного состояния в другое;
3) экскурсии: Знакомство с объектами неживой природы. Признаки осени в живой и неживой природе.
12. Вода (15 часов):
1) вода в природе: роса, туман, облака, осадки; родники, водоемы (река, пруд, озеро, море). Подземные воды. Непостоянство формы и текучесть воды;
2) расширение воды при нагревании и сжатие при охлаждении. Использование этих свойств в быту;
3) свойства воды при замерзании. Учет и использование этих свойств воды человеком;
4) вода растворитель. Способность воды растворять некоторые твердые вещества. Нерастворимые в воде вещества;
5) вода прозрачная и мутная. Сравнение прозрачной и мутной воды. Очистка мутной воды. Питьевая вода. Ее ценность;
6) водные растворы, их использование (стиральные и питьевые). Растворы в природе: минеральная и морская вода. Их значение и польза для человека;
7) температура воды и ее измерение. Единица измерения температуры воды – градус;
8) три состояния воды;
9) использование воды в быту и хозяйстве человека. Бережное отношение к воде в быту.
13. Воздух (15 часов):
1) воздух. Его значение для живых организмов. Свойства воздуха: легкость, прозрачность, бесцветность, отсутствие постоянной формы;
2) способность воздуха занимать место. Упругость и сжимаемость воздуха. Использование человеком этих свойств;
3) теплый и холодный воздух. Источники нагревания воздуха в природе и в быту. Движение теплого и холодного воздуха в помещении. Проветривание помещения;
4) движение теплого и холодного воздуха в природе. Ветер. Полезная работа ветра в природе. Стихийные бедствия. Значение прогноза погоды;

7. Бағдарлама білім алушылардың "Айналадағы әлем" пәні бойынша алдыңғы дайындықтарын ескере отырып құрастырылған. "Жаратылыстану" пәнін оқыту процесінде келесі: "География", "Оқу және тіл дамыту", "Бейнелеу өнері", "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" пәндерімен пәнаралық байланыс орнатылады.
8. Оқу жүктемесінің көлемі:
1) 6-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 7-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 8-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 9-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат.
9. Жеке тақырыптарға сағат санын бөлу үлгілік сипатта берілген. Білім алушылардың қажеттіліктерін және мүмкіндіктерін ескере отырып мұғалім қажетті өзгерістерді енгізуге мүдделі. Оқыту процесінде білім алушыларды жеке және топпен оқыту, өткен тақырыпты бірнеше рет қайталау, бекіту ұйымдастырылады.
2-тарау. Оқу пәнінің 6-сыныптағы базалық білім мазмұны
10. Өлі табиғат (68 сағат).
11. Табиғат (4 сағат):
1) тірі және өлі табиғат. Тірі және өлі табиғат белгілері;
2) қатты заттар, суйықтықтар және газдар. Заттардың бір күйден басқаға ауысуы;
3) танымжорықтар: Өлі табиғат нысандарымен танысу. Тірі және өлі табиғаттағы күз белгілері.
12. Су (15 сағат):
1) табиғаттағы су: шық, тұман, бұлттар, жауын-шашындар; бұлақ суы, су қоймалары (өзен, тоған, көл, теңіз). Жер асты сулары. Күйінің тұрақсыздығы және судың ағуы;
2) судың қызған кезде көлемінің ұлғайуы және суыған кезде көлемінің азаюы. Осы ерекшеліктерін тұрмыста пайдалану;
3) судың қатқан кездегі ерекшелігі. Судың осы ерекшелігін адамның ескеруі және қолдануы;
4) су еріткіш. Судың кейбір қатты заттарды еріту қасиеті. Суда ерімейтін заттар;
5) мөлдір және лай су. Мөлдір және лай суды салыстыру. Лай суды тазарту. Ішуге арналған су. Оның құндылығы;
6) сулы қоспалар, оларды пайдалану (кір жуғыш және ішуге арналған). Табиғаттағы сулы қоспалар: минералды және теңіз суы. Оның маңызы және адамға пайдасы;
7) судың температурасы және оны өлшеу. Судың температурасын өлшеу бірлігі – градус;
8) судың үш күйі;
9) адамның суды тұрмыста және шаруашылықта пайдалануы. Тұрмыста суды ұқыпты пайдалану.
13. Ауа (15 сағат):
1) ауа. Оның тірі ағзаға маңызы. Ауаның қасиеттері: жеңілдігі, тазалығы, түссіздігі, тұрақты формасының болмауы;
2) ауаның орын алуы. Ауаның тығыздығы және жиырылу қабілеті. Осы ерекшеліктерін пайдалануы;
3) жылы және суық ауа. Табиғатта және тұрмыста ауаны қыздыру түрлері. Бөлмеде және тұрмыстағы ауа қозғалысы. Бөлмені желдету;
4) жылы және суық ауаның табиғаттағы қозғалысы. Жел. Желдің табиғатта пайдалы қызметі. Табиғат апаттары. Ауы райын болжаудың маңызы;

5) состав воздуха. Воздух смесь газов: азот, кислород, углекислый газ;
6) кислород. Свойство кислорода поддерживать горение;
7) углекислый газ и его свойство не поддерживать горение;
8) применение углекислого газа в повседневной жизни (сухой лед, газированные напитки, огнетушитель);
9) чистый и загрязненный воздух. Примеси в воздухе (водяной пар, пыль, частицы пепла, сажи). Источники загрязнения воздуха. Значение воздуха и борьба за его чистоту.
14. Полезные ископаемые (20 часов):
1) понятие о полезных ископаемых, их разновидности. Значение полезных ископаемых для человека. Способы добычи. Профессия геолога;
2) полезные ископаемые, используемые в строительстве.
Гранит – строительный камень. Свойства гранита. Способы добычи, использование. Месторождения в Казахстане;
3) известняки, их виды. Отличие известняков от других камней. Способы добычи и использование;
4) песок. Глина. Внешний вид и свойства. Добыча и использование. Крупные предприятия и заводы Казахстана по производству стекла, кирпича и керамики;
5) горючие полезные ископаемые: Торф. Каменный уголь. Нефть. Природный газ. Внешний вид и свойства. Способы добычи и использование. Опасность возгорания. Профессии шахтера, нефтяника. Крупнейшие месторождения горючих полезных ископаемых в Казахстане;
6) каменная соль. Внешний вид, свойства. Места и способы добычи в Казахстане. Использование каменной соли;
7) полезные ископаемые, которые используются при получении минеральных удобрений: Калийная соль. Внешний вид, свойства, образование. Добыча и использование. Правила безопасного обращения с удобрениями;
8) фосфориты. Внешний вид и свойства. Добыча в Казахстане, использование;
9) полезные ископаемые, используемые для получения металлов: железные и медные руды, их внешний вид и свойства. Получение черных и цветных металлов их металлических руд: чугуна, стали, меди, алюминия. Сплавы. Применение металлов и сплавов. Свойства и качество металлических изделий. Значение металлов в жизни человека.
15. Почва (12 часов):
1) почва – верхний, плодородный слой земли. Состав почвы: перегной, глина, песок, минеральные соли, вода, воздух. Главная часть почвы – перегной;
2) неорганическая часть почвы – песок, глина, минеральные соли. Песчаные, глинистые почвы. Их сравнение по водным свойствам: способность впитывать воду, пропускать ее и удерживать;
3) плодородие почвы – условие жизни растений;
4) приемы обработки почвы (вспашка, боронование). Сельскохозяйственные машины для обработки почвы. Правила гигиены в процессе обработки почвы;
5) овраги. Образование оврагов. Меры борьбы с оврагами;

5) ауаның құрамы. Ауа газдар жиынтығы: азот, оттегі, көмірқышқыл;
6) оттегі. Оттегінің жануды қолдау қабілеті;
7) көмірқышқылы және оның жануды қолдамау қабілеті;
8) көмірқышқылын күнделікті өмірде қолдану (құрғақ мұз, газдалған сусындар, өртсөндіргіш);
9) таза және ластанған ауа. Аудағы қоспалар (сулы бу, шаң, күлдің бөлшектері). Ауа ластануының жолдары. Ауаның маңызы және оның тазалығы үшін күрес.
14. Пайдалы қазбалар (20 сағат):
1) пайдалы қазбалар туралы түсініктер, олардың түрлері. Пайдалы қазбалардың адамға маңызы. Табу тәсілдері. Геолог мамандығы;
2) құрылыста қолданатын пайдалы қазбалар. Гранит – құрылыс тасы. Граниттың қасиеті. Табу жолдары, қолдануы. Қазақстанда шығатын жерлер;
3) әктастар, әктастың түрлері. Әктастың басқа тастардан айырмашылығы. Табу жолдары және қолдануы;
4) құм. Балшық. Сырт көрінісі және қасиеттері. Табу және қолдануы. Қазақстанда әйнек, кірпіш және қыш өндіруші ірі кәсіпорындармен заводтар;
5) жанғыш пайдалы қазба байлықтар: Шым тезек. Таскөмір. Мұнай. Табиғи газ. Сырт көрінісі және қасиеті. Табу тәсілдері және пайдалану. Жану қаупі. Шахтер, мұнайшы мамандықтары. Қазақстандағы жанғыш пайдалы қазба байлықтарды шығаратын жерлер;
6) тас тұзы. Сырт көрінісі, қасиеті. Қазақстанда шығатын орындары және тәсілдері. Тас тұзын пайдалану;
7) минералды тыңайтқыштарды алуда қолданылатын пайдалы қазба байлықтар: калий тұзы. Сырт көрінісі, қасиеті, пайда болуы. Табу және қолдану. Тыңайтқыштарды қауіпсіз қолдану тәртібі;
8) фосфориттер. Сырт көрінісі және қасиеттері. Қазақстанда табу, пайдалану;
9) металл шығаруда қолданатын пайдалы қазба байлықтар: темір және мыс кендері, олардың сырт көрінісі және қасиеттері. Металл кендерінен шығатын қара және түрлі түсті металлдар: шойын, болат, мыс, алюминий. Қоспалар. Металл және қоспаларды қолдану. Металл өнімдерін қолдану. Металл бұйымдарының қасиеті және сапасы. Металл өнімдерінің адам өміріндегі маңызы.
15. Топырақ (12 сағат):
1) топырақ – жердің жоғарғы құнарлы қыртысы. Топырақтың құрамы: шірінді, балшық, құм, минералды тұздар, су, ауа. Топырақтың негізгі бөлшегі – шірінді;
2) топырақтың бейорганикалық бөлшегі – құм, балшық, минералды тұздар. Құмды, балшықты топырақтар. Оларды су құрамы бойынша салыстыру: суды сіңіру қабілеті, оны өткізу және сақтау қабілеттері;
3) топырақтың құнарлық қабілеті – өсімдіктер өсуінің шарты;
4) топырақты өңдеу тәсілдері (қазу, шырту). Топырақты өңдеуге арналған ауылшаруашылық машиналары. Топырақты өңдеуде тазалық ережелері;
5) арықтар. Арықтардың пайда болуы. Арықтармен күресу шаралары;

6) почвы Казахстана и их использование. Экологические проблемы, связанные с загрязнением почвы и пути их решения.
16. Повторение. Обобщение (2 часов).
Глава 3. Базовое содержание учебного предмета для 7 класса
17. Растения, грибы, бактерии (68 часов).
18. Введение (1 час):
1) многообразие растений. Растения как составная часть живой природы. Значение растений и их охрана.
19. Общее знакомство с цветковыми растениями (1 час):
1) подземные и наземные органы цветкового растения: корень, стебель, лист, цветок, плод (на примере растения, цветущего осенью).
20. Цветок (4 часа):
1) строение цветка;
2) понятие о соцветиях (кисть, зонтик. колос, початок, корзинка);
3) опыление цветковых растений и его значение. Понятие о пустоцветах. Способы опыления;
4) образование плодов и семян. Плоды сухие и сочные;
5) распространение плодов и семян растений.
21. Семя (5 часов)
1) строение семени двудольных растений (на примере фасоли);
2) строение семени однодольных растений (на примере пшеницы);
3) условия, необходимые для прорастания семян;
4) семена всхожие и невсхожие. Причины;
5) агротехника посева семян (сроки, глубина заделки в почву).
22. Корень (2 часа):
1) значение, рост и развитие корня. Его строение. Корневые волоски, их роль;
2) виды корней. Понятие о корневой системе, типы корневых систем (стержневая, мочковатая);
3) видоизменения корней (корнеплод, корнеклубень).
23. Лист (4 часа):
1) внешнее строение листа: листовая пластинка, черешок. Жилкование. Листья простые и сложные. Понятие о хлорофилле;
2) значение листьев в жизни растения – образование питательных веществ в листьях на свету;
3) испарение воды листьями. Значение этого явления. Дыхание растений;
4) листопад и его значение.
24. Стебель (4 часа):
1) внутреннее строение деревянного стебля. Роль коры. Понятие о камбии. Рост стебля в толщину. Годичные кольца;
2) значение стебля в жизни растения – передвижение по стеблю минеральных и органических веществ;
3) разнообразие стеблей (прямостоячий, вьющийся, цепляющийся, стелющийся, укороченный);
4) понятие о видоизмененных побегах (надземных и подземных): корневище, клубень, луковица. Их биологическая и практическая роль.
25. Растение – целостный организм (1 час):
1) взаимосвязь всех органов и всего растительного организма со средой обитания.
26. Бактерии, грибы, мхи и папоротники (4 часа):
1) бактерии. Общее понятие о бактериях. Размножение и распространение бактерий. Значение в природе и жизни человека;

6) Қазақстандағы топырақтар және оларды қолдану. Топырақтың ластануына байланысты экологиялық мәселелер және оларды шешу жолдары.
16. Қайталау. Қорытындылау (2 сағат).
3-тарау. Оқу пәнінің 7–сыныптағы базалық білім мазмұны
17. Өсімдіктер, саңырауқұлақтар, бактериялар (68 сағат).
18. Кіріспе (1 сағат):
1) өсімдіктердің түрлері. Өсімдіктер тірі табиғаттың құрылымды бөлшегі ретінде. Өсімдіктердің маңызы және оларды қорғау.
19. Гүлді өсімдіктермен жалпы танысу (1 сағат):
1) гүлді өсімдіктердің жер асты және жер үстіндегі мүшелері: тамыр, сабақ, жапырақ, гүл, жеміс (мысалы ретінде күзде гүлдейтін өсімдік).
20. Гүл (4 сағат):
1) гүлдің құрылымы;
2) гүлшоғыры туралы түсінік (шашақ, шатыргүл, масақ, собық, себет);
3) гүлді өсімдіктердің тозаңдануы және оның маңызы. Қуарғыш гүл туралы түсінік. Тозаңдану тәсілдері;
4) жемістерінің және тұқымдардың пайда болуы. Құрғақ және балғын жемістер;
5) жемістердің және тұқымдардың таралуы.
21. Тұқымдар (5 сағат):
1) қосжарнақты өсімдіктердің тұқымдарының құрылымы (мысалы үрмебұршақ);
2) даражарнақты өсімдіктердің дәндерінің құрылымы (мысалы бидай);
3) тұқымдардың өсуіне қажетті шарттар;
4) өнетін және өнбейтін тұқымдар. Себептері;
5) тұқымдарды егу агротехникасы (мерзімі, топыраққа егу тереңдігі).
22. Тамыр (2 сағат):
1) тамырдың маңызы, өсуі және дамуы. Оның құрылымы. Тамыр талшықтары, олардың маңызы;
2) тамыр түрлері. Тамыр жүйесі туралы түсінік, тамыр жүйесі түрлері (кіндікті, шашақты);
3) тамырлардың түрлерін өзгертуі (тамыржеміс, тамыртүйнек).
23. Жапырақ (4 сағат):
1) жапырақтың сыртқы құрылымы: жапырақ тақтасы, сағағы. Жүйкелеу. Жай және күрделі жапырақтар. Хлорофилл туралы түсінік;
2) өсімдіктер өмірінде жапырақтардың маңызы –жарықта қоректенетін заттардың жапырақтарда пайда болуы;
3) жапырақтардың суды булауы. Осы құбылыстың маңызы. Өсімдіктердің тыныс алуы;
4) жапырақтардың түсуі және оның маңызы.
24. Сабақ (4 сағат):
1) ағаш сабақтарының ішкі құрылымы. Қабықтың рөлі. Камбия туралы түсінік. Сабақтың жуандап өсуі. Жылдық сақиналар;
2) сабақтың өсімдіктер өміріндегі маңызы - минералды және органикалық заттардың сабақпен таралуы;
3) сабақ түрлері (тік, шырмалып, жармасып, төселіп өсетін, қысқа);
4) түрін өзгертетін өркендер туралы түсінік (жер үстіндегі және жер астындағы): тамыр сабақ, түйнек, пиязшық. Олардың биологиялық және практикалық рөлі.
25. Өсімдік – толыққанды ағза (1 сағат):
1) өсімдік ағзасының және барлық мүшелерінің тіршілік ету ортасымен өзара байланысы.
26. Бактериялар, саңырауқұлақтар, мүктер және қырыққұлақ (4 сағат):
1) бактериялар. Бактериялар туралы жалпы түсінік. Бактериялардың көбеюі және таралуы. Табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы;

2) грибы. Строение шляпочного гриба: плодовое тело, грибница. Грибы съедобные и ядовитые. Правила сбора грибов. Профилактика отравления грибами;
3) мхи. Понятие о мхе, как о многолетнем споровом растении. Места произрастания мхов. Образование торфа и его использование;
4) папоротники. Многолетние травянистые растения. Особенности строения, места произрастания.
27. Древесные растения Казахстана (7 часов):
1) лиственные растения лесостепи Казахстана: береза, осина. Особенности внешнего строения. Значение в природе и жизни человека;
2) хвойные растения гор Казахстана: сосна, ель. Особенности внешнего строения. Значение в природе и жизни человека;
3) кустарниковые растения гор Казахстана: облепиха, шиповник. Особенности внешнего строения. Значение в природе и жизни человека;
4) плодовые растения Казахстана: яблоня, груша, слива, абрикос, грецкий орех. Особенности строения. Созревание плодов, их уборка и использование;
5) древесные растения пустынной зоны Казахстана: белый и черный саксаул. Особенности внешнего строения. Значение в природе и жизни человека. Использование древесины различных деревьев. Их охрана.
28. Культурные растения Казахстана (10 часов):
1) лилейные: лук, чеснок – многолетние овощные растения. Особенности размножения и выращивания. Использование человеком;
2) пасленовые: картофель, томат, баклажан, перец. Выращивание: посев, уход, уборка. Использование человеком;
3) бобовые: горох, фасоль, соя. Выращивание: посев, уход, уборка. Использование человеком;
4) маревые: свекла столовая. Выращивание: посев, уход, уборка. Использование человеком;
5) тыквенные: огурец, тыква. Выращивание: посев, уход, уборка. Использование человеком;
6) крестоцветные: капуста. Разновидности капусты, особенности выращивания. Использование человеком.
29. Основные сельскохозяйственные растения Казахстана (12 часов):
1) зерновые культуры: пшеница, рожь, ячмень, овес, кукуруза. Особенности строения (корневая система, стебель, лист, соцветие). Условия получения урожая зерновых культур. Уход за посевами. Использование в хозяйстве;
2) бахчевые культуры: арбуз, дыня. Агротехника выращивания в условиях Казахстана. Использование человеком;
3) технические культуры: сахарная свекла, хлопчатник, подсолнечник, табак. Особенности выращивания. Агротехнические приемы, повышающие урожайность в местных условиях. Использование человеком.
30. Растения сада (3 часа):
1) смородина, малина. земляника. Биологические особенности их размножения. Меры по защите садовых растений от вредителей и болезней.
31.Травянистые растения Казахстана (3 часа):

2) саңырауқұлақтар. Қалпақты саңырауқұлақтың құрылымы: жемісті денесі, саңырауқұлақтың өзге құрылымы. Жеуге жарамды және улы саңырауқұлақтар. Саңырауқұлақтарды жинау ережесі. Саңырауқұлақтардан уланудың алдын алу шаралары;
3) мүк. Мүк туралы түсінік, көпжылдық споротүзгіш өсімдік. Мүктің тіршілік ортасы. Шым тезектің пайда болуы және оны қолдану;
4) қырыққұлақтар. Көпжылдық шөптесін өсімдігі. Құрылым ерекшелігі, тіршілік ортасы.
27. Қазақстанның ағаш өсімдіктері (7 сағат):
1) Қазақстанның дала орманындағы жапырақты өсімдіктері: қайың, көктерек. Сырт құрылымының ерекшеліктері. Табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы;
2) Қазақстан тауларындағы қылқан жапырақты өсімдіктер: қарағай, шырша. Сырт құрылымының ерекшеліктері. Табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы;
3) Қазақстан тауларындағы бұта өсімдіктері: шырғанақ, итмұрын. Сырт құрылымының ерекшеліктері. Табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы;
4) Қазақстанның жеміс өсімдіктері: алма, алмұрт, қара өрік, өрік, грек жаңғағы. Сыртқы құрылымының ерекшеліктері. Жемістерінің пісуі, оларды жинау және пайдалану;
5) Қазақстанның шөлді аймақтарының ағаш өсімдіктері: ақ және қара сексеуіл. Сырт құрылымының ерекшеліктері. Табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы. Түрлі талдардың ағаштарын қолдану. Оларды қорғау.
28. Қазақстанның мәдени өсімдіктері (10 сағат):
1) лалагүлділер: пияз, сарымсақ – көпжылдық көкөніс өсімдіктері. Көбеюі және өсіру ерекшеліктері. Адамның пайдалануы;
2) алқа тұқымдастар: картоп, қызанақ, баклажан, бұрыш. Өсіру: егу, күту, жинау. Адамның пайдалануы;
3) бұршақтұқымдастар: ас бұршақ, үрме бұршақ, май бұршақ. Өсіру: егу, күту, жинау. Адамның пайдалануы;
4) алабұта тұқымдастар: асханалық қызылша. Өсіру: егу, күту, жинау. Адамның пайдалануы;
5) асқабақ тұқымдастар: қияр, асқабақ. Өсіру: егу, күту, жинау. Адамның пайдалануы;
6) шаршы гүлділер: қырыққабат. Қырыққабат түрлері, өсіру ерекшеліктері. Адамның пайдалануы.
29. Қазақстанның негізгі ауылшаруашылық өсімдіктері (12 сағат):
1) астық тұқымдар: бидай, қара бидай, арпа, сұлы, жүгері. Құрылымының ерекшеліктері (тамыр жүйесі, сабағы, жапырағы, гүлшоғыры). Астық тұқымдардан өнім алу шарттары. Егісті баптау. Шаруашылықта пайдалану;
2) бақша дақылдары: қарбыз, қауын. Қазақстанда өсіру агротехникасы. Адамның пайдалануы;
3) техникалық дақылдар: қант қызылшасы, мақта, күнбағыс, темекі. Өсіру ерекшеліктері. Жергілікті жағдайда өнімді өсірудің агротехникалық тәсілдері. Адамның пайдалануы.
30. Бақ өсімдіктері (3 сағат):
1) қарақат, таңқурай, бүлдірген. Оларды өсірудің биологиялық ерекшеліктері. Бақ өсімдіктерін зиянды жәндіктерден және аурулардан қорғау шаралары.
31. Қазақстанның шөптесін өсімдіктері (3 сағат):

1) лекарственные растения. Названия. Внешнее строение. Использование в быту;
2) ядовитые травы. Разнообразие, опозновательные признаки отдельных ядовитых растений. Правила безопасного обращения с ядовитыми растениями.
32. Цветочно-декоративные растения (5 часов):
1) сложноцветные: ноготки, бархатцы, петуния – однолетние цветочные растения. Маргаритка – двулетнее растение. Георгин – многолетнее цветочное растение. Особенности внешнего строения и выращивания этих растений.
33. Комнатные растения (2 часа):
1) общие сведения о комнатных растениях, особенностях их размножения и выращивания. Размножение вегетативным путем и уход за ними.
Глава 4. Базовое содержание учебного предмета для 8 класса
34. Животные (68 часов).
35. Введение (2 часа):
1) многообразие животного мира. Отличие животных от растений. Места обитания животных, приспособленность их к условиям жизни;
2) роль животных в природе и практическое значение для человека. Влияние деятельности человека на разнообразие и численность животных. Заповедные зоны, Красная книга Казахстана.
36. Беспозвоночные животные (2 часа):
1) общие признаки беспозвоночных животных: отсутствие позвоночника (костного скелета);
2) черви. Дождевой червь - обитатель почвы. Особенности внешнего строения дождевого червя, связанные с образом жизни и средой обитания. Основные процессы жизнедеятельности. Роль в природе;
3) круглые черви: аскарида, острица - паразиты человека и животных. Вред, приносимый червями – паразитами. Профилактика и борьба с глистными заболеваниями.
37. Насекомые (6 часов):
1) особенности строения и образа жизни насекомых. Отделы тела, покровы, конечности. Многообразие насекомых. Роль насекомых в природе;
2) насекомые –вредители: бабочка-капустница (и ее гусеница), майский жук, комар, комнатная муха. Внешнее строение, образ жизни, питание. Размножение. Вред, приносимый этими насекомыми (повреждения растений и перенос болезнетворных бактерий). Меры борьбы с вредными насекомыми. Полезные насекомые: пчела, тутовый шелкопряд. Внешнее строение, образ жизни, питание. Размножение. Пчелиная семья и ее жизнь. Разведение тутового шелкопряда. Значение одомашненных насекомых в народном хозяйстве и уход за ними.
38. Паукообразные (2 часа):
1) пауки. Особенности внешнего строения, жизнедеятельности пауков, связанные с образом жизни и средой обитания. Отличие паукообразных от насекомых. Роль пауков в природе. Пауки, обитающие в пустынях Казахстана: фаланга, каракурт, скорпион - ядовитые пауки. Оказание первой помощи при укусе ядовитым пауком;

1) емдік өсімдіктер. Аталуы. Сырт құрылымы. Тұрмыста қолдануы;
2) улы шөптер. Алуан түрлері, жеке улы өсімдіктердің белгілері. Улы өсімдіктерді қауіпсіз қолдану ережелері.
32. Гүлді-сәнді өсімдіктер (5 сағат):
1) күрделігүлді: тырнақ гүл, барқыт гүл, шырай гүл – біржылдық гүлді өсімдіктер. Әсел гүл – екіжылдық өсімдік. Георгин – көпжылдық гүл өсімдігі. Сырт құрылымы және осы өсімдіктерді өсіру ерекшеліктері.
33. Бөлме өсімдіктері (2 сағат):
1) бөлме өсімдіктері туралы жалпы мәліметтер, оларды өсіру және көбейту ерекшеліктері. Вегетативті жолмен көбейту және оларды баптау.
4-тарау. Оқу пәнінің 8-сыныптағы базалық білім мазмұны
34. Жануарлар (68 сағат).
35. Кіріспе (2 сағат):
1) жануарлар әлемінің алуан түрлері. Жануарлардың өсімдіктерден айырмашылығы. Жануарлар тіршілік ету мекені, олардың өмірге бейімделуі;
2) жануарлардың табиғаттағы орны және адамға практикалық маңызы. Адам әрекетінің жануарлардың алуан түрлеріне және көпшілігіне ықпалы. Қорықты аймақтар, Қазақстанның қызыл кітабы.
36. Омыртқасыз жануарлар (2 сағат):
1) омыртқасыз жануарлардың жалпы белгілері: омыртқаның болмауы (сүйек қаңқасы);
2) құрттар. Жаңбыр құрттары – мекені топырақ. Жаңбыр құрттарының тіршілік ету ортасына байланысты сырт құрылымының ерекшеліктері. Тіршілік әрекетінің негізгі процестері. Табиғаттағы орны;
3) дөңгелек құрттар: аскарида, острица – адамның және жануарлардың тоғышарлары. Құрт-тоғышарлардың зияндығы. Құрт ауруларымен күресу және алдын алу шаралары.
37. Жәндіктер (6 сағат):
1) жәндіктердің құрылым ерекшелігі және тіршілік ету ерекшеліктері. Дене бөлімдері, жабыны. Жәндіктердің алуан түрлері. Жәндіктердің табиғаттағы орны;
2) зиянкелтіргіш жәндіктер: қырыққабат көбелек (және оның жұлдызқұрты), зауза қоңыз, маса, бөлме шыбыны. Сырт құрылымы, тіршілік етуі, қоректенуі. Таралуы. Осы жәндіктердің зияндығы (өсімдіктерге келтірер зияны және ауыруқоздырғыш бактерияларды тасымалдауы). Зиянды жәндіктермен күресу жолдары. Пайдалы жәндіктер: ара, жібек көбелек. Сырт құрылымы, тіршілік етуі, қоректенуі. Көбеюі. Араның отбасы және өның тіршілігі. Жібек көбелекті өсіру. Үй жәндіктерінің халық шаруашылығындағы маңызы және оларды баптау.
38. Өрмекші тәрізділер (2 сағат):
1) өрмекшілер. Өмір сүруі және тіршілік ету ортасына байланысты сырт құрылысының, өмір әрекеттерінің ерекшеліктері. Өрмекші тәрізділердің жәндіктерден айырмашылығы. Өрмекшілердің табиғаттағы орны. Қазақстанның шөл даласындағы өрмекшілер: бұзаубас бүйе, қарақұрт, сарышаян – улы өрмекшілер. Улы өрмекшілер шаққанда көрсетілетін алғашқы көмек;

2) клещи. Разнообразие клещей. Клещи – переносчики опасных болезней человека и животных. Чесоточные клещи. Меры предосторожности от укусов кровососущих клещей. Заражение чесоткой.
39. Позвоночные животные (5 часов):
1) рыбы. Особенности организации рыб, как водных позвоночных. Признаки приспособленности рыб к среде обитания. Многоообразие видов рыб, обитающих в водных источниках Казахстана;
2) внутренние органы рыб. Размножение и развитие рыб;
3) речные рыбы: окунь, щука, карп;
4) морские рыбы: осетр, белуга, сазан. Значение рыб в природе и жизни человека. Меры, направленные на охрану и увеличение рыбных богатств (разведение рыб).
40. Земноводные (3 часа):
1) многообразие видов. Лягушка. Место обитания, образ жизни. Внешнее строение лягушки, способ передвижения. Сезонные явления в жизни земноводных. Внутренние органы. Размножение лягушки;
2) черты сходства с рыбами и отличия от рыб по строению, образу жизни и размножению. Значение земноводных в природе. Охрана земноводных.
41. Пресмыкающиеся (4 часа):
1) пресмыкающиеся Казахстана: ящерица прыткая, песчаная круглоголовка, варан, уж, гадюка, щитомордник. Различия пресмыкающихся и земноводных;
2) внутреннее строение: питание, дыхание, кровообращение, нервная система;
3) размножение пресмыкающихся;
4) разнообразие змей. Ядовитые и неядовитые змеи (на примере ужа и гадюки). Значение пресмыкающихся в природе. Основные меры по их охране.
42. Птицы (10 часов):
1) общая характеристика птиц. Среда обитания, особенности внешнего строения. Питание птиц. Многообразие видовых отрядов птиц, обитающих в Казахстане;
2) особенности внутреннего строения птиц;
3) размножение и развитие птиц. Строение яйца птицы. Гнездование и выкармливание птенцов. Степные птицы: дрофа, журавль, жаворонок. Хищные птицы: степной орел, коршун, сова. Водоплавающие птицы: утка, пеликан, фламинго. Птицы, обитающие возле жилья человека: сизый голубь, синица;
4) особенности образа жизни каждой экологической группы птиц. Значение и охрана птиц;
5) курица, гусь, утка – домашние птицы. Разведение, кормление и содержание домашних птиц на птицефабриках. Птицеводство – важное направление в экономике Казахстана.
43. Млекопитающие, или звери (4 часа):
1) разнообразие млекопитающих. Животные, обитающие на территории Казахстана. Приспособленность к условиям жизни. Общие признаки млекопитающих: волосяной покров, рождение живых детенышей и вскармливание их молоком;

2) кенелер. Кенелердің түрлері. Кенелер – адамның және жануарлардың қауіпті ауруларын тасымалдаушылар. Қышыма кенелері. Қансорғыш кенелердің шағуынан сақтану ережелері. Қышыманы жұқтыру.
39. Омыртқалы жануарлар (5 сағат):
1) балықтар. Судағы омыртқалылар ретінде балықтардың ерекшеліктері. Балықтардың тіршілік ету ортасына бейімделуінің белгілері. Қазақстанның сулы аймақтарында мекендейтін балықтардың түрлері;
2) балықтардың ішкі мүшелері. Балықтардың таралуы және дамуы;
3) өзен балықтары: алабұға, шортан, тұқы;
4) теңіз балықтары: бекіре, ақсерке, сазан. Балықтардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы. Балық байлығын қорғап көбейтуге бағытталған шаралар (балықтарды өсіру).
40. Қосмекенділер (3 сағат):
1) сан алуан түрлері. Құрбақа. Тіршілік ету ортасы. Құрбақаның сырт құрылымы, қозғалу тәсілі. Қосмекенділердің өміріндегі мерзімдік құбылыстар. Ішкі мүшелері. Құрбақаның таралуы;
2) құрылымының, тіршілік етуі және таралуы бойынша балықтармен ұқсастығы және айырмашылығы. Қосмекенділердің табиғаттағы маңызы. Қосмекенділерді қорғау.
41. Бауырмен жорғалағыштар (4 сағат):
1) Қазақстандағы бауырмен жорғалағыштар: кесіртке, құмдағы, дөңгелек басты, су жылан, сұр жылан, қалқантұмсықты. Бауырмен жорғалағыштар және қосмекенділердің айырмашылығы;
2) ішкі құрылымы: қоректенуі, тыныс алуы, қан айналымы, нерв жүйесі;
3) бауырмен жорғалағыштардың таралуы;
4) жыландардың түрлері. Улы және усыз жыландар (мысалы ақ жылан және сұр жылан). Бауырмен жорғалағыштардың табиғаттағы маңызы. Оларды қорғаудың негізгі шаралары.
42. Құстар (10 сағат):
1) құстардың жалпы сипаты. Тіршілік ету мекендері, сырт құрылымының ерекшеліктері. Құстардың қоректенуі. Қазақстанда мекендейтін құстардың сан алуан түрлері;
2) құстардың ішкі құрылымының ерекшеліктері;
3) құстарды көбейту және таралуы. Құс жұмыртқасының құрылымы. Құс балапандарын ұяда ұстап қоректендіру. Дала құстары: дуадақ, тырна, бозторғай. Жыртқыш құстар: дала бүркіті, лашын, үкі. Суда жүзетін құстар: үйрек, бірқазан, қоқиқаз. Адам үйінің қасында мекендейтін құстар: көгершін, шымшық;
4) әр экологиялық топтағы құстардың тіршілік ету ерекшеліктері. Құстардың маңызы және оларды қорғау;
5) тауық, қаз, үйрек – үй құстары. Үй құстарын құс фабрикаларында ұстау, қоректендіру және өсіру. Құс өсіру – Қазақстан экономикасының негізгі бағыты.
43. Сүтқоректілер, немесе аңдар (4 сағат):
1) сүтқоректілердің алуан түрлері. Қазақстанды мекендейтін жануарлар. Өмір жағдайына бейімделуі. Сүтқоректілердің жалпы белгілері: түк жабыны, ұрпағын тірі туып және оларды сүтпен қоректендіру;

2) скелет и внутреннее строение млекопитающих: органы пищеварения, дыхания, кровообращения, выделения.
44. Дикие млекопитающие животные (18 часов):
1) грызуны: суслик, тушканчик, песчанка. Общие признаки грызунов. Внешний вид и отличительные особенности каждого из этих животных. Образ жизни, питание, размножение. Значение грызунов в природе и хозяйственной деятельности человека;
2) зайцеобразные: заяц-русак, заяц-песчаник, кролик домашний. Образ жизни, питание и размножение зайцеобразных. Значение зайцев и их охрана. Разведение домашних кроликов;
3) хищные звери: волк, медведь, рысь, снежный барс. Общие признаки хищных зверей. Внешний вид и отличительные особенности каждого из этих животных. Образ жизни, добывание пищи и размножение. Распространение хищных зверей на территории Казахстана. Значение этих животных и их охрана;
4) пушные хищные звери: куница, лиса, соболь, норка. Образ жизни, распространение и значение пушных зверей. Разведение норки на зверофермах;
5) ластоногие морские животные: тюлень, морж, морской котик. Общие признаки ластоногих. Отличительные особенности этих животных распространение и значение. Каспийский тюлень. Охрана морских зверей;
6) китообразные: кит, дельфин. Общие признаки китообразных. Внешнее строение кита и дельфина. Питание и передвижение. Дыхание. Вскармливание детенышей. Значение этих животных и их охрана;
7) растительноядные животные: антилопа-сайга, джейран, кулан, лошадь Пржевальского. Общие признаки, внешнее строение, приспособленность к среде обитания. Питание, жвачные и нежвачные животные, парно и непарнокопытные. Разножение, выращивание детенышей. Охрана животных.
45. Сельскохозяйственные млекопитающие (10 часов):
1) корова. Внешнее строение. Особенности пищеварительной системы. Молочная продуктивность коров. Современные животноводческие фермы, содержание в них коров. Выращивание телят. Значение коров в народном хозяйстве Казахстана;
2) овца. Распространение овец. Особенности внешнего строения и питания овец. Особенности внешнего строения и питания овец. Содержание овец и выращивание ягнят. Значение овец в народном хозяйстве Казахстана;
3) лошадь. Внешнее строение лошади: особенности туловища, головы, ног, кожного покрова. Питание лошадей. Содержание лошадей, уход и кормление. Значение лошади в народном хозяйстве Казахстана;
4) верблюд. Особенности внешнего строения, приспособленность к засушливым условиям жизни. Особенности питания верблюда, размножения. Значение животных в народном хозяйстве Казахстана;
5) домашние питомцы: собаки, кошки. Особенности внешнего вида, содержание и уход. Санитарно-гигиенические требования к содержанию. Заболевания, оказание первой помощи животным. Породы домашних животных.

2) сүтқоректілердің ішкі құрылымы және қаңқасы: ас қорыту, тыныс алу, қан айналым, зәр шығару мүшелері.
44. Жабайы сүтқоректілер (18 сағат):
1) кеміргіштер: көртышқан, құм кеміргіші. Кеміргіштердің жалпы белгілері. Сырт көрінісі және әр жануардың айырмашылық ерекшеліктері. Тіршілік етуі, қоректенуі, көбеюі. Кеміргіштердің табиғатта және адамның шаруашылық әрекетіндегі маңызы;
2) қоянтәрізділер: орқоян, құм қояны, үй қояны. Тіршілік етуі, қоянтәрізділердің қоректенуі және таралуы. Қояндардың маңызы және оларды қорғау. Үй қояндарын өсіру;
3) жыртқыш аңдар: қасқыр, аю, сілеусін, қар барысы. Жыртқыш аңдардың жалпы сипаты. Сырт келбеті және осы жануарлардың әрқайсысының айырмашылық ерекшелігі. Қазақстанда жыртқыш аңдардың таралуы. Осы жануарлардың маңызы және оларды қорғау;
4) бағалы терілі жыртқыш аңдар: сусар, бұлғын, түлкі, құндыз. Тіршілік етуі, бағалы терілі аңдардың маңызы және таралуы. Аң фермаларында құндызды ұстау;
5) жарғақ табан теңіз жануарлары: итбалық, морж, теңіз мысығы. Жарғақ табандылардың жалпы сипаты. Осы жануарлардың ерекшеліктері, олардың таралуы және маңызы. Каспий итбалығы. Теңіз аңдарын қорғау;
6) киттәрізділер: кит, дельфин. Киттәрізділердің жалпы сипаттары. Кит және дельфинның сырт құрылымы. Қоректенуі және қозғалуы. Тыныс алуы. Ұрпақтарын қоректендіру. Осы жануарлардың маңызы және оларды қорғау;
7) өсімдік қоректі жануарлар: ақбөкен, киік, құлан, Пржевальский аты. Жалпы сипаттары, сырт құрылымы, тіршілік ету мекеніне бейімделуі. Қоректенуі, күйіс қайыратын және күйіс қайырмайтын жануарлар, аша тұяқтылар және тақ тұяқтылар. Таралуы, төлдерін өсіру. Жануарларды қорғау.
45. Ауылшаруашылық сүтқоректілер (10 сағат):
1) сиыр. Сырт құрылымы. Ас қорыту жүйесі ерекшеліктері. Сиырдың сүт беруі. Заманауи жануарлар фермасы, оларда сиыр бағу. Бұзауларды өсіру. Қазақстанның ауыл шаруашылығында сиырдың маңызы;
2) қой. Қойдың таралуы. Сырт құрылымының және қойды бағу ерекшеліктері. Қойды бағу және қозыларды өсіру. Қазақстанның ауыл шаруашылығында қойдың маңызы;
3) ат. Аттың сырт құрылымы: дене, бас, аяқтарының, тері жабынының ерекшеліктері. Аттарды бағу. Аттарды ұстау, баптау және қоректендіру. Қазақстанның ауыл шаруашылығында аттардың маңызы;
4) түйе. Сырт құрылымының ерекшелігі, құрғақшылыққа бейімделуі. Түйенің қоректенуі, көбею ерекшеліктері. Қазақстанның ауыл шаруашылығында жануарлардың маңызы;
5) үй жануарлары: иттер, мысықтар. Сыртқы түрінің ерекшеліктері, күтіп баптау. Өсіруге қойылатын санитарлық-тазалық талаптары. Ауырулар, жануарларға алғашқы көмек көрсету. Үй жануарларының түрлері.

46. Обобщение и повторение (2 часа).
Глава 5. Базовое содержание учебного предмета для 9 класса
47. "Человек и его здоровье" (68 часов).
48. Введение (3 часа):
1) человек – часть живой природы. Черты сходства и различия человека и животных;
2) здоровье человека – его важнейшее богатство. Ответственное отношение к своему здоровью. Правила поведения заболевшего. Медицинские учреждения и медицинская помощь в Казахстане;
3) полезные привычки человека: закаливание, правильное питание, занятие спортом. Вредные привычки: переедание, гиподинамия, алкоголизм, курение, наркомания, токсикомания.
49. Общее знакомство с организмом человека (4 часа):
1) клетка, ее основные составные части. Химический состав клетки;
2) ткани, их классификация: покровная, мышечная, нервная, соединительная;
3) органы. Системы органов человека. Организм – единое целое. Полости тела;
4) организм человека и окружающая среда. Зависимость здоровья человека от состояния окружающей среды. Ответственность людей за свое поведение в природе.
50. Опора и движение (11 часов):
1) общие сведения об опорно-двигательном аппарате, его строении и значении. Соединение костей. Строение сустава;
2) строение и состав костей. Виды костей, их функции. Кость – живое образование. Рост костей;
3) скелет головы. Череп, его отделы, значение. Соединения костей черепа;
4) скелет туловища. Позвоночник, его отделы, значение. Строение позвонка. Грудная клетка, ее строение и значение;
5) осанка, ее нарушение. Предупреждение искривления позвоночника и нарушений осанки. Значение правильной осанки для здоровья человека;
6) кости верхних и нижних конечностей. Травматические повреждения опрно-двигательного аппарата. Оказание первой помощи;
7) общие сведения о мышцах, их строении и значении. Основные группы мышц в теле человека. Работа мышц. Значение двигательной активности для развития и укрепления скелета и мышц.
51. Кровь и кровообращение (8 часов):
1) значение крови и кровообращения. Состав крови (клетки красные и белые), плазма крови. Органы кровообращения: сердце и сосуды. Строение и работа сердца;
2) кровеносные сосуды. Круги кровообращения;
3) движение крови по сосудам. Кровяное давление, его измерение. Пульс;
4) травматические повреждения кровеносных сосудов. Первая помощь при различных кровотечениях;
5) переливание крови как путь спасения жизни и здоровья человека. Группы крови. Донорство;
6) сердечно-сосудистые заболевания, их предупреждение. Гигиена сердечно-сосудистой системы. Влияние алкоголя, никотина. наркотиков на сердце и кровеносные сосуды.

46. Жалпылау және қайталау (2 сағат).
5-тарау. Оқу пәнінің 9-сыныптағы базалық білім мазмұны
47. "Адам және оның денсаулығы" (68 сағат).
48. Кіріспе (3 сағат):
1) адам – тірі табиғат бөлігі. Адамның және жануарлардың ұқсастығы және айырмашылығы;
2) адам денсаулығы – оның басты байлығы. Өз денсаулығына жауапкершілікпен қарау. Ауырған адамның тәртіп ережелері. Қазақстандағы медициналық мекемелер және медициналық көмек;
3) адамның пайдалы әдеттері: дене шынықтыру, дұрыс тамақтану, спортпен шұғылдану. Зиянды әдеттер: тамақты көп жеу, аз қозғалу, ішімдік, шылым шегу, нашақорлық, зиянды иістерді иіскеу.
49. Адам ағзасымен жалпы танысу (4 сағат):
1) жасуша, оның негізгі құрылымды бөлшектері. Жасушаның химиялық құрамы;
2) ұлпалар, оларды топтастыру: жабын, бұлшық ет, жүйкелік, дәнекер;
3) мүшелер. Адамның мүшелер жүйесі. Ағза – бірегей толық. Дене қуыстары;
4) адам ағзасы және қоршаған орта. Адам денсаулығының қоршаған ортаның жағдайына тәуелділігі. Адамдардың табиғаттағы өз тәртібіне жауапкершілігі.
50. Тірек және қозғалыс (11 сағат):
1) тірек-қозғалыс аппараты туралы жалпы мәліметтер, оның құрылымы және маңызы. Сүйектердің бірігуі. Буындардың құрылымы;
2) сүйектердің құрамы және құрылымы. Сүйектердің түрлері, олардың қызметтері. Сүйек – тірі құрылым. Сүйектердің өсуі;
3) бас сүйегі. Бас сүйегі, оның бөлімдері, маңызы. Бас қаңқасы сүйектерінің қосылуы;
4) дене қаңқасы. Омыртқа, оның бөлімдері, маңызы. Омыртқа құрылымы. Төс клеткасы, оның құрылым және маңызы;
5) дене бітімі, оның бұзылуы. Омыртқа қисаюының алдын алу және дене бітімінің бұзылуы. Дене бітімінің дұрыс болуы адам денсаулығына маңызы;
6) қол және аяқ сүйектері. Тірек-қозғалыс аппаратының зақымдануы. Алғашқы көмек көрсету;
7) бұлшық ет туралы жалпы мәліметтер, олардың құрылымы және маңызы. Адамның денесіндегі бұлшық еттердің негізгі топтамасы. Бұлшық еттердің жұмысы. Қаңқа және бұлшық еттерді дамытуға және нығайтуға қозғалыс белсенділігінің маңызы.
51. Қан және қан айналымы (8 сағат):
1) қан және қан айналымының маңызы. Қанның құрамы (қызыл және ақ жасушалар), қан плазмасы. Қан айналым мүшелері: жүрек және қан тамырлары. Жүрек құрылымы және жұмысы;
2) қан тамырлары. Қан айналымы;
3) қан тамырларымен қан қозғалуы. Қан қысымы, оны өлшеу. Пульс;
4) қан тамырларының зақымдануы. Қан аққанда алғашқы көмек көрсету;
5) адам өмірін және денсаулығын сақтау үшін қан құю. Қан топтары. Қан тапсыру;
6) жүрек-қан тамырлары аурулары, олардың алдын алу. Жүрек қантамырының гигиенасы. Алкоголь ішімдіктерінің, темекі, есірткінің жүрекке және қан тамырларына әсері.

52. Дыхание (7 часов):
1) значение дыхания. Строение и функции дыхательной системы. Органы дыхания. Голосовой аппарат;
2) легкие, строение легких. Газообмен в легких и тканях;
3) дыхательные движения, их ритмичность. Изменения объема грудной клетки при вдохе и выдохе;
4) заболевания, передающиеся воздушно-капельным путем. Предупреждение простудных заболеваний. Гигиена органов дыхания. Влияние никотина на органы дыхания. Охрана воздушной среды.
53. Пищеварение (13 часов):
1) питание – необходимое условие жизнедеятельности организма. Основные питательные вещества (белки, жиры, углеводы) и продукты, их содержащие. Продукты питания растительного и животного происхождения;
2) витамины, их роль. Способы сохранения витаминов в пищевых продуктах;
3) значение пищеварения. Строение пищеварительной системы. Работа органов пищеварения;
4) зубы, их роль в процессе пищеварения. Гигиена зубов и ротовой полости;
5) пищеварение в ротовой полости. Переваривание крахмала. Пищеварение в желудке. Расщепление белков. Пищеварение в кишечнике. Всасывание питательных веществ в кровь. Гигиена и нормы питания. Предупреждение желудочно-кишечных и глистных заболеваний. Предупреждение пищевых отравлений;
6) вредное влияние курения и алкоголя на органы пищеварения.
54. Выделение (2 часа):
1) значение удаления из организма продуктов обмена веществ. Органы мочевыделительной системы. Внешний вид почек, их расположение в организме. Предупреждение почечных заболеваний.
55. Кожа (4 часа):
1) кожа. Особенности ее строения и значение. Роль кожи в теплорегуляции. Признаки теплового, солнечного удара. Ожоги, обморожения. Их предупреждение и первая помощь при проявлениях;
2) гигиена кожи, волос, ногтей. Косметические средства по уходу за телом. Правила пользования мылом, мочалкой, шампунями. Красота и здоровье чистых волос. Необходимость ухода за ногтями. Оказание первой помощи при повреждениях кожи;
3) закаливание организма. Правила закаливания солнцем, водой, воздухом.
56. Нервная система (6 часов):
1) строение и значение нервной системы. Первоначальные представления о рефлексе и рефлекторной дуге;
2) головной мозг. Его строение и значение. Спинной мозг. Его строение и значение;
3) гигиена труда, его значение для здоровья. Режим дня. Сон и его значение. Влияние алкоголя и никотина на нервную систему.
57. Органы чувств (7 часов):
1) значение органов чувств в жизни человека, его трудовой деятельности. Тренировка органов чувств. Профилактика заболеваний органов чувств;
2) орган зрения, строение и функции. Гигиена зрения. Дальнозоркость, близорукость. Первая помощь при повреждении глаз;

52. Тыныс алу (7 сағат):
1) тыныс алудың маңызы. Тыныс алу жүйесінің құрылымы және қызметі. Тыныс алу мүшелері. Дауыс аппараты;
2) өкпе, өкпе құрылымы. Өкпеде және ұлпада газ алмасуы,
3) тыныс алу қозғалыстары, олардың жылдамдығы. Ауаны жұтқанда және ауаны шығарғанда төс клеткасының көлемінің өзгеруі;
4) ауа-тамшы жолдарымен берілетін аурулар. Суық тию ауруларының алдын алу. Тыныс алу мүшелерінің гигиенасы. Темекінің тыныс алу жолдарына әсері. Ауа ортасын қорғау.
53. Ас қорыту (13 сағат):
1) тамақтану – ағза өміршеңдігінің қажетті шарты. Негізгі қажетті заттар (нәруыз, липид, көміртегі) және құрамында бар азық-түліктер. Өсімдіктерден және жануарлардан алатын азық-түліктер;
2) дәрумендер, олардың рөлі. Азық-түліктерде оларды сақтау тәсідері;
3) ас қорытудың маңызы. Ас қорыту жүйесінің құрылымы. Ас қорыту мүшелерінің жұмысы;
4) тістер, олардың ас қорытудағы рөлі. Тіс және ауыз қуысының гигиенасы;
5) ауыз қуысында ас қорыту. Крахмалды қорыту. Асқазанда ас қорыту. Нәруыздың ыдырауы. Ішекте ас қорыту. Қажетті заттардың қанға сіңуі. Тамақтану гигиенасы және нормасы. Асқазан, ішек және құрт ауруларының алдын алу. Тамаққа уланудың алдын алу;
6) темекі тарту және ішімдіктің ас қорыту мүшелеріне зияндығы.
54. Зәр шығару (2 сағат):
1) зат алмасу қалдықтарын ағзадан шығарудың маңызы. Зәр шығару жүйесінің мүшелері. Бүйректің сыртқы көрінісі, олардың ағзада орналасуы. Бүйрек ауруларының алдын алу.
55. Тері (4 сағат):
1) тері. Оның құрылымының ерекшелігі және маңызы. Жылуды реттеуде терінің рөлі. Жылу, күн өтудің белгілері. Күйіп, үсіп қалу. Олардың алдын алу және орын алғанда алғашқы көмек көрсету;
2) тері, шаш, тырнақ гигиенасы. Дене күтіміне арналған косметикалық құралдар. Сабын, жөке, сусабынды қолдану ережелері. Таза шаштардың әдімілігі және саулығы. Тырнақ күтімінің маңыздылығы. Тері жарақаттанғанда алғашқы көмек көрсету;
3) ағзаны шынықтыру. Күнмен, сумен, ауамен шынықтыру ережелері.
56. Жүйке жүйесі (6 сағат):
1) жүйке жүйесінің құрылымы және маңызы. Рефлекс және рефлекторлық доға жайлы алғашқы түсініктер;
2) бас миы. Оның құрылымы және маңызы. Жұлын. Оның құрылымы және маңызы;
3) еңбек гигиенасы, оның денсаулыққа маңызы. Күн тәртібі. Ұйқы және оның маңызы. Ішімдіктің және темекінің нерв жүйесіне әсері.
57. Сезім мүшелері (7 сағат):
1) адам өмірінде, оның еңбек әрекетінде сезім мүшелерінің маңызы. Сезім мүшелерін жаттықтыру. Сезім мүшелерінің ауруларының алдын алу;
2) көру мүшесі, құрылымы және қызметі. Көру гигиенасы. Алыстан көрмеу, жақыннан көрмеу. Көз жарақаттанғандағы алғашқы көмек;

3) строение и функции органа слуха. Наружное, среднее и внутреннее ухо. Гигиена слуха;
4) органы обоняния и вкуса;
5) орган осязания. Ощущения, возникающие при прикосновении к коже (мягкий – твердый, гладкий-шершавый, теплый-холодный). Болевые ощущения.
58. Охрана здоровья людей в Республике Казахстан (3 часа):
1) система здравоохранения в Республике Казахстан. Мероприятия, осуществляемые в нашей стране по охране труда. Организация отдыха;
2) медицинская помощь. Социальное обеспечение по старости, болезни и потере трудоспособности;
3) воздействие окружающей среды на системы органов и здоровье человека в целом. Болезни цивилизации: герпес, онкология, ВИЧ-инфекция. Меры профилактики.
Глава 6. Ожидаемые результаты по завершении 6 класса
59. Предметные результыты.
60. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) названия объектов неживой и живой природы;
2) три состояния воды и ее свойства;
3) значение воздуха для живых организмов;
4) свойства и состав воздуха;
5) значение полезных искапаемых для человека.
61. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) распознавать и называть объекты живой и неживой природы;
2) характеризовать объекты неживой природы по внешним признакам (форма, цвет, величина, запах);
3) приводить примеры объектов разных классификационных групп;
4) объяснять простейшие причины наблюдаемых изменений с изучаемыми объектами;
5) проводить простейшие наблюдения в природе;
6) определять температуру воздуха, воды, своего тела.
Глава 7. Ожидаемые результаты по завершении 7 класса
62. Предметные результаты.
63. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) органы цветкового растения и их значение;
2) древесные растения Казахстана;
3) культурные растения Казахстана;
4) сельскохозяйственные растения Казахстана;
5) цветково-декоративные растения Казахстана.
64. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) называть группы изучаемых растений обобщающим словом;
2) выращивать некоторые цветочно-декоративные растения;
3) проводить наблюдения в природе за сезонными изменениями в жизни растений;
4) проводить рыхление почвы, полив, окучивание, пикировку растений;
5) следовать правилам природоохранного поведения.
Глава 8. Ожидаемые результаты по завершении 8 класса
65. Предметные результаты.
66. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) отличие животных от растений;
2) роль животных в природе и практическое значение для человека;
3) общие признаки беспозвоночных животных;
4) роль насекомых в природе;
5) разнообразие позвоночных животных.
67. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) определять признаки сходства и различия между изученными группами животных и общие признаки, характерные для каждой из групп животных;

3) есту мүшесінің құрылымы және қызметі. Сырт, орта және ішкі құлақ. Есту қабілетінің гигиенасы;
4) иіс және дәм сезу мүшелері;
5) сезім мүшелері. Тері сезімі (жұмсақ – қатты, тегіс – бұлтақ, жылы – суық). Ауырсыну сезімі.
58. Қазақстан Республикасында адамдардың денсаулығын сақтау (3 сағат):
1) Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау жүйесі. Елімізде еңбекті қорғауға арналаған шаралар. Дем алуды ұйымдастыру;
2) медициналық көмек. Кәрілік, ауырғанда және еңбекке жарамсыздықты әлеуметтік қамтамасыз ету;
3) қоршаған ортаның мүшелер жүйесіне және жалпы адам денсаулығына әсері. Өркениет аурулары: обыр, ЖИТС - инфекциясы. Алдын алу шаралары.
6-тарау. 6-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
59. Пәндік нәтижелер.
60. Білім алушылар:
1) тірі және өлі табиғат нысандарының аттарын;
2) судың үш күйін және оның қасиетін;
3) тірі ағзаға ауаның қажеттілігін;
4) ауаның құрамын және қасиетін;
5) пайдалы қазбалардың адамға маңызын біледі деп күтіледі.
61. Білім алушылар:
1) тірі және өлі табиғат нысандарын танып, аттарын айту;
2) өлі табиғат нысандарын сырт белгілері бойынша сипаттау (түрі, түсі, көлемі, иісі);
3) түрлі топтамалардың нысандарынан мысалдар келтіру;
4) зерделеу нысандарында байқалатын өзгерістердің қарапайым себептерін түсіндіру;
5) табиғатта қарапайым бақылаулар жүргізу;
6) ауаның, судың, өз денесінің температурасын анықтау икемдерін меңгереді деп күтіледі.
7-тарау. 7-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
62. Пәндік нәтижелер.
63. Білім алушылар:
1) гүлді өсімдіктердің мүшелерін және олардың маңызын;
2) Қазақстанның ағаш өсімдіктерін;
3) Қазақстанның мәдени өсімдіктерін;
4) Қазақстанның ауылшаруашылық өсімдіктерін;
5) Қазақстанның гүлдік-сәндік өсімдіктерін біледі деп күтіледі.
64. Білім алушылар:
1) зерттеу өсімдіктерінің тобын жалпылау сөзбен айту;
2) кейбір гүлді-сәндік өсімдіктерді өсіру;
3) табиғатта өсімдіктердің мезгілдік өзгерістерін бақылау;
4) топырақты қазу, суғару, түптеу, өсімдіктерді будандастыру;
5) табиғатты қорғау ережелерін сақтау икемдерін меңгереді деп күтіледі.
8-тарау. 8-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
65. Пәндік нәтижелер.
66. Білім алушылар:
1) жануарлардың өсімдіктерден айырмашылығын;
2) жануарлардың табиғаттағы орны және адамға практикалық маңызы;
3) омыртқасыз жануарлардың жалпы белгілерін;
4) табиғаттағы жәндіктердің рөлін;
5) омыртқасыз жануарлардың алуан түрлерін біледі деп күтіледі.
67. Білім алушылар:
1) оқыған тақырыптардағы жануарлар топтарының ұқсастығын және айырмашылық белгілерін анықтап, жануарлардың әр тобын сипаттайтын жалпы белгілерді анықтау;

2) называть места обитания, образ жизни и поведение животных;
3) называть наиболее типичных представителей изученных групп животных;
4) рассказывать о значении животных в природе и хозяйственной деятельности человека;
5) проводить несложный уход за некоторыми сельскохозяйственными животными (для сельских школ) и домашними питомцами;
6) в простейшей форме пропагандировать знания об охране животных, занесенных в Красную книгу Казахстана.
Глава 9. Ожидаемые результаты по завершении 9 класса
68. Предметные результаты.
69. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) систему органов человека, их строение и основные функции;
70. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) применять знания о строении и функциях человеческого организма в повседневной жизни с целью сохранения и укрепления своего здоровья;
2) соблюдать санитарно-гигиенические правила;
3) оказывать первую помощь при травмах, тепловом и солнечном ударах, ожогах, обморожениях, пищевых отравлениях.
71. Личностные результаты. Ожидается, что обучающиеся проявят:
1) гуманное бережное отношение к окружающей природе и людям;
2) любовь к родному краю, гордость за свою Родину;
3) потребность в сохранении собственного здоровья, поддержании здорового образа жизни.
72. Системно-деятельностные результаты. Ожидается, что обучающиеся овладеют:
1) ответственным поведением в природе;
2) навыками ухода за комнатными и растениями сада; навыками ухода за домашними животными;
3) навыками здорового образа жизни.
Приложение 140
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 358
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "География" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 6-9 классов уровня основного среднего образования Глава 1. Пояснительная записка
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года №1080 и с учетом особых образовательных потребностей обучающихся с легкой умственной отсталостью.
2. Цель учебного предмета - формирование у обучающихся доступных географических понятий и умений использовать их в повседневной деятельности.
3. Задачи учебного предмета:
1) сообщить обучающимся элементарные сведения о природных объектах и территориальных различиях окружающего мира;
2) объяснить связь между отдельными природными явлениями; между человеком и природой;

2) жануарлардың қылығын, өмір сүруін, тіршілік ортасын айту;
3) оқылған тақырыптардағы топтарға жататын жануарларды атау;
4) жануарлардың табиғаттағы және адамның шаруашылық әрекеттегі маңызын атау;
5) кейбір ауылшаруашылық жануаларына және үй жануарларына жеңіл күтім жүргізу (ауылды жерлердегі мектептерге);
6) Қазақстаның Қызыл кітабына енген жануарларды сақтау туралы білімдерін қарапайым түрде үгіттеу икемдерін меңгереді деп күтіледі.
9-тарау. 9-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
68. Пәндік нәтижелер.
69. Білім алушылар:
1) адам мүшелері жүйесін, олардың құрылымын және негізгі қызметтерін біледі деп күтіледі.
70. Білім алушылар:
1) өз денсаулығын сақтап нығайту мақсатымен адам ағзасының құрылымы және қызметі жайлы білімдерін күнделікті өмірде қолдануы;
2) санитарлық-тазалық ережелерді сақтау;
3) жарақат алғанда, жылу және күн сәулесі өткенде, күйіп, үсіп, тамаққа уланып қалған жағдайларда алғашқы көмек көрсету икемдерін меңгереді деп күтіледі.
71. Тұлғалық нәтижелер. Білім алушылар:
1) қоршаған табиғатқа және адамдарға адамгершілік аялау қарым-қатынас;
2) туған өлкеге сүйіспеншілік, өз Отанына деген мақтаныш сезімін;
3) өз денсаулығын сақтауға, салауатты өмір салтын ұстану қажеттілігін танытады деп күтіледі.
72. Жүйелік-әрекеттік нәтижелер білім алушылардың:
1) табиғатта жауапкершілік тәртібінен;
2) бөлме және бақша өсімдіктерін күту дағдылары; үй жануарларын күту дағдыларынан;
3) салауатты өмір салты дағдыларынан көрініс табады деп күтіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 140-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 358-қосымша
Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 6-9 сыныптары үшін "География" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Түсінік хат
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес және жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін ескере отырып әзірленген.
2. Оқу пәнінің мақсаты – білім алушыларда қолжетімді географиялық түсініктер мен икемдерді қалыптастырып, оны күнделікті әрекеттерде пайдалану.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) білім алушыларға табиғи нысандар және қоршаған әлемнің аймақтық айырмашылығы туралы қарапайым түсініктерді мәлімдеу;
2) жеке табиғи құбылыстар арасындағы; адам мен табиғаттың арасындағы байланысты түсіндіру;

3) формировать диалектико-материалистические взгляды на природу;
4) обогащать личный опыт обучающихся с помощью систематических наблюдений за природой и природными явлениями;
5) воспитывать природоохранное сознание обучающихся;
6) способствовать развитию наглядно-образного и словесно - логического мышления, расширять словарный запас, развивать связную речь обучающихся.
4. Курс географии как учебный предмет, имеет не только большое образовательное значение, но и призван способствовать преодолению недостатков познавательного и личностного развития умственно отсталых обучающихся.
5. Программа построена по концентрическому принципу. География Казахстана составляет содержательную основу каждого концентра. В 6 классе обучающиеся знакомятся с физической картой Казахстана, его географическим положением, границами, формами земной поверхности. В 7 классе изучается природа Казахстана, в 8 классе – хозяйственная деятельность, быт и культура народов, проживающих в Казахстане. В 9 классе изучается разделы: "География экономических районов Казахстана", "География своей области".
6. Объем учебной нагрузки:
1) 6 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) 7 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) 8 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) 9 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
7. Программа составлена с учетом предшествующей подготовки обучающихся в рамках предмета "Мир вокруг". В процессе изучения курса географии устанавливаются межпредметные связи с курсами: "Естествознание" (почвы, полезные ископаемые, водные ресурсы), "История" (история нашего края), а также с родным языком, чтением, математикой.
8. Для формирования у умственно отсталых обучающихся реальных образов изучаемых понятий, необходимо систематически предлагать обучающимся практические работы, организовывать наблюдения, экскурсии в природу.
9. Распределение часов по разделам и темам программы является примерным. Учителю предоставляется возможность самостоятельно определить количество времени, необходимое для изучения определенного материала с учетом особых образовательных потребностей обучающихся в пределах нормативов учебного плана.
Глава 2. Базовое содержание учебного предмета для 6 класса
10. Начальный курс физической географии (68 часов).
11. Введение. Что изучает география (4 часа):
1) "География" — наука о природе Земли, населении и его хозяйственной деятельности;
2) наблюдения за изменениями высоты Солнца и погоды. Компоненты погоды: осадки, ветер, облачность, температура. Признаки времен года;

3) табиғатқа диалектикалық-материализм көзқарасын қалыптастыру;
4) табиғат және табиғат құбылыстарын жүйелі түрде бақылау арқылы білім алушылардың жеке тәжірибесін байыту;
5) білім алушыларда табиғатты қорғау санасын тәрбиелеу;
6) көрнекі-бейне және сөйлеу-логикалық ойлау қабілеттерін дамытуға ықпал ету; сөздік қорын кеңейту, білім алушылардың байланыстырып сөйлеу тілін дамыту.
4. География оқу пәні ретінде үлкен оқу маңызына ие, сонымен қатар ақыл-ойы жеңіл түрде кешеуілдеген балалардың танымдық және тұлғалық дамуының кемшіліктерін еңсеруге ықпал етеді.
5. Бағдарлама концентрлік ұстаным бойынша құрылған. Қазақстан географиясы әр концентрдің негізгі мазмұнын құрайды. 6-сыныпта білім алушылар Қазақстанның физикалық картасымен, оның географиялық орналасуымен, шекараларымен, жердің қыртыстарының түрлерімен танысады. 7-сыныпта Қазақстанның табиғаты туралы оқиды, 8-сыныпта – Қазақстанда тұратын халықтардың шаруашылығы, тұрмысы және мәдениеті туралы оқиды. 9-сыныпта "Қазақстанның экономикалық аймақтарының географиясы", "Өз облысының географиясы" зерделенеді.
6. Оқу жүктемесінің көлемі:
1) 6-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 7-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 8-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 9-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат.
7. Бағдарлама білім алушылардың "Айналадағы әлем" пәні бойынша алдыңғы дайындықтарын ескеріп құрылған. Географияны оқу процесінде келесі: "Жаратылыстану" (топырақ, пайдалы қазбалар, су қоймалары), "Тарих" (өз өлкесінің тарихы), сонымен қатар ана тілі, әдебиет, математика және басқа пәндермен пәнаралық байланыс орнатылады.
8. Ақыл-ойы кем білім алушыларда оқып жатқан түсініктердің шынайы болмысын қалыптастыру үшін оларға практикалық жұмыстарды жүйелі түрде ұсынылады, бақылау, табиғатқа саяхат ұйымдастырылады.
9. Бағдарламаның тақырыптарына және бөлімдеріне сағат бөлу үлгі ретінде берілген. Білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін ескере отырып, оқу жоспарының жалпы сағат санының шеңберінде нақты материалды оқыту үшін мұғалімге өздігімен уақыт көлемін анықтау мүмкіндігі беріледі.
2-тарау. Оқу пәнінің 6-сыныптағы базалық білім мазмұны
10. Физикалық географияның бастауыш курсы (68 сағат).
11. Кіріспе. География нені зерттейді (4 сағат):
1) "География" — Жер табиғаты, халқы және шаруашылығы туралы ғылым;
2) күн биіктігінің өзгеруін және ауа райын бақылау. Ауа райын құрастырушылар: жауын-шашын, жел, бұлт, температура. Жыл мезгілдерінің белгілері;

3) опасные природные явления. Меры предосторожности;
4) географические сведения о своей местности и труде населения.
12. Ориентирование на местности (5 часов):
1) горизонт. Линия горизонта. Стороны горизонта. Ориентирование по Солнцу местным признакам природы;
2) компас. Его устройство. Правила работы с компасом. Ориентирование по компасу.
13. Формы поверхности Земли (5 часов):
1) рельеф местности, его основные формы;
2) экскурсия для ознакомления с формами рельефа своей местности;
3) равнины (плоские и холмистые). Различие равнин по высоте над уровнем моря (низменности, возвышенности, плоскогорья). Местонахождение равнин на физической карте;
4) овраги, их образование. Борьба с оврагами;
5) горы, различие по высоте. Местонахождение гор на физической карте. Понятие о землетрясениях и извержениях вулканов.
14. Вода на Земле (10 часов):
1) значение воды для жизни на Земле. Круговорот воды в природе;
2) родник, его образование. Колодец. Водопровод. Использование человеком;
3) река, ее части. Горные и равнинные реки. Использование рек;
4) озера, водохранилища, пруды. Разведение рыб, птиц;
5) болота, их осушение;
6) океаны и моря. Явления природы: ураганы, штормы, цунами;
7) острова и полуострова;
8) водоемы в нашей местности. Охрана воды от загрязнения.
15. План и карта (8 часов):
1) рисунок и план предмета;
2) масштаб. Измерение расстояний и их изображение на плане по масштабу. Использование плана в практической деятельности человека. План класса. Условные знаки плана местности;
3) план и географическая карта. Основные направления на карте. Масштаб карты. Условные цвета и знаки физической карты (границы, города, моря, реки, каналы);
4) физическая карта Казахстана. Значение географической карты в жизни и деятельности людей.
16. Земной шар (14 часов):
1) краткие сведения о Земле, Солнце, Луне;
2) планеты. Земля - планета. Доказательство шарообразности Земли. Освоение космоса (первый космонавт Земли - Ю.Гагарин. Первые казахстанские космонавты - Т.Аубакиров, Т.Мусабаев);
3) глобус - модель земного шара. Земная ось, экватор, полюса. Особенности изображения суши и воды на глобусе;
4) физическая карта полушарий. Распределение воды и суши на Земле;
5) океаны на глобусе и карте полушарий;
6) материки на глобусе и карте полушарий. Евразия, Африка, Северная Америка, Южная Америка, Австралия, Антарктида;
7) первые кругосветные путешествия;
8) значение Солнца для жизни на Земле. Различие в освещении и нагревании Солнцем земной поверхности (отвесные, наклонные и скользящие солнечные лучи);

3) қауіпті табиғи құбылыстар. Қауіптің алдын алу шаралары;
4) өз өңірі және халықтың еңбегі туралы географиялық мәліметтер.
12. Жергілікте бағдарлау (5 сағат):
1) көкжиек. Көкжиек сызығы. Көкжиек тұстары. Жергілікті табиғат белгілерін Күн арқылы бағдарлау;
2) компас. Оның құрылымы. Компаспен жұмыс істеу ережелері. Компас арқылы бағдарлау.
13. Жер қыртысының түрлері (5 сағат):
1) жер рельефы, оның негізгі түрлері;
2) жергілікті рельеф түрлерімен танысу үшін саяхатқа шығу;
3) жазықтықтар (тегіс және таулы). Жазықтықтардың теңіз табанының асты бойынша ажырату (жазықтықтар, таулы жерлер, тегіс таулар). Тегістіктердің физикалық картадағы орны;
4) арықтар, олардың пайда болуы. Арықтармен күресу;
5) таулар, оларды биіктігі бойынша ажырату. Физикалық картада орналасуы. Жер сілкінісі және жанартаулардың атқылауы туралы түсініктер.
14. Жер суы (10 сағат):
1) жердегі өмірге судың маңызы. Табиғаттағы су айналымы;
2) бастау, оның пайда болуы. Құдық. Су құбыры. Адамның пайдалануы;
3) өзен, оның бөлімдері. Таулы және тегістектегі өзендер. Өзендерді пайдалану;
4) көлдер, су оймалары, тоғандар. Балықтарды, құстарды өсіру;
5) балшықтар, оларды құрғату;
6) мұхиттар және теңіздер. Табиғат құбылыстары: дауыл, цунами;
7) аралдар және жарты аралдар;
8) біздің өлкенің сулары. Суды ластанудан қорғау.
15. Жоспар және карта (8 сағат):
1) заттың суреті және жоспар;
2) масштаб. Қашықтықты өлшеу және оны жоспарда масштаб бойынша бейнелеу. Адамның практикалық әрекетінде жоспарды қолдану. Сынып жоспары. Жергілікті жоспардың шартты белгілері;
3) жоспар және географиялық карта. Картадағы негізгі бағыттар. Картаның масштабы. Физикалық картаның белгілері және шартты түстері (шекаралар, қалалар, теңіздер, өзендер, каналдар);
4) Қазақстанның физикалық картасы. Географиялық картаның адам өмірінде және әрекетіндегі маңызы.
16. Жер шары (14 сағат):
1) "Жер, Күн, Ай" туралы қысқа мәліметтер;
2) ғаламшарлар. Жер - ғаламшар. Жердің шар тәрізділігін дәлелдеу. Ғарышты зерттеу (алғашқы ғарышкер - Ю.Гагарин. Алғашқы қазақстандық ғарышкерлер - Т. Әубәкіров, Т.Мұсабаев);
3) глобус – жер шарының үлгісі. Жер осі, экватор, полюстар. Глобуста құрғақтықты және суды бейнелеу ерекшеліктері;
4) жарты шарлар физикалық картасы. Жер бетіндегі судың және құрлықтың орын алуы;
5) жарты шарлар картасында және глобустағы мұхиттар;
6) жарты шарлар картасында және глобустағы материктер. Евразия, Африка, Солтүстік Америка, Оңтүстік Америка, Австралия, Антарктида;
7) алғашқы жер шарындағы саяхат;
8) жер бетінде өмір сүруде күннің маңызы. Жер жазықтығын Күнмен жылытып жарық түсірудің айырмашылығы (қиғаш және ауыспалы күн сәулелері);

9) понятие о климате, его отличие от погоды. Основные типы климата;
10) пояса освещенности: жаркий, умеренные, холодные. Изображение их на глобусе и карте полушарий;
11) природа тропического пояса. Природа умеренных и полярных поясов;
17. Физическая карта Казахстана (22 часа):
1) Казахстан – моя Родина. Столица республики Казахстан – город Астана;
2) положение Казахстана на глобусе, карте полушарий, физической карте;
3) морские и сухопутные границы;
4) "Каспийское море. Аральское море";
5) крупные месторождения полезных ископаемых;
6) общая характеристика поверхности Казахстана (равнины, возвышенности, горы);
7) Восточно-Европейская равнина. Западно-Сибирская равнина. Туранская равнина;
8) Казахский мелкосопочник (Сары-Арка);
9) Уральские горы. Алтайские горы. Джунгарский Алатау. Северный Тянь-Шань;
10) реки и озера Казахстана. Озеро Балхаш. Озеро Алаколь. Река Иртыш. Река Урал. Река Сырдарья. Река Или;
11) охрана природных объектов Казахстана. Роль государства и общества в охране природы.
Глава 3. Базовое содержание учебного предмета для 7 класса
18. Границы Содружества Независимых Государств (далее - СНГ) на физической карте (4 часа):
1) образование Содружества Независимых Государств;
2) сухопутные и морские границы СНГ. Особенности рельефа СНГ;
3) крупные реки и озера СНГ.
19. Зона арктических пустынь (5 часов):
1) положение на карте. Моря и острова;
2) климат. Особенности природы;
3) растительный и животный мир. Охрана природы;
4) население и его основные занятия;
5) северный морской путь. Моря Северного Ледовитого океана. Особенности навигации.
20. Зона тундры (8 часов):
1) положение на карте. Острова и полуострова;
2) рельеф и полезные ископаемые;
3) климат. ВодоҰмы тундры;
4) растительный мир;
5) животный мир;
6) хозяйство. Население и его основные занятия;
7) города тундры;
8) экологические проблемы севера. Охрана природы тундры.
21. Лесная зона (10 часов):
1) положение на карте. Рельеф и полезные ископаемые;
2) климат лесной зоны;
3) реки, озҰра, каналы;
4) растительный мир. Хвойные леса (тайга). Смешанные и лиственные леса;
5) животный мир. Пушные звери;
6) население лесной зоны и его основные занятия: промышленность, сельское хозяйство;
7) польза леса - лесной промысел, охота, рыболовство;
8) города лесной зоны. Охрана леса. Правила поведения в лесу.
22. Зона степей (8 часов):
1) положение на карте. Поверхность и полезные ископаемые. Климат. Реки. Проблема водоснабжения. Растительный мир степей. Животные степей;

9) климат туралы түсінік, оның ауа райынан айырмашылығы. Климаттың негізгі түрлері;
10) жарық түсудің көлбеулері: ыстық, орташа, суық. Оларды глобуста және жарты шар картасында көрсету;
11) тропикалық көлбеудің табиғаты. Орта деңгейлі және полярлы көлбеулердің табиғаты.
17. Қазақстанның физикалық картасы (22 сағат):
1) менің Отаным - Қазақстан. Қазақстан республикасының бас қаласы - Астана;
2) Қазақстанның глобустағы, жарты шар картасында, физикалық картада орналасуы;
3) теңіздегі және құрлықтағы шекаралары;
4) "Каспий теңізі. Арал теңізі";
5) ірі пайдалы қазбалар шығатын орындар;
6) Қазақстан жерінің жалпы сипаты (тегістіктер, таулар);
7) "Шығыс-Еуропа тегістігі. Батыс-Сібір тегістігі. Тұран тегістігі";
8) "Қазақстанның ұсақ жоталары" (Сары-Арқа);
9) "Орал таулары. Алтай таулары. Жоңғар Алатауы. Солтүстік Тянь-Шань;
10) Қазақстанның өзендері және көлдері. Балхаш көлі, Алакөл көлі. Ертіс өзені. Орал өзені. Сырдәрия өзені. Іле өзені;
11) Қазақстанның табиғат нысандарын қорғау. Табиғатты қорғауда мемлекеттің және қоғамның рөлі.
3-тарау. Оқу пәнінің 7-сыныптағы базалық білім мазмұны
18. Физикалық картадағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының (бұдан әрі – ТМД) шекаралары (4 сағат):
1) Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының пайда болуы;
2) ТМД құрлықтағы және теңіз шекаралары. ТМД рельеф ерешеліктері;
3) ТМД ірі өзендері және көлдері.
19. Арктикалық шөлдала қорықтары (5 сағат):
1) картада орналасуы. Теңіздер мен аралдар;
2) климат. Табиғат ерекшеліктері;
3) өсімдік және жануарлар әлемі. Табиғатты қорғау;
4) халқы және оның негізгі кәсіптері;
5) солтүстік теңіз жолы. Солтүстік Мұзды мұхитының теңіздері. Навигация ерекшеліктері.
20. Тундра аймағы (8 сағат):
1) картада орналасуы. Аралдар және жарты аралдар;
2) рельеф және пайдалы қазбалар;
3) климат. Тундра су қоймалары;
4) өсімдіктер әлемі;
5) жануарлар әлемі;
6) шаруашылық. Халық және оның негізгі кәсіптері;
7) тундра қалалары;
8) солтүстіктің экологиялық мәселелері. Тундра табиғатын қорғау.
21. Орман аймағы (10 сағат):
1) картада орналасуы. Рельеф және пайдалы қазбалар;
2) орман алқабының климаты;
3) өзендер, көлдер, каналдар;
4) өсімдіктер әлемі. Қылқан жапырақты ормандар (тайга). Аралас және жапырақты ормандар;
5) жануарлар әлемі. Бағалы терілі аңдар;
6) орманды аймақ тұрғындары және олардың негізгі кәсіптері: өндіріс, ауыл шаруашылығы;
7) орманның пайдасы – орман өндірісі, аңшылық, балық аулау;
8) орман аймағының қалалары. Орманды қорғау. Орманда жүру ережелері.
22. Дала аймағы (8 сағат):
1) картада орналасуы. Жер үсті қыртысы және пайдалы қазбалар. Климат. Өзендер. Сумен қамтамасыз ету мәселелері. Дала өсімдіктерінің әлемі. Дала жануарлары;

2) хозяйство. Население и его основные занятия;
3) города степной зоны. Охрана природы зоны степей.
23. Зона пустынь и полупустынь(6 часов):
1) положение на карте. Рельеф и полезные ископаемые;
2) климат. Реки. Проблемы водоснабжения;
3) особенности и охрана природы. Растительный мир. Животный мир;
4) основные занятия населения;
5) города зоны полупустынь и пустынь.
24. Зона субтропиков (4 часа):
1) положение на карте. Поверхность. Климат. Особенности и охрана природы;
2) растительный и животный мир субтропиков;
3) население и его основные занятия;
4) курортные города. Охрана природы субтропиков.
25. Горные области (6 часов):
1) положение на карте. Рельеф и полезные ископаемые. Климат;
2) особенности природы и хозяйства Северного Кавказа;
3) города и экологические проблемы Урала;
4) Алтайские горы. Население и его основные занятия. Города;
5) горы Восточной Сибири. Население и его основные занятия. Города;
6) обобщающий урок.
26. Природа Казахстана (15 часов):
1) Казахстан. Образование независимого государства. Казахстан на физической и политической карте;
2) основные формы поверхности. Важнейшие месторождения полезных ископаемых. Влияние рельефа на природу, хозяйственную деятельность и жизнь людей;
3) особенности климатических условий. Территориальное различие климата. Его влияние на формирование местных условий и здоровье людей;
4) особенности внутренних вод Казахстана. Распределение рек по территории республики. Использование рек и озер в хозяйстве. Охрана водных источников;
5) многообразие растений. Значение растений в природе и жизни человека. Редкие и исчезающие виды растений Казахстана. Охрана растений;
6) животный мир Казахстана. Значение животных в природе и жизни человека. Закономерность охраны животного мира;
7) природные зоны Казахстана: лесостепная, степная, пустынная, горная область;
8) население республики. Нации и народности, проживающие на территории Казахстана. Традиции и обычаи народов;
9) столица – город Астана, крупнейшие города Казахстана, научные, культурные и промышленные центры страны.
27. Повторение курса (2 часа):
Глава 4. Базовое содержание учебного предмета для 8 класса
28. География материков и океанов (68 часов).
29. Введение (1 час):
1) что изучает география материков и океанов? Материки и части света на глобусе и физической карте полушарий. Мировой океан.
30. Океаны (5 часов):
1) "Атлантический океан". Хозяйственное значение. Судоходство;

2) шаруашылық. Халқы және оның негізгі кәсібі;
3) дала аймағының қалалары. Дала аймағы табиғатын сақтау.
23. Шөлдала және жартылай шөлдала қорғандары (6 сағат):
1) картада орналасуы. Рельеф және пайдалы қазбалар;
2) климат. Өзендер. Сумен қамтамасыз ету мәселелері;
3) ерекшеліктері және табиғатты қорғау. Өсімдіктер әлемі. Жануарлар әлемі;
4) халықтың негізгі кәсібі;
5) шөлдала және жартылай шөлдаланың қалалары.
24. Субтропик аймақтары (4 сағат):
1) картада орналасуы. Жердің сырт қыртысы. Климат. Табиғатты қорғау және ерекшеліктері;
2) субтропиктердің өсімдіктер және жануарлар әлемі;
3) халқы және оның негізгі кәсібі;
4) курортты қалалар. Субтропик табиғатын қорғау.
25. Таулы аймақтар (6 сағат):
1) картадағы орны. Рельеф және пайдалы қазбалар. Климат;
2) солтүстік Кавказдың табиғат ерекшелігі және шаруашылығы;
3) қалалары және Оралдың экологиялық мәселелері,
4) Алтай таулары. Халқы және оның негізгі кәсібі. Қалалары;
5) Шығыс Сібір таулары. Халқы және оның негізгі кәсібі. Қалалары;
6) қорытынды сабақ.
26. Қазақстан табиғаты (15 сағат):
1) Қазақстан. Тәуелсіз мемлекеттің құрылуы. Физикалық және саяси картадағы Қазақстан;
2) жер қыртысының негізгі түрлері. Пайдалы қазбалардың ірі кен орындары. Рельефтың табиғатқа, шаруашылыққа және адам өміріне әсері;
3) климаттық жағдайының ерешеліктері. Климаттың аймақтық айырмашылығы. Жергілікті жағдайдың қалыптасуына және адам денсаулығына әсер етуі;
4) Қазақстанның ішкі суларының ерекшеліктері. Республика аймағында өзендердің таралуы. Өзен және көлдерді шаруашылықта пайдалану. Су қоймаларын қорғау;
5) өсімдіктердің алуан түрлері. Өсімдіктердің адам өмірінде және табиғаттағы маңызы. Қазақстанда сирек кездесетін және жоғалып бара жатқан өсімдіктердің түрлері. Өсімдіктерді қорғау;
6) Қазақстанның жануарлар әлемі. Жануарлардың адам өмірінде және табиғаттағы маңызы. Жануарлар әлемін қорғау заңдылықтары;
7) Қазақстандағы табиғат аймақтары: орманды дала, дала, шөл дала, таулы аймақ;
8) республика халқы. Қазақстан территориясында өмір сүретін халықтар мен ұлттар. Халықтардың салт дәстүрлері;
9) елорда – Астана, Қазақстандағы ірі қалалар, еліміздегі ғылыми, мәдени және өндіріс орталықтары.
27. Өткенді қайталау (2 сағат).
4-тарау. Оқу пәнінің 8-сыныптағы базалық білім мазмұны
28. Материктер және мұхиттар географиясы (68 сағат).
29. Кіріспе (1 сағат):
1) материктер және мұхиттар географиясы нені зерттейді? Материктер және құрлық бөліктері глобуста және жарты шарлар физикалық картасында. Дүниежүзілік мұхит.
30. Мұхиттар (5 сағат):
1) "Атлант мұхиты". Шаруашылық маңызы. Кеме шарушылығы;

2) "Северный Ледовитый океан". Хозяйственное значение. Судоходство;
3) "Тихий океан". Хозяйственное значение. Судоходство;
4) "Индийский океан". Хозяйственное значение. Судоходство;
5) современное изучение Мирового океана.
31. Материки.
32. Африка (7 часов):
1) географическое положение, очертания берегов, острова и полуострова;
2) разнообразие рельефа, климат, реки, озера;
3) растительность и животные тропических лесов. Растительность и животные саванн. Растительность и животные африканских пустынь;
4) население. Жизнь и быт народов;
5) государства Африки, их столицы (Египет, Эфиопия, Танзания, ЮАР, Судан – по выбору учителя).
33. Австралия (5 часов):
1) географическое положение. Очертания берегов, острова;
2) разнообразие рельефа, климат, реки и озера;
3) острова Новая Гвинея. Путешествие в Австралию Н.Н.Миклухо-Маклая;
4) особенности растительного и животного мира Австралии;
5) население Австралии (коренное и пришлое). Канберра – столица Австралии.
34. Антарктида (4 часа):
1) географическое положение, очертание берегов. Южный полюс;
2) открытие Антарктиды русскими мореплавателями;
3) поверхность и климат. Растительный и животный мир. Охрана природы;
4) изучение Антарктиды учеными разных стран. Современные исследования Антарктиды.
35. Америка (1 час):
1) открытие Америки.
36. Северная Америка (4 часа):
1) географическое положение, очертания берегов. Острова и полуострова. Природные условия, рельеф, климат. Реки и озера;
2) растительный и животный мир;
3) население. Государства и столицы Северной Америки (США. Канада. Мексика. Куба – по выбору учителя.
37. Южная Америка (5 часов):
1) географическое положение, очертания берегов;
2) природные условия, рельеф, климат. Реки и озера;
3) особенности природы Южной Америки. Охрана природных богатств;
4) население (коренное и пришлое);
5) крупные государства (как Бразилия, Аргентина, Перу по выбору учителя), их столицы.
38. Евразия (8 часов):
1) Евразия - величайший материк земного шара. Географическое положение. Части света: Европа и Азия. Условная граница между ними;
2) очертания берегов Евразии. Моря Северного Ледовитого и Атлантического океанов. Крупнейшие острова и полуострова;
3) очертания берегов Евразии. Моря Тихого и Индийского океанов. Острова и полуострова;
4) поверхность, природные условия и полезные ископаемые Евразии;
5) типы климата Евразии. Водные ресурсы - реки и озера;

2) "Солтүстік Мұзды мұхит". Шаруашылық маңызы. Кеме шарушылығы;
3) "Тынық мұхит". Шаруашылық маңызы. Кеме шарушылығы;
4) "Үнді мұхиты". Шаруашылық маңызы. Кеме шарушылығы;
5) дүниежүзілік мұхитты заманауи зерттеу.
31. Материктер.
32. Африка (7 сағат):
1) географиялық орналасуы, жағалауларын белгілеу, аралдар және шығанақтар;
2) рельефтың алуан түрлері, климат, өзендер, көлдер;
3) тропикалық орман өсімдіктері және жануарлары. Саван өсімдіктері және жануарлары. Африка шөлдаласының өсімдіктері және жануарлары;
4) халқы. Халықтардың өмірі және тұрмысы;
5) Африка мемлекеттері, олардың астаналары (Египет, Эфиопия, Танзания, ОАР, Судан – мұғалімнің таңдауы бойынша).
33. Австралия (5 сағат):
1) географиялық орналасуы. Жағалауларын белгілеу, аралдар;
2) рельефтың алуан түрлері, климат, өзендер мен көлдер;
3) Жаңа Гвинея аралы. Н.Миклухо-Маклайдың Австралияға саяхаты;
4) Австралияның өсімдіктер және жануарлар әлемінің ерекшеліктері;
5) Австралия халқы (жергілікті және көшіп келгендер). Канберра – Австралия астанасы.
34. Антарктида (4 сағат):
1) географиялық орналасуы, жағалауларын белгілеу. Оңтүстік полюс;
2) Антарктиданы орыс теңіз саяхатшыларының ашуы;
3) жер үсті қыртысы және климат. Өсімдіктер және жануарлар әлемі. Табиғатты қорғау;
4) әртүрлі елдердің ғалымдарының Антарктиданы зерттеуі. Антарктиданы заманауи зерттеу.
35. Америка (1 сағат).
1) Американы ашу.
36. Солтүстік Америка (4 сағат);
1) географиялық орналасуы, жағалауын белгілеу. Аралдар және шығанақтар. Табиғи жағдайы, рельеф, климат. Өзендер мен көлдер;
2) өсімдіктер және жануарлар әлемі;
3) халқы. Солтүстік Америка мемлекеттері және астаналары (АҚШ. Канада. Мексика. Куба – мұғалімнің таңдауы бойынша).
37. Оңтүстік Америка (5 сағат):
1) географиялық орналасуы, жағалауын белгілеу;
2) аралдар және шығанақтар. Табиғи жағдайы, рельеф, климат. Өзендер мен көлдер;
3) Оңтүстік Америка табиғатының ерекшеліктері. Табиғат байлықтарын қорғау;
4) халқы (жергілікті және көшіп келгендер);
5) ірі мемлекеттер (Бразилия, Аргентина, Перу және сол сияқты елдер мұғалімнің таңдауы бойынша), олардың астаналары.
38. Еуразия (8 сағат):
1) Еуразия – шер шарының ең үлкен материгы. Географиялық орналасуы. Дүние бөліктері: Еуропа және Азия. Олардың арасындағы шартты шекара;
2) Еуразия жағалауларын белгілеу. Солтүстік Мұзды және Атлант мұхиттарының теңіздері. Ірі аралдар және шығанақтар;
3) Еуразия жағалауларын белгілеу. Тынық және Үнді мұхиттарының теңіздері. Аралдар және шығанақтар;
4) жердің үстіңгі қыртысы, Еуразияның табиғи жағдайы және пайдалы қазбалары;
5) Еуразияның климат түрлері. Су ресурстары – өзендер және көлдер;

6) растительный и животный мир Евразии. Международное сотрудничество в охране природы;
7) население Евразии. Различия по плотности населения. Народы Евразии. Культура и быт народов Европы и Азии.
39. Государства Европы (7 часов):
1) Великобритания. Франция. Германия. Испания. Италия. Сербия. Хорватия. Албания. Греция. Польша. Чехия. Словакия. Венгрия. Румыния. Болгария. Норвегия. Швеция. Финляндия.
40. Государства Азии (5 часов):
1) Турция, Иран, Ирак, Афганистан.
2) Монголия. Китай. Индия.
3) Южная и Северная Корея.
4) Вьетнам. Лаос.
5) Япония.
41. Казахстан и страны ближнего зарубежья (16 часов):
1) распад СССР. Государства ближнего зарубежья - бывшие союзные республики;
2) Казахстан. Географическое положение. Природные условия и ресурсы. Население. Столица и крупные города;
3) Россия. Географическое положение. Природные условия и ресурсы. Население. Столица и крупные города;
4) Узбекистан. Географическое положение. Природные условия и ресурсы. Население. Столица и крупные города;
5) Туркменистан. Географическое положение. Природные условия и ресурсы. Население. Столица и крупные города;
7) Киргизстан. Географическое положение. Природные условия и ресурсы. Население. Столица и крупные города;
8) Грузия. Географическое положение. Природные условия и ресурсы. Население. Столица и крупные города;
9) Азербайджан. Географическое положение. Природные условия и ресурсы. Население. Столица и крупные города;
10) Армения. Географическое положение. Природные условия и ресурсы. Население. Столица и крупные города;
11) Молдова. Географическое положение. Природные условия и ресурсы. Население. Столица и крупные города;
12) Украина. Географическое положение. Природные условия и ресурсы. Население. Столица и крупные города;
13) Белоруссия. Географическое положение. Природные условия и ресурсы. Население. Столица и крупные города;
14) Эстония. Географическое положение. Природные условия и ресурсы. Население. Столица и крупные города;
15) Латвия. Географическое положение. Природные условия и ресурсы. Население. Столица и крупные города;
16) Литва. Географическое положение. Природные условия и ресурсы. Население. Столица и крупные города;
17) государства ближнего зарубежья. Обобщающий урок;
18) повторение курса "География материков и океанов".
Глава 5. Базовое содержание учебного предмета для 9 класса
42. География Казахстана (68 часов):
43. Повторение (1 час):
1) общая географическая характеристика Казахстана. Географическое положение Казахстана на карте мира;

6) Еуразияның өсімдіктер және жануарлар әлемі. Табиғатты қорғауда халықаралық ынтымақтастық;
7) Еуразия халқы. Халықтың тығыздылығы бойынша айырмашылығы. Евразия халықтары. Еуропа және азия халықтарының мәдениеті және тұрмысы.
39. Еуропа мемлекеттері (7 сағат):
1) Ұлыбритания. Франция. Германия. Испания. Италия. Сербия. Хорватия. Албания. Греция. Польша. Чехия. Словакия. Венгрия. Румыния. Болгария. Норвегия. Швеция. Финляндия.
40. Азия мемлекеттері (5 сағат):
1) Түркия, Иран, Ирак, Ауғаныстан;
2) Монғолия. Қытай. Үнді;
3) Оңтүстік және Солтүстік Корея;
4) Вьетнам. Лаос;
5) Жапония.
41. Қазақстан және жақын шет елдері (16 сағат):
1) КСРО тарқауы. Жақын шет ел мемлекеттері – бұрынғы одақтас мемлекеттер;
2) Қазақстан. Географиялық орналасуы. Табиғи жағдайы және ресурстары. Халқы. Астанасы және ірі қалалары;
3) Ресей. Географиялық орналасуы. Табиғи жағдайы және ресурстары. Халқы. Астанасы және ірі қалалары;
4) Өзбекстан. Географиялық орналасуы. Табиғи жағдайы және ресурстары. Халқы. Астанасы және ірі қалалары;
5) Түркменістан. Географиялық орналасуы. Табиғи жағдайы және ресурстары. Халқы. Астанасы және ірі қалалары;
6) Тәжікстан. Географиялық орналасуы. Табиғи жағдайы және ресурстары. Халқы. Астанасы және ірі қалалары;
7) Қырғызстан. Географиялық орналасуы. Табиғи жағдайы және ресурстары. Халқы. Астанасы және ірі қалалары;
8) Грузия. Географиялық орналасуы. Табиғи жағдайы және ресурстары. Халқы. Астанасы және ірі қалалары;
9) Әзірбайжан. Географиялық орналасуы. Табиғи жағдайы және ресурстары. Халқы. Астанасы және ірі қалалары;
10) Армения. Географиялық орналасуы. Табиғи жағдайы және ресурстары. Халқы. Астанасы және ірі қалалары;
11) Молдова. Географиялық орналасуы. Табиғи жағдайы және ресурстары. Халқы. Астанасы және ірі қалалары;
12) Украина. Географиялық орналасуы. Табиғи жағдайы және ресурстары. Халқы. Астанасы және ірі қалалары;
13) Белорусия. Географиялық орналасуы. Табиғи жағдайы және ресурстары. Халқы. Астанасы және ірі қалалары;
14) Эстония. Географиялық орналасуы. Табиғи жағдайы және ресурстары. Халқы. Астанасы және ірі қалалары;
15) Латвия. Географиялық орналасуы. Табиғи жағдайы және ресурстары. Халқы. Астанасы және ірі қалалары;
16) Литва. Географиялық орналасуы. Табиғи жағдайы және ресурстары. Халқы. Астанасы және ірі қалалары;
17) жақын шет ел мемлекеттері. Қорытынды сабақ;
18) "Материктер және мұхиттар географиясы" курсын қайталау.
5-тарау. Оқу пәнінің 9-сыныптағы базалық білім мазмұны
42. Қазақстан географиясы (68 сағат).
43. Қайталау (1 сағат):
1) Қазақстанның жалпы географиялық сипаты. Дүниежүзілік картадағы Қазақстанның географиялық орны;

2) государственные границы. Приграничные государства. Величина территории Казахстана.
44. Первоначальные географические сведения о земле Казахстана (1 час):
1) древние стоянки эпохи палеолита, развитие медной и бронзовой металлургии;
2) античные ученые, давние первые сведения о природе Казахстана, народах и их хозяйственной деятельности (Геродот, Страбон, Птоломей).
45. Природа и природные ресурсы Казахстана (6 часов):
1) разнообразие природы. Особенности рельефа;
2) полезные ископаемые, их основные месторождения. Пути рационального использования;
3) климат, основные факторы его формирования. Характерные черты климата. Выраженная смена времен года;
4) водные источники. Их использование в хозяйственной деятельности населения. Бережное отношение к воде;
5) земельные ресурсы (почвы, основные типы почв). Развитие земледелия в Казахстане. Охрана почв;
6) растительность и животный мир Казахстана. Охрана растений и животных (заповедники, заказники). Красная книга Казахстана.
46. Население Казахстана (3 часа):
1) численность населения Казахстана. Размещение по территории республики. Различия по плотности населения;
2) народы, проживающие на территории Казахстана;
3) трудовые ресурсы. Их количество и состав. Занятость трудоспособного населения в различных отраслях хозяйства республики.
47. Общий обзор хозяйства Казахстана (10 часов):
1) ведущие отрасли хозяйства: промышленность, сельское хозяйство, транспорт;
2) роль промышленности в хозяйстве Казахстана. Отраслевой состав промышленности. Виды промышленных предприятий;
3) развитие сельского хозяйства в Казахстане. Основные отрасли сельского хозяйства. Виды сельскохозяйственных предприятий;
4) транспорт. Его роль в хозяйстве. Виды транспорта. Транспортные предприятия.
48. География экономических районов Казахстана (2 часа):
1) понятие об экономических районах. Формирование пяти экономических районов на территории Казахстана.
49. Центральный Казахстан (6 часов):
1) географическое положение. Богатство и разнообразие природных ресурсов. Острый недостаток воды;
2) развитие угольной, металлургической и машиностроительной промышленности. Города: Темиртау, Жезказган, Балхаш.
50. Западный Казахстан (6 часов):
1) географическое положение. Природные зоны: степи, пустыни;
2) богатство недр: нефтяные и газовые месторождения;
3) рыболовство. Рыбообработка. Охрана природы. Города: Актобе, Атырау, Орал.
51. Северный Казахстан (6 часов):
1) географическое положение. Природные зоны: лесостепи, степи, полупустыни;
2) богатство недр. Добыча железных руд и каменного угля;

2) мемлекеттік шекаралар. Шекаралас мемлекеттер. Қазақстан территориясының көлемі.
44. Қазақстан жері туралы алғашқы географиялық мәліметтер (1 сағат):
1) палеолит дәуірінің ежелгі тұрақтары, мыс және қола кенінің дамуы;
2) Қазақстан табиғаты, халықтары және шаруашылығы туралы алғашқы мәліметтер берген ежелгі ғалымдар (Геродот, Страбон, Птоломей).
45. Қазақстан табиғаты және табиғи ресурстары (6 сағат):
1) табиғаттың алуан түрлері. Рельеф ерекшеліктері;
2) пайдалы қазбалар, олардың негізігі кендері. Тиімді пайдалану жолдары;
3) климат, негізгі факторлары және қалыптасуы. Климатқа тән белгілер. Жыл мезгілдерінің айқынды ауысуы;
4) су шығатын қайнар көздер. Оны халық шаруашылығында пайдалану. Суды тиімді пайдалану;
5) жер ресурстары (топырақ, топырақтың негізгі түрлері). Қазақстанда жер өңдеуді дамыту. Топырақты қорғау;
6) Қазақстанның өсімдік және жануарлар әлемі. Өсімдіктерді және жануарларды қорғау (қорғандар, тапсырмалар). Қазақстанның қызыл кітабы.
46. Қазақстан халқы (3 сағат):
1) Қазақстандағы халықтың саны. Республика аймағында орналасуы. Халық орналасуының тығыздылығының айырмашылығы;
2) Қазақстанда тұратын халықтар;
3) еңбек ресурстары. Олардың саны және құрамы. Республиканың түрлі салаларында жұмысқа жарамды халықтың еңбек етуі.
47. Қазақстан шаруашылығына жалпы шолу (10 сағат):
1) шаруашылықтың негізгі салалары: өнеркәсіп, ауыл шаруашылығы, көлік;
2) Қазақстан шаруашылығында өнеркәсіптің рөлі. Өнеркәсіп салаларының құрылымдары. Өнеркәсіп ұйымдарының түрлері;
3) Қазақстанда ауыл шаруашылығын дамыту. Ауыл шаруашылығының негізгі салалары. Ауылшаруашылық мекемелерінің түрлері;
4) көлік. Оның шаруашылықтағы рөлі. Көлік түрлері. Көлік өнеркәсібі.
48. Қазақстанның экономикалық аудандарының географиясы (2 сағат):
1) экономикалық аудандар туралы түсінік. Қазақстан аймағында бес экономикалық ауданның қалыптасуы.
49. Орталық Қазақстан (6 сағат):
1) географиялық орналасуы. Табиғи ресурстардың байлығы және алуан түрлігі. Су тапшылығы;
2) көмір. Көмір, металлургия және машина жасау өнеркәсібін дамыту. Теміртау, Жезқазған, Балхаш қалалары.
50. Батыс Қазақстан (6 сағат):
1) географиялық орналасуы. Табиғи қорықтар: дала, шөл дала;
2) жер асты байлығы: мұнай және газ шығатын жерлер;
3) балық шаруашылығы. Балықты өңдеу. Табиғатты қорғау. Ақтөбе, Атырау, Орал қалалары.
51. Солтүстік Қазақстан (6 сағат):
1) географиялық орналасуы. Табиғи қорықтар: орман далалары, дала, жартылай шөл далалар;
2) жер асты байлықтары. Темір кенін және тас көмір өндіру;

3) выращивание зерна и животноводство;
4) города: столица Казахстана – Астана, Костанай, Петропавловск, Павлодар, Кокшетау.
52. Южный Казахстан (6 часов):
1) географическое положение. Природные зоны: пустыни и горы;
2) добыча химического сырья;
3) орошаемое земледелие, садоводство, виноградарство;
4) транспорт. Города: Алматы, Тараз, Шымкент, Талдыкорган, Туркестан.
53. Восточный Казахстан (6 часов):
1) разнообразие природных условий в горной и равнинной местности. Богатство недр полуметаллами;
2) промышленность. Сельское хозяйство и транспорт;
3) развитие добывающей промышленности. Города: Усть-Каменогорск, Семипалатинск, Риддер.
54. География своей области (15 часов):
1) положение на карте. Границы. Поверхность, полезные ископаемые;
2) реки и озера. Их хозяйственное использование;
3) особенности природных условий для развития сельского хозяйства;
4) растительный мир. Животный мир. Охрана природных богатств;
5) население и его состав. Характеристика хозяйства;
6) промышленность и ее ведущие отрасли;
7) растениеводство и животноводство;
8) транспорт. Областной и краевой центр. Наш город (аул, село).
Глава 6. Ожидаемые результаты по завершении 6 класса
55. Предметные результаты.
56. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) стороны горизонта; основные формы земной поверхности;
2) виды водоемов, их различия;
3) меры по охране воды от загрязнения;
4) правила поведения в природе;
5) отличие плана от рисунка и географической карты;
6) основные направления на плане, географической карте;
7) условные цвета и знаки географической карты;
8) распределение суши и воды на Земле;
9) основные типы климатов;
10) кругосветные путешествия, доказывающие шарообразность Земли;
11) имена первых космонавтов.
57. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) показывать на глобусе и карте полушарий расположение материков и океанов;
2) показывать на глобусе и карте полушарий расположение поясов освещенности;
3) показывать географическое положение нашей страны на физической карте Казахстана и карте полушарий.
Глава 7. Ожидаемые результаты по завершении 7 класса
58. Предметные результаты.
59. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) страны, входящие в СНГ;
2) природные зоны стран СНГ,
3) зависимость размещения природных зон от климатических условий и высоты над уровнем моря;
4) природные условия различных зон;
5) типичных представителей растительного и животного мира в каждой природной зоне;
6) взаимосвязь между климатом, растительным и животным миром, природными условиями и занятиями населения.
7) крупные города в каждой природной зоне;

3) астық өсіру және мал шаруашылығы;
4) қалалар: Қазақстанның бас қаласы – Астана, Қостанай, Петропавл, Павлодар, Көкшетау.
52. Оңтүстік Қазақстан (6 сағат):
1) географиялық орналасуы. Табиғи қорықтар: шөл дала және таулар;
2) химиялық шикізат өндіру;
3) жер игеру, бақ өсіру, жүзім егу;
4) көлік. Алматы, Тараз, Шымкент, Талдықорған, Түркістан қалалары.
53. Шығыс Қазақстан (6 сағат):
1) таулы және тегіс жерлердің табиғи жағдайларының алуан түрлілігі. Жартылай металлмен жер асты байлығы;
2) өнеркәсіп. Ауыл шаруашылығы және көлік;
3) өнеркәсіпті дамыту. Өскемен, Семей, Риддер қалалары.
54. Өз облысының географиясы (15 сағат):
1) картада орналасуы. Шекаралары. Жердің үстіңгі қыртысы, пайдалы қазбалар;
2) өзендер және көлдер. Оларды шаруашылықта қолдану;
3) ауыл шаруашлығын дамытуға табиғат жағдайының қолайлығының ерекшеліктері;
4) өсімдіктер әлемі. Жануарлар әлемі. Табиғи байлықтарды қорғау;
5) халық және оның құрамы. Шаруашылықтың сипаты;
6) өнеркәсіп және оның жетекші салалары;
7) өсімдік өсіру және мал шаруашылығы;
8) көлік. Облыс және өлке орталығы. Біздің қала (ауыл, село).
6-тарау. 6-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
55. Пәндік нәтижелер.
56. Білім алушылар:
1) көкжиек тұстарын; жер бетінің негізгі түрлерін;
2) су қоймаларының түрлерін, олардың айырмашылығын;
3) суды ластанудан қорғау шараларын;
4) табиғатта өзін ұстау ережелерін;
5) жоспардың суреттен және географиялық картадан айырмашылығын;
6) жоспардағы, географиялық картадағы негізгі бағыттарды;
7) географиялық картаның шартты түстері және белгілерін;
8) жерде құрлықтың және судың таралуын;
9) климаттың негізгі түрлерін;
10) жердің дөңгелек екенін дәлелдейтін жер шарын саяхаттауды;
11) алғашқы ғарышкерлердің аттарын біледі деп күтіледі.
57. Білім алушылар:
1) глобуста және жарты шар карталарында материктер және мұхиттардың орналасуын;
2) глобуста және жарты шар карталарында жарықтандыру поястарының орналасуын;
3) Қазақстанның физикалық картасында және жарты шар картасында еліміздің географиялық орналасуын меңгереді деп күтіледі.
7-тарау. 7-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
58. Пәндік нәтижелер.
59. Білім алушылар:
1) ТМД-на кіретін мемлекеттер аттарын;
2) ТМД мемлекеттерінің табиғат қорғандарын;
3) олардың орналасуының климаттық жағдайлардан және теңіз үсті биіктігіне тәуелділігін;
4) түрлі аймақтардың табиғи жағдайларын;
5) әр табиғи аймақтың өсімдік және жануарлар әлемінің жарқын өкілін;
6) климат, өсімдік және жануарлар әлемінің, табиғи жағдай және халықтың кәсібі арасындағы өзара байланысты;
7) әр табиғи аймақтағы ірі қалаларды;

8) особенности географического положения Казахстана;
9) природные богатства Казахстана;
10) основные мероприятия по охране природы в Казахстане;
11) правила поведения в природе.
60. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) показывать положение стран СНГ на физической карте, карте полушарий и глобусе;
2) показывать границы Казахстана на глобусе, карте полушарий, физической карте.
Глава 8. Ожидаемые результаты по завершении 8 класса
61. Предметные результаты.
62. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) особенности географического положения, очертания берегов и природные условия каждого материка;
2) особенности географического положения государств ближнего зарубежья;
3) природные условия, ресурсы, основное население и столицы стран ближнего зарубежья;
4) краткую характеристику океанов: Атлантический, Северный Ледовитый, Тихий, Индийский.
63. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) показывать на географической карте океаны: Атлантический, Северный Ледовитый, Тихий, Индийский;
2) показывать на карте полушарий географическое положение и очертания берегов каждого материка;
3) показывать на политической карте изученные государства и столицы.
Глава 9. Ожидаемые результаты по завершении 9 класса
64. Предметные результаты.
65. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) общую характеристику природных условий и ресурсов каждого экономического района;
2) структуру хозяйства Казахстана, взаимосвязь его отраслей и перспективы развития;
3) структуру хозяйства своей области, размещение ее основных отраслей.
66. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) рассказывать об экономическом районировании Казахстана;
2) показывать на карте экономические районы Казахстана;
3) показывать на карте Казахстана свою местность (область, город, район);
4) обозначать на контурной карте границы экономических районов и крупнейшие города Казахстана.
67. Личностные результаты. Ожидается, что обучающиеся проявят:
1) любознательность и интерес к изучению географии;
2) ответственное отношение к природе;
3) осознание необходимости защиты окружающей среды.
68. Системно-деятельностные результаты. Ожидается, что обучающиеся овладеют:
1) умением работать самостоятельно, контролировать правильность выполнения своих действий;
2) умением работать с письменной и устной информацией, работать с текстом и рисунками, с географической картой и контурными картами;
3) выделять главные мысли в содержании прочитанного;
4) находить ответы на вопросы в тексте учебника.
Приложение 141
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 359
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Изобразительное искусство" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 5-8 классов уровня основного среднего образования Глава 1. Пояснительная записка

8) Қазақстанның географиялық орналасуының ерекшеліктерін;
9) Қазақстанның табиғи байлықтарын;
10) Қазақстанда табиғатты қорғауға арналған негізгі шараларды;
11) табиғатта өзін ұстау тәртібін біледі деп күтіледі.
60. Білім алушылар:
1) физикалық картада, жарты шар карталарында және глобуста ТМД елдерінің орналасуын;
2) физикалық картада, жарты шар карталарында және глобуста Қазақстанның шекараларын меңгереді деп күтіледі.
8-тарау. 8-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
61. Пәндік нәтижелер.
62. Білім алушылар:
1) әр материктің географиялық орналасуын, жағалау белгілері және табиғи ерекшеліктерін;
2) жақын шетел мемлекеттердің географиялық орналасу ерекшеліктерін;
3) жақын шетелдің табиғи жағдайын, ресурстарын, негізгі халқын және астаналарын;
4) Атлант, Солтүстік Мұзды, Тынық, Үнді мұхиттарының қысқаша сипатын біледі деп күтіледі.
63. Білім алушылар:
1) географиялық картада Атлант, Солтүстік Мұзды, Тынық, Үнді мұхиттарын;
2) жарты шар картасында әр материктың географиялық орналасуын және жағалау белгілерін;
3) саяси картада зерделенген мемлекеттер және астаналарын меңгереді деп күтіледі.
9-тарау. 9-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
64. Пәндік нәтижелер.
65. Білім алушылар:
1) әр экономикалық аймақтың табиғи жағдайы және ресурстары туралы жалпы сипаттауды;
2) Қазақстан шаруашылығының құрылымдарын атап, оның салалары және даму болашағының байланысы туралы;
3) өз облысының шаруашылығының құрылымын атап, оның негізгі салаларының орналасуын біледі деп күтіледі.
66. Білім алушылар:
1) Қазақстанның экономикалық аймақтарға бөлінуі туралы әңгімелеуді;
2) картада Қазақстанның экономикалық аймақтарын көрсетуді;
3) Қазақстан картасында өз өлкесін көрсетуді (облыс, қала, аудан);
4) кескін картасында Қазақстанның экономикалық аймақтарының шекараларын және ірі қалаларын белгілеуді меңгереді деп күтіледі.
67. Тұлғалық нәтижелер. Білім алушылар:
1) географияны оқуға сүйіспеншілігі мен қызығушылығын;
2) табиғатқа жауапкершілікпен қарауды;
3) қоршаған ортаны қорғау қажеттілігін танытады деп күтіледі.
68. Жүйелік-әрекеттік нәтижелер білім алушылардың:
1) өздігімен жұмыс жасау, өз әрекеттерін орындау дұрыстығын бақылауынан;
2) жазылған және ауызша ақпартпен жұмыс істеу икемін, мәтінмен және суреттермен, географиялық картамен және кескінді картамен жұмыс істеуінен;
3) оқығанының мазмұнындағы негізгі ойларды белгілеуінен;
4) оқулық мәтінінде сұрақтарға жауапты оқулықтың мәтінінен табуынан көрініс табады деп күтіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 141-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 359-қосымша
Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-8 сыныптары үшін "Бейнелеу өнері" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Түсінік хат

1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года №1080 и с учетом особых образовательных потребностей обучающихся с легкой умственной отсталостью.
2. Цель учебного предмета - ориентирование обучающихся в изобразительном искусстве, обучение отображению окружающей действительности в собственной изобразительной деятельности.
3. Задачи учебного предмета:
1) способствовать всестороннему и гармоничному развитию; коррекции недостатков познавательной деятельности обучающихся путем систематического и целенаправленного воспитания и развития у обучающихся правильного восприятия формы, конструкции, величины, цвета предметов, их положения в пространстве;
2) сообщить доступные сведения об основных видах и жанрах изобразительного искусства, об изобразительно-выразительных средствах и техниках изобразительной деятельности;
3) содействовать эстетическому воспитанию;
4) формировать практические умения обучающихся в различных видах изобразительной деятельности;
5) развивать организованность, умение обдумывать порядок работы, умение работать по плану;

1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес және жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін ескере отырып әзірленген.
2. Оқу пәнінің мақсаты - білім алушыларды бейнелеу өнеріне бейімдеу, қоршаған ортаны өзіндік бейнелеуіне баулу.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) жан-жақты үйлесімді дамуына ықпалдасу; білім алушылардың нысандарды, құрылымды, көлемді, заттардың түстерін, кеңістіктегі орнын дұрыс қабылдауға жүйелі, мақсатты түрде тәрбиелеу және дамыту арқылы олардың танымдық әрекеттерінің кемшіліктерін түзету;
2) бейнелеу өнерінің негізгі түрлерімен жанрлары туралы, бейнелеу-білдіру құралдары және бейнелеу әрекетінің техникалары туралы түсінікті мәліметтер беру;
3) эстетикалық тәрбие алуына ықпалдасу;
4) білім алушылардың әртүрлі бейнелеу әрекеттерімен шұғылдану тәжірибесін қалыптастыру;
5) ұйымшылдықты дамыту, жұмыс тәртібін ойластыру икемі, жоспармен жұмыс орындау икемі;

6) прививать любовь к природе, к Родине.
4. Уроки изобразительного искусства обеспечивают возможность для преодоления недостатков развития умственно отсталых обучающихся. Коррекционная направленность занятий – обязательное условие учебного процесса.
5. Учебный материал по изобразительному искусству включает четыре вида занятий: рисование с натуры, декоративное рисование, рисование на темы, беседы об искусстве.
6. На занятиях изобразительным искусством в 5-8 классах продолжается развитие у обучающихся способности целенаправленно наблюдать: сравнивать между собой предметы и явления, устанавливать сходство и различие, классифицировать предметы по форме и фактуре. Осмысление многообразных впечатлений, умение обобщать и делать выводы из наблюдений развивает познавательную деятельность обучающихся.

6) Отанға, табиғатқа деген сүйіспеншілігін арттыру.
4. Бейнелеу өнері ақыл ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың даму кемшіліктерін еңсеруге мүмкіндікті қамтамасыз етеді. Оқу процесінің міндетті шарты - сабақтың түзету бағыты.
5. Бейнелеу өнерінің оқу материалы сабақтың төрт түрін қамтиды: затқа қарап сурет салу, қолданбалы бейнелеу, тақырып бойынша бейнелеу, өнер туралы әңгімелесу.
6. 5-8 сыныптардағы бейнелеу өнері сабағында білім алушылардың мақсатты түрде бақылау қабілетінің дамуы жалғасады: заттармен құбылыстарды өзара салыстыру, ұқсастықпен айырмашылықтарын анықтау, заттарды нысанымен бет бедері бойынша топтастыру. Сан алуан көріністі саралау, бақылаудан кейін пайымдау және тұжырымдау білім алушылардың танымдық әрекеттерін дамытады.

7. В 5-8 классах на занятиях изобразительным искусством обучающиеся продолжают знакомиться с выдающимися произведениями искусства и их творцами. Во время бесед об искусстве, они узнают о различных видах изобразительного искусства: графике, живописи, скульптуре, архитектуре, декоративно-прикладном искусстве, дизайне. Продолжают знакомство с жанрами изобразительного искусства: пейзаж, портрет, натюрморт. Учатся работать в различных жанрах. Задача учителя донести знания до сознания обучающихся в простой, ясной, доступной форме.

7. 5-8 сыныптардағы бейнелеу өнері сабағында білім алушылар көрнекті өнер туындыларымен танысуды жалғастырады. Өнер туралы әңгімелесуде бейнелеу өнерінің түрлерімен: сызбамен, кескіндемемен, мүсін өнерімен, сәулет өнерімен, сәндік-қолданбалы өнермен, безендірумен танысады. Бейнелеу өнерінің жанрлары: табиғатты бейнелеу, портрет, натюрмортпен танысуды жалғастырады. Түрлі жанрда жұмыс істеуді үйренеді. Оқытушының міндеті білім алушының санасына қарапайым, түсінікті, қолжетімді түрде білімді жеткізу.

Глава 2. Базовое содержание учебного предмета для 5 класса
11. Рисование с натуры (12 часов):
1) умения анализировать объекты изображения (определять форму, цвет, сравнивать величину составных частей); сравнивать свой рисунок с объектом изображения и части рисунка между собой;
2) умение определять последовательность выполнения рисунка;
3) умение передать в рисунке форму, строение, пропорции и цвет предметов;
4) использовать среднюю (осевую) линию при рисовании предметов симметричной формы;
5) передавать объем предметов доступными средствами;
6) ослаблять интенсивность цвета путем прибавления воды в краску.
12. Декоративное рисование (8 часов):
1) умение составлять узоры из геометрических и растительных элементов в полосе, квадрате, круге, применяя осевые линии;
2) умения соблюдать последовательность при рисовании узоров;
3) находить гармонически сочетающиеся цвета при работе акварельными и гуашевыми красками (ровная закраска элементов орнамента с соблюдением контура изображения);
4) пользоваться кистями разного размера, работать всей кистью и ее концом.
13. Рисование на темы (8 часов):
1) умение отражать свои наблюдения в рисунке;
2) передавать сравнительные размеры изображаемых предметов, правильно располагая их друг относительно друга (ближе - дальше);
3) передавать в рисунке зрительные представления, возникающие на основе наблюдений, впечатлений от прочитанного; выбирать для составления сюжета рисунка наиболее существенное;
4) работать акварельными и гуашевыми красками, уметь тонировать бумагу.
14. Беседы об изобразительном искусстве (6 часов):
1) активное и целенаправленное восприятие произведений изобразительного искусства;
2) общее понятие о художественных средствах;
3) умение словесно передать содержание рассматриваемых произведений изобразительного искусства;
4) жанры изобразительного искусства (портрет, натюрморт, пейзаж), определение жанра произведения по его признакам и особенностям изображения;
5) умение определять эмоциональное состояние изображенных на картинах лиц.
15. Распределение содержания программы по четвертям.
16. 1 - четверть:
1) декоративное рисование. Казахский орнамент "Нескончаемый" (аппликация);
2) пейзаж. Беседа;
3) рисование с натуры. Лист клена (карандаш, акварель);
4) рисование с натуры. Любимая мягкая игрушка (анималистика) (карандаш, акварель);
5) тематическое рисование. "В магазине игрушек" (карандаш, акварель);
6) натюрморт. Общие сведения. Беседа;
7) рисование с натуры. Яблоко и кружка (карандаш, акварель);
8) декоративное рисование. Казахский орнамент "Ажурный" (аппликация);

2-тарау. Оқу пәнінің 5-сыныптағы базалық білім мазмұны
11. Затқа қарап бейнелеу (12 сағат):
1) бейнеленген нысанды сараптай білу (түрін, түсін анықтау, құрама бөліктерінің көлемін салысту); өзінің суретін бейнеленген нысанмен салыстыру және суреттің бөліктерін бір бірімен салыстыру;
2) сурет салудың кезектілігін анықтап үйрену;
3) суреттің нысанын, құрылымын, үйлесімділігін, түсін келтіруді үйрену;
4) симметриялық нысанды затты бейнелегенде орталық сызықты пайдалану;
5) заттың көлемін қол жетімді құралдармен беру;
6) бояуға су қосу арқылы түстің қанықтылығын азайту.
12. Сәндік сурет салу (8 сағат):
1) жолақта, текшеде, шеңберде осьтік сызықты пайдаланып геометриялық және өсімдік элементтерінен өрнектер құрастыра білу;
2) өрнектер салуда кезектілікті сақтай білу;
3) езілген және су бояулармен жұмыс істегенде түстердің үйлесімділігін табу (бейненің сұлбасын сақтай отырып ою элементтерін түзу бояу);
4) әртүрлі өлшемдегі бояу жаққышты пайдалануды, барлық бояу жаққышпен және оның кері жағымен жұмыс істеуді үйрену.
13. Тақырып бойынша сурет салу (8 сағат):
1) өзінің байқағанын бейнелеп үйрену;
2) суретте бейнеленген заттардың бір - біріне салыстырмалы түрде дұрыс орналастыру мөлшерін көрсету білу (жақынырақ - алыстау);
3) суреттің елеулі сюжетін құрастыру үшін, бақылау негізінде, оқығаннан кейін алған әсердің негізінде туындаған елестерді көрсете білу;
4) езілген және су бояулармен жұмыс істеу, қағаздың реңін өзгерте білу.
14. Бейнелеу өнері туралы әңгімелесу (6 сағат):
1) белсенді және мақсатты түрде бейнелеу өнерінің туындыларын қабылдау;
2) көркем құралдары туралы жалпы түсінік;
3) бейнелеу өнерінің көрген туындыларының мазмұнын ауызша айта білу;
4) бейнелеу өнерінің жанрларын (портрет, табиғат суреті, натюрморт) белгілеріне және бейнелеу ерекшелігіне сәйкес ажырата білу;
5) картинадағы бейнелердің сезімдік жағдайын анықтай білу.
15. Бағдарламаның мазмұнын тоқсанға бөлу.
16. 1 - тоқсан:
1) сәндік сурет салу. Қазақтың ою-өрнегі. "Аяқталмайтын" (аппликация);
2) табиғат суреті. Сұхбат;
3) бұйыммен салу. Үйеңкі жапырағы (қарындаш, акварель);
4) бұйыммен салу. Сүйікті мамық ойыншық (анималистика) (қарындаш, акварель);
5) тақырып бойынша бейнелеу. "Ойыншықтар дүкенінде" (қарындаш, акварель);
6) натюрморт. Жалпы түсінік. Сұхбат;
7) бұйыммен салу. Алма мен кружка (қарындаш, акварель);
8) сәндік сурет салу. Қазақтың ою-өрнегі "Ажурный" (аппликация);

9) декоративное рисование. Самостоятельное составление узора в полосе (карандаш, гуашь).
17. 2 - четверть:
1) рисование с натуры. Цветочный горшок с растением (карандаш, акварель);
2) рисование с натуры. Дорожные знаки (карандаш, гуашь);
3) беседа. Портрет. Общие сведения;
4) рисование с натуры. Девочка в зимней одежде (карандаш, акварель);
5) сюжетный рисунок. "Лепят снеговика" (карандаш, гуашь);
6) декоративное рисование. Карнавальные очки (карандаш, гуашь);
7) декоративное рисование. Новогодний пригласительный билет (карандаш, акварель);
8) сюжетный рисунок. Зимний пейзаж (карандаш, гуашь).
18. 3 - четверть:
1) тематическое рисование. "Лес зимой" (карандаш, гуашь);
2) рисование с натуры. Животные (анималистика) (карандаш);
3) сюжетный рисунок. Сказочные персонажи (карандаш, акварель);
4) декоративное рисование. Самостоятельное составление узора в квадрате (карандаш, гуашь);
5) декоративное рисование. Творческое составление узора в полосе (карандаш, гуашь);
6) декоративное рисование. Самостоятельное составление узора в круге (Эскиз табака - деревянного или металлического блюда, украшенного орнаментом) (карандаш, гуашь);
7) национальное декоративно – прикладное искусство. Беседа;
8) рисование с натуры. Традиционная казахская одежда, головные уборы (карандаш, акварель);
9) тематическое рисование. "Наурыз" (карандаш, акварель).
19. 4 - четверть:
1) беседа. Анималистика;
2) рисование с натуры. Скворечник (карандаш, акварель);
3) рисование с натуры. Жуки (симметрия) (карандаш, акварель);
4) рисование с натуры. Стрекоза (симметрия) (карандаш, акварель);
5) весенний пейзаж. Беседа;
6) тематическое рисование. "Весеннее настроение" (карандаш, акварель);
7) рисование с натуры. Весенние цветы в вазе (карандаш, акварель).
Глава 3. Базовое содержание учебного предмета для 6 класса
20. Рисование с натуры (12 часов):
1) умение последовательно анализировать предмет, определяя общую форму (округлая, прямоугольная), пропорции, связь частей, цвет;
2) умение строить изображение в определенной последовательности (от общего к частному и от частного к общему), предварительно планируя свою работу;
3) умение пользоваться простейшими вспомогательными линиями для проверки правильности рисунка;
4) умение сравнивать свой рисунок с натурой;
5) умение передавать в рисунке объемную форму предметов доступными средствами, подбирая цвет в соответствии с натурой;
6) умение изобразить объемные предметы на белом и светлом цветном фоне; использовать приемы работы "по-сырому", слияния цветов.
21. Декоративное рисование (8 часов):

9) сәндік сурет салу. Жолаққа өздігінен өрнек құрастыру (қарындаш, гуашь).
17. 2 - тоқсан
1) бұйыммен сурет салу. Өсімдік өсірілген ыдыс (қарындаш, акварель);
2) бұйыммен сурет салу. Жол белгілері (қарындаш, гуашь);
3) сұхбат. Портрет. Жалпы түсінік;
4) бұйыммен сурет салу. Қыстық киімдегі қыз (қарындаш, акварель);
5) сюжетті сурет. "Аққала жасауда" (қарындаш, гуашь);
6) сәндік сурет салу. "Карнавал көзілдірігі" (қарындаш, гуашь);
7) сәндік сурет салу. Жаңа жылға шақыру қағазы (қарындаш, акварель);
8) сюжеттік сурет. Қысқы табиғат суреті (қарындаш, гуашь).
18. 3 - тоқсан:
1) тақырыпқа сурет салу "Қысқы орман" (қарындаш, гуашь);
2) бұйыммен сурет салу. Жануарлар (анималистика) (қарындаш);
3) сюжетті сурет. Ертегі кейіпкерлері (қарындаш, акварель);
4) сәндік сурет салу. Шаршыда өзіндік оюлар құрастыру (қарындаш, гуашь);
5) сәндік сурет салу. Жолақта өрнекті шығармашылықпен құрастыру (қарындаш, гуашь);
6) сәндік сурет салу. Шеңберде өзіндік өрнек құрастыру (Табақтың эскизі – оюмен өрнектелген ағаш немесе металлдан жасалған ыдыс) (қарындаш, гуашь);
7) ұлттық сәндік қолданбалы өнер. Сұхбат;
8) бұйыммен сурет салу. Қазақтың дәстүрлі киімдері, бас киімі (қарындаш, акварель);
9) тақырып бойынша сурет салу. "Наурыз" (қарындаш, акварель).
19. 4 - тоқсан:
1) сұхбат. Анималистика;
2) бұйыммен сурет салу. Қараторғайдың ұясы (қарындаш, акварель);
3) бұйыммен сурет салу. Қоңыздар (симметрия) (қарындаш, акварель);
4) бұйыммен сурет салу. Шегіртке (симметрия) (қарыандаш, акварель);
5) көктемгі табиғат көрінісі. Сұхбат;
6) тақырып бойынша сурет салу. "Көктемгі көңіл күй" (қарындаш, акварель);
7) бұйыммен сурет салу. "Ыдыстағы көктем гүлдері" (қарындаш, акварель).
3-тарау. Оқу пәнінің 6 - сыныптағы базалық білім мазмұны
20. Затқа қарап бейнелеу (12 сағат):
1) заттың жалпы формасын анықтап, кезегімен сараптай білу (дөңгелек, тікбұрышты) үйлесімділігін, бөлшектер байланысын, түсін;
2) өзінің жұмысын алдын-ала жоспарлап, анықталған кезектілігімен бейнені құрауды үйрену (жекеден жалпыға, жалпыдан жекеге);
3) қарапайым көмекші сызықпен суреттің дұрыстығын тексере білу;
4) өзінің суретін бұйыммен салыстыра білу;
5) қолжетімді заттармен суреттегі бұйымдардың көлемді формасын, бұйымның түсіне сәйкес бояуды таңдай отырып бейнелеу;
6) ақ және ашық түстің аясында заттардың үлкен көлемін бейнелеу; жұмыстың "шикілей" тәсілін, түстердің қосылуын пайдалану.
21. Сәндік сурет салу (8 сағат):

1) построение сетчатого узора для ткани (обоев);
2) умение стилизовать природные формы;
3) основные правила оформления стенной газеты;
4) приемы выполнения шрифта по клеткам.
22. Рисование на темы (7 часов):
1) умение отражать свои наблюдения в рисунке;
2) пространственная композиция рисунка;
3) умение отражать в рисунке свое представление об образах литературного произведения; передавать в рисунке характерные признаки названного учителем несложного сюжета;
4) умение работать акварельными и гуашевыми красками.
23. Беседы об изобразительном искусстве (7 часов):
1) умение рассказывать о содержании рассматриваемого произведения, выявляя при этом основную мысль художника и отмечая основные изобразительные средства, которыми пользовался художник; определять вид и жанр изобразительного искусства, называть характерные признаки и особенности изображения;
2) высказывать свое эмоционально-эстетическое отношение к произведению искусства;
3) своеобразие скульптуры как вида изобразительного искусства; образцы скульптурных произведений;
4) народное декоративно-прикладное искусство;
5) элементарные сведения о видах и жанрах изобразительного искусства.
24. Распределение содержания программы по четвертям.
25. 1 - четверть (9 часов):
1) осенний пейзаж. Беседа;
2) декоративное рисование Творческое составление узора в полосе (карандаш, гуашь);
3) натюрморт. Беседа;
4) натюрморт "Фрукты" (карандаш, акварель);
5) натюрморт "Овощи" (карандаш, акварель);
6) декоративно-прикладное искусство. Беседа;
7) рисование с натуры. Барабан (карандаш);
8) декоративное рисование. Самостоятельное составление казахского орнамента в круге (эскиз росписи блюда) (карандаш, гуашь).
26. 2 - четверть (7 часов):
1) рисование с натуры. Кофейник (карандаш);
2) предмет комбинированной формы и роспись его узором (торсык) (карандаш, гуашь);
3) рисование с натуры (наброски человека) (карандаш, акварель);
4) сюжетный рисунок "Катание на лыжах", "Катание с гор" (карандаш, акварель);
5) декоративное рисование "Новогодняя открытка" (карандаш, акварель);
6) декоративное рисование. Изготовление карнавальных масок "Народный календарь".
27. 3 - четверть (10 часов):
1) зимний пейзаж. Беседа;
2) декоративное рисование. Составление эскиза заголовка стенной газеты (карандаш);
3) декоративное рисование. Самостоятельное составление казахского орнамента в прямоугольнике (эскиз сырмака) (карандаш, гуашь или аппликация);
4) иллюстрирование художественного произведения (карандаш, акварель);
5) рисование с натуры. Птицы (анималистика) (карандаш);
6) сюжетный рисунок: "Встречаем птиц" (карандаш, акварель);

1) матаға (түсқағазға) торкөзді оюларды құрастыра білу;
2) табиғи формаларды үлгіге келтіре білу;
3) қабырға газеттерін рәсімдеудің негізгі тәртібі;
4) торкөзге қаріптеу тәсілдерін білу.
22. Тақырып бойынша сурет салу (7 сағат):
1) өзінің бақылауларын суретте көрсету білу;
2) суреттің кеңістік композициясы;
3) әдеби шығармадағы образды өз түсінігі бойынша суретте көрсете білу, мұғалім айтқан жеңіл сюжеттің сипатты белгілерін суретте көрсете білу;
4) майлы және құрғақ бояулармен жұмыс жасай білу.
23. Бейнелеу өнері туралы сұхбат (7 сағат):
1) суретші пайдаланған бейнелеудің негізгі құралдарын, суретшінің негізгі ойын, бейнелеу өнерінің түрі мен жанрын, тән белгілері мен ерекшеліктерін атап, қарастырылып отырған шығарманың мазмұнын айта білу;
2) өнер туындысына өзінің сезімдік-эстетикалық көзқарасын білдіру;
3) мүсіндік туындының бейнелеу өнері ретінде ерекшелігі, мүсіндік туындылардың үлгілері;
4) халықтық сәндік-қолданбалы өнер;
5) бейнелеу өнерінің жанры және түрлері туралы қарапайым мәліметтер.
24. Бағдарлама мазмұнын тоқсанға бөлу.
25. 1 - тоқсан (9 сағат):
1) күзгі табиғат көрінісі. Сұхбат;
2) сәндік сурет салу. Жолақта ою-өрнекті шығармашылықпен құрастыру (қарындаш, гуаш);
3) натюрморт. Сұхбат;
4) натюрморт "Жемістер" (қарындаш, акварель);
5) натюрморт "Көкөністер" (қарындаш, акварель);
6) сәндік-қолданбалы өнер. Сұхбат;
7) бұйыммен сурет салу. Барабан (қарындаш);
8) сәндік сурет салу. Шеңберде қазақ оюларын өздігінен құру (табақты әрлеу эскизі) (қарындаш, гуашь).
26. 2 - тоқсан (7 сағат):
1) бұйыммен сурет салу. Кофе шәйнегі (қарындаш);
2) құрамды заттың формасы және оны оюлармен безендіру (торсық) (қарындаш, гуашь);
3) бұйыммен сурет салу (адамның нобайы) (қарындаш, акварель);
4) сюжеттік сурет "Шаңғы тебу", "Таудан сырғанау" (қарындаш, акварель);
5) сәндік сурет салу. "Жаңа жылдық ашық хат" (қарындаш, акварель);
6) сәндік сурет. Карнавалдық маска дайындау "Халық күнтізбесі".
27. 3 - тоқсан (10 сағат):
1) қысқы табиғат көрінісі. Сұхбат;
2) сәндік сурет. Қабырға газетінің эскизі (қарындаш);
3) сәндік сурет. Тікбұрышта қазақтың ою-өрнегін құрастыру (сырмақтың эскизі) (қарындаш, гуашь немесе аппликация);
4) көркем туындыны бейнелеу (қарындаш, акварель);
5) бұйыммен сурет салу. Құстар (анималистика) (қарындаш);
6) сюжетті сурет: "Құстарды қарсы аламыз" (қарындаш, акварель);

7) традиционные казахские промыслы. Беседа;
8) тематическое рисование: "Наурыз" (карандаш, акварель).
28. 4 - четверть (8 часов):
1) весенний пейзаж. Беседа;
2) сюжетный рисунок "Весна пришла" (карандаш, акварель);
3) декоративное рисование. Творческое составление узора в круге (карандаш, гуашь);
4) рисование с натуры "Цветок пиона" (карандаш, акварель);
5) рисование с натуры "Ветка сирени" (карандаш, акварель);
6) рисование с натуры "Букет весенних цветов в вазе" (карандаш, акварель);
7) декоративное рисование: Традиционные предметы быта, их оформление орнаментом (карандаш, гуашь);
8) скульптура. Беседа.
Глава 4. Базовое содержание учебного предмета для 7 класса
29. Рисование с натуры (12 часов):
1) анализ объекта изображения, определение его формы, конструкции, величины составных частей, цвета и положения в пространстве;
2) умение соблюдать целесообразную последовательность выполнения рисунка;
3) умение пользоваться вспомогательными линиями, правила передачи в рисунке объемных предметов прямоугольной, цилиндрической, конической, округлой и комбинированной формы;
4) навык передачи в рисунке цветовых оттенков изображаемых предметов.
30. Декоративное рисование (8 часов):
1) составление узоров (орнаментов) в различных геометрических формах, умения декоративно перерабатывать природные формы и использовать их в оформительской работе;
2) приемы работы акварельными и гуашевыми красками.
31. Тематическое рисование (7 часов):
1) умения передавать в рисунке связное содержание;
2) прием загораживания одних предметов другими в зависимости от их взаимного расположения;
3) умение размещать предметы в открытом пространстве;
4) изображение удаленных предметов с учетом их зрительного уменьшения;
5) понятие о зрительной глубине в рисунке: первый план, второй план.
32. Беседы об изобразительном искусстве (7 часов):
1) виды и жанры изобразительного искусства;
2) основные средства выразительности живописи;
3) материалы, используемые в изобразительном искусстве;
4) отличительные особенности произведений декоративно-прикладного искусства.
33. Распределение содержания программы по четвертям.
34. 1 - четверть (9 часов):
1) декоративное конструирование. Создание эскиза казахского орнамента для посуды (гуашь);
2) натюрморт "Казахская национальная посуда" (карандаш, акварель);
3) беседа. Виды и жанры изобразительного искусства;
4) тематический рисунок "Начало осени" (карандаш, акварель);
5) рисование с натуры. Объемный предмет прямоугольной формы. (карандаш, акварель);
6) тематический рисунок "Степь" (карандаш, акварель);

7) қазақтың дәстүрлі кәсіптері. Сұхбат;
8) тақырыпқа сурет салу: "Наурыз" (қарындаш, акварель).
28. 4 - тоқсан (8 сағат):
1) көктемдегі табиғат көрінісі. Сұхбат;
2) сюжетті сурет. "Көктем келді" (қарындаш, акварель);
3) сәндік сурет салу. Шеңберде шығармашылық оюлар құрастыру (қарындаш, гуашь);
4) бұйыммен сурет салу "Пиона гүлі" (қарындаш, акварель);
5) бұйыммен сурет салу "Мәйе бұтағы" (қарындаш, акварель);
6) бұйыммен сурет салу "Вазадағы көктемгі гүл шоғы" (қарындаш, акварель);
7) сәндік сурет салу: Дәстүрлі тұрмыстық бұйымдар, оларды ою-өрнекпен әшекейлеу (қарындаш, гуашь);
8) мүсін. Сұхбат.
4-тарау. Оқу пәнінің 7-сыныптағы базалық білім мазмұны
29. Бұйыммен сурет салу (12 сағат):
1) бейнелеу нысанын, құрылымын, бөлшектердің көлемін, түсін, кеңістікте орналасуын сараптау;
2) сурет салудың мақсатты кезеңділігін сақтау;
3) көмекші сызықтарды пайдалана білу, суретте көлемді тікбұрыш, цилиндр, дөңгелек және құрылымды формалы заттарды көрсете білу ережелері;
4) бейнеленген заттардың түстерінің реңін көрсете білу дағдысы.
30. Сәндік сурет салу (8 сағат):
1) ою-өрнектерді әртүрлі геометриялық формада құрастыра білу, табиғи формаларды сәндік үлгіде өңдей білу және безендіру жұмыстарында қолдану;
2) езілген және су бояулармен жұмыс істеу әдістері.
31. Тақырып бойынша сурет салу (7 сағат):
1) суретте байланысты мазмұнды көрсете білу;
2) заттардың өзара орналасуына байланысты бірімен бірін жабуы;
3) заттарды ашық кеңістікке орналастыра білу;
4) кішірейту арқылы заттардың алыста орналасқандығын көрсете білу;
5) суреттегі көрермендік тереңдік туралы түсінік: бірінші жоспар, екінші жоспар.
32. Бейнелеу өнері жөнінде әңгімелер (7 сағат):
1) бейнелеу өнерінің түрлері, жанрлары;
2) айқынды кескіндеменің негізгі құралдары;
3) бейнелеу өнерінде пайдаланылатын материалдар;
4) сәндік-қолданбалы өнер туындыларының негізгі ерекшеліктері.
33. Бағдарлама мазмұнын тоқсанға бөлу.
34. 1 - тоқсан (9 сағат):
1) сәндік құрастыру. Ыдысқа арналған қазақша ою-өрнектің эскизін жасау (гуашь);
2) натюрморт "Қазақтың ұлттық ыдысы" (қарындаш, акварель);
3) сұхбат. Бейнелеу өнерінің түрлері мен жанрлары;
4) тақырыпқа сурет "Күз басы" (қарындаш, акварель);
5) бұйыммен сурет салу. Тікбұрышты көлемді зат (қарындаш, акварель);
6) тақырып бойынша сурет салу "Дала" (қарындаш, акварель);

7) беседа. Народное творчество;
8) натюрморт "Фрукты" (карандаш, акварель);
9) рисование с натуры. Объемный предмет цилиндрической формы (карандаш, акварель).
35. 2 - четверть (7 часов):
1) беседа "Золотой человек";
2) рисование с натуры. Казахские национальные музыкальные инструменты (карандаш, акварель);
3) рисование с натуры. Объемный предмет конической формы (карандаш, акварель);
4) декоративное конструирование. Создание эскиза казахского орнамента для мужского головного убора (гуашь);
5) беседа. Архитектурные сооружения;
6) экстерьер "Мой дом", "Наша школа";
7) оформительская графика. Стенгазета к Новому году.
36. 3 - четверть (10 часов):
1) беседа. Графика (книжная иллюстрация, плакат, карикатура);
2) декоративное конструирование. Создание казахского орнамента "Начерченный" (карандаш, тушь черная);
3) натюрморт "Кумысница" (карандаш, акварель);
4) рисование с натуры. Предмет сложной (комбинированной формы) (карандаш, акварель);
5) оформительская графика. Паспарту;
6) тематический рисунок "Вечерний аул", "Утро в ауле" (карандаш, акварель) сюжет по выбору обучающихся;
7) беседа. Картинные галереи Казахстана;
8) декоративное конструирование. Создание казахского орнамента "Вырезанный" (Аппликация).
37. 4 - четверть (8 часов):
1) рисование с натуры. Предмет шарообразной формы (карандаш);
2) тематический рисунок "За окном весна" (карандаш, акварель);
3) беседа. Великие живописцы;
4) декоративное конструирование. Создание эскиза орнамента баскура (гуашь или аппликация);
5) тематический рисунок "Весна в городе" (карандаш, акварель);
6) рисование с натуры. Группа объемных предметов различной формы и цвета (карандаш, акварель);
7) оформительская графика. Плакат к "Последнему звонку" (карандаш гуашь);
8) тематический рисунок "Скоро лето!" (карандаш, акварель).
Глава 5. Базовое содержание учебного предмета для 8 класса
38. Рисование с натуры (12 часов):
1) анализ объекта изображения, определение его формы, конструкции, величины составных частей, цвета и положения в пространстве;
2) умение соблюдать целесообразную последовательность выполнения рисунка (от частного к общему);
3) основы изобразительной грамоты, умения пользоваться вспомогательными линиями, навык правильной передачи в рисунке объемных предметов прямоугольной, цилиндрической, конической, округлой и комбинированной формы;
4) навык передачи в рисунке точного линейного изображения предметов, тоновых и цветовых оттенков изображаемых предметов.
39. Декоративное рисование (8 часов):
1) составление узоров (орнаментов) в различных геометрических формах, с использованием различных приемов создания орнаментов;

7) сұхбат. Халық шығармашылығы;
8) натюрморт "Жемістер" (қарындаш, акварель);
9) бұйыммен сурет салу. Цилиндр нысандағы көлемді зат (қарындаш, акварель).
35. 2 - тоқсан (7 сағат):
1) әңгімелесу "Алтын адам";
2) бұйыммен сурет салу. Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары (қарындаш, акварель);
3) бұйыммен сурет салу. Конус түріндегі көлемді зат (қарындаш, акварель);
4) сәндік құрастыру. Ер адамдардың бас киіміне арналған қазақша ою-өрнектің эскизін жасау (гуашь);
5) әңгімелесу. Сәулет ғимараттары;
6) "Менің үйім", "Біздің мектеп" сұлбасы;
7) безендірушілік кескіндеме. Жаңа жылға қабырға газеті.
36. 3 - тоқсан (10 сағат):
1) әңгімелесу. Кескіндеме (кітаптің безендірілуі, плакат, карикатура);
2) сәндік құрастыру. Қазақша ою-өрнек "Сызылған" (қарындаш, қара тушь);
3) натюрморт "Қымыз құйғыш" (қарындаш, акварель);
4) бұйыммен сурет салу. Күрделі зат (құралмалы форма) (қарындаш, акварель);
5) безендірушілік кескіндеме. Паспарту;
6) тақырыптық сурет "Кешкі ауыл", "Ауылдағы таң" (қарындаш, акварель) білім алушылардың таңдауы бойынша сюжет;
7) сұхбат. Қазақстандағы сурет галлереялары;
8) сәндік құрастыру. Қазақтың ою-өрнегін жасау "Құрақ" (Аппликация).
37. 4 - тоқсан (8 сағат):
1) бұйыммен сурет салу. Шар тәрізді зат (қарындаш);
2) тақырыптық сурет. "Терезенің артында көктем" (қарындаш, акварель);
3) сұхбат. Ұлы кескіндемешілер;
4) сәндік құрастыру. Басқұрдың ою-өрнегінің эскизі (гуашь немесе аппликация);
5) тақырып бойынша сурет салу "Қаладағы көктем" (қарындаш, акварель);
6) бұйыммен сурет. Әртүрлі формалы және түрлі-түстегі көлемді заттар тобы (қарындаш, акварель);
7) безендіру кескіндемесі. "Соңғы қоңырауға" плакат (қарындаш, гуашь);
8) тақырыптық сурет "Жақында жаз!" (қарындаш, акварель).
5-тарау. Оқу пәнінің 8-сыныптағы базалық білім мазмұны
38. Бұйымға қарап сурет салу (12 сағат):
1) бейнелеу нысанын сараптау, оның түрін, құрылымын, құрамды бөлшектерінің көлемін, түсін және кеңістікте орналасуын анықтау;
2) сурет салудың лайықты кезектілігін сақтау (жекеден жалпыға);
3) бейнелеу білімінің негізі, көмекші сызықтарды пайдалана білу, суретте көлемді заттарды тікбұрыш, цилиндрлік, дөңгелек, құрылымдық формада көрсете білудің дұрыс ережелері;
4) суретте бейнеленген заттың анық сызықтық бейнесін, түсін, реңін көрсете білу дағдысы.
39. Сәндік бейнелеу (8 сағат):
1) әртүрлі геометриялық формадағы ою-өрнектерді, өрнектерді жасаудың әртүрлі тәсілдерін қолдана отырып құрастыру;

2) приемы работы акварельными и гуашевыми красками;
3) раскрытие (на конкретных примерах) декоративного значения цвета в зависимости от семантики элементов при составлении орнаментальных композиций, раскрытие прикладной роли декоративного рисования в повседневной жизни.
40. Тематическое рисование (7 часов):
1) умения передавать в рисунке связное содержание, эмоциональное отношение к изображаемому;
2) прием загораживания одних предметов другими в зависимости от их взаимного расположения;
3) умение размещать предметы в открытом пространстве;
4) изображение удаленных предметов с учетом их зрительного уменьшения;
5) изменение цвета в зависимости от освещения: солнечное освещение, сумерки, пасмурная погода.
41. Беседы об изобразительном искусстве (7 часов):
1) целенаправленное восприятие произведений изобразительного искусства и умение высказывать свое эмоционально-эстетическое отношение к ним;
2) понятие о видах и жанрах изобразительного искусства;
3) отличительные особенности произведений искусства в зависимости от вида и жанра;
4) основные средства выразительности живописи.
42. Распределение содержания программы по четвертям.
43. 1 - четверть (9 часов):
1) пейзаж "Осенний город" (карандаш, акварель);
2) натюрморт "Казахская национальная посуда" (карандаш, акварель);
3) декоративное конструирование. Создание эскиза казахского орнамента для одежды (карандаш, гуашь);
4) беседа. Виды и жанры изобразительного искусства;
5) объемный предмет прямоугольной формы (карандаш, акварель);
6) пейзаж "Родная степь" (карандаш, акварель);
7) беседа "В музее народного творчества";
8) натюрморт "Фрукты в вазе" (карандаш, акварель);
9) предмет цилиндрической формы (карандаш, акварель).
44. 2 - четверть (7 часов):
1) беседа "Декоративное искусство различных стран и народов";
2) натюрморт "Казахские национальные музыкальные инструменты" (карандаш, акварель);
3) предмет конической формы (карандаш, акварель);
4) декоративное конструирование. Создание эскиза казахского орнамента для мужского головного убора;
5) беседа "Архитектура как вид изобразительного искусства";
6) интерьер "Моя комната", "Наш класс" (карандаш, акварель);
7) оформительская графика. Плакат к Новому году (карандаш, гуашь).
45. 3 - четверть (10 часов):
1) беседа "Золотой человек";
2) декоративное конструирование. Создание казахского орнамента "Ажурный";
3) натюрморт "Дастархан" (карандаш, акварель);
4) предмет сложной (комбинированной) формы (карандаш, гуашь);
5) оформительская графика. Альбом (карандаш, гуашь);
6) пейзаж "Вечер в степи", "Утро в горах" (карандаш, акварель) сюжет по выбору обучающихся;

2) майлы және су бояулармен жұмыс істеу әдістері;
3) ою-өрнек композициясын жасағанда элементтердің мағынасына сәйкес сәндік мәнін (нақты мысалмен) ашу, сәндік суреттің күнделікті өмірдегі қолданбалы орнын ашу.
40. Тақырып бойынша сурет салу (7 сағат):
1) суретте байланысты мазмұнды және бейнеленгенге сезімдік қатынасын білдіру;
2) заттардың өзара орналасуына байланысты бірімен бірін жабу тәсілі;
3) заттарды ашық кеңістікке орналастыра білу;
4) заттарды кішірейту арқылы алыста орналасқандығын көрсете білу;
5) жарықтың түсуіне байланысты түстің өзгеруі: күн сәулесінен, қас қарайған кездегі, бұлтты ауа-райы.
41. Бейнелеу өнері туралы сұхбат (7 сағат):
1) бейнелеу өнерінің туындылырын мақсатты түрде қабылдап, өнер туындысына деген өзінің эмоционалды-эстетикалық көзқарасын айта білу;
2) бейнелеу өнерінің түрлері және жанрлары туралы ұғымы;
3) өнер туындысының түрі мен жанрына байланысты өзгерісті ерекшеліктері;
4) айқын кескіндеменің негізгі құралдары.
42. Бағдарлама мазмұнын тоқсанға бөлу.
43. 1 - тоқсан (9 сағат):
1) табиғат суреті "Күзгі қала" (қарындаш, акварель);
2) натюрморт "Қазақтың ұлттық ыдыстары" (қарындаш, акварель);
3) сәндік құрылымдар. Қазақтың ұлттық киімдеріне арналған ою-өрнектерінің эскизін жасау (қарындаш, акварель);
4) бейнелеу өнерінің түрлері, жанры;
5) тіктөртбұрышты формадағы көлемді зат (қарындаш, акварель);
6) табиғат суреті "Туған өлке" (қарындаш, акварель);
7) сұхбат "Халық шығмашылығының мұражайында";
8) натюрморт "Вазадағы жеміс" (қарындаш, акварель);
9) цилиндр пішіндес зат (қарындаш, акварель).
44. 2 - тоқсан (7 сағат):
1) сұхбат "Түрлі елдермен халықтардың сәндік өнері";
2) натюрморт "Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары" (қарындаш, акварель);
3) конус пішіндес зат (қарындаш, акварель);
4) сәндік құрылымдар. Қазақтың ер адамдарының бас киіміне арналған ою-өрнектердің эскизін жасау;
5) сұхбат "Сәулет бейнелеу өнерінің түрі ретінде";
6) үйдің ішкі көрінісі "Менің бөлмем", "Біздің сынып" (қарындаш, акварель);
7) безендіру кескіндемесі. Жаңа жылға плакат (қарындаш, гуашь).
45. 3 - тоқсан (10 сағат):
1) сұхбат "Алтын адам";
2) сәндік құрылымдар. Қазақтың ою-өрнегін жасау;
3) натюрморт "Дастархан" (қарындаш, акварель);
4) күрделі (құрылымдық) формадағы зат (қарындаш, акварель);
5) безендіру кескіндемесі. Альбом (қарындаш, гуашь);
6) табиғат көрінісі "Даладағы кеш", "Таудағы таң" (қарындаш, акварель) сюжет білім алушының таңдауы бойынша;

7) беседа "Музеи изобразительных искусств Казахстана";
8) декоративное конструирование. Создание казахского орнамента "Нескончаемый" (Аппликация).
46. 4 - четверть (8 часов):
1) рисование с натуры. Группа объемных предметов (глобус и книга) (карандаш, акварель);
2) иллюстрация художественного произведения (карандаш, акварель);
3) беседа "Крупнейшие музеи мира";
4) декоративное конструирование. Создание эскиза казахского орнамента для женского головного убора (карандаш, гуашь);
5) пейзаж "Весна на джайляу" (карандаш, акварель);
6) рисование с натуры. Группа объемных предметов различной формы и цвета (столярные инструменты) (карандаш, акварель);
7) оформительская графика. Стенная газета к Последнему звонку (карандаш, гуашь);
8) тематический рисунок "Школьный двор" (карандаш, акварель).
Глава 6. Ожидаемые результаты по завершении 5 класса
47. Предметные результаты.
48. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) жанры изобразительного искусства;
2) порядок создания узора в квадрате и полосе;
3) названия традиционной казахской одежды и головных уборов.
49. Ожидается, что будут уметь:
1) передавать в рисунке форму изображаемых предметов, их строение и пропорции;
2) определять предметы симметричной формы и рисовать их, применяя осевую линию как вспомогательную;
3) составлять узоры из геометрических и растительных элементов в полосе, квадрате и круге, применяя осевые линии;
4) передавать, в рисунках на темы, кажущиеся соотношения величин предметов с учетом их положения в пространстве;
5) пользоваться элементарными приемами работы с красками;
6) самостоятельно анализировать содержание картины; знать названия рассмотренных на уроках произведений изобразительного искусства и фамилии их авторов; определять эмоциональное состояние изображенных на картине лиц; определять жанр произведения.
Глава 7. Ожидаемые результаты по завершении 6 класса
50. Предметные результаты.
51. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) последовательность создания рисунка;
2) правила оформления стенной газеты;
3) основные изобразительные средства;
4) народные казахские промыслы;
5) названия нескольних произведений изобразительного искусства и фамилии их авторов.
52. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) пользоваться простейшими вспомогательными линиями для проверки правильности рисунка;
2) самостоятельно выбирать изобразительный материал для выполнения работы;
3) подбирать цвета изображаемых предметов и передавать их объемную форму;
4) подбирать гармоничные сочетания цветов в декоративном рисовании;
5) передавать связное содержание и осуществлять пространственную композицию в рисунках на темы; пользоваться законами воздушной перспективы;

7) сұхбат "Қазақстандағы бейнелеу өнерінің мұражайлары";
8) сәндік құрылымдар. Қазақтың ою-өрнектерін жасау "Шексіз".
46. 4 - тоқсан (8 сағат):
1) бұйымға қарап сурет салу. Көлемді заттар тобы (глобус және кітап) (қарындаш, акварель);
2) көркем туындыны безендіру (қарындаш, акварель);
3) сұхбат "Әлемнің ірі мұражайлары";
4) сәндік құрылымдар. Қазақтың әйелдерінің бас киіміне арналған ою-өрнектері эскизін жасау (қарындаш, гуашь);
5) табиғат көрінісі "Жайлаудағы көктем" (қарындаш, акварель);
6) бұйымға қарап сурет салу. "Түрлі көлемді түрлі-түсті заттар тобы" (ағаш шеберінің құралдары) (қарындаш, акварель);
7) безендіру кескіндемесі. Соңғы қоңырауға қабырға газеті (қарындаш, гуашь);
8) тақырыптық сурет "Мектеп ауласы" (қарындаш. акварель).
6-тарау. 5-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
47. Пәндік нәтижелер.
48. Білім алушылар:
1) бейнелеу өнерінің жанрларын;
2) шаршыда және текшеде өрнек құрастыру тәртібін;
3) дәстүрлі қазақ киімі және бас киімдерінің аталуын біледі деп күтеледі.
49. Білім алушылар:
1) суретте бейнелеген заттардың түрін, құрылымын, үйлесімділігін көрсетуді;
2) симметриялық формадағы заттарды анықтау және осьтік сызықты қосымша пайдалана отырып, оларды бейнелеуді;
3) осьтік сызықты пайдаланып жолақта, текшеде, шеңберде геометриялық және өсімдік элементтерінен өрнектер құрастыра білуді;
4) тақырып бойынша сурет салғанда заттың қоршаған ортадағы көлемі жағынан орнын ескере отырып көрсетуді;
5) бояумен жұмыс істеудің қарапайым тәсілдерін қолдана білуді;
6) суреттің мазмұнын өздігінен талдауды; сабақта қарастырылған бейнелеу өнері туындыларының аттарын білуді, олардың авторларын атауды; картинадағы тұлғалардың сезімдік жай-күйін анықтай білуді; шығарманың жанрын анықтауды меңгереді деп күтіледі.
7-тарау. 6-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
50. Пәндік нәтижелер.
51. Білім алушылар:
1) сурет салу ретін;
2) қабырға газетін безендіру ережелерін;
3) негізгі бейнелеу құралдарын;
4) қазақ халқының дәстүрлі өнермен айналысуын;
5) бейнелеу өнерінің бірнеше туындыларын атап және олардың авторларын атай біледі деп күтеледі.
52. Білім алушылар:
1) суреттің дұрыстығын тексеру үшін қарапайым көмекші сызықтарды қолдана білуді;
2) жұмысты орындауға қажетті бейнелеу материалдарын өздігінен таңдап алуды;
3) бейнеленген заттың түсін таңдау және заттардың көлемдік формасын көрсете білуді;
4) сәндік сурет салуда түстерді үйлесімді таңдай білуді;
5) тақырыпқа байланысты салынған суреттердің үйлесімді мазмұнын және кеңістіктегі композицясын іске асыруды; ауа басымдылығы заңдылығын қолдануды;

6) сравнивать свой рисунок с изображаемым предметом и исправлять замеченные в рисунке ошибки;
7) делать отчет о проделанной работе, используя при этом термины, принятые в изобразительной деятельности;
8) иметь элементарные представления о видах и жанрах изобразительного искусства; их признаках и особенностях изображения;
9) находить в картине главное, рассказывать содержание картины.
Глава 8. Ожидаемые результаты по завершении 7 класса
53. Предметные результаты.
54. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) порядок передачи в рисунке цветовых оттенков;
2) материалы, используемые в изобразительном искусстве;
3) названия предметов казахской национальной посуды.
55. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) передавать форму, строение, величину, цвет и положение в пространстве изображаемых предметов, пользоваться вспомогательными линиями при построении рисунка, выполняя его в определенной последовательности (от общего к частному);
2) изображать предметы прямоугольной, цилиндрической формы, передавая их объем и окраску;
3) проявлять художественный вкус в рисунках декоративного характера, выполнять построение узоров (орнаментов) в основных геометрических формах, применяя осевые линии;
4) подбирать материал в соответствии с предложенной темой;
5) пользоваться различными материалами и изобразительными приемами;
6) проявлять интерес к произведениям изобразительного искусства и высказывать о них оценочные суждения.
Глава 9. Ожидаемые результаты по завершении 8 класса
56. Предметные результаты.
57. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) основы изобразительной грамоты;
2) правила передачи в рисунке линейного изображения, цветовых оттенков;
3) приемы работы с акварелью и гуашью.
58. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) выполнять рисунки с натуры предметов сложной (комбинированной) формы, пользуясь осевой (центральной) и другими вспомогательными линиями;
2) пользоваться остроконечной кистью и плакатным пером при выполнении простейших оформительских работ;
3) использовать приемы загораживания одних предметов другими в рисунках на заданную тему, изображать удаленные предметы с учетом их зрительного уменьшения;
4) проявлять самостоятельность и творчество в рисунках декоративного характера;
5) определять вид (живопись, графика, скульптура) и жанр произведения искусства (портрет, пейзаж, натюрморт).
59. Личностные результаты. Ожидается, что обучающиеся проявят:
1) самостоятельность, аккуратность, дисциплинированность;
2) мотивацию к изобразительной деятельности, умение проявить творческий подход;

6) өзі салған суретті үлгімен салыстырып, байқаған қателіктерін түзете білуді;
7) бейнелеу өнерінде қолданылатын терминдерді пайдалана отырып, атқарылған жұмыс туралы есеп беруді;
8) бейнелеу өнерінің түрлері, жанры туралы; оларды бейнелеу белгілері және ерекшеліктері жөнінде қарапайым түсінігі болуын;
9) картинаның басымдылығын табу, оның мазмұнын айта білуді меңгереді деп күтіледі.
8-тарау. 7-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
53. Пәндік нәтижелер.
54. Білім алушылар:
1) суретте түс реңдерін көрсету тәртібін;
2) бейнелеу өнерінде қолданатын материалдарды;
3) қазақ ұлттық ыдыстарының аталуларын біледі деп күтіледі.
55. Білім алушылар:
1) бейнеленген суреттердің формасын, құрылымын, көлемін, түсін, кеңістікте орналасуын көрсете білу, сурет салуда көмекші сызықтарды пайдаланып, анықталған кезектілігін сақтай білуді (жалпыдан жекеге қарай);
2) тікбұрышты, цилиндр формалы заттардың көлемін және түсін көрсетіп салуды;
3) сәндік суреттерді салғанда шығармашылық талғам таныту, осьтік сызықты пайдалана отырып, негізгі геометриялық формаларда ою-өрнектерді құрастыруды;
4) ұсынылған тақырыпқа сәйкес материалдарды таңдауды;
5) әртүрлі материалдарды және бейнелеу тәсілдерін қолдана білуді;
6) бейнелеу өнерінің туындыларына қызығушылық таныту және олар туралы өзіндік бағалаушы пікірін білдіруді меңгереді деп күтіледі.
9-тарау. 8-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
56. Пәндік нәтижелер.
57. Білім алушылар:
1) бейнелеу сауаттылығының негіздерін;
2) суретте түзу бейнелеуді, түстер реңін көрсету ережелерін;
3) акварель және гуашьпен жұмыс жасау тәсілдерін біледі деп күтеледі.
58. Білім алушылар:
1) осьтік (орталық) көмекші сызықтардың көмегімен күрделі (құрылымды) заттардың суреттерін сала білуді;
2) қарапайым безендіру жұмыстарында өткір ұшты бояғышты және плакаттың қаламұшын пайдалануды;
3) берілген тақырыпқа арналған суреттердегі заттардың өзара орналасуына байланысты бірімен бірін жабу тәсілдерін қолдануды; олардың көру қабілетінің кішіреюін ескере отырып, жойылған заттарды бейнелеуді;
4) сәндік сипаттағы суреттерді салуда дербестік және шығармашылық танытуды;
5) өнер туындыларының түрін (кескіндеме, графика, мүсін) және жанрын (портрет, табиғат көрінісі, натюрморт) анықтауды меңгереді деп күтіледі.
59. Тұлғалық нәтижелер. Білім алушылар:
1) дербестік, ұқыптылық, тәртіптілік;
2) бейнелеу жұмысына ынта, шығармашылық таныта білуі;

3) навыки сотрудничества со взрослыми и сверстниками.
60. Системно-деятельностные результаты. Ожидается, что обучающиеся овладеют:
1) умением придерживаться определенной последовательности в собственной изобразительной деятельности;
2) умением применять полученные на уроках изобразительного искусства навыки в повседневной жизни;
3) умением планировать, выполнять по плану различные действия, осуществлять самоконтроль и самооценку, сравнение собственной работы с образцом.
Приложение
Художественные произведения, рекомендуемые к беседам об изобразительном искусстве
Натюрморт. А. Галимбаева "Дастархан", Г. Исмаилова "Кумысница", А. Мырзакаримова "Национальная посуда", М. Нурлыбаев "Дастархан", Е Жижерина "Восточный натюрморт", Игнац Гаал "Натюрморт".
Цветы. А. М. Мартова. "Натюрморт. Канны", А. Черкасский "Сирень", Турсын Абуов "Цветы", И. Шишкин. "Лесные дали", А. Пластов "Колокольчики и ромашки", И. Хруцкий "Цветы и плоды", И. Машков "Фрукты и тюльпаны", М. Платунов "Белые пионы", К. Купецио "Анютины глазки", Ю. Пименов "Ромашки", И. Левитан "Васильки" Ю. Пименов "Ромашки", И. Крамской "Цветы", П. П. Кончаловский "Сирень", "Сирень у окна".
Фрукты и овощи. А.А. Риттих "Натюрморт. Яблоки", Т. Тогузбаев "Натюрморт с арбузами", В.А Эйферт "Натюрморт с синим кувшином", "Натюрморт с книгами", Е.П. Карасулова "Натюрморт с лимонами", И. Т. Хруцкий "Грибы и овощи", "Цветы и плоды", И.И. Машков "Натюрморт с самоваром", К. Петров-Водкин "Яблоко и лимон", Ю. Саркисов "Натюрморт", А. Бубнов "Натюрморт с синим подносом", И. Михайлов "Овощи и фрукты".
Пейзаж. А. Исмаилов "В просторах Джувалы", В. А. Эйферт "Вечерний мотив", Н.Г. Хлудов. "На берегу горной речки", Нурбек Тансыкбаев "В долине реки Или", М. Кенбаев "Беседа", "Горы близ Алматы".
Деревья. А. Черкасский "Карагачи", И. Бродский "Опавшие листья", И.И. Шишкин "Дубовая роща", "Дубы", "Сосна", И.Э. Грабарь "Февральская лазурь", Н. Нурмухамедов "Деревья".
Осень. А. Черкасский "Золотая осень", И. Левитан "Золотая осень"; В. Серов "Октябрь. Домотканово"; И. Остроухов "Золотая осень"; В. Поленов "Золотая осень".
Зима. А. Кастеев "Высокогорный каток", И.Э. Грабарь "Зимний пейзаж", "Зимний вечер", "Февральская лазурь", "Березовая аллея", А. Пластов "Первый снег", К. Коровин "Зимой", К. Юон "Конец зимы. Полдень", "Лыжная экскурсия. Иней", В. Поленов "Ранний снег".
Весна. В. Бакшеев "Голубая весна", Ж. Шарденов "В предгорьях Алатау", А. Дузельханов "Весна", О. Зардарян "Весна", С. Мамбеев "Весна", М. Нурлыбаев "Цветущий яблоневый сад", И. Левитан "Весна. Большая вода", С. Герасимов "ЛҰд прошел", В. Бялыницкий-Бируля "Вечер юного мая", А. Саврасов "Грачи прилетели", И. Левитан "Март", К. Юон "Мартовское солнце", Ф. Васильев "Оттепель".
Лето. С. Мамбеев "Жайляу", К. Кыстаубаев "Мой аул", А.А Пластов. "Летом", И. Левитан "БерҰзовая роща", И. Шишкин "Рожь", "Лесные дали", К. Маковский "Дети, бегущие от грозы".
Портрет. "Дети в изображении художников". К. Болтабаев "Мир моего детства", Ж. Кайрамбаев "Девочка среди природы", К. Тельжанов "Бабушка и внучка", Ф. Решетников "Прибыл на каникулы", "Опять двойка", С.А. Григорьев "Вратарь", А.А. Пластов "Витя-подпасок", "Летом", "Первый снег", К. Маковский "Дети, бегущие от грозы".
Сказочно-былинный жанр. Анималистика. Книжная графика (Иллюстрации к сказкам). В. Васнецов "Аленушка", "Иван-Царевич на Сером Волке", "Ковер-самолет", "Богатыри", И.Я. Билибин, Ю. Васнецов, В. Конашевич, Е. Рачев, В. Сутеев, Н. Чарушин.
Произведения декоративно-прикладного искусства: ознакомление с народными и национальными промыслами, элементами народных орнаментов, их семантикой и цветовым решением. По выбору учителя, доступные пониманию обучающихся.
Приложение 142
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 360
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Музыка" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 5-7 классов уровня основного среднего образования Глава 1. Пояснительная записка

3) ересектермен және құрбыларымен ынтымақтастық құру дағдыларын танытады деп күтіледі.
60. Жүйелік-әрекеттік нәтижелер білім алушылардың:
1) өзіндік бейнелеу жұмыстарында анықталған кезектілікті сақтай білу икемінен;
2) күнделікті өмірде бейнелеу өнері сабағында алған дағдыларды пайдалана білуінен;
3) жоспарлай білу, жоспар бойынша әртүрлі іс-әрекеттерді орындау, өзіндік бақылау, өзіндік бағалау, өзінің жұмысын үлгімен салыстыруынан көрініс табады деп күтіледі.
Қосымша
Бейнелеу өнері туралы әңгімелеуге ұсынылатын көркем туындылар
Натюрморт. А. Галимбаева "Дастархан", Г. Исмаилова "Қымызшы", А. Мырзакаримова "Ұлттық ыдыстар", М. Нұрлыбаев "Дастархан", Е.Жижирина "Шығыс натюрморты", Игнац Гаал "Натюрморт".
Гулдер. А.М. Мартова "Канн натюрморты", А. Черкаский "Сирень", Турсын Абуов "Гүлдер", И.Шишкин "Орманды алқап", А. Пластов "Колокольчики и ромашки", И. Хруцкий "Гүлдер және жемістер", И. Машков "Фрукты и тюльпаны", М. Платунов "Белые пионы", К. Купецио "Анютины глазки", Ю.Пименов "Ромашки", И. Левитан "Васильки", Ю. Пименов "Ромашки", И. Крамской "Цветы", П. П. Кончаловский "Сирень", "Сирень у окна".
Жеміс-жидек және көкөністер. А.А. Риттих "Натюрморт. Алмалар", Т.Тогузбаев "Қарбызбен натюрморт", В.А Эйферт "Көк құмырамен натюрморт", "Кітаптармен натюрморт", Е.П. Карасулова "Лимонмен натюрморт", И.Т.Хруцкий "Саңырауқұлақпен көкөніс", "Гүлдер мен жемістер", И.И. Машков "Саморынмен натюрморт", К. Петров-Водкин "Алма мен лимон", Ю.Саркисов "Натюрморт", А.Бубнов "Натюрморт с синим подносом", И.Михайлов "Көкөністер және жеміс-жидектер".
Табиғат көрінісі. А. Исмаилов "Жуалы даласында", В. А. Эйферт "Кешкі мотив", Н.Г. Хлудов "Тау бұлағының жағасында", Нурбек Тансыкбаев "Іле даласында", М. Кенбаев "Әңгімелесу", "Алматы маңындағы таулар".
Ағаш. А. Черкасский "Қарағаш", И. Бродский "Жерге түскен жапырақтар", И.И. Шишкин "Дубовая роща", "Дубы", "Сосна", И.Э. Грабарь "Февральская лазурь", Н. Нурмухамедов "Ағаш".
Күз. А. Черкасский "Алтын күз", И. Левитан "Алтын күз"; В. Серов "Октябрь. Домотканово"; И. Остроухов "Алтын күз"; В. Поленов "Алтын күз".
Қыс. Ә. Қастеев "Шыңдағы сырғанақ", И.Э. Грабарь "Қысқы табиғат көрінісі", "Қысқы кеш", "Ақпандағы көкжиек", "Қайың аллеясы", А. Пластов "Алғашқы қар", К. Коровин "Қыста", К. Юон "Қыстың соңы. Күндіз", "Шаңғымен саяхат. Қырау", В. Поленов "Ерте жауған қар".
Көктем. В. Бакшеев "Көгілдір көктем", Ж.Шарденов "Алатаудың бөктерінде", А. Дузельханов "Көктем", О. Зардарян "Көктем", С.Мамбеев "Көктем", М.Нурлыбаев "Гүлденген алма бағы", И.Левитан "Көктем. Тасқын су", С.Герасимов "Мұз еріді", В. Бялыницкий-Бируля "Ерте мамырдың кеші", А.Саврасов "Грачи прилетели", И. Левитан "Наурыз", К. Юон "Наурыздағы күн", Ф.Васильев "Оттепель".
Жаз. С. Мамбеев "Жайлау", К.Кыстаубаев "Менің аулым", А.А.Пластов "Жазда", И. Левитан "Қайың алқабы", И.Шишкин "Рожь", "Лесные дали", К.Маковский "Найзағайдан қашқан балалар".
Портрет. "Суреші бейнелеуіндегі балалар", К. Болтабаев "Менің балалық әлемім", Ж. Кайрамбаев "Табиғат аясындағы қыз", К. Тельжанов "Әжесімен немересі", Ф.Решетников "Демалысқа келдім", "Тағыда екілік", С.А. Григорьев "Қақпашы", А.А. Пластов "Витя-подпасок", "Жазда", "Алғашқы қар", К.Маковский "Найзағайдан қашқан балалар".
Ертегі-аңыз жанры. Анималистика. Кітап кескіндемесі (Ертегілерді безендіру). В. Васнецов "Аленушка", "Иван-Царевич сұр бөріде", "Ұшақ кілем", "Батырлар", И.Я. Билибин, Ю. Васнецов, В. Конашевич, Е. Рачев, В. Сутеев, Н. Чарушин.
Сәндік қолданбалы өнер туындылары: халықтық және ұлттық кәсіппен, халықтық ою-өрнек элементтерімен, олардың мағынасымен және түстік шешімімен танысу. Білім алушыларға түсінуіне оңай болатындай, оқытушының таңдауына сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 142-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 360-қосымша
Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-7 сыныптары үшін "Музыка" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Түсінік хат

1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года №1080 и с учетом особых образовательных потребностей обучающихся с легкой умственной отсталостью.
2. Цель учебного предмета – формирование музыкальной культуры обучающихся, развития эмоционально осознанного восприятия музыки в процессе хорового и сольного пения, слушания музыкальных произведений, инструментального исполнения несложных этюдов.
3. На уроках музыки выполняются образовательные, коррекционные, развивающие и воспитательные задачи.
4. Образовательные задачи: расширение представлений обучающихся о жизни через воздействие ярких и доступных их пониманию музыкальных произведений; обогащение музыкального опыта детей; развитие интереса к музыке; накопление музыкальных впечатлений детей от произведений, близких им по содержанию, разнообразных по тематике и жанрам; формирование музыкально-эстетического словаря; обучение ориентировки в средствах музыкальной выразительности.
5. Коррекционные задачи: коррекция познавательной деятельности обучающихся (активизация мышления, формирование целенаправленной деятельности и устойчивости внимания); коррекция нарушений звукового произношения; преодоление неадекватных форм поведения; развитие мимических свойств; формирование умения выражать свои чувства и эмоции при прослушивании музыки и исполнении песен.
6. Развивающие задачи: совершенствование певческого аппарата обучающихся; постепенное развитие певческого дыхания обучающихся, начиная с простейших элементов; выравнивание общего звучания голосов у обучающихся; развитие чувства ритма, звуковысотного слуха, музыкальной памяти; формирование музыкально-исполнительских навыков; активизация творческих возможностей обучающихся.
7. Воспитательные задачи:
1) воспитание организованности и дисциплины;
2) формирование элементов музыкального вкуса;
3) привитие навыков свободного общения с окружающими;
8. В 5-7 классах специальной школы для детей с нарушением интеллекта продолжается музыкальное обучение и воспитание, направленное на формирование музыкального вкуса, эмоционально-эстетическое познание окружающей действительности.
4) воспитание чувства единства и дружбы народов Казахстана.
9. В ходе подготовки и проведения уроков учитель выполняет ряд педагогических требований. К ним относятся:
1) умелый подбор музыкального материала с учетом его воспитательного значения, эстетической ценности, соответствия уровню развития детей;

1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес және жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін ескере отырып әзірленген.
2. Оқу пәнінің мақсаты – білім алушылардың музыкалық мәдениеттілігін қалыптастыру, музыканы хормен және жеке өлең айту, музыкалық туындыларды тыңдау, күрделі емес этюдтерді аспаптарда орындау процесінде эмоциялық саналы түрде қабылдауды дамыту.
3. Музыка сабақтарында білім беру, түзету, дамыту және тәрбиелеу міндеттері орындалады.
4. Білім беру міндеттері: білім алушылардың өмір туралы түсініктерін айқын және оларға түсінікті музыкалық туындылармен әсер ету арқылы кеңейту; балалардың музыкалық тәжірибесін байыту; музыкаға қызығушылығын дамыту; мазмұны бойынша жақын, тақырыбы мен жанрлары бойынша әртүрлі туындылардан балалардың музыкалық әсерлерін жинау; музыкалық-эстетикалық сөздікті қалыптастыру; музыкалық мәнерлілік құралдарында бағдарлауға үйрету.
5. Түзету міндеттері: білім алушылардың танымдық қызметін түзету (ойлау қабілетін белсендіру, мақсатты қызметті және зейіннің тұрақтылығын қалыптастыру); дыбысты айтудағы бұзылыстарды түзету; тәртіптің ақылға қонымсыз жақтарын жеңу; ым-ишараттық қасиеттерді дамыту; музыканы тыңдау мен әндерді орындау кезінде өз сезімдері мен эмоцияларын көрсете білу қабілетін қалыптастыру.
6. Дамыту міндеттері: білім алушылардың ән салу аппаратын жетілдіру; қарапайым элементтерден бастап, білім алушыларда өлең айту кезіндегі тыныс алуын біртіндеп дамыту; білім алушылардың дауыстарының жалпы дыбысталуын теңестіру; ырғақ сезімін, жоғары дыбысты есту, музыкалық есте сақтау қабілеттерін дамыту; музыкалық-орындаушылық дағдыларын қалыптастыру; білім алушыда шығармашылық мүмкіндіктерін белсендіру.
7. Тәрбиелеу міндеттері:
1) ұйымшылдық пен тәртіпті тәрбиелеу;
2) музыкалық талғам элементтерін қалыптастыру;
3) айналадағылармен еркін қатынасуға дағдыландыру;
4) Қазақстан халықтарының бірлігі мен достық сезімін тәрбиелеу.
8. Зерде даму бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектептің 5-7 сыныптарында музыкалық талғамды және қоршаған болмысты эмоциялық-эстетикалық тануды қалыптастыруға бағытталған музыкалық оқыту мен тәрбилеу жұмыстары жалғасады.
9. Сабақтарды дайындау мен өткізу барысында мұғалім бір қатар педагогикалық міндеттерді орындайды. Оларға қатыстылар:
1) музыкалық материалдарды олардың тәрбиелік мағынасын, эстетикалық құндылығын, балалардың даму деңгейіне сәйкестілігін ескере отырып іріктей білу;

2) высокий уровень исполнения музыкального произведения (в том числе воспроизводимого в записи);
3) продуманное словесное общение с детьми при объяснении содержания музыкального произведения, знакомстве с жанрами и показе выразительных средств;
4) широкое применение образной наглядности при прослушивании музыки (в частности, серии картинок, соответствующих содержанию произведения, видеосюжетов);
5) организация двигательной активности детей, способствующей лучшему усвоению ритмического рисунка, темпа, динамики музыкального произведения.
10. Воспитание музыкальной культуры умственно отсталых обучающихся проходит одновременно с формированием положительного отношения к национальной культуре. В связи с этим учителю музыки следует включать в содержание уроков следующее:
1) изучение творческого наследия композиторов Казахстана, отражающих жизнь своей республики;
2) изучение народных песен и кюев в вокальном и инструментальном звучании;
3) изучение тембровых особенностей звучания казахских народных инструментов (домбры, кобыза, сыбызги).
11. В учебную программу 5-7 классов включены следующие разделы:
1) пение;
2) слушание музыки;
3) элементы музыкальной грамоты.
12. В разделе "Пение" особое внимание уделяется совершенствованию певческого репертуара классного хора, точности исполнения, чистоте интонации, красоте звука, стройности ансамбля, воспитанию слухового самоконтроля.
13. В 5-7 классах проводится работа по закреплению певческих навыков и умений на материале, пройденном в предыдущие годы, а также на новом материале.
14. Осуществляется работа по развитию умения петь без сопровождения инструмента несложные, хорошо знакомые песни. Работа над кантиленой.
15. В течение учебного года обучающимся следует выучить 8-10 песен, указанных в программе, и выработать у себя следующие навыки: дыхание, звукообразование, дикция, строй, ансамбль.
16. Основной задачей раздела "Слушание музыки" является формирование у обучающихся положительного отношения к высокохудожественной музыке. Умение слушать и эмоционально воспринимать музыку разного жанра: фольклор, классику, современную (казахстанскую и зарубежную).
17. Особо следует учесть необходимость изучения творческого наследия композиторов Казахстана, отражающих прошлую и настоящую жизнь республики.
18. Необходимо также знакомить обучающихся с исполнительским мастерством выдающихся деятелей музыкальной культуры Казахстана: вокалистов, инструменталистов, дирижеров, мастеров балетного искусства, подчеркивая их достижения и авторитет не только в республике, но и за ее пределами.

2) музыкалық туындыны (сондай-ақ жазбадан жаңғыртудан) орындаудың жоғары деңгейі;
3) музыкалық туындының мазмұнын түсіндіру, жанрлармен танысу мен суреттеу құралдарын көрсету кезінде балалармен алдын ала ойластырылған сөйлеу тілдік қарым-қатынас;
4) музыканы тыңдау кезінде бейнелі көрнекілікті (соның ішінде, туындылардың, бейнесюжеттердің мазмұнына сәйкес суреттер топтамалары) кең пайдалану;
5) балалардың ырғақты суретті, шапшаңдықты, музыкалық туындының динамикасын терең меңгеруіне көмектесетін қозғалыс белсенділігін ұйымдастыру.
10. Ақыл-ойы кем білім алушыларды музыка мәдениетіне тәрбиелеу ұлттық мәдениетке жағымды қатынасты қалыптастырумен қатар жүреді. Осыған байланысты музыка пәнінің мұғалімі сабақтардың құрамына келесілерді қосады:
1) Қазақстан композиторларының өз республикасының өмірін бейнелейтін шығармашылық мұрасын зерделеу;
2) вокалдық және аспаптық тәсілмен орындалған халық әндері мен күйлерін зерделеу;
3) қазақ халық аспаптарының (домбыра, қобыз, сыбызғы) дыбысталуының тембр ерекшеліктерін зерттеу.
11. Оқу бағдарламасына келесідей тараулар енгізілген:
1) ән салу;
2) музыканы тыңдау;
3) музыкалық сауаттылықтың элементтері.
12. "Ән салу" тарауында сынып хорының ән салу репертуарын, орындау дәлділігін, екпін тазалығын, дыбыс көркемділігін, ансамбль үндестілігін, есту арқылы өзін-өзі бақылау тәрбиесін жетілдіруге ерекше көңіл аударылады.
13. 5-7 сыныптарда өткен жылдардағы, сондай-ақ жаңа материалдар негізінде ән салу дағдылары мен икемділіктерді бекіту бойынша жұмыс жүргізіледі.
14. Аспаптың сүйемелдеуінсіз жеңіл, жақсы таныс әндерді айту икемділігін дамыту бойынша жұмыс жүзеге асырылады. Кантиленамен жұмыс істеу.
15. Білім алушылар оқу жылы ішінде бағдарламада көрсетілген 8-10 әнді жатқа білуге және өзінде келесі: тыныс алу, дыбыс шығару, дикция, құрылым, ансамбль дағдыларын қалыптастыруға міндетті.
16. "Музыканы тыңдау" тарауының негізгі міндеті – білім алушыларда көркемділігі жоғары музыкаға жағымды қатынас қалыптастыру. Жанры әртүрлі: фольклор, классика, заманауи (қазақстандық және шетелдік) музыканы есту мен эмоциялық қабылдау икемділіктері.
17. Республиканың өткені мен қазіргі өмірін көрсететін Қазақстан композиторларының шығармашылық мұрасын зерттеу қажеттілігі ерекше ескеріледі.
18. Сонымен қатар, білім алушыларды Қазақстанның музыкалық мәдениетінің көрнекті қайраткерлерінің: әншілердің, аспапшылардың, дирижерлердің, балет өнерінің шеберлерінің тек республикада ғана емес, сондай-ақ шет елдерде жеткен жетістіктері мен беделдерін ерекшелей отырып, олардың орындау шеберлігімен таныстырады.

19. Раздел "Элементы музыкальной грамоты" включает элементарный минимум знаний о нотной грамоте и музыкальной деятельности.
20. Огромное познавательное значение на уроках пения и музыки имеет применение наглядного материала, разнообразных учебных пособий технических средств. Необходимо к каждой песне, к каждому прослушанному произведению подбирать иллюстративный материал.
21. Уроки музыки в специальной школе выходят за рамки только эстетического воздействия и выполняют также специфическую задачу коррекции недостатков познавательной деятельности и эмоционально-волевой сферы обучающихся.
22. Оценка достижений обучающихся по предмету "Музыка" учитывает индивидуальный уровень интеллектуального и музыкального развития обучающихся.
23. Объем учебной нагрузки:
1) 5 класс – 1 час в неделю, 34 часов в учебном году;
2) 6 класс – 1 час в неделю, 34 часов в учебном году;
3) 7 класс – 1 час в неделю, 34 часов в учебном году.
Глава 2. Базовое содержание учебного предмета для 5 класса
24. Пение. Закрепление певческих навыков и умений на материале, пройденном в предыдущих классах, а также на новом материале (чистота интонирования и устойчивостью унисона).
25. Пение без сопровождения инструмента несложных, хорошо знакомых песен. Работа над кантиленой.
26. Различение звуков по высоте и направлению движения мелодии.
27. Показ рукой направления мелодии (сверху вниз или снизу вверх). Определение сильной доли на слух.
28. Четкое произнесение текста при исполнении в быстром темпе и при более сложной мелодии.
29. Пение на слух звукоряда "до мажор" вверх и вниз с сопровождением и без сопровождения.
30. Выразительное значение динамических оттенков (форте - громко, пиано - тихо).
31. Графическая запись мелодии. Слежение за движением мелодии при пении по графической записи.
32. Слушание музыки. Различение маршей (военный, спортивный, праздничный, шуточный, траурный) и танцев (вальс, полька, танго, хоровод).
33. Сказочные сюжеты в музыке. Характерные особенности. Идейное и художественное содержание. Музыкальные средства, с помощью которых создаются образы.
34. Различение разных по характеру звучания частей в музыкальном произведении.
35. Состав и звучание оркестра казахских народных инструментов. Дифференциация звучания оркестров казахских и русских народных инструментов.
36. Народные музыкальные инструменты: кылкобыз, сыбызгы, асатаяк, шанкобыз, сырнай.
37. Игра на знакомых музыкальных инструментах.
38. Примерный музыкальный материал для пения:
1) "Настоящий друг". Музыка Б. Савельева, слова М. Пляцковского;

19. "Музыкалық сауаттылық элементтері" тарауы ноталық сауаттылық пен музыкалық қызмет туралы бастауыш білім минимумын қамтиды.
20. Ән және музыка сабақтарында көрнекі материалдың, әртүрлі оқу құралдарының, техникалық құралдардың пайдаланылуы үлкен танымдық мағынаға ие. Әрбір әнге, әрбір тыңдалған туындыға сәйкес суретті материал іріктеліп алынады.
21. Арнайы мектептегі музыка сабақтары тек эстетикалық әсер ету шеңберінен шығып, білім алушының танымдық қызметінің және эмоциялық-ерік аясындағы кемшіліктерді түзетудің арнайы міндетін орындайды.
22. "Музыка" пәні бойынша білім алушылардың жетістіктерін бағалау білім алушылардың зерде және музыкалық дамуының жеке деңгейін ескереді.
23. Оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5 сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
2) 6 сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
3) 7 сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат.
2-тарау. Оқу пәнінің 5-сыныптағы базалық білім мазмұны
24. Ән салу. Ән салу дағдылары мен икемділіктерін өткен сыныптарда өткен материалдар, сондай-ақ жаңа материалдар (сөз сөйлеу тазалығы және қосылу тұрақтылығы) негізінде бекіту.
25. Аспаптың сүйемелдеуінсіз жеңіл, жақсы таныс әндерді айту. Кантиленамен жұмыс істеу.
26. Дыбыстарды жоғарылығы мен әуен қозғылысының бағытына қарай ажырату.
27. Әуеннің бағытын (жоғарыдан төменге немесе төменнен жоғарыға қарай) қолмен көрсету. Есту қабілеті арқылы күшті бөлігін анықтау.
28. Мәтінді жылдам қарқында орындау және күрделі әуен кезінде айқын айту.
29. "До мажор" дыбыс қатарын жоғары және төмен, сүйемелдеумен және сүйемелдеусіз әндету.
30. Динамикалық реңктердің айқын мағынасы (форте – қатты, пиано – ақырын).
31. Әуеннің графикалық жазбасы. Графикалық жазба бойынша ән салу кезінде әуен қозғалысын бақылау.
32. Музыканы тыңдау. Марштарды (әскери, спорт, мерекелік, ойнақы, қаралы марш) және билерді (вальс, полька, танго, хоровод) ажырату.
33. Музыкадағы ертегілік сюжеттер. Тән ерекшеліктері. Идеялық және көркемдік мазмұны. Бейнелерді құруға көмектесетін музыкалық құралдар.
34. Музыкалық шығармада дыбыстау түріне қарай әр түрлі бөлімдерді ажырату.
35. Қазақтың халық аспаптар оркестрінің құрамы мен дыбысталуы. Қазақ және орыс аспаптар оркестрлерінің дыбысталуының жіктелуі.
36. Халық музыкалық аспаптар: қылқобыз, сыбызғы, асатаяқ, шаңқобыз, сырнай.
37. Таныс музыкалық аспаптарда ойнау.
38. Орындауға арналған үлгілік музыкалық материал:
1) "Не нәрсе". Музыкасы: Н. Қонырбасованікі;

2) "Дождик". Музыка М. Парцхаладзе, слова Н. Соловьева;
3) "Золотая песенка". Музыка В. Вихарева, слова З. Петровой;
4) "Осень наступила". Музыка и слова С. Насауленко;
5) "Зверобика". Музыка Б. Савельева, слова А. Хайта и А. Левенбука;
6) "Не нәрсе". Музыка и слова Н. Конурбасовой;
7) "К нам приходит новый год". Музыка В. Герчик, слова З. Петровой;
8) "Солнышко грей". Американская детская песня;
9) "Случай в лесу". Музыка А. Филиппенко, слова Т. Волгиной;
10) "Наурыз біздің жана жыл". Музыка и слова Ж. Калжанова;
11) "Әлди-әлди". Слова и музыка народная;
12) "Радуга". Музыка О. Юдахиной, слова В. Ключникова.
39. Музыкальные произведения для слушания:
1) "Казахский вальс". Музыка Л. Хамиди;
2) "Расцветающие яблоки". Музыка Б. Байкадамова;
3) "Вальс бабочек. Музыка Б. Жамакаева;
4) "Қамажай". Казахская народная песня;
5) "Сарыарка". Кюй Курмангазы;
6) "Марш" из балета "Щелкунчик". Музыка П. Чайковского;
7) "Танец маленьких лебедей" из балета "Лебединое озеро". Музыка П. Чайковского;
8) "Декабрь" из цикла "Времена года". Музыка П. Чайковского;
9) "Баба-яга" из цикла "Детский альбом". Музыка П. Чайковского;
10) "Вальс цветов". Музыка П. Чайковского;
11) "Зима". Музыка А. Вивальди;
12) "Лебедь". Музыка К. Сен-санса;
13) "Клоуны". Музыка Д. Кабалевского;
14) "Смелый наездник". Музыка Р. Шумана;
15) "Айголек". Музыка Б. Байкадамова;
16) "Карлыгаш". Казахская народная мелодия, обр. А. Жубанова;
17) "Ата толгауы". Музыка Н. Тлендиева;
18) "Кокил". Кюй Казангапа.
Глава 3. Базовое содержание учебного предмета для 6 класса
40. Пение. Исполнение песенного репертуара в диапазоне до1-ре2. Повторение песен, разученных в 5 классе.
41. Концертное исполнение песенного репертуара.
42. Навыки певческого дыхания, на более сложном в сравнении с 5 классом материале, а также на материале вокально-хоровых упражнений во время распевания.
43. Навыки пения с разнообразной окраской звука в зависимости от содержания и характера песни.
44. Художественное исполнение при пении хором: ритмический рисунок, интонационный строй, ансамблевая слаженность, динамические оттенки.
45. Чистота интонирования: пропевание отдельных трудных фраз и мелодических оборотов группой или индивидуально.
46. Четкое и понятное произношение слов в текстах песен подвижного характера.
47. Вокально-хоровые навыки при исполнении выученных песен без сопровождения.
48. Работа над легким подвижным звуком и кантиленой.
49. Слушание музыки. Особенности казахского национального фольклора. Определение жанра, характерных особенностей песен.
50. Творческое наследие Даулеткерея, Таттимбета, Курмангазы, Д. Нурпеисовой.

2) "Туған жер". Музыкасы: К. Дүйсекеевтікі, сөзі: Cариевтікі;
3) "Наурыз біздің жаңа жыл". Музыкасы: Ж. Қалжановтікі;
4) "Әлди-әлди" халық әні;
5) "Шымшық". Музыкасы: Қ. Қуатбаевтікі, сөзі Қ. Мырзалиевтікі;
6) "Ерден атайдың әні". Музыкасы: Е. Хасанғалиевтікі, сөзі: Ә.Асылбековтікі;
7) "Ойлан, тап". Музыкасы: Ә. Еспаевтікі, сөзі: Қ. Ыдырысовтікі.
39. Тыңдауға арналған музыкалық шығармалар:
1) "Қазақ вальсі". Музыкасы: Л. Хамидидікі;
2) "Алма ағаштар жайнайды". Музыкасы:Б. Байқадамовтыкі;
3) "Көбелектер вальсі". Музыкасы: Б. Жамақаевтыкі;
4) Қазақ халық әні "Қамажай";
5) Құрманғазының "Сарыарқа" күйі;
6) Тау королінің үңгірінде. Г. Ибсеннің "Пер Гюнт" драмасының музыкасынан. Музыкасы: Э. Григтікі;
7) "Щелкунчик" балетінен "Марш". Музыкасы: П. Чайковскийдікі;
8) "Лебединое озеро" балетінен "Танец маленьких лебедей". Музыкасы: П. Чайковскийдікі;
9) "Времена года" циклінен "Декабрь". Музыкасы: П. Чайковскийдікі;
10) "Детский альбом" циклынан "Баба-яга". Музыкасы: П. Чайковскийдікі;
11) "Вальс цветов". Музыкасы: П. Чайковскийдікі;
12) "Зима". Музыкасы: А. Вивальдидікі;
13) "Щелкунчик" балеті. Музыкасы: П. Чайковскийдікі;
14) "Лебедь". Музыкасы: К. Сен-санстыкі;
15) "Клоуны". Музыкасы: Д. Кабалевскийдікі;
16) "Волк". Музыкасы: С. Прокофьевтыкі;
17) "Смелый наездник". Музыкасы: Р. Шумандікі;
18) "Айгөлек". Музыкасы: Б. Байқадамовтыкі;
19) "Бозторғай әні". Музыкасы: П. Чайковскийдікі;
20) "Қарлығаш". Музыкасы: А. Жұбановтыкі;
21) "Ата толғауы". Музыкасы: Н. Тілендиевтікі;
22) "Кекіл". Музыкасы: Қазанғап күйі.
3-тарау. Оқу пәнінің 6-сыныптағы базалық білім мазмұны
40. Ән айту. До1-ре2 диапазонында ән репертуарын орындау. 5-сыныпта жатталған әндерді қайталау.
41. Ән репертуарын концерттік орындау.
42. 5-сынып материалымен салыстырғанда күрделі материал, сондай-ақ әндету кезінде вокалдық-хор жаттығуларының материалы негізінде ән салу кезінде тыныс алу дағдылары.
43. Әннің мазмұны мен сипатына қарай дыбыстың әртүрлі реңкімен ән салу дағдылары.
44. Хормен ән салу кезінде көркемдік орындау: ырғақты сурет, екпіндік қатар, ансамбльдік үйлесімділік, динамикалық реңктер.
45. Екпін тазалығы: топтың немесе әр білім алушының бөлек күрделі сөз тіркестерін және әуенді айналымдарды әндету.
46. Қозғалмалы сипаттағы әндердің мәтінінде сөздерді айқын және түсінікті айту.
47. Сүйемелдеусіз жатталған әндерді орындағанда вокалдық-хор дағдылары.
48. Жеңіл қозғалмалы дыбыспен және кантиленамен жұмыс істеу.
49. Музыканы тыңдау. Қазақ ұлттық фольклордың ерекшеліктері. Әндердің жанрын, тән ерекшеліктерін анықтау.
50. Дәулеткерейдің, Тәттімбеттің, Құрманғазының, Д. Нұрпейісованың шығармашылық мұрасы.

51. Многожанровость русской народной песни как отражение разнообразия связей музыки с жизнью народа и его бытом.
52. Состав и звучание оркестра казахских народных инструментов. Казахские народные музыкальные инструменты: домбра, дауылпаз, желбуаз, сакпан, конырау.
53. Русские народные музыкальные инструменты: домра, мандолина, баян, свирель, гармонь, трещотка, деревянные ложки, бас-балалайка.
54. Музыкальная грамота. Элементарное понятие о нотной записи: нотный стан, нота, звук, пауза.
55. Элементарные понятия о размере: 2/4, 3/4, 4/4.
56. Примерный музыкальный материал для пения:
1) "Жалкаубек". Музыка К. Куатбаева, слова К. Мырзалиева;
2) "Из чего наш мир состоит". Музыка Б. Савельева, слова М. Танича;
3) "Мальчишки и девчонки". Музыка А. Островского, слова И. Дика;
4) "Учиться надо веселее". Музыка С. Соснина, слова М. Пляцковского;
5) "Прекрасное далҰко". Из телефильма "Гостья из будущего". Музыка Е. Крылатова, слова Ю. Энтина;
6) "Большой хоровод". Музыка Б. Савельева, слова Лены Жигалкиной и А. Хайта;
7) "Песенка Деда Мороза". Из мультфильма "Дед Мороз и лето". Музыка Е. Крылатова, слова Ю. Энтина;
8) "Пойду ль я, выйду ль я". Русская народная песня;
9) "Из чего же". Музыка Ю. Чичкова, слова Я. Халецкого;
10) "Катюша" Музыка М. Блантера, слова М. Исаковского;
11) "Когда мои друзья со мной". Из кинофильма "По секрету всему свету". Музыка В. Шаинского, слова М. Пляцковского;
12) "Лесное солнышко". Музыка и слова Ю. Визбора;
13) "Вместе весело шагать". Музыка В. Шаинского, слова М. Матусовского;
14) "Калинка". Русская народная песня;
15) "Дважды два четыре". Музыка В. Шаинского, слова М. Пляцковского.
57. Музыкальные произведения для слушания:
1) "Айжан кыз". Казахский народный кюй;
2) "Косалка-кюй". Кюй Даулеткерея;
3) "Былкылдак". Кюй Таттимбета;
4) "Асем коныр". Кюй Д. Нурпеисовой;
5) "Сары-Арка". Кюй Курмангазы;
6) Фрагмент из Седьмой симфонии Е. Брусиловского в исполнении симфонического оркестра, а также в исполнении оркестра народных инструментов им. Курмангазы;
7) "Сурок". "К Элизе". Музыка Л. Бетховена;
8) Увертюра к 3-му акту оперы "Лоэнгрин". Музыка Р. Вагнера;
9) "Утро". "Танец Анитры". Из музыки к драме Г. Ибсена "Пер Гюнт". Музыка Э. Грига;
10) "Полька". Соч. 15, №7. Музыка И. Штрауса;
11) "Тарантелла". Из балета "Анюта". Музыка Е. Гаврилина;
12) Увертюра. Из кинофильма "Дети капитана Гранта". Музыка И. Дунаевского;
13) Вступление к кинофильму "Новые приключения неуловимых". Музыка Я.Френкеля.
Глава 4. Базовое содержание учебного предмета для 7 класса
58. Пение. Исполнение песенного репертуара. Повторение песен, разученных в 6 классе.

51. Орыс халық әндерінің көп жанрлығы халық өмірінің және оның тұрмысының музыкамен байланысының әртүрлі көрінісі ретінде.
52. Қазақ ұлттық аспаптар оркестрінің құрамы мен дыбысталуы. Қазақ ұлттың музыкалық аспаптары: домбыра, дауылпаз, желбуаз, сақпан, қоңырау.
53. Орыс ұлттық музыкалық аспаптары: домра, мандолина, баян, сыбызғы, сылдырақ, гармонь, ағаш қасықтар, бас-балалайка.
54. Музыкалық сауаттылық. Нота жазбасы туралы қарапайым түсінік: ноталық стан, нота, дыбыс, пауза.
55. Көлем туралы қарапайым түсініктер: 2/4, 3/4, 4/4.
56. Орындауға арналған музыкалық материалдар үлгісі:
1) "Жалқаубек". Музыкасы: К. Қуатбаевтікі, сөзі: К. Мырзалиевтікі;
2) "Әлди, әлди" халық әні, сөзі: И. Оразбаевтікі;
3) "Бала уату". Музыкасы: халықтікі, сөзі: И. Оразбековтікі;
4) "Аяулы әнім – мектебім". Музыкасы: С. Сапарәлиевтікі, сөзі Ә. Аймақтікі;
5) "Мектебім". Музыкасы: М.Омаровтікі, сөзі: Қ. Мыңжановтікі;
6) "Кеш жарық". Музыкасы: А. Қоразбаевтікі, сөзі: Ә. Асылбековтікі;
7) "Менің шөжелерім". Музыкасы: Г.Гусейнлидікі, сөзі: Н.Мүталлибовтікі, аударған М.Әлімбаев.
57. Тыңдауға арналған музыкалық шығармалар:
1) "Айжан қыз" қазақ халық күйі;
2) "Қослақа". Дәулеткерейдің күйі;
3) "Былқылдақ". Тәттімбеттің күйі;
4) "Әсем қоңыр". Д. Нұрпейісованың күйі;
5) "Сары-Арқа". Құрманғазының күйі;
6) Симфониялық оркестердің және Құрманғазы атындағы халық аспаптар оркестрінің орындауындағы Е.Брусиловскийдің Жетінші симфониясынан үзінді;
7) "Сурок", "К Элизе". Л.Бетховен;
8) "Лоэнгрин" операсының 3-ші актісіне увертюра. Р. Вагнер;
9) "Утро", "Танец Анитры". Г. Ибсеннің "Пер Гюнт" драмасына музыкадан үзінді. Музыкасы: Э. Григтікі;
10) "Полька". 15, №7 шығармасынан. Музыкасы: И. Штраустыкі;
11) "Тарантелла". "Анюта" балетінен. Музыкасы: Е. Гаврилиндікі;
12) Увертюра. "Дети капитана Гранта" кинофильмінен. Музыкасы: И. Дунаевскийдікі;
13) "Новые приключения неуловимых" кинофильміне кіріспе. Музыкасы: Я.Френкельдікі.
4-тарау. Оқу пәнінің 7-сыныптағы базалық білім мазмұны
58. Ән салу. Ән репертуарын орындау. 6-сыныпта жатталған әндерді қайталау.

59. Четкое, ясное произношение текстов песен. Углубление навыков кантиленного пения: ровность, напевность звучания; протяженное и округлое пение гласных, спокойное, но вместе с тем относительно быстрое произнесение согласных; длительность фраз, исполняемых на одном дыхании.
60. В произведениях маршеобразного характера напевность и мягкость звучания.
61. Выразительное пение с передачей разнообразного характера содержания (бодрый, веселый, ласковый, напевный).
62. Слушание музыки. Музыка и изобразительное искусство. Картины природы в музыке и живописи. Способность музыки изображать слышимую реальность и пространственные соотношения. Программная музыка, имеющая в основе изобразительное искусство.
63. Музыка, театр, киноискусство и анимация. Музыка как эмоциональный подтекст происходящего на сцене и на экране, ее самостоятельное значение. Роль музыки в раскрытии содержания спектакля, фильма, в изображении образов героев, в характеристике явлений, событий.
64. Сопоставление характера настроения прослушанных произведений. Выводы обучающихся о музыкальных образах этих произведений.
65. Творческое наследие композиторов Казахстана: А. Жубанова, Л. Хамиди, М. Тулебаева, Е. Брусиловского.
66. Особенности творчества композиторов: В. Моцарт, Л. Бетховен, Э. Григ.
67. Состав и звучание симфонического оркестра. Инструменты симфонического оркестра: духовые деревянные (гобой, фагот, кларнет), духовыми медными (туба, тромбон, валторна), ударные (литавры, треугольник, тарелки, бубен, ксилофон, кастаньеты), струнные инструменты.
68. Повторное прослушивание произведений из программы 6 класса.
69. Проведение музыкальных викторин "Угадай мелодию".
70. Музыкальная грамота. Формирование представлений о средствах музыкальной выразительности, используемых композитором: лад (мажор, минор); динамические оттенки (громко, тихо, умеренно громко, усиливая, затихая); регистр (высокий, средний, низкий).
71. Элементарные сведения о музыкальных профессиях, специальностях: композитор, дирижер, музыкант, пианист, скрипач, домбрист, кобызист, солист, артист, певец, кюйши.
72. Примерный музыкальный материал для пения:
1) "Наташка-первоклашка". Музыка Ю. Чичкова, слова К. Ибряева;
2) "Ужасно интересно, все то, что неизвестно". Из мультфильма "Тридцать восемь попугаев". Музыка В. Шаинского, слова Г. Остера;
3) "Волшебная сказка". Музыка А. Морозова, слова Ю. Паркаева;
4) "Ка бы не было зимы". Из мультфильма "Зима в Простоквашино". Музыка Е. Крылатова, слова Ю. Энтина;
5) "Три белых коня". Из телефильма "Чародеи". Музыка Е. Крылатова, слова Л. Дербенева;

59. Ән мәтіндерін нақты, айқын дыбыстау. Кантиленалдық ән салудың дағдыларын тереңдету: дыбыстаудың түзулігі, саздылығы; дауысты дыбыстарды созыңқы және жинақы әндету, дауыссыз дыбыстарды байсалды, бірақ та тез айту; бір тыныста орындалатын сөз тіркестерінің ұзақтығы.
60. Марш тәрізді сипаттағы шығармаларда дыбысталудың әуезділігі мен жұмсақтығы.
61. Мазмұнның сипатының сан алуандылығын (сергек, көңілді, мейірімді, әуезді) бере отырып, мәнерлі ән салу.
62. Музыканы тыңдау. Музыка мен бейнелеу өнері. Музыка мен көркем суреттегі табиғат суреттері. Музыканың естілетін шынайлылықты және кеңістіктік арақатынасты бейнелеу қабілеті. Негізінде бейнелеу өнері болатын бағдарламалық музыка.
63. Музыка, театр, киноөнер мен анимация. Сахна мен экранда болып жатқанның эмоциялық бүкпе мәні, оның өздік мағынасы ретіндегі музыка. Музыканың қойылымның, фильмнің мазмұнын ашудағы, кейіпкерлердің бейнесін бейнелегендегі, құбылыстар мен оқиғаларды сипаттағандағы рөлі.
64. Естілген шығармалардың көңіл-күйлік сипаттарын салыстыру. Білім алушылардың бұл шығармалардың музыкалық кейіптері туралы тұжырымдамалары.
65. Құрманғазы, А. Жұбанов, Л. Хамиди, М. Төлебаев, Е. Брусиловский сияқты қазақстандық композиторлардың шығармашылық мұралары.
66. В. Моцарт, Л. Бетховен, Э. Григ сияқты композиторлардың туындыларының ерекшеліктері.
67. Симфониялық оркестрдің құрамы мен дыбысталуы. Симфониялық оркестрдің аспаптары: ағаштан жасалған үрме аспаптар (гобой, фагот, кларнет), мыстан жасалған үрме аспаптар (туба, тромбон, валторна), соқпалы аспаптар (литавра, үшбұрыш, тәрелкелер, дабыл, ксилофон, кастаньет), ішекті аспаптар.
68. 6-сынып бағдарламасынан шығармаларды қайталап тыңдау.
69. "Әуенді тап" музыкалық викторинасын орындау.
70. Музыкалық сауаттылық. Композитор қолданатын музыкалық айқындылықтың құралдары: мәнер (мажор, минор); динамикалық реңктер (қатты, ақырын, орташа қатты, күшейтіп, ақырындатып); регистр (жоғары, орташа, төмен) туралы түсініктердің қалыптасуы.
71. Музыкалық кәсіптер, мамандықтар: композитор, дирижер, музыкант, пианиношы, скрипкашы, домбырашы, қобызшы, солист, әртіс, әнші, күйші туралы қарапайым түсініктер.
72. Орындауға арналған музыкалық материалдар үлгісі:
1) "Мектебiм әні". Музыкасы: А. Асановтiкi, сөзі: Б. Ауданбайдікі;
2) "Кел, жайлауға". Музыкасы: А. Телғозиетiкi, сөзi: Д. Жанботаевтiкi;
3) "Наурыз – тәуiр қыз". Музыкасы: Б. Аманжоловтiкi, сөзi: Е. Өтетiлеуовтiкi;
4) "Әже". Музыкасы: М. Әубәкіровтікі, сөзi: С. Қалиевтiкi;
5) "Айналайын анашым". Музыкасы: А. Байділдаевтiкi, сөзi: М. Хакімжанованiкi;

6) "Мы желаем счастья вам". Музыка С. Намина, слова И. Шаферана;
7) "Маленькая страна". Музыка и слова Ю. Николаева;
8) "Крылатые качели". Из телефильма "Приключения Электроника" музыка Е. Крылатова, слова Ю. Энтина;
9) "Наша школьная страна". Музыка Ю. Чичкова, слова К. Ибряева;
10) "Песенка для тебя". Из телефильма "Про Красную шапочку". Музыка А. Рыбникова, слова Ю. Михайлова;
11) "Не дразните собак". Музыка А. Александрова, слова В. Лебедева-Кумача.
73. Музыкальные произведения для слушания:
1) "Би-кюй". Музыка А. Жубанова в исполнении оркестра народных инструментов;
2) "Бул-бул". Музыка Л. Хамиди в исполнении Б. Тулегеновой;
3) Ария Абая из оперы "Абай". Музыка А. Жубанова, Л. Хамиди в исполнении Е. Серкебаева;
4) фрагменты из оперы "Биржан и Сара". Музыка М. Тулебаева;
5) фрагменты из оперы "Кыз Жибек". Музыка Е. Брусиловского и музыка из художественного фильма "Кыз Жибек";
6) "Весенняя". Музыка А. Моцарта, слова Овербека, перевод с немецкого Т. Сикорской;
7) "Мелодия" Из оперы "Орфей и Эвридика". Музыка Х. Глюка;
8) песня "Сольвейг" из музыки Э. Грига к драме Г. Ибсена "Пер Гюнт" в исполнении Б. Тулегеновой;
9) "Колыбельная Светланы". Из кинофильма "Гусарская баллада". Музыка Т. Хренникова;
10) "Последняя поэма". Из кинофильма "Вам и не снилось". Музыка А. Рыбникова, слова Р. Тагора, русский текст А. Адалис.
Глава 5. Ожидаемые результаты по завершении 5 класса
74. Предметные результаты.
75. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) 5-6 детских песен;
2) названия нескольких казахских народных музыкальных инструментов и их звучание (кылкобыз, сыбызгы, асатаяк, шанкобыз, сырнай);
3) имена известных детских композиторов.
76. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) исполнять без сопровождения и с сопровождением инструмента несколько хорошо знакомых песен;
2) четко произносить текст при исполнении песни;
3) различать марш и танец.
Глава 6. Ожидаемые результаты по завершении 6 класса
77. Предметные результаты.
78. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) 6-7 детских песен;
2) казахские народные музыкальные инструменты и их звучание (домбра, дауылпаз, желбуаз, сакпан, конырау);
3) русские народные музыкальные инструменты (домра, мандолина, баян, свирель, гармонь, трещотка, деревянные ложки, бас-балалайка);
4) имена известных казахских композиторов.
79. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) исполнять песни хором;
2) четко произносить текст при исполнении песни;
3) понимать характер настроения, передаваемого музыкальным произведением.
Глава 7. Ожидаемые результаты по завершении 7 класса

6) Қазақстан Республикасының мемлекеттік әнұраны. Музыкасы: Ш. Қалдаяковтiкi, сөзi: Ж. Нажімедтеновтiкi, Н. Назарбаевтiкi.
73. Тыңдауға арналған музыкалық шығармалар:
1) "Би-күйі". Музыкасы: А. Жұбановтыкі. Халық аспаптар оркестрінің орындауында;
2) "Бұлбұлы". Музыкасы: Л. Хамидидікі. Б. Төлегенованың орындауында;
3) "Абай" операсынан Абай ариясы. Музыкасы: А. Жұбанов пен Л. Хамидидікі. Е. Серкебаевтың орындауында;
4) "Біржан мен Сара" операсынан үзінді. Музыкасы: М. Төлебаевтыкі;
5) "Қыз Жібек" операсынан үзінді. Музыкасы: Е. Брусиловскийдікі және "Қыз Жібек" көркем фильмінен музыка;
6) "Adagio sostenuto" № 14 сонатадан 27 опера, №2. Музыкасы: Л. Бетховендікі;
7) "Весенняя". Музыкасы: А.Моцарттікі, сөзі: Овербектікі, неміс тілінен аударған Т. Сикорская;
8) "Орфей и Эвридика" оперсынан "Мелодия". Музыкасы: Х. Глюктікі;
9) Г. Ибсеннің "Пер Гюнт" драмасына Э. Григтің музыкасынан "Сольвейг" әні. Б. Төлегенованың орындауында;
10) "Мой ласковый и нежный зверь" кинофильмінен вальс. Музыкасы: Е. Догтікі;
11) "Ромео и Джульетта" балетінен "Танец рыцарей". Музыкасы: С. Прокофьевтікі;
12) "Я тебя никогда не забуду…" "Юнона и Авось" рок-операсынан. Сага. Музыкасы: А. Рыбниковтікі, сөзі: А. Вознесенскийтікі;
13) "Гусарская баллада" кинофильмінен "Колыбельная Светланы". Музыкасы: Т. Хренниковтікі;
14) "Вам и не снилось" кинофильмінен "Последняя поэма". Музыкасы: А. Рыбниковтікі, сөзі: Р. Тагордікі, орыс мәтіні: А. Адалистікі.
5-тарау. 5-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
74. Пәндік нәтижелер.
75. Білім алушылар:
1) 5-6 балалар әндерін орындай;
2) қазақ халық музыкалық аспаптарын (қылқобыз, сыбызғы, асатаяқ, шаңқобыз, сырнай), олардың дыбысталуын тани;
3) атақты балалар сазгерлерінің есімдерін біледі деп күтіледі.
76. Білім алушылар:
1) бірнеше таныс әндерді музыкалық аспаптардың сүймелдеуінсіз және сүйемелдеуімен орындауды;
2) өлең айтқанда мәтінін анық айтуды;
3) марш пен биді ажыратуды меңгереді деп күтіледі.
6-тарау. 6-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
77. Пәндік нәтижелер.
78. Білім алушылар:
1) 6-7 балалар әндерін орындай;
2) қазақ халқының музыкалық аспаптары (домбыра, дауылпаз, желбуаз, сақпан, қоңырау) мен олардың дыбысталуын;
3) орыс халқының музыкалық аспаптарын (домра, мандолина, баян, сыбызғы, гармон, сылдырақ, ағаш қасықтары, бас-балалайка) тани;
4) атақты қазақ сазгерлерінің есімдерін біледі деп күтіледі.
79. Білім алушылар:
1) өлеңдерді хормен орындауды;
2) өлең айтқанда мәтінін анық айтуды;
3) музыкалық шығармамен берілетін көңіл-күй сипатын түсінуді меңгереді деп күтіледі.
7-тарау. 7-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер

80. Предметные результаты.
81. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) 7-8 детских песен;
2) музыкальные профессии и специальности;
3) названия нескольких инструментов симфонического оркестра;
4) имена известных казахских, русских композиторов.
82. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) исполнять песни хором;
2) четко произносить текст при исполнении песни;
3) понимать характер настроения, передаваемого музыкальным произведением;
4) различать звучание духовых, струнных и ударных инструменты.
83. Личностные результаты. Ожидается, что обучающиеся проявят:
1) интерес к слушанию музыки и исполнению популярных детских песен.
84. Системно-деятельностные результаты. Ожидается, что обучающиеся овладеют:
1) навыками исполнения детских песен;
2) навыками хорового пения;
3) потребностью регулярного посещения театральных спектаклей.
Приложение 143
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 361
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Культура поведения" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 5-9 классов уровня основного среднего образования Глава 1. Пояснительная записка
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года №1080 и с учетом особых образовательных потребностей обучающихся с легкой умственной отсталостью.
2. Необходимость преодолеть имеющиеся поведенческие недостатки ставит перед школой задачу дать умственно отсталым детям знания и навыки культурного поведения в определенной системе, на конкретных примерах и упражнениях.
3. Воспитание культуры поведения осуществляется систематически, включает все стороны жизни и не допускает разнобоя в требованиях к поведению детей.
4. Важным фактором развития личности ребенка со сниженным интеллектом является целенаправленное обучение культуре поведения. В отличие от обучающихся с нормальным интеллектом, для умственно отсталых детей надо организовать специальное обучение навыкам культуры поведения и постоянно упражнять в выполнении этических норм.
5. Цель учебного предмета – способствовать формированию нравственной, культурной личности.
6. Задачи учебного предмета:
1) познакомить обучающихся с правилами этикета и нормами поведения в общественных местах;
2) сформировать уважительное и тактичное отношение к личности другого человека;

80. Пәндік нәтижелер.
81. Білім алушылар:
1) 7-8 балалар әндерін;
2) музыкалық кәсіптер мен мамандықтарды;
3) симфониялық оркестрінің бірнеше аспаптарының атауын;
4) атақты қазақ, орыс композиторларының есімдерін біледі деп күтіледі.
82. Білім алушылар:
1) өлеңдерді хормен орындауды;
2) өлең айтқанда мәтінін анық айтуды;
3) музыкалық шығармамен берілетін көңіл-күй сипатын түсінуді;
4) үрме, ішекті және соқпалы аспатардың дыбысталуын ажыратуды меңгереді деп күтіледі.
83. Тұлғалық нәтижелер. Білім алушылар:
1) музыканы тыңдауға және танымал балалар әндерін орындауға қызығушылық танытады деп күтіледі.
84. Жүйелік-әрекеттік нәтижеле білім алушылардың:
1) балалар әндерін орындау дағдыларынан;
2) хормен ән айту дағдыларынан;
3) театрлық қойылымдарға үнемі бару қажеттілігінен көрініс табады деп күтіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 143-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 361-қосымша
Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар оқушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9 сыныптары үшін "Тәртіп мәдениеті" пәнінен типтік оқу бағдарламасы
1 - тарау. Түсінік хат
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес және жеңіл ақыл-ой кемістігі бар оқушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін ескере отырып әзірленген.
2. Мінез-құлықтағы кемшіліктерді жеңу қажеттілігі мектепке ақыл-ойы кем балаларға тәртіп мәдениеті білімі мен дағдыларын белгілі бір жүйеде, нақты мысалдар мен жаттығулар арқылы беруді міндет етіп қояды.
3. Тәртіп мәдениетіне тәрбиелеу жүйелі түрде жүзеге асырылып, өмірдің барлық жағын қамтиды және баланың тәртібіне қойылатын талаптардың әртүрлі болмауын қадағалайды.
4. Тәртіп мәдениетіне мақсатты бағытталған оқыту зерде дамуы төмен баланың тұлғалық дамуындағы маңызды фактордың бірі болып табылады. Зерде дамуы қалыпты оқушылардан ақыл-ойы кем оқушылардың ерекшелігі - олар үшін тәртіп мәдениеті дағдыларына арнайы оқытуды ұйымдастыру және әдептілік нормаларды орындауға үнемі жаттықтыру.
5. Оқу пәнінің мақсаты – аса өнегелі, мәдениетті тұлғаны қалыптастыруға көмектесу.
6. Оқу пәнінің міндеттері:
1) оқушыны қоғамдық орындардағы этикет ережелерімен және тәртіп нормаларымен таныстыру;
2) басқа адамның жеке басына қатысты сыпайыгершілік және әдептілік қатынасты қалыптастыру;

3) формировать устойчивую положительную самооценку обучающихся;
4) обучать культуре поступков в различных ситуациях;
5) развивать коммуникативные способности обучающихся;
6) развивать эстетический вкус, умение видеть красоту в окружающем мире;
7) формировать положительные взаимоотношения в разных видах деятельности;
8) способствовать применению полученных знаний в жизни.
7. Методы обучения культуре поведения: приучение, упражнение, обучающие ситуации (ситуативные задачи, деловые игры), поощрение, порицание, пример для подражания, разъяснение, этическая беседа.
8. Главным содержанием уроков по культуре поведения являются поведенческие правила, подкрепленные этическими и эстетическими нормами. В них можно включать беседы, игры, театрализованные представления, праздничные вечера, встречи с интересными людьми, приглашение родителей, экскурсии, посещения театра, музея, кафе, библиотеки.
9. Практические занятия дают возможность практически отработать тот или иной поведенческий навык, например, уступить место в транспорте, поблагодарить за подарок, встать из-за стола, произнести комплимент.
10. Игры дают возможность интересно и показательно обучить детей; они раскрепощаются, снимают состояние неловкости и неуверенности в себе.
11. Небольшой состав класса обучающихся способствует активному участию в играх и упражнениях каждого обучающегося.
12. Программа обучения культуре поведения включает следующие основные разделы:
1) культура внешнего вида;
2) культура поведения в общественных местах;
3) культура межличностных отношений;
4) культура речевого этикета;
5) культура деятельности.
13. Объем учебной нагрузки:
1) 5 класс – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) 6 класс – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) 7 класс – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) 8 класс – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
5) 9 класс – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Глава 2. Базовое содержание учебного предмета для 5 класса
14. Культура внешнего вида (6 часов):
1) правила выполнения закаливающих процедур, личная гигиена ушей, глаз, ногтей рук и ног;
2) уход за волосами, прически праздничные и повседневные.
15. Культура межличностных отношений (7 часов):
1) основной этикет общения, принятый у разных национальностей (в зависимости от национального состава обучающихся класса);
2) родственные отношения: двоюродный брат, двоюродная сестра, тетя, дядя. Имена, отчества и фамилии ближайших родственников; даты рождения своих родителей, сестер, братьев, бабушек и дедушек;

3) оқушылардың өзін-өзі жағымды түрде тұрақты бағалай білуін қалыптастыру;
4) әртүрлі жағдайлардағы іс-әрекеттердің мәдениеттілігіне үйрету;
5) оқушылардың коммуникативтік қабілеттерін дамыту;
6) эстетикалық талғамын, қоршаған әлемдегі әдемілікті көре білуін дамыту;
7) әрекеттердің әр түрлі түрлерінде өзара жағымды қатынасты қалыптастыру;
8) алған білімдерін өмірде қолдана білуге көмектесу.
7. Тәртіп мәдениетіне оқыту тәсілдері: үйрету, жаттығу, үйретуші жағдайлар (жағдаяттық тапсырмалар, іскерлік ойындар), көтермелеу, ұялту, еліктеуге арналған мысалдар, түсіндіру, этикалық әңгіме.
8. Этикалық және эстетикалық нормалармен негізделген тәртіп ережелері тәртіп мәдениеті бойынша сабақтардың басты мазмұны болып табылады. Оларға әңгімелерді, ойындарды, сахналық қойылымдарды, мерекелік кештерді, қызықты адамдармен кездесуді, ата-аналарды шақыруды, экскурсия, театр, мұражай, кафе, кітапханаларға баруды қосуға болады.
9. Практикалық сабақтар қандай да бір кез-келген, мысалы, көлікте орын беру, сыйлық үшін алғыс айту, үстел басынан тұру, қошемет сөз айту сияқты тәртіп дағдыларын тәжірибелік жетілдіруге мүмкіндік тудырады.
10. Ойындар балаларды қызықты және көрнекі түрде үйретуге мүмкіндік береді; олар өздерін еркін сезініп, ыңғайсызық пен өздеріне деген сенімсіздік жағдайынан арылады.
11. Сыныптағы оқушылардың құрамының шағын болуы әрбір оқушының ойындар мен жаттығуларға белсенді қатысуына мүмкіндік береді.
12. Тәртіп мәдениетіне оқыту бағдарламасының негізгі тараулары:
1) сыртқы көрініс мәдениеті;
2) қоғамдық орындардағы тәртіп мәдениеті;
3) тұлғааралық қарым-қатынас мәдениеті;
4) сөйлеу тілі этикетінің мәдениеті;
5) қызмет мәдениеті.
13. Оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5 сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
2) 6 сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
3) 7 сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
4) 8 сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
5) 9 сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат.
2-тарау. Оқу пәнінің 5-сыныптағы базалық білім мазмұны
14. Сыртқы көрініс мәдениеті (6 сағат):
1) шынықтыру шараларын орындау ережелері, құлақ, көз, қол мен аяқ тырнақтарының тазалығына қатысты жеке бас гигиенасы;
2) шаш күтімі, мерекелік және күнделікті шаш үлгісі.
15. Тұлғааралық қарым-қатынас мәдениеті (7 сағат):
1) әртүрлі ұлттарда (сынып оқушыларының ұлттық құрамына қарай) қабылданған қарым-қатынастың негізгі этикеті;
2) туысқандық қатынастар: немере аға, немере әпке, апа, көке. Жақын туысқандарының есімдері, әкелерінің есімдері мен тектерін; өзінің ата-анасының, әпкелерінің, ағаларының, аталары мен әжелерінің туылған күндерін білу;

3) правильная поза при разговоре стоя и сидя;
4) правила ведения диалога;
5) уважительное отношение к старшим, принятое у казахского народа.
16. Культура поведения в общественных местах (7 часов):
1) правила поведения в музее, картинной галерее, на выставке, в театральном или концертном зале. Моделирование различных непредвиденных ситуаций в общественных местах;
2) поведение в непредвиденных ситуациях (забыл билет в театр, потерял номерок, отстал от группы в музее).
17. Культура речевого общения (7 часов):
1) использование в речи разных обращений, в зависимости от национальности собеседника, обращаться на казахском языке – агай, апай, ата, аже; приветствовать и прощаться на казахском языке;
2) правила представления людей друг другу: "Мама, познакомься…", "Ребята, знакомьтесь!"; младших представлять старшим; мальчика представлять девочке.
18. Культура деятельности (7 часов):
1) потребность выполнять трудовые действия без просьбы, подсказки; замечать беспорядок в комнате, классе и по собственной инициативе наводить порядок;
2) способы оказания помощи родителям при приеме гостей;
3) способы обращения за помощью к школьному врачу, выполнение поручения учителя и воспитателя вне класса;
4) способы естественного, искреннего, доброжелательного поведения; способы преодоления застенчивости в поведении или наоборот, излишней развязности;
5) способы проявления уважения пожилым людям и оказания им посильной помощи при необходимости.
Глава 3. Базовое содержание учебного предмета для 6 класса
19. Культура внешнего вида (6 часов):
1) правила выбора одежды для школы, вечеринки, театра, дискотеки, похода в гости. Уход за телом;
2) правила пользования гигиеническими средствами и ухода за телом: шампунь, бальзам, гели, крем для рук.
20. Культура межличностных отношений (7 часов):
1) правила общения и сотрудничества учителя и обучающегося. Роль обучающегося и общение с учителем. Особенности работы учителя. Общение в условиях стандартных ситуаций урока;
2) основные правила поведения обучающегося: иметь аккуратный вид; не опаздывать на урок; содержать в порядке учебники; не сорить в классе, в коридоре школы; при входе в класс учителя или других старших быстро и молча встать; на уроке не отвлекаться, не мешать учителю и товарищам; если необходимо задать вопрос, поднять руку, при обращении учителя или старшего к обучающемуся, встать и выслушать стоя вопрос или просьбу; на перемене не бегать, не толкаться; перед старшими замедлить шаг.

3) отырған және тұрған қалыпта сөйлескен кезде дұрыс тұру;
4) диалогты жүргізу ережелері;
5) қазақ халқына тән үлкендерге деген сыйласымдылық қатынас.
16. Қоғамдық орындардағы тәртіп мәдениеті (7 сағат):
1) мұражайдағы, сурет галереясындағы, көрмедегі, театр немесе концерт залындағы тәртіп ережелері. Қоғамдық орындарда аяқ астынан туындауы мүмкін әртүрлі жағдайларды үлгілеу;
2) болжанбаған кездейсоқ жағдайлардағы (театрға билетін ұмытып кету, нөмірін жоғалту, мұражайда тобынан ажырап қалу) тәртіп.
17. Сөйлеу тілінің қарым-қатынас мәдениеті (7 сағат):
1) сөйлесіп тұрған адамның ұлтына қарай сөйлеу тілінде әртүрлі қаратпа сөздерді пайдалану, қазақ тілінде – ағай, апай, ата, әже деп сөйлесу; қазақ тілінде амандасу және қоштасу;
2) адамдарды бір-біріне таныстыру ережелері: "Апа, ... таныс", "Балалар, танысыңдар!"; кішілерді үлкеніне, ұл баланы қыз балаға таныстырады.
18. Қызмет мәдениеті (7 сағат):
1) еңбек әрекеттерін өтінішсіз, айтпай-ақ орындау қажеттілігі; бөлмедегі, сыныптағы былықтарды байқау, өзінің ынтасымын тәртіпке келтіру;
2) қонақ қарсы алғанда ата-анасына көмек көрсету тәсілдері;
3) мектеп дәрігерінен көмек сұрау тәсілдері, мұғалім мен тәрбиешінің сыныптан тыс берілген тапсырмаларын орындау;
4) тәртіптің табиғи, шын көңілділік, ақ пейілділік тәсілдері; тәртіптегі ұялшақтықты немесе керісінше дөрекілікті жеңу тәсілдері;
5) қарт адамдарға сыйласымдылықты білдіру және қажет болған жағдайда оларға көмек көрсету тәсілдері.
3-тарау. Оқу пәнінің 6-сыныптағы базалық білім мазмұны
19. Сыртқы көрініс мәдениеті (6 сағат):
1) мектепке, мерекелік кешке, театрға, дискотекаға, қонаққа баруға киім таңдау ережелері. Дене күтімі;
2) гигиенаның гигиеналық құралдарын және дене күтіміне арналған: сусабын, бальзам, жақпа май, гельді пайдалану тәсілдері.
20. Тұлғааралық қарым-қатынас мәдениеті (7 сағат):
1) мұғалім мен оқушының қарым-қатынас және серіктестік ережелері. Оқушының рөлі және мұғаліммен қарым-қатынасы. Мұғалім жұмысының ерекшеліктері. Сабақ барысындағы әдеттегі жағдайлардағы қарым-қатынас;
2) оқушының негізгі тәртіп ережелері: сыртқы көрінісінің ұқыптылығы; сабаққа кешікпеу; оқулықтарын ұқыптылықпен ұстау; сыныпты, мектеп дәлізін ластамау; сыныпқа мұғалім немесе басқа да үлкендер кіргенде орнынан жылдам және үндемей-ақ тұру; сабақта алаңдамау, мұғалім мен жолдастарына бөгет жасамау; егер сұрақ қою, мұғалім мен үлкендерге өтініш білдіру қажет болса қол көтеру; сұрақты немесе өтінішті орнынан тұрып тыңдайды; үзіліс кезінде жүгірмеу, итеріспеу; үлкендердің алдында жүрісін ақырындату.

21. Культура поведения в общественных местах (7 часов):
1) правила поведения на школьных вечерах, дискотеке, игротеке;
2) правила поведения в библиотеке, читальном зале;
3) правила поведения в транспорте. Кратковременная роль: пассажир. Правила поведения в транспорте: для ожидающих транспорт, для входящих в транспорт, для тех, кто едет в транспорте, для выходящих из транспорта;
4) правила поведения в магазине. Кратковременная роль: покупатель. Правила исполнения роли покупателя: вход в магазин, выбор покупки, соблюдение очереди, разговор с кассиром и продавцом;
5) правила поведения в супермаркете, в торговом центре. Выбор товаров; примерка одежды, обуви; расчет за покупки. Пользование корзинами, колясками, камерой хранения. Правила общения с обслуживающим персоналом.
22. Культура речевого общения (7 часов):
1) правила ведения беседы, диалога, разговора (начало беседы, продолжение и завершение). Культура поддержания разговора. Темы для бесед со сверстниками, взрослыми;
2) правила ведения разговора по телефону, правила пользования телефоном как средством связи и краткого общения.
23. Культура деятельности (7 часов):
1) правила общения и проявления заботы и ухода за детьми младшего возраста;
2) правила работы в коллективе, выполнение поручений, составления отчета о проделанной работе.
Глава 4. Базовое содержание учебного предмета для 7 класса
24. Культура внешнего вида (6 часов):
1) навыки красивой естественной походки: голову держать высоко, движения рук будут соразмерны размеру и ритму шага, ширина шага для девочек зависит от одежды и обуви (брюки или юбка, туфли на каблуке или кроссовки);
2) удерживание правильной осанки: выпрямленная спина, расправленные плечи, высоко поднятая голова;
3) способы нанесения повседневного и праздничного макияжа для девочек;
4) правила использования дезодоранта, духов, жевательных резинок и других освежающих средств.
25. Культура межличностных отношений (7 часов):
1) понятие этикета, как свода правил поведения, обхождения, принятых в определенных социальных кругах. Правила этикета в разных странах;
2) правила общения с незнакомыми людьми: официантами в кафе, кассирами на вокзале, пассажирами в вагоне, соседом в самолете;
3) ритуал дарения подарков близким родственникам, друзьям, хорошим знакомым, мужчинам и женщинам, взрослым и детям;
4) внутрисемейные связи: невестка, зять, теща, тесть, свекровь, свекор.
26. Культура поведения в общественных местах (7 часов):

21. Қоғамдық орындардағы тәртіп мәдениеті (7 сағат):
1) мектеп кештеріндегі, дискотекадағы, ойынханадағы тәртіп ережелері;
2) кітапханадағы, оқу залындағы тәртіп мәдениеті;
3) көліктегі тәртіп мәдениеті. Қысқа мерзімді рөл: жолаушы. Көлікті күтіп тұрғандарға, көлікке кіріп келе жатқандарға, көлікте отырғандарға, көліктен шығып бара жатқандарға арналған тәртіп ережелері;
4) дүкендегі тәртіп ережелері. Қысқа мерзімді рөл: сатып алушы. Сатып алушының дүкенге кіруіне, сатып алатын затын таңдауына, кезекті сақтауына, кассирмен және сатушымен сөйлесуіне арналған тәртіп ережелері;
5) супермаркеттегі, сауда орталықтарындағы тәртіп ережелері. Тауарды таңдау; киімді, аяқ-киімді өлшеп киіп көру; сатып алынған заттары үшін есеп айырысу. Себеттерді, арбаларды, сақтау камераларын пайдалану. Қызмет көрсетуші қызметкерлермен қарым-қатынас ережесі.
22. Сөйлеу тілінің қарым-қатынас мәдениеті (7 сағат):
1) әңгімелесу, диалог, сөйлесу (әңгіменің басталуы, жалғасуы және аяқталуы) ережелері. Әңгімені қолдау мәдениеті. Құрдастарымен, ересек адамдармен әңгімелесуге арналған тақырыптар;
2) телефон арқылы сөйлесу ережелері, телефонды байланыс және қысқа мерзімді қатынас құралы ретінде пайдалану ережелері.
23. Қызмет мәдениеті (7 сағат):
1) жасы кіші балалармен қатынас және оларға қамқорлық көрсету мен күтіміне қатысты ережелер;
2) ұжымдағы жұмыс ережелері, тапсырмаларды орындау, жасалған жұмыс туралы есеп беру.
4-тарау. Оқу пәнінің 7-сыныптағы базалық білім мазмұны
24. Сыртқы көрініс мәдениеті (6 сағат):
1) табиғи әдемі жүре білу дағдылары: басты жоғары ұстау, қол қимылы қадамның мөлшері мен ырғағына сәйкес болады, қыз балалардың қадамының кеңдігі олардың киімі мен аяқ киіміне (шалбар немесе белдемше, өкшелі туфли немесе кроссовки) тәуелді болады;
2) мүсінді дұрыс (тік арқа, жазық иық, жоғары көтерілген бас) ұстау;
3) қыз балаларға күнделікті және мерекелік опа-далап жағу тәсілдері;
4) дезодорант, иісмай, сағыз резенке және басқа да сергіткіш құралдарды пайдалану ережелері.
25. Тұлғааралық қарым-қатынас мәдениеті (7 сағат):
1) этикетті белгілі бір әлеуметтік ортада қабылданған тәртіп, қатынаса білу ережелерінің жинағы ретінде түсіну. Әртүрлі елдердегі этикет ережелері;
2) бейтаныс адамдармен: кафедегі даяшылармен, вокзалдағы кассирлермен, вагондағы жолаушылармен, ұшақтағы көршімен қарым-қатынас ережелері;
3) жақын туысқандарына, достарына, жақсы таныстарына, ер адамдар мен әйел адамдарға, ересек адамдар мен балаларға сыйлық ұсыну салты;
4) жанұялық ішкі байланыстар: келін, күйеу бала, ене, қайын ата.
26. Қоғамдық орындардағы тәртіп мәдениеті (7 сағат):

1) правила поведения в кафе, дискоклубе, парке, походе, на вокзале и вагоне поезда, самолете;
2) определение и сбор личных вещей, необходимых в поездке, для путешествия. Выбор удобной для путешествия одежды. Способы укладывания вещей в рюкзак, чемодан, дорожную сумку.
27. Культура речевого общения (7 часов):
1) речевой этикет и культура речи. Понятие "языкового паспорта" человека. Значение интонации, ударения, неудачных выражений, речевых ошибок, некультурных и грубых слов в общении людей, последствия этого для отношений между людьми;
2) упражнения в использовании вежливых слов и выражений, таких как "Вас не затруднит передать мне…", "Будьте любезны", "С Вашего разрешения".
28. Культура деятельности (7 часов):
1) способы рационального планирования учебной и трудовой деятельности, эффективного использования свободного времени; постановки посильных целей собственной деятельности;
2) способы экономного использования времени; ведение тетради учета затрат времени на полезные (учеба, труд) и бесполезные (безделье) дела; анализ полезности прожитого дня, недели; способы снижения бесполезного использования времени.
Глава 5. Базовое содержание учебного предмета для 8 класса
29. Культура внешнего вида (6 часов):
1) значение внешнего вида для отношений с людьми. Важность первого впечатления. Влияние внешнего вида на внутренний мир человека;
2) составляющие внешнего вида: физический облик, позы и движения, оформление внешности, правильная осанка. Походка человека. Жестикуляция. Прическа человека. Косметика. Одежда;
3) основные функции одежды;
4) критерии выбора одежды для разных жизненных ситуаций;
5) мужской костюм: деловой и повседневный. Галстук. Стиль юноши;
6) женский костюм: деловой и торжественный. Женственность и элегантность. Обаяние;
7) важные мелочи повседневного этикета. Одежда дома.
30. Культура поведения в общественных местах (10 часов):
1) правила поведения на прогулке, на улице: отношение к окружающим, правила дорожного движения;
2) правила поведения юноши и девушки в общественном транспорте: в автобусе, трамвае, метро. Изучение "Прав и обязанностей пассажиров";
3) правила поведения взрослого человека в магазине, в больнице. Посещение больного. Взаимоотношения врача и пациента;
4) посещение театра, кинотеатра. Кратковременная роль: зритель. Стандартная ситуация посещения театра, подбор соответствующей одежды (праздничная одежда, прическа), доброжелательное настроение, покупка билета заранее, исключение опоздания, гардероб, нахождение своего места, антракт, благодарность артистам за хорошее выступление, соблюдение тишины во время выступления;

1) кафе, дискоклуб, саябақтағы, саяхаттағы, вокзалдағы және пойыз вагоны мен ұшақтағы тәртіп ережелері;
2) жолға, саяхатқа қажетті өзінің жеке заттарын анықтау және жинастыру. Саяхатқа ыңғайлы киімді таңдау. Заттарын жолдорбаға, шабаданға, жол сөмкесіне салу тәсілдері.
27. Сөйлеу тілінің қарым-қатынас мәдениеті (7 сағат):
1) сөйлеу тілі этикеті және сөйлеу тіл мәдениеті. Адамның "тілдік төлқұжат" түсінігі. Интонацияның, екпіннің, жайсыз айтылымның, сөйлеу тілі қателерінің, адамдармен қарым-қатынастағы мәдениетсіз және дөрекі сөздердің, адамдардың арасындағы қатынас үшін олардың салдары;
2) сыпайыгершілік сөздер мен "Сізге қиын болмаса маған ... алып беріп жібересіз бе", "Рақым етіңіз", "Сіздің рұқсатыңызбен" сияқты айтылымдарды пайдалануға жаттығу.
28. Қызмет мәдениеті (7 сағат):
1) оқу және еңбек әрекеттерін тиімді жоспарлау, бос уақытын тиімді пайдалану; шамасына қарай өз әрекетіне мақсат қою тәсілдері;
2) уақытты үнемдеп пайдалану; уақытты пайдалы (оқу, еңбек) және пайдасыз (әрекетсіздік) істерге жібергенін есепке алу үшін дәптер бастау; өткен күн, аптаның пайдалылығын талдау; уақытты пайдасыз өткізуді төмендету тәсілдері.
5-тарау. Оқу пәнінің 8-сыныптағы базалық білім мазмұны
29. Сыртқы көрініс мәдениеті (6 сағат):
1) қарым-қатынаста адамның сыртқы көрінісінің маңызы. Алғашқы әсердің маңыздылығы. Сыртқы көріністің адамның жан дүниесіне деген әсері;
2) сыртқы көрініс құрамына адамның дене пішімі, тұрысы мен қимылы, киім киісі, дұрыс мүсіні жатады. Адамның жүрісі. Ым-ишараты. Адамның шаш тарауы. Косметика. Киім;
3) киімнің негізгі атқарымы;
4) киімді өмірдің әртүрлі жағдайларына қарай таңдау критерилері;
5) ер адамға арналған костюм: іскерлік және күнделікті. Галстук. Бозбала стилі;
6) әйел адамға арналған костюм: іскерлік және салтанатты. Нәзіктік және кербездік. Сүйкімділік;
7) күнделікті этикеттің маңызды ұсақ-түйектері. Үйдегі киім.
30. Қоғамдық орындардағы тәртіп мәдениеті (10 сағат):
1) серуендеудегі, көшедегі тәртіп ережелері: айналасындағыларға деген қарым-қатынасы, жол қозғалысы ережелері;
2) бозбала мен бойжеткендердің қоғамдық көліктердегі: автобустағы, трамвайдағы, метродағы тәртіп ережелері. "Жолаушылардың құқықтары мен міндеттері" нұсқауын оқу;
3) ересек адамның дүкендегі, ауруханадағы тәртіп ережесі. Ауру адамға кіріп шығу. Дәрігер мен емделушінің өзара қарым-қатынасы;
4) театрға, кинотеатрға бару. Қысқа мерзімді рөл: көрермен. Театрға барудың әдеттегі жағдайы, сәйкес киім таңдау (мерекелік киім, шаш тарау), тілектестік көңіл-күй, билетті алдын ала сатып алу, кешігу жағдайын болдырмау, гардероб, өз орнын табу, антракт, әртістердің жақсы ойынына қошемет көрсету, көрсетілім кезінде тыныштық сақтау;

5) культура поведения во время экскурсии в музей, отношение к экспонатам;
6) культура поведения на концерте, на стадионе, в торгово-развлекательном центре;
7) как собраться в путешествие, поведение в поезде, самолете. Жизнь в палаточном городке;
8) правила проживания в гостиницах. Регистрация, услуги в номере, взаимоотношения с персоналом гостиницы;
9) особенности национального этикета в разных странах мира.
31. Культура межличностных отношений (7 часов):
1) правила разговора по телефону. Решение ситуаций телефонного этикета, правила пользования мобильным телефоном в общественных местах и в школе. Этикет СМС-сообщений. WhatsApp;
2) интернет и этикет. Правила работы с электронной почтой. Этикет общения по скайпу;
3) правила поведения в семье. Портрет семьи. Родословная, история семьи, семейные традиции. Отношение к близким, людям старшего поколения, соседям. Права и обязанности членов семьи. Культура организации семейного торжества, семейные традиции. Повышение культуры быта. Простые правила поведения за столом, традиции застолья у народов мира;
4) создание и решение этикетных ситуаций.
32. Культура речевого этикета (4 часа):
1) анализ собственных поступков, сравнение собственных поступков с нормами этического поведения. Использование одобрительных и утешительных слов для окружающих в соответствующих жизненных ситуациях;
2) избегать употребления в речи слов-паразитов;
3) культура знакомства и прощания в обществе взрослых людей. Рукопожатие. Казахские приветствия. Традиция приветствия у народов, проживающих в Казахстане.
33. Культура деятельности (7 часов):
1) забота и уход за домашними животными;
2) правила приема гостей. Традиции гостеприимства у разных народов. Правила посещения и поведения в гостях, внешний вид гостя, внешний вид хозяина;
3) столовый этикет, пользование столовыми приборами. Законы гостеприимства, приглашение гостей, правила сервировки стола, чайная церемония, виды развлечения гостей. Решение этикетных ситуаций;
4) даты и торжества. Правила поведения на торжественном мероприятии. Поздравления. Приглашения. Правила оформления поздравительной открытки;
5) церемония вручения, получения подарка. Правила оформления подарков. Цветочный этикет;
6) правила говорить и принимать комплименты;
7) правила поведения юноши и девушки во время танца. Приглашение на танец, отказ от танца, "белый танец".
Глава 6. Базовое содержание учебного предмета для 9 класса
34. Культура внешнего вида (6 часов):

5) мұражайға экскурсия кезіндегі тәртіп мәдениеті, экспонаттарға деген қатынас, көзқарас;
6) концертте, стадионда, сауда-сауық орталықтарындағы тәртіп мәдениеті;
7) саяхатқа қалай жиналады, пойыздағы, ұшақтағы тәртіп. Шатырлық қалашықтағы өмір;
8) қонақ үйде тұру ережелері. Тіркелу, нөмірде көрсетілетін қызметтер, қонақ үй қызметкерлерімен өзара қарым-қатынас;
9) әлемнің әртүрлі елдеріндегі ұлттық этикет ерекшеліктері.
31. Тұлғааралық қарым-қатынас мәдениеті (7 сағат):
1) телефон арқылы сөйлесу ережелері. Телефондық этикет жағдайларын шешу, қоғамдық орындарда және мектепте ұялы телефонды пайдалану ережелері. СМС хабарлама этикеті. WhatsApp;
2) интернет және этикет. Электрондық поштамен жұмыс ережелері. Скайп бойынша қарым-қатынас этикеті;
3) жанұядағы тәртіп ережелері. Жанұя портреті. Жанұяның шежіресі, тарихы, жанұялық дәстүрлер. Жақын адамдарына, әулеттің үлкендеріне, көршілеріне деген қарым-қатынас. Жанұя мүшелерінің құқықтары мен міндеттері. Жанұялық салтанатты, жанұялық дәстүрлерді ұйымдастыру мәдениеті. Тұрмыстық мәдениеттілікті жоғарылату. Дастархан басындағы қарапайым тәртіп ережелері, әлем халықтарының дастарханға қатысты дәстүрлері;
4) этикеттік жағдайларды құру және шешу.
32. Сөйлеу тілі этикетінің мәдениеті (4 сағат):
1) өз әрекеттерін талдау, өз әрекеттерін этикеттік тәрбие нормаларымен салыстыру. Өмірлік жағдайға сәйкес айналасындағылары үшін қолдау және жұбату сөздерін пайдалану;
2) сөйлеу тілінде паразит сөздерді қолданудан аулақ болу;
3) ересек адамдардың ортасында танысу және қоштасу мәдениеті. Қол алысу. Қазақтың амандасу дәстүрлері. Қазақстанда өмір сүретін халықтардың сәлемдесу дәстүрлері.
33. Қызмет мәдениеті (7 сағат):
1) үй жануарларына қамқорлық көрсету және олардың күтімі;
2) қонақтарды қарсы алу ережелері. Әртүрлі халықтардың қонақжайлылық дәстүрлері. Қонаққа бару және ондағы тәртіп, қонақтың сыртқы көрінісі, үй иесінің сырт бейнесі;
3) асханалық этикет, ас ішу құралдарын пайдалану. Қонақ қарсы алу заңдары, қонақ шақыру, дастархан жаю ережелері, шай ішу рәсімі, қонақтардың көңілін көтеру түрлері. Этикеттік жағдайларды шешу;
4) мерекелік дата және салтанат. Салтанатты шаралардағы тәртіп ережелері. Құттықтау. Шақыру. Құттықтау ашықхатын безендіру ережелері;
5) сыйлықты ұсыну, алу рәсімдері. Сыйлықтарды безендіру ережелері. Гүл сыйлау, алу этикеті;
6) қошемет сөздерді айту және қабылдау ережелері;
7) би кезіндегі бозбала мен бойжеткеннің тәртіп ережелері. Биге шақыру, биден бас тарту, "ақ би".
6-тарау. Оқу пәнінің 9-сыныптағы базалық білім мазмұны
34. Сыртқы түр мәдениеті (6 сағат):

1) краткая история костюма от древности до наших дней;
2) традиции казахской национальной одежды;
3) стиль. Вкус, имидж человека. Понятие о дресс-коде;
4) правила моды: соответствие погоде, ситуации, возрасту, индивидуальным особенностям человека. Виды одежды по назначению. Спецодежда как разновидность рабочей одежды. Одежда для различных ситуаций. Понятие ансамбля в одежде и поведении.
35. Культура поведения в общественных местах (7 часов):
1) поведение в различных ситуациях в соответствии с нормами, правилами поведения, правилами этикета. Практикумы по культуре поведения;
2) правила поведения за столом во время банкета, шведского стола. Сервировка стола к праздничному обеду. Порядок подачи блюд. Правила ежедневной сервировки стола. Способы развлечения гостей. Решение ситуаций.
36. Культура межличностных отношений (7 часов):
1) этикет на официальных мероприятиях. Приемы. Нормы и правила поведения в обществе. Культура общения в разных ситуациях;
2) вежливое общение друг с другом и с окружающими взрослыми. Связь вежливости с точностью и аккуратностью;
3) критика в общении. Способы реагирования и принятия критики;
4) правила этикета при представлении. Общепринятые нормы и формы речи при представлении одного человека другому;
5) правила настоящей дружбы, честной игры и состязаний;
6) решение проблем. Практикумы по культуре общения.
37. Культура речевого этикета (7 часов):
1) навыки речевого общения. Искусство ведения беседы. Корректность в беседе. Правила беседы. Культура спора. Культура общения;
2) мимика, жест. Этикетные выражения, мимика и жесты при извинении и прощении. Роль мимики и жестов в речевом этикете;
3) общие правила ведения диалога. Правила для говорящего: доброжелательность, вежливость, немногословие, ясность выражения мысли, умеренная эмоциональность, культура речи. Правила для слушающих: внимание, уважение к говорящему, поддержание контакта;
4) способы реакции на оскорбление. Правила адекватного реагирования на оскорбления;
5) правила этикета во время деловой и светской беседы. Способы общения в типовых ситуациях повседневности.
38. Культура деятельности (7 часов):
1) краткая история этикета. История этикета разных стран;
2) хорошие и плохие привычки. Способы избавления от плохих манер и вредных пристрастий;
3) понятие "личность". Соотнесение своего поведения с мнением окружающих, анализ своего поведения. Умение видеть, понимать и ценить самого себя;

1) костюмдердің ежелгі заманнан біздің кезімізге дейінгі қысқаша тарихы;
2) қазақ халқының ұлттық киіміне қатысты салт-дәстүрлер;
3) стиль, талғам, бейнесі. Дресс-код туралы түсінік;
4) сән ережелері: киімнің ауа райына, жағдайға, жасына, адамның жеке ерекшеліктеріне сәйкес келуі. Қолданысына қарай киім түрлері. Жұмыс киімінің бір түрі ретіндегі арнайы киім. Әртүрлі жағдайларға арналған киімдер. Киім мен тәртіптегі ансамбль түсінігі.
35. Қоғамдық орындардағы тәртіп мәдениеті (7 сағат):
1) әртүрлі жағдайларда нормаға, тәртіп ережелеріне, этикет ержелеріне сәйкес тәртіп. Тәртіп мәдениеті бойынша практикумдер;
2) банкет, швед үстелі кезіндегі дастархан басындағы тәртіп ережелері. Мерекелік түскі асқа дастархан әзірлеу. Тағамдарды ұсыну тәртібі. Дастарханды күнделікті әзірлеу ережелері. Қонақтардың көңілін көтеру тәсілдері. Жағдайларды шешу.
36. Тұлғааралық қарым-қатынас мәдениеті (7 сағат):
1) ресми шаралардағы этикет. Қабылдаулар. Қоғамдағы нормалар мен тәртіп ережелері. Әртүрлі жағдайлардағы қарым-қатынас мәдениеті;
2) бір-бірімен және айналасындағы ересек адамдармен сыйпайыгершілік қарым-қатынас. Сыпайыгершіліктің дәлме-дәлділікпен және ұқыптылықпен байланысы;
3) қарым-қатынастағы сын. Сынды елеу және қабылдау;
4) таныстырған кездегі этикет ережелері. Бір адамды басқа адамға таныстыруға қатысты қоғамда қабылданған сөйлеу тілінің нормалары мен түрлері;
5) нағыз достық ережелері, адал ойын мен жарыстар;
6) мәселелерді шешу. Қарым-қатынас мәдениеті бойынша практикумдер.
37. Сөйлеу тілі этикетінің мәдениеті (7 сағат):
1) сөйлеу тілінің қарым-қатынас дағдылары. Әңгіме жүргізу өнері. Әңгімедегі әдептілік. Әңгімелесу ережелері. Пікір талас мәдениеті. Қарым-қатынас мәдениеті;
2) ым, ишарат. Кешірім сұрағандағы және кешіргендегі этикеттік бет әлпет, ым және ишараттар. Сөйлеу тіліндегі ым мен ишараттардың рөлі;
3) диалогты жүргізудің жалпы ережелері. Сөйлеп тұрған адамға арналған ережелер: тілектестілік, сыпайылық, қысқа сөзділік, ойын анық жеткізу, эмоциясын орынды білдіру, сөйлеу тілінің мәдениеттілігі. Тыңдап тұрған адамға арналған ережелер: зейін тоқтату, сөйлеп тұрған адамды сыйлау, қатынасты қолдау;
4) жәбірлеуге жауап тәсілдері. Жәбірлеуді адекватты елеу тәсілдері;
5) іскерлік және зайырлы әңгіме этикетінің ережелері. Күнделікті жағдайлардағы қарым-қатынас тәсілдері.
38. Қызмет мәдениеті (7 сағат):
1) этикеттің қысқаша тарихы. Әртүрлі елдердің этикетінің тарихы;
2) жақсы және жаман әдеттер. Жаман қылықтардан және зиянды құмарлықтан арылу тәсілдері;
3) "жеке тұлға" түсінігі. Өзінің тәртібін қоршағандардың пікірімен салыстыру, өз тәртібін талдау. Өзін-өзі түсіну, көре білу және бағалау;

4) культура здорового образа жизни. Ценностное отношение к здоровому образу жизни и привитие навыков ответственного отношения к нему;
5) чуткое отношение к маме, уважение к девочкам, девушкам, женщинам;
6) нормы этического отношения юношей и девушек;
7) решение проблем. Практикумы по культуре поведения.
Глава 7. Ожидаемые результаты по завершении 5 класса
39. Предметные результаты.
40. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) имена, отчества и фамилии ближайших родственников;
2) даты рождения своих родителей, сестер, братьев, бабушек и дедушек;
3) слова-обращения на казахском языке – агай, апай, ата, аже;
4) правила поведения в музее, картинной галерее, на выставке, в театральном или концертном зале;
5) способы обращения за помощью к взрослому человеку.
41. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) выполнять правила поведения в музее, картинной галерее, на выставке, в театральном или концертном зале;
2) придерживаться правил взаимоотношений между сверстниками и между детьми и взрослыми;
3) уважительно обращаться к старшим;
4) оказать посильную помощь взрослым и малышам.
Глава 8. Ожидаемые результаты по завершении 6 класса
42. Предметные результаты.
43. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) правила общения со взрослыми;
2) правила разговора по телефону;
3) правила поведения в школе, в гостях на вечеринках, на дискотеке;
4) правила поведения в магазине, супермаркете, торговом центре.
44. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) ухаживать за своим телом;
2) одеваться в соответствии с местом пребывания, ситуацией, временем года, погодой;
3) представляться незнакомым людям в гостях;
4) разговаривать по телефону;
5) выбирать, дарить и принимать подарки;
6) культурно вести себя на школьных вечеринках, дискотеках;
7) выполнять правила поведения в библиотеке, читальном зале;
8) ухаживать за младшими;
9) выполнять поручения коллектива, работать в коллективе.
Глава 9. Ожидаемые результаты по завершении 7 класса
45. Предметные результаты.
46. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) внутрисемейные связи: невестка, зять, теща, тесть, свекровь, свекор;
2) основные правила праздничного и повседневного макияжа;
3) правила поведения в кафе, дискоклубе, парке, походе, на вокзале и вагоне поезда, самолете;
4) способы рационального планирования учебной и трудовой деятельности;
5) правила общения с незнакомыми людьми: официантами в кафе, кассирами на вокзале, пассажирами в вагоне, соседом в самолете.

4) салауатты өмір мәдениеті. Салауатты өмірге құндылықпен және оған деген қатынасты жауапкершілікпен қарауға дағдыландыру;
5) анасына деген қайырымдылық, қыз балаларға, бойжеткендерге, әйел адамдарға деген құрмет;
6) бозбалалар мен бойжеткендер арасындағы қарым-қатынастың этикет нормалары;
7) мәселелерді шешу. Тәртіп мәдениеті бойынша практикумдер.
7-тарау. 5-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
39. Пәндік нәтижелер.
40. Оқушылар:
1) жақын туыстарының есімдерін, олардың әкелерінің есімдерін және тектерін;
2) өзінің ата-анасының, әпкелерінің, ағаларының, аталары мен әжелерінің туылған күндерін;
3) қазақ тіліндегі - ағай, апай, ата, әже қаратпа сөздерін;
4) мұражайдағы, сурет галереясындағы, көрмедегі, театр немесе концерт залындағы тәртіп ережелерін;
5) ересек адамнан көмек сұрау тәсілдерін біледі деп күтіледі.
41. Оқушылар:
1) оқушылар мұражайдағы, сурет галереясындағы, көрмедегі, театр немесе концерт залындағы тәртіп ережелерін орындауды;
2) құрдастары мен балалардың арасындағы және ересек адамдардың арасындағы өзара қарым-қатынас ережелерін ұстануды;
3) үлкендерге сыпайылық танытуды;
4) ересектер және кішілерге қолынан келетін көмегін көрсетуді меңгереді деп күтіледі.
8-тарау. 6-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
42. Пәндік нәтижелер.
43. Оқушылар:
1) ересек адамдармен қарым-қатынас ережелерін;
2) телефон арқылы сөйлесу ережелерін;
3) мектептегі тәртіп ережелерін; қонақтағы мерекелік кештердегі, дискотекадағы тәртіп ережелерін;
4) дүкендегі, супермаркеттегі, сауда орталықтарындағы тәртіп ережелерін біледі деп күтіледі.
44. Оқушылар:
1) өз денесін дұрыс күтуді;
2) барған жеріне, жағдайға, жыл мезгіліне, ауа-райына сәйкес киінуді;
3) қонақта таныс емес адамдармен таныса білуді;
4) телефон арқылы сөйлесуді;
5) сыйлықтарды таңдау, сыйлау және қабылдауды;
6) мектеп кештерінде, дискотекада өзін мәдениетті ұстауды;
7) кітапханада, оқу залында тәртіп ережелерін орындауды;
8) кішілерге қамқорлық көрсетуді;
9) ұжымның тапсырмасын орындауды, ұжымда жұмыс істей білуді меңгереді деп күтіледі.
9-тарау. 7-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
45. Пәндік нәтижелер.
46. Оқушылар:
1) келін, күйеу бала, қайын ене, қайын атаға қатысты ішкі жанұялық байланыстарды;
2) мерекелік және күнделікті опа-далапты қолданудың негізгі ережелерін;
3) кафедегі, дискоклубтағы, саябақтағы, вокзалдағы және пойыздың вагонындағы, ұшақтағы тәртіп ережелерін;
4) оқу және еңбек әрекеттерін тиімді пайдалану тәсілдерін;
5) кафеде даяшы, вокзалда кассир, вагонда жолаушылар, ұшақта көршісі болатын бейтаныс адамдармен қарым-қатынас жасауды біледі деп күтіледі.

47. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) использовать вежливые слова и выражения;
2) выполнять правила дарения и принятия подарков
3) красиво ходить, без лишних движений, не размахивая руками; держать правильную осанку;
4) выполнять правила поведения в общественных увеселительных местах (кафе, дискоклубы);
5) правильно вести себя в походе;
6) общаться с незнакомыми людьми в поезде, самолете; планировать свою деятельность;
7) отказывать себе в развлечениях, если необходимо работать.
Глава 10. Ожидаемые результаты по завершении 8 класса
48. Предметные результаты.
49. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) правила поведения в общественном транспорте взрослого человека, обязанности пассажиров;
2) правила приветствия у казахов;
3) правила поведения на торжественных мероприятиях;
4) правила выбора, получения и дарения, оформления подарков;
5) правила этикета в гостях;
6) правила поведения юноши и девушки во время танца.
50. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) совершать выбор одежды по разным случаям, влияющим на имидж и отношение к человеку;
2) делать комплименты и правильно реагировать на них;
3) пользоваться столовыми приборами, в соответствии с правилами этикета;
4) сервировать стол по разным случаям;
5) сравнивать свои поступки с нормами этического поведения;
6) находить добрые слова для окружающих;
7) избегать употребления в речи слов-паразитов.
Глава 11. Ожидаемые результаты по завершении 9 класса
51. Предметные результаты.
52. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) правила подбора одежды по погоде, по ситуации;
2) правила поведения за столом во время банкета, "шведского стола";
3) правила ведения диалога;
4) нормы этического отношения юношей и девушек.
53. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) использовать виды одежды по назначению;
2) придерживаться традиций казахской национальной одежды;
3) адекватно реагировать на оскорбления;
4) придерживаться правил этикета во время деловой и светской беседы.
54. Личностные результаты. Ожидается, что обучающиеся проявят:
1) умение видеть, понимать и ценить самого себя;
2) умение соотносить свое поведение с мнением окружающих, анализировать свои поступки;
3) ценностное отношение к здоровому образу жизни;
4) навыки ответственного отношения к своему здоровью, внешнему виду, поведению.
55. Системно-деятельностные результаты. Ожидается, что обучающиеся овладеют:
1) уважительным отношением к старшим, к членам своей семьи;
2) навыками ухода за своим внешним видом, поддержания здоровья;
3) правилами поведения в различных жизненных ситуациях, с различными людьми;

47. Оқушылар:
1) сыпайы сөздер мен айтылымдарды пайдалануды;
2) сыйлықты беру және алу ережелерін орындауды;
3) қолын сермемей, артық қимылсыз дұрыс жүре білуді; мүсінін дұрыс ұстауды;
4) қоғамдық сауық орындарында (кафе, дискоклубтар) тәртіп ережелерін орындауды;
5) саяхатта өзін дұрыс ұстауды;
6) пойызда, ұшақта бейтаныс адамдармен қатынаста болуды; өзінің әрекетін жоспарлауды;
7) егер жұмыс істеу қажет болса, ойын-сауықтан бас тартуды меңгереді деп күтіледі.
10-тарау. 8-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
48. Пәндік нәтижелер.
49. Оқушылар:
1) қоғамдық көлікте ересек адамға қатысты негізгі тәртіп ережелерін, жолаушы міндеттерін орындауды;
2) қазақ халқының амандасу ережелерін;
3) салтанатты шаралардағы тәртіп ережелерін;
4) сыйлықты таңдау, алу және сыйлау, безендіру ережелерін;
5) қонақтағы этикет ережелерін;
6) бозбала мен бойжеткен би кезіндегі тәртіп ережелерін біледі деп күтіледі.
50. Оқушылар:
1) киімді адамның бейнесі мен қатысына әсер ететін әртүрлі жағдайға сәйкес дұрыс таңдау қажеттілігін түсінуді;
2) қошемет сөз айту және оны дұрыс қабылдай білуді;
3) ас ішу құралдарын этикет ережелеріне сәйкес пайдалануды;
4) дастарханды әртүрлі жағдайларға қарай жая білуді;
5) өз әрекеттерін этикалық тәртіп нормаларымен байланыстыруды;
6) қоршаған адамдар үшін қайырымды, жұбату сөздерін табуды;
7) сөйлеу тілінде паразит сөздерді қолданбауды меңгереді деп күтіледі.
11-тарау. 9-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
51. Пәндік нәтижелер.
52. Оқушылар:
1) киімді ауа-райына, жағдайға қарай таңдау ережелерін ұстануды;
2) "швед үстелі" кезінде дастарханға қатысты тәртіп ережелерін сақтауды;
3) диалогты жүргізу ережелерін;
4) бозбала мен бойжеткен арасындағы этикалық нормаларын сақтауды біледі деп күтіледі.
53. Оқушылар:
1) киім түрлерін қолданысы бойынша пайдалануды;
2) қазақ халқының ұлттық киімдерінің салт-дәстүрін ұстануды;
3) жәбірлеуді адекватты қабылдауды;
4) іскерлік және айырлы әңгімелесу уақытында этикет ережелерін ұстануды меңгереді деп күтіледі.
54. Тұлғалық нәтижелер. Оқушылар:
1) өзін өзі көре, түсіне және бағалай білу ережелерін;
2) өзінің тәртібін қоршағандардың пікірімен сәйкестендіруді, өзінің әрекеттерін талдауды;
3) салауатты өмір салтын сақтауға құнды қарым-қатынас;
4) өзінің денсаулығына, сыртқы көрінісіне, тәртібіне жауапкершілікпен қарау дағдыларын танытады деп күтіледі.
55. Жүйелік-әрекеттік нәтижелер оқушылардың:
1) үлкен адамдарға, өзінің жанұясының мүшелеріне қатысты сыйластық қарым-қатынастынан;
2) сырт бейнесін күту, денсаулығын сақтау дағдыларынан;
3) әртүрлі өмірлік жағдайлардағы, әртүрлі адамдармен тәртіп ережелерінен;

4) правилами неконфликтного общения, принятыми в обществе.
Приложение 144
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 362
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Социально-бытовая ориентировка" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 5 - 9 классов уровня основного среднего образования Глава 1. Пояснительная записка
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года №1080 и с учетом особых образовательных потребностей обучающихся с легкой умственной отсталостью.
2. Цель учебного предмета - формирование у детей специальных социально-адаптивных умений и навыков, позволяющих им быть активным и самостоятельным в различных бытовых и социальных ситуациях.
3. Задачи учебного предмета:
1) формировать у обучающихся бытовые трудовые умения;
2) формировать навыки ориентировки и умений пользоваться услугами социальных учреждений (торговли, службы быта, связи, культуры, медицинской помощи) и общественного транспорта;
3) формировать умения элементарного бытового общения с людьми близкого и незнакомого окружения;
4) способствовать коррекции недостатков психофизического развития; обогащению и систематизации словаря, развитию устной диалогической и монологической речи.
4. Особенности психофизического развития обучающихся с легкой умственной отсталостью определяют низкий уровень ориентировки в окружающем, трудности самостоятельного выполнения действий по самообслуживанию и овладения различными бытовыми навыками.
5. Коррекционный курс "Социально-бытовая ориентировка" направлен на формирование навыков, способствующих социальной адаптации и обеспечению собственной жизнедеятельности, формированию познавательных интересов, речевых способностей обучающихся с легкой умственной отсталостью.
6. Учебная программа построена в соответствии с принципом концентричности, который позволяет в каждом классе осуществлять повторение и углубление изученного материала для формирования новых социально-бытовых умений и навыков.
7. Объем учебной нагрузки:
1) 5 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) 6 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) 7 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) 8 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;

4) қоғамда қабылданған конфликтсыз қарым-қатынас ержелерінен көрініс табады деп күтіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 144-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 362-қосымша
Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5 - 9 сыныптары үшін "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдар" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Түсінік хат
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес және жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін ескере отырып әзірленген.
2. Оқу пәнінің мақсаты - түрлі тұрмыстық және әлеуметтік жағдайларда балалардың белсенді және тәуелсіз болуға мүмкіндік беретін арнайы әлеуметтік-бейімдеуге қажет икем және дағдыларды қалыптастыру.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) білім алушылардың тұрмыстық еңбек икемдерін қалыптастыру;
2) әлеуметтік нысандардың қызметінде (сауда, тұрмыстық қызмет, байланыс, мәдениет, медициналық көмек) бағдарлау дағдысын және пайдалану икемін қалыптастыру;
3) жақын адамдармен және бейтаныс ортада тұрмыстық қатынас құрудың қарапайым икемін қалыптастыру;
4) психофизикалық даму кемшіліктерін түзетуге ықпалдасу; сөздік қорын байытып және жүйелеуге, ауызша диалогтық және монологтық сөйлеуді дамыту.
4. Жеңіл ақыл-ойкемістігі бар білім алушылардың психофизикалық даму ерекшеліктері қоршаған ортада бағдарлаудың төменгі деңгейін көрсетіп, өзіне-өзі қызмет көрсетуге арналған әрекеттерді дербес орындаудағы және түрлі тұрмыстық дағдыларды меңгерудегі қиындықтарды анықтайды.
5. "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдар" түзету курсы жеңіл ақыл-ойкемістігі барбілім алушылардың әлеуметке бейімделуіне ықпалдасатын және өз өміршеңдігін қамтамасыз етуге, танымдық қызығушылықтарын, сөйлеу қабілеттерін қалыптастыруға бағытталған.
6. Оқу бағдарлама жаңа әлеуметтік-тұрмыстық икемдер және дағдыларды қалыптастыруға арналған зерделенген материалды әр сыныпта қайталап тереңдетуге мүмкіндік беретін концентрлік ұстанымына сәйкес құрылған.
7. Оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 6-сынып - аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 7-сынып - аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8-сынып - аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;

5) 9 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
8. В процессе преподавания курса социально-бытовой ориентировки необходимо устанавливать межпредметные связи со следующими предметами:
1) с русским языком. Применение правил русского языка для конструирования высказываний, предложений, выводов и обобщений;
2) с математикой. Воспроизведение жизненных ситуаций, требующих использования вычислительных и измерительных навыков;
3) с историей Казахстана. Привлечение ситуаций, иллюстрирующих быт, традиции казахского народа.
9. Регламентация программного материала по классам является примерной. Содержание программы не ранжируется по четвертям. Последовательность изучения тем определяется учителем самостоятельно и отражается в календарном планировании. Учитель имеет право сделать выбор доступных обучающимся класса тем и определить время на их изучение, исходя из потребностей обучающихся.
10. Содержание предмета ориентировано на коммуникативно-деятельностную модель обучения, направленную на формирование максимально возможной для каждого обучающегося социальной и бытовой самостоятельности. Важным условием формирования навыков является организация самостоятельной продуктивной деятельности обучающихся.
11. Полученные на уроках навыки закрепляются во внеурочной деятельности и в условиях семейного воспитания. Определенный программный материал выносится во внеурочную деятельность и изучается обучающимися в индивидуальном порядке (например, личная гигиена). Занятия проводятся в специальном кабинете, имеющем необходимое оборудование.
Глава 2. Базовое содержание учебного предмета для 5 класса
12. Здоровье и окружающая среда (5 часов):
1) утренний и вечерний туалет обучающегося; уход за волосами (мытье, прическа);
2) закаливание организма; зарядка, обтирание;
3) физические занятия. Водные процедуры. Их роль в гигиене и укреплении организма. Осанка при ходьбе и при работе за столом;
4) землетрясение. Поведение во время землетрясения;
5) пожар. Поведение во время пожара.
13. Семейные отношения (5 часов):
1) состав семьи обучающихся: имена, отчества, возраст, место работы, учебы членов семьи;
2) родственные отношения (мать, отец, брат, бабушка);
3) личные взаимоотношения в семье;
4) распределение обязанностей между членами семьи.
14. Досуг и увлечения (5 часов):
1) увлечение (шитье, вязание, вышивание; выжигание, конструирование, моделирование);
2) туризм, спортивные секции. Дома школьников, стадион и бассейн.
15. Праздники. Торжества. Ритуалы (5 часов):
1) день рождения. Особенности его подготовки и проведения;

5) 9-сынып - аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат.
8. Әлеуметтік-тұрмыстық бағдар түзету курсын оқыту барысында келесі пәндермен пәнаралық байланыс орнатылады:
1) "Қазақ тілі" пәнімен. Өз ойын, сөйлемдерді, қорытынды және пайымдауларын құрастыруға қажетті қазақ тілінің ережелерін қолдану;
2) "Математика" пәнімен.Есептеу және өлшеуді талап ететін өмірдегі жағдайларды көрсету;
3) "Қазақстан тарихы"пәнімен. Қазақ халқының салт-дәстүрлерін, тұрмысын көрсететін жағдайларды қолдану.
9. Сыныптар бойынша бағдарлама материалдарын бөлу үлгі ретінде берілген. Бағдарлама мазмұны тоқсанға бөлінбейді. Тақырыптарды өту ретін мұғалім өзі анықтап күнтізбелік жоспарда көрсетеді. Білім алушылардың қажеттілігіне қарай мұғалім сынып білім алушыларына қолжетімді тақырыптарды таңдап және соған қажетті уақытты белгілеуге мүдделі.
10. Пәннің мазмұны әр білім алушының әлеуметтік және тұрмыстық дербестігіне максималды мүмкінболатын оқытудың қарым-қатынастық үлгісіне бағытталған. Дағдыларды қалыптастырудың маңызды шарты ол білім алушылардың өздігімен орындай алатын жемісті әрекеттерін ұйымдастыру болып табылады.
11. Сабақта меңгерген дағдылар сабақтан тыс уақытта және отбасылық тәрбие жағдайында нақтыланады. Бағдарлама материалының бір бөлігі сабақтан тыс уақытқа шығарылып және білім алушылармен жеке зерделенеді (мысалы, жеке тазалық). Сабақты қажетті жабдықталған арнайы кабинетте өткізеді.
2-тарау. Оқу пәнінің 5-сыныптағы базалық білім мазмұны
12. Денсаулық және қоршаған орта (5 сағат):
1) білім алушының таңертеңгі және кешкі тазалығы; шашты күту (жуу, шаш үлгісі);
2) ағзаны шынықтыру, жаттығу, сүртіну;
3) дене жаттығулары; су процедуралары. Олардың тазалықта және ағзаны шынықтырудағы ролі. Жұмыс барысындағы және жүрген уақытта денені ұстау;
4) жер сілкінісі. Жер сілкінсіндегі өзін ұстау;
5) өрт. Өрт кезінде ұстау.
13. Отбасылық қатынастар (5 сағат):
1) білім алушылардың отбасы құрамы: аттары, тегі, жасы, жұмыс орындары, отбасы мүшелерінің оқу орындары;
2) туысқандық қатынастар (ана, әке, аға, әже);
3) отбасындағы жеке қарым-қатынастар;
4) отбасы мүшелері арасында міндеттерді бөлісу.
14. Бос уақытты өткізу және қызығушылықтар (5 сағат):
1) қызығушылықтар (тігу, тоқу, кесте тігу; ағаш күйдіру, құрастыру, үлгілеу);
2) саяхат, спорт секциялары. Білім алушылар үйі, стадион және жүзу бассейні.
15. Мерекелер. Салтанаттар. Дәстүрлер (5 сағат):
1) туылған күндер. Оны дайындау және өткізу ерекшеліктері;

2) Новый год, Наурыз. Исторические сведения. Традиции празднования Нового года у различных народов.
3) новоселье. Выбор подарка.
16. Питание (10 часов):
1) продукты питания, их значение для здоровья человека;
2) стоимость основных продуктов питания;
3) санитарно-гигиенические требования к приготовлению пищи;
4) кухонные принадлежности, приборы, посуда. Правила пользования и ухода за ними;
5) химические средства для ухода за посудой;
6) режим питания. Завтрак. Меню завтрака, сервировка стола к завтраку;
7) приготовление пищи: блюда из яиц. Приготовление яичницы и омлета, отваривание яиц. Приготовление простых бутербродов;
8) традиции чаепития в жизни казахов. Заваривание чая.
17. Торговля (5 часов):
1) продовольственные магазины, универсамы, специализированные магазины;
2) порядок приобретения товаров в продовольственных магазинах.
18. Жилище (5 часов):
1) виды жилых помещений в городе и деревне. Виды отопления;
2) жилой дом. Временное жилье (гостиницы, интернаты, общежития). Почтовые адреса дома и школы.
19. Одежда и обувь (7 часов):
1) виды одежды и головных уборов по сезонам и по назначению;
2) повседневный уход за одеждой (предупреждение загрязнения, чистка, мелкий ремонт);
3) виды обуви, ее назначение, уход за обувью (сушка, чистка, подготовка сезонной обуви к хранению).
20. Транспорт (5 часов):
1) проезд в школу (маршрут, виды транспорта). Поведение в транспорте. Поведение на улице;
2) правила дорожного движения.
21. Средства связи (4 часа):
1) почта. Виды почтовых отправлений (письма, бандероли, посылки, денежные переводы, телеграммы).
22. Семейная экономика (4 часа):
1) деньги. Виды современных денег: бумажные деньги, разменная монета. Казахстанские деньги (тиын, тенге).
23. Трудоустройство. Деловое общение (8 часов):
1) завод. Фабрика. Ферма. Профессии людей, работающих на них: рабочий, работница, ткачиха, швея, закройщик, портной;
2) почта. Транспорт. Профессии людей: почтальон, разносчик газет, водитель (шофҰр);
3) строительные профессии: штукатур, маляр, каменщики.
Глава 3. Базовое содержание учебного предмета для 6 класса
24. Здоровье и окружающая среда (8 часов):
1) закаливание организма (зарядка, обтирание, сезонная одежда, физкультурные занятия). Уход за руками (уход за ногтями и кожей рук, кремы). Уход за ногами (уход за ногтями);
2) медицинские учреждения (поликлиники, аптеки, больницы), их назначение;
3) работники медицинских учреждений (врачи, медсестры, работники аптеки);
4) виды медицинской помощи: "скорая помощь", помощь на дому, амбулаторные приемы, госпитализация, вызов скорой помощи и врача на дом;

2) жаңа жыл, Наурыз. Тарихи деректер. Түрлі халықтарда Жаңа жыл мерекесін тойлау дәстүрлері;
3) қоныс тойы. Сыйлық таңдау.
16. Тамақтану (10 сағат):
1) азық-түлік, олардың адам ағзасына маңыздылығы;
2) негізгі азық-түліктің бағасы;
3) тағам дайындағанда қойылатын санитарлық-тазалықталаптары;
4) ас үй құрал-жабдықтары, ыдыс. Пайдалану және қолдану тәртіптері;
5) ыдысты күтуге қажетті химиялық құрамдар;
6) тамақтану тәртібі. Таңғы ас. Таңғы ас мәзірі,үстелді таңғы асқа дайындау;
7) тамақ дайындау: жұмыртқадан жасалған тағамдар. Жұмыртқаны қуыру, қайнату. Қарапайым бутербродтар әзірлеу;
8) қазақтардың шай ішу дәстүрі. Шай демдеу.
17. Сауда (5 сағат):
1) азық-түлік дүкендері, әмбебап дүкендер, арнайы дүкендер;
2) азық-түлік дүкенінде тауарларды сатып алу кезегі.
18. Тұрғылықты жер (5 сағат):
1) қалада және ауыл аймақтағы тұрғын үй түрлері. Жылыту түрлері;
2) тұрғын үй. Уақытша тұратын орын (қонақ үйлер, интернаттар, жатақханалар). Үйдің және мектептің мекен-жайлары.
19. Киім және аяқ-киім (7 сағат):
1) киім және бас киімнің жыл мезгіліне және қажеттілігіне қарай түрлері;
2) киімді күнделікті күту (кірлеудің алдын алу, тазалау, ұсақ-түйек жөндеу);
3) аяқ-киім түрлері, оларды қолдану, аяқ-киімді тазалау (кептіру,тазалау, мезгілдік аяқ-киімді сақтауға дайындау).
20. Көлік (5 сағат):
1) мектеп-интернатқа жол жүру (жол сызбасы, көлік түрлері). Көліктегі тәртіп. Көшедегі тәртіп;
2) жол жүру ережелері.
21. Байланыс құралдары (4 сағат):
1) пошта. Поштамен жіберу түрлері (хаттар, бандерольдар, посылкалар, ақшалай аудармалар, жедел хаттар).
22. Отбасылық экономика (4 сағат):
1) ақша. Заманауи ақша түрлері: қағаз ақша, айырбастайтын ұсақ ақша. Қазақстандық ақшалар (тиын, теңге).
23. Жұмысқа орналасу. Іскерлік қатынас орнату (8 сағат):
1) завод. Фабрика. Ферма. Соларда жұмыс істейтін адамдардың мамандықтары: жұмысшы, тігінші;
2) пошта. Көлік. Адамдардың мамандықтары: пошташы,газет таратушы, жүргізуші (шофҰр);
3) құрылыс мамандықтары: сылақшы, бояушы, тас қалаушы.
3-тарау. Оқу пәнінің 6-сыныптағы базалық білім мазмұны
24. Денсаулық және қоршаған орта (8 сағат):
1) ағзаны шынықтыру (жаттығу, сүртіну, мезгілдік киімдер, денешынықтыру сабақтары). Қолды күту (қолдардың терісін және тырнақты күту, кремдер). Аяқтарды күту (тырнақтарды күту);
2) медицина мекемелері(емханалар, дәріханалар, ауруханалар), олардың қызметі;
3) медицина мекемелерінің қызметкерлері (дәрігерлер, медбикелер, дәріхана қызметкерлері);
4) медициналық көмек түрлері: "жедел жәрдем", үйде көрсетілетін көмек, амбулаторияда қабылдау, ауруханаға жатқызу, жедел жәрдемді және дәрігерді үйге шақырту;

5) наводнение, поведение при наводнении.
25. Семейные отношения (5 часов):
1) празднование дней рождения членов семьи. Выбор подарка;
2) помощь родителям и воспитателям в уходе за младшими детьми.
26. Праздники. Торжества. Ритуалы (4 часа):
1) государственные праздники: День Независимости; День Конституции; День Республики; Международный женский день; День Единения Народов Казахстана; День Защитника Отечества.
27. Досуг и увлечения (4 часа):
1) домашние и комнатные животные. Особенности содержания кошек и собак в домашних условиях;
2) устройство аквариума, разведение рыбок;
3) особенности содержания птиц в домашних условиях;
4) профилактические меры в предупреждении болезней (соблюдение санитарно-гигиенических требований, профилактика болезней животных).
28. Питание (10 часов):
1) гигиена приготовления пищи, хранение продуктов и холодной пищи;
2) электрическая и газовая плиты; использование спичек и электрозажигалки;
3) санитарно-гигиенические требования и правила техники безопасности при работе с режущими инструментами;
4) виды макаронных изделий. Приготовление запеканки из вермишели и гарнира из рожков;
5) виды круп. Первичная и тепловая обработка круп. Приготовление каш на воде (гречневой) и молоке (манной);
6) овощи. Первичная и тепловая обработка овощей. Приготовление овощных гарниров и салатов (пюре, тушеные овощи).
29. Торговля (5 часов):
1) рынок. Отделы рынка. Роль рынка в обеспечении населения продуктами питания. Рынки вещевые, крытые, открытые, временные, оптовые, мелкооптовые.
30. Жилище (6 часов):
1) гигиенические требования к жилому помещению и меры по их обеспечению;
2) основные правила организации рабочего места обучающегося;
3) юрта. Особенности хранения вещей в юрте (одежда, предметы обихода);
4) повседневная уборка квартиры (сухая и влажная). Пылесос;
5) уход за полом в зависимости от покрытия (лак, краска, линолеум).
31. Одежда и обувь (5 часов):
1) мелкий ремонт одежды (пришивание вешалок, пуговиц);
2) стирка изделий из цветных хлопчатобумажных и шелковых тканей. Моющие средства;
3) утюжка фартуков, косынок, салфеток.
32. Средства связи (5 часов):
1) основные средства связи (почта, телефон, телеграф). Виды почтовых отправлений (письма, бандероли, посылки, денежные переводы, телеграммы);
2) виды писем (закрытые, открытые, простые, заказные). Порядок отправки писем различных видов. Написание адреса на конвертах;
3) телеграф. Виды телеграфных услуг. Составление текстов телеграмм.
33. Транспорт (5 часов):
1) пользование городским и пригородным транспортом. Особенности оплаты за проезд (разовый, проездной билет). Расписание движения пригородных автобусов, порядок посадки в автобус. Правила поведения в нем.

5) су тасқыны, су тасқыны кезіндегі әрекеттер.
25. Отбасылық қатынастар (5 сағат):
1) отбасы мүшелерінің туылған күндерін атап өту; сыйлық таңдау;
2) ата-аналарға және тәрбиешілерге кішкентай балаларды күтуде көмек көрсету.
26. Мерекелер. Салтанаттар. Дәстүрлер (4 сағат):
1) мемлекеттік мерекелер: Тәуелсіздік Күні; Конституция күні; Республика күні; Халықаралық әйелдер күні; Қазақстан халықтарының ынтымақтастық күні; Отан қорғаушылар күні.
27. Бос уақыт және қызығушылық (4 сағат):
1) үй және бөлме жануарлары; үй жағдайында ит және мысықтарды асырау ерекшеліктері;
2) аквариумның құрылымы, балықтарды асырау;
3) үй жағдайында құстарды асырау ерекшеліктері;
4) сырқаттардың алдын алу шаралары (санитарлы-тазалық талаптарды сақтау, жануарлар ауруларының алдын алу).
28. Тамақтану (10 сағат):
1) тамақ дайындау тазалығы, азық-түлікті және суық тамақтарды сақтау;
2) электр және газ плитасы; сіріңке және электртұтатқышты қолдану;
3) кесуге арналған құралдармен жұмыс істегенде сақтандыру ережелері және санитарлы-тазалық талаптары;
4) макарон өнімдерінің түрлері. Кеспеден тамақ дайындау;
5) жарма түрлері. Жарманы бірінші және жылумен өңдеу. Ботқаны (қарақұмық) суда және (ұнтақ жарманы) сүтте дайындау;
6) көкөністер. Көкөністерді бірінші және жылумен өңдеу. Көкөністерден гарнир және салаттар дайындау (пюре, бұқтырылған көкөністер).
29. Сауда (5 сағат):
1) нарық. Базар бөлімдері. Халықты азық-түлікпен қамтамасыз етудегі базардың рөлі. Зат базары, ашық, жабық, уақытша, көп мөлшерде, аз мөлшерде сататын.
30. Тұрғын үй (6 сағат):
1) тұрғын үйге қойылатын тазалық талаптары және оны қамтамасыз ету шаралары;
2) білім алушының жұмыс орнын ұйымдастыруға қойылатын негізгі талаптар;
3) ағаш үй. Заттарды (киім, қажетті бұйымдар) киіз үйде сақтау ерекшеліктері;
4) пәтерді күнделікті жинау (құрғақ және сулы). Шаңсорғыш;
5) төселінуіне қарай еденді күту (лак, бояу, линолеум).
31. Киім және аяқ киім (5 сағат):
1) киімді ұсақ-түйек жөндеу (ілгіштерін, түймелерін қадау);
2) жібек мата және түрлі түсті қалың маталардан тігілген заттарды жуу.Жуғыш құралдар;
3) фартуктерді, орамалдарды, майлықтарды үтіктеу.
32. Байланыс құралдары (5 сағат):
1) байланыстың негізгі құралдары (пошта, телефон, телеграф). Поштамен жіберу түрлері (хаттар, бандерольдар, посылкалар, ақшалай аудармалар, жеделхаттар);
2) хаттардың түрлері (жабық, ашық, жай, тапсырыспен). Әртүрлі хаттарды жіберу реті. Конверттерде мекен-жайды жазу;
3) телеграф. Телеграф қызметінің түрлері. Жеделхаттардың мәтіндерін құрастыру.
33. Көлік (5 сағат):
1) қалалық және қала маңындағы көлікті пайдалану. Жол жүру құнын төлеу ерекшеліктері (бір реттік, бір айлық жол жүру билеті). Қала маңына жүретін автобустардың жүру кестесі, автобусқа отыру тәртібі. Көлікте жүру тәртібі.

34. Семейная экономика (5 часов):
1) деньги. Роль и назначение денег: средство обмена, платежа при купле-продаже приобретаемых товаров и услуг, мера стоимости и ценности товаров; средство сбережения и накопления; средство существования;
2) виды современных денег: наличные и безналичные (пластиковые карточки).
35. Трудоустройство. Деловое общение (6 часов):
1) труд и работа. Труд и трудовая деятельность;
2) продукты деятельности: чтение книг, просмотр телепередач, танцы, посещение друзей, прием гостей и продукты труда;
3) простой и сложный труд, квалификация.
Глава 4. Базовое содержание учебного предмета для 7 класса
36. Здоровье и окружающая среда (10 часов):
1) личная гигиена подростка. Режим дня, питание. Правила выбора диеты для себя;
2) домашняя аптечка. Лекарственные растения: простудные заболевания; заболевания желудочно-кишечного тракта; зубная боль;
3) первая помощь при травмах: ранах, ушибах, вывихах, переломах. Народные средства в лечении болезней;
4) сель, поведение во время селей.
37. Семейные отношения (6 часов):
1) подарки как часть обряда в традициях казахского народа;
2) конфликт. Возможности его предупреждения, пути выхода из него;
3) родительские обязанности, любовь к детям. Развод и его последствия;
4) семейные традиции и праздники, их роль в укреплении основ семьи.
38. Досуг и увлечения (5 часов):
1) книги, газеты, журналы;
2) телевизионные передачи, их выбор и просмотр.
39. Праздники. Торжества. Ритуалы (5 часов):
1) религиозные праздники: Рождество, Пасха, Масленица; Курбан-байрам.
40. Питание (14 часов):
1) приготовление пищи. Способы обработки овощных, мясных и рыбных блюд;
2) правила техники безопасности при приготовлении пищи - с кипятком, приборами бытовой техники;
3) сервировка стола к обеду и правила пользования столовыми приборами;
4) закуски, их виды.
41. Торговля (6 часов):
1) универсамы и специализированные промтоварные магазины, их отделы. Стоимость некоторых товаров, порядок их приобретения.
42. Жилище (6 часов):
1) уборка жилого помещения. Сезонная уборка помещения. Уход за окнами. Топка печи;
2) уход за мебелью в зависимости от ее покрытия (мягкая обивка, полировка, лак).
43. Одежда (6 часов):
1) стирка хлопчатобумажного белья (цветного и белого) вручную и в стиральной машине. Моющие средства. Правила использования стиральной машиной;
2) утюжка белья. Выведение мелких пятен с одежды в домашних условиях;
3) верхняя одежда казахов, ее особенности.
44. Средства связи (5 часов):
1) виды бандеролей (простые, ценные, заказные); посылки, порядок упаковки и отправления; стоимость пересылки, заполнение бланков.

34. Отбасылық үнемдеу (5 сағат):
1) ақша. Ақшаның рөлі және қызметі: айырбастау құралы, тауарды немесе қызметті сатып алып-сатқанда төлем түрі, тауардың бағасы және құнының өлшемі; сақтау және жинақтау құралы; тіршілік ету құралы;
2) заманауи ақшалардың түрі: төлеп және төлемсіз (пластик карточкалары).
35. Жұмысқа орналастыру. Іскерлік қатынастар (6 сағат):
1) еңбек және жұмыс. Еңбек және еңбек әрекеті;
2) әрекет нәтижелері: кітап оқу, телебағдарламалар көру, би, достарға бару, қонақ қабылдау және азық-түлік еңбегі;
3) жеңіл және қиын жұмыс, біліктілік.
4-тарау. Оқу пәнінің 7-сыныптағы базалық білім мазмұны
36. Денсаулық және қоршаған орта (10 сағат):
1) жасөспірімнің жеке тазалығы. Күн тәртібі, тамақтануы. Өзіне арналған тамақ тәртібін таңдау;
2) үй дәріханасы. Шөптік өсімдіктер: суық тиген сырқаттар; асқазан-ішек құрылысы жолдарының аурулары; тіс ауруы;
3) жарақат алғандағы: жара, соққы, сүйек шыққанда, сынғанда алғашқы көмек көрсету. Сырқатты емдегенде халықтық емдер;
4) су тасқыны, су тасқыны кезіндегі әрекеттер.
37. Отбасылық қатынастар (6 сағат):
1) сыйлық жасау қазақ халқының салты ретінде;
2) дау-дамайлар. Оның алдын-алу мүмкіндіктері, одан шығу жолдары;
3) ата-аналық міндеттер, балаларға деген сүйіспеншілік. Ажырасу және оның салдары;
4) отбасылық дәстүрлер және мерекелер, олардың отбасы негізін нығайтудағы рөлі.
38. Бос уақыт және әуестенулер (5 сағат):
1) кітаптар, газеттер, журналдар;
2) теледидар хабарлары, оларды таңдау және көру.
39. Мерекелер. Салтанаттар. Рәсімдер (5 сағат):
1) діни мерекелер: Рождество, Пасха, Масленица; Құрбан-айт.
40. Тамақтану (14 сағат):
1) ас дайындау. Көкөніс, ет және балық өнімдерін өңдеу;
2) ас дайындауда қауіпсіздік техникасын сақтау тәртібі; қайнаған сумен, тұрмыс техникасын қолданғанда;
3) үстелді түскі асқа дайындау және асхана құралдарын қолдану ережелері;
4) жеңіл тағамдар, олардың түрлері.
41. Сауда (6 сағат):
1) әмбебап дүкендер және арнайы азық-түлік дүкендері, олардың бөлімдері. Кейбір тауарлардың бағасы, оларды сатып алу тәртібі.
42. Тұрғын үй (6 сағат):
1) тұрғын үйді жинау. Үйді мезгілімен жинау. Терезе күтімі. Пешке от жағу;
2) жиһазды құрылымына қарай күту (жұмсақ жиһаз, полировка, лак).
43. Киім (6 сағат):
1) түрлі матадан тігілген киімдерді жуу (түрлі түсті және ақ) қолымен және кір жуғыш машинада. Кір жуу құралдары. Кір жуғыш машинаны қолдану ережесі;
2) заттарды үтіктеу. Үй жағдайында кішкене дақтарды кетіру;
3) қазақтардың сырт киімі, оның ерекшеліктері.
44. Байланыс құралдары (5 сағат):
1) бандероль түрлері (қарапайым, құнды, тапсырыс); посылкалар; оларды салу реті; жіберу бағасы; түбіртекті толтыру.

45. Транспорт (5 часов):
1) междугородный, железнодорожный транспорт, вокзалы. Справочная служба вокзалов. Расписание поездов. Виды пассажирских вагонов. Примерная стоимость проезда до разных пунктов. Приобретение железнодорожных билетов. Камера хранения багажа.
Глава 5. Базовое содержание учебного предмета для 8 класса
46. Здоровье и окружающая среда (8 часов):
1) уход за кожей лица. Косметические средства (лосьоны, кремы). Бритье, периодичность бритья, техника бритья электробритвой и бритвенным станком. Декоративная косметика, ее использование;
2) глистные заболевания и меры их предупреждения;
3) чесотка, меры предупреждения, средства борьбы;
4) первая помощь при несчастных случаях (правила обработки пораженного участка колен, промывание желудка при отравлении; меры принимаемые при обморожении разных степеней, при солнечных и тепловых ударах);
5) варианты физической агрессии, элементарные способы поведения во время нападения.
47. Межличностные отношения (4 часа):
1) возникновение дружеских чувств. Знакомство, поддержание беседы. Внешний вид девушки (юноши). Любовь и влюбленность, их отличительные признаки. Ухаживание, взаимные требования.
48. Праздники. Торжества. Ритуалы (4 часа):
1) похороны в традициях различных народов. Особенности организации и проведения. Поведение участников. Поминки;
2) традиции различных народов. Особенности организации и проведения. Поведение участников.
49. Досуг и увлечение (5 часов):
1) огородничество: подготовка почвы. Подготовка семян к посадке (огурцы). Высадка рассады овощных культур; огород на окне зимой.
50. Питание (10 часов):
1) виды теста и изделия из него. Тесто для блинов и оладий, выпечка из него. Песочное тесто, выпечка печенья. Бисквитное тесто, выпечка торта. Слоеное тесто;
2) заготовка продуктов впрок. Способы и последовательность консервирования овощей, фруктов, ягод.
51. Торговля (4 часа):
1) торговые дома. Особенности ассортимента. Режим их работы. Выбор товаров.
52. Жилище (6 часов):
1) приватизация жилья. СъҰм (сдача) жилья в наҰм (аренда жилья);
2) уборка кухни, санузла, мойка ванны, раковины. Моющие средства.
53. Одежда и обувь (6 часов):
1) ориентирование в размерах одежды и обуви. Снятие мерок. Нахождение нужной маркировки на предметах одежды;
2) прачечная. Правила пользования (метки, заполнение бланков). Виды услуг. Прачечная самообслуживания;
3) мужской казахский национальный костюм.
54. Средства связи (5 часов):
1) телефон. Пользование телефонным справочником. Вызов милиции, пожарной команды, аварийных служб при утечке газа. Получение справок по телефону. Международная телефонная связь. Порядок пользования автоматической телефонной связью. Заказ международного телефонного разговора. Тарифы на телефонные разговоры.

45. Көлік (5 сағат):
1) қалааралық, теміржол көлігі, вокзалдар. Вокзалдардың анықтама бөлімі. Поездар кестесі. Жолаушылар вагондарының түрлері. Түрлі орындарға жол жүру бағасы. Теміржол билеттерін сатып алу. Жүк сақтау камералары.
5-тарау. Оқу пәнінің 8–сыныптағы базалық білім мазмұны
46. Денсаулық және қоршаған орта (8 сағат):
1) бет терісін күту. Косметикалық құралдар (лосьондар, кремдер). Қырыну, қырыну жиілігі, электр қырынғыш және станокпен қырыну. Бет әлпетті бояу опа далаптары, оны қолдану;
2) құрт аурулары және олардың алдын алу шаралары;
3) қышыма, алдын алу шаралары, күресу жолдары;
4) қайғылы жағдайларда көрсетілетін алғашқы көмек (тізенің зақымдалған жерін өңдеу тәртібі, тамаққа уланғанда асқазанды жуу; түрлі деңгейде үсік шалғанда, күн өткенде қолданылатын шаралар);
5) ашушаңдық түрлері, шабуыл жасағанда қашу жолдары және тәртібі.
47. Тұлғааралық қатынастар (4 сағат):
1) достық сезімнің пайда болуы. Танысу, әңгімелесу. Бойжеткеннің (бозбаланың) сырт келбеті. Махаббат және ғашық болу, оларды ерекшелейтін сипаттар. Сөз байласу, бір-біріне қоятын талаптар.
48. Мерекелер. Салтанаттар. Дәстүрлер (4 сағат):
1) түрлі халықтардың дәстүріндегі жерлеу. Ұйымдастыру және өткізу ерекшеліктері. Қатысушылардың тәртібі. Еске алу;
2) әртүрлі ұлттардың дәстүрлері. Ұйымдастыру және өткізу ерекшеліктері. Қатысушылардың тәртібі.
49. Бос уақытты өткізу және қызығушылық (5 сағат):
1) бақша отырғызу: жерді дайындау. Дәнді егуге дайындау (қияр). Көкөністердің көшеттерін егу; қыс мезгілінде терезенің адына көкөніс егу.
50. Тамақтану (10 сағат):
1) қамырдың түрлері және одан жасалатын өнімдер. Жұмсақ шелпекке арналған қамыр, оны пісіру. Тәтті нанға арналған қамыр, печенье жасау. Бисквитты қамыр, торт жасау. Қатпарлы қамыр;
2) азық-түлікті сақтауға дайындау. Көкөністерді, жеміс-жидектерді сақтау тәсілдері және реті.
51. Сауда (4 сағат):
1) сауда үйлері. Тауар түрлерінің ерекшеліктері. Олардың жұмыс кестесі. Тауар таңдау.
52. Тұрғын үй (6 сағат):
1) үйді жекешелендіру. Тұрғын үйді жалға алу (жалға беру);
2) ас үйді тазалау, дәретхананы жуу, ваннаны, раковинаны жуу. Жуу құралдары.
53. Киім және аяқ киім (6 сағат):
1) киімнің және аяқ киімнің мөлшерлерін білу. Өлшемді алу. Киімдерде қажетті белгіні табу;
2) кір жуатын орын. Қолдану тәртібі (белгілер, бланктарды толтыру). Қызмет түрлері. Өзіне-өзі қызмет жасайтын кір жуатын орын;
3) қазақ халқының ерлерге арналған ұлттық киімі.
54. Байланыс құралдары (5 сағат):
1) телефон. Телефон анықтамасын пайдалану. Милиция щақыру, өрт сөндіру тобын шақыру, газ шыққан уақытта апаттық қызметті шақырту.Телефон арқылы ақпарат алу. Халықаралық телефон байланысы. Автоматты телефон байланысын пайдалану реті. Халықаралық телефон байланысына тапсырыс беру. Телефон байланысының ақысы.

55. Транспорт (5 часов):
1) междугородный автотранспорт; автовокзал; основные автобусные маршруты. Расписание движения автобусов, порядок приобретения билетов, стоимость проезда. Службы автовокзала.
56. Семейная экономика(5 часов):
1) планирование крупных покупок (одежда, мебель). Планирование летнего отдыха;
2) содержание жилища. Оплата жилищной площади и коммунальных услуг. Сберкассы;
3) текущие расходы и расходы на удовлетворение культурных потребностей (билеты в кино, театры, проезд, предметы личной гигиены, ремонт обуви и одежды).
57. Трудоустройство и деловое общение (6 часов):
1) трудовой контракт - соглашение между работодателем и наемным работником о взаимных обязанностях, о характере, содержании и условиях труда, о размере оплаты труда. Заработная плата: повременная, сдельная, номинальная, реальная, договорная зарплата.
Глава 6. Базовое содержание учебного предмета для 9 класса
58. Здоровье и окружающая среда (8 часов):
1) вред курения, алкоголя, наркотиков;
2) венерические, инфекционные заболевания и меры их предупреждения;
3) уход за больными. Листок нетрудоспособности. Страховая медицина. Диагностические центры. Частные клиники.
59. Межличностные и семейные отношения (4 часа):
1) вступление в брак. Сватовство, сговор, помолвка, регистрация брака, венчание. Свадьба в традициях казахского народа. Подготовка к свадьбе, проведение торжества, одежда брачующихся и их гостей.
60. Праздники. Торжества. Ритуалы (4 часа):
1) юбилеи, круглые даты, проводы на пенсию, рождение ребенка.
61. Досуг и увлечения (5 часов):
1) цветник, его формирование, уход (однолетние и многолетние культуры, способы размножения цветов). Уход за комнатными растениями.
62. Питание (10 часов):
1) знакомство с особенностями кухни разных народов;
2) особенности казахской кухни, сервировка стола. Приготовление национальных блюд;
3) питание детей ясельного возраста. Приготовление запеканки и каши;
4) диетическое питание, его особенности. Приготовление вареников.
63. Торговля и услуги (4 часов):
1) комиссионные магазины (секонд хэнд, сток). Сезонные скидки цен на товары. Скупка вещей у населения;
2) ремонтные мастерские. Фотоателье. Салоны красоты.
64. Жилище (6 часов):
1) интерьер. Расстановка мебели в квартире. Ремонт квартиры капитальный, текущий, порядок его проведения;
2) интерьер юрты, изделия народно-прикладного творчества в ее оформлении.
65. Одежда и обувь (6 часов):
1) стиль одежды, мода, история возникновения моды;

55. Көлік (5 сағат):
1) қаларалық автокөлік; автобекет; негізгі автобус аялдамалары; автобустың жол жүру сызбалары. Автобустардың жүру кестесі, билеттерді алу реті, жол жүру ақысы. Автобекет қызметі.
56. Отбасылық экономика (5 сағат):
1) ірі сатып алуларды жоспарлау (киім, жиһаз). Жазғы демалысты жоспарлау;
2) тұрғын үйді ұстау. Тұрғылықты орынның және коммуналды қызметтердің ақысын төлеу. Жинақ кассалары;
3) ағымдағы қаражат жұмсаулар және мәдени қажеттілікті қанағаттандыруға арналған қаражаттар (киноға, театрға билеттер, жол жүру ақысы, жеке тазалыққа арналған заттар, аяқ киім және киімді жөндеу).
57. Жұмысқа орналасу және іскерлік қарым-қатынас (6 сағат):
1) еңбек келісім шарты – жұмыс беруші мен жұмысшы арасындағы өзара міндеттер туралы келісімдер, мінезі туралы, мазмұны және шарты туралы келісімдер сипаты,жұмыс орындағаны үшін төленетін еңбекақы. Еңбекақы: уақытылы, алыс-беріс, номиналды, нақты, келісімді жалақы.
6-тарау. Оқу пәнінің 9-сыныптағы базалық білім мазмұны
58. Денсаулық және қоршаған орта (8 сағат):
1) темекі шегудің, ішімдіктің, есірткінің зияны;
2) мерез, жұқпалы аурулар және олардың алдын алу шаралары;
3) ауырған адамдарды күту. Еңбекке жарамсыз қағазы. Сақтандыру медицинасы. Диагностикалық орталықтар. Жекеменшік емханалар.
59. Тұлғааралық және отбасылық қатынастар (4 сағат):
1) некеге тұру. Құда түсу, аттастыру, сөз байласу, некені тіркеу, сырға салу. Қазақ халқының дәстүрлі үйлену тойы. Тойға дайындық, салтанатты өткізу, некелесушілер және қонақтардың киімдері.
60. Мерекелер. Салтанаттар. Рәсімдер (4 сағат):
1) мерейтойлар, зейнетке щығу, бала туылу.
61. Бос уақыт және қызығушылық (5 сағат):
1) гүлзар, оны қалыптастыру, күтім (біржылдық және көпжылдық өсімдіктер, гүлдердің көбею тәсілдері). Бөлме өсімдіктерін күту.
62. Тамақтану (10 сағат):
1) әртүрлі халықтардың ас үй ерекшеліктерімен танысу;
2) қазақ дастарханының ерекшеліктері, үстелді дайындау. Ұлттық тағамдарды дайындау;
3) кішкентай балалардың тамақтануы. Ботқа дайындау;
4) диеталық тамақтану, оның ерекшеліктері. Варенник дайындау.
63. Сауда және қызмет (4 сағат):
1) комиссиялық дүкендер (секонд хэнд, сток). Тауарларға мезгілдік жеңілдіктер. Тұрғындардан заттарды сатып алу;
2) жөндеу шеберханалары. Фотаға түсіру ательесі. Сән салондары.
64. Тұрғын үй (6 сағат):
1) интерьер. Пәтерде жиһазды орналастыру. Пәтердегі жөндеу жұмыстары, ағымдағы жөндеу жұмыстары, оны жүргізу тәртібі;
2) киіз үйдің іші, оны безендіруде қолданбалы өнер бұйымдары.
65. Киім және аяқ киім (6 сағат):
1) киім үлгісі, сән, сәннің пайда болу тарихы;

2) обновление одежды, выбор одежды, обуви при покупке в магазине и на рынке;
3) химчистка, виды оказываемых услуг; правила подготовки вещей к сдаче;
4) казахское ювелирное искусство. Украшение как дополнение к костюму.
66. Средства связи (5 часов):
1) денежные переводы; виды переводов (почтовые, телеграфные), заполнение бланков; стоимость отправки переводов.
67. Транспорт (5 часов):
1) авиатранспорт, аэропорт, аэровокзал, маршруты. Порядок приобретения билетов (авиакассы); стоимость проезда. Оформление багажа и ручной клади.
68. Семейная экономика (5 часов):
1) страхование - способ защиты имущества и здоровья. Обязательное страхование, добровольное страхование. Страховой договор, взносы, сумма, страховой случай;
2) система кредитования. Документы, необходимые для получения займа. Краткосрочные и долгосрочные кредиты. Риск заемщика.
69. Трудоустройство. Деловое общение (6 часов):
1) оформление на работу. Документы, необходимые для поступления на работу, их оформление. Деловые бумаги, правила их составления. Учреждения и отделы по трудоустройству (отдел кадров, бюро по трудоустройству населения). Временная работа, надомная работа, малый бизнес. Безработица, пособия;
2) непрофессиональные трудовые услуги населению (ремонт квартир, обуви, уход за больными, мытье пола, стирка, уборка помещения, присмотр за детьми).
Глава 7. Ожидаемые результаты по завершении 5 класса
70. Предметные результаты.
71. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) правила поведения во время землетрясения и пожара;
2) стоимость основных продуктов питания;
3) санитарно-гигиенические требования к приготовлению пищи;
4) порядок приобретения товаров в продуктовых магазинах;
5) правила ухода за обувью, одежной;
6) правила дорожного движения.
72. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) выполнять утренний и вечерний туалет; причесывать волосы и выбирать прическу; выполнять процедуры, связанные с чистотой тела и уходом за ним;
2) действовать при возникновении чрезвычайной ситуации согласно правилам;
3) пользоваться подсобными помещениями в спортивных сооружениях (раздевалка, душевая);
4) ориентироваться в расписании занятий и секций;
5) выбирать подарки и преподносить их;
6) резать ножом продукты для бутербродов; заваривать чай с молоком и без молока; отваривать яйца и готовить яичницу, омлет;
7) мыть и чистить кухонные принадлежности, плиту, посуду;
8) оплачивать покупку, проезд в общественном транспорте;
9) определять срок годности пищевых продуктов в магазине;
10) сушить мокрую обувь, подготавливать ее к хранению; подбирать крем и чистить кожаную обувь;

2) киімді жаңалау; киім таңдау, аяқ киімді дүкеннен және базардан сатып алу;
3) кір жуатын орын, көрсетілетін қызмет түрлері; киімдерді өткізуге дайындау тәртібі;
4) қазақтың зергерлік өнері. Зергерлік бұйымдар ұлттық киімге қосымша ретінде.
66. Байланыс құралдары (5 сағат):
1) ақша аударымдары; аударым түрлері (поштамен, телеграф арқылы); түбіртектерді толтыру; аудармалардың бағасы.
67. Көлік (5 сағат):
1) әуекөлік; аэропорт; аэробекет; маршруттар. Билеттерді сатып алу тәртібі (авиакассалар); жол жүру құны. Жүкті және қол жүгін рәсімдеу.
68. Отбасылық экономика (5 сағат):
1) сақтандыру - дүние мүлікті және денсаулықты сақтау тәсілі. Міндетті сақтандыру, өз еркімен сақтандыру. Сақтандыру келісім шарты, жарналар, сомасы, сақтандыру жағдайы;
2) несие беру жүйесі. Несие алуға қажетті құжаттар. Қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді несиелер. Несие алушының тәуекелі.
69. Жұмысқа орналасу. Іскерлік қатынастар (6 сағат):
1) жұмысқа орналасу. Жұмысқа орналасуға қажетті құжаттар, оларды рәсімдеу. Іскерлік қағаздар, оларды толтыру ережелері. Жұмысқа орналастыру мекемелері және бөлімдері (кадрлар бөлімі, халықты жұмыспен қамту орталықтары). Уақытша жұмыс, үйде орындайтын жұмыс, кіші бизнес. Жұмыссыздық, жәрдемақылар;
2) тұрғындарға көрсетілетін кәсіби емес еңбек қызметтері (пәтер жөндеу, аяқ киім жөндеу, ауру адамға қарау, еден жуу, кір жуу, үй жинау, бала қарау).
7-тарау. 5–сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
70. Пәндік нәтижелер.
71. Білім алушылар:
1) жер сілкініп және өрт шыққанда өзін ұстау ережелерін;
2) негізгі азық-түлік бағаларын;
3) тамақ дайындағанда қойылатын санитарлық-тазалық талаптарды;
4) азық-түлік дүкендерінде тауар сатып алу тәртібін;
5) киім, аяқ киімді күту ережелерін;
6) жол жүру ережелерін біледі деп күтіледі.
72. Білім алушылар:
1) таңертең және кешке жуынуды; шаштарын тарап және шаш үлгісін таңдай алуды; дене тазалығы және оның күтіміне байланысты әрекеттерді орындауды;
2) төтенше жағдай уақытында ережелерге сәйкес әрекеттенуді;
3) спорттық нысандарда қосалқы бөлмелерді пайдалануды (шешінетін орын, душқа түсетін орын);
4) сабақтар және секциялар кестесінде бағдарлауды;
5) сыйлықтар таңдап және оларды сыйға тартуды;
6) бутербродтарға қажет азық-түлікті пышақпен кесу; сүтпен және сүтсіз шай демдеу; жұмыртқаны қайнату және оны қуыруды, омлет дайындауды;
7) кухняға қажет құралдарды, плитаны, ыдысты тазалап, жууды;
8) сатып алынған затқа, қоғамдық көлікте жүргенде ақшасын төлеуді;
9) дүкендегі азық-түліктің сақталу мерзімін анықтауды;
10) ылғал аяқ-киімді құрғату, оны сақтауға дайындау; крем таңдау және былғары аяқ-киімді тазалауды;

11) соблюдать правила дорожного движения.
Глава 8. Ожидаемые результаты по завершении 6 класса
73. Предметные результаты.
74. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) виды медицинской помощи;
2) правила поведения при наводнении;
3) правила содержания кошек и собак в домашних условиях;
4) требования к жилому помещению;
5) основные средства связи;
6) правила поведения в общественном транспорте.
75. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) проводить обтирание и обливание; мыть руки, стричь ногти и ухаживать за кожей рук;
2) вызвать врача и "скорую помощь" на дом;
3) следить за своей одеждой и внешностью; одевать малышей на прогулку;
4) изготовлять небольшие подарки своими руками;
5) ухаживать за домашними животными; обращаться за ветеринарной помощью в случае необходимости;
6) отваривать макаронные изделия с использованием стандартных инструкций, данных на коробках, этикетках, упаковках;
7) варить кашу на воде и молоке;
8) отваривать картофель и готовить пюре;
9) сервировать стол к ужину с учетом различных меню;
10) проводить сухую и влажную уборку помещения; чистить ковры, мягкую мебель, книжные полки, батареи;
11) пришивать пуговицы и вешалки;
12) записывать адреса на конвертах; отправлять телеграммы (текст составлен взрослыми);
13) отыскать необходимую остановку общественного транспорта, выбрать необходимый маршрут, оплатить проезд.
Глава 9. Ожидаемые результаты по завершении 7 класса
76. Предметные результаты.
77. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) режим питания подростка;
2) правила оказания первой помощи при ранах, ушибах, вывихах, перелома;
3) правила поведения в общественных места;
4) правила техники безопасности при использовании бытовых приборов;
5) правила сервировки стола и поведения за столом;
6) правила пользования справочной службой вокзала.
78. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) готовить отвары и настои из лекарственных растений по стандартным инструкциям на упаковках, коробках и этикетках.;
2) обрабатывать раны и накладывать повязки;
3) изготавливать простые сувениры;
4) принимать участие в организации отдыха и досуга в семье;
5) сервировать стол к обеду;
6) готовить простые закуски;
7) убирать жилые помещения;
8) чистить мебель;
9) мыть зеркала и стекла;
10) стирать раздельно белое и цветное белье с помощью стиральной машины;
11) утюжить одежду и белье;
12) выводить пятна различными способами и средствами;
13) упаковывать посылаемые предметы в мягкую упаковку, коробку, ящики;
14) подписывать бандероль, посылку;
15) приобретать билеты в железнодорожной кассе.

11) жол жүру ережесін сақтауды меңгереді деп күтіледі.
8-тарау. 6-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
73. Пәндік нәтижелер.
74. Білім алушылар:
1) медициналық көмек түрлерін;
2) су тасқыны кезінде өзін ұстау ережелерін;
3) үй жағдайында ит және мысық асырау ережелерін;
4) тұрғын үйге қойылатын талаптарды;
5) негізгі байланыс құралдарын;
6) қоғамдық көлікте өзін ұстау тәртібін біледі деп күтіледі.
75. Білім алушылар:
1) сүлгімен сүртініп және денесіне су қуюды; қолдарын жуып, тырнақтарын алып қолдарының терісіне күтім жасауды;
2) дәрігер және "жедел жәрдемді" үйге шақыруды;
3) өзінің киіміне және сырт келбетіне қарау; кішкентай балаларды серуенге киіндіруді;
4) кішкене сыйлықтарды өз қолдарымен жасауды;
5) үй жануарларын күту; қажет болған жағдайда мал дәрігерінің көмегіне жүгінуді;
6) макарон өнімдерін қорапта, этикеткада берілген стандартты нұсқау бойынша қайнатуды;
7) ботқаны суда және сүтте қайнатуды;
8) картопты қайнатып пюре даярлауды;
9) түрлі ас мәзірін еске ала отырып үстелді кешкі асқа дайындауды;
10) бөлмені құрғақ және сумен тазалау; кілемдерді; жұмсақ жиһазды, кітап сөрелерін, батареяларды тазартуды;
11) ілгек және түймелерді тігуді;
12) конверттерге мекен-жайды жазу; жеделхаттарды жіберуді (мәтінін ересектер құрастырады);
13) қоғамдық көліктің қажетті аялдамасын табу, қажет маршрутты таңдау, жол ақысын төлеуді меңгереді деп күтіледі.
9-тарау. 7-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
76. Пәндік нәтижелер.
77. Білім алушылар:
1) жеткіншектің тамақтану кестесін;
2) жарақаттанғанда, сүйек шыққан, сынған жағдайларда алғашқы медициналық көмек көрсетуді;
3) қоғамдық орындарда өзін ұстай алуды;
4) тұрмыстық заттарды қолданғанда қауіпсіздік техникасын сақтау ережелерін;
5) үстелді дайындау және үстелде өзін ұстау ережелерін;
6) вокзалдың анықтама қызметін қолдану ережелерін біледі деп күтіледі.
78. Білім алушылар:
1) қораптардағы стандартты нұсқауларға сәйкес шөп дәрілерден тұнбалар жасай алуды;
2) жарақаттарды өңдеп және таңуды;
3) қарапайым сыйлықтар (сувенирлер) дайындауды;
4) отбасындағы демалыс және бос уақытты өткізуге қатысуды;
5) үстелді түскі асқа дайындауды;
6) қарапайым закускалар дайындауды;
7) тұрмыстық бөлмелерді жинастыруды;
8) жиһазды тазалай алуды;
9) айна және әйнектерді жууды;
10) кір жуғыш машинаның көмегімен ақ және түрлі-түсті киімдерді жеке жууды;
11) киімді үтіктеуді;
12) дақтарды түрлі әдістермен және құралдармен шығаруды;
13) басқа жаққа жіберуге тиісті заттарды жұмсақ қорапқа, жәшікке салуды;
14) бандероль, посылкаларды толтыра алуды;
15) теміржол кассасынан билет сатып алуды меңгереді деп күтіледі.

Глава 10. Ожидаемые результаты по завершении 8 класса
79. Предметные результаты.
80. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) правила пользования декоративной косметикой;
2) правила первой помощи при несчастном случае;
3) правила пользования духовкой и микроволновкой;
4) правила использования моющих средств;
5) номера телефонов аварийных служб.
81. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) выбирать и применять косметические средства в зависимости от цели, состояния кожи; бриться;
2) пользоваться декоративной косметикой;
3) оказывать первую помощь при ожогах, обмораживании;
4) оказывать первую помощь утопающему;
5) оказывать необходимую помощь в организации и проведении похорон, поминок;
6) готовить почву и семена к посадке; высаживать рассаду овощных культур, картофель;
7) готовить изделия из теста по рецепту;
8) мыть стены, чистить раковины;
9) пользоваться услугами прачечной;
10) ориентироваться в своих размерах одежды и обуви;
11) получать по телефону справки, узнавать время;
12) покупать билет, ориентироваться в расписании междугородних автобусов;
13) снимать показатели счетчика и подсчитывать стоимость израсходованной электроэнергии и газа; заполнять квитанции.
Глава 11. Ожидаемые результаты по завершении 9 класса
82. Предметные результаты.
83. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) правила ухода за больным;
2) особенности диетического питания;
3) цены на основные продукты питания и промышленные товары;
4) правила осуществления денежных переводов;
5) правила приобретения билетов;
6) правила оформления на работу.
84. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) одевать, умывать, кормить больного (взрослого, ребенка);
2) пользоваться страховым полисом при обращении в поликлинику;
3) ухаживать за цветковыми растениями; бороться с вредителями сада;
4) готовить национальные блюда;
5) готовить блюда для детей ясельного возраста; диетические блюда;
6) пользоваться услугами ремонтных мастерских, фотоателье, салонов красоты;
7) расставлять мебель в квартире (с учетом размера и особенностей жилой площади, назначения комнат, наличия мебели);
8) заполнять бланки почтового и телеграфного переводов;
9) заполнять анкету; писать заявление, автобиографию, личный листок, расписку, докладную записку;
10) пользоваться городским транспортом: добираться из дома в школу и обратно, в любой другой пункт назначения.
85. Личностные результаты. Ожидается, что обучающиеся проявят:
1) ответственность, аккуратность, дисциплинированность;
2) мотивацию к труду, умение преодолевать трудности;

10-тарау. 8-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
79. Пәндік нәтижелер.
80. Білім алушылар:
1) сәндік опа далаптарды қолдану ережелерін;
2) қайғылы жағдайда алғашқы көмек көрсету ережелерін;
3) духовка және қысқа толқынды пеш пайдалану ережелерін;
4) жуу құралдарын қолдану ережелерін;
5) аппатық қызмет телефондарының номерлерін біледі деп күтіледі.
81. Білім алушылар:
1) мақсатына, терісінің ерекшелігіне байланысты косметикалық құралдарды таңдап және қолдануды; қырынуды;
2) сәндік косметиканы пайдалануды;
3) күйіп, үсіп қалған жағдайларда алғашқы көмек көрсетуді;
4) суға батып бара жатқан адамға алғашқы көмек көрсетуді;
5) жерлеу, еске алу рәсімдерін ұйымдастырып, өткізгенде қажетті көмек көрсетуді;
6) егін егуде жерді және дәнді дақылдарды дайындай алуды; көкөністерді, картопты отырғызуға көшеттерді дайындауды;
7) рецепт бойынша қамырдан өнім жасай алуды;
8) қабырғаларды жуып, раковинаны тазалауды;
9) кір жуу қызметін пайдалануды;
10) өз киімінің және аяқ киімі мөлшерінде бағдарлауды;
11) телефон арқылы анықтамалар алып, уақытты білуді;
12) билет сатып алуды, қалааралық автобустардың кестелерін бағдарлай алуды;
13) есеп құралдарының көрсеткіштерін алып пайдаланған электрқуатын және газды санай алуды; түбіртектерді толтыруды меңгереді деп күтіледі.
11-тарау. 9-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
82. Пәндік нәтижелер.
83. Білім алушылар:
1) ауырған адамды күту ережелерін;
2) диеталық тамақтану ерекшеліктерін;
3) негізгі азық-түлік және өндірістік тауарлардың бағасын;
4) ақша аудару ережелерін;
5) билет алу ережелерін;
6) жұмысқа орналасу ережелерін біледі деп күтіледі.
84. Білім алушылар:
1) ауырған адамды (ересек, баланы) киіндіріп, жуындырып, тамақтандыруды;
2) емханаға барғанда сақтандыру қағазын пайдалана алуды;
3) гүлдерді күте алуды; бақшадағы зиянкестермен күресе алуды;
4) ұлттық тағамдарды дайындай алуды;
5) кішкентай балаларға тамақ дайындай алуды; диеталық тағамдарды;
6) жөндеу шеберханаларының, фотоателье, сән салондарының қызметтерін пайдалана алуды;
7) пәтерде жиһазды орналастыруды (тұрғылықты жердің ерекшеліктерін және мөлшерін ескере отырып, бөлменің қажеттілігін, жиһаздың болуын);
8) пошта және телеграф аудармаларының түбіртектерін толтыруды;
9) сауалнама толтыруды; өтініш, өмірбаянын, жеке-іс қағазын, кепілдік хат, түсініктеме жазуды;
10) қалалық көлікті пайдалануды: үйден мектепке дейін және кері қарай бара алуды, басқа да керек жеріне баруды меңгереді деп күтіледі.
85. Тұлғалық нәтижелер. Білім алушылар:
1) жауапкершілік, жинақылық, әдептілік;
2) еңбекке деген ынта, қиындықтарды еңсеру икемін;

3) навыки сотрудничества со взрослыми и сверстниками.
86. Системно-деятельностные результаты. Ожидается, что обучающиеся овладеют:
1) бытовыми трудовыми умениями;
2) навыками ориентировки и умениями пользоваться услугами социальных учреждений (торговли, службы быта, связи, культуры, медицинской помощи) и общественного транспорта;
3) умениями элементарного бытового общения с людьми близкого и незнакомого окружения.
Приложение 145
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 363
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Общетрудовая подготовка" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 5 - 6 классов уровня основного среднего образования Глава 1. Пояснительная записка
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года №1080 и с учетом особых образовательных потребностей обучающихся с легкой умственной отсталостью.
2. Цель учебного предмета является подготовка обучающихся к осознанному, самостоятельному выбору будущей профессии с учетом их интересов и психофизических возможностей.
3. Задачи учебного предмета:
1) формирование общетрудовых умений и навыков: умения анализировать образец, ориентироваться в задании, планировать предстоящую деятельность, контролировать текущие и итоговые результаты труда;
2) приучение обучающихся к соблюдению дисциплинарных требований, использованию речи для взаимодействия в процессе труда, доведению до конца начатого дела, достижению максимально возможного качества изделия;
3) повышение уровня мотивации трудовой деятельности и формирование необходимых в труде качеств личности;
4) ознакомление обучающихся с работами, относящимися к разным видам труда;
5) формирование двигательных трудовых навыков в процессе обучения трудовым приемам, овладение выполнением изучаемых технологических операций;
6) развитие у обучающихся умения ориентироваться в задании с использованием устных и письменных инструкций, различных видов наглядности;
7) обеспечение профессионального самоопределения.
4. Уроки общетрудовой подготовки являются пропедевтическими, профдиагностическими и профориентационными для будущего профессионально-трудового обучения.
5. Обучение проводится по нескольким направлениям, исходя из возможностей организации образования. Изучаются интересы, наклонности и способности детей.

3) ересектермен және құрбыларымен ынтымақтастық орнату дағдыларын танытады деп күтіледі.
86. Жүйелік-әрекеттік нәтижелер. Білім алушылардың:
1) тұрмыстық еңбек икемдерінен;
2) әлеуметтік нысандардың (сауда, тұрмыс, байланыс, мәдениет, медициналық көмек) және қоғамдық көлік қызметін пайдалана білу дағдыларынан;
3) жақын адамдарымен және бейтаныс ортада қарапайым тұрмыстық қатынас орнату икемдерінен көрініс табады деп күтіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 145-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 363-қосымша
Жеңіл ақыл- ой кемістігі бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5 - 6 сыныптары үшін "Жалпы еңбек дайындығы" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Түсінік хат
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес және жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін ескере отырып әзірленген.
2. Оқу пәнінің мақсаты - білім алушылардың қызығушылықтары мен психофизикалық мүмкіндіктерін ескере отырып, болашақ мамандық түрін саналы түрде өздігінен таңдауға үйрету болып табылады.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) жалпы еңбектік икемділіктер мен дағдыларды: үлгіні талдай, тапсырмада бағдарлай, алдағы тұрған әрекетті жоспарлай, ағымды және қорытынды еңбек нәтижесін бақылай білулерін қалыптастыру;
2) білім алушыларды тәртіптік талаптарды сақтауға, еңбек процесіндегі өзара әрекеттестікте сөйлеу тілін пайдалануға, бастаған ісін аяғына дейін жеткізуге, бұйымның мүмкін болатын ең жоғары сапасына қол жеткізуге үйрету;
3) еңбек әрекетінің уәжділік деңгейін арттыру және еңбекке қажетті тұлғалық қасиеттерді қалыптастыру;
4) білім алушыларды еңбектің әртүрлі түрлеріне қатысты жұмыстармен таныстыру;
5) жұмыс тәсілдеріне үйрету процесінде қимылдық еңбек дағдыларын қалыптастыру, зерделенетін технологиялық операцияларды орындауды меңгерту;
6) білім алушылардың ауызша және жазба нұсқаулықтарды, әртүрлі көрнекіліктерді пайдалана отырып, тапсырмаларда бағдарлай білулерін дамыту;
7) кәсіптік тұрғыда өзін анықтай білумен қамтамасыз ету.
4. Жалпы еңбекке дайындық сабақтары болашақтағы кәсіптік-еңбекке оқытуға арналған дайындық кәсіптік диагностикалық және кәсіптік бағдарлық болып табылады.
5. Оқыту білім беру ұйымының мүмкіндігіне қарай бірнеше бағыт бойынша жүргізіледі. Балалардың қызығушылықтары, икемділіктері мен қабілеттері зерделенеді.

6. В ходе уроков общетрудовой подготовки:
1) обучающимся сообщаются базовые сведения о разных видах профессиональной деятельности;
2) моделируются основные элементы разных видов профессиональной деятельности;
3) определяется уровень готовности каждого ученика к выполнению заданий по тому или иному виду труда;
4) обеспечиваются условия для качественного выполнения учебных заданий.
7. Объем учебной нагрузки:
1) 5 класс – 8 часов в неделю, 272 часа в учебном году;
2) 6 класс – 8 часов в неделю, 272 часа в учебном году.
8. Предмет "Общетрудовая подготовка" предполагает параллельное изучение нескольких видов труда. Например, столярное дело 5 часов в неделю и рабочий КСК 3 часа в неделю, всего 8 часов или швейное дело 3 часа в неделю, основы парикмахерского искусства 3 часа в неделю и подготовка младшего обслуживающего персонала 2 часа в неделю, всего 8 часов.
9. При составлении рабочих программ по курсу "Общетрудовая подготовка" необходимо включение в каждый профиль труда следующих разделов:
1) вводное занятие: правила поведения в мастерской; закрепление инструментов и рабочих мест; инструктаж по правилам безопасной работы, общие сведения о профессии, профессионально важные качества; медицинские противопоказания, ознакомление с планом работы на четверть, анализ предыдущих работ;
2) экскурсии на предприятия по выбранному профилю, выставки;
3) лабораторные работы;
4) материаловедение;
5) практическое повторение;
6) самостоятельная работа;
7) проведение профессиональной пробы.
10. По итогам обучения, по каждому виду труда проводятся профессиональные пробы, которые включают теоретические знания и практические навыки.
11. По завершении курса общетрудовой подготовки с учетом пожеланий обучающегося и его родителей (или лиц их заменяющих), результатов профессиональных проб, рекомендаций учителей трудового обучения, психолога, врача определяется профиль трудового, по которому ученик будет обучаться на следующем этапе (7-9 классы).
12. Администрация школы имеет право вводить в содержание предмета "Общетрудовая подготовка" другие виды труда, не указанные в программе. При этом, выбирая отрасль в качестве предмета обучения умственно отсталых обучающихся, важно учитывать следующие факторы:
1) распространенность отрасли в регионе, наличие ярко выраженных специфических особенностей сферы и возможность трудоустройства выпускников школы;
2) наличие соответствующей материальной базы в школе для обучения данному виду труда;
3) доступность вида труда для умственно отсталых подростков;
4) безопасность для здоровья.

6. Жалпы еңбекке дайындау сабақтарында білім алушыларға:
1) кәсіптік қызметтің нақты түрлері туралы негізгі мәліметтер хабарланады;
2) әртүрлі кәсіптік қызметтердің негізгі элементтері үлгіленеді;
3) әр оқушының қандай да бір еңбек түрінің тапсырмаларын орындауға деген дайындық деңгейі анықталады;
4) оқу тапсырмаларын сапалы түрде орындауға қажетті жағдаймен қамтамасыз етіледі.
7. Оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сынып – аптасына 8 сағат, оқу жылында 272 сағат;
2) 6-сынып – аптасына 8 сағат, оқу жылында 272 сағат.
8. "Жалпы еңбекке дайындығы" пәні бір мезгілде еңбектің бірнеше түрін зерделеуді ұсынады. Мысалы, ағаш ұсталық ісі – аптасына 5 сағат, ҮМИК жұмысшысы аптасына 3 сағат, барлығы 8 сағат немесе тігін ісі аптасына 3 сағат, шаштараз өнерінің негіздері аптасына 3 сағат, қызмет көрсетуші кіші қызметкер аптасына 2 сағат, барлығы 8 сағат.
9. "Жалпы еңбекке дайындығы" курсы бойынша жұмыс бағдарламаларын құрған кезде әрбір еңбек түріне келесі тараулар енгізіледі:
1) кіріспе сабақ: шеберханадағы тәртіп ережелері; құралдар мен жұмыс орындарын бекіту; жұмыстағы қауіпсіздік ережелер туралы нұсқаулық, кәсіп туралы жалпы мәліметтер, кәсіптік маңызды қасиеттер; медициналық қарама-қарсылық, тоқсандық жұмыс жоспарымен танысу, бұрынғы өткен сабақтарды талдау;
2) таңдаған бағыт бойынша өндіріске, көрмеге экскурсия;
3) зертханалық жұмыстар;
4) материал тану;
5) практикалық қайталау;
6) дербес жұмыс;
7) кәсіптік сынама жүргізу.
10. Еңбектің әрбір түріне оқыту қорытындысы бойынша теориялық білім мен практикалық дағдыларды қамтитын кәсіптік сынама жүргізіледі.
11. Жалпы еңбекке дайындық курсы аяқталғаннан кейін білім алушылардың және олардың ата-анасының (немесе олардың орнындағылардың) қалауларын, кәсіптік сынама нәтижелері, еңбек мұғалімі, психолог, дәрігердің ұсыныстары ескеріле отырып, оқушының келесі кезеңде (7-9 сыныптар) оқитын еңбек түрі анықталады.
12. Мектептің әкімшілігі "Жалпы еңбекке дайындығы" пәнінің мазмұнына бағдарламада көрсетілмеген еңбектің басқа да түрлерін ендіруге құқылы. Сонымен бірге, ақыл-ойы кем білім алушыларды оқытуда кәсіпті пән ретінде таңдаудағы басшылыққа алынатын факторлар:
1) кәсіптің аймақта кең таралуы, саланың өзіндік ерекшеліктерінің айқын байқалуы және мектеп бітірушілерді жұмысқа орналастыру мүмкіндігінің болуы;
2) мектепте аталған еңбек түрін оқыту үшін қажетті материалдық базаның болуы;
3) ақыл-ойы кем жеткіншектер үшін еңбек түрінің қолжетімділігі;
4) денсаулық үшін қауіпсіздігі.

13. Распределение часов в Типовой учебной программе на виды трудовой подготовки носит примерный характер. Для каждого класса составляется рабочая учебная программа, распределение часов в которой будет определяться исходя из местных условий и особенностей состава обучающихся класса.
Глава 2. Базовое содержание учебного предмета для 5 класса
14. Столярное дело (22 часа):
1) пиление деревянного бруска в стусле с ограничителем и по разметке;
2) сверление отверстий на станке, разметка параллельных линий;
3) пиление лучковой пилой, виды пиления;
4) строгание рубанком, разметка карандашом и контроль линейкой и угольником;
5) соединение деталей с помощью шурупов и врезкой;
6) сборка ящика из готовых деталей;
7) изготовление игрушки из древесины и других материалов.
15. Столярно-плотничное дело (22 часа):
1) строгание рубанком;
2) изготовление ящика;
3) изготовление подставки из брусков с отверстиями;
4) сборка на гвоздях и шурупах;
5) изготовление простейшего ручного сельхозинвентаря и приспособлений.
16. Цветоводство и декоративное садоводство (22 часа):
1) цветковые растения, многообразие, декоративные качества; почвенно-грунтовые и экологические условия для выращивания цветов;
2) цветковые растения, размножаемые семенами;
3) сбор семян однолетних цветковых растений, обмолот и расфасовка;
4) вскапывание почвы в цветнике;
5) подготовка цветников к посеву, высадка рассады;
6) сезонная очистка цветника, очистка дорожек от опавших листьев;
7) уход за комнатными растениями: полив, подкормка;
8) размножение комнатных растений;
9) художественное оформление интерьера цветами;
10) заготовка почвенных смесей для комнатных растений;
11) перевалка комнатных растений.
17. ПереплҰтно-картонажное дело (22 часа):
1) разметка геометрических фигур, крой деталей ножом и ножницами;
2) изготовление пакетов и конвертов;
3) изготовление коробки с крышкой внахлобучку;
4) изготовление елочных игрушек и масок из бумаги и картона;
5) фальцовка бумаги с подборкой и шитьҰм внакидку проволокой;
6) выполнение брошюровочных работ;
7) изготовление беловых товаров;
8) изготовление папки с завязками.
18. Швейное дело (23 часа):
1) инструменты и приспособления для ручных работ;
2) пошив изделий с использованием ручных швов;
3) вышивка ручными декоративными швами;
4) вышивка бисером и пайетками;
5) машиноведение, уход за швейной машиной;
6) приҰмы работы на швейной машинке;
7) работа с тканью: замҰтывание, шов вподгибку с закрытым и открытым срезами, станочный шов, отделочная строчка, обработка углов и косых срезов, двойной шов, накладной шов, продҰргивание тесьмы, пришивание аппликации;

13. Типтік оқу бағдарламасындағы еңбекке дайындық түрлеріне бөлінген сағаттар саны үлгілік түрде болады. Әрбір сыныпқа жұмыстық оқу бағдарламасы құрылады, сағаттар жергілікті жағдай мен сынып білім алушыларының құрамының ерекшеліктеріне қарай анықталады.
2-тарау. Оқу пәнінің 5-сыныптағы базалық білім мазмұны
14. Ағаш ұсталық ісі (22 сағат):
1) ағаш кесіндісін шектегіші бар стуслода белгіленген жерінен кесу;
2) тесікті станокта бұрғылау, қатар сызықтарды белгілеу;
3) жақ тәрізді арамен кесу, аралау түрлері;
4) сүргімен сүргілеу, қарындашпен белгілеу және сызғышпен, бұрыштықпен бақылау;
5) бөліктерді бұранда шегелердің және ойықтардың көмегімен біріктіру;
6) дайын бөліктерден жәшік жинастыру;
7) ағаштан және басқа материалдардан қуыршақ жасау.
15. Ағаш ұсталық, балташылық іс (22 сағат):
1) сүргімен сүргілеу;
2) жәшік жасау;
3) тесігі бар тақтайшалардан заттың астына салатын бұйым жасау;
4) шегемен және бұрандалы шегемен жинастыру;
5) қарапайым ауылшаруашылық құрал-сайманды және аспаптарды жасау.
16. Гүл шаруашылығы және сәндік бақ өсіру (22 сағат ):
1) гүлдік өсімдіктер, сан алуан түрі, сәндік қасиеттері; гүл өсіру үшін тегістелген топырақ және экологиялық талаптар;
2) тұқыммен көбейетін гүлдік өсімдіктер;
3) бір жылдық гүлдік өсімдіктердің тұқымын жинау, бастыру және бөлшектеп өлшеп қою;
4) гүлзардың топырағын қазу;
5) гүлзарды тұқым себуге дайындау, көшет отырғызу;
6) гүлзарды мезгілдік тазарту, жолды түскен жапырақтардан тазарту;
7) бөлме өсімдіктерінің күтімі: суғару, тыңайту;
8) бөлме өсімдіктерін көбейту;
9) интерьерді гүлмен көркем безендіру;
10) бөлме өсімдіктері үшін топырақтық қоспа дайындау;
11) бөлме өсімдіктерінің орнын ауыстыру.
17. Түптеу картонаж ісі (22 сағат):
1) геометриялық пішіндерді белгілеу, бөліктерді пышақпен немесе қайшымен пішу;
2) қалта мен хатқалталарды жасау;
3) қақпақты қораптарды жасау;
4) қағаз бен қатырмақағаздан шырша ойыншықтары мен бетперде жасау;
5) қағазды іріктеумен және сыммен тігумен бүктеу;
6) түптеу жұмыстарын орындау;
7) таза жазылған тауарларды жасау;
8) бауы бар қағаз қалталарды жасау.
18. Тігін ісі (23 сағат):
1) қол жұмысына арналған құралдар мен құрылғылар;
2) бұйымдарды қол тігісін пайдаланып тігу;
3) сәндік қол тігістерімен кестелеу;
4) шытыра моншақпен және пайеткамен кестелеу;
5) машина тану, тігін машинасының күтімі;
6) тігін машинасындағы жұмыс тәсілдері;
7) матамен жұмыс: айқас тігіс, ілмек тігіс, бүрмелеп, тепшіп, қайып, сырып, көктеп тігу, сәндік тігіс, бұрыштарды өңдеу, екі жақты тігіс, қайырып тігу, бау өткізу, жапырмақұрақ тігу;

8) работа с утюгом;
9) построение чертежа изделия в натуральную величину (салфетка), по заданным размерам (наволочка, сумка);
10) раскрой и пошив изделий по выкройке;
11) ремонт одежды с применением ручных работ.
19. Слесарное дело (23 часа):
1) работа с проволокой;
2) работа с жестью;
3) правка и гибка металла;
4) резание металла ручными ножницами;
5) резание металла ножовкой;
6) разметка и обработка детали прямоугольной формы по заданным размерам;
7) отделка изделия личным напильником и шлифовальной шкуркой;
8) опиливание плоской детали выпуклой и вогнутой формы с разметкой по шаблону;
9) сверление отверстий;
10) соединение деталей заклҰпками с потайными головками;
11) работа с тонколистовым металлом.
20. Основы парикмахерского искусства (23 часа):
1) история парикмахерского искусства;
2) элементарные сведения о волосах;
3) мытьҰ головы;
4) массаж головы;
5) инструменты и принадлежности для стрижки и расчҰсывания волос;
6) деление волос на зоны с помощью проборов;
7) причҰски на основе плетения кос и жгутов;
8) мужские стрижки волос машинкой с насадками.
21. Штукатурно-малярное дело (23 часа):
1) обойные работы;
2) малярные работы, окрашивание деревянных поверхностей;
3) штукатурные работы, подготовка деревянных поверхностей;
4) общие сведения о растворах для штукатурных работ;
5) технология штукатурных работ на деревянных поверхностях;
6) подготовка металлических поверхностей под окраску неводными составами;
7) материалы для выполнения малярных работ;
8) краткие сведения о колерах;
9) окраска по трафарету;
10) основные дефекты штукатурки;
11) окраска оштукатуренной поверхности водными составами;
12) окраска ранее окрашенных оконных переплҰтов.
22. Сельскохозяйственный труд (23 часа):
1) овощные культуры, участие в сборе урожая овощей и картофеля;
2) уборка послеурожайных остатков;
3) многолетние цветочно-декоративные культуры;
4) заготовка веточного корма для кроликов;
5) кролики: содержание, уход, кормление;
6) домашние птицы, уход за домашней птицей;
7) органические удобрения, заготовка удобрений;
8) основные полевые культуры (злаковые, бобовые, кормовые, лен);
9) картофель, отбор, посадка, выращивание и уход;
10) лук, выращивание и хранение.
23. Рабочий КСК (дворник) (23 часа):
1) техника безопасности и спецодежда при уборочных работах;
2) инструменты: уход, приҰмы безопасной работы и переноса;
3) уборка территории с асфальтобетонным покрытием;
4) складирование и транспортировка мусора;
5) уборка территории с грунтово-газонным покрытием.
24. Младший обслуживающий персонал (23 часа):
1) уборка пришкольной территории в осенне-весенний период;

8) үтікпен жұмыс;
9) бұйымның шынайы көлемінің (майлық), берілген өлшем бойынша (жастықтың тысы, сөмке) сызбасын жасау;
10) бұйымды үлгі бойынша пішу және тігу;
11) киімді қол жұмысын қолдана отырып жөндеу.
19. Слесарлық іс (23 сағат):
1) сыммен жұмыс;
2) қаңылтырмен жұмыс;
3) металды түзету және майыстыру;
4) металды қол қайшымен кесу;
5) металды арамен кесу;
6) тікбұрышты бөлікті берілген мөлшер бойынша белгілеу және кесу;
7) бұйымды егеумен және құм қағазбен өңдеу;
8) дөңес және ойыс пішіннің жазық бөліктерін қалып бойынша белгілеп, кесіп алу;
9) тесік тесу;
10) бөліктерді қалпақтары жасырын тойтарма шегемен біріктіру;
11) жұқа қаңылтырмен жұмыс.
20. Шаштараз өнерінің негіздері (23 сағат):
1) шаштараз өнерінің тарихы;
2) шаш туралы қарапайым мәлімет;
3) бас жуу;
4) басқа массаж жасау;
5) шашты қиюға және тарауға арналған құралдар мен жабдықтар;
6) шашты айырықтың көмегімен аймақтарға бөлу;
7) шашты бұрымды өру мен бұрау негізінде сәндеу;
8) ер адамдардың шашын қондырмасы бар машинкамен алу.
21. Сылақ-майлау ісі (23 сағат):
1) түсқағаз жапсыру жұмысы;
2) майлау жұмысы, ағаштың беткі жағын бояу;
3) сылау жұмыстары, ағаштың беткі жағын дайындау;
4) сылақ жұмысына арналған ерітінділер туралы жалпы мәліметтер;
5) ағаш бетін сылау жұмыстарының технологиясы;
6) металл беттерін сусыз құраммен бояуға дайындау;
7) майлау жұмыстарына арналған материалдар;
8) колер туралы қысқаша мәлімет;
9) трафарет бойынша бояу;
10) сылаудың негізгі кемшіліктері;
11) сыланған беткі жақты сулы құраммен бояу;
12) бұрын боялған терезе кәсектерін бояу.
22. Ауылшаруашылық еңбек (23 сағат):
1) көкөністік өсімдіктер, көкөністер мен картопты жинауға қатысу;
2) өнімді жинап алғаннан кейінгі қалдықтарды жинау;
3) көпжылдық гүлдік-сәндік өсімдіктер;
4) үй қояндарына бұтақты азық дайындау;
5) үй қояндарын асырау, күту, тамақтандыру;
6) үй құстары, үй құстарының күтімі;
7) органикалық тыңайтқыштар, тыңайтқышты дайындау;
8) негізгі егістік дақылдары (дәнді, бұршақты дақылдар, мал азығы дақылдары, зығыр);
9) картоп, таңдау, егу, өсіру және күтімі;
10) пияз, өсіру және сақтау.
23. ҮМИК жұмысшысы (аула сыпырушы) (23 сағат):
1) тазарту жұмыстары кезіндегі қауіпсіздік техникасы және арнайы киім;
2) құрал-жабдықтар: күтімі, қауіпсіз жұмыс тәсілдері және орын ауыстырып қою;
3) беті асфальтбетонмен жабылған территорияны тазарту;
4) қоқысты жинастыру және тасымалдау;
5) беті топырақты-газонмен жабылған территорияны тазарту.
24. Қызмет көрсетуші кіші қызметкер (23 сағат):
1) күз, көктем мезгілдерінде мектеп ауласын тазарту;

2) работа с картоном и бумагой: изготовление макета и аппликации "Жилая комната", "Школа"; открытой коробки;
3) работа с тканью с использованием ручных швов, пошив салфетки для протирки мебели;
4) обработка обрезного края полотенца ручным шитьҰм;
5) ремонт одежды: пришивание пуговицы, вешалки на белье и верхней одежде;
6) электроутюг: назначение, уход, пользование;
7) виды уборки помещения, санитарно-гигиенические требования, уборка полов в школе;
8) уход за комнатными растениями;
9) уборка пришкольной территории от снега и льда.
25. Обувное дело (23 часа):
1) классификация обуви;
2) инструменты, приспособления и материалы для ремонта обуви;
3) ремонт резиновой обуви;
4) мелкий ремонт верха обуви с использованием клеевого метода крепления деталей и их частей;
5) крепление деталей низа обуви и их частей с использованием различных специальных гвоздей;
6) ремонт низа обуви с деталями из кожи клеевым методом крепления;
7) ремонт верха обуви при разрыве по шву;
8) обработка деталей верха обуви при компоновке их в заготовке;
9) мелкий ремонт деталей низа обуви комбинированным методом крепления.
Глава 3. Базовое содержание учебного предмета для 6 класса
26. Столярное дело (22 часа):
1) изготовление изделия из деталей круглого сечения;
2) строгание, разметка рейсмусом;
3) геометрическая резьба по дереву;
4) угловое концевое соединение вполдерева брусков;
5) криволинейное пиление, обработка криволинейной кромки;
6) сверление, понятие "диаметр отверстия";
7) долбление сквозного и несквозного гнҰзд;
8) свойства основных пород древесины;
9) угловое серединное соединение на шип одинарный сквозной УС-3.
27. Столярно-плотничное дело (22 часа):
1) пиление;
2) крестовое соединение брусков вполдерева;
3) угловое соединение брусков вполдерева;
4) тавровое соединение брусков вполдерева;
5) долбление сквозных гнҰзд;
6) криволинейное пиление;
7) обработка криволинейных кромок.
28. Цветоводство и декоративное садоводство (22 часа):
1) сбор семян садовых цветковых растений;
2) цветковые культуры, размножаемые вегетативно;
3) однолетние и многолетние цветковые растения;
4) зимующие многолетние цветковые растения;
5) деление и посадка многолетних цветковых растений;
6) осенний уход за зимующими многолетними цветковыми растениями;
7) осенний уход за декоративными кустарниками;
8) изготовление тары для хранения крупных партий семян;
9) обмолот и расфасовка цветочных семян;
10) уход за комнатными цветочными растениями;
11) строение цветкового растения;
12) общее представление о почве, перегное почвы, значении для выращивания растений;

2) қатырмақағазбен және қағазбен жұмыс, "Тұрғын бөлме", "Мектеп" макеттері мен жапсырмақұрақтарын, ашық қорапты жасау;
3) қол тігісі пайдаланылатын матамен жұмыс, жиһазды сүртуге арналған майлықтарды тігу;
4) сүлгінің кесілген шетін қол тігісімен өңдеу;
5) киімді жөндеу: түйме қадау, сыртқы киімнің ілгектерін тігу;
6) электр үтігі: қолданысы, күтімі, пайдалану;
7) жайды тазарту түрлері, санитарлық-гигиеналық талаптар, мектептің еденін тазарту;
8) бөлме өсімдіктерінің күтімі;
9) мектеп территориясын қардан, мұздан тазарту.
25. Аяқ-киім ісі (23 сағат):
1) аяқ-киімді топтастыру;
2) аяқ киімді жөндеуге арналған материалдар, құралдар және құрылғылар;
3) резенке аяқ-киімнің күтімі;
4) аяқ-киімнің үстіңгі бөліктері мен олардың бөлшектерін желім пайдаланылып бекітілетін ұсақ жөндеу жұмысы;
5) аяқ-киімнің астыңғы бөліктері мен олардың бөлшектерін әртүрлі арнайы шегелермен бекітілетін жөндеу жұмысы;
6) аяқ-киімнің астыңғы теріден жасалған бөліктерін желімдеп жөндеу;
7) аяқ-киімнің тігісі сөгітіліп кеткен үстіңгі бөліктерін жөндеу;
8) аяқ-киімді жасауға жинақтаған кездегі үстіңгі бөліктерін өңдеу;
9) аяқ-киімнің табанын құрамды тәсілмен бекітілетін ұсақ жөндеу жұмысы.
3-тарау. Оқу пәнінің 6-сыныптағы базалық білім мазмұны
26. Ағаш ұсталық ісі (22 сағат):
1) бұйымдарды домалақ кесінділердің бөліктерінен жасау;
2) жону, рейсмуспен белгілеу;
3) ағашты геометриялық ою;
4) кесінділердің ұштарын бұрыштап біріктіру;
5) қисық сызық бойынша аралау, қисық кесілген ағаш шетін өңдеу;
6) бұрғылау, "тесіктің диаметрі" түсінігі;
7) тесіп өткен және тесіп өтпеген ұяшықтарды ұңғылау;
8) ағаштардың негізі түрлерінің қасиеттері;
9) БҚ-3 тесіп өткен жалаң кертікке бұрыштап ортасынан біріктіру.
37. Ағаш ұсталық, балташылық іс (22 сағат):
1) аралау;
2) жарты бөренені айқыштап біріктіру;
3) жарты бөренені бұрыштап біріктіру;
4) жарты бөренені аралық темірмен біріктіру;
5) тесіп өткен ұяшықты ұңғылау;
6) қисық сызық бойынша аралау;
7) қисық кесілген ағаш шетін өңдеу.
28. Гүл шаруашылығы және сәндік бақ өсіру (22 сағат):
1) бақтағы гүлдік өсімдіктердің тұқымын жинау;
2) вегетативтік өсіп-өнетін гүлдік өсімдіктер;
3) бір жылдық және көп жылдық гүлдік өсімдіктер;
4) қыстап қалатын көп жылдық гүлдік өсімдіктер;
5) көп жылдық гүлдік өсімдіктерді бөлу және отырғызу;
6) қыстап қалатын көп жылдық гүлдік өсімдіктердің күзгі күтімі;
7) сәндік бұталардың күздік күтімі;
8) көп тұқымды сақтайтын ыдыс жасау;
9) гүлдік тұқымдарды бастыру және бөлшектеп өлшеп қою;
10) бөлмедегі гүлдік өсімдіктердің күтімі;
11) гүлдік өсімдіктің құрылысы;
12) топырақ, қарашірік, олардың өсімдікті өсірудегі маңызы туралы жалпы түсінік;

13) подготовка цветника к весенне-летнему сезону;
14) уход за зимующими многолетними цветковыми растениями;
15) уход за однолетними цветковыми растениями.
29. ПереплҰтно-картонажное дело (22 часа):
1) изготовление папки с клапанами и завязками;
2) способы соединения блока;
3) изготовление записной книжки;
4) изготовление общей тетради;
5) наклейка таблицы и наглядного пособия;
6) изготовление блокнота в твҰрдом переплете с кантами;
7) изготовление блокнота;
8) изготовление футляра и коробки для документов;
9) изготовление конторской книги;
10) окантовка картины под стекло.
30. Швейное дело (23 часа):
1) обработка мягких складок;
2) обработка среза косой обтачкой;
3) пошив прихваток с обработкой срезов косой обтачкой;
4) обработка накладных карманов и соединение с основной деталью;
5) обработка сборок;
6) мерки для построения чертежа основы, правила снятия мерок;
7) построение чертежа и раскрой фартука для работы;
8) соединение деталей изделия с помощью пояса и обработка отделочной строчкой;
9) ремонт одежды (заплата, штопка);
10) пошив однодетальных изделий с прямыми срезами и пооперационным разделением труда (наволочка с клапаном);
11) вышивка крестом по готовой схеме.
31. Слесарное дело (23 часа):
1) рубка на плите;
2) плоскостная разметка и обработка деталей по чертежу;
3) соединение деталей заклҰпками с полукруглой головкой;
4) опиливание криволинейной кромки;
5) выполнение изделий по технологической карте;
6) опиливание широкой поверхности;
7) пространственная разметка.
32. Основы парикмахерского искусства (23 часа):
1) типы волос и уход за ними;
2) мужские стрижки волос машинкой с насадками;
3) чтение и составление технологической карты (схемы) стрижки;
4) способы, приҰмы и методы стрижки волос;
5) детские стрижки;
6) женские стрижки для длинных волос;
7) причҰски с косами;
8) укладка волос на бигуди;
9) укладка волос феном, электрощипцами.
33. Штукатурно-малярное дело (23 часа):
1) основные конструктивные элементы зданий;
2) растворы для штукатурных работ;
3) подготовка деревянных поверхностей под оштукатуривание;
4) улучшенная штукатурка поверхностей;
5) обойные работы;
6) основы цветоведения, эстетика отделки помещений,
7) общие сведения о водных составах;
8) окраска поверхности водными составами;
9) подготовка и обработка металлических поверхностей под неводные краски;
10) окраска металлической поверхности;
11) основные дефекты штукатурки;
12) штукатурка ранее оштукатуренных поверхностей;
13) подготовка и окраска деревянных поверхностей неводными красочными составами.
34. Сельскохозяйственный труд (23 часа):

13) гүлзарды көктем мен жаз мезгілдеріне дайындау;
14) қыстап қалатын көп жылдық гүлдік өсімдіктердің күтімі;
15) бір жылдық гүлдік өсімдіктердің күтімі.
29. Түптеу картонаждық іс (22 сағат):
1) қалталы және баулы қағаз қалталарды жасау;
2) блоктарды біріктіру тәсілдері;
3) қойын дәптерді жасау;
4) қалың дәптерді жасау;
5) кестелер мен көрнекі құраладарды жабыстыру;
6) оқаланған қатты мұқабалы қойын дәптер жасау;
7) блокнот жасау;
8) құжаттарға арналған қынап және қораптар жасау;
9) кеңсе кітабын жасау;
10) суретті шынының астына жиектеу.
30. Тігін ісі (23 сағат):
1) жұмсақ қатпарларды өңдеу;
2) кесілген жерді қиғаш тігіспен өңдеу;
3) ұстағыштарды қиғаш тігіспен өңдей отырып тігу;
4) қондырма қалталарды өңдеу және негізгі бөлікпен біріктіру;
5) бүрмелерді өңдеу;
6) сызба құруға арналған өлшемдер, өлшемді алу ережелері;
7) сызбаны салу және жұмысқа арналған алжапқышты пішу;
8) бұйымның бөліктерін белдік арқылы біріктіру және әрлеу тігісімен өңдеу;
9) киімді жөндеу (жамау, торлап жамау);
10) түзу кесілетін және жұмысы операцияларға бөлінген бір бөлікті бұйым (ішінен қайырылатын жастық тысы) тігу;
11) дайын сызба бойынша айқыш кестелеу.
31. Слесарлық іс (23 сағат):
1) тақтада шабу;
2) бөліктерді сызба бойынша көктеу және өңдеу;
3) бөліктерді жартылай домалақ қалпақты тойтармамен біріктіру;
4) қисық сызықты шеттерін кесіп тастау;
5) бұйымды технологиялық карта бойынша орындау;
6) жалпақ тілімді кесіп алу;
7) кеңістіктік белгілеу.
32. Шаштараз өнерінің негіздері (23 сағат):
1) шаш түрлері және олардың күтімі;
2) ер адамдардың шашын қондырмасы бар машинкамен алу;
3) шаш қию түрлерінің технологиялық картасын (сызбасын) оқу және құру;
4) шаш киюдың тәсілдері, әдістері және түрлері;
5) балалардың шашын қию;
6) әйел адамдардың ұзын шашын қию;
7) шашты бұрыммен сәндеу түрі;
8) шашты бигудиға орау;
9) шашты фенмен, шаш бұйралайтын электр қысқышпен сәндеп тарау.
33. Сылақ-майлау ісі (23 сағат):
1) ғимараттың негізгі құрылымдық элементтері;
2) сылақ жұмысына арналған ертінділер;
3) ағаш бетін сылауға дайындау;
4) заттың сыртқы бетін жақсартылған сылау жұмысы;
5) түсқағаздық жұмыс;
6) түс танудың негізі, жайды әрлеу эстетикасы;
7) сулы құрамдар туралы жалпы мәліметтер;
8) үстіңгі бетті сулы құраммен бояу;
9) металды сусыз бояумен бояуға дайындау және өңдеу;
10) металл бетін бояу;
11) сылақтың негізгі кемшіліктері;
12) бұрын сыланған заттарды сылау;
13) ағаш беттерін сусыз бояумен бояуға дайындау және өңдеу.
34. Ауыл шаруашылық еңбегі (23 сағат):

1) уборка лука-севка и учет урожая;
2) уборка урожая картофеля;
3) почва и еҰ обработка;
4) осенняя обработка почвы;
5) осенний уход за плодовыми деревьями и ягодными кустарниками;
6) подготовка почвы под посадку чеснока;
7) посадка чеснока;
8) содержание и кормление овец и коз;
9) корм для овец и коз;
10) свиноферма, содержание и кормление свиней;
11) столовые корнеплоды; выращивание корнеплодов;
12) овощи, выращивание овощей;
13) выращивание репчатого лука и лука – севка; редиса.
35. Рабочий КСК (дворник) (23 часа):
1) инструменты для уборки территории в летнее время, уход за ними;
2) уборка территории с асфальтобетонным покрытием;
3) складирование и транспортировка мусора;
4) уборка территории с грунтово-газонным покрытием;
5) уборка участков с асфальтобетонным и грунтово-газонным покрытием;
6) инструменты для уборки территории в зимнее время и уход за ними;
7) уборка территории в зимнее время.
36. Младший обслуживающий персонал (23 часа):
1) работа на пришкольном участке;
2) ежедневная уборка спального помещения;
3) приҰмы работы на швейной машинке;
4) работа с тканью: фартук из готового кроя;
5) ремонт постельного белья;
6) устройство жилого помещения, аппликация "Кухня", "Спальня";
7) уход за паркетным полом;
8) уход за покрытием из ламината;
9) уход за покрытием из линолеума;
10) уход за кафельным напольным покрытием;
11) работа в столовой: сервировка и уборка столов, сбор грязной посуды;
12) пылесос: назначение, уход, правила работы;
13) уборка служебных помещений школы.
37. Обувное дело (23 часа):
1) подготовка и мелкий ремонт обуви пришивным методом крепления деталей;
2) подготовка и мелкий ремонт обуви клеевым и гвоздевым методами крепления деталей;
3) подготовка и мелкий ремонт обуви с резиновым низом клеевым методом крепления деталей;
4) подготовка обуви к ремонту каблуков;
5) ремонт кожаных каблуков;
6) крепление и обработка различными методами кожаных косячков;
7) подготовка и крепление набоек к каблуку;
8) ремонт средних и высоких каблуков;
9) замена обтяжных каблуков с заменой обтяжки.
Глава 4. Ожидаемые результаты по завершении 5 класса
38. Предметные результаты.
39. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) правила поведения и техники безопасности в мастерских;
2) санитарно-гигиенические требования при работе в мастерской, на пришкольном участке;
3) правила техники безопасности при работе с инструментами;
4) специальную терминологию по видам труда;
5) названия инструментов.

1) көкпияз өнімін жинау және өнімді есепке алу;
2) картоп өнімін жинау;
3) топырақ және оны өңдеу;
4) топырақты күздік өңдеу;
5) жеміс ағаштарының және жидек бұталарының күздік күтімі;
6) топырақты ащы сарымсақ отырғызу үшін дайындау;
7) ащы сарымсақты отырғызу;
8) қой мен ешкі ұстау және оларға жем беру;
9) қой мен ешкінің азығы;
10) шошқа фермасы, шошқаларды асырау;
11) асханалық тамыр жеміс, тамыр жемісті өсіру;
12) көкөніс, көкөністі өсіру;
13) басты пияз бен көк пиязды өсіру; шалғамды өсіру.
35. ҮМИК жұмысшысы (аула сыпырушы) (23 сағат):
1) территорияны жаз уақытында тазартуға арналған құралдар, олардың күтімі;
2) беті асфальтбетонмен жабылған территорияны тазарту;
3) қоқысты жинастыру және тасымалдау;
4) беті топырақты-газонмен жабылған территорияны тазарту;
5) беті асфальтбетонмен және топырақты-газонмен жабылған аумақты тазарту;
6) территорияны қыс уақытында тазартуға арналған құралдар, олардың күтімі;
7) территорияны қыс мезгілінде тазарту.
36. Қызмет көрсетуші кіші қызметкер (23 сағат):
1) мектеп жанындағы үлескедегі жұмыс;
2) жатын бөлемлерді күнделікті жинастыру;
3) тігін машинасымен жұмыс тәсілдері;
4) матамен жұмыс: дайын пішілген алжапқыш;
5) төсек-орынды жөндеу;
6) тұратын жайларды жайғастыру, "Ас үй", "Жатын бөлме" жапсырмақұрақтары;
7) паркетті еден күтімі;
8) ламинат жабынының күтімі;
9) линолуем жабынының күтімі;
10) қыштасты еден күтімі;
11) асханадағы жұмыс: тамақ ішетін үстелді жабдықтау және жинау, кір ыдыстарды жинастыру;
12) шаңсорғыш: қолданысы, күтімі, жұмыс ережесі;
13) мектептің шаруашылық жайларын жинастыру.
37. Аяқ киім ісі (23 сағат):
1) бөліктері тігу тәсілімен біріктірілетін аяқ киімді дайындау және жөндеу;
2) бөліктері желімдеу және шегелеу тәсілдерімен біріктірілетін аяқ киімді дайындау және жөндеу;
3) резенке табанды аяқ киімдердің бөліктерін желімдеу тәсілімен біріктіруге дайындау және жөндеу;
4) аяқ киімнің өкшесін жөндеуге дайындау;
5) теріден жасалған өкшелерді жөндеу;
6) теріден жасалған жақтауларын әртүрлі тәсілдермен бекіту және өңдеу;
7) нәлді дайындау және өкшеге бекіту;
8) орташа және биік өкшелерді жөндеу;
9) қапталған өкшелердің қаптамаларын ауыстыру.
4-тарау. 5-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
38. Пәндік нәтижелер.
39. Білім алушылар:
1) шеберханадағы тәртіп және қауіпсіздік техникасының ережелерін;
2) шеберханадағы, мектеп үлескісіндегі жұмыстар кезіндегі санитарлық-гигиеналық талаптарды;
3) құралдармен жұмыстағы қауіпсіздік техникасының ережелерін ұстанады;
4) еңбек түрлері бойынша арнайы терминологияны;
5) құралдардың атауларын біледі деп күтіледі.

40. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) выполнять приемы работы с использованием инструментов;
2) придерживаться технологии изученных операций;
3) придерживаться чертежа, плана, технологической карты;
4) готовить рабочее место; приводить в порядок рабочее место по завершении работы.
Глава 5. Ожидаемые результаты по завершении 6 класса
41. Предметные результаты.
42. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) правила поведения и техники безопасности в мастерских;
2) санитарно-гигиенические требования при работе в мастерской, на пришкольном участке;
3) правила техники безопасности при работе с инструментами;
4) специальную терминологию по видам труда;
5) названия инструментов, видов трудовых операций.
43. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) выполнять приемы работы с использованием инструментов;
2) придерживаться технологии изученных операций;
3) придерживаться чертежа, плана, технологической карты;
4) готовить рабочее место; приводить в порядок рабочее место по завершении работы.
44. Личностные результаты. Ожидается, что обучающиеся проявят:
1) мотивацию к трудовой деятельности;
2) заинтересованность в результатах своего труда;
3) дисциплинированность и ответственность за свой труд;
4) упорство в достижении цели;
5) гордости за свой труд и уважения к чужому труду;
6) умение работать в коллективе.
45. Системно-деятельностные результаты. Ожидается, что обучающиеся овладеют умением:
1) самостоятельно организовать своҰ рабочее место;
2) ориентироваться в задании по образцу, рисунку и технологической карте;
3) пользоваться трудовыми инструментами и рационально подбирать инструмент в зависимости от выполняемой операции;
4) работать по плану, соблюдать порядок действий; правильно и четко выполнять инструкцию;
5) составить устный отчет о проделанной работе по заданному плану;
6) проводить анализ выполненной работы и процесса выполнения;
7) контролировать качество выполненной работы.
Приложение 146
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 364
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Профессионально-трудовое обучение" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 7 - 10 классов уровня основного среднего образования Глава 1. Пояснительная записка
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года №1080 и с учетом особых образовательных потребностей обучающихся с легкой умственной отсталостью.

40. Білім алушылар:
1) жұмыс тәсілдерін құралдарды пайдалана отырып орындауды;
2) зерделенген жұмыс операцияларының орындау технологиясын ұстануды;
3) сызбаны, жоспарды, технологиялық картаны ұстануды;
4) жұмыс орнын дайындау, жұмыс аяқталғанна кейін жұмыс орнын тәртіпке келтіруді меңгереді деп күтіледі.
5-тарау. 6-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
41. Пәндік нәтижелер.
42. Білім алушылар:
1) шеберханадағы тәртіп және қауіпсіздік техникасының ережелерін;
2) шеберханадағы, мектеп үлескісіндегі жұмыстар кезіндегі санитарлық-гигиеналық талаптарды;
3) құралдармен жұмыстағы қауіпсіздік техникасының ережелерін;
4) еңбек түрлері бойынша арнайы терминологияны;
5) құралдардың, еңбек операцияларының түрлерінің атауларын біледі деп күтіледі.
43. Білім алушылар:
1) жұмыс тәсілдерін құралдарды пайдалана отырып орындауды;
2) зерделенген жұмыс операцияларының орындау технологиясын ұстануды;
3) сызбаны, жоспарды, технологиялық картаны ұстануды;
4) жұмыс орнын дайындау, жұмыс аяқталғанна кейін жұмыс орнын тәртіпке келтіруді меңгереді деп күтіледі.
44. Тұлғалық нәтижелер. Білім алушылар:
1) еңбек әрекетіне уәжін;
2) өзінің еңбегінің нәтижесіне деген қызығушылық;
3) тәртіптілік және өз жұмысына деген жауапкершілік;
4) мақсатқа жетуге деген табандылық;
5) өзінің еңбегі үшін мақтанышы және бөтеннің еңбегіне деген құрмет;
6) ұжымда жұмыс істей білу дағдыларын танытады деп күтіледі.
45. Жүйелік-әрекеттік нәтижелер білім алушылардың:
1) өзінің жұмыс орнын дербес ұйымдастыруынан;
2) тапсырмада үлгі, сурет және технологиялық карта бойынша бағдарлауынан;
3) еңбек құралдарын пайдалануынан, құралдарды орындалатын жұмысқа сәйкес таңдай білуінен;
4) жоспар бойынша жұмыс істеуінен, әрекеттердің орындалу тәртібін сақтауынан, нұсқауды дұрыс және дәл орындауынан;
5) берілген жоспар бойынша орындалған жұмыс туралы ауызша есеп беруінен;
6) орындалған жұмысты және орындау процесін талдауынан;
7) орындалған жұмыстың сапасын бақылауынан көрініс табады деп күтіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 146-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 364-қосымша
Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 7 - 9 сыныптары үшін "Кәсіби-еңбекке баулу" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Түсінік хат
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес және жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін ескере отырып әзірленген.

2. Цель учебного предмета - подготовка выпускников специальной школы к дальнейшему обучению по специальности "швея" для работы на предприятиях легкой промышленности и интеграции выпускников в общество.
3. Задачи учебного предмета:
1) формировать у обучающихся доступные профессиональные умения и навыки для дальнейшего овладения профессией;
2) формировать опыт применения технологических знаний и умений в самостоятельной практической деятельности;
3) совершенствовать общетрудовые умения и навыки;
4) формировать у обучающихся коммуникативные навыки;
5) воспитывать трудолюбие, ответственность за результат своего труда.
4. Первостепенное внимание при обучении обучающихся в 7-8 классах уделяется правильности выполнения приҰмов труда, планированию процесса пошива, умению анализировать свои действия и их результаты; в 9 классе наращивается темп работы и качество овладения трудовыми навыками.
5. На уроках практического повторения обучающиеся закрепляют и совершенствуют полученные профессиональные навыки выполняя заказы школы, базовых предприятий, швейные изделия для всевозможных выставок. Участие в выставках позволяет обучающимся повысить самооценку, укрепиться в правильности профессионального выбора, получить коммуникативный опыт.
6. Введение в образовательный процесс на уроках швейного дела творческих проектов позволяет значительно повысить качество обучения, выработать у обучающихся умение ставить цели, планировать, применять полученные знания и умения в новых условиях.
7. Значительное внимание уделяется прочному усвоению и выполнению требований безопасности труда при изучении каждой темы или при переходе к новому виду работ в процессе практического обучения.
8. Объем учебной нагрузки:
1) 7 класс – 10 часов в неделю, 340 часов в учебном году;
2) 8 класс – 10 часов в неделю, 340 часов в учебном году;
3) 9 класс – 12 часов в неделю, 408 часов в учебном году,
4) 10 класс – 22 часа в неделю, 748 часов в учебном году.
9. Программой предусмотрены теоретические и практические занятия, лабораторные работы. Самостоятельная работа проводится в конце каждой четверти: в 7-8 классах по 2 часа, в 9-10 классах – 3 часа.
10. Программа содержит примерное распределение часов по разделам на учебный год. Распределение учебного материала по годам обучения также является примерным. Учитель вправе, исходя из имеющихся в школе условий, возможностей конкретной учебно-трудовой группы, потребностей регионального рынка труда:
1) изменить количество часов, необходимых на отработку содержания программной темы;

2. Оқу пәнінің мақсаты – арнайы мектепті бітірушілерді жеңіл өнеркәсіп орындарында әрі қарай жұмыс істеу үшін "тігінші" мамандығы бойынша оқуға және мектеп бітірушілерді қоғамға кіріктіруге дайындау.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) кәсіпті әрі қарай меңгеру үшін білім алушыларда қолжетімді кәсіби икемділіктер мен дағдыларды қалыптастыру;
2) технологиялық икемділіктер мен дағдыларды дербес практикалық әрекетте қолдана білу тәжибесін қалыптастыру;
3) жалпы еңбектік икемділіктер мен дағдыларды жетілдіру;
4) білім алушыларда коммуникативтік дағдыларды қалыптастыру;
5) еңбексүйгіштікке, өз еңбегінің нәтижесіне деген жауапкершілікке тәрбиелеу.
4. 7-8 сыныптарды оқытуда ең алдымен еңбек тәсілдерін орындаудың дұрыстығына, тігу процесін жоспарлауға, өзінің әрекеттері мен олардың нәтижелерін талдай білуге үйретуге көңіл бөлінеді; 9-сыныпта жұмыс қарқыны және еңбек дағдыларын меңгеру сапасы артады.
5. Практикалық қайталау сабақтарында білім алушылар мектептің, кәсіпорындардың тапсырыстарын, түрлі-түрлі көрмелерге арналған тігін бұйымдарын орындау барысында алған кәсіби дағдыларын бекітеді және жетілдіреді. Көрмелерге қатысу оқущыларға өзін-өзі бағалай білуін, кәсіби таңдауының дұрыстығына деген сенімін жоғарылатуға, коммуникатвтік тәжірибе алуға мүмкіндік береді.
6. Тігін ісі сабақтарындағы білім беру процесіне шығармашылық жобаларды ендіру оқытудың сапасын біршама арттыруға, білім алушыларға мақсат қоя білуге, жоспарлауға, алған білімі мен икемділіктерін жаңа жағдайда қолдануларына мүмкіндік береді.
7. Әрбір тақырыпты өткенде немесе практикалық оқыту процесінде жұмыстың жаңа түріне ауысқанда қауіпсіздік еңбек талаптарын нақты меңгеруге және орындауға үлкен көңіл бөлінеді.
8. Оқу жүктемесінің көлемі:
1) 7-сыныпта аптасына – 10 сағат, оқу жылында 340 сағат;
2) 8-сыныпта аптасына – 10 сағат, оқу жылында 340 сағат;
3) 9-сыныпта аптасына – 12 сағат, оқу жылында 408 сағат;
4) 10-сыныпта аптасына – 22 сағат, оқу жылында 748 сағат.
9. Бағдарламамен теориялық және практикалық сабақтар, зертханалық жұмыстар қарастырылған. Әрбір тоқсан соңыда өз бетімен істейтін жұмысқа 7-8-сыныптарда 2 сағаттан, 9-сыныпта 3 сағат бөлінеді.
10. Бағдарлама тараулар бойынша сағаттарды оқу жылына бөлудің үлгісін құрайды. Оқу материалын жыл бойынша бөлу де үлгі ретінде берілген. Мұғалім мектептегі жағдайға, еңбек-оқу тобының нақты мүмкіндігіне, аймақтық еңбек нарығына қарай:
1) бағдарламалық тақырыптың мазмұнын оқуға қажетті сағат санын өзгерте алады;

2) заменить предлагаемое программой изделие, сохраняя при этом приҰмы и технологию выполнения;
3) изменить тему, руководствуясь "Требованиями к уровню подготовки обучающихся класса" данной программы;
4) перераспределять учебный материал по годам обучения.
11. В процессе обучения швейному делу необходимо устанавливать межпредметные связи с учебными предметами: Математика, Социально-бытовая ориентировка, Культура поведения.
12. Изучение курса в 9 классе завершается экзаменом. Экзаменационные задания определяются учителем с учетом возможностей обучающихся класса.
13. 10 класс является производственным, и 80% учебного времени отводится на углубление практических профессиональных навыков.
Глава 2. Базовое содержание учебного предмета для 7 класса
14. Вводное занятие (1 час):
1) правила поведения в мастерской;
2) закрепление инструментов и рабочих мест;
3) инструктаж по правилам безопасной работы;
4) общие сведения о профессии, профессионально важные качества; медицинские противопоказания;
5) ознакомление с планом работы на четверть.
15. Повторение пройденного материала в 6 классе (10 часов).
16. Общие сведения об одежде (1 час):
1) классификация одежды, требования к одежде, виды производства: массовое, серийное, индивидуальное.
17. Материаловедение (20 часов):
1) волокна, получаемые для изготовления тканей; классификация волокон по происхождению; основные свойства волокон, влияние свойств волокон на свойства тканей;
2) натуральные волокна растительного и животного происхождения и ткани из них;
3) швейные нитки, их производство, ассортимент, требования к качеству, область применения различных видов ниток;
4) пуговицы, их классификация по форме, размерам, способу крепления и назначению;
5) крючки, петли, застежки "молния", их классификация и назначение;
6) лабораторные работы: свойства льняных и хлопчатобумажных тканей; свойства шерстяных волокон и тканей из них;
7) практические работы: пришивание различных видов фурнитуры.
18. Швейное оборудование (4 часа):
1) бытовая швейная машина с электроприводом: марки, назначение, устройство, виды выполняемых работ;
2) промышленная швейная машина: назначение, виды выполняемых операций, основные механизмы;
3) неполадки в работе швейных машин: уход за швейными машинами, меры предупреждения и способы устранения неполадок;
4) практические работы: неисправности машины, способы их предупреждения и устранения.
19. Оборудование для влажно-тепловой обработки (5 часов):
1) виды влажно-тепловой обработки, характеристика;
2) виды электрических утюгов, устройство и работа;

2) орындау технологиясы мен тәсілдерін сақтай отырып, бағдарлама ұсынған бұйымды ауыстыра алады;
3) осы бағдарламаның "Сынып білім алушыларының дайындық деңгейіне қойылатын талаптарын" басшылыққа ала отырып, тақырыпты өзгерте алады;
4) оқу материалын оқу жылдары бойынша қайтадан бөле алады.
11. Тігін ісіне оқыту процесінде "Математика", "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдар", "Тәртіп мәдениеті" оқу пәндерімен пәнаралық байланыс орнатылады.
12. Курс 9-сыныпта оқу емтиханмен аяқталады. Мұғалім емтихан тапсырмаларын сынып білім алушыларының мүмкіндіктерін ескере отырып анықтайды.
13. 10-сынып өндірістік болып табылады және оқу уақытының 80%-ы практикалық кәсіби дағдыларды тереңдетуге бөлінеді.
2-тарау. Оқу пәнінің 7-сыныптағы базалық білім мазмұны
14. Кіріспе сабақ (1 сағат):
1) шеберханадағы тәртіп ережесі;
2) құралдар мен жұмыс орындарын бекіту;
3) қауіпсіз жұмыс ережелері бойынша нұсқаулық;
4) кәсіп туралы жалпы мәліметтер, кәсіби маңызды қасиеттер, медициналық қарсы көрсетілім;
5) тоқсандық жұмыс жоспарымен танысу.
15. 6-сыныпта өткен материалдары қайталау (10 сағат).
16. Киім туралы жалпы мәліметтер (1 сағат):
1) киімді топтастыру, киімге қойылатын талаптар, өндіріс түрлері: жаппай, сериялы, жеке.
17. Материалтану (20 сағат):
1) матаны жасауға арналған талшықтар, талшықтарды жасалуына қарай топтастыру, талшықтың негізгі қасиеттері, талшықтардың қасиеттерінің матаның қасиетіне тигізетін әсері;
2) өсімдік және жануар текті табиғи талшықтар мен олардан жасалған мата;
3) тігін жіптері, оларды өндіру, ассортимет, сапаға деген талаптар, әртүрлі жіптерді қолдану аясы;
4) түймелер, оларды пішіні, көлемі мен қадау тәсілі және қолданысы бойынша топтастыру;
5) ілмектер, ілгектер, сырма, олардың топтастырылуы және қолданысы;
6) зертханалық жұмыстар: зығыр және мақта маталарының қасиеттері, жүн талшықтардың қасиеттері және олардан жасалған мата;
7) практикалық жұмыстар: түрлері әртүрлі фурнитураны қадау.
18. Тігін құралдары (4 сағат):
1) электр жетекті тұрмыстық тігін машинасы: маркасы, қолданысы, құрылысы, орындалатын жұмыс түрлері;
2) өнеркәсіптік тігін машинасы: қолданысы, орындалатын операциялар түрлері, негізгі механизмдері;
3) тігін машиналардың жұмысындағы кемшіліктер: тігін машинасының күтімі, кемшіліктердің алдын алу шаралары және оларды жою тәсілдері;
4) практикалық жұмыстар: машинаның бұзылыстары, олардың алдын алу шаралары және жою тәсілдері.
19. Дымқылды жылумен өңдеуге арналған құралдар (5 сағат):
1) дымқылды жылумен өңдеу түрлері, сипаттамасы;
2) электр үтіктерінің түрлері, құрылысы және жұмысы;

3) практическая работа: влажно-тепловая обработка разных видов тканей.
20. Основные швейные ручные работы (80 часов):
1) организация ручных работ, применяемые инструменты и приспособления; виды ручных стежков, их применение; терминология ручных работ; подбор игл и ниток в зависимости от вида материала;
2) приҰмы выполнения ручных стежков;
3) приемы пришивания пуговиц, крючков, кнопок;
4) приемы обметывания петель;
5) ремонт одежды;
6) вышивка, история вышивки, применение, виды; инструменты и приспособления для вышивания;
7) запяливание ткани в пяльцы, нанесение рисунка; стирка и глажение вышивки;
8) вышивка на основе отсчета ниток, счҰтная гладь;
9) практические работы: выполнение ручных стежков, пришивание фурнитуры, обметывание петель, выполнение ремонта одежды, вышивка счетной гладью.
21. Основные швейные машинные работы (10 часов):
1) виды машинных строчек, виды швов в изделиях;
2) практические работы: выполнение машинных работ на бумаге без ниток, на бумаге с нитками; выполнение прямых и фигурных строчек на ткани. Навыки выполнения прямых строчек на ткани; закрепление концов строчки. Стачивание двух срезов деталей из ткани стачным швом, накладным швом с закрытым и открытым срезами; выполнение различного вида краевых и отделочных швов.
22. Основы конструирования (30 часов):
1) правила и последовательность измерения человеческой фигуры, обозначение мерок, снятие мерок для построения чертежа;
2) правила и последовательность раскроя ткани с помощью готовой выкройки;
3) практические работы: построение чертежа, изготовление выкройки и раскрой женского белья без плечевого шва; построение чертежа, изготовление выкройки и раскрой расклешҰнной юбки "полусолнце", "солнце"; раскрой с помощью готовой выкройки брюк на резинке, прямой юбки.
23. Технология обработки отдельных деталей и узлов швейных изделий (30 часов):
1) обработка подкройной обтачкой горловины;
2) обработка складок в поясном изделии;
3) обработка застежек в боковом шве поясного изделия;
4) обработка низа юбки;
5) обработка притачным поясом верхнего среза юбки;
6) обработка корсажной лентой верхнего среза юбки;
7) обработка оборок;
8) обмҰтывание срезов;
9) обработка верхнего среза юбки швом вподгибку с вкладыванием эластичной тесьмы;
10) практические работы: выполнение образцов обработки деталей.
24. Технология изготовления швейных изделий (110 часов):
1) общее понятие о последовательности сборки различных швейных изделий;
2) однодетальное изделие с прямыми срезами;
3) женское белье без плечевого шва;
4) юбка расклешенная;
5) брюки на резинке;

3) практикалық жұмыс, әртүрлі маталарды дымқылды жылумен өңдеу.
20. Негізгі қолтігін жұмыстары (80 сағат):
1) қол тігін жұмысын ұйымдастыру, қолданылатын құралдар мен жабдықтар; қол тігістерінің түрлері, олардың қолданылуы; қол тігін жұмыстарының терминологиясы; ине мен жіпті мата түріне қарай таңдау;
2) қол тігістерін орындау тәсілдері;
3) түймелерді, ілгектерді, қаптырмаларды тігу тәсілдері;
4) ілмекті тепшу тәсілдері;
5) киімді жөндеу;
6) кесте, кестелеу тарихы, қолданысы, түрлері; кестелеуге арналған құралдар мен жабдықтар;
7) матаны кесте кергішке керу, сурет салу, кестені жуу және үтіктеу;
8) жіпті санау негізіндегі кесте, тығыз кестелеу;
9) практикалық жұмыстар: қол тігістерін орындау, фурнитураны қадау, ілгекті тепшу, киімді жөндеу, тығыз кестелеуді орындау.
21. Тігін машиналарының негізгі жұмыстары (10 сағат):
1) машина тігісінің түрлері, бұйымдардағы тігіс түрлері;
2) практикалық жұмыстар: машина жұмысын жіпсіз қағазда, жіппен қағазда орындау, матада түзу және пішінді тігістерді орындау. Матада түзу тігістерді орындау дағдылары, тігістің соңын бекіту. Жабық және ашық кесіктермен қайып тігіспен, қапталған тігіспен екіге кесілген матаның бөлшегін қайып тігу; Мата жиегі мен түймелікті торлау. Түрлі шеткі және әрлеу тігістерін орындау.
22. Құрылымдау негіздері (30 сағат):
1) адамның мүсінін өлшеудің бірізділігі мен ережелері, өлшемді белгілеу, пішім жасау үшін өлшемін алу;
2) дайын киім үлгісінің көмегімен матаны пішудің бірізділігі және ережелері;
3) практикалық жұмыстар: пішімді құрастыру, иықсыз бұйымдарды құрылымдау және үлгілеу (түнгі жейде), түнгі жейде негізінде иық пішімін дайындау, "жартылай күн", "күн" кең етекті белдемшелердің пішімін дайындау және пішу, дайын пішім бойынша резенкелі шалбар мен түзу белдемшені пішу.
23. Тігін бұйымдарының жеке бөліктерін өңдеу технологиясы (30 сағат):
1) мойын ойындысын пішімдік әдіппен өңдеу;
2) белдік бұйымындағы қатпарларды өңдеу;
3) белдік бұйымының бүйіріндегі түймелікті торлау;
4) белдемше етегінің шетін өңдеу;
5) белдемшенің жоғары қиығын белдікпен қайып тігу;
6) белдемшенің жоғары қиығынкорсаждық лентамен өңдеу;
7) бүрмелерді өңдеу;
8) қиықты қиғаш тігіспен торлау;
9) белдемшенің жоғарғы қиығын, созылмалы лентаны салып, жапсыра тігу;
10) практикалық жұмыстар: бөліктерді өңдеу үлгілерін орындау.
24. Тігін бұйымдарын дайындау технологиясы (110 сағат):
1) әртүрлі тігін бұйымдарын жинастырудың бірізділігі туралы жалпы түсінік;
2) түзу қиықты бір бөлікті бұйым;
3) иық тігісінсіз әйелдердің түнгі жейдесі;
4) кең белдемше;
5) резенкелі шалбар;

6) юбка прямая;
7) прихватки для кухни;
8) постельное белье, изготовленное бригадным методом;
9) практические работы: пошив изделий.
25. Творческие проекты:
1) общее понятие и содержание проекта, подготовка к выполнению проекта (2 часа);
2) выполнение проекта (в течение года).
26. Экскурсии на предприятия швейной промышленности (3 часа):
1) ознакомление с профессией швеи.
27. Практическое повторение (30 часов):
1) изготовление юбок прямой и расклешенной формы;
2) пошив ночной сорочки;
3) пошив бригадным методом постельного белья;
4) вышивка счетной гладью;
5) пошив прихваток.
28. Самостоятельная работа (4 часа).
Глава 3. Базовое содержание учебного предмета для 8 класса
29. Вводное занятие (1 час):
1) правила поведения в мастерской;
2) закрепление инструментов и рабочих мест;
3) инструктаж по правилам безопасной работы;
4) профессия "швея-мотористка", профессионально важные качества; медицинские противопоказания;
5) ознакомление с планом работы и задачами на учебный год.
30. Повторение пройденного материала в 7 классе (10 часов).
31. Общие сведения об одежде (1 час):
1) виды легкой одежды, детали изделия, наименование срезов, направление нити основы в деталях.
32. Материаловедение (4 часа):
1) ткани из натурального и искусственного шелка, их свойства;
2) виды синтетического волокна, пряжа из синтетических волокон и нитей;
3) нетканые материалы;
4) отделочные материалы, тесьма, ленты, кружева;
5) лабораторные работы: определение тканей из натурального и искусственного шелка; изучение свойств нетканых материалов, распознавание синтетической ткани.
33. Швейное оборудование (2 часа):
1) бытовая краеобметочная машина с электроприводом: марки, назначение, устройство, виды выполняемых работ;
2) промышленная швейная машина: назначение, виды выполняемых операций, основные механизмы;
3) различные приспособления к швейной машине;
4) практическая работа: неполадки в работе швейных машин, уход за швейными машинами, меры предупреждения и способы устранения неполадок.
34. Оборудование для влажно-тепловой обработки (2 часа):
1) виды влажно-тепловой обработки и клеевого соединения материалов, характеристика;
2) виды электрических утюгов, устройство и работа;
3) практическая работа: влажно-тепловая обработка разных видов тканей; клеевое соединение материалов.
35. Основные швейные практические работы (56 часов):
1) вышивка гладью;
2) вышивка крестом;
3) декорирование швейных изделий отделочными материалами ручным и машинным способами;
4) ремонт одежды и постельного белья ручным и машинным способами;

6) түзу белдемше;
7) ас үйге арналған ұстағыштар;
8) бригадалық тәсілмен тігілетін төсек орын;
9) практикалық жұмыстар: бұйымды тігу.
25. Шығармашылық жобалар:
1) жоба туралы жалпы түсінік және оның мазмұны, жобаны орындауға дайындық (2 сағат);
2) жобаны орындау (жыл бойы).
26. Тігін өнеркәсібінің кәсіпорындарына экскурсия (3 сағат):
1) тігінші мамандығымен танысу.
27. Практикалық қайталау (30 сағат):
1) түзу және кең белдемшелерді жасау;
2) түнгі жейдені тігу;
3) бригадалық тәсілмен дайындалатын төсек орын;
4) тығыз кестемен кестелеу;
5) асү йге арналған ұстағыштар.
28. Өз бетімен орындайтын жұмыс (4 сағат).
3-тарау. Оқу пәнінің 8-сыныптағы базалық білім мазмұны
29. Кіріспе сабақ (1 сағат):
1) шеберханадағы тәртіп ережесі;
2) құралдар мен жұмыс орындарын бекіту;
3) қауіпсіз жұмыс ережелері бойынша нұсқаулық;
4) "тігінші-мотористка" мамандығы, кәсіби маңызды қасиеттер, медициналық қарсы көрсетілім;
5) оқу жылының жұмыс жоспарымен және міндеттерімен танысу.
30. 7-сыныпта өткен материалдары қайталау (10 сағат).
31. Киім туралы жалпы мәліметтер (1 сағат):
1) жеңіл киім түрлері; бұйым бөліктері, қиықтардың атаулары, жіптің бағыты, бөліктердегі негіздер.
32. Материал тану (4 сағат):
1) табиғи және жасанды жібектен алынған маталар, олардың қасиеттері;
2) синтетикалық талшықтардың түрлері, синтетикалық талшықтардан алынған иірілген жіп және жіптер;
3) маталық емес материалдар;
4) әрлеу материалдары, бау, лента, шілтер;
5) зертханалық жұмыстар: табиғи және жасанды жібектен алынған маталарды анықтау, маталық емес материалдардың қасиеттерін зерттеу, синтетикалық матаны тану.
33. Тігін құралдары (2 сағат):
1) электр жетекті шеттіктеу тігістерін орындайтын тұрмыстық машина: маркасы, қолданысы, құрылысы, орындайтын жұмыс түрлері;
2) өнеркәсіптік тігін машинасы: қолданысы, орындайтын операцияларының түрі, негізгі механизмдері;
3) тігін машинасының әртүрлі аспаптары;
4) практикалық жұмыстар: тігін машинасының жұмысындағы кемшіліктер, тігін машинасының күтімі, кемшіліктердің алдын алу шаралары және оларды жою тәсілдері.
34. Дымқылды жылумен өңдеуге арналған құралдар (2 сағат):
1) дымқылды жылумен өңдеу түрлері және материалды желімдік біріктіру, сипаттамасы;
2) электр үтіктерінің түрлері, құрылыстары мен жұмыстары;
3) практикалық жұмыс: әртүрлі материалдарды дымқылды жылумен өңдеу, материалдарды желімдік біріктіру.
35. Негізгі практикалық тігін жұмыстары (56 сағат):
1) тығыз кестелеу;
2) айқыш кестелеу;
3) тігін бұйымдарын әрлеу материалдарымен қолмен және машинамен сәндеу тәсілдері;
4) киімді және төсек орынды қолмен және машинамен жөндеу тәсілдері;

5) различные виды краевых и отделочных машинных швов;
36. Основы конструирования (10 часов):
1) правила и последовательность раскроя ткани с помощью лекал;
2) правила и последовательность работы с выкройками из журналов;
3) практические работы: построение чертежа, изготовление выкройки и раскрой цельнокроенного платья.
37. Технология обработки отдельных деталей и узлов швейных изделий (30 часов):
1) обработка косой обтачкой горловины, пройм, низа рукава;
2) обработка вытачек;
3) обработка отделок на изделии: оборки, волана, мелких складок и защипов;
4) обработка низа юбки ручным швом;
5) обработка подкройной обтачкой, стачанной по плечевым срезам, горловины;
6) обработка отложного воротника;
7) разметка и выметывание петель машинным способом;
8) обмҰтывание срезов;
9) обработка притачных кокеток с прямым и овальным срезом;
10) обработка накладных кокеток с прямым и овальным срезом;
11) обработка уголков кокетки при настрачивании отделочной строчкой;
12) обработка борта цельнокроенным и притачным подбортом;
13) обработка накладных карманов с прямым и овальным срезом;
14) обработка кармана с оборкой;
15) обработка застҰжки тесьмой "молния";
16) обработка низа рукава краевыми швами, обтачками;
17) техника лоскутного шитья (пэчворк);
18) влажно-тепловая обработка деталей и швов;
19) практические работы: выполнение образцов обработки деталей.
38. Технология изготовления швейных изделий (60 часов):
1) халат домашний из хлопчатобумажной ткани с отложным или цельнокроеным воротником, с кокеткой или без нее, с рукавами или без них;
2) изделие в технике лоскутного шитья (по выбору);
3) цельнокроенное платье;
4) бригадный метод пошива постельного белья;
5) практические работы: пошив швейных изделий.
39. Творческие проекты (в течении года).
40. Экскурсии на предприятия швейной промышленности (6 часов):
1) ознакомление со швейным оборудованием;
2) ознакомление с технологией массового пошива швейных изделий.
41. Практическое повторение (150 часов):
1) пошив постельного белья, детского и женского белья по готовому крою;
2) пошив легкого детского и женского платья по готовым выкройкам;
3) декоративное оформление швейных изделий вышивкой.
42. Самостоятельная работа (8 часов).
Глава 4. Базовое содержание учебного предмета для 9 класса
43. Вводное занятие (1 час):
1) правила поведения в мастерской;
2) закрепление инструментов и рабочих мест;
3) инструктаж по правилам безопасной работы;
4) профессия "швея-мотористка", профессионально важные качества; медицинские противопоказания;
5) учреждения для получения швейного профессионального образования;

5) машиналық шеттік және өңдеу тігістерінің әртүрлі түрлері.
36. Құрылымдау негіздері (10 сағат):
1) матаны пішімнің көмегімен пішудің бірізділігі мен ережелері;
2) журналдан алынған пішімдермен жұмыстың бірізділігі мен ережелері;
3) практикалық жұмыстар: сызба салу, пішімді дайындау және тұтастай пішілетін көйлекті пішу.
37. Тігін бұйымының жеке бөліктері мен түйіндерін өңдеу технологиясы (30 сағат):
1) жаға, мойындық, өңір, қолтық ойындысын қиғаш тігіспен өңдеу;
2) қымтаулы тігісті өңдеу;
3) бұйымның бүрмесін, желбіршегін, ұсақ бүкпесін және бүктесін өңдеу;
4) белдемшенің етегін қолдық тігіспен өңдеу;
5) өңірдің ішкі жиегін, мойындық әдібін, қолтық ойындысын, бұйымның етегі мен жеңнің шетін ашық қиықты бүгілген тігіспен өңдеу;
6) қайырма жағаны өңдеу;
7) түймеліктің орнын белгілеу мен торлауды машина тәсілімен орындау;
8) қиықтарды тепшу;
9) түзу және сопақша кесілген иініштерді өңдеу;
10) түзу және сопақша кесілгенқондырмалы иініштерді өңдеу;
11) иніштердің бұрышын әрлеу тігісімен өңдеу;
12) тұтастай пішілген және жапсырмалы өңірді өңдеу;
13) түзу және сопақша кесілген қондырмалы қалталарды өңдеу;
14) бүрмелі қалтаны өңдеу;
15) сырмалы түймелікті өңдеу;
16) жең ұшын шеттік тігістермен өңдеу;
17) құрақ құрау (пэчворк) техникасы;
18) бөліктер мен тігістерді дымқылды жылумен өңдеу;
19) практикалық жұмыстар: бөліктерді өңдеу үлгілерін орындау.
38. Тігін бұйымдарын дайындау технологиясы (60 сағат):
1) мақта матадан тігілген, қайырма немесе тұтастай пішілген жағалы, иінішті немесе онсыз, жеңді немесе онсыз үйге киетін халат;
2) құрақ құрау техникасы бойынша орындалатын бұйымдар (таңдау бойынша);
3) тұтастай пішілген көйлек;
4) бригадалық тәсілмен тігілетін төсек орын;
5) практикалық жұмыстар: тігін бұйымдарын тігу.
39. Шығармашылық жобалар (жыл бойы).
40. Тігін өнеркәсібінің кәсіпорнына экскурсия (6 сағат):
1) тігін құралдарымен танысу;
2) тігін бұйымдарын жаппай тігу технологиясымен танысу.
41. Практикалық қайталау (150 сағат):
1) дайын пішімдер бойынша төсек-орынды, балалар мен әйел адамдарға арналған түнгі жейделерді тігу;
2) дайын пішімдер бойынша балалар мен әйел адамдардың жеңіл көйлектерін тігу:
3) тігін бұйымдарын кестемен сәндік безендіру.
42. Өз бетімен орындайтын жұмыс (8 сағат).
4-тарау. Оқупәнінің 9-сыныптағы базалық білім мазмұны
43. Кіріспе сабақ (1 сағат):
1) шеберханадағы тәртіп ережесі;
2) құралдар мен жұмыс орындарын бекіту;
3) қауіпсіз жұмыс ережелері бойынша нұсқаулық;
4) "тігінші-мотористка" мамандығы, кәсіби маңызды қасиеттер, медициналық қарсы көрсетілім;
5) тігіншілік кәсіби білім алуға арналған мекемелер;

6) ознакомление с планом работы и задачами на учебный год.
44. Повторение пройденного материала в 8 классе (40 часов).
45. Правовые основы трудовой деятельности (3 часа):
1) общие сведения о трудовом праве и основах трудового законодательства Республики Казахстан в системе производственных отношений, трудовой контракт (договор) как форма трудовых взаимоотношений работника и работодателя, виды документов, необходимых для представления работодателю при заключении трудового договора, гарантии при приеме на работу, требования работодателей к профессионалам, формы заработной платы, правовые основы социальной защиты и социального обеспечения, порядок разрешения трудовых споров;
2) рынок труда и профессии: проблемы занятости молодежи в условиях рыночной экономики, профессии и специальности, пользующиеся спросом на региональном рынке труда, получение профессионального образования;
3) практическая работа: оформление деловых бумаг: заполнение трудового договора, заявления.
46. Культура делового общения (2 часа):
1) этика профессиональных отношений, социальные нормы поведения в коллективе;
2) конфликт, конфликтные ситуации, причины конфликтов, способы предотвращения и преодоления конфликтов.
47. Материаловедение (2 часа):
1) ассортимент тканей из синтетических волокон и нитей, их свойства;
2) новые швейные материалы, используемые на швейном предприятии;
3) лабораторные работы: изучение прорубаемости новых тканей, влагопроницаемости, сминаемости, изменение вида и качества при утюжке; изучение свойства тканей из синтетических волокон и нитей.
48. Швейное оборудование (10 часов):
1) основные сведения по механизации и автоматизации современного швейного производства;
2) оборудование подготовительно-раскройного цеха;
3) оборудование отделочного цеха;
4) машины обметочные и стачивающе-обметочные: марки, назначение, устройство, виды выполняемых работ;
5) приспособления для машинных работ, их роль в улучшении качества обработки изделий и повышения производительности труда;
6) практическая работа: выполнение образцов машинных швов с использованием приспособлений для машинных работ.
49. Оборудование для влажно-тепловой обработки (2 часа):
1) прессы для влажно-тепловой обработки, устройство и работа.
50. Основные швейные работы (40 часов):
1) машинная закрепка на концах шва у деталей, обработанных на обметочной машине;
2) обработка окантовочным швом среза мелкой детали;
3) декорирование швейных изделий отделочными материалами машинным способом;
4) декорирование столового и постельного белья ручной вышивкой;

6) оқу жылының жұмыс жоспарымен және міндеттерімен танысу.
44. 8-сыныпта өткен материалдары қайталау (40 сағат).
45. Еңбек қызметінің құқықтық негіздері (3 сағат):
1) Қазақстан Республикасының кәсіпорындық қатынастағы негізгі еңбек заңнамасы мен еңбектік құқық, жұмысшы мен жұмыс берушінің өзара еңбектік қатынасының түрі ретіндегі еңбек шарты, еңбек шартына отырған кездегі жұмыс берушіге беруге қажетті құжаттардың түрлері, жұмысқа қабылданғандағы кепілдік, жұмыс берушінің қоятын талаптары, еңбекақы төлеу түрлері, әлеуметтік қорғау және әлеуметтік қамсыздандырудың құқықтық негіздері, еңбек дауын шешу тәртібі туралы жалпы мәліметтер;
2) еңбектік және кәсіптік нарық: нарықтық экономика жағдайында жастарды еңбекке орналастыру мәселелері, аймақтық еңбек нарығының сұраныстағы кәсіптері мен мамандықтары, кәсіби білім алу;
3) парктикалық жұмыс: іс қағаздарды толтыру, еңбек шартын толтыру, өтініш жазу.
46. Іскерлік қатынас мәдениеті (2 сағат):
1) кәсіби қатынас этикасы, ұжымдағы тәртіптің әлеуметтік нормалары;
2) дау, жанжал, жанжалдық жағдайлар, жанжалдасу себептері, жанжалдың алдын алу және шешу тәсілдері.
47. Материал тану (2 сағат):
1) синтетикалық талшықтар мен жіптерден жасалған маталардың ассортименті, олардың қасиеттері;
2) тігін өнеркәсібінде пайдаланылатын жаңа тігін материалдары;
3) зертханалық жұмыстар: жаңа маталардың кесілімділігі, ылғал жұтқыштығы, умаждалуы, үтіктеген кезде түрі мен сапасын өзгертулерін, синтетикалық талшықтар мен жіптерден жасалған маталардың қасиеттерін зерттеу.
48. Тігін құралдары (10 сағат):
1) заманауи тігін өнеркәсібін механизациялау және автоматтандыру бойынша негізгі мәліметтер;
2) дайындық, пішу цехының құралдары;
3) әрлеу цехының құралдары;
4) шет және әрлеуші тігісті машиналар: маркалары, қолданысы, құрылысы, орындайтын жұмыс түрлері;
5) машиналық жұмыстарға арналған қондырғылар, олардың бұйымды өңдеу сапасын және еңбек өнімділігін арттырудағы рөлі;
6) практикалық жұмыс: машиналық жұмысқа арналған жабдықтарды пайдалана отырып, машиналық тігістердің үлгісін орындау.
49. Ылғалды жылумен өңдеуге арналған құралдар (2 сағат):
1) ылғалды жылумен өңдеуге арналған баспақтар.
50. Негізгі тігін жұмыстары (40 сағат):
1) тігін машинасының кері жүрісімен тігісті бекіту;
2) ұсақ бөліктің қиығын қиғаш тігіспен өңдеу;
3) тігін бұйымдарын әрлеу материаладарымен машиналық тәсілмен сәндеу;
4) дастархан төсеніші мен төсек-орынды қолдық кестелеумен сәндеу;

5) стачивание с одновременным обметыванием боковых и других срезов на стачивающе-обметочной машине;
6) стачивание деталей без предварительного сметывания;
7) практические работы: выполнение образцов, пошив изделий с элементами декоративной отделки.
51. Основы конструирования (10 часов):
1) правила и последовательность раскроя ткани с помощью лекал;
2) раскрой по готовым выкройкам или чертежам легкой женской одежды;
3) изготовление выкройки по основе платья и раскрой платья, отрезного по линии талии или по линии бедер.
52. Технология обработки отдельных деталей и узлов швейных изделий (20 часов):
1) соединение лифа с юбкой;
2) обработка окантовочного шва на закругленных срезах;
3) стачивание среднего и шаговых срезов;
4) обработка застежки в боковом или среднем шве по промыщленной технологии;
5) обработка и соединение пояса с верхним срезом изделия при использовании элементов промышленной технологии;
6) обработка низа изделия на универсальной и специальной машинах;
7) обработка кармана с подкройным бочком и в швах изделия;
8) влажно-тепловая обработка швов;
9) практические работы: выполнение образцов обработки деталей.
53. Технология изготовления швейных изделий, применяемая в массовом производстве одежды (50 часов):
1) пошива юбок;
2) пошива прямого цельнокроенного платья,
3) пошива брюк;
4) пошива простейших изделий, выпускаемых базовым предприятием, с пооперационным разделением труда;
5) практические работы: пошив швейных изделий по производственной технологии, выполнение отдельных операций по пошиву изделия без предварительного смҰтывания.
54. Коллективный творческий проект (в течении учебного года).
55. Экскурсии (6 часов):
1) организация труда и производства на швейной фабрике;
2) швейный цех, наблюдение за работой швей, пробное выполнение машинной закрепки шва.
56. Практическое повторение (210 часов):
1) пошив изделий с пооперационным разделением труда;
2) пошив легкого детского и женского платья по готовым выкройкам;
3) декоративное оформление швейных изделий;
4) пошив изделий для выставок, заказов;
5) подготовка к экзаменам.
57. Самостоятельная работа (12 часов).
Глава 5. Базовое содержание учебного предмета для 10 класса
58. Вводное занятие (1 час):
1) правила поведения в мастерской;
2) закрепление инструментов и рабочих мест;
3) инструктаж по правилам безопасной работы;
4) профессия "швея-мотористка", профессионально важные качества; медицинские противопоказания;
5) региональные учреждения для получения швейного профессионального образования;
6) ознакомление с планом работы и задачами на учебный год.

5) бүйір және басқа да қиықтарды бір мезгілде тігін машинасымен жөрмеу және шеттіктеу тігістерін орындау;
6) бөліктерді алдын ала көктемей қайып тігу;
7) практикалық жұмыстар: үлгілерді орындау, бұйымды сәндік әрлеу элементтерімен тігу.
51. Құрамдастыру негіздері (10 сағат):
1) пішімнің көмегімен матаны пішудің бірізділігі мен ережелері;
2) әйелдер киімін дайын пішімдер немесе сызба бойынша пішу;
3) көйлектің негізінде пішім дайындау және белінен немесе жамбас сызығы бойынша кесілген көйлекті пішу.
52. Тігін бұйымдарының жеке бөліктері мен түйіндерін өңдеу технологиясы (20 сағат):
1) көкірекшені белдемшемен біріктіру;
2) дөңгелете қиылған бөліктерді көмкеру тігісімен өңдеу;
3) орташа және қадамдық қиықтарды жөрмеп тігу;
4) бүйір немесе ортаңғы тігістегі сырманы өндірістік технология бойынша өңдеу;
5) өндірістік технология элементтерін пайдалана отырып, белдікті бұйымның жоғарғы қиығымен біріктіру және өңдеу;
6) бұйымның етегін әмбебап және арнайы машинамен өңдеу;
7) бұйымның тігісіне бүйірлеп пішілген қалтаны өңдеу;
8) тігісті дымқылды жылумен өңдеу;
9) парктикалық жұмыстар: бөліктерді өңдеу үлгілерін орындау.
53. Киімдерді жаппай тігу өндірісінде қолданылатын тігін бұйымдарын жасау технологиясы (50 сағат):
1) белдемшелерді тігу;
2) тұтастай пішілген көйлекті тігу;
3) шалбарды тігу;
4) еңбек операциялары бойынша бөлінген, өндіріс шығаратын негізгі қарапайым бұйымдарды тігу;
5) практикалық жұмыстар: тігін бұйымдарын өндірістік технологиялар бойынша тігу, бұйымды алдын ала көктемей тігу бойынша жеке операцияларды орындау.
54. Ұжымдық шығармашылық жоба (оқу жылы бойы).
55. Экскурсиялар (6 сағат):
1) тігін фабрикасында еңбек пен өндірісті ұйымдастыру;
2) тігін цехы, тігіншінің жұмысын бақылау, тігісті машинаның кері тігісімен бекітуді орындап көру.
56. Практикалық қайталау (210 сағат):
1) бұйымды тігуді еңбек операцияларын бөлу арқылы орындау;
2) дайын пішімдер бойынша балалар мен әйел адамдардың жеңіл киімдерін тігу;
3) тігін бұйымдарын сәндік безендіру;
4) көрмеге, тапсырысқа арналған бұйымдарды тігу;
5) емтихандарға дайындалу.
57. Өз бетімен орындайтын жұмыс (12 сағат).
5-тарау. Оқупәнінің 10-сыныптағы базалық білім мазмұны
58. Кіріспе сабақ (1 сағат):
1) шеберханадағы тәртіп ережесі;
2) құралдарды және жұмыс орындарын бекіту;
3) қауіпсіз жұмыс ережесі бойынша нұсқау;
4) "тігінші моторшы" мамандығы, кәсіби маңызды қасиеттер; медициналық қарсы көрсетім;
5) тігінші мамандығы білімін алу үшін өңірлік мекемелер;
6) оқу жылына жұмыс жоспары және міндеттерімен танысу.

59. Практическое повторение пройденного (215 часов).
60. Основы трудового законодательства (20 часов):
1) теоретические сведения;
2) практическая работа: оформление деловых бумаг.
61. Культура делового общения (15 часов).
62. Материаловедение (20 часов).
63. Швейное оборудование (20 часов).
64. Основы конструирования (50 часов).
65. Практические работы (206 часов):
1) выполнение заказов школы;
2) пошив заказов предприятий.
66. Творческий проект (в течении учебного года).
66. Экскурсии на швейные предприятия (16 часов):
67. Производственная практика (173 часов).
68. Самостоятельная работа (12 часов).
Глава 6. Ожидаемые результаты по завершении 7 класса
69. Предметные результаты.
70. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) правила поведения и техники безопасности в мастерской;
2) санитарно-гигиенические требования при работе в мастерской и с инструментами;
3) специальную терминологию;
4) материалы, используемые в швейном деле;
5) устройство и правила эксплуатации бытовой швейной машины, виды машинных строчек;
6) приемы выполнения ручных стежкой, пришивания пуговиц, обметывания петель;
7) правила и последовательность раскроя ткани.
71. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) применять приҰмы кроя и построения чертежей;
2) придерживаться правил эксплуатации швейных машин;
3) использовать технологию изготовления швейных изделий;
4) использовать технологию обработки отдельных деталей;
5) рассказать о назначении изготовляемого изделия.
Глава 7. Ожидаемые результаты по завершении 8 класса
72. Предметные результаты.
73. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) виды легкой одежды;
2) ткани из натурального и искусственного шелка;
3) устройство и правила эксплуатации промышленных швейных машин;
4) виды электрических утюгов, их устройство, правила эксплуатации;
5) виды краевых и отделочных машинных швов.
74. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) придерживаться правил поведения и техники безопасности, санитарно-гигиенических требований при работе в мастерской и с инструментами;
2) использовать терминологию в самостоятельной речи;
3) применять приҰмы кроя и построения чертежей;
4) выполнять правила эксплуатации швейных машин;
5) применять технологию изготовления швейных изделий; технологию обработки отдельных деталей;
6) придерживаться бригадной форме организации труда, применяемой в швейной промышленности;
7) принимать посильное участие в творческом проекте.
Глава 8. Ожидаемые результаты по завершении 9 класса
75. Предметные результаты.
76. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) правовые основы трудовой деятельности Республики Казахстан;

59. Өткенді практикалық қайталау (215 сағат).
60. Еңбек заңнамасы негіздері (20 сағат ):
1) теориялық мәліметтер;
2) практикалық жұмыс: іскерлік қағаздарды рәсімдеу.
61. Іскерлік қарым-қатынас мәдениеті (15 сағат).
62. Материалтану (20 сағат).
63. Тігін құралдары (20 сағат).
64. Құрастыру негіздері (50 часов).
65. Практикалық жұмыстар (206 сағат):
1) мектеп тапсырыстарын орындау;
2) кәсіпорын тапсырыстарын тігу.
66. Шығармашылық жоба (оқу жылы ағымында).
67. Өндірістік практика (173 сағат).
68. Дербес жұмыс (12 сағат).
6-тарау. 7-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
69. Пәндік нәтижелер.
70. Білім алушылар:
1) шеберханада жұмыс кезінде тәртіп ережелерін және қауіпсіздік техникасы ережелерін орындауды;
2) шеберханадағы және құралдармен жұмыс кезіндегі санитарлық-гигиеналық талаптарды ұстануды;
3) арнайы терминологияны;
4) тігін цехында пайдаланылатын материалдарды;
5) тұрмыстық тігін машиналарын қолдану тәсілдері мен ережелерін, машина тігісінің түрлерін;
6) қол тігісін орындау тәсілдерін, түймелерді қадауды, ілмектерді торлауды;
7) матаны пішудің ережелері мен бірізділігін біледі деп күтіледі.
71. Білім алушылар:
1) пішу және сызбаларды құрастыру тәсілдерін қолдануды;
2) тігін машиналарының қолданыс ережелерін ұстануды;
3) тігін бұйымдарын жасау технологиясын пайдалануды;
4) жеке бөліктерді өңдеу технологиясын пайдалануды;
5) дайындалатын бұйымның қолданысы туралы айтуды меңгереді деп күтіледі.
7-тарау. 8-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
72. Пәндік нәтижелер.
73. Білім алушылар:
1) жеңіл киім түрлерін;
2) табиғи және жасанды жібек маталарын;
3) өнеркәсіптік тігін машиналарды қолдану тәсілдері мен құрылысын;
4) электр үтіктерінің түрлері, олардың құрылысын, пайдалану ережелерін;
5) машиналық шет және әрлеу тігістерінің түрлерін біледі деп күтіледі.
74. Білім алушылар:
1) шеберханадағы және құралдармен жұмыс кезіндегі тәртіп ережелерін қауіпсіздік техникасын, санитарлық-гигиеналық талаптарды ұстануды;
2) өзінің сөйлеу тілінде арнайы терминологияны пайдалануды;
3) пішімді және сызбаны жасау тәсілдерін қабылдауды;
4) тігін машиналарының пайдалану ережелерін орындауды;
5) тігін бұйымдарын жасау технологиясын пайдалану; жеке бөліктерді өңдеу технологиясын пайдалануды;
6) тігін өнеркәсібінде қолданылатын еңбекті ұйымдаструдың бригадалық түрін ұстануды;
7) шығармашылық жобаға шамасы келгенше қатысуды меңгереді деп күтіледі.
8-тарау. 9-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
75. Пәндік нәтижелер.
76. Білім алушылар:
1) Қазақстан Республикасының еңбек әрекетінің құқықтық негіздерін;

2) ассортимент тканей из синтетических и натуральных волокон;
3) оборудование подготовительно-раскройного цеха;
4) оборудование отделочного цеха;
5) приспособления для машинных работ;
6) правила и последовательность раскроя ткани с помощью лекал;
7) технологию обработки отдельных деталей и узлов швейного изделия.
77. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) придерживаться правил поведения и техники безопасности, санитарно-гигиенических требований при работе в мастерской и с инструментами;
2) использовать производственную технологию пошива легкого женского платья;
3) использовать терминологию в самостоятельной речи;
4) применять методы и приемы выполнения подготовительных и простейших операций по пошиву изделий;
5) применять правила эксплуатации швейных машин;
6) применять правила рациональной организации рабочего места;
7) использовать технологию обработки отдельных деталей;
8) использовать алгоритм выполняемых действий;
9) применять принципы разделения труда при пооперационном методе пошива.
Глава 9. Ожидаемые результаты по завершении 10 класса
78. Предметные результаты.
79. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) правовые основы трудовой деятельности Республики Казахстан;
2) оборудование швейного цеха;
3) оборудование отделочного цеха;
4) гигиенические и санитарные требования на швейном предприятии;
5) ассортимент изделий базового предприятия;
6) нормы выработки на операциях;
7) современные виды отделок;
8) названия тканей, из которых изготавливаются изделия;
9) правила сортировки тканей по ГОСТу;
10) технологию пошива швейных изделий массового производства.
80. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) придерживаться правил поведения и техники безопасности на швейном производстве;
2) использовать производственную технологию пошива легкого женского платья;
3) пользоваться профессиональной терминологией в самостоятельной речи;
4) производить раскрой изделий по фабричным лекалам;
5) заправлять спецмашины, проводить простейшую регулировку;
6) применять методы и приемы выполнения операций по пошиву изделий;
7) работать в темпе, приближенном к рабочим нормам выработки;
8) применять принципы разделения труда при пооперационном методе пошива.
81. Личностные результаты. Ожидается, что обучающиеся проявят:
1) мотивацию к дальнейшему продолжению профессионального образования;
2) ответственность за свой труд;
3) умение работать в коллективе;
4) умение придерживаться социально принятым нормам поведения на производстве.
82. Системно-деятельностные результаты. Ожидается, что обучающиеся овладеют:
1) способами рациональной организации рабочего места швеи-мотористки;

2) синтетикалық және табиғи талшықты маталардың ассортименттерін;
3) пішіп дайындау цехының құралдарын;
4) әрлеу цехының құралдарын;
5) машиналарға арналған құрылғыларды;
6) пішімнің көмегімен матаны пішуді және бірізділігін;
7) тігін бұйымдарының жеке бөліктері мен түйіндерін өңдеу технологиясын біледі деп күтіледі.
77. Білім алушылар:
1) шеберханадағы және құралдармен жұмыс кезіндегі тәртіп ережелерін қауіпсіздік техникасын, санитарлық-гигиеналық талаптарды ұстануды;
2) әйелдердің жеңіл көйлегін тігудің өнеркәсіптік технологиясын пайдалануды;
3) өзінің сөйлеу тілінде арнайы терминологияны пайдалануды;
4) бұйымды тігу бойынша дайындық және қарапайым операцияларды орындау тәсілдері мен әдістерін қолдануды;
5) тігін машиналарының пайдалану ережелерін орындауды;
6) жұмыс орнын тиімді ұйымдастыру ережесін қолдануды;
7) жеке бөліктерді өңдеу технологиясын пайдалануды;
8) орындалатын әрекеттердің алгоритмін қолдануды;
9) тігуді операцияларға бөліп орындау тәсілінде еңбекті бөлу қағидаларын қолдануды меңгереді деп күтіледі.
9-тарау. 10-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
78. Пәндік нәтижелер.
79. Білім алушылар:
1) Қазақстан Республикасының еңбек қызметінің құқықтық негіздерін;
2) тігін цехының құралдарын;
3) өңдеу цехының құралдарын;
4) тігін кәсіпорынындағы гигиеналық және санитарлық талаптарын;
5) базалық кәсіпорынның бұйым сұрыпталымын;
6) операциядағы өндіру нормаларын;
7) заманауи әрлеу түрлерін;
8) бұйым дайындайтын маталар атауларын;
9) мемлекеттік стандарт бойынша маталарды сұрыптау ережелерін;
10) жалпы өндірістің тігін бұйымдарын тігу технологиясын біледі деп күтіледі.
80. Білім алушылар:
1) тігін өндірісіндегі тәртіп ережелерін және қауіпсіздік техникасын ұстануды;
2) әйелдерге арналған жеңіл көйлек тігудің өндірістік технологиясын қолдануды;
3) өз бетінше сөйлеу тілінде кәсіби терминологияны пайдалануды;
4) фабрикалық сызбаүлгі бойынша киім пішіп шығаруды;
5) арнайы машиналарды жабдықтауды, қарапайым реттеулер жүргізуді;
6) бұйымды тігу бойынша әдістер қолдануды және операцияларды орындау тәсілдерін;
7) өнімнің жұмыс нормаларына жақын қарқынында жұмыс істеуді;
8) операциялық тігін әдісі барысында еңбекті бөлу принциптерін қолдануды меңгереді деп күтіледі.
81. Тұлғалық нәтижелер. Білім алушылар:
1) кәсіби білімін әрі қарай жалғастыруға деген уәждемесін;
2) өзінің еңбегіне деген жауапкершілігін;
3) ұжымда жұмыс істей білуін;
4) өндірістегі қабылданған әлеуметтік тәртіп нормаларын ұстана білуді танытады деп күтіледі.
82. Жүйелік-әрекеттік нәтижелер білім алушылардың:
1) тігінші моторшы жұмыс орнын тиімді ұйымдастыру тәсілдерінен;

3) полученные на уроках коррекционной ритмики умения и навыки в повседневной жизни;
4) активное участие в художественной самодеятельности класса и школы.
63. Системно-деятельностные результаты. Ожидается, что обучающиеся овладеют:
1) правильно определять танец по музыкальному сопровождению;
2) находить нужный темп и движения танца;
3) отмечать в движении ритм, ритмический рисунок, акцент;
4) слышать и самостоятельно менять движение в соответствии со сменой частей музыкальных фраз;
5) различать основные характерные движения некоторых бальных танцев, красиво и выразительно двигаются в танце.
Приложение 151
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 369
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Коррекция познавательной деятельности" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 5 - 9 классов уровня основного среднего образования Глава 1. Пояснительная записка
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года №1080 и с учетом особых образовательных потребностей обучающихся с легкой умственной отсталостью.
2. Цель учебного предмета – развитие познавательной сферы и потенциальных возможностей умственно отсталых обучающихся, создание условий для успешного усвоения содержания учебных программ.
3. Задачи учебного предмета:
1) выявление особенностей развития познавательной деятельности, образовательных потребностей каждого обучающегося класса;
2) повышения уровня общего развития и реализации возможностей обучающихся с учетом индивидуальных особенностей развития;
3) формирование познавательной мотивации, стимуляция
сенсорно-перцептивных, мнемических и интеллектуальных процессов;
4) повышение познавательной активности и самостоятельности обучающихся.
4. Объем учебной нагрузки:
1) 5 класс – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) 6 класс – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) 7 класс – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) 8 класс – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
5) 9 класс – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
5. Коррекция познавательной деятельности осуществляется посредством специальных коррекционно-развивающих методик, а также с использованием развивающих упражнений на основе материала общеобразовательных предметов: "Родной язык", "Чтение и развитие речи", "Математика", "Мир вокруг", "Естествознание", "География", "Информатика". Важно также установить межпредметные связи с коррекционными курсами: "Социально-бытовая ориентировка", "Коррекция недостатков развития речи".

3) полученные на уроках коррекционной ритмики умения и навыки в повседневной жизни;
4) активное участие в художественной самодеятельности класса и школы.
63. Системно-деятельностные результаты. Ожидается, что обучающиеся овладеют:
1) правильно определять танец по музыкальному сопровождению;
2) находить нужный темп и движения танца;
3) отмечать в движении ритм, ритмический рисунок, акцент;
4) слышать и самостоятельно менять движение в соответствии со сменой частей музыкальных фраз;
5) различать основные характерные движения некоторых бальных танцев, красиво и выразительно двигаются в танце.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 151-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 369-қосымша
Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5 - 9 сыныптары үшін "Танымдық әрекетін түзеу" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Түсінік хат
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес және жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін ескере отырып әзірленген.
2. Оқу пәнінің мақсаты – ақыл-ой даму бұзылыстары бар білім алушылардың танымдық аясы мен танымдық мүмкіндіктерін дамыту, оқу бағдарламасының мазмұнын табысты меңгеруге жағдай тудыру.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) сыныптағы әрбір оқушының танымдық әрекетін дамыту, білім алу қажеттілігінің ерекшеліктерін анықтау;
2) жалпы даму деңгейін жоғарылату және білім алушылардың мүмкіндіктерін олардың дамуындағы жеке ерекшеліктерін ескере отырып жүзеге асыру;
3) танымдық уәжін қалыптастыру, сенсорлық-перцептивтік, мнемикалық және танымдық процестерін ынталандыру;
4) білім алушылардың танымдық белсенділігі мен дербестігін жоғарылату.
4. Оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат.
5. Танымдық әрекетті түзету арнайы түзете-дамыту әдістемесінің көмегімен, сондай-ақ "Ана тілі", "Оқу және тіл дамыту", "Математика", "Айналадағы әлем", "Жаратылыстану", "География", "Информатика" сияқты жалпы білім беру пәндерінің материалдарының негізіндегі дамыту жаттығуларын пайдаланумен жүзеге асырылады. Сонымен бірге "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдар", "Сөйлеу тілі дамуындағы кемшіліктерді түзету" түзету курстарымен пәнаралық байланыс орнату өте маңызды.

6. Программа определяет примерное содержание коррекционной работы и примерное распределение времени в таких направлениях: "Развитие сенсорных процессов", "Развитие внимания", "Развитие памяти", "Развитие речи и мышления", "Развитие воображения". Порядок размещения разделов в программе не определяет последовательность коррекционной работы.
7. Учитель-дефектолог самостоятельно определяет содержание необходимой коррекционной помощи каждому ученику на основе анализа данных углубленного психолого-педагогического изучения обучающихся класса в начале учебного года.
8. Содержание работы по коррекции познавательной деятельности отражается в индивидуальной программе коррекционной работы. Содержание коррекционной работы в рамках разных разделов сочетается с учетом особенностей развития каждого ученика.
9. Занятия по "Коррекции познавательной деятельности" проводятся в индивидуальной или подгрупповой форме в зависимости от индивидуальных потребностей обучающихся.
10. Количество часов на овладение различными навыками и умениями определяется учителем-дефектологом самостоятельно, в зависимости от уровня развития познавательной деятельности детей и их достижений в процессе коррекционной работы.
11. Результаты коррекционной работы устанавливаются посредством комплексного психолого-педагогического обследования.
Глава 2. Базовое содержание учебного предмета для 5 класса
12. Развитие сенсорных процессов (7 часов).
13. Зрительное восприятие:
1) восприятие величины предметов (несколько градаций); классификация предметов по величине;
2) восприятие цвета (классификация по цвету);
3) восприятие формы (классификация предметов по форме);
4) нахождение различий в предметах;
5) узнавание букв, цифр, предметов в контурных изображениях.
14. Слуховое восприятие:
1) воспроизведение количества звучаний по слухо-зрительному образцу;
2) различение слов, сходных по звучанию.
15. Тактильно-двигательное восприятие, развитие обоняния, вкусовых и барических ощущений:
1) восприятие чувства тяжести от разных предметов;
2) узнавание продуктов питания и блюд на вкус.
16. Восприятие времени и пространства:
1) вербализация пространственных отношений;
2) выполнение заданий по типу досок Сегена, в том числе на ощупь;
3) выполнение заданий по типу кубиков Кооса;
5) выполнение заданий по типу методики Пьерона-Рузера.
17. Развитие внимания (6 часов):
1) выполнение графических диктантов по зрительному образцу и словесной инструкции;
2) выполнение заданий с использованием методик Ахутиной; Мюнстерберга; таблиц Шульте.
3) выполнение корректурных заданий с буквами.

6. Бағдарлама түзету жұмысының үлгілік мазмұнын және "Сенсорлық процестерді дамыту", "Зейінді дамыту", Есте сақтауды дамыту, "Сөйлеу тілі мен ойлауды дамыту", "Қиялдауды дамыту" бағыттарында уақытты үлгілік бөлуді ұсынады. Бағдарламадағы тарауларды орналастыру тәртібі түзету жұмысының дәйектілігін анықтамайды.
7. Мұғалім дефектолог әрбір оқушыға қажетті түзету көмегін сынып білім алушыларын жыл басында тереңдетілген психологиялық-педагогикалық зерделеу мәліметтерін талдау негізінде өзі анықтайды.
8. Танымдық әрекетті түзету бойынша жұмыстың мазмұны түзету жұмысының жеке бағдарламасында бейнеленеді. Әртүрлі тараулардың аясындағы түзету жұмысының мазмұны әрбір оқушының даму ерекшеліктерін есепке ала отырып үйлесуге міндетті.
9. "Танымдық әрекетін түзету" бойынша сабақтар білім алушылардың жеке қажеттіліктеріне қарай жеке немесе шағын топпен өткізіледі.
10. Әртүрлі дағдылар мен икемділіктерді меңгеруге бөлінетін сағат санын түзету жұмысы процесіндегі балалардың жетістіктері мен олардың танымдық әрекеттерінің даму деңгейіне қарай мұғалім дефектолог өзі анықтайды.
11. Түзету жұмысының нәтижелері кешенді психологиялық-педагогикалық тексеру барысында анықталады.
2-тарау. Оқу пәнінің 5-сыныптағы базалық білім мазмұны
12. Сенсорлық процестерді дамыту (7 сағат).
13. Көру арқылы қабылдау:
1) заттардың көлемін (бірнеше градация) қабылдау; заттарды көлемі бойынша жіктеу;
2) түсті қабылдау (түсі бойынша жіктеу);
3) пішінді қабылдау (заттарды пішіні бойынша жіктеу);
4) заттардағы айырмашылықтарды табу;
5) әріптерді, цифрларды, заттарды бейнелердің нобайынан тану.
14. Есту арқылы қабылдауы:
1) дыбысталудың санын есту-көру үлгісі бойынша шығару;
2) дыбысталуы ұқсас сөздерді ажырату.
15. Жанасымдық-қимылдық қабылдау, иіс, дәм және барикалық сезінулерді дамыту:
1) әртүрлі заттардың аурлығын сезінуді қабылдау;
2) тамақ өнімдері мен тағамды дәмі бойынша тану.
16. Мезгіл мен кеңістікті қабылдау:
1) кеңістіктік қатынастарды айту;
2) Сеген тақтасы түріндегі тапсырмаларды орындау, сипай отырып орындау;
3) Коос текшелері түріндегі тапсырмаларды орындау;
4) тапсырмаларды Пьерон-Рузер әдістемесі бойынша орындау.
17. Зейінді дамыту (6 сағат):
1) көру үлгісі және сөздік нұсқау бойынша графикалық диктанттарды орындау;
2) тапсырмаларды Ахутина, Мюнстерберг әдістемелерін, Шульте кестесін пайдаланып орындау;
3) әріптермен берілген түзету тапсырмаларын орындау.

18. Развитие памяти (7 часов):
1) использование способов запоминания материала: группировка, выделение опорных пунктов;
2) развитие умений межмодального переноса: перевод из слуховой в зрительную модальность (найти картинку);
3) воспроизведение по образцу выполненного по клеточкам геометрического узора;
4) воспроизведение по образцу движений и их последовательность;
5) непосредственное и отсроченное запоминание ряда слов;
19. Развитие речи и мышления (7 часов):
1) анализ собственных продуктов деятельности;
2) выделение общего признака/признаков классификации;
3) исключение одного предмета, не имеющего некоторого признака, общего для остальных ("Четвертый лишний");
4) объяснение целесообразности тех или иных действий;
5) решение заданий по типу Матриц Равена;
6) сравнение предметов, людей, животных;
7) узнавание предмета, людей, животных на основе описания отдельных признаков или свойств (называние).
20. Развитие воображения (7 часов):
1) узнавание объектов по описанию;
2) дорисовывание фигур;
3) соединение разрезных картинок (пазлы);
4) рисование по собственному замыслу;
5) завершение предложений.
Глава 3. Базовое содержание учебного предмета для 6 класса
21. Развитие сенсорных процессов (7 часов).
22. Зрительное восприятие:
1) классификация предметов по величине (увеличение числа градаций);
2) восприятие оттенков основных цветов; классификация предметов по цвету;
3) знакомство с новыми формами (объемные и плоские); классификация предметов по форме;
4) нахождение различий и сходства предметов и изображений предметов;
5) узнавание букв, цифр, предметов в контурных изображениях.
23. Слуховое восприятие:
1) воспроизведение количества звучаний, ритмов по слуховому образцу;
2) воспроизведение слов шепотной громкости;
3) узнавание знакомой песни по отрывку, мелодии.
24. Тактильно-двигательное восприятие, развитие обоняния, вкусовых и барических ощущений:
1) восприятие чувства тяжести от разных предметов; классификация предметов по тяжести;
2) локализация прикосновения;
3) узнавание продуктов питания и блюд на вкус; узнавание различных запахов.
25. Восприятие времени и пространства:
1) составление режима дня;
2) вербализация пространственных отношений;
3) выкладывание римских цифр из палочек, пальцев;
4) выполнение заданий по типу досок Сегена; кубиков Кооса;
5) проведение линий по образцу (прямые, пунктирные) в определенном направлении;
6) деление плоских геометрических фигур на части;
7) зеркальное воспроизведение движений;
8) конструирование по образцу;
9) описание событий от начала к концу и от конца к началу;

18. Есте сақтау қабілетін дамыту (7 сағат):
1) материалды есте сақтау тәсілдерін пайдалану: топтастыру, тірек бөліктерін ерекшелеу;
2) модальаралық икемдерін дамыту: естуден көру модальдігіне ауыстыру (суретті табу);
3) геометриялық өрнекті тор көзде орындалған үлгі бойынша салу;
4) қимылды және оны бірізділігінің үлгісі бойынша салу;
5) сөз қатарларын тікелей және ұзартылған мерзімде есте сақтау.
19. Сөйлеу тілін және ойлау қабілетін дамыту (7 сағат):
1) өзінің әрекетінің өнімділігін талдау;
2) жіктеудің ортақ белгісін/белгілерін ерекшелеу;
3) басқалармен ортақ белгісі жоқ бір затты алып тастау ("Төртінші артық");
4) қандай да бір әрекеттердің мақсаттылығын түсіндіру;
5) Равен Матрицасы түріндегі тапсырманы шығару;
6) заттарды, адамдарды, жануарларды салыстыру;
7) заттарды, адамдарды, жануарларды олардың жеке белгілері немесе қасиеттерінің сипаттамасының (атауы) негізінде тану.
20. Қиялдауды дамыту (7 сағат):
1) нысандарды сипаттамасы бойынша тану;
2) пішіндердің суреттерін аяқтау;
3) кесілген суреттері (пазлдарды) біріктіру;
4) өзінің ойы бойынша сурет салу;
5) сөйлемді аяқтау.
3-тарау. Оқу пәнінің 6-сыныптағы базалық білім мазмұны
21. Сенсорлық процестерді дамыту (7 сағат).
22. Көру арқылы қабылдау:
1) заттарды көлемі (градация санының артуы) бойынша жіктеу;
2) негізгі түстердің ренктерін қабылдау, заттарды түсі бойынша жіктеу;
3) жаңа пішіндермен танысу (көлемді және жазық), заттарды пішіні бойынша жіктеу;
4) заттар мен заттардың бейнесінің арасындағы ұқсастықтар мен айырмашылықтарды табу;
5) әріптерді, цифрларды, заттарды бейнелердің нобайынан тану.
23. Есту арқылы қабылдауы:
1) дыбысталудың санын, ырғағын есту үлгісі бойынша шығару;
2) сыбырлап айтылған сөздерді, сөз тіркестерін елестету;
3) таныс өлеңді үзінді, әуені бойынша тану.
24. Жанасымдық-қимылдық қабылдау, иіс, дәм және барикалық сезінулерді дамыту:
1) әртүрлі заттардың аурлығын сезінуді қабылдау, заттарды ауырлығы бойынша жіктеу;
2) жанасуды локализациялау;
3) тамақ өнімдері мен тағамды дәмі бойынша тану; әртүрлі иістерді тану.
25. Мезгіл мен кеңістікті қабылдау:
1) күн түзімін, сабақ кестесін құру;
2) кеңістіктік қатынастарды айту;
3) таяқшалардан, саусақтардан рим цифрларын салу;
4) Сеген тақтасы, Коос текшелері түріндегі тапсырмаларды орындау;
5) түзуді үлгі бойынша (түзу, үзік сызықты) белгілі бір бағытта жүргізу;
6) жазық геометриялық пішіндерді бөліктерге бөлу;
7) қимылдарды айна-қатесіз салу;
8) үлгі бойынша құрастыру;
9) болған оқиғаны басынан аяғына дейін және аяғынан басына дейін сипаттау;

10) определение последовательности событий (раньше, потом).
26. Развитие внимания (6 часов):
1) выполнение графических диктантов по зрительному образцу;
2) выполнение заданий с использованием методик Ахутиной; Мюнстерберга; таблиц Шульте;
3) счет в обратном и заданном порядке; распределение цифр, букв, геометрических фигур в определенном порядке; называние букв в обратном и заданном порядке;
4) выполнение корректурных заданий с буквами, цифрами (корректурные пробы);
5) прослеживание взглядом какой-либо линии от ее начала до конца;
6) раскрашивание и штриховка фигур определенным, заданным образом.
27. Развитие памяти (7 часов):
1) использование способов запоминания материала: группировка, выделение опорных пунктов, составление плана;
2) использование внешних опор для запоминания (пиктограммы, картинки, зарисовки, план);
3) развитие умений межмодального переноса: перевод из зрительной в тактильную модальность; из зрительной в слухо-речевую модальность;
4) воспроизведение геометрического узора по образцу по клеточкам;
5) воспроизведение по образцу движений и их последовательность;
6) воспроизведение по образцу последовательности букв, цифр;
7) воспроизведение прослушанного, прочитанного текста;
8) воспроизведение рисунка по образцу (экспозиция до 15-20 сек.);
9) воспроизведение ряда слов (непосредственное);
10) воспроизведение слов строго в заданном порядке;
11) выполнение серии словесных инструкций;
12) описание сюжетной картинки по вопросам.
28. Развитие речи и мышления (7 часов):
1) анализ собственных продуктов деятельности, результатов выполнения заданий, качества ответов;
2) выделение общего признака/признаков классификации;
3) выделение существенных признаков объектов и явлений;
4) выделение функциональных признаков предметов, связанных с их назначением;
5) дополнение недостающих слов в тексте;
6) завершение предложения соответствующим словом при выборе из 5;
7) исключение одного предмета, не имеющего некоторого признака, общего для остальных ("Четвертый лишний");
8) исключение лишнего слова, не подходящее по смыслу к четырем другим из пяти названных;
9) классификации по одному/множеству признаков;
10) планирование выполнения задания (коллективное, индивидуальное);
11) придумывание сказки, рассказа, сюжета по плану;
12) продолжение числового ряда на основании обнаруженной особенности этой связи чисел;
13) решение заданий по типу Матриц Равена; Куба Линка;
14) узнавание предмета, людей, животных, действия, явления на основе описания его отдельных признаков или свойств (письменное описание);

10) оқиғаның бірізділігін (ерте, кейін, одан кейін, қалай) анықтау.
26. Зейінді дамыту (6 сағат):
1) графикалық диктанттарды көру үлгісі бойынша орындау;
2) тапсырмаларды Ахутина, Мюнстерберг әдістемелерін, Шульте кестесін пайдаланып орындау;
3) кері және берілген тәртіпте санау, цифрларды, әріптерді, геометриялық пішіндерді белгілі бір тәртіпте бөлу; әріптерді кері және берілген тәртіпте атау;
4) түзету тапсырмаларын әріптермен, цифрлармен (түзету сынамалары) орындау;
5) қандай да бір сызыққа басынан аяғына дейін көз жүгірту;
6) пішіндерді белгілі бір, берілген түрде бояу және штрихтау.
27. Есте сақтау қабілетін дамыту (7 сағат):
1) материалды есте сақтау тәсілдерін пайдалану: топтастыру, тірек бөліктерін ерекшелеу, жоспар құру;
2) есте сақтауға арналған сыртқы тіректерді (пиктограмма, суреттер, суреттемелер, жоспар) пайдалану;
3) модальаралық көшіре білуді дамыту: жанасымдылықтан көру модальділігіне ауыстыру; жанасымдылықтан есту-сөйлеу тілі модальділігіне ауыстыру;
4) геометриялық өрнекті тор көзде орындалған үлгі бойынша салу;
5) қимылды және оны бірізділігінің үлгісі бойынша салу;
6) әріптер мен цифрлардың бірізділігінің үлгісі бойынша салу;
7) тыңдалған және оқылған мәтінді жаңғырту;
8) суретті үлгі бойынша (15-20 секундқа дейінгі экспозиция) салу;
9) сөз қатарларын тікелей есте сақтау;
10) сөздерді берілген қатал тәртіпте жаңғырту;
11) сөздік нұсқаулар топтамасын орындау;
12) жағдаяттық суретті сұрақтар бойынша сипаттау.
28. Сөйлеу тілін және ойлау қабілетін дамыту (7 сағат):
1) өзінің әрекетінің өнімін, тапсырмаларды орындау нәтижелерін, жауаптардың сапасын талдау;
2) жіктеудің ортақ белгісін/белгілерін ерекшелеу;
3) нысандар мен құбылыстарды сипаттайтын маңызды белгілерді ерекшелеу;
4) заттардың қолданысына байланысты атқарымдық белгілерін ерекшелеу;
5) мәтіндегі жетіспейтін сөздерді толықтыру;
6) сөйлемді 5 сөздің ішінен таңдай отырып, сәйкес сөзбен аяқтау;
7) басқалар үшін ортақ белгісі жоқ бір затты алып тастау ("Төртінші артық");
8) аталған бестің төртеуіне мағынасы бойынша сәйкес келмейтін артық сөзді алып тастау;
9) бір/көп белгілері бойынша жіктеу;
10) тапсырманы орындауды жоспарлау (ұжымдық, жекеше);
11) жоспар бойынша ертегі, әңгіме, сюжетті ойдан шығару;
12) сандардың осы байланысының табылған ерекшелігінің негізінде сан қатарын жалғастыру;
13) Равен матрицасы, Линк текшесі түріндегі тапсырманы шығару;
14) заттарды, адамдарды, жануарларды, әрекеттерді, құбылыстарды олардың жеке белгілері немесе қасиеттерінің сипаттамасының (жазбаша сипаттамасы) негізінде тану;

15) составление картинного и логического плана рассказа, сказки;
16) сравнение предметов, людей, животных, явлений, действий.
29. Развитие воображения (7 часов):
1) узнавание объектов по описанию, по детали, по силуэту, по контуру;
2) дорисовывание фигур, предметов, изображений животных;
3) соединение разрезных картинок (пазлы);
4) рисование, прохождение лабиринтов, конструирование по собственному замыслу;
5) завершение предложений; рассказа или сказки;
6) составление рассказа с использованием определенных слов;
7) изображение с помощью пантомимики различных животных, персонажей, действий.
Глава 4. Базовое содержание учебного предмета для 7 класса
30. Развитие сенсорных процессов (7 часов).
31. Зрительное восприятие:
1) ранжирование (сериация) предметов по заданному параметру величины: длина, ширина;
2) классификация предметов по их цвету и оттенкам;
3) ранжирование (сериация) предметов по цветам;
4) нахождение различий и сходства людей и животных;
5) узнавание букв, цифр, предметов в контурных, наложенных изображениях;
6) установление закономерности в предложенном ряду (по цвету, форме, величине);
7) определение возраста людей, пола на рисунках, фотографиях.
32. Слуховое восприятие:
1) воспроизведение количества звучаний, ритмов по слуховому образцу;
2) воспроизведение фраз шепотной громкости;
3) воспроизведение сложного ритмического рисунка руками и ногами;
4) различение слов, сходных по звучанию;
5) узнавание знакомой песни по отрывку, мелодии.
33. Тактильно-двигательное восприятие, развитие обоняния, вкусовых и барических ощущений:
1) словесное обозначение барических ощущений;
2) воспроизведение, называние "написанных" на руке или спине букв и цифр (на обеих сторонах);
3) узнавание различных запахов;
4) вокализация прикосновения;
5) нахождение на ощупь материалов и предметов с разной фактурой поверхности (гладкие, шершавые, ребристые, колючие, мягкие) по образцу;
6) узнавание продуктов питания и блюд на вкус.
34. Восприятие времени и пространства:
1) составление фигур из частей;
2) составление расписания занятий;
3) вербализация пространственных отношений;
4) выкладывание римских цифр из палочек, пальцев; рисование на песке, в воздухе;
5) выполнение заданий по типу досок Сегена, кубиков Кооса;
6) выполнение пространственных диктантов;
7) деление плоских геометрических фигур на части;
8) конструирование по замыслу; по образцу;
9) копирование изображений;
10) описание событий от начала к концу и от конца к началу;
11) определение пространственных отношений с помощью антонимов и синонимов;
12) зеркальное воспроизведение движений;

15) әңгіменің, ертегінің логикалық жоспарын құрастыру;
16) заттарды, адамдарды, жануарларды, әрекеттерді, құбылыстарды салыстыру.
29. Қиялдауды дамыту (7 сағат):
1) нысандарды сипаттамасы, бөліктері, сұлбасы, нобайы бойынша тану;
2) пішіндердің, заттардың, жануарлар мен адамдардың суреттерін аяқтау;
3) кесілген суреттері (пазлдарды) біріктіру;
4) сурет салу, шытырмандардан өту, өзінің ойы бойынша құрастыру;
5) сөйлемді, әңгімені немесе ертегіні аяқтау;
6) белгілі бір сөздерді пайдалана отырып әңгімені құрастыру;
7) пантомимиканың көмегімен әртүрлі жануарларды, кейіпкердерді, әрекеттерді бейнелеу.
4-тарау. Оқу пәнінің 7-сыныптағы базалық білім мазмұны
30. Сенсорлық процестерді дамыту (7 сағат).
31. Көру арқылы қабылдау:
1) заттарды берілген параметрлері бойынша саралау (сериациялау): ұзындығы, ені;
2) заттарды түсі және ренктері бойынша жіктеу;
3) заттарды түстері бойынша саралау;
4) адамдар мен жануарлардың арасындағы ұқсастықтар мен айырмашылықтарды табу;
5) әріптерді, цифрларды, заттарды бейнелердің нобайынан тану;
6) ұсынылған қатардағы (түсі, пішіні, көлемі бойынша) заңдылықты орнату;
7) суреттердегі, фотосуреттердегі адамдардың жасын, жынысын анықтау;
32. Есту арқылы қабылдауы:
1) дыбысталудың санын, ырғағын есту үлгісі бойынша шығару;
2) сыбырлау дауыс қаттылығындағы сөз тіркестерін шығару;
3) күрделі ырғақты көріністі қолмен және аяқпен беру;
4) дыбысталуы ұқсас сөздерді ажырату;
5) таныс өлеңді үзінді, әуені бойынша тану.
33. Жанасымдық-қимылдық қабылдау, иіс, дәм және барикалық сезінулерді дамыту:
1) барикалық сезінуді сөзбен белгілеу;
2) қолда немесе арқада "жазылған" әріптер мен сандарды (екі жағынан) елестету, атау;
3)әртүрлі иістерді тану;
4) жанасқанды дыбыстау;
5) сыртқы беті әртүрлі фактурадан (тегіс, бұдыр, қырлы, тікенекті, жұмсақ) жасалған материалдар мен заттарды үлгі бойынша табу;
6) тамақ өнімдері мен тағамды дәмі бойынша тану.
34. Мезгіл мен кеңістікті қабылдау:
1) бөліктерден пішін құрастыру;
2) сабақ кестесін құру;
3) кеңістіктік қатынастарды айту;
4) таяқшалардан, саусақтардан рим цифрларын салу, құмда, әуеде сурет салу;
5) Сеген тақтасы, Коос текшелері түріндегі тапсырмаларды орындау;
6) кеңістіктік диктанттарды орындау;
7) жазық геометриялық пішіндерді бөліктерге бөлу;
8) ойша құрастыру, үлгі бойынша құрастыру;
9) бейнелерді көшіру;
10) болған оқиғаны басынан аяғына дейін және аяғынан басына дейін сипаттау;
11) антонимдердің және синонимдердің көмегімен кеңістік қатынастарды анықтау;
12) қимылдарды айна-қатесіз салу;

13) определение возраста людей на фотографии;
14) определение последовательности событий (позже перед тем, как и);
15) ориентировка в помещении с закрытыми глазами (подойти с закрытыми глазами к доске, двери);
16) проведение линий (пунктирные, волнистые) в определенном направлении, не отрывая карандаш от бумаги.
35. Развитие внимания (6 часов):
1) выполнение графических диктантов по словесной инструкции;
2) выполнение заданий с использованием методик Ахутиной, Мюнстерберга, таблиц Шульте;
3) выполнение корректурных заданий с цифрами, геометрическими фигурами (корректурные пробы);
4) кодировка и шифровка текстов;
5) называние букв и чисел в обратном и заданном порядке;
6) распределение цифр, геометрических фигур в определенном порядке;
7) раскрашивание и штриховка фигур заданным образом;
8) прослеживание взглядом какой-либо линии от ее начала до конца.
36. Развитие памяти (7 часов):
1) использование способов запоминания материала: составление плана, классификация, структурирование;
2) использование внешних опор для запоминания (пиктограммы, картинки, зарисовки, план);
3) развитие умений межмодального переноса: перевод из тактильной в зрительную модальность; из тактильной в слухо-речевую; из зрительной в тактильную;
4) воспроизведение по образцу движений и их последовательность;
5) воспроизведение по образцу последовательности нескольких букв, цифр;
6) воспроизведение рисунка, конструкции по образцу (с уменьшением экспозиции);
7) узнавание из ряда картинок или предметов (найти из 10-15 аналогичных);
8) угадывание персонажа мультфильма, сказки, рассказа, киногероя по цитате, фразе, детали костюма;
9) складывание фигур по заданному образцу из палочек;
10) воспроизведение слов строго в заданном порядке; числа и порядка расположения ряда предметов;
11) отсроченное описание предметной картинки;
12) выполнение серии словесных инструкций;
13) воспроизведение по образцу выполненного по клеточкам геометрического узора;
14) описание сюжетной картинки по вопросам по памяти;
15) непосредственное и отсроченное запоминание ряда слов.
37. Развитие речи и мышления (7 часов):
1) решение загадок, логических задач, головоломок, ребусов. Решение заданий по типу Матриц Равена, Куба Линка; тестов Айзенка, Векслера, Кеттела; Методики Когана, счета по Креппелину;
2) составление картинного и логического плана рассказа, сказки;
3) анализ продуктов деятельности, результатов выполнения заданий;
4) анализ собственных результатов выполнения заданий;
5) подбор слов, имеющих общие родовые признаки с определенным обобщающим словом;

13) фотосуреттегі адамдардың жасын анықтау;
14) оқиғаның бірізділігін (ерте, кейін, одан кейін, қалай) анықтау;
15) бөлме ішінде көзін жұмып бағдарлау (көзін жұмып тақтаға, есікке бару);
16) қарындашты қағаздан алмай белгілі бір бағытта сызық (үзік-үзік сызықты, толқынды) жүргізу.
35. Зейінді дамыту (6 сағат):
1) графикалық диктанттарды сөздік нұсқау бойынша орындау;
2) тапсырмаларды Ахутина, Мюнстерберг әдістемелерін, Шульте кестесін пайдаланып орындау;
3) түзету тапсырмаларын цифрлармен, геометриялық пішіндермен (түзету сынамалары) орындау;
4) мәтіндерді кодтау және шифрлау;
5) әріптерді кері және берілген тәртіпте атау;
6) цифрларды, әріптерді, геометриялық пішіндерді белгілі бір тәртіпте бөлу;
7) пішіндерді белгілі бір берілген бейінде бояу және штрихтау;
8) қандай да бір сызыққа басынан аяғына дейін көз жүгірту.
36. Есте сақтау қабілетін дамыту (7 сағат):
1) материалды есте сақтау тәсілдерін пайдалану: жоспар құру, жіктеу, құрамдастыру;
2) есте сақтауға арналған сыртқы тіректерді (пиктограмма, суреттер, суреттемелер, жоспар) пайдалану;
3) модальаралық көшіре білуді дамыту: жанасымдылықтан көру; жанасымдылықтан есту-сөйлеу тілі; көруден жанасымдылық модальділігіне ауыстыру;
4) үлгісі бойынша қимылды және оның бірізділігін салу;
5) бірнеше әріптер мен цифрлардың бірізділігінің үлгісі бойынша салу;
6) суретті, құрылымды үлгі бойынша (экспозицияны кішірейте отырып) салу;
7) суреттер немесе заттар қатарынан тану (10-15 заттардың ішінен);
8) мультфильм, ертегі, әңгіме, фильм кейіпкерлерін цитата, сөз тіркесі, костюм бөліктері бойынша тану;
9) пішіндерді берілген үлгі бойынша таяқшалардан құрастыру;
10) сөздерді берілген қатал тәртіпте шығару; сандарды және заттардың орналасу қатарының тәртібін шығару;
11) заттық суретті ұзақ мерзімде сипаттау;
12) сөздік нұсқаулар топтамасын орындау;
13) геометриялық өрнекті тор көзде орындалған үлгі бойынша салу;
14) жағдаяттық суретті сұрақтар бойынша, есте сақтау бойынша сипаттау;
15) сөз қатарларын тікелей және ұзартылған мерзімде есте сақтау.
37. Сөйлеу тілін және ойлау қабілетін дамыту (7 сағат):
1) жұмбақтарды, логикалық тапсырмаларды, бас қатырғыштарды, ребустарды шығару; Равен матрицасы, Линк текшесі, Айзенк тесті, Векслер тесті, Кеттел тесті, Коган әдістемесі, Креппелин есебі түріндегі тапсырманы шығару;
2) әңгіменің, ертегінің суреттік, логикалық жоспарын құрастыру;
3) әрекет өнімін, тапсырмаларды орындау нәтижелерін талдау;
4) өзінің әрекетінің орындау нәтижелерін талдау;
5) шығу белгілері белгілі бір жалпылау сөзбен байланыстағы сөздерді таңдау;

6) узнавание людей, животных, действия, явления на основе описания его отдельных признаков или свойств (письменное описание, зарисовка);
7) выделение общего признака/признаков классификации;
8) выражение мысли другими словами;
9) выделение функциональных признаков предметов, связанных с их назначением;
10) придумывание сказки, рассказа, сюжета по плану;
11) дополнение недостающих слов в тексте;
12) драматизация литературных произведений;
13) исключение лишнего слова, не подходящее по смыслу к четырем другим из пяти названных; завершение предложения соответствующим словом при выборе из 5;
14) установление отношений противоположности;
15) описание предметов, явлений, людей, отдельных особенностей поведения или черт характера человека, животных по представлению;
16) составление дробей с помощью палочек Кюизенера.
38. Развитие воображения (7 часов):
1) узнавание объектов по описанию, по детали, по силуэту, по контуру;
2) дорисовывание фигур, предметов, изображений животных, людей;
3) соединение разрезных картинок (пазлы);
4) рисование, прохождение лабиринтов, конструирование по собственному замыслу;
5) завершение предложений; завершение рассказа или сказки; сочинение сказок и рассказов по картинкам, плану; составление рассказа с использованием определенных слов;
6) изображение с помощью пантомимики животных, персонажей.
Глава 5. Базовое содержание учебного предмета для 8 класса
39. Развитие сенсорных процессов (7 часов).
40. Зрительное восприятие:
1) чтение с губ (звуки, слоги, слова и фразы);
2) определение эмоционального состояния и переживаний людей на рисунках, фотографиях;
3) развитие восприятия сюжетных изображений (определение главных и второстепенных деталей, лиц).
41. Слуховое восприятие:
1) воспроизведение фраз шепотной громкости;
2) узнавание знакомой песни по отрывку, мелодии;
3) воспроизведение сложного ритмического рисунка руками и ногами;
4) дихотическое прослушивание слов;
5) различение слов, сходных по звучанию.
42. Тактильно-двигательное восприятие, развитие обоняния, вкусовых и барических ощущений:
1) воспроизведение, называние "написанных" на руке или спине букв и цифр (на обеих сторонах);
2) локализация прикосновений в двух местах;
3) нахождение на ощупь материалов и предметов с разной фактурой поверхности по словесной инструкции.
43. Восприятие времени и пространства:
1) ведение дневника событий (личного, класса, школы);
2) вербализация пространственных отношений;
3) описание событий от начала к концу и от конца к началу;
4) рисование цифр на песке, в воздухе;

6) заттарды, адамдарды, жануарларды, әрекеттерді, құбылыстарды олардың жеке белгілері немесе қасиеттерінің сипаттамасының (жазбаша сипаттамасы, суреттемесі) негізінде тану;
7) жіктеудің ортақ белгісін/белгілерін ерекшелеу;
8) ойын басқа сөздермен жеткізу;
9) заттардың қолданысына байланысты атқарымдық белгілерін ерекшелеу;
10) жоспар бойынша ертегі, әңгіме, сюжетті ойдан шығару;
11) мәтіндегі жетіспейтін сөздерді толықтыру;
12) әдеби шығармаларды драмалау;
13) аталған бестің төртеуіне мағынасы бойынша сәйкес келмейтін артық сөзді алып тастау; сөйлемді 5 сөздің ішінен таңдай отырып, сәйкес сөзбен аяқтау;
14) қарама-қарсылықтық қатынастарды орнату;
15) заттарды, құбылыстарды, адамдарды, жануарларды, адамның тәртібіндегі немесе мінезіндегі жеке ерекшеліктерді, жануарларды елестету бойынша сипаттау;
16) бөлшектерді Кюизенер таяқшаларының көмегімен құрау.
38. Қиялдауды дамыту (7 сағат):
1) нысандарды сипаттамасы, бөліктері, сұлбасы, нобайы бойынша тану;
2) пішіндердің, заттардың, жануарлар мен адамдардың суреттерін аяқтау;
3) кесілген суреттері (пазлдарды) біріктіру;
4) сурет салу, шытырмандардан өту, өзінің ойы бойынша құрастыру;
5) сөйлемді аяқтау; әңгіме немесе ертегіні аяқтау; белгілі бір сөздерді пайдалана отырып әңгімені құрастыру; әңгіме мен ертегілерді жоспар, сурет бойынша құрастыру;
6) пантомимиканың көмегімен әртүрлі жануарларды, кейіпкердерді бейнелеу.
5-тарау. Оқу пәнінің 8-сыныптағы базалық білім мазмұны
39. Сенсорлық процестерді дамыту (7 сағат).
40. Көру арқылы қабылдауы:
1) еріннен оқу (дыбыстарды, буынды, сөзді және сөз тіркестерін);
2) суреттердегі, фотосуреттердегі адамдардың эмоциялық көңіл күйін және қобалжуларын анықтау;
3) жағдаяттық бейнелерді (басты және екінші кезектегі бөліктерді, тұлғаларды анықтау) қабылдауды дамыту;
41. Есту арқылы қабылдауы:
1) сыбырлау дауыс қаттылығындағы сөз тіркестерін шығару;
2) таныс өлеңді үзінді, әуені бойынша тану;
3) күрделі ырғақтық суреттерді қолымен және аяғымен шығару;
4) сөздерді дихотикалық есту;
5) дыбысталуы ұқсас сөздерді ажырату.
42. Жанасымдық-қимылдық қабылдау, иіс, дәм және барикалық сезінулерді дамыту:
1) қолда немесе арқада "жазылған" әріптер мен сандарды (екі жағынан) елестету, атау;
2) екі жерден жанасқанды табу;
3) сыртқы беті әртүрлі жасалған материалдар мен заттарды сөздік нұсқау бойынша сипай отырып табу.
43. Мезгіл мен кеңістікті қабылдау:
1) оқиғалардың (жеке, сыныптың, мектептің) күнделігін жүргізу;
2) кеңістіктік қатынастарды айту;
3) оқиғаны басынан аяғына дейін және аяғынан басына дейін сипаттау;
4) құмда, әуеде цифрлардың суретін салу;

5) выполнение заданий по типу досок Сегена, кубиков Кооса, методики Пьерона-Рузера;
6) выполнение пространственных диктантов;
7) рисование, прохождение лабиринтов, конструирование по словесной инструкции;
8) свободные рисунки двумя руками одновременно;
9) составление планов, чертежей и пространственных схем (комнаты, класса, улицы);
10) деление объемных и плоских фигур на части;
11) составление фигур из частей;
12) зеркальное воспроизведение движений;
13) определение пространственных отношений с помощью антонимов и синонимов;
14) составление картин из пазлов по образцу;
15) изображение предметов сложной формы (элементы конуса, шара, цилиндра и других фигур);
16) построение хронологии событий из собственной жизни;
17) конструирование по словесной инструкции; схеме;
18) копирование и штрихование сложных изображений;
19) определение времени по разным часам;
20) определение принадлежности ситуации к определенным событиям в прошлом;
21) определение различия, сходства между объектами по признаку их пространственного расположения;
22) ориентация на географической карте;
23) ориентировка в помещении с закрытыми глазами;
24) поиск дат в календаре: дни рождения близких, друзей;
44. Развитие внимания (6 часов):
1) выполнение графических диктантов по словесной инструкции;
2) выполнение заданий с использованием методик Ахутиной; Мюнстерберга, таблиц Шульте;
3) выполнение корректурных заданий с чередованием правил;
4) запоминание текста под подсчет ударов карандашом по столу;
5) счет в обратном и заданном порядке;
6) решение примеров и задач в уме;
7) распределение цифр, букв, геометрических фигур в определенном порядке;
8) называние букв в обратном и заданном порядке;
9) одновременное выполнение двух разнонаправленных заданий (счет и чтение с помехой);
10) описание объектов по памяти.
45. Развитие памяти (7 часов):
1) использование способов запоминания материала: классификация, структурирование, схематизация, установление аналогий, повторение;
2) воспроизведение по образцу движений и их последовательность;
3) воспроизведение прослушанного, прочитанного текста;
4) воспроизведение ряда слов, предложения, ряда предложений, связанных общей темой (непосредственное и отсроченное);
5) воспроизведение слов строго в заданном порядке;
6) воспроизведение числа и порядка расположения ряда предметов;
7) воссоздание мысленных образов в рисунках и письменно;
8) выполнение серии словесных инструкций;
9) запись слов и фраз по вертикали (списывание, диктант);
10) непосредственное и отсроченное запоминание ряда слов;
11) описание по памяти школьного двора, сюжетной картинки;

5) тапсырмаларды Сеген тақтасы, Коос текшелері, Пьерон-Рузер әдістемесі бойынша орындау;
6) кеңістіктік диктанттарды орындау;
7) сурет салу, шытырмандардан өту, сөздік нұсқау бойынша құрастыру;
8) екі қолымен бірмезгілде еркін сурет салу;
9) кеңістіктік (бөлменің, сыныптың, көшенің) схемаларды, жоспарды және сызбаны құру;
10) көлемді және жазық пішіндерді бөліктерге бөлу;
11) бөліктерден пішін құрау;
12) қимылдарды айна-қатесіз салу;
13) антонимдердің және синонимдердің көмегімен кеңістік қатынастарды анықтау;
14) пазлдардан үлгі бойынша суреттер құрастыру;
15) күрделі пішінді (конус, шар, цилиндр және басқа да пішіндердің элементтері) заттарды жасау;
16) өз өміріндегі оқиғалардың хронологиясын құрастыру;
17) сөздік нұсқау, схема бойынша құрастыру;
18) күрделі бейнелерді, пішіндерді көшіру және штрихтау;
19) уақытты әртүрлі сағаттар бойынша анықтау;
20) жағдаяттың белгілі бір өткен оқиғаға қатыстығын анықтау;
21) нысандардың кеңістікте орналасу белгілері бойынша олардың арасындағы айырмашылықтар мен ұқсастықтарды анықтау;
22) географиялық картада бағдарлау;
23) бөлме ішінде көзін жұмып бағдарлау;
24) күнтізбеден жақындарының, достарының туылған күнін іздеу.
44. Зейінді дамыту (6 сағат):
1) сөздік нұсқау бойынша графикалық диктанттарды орындау;
2) тапсырмаларды Ахутина әдістемесін, Мюнстерберг әдістемесін, Шульте кестесін пайдаланып орындау;
3) түзету тапсырмаларын ережелерді кезектестіре отырып орындау;
4) оқылған мәтінді қарындашпен үстелді ұра отырып есте сақтау;
5) кері және берілген тәртіпте санау;
6) тапсырмалар мен есептерді ойша шығару;
7) цифрларды, әріптерді, геометриялық пішіндерді белгілі бір тәртіпте орналастыру;
8) әріптерді кері және берілген тәртіпте атау;
9) әртүрлі бағыттағы екі тапсырманы (кедергімен санау және оқу) бір мезгілде орындау;
10) нысандарды есте сақтау бойынша сипаттау.
45. Есте сақтау қабілетін дамыту (7 сағат):
1) материалды есте сақтау тәсілдерін пайдалану: жіктеу, құрамдастыру, схемаландыру, ұқсастықтарын табу, қайталау;
2) қимылды және оның бірізділігін үлгі бойынша салу;
3) тыңдалған, оқылған мәтінді жаңғырту;
4) ортақ тақырыпқа байланысты сөз қатарын, сөйлемді, сөйлем қатарын шығару (тікелей және мерзімі ұзартылған);
5) сөздерді берілген қатаң тәртіпте айту;
6) сандарды және заттардың орналасу қатарының тәртібін шығару;
7) ойындағы бейнелерді суретте және жазбаша құру;
8) сөздік нұсқаулар топтамасын орындау;
9) сөздер мен сөз тіркестерін тігінен жазу (көшіріп алу, диктант);
10) сөз қатарларын тікелей және ұзартылған мерзімде есте сақтау;
11) есте сақтау бойынша мектеп ауласын, жағдаятты суретті сипаттау;

12) отсроченное воспроизведение ряда движений в рисунках, по демонстрации;
13) решение кроссвордов.
46. Развитие речи и мышления (7 часов):
1) альтернативное планирование выполнения задания (коллективное, индивидуальное);
2) анализ отношений понятий (составление пары слов, находящихся в определенном отношении);
3) анализ продуктов деятельности, результатов выполнения заданий, качества ответов обучающихся класса;
4) анализ собственных продуктов деятельности, результатов выполнения заданий, качества ответов;
5) анализ хода мысли с применением доказательств, объяснений (потому что, так как, из-за того);
6) выбор альтернативных способов решения мыслительных задач;
7) выделение признаков классификации, систематизации;
8) исправление ошибок в тексте;
9) выделение существенных признаков, характеризующих объекты и явления;
10) составление дробей с помощью палочек Кюизенера;
11) выделение и описание единичного, уникального, особенного качества или свойства человека, животного;
12) выражение мысли другими словами;
13) объяснение целесообразности тех или иных действий;
14) узнавание предмета, людей, животных, действия, явления на основе описания его отдельных признаков или свойств (письменное описание, зарисовка);
15) драматизация литературных произведений;
16) завершение предложения соответствующим словом при выборе из 5;
17) установление на сюжетной картине причинно-следственных связей между объектами;
18) называние различных способов применения каких-либо предметов;
19) исключение понятий, не связанных с рядом понятий по родо-видовым признакам;
20) решение загадок, логических задач;
21) решение заданий по типу Матриц Равена, Куба Линка, Методики Когана, тестов Кеттела, Амтхауэра, Айзенка, Векслера, счета по Креппелину;
22) описание отношений общности-противоположности (что общего и что разного?);
23) определение результатов события (прогнозирование);
24) планирование выполнения задания (коллективное, индивидуальное);
25) подбор примера, примера из личного опыта;
26) поиск аналогов, сходных по различным существенным признакам;
27) придумывание недостающих частей рассказа;
28) продолжение числового ряда на основании обнаруженной особенности этой связи чисел;
29) составление предложений из слов, не связанных по смыслу.
47. Развитие воображения (7 часов):
1) дорисовывание изображений животных, людей;
2) составление рассказа с использованием определенных слов;
3) завершение рассказа или сказки;
4) сочинение сказок и рассказов по собственному замыслу;
5) изображение с помощью пантомимики различных животных, персонажей, действий.

12) суреттегі қимылдар қатарын көрсету бойынша шығару;
13) сөзжұмбақтарды шешу.
46. Сөйлеу тілін және ойлау қабілетін дамыту (7 сағат):
1) тапсырманы орындауды баламалы жоспарлау (ұжымдық, жекеше);
2) түсініктік қатынастарды талдау (белгілі бір қатынаста тұрған жұп сөздерді құрау);
3) әрекеттік өнімдерді, тапсырманы орындау нәтижесін, сынып білім алушыларының жауаптарын талдау;
4) өзінің әрекетінің өнімін, тапсырмаларды орындау нәтижелерін, жауаптардың сапасын талдау;
5) дәлелді, түсініктемені (себебі, сондықтан, бола, салдарынан) қолдана отырып, ойлау барысын талдау;
6) ойлау тапсырмаларын шешудің балама тәсілдерін таңдау;
7) жіктеу, жүйелеу белгілерін ерекшелеу;
8) мәтіндегі қателерді түзету;
9) нысандар мен құбылыстарды сипаттайтын маңызды белгілерді ерекшелеу;
10) Кюизенер таяқшаларының көмегімен бөлшектерді құрау;
11) адамның, жануарлардың дара, бірегей, ерекше сапаларын немесе қасиеттерін ерекшелеу және сипаттау;
12) ойын басқа сөздермен жеткізу;
13) қандай да бір әрекеттердің мақсаттылығын түсіндіру;
14) заттарды, адамдарды, жануарларды, әрекеттерді, құбылыстарды олардың жеке белгілері немесе қасиеттерінің сипаттамасының (жазбаша сипаттамасы, суреттемесі) негізінде тану;
15) әдеби шығармаларды драмалау;
16) сөйлемді 5 сөздің ішінен таңдай отырып, сәйкес сөзбен аяқтау;
17) жағдаяттық суреттегі нысандардың арасындағы себеп-салдарлық байланысты анықтау;
18) қандай да бір заттарды қолданудың әртүрлі тәсілдерін атау;
19) шығу түрі белгілері бойынша жанындағы түсініктермен байланысы жоқ түсінікті алып тастау;
20) жұмбақтарды, логикалық тапсырмаларды шығару;
21) Равен матрицасы, Линк текшесі, Айзенк, Векслер, Кеттел, Амтхауэр тесттері, Коган әдістемесі, Креппелин есебі түріндегі тапсырманы шығару;
22) ортақтық-кереғарлық қатынастарды (не ортақ және айырмашылығы неде?) сипаттау;
23) оқиғалардың нәтижесін анықтау (жобалау);
24) тапсырманы орындауды жоспарлау (ұжымдық, жекеше);
25) жеке өмірінен мысалдарды таңдау;
26) әртүрлі негізгі белгілері бойынша ұқсастықтарды табу;
27) әңгіменің жетіспейтін бөліктерін ойлап табу;
28) сандардың осы байланысының табылған ерекшелігінің негізінде сан қатарын жалғастыру;
29) мағынасы бойынша байланыспаған сөздерден сөйлем құрау.
47. Қиялдауды дамыту (7 сағат):
1) жануарлар мен адамдардың суреттерін аяқтау;
2) белгілі бір сөздерді пайдалана отырып әңгімені құрастыру;
3) әңгімені немесе ертегіні аяқтау;
4) әңгіме мен ертегілерді өзінің ойы бойынша құрастыру;
5) пантомимиканың көмегімен әртүрлі жануарларды, кейіпкерлерді, әрекеттерді бейнелеу.

Глава 6. Базовое содержание учебного предмета для 9 класса
48. Восприятие времени и пространства (7 часов):
1) ведение дневника событий (личного, класса, школы);
2) выполнение заданий с биноминальным и триноминальным кубами;
3) выполнение пространственных диктантов;
4) определение времени на "слепых" часа (без циферблата);
5) определение длительности интервала времени с часами в секундах;
6) изготовление каркасных моделей предметов разной формы;
7) изготовление сложных конструкций и составление картин из пазлов по образцу; конструирование по словесной инструкции, схеме, чертежу;
8) копирование и штрихование сложных изображений двумя руками по очереди;
9) определение принадлежности ситуации к определенным событиям в прошлом (на картинке, в телепередаче, фильме);
10) определение различия, сходства между объектами по признаку их пространственного расположения;
11) ориентация на географической карте, макете, глобусе;
12) ориентировка в помещении с закрытыми глазами (подойти с закрытыми глазами к доске, двери);
13) поиск дат в календаре: день рождения, дни рождения близких, друзей, праздники, начало учебного года или планируемого путешествия;
14) построение координатных временных представлений (прошлое – настоящее – будущее);
15) построение хронологии событий из собственной жизни;
16) развитие ориентировки в схеме человека, стоящего напротив (право-левая ориентировка);
17) составление планов, чертежей и пространственных схем (комнаты, класса, улицы);
18) составление фигур из домино, тримино, тетрамино, пентамино;
19) узнавание объектов, находящихся в необычном положении, в измененных пространственных отношениях к другим объектам и наблюдателю.
49. Развитие внимания (6 часов):
1) выполнение графических диктантов по зрительному образцу и словесной инструкции;
2) выполнение заданий с использованием методик Ахутиной, Мюнстерберга, таблиц Шульте;
3) выполнение корректурных заданий с буквами, цифрами, геометрическими фигурами, в том числе с чередованием правил;
4) запоминание прочитанного текста под подсчет ударов карандашом по столу;
5) кодировка и шифровка текстов.
50. Развитие памяти (7 часов):
1) использование способов запоминания материала: структурирование, схематизация, установление аналогий, серийная организация, ассоциации, повторение;
2) воспроизведение прослушанного или прочитанного текста;
3) воспроизведение ряда слов, предложения, ряда предложений, несвязанных общей темой (непосредственное и отсроченное);
4) воспроизведение ряда слов, предложения, ряда предложений, связанных общей темой (непосредственное и отсроченное);

6-тарау. Оқу пәнінің 9-сыныптағы базалық білім мазмұны
48. Мезгіл мен кеңістікті қабылдау (7 сағат):
1) оқиғалардың (жеке, сыныптың, мектептің) күнделігін жүргізу;
2) тапсырмаларды биноминальды және триноминальды текшелермен орындау;
3) кеңістіктік диктанттарды орындау;
4) "соқыр" сағаттағы (циферблатсыз) уақытты анықтау;
5) аралық уақыт ұзақтығын секундты сағатпен анықтау;
6) әртүрлі пішінді заттардың қаңқалық үлгісін жасау;
7) күрделі құрылымдарды жасау, пазлдардан үлгі бойынша суреттер құрастыру; сөздік нұсқау, схема, сызба бойынша құрастыру;
8) күрделі бейнелерді, пішіндерді екі қолын кезектестіре отырып, көшіру және штрихтау;
9) жағдаяттың белгілі бір өткен оқиғаға (суреттегі, телехабардағы, фильмдегі) қатыстығын анықтау;
10) нысандардың кеңістікте орналасу белгілері бойынша олардың арасындағы айырмашылықтар мен ұқсастықтарды анықтау;
11) географиялық картада, макетте, глобуста бағдарлау;
12) бөлме ішінде көзін жұмып бағдарлау (көзін жұмып тақтаға, есікке бару);
13) күнтізбеден даталарды: туылған күн, жақындарының, достарының туылған күнін, мерекелерді, оқу жылының басталуын немесе саяхатты жоспарлауда іздеу;
14) мезгілдік түсініктердің (өткен-қазіргі-болашақтағы) координаттарын құру;
15) өз өміріндегі оқиғалардың хронологиясын құру;
16) қарама-қарсы тұрған адамның (оң, сол жаққа бағдарлау) схемасы бойынша бағдарлауды дамыту;
17) кеңістіктік (бөлменің, сыныптың, көшенің) схемаларды, жоспарды және сызбаны құру;
18) доминодан, триминодан, тетраминодан, пентаминодан пішіндер құрастыру;
19) әдеттегідей емес жағдайда, басқа нысандар мен бақылаушыға қатысты өзгертілген кеңістікте орналасқан нысандарды тану.
49. Зейінді дамыту (6 сағат):
1) көру үлгісі және сөздік нұсқау бойынша графикалық диктанттарды орындау;
2) тапсырмаларды Ахутина әдістемесін, Мюнстерберг әдістемесін, Шульте кестесін пайдаланып орындау;
3) түзету тапсырмаларын әріптермен, цифрлармен, геометриялық пішіндермен, оның ішінде ережелерді кезектестіре отырып орындау;
4) оқылған мәтінді қарындашпен үстелді ұра отырып есте сақтау;
5) мәтіндерді кодтау және шифрлау.
50. Есте сақтау қабілетін дамыту (7 сағат):
1) материалды есте сақтау тәсілдерін пайдалану: құрамдастыру, схемаландыру, ұқсастықтарын табу, топтамалық ұйымдастыру, ассоциация, қайталау;
2) тыңдалған немесе оқылған мәтінді жаңғырту;
3) ортақ тақырыпқа байланыссыз сөз қатарын, сөйлемді, сөйлем қатарын шығару (тікелей және мерзімі ұзартылған);
4) ортақ тақырыпқа байланысты сөз қатарын, сөйлемді, сөйлем қатарын шығару (тікелей және мерзімі ұзартылған);

5) непосредственное и отсроченное запоминание двух конкурирующих групп слов;
6) описание по памяти;
7) отсроченное воспроизведение невербализуемых фигур;
8) отсроченное описание сюжетной картинки.
51. Развитие речи и мышления (7 часов):
1) альтернативное планирование выполнения задания (коллективное, индивидуальное);
2) анализ отношений понятий (составление пары слов, находящихся в определенном отношении);
3) анализ продуктов деятельности, результатов выполнения заданий, качества ответов обучающихся класса;
4) установление на сюжетной картине причинно-следственных связей между объектами;
5) анализ хода мысли с применением доказательств, объяснений (потому что, так как, из-за того);
6) выбор альтернативных способов решения мыслительных задач;
7) выделение функциональных признаков предметов, связанных с их назначением;
8) использование словарей, энциклопедий, справочников;
9) понимание и объяснение скрытого смысла крылатых выражений, метафор, пословиц и поговорок, рассказов;
10) объяснение целесообразности тех или иных действий;
11) описание абстрактных понятий (смелость, красота, равенство);
12) описание отношений общности-противоположности (что общего и что разного?);
13) определение результатов события (прогнозирование);
14) планирование выполнения задания (коллективное, индивидуальное);
15) подбор в школьной библиотеке книг и статей по определенной теме; составление списка литературы.
16) подбор информации по определенной теме в Интернете, составление перечня интернет-ресурсов, составление каталогов;
17) подбор примера из личного опыта, иллюстрации, информации, конкретного частного случая для доказательства;
18) подбор стихотворений на заданной теме;
19) придумывание связывающих ассоциаций между парами случайных слов;
20) решение заданий по типу Матриц Равена; тестов Айзенка, Векслера, Кеттела, Амтхауэра; заданий по типу Куба Линка; Методики Когана; счета по Креппелину;
21) составление схематического плана рассказа, сказки (моделирование);
22) составление бюджета семьи (на неделю, месяц, год);
23) составление предложений из слов, не связанных по смыслу.
52. Развитие воображения (7 часов):
1) узнавание объектов по описанию, по детали, по силуэту, по контуру;
2) дорисовывание фигур, предметов, изображений животных, людей;
3) соединение разрезных картинок (пазлы);
4) рисование, прохождение лабиринтов, конструирование по собственному замыслу;
5) рисование необычных животных;
6) составление рассказа с использованием определенных слов;
7) сочинение сказок и рассказов по картинкам, плану, по собственному замыслу;

5) екі бәсеке топтың сөздерін тікелей және ұзартылған мерзімде есте сақтау;
6) есте сақтау бойынша сипаттау;
7) сөзбен айтылмайтын пішіндерді ұзақ мерзімде шығару;
8) жағдаяттық суретті ұзақ мерзімде сипаттау.
51. Сөйлеу тілін және ойлауды дамыту (7 сағат):
1) тапсырманы орындауды баламалы жоспарлау (ұжымдық, жекеше);
2) түсініктік қатынастарды талдау (белгілі бір қатынаста тұрған жұп сөздерді құрау);
3) әрекеттік өнімдерді, тапсырманы орындау нәтижесін, сынып білім алушыларының жауаптарын талдау;
4) жағдаяттық суреттегі нысандардың арасындағы себеп-салдарлық байланысты анықтау;
5) дәлелді, түсініктемені (себебі, сондықтан, бола, салдарынан) қолдана отырып, ойлау барысын талдау;
6) ойлау тапсырмаларын шешудің балама тәсілдерін таңдау;
7) заттардың қолданысына байланысты атқарымдық белгілерін ерекшелеу;
8) сөздікті, энциклопедияны, анықтаманы пайдалану;
9) қанатты сөйлемдердің жасырын мағынасын, теңеулерді, мақал-мәтелдерді, әңгімелерді түсіну және түсіндіру;
10) қандай да бір әрекеттердің мақсаттылығын түсіндіру;
11) дерексіз түсініктерді (батылдық, сұлулық, теңдік) сипаттау;
12) ортақтық-кереғарлық қатынастарды (не ортақ және айырмашылығы неде?) сипаттау;
13) оқиғаның нәтижесін анықтау (болжау);
14) тапсырманы орындауды жоспарлау (ұжымдық, жекеше);
15) кітаптар мен мақалаларды мектеп кітапханасынан белгілі бір тақырып бойынша таңдау, әдебиет тізімін құру;
16) белгілі бір тақырып бойынша ақпараттарды интернеттен таңдау, интернет-қор тізімін құру, каталог жасау;
17) дәлелдеу үшін жеке тәжірибесінен иллюстрациялар, ақпараттар, нақты жеке жағдайынан мысал келтіру,
18) берілген тақырыпқа тақпақтар таңдау;
19) кездейсоқ сөздердің жұбының арасын байланыстырып тұратын ассоциацияны ойлап табу;
20) Равен матрицасы, Айзенк, Векслер, Кеттел, Амтхауэр тесттері, Линк текшесі, Коган әдістемесі, Креппелин есебі түріндегі тапсырманы шығару;
21) әңгіменің, ертегінің схемалық жоспарын құрастыру (үлгілеу);
22) жанұя бюджетін құру (аптаға, айға, жылға);
23) мағынасы бойынша байланыспаған сөздерден сөйлем құрау.
52. Қиялдауды дамыту (7 сағат):
1) нысандарды сипаттамасы, бөліктері, сұлбасы, нобайы бойынша тану;
2) пішіндердің, заттардың, жануарлар мен адамдардың суреттерін аяқтау;
3) кесілген суреттерді (пазлдарды) біріктіру;
4) сурет салу, шытырмандардан өту, өзінің ойы бойынша құрастыру;
5) өзгеше жануарлардың суретін салу;
6) белгілі бір сөздерді пайдалана отырып әңгімені құрастыру;
7) әңгіме мен ертегілерді өзінің ойы, жоспар, сурет бойынша құрастыру;

8) превращение в сказку любой жизненной истории;
9) театрализация литературных произведений (составление сценария, подбор и изготовление костюмов, бутафории, декораций, распределение ролей, репетиции, выступление).
Глава 7. Ожидаемые результаты по завершении 5 класса
53. Предметные результаты.
54. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) названия признаков величины, формы, цвета и других признаков предметов;
2) порядок выполнения сравнения объектов по определенному признаку;
3) способы запоминания учебного материала;
4) способы воспроизведения изображения по образцу.
55. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) различать несколько градаций величины;
2) классифицировать предметы по величине, цвету, форме;
3) находить отличительные признаки предметов;
4) воспроизводить количество звучаний;
5) различать тяжесть разных предметов;
6) узнавать продукты питания и блюд на вкус;
7) выполнять графические диктанты по зрительному образцу и словесной инструкции;
8) использовать различные способы запоминания материала;
9) анализировать собственные продукты деятельности;
10) объяснять целесообразность тех или иных действий.
Глава 8. Ожидаемые результаты по завершении 6 класса
56. Предметные результаты.
57. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) способы выполнения классификации предметов по определенному признаку;
2) способы выполнения сравнения двух предметов по определенному признаку;
3) слова, указывающие на пространственное расположение предметов.
58. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) систематизировать предметы по величине, цвету, форме и другим признакам;
2) различать оттенки основных цветов;
3) находить различие и сходство предметов и изображений предметов;
4) воспроизводить количество звучаний, ритмов по слуховому образцу;
5) планировать выполнение задания (коллективное, индивидуальное);
6) уметь составлять режим дня;
7) обозначать пространственные отношения словесно;
8) конструировать по образцу;
9) описывать события от начала к концу и от конца к началу;
10) выделять функциональные признаки предметов, связанных с их назначением;
11) придумывать сказки, рассказ, сюжет по плану.
Глава 9. Ожидаемые результаты по завершении 7 класса
59. Предметные результаты.
60. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) способы выполнения сериации предметов по определенному признаку;
2) способы выполнения сравнения предметов, их изображений по нескольким признакам;
3) способы установления закономерности в предметном ряду.
61. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) ранжировать предметы по заданному параметру;

8) кез келген өмірлік оқиғаны ертегіге айналдыру;
9) әдеби шығармаларды (сценрарий құру, костюмдерді, бутафорияны, декорацияны таңдау және жасау, рөлдерді бөлу, дайындық, қою) театрландыру.
7-тарау. 5-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
53. Пәндік нәтижелер.
54. Білім алушылар:
1) заттардың көлем, пішін, түс және басқа да белгілерін атауды;
2) нысандарды белгілі бір белгі бойынша салыстыруды орындау тәртібін;
3) оқу материалын есте сақтау тәсілдерін;
4) бейнені үлгі бойынша шығару тәсілдерін біледі деп күтіледі.
55. Білім алушылар:
1) көлемнің бірнеше градациясын ажыратуды;
2) заттарды көлемі, түсі және пішіні бойынша жіктеуді;
3) заттардың айырмашылық белгілерін табуды;
4) дыбыстардың санын шығаруды;
5) әртүрлі заттардың ауырлығын ажыратуды;
6) тамақ өнімдері мен тағамды дәмі бойынша ажыратуды;
7) графикалық диктанттарды қарауға берілген үлгі бойынша және сөздік нұсқау бойынша орындауды;
8) материалды есте сақтаудың әртүрлі тәсілдерін пайдалануды;
9) өзінің әрекетінің өнімдерін талдауды;
10) қандай да бір әрекеттердің мақсаттылығын түсіндіруді меңгереді деп күтіледі.
8-тарау. 6-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
56. Пәндік нәтижелер.
57. Білім алушылар:
1) заттарды белгілі бір белгілері бойынша жіктеуді орындау тәсілдерін;
2) екі затты белгілі бір белгілері бойынша салыстыруды орындау тәсілдерін;
3) заттардың кеңістікте орналасуын көрсететін сөздерді біледі деп күтіледі.
58. Білім алушылар:
1) заттарды көлемі, түсі, пішіні және тағы да басқа белгілері бойынша жүйелеуді;
2) негізгі түс ренктерін ажыратуды;
3) заттар мен бейнеленген заттардың арасындағы ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табуды;
4) есту үлгісі бойынша дыбыстар мен ырғақтардың сандарын шығаруды;
5) тапсырманы орындауды жоспарлауды (ұжымдық және жекеше);
6) күн түзімін құра білуді;
7) кеңістіктік қатынасты сөз арқылы белгілеуді;
8) үлгі бойынша құрылымдауды;
9) оқиғаны басынан аяғына дейін және аяғынан басына дейін сипаттауды;
10) заттардың қолданыстарымен байланысты атқарымдық белгілерін ерекшелеуді;
11) жоспар бойынша ертегіні, әңгімені, сюжетті ойдан шығаруды меңгереді деп күтіледі.
9-тарау. 7-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
59. Пәндік нәтижелер.
60. Білім алушылар:
1) заттарды белгілі бір белгілері бойынша сериациялауды орындау тәсілдерін;
2) заттарды олардың бейнелерімен бірнеше белгілер бойынша салыстыруды орындау тәсілдерін;
3) заттық қатардағы заңдылықты орнату тәсілдерін біледі деп күтіледі.
61. Білім алушылар:
1) заттарды берілген параметрі бойынша саралауды;

2) узнавать буквы, цифры, предметы в контурных, наложенных изображениях;
3) определять возраст людей, пол на рисунках, фотографиях;
4) воспроизводить сложный ритмический рисунок;
5) обозначать словесно барические ощущения;
6) различать на ощупь материалы и предметы с разной фактурой поверхности (гладкие, шершавые, ребристые, колючие, мягкие);
7) конструировать по схеме, замыслу;
8) описывать помещения с закрытыми глазами по памяти;
9) использовать различные способы запоминания информации;
10) анализировать продукты деятельности, результаты выполнения заданий.
Глава 10. Ожидаемые результаты по завершении 8 класса
62. Предметные результаты.
63. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) разнообразные проявления эмоционального состояния человека;
2) слова, указывающие, на пространственное расположение изображений предметов;
3) способы построения хронологии событий собственной жизни.
64. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) определять эмоциональное состояние и переживания людей на рисунках, фотографиях;
2) воспроизводить фразы шепотной громкости;
3) находить на ощупь материалы и предметы с разной фактурой поверхности по словесной инструкции;
4) вести дневник событий (личного, класса, школы);
5) составлять планы, чертежи и пространственные схемы (комнаты, класса, улицы);
6) составлять хронологию событий из собственной жизни;
7) конструировать по словесной инструкции; схеме;
8) определять время по разным часам;
9) использовать способы запоминания материала: классификация, структурирование, схематизация, установление аналогий, повторение;
10) выполнять серии словесных инструкций;
11) определять результаты события (прогнозирование).
Глава 11. Ожидаемые результаты по завершении 9 класса
65. Предметные результаты.
66. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) правила ведения дневника событий собственной жизни;
2) правила ориентировки пространстве, изображенном графическими средствами;
3) способы запоминания учебного материала.
67. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) конструировать по словесной инструкции, схеме, чертежу;
2) определять принадлежность ситуации к определенным событиям в прошлом (на картинке, в телепередаче, фильме);
3) ориентироваться на географической карте, макете, глобусе;
4) описывать предметы, людей и явления по памяти;
5) разрабатывать альтернативный план выполнения задания;
6) выделять и описывать единичное, уникальное, особенное качество или свойство предмета, явления, человека, животного;
7) использовать словари, энциклопедии, справочники;
8) понимать и объяснять скрытый смысл крылатых выражений, метафор, пословиц и поговорок, рассказов;

2) әріптерді, цифрларды, заттарды нобайы, үстелме бейнелерден тануды;
3) суреттердегі, фотосуреттердегі адамдардың жасы мен жынысын анықтауды;
4) күрделі ырғақты суретті шығаруды;
5) барикалық сезінуді сөзбен белгілеуді;
6) сыртқы беті әртүрлі фактурадан (тегіс, бұдыр, қырлы, тікенекті, жұмсақ) жасалған материалдар мен заттарды сипап-сезу арқылы табуды;
7) ойша құрастыру, схема бойынша құрастыруды;
8) бөлмені көзін жұмып тұрып, еске түсіру арқылы сипаттауды;
9) ақпаратты есте сақтаудың әртүрлі тәсілдерін пайдалануды;
10) әрекеттің өнімін, тапсырманы орындау нәтижесін талдауды меңгереді деп күтіледі.
10-тарау. 8-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
62. Пәндік нәтижелер.
63. Білім алушылар:
1) адамның эмоциялық жағдайының сан алуан түрлі көріністерін;
2) заттардың бейнесінің кеңістікте орналасуын көрсететін сөздерді;
3) өз өміріндегі оқиғалардың хронологиясын құру тәсілдерін біледі деп күтіледі.
64. Білім алушылар:
1) суреттегі, фотосуреттердегі адамдардың эмоциялық жағдайы мен қобалжуын анықтауды;
2) сөз тіркестерін сыбырлап дауыс қаттылығында айтуды;
3) сыртқы беті әртүрлі фактурадан жасалған материалдар мен заттарды сипау, үлгі және сөздік нұсқау бойынша табуды;
4) оқиғалардың (жеке, сыныптың, мектептің) күнделігін жүргізуді;
5) кеңістіктік (бөлменің, сыныптың, көшенің) схемаларды, жоспарды және сызбаны құруды;
6) өз өміріндегі оқиғалардың хронологиясын құруды;
7) сөздік нұсқау, схема бойынша құрастыруды;
8) уақытты әртүрлі сағаттар бойынша анықтауды;
9) материалды есте сақтау тәсілдерін пайдалануды: жіктеу, құрамдастыру, схемаландыру, ұқсастықтарын табу, қайталау;
10) сөздік нұсқаулар топтамасын орындауды;
11) оқиғалардың нәтижелерін анықтауды (болжау) меңгереді деп күтіледі.
11-тарау. 9-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
65. Пәндік нәтижелер.
66. Білім алушылар:
1) өз өміріндегі оқиғалардың күнделігін жүргізу ережелерін;
2) графикалық құралдармен бейнеленген кеңістіктікте бағдарлау ережелерін;
3) оқу материалдарын есте сақтау тәсілдерін біледі деп күтіледі.
67. Білім алушылар:
1) сөздік нұсқау, схема, сызба бойынша құрамдастыруды;
2) жағдаяттың белгілі бір өткен оқиғаға (суреттегі, телехабардағы, фильмдегі) қатыстығын анықтауды;
3) географиялық картада, макетте, глобуста бағдарлауды;
4) заттарды, адамдарды және құбылыстарды еске түсіру бойынша сипаттауды;
5) тапсырманы орындаудың баламалы жоспарын әзірлеуді;
6) заттардың, құбылыстардың дара, бірегей, ерекше сапаларын немесе қасиеттерін ерекшелеу және сипаттауды;
7) сөздікті, энциклопедияны, анықтаманы пайдалануды;
8) қанатты сөздерді, теңеуді, мақал мен мәтелдерді түсіну және олардың жасырын мағынасын түсіндіруді;

9) объяснять целесообразность тех или иных действий.
68. Личностные результаты. Ожидается, что обучающиеся проявят:
1) адекватные представления о собственных возможностях и потребностях;
2) адекватное представление о насущно необходимом жизнеобеспечении;
3) умение вступать и поддерживать коммуникацию в разных ситуациях социального взаимодействия (учебных, трудовых, бытовых);
4) умение излагать свое мнение и аргументировать свою точку зрения и оценку событий;
5) активность и целенаправленность в решении учебных и практических задач.
69. Системно-деятельностные результаты. Ожидается, что обучающиеся овладеют:
1) способностью осознанно действовать на основе разных видов инструкций для решения практических и учебных задач;
2) способностью планировать собственную деятельность, оценивать ее и вносить необходимые изменения в план;
3) способность осуществлять самооценку и самоконтроль в деятельности, адекватно реагировать на внешний контроль и оценку, корректировать в соответствии с ней свою деятельность.
Приложение 152
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 370
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Лечебная физкультура" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 5 класса уровня основного среднего образования Глава 1. Пояснительная записка
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года №1080 и с учетом особых образовательных потребностей обучающихся с легкой умственной отсталостью.
2. Цель учебного предмета - всестороннее физическое развитие личности; повышение двигательной активности и мобильности обучающихся, преодоление отклонений в физическом развитии средствами лечебной физической культуры (далее - ЛФК).
3. Задачи учебного предмета:
1) обследовать функциональное состояние позвоночника и костно-мышечной системы детей, силовую выносливость мышц к физическим нагрузкам;
2) обучать технике выполнения упражнений, подбирая индивидуальную дозировку, постепенно увеличивая ее с учетом состояния здоровья ребенка, его пола, физического развития, двигательной подготовленности, особенностей психических свойств и качеств;
3) содействовать стабилизации патологического процесса дефектов позвоночника и всей костно-мышечной системы;

9) қандай да бір әрекеттердің мақсаттылығын түсіндіруді меңгереді деп күтіледі.
68. Тұлғалық нәтижелер. Білім алушылар:
1) өзінің мүмкіндіктері мен қажеттіліктері туралы адекватты түсініктерді;
2) тіршілікті қамтамасыз етуге маңызды қажеттіліктер туралы адекватты түсініктерді;
3) әлеуметтік өзара әрекеттенудегі (оқудағы, еңбектегі, тұрмыстық) әртүрлі жағдайлардағы қарым-қатынасқа түсу және қолдауды;
4) өзінің пікірін білдіре білу және өзінің көзқарасын және оқиғаны бағалауын дәлелдеуді;
5) оқу және практикалық тапсырмаларды шығарудағы белсенділік пен мақсатты бағыттылықты танытады деп күтіледі.
69. Жүйелік-әрекеттік нәтижелер білім алушылардың:
1) практикалық және оқу міндеттерін шешуге арналған әртүрлі нұсқаулықтардың негізінде саналы түрде әрекеттенуінен;
2) өзінің әрекетін жоспарлау, оны бағалау және жоспарға қажетті өзгерістерді енгізуінен;
3) әрекеттенуде өзін-өзі бағалау және өзін-өзі бақылауды жүзеге асыру қабілеттілігінен, сыртқы бақылау мен бағалауға адекватты әсер білдіруінен, осыған байланысты өз әрекетін түзетуінен көрініс табады деп күтіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 152-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 370-қосымша
Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-сыныбы үшін "Емдік дене шынықтыру" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Түсінік хат
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес және жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін ескере отырып әзірленген.
2. Оқу пәнінің мақсаты – тұлғаның дене бітімін жан-жақты дамыту, білім алушылардың қимыл-қозғалыс белсенділігін және жинақылығын арттыру, дене дамуындағы ауытқушылықтарды емдік дене шынықтыру (бұдан әрі - ЕДШ) құралдарымен жеңу.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) балалардың омыртқа мен сүйек жүйесінің, бұлшық ет жүйесінің атқарымдық жағдайын, бұлшық ет күшінің дене жүктемелеріне төзімділігін зерттеу;
2) жаттығуды орындау техникасына баланың денсаулық жағдайын, оның жынысын, дене дамуын, қимыл-қозғалыстық дайындығын, психикалық қасиеттері мен сапасының ерекшеліктеріне сәйкес дербес мөлшер таңдалып, оны біртіндеп арттыра отырып үйрету;
3) омыртқа және барлық сүйек жүйесі мен бұлшық ет жүйесіндегі кемшіліктердің патологиялық процесін тұрақтандыруға көмектесу;

4) постоянно вырабатывать навыки правильной осанки и координации движений, осуществления самоконтроля;
5) создавать комфортный психологический настрой ребенка на активное участие в оздоровлении;
6) воспитывать волевые качества, стимулировать стремления обучающегося к своему личному совершенствованию, улучшению результатов;
7) закреплять достигнутые результаты оздоровления;
8) побуждать обучающихся самостоятельно осуществлять физкультурно-оздоровительную деятельность освоенными способами (применение знаний и умений).
4. Учебная программа обобщает и систематизирует теоретические и практические сведения, позволяющие рационально строить коррекционный процесс, получать положительные сдвиги в развитии организма и формировать у обучающихся двигательные навыки, соответствующие их возможностям.
5. На уроках применяются следующие методы обучения:
1) практический метод (разучивание по частям);
2) игровой;
3) соревновательный;
4) метод наглядного восприятия.
6. Формы обучения:
1) разучивание двигательного действия под контролем инструктора ЛФК;
2) совершенствование двигательного действия под контролем инструктора ЛФК.
7. Специальные занятия по лечебной физкультуре являются неотъемлемой частью системы мероприятий по физическому развитию обучающихся с легкой умственной отсталостью.
8. Назначения обучающихся в специальную медицинскую группу для занятий ЛФК осуществляется после углубленного осмотра, ежегодно проводимого в соответствии с действующей инструкцией о врачебном контроле за обучающимися.
9. Программа рассчитана на систематические занятия. Начинаются занятия с разминочной, подготавливающей части, которая проводится с различными предметами (резиновые и набивные мячи, мешочки с песком, обручи и гимнастические палки) или без них. Основная часть занятия построена в игровой форме, способствует развитию ориентировки в пространстве, укреплению вестибулярного аппарата, формированию правильной осанки, тренировки координационных способностей, развитию образного мышления, а также речевых навыков обучающихся. Заключительная часть занятия релаксирующая, танцевально-игровая, в которой дети расслабляются, получают навыки общения, раскованного движения.
10. Занятия ЛФК направлены на:
1) коррекцию наиболее распространенных дефектов (нарушение осанки, походки, слабость мышц брюшного пресса, туловища, конечностей);
2) развитие координационных способностей учеников, их уровень тренированности, способов выполнения упражнений (активно, с помощью, пассивно);
3) коррекцию и компенсацию недостатков физического развития (плоскостопие, отставание в росте, в массе тела, дисплазии);

4) дұрыс мүсінді және қимыл-қозғалыстық үйлесімділік дағдыларын үнемі жетілдіру, өзін-өзі бақылауды жүзеге асыру;
5) балаға сауықтыру шараларына белсенді қатысуға ынталандыратын жайлы психологиялық көңіл күй тудыру;
6) ерік сапасын тәрбиелеу, білім алушының өзінің жеке тұлғалық жетілуіне, нәтижені жақсартуға деген ұмтылысын ынталандыру;
7) сауықтырудың қол жеткізген нәтижелерін бекіту;
8) білім алушыларды дене шынықтыру, сауықтыру әрекеттерін өздігінен меңгерген тәсілдерімен жүзеге асыруға (білім мен икемділіктерін қолдануға) ынталандыру.
4. Оқу бағдарламасы түзету процесін тиімді құруға, ағзаны дамытуда жағымды нәтижеге қол жеткізуге және білім алушыларда олардың мүмкіндіктеріне сәйкес қимыл-қозғалыстық дағдыларды қалыптастыруға мүмкіндік беретін теориялық және практикалық мәліметтерді жинақтайды және жүйелейді.
5. Сабақта қолданылатын оқыту тәсілдері:
1) практикалық тәсіл (бөліктерге бөліп үйрету);
2) ойындық;
3) жарысу;
4) көрнекілік қабылдау тәсілі.
6. Оқыту түрлері:
1) ЕДШ нұсқаушысының бақылауымен қимыл-қозғалыстық әрекеттерді жаттау;
2) ЕДШ нұсқаушысының бақылауымен қимыл-қозғалыстық әрекеттерді жетілдіру.
7. Емдік дене шынықтыру бойынша арнайы сабақтар жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың дене мүмкіндігін дамыту бойынша шаралар жүйесінің ажырамас бөлігі болып табылады.
8. Білім алушылар ЕДШ сабағына арналған медициналық арнайы топқа білім алушыларды дәрігерлік бақылау туралы қолданыстағы нұсқаулыққа сәйкес жыл сайын өткізілетін тереңдетілген тексеруден кейін ғана жіберіледі.
9. Бағдарлама жүйелі сабақтарға есептелген. Сабақтар әртүрлі заттармен (резенке немесе толтырылма доп, құм салынған дорбалар, шеңберлер мен гимнастикалық таяқшалар) немесе оларсыз да өткізілетін дайындық бөлімінен басталады. Сабақтың негізгі бөлімі ойын түрінде құрылған, бұл кеңістікте бағдарлауды дамытуға, вестибулярлық аппаратты нығайтуға, мүсінді дұрыс қалыптастыруға, тепе-теңдікті сақтау қабілетін жаттықтыруға, бейнелік ойлауды, сондай-ақ білім алушылардың сөйлеу тілдік дағдыларын дамытуға көмектеседі. Сабақтың қорытынды бөлімі релаксациялық, би, ойын түрінде болады, бұнда балалар бойын еркін ұстайды, қарым-қатынас, емін-еркін қимылдау дағдыларын алады.
10. ЕДШ сабақтарының бағыттары:
1) кең жайылған кемшіліктерді (мүсіннің, жүрістің бұзылуы, құрсақ тығыршықтарының, дененің, аяқ-қолдыңбұлшық еттерінің әлсіздігі) түзету;
2) білім алушылардың үйлестіру қабілеттерін, олардың жаттықандарының деңгейі, жаттығуларды орындау тәсілдерін (белсенді, көмекпен, енжар) дамыту;
3) дене даму кемшіліктерін (жалпақтабандылық, бойының, салмағының өспеуі, дисплазия) түзету және өтеу;

4) коррекцию нарушений в движениях (нарушение координации, ориентировки в пространстве, точность в движении, равновесия);
5) устранение недостатков в развитии двигательных и иных качеств (силы, быстроты, ловкости, выносливости, гибкости, прыгучести);
6) формирование здорового образа жизни и дальнейшей социализации.
11. При планировании и проведении занятий ЛФК учитываются особенности организма обучающихся, их пониженные функциональные возможности, замедленность адаптации к физическим нагрузкам. В зависимости от деформаций опорно-двигательного аппарата, функциональных возможностей предполагается применение физических упражнений в разной последовательности и дозировке.
12. В программу включены следующие разделы:
1) основы знаний;
2) дыхательные упражнения;
3) упражнения на формирование правильной осанки;
4) упражнения для профилактики плоскостопия;
5) упражнения на равновесие, укрепление вестибулярного аппарата;
6) упражнения на развитие координации движений;
7) упражнения на релаксацию.
13. Для повышения заинтересованности обучающихся занятия проводятся с музыкальным сопровождением. Это развивает также чувство ритма, гармонии с окружающим миром.
14. Все занятия по ЛФК проводятся в спортивном зале или на свежем воздухе при соблюдении санитарно-гигиенических требований.
15. Объем учебной нагрузки:
1) 5 класс - 1 час в неделю, всего 34 часа в учебном году.
16. Комплекс упражнений по ЛФК для каждого ученика или группы детей со схожей структурой нарушений определяет инструктор ЛФК, исходя из особенностей психофизического развития обучающихся.
17. Формы организации занятий: индивидуальное, парное, групповое, фронтальное. Объем, дозировку, продолжительность и интенсивность упражнений определяет инструктор с учетом самочувствия, реакции ученика на нагрузку, возрастных, половых и индивидуальных особенностей.
18. Бальная оценка по занятиям ЛФК не выставляется.
Глава 2. Базовое содержание учебного предмета для 5 класса
19. Основы знаний (4 часа):
1) что такое позвоночник и как он устроен;
2) правильное питание и здоровый образ жизни;
3) механизм лечебного действия ЛФК, классического массажа;
4) простейшие правила спортивных игр, включаемых в урок.
20. Дыхательные упражнения (5 часов):
1) дыхательное упражнение по системе Бутейко;
2) дыхательное упражнение по системе Стрельниковой.
21. Упражнения на формирование правильной осанки (5 часов):
1) стоя у стены с мешочком на голове подтянуть руки вверх, присесть. Темп медленный;
2) с мешочком на голове опуститься на колени, сесть на пятки и встать. Темп медленный;

4) қимыл-қозғалыстағы бұзылыстарды (үйлесімділіктің, кеңістікте бағдарлаудың, қимылдың нақтылығының, тепе-теңдіктің бұзылыстары) түзету;
5) қимыл-қозғалысындағы және басқа да қасиеттерінің (күш, жылдамдық, ептілік, төзімділік, икемділік, секіргіштік) дамуындағы кемшіліктерді жою;
6) салауатты өмір салтын және әрі қарай әлеуметтенуді қалыптастыру.
11. ЕДШ сабақтарын жоспарлағанда және өткізгенде білім алушылардың ағзаларының ерекшеліктері, олардың атқарымдық мүмкіндіктерінің төмендеуі, дене жүктемелеріне бейімделудің баяулығы ескеріледі. Дене жаттығулары тірек-қимыл аппаратының, атқарымдық мүмкіндіктерінің бұзылуына байланысты әртүрлі дәйектілікте және мөлшерде ұсынылады.
12. Бағдарламаға ендірілген тараулар:
1) білім негіздері;
2) тыныс алу жаттығулары;
3) мүсінді дұрыс қалыптастыруға арналған жаттығулар;
4) майтабандылықтың алдын алуға арналған жаттығулар;
5) тепе-теңдікке, вестибулярлық аппаратты нығайтуға берілген жаттығулар;
6) қимыл үйлесімділігін дамытуға арналған жаттығулар;
7) релаксацияға арналған жаттығулар.
13. Білім алушылардың сабаққа деген қызығушылығын арттыру үшін сабақты музыкалық сүйемелдеумен өткізуге болады. Бұл ырғақ сезімін, қоршаған ортамен үйлесімділікті дамытады.
14. ЕДШ бойынша барлық сабақтар спорт залында немесе санитарлық-гигиеналық талаптар сақталған жағдайда таза ауада өткізіледі.
15. Оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5 сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат.
16. ЕДШ нұсқаушысы әрбір білім алушыға немесе даму бұзылыстарының құрылымы ұқсас балалар тобына арналған жаттығулар кешенін білім алушылардың психофизикалық даму ерекшеліктерін ескере отырып, өзі таңдайды.
17. Сабақты ұйымдастыру түрлері: жекеше, жұптық, топтық, жаппай. ЕДШ нұсқаушысы білім алушының хал-жайын, жүктемеге деген әсерін, жасын, жыныстық және жеке ерекшеліктерін ескере отырып, жаттығулардың көлемін, мөлшерін, ұзақтығын және қарқынын өзі анықтайды.
18. ЕДШ сабақтарында баға қойылмайды.
2-тарау. Оқу пәнінің 5 - сыныптағы базалық білім мазмұны
19. Білім негіздері (4 сағат):
1) омыртқа деген не және оның құрылысы қандай;
2) дұрыс тамақтану және салауатты өмір салты;
3) ЕДШ, классикалық массаждың емдік әсерінің механизмі;
4) сабаққа ендірілген спорт ойындарының қарапайым ережелері.
20. Тыныс алу жаттығулары (5 сағат):
1) Бутейко жүйесі бойынша тыныс алу жаттығулары;
2) Стрельникова жүйесі бойынша тыныс алу жаттығулары.
21. Мүсінді дұрыс қалыптастыруға арналған жаттығулар (5 сағат):
1) қабырғаның жанында тұрып, басына дорба қойылған қалыпта қолды жоғары көтеру, жүрелеп отыру. Қарқыны баяу;
2) басына дорба қойылған қалыпта тізерлеу, өкшемен отыру және тұру. Қарқыны баяу;

3) с мешочком на голове пройти по прямой вперед, повернуться спиной назад. Тоже закрытыми глазами. Темп медленный;
4) с мешочком на голове пройти по веревке, лежащей на полу (4-6 м) с открытыми и закрытыми глазами. Темп медленный;
5) с мешочком на голове сесть на стул и встать. Темп медленный;
6) с мешочком на голове встать на скамейку и пройти по ней. Темп медленный. Сойти со скамейки;
7) с мешочком на голове опуститься на колени, руки вперҰд и встать. Темп медленный;
8) с мешочком на голове встать на стул, руками держать за сидение, подняться на прямые ноги. Темп медленный.
22. Упражнения для профилактики плоскостопия (5 часов):
1) ходьба на внутренней и внешней стороне стопы (руки на поясе, за направляющим);
2) стойка на внешней стороне стопы "Медвежонок";
3) стойка на внутренней стороне стопы "Балерина";
4) ходьба на внутренней и внешней стороне стопы (руки на поясе, за направляющим).
23. Упражнения на равновесие, укрепление вестибулярного аппарата
(5 часов):
1) наклоны головы: вперед, назад, вправо, влево; с открытыми и закрытыми глазами;
2) стойка на носках;
3) стойка на возвышении (скамейка, бревно);
4) ходьба по размеченным ориентирам, деформирующей опоре (песок, поролон, гимнастические палки, канат, гимнастическая стенка);
5) упражнения в равновесии: стойка на пятках, стойка на носках, стойка на сомкнутых носках. Равновесие "Ласточка". Фиксировать с открытыми и закрытыми глазами;
6) бег с поворотами, спиной по направлению движения. Темповыми подскоками;
7) ходьба по наклонной плоскости, на возвышении, лабиринту контрастных высот, составленных из имеющихся в зале скамеек, бревен, козла, коня, гимнастической стенке и других спортивных снарядов;
8) ходьба по бревну: поменяться местами с партнерами;
9) бег вдвоем на трҰх ногах (две ноги связаны веревочкой);
10) упражнения в парах: вращения влево (вправо) вдвоем, взявшись за руки; прыжки вдвое;
11) прыжки с высоты: высота (от 30-60 см.). Прыжки с поворотом на
45-90⁰. Прыжки согнув ноги, ноги врозь.
24. Упражнения на развитие координации движений (5 часов):
1) упражнения на сложную координацию движения с предметами (флажками, мячами, обручами, скакалками). Одновременное отхлопывание и протопывание несложных ритмических рисунков в среднем и быстром темпе с музыкальным сопровождением – под барабан, бубен;
2) упражнения с мячами: подбрасывание, бросание, метание, ловля. Мячи – малые, большие. Игры с мячом: "Подвижная цель", "Метко в цель", "Мяч соседу";
3) перебрасывание мяча через волейбольную сетку, натянутую на высоте 2 м, в заданные квадраты (мишени).

3) басындағы дорбамен алға қарай тура жүру, арқамен кейін бұрылу. Осыны көзін жұмып қайталау. Қарқыны баяу;
4) басындағы дорбамен еденде жатқан жіп бойымен жүріп, содан кейін көзін жұмған қалпында жүру. Қарқыны баяу;
5) басындағы дорбамен орындыққа отыру және тұру. Қарқыны баяу;
6) басындағы дорбамен орындыққа шығу және оның үстімен жүру. Қарқыны баяу. Орындықтан түсу;
7) басындағы дорбамен тізерлеп отыру, қол алға және тұру. Қарқыны баяу;
8) басындағы дорбамен орындыққа шығу, отырғыштан ұстану, аяғын түзулеп тұру. Қарқыны баяу.
22. Майтабандылықтың алдын алуға арналған жаттығулар (5 сағат):
1) табанның ішкі және сыртқы жақтарымен жүру (қол белде, бағыттаушының артынан);
2) "аю" табанның ішкі жағымен тұру;
3) "балерина" табанның сыртқы жағымен тұру;
4) табанның ішкі және сыртқы жақтарымен жүру (қол белде, бағыттаушының артынан).
23. Тепе-теңдікке, вестибулярлық аппаратты нығайтуға арналған жаттығулар (5 сағат):
1) басты алға, артқа, оңға, солға қарай бұру. Көзін ашқан, жұмған қалыпта орындау;
2) аяқтың ұшымен тұру;
3) биіктікте (орындық, бөрене) тұру;
4) белгіленген нысандар бойымен, әртүрлі заттардың үстімен (құм, поролон, гимнастикалық таяқшалар, арқан, гимнастикалық қабырға) бойымен жүру;
5) тепе-теңдікті сақтауға арналған жаттығулар: өкшемен, аяқтың ұшымен тұру, бүгілген бақайлармен тұру. "Қарлығаш" тепе-теңдік. Көзін ашқан, жұмған қалыпта бекіту:
6) бұрылыстармен жүгіру, қозғалыс бағытына арқасын бере жүгіру. Қарқынды ыршулар;
7) еңкіш, жазықтықта, биіктікте, залда бар биіктіктері әртүрлі орындықтардан, бөренелерден, гимнастикалық орындықтардан және басқа да спорт жабдықтарынан құрылған шытырман бойымен жүру;
8) бөрене бойымен жүру, серіктестерімен орын ауыстыру;
9) екеулеп үш аяқпен (екі аяқты байлап қояды) жүгіру;
10) жұппен орындалатын жаттығулар, қол ұстасып оңға (солға) қарай айналу, екеулеп секіру;
11) биіктіктен секіру: биіктік 30-60 см. 45-90? бұрыла секіру. Аяқты бүгіп, алшақ қойып секіру.
24. Қимыл-қозғалыс үйлесімділігін дамытуға арналған жаттығулар (5 сағат):
1) заттармен (жалауша, доп, шеңбер, секіртпе) орындалатын, күрделі қимыл-қозғалысқа арналған жаттығулар. Музыкалық сүйемелдеумен (даңғара, даң) бірнеше қарапайым ырғақтық көріністерді, бір мезгілде алақан шапалақтау мен аяқты тыпырлатуды орташа және жылдам қарқында орындау;
2) доппен орындалатын жаттығулар, допты лақтыру, нысанаға ату, ұстап алу. Доптар – кішкентай, үлкен. Доппен ойындар: "Қозғалмалы нысан", "Нысанаға дөп тигізу", "Допты көршіге лақтыру";
3) допты 2 м биіктікте керілген, волейбол торы арқылы лақтыру, берілген шаршыларға (нысана) лақтыру.

25. Упражнения на релаксацию (5 часов).
Глава 3. Ожидаемые результаты по завершении 5 класса
26. Предметные результаты.
27. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) основы правильного дыхания и здорового образа жизни;
2) правила сбережения здоровья своего позвоночника;
3) правила простейших спортивных игр;
4) правила и приемы элементарного самомассажа.
28.Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) ходить на носках, на пятках, на внутренней и внешней стороне стопы;
2) выполнять корригирующие и общеразвивающие упражнения;
3) владеть основами саморегуляции (напряжение и расслабление);
4) выполнять дыхательную гимнастику для профилактики заболеваний;
5) выполнять упражнения на коррекцию плоскостопия и осанки;
29. Личностные результаты. Ожидается, что обучающиеся проявят:
1) осознанность в необходимости занятий физическими упражнениями;
2) дисциплинированность и самостоятельность в выполнении упражнений;
3) эмоциональность, уверенность в себе;
4) чувство товарищества, взаимной помощи.
30. Системно-деятельностные результаты. Ожидается, что обучающиеся овладеют умением:
1) выполнять приемы правильного дыхания;
2) следить за осанкой;
3) грациозно и красиво двигаться.
Приложение 153
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 371
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Чтение, письмо и развитие речи" для обучающихся с умеренной умственной отсталостью 5-9 классов уровня основного среднего образования (для классов с казахским языком обучения) 1 - тарау. Түсінік хат
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес және орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін ескере отырып әзірленген.
2. Оқу пәнінің мақсаты – балаларда қол жетерлік қарым-қатынас құралдарын (тілдік және тілдік емес), жақсы мінез-құлықты, оқудың қарапайым дағдыларын қалыптастыру болып табылады.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) көріп қабылдауын және естіп қабылдауын дамыту;
2) кимыл-қозғалыс координациясын, ұсақ қол бұлшықеттерін дамыту;
3) артикуляциялық моторикасын дамыту;
4) сөйлеу тілін түсінуін дамыту;
5) балаларда қол жетерлік қарым-қатынас құралдарын қалыптастыру;
6) фонематикалық есту қабілетін дамыту.
4. Бағдарлама негізіне зерде дамуы бұзылған балалардың ерік-жігер сферасы мен танымдық әрекеттерін дамытуға бағытталған оқыту жүйесі алынды.

25. Релаксацияға арналған жаттығулар (5 сағат).
3-тарау. 5-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
26. Пәндік нәтижелер.
27. Білім алушылар :
1) дұрыс тыныс алу негіздері мен салауатты өмір салтын;
2) өзінің омыртқасының денсаулығын сақтау ережелерін;
3) қарапайым спорттық ойындардың ережелерін;
4) қарапайым өзіне-өзі массаждың ережелері мен тәсілдерін біледі деп күтіледі.
28. Білім алушылар:
1) аяқтың ұшымен, өкшемен, табанның ішкі және сыртқы жақтарымен жүруді;
2) түзету және жалпы дамыту жаттығуларын орындауды;
3) өзін-өзі реттеудің (ширығу және босаңсу) негізгі тәсілдерін;
4) аурудың алдын алуға арналған тыныс алу гимнастикаларын орындауды;
5) майтабандылық пен мүсінді түзетуге арналған жаттығуларды орындауды меңгереді деп күтіледі.
29. Тұлғалық нәтижелер. Білім алушылар:
1) дене шынықтыру жаттығуларының қажеттіліктерін;
2) жаттығуды орындағандағы тәртіп пен дербестік;
3) әсершілдік, өзіне деген сенімділік;
4) серіктестік, өзара көмек сезімін танытады деп күтіледі.
30. Жүйелік-әрекеттік нәтижелер білім алушылардың:
1) дұрыс тыныс алу тәсілдерін орындауынан;
2) мүсінін бақылауынан;
3) әдемі және кербездікпен қозғалуынан көрініс табады деп күтіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 153-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 371-қосымша
Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9 сыныптары үшін "Оқу, жазу және тіл дамыту" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
(оқыту қазақ тілінде жүргізілетін сыныптар үшін)
1-тарау. Түсінік хат
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес және орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін ескере отырып әзірленген.
2. Оқу пәнінің мақсаты – балаларда қол жетерлік қарым-қатынас құралдарын (тілдік және тілдік емес), жақсы мінез-құлықты, оқудың қарапайым дағдыларын қалыптастыру болып табылады.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) көріп қабылдауын және естіп қабылдауын дамыту;
2) кимыл-қозғалыс координациясын, ұсақ қол бұлшықеттерін дамыту;
3) артикуляциялық моторикасын дамыту;
4) сөйлеу тілін түсінуін дамыту;
5) балаларда қол жетерлік қарым-қатынас құралдарын қалыптастыру;
6) фонематикалық есту қабілетін дамыту.
4. Бағдарлама негізіне зерде дамуы бұзылған балалардың ерік-жігер сферасы мен танымдық әрекеттерін дамытуға бағытталған оқыту жүйесі алынды.

3) развивать интерес к занятиям, умения взаимодействовать с другими детьми и взрослыми.
4. Объем учебной нагрузки:
1) 5 класс – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) 6 класс – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) 7 класс – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) 8 класс – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) 9 класс – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
5. У обучающихся с умеренной умственной отсталостью наблюдается глубокое недоразвитие познавательной деятельности, что создает серьезные трудности при овладении ими счетно-вычислительной деятельностью.
6. Реализуя право каждого умственно отсталого ребенка развиваться и усваивать учебный материал в индивидуальном темпе и объеме, учебный материал изложен в программе в виде последовательных, постепенно усложняющихся порций учебного материала.
7. На новый этап обучения детей переводят по мере закрепления навыков предыдущего этапа. Учитель самостоятельно определяет период времени, необходимый для формирования у каждого обучающегося класса элементарных математических умений и навыков. Учитель работает с обучающимися на материале доступного уровня сложности и объема. К обучающимся не предъявляются обязательные требования усвоить весь учебный материал, изложенный в Типовой программе.
8. Программа "Счет" является основой для создания индивидуальных программ обучения обучающихся. Содержание программы носит рекомендательный характер, распределение учебного материла по годам обучения (классам) условно, педагог имеет право вносить любые изменения в содержание обучения каждого обучающегося класса в соответствии с его возможностями и особыми образовательными потребностями. В случае успешного изучения учебного материала настоящей программы, индивидуальная программа обучающегося по предмету "Счет" составляется с ориентиром на доступный материал из программы по математике для обучающихся с легкой умственной отсталостью.
9. Ведущей идеей каждого урока является деятельность обучающихся, связанная с их жизненным опытом, решением житейских проблем, в которых отрабатываются элементарные математические представления.
10. При обучении счету ведущими применяются практические и наглядные методы обучения. Словесные методы сочетаются с предметно-практической деятельностью учеников. Помощь учителя оказывается в разной форме: совмещенные действия, действия ученика по подражанию, по образцу, по словесному указанию.
11. В процессе работы с обучающимися в рамках предмета устанавливаются межпредметные связи с курсами: "Человек и мир", "Ремесло", "Хозяйственный труд", "Рисование", коррекционным курсом "Развитие психомоторики и сенсорных процессов".

3) сабаққа қызығушылығын арттыру, басқа балалармен және үлкендермен қарым-қатынас орната білуін дамыту.
4. Оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5 сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 6 сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
3) 7 сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
4) 8 сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында102 сағат;
5) 9 сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат.
5. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың танымдық әрекеттерінің терең жетіспеушілігі байқалып, соның салдарынан санап есептеуді меңгеруде күрделі қиындықтар туындайды.
6. Орташа ақыл-ой кемістігі бар әр білім алушының даму және оқу материалын жеке дара қарқында және көлемде меңгеру құқығын жүзеге асыра отырып, оқу бағдарламасының материалдары кезегімен, берілетін материалдың күрделене түсетін бөліктермен берілген.
7. Жаңа кезеңге білім алушылар алдыңғы кезеңнің материалын бекіткеннен кейін өткізіледі. Әр білім алушыда қарапайым математикалық икем дағдаларды қалыптастыруға қажетті уақытты мұғалім өзі белгілейді. Мұғалім қолжетімді деңгейдегі күрделі және көлемді материалмен жұмыс істейді. Білім алушылардың Үлгілік бағдарламадағы барлық оқу материалын толық меңгеруі міндеттелмейді.
8. "Санау" бағдарламасы білім алушыларға жеке оқыту бағдарламасын құрастырудың негізі болып табылады. Бағдарлама мазмұны нұсқаулық сипатта берілген, оқу материалын оқу жылына (сыныпқа) бөлу шартты, мұғалім сыныптағы әр білім алушының мүмкіндігі мен оқудағы ерекше қажеттіліктеріне сәйкес оқу мазмұнына қандай да өзгеріс енгізуге құқылы. Осы бағдарламаның оқу материалын сәтті меңгерген жағдайда "Санау" пәні бойынша оқушының жеке оқыту бағдарламасы жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған математика пәнінің бағдарламасындағы қолжетімді материалға бағыттап құрастырылады.
9. Әр сабақтың жетекші ой-пікірі қарапайым математикалық түсініктерді өңдеуге арналған білім алушылардың өмірлік тәжірбиесімен, тұрмыстық мәселелерді шешумен байланысты әрекеттері болып табылады.
10. Орташа ақыл-ой кемістігі бар балаларды есепке үйретуде практикалық және көрнекі әдістер қолданылады. Сөйлеу әдістері білім алушылардың заттық-практикалық әрекеттерімен үйлеседі. Мұғалімнің көмегі түрлі нысанда көрсетіледі: бірлесе әрекеттену, оқушының еліктеп қайталау әрекеті, үлгі бойынша, сөйлеу арқылы нұсқау.
11. Пән аясында білім алушылармен жұмыс процесінде келесі: "Адам және әлем", "Кәсіп", "Шаруашылық еңбек", "Бейнелеу" пәндерімен, "Психомоториканы және сенсорлық үдерістерін дамыту" түзету компоненттерімен пәнаралық байланыс орнатылады.

12. При оценке достижений обучающихся используется описательная оценка.
Глава 2. Базовое содержание учебного предмета для 5 класса
13. Повторение нумерации чисел 1-5.
14. Нумерация чисел в пределах 10:
1) образование чисел от 6 до 10 способом +1, -1 в предметно-практической деятельности;
2) число 0. Цифры 0, 6, 7, 8, 9;
3) запись числа 10 двумя цифрами. Соотношение количества, числительного, цифры;
4) счет прямой и обратный в пределах 10. Последовательность чисел в числовом ряду. Сравнение рядом стоящих чисел с использованием предметных множеств. Определение большего и меньшего числа;
5) калькулятор. Откладывание чисел на калькуляторе.
15. Величины:
1) меры стоимости. Монеты достоинством 1, 2, 5, 10 тенге. Присчитывание, отсчитывание тенге;
2) временные представления: старый-молодой, старше-моложе, раньше-позже, медленно-быстро. Неделя. Название дней недели. Соотношение событий собственной жизни с днями недели.
16. Пространственная ориентировка: между, посередине, напротив, внутри-снаружи, над, под, за, перед, рядом.
17. Отношения порядка следования: крайний, первый, последний, следом за, перед.
18. Элементы наглядной геометрии:
1) круг, квадрат, треугольник, овал. Узнавание, называние, обводка шаблонов и моделей.
Глава 3. Базовое содержание учебного предмета 6 для класса
19. Повторение нумерации чисел в пределах 10:
1) образование чисел от 6 до 10 способом +1, -1 в предметно-практической деятельности;
2) число 0. Цифры 0, 6, 7, 8, 9;
3) запись числа 10 двумя цифрами. Соотношение количества, числительного, цифры;
4) счет прямой и обратный в пределах 10. Последовательность чисел в числовом ряду. Сравнение рядом стоящих чисел с использованием предметных множеств. Определение большего и меньшего числа;
5) калькулятор. Откладывание чисел на калькуляторе.
20. Сложение и вычитание в пределах 10 на конкретном материале:
1) предметные действия объединения двух групп предметов и удаления части предметов из группы;
2) задачи-драматизации, задачи-иллюстрации на нахождение суммы и остатка с открытым результатом, иллюстрирующие знакомые жизненные ситуации.
21. Величины:
1) меры стоимости. Монеты достоинством 1, 2, 5, 10 тенге. Присчитывание, отсчитывание тенге;
2) временные представления: старый-молодой, старше-моложе, раньше-позже, медленно-быстро. Неделя. Название дней недели. Соотношение событий собственной жизни с днями недели.
22. Пространственная ориентировка: между, посередине, напротив, внутри-снаружи, над, под, за, перед, рядом.
23. Отношения порядка следования: крайний, первый, последний, следом за, перед.

12. Білім алушылардың жетістіктерін бағалауда сипаттап бағалау қолданылады.
2-тарау. Оқу пәнінің 5-сыныптағы базалық білім мазмұны
13. 1-5 сандарының нумерациясын қайталау.
14. 10 көлеміндегі сандардың нумерациясы:
1) заттық-практикалық әрекеттерде +1, -1 әдісімен 6-дан 10 санына дейін сандардың құралуы;
2) 0 саны. 0, 6, 7, 8, 9 таңбалары;
3) 10 санын екі таңбамен жазу. Санның, реттің, таңбасының сәйкестігі;
4) 10 көлемінде тура және кері санау. Сандар қатарындағы сандардың кезегі. Көп затты пайдалану арқылы қатар тұрған сандарды салыстыру. Үлкен және кішкентай сандарды анықтау;
5) калькулятор. Сандарды калькуляторға салу.
15. Өлшемдер:
1) баға өлшемі.1, 2, 5, 10 теңге монеталары. Теңгені қосу, алу;
2) уақыт түсініктері: кәрі-жас, үлкен-жасырақ, ерте-кешірек, ақырын-тез. Апта. Апта күндерінің аталулары. Өз өмірлеріндегі жағдайларды апта күндерімен сәйкестендіру.
16. Кеңістікте бағдарлау: арасында, ортасында, қарама қарсы, ішінде-сыртында, үстінде, астында, артында, алдында, қасында.
17. Реттік қатынастар: шеткі, бірінші, соңғы, ізінен, алдында.
18. Көрнекті геометрия элементтері:
1) дөңгелек, шаршы, үшбұрыш, доғал. Тану, айту, сызбасы және үлгісін бастыру.
3-тарау. Оқу пәнінің 6-сыныптағы базалық білім мазмұны
19. 10 саны көлеміндегі нумерацияны қайталау:
1) заттық-тәжірибелік әрекетте 6-дан 10-ға дейінгі сандарды +1, –1 тәсілімен құру;
2) 0 саны. 0, 6, 7, 8, 9 цифрлары;
3) 10 санын екі цифрмен жазу. Сан, сан есім, цифрлардың арақатынасы;
4) 10 көлемінде тура және кері санау. Сан қатарындағы сандардың бірізділігі. Заттық көптікті пайдалана отырып, қатар тұрған сандармен салыстыру. Үлкен және кіші сандарды анықтау;
5) калькулятор. Сандарды калькуляторға салу.
20. 10 саны көлемінде нақты материалда қосу және азайту:
1) екі топ заттарын біріктіру және зат тобынан заттарды алуға негізделген заттық әрекеттер;
2) өмірдегі таныс жағдайларды бейнелейтін қосынды мен айырманы табуға арналған драматизациялық есептер, иллюстрациялық есептер.
21. Өлшемдер:
1) құн өлшемі. 1, 2, 5, 10, 20 теңгелік шақалар. Теңгені санау, қайталап санау;
2) мезгілдік түсініктер: жас-кәрі, үлкен-кіші, ерте-кеш, баяу-жылдам. Апта. Апта күндерінің атаулары. Өз өміріндегі болған оқиғаның апта күндерімен арақатынасы.
22. Кеңістіктік бағдарлау: ортасында, арасында, қарсысында, ішінде-сыртында, үстінде, астында, алдында, жанында.
23. Ілесу тәртібінің қатысы: шеткі, бірінші, соңғы, ізімен, артында, алдында.

24. Элементы наглядной геометрии:
1) круг, квадрат, треугольник, овал. Узнавание, называние, обводка шаблонов и моделей.
Глава 4. Базовое содержание учебного предмета 7 для класса
25. Повторение нумерации, сложения и вычитания в пределах 10.
26. Нумерация чисел от 1 до 20:
1) образование чисел второго десятка способами +1, и –1 в практической деятельности;
2) запись чисел второго десятка цифрами;
3) десятичный состав чисел: составление и разложение чисел 11 - 19 на десяток и единицы (число 20 на два десятка) с использованием наглядного материала;
4) сравнение множеств предметов и чисел;
5) счет предметов в пределах 20;
6) откладывание чисел 1-20 на калькуляторе.
27. Величины:
1) меры стоимости. Монеты: достоинством 1, 2, 5, 10, 20 тенге. Дидактическая игра "Магазин";
2) временные понятия: час. Месяц, названия месяцев. Времена года. Год. 1 год = 12 месяцам.
28. Пространственная ориентировка: в центре, над, под, через.
29. Элементы наглядной геометрии:
1) точка, прямая линия;
2) квадрат, круг, овал, треугольник, прямоугольник.
Глава 5. Базовое содержание учебного предмета 8 для класса
30. Повторение нумерации, сложения и вычитания в пределах 10.
31. Нумерация чисел от 1 до 20:
1) образование чисел второго десятка способами +1, и –1 в практической деятельности;
2) запись чисел второго десятка цифрами;
3) десятичный состав чисел: составление и разложение чисел 11 - 19 на десяток и единицы (число 20 на два десятка) с использованием наглядного материала;
4) сравнение множеств предметов и чисел;
5) счет предметов в пределах 20;
6) откладывание чисел 1- 20 на калькуляторе.
32. Сложение и вычитание в пределах 20:
1) сложение и вычитание в пределах 20 без перехода через разряд, с переходом через разряд приемами пересчитывания, присчитывания и отсчитывания по 1, с помощью калькулятора;
2) задачи - драматизации, задачи - иллюстрации на сложение и вычитание, иллюстрирующие знакомые жизненные ситуации. Запись решения задачи с наименованиями и кратким ответом.
33. Величины:
1) меры стоимости. Монеты: достоинством 1, 2, 5, 10, 20 тенге. Дидактическая игра "Магазин";
2) временные понятия: час. Месяц, названия месяцев. Времена года. Год. 1 год = 12 месяцам.
34. Пространственная ориентировка: в центре, над, под, через.
35. Элементы наглядной геометрии:
1) точка, прямая линия;
2) квадрат, круг, овал, треугольник, прямоугольник.
Глава 6. Базовое содержание учебного предмета 9 для класса
36. Повторение нумерации, сложения и вычитания чисел в пределах 20.
37. Нумерация чисел от 21 до 100:

24. Көрнекті геометрия элементтері:
1) шаршы, дөңгелек, үшбұрыш, сопақша. Қима үлгілер мен үлгілерді тану, тау, олардың бойымен жүргізу.
4-тарау. Оқу пәнінің 7-сыныптағы базалық білім мазмұны
25. Нумерацияны қайталау, 20 көлемінде қосу және азайту.
26. 1-ден 20-ға дейінгі сандардың нумерациясы:
1) заттық-тәжірибелік әрекетте екінші ондық сандарын +1, –1 тәсілімен құру;
2) екінші ондық сандарын цифрлармен жазу;
3) сандардың ондық құрамы: көрнекі материалдарды пайдалана отырып, 11-19 сандарынан ондықтар мен бірліктерді құрастыру және оларды ондықтар мен бірліктерге бөлу (20 санын екі ондыққа);
4) зат көптігін және сандарды салыстыру;
5) 20 саны көлеміндегі заттарды санау;
6) 1-20 сандарды калькуляторға салу.
27. Өлшемдер:
1) құн өлшемі. 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 теңгелік шақалар. "Дүкен" дидактикалық ойын;
2) мезгілдік түсініктер: сағат. Ай, ай атаулары. Жыл мезгілдері. Жыл. 1 жыл = 12 ай.
28. Кеңістіктік түсініктер: ортасында, үстінде, астында, арқылы.
29. Көрнекі гелметрия элементтері:
1) нүкте, түзу сызық;
2) шаршы, дөңгелек, үшбұрыш, сопақша, үшбұрыш, тікбұрыш.
5-тарау. Оқу пәнінің 8-сыныптағы базалық білім мазмұны
30. Нумерацияны қайталау, 10 саны көлемінде қосу және азайту.
31. 1-ден 20-ға дейінгі нумерация:
1) заттық-тәжірибелік әрекетте екінші ондық сандарын +1, –1 тәсілімен құру;
2) екінші ондық сандарын цифрлармен жазу;
3) сандардың ондық құрамы: көрнекі материалдарды пайдалана отырып, 11-19 сандарынан ондықтар мен бірліктерді құрастыру және оларды ондықтар мен бірліктерге бөлу (20 санын екі ондыққа);
4) зат көптігін және сандарды салыстыру;
5) 20 саны көлеміндегі заттарды санау;
6) 1-20 сандарды калькуляторға салу.
32. 20 саны көлемінде қосу және азайту:
1) 20 саны көлемінде разрядтан аттамай, санау, қайталап санау және 1-ден санау тәсілімен, калькулятордың көмегімен разрядтан аттай қосу және азайту;
2) өмірдегі таныс жағдайларды бейнелейтін қосынды мен айырманы табуға арналған драматизациялық есептер, иллюстрациялық есептер. Есептерді шығару жолын атаулармен және қысқа жауабын жазу.
33. Өлшемдер:
1) құн өлшемі. 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 теңгелік шақалар. "Дүкен" дидактикалық ойын;
2) мезгілдік түсініктер: сағат. Ай, ай атаулары. Жыл мезгілдері. Жыл. 1 жыл = 12 ай.
34. Кеңістіктік түсініктер: ортасында, үстінде, астында, арқылы.
35. Көрнекі геометрия элементтері:
1) нүкте, түзу сызық;
2) шаршы, дөңгелек, үшбұрыш, сопақша, үшбұрыш, тікбұрыш.
6-тарау. Оқу пәнінің 9-сыныптағы базалық білім мазмұны
36. Нумерацияны қайталау, 20 саны көлемінде қосу және азайту.
37. 21-ден 100-ге дейінгі нумерация:

1) десяток, как новая счетная единица. Образование, название и запись круглых десятков;
2) образование и десятичный состав полных чисел в пределах 100 с использованием средств наглядности;
3) прямой и обратный счет круглыми десятками с использованием и без использования наглядного материала;
4) название и запись двузначных полных чисел;
5) последовательность чисел от 1 до 100 в числовом ряду;
6) сравнение чисел с опорой на средства наглядности.
38. Сложение и вычитание:
1) сложение и вычитание без перехода через разряд приемами присчитывания и отсчитывания по 1, с помощью калькулятора;
2) задачи драматизации, задачи иллюстрации на сложение и вычитание. Запись решения задачи с наименованиями и кратким ответом.
39. Величины:
1) меры стоимости: монеты достоинством 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 тенге. Размен и замена монет;
2) меры времени: минута. 1 ч = 60 мин. Один месяц – 28, 29, 30, 31 день Табель-календарь;
3) мера длины: метр. Измерение длины объектов меркой в 1 метр;
4) мера емкости: литр. Измерение емкости бытовых предметов (банки, кастрюли) с помощью мерной кружки.
40. Доли целого:
1) вторые, четвертые доли целого предмета.
41. Элементы наглядной геометрии:
1) шар, куб. Квадрат, прямоугольник, треугольник, круг, овал. Прямые, кривые, ломаные линии. Углы (прямой и острый).
Глава 7. Ожидаемые результаты по завершении 5 класса
42. Предметные результаты.
43. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) последовательность чисел от 1 до 10;
2) монеты, достоинством 1, 2, 5, 10 тенге;
3) названия и образы геометрических фигур: круг, квадрат, треугольник, овал.
44. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) вести счет конкретных предметов, на счетах, на калькуляторе в прямом и обратном порядке в пределах 10;
2) составить фрагмент числового ряда от 1 до 10;
3) соотносить количество предметов с количеством пальцев, с числительным, с цифрой;
4) отыскивать заданную цифру и число 10 в цифровой кассе, на калькуляторе по образцу, по названию;
5) решать ситуационные задачи, предполагающие использование счетной деятельности;
6) распознать монеты достоинством 1, 2, 5, 10 тенге в играх и упражнениях;
7) выстраивать предметы и их изображения по подражанию и образцу в горизонтальный ряд;
8) группировать модели геометрических фигур по форме, цвету, размеру;
9) обводить шаблоны и модели геометрических фигур, заштриховывать полученную фигуру. Различать круг и овал.
Глава 8. Ожидаемые результаты по завершении 6 класса
45. Предметные результаты.
46. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) последовательность чисел от 1 до 10;

1) санау бірлігінің жаңа бірлігі ретіндегі ондық. Толық ондықтардың құрылуы, аталауы және жазылуы;
2) көрнекі құралдарды пайдалана отырып, 100 көлеміндегі толық сандардың ондық құрамын құру;
3) көрнекі материалдарды пайдаланып және пайдаланбай, толық ондықтармен тура және кері санау;
4) екітаңбалы толық сандарды атау және жазу;
5) 1-ден 100-ге дейінгі сандардың сан қатарындағы бірізділігі;
6) сандарды көрнекі құралдарды тірек ете отырып салыстыру.
38. Қосу және азайту:
1) сандарды қайталап санау және 1-ден санау тәсілімен, калькулятордың көмегімен разрядтан аттай отырып қосу және азайту;
2) қосу мен азайтуға берілген драматизациялық есептер, иллюстрациялық есептер. Есептерді атауларымен және қысқа жауабын жазу.
39. Өлшемдер:
1) құн өлшемі. 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 теңгелік шақалар. Шақаларды ұсату және айырбастау;
2) мезгілдік түсініктер: 1 сағат = 30 мин. Бір ай – 28, 29, 30, 31 күн. Күнтізбе;
3) ұзындық өлшемі: метр. Нысандардың ұзындығын 1 метрлік өлшеммен өлшеу;
4) сыйымдылық өлшемі: литр. Өлшеуіш ыдыспен тұрмыстық заттардың (банка, кәстрөл) сыйымдылығын өлшеу.
40. Бүтіннің бөлігі:
1) бүтін заттың екінші, төртінші бөліктері.
41. Көрнекі гелметрия элементтері:
1) шар, куб. Шаршы, дөңгелек, үшбұрыш, сопақша, үшбұрыш, тікбұрыш. Түзу, қисық, сынық сызықтар. Бұрыштар (тік және сүйір).
7-тарау. 5-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
42. Пәндік нәтижелер.
43. Білім алушылар:
1) 1-ден 10-ға дейінгі сандар ретін;
2) 1, 2, 5, 10 теңгелік шақаларды;
3) геометриялық фигуралардың: дөңгелектің, шаршының, үшбұрыштың, сопақшаның атауларын және бейнесін біледі деп күтіледі.
44. Білім алушылар:
1) 10 көлемінде нақты заттарды есепшотта, калькуляторда, тура және кері санауды;
2) 1-ден 10-ға дейін сан қатарының фрагментін құруды;
3) заттардың санын саусақтар санымен, сан есіммен, цифрмен сәйкестендіруді;
4) берілген цифрды және 10 санын цифрлар кассасынан, калькулятордан үлгі бойынша, атауы бойынша іздестіруді;
5) санау әрекетін қажет ететін жағдаяттық есептерді шығаруды;
6) 1, 2, 5, 10 теңгелік шақаларды ойындарда және жаттығуларда тануды;
7) заттарды және олардың бейнелерін еліктеу және үлгі бойынша көлденең қатарға реттеуді;
8) геометриялық фигуралардың үлгілерін түрі, түсі, мөлшері бойынша топтастыруды;
9) геометриялық фигуралардың сызбалары мен үлгілерін бастыру, алынған фигураны штрихтау. Дөңгелек және сопақшаны ажыратуды меңгереді деп күтіледі.
8-тарау. 6-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
45. Пәндік нәтижелер.
46. Білім алушылар:
1) 1-ден 10-ға дейінгі сандар ретін;

2) монеты , достоинством 1, 2, 5, 10 тенге;
3) названия и образы геометрических фигур: круг, квадрат, треугольник, овал.
47. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) вести счет конкретных предметов, на счетах, на калькуляторе в прямом и обратном порядке в пределах 10;
2) составить фрагмент числового ряда от 1 до 10;
3) соотносить количество предметов с количеством пальцев, с числительным, с цифрой;
4) отыскивать заданную цифру и число 10 в цифровой кассе, на калькуляторе по образцу, по названию;
5) составлять примеры на сложение и вычитание из цифр и знаков по следам предметно-практической деятельности. Ответ находить приемом пересчитывания, либо присчитывания и отсчитывания по 1, используя предметы;
6) решать примеры на сложение и вычитание в пределах 10 пользуясь калькулятором;
7) решать задачи-драматизации, задачи-иллюстрации с открытым результатом. Решение выкладывать с помощью цифр и знаков без наименований;
8) решать ситуационные задачи, предполагающие использование счетной деятельности;
9) распознать монеты достоинством 1, 2, 5, 10 тенге в играх и упражнениях;
10) выстраивать предметы и их изображения по подражанию и образцу в горизонтальный ряд;
11) группировать модели геометрических фигур по форме, цвету, размеру;
12) обводить шаблоны и модели геометрических фигур, заштриховывать полученную фигуру. Различать круг и овал.
Глава 9. Ожидаемые результаты по завершении 7 класса
48. Предметные результаты.
49. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) последовательность чисел от 1 до 20;
2) монету, достоинством 20 тенге;
3) названия и образы геометрических фигур: точка, прямая, прямоугольник.
50. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) вести прямой и обратный счет с использованием конкретных предметов, на счетах, с опорой на числовой ряд, с использованием калькулятора;
2) сравнивать числа по их месту в числовом ряду;
3) решать ситуационные задачи, предполагающие использование счетной деятельности;
4) узнавать среди других монету достоинством 20 тг. Разменивать монеты достоинством 5 тг, 10 тг, 20 тг. мелкими монетами более мелкого достоинства;
5) определить время по часам с точностью до 1 часа;
6) ориентироваться на плоскости листа бумаги (тетрадного листа, странице книги, картине, иллюстрации). Находить центр, середину, верхнюю-нижнюю, правую-левую части листа.
Глава 10. Ожидаемые результаты по завершении 8 класса
51. Предметные результаты.
52. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) последовательность чисел от 1 до 20;
2) монету, достоинством 20 тенге;
3) названия и образы геометрических фигур: точка, прямая, прямоугольник.

2) 1, 2, 5, 10 теңгелік шақаларды;
3) геометриялық фигуралардың: дөңгелектің, шаршының, үшбұрыштың, сопақшаның атауын және бейнесін біледі деп күтіледі.
47. Білім алушылар:
1) 10 көлемінде нақты заттарды есепшотта, калькуляторда, тура және кері санауды;
2) 1-ден 10-ға дейін сан қатарының фрагментін құруды;
3) заттардың санын саусақтар санымен, сан есіммен, цифрмен сәйкестендіруді;
4) берілген цифрды және 10 санын цифрлар кассасынан, калькулятордан үлгі бойынша, атауы бойынша іздестіруді;
5) заттық-тәжірибелік әрекет ізі бойынша цифрлар мен таңбалардан қосу мен азайтуға есеп құрастыру. Жауапты заттарды пайдалана отырып, тура санау немесе 1-ден санау және қайталап санау арқылы табуды;
6) калькуляторды пайдалана отырып, 10 саны көлемінде азайту мен қосуға берілген есептерді шығаруды;
7) ашық нәтижелі драматизациялық есептерді, иллюстрациялық есептерді шығару. Шешуін цифрлардың және таңбалардың көмегімен атаусыз жазуды;
8) санау әрекетін пайдалануды талап ететін жағдаяттық есептерді шығаруды;
9) ойын және жаттығу барысында құны 1, 2, 5, 10 теңгелік шақаларды тануды;
10) заттарды және олардың бейнелерін еліктеу және үлгі бойынша көлденең қоюды;
11) пішіні, түсі, көлемі бойынша геометриялық фигуралардың үлгісін топтастыруды;
12) геометриялық фигуралардың үлгілері мен қима үлгілерінің бойымен сызу, шыққан пішінді штрихтауды, сондай-ақ дөңгелек пен сопақшаны ажыратуды меңгереді деп күтіледі.
9-тарау. 7-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
48. Пәндік нәтижелер.
49. Білім алушылар:
1) 1-ден 20-ға дейінгі сандар ретін;
2) құны 20 теңгелік шақаны;
3) геометриялық фигуралардың: нүктенің, түзудің, тікбұрыштың атауын және бейнесін біледі деп күтіледі.
50. Білім алушылар:
1) нақты заттарды, калькуляторды, есепшотты пайдала отырып, сан қатарын негізге алып, тура және кері санауды;
2) сандарды сан қатарындағы орны бойынша салыстыруды;
3) санау әрекетін пайдалануды талап ететін жағдаяттық есептерді;
4) басқа шақалардың арасынан 20 теңгелік шақаны тану және 5, 10, 20 теңгелік шақаларды құны төмен ұсақ шақалармен ұсатуды;
5) уақытты сағат бойынша 1 сағатқа дейінгі дәлдікпен анықтауды меңгереді деп күтіледі.
10-тарау. 8-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
51. Пәндік нәтижелер.
52. Білім алушылар:
1) 1-ден 20-ға дейінгі сандар ретін;
2) құны 20 теңгелік шақаны;
3) геометриялық фигуралардың: нүктенің, түзудің, тікбұрыштың атауын және бейнесін біледі деп күтіледі.

53. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) вести прямой и обратный счет с использованием конкретных предметов, на счетах, с опорой на числовой ряд, с использованием калькулятора;
2) сравнивать числа по их месту в числовом ряду;
3) складывать и вычитать числа в пределах 20 без перехода и с переходом через разряд на конкретном материале, счетах, на калькуляторе;
4) решать задачи-драматизации, задачи-иллюстрации с открытым и закрытым результатом;
5) решать ситуационные задачи, предполагающие использование счетной деятельности;
6) узнавать среди других монету достоинством 20 тг. Разменивать монеты достоинством 5 тг, 10 тг, 20 тг. мелкими монетами более мелкого достоинства;
7) определить время по часам с точностью до 1 часа;
8) ориентироваться на плоскости листа бумаги (тетрадного листа, странице книги, картине, иллюстрации). Находить центр, середину, верхнюю-нижнюю, правую-левую части листа.
Глава 11. Ожидаемые результаты по завершении 9 класса
54. Предметные результаты.
55. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) последовательность чисел от 1 до 100;
2) монеты, достоинством 50 и 100 тенге;
3) назначение табель-календаря.
56. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) вести счет в прямом и обратном порядке с использованием средств наглядности и без них;
2) получать числа до 100 с помощью средств наглядности;
3) записывать числа от 1 до 100;
4) выкладывать последовательность чисел от 1 до 100 с помощью карточек с записью чисел;
5) сравнивать числа с опорой на наглядный материал;
6) складывать и вычитать числа в пределах 100 без перехода через разряд с использованием средств наглядности, калькулятора;
7) записывать решение примера или выкладывать его с помощью цифр и знаков;
8) решать задачи-драматизации, задачи-иллюстрации с открытым и закрытым результатом на сложение и вычитание;
9) решать ситуационные задачи, предполагающие использование счетной деятельности;
10) узнавать монеты достоинством 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 тг. Разменивать монеты в 50 тг., 100 тг., другими монетами;
11) набирать 50 тг. и 100 тг. различными монетами;
12) определять время по часам с точностью до получаса, с точностью до пяти минут;
13) определить количество дней в месяце с помощью табель - календаря. Определять по дате день недели с помощью табель - календаря;
14) измерять метровой линейкой длину и ширину различных объектов;
15) измерять емкость различных сосудов (банок, кастрюль, ведер, бутылок) с помощью мерной кружки. Различать литровую и пол-литровую банки (бутылки);
16) делить целый предмет (булочку, конфету, пирожок, яблоко, огурец, стакан воды) на 2 и 4 равные части;

53. Білім алушылар:
1) нақты заттарды, калькуляторды, есепшотты пайдала отырып, сан қатарын негізге алып, тура және кері санауды;
2) сандарды сан қатарындағы орны бойынша салыстыруды;
3) 20 саны көлемінде нақты материалда, есепшотта, калькуляторда разрядтан аттай және аттамай қосу мен азайтуды;
4) ашық және жабық нәтижелі драматизациялық есептер, иллюстрациялық есептерді;
5) қағаз беті жазықтығында (дәптер беті, кітап беті, суретте, иллюстрацияда) бағдарлануды және қағаз бетінің ортасын, жоғарғы-төмен бөлігін, оң жағы мен сол жағын табуды меңгереді деп күтіледі.
11-тарау. 9 сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
54. Пәндік нәтижелер.
55. Білім алушылар:
1) 1-ден 100-ге дейінгі сандар ретін;
2) 50 және 100 теңгелік шақалар;
3) табель-күнтізбенің қолданысын біледі деп күтіледі.
56. Білім алушылар:
1) көрнекі құралдарды қолданып және оларсыз тура және кері санауды;
2) көрнекі құралдардың көмегімен 100-ге дейінгі сандарды алуды;
3) 1-ден 100-ге дейін сандарды жазуды;
4) 1-ден 100-ге дейінгі сандардың ретін сандар жазылған карточкалардың көмегімен көрсетуді;
5) көрнекі құралдардарды тірек етіп сандарды салыстыруды;
6) калькуляторды, көрнекі құралдарды пайдаланып 100 көлемінде сандарды разрядтан аттамай және разрядтан аттай қосу және азайтуды;
7) есептің шешімін жазу немесе оны цифрлардың және таңбалардың көмегімен көрсетуді;
8) есептеу әрекетін пайдалануды талап ететін жағдаяттық есептерді;
9) 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 теңгелік шақаларды тануды және 50 теңгелік, 100 теңгелік шақаларды ұсақ шақаларға ауыстыруды;
10) 50 және 100 теңгелерді түрлі шақалармен алуды;
11) сағаттың көмегімен уақытты жарты сағатқа және бес минуттық дәлдікпен анықтауды;
12) күнтізбенің көмегімен ай күндерінің саны мен апта күнін анықтауды;
13) түрлі нысандардың ұзындығын және енін метрлік сызғышпен өлшеуді;
14) өлшеуге арналған ыдыстың көмегімен түрлі құтылардың (банкалар, кәстрөлдер, шелектер, бөтелкелер) сыйымдылығын өлшеуді, сонымен қатар, литр және жарты литрлік банкаларды (бөтелкелер) ажыратуды;
15) бүтін затты 2 және 4 бірдей бөліктерге бөлуді (тоқаш, кәмпит, алма, қияр, стақандағы су);
16) сызуда тік, қисық, сынық сызықтарды ажыратуды;

17) различать прямые, кривые, ломаные линии на чертеже;
18) строить прямые, ломаные линии с помощью линейки.
57. Личностные результаты. Ожидается, что обучающиеся проявят:
1) активность, аккуратность, умение довести начатую работу до конца, умение преодолевать посильные трудности;
2) навыки культурного поведения на занятиях, сотрудничества с взрослыми и сверстниками;
3) интерес к занятиям, к предлагаемым видам деятельности.
58. Системно-деятельностные результаты. Ожидается, что бучающиеся проявят:
1) умения использовать предметную деятельность для определения результата вычислений, пользоваться калькулятором;
2) умения применять элементарные математические навыки в жизненных ситуациях.
Приложение 156
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 374
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Мир вокруг" для обучающихся с умеренной умственной отсталостью 5 класса уровня основного среднего образования Глава 1. Пояснительная записка
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года №1080 и с учетом особых образовательных потребностей обучающихся с умеренной умственной отсталостью.
2. Цель учебного предмета – овладение детьми элементарными понятиями о природе, накопление и систематизация их представлений о предметах и явлениях ближайшего окружения.
3. Основные задачи:
1) формирование умений и навыков, необходимых для практической ориентировки в окружающем мире;
2) формирование и развитие социальных навыков и компетенций;
3) формирование способов действий с предметами с учетом их функционального назначения;
4) формирование способности объясняться с окружающими с помощью речи и других видов коммуникации;
5) приобщение к культурному, социальному и принятому в обществе образу жизни;
6) предоставление возможности ознакомиться с ближайшим социально-культурным окружением;
7) предоставление возможности исследования природы и формирование бережного отношения к природе.
4. Учебный предмет "Мир вокруг" входит в цикл коррекционных предметов, направленных на преодоление или компенсацию имеющихся у обучающихся нарушений психофизического развития, трудностей приобретения жизненно необходимых знаний, умений и навыков.
5. Объем учебной нагрузки:
1) 5 класс - 2 часа в неделю, всего 68 часов в учебном году.

17) сызғыштың көмегімен түзу, сынық сызықтарды құруды меңгереді деп күтіледі.
57. Тұлғалық нәтижелер. Білім алушылар:
1) белсенділік, ұқыптылық, бастаған жұмысын аяқтау, күші жететін қиындықтарды еңсеруді;
2) сабақтарда мәдениетті тәртіп дағдыларын, үлкендермен және құрбыларымен ынтымақтастық орнатуды;
3) сабаққа, ұсынылған әрекет түрлеріне қызығушылық танытады деп күтіледі.
58. Жүйелік-әрекеттік нәтижелер білім алушылардың:
1) есептеудің нәтижесін анықтауда заттық әрекетті, калькуляторды қолдана білуінен;
2) өмірде кездесетін жағдайларда қарапайым математикалық дағдыларды пайдалануынан көрініс табады деп күтіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 156-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 374-қосымша
Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-сыныбы үшін "Айналадағы әлем" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Түсінік хат
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес және орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін ескере отырып әзірленген.
2. Оқу пәнінің мақсаты – білім алушыларға табиғат туралы қарапайым түсініктерді меңгерту, олардың жақын қоршаған орта заттары және құбылыстары туралы түсініктерін жүйелеу.
3. Негізгі міндеттері:
1) қоршаған әлемде практикалық бағдарлау үшін қажетті икемділіктер мен дағдыларды қалыптастыру;
2) әлеуметтік дағдылар мен құзыреттілікті дамыту және қалыптастыру;
3) заттардың атқарымдық қолданысын есепке ала отырып, олармен әрекеттену тәсілдерін қалыптастыру;
4) сөйлеу тілінің және коммуникацияның басқа түрлерінің көмегімен қоршағандармен түсінісу тәсілдерін қалыптастыру;
5) мәдени, әлеуметтік және қоғамда қабылданған өмірге тарту;
6) жақын әлеуметтік-мәдени ортамен танысу мүмкіндігін тудыру;
7) табиғатты зерттеу мүмкіндігін тудыру және табиғатқа деген құнттылық қарым-қатынасын қалыптастыру.
4. "Айналадағы әлем" оқу пәні білім алушылардың психофизикалық дамуындағы бұзылыстарды, өмірлік қажетті білім, икемділіктер мен дағдыларды меңгерудегі қиындықтарды жеңуге және өтеуге бағытталған түзету пәндерінің циклына кіреді.
5. Оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5 сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат.

6. Представления об окружающем мире у детей с умеренной умственной отсталостью крайне скудны, поэтому основным назначением занятий по разделу "Мир вокруг" является сообщение обучающимся первоначальных сведений о живой и неживой природе, о деятельности людей в разное время года, о некоторых растениях окружающей местности, домашних и диких животных. Организуются наблюдения за сезонными явлениями в природе.
7. Учитель самостоятельно выбирает методы и формы работы на каждом этапе работы, начиная с планирования. При этом он использует следующие дидактические принципы:
1) всестороннее знание ребенка и оказание ему рациональной специальной помощи;
2) адаптация педагогических замыслов к возможностям и потребностям учеников и условий окружения;
3) индивидуализация методов, дидактических средств, темпа работы;
4) доступность преподаваемого материала;
5) постепенное возрастание трудности;
6) активное и сознательное участие ребенка в процессе научения – обучения;
7) всесторонняя наглядность и пример;
8) интегрированное воздействие (внутри и межпредметные связи, взаимодействие специалистов);
9) формирование устойчивых достижений и умений ими пользоваться (логическое расположение материала, постоянное закрепление полученных знаний и навыков, применение их в повседневной жизни).
8. Учебный материал программы направлен на формирование у обучающихся жизненно необходимых практических умений и навыков.
9. Ориентировка в окружающем является одним из направлений работы по социальной адаптации, что является весьма актуальным для указанной категории детей. Обучение носит практический характер. Формируемые умения связаны с удовлетворением потребностей в повседневной жизни.
10. Одно из важных назначение данного курса – развитие устной речи на основе ознакомления с предметами и явлениями окружающей действительности. Развиваются как регулирующая, так и коммуникативная функции речи. Обучающихся учат понимать обращенную речь, выполнять необходимые инструкции, подчинять свою деятельность требованиям учителя. Обучение речи как средству коммуникации заключается в формировании умений общаться со взрослыми, сверстниками. По мере возможности развивается лексическая сторона речи, связная устная речь детей с умеренной умственной отсталостью.
11. Создание условий для повышения речевой мотивации на уроках требует использования ряда методических приҰмов и видов работ: различные действия с предметами, проведение разнообразных сюжетно-ролевых игр, работа с КалендарҰм природы и Дневниками наблюдений за природой, составление предложений и рассказов на основе наблюдений, по сюжетным картинкам.

6. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың қоршаған орта туралы түсінігі өте кедей, сондықтан "Айналадағы әлем" бағдарламасының тараулары бойынша сабақтарда негізінен оларға тірі және өлі табиғат туралы, әр түрлі жыл мезгіліндегі адамдардың еңбектері туралы, қоршаған ортада өсетін кейбір өсімдіктер, үй және жабайы жануарлар туралы бастапқы мәліметтерді ұсыну қарастырылады. Табиғаттағы мезгілдік құбылыстарды бақылау ұйымдастырылады.
7. Мұғалім жоспарлаудан бастап, әрбір кезеңдегі жұмыс тәсілдері мен түрлерін өзі таңдайды. Бұл жағдайда қолданылатын дидактикалық қағидалар:
1) баланың жан-жақты білімі және оған арнайы тиімді көмек көрсету;
2) педагогикалық түпкі ойды білім алушылардың мүмкіндіктері мен қажеттіліктеріне және қоршаған орта жағдайына сәйкес бейімдеу;
3) тәсілдерді, дидактикалық құралдарды, жұмыс қарқынын дараландыру;
4) ұсынылған материалдың қолжетімділігі;
5) қиындықтардың біртіндеп өсуі;
6) баланың үйрету және оқыту процесіне белсенді және саналы түрде қатысуы;
7) жан-жақты көрнекілік пен үлгі;
8) біріктірілген әсер (ішкі және пәнаралық байланыстар, мамандардың өзара әрекеттенуі);
9) тұрақты жетістіктерді қалыптастыру және оларды пайдалана білу (материалды логикалық тұрғыда орналастыру; алынған білім мен дағдыларды тұрақты түрде бекіту, оларды күнделікті өмірде қолдану).
8. Бағдарламаның оқу материалы орташа ақыл-ой кемістігі бар балаларда өмірлік қажетті практикалық икемділіктер мен дағдыларды қалыптастыруға бағытталған.
9. Қоршаған ортада бағдарлау әлеуметтік бейімдеу жұмысы бағыттарының біреуі, бұл көрсетілген санаттағы балалар үшін өзекті болып табылады. Оқыту практикалық түрде іске асырылады. Икемділіктерді қалыптастыру күнделікті өмірдегі қажеттілікті қанағаттандырумен байланысты болады.
10. Бұл курсты тағайындаудың маңыздылығы – қоршаған ортадағы шынайы заттармен және құбылыстармен таныстыру негізінде ауызекі сөйлеу тілін дамыту. Сөйлеу тілінің реттеушілік, сондай-ақ коммуникативтік атқарымы дамиды. Балаларды айтылған сөзді түсінуге, қажетті нұсқауларды орындауға, өзінің әрекетін мұғалімнің талабына бағындыруға үйретеді. Коммуникативтік құрал ретіндегі сөйлеу тіліне үйрету ересек адамдар мен және құрдастарымен қарым-қатынаста болу барысында қалыптастырылады. Ақыл-ой даму бұзылысы орташа деңгейдегі білім алушылардың мүмкіндіктеріне қарай олардың сөйлеу тілінің лексикалық, синтаксистік жақтары, байланыстырылған ауызекі сөйлеу тілі дамиды.
11. Сабақтарда сөйлеу тілдік уәжді арттыруға арналған жағдайларды құру үшін бірқатар әдістемелік тәсілдер мен жұмыс түрлерін: заттармен әр түрлі әрекеттерді, саналуан жағдаяттық-рөлдік ойындарды, Табиғат күнделігімен және Табиғатты бақылау күнделігімен жұмыстарды, бақылаулар, жағдаяттық суреттер бойынша сөйлемдер мен әңгімелерді құрастыруды пайдалануды талап етеді.

12. Важным условием изучения предмета "Мир вокруг" является освоение учебного материала в процессе продуктивной деятельности детей. Предполагается, что предметно-практическая деятельность станет потребностью для каждого ученика. С этой целью учитель при проектировании изучения темы определяет практические задания, а на уроке раскрывает их значение, подчҰркивает их необходимость.
13. Предусмотренные программой темы следует изучать не последовательно, а возвращаться к одной и той же теме несколько раз на каждом этапе обучения. Такая организация работы важна в связи с тем, что при первом знакомстве с понятиями, так же как и со словами, их выражающими, от обучающихся не требуется полного и разносторонного осмысления и запоминания. Сначала слово выступает в ограниченном, однозначном значении. Постепенно в процессе дальнейшей работы оно наполняется новым содержанием, значение его расширяется. Возвращение к одной и той же теме в течении нескольких лет необходимо для закрепления сообщаемых знаний, для их обогащения и развития.
14. Содержание Программы "Мир вокруг" не ранжируется по четвертям. Последовательность изучения тем варьируется учителем исходя из природных условий местности. Распределение времени на изучение той или иной темы обеспечивает качественное усвоение учебного материала обучающимися.
15. Основное время четвертой четверти рекомендуется посвятить закреплению пройденного в течение года. Проведение занятий повторения обеспечивают более прочное усвоение учебного материала, позволяют учителю предлагать детям выполнение заданий в измененной, новой ситуации. Опыт приобретается детьми на основе уже усвоенного материала. В деятельности ребенок вступает в отношения с объективной реальностью.
16. Освоение ребенком действительности осуществляется через активный процесс под руководством взрослого, который обеспечивает и поддерживает взаимодействие ребенка с окружающим миром. В первую очередь формируются способы деятельности, умения, необходимые для практической ориентировки в окружающем мире и социальной среде. Опыт показывает, что дети с умеренной умственной отсталостью способны адаптироваться в ближайшем для них окружении, что, безусловно, является показателем и результатом их общего психического развития.
17. Учебные достижения обучающихся фиксируются с помощью описательной оценки. В процессе описательной оценки достижений каждого обучающегося отмечается опыт социального продвижения, где ключевым является предметное и чувственное отражение окружающего мира, развитие их личностного самосознания в обществе людей, степень владения конкретными навыками, способами деятельности и использование собственной речи для обеспечения функционирования в предметном и природном мире.

12. "Айналадағы әлем" пәнінің оқу материалын балалардың өнімді әрекеттенуі барысында оқыту өте маңызды болып табылады. Заттық-практикалық әрекет әрбір білім алушының қажеттілігіне айналады деп күтіледі. Осы мақсатта мұғалім тақырыпты оқытуды жобалағанда, алдымен практикалық тапсырмаларды анықтайды, ал сабақта олардың мағынасын ашып, олардың қажеттілігіне назар аударады.
13. Бағдарламамен қарастырылған тақырыптарды дәйектілікпен оқытып қана қоймай, оқытудың әрбір кезеңінде бір тақырыпқа бірнеше рет оралады. Жұмысты осылай ұйымдастыру түсініктермен, сондай-ақ оларды білдіретін сөздерменалғашқы танысудаөте маңызды болады, білім алушылардан толық және жан-жақты түсінуді және есте сақтауды талап етпейді. Алдымен сөз шектелген, бір мағыналы сөз түрінде болады. Біртіндеп арықарайғы жұмыс барысында ол жаңа мағынамен толығады, оның мағынасы кеңейеді. Қандай да бір тақырыпқа бірнеше жыл бойы қайта-қайта оралу ұсынылған білімді бекіту, оларды байыту және дамыту үшін маңызды.
14. "Айналадағы әлем" бағдарламасының мазмұны тоқсандықтар бойынша сараланбайды. Тақырыптарды оқыту дәйектілігін мұғалім жергілікті жердің табиғат ерекшеліктеріне қарай түрлендіре алады. Уақытты қандай да бір тақырыпты оқытуға бөлу білім алушылардың оқу материалдарын сапалы меңгеруін қамтамасыз етуге міндетті.
15. Төртінші тоқсанның негізгі уақытын жыл бойы өткендерді бекітуге және жеке білім алушылардың біліміндегі кемшіліктерді жоюға арнау ұсынылады. Қайталау сабақтарын өткізу оқу материалын тиянақты меңгерумен қамтамасыз етеді, мұғалімге балаларға білімді өзгерген, жаңа жағдайда орындауды ұсынуға мүмкіндік береді. Балалар меңгерген материал негізінде тәжірибе жинақтайды. Бала әрекеттену барысында объективті шындықпен қатынасқа түседі.
16. Баланың болмысты меңгеруі баланың қоршаған әлеммен өзара қатынасын қамтамасыз ететін және қолдайтын ересек адамның басшылығымен жүретін белсенді процесс арқылы жүзеге асады. Бірінші кезекте қоршаған әлем мен әлеуметтік ортада практикалық бағдарлау үшін қажетті әрекеттер, икемділіктер, тәсілдер қалыптасады. Тәжірибе көрсеткендай, ақыл-ой даму бұзылысы орташа деңгейдегі балалардың олар үшін жақын ортаға бейімделу тәсілдері олардың жалпы психикалық дамуының көрсеткіші және нәтижесі болып табылады.
17. Білім алушылардың оқу жетістіктері сипаттамалық бағалау көмегімен тіркеледі. Әрбір білім алушының жетістігін сипаттамалық бағалау процесінде қоршаған әлемнің заттық және сезімдік бейнесі, олардың адамдардың қоғамында өзін-өзі жеке тұлғалық тұрғыда сезінуінің дамуы, әрекеттенудің нақты дағдыларын, тәсілдерін меңгеру және заттық және табиғи әлемде жұмыс істеуін қамтамасыз етуге арналған өзінің сөйлеу тілін пайдалану негіз болып табылатын әлеуметтік алға жылжу тәжірибесі белгіленеді.

18. Программа носит рекомендательный характер и является основой для разработки индивидуальной программы обучения.
Глава 2. Базовое содержание учебного предмета для 5 класса
19. Мой дом (10 часов):
1) названние и назначение жилых комнат: столовая, спальня, места общего использования;
2) назначение мебели;
3) уход за мебелью;
4) отличие мебели от бытовой техники;
5) посуда. Название посуды;
6) различие между кухонной, чайной, столовой посудой. Хранение и уход за посудой;
7) бережное обращение с мебелью и посудой.
20. Школа (5 часов):
1) название, номер и адрес школы;
2) дорога в школу и из школы;
3) бережное отношение к школьной и классной мебели, к школьному двору.
21. Моя родина – Казахстан (5 часов):
1) название родины – Казахстан;
2) главный город страны – Астана;
3) крупный город нашей Родины – Алматы; наш город (село);
4) государственные праздники и знаменательные даты.
22. Транспорт. Правила дорожного движения (10 часов):
1) транспортные средства и виды транспортных средств;
2) правила перехода улицы в разных ситуациях;
3) остановки, предназначенные для общественного транспорта;
4) правила регулирования транспорта и пешеходов на улицах и перекрестках (светофор, регулировщик);
5) транспортные средства в городе и селе (автобус, троллейбус, трамвай, такси, метро, личный транспорт);
6) транспорт дальнего следования – поезд, самолет.
23. Времена года. Сезонные изменения в природе (10 часов):
1) наблюдение за сезонными изменениями в природе;
2) погода (ясно, посмурно, дождь, гроза, ветер);
3) приметы лета: солнце сильно греет, жарко, роса, туман, облака и тучи, летний дождь, ливень, град, гроза (молния, гром);
4) самостоятельное наблюдение и фиксирование в дневнике изменений в природе;
5) названия летних месяцев;
6) наблюдение за признаками осени: дни становятся короче, а ночи длиннее, дует холодный ветер, часто идут дожди, дни становятся холоднее, листья на деревьях желтеют, падают;
7) сведения о подготовке к зиме перелетных птиц (грачи, скворцы);
8) наблюдение за заморозками;
9) названия осенних месяцев;
10) наблюдения за изменениями в природе в зимние месяцы: зимой солнце поздно всходит, рано заходит, дни становятся короче, ночи длиннее, морозы, метели, снегопады, замершие пруды в морозную погоду, снег скрипит под ногами;
11) названия зимних месяцев;
12) детские игры зимой;
13) самостоятельные наблюдения за признаками весны: солнце поднимается выше, греет все сильнее, ледоход, разлив, первые проталины, на деревьях набухают почки, распускаются листья и цветы, цветут фруктовые деревья, посадка деревьев, и кустарников, посев семян в огороде, появляются насекомые, прилетают птицы;

18. Бағдарлама орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды оқытудың жеке бағдарламасын әзірлеу үшін ұсыныс түрінде беріледі және оған негіз болады.
2-тарау. Оқу пәнінің 5-сыныптағы базалық білім мазмұны
19. Менің үйім (10 сағат):
1) тұрғын бөлмелердің атауы мен қолданысы: асүй, жатын бөлме, ортақ пайдаланылатын орын;
2) жиһаздың қолданысы;
3) жиһаздың күтімі;
4) жиһаздың тұрмыстық техникадан айырмашылығы;
5) ыдыс-аяқ. Ыдыстардың атаулары;
6) асүйлік, шай ішетін, асханалық ыдыстардың арасындағы айырмашылық. Ыдыстарды сақтау және олардың күтімі;
7) жиһазға және ыдыстарға ұқыптылықпен қарау.
20. Мектеп (5 сағат):
1) мектептің атауы, нөмірі және мекенжайы;
2) мектепке баратын және мектептен қайтатын жол;
3) мектеп және сынып жиһазына, мектеп ауласына ұқыптылықпен қарау.
21. Менің Отаным – Қазақстан (5 сағат):
1) Отанымыздың атауы – Қазақстан;
2) еліміздің бас қаласы – Астана;
3) біздің Отанымыздың ірі қаласы – Алматы;
4) мемлекеттік мерекелер мен ерекше мәні бар даталар.
22. Көлік. Жол жүру ережелері (10 сағат):
1) көлік құралдары және көлік құралдарының түрлері;
2) әр түрлі жағдайлардағы көшеден өту ережелері;
3) қоғамдық көліктерге арналған аялдамалар;
4) көшедегі және жол қилысындағы (бағдаршам, реттеуші) көліктер мен жүргіншілерді реттеу ережелері;
5) қаладағы және ауылдағы көлік құралдары (автобус, троллейбус, трамвай, такси, метро, жеке көлік);
6) алыс жолдық көліктер (пойыз, ұшақ).
23. Жыл мезгілдері. Табиғаттағы мезгілдік өзгерістер (10 сағат):
1) табиғаттағы мезгілдік өзгерістерді бақылау;
2) ауа райы (ашық, бұлтты, жаңбыр, найзағай, жел);
3) жаз белгілері: күн қатты қыздырады, ыстық, шық, тұман, бұлт және қара бұлттар, жазғы жаңбыр, нөсер, бұршақ, найзағай, жай;
4) өз бетімен бақылау және табиғаттағы өзгерістерді күнделікте тіркеу;
5) жаз айларының атаулары;
6) күз белгілерін бақылау: күн қысқарады, түн ұзарады, суық жел соғады, жаңбыр жиі жауады,күн суытады, ағаш жапырақтары сарғаяды, түседі;
7) жыл құстарының (ұзақ, қараторғай) қысқа дайындығы туралы мәліметтер;
8) қатқақты бақылау;
9) күз айларының атаулары;
10) қысқы айлардағы табиғаттағы өзгерістерді (қыста күн кеш шығады, ерте батады, күн қысқарады, түн ұзарады, аяз, боран, қар жауады, аязды күндердегі қатқан көлдер, аяқ астындағы қар сықырлайды) бақылау;
11) қыс айларының атаулары;
12) балалардың қыстағы ойындары;
13) көктемдегі өзгерістерді (күн ерте көтеріледі, қатты қыздыра бастайды, мұз жүруі, су тасуы, қары еріген ойдым жер, ағаштар бүршіктенеді, жапырақтар мен гүлдер шығады, жеміс ағаштары гүлдейді, ағаштар мен бұталарды отырғызады, бақшаға тұқым себеді, жәндіктер пайда болады, құстар ұшып келеді) өздігінен бақылау;

14) названия весенних месяцев;
15) наблюдения за перелетными птицами и насекомыми;
16) наблюдения за изменениями в жизни птиц и животных весной;
17) весенние игры детей. Труд людей в разные времена года.
24. Растения (14 часов):
1) овощные культуры – различия и сравнение. Польза овощей для человека;
2) фрукты и ягоды - различия и сравнение. Польза фруктов и ягод для человека. Варенья, компоты;
3) кустарники и деревья. Расширение представлений о кустарниках (облепиха, шиповник, крыжовник);
4) деревья (дуб), хвойные деревья (ель, сосна);
5) различие кустарников, деревьев и цветов.
25. Животные (14 часов):
1) домашние животные: коза, овца, свинья, верблюд, лошадь. Внешний вид. Уход за ними, польза для человека;
2) дикие животные. Сравнение диких и домашних животных: образ жизни, чем питаются, польза для человека;
3) дикие птицы: утка, гусь, лебедь. Внешний вид. Места обитания. Отличие диких птиц от домашних;
4) рыбы и их строение (голова, жабры, плавники, хвост). Способы передвижения. Питание рыб. Место обитания рыб – реки, моря, озера. Содержание рыб в аквариумах.
Глава 3. Ожидаемые результаты по завершении 5 класса
26. Предметные результаты.
27. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) домашний адрес;
2) дорогу до школы;
3) названия комнат и мебели для столовой, кухни, спальни.
28. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) выполнять правила поведения детей на улице, в транспорте, в общественных местах;
2) узнавать главные улицы города, аула, села;
3) узнавать приметы времен года;
4) узнавать наиболее распространенные в данной местности овощи, фрукты, ягоды;
5) различать домашних и диких животных;
6) различать и называть: деревья, кустарники, цветы.
29. Личностные результаты. Ожидается, что обучающиеся проявят:
1) умение обратиться к родителям, взрослым с просьбами;
2) спокойно и вежливо обращаться со старшими, сверстниками;
3) уважать труд взрослых, выполнять посильные поручения в семье;
4) выполнять правила уличного движения, правила поведения в общественных местах.
30. Системно-деятельностные результаты. Ожидается, что обучающиеся овладеют:
1) умение вести наблюдения за сезонными изменениями в природе;
2) различать фрукты и овощи по внешнему виду и вкусу;
3) ухаживать за комнатными растениями и растениями на пришкольном участке;
4) ухаживать за домашними животными.
Приложение 157
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 375
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Рисование" для обучающихся с умеренной умственной отсталостью 5-9 классов уровня основного среднего образования Глава 1. Пояснительная записка

14) көктем айларының атаулары;
15) жыл құстары мен жәндіктерді бақылау;
16) көктемдегі құстар мен жануардардың өміріндегі өзгерістерді бақылау;
17) балалардың көктемдегі ойындары; адамдардың жылдың әр түрлі мезгілдеріндегі еңбектері.
24. Өсімдіктер (14 сағат):
1) көкөніс дақылдарының айырмашылықтары, салыстыру; көкөністердің адам үшін пайдасы;
2) жемістер мен жидектердің айырмашылықтары, салыстыру. Жемістер мен жидектердің адам үшін пайдасы. Тосап, нәрсу;
3) бұталар мен ағаштар. Бұталар (шырғанақ, итмұрын, қарлыған) туралы түсініктерін кеңейту;
4) ағаш (емен), қылқанды ағаштар (шырга, қарағай);
5) бұталар, ағаштар мен гүлдердің айырмашылықтары.
25. Жануарлар (14 сағат):
1) үй жануарлары: ешкі, қой, шошқа, түйе, сиыр, жылқы. Сыртқы түрі. Олардың күтімі, адам үшін пайдасы;
2) жабайы жануарлар. Жабайы және үй жануарларының өмір сүруін, қоректенуін, адамға пайдасын салыстыру;
3) жабайы құстар: үйрек, қаз, аққу. Сыртқы түрі. Мекендейтін жері. Жабайы құстардың үй құстарынан айырмашылықтары;
4) балық және оның құрылысы (бас, желбезек, жүзбеқанат, құйрық). Қозғалу тәсілдері. Балықтардың қоректенуі. Балықтардың мекендейтін жерлері – өзен, теңіз, көлдер. Балықтарды аквариумде ұстау.
3-тарау. 5-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
26. Пәндік нәтижелер.
27. Білім алушылар:
1) үйінің мекенжайын;
2) мектепке баратын жолды;
3) бөлмелердің және асхана, асүй, жатын бөлмелерге арналған жиһаздардың атауларын біледі деп күтіледі.
28. Білім алушылар:
1) балалардың көшедегі, көліктегі, қоғамдық орындардағы тәртіп ережелерін орындауды;
2) қаланың, ауылдың басты көшелерін тануды;
3) жыл мезгілдерінің белгілерін тануды;
4) жергілікті жерде кең тараған көкөніс, жеміс, жидектерді тануды;
5) үй және жабайы жануарларды ажыратуды;
6) ағаштарды, бұталарды, гүлдерді ажыратуды меңгереді деп күтіледі.
29. Тұлғалық нәтижелер. Білім алушылар:
1) ата-анасына, ересек адамдарға өтінішін, қалауын білдіре білуді;
2) ересек адамдарға және құрдастарына сыпайылылық пен жайлылық;
3) ересек адамдардың еңбегін сыйлау, жанұяда қолынан келетін тапсырмаларды орындауды;
4) көшеде жүру, қоғамдық орындардағы тәртіп ережелерін орындауды танытады деп күтіледі.
30. Жүйелік-әрекеттік нәтижелер. Білім алушылардың:
1) табиғаттағы мезгілдік өзгерістерді бақылауынан;
2) жемістер мен көкөністерді сыртқы түрі мен дәміне қарай ажыратуынан;
3) бөлме өсімдіктері мен мектеп үлескесіндегі өсімдіктердің күтімінен;
4) үй жануарларын, жабайы жануарларды, құстарды, жәндіктерді, балықтарды тануынан және атауынан көрініс табады деп күтіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 157-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 375-қосымша
Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9 сыныптары үшін "Бейнелеу" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Түсінік хат

1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года №1080 и с учетом особых образовательных потребностей обучающихся с умеренной умственной отсталостью.
2. Цель учебного предмета - способствовать развитию эстетических чувств и эмоциональной сферы обучающихся, формировать познавательные интересы, речевые и двигательные способности.
3. Задачи учебного предмета:
1) формировать у обучающихся положительное эмоциональное отношение к изобразительной деятельности;
2) развивать интерес к изобразительной деятельности и ее результатам;
3) формировать потребности в отражении действительности доступными изобразительными средствами (рисунок, аппликация);
4) формировать умения соотносить получаемые изображения с реальными объектами, явлениями, событиями;
5) обучать различным приемам и средствам рисования;
6) развивать восприятия основных свойств и отношений изображаемых объектов;
7) обогащать, уточнять и закреплять представления о предметах и явлениях окружающего мира;
8) совершенствовать мелкую моторику, зрительно-двигательную координацию, координацию движений обеих рук;
9) воспитывать адекватное отношение к результатам собственной деятельности и деятельности других.
4. Уроки рисования обеспечивают возможность для преодоления недостатков развития обучающихся с умеренной умственной отсталостью. Коррекционная направленность занятий – обязательное условие учебного процесса.
5. Программа предусматривает три вида занятий: рисование предметов окружающей действительности, декоративное рисование, рисование на темы.
6. Рисование предметов окружающей действительности направлено на формирование умений проводить горизонтальные, вертикальные и наклонные линии, учиться изображать хорошо знакомые предметы, определять пространственное расположение объектов, относительно друг друга, передавать цвет предметов. Для рисования используются предметы, которые хорошо знакомы обучающимся. Предполагается разная степень самостоятельности выполнения рисунка обучающимися: рисование с натуры, срисовывание с образца, рисование по опорным точкам, обводка готового контура.

1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес және орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін ескере отырып әзірленген.
2. Оқу пәнінің мақсаты - білім алушылардың эстетикалық сезімдерін дамытуға және сезімдік аймағын дамытуға ықпал ету, танымдық қызығушылықтарын, сөйлеу және қозғалыс қабілеттерін қалыптастыру.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) білім алушылардың бейнелеу әрекетіне жағымды сезімдік көзқарасын қалыптастыру;
2) бейнелеу әрекеті және оның нәтижелеріне қызығушылығын дамыту;
3) қолжетімді бейнелеу құралдарының көмегімен шынайы болмысты бейнелеу қажеттіліктерін қалыптастыру (сурет, аппликация);
4) салынған бейнені нақты нысандармен, құбылыстармен, оқиғалармен салыстыра білуді қалыптастыру;
5) сурет салудың түрлі әдіс тәсілдерін үйрету;
6) бейнеленген нысандардың негізгі қасиеттері мен қатынастарын қабылдауды дамыту;
7) қоршаған ортадағы заттармен құбылыстар туралы түсінігін кеңейту, нақтылау, бекіту;
8) ұсақ қимылдарын, көру-қозғалыс теңестігін, қолдарының қозғалыс тепе-теңдігін жетілдіру;
9) өзінің және басқалардың әрекеттену нәтижелерін дұрыс қабылдауды тәрбиелеу.
4. Бейнелеу сабағы орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың даму кемшіліктерін еңсеру мүмкіндігін қамтамасыз етеді. Оқу процесінің басты шарты - сабақтың түзету бағыты.
5. Бағдарламада сабақтың үш түрі қарастырылған: қоршаған шынайы болмыстағы заттардың суретін бейнелеу, сәндік бейнелеу, тақырып бойынша бейнелеу.
6. Қоршаған шынайы болмыстағы заттарды бейнелеу көлденең, тік, қиғаш сызықтарды сыза білуді қалыптастыру, жақсы таныс заттарды бейнелеуді үйрету, заттардың кеңістікте бір-біріне өзара орналасуын анықтау, заттардың түстерін көрсете білуді қалыптастыруға бағытталған. Сурет салуда білім алушыларға жақсы таныс заттар қолданылады. Білім алушылардан әр түрлі деңгейде дербес сурет салу күтіледі: бұйымға қарап сурет салу, үлгіге қарап салу, тірек нүктелері бойынша, дайын сұлбаны жиектеу.

7. На уроках декоративного рисования обучающиеся под руководством учителя составляют простейшие узоры в полосе, круге, квадрате. Учатся различать цвета, красиво сочетать их, рисовать орнаменты в определҰнном порядке. Вначале дети учатся составлять и раскрашивать орнаменты из геометрических фигур, а затем из растительных и животных форм, затем знакомятся с национальным казахским орнаментом. При составлении узоров, для деления фигуры на одинаковые части, обучающиеся пользуются трафаретом.

7. Сәндік бейнелеу сабақтарында білім алушылар оқытушының басқаруымен шеңберде, текшеде, жолақта қарапайым өрнектерді құрастырады. Түстерді ажырата білуді, оларды әдемілеп сәйкестендіруді, берілген тәртіпте ою-өрнектерді салуды үйренеді. Алғашқыда білім алушылар ою-өрнектерді геометриялық пішіндерден құрастырып бояуды үйренеді, кейіннен оларды өсімдік және жануарлар түрлерінен салады, содан кейін қазақтың ұлттық ою өрнектерімен танысады. Өрнектерді құрастырғанда пішіндерді бірдей бөлшектерге бөлу үшін білім алушылар трафарет пайдаланады.

8. Рисование на темы предполагает изображение явлений окружающей жизни и иллюстрирование сказок, небольших рассказов. На уроках тематического рисования дети рассматривают, по возможности рассказывают по вопросам содержание картин известных художников, изображающих времена года, праздники, иллюстрации к сказкам.
9. Учитель помогает ученикам выбрать удобное место и позу для рисования, которая не обязательно предполагает размещение ребенка за столом. Например: специальное кресло, мягкий модуль, ковер. Лист бумаги может находиться на полу, на мольберте. К данной проблеме следует подходить индивидуально. Дети располагаются недалеко друг от друга.

8. Тақырып бойынша бейнелеу қоршаған өмірдегі құбылыстарды және ертегілерді, шағын әңгімелерді бейнелеуді ұйғарады. Тақырып бойынша бейнелеу пәнінде балалар атақты суретшілердің жыл мезгілдерін, мейрамдарды, ертегілерді бейнелеген картиналарды қарастырып, мүмкіндігінше сурақтарға жауап беру арқылы мазмұнын айтады.
9. Мұғалім білім алушыға сурет салуға жайлы орынды, білім алушының орындыққа отырумен ғана шектемейтін, ыңғайлы қалыпты таңдауға көмектеседі. Мысалы: арнайы кресло, жұмсақ модуль, кілем. Қағаз еденде немесе тағанда болуы мүмкін. Бұл мәселені әр білім алушы үшін дербес қарастырады. Білім алушылар бір-біріне жақын орналасуы абзал.

10. На уроках рисования наряду с традиционными методиками предметного рисования следует использовать альтернативные, нетрадиционные методики, техники (пальчиковую живопись, оттиск с помощью овощей, флоротипию, оттиск с помощью валика, рисование с помощью зубной пасты, ниткографию) на усмотрение учителя, с учетом возможностей обучающихся.
11. Тематику рисования следует связывать с реальной жизнью детей, каждодневными событиями, праздниками.
12. Объем учебной нагрузки:
1) 5 класс – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;

10. Білім алушылардың мүмкіндігіне қарай оқытушының таңдауы бойынша сурет сабағында дәстүрлі оқу әдістемесімен қатар балама әдістер қолданылады (саусақ кескіндемесі, жемістің табы, бояғыштың табы, тіс пастасымен сурет салу, инемен кескіндеу).
11. Бейнелеудің тақырыбы білім алушының күнделікті өмірімен, күнделікті оқиғалармен, мерекелермен байланыстырылады.
12. Оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5 сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;

14. Занятия по рисованию тесно связанны с уроками "Мир вокруг", "Человек и мир", "Чтение, письмо и развития речи", "Счет".
15. Программа носит рекомендательный характер, является основой для определения содержания индивидуальной программы обучения обучающегося с умеренной умственной отсталостью. Учитель имеет право вносить любые изменения в содержание занятий с учетом особых образовательных потребностей обучающихся класса.
16. При оценивании достижений обучающихся используется описательная оценка.
Глава 2. Базовое содержание учебного предмета для 5 класса
17. Рисование предметов и явлений окружающей действительности
(12 часов):
1) анализировать предмет или явление (например, явление природы), которое будет изображаться (определять форму, цвет и величину составных частей);
2) изображать предметы прямоугольной, квадратной, треугольной и круглой формы в несложном пространственном положении по образцу, по контуру, по опорным точкам, самостоятельно;
3) определять место расположения рисунка на листе бумаги по образцу, по контуру, по опорным точкам, самостоятельно;
4) раскрашивать предмет в соответствии с образцом, самостоятельно подбирая цвет;
5) рисовать различными материалами (гуашь, клей, пластилин) и использовать для рисования не только кисти и карандаши, но и свои руки, пальцы, штампы, предметы окружающей действительности.
18. Декоративное рисование (12 часов):
1) последовательно выполнять орнамент в полосе, прямоугольнике и квадрате по показу, по образцу, по самостоятельному замыслу;
2) размещать декоративные элементы в круге: в центре и по краям по показу, по образцу, по самостоятельному замыслу;
3) использовать различные средства для рисования: (гуашь, карандаши, пальчиковые краски, пластилин);
4) изображать элементы казахских народных орнаментов, следовать последовательности их построения.
19. Рисование на темы (10 часов):
1) изображать с помощью трафарета вспомогательных средств знакомые предметы простой формы (например: овощи в корзине, сбор урожая; автобус и машина, городской транспорт), явления окружающей жизни (например: деревья осенью, снегопад, весенние ручьи); создавать иллюстрации (включая раскраски) к знакомым сказкам;
2) рассматривать и пересказывать по вопросам, по опорным картинкам, пиктограммам содержание простейших картин изображающих времена года, праздничные события, различные сказки;
3) выражать эмоциональное отношение к созданному изображению, узнавать свой рисунок, рисунки одноклассников.
20. Распределение содержания программы по четвертям.
21. 1 четверть (9 часов):

14. Бейнелеу сабағы "Айналадағы әлем", "Адам және әлем" "Оқу, жазу және тіл дамыту", "Санау" сабақтарымен тығыз байланысты.
15. Бағдарлама орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған жеке оқыту бағдарламасын анықтауға негіз болатын, ұсынымды сипатқа ие. Сынып білім алушыларының білім алу қажеттілігіне сәйкес оқытушы оқу сабағының мазмұнына кез келген өзгертулер енгізе алады.
16. Білім алушылардың жетістігін бағалауда сипаттап бағалау қолданылады.
2-тарау. Оқу пәнінің 5-сыныптағы базалық білім мазмұны
17. Қоршаған шынайы болмыстағы заттарды және құбылыстарды бейнелеу (12 сағат):
1) бейнеленетін затты немесе құбылысты сараптай білу (мысалы, табиғи құбылыс) (түрін, түсін және бөлшектерінің көлемін анықтау);
2) тікбұрышты, текше, үшбұрышты, дөңгелек заттарды кеңістікте үлгіге қатап, сұлбадан, тірек нүктелермен, дербес суретін салу;
3) парақ қағазда суреттің үлгісінен, сұлбасынан, тірек нүктесінен дербес орналасқан жерін анықтау;
4) дербес түсті таңдай отырып, затты үлгіге сәйкес бояу;
5) әртүрлі материалдармен сурет салу (гуашь, клей, ермексаз) сондай ақ сурет салуға қарындашпен бояужаққышты ғана пайдаланбай, қолмен, саусақпен, мөрмен, қоршаған ортадағы заттарды пайдалану.
18. Сәндік бейнелеу (12 сағат):
1) шеңберде, текшеде, жолақта, шаршыда үлгіге қарап дербес ойлап кезеңімен өрнектер салу;
2) үлгі бойынша, дербес ойлап өрнектерді шеңбердің ортасында және шеттерінде орналастыру;
3) бейнелеуге түрлі құралдарды қолдану (гуашь, қарындаш, ермексаз);
4) қазақтың ұлттық ою өрнектерінің элементтерін құрылу кезектілігіне сәйкес салу.
19. Тақырып бойынша сурет салу (10 сағат):
1) қарапайым формадағы таныс заттардың суретін трафарет көмекші құралдардың көмегімен салу (мысалы: себеттегі көкөністер, өнімді жинау, автобус, машина, қалалық көлік...), қоршаған өмірдегі құбылыстар (мысалы: күзгі ағаш, қар, көктемгі бұлақ); таныс ертегілерді безендіру (бояу);
2) түрлі ертегілер, мерекелік оқиғалар, жыл мезгілдері бейнеленген қарапайым картиналарды пиктограмма, сұрақтарқа жауап беру, суреттерді тірекке ала отырып қарастырып мазмұнын айту;
3) өзі салған бейнеге сезімдік қатынасын білдіру, өзінің және сыныптастарының салған суреттерін тану.
20. Бағдарлама мазмұнын тоқсанға бөлу.
21. 1 тоқсан (9 сағат):

1) рисование предметов окружающей действительности (3 часа). Например: Листья деревьев, овощи, фрукты;
2) декоративное рисование (3 часа). Например: узор из геометрических фигур в полосе. Узор из растительных элементов в полосе. Узор в квадрате;
3) рисование на темы (3 часа). Например: Сбор урожая. Деревья осенью. Сказка: Три медведя.
22. 2 четверть (7 часов):
1) рисование предметов окружающей действительности (3 часа). Например: Предмет круглой формы: мячик 2-х цветный;
2) декоративное рисование (2 часа). Например: Украшаем елку. Новогодние гирлянды;
3) рисование на темы (2 часа). Например: Зима, снегопад. Новогодняя сказка.
23. 3 четверть (10 часов):
1) рисование предметов окружающей действительности (3 часа). Например: цветок в горшке, подснежник, скворец;
2) декоративное рисование (4 часа). Например: Подарок для мамы –чайный сервиз; казахский национальный головной убор;
3) рисование на темы (3 часа). Например: Мамин день. Наурыз. Сказка: Заюшкина избушка.
24. 4 четверть (8 часов):
1) рисование предметов окружающей действительности (3 часа). Например: Жук. Автобус. Будильник;
2) декоративное рисование (3 часа). Например: матрешка, бабочка;
3) рисование на темы (2 часа). Например: Весенний луг, лето.
Глава 3. Базовое содержание учебного предмета для 6 класса
25. Рисование предметов и явлений окружающей действительности (12 часов):
1) анализировать предмет или явление (например, явление природы), которое будет изображаться (определять форму, цвет и величину составных частей);
2) изображать предметы различной формы в несложном пространственном положении по образцу, по контуру, по опорным точкам, самостоятельно;
3) определять место расположения рисунка на листе бумаги по образцу, по контуру, по опорным точкам, самостоятельно;
4) раскрашивать предмет в соответствии с образцом, самостоятельно подбирая цвет;
5) рисовать различными материалами (гуашь, клей, пластилин) и использовать для рисования не только кисти и карандаши, но и свои руки, пальцы, штампы, предметы окружающей действительности;
6) намечать последовательность выполнения рисунка по плану (по пиктограммам, карточкам).
26. Декоративное рисование (12 часов):
1) последовательно выполнять орнамент в различных формах по показу, по образцу, по самостоятельному замыслу;
2) размещать декоративные элементы на изображаемом объекте: в ряд; друг под другом; в центре и по краям по показу, по образцу, по самостоятельному замыслу;
3) использовать различные средства для рисования: (гуашь, карандаши, пальчиковые краски, пластилин);
4) изображать элементы казахских народных орнаментов, придерживаясь последовательности их построения.

1) қоршаған шынайы болмыстағы заттарды бейнелеу (3 сағат). Мысалы: ағаш жапырағы, көкөністер, жемістер;
2) сәндік бейнелеу (3 сағат). Мысалы: жолақта геометриялық пішіндерден өрнек салу. Жолақта өсетін элементтерден өрнек салу. Шаршыда өрнек салу.
3) тақырып бойынша сурет салу (3сағат). Мысалы: науқан жинау. Күзгі ағаш. Ертегі: Үш аю.
22. 2 тоқсан (7 сағат):
1) қоршаған шынайы болмыстағы заттарды бейнелеу (3 сағат). Мысалы: дөңгелек зат: екі түсті доп;
2) сәндік бейнелеу (2 сағат). Мысалы: Шыршаны безендіру. Жаңа жылдық гирляндалар;
3) тақырып бойынша бейнелеу (2 сағат). Мысалы: Қыс, жауған қар. Жаңа жылдық ертегі.
23. 3 тоқсан (10 сағат):
1) қоршаған шынайы болмыстағы заттарды бейнелеу (3 сағат). Мысалы: құмырадағы гүл, бәйшешек, қараторғай.
2) сәндік бейнелеу (4 сағат). Мысалы: анама сыйлық - шай сервизі. Қазақтың ұлттық бас киімі;
3) тақырып бойынша бейнелеу (3 сағат). Мысалы: аналар мерекесіі. Наурыз. Ертегі: Қоянның үйшігі.
24. 4 тоқсан (8 сағат):
1) қоршаған шынайы болмыстағы заттарды бейнелеу (3 сағат). Мысалы: Қоңыз. Автобус. Қоңырау сағат.
2) сәндік бейнелеу (3 сағат). Мысалы: матрешка, көбелек.
3) тақырып бойынша бейнелеу (2 сағат). Мысалы: Көктемгі шабындық, жаз.
3-тарау. Оқу пәнінің 5-сыныптағы базалық білім мазмұны
25. Қоршаған шынайы болмыстағы заттар мен құбылыстарды бейнелеу (12 сағат):
1) бейнелейтін заттармен құбылыстарды сараптау (мысалы, табиғат құбылыстары), (формасын, түсін, қосымша бөліктерінің көлемін анықтау);
2) әр түрлі формадағы заттардың бейнесін жеңіл кеңістікте орналасуын үлгіден, сұлбадан, тірек нүктелерінен, дербес суретін салу;
3) парақ қағазда үлгісінен, сұлбасынан, тірек нүктелерінен, дербес суреттің орналасқан жерін анықтау;
4) дербес түсті таңдай отырып, үлгіге сәйкес заттарды бояу;
5) әртүрлі материалдармен сурет салу (гуашь, клей, ермексаз) және сурет салуға қарындашпен бояужаққышты ғана пайдаланбай, қолмен, саусақпен, мөрмен, қоршаған ортадағы заттарды қолдану;
6) жоспар бойынша сурет салудың кезектілігін нақтылау (пиктограмма, карточкалар бойынша).
26. Сәндік бейнелеу (12 сағат):
1) түрлі формадағы ою өрнектерді көрсету бойынша, үлгіге сәйкес, дербес ойлап кезегімен салу;
2) бейнеленген нысандағы сәндеу элементтерін: қатарға, бір бірінің астына, ортасына, шеттеріне, үлгі бойынша және өздігінен орналастыру;
3) сурет салуға түрлі құралдарды пайдалану (гуашь, қарындаш, саусақтарға арналған бояулар, ермексаз);
4) қазақтың ұлттық ою-өрнектерінің элементтерін құрастыру кезектілігіне сәйкес бейнелеу.

27. Рисование на темы (10 часов):
1) изображать с помощью трафарета вспомогательных средств знакомые предметы простой формы (например: фрукты на тарелке, любимая игрушка), явления окружающей жизни (например: идет дождь); создавать иллюстрации (используя раскраски) к знакомым сказкам;
2) рассматривать и пересказывать по вопросам, по опорным картинкам, пиктограммам содержание простейших картин изображающих времена года, праздничные события, различные сказки;
3) выражать эмоциональное отношение к созданному изображению, узнавать свой рисунок, и рисунки одноклассников.
28. Распределение содержания программы по четвертям.
29. 1 четверть (9 часов):
1) рисование предметов окружающей действительности (3 часа). Например: Листья деревьев, игрушки, фрукты;
2) декоративное рисование (3 часа). Например: узор из геометрических фигур в полосе. Узор из растительных элементов в полосе. Узор в квадрате;
3) рисование на темы (3 часа).Например: Идет дождь. Герои мультфильмов: Чебурашка. Сказка: колобок.
30. 2 четверть (7 часов):
1) рисование предметов окружающей действительности (3 часа). Например: дорожные знаки, транспорт, посуда;
2) декоративное рисование (2 часа). Например: Карнавальные маски, пригласительный билет;
3) рисование на темы (2 часа) .Например: Лепим снеговика, новый год.
31. 3 четверть (10 часов):
1) рисование предметов окружающей действительности (3 часа). Например: Животные, мебель, семья;
2) декоративное рисование (4 часа). Например: Подарок для мамы –платочек. Казахская национальная одежда;
3) рисование на темы (3 часа). Например: Мамин день. Наурыз. Сказка.
32. 4 четверть (8 часов):
1) рисование предметов окружающей действительности (3 часа). Например: скворечник, стрекоза, музыкальный инструмент;
2) декоративное рисование (3 часа). Например: силуеты животных, растений;
3) рисование на темы (2 часа). Например: цветы, лето.
Глава 4. Базовое содержание учебного предмета для 7 класса
33. Рисование предметов и явлений окружающей действительности
(12 часов):
1) анализировать предмет или явление (например, явление природы), которое будет изображаться (определять форму, цвет и величину составных частей);
2) изображать предметы различной формы в несложном пространственном положении по образцу, по контуру, по опорным точкам, самостоятельно;
3) определять место расположения рисунка на листе бумаги по образцу, по контуру, по опорным точкам, самостоятельно;
4) раскрашивать предмет в соответствии с образцом, самостоятельно подбирая цвет;
5) рисовать различными материалами (гуашь, клей, пластилин…) и использовать для рисования не только кисти и карандаши, но и свои руки, пальцы, штампы, предметы окружающей действительности;

27. Тақырып бойынша бейнелеу (10 сағат):
1) қарапайым формадағы таныс заттардың суреттерін трафареттің көмекші құралдардың көмегімен бейнелеу (мысалы: тарелкедегі жемістер, сүйікті ойыншық), қоршаған өмірдегі құбылыстар (мысалы: жаңбыр жауғанда); таныс ертегілерді безендіру (бояу);
2) түрлі ертегілер, мерекелік оқиғалар, жыл мезгілі бейнеленген қарапайым картиналарды қарастырып қойылған сұрақтарға жауап беру арқылы, тірек нүкетелері, пиктогрммалар бойынша мазмұндап беру;
3) бейнеленген көрініске сезімдік көзқарасын білдіру, өзінің және сыныптастарының суретін тану.
28. Бағдарламаның мазмұнын тоқсанға бөлу.
29. 1 тоқсан (9 сағат):
1) қоршаған шынайы болмыстағы заттарды бейнелеу (3 сағат). Мысалы: ағаш жапырақтары, ойыншықтар, жеміс-жидек;
2) сәндік бейнелеу (3 сағат). Мысалы: жолақта геометриялық пішіндерден өрнек салу. Жолақта өсімдік элементтерінен өрнек салу. Шаршыда өрнек салу;
3) тақырып бойынша сурет салу (3сағат). Мысалы: Жаңбыр жауып тұр. Мультфильм кейіпкерлері: Чебурашка. Ертегі: Бауырсақ.
30. 2 тоқсан (7 сағат):
1) қоршаған шынайы болмыстағы заттарды бейнелеу (3 сағат). Мысалы: жол белгілері, көлік, ыдыс;
2) сәндік бейнелеу (2 сағат). Мысалы: Карнавал маскалары, шақыру қағазы;
3) тақырып бойынша бейнелеу (2 сағат). Мысалы: аққала жасау, жаңа жыл.
31. 3 тоқсан (10 сағат):
1) қоршаған шынайы болмыстағы заттарды бейнелеу (3 сағат). Мысалы: Жануарлар, жиһаз, жанұя;
2) сәндік бейнелеу (4 сағат). Мысалы: анама сыйлық - қол орамал. Қазақтың ұлттық киімі;
3) тақырып бойынша бейнелеу (3 сағат). Мысалы: аналар мерекесі. Наурыз. Ертегі.
32. 4 тоқсан (8 сағат):
1) қоршаған шынайы болмыстағы заттарды бейнелеу (3 сағат). Мысалы: қараторғайдың ұясы, инелік, музыкалық аспаптар;
2) сәндік бейнелеу (3 сағат). Мысалы: жануарлардың, өсімдіктердің сұлбасы;
3) тақырып бойынша бейнелеу (2 сағат). Мысалы: гүлдер, жаз.
4-тарау. Оқу пәнінің 7-сыныптағы базалық білім мазмұны
33. Қоршаған шынайы болмыстағы заттарды бейнелеу (12 сағат):
1) бейнелейтін заттар немесе құбылыстарды сараптау (мысалы, табиғат құбылысы) (формасын, түсін және қосымша бөліктерінің көлемін анықтау);
2) әр түрлі формадағы заттардың бейнесін жеңіл кеңістікте орналасуын үлгіден, сұлбадан, тірек нүктелерінен, дербес суретін салу;
3) парақ қағазда үлгісінен, сұлбасынан, тірек нүктелерінен, дербес суреттің орналасқан жерін анықтау;
4) дербес түсті таңдай отырып, үлгіге сәйкес затты бояу;
5) әртүрлі материалдармен сурет салу (гуашь, клей, ермексаз) және сурет салуға қарындашпен бояужаққышты ғана пайдаланбай, қолмен, саусақпен, мөрмен, қоршаған ортадағы заттарды қолдану;

6) намечать последовательность выполнения рисунка по плану ( по пиктограммам, карточкам).
34. Декоративное рисование (12 часов):
1) последовательно выполнять орнамент в различных формах по показу, по образцу, по самостоятельному замыслу;
2) размещать декоративные элементы на изображаемом объекте: в ряд; друг под другом; в центре и по краям по показу, по образцу, по самостоятельному замыслу;
3) использовать различные средства для рисования: (гуашь, карандаши, пальчиковые краски, пластилин);
4) изображать элементы казахских народных орнаментов, придерживаясь последовательности их построения.
35. Рисование на темы (10 часов):
1) изображать с помощью трафарета вспомогательных средств знакомые предметы простой формы (например: цветы в вазе), явления окружающей жизни (например: деревья летом, осенью, зимой; снегопад, весенние ручьи); создавать иллюстрации (используя раскраски) к знакомым сказкам;
2) рассматривать и пересказывать по вопросам, по опорным картинкам, пиктограммам содержание простейших картин, изображающих времена года, праздничные события, различные детские сказки;
3) выражать эмоциональное отношение к созданному изображению, узнавать свой рисунок, и рисунки одноклассников.
36. Распределение содержания программы по четвертям.
37. 1 четверть (9 часов):
1) рисование предметов окружающей действительности (3 часа). Например: дом, дерево, посуда;
2) декоративное рисование (3 часа). Например: узор из геометрических фигур в полосе. Узор из растительных элементов в полосе. Узор в квадрате;
3) рисование на темы (3 часа). Например: Сад осенью.
38. 2 четверть (7 часов):
1) рисование предметов окружающей действительности (3 часа). Например: дорожные знаки, транспорт, посуда;
2) декоративное рисование (2 часа). Например: Поздравительная открытка;
3) рисование на темы (2 часа). Например: Снегопад,новый год.
39. 3 четверть (10 часов):
1) рисование предметов окружающей действительности (3 часа). Например: Животные, мебель,семья;
2) декоративное рисование (4 часа): Например: Подарок для мамы –сумочка. Казахская национальная одежда;
3) рисование на темы (3 часа). Например: Мамин день. Наурыз. Сказка.
40. 4 четверть (8 часов):
1) рисование предметов окружающей действительности (3 часа). Например: бабочка, муз. Инструмент;
2) декоративное рисование (3 часа). Например: силуеты животных, растений;
3) рисование на темы (2 часа). Например: Цветы в вазе, фрукты.
Глава 5. Базовое содержание учебного предмета для 8 класса
41. Рисование предметов и явлений окружающей действительности (12 часов):
1) анализировать предмет или явление (например, явление природы), которое будет изображаться (определять форму, цвет и величину составных частей);

6) жоспар бойынша сурет салудың кезектілігін нақтылау (пиктограмма, карточкалар бойынша).
34. Сәндік бейнелеу (12 сағат):
1) түрлі формадағы ою өрнектерді көрсету бойынша, үлгіге сәйкес, дербес ойлап кезегімен салу;
2) бейнеленген нысандағы сәндеу элементтерін: қатарға, бір бірінің астына, ортасына, шеттеріне, үлгі бойынша және өздігінен орналастыру;
3) сурет салуға түрлі құралдарды пайдалану (гуашь, қарындаш, саусақтарға ранлған бояулар, ермексаз);
4) қазақтың ұлттық ою өрнектерінің элементтерін құрастыру кезектілігіне сәйкес бейнелеу.
35. Тақырып бойынша бейнелеу (10 сағат):
1) қарапайым формадағы таныс заттардың суреттерін трафареттің көмекші құралдардың көмегімен бейнелеу (мысалы: құмырадағы гүлдер), қоршаған өмірдегі құбылыстар (мысалы: жазғы, күзгі, қысқы ағаш, қар жауғанда, көктемгі бұлақ); таныс ертегілерді безендіру (бояу);
2) түрлі ертегілер, мерекелік оқиғалар, жыл мезгілі бейнеленген қарапайым картиналарды қарастырып қойылған сұрақтарға жауап беру арқылы, тірек нүкетелері, пиктогрммалар бойынша мазмұндап беру;
3) бейнеленген көрініске сезімдік көзқарасын білдіру, өзінің және сыныптастарының суретін тану.
36. Бағдарламаның мазмұнын тоқсанға бөлу.
37. 1 тоқсан (9 сағат):
1) қоршаған шынайы болмыстағы заттарды бейнелеу (3 сағат). Мысалы: үй, ағаш, ыдыс;
2) сәндік бейнелеу (3 сағат). Мысалы: геометриялық пішіндерден жолақта өрнек салу. Өсімдік элементтерінен жолақта өрнек салу. Шаршыда өрнек салу;
3) тақырып бойынша сурет салу (3 сағат). Мысалы: Күзгі бақ.
38. 2 тоқсан (7 сағат):
1) қоршаған шынайы болмыстағы заттарды бейнелеу (3 сағат). Мысалы жол белгілері, көлік, ыдыс;
2) сәндік бейнелеу (2 сағат). Мысалы: Құттықтау ашық хаттары;
3) тақырып бойынша бейнелеу (2 сағат). Мысалы: Жауған қар, Жаңа жыл.
39. 3 тоқсан (10 сағат):
1) қоршаған шынайы болмыстағы заттарды бейнелеу (3 сағат). Мысалы: Жануарлар, жиһаз, жанұя;
2) сәндік бейнелеу (4 сағат). Мысалы: анама сыйлық - сөмке. Қазақтың ұлттық киімі;
3) тақырып бойынша бейнелеу (3 сағат). Мысалы: аналар мерекесі. Наурыз. Ертегі.
40. 4 тоқсан (8 сағат):
1) қоршаған шынайы болмыстағы заттарды бейнелеу (3 сағат). Мысалы: көбелек, музыкалық аспаптар;
2) сәндік бейнелеу (3 сағат). Мысалы: жануарлардың, өсімдіктердің сұлбасы;
3) тақырып бойынша бейнелеу (2 сағат). Мысалы: құмырадағы гүлдер, жеміс-жидек.
5-тарау. Оқу пәнінің 8-сыныптағы базалық білім мазмұны
41. Қоршаған шынайы болмыстағы заттарды бейнелеу (12 сағат):
1) бейнелейтін заттар немесе құбылыстарды сараптау (мысалы, табиғат құбылысы) (формасын, түсін және қосымша бөліктерінің көлемін анықтау);

2) изображать предметы различной формы в несложном пространственном положении по образцу, по опорным точкам, по контуру, самостоятельно;
3) определять место расположения рисунка на листе бумаги по образцу, по опорным точкам, по контуру, самостоятельно;
4) раскрашивать предмет в соответствии с образцом, самостоятельно подбирая цвет;
5) рисовать различными материалами (гуашь, клей, пластилин…) и использовать для рисования не только кисти и карандаши, но и свои руки, пальцы, штампы, предметы окружающей действительности;
6) намечать последовательность выполнения рисунка по плану (используя пиктограммы, карточки).
42. Декоративное рисование (12 часов):
1) последовательно выполнять орнамент в различных формах по показу, по образцу, по самостоятельному замыслу;
2) размещать декоративные элементы на изображаемом объекте: в ряд; друг под другом; в центре и по краям по показу, по образцу, по самостоятельному замыслу;
3) использовать различные средства для рисования: (гуашь, карандаши, пальчиковые краски, пластилин);
4) изображать элементы казахских народных орнаментов, придерживаясь последовательности их построения.
43. Рисование на темы (10 часов):
1) изображать с помощью трафарета вспомогательных средств знакомые предметы простой формы (например: ваза с конфетами, витрина магазина), явления окружающей жизни (например: деревья осенью, снегопад, весенние ручьи); создавать иллюстрации (используя раскраски) к знакомым сказкам;
2) рассматривать и пересказывать по вопросам, по опорным картинкам, пиктограммам содержание простейших картин, изображающих времена года, праздничные события, различные сказки;
3) выражать эмоциональное отношение к созданному изображению, узнавать свой рисунок, и рисунки одноклассников.
44. Распределение содержания программы по четвертям.
45. 1 четверть (9 часов):
1) рисование предметов окружающей действительности (3 часа). Например: фрукты, посуда, мебель, игрушки, школьные вещи;
2) декоративное рисование (3 часа): Например: Узор из растительных элементов в полосе. Узор на платке. Казахская национальная посуда;
3) рисование на темы (3 часа) .Например: здравствуй осень, мой дом. Сказка.
46. 2 четверть (7 часов):
1) рисование предметов окружающей действительности (3 часа). Например: птицы, животные;
2) декоративное рисование (2 часа). Например: составления казахского орнамента в прямоугольнике;
3) рисование на темы (2 часа). Например: зима, новый год, зимние детские забавы.
47. 3 четверть (10 часов):
1) рисование предметов окружающей действительности (3 часа). Например:птицы, растения;

2) әр түрлі формадағы заттардың бейнесін жеңіл кеңістікте орналасуын үлгіден, сұлбадан, тірек нүктелерінен, дербес суретін салу;
3) парақ қағазда үлгісінен, сұлбасынан, тірек нүктелерінен, дербес суреттің орналасқан жерін анықтау;
4) дербес түсті таңдай отырып, үлгіге сәйкес затты бояу;
5) әртүрлі материалдармен сурет салу (гуашь, клей, ермексаз) және сурет салуға қарындашпен бояужаққышты ғана пайдаланбай, қолмен, саусақпен, мөрмен, қоршаған ортадағы заттарды қолдану;
6) жоспар бойынша сурет салудың кезектілігін нақтылау (пиктограмма, карточкалар бойынша).
42. Сәндік бейнелеу (12 сағат):
1) түрлі формадағы ою өрнектерді көрсету бойынша, үлгіге сәйкес, дербес ойлап кезегімен салу;
2) бейнеленген нысандағы сәндеу элементтерін: қатарға, бір бірінің астына, ортасына, шеттеріне, үлгі бойынша және өздігінен орналастыру;
3) сурет салуға түрлі құралдарды пайдалану (гуашь, қарындаш, саусақтарға арналған бояулар, ермексаз);
4) қазақтың ұлттық ою-өрнектерінің элементтерін құрастыру кезектілігіне сәйкес бейнелеу.
43. Тақырып бойынша бейнелеу (10 сағат):
1) қарапайым формадағы таныс заттардың суреттерін трафареттің көмекші құралдардың көмегімен бейнелеу (мысалы: конфет салынған ваза, дүкеннің сөресі), қоршаған өмірдегі құбылыстар (мысалы: күзгі ағаш, жауған қар, көктемгі бұлақ); таныс ертегілерді безендіру (бояу);
2) түрлі ертегілер, мерекелік оқиғалар, жыл мезгілі бейнеленген қарапайым картиналарды қарастырып қойылған сұрақтарға жауап беру арқылы, тірек нүкетелері, пиктограммалар бойынша мазмұндап беру;
3) бейнеленген көрініске сезімдік көзқарасын білдіру, өзінің және сыныптастарының суретін тану.
44. Бағдарламаның мазмұнын тоқсанға бөлу.
45. 1 тоқсан (9 сағат):
1) қоршаған шынайы болмыстағы заттарды бейнелеу (3 сағат). Мысалы: жеміс жидек, ыдыс, жиһаз, ойыншық, мектеп заттары;
2) сәндік бейнелеу (3 сағат). Мысалы: геометриялық пішіндерден жолақта өрнек салу. Орамалдағы өрнек. Қазақтың ұлттық ыдысы;
3) тақырып бойынша бейнелеу (3 сағат). Мысалы: армысың күз, менің үйім. Ертегі.
46. 2 тоқсан (7 сағат):
1) қоршаған шынайы болмыстағы затты бейнелеу (3 сағат). Мысалы: құстар, жануарлар;
2) сәндік бейнелеу (2 сағат). Мысалы: тіктөртбұрышта қазақтың ою өрнегін құру;
3) тақырып бойынша бейнелеу (2 сағат). Мысалы: қыс, жаңа жыл, балалардың қыстағы ермегі.
47. 3 тоқсан (10 сағат):
1) қоршаған шынайы болмыстағы заттарды бейнелеу (3 сағат). Мысалы: құстар, өсімдіктер;

2) декоративное рисование (4 часа). Например: Подарок для мамы. Казахское национальное жилище;
3) рисование на темы (3 часа). Например: Мамин день. Наурыз. Сказка.
48. 4 четверть (8 часов):
1) рисование предметов окружающей действительности (3 часа). Например: домашние питомцы, музыкальные инструменты;
2) декоративное рисование (3 часа). Например: узор в круге;
3) рисование на темы (2 часа). Например: Скоро лето, до свидания, школа.
Глава 6. Базовое содержание учебного предмета для 9 класса
49. Рисование предметов и явлений окружающей действительности (12 часов):
1) анализировать предмет или явление (например, явление природы), которое будет изображаться (определять форму, цвет и величину составных частей);
2) изображать предметы различной формы в несложном пространственном положении по образцу, по опорным точкам, по контуру, самостоятельно;
3) определять место расположения рисунка на листе бумаги по образцу, по контуру, по опорным точкам, самостоятельно;
4) раскрашивать предмет в соответствии с образцом, самостоятельно подбирая цвет;
5) рисовать различными материалами (гуашь, клей, пластилин) и использовать для рисования не только кисти и карандаши, но и свои руки, пальцы, штампы, предметы окружающей действительности;
6) намечать последовательность выполнения рисунка по плану (используя пиктограммам, карточки).
50. Декоративное рисование (12 часов):
1) последовательно выполнять орнамент в различных формах по показу, по образцу, по самостоятельному замыслу;
2) размещать декоративные элементы на изображаемом объекте : в ряд; друг под другом; в центре и по краям по показу, по образцу, по самостоятельному замыслу;
3) использовать различные средства для рисования: (гуашь, карандаши, пальчиковые краски, пластилин);
4) изображать элементы казахских народных орнаментов, придерживаясь последовательности их построения.
51. Рисование на темы (10 часов)
1) изображать с помощью трафарета вспомогательных средств знакомые предметы простой формы (например: игрушки на столе, праздничный салют), явления окружающей жизни (например: деревья осенью, снегопад, идет дождь); создавать иллюстрации (используя раскраски) к знакомым сказкам;
2) рассматривать и пересказывать по вопросам, по опорным картинкам, пиктограммам содержание простейших картин, изображающих времена года, праздничные события, различные сказки;
3) выражать эмоциональное отношение к созданному изображению, узнавать свой рисунок, и рисунки одноклассников.
52. Распределение содержания программы по четвертям.
53. 1 четверть (9 часов):
1) рисование предметов окружающей действительности (3 часа). Например: Игрушки на столе. Часы на стене;

2) сәндік бейнелеу (4 сағат). Мысалы: анама сыйлық. Қазақтың ұлттық үйлері;
3) тақырып бойынша бейнелеу (3 сағат). Мысалы: аналар мерекесі. Наурыз. Ертегі.
48. 4 тоқсан (8 сағат):
1) қоршаған шынайы болмыстағы заттарды бейнелеу (3 сағат). Мысалы: үй құстары, музыкалық аспаптар;
2) сәндік бейнелеу (3 сағат). Мысалы: шеңбердегі өрнек;
3) тақырып бойынша бейнелеу (2 сағат). Мысалы: жақында жаз, қош бол мектеп.
6-тарау. Оқу пәнінің 9-сыныптағы базалық білім мазмұны
49. Қоршаған шынайы болмыстағы заттарды бейнелеу (12 сағат):
1) бейнелейтін заттар немесе құбылыстарды сараптау (мысалы, табиғат құбылысы) (формасын, түсін және қосымша бөліктерінің көлемін анықтау);
2) әр түрлі формадағы заттардың бейнесін жеңіл кеңістікте орналасуын үлгіден, сұлбадан, тірек нүктелерінен, дербес суретін салу;
3) парақ қағазда үлгісінен, сұлбасынан, тірек нүктелерінен, дербес суреттің орналасқан жерін анықтау;
4) дербес түсті таңдай отырып, үлгіге сәйкес затты бояу;
5) әртүрлі материалдармен сурет салу (гуашь, клей, ермексаз) және сурет салуға қарындашпен бояужаққышты ғана пайдаланбай, қолмен, саусақпен, мөрмен, қоршаған ортадағы заттарды қолдану;
6) жоспар бойынша сурет салудың кезектілігін нақтылау (пиктограмма, карточкалар бойынша).
50. Сәндік бейнелеу (12 сағат):
1) түрлі формадағы ою өрнектерді көрсету бойынша, үлгіге сәйкес, дербес ойлап кезегімен салу;
2) бейнеленген нысандағы сәндеу элементтерін: қатарға, бір-бірінің астына, ортасына, шеттеріне, үлгі бойынша және өздігінен орналастыру;
3) сурет салуға түрлі құралдарды пайдалану (гуашь, қарындаш, саусақтарға арналған бояулар, ермексаз);
4) қазақтың ұлттық ою-өрнектерінің элементтерін құрастыру кезектілігіне сәйкес бейнелеу.
51. Тақырып бойынша бейнелеу (10 сағат):
1) қарапайым формадағы таныс заттардың суреттерін трафареттің көмекші құралдардың көмегімен бейнелеу (мысалы: орындықтағы ойыншықтар, мерекелік отшашу), қоршаған өмірдегі құбылыстар (мысалы: күзгі ағаш, жауған қар, жауын жауып тұр); білетін ертегілерді безендіру (бояу);
2) түрлі ертегілер, мерекелік оқиғалар, жыл мезгілі бейнеленген қарапайым картиналарды қарастырып қойылған сұрақтарға жауап беру арқылы, тірек нүкетелері, пиктограммалар бойынша мазмұндап беру;
3) бейнеленген көрініске сезімдік көзқарасын білдіру, өзінің және сыныптастарының суретін тану.
52. Бағдарламаның мазмұнын тоқсанға бөлу.
53. 1 тоқсан (9 сағат):
1) қоршаған шынайы болмыстағы заттарды бейнелеу (3 сағат). Мысалы: орындықтағы ойыншықтар. Қабырғадағы сағат;

2) декоративное рисование (3 часа). Например: Узор из растительных элементов в полосе. Узор на платке.Казахская национальная одежда мужчин;
3) рисование на темы (3 часа). Например: Осенний город, Моя школа. Сказка.
54. 2 четверть (7 часов):
1) рисование предметов окружающей действительности (3 часа). Например: учебные предметы, инструменты, явления природы;
2) декоративное рисование (2 часа). Например: составления казахского орнамента в прямоугольнике;
3) рисование на темы (2 часа). Например: праздничная газета к новуму году.
55. 3 четверть (10 часов):
1) рисование предметов окружающей действительности (3 часа). Например: комнатные растения, снегопад;
2) декоративное рисование (4 часа). Например: Подарок для мамы. Казахские национальные блюда;
3) рисование на темы (3 часа). Например: Мамин день. Наурыз. Сказка.
56. 4 четверть (8 часов):
1) рисование предметов окружающей действительности (3 часа). Например: портрет мамы, ваза с цветами;
2) декоративное рисование (3 часа). Например: казахский орнамент для ковра;
3) рисование на темы (2 часа). Например: стенгазета к последнему звонку.
Глава 7. Ожидаемые результаты по завершении 5 класса
57. Предметные результаты.
58. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) названия основных и оттенков цветов;
2) названия основных геометрических форм;
3) названия материалов и инструментов для рисования.
59. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) передавать в рисунке квадратную, прямоугольную, треугольную и круглую формы предметов в несложном пространственном положении;
2) передавать в рисунке цвета изображаемых предметов;
3) пользоваться при раскрашивании различными материалами (гуашь, карандаши, пластилин);
4) узнать и описать свой рисунок и рисунок товарища (по отдельным вопросам учителя).
Глава 8. Ожидаемые результаты по завершении 6 класса
60. Предметные результаты.
61. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) названия основных и оттенков цветов;
2) названия основных геометрических форм;
3) названия материалов и инструментов для рисования.
62. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) передавать в рисунке различные формы предметов в несложном пространственном положении;
2) передавать в рисунке цвета изображаемых предметов;
3) пользоваться при раскрашивании различными материалами (гуашь, карандаши, пластилин);
4) узнать и описать свой рисунок и рисунок товарища (по отдельным вопросам учителя).
Глава 9. Ожидаемые результаты по завершении 7 класса
63. Предметные результаты.
64. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) названия основных и оттенков цветов;

2) сәндік бейнелеу (3 сағат). Мысалы: геометриялық пішіндерден жолақта өрнек салу. Орамалға өрнек салу. Қазақтың ұлттық ер адамдарға арналған киімі;
3) тақырып бойынша бейнелеу (3сағат). Мысалы: күзгі қала, менің мектебім. Ертегі.
54. 2 тоқсан (7 сағат):
1) қоршаған шынайы болмыстағы затты бейнелеу (3 сағат). Мысалы: оқуға қажетті құралдар, табиғат құбылыстары;
2) сәндік сурет салу (2 сағат). Мысалы: тіктөртбұрышта қазақтың ою өрнегін құру;
3) тақырып бойынша сурет салу (2 сағат). Мысалы: Жаңа жылға мерекелік газет.
55. 3 тоқсан (10 сағат):
1) қоршаған шынайы болмыстағы заттарды бейнелеу (3 сағат). Мысалы: бөлме өсімдіктері, жауған қар;
2) сәндік сурет салу (4 сағат). Мысалы: апама сыйлық. Қазақтың ұлттық тағамдары;
3) тақырып бойынша сурет салу (3 сағат). Мысалы: аналар мерекесі. Наурыз. Ертегі.
56. 4 тоқсан (8 сағат):
1) қоршаған шынайы болмыстағы заттарды бейнелеу (3 сағат). Мысалы: анамның портреті. Құмырадағы гүл;
2) сәндік сурет салу (3 сағат). Мысалы: қазақтың кілемге арналған ою өрнегі;
3) тақырып бойынша сурет салу (2 сағат). Мысалы: Соңғы қоңырауға қабырға газеті.
7-тарау. 5-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
57. Пәндік нәтижелер.
58. Білім алушылар:
1) негізгі түстердің және реңдердің аттарын;
2) негізгі геометриялық пішіндердің аттарын;
3) сурет салуға арналған материал мен құралдарды біледі деп күтіледі.
59. Білім алушылар:
1) суретте тікбұрышты, текше, үшбұрышты, дөңгелек заттардың пішінін жеңіл кеңістікте көрсете білуді;
2) суретте бейнелген заттардың түсін көрсете білуді;
3) бояғанда түрлі заттарды пайдалана білуді (гуашь, қарындаш, ермексаз);
4) өзінің және жолдастарының суретін танып, сипаттауды (оқытушының жеке сұрақтары бойынша) меңгереді деп күтіледі.
8-тарау. 6-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
60. Пәндік нәтижелер.
61. Білім алушылар:
1) негізгі түстердің және реңдердің аттарын;
2) негізгі геометриялық пішіндердің аттарын;
3) сурет салуға арналған материал мен құралдарды біледі деп күтіледі.
62. Білім алушылар:
1) суретте тікбұрышты, текше, үшбұрышты, дөңгелек заттардың пішінін жеңіл кеңістікте көрсетуді;
2) суретте бейнелген заттардың түсін көрсете білуді;
3) бояғанда түрлі заттарды пайдалануды (гуашь, қарындаш, ермексаз);
4) өзінің және жолдастарының суретін танып, сипаттауды (оқытушының жеке сұрақтары бойынша) меңгереді деп күтіледі.
9-тарау. 7-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
63. Пәндік нәтижелер.
64. Білім алушылар:
1) негізгі түстердің және реңдердің аттарын;

1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года №1080 и с учетом особых образовательных потребностей обучающихся с умеренной умственной отсталостью.
2. Цель учебного предмета - способствовать общему развитию умственно отсталых обучающихся, исправлению недостатков физического развития, общей и речевой моторики, эмоционально-волевой сферы, воспитанию положительных качеств личности.
3. Основные задачи:
1) формирование положительного отношения к музыкальным занятиям и их содержанию;
2) воспитание эмоциональной отзывчивости на музыку, различение по высоте, силе, длительности, тембру;
3) формирование чувства ритма;
4) развитие музыкальной памяти;
5) обогащение имеющихся у детей представлений об окружающей действительности и формирование новых музыкальных представлений;
6) развитие у детей способности ритмично и выразительно двигаться под музыку, согласовать движения с темпом и ритмом музыки;
7) формирование ловкости, чувства равновесия, ориентировки в пространстве, координации движений;
8) обучение танцевальным движениям.
4. В основу учебной программы положена система музыкальных занятий, направленных на коррекцию недостатков эмоциональной и двигательной сферы.
5. Программа "Музыка и ритмика" в 5-9 классах включает в себя следующие разделы:
1) слушание музыки;
2) игра на музыкальных инструментах;
3) пение;
4) музыкально-ритмические упражнения;
5) танцы и пляски.
6. Объем учебной нагрузки:
1) 5 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) 6 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) 7 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) 8 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) 9 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
7. Подвижные игры, игры с пением, игры драматизации, музыкальные сказки, пляски, хороводы, танцы, песни используются в проведении праздников, праздничных концертов, творческих смотрах-конкурсах.
8. Вся система музыкально-ритмических средств варьируется на занятиях в зависимости от физических нарушений, состояния двигательной сферы ребенка, от коррекционных задач каждого этапа музыкально-педагогической работы, целей и задач музыкальных занятий. Использование всего многообразия музыкально-ритмических средств в различных сочетаниях обусловлено конечными целями социальной реабилитации обучающихся с умеренной умственной отсталостью.

1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес және орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін ескере отырып әзірленген.
2. Оқу пәнінің мақсаты – ақыл-ой даму бұзылысы орташа деңгейдегі балалардың жалпы дамуына; дене дамуының, жалпы және сөйлеу тіл қимылдарының, эмоциялық-ерік аясының кемшіліктерін жеңуге; жеке тұлғалық жағымды қасиеттерді тәрбиелеуге көмектесу.
3. Негізгі міндеттері:
1) музыка сабақтары мен олардың мазмұнына жағымды қатынас қалыптастыру;
2) музыкаға эмоциялық ынта-ықыласын тәрбиелеу; музыканы биіктік, күш, ұзақтық, тембр бойынша ажырату;
3) ырғақ сезімін қалыптастыру;
4) музыкалық жадты дамыту;
5) балалардың қоршаған шындық туралы бар түсініктерін байыту және жаңа музыкалық түсініктерді қалыптастыру;
6) балаларда музыкаға сәйкес ырғақты және нақты қимылдау икемділіктерін дамыту, қимылдарды музыканың екпіні мен ырғағымен келістіру;
7) ептілікті, тепе-теңдік сезімін, кеңістікте бағдарлануды, қимылдардың үйлесімділігін қалыптастыру;
8) би қимылдарына үйрету.
4. Бұл бағдарламаның негізіне ақыл-ой даму бұзылысы орташа деңгейдегі білім алушылардың эмоциялық және қимылдау аясының кемшіліктерін түзетуіне бағытталған музыкалық сабақтар жүйесі алынған.
5. 5-9 сыныптарда музыкалық тәрбиелеу бағдарламасы келесі тарауларды қамтиды:
1) музыка тыңдау;
2) музыкалық аспаптарда ойнау;
3) ән айту;
4) музыкалық-ырғақтық жаттығулар;
5) билер.
6. Оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 6-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 7-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
5) 9-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат.
7. Шапшаң қимылды ойындар, әнмен орындалатын ойындар, қойылымдық ойындар, музыкалық ертегілер, хоровод, билер, әндер мерекелерді, мерекелік концерттерді, шығармашылық сынау-конкурстарын өткізгенде пайдаланылады.
8. Музыкалық-ырғақтық құралдардың барлық жүйесі сабақтарда баланың дене бұзылыстарына, қимылдау аясының жағдайына, музыкалық-педагогикалық жұмыстың әрбір кезеңінің түзету міндеттеріне, музыкалық сабақтардың мақсаттары мен міндеттеріне байланысты түрленеді. Музыкалық-ырғақтық құралдардың алуан түрін үйлестіре қолдану ақыл-ой даму бұзылысы орташа деңгейдегі балаларды әлеуметтік оңалтудың түпкі мақсаттарына шартты болады.

9. На уроке необходимо осуществлять дифференцированный подход, регулируя физическую и двигательную нагрузку каждого обучающегося с учетом рекомендаций врача.
10. Учитывая то, что занятия музыкой и ритмикой носят коррекционную направленность, а результаты обучения зависят от индивидуальных музыкально-ритмических возможностей обучающихся, традиционные пятибальные оценки на этих уроках не выставляются. Оценивание детей осуществляется словесным поощрением и стимулированием.
Глава 2. Базовое содержание учебного предмета для 5 класса
11. Слушание музыки (14 часов):
1) развитие эмоциональной отзывчивости и реагирование на музыку различного характера;
2) развитие умения самостоятельно узнавать и называть песню по вступлению, дифференцировать различные части песни: вступление, запев, припев, проигрыш, окончание;
3) определять разнообразные по форме и характеру музыкальные произведения: марш, танец, песня (веселая, грустная, спокойная), кюй;
4) музыкальные жанры – опера, балет;
5) знакомство с инструментами и их звучанием – виолончель, жетыген.
12. Игра на музыкальных инструментах (13 часов):
1) обучение игре на ударно-шумовых инструментах (барабан, бубен, треугольник); клавишных – фортепиано.
13. Пение (13 часов):
1) обучение певческой установке: правильно сидеть или стоять при пении, сохраняя прямое без напряжения положение корпуса и головы, установка артикуляции гласных звуков как основы работы над певческой дикцией и звукообразованием (в последовательности – у, о, а, и, е, э);
2) пение в диапазоне (ре1 – си1). Укреплять среднюю часть диапазона (ми1 – ля1);
3) умение напевного звучания при точном интонировании мотива. Активизация внимания к единой интонации;
4) развитие слухового восприятие и чувства ритма при исполнении попевок и выполнении ритмических упражнений;
5) формирование правильного певческого дыхания (брать дыхание перед началом музыкальной фразы, распределять дыхание, удерживать дыхание на длинных фразах). Учить брать дыхание спокойно, бесшумно, не поднимая плеч, одновременно всем классом;
6) развитие умения петь легким звуком песни подвижного характера и плавно – песни напевного характера;
7) развитие умения начинать пение вместе с педагогом, слышать вступление, прислушиваться к пению одноклассников;
8) развитие понимания содержания песни на основе характера ее мелодии (веселого, грустного, спокойного) и текста.
14. Музыкально-ритмические упражнения (14 часов):
1) передача в движениях части музыкального произведения, чередование музыкальных фраз;
2) передача в движениях динамического настроения в музыке, сильной доли такта. Самостоятельное ускорение и замедление темпа разнообразных движений;

9. Сабақта дәрігердің ұсыныстарын ескере отырып, әрбір білім алушының дене және қимыл-қозғалыстық жүктемесін реттей отырып, саралау әдісі жүзеге асырылады.
10. Музыка және ырғақ сабақтары түзету бағытында болуын, ал оқыту нәтижелері ақыл-ой даму бұзылысы орташа білім алушылардың жеке музыкалық-ырғақтық мүмкіндіктеріне тәуелділігін ескере отырып, білім алушылардың жетістіктерін бағалау ауызша марапаттау мен ынталандыру арқылы жүзеге асырылады.
2-тарау. Оқу пәнінің 5-сыныптағы базалық білім мазмұны
11. Музыка тыңдау (14 сағат):
1) әр түрлі сипаттағы музыкаға эмоциялық ынта-ықыласын және оларды елеуді дамыту;
2) әнді айтылуы бойынша тану және атау, әннің әр түрлі бөліктерін саралау: айтылуы, әннің бастамасы, қайырмасы, бәсеңсуі, соңы;
3) түрі мен сипаты әр түрлі музыкалық туындыларды анықтау: марш, би, ән (көңілді, мұңды, байсалды), күй;
4) музыкалық жанрлар – опера, балет;
5) аспаптар және олардың дыбысталуымен (виолончель, жетіген) танысу.
12. Музыкалық аспаптарда ойнау (13 сағат):
1) соқпалы-шулы музыкалық аспаптарда (даңғара, даң, үшбұрыш) және пернелі аспаптарда (фортепиано) ойнауға үйрену.
13. Ән салу (13 сағат):
1) ән салу қалпы: дене мен бастың қалпын күш салмай сақтап, ән салу кезінде дұрыс отыру немесе тұру; ән салу дикциясы мен дыбыстың құрылуымен жұмыстың негізі ретіндегі дауысты дыбыстардың (ретімен – у, о, а, и, е, э) артикуляциясын қою;
2) диапазонда ән салу (ре1-си1). Диапазоның ортаңғы бөлігін бекіту (ми1-ля1);
3) әуенді толық айтқан кезіндегі әуезді дыбысталу. Көңілді бірыңғай интонацияға белсендіру;
4) әндеткенде және ырғақты жаттығуларды орындағанда ырғақты қабылдау және сезіну;
5) ән салғанда дұрыс тыныс алу (музыкалық тіркестердің басында тыныс алу, тыныс алуды бөлу, ұзақ тіркестерде дем шығармау). Иығын көтермей, дыбыссыз, сыныппен бір езгілде дем алу;
6) шапшаң орындалатын әндерді жеңіл дыбыспен әндету және әуезді әндерді бір сарынды әндету;
7) мұғаліммен бірге ән салу, айтылған әнді тыңдау, сыныптастардың ән салуына құлақ салу;
8) әннің мазмұнын әуенінің сипаты (көңілді, мұңды, байсалды) мен мәтінінің негізінде түсіну.
14. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар (14 сағат):
1) музыкалық туындының бөліктерін, музыкалық тіркестердің алмасуын қимылмен жеткізу;
2) музыкадағы динамикалық күйді, ырғақтың қатты үлесін қимылмен жеткізу. Алуан түрлі қимылдардың екпінін өз бетімен жеделдету немесе бәсеңдету;

3) исполнение движений пружиннее, плавнее, спокойнее, с размахом, применяя для этого известные элементы движений и танца;
4) упражнение в передаче игровых образов при инсценировании песен. Передача в движениях развернутого сюжета музыкального рассказа. Смена ролей в импровизации. Придумывание вариантов к играм и пляскам. Действия с воображаемыми предметами. Подвижные игры с пением и речевым сопровождением.
15. Танцы и пляски (14 часов):
1) повторение элементов танцев, разученных в предыдущих классах. Шаг на носках, шаг польки. Широкий, высокий бег. Сильные поскоки, боковой галоп. Элементы русской пляски; приставные шаги с приседанием, полуприседание с выставлением ноги на пятку, присядка и полуприсядка на месте и с продвижением. Движения парами: боковой галоп, поскоки. Элементы казахских танцев. Основные движения народных танцев. Добиваться четкости исполнения музыкально-ритмических задач;
2) обучение восприятию выражения ритмического характера музыки в размере 3/4. Дирижерский жест – земля (руки вниз), ровное поле (руки в стороны), небо (руки вверх). Переброска мяча через круг: на сильную долю – бросок, на правую слабую долю – мяч в воздухе, на вторую слабую долю – ловля. Использование шагов: на сильную долю – длинный шаг, на две слабые доли – два коротких шага (желательно на носочках, как в вальсовой дорожке). Танец – вальс (вальс-шутка – движения задорные подпрыгивающие, вальс-мазурка – плавные движения). Учить различать движения казахского, русского, украинского танцев.
Глава 3. Базовое содержание учебного предмета для 6 класса
16. Слушание музыки (14 часов):
1) развитие эмоциональной отзывчивости на музыку различного характера. Формирование умения различать звуки по высоте (высокие, низкие, средние) и длительности (короткие, долгие). Обучение определению разнообразных по содержанию и характеру музыкальных произведений: маршевые, плясовые, веселые, грустные. Знакомство с пением соло и хором;
2) формирование представления о плавном и отрывистом проведении мелодии в музыкальных произведениях. Знакомство с различными музыкальными коллективами: ансамбль, оркестр. Продолжить знакомство с музыкой из опер, балетов, симфоний.
17. Игра на музыкальных инструментах (13 часов):
1) закрепление навыков игры на ударно-шумовых инструментах и фортепиано. Музыкальные инструменты – гитара, арфа.
18. Пение (13 часов):
1) закрепление певческих навыков и умений на материале, пройденном в предыдущих классах, а также на новом материале. Продолжение работы над напевным звучанием на основе элементарного владения певческим дыханием;

3) қимылдар мен билердің таныс элементтерін пайдаланып, қимылдарды одан да серіппелі, бірқалыпты, байсалды, бар екпінімен орындау;
4) әндерді сахналағанда ойын кейіптерін беру. Музыкалық әңгіменің толық сюжетін қимылмен жеткізу. Рөлдерді бірден кейіпкер рөліне ене білу арқылы ауыстыру. Ойындар мен билерге нұсқалар ойлап табу. Қиялдағы заттармен әрекеттер. Ән салумен және сөзбен сүйемелдеумен орындалатын шапшаң қимылды ойындар.
15. Билеу (14 сағат):
1) өткен сыныптарда үйренген билердің элементтерін қайталау. Аяқтың ұшымен қадам, полька қадамы. Кең, биік жүгіріс. Күшті ыршулар, бүйірлеп шоқырақтау. Орыс билерінің элементтері; жүрелей отырып адымдау, аяқты өкшемен қойып, жүрелеп отыру, бір орында және қозғала отырып тізе бүгу және жартылай отырыңқырау. Жұппен қимылдар: бүйірлеп шоқырақтау, ыршу қимылдарын орындау. Қазақ билерінің элементтері. Халық билерінің негізгі қимылдары. Музыкалық-ырғақтық тапсырмаларды орындауда нақтылыққа қол жеткізу;
2) 3/ 4 көлемдегі музыканың ырғақтық сипатын қабылдау. Дирижердің ишараты – жер (қолдары төмен), тегіс дала (қолдар екі жақта), аспан (қолдары жоғары). Допты шеңбер арқылы лақтыру: күшті үлеске – лақтыру, оң әлсіз үлеске – доп ауада, екінші әлсіз үлеске – ұстап алу. Қадамдарды қолдану: күшті үлеске – ұзын қадам, екі әлсіз үлеске – екі қысқа қадам (вальс жолындағыдай аяқ ұшымен қозғалу дұрыс). Би – вальс (вальс-әзіл – секірмелі жалынды қимылдар, вальс-мазурка – байсалды қимылдар). Қазақ, орыс, украин билерінің қимылдарын ажыратуға үйрету.
3-тарау. Оқу пәнінің 6-сыныптағы базалық білім мазмұны
16. Музыканы тыңдау (14 сағат):
1) түрлі сипаттағы музыкаға эмоциялық ынта-ықыласты дамыту. Дауыстарды жоғарылығы (жоғары, төмен, орташа) мен ұзақтығы (қысқа, ұзақ) бойынша ажырата білу. Әр түрлі музыкалық туындыларды мазмұны мен сипаты бойынша анықтау: марштық, билейтін, көңілді, мұңды. Соло мен хормен ән айту;
2) музыкалық туындылардағы әуендердің байсалды және үздік-создық жүруі. Музыкалық ұжымдар: ансамбль, оркестр. Опералардан, балеттерден, симфониялардан музыка.
17. Музыкалық аспаптарда ойнау (13 сағат):
1) соқпалы-шулы аспаптарда және фортепианода ойнау дағдыларын бекіту. Музыкалық аспаптар – гитара, арфа.
18. Ән салу (13 сағат):
1) өткен сыныптарда үйренген материалда, сондай-ақ жаңа материалда ән салу дағдылары мен икемділіктері. Ән салу кезінде тыныс алудың қарапайым білімдері негізінде әндете дыбыстау;

2) продолжение работы над укреплением певческого диапазона и расширением его предела до 1 – си 1 (первое полугодие), до 1 - до 2 (второе полугодие);
3) дальнейшая работа над чистотой интонирования и выравниванием звучания на всем диапазоне. Продолжение работы над пением в унисон, выразительным эмоциональным исполнением выученных песен с простейшими элементами динамических оттенков;
4) развитие умения правильно формировать гласные и отчетливо произносить согласные звуки, выделять ударные слоги и гласные звуки в зависимости от смыслового отношения слова в тексте песни.
19. Музыкально-ритмические упражнения (14 часов):
1) упражнения на самостоятельную передачу в движении метра, ритмического рисунка, акцента, темповых и динамических изменений в музыке;
2) самостоятельная смена движения в соответствии со сменой частей, музыкальных фраз, малоконтрастных частей музыки;
3) упражнения на формирование умения начинать движения после вступления мелодии;
4) разучивание и придумывание новых вариантов игр, элементов танцевальных движений, их комбинирование, составление несложных танцевальных композиций;
5) игры с пением, речевым сопровождением. Инсценирование музыкальных сказок, песен.
20. Танцы и пляски (14 часов):
1) исполнение элементов плясок и танцев, разученных ранее. Упражнения на различение элементов танцев разных народов. Шаг кадрили: три простых шага и один скользящий, носок ноги вытянут. Пружинящий бег. Поскоки с продвижением назад (спиной). Быстрые мелкие шаги на всей ступне и на полупальцах. Разучивание народных танцев.
Глава 4. Базовое содержание учебного предмета для 7 класса
21. Слушание музыки (14 часов):
1) развитие умения различать части музыкального произведения. Развитие умения узнавать мелодию и сопровождение в песне и в инструментальном исполнении;
2) знакомство с музыкальными инструментами и их звучанием: флейта.
22. Игра на музыкальных инструментах (13 часов):
1) закрепление навыков игры на ударно-шумовых инструментах, фортепиано, металлофоне.
23. Пение (13 часов):
1) закрепление певческих навыков и умений на материале, пройденном в предыдущих классах, а также на новом материале;
2) развитие умения быстро, но спокойно менять дыхание при исполнении песен, не имеющих пауз между фразами. Обучение умению распределять дыхание при исполнении напевных песен с различными динамическими оттенками (при усилении и ослаблении звучания);
3) продолжение работы над чистотой интонирования и устойчивостью унисона, умением контролировать слухом качество пения. Диапазон одноголосного исполнения песен до 1 – до (ре) 2. Развитие умения правильно формировать гласные при пении двух звуков на один слог;

2) ән салу диапазонын бекіту және оның шегін до1-си1 (бірінші жартыжылдық), до1-до2 (екінші жылдық) кеңейту;
3) барлық диапазондағы дыбысталуды интонациялау мен тегістетудің тазалығымен ары қарайғы жұмыс. Қосылып ән салу (унисон) және динамикалық реңктердің қарапайым элементтері бар жатталған өлеңдерді эмоциялық мәнерлі орындау жұмысын жалғастыру;
4) дауысты дыбыстарды дұрыс құрастыру икемділігін дамыту және дауыссыз дыбыстарды нақты айту, ән мәтінінде сөздердің мағыналық қатынасына байланысты екпінді буынды және дауысты дыбыстарды ерекшелеу.
19. Музыкалық-ырғақтық (14 сағат):
1) метрді, ырғақ суретті, акцентті, музыкада қарқынды және динамикалық өзгерістерді қимылмен жеткізу;
2) музыкалық тіркестің, бөліктердің, музыканың аз ғана қарама-қарсы бөліктерінің ауысуына сәйкес қимылдарды өздігінен ауыстыру;
3) әннің кіріспесінен кейін қимыл-қозғалыстарды бастау икемділігін қалыптастыруға арналған жаттығулар;
4) ойындардың жаңа нұсқаларын, би қимылдарының элементтерін, ойлап табу және жаттау, олардың құрамдастыру, күрделі емес би композицияларын құрастыру;
5) әнмен, сөзбен сүйемелденетін ойындар. Музыкалық ертегілерді, әндерді сахналау.
20. Билеу (14 сағат):
1) бұрын жатталған билердің элементтерін орындау. Әр түрлі халықтардың би элементтерін ажыратуға арналған жаттығулар. Кадриль қадамдары: үш жай адым және бір жеңіл адым, аяқ ұшы созылған. Серіппелі жүгіріс. Артқа қарай (арқамен) ыршу. Табанымен және аяқ ұшымен жылдам ұсақ адымдар. Халық билерін жаттау.
4-тарау. Оқу пәнінің 7-сыныптағы базалық білім мазмұны
21. Музыканы тыңдау (14 сағат):
1) музыкалық туындылардың бөліктерін ажырату. Әуендерді әнде және аспаптық орындауда тану. Өлеңдегі және музыкалық аспаптармен орындалған әуенді тануды дамыту;
2) музыкалық аспаптар мен олардың дыбысталуы: флейта.
22. Музыкалық аспаптарда ойнау (13 сағат):
1) соқпалы-шулы аспаптарда, фортепианода, металлофонда ойнау дағдыларын бекіту.
23. Ән салу (13 сағат):
1) өткен сыныптарда үйренген материалдағы, сондай-ақ жаңа материалдағы ән салу дағдылары мен икемділіктері;
2) тіркестерінің арасында үзіліс жоқ әндерді орындағанда демді тез, бірақ байсалды бөлу икемділігін дамыту. Әр түрлі динамикалық реңктегі (дыбысталуды күшейткенде және бәсеңдеткенде) әуезді әндерді орындау кезінде демді бөлу;
3) унисонды интонациялау мен тұрақтылығының тазалығы, ән салудың сапасын есту қабілеті арқылы бақылай білу бойынша жұмысты жалғастыру. До1-до (ре)2 әндерді бір дауысты орындау диапазоны. Екі дыбысты бір буынмен әндеткенде дауысты дыбыстарды дұрыс қалыптастыру икемділігін дамыту;

4) развитие музыкального ритма, умения воспроизводить фразу или куплет хорошо знакомой песни путем беззвучной артикуляции в сопровождении инструмента. Дифференциация звуков по высоте и направлению движения мелодии: звуки высокие, низкие и средние; движение мелодии вверх, вниз и на высоте.
24. Музыкально-ритмические упражнения (14 часов):
1) элементы современных танцев в стиле "диско": Последовательность обучения – вначале дети учатся выполнять отдельно движения руками, ногами, туловищем, а затем – в сочетании, то есть в различных танцевальных комбинациях;
2) сначала элементы современного танца следует выполнять без музыкального сопровождения, в медленном темпе, стоя на месте, после чего повторять, но уже в нужном темпе, с музыкальным сопровождением;
3) по мере освоения предлагаемых элементов добавлять новые, упражнения усложнять, выполнять в движении, повышать темп, увеличивать амплитуду движений.
25. Танцы и пляски (14 часов):
1) современные танцы, исполняемые в различных темпах; использование диско-музыка, для которой характерен четкий ритм с акцентом на вторую и четвертую доли. Рекомендуется использовать современную музыку на усмотрение педагога, с учетом музыкальных интересов обучающихся.
Глава 5. Базовое содержание учебного предмета для 8 класса
26. Слушание музыки (14 часов):
1) развитие умения различать мелодию и сопровождение в песне и в инструментальном произведении;
2) знакомство с музыкальными инструментами и их звучанием: саксофон, виолончель.
27. Игра на музыкальных инструментах (13 часов):
1) закрепление навыков игры на ударно-шумовых инструментах, металлофоне;
2) выполнение несложных упражнений, песен на детском пианино, аккордеоне, духовой гармонике;
3) упражнения в передаче на музыкальных инструментах основного ритма знакомой песни и определении по заданному ритму мелодии знакомой песни.
28. Пение (13 часов):
1) закрепление певческих навыков и умений на материале, пройденном в предыдущих классах, а также на новом материале;
2) развитие умения быстрой, спокойной смены дыхания при исполнении песен, не имеющих пауз между фразами;
3) развитие умения распределять дыхание при исполнении напевных песен с различными динамическими оттенками (при усилении и ослаблении звучания);
4) развитие умения правильно формировать гласные при пении двух звуков на один слог;
5) развитие умения контролировать слухом качество пения.
6) использование разнообразных музыкальных средств (темп, динамические оттенки) для работы над выразительностью исполнения песен;
7) развитие музыкального ритма, умения воспроизводить фразу или куплет хорошо знакомой песни путем беззвучной артикуляции в сопровождении инструмента;

4) музыкалық ырғақ, аспаптың сүйемелдеуімен дыбыссыз артикуляция жолымен жақсы таныс ән тіркесін немесе шумағын орындай білу. Дыбыстарды әуен қозғалысының биіктігі мен бағыты бойынша саралау: дыбыстар жоғары, төмен және орташа; әуеннің жоғары, төмен және биіктік бойынша қозғалысы.
24. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар (14 сағат):
1) "диско" стиліндегі заманауи би элементтері. Жеке қимылдарды қолмен, аяқпен, денемен, ал содан кейін – әр түрлі би құрылымдарымен үйлестіре орындау;
2) заманауи би элементтерін музыкалық сүйемелдеусіз, бір орында тұрып, баяу қарқынмен, содан кейін керек қарқында музыкалық сүйемелдеумен қайталап орындау;
3) берілген элементтерді ме байланысты жаңа жаттығуларды қосып, оларды күрделендіру, қозғалмалы жағдайда ор, қарқынды арттыру, қозғалыстар амплитудасын көбейту.
25. Билеу (14 сағат):
1) әр түрлі қарқында орындалатын заманауи билер; екінші және төртінші бөліке акцент түсіретін нақты ырғақ тән диско музыканы пайдалану. Білім алушылардың музыкалық қызығушылықтарын есепке ала отырып, заманауи музыканы пайдалануды мұғалімнің өзі шешеді.
5-тарау. Оқу пәнінің 8-сыныптағы базалық білім мазмұны
26. Музыканы тыңдау (14 сағат):
1) әуенді және әнді сүемелдеуде және аспаптық орындауда ажыратуды дамыту;
2) музыкалық аспаптардың: саксофонмен, виолончельмен танысу дыбысталуымен.
27. Музыкалық аспаптарда ойнау (13 сағат):
1) соқпалы-шулы аспаптарда, металлофонда ойнау дағдыларын бекіту;
2) күрделі емес жаттығуларды, әндерді балалар пианиносында, аккордеонда, үрмелі сырнайда орындау;
3) таныс әннің негізгі ырғағын музыкалық аспаптармен жеткізуге және таныс әннің әуенін берілген ырғағы бойынша анықтауға берілген жаттығулар.
28. Ән салу (13 сағат):
1) өткен сыныптардағы материалда, сондай-ақ жаңа материалда ән салу дағдылары және икемділігі;
2) тіркестерінің арасында үзіліс жоқ әндерді орындағанда тынысты тез, байсалды ауыстыру;
3) әр түрлі динамикалық реңктегі (дыбысталуды күшейткенде және бәсеңдеткенде) әуезді әндерді орындау кезінде демді бөлу;
4) екі дыбысты бір буынмен әндеткенде дауысты дыбыстарды дұрыс қалыптастыру икемділігін дамыту;
5) есту арқылы ән салу сапасын бақылай білу;
6) әндерді мәнерлі орындау жұмысы үшін әр түрлі музыкалық құралдарды (қарқын, динамикалық реңктер) пайдалану;
7) музыкалық қарқынды, аспаптың сүйемелдеуімен дыбыссыз артикуляциялық тәсілмен жақсы таныс ән тіркесін немесе шумағын орындай білуін дамыту;

8) работа над чистотой интонирования и устойчивостью унисона. Пение выученных песен ритмично и выразительно с сохранением строя и ансамбля;
9) развитие умения дифференцировать части музыкального произведения.
29. Музыкально-ритмические упражнения (14 часов):
1) упражнения на самостоятельную передачу в движении метра, ритмического рисунка, акцента, темповых и динамических изменений в музыке;
2) самостоятельная смена движения в соответствии со сменой частей, музыкальных фраз, малоконтрастных частей музыки;
3) упражнения на формирование умения начинать движения после вступления мелодии;
4) . игры с пением, речевым сопровождением;
5) инсценирование музыкальных сказок, песен.
30. Танцы и пляски (14 часов):
1) разучивание и придумывание новых вариантов игр, элементов танцевальных движений, их комбинирование, составление несложных танцевальных композиций.
Глава 6. Базовое содержание учебного предмета для 9 класса
31. Слушание музыки (14 часов):
1) формирование элементарных представлений о выразительном значении динамических оттенков (форте— громко, пиано— тихо);
2) художественные образы в музыке. Характерные особенности. Идейное и художественное содержание. Музыкальные средства, с помощью которых создаются образы;
3) развитие умения различать марши (военный, спортивный, праздничный, шуточный, траурный), танцы (вальс, полька, полонез, танго, хоровод);
4) формирование элементарных представлений о многофункциональности музыки (развлекательная, спортивная, музыка для отдыха, релаксации).
5) формирование представлений о составе и звучании оркестра народных инструментов. Казахские народные музыкальные инструменты: домбра, кобыз, жетыген, кылкобыз, сыбызгы, асатаяк, шанкобыз, сырнай;
6) русские народные музыкальные инструменты: домра, мандолина, баян, гусли, свирель, гармонь, трещотка, деревянные ложки, бас-балалайка.
32. Игра на музыкальных инструментах (13 часов):
1) исполнение гаммы на детском пианино, аккордеоне, духовой гармонике в пределах одной октавы в быстром темпе;
2) разучивание несложных мелодий. Исполнение различных ритмов на барабане и бубне;
3) закрепление навыков игры на уже знакомых музыкальных инструментах.
33. Пение (13 часов):
1) закрепление певческих навыков и умений на материале, пройденном в предыдущих классах, а также на новом материале;
2) развитие умения петь без сопровождения инструмента несложные, хорошо знакомые песни. Работа над кантиленой;
3) дифференцирование звуков по высоте и направлению движения мелодии: звуки высокие, низкие, средние: восходящее, нисходящее движение мелодии и на одной высоте;

8) қосылып ән салғандағы интонация мен тұрақтылықтың тазалығы бойынша жұмыс; құрылым мен ансамбльді сақтай отырып, жатталған өлеңдерді ырғақпен және мәнерлеп айту;
9) музыкалық туындының бөліктерін саралау.
29. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар (14 сағат):
1) метрді, ырғақ суретті, акцентті, музыкада қарқынды және динамикалық өзгерістерді қимылмен жеткізу. Музыкалық тіркестің, бөліктердің, музыканың бөліктерінің азғана қарама-қарсы ауысуына сәйкес қимылдарды өздігінен ауыстыру;
2) әуен басталғаннан кейін қимылдау икемділігін қалыптастыруға берілген жаттығулар;
3) ойындардың жаңа нұсқаларын, би қимылдарының элементтерін, ойлап табу және жаттау, олардың құрамдастыру, күрделі емес би композицияларын құрастыру;
4) әнмен, сөзбен сүйемелденетін ойындар;
5) музыкалық ертегілерді, әндерді сахналау.
30. Билеу (14 сағат):
1) ойынның, би қимылдарының элементтерінің жаңа нұсқаларын үйрену және ойлап табу, оларды құрамдастыру, қарапайым би композициясын құру.
6-тарау. Оқу пәнінің 9-сыныптағы базалық білім мазмұны
31. Музыканы тыңдау (14 сағат):
1) динамикалық реңктердің мәнерлілік мағынасы туралы қарапайым түсінік (форте – қатты, пиано – ақырын) қалыптастыру;
2) музыкадағы көркем бейнелер. Тән ерекшеліктері. Идеялық және көркемдік мазмұны. Бейнелерді жасауға көмектесетін музыкалық құралдар;
3) марштарды (әскери, спорт, мерекелік, әзілдік, азалы), билер (вальс, полька, полонез, танго, хоровод) ажырата білу;
4) музыканың көп функционалдығы туралы қарапайым түсініктер (ойын-сауық, спорт, демалу мен релаксацияға арналған музыка);
5) халық музыкалық аспаптар оркестрінің құрамы мен дыбысталуы туралы түсінік. Қазақ халқының музыкалық аспаптары: домбыра, қобыз, жетіген, қылқобыз, сыбызғы, асатаяқ, шаңқобыз, сырнай;
6) орыс халқының музыкалық аспаптары: домра, мандолина, баян, гусли, сыбызғы, гармон, сылдырақ, ағаш қасықтары, бас-балалайка.
32. Музыкалық аспаптарда ойнау (13 сағат):
1) гамманы балалар пианиносында, аккордеонда, үрмелі сырнайда жылдам қарқында бір октава шегінде орындау дағдыларын қалыптастыру;
2) қарапайым әуендерді жаттау. Дабыл мен даңда әр түрлі ырғақтарды орындау дағдыларын қалыптастыру;
3) таныс музыкалық аспаптарда ойнау дағдыларын бекіту.
33. Ән салу (13 сағат):
1) өткен сыныптарда өткен материалдармен жаңа материалдардағы ән салу дағдылары мен икемділіктерін дамыту;
2) таныс өлеңдерін музыкалық аспаптың сүйемелеуінсіз айтуын бекіту;
3) әуеннің қимылының бағыты және биіктігі бойынша дыбыстарды жіктеу, биік, төмен, орташа дыбыстар, бір биіктіктегі әуен;

4) развитие умения показа рукой направления мелодии (сверху вниз или снизу вверх);
5) развитие умения определять сильную долю на слух;
6) развитие умения отчетливого произнесения текста в быстром темпе исполняемого произведения.
34. Музыкально-ритмические упражнения (14 часов):
1) передача в движениях частей музыкального произведения, чередование музыкальных фраз;
2) передача в движениях динамического нарастания в музыке, сильной доли такта;
3) самостоятельное ускорение и замедление темпа разнообразных движений. Исполнение движений пружиннее, плавнее, спокойнее, с размахом, применяя для этого известные элементы движений и танца;
4) упражнения в передаче игровых образов при инсценировании песен. Передача в движениях развернутого сюжета музыкального рассказа. Смена ролей в импровизации. Придумывание вариантов к играм и пляскам. Действия с воображаемыми предметами. Подвижные игры с пением и речевым сопровождением.
35. Танцы и пляски (14 часов):
1) элементы современных танцев в стиле "диско";
2) танцы, имеющие зафиксированную (заранее определенную) последовательность движений;
3) танцы, отличающиеся свободным построением. Характер музыки передается четкими, ритмичными движениями рук, ног, туловища и ритмическим сочетанием шагов. Рекомендуется использовать современную музыку на усмотрение педагога, с учетом музыкальных интересов обучающихся.
Глава 7. Ожидаемые результаты по завершении 5 класса
36. Предметные результаты.
37. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) 1-2 песни для самостоятельного исполнения;
2) основные движения 1-2 танцев.
38. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) эмоционально реагировать на музыку различного характера;
2) узнавать и называть песню по вступлению;
3) дифференцировать различные части песни: вступление, запев, припев, проигрыш, окончание;
4) правильно брать дыхание перед началом музыкальной фразы, распределять дыхание, удерживать дыхание на длинных фразах;
5) начинать пение вместе с педагогом, слышать вступление, прислушиваться к пению одноклассников;
6) передавать в движениях части музыкального произведения, чередование музыкальных фраз;
7) ускорять и замедлять темп разнообразных движений.
Глава 8. Ожидаемые результаты по завершении 6 класса
39. Предметные результаты.
40. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) знать 2-3 песни для самостоятельного исполнения;
2) основные движения 2-3 танцев.
41. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) различать по характеру музыкальные произведения: маршевые, плясовые, веселые, грустные;

4) әуеннің бағытын қолмен көресете білуді дамыту (жоғарыдан төмен немесе төменнен жоғары);
5) есту арқылы ең күшті бөлігін анықтауды дамыту;
6) жылдам қарқында орындалатын шығарманың мәтінін анық айтуға үйрету.
34. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар (14 сағат):
1) музыкалық туындының бөліктерін, музыкалық тіркестердің кезектесуін қимылда беру;
2) музыкадағы, тактінің үлесін, музыканың динамикалық өсуін қимылмен беру;
3) әр түрлі қимыл-қозғалыстың қарқынын өздігінен жылдамдату және ақырындату. Қимыл-қозғлыстардың және бидің таныс элементтерін пайдаланып, қимыл-қозғалыстарды серіппелі, бірқалыпты, сабырлы, бар екпінмен орындау;
4) әндерді сахналау кезіндегі ойын бейнелерін жеткізу. Музыкалық әңгіменің толық сюжетін қимыл-қозғалыспен жеткізу. Рөлдерді бірден кейіпкер рөліне ене білу арқылы ауыстыру. Ойындар мен билердің нұсқаларын ойлап табу. Қиялдағы заттармен әрекеттер. Ән салу мен сөйлеу арқылы сүйемелдеуімен орындалатын шапшаң қимылды ойындар.
35. Билеу (14 сағат):
1) "диско" стиліндегі заманауи билердің элементтері;
2) дәйектілігі бекітілген (алдын-ала анық) қимыл-қозғалыстары бар билер; еркін билер;
3) еркін билер. Музыканың сипаты қолдың, аяқтың, дененің нақты, ырғақты қимылдары және адымдардың ырғақты тіркесі арқылы жеткізіледі. Білім алушылардың музыкалық қызығушылығын есепке ала отырып, педагогтың қалауынша заманауи музыканы пайдалану ұсынылады.
7-тарау. 5-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
36. Пәндік нәтижелер.
37. Білім алушылар:
1) білім алушылар 1-2 әнді орындауды;
2) 1-2 бидің негізгі қимылдарын орындауды біледі деп күтілетіндер.
38. Білім алушылар:
1) білім алушылардың әр түрлі сипаттағы музыкаға әсері сезеді;
2) айтылуына қарай әнді таниды және атайды;
3) әннің әр түрлі бөліктерін саралайды: айтылуы, ән бастамасы, қайырма, қайталау, соңын жіктейді;
4) білім алушылар музыкалық тіркестің басының алдында дұрыс таныс алуды, тыныс алуды бөлуді, ұзын тіркестерде демді үнемдеуге үйренді;
5) шапшаң орындалатын әндерді жеңіл дыбыспен және әуенді сипаттағы әндерді бір сарынды орындау, сыныптастардың ән салуына құлақ салу;
6) музыкалық туындының бөліктерін қимыл-қозғалыста жеткізу, музыкалық тіркестерді кезектестіру;
7) әр түрлі қимыл-қозғалыстың қарқынын өздігінен жылдамдату және ақырындатуды меңгереді деп күтіледі.
8-тарау. 6-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
39. Пәндік нәтижелер.
40. Білім алушылар:
1) білім алушылар 2-3 әнді өздігінен орындауды;
2) 2-3 бидің негізі қимыл-қозғалыстарын орындауды біледі деп күтіледі.
41. Білім алушылар:
1) мазмұны мен сипатына қарай әр түрлі музыкалық туындылардың: марштық, би, көңілді, мұңды түрлерін анықтайды;

2) правильно интонировать выученные песни в составе группы и индивидуально;
3) менять движения в соответствии со сменой частей;
4) различать народные танцы по характерным движениям и исполнять их.
Глава 9. Ожидаемые результаты по завершении 7 класса
42. Предметные результаты.
43. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) 2-3 песни для самостоятельного исполнения;
2) основные движения 2-3 танцев;
3) звучание музыкальных инструментов, предусмотренных программой.
44. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) менять движения в соответствии со сменой частей, музыкальных фраз;
2) различать разнообразные по содержанию и характеру музыкальные произведения: маршевые, плясовые, веселые, грустные;
3) различать народные танцы по характерным движениям и исполнять их;
4) исполнять элементы современных танцев в стиле "диско".
Глава 10. Ожидаемые результаты по завершении 8 класса
45. Предметные результаты.
46. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) 3-4 песни для самостоятельного исполнения;
2) основные движения 3-4 танцев;
3) звучание музыкальных инструментов, предусмотренных программой.
47. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) выделять мелодию в песне и инструментальном произведении;
2) распределять дыхание при исполнении напевных песен;
3) находить нужный темп ходьбы, бега в соответствии с характером и построением музыкального отрывка;
4) менять движение в соответствии со сменой частей музыкальных фраз.
Глава 11. Ожидаемые результаты по завершении 9 класса
48. Предметные результаты.
49. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) 3-4 песни для самостоятельного исполнения;
2) основные движения 3-4 танцев;
3) звучание музыкальных инструментов, предусмотренных программой.
50. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) петь хором;
2) исполнять хорошо выученные песни без сопровождения;
3) соблюдать правильные дистанции в колонне по три и в концентрических кругах;
4) ощущать смену частей музыкального произведения;
5) исполнять элементы современных танцев в стиле "диско".
51. Личностные результаты. Ожидается, что обучающиеся проявят:
1) интерес к слушанию музыки и исполнению популярных детских песен;
2) желание исполнять коллективные доступные танцы, участвуя в праздниках, концертах, торжественных церемониях.

2) топ құрамында және өз бетінше жатталған әндерді дұрыс айтуды;
3) музыкада ырғақтық суретті, акцентті, қарқынды және динамикалық өзгерістерді ұстанады; бөліктердің, музыкалық фразалардың ауысуымен сәйкес қимыл-қозғалысты ауыстыруды;
4) халық билерді оларға тән қимыл-қозғалыстар бойынша ажыратады және оларды орындауды меңгереді деп күтіледі.
9-тарау. 7-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
42. Пәндік нәтижелер.
43. Білім алушылар:
1) білім алушылар 2-3 әнді орындауды;
2) 2-3 бидің негізгі қимыл-қозғалыстарын орындауды;
3) бағдарламамен қарастырылған музыкалық аспаптардың дыбысталуын ажыратуды біледі деп күтіледі.
44: Білім алушылар:
1) білім алушылар дыбыстарды жоғарылығына (жоғары, төмен, орташа) және ұзақтығына (қысқа, ұзақ) қарай ажыратуды;
2) мазмұны мен сипаты бойынша әр түрлі музыкалық туындылардың: марштық, би, көңілді, мұңды түрлерін анықтауды;
3) халық билерді оларға тән қимыл-қозғалыстар бойынша ажыратады және оларды орындауды;
4) "Диско" стиліндегі заманауи билердің элементтерін орындауды меңгереді деп күтіледі.
10-тарау. 8-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
45. Пәндік нәтижелер.
46. Білім алушылар:
1) білім алушылар 3-4 әнді орындауды;
2) 3-4 бидің негізгі қимыл-қозғалыстарын орындауды;
3) бағдарламамен қарастырылған музыкалық аспаптардың дыбысталуын ажыратуды біледі деп күтіледі.
47. Білім алушылар:
1) білім алушылар әуенді әнде және аспаптық туындыда ерекшелеуді;
2) түрлі динамикалық реңктермен әуенді әндерді орындағанда дем шығаруды;
3) музыкалық үзіндінің сипаты мен құрылысына сәйкес жүгіріс пен жүрістің қажетті қарқынын табуды;
4) музыкалық тіркестердің бөліктерінің ауысуын естиді және соған сәйкес қимыл-қозғалысты өзгертуді меңгереді деп күтіледі.
11-тарау. 9-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
48. Пәндік нәтижелер.
49. Білім алушылар:
1) білім алушылар 3-4 әнді орындауды;
2) 3-4 бидің негізгі қимыл-қозғалыстарын орындауды;
3) бағдарламамен қарастырылған музыкалық аспаптардың дыбысталуын ажыратуды біледі деп күтіледі.
50. Білім алушылар:
1) білім алушылар хормен ән айтуды;
2) жылдам айтылатын әндердің сөздерін анық және нақты айтады; жақсы жатталған әндерді сүйемелдеусіз орындауды;
3) колоннада үштен және шоғырланған шеңберде дұрыс арақашықтықты сақтауды;
4) музыкалық туындының бөліктерінің ауысуын сезуді;
5) "диско" стиліндегі замануи билердің элементтерін орындауды меңгереді деп күтіледі.
51. Тұлғалық нәтижелер. Білім алушылар:
1) танымал балар әндерін орындауға және музыканы тыңдауға қызығушылық;
2) мерекелерде, салтанатты шараларда ұжымдық қолжетімді билерді орындауға қатысуды танытады деп күтіледі.

52. Системно-деятельностные результаты. Ожидается, что обучающиеся овладеют:
1) навыками исполнения детских песен;
2) навыками хорового пения;
3) потребностью слушать музыкальные произведения.
Приложение 1
Примерный музыкальный репертуар для 5 класса
54. Слушание музыки: "Кушiк пен кобелек" музыка Л.Хамиди, слова Ш.Мухамеджанова. "Әлди – әлди" казахская народная песня. "Ортеке" музыка А.Еспаева. "Сары-арка" музыка А.Затаевича. "Би-кюи" музыка А.Жубанова. "Аксак-кулан" казахский народный кюй. "Косалка-кюй" музыка Даулеткерея. "Кокпар" музыка К.Куатбаева, "Елимай" казахская народная песня. "Перовский марш" музыка Курмангазы. "Бесік жыры" музыка Б.Байкадамова. "Караторгай" казахская народная песня. "Народный танец" из балета "Легенда о белой птице" музыка Г.Жубановой. "Лебедь" из сюиты "Карнавал животных" музыка К.Сен-Санса. "Менуэт" музыка Л.Боккерина. "Марш" из симфонической сказки "Петя и волк" музыка С.Прокофьева. "Неаполитанский танец" из балета "Лебединое озеро" музыка П.Чайковского. "Полет шмеля" из оперы "Сказка о царе Салтане" музыка Римского-Корсакова.
55. Пение: "Белый верблюжонок" муыка. Т.Базарбаева, слова А.Дуйсенбиева. "Кел, билейк!" музыка Б.Байкадамова, слова М.Алимбаева "Скворушка прощается" музыка А.Потапенко. "Белые караблики" муыка. В.Шаинского, слова Л.Яхнина. "Песенка про арифметику" музыка Г.Шарина, слова В.Коростылева, М.Львовского. "Новогодний хоровод" музыка А.Филипенко, слова Г.Бойко. "Бескозырка белая" музыка В.Шаинского, слова З.Александровой. "Чунга-Чанга" из мультфильма "Катерок" музыка В.Шаинского, слова Ю.Энтина. "Кашалотик" музыка Р.Паулса, слова И.Резника.
56. Танцы и пляски: "Гульдер-айым" казахская народная песня. "Коркем" музыка Б.Байкадамова. "Казахский танец" на музыку народного кюя "Келиншек" в обр. Л.Хамиди. "Детский вальс" музыка И.Нусупбаева. "Кара жорга" (Черный иноходец) казахский народный кюй в обр. Л.Хамиди. "Дружные тройки" (полька) музыка И.Штрауса. Украинская пляска "Коло" украинская мелодия. "Парная пляска" чешская народная мелодия. Пляска мальчиков "Чеботуха" русская народная мелодия. "Танец с хлопками" карельская народная мелодия.
Приложение 2
Примерный музыкальный репертуар для 6 класса.
57. Слушание музыки: Вступление к опере "Жалбыр" (фрагмент) музыка Е.Брусиловского. "Казахский вальс" музыка Л.Хамиди. "Шашу" из оперы "Кыз Жибек"музыка Е.Брусиловского. Фрагмент из симфонической поэмы "Утро Темиртау" музыка Г.Жубановой. Кюй "Аксак кулан" из симфонической поэмы "Аксак кулан" музыка Г.Жубановой. Кюй "Кос-Алка" (Пара серег) музыка Даулеткерея. "Гак-ку" казахская народна песня. "Марсельеза казахской молодежи" музыка Руже де Лиля, слова С.Сейфуллина. "Туган ел" музыка М.Сагатова, слова Н.Алимкулова. "Песня индийского гостя" из оперы "Садко" музыка Н.Римского-Корсакова. "Турецкое рондо" из сонаты для фортепиано ля минор, к. 331. музыка В.Моцарта. "В пещере горного короля", "Шествие гномов" из музыки к драме Г.Ибсена "Пер Гюнт" музыка Э.Грига. "Марш Черномора" из оперы "Руслан и Людмила" музыка Н.Римского-Корсакова. "Аве-Мария" музыка Ф.Шуберта. Ария Тереодора из оперы "Кармен" музыка Дж.Бизе. "Триумфальный марш" из оперы "Аида" музыка Дж.Верди.

52. Жүйелік-әрекеттік нәтижелер білім алушылардың:
1) балалардың өлеңін орындауынан;
2) хормен өлең айтуынан;
3) музыкалық шығарманы тыңдауға деген қажеттілігінен көрініс табады деп күтіледі.
1-қосымша
5-сыныпқа арналған үлгілік музыкалық репертуар
54. Музыканы тыңдау: "Күшiк пен көбелек" муз.: Л.Хамидидікі, сөзі: Ш.Мұхамеджановтікі. "Әлди-әлди", қазақ халық әні. "Өртеке" муз.: А.Еспаевтікі. "Сары-арқа" муз.: А.Затаевичтікі. "Би-күй" муз.: А.Жұбановтікі. "Ақсақ-құлан" қазақ халық күйі. "Қосалқа-күй" муз.: Дәулеткерейдікі. "Көкпар" муз.: К.Қуатбековтікі, "Елим-ай" қазақ халық әні. "Перовск маршы" муз.: Құрманғазынікі. "Бесік жыры" муз.: Б.Байқадамовтікі. "Қараторғай" қазақ халық әні. "Ақ құс туралы аңыз" балетінен "Халық биі" сюитасы, муз.: Ғ.Жұбанованікі. К.Сен-Санстың "Карнавал животных" сиютасынан "Лебедь". "Менуэт" муз.: Л.Боккериндікі. С.Прокофьевтің "Петя и волк" симфониялық ертегісінен "Марш". "Лебединое озеро" балетінен "Неаполитанский танец", муз.: П.Чайковскийдікі. "Сказка о царе Салтане" операсынан "Полет шмеля" муз.: Римский-Корсаковтікі.
55. Ән салу: "Ақ бота" муз.: Т.Базарбаевтікі, сөзі: А.Дүйсенбиевтікі. "Кел, билейік" муз.: Б.Байқадамовтікі, сөзі: М.Әлімбаевтікі, "Достық" муз.: И.Нүсiпбаевтікі, сөзi E.Елубаевтiкi. "Әлди-әлди" қазақ халық әні. "Кел, билейiк!" муз.: Б. Байқадамовтiкi, сөзi М. Әлімбаевтiкi.
56. Билер: "Гүлдерайым" қазақ халық биі. "Көркем" муз.: Б.Байқадамовтікі, өңдеген Л.Хамиди. "Келіншек" халық күйінің музыкасына "Қазақ биі". "Балалар вальсі" музыкасы: И.Нүсіпбаевтікі, өңдеген Л.Хамиди. "Қара жорға" қазақ халық биі. "Дружные тройки" (полька) муз.: И.Штраусстікі. Украин биі "Коло" украин халық әуені. "Парная пляска" чех халық биі. Ұлдар биі "Чеботуха" орыс халық биі. "Танец с хлопками" карел халық әуені.
2-қосымша
6-сыныпқа арналған үлгілік музыкалық репертуар
57. Музыканы тыңдау: "Жалбыр" операсына кіріспе (үзінді), муз.: Е.Брусиловскийдікі. "Қазақ вальсі" муз.: Л.Хамидидікі. Е.Брусиловскийдің "Қыз Жібек" операсынан "Шәшу". Ғ.Жұбанованың "Теміртау таңы" симфониялық поэмасынан үзінді. Ғ.Жұбанованың "Ақсақ құлан" симфониялық поэмасынан "Ақсақ құлан" күйі, Дәулеткерейдің "Қос-алқа" күйі. "Гәкку" қазақ халық әні. "Жас қазақ марсельезасы", муз.: Руже де Лильдікі, сөзі: С.Сейфуллиндікі. "Туған ел", муз.: М.Сағатовтікі, сөзі: Н. Әлімқұловтікі. Н.Римский-Корсаковтың "Садко" операсынан "Песня индийского гостя". В.Моцарттың к.331 ля минор фортепианосы үшін сонатасынан "Турецкое рондо". Г.Ибсеннің "Пер Гюнт" драмасының музыкасынан "В пещере горного короля", "Шествие гномов", муз.: Э.Григтікі. Н. Римский-Корсаковтың "Руслан и Людмила" операсынан "Марш Черномора". "Аве-Мария", муз.: Ф.Шуберттікі. "Кармен" операсынан Тереодордың ариясы, муз.: Дж.Бизенікі. "Аида" операсынан "Триумфальный марш", муз.: Дж.Вердидікі.

58. Пение: "Наш класс" музыка А.Еспаева, слова М.Алимбаева. "Какой сегодня день?" музыка С.Мухамеджанова, слова Ш.Мухамеджанова. "Осень" музыка Ц.Кюи, слова А.Плещеева. "Настоящий друг" музыка Б.Савельева, слова М.Пятницкого. "Наш край" музыка Д.Кабалевского, слова А.Пришельца. "Снежный человек" музыка Ю.Моисеева, слова В.Степанова, "Маленький барабанщик" немецкая народна песня в обр. А.Давиденко, русский текст М.Савельева. "Прекрасное далеко" из телефильма "Гостья из будущего" музыка Е.Крылатова, слова Ю.Энтина.
59. Танцы и пляски: "Коктем" музыка Б.Ерзаковича. "Камажай" казахский танец. Уйгурский танец обр. К.Шильдебаева. "Круговой галоп" венгерская народная мелодия. "Кадриль" русская народная мелодия. "Бульба" белорусская народная мелодия. "Веселый танец" украинская народная мелодия. "Узбекский танец" музыка Р.Глиэра. Грузинский народный танец "Лезгинка".
Приложение 3
Примерный музыкальный репертуар для 7 класса
60. Слушание музыки: "Айжан кыз" казахский народный кюй. "Косалка кюй" музыка Даулеткерея. "Былкылдак" музыка Таттимбета. "Эсем коныр" музыка Д.Нурпеисовой. Кюй "Сары-арка" музыка Курмангазы. Фрагмент из 7 симфонии Е.Брусиловского 1) в исполнениии симфонического оркестра, 2) в исполнениии оркестра народных инструментов им. Курмангазы. Фрагменты из симфонической поэмы "Аксак кулан" музыка Г.Жубановой. "Туган жер" музыка К.Дуйсекеева, слова Ш.Сариева. "Сурок" музыка Л.Бетховена. "К Элизе" музыка Л.Бетховена. Увертюра к 3 акту из оперы "Лоэнгрин" музыка Р.Вагнера. "Утро", "Танец Аниты" из музыки к драме Г.Ибсена "Пер Гюнт" музыка Э.Грига. "Полька" соч. 15. № 7 музыка И.Штрауса. "Тарантелла" из балета "Анюта" музыка И.Дунаевского. Вступление к кинофильму "Новые приключения неуловимых" музыка Я.Френкеля.
61. Пение: "Жалкаубек" музыка К.Куатбаева, слова К.Мырзалиева. "Элди, элди" казахская народная мелодия, слова И.Оразбаева. "Из чего наш мир состоит" музыка Б.Савельева, слова М.Танича. "Мальчишки и девчонки" музыка А.Островского, слова И.Дика. "Учиться надо весело" музыка С.Соснина, слова М.Плясецкого. "Большой хоровод" музыка Б.Савельева, слова. Лены Жигалкиной и А.Хайта. "Пойду ль я, выйду ль я" русская народная песня.
62. Танцы и пляски: "Быстрый фокстрот" музыка А.Цфасмана. "Старый автомобиль" музыка Р.Петерсон. "Чарльстон" музыка Ю.Чичкова. "Регтайм" музыка С.Джоплин. Современная музыка на усмотрение педагога с учетом интересов обучающихся.
Приложение 4
Примерный музыкальный репертуар для 8 класса
63. Слушание музыки. "Сказочка" музыка С.Прокопьева. "Танец маленьких лебедей" из балета "Лебединое озеро" музыка П.Чайковского. "Гопак" из оперы "Сорочинская ярмарка" музыка М.Мусогорского. "Триумфальный марш" из оперы "Аида" музыка Дж.Верди. "Вальс цветов" из балета "Щелкунчик" музыка П.Чайковского. "Прекрасное далеко" из телефильма "Гостья из будущего" музыка Е. Крылатова, слова Ю. Энтина. "Кабы не было зимы" из мультфильма "Зима в Простоквашино" музыка Е.Крылатова, слова Ю.Энтина. "Казахский вальс" музыка Л.Хамиди. "Шашу" из оперы "Кыз Жибек" музыка Е.Брусиловского. "Би-кюи" музыка А.Жубанова. "Аксак-кулан" казахский народный кюй. "Косалка-кюй" музыка Даулеткерея. 73.

58. Ән салу: "Біздің сынып" муз.: А.Еспаевтікі, сөзі: М.Әлімбаевтікі. "Бүгін қай күн?" муз.: С.Мұхамеджановтікі, сөзі: Ш.Мұхамеджановтікі. "Күшiк пен көбелек" муз.: Л.Хамидидікі, сөзі: Ш.Мұхамеджановтікі. "Ерке күн-ау, ерке күн" муз.: К.Шiлдебаевтiкi, сөзi И. Сапарбаевтiкi. "Мысығым" муз.: М. Әубәкіровтiкi, сөзi И.Сапарбаевтiкi.
59. Билер: "Көктем", муз.: Б.Ерзаковичтікі. "Қамажай" қазақ биі. Шілдебаевтің өңдеуімен ұйғыр биі. "Круговой галоп" венгр халық әуені. "Кадриль" орыс халық әуені. "Бульба" белорус халық әуені. "Веселый танец" украин халық әуені. "Өзбек биі", музыкасы: Р.Глиэрдікі. "Лезгинка" грузин халық биі.
3-қосымша
7-сыныпқа арналған үлгілік музыкалық репертуар
60. Музыканы тыңдау: "Айжан қыз" қазақ музыкалық күйі. Дәулеткерейдің "Қос алқа күйі". Тәттімбеттің "Былқылдақ" күйі, Д.Нұрпейісованың "Әсем қоңыр" күйі. Құрманғазының "Сары-Арқа" күйі. Симфониялық оркестрдің орындауындағы Е.Брусиловскийдің 7 симфониясынан үзінді. Құрманғазы атындағы ұлттық аспаптар оркестрінің орындауындағы "Ақсақ құлан" симфониялық поэмасынан үзінділер муз.: Ғ.Жұбанованікі. "Туған жер" муз.: К.Дүйсекеевтікі, сөзі: Ш.Сариевтікі. "Сурок" муз.: Л.Бетховендікі. "К Элизе" муз.: Л.Бетховендікі. "Лоэнгрин" операсынан 3 актіге увертюра, муз.: Р.Вагнердікі. Г.Ибсеннің "Пер Гюнт" драмасының музыкасынан "Утро", "Танец Аниты", муз.: Э.Григтікі. "Полька" 15. № 7 шығ. муз.: И.Штраустікі. "Анюта" балетінен "Тарантелла", муз. И.Дунаевскийдікі. "Новые приключения неуловимых" кинофильмінен, муз.: Я.Френкельдікі.
61. Ән салу: "Жалқаубек" муз.: К.Қуатбаевтікі, сөзі: К.Мырзалиевтікі. "Әлди, әлди" қазақ әні, сөзі И.Оразбаевтікі. "Кызыл жалау" муз.: И.Нүсіпбаевтiкi, сөзi Ж.Смақовтiкi. "Айналада акша қар" муз.: М. Бестібаевтiкi, сөзi К.Ыдырысовтiкi. "Апорт деген тәттi алма" муз.: Д Ботбаевтiкi, сөзi Н.Әлімқұловтiкi.
62. Билер: "Быстрый фокстрот" муз.: А.Цфасмандікі. "Старый автомобиль", муз.: Р.Петерсондікі. "Чарльстон", муз.: Ю.Чичковтікі. "Регтайм", муз.: С.Джоплиндікі. Білім алушылардың қызығушылығын есепке алып, педагогтың қалауынша замануи музыка.
4-қосымша
8-сыныпқа арналған үлгілік музыкалық репертуар
63. Әнді тыңдау "Сказочка", муз.: С.Прокопьевтікі. П. Чайковскийдің "Лебединое озеро" балетінен "Танец маленьких лебедей". М.Мусогорскийдің "Сорочинская ярмарка" операсынан "Гопак". Дж.Вердинің "Аида" операсынан "Триумфальный марш". П.Чайковскийдің Щелкунчик" балетінен "Вальс цветов". "Гостья из будущего" фильмінен "Прекрасное далеко" муз.: Е.Крылатовтікі, сөзі: Ю.Энтиндікі. "Зима в Простоквашино" мультфильмінен "Кабы не было зимы" муз.: Е.Крылатовтікі, сөзі: Ю.Энтиндікі. Қазақ вальсі муз.: Л.Хамидидікі. Е.Брусиловскийдің "Қыз Жібек" операсынан "Шашу". "Би-күй", муз.: А.Жұбановтікі. "Ақсақ құлан" қазақ халық күйі. Дәулеткерейдің "Қосалқа" күйі.

64. Пение. "Праздничный вальс" музыка А. Филиппенко, слова Т.Волгиной. "Наурыз" музыка и слова Л.Мельниковой. "Наш класс" музыка А.Еспаева, слова М.Алимбаева. "Какой сегодня день?" музыка С.Мухамеджанова, слова Ш.Мухамеджанова.
65. Танцы и пляски. "Коктем" Музыка Б.Ерзаковича. "Камажай" Казахский танец. "Уйгурский танец" обр. К.Шилдебаева. "Бульба" Белорусская народная мелодия. "Веселый танец" Украинская народная мелодия. "Узбекский танец" Музыка Р.Глиэра.
Приложение 5
Примерный музыкальный репертуар для 9 класса
66. Слушание музыки. "Вальс бабочек" музыка Б.Жамакаева. "Қамажай" Казахская народная песня. "Сарыарка" музыка Курмангазы. "Карлыгаш" обр.А.Жубанова. Ата толгауы" музыка Н. Тлендиев. Кюй музыка Казангапа. "Кекил". "Эсем коныр" муз. Д.Нурпеисовой. Кюй "Сары-арка" музыка Курмангазы. "Песня индийского гостя" из оперы "Садко". Музыка Н.Римского-Корсакова. "Канкан" Из оперетты "Парижские радости" музыка Ж.Оффенбах. "Турецкое рондо" из сонаты для фортепиано ля минор, к. 331. Музыка В. Моцарта. "В пещере горного короля", "Шествие гномов" из музыки к драме Г.Ибсена "Пер Гюнт" музыка Э.Грига. "Марш Черномора" из оперы "Руслан и Людмила" музыка М. Глинка. "Три чуда" из оперы "Сказка о царе Салтане" музыка Н. Римского-Корсакова. "Вальс цветов" музыка П. Чайковский. "Зима" музыка А.Вивальди.
67. Пение.  Наша школьная страна. Музыка Ю.Чичкова, слова К.Ибряева. Настоящий друг. Музыка Б. Савельева, слова М.Пляцковского. Спасибо вам учителя. Музыка Ю.Чичкова, слова К. Ибряева.Дружба школьных лет. Музыка М.Парцхаладзе, слова М. Пляцковского. Дважды два-четыре. Музыка В. Шаинского, слова М. Пляцковского.
68. Танцы и пляски. Казахский танец. На музыку народного кюя "Келиншек". Обр. Л.Хамиди. Детский вальс. Музыка И.Нусупбаева. Кара жорга (Черный иноходец). Казахский народный кюй. Обр. Л.Хамиди. Круговой галоп. Венгерская народная мелодия. Кадриль. Русская народная мелодия. Танцы в стиле "диско".
Приложение 159
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 377
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Культура поведения" для обучающихся с умеренной умственной отсталостью 5-9 классов уровня основного среднего образования Глава 1. Пояснительная записка
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года №1080 и с учетом особых образовательных потребностей обучающихся с умеренной умственной отсталостью.

64. Ән салу. Мейрам вальсі муз.: А.Филиппенконікі, сөзі: Т.Волгинанікі. "Наурыз" муз. және сөзі: Л.Мельникованікі. Біздің сынып" муз.: А.Еспаевтікі, сөзі: М.Әлімбаевтікі. "Бүгін қандай күн?" муз.: С.Мұхамеджановтікі, сөзі: Ш.Мұхамеджановтікі.
65. Билер. "Көктем" муз.: Б.Ерзаковичтікі. "Қамажай" қазақ биі. Шілдебаевтың өңдеуімен "Ұйғыр биі". "Бульба" белорус халық әуені. "Веселый танец" украин халық әуені. "Өзбек биі" муз.: Р.Глиэранікі.
5-қосымша
9-сыныпқа арналған үлгілік музыкалық репертуар
66. Әнді тыңдау. "Вальс бабочек" Б.Жамақаевтікі. "Қамажай" қазақ халық әні. Құрманғазының "Сары арқа" күйі. "Қарлығаш" А.Жұбановтың өңдеуімен. Н.Тілендиевтің "Ата толғауы". Қазанғаптың "Кекіл" күйі. Д.Нұрпеисованың "Әсем қоңыр" күйі. Н.Римский-Корсаковтың "Садко" операсынан "Песня индийского гостя". Ж.Оффенбахтың "Парижские радости" опереттасынан "Канкан". В.Моцарттың ля минор, к. 331 форртепиано үшін сонатадан "Турецкое рондо". Э.Григтің "В пещере горного короля". Г.Ибсеннің "Пер Гюнт" драмасының музыкасынан "Шествие гномов". М.Глинканың "Руслан и Людмила" операсынан "Марш Черномора". Н.Римский-Корсаковтың "Сказка о царе Салтане" операсынан "Три чуда". П. Чайковскийдің "Вальс цветов". А.Вивальдидің "Зима", "Наша школьная страна" муз.: Ю.Чичковтікі, сөзі: К.Ибряевтікі.
67. Ән салу. "Кел, жайлауға" муз.: А. Телғозиевтiкi, сөзi Д.Жанботаевтiкi. "Наурыз – тәуiр кыз" муз.: Б.Аманжоловтiкi, сөзi Е.Өтетiлеуовтiкi. "Жалқаубек" муз.: К.Қуатбаевтiкi, сөзi Қ.Мырзалиевтiкi. "Әже" муз.: М.Әубәкіровтiкi, сөзi С.Қалиевтiкi. "Айналайын анашым" муз.: А.Байділдаевтiкi, сөзi М.Хакімжанованiкi.
68. Билер. Л.Хамидидің өңдеуіндегі "Келіншек" халық күйінің музыкасына қазақ биі. "Балалар вальсі" муз.: И.Нүсіпбаевтікі. Л.Хамидидің өңдеуіндегі "Қара жорға" қазақ халық күйі, "Круговой галоп" венгер халық әуені. "Кадриль" орыс халық әуені. "Диско" стиліндегі билер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 159-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 377-қосымша
Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9 сыныптары үшін "Тәртіп мәдениеті" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Түсінік хат
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес және орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін ескере отырып әзірленген.

2. Целью воспитания культуры поведения является социальная адаптация обучающихся.
3. Задачи учебного предмета:
1) прививать обучающимся необходимые гигиенические навыки;
2) обучать ориентироваться в сложившейся ситуации, адекватно вести себя в определенной обстановке;
3) обучать культуре поступков;
4) научить пользоваться общественным транспортом;
5) формировать положительные взаимоотношения в разных видах деятельности;
6) воспитывать определенные элементы нравственного сознания и нравственных чувств;
7) формировать положительное отношение к труду;
8) учить общаться, вести диалог.
4. Необходимость преодолеть имеющиеся поведенческие недостатки ставит перед школой задачу дать умственно отсталым обучающимся навыки культурного поведения в определенной системе, на конкретных примерах и упражнениях.
5. Содержание курса "Культура поведения" направлено на воспитание аккуратности и опрятности, вежливости, точности, умений культурно вести себя в школе, дома, на улице и в общественных местах, более тонких и сложных проявлений культуры: такта, деликатности, непринужденности, изящества манер.
6. Главным содержанием уроков по культуре поведения являются поведенческие правила, подкрепленные этическими и эстетическими нормами. Урок включает беседы, игры, театрализованные представления, праздничные вечера, встречи с интересными людьми, приглашение родителей, экскурсии, посещения театра, музея, кафе, библиотеки – все это создаст условия для наилучшего усвоения принятого в обществе порядка поведения.
7. Практические занятия дают возможность технически отработать тот или иной поведенческий навык, например, уступить место в транспорте, поблагодарить за подарок, встать из-за стола, произнести комплимент.
8. Программа имеет концентрическое построение, которое дает возможность возвращаться к изученным навыкам и совершенствовать их. Основными разделами программы являются: "Культура внешнего вида", "Культура поведения в общественных местах", "Культура межличностных отношений", "Культура речевого этикета", "Культура деятельности".
9. Объем учебной нагрузки:
1) 5 класс – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) 6 класс – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) 7 класс – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) 8 класс – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
5) 9 класс – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
10. Распределение учебного материала по классам является примерным. Программа носит рекомендательный характер, является основой для определения содержания индивидуальной программы обучения обучающегося с умеренной умственной отсталостью. Учитель имеет право вносить любые изменения в содержание занятий с учетом особых образовательных потребностей обучающихся класса.

2. Тәртіп мәдениетінің түпкі мақсаты білім алушылардың әлеуметке бейімделуі болып табылады.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) білім алушыларға қажетті тазалық дағдыларын меңгерту;
2) орын алған жағдайда бағдарлауды үйрету, нақты жағдайда өзін соған сәйкес ұстау;
3) тәртіп мәдениетін үйрету;
4) қоғамдық көлікті пайдалануды үйрету;
5) әртүрлі әрекеттерде жағымды өзара қарым-қатынастар қалыптастыру;
6) адамгершілік сана-сезімдердің нақты элеметтерін тәрбиелеу;
7) еңбекке жағымды қатынас қалыптастыру;
8) қарым-қатынасқа үйрету, өзара әңгімелесуді үйрету.
4. Орын алған тәртіп бұзылыстарын еңсеру қажеттілігі мектеп алдында ақыл-ойы кешеуілдеген білім алушыларға нақты жүйеде, мысалдар мен жаттығулар арқылы тәртіп мәдениетінің дағдыларын беруді міндет етіп қояды.
5. "Тәртіп мәдениеті" курсының мазмұны ұқыптылықты және тазалықты, әдептілік пен нақтылықты тәрбиелеуге, мектепте, үйде, көшеде және қоғамдық орындарда өзін мәдениетті ұстауды үйретуге, мәдениеттің аса күрделі көріністерін меңгеруге бағытталған.
6. Тәртіп мәдениетінің басты мазмұны этикалық және эстетикалық нормалармен нақтыланған тәртіп сақтау ережелері болып табылады. Сабаққа әңгімелесу, ойындар, сахналанған қойылымдар, мерекелік кештер, танымал адамдармен кездесу, ата-аналарды шақыру, экскурсиялар, театрға, мұражайға, дәмханаға, кітапханаға баруды енгізуге болады – өйткені, мұның барлығы қоғамда қабылданған тәртіпті жақсы меңгеруге жағдай тудырады.
7. Практикалық сабақтар тәртіп дағдысын техникалық түрде қайталауға мүмкіндік береді, мысалы, көлікте орын беру, сыйлыққа алғыс айту, үстелден тұру, комплимент айту.
8. Бағдарлама меңгерілген дағдыларға қайта айналып келіп және оларды жетілдіруге мүмкіндік беретін концентрлік құрылымға ие. Бағдарламаның негізгі бөлімдері: "Сырт келбетінің мәдениеті", "Қоғамдық орындарда тәртіп сақтау мәдениеті", "Тұлғааралық қарым-қатынас мәдениеті", "Сөйлеу этикетінің мәдениеті", "Әрекеттер мәдениеті" болып табылады.
9. Оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
2) 6-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
3) 7-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
4) 8-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
5) 9-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат.
10. Оқу материалын сыныптарға бөлу үлгі болып табылады. Бағдарлама нұсқаулық сипатта беріліп, ақыл-ойы орта деңгейде кешеуілдеген білім алушыларды жеке бағдарлама бойынша оқытудың мазмұнын анықтаушы негізі болып табылады. Сынып білім алушыларының білім алудағы ерекше қажеттіліктерін ескере отырып сабақ мазмұнына мұғалім қандай да бір өзгерістер енгізуге құқылы.

11. В процессе работы с обучающимися в рамках предмета устанавливаются межпредметные связи с курсами: "Человек и мир", "Ремесло", "Хозяйственный труд", "Социально-бытовая ориентировка". Возможно интегрирование содержания программ по названным предметам с предметом "Культура поведения" в рамках одного урока.
12. При оценивании достижений обучающихся используется описательная оценка. Оценивание осуществляется экспертной группой, в которую входят лица, часто контактирующие с учеником (педагоги, воспитатель, специалисты школы, родители).
Глава 2. Базовое содержание учебного предмета для 5 класса
13. Культура внешнего вида (7 часов):
1) гигиенические навыки: мыть руки с мылом перед едой, после посещения туалета, игр;
2) умываться после сна и вечером перед сном, соблюдать последовательность действий процесса умывания, не разбрызгивать воду при умывании;
3) насухо вытираться полотенцем;
4) полоскать рот после еды;
5) умение правильно и самостоятельно одеваться, застегивать замки и пуговицы на куртках и пальто;
6) шнуровать ботинки, складывать и вешать вещи в шкаф; навык последовательных действий одевания.
14. Культура поведения в общественных местах (6 часов):
1) навыки культурной еды: знать свое постоянное место за столом, самостоятельно и опрятно есть, спокойно сидеть, соблюдая правильную позу;
2) правильно держать ложку, набирать в ложку немного еды, есть бесшумно.
15. Культура межличностных отношений (7 часов):
1) умение знакомиться со сверстниками, приветливо здороваться при встрече, прощаться при расставании, вежливо делая поклон головой;
2) произносить приветствия с улыбкой, отчетливо, бодро.
16. Культура речевого этикета (7 часов):
1) использование слов вежливого обращения: "Здравствуйте", "До свидания", "Спасибо", "Пожалуйста".
17. Культура деятельности (7 часов):
1) умение ежедневно вставать в одно и то же время, проветривать комнату и делать зарядку;
2) навыки ориентировки в классе, спальне, игровой комнате, умывальной и туалетной комнатах, раздевалке;
3) умение складывать вещи, школьные принадлежности на свои места, пользоваться ими аккуратно.
Глава 3. Базовое содержание учебного предмета для 6 класса
18. Культура внешнего вида (7 часов).
1) уход за гигиеническими предметами: промывание с мылом зубной щетки, чистка и мытье расчески;
2) носовой платок. Назначение, правила использования при чихании и кашле;
3) подготовка спальной комнаты ко сну, проветривание спальни перед сном. Ночная сорочка, пижама. Правила пользования и уход.
19. Культура поведения в общественных местах (6 часов):

11. Білім алушылармен жұмыс процесінде пәнді оқыту барысында келесі пәндермен пәнаралық байланыс орнатылады: "Адам және әлем", "Кәсіп", "Шаруашылық еңбек", "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдар". Аталған пәндердің бағдарламаларын "Тәртіп мәдениеті" пәнімен бір сабақта ұштастыруға болады.
12. Білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау барысында сипаттап бағалау қолданылады. Бағалау баламен жиі қатынасқа түсетін адамдар кіретін мамандар тобымен жүзеге асады (ұстаздар, тәрбиеші, ата-аналар, мектептегі басқа да мамандар).
2-тарау. Оқу пәнінің 5-сыныптағы базалық білім мазмұны
13. Сырт келбетінің мәдениеті (7 сағат):
1) тазалық дағдылары: тамақтың алдында, дәретханадан кейін, ойнағаннан кейін қолдарын сабындап жуу;
2) ұйқыдан тұрғанда және ұйықтар алдында жуыну, жуыну процесінің әрекеттер кезегін сақтау, жуынған кезде су шашпау;
3) сүлгімен құрғатылып сүртіну;
4) тамақтан кейін ауыз қуысын шайқау;
5) дұрыс және өзі киіне білуі, күртеше және пальтолардың түймелерін түймелеу;
6) бәтіңкенің бауларын байлау, шкафқа киімдерді жинау және ілу, киіну әрекеттерінің кезеңділік дағдысы.
14. Қоғамдық жерлерде тәртіп сақтау мәдениеті (6 сағат):
1) тамақтану мәдениетінің дағдылары: столдағы өзінің тұрақты орнын білу, тамақты өзі және ұқыпты жеу, дұрыс және тыныш отыру;
2) қасықты дұрыс ұстау, қасыққа тамақты аздан салу, тыныш тамақтану.
15. Тұлғааралық қарым-қатынас мәдениеті (7 сағат):
1) құрбыларымен таныса білу, кездескенде жарқын амандасу, әдепті бас изеп қоштасу;
2) сәлемдесу сөздердін күлімсіреп, нақты, сергек айту.
16. Сөйлеу этикетінің мәдениеті (7 сағат):
1) қаратпа сөздерді сыпайы қолдану: "Сәлеметсіз бе", "Кездескенше", "Рахмет", "Оқасы жоқ".
17. Әрекеттер мәдениеті (7 сағат):
1) күнде бір уақытта тұрып, бөлмені желдетіп және жаттығу жасау;
2) сыныпта, жатын бөлмеде, ойын бөлмесінде, жуынатын және дәретхана бөлмелерінде, шешінетін бөлмеде бағдарлау дағдысы;
3) заттарды жинай білу, мектепке қажетті заттарды өз орындарына қою, оларды ұқыпты пайдалану.
3-тарау. Оқу пәнінің 6-сыныптағы базалық білім мазмұны
18. Сырт келбетінің мәдениеті (7 сағат):
1) тазалық сақтауға арналған заттарға күтім жасау: тіс жуатын щетканы сабындап жуу, тарақты тазалап және жуу;
2) бет орамал. Қызметі, түшкіргенде және жөтелгенде қолдану ережелері;
3) жатын бөлмені ұйықтауға дайындау, ұйықтар алдында жатын бөлмені желдету. Ұйықтауға арналған көйлек, пижама. Қолдану ережелері және күтім.
19. Қоғамдық орындардағы тәртіп мәдениеті (6 сағат):

1) вход в помещение. Снимание головного убора при входе в помещение мальчиками. Вытирание подошвы обуви при входе в помещение;
2) правила поведения в школе; приведение одежды в порядок перед зеркалом; организованность на уроке.
20. Культура межличностных отношений (7 часов):
1) проявление любви к близким людям - маме, папе, сестрам, братьям; привязанность к семье;
2) способность наблюдать трудовые действия, выполняемые в семье мамой, папой, бабушкой;
3) правила приветствия учениками учителя, мальчиками девочек, младшими старших. Ответ на приветствия других;
4) обращение к старшим по возрасту на "вы".
21. Культура речевого этикета (7 часов):
1) правила пользования словами вежливого обращения: "Извините", "Разрешите войти", "Можно выйти";
2) умение внимательно слушать учителя, отвечать на вопросы.
22. Культура деятельности (7 часов):
1) правила культуры общения со сверстниками: спокойно играть; правильно вести себя на уроке, не мешая другим; проявлять общительность, помогать друзьям;
2) проявлять сочувствие к другим детям, родителям, близким, педагогам;
3) замечать красивые поступки окружающих.
Глава 4. Базовое содержание учебного предмета для 7 класса
23. Культура внешнего вида (7 часов):
1) внешний вид ученика после уроков: переодевание в домашнюю одежду без предупреждения;
2) бережное отношение к своей одежде и обуви, умение самому следить за ее чистотой одежды;
3) ручная стирка мелких вещей. Стирка в стиральной машинке;
4) подготовка школьной одежды накануне вечером. Предварительная подготовка одежды на выход. Уход за обувью.
24. Культура поведения в общественных местах (7 часов):
1) правила поведения в общественных местах: уличные урны и их назначение;
2) плохие привычки (грызть семечки, бросать бумажки, конфетные фантики, обертки от мороженного, огрызки от яблок; рисовать и писать на стенах домов и заборах);
3) правила ходьбы по тротуару: ходить по правой стороне тротуара; не занимать весь тротуар, если идет группа ребят;
4) правила общения с товарищем на улице: отойти в сторону для разговора. Не разговаривать громко, не кричать, не смеяться, не привлекать к себе внимание прохожих.
25. Культура межличностных отношений (6 часов):
1) чувство привязанности к самым близким людям – маме, папе, братьям, сестрам, бабушке, дедушке;
2) уважение к повседневному труду взрослых, благодарность родителям за заботу;
3) доброжелательное отношение детей друг к другу, побуждение к добрым поступкам.

1) бөлмеге кіру. Бөлмеге кіргенде ұл балалардың бас киімді шешуі. Бөлмеге кірердің алдында аяқ киімнің табанын сүрту;
2) мектепте тәртіп сақтау ережелері: айнаның алдында киімді ретке келтіру; сабақтағы жинақылық.
20. Тұлғааралық қатынастар мәдениеті (7 сағат):
1) жақын адамдарына сүйіспеншілік таныту – анасына, әкесіне, әпке-сіңілдеріне, бауырларына; отбасымен тығыз байланыс;
2) отбасында анасы, әкесі, әжесі орындайтын еңбек әрекеттерін бақылау қабілеті;
3) білім алушылардың мұғаліммен, ұлдардың қыздармен, кішкентайлардың үлкендермен сәлемдесу ережелері. Басқа адамдардың сәлемдесуіне жауап беру;
4) үлкендерге жасына қарай "Сіз" деп сөйлеу.
21. Сөйлеу этикетінің мәдениеті (7 сағат):
1) әдепті сөйлесу сөздерін пайдалану ережелері: "Кешіріңіз", "Кіруге рұқсат етіңіз", "Кіруге болады ма";
2) мұғалімді мұқият тыңдау, сурақтарға жауап беру.
22. Іс-әрекет мәдениеті (7 сағат):
1) құрдастарымен қарым-қатынас мәдениетінің ережелері: тыныш ойнау; басқаларға кедергі жасамау, сабақта өзін дұрыс ұстау; сөзшеңдік таныту, достарына көмектесу;
2) басқа балаларға, ата-анасына, жақындарына, ұстаздарына мейірімділік таныту;
3) жақын адамдарының жақсы қылықтарын байқау.
4-тарау. Оқу пәнінің 7-сыныптағы базалық білім мазмұны
23. Сырт келбетінің мәдениеті (7 сағат):
1) білім алушының сабақтан кейінгі сырт келбеті: ескертусіз үй киімдерін кию;
2) өз киіміне және аяқ киіміне ұқыпты қарау, киім тазалығына өзінің қарай білуі;
3) ұсақ түйек киімдерді қолмен жуу. Кір жұғыш машинада кір жуу;
4) мектепке киетін киімді бір күн бұрын кешке дайындап қою. Серуендеуге арналған киімді алдын ала дайындап қою. Аяқ киімді күту.
24. Қоғамдық орындарда тәртіп мәдениеті (7 сағат):
1) қоғамдық орындарда тәртіп ережелері: көшедегі урналар және олардың қажеттілігі;
2) жаман әдеттер (шемішке шағу, қағаз, кәмпиттің қағаздарын, балмұздақтың сыртын ораған қағазды, алма шөпегін тастау; үйлердің тамдарында және шарбақтарда сурет салу және жазу);
3) жаяу жүргіншіге арналған жолда жүру тәртібі: тротуардың оң жағымен жүру; балалар топпен келе жатқан жағдайда тротуардың барлығын алмау;
4) көшеде жолдасымен сөйлесу ережелері: әңгімелесу үшін шетке шығу. Дауыстап қатты сөйлеспеу, айқайламау, күлмеу, адамдардың назарын өзіне аудармау.
25. Тұлғааралық қатынастар мәдениеті (6 сағат):
1) ең жақын адамдарына деген байланыс сезімі – анасына, әкесіне, бауырларына, әпке-сіңілдеріне, әжесіне, атасына;
2) үлкендердің күнделікті еңбектерін сыйлау, ата-анаға қамқорлығы үшін алғыс айту;
3) балалардың бір біріне деген жағымды қатынасы, жақсы қылықтарға үйрету.

26. Культура речевого этикета (7 часов):
1) использование в повседневной жизни вежливых слов: "Доброе утро", "Добрый день", "Добрый вечер", "Спокойной ночи";
2) обращение к собеседнику, глядя прямо в глаза.
27. Культура деятельности (7 часов):
1) правила распределения своего времени: не задерживаться после прогулок, не сидеть долго у телевизора, никуда и никогда не опаздывать, строго выполнять режим дня;
2) участие в общественном труде, помощь учительнице, воспитателю, родителям;
3) проявление заботливости, ответственности;
4) умение договариваться и действовать согласованно, помогать друг другу.
Глава 5. Базовое содержание учебного предмета для 8 класса
28. Культура внешнего вида (7 часов):
1) правила пользования шампунями и другими средствами для волос;
2) уход за ногтями на руках и ногах;
3) правила последовательного одевания, переодевания;
4) одежда на выход в гости, на праздники;
5) одежда в соответствии с погодой.
29. Культура поведения в общественных местах (7 часов):
1) правила поведения в транспорте: правила входа в транспорт и выхода из него; оплата за проезд в автобусе, трамвае, троллейбусе, маршрутном такси, метро;
2) вежливое обращение с другими пассажирами, умение уступать место старшим и пассажирам с маленькими детьми, не разговаривать громко, не бегать по салону, не лезть на сиденье с ногами, не портить сиденья.
30. Культура межличностных отношений (6 часов):
1) проявление доброты и предупредительности к окружающим без напоминания, по собственному побуждению;
2) выражение интереса к своим товарищам, их человеческим качествам, увлечениям.
31. Культура речевого этикета (7 часов):
1) использование слов вежливого обращения: "Благодарю", "Будьте добры";
2) правило хорошего тона - выслушивание товарища, не перебивая.
32. Культура деятельности (7 часов).
1) анализ своих поступков, в понимании того, соответствуют ли они правилам вежливости;
2) индивидуальные увлечения детей: коллекционирование; занятия в спортивных секциях школы, в рамках движения спешиал олимпикс; художественные кружки, танцы, пение; выращивании комнатных растений; занятия разными видами ремесел;
3) умение ставить перед собой небольшие задачи и доводить их до конца.
Глава 6. Базовое содержание учебного предмета для 9 класса
33. Культура внешнего вида (7 часов):
1) правила приема пищи: сидеть за столом прямо, не класть локти на стол; пользоваться столовыми приборами - ножом, вилкой; есть с закрытым ртом, не торопясь, аккуратно, тщательно пережевывая пищу; хлеб отламывать по кусочку, косточки от фруктов из компота чайной ложкой осторожно складывать на блюдце; закончив еду класть ложку, вилку, нож в тарелку, а не на скатерть; пользоваться салфеткой во время еды;

26. Сөйлеу этикетінің мәдениеті (7 сағат):
1) күнделікті өмірде әдепті сөздерді қолдану: "Қайырлы таң", "Қайырлы күн", "Қайырлы кеш", "Жайлы жатыңыз";
2) сөйлесіп отырған адамның көзіне тік қарап сөйлеу.
27. Әрекеттер мәдениеті (7 сағат):
1) өз уақытын бөлу ережесі: серуеннен кейін кешікпеу, теледидар алдында ұзақ отырмау, ешқашан және ешқайда кешікпеу, күн тәртібін бұлжытпай орындау;
2) қоғамдық жұмыстарға қатысу, мұғалімге, тәрбиешіге, ата-аналарға көмектесу;
3) қамқорлық, жауапкершілік таныту;
4) келісімге келе білу және бірлесе әрекеттену, бір біріне көмектесу.
5-тарау. Оқу пәнінің 8-сыныптағы базалық білім мазмұны
28. Сырт келбетінің мәдениеті (7 сағат):
1) сусабындарды және шаш күтіміне арналған басқа да құралдарды қолдану ережелері;
2) қолдарының және аяқтарының тырнақтарын күту;
3) кезеңділікпен киіну, шешіну ережелері;
4) қонаққа, серуенге, мерекелерге барғанда киетін киім;
5) ауа-райына сәйкес киім.
29. Қоғамдық орындардағы тәртіп сақтау мәдениеті (7 сағат):
1) көлікте өзін ұстау тәртібі: көлікке міну және одан шығу ережелері; автобуста, трамвайда, троллейбуста, метрода жол ақысын төлеу;
2) басқа жолаушылармен әдепті сөйлесу, үлкен адамдарға және балалы жолаушыларға орын беру, дауыстап сөйлеспеу, салонда жүгірмеу, отыратын орынға аяқпен шықпау, отыратын орындарды құртпау.
30. Тұлғааралық қатынастар мәдениеті (6 сағат):
1) ескертусіз, өз еркімен жақындарына қамқорлық таныту;
2) өз жолдастарына, олардың адамгершілік қасиеттеріне, әуестіктеріне қызығушылық таныту.
31. Сөйлеу этикетінің мәдениеті (7 сағат):
1) әдепті сөздерді қолдану: "Алғыс айтамын", "Көмектесіңізші";
2) жақсы әдеп тәртібі – сөзін бөлмей жолдасын тыңдау.
32. Әрекеттер мәдениеті (7 сағат):
1) әдеп ережесіне сәйкес тәртібін сараптау;
2) балалардың жеке әуесқойлықтары: жинау; мектептің спорт секцияларында айналысу, спешиалолимпикс шеруінде; көркем үйірмелер, би, ән; бөлме гүлдерін отырғызу; кәсіптің басқа түрлерімен айналысу;
3) алдына кішкене міндеттер қойып және оны соңына дейін жеткізе білу.
6-тарау. Оқу пәнінің 9-сыныптағы базалық білім мазмұны
33. Сырт келбетінің мәдениеті (7 сағат):
1) тамақтану ережелері: столда түзу отыру, столға шынтақтарын қоймау; асхана құралдарын қолдану – пышақ, шанышқы; ауызды жауып тамақ жеу, асықпай, әдепті, тамақты жақсылап шайнау; нанды кесекке бөлу, компоттағы жемістердің дәмін шай қасықпен алып тарелкаға салу; тамақ ішіп болған соң қасықты, шанышқыны, пышақты дастарханға қоймай тарелкаға салу; тамақ ішкенде салфетка қолдану;

2) экскурсии в учреждения сферы обслуживания. Услуги, предоставляемые населению сферой обслуживания – парикмахерская, химчистка, ателье по пошиву одежды, мастерская по ремонту обуви.
34. Культура межличностных отношений (6 часов):
1) правила хорошего тона: подать стул или уступить место вошедшему взрослому; поднять и вежливо подать оброненный кем-то предмет; мальчикам – пропускать вперед девочек в транспорт, помещение; помочь малышу завязать шарф, застегнуть замок;
2) правила знакомства в гостях со сверстниками и взрослыми;
3) умение дорожить доверием взрослых и товарищей.
35. Культура поведения в общественных местах (7 часов):
1) правила поведения в гостях, кафе, ресторане;
2) правила поведения в кинотеатре, театре, музее.
36. Культура речевого этикета (7 часов):
1) использование слов вежливого обращения: "Здравствуйте", "До свидания", "Пожалуйста", "Будьте добры", "Извините", "Спасибо", "Благодарю", "Разрешите войти";
2) умение не перебивать взрослых и не вмешиваться в их разговор;
3) практикумы-тренинги по закреплению использования вежливых слов путем поручений и заданий.
37. Культура деятельности (7 часов):
1) правила соблюдения чистоты и порядка на своем рабочем месте в классе, мастерской, игровой комнате, дома;
2) требования к выполнению любого задания - любую работу надо делать только хорошо;
3) правила пользования учебниками и книгами: не загибать страниц, не брать книги грязными руками. Уход за книгами, учебниками;
4) умение не откладывать на завтра то, что можно сделать сегодня.
Глава 7. Ожидаемые результаты по завершении 5 класса
38. Предметные результаты.
39. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) правила использования "вежливых" слов обращения к другим людям;
2) правила поведения во время еды;
3) правила выполнения ежедневных гигиенических навыков.
40. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) знакомиться, приветствовать друг друга при встрече, здороваться со взрослыми и сверстниками;
2) выполнять элементарные гигиенические навыки – умываться, чистить зубы, причесываться, делать утреннюю гимнастику, мыться в ванне, душе, бане под присмотром взрослого;
3) самостоятельно одеваться, шнуровать ботинки, застегивать пальто или куртку, перчатки, быть опрятным;
4) убирать за собой и аккуратно содержать свои личные вещи, гигиенические принадлежности, игрушки, тетрадки, книжки;
5) благодарить взрослых, старших ребят и сверстников за оказанные им услуги, помощь;
6) правильно принимать еду, не сорить на столе, не пачкать одежду.
Глава 8. Ожидаемые результаты по завершении 6 класса

2) қызмет көрсету мекемелеріне экскурсия жасау. Халыққа қызмет көрсету түрлері – шаштараз, киім тазалау, киім тігу ательесі, аяқ киім жөндейтін шеберхана.
34. Тұлғаралық қатынастар мәдениеті (6 сағат):
1) жақсы әдеттер ережелері: орындық ұсыну немесе кіріп келген үлкен адамға орын беру; біреудің түсіріп алған затын көтеріп және әдепті беру; ұлдарға – қыздарды бөлмеге, көлікке кіргенде алдыға өткізу; кішкентай балаға шарф тағу, замогын салуға көмектесу;
2) қонақта құрбыларымен және үлкендермен танысу ережелері;
3) үлкендердің және жолдастарының сенімдерін ақтау.
35. Қоғамдық жерлерде тәртіп мәдениеті (7 сағат):
1) қонақта, дәмханада, мейрамханадағы тәртіп ережелері;
2) кинотеатрда, театрда, мұражайда тәртіп ережелері.
36. Сөйлеу этикетінің мәдениеті (7 сағат):
1) әдепті сөздерді қолдану: "Сәлеметсізбе", "Кездескенше", "Оқасы жоқ", "Көмектесіңізші", "Кешіріңіз", "Рахмет", "Алғыс айтамын", "Кіруге рұқсат етіңіз";
2) үлкендердің сөздерін бөлмей, олардың әңгімелеріне араласпау;
3) әдепті сөздерді тапсырма беру арқылы қолдануды бекітуге арналған практикум-тренингтер.
37. Әрекеттер мәдениеті (7 сағат):
1) сыныпта, шеберханада, ойын бөлмесінде, үйде өзінің жұмыс орнында тазалық және тәртіп сақтау ережелері;
2) әртүрлі тапсырмаларды орындауға қойылатын талаптар – қандай жұмыс болса да тек жақсы орындау;
3) оқулықтарды және кітаптарды қолдану ережелері: парақтарын бүктемеу, кір қолдарымен ұстамау. Кітаптардың, оқулықтардың күтімі;
4) бүгін орындауға тиісті жұмысты ертеңгі күнге қалдырмау.
7-тарау. 5-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
38. Пәндік нәтижелер.
39. Білім алушылар:
1) басқа адамдармен "сыпайы" қаратпа сөздерді қолдану ережелерін;
2) тамақтану кезінде тәртіп сақтау ережелерін;
3) күнделікті тазалық сақтау дағдыларын орындау ережелерін біледі деп күтіледі.
40. Білім алушылар:
1) танысуды, кездескенде сәлемдесуді, үлкендермен және құрбыларымен амандасуды;
2) қарапайым тазалық дағдыларын орындауды – жуынады, тіс тазалауды, шаш тарауды, таңертең жаттығу жасауды, ваннада, душта, моншада үлкен адамның бақылауымен жуынуды;
3) өзі киінуді, бәтеңкенің бауларын байлауды, пальто немесе куртканы түймелеуді, қолғап киюді, ұқыпты жүруді;
4) жеке заттарын, тазалық сақтауға арналған заттарды, ойыншықтарын, кітап дәптерлерін жинап, ұқыпты сақтауды;
5) ересек адамдардың және құрбыларының көрсеткен қызметі мен көмегіне алғыс айтуды;
6) дұрыс тамақтану, столды шашпай, киімді кірлетпеуді меңгереді деп күтіледі.
8-тарау. 6-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер

41. Предметные результаты.
42. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) правила подготовки спальни ко сну;
2) правила поведения в школе;
3) правила приветствия учителя.
43. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) пользоваться основными гигиеническими принадлежностями и ухаживать за ними (зубная щетка, расческа), пользоваться носовым платком;
2) использовать в речи слова вежливого обращения: "Извините", "Разрешите войти", "Можно выйти";
3) аккуратно одеваться, следить за своим внешним видом: одеждой, обувью;
4) правильно вести себя в разных видах деятельности: учебной, игровой, трудовой;
5) помогать сверстникам, учителю, родителям.
Глава 9. Ожидаемые результаты по завершении 7 класса
44. Предметные результаты.
45. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) порядок подготовки школьной формы накануне учебного дня;
2) правила поведения в общественных местах;
3) правила поведения пешехода на улице.
46. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) ухаживать за своей одеждой и обувью, без предупреждения переодеваться в домашнюю одежду;
2) ценить заботу о них родителей, взрослых;
3) использовать в повседневной речи вежливые слова "Доброе утро", "Добрый день", "Добрый вечер", "Спокойной ночи";
4) помогать родителям, педагогам, сверстникам в повседневных делах;
5) не сорить в общественных местах, на улице.
Глава 10. Ожидаемые результаты по завершении 8 класса
47. Предметные результаты:
48. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) правила поведения в транспорте;
2) порядок выполнения гигиенических процедур;
3) порядок ухода за одеждой.
49. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) правильно и аккуратно одеваться в школу, в гости, на праздник;
2) одеваться в соответствии с погодой;
3) самостоятельно стирать носки, нижнее белье;
4) анализировать свои поступки и поступки других;
5) уважать интересы и увлечения своих товарищей, быть добрым, предупредительным;
6) использовать в повседневной речи слова: "Благодарю", "Будьте добры".
Глава 11. Ожидаемые результаты по завершении 9 класса
50. Предметные результаты.
51. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) правила посещения учреждений сферы обслуживания;
2) правила знакомства со сверстниками;
3) правила подготовки стола к приему пищи и поведения за столом.
52. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) пользоваться вилкой и ножом во время еды, пользоваться салфеткой, правильно вести себя за столом;
2) выполнять без подсказки правила хорошего тона;
3) представляться самому в гостях;
4) правильно вести себя в гостях, в театре, кинотеатре;
5) использовать вежливые слова в повседневной речи;

41. Пәндік нәтижелер.
42. Білім алушылар:
1) жатын бөлмені ұйықтауға дайындау ережелерін;
2) мектепте тәртіп сақтау ережелерін;
3) мұғаліммен сәлемдесу ережелерін біледі деп күтіледі.
43. Білім алушылар:
1) негізгі тазалық сақтау заттарын қолданып және оларға күтім жасауды (тіс тазалау щеткасы, тарақ), бет орамалды пайдалануды;
2) сөйлегенде сыпайы сөздерді қолдануды: "Кешіріңіз", "Кіруге рұқсат етіңіз", "Кіруге болама";
3) ұқыпты киінуді, өзінің сырт келбетіне қарауды: аяқ киіміне, киіміне;
4) түрлі әрекеттерде өзін дұрыс ұстауды: оқу, ойын, еңбек;
5) құрбыларына, мұғалімге, ата-аналарына көмектесуді меңгереді деп күтіледі.
9-тарау. 7-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
44. Пәндік нәтижелер.
45. Білім алушылар:
1) оқу күні қарсаңында мектеп формасын дайындау тәртібін;
2) қоғамдық орындарда өзін ұстау тәртібінің ережесін;
3) жолдан өту тәртібінің ережесін біледі деп күтіледі.
46. Білім алушылар:
1) өз киімдеріне және аяқ киімдеріне қарауды, ескертусіз үй киімін киюді;
2) ата-анасының, ересектердің қамқорлығын бағалауды;
3) күнделікті сыпайы сөздерді қолдануды "Қайырлы таң", "Қайырлы күн", "Қайырлы кеш", "Қайырлы түн";
4) ата-анасына, ұстаздарға, құрбыларына күнделікті жұмыстарына көмектесуді;
5) қоғамдық орындарда, көшеде ластамауды меңгереді деп күтіледі.
10-тарау. 8-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
47. Пәндік нәтижелер.
48. Білім алушылар:
1) мектеп формасын күні бұрын дайындау тәртібін;
2) қоғамдық орындарда тәртіп сақтау ережелерін;
3) жаяу жүргіншінің көшеде жүру тәртібін біледі деп күтіледі.
49. Білім алушылар:
1) мектепке, қонаққа, мерекеге барғанда дұрыс және ұқыпты киінуді;
2) ауа райына сәйкес киінуді;
3) носкиді, іш киімдерін өзі жууды;
4) өзінің және басқалардың қылықтарын сараптауды;
5) достарының қызығушылықтары және әуестіктеріне сыйластық танытуды;
6) күнделікті өмірде: "Алғыс айтамын", "Көмектесіңізші" сөздерін пайдалануды меңгереді деп күтіледі.
11-тарау. 9-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
50. Пәндік нәтижелер.
51. Білім алушылар:
1) көлікте жүру тәртібін;
2) тазалық әрекеттерінн орындау ретін;
3) киім күтімінің ретін біледі деп күтіледі.
52. Білім алушылар:
1) тамақтану кезінде шынышқы және қасықты ұстауды, салфетка пайдалануды, стөлдің үстінде өзін дұрыс ұстауды;
2) жақсы әдептер ережелерін ескертусіз орындауды;
3) қонақта отырғанда өзін таныстыруды;
4) қонақта, театрда, кинотеатрда өзін дұрыс ұстауды;
5) күнделікті өмірде әдепті сөздерді пайдалануды;

6) соблюдать чистоту и порядок вокруг себя;
7) беречь книги и учебники, школьные принадлежности.
53. Личностные результаты. Ожидается, что обучающиеся проявят:
1) правила хорошего тона в школе, семье и общественных местах;
2) настойчивость в завершении начатого дела;
3) культуру в общении со сверстниками, взрослыми.
54. Системно-деятельностные результаты. Ожидается, что обучающиеся овладеют умением:
1) соблюдать чистоту и порядок на своем рабочем месте в классе, мастерской, игровой комнате, дома, в общественных местах;
2) пользоваться словами вежливого обращения: "Здравствуйте", "До свидания", "Пожалуйста", "Будьте добры", "Извините", "Спасибо", "Благодарю", "Разрешите войти";
3) пользоваться столовыми приборами и правильно вести себя за столом в любой ситуации.
Приложение 160
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 378
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Хозяйственный труд" для обучающихся с умеренной умственной отсталостью 5-9 классов уровня основного среднего образования Глава 1. Пояснительная записка
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года №1080 и с учетом особых образовательных потребностей обучающихся с умеренной умственной отсталостью.
2. Цель учебного предмета - формировать у обучающихся навыки, необходимые в повседневной жизни, которые позволят им быть максимально независимым в ежедневных бытовых ситуациях.
3. Задачи учебного предмета:
1) учить использовать предметы быта в соответствии с их назначением;
2) учить придерживаться санитарно-гигиенических норм, правил безопасной работы в быту;
3) формировать навыки ухода за личными вещами, предметами ближайшего окружения;
4) учить способам использования специального оборудования и материалов для ухода за предметами быта и личными вещами;
5) поддерживать интерес к занятиям, формировать умения взаимодействовать с другими учениками и взрослыми.
4. Обучение хозяйственному труду направлено на повышение самостоятельности обучающихся в бытовых ситуациях, имеет жизненно-практическую направленность. Вместе с этим решаются задачи преодоления недостатков физического и психического развития обучающихся.
5. Объем учебной нагрузки:
1) 5 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;

6) айналасында тазалық және тәртіп сақтауды;
7) кітаптарды және оқулықтарды, оқу құралдарын сақтауды меңгереді деп күтіледі.
53. Тұлғалық нәтижелер. Білім алушылар:
1) мектепте, отбасында және қоғмдық орындарды әдеп сақтау ережелерін;
2) бастаған істі аяқтауға деген табандылық;
3) құрбыларымен, ересектермен қатынас орнату мәдениетін танытады деп күтіледі.
54. Жүйелік-әрекеттік нәтижелер білім алушылардың:
1) сыныпта, шеберханада, ойын бөлмесінде, үйде өз жұмыс орнында тазалық және тәртіп сақтауынан;
2) әдепті сөздерді күнделікті қолдануынан: "Сәлеметсізбе", "Сау болыңыз", "Оқасы жоқ", "Көмектесіңізші", "Кешіріңіз", "Рахмет", "Алғыс айтамын", "Кіруге рұқсат етіңіз";
3) асхана құралдарын колданып әртүрлі жағдайда өзін дұрыс ұстау икемдерінен көрініс табады деп күтіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 160-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 378-қосымша
Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9 сыныптары үшін "Шаруашылық еңбек" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Түсінік хат
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес және орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін ескере отырып әзірленген.
2. Оқу пәнінің мақсаты – өмір сүруге қажетті күнделікті тұрмыстағы жағдайда білім алушыға тәуелсіз болуға мүмкіндік беретін дағдыларды қалыптастыру.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) қызметіне қарай тұрмыстық заттарды қолдануға үйрету;
2) санитарлық-гигиеналық нормаларын, тұрмыста қауіпсіз жұмыс жасау ережелерін сақтауды үйрету;
3) жеке заттарын, жақын қоршаған ортадағы заттарға қарау дағдыларын қалыптастыру;
4) тұрмыстық және жеке заттарға қарауға арналған арнайы жабдықтар және материалдарды пайдалану тәсілдерін үйрету;
5) сабаққа деген қызығушылығын қолдау, басқа білім алушылармен және ересектермен қарым-қатынас орнату икемін қалыптастыру.
4. Шаруашылық еңбекті оқыту тұрмыс жағдайларында білім алушылардың дербестігін дамытуға бағытталған, өмірлік-практикалық бағыты бар. Сонымен қатар дене бітімінің және психикалық даму кемшіліктерін еңсеру міндеттері шешіледі.
5. Оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;

2) 6 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) 7 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) 8 класс – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) 9 класс – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
6. Программа составлена с учетом предшествующей подготовки обучающихся в рамках предмета "Самообслуживание". Она имеет концентрическое построение, которое дает возможность возвращаться к изученным навыкам и совершенствовать их.
7. Распределение учебного материала по классам является примерным. Программа носит рекомендательный характер, является основой для определения содержания индивидуальной программы обучения обучающегося с умеренной умственной отсталостью. Содержание и объем практических работ определяется для каждого ученика индивидуально с учетом медицинских рекомендаций. Программой не предусматривается безусловное самостоятельное выполнение обучающимися формируемых навыков. Учитель имеет право вносить любые изменения в содержание занятий с учетом особых образовательных потребностей обучающихся класса.
8. В программе выделены разделы: "Уход за жилищем и предметами быта", "Уход за одеждой и обувью", "Уход за растениями сада и домашними растениями", "Уход за домашними питомцами". При необходимости учитель вносит дополнительные разделы или заменяет их.
9. В рамках одного занятия обучающиеся класса выполняют различные по сложности задания. Некоторые обучающиеся принимают посильное участие только в коллективной работе, или работают с большой помощью учителя. На протяжении всех лет обучения обучающиеся будут нуждаться в персонализации предлагаемой на уроках деятельности, в различных видах помощи педагога, включая совмещенные действия, действия по показу, по образцу, по словесной инструкции, с использованием адаптированных технологических карт, визуальных инструкций с использованием пиктограмм, рисунков, фото.
10. В процессе работы с обучающимися в рамках предмета устанавливаются межпредметные связи с курсами: "Человек и мир", "Ремесло", "Культура поведения", "Социально-бытовая ориентировка", коррекционным курсом "Развитие психомоторики и сенсорных процессов". Возможно интегрирование содержания программ по названным предметам с предметом "Хозяйственный труд" в рамках одного урока.
11. Для проведения занятий по хозяйственному труду используется кабинет социально-бытовой ориентировки или оборудовать специальный кабинет. Возможно последовательное проведение уроков социально-бытовой ориентировки и хозяйственного труда, объединенных одной тематикой. В процессе обучения большая роль отводится упражнениям в повторении и закреплении навыков. Непрерывное повторение создает условия для диагностики состояния формируемых навыков и степени самостоятельности ученика.

2) 6-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 7-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
5) 9-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат.
6. Бағдарлама "Өзіне-өзі қызмет көрсету" пәні аясында білім алушылардың алдыңғы дайындықтарын ескере отырып құрастырылған. Оның зерделенген дағдыларға қайта оралуға және оларды жетілдіруге мүмкіндік беретін концентрлік құрылымы бар.
7. Оқу материалын сыныптарға бөлу үлгі ретінде қарастырылады. Бағдарлама нұсқаулық сипатта беріліп, орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды жеке бағдарлама бойынша оқытудың мазмұнын анықтау негізі болып табылады. Практикалық жұмыстардың мазмұны және көлемі медициналық нұсқауларды ескере отырып, әр білім алушыға жеке анықталады. Бағдарламада қалыптастыруға тиісті дағдыларды білім алушы өзінің шартсыз түрде дербес орындауы қарастырылмаған. Сынып білім алушыларының білім алудағы ерекше қажеттіліктерін ескере отырып, мұғалім сабақ мазмұнына қандай да бір өзгерістер енгізуге құқылы.
8. Бағдарламада келесі бөлімдер көрсетілген: "Үйге және тұрмыстық заттарға қарау", "Киімді және аяқ киімді күту", "Бақша өсімдіктеріне және үй өсімдіктеріне қарау", "Үй жануарларына қарау". Қажет болған жағдайда мұғалім бөлімдерді алмастырып немесе басқа бөлімдерді енгізе алады.
9. Бір сабақта сынып білім алушылары әртүрлі күрделі тапсырмаларды орындайды. Кейбір білім алушылар тек ұжымдық жұмыстарға қатыса алады немесе мұғалімнің көмегімен ғана жұмыс жасайды. Барлық оқыту жылдарында білім алушылар сабақта ұсынылған әрекеттерді жеке дара ұсынуға және мұғалімнің әртүрлі көмегіне, соның ішінде бірлесе орындау, көрсету арқылы жұмыс жасау, сөздік нұсқау, бейінді технологиялық карталарды қолдану арқылы, пиктограмма, сурет, фото қолданып көрсету нұсқауларына мұқтаж.
10. Пән аясында білім алушылармен жұмыс жүргізу барысында келесі курстармен пәнаралық байланыс орнатылады: "Адам және әлем", "Кәсіп", "Тәртіп мәдениеті", "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау", "Психомоториканы және сенсорлық процесстерді дамыту". Аталған пәндер бойынша бағдарламалар мазмұнын бір сабақ аясында "Шаруашылық еңбек" пәнімен кіріктіруге болады.
11. Шаруашылық еңбек сабағын өткізу үшін әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау сабағын өткізетін кабинетті пайдалануға немесе арнайы кабинет жабдықтауға болады. Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау және шаруашылық еңбек сабақтарын бір тақырыпта кезегімен өткізуге болады. Оқыту процесінде дағдыларды қайталау және бекітуге арналған жаттығулар үлкен рөл атқарады. Үздіксіз қайталау қалыптастырылатын дағдылардың жағдайын және білім алушының дербестілік сатысын анықтауға жағдай тудырады.

12. При оценивании достижений обучающихся используется описательная оценка. Оценивание осуществляется экспертной группой, в которую входят лица, часто контактирующие с учеником (специалисты школы, родители).
Глава 2. Базовое содержание учебного предмета для 5 класса
13. Уход за жилищем и предметами быта (18 часов):
1) разновидности жилых помещений (индивидуальный дом, многоквартирный дом, др);
2) особенности жилья в городе и в деревне;
3) мой дом (квартира). Название комнат , их назначение;
4) сухая уборка жилого помещения: подметание пола, вытирание пыли. Порядок ее проведения, необходимый инвентарь (веник, половая щетка, тряпки для выпитания пыли с мебели, с электрических приборов (телевизор, компьютер, музыкальный центр);
5) подготовка белья к стирке: (укладывание грязного бедья в корзину, снятие наволочек, простыней, пододеяльников);
6) вынос мусора. Использование мусоропровода;
7) хранение продуктов, готовой пищи на полках холодильника. Использование контейнеров для хранения пищи;
8) мытье фруктов в дуршлаке;
9) вытирание крошек с обеденного стола, очищение тарелок от остатков еды, подготовка посуды к мытью;
10) мытье и вытирание полотенцем чайной посуды;
11) чистка столовых приборов (ложек, вилок, ножей).
14. Уход за одеждой и обувью (18 часов):
1) уход за верхней одеждой: чистка щеткой, пришивание пуговиц;
2) ход за кожаной обувью: просушивание мокрой обуви; протирание сухой тряпочкой мокрой кожаной обуви;
3) уход за резиновой обувью: мытье и вытирание;
4) укладывание обуви в коробки для сезонного хранения.
15. Уход за растениями сада и домашними растениями, работа на пришкольном участке (16 часов):
1) протирание листьев комнатных растений;
2) полив комнатных растений;
3) полив растений сада. Использование лейки;
4) уборка осенних листьев в саду. Использование граблей;
5) уборка снега лопатой.
16. Уход за домашними питомцами (16 часов):
1) кормление кошки и собаки;
2) мытье миски;
3) прогулка с собакой;
4) причесывание собаки;
5) кормление аквариумных рыбок (других животных из "живого уголка");
6) кормление попугайчиков (других птиц) в клетке.
Глава 3. Базовое содержание учебного предмета для 6 класса
17. Уход за жилищем и предметами быта (18 часов):
1) повторение учебного материала 5 класса;
2) смена постельного белья;
3) заправление собственной постели;
4) размещение своих вещей на полках шкафа;
5) сметание паутины;
6) мытье столовой посуды, вытирание полотенцем. Размещение посуды на полках в шкафу, а столовых приборов в соответствующем ящике.
18. Уход за одеждой и обувью (18 часов):
1) повторение учебного материала 5 класса;

12. Білім алушылардың жетістіктерін бағалауда сипаттап бағалау қолданылады. Бағалауды білім алушымен жиі қатынасқа түсетін топ жүзеге асырады (мектептегі мамандар, ата-аналар).
2-тарау. Оқу пәнінің 5-сыныптағы базалық білім мазмұны
13. Үйге және тұрмыстық заттарға күтім жасау (18 сағат):
1) тұрмыс нысандарының түрлері (жеке үй, көппәтерлі үй);
2) қаланың және ауылдың тұрғын үй ерекшеліктері;
3) менің үйім (пәтерім). Бөлмелер атауы, олардың қажеттілігі;
4) тұрғын үйді құрғақ тазалау: еден сыпыру, шаң сүрту. Оны өткізу тәртібі, қажетті құралдар (сыпыртқы, еденге арналған щҰтка, жиһаздан, электр жабдықтардан (телевизор, компьютер, музыкалық орталық) шаң сүртуге арналған шүберектер;
5) кір киімді жууға дайындау: (кір киімді себетке салу, жастықтың тыстарын, төсеніштерді, көрпенің сыртын шешу);
6) қоқыс шығару. Қоқыс шығарушы құбырды пайдалану;
7) тоңазытқыш сөрелерінде азық-түлікті, дайын тамақтарды сақтау. Тамақ сақтауға контейнерлерді пайдалану;
8) жемістерді кепсерде жуу;
9) түскі ас үстелінде нан қоқымдарын сүрту, тарелкелерді тамақ қалдықтарынан тазарту, ыдысты жууға дайындау;
10) шай ыдыстарын жуып сүлгімен сүрту;
11) асхана құралдарын тазалау (қасық, шанышқы, пышақ).
14. Киімді және аяқ киімді күту (18 сағат):
1) сырт киімді күту: щҰткамен тазалау, түйме тігу;
2) былғары аяқ киімді күту: су аяқ киімді кептіру; суланған былғары аяқ киімді құрғақ шүберекпен сүрту;
3) резинкадан жасалған аяқ киімдерді күту: жуу және сүрту;
4) аяқ киімдерді мерзімді сақтауға қораптарға салу.
15. Бақша өсімдіктерін және үй өсімдіктерін күту (16 сағат):
1) бөлме өсімдіктерінің жапырақтарын сүрту;
2) бөлме өсімдіктерін суғару;
3) бақша өсімдіктерін суғару. Суғаруға лейканы қолдану;
4) бақта күзгі жапырақтарды жинау. Тырманы қолдану;
5) қарды күрекпен тазарту.
16. Үй жануарларын күту (16 сағат):
1) мысықты және итті тамақтандыру;
2) ыдыстарын жуу;
3) итпен серуендеу;
4) итті тарау;
5) аквариум балықтарына тамақ беру ("тірі бұрыштағы" басқа да жәндіктер);
6) тордағы тотықұстарды тамақтандыру (басқа құстар).
3-тарау. Оқу пәнінің 6-сыныптағы базалық білім мазмұны
17. Үйге және тұрмыстық заттарға күтім жасау (18 сағат):
1) 5 сыныпта өткен материалды қайталау;
2) жатын төсеніштерін ауыстыру;
3) өзі жататын төсеніштерін ауыстыру;
4) шкаф сөрелеріне өз заттарын орналастыру;
5) өрмекші толарын алу;
6) асхана ыдыстарын жуу, сүлгімен сүрту. Шкаф сөрелерінде ыдыстарды, асхана құралдарын сәйкес жәшікке орналастыру.
18. Киім және аяқ киімге күтім жасау (18 сағат):
1) 5-сыныпта өткен материалды қайталау,

2) виды обуви, ее назначение. Уход за кожаной обувью;
3) выбор крема по цвету; чистка кожаной обуви щеткой с использованием крема;
4) подготовка одежды к хранению в шкафу между сезонами;
5) моющие средства: хозяйственное мыло, порошок, гель. Правила пользования ими;
6) стирка руками мелких вещей: носовых платков, носков.
19. Уход за растениями сада и домашними растениями, работа на пришкольном участке (16 часов):
1) повторение учебного материала 5 класса;
2) выращивание комнатных и садовых цветов из семян и луковиц;
3) подкормка цветов;
4) полив и прополка цветов сада;
5) подметание двора веником и метлой;
6) уборка опавших листьев в саду с помощью граблей. Складывание опавших листьев в корзину, коробку, большой мешок;
7) уборка снега лопатой.
20. Уход за домашними питомцами (16 часов):
1) покупка корма для домашних питомцев в специальном магазине;
2) кормление кошки и собаки;
3) мытье миски;
4) прогулка с собакой;
5) причесывание собаки;
6) кормление аквариумных рыбок (других животных из "живого уголка");
7) кормление попугайчиков (других птиц) в клетке.
Глава 4. Базовое содержание учебного предмета для 7 класса
21. Уход за жилищем и предметами быта (18 часов):
1) повторение материала 5 и 6 классов;
2) мытье пола, порядок, особенности (руками, с помощью швабры);
3) мытье зеркала. Использование моющих средств;
4) виды уборки. Инвентарь и его хранение (веник, тряпка половая, швабра, ведро, тряпки для пыли и стҰкол, щҰтка для снятия пыли и паутины, моющие средства);
5) спальня, ее назначение. Мебель, особенности ее размещения в спальне. Правила поддержания чистоты и порядка в спальне;
6) уход за постельными принадлежностями (сушка, проветривание, выбивание одеял, подушек, матрасов);
7) уход за посудой. Мытье кастрюль, мантоварки, казана. Хранение кастрюль.
22. Уход за одеждой и обувью (18 часов):
1) повторение материала 5 и 6 классов;
2) стирка нижнего белья (белого и цветного) вручную: трусы, майки, футболки;
3) утюг. Правила техники безопасности при работе с ним. Утюжка нижнего белья;
4) уход за головными уборами. Порядок хранения головных уборов в шкафу;
5) мелкий ремонт одежды: пришивание пуговиц с двумя сквозными отверстиями, пришивание пуговиц с ушком;
6) особенности стирки и сушки трикотажных изделий в домашних условиях.
23. Уход за растениями сада и домашними растениями, работа на пришкольном участке (16 часов):
1) повторение учебного материала 5 и 6 классов;
2) выращивание комнатных и садовых цветов из семян и луковиц;

2) аяқ киім түрлері, оның қажеттілігі. Былғары аяқ киімді күту;
3) түсі бойынша крем таңдау; былғары аяқ киімді крем қолданып щеткамен тазарту;
4) мезгіл арасында киімдерді сақтауға дайындау;
5) жуыну құралдары: шаруашылық сабыны, кір жуатын ұнтақ, сусабын. Оларды қолдану тәртібі;
6) ұсақ заттарды қолмен жуу: бет орамалды, нәскилер.
19. Бақша өсімдіктерін және үй өсімдіктеріне күтім жасау (16 сағат):
1) 5-сыныпта өткен тақырыптарды қайталау;
2) бөлме және бақша өсімдіктерін дәнмен және бас пияздан өсіру;
3) гүлдерді қосымша дәрумендеу;
4) бақ гүлдерін суғару және отау;
5) ауланы сыпырғышпен және аула сыпыруға арналаған сыпырғышпен сыпыру;
6) бақтағы түскен жапырақтарды тырманың көмегімен жинау. Түскен жапырақтарды себетке, қорапқа, үлкен қапқа жинау;
7) қарды күрекпен жинау.
20. Үй жануарларын күту (16 сағат):
1) арнайы дүкендерде итке және мысыққа арналған тағамдарды сатып алу;
2) мысықты және итті тамақтандыру;
3) ыдыстарын жуу;
4) итпен серуендеу;
5) итті тарау;
6) аквариум балықтарына тамақ беру ("тірі бұрыштағы" басқа да жәндіктер);
7) тордағы тотықұстарды тамақтандыру (басқа құстар).
4-тарау. Оқу пәнінің 7-сыныптағы базалық білім мазмұны
21. Тұрғын үй және тұрмыстық заттарға күтім жасау (18 сағат):
1) 5 және 6 сыныптарда өткен материалды қайталау;
2) еден жуу, тазалық, ерекшеліктері (қолымен, швабраның көмегімен);
3) айнаны жуу. Жуу құралдарын қолдану;
4) тазалау түрлері. Қажетті құралдар және оларды сақтау (сыпыртқы, еден жуатын шүберек, швабра, шелек, шаң сүртуге және әйнекке арналған шүберектер, шаң және өрмекші торларын тазалауға арналған шүберектер, жууға арналған құрамдар);
5) жатын бөлме, оның қолданысы. Жатын бөлмедегі жиһаз, оны орналастыру ерекшелігі. Жатын бөлменің тазалығы және оны сақтау тәртібі;
6) жатын төсеніштерін күту (кептіру, желдету, көрпелерді, жастықтарды, матрастарды қағу);
7) ыдыстарды қарау. Кәстрөлдерді, манты пісіруге арналған қазан, қазанды жуу. Кәстрөлді сақтау.
22. Киім және аяқ киімдерді күту (18 сағат):
1) 5 және 6 сыныптарда өткенді қайталау;
2) іш киімді қолмен жуу (ақ және түрлі-түсті): шолақ дамбалдар, майкалар, футболкалар;
3) үтік. Онымен жұмыс жасағанда қауіпсіздік техника ережелері. Іш киімді үтіктеу;
4) бас киімдердің күтімі. Шкафта бас киімдерді сақтау тәртібі;
5) киімдерді ұсақ-түйек жөндеу: түрлі түймелерді қадау;
6) үй жағдайында трикотаж мата бұйымдарын жуу және кептіру.
23. Бақша өсімдіктерін және үй өсімдіктеріне күтім жасау (16 сағат):
1) 5-сыныпта өткен материалдарды қайталау;
2) бөлме және бақша өсімдіктерін дәннен және пияздың басынан өсіру;

3) подкормка цветов;
4) полив и прополка цветов сада;
5) подметание двора веником и метлой;
6) уборка опавших листьев в саду с помощью граблей. Складывание опавших листьев в корзину, коробку, большой мешок;
7) уборка снега лопатой.
24. Уход за домашними питомцами (16 часов):
1) покупка корма для домашних питомцев в специальном магазине;
2) кормление кошки и собаки;
3) мытье миски;
4) прогулка с собакой;
5) причесывание собаки;
6) кормление аквариумных рыбок (других животных из "живого уголка");
7) кормление попугайчиков (других птиц) в клетке.
Глава 5. Базовое содержание учебного предмета для 8 класса
25. Уход за жилищем и предметами быта (26 часов):
1) повторение материала 5-7 классов;
2) кухня, ее назначение. Мебель, особенности ее размещения в кухне. Правила поддержания чистоты и порядка в кухне;
3) влажная уборка кухни: мытье подоконников, газовой плиты, холодильника, шкафов и полок;
4) чистка сковородок;
5) использование специальных моющих и чистящих средств. Безопасное использование бытовой химии.
26. Уход за одеждой и обувью (26 часов):
1) повторение материала 5 - 7 классов;
2) мелкий ремонт одежды. Зашивание распоровшегося места на одежде (по линии шага, под мышкой) швом "назад иглой";
3) стирка изделий из шерсти в домашних условиях;
4) особенности утюжки блузок и мужских сорочек;
5) особенности утюжки брюк со "стрелкой";
6) уход за зимней обувью, подготовка ее к сезонному хранению.
27. Уход за растениями сада и домашними растениями, работа на пришкольном участке (25 часов):
1) повторение учебного материала 5 - 7 классов;
2) выращивание комнатных и садовых цветов из семян и луковиц;
3) подкормка цветов;
4) полив и прополка цветов сада;
5) подметание двора веником и метлой;
6) уборка опавших листьев в саду с помощью граблей. Складывание опавших листьев в корзину, коробку, большой мешок;
7) уборка снега лопатой.
28. Уход за домашними питомцами (25 часов):
1) покупка корма для домашних питомцев в специальном магазине;
2) кормление кошки и собаки;
3) мытье миски, клетки;
4) прогулка с собакой;
5) причесывание собаки;
6) кормление аквариумных рыбок (других животных из "живого уголка");
7) кормление попугайчиков (других птиц) в клетке.
Глава 6. Базовое содержание учебного предмета для 9 класса
29. Уход за жилищем и предметами быта (36 часов):
1) повторение материала 5 -8 классов;
2) пылесос. Особенности его устройства, порядок работы с ним. Правила техники безопасности при работе с пылесосом;
3) чистка ковров, паласов, пола, батарей с помощью пылесоса;

3) гүлдерді қосымша дәрумендеу;
4) бақ гүлдерін суғару және отау;
5) ауланы сыпырғышпен және аула сыпыруға арналаған сыпырғышпен сыпыру;
6) бақтағы түскен жапырақтарды тырманың көмегімен жинау. Түскен жапырақтарды себетке, қорапқа, үлкен қапқа жинау;
7) қарды күрекпен жинау.
24. Үй жануарларын күту (16 сағат):
1) арнайы дүкендерден итке және мысыққа арналған тағамдарды сатып алу;
2) мысықты және итті тамақтандыру;
3) ыдыстарын жуу;
4) итпен серуендеу;
5) итті тарау;
6) аквариум балықтарына тамақ беру ("тірі бұрыштағы" басқа да жәндіктер);
7) тордағы тотықұстарды тамақтандыру (басқа құстар).
5-тарау. Оқу пәнінің 8-сыныптағы базалық білім мазмұны
25. Тұрғын үй және тұрмыстық заттарға күтім жасау (26 сағат):
1) 5-7 сыныптарда өткен материалдарды қайталау;
2) ас үй, оның қажеттілігі. Жиһаз, оның ас үйде орналасуы. Ас үйде тазалық сақтау тәртібі;
3) ас үйді ылғалды тазарту: терезе алдын, газ плитасын, тоңазытқышты, шкафтар мен сөрелерді жуу;
4) табаларды тазарту;
5) арнайы жуу және тазарту құралдарын пайдалану. Тұрмыстық химия заттарын қауіпсіз пайдалану.
26. Киім және аяқ киімді күту (26 сағат):
1) 5 -7 сыныптарда өткенді қайталау;
2) киімді ұсақ жөндеу жұмыстары. Киімнің жыртылған жерін тігу (адым жолымен, қолтықтың астында) "инемен кері" тігісімен;
3) жүннен жасалған бұйымдарды үйде жуу;
4) блузкалар және ерлер көйлектерін үтіктеу ерекшеліктері;
5) қыры бар шалбарларды үтіктеу ерекшеліктері;
6) қыстық аяқ киімдердің күтімі, мезгілдік сақтауға дайындау.
27. Бақша өсімдіктеріне және үй өсімдіктеріне күтім жасау (25 сағат):
1) 5-7 сыныптарда өткен материалдарды қайталау;
2) бөлме және бақша өсімдіктерін дәннен және пияздың басынан өсіру;
3) гүлдерді қосымша дәрумендеу;
4) бақша гүлдерін суғару және отау;
5) ауланы сыпырғышпен және аула сыпыруға арналаған сыпырғышпен сыпыру;
6) бақтағы жерге түскен жапырақтарды тырмамен жинау. Түскен жапырақтарды себетке, қорапқа, үлкен қапқа жинау;
7) қарды күрекпен жинау.
28. Үй жануарларын күту (25 сағат):
1) арнайы дүкендерде итке және мысыққа арналған тағамдарды сатып алу;
2) мысықты және итті тамақтандыру;
3) ыдыстарын жуу;
4) итпен серуендеу;
5) итті тарау;
6) аквариум балықтарына тамақ беру ("тірі бұрыштағы" басқа да жәндіктер);
7) тордағы тотықұстарды тамақтандыру (басқа құстар).
6-тарау. Оқу пәнінің 9-сыныптағы базалық білім мазмұны
29. Тұрғын үй және тұрмыстық заттарды күту (36 сағат):
1) 5-8 сынып материалдарын қайталау;
2) шаңсорғыш. Оның құрылымының ерекшеліктері, жұмыс істеу тәртібі. Шаңсорғышпен жұмыс жасағанда сақтандыру ережелері;
3) кілем, палас, еден, батареяларды шаңсорғышпен тазалау;

4) гостиная (зал), ее назначение. Мебель, особенности ее размещения в гостиной. Правила поддержания чистоты и порядка в гостиной;
5) уход за мебелью в зависимости от покрытия: мягкая обивка, пластик, полированная, лаковая, матированная поверхности;
6) чистка мягкой мебели без пылесоса и с помощью пылесоса;
7) мытье зеркал и стекол в шкафах;
8) уборка санузла, уход за ванной;
9) использование моющих и чистящих средств при уходе за раковиной, кафелем, ванной;
10) техника безопасности при работе с чистящими и моющими средствами;
11) сезонная уборка жилого помещения. Подготовка квартиры к зиме. Подготовка квартиры к лету;
12) способы и периодичность ухода за окнами. Виды моющих средств для окон. Способы утепления окон.
30. Уход за одеждой и обувью (36 часов):
1) повторение материала 5 -8 классов;
2) мелкий ремонт одежды. Пришивание вешалки к полотенцу из готового кроя косыми стежками;
3) стиральная машина, ее устройство, правила пользования;
4) стирка хлопчатобумажного белья с помощью стиральной машины. Развешивание белья для сушки;
5) утюжка хлопчатобумажной одежды, постельного белья, требования к качеству утюженного белья.
31. Уход за растениями сада и домашними растениями, работа на пришкольном участке (15 часов):
1) повторение материала 5 -8 классов;
2) выращивание комнатных и садовых цветов из семян и луковиц;
3) подкормка цветов;
4) полив и прополка цветов сада;
5) подметание двора веником и метлой;
6) уборка опавших листьев в саду с помощью граблей. Складывание опавших листьев в корзину, коробку, большой мешок;
7) уборка снега лопатой.
32. Уход за домашними питомцами (15 часов):
1) покупка корма для домашних питомцев в специальном магазине;
2) кормление кошки и собаки;
3) мытье миски, клетки;
4) прогулка с собакой;
5) причесывание собаки;
6) кормление аквариумных рыбок (других животных из "живого уголка");
7) кормление попугайчиков (других птиц) в клетке.
Глава 7. Ожидаемые результаты по завершении 5 класса
33. Предметные результаты.
34. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) названия жилых помещений;
2) название и назначение инвентаря для сухой уборки помещения;
3) порядок чистки столовых приборов;
4) порядок укладки обуви в коробки.
35. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) выполнять сухую уборку помещения, своей комнаты;
2) готовить белье к стирке;
3) убирать посуду после еды (очищать тарелку от остатков пищи, ставить в раковину), протирать стол влажной тряпкой;
4) сушить мокрую обувь; протирать и чистить кожаную обувь;
5) поливать из лейки комнатные и садовые цветы;
6) собирать граблями опавшие листья в саду;

4) қонақ бөлмесі (зал), оның қажеттілігі. Жиһаз, оның қонақ бөлмеде орналасу ерекшелігі. Қонақ бөлмедегі тазалық сақтау ережелері;
5) жабынуына: жұмсақ қаптама, пластик, лакталуына байланысты жиһазды күту;
6) жұмсақ жиһазды шаңсорғышсыз және шаңсорғышпен тазалау;
7) шкафтардың айналарын және әйнектерін жуу;
8) дәретхананы, ваннаны тазалау;
9) раковина, кафель, ванна жуғанда жуу және тазалау құралдарын пайдалану;
10) жуу және тазалау құралдарын қолданғанда қауіпсіздік техникасы;
11) тұрғылықты жердің мезгілдік тазартылуы. Пәтерді қысқа дайындау. Пәтерді жазға дайындау;
12) терезе жуудың тәсілдері және жиілігі. Терезе жууға арналған жуу құралдарын қолдану. Терезені жылылау тәсілдері.
30. Киімді және аяқ киімді күту (36 сағат):
1) 5 -8 сыныптағы материалдарды қайталау;
2) киімді ұсақ жөндеу жұмыстары. Сүлгіге ілгектің дайын пішінін қиғаштап тігу;
3) кір жуғыш машина, оның құрылымы, қолдану ережесі;
4) кір жуғыш машинаның көмегімен кір жуу. Жуылған киімдерді кептіруге ілу;
5) киімді, жатын төсемдерді үтіктеу, үтіктелген заттың сапасына қойылатын талаптар.
31. Бақша өсімдіктерін және үй өсімдіктеріне күтім жасау (15 сағат):
1) 5-8 сыныпта өткен материалдарды қайталау;
2) бөлме және бақша өсімдіктерін дәннен және пияздың басынан өсіру;
3) гүлдерді қосымша дәрумендеу;
4) бақша гүлдерін суғару және отау;
5) ауланы сыпырғышпен және аула сыпыруға арналған сыпырғышпен сыпыру;
6) бақтағы жерге түскен жапырақтарды тырманың көмегімен жинау. Түскен жапырақтарды себетке, қорапқа, үлкен қапқа жинау;
7) қарды күрекпен жинау.
32. Үй жануарларын күту (15 сағат):
1) арнайы дүкендерден итке және мысыққа арналған тағамдарды сатып алу;
2) мысықты және итті тамақтандыру;
3) ыдыстарын жуу;
4) итпен серуендеу;
5) итті тарау;
6) аквариум балықтарына тамақ беру ("тірі бұрыштағы" басқа да жәндіктер);
7) тордағы тотықұстарды тамақтандыру (басқа құстар).
7-тарау. 5-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
33. Пәндік нәтижелер.
34. Білім алушылар:
1) тұрғын үй аттарын;
2) құрғақ тазартуға арналған құралдардың аттарын және қажеттілігін;
3) асхана құралдарын тазарту тәртібін;
4) аяқ-киімдерді қорапқа салу ретін біледі деп күтіледі.
35. Білім алушылар:
1) тұратын бөлмесіне құрғақ тазарту жұмыстарын жүргізу;
2) кірлеген киімдерді жууға дайындау;
3) тамақтанғаннан кейін ыдысты жинау (тарелканы тамақ қалдығынан тазарту, раковинаға қою), столды суланған майлықпен сүрту;
4) суланған аяқ киімді кептіру; былғары аяқ киімді сүрту және тазалау;
5) бөлмедегі және бақша гүлдерін лейкамен суғару;
6) бақшада түскен жапырақтарды тырмамен жинау;

7) расчищать лопатой дорожки от снега;
8) кормить и выгуливать домашних питомцев.
Глава 8. Ожидаемые результаты по завершении 6 класса
36. Предметные результаты.
37. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) порядок смены постельного белья;
2) порядок размещения своих вещей на полках шкафа;
3) правила пользования моющими средствами;
4) порядок кормления кошек и собак.
38. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) менять самостоятельно (или с помощью) постельное белье и заправлять свою постель;
2) выполнять сухую уборку помещения с помощью щетки, тряпки;
3) мыть и вытирать полотенцем столовую посуду;
4) растворять порошек в воде до образования пены;
5) соблюдать последовательность действий при стирке вручную;
6) убирать рабочее место после стирки;
7) поливать и пропалывать садовые цветы;
8) кормить и выгуливать домашних питомцев; покупать для них корм в магазине;
9) подметать двор, собирать опавшие листья;
10) расчищать лопатой дорожки от снега.
Глава 9. Ожидаемые результаты по завершении 7 класса
39. Предметные результаты.
40. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) порядок выполнения влажной уборки;
2) технику безопасности при использовании утюга;
3) особенности стирки сушки трикотажных изделий.
41. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) делать сухую и влажную уборку спальни;
2) менять постельное белье (самостоятельно или с помощью);
3) застилать постель (самостоятельно или с помощью );
4) выбивать подушки, одеяла (по мере индивидуальных возможностей детей);
5) чистить головные уборы из различных материалов и подготавливать их к хранению;
6) стирать и правильно сушить трикотажные изделия, чтобы избежать их деформации;
7) стирать и утюжить нижнее белье;
8) правильно хранить головные уборы;
9) поливать и пропалывать садовые цветы;
10) кормить и выгуливать домашних питомцев; покупать для них корм в магазине;
11) подметать двор, собирать опавшие листья;
12) расчищать лопатой дорожки от снега.
Глава 10. Ожидаемые результаты по завершении 8 класса
42. Предметные результаты.
43. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) правила поддержания чистоты в помещении кухни;
2) правила стирки шерстяных изделий;
3) правила утюжки белья.
44. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) выполнять влажную уборку кухни;
2) мыть пол, протирать влажной тряпкой подоконники;
3) мыть плиту и холодильник с использованием моющих средств;
4) выполнять мелкий ремонт одежды;
5) ухаживать за зимней обувью;
6) утюжить блузки, сорочки и брюки;
7) поливать и пропалывать садовые цветы;
8) кормить и выгуливать домашних питомцев; покупать для них корм в магазине;

7) жолдарды күрекпен қардан тазалау;
8) үй жануарларын тамақтандырып қыдырту дағдыларын меңгереді деп күтіледі.
8-тарау. 6-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
36. Пәндік нәтижелер.
37. Білім алушылар:
1) төсеніштерді ауыстыру тәртібін;
2) өз заттарын шкаф сөрелеріне орналастыру тәртібін;
3) жуу құралдарын қолдану ережелерін;
4) ит және мысықты тамақтандыру ретін біледі деп күтіледі.
38. Білім алушылар:
1) өзі (немесе басқа адамның көмегімен) төсеніштерді ауыстыру және қайта салу;
2) щҰтка, шүберектің көмегімен тұрғын үйді құрғақ тазалау;
3) асхана ыдысын жуу және сүлгімен сүрту;
4) көбік пайда болғанша кір жуатын ұнтақты суда еріту;
5) кірді қолмен жуғанда әрекеттердің ретін сақтау;
6) кір жуып болғаннан кейін жұмыс орнын жинау;
7) бақта өсетін гүлдерді суғаруды және арам шөптен тазарту;
8) үй жануарларына тамақ беріп, қыдырту; оларға дүкеннен тамақ сатып алу;
9) ауланы сыпыру, жерге түскен жапырақтарды жинау;
10) жолдарды күрекпен қардан тазалау дағдыларын меңгереді деп күтіледі.
9-тарау. 7-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
39. Пәндік нәтижелер.
40. Білім алушылар:
1) ылғалды тазалау жұмыстарының тәртібін;
2) үтікті қолданғанда қауіпсіздік техникасын;
3) трикотаж заттарды жуып кептіру ерекшеліктерін біледі деп күтіледі.
41. Білім алушылар:
1) жатын бөлмеге құрғақ және ылғал тазарту жұмыстарын өткізу;
2) өзі (немесе басқа адамның көмегімен) төсеніштерді ауыстыру;
3) төсек салу (өзі немесе біреудің көмегімен);
4) жастық, көрпе қағу (балалардың жеке мүмкіндіктеріне қарай);
5) түрлі материалдардан жасалған бас киімдерді тазалау және оларды сақтауға дайындау;
6) трикотаж бұйымдарын жуып және олардың қатпарланып қалуының алдын алып дұрыс кептіру;
7) іш киімдерді жуу және үтіктеу;
8) бас киімдерді дұрыс сақтау;
9) бақша гүлдерін суғарып арам шөптерден тазалау;
10) үй жануарларына тамақ беріп, қыдырту; оларға дүкеннен тамақ сатып алу;
11) ауланы сыпыру, түскен жапырақтарды жинау;
12) жолдарды күрекпен қардан тазалау дағдыларын меңгереді деп күтіледі.
10-тарау. 8-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
42. Пәндік нәтижелер.
43. Білім алушылар:
1) ас үй тазалығын сақтау ережелерін;
2) тоқыма заттарды жуу ережелерін;
3) заттарды үтіктеу ережелерін біледі деп күтіледі.
44. Білім алушылар:
1) ас үйге ылғалды тазарту жұмыстарын жасау;
2) еден жуу, терезенің алдын су шүберекпен сүрту;
3) жуу ұнтақтарын қосып плита және тоңазытқышты жуу;
4) киімнің ұсақ жөндеу жұмыстарын орындау;
5) қыстық аяқ киімді күту;
6) блузкаларды, жейделер және шалбарларды үтіктеу;
7) бақша гүлдерін суғарып арам шөптен тазалау;
8) үй жануарларына тамақ беріп, қыдырту; оларға дүкеннен тамақ сатып алу;

9) подметать двор, собирать опавшие листья;
10) расчищать лопатой дорожки от снега.
Глава 11. Ожидаемые результаты по завершении 9 класса
45. Предметные результаты.
46. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) правила техники безопасности при работе с бытовой техникой;
2) правила чистки мягкой мебели с помощью пылесоса;
3) правила использования стиральной машины.
47. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) делать сухую и влажную уборку гостиной (зала);
2) пользоваться пылесосом: готовить его к работе, чистить пол, паласы, ковры, батареи с помощью пылесоса;
3) проводить сезонную уборку жилого помещения, готовить квартиру к зиме, к лету;
4) мыть окна, зеркала с помощью моющих средств и с соблюдением правил по технике безопасности;
5) чистить раковины, кафель, ванну;
6) стирать хлопчатобумажное белье в стиральной машине;
7) утюжить хлопчатобумажную одежду;
8) поливать и пропалывать садовые цветы;
9) кормить и выгуливать домашних питомцев; покупать для них корм в магазине;
10) подметать двор, собирать опавшие листья;
11) расчищать лопатой дорожки от снега.
48. Личностные результаты. Ожидается, что обучающиеся проявят:
1) ответственность, аккуратность, дисциплинированность;
2) мотивацию к труду, умение преодолевать трудности;
3) навыки сотрудничества со взрослыми и сверстниками.
49. Системно-деятельностные результаты. Ожидается, что обучающиеся овладеют:
1) бытовыми трудовыми умениями;
2) умениями элементарного бытового общения с людьми близкого и незнакомого окружения.
Приложение 161
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 379
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Социально-бытовая ориентировка" для обучающихся с умеренной умственной отсталостью 5-9 классов уровня основного среднего образования Глава 1. Пояснительная записка
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года №1080 и с учетом особых образовательных потребностей обучающихся с умеренной умственной отсталостью.
2. Цель учебного предмета - формирование у обучающихся таких умений и навыков, которые позволяющих им быть активным и самостоятельным в различных бытовых и социальных ситуациях.
3. Задачи учебного предмета:
1) формировать у обучающихся бытовые трудовые умения;

9) ауланы сыпыру, жерге түскен жапырақтарды жинау;
10) жолдарды күрекпен қардан тазалау дағдыларын меңгереді деп күтіледі.
11-тарау. 9-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
45. Пәндік нәтижелер.
46. Білім алушылар:
1) тұрмыстық техниканы қолданғанда қауіпсіздік техника ережелерін;
2) шаңсорғыштың көмегімен жұмсақ жиһазды тазарту ережелерін;
3) кір жуғыш машинаны қолдану ережелерін біледі деп күтіледі.
47. Білім алушылар:
1) қонақ бөлменің (құрғақ және ылғалды) тазалау жұмыстарын жүргізу;
2) шаңсорғышты қолданады: оны жұмысқа дайындайды, еденді, паластарды, кілемдерді, батареяларды шаңсорғышпен тазалау;
3) тұрғын үйді мезгілді тазалау жұмыстарын жүргізеді, пәтерде қысқа, жазға дайындық жұмыстарын жүргізу;
4) жуу құралдарының көмегімен терезені, айнаны қауісіздік техникасы бойынша ережелерді сақтап жуу;
5) раковина, кафель, ваннаны тазалау;
6) кір жуғыш машинада мақта-мата киім-кешекті жуу;
7) мақта-мата киімді үтіктеу;
8) бақша гүлдерін суғарып арам шөптен тазалау;
9) үй жануарларына тамақ беріп, қыдырту; оларға дүкеннен тамақ сатып алу;
10) ауланы сыпыру, жерге түскен жапырақтарды жинау;
11) жолдарды күрекпен қардан тазалау дағдыларын меңгереді деп күтіледі.
48. Тұлғалық нәтижелер. Білім алушылар:
1) жауапкершілік, жинақылық, әдептілік;
2) еңбекке деген ынта, қиындықтарды еңсеру икемін;
3) ересектермен және құрбыларымен ынтымақтастық орнату дағдыларын танытады деп күтіледі.
49. Жүйелік-әрекеттік нәтижелер білім алушылардың:
1) тұрмыстық еңбек;
2) жақын адамдарымен және бейтаныс ортада қарапайым тұрмыстық қатынас орнату икемдерінен көрініс табады деп күтіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 161-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 379-қосымша
Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9 сыныптары үшін "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдар" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Түсінік хат
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес және орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін ескере отырып әзірленген.
2. Оқу пәнінің мақсаты: түрлі тұрмыстық және әлеуметтік жағдайларда білім алушылардың белсенді және тәуелсіз болуына мүмкіндік беретін қажетті икем және дағдыларды қалыптастыру.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) білім алушылардың тұрмыстық еңбек икемдерін қалыптастыру;

2) формировать умения элементарного бытового общения с людьми близкого и незнакомого окружения;
3) способствовать коррекции недостатков психофизического развития, обогащению и систематизации словаря, развитию устной речи.
4. Учебный предмет направлен на формирование у обучающихся навыков, способствующих социальной адаптации, максимально возможной самостоятельности в бытовых ситуациях.
5. Учебная программа построена в соответствии с принципом концентричности, который позволяет в каждом классе осуществлять повторение и углубление изученного материала для поддержания освоенных и формирования новых социально-бытовых умений и навыков.
6. Объем учебной нагрузки:
1) 5 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) 6 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) 7 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) 8 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) 9 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
7. В процессе преподавания курса социально-бытовой ориентировки необходимо устанавливать межпредметные связи с предметами: "Хозяйственный труд", "Ремесло", "Мир вокруг", "Человек и мир", "Культура поведения". Возможно интегрирование содержания программ по названным предметам с предметом "Социально-бытовая ориентировка" в рамках одного урока.
8. Содержание учебной программы носит рекомендательный характер и является основой для составления индивидуальных программ. Последовательность изучения тем определяется учителем самостоятельно и отражается в календарном планировании. В программе указано примерное распределение часов по темам. Учитель может изменить его по своему усмотрению исходя из потребностей обучающихся.
9. Содержание предмета ориентировано на коммуникативно-деятельностную модель обучения, направленную на формирование максимально возможной для каждого обучающегося социальной и бытовой самостоятельности. Важным условием формирования навыков является организация самостоятельной продуктивной деятельности обучающихся.
10. Занятия проводятся в специальном кабинете, имеющем необходимое оборудование.
11. При оценивании достижений обучающихся используется описательная оценка. Оценивание осуществляется экспертной группой, в которую входят лица, часто контактирующие с обучающимся (специалисты школы, родители).
Глава 2. Базовое содержание учебного предмета для 5 класса
12. Здоровье и окружающая среда (8 часов):
1) правила личной гигиены;
2) использование носового платка;
3) уход за зубами. Способы действия и их последовательность при выполнении чистки зубов;

2) жақын адамдарымен және бейтаныс ортада қарапайым тұрмыстық қатынастар орнату икемін қалыптастыру;
3) психофизикалық даму кемшіліктерін түзетуге ықпалдасу; сөздік қорын байытып және жүйелеуге, ауызша сөйлеу тілін дамыту.
4. Оқу пәні білім алушылардың әлеуметке бейімделуіне ықпалдасатын, тұрмыстық жағдайларда дербес өмір сүруіне қажетті дағдыларды қалыптастыруға бағытталған.
5. Оқу бағдарлама меңгерген әлеуметтік-тұрмыстық дағдыларды қолдауға және жаңасын қалыптастыруға арналған әр сыныпта өткен материалды қайталап тереңдетуге мүмкіндік беретін концентрлік ұстанымына сәйкес құрастырылған.
6. Оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 6-сынып - аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 7-сынып - аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8-сынып - аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
5) 9-сынып - аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат.
7. Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау түзету курсын оқыту барысында келесі пәндермен пәнаралық байланыс орнатылады: "Шаруашылық еңбек", "Кәсіп", "Адам және әлем", "Тәртіп мәдениеті". Аталған пәндердің бағдарлама мазмұны "Әлеуметтік тұрмыстық бағдар" пәнімен бір сабақта ұштаса алады.
8. Оқу бағдарламасының мазмұны нұсқау ретінде беріледі және жеке бағдарламаларды құру үшін негіз болып табылады. Тақырыптарды өту ретін мұғалім өзі анықтап күнтізбелік жоспарда көрсетеді. Бағдарламада тақырып бойынша сағат санын бөлу үлгі ретінде берілген. Білім алушылардың қажеттілігіне қарай мұғалім оны өзгертуге мүдделі.
9. Пәннің мазмұны әр білім алушының әлеуметтік және тұрмыстық дербестігін қалыптастыруға бағытталған оқытудың қарым-қатынастық әрекеттік үлгісінде берілген. Дағдыларды қалыптастырудың маңызды шарты болып білім алушылардың өздігімен орындаған өндірістік әрекеті болып табылады.
10. Сабақтар қажетті жабдықталған арнайы кабинетте өткізіледі.
11. Білім алушылардың оқу жетістіктері сипаттап бағаланады. Бағалау баламен жиі қатынасқа түсетін адамдар кіретін мамандар тобымен жүзеге асырылады (ата-аналар, мектептегі мамандар).
2-тарау. Оқу пәнінің 5-сыныптағы базалық білім мазмұны
12. Денсаулық және қоршаған орта (8 сағат):
1) білім алушының жеке тазалығы;
2) бет орамалды қолдану;
3) тістерді тазалау. Тістерді тазалауда әрекеттерді орындау тәсілдері және кезеңділігі;

4) уход за руками и ногами. Последовательность действий при мытье рук и ног;
5) уход за волосами. Правила пользование расческой. Расчесывание волос перед зеркалом;
6) утренний и вечерний туалет. Навыки опрятности;
7) осанка при ходьбе, в положении сидя;
8) режим дня. Выполнение распорядка дня в школе и дома;
9) адекватный выбор взрослого для сообщения о своем недомогании, о возникшей проблеме.
13. Семейные отношения (4 часов):
1) знание и называние своего имени, своего возраста;
2) формы обращения к старшим и сверстникам, жесты и слова при встрече и расставании;
3) формы обращения с просьбой, вопросом к старшим и сверстникам;
4) состав семьи обучающихся: папа, мама, бабушка, дедушка, братья, сестры.
14. Досуг. Праздники. Торжества. Ритуалы (8 часов):
1) проведение досуга (конструирование (лего), уход за комнатными растениями, просмотр телепередач);
2) спортивные секции (стадион, бассейн);
3) день рождения. Участие в подготовке и проведении;
4) "Новый год". "Наурыз". Подготовка и празднование.
15. Питание (14 часов):
1) продукты питания хлеб, мясо, овощи, фрукты. Внешний вид, названия;
2) овощи: помидоры, огурец. Выбор и подготовка к употреблению;
3) фрукты: яблоко, груша, виноград, слива, вишня. Выбор и подготовка к употреблению (мытье, удаление косточек);
4) сервировка стола. Уборка грязной посуды после приемы пищи.
16. Торговля. Деньги (10 часов):
1) продовольственные магазины, универсамы, специализированные магазины;
2) классификация товаров (продукты, одежда, обувь, посуда);
3) деньги. Виды современных денег: бумажные деньги, разменная монета. Казахстанские деньги (тиын, тенге).
17. Жилище (6 часов):
1) мой дом. Моя школа. Экскурсия по школе; основные помещения в школе: столовая, туалетные комнаты, классные комнаты, игровые комнаты, библиотека.
18. Одежда и обувь (10 часов):
1) виды одежды, назначение;
2) верхняя одежда: пальто, куртка;
3) одежда девочек (платье, кофта, юбка, блузка);
4) одежда мальчиков;
5) уход за одеждой: чистка сухой щеткой, хранение (на полках, на плечиках);
6) виды обуви (туфли, ботинки, тапочки, сапоги), их назначение, уход за обувью (протирка влажной тряпкой, чистка щеткой).
19. Транспорт (8 часов):
1) проезд в школу (маршрут, виды транспорта). Поведение в транспорте, поведение на улице;
2) правила дорожного движения. Пешеходный переход.
Глава 3. Базовое содержание учебного предмета для 6 класса
20. Здоровье и окружающая среда (10 часов):
1) правила личной гигиены. Утренний и вечерний туалет. Навыки опрятности;
2) шея. Правила ухода за ней;
3) уход за зубами и языком. Правила чистки языка, последовательность действий при выполнении чистки языка. Правила полоскания рта после каждого приема пищи;

4) қолдардың және аяқтардың күтімі. Қолдарды және аяқтарды жуғанда іс-әрекеттер реті;
5) шаш күтімі. Тарақты қолдану тәртібі. Айнаның алдында шаш тарау;
6) таңертеңгі және кешкі жуыну. Ұқыптылық дағдылады;
7) жүргенде, отырғанда арқасын түзу ұстау;
8) күн тәртібі. Мектепте және үйде күн тәртібін орындау;
9) өз денсаулығы жайлы, орын алған мәселе туралы айту үшін ересек адамды дұрыс таңдау.
13. Отбасылық қатынастар (4 сағат):
1) өзінің атын, жасын білу және атау;
2) ересек адамдарға және құрбыларына амандасу, қош айтысу түрлері, ым-ишаралар және айтар сөздері;
3) ересектерге және құрбыларына өтініш білдіру, сурақ қою түрлері;
4) білім алушылардың отбасы құрамы: әкесі, анасы, ата, әже, ағалары, әпкелері.
14. Бос уақытын өткізу. Мерекелер. Салтанаттар. Дәстүрлер (8 сағат):
1) бос уақытын өткізу (құрастыру (лего), бөлме өсімдіктерін күту, телебағдарламалар қарау);
2) спорт секциялары (стадион, жүзу бассейні);
3) туылған күндер. Дайындау және өткізуге қатысу;
4) "Жаңа жыл". "Наурыз". Дайындау және тойлау.
15. Тамақтану (14 сағат):
1) азық-түліктер: нан, ет, көкөністер, жемістер. Болмысы, аталуы;
2) көкөністер: қызанақ, қияр. Таңдау және жеуге дайындау;
3) жемістер: алма, алмұрт, жүзім, қара өрік, шие. Таңдау және жеуге дайындау (жуу, дәндерін алу);
4) столды дайындау. Тамақтан кейін лас ыдысты жинау.
16. Сауда. Ақша (10 сағат):
1) азық-түлік дүкендері, әмбебап дүкендер, арнайы дүкендер;
2) товарларды топтастыру (азық-түлік, киім, аяқ киім, ыдыс);
3) ақша. Заманауи ақша түрлері: қағаз ақша, ауыстырмалы монеталар. Қазақстандық ақшалар (тиын, теңге).
17. Тұрғын үй (6 сағат):
1) менің үйім. Менің мектебім. Мектептегі экскурсия; мектептегі негізгі дәліздер: асхана, дәретханалар, сынып бөлмелері, ойын бөлмелері, кітапхана.
18. Киім және аяқ киім (10 сағат):
1) киім түрлері, қажеттілігі;
2) сырт киім: пальто, куртка;
3) қыздардың киімі (көйлек, кофта, юбка, блузка);
4) ер балалардың киімі;
5) киімдерді күту: құрғақ щеткамен тазалау, сақтау (сөрелерде, ілгіштерде);
6) аяқ киім түрлері (туфли, ботинкалар, тәпішкелер, етіктер), олардың қажеттілігі, аяқ киімді күту (су шүберекпен сүрту, щеткамен тазарту).
19. Көлік (8 сағат):
1) мектепке жол жүру (маршрут, көлік түрлері); көліктегі тәртіп, көшедегі тәртіп;
2) жол жүру ережелері. Жаяу жүргінші өткелі.
3-тарау. Оқу пәнінің 6-сыныптағы базалық білім мазмұны
20. Денсаулық және қоршаған орта (10 сағат):
1) жеке тазалығының ережелері; таңертеңгі және кешкі жуыну. Ұқыптылық дағдылары;
2) мойын. Оны күту ережелері;
3) тістерді және тілді жуу; тілді жуу ережесі; тілді жуғанда орындайтын әрекеттердің кезегі; тамақтанған соң ауыз қуысын шайқау ережелері;

4) уход за руками и ногами. Мытье рук и стрижка ногтей на руках;
5) уход за ушами. Гигиена ушей. Периодичность и правила чистки ушей;
6) уход за волосами (мытье, причесывание). Средства ухода за волосами (расческа, щетка, мыло, шампунь);
7) адекватный выбор взрослого для сообщения о своем недомогании, о возникшей проблеме.
21. Семейные отношения, праздники, торжества, ритуалы (8 часов):
1) празднование дней рождения членов семьи. Изготовление подарка (аппликация, рисунок);
2) помощь родителям в домашних делах;
3) место проживания, адрес.
22. Досуг и увлечения (6 часа):
1) домашние и комнатные животные. Уход за кошкой и собакой в домашних условиях;
2) посещение зоопарка. Правила кормления животных.
23. Питание (12 часов):
1) хранение продуктов в холодильнике. Использование замороженных продуктов;
2) безопасное использование ножа;
3) приготовление бутербродов;
4) правила мойки и чистки овощей и фруктов.
24. Торговля. Деньги (8 часов):
1) продуктовые скоропортящиеся товары (мясо, мороженое, замороженные продукты), правило обращения с ними. Охлаждение напитков;
2) совершение покупки. Оплата покупки на кассе.
25. Жилище (8 часов):
1) название и назначение основных помещений квартиры, дома;
2) организация рабочего места обучающегося;
3) мебель. Расстановка в помещении. Посуда, способы хранения.
26. Одежда и обувь (8 часов):
1) содержание в порядке личной одежды. Развешивание в шкафу, складывание на полку;
2) классификация одежды по видам (рубашки, шорты, брюки, платья);
3) правила хранения обуви для следующего сезона.
27. Транспорт (8 часов):
1) виды городского транспорта (автобус, троллейбус, трамвай, метро). Порядок посадки и высадки из транспорта, правила поведения в нем.
Глава 4. Базовое содержание учебного предмета для 7 класса
28. Здоровье и окружающая среда (12 часов):
1) личная гигиена подростка. Режим дня, питание;
2) использование кремов, лосьонов, дезодорантов;
3) адекватный выбор взрослого для сообщения о своем недомогании, о возникшей проблеме;
4) первая помощь при травмах: обработка небольшой резаной раны, ссадины; накладывание повязки;
5) элементарные правила соблюдения безопасности при селе, наводнении, пожаре.
29. Семейные отношения, праздники, торжества, ритуалы (6 часов):
1) место работы родителей;
2) выполнение простых поручений, связанных с бытовыми действиями.
30. Досуг и увлечения (6 часов):
1) отдых на природе; правила поведения у воды и во время купания. Погружение в воду в незнакомом месте. Предотвращение перегрева и переохлаждения. Продукты, одежда и предметы, необходимые для отдыха на природе.

4) қолдарға және аяқтарға күтім жасау. Қолдарды жуу және қолдардың тырнақтарын алу;
5) құлақтарға күтім жасау. Құлақтардың тазалықтары. Құлақтарды тазалау тәртібі және жиілігі;
6) шаштардың күтімі (жуу, тарау). Шаштарды күтіміне арналған құралдар (тарақ, щетка, сабын, сусабын);
7) өз денсаулығы жайлы, орын алған мәселе туралы айту үшін ересек адамды дұрыс таңдау.
21. Отбасылық қатынастар, мерекелер, салтанаттар, дәстүрлер (8 сағат):
1) отбасы мүшелерінің туылған күндерін тойлау; сыйлық дайындау (аппликация, сурет);
2) үй шаруасында ата-аналарына көмек көрсету;
3) тұрғылықты жер, мекен жай.
22. Бос уақытты өткізу және қызығушылықтар (6 сағат):
1) үй және бөлме жануарлары; үйде мысықты және итті ұстау;
2) хайуанаттар бағына бару. Жануарларды тамақтандыру ережелері.
23. Тамақтану (12 сағат):
1) азық-түлікті тоңазытқышта сақтау, мұздытылған азық-түлікті пайдалану;
2) пышақты қауіпсіз қолдану;
3) бутербродтар дайындау;
4) көкөністер және жемістерді жуу ережелері.
24. Сауда. Ақша (8 сағат):
1) тез бұзылатын азық-түліктер (ет, балмұздақ, мұздалған азықтар), оларды қолдану ережесі, сусындарды салқындату;
2) сауда жасау. Сатып алынған заттың құнын төлеу.
25. Тұрғын үй (8 сағат):
1) пәтердің, үйдің негізгі бөлмелерінің аталуы және қажеттілігі;
2) білім алушының жұмыс орнын ұйымдастыру;
3) жиһаз. Бөлмеде орналастыру. Ыдыс, сақтау тәсілдері.
26. Киім және аяқ киім (8 сағат):
1) жеке киімдерін дұрыс сақтау; шкафқа ілу, сөреге реттеу;
2) киімдерді түрі бойынша топтастыру (жейделер, көйлектер, шортылар, шалбарлар);
3) келесі жыл мезгіліне дейін аяқ киімдерді сақтау ережелері.
27. Көлік (8 сағат):
1) қалалық көлік түрлері (автобус, троллейбус, трамвай, метро); көлікке отыру және көліктен түсу реті, көлікте жүру тәртібі.
4-тарау. Оқу пәнінің 7-сыныптағы базалық білім мазмұны
28. Денсаулық және қоршаған орта (12 сағат):
1) жеткіншектің жеке тазалығы; күн тәртібі, тамақтануы;
2) кремдер, лосьондар, дезодоранттар қолдану;
3) денсаулығының жағдайын, орын алған мәселе жайында айту үшін ересек адамды дұрыс таңдау;
4) жарақат алғанда алғашқы көмек көрсету: кішкентай кесілген жараны өңдеу; жараны таңу;
5) сел, су тасқыны кезінде, өрт шыққанда қарапайым қауісіздік ережелері.
29. Отбасылық қатынастар, мерекелер, салтанаттар, дәстүрлер (6 сағат):
1) ата-анасының жұмыс орындары;
2) тұрмыстық әрекеттерге байланысты қарапайым тапсырмаларды орындау.
30. Бос уақытты өткізу және қызығушылықтар (6 сағат):
1) табиғатта демалу; судың қасында және суға түскенде тәртіп сақтау ережелері; танымайтын жерде суға түсу; күннің өтуін және салқындаудың алдын алу; азық-түлік, киім және табиғатта демалуға қажетті заттар.

31. Питание (12 часов):
1) электрическая и газовая плиты. Использование спичек и электрозажигалок;
2) микроволновка. Правила использования;
3) кипячение воды в чайнике. Кипячение молока. Признаки закипания. Посуда, необходимая для хранения молока. Приготовление молочного супа;
4) отваривание сосисок или колбасы;
5) блюда из творога: творожная запеканка, сырники. Приготовление сырников и творожной запеканки;
6) правила техники безопасности при приготовлении пищи, при обращении с кипятком, приборами бытовой техники;
7) сервировка стола к обеду и правила пользования столовыми приборами.
32. Торговля. Деньги (8 часов):
1) торгово-развлекательные центры, их отделы. Товары и порядок их приобретения;
2) выбор (с помощью взрослых) средств личной гигиены.
33. Жилище (8 часов):
1) название и назначение комнат в квартире, доме;
2) мебель, ее назначение (стол, стул, диван, шкаф, кровать);
3) уход за мебелью в зависимости от ее покрытия (мягкая обивка, полировка, лак).
34. Одежда (8 часов):
1) виды одежды и обуви для дома и для улицы;
2) одежда для рук и ног: варежки, перчатки, носки, колготки. Хранение.
35. Транспорт (8 часов):
1) правила дорожного движения: переход улицы на зеленый свет светофора в местах, где есть указатель "переход";
2) общие представления о железнодорожном и воздушном транспорте (поезд, самолет). Общий вид, способы передвижения, правила поездки.
Глава 5. Базовое содержание учебного предмета для 8 класса
36. Здоровье и окружающая среда (10 часов):
1) правила личной гигиены. Повторение и расширение знаний;
2) адекватный выбор взрослого для сообщения о своем недомогании, о возникшей проблеме;
3) гигиена носа при простудных заболеваниях;
4) гигиена полости рта. Профилактика заболеваний зубов, десен и полости рта. Полоскание горла при простуде;
5) уход за ногтями рук и ног. Периодичность стрижки ногтей;
6) профилактика простудных заболеваний. Закаливание. Ношение маски, использование носового платка при насморке.
37. Семейные и межличностные отношения. Праздники, торжества, ритуалы (8 часов):
1) имена ближайших родственников (братья, сестры, бабушка, дедушка);
2) домашний адрес, адрес школы;
3) имя и отчество директора школы, учителей, врача, воспитателей;
4) праздник, торжество. Внешний вид. Посильная помощь в проведении торжества. Общение, значимость праздника, общение с гостями.
38. Досуг и увлечение (8 часов):
1) посещение парков, аттракционов. Правила безопасности на аттракционах;
2) посещение цирка;
3) выращивание растений в квартире (сад на окне).
39. Питание (10 часов):
1) заваривание чая. Кипячение молока;

31. Тамақтану (12 сағат):
1) электр және газ плитасы; сіріңке және электртұтатқышты қолдану;
2) қысқатолқынды пеш. Қолдану ережелері;
3) шайнекте су қайнату. Сүт қайнату. Қайнаудың белгілері. Сүт сақтауға арналған ыдыс. Сүт сорпасын дайындау;
4) шұжықтарды немесе сосискаларды қайнату;
5) сүзбеден жасалған тағамдар: сүзбеден жасалған запеканка, сырниктер. Оларды дайындау;
6) тамақ пісіргенде, қайнаған суды пайдаланғанда, тұрмыстық техниканы пайдаланғанда сақтандыру техникасы ережелері;
7) түскі асқа столды дайындау және асхана құралдарын қолдану ережелері.
32. Сауда. Ақша (8 сағат):
1) сауда-ойын сауық орталықтары, олардың бөлімдері; товарлар және оларды сатып алу реті;
2) жеке тазалығы құралдарын таңдау (ересектердің көмегімен).
33. Тұрғын үй (8 сағат):
1) пәтердегі, үйдегі бөлмелердің аталуы және қызметі;
2) жиһаз, оның қажеттілігі (стол, орындық, диван, шкаф, төсек);
3) төсеміне қарай жиһазды күту (жұмсақ төселім, полировка, лак).
34. Киім (8 сағат):
1) үйге және көшеге арналған аяқ киім түрлері;
2) қолдарға және аяқтарға арналған киімдер: қолғаптар, носкилер, колготкилер. Сақтау.
35. Көлік (8 сағат):
1) жол жүру тәртібі: "жүруге рұқсат" белгісі бар жерлерде бағдаршамның жасыл шамынан жолдан өту;
2) теміржол және әуе көлігі жайлы жалпы түсініктер (поезд, ұшақ); жалпы түрі, қозғалу тәсілі; жүру тәртібі.
5-тарау. Оқу пәнінің 8-сыныптағы базалық білім мазмұны
36. Денсаулық және қоршаған орта (10 сағат):
1) жеке тазалық тәртібі. Білімдері қайталау және кеңейту;
2) денсаулығының жағдайын, орын алған мәселе жайында айту үшін ересек адамды дұрыс таңдау;
3) суық тиген жағдайда мұрын тазалығы;
4) ауыз қуысының тазалығы. Тіс, қызыл иек және ауыз қуысы ауыруларының алдын алу. Суық тиген жағдайда тамақты шайқау;
5) қолдарының және аяқтарының тырнақтарына күтім жасау. Тырнақ алудың жиілігі;
6) суық тиюдің алдын алу шаралары; дене шынықтыру; маска тағу, бет орамалды қолдану.
37. Отбасылық және өзара қарым-қатынас. Мерекелер, салтанаттар, дәстүрлер (8 сағат):
1) жақын тұыстарының аттары (бауырлары, әпке-сіңілдері, әже, ата);
2) үй мекен-жайы, мектептің мекен-жайы;
3) мектеп директорының, мұғалімдердің, дәрігердің, тәрбиешілердің аты, тегі;
4) мереке, салтанат. Сырт келбеті, салтанатты өткізуде көмек көрсету, қарым-қатынас, мерекенің маңызы, қонақтармен сөйлесу.
38. Бос уақытты өткізу және қызығушылықтар (8 сағат):
1) саябақтарға, әткеншектерге бару. Аттракциондарда қауіпсіздік ережелері;
2) циркке бару;
3) өсімдіктерді пәтерде отырғызу (терезе алдындағы бақ).
39. Тамақтану (10 сағат):
1) шай демдеу. Сүт пісіру;

2) отваривание яйца, сосисок, приготовление яичницы;
3) приготовление винегрета;
4) приготовление овощного супа;
5) правила пользования ручной теркой, электрическими измельчителями.
40. Торговля. Деньги (8 часов):
1) товары штучные, на развес;
2) рынок. Отличие от магазинов. Отделы рынка;
3) деньги за проезд.
41. Жилище (8 часов):
1) кухня, ее назначение. Кухонная мебель, особенности ее размещения на кухне;
2) посуда: чайная, обеденная, столовые приборы. Хранение.
42. Одежда и обувь (8 часов):
1) выбор одежды и обуви соответственно погоде, сезону;
2) одежда для девушки, одежда для юноши;
3) обувь. Выбор обуви для сезона.
43. Транспорт (8 часов):
1) правила дорожного движения, все случаи правильного перехода улицы. Оплата за проезд;
2) наиболее рациональный маршрут проезда до школы различными видами транспорта. Пересадки. Пешеходный маршрут.
Глава 6. Базовое содержание учебного предмета для 9 класса
44. Здоровье и окружающая среда (10 часов):
1) личная гигиена подростка. Выбор средств личной гигиены. Виды дезодорантов: спрей, шариковый, твҰрдый. Стельки для обуви, гигиенические прокладки. Гель для душа;
2) адекватный выбор взрослого для сообщения о своем недомогании, о возникшей проблеме.
45. Межличностные и семейные отношения. Праздники, торжества, ритуалы (8 часов):
1) день рождения друга. Выбор и оформление подарка (самостоятельно или с помощью взрослых). Выбор и вручение букета. Подбор одежды в зависимости от торжества.
46. Досуг и увлечения (8 часов):
1) цветник на окне. Выращивание растений из семян, луковиц. Подбор горшков и ваз для растений, цветов;
2) посещение кинотеатра. Выбор фильма.
47. Питание (10 часов):
1) чистка и нарезание овощей для салата;
2) пользование электроприборами. Тостер, мясорубка, миксер;
3) варка картофеля, приготовление пюре;
4) отваривание вермишели (макарон);
5) выпечка баурсаков.
48. Торговля. Услуги (8 часов):
1) покупка хлеба, расфасованных товаров (2-3 наименования) с фиксированной суммой денег в ближайшем магазине. Покупка газеты в киоске;
2) парикмахерская. Правила посещения.
49. Жилище (8 часов):
1) уют квартиры. Мебель, шторы, светильники, картины;
2) размещение мебели в квартире.
50. Одежда и обувь (8 часов):
1) ремонт одежды. Услуги ателье: подшивание подола платья, длины брюк. Маршрут до ателье;
2) ремонт обуви. Сапожная мастерская. Услуги мастерской, виды ремонта обуви. Маршрут до мастерской.
51. Транспорт (8 часов):
1) маршруты: до рынка, до школы, до магазина, до родственника, до бассейна (самостоятельно или с помощью взрослых).

2) жұмыртқа қайнату, қуыру;
3) винегрет дайындау;
4) көкөністерден сорпа қайнату;
5) қол үккішін, электр ұсатқыштарды қолдану ережесі.
40. Сауда. Ақша (8 сағат):
1) бір талдап, өлшеп сататын товарлар;
2) базар. Дүкендерден айырмашылығы. Базар бөлімдері;
3) жол ақысы.
41. Тұрғын үй (8 сағат):
1) ас үй, оның қызметі. Ас үй жиһазы, оны ас үйде орналастыру ерекшеліктері;
2) ыдыс: шайға арналған, түскі асқа арналған, ас үй құралдары. Сақтау.
42. Киім және аяқ киім (8 сағат):
1) ауа райына, мезгілге сәйкес киімді және аяқ киімді таңдау;
2) бойжекенге, бозбалаға арналған киімдер;
3) аяқ киім. Мезгілге арналған аяқ киім таңдау.
43. Көлік (8 сағат):
1) жол жүру ережесі, көшеден дұрыс өтудің барлық жағдайлары. Жол ақысын төлеу;
2) әртүрлі көлікпен мектепке дейінгі жолдың ең тиімді маршруты, басқа көлікке отыру, жаяу жүргіншінің маршруты.
6-тарау. Оқу пәнінің 9-сыныптағы базалық білім мазмұны
44. Денсаулық және қоршаған орта (10 сағат):
1) жеткіншектің жеке тазалығы. Тазалық құралдарын таңдау. Дезодорант түрлері: себетін, шар тәрізді, қатты. Аяқ киім төсеніші. тазалық төсемелері. Душқа арналған сұйық сабын;
2) өз денсаулығы жайлы, орын алған мәселе туралы айту үшін ересек адамды дұрыс таңдау.
45. Тұлғааралық және отбасылық қатынастар. Мерекелер, салтанаттар, дәстүрлер (8 сағат):
1) досының туылған күні. Сыйлық таңдау және безендіру (өзі немесе ересектердің көмегімен). Гүл шоғын таңдау және сыйлау. Салтанатты жиынға сәйкес киім таңдау.
46. Бос уақыт және қызығушылық (8 сағат):
1) терезенің алдындағы гүлзар. Дәнмен, бас пияз арқылы өсімдіктерді өсіру, өсімдіктерге, гүлдерге арнап ыдыс таңдау;
2) кинотеатрға бару. Көркемфильм таңдау.
47. Тамақтану (10 сағат):
1) салатқа арнап көкөністерді тазалап және турау;
2) электрқұралдарды қолдану; тостер, еттұрағыш, миксер;
3) картоп қайнату, пюре дайындау;
4) вермишель қайнату (макарон);
5) бауырсақ пісіру.
48. Сауда. Қызметтер (8 сағат):
1) жақын арадағы дүкеннен нан сатып алу, нақты белгіленген ақшаға товар сатып алу (2-3 аталуы бар); кисокіден газет сатып алу;
2) шаштараз; бару ережелері.
49. Тұрғын үй (8 сағат):
1) пәтер жайлылығы. Жиһаз, перде, шамдар, картиналар;
2) жиһазды пәтерде орналастыру.
50. Киім және аяқ киім (8 сағат):
1) киім жөндеу. Ателье қызметі: көйлектің етегін, шалбардың ұзындығын кесіп тігу. Ательеге дейін жол;
2) аяқ киім жөндеу. Аяқ киім шеберханасы. Шеберхана қызметі, аяқ киім жөндеу түрлері. Шеберханаға дейін жол.
51. Көлік (8 сағат):
1) жол маршруттары: базарға дейін, мектепке дейін, дүкенге дейін, туысының үйіне дейін, жүзу бассейініне дейін (өзі немесе ересектердің көмегімен).

Глава 7. Ожидаемые результаты по завершении 5 класса
52. Предметные результаты.
53. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) правила личной гигиены;
2) режим дня;
3) свои имя, фамилию и возраст;
4) формы обращения с просьбой, вопросом ко взрослым и сверстникам;
5) внешний вид и название некоторых продуктов питания;
6) некоторые правила дорожного движения.
54. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) выполнять утренний и вечерний туалет; причесывать волосы; выполнять процедуры, связанные с чистотой тела и уходом за ним;
2) пользоваться подсобными помещениями в спортивных сооружениях (раздевалка, душевая);
3) пользоваться салфеткой;
4) убирать посуду после еды (очищать тарелку от остатков пищи, ставить в раковину), протирать стол влажной тряпкой;
5) сушить мокрую обувь; протирать и чистить кожаную обувь;
6) переходить дорогу в положенном месте.
Глава 8. Ожидаемые результаты по завершении 6 класса
55. Предметные результаты.
56. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) правила личной гигиены полости рта, носа, рук, ног, ушей;
2) даты семейных праздников и дней рождений членов семьи;
3) классифицикацию одежду и обувь по видам;
4) правила хранения продуктов в холодильнике.
57. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) проводить гигиенические процедуры: мыть руки, шею, уши, волосы;
2) одеваться на прогулку в соответствии с погодой;
3) принимать участие в изготовлении небольших подарков своими руками;
4) принимать участие в уходе за домашними животными;
5) готовить простые бутерброды (нарезать сыр, колбасу, намазать масло на хлеб);
6) чистить и мыть овощи и фрукты;
7) пользоваться холодильником для хранения продуктов;
8) складывать и развешивать свою одежду, ставить на место обувь.
Глава 9. Ожидаемые результаты по завершении 7 класса.
58. Предметные результаты.
59. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) правила пользования кремами, лосьонами;
2) правила первой помощи при небольших травмах;
3) элементарные правила соблюдения безопасности при селе, наводнении, пожаре;
4) место работы родителей;
5) правила пользования электрическими и газовыми плитами, микроволновкой, электрочайником;
6) виды наземного и воздушного транспорта.
60. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) ориентироваться в комнатах квартиры, дома;
2) различать мебель по назначению;
3) обрабатывать раны перекисью водорода, зелҰнкой; накладывать лейкопластырь;
4) соблюдать правила поведения у воды и во время купания; не погружаться в воду с разбега в незнакомом месте; не допускать переохлаждения и перегрева;
5) выбирать продукты, вещи и предметы необходимые для отдыха на природе;

7-тарау. 5-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
52. Пәндік нәтижелер.
53. Білім алушылар:
1) жеке тазалық ережелерін;
2) күн тәртібін;
3) өзінің атын, тегін және жасын;
4) ересектерге және құрбыларына өтініш, білдіруді, сұрақ қою түрлерін;
5) сырт келбеті және кейбір азық-түлік аттарын;
6) кейбір жол жүру ережелерін біледі деп күтіледі.
54. Білім алушылар:
1) таңертең және кешке жуынуды; шаштарын тарауды; дене тазалығы және оның күтіміне байланысты әрекеттерді орындауды;
2) спорт нысандарында қосымша бөлмелерді пайдалануды (шешінетін орын, душ);
3) салфетканы қолдануды;
4) тамақтан кейін ыдысты жинауды (тарелканы тамақ қалдықтарынан тазартады, раковинаға қояды), столды сулы шүберекпен сүртуді;
5) ылғал аяқ киімді кептіруді; былғары аяқ киімді сүртіп және тазартуды;
6) жолды өтуге рұқсат етілген жерден өтуді меңгереді деп күтіледі.
8-тарау. 6-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
55. Пәндік нәтижелер.
56. Білім алушылар:
1) ауыз қуысы, мұрын, қол, аяқ, құлақтардың жеке тазалық ережелерін;
2) отбасылық мерекелер және отбасы мүшелерінің туылған күндерін;
3) киім және аяқ киімді түрлері бойынша топтастыруды;
4) азық-түлікті тоңазытқышта сақтау ережелерін біледі деп күтіледі.
57. Білім алушылар:
1) жуынады: қолдарын, мойынын, құлақтарын, шаштарын жууды;
2) серуендеуге ауа райына сәйкес киінуді;
3) өз қолымен сыйлықтар жасауға үлес қосуды;
4) үй жануарларын қарағанда қатысуды;
5) жай бутербродтарды дайындауды (ірімшік, шұжық кесу, нанға май жағу);
6) көкөністерді және жемістерді жууды;
7) азық-түлікті сақтауға тоңазытқышты қолдануды;
8) өз киімдерін жинау және ілу, аяқ киімді орнына қоюды меңгереді деп күтіледі.
9-тарау. 7-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
58. Пәндік нәтижелер.
59. Білім алушылар:
1) кремдер, лосьондар қолдану ережелерін;
2) кішкентай жарақатта алғашқы көмек көрсету ережелерін;
3) сел кезінде, су тасқынында, өрт шыққанда қарапайым қауіпсіздік ережелерін;
4) ата-аналарының жұмыс орындарын;
5) қысқа толқында пеш, духовка, электршайнек, электр және газ плиталарын қолдану ережелерін;
6) жер үсті және әуе көлігі түрлерін біледі деп күтіледі.
60. Білім алушылар:
1) пәтердің, үйдің бөлмелерінде бағдарлауды;
2) жиһазды қажеттілі бойынша ажыратуды;
3) сутегі қышқылымен, зеленкамен жарақаттарды өңдеу; лейкопластырь жабыстыруды;
4) судың жанында және суға түскенде тәртіп сақтау; білмейтін жерде алыстан жүгіріп келіп суға секіру; салқындап немесе күн өтіп кетуді болдырмауды;
5) табиғатта демалуға қажетті азық-түлікті, киімдер мен заттарды таңдауды;

6) включать и выключать газовую и электрически плиты (с помощью взрослых или самостоятельно);
7) кипятить воду в чайнике (с помощью взрослых или самостоятельно);
8) самостоятельно сервировать стол с учетом приготовленных блюд;
9) различать и выбирать средства личной гигиены;
10) различать одежду и обувь для дома и для улицы;
11) стирать вручную предметы нижнего белья;
12) гладить небольшие вещи;
13) переходить улицу на зеленый свет светофора.
Глава 10. Ожидаемые результаты по завершении 8 класса
61. Предметные результаты.
62. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) способы профилактики и лечения простудных заболеваний;
2) домашний адрес и адрес школы;
3) имена и отчества педагогов, воспитателей школы;
4) правила поведения и безопасности при посещении аттракционов;
5) правила пользования бытовыми приборами;
6) наиболее рациональный маршрут проезда до школы различными видами транспорта.
63. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) соблюдать гигиену рта, носа;
2) ухаживать за ногтями рук и ног;
3) ухаживать за домашними растениями;
4) оказывать посильную помощь в проведении торжества;
5) заваривать чай;
6) вскипятить молоко;
7) сварить яйцо, пожарить яичницу;
8) пользоваться теркой;
Глава 11. Ожидаемые результаты по завершении 9 класса
64. Предметные результаты.
65. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) ритуалы, связанные с празднованием дня рождения друга, родственника;
2) маршруты и правила поведения, связанные с обращением в службы оказания услуг населению (парикмахерская, ателье, сапожная мастерская);
3) правила безопасности при отваривании картофеля, макарон;
4) действия, связанные с покупкой некоторых товаров (без сдачи);
5) маршруты часто посещаемых мест.
66. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) пользоваться средствами личной гигиены;
2) ориентироваться в назначении различных отделов магазина;
3) выращивать растение из семян в горшке;
4) резать овощи для салата;
5) отваривать картофель, вермишель;
6) покупать товары, имея фиксированную сумму денег;
7) делать стрижку, прическу в парикмахерской;
8) самостоятельно относить обувь в ремонт;
9) самостоятельно или с помощью взрослых ездить на общественном транспорте по знакомому маршруту.
67. Личностные результаты. Ожидается, что обучающиеся проявят:
1) ответственность, аккуратность, дисциплинированность;
2) мотивацию к труду, умение преодолевать трудности;
3) навыки сотрудничества с взрослыми и сверстниками.
68. Системно-деятельностные результаты. Ожидается, что обучающиеся овладеют:
1) бытовыми трудовыми умениями;
2) навыками социально одобряемого поведения в социальных учреждениях (торговли, службы быта, связи, культуры, медицинской помощи) и общественном транспорте;

6) газ және электрплитаны жағуды және өшіруді (ересектердің көмегімен немесе өзі);
7) шәйнекке су қайнатуды (ересектердің көмегімен немесе өзі);
8) дайындалған тағамдарды ескеріп өз стөлін әзірлеуді;
9) жеке тазалық сақтауға арналған құралдарды ажыратуды және таңдауды;
10) үйге және көшеге арналған киім және аяқ киімді ажыратуды;
11) іш киімдерді қолымен жууды;
12) кішкене заттарды үтіктеуді;
13) көшені бағдаршамның жасыл көзі жанғанда өтуді меңгереді деп күтіледі.
10–тарау. 8-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
61. Пәндік нәтижелер.
62. Білім алушылар:
1) суық тию ауыруларын емдеу және алдын алу жолдарын;
2) үй және мектептің мекен жайын;
3) ұстаздардың, мектеп тәрбиешілерінің аттары және әкелерінің аттарын;
4) әткеншектерге отырғанда қауіпсіздік және өзін ұстау ережелерін;
5) тұрмыс құралдарын қолдану ережелерін;
6) түрлі көлікпен мектепке дейін тиімді жүру жол сызбасын біледі деп күтіледі.
63. Білім алушылар:
1) ауыз қуысы, мұрын тазалығын сақтауды;
2) қолдарының және аяқтарының тырнақтарына қарауды;
3) үй өсімдіктерін күтуді;
4) салтанатты өткізуде шамасы жеткенше көмек көрсетуді;
5) шай демдеуді;
6) сүт пісіруді;
7) жұмыртқаны қайнатуды, қуыруды;
8) үккішті пайдалануды меңгереді деп күтіледі.
11-тарау. 9-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
64. Пәндік нәтижелер.
65. Білім алушылар:
1) досының, туысының туылған күнін атап өтуге байланысты рәсімдерді;
2) халыққа қызмет көрсету қызметіне өтініш жасауға байланысты жол сызбалары және өзін ұстау тәртібін (шаштараз, ателье, аяқ киім жөндеу шеберханасы);
3) картоп, макарон қайнатқанда қауіпсіздік ережелерін;
4) кейбір товарларды сатып алуға байланысты әрекеттерді (қалдықсыз);
5) жиі баратын орындардың жол сызбасын біледі деп күтіледі.
66. Білім алушылар:
1) жеке тазалыққа арналған құралдарды қолдануды;
2) дүкеннің түрлі бөлімдерінде бағдарлай алуды;
3) өсімдіктерді дәннен ыдысқа өсіріп шығаруды;
4) салатқа көкөністер турауды;
5) картоп, вермешель қайнатуды;
6) берілген ақшаға зат сатып алуды;
7) шаш қырқытып, шаштаразда шаш үлгісін жасай алуды;
8) аяқ киімді өзі шеберханаға алып бара алуды;
9) таныс маршрутпен өзі немесе ересектердің көмегімен қоғамдық көлікте жүре алуды меңгереді деп күтіледі.
67. Тұлғалық нәтижелер. Білім алушылар:
1) жауапкершілік, жинақылық, әдептілік;
2) еңбекке деген ынта, қиындықтарды еңсеру икемін;
3) ересектермен және құрбыларымен ынтымақтастық орнату дағдыларын танытады деп күтіледі.
68. Жүйелік-әрекеттік нәтижелер білім алушылардың:
1) тұрмыстық еңбек икемдерінен;
2) әлеуметтік нысандарда (сауда, тұрмыс, байланыс, мәдениет, медициналық көмек көрсету) және қоғамдық көліктерде әлеуметтік қолдау табатын тәртіп дағдыларынан;

3) умениями элементарного бытового общения с людьми близкого и незнакомого окружения.
Приложение 162
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 380
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Ремесло" для обучающихся с умеренной умственной отсталостью 5-9 классов уровня основного среднего образования Глава 1. Пояснительная записка
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года №1080 и с учетом особых образовательных потребностей обучающихся с умеренной умственной отсталостью.
2. Цель учебного предмета является обучение обучающихся элементарным трудовым навыкам, а также формирование у них общепринятых норм и правил общения в трудовом коллективе.
3. Задачи учебного предмета:
1) формировать элементарные трудовые умения и навыки, готовить к посильным видам производительного труда;
2) формировать положительную мотивацию к трудовой деятельности;
3) формировать привычку к трудовому усилию, способность работать в коллективе;
4) развивать коммуникативную функцию речи как непременное условие социальной адаптации.
4. Для обучающихся с умеренной умственной отсталостью труд является основным средством адаптации к жизни. В ходе обучения обучающиеся овладевают элементарными умениями и навыками, необходимыми для выполнения несложных работ в специально созданных условиях.
5. Трудовое обучение обучающихся с умеренной умственной отсталостью осуществляется в соответствии со следующими принципами:
1) практическая направленность всего обучения;
2) коррекционно-развивающее направленность обучения;
3) целостное построение учебного процесса;
4) доступность учебного материала;
5) индивидуальный подход в обучении;
6) наглядность и непосредственная деятельность с предметами.
6. Объем учебной нагрузки:
1) 5 класс – 6 часов в неделю, 204 часов в учебном году;
2) 6 класс – 8 часов в неделю, 272 часа в учебном году;
3) 7 класс – 8 часов в неделю, 272 часа в учебном году;
4) 8 класс – 10 часов в неделю, 340 часа в учебном году;
5) 9 класс – 10 часов в неделю, 340 часов в учебном году.
7. Занятия по предмету "Ремесло" строятся на комплексной основе с использованием разных видов деятельности: игровой (сюжетно-ролевая, дидактическая, театрализованная, подвижная игра), элементарной трудовой, конструктивной, изобразительной (лепка, рисование, аппликация), которые будут способствовать расширению, повторению и закреплению элементарных трудовых навыков.

3) жақын адамдарымен және бейтаныс ортада қарапайым тұрмыстық қатынас орнату икемдерінен көрініс табады деп күтіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 162-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 380-қосымша
Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9 сыныптары үшін "Кәсіп" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Түсінік хат
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы №1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес және орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін ескере отырып әзірленген.
2. Оқу пәнінің мақсаты білім алушыларды қарапайым еңбек дағдыларына үйрету, сондай-ақ оларда еңбек ұжымында қабылданған нормалар мен ережелерді қалыптастыру.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) қарапайым еңбек икемділіктері мен дағдыларын қалыптастыру, өнімді еңбектің күш жетерлік түрлеріне дайындау;
2) еңбек әрекетіне жағымды уәждемені қалыптастыру;
3) еңбектенуге тырысу, ұжымда жұмыс істеу қабілетін қалыптастыру;
4) әлеуметтік бейімделудің негізгі шарты ретіндегі сөйлеу тілінің коммуникативтік атқарымын дамыту.
4. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылар үшін еңбек өмірде бейімделудің негізгі құралы болып табылады. Білім алушылар оқыту барысында арнайы жасалған жағдайларда күрделі емес жұмыстарды орындау үшін қажетті қарапайым икемділіктер мен дағдыларға ие болады.
5. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды еңбекке баулу қағидалары:
1) барлық оқытудың тәжірибелік бағыттылығы;
2) оқытудың түзету, дамытушылық бағыттылығы;
3) оқыту процесінің тұтас құрылымы;
4) оқу материалының қол жетімділігі;
5) оқытудағы дербестік тәсіл;
6) көрнекілік және заттармен тікелей әрекеттену.
6. Оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сынып – аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағат;
2) 6-сынып – аптасына 8 сағат, оқу жылында 272 сағат;
3) 7-сынып – аптасына 8 сағат, оқу жылында 272 сағат;
4) 8-сынып – аптасына 8 сағат, оқу жылында 272 сағат;
5) 9-сынып – аптасына 10 сағат, оқу жылында 340 сағат.
7. "Кәсіп" пәні бойынша сабақтар қарапайым еңбек дағдыларының кеңеюіне, қайталануына және бекітілуіне көмектесетін әрекеттердің алуан түрлерін: ойындық (жағдаяттық-рөлдік, дидактикалық, қойылымдық, шапшаң қимылды ойын), қарапайым еңбек, құрылымдық, бейнелеу әрекеттері (сомдау, сурет салу,жапсырмақұрақ) пайдаланумен бірге кешенді негізде құрылады.

8. Программный практический материал подобран с учетом особенностей психофизического развития обучающихся. Материал расположен по принципу усложнения, увеличения объема сведений и повышения доли самостоятельности.
9. В процессе обучения труду обучающихся с умеренной умственной отсталостью используются следующие методы и приемы:
1) совместные действия, действия по подражанию действиям учителя;
2) действия по образцу, по словесной инструкции.
10. Учебная программа предмета "Ремесло" включает разделы: "Работа с бумагой и картоном", "Работа с бусами и бисером", "Работа с бросовым материалом", "Работа с древесиной", "Работа с природными материалами", "Работа с глиной и соленым тестом", "Работа с текстильными материалами", которые можно заменить и дополнить другими, усложнить или сократить в зависимости от психофизических возможностей обучающихся класса, исходя из материальных возможностей организации образования и местных традиций.
11. Реализуя право каждого умственно отсталого ребенка развиваться и усваивать учебный материал в индивидуальном темпе и объеме, учебный материал каждого класса программы изложен в виде последовательных, постепенно усложняющихся порций учебного материала.
12. Содержание каждого последующего этапа обучения базируется на умениях и навыках, формируемых на предыдущем этапе, и содержит более сложный и объемный материал.
13. Количество часов для каждого из разделов программы, для работы в рамках каждого этапа учитель определяет самостоятельно. Основанием для принятия решения о переходе к изучению новой темы, следующего образовательного этапа является успешное усвоение практических навыков в рамках изучаемой темы. Педагог предлагает обучающимся учебный материал доступный пониманию, что предполагает реализацию дифференцированного и индивидуального подходов на уроке.
14. Программа содержит возможное (примерное, рекомендуемое) содержание трудовой ручной деятельности обучающихся с умеренной умственной отсталостью. Учитель составляет календарный план с учҰтом возможностей детей класса, наличия соответствующих материалов. В связи с этим порядок прохождения тем в плане учителя отличается от порядка, предлагаемого программой.
15. При оценивании учебных достижений, обучающихся с умеренной умственной отсталостью используется описательная оценка.
Глава 2. Базовое содержание учебного предмета для 5 класса
16. Раздел "Работа с бумагой и картоном". Знакомство с разделом:
1) правила поведения в мастерской;
2) знакомство с материалами и инструментами;

8. Бағдарламалық тәжірибелік материал білім алушылардың психофизикалық даму ерекшеліктерін есепке ала отырып, іріктелген. Материал мәліметтердің біртіндеп күрделенуі, көлемі мен дербестіктің артуы қағидасы бойынша орналасқан.
9. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды еңбекке баулу процесінде келесі әдістер мен тәсілдер:
1) бірлескен іс-әрекеттер, мұғалімге еліктеу іс-әрекеттері;
2) үлгі, сөздік нұсқау бойынша іс-әрекеттер пайдаланылады.
10. "Кәсіп" пәнінің оқу бағдарламасының бөлімлары: "Қағаз және қатырмақағазбен жұмыс", "Моншақ шытыра моншақпен жұмыс", "Қалдық материалдармен жұмыс", "Ағашпен жұмыс", "Табиғи материалдармен жұмыс", "Саз және тұзды қамырмен жұмыс", "Тоқыма материалдармен жұмыс". Оларды сынып білім алушыларының психофизикалық мүмкіндіктеріне және білім беру ұйымдарының материалдық мүмкіндіктері мен жергілікті дәстүрлерге қарай, басқалармен ауыстыруға және толықтыруға, күрделендіруге немесе қысқартуға болады.
11. Орташа ақыл-ой кемістігі бар әрбір баланың дамуға және оқу материалдарын жеке қарқында және көлемде меңгеруге құқығын жүзеге асыра отырып, бағдарламаның әрбір бөлімының оқу материалдары жүйелі түрде, бөліктері (оқыту кезеңдері) біртіндеп күрделендіріле, дәйекті түрде берілген.
12. Бағдарламаның әрбір бөлімының материалы оқытудың үш кезеңімен ұсынылған. Әрбір келесі оқыту кезеңінің мазмұны өткен бөлімда қалыптасатын икемділіктер мен дағдыларға негізделеді және құрамындағы материалдар одан да күрделі және көлемді болады.
13. Мұғалім бағдарламаның әрбір бөлімы үшін, әрбір кезең көлеміндегі жұмысқа қажетті сағаттар санын өздігінен анықтайды. Жаңа тақырыпқа, оқытудың келесі кезеңіне өту туралы шешімге өткен оқу материалын табысты меңгеру негіз болады. Педагог білім алушыларға түсінуге қолжетімді оқу материалын ұсынады, бұл сабақта жіктелген және жекеше тәсілдерді жүзеге асыруды талап етеді.
14. Бағдарлама орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың қол еңбегі әрекеттерінің мүмкін (үлгілік, нұсқаулық) мазмұнынан тұрады. Мұғалім сыныптағы балалардың мүмкіндіктерін, сәйкес материалдардың болуын ескере отырып, күнтізбелік жоспарды құрайды. Осыған байланысты мұғалім жоспарындағы тақырыптардың өту тәртібі ұсынылған бағдарламадан айрықшаланады.
15. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың оқудағы жетістіктерін бағалағанда сипаттамалық бағалау қолданылады.
2-тарау. Оқу пәнінің 5-сыныптағы базалық білім мазмұны
16. "Қағаз және қатырмақағазбен жұмыс" бөлімі. Бөліммен танысу:
1) шеберханада өзін ұстау ережесі;
2) материалдар мен құралдармен танысу;

3) техника безопасной работы;
4) элементарные сведения о видах и свойствах бумаги, картона;
5) свойства различных сортов бумаги.
17. Работа с кусочками разорванной бумаги:
1) сгибание, разрывание бумаги на мелкие кусочки;
2) сгибание и разрывание бумаги по линиям сгиба;
3) изготовление аппликаций из кусочков рваной бумаги.
18. Работа с мятой бумагой:
1) свойства тонкой бумаги для скатывания шариков;
2) правила безопасной работы с клеем;
3) отрывание и смятие бумаги;
4) наклеивание комочков по контуру и внутри рисунка;
5) изготовление аппликаций из мятой бумаги.
19. Сгибание бумаги:
1) способы складывания бумаги;
2) сгибание и проглаживание с помощью гладилки;
3) соединение по линии сгиба при помощи клея, нитки и иголки;
4) приемы складывания бумаги "гармошка": вдоль, поперҰк, по диагонали;
5) изготовление изделий из бумажных "гармошек".
20. Аппликации из геометрических фигур:
1) геометрические фигуры (название, дифференциация);
2) лицевая, изнаночная сторона бумаги;
3) приемы получения простейших геометрических фигур путем складывания полоски бумаги – квадрат, треугольник;
4) составление узор из геометрических фигур;
5) ориентировка в пространстве при выполнении аппликационных работ (верх-низ листа, сгиб, право-лево);
6) правила выполнения аппликации из бумаги;
7) изготовление изделий с использованием аппликации.
21. Резание бумаги:
1) резание бумаги по прямой линии;
2) нарезание прямых полос;
3) приемы нарезания и складывания полос;
4) изготовление объемных изделий для декорирования открыток, рамок, коробок с использованием прямых полос из бумаги;
22. Скручивание бумаги:
1) скручивание трубочек из нарезанных полосок из газеты;
2) изготовление изделий из скрученных газетных полос (рамки, панно, другие изделия по выбору учителя).
23. Раздел "Работа с текстильными материалами". Работа в технике "Изонить":
1) знакомство с материалами и инструментами (их названия, применение, техника безопасности);
2) знакомство с правилами организации рабочего места;
3) лицевая и изнаночная сторона картона;
4) вышивка ручными стежками по готовым прямым проколам на картоне швом "вперед иголка", косым швом.
24. Мягкая игрушка:
1) устройство ручной иглы;
2) виды игл по длине, толщине, величине ушка;
3) определение длины рабочей нитки;
4) лицевая, изнаночная сторона ткани;
5) изготовление плоских игрушек из картона и поролона;
6) изготовление мягких игрушек из тряпичных "мячиков";
25. Лоскутное шитье:
1) выбор ручной иглы для работы;
2) швейные нитки: толщина, прочность;
3) завязывание узелка;
4) виды ножниц, назначение, устройство;

3) қауіпсіз жұмыс техникасы;
4) қағаздың, қатырмақағаздың түрлері мен сұрыптары туралы қарапайым мәліметтер;
5) қағаздың түрлі сұрыптарының қасиеттері.
17. Жыртылған қағаздың бөліктерімен жұмыс жасау:
1) қағазды бүгу мен кішкене бөліктерге жырту;
2) қағазды бүгу сызығы бойынша бөліктерге бөлу;
3) жыртылған қағаз бөліктерінен аппликация жасау.
18. Умаждалған қағазмен жұмыс жасау:
1) кішкентай шарларды домалатуға арналған жұқа қағаздың қасиеттері;
2) желіммен жұмыстағы қауіпсіздік ережелері;
3) қағазды жырту және умаждау;
4) суреттің ішіне және кескіні бойынша бөліктерін желімдеу;
5) умаждалған қағаздан аппликация жасау.
19. Қағазды бүгу:
1) қағазды бүгу тәсілдері;
2) үтіктеу тақтасының көмегімен бүктеп, сипалау;
3) желім, жіп пен иненің көмегімен бүгілген сызық бойынша қосу;
4) қағазды "гормашкаға" жинау тәсілі: тік, көлденең, қиғашынан;
5) қағаз "гармошкалардан" бұйымдар жасау.
20. Геометриялық пішіндерден жасалған аппликация:
1) геометриялық пішіндер (аталуы, топтастыру);
2) қағаздың бет жағы және теріс жағы;
3) қағаз текшелерін – тік төртбұрыш, үшбұрыш жинақтау арқылы қарапайым геометриялық пішіндерді алу тәсілі;
4) геометриялық пішіндерден өрнек құрастыру;
5) аппликациялық жұмыстарды орындағанда кеңістікте бағдарлау (қағаздың жоғарғы-төмен жағы, бүгілген жері, оң-сол);
6) қағаздан аппликация жасау ережелері;
7) жапсырмақұрақ пайдаланып бұйым жасау.
21. Қағазды кесу:
1) қағазды тік сызықпен кесу;
2) тік жолақтарды кесу;
3) жолақтарды кесу және жинау тәсілдері;
4) қағаздан жасалған тік жолақтарды қолданып ашық хаттарды, рамаларды, қораптарды безендіру үшін көлемді бұйымдар жасау.
22. Қағаз өру:
1) кесілген газет жолақтарынан өру;
2) кесілген газет жолақтарынан өрмелерден бұйымдар жасау (рамкалар, панно, мұғалімнің таңдауы бойынша басқа да бұйымдар).
23. "Тоқыма материалдарымен жұмыс" бөлімі. "Изонить" техникасы бойынша жұмыс:
1) материалдар мен құралдармен танысу (олардың аталуы, қолдану, қауіпсіздік техникасы);
2) жұмыс орнын ұйымдастыру ережелерімен таныстыру;
3) қатырмақағаздың бет жағы және теріс жағы;
4) қатырмақағазда "ине алдында" тігісімен қиғаш тігіспен дайын тік тесіктер арқылы қол жіктерімен кестелеу.
24. Жұмсақ ойыншық:
1) қол иненің құрылымы;
2) иненің ұзындық, қалыңдық, тесігінің көлемі бойынша түрлері;
3) жұмыс жібінің ұзындығын анықтау;
4) матаның бет жағы, теріс жағы;
5) қатырмақағаздан және поролоннан жазық ойыншықтар жасау;
6) мата "доптарынан" жұмсақ ойыншықтар жасау.
25. Құрақ құрау:
1) жұмыс үшін қол инесін таңдау;
2) тігін инелері: жуандығы, күштілігі;
3) түйнек байлау;
4) қайшының түрлері, қажеттілігі, құрылымы;

5) изготовление изделий в лоскутных техниках "йо-йо" и "пицца" ручными стежками (разнообразные панно, мягкие игрушки).
26. Текстильная аппликация:
1) изготовление аппликации ручными швами "вперед иголка" (панно, открытки);
2) работа с двухдырочными пуговицами (панно, открытки с пуговицами, подставки под горячее);
3) электроутюг (назначение, история, правила техники безопасности при работе);
4) детали утюга;
5) пуговицы, их назначение;
6) пришивание бисера и пайеток.
27. Раздел "Работа с глиной и соленым тестом". Работа в керамической мастерской:
1) правила поведения в мастерской;
2) материалы и инструменты;
3) правила гигиены и безопасной работы при работе с природной глины;
4) организация рабочего места.
28. Лепка из глины:
1) разминание и расплющивание куска глины;
2) раскатывание глины скалкой;
3) накладывание фигурки-шаблона на лист глины, вырезание по шаблону;
4) украшение фигуры при помощи штампов, наклеивания мелких деталей, росписи, процарапывания;
5) лепка декоративных пластин различной текстуры прямоугольной, круглой, овальной формы;
6) лепка декоративных пластин с процарапанным рисунком;
7) лепка рельефных декоративных пластин;
8) лепка из глины маленьких подарков-сувениров: кулоны различной формы, подставка под горячее, карандашница, подсвечник "листик";
9) лепка из глиняных жгутов (змея, улитка, избушка);
10) лепка бус разной формы (круглые, овальные, цилиндры, колечки, кубики);
11) лепка по образцу и показу на основе 2-ух шаров (игрушки-неваляшки) конструктивным способом.
29. Работа с соленым тестом:
1) правила работы с тестом;
2) инструменты и приспособления для работы с соленым тестом;
3) техника безопасной работы с инструментами;
4) организация рабочего места;
5) разминание, разрывание, соединение, раскатывание скалкой;
6) скатывание шариков разной величины;
7) лепка простейших предметов: палочка, колбаска, мяч, блинчик, лепҰшка;
8) способы получения разных по форме деталей изделия;
9) использование подручных средств (формочек, шаблонов) при изготовлении изделия;
10) соединение деталей с помощью кисточки и воды;
11) лепка конструктивным способом (от частей к целому).
30. Роспись изделий:
1) виды краски для росписи (гуашь, акварель) - название, применение;
2) изготовление "тычков";
3) рисование точек "тычками" при росписи;
4) техника росписи мазками.
31. Раздел "Работа с бросовым материалом". Работа мастерской:
1) правила поведения в мастерской;
2) материалы и инструменты;
3) правила гигиены и безопасной работы при работе с бросовым материалом;
4) организация рабочего места.
32. Аппликация из оберток (фантиков) от конфет:

5) бұйымдарды құрақ құраудың "йо-йо" және "пицца" техникасымен қол тігіспен жасау (әр түрлі панно, жұмсақ ойыншықтар).
26. Тоқыма жапсырмақұрақ:
1) "ине алдында" тігісімен жапсырмақұрақ жасау (панно, ашық хаттар);
2) екі тесікті түймелермен жұмыс жасау (панно, түймелері бар ашықхаттар, ыстық тамақтың астына қоятын бұйым);
3) электр үтігі (қажеттілігі, тарихы, жұмыс барысындағы қауіпсіздік техника ережелері);
4) үтіктің бөлшектері;
5) түймелер, олардың қызметі;
6) моншақ пен шытыра моншақтарды тігу.
27. Саз бен тұзды қамырмен жұмыс бөлімі. Қыш шеберханасындағы жұмыс.
1) шеберханада өзін ұстау ережесі;
2) материалдар мен құралдар;
3) табиғи балшықпен жұмыс істегенде тазалық сақтау және қауіпсіз жұмыс;
4) жұмыс орнын ұйымдастыру.
28. Балшық илеу:
1) балшық кесегін мыжғылау және жалпақтау;
2) балшықты оқтаумен жаю;
3) батпақты тегістікке пішін үлгісін қою, үлгі бойынша кесу;
4) пішінді үлгі бойынша безендіру, ұсақ бөлшектерді жабыстыру, суретпен әрлеу, тырнау;
5) түрлі текстурадағы сәнді пластиналарды тіктөрбұрыш, дөңгелек, доғал пішінде илеу;
6) тырналған суреттермен сәнді пластиналарды илеу;
7) рельефті сәнді пластинкаларды илеу;
8) балшықтан түрлі кішкене сыйлық-сияпап жасау; түрлі алқалар, ыстық тамақтың астына қоятын бұйым, қарындаш салғыш, "жапырақ" шам қойғыш;
9) балшық бұраудан илеу (жылан, ұлу, үйшік);
10) әр түрлі моншақтар илеу (дөңгелек, доғал, цилиндр тәрізді, сақина тәрізді, текшелер);
11) 2 шар негізінде үлгі және көрсету бойынша сындарлы тәсілмен илеу.
29. Тұзды қамырмен жұмыс жасау:
1) қамырмен жұмыс істеу ережесі;
2) тұзды қамырмен жұмыс істеуге арналған құралдар-жабдықтар;
3) құралдармен жұмыс істеудің қауіпсіздік техникасы;
4) жұмыс орнын ұйымдастыру;
5) умаждау, жырту, қосу, оқтаумен жаю;
6) түрлі көлемдегі шарларды илеу;
7) қарапайым заттарды илеу: таяқша, шұжық, доп, құймақ, шелпек;
8) бұйымның түрлі бөлшектерін алу тәсілдері;
9) бұйым жасағанда қолда бар құралдарды пайдалану (нобайлар, үлгілер);
10) бөлшектерді қылқалам және су арқылы жабыстыру;
11) сындарлы тәсілмен илеу (бөлшектен тұтасқа).
30. Бұйымдарды суретпен әрлеу:
1) суретке арналған бояу түрлері (гуашь, майлы бояу) – аталуы, қолдану;
2) "Түрткі" жасау;
3) бояу кезінде "түрткілерді" нүктелеу арқылы бейнелеу;
4) былғау арқылы бояу техникасы.
31. "Қалдық материалдармен жұмыс" бөлімі. Шеберхана жұмысы:
1) шеберханада өзін ұстау ережесі;
2) материалдар мен құралдар;
3) құралдармен жұмыс істеудің қауіпсіздік техникасы;
4) жұмыс орнын ұйымдастыру.
32. Кәмпит қағазынан жасалған жапсырмақұрақ:

1) ознакомление с процессом приклеивания оберток на основу;
2) материал из оберток (фантиков): цвет, размер, структура фантиков;
3) набор на бумагу геометрического орнамента;
4) набор мозаики на картон.
33. Изготовление объемных поделок из фантиков:
1) гармошка – техника складывания фантиков для поделок;
2) способы соединения фантиков между собой.
34. Изготовление аппликации из опилок:
1) порядок выполнения аппликации из опилок;
2) подготовка опилок к работе (просеивание, окрашивание в различные цвета);
3) способы нанесения опилок на основу.
35. Работа с бисером и бусами:
1) правила поведения в мастерской;
2) материалы и инструменты;
3) правила гигиены и безопасной работы при работе;
4) организация рабочего места;
5) нанизывание крупных бус одного цвета в одну нитку;
6) плетение из различных по размеру и цвету бус в одну нитку;
7) плетение из средних бус в одну нитку;
8) вдевание нитки в иглу, завязывание узелка, закрепление нити;
9) закрепление первой и последней бусины;
10) закрепление начала и конца нитки;
11) последовательное нанизывание бус на нитку;
12) плетение из бисера на проволочке;
13) подбор бусин по размеру;
14) нанизывание бисера на проволоку, скручивание, плетение.
36. Работа с природным материалом:
1) правила поведения в мастерской;
2) материалы и инструменты;
3) правила гигиены и безопасной работы при работе;
4) организация рабочего места;
5) знакомство с материалом: виды природного материала, свойства, использование;
6) подготовка природного материала к работе;
7) работа с крупой и семенами;
8) техника прямого набора, аппликация методом насыпки;
9) работа с шаблоном рисунка;
10) выкладывание семян на изогнутых формах;
11) декорирование различных предметов, использование дополнительных материалов при декорировании.
Глава 3. Базовое содержание учебного предмета для 6 класса
37. Раздел "Работа с бумагой и картоном". Резание бумаги:
1) повторение материала 5 класса;
2) резание по кривым линиям;
3) вырезание кругов разной величины;
4) изготовление аппликаций из вырезанных фигур;
5) изготовление открыток и других изделий из вырезанных фигур;
6) вырезание по линии симметрии;
7) изготовление гирлянд-цепочек из фигур, вырезанных по линии симметрии;
8) нарезание бахромы из бумаги;
9) изготовление изделий с использованием бахромы из бумаги (перышки, елочка, цветы, другие изделия на выбор учителя);
10) прием выполнения параллельных надрезов от линии сгиба;
11) изготовление фонариков из бумаги.
38. Аппликация:
1) повторение материала 5 класса;
2) вырезание фигур по шаблону;
3) составление композиции;
4) оформление аппликации из бумаги.

1) кәмпит қағазын негізге желімдеу үдерісімен таныстыру;
2) кәмпит қағазынан алынған материал: түсі, өлшемі, кәмпит қағазының құрылымы;
3) геометриялық өрнектің қағаздағы жиынтығы;
4) мозаика – геометриялық оюды қатырмақағазға орналастыру.
33. Кәмпит қағаздарынан көлемді бұйым жасау:
1) гармошка - кәмпит қағаздарын бұйым жасау үшін бүктеу техникасы;
2) қағаздарды бір-біріне біріктіру тәсілдері.
34. Ағаш үгіндісінен жапсырмақұрақ жасау:
1) ағаш үгіндісінен жапсырмақұрақ жасау ережелері;
2) ағаш үгіндісін жұмысқа дайындау (елеу, әр түрлі түстерге бояу);
3) үгінділерді негізге салу әдістері.
35. Моншақ пен шытыра моншақтармен жұмыс:
1) шеберханада өзін ұстау ережесі;
2) материалдар мен құралдар;
3) жұмыс істегенде тазалық сақтау және қауіпсіз жұмыс;
4) жұмыс орнын ұйымдастыру;
5) бір түсті ірі моншақтарды бір жіпке тізу;
6) түсі мен көлемі әр түрлі моншақтарды бір жіпке өру;
7) көлемі орташа моншақтарлы бір жіпке өру;
8) инеге жіп сабақтау, түйіншектеп байлау, жіпті бекіту;
9) алғашқы және соңғы шытыра моншақты бекіту;
10) жіптің бас-аяғын бекіту;
11) моншақтарды жіпке ретпен тізу;
12) сымдағы шытыра моншақтардан өру;
13) моншақты көлемі бойынша іріктеу;
14) шытыра моншақты сымға тізу, бұрау.
36. Табиғи материалмен жұмыс:
1) шеберханада өзін ұстау ережесі;
2) материалдар мен құралдар;
3) жұмыс істегенде тазалық сақтау және қауіпсіз жұмыс;
4) жұмыс орнын ұйымдастыру;
5) материалмен танысу: табиғи материал түрлері, қасиеттері, қолдануы;
6) табиғи материалды жұмысқа дайындау;
7) жарма және дәнмен жұмыс жасау;
8) тік жинақтау техникасы, себелеу арқылы жапсырмақұрақ жасау;
9) суреттің үлгісімен жұмыс істеу;
10) иілген формаларға дәндерді қою;
11) түрлі заттарды безендіру, безендіру кезінде түрлі қосымша материалдарды пайдалану.
3-тарау. Оқу пәнінің 6-сыныптағы базалық білім мазмұны
37. "Қағаз және қатырмақағазбен жұмыс" бөлімі. Қағазды кесу:
1) 5-сыныптың материалын қайталау;
2) қисық сызық бойымен кесу;
3) түрлі көлемді шеңбер кесу;
4) кесілген пішіндерден жапсырмақұрақ жасау;
5) кесілген пішіндерден ашықхаттар және басқа да бұйымдар жасау;
6) симметрия сызығымен кесу;
7) симметрия сызығымен кесілген гирлянда-шынжырлар жасау;
8) қағаздан шашақ кесу;
9) қағаздан жасалған шашақты қолданып бұйымдар жасау (қанатттар, шырша, гүлдер, мұғалімнің таңдауы бойынша басқа бұйымдар);
10) бүгу сызығымен қатар кесуді орындау тәсілі;
11) қағадан жарықшам жасау.
38. Жапсырмақұрақ:
1) 5-сыныптың материалын қайталау;
2) пішінді үлгі бойынша кесу;
3) копозиция құру;
4) қағаздан жасалған жапсырмақұрақты әрлеу.

39. Сгибание бумаги:
1) повторение материала 5 класса;
2) знакомство с техникой "Оригами";
3) сгибание квадрата по диагонали;
4) складывание тюльпана с использованием приемов оригами;
5) складывание нарцисса с использованием приемов оригами;
6) изготовление елочки из бумажной гармошки;
7) изготовление различных изделий (панно, открытка) с использованием изученных приемов.
40. Раздел "Работа с текстильными материалами". Изонить:
1) повторение материала 5 класса;
2) виды ниток (для вышивки, машинные), их особенности и применение;
3) нити ирис;
4) угол, вершина угла, стороны угла;
5) изготовление изделий в технике заполнения угла.
41. Лоскутное шитье:
1) повторение материала 5 класса;
2) швейная машина с ручным приводом (назначение, применение, правила безопасной работы);
3) простейшие сведения об устройстве швейной машины (рукоятка, лапка, маховое колесо, рычаг подъҰма лапки, нитепритягиватель, корпус, игла);
4) материалы, применяемые для изготовления изделий, их названия и свойства;
5) подготовка лоскутов к работе (стирка, утюжка);
6) выполнение стачного шва;
7) выполнение обтачного шва;
8) изготовление изделий в лоскутных техниках "пицца" и "прямые полосы" на швейной машине с ручным приводом (декоративные панно, мягкие игрушки, прихватки для горячего, другие предметы быта).
42. Мягкая игрушка:
1) повторение материала 5 класса;
2) петельный шов;
3) изготовление примитивных игрушек петельным швом.
43. Текстильная аппликация:
1) повторение материала 5 класса;
2) изготовление аппликации ручными швами петельным (обметочным);
3) выполнение машинной аппликации простых фигур прямой строчкой;
4) работа с четырехдырочными пуговицами.
44. Раздел "Работа с глиной и соленым тестом". Лепка из глины:
1) повторение материала 5 класса;
2) основные приемы разминания глины;
3) приемы декоративной отделки глины "по-сырому": налепливание, процарапывание, использование различной фактуры (подручные инструменты, ткани, приспособления), пальцевой орнамент;
4) приемы лепки с использованием различных приспособлений (скалка, шаблоны, формы);
5) лепка деталей геометрических форм различной величины (шар-шарик, куб-кубик);
6) лепка декоративных элементов (жгут, лепесток, листик);
7) лепка рельефных пластин с применением изученных способов декорирования;
8) приемы вытягивания деталей;
9) сушка изделий из глины: стадии сушки, изменение свойств глины в зависимости от степени высыхания;
10) лепка по образцу и показу на основе 2-ух шаров (игрушки-неваляшки) конструктивным способом с дополнительными деталями (лапки, шапки, крылья, другие дополнительные детали).

39. Қағазды бүктеу:
1) 5-сыныптың материалын қайталау;
2) оригами – бүктеу тәсілімен танысу;
3) текшені диагоналмен бүктеу;
4) оригами әдісін қолданып қызғалдақ жинау;
5) оригами әдісін қолданып нарцисс гүлін жинау;
6) қағаз гармошкадан шырша жасау;
7) белгілі тәсілдерді қолданып түрлі бұйымдар жасау (панно, ашықхат).
40. "Тоқыма материалымен жұмыс" бөлімі. Изонить:
1) 5-сыныптың материалын қайталау;
2) жіптің түрлері (кестеге, машинаға), олардың ерекшеліктері және қолдануы;
3) ирис жіптері;
4) бұрыш, бұрыш шыңы, бұрыш жақтары;
5) бұрышты толтыру техникасында бұйымдар жасау.
41. Құрақ құрау:
1) 5-сыныптың материалын қайталау;
2) тігін қол машинасы (жұмысы, қолданылуы, қауіпсіз жұмыс ережесі);
3) тігін машинасы туралы қарапайым мәліметтер (қолымен ұстағыш, аяқ бастырғыш, дөңгелек, аяқ көтершіш, жіп тартқыш, қалқаны, ине);
4) бұйым жасауға арналған материалдар, олардың аталуы және қасиеттері;
5) құрақтарды жұмысқа дайындау (жуу, үтіктеу);
6) сыртқы тігіс жасау;
7) қайта тігу;
8) тігін қол машинасында "пицца" және "тік жолақтар" құрақ техникасында бұйымдар жасау (сәнді панно, жұмсақ ойыншықтар, ыстық тамақты ұстауға арналған бұйым, басқа да тұрмысқа қажетті заттар).
42. Жұмсақ ойыншық:
1) 5-сыныптың материалын қайталау;
2) ілмекті тігіс;
3) ілмекті тігіспен қарапайым ойыншықтарды дайындау.
43. Тоқыма жапсырмақұрақ.
1) 5-сыныптың материалын қайталау;
2) ілек қол тігістерімен жапсырмақұрақ жасау;
3) тұра тігіспен қарапайым пішіндерден жапсырмақұрақ жасау;
4) төрт тесікті түймелермен жұмыс жасау.
44. "Саз бен тұзды қамырмен жұмыс" бөлімі. Балшық илеу:
1) 5 сыныптың материалын қайталау;
2) балшықты илеудің негізгі тәсілі;
3) "шикі" балшықты сәндеу тәсілі: жапсыру, тырналау, түрлі фактураны қолдану (қолда бар құралдар, маталар, бейімдемелер), саусақты өрнек;
4) әр түрлі құралдарды (оқтау, пішіндер, үлгілер) пайдаланылатын илеп жасау әдістері;
5) түрлі көлемдегі геометриялық пішіндердің бөлшектерін илеу (доп – допша, текше);
6) сәнді элементттерді илеу (бұрау, гүл жапырақ, жапырақ);
7) бедерлі тілімдерді белгілі сәндеу тәсілдерімен илеу;
8) бөлшектерді созу тәсілдері;
9) саздан жасалған бұйымдарды кептіру: кептіру кезеңдері, кебу деңгейіне қарай саз қасиеттерінің өзгеруі;
10) 2 шар негізінде үлгі және көрсету арқылы сындарлы әдіспен қосымша бөлшектерімен илеу (аяқтары, бас киәмдері, қанатары, басқа да қосымша бөлшектері).

45. Работа с соленым тестом:
1) повторение материала 5-го класса;
2) изготовление теста, соблюдение пропорций состава, условия хранения, подготовка к работе;
3) раскатывание и витье, сплющивание различных по форме деталей изделий (жгутов, пластин, шариков);
4) вырезание фигурок по шаблону;
5) раскатывание скалкой;
6) раскатывание колбасок разной величины;
7) приемы скручивания из двух жгутиков (способ витья);
8) прокалывание, нанесение отпечатков на детали изделий, приклеивание их на основу;
9) лепка стилизованных изделий, панно, бижутерия, картинки, бусы различных форм, сувениры с использованием изученных приемов работы.
46. Роспись:
1) повторение материала 5-го класса;
2) роспись узорами: кругами, полосками;
3) технология росписи "сухая кисть".
47. Раздел "Работа с бросовым материалом". Аппликация из оберток (фантиков) от конфет:
1) повторение пройденного материала 5 класса;
2) изготовление поделок с использование изученных приемов работы.
48. Изготовление объемных поделок из фантиков:
1) повторение пройденного материала 5 класса;
2) изготовление поделок с использование изученных приемов работы.
49. Изготовление аппликации из опилок:
1) повторение пройденного материала 5 класса;
2) изготовление поделок с использование изученных приемов работы.
50. Конструирование из спичечных коробков:
1) материалы и инструменты;
2) правила гигиены и безопасной работы при работе;
3) способы конструирования из спичечных коробков;
4) соединение коробков между собой на клей ПВА;
5) декорирование готовой конструкции (цветная бумага, бусинки, фломастеры);
6) изготовление кукольной мебели из спичечных коробков (стульчик, столик, кресло, диван, шкаф, телевизор, другие предметы мебели на выбор).
51. Изделия из футляров от киндер – сюрпризов:
1) материалы и инструменты;
2) правила гигиены и безопасной работы при работе;
3) материал футляра из киндр – сюрпризов;
4) цвет, размер, структура футляра от киндр – сюрприза;
5) способ соединения футляров между собой;
6) приклеивание деталей из пластилина на футляр;
7) изготовление поделок из футляра от киндер-сюрприза (цыпленок, гусеница, гриб, мухомор, другие изделия по выбору).
52. Работа с древесиной:
1) правила поведения в столярной мастерской;
2) материалы и инструменты;
3) правила гигиены и безопасной работы при работе;
4) организация рабочего места;
5) пиление в стусле с ограничителем;
6) изготовление игрушек из простых геометирических фигур.
53. Работа с бисером и бусами:
1) повторение материала 5 класса;
2) плетение из бисера на одну нитку;
3) нанизывание бисера двух, трех цветов на одну нитку с последующим изменением количества;

45. Тұзды қамырмен жұмыс істеу:
1) 5-сыныптың материалын қайталау;
2) қамыр дайындау, құрам мөлшерін сақтау, сақтау шарттары, жұмысқа дайындау;
3) жаю және созу, бұйымның түрлі бөлшектерін жалпайту (бұру, ермексаз, доптар);
4) пішіндерді үлгі бойынша кесу;
5) оқтаумен жаю;
6) түрлі көлемдегі созбаларды созу;
7) екі бұрауды өру (өру тәсілі);
8) тесу, бұйым бөлшектерінде іс қадыру, оларды негізіне жабыстыру;
9) сәнді бұйымдарды илеу, панно, бижутерия, картиналар, түрлі моншақтар, белгілі жұмыс тәсілдерін қолданып кәдесыйлар жасау.
46. Суретпен әрлеу:
1) 5-сыныптың материалын қайталау;
2) өрнекпен бояу: дөңбелектеп, жолақпен;
3) "құрғақ бояуыш" суретпен әрлеу технологиясы.
47. "Қалдық материалдармен жұмыс" бөлімі. Кәмпит қағазынан жапсырмақұрақ жасау:
1) 5-сыныптың материалын қайталау;
2) белгілі жұмыс әдісін пайдаланып бұйымдар дайындау.
48. Кәмпит қағазынан көлемді бұйымдар дайындау:
1) 5-сыныптың материалын қайталау;
2) белгілі жұмыс әдісін пайдаланып бұйымдар дайындау.
49. Ағаш үгіндісінен жапсырмақұрақ жасау:
1) 5-сыныптың материалын қайталау;
2) белгілі жұмыс әдісін пайдаланып бұйымдар дайындау.
50. Сіріңке қораптарынан құрастыру:
1) материалдар мен құралдар;
2) жұмыс барысындағы тазалық ережесі және қауіпсіздік техникасы;
3) сіріңке қораптарынан құрастыру әдістері;
4) қораптарды ПВАмен желімдеу;
5) дайын бұйымды (түсті қағаз, майда моншақтар, фломастерлер) безендіру;
6) сіріңке қораптарынан қуыршаққа арналған жиһаз жасау (орындық, кресло, диван, шкаф, телевизор, таңдау бойынша басқа да жиһаз түрлері).
51. Киндер-сюрприз сауыттарынан бұйымдар жасау:
1) материалдар мен құралдар;
2) жұмыс барысындағы тазалық ережесі және қауіпсіздік техникасы;
3) киндер-сюрприз сауыттарынан материал;
4) киндер-сюрприз сауыттарының төлемі, өлшемі, құрамы;
5) киндер-сюрприз сауыттарын өзара біріктіру әдістері;
6) ермексаздан жасалған бөлшектерді сауытқа жабыстыру;
7) киндер-сюрприз сауыттарын бұйымдар жасау (балапан, саңырауқұлақ, таңдау бойынша басқа бұйымдар).
52. Ағашпен жұмыс жасау:
1) ағаш шеберханада өзін ұстау ережесі;
2) материалдар мен құралдар;
3) жұмыс барысындағы тазалық ережесі және қауіпсіздік техникасы;
4) жұмыс орнын ұйыдастыру;
5) шектегіші бар стуслода аралау;
6) қарапайым геометриялық пішіндерден ойыншықтар жасау.
53. Моншақ пен шытыра моншақтармен жұмыс:
1) 5-сыныптың материалын қайталау;
2) шытыра моншақты бір жіпке өру;
3) екі-үш түсті ірі шытыра моншақтарды бір жіпке тізіп ары қарай санын өзгерту;

4) плетение основной детали и отделочных элементов;
5) плетение "веточки" из двух бусин;
6) плетение "шишечки" из четырҰх бисерин;
7) плетение изделий с использованием изученных приемов работы.
54. Работа с природным материалом:
1) повторение материала 5 класса;
2) работа с шишками: приемы работы, правила сбора, хранение, использование;
3) соединение деталей друг посредством пластилина или клея;
4) способы выкладывания "ушек" шишки для аппликации;
5) изготовление изделий с использованием изученных приемов работы.
Глава 4. Базовое содержание учебного предмета для 7 класса
55. Раздел "Работа с бумагой и картоном". Аппликация:
1) повторение материала 5-6 классов;
2) обведение и вырезание шаблона;
3) наклеивание ткани на картон;
4) изготовление аппликации с использованием объемных деталей.
56. Сгибание бумаги:
1) повторение материала 5-6 классов;
2) складывание и сгибание бумаги по намеченным линиям;
3) бигование (продавливание) - разметка линий сгибов тупой стороной ножниц перед складыванием детали;
4) изготовление блокнота в форме цветка;
5) изготовление конверта в форме сердечка;
6) подарочная сумка – пакет;
7) изготовление простых изделий в технике оригами по выбору учителя.
57. Изготовление объемных сувениров из бумаги:
1) приемы изготовления конуса из бумаги;
2) приемы изготовления цилиндра из бумаги;
3) приемы украшения готового изделия;
4) изготовление объҰмной игрушки "Грибок";
5) изготовление елочки из конуса с бахромой одного цвета;
6) изготовление елочки из конуса с бахромой, закрученной по краю;
7) изготовление елочки из нескольких конусов;
8) изготовление елочки из конуса с петельками из полос;
9) изготовление елочки из конуса с кругами;
10) изготовление изделий из конуса по выбору учителя.
58. Изготовление открыток:
1) повторение приемов работ, изученных в 5-6 классах;
2) открытка "Новогодний лес";
3) новогодняя объемная открытка "Елочка";
4) открытка "Рубашка" - для мальчиков.
59. Работа с газетной бумагой:
1) повторение приемов работ, изученных в 5-6 классах;
2) резание канцелярским ножом газетных полос;
3) складывание полос для плетения;
4) скручивание полос;
5) изготовление фигурок животных из скрученных газетных полос.
60. "Работа с текстильными материалами". Изонить:
1) повторение материала 5-6 классов;
2) сочетание нитей по цвету;
3) заполнение нескольких углов с общей стороной;
4) заполнение окружности по диаметру;
5) изготовление изделий с использованием изученных техник.
61. Лоскутное шитье:
1) повторение материала 5-6 классов;
2) последовательность заправки верхней и нижней нитей швейной машины с ручным приводом;

4) негізгі қаңқасын және әрлеу элементтерін өру;
5) екі шытыра моншақтан "бұтақ" өру;
6) төрт шытыра моншақтан "бүршік" жасау;
7) белгілі жұмыс әдісін пайдаланып бұйымдар дайындау.
54. Табиғи материалмен жұмыс:
1) 5-сыныптың материалын қайталау;
2) бүршіктермен жұмыс: жұмыс әдістері, жинау, сақтау, пайдалану ережелері;
3) бөлшектерді ермексаз немесе желімнің көмегімен жабыстыру;
4) бүршіктің "құлақтарын" жапсырмақұраққа арнап қою тәсілі;
5) белгілі жұмыс әдісін пайдаланып бұйымдар дайындау.
4-тарау. Оқу пәнінің 7-сыныптағы базалық білім мазмұны
55. "Қағаз және қатырмақағазбен жұмыс" бөлімі. Жапсырмақұрақ:
1) 5-6 сынып материалдарын қайталау;
2) үлгіні бастыру және кесу;
3) матаны қатырмақағазға жабыстыру;
4) көлемді бөлшектер қолданып жапсырмақұрақ жасау.
56. Қағазды бүктеу:
1) 5-6 сынып материалдарын қайталау;
2) белгіленген сызықтар бойынша қағазды жинау және бүктеу;
3) бастыру – бөлшекті жинастыру алдында қайшының дөкір жағымен бүгілген жердің сызықтарын белгілеу;
4) гүл тәріздес қойын дәптер;
5) жүрек тәріздес конверт жасау;
6) сумка-пакет сыйкәдесі;
7) мұғалімнің таңдауы бойынша оригами техникасында қарапайым бұйымдар жасау.
57. Қағаздан көлемді кәдесыйлар жасау:
1) қағаздан конус жасау тәсілдері;
2) қағаздан цилиндр жасау тәсілдері;
3) дайын бұйымды әрлеу тәсілдері;
4) "Саңырауқұлақ" көлемді ойыншығын жасау;
5) бір түсті шашақты конустан шырша жасау;
6) шеттеті бұралған бір түсті шашақты конустан шырша жасау;
7) бірнеше конустан шырша жасау;
8) жолақтардан жасалған ілмектерден шырша жасау;
9) шеңберлі конустан шырша жасау;
10) мұғалімнің таңдауы бойынша конустан бұйым жасау.
58. Ашықхаттар жасау:
1) 5-6 сыныптарда меңгерген жұмыс тәсілдерін қайталау;
2) "Жаңа жылғы орман" ашықхаты;
3) "Шырша" жаңа жылдық көлемді ашықхат;
4) ұлдарға арналған "Жейде" ашықхаты.
59. Газет қағазымен жұмыс жасау:
1) 5-6 сыныптарда меңгерген жұмыс тәсілдерін қайталау;
2) газет жолақтарын кеңсе пышағымен кесу;
3) өруге арналған жолақтарды жинау;
4) жолақтарды бұрау;
5) бұралған газет жолақтарынан аңдардың пішінін жасау.
60. "Тоқыма материалымен жұмыс" бөлімі. Изонить:
1) 5-6 сыныптардың материалын қайталау;
2) жіптің түстерінің сәйкестігі;
3) бір жақтағы бірнеше нүктені толтыру;
4) шеңберді диамерт бойынша толтыру;
5) белгілі техникаларды қолданып бұйымдар жасау.
61. Құрақ құрау:
1) 5-6 сыныптардың материалын қайталау;
2) қол жетекті машинаның үстіңгі және астыңғы жіптерін салу;

3) машинный стачной шов "взаутюжку" и" вразутюжку";
4) машинная закрепка;
5) обработка срезов "под рамку";
6) простейшие сведения о получении ткани из нитей;
7) измерительные инструменты: угольник, сантиметр;
8) изготовление изделий с применением знакомых лоскутных техник.
62. Мягкая игрушка:
1) повторение материала 5-6 классов;
2) изготовление игрушек с применением знакомых приемов работы;
3) изготовление примитивных игрушек на швейной машине с ручным приводом.
63. Текстильная аппликация
1) повторение материала 5-6 классов;
2) изготовление изделий с применением знакомых аппликационных работ;
3) работа с пуговицами "на ножке";
4) выполнение машинной аппликации прямой строчкой различных форм; орнамент (виды, назначение, применение);
5) выполнение машинной аппликации простых орнаментов;
6) изготовление изделий с использованием изученных аппликационных техник.
64. Раздел "Работа с глиной и соленым тестом". Лепка из глины:
1) повторение пройденного материала в 5-6 классах;
2) соотнесение размера деталей с игрушкой;
3) лепка комбинированным способом по показу с опорой на образец объемных игрушек конструктивным методом на основе конуса;
4) лепка комбинированным способом по показу с опорой на образец объемных фигур по мотивам народной игрушки комбинированным способом;
5) правила подготовки природной глины к работе, замес глины.
65. Работа с соленым тестом:
1) повторение пройденного материала в 5-6 классах;
2) выбор приемов работы и инструментов при лепке разных по форме изделий;
3) приемы раскатывания теста при помощи рук и скалкой на столе;
4) приемы использования формочек или шаблонов;
5) элементарные представления о формах животного;
6) составление простейших композиций.
66. Роспись изделий:
1) повторение приемов росписи, изученных в 5-6 классах;
2) роспись гуашью по образцу, предлагаемому учителем;
3) роспись узорами: кругами, полосками, точками, черточками.
67. Раздел "Работа с бросовым материалом". Конструирования из спичечных коробков:
1) повторение пройденного материала 5-6 классов;
2) способы конструирования из коробок;
3) порядок соединения деталей конструкции изделия;
4) соблюдение правил безопасности труда и личной гигиены;
5) резание ножницами по линиям разметки;
6) соединение деталей с помощью клея по схеме;
7) оклеивание цветной бумагой;
8) оформление декоративными деталями;
9) изготовление изделий из спичечных коробков ("Грузовой автомобиль", "Самолет", "Кораблик", "Конь", другие изделия на выбор).
68. Аппликация из древесной соломки и опилок:
1) материалы и инструменты;
2) правила гигиены и безопасной работы при работе;

3) қайып тігу тігісі;
4) машиналық шегелеу;
5) "рама" тәріздес қиындыларды әрлеу;
6) жіптен мата алу туралы қарапаыйм мәліметтер;
7) өлшеу құралдары: бұрыш, сантиметр;
8) таныс құрақ техникаларын қолдана отырып бұйымдар жасау.
62. Жұмсақ ойыншық:
1) 5-6 сыныптардың материалын қайталау;
2) таныс жұмыс тәсілдерін қолдана отырып, ойыншықтар жасау;
3) қол жетегі бар тігін машинасымен қарапайым ойыншықтарды жасау.
63. Тоқыма жапсырмақұрақ:
1) 5-6 сыныптардың материалын қайталау;
2) таныс жапсырмақұрақ жұмыстарын қолдана отырып бұйымдар жасау;
3) "аяғы бар" түймелермен жұмыс жасау;
4) тік жолмен әртүрлі жапмырмақұрақ жасау; өрнек (түрлері, қолдану, қажеттілігі);
5) машиналық жапсырмақұрақпен қарапайым өрнектерді жасау;
6) таныс жапсырмақұрақ техникасымен бұйымдар дайындау.
64. "Саз бен тұзды қамырмен жұмыс" бөлімі. Сазбен жұмыс:
1) 5-6 сыныптардың материалын қайталау;
2) ойыншықпен бөлшектері өлшемдерінің сәйкестігі;
3) көлемді пішіндерді конус негізінде үлгіні тірек ете отырып құрылымдық тәсілмен сомдау;
4) көлемді пішіндерді конус негізінде үлгіні тірек ете отырып құрылымдық тәсілмен сомдау;
5) табиғи саз балшықты жұмысқа дайындау, балшықты илеу.
65. Тұзды қамырмен жұмыс істеу:
1) 5-6 сыныптардың материалын қайталау;
2) түрлі бұйымдарды жасағанда жұмыс тәсілдері ме құралдарды таңдау;
3) үстелдің үстінде қолымен және оқтаумен қамырды жаю тәсілдері;
4) пішіндер және үлгілер қолдану тәсілдері;
5) аңдардың пішіндері туралы қарапайым түсініктер;
6) қарапайым құрылым құрастыру.
66. Бұйымдарды бояу:
1) 5-6 сыныптардың материалын қайталау;
2) мұғалім ұсынған үлгі бойынша гуашьпен әрлеу;
3) өрнектермен әрлеу: шеңберлермен, жолақтармен, нүктелермен, сызықшалармен.
67. "Қалдық материалдармен жұмыс" бөлімі. Сіріңке қораптарын құрастыру:
1) 5-6 сыныптардың материалын қайталау;
2) сіріңке қораптарына құрастыру тәсілдері;
3) ұйымды құрау бөлшектерін біріктіру тәртібі;
4) жұмыс барысында тазалық сақтау және қауіпсіздік ережесі;
5) белгіленген сызықтар бойымен қайшымен кесу;
6) сызба бойынша желімдеумен бөлшектерді біріктіру;
7) түрлі-түсті қағазды жабыстыру;
8) сәнді бөлшектермен әрлеу;
9) сіріңке қораптарынан бұйымдар жасау ("Жүк машинасы", "Ұшақ", "Кеме", "Ат" және таңдау бойынша басқа бұйымдар).
68. Ағаш ши және ағаш үгіндісінен жапсырмақұрақ жасау:
1) материалдар мен құралдар;
2) жұмыс барысында тазалық сақтау және қауіпсіздік ережесі;

3) порядк выполнения аппликации из опилок и спичинок;
4) подготовка опилок к работе (просеивание, окрашивание в различные цвета);
5) очищение спички от серы;
6) подготовка спички необходимой длины;
7) укладывание спичинок последовательно;
8) приклеивание спичек к основе;
9) изготовление аппликаций из из древесной соломки и опилок.
69. Изделия из футляров от киндер – сюрпризов:
1) повторение пройденного материала 5-6 классов;
2) изготовление поделок с использование изученных приемов работы.
70. Работа с древесиной:
1) повторение материала 5-6 классов;
2) сверление несквозных отверстий;
3) изготовление неподвижных игрушек.
71. Работа с бисером и бусами:
1) повторение материала 5-6 классов;
2) плетение из бисера на проволочке;
3) измерение проволоки, отрезание секатором нужного размера;
4) нанизывание бисера на проволоку, скручивание заготовок;
5) плетение бутона, лепестка, цветочка;
6) сборка изделия;
7) плетение изделий с использованием изученных приемов работы.
72. Работа с природным материалом:
1) повторение материала 5-6 классов;
2) изготовление из шишек объемных поделок;
3) соединение деталей;
4) работа со скорлупой;
5) свойства скорлупы;
6) подготовка материала к работе;
7) условия хранения скорлупы;
8) окрашивание, откалывание от целой скорлупы;
9) выкладывание скорлупы по рисунку аппликации;
10) изготовление изделий с использованием изученных приемов работы.
Глава 5. Базовое содержание учебного предмета для 8 класса
73. Раздел "Работа с бумагой и картоном". Сгибание бумаги:
1) повторение изученного материала 5-7 классов;
2) приемы складывания модулей в технике оригами;
3) сборка гирлянды;
4) сборка простых изделий из модулей в технике "Оригами".
74. Работа с газетной бумагой:
1) повторение изученного материала 5-7 классов;
2) плетение изделий из сложенных газетных полос (подстака под горячее, коробочка, закладка);
3) скручивание газетных трубочек;
4) плетение простых изделий из газетных трубочек (круглая подставка).
75. Изготовление объемных сувениров из бумаги:
1) повторение изученного материала 5-7 классов;
2) прием наматывания полоски бумаги на стержень;
3) изготовление бус из бумаги;
4) изготовление изделий из картона или открыток, соединенных косыми или петельными стежками.
76. Изготовление цветов:
1) различные техники и приемы изготовления цветов из бумаги;
2) приемы изготовления спиральных цветочков (из ненужных книг или газет);
3) прием изготовления розы из газеты;
4) изготовление цветов с использованием приемов оригами;
5) приемы изготовления цветов из гофрированной бумаги;
6) приемы изготовления цветов из салфеток.

3) ағаш үгінділері және сіріңке қораптарынан жапсырмақұрақ жасау реті;
4) ағаш үгінділерін жұмысқа дайындау (елеу, түрлі түске бояу);
5) сіріңкені күкірттен тазарту;
6) қажетті ұзындықтағы сіріңкені дайындау;
7) сіріңкелерді ретпен жинау;
8) сіріңкені негізге жабыстыру;
9) ағаш ши және ағаш үгіндісінен жапсырмақұрақ жасау.
69. Киндер-сюрприз сауыттарынан бұйымдар жасау:
1) 5-6 сыныптардың материалын қайталау;
2) үйренген жұмыс тәсілдерін қолданып бұйымдар жасау.
70. Ағашпен жұмыс жасау:
1) 5-6 сыныптардың материалын қайталау;
2) тесіктерді бұрғылау;
3) қозғалмайтын ойыншықтар жасау.
71. Моншақ және шытыра моншақпен жұмыс:
1) 5-6 сыныптардың материалын қайталау;
2) шытыра моншақты сымға өру;
3) сымды өлшеу, қашетті өлшемді секатормен кесу;
4) шытыра моншақты сымға тізу, бұрау;
5) бүршік, гүл жапырақ, гүл өру;
6) бұйымдарды жинау;
7) меңгерген жұмыс тәсілдерін қолданып бұйымдарды тоқу.
72. Табиғи материалдармен жұмыс:
1) 5-6 сыныптардың материалын қайталау;
2) бүрлерден көлемді бұйымдар жасау;
3) бөлшектерді жабыстыру;
4) жұмыртқаның қабығымен жұмыс жасау;
5) жұмыртқа қабығының қасиеттері;
6) материалды жұмысқа дайындау;
7) жұмыртқаның қабығын сақтау шарттары;
8) бүтін жұмыртқа қабығынан бөлу, бояу;
9) жұмыртқа қабығын суретке жапсыру(аппликация)
10) үйренген жұмыс тәсілдерін қолданып бұйымдар жасау.
5-тарау. Оқу пәнінің 8-сыныптағы базалық білім мазмұны
73. "Қағаз және қатырмақағазбен жұмыс" бөлімі. Қағазды бүктеу:
1) 5-7 сынып материалдарын қайталау;
2) оригами – қағазды бүктеу өнері, негізгі тәсілдері;
3) гирлянданы құрастыру;
4) модульдерден "Оригами" техникасымен қарапайым бұйымдарды құрастыру.
74. Газет қағаздарымен жұмыс:
1) 5-7 сынып материалдарын қайталау;
2) бүгілген қағаз жолақтарынан өру (табаққа төсеніш, қорапша, бетбелгілер);
3) қағазды ширатып бұрау;
4) ширатылған газет қағаздарынан қарапайым заттарды өру (дөңгелек тақтайша).
75. Қағаздан көлемді кәдесыйлар, сәнді бұйымдар жасау:
1) 5-7 сынып материалдарын қайталау;
2) қағаз жолақтарын стерженьге орау тәсілі;
3) қағаздан моншақтар әзірлеу;
4) қатырмақағаз немесе ашықхаттардан бұйымдар әзірлеу, белгіленген сызықтар бойынша бүгу.
76. Гүлдерді әзірлеу:
1) қағаздан гүлдерді әзірлеудің әртүрлі әдіс-тәсілдері;
2) ширатпа (спираль) гүлдерді әзірлеу (керексіз кітап немесе газетен);
3) газеттен раушан гүлін әзірлеу;
4) оригами тәсілінде гүлдер әзірлеу әдістері;
5) гофрирленген қағаздан гүлдерді әзірлеу әдістері;
6) сулық, майлық қағаздардан гүлдер әзірлеу әдістері.

77. Работа в технике "Квиллинг":
1) знакомство с техникой "Квиллинг";
2) материалы и инструменты для квиллинга;
3) правила безопасной работы с инструментами для квиллинга;
4) изготовление тугих и распущенных круглых роллов;
5) изготовление роллов в форме "капля";
6) изготовление простого завитка;
7) создание цветов и композиций из изученных фигур;
8) изготовление изделий с использованием изученных приемов работы.
78. Изготовление открыток:
1) повторение материала 5-7 классов;
2) изготовление открыток с применением изученных приемов работы.
79. Раздел "Работа с текстильными материалами". Изонить:
1) повторение материала 5-7 классов;
2) окружность, круг (название, их отличие);
3) заполнение окружности по одной хорде;
4) изготовление изделий с использованием изученных техник.
80. Лоскутное шитье:
1) повторение материала 5-7 классов;
2) детали машины с электроприводом (лапка, нитепритягиватель, корпус, маховое колесо, игла, педаль);
3) правила техники безопасности при работе на машине с электроприводом;
4) последовательность заправки верхней и нижней нитей;
5) долевые и поперечные нити и срезы ткани, их признаки;
6) приемы втачивания тесьмы-молнии;
7) лоскутная техника "Диагональные полоски";
8) лоскутная техника "Крейзи";
9) лоскутная техника "Пицца" с элементами вышивки и бисероплетения;
10) изготовление изделий с применением знакомых лоскутных техник.
81. Мягкая игрушка:
1) повторение материала 5-7 классов;
2) изготовление мягких игрушек на швейной машине с электрическим приводом;
3) изготовление мягких игрушек из лоскутного полотна.
82. Текстильная аппликация:
1) повторение материала 5-7 классов;
2) декоративные строчки;
3) регулятор декоративных строчек;
4) строчка "зиг-заг";
5) выполнение машинной аппликации строчкой "зиг-заг" простых фигур;
6) изготовление прихваток, грелок на чайник, подставок под горячее, фартуков цельнокроеных с различными аппликациями;
7) название и символическое значение элементов казахского орнамента;
8) применение казахского орнамента для украшения изделий утилитарного назначения, элементов одежды и жилища;
9) свойства ткани, применяемой для изготовления орнамента;
10) изготовление изделий с аппликацией орнамента (фартук цельнокроеный, грелки на чайник, корпе, сумки в национальном стиле (калта), подставки под горячее в национальном стиле, декоративные панно).
83. Раздел "Работа с глиной и соленым тестом". Лепка из глины:
1) повторение пройденного материала в 5-7 классах;
2) лепка плоских рельефов и декоративных пластин с использованием изученных приемов работы;
3) лепка объемных игрушек с использованием изученных приемов работы;

77. "Квиллинг" техникасында жұмыс:
1) "Квиллинг" техникасымен танысу;
2) квиллинг үшін қажетті материалдар мен құралдар;
3) квиллингке қажетті құралдармен жұмыс істеу қауіпсіздігінің ережелері;
4) тығыз және босаңсыған домалақ роллдарды әзірлеу;
5) "тамшы" түріндегі роллдарды әзірлеу;
6) қарапайым ораманы әзірлеу;
7) үйренген әдістерді қолдана отырып, гүлдер композициясын әзірлеу;
8) үйренген әдістерді қолдана отырып, түрлі бұйымдар әзірлеу.
78. Ашықхат жасау:
1) 5-7 сынып материалдарын қайталау;
2) үйренген жұмыс тәсілдерін қолданып, ашықхаттар жасау.
79. "Изонить" техникасы бойынша шеңбердің ішін тігіспен толтыру:
1) 5-7 сынып материалдарын қайталау;
2) шеңбер, дөңгелек (аталуы, айырмашылығы);
3) шеңберді бір хорда бойынша толтыру;
4) үйренген әдістермен бұйымдар жасау.
80. Бұйымдарды құрақ құрау техникасымен тігу:
1) 5-7 сынып материалдарын қайталау;
2) электр жетекті машина бөліктері (табаны, жіп тартқыш, қорабы, сермер, ине, басқыш);
3) электр жетекті тігін машинасымен жұмыстағы қауіпсіздік ережелері;
4) үстіңгі және астыңғы жіптерін салу;
5) жіптері ұзын бойымен және көлденең орналасқан маталар және мата қиықтары, олардың қасиеттері;
6) тоқыма бау, сырма, ілмекті тігуде қайып тігу әдістері;
7) "Қиғаш жолақтар" құрақ техникасы;
8) "Крейзи" құрақ техникасы;
9) кестелеу және шытыра моншақтардан өру элементтері бар "Пицца" құрақ техникасы;
10) таныс құрақ құрау техникаларын қолданып, бұйым жасау.
81. Жұмсақ ойыншық:
1) 5-7 сынып материалдарын қайталау;
2) электр жетекті тігін машинасымен қарапайым ойыншықтарды тігу;
3) құрақтардан жұмсақ ойыншықтар жасау.
82. Тоқыма жапсырмақұрағы:
1) 5-7 сынып материалдарын қайталау;
2) сәндік тігістер;
3) сәндәк тігісті реттегіш;
4) "зиг-заг" тігісі;
5) "зиг-заг" тігісімен қарапайым нобайларды машинада тігу;
6) ыстық затты ұстағыш, шәйнек жылытқыштар, тұтас пішілген жапсырмақұрақты алжапқыш жасау;
7) ұлттық ою элементтерінің атаулары мен символдық мағынасы;
8) тәжірибелік мақсаттағы бұйымдарды, киімдерді және тұрғын үйді безендіру элементтерінде қазақ оюларын қолдану;
9) оюды жасауға пайдаланылатын матаның қасиеттері;
10) бұйымдарды (тұтас пішілген жапсырмақұрақты алжапқыш жасау, ыстық затты ұстағыш, шәйнек жылытқыштар, көрпе, қалта) безендіру элементтерінде қазақ оюларын қолдану.
83. "Саз бен тұзды қамырмен жұмыс" бөлімі. Саздан илеу:
1) 5-7 сынып материалдарын қайталау;
2) жалпақ пішіндерді және текстурасы әр түрлі сәндік тілімдерді сомдау;
3) көлемді пішіндегі ойыншықтар мүсіндеу;

4) лепка Филимоновской народной игрушки ("Конь", "Корова", "Баран", "Петух", "Мужик", "Барыня", "Олень");
5) лепка Карагопольской народной игрушки ("Конь", "Полкан", "Барыня", "Птица сирин", "Медведь", "Олень");
6) лепка Дымковской народной игрушкой ("Конь", "Баран", "Утка", "Козел", "Олень", "Барыня", "Индюк");
7) лепка современных казахских сувениров (декоративные пластины и магнитики).
84. Знакомство с народными керамическими ремеслами:
1) сведения о возникновении керамических промыслов (Дымковская, Карагопольская, Филимоновская игрушки, казахские национальные сувениры);
2) сюжеты и композиционные особенности Дымковской, Карагопольской, Филимоновской игрушек;
3) сюжеты и композиционные особенности казахских национальных сувениров;
4) последовательность (алгоритм) изготовления игрушки;
5) особенности и основные элементы росписи изучаемых ремесел.
85. Работа с соленым тестом:
1) повторение пройденного материала в 5-7 классах;
2) шлифование и затирание мелких трещин;
3) использование мелких предметов для создания рисунка на поверхности рамки;
4) лепка сказочных героев;
5) лепка растений;
6) изготовление сувениров, панно, картинок, магнитов на холодильник с использованием ранее изученных приемов работы.
86. Роспись:
1) повторение пройденного материала в 5-7 классах;
2) акриловая краска (свойства, применение, приемы росписи)
3) роспись Филимоновской народной игрушки;
4) роспись Карагопольской народной игрушки;
5) роспись Дымковской народной игрушкой;
6) роспись современных казахских сувениров.
87. Раздел "Работа с бросовым материалом". Аппликация из древесной соломки и опилок:
1) повторение пройденного материала 5-7 классов;
2) изготовление поделок с использованием изученных приемов работы.
88. Изделия из футляров от киндр – сюрпризов:
1) повторение пройденного материала 5-7 классов;
2) приклеивание шерстенных ниток на футляр от киндер-сюрприза с помощью двухстороннего скотча;
3) прокалывание отверстия в футляре от киндер - сюрприза при помощи шила;
4) изготовление поделок с использованием изученных приемов работы.
89. Изделия из пластиковых бутылок:
1) материалы и инструменты;
2) правила гигиены и безопасной работы при работе;
3) виды и свойства пластикового материала;
4) приемы резания пластиковых бутылок;
5)соединение пластиковых деталей;
6) приклеивание деталей из цветного картона на пластиковые бутылки;
7) изготовление поделок с использованием изученных приемов работы.
90. Работа с древесиной:
1) повторение материала 5-7 классов;
2) моделирование подвижных игрушек;
3) изготовление изделий с применением гвоздей.

4) Филимонов халық ойыншығын мүсіндеу ("Жылқы", "Сиыр", "Қой", "Әтеш", "Еркек", "Әйел", "Бұғы");
5) Карагополь халық ойыншығын мүсіндеу ("Жылқы", "Әйел", "Құс", "Аю", "Бұғы");
6) Дымков халық ойыншығын мүсіндеу ("Жылқы", "Қой", "Әйел", "Үйрек", "Ешкі", "Әйел", "Үндік");
7) замануи қазақ кәдесыйларын мүсіндеу.
84. Халықтық керамикалық кәсіптермен танысу:
1) кәсіптердің пайда болуы туралы мәліметтер (Филимонов, Карагополь, Дымков ойыншықтары, қазақ кәдесыйлары);
2) Филимонов, Карагополь, Дымков ойыншықтарының сюжеттері және композициялық ерекшеліктері;
3) қазақ кәдесыйларының сюжеттері және композициялық ерекшеліктері;
4) ойыншықтарды жасау дәйектілігі (алгоритмі);
5) өрнекпен әшекейлеудің негізгі элементтері мен ерекшеліктері.
85. Тұзды қамырмен жұмыс:
1) 5-7 сынып материалдарын қайталау;
2) ұсақ жарықшаларды қыру және сүрту;
3) жиектеменің бетіне сурет салу үшін ұсақ заттарды пайдалану;
4) ертегі кейіпкерлерін мүсіндеу;
5) өсімдіктерді мүсіндеу;
6) кәдесыйлардың, панноның, суреттердің, тоңазытқышқа жапсыратын магниттердің кейіптері.
86. Кескіндеу:
1) 5-7 сынып материалдарын қайталау;
2) акрил бояуы (құрамы, қолданылуы, кескіндеу әдісі);
3) Филимонов халық ойыншығын кескіндеу;
4) Карагополь халық ойыншығын кескіндеу;
5) Дымков халық ойыншығын кескіндеу;
6) заманауи қазақ кәдесыйларын кескіндеу.
87. "Қалдық материалдармен жұмыс" бөлімі. Ағаш сабанынан және ұнтағынан жапсырмақұрақ:
1) 5-7 сынып материалдарын қайталау;
2) қолөнер туындыларын жасау.
88. "Киндер-сюрприз" сауытынан бұйымдар жасау:
1) 5-7 сынып материалдарын қайталау;
2) екіжақты скотч көмегімен киндер-сюрприз құтысына жүннен иірілген жіпті жапсыру;
3) біздің көмегімен құтыны тесу;
4) түрлі бұйымдар жасау.
89. Пластикалық бөтелкелерден бұйымдар жасау:
1) материалдар мен құралдар;
2) жұмыс істеу кезінде тазалық ережесін сақтау және қауіпсіз жұмыс техникасы;
3) пластикалық материалдардың түрлері мен қасиеттері;
4) пластикалық бөтелкелерді кесу әдістері;
5) пластикалық бөлшектерді біріктіру;
6) пластикалық бөтелкелерге түсті қатырмақағаздардың бөліктерін жапсыру;
7) түрлі бұйымдар жасау.
90. "Ағашпен жұмыс":
1) 5-7 сынып материалдарын қайталау;
2) қозғалмалы ойыншықтарды құрастыру;
3) бұйымдарды шегелерді қолданып жасау.

91. Работа с бисером и бусами:
1) повторение материала 5-7 классов;
2) плетение из рубки на проволочке;
3) нанизывание рубки на проволоку;
4) скручивание;
5) сборка изделия ярусами;
6) плетение изделий с использованием изученных приемов работы.
92. Работа с природным материалом:
1) повторение материала 5-7 классов;
2) декорирование различных предметов с использованием яичной скорлупы;
3) использование дополнительных материалов при декорировании;
4) изготовление изделий с использованием изученных приемов работы.
Глава 6. Базовое содержание учебного предмета для 9 класса
93. Раздел "Работа с бумагой и картоном". Работа с газетной бумагой:
1) повторение изученного материала 5-8 классов;
2) плетение изделий из сложенных газетных полос (подстаки под горячее, коробочки, корзинки, закладки, другие изделия на выбор учителя);
3) плетение изделий из газетных трубочек (подставки под горячее, простые корзинки, коробочки, другие изделия на выбор учителя).
94. Изготовление объемных сувениров из бумаги:
1) повторение изученного материала 5-8 классов;
2) приемы складывания бумаги (по типу оригами);
3) изготовление изделий с использованием приемов "Оригами" (звезда, коробочка, елочка;
4) использование вспомогательных материалов (синтепон, фетр, бусины, стразы, другие декоративные материалы) для получения объемных деталей;
5) изготовление объемных снежинок из полос бумаги;
6) изготовление простых изделий в технике бумагопластики.
95. Изготовление цветов:
1) повторение изученного материала 5-8 классов;
2) выполнение изделий с цветами, изготовленными с использованием известных приемов работы.
96. Работа в технике "Квиллинг":
1) повторение изученного материала 5-8 классов;
2) изготовление "гофрошариков";
3) изготовление поделок из "гофрошариков;
4) изготовление завитка S;
5) изготовление завитка V;
6) изготовление завитка "Сердце";
7) изготовление роллов в форме "ромб";
8) изготовление роллов в форме "квадрат";
9) изготовление бахромчатых (пушистых) цветов;
10) создание композиций;
11) изготовление изделий с использованием изученных приемов работы.
97. Работа с картоном:
1) материалы и инструменты для работы с картоном;
2) правила безопасной работы с инструментами для работы с картоном;
3) приемы резания и сгибания картона;
4) изготовление коробочек из картона различной формы (квадратной, круглой, треугольной);
5) декорирование изделий из картона.
98. Изготовление открыток:
1) повторение материала 5-8 классов;
2) декоративное оформление композиции с использованием различных декоративных материалов;
3) изготовление открыток с использованием техники "Изонить";

91. "Моншақ пен шытыра моншақтармен жұмыс":
1) 5-7 сынып материалдарын қайталау;
2) сымдағы шытыра моншақтардан өру;
3) шытыра моншақты сымға тізу;
4) бұрау;
5) бұйымды қабаттап жинау;
6) сымдағы шытыра моншақтан бұйым өру.
92. "Табиғи материалдармен жұмыс":
1) 5-7 сынып материалдарын қайталау;
2) түрлі бұйымдарды жұмыртқа қабығымен әсемдеу;
3) әсемдеуге қосымша заттарды қолдану;
4) үйренген әдістерге сүйене отырып бұйымдар жасау.
6-тарау. Оқу пәнінің 9-сыныптағы базалық білім мазмұны
93. "Қағазбен және қатырмақағазбен жұмыс" бөлімі. Газет қағазымен жұмыс:
1) 5-8 сынып материалдарын қайталау;
2) бүгілген қағаз жолақтарынан өру (табаққа төсеніш, қорапша, бетбелгілер);
3) ширатылған газет қағаздарынан қарапайым заттарды өру (табаққа төсеніш, себет, қорапшалар).
94. Қағаздан көлемді сәндік бұйымдарды жасау:
1) 5-8 сынып материалдарын қайталау;
2) оригами – қағазды бүктеу өнері, негізгі тәсілдері;
3) "Оригами" тәсілін қолдана отырып бұйымдар жасау (жұлдыз, қорапша, шырша);
4) көлемді бұйымдар алу үшін қосымша материалдар қолдану (синтепон, фетр, моншақ, страздар, басқа да материалдар);
5) қағаз жолақтарынан көлемді қарларды жасау;
6) қағазпластика техникасында қарапайым бұйымдар жасау.
95. Гүлдер жасау:
1) 5-8 сынып материалдарын қайталау;
2) қағаздан гүлдерді әзірлеудің әртүрлі әдіс-тәсілдері.
96. "Квиллинг" техникасында жұмыс:
1) 5-8 сынып материалдарын қайталау;
2) "гофрошариктер" жасау;
3) "гофрошариктерден" бұйымдар жасау;
4) S орамасын жасау;
5) V орамасын жасау;
6) "Жүрек" орамасын жасау;
7) "ромб" пішінінде роллдар жасау;
8) "квадрат" пішінінде роллдар жасау;
9) екіге бүгілген қағаздан шашақ немесе шеті ширатылған шашақ жасау;
10) үйлесімді композиция жасау;
11) жұмысты дайын үлгілер бойынша орындау.
97. Қатырмақағазбен жұмыс:
1) қатырмақағазбен жұмыс істеу үшін материалдар мен құралдар;
2) қатырмақағазбен жұмыс істеуге арналған құралдармен жұмыстағы қауіпсіздік техникасы;
3) қатырмақағазды бүгу және кесу;
4) қатырмақағаздан әртүрлі пішіндегі қорапшалар (шаршы, дөңгелек, үшбұрыш) жасау;
5) қатырмақағаздан жасалған бұйымдарды әрлеу.
98. Ашықхат әзірлеу:
1) 5-8 сынып материалдарын қайталау;
2) композицияларды сәндік материалдармен әсемдеу;
3) "Изонить" техникасын қолданып ашықхат жасау;

4) изготовление и декорирование открыток с применением изученных приемов работы.
99. Раздел "Работа с текстильными материалами. Изонить:
1) повторение материала 5-8 классов;
2) спираль (название, разнообразие форм);
3) заполнение спирали;
4) заполнение окружности по двум хордам;
5) изготовление изделий с использованием изученных техник.
100. Лоскутное шитье:
1) повторение материала 5-8 классов;
2) орнамент "Бес таңба" ("Крестовина");
3) орнамент "Сынық мүйіз" ("Сломанный рог");
4) орнамент "Сатылы" ("Ступенчатый");
5) орнамент "Тышқан із" ("Мышинный след");
6) орнамент "Жұлдыз" ("Звезда");
7) орнамент "Шахматты" ("Шахматный");
8) изготовление көрпе в технике "құрақ";
9) знакомство с лоскутной техникой "крэйзи";
10) знакомство с различными техниками лоскутного шитья по выбору учителя;
11) изготовление изделий в различных лоскутных техниках (лоскутные панно, прихватки и подставки для горячего, грелки для чайника, декоративные наволочки, другие изделия по выбору).
101. Мягкая игрушка
1) повторение материала 5-8 классов;
2) изготовление мягких игрушек с использованием изученных приемов работы;
3) изготовление мягких игрушек из лоскутного полотна.
102. Текстильная аппликация:
1) повторение материала 5-8 классов;
2) художественное оформление изделия различными материалами: бисером, пайетками, тесьмой и шнуром;
3) изготовление изделий с аппликацией казахского национального орнамента (фартук цельнокроеный, грелки на чайник, корпе, сумки в национальном стиле (калта), подставки под горячее в национальном стиле, декоративные панно, другие изделия по выбору).
103. Раздел "Работа с глиной и соленым тестом". Обжиг керамических изделий:
1) муфельная печь, ее назначение;
2) процесс обжига;
3) правила безопасной работы с муфельной печью;
4) последовательность загрузки и выгрузки печи;
5) температура и время обжига;
6) свойства обожженной глины.
104. Лепка из глины:
1) повторение пройденного материала в 5-8 классах;
2) лепка плоских рельефов и декоративных пластин с использованием изученных приемов работы;
3) лепка объемных игрушек с использованием изученных приемов работы;
4) лепка Филимоновской народной игрушки и сюжетных композиций ("Всадник", "Доярка", "Лиса с курицей", "Курочка с петухом", "Коза", "Птичница", "Солдат с барыней", другие сюжетные композиции по выбору);
5) лепка Карагопольской народной игрушки ("Всадник", "Полкан", "Кормилица", "Птичница", "Птица сирин", "Медведь с птицей",
"Тяни-толкай", "Мужик", другие сюжетные композиции по выбору);
6) лепка Дымковской народной игрушкой ("Всадник", "Пастух", "Утка с утятами", "Барыня с сумочкой", "Барыня с собачкой", "Водоноска", "Индюк");

4) ашықхаттар жасау және әрлеу.
99. "Тоқыма материалдармен жұмыс" бөлімі. Изонить:
1) 5-8 сынып материалдарын қайталау;
2) ширатпа (атауы, пішіндердің әртүрлілігі);
3) ширатпаны толықтыру;
4) екі хорда бойынша шеңберді толтыру;
5) үйренген техникалар бойынша бұйымдар жасау.
100. Құрақ құрау техникасы:
1) 5-8 сынып материалдарын қайталау;
2) "Бес таңба" құрағы;
3) "Сынық мүйіз" құрағы;
4) "Сатылы" құрағы;
5) "Тышқан із" құрағы;
6) "Жұлдыз" құрағы;
7) "Шахматты" құрағы;
8) "құрақ" техникасында көрпе жасау;
9) "крэйзи" құрақ техникасымен танысу;
10) мұғалімнің таңдауы бойынша құрақ құраудың түрлі техникаларымен танысу;
11) қазақтың ұлттық көрпелерін, әр түрлі құрақ құрау техникасымен жасалған құрақ панноны, ыстық затты ұстағышты, шәйнек жылытқыштарды, сәндік жастыққаптарды жасау.
101. Жұмсақ ойыншық:
1) 5-8 сынып материалдарын қайталау;
2) үйренген әдістер бойынша жұмсақ ойыншықтар жасау;
3) құрақтардан жұмсақ ойыншық жасау.
102. Тоқыма жапсырмақұрақ жасау:
1) 5-8 сынып материалдарын қайталау;
2) бұйымдарды шытыра моншақтармен, пайеткалармен, тоқыма баумен және баумен көркемдік безендіру;
3) бұйымдарды (тұтас пішілген жапсырмақұрақты алжапқыш жасау, ыстық затты ұстағыш, шәйнек жылытқыштар, көрпе, қалта) безендіру элементтерінде қазақ оюларын, қолдану.
103. "Саз бен тұзды қамырмен жұмыс" сазды күйдіру:
1) муфель пеші, оның міндеті;
2) күйдіру үдерісі;
3) муфель пешімен жұмыстағы қауіпсіздік ережелері;
4) пешке салу және шығару тәртібі;
5) күйдіру температурасы мен уақыты;
6) күйдірілген саздың қасиеттері.
104. Сазды илеу:
1) 5-8 сынып материалдарын қайталау;
2) жалпақ пішіндерді және текстурасы әр түрлі сәндік тілімдерді сомдау;
3) көлемді пішіндегі ойыншықтар мүсіндеу;
4) Филимонов халық ойыншығын мүсіндеу ("Атты адам", "Сауыншы", "Түлкі және тауық", "Әтеш және тауық", "Ешкі", "Құсшы", "Жауынгер мен бойжеткен" басқа да сюжетті мүсіндер);
5) Карагополь халық ойыншығын мүсіндеу ("Атты адам", "Құсшы", "Асыраушы", "Құсты аю", "Итер - тарт", "Еркек");
6) Дымков халық ойыншығын мүсіндеу ("Атты адам", "Бақташы", "Үйрек балапандарымен", "Сөмкелі әйел", "Ит ұстаған әйел", "Үндік");

7) лепка современных казахских сувениров ("Құс" ("Птица"), "Арамза" ("Ягненок"), "Түйе" ("Верблюд"), декоративные пластины и магнитики, "Юрта", "Жылқы" ("Конь"), другие сюжетные композиции по выбору).
105. Работа с соленым тестом:
1) повторение пройденного материала в 5-8 классах;
2) изготовление сувениров, панно, картинок, магнитов на холодильник с использованием ранее изученных приемов работы.
106. Роспись:
1) повторение пройденного материала в 5-8 классах;
2) акриловая краска (свойства, применение, приемы росписи);
3) роспись изделий с использованием изученных приемов работы.
107. Раздел "Работа с бросовым материалом". Изделия из пластиковых бутылок:
1) повторение пройденного материала 5-8 классов;
2) изготовление поделок с использованием изученных приемов работы;
3) прокалывание отверстий в пластиковых бутылках;
4) соединие деталей между собой с помощью проволоки;
5) приклеивание тесьмы и различные деталей из фанеры, ткани на пластик;
6) художественное оформление изделий из пластиковых бутылок;
7) изготовление юрты из пластиковых бутылок;
8) изготовление изделий с использованием изученных приемов работы.
108. Работа с древесиной:
1) повторение материала 5-8 классов;
2) изготовление изделий из реек;
3) изготовление изделий из спилов;
109. Работа с бисером и бусами:
1) повторение материала 5-8 классов;
2) плетение колье из бисера в две нитки;
3) плетение из бисера на проволочке;
4) плетение в две нитки;
5) чередование цвета;
6) использование простейших схем с образцами;
7) приемы нанизывания, скручивания, плетения бутонов, лепестков, цветков;
8) создание композиций;
9) плетение изделий с использованием изученных приемов работы.
Глава 7. Ожидаемые результаты по завершении 5 класса
110. Предметные результаты. Ожидается, что обучающиеся будут стремиться знать:
1) правила поведения в мастерской;
2) технику безопасной работы;
3) правила организации рабочего места;
4) названия инструментов и материалов;
5) последовательность выполнения работы, пользуясь образцом;
6) элементарные сведения о видах и свойствах различных материалов;
7) лицевую, изнаночную стороны бумаги и ткани;
8) приемы получения простейших геометрических фигур путем складывания полоски бумаги – квадрат, треугольник;
9) устройство ручной иглы;
10) виды игл по длине, толщине, величине ушка;
11) виды ножниц, назначение, устройство;
12) швейные нитки: толщина, прочность;
13) электроутюг (назначение, история, правила техники безопасности при работе);
14) пуговицы, их назначение.
111. Ожидается, что обучающиеся будут стремиться уметь:
1) пользоваться гладилкой, заправлять нитку в иголку и завязывать узелок, выполнять прокол бумаги при помощи дырокола;

7) замануи қазақ кәдесыйларын мүсіндеу ("Құс", "Қошақан", "Түйе", декоративті, магнитті тастар, "Киіз үй", "Жылқы").
105. Тұзды қамырмен жұмыс:
1) 5-8 сынып материалдарын қайталау;
2) мүсіндеу: ертегі кейіпкерлері мен өсімдіктердің, кәдесыйлардың, панноның, суреттердің, тоңазытқышқа жапсыратын магниттердің кейіптері.
106. Кескіндеу:
1) 5-8 сынып материалдарын қайталау;
2) акрил бояуы (қасиеті, қолданылуы, кескіндеу әдісі);
3) бұйымдарды кескіндеу.
107. "Қалдық материалдармен жұмыс". Пластикалық бөтелкелерден бұйымдар жасау:
1) 5-8 сынып материалдарын қайталау;
2) үйренген әдістерді қолдана отырып, бұйымдар жасау;
3) пластикалық бөтелкелерде тесіктер тесу;
4) темір сым арқылы бөлшектерді өзара біріктіру;
5) пластикке мата, фанерден түрлі бөліктерді, өрме жіпті жапсыру;
6) пластикалық бөтелкелерден жасалған бұйымдарды көркемдеп әрлеу;
7) пластикалық бөтелкелерден киіз үй жасау;
8) түрлі әдістерді қолданып, бұйымдарды жасау.
108. "Ағашпен жұмыс":
1) 5-8 сынып материалдарын қайталау;
2) білте тақтайшалардан бұйымдар жасау;
3) кеспе ағаштан бұйымдар жасау.
109. "Моншақ пен шытыра моншақтармен жұмыс":
1) 5-8 сынып материалдарын қайталау;
2) шытыра моншақты екі жіпке өру;
3) сымдағы шытыра моншақтардан өру;
4) екі жіпке өру;
5) түстерді кезектестіру;
6) үлгі бойынша қарапайым сұлбаларды қолдану;
7) шытыра моншақтарды сымға тізу, дайындамаларды бұрау. Гүлді, оның шанағын, жапырағын өру;
8) бұйымды жинастыру;
9) үлгілер бойынша бұйымдар өру, жасау.
7-тарау. 5-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
110. Пәндік нәтижелер. Білім алушылар:
1) шеберханадағы тәртіп ережелері;
2) шеберханадағы қаупсіздік техника ережелерін;
3) жұмыс орнын ұйымдастыру ережесін;
4) құралдар мен материалдардың аталуын;
5) үлгіні пайдалана отырып, жұмысты орындау бірізділігін;
6) әр түрлі материалдардың құрамы мен түрлері жайлы қарапайым мәліметтерді;
7) мата мен қағаздың жұмыс жасауға ынғайлы бетін айыруды;
8) қағаз жолақтарын бүктеу арқылы шаршы, үшбұрыш секілді жеңіл геометирялық пішіндерді алу жолдарын;
9) қол иненің құрылымын;
10) инені ұзындығына, қалыңдығына, көзінің көлеміне қарай анықтауды;
11) қайшының түрлерін және қандай мақсатта қолданатынын;
12) тігін жіптерін: қалыңдығын және мықтылығын;
13) электр үтігін (тарихы, қолданылуы, жұмыс барысындағы қауіпсіздік ережесін білу);
14) түймелер және оны қолдану жолдарын білуге ұмтылады деп күтіледі.
111. Білім алушылар:
1) үтіктеу құрылғысын пайдаланып, инеге жіпті сабақтап және ұшын түйіншектеп бекітіп, тескіштің көмегімен қағазды тесуді;

2) делать разметку, откладывать размеры и обводить по шаблону;
3) складывать лист бумаги пополам, бумагу "гармошкой";
4) резать по прямой, по окружности, по спирали;
5) рвать, сминать и скатывать комочки из бумаги;
6) скручивать трубочки из полос газеты;
7) изготавливать изделия из бумажных "гармошек".
8) выполнять аппликации из геометрических фигур;
9) определять длину рабочей нитки;
10) составление узор из геометрических фигур;
11) ориентироваться в пространстве при выполнении аппликационных работ (верх-низ листа, сгиб, право-лево);
12) изготавливать объемные изделия для декорирования открыток, рамок, коробок с использованием прямых полос из бумаги;
13) выполнять работы с текстильными материалами, работать в технике "Изонить";
14) вышивать ручными стежками по готовым прямым проколам на картоне швом "вперед иголка", косым швом;
15) изготавливать плоские игрушки из картона и поролона;
16) изготавливать мягкие игрушки из тряпичных "мячиков";
17) изготавливать изделия в лоскутных техниках "йо-йо" и "пицца" ручными стежками (разнообразные панно, мягкие игрушки);
18) изготавливать текстильные аппликации ручными швами "вперед иголка" (панно, открытки);
19) работать с двухдырочными пуговицами (панно, открытки с пуговицами, подставки под горячее);
20) пришивать бисер и пайетки;
21) работать с глиной и соленым тестом;
22) разминать и расплющивать куски глины;
23) раскатывать глину скалкой;
24) накладывание фигурки-шаблона на лист глины, вырезание по шаблону;
25) лепить декоративные пластины различной текстуры прямоугольной, круглой, овальной формы;
26) лепить декоративные пластины с процарапанным рисунком;
27) лепить из соленого теста простейшие предметы: палочка, колбаска, мяч, блинчик, лепҰшка;
28) соединять детали с помощью кисточки и воды;
29) работать с бросовым материалом;
30) выполнять аппликации из оберток (фантиков) от конфет;
31) изготавливать объемные поделки из фантиков;
32) изготавливать аппликации из опилок;
33) работать с бисером и бусами;
34) нанизывать крупные бусы одного цвета в одну нитку;
35) плести из различных по размеру и цвету бусы в одну нитку;
36) плести из бисера на проволочке;
37) работать с природным материалом;
38) подготавливать природный материал к работе;
39) работать с крупой и семенами;
40) осваивать технику прямого набора, аппликация методом насыпки;
41) работать с шаблоном рисунка;
42) декорировать различные предметы, использовать дополнительные материалы при декорировании.
Глава 8. Ожидаемые результаты по завершении 6 класса
112. Предметные результаты. Ожидается, что обучающиеся будут стремиться знать:

2) белгі жасауды, мөлшерін салуды және үлгі бойымен жүргізуді;
3) қағаз бетін ортасынан жартылай бүгіп және қатпарлап бүгуді;
4) қағазды түзу, шеңбер және шиыршық бойымен кесуді;
5) қағазды жыртуды, умаждауды және қағазды домалатуды;
6) газет жолақтарынан түтікшелерді ширатып орауды;
7) қатпарланған қағаздардан бұйымдар жасауды;
8) геометриялық пішіндерден жапсырмалар жасауды;
9) жұмыс жіптерінің ұзындығын анықтауды;
10) геометриялық пішіндерден оюлар құрастыруды;
11) жапсырма жұмыстар барысында кеңістікті бағдарлауды;
12) қағаздан жасалынған тік жолақтарды пайдалана отырып қораптар, бұйымның жиегін, ашық хаттарды әшекейлеуді;
13) "Изонить" техникасы бойынша тоқыма материалдармен жұмыс жасауды;
14) қатырмақағазды "инені алға" тігісімен дайын тесіктер бойынша кестелеуді, қиғаш тігісті;
15) картон мен паралоннан ойыншықтар жасауды;
16) мата "доптармен" жұмсақ ойыншықтар жасауды;
17) бұйымдарды қол тігісімен "йо-йо" мен "пицца" техникасы бойынша орындауды, панно, жұмсақ ойыншықтар жасауды;
18) жапсырмақұрақтарды "ине алға" қолтігістермен орындауды (панно мен ашық хаттар);
19) екі тесікті түймелермен жұмысты (түймелі панно мен ашық хаттар, ыстық затты ұстағыш);
20) пайеткалар және моншақтарды тіге білуді;
21) тұзды қамырмен және сазбен жұмыс жасауды
22) саз балшықты илеуді және тегістеуді;
23) сазды оқтаумен жаюды;
24) үлгі бойынша қиылған пішіндерді балшық бетіне орналастыруды, кесуді;
25) тікбұрышты, домалақ, сопақша пішінді, текстурасы әр түрлі сәндік тілімдер сомдауды;
26) тырналған суретті сәндік тілімдерді; бедерлі сәндік тілімдер сомдауды;
27) тұзды қамырдан қарапайым заттарды: таяқша, шұжық, доп, құймақ, шелпекті мүсіндеуді;
28) бөліктерді қылқалам мен судың көмегімен біріктіруді;
29) қалдық материалдармен жұмыс жасауды;
30) кәмпит қағаздарынан жапсырмақұрақ жасауды;
31) кәмпит қағазынан көлемді бұйымдар жасауды;
32) ағаш үгіндісінен жапсырмақұрақ жасауды;
33) моншақ пен шытыра моншақтармен жұмысты;
34) бір түсті ірі моншақтарды бір жіпке тізуді;
35) түсі мен көлемі әр түрлі моншақтарды бір жіпке өруді;
36) сымдағы шытыра моншақтардан өруді;
37) табиғи материалдармен жұмыс жасауды;
38) табиғи материалдарды жұмыс жасауға даярлауды;
39) жармамен және дәндермен жұмысты;
40) әр түрлі жарма мен дәндердің түрлерін дайын суретке себу, салу тәсілдерін (тура салу мен себу әдісі);
41) табиғи материалдарды негізге салу кезінде үлгіні пайдалануды;
42) әр түрлі заттарды әшекейлеуді және әшекейлеуге қосымша материалдарды қолдануды меңгереді деп күтіледі.
8-тарау. 6-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
112. Пәндік нәтижелер. Білім алушылар:

1) швейная машина с ручным приводом (назначение, применение, правила безопасной работы);
2) простейшие сведения об устройстве швейной машины (рукоятка, лапка, маховое колесо, рычаг подъҰма лапки, нитепритягиватель, корпус, игла);
3) материалы, применяемые для изготовления изделий, их названия и свойства;
4) виды ниток (для вышивки, машинные), их особенности и применение;
5) нити ирис;
6) приемы декоративной отделки глины "по-сырому": налепливание, процарапывание, использование различной фактуры (подручные инструменты, ткани, приспособления и пр.), пальцевой орнамент;
7) приемы лепки с использованием различных приспособлений (скалка, шаблоны, формы);
8) приемы сушки изделий из глины: стадии сушки, изменение свойств глины в зависимости от степени высыхания.
113. Ожидается, что обучающиеся будут стремиться уметь:
1) работать с бумагой и картоном;
2) изготавливать аппликации из бумаги и картона из вырезанных фигур;
3) изготавливать открытки и другие изделия из вырезанных фигур;
4) изготавливать изделия с использованием бахромы из бумаги (перышки, елочка, цветы, другие изделия на выбор учителя);
5) выполнять изделия с использованием приемов техники "Оригами";
6) работать с текстильными материалами, изонить;
7) изготавливать изделия в технике заполнения угла;
8) изготавливать изделия в лоскутных техниках "пицца" и "прямые полосы" на швейной машине с ручным приводом (декоративные панно, мягкие игрушки, прихватки для горячего, другие предметы быта);
9) изготавливать примитивные мягкие игрушки петельным швом;
10) изготавливать аппликации ручными швами петельным (обметочным);
11) выполнять машинные аппликации простых фигур прямой строчкой;
12) работать с четырехдырочными пуговицами;
13) работать с глиной и соленым тестом;
14) лепить детали геометрических форм различной величины (шар-шарик, куб-кубик);
15) лепить декоративные элементы (жгут, лепесток, листик);
16) лепить рельефные пластины с применением изученных способов декорирования;
17) лепить по образцу и показу на основе 2-ух шаров
(игрушки-неваляшки) конструктивным способом с дополнительными деталями (лапки, шапки, крылья, другие дополнительные детали);
18) изготавливать тесто с соблюдением пропорций состава, условия хранения, подготовка к работе;
19) лепить из соленого теста стилизованные изделия, панно, бижутерию, картинки, бусы различных форм, сувениры с использованием изученных приемов работы;
20) изготавливать поделки из бросовых материалов с использование изученных приемов работы (фантики, опилки, спичечные коробки);
21) работать с древесиной:
пилить в стусле с ограничителем;
изготавливать игрушки из простых геометирических фигур.

1) қол жетекті тігін машинасын (қолданылуы, жұмыс барысындағы қауіпсіздік ережесін);
2) қол жетекті машина бөлшектерін (табаны, жіп тартқыш, қорабы, сермер, ине);
3) бұйымдарды жасау барысында пайдаланылатын маталардың атауын, сипатын;
4) жіптің түрлерін (тігіске, машинаға), олардың ерекшеліктерін және қолданылуын;
5) ирис жіптерді;
6) "Кеппеген" сазды сәндік өңдеу әдістерін: жапсыру, тырнау. Әр түрлі фактураларды пайдалануды (қолдағы бар саймандар, маталар, құрылғылар). Саусақпен оюды;
7) әр түрлі құралдарды (оқтау, пішіндер, үлгілер) пайдаланылатын илеп жасау әдістері;
8) саздан бұйымдарды кептіру үдерісін, кептіру кезеңдерін, кебу деңгейіне қарай саз қасиеттерінің өзгеруін білуге ұмтылады деп күтіледі.
113. Білім алушылар:
1) қағазбен және қатырмақағазбен жұмыс жасауды;
2) қиылып алынған пішіндерден қатырмақағаз және қағаз көмегімен жапсырмалар жасауды;
3) қиылып алынған пішіндерден ашық хаттар жасауды;
4) қағаз шашақтарды қолдана отырып, бұйымдар жасауды (шырша, гүлдер, мұғалімнің таңдауы бойынша кез келген бұйым);
5) "Оригами" техникасын қолдана отырып, бұйымдар жасауды;
6) изонить, тоқыма материалдарымен жұмыс жасауды;
7) бұрышты толтыру техникасымен бұйымдар жасауды;
8) бұйымдарды қол жетекті тігін машинасымен "пицца" және "түзу жолақтар" құрақ техникасымен, сәндік панно, ыстық затты ұстағыш, жұмсақ ойыншықтар тігуді;
9) ілмекті тігіспен қарапайым ойыншықтар, ине шанышқыш, жазық ойыншықтар тігуді;
10) ілмекті тегіспен қол тігістері арқылы жапсырмалар жасауды;
11) түзу тігісті машиналық жапсырмақұрақты орындауды;
12) төрт тесікті түймелермен жұмысты;
13) саз бен тұзды қамырмен жұмысты;
14) әр көлемдегі геометриялық пішіндерді сомдауды;
15) сәндік элементтерді сомдауды (жапырақ, күлте);
16) бедерлі тілімдерді мүсіндеуді, көлемді пішіндерді конус негізінде құрылымдық тәсілмен сомдауды;
17) үлгі және көрсетілім бойынша екі дөңгелектің негізінде, қосымша бөлшектерді (аяқтары, бас киімі, қанаты) құрастыра отырып, құламайтын ойыншықтар жасауды;
18) қамырды құрамын сақтай отырып дайындауды, сақтау шарттарын, жұмысқа дайындауды;
19) сәнді бұйымды, панноны, бижутерияны, суретті, әр түрлі пішінді моншақтарды, кәдесыйларды мүсіндеуді;
20) жұмыста меңгерген тәсілдерді пайдалана отырып, қалдық материалдардан бұйымдар жасауды;
21) ағашпен жұмыс жасауды:
бөлшектерді ұсақ тісті арамен белгі бойынша кесуді;
қарапайым геометриялық пішіндерден ойыншықтар жасауды меңгереді деп күтіледі.

Глава 9. Ожидаемые результаты по завершении 7 класса
114. Предметные результаты. Ожидается, что обучающиеся будут стремиться знать:
1) приемы изготовления конуса из бумаги;
2) приемы изготовления цилиндра из бумаги;
3) приемы украшения готового изделия;
4) последовательность заправки верхней и нижней нитей швейной машины с ручным приводом;
5) машинный стачной шов "взаутюжку" и" вразутюжку";
6) машинная закрепка;
7) обработка срезов "под рамку";
8) простейшие сведения о получении ткани из нитей;
9) измерительные инструменты: угольник, сантиметр;
10) правила подготовки природной глины к работе, замес глины;
11) приемы раскатывания теста при помощи рук и скалкой на столе;
12) приемы использования формочек или шаблонов;
13) элементарные представления о формах животного.
115. Ожидается, что обучающиеся будут стремиться уметь:
1) работать с бумагой и картоном;
2) изготавливать блокноты в форме цветка;
3) изготавливать конверты в форме сердечка;
4) изготавливать подарочную сумку – пакет;
5) изготавливать простые изделия в технике оригами по выбору учитель;
6) изготавливать объемные сувениры из бумаги;
7) изготавливать изделия из конуса по выбору учителя;
8) изготавливать открытки плоские и объемные;
9) работать с газетной бумагой;
10) изготавливать фигурки животных из скрученных газетных полос;
11) работать с текстильными материалами, изонить;
12) заполнять несколько углов с общей стороной;
13) заполнять окружности по диаметру;
14) изготавливать изделия с использованием изученных техник;
15) работать в технике лоскутное шитье;
16) изготавливать изделия с применением знакомых лоскутных техник;
17) изготавливать примитивные мягкие игрушки на швейной машине с ручным приводом;
18) работать с пуговицами "на ножке";
19) выполнять машинную аппликацию прямой строчкой различных форм; орнамент (виды, назначение, применение);
20) выполнять машинные аппликации простых орнаментов;
21) работать с глиной и соленым тестом;
22) лепить комбинированным способом по показу с опорой на образец объемных игрушек конструктивным методом на основе конуса;
23) лепить комбинированным способом по показу с опорой на образец объемных фигур по мотивам народной игрушки комбинированным способом;
24) работать с бросовым материалом;
25) изготавливать изделия из спичечных коробков ("Грузовой автомобиль", "Самолет", "Кораблик", "Конь", другие изделия на выбор);
26) выполнять аппликации из древесной соломки и опилок;
27) выполнять изделия из футляров от киндр – сюрпризов;
28) работать с древесиной:
выполнять сверление несквозных отверстий;
изготавливать неподвижные игрушки;

9-тарау. 7-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
114. Пәндік нәтижелер. Білім алушылар:
1) қағаздан конус даярлау тәсілдерін;
2) қағаздан цилиндр даярлау тәсілдерін;
3) дайын бұйымды әшекейлеу тәсілдерін;
4) қол жетекті тігін машинасының үстіңгі және астыңғы жіптерін салуды;
5) машиналық қайып тігу тігісін, тігісті жатқыза және айыра үтіктеуді;
6) машиналық бекітуді;
7) кесілген жердің шеттерін өңдеуді;
8) матаны жіптен алу туралы қарапайым мәліметтерді;
9) өлшеу құралдарын: сантиметр, бұрыштық;
10) табиғи сазды даярлау ережесін, сазды илеуді;
11) қолдың және оқтаудың көмегімен үстелде қамырды илеу тәсілдерін;
12) үлгілер мен пішіндерді қолдану тәсілдерін;
13) жануарлар пішіндері жайлы қарапайым түсініктерді білуге ұмтылады деп күтіледі.
115. Білім алушылар:
1) қағазбен және қатырмақағазбен жұмыс істеуді;
2) гүл пішіндес блокноттар даярлауды;
3) жүрекше пішіндегі конверттер даярлауды;
4) сыйлық-сөмкелер даярлауды;
5) мұғалімнің таңдауы бойынша оригами техникасын қолданып, қарапайым бұйымдар даярлауды;
6) қағаздан көлемді кәдесыйлар даярлауды;
7) мұғалімнің таңдауы бойынша конустан бұйымдар жасауды;
8) көлемді, жалпақ ашық хаттар даярлауды;
9) газет қағаздарымен жұмысты;
10) ширатылған газет жолақтары көмегімен жануарлардың пішінін даярлауды;
11) изонить, тоқыма материалымен жұмысты;
12) қабырғалары ортақ бірнеше бұрыштарды толтыруды;
13) шеңберді диаметр бойынша толтыруды;
14) меңгерілген техникалар бойынша бұйымдар жасауды;
15) құрақ техникасы бойынша жұмысты;
16) таныс құрақ техникасын қолданып, бұйымдар жасауды;
17) қол жетекті тігін машинасымен жұмсақ ойыншықтар жасауды;
18) "сабақты" түймелермен жұмыс жасауды;
19) түзу тігісті машиналық жапсырмақұрақты орындауды, оюларды (атаулары мен символдық мағынасы);
20) машиналық жапсырмақұрақ бойынша қарапайым оюларды орындауды;
21) сазбен және тұзды қамырмен жұмысты;
22) конус негізінде көлемді ойыншықтарды құрастыру әдісі бойынша үлгіге негіздеп, аралас тәсілмен мүсіндеуді;
23) халық ойыншықтары негізінде көлемді ойыншықтарды құрастыру әдісі бойынша үлгіге негіздеп, аралас тәсілмен мүсіндеуді;
24) қалдық материалдармен жұмыс жасауды;
25) сіріңке қорабшасынан бұйымдар әзірлеуді ("Ұшақ", "Кеме", "Жылқы", "Жүк көлігі", басқа да бұйымдар);
26) ағаш үгінділерінен және сабаннан жапсырмалар жасауды;
27) киндер сауытынан бұйымдар жасауды;
28) ағашпен жұмысты:
ағашты теспей бұрғылауды;
қозғалмайтын ойыншықтар жасауды;

29) работать с бисером и бусами;
30) плести изделия с использованием изученных приемов работ;
31) работать с природным материалом (шишки, яичная скорлупа).
Глава 10. Ожидаемые результаты по завершении 8 класса
116. Предметные результаты. Ожидается, что обучающиеся будут стремиться знать:
1) приемы складывания модулей в технике оригами;
2) прием наматывания полоски бумаги на стержень;
3) приемы изготовления спиральных цветочков (из ненужных книг или газет);
4) приемы изготовления цветов из гофрированной бумаги;
5) приемы изготовления цветов из салфеток;
6) детали машины с электроприводом (лапка, нитепритягиватель, корпус, маховое колесо, игла, педаль);
7) правила техники безопасности при работе на машине с электроприводом;
8) последовательность заправки верхней и нижней нитей;
9) долевые и поперечные нити и срезы ткани, их признаки;
10) приемы втачивания тесьмы-молнии;
11) декоративные строчки;
12) регулятор декоративных строчек;
13) строчка "зиг-заг";
14) акриловая краска (свойства, применение, приемы росписи);
15) роспись Филимоновской народной игрушки;
16) роспись Карагопольской народной игрушки;
17) роспись Дымковской народной игрушкой;
18) роспись современных казахских сувениров;
19) название и символическое значение элементов казахского орнамента;
20) свойства ткани, применяемой для изготовления орнамента;
21) сведения о возникновении керамических промыслов (Дымковская, Карагопольская, Филимоновская игрушки, казахские национальные сувениры);
22) сюжеты и композиционные особенности Дымковской, Карагопольской, Филимоновской игрушек;
23) сюжеты и композиционные особенности казахских национальных сувениров;
24) последовательность (алгоритм) изготовления игрушки;
25) виды и свойства пластикового материала;
26) приемы резания пластиковых бутылок;
27) соединение пластиковых деталей;
28) приклеивание деталей из цветного картона на пластиковые бутылки.
117. Ожидается, что обучающиеся будут стремиться уметь:
1) работать с бумагой и картоном;
2) собирать простые изделия из модулей в технике "Оригами";
3) плести изделия из сложенных газетных полос (подстака под горячее, коробочка, закладка);
4) плести простые изделия из газетных трубочек (круглая подставка);
5) изготавливать объемные сувениры из бумаги;
6) изготавливать изделия из картона или открыток, соединенных косыми или петельными стежками;
7) работать в технике "Квиллинг";
8) работать с текстильными материалами и в технике "Изонить";
9) заполнять окружности по одной хорде;
10) работать в технике "Лоскутное шитье";
11) осваивать лоскутные техники "Диагональные полоски", "Крейзи", "Пицца" с элементами вышивки и бисероплетения;

29) моншақ пен шытыра моншақтармен жұмысты;
30) меңгерілген жұмыс тәсілдері бойынша бұйымдар өруді;
31) табиғи материалдармен жұмысты (жұмыртқаның қабығы, бүрлер) меңгереді деп күтіледі.
10-тарау. 8-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
116. Пәндік нәтижелер. Білім алушылар:
1) оригами техникасы бойынша модульді бүктеу тәсілдерін;
2) қағаз жолақтарды стерженьге орау тәсілдерін;
3) шиыршықталған (спиральді) гүлдер даярлау әдістерін;
4) гофрирленген қағаздан гүлдер жасауды;
5) қағаз сүлгілердің көмегімен гүлдер жасауды;
6) электр жетекті машина бөліктерін (табаны, жіп тартқыш, қорабы, сермер, ине, басқыш);
7) электр жетекті тігін машинасымен жұмыстағы қауіпсіздік ережелерін;
8) үстіңгі және астыңғы жіптерін салуды;
9) жіптері ұзын бойымен және көлденең орналасқан маталар мен мата қиықтарын, олардың қасиеттерін;
10) тоқыма бау, сырма, ілмек тігуде қайып тігу әдістерін;
11) сәндік тігістерді;
12) сәндік тігісті реттегішті;
13) "зиг-заг" тігісін;
14) акрил бояуын (қолдану ерекшелігі);
15) Филимонов дәстүрлі ойыншығының суретін;
16) Карагополь дәстүрлі ойыншығының суретін;
17) Дымков дәстүрлі ойыншығының суретін;
18) заманауи қазақ кәдесыйының суретін;
19) қазақ оюларының атауы мен мағынасын;
20) оюды даярлауға қолданатын матаның ерекшелігін;
21) керамикалық бұйымдардың пайда болуы туралы мәліметтерді (Филимонов, Карагополь, Дымков ойыншықтары, қазақтың дәстүрлі ескерткіштері);
22) Филимонов, Карагополь, Дымков ойыншықтарының ерекшеліктерін;
23) қазақтың дәстүрлі ескерткіштерінің композициялық ерекшеліктерін;
24) ойыншық жасау алгоритмін;
25) пластикалық материалдардың ерекшеліктері мен түрлерін;
26) пластикалық бөтелкелерді кесу тәсілдерін;
27) пластикалық бөлшектерді біріктіруді;
28) пластикалық бөтелкелерге түрлі-түсті қатырмақағаз жасалған бұйымдарды жапсыруды білуге ұмтылады деп күтіледі.
117. Білім алушылар:
1) қағаз және қатырмақағазбен жұмыс жасауды;
2) оригами техникасының үлгісі бойынша жинақтау тәсілдерін;
3) бүктелген қағаз жолақтарынан бұйымдар тоқуды;
4) газет түтіктерінен қарапайым бұйымдар тоқуды;
5) қағаздан көлемді кәдесый даярлауды;
6) қатырмақағаздан және ашық хаттардан қиғаш немесе ілмектігіспен бұйымдар даярлауды;
7) "Квиллинг" техникасы бойынша жұмыс жасауды;
8) "Изонить" техникасы және тоқу материалдарымен жұмыс жасауды;
9) шеңберді бір хорда бойынша толтыруды;
10) "құрақ тігіс" техникасы бойынша жұмыс жасауды;
11) "Диагональді жолақтар", "Крейзи", "Пицца" тігу және тоқу элементтері бар құрақ техникасын;

12) изготавливать мягкие игрушки на швейной машине с электрическим приводом;
13) изготавливать мягкие игрушки из лоскутного полотна;
14) выполнять машинные аппликации строчкой "зиг-заг" простых фигур;
15) изготавливать прихватки, грелки на чайник, подставки под горячее, фартук цельнокроеный с различными аппликациями;
16) применять казахский орнамент для украшения изделий утилитарного назначения, элементов одежды и жилища;
17) изготавливать изделия с аппликацией орнамента (фартук цельнокроеный, грелки на чайник, корпе, сумки в национальном стиле (калта), подставки под горячее в национальном стиле, декоративные панно).
18) работать с глиной и соленым тестом;
19) лепить в стиле Филимоновской народной игрушки;
20) лепить в стиле Карагопольской народной игрушки;
21) лепить в стиле Дымковской народной игрушкой;
22) лепить современные казахские сувениры (декоративные пластины и магнитики).
23) лепить из теста сказочных героев;
24) изготавливать сувениры, панно, картинки, магниты на холодильник с использованием ранее изученных приемов работы;
25) выполнять изделия из пластиковых бутылок;
26) работать с древесиной;
27) моделировать подвижные игрушки;
28) изготавливать изделия с применением гвоздей.
Глава 11. Ожидаемые результаты по завершении 9 класса
118. Предметные результаты. Ожидается, что обучающиеся будут стремиться знать:
1) приемы складывания бумаги (по типу оригами);
2) орнамент "Бес таңба" ("Крестовина");
3) орнамент "Сынық мүйіз" ("Сломанный рог");
4) орнамент "Сатылы" ("Ступенчатый");
5) орнамент "Тышқан із" ("Мышинный след");
6) орнамент "Жұлдыз" ("Звезда");
7) орнамент "Шахматты" ("Шахматный");
8) акриловая краска (свойства, применение, приемы росписи);
9) муфельная печь, ее назначение;
10) процесс обжига;
11) правила безопасной работы с муфельной печью;
12) последовательность загрузки и выгрузки печи;
13) температура и время обжига;
14) свойства обожженной глины.
119. Ожидается, что обучающиеся будут стремиться уметь:
1) работать с бумагой и картоном, работать с газетной бумагой;
2) плести изделия из сложенных газетных полос (подставки под горячее, коробочки, корзинки, закладки, другие изделия на выбор учителя);
3) плести изделия из газетных трубочек (подставки под горячее, простые корзинки, коробочки, другие изделия на выбор учителя);
4) изготавливать объемные сувениры из бумаги;
5) изготавливать изделия с использованием приемов "Оригами" (звезда, коробочка, елочка);
6) использовать вспомогательные материалы (синтепон, фетр, бусины, стразы, другие декоративные материалы) для получения объемных деталей;

12) электр жетекті тігін машинасында жұмсақ ойыншықтар тігуді;
13) құрақтан жұмсақ ойыншықтар тігуді;
14) жапсырмақұрақтарды тігін машинасының "зиг-заг" тігісімен орындауды;
15) ыстық затты ұстағыш, шәйнек жылытқыштар, ыдыстың астына салғыш, тұтас пішілген жапсырмақұрақты алжапқыш тігуді;
16) бұйымдарды, киімдерді және тұрғын үйді безендіру элементтерінде қазақ оюларын қолдануды;
17) ою жапсырмаларын қолданып, ыстық затты ұстағыш, тұтас пішілген жапсырмақұрақты алжапқыш, шәйнек жылытқыштар, қазақи оюлармен орындаған жапсырмақұрақты көрпе, ұлттық стильдегі сөмкелер (қалта), ұлттық стильдеге ыдыстың астына салғыш, сәндік панно тігуді;
18) сазбен және тұзды қамырмен жұмысты;
19) Филимонов ұлттық ойыншығының стилінде мүсіндеуді;
20) Карагополь ұлттық ойыншығының стилінде мүсіндеуді;
21) Дымков ұлттық ойыншығының стилінде мүсіндеуді;
22) заманауи қазақ ескерткіштерін мүсіндеуді (сәнді пластиналар және магнит);
23) қамырдан ертегі кейіпкерлерін сомдауды;
24) кәдесыйлар, панно, суреттер, тоңазытқышқа магниттер жасауды;
25) пластикалық бөтелкелерден бұйымдар жасауды;
26) ағашпен жұмысты;
27) қозғалмалы ойыншықтарды модельдеуді;
28) шегелерді қолданып, бұйымдар жасауды меңгереді деп күтіледі.
11-тарау. 9-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
118. Пәндік нәтижелер. Білім алушылар:
1) "Оригами" бойынша қағазды бүгу әдістерін;
2) "Бес таңба" оюын;
3) "Сынық мүйіз" оюын;
4) "Сатылы" оюын;
5) "Тышқан із" оюын;
6) "Жұлдыз" оюын;
7) "Шахматты" оюын;
8) акрил бояуын (қасиеті, қолданылуы);
9) муфель пешін, оның қолданылуын;
10) күйдіру үдерісін;
11) муфель пешімен жұмыс жасаудағы қауіпсіздік ережесін;
12) пешке салу және шығару тәртібін;
13) күйдіру температурасы мен уақытын;
14) күйдірілген саздың қасиеттерін білуге ұмтылады деп күтіледі.
119. Білім алушылар:
1) қатырмақағаз және қағазбен, газет қағазымен жұмыс жасауды;
2) бүктелген газет жолақтарынан бұйымдар тоқуды (себеттер, ыстыққа қоятын қолдаулар, мұғалімнің таңдауымен кез келген бұйым);
3) газет түтіктерінен қарапайым бұйымдар тоқуды (себеттер, ыстыққа қоятын қолдаулар, мұғалімнің таңдауымен кез келген бұйым);
4) қағаздан көлемді ескерткіштер даярлауды;
5) оригами техникасының үлгісі бойынша жинақтау тәсілдерін (жұлдызша, қорабша, шырша);
6) көлемді бұйымдар жасауда көмекші материалдарды (фетр, моншақтар, жылтырауықтар басқа да әшекей бұйымдар) қолдануды;

7) изготавливать простые изделия в технике бумагопластики;
8) работать в технике "Квиллинг";
9) изготавливать коробочки из картона различной формы (квадратной, круглой, треугольной);
10) декорировать изделия из картона;
11) изготавливать открытки с использованием техники "Изонить";
12) работа с текстильными материалами;
13) изготавливать көрпе в технике "құрақ";
14) изготавливать изделия в различных лоскутных техниках (лоскутные панно, прихватки и подставки для горячего, грелки для чайника, декоративные наволочки, другие изделия по выбору);
15) изготавливать мягкие игрушки из лоскутного полотна;
16) художественно оформлять текстильные изделия различными материалами: бисером, пайетками, тесьмой и шнуром;
17) изготавливать изделия с аппликацией казахского национального орнамента (фартук цельнокроеный, грелки на чайник, корпе, сумки в национальном стиле (калта), подставки под горячее в национальном стиле, декоративные панно, другие изделия по выбору);
18) работать с глиной и соленым тестом;
19) лепить в стиле Филимоновской народной игрушки и сюжетных композиций ("Всадник", "Доярка", "Лиса с курицей", "Курочка с петухом", "Коза", "Птичница", "Солдат с барыней", другие сюжетные композиции по выбору);
20) лепить в стиле Карагопольской народной игрушки ("Всадник", "Полкан", "Кормилица", "Птичница", "Птица сирин", "Медведь с птицей", "Тяни-толкай", "Мужик", другие сюжетные композиции по выбору);
21) лепить в стиле Дымковской народной игрушкой ("Всадник", "Пастух", "Утка с утятами", "Барыня с сумочкой", "Барыня с собачкой", "Водоноска", " "Индюк");
22) лепить современные казахские сувениры ("Құс" ("Птица"), "Арамза" ("Ягненок"), "Түйе" ("Верблюд"), декоративные пластины и магнитики, "Юрта", "Жылқы" ("Конь"), другие сюжетные композиции по выбору);
23) изготавливать из соленого теста сувениры, панно, картинки, магниты на холодильник с использованием ранее изученных приемов работы;
24) работать с бросовым материалом, пластиковыми бутылками;
25) работать с древесиной:
изготавливать изделия из реек;
изготавливать изделия из спилов.
120. Личностные результаты. Ожидается, что учащиеся проявят:
1) заинтересованность в результатах своего труда;
2) мотивацию к труду;
3) упорство в достижении цели; гордости за свой труд и уважение к чужому труду;
4) умение работать в коллективе.
121. Системно-деятельностные результаты. Ожидается, что учащиеся овладеют умением:
1) организовать своҰ рабочее место, придерживаться правил техники безопасности;
2) пользоваться трудовыми инструментами;
3) работать по плану, соблюдать порядок действий;

7) қағаз пластик техникасы бойынша қарапайым бұйымдар жасауды;
8) "Квиллинг" техникасында жұмысты;
9) қатырмақағаздың әр түрлі пішінінен (шаршы, шеңбер, үшбұрыш) қорапшалар әзірлеуді;
10) картоннан жасалған бұйымдарды әсемдеуді;
11) "Изонить" техникасын қолданып ашық хаттар жасауды;
12) тоқыма материалдарымен жұмысты;
13) "Құрақ" техникасы бойынша көрпелер даярлауды;
14) бұйымдарды құрақ құрау техникасы бойынша (құрақ панноны, ыстық затты ұстағышты, шәйнек жылытқыштарды, сәндік жастыққаптарды, мұғалімнің таңдауы бойынша кез келген бұйым) жасауды;
15) құрақ техникасы арқылы жұмсақ ойыншықтар даярлауды;
16) шытыра моншақтармен, пайеткалармен, тоқыма баумен және баумен көркемдік безендіруді;
17) бұйымдарды қазақи оюлармен құрақ құрау техникасымен тұтас пішілген жапсырмақұрақты алжапқыш, шәйнек жылытқыштар, көрпе, ұлттық стильдегі сөмкелер (қалта), ұлттық стильдегі ыдыстың астына салғыш, сәндік панно жасауды;
18) сазбен және тұзды қамырмен жұмысты;
19) Филимонов халық ойыншықтарын ("Атты адам", "Сауыншы", "Түлкі мен тауық", "Әтеш және тауық", "Ешкі", "Құсшы", "Жауынгер мен бойжеткен" басқа да сюжетті мүсіндер) мүсіндеуді;
20) Карагополь халық ойыншықтарын ("Атты адам", "Құсшы", "Асыраушы", "Құсты аю", "Итер - тарт", "Еркек") мүсіндеуді;
21) Дымков халық ойыншықтарын ("Атты адам", "Бақташы", "Үйрек балапандарымен", "Сөмкелі әйел", "Ит ұстаған әйел", "Үндік") мүсіндеуді;
22) замануи қазақ кәдесыйларын ("Құс", "Қошақан", "Түйе", декоративті, магнитті тастар, "Киіз үй", "Жылқы" мүсіндеуді;
23) меңгерілген тәсілдердің көмегімен тұзды қамырдан ескерткіштер, панно, суреттер, тоңазытқышқа магниттер жасауды;
24) қалдық материалдармен, пластикалық бөтелкелермен жұмысты;
25) ағашпен жұмыс жасау:
білте тақтайшалардан бұйымдар жасауды;
кеспе ағаштан бұйымдар жасауды меңгереді деп күтіледі.
120. Тұлғалық нәтижелер. Білім алушылар:
1) өз еңбегінің нәтижесіне қызығушылық;
2) еңбекке деген ынтасын;
3) мақсатқа жетуде табандылық, өз еңбегіне мақтаныш және өзгенің еңбегіне құрмет;
4) ұжымда жұмыс істеу білігін танытады деп күтіледі.
121. Жүйелік-әрекеттік нәтижелер білім алушылардың:
1) өз жұмыс орнын ұйымдастыруынан, қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтауынан;
2) еңбек құралдарын қолдануынан;
3) жоспар бойынша жұмыс істеуінен, іс-әрекет тәртібін сақтауынан;

2) умении осуществлять классификацию предметов и другие действия по наглядному образцу с использованием речи;
3) способности использовать знаково-символические средства, в том числе пиктограммы, модели;
4) умении сопровождать разные виды деятельности доступными видами речевой продукции: звукокомплексами, словами, простой фразой.
Приложение 165
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 383
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Развитие психомоторики и сенсорных процессов" для обучающихся с умеренной умственной отсталостью 5-9 классов уровня основного среднего образования Глава 1. Пояснительная записка
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года №1080 и с учетом особых образовательных потребностей обучающихся с умеренной умственной отсталостью.
2. Цель учебного предмета – создание оптимальных условий для дальнейшего сенсомоторного развития обучающихся, формирования адекватных представлений об окружающей действительности.
3. Задачи учебного предмета:
1) выявление особенностей и проблем развития познавательной деятельности каждого ученика;
2) обогащение сенсорной сферы и развитие сенсорно-перцептивной деятельности:
активизация ощущений различной модальности;
развитие всех видов восприятия;
3) формирование пространственно-временных ориентировок и развитие графических навыков;
4) повышение познавательной активности и самостоятельности обучающихся.
4. Для обучающихся с умеренной умственной отсталостью характерна замедленность, узость и не дифференцированность восприятия, моторная неловкость, нарушение координации движений, нарушение аналитико-синтетической деятельности, которые затрудняют не только процесс обучения, но и их функционирование в окружающем мире.
5. Объем учебной нагрузки:
1) 5 класс - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) 6 класс –1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) 7 класс –1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) 8 класс – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
5) 9 класс – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
6. Программа построена в сосответствии с принципом концентричности, что дает возможность непрерывно повторять, закреплять и совершенствовать навыки и способы деятельности, формируемые в рамках каждого раздела программы.

2) умении осуществлять классификацию предметов и другие действия по наглядному образцу с использованием речи;
3) способности использовать знаково-символические средства, в том числе пиктограммы, модели;
4) умении сопровождать разные виды деятельности доступными видами речевой продукции: звукокомплексами, словами, простой фразой.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 165-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 383-қосымша
Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9 сыныптары үшін "Психомотрика мен сенсорлық үдерістерін дамыту" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Түсінік хат
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес және орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін ескере отырып әзірленген.
2. Оқу пәнінің мақсаты – білім алушылардың одан әрі сенсомоторлық дамуы және қоршаған болмыс туралы адекватты түсініктерін қалыптастыру үшін қолайлы жағдай жасау.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) әрбір білім алушының танымдық әрекетінің дамуы ерекшеліктері мен мәселелерін анықтау;
2) әрбір білім алушының сенсорлық аясын байыту және сенсорлық-перцептивтік әрекетін дамыту:
әртүрлі модальдылық түйсіктерді белсендіру;
қабылдаудың барлық түрлерін дамыту;
3) кеңістіктік-мезгілдік бағдарларды қалыптастыру және графикалық дағдыларды дамыту;
4) білім алушының танымдық белсенділігін және дербестігін жоғарылату.
4. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға бәсеңділік, қабылдаудың шектеулігі мен сараланбаған, моторлық ыңғайсыздық, қимыл-қозғалыс үйлесімділігінің бұзылуы, талдау-синтетикалық әрекеттің бұзылуы тән, олар тек қана оқу процесін ғана емес, сондай-ақ қоршаған ортаға бейімделуде де қиналады.
5. Оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 6-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
3) 7-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
4) 8-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
5) 9-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат.
6. Бағдарлама шоғырлану қағидасына сәйкес құрылған, ол бағдарламаның әрбір тарауында қалыптасатын әрекеттердің дағдылары мен әдістерін үздіксіз қайталауға, бекітуге және жетілдіруге мүмкіндік береді.

7. Программа определяет примерное содержание коррекционной работы в таких разделах: "Развитие сенсорных процессов", "Развитие навыков ориентации в пространстве", "Развитие восприятия времени", "Развитие мелкой моторики и графических навыков". Программа имеет рекомендательный характер и является основой для создания индивидуальной программы обучения школьника с умеренной умственной отсталостью.
8. Содержание курса "Развитие психомоторики и сенсорных процессов" предполагает использование специальных коррекционно-развивающих методик, развивающих упражнений, которые могут быть реализованы не только на занятиях по рассматриваемому предмету, но и на уроках по предметам: "Рисование", "Чтение, письмо и развитие речи", "Счет", "Мир вокруг", "Человек и мир", "Социально-бытовая ориентировка", "Социальная адаптация и трудовая подготовка".
9. Распределение часов по разделам программы носит примерный характер. Педагог имеет право перераспределить часы с учетом особых образовательных потребностей обучающихся.
10. При оценивании достижений обучающихся используется описательная оценка. Результаты устанавливаются посредством комплексного психолого-педагогического обследования каждого школьника.
Глава 2. Базовое содержание учебного предмета для 5 класса
11. Развитие сенсорных процессов (20 часов).
12. Зрительное восприятие и внимание:
1) группировка предметов по выделенным признакам (форма, величина, цвет);
2) запоминание и воспроизведение мест расположения предметов (5-9);
3) объединение предметов по величине (классификация; систематизация);
4) объединение предметов по форме (классификация, систематизация);
5) объединение предметов по цвету и их оттенкам (систематизация);
6) различение оттенков основных цветов;
7) различение параметров величины в процессе игр и упражнений с предметами, плоскими фигурами, рисунками;
8) складывание узоров по образцу;
9) сравнение контурных изображений предметов и объектов (2-4), отличающихся выраженными признаками;
10) сравнение предметных изображений, по-разному расположенных на листе бумаги;
11) сравнение предметов и объектов, различающихся незначительными признаками (строением, количеством деталей, оттенками одного цвета, размером, расположением отдельных частей);
12) сравнение предметов по величине по представлению ("Что ты знаешь широкое и узкое?");
13) узнавание букв и цифр по характерным деталям;
14) узнавание предметов на стилизованных изображениях (контурных, силуэтных, штриховых, пунктирных).
13. Слуховое восприятие и внимание:
1) воспроизведение звучаний (слова, фразы, звучания музыкальных игрушек, отстукивания, отхлопывания);

7. Бағдарлама келесі тарауларда түзету жұмыстарының болжалды мазмұнын анықтайды: "Сенсорлық үдерістердің дамуы", "Кеңістікте бағдарлау дағдыларының дамуы", "Уақытты қабылдаудың дамуы", "Ұсақ қимыл мен графикалық дағдылардың дамуы". Бағдарлама ұсынбалы сипатта және ақыл-ой дамуы орташа деңгейде бұзылған білім алушыны оқытудың жеке бағдарламасының негізі болып табылады.
8. "Психомотрика және сенсорлық үдерістерін дамыту" курсының мазмұны тек қарастырылатын пән бойынша сабақтарда ғана емес "Бейнелеу", "Оқу, жазу және тіл дамыту", "Санау", "Айналадағы әлем", "Адам мен әлем", "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдар", "Әлеуметтік бейімдеу және еңбекке дайындық" пәндер сабақтарында арнайы түзете дамыту әдістемелерді, дамыту жаттығуларын қолдануды талап етеді.
9. Сағаттарды бағдарламаның тараулары бойынша бөлу болжалды сипатта болады. Педагог білім алушының оқудағы арнайы қажеттіліктерін есепке ала отырып, сағаттарды қайта бөлуге құқылы.
10. Білім алушылардың жетістіктерін бағалағанда сипаттамалық бағалау қолданылады. Нәтижелер әрбір білім алушының психологиялық-педагогикалық кешенді зерттеу арқылы анықталады.
2-тарау. Оқу пәнінің 5-сыныптағы базалық білім мазмұны
11. Сенсорлық үдерістердің дамуы (20 сағат):
12. Көру қабылдау және зейін:
1) заттарды ерекшеленген белгілері бойынша топтастыру (пішін, көлем, түс);
2) заттардың орналасу жерлерін есте сақтау және жаңғырту (5-9);
3) заттарды көлеміне қарай біріктіру (жіктеу, жүйелеу);
4) заттарды пішініне қарай біріктіру (жіктеу, жүйелеу);
5) заттарды түсі мен олардың реңктеріне қарай біріктіру (жүйелеу);
6) негізгі түстердің реңктерін ажырату;
7) заттармен, жазық пішіндермен, суреттермен ойындар мен жаттығулар процесінде олардың көлем параметрлерін ажырату;
8) өрнектерді үлгі бойынша салу;
9) қасиеттері анық ерекшеленетін заттар мен нысандардың (2-4) сұлбалы бейнелерін салыстыру;
10) қағаз бетінде әр түрлі орналасқан заттық бейнелерді салыстыру;
11) болмашы қасиеттерімен (құрылысымен, бөліктер санымен, бір түстің реңктерімен, көлемімен, бөлек бөліктерінің орналасуымен) ерешеленетін ұқсас заттар мен нысандарды салыстыру;
12) заттарды көлеміне және елестету бойынша салыстыру ("Сен енді, енсіз туралы не білесің?");
13) әріптер мен цифрлардың өздеріне тән бөліктері бойынша оларды тану;
14) заттарды стильденген бейнелерден тану (сұлбалы, нұсқалы, сызықшалы, пунктирлі).
13. Есту қабылдау және зейін:
1) дыбысталуды жаңғырту (сөздер, тіркестер, музыкалық ойыншықтардың дыбысталуы, тықылдату, шапалақтау);

2) движения под музыку в соответствии с ритмическим рисунком;
3) определение источника звучания (музыкальные игрушки, голос);
4) определение на слух направления звука, расположенного спереди – сзади, спереди – сзади – справа – слева;
5) определение направления и степени удаленности, локализации источника звучания;
6) определение сходства и различия между услышанными неречевыми звуками, ритмическими рисунками;
7) различение на слух слитных и прерывистых звучаний;
8) различение природных, бытовых и музыкальных звуков;
9) установление противоположности в звучаниях.
14. Тактильно-двигательное восприятие и восприятие особых свойств предметов:
1) восприятие на ощупь форм предметов (плоских и объемных);
2) воспроизведение движений или поз по рисунку; подражанию и словесной инструкции;
3) нахождение на ощупь двух одинаковых контуров предмета из нескольких предложенных;
4) нахождение на ощупь предметов по описанию;
5) овладение разными способами невербальных коммуникаций (мимика, пантомимика);
6) различение консистенции пищи (твердая, мягкая, сухая, жидкая);
7) различение разных по форме предметов на ощупь (выбор из 4-х) по зрительному образцу и по словесному заданию;
8) формирование выразительных движений и положительного образа своего тела в движении.
15. Развитие навыков ориентации в пространстве (14 часов):
1) определение горизонтального взаиморасположения предметов: за (позади, сзади), перед (впереди, спереди), справа, слева, сбоку;
2) различение правой и левой руки;
3) различение правой и левой сторон предметов, человека;
4) умение двигаться в заданном направлении;
5) умение ориентироваться в помещениях школы, участка.
16. Развитие восприятия времени (14 часов):
1) применение понятий "Неделя", "Месяц", "Год" в собственной практике;
2) различение последовательности времен года, их признаков;
3) различение последовательности событий (смена времени суток).
17. Развитие мелкой моторики и графических навыков (20 часов):
1) выполнение упражнений пальчиковой гимнастики с речевым сопровождением;
2) вырезание ножницами контуров предметов;
3) изображение геометрических фигур с помощью шаблона, обведение трафаретов;
4) овладение умением расслабления рук; формообразующими движениями (работа с пластилином);
5) переключение с одного движения кистей и пальцев на другое;
6) рисование узоров, бордюров по образцу;
7) самомассаж подушечек пальцев рук и фаланг пальцев;
8) составление из пальцев различных фигур;
9) штрихование изображений двумя руками (по очереди, одновременно);
10) развитие статической и динамической координации, ритмической организации движений, переключаемости кистей рук.

2) музыканың сүйемелдеуімен ырғақты суретке сәйкес қозғалу;
3) дыбысталу көзін анықтау (музыкалық ойыншықтар, дауыс);
4) алда-артта, алда-артта-оң жақтан-сол жақтан орналасқан дыбыс бағытын есту арқылы анықтау;
5) дыбысталу көзінің бағытын және алыстауын, оқшаулану деңгейін анықтау;
6) естілген сөйлеу тілдік емес дыбыстар мен ырғақтық суреттер арасындағы ұқсастық пен айырмашылықты анықтау;
7) дыбысталудың біріккен және үзілмелі дыбысталуды есту қабілеті арқылы ажырату;
8) табиғи, тұрмыстық және музыкалық дыбыстарды ажырату;
9) дыбысталуда қарама-қайшылықты анықтау.
14. Жанасымдық-қимылдық қабылдау және заттардың ерекше қасиеттерін қабылдау:
1) заттардың пішінін сипау арқылы қабылдау (жазық және көлемді);
2) қимылды немесе қалыпты сурет бойынша, еліктеу және сөздік нұсқау бойынша орындау;
3) бірнеше ұсынылған заттардың ішінен сұлбалары бірдей екі затты сипау арқылы табу;
4) заттарды сипаттамасы бойынша сипау арқылы табу;
5) сөйлеу тілдік емес қатынастың әр түрлі тәсілдерін меңгеру (мимика, паномимика);
6) тамақтың консистенциясын ажырату (қатты, жұмсақ, құрғақ сұйық);
7) көру үлгісі және сөздік тапсырма бойынша пішіні әр түрлі заттарды сипай отырып ажырату (4 заттан таңдау);
8) өзінің денесінің қимылдағы жағымды бейнесін және мәнерлі қозғалысын қалыптастыру.
15. Кеңістікте бағдарлау дағдыларын дамыту (14 сағат):
1) заттардың өзара көлденеңінен орналасуын анықтау: арғы жағында (артында, соңында), алдында (алдағы жақта, ілгеріде), оң жақта, сол жақта, бүйірінен;
2) оң және сол қолды ажырату;
3) заттардың, адамның оң және сол жақтарын ажырату;
4) берілген бағытта қозғалу;
5) мектептің ғимаратында, үлескеде бағдарлау.
16. Уақытты қабылдауды дамыту (14 сағат):
1) "апта", "ай", "жыл" түсініктерін өз тәжірибесінде қолдану;
2) жыл мезгілдерінің, олардың белгілерінің дәйектілігін ажырату;
3) оқиғалардың (тәулік уақытының алмасуы) дәйектілігін ажырату.
17. Ұсақ қимыл мен графикалық дағдыларды дамыту (20 сағат):
1) сөздік сүйемелдеумен саусақ гимнастикасының жаттығуларын орындау;
2) заттар сұлбасын қайшымен кесіп алу;
3) геометриялық пішіндерді үлгінің көмегімен, трафареттермен жүргізе отырып бейнелеу;
4) қолды босаңсату икемділігін игеру; пішін тудырушы қимылды игеру (ермексазбен жұмыс);
5) қолдың буындары мен саусақтарының бір қимылдан басқа қимылға ауыстыру;
6) үлгі бойынша өрнектердің, жиектердің суретін салу;
7) қол саусақтарының төмпешіктерін мен саусақтарын өздігінен уқалау;
8) саусақтардан әр түрлі пішіндер құрастыру;
9) бейнені екі қолмен штрихтау (кезектестіріп, бір мезгілде);
10) қолдың статикалық және динамикалық үйлесімділігін, қимылдардың ырғақтық ұйымдастыруын, қол буындарының ауысуын дамыту.

Глава 3. Базовое содержание учебного предмета для 6 класса
18. Развитие сенсорных процессов (10 часов).
19. Зрительное восприятие и внимание:
1) восприятие цвета, формы, величины предметов;
2) выявление отличительных и общих признаков в предметных и сюжетных картинках;
3) дорисовывание незаконченных изображений;
4) идентификация незнакомых людей на рисунках, фотографиях (пол, возраст);
5) изображение предмета по памяти;
6) нахождение букв и цифр в зеркальном и повернутом изображении;
7) определение формы предметов, расположенных в разных ракурсах;
8) различение параметров величины предметов в играх и упражнениях с предметами, плоскими фигурами, рисунками;
9) составление разрезных картинок из 2-3 частей;
10) сравнение изображений предметов и объектов (при выборе из 2-4), отличающихся выраженными признаками (цветом, формой, величиной, количеством деталей, расположением отдельных частей);
11) сравнение предметов и объектов (при выборе из 2-4), отличающихся выраженными признаками (цветом, формой, величиной, количеством деталей, расположением отдельных частей);
12) сравнение предметов по величине (толстый-тонкий);
13) узнавание зашумленных изображений;
14) узнавание предметов по словесному описанию.
20. Слуховое восприятие:
1) слушание музыкальных произведений, пение, движение под музыку, игра на музыкальных инструментах;
2) различение количества звучаний (голос, стук, хлопки, звучания музыкальных игрушек);
3) различение ритмов звучаний (голос, музыкальные игрушки);
4) различение длительности и силы звучаний.
21. Тактильно-двигательное восприятие и восприятие особых свойств предметов:
1) воспроизведение движений или поз по рисунку, схеме;
2) воспроизведение движений по подражанию ("Зеркало");
3) выполнение упражнений расслабления, освобождения от мышечных зажимов, снятия напряжения, эмоционального раскрепощения;
4) нахождение на ощупь двух одинаковых по контуру предметов; по описанию (из 2-5предметов);
5) различение вкусовых качеств продуктов (сырое, вареное, невкусно);
6) различение свойств и качеств предметов (сухое - еще суше, влажное - мокрое);
7) узнавание на ощупь предметов по контуру.
22. Развитие навыков ориентации в пространстве (7 часов):
1) выполнение заданий по типу Досок Сегена, Кубиков Кооса, методики Пьерона-Рузера;
2) выполнение заданий с закрытыми глазами;
3) выполнение пространственных диктантов;
4) выполнение движений в заданном направлении (вперед, назад, налево, направо);
5) определение расположения на листе бумаги, поверхности стола (вверху-внизу, в центре, справа-слева);

3-тарау. Оқу пәнінің 6-сыныптағы базалық білім мазмұны
18. Сенсорлық үдерістерді дамыту (10 сағат).
19. Көру қабылдау және зейін:
1) заттардың түсін, пішінін, көлемін қабылдау;
2) заттық және жағдаяттық суреттердегі ерекше және жалпы қасиеттерді анықтау;
3) аяқталмаған бейнелердің суреттерін салып бітіру;
4) суреттердегі, фотосуреттердегі бейтаныс адамдарды салыстыру (жынысы, жасы);
5) заттарды еске түсіру бойынша сурет салу;
6) теріс және төңкеріліп көрсетілген әріптер мен цифрларды жаз;
7) әр түрлі ракурста орналасқан затардың пішіндерін анықтау;
8) заттармен, жазық пішіндермен, суреттермен ойындар мен жаттығулардағы заттардың көлемінің параметрлерін ажырату;
9) 2-3 бөлікке кесілген суреттерді құрастыру;
10) анық байқалатын белгілерімен (түсімен, пішінімен, көлемімен, бөліктердің санымен, жеке бөліктердің орналасуымен) ерекшеленетін заттар мен нысандардың бейнелерін (2-4-тен таңдағанда) салыстыру;
11) анық байқалатын белгілерімен (түсімен, пішінімен, көлемімен, бөліктердің санымен, жеке бөліктердің орналасуымен) ерекшеленетін заттар мен нысандарды (2-4-тен таңдағанда) салыстыру;
12) заттарды көлемі бойынша (жуан-жұқа) салыстыру;
13) шимақталған суреттерді тану;
14) заттарды сөздік сипаттамасы бойынша тану.
20. Есту қабылдау:
1) музыкалық туындыларды, ән салуды тыңдау, музыканың сүйемелдеуімен қозғалу, музыкалық аспаптарда ойнау;
2) дыбысталудың санын ажырату (дауыс, тықыл, шапалақ, музыкалық ойыншықтардың дыбысталуы);
3) дыбысталудың ырғақтарын ажырату (дауыс, музыкалық ойыншықтар);
4) дыбысталудың ұзақтығы мен күшін ажырату.
21. Жанасымдық-қимылдық қабылдау және заттардың ерекше қасиеттерін қабылдау:
1) сурет, схема бойынша қимылдарды немесе дене қалпын көрсету;
2) еліктеу бойынша қимылдарды көрсету ("Айна");
3) босаңсуға, бұлшық ет қысымынан құтылуға, ширығуды басуға, эмоциялық еркіндікке берілген жаттығулар орындау;
4) сипау арқылы, сипаттамасы бойынша нобайы бірдей екі затты, (2-5 заттардың ішінен);
5) тамақ өнімдерінің дәмдік қасиеттерін ажырату (шикі, пісірілген, дәмсіз);
6) заттарды қасиеттері мен сапасы бойынша ажырату (құрғақ – одан да құрғақ, дымқыл – сулы);
7) заттарды сұлбасы бойынша сипап табу.
22. Кеңістікте бағдарлау дағдыларын дамыту (7 сағат):
1) Сеген тақтасы, Коос текшелерінің түріндегі, Пьерон-Рузер әдістемесі бойынша тапсырмаларды орындау;
2) тапсырманы көзді жұмып орындау;
3) кеңістіктік диктанттарды орындау;
4) берілген бағытта қозғалу (алға, артқа, оң жаққа, сол жаққа);
5) қағаз бетінде, үстел бетінде орналасу орнын анықтау (жоғарыда – төменде, ортада, оң жақта – сол жақта);

6) определение расположения предметов: на столе, под столом, в шкафу, около окна, за дверью;
7) право-левая ориентировка в частях тела у себя и человека, сидящего напротив;
8) расположение плоскостных и объемных предметов в вертикальном и горизонтальном направлении (слева-направо, сверху-вниз);
9) умение ориентироваться в районе проживания, узнавать значимые объекты инфраструктуры.
23. Развитие восприятия времени (7 часов):
1) соотнесение режимных моментов с временными промежутками, прослеживание последовательности событий с помощью расписания деятельности, режима дня;
2) представления о временах года, характерных признаках времен года, погодных изменениях, их влиянии на жизнь человека;
3) представления о хронологии событий: давно, сегодня, в будущем;
4) ориентировка в пространственно-временных отношениях событий дня (до, после, потом, перед, за, сначала, потом).
24. Развитие мелкой моторики и графических навыков (10 часов):
1) воспроизведение геометрических фигур разными способами (вырезать, нарисовать, построить, вылепить, выложить из палочек);
2) выполнение упражнений пальчиковой гимнастики;
3) выполнение формообразующих движений (работа с пластилином);
4) дорисовывание симметрично вторую половину изображения;
5) знание названий пальцев рук;
6) обведение изображений по контуру; прямых, волнистых, пунктирных линий;
7) раскрашивание изображений с соблюдением границ;
8) самомассаж подушечек пальцев рук и фаланг пальцев.
Глава 4. Базовое содержание учебного предмета для 7 класса
25. Развитие сенсорных процессов (10 часов).
26. Зрительное восприятие и внимание:
1) восприятие величины предметов и объектов вне зависимости от плана, на котором они изображены;
2) группировка предметов по форме (по слову);
3) различение и воспроизведение сложных геометрических фигур различными способами (рисование, лепка);
4) идентификация индивидуализированных изображений; эмоционального состояния людей на рисунках, фотографиях;
5) конструирование букв и цифр из деталей;
6) нахождение недостающих фрагментов изображений; сходства и различий в 2 сюжетных картинках;
7) сравнение предметов, различающихся незначительными признаками (строением, количеством деталей, оттенками одного цвета, размером, расположением отдельных частей);
8) узнавание букв и цифр на зашумленных изображениях; предметов в наложенных, перечеркнутых, недорисованных контурных изображениях; предметов с недостающими признаками;
9) установление закономерности в предложенном ряду цветов.
27. Слуховое восприятие:
1) различение и воспроизведение слов и фраз шепотной громкости;

6) заттардың орналасу орынын анықтау: үстелде, үстелдің астында, шкафта, терезенің қасында, есіктің артында;
7) өзінің және қарама-қарсы отырған адамның денесінің мүшелерінің оң-сол жағында бағдарлау;
8) жазық және көлемді заттардың тік және көлденең бағытта (солдан оңға қарай, жоғарыдан төменге қарай) орналасуы;
9) өзінің тұратын ауданында бағдарлай білу, инфрақұрылымдық маңызды нысандарды тану.
23. Мезгілдік қабылдауды дамыту (7 сағат):
1) түзімдік сәттердің уақыт аралығымен ара қатынасын табу, әрекеттердің күнтізбесі, күн тәртібі көмегімен оқиғалардың бірізділігін бақылау;
2) жыл мезгілдері, оларға тән қасиеттері, ауа райы өзгерістері, олардың адам өміріне әсері туралы түсініктер;
3) оқиғалардың хронологиясы туралы түсініктер: әлдеқашан, бүгін, болашақта;
4) күн оқиғаларының кеңістіктік-мезгілдік қатынастарында бағдаралау (дейін, кейін, сосын, алдында, басында).
24. Ұсақ қимыл мен графикалық дағдыларды дамыту (10 сағат):
1) геометриялық пішіндерді әр түрді әдістермен (ою, сурет салу, құру, мүсіндеу, таяқшалардан салу) қайталау;
2) саусақтар гимнастикасының жаттығуларын орындау;
3) пішін тудырушы қимылдарды орындау (ермексазбен жұмыс);
4) суреттің екінші жағын симметриялы салып бітіру;
5) қол саусақтарының атауларын білу;
6) суреттерді сұлба бойынша белдеулеу; түзу, толқынды, пунктирлі сызықтарды белдеулеу;
7) суреттерді шегінен шықпай бояу;
8) қол саусақтарының бастыры мен саусақ буындарын өздігінен уқалау.
4-тарау. Оқу пәнінің 7-сыныптағы базалық білім мазмұны
25. Сенсорлық үдерістерді дамыту (10 сағат).
26. Көру қабылдау және зейін:
1) нысандар мен заттардың көлемін олардың бейнеленген көрінісіне тәуелсіз қабылдау;
2) заттарды пішіндері бойынша топтастыру (сөз бойынша);
3) күрделі геометриялық пішіндерді әр түрлі тәсілдермен ажырату және жасау (суретін салу, мүсіндеу);
4) дербестендіріліген суреттерді сәйкестендіру, суреттердегі, фотосуреттердегі адамдардың эмоциялық көңіл күйлерін сәйкестендіру;
5) әріптер мен цифрларды бөліктерден құрастыру;
6) суреттің жетіспейтін бөліктерін табу; 2 сюжеттік суреттегі айырмашылықтар мен ұқсастықтарды табу;
7) шамалы белгілері бойынша ерекшеленетін заттарды салыстыру (құрылысымен, бөліктердің санымен, бір түстік реңктерімен, көлемімен, жеке бөліктердің орналасуымен);
8) әріптер мен цифрларды шимақталған суреттерден тану; заттарды үстіне салынған, сызылып тасталған, аяғына дейін салынбаған нобайлы суреттерден тану; қасиеттері жетіспейтін заттарды табу;
9) ұсынылған түс қатарында заңдылықты орнату.
27. Есту қабылдау:
1) сыбырлап айтылған сөздер мен сөз тіркестерін ажырату және қайталап айту;

2) различение и воспроизведение сложных ритмов (голос, стук, хлопки в ладоши, музыкальные игрушки);
3) различение бытовых и природных шумов;
4) различение голосов животных.
28. Тактильно-двигательное восприятие и восприятие особых свойств предметов:
1) контроль за выразительностью лица и собственных движений;
2) овладение элементами расслабления, освобождения от мышечных зажимов, снятия напряжения, эмоционального раскрепощения;
3) применение разных способов невербальных коммуникаций (мимика, пантомимика).
29. Развитие навыков ориентации в пространстве (7 часов):
1) анализ взаиморасположения объектов ряду, колонне;
2) выполнение словесных инструкций, связанных с изменением направления движения;
3) моделирование взаиморасположения объектов;
4) нахождение нелепиц на картинках ("Бывает – не бывает");
5) определение на картинках, какой рукой действует персонаж;
6) размещение предметов в заданном пространстве относительно собственного тела.
30. Развитие восприятия времени (7 часов):
1) ориентировка в пространственно-временных отношениях (сегодня, вчера, завтра, послезавтра, позавчера);
2) различение временных интервалов: час, минута, секунда.
31. Развитие мелкой моторики и графических навыков (10 часов):
1) удержание статичных поз обеими руками одновременно;
2) плавное переключение с одного движения на другое;
3) рисование прямых, волнистых, пунктирных линий по образцу;
4) рисование узоров по точкам.
Глава 5. Базовое содержание учебного предмета для 8 класса
32. Развитие сенсорных процессов (10 часов).
33. Зрительное восприятие и внимание:
1) выбор предметов с заданными признаками (величина, цвет, форма);
2) выделение противоположных признаков предметов, сравнение по цвету, форме, величине;
3) выделение частей, деталей предметов и объектов;
4) преобразование одной буквы или цифры в другую (из палочек);
5) воспроизведение объемных геометрических фигур различными способами (изготовление каркасных моделей);
6) складывание изображения предмета из набора его частей (по образцу и представлению);
7) сравнение контурных изображений предметов и объектов (2-4), отличающихся выраженными признаками;
8) сравнение предметов и объектов (2-4), различающихся незначительными признаками, сравнение их изображений;
9) узнавание предметов с неполным силуэтом;
10) установление отношений между предметами по величине, сравнение.
34. Слуховое восприятие:
1) воспроизведение ритма ряда слов и фраз;
2) определение количества слогов в слове;
3) определение ритма ряда слогов и слов;
4) различение слогов и слов, сходных по звучанию.

2) күрделі ырғақты ажырату және шығару (дауыс, тықыл, шапалақ, музыкалық ойыншықтар);
3) тұрмыстық және табиғи шуларды ажырату;
4) жануарлардың дауыстарын ажырату.
28. Жанасымдық-қимылдық қабылдау мен заттардың ерекше қасиеттерін қабылдау:
1) беттің бейнелілігі мен өз қимылдарын бақылау;
2) босаңсудың, бұлшық ет қысымын босатудың, ширығуды бәсеңсіту, эмоциялық еркіндік элементтерін игеру;
3) әр түрлі сөйлеу тілдік емес коммуникативтік тәсілдерді пайдалану (мимика, пантомимика).
29. Кеңістікте бағдарлау дағдыларын дамыту (7 сағат):
1) нысандардың өзара қатармен, коллонамен орналасуын талдау;
2) қимыл-қозғалыстың бағытын өзгертумен байланысты сөздік нұсқауларды орындау;
3) нысандардың өзара орналасуын үлгілеу;
4) суреттерде сандырақтарды табу ("болады – болмайды");
5) суреттегі кейіпкердің қандай қолмен әрекеттенуін анықтау;
6) заттарды өз денесіне қатысты берілген кеңістікте орналастыру.
30. Мезгілді қабылдауды дамыту (7 сағат):
1) кеңістіктік-мезгілдік қатынастарда бағдарлау (бүгін, кеше, ертең, бүрсігүні, алдыңгүні);
2) уақыт аралығын ажырату: сағат, минут, секунд.
31. Ұсақ қимылды және графикалық дағдыларды дамыту (10 сағат):
1) статикалық қалыпты екі қолмен бір мезгілде ұстау;
2) бір қимылдан екінші қимылға бірқалыпты ауыстыру;
3) үлгі бойынша тура, толқынды, пунктирлі сызықтарды салу;
4) нүктелер бойынша өрнек салу.
5-тарау. Оқу пәнінің 8-сыныптағы базалық білім мазмұны
32. Сенсорлық үдерістерді дамыту (10 сағат):
33. Көру қабылдау және зейін:
1) заттарды берілген белгілер бойынша таңдау (көлемі, түсі, пішіні);
2) заттардың қарама-қарсы белгілерін ерекшелеу; түсі, пішіні, көлемі бойынша салыстыру;
3) заттар мен нысандардың бөліктерін, бөлшектерін ерекшелеу;
4) бір әріптің немесе цифрдің басқаша болып (таяқшадан) қайта құрылуы;
5) көлемді геометриялық пішіндерді әр түрлі әдістермен жасау (қаңқа үлгілерін жасау);
6) заттың суретін оның бөлшектерінің жиынтығынан жинап салу (үлгі немесе түсінігі бойынша);
7) болмашы белгілермен (құрылысымен, бөлшектер санымен, бір түстің реңктерімен, көлемімен, бөлек бөлшектердің орналасуымен) ерекшеленген заттар мен нысандарды (2-4) салыстыру, олардың суреттерін салыстыру;
8) сұлбасы толық емес заттарды тану;
10) заттардың арасындағы көлем бойынша арақатынасын табу, салыстыру.
34. Есту қабылдау:
1) сөз және буын және сөз қатарында ырғақты айту;
2) сөздегі буын санын анықтау;
3) сөз және буын және сөз қатарында ырғақты анықтау;
4) дыбы үндестігі ұқсас сөздер мен буындарды ажырату.

35. Тактильно-двигательное восприятие и восприятие особых свойств предметов:
1) упражнения для овладения элементами расслабления, освобождения от мышечных зажимов, снятия напряжения, эмоционального раскрепощения;
2) упражнения с воображаемыми предметами;
3) формирование выразительных движений;
4) овладение разными способами невербальных коммуникаций (мимика, пантомимика).
36. Развитие навыков ориентации в пространстве (7 часов):
1) моделирование пространственного взаиморасположения объектов относительно друг друга по образцу, по инструкции;
2) определение направления в пространстве относительно собственного тела;
3) ориентировка на листе бумаги (выделение всех углов, цент, справа-слева, вверху-внизу);
4) размещение объектов в заданной позиции на плоскости листа бумаги или поверхности стола;
5) моделирование пространственных отношений предметов и объектов по образцу, рисунку, ситуации, словесной инструкции;
6) составление простейших схем-планов (комнаты).
37. Развитие мелкой моторики и графических навыков (10 часов):
1) упражнения для подготовки руки к письму: штриховка в разных направлениях с различной силой нажима и амплитудой движения руки; раскрашивание листа в разных направлениях с ограничением и без ограничения закрашиваемой поверхности; обведение рисунка по контуру, копирование; рисование по опорным точкам; дорисовывание изображений; рисование по клеточкам и на другой ограниченной поверхности; разлиновка;
2) проведение линий в определенном направлении (графический диктант).
38. Развитие восприятия времени (7 часов):
1) определение времени по различным часам;
2) различение характера течения времени (вчера, сегодня, завтра, давно, недавно).
Глава 6. Базовое содержание учебного предмета для 9 класса
39. Развитие сенсорных процессов (14 часов).
40. Зрительное восприятие и внимание:
1) выделение существенных и второстепенных деталей сюжетного изображения;
2) выстраивание сериационных рядов оттенков цвета;
3) группировка предметов по двум (трем) признакам (сериация);
4) самостоятельное выделение сюжетных линий на картинке, основных действующих лиц;
5) сравнение контурных изображений предметов и объектов (2-4), различающихся незначительными признаками;
6) сравнение сюжетных картинок, отличающихся незначительными элементами;
7) узнавание реалистических изображений в разных ракурсах.
41. Слуховое восприятие:
1) определение последовательности, количества звуков в слове;
2) различение характеристик звучаний (неречевых и речевых);
3) различение и воспроизведение фраз шепотной громкости.
42. Тактильно-двигательное восприятие и восприятие особых свойств предметов:

35. Жанасымдық-қимылдық қабылдау және заттардың ерекше қасиеттерін қабылдау:
1) босаңсудың, бұлшық ет қысымын босаңсытуға, ширығуды бәсеңсітуге, эмоциялық босаңсу элементтерін игеру жаттығулары;
2) қиялдағы заттармен жаттығулар;
3) мәнерлі қозғалыстарды қалыптастыру;
4) сөйлеу тілдік емес коммуникатитвік құралдардың әр түрлі тәсілдерін меңгеру (мимика пантомимика).
36. Кеңістіктік бағдарлау дағдыларын дамыту (7 сағат):
1) нысандардың үлгі, нұсқау бойынша кеңістікте бір-біріне қатысты өзара орналасуын үлгілеу;
2) өз денесіне қатысты кеңістікте бағытты анықтау;
3) қағаздың бетінде бағдарлау (барлық бұрыштарды ерекшелеу, ортасы, оң жақта – сол жақта, жоғарыда – төменде);
4) нысандарды берілген қалыпта қағаз немесе үстел бетінде орналастыру;
5) үлгі, сурет, жағдай, сөздік нұсқау бойынша заттар мен нысандардың кеңістіктік қатынасын өздік үлгілеу;
6) бөлменің қарапайым схема-жоспарын құрастыру.
37. Ұсақ қимыл мен графикалық дағдыларды дамыту (10 сағат):
1) қолды жазуға дайындауға арналған жаттығулар: әр түрлі басумен және қол қимылының амплитудасымен әр түрлі бағытташтрихтау; боялатын бетті шектеп және шектемей әр түрлі бағытта бояу; суретті сұлба бойынша белдеулеу, көшіру; тірек нүктелері бойынша сурет салу; суреттерді салып бітіру; тормен және басқа да шектелген бетте сурет салу;
2) сызықтарды белгілі бір бағытта салу (графикалық диктант).
38. Мезгілдік қабылдауды дамыту (7 сағат):
1) уақытты әр түрлі сағаттар бойынша анықтау;
2) уақыт ағымының өзгешелігінің айырмашылықтары (кеше, бүгін, ертең, баяғыда, жуырда).
6-тарау. Оқу пәнінің 9-сыныптағы базалық білім мазмұны
39. Сенсорлық үдерістерді дамыту (14 сағат).
40. Көзбен қабылдау және зейін:
1) жағдаяттық бейненің маңызды және екінші кезектегі бөліктерін ерекшелеу;
2) түс реңкілерінің сериациялық қатарын тізбектеу;
3) заттарды екі (үш) белгілері бойынша топтастыру;
4) суреттегі жағдаяттық желісті, негізгі әрекет етуші тұлғаларды өздік ерекшелеу;
5) болмашы белгілермен ерекшеленген заттар мен нысандардың (2-4) сұлбалық суреттерін салыстыру;
6) болмашы элементтермен ерекшеленетін жағдаяттық суреттерді салыстыру;
7) шынайы бейнелерді әр түрлі қырынан тану.
41. Есту қабылдау:
1) сөздегі дыбыстардың санын, бірізділігін анықтау;
2) дыбысталу сипаттарын ажырату (сөйлеу тілдік емес және сөйлеу тілдік);
2) сыбырлап айтылған сөздер мен сөз тірукестерін ажырату және айту.
42. Жанасымдық-қимылдық қабылдау және заттардың ерекше қасиеттерін қабылдау:

1) измерение объема сыпучих тел с помощью условной меры;
2) измерение температуры с помощью градусников;
3) использование простых мерок для измерения предметов;
4) определение различных свойств веществ (сыпучесть, твердость, растворимость, вязкость);
5) идентификация тактильных раздражителей (шершавое–гладкое–пушистое, холодное–горячее, мягкое–твердое, мокрое–сухое).
43. Развитие навыков ориентации в пространстве (10 часов):
1) обозначение словесно месторасположение и взаиморасположения предметов и объектов;
2) овладение понятиями "справа налево", "слева направо", "сверху вниз", "снизу вверх", "между", "рядом";
3) определение расстояния между предметами на глаз;
4) ориентировка на листе бумаги (левый верхний, правый нижний углы);
5) ориентировка на листе бумаги разного формата (тетрадный, альбомный, ватман) и по-разному расположенного (горизонтально, вертикально, под углом);
6) ориентировка на улице (адрес, маршруты транспорта, значимые объекты инфраструктуры);
7) моделирование пространственных отношений предметов и объектов по словесной инструкции.
44. Развитие восприятия времени (10 часов):
1) обозначение словом временных представлений и использование в повседневном общении;
2) определение времени по часам (с точностью до 1 часа);
3) различение характера течения времени (вчера, сегодня, завтра, давно, недавно);
4) умение пользоваться календарем.
Глава 7. Ожидаемые результаты по завершении 5 класса
45. Предметные результаты.
46. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) названия признаков величины, формы, цвета и других признаков предметов;
2) способы складывания узоров по образцу;
3) порядок выполнения сравнения объектов по определенному признаку.
47. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) запомнить последовательность предъявления предметов, картинок;
2) находить отличительные и общие признаки в предметных и сюжетных картинках;
3) составлять сюжетные картинки из 2-3 разрезных частей;
4) узнавать предмет по словесному описанию;
5) различать вкусовые качества продуктов, консистенцию пищи;
6) двигаться в заданном направлении;
7) ориентироваться в помещениях школы, школьного двора;
8) применять способы вербальной и невербальной коммуникации.
Глава 8. Ожидаемые результаты по завершении 6 класса
48. Предметные результаты.
49. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) способы выполнения классификации предметов по определенному признаку;
2) способы выполнения сравнения двух предметов по определенному признаку;
3) слова, указывающие на пространственное расположение предметов.

1) шартты өлшем көмегімен сусымалы денелердің көлемін өлшеу;
2) температураны қызуөлшегіштер көмегімен өлшеу;
3) заттардың ұзындығын өлшеу үшін қарапайым өлшемдерді пайдалану;
4) заттектердің әр түрлі қасиеттерін анықтау (сусымалылық, қаттылық, ергіштік, жабысқақтық);
5) әр түрлі жанасу тітіркендіргіштерін тану және сәйкестенліру (бұжыр – тегіс – үлпілдек, суық – ыстық, жұмсақ – қатты, сулы – құрғақ).
43. Кеңістікте бағдарлау дағдыларын дамыту (10 сағат):
1) заттар мен нысандардың орналасуын және өзара орналасуын сөзбен белгілеу;
2) қатынасты анықтау: "оң жақта – сол жақта", "солдан оңға қарай", "жоғарыдан төменге қарай", "төменнен жоғарыға қарай", "арасында", "қасында";
3) заттар арасындағы ара қашықтықты көз мөлшерімен анықтау;
4) қағаз бетінде бағдарлау (сол жақтағы жоғарғы бұрыш, оң жақтағы төменгі бұрыш);
5) әр түрлі форматтағы (дәптерлік, альбомдық, ватман) және әр түрлі орналасқан (көлденең, тік, бұрыш астында) қағаз бетінде бағдарлау;
6) көшеде бағдарлау (мекенжай, көлік бағыты, инфрақұрылымның маңызды нысандары);
7) заттар мен нысандардың кеңістіктік қатынастарын сөздік нұсқау бойынша үлгілеу.
44. Мезгілдік қабылдауды дамыту (10 сағат):
1) мезгіл түсініктердерін сөзімен белгілеу және күнделікте өмірде оларды қолдану;
2) уақытты сағатқа қарай анықтау (1 сағат дейінгі дәлдікпен);
3) білім алушының өз өміріндегі оқиғалардың уақыт түсініктерімен арақатынасын белгілеу: кеше, бүгін, ертең, баяғыда, жуырда;
4) күнтізбені пайдалану.
7-тарау. 5-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
45. Пәндік нәтижелер.
46. Білім алушылар:
1) заттардың көлемдік, пішіндік, түстік және басқа да белгілерін атауды;
2) үлгі бойынша өрнектерді салу тәсілдерін;
3) нысандарды белгілі бір белгісі бойынша салыстыруды орындау тәртібін біледі деп күтіледі.
47. Білім алушылар:
1) заттарды, суреттерді ұсыну реттілігін есте сақтау;
2) заттық және жағдаяттық суреттердің ерекше және жалпы белгілерін табу;
3) 2-3 кесілген бөліктерден жағдаяттық суреттерді құрастыру;
4) сөздік сипаттама бойынша заттарды тану;
5) тамақ өнімдердің дәмдік сапалығын, тамақтың құрылымын ажырату;
6) берілген бағытта қозғалу;
7) мектеп ғимаратында, мектеп ауласында бағдарлау;
8) сөйлеу тілдік және сөйлеу тілдік емес коммуникативтік тәсілдерді қолдану дағдыларын меңгереді деп күтіледі.
8-тарау. 6-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
48. Пәндік нәтижелер.
49. Білім алушылар:
1) заттарды белгілі бір белгілері бойынша жіктеуді орындау тәсілдерін;
2) белгілі бір белгі бойынша екі затты салыстыру тәсілдерін;
3) заттардың кеңістікте орналасу орнын білдеретін сөздерді біледі деп күтіледі.

50. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) сравнивать натуральные объемные предметы и объекты (2-4), отличающиеся ярко выраженными признаками;
2) узнавать реалистические изображения в разных ракурсах;
3) находить различия в 2 сюжетных картинках;
4) находить изображение заданного предмета в наложенных, "зашумленных" перечеркнутых, недорисованных контурных изображениях;
5) различать параметры величины в процессе игр и упражнений с предметами, плоскими фигурами, рисунками и по представлению;
6) обозначать соответствующими словами свойства и качества используемых материалов, признаки предмета;
7) воспроизводить движения или позу по рисунку;
8) определять горизонтальное месторасположение предметов относительно друг друга.
Глава 9. Ожидаемые результаты по завершении 7 класса
51. Предметные результаты.
52. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) способы конструирования знакомых букв, фигур из палочек;
2) слова, указывающие на пространственное расположение предметов;
3) способы сравнения двух предметов.
53. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) узнавать реалистические изображения в разных ракурсах;
2) сравнивать предметы, различающиеся незначительными признаками;
3) находить различия в 2 сюжетных картинках;
4) находить изображение заданного предмета в наложенных, "зашумленных" перечеркнутых, недорисованных контурных изображениях;
5) воспроизводить движения или позу по схеме;
6) моделировать взаиморасположения объектов;
7) размещать предметы в заданном пространстве относительно собственного тела;
8) различать временные интервалы: час, минута, секунда.
Глава 10. Ожидаемые результаты по завершении 8 класса
54. Предметные результаты.
55. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) способы моделирования пространственных отношений предметов с ориентиром на образец;
2) порядок сравнения двух изображений предметов;
3) порядок установления сериационного ряда предметов по одному признаку.
56. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) штриховать в разных направлениях с различной силой нажима и амплитудой движения руки;
2) раскрашивать лист в разных направлениях с ограничением и без ограничения закрашиваемой поверхности;
3) обводить рисунок по контуру;
4) копировать рисунок;
5) рисовать по опорным точкам;
6) дорисовывать изображения;
7) рисовать по клеточкам на другой ограниченной поверхности;
8) складывать изображения предмета из набора его частей (по образцу и представлению);
9) размещать объекты в заданной позиции на плоскости листа бумаги или поверхности стола;
10) моделировать пространственное взаиморасположение объектов относительно друг друга по образцу, по инструкции;

50. Білім алушылар:
1) айқын белгілермен ерекшеленетін шынайы көлемді заттарды және объектілерді (2-4) салыстыру;
2) әр түрлі қырынан шынайы суреттерді тану;
3) 2 жағдаяттық суреттерден айырмашылықтар табу;
4) үстінен басылған, "шималанған", сызып тасталған, аяғына дейін салынған сұлбалы суреттерде берілген заттың суретін табу;
5) заттармен, жазық пішіндермен, суреттермен ойындар мен жаттығулар процесінде және түсінік бойынша өлшемдер көрсеткіштерін ажырату;
6) пайдаланылатын материалдың қасиеттері мен сапасын, заттардың белгілерін сәйкес сөздермен белгілеу;
7) сурет бойынша қимылдарды немесе кейіпті жаңғырту;
8) бір-біріне қатысты заттардың көлденең орналасуын анықтау дағдыларын меңгереді деп күтіледі.
9-тарау. 7-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
51. Пәндік нәтижелер.
52. Білім алушылар:
1) таяқшалардан таныс әріптер мен цифрларды құрастыру тәсілдерін;
2) заттардың кеңістікте орналасу орнын білдеретін сөздерді;
3) екі затты салыстыру тәсілдерін біледі деп күтіледі.
53. Білім алушылар:
1) шынайы суреттерді әр түрлі қырынан тану;
2) болар-болмас белгілермен ерекшеленген заттар мен объектілердің контурлы суреттерін салыстыру;
3) 2 жағдаяттық суреттерде айырмашылықтарды табу;
4) үстінен бастырылған, "шимайланған", сызып тасталған, аяғына дейін салынған сұлбалы суреттерде берілген заттың суретін табу;
5) схема бойынша қимылдарды немесе қалыпты жаңғырту;
6) нысандардың өзара орналасуын үлгілеу;
7) берілген кеңістікте заттарды өз денесіне қатысты орналастыру;
8) уақыт аралығын: сағат, минут, секунд ажырату дағдыларын меңгереді деп күтіледі.
10-тарау. 8-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
54. Пәндік нәтижелер.
55. Білім алушылар:
1) үлгіні тірек ете отырып, заттардың кеңістіктік қатынасын үлгілеу тәсілдерін;
2) заттардың екі бейнесін салыстыруды;
3) бір белгісі бойынша заттардың сериялық қатарын табу тәртібін біледі деп күтіледі.
56. Білім алушылар:
1) әр түрлі басумен және қол қимылының амплитудасымен әр түрлі бағытта сызықпен штрихтап түрлеу;
2) боялатын бетті шектеп және шектемей әр түрлі бағытта бояу;
3) кескіні бойынша суретті сызу;
4) суретті көшіру;
5) тірек нүктелері бойынша сурет салу;
6) суреттерді салып бітіру;
7) тормен және басқа да шектелген бетте сурет салу;
8) заттың суретін оның бөлшектерінің жиынтығынан жинау (үлгі және түсінік бойынша);
9) нысандарды қағаз немесе үстел бетінде берілген қалыпта орналастыру;
10) бір-біріне қатысты ныандардың кеңістіктік өзара орналасуын үлгі, нұсқама бойынша үлгілеу;

11) различать временные интервалы: час, минута, секунда.
Глава 11. Ожидаемые результаты по завершении 9 класса
57. Предметные результаты.
58. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) способы использования простых мерок для измерения протяженности объекта;
2) слова, обозначающие расположение изображения предмета на плоскости;
3) способы классификации предметов по определенному признаку.
59. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) измерять температуру с помощью градусников;
2) использовать простые мерки для измерения величины и объема предметов и сыпучих веществ;
3) определять время по часам (с точностью до 1 часа);
4) определять различные свойства веществ (сыпучесть, твердость, растворимость, вязкость);
5) ориентироваться на листе бумаги разного формата (тетрадный, альбомный, ватман) и по-разному расположенного (горизонтально, вертикально, под углом);
6) дорисовывать изображения предметов;
7) ориентироваться на улице: знать, что находится справа, слева и напротив школы, на заднем дворе;
8) пользоваться календарем;
9) пользоваться часами.
60. Личностные результаты. Ожидается, что обучающиеся проявят:
1) адекватные представления о собственных возможностях и потребностях;
2) адекватное представление о насущно необходимом жизнеобеспечении;
3) умение вступать и поддерживать вербальную и невербальную коммуникацию в разных ситуациях социального взаимодействия (учебных, трудовых, бытовых);
4) активность и целенаправленность в решении доступных учебных и практических задач.
61. Системно-деятельностные результаты. Ожидается, что обучающиеся овладеют:
1) способностью действовать в предметной ситуации в соответствии с показом или словесной инструкцией учителя;
2) способностью ориентироваться в ближайшем пространстве, выполнять поручения практического характера в соответствии с показом или словесной инструкцией.
Приложение 166
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 384
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Лечебная физкультура" для обучающихся с умеренной умственной отсталостью 5-7 классов уровня основного среднего образования Глава 1. Пояснительная записка
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года №1080 и с учетом особых образовательных потребностей обучающихся с умеренной умственной отсталостью.

11) уақыт аралығын: сағат, минут, секунд ажырату дағдыларын меңгереді деп күтіледі.
11-тарау. 9-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
57. Пәндік нәтижелер.
58. Білім алушылар:
1) нысанның ұзындығын анықтайтын қарапайым құралдарды қолдану тәсілдерін;
2) заттың бейнесінің жазықтықта орналасуын білдіретін сөздер;
3) заттарды белгілі бір нышаны бойынша топтастыру тәсілдерін біледі деп күтіледі.
59. Білім алушылар:
1) температураны қызуөлшегіш көмегімен өлшеу;
2) заттардың және сусымалы заттардың көлемін және мөлшерін өлшеу үшін қарапайым шамаларды қолдану;
3) уақытты сағат бойынша анықтау (1 сағат дейінгі дәлдікпен);
4) заттектердің әр түрлі қасиеттерін анықтау (сусымалылық, қаттылық, ергіштік, жабысқақтық);
5) әр түрлі форматтағы (дәптерлік, альбомдық, ватман) және әр түрлі орналасқан (көлденең, тік, бұрыш астында) қағаз бетінде бағдарлау;
6) заттардың суретін аяғына дейін салу;
7) көшеде бағдарланады: оң, сол жақта және мектепке қарама-қарсы жақта, артқы аулада не бар екенін білу;
8) күнтізбені пайдалану;
9) сағаттарды пайдалану дағдыларын меңгереді деп күтіледі.
60. Тұлғалық нәтижелер. Білім алушылар:
1) өз мүмкіндіктері мен қажеттііліктері туралы адекватты түсініктер;
2) тіршілікті қамтамасыз ету туралы адекватты түсініктер;
3) әлеуметтік өзара әрекет етудің әр түрлі жағдайларында (оқу, еңбек, тұрмыстық) сөйлеу тілдік және сөйлеу тілдік емес коммуникативтік қатынасты алмаса бастау және қолдау икемділік;
4) қолжетімді оқу және тәжірибелік тапсырмаларды шешудегі белсенділік пен мақсатқа бағытталығын танытады деп күтіледі.
61. Жүйелік-әрекеттік нәтижелер білім алушылардың:
1) мұғалімнің көрсетуіне немесе ауызша нұсқауына сәйкес заттық жағдайда әрекет ету қабілетінен;
2) көрсетілімге немесе ауызша нұсқауға сәйкес жақын кеңістікте бағдарлау, тәжірибелік сипаттағы тапсырысты орындау икемділігінен көрініс табады деп күтіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 166-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 384-қосымша
Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 5-7 сыныптары үшін "Емдік дене шынықтыру" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Түсінік хат
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес және орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін ескере отырып әзірленген.

2. Цель учебного предмета - всестороннее физическое развитие личности; повышение двигательной активности и мобильности обучающихся, преодоление отклонений в физическом развитии средствами лечебной физической культуры (далее - ЛФК).
3. Задачи учебного предмета:
1) повышение физиологической активности систем организма;
2) совершенствование прикладных и жизненно важных навыков и умений в ходьбе, беге, прыжках, лазании, обогащение двигательного опыта физическими упражнениями;
3) выработка устойчивой правильной осанки, укрепление и сохранение гибкости позвоночника, предотвращение его деформации;
4) укрепление и развитие мышечной системы, нормализация работы опорно-двигательного аппарата;
5) развитие основных физических качеств;
6) обучение комплексам физических упражнений с оздоровительной и корригирующей направленностью;
7) формирование общих представлений о физической культуре, ее значении в жизни человека, укреплении здоровья.
4. У большинства обучающихся с умеренной умственной отсталостью наблюдаются нарушения физического развития, что требует коррекционной работы с ними. У них наблюдаются отсутствие согласованности дыхания и двигательной нагрузки, отставание в росте, непропорциональное телосложение, различные отклонения в осанке, плоскостопие и различные стертые двигательные нарушения. Патологическая осанка возникает из-за слабого развития мышц спины и живота, неправильной походки, связанной с неразвитостью стоп, с плоскостопием.
5. На уроках применяются следующие методы обучения:
1) практический метод (разучивание по частям);
2) игровой;
3) соревновательный;
4) метод наглядного восприятия.
6. Приемы обучения:
1) разучивание двигательного действия под контролем инструктора ЛФК;
2) совершенствование двигательного действия под контролем инструктора ЛФК.
7. Специальные занятия по лечебной физкультуре являются неотъемлемой частью системы мероприятий по физическому развитию обучающихся с умеренной умственной отсталостью.
8. Назначения обучающихся в специальную медицинскую группу для занятий ЛФК осуществляется после углубленного осмотра, ежегодно проводимого в соответствии с действующей инструкцией о врачебном контроле за обучающимися.
9. Программа рассчитана на систематические занятия. Начинаются занятия с разминочной, подготавливающей части, которая проводится с различными предметами (резиновые и набивные мячи, мешочки с песком, обручи и гимнастические палки) или без них. Основная часть занятия построена в игровой форме, способствует развитию ориентировки в пространстве, укреплению вестибулярного аппарата, формированию правильной осанки, тренировки координационных способностей, развитию образного мышления, а также речевых навыков обучающихся. Заключительная часть занятия релаксирующая, танцевально-игровая, в которой дети расслабляются, получают навыки общения, раскованного движения.

2. Оқу пәнінің мақсаты – тұлғаның дене дамуын жан-жақты дамыту, білім алушылардың қимыл-қозғалыс белсенділігін және жинақылығын арттыру, дене дамуындағы ауытқушылықтарды емдік дене шынықтыру (бұдан әрі - ЕДШ) құралдарымен жеңу.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) ағза жүйесінің физиологиялық белсенділігін арттыру;
2) өмірде маңызды және қолданбалы дағдыларды және жүріс, жүгіріс, секіріс, өрмелеу икемділіктерін жетілдіру және дене жаттығуларымен қимыл-қозғалыстық тәжірибені молайту;
3) дұрыс мүсінді тұрақты жетілдіру, омыртқаның иілімділігін нығайту және сақтау, оның өзгеруінің алдын алу;
4) бұлшық ет жүйесін бекіту және дамыту, тірек-қимыл аппаратының жұмысын қалпына келтіру;
5) негізгі дене сапаларын дамыту;
6) сауықтыру және түзету бағытындағы дене жаттығулар кешенін үйрету;
7) дене мәдениеті, оның адам өміріндегі, денсаулықты нығайтудағы маңызы туралы жалпы түсініктерді қалыптастыру.
4. Орташа ақыл-ойы кемістігі бар білім алушылардың басым бөлігінде дене даму бұзылыстары байқалады, бұл олармен түзету жұмысын жүргізуді талап етеді. Балалардың тыныс алуы мен қимыл-қозғалыс жүктемесінің үйлесімді болмауы, бойының өсуінің артта қалуы, дене бітімінің үйлесімсіздігі, мүсіндегі әр түрлі ауытқушылықтар, жалпақтабандылық пен әртүрлі қимыл-қозғалыстық бұзылыстары байқалады. Мүсін бұзылыстары арқа және іш бұлшық еттерінің әлсіз дамуынан, табанның дамымауы мен жалпақтабандылыққа байланысты жүрістің дұрыс болмауынан туындайды.
5. Сабақтарда қолданылатын оқыту тәсілдері:
1) практикалық тәсіл (бөліктерге бөліп үйрету);
2) ойындық;
3) жарысу;
4) көрнекілік қабылдау тәсілі.
6. Оқыту түрлері:
1) ЕДШ нұсқаушысының бақылауымен қимыл-қозғалыстық әрекеттерді жаттау;
2) ЕДШ нұсқаушысының бақылауымен қимыл-қозғалыстық әрекеттерді жетілдіру.
7. Емдік дене шынықтыру бойынша арнайы сабақтар орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың дене мүмкіндігін дамыту бойынша шаралар жүйесінің ажырамас бөлігі болып табылады.
8. Білім алушылар ЕДШ сабағына арналған медициналық арнайы топқа дәрігерлік бақылау туралы қолданыстағы нұсқаулыққа сәйкес жыл сайын өткізілетін тереңдетілген тексеруден кейін ғана жіберіледі.
9. Бағдарлама жүйелі сабақтарға есептелген. Сабақтар әр түрлі заттармен (резенке немесе толтырылма доп, құм салынған дорбалар, шеңберлер мен гимнастикалық таяқшалар) немесе оларсыз да өткізілетін дайындық бөлімінен басталады. Сабақтың негізгі бөлімі ойын түрінде құрылған, бұл кеңістікте бағдарлауды дамытуға, вестибулярлық аппаратты нығайтуға, мүсінді дұрыс қалыптастыруға, тепе-теңдікті сақтау қабілетін жаттықтыруға, бейнелік ойлауды, сондай-ақ білім алушылардың сөйлеу тілдік дағдыларын дамытуға көмектеседі. Сабақтың қорытынды бөлімі релаксациялық, би, ойын түрінде болады, бұнда балалар бойын еркін ұстау, қарым-қатынас, емін-еркін қимылдау дағдыларын алады.

10. Занятия ЛФК направлены на:
1) коррекцию наиболее распространенных дефектов (нарушение осанки, походки, слабость мышц брюшного пресса, туловища, конечностей);
2) развитие координационных способностей обучающихся, их уровень тренированности, способов выполнения упражнений (активно, с помощью, пассивно);
3) коррекцию и компенсацию недостатков физического развития (плоскостопие, отставание в росте, в массе тела, дисплазии);
4) коррекцию нарушений в движениях (нарушение координации, ориентировки в пространстве, точность в движении, равновесия);
5) устранение недостатков в развитии двигательных и иных качеств (силы, быстроты, ловкости, выносливости, гибкости, прыгучести);
6) формирование здорового образа жизни и дальнейшей социализации.
11. Для повышения заинтересованности обучающихся занятия проводятся с музыкальным сопровождением. Это развивает также чувство ритма, гармонии с окружающим миром.
12. Все занятия по ЛФК проводятся в спортивном зале или на свежем воздухе при соблюдении санитарно-гигиенических требований.
13. Объем учебной нагрузки:
1) 5 класс - 1 час в неделю, всего 34 часа в учебном году;
2) 6 класс – 1 час в неделю, всего 34 часа в учебном году;
3) 7 класс – 1 час в неделю, всего 34 часа в учебном году.
14. Комплекс упражнений по ЛФК для каждого обучающегося или группы детей со схожей структурой нарушений определяет инструктор ЛФК, исходя из особенностей психофизического развития обучающихся.
15. Формы организации занятий: индивидуальное занятие, парное, групповое, фронтальное. Объем, дозировку, продолжительность и интенсивность упражнений определяет инструктор с учетом самочувствия, реакции обучающегося на нагрузку, возрастных, половых и индивидуальных особенностей.
16. Бальная оценка по занятиям ЛФК не выставляется.
Глава 2. Базовое содержание учебного предмета для 5 класса
17. Дыхательные упражнения (5 часов)
1) дыхательное упражнение по системе Бутейко;
2) дыхательное упражнение по системе Стрельниковой.
18. Упражнения для формирования правильной осанки (6 часов):
1) ходьба на носках, пятках (руки за голову);
2) ходьба по канату, лежащему на полу;
3) ходьба по гимнастическим палкам, лежащим на полу вдоль зала;
4) ходьба по скакалке, лежащей на полу, пятки вовнутрь;
5) ходьба по обручам, лежащим на полу;
6) сидя на скамейке перекатывать, перекладывать и поднимать карандаши, палочки, кубики.
19. Упражнения для профилактики плоскостопия (6 часов):
1) ходьба на внутренней и внешней стороне стопы (руки на поясе, за направляющим);
2) стойка на внешней стороне стопы "Медвежонок";

10. ЕДШ сабақтарының бағыттары:
1) кең жайылған кемшіліктерді (мүсіннің, жүрістің бұзылуы, құрсақ тығыршықтарының, дененің, аяқ-қолдың бұлшық еттерінің әлсіздігі) түзету;
2) білім алушылардың үйлестіру қабілеттерін, олардың жаттықандарының деңгейін, жаттығуларды орындау тәсілдерін (белсенді, көмекпен, енжар) дамыту;
3) дене даму кемшіліктерін (жалпақтабандылық, бойының, салмағының өспеуі, дисплазия) түзету және өтеу;
4) қимыл қозғалыстағы бұзылыстарды (үйлесімділіктің, кеңістікте бағдарлаудың, қимылдың нақтылығының, тепе-теңдіктің бұзылыстары) түзету;
5) қимыл-қозғалысындағы және басқа да қасиеттерінің (күш, жылдамдық, ептілік, төзімділік, икемділік, секіргіштік) дамуындағы кемшіліктерді жою;
6) салауатты өмір салтын және ары қарай әлеуметтенуді қалыптастыру.
11. Білім алушылардың сабаққа деген қызығушылығын арттыру үшін сабақ музыкалық сүйемелдеумен өткізіледі. Бұл ырғақ сезімін, қоршаған ортамен үйлесімділікті дамытады.
12. ЕДШ-дың барлық сабақтары спорт залында немесе санитарлық-гигиеналық талаптар сақталған жағдайда таза ауада өткізіледі.
13. Оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
2) 6-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
3) 7-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат.
14. ЕДШ нұсқаушысы әрбір білім алушыға немесе даму бұзылыстарының құрылымы ұқсас балалар тобына арналған жаттығулар кешенін олардың психофизикалық даму ерекшеліктерін ескере отырып, өзі белгілейді.
15. Сабақты ұйымдастыру түрлері: жекеше, жұптық, топтық, ойындық, жаппай. ЕДШ нұсқаушысы білім алушының хал-жайын, жүктемеге деген әсерін, жасын, жыныстық және жеке ерекшеліктерін есепке ала отырып, жаттығулардың көлемін, мөлшерін, ұзақтығын және қарқынын өзі анықтайды.
16. ЕДШ сабақтарында баға қойылмайды.
2-тарау. Оқу пәнінің 5-сыныптағы базалық білім мазмұны
17. Тыныс алу жаттығулары (5 сағат):
1) Бутейко жүйесі бойынша тыныс алу жаттығулары;
2) Стрельникова жүйесі бойынша тыныс алу жаттығулары.
18. Мүсінді дұрыс қалыптастыруға арналған жаттығулар (6 сағат):
1) аяқтың ұшымен, өкшесімен жүру (қол бастың артында);
2) еденде жатқан арқан бойынша жүру;
3) зал бойымен еденде жатқан гимнастикалық таяқшалар бойынша жүру;
4) еденде жатқан секіртпе жіп бойынша жүру, өкше ішке;
5) еденде жатқан шеңберлер бойынша жүру;
6) орындықта отырған қалыпта қарындаштарды, таяқшаларды, текшелерді домалату, ауыстырып қою және көтеру.
19. Жалпақтабандылықтың алдын алуға арналған жаттығулар (6 сағат):
1) табанның ішкі және сыртқы жақтарымен жүру (қол белде, бағыттаушының артынан);
2) "аю" табанның ішкі жағымен тұру;

3) стойка на внутренней стороне стопы "Балерина";
4) ходьба на внутренней и внешней стороне стопы (руки на поясе, за направляющим).
20. Упражнения на тренировку вестибулярной устойчивости (6 часов):
1) ходьба на носках, пятках, высоко поднимая колени;
2) движения рук из различных положений: за головой, на поясе, в стороны, вперед. С открытыми и закрытыми глазами;
3) бег с ускорением и остановками;
4) статическое равновесие: стойка с сомкнутыми стопами; стойка по линии (носок соединен с пяткой), на стопе левой и на пятке правой; на стопе правой и на носке левой;
5) акробатические упражнения: перекаты вперед, назад, в сторону в группировке. С открытыми и закрытыми глазами.
21. Упражнения на развитие и совершенствование координационных способностей (6 часов):
1) движения правой руки вверх-вниз с одновременным движением левой руки от себя – к себе перед грудью (смена рук);
2) разнообразные перекрестные движения правой ноги и левой руки, левой ноги и правой руки (отведение правой ноги в сторону и возвращение в исходное положение с одновременным сгибанием и разгибанием левой руки к плечу; высокое поднимание левой ноги, согнутой в колене, с одновременным подниманием и опусканием правой руки);
3) упражнения с мячами: подбрасывание, бросание, метание, ловля. Мячи – малые, большие. Игры с мячом: "Подвижная цель", "Метко в цель", "Мяч соседу".
22. Релаксационные упражнения (5 часов).
Глава 3. Базовое содержание учебного предмета для 6 класса
23. Дыхательные упражнения (5 часов):
1) дыхательное упражнение по системе Бутейко;
2) дыхательное упражнение по системе Стрельниковой.
24. Упражнения для формирования правильной осанки (6 часов):
1) ходьба по рейкам гимнастической стенки;
2) ходьба по тренажеру "Бегущая дорожка";
3) ходьба с мешочком на голове, руки на поясе (за направляющим);
4) передвигаясь с мешочком на голове, встать на скамейку и сойти с неҰ;
5) с мешочком на голове сесть на скамейку и встать. Темп медленный;
6) стоя у стены с мешочком на голове согнуть и подтянуть поочередно левое, а затем правое колено к груди. Темп средний.
25. Упражнения для профилактики плоскостопия (6 часов):
1) ходьба на внутренней и внешней стороне стопы (руки на поясе, за направляющим);
2) стойка на внешней стороне стопы "Медвежонок";
3) стойка на внутренней стороне стопы "Балерина";
4) ходьба на внутренней и внешней стороне стопы (руки на поясе, за направляющим).
26. Упражнения на тренировку вестибулярной устойчивости (6 часов):

3) "балерина" табанның сыртқы жағымен тұру;
4) табанның ішкі және сыртқы жақтарымен жүру (қол белде, бағыттаушының артынан).
20. Тепе-теңдікке, вестибулярлық аппаратты нығайтуға арналған жаттығулар (6 сағат):
1) тізені жоғары көтеріп, аяқтың ұшымен, өкшемен жүру;
2) әр түрлі қалыптағы қол қимылы:бастың артында, белде, жан-жағына, алға қарай созылған. Алдымен көре отырып, содан кейін көз жұмылған қалыпта орындау;
3) жылдамдатып және тоқтай отырып жүгіру;
4) статистикалық тепе-теңдік: біріктірілген өкшемен тұру, сызық бойынша (аяқтың ұшы өкшемен біріктірілген), сол жақ табанға оң жақ аяқ ұшы, оң жақ табанға сол жақ аяқ ұшыбіріктіріліп тұру;
5) акробаттық жаттығулар, топтасып алға, артқа, жанына қарай домалау. Көзді ашқан және жапқан қалыпта орындау.
21. Үйлесімділік қабілетті дамытуға және жетілдіруге арналған жаттығулар (6 сағат):
1) оң қолдың жоғары-төмен қимылын сол қолдың кеуде алдындағы өзінен-өзіне қимылымен (қолды ауыстыру) бір мезгілде орындау;
2) оң аяқпен сол қолдың, сол аяқпен оң қолдың қайшыласқан сан алуан қимылдары (оң аяқтың жанына қарай созылуының сол қолдың иыққа қарай бүгілген және жазылған қимылымен бір мезгілде бастапқы қалыпқа оралуы, тізеден бүгілген сол аяқтың жоғары көтерілуінің сол қолдың көтерілу және түсу қимылымен бір мезгілде бастапқы қалыпқа оралуы);
3) доппен орындалатын жаттығулар, допты лақтыру, нысанаға ату, ұстап алу. Доппен ойындар: "Қозғалмалы нысан", "Нысанаға дөп тигізу", "Допты көршіге лақтыру".
22. Релаксацияға арналған жаттығулар.
3-тарау. Оқу пәнінің 6-сыныптағы базалық білім мазмұны
23. Тыныс алу жаттығулары (5 сағат):
1) Бутейко жүйесі бойынша тыныс алу жаттығулары;
2) Стрельникова жүйесі бойынша тыныс алу жаттығулары.
24. Мүсінді дұрыс қалыптастыруға арналған жаттығулар (6 сағат):
1) гимнастикалық қабырғаның таяқшалары бойынша жүру;
2) "Жүгіретін жол" жаттығу құрылғысы бойынша жүру;
3) басындағы дорбамен жүру, қол белде(бағыттаушының артынан);
4) басына қойылған дорбамен орындыққа шығу және орындықтан түсу;
5) басына қойылған дорбамен орындыққа отыру және тұру. Қарқыны баяу;
6) қабырғаның жанында тұрып, басына дорба қойылған қалыпта сол жақ тізені бүгіп кеудеге қарай көтеру, содан кейін оң жақ аяқпен қайталайды. Қарқыны орташа.
25. Жалпақтабандылықтың алдын алуға арналған жаттығулар (6 сағат):
1) табанның ішкі және сыртқы жақтарымен жүру (қол белде, бағыттаушының артынан);
2) "аю" табанның ішкі жағымен тұру;
3) "балерина" табанның сыртқы жағымен тұру;
4) табанның ішкі және сыртқы жақтарымен жүру (қол белде, бағыттаушының артынан).
26. Вестибулярлық аппараттың тұрақтылығын нығайтуға арналған жаттығулар (6 сағат):

1) ходьба на носках, пятках, высоко поднимая колени;
2) движения рук из различных положений: за головой, на поясе, в стороны, вперед. С открытыми и закрытыми глазами;
3) бег с ускорением и остановками;
4) статическое равновесие: стойка с сомкнутыми стопами; стойка по линии (носок соединен с пяткой), на стопе левой и на пятке правой; на стопе правой и на носке левой;
5) акробатические упражнения: перекаты вперед, назад, в сторону в группировке. С открытыми и закрытыми глазами;
6) ходьба с поворотами, выпадами, приставными шагами. Спиной по направлению движения;
7) прыжки на одной и обеих ногах, частые невысокие и максимально высокие (резкие). Прыжки вверх с приземлением в глубокий присед и выпрыгиванием вверх.
27. Упражнения на развитие и совершенствование координационных способностей (6 часов):
1) взмахом отвести правую ногу в сторону и поднять руки через стороны вверх, хлопнуть в ладоши, повернуть голову в сторону, противоположную взмаху ноги. Круговые движения левой ноги в сочетании с круговыми движениями правой руки. Упражнения на сложную координацию движения с предметами (флажками, мячами, обручами, скакалками). Одновременное отхлопывание и протопывание несложных ритмических рисунков в среднем и быстром темпе с музыкальным сопровождением – под барабан, бубен;
2) упражнения с мячами: подбрасывание, бросание, метание, ловля. Мячи – малые, большие. Игры с мячом: "Подвижная цель", "Метко в цель", "Мяч соседу". Перебрасывание мяча через волейбольную сетку, натянутую на высоте 2 м, в заданные квадраты (мишени).
28. Релаксационные упражнения (5 часов).
Глава 4. Базовое содержание учебного предмета для 7 класса
29. Дыхательные упражнения (5 часов):
1) дыхательное упражнение по системе Бутейко;
2) дыхательное упражнение по системе Стрельниковой.
30. Упражнения для формирования правильной осанки (6 часов):
1) стоя у стены с мешочком на голове подтянуть руки вверх, присесть. Темп медленный;
2) с мешочком на голове опустить на колени, сесть на пятки и встать. Темп медленный;
3) с мешочком на голове пройти по прямой вперед, повернуться спиной назад. То же закрытыми глазами. Темп медленный;
4) с мешочком на голове пройти по веревке, лежащей на полу (4-6 м.) с открытыми и закрытыми глазами. Темп медленный;
5) с мешочком на голове сесть на стул и встать. Темп медленный;
6) с мешочком на голове встать на скамейку и пройти по ней. Темп медленный. Сойти со скамейки;
7) с мешочком на голове опустить на колени, руки вперҰд и встать. Темп медленный;

1) тізені көтеріп, аяқтың ұшымен және өкшесімен жүру;
2) әр түрлі қалыптағы қол қимылы: бастың артында, белде, жан-жағына, алға қарай созылған. Алдымен көре отырып, содан кейін көз жұмылған қалыпта орындау;
3) жылдамдатып және тоқтай отырып жүгіру;
4) статистикалық тепе-теңдік: біріктірілген өкшемен тұру, сызық бойынша (аяқтың ұшы өкшемен біріктірілген), сол жақ табанға оң жақ аяқ ұшы, оң жақ табанға сол жақ аяқ ұшы біріктіріліп тұру;
5) акробаттық жаттығулар, топтасып алға, артқа, жанына қарай домалау. Алдымен көре отырып, содан кейін көз жұмылған қалыпта орындау;
6) бұрылыстармен, шапшаңдата, серіппе адымдай жүру. Қозғалыс бағытына арқасын бере жүру;
7) бір және екі аяқпен секіру, төмен және барынша биік секірістер. Жоғары секіріп барып, терең жүрелеп төмен түсу және қайтадан секіру.
27. Үйлесімділік қабілетті дамытуға және жетілдіруге арналған жаттығулар (6 сағат):
1) оң аяқты жанына қарай созу және қолды жанынан жоғары көтеру, алақанды шапалақтау, басты аяққа қарама-қарсы жаққа қарай жанына бұру. Сол аяқтың айналдыра қозғалған қиымылына сәйкес оң аяқты айналдыра қимылдату. Заттармен (жалауша, доп, шеңбер, секіртпе жіп) орындалатын күрделі қимыл үйлесімділігіне арналған жаттығулар. Музыкалық сүйемелдеумен (даңғара, даң) орташа және жылдам қарқында орындалатын қарапайым көріністерді бірмезгілде шапалақтау және аяқты тыпырлату арқылы беру;
2) доппен орындалатын жаттығулар, допты лақтыру, нысанаға ату, ұстап алу. Доппен ойындар: "Қозғалмалы нысан", "Нысанаға дөп тигізу", "Допты көршіге лақтыру" допты 2 м биіктікте керілген, волейбол торы арқылы лақтыру, берілген шаршыларға (нысана) лақтыру.
28. Релаксацияға арналған жаттығулар (5 сағат).
4-тарау. Оқу пәнінің 7-сыныптағы базалық білім мазмұны
29. Тыныс алу жаттығулары (5 сағат):
1) Бутейко жүйесі бойынша тыныс алу жаттығулары;
2) Стрельникова жүйесі бойынша тыныс алу жаттығулары.
30. Мүсінді дұрыс қалыптастыруға арналған жаттығулар (6 сағат):
1) қабырғаның жанында тұрып, басына дорба қойылған қалыпта қолды жоғары көтеру, жүрелеп отыру. Қарқыны баяу;
2) басына дорба қойылған қалыпта тізерлеу, өкшемен отыру және тұру. Қарқыны баяу;
3) басындағы дорбамен алға қарай тура жүру, арқамен кейін бұрылу. Осыны көзін жұмып қайталау. Қарқыны баяу;
4) басындағы дорбамен еденде жатқан жіп бойымен жүріп, содан кейін көзін жұмған қалпында жүру. Қарқыны баяу;
5) басына қойылған дорбамен орындыққа отыру және тұру. Қарқыны баяу;
6) басына қойылған дорбамен орындыққа шығу және оның үстімен жүру. Қарқыны баяу. Орындықтан түсу;
7) басына қойылған дорбамен тізерлеп отыру, қол алға және тұру. Қарқыны баяу;

8) с мешочком на голове встать на стул, руками держать за сидение, подняться на прямые ноги. Темп медленный.
31. Упражнения на тренировку вестибулярной устойчивости (6 часов):
1) наклоны головы: вперед, назад, вправо, влево. С открытыми и закрытыми глазами;
2) стойка на носках;
3) стойка на возвышении (скамейка, бревно);
4) ходьба по размеченным ориентирам, деформирующей опоре (песок, поролон, гимнастические палки, канат, гимнастическая стенка);
5) упражнения в равновесии: стойка на пятках, стойка на носках, стойка на сомкнутых носках. Равновесие "Ласточка". Фиксировать с открытыми и закрытыми глазами;
6) бег с поворотами, спиной по направлению движения. Темповыми подскоками;
7) ходьба по наклонной плоскости, на возвышении, лабиринту контрастных высот, составленных из имеющихся в зале скамеек, бревен, козла, коня, гимнастической стенке и других спортивных снарядов;
8) ходьба по бревну: поменяться местами с партнерами;
9) бег вдвоем на трҰх ногах (две ноги связаны веревочкой);
10) упражнения в парах: вращения влево (вправо) вдвоем, взявшись за руки; прыжки вдвоем;
11) прыжки с высоты: высота (от30-60 см). Прыжки с поворотом на 45-90⁰. Прыжки согнув ноги, ноги врозь.
32. Упражнения для профилактики плоскостопия:
1) ходьба на внутренней и внешней стороне стопы (руки на поясе, за направляющим);
2) стойка на внешней стороне стопы "Медвежонок";
3) стойка на внутренней стороне стопы "Балерина";
4) ходьба на внутренней и внешней стороне стопы (руки на поясе, за направляющим).
33. Упражнения на развитие и совершенствование координационных способностей (6 часов):
1) упражнения на сложную координацию движения с предметами (флажками, мячами, обручами, скакалками). Одновременное отхлопывание и протопывание несложных ритмических рисунков в среднем и быстром темпе с музыкальным сопровождением – под барабан, бубен;
2) упражнения с мячами: подбрасывание, бросание, метание, ловля. Мячи – малые, большие. Игры с мячом: "Подвижная цель", "Метко в цель", "Мяч соседу". Перебрасывание мяча через волейбольную сетку, натянутую на высоте 2 м, в заданные квадраты (мишени).
34. Релаксационные упражнения (5 часов).
Глава 5. Ожидаемые результаты по завершении 5 класса
35. Предметные результаты.
36. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) способы правильного дыхания;
2) правила релаксации;
3) правила игровых заданий.
37. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) выполнять упражнения для различных групп мышц, на координацию движений;

8) басына қойылған дорбамен орындыққа шығу, отырғыштан ұстану, аяғын түзулеп тұру. Қарқыны баяу.
31. Вестибулярлық аппараттың тұрақтылығын нығайтуға арналған жаттығулар (6 сағат):
1) басты алға, артқа, оңға, солға қарай бұру. Алдымен көре отырып, содан кейін көз жұмылған қалыпта орындау;
2) аяқтың ұшымен тұру;
3) биіктікте (орындық, бөрене) тұру;
4) белгіленген нысандар бойымен, әр түрлі заттардың үстімен (құм, поролон, гимнастикалық таяқшалар, арқан, гимнастикалық қабырға) бойымен жүру;
5) тепе-теңдікті сақтауға арналған жаттығулар: өкшемен, аяқтың ұшымен тұру, бүгілген бақайлармен тұру. "Қарлығаш" тепе-теңдікке берілген жаттығу. Алдымен көре отырып, содан кейін көз жұмылған қалыпта орындау;
6) бұрылыстармен жүгіру, қозғалыс бағытына арқасын бере жүгіру. Қарқынды ыршулар;
7) еңкіш, жазықтықта, биіктікте, залда бар биіктіктері әр түрлі орындықтардан, бөренелерден, гимнастикалық орындықтардан және басқа да спорт жабдықтарынан құрылған шытырман бойымен жүру;
8) бөрене бойымен жүру, серіктестерімен орын ауыстыру;
9) екеулеп үш аяқпен (екі аяқты байлап қояды) жүгіру;
10) жұппен орындалатын жаттығулар, қол ұстасып оңға (солға) қарай айналу, екеулеп секіру;
11) биіктіктен секіру, биіктік 30-60 см. 45-90? бұрыла секіру. Аяқты бүгіп, алшақ қойып секіру.
32. Жалпақтабандылықтың алдын алуға арналған жаттығулар (6 сағат):
1) табанның ішкі және сыртқы жақтарымен жүру (қол белде, бағыттаушының артынан);
2) "аю" табанның ішкі жағымен тұру;
3) "балерина" табанның сыртқы жағымен тұру;
4) табанның ішкі және сыртқы жақтарымен жүру (қол белде, бағыттаушының артынан).
33. Қимыл-қозғалыс үйлесімділігін дамытуға арналған жаттығулар (6 сағат):
1) заттармен (жалауша, доп, шеңбер, секіртпе) орындалатын, күрделі қимыл-қозғалысқа арналған жаттығулар. Музыкалық сүйемелдеумен (даңғара, даң) бірнеше қарапайым ырғақтық көріністерді, алақан шапалақтау мен аяқты тыпырлатуды бірмезгілде орташа және жылдам қарқында орындау;
2) доппен орындалатын жаттығулар, допты лақтыру, нысанаға ату, ұстап алу. Доппен ойындар: "Қозғалмалы нысан", "Нысанаға дөп тигізу", "Допты көршіге лақтыру" допты 2 м биіктікте керілген, волейбол торы арқылы лақтыру, берілген шаршыларға (нысана) лақтыру.
34. Релаксацияға арналған жаттығулар (5 сағат).
5-тарау. 5-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
35. Пәндік нәтижелер.
36. Білім алушылар:
1) дұрыс тыныс алу тәсілдерін;
2) релаксация ережелерін;
3) ойын тапсырмаларының ережелерін біледі деп күтіледі.
37. Білім алушылар:
1) қимыл үйлесімділігіне, бұлшық еттің әр түрлі топтарына арналған жаттығуларды орындау;

2) выполнять приемы правильного дыхания;
3) ходить прямо с мешочком на голове;
4) выполнять наклоны головы; перекаты с носка на пятку; передачу и переноску предметов; лазание и перелазание.
Глава 6. Ожидаемые результаты по завершении 6 класса
38. Предметные результаты.
39.Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) способы правильного дыхания;
2) правила выполнения упражнений с предметами;
3) правила выполнения упражнений в парах.
40. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) выполнять упражнения для различных групп мышц, на координацию движений;
2) владеть основами саморегуляции (напряжение и расслабление);
3) выполнять дыхательную гимнастику для профилактики заболеваний;
4) выполнять упражнения на коррекцию плоскостопия и осанки.
Глава 7. Ожидаемые результаты по завершении 7 класса
41. Предметные результаты.
42. Ожидается, что обучающиеся будут знать:
1) способы правильного дыхания;
2) правила выполнения упражнений в группах;
3) правила подвижных игр.
43. Ожидается, что обучающиеся будут уметь:
1) ходить на носках, на пятках, на внутренней и внешней стороне стопы;
2) выполнять корригирующие и общеразвивающие упражнения;
3) владеть основами саморегуляции (напряжение и расслабление);
4) выполнять дыхательную гимнастику для профилактики заболеваний;
5) выполнять упражнения на коррекцию плоскостопия и осанки.
44. Личностные результаты. Ожидается, что обучающиеся проявят:
1) старательность при выполнении физических упражнений;
2) дисциплинированность и самостоятельность в выполнении упражнений;
3) эмоциональность, уверенность в себе;
4) чувство товарищества, взаимной помощи.
45. Системно-деятельностные результаты. Ожидается, что обучающиеся овладеют умением:
1) выполнять приемы правильного дыхания;
2) следить за осанкой;
3) грациозно и красиво двигаться.
Приложение 167
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 385
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Социально-бытовая ориентировка" для обучающихся с нарушением зрения (незрячие и слабовидящие) 11-12 классов уровня общего среднего образования Глава 1. Пояснительная записка
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года №1080.
2. Цель учебной программы заключается в формировании системы адекватного общественного поведения на основе целостного представления об окружающем мире; социально-психологической адаптации лиц с нарушением зрения к современным условиям жизни.

2) дұрыс тыныс алу тәсілдерін орындау;
3) басындағы дорбамен тура жүру;
4) басты еңкейтуді орындайды; аяқ ұшынан өкшеге ауысады; заттарды тасымалдау және орнын ауыстыру; өрмелеу және өрмелеп өту дағдыларын меңгереді деп күтіледі.
6-тарау. 6-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
38. Пәндік нәтижелер.
39. Білім алушылар:
1) дұрыс тыныс алу тәсілдерін;
2) жаттығуларды заттармен орындау ережелерін;
3) жаттығуларды жұптасып орындау ержелерін біледі деп күтіледі.
40. Білім алушылар:
1) қимыл үйлесімділігіне, бұлшық еттің әр түрлі топтарына арналған жаттығуларды орындау;
2) өзін-өзі реттеудің (ширығу және босаңсу) негізгі тәсілдерін;
3) аурудың алдын алуға арналған тыныс алу гимнастикаларын орындау;
4) жалпақтабандылық пен мүсінді түзетуге арналған жаттығуларды орындау дағдыларын меңгереді деп күтіледі.
7-тарау. 7-сыныпты аяқтағанда күтілетін нәтижелер
41. Пәндік нәтижелер.
42. Білім алушылар:
1) дұрыс тыныс алу тәсілдерін;
2) жаттығуларды топта орындау ережелері;
3) шапшаң қимылды ойындардың ережелерін біледі деп күтіледі.
43. Білім алушылар:
1) аяқтың ұшымен, өкшемен, табанның ішкі және сыртқы жақтарымен жүру;
2) түзету және жалпы дамыту жаттығуларын орындау;
3) өзін-өзі реттеудің (ширығу және босаңсу) негізгі тәсілдерін;
4) аурудың алдын алуға арналған тыныс алу гимнастикаларын орындау;
5) жалпақтабандылық пен мүсінді түзетуге арналған жаттығуларды орындау дағдыларын меңгереді деп күтіледі.
44. Тұлғалық нәтижелер. Білім алушылар:
1) дене шынықтыру жаттығуларын орындағандағы тырысу;
2) жаттығуларды орындағандағы тәртіптілік пен дербестік;
3) әсершілдігі, өзіне деген сенімділік;
4) серіктестік, өзара көмек сезімін танытады деп күтіледі.
45. Жүйелік - әрекеттік нәтижелер білім алушылардың:
1) дұрыс тыныс алу тәсілдерін орындауынан;
2) мүсінді бақылауынан;
3) әдемі және кербез қозғалуынан көрініс табады деп күтіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 167-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 385-қосымша
Көру қабілеті бұзылған (көрмейтін және нашар көретін) білім алушыларға арналған жалпы орта білім беру деңгейінің 11-12 сыныптары үшін "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдар" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Түсінік хат
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы №1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім) жалпыға міндетті мемлекеттік стандартына сәйкес әзірленген.
2. Оқу пәнінің мақсаты - қоршаған орта туралы біртұтас түсініктің қалыптасу негізінде көру қабілеті бұзылған балалардың адекватты мінез-құлық жүйесін қалыптастыру және қазіргі өмір жағдайларына әлеуметтік-психологиялық жағынан бейімдету.

3. Задачи учебной программы:
1) формирование и совершенствование у лиц с нарушением зрения необходимых навыков самообслуживания, личной гигиены, ведения домашнего хозяйства, ориентировки в окружающем мире;
2) формирование умений адекватно оценивать особенности социальной среды, навыков самоконтроля и саморегуляции поведения;
3) формирование морально-этических норм поведения, расширение кругозора, развитие эстетического вкуса;
4) практическое знакомство с организациями, предприятиями социокультурного назначения;
5) воспитание нравственно-личностных качеств: трудолюбие, умение сопереживать, уважение к старшим, патриотические чувства.
4. Обучение социально-бытовой ориентировке лиц с нарушениями зрения одна из актуальных и трудных проблем, входящих в сферу их социальной адаптации и интеграции. "Социально-бытовая ориентировка" является одним из основных предметов коррекционного компонента специального обучения и воспитания лиц с нарушением зрения (незрячие и слабовидящие).
5. Социально-бытовая ориентировка лиц с нарушением зрения является динамической, специально организованной системой обучения под влиянием которой формируются компетенции, оказывающие положительное влияние на процесс формирования личности и обеспечивающие ее взаимодействие с меняющейся средой.
6. Обучение социально-бытовой ориентировке предполагает осуществление комплексного подхода к определению содержания программы и взаимосвязи с предметами: "Лечебная физическая культура", "Пространственная ориентировка", "Развитие мимики и пантомимики". Результативность занятий по дисциплине обеспечивается только при условии - тесной связи педагога с родителями и воспитателями.
7. Учебная программа обучения социально-бытовой ориентировке построена концентрическим способом, при котором один и тот же учебный материал представлен в ней несколько раз, но при этом повторное изучение предполагает усложнение и расширение содержания образования, углубление и конкретизацию отдельных его элементов.
8. Основной организационной формой обучения социально-бытовой ориентировке является коррекционный урок. Однако успешное усвоение программного материала предполагает закрепление навыков и умений во внеурочное время.
9. Базовое содержание реализуется в следующих разделах:
1) питание: правила поведения за столом; ориентировка на кухне/ столовой; кухонное оборудование; продукты/напитки; приготовление еды; казахские национальные блюда; сервировка стола;
2) бытовая адаптация: личная гигиена; одежда и обувь; обстановка квартиры/дома; уборка дома; казахские национальные традиции; бюджет;

3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) көру қабілеті бұзылған тұлғалардың өзіне-өзі қызмет етуге, жеке гигиена сақтауға, үй шаруасын жасауға, қоршаған ортада бағдарлауға қажетті дағдыларын қалыптастыру және жетілдіру;
2) әлеуметтік ортаның ерекшеліктерін дұрыс түсініп бағалауды және өз мінез-құлығын, жүріс-тұрысын өздігінен бақылау мен өзін-өзі реттеу дағдыларын қалыптастыру;
3) дүниетанымы мен ой-өрісін кеңейту, жүріс-тұрыстың адамгершілік-этикалық нормаларын қалыптастыру, эстетикалық талғамын дамыту;
4) әлеуметтік-мәдени мекемелеріне жататын кәсіпорындары іс жүзінде таныстыру;
5) еңбекқорлық, басқалардың қайғысы мен сезімдеріне ортақ бола білу, үлкендерді сыйлау, отаншылдық сезімдері және сол сияқты адамгершілік-тұлғалық қасиеттерін тәрбиелеу.
4. Көру қабілеті бұзылған білім алушыларды әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлауға үйрету – бұл олардың әлеуметтік бейімделу және интеграция аясына жататын өзекті және күрделі мәселелердің бірі. "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау" пәні көру қабілеті зақымдалған (көрмейтін және нашар көретіндер) білім алушыларды арнайы оқыту мен тәрбиелеудің коррекциялық бағыттағы пәндерінің бірі болып табылады.
5. Көру қабілетінің бұзылуына шалдыққан тұлғаларды әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлауға дағдыландыру арнайы ұйымдастырылған оқыту жүйесі, оның негізінде тұлғаның қалыптасу процесіне жағымды ыкпал тигізетін және оның қоршаған ортамен әрекеттесуін қамтамасыз ететін құзыреттіліктер қалыптасады.
6. Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлауды оқыту бағдарлама мазмұнын анықтауда кешенділікті және "Емдік дене шынықтыру", "Кеністіктік бағдар", "Мимика және пантомимиканы дамыту" пәндерімен өзара байланысты жүзеге асыруды қарастырады. Сабақтың нәтижелі болуы педагогтың ата-аналармен тығыз байланыс орнату кезінде ғана қамтамасыз етіледі.
7. Оқу бағдарламасы концентрикалық әдісі бойынша құрылған, яғни оқу материалы жылдан жылға қайталанып ұсынылғанымен, білім беру мазмұны күрделеніп, кеңейтіледі, жеке элементтерінің нақтылану және тереңдетілуін көзделеді.
8. Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлауды оқытудың негізгі ұйымдастыру формасы түзету сабағы болып табылады. Дегенмен, бағдарламалық материалын нәтижелі меңгеру қалыптасқан икемдері мен дағдыларын сабақтан тыс уақытында бекітуді талап етеді.
9. "Әлеуметтік-тұрмыстық бағдар" курстың базалық мазмұны келесі бөлімдерден тұрады:
1) тамақтану: ас ішу ережелері; асүй/ас ішу бөлмесінде бағдарлау; асүйдің жабдықтануы; азық-түлік/шырын-сусындар; ас дайындау; қазақ ұлттық тағамдары; дастарханға тағамдарды реттеп қою;
2) тұрмыстық бейімделу: жеке тазалық; киім және аяқ киім; үйдің/пәтердің жиһаздары мен жабдықтары; үй жинау; қазақ халқының ұлттық дәстүрлері; бюджет;

3) социальное взаимодействие: правила и этикет общения; гендерное воспитание; общение в социальных сетях; родственные отношения/семья; социальное взаимодействие в организациях социокультурного назначения; социальное взаимодействие в сфере транспорта; нормативно-правовая грамотность.
10. Оценка достижений обучающихся в условиях реализации дифференцированного и индивидуального подхода к обучающимся с глубоким нарушением зрения имеет не балльный, а качественно-описательный, эмоциональный характер (формирование правильного отношения к своим возможностям), основана на мониторинге успешности развития и формирования у детей компетенций по социально-бытовой ориентировке.
11. Обучение незрячих и слабовидящих обучающихся социально-бытовой ориентировке требует специального оснащенного кабинета.
12. Занятия по социально-бытовой ориентировке проводятся 1 раз в неделю. Распределение учебной нагрузки (часов) меняется в зависимости от уровня усвоения темы обучающимися.
13. Объем учебной нагрузки:
1) 11 класс – 1час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) 12 класс – 1час в неделю, 34 часа в учебном году.
Глава 2. Базовое содержание учебного предмета для 11 класса
14. Питание (5 часов):
1) продукты/напитки: изделия из сдобного и дрожжевого теста; диетическая кухня; блюда народов Казахстана;
2) приготовление еды: диетические блюда; лагман, плов, вареники, пельмени;
3) сервировка стола: виды сервировки (фуршетная, коктейльная).
15. Бытовая адаптация (8 часов):
1) личная гигиена: закрепление понятий о здоровом образе жизни, профилактика вредных привычек (алкоголь, курение, наркотики);
2) умение оказывать первую помощь при ожогах, порезах, травмах;
3) одежда и обувь: мода и этикет, подбор костюма (учебного, делового, праздничного);
4) уборка дома: уход за сантехническим оборудованием, мелкий ремонт в помещении;
5) казахские национальные традиции: казахский национальный костюм.
16. Социальное взаимодействие (12 часов):
1) правила и этикет общения: принципы обращения с людьми, корректное поведение;
2) умение контролировать рефлекторные действия и навязчивые движения (покачивания, почесывания, зевота, икота, руки в карманах);
3) отработка алгоритма взаимодействия в общественных местах (театр, музей, мечеть, спортивные соревнования, церковь);
4) моделирование поведения в различных ситуациях, общение с соседями, искусство вести диалог; тренинги "Интервью", "Вопрос-ответ";
5) гендерное воспитание: профилактика ранней беременности и венерических заболеваний;
6) родственные отношения/семья: современные модели семьи, анализ различных семейных ситуаций и умение давать им оценку.

3) әлеуметтік әрекеттесу: қарым-қатынас ережелері мен этикеті; гендерлік тәрбие; әлеуметтік желілер ішіндегі қарым-қатынас; туыстық/отбасылық қатынастар; әлеуметтік-мәдени мекемелерде және көлік аясындағы әлеуметтік әрекеттесу; нормативтік-құқықтық сауаттылық.
10. Көру қабілеті терең бұзылған білім алушыларға дифференциалды және жеке оқытуды жүзеге асыру жағдайындағы олардың жетістіктерін бағалау балдық емес, сапалық-сипаттау, эмоциональді түрде болып, әлеуметтік бағдарлаудағы құзыреттілігінің қалыптасу мен даму мониторингіне негізделуі керек.
11. Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларды әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлауға оқыту арнайы жабдықталған кабинеттің болуын талап етеді.
12. Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау сабақтары типтік оқу жоспарына сәйкес аптасына 1 рет өткізіледі. Оқу жүктемесінің (сағаттар санының) бөлінуі білім алушылардың тақырыпты меңгеру деңгейіне байланысты өзгереді.
13. Оқу жүктемесінің көлемі:
1) 11 сынып – аптасына 1сағат, оқу жылына 34 сағат;
2) 12 сынып – аптасына 1сағат, оқу жылына 34 сағат.
2-тарау. Оқу пәнінің 11-сыныптағы базалық білім мазмұны
14. Тамақтану (5 сағат):
1) азық-түлік/сусындар: ашытқан қамырдан тағам жасау; диеталық тағамдар; қазақстан халықтарының ұлттық тағамдары;
2) тамақ дайындау: диеталық тағамдарды әзірлеу; лағман, палау пісіру; тұшпара, вареник дайындау;
3) дастарханды реттеп, дайындау: дастарханды дайындаудың түрлері (фуршет, коктейль).
15. Тұрмыстық бейімделу (8 сағат):
1) жеке тазалық: салауатты өмір салты туралы түсініктерді кеңейту және бекіту; зиянды әдеттерден (шылым шегуден, ішімдік, есіртке қабылдаудан) сақтану;
2) жарақат алу, күйіп қалу немесе жараланып қалу кезіндегі алғашқы көмек бере білу;
3) киім және аяқ киім: этикет және сән, костюм таңдау (оқу, іскерлік, мерекелік);
4) үйді тазалау: сантехникалық жабдығын тазалау және күту, бөлме ішін қарапайым жөндеуден өткізу;
5) қазақтың ұлттық дәстүрлері: қазақ ұлттық киімдері.
16. Әлеуметтік әрекеттесу (12 сағат):
1) қарым-қатынас этикеті мен ережелері: адамдармен қатынас жасаудың қағидалары; әдеп сақтау;
2) рефлекторлық әрекет пен еріксіз қосарласқан қозғалыстарды (шайқалу, қышыну, еснеу, ықылықтау, қолды қалта ішіне ұстау) бақылау;
3) қоғамдық жерде (театр, әуежай, мешіт, шіркеу, спорттық жарыстар) әлеуметтік әрекеттесудің алгоритмін жаттықтыру;
4) түрлі жағдаяттағы жүріс-тұрысты модельдеу, көршілермен қарым-қатынас жасау; диалог жүргізу өнері, "Интервью", "Сұрақ-жауап" тренингтері;
5) гендерлік тәрбие: ерте жастан жүкті болудан және соз аурулардан сақтану;
6) туыстық қатынас/отбасы: отбасының замануи модельдері, түрлі отбасылық жағдаяттарды талдау және оларға баға бере білу.

17. Социальное взаимодействие в организациях социокультурного назначения и в сфере транспорта (7 часов):
1) моделирование и анализ ситуаций "Как не стать жертвой сектанта", "Как не стать жертвой гипноза", "Как не стать жертвой мошенника";
2) бюджет семьи, его источники; распределение бюджета на месяц, год;
3) планирование летнего отдыха; профилактика туристического мошенничества.
18. Нормативно-правовая грамотность (2 часа):
1) права и обязанности граждан Республики Казахстан;
2) мера ответственности за нарушения Законов Республики Казахстан.
Глава 3. Базовое содержание учебного предмета для 12 класса
19. Питание (6 часов):
1) продукты/напитки: правильный рацион питания;
2) приготовление еды: нетрадиционная кухня (блюда китайской, итальянской кухни);
3) сервировка стола: традиции застолья; культура употребления спиртных напитков.
20. Бытовая адаптация (8 часов):
1) личная гигиена: профилактика здорового образа жизни, фильмы, беседы, тренинги на тему "Наркотики/алкоголь дорога в никуда";
2) закрепление умений оказывать первую медицинскую помощь;
3) модные стрижки и укладки, покраска и завивка волос;
4) одежда и обувь: понятия мода, этикет; закрепление навыка подбора одежды по фасону, цвету, сезону; сезонный уход за обувью;
5) уборка дома: сезонная "генеральная" уборка дома/квартиры; уход за шторами, жалюзи, ковровыми изделиями;
6) казахские национальные традиции: казахские национальные декоративные изделия, посуда, украшения.
21. Социальное взаимодействие (10 часов):
1) правила и этикет общения: деловой этикет; этика, нормы и правила ведения деловой беседы; тренинги "Прием на работу", "Составление резюме", "Собеседование", "Мое портфолио";
2) психология межличностных отношений (с друзьями, соседями, родственниками); "Неприятные мелочи жизни";
3) позитивное отношение к жизни, окружающим; дружелюбие к окружающим;
4) национальные особенности речевых и неречевых способов общения разных народностей, их правильное истолкование и адекватная ответная реакция;
5) гендерное воспитание: профилактика ранней беременности и венерических и инфекционных заболеваний, передающихся половым путем;
6) родственные отношения/семья: психологические, экономические, хозяйственные аспекты жизнедеятельности семьи; анализ различных семейных ситуаций и умение давать им оценку.
22. Социальное взаимодействие в организациях социокультурного назначения и в сфере транспорта (6 часов):

17. Әлеуметтік-мәдени мекемелеріндегі және көлік аясындағы әлеуметтік әрекеттесу (7 сағат):
1) "Сектанттың құрбаны болмаудың амалы", "Алаяқтың алдауына түсіп қалмау", "Гипноз құрбаны болып қалмау" жағдаяттарды модельдеу және талдау;
2) отбасының бюджеті, бөджет көздері; бір айға, жылға бөджетті бөлу;
3) жазғы демалысты жоспарлау; туристтік алаяқтықты алдын алу.
18. Нормитивті-құқықтық сауаттылық (2 сағат):
1) Қазақстан Республикасының азаматтарының құқығы мен міндеттері;
2) Қазақстан Республикасы Заңдарын бұзғаны үшін жауапкершілікке тартылу өлшемі.
3-тарау. Оқу пәнінің 12-сыныптағы базалық білім мазмұны
19. Тамақтану (6 сағат):
1) азық-түлік/сусындар: дұрыс тамақтанудың тәртібі;
2) тамақ дайындау: дәстүрлі емес тағам (қытай тағамдары, итальяндық тағам);
3) дастарханды дайындау: мерекелік дастархан дәстүрлері; спирттік ішімдіктерді ішу мәдениеті.
20. Тұрмыстық бейімделу (8 сағат):
1) жеке тазалық: салауатты өмір салтын насихаттау, "Есірткі/ішімдік қабылдау – тұңғиыққа апаратын жол" тақырыбында фильм көру, әңгіме жүргізу, тренинг;
2) алғашқы медициналық көмек көрсетудің дағдылары;
3) шашты сәндеп кесу, сәндеп жасалған шаш, шашты бояу және бұйралау;
4) киім және аяқ киім: сән, этикет туралы түсініктер; киімді қажетті үлгі мен түсі және жыл маусымына сәйкес таңдау; аяқ-қиімнің маусымды күтімі;
5) үйді тазалау: үйді/пәтерді маусымды "басты" толық тазалау; пәрделерге, жалюзи және кілем бұйымдарына күтім жасау, тазалау;
6) қазақтың ұлттық дәстүрлері: қазақтың ұлттық декоративтік бұйымдары, ыдыстары мен әшекейлері.
21. Әлеуметтік әрекеттесу (10 сағат):
1) қарым-қатынас этикеті мен ережелері: іскерлік қарым-қатынас этикеті; іскерліқ әңгіме жүргізудің этикасы, нормалары мен ережелері; "Жұмысқа қабылдану", "Резюме құрастыру", "Әңгімелесу", "Мен туралы портфолио" тренингтері;
2) тұлға аралық қарым-қатынас (достарымен, көршілермен, туысқандармен) "Өмірдің түкке тұрмайтын ұсақ-түйектері";
3) өмірге, қоршаған ортаға жағымды позитивті көзқараспен қарау, айналадағыларға жылы ықылас білдірту;
4) түрлі ұлттардың сөйлеу тілі арқылы тілдесудің және сөйлеу тілден тыс құрал арқылы қарым-қатынастың ұлттық ерекшеліктері, оларды дұрыс түсіну және дұрыс жауап беру;
5) гендерлік тәрбие: ерте жастан жүкті болуды, жыныстық қатынас арқылы берілетін инфекциялық және соз аурулардан сақтану;
6) туыстық қатынас/отбасы: отбасы тіршілігінің психологиялық, экономикалық, шаруашылық аспектілері; отбасылық түрлі жағдайларды талдау және оларға баға бере білу.
22. Әлеуметтік-мәдени мекемелеріндегі және көлік аясындағы әлеуметтік әрекеттесу (6 сағат):

1) автоматизация приемов общения и ориентировки в зданиях социокультурного назначения по определенному алгоритму: назначение организации, функциональные обязанности работников, отделы (помещения), их расположение (на каком этаже, куда следует повернуть от главного входа, на какой стороне коридора, какая дверь по счету), время работы;
2) моделирование различных ситуаций в организациях социокультурного назначения; тренинги "Продавец-покупатель", "Аптекарь - клиент", "Кассир – клиент".
23. Нормативно-правовая грамотность (4 часа):
1) ознакомление с принципами и подходами к обеспечению занятости инвалидов в Республике Казахстан;
2) ознакомление с Уставом Всемирного Совета слепых;
3) профориентационная работа;
4) тренинги "Сбор документов для поступления в ВУЗы, другие учебные заведения", "Сбор документов для получения льгот, пенсий, пособий инвалидам по зрению".
Глава 4. Требования к уровню подготовки обучающихся 11 класса
24. Предметные результаты.
25. Обучающиеся будут знать:
1) блюда диетической кухни, кухонь народов мира;
2) правила безопасности при использовании кухонной техники;
3) значение вредных привычек для здоровья человека;
4) правила оказания первой медицинской помощи;
5) алгоритм социального взаимодействия в общественных местах;
6) правила ухода и ремонта сантехнического оборудования жилья;
7) тенденции моды;
8) казахские национальные традиции и одежду;
9) источники бюджета и основы его распределения;
10) собственные права и обязанности, меру ответственности за нарушение Законов Республики Казахстан.
26. Обучающиеся будут уметь:
1) приготовить блюда с использованием пресного, сдобного, дрожжевого теста;
2) сервировать стол в зависимости от мероприятия;
3) подбирать костюм, одежду в зависимости от предложенной ситуации;
4) оказывать посильную медицинскую помощь;
5) планировать бюджет на заданный срок;
6) ухаживать за сантехническим оборудованием, делать мелкий ремонт в помещении.
Глава 5. Требования к уровню подготовки обучающихся 12 класса
27. Предметные результаты.
28. Обучающиеся будут знать:
1) основы правильного рациона питания;
2) блюда нетрадиционной кухни и традиции застолья;
3) правила оказания первой медицинской помощи;
4) основы комплексного ухода за жильем;
5) казахские национальные традиции, посуда, украшения;
6) алгоритм делового взаимодействия с окружением;

1) әлеуметтік-мәдени мағынасы бар ғимараттарда белгілі алгоритм бойынша бағдарлай білу және қарым-қатынасқа түсу дағдыларын машықтандыру: ұйымның мән-мағынасы, қызметкерлердің міндеттері, бөлімдері (бөлмелері), олардың орналасуы (қай этажда, негізгі есіктен қай жаққа қарай бару қажет, дәліздің қандай жағында, реттік саны бойынша қай есік), жұмыс уақыты;
2) әлеуметтік-мәдени мекемелеріндегі түрлі жағдаяттардың болуын модельдеу; "Сатушы-сатып алушы", "Дәріханашы-клиент", "Касса қызметкері-клиент" тренингтері.
23. Нормативті-құқықтық сауаттылық (4 сағат):
1) Қазақстан Республикасында мүгедектерді жұмыспен қамтудың қағидаларымен танысу, жолдары мен амалдарын зерттеу;
2) көрмейтіндердің Дүниежүзілік Кеңесінің Жарғысымен танысу;
3) кәсіпке бағдарлау жұмысы;
4) "ЖОО-ға, басқа оқу орындарға түсу үшін құжаттарды жинау", "Көру қабілетінің бұзылуынан болған мүгедектерге тиісті жеңілдік, жәрдемақы және зейнетақысын алу үшін құжаттарды жинау" тренингтері.
4-тарау. 11–сынып білім алушыларының дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
24. Пәндік нәтижелер.
25. Білім алушылар:
1) диеталық тағамдарын, дүние жүзі халықтардың тағамдарын;
2) асүйлік техникасыны қауіпсіздік қолданудың ережелерін;
3) адамның деңсаулығы үшін зиянды әрекеттердің әсерін;
4) алғашқы медициналық көмек көрсетудың ережелерін;
5) қоғамдық жерде әлеуметтік әрекеттесудің алгоритмін;
6) тұрғын үйдің сантехникалық жабдықтарына күтім жасаудың және жөндеудің ережелерін;
7) сән процестері мен беталыстарын;
8) қазақтың ұлттық дәстүрлері мен киімдерін;
9) бюджет көздері мен бюджет бөлудің негідерін;
10) өз құқығы мен міндеттерін, Қазақстан Республикасы Заңын бұзғаны үшін жауапкершілік өлшемін білетін болады.
26. Жыл соңында білім алушылар:
1) ашымаған-тұщы, ашыған, ашымаған-тәтті қамырдан тағамдарды даярлау;
2) іс-шараның мағынасына қарай дастархан бетін дұрыс реттеп, безендіру;
3) костюмді, киімдерді ұсынылған жағдайға сәйкес таңдау;
4) қолдан келерлік медициналық көмек көрсету;
5) белгіленген мерзімге бюджетті жоспарлау;
6) сантехникалық құрал-жабдықтарға күтім жасауды және бөлменің ішіне қарапайым ремонт жасай білу дағдыларын меңгеретін болады.
5-тарау. 12-сынып білім алушыларының дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
27. Пәндік нәтижелер.
28. Білім алушылар:
1) дұрыс тамақтанудың тәртібін, мөлшерлерін;
2) дәстүрлі емес тамақтың тағамдарын және мерекелік отырыстың дәстүрлерін;
3) алғашқы медициналық көмек көрсетудің ережелерін;
4) тұрғын үйге кешенді күтім жасаудың негіздерін;
5) қазақтың ұлттық дәстүрлерін, ыдыстарын, әшекейлерін;
6) айналадағыларымен іскерлік әрекеттесудің алгоритмін;

7) национальные особенности неречевой и речевой коммуникации разных этносов и их правильное истолкование;
8) правила профилактики венерических заболеваний и ранней беременности;
9) правила поведения и общения в организациях социокультурного назначения;
10) собственные профессиональные возможности и степень ограничения трудоспособности по состоянию здоровья.
29. Обучающиеся будут уметь:
1) приготовить изделия из разного вида теста с соблюдением гигиенических требований;
2) систематически ухаживать за волосами, ногтями, личными вещами, одеждой, обувью, мебелью;
3) соблюдать правила дорожного движения, ориентироваться в различных видах общественного транспорта;
4) обращаться в городские и аварийные службы, обеспечивающие защиту и охрану граждан;
5) составлять резюме, портфолио;
6) применять на практике знания о взаимоотношениях полов.
30. Личностные результаты выражаются в:
1) владении навыками социального обслуживания и взаимодействия;
2) умении контролировать рефлекторные действия и навязчивые движения;
3) владении повседневными социальными навыками и национальными традициями;
4) владении этикой общения и правилами поведения в различных жизненных ситуациях.
31. Системно-деятельностные результаты выражаются в:
1) владении алгоритмом взаимодействия в общественных местах, учреждениях и организациях социокультурного назначения;
2) активизации жизненной позиции.
Приложение 168
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 386
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Пространственная ориентировка" для обучающихся с нарушением зрения (незрячие и слабовидящие) 11-12 классов уровня общего среднего образования (для классов с казахским языком обучения) 1 - тарау. Түсінік хат
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы №1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім) жалпыға міндетті мемлекеттік стандартына сәйкес әзірленген.
2. Оқу пәнінің мақсаты - көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға кеңістікте бағдарлаудағы жалпылама әдіс-тәсілдерді меңгерту, қоғамда оқшаулануды жеңе білу, қоршаған әлем туралы біртұтас түсінігін қалыптастыру мен тұлғаның жеткілікті дамуына ықпал ету болып табылады.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) сыртқы ортаның тітіркеніштерін адекватты түсінуге үйрету;

7) түрлі ұлттардың сөйлеу тілі арқылы тілдесудің және сөйлеу тілден тыс құрал арқылы қарым-қатынастың ұлттық ерекшеліктерін және олардың дұрыс тұжырымдамаларын;
8) ерте жастан жүкті болудан және соз аурулардан сақтанудың ережелерін;
9) әлеуметтік-мәдени мекемелерінде қарым-қатынас жасаудың және жалпы жүріп-тұрудың ережелерін;
10) өзінің кәсіптік мүмкіндіктерін және деңсаулықтың жағдайына байланысты еңбекке жарамдылықтың шектелу деңгейін білетін болады.
29. Білім алушылар:
1) гигиеналық талаптарды сақтап, қамырдың түр-түрінен тағам жасау;
2) шашқа, тырнактарға, жеке заттарға, өз киіміне, аяқ киіміне, жиһазға жүйелі түрде күтім жасау;
3) жол ережелерін сақтауды, түрлі қоғамдық көліктерде бағдарлау;
4) азаматтарды қорғау және қызмет көрсету органдарға, қалалық және аппаттан құтқарушы қызметтерге хабарласу;
5) резюме, портфолио құрастыру;
6) ер мен әйел арасындағы қатынастар туралы білімді іс жүзінде қолдану дағдыларын меңгеретін болады.
30. Тұлғалық нәтижелер. Білім алушылар:
1) әлеуметтік қызмет көрсету және өзара іс-әрекет дағдыларын меңгеру;
2) рефлекторлық және қосарласқан қозғалыстарды бақылай алу;
3) күнделікті өмірде қазақ ұлттық салттарын сақтай білу;
4) қоғамдық жерлерде қарым-қатынас жасаудың этикасын және жүріп-тұрудың ережелерін меңгеру дағдыларын танытады.
31. Жүйелік – әрекеттік нәтижелер білім алушылардың:
1) әлеуметтік-мәдени мекеме-ұйымдарындағы өзара іс-әрекет алгоритмін меңгеруінен;
2) өмірлік ұстанымдарының белсенділігінен көрініс табады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 168-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 386-қосымша
Көру қабілеті бұзылған (көрмейтін және нашар көретін) білім алушыларға арналған жалпы орта білім беру деңгейінің 11-12 сыныптары үшін "Кеңістіктік бағдар" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
(оқыту қазақ тілінде жүргізілетін сыныптар үшін)
1-тарау. Түсінік хат
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы №1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім) жалпыға міндетті мемлекеттік стандартына сәйкес әзірленген.
2. Оқу пәнінің мақсаты - көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға кеңістікте бағдарлаудағы жалпылама әдіс-тәсілдерді меңгерту, қоғамда оқшаулануды жеңе білу, қоршаған әлем туралы біртұтас түсінігін қалыптастыру мен тұлғаның жеткілікті дамуына ықпал ету болып табылады.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) сыртқы ортаның тітіркеніштерін адекватты түсінуге үйрету;

2) бейтаныс кеңістікті (бағытты) сөзбен сипаттау арқылы елестету;
3) бағдарлауда топографиялық түсініктерді пайдалану;
4) тростпен бағдарлау;
5) қалалық/жергілікті көліктің барлық түрлерін қолдану;
6) өздігінен бағытты жоспарлап, қоғамдық көлікте керекті жеріне дейін бірнеше көлікпен бару;
7) әлеуметтік-мәдени ғимараттардағы бағдарлау алгоритмін қолдану дағдыларын меңгеретін болады.
33. Тұлғалық нәтижелер. Білім алушылар:
1) әлеуметтік ортаның ерекшеліктерін адекватты бағалау, адамдармен қарым-қатынаста жоғары мәдениеттілік;
2) шағын және макро кеңістіктерде бағдарлауда қорқыныш сезімін жеңе білу;
3) өз тәртібін талдауға және айналасындағылардың іс-әрекетінің сыртқы көріністеріне бағытталған өзін-өзі бақылау, реттеу және адекватты бағалау дағдыларын танытады.
34. Жүйелік - әрекеттік нәтижелер білім алушылардың:
1) танымдық, зияткерлік және шығармашылық қабілеттерінің жетілуінен;
2) пән бойынша жүйелі білімді меңгеру, оны іс жүзінде қолдануынан;
3) көлік қозғалысы және көшелердің, алаңдардың орналасуы және өзара байланысы жайлы біртұтас түсінігінен көрініс табады.
Приложение 169
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 387
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Пространственная ориентировка" для обучающихся с нарушением зрения (незрячие и слабовидящие) 11-12 классов уровня общего среднего образования (для классов с русским языком обучения) Глава 1. Пояснительная записка
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года №1080.
2. Цель учебного предмета заключается в формировании целостного представления об окружающем мире, овладении обобщенными способами ориентировки в пространстве, преодолении изолированности в обществе, способствующего наилучшему развитию личности.
3. Задачи учебного предмета:
1) обучение адекватному толкованию внешних раздражителей среды;
2) формирование у лиц с нарушениями зрения правильных предметных и пространственных представлений;
3) выработка навыков для успешных действий в любых условиях жизнедеятельности.
4. Обучение ориентировке в пространстве лиц с нарушениями зрения - одна из актуальных и трудных проблем, входящих в сферу их социальной адаптации и интеграции. "Пространственная ориентировка" является одним из основных предметов коррекционного компонента специального обучения и воспитания детей с нарушениями зрения (незрячие и слабовидящие).

2) бейтаныс кеңістікті (бағытты) сөзбен сипаттау арқылы елестету;
3) бағдарлауда топографиялық түсініктерді пайдалану;
4) тростпен бағдарлау;
5) қалалық/жергілікті көліктің барлық түрлерін қолдану;
6) өздігінен бағытты жоспарлап, қоғамдық көлікте керекті жеріне дейін бірнеше көлікпен бару;
7) әлеуметтік-мәдени ғимараттардағы бағдарлау алгоритмін қолдану дағдыларын меңгеретін болады.
33. Тұлғалық нәтижелер. Білім алушылар:
1) әлеуметтік ортаның ерекшеліктерін адекватты бағалау, адамдармен қарым-қатынаста жоғары мәдениеттілік;
2) шағын және макро кеңістіктерде бағдарлауда қорқыныш сезімін жеңе білу;
3) өз тәртібін талдауға және айналасындағылардың іс-әрекетінің сыртқы көріністеріне бағытталған өзін-өзі бақылау, реттеу және адекватты бағалау дағдыларын танытады.
34. Жүйелік - әрекеттік нәтижелер білім алушылардың:
1) танымдық, зияткерлік және шығармашылық қабілеттерінің жетілуінен;
2) пән бойынша жүйелі білімді меңгеру, оны іс жүзінде қолдануынан;
3) көлік қозғалысы және көшелердің, алаңдардың орналасуы және өзара байланысы жайлы біртұтас түсінігінен көрініс табады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 169-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 387-қосымша
Көру қабілеті бұзылған (көрмейтін және нашар көретін) білім алушыларға арналған жалпы орта білім беру деңгейінің 11-12 сыныптары үшін "Кеңістіктік бағдар" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
(оқыту орыс тілінде жүргізілетін сыныптар үшін)
Глава 1. Пояснительная записка
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года №1080.
2. Цель учебного предмета заключается в формировании целостного представления об окружающем мире, овладении обобщенными способами ориентировки в пространстве, преодолении изолированности в обществе, способствующего наилучшему развитию личности.
3. Задачи учебного предмета:
1) обучение адекватному толкованию внешних раздражителей среды;
2) формирование у лиц с нарушениями зрения правильных предметных и пространственных представлений;
3) выработка навыков для успешных действий в любых условиях жизнедеятельности.
4. Обучение ориентировке в пространстве лиц с нарушениями зрения - одна из актуальных и трудных проблем, входящих в сферу их социальной адаптации и интеграции. "Пространственная ориентировка" является одним из основных предметов коррекционного компонента специального обучения и воспитания детей с нарушениями зрения (незрячие и слабовидящие).

1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года №1080.
2. Цели учебного предмета - овладение обучающимися основ лечебной физической культуры (далее - ЛФК), слагаемыми которой являются: поддержание оптимального уровня здоровья данной категории детей, овладение знаниями в области ЛФК и осуществление оздоровительной деятельности освоенными способами и умениями, стабилизация, коррекция вторичных нарушений в двигательной сфере, предупреждение их возможного прогрессирования.
3. Задачи учебной программы:
1) образовательные задачи:
формировать знания, двигательные умения и навыки, необходимые для выполнений упражнений по лечебной физкультуре;
формировать двигательные умения и навыки прикладного характера;
обучать двигательным действиям с помощью знаковой системы (жестовой, символической, тактильно – двигательной);
2) развивающие задачи:
развивать и совершенствовать основные физические качества, двигательные умения и навыки;
способствовать развитию мелкой моторики, правильной речи, дикции, правильного дыхания;
развивать навык ориентировки в схеме собственного тела (освоение направлений пространства относительно собственного тела);
развивать способность к пространственной ориентировке;
3) воспитательные задачи:
воспитание морально-волевых качеств;
воспитание культуры здоровья, ответственности личности за свое здоровье и потребности заботиться о нем;
формирование знаний о здоровом образе жизни;
4) оздоровительные задачи:
способствовать укреплению здоровья, закаливанию организма;
способствовать профилактике соматических нарушений;
повышение функционального уровня органов и систем организма путем оптимальных физических нагрузок;
осуществление коррекции имеющихся функциональных нарушений опорно-двигательного аппарата, зрения, нервной, сердечно-сосудистой, дыхательной и других систем организма;
способствовать формированию правильной осанки;
повышение физической и умственной работоспособности;
снижение заболеваемости;
5) коррекционные задачи:
развивать выпрямления и равновесия, то есть, постурального механизма, обеспечивающего правильный контроль головы в пространстве и по отношению к туловищу;
развивать функции руки и предметно - манипулятивной деятельности;
развивать зрительно-моторную координацию, торможение и преодоление неправильных поз и положений;
предупреждать формирования вторичного двигательного стереотипа;
коррекция нарушений ходьбы, осанки, нарушенных движений в верхних и нижних конечностях;
формирование равновесия;
нормализация дыхательной функции;
улучшение кровообращения и обменных процессов в зоне поражения, чтобы устранить или снизить нервно-сосудистые и обменные расстройства;
укрепление ослабленных мышц, чтобы восстановить координацию движений, бороться с сопутствующими нарушениями: искривлением и ограничением подвижности позвоночника.

1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. Оқу пәнінің мақсаты - осы санаттағы білім алушылардың оңтайлы денсалығын сақтау, емдік дене шынықтыру (бұдан әрі - ЕДШ) туралы білімін жетілдіру, емдік әрекеттерді жүзеге асыру арқылы денсаулық жағдайын тұрақтандыру, қимыл әрекеттерінің қайталай бұзылуынан сақтау, түзеу, ауырудың шырқауының алдын алуға негізделген емдік дене шынықтырудың ілімін меңгеру.
3. Оқу бағдарламасының міндеттері:
1) білім берудегі міндеттері:
білімін қалыптастыру, емдік дене шынықтыруға қажетті қимылды үйренуі және дағдылануы;
қолданбалы мәндегі қимылды үйренуі және дағдылануын қалыптастыру;
белгілік жүйе арқылы (ыммен, символикалық,жанасу-қозғалысы) қозғалыс әрекеттерін үйрету;
2) жетілдіру міндеттері:
негізгі дене қимылы қабілетін жетілдіру, нығайту, қимылды үйренуі және дағдылануы;
ұсақ моторикасын дұрыс сөйлеу, дикция, дұрыс тыныс алуын жетілдіруге септесу;
өз денесінің кескіндемесін дұрыс тұспалдау дағдысын қалыптастыру (өз денесіне жөніндегі кеңістік бағытын игеру);
кеңістіктегі тұспалдау қабілетін дамыту;
3) тәрбиелік міндеттері:
моральді-жігерін қалыптастыруға тәрбиелеу;
дене тәрбиесі мәдениетіне баулу, өзінің денсаулығын сақтау және денсаулығын күтуге деген жауапкершілігін артыру;
салауатты өмір салты жөніндегі білімін қалыптастыру;
4) сауықтыру міндеттері:
денсаулығын нығайтуға септесу, ағзаны шынықтыру;
тән ауруларының алдын алуға септесу;
тиімді физикалық жүктеменің негізінде ағзаның және ағза жүйесінің функционалдық деңгейін көтеру;
ағза жүйелерінің қимыл тірек аппараты, жүрек-тамыр, жүйке, көру, тыныс алу функционалдық ауытқуларын түзеу;
дұрыс келбет қалыптастыруға септесу;
физикалық және ақыл ойдың жұмыс қабілетін артыру;
ауруды азайту;
5) түзету міндеттері:
тепе-теңдікті және түзетуді жетілдіру, яғни бастың кеңістікте және денеге байланысты дұрыс қадағалауын қамтамасыз ететін пастурат механизмін жетілдіру;
қолдың және манипуляциялық қызмет функцияларын жетілдіру;
зейінді-моторлы үйлестіру, тежеу және ыңғайсыз қалыппен жағдайды жеңу қабілетін жетілдіру;
екінші қозғалыс таптауырынын қалыптастыру, ескерту;
жүріс, келбет, бармақ бастары қозғалысының бұзылуын түзеу;
тепе-теңдікті қалыптастыру;
қалыпты дем алу функциясын қалыптасыру;
жүйке тамырының, көңіл бұзылуын болдырмау немесе азайту мақсатында қан айналымын, зақымдану аумағында зат алмасуды жақсарту;
қозғалыс үйлесімділігін қалпына келтіру, қозғалыс бұзылуымен жалғасатын бел омыртқаның қисайуымен қозғалыс шектелуі күресу мақсатында осал бұлшық етті қатайту.

4. Лечебная физическая культура является одним из основных предметов коррекционного компонента специального обучения и воспитания обучающихся с нарушениями опорно-двигательного аппарата (далее - НОДА).
5. Лечебная физическая культура имеет важное значение для социальной, психологической и физической реабилитации лиц с ограниченными физическими возможностями, для совершенствования единого образовательного пространства, направленного на эффективную комплексную коррекцию, и компенсацию нарушенных психофизических функций детей с НОДА, социальную адаптацию и интеграцию их в общество. ЛФК отличается физиологическим характером применяемых средств, связанных с естественным движениями ребенка и широким использованием в практической работе методов лечебной педагогики и психологии.
6. Занятия соответствуют основным принципам построения занятий по физическому воспитанию, а по содержанию - ведущим лечебным задачам для данного заболевания. Распределение часов на разделы и темы условно, так как в большинстве занятий предусмотрено содержание теоретического и практического материала, упражнения и комплексы упражнений различных разделов и тем в одном занятии.
7. Уроки по лечебному физическому воспитанию проводятся в специально оборудованных спортивных и тренажерных кабинетах, удовлетворяющих санитарно-гигиеническим и противопожарным требованиям. Кабинеты оснащаются спортивным оборудованием и инвентарем, необходимым для реализации соответствующих коррекционных программ.
8. Учебная программа уроков по ЛФК характеризуется интегративностью с такими предметами, как физическая культура, коррекционная ритмика, логопедия и лечебная гимнастика. На уроках по ЛФК используются средства имеющие междисциплинарные связи: художественно-музыкальные, хореографические, танцевальные упражнения, связанные с ролевыми двигательными функциями в сказко-, драмо-, игротерапии, тематических игровых композициях, активизирующих мышление, речь, внимание, память, математические способности.
9. Вся учебная деятельность имеет коррекционную направленность на преодоление отклонений в физическом развитии, познавательной и речевой деятельности. Уроки ЛФК способствуют коррекции порочных поз и положений конечностей, нормализации мышечного тонуса, снижению гиперкинезов.
10. Преподавание предмета "Лечебная физическая культура" строится с учетом возраста и характера патологии обучающихся. После тщательного изучения их возможностей, учитывая данные медицинских осмотров, результаты педагогических наблюдений и контрольных испытаний обучающиеся подразделяются на группы по диагнозу заболевания, функциональному состоянию сердечнососудистой и дыхательной систем, физической подготовленности.

4. Емдік дене шынықтыру тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар (бұдан әрі - ТҚАБ) білім алушыларды арнайы оқыту және тәрбиелеудің арнайы түзету құрылымының негізгі пәні болып табылады.
5. Емдік дене шынықтыру дене бітімде мүмкіндігі шектеулі тұлғалардың әлеуметтік, психологиялық және дене бітімін оңалтуға аса маңызды, ТҚАБ бар білім алушылардың бұзылған психофизикалық қызметтерін толықтыруды және тиімді кешенді түрде түзетуге бағытталған бірегей білім беру кеңістігін жетілдіруді, әлеуметтік бейімделу мен оларды қоғамға кіріктіруді қамтиды. ЕДШ қолдану әдістерінің физиологиялық сипатымен ерекшеленеді, өйткені ол білім алушының табиғи қозғалысына және емдік педагогика мен психология әдістерін практикалық жұмыста кеңінен қолдануға байланысты.
6. Сабақтар дене шынықтыру сабақтарын құрудың негізгі ұстанымдарына, мазмұны бойынша – аталған ауырудың жетекші емдік міндеттеріне сәйкес. Бөлімдерге және тақырыптарға сағаттарды бөлу шартты болып табылады, өйткені көпшілік сабақтарда теориялық және практикалық материалдардың мазмұны, бір сабақта түрлі бөлімдер және тақырыптардың жаттығулары және кешенді жаттығулар ұштасады.
7. Емдік дене шынықтыру сабақтары санитарлық гигеналық және өрт қауіпсіздігі талаптарына сай арнайы спорттық, тренажерлық жабдықталған бөлмелерде өтеді. Бөлмелер түзету бағдарламаларын жүзеге асыруға лайықты спорттық құралдармен қондырғылармен жабдықталады.
8. Емдік дене шынықтыру пәні дене тәрбиесі, түзету ырғағы, логопед және емдік гимнастика пәндері бірлестігімен сипатталады. ЕДШ пәнінде пәнаралық байланыс рөлдік қозғалыс функцияларымен байланысты ертегі, драма, ойынтерапия, тақырып бойынша ойын композициясы, ойлау, сөйлеу, есте сақтау қабілеттерінің белсенділігін арттыратын көркем-музыка, хореография, би жаттығуынан көрініс табады.
9. Барлық оқу процесі физикалық жетілудің бұзылуын, танымдық, сөйлеу қызметтерін түзеуге бағытталған. ЕДШ қимыл-қозғалыс өршуі, кейіп кемістігін, бұлшық ет тонусын қалпына келтіруге көмектеседі.
10. ЕДШ сабағын беру білім алушылардың жас мөлшеріне балалар патологиясының ерекшелігіне сәйкес құрылады. Балалардың мүмкіндіктері мұқият зерттелгеннен кейін олардың медициналық тексеріс нәтижелеріне, педагогоикалық қадағалау мен білім алушыларды бақылаудан кейін: білім алушылар ауру диагнозына қарай, жүрек тамырларымен демалыс жүйесінің қызмет атқару жағдайына, физикалық дайындықтарына сәйкес топтарға бөлінеді.

11. В целях контроля за результативностью урока лечебной физической культуры во всех классах два раза в год проводится проверка физической подготовленности обучающихся. Для определения динамики эффективности ЛФК и уровня физического развития обучающихся необходимо использовать мониторинговые исследования: методы педагогического наблюдения, тестирование, медицинский контроль. Итоги проведенных испытаний анализируются, принимаются меры к устранению выявленных недостатков физической подготовленности и доводятся до сведения обучающихся, родителей и педагогического коллектива.
12. Временное освобождение от занятий ЛФК допускается лишь с разрешения врача школы. Обучающиеся, временно освобожденные от занятий, выполняют индивидуальные задания по коррекции недостатков физического развития.
13. С обучающимися, имеющими нарушение опорно-двигательного аппарата используются физкультурно-оздоровительные формы занятий на других уроках и переменах: физкультпаузы, профилактическая гимнастика, логомоторика.
14. Нетрадиционные формы уроков характеризуются индивидуальным подходом в зависимости от формы поражения опорно-двигательного аппарата:
1) фитбол-гимнастика;
2) упражнения с предметами;
3) идеомоторные упражнения;
4) стретчинг-гимнастика;
5) тренажерная гимнастика;
6) автономная гимнастика;
7) самомассаж;
8) аутотренинг;
9) упражнения на расслабление и укрепление нервной системы (релаксация);
10) гидрокинезотерапия.
15. Объем учебной нагрузки:
1) 11 класс – 2 часа в неделю, всего 68 часов в учебном году;
2) 12 класс – 2 часа в неделю, всего 68 часов в учебном году.
16. Общими и обязательными принципами для всех методик ЛФК являются:
1) регулярность, систематичность и непрерывность применения лечебной физической культуры;
2) строгая индивидуализация упражнений ЛФК в соответствии со стадией заболевания, его тяжестью, возрастом ребенка, его психическим развитием;
3) постепенное, строго дозированное увеличение физической нагрузки.
Глава 2. Базовое содержание учебного предмета для 11 класса
17. Основы знаний (на уроках): психофизическая саморегуляция; упражнения с предметами; комплексы оздоровительных упражнений тренажерной и автономной гимнастики.
18. Коррекция порочных поз и установок (8 часов): профилактика и коррекция плоскостопия; различные виды ходьбы: на пятках, носках, на наружных сводах стопы; упражнения, стоя на наружных сводах стоп, сидя, поочередное захватывание пальцами ног и рук предметов (гимнастические палки, су-джоки, пуговицы, малые мячи), подгребание пальцами матерчатого коврика, захватывание и катание стопами округлых предметов (массажного валика), упражнения лежа на спине поочерҰдное и одновременное вытягивание носков стоп с поворотом их вовнутрь.

11. Емдік дене шынықтыру пәнінің нәтижелілігін қадағалау мақсатында барлық сыныптарда жылына екі рет балалардың физикалық дайындығы тексеріледі. ЕДШ тиімділік динамикасын және білім алушылардың физикалық жетілуін анықтау мақсатында: пеагогикалық бақылау, тестлеу, медициналық бақылау сияқты мониторлық зерттеу тәсілдері қолданылады. Тексеру қортындысы талданып, білім алушылардың дайындығынан анықталған кемшіліктер түзетіліп, білім алушыларға, ата-анаға, педагогика ұжымына мәлімет үшін беріледі.
12. ЕДШ сабағынан уақытша шектетілген білім алушылар мектеп дәрігерінің рұқсатымен ғана сабақты жалғастырады. Сабақтан уақытша шектетілген білім алушылар ден дамуы кемшілігін түзеуге бағытталған жеке тапсырмаларды орындайды.
13. Тірек қимыл аппараты бұзылған білім алушыларға басқа сабақтарда, үзілістерде дене тәрбие үзілісі, профилактикалық гимнастика, логомоторика дене тәрбиесі-емдік формасындағы жаттығулар қолданылады.
14. Дәстүрлі емес жаттығулар тірек аппараты бұзылу түріне сәйкес әр білім алушыға жеке көңіл бөлу формасымен ерекшеленеді:
1) фитбол-гимнастика;
2) заттармен-жаттығулар;
3) идеомоторлы жаттығулар;
4) стретчинг-гимнастика;
5) тренажермен гимнастика;
6) автономды гимнастика;
7) өзіндік массаж;
8) аутотренинг;
9) жүйке жүйесін босатуға күшейтуге арналған жаттығулар (релаксация);
10) гидрокинезотерапия.
15. Оқу жүктемесінің көлемі:
1) 11-сынып –аптасына 2 сағат, оқу жылында - 68 сағат;
2) 12-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында - 68 сағат.
16. Барлық ЕДШ әдістемесіне жалпы және міндетті қағида:
1) тұрақты, жүйелі және үздіксіз емдік дене шынықтыруды қолдану;
2) баланың жасына психикалық жетілуіне, аурудың сатысына сәйкес қатаң түрде емдеу дене шынықтырумен дербес жаттықтыру;
3) біртіндеп, мөлшерлеп физикалық ауыртпалықты көбейту.
2-тарау. Оқу пәнінің 11-сыныптағы базалық білім мазмұны
17. Сабақтағы негізгі білім: психофизикалық өзін өзі реттеу, заттармен жаттығу, жаттығу құрылғысымен және жеке гимнастика арқылық емдік жаттығулардың кешені.
18. Кеміс қалыпты және әдетті түзету (8 сағат): майтабандылықтың алдын алу және түзету; жүріс түрлері: өкшелеп жүру, аяқтың ұшымен жүру, табанның сыртқы жағымен, жаттығулар: табанның сыртқы жағымен тұрып, отырып, заттардың қолдың және аяқтың саусақтарымен кезекпен ұстау (гимназтикалық таяқтар, су-джоки, түймелер, кішкене доптар) кілемшені саусақпен сыпыру, табанмен дөңгелек заттарды айналдыру, етбетінің жатып жаттығу жасау аяқтарды кезекпен және бірдей созып қисайту, айналдыру;

19. Увеличение подвижности в суставах верхних конечностей (8 часов): одновременные движения руками вверх, вперҰд, в стороны, вниз; сгибания и разгибания предплечий и кистей рук; поочерҰдное и одновременное сгибание пальцев в кулак и разгибание; круговые вращения кисти рук; пронация, супинация кистей; отведение и приведение пальцев рук. Отведения рук вперҰд и назад; круговые вращения вперҰд и назад.
20. Увеличение подвижности в суставах нижних конечностей (8 часов): сгибание, разгибание, отведение, приведение, пронация, супинация и круговые движения в тазобедренном суставе; упражнения для укрепления суставно - связочного аппарата; приведение, отведение и разгибание стоп в положении стоя и сидя.
21. Упражнения с предметами (12 часов): упражнения с набивным мячом или упражнения с гантелями (1 кг).
22. Автономная гимнастика (12 часов): упражнения на самосопротивление; для мышц пальцев и кистей; поочередное сгибание пальцев рук (захват пальцем одной руки за большой палец другой, использование как неподвижную опору отогнуть палец, преодолевая сопротивление опорной руки); первые сгибания пальцев проводить в легком разминочном режиме, усиливая мышечное напряжение в последующих повторах; разгибание пальцев; для тренировки разгибателей пальцев использование в качестве опоры раскрытую ладонь с выпрямленными и соединенными вместе пальцами, упираясь в ладонь (или пальцы) слегка согнутым пальцем другой руки с силой выпрямить его, сохраняя нажим руками во встречном направлении.
23. Тренажерная гимнастика (12 часов): упражнения на тренажере для снятия тугоподвижности и увеличения амплитуды движений в голеностопных, коленных, тазобедренных суставах, упражнения на беговой дорожке для нормализации походки, коррекции порочной установки стоп, развития движений в суставах нижних конечностей, тренировки сердечно-сосудистой, мышечно-суставной системы организма; упражнения на велотренажере для увеличения подвижности в суставах ног, коррекции патологической установки стоп, укрепления сердца и кровеносной системы; упражнение на тренажере для укрепления мышц спины, формирования мышечного корсета, коррекции нарушения осанки, сколиотических изменений в позвоночнике; упражнения на многофункциональном тренажере (фитнес-комплекс) для увеличения подвижности в суставах верхних и нижних конечностей, эффективной тренировки мышц всего тела.
24. Аутотренинг (8 часов): система самовнушения, осуществляемая с одновременным успокоением нервной системы и расслаблением мышц всего тела; упражнения на расслабление мышц конечностей и тела, выполняются в расслабленной позе лежа; упражнения, ставящие цель ощутить тепло в нужной области организма или во всем теле, которое наступает вследствие расширения кровеносных сосудов.

19. Қол буындарының қозғалысын ұлғайту (8 сағат): бір уақытта қолдармен бірге жоғары, алдыға, жан-жаққа, төмен қозғау; білекті бүгу, бүктеу, саусақтарды бірдей немесе кезекпен жұмып ашу, білектерді шеңбердей айналдыру; білекті ішке,сыртқа айналдыру; саусақтарды, қолдарды алдыға артқа айналдыру, дөңгелетіп айналдыру, алдыға артқа.
20. Аяқтардың буындарының қозғалысын ұлғайту (8 сағат): бүгу, жазу, бұрып жіберу,ішке, сыртқа айналдыру, жамбас буыны айнала қозғалысқа келтіру; буын-байланыс аппаратын нығайтуға арналған жаттығулар; бұру, қалпына келтіру,табанды отырып және тұрып майыстыру.
21. Заттармен жаттығу (12 сағат): Үрленген доппен немесе гантелмен жаттығу (1 кг).
22. Дербес гимнастика (12 сағат): өзіне қарсы арналған жаттығулар; саусақтарымен буындарының бұлшық еттеріне; қолдың саусақтарын кезекпен ию (бір қолының бас бармағын екінші қолымен ұстап қозғалмайтын тірек ретінде саусақты пайдаланып жазу, жазылған саусақтың қарсылығын жеңу); Бірінші саусақты бүгуді жеңіл желпі бой жазу режимінде жасау, келесі қайталағанда бұлшық етке күш салып қайталау, саусақтарды бүгу,саусақтарды бүгу кезінде тірек ретінде алақанды саусақтармен пайдалану, алақанды тіреп (немесе саусақтарды) жеңіл бүгілген келесі қолдың саусағымен оны түзеу, сондай-ақ қарсы бағытта тегеуірінді сақтау.
23. Жаттығу қондырғыларымен гимнастика (12 сағат): Жаттығу қондырғысында жаттығу: зорға қозғалушылықты жою, табан жілік, тізенің, жамбас буын, амплитудасын күшейту; жүгіру қондырғысында жаттығу: жүрісті оңалту үшін, табан кемдігін түзеу,аяқ саусақтары буындарының қозғалысын жетілдіру, жүрек тамырларын, ағзаның бұлшықет буындары жүйесін жаттықтырады; велотренажер аяқ буындарының қозғалысын жиілету, табанның паталогиялық орналасуын, жүрек соғысын, қан айналымы жүйесін жақсарту үшін; арқа бұлшық еттерін жаттықтыру қондырғысы бұлшық етті қалыптастыру, сымбат бұзылуын қалпына келтіру, бел омыртқаның өзгермеуі үшін; көпқызметті жаттығу қондырғысында (фитнес комплекс) жаттығу; жоғарғы және төменгі аяқ буындарының қозғалысын жақсарту, дененің барлық бұлшықеттерінің тиімді шынығуы үшін маңызды.
24. Аутотренинг (8 сағат): өзін өзі иландыру жүйесі, жүйке жүйесін тыныштандыру, барлық дене бұлшық еттерін босатумен қатар жүзеге асырылады; қан тамырларының кеңейуінің нәтижесінде ағзаның қажеті жеріне немесе барлық денеге жылылықты беруді мақсат еткен бармақ бастары және барлық дене бұлшық еттерін босаңсыту-жатқан күйі жасалынады.

Глава 3. Базовое содержание учебного предмета для 12 класса
25. Основы знаний (на уроках): оценка собственного здоровья; правила ортопедического режима; принципы самоконтроля при занятии физическими упражнениями; преимущество здорового образа жизни, типы дыхания; доступные меры профилактики простудных заболеваний; значение физических упражнений для коррекции порочных поз и установок.
26. Коррекция порочных поз и установок (8 часов): упражнения для удержания головы в вертикальном положении; лҰжа на животе на мяче, покачивания вперҰд, назад или вправо, влево, руки вытянуты вперҰд, поднять голову, удерживать; лҰжа на животе на овальном мяче, руки вытянуты вперҰд, покачивания вперҰд с опорой руками вперҰд и поднятой головой; следить за постановкой головы; сидя на стуле, самостоятельно или принудительно поворачивать голову вправо, влево, поднимать вверх, опускать вниз, наклонять к правому и левому плечу; наклониться, достать с пола предмет, выпрямиться и зафиксировать голову в вертикальном положении.
27. Увеличение подвижности в суставах верхних конечностей (8 часов).
28. Увеличение подвижности в суставах нижних конечностей (8 часов).
29. Упражнения для укрепления диафрагмы (4 часа): брюшное дыхание, лежа на спине, без груза и с грузом на животе.
30. Упражнения для коррекции зрения (8 часов): "Ступенчатая гимнастика" - быстро включает в активную работу аккомодационный аппарат, тренирует все его элементы и тем самым значительно улучшает зрение в короткие сроки; "Цифровая гимнастика" - рисование в пространстве цифр от 1 до 10 и обратно, максимальный размах движений глазных яблок; "Точечная гимнастика" направлена на улучшение остроты зрения; "Зрительная дуга" используется при спазме аккомодации, повышает остроту зрения, снимает компьютерный синдром.
31. Упражнения с предметами (4 часа): упражнения с большими мячами (волейбольный, баскетбольный, пляжный); перекатывание мяча партнеру, напротив, в положении сидя, присев, стоя; катание мяча вдоль гимнастической скамейки; подбрасывание мяча над собой и ловля двумя руками и ловля после того, как он ударился об пол; бросок мяча в стену и ловля его, ловля после отскока от пола, ловля после хлопка в ладони; перебрасывание мяча двумя руками снизу, из-за головы партнҰру и ловля двумя руками; ведение мяча на месте правой, левой, то же в ходьбе; упражнения с гимнастической палкой - палка в вертикальном положении хват двумя руками снизу - перемещение кистей рук вверх и вниз; палку вперҰд хват сверху - пронация и супинация кистей; стоя палка внизу – поднимание и опускание; сидя хват сверху, палку вперҰд - наклоны вперҰд; сидя хват снизу, сгибание и разгибание в локтевых суставах; лҰжа на животе руки вперҰд – прогибания туловища; лҰжа на спине ноги согнуты в коленях, палка на голени – перекаты туловища вперҰд, назад.

3-тарау. Оқу пәнінің 12-сыныптағы базалық білім мазмұны
25. Сабақтағы негізгі білім: Өзінің денсаулығын бағалау; ортопедиялық режим тәртібі; дене тәрбиесі жаттығуларында өзін өзі қадағалау қағидасы, саламатты өмір салтының артықшылығы; тыныс алу түрлері; суыққа шалдығу ауруларының алдын алудың қол жетімді шаралары; кемістік қалыпты және әдетті түзетуде ден шынықтыру жаттығуларының маңызы.
26. Кеміс қалыпты және әдетті түзету (8 сағат): басты вертикальді ұстауға арналған жаттығу; допқа ішпен жатып алдыға артқа, оңға, солға тербелу, қолды алдыға созып, басты көтеріп ұстау; сопақ допқа ішпен жатыпқолды алыдға созу, басты көтеріп,қолды алдыға тіреп алдыға тербелу; басты қадағалау; орындыққа отырып, өздігінен немесе еріксіз басты оңға немесе зорға бұру, жоғары көтеру, төмен түсіру, оң ыйыққа, сол ыйыққа қисайту,еңкею, еденнен затты алу, түзелу және басты вертикальді ұстау.
27. Қолдар буындарының қозғалысын жақсарту (8 сағат).
28. Аяқтардың буындарының қозғалысын жақсарту (8 сағат).
29. Көкетті күшейтуге арналған жаттығулар (4 сағат): ішпен тыныс алу, салмақпен, салмақсыз ет бетінен жату.
30. Зейінді түзеуге арналған жаттығулар (8 сағат): "Сатылы гимнастика" - иліктіру аппаратын жылдам белсенді іске қосады,оынң барлық элементтерін жаттықтырады сол арқылы зейінді қысқа мерзімде жақсартады; "Сандық гимнастика" - кеңістікте 1-ден 10-ға дейін және керісінше салу,көз қарашығының екпіні жоғарғы деңгейде болады; "Нүктелі гимнастика" зейіннің өткірлігін жақсартуға бағытталған; "Көру доғасы" машықтану кезінде қолданылады, зейіннің өткірлігін жақсартады, компьютер синдромын азайтады.
31. Затпен жаттығу (4 сағат): үлкен допен жаттығу (волейбол, баскетбол, жағажай добы); серігіне қарай домалату, керісінше, отырып, тұрып; допты гимнастика орындығын жағалай сырғыту; допты өзінен асырып лақтыру, екі қолмен қағып алу және еденге ұрылғаннан кейін қағып алу, допты қабырғаға ұру, қағып алу, еденнен ыршығаннан кейін қағып алу, алақанмен шапалақтағаннан кейін қағып алу, допты қос қолмен астынан ұру, серігінің басынан екі қолмен қағып алу; допты бір орында оң, сол қолмен ұру, жүріп келе жатып ұру; гимнастика таяғымен жаттығу-таяқтв қос қолмен вертикальді ұстау, қолдың буынымен жоғары төмен ауыстыру, таяқты алдығабуынды ішке сыртқа айналдыру,таяқы тұрған күйі жоғары төмен көтеру,отырып жоғары көсеу, таяқты алдыға-алдыға илігу, отырып төменге көсеу, білек буындарын бүгу. Етбеттеп жатып қолды алдыға созып денені ию, етбеттеп жатып аяқты тізе буынынан бүгу, таяқты сирақта ұстап денені алдыға артқа ию.

32. Автономная гимнастика (8 часов): упражнения для развития мышц передней поверхности туловища - большие грудные мышцы, мышцы живота (брюшного пресса) и спины; упражнения для мышц туловища (профилактика при остеохондрозе), связанные с одновременным нагружением мышц и "деформациями" (то есть изгибом) позвоночника; упражнения для проработки подошвенной и тыльной мышечных групп стопы, для развития большеберцовой мышцы.
33. ТренажҰрная гимнастика (12 часов).
34. Аутотренинг (8 часов).
Глава 4. Требования к уровню подготовки обучающихся 11 класса
35. Предметные результаты.
36. Обучающиеся будут знать:
1) основы базовых видов двигательных действий, сформированный навык правильной осанки;
2) упражнения автономной гимнастики;
3) методику аутотренинга;
4) элементы самомассажа, очистительного дыхания.
37. Обучающиеся будут уметь:
1) охарактеризовать здоровье физическое, психическое, социальное, "Кодекс здоровья" - свод основных правил здорового образа жизни;
2) основные методы и аспекты наращивания здоровья;
3) факторы, укрепляющие здоровье; общественное здоровье, развитие основных систем организма;
4) управлять своим телом, корректировать порочные положения; самостоятельно контролировать положение поз и установок тела.
Глава 5. Требования к уровню подготовки обучающихся 12 класса
38. Предметные результаты.
39. Обучающиеся будут знать:
1) основы базовых видов двигательных действий, упражнения автономной гимнастики;
2) методику аутотренинга;
3) правила ортопедического режима в школе и дома;
4) доступные меры профилактики простудных заболеваний;
5) принципы самоконтроля при занятии физическими упражнениями;
6) типы дыхания;
7) значение физических упражнений для коррекции порочных поз и установок.
40. Обучающиеся будут уметь:
1) ориентироваться в понятиях "физическая культура", "режим дня";
2) характеризовать роль занятий спортом для укрепления здоровья, развития основных систем организма;
3) управлять своим телом, корректировать порочные положения;
4) оценивать собственное здоровье.
41. Личностные результаты. Обучающиеся будут проявлять:
1) сформированные представления о физической и эстетической культуре личности; о здоровом образе жизни и приемах самоконтроля и самоанализа;
2) управление своими эмоциями, навыки взаимодействия со сверстниками, владение культурой общения, проявление инициативности, ответственности;
3) знания о функциональных возможностях организма, способах профилактики заболеваний и перенапряжения;
4) готовность и способность к саморазвитию, сформированность мотивации к учению и познанию, ценностно-смысловые установки выпускников, отражающие их индивидуально-личностные позиции, социальные компетентности, личностные качества;

32. Дербес гимнастика (8 сағат): дененін жоғарғы буын еттерін жетілдіруге арналған жаттығулар-үлкен көкірек бұлшықеттері, іштің, қабырғаның бұлшықеттері; дененің бұлшықеттеріне арналған жаттығулар (остеохондроздың алдын алу) бір уақытта бел омыртқа бұлшықетіне күш салумен байланысты; табанның сыртқы және ұлтандық бұлшықеттерін жетілдіруге арналған жаттығулар.
33. ТренажҰрмен гимнастика (12 сағат).
34. Аутотренинг (8 сағат).
4-тарау. 11-сынып білім алушыларының дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
35. Пәндік нәтижелер.
36. Білім алушылар:
1) қозғалыс әрекеттерінің базалық негізін, дұрыс келбеттің қалыптасқан дағдысын;
2) дербес гимнастика жаттығуларын;
3) аутотренинг әдістемесін;
4) өзіндік массаж элементтерін, таза тыныс алуды білетін болады.
37. Білім алушылар:
1) тән саулығын, психологиялық, әлеуметтік денсаулықты, "Денсаулық кодесін" - саламатты өмір салтының негізгі жиынтығын сипаттауды;
2) денсаулықты ұлғайтудың негізгі әдістерімен қырларын;
3) денсаулықты нығайту, қоғамдық саулықты, ағзаның негізгі жүйелерінің жетілдіру факторларын;
4) тәнін игеруді, кемістігін түзетуді, өздігінен дене тұрысын қадағалауды меңгеретін болады.
5-тарау. 12-сынып білім алушыларының дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
38. Пәндік нәтижелер.
39. Білім алушылар:
1) қозғалыс әрекеттерінің базалық негізін, дербес гимнастика жаттығуларын;
2) аутотренинг әдістемесін;
3) мектепте үйде ортопедиялық режим тәртібін;
4) суық тиюдің алдын алудың қол жетімді шараларын;
5) дене жаттығуымен айналысқанда өзін-өзі бақылаудың негізгі қағидаларын;
6) тыныс алу түрлерін;
7) кемістікті қалыпты және әдетті түзетуде дене шынықтырудың маңызын білетін болады.
40. Білім алушылар:
1) "дене тәрбиесі", "күн тәртібі" туралы түсінікті;
2) денсаулықты нығайтуда спортпен айналысудың маңызын, ағзаның негізгі жүйелерін нығайтуды;
3) өзінің денесін игеруді, кемістікті түзетуді;
4) өзінің денсаулығын сипаттауды меңгеретін болады.
41. Тұлғалық нәтижелер. Білім алушылар:
1) тұлғаның дене және эстетикалық мәдениеті туралы, салауатты өмір салты туралы және өзін-өзі қадағалау, талдау туралы қалыптасқан түсінігі болу;
2) өзінің эмоциясын басқара алады, қатарларымен араласу дағдысы бар, қарым-қатынас мәдениетін игерген, бастамашылдық, жауапкершілік қасиеттерге ие болу;
3) ағзаның қызметтік мүмкіндіктерін білу, ауырудың немесе шаршаудың алдын алу;
4) өзіндік дамуға икемділігі, дайындығы, танып білуге ынтаның қалыптасуы, мектеп бітірушінің жеке тұлғалық позициясынан, әлеуметтік біліктілігінен жеке қасиетінен байқалатын бағалы-мағыналы түсініктерінің болу;

5) проявление любви к Родине, чувства гордости к духовному наследию казахского народа.
42. Системно-деятельностные результаты. Обучающиеся будут овладеть:
1) системой знаний по предмету, умением применять их в практической деятельности, что создает основу для самостоятельного успешного усвоения обучающимися новых знаний, умений, компетенций, видов и способов деятельности;
2) активизацией познавательных, интеллектуальных и творческих способностей; ответственности, выдержки, самодисциплины, справедливости; умением исследовать уровень достижения не только предметных, но и личностных и метапредметных результатов освоения образовательной и коррекционной программы;
3) навыками сотрудничества с взрослыми людьми и сверстниками, оказание бескорыстной помощи окружающим; навыками творческого подхода в решении коррекционных задач, в работе на результат;
4) развитыми коммуникативными способностями; готовностью и способностью к саморазвитию, мотивации к учению и познанию.
Приложение 173
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 391
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Казахский язык" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию
Сноска. Приложение 173 в редакции приказа Министра образования и науки РК от от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).
2. Целью обучения казахскому языку в общеобразовательных школах является обучение человека, уважающего его родной язык, который понимает значение общества, а также сохранение и правильное применение казахского литературного языка, свободное общение и свободное владение письмом.
Основные задачи преподавания дисциплины "Казахский язык":
1) признает казахский язык как родной, развивает навыки грамотности в форме коммуникативной деятельности (аудирование, чтение, письмо, письмо) в соответствии с их жизненными потребностями;

5) Отанға деген сүйіспеншілігінің, қазақ халқының рухани мұрасына деген мақтаныш сезімінің болу дағдыларын танытады.
42. Жүйелік-әрекеттік нәтижелер білім алушылардың:
1) өз бетімен нәтижелі түрде жаңа білім, біліктілік қызметін игеруге негіз болатындай пән бойынша жүйелі білімі болуы, білімін практикалық қызметте пайдалан білуінен;
2) танымдық, интелектуалдық, творчествалық қабілетінің белсенділігін артыру: жауапкершілік, ұстамдылық, әділеттілік қасиеттерінің дамуы; пәндік жетістіктердің деңгейінен сырт, тұлғалық білім беру және түзету бағдарламаларын зерделей білуінен;
3) үлкендерімен және қатарларымен ынтымақтастық дағдысыныың қалыптасуы, айналасына риясыз қол үшін беру, нақты нәтижеге бағытталған жұмыста, түзету мәселесінде творчествалық дағдысын қалыптастыруынан;
4) жетілген коммуникативтік қабілетпен; өзіндік дамуға икемділігі, дайындығы, танып білуге ынтасының қалыптасуынан көрініс табады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 173-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 391-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы №604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Жалпы орта білім беретін мектептерде "Қазақ тілі" пәнін оқытудың мақсаты – ана тілін қадірлейтін, қоғамдық мәнін түсінетін тұлға қалыптастыру, сондай-ақ қазақ әдеби тілі нормаларын сақтап, дұрыс қолдана білуге, еркін сөйлесуге және сауатты жазуға үйрету.
3. "Қазақ тілі" оқу пәнін оқытудың негізгі міндеттері:
1) қазақ тілін ана тілі ретінде тани отырып, өмірлік қажеттіліктерінде коммуникативтік әрекеттер түрінде (тыңдалым, оқылым, айтылым, жазылым) сауаттылықпен қолдану дағдыларын қалыптастырады;

2) развивать у учащихся навыки на основе лингвистических закономерностей, из средств общения, которые он добровольно использует в своей повседневной жизни;
3) распознавать подсистемы казахской языковой системы, языковые единицы и их природу;
4) распознавать функционально-коммуникативную направленность языковых единиц, передавать мысли, становиться инструментом познания и сохранять навыки хранения информации, формировать соответствующие навыки и способности;
5) дисциплина "Казахский язык" предполагает способность обучающихся развивать грамотность и речевую грамотность, лексику, развивать коммуникативные навыки и совершенствовать мыслительные и когнитивные навыки.
Глава 2. Организация содержания предмета "Казахский язык"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Казахский язык" составляет:
1) в 10 классе– 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).
5. Цели исследования состоят из четырех частей, которые отражают последовательность и преемственность, которые позволяют учителям и ученикам делиться идеями, планировать и оценивать свои будущие шаги:
1) слушание и говорение;
2) чтение;
3) письмо;
4) соблюдение речевых норм.
6. Раздел "Слушание и говорение" включает следующие подразделы:
1) понимание содержания сообщения/информации;
2) определение основной мысли;
3) прогнозирование событий;
4) участие в диалоге;
5) построение монологического высказывания.
6) оценивание прослушанного материала.
7. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) понимание информации;
2) выявление структурных частей текста и определение основной мысли;
3) понимание применения лексических и синтаксических единиц в прочитанном тексте;
4) определение типов и стилей текстов;
5) формулирование вопросов и оценивание;
6) виды чтения;
7) извлечение информации из различных источников;
8) сравнительный анализ текстов;
9) интерпретация текста.
8. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала;
2) представление информации в различных формах;
3) создание текстов различных типов и стилей;

2) білім алушыларда қазақ тілін күнделікті өзі еркін қолданып жүрген қарым-қатынас құралынан енді оны тілдік заңдылықтар негізінде танып-білу дағдыларын қалыптастырады;
3) қазақ тілі жүйесін құраушы кіші жүйелерді, тіл бірліктерін және олардың табиғатын танып біледі;
4) тіл бірліктерінің қарым-қатынас құралы болу, ойды білдіру, таным құралы болу, ақпаратты сақтау құралы болу қасиеттерін функционалдық-коммуникативтік бағдарда танып біледі, соған лайықты машықтар мен дағдыларды қалыптастырады;
5) "Қазақ тілі" пәні бағдарламасы білім алушының тіл сауаттылығы мен сөйлеу сауаттылығын, сөз байлығын, басқалармен еркін қарым-қатынасқа түсу қабілетін дамытуды және ойлау қабілеті мен танымдық дағдыларын жетілдіруді көздейді.
2-тарау. "Қазақ тілі" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Қазақ тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
2) 11-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Оқу мақсаттары мұғалім мен білім алушыларға болашақ қадамдары жөнінде өзара ой бөлісуге, оларды жоспарлау мен бағалауға мүмкіндік беретін бірізділік пен сабақтастықты көрсететін 4 бөлімнен тұрады:
1) тыңдалым және айтылым;
2) оқылым;
3) жазылым.
4) әдеби тіл нормасы
6. "Тыңдалым және айтылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) болжау;
2) әртүрлі жанрдағы мәтіндерді талдау;
3) негізгі ойды анықтау;
4) тыңдалым материалы бойынша сұрақтар құрастыру және бағалау;
5) сөйлеу мәдениетін дамыту;
7. "Оқылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) ақпаратты түсіну;
2) мәтіннің стильдік ерекшелігін тану;
3) мәтіннің жанрлық ерекшелігін ажырату;
4) мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау;
5) мәліметтерді өңдей білу;
6) әртүлі ресурс көздерінен қажетті ақпарат алу.
8. "Жазылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әртүлі ресурс көздерінен қажетті ақпарат алу;
2) жазба жұмыстарын әртүрлі формада ұсыну;
3) эссе жазу;

4) написание эссе;
5) творческое письмо;
6) корректирование и редактирование текстов
9. Раздел "Соблюдение речевых норм" включает следующие подразделы:
1) орфография;
2) орфоэпия;
3) лексика;
4) грамматика;
5) пунктуация.
10. Базовое содержание по учебных дисциплин в 10 классах:
1) слушание и говорение: понимание основной и детальной информации текста, различие факта и мнения, определение основной мысли с учетом невербальных средств общения, прогнозирование содержания по проблеме, поднимаемой в тексте, участие в дебатах, аргументация собственной позиции, предложение разных путей решения проблемы, построение развернутого монолога (рассуждения на заданную тему, убеждение), включающего не менее 3-х микротем в пределах общественно-политической, социально-культурной и учебно-научной сфер, оценивание прослушанного материала с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражение собственного мнения;
2) чтение: понимание главной, детальной, скрытой информации различных текстов, с соотнесением информации, заключенной в тексте, с информацией из других источников/личным опытом, выявление роли примечаний, иллюстраций, подзаголовков в передаче основной мысли текста, понимание применения специальной лексики, аббревиации, перифразы, аллюзии, эвфемизмов и других средств выразительности в тексте; определение типов, признаков и языковых особенностей текстов разных жанров, особенностей текстов научно-популярного подстиля (очерк, эссе, статья), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк), формулирование вопросов и идей для исследования по прочитанному тексту, использование приемов просмотрового чтения, сканирования и детального чтения, извлечение и синтез информации из различных источников, сопоставление разных точек зрения, сравнение стилистических особенностей текстов (композиционных, языковых и жанровых) с учетом темы, основной мысли, проблемы, цели, целевой аудитории, позиции автора, интерпретация содержания предложения, абзаца, соотнесение его с темой, основной идеей, авторской позицией;
3) письмо: изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала, перефразирование исходного материала с сохранением основной мысли, представление информации в виде графика, таблицы, диаграммы, схемы, инфографики, в т.ч. с помощью ИКТ; создание текстов научно-популярного подстиля (очерк, эссе, статья), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк), с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации, написание разных видов эссе, в том числе критического, анализ научной и публицистической литературы, выражение и обоснование своего согласия/несогласия с автором, написание текстов-описаний и текстов-повествований в различных жанрах с использованием средств воздействия на читателя, корректировка и редактирование всех имеющихся недочетов в тексте с учетом целей, целевой аудитории, ситуации общения и воздействия на читателя, писать творческие работы, фрагмент/фрагменты текста, являющиеся определенными композиционным элементами;

4) оқылым және тыңдалым материалдары негізінде жинақы мәтін жазу;
5) шығармашылық жұмыс;
6) мәтіндерді түзету және редакциялау;
9. Әдеби тіл нормасы бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) орфография;
2) орфоэпия.
3) лексика
4) грамматика
5) пунктуация
10. Оқу пәнінің 10-сыныптағы базалық мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым: мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру; мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдау; тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық мәселелермен байланыстыра білу; мәтінде көтерілген мәселені (қоғамдық-саяси) талдай отырып, негізгі ойды анықтау; мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, сұрақтар құрастыру және бағалау; коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында тиісті сөйлеу әдебін сақтай отырып, дұрыс сөйлеу тілінің лексикалық, фонетикалық-морфологиялық, синтаксистік ерекшеліктерін ажыратып, орынды қолдану;
2) оқылым: әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді талдау, негізгі үрдістерді анықтау; ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, тілдік оралымдар, өзге стиль элементтері); әртүрлі стильдегі мәтіндердің жанрлық ерекшеліктерін таба білу; ауызекі сөйлеудің стильдік бедерін дұрыс қолдану; публицистикалық шығарма тілінің стильдік бедерін дұрыс қолдана білу; ресми ісқағаздары тілінің сөз бедерін дұрыс қолдана білу; көркем әдебиет тілінің сөз бедерін дұрыс қолдана білу; әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау (фонетикалық деңгей, лексикалық деңгей, морфологиялық деңгей, синтаксистік деңгей негізінде); мәтіндегі негізгі ойды анықтау, көтерілген мәселеге баға беріп, мәліметтер мен пікірлерді өңдей білу; белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын жүйелі қолдана білу; БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік деректерді ала білу, сілтеме жасау жолдарын білу;
3) жазылым: жоспар түрлерін құру (қарапайым, күрделі, тезистік); ауызекі сөйлеу стилінде әлеуметтік жағдайларға сай мәтін құрастыру; ресми қарым-қатынас аясында ресми құжат түрлерін жазу: сенімхат, кепілхат, өтінім, тапсырыс, келісімшарт, еңбек шарты, шарт, еңбек келісімі және мәтіндер құрастыру; ғылыми стильдің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып, баяндама, мақала, лекция, баяндама тезистері, аннотация, түйіндеме, рецензия мәтіндер құрастыру; публицистикалық стильдің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып, мақала, репортаж, сұхбат, ақпарат, информациялық хабар, очерк, памфлет жазу; көркем әдебиет стилінің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып мәтіндер құрастыру (таңдау бойынша); мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу; эссе түрлерінің құрылымын сақтай отырып, көтерілген мәселе бойынша өзіндік пікір жаза білу; оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпаратты іріктей отырып, түртіп жазу (конспектілеу); әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, хат, әңгіме, шығарма) ұсына білу; жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау;

4) соблюдение речевых норм: соблюдение орфографических норм, использование лексики официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистических фигур в соответствии с целью и ситуацией общения, соблюдение словообразовательных и морфологических (использование глаголов абстрактной семантики, глаголов несовершенного вида настоящего времени) норм, использование знаков препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях.
11. Базовое содержание по учебных дисциплин в 11 классах:
1) слушание и говорение: понимание основной и детальной информации текста, высказывание критического отношения к позиции автора, определение основной мысли с опорой на цель и позицию автора текста, прогнозирование содержания текста по таблицам и схемам, участие в деловой беседе, решение проблемы и достижение договоренности, построение развернутого монолога для публичного выступления в рамках общественно-политической, социально-культурной, социально-экономической и учебно-научной сфер, оценивание прослушанного материала с точки зрения убедительности, его критическая оценка;
2) чтение: понимание главной, детальной, скрытой информации различных текстов, критическая оценка авторской позиции, выявление роли цвета, шрифтового многообразия, звука и графических изображений, гиперссылок в передаче основной мысли текста, понимание применения изобразительно-выразительных средств, стилистических фигур и других приемов в тексте, определение типов, признаков и языковых особенностей текстов научного и публицистического стилей и подстилей (аннотация, тезисы, репортаж, публичное выступление), формулирование вопросов для исследования и гипотезы по прочитанному тексту, использование разных видов чтения в зависимости от коммуникативных задач, которые ставит перед собой читающий, извлечение информации из различных источников, установление взаимосвязей и построение обоснованных выводов, сравнение стилистических особенностей текстов (композиционных, языковых и жанровых) с учетом темы, основной мысли, проблемы, цели, целевой аудитории, позиции автора и воздействия, произведенного на читателя, интерпретация содержания фрагмента текста, соотнесение его с темой, основной идеей, авторской позицией;
3) письмо: изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала, сжатие и перефразирование исходного материала с сохранением основной мысли, представление информации в виде презентации, использование таблицы, схемы, графики, диаграммы аудиофайлы, фотографии, движущихся иллюстраций, создание текстов научного и публицистического стилей и подстилей (аннотация, тезисы, репортаж, публичное выступление) с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации, написание разных видов эссе, в том числе аргументативного и дискуссионного, рассмотрение и анализ проблемы, представленной в научной, публицистической литературе, предложение и обоснование собственных путей решения данной проблемы, написание текстов-описаний и текстов-повествований в различных жанрах с использованием приемов, отражающих убеждения, взгляды и чувства автора, корректировка и редактирование всех имеющихся недочетов в тексте с учетом цели, целевой аудитории, ситуации общения и воздействия на читателя, писать творческие работы (тексты-повествования и тексты смешанных типов);

4) әдеби тіл нормалары:орфографиялық нормаға сай жазу; сөздерді фонетикалық принцип негізінде жазу; сөздерді морфологиялық-фонематикалық принцип негізінде жазу; сөздерді тарихи-дәстүрлік принцип негізінде жазу; сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілерді дұрыс қою (нүкте, сұрау белгісі, леп белгісі, көп нүкте); сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерді дұрыс қою (үтір, нүктелі үтір, жақша, қос нүкте, тырнақша, сызықша).
11. Оқу пәнінің 11-сыныптағы базалық мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым: мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу; мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала, бейнебаян) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау; тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық (отандық) мәселелермен байланыстыра білу, салыстыру; мәтінде көтерілген мәселені, автор позициясын (қоғамдық-саяси, ғылыми) талдай отырып, негізгі ойды анықтау; мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, талқылау сұрақтарын құрастыру және сыни тұрғыда бағалау; коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында дұрыс сөйлеу, тыңдаушыларға ықпал ете білу, шешен сөйлеу; сөйлеу тілінің лексикалық, фонетикалық-морфологиялық, синтаксистік ерекшеліктерін ажыратып, орынды қолдану;
2) оқылым: әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау; таза ғылыми және публицистикалық стильдерін тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, ұғымдар, шартты белгілер,синтаксистік құрылымы ); әртүрлі стильдегі мәтіндердің жанрлық ерекшеліктерін таба білу; ауызекі сөйлеудің стильдік бедерін дұрыс қолдану; публицистикалық шығарма тілінің стильдік бедерін дұрыс қолдана білу; ресми ісқағаздары тілінің сөз бедерін дұрыс қолдана білу; көркем әдебиет тілінің сөз бедерін дұрыс қолдана білу; Әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау (фонетикалық деңгей, лексикалық деңгей, морфологиялық деңгей, синтаксистік деңгей негізінде); мәтіндегі негізгі ойды анықтау, берілген мәліметтер мен пікірлерді өңдеу және толықтыру; белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын жүйелі қолдана білу; БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау, дәйексөз келтіру жолдарын білу;
3) жазылым: жоспар түрлерін құру (күрделі, тезистік, тірек-схема түріндегі жоспар); ауызекі сөйлеу стилінде әлеуметтік жағдайларға сай мәтін құрастыру; ресми қарым-қатынас аясында ресми құжат түрлерін жазу: сенімхат, кепілхат, өтінім, тапсырыс, келісімшарт, еңбек шарты, шарт, еңбек келісімі, мәтіндер құрастыру; ғылыми стильдің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып, баяндама, мақала, лекция, баяндама тезистері, аннотация, түйіндеме, рецензия, мәтіндер құрастыру; публицистикалық стильдің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып, мақала, репортаж, сұхбат, ақпарат, информациялық хабар, очерк, памфлет жазу; көркем әдебиет стилінің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып мәтіндер құрастыру (таңдау бойынша); мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу, өзіндік тұжырым жасау; көтерілген мәселе бойынша академиялық тұрғыдан эссе жаза білу, мәселенің артықшылықтары мен кемшіліктерін талдап жазу; оқылым және тыңдалым материалдары бойынша түртіп жазудың (конспектілеудің) әртүрлі жолдарын меңгеру арқылы негізгі ақпаратты іріктеу; әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, әңгіме, естелік, шығарма) ұсына білу; жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау;

4) соблюдение речевых норм: соблюдение орфографических норм; использование лексики официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистических фигур в соответствии с целью и ситуацией общения, соблюдение словообразовательных и морфологических (использование глаголов абстрактной семантики, глаголов несовершенного вида настоящего времени), синтаксических (при пассивных конструкциях с возвратными глаголами и краткими страдательными причастиями, в безличных предложениях) и стилистических норм, использование знаков препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях с разными видами связи.
Глава 3. Система целей обучения
12. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе – подраздел программы, третье число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1: "10" – класс, "2" – подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
13. Система целей обучения:
1) слушание и говорение:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Прогнозирование событий
10.1.1.1 прогнозировать содержание по проблеме, поднимаемой в тексте
11.1.1.1 прогнозировать содержание текста по таблицам и схемам
2. Анализ текстов разных жанров
10.1.2.1 анализ языковых терминов и понятий для целевой аудитории в специализированных повествовательных текстах (лекции, интервью, дискуссии, статьи)
11.1.2.1 анализ терминов и понятий для целевой аудитории, языковых обработок, фрагментов текста в специализированном нарративном повествовании (лекции, интервью, дискуссии, статьи, видео)
3. определение основной мысли
10.1.3.1 анализ проблемы, поднятой в тексте (социально-политическая), выявление основной идеи и ее связь с глобальными проблемами.
11.1.3.1 проанализировать проблему, поднятую в тексте (общественно-политическую, научную), определите основную идею и сравните ее с глобальными проблемами.
4. По материалам слушание составлять вопросы
10.1.4.1 создание и оценка вопросов, принимая во внимание отношения между автором и читателем по проблеме, поднятой в тексте
11.1.4.1 составление и критическая оценка дискуссионных вопросов с учетом взаимоотношений автора и читателя по проблеме, поднятой в тексте.
5. Развитие речевой культуры
10.1.5.1 говорить правильно с публичными выступлениями, в соответствии с коммуникативными обстоятельствами
11.1.5.1 публичное выступление, эффективное общение с прослушиванием композиций, общение в коммуникативной манере

4) әдеби тіл нормалары: мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді қазіргі орфографиялық нормаға сай жазу; сөздерді фонетикалық принцип негізінде жазу; сөздерді морфологиялық-фонематикалық принцип негізінде жазу; сөздерді тарихи-дәстүрлік принцип негізінде жазу; сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану; әлеуметтік-саяси шешендік қатынас аясында сөз әдебі мен сөйлеу мәнерін дұрыс қолдану; мәтін нормаларын сақтап жазу (мәтін құрылымы, абзац, мәтін бөліктері, тақырып); мәтін және мәтін үзінділері деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу.
3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
12. Бағдарламада "оқу мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқу мақсатының реттік саны.
13.Оқу мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) тыңдалым және айтылым:
Білім алушылар...
10-сынып
11-сынып
1. Болжау
10.1.1.1 - . мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру
11.1.1.1 -мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу
2.Әртүрлі жанрдағы мәтіндерді талдау
10.1.2.1- мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдау
11.1.2.1- мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала, бейнебаян) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау
3. Негізгі ойды анықтау
10.1.3.1 -мәтінде көтерілген мәселені (қоғамдық –саяси) талдай отырып, негізі ойды анықтау және ғаламдық мәселелермен байланыстыру
11.1.3.1 - мәтінде көтерілген мәселені (қоғамдық –саяси, ғылыми) талдай отырып, негізі ойды анықтау және ғаламдық мәселелермен салыстыру
4. Тыңдалым материалы бойынша сұрақтар құрастыру және бағалау
10.1.4.1 -мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, сұрақтар құрастыру және бағалау
11.1.4.1 - мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, талқылау сұрақтарын құрастыру және сыни тұрғыда бағалау
5. Сөйлеу мәдениетін дамыту
10.1.5.1 - коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында тиісті сөйлеу әдебін сақтай отырып, дұрыс сөйлеу.
11.1.5.1 - коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында дұрыс сөйлеу, тыңдаушыларға ықпал ете білу, шешен сөйлеу.

2) чтение:
Обучающиеся должны:
Подраздел
Подраздел
Подраздел
1. Понимание информации
10.2.1.1 анализ данных в различных графических текстах (таблица, схема, чертеж, условная отметка), выявление ключевых тенденций
11.2.1.1 сравнительный анализ данных в различных графических текстах (таблица, схема, чертеж, условная отметка), выявление основных тенденций
2. Определение типов и стилей текстов
10.2.2.1 распознавание через научно-популярные стили языка (термины, лингвистическая риторика и другие элементы стиля)
11.2.2.1 распознавание чисто научно разработанных языковых средств (термины, понятия, условные знаки, синтаксическая структура)
3. Определить жанровую особенность текста
10.2.3.1 публичные лекции, интервью, статьи, эскизная структура и верстка, анализ жанровых особенностей
11.2.3.1 чисто научно-лекционные лекции, интервью, статьи, доклады, тезисы, реферат, знание структуры и структуры рецензий, анализ жанровых особенностей
4. Сравнительный анализ текстов
10.2.4.1 сравнительный анализ текстов разных стилей (научные, официальные статьи, публицистика, художественная литература, выступления), активности, структуры, языковой специфики в зависимости от целевой аудитории.
11.2.4.1 сравнительный анализ темы текстов в разных стилях (научные, официальные статьи, публицистика, художественная литература, устная речь), взгляда автора, его деятельности, структуры, языковой специфики в зависимости от целевой аудитории.
5. Интерпретация текста
10.2.5.1 определить основные моменты в тексте, оценить проблему и уметь обрабатывать информацию и идеи
11.2.5.1 выявление основных моментов в тексте, обработка и пополнение предоставленных данных и комментариев
6. Извлечение информации из различных источников
10.2.6.1 знание того, как получать и ссылаться на данные из СМИ, энциклопедических, научных и научных публикаций
11.2.6.1 получение информации из средств массовой информации, энциклопедических, научных и научных работ, получение информации о том, как делать ссылки, цитирование
3) письмо:
Обучающиеся должны:
Подраздел
Подраздел
Подраздел
1. Написание текстов в разных жанрах
10.3.1.1 написание статьи, интервью, инструкций по использованию лингвистических средств в соответствии с жанром и стилями научного стиля
11.3.1.1 аннотация, статья, интервью, тезисы, аннотация, обзор лексических инструментов в соответствии с жанром и стилями чисто научного стиля
2. Презентация письменных работ в разных форматах
10.3.2.1 сравнение данных в различных графических текстах с сохранением структуры текста, анализ ключевых моментов и тенденций

2) Оқылым
Білім алушылар...
10 - сынып
11-сынып
1. Ақпаратты түсіну
10. 2.1.1 -әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді талдау, негізгі үрдістерді анықтау
11.2.1.1 - әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау
2. Мәтіннің стильдік ерекшелігін тану
10. 2.2.1 -ғылыми-көпшілік стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, тілдік оралымдар, өзге стиль элементтері)
11.2.2.1 - таза ғылыми стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, ұғымдар, шартты белгілер, синтаксистік құрылымы)
3. Мәтіннің жанрлық ерекшелігін ажырату
10. 2.3.1 -
көпшілікке арналған дәріс, интервью, мақала, очерктің құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау.
11.2.3.1 -
таза ғылыми стильдегі дәріс, интервью, мақала, баяндама, тезис, аннотация, рецензияның құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау.
4. Мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау
10. 2.4.1 -әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс-қағаздар, публицистикалық, көркем әдебиет, ауызекі сөйлеу стилі) мәтіндердің тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
11.2.4.1 - әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс-қағаздар, публицистикалық, көркем әдебиет, ауызекі сөйлеу стилі) мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
5. Мәліметтерді өңдей білу
10.2.5.1-мәтіндегі негізгі ойды анықтау, көтерілген мәселеге баға беріп, мәліметтер мен пікірлерді өңдей білу
11.2.5.1- мәтіндегі негізгі ойды анықтау, берілген мәліметтер мен пікірлерді өңдеу және толықтыру
6. Әртүрлі ресурс көздерінен қажетті ақпарат алу
10. 2.6.1-БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау жолдарын білу
11.2.6.1- БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау жолдарын білу, дәйексөз келтіру
3) жазылым
Білім алушылар...
10 - сынып
11-сынып
1. Әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру
10.3.1.1- ғылыми-көпшілік стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, интервью, нұсқаулық жазу.
11.3.1.1-. таза ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, интервью, тезис, аннотация, рецензия жазу.
2. Жазба жұмыстарын әртүрлі формада ұсыну
10. 3.2.1-мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу

11.3.2.1 сравнение текста данных в различных графических текстах с сохранением структуры текста, анализ ключевых моментов и тенденций, составление самоотчета
3. Написание эссе
10.3.3.1 писать разные виды эссе, в том числе критическое, анализируя научную и публицистическую литературу, выражая и обосновывая свое согласие/несогласие с автором
11.3.3.1 писать разные виды эссе, в том числе аргументативное и дискуссионное, рассматривая и анализируя проблему, представленную в научной, публицистической литературе, предлагая и обосновывая собственные пути решения данной проблемы
4. Написание компактных текстов о расширении и прослушивании
10.3.4.1 чтение, слушание и слушание с ключевой информацией, набор текста (повествование)
11.3.4.1 чтение және тыңдалым материалдары бойынша түртіп жазудың (конспектілеудің) әртүрлі жолдарын меңгеру арқылы негізгі ақпаратты іріктеу
5. Творческая работа
10.3.5.1 уметь использовать творческие инструменты на различные темы, представлять творческие работы (стихи, письма, рассказы, сочинения)
11.3.5.1 уметь использовать креативные инструменты на различные темы, представлять творческие работы (стихи, рассказы, мемуары, сочинения)
6. Корректирование и редактирование текстов
10.3.6.1 корректировать и редактировать все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя
11.3.6.1 корректировать и редактировать все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя
4) соблюдение речевых норм:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Орфографическая норма
10. 4.1.1 написание языковых единиц в соответствии с контестной нормой
11.4.1.1 написание языковых единиц в соответствии с контестной нормой
2. Орфоэпическая норма
10.4.2.1 интонационные компоненты речевого потока: мелодия, мелодия, тембр, темп, пауза и стиль речи
11.4.2.1 интонационные компоненты речевого потока: мелодия, мелодия, тембр, темп, пауза и стиль речи
3. Лексическая норма
10.4.3.1 способность выбирать, преобразовывать и пробовать в контексте определенной темы
11.4.3.1 правильное использование художественных средств в контексте конкретной темы:
иллюстрация, уточнение, доказательство, сортировка слов (эстетически-эстетическая)
4. Грамматическая норма
10.4.4.1 словообразование и соблюдение синтаксические нормы в письме
11.4.4.1 соответствие текстовым нормам (структура текста, абзац, части текста, тема)
5. Пунктуационная норма
10.4.5.1 умение использовать пунктуацию в пункте и тексте
11.4.5.1 уметь использовать знаки препинания на уровне текста и фрагментов текста

11.3.2.1- мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу, өзіндік тұжырым жасау
3. Эссе жазу
10. 3.3.1-қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі, дискуссивті эссе, аргументативті эссе)
11.3.3.1- қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі, дискуссивті эссе, аргументативті эссе)
4. Оқылым және тыңдалым материалдары негізінде жинақы мәтін жазу
10. 3.4.1-оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпаратты іріктей отырып, түртіп жазу (конспектілеу)
11.3.4.1- оқылым және тыңдалым материалдары бойынша түртіп жазудың (конспектілеудің) әртүрлі жолдарын меңгеру арқылы негізгі ақпаратты іріктеу
5. Шығармашылық жұмыс
10.3.5.1-әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, хат, әңгіме, шығарма) ұсына білу
11.3.5.1-. әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, әңгіме, естелік, шығарма) ұсына білу
6. Мәтіндерді түзету және редакциялау
10.3.6.1-жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау
11.3.6.1-жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау)
4) әдеби тіл нормасы
Білім алушылар...
10-сынып
11-сынып
1. Орфографиялық норма
10. 4.1.1- мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу
11.4.1.1- мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу
2. Орфоэпиялық норма
10. 4.2.1-сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
11.4.2.1- сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
3. Лексикалық норма
10.4.3.1- белгілі бір тақырып аясында сөздерді іріктеп,түрлендіріп,талғаммен қолдана білу
11.4.3.1- белгілі бір тақырып аясында тілдегі көркемдік құралдарды орынды пайдалану:
көркемдеу, айшықтау, дәлелдеу, сөздерді сұрыптайбілу(образды-эстетикалық)
4. Грамматикалық норма
10. 4.4.1- сөзжасамдық және синтаксистік нормаларды сақтай білу
11.4.4.1- мәтін нормаларын сақтап жазу (мәтін құрылымы, абзац, мәтін бөліктері, тақырып)
5. Пунктуациялық норма
10. 4.5.1- сөйлем және мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
11.4.5.1- мәтін және мәтін үзінділері деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу

14. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Казахский язык" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящему приказу.
15. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе по
учебному предмету "Казахский язык"
для 10-11 классов естественно-
математического направления
уровня общего среднего
образования по обновленному
содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Казахский язык" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию
1) 10 класс:
Лексико-грамматический раздел
Грамматический материал
Типы речевой деятельности
Цели обучения
1-четверть
1. Ценности современного общества: культура и цивилизация.
Культура речи
Книжный язык.
Речевой язык
Слушание и говорение
10.1.1.1 делать прогнозы по текстовым выдержкам, продолжать тему на основе своих знаний;
10.1.3.1 анализ проблемы, поднятой в тексте (социально-политическая), определение основной идеи и ее привязка к глобальным проблемам.
Чтение
10.2.2.1 познание научно-популярных стилей с помощью лингвистических средств (терминов, лингвистической риторики и других элементов стиля);
10.2.5.1 определить основную мысль в тексте, оценить проблему и уметь обрабатывать информацию и идеи
Письмо
10.3.3.1 написание эссе по поднятой проблеме с использованием необходимых клише и лексических структур (эссе "согласен, не согласен").
Соблюдение речевых норм
11.4.2.1 компоненты интонации в потоке: мелодия, мелодия, тембр, темп, пауза;
10.4.1.1 написание языковых единиц в соответствии с контекстной нормой
2-четверть
2. Индустриализация: национальное производство.
Культура речи
Точность слова
Слушание и говорение
10.1.2.1 анализ терминов и понятий для целевой аудитории в специальном нарративном повествовательном тексте (лекции), лингвистический анализ;
10.1.4.1 составление и оценка вопросов, принимая во внимание отношения между автором и читателем по вопросу, поднятому в тексте
Чтение
10.2.1.1 анализировать данные в различных графических текстах (таблица, диаграмма, графика, условные заметки), определять основные тренды;
10.2.3.1 знать структуру и оформление публичных лекций, анализировать жанровые особенности
Письмо
10.3.2.1 сравнение данных в различных графических текстах с сохранением структуры текста, анализ ключевых моментов и тенденций;

14. Осы оқу бағдарламасы қосымшада берілген жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағытындағы 10-11-сыныптарға арналған "Қазақ тілі" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
15.Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің
жаратылыстану-математикалық
бағыттағы 10-11-сыныптарына
арналған "Қазақ тілі" пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) 10-сынып:
Лексика-грамматикалық бөлім
Грамматикалық материал
Сөйлеу әрекетінің түрлері
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Қазіргі қоғам құндылықтары: мәдениет және өркениет.
Сөз мәдениеті
Кітаби тіл.
Сөйлеу тілі
Тыңдалым және айтылым
10.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру;
10.1.3.1 мәтінде көтерілген мәселені (қоғамдық- саяси) талдай отырып, негізі ойды анықтау және ғаламдық мәселелермен байланыстыру
Оқылым
10.2.2.1 ғылыми-көпшілік стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, тілдік оралымдар, өзге стиль элементтері);
10.2.5.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтау, көтерілген мәселеге баға беріп, мәліметтер мен пікірлерді өңдей білу
Жазылым
10.3.3.1 қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі)
Әдеби тіл нормалары
11.4.2.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану;
10.4.1.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу
2-тоқсан
2. Индустрияландыру: ұлттық өндіріс.
Сөз мәдениеті
Сөз дәлдігі
Тыңдалым және айтылым
10.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдау;
10.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, сұрақтар құрастыру және бағалау
Оқылым
10.2.1.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді талдау, негізгі үрдістерді анықтау;
10.2.3.1 көпшілікке арналған дәрістің құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау
Жазылым
10.3.2.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу;

10.3.6.1 разделение документов на параграфы и части, правильное структурирование игры (информация, идея), логические и стильные исправления, редактирование
Соблюдение речевых норм
10.4.3.1 возможность выбирать, трансформировать и настраивать на заданную тему
3-четверть
3. Глобальные проблемы человеческого развития.
Языковая система и норма
Использование слова технические характеристики и стили.
Особенности научного литературного языка
Слушание и говорение
10.1.2.1 анализ терминов и понятий, целевой язык для конкретной аудитории в специализированном нарративном повествовании (интервью);
10.1.5.1 говорить правильно с публичными выступлениями, в соответствии с коммуникативными обстоятельствами
Чтение
10.2.3.1 знание структуры и структуры публичных интервью, анализ жанровых особенностей;
10.1.5.1 правильно говорить с публичными выступлениями в соответствии с коммуникативными обстоятельствами;
10.2.4.1 сравнительный анализ текстов разных стилей (научные, официальные статьи, публицистика, художественная литература, выступления), активности, структуры, языковой специфики в зависимости от целевой аудитории.
Письмо
10.3.1.1 интервью с использованием лингвистических средств в соответствии с жанром и стилями научного стиля;
10.3.5.1 уметь использовать творческие инструменты на различные темы, представлять творческие работы (стихи, письма, рассказы, сочинения)
Соблюдение речевых норм
10.4.4.1 понимание и синтаксические стандарты
4. Сохранение человеческой жизни.
Языковая система и норма
Чистота речи. Уникальный стиль художественной литературы части
Слушание и говорение
10.1.2.1 анализ терминов и понятий, целевой язык для конкретной аудитории в специализированном нарративном повествовании (обсуждение);
10.1.4.1 составление и оценка вопросов, принимая во внимание отношения между автором и читателем по вопросу, поднятому в тексте
Чтение
10.2.3.1 знать структуру и структуру публичного эссе, анализировать жанровые особенности;
10.2.4.1 сравнительный анализ текстов разных стилей (научные, официальные статьи, публицистика, художественная литература, выступления), активности, структуры, языковой специфики в зависимости от целевой аудитории.
Письмо
10.3.3.1 написание эссе по затронутым вопросам с использованием необходимых клише и лексических структур (эссе);
10.3.1.1 написание путеводителей с использованием лингвистических средств в соответствии с жанром и стилями научного стиля;
10.3.4.1 подбор базовой информации путем овладения различными способами прослушивания (повествования) на материалах слушания и слуха
Соблюдение речевых норм

10.3.6.1 жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау
Әдеби тіл нормалары
10.4.3.1 белгілі бір тақырып аясында сөздерді іріктеп, түрлендіріп, талғаммен қолдана білу
3-тоқсан
3. Адамзат дамуының жаһандық мәселелері.
Тілдік жүйе және норма
Сөз қолданысындағы ерекшеліктер және стиль.
Ғылыми әдебиет тілінің ерекшеліктері
Тыңдалым және айтылым
10.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (интервью) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдау;
10.1.5.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында тиісті сөйлеу әдебін сақтай отырып, дұрыс сөйлеу
Оқылым
10.2.3.1 көпшілікке арналған интервью құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау;
10.1.5.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында тиісті сөйлеу әдебін сақтай отырып, дұрыс сөйлеу;
10.2.4.1 әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс-қағаздар, публицистикалық, көркем әдебиет, ауызекі сөйлеу стилі) мәтіндердің тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
Жазылым
10.3.1.1 ғылыми-көпшілік стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, интервью жазу;
10.3.5.1 әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, хат, әңгіме, шығарма) ұсына білу
Әдеби тіл нормалары
10.4.4.1 сөзжасамдық және синтаксистік нормаларды сақтай білу
4. Адам өмірін сақтау.
Тілдік жүйе және норма
Сөз тазалығы. Көркем әдебиет стилінің ерекшеліктері
Тыңдалым және айтылым
10.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (пікірталас) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдау;
10.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, сұрақтар құрастыру және бағалау
Оқылым
10.2.3.1 көпшілікке арналған очерктің құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау;
10.2.4.1 әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми ісқағаздар, публицистикалық, көркем әдебиет, ауызекі сөйлеу стилі) мәтіндердің тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
Жазылым
10.3.3.1 қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (дискуссивті эссе);
10.3.1.1 ғылыми-көпшілік стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, нұсқаулық жазу;
10.3.4.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша түртіп жазудың (конспектілеудің) әртүрлі жолдарын меңгеру арқылы негізгі ақпаратты іріктеу
Әдеби тіл нормалары

10.4.4.1 понимание и соблюдение синтаксических норм
4-четверть
5. Архитектура.
Языковая система и норма
Новое использование больше слов.
Названия научной литературы особенностью
Слушание и говорение
10.1.2.1 анализ терминов и понятий, целевой язык для конкретной аудитории в специализированном узком повествовании (статья);
10.1.5.1 говорить правильно с публичными выступлениями, в соответствии с коммуникативными обстоятельствами
Чтение
10.2.3.1 знание структуры и оформления публичных статей, анализ жанровых особенностей;
10.2.6.1 знание того, как получать и ссылаться на данные из СМИ, энциклопедических, научных и научных публикаций
Письмо
10.3.3.1 написание аргументации (аргументативное эссе) по проблеме, поднятой с использованием необходимых клише и лексических структур;
10.3.1.1 составить статью с использованием лингвистических средств в соответствии с жанром и стилем научного стиля;
10.3.4.1 подбор базовой информации путем овладения различными способами прослушивания (повествования) на материалах слушания и слуха
Соблюдение речевых норм
10.4.5.1 умение использовать пунктуацию в пункте и тексте
2) 11-класс
Лексико-грамматический раздел
Грамматический материал
Типы речевой деятельности
Цели обучения
1-четверть
1. Казахстан в современном мире: прошлое и будущее Казахстана.
Ораторское искусство
Дискуссия (диспут).
Языковая спецификация научного стиля
Слушание и говорение
11.1.1.1 прогнозы по текстовым выдержкам, умение идентифицировать релевантную информацию;
11.1.3.1 проанализируйте проблему, поднятую в тексте (общественно-политическую, научную), определите основную идею и сравните ее с глобальными проблемами.
Чтение
11.2.2.1 признание чисто научно разработанных языковых средств (термины, понятия, условные знаки, синтаксическая структура);
11.2.3.1 четкий научный стиль тезиса, абстрактная структура и дизайн, анализ жанровых особенностей
Письмо
11.3.1.1 написать дипломную работу, аннотацию с использованием лингвистических средств в соответствии с жанром и стилем чисто научного стиля;
11.3.5.1 уметь использовать креативные инструменты на самые разные темы, представлять творческие работы (стихи, рассказы, мемуары, сочинения);
11.3.6.1 разделение письменной работы на параграфы и части, систематизация игры (информация, идея), логическая и стилистическая коррекция, редактирование)
Соблюдение речевых норм
11.4.1.1 написание языковых единиц в соответствии с нормой правописания;
11.4.5.1 уметь использовать знаки препинания на уровне текста и фрагментов текста
2-четверть
2. Экология: ядерная и нефтедобыча.
Ораторское исскуство
Айтыс.
Особенность критического мышления
Слушание и говорение

10.4.4.1 сөзжасамдық және синтаксистік нормаларды сақтай білу
4-тоқсан
5. Сәулет өнері.
Тілдік жүйе және норма
Жаңа қолданыстағы сөздер.
Ғылыми әдебиет атауларының ерекшелігі
Тыңдалым және айтылым
10.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (мақала) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдау;
10.1.5.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында тиісті сөйлеу әдебін сақтай отырып, дұрыс сөйлеу
Оқылым
10.2.3.1 көпшілікке арналған мақаланың құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау;
10.2.6.1 БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау жолдарын білу
Жазылым
10.3.3.1 қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (аргументативті эссе);
10.3.1.1 ғылыми-көпшілік стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала жазу;
10.3.4.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша түртіп жазудың (конспектілеудің) әртүрлі жолдарын меңгеру арқылы негізгі ақпаратты іріктеу
Әдеби тіл нормалары
10.4.5.1 сөйлем және мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
2) 11-сынып
Лексика-грамматикалық бөлім
Грамматикалық материал
Сөйлеу әрекетінің түрлері
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Қазақстан бүгінгі әлемде: Қазақстанның өткені мен келешегі.
Шешендік сөздер
Ойталқы (диспут).
Ғылыми стильдің тілдік ерекшеліктері
Тыңдалым және айтылым
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу;
11.1.3.1 мәтінде көтерілген мәселені (қоғамдық-саяси, ғылыми) талдай отырып, негізі ойды анықтау және ғаламдық мәселелермен салыстыру
Оқылым
11.2.2.1 таза ғылыми стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, ұғымдар, шартты белгілер, синтаксистік құрылымы);
11.2.3.1 таза ғылыми стильдегі тезис, аннотацияның құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау
Жазылым
11.3.1.1 таза ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, тезис, аннотация жазу;
11.3.5.1 әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, әңгіме, естелік, шығарма) ұсына білу;
11.3.6.1 жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау)
Әдеби тіл нормалары
11.4.1.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу;
11.4.5.1 мәтін және мәтін үзінділері деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
2-тоқсан
2. Экология: ядролық және мұнай өндірістері.
Шешендік сөздер
Айтыс.
Сыни пікірдің өзіндік ерекшелігі
Тыңдалым және айтылым

11.1.2.1 анализ терминов и понятий, языковых профилей, фрагментов текста для целевой аудитории в специализированном нарративном нарративном повествовании;
11.1.4.1 составление и критическая оценка дискуссионных вопросов с учетом взаимоотношений автора и читателя по проблеме, поднятой в тексте.
Чтение
11.2.3.1 знать структуру и структуру чисто научно-лекционной лекции, анализировать жанровые особенности;
11.2.4.1 сравнительный анализ темы текстов, авторской точки зрения, активности, структуры, языковой специфики целевой аудитории в разных стилях (научные, официальные статьи, публицистика, художественная литература, стиль устной речи);
11.2.6.1 получение информации из средств массовой информации, энциклопедических, научных и научных работ, получение информации о том, как делать ссылки, цитирование
Письмо
11.3.4.1 подбор базовой информации путем овладения различными способами прослушивания (повествования) материалов лекций и слушаний;
11.3.5.1 уметь использовать креативные инструменты на различные темы, представлять творческие работы (стихи, рассказы, мемуары, сочинения)
Соблюдение речевых норм
11.4.3.1 правильное использование художественных средств в контексте конкретной темы: иллюстрация, уточнение, доказательство, сортировка слов (эстетически-эстетическая)
3-четверть
3. Современное общество: миграция и интеллектуальная миграция.
Ораторское искусство
Дискуссия.
Языковая специфика официального стиля бумаги
Слушание и говорение
11.1.2.1 анализ терминов и понятий для целевой аудитории в специализированном узком повествовании (интервью, статьи), языковых обработках, фрагментах текста;
11.1.4.1 составление и критическая оценка вопросов обсуждения с учетом отношений между автором и читателем по проблеме, поднятой в тексте;
11.1.5.1 публичное выступление, эффективное общение с прослушиванием композиций, общение в коммуникативной манере
Чтение
11.2.1.1 сравнительный анализ данных в различных графических текстах (таблица, схема, чертеж, условная отметка), выявление основных тенденций;
11.2.3.1 интервью с чисто научным стилем, знание структуры и структуры статьи, анализ жанровых особенностей;
11.2.5.1 выявление основных моментов в тексте, обработка и пополнение предоставленных данных и комментариев
Письмо
11.3.1.1 составить статью, взять интервью с использованием лингвистических средств в соответствии с жанром и стилем чисто научного стиля;
11.3.2.1 сравнение текста данных в различных графических текстах, отслеживание структуры текста, анализ ключевых моментов и тенденций, составление выводов;

11.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау;
11.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, талқылау сұрақтарын құрастыру және сыни тұрғыда бағалау
Оқылым
11.2.3.1 таза ғылыми стильдегі дәрістің құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау;
11.2.4.1 әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс-қағаздар, публицистикалық, көркем әдебиет, ауызекі сөйлеу стилі) мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау;
11.2.6.1 БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау жолдарын білу, дәйексөз келтіру
Жазылым
11.3.4.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша түртіп жазудың (конспектілеудің) әртүрлі жолдарын меңгеру арқылы негізгі ақпаратты іріктеу;
11.3.5.1 әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, әңгіме, естелік, шығарма) ұсына білу
Әдеби тіл нормалары
11.4.3.1 белгілі бір тақырып аясында тілдегі көркемдік құралдарды орынды пайдалану:
көркемдеу, айшықтау, дәлелдеу, сөздерді сұрыптай білу (образды-эстетикалық)
3-тоқсан
3. Қазіргі қоғам: миграция және зияткерлік миграция.
Шешендік сөздер
Сөзталас.
Ресми ісқағаздар стилінің тілдік ерекшеліктері
Тыңдалым және айтылым
11.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (интервью, мақала) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау;
11.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, талқылау сұрақтарын құрастыру және сыни тұрғыда бағалау;
11.1.5.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында дұрыс сөйлеу, тыңдаушыларға ықпал ете білу, шешен сөйлеу
Оқылым
11.2.1.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау;
11.2.3.1 таза ғылыми стильдегі интервью, мақаланың құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау;
11.2.5.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтау, берілген мәліметтер мен пікірлерді өңдеу және толықтыру
Жазылым
11.3.1.1 таза ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, интервью жазу;
11.3.2.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу, өзіндік тұжырым жасау;

11.3.6.1 разделение письменной работы на параграфы и части, систематизация игры (информация, идея), логическая и стилистическая коррекция, редактирование)
Соблюдение речевых норм
11.4.2.1 интонационные компоненты речевого потока: мелодия, мелодия, тембр, темп, пауза и стиль речи
4. Изобретения, которые изменили мир
Ораторское искусство
Дискуссия.
Языковая особенности публицистического стиля
Слушание и говорение
11.1.1.1 прогнозы по текстовым выдержкам, умение идентифицировать релевантную информацию;
11.1.2.1 анализ терминов и понятий для целевой аудитории, языковых обработок, фрагментов текста в специализированных повествовательных текстах (видео)
Чтение
11.2.3.1 знать структуру и структуру чисто научного стилевого обзора, анализировать жанровые особенности;
11.2.5.1 выявление основных моментов в тексте, обработка и пополнение предоставленных данных и комментариев
Письмо
11.3.1.1 написать рецензию с использованием лингвистических средств, соответствующих жанру и стилю чисто научного стиля;
11.3.3.1 написать реферат по затронутым вопросам с использованием объективной информации (диссертационный очерк, аргументативный очерк)
Соблюдение речевых норм
11.4.4.1 соответствие текстовым нормам (структура текста, абзац, части текста, тема)
4-четверть
5. Туризм: экотуризм.
Ораторское искусство
Беседа и круглый стол.
Мысль ясности. Точность слова Используйте слово в культуре обсуждения узкий
Слушание и говорение
11.1.2.1 анализ терминов и понятий, языковых профилей, фрагментов текста для целевой аудитории в специализированных повествовательных текстах (дискуссии);
11.1.5.1 публичное выступление, эффективное общение с прослушиванием композиций, общение в коммуникативной манере
Чтение
11.2.1.1 сравнительный анализ данных в различных графических текстах (таблица, схема, чертеж, условный), выявление ключевых тенденций;
11.2.3.1 знать структуру и структуру доклада в чисто научном стиле, анализировать жанровые особенности
Письмо
11.3.2.1 сравнение текста данных в различных графических текстах, отслеживание структуры текста, анализ ключевых моментов и тенденций, составление выводов;
11.3.3.1 напишите эссе по поднятому вопросу, используя необходимую информацию (эссе "согласен, не согласен")
Соблюдение речевых норм
11.4.5.1 уметь использовать знаки препинания на уровне текста и фрагментов текста
Приложение 174
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 392
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115

11.3.6.1 жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау)
Әдеби тіл нормалары
11.4.2.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
4. Әлемді өзгерткен өнертабыстары
Шешендік сөздер
Пікір алмасу.
Публицистикалық стильдің тілдік ерекшеліктері
Тыңдалым және айтылым
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу;
11.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (бейнебаян) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау
Оқылым
11.2.3.1 таза ғылыми стильдегі рецензияның құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау;
11.2.5.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтау, берілген мәліметтер мен пікірлерді өңдеу және толықтыру
Жазылым
11.3.1.1 таза ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, рецензия жазу;
11.3.3.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (дискуссивті эссе, аргументативті эссе)
Әдеби тіл нормалары
11.4.4.1 мәтін нормаларын сақтап жазу (мәтін құрылымы, абзац, мәтін бөліктері, тақырып)
4-тоқсан
5. Туризм: экотуризм.
Шешендік сөздер
Әңгіме және дөңгелек үстел.
Ой айқындылығы. Сөз дәлдігі. Пікірталас мәдениетіндегі сөз қолданыстар
Тыңдалым және айтылым
11.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (пікірталас) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау;
11.1.5.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында дұрыс сөйлеу, тыңдаушыларға ықпал ете білу, шешен сөйлеу
Оқылым
11.2.1.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау;
11.2.3.1 таза ғылыми стильдегі баяндаманың құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау
Жазылым
11.3.2.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу, өзіндік тұжырым жасау;
11.3.3.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі)
Әдеби тіл нормалары
11.4.5.1 мәтін және мәтін үзінділері деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 174-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 392-қосымша

3) письмо: изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала, перефразирование исходного материала с сохранением основной мысли, представление информации в виде графика, таблицы, диаграммы, схемы, инфографики, в т.ч. с помощью ИКТ, создание текстов научно-популярного подстиля (очерк, эссе, статья), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк); с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации, написание разных видов эссе, в том числе критического, анализ научной и публицистической литературы, выражение и обоснование своего согласия/несогласия с автором, написание текстов-описаний и текстов-повествований в различных жанрах с использованием средств воздействия на читателя, корректировка и редактирование всех имеющихся недочетов в тексте с учетом целей, целевой аудитории, ситуации общения и воздействия на читателя, писать творческие работы, фрагмент/фрагменты текста, являющиеся определенными композиционным элементами;
4) соблюдение речевых норм: соблюдение орфографических норм; использование лексики официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистических фигур в соответствии с целью и ситуацией общения, соблюдение словообразовательных и морфологических (использование глаголов абстрактной семантики, глаголов несовершенного вида настоящего времени) норм, использование знаков препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях.
11. Базовое содержание по учебных дисциплин в 11 классах:
1) слушание и говорение: понимание основной и детальной информации текста, высказывание критического отношения к позиции автора, определение основной мысли с опорой на цель и позицию автора текста, прогнозирование содержания текста по таблицам и схемам, участие в деловой беседе, решение проблемы и достижение договоренности, построение развернутого монолога для публичного выступления в рамках общественно-политической, социально-культурной, социально-экономической и учебно-научной сфер, оценивание прослушанного материала с точки зрения убедительности, его критическая оценка;

3) жазылым: жоспар түрлерін құру (қарапайым, күрделі, тезистік); ауызекі сөйлеу стилінде әлеуметтік жағдайларға сай мәтін құрастыру; ресми қарым-қатынас аясында ресми құжат түрлерін жазу: сенімхат, кепілхат, өтінім, тапсырыс, келісімшарт, еңбек шарты, шарт, еңбек келісімі және мәтіндер құрастыру; ғылыми стильдің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып, баяндама, мақала, лекция, баяндама тезистері, аннотация, түйіндеме, рецензия және мәтіндер құрастыру; публицистикалық стильдің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып, мақала, репортаж, сұхбат, ақпарат, информациялық хабар, очерк, памфлет жазу; көркем әдебиет стилінің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып мәтіндер құрастыру (таңдау бойынша); мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу; эссе түрлерінің құрылымын сақтай отырып, көтерілген мәселе бойынша өзіндік пікір жаза білу; оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпаратты іріктей отырып, түртіп жазу (конспектілеу); әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, хат, әңгіме, шығарма) ұсына білу; жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау;
4) әдеби тіл нормалары: орфографиялық нормаға сай жазу; сөздерді фонетикалық принцип негізінде жазу; сөздерді морфологиялық-фонематикалық принцип негізінде жазу; сөздерді тарихи-дәстүрлік принцип негізінде жазу; сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілерді дұрыс қою (нүкте, сұрау белгісі, леп белгісі, көп нүкте); сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерді дұрыс қою (үтір, нүктелі үтір, жақша, қос нүкте, тырнақша, сызықша).
11. Оқу пәнінің 11-сыныптағы базалық мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым: мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу; мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала, бейнебаян) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау; тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық (отандық) мәселелермен байланыстыра білу, салыстыру; мәтінде көтерілген мәселені, автор позициясын (қоғамдық-саяси, ғылыми) талдай отырып, негізгі ойды анықтау; мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, талқылау сұрақтарын құрастыру және сыни тұрғыда бағалау; коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында дұрыс сөйлеу, тыңдаушыларға ықпал ете білу, шешен сөйлеу; сөйлеу тілінің лексикалық, фонетикалық-морфологиялық, синтаксистік ерекшеліктерін ажыратып, орынды қолдану;

2) чтение: понимание главной, детальной, скрытой информации различных текстов, критическая оценка авторской позиции, выявление роли цвета, шрифтового многообразия, звука и графических изображений, гиперссылок в передаче основной мысли текста, понимание применения изобразительно-выразительных средств, стилистических фигур и других приемов в тексте, определение типов, признаков и языковых особенностей текстов научного и публицистического стилей и подстилей (аннотация, тезисы, репортаж, публичное выступление), формулирование вопросов для исследования и гипотезы по прочитанному тексту, использование разных видов чтения в зависимости от коммуникативных задач, которые ставит перед собой читающий, извлечение информации из различных источников, установление взаимосвязей и построение обоснованных выводов, сравнение стилистических особенностей текстов (композиционных, языковых и жанровых) с учетом темы, основной мысли, проблемы, цели, целевой аудитории, позиции автора и воздействия, произведенного на читателя, интерпретация содержания фрагмента текста, соотнесение его с темой, основной идеей, авторской позицией;
3) письмо: изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала, сжатие и перефразирование исходного материала с сохранением основной мысли, представление информации в виде презентации, использование таблицы, схемы, графики, диаграммы аудиофайлы, фотографии, движущихся иллюстраций; создание текстов научного и публицистического стилей и подстилей (аннотация, тезисы, репортаж, публичное выступление) с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации, написание разных видов эссе, в том числе аргументативного и дискуссионного, рассмотрение и анализ проблемы, представленной в научной, публицистической литературе, предложение и обоснование собственных путей решения данной проблемы, написание текстов-описаний и текстов-повествований в различных жанрах с использованием приемов, отражающих убеждения, взгляды и чувства автора, корректировка и редактирование всех имеющихся недочетов в тексте с учетом цели, целевой аудитории, ситуации общения и воздействия на читателя, писать творческие работы (тексты-повествования и тексты смешанных типов);
4) соблюдение речевых норм: соблюдение орфографических норм; использование лексики официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистических фигур в соответствии с целью и ситуацией общения, соблюдение словообразовательных и морфологических (использование глаголов абстрактной семантики, глаголов несовершенного вида настоящего времени), синтаксических (при пассивных конструкциях с возвратными глаголами и краткими страдательными причастиями, в безличных предложениях) и стилистических норм, использование знаков препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях с разными видами связи.

2) оқылым: әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау; таза ғылыми және публицистикалық стильдерін тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, ұғымдар, шартты белгілер,синтаксистік құрылымы ); әртүрлі стильдегі мәтіндердің жанрлық ерекшеліктерін таба білу; ауызекі сөйлеудің стильдік бедерін дұрыс қолдану; публицистикалық шығарма тілінің стильдік бедерін дұрыс қолдана білу; ресми ісқағаздары тілінің сөз бедерін дұрыс қолдана білу; көркем әдебиет тілінің сөз бедерін дұрыс қолдана білу; әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау (фонетикалық деңгей, лексикалық деңгей, морфологиялық деңгей, синтаксистік деңгей негізінде); мәтіндегі негізгі ойды анықтау, берілген мәліметтер мен пікірлерді өңдеу және толықтыру; белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын жүйелі қолдана білу; БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау, дәйексөз келтіру жолдарын білу;
3) жазылым: жоспар түрлерін құру (күрделі, тезистік, тірек-схема түріндегі жоспар); ауызекі сөйлеу стилінде әлеуметтік жағдайларға сай мәтін құрастыру; ресми қарым-қатынас аясында ресми құжат түрлерін жазу: сенімхат, кепілхат, өтінім, тапсырыс, келісімшарт, еңбек шарты, шарт, еңбек келісімі және мәтіндер құрастыру; ғылыми стильдің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып, баяндама, мақала, дәріс, баяндама тезистері, аннотация, түйіндеме, рецензия мәтіндер құрастыру; публицистикалық стильдің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып, мақала, репортаж, сұхбат, ақпарат, ақпараттық хабар, очерк, памфлет жазу; көркем әдебиет стилінің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып мәтіндер құрастыру (таңдау бойынша); мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу, өзіндік тұжырым жасау; көтерілген мәселе бойынша академиялық тұрғыдан эссе жаза білу, мәселенің артықшылықтары мен кемшіліктерін талдап жазу; оқылым және тыңдалым материалдары бойынша түртіп жазудың (конспектілеудің) әртүрлі жолдарын меңгеру арқылы негізгі ақпаратты іріктеу; әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, әңгіме, естелік, шығарма) ұсына білу; жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетудер енгізу, редакциялау;
4) әдеби тіл нормалары: мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді қазіргі орфографиялық нормаға сай жазу; сөздерді фонетикалық принцип негізінде жазу; сөздерді морфологиялық-фонематикалық принцип негізінде жазу; сөздерді тарихи-дәстүрлік принцип негізінде жазу; сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану; әлеуметтік-саяси шешендік қатынас аясында сөз әдебі мен сөйлеу мәнерін дұрыс қолдану; мәтін нормаларын сақтап жазу (мәтін құрылымы, абзац, мәтін бөліктері, тақырып); мәтін және мәтін үзінділері деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу.

Глава 3. Система целей обучения
12. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе – подраздел программы, третье число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1: "10" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
13. Система целей обучения:
Обучающиеся должны:
Подраздел
Подраздел
Подраздел
1. Прогнозирование событий
1. прогнозирование событий
1. прогнозирование событий
2. Анализ текстов разных жанров
10.1.2.1 анализ языковых терминов и понятий для целевой аудитории в специализированных повествовательных текстах (лекции, интервью, дискуссии, статьи)
11.1.2.1 анализ терминов и понятий для целевой аудитории, языковых обработок, фрагментов текста в специализированном нарративном повествовании (лекции, интервью, дискуссии, статьи, видео)
3. определение основной мысли
10.1.3.1 анализ проблемы, поднятой в тексте (социально-политическая), выявление основной идеи и ее связь с глобальными проблемами
11.1.3.1 проанализировать проблему, поднятую в тексте (общественно-политическую, научную), определите основную идею и сравните ее с глобальными проблемами
4. По материалам слушание составлять вопросы
10.1.4.1 создание и оценка вопросов, принимая во внимание отношения между автором и читателем по проблеме, поднятой в тексте
11.1.4.1 составление и критическая оценка дискуссионных вопросов с учетом взаимоотношений автора и читателя по проблеме, поднятой в тексте
5. Развитие речевой культуры
10.1.5.1 говорить правильно с публичными выступлениями, в соответствии с коммуникативными обстоятельствами
11.1.5.1 публичное выступление, эффективное общение с прослушиванием композиций, общение в коммуникативной манере
6. Развитие речевой культуры
10.1.6.1 говорить правильно с публичными выступлениями, в соответствии с коммуникативными обстоятельствами
11.1.6.1 публичное выступление, эффективное общение с прослушиванием композиций, общение в коммуникативной манере
2) чтение:
Обучающиеся должны:
Подраздел
Подраздел
Подраздел
1. Понимание информации
1. понимание информации
1. понимание информации
2. Определение типов и стилей текстов
2. определение типов и стилей текстов
2. определение типов и стилей текстов
3. Определить жанровую особенность текста
3. определить жанровую особенность текста
3. определить жанровую особенность текста
4. Сравнительный анализ текстов
4. сравнительный анализ текстов
4. сравнительный анализ текстов
5. Интерпретация текста
5. интерпретация текста
5. интерпретация текста
6. Извлечение информации из различных источников
6. извлечение информации из различных источников
6. извлечение информации из различных источников
7. Получение информации из разных источников
10.2.7.1 знать, как получить средства массовой информации, энциклопедические, научные данные
11.2.7.1 знать способы получения, ссылки и выхода данных из средств массовой информации, энциклопедических, научных и научных публикаций.
3) письмо:
Обучающиеся должны:
Подраздел
Подраздел
Подраздел
1. составление плана
10.3.1.1 типы планов (простые, сложные, дипломные)
11.3.1.1 виды планов (комплекс, дипломная работа, план в виде эталонной схемы)
2. Написание текстов в разных жанрах
10.3.2.1 написание статьи, интервью, инструкций по использованию лингвистических средств в соответствии с жанром и стилями научного стиля
11.3.2.1 аннотация, статья, интервью, тезисы, аннотация, обзор лексических инструментов в соответствии с жанром и стилями чисто научного стиля
3. Презентация письменных работ в разных форматах
10.3.3.1 сравнение данных в различных графических текстах с сохранением структуры текста, анализ ключевых моментов и тенденций

3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
12. Бағдарламада "оқу мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқу мақсатының реттік саны.
13. Оқу мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) тыңдалым және айтылым:
Білім алушылар...
10-сынып
11-сынып
1. Болжау
10.1.1.1 - . мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру
11.1.1.1 - мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу
2. Әртүрлі жанрдағы мәтіндерді талдау
10.1.2.1- мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдау
11.1.2.1- мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала, бейнебаян) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау
3. Мәтіннен ақпаратты анықтау
10.1.3.3-тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық мәселелермен байланыстыра білу, астарлы ойды анықтау
11.1.3.3- тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық (отандық) мәселелермен байланыстыра білу, салыстыру, факті мен көзқарасты ажырата білу
4. Негізгі ойды анықтау
10.1.4.1- мәтінде көтерілген мәселені (қоғамдық-саяси) талдай отырып, негізгі ойды анықтау және ғаламдық мәселелермен байланыстыру
11.1.4.1- мәтінде көтерілген мәселені, автор позициясын (қоғамдық-саяси, ғылыми) талдай отырып, негізгі ойды анықтау
5. Тыңдалым материалы бойынша сұрақтар құрастыру және бағалау
10.1.5.1 - мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, сұрақтар құрастыру және бағалау
11.1.5.1 - мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, талқылау сұрақтарын құрастыру және сыни тұрғыда бағалау
6. Сөйлеу мәдениетін дамыту
10.1.6.1 - коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында тиісті сөйлеу әдебін сақтай отырып, дұрыс сөйлеу
11.1.6.1 - коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында дұрыс сөйлеу, тыңдаушыларға ықпал ете білу, шешен сөйлеу
2) оқылым:
Білім алушылар...
10-сынып
11-сынып
1. Ақпаратты түсіну
10. 2.1.1 - әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді талдау, негізгі үрдістерді анықтау
11.2.1.1 - әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау
2. Мәтіннің стильдік ерекшелігін тану
10.2.2.1 - ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, тілдік оралымдар, өзге стиль элементтері)
11.2.2.1 - таза ғылыми стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, ұғымдар, шартты белгілер, синтаксистік құрылымы)
3. Мәтіннің жанрлық ерекшелігін ажырату
10.2.3.1 – көпшілікке арналған дәріс, интервью, мақала, очерктің құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау
11.2.3.1 – таза ғылыми стильдегі дәріс, интервью, мақала, баяндама, тезис, аннотация, рецензияның құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау
4. Мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау
10.2.4.1- әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс-қағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
11.2.4.1 - әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс-қағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
5. Мәліметтерді өңдей білу
10.2.5.1 - мәтіндегі негізгі ойды анықтау, көтерілген мәселеге баға беріп, мәліметтер мен пікірлерді өңдей білу
11.2.5.1 - мәтіндегі негізгі ойды анықтау, берілген мәліметтер мен пікірлерді өңдеу және толықтыру
6. Оқылым стратегияларын қолдану
10.2.6.1 -белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын жүйелі қолдана білу
11. 2.6.1 - белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын жүйелі қолдана білу
7. Әртүрлі ресурс көздерінен қажетті ақпарат алу
10. 2.7.1 - БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік деректерді ала білу, сілтеме жасау жолдарын білу
11.2.7.1 - БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау, дәйексөз келтіру жолдарын білу
3) жазылым:
Білім алушылар...
10-сынып
11-сынып
1. Жоспар құру
10.3.1.1-жоспар түрлерін құру (қарапайым, күрделі, тезистік)
11.3.1.1 -жоспар түрлерін құру (күрделі, тезистік, тірек-схема түріндегі жоспар)
2. Әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру
10.3.2.1 - ғылыми-көпшілік стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, интервью, нұсқаулық жазу
11.3.2.1 - таза ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, интервью, тезис, аннотация, рецензия жазу
3. Жазба жұмыстарын әртүрлі формада ұсыну
10.3.3.1 - мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу

11.3.3.1 сравнение текста данных в различных графических текстах с сохранением структуры текста, анализ ключевых моментов и тенденций, составление самоотчета
4. Написание эссе
10.3.4.1 писать разные виды эссе, в том числе критическое, анализируя научную и публицистическую литературу, выражая и обосновывая свое согласие/несогласие с автором
11.3.4.1 писать разные виды эссе, в том числе аргументативное и дискуссионное, рассматривая и анализируя проблему, представленную в научной, публицистической литературе, предлагая и обосновывая собственные пути решения данной проблемы
5. Написание компактных текстов на основе материалов для чтения и прослушивания
10.3.5.1 чтение, слушание и слушание с ключевой информацией, набор текста (повествование)
11.3.5.1 выбор ключевой информации путем освоения различных способов постукивания (синопсиса) на материалах для чтения и прослушивания.
6. Творческая работа
10.3.6.1 уметь использовать творческие инструменты на различные темы, представлять творческие работы (стихи, письма, рассказы, сочинения)
11. 3.6.1 уметь использовать креативные инструменты на различные темы, представлять творческие работы (стихи, рассказы, мемуары, сочинения)
7. Корректирование и редактирование текстов
10.3.7.1 разделение документов на параграфы и части, правильное структурирование игры (информация, идея), логические и стильные исправления, редактирование
11.3.7.1 разделение письменной работы на параграфы и части, систематизация игры (информация, идея), логическая и стилистическая коррекция, редактирование)
4) соблюдение речевых норм:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10-класс
11-класс
1. Орфографическая норма
10.4.1.1 написание языковых единиц в соответствии с контестной нормой
11.4.1.1 написание языковых единиц в соответствии с контестной нормой
2. Орфоэпическая норма
10.4.2.1 интонационные компоненты речевого потока: мелодия, мелодия, тембр, темп, пауза и стиль речи
11.4.2.1 интонационные компоненты речевого потока: мелодия, мелодия, тембр, темп, пауза и стиль речи
3. Лексическая норма
10.4.3.1 способность выбирать, преобразовывать и пробовать в контексте определенной темы
11.4.3.1 правильное использование художественных средств в контексте конкретной темы:
иллюстрация, уточнение, доказательство, сортировка слов (эстетически-эстетическая)
4. Грамматическая норма
10.4.4.1 словообразование и соблюдение синтаксические нормы в письме
11.4.4.1 соответствие текстовым нормам (структура текста, абзац, части текста, тема)
5. Пунктуационная норма
10.4.5.1 умение использовать пунктуацию в пункте и тексте

11.3.3.1 - мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу, өзіндік тұжырым жасау
4. Эссе жазу
10.3.4.1 - қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі, дискуссивті эссе, аргументативті эссе)
11.3.4.1 - қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (дискуссивті эссе, аргументативті эссе)
5. Оқылым және тыңдалым материалдары негізінде жинақы мәтін жазу
10.3.5.1 - оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпаратты іріктей отырып, түртіп жазу (конспектілеу)
11.3.5.1 - оқылым және тыңдалым материалдары бойынша түртіп жазудың (конспектілеудің) әртүрлі жолдарын меңгеру арқылы негізгі ақпаратты іріктеу
6. Шығармашылық жұмыс
10.3.6.1 - әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, хат, әңгіме, шығарма) ұсына білу
11.3.6.1 - әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, әңгіме, естелік, шығарма) ұсына білу
7. Мәтіндерді түзету және редакциялау
10.3.7.1 - жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау
11.3.7.1 - жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау)
4) әдеби тіл нормасы:
Білім алушылар...
10-сынып
11-сынып
1. Орфографиялық норма
10. 4.1.1- мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу
11.4.1.1-мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу
2. Орфоэпиялық норма
10. 4.2.1 - сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
11.4.2.1 - сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
3. Лексикалық норма
10.4.3.1 -
белгілі бір тақырып аясында сөздерді іріктеп,түрлендіріп,талғаммен қолдана білу
11.4.3.1- белгілі бір тақырып аясында тілдегі көркемдік құралдарды орынды пайдалану:
көркемдеу, айшықтау, дәлелдеу, сөздерді сұрыптайбілу(образды-эстетикалық)
4. Грамматикалық норма
10. 4.4.1- сөзжасамдық және синтаксистік нормаларды сақтай білу
11.4.4.1- мәтін нормаларын сақтап жазу (мәтін құрылымы, абзац, мәтін бөліктері, тақырып)
5. Пунктуациялық норма
10. 4.5.1- сөйлем және мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу

11.4.5.1 уметь использовать знаки препинания на уровне текста и фрагментов текста
14. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Казахский язык" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящему приказу.
15. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе по
учебному предмету "Казахский язык"
для 10-11 классов общественно-
гуманитарного направления уровня
общего среднего образования
по обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Казахский язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию
1) 10 класс:
Лексико-грамматический раздел
Грамматический материал
Типы речевой деятельности
Цели обучения
1-четверть
1. Язык и идея алаша.
Культура речи
Книжный язык.
Речевой язык
Слушание и говорение
10.1.1.1 делать прогнозы по текстовым выдержкам, продолжать тему на основе своих знаний;
10.1.4.1 анализ проблемы, поднятой в тексте (социально-политическая), выявление основной идеи и ее связь с глобальными проблемами.
Чтение
10.2.2.1 признание научно-популярного и публицистического стиля лингвистическими средствами (термины, лингвистическая риторика, элементы других стилей);
10.2.7.1 знать, как получить средства массовой информации, энциклопедические, научные данные
Письмо
10.3.4.1 написание эссе по проблеме, поднятой с использованием необходимых клише и лексических структур (эссе "согласен, не согласен");
10.3.7.1 разделение документов на параграфы и части, правильное структурирование игры (информация, идея), логические и стильные исправления, редактирование
Литературные языковые нормы
10.4.1.1 написание языковых единиц в соответствии с нормой правописания
2. Мировые новости: искусство и культура.
Культура речи
Композиция слов и словарный запас.
Знание языков в стилях речи и их использовании
Слушание и говорение
10.1.2.1 анализ терминов и понятий для целевой аудитории в специальном нарративном повествовательном тексте (лекции), лингвистический анализ;
10.1.3.3 умение соотносить информацию в тексте текста с глобальными проблемами, определять концептуальную идею
Чтение
10.2.3.1 знать структуру и оформление публичных лекций, анализировать жанровые особенности;

11.4.5.1- мәтін және мәтін үзінділері деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
14. Осы оқу бағдарламасы қосымшада берілген жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағытындағы 10-11-сыныптарға арналған "Қазақ тілі" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
15. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің қоғамдық-
гуманитарлық бағыттағы
10-11-сыныптарына арналған
"Қазақ тілі" пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) 10-сынып:
Лексика-грамматикалық бөлім
Грамматикалық материал
Сөйлеу әрекетінің түрлері
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Тіл және алаш идеясы.
Сөз мәдениеті
Кітаби тіл.
Сөйлеу тілі
Тыңдалым және айтылым
10.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру;
10.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселені (қоғамдық-саяси) талдай отырып, негізгі ойды анықтау және ғаламдық мәселелермен байланыстыру
Оқылым
10.2.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, тілдік оралымдар, өзге стиль элементтері);
10.2.7.1 БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік деректерді ала білу, сілтеме жасау жолдарын білу
Жазылым
10.3.4.1 қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі);
10.3.7.1 жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау
Әдеби тіл нормалары
10.4.1.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу
2. Әлем жаңалықтары: өнер және мәдениет.
Сөз мәдениеті
Сөз құрамы мен сөз байлығы.
Сөйлеу стильдеріндегі тілдік оралымдар және олардың қолданысы
Тыңдалым және айтылым
10.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдау;
10.1.3.3 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық мәселелермен байланыстыра білу, астарлы ойды анықтау
Оқылым
10.2.3.1 көпшілікке арналған дәрістің құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау;

10.4.3.1 способность выбирать, преобразовывать и пробовать в контексте определенной темы
3-четверть
5. Образование. Наука. Инновации.
Языковая система и норма
Точность слова
Слушание и говорение
10.1.3.3 умение соотносить информацию в тексте текста с глобальными проблемами;
10.1.5.1 составление и оценка вопросов, принимая во внимание отношения между автором и читателем по вопросу, поднятому в тексте
Чтение
10.2.3.1 знать структуру и структуру публичного эссе, анализировать жанровые особенности;
10.2.6.1 систематическое применение критерия для конкретной цели
Письмо
10.3.6.1 уметь использовать креативные инструменты на самые разные темы, представлять творческие работы (стихи, письма, рассказы, сочинения);
10.3.5.1 чтение, слушание и слушание с ключевой информацией, набор текста (повествование)
Литературные языковые нормы
10.4.3.1 способность выбирать, преобразовывать и пробовать в контексте определенной темы
6. Современное общество: социальное неравенство.
Языковая система и стиль
Речь в социальных отношениях.
публицистика
Стилистические особенности литературного языка
Слушание и говорение
10.1.1.1 делать прогнозы по текстовым выдержкам, продолжать тему на основе своих знаний;
10.1.2.1 анализ терминов и понятий, целевой язык для целевой аудитории в специализированном нарративном повествовании (обсуждение)
Чтение
10.2.4.1 сравнительный анализ текстов разных стилей (научные, официальные, публицистические, речевые, художественные), активности, структуры, языковой специфики в зависимости от целевой аудитории;
10.2.1.1 анализ данных в различных графических текстах (таблица, схема, чертеж, условная отметка), выявление ключевых тенденций
Письмо
10.3.3.1 сравнение данных в различных графических текстах с сохранением структуры текста, анализ ключевых моментов и тенденций;
10.3.4.1 написание эссе по поднятому вопросу с использованием необходимых клише и лексических структур (эссе "согласен, не согласен", аргументативный эссе)
Литературные языковые нормы
10.4.4.1 понимание и синтаксические стандарты
7. Архитектура.
Особенности стилья
Новые действующие слова.
Имена научного и научно-фантастического стиля
Слушание и говорение
10.1.4.1 анализ проблемы, поднятой в тексте (социально-политическая), выявление основной идеи и ее связь с глобальными проблемами;
10.1.6.1 говорить правильно с публичными выступлениями, в соответствии с коммуникативными обстоятельствами
Чтение
10.2.4.1 сравнительный анализ текстов разных стилей (научные, официальные, публицистические, речевые, художественные), активности, структуры, языковой специфики в зависимости от целевой аудитории;

10.4.3.1 белгілі бір тақырып аясында сөздерді іріктеп, түрлендіріп, талғаммен қолдана білу
3-тоқсан
5. Білім. Ғылым. Инновация.
Тілдік жүйе және норма
Сөз дәлдігі
Тыңдалым және айтылым
10.1.3.3 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық мәселелермен байланыстыра білу, астарлы ойды анықтау;
10.1.5.1 мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, сұрақтар құрастыру және бағалау
Оқылым
10.2.3.1 көпшілікке арналған очерктің құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау;
10.2.6.1 белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын жүйелі қолдана білу
Жазылым
10.3.6.1 әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, хат, әңгіме, шығарма) ұсына білу;
10.3.5.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпаратты іріктей отырып, түртіп жазу (конспектілеу)
Әдеби тіл нормалары
10.4.3.1 белгілі бір тақырып аясында сөздерді іріктеп, түрлендіріп, талғаммен қолдана білу
6. Қазіргі қоғам: әлеуметтік теңсіздік.
Тілдік жүйе және стиль
Әлеуметтік-тұрмыстық қатынастағы сөздер.
Публицистикалық шығарма тілінің стильдік ерекшеліктері
Тыңдалым және айтылым
10.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру;
10.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (пікірталас) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдау
Оқылым
10.2.4.1 әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми ісқағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау;
10.2.1.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді талдау, негізгі үрдістерді анықтау
Жазылым
10.3.3.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу;
10.3.4.1 қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі, аргументативті эссе)
Әдеби тіл нормалары
10.4.4.1 сөзжасамдық және синтаксистік нормаларды сақтай білу
7. Сәулет өнері.
Стильдік ерекшеліктер
Жаңа қолданыстағы сөздер.
Ғылыми және ғылыми-көпшілік стиль атаулары
Тыңдалым және айтылым
10.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселені (қоғамдық-саяси) талдай отырып, негізгі ойды анықтау және ғаламдық мәселелермен байланыстыру;
10.1.6.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында тиісті сөйлеу әдебін сақтай отырып, дұрыс сөйлеу
Оқылым
10.2.4.1 әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми ісқағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау;

10.3.7.1 разделение документов на параграфы и части, правильное структурирование игры (информация, идея), логические и стильные исправления, редактирование
Литературные языковые нормы
10.4.5.1 умение использовать пунктуацию в пункте и тексте
2) 11-сынып:
Лексико-грамматический раздел
Грамматический материал
Типы речевой деятельности
Цели обучения
1-четверть
1. Имидж Казахстана. Прошлое и будущее Казахстана.
Ораторское искусство
Диспут.
Лингвистические особенности научного стиля
Слушание и говорение
11.1.1.1 прогнозы по текстовым выдержкам, умение идентифицировать релевантную информацию;
11.1.5.1 составление и критическая оценка дискуссионных вопросов с учетом взаимоотношений автора и читателя по проблеме, поднятой в тексте.
Чтение
11.2.2.1 признание чисто научно разработанных языковых средств (термины, понятия, условные знаки, синтаксическая структура);
11.2.5.1 определение основной идеи текста, обработка и пополнение предоставленных данных и комментариев;
11.2.7.1 знать способы получения, ссылки и выхода данных из средств массовой информации, энциклопедических, научных и научных публикаций.
Письмо
11.3.4.1 написать реферат по затронутым вопросам с использованием необходимой информации (эссе эссе);
11.3.7.1 разделение письменной работы на параграфы и части, систематизация игры (информация, идея), логическая и стилистическая коррекция, редактирование)
Литературные языковые нормы
11.4.1.1 написание языковых единиц в соответствии с нормой правописания
2. Молодежная культура и проблемы.
Ораторское искусство
Ой көкпар (дебат).
Языковые особенности журналистского стиля
Слушание и говорение
11.1.2.1 анализ терминов и понятий, языковых профилей, фрагментов текста для целевой аудитории в специализированном нарративном повествовании (лекции);
11.1.3.3 сравнение информации в тексте текста с глобальными (внутренними) проблемами
Чтение
11.2.3.1 знать структуру и дизайн чисто научной лекции, анализировать жанровые особенности;
11.2.4.1 сравнительный анализ темы текстов, авторских взглядов, активности, структуры, языковой специфики целевой аудитории в разных стилях (научные, официальные статьи, публицист, выступления, художественный стиль)
Письмо
11.3.5.1 отбор базовой информации путем овладения различными способами постукивания (синопсиса) материалов для чтения и прослушивания;
11.3.6.1 уметь использовать креативные инструменты на различные темы, представлять творческие работы (стихи, рассказы, мемуары, сочинения)
Литературные языковые нормы
11.4.1.1 написание языковых единиц в соответствии с нормой правописания
2-четверть

10.3.7.1 жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау
Әдеби тіл нормалары
10.4.5.1 сөйлем және мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
2) 11-сынып:
Лексика-грамматикалық бөлім
Грамматикалық материал
Сөйлеу әрекетінің түрлері
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Қазақстан бейнесі. Қазақстанның өткені мен келешегі.
Шешендік сөздер
Ойталқы (диспут).
Ғылыми стильдің тілдік ерекшеліктері
Тыңдалым және айтылым
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу;
11.1.5.1 мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, талқылау сұрақтарын құрастыру және сыни тұрғыда бағалау
Оқылым
11.2.2.1 таза ғылыми стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, ұғымдар, шартты белгілер, синтаксистік құрылымы);
11.2.5.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтау, берілген мәліметтер мен пікірлерді өңдеу және толықтыру;
11.2.7.1 БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау, дәйексөз келтіру жолдарын білу
Жазылым
11.3.4.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (дискуссивті эссе);
11.3.7.1 жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау)
Әдеби тіл нормалары
11.4.1.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу
2. Жастар мәдениеті және мәселесі.
Шешендік сөздер
Ой көкпар (дебат).
Публицистикалық стильдің тілдік ерекшеліктері
Тыңдалым және айтылым
11.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау;
11.1.3.3 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық (отандық) мәселелермен байланыстыра білу, салыстыру
Оқылым
11.2.3.1 таза ғылыми стильдегі дәрістің құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау;
11.2.4.1 әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми ісқағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
Жазылым
11.3.5.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша түртіп жазудың (конспектілеудің) әртүрлі жолдарын меңгеру арқылы негізгі ақпаратты іріктеу;
11.3.6.1 әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, әңгіме, естелік, шығарма) ұсына білу
Әдеби тіл нормалары
11.4.1.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу
2-тоқсан

3. Современное общество. Миграция. Интеллектуальная миграция.
Ораторское исскуство
Дисскусия.
Языковые особенности официального стиля бумаги
Слушание и говорение
11.1.2.1 анализ терминов и понятий, языковых профилей, фрагментов текста для целевой аудитории в специализированном нарративном повествовании (интервью);
11.1.6.1 публичное выступление, эффективное общение с прослушиванием композиций, общение в коммуникативной манере
Чтение
11.2.2.1 признание чисто научно разработанных языковых средств (термины, понятия, условные знаки, синтаксическая структура);
11.2.1.1 сравнительный анализ данных в различных графических текстах (таблица, схема, чертеж, условная отметка), выявление основных тенденций
Письмо
11.3.2.1 интервью с использованием лингвистических средств в соответствии с жанром и стилями чисто научного стиля;
11.3.3.1 сравнение текста данных в различных графических текстах с сохранением структуры текста, анализ ключевых моментов и тенденций, составление самоотчета
Литературные языковые нормы
11.4.2.1 интонационные компоненты речевого потока: мелодия, мелодия, тембр, темп, пауза и стиль речи
4. Изобретения, которые изменили мир.
Ораторское исскуство
Обмен мнений.
Языковые особенности журналистского стиля
Слушание и говорение
11.1.2.1 анализ терминов и понятий для целевой аудитории, языковых профилей, фрагментов текста в специализированном повествовательном тексте (статья);
11.1.3.3 умение соотносить информацию в тексте текста с глобальными (внутренними) проблемами, сравнивать, различать факты и отношения
Чтение
11.2.3.1 знать структуру и структуру статьи в чисто научном стиле, анализировать жанровые особенности;
11.2.4.1 сравнительный анализ темы текстов, авторских взглядов, активности, структуры, языковой специфики целевой аудитории в разных стилях (научные, официальные статьи, публицист, выступления, художественный стиль)
Письмо
11.3.1.1 создание типов планов (комплекс, тезис, план в виде эталонной схемы);
11.3.2.1 написать статью с использованием лингвистических средств в соответствии с жанром и стилем чисто научного стиля
Литературные языковые нормы
11.4.3.1 разумное использование художественных средств в контексте определенной темы: иллюстрация, уточнение, доказательство, умение сортировать слова (образно-эстетический)
3-четверть
5. Мир, безопасность и глобальная экономика.
Ораторское исскуство
Обсуждение.
Лингвистические особенности художественной литературы
Слушание и говорение
11.1.2.1 анализ терминов и понятий, языковых профилей, фрагментов текста для целевой аудитории в специализированных повествовательных текстах (дискуссии);

3. Қазіргі қоғам. Миграция. Зияткерлік миграция.
Шешендік сөздер
Сөзталас.
Ресми ісқағаздар стилінің тілдік ерекшеліктері
Тыңдалым және айтылым
11.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (интервью) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау;
11.1.6.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында дұрыс сөйлеу, тыңдаушыларға ықпал ете білу, шешен сөйлеу
Оқылым
11.2.2.1 таза ғылыми стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, ұғымдар, шартты белгілер, синтаксистік құрылымы);
11.2.1.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау
Жазылым
11.3.2.1 таза ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, интервью жазу;
11.3.3.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу, өзіндік тұжырым жасау
Әдеби тіл нормалары
11.4.2.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
4. Әлемді өзгерткен өнертабыстары.
Шешендік сөздер
Пікір алмасу.
Публицистикалық стильдің тілдік ерекшеліктері
Тыңдалым және айтылым
11.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (мақала) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау;
11.1.3.3 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық (отандық) мәселелермен байланыстыра білу, салыстыру, факті мен көзқарасты ажырата білу
Оқылым
11.2.3.1 таза ғылыми стильдегі мақаланың құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау;
11.2.4.1 әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми ісқағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
Жазылым
11.3.1.1 жоспар түрлерін құру (күрделі, тезистік, тірек-схема түріндегі жоспар);
11.3.2.1 таза ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала жазу
Әдеби тіл нормалары
11.4.3.1 белгілі бір тақырып аясында тілдегі көркемдік құралдарды орынды пайдалану: көркемдеу, айшықтау, дәлелдеу, сөздерді сұрыптай білу (образды-эстетикалық)
3-тоқсан
5. Бейбітшілік, қауіпсіздік және жаһандық экономика.
Шешендік сөздер
Пікірталас.
Көркем әдебиет стилінің тілдік ерекшеліктері
Тыңдалым және айтылым
11.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (пікірталас) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау;

11.1.4.1 определение основной идеи, анализ проблемы, поднятой в тексте, позиции автора (общественно-политическая, научная)
Чтение
11.2.3.1 знать структуру и структуру доклада в чисто научном стиле, анализировать жанровые особенности;
11.2.5.1 определение основной идеи текста, обработка и пополнение предоставленных данных и комментариев;
11.2.6.1 систематическое применение критерия для конкретной цели
Письмо
11.3.4.1 по существу представить эссе (аргументативное эссе) по поднятому вопросу, используя необходимую информацию надлежащим образом;
11.3.5.1 выбор ключевой информации путем освоения различных способов постукивания (синопсиса) на материалах для чтения и прослушивания.
Литературные языковые нормы
11.4.3.1 разумное использование художественных средств в контексте определенной темы: иллюстрация, уточнение, доказательство, умение сортировать слова (образно-эстетический)
6. Сохранение исторических сокровищ нации.
Ораторское искусство
Беседа и круглый стол.
Мысль ясна
Билити. Точность слова Словарь в обсуждении культуры
Слушание и говорение
11.1.2.1 анализ терминов и понятий, языковых профилей, фрагментов текста для целевой аудитории в специальных узких специализированных текстах (видео);
11.1.6.1 публичное выступление, эффективное общение с прослушиванием композиций, общение в коммуникативной манере
Чтение
11.2.3.1 четкий научный стиль тезиса, абстрактная структура и дизайн, анализ жанровых особенностей;
11.2.4.1 сравнительный анализ темы текстов, отношения автора, целевой аудитории, структуры, языковой специфики в разных стилях (научные, официальные статьи, публицист, выступления, художественный стиль)
Письмо
11.3.2.1 аннотация, аннотация, обзор лингвистических инструментов в подлинной и стильной форме, чисто научный стиль;
11.3.6.1 уметь использовать креативные инструменты на различные темы, представлять творческие работы (стихи, рассказы, мемуары, сочинения)
Литературные языковые нормы
11.4.4.1 соответствие текстовым нормам (структура текста, абзац, части текста, тема)
7. Природа и Экология.
Ораторское исскуство
Айтыс.
Особенность критического мышления
Слушание и говорение
11.1.1.1 прогнозы по текстовым выдержкам, умение идентифицировать релевантную информацию;
11.1.5.1 составление и критическая оценка дискуссионных вопросов с учетом взаимоотношений автора и читателя по проблеме, поднятой в тексте.
Чтение
11.2.1.1 сравнительный анализ данных в различных графических текстах (таблица, схема, чертеж, условный), выявление ключевых тенденций;

11.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселені, автор позициясын (қоғамдық-саяси, ғылыми) талдай отырып, негізгі ойды анықтау
Оқылым
11.2.3.1 таза ғылыми стильдегі баяндаманың құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау;
11.2.5.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтау, берілген мәліметтер мен пікірлерді өңдеу және толықтыру;
11.2.6.1 белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын жүйелі қолдана білу
Жазылым
11.3.4.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (аргументативті эссе);
11.3.5.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша түртіп жазудың (конспектілеудің) әртүрлі жолдарын меңгеру арқылы негізгі ақпаратты іріктеу
Әдеби тіл нормалары
11.4.3.1 белгілі бір тақырып аясында тілдегі көркемдік құралдарды орынды пайдалану: көркемдеу, айшықтау, дәлелдеу, сөздерді сұрыптай білу (образды-эстетикалық)
6. Ұлттың тарихи жәдігерлерін сақтау.
Шешендік сөздер
Әңгіме және дөңгелек үстел.
Ой айқындылығы. Сөз дәлдігі. Пікірталас мәдениетіндегі сөз қолданыстар
Тыңдалым және айтылым
11.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (бейнебаян) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау;
11.1.6.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында дұрыс сөйлеу, тыңдаушыларға ықпал ете білу, шешен сөйлеу
Оқылым
11.2.3.1 таза ғылыми стильдегі тезис, аннотацияның құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау;
11.2.4.1 әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс-қағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
Жазылым
11.3.2.1 таза ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, тезис, аннотация, рецензия жазу;
11.3.6.1 әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, әңгіме, естелік, шығарма) ұсына білу
Әдеби тіл нормалары
11.4.4.1 мәтін нормаларын сақтап жазу (мәтін құрылымы, абзац, мәтін бөліктері, тақырып)
7. Табиғат және экология.
Шешендік сөздер
Айтыс.
Сыни пікірдің өзіндік ерекшелігі
Тыңдалым және айтылым
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу;
11.1.5.1 мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, талқылау сұрақтарын құрастыру және сыни тұрғыда бағалау
Оқылым
11.2.1.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау;

1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
2. Целью обучения учебному предмету "Казахский язык и литература" является формирование у обучающихся уважительного отношения к государственному языку, совершенствование навыков речевой деятельности, развитие навыков свободного говорения и грамотного письма с соблюдением языковых норм на основе интегрированного обучения языку и литературе.
3. Задачи учебного предмета "Казахский язык и литература":
1) воспитание уважительного отношения к государственному языку через приобщение обучающихся к культуре казахского народа;
2) обучение казахскому языку как государственному для успешной гражданской интеграции;
3) формирование ценностного отношения к казахскому языку и литературе;
4) развитие навыков использования в социальной среде всех видов речевой деятельности на основе коммуникативного обучения;
5) развитие навыков критического мышления, творческой работы на основе познания жанровых и стилистических особенностей казахской литературы;
6) воспитание личности, готовой к реализации лингвистических потребностей в поликультурной среде.
7) формирование высокообразованной, высокоразвитой личности.
4. На уровне общего среднего образования требования к знаниям, навыкам, умениям обучающихся по предмету "Казахский язык и литература" определены в соответствии с CEFR – Общеевропейской системой оценки уровня владения иностранным языком (уровень В2-С1).
Глава 2. Организация содержания предмета "Казахский язык и литература"
5. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Казахский язык и литература" составляет:
1) в 10 классе – 5 часов в неделю, 107 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 5 часов в неделю, 107 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).

1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы №604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Қазақ тілі мен әдебиеті"пәнінің оқу мақсаты – қазақ тілі мен әдебиетін кіріктіріп оқыту негізінде білім алушылардың тілдік дағдыларын жетілдіру, тіл нормаларын сақтап, еркін сөйлеу және сауатты жазу дағдыларын дамыту, мемлекеттік тілге құрметпен қарауын қалыптастыру.
3. "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің негізгі міндеттері:
1) білім алушының мемлекеттік тілге деген құрмет сезімін қазақ халқының мәдениетімен танысу арқылы тәрбиелеу;
2) адамзаттық ойдағыдай кірігу үшін қазақ тілін мемлекеттік тіл ретінде оқыту;
3) қазақ тілі мен әдебиеті пәніне құндылық ретінде қарауды қалыптастыру;
4) коммуникативтік оқыту негізінде барлық сөйлеу әрекетінің түрлерін әлеуметтік ортада қолдану дағдыларын дамыту;
5) қазақ әдебиетінің стилистикалық және жанрлық ерекшеліктерін тану негізіндешығармашылық тұрғыда жұмыс істеу, сын тұрғысынан ойлаудағдыларын дамыту;
6) көпмәдени ортада лингвистикалық қажеттілікті іске асыруға дайын жеке тұлғаны тәрбиелеу;
7) білім деңгейі жоғары, ой-өрісі дамыған тұлғаны қалыптастыру.
4. Жалпы орта білім беру деңгейіндегі "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша білім алушылардың білім, білік және дағдыға қойылатын талаптары СEFR -Шет тілін меңгерудің жалпы еуропалық құзыреті деңгейлерін (B2-С1) негізге ала отырып айқындалған.
2-тарау. "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
5. "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағатты;
2) 11-сынып – аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).

Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится с 01.09.2019 для обучающихся 10 класса, с 01.09.2020 для обучающихся 11 класса).
6. В процессе обучения через учебные цели у обучающихся формируются навыки по четырем видам речевой деятельности: аудирование, говорение, чтение, письмо.
7. Содержание учебного предмета состоит из 5 разделов:
1) аудирование;
2) говорение;
3) чтение;
4) письмо;
5) использование языковых единиц.
8. Раздел "Аудирование" состоит из следующих подразделов:
1) прогнозирование;
2) сконцентрированное слушание;
3) понимание лексического значения слов и словосочетаний;
4) слушание художественных произведений;
5) определение основной мысли;
6) ответы на вопросы по прослушанному тексту.
9. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) нахождение информации в тексте;
2) определение стилистических особенностей речи;
3) чтение художественной литературы;
4) сравнительный анализ текстов;
5) получение информации из дополниительных источников;
7) оценивание и высказывание своего мнения.
10. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) создание текстов разных стилей;
2) написание эссе;
3) творческое письмо;
4) сбор информации;
5) составление лаконичного текста (компрессия);
5) соблюдение орфографических и пунктуационных норм.
11. Раздел "Говорение" включает следующие подразделы:
1) словарный запас;
2) речевой этикет;
3) соблюдение орфоэпических норм;
4) определение и обсуждение основных аспектов текста;
5) уверенный и свободный диалог;
6) развитие речи через использование визуального материала.
12. Раздел "Использование языковых единиц" включает следующие подразделы:
1) части речи;
2) предложение.
13. Содержание предмета "Казахский язык и литература". 10 класс.
1) Аудирование: по материалам прослушанного текста обучающийся должен прогнозировать, определять и выписывать основную информацию прослушанного текста; понимать значение слов, терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах; слушать драматические, прозаические, поэтические произведения, определять и анализировать аргументы, обозначающие позицию автора, определять второстепенную мысль; слушать и сравнивать материалы, взятые из различных источников; на основе аргументов доказывать свою позицию.
2) Говорение: на основе текстов научно-общественного и публицистического стиля обучающийся должен определять образование сложных слов; составлять монологи и диалоги, уместно используя формы речевого этикета и модулируя интонацию (звук, тембр); определять соответствие содержания текста его теме; понимать основную идею текста; свободно участвовать в дискуссии-диалоге, дискуссии-полилоге; читать информацию в разных графических текстах (иллюстрация, фотография, схема, условное обозначение).

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Оқыту мақсаттары арқылы мұғалімдер сөйлеу қызметінің төрт дағдысын (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым) қалыптастырады, сонымен қатар, оқушылардың жетістігін бағалайды және оқытудың келесі кезеңі туралы ақпарат береді.
7.Оқыту пәнінің мазмұнын 5 бөлім құрайды:
1) тыңдалым;
2) айтылым;
3) оқылым;
4) жазылым;
5) тілдік бағдар.
8."Тыңдалым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) болжау;
2) назарын шоғырландырып тыңдау;
3) сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсіну;
4) көркем шығармаларды тыңдау;
5) негізгі ойды анықтау;
6) тыңдалым материалдары бойынша жауап беру.
9. "Оқылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) мәтіндегі ақпаратты анықтау;
2) стильдік ерекшеліктерді анықтау;
3) көркем шығармаларды оқу;
4) мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау;
5) қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді оқу;
6) өзіндік көзқарасын білдіру және бағалау.
10. "Жазылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әртүрлі стильде мәтіндер құрастыру;
2) эссе жазу;
3) шығармашылық жазба жұмысы;
4) мәліметтерді жинақтау;
5) жинақы мәтін құрастыру;
6) орфография және пунктуация.
11. "Айтылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) сөздік қорының алуандығы;
2) сөз мәнері мен сөйлеу этикеті;
3) орфоэпиялық нормаларды сақтау;
4) мәтіннің негізгі аспектілерін анықтау және талқылау;
5) сенімді және еркін жауап беру;
6) визуалды материалдар арқылы тілді дамыту.
12. "Тілдік бағдар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) сөз таптары;
2) сөйлем.
13. "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәнінің 10-сыныптағы білім мазмұны:
1) тыңдалым: мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тыңдалған мәтіндегі негізгі ақпараттарды түртіп жазу, оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында қолданылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну, драмалық, прозалық, поэзиялық шығарманы тыңдау, мәтіннен автордың көзқарасын (негізгі ойын) негіздейтін аргументтерді талдай отырып, астарлы ойды анықтау, көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз көзқарасын аргументтер негізінде дәлелдеу;
2) айтылым: ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндерден күрделі сөздердің жасалу жолын анықтау, ғылыми-көпшілік және публицистикалық мәтіндерге сүйеніп, монолог және диалог құрау, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушыға әсер ету, сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану, мәтіндегі абзацтардың, бөлімдердің орналасу тәртібін, ақпараттың тақырыппен байланысын анықтау, пікірталастың "пікірталас-монолог", "пікірталас-диалог", "пікірталас-полилог" түрлерінде сенімді және еркін сөйлеу, әртүрлі графиктік мәтіндердегі (иллюстрация, фотосурет, сызба, шартты белгі) ақпараттарды салыстыру, негізгі идеясын түсіндіру;

3) Чтение: определяя основную и второстепенную информацию текста, обучающийся должен выявлять факты и позиции героев, автора; определять идею текста; знать структуру и правила оформления научно-общественного и публицистического стилей текстов (статья, эссе, тезис, интервью); осуществлять анализ жанровых и языковых особенностей; анализ поднятых в тексте социально-общественных проблем; давать оценку поступкам героя в соответствии с реальной действительностью; осуществлять сравнительный анализ (жанр, структура, языковые средства, целевая аудитория) текстов научно-общественного и публицистического стиля; из энциклопедии находить по теме текста дополнительные материалы; высказывать свое мнение по содержанию текста.
4) Письмо: обучающийся должен уметь писать статью, составить интервью, испольуя клише, лексические единицы и языковые средства в соответствии с особенностями жанровых и публицистических стилей; писать эссе по определенной проблеме (в соответствии с позицией "согласен/ не согласен", дискуссивное эссе, аргументированное эссе); использовать в творческой работе художественные средства и приемы изображения; составлять план текста и к каждому подпункту собирать основной и дополнительный материал; соблюдать орфографические и пунктуационные нормы письма.
5) Использование языковых средств: обучающийся должен знать части речи, притяжательные окончания (единственное и множественное число), многозначные имена, окончания множественного числа; знать, как образуются имена прилагательные, имена числительные, местоимения; при составлении текстов правильно использовать причастие; знать функцию служебных слов в предложениях, правильно использовать их при составлении текста; знать порядок слов в предложении; уметь составлять сложные предложения и сложные предложения смешанного типа.
14. Содержание предмета "Казахский язык и литература". 11 класс.
1) Аудирование: обучающийся должен прогнозировать сюжет произведений по его отдельным отрывкам, неходить необходимую информацию из прослушанного текста и ситематизировать ее, понимать значение слов, словосочетаний, терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической сфере, а также специальной литературе, слушать художественный текст, сравнивать с другими произведениями искусства (кино, театр, музыка, живопись, скульптура, архитектура), определять основную идею текста, прослушивать и сравнивать информацию из разных источников по определенной проблеме, четко, ясно и аргументированно доносить свое мнение о чем-либо;

3) оқылым: мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтай отырып, факт мен көзқарасты ажырату, мәтін идеясымен байланысын анықтау, ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, эссе, тезис, интервью, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау, әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені талдау және кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау, ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, эссе, тезис, интервью, баспасөз парағы) бойынша салыстырмалы (жанры, құрылымы, тілдік құралдары, мақсатты аудиториясы) талдау жасау, мәтін тақырыбына байланысты қосымша материалдарды энциклопедиялардан тауып, ортақ қорытындылар жасау, мәтін мазмұнындағы деректі ақпаратты толық анықтап, негізгі ойға өз көзқарасын білдіру және оны бағалау;
4) жазылым: публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, баспасөз парағы, тезис, интервью жазу, қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі, дискуссивті эссе, аргументативті эссе), шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу, тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтап ұсыну, ғылыми-көпшілік және көркем мәтіндердегі негізгі ұғымдарды анықтай отырып, жинақы мәтін құрастыру, мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу, сөйлем деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу;
5) тілдік бағдар: сөз таптары, тәуелдік жалғауды (оңаша және ортақ тәуелдеу) және көптік мәнді есімдер мен көптік жалғауларды ажырата танып дұрыс қолдану, сын есімнің жасалу жолдарын білу, сан есімнің жасалу жолдарын білу, есімдіктердің жасалу жолдарын білу, мәтін құрауда есімше сөздерді стильдік қызметіне сай орынды қолдану, үстеудің жасалу жолы мен сөйлемдегі қызметін білу, шылаулардың сөйлемдегі қызметін білу, мәтін құрауда орынды қолдану, сөздердің байланысу түрлері мен тәсілдерін орынды қолдану, құрмалас сөйлемдердің (аралас) жасалу жолдарын білу.
14. "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәнінің 11-сыныптағы білім мазмұны:
1) тыңдалым: мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу, тыңдалған мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды түртіп жазу және ақпараттарды жүйелеу, оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегісөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну, көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасау, мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын, тыңдаушыға ықпал ету тәсілін талдай отырып, негізгі ойды анықтау, көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз ойын логикалық дұрыс, аргументті және айқын жеткізу;

2) Говорение: обучающийся должен образовывать сложные слова и термины, использовать их в научных и профессиональных целях; участвовать в диалогах, строить монологическую речь на заданную тему, уместно используя речевой этикет, а также вербальные средства речи: звук, ритм, темп, тембр, скорость, пауза; находить нужную информацию (факты, характеристики, цифровые данные, ссылки) из первоисточников с целью их анализа; уверенно и свободно выступать в аудитории, используя вербальные и невербальные средства речи; проводить сравнительный анализ информации из разных графических текстов (таблица, диаграмма, схема, условные обозначения);
3) Чтение: обучающийся должен извлекать из текста детальную информацию, факты и взгляды, определюящие второстепенную мысль; обсуждать позицию автора и свои впечатления от прочитанного; знать структуру и правила оформления текстов научного и публицистического стиля (статья, аннотация, репортаж, тезис, послание); анализировать и выявлять жанровые особенности литературных произведений; характеризовать социально-общественную проблему, излагаемую в художественном произведении; анализировать содержание текста из дополнительных научно-справочных источников; доступно и аргументированно высказывать свое мнение, давая оценку основной проблеме текста;
4) Письмо: уместно использовать языковые средства в соответствии с жаннровыми особенностями научного текста; писать статью, аннотацию, репортаж, тезис, послание, уместно используя необходимую информацию; аргументированно писать эссе (эссе "согласия, несогласия", дискуссивное эссе, аргументированное эссе), в творческих письменных работах использовать изобразительные средства и приемы; составлять план к каждому подпункту текста, излагать основной и дополнительный материал со ссылкой на источник; уместно использовать лексические единицы, информационно-значимые фрагменты (компрессия) при составлении небольших текстов профессионального и публицистического характера; соблюдать орфографические и пунктуационные нормы письма.

2) айтылым: ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану, ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, монолог пен диалогті үйлестіре қолдану, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып,тыңдаушылармен қарым-қатынас орнату, сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану, кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау, олардың қолданылу мақсатын талдау, көпшілік алдында сөз сөйлеуде маңызды орын алатын тілдік (вербалдық) және бейвербалдық элементтерді қолданып, сенімді және еркін сөйлеу, әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау;
3) оқылым: мәтіннен детальді ақпараттарды, факті мен көзқарасты, астарлы ойды анықтау, ақпараттың оқырманға әсерін және автор позициясын талқылау, ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, аннотация, үндеу, очерк, дәріс, баспасөз парағы)құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау, әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру, ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, аннотация, үндеу, очерк, дәріс, баспасөз парағы) бойынша салыстырмалы (құрылымы, қызметі, мақсатты аудиториясы, оқырманға әсері) талдау жасау, қосымша ғылыми-анықтамалық ақпарат көздерінен алынған материалдар негізінде мәтін мазмұнына сыни тұрғыдан талдау жасау, мәтінді негізгі мәселеге баға бере отырып, өзіндік көзқарасын жүйелі, дәлелді жеткізу;
4) жазылым: ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, аннотация, баспасөз парағы, тезис, үндеу жазу, қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі, дискуссивті эссе, аргументативті эссе), шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу, тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтау, дереккөздерге сілтеме көрсетіп таныстыру (тірек-схема, менталды карта, презентация), кәсіби және публицистикалық бағыттағы мәтіндердегі басты лексикалық бірліктерді нақтылап, мәтіннің ақпараттық-маңызды фрагменттерін анықтап, (компрессия) жинақы мәтін құрастыру, мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу; мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу;

5) Использование языковых единиц: обучающийся должен при составлении научных и профессиональных текстов различать грамматические омонимы, правильно их использовать в устной и письменной речи; использовать синонимический ряд имен числительных, наречий и местоимений в соответствии с особенностями стиля; определять в текстах причастные обороты и уместно использовать их при составлении устных и письменных текстов; знать функцию слов, обособленных слов, знать как составляются второстепенные члены предложения и уместно использовать их в письменных работах.
Глава 3. Система целей обучения
18. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.4: "10" – класс, "2" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
16. Система учебных целей:
1) аудирование
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
1. Прогнозирование
10.1.1.1 - уметь продолжить тему, прогнозируя по отрывкам текстов и опираясь на свои знания
11.1.1.1 - уметь прогнозировать по отрывкам текстов, извлекая необходимую информацию из текста
2. Сконцентрированное слушание
10.1.2.1 – слушая текст, уметь записывать (конспектировать) основные идеи ( информацию), опираясь на написанное, объяснять содержание
11.1.2.1 - слушая текст, уметь записывать (конспектировать) основные идеи (информацию), и систематизировать информацию
3. Понимание лексического значения слов и словосочетаний
10.1.3.1 - знать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах
11.1.3.1 - знать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах
4. Слушание художественных произведений
10.1.4.1 – уметь слушать драматические, прозаические, поэтические произведения, уточнять проблемы произведений
11.1.4.1 - уметь слушать художественные произведения, сравнивать с другими видами искусства (кино, театр, музыка, танцы, рисование, скульптура, архитектура)
5. Определение основной мысли
10.1.5.1 - уметь анализировать аргументы, на которых основывается мнение автора (основная мысль), определять второстепенную мысль произведения

5) тілдік бағдар:сөз таптары, ғылыми және кәсіби мәтіндер құрауда грамматикалық омонимдерді ажырата танып, ауызша және жазбаша дұрыс қолдану, сын есім сөздердің синонимдік қатарын стильдік ерекшеліктеріне сәйкес қолдану, мәтін құрауда сан есімнің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану, есімдіктердің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану, мәтіндерден көсемше оралымды сөйлемдерді анықтап,оларды ауызша және жазбаша мәтіндер құрауда орынды қолдану, үстеудің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай орынды қолдану, мәтін құрауда шылаудың мағыналық түрлерін стильдік қызметіне сай орынды қолдану; сөйлем, оқшау сөздердің қызметін білу, айқындауыш мүшелер (қосалқы, қосарлы, оңашаланған) жасалу жолдарын білу, жазба жұмыстарында орынды қолдану.
3-тарау.Оқу мақсаттарының жүйесі
15. Бағдарламада "оқу мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқу мақсатының реттік саны.
16.Оқу мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) тыңдалым:
Білім алушылар...
10-сынып
11-сынып
1. Болжау
10.1.1.1 - мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру
11.1.1.1 -мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу
2. Назарын шоғырландырып тыңдау
10.1.2.1 - мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды)қысқаша түртіп жазу (конспектілеу), жазбаға сүйеніп мәтін мазмұнын түсіндіру
11.1.2.1 - мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды) қысқаша түртіп жазу (конспектілеу) және берілген ақпараттарды жүйелеу
3. Сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсіну
10.1.3.1 - оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында қолданылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
11.1.3.1 -оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
4. Көркем шығармаларды тыңдау
10.1.4.1 - драмалық, прозалық, поэзиялық шығарманы тыңдау, шығармада көтерілген жалпыадамзаттық мәселені айқындау
11.1.4.1 - көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасау
5.Негізгі ойды анықтау
10.1.5.1 - мәтіннен автордың көзқарасын (негізгі ойын) негіздейтін аргументтерді талдай отырып, астарлы ойды анықтау

11.1.5.1 – уметь определять основную мысль произведения, анализируя прием, оказывающий впечатление на слушателя, позицию автора и его отношение к рассматриваемой проблеме
6. Отвечать на вопросы по прослушанному тексту
10.1.6.1 - уметь прослушивать материал из разных источников по определенной проблеме, сравнивать их и аргументированно высказывать свое мнение
11.1.6.1 - уметь прослушивать материал из разных источников по определенной проблеме, сравнивать их и аргументированно, логически правильно и ясно высказать свое мнение.
2) говорение
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
1. Словарный запас
10.2.1.1 – знать особенности научно-популярного и публицистического стилей, определять способы образования сложных слов, использовать их при составлении устных текстов
11.2.1.1 – знать особенности научно-популярного и публицистического стилей, определять способы образования сложных слов, использовать их при составлении устных текстов
2. Речевой этикет
10.2.2.1 –опираясь на тексты научно-популярного и публицистического стилей, уметь составлять монологи и диалоги, уместно применяя выразительные средства речи и используя речевой этикет
11.2.2.1 - опираясь на тексты научно-популярного и публицистического стилей, уметь составлять монологи и диалоги, уместно применяя выразительные средства речи и используя речевой этикет,
устанавливать контакт со слушателями
3. Соблюдение орфоэпических норм
10.2.3.1 – знать составные элементы интонации: мелодика, ритм, тембр, темп, интенсивность, уметь использовать их в устной речи
11.2.3.1 - знать составные элементы интонации: мелодика, ритм, тембр, темп, интенсивность, уметь использовать их в устной речи
4. Определение и обсуждение основных аспектов текста
10.2.4.1 – уметь определять порядок частей, абзацов текста, устанавливать взаимосвязь их содержания с темой, давать пояснения к тектсу
11.2.4.1 – уметь извлекать необходимую информацию в текстах (факты, характеристики, цифровые данные, ссылки), обсуждать цели их использования
5. Уверенный и свободный диалог
10.2.5.1 – уметь уверенно и свободно участвовать в: "дискуссиях-монологах", "дискуссиях-диалогах", "дискуссиях-полилогах"
11.2.5.1 – уметь уверенно и свободно выступать перед аудиторией, используя вербальные и невербальные средства
6. Развитие речи через использование визуального материала
10.2.6.1 – уметь сравнивать информации из разных графических текстов (иллюстрации, фотоснимки, схемы, условные обозначения), объяснять основную идею
11.2.6.1 - уметь сравнивать информации из разных графических текстов (иллюстрации, фотоснимки, схемы, условные обозначения), определять основные процессы

11.1.5.1 - мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын, тыңдаушыға ықпал ету тәсілін талдай отырып, негізгі ойды анықтау
6. Тыңдалым материалдары бойынша жауап беру
10.1.6.1 - көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз көзқарасын аргументтер негізінде дәлелдеу
11.1.6.1 - көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз ойын логикалық дұрыс, аргументті және айқын жеткізу
2) айтылым:
Білім алушылар...
10-сынып
11-сынып
1. Сөздік қорының алуандығы
10.2.1.1 - ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндерден күрделі сөздердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану
11.2.1.1 - ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану
2. Сөз мәнері мен сөйлеу этикеті
10.2.2.1 - ғылыми-көпшілік және публицистикалық мәтіндерге сүйеніп, монолог және диалог құрау, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушыға әсер ету
11.2.2.1 - ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, монологпен диалогті үйлестіре қолдану, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып,тыңдаушылармен қарым-қатынас орнату
3. Орфоэпиялық нормаларды сақтау
10.2.3.1 - сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
11.2.3.1 - сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
4. Мәтіннің негізгі аспектілерін анықтау және талқылау
10.2.4.1 - мәтіндегі бөлімдердің, абзацтардың орналасу тәртібін, ақпараттың тақырыппен байланысын анықтау, оған түсініктеме беру
11.2.4.1 - кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау, олардың қолданылу мақсатын талдау
5. Сенімді және еркін жауап беру
10.2.5.1 - пікірталастың "пікірталас -монолог", "пікірталас-диалог", "пікірталас-полилог" түрлерінде сенімді және еркін сөйлеу
11.2.5.1 - көпшілік алдында сөз сөйлеуде маңызды орын алатын тілдік (вербалдық) және бейвербалдық элементтерді қолданып, сенімді және еркін сөйлеу
6.Визуалды материалдар арқылы тілді дамыту
10.2.6.1 - әртүрлі графиктік мәтіндердегі (иллюстрация, фотосурет, сызба, шартты белгі) ақпараттарды салыстыру, негізгі идеясын түсіндіру
11.2.6.1 - әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау

3) чтение
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
1. Нахождение информации в тексте
10.3.1.1 – уметь различать факты и мнение, определяя основную и дополнительную информацию, уточнять их связь с идеей текста
11.3.1.1 - уметь определять в тексте детальную информацию, факты и взгляды, второстепенную мысль, обсуждать впечатления читателей и авторскую позицию
2. Определение стилистических особенностей речи
10.3.2.1 - знать оформление и структуру научно-популярного и публицистического стилей текстов (статья, эссе, тезис, интервью, издательский лист), уметь анализировать их жанровые и языковые особенности
11.3.2.1 - знать оформление и структуру научно-популярного и публицистического стилей текстов (статья, эссе, тезис, интервью, издательский лист), уметь анализировать их жанровые и языковые особенности
3. Чтение художественной литературы
10.3.3.1 – уметь анализировать социально-общественные проблемы, поднятые в художественной литературе, и оценивать персонажи, сравнивая их с реальной жизнью
11.3.3.1 – уметь оценивать социально-общественную проблему, поднятую в художественном произведении, и сравнивать их с мировой литературой
4. Сравнительный анализ текстов
10.3.4.1 – уметь проводить сравнительный анализ (жанр, структура, языковые средства, целевая аудитория) текстов научно-популчрного и публицистического стилей (статья, эссе, тезис, интервью, издательский лист)
11.3.4.1 - уметь проводить сравнительный анализ (жанр, структура, языковые средства, целевая аудитория) текстов научно-популчрного и публицистического стилей (статья, эссе, тезис, интервью, издательский лист)
5. Получение информации из дополниительных источников
10.3.5.1 – уметь находить из энциклопедии дополнительный материал по теме текста, делать общие заключения
11.3.5.1 – уметь проводить критический анализ содержания текстов из дополнительных научно-справочных источников
6. Оценивание и высказывание своего мнения
10.3.6.1 – уметь высказывать свое мнение по основной мысли текста, оценивать ее, уточняя в содержании текста соответствующую информацию
11.3.6.1 – уметь оценивать проблему, основную мысль текста, аргументированно и системно излагать свое мнение
4) письмо
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
1. Создание текстов разных стилей
10.4.1.1- уметь использовать языковые средства в соответствии с оосбенностями публицистического и научного стилей, писать небольшие статьи, составлять издательский лист, тезисы, интервью
11.4.1.1 - уметь использовать языковые средства в соответствии с оосбенностями публицистического и научного стилей, писать небольшие статьи, составлять аннотации, репортажи, послания

3) оқылым:
Білім алушылар...
10-сынып
11-сынып
1. Мәтіндегі ақпаратты анықтау
10.3.1.1 - мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтай отырып, факті мен көзқарасты ажырату, мәтін идеясымен байланысын анықтау
11.3.1.1 - мәтіннендетальді ақпараттарды, факті мен көзқарасты, астарлы ойды анықтау, берілген ақпараттың оқырманға әсерін және автор позициясын талқылау
2. Стильдік ерекшеліктерді анықтау
10.3.2.1 - ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, эссе, тезис, интервью, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау
11.3.2.1 - ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, аннотация, үндеу, очерк, дәріс, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау
3. Көркем шығармаларды оқу
10.3.3.1 - әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені талдау және кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау
11.3.3.1 - әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру
4. Мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау
10.3.4.1 - ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, эссе, тезис, интервью,баспасөз парағы) бойынша салыстырмалы (жанры, құрылымы, тілдік құралдары, мақсатты аудиториясы)талдау жасау
11.3.4.1 -ғылымижәне публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, аннотация, очерк, үндеу, дәріс, баспасөз парағы) бойынша салыстырмалы (құрылымы, қызметі, мақсатты аудиториясы, оқырманға әсері) талдау жасау
5. Қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді оқу
10.3.5.1 - мәтін тақырыбына байланысты қосымша материалдарды энциклопедиялардан тауып, ортақ қорытындылар жасау
11.3.5.1 - қосымша ғылыми-анықтамалық ақпарат көздерінен алынған материалдар негізінде мәтін мазмұнына сыни тұрғыдан талдау жасау
6. Өзіндік көзқарасын білдіру және бағалау
10.3.6.1 - мәтін мазмұнындағы деректі ақпаратты толық анықтап, негізгі ойға өз көзқарасын білдіру және оны бағалау
11.3.6.1 - мәтіндегі негізгі ойды анықтап, көтерілген мәселеге баға беру, өзіндік көзқарасын жүйелі, дәлелді жеткізу
4) жазылым:
Білім алушылар...
10-сынып
11-сынып
1. Әртүрлі стильде мәтіндер құрастыру
10.4.1.1- публицистикалық және ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, шағынмақала, баспасөз парағы, тезис, интервью жазу
11.4.1.1 - ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, шағын мақала, баспасөз парағы, аннотация, үндеу жазу

2. Написание эссе
10.4.2.1 - аргументируя свое мнение, уметь писать эссе по определенной проблеме ("согласие/ несогласие" эссе, дискуссивное эссе, аргументированное эссе)
11.4.2.1 - аргументируя свое мнение, уметь писать эссе по определенной проблеме ("согласие/ несогласие" эссе, дискуссивное эссе, аргументированное эссе)
3. Творческое письмо
10.4.3.1 – уметь эффективно использовать в творческих письменных работах изобразительные средства и приемы
11.4.3.1 - уметь эффективно использовать в творческих письменных работах изобразительные средства и приемы
4. Сбор информации
10.4.4.1 – уметь составлять план к тексту, к каждому разделу (подпункту) подбирать основной и дополнительный материал (опорная схема, ментальная карта, презентация)
11.4.4.1 - уметь составлять план к тексту, к каждому разделу (подпункту) подбирать основной и дополнительный материал (опорная схема, ментальная карта, презентация), с оформлением ссылок на источники
5. Составление лаконичного текста (компрессия)
10.4.5.1 – уметь составлять лаконичные тексты (компрессия) научно-популярного и публицистического стилей с использованием основных понятий и терминов
11.4.5.1 - уметь составлять лаконичные тексты (компрессия) научно-популярного и публицистического стилей, выделяя информационно значимые фрагменты текста
6. Соблюдение орфографических и пунктуационных норм
10.4.6.1- уметь правильно использовать языковые средства в соответствии с определенным контекстом, соблюдая орфографические и пунктуационные нормы
11.4.6.1 – уметь правильно использовать языковые средства в соответствии с определенным контекстом, соблюдая орфографические и пунктуационные нормы
5) Использование языковых единиц:
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
1. Части речи
10.5.1.1- уметь различать окончания множественного числа местоимений и правильно использовать (склонение) при устной и письменной речи
11.5.1.1- уметь различать омонимы и правильно их использовать при составлении научно-популярных и публистических текстов
10.5.1.2- знать способы образования имен прилагательных, уметь правильно использовать их при составлении текстов
11.5.1.2- использовать синонимический ряд прилагательных в соответствии со стилистическими особенностями текстов
10.5.1.3- знать способы образования имен числительных, уметь правильно использовать их при составлении текстов
11.5.1.3- использовать имена числительные при составлении текста в соответствии со стилистическими особенностями текстов
10.5.1.4 - знать способы образования местоимений , уметь правильно использовать их при составлении текстов

2. Эссе жазу
10.4.2.1 - қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі, дискуссивті эссе, аргументативті эссе)
11.4.2.1 - қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі, дискуссивті эссе, аргументативті эссе)
3. Шығармашылық жазба жұмысы
10.4.3.1 - шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу
11.4.3.1 - шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу
4. Мәліметтерді жинақтау
10.4.4.1 - тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтап ұсыну (тірек-схема, менталды карта, презентация)
11.4.4.1 - тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтау, дереккөздерге сілтеме көрсетіп таныстыру (тірек-схема, менталды карта, презентация)
5. Жинақы мәтін құрастыру (компрессия)
10.4.5.1 - ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндерден негізгі ұғымдарды анықтай отырып, жинақы мәтін (компрессия) құрастыру
11.4.5.1 - ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндерден басты лексикалық бірліктерді нақтылап, мәтіннің ақпараттық-маңызды фрагменттерін анықтап, (компрессия) жинақы мәтін құрастыру
6. Орфография және пунктуация
10.4.6.1- мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу; Сөйлем деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
11.4.6.1 - мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу; мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
5) тілдік бағдар:
Білім алушылар...
10-сынып
11-сынып
1. Сөз таптары
10.5.1.1-тәуелдік жалғауды (оңаша және ортақ тәуелдеу) және көптік мәнді есімдер мен көптік жалғауларды ажырата танып, дұрыс қолдану
11.5.1.1- ғылыми және кәсіби мәтіндер құрауда грамматикалық омонимдерді ажырата танып, ауызша және жазбаша дұрыс қолдану
10.5.1.2- сын есімнің жасалу жолдарын білу, мәтін құрауда орынды қолдану
11.5.1.2- сын есім сөздердің синонимдік қатарын стильдік ерекшеліктеріне сәйкес қолдану
10.5.1.3- сан есімнің жасалу жолдарын білу, мәтін құрауда орынды қолдану
11.5.1.3- мәтін құрауда сан есімнің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану
10.5.1.4- есімдіктердің жасалу жолдарын білу, мәтін құрауда орынды қолдану

11.5.1.4- использовать местоимения при составлении текста в соответствии со стилистическими особенностями текстов
10.5.1.5 - уметь правильно использовать причастия при составлении текстов в соответствии со стилистическими особенностями текстов
11.5.1.5 – уметь различать в текстах причастные обороты, уместно использовать их при составлении устных и письменных текстов
10.5.1.6 - знать способы образования наречий, уметь правильно использовать их при составлении текстов
11.5.1.6 - уметь правильно использовать наречия при составлении текстов в соответствии со стилистическими особенностями
10.5.1.7 - знать функции служебных слов в предложении, уметь уместно использовать при ихсоставлении текста
11.5.1.7- уметь использовать служебные слова при составлении текста в соответствии со стилистическими особенностями
2. Предложение
10.5.2.1- знать виды связей слов, уметь правильно их использовать при составлении текстов
11.5.2.1 - знать функции обособленных слов, уметь правильно использовать их в письменных работах
10.5.2.2 - знать способы образования сложных предложений (слжных предложений смешанного типа), уметь правильно их использовать в письменных работах
11.5.2.2 – знать способы образования поясняющих членов предложения, уметь правильно их использовать в письменных работах
17. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету " Казахский язык и литература" для 10-11 классов уровня общего среднего образования по обновленному содержанию (согласно приложению).
18.Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Казахский язык и литература"
для 10-11 классов уровня общего
среднего образования по
обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы обновленного содержания по учебному предмету "Казахский язык и литература" для 10-11 классов (общественно-гуманитарного и естественно-математического направления) уровня общего среднего образования
Сноска. Долгосрочный план в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится с 01.09.2019 для обучающихся 10 класса, с 01.09.2020 для обучающихся 11 класса).
1) 10 класс:
Тема
Художественные произведения
Коммуникативные навыки
Цели обучения
1-четверть
Рынок труда и спрос
Балгабек Кыдырбекулы "Железнодорожник"
Аудирование
10.1.1.1 уметь продолжить тему, прогнозируя по отрывкам текстов и опираясь на свои знания;
10.1.3.1 знать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах
Говорение
10.2.2.1 опираясь на тексты научно-популярного и публицистического стилей, уметь составлять монологи и диалоги, уместно применяя выразительные средства речи и используя речевой этикет;
10.2.3.1 знать составные элементы интонации: мелодика, ритм, тембр, темп, интенсивность, уметь использовать их в устной речи
Чтение
10.3.2.1 знать оформление и структуру научно-популярного и публицистического стилей текстов (статья, эссе, тезис, интервью, издательский лист), уметь анализировать их жанровые и языковые особенности;
10.3.5.1 уметь находить из энциклопедии дополнительный материал по теме текста, делать общие заключения – уметь находить из энциклопедии дополнительный материал по теме текста, делать общие заключения
Письмо
10.4.1.1 уметь использовать языковые средства в соответствии с особенностями публицистического и научного стилей, писать небольшие статьи, составлять издательский лист, тезисы, интервью;
10.4.4.1 уметь составлять план к тексту, к каждому разделу (подпункту) подбирать основной и дополнительный материал (опорная схема, ментальная карта, презентация)
Использование языковых средств
10.5.1.1 уметь различать окончания множественного числа местоимений и правильно использовать (склонение) при устной и письменной речи
Продукты отечественной промышленности
Г. Мустафин отрывок из романа "Караганды"
Аудирование
10.1.2.1 слушая текст, уметь записывать (конспектировать) основные идеи (информацию), опираясь на написанное, объяснять содержание;
10.1.6.1 уметь прослушивать материал из разных источников по определенной проблеме, сравнивать их и аргументированно высказывать свое мнение
Говорение
10.2.1.1 знать особенности научно-популярного и публицистического стилей, определять способы образования сложных слов, использовать их при составлении устных текстов;
10.2.5.1 уметь уверенно и свободно участвовать в: "дискуссиях-монологах", "дискуссиях-диалогах", "дискуссиях-полилогах"
Чтение
10.3.3.1 уметь анализировать социально-общественные проблемы, поднятые в художественной литературе, и оценивать персонажи, сравнивая их с реальной жизнью;
10.3.1.1 уметь различать факты и мнение, определяя основную и дополнительную информацию, уточнять их связь с идеей текста
Письмо
10.4.3.1 уметь эффективно использовать в творческих письменных работах изобразительные средства и приемы;
10.4.6.1 уметь правильно использовать языковые средства в соответствии с определенным контекстом, соблюдая орфографические и пунктуационные нормы
Использование языковых средств
10.5.1.1 уметь различать окончания множественного числа местоимений и правильно использовать (склонение) при устной и письменной речи
Казахское кино и современный облик театра
Дулат Исабеков драма "Сестра"
Аудирование
10.1.4.1 уметь слушать драматические, прозаические, поэтические произведения, уточнять проблемы произведений;
10.1.5.1 уметь анализировать аргументы, на которых основывается мнение автора (основная мысль), определять второстепенную мысль произведения
Говорение
10.2.4.1 уметь определять порядок частей, абзацев текста, устанавливать взаимосвязь их содержания с темой, давать пояснения к тексту;
10.2.6.1 уметь сравнивать информации из разных графических текстов (иллюстрации, фотоснимки, схемы, условные обозначения), объяснять основную идею
Чтение
10.3.4.1 уметь проводить сравнительный анализ (жанр, структура, языковые средства, целевая аудитория) текстов научно-популярного и публицистического стилей (статья, эссе, тезис, интервью, издательский лист);
10.3.6.1 уметь находить из энциклопедии дополнительный материал по теме текста, делать общие заключения
Письмо
10.4.2.1 аргументируя свое мнение, уметь писать эссе по определенной проблеме ("согласие/ несогласие" эссе, дискуссивное эссе, аргументированное эссе);
10.4.5.1 уметь составлять лаконичные тексты (компрессия) научно-популярного и публицистического стилей с использованием основных понятий и терминов
Использование языковых средств
10.5.1.2 знать способы образования имен прилагательных, уметь правильно использовать их при составлении текстов
2-четверть
Национальная экологическая культура
Қадыр Мырзалиев стихотворение "Аралым"
Аудирование
10.1.1.1 уметь продолжить тему, прогнозируя по отрывкам текстов и опираясь на свои знания;
10.1.3.1 знать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах
Говорение
10.2.2.1 опираясь на тексты научно-популярного и публицистического стилей, уметь составлять монологи и диалоги, уместно применяя выразительные средства речи и используя речевой этикет;
10.2.3.1 знать составные элементы интонации: мелодика, ритм, тембр, темп, интенсивность, уметь использовать их в устной речи
Чтение
10.3.2.1 знать оформление и структуру научно-популярного и публицистического стилей текстов (статья, эссе, тезис, интервью, издательский лист), уметь анализировать их жанровые и языковые особенности;
10.3.5.1 уметь находить из энциклопедии дополнительный материал по теме текста, делать общие заключения
Письмо
10.4.1.1 уметь использовать языковые средства в соответствии с особенностями публицистического и научного стилей, писать небольшие статьи, составлять издательский лист, тезисы, интервью;
10.4.4.1 уметь составлять план к тексту, к каждому разделу (подпункту) подбирать основной и дополнительный материал (опорная схема, ментальная карта, презентация)
Использование языковых средств
10.5.1.3 знать способы образования имен числительных, уметь правильно использовать их при составлении текстов
Океан - обитель жизни
Абдижамал Нурпеисов "Кровь и пот"
Аудирование
10.1.2.1 слушая текст, уметь записывать (конспектировать) основные идеи (информацию), опираясь на написанное, объяснять содержание;
10.1.6.1 уметь прослушивать материал из разных источников по определенной проблеме, сравнивать их и аргументированно высказывать свое мнение
Говорение
10.2.1.1 знать особенности научно-популярного и публицистического стилей, определять способы образования сложных слов, использовать их при составлении устных текстов;
10.2.5.1 уметь уверенно и свободно участвовать в: "дискуссиях-монологах", "дискуссиях-диалогах", "дискуссиях-полилогах"
Чтение
10.3.1.1 уметь различать факты и мнение, определяя основную и дополнительную информацию, уточнять их связь с идеей текста;
10.3.3.1 уметь анализировать социально-общественные проблемы, поднятые в художественной литературе, и оценивать персонажи, сравнивая их с реальной жизнью
Письмо
10.4.2.1 аргументируя свое мнение, уметь писать эссе по определенной проблеме ("согласие/ несогласие" эссе, дискуссивное эссе, аргументированное эссе);
10.4.3.1 уметь эффективно использовать в творческих письменных работах изобразительные средства и приемы
Использование языковых средств
10.5.1.4 знать способы образования местоимений, уметь правильно использовать их при составлении текстов
Национальное познание и праздников
Жусипбек Аймауытов "Певец"
Аудирование
10.1.4.1 уметь слушать драматические, прозаические, поэтические произведения, уточнять проблемы произведений;
10.1.5.1 уметь анализировать аргументы, на которых основывается мнение автора (основная мысль), определять второстепенную мысль произведения
Говорение
10.2.4.1 уметь определять порядок частей, абзацев текста, устанавливать взаимосвязь их содержания с темой, давать пояснения к тексту;
10.2.6.1 уметь сравнивать информации из разных графических текстов (иллюстрации, фотоснимки, схемы, условные обозначения), объяснять основную идею
Чтение
10.3.4.1 уметь проводить сравнительный анализ (жанр, структура, языковые средства, целевая аудитория) текстов научно-популярного и публицистического стилей (статья, эссе, тезис, интервью, издательский лист);
10.3.6.1 уметь высказывать свое мнение по основной мысли текста, оценивать ее, уточняя в содержании текста соответствующую информацию
Письмо
10.4.5.1 уметь составлять лаконичные тексты (компрессия) научно-популярного и публицистического стилей с использованием основных понятий и терминов;
10.4.6.1 уметь правильно использовать языковые средства в соответствии с определенным контекстом, соблюдая орфографические и пунктуационные нормы
Использование языковых средств

11.5.1.4- мәтін құрауда есімдіктердің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану
10.5.1.5- мәтін құрауда есімше сөздерді стильдік қызметіне сай орынды қолдану
11.5.1.5- мәтіндерден көсемше оралымды сөйлемдерді анықтап,оларды ауызша және жазбаша мәтіндер құрауда орынды қолдану
10.5.1.6- үстеудің жасалу жолы мен сөйлемдегі қызметін білу, мәтін құрауда орынды қолдану
11.5.1.6 - мәтін құрауда үстеудің мағынанылқ түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай орынды қолдану
10.5.1.7- шылаулардың сөйлемдегі қызметін білу, мәтін құрауда орынды қолдану
11.5.1.7- мәтін құрауда шылаудың мағыналық түрлерін стильдік қызметіне сай орынды қолдану
2. Сөйлем
10.5.2.1- мәтін құрауда сөздердің байланысу түрлері мен тәсілдерін орынды қолдану
11.5.2.1 - оқшау сөздердің қызметін білу,жазба жұмыстарында орынды қолдану
10.5.2.2 - құрмалас сөйлемдердің (аралас) жасалу жолдарын білу, жазба жұмыстарында орынды қолдану
11.5.2.2 - айқындауыш мүшелелер (қосалқы, қосарлы, оңашаланған) жасалу жолдарын білу, жазба жұмыстарында орынды қолдану
17. Осы оқу бағдарламасы қосымшада берілген жалпы орта білім беру деңгейінің (жаратылыстану-математикалық бағыттағы, қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы) 10-11-сыныптарына арналған "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
18. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің 10-11-сыныптарына
арналған "Қазақ тілі мен
әдебиеті" оқу пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11-сыныптарына арналған (жаратылыстану-математикалық бағыт, қоғамдық-гуманитарлық бағыт) "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) 10-сынып:
Тақырыптар
Көркем шығармалар
Коммуникативтік дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Еңбек нарығы және сұраныс
Балғабек Қыдырбекұлы "Теміржолшы"
Тыңдалым
10.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру;
10.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында қолданылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
10.2.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық мәтіндерге сүйеніп, монолог және диалог құрау, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушыға әсер ету;
10.2.3.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
Оқылым
10.3.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау;
10.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені талдау және кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау
Жазылым
10.4.1.1 публицистикалық және ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, шағын мақала жазу;
10.4.6.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу
Тілдік бағдар
10.5.1.1 тәуелдік жалғауды (оңаша және ортақ тәуелдеу) дұрыс қолдану
Отандық өнеркәсіп өнімі
Ғабиден Мұстафин "Қарағанды" романынан үзінді
Тыңдалым
10.1.4.1 прозалық шығарманы тыңдау, шығармада көтерілген жалпыадамзаттық мәселені айқындау;
10.1.6.1 көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз көзқарасын аргументтер негізінде дәлелдеу
Айтылым
10.2.1.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндерден күрделі сөздердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану;
10.2.6.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (иллюстрация, фотосурет, сызба, шартты белгі) ақпараттарды салыстыру, негізгі идеясын түсіндіру
Оқылым
10.3.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (интервью) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау;
10.3.1.1 мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтай отырып, факті мен көзқарасты ажырату, мәтін идеясымен байланысын анықтау
Жазылым
10.4.1.1 публицистикалық және ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, интервью жазу;
10.4.4.1 тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтап ұсыну (тірек-схема, менталды карта, презентация)
Тілдік бағдар
10.5.1.1 көптік мәнді есімдер мен көптік жалғауларды ажырата танып, дұрыс қолдану
Қазақ киносы мен театрының қазіргі келбеті
Дулат Исабеков "Әпке" драмасы
Тыңдалым
10.1.4.1 драмалық шығарманы тыңдау, шығармада көтерілген жалпыадамзаттық мәселені айқындау;
10.1.5.1 мәтіннен автордың көзқарасын (негізгі ойын) негіздейтін аргументтерді талдай отырып, астарлы ойды анықтау
Айтылым
10.2.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық мәтіндерге сүйеніп, монолог және диалог құрау, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушыға әсер ету;
10.2.3.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
Оқылым
10.3.4.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндер (эссе) бойынша салыстырмалы (жанры, құрылымы, тілдік құралдары, мақсатты аудиториясы) талдау жасау;
10.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені талдау және кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау
Жазылым
10.4.2.1 қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі);
10.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу
Тілдік бағдар
10.5.1.2. сын есімнің жасалу жолдарын білу, мәтін құрауда орынды қолдану
2-тоқсан
Ұлттық экологиялық мәдениет
Қадыр Мырзалиев "Аралым" өлеңі
Тыңдалым
10.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды) қысқаша түртіп жазу (конспектілеу), жазбаға сүйеніп мәтін мазмұнын түсіндіру;
10.1.4.1 поэзиялық шығарманы тыңдау, шығармада көтерілген жалпыадамзаттық мәселені айқындау
Айтылым
10.2.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық мәтіндерге сүйеніп, монолог және диалог құрау, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушыға әсер ету;
10.2.5.1 пікірталастың "пікірталас -монолог", "пікірталас-диалог", "пікірталас-полилог" түрлерінде сенімді және еркін сөйлеу
Оқылым
10.3.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (тезис) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау;
10.3.5.1 мәтін тақырыбына байланысты қосымша материалдарды энциклопедиялардан тауып, ортақ қорытындылар жасау
Жазылым
10.4.1.1 публицистикалық және ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, тезис жазу;
10.4.6.1 сөйлем деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
Тілдік бағдар
10.5.1.3 сан есімнің жасалу жолдарын білу, мәтін құрауда орынды қолдану
Мұхит – тіршілік мекені
Әбдіжәміл Нұрпейсов "Қан мен тер"
Тыңдалым
10.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды) қысқаша түртіп жазу (конспектілеу), жазбаға сүйеніп мәтін мазмұнын түсіндіру;
10.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында қолданылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
10.2.1.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндерден күрделі сөздердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану;
10.2.6.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (иллюстрация, фотосурет, сызба, шартты белгі) ақпараттарды салыстыру, негізгі идеясын түсіндіру
Оқылым
10.3.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау;
10.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені талдау және кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау
Жазылым
10.4.1.1 публицистикалық және ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, баспасөз парағын жазу;
10.4.2.1 қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (дискуссивті эссе)
Тілдік бағдар
10.5.1.4 есімдіктердің жасалу жолдарын білу, мәтін құрауда орынды қолдану
Ұлттық таным және мерекелер
Жүсіпбек Аймауытов "Әнші" әңгімесі
Тыңдалым
10.1.4.1 прозалық шығарманы тыңдау, шығармада көтерілген жалпыадамзаттық мәселені айқындау;
10.1.5.1 мәтіннен автордың көзқарасын (негізгі ойын) негіздейтін аргументтерді талдай отырып, астарлы ойды анықтау
Айтылым
10.2.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық мәтіндерге сүйеніп, монолог және диалог құрау, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушыға әсер ету;
10.2.3.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
Оқылым
10.3.4.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, интервью) бойынша салыстырмалы (жанры, құрылымы, тілдік құралдары, мақсатты аудиториясы) талдау жасау;
10.3.1.1 мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтай отырып, факті мен көзқарасты ажырату, мәтін идеясымен байланысын анықтау
Жазылым
10.4.1.1 публицистикалық және ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, интервью жазу;
10.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу
Тілдік бағдар

10.5.1.5 уметь правильно использовать причастия при составлении текстов в соответствии со стилистическими особенностями текстов
3-четверть
Торговля и помощь: двусторонние торговые соглашения
Ыбырай Алтынсарин "Дүние қалай етсең табылады?"
Аудирование
10.1.1.1 уметь продолжить тему, прогнозируя по отрывкам текстов и опираясь на свои знания;
10.1.3.1 знать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах
Говорение
10.2.2.1 опираясь на тексты научно-популярного и публицистического стилей, уметь составлять монологи и диалоги, уместно применяя выразительные средства речи и используя речевой этикет;
10.2.3.1 знать составные элементы интонации: мелодика, ритм, тембр, темп, интенсивность, уметь использовать их в устной речи
Чтение
10.3.2.1 знать оформление и структуру научно-популярного и публицистического стилей текстов (статья, эссе, тезис, интервью, издательский лист), уметь анализировать их жанровые и языковые особенности;
10.3.5.1 уметь находить из энциклопедии дополнительный материал по теме текста, делать общие заключения
Письмо
10.4.1.1 уметь использовать языковые средства в соответствии с особенностями публицистического и научного стилей, писать небольшие статьи, составлять издательский лист, тезисы, интервью;
10.4.4.1 уметь составлять план к тексту, к каждому разделу (подпункту) подбирать основной и дополнительный материал (опорная схема, ментальная карта, презентация)
Использование языковых средств
10.5.1.6 знать способы образования наречий, уметь правильно использовать их при составлении текстов
Гендерный облик в средствах массовой информации
Рассказ "Диктор" из книги Жанболат Ауыпбаева
"Ашылмаған аралдар"
Аудирование
10.1.2.1 слушая текст, уметь записывать (конспектировать) основные идеи (информацию), опираясь на написанное, объяснять содержание;
10.1.6.1 уметь прослушивать материал из разных источников по определенной проблеме, сравнивать их и аргументированно высказывать свое мнение
Говорение
10.2.1.1 знать особенности научно-популярного и публицистического стилей, определять способы образования сложных слов, использовать их при составлении устных текстов;
10.2.5.1 уметь уверенно и свободно участвовать в: "дискуссиях-монологах", "дискуссиях-диалогах", "дискуссиях-полилогах"
Чтение
10.3.1.1 уметь различать факты и мнение, определяя основную и дополнительную информацию, уточнять их связь с идеей текста;
10.3.3.1 уметь анализировать социально-общественные проблемы, поднятые в художественной литературе, и оценивать персонажи, сравнивая их с реальной жизнью
Письмо

10.5.1.5 мәтін құрауда есімше сөздерді стильдік қызметіне сай орынды қолдану
3-тоқсан
Сауда мен көмек: екі жақты келісімді сауда
Ыбырай Алтынсарин "Дүние қалай етсең табылады?"
Тыңдалым
10.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында қолданылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну;
10.1.6.1 көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз көзқарасын аргументтер негізінде дәлелдеу
Айтылым
10.2.4.1 мәтіндегі бөлімдердің, абзацтардың орналасу тәртібін, ақпараттың тақырыппен байланысын анықтау, оған түсініктеме беру;
10.2.6.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (иллюстрация, фотосурет, сызба, шартты белгі) ақпараттарды салыстыру, негізгі идеясын түсіндіру
Оқылым
10.3.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау;
10.3.6.1 мәтін мазмұнындағы деректі ақпаратты толық анықтап, негізгі ойға өз көзқарасын білдіру және оны бағалау
Жазылым
10.4.2.1 қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (аргументативті эссе);
10.4.5.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндерден негізгі ұғымдарды анықтай отырып, жинақы мәтін (компрессия) құрастыру
Тілдік бағдар
10.5.1.6 үстеудің жасалу жолы мен сөйлемдегі қызметін білу, мәтін құрауда орынды қолдану
Бұқаралық ақпарат құралдарындағы гендерлік бейне
Жанболат Ауыпбаев "Ашылмаған аралдар" кітабынан "Диктор" деректі әңгімесі
Тыңдалым
10.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру;
10.1.5.1 мәтіннен автордың көзқарасын (негізгі ойын) негіздейтін аргументтерді талдай отырып, астарлы ойды анықтау
Айтылым
10.2.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық мәтіндерге сүйеніп, монолог және диалог құрау, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушыға әсер ету;
10.2.3.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
Оқылым
10.3.1.1 мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтай отырып, факті мен көзқарасты ажырату, мәтін идеясымен байланысын анықтау;
10.3.5.1 мәтін тақырыбына байланысты қосымша материалдарды энциклопедиялардан тауып, ортақ қорытындылар жасау
Жазылым
10.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу;

2) 11 класс:
Тема
Художественные произведения
Коммуникативные навыки
Цели обучения
1-четверть
Социальное неравенство в современном обществе
Рассказ Ерболат Абикенулы "Мы ищем квартиру"
Аудирование
11.1.1.1 уметь прогнозировать по отрывкам текстов, извлекая необходимую информацию из текста;
11.1.3.1 знать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах
Говорение
11.2.1.1 знать особенности научно-популярного и публицистического стилей, определять способы образования сложных слов, использовать их при составлении устных текстов;
11.2.3.1 знать составные элементы интонации: мелодика, ритм, тембр, темп, интенсивность, уметь использовать их в устной речи
Чтение
11.3.2.1 знать оформление и структуру научно-популярного и публицистического стилей текстов (статья, эссе, тезис, интервью, издательский лист), уметь анализировать их жанровые и языковые особенности;
11.3.5.1 уметь проводить критический анализ содержания текстов из дополнительных научно-справочных источников
Письмо
11.4.1.1 уметь использовать языковые средства в соответствии с оосбенностями публицистического и научного стилей, писать небольшие статьи, составлять аннотации, репортажи, послания;
11.4.4.1 уметь составлять план к тексту, к каждому разделу (подпункту) подбирать основной и дополнительный материал (опорная схема, ментальная карта, презентация), с оформлением ссылок на источники
Использование языковых средств
11.5.1.1 уметь различать омонимы и правильно их использовать при составлении научно-популярных и публистических текстов
Экология.
Нефть и атомная индустрия
Гаухар Сейтжан "Черное золото народа ..."
Аудирование
11.1.2.1 слушая текст, уметь записывать (конспектировать) основные идеи (информацию), и систематизировать информацию;
11.1.6.1 уметь прослушивать материал из разных источников по определенной проблеме, сравнивать их и аргументированно, логически правильно и ясно высказать свое мнение
Говорение
11.2.1.1 знать особенности научно-популярного и публицистического стилей, определять способы образования сложных слов, использовать их при составлении устных текстов;
11.2.5.1 уметь уверенно и свободно выступать перед аудиторией, используя вербальные и невербальные средства
Чтение
11.2.3.1 знать составные элементы интонации: мелодика, ритм, тембр, темп, интенсивность, уметь использовать их в устной речи;
11.3.1.1 уметь определять в тексте детальную информацию, факты и взгляды, второстепенную мысль, обсуждать впечатления читателей и авторскую позицию
Письмо
11.4.3.1 уметь эффективно использовать в творческих письменных работах изобразительные средства и приемы;
11.4.6.1 уметь правильно использовать языковые средства в соответствии с определенным контекстом, соблюдая орфографические и пунктуационные нормы
Использование языковых средств
11.5.1.2 использовать синонимический ряд прилагательных в соответствии со стилистическими особенностями текстов
Язык. Искусство. Литература
Илияс Жансугиров поэма "Куй"
Аудирование
11.1.4.1 уметь слушать художественные произведения, сравнивать с другими видами искусства (кино, театр, музыка, танцы, рисование, скульптура, архитектура);
11.1.5.1 уметь определять основную мысль произведения, анализируя прием, оказывающий впечатление на слушателя, позицию автора и его отношение к рассматриваемой проблеме
Говорение
11.2.4.1 уметь слушать художественные произведения, сравнивать с другими видами искусства (кино, театр, музыка, танцы, рисование, скульптура, архитектура);
11.2.6.1 уметь прослушивать материал из разных источников по определенной проблеме, сравнивать их и аргументированно, логически правильно и ясно высказать свое мнение
Чтение
11.3.4.1 уметь проводить сравнительный анализ (жанр, структура, языковые средства, целевая аудитория) текстов научно-популярного и публицистического стилей (статья, эссе, тезис, интервью, издательский лист);
11.3.6.1 уметь оценивать проблему, основную мысль текста, аргументировано и системно излагать свое мнение
Письмо
11.4.2.1 аргументируя свое мнение, уметь писать эссе по определенной проблеме ("согласие/ несогласие" эссе, дискуссивное эссе);
11.4.5.1 уметь составлять лаконичные тексты (компрессия) научно-популярного и публицистического стилей, выделяя информационно значимые фрагменты текста
Использование языковых средств
11.5.1.3 использовать имена числительные при составлении текста в соответствии со стилистическими особенностями текстов
2-четверть
Проблема безработицы в обществе
Ыбырай Алтынсарин "Атымтай жомарт"
Аудирование
11.1.1.1 уметь прогнозировать по отрывкам текстов, извлекая необходимую информацию из текста;
11.1.3.1 знать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах
Говорение
11.2.1.1 знать особенности научно-популярного и публицистического стилей, определять способы образования сложных слов, использовать их при составлении устных текстов;
11.2.3.1 знать составные элементы интонации: мелодика, ритм, тембр, темп, интенсивность, уметь использовать их в устной речи
Чтение
11.3.2.1 знать оформление и структуру научно-популярного и публицистического стилей текстов (статья, эссе, тезис, интервью, издательский лист), уметь анализировать их жанровые и языковые особенности;
11.3.5.1 уметь проводить критический анализ содержания текстов из дополнительных научно-справочных источников
Письмо
11.4.1.1 уметь использовать языковые средства в соответствии с особенностями публицистического и научного стилей, писать небольшие статьи, составлять аннотации, репортажи, послания;
11.4.4.1 уметь составлять план к тексту, к каждому разделу (подпункту) подбирать основной и дополнительный материал (опорная схема, ментальная карта, презентация), с оформлением ссылок на источники
Использование языковых средств
11.5.1.4 использовать местоимения при составлении текста в соответствии со стилистическими особенностями текстов
Прошлое и будущее независимой страны
Повесть Дукенбая Досжана "Долгожительница, повидавшая четырех правителей"
Аудирование
11.1.2.1 слушая текст, уметь записывать (конспектировать) основные идеи (информацию), и систематизировать информацию;
11.1.6.1 уметь прослушивать материал из разных источников по определенной проблеме, сравнивать их и аргументированно, логически правильно и ясно высказать свое мнение
Говорение
11.2.1.1 знать особенности научно-популярного и публицистического стилей, определять способы образования сложных слов, использовать их при составлении устных текстов;
11.2.5.1 уметь уверенно и свободно выступать перед аудиторией, используя вербальные и невербальные средства
Чтение
11.3.1.1 уметь определять в тексте детальную информацию, факты и взгляды, второстепенную мысль, обсуждать впечатления читателей и авторскую позицию;
11.2.3.1 знать составные элементы интонации: мелодика, ритм, тембр, темп, интенсивность, уметь использовать их в устной речи
Письмо
11.4.3.1 уметь эффективно использовать в творческих письменных работах изобразительные средства и приемы;
11.4.6.1 уметь правильно использовать языковые средства в соответствии с определенным контекстом, соблюдая орфографические и пунктуационные нормы
Использование языковых средств
11.5.1.5 уметь различать в текстах причастные обороты, уместно использовать их при составлении устных и письменных текстов
Национальный театр - храм искусства
Рассказ Сабита Оразбая "Сама жизнь - театр"
Аудирование
11.1.5.1 уметь определять основную мысль произведения, анализируя прием, оказывающий впечатление на слушателя, позицию автора и его отношение к рассматриваемой проблеме
Говорение
11.2.4.1 уметь извлекать необходимую информацию в текстах (факты, характеристики, цифровые данные, ссылки), обсуждать цели их использования;
11.2.6.1 уметь сравнивать информации из разных графических текстов (иллюстрации, фотоснимки, схемы, условные обозначения), определять основные процессы
Чтение
11.3.4.1 уметь проводить сравнительный анализ (жанр, структура, языковые средства, целевая аудитория) текстов научно-популярного и публицистического стилей (статья, эссе, тезис, интервью, издательский лист);
11.3.6.1 уметь оценивать проблему, основную мысль текста, аргументированно и системно излагать свое мнение
Письмо
11.4.2.1 аргументируя свое мнение, уметь писать эссе по определенной проблеме ("согласие/ несогласие" эссе, дискуссивное эссе, аргументированное эссе);
11.4.5.1 уметь составлять лаконичные тексты (компрессия) научно-популярного и публицистического стилей, выделяя информационно значимые фрагменты текста
Использование языковых средств
11.5.1.5 уметь различать в текстах причастные обороты, уместно использовать их при составлении устных и письменных текстов
3-четверть
Туризм: экотуризм
Сәкен Сейфуллин поэма "Кокшетау",
Стих Илияс Жансүгірова "Портреты Жетису"
Аудирование
11.1.1.1 уметь прогнозировать по отрывкам текстов, извлекая необходимую информацию из текста;
11.1.3.1 знать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах
Говорение
11.2.1.1 знать особенности научно-популярного и публицистического стилей, определять способы образования сложных слов, использовать их при составлении устных текстов;
11.2.3.1 знать составные элементы интонации: мелодика, ритм, тембр, темп, интенсивность, уметь использовать их в устной речи
Чтение
11.3.2.1 знать оформление и структуру научно-популярного и публицистического стилей текстов (статья, эссе, тезис, интервью, издательский лист), уметь анализировать их жанровые и языковые особенности;
11.3.5.1 уметь проводить критический анализ содержания текстов из дополнительных научно-справочных источников
Письмо
11.4.1.1 уметь использовать языковые средства в соответствии с особенностями публицистического и научного стилей, писать небольшие статьи, составлять аннотации, репортажи, послания;
11.4.4.1 уметь составлять план к тексту, к каждому разделу (подпункту) подбирать основной и дополнительный материал (опорная схема, ментальная карта, презентация), с оформлением ссылок на источники
Использование языковых средств
11.5.1.6 уметь правильно использовать наречия при составлении текстов в соответствии со стилистическими особенностями
Права и равенство мужчин и женщин в мире

2) 11-сынып:
Тақырыптар
Көркем шығармалар
Коммуникативтік дағдылар
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Қазіргі қоғамдағы әлеуметтік теңсіздік
Ерболат Әбікенұлы "Пәтер іздеп жүр едік" әңгімесі
Тыңдалым
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу;
11.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
11.2.4.1 кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау, олардың қолданылу мақсатын талдау;
11.2.5.1 көпшілік алдында сөз сөйлеуде маңызды орын алатын тілдік (вербалдық) және бейвербалдық элементтерді қолданып, сенімді және еркін сөйлеу
Оқылым
11.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау;
11.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру
Жазылым
11.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, шағын мақала жазу;
11.4.6.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу
Тілдік бағдар
11.5.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндер құрауда грамматикалық омонимдерді ажырата танып, ауызша және жазбаша дұрыс қолдану
Экология. Мұнай және атомдық индустрия
Гауһар Сейітжан "Қара алтыны халқымның ..."
Тыңдалым
11.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну;
11.1.5.1 мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын, тыңдаушыға ықпал ету тәсілін талдай отырып, негізгі ойды анықтау
Айтылым
11.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану;
11.2.4.1 кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау, олардың қолданылу мақсатын талдау
Оқылым
11.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (аннотация) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау;
11.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру
Жазылым
11.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, аннотация жазу;
11.4.2.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі);
11.4.4.1 тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтау, дереккөздерге сілтеме көрсетіп таныстыру (тірек-схема, менталды карта, презентация)
Тілдік бағдар
11.5.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндер құрауда грамматикалық омонимдерді ажырата танып, ауызша және жазбаша дұрыс қолдану
Тіл. Өнер. Әдебиет
Ілияс Жансүгіров "Күй" поэмасы
Тыңдалым
11.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды) қысқаша түртіп жазу (конспектілеу) және берілген ақпараттарды жүйелеу;
11.1.4.1 көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасау
Айтылым
11.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану;
11.2.2.1 ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, монологпен диалогті үйлестіре қолдану, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушылармен қарым-қатынас орнату
Оқылым
11.3.4.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндер (дәріс) бойынша салыстырмалы (құрылымы, қызметі, мақсатты аудиториясы, оқырманға әсері) талдау жасау;
11.3.6.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтап, көтерілген мәселеге баға беру, өзіндік көзқарасын жүйелі, дәлелді жеткізу
Жазылым
11.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу;
11.4.6.1 мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
Тілдік бағдар
11.5.1.2 сын есім сөздердің синонимдік қатарын стильдік ерекшеліктеріне сәйкес қолдану
2-тоқсан
Қоғамдағы жұмыссыздық мәселесі
Ыбырай Алтынсарин "Атымтай жомарт"
Тыңдалым
11.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды) қысқаша түртіп жазу (конспектілеу) және берілген ақпараттарды жүйелеу;
11.1.6.1 көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз ойын логикалық дұрыс, аргументті және айқын жеткізу
Айтылым
11.2.4.1 кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау, олардың қолданылу мақсатын талдау;
11.2.6.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау
Оқылым
11.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (үндеу) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау;
11.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру
Жазылым
11.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, үндеу жазу;
11.4.4.1 тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтау, дереккөздерге сілтеме көрсетіп таныстыру (тірек-схема, менталды карта, презентация);
11.4.2.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (дискуссивті эссе)
Тілдік бағдар
11.5.1.3 мәтін құрауда сан есімнің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану
Тәуелсіз еліміздің өткені мен келешегі
Дүкенбай Досжан "Төрт патшаны көрген кейуана" хикаяты
Тыңдалым
11.1.4.1 көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасау;
11.1.5.1 мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын, тыңдаушыға ықпал ету тәсілін талдай отырып, негізгі ойды анықтау
Айтылым
11.2.2.1 ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, монологпен диалогті үйлестіре қолдану, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушылармен қарым-қатынас орнату;
11.2.5.1 көпшілік алдында сөз сөйлеуде маңызды орын алатын тілдік (вербалдық) және бейвербалдық элементтерді қолданып, сенімді және еркін сөйлеу
Оқылым
11.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (очерк) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау;
11.3.1.1 мәтіннен детальді ақпараттарды, факті мен көзқарасты, астарлы ойды анықтау, берілген ақпараттың оқырманға әсерін және автор позициясын талқылау
Жазылым
11.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу;
11.4.5.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндерден басты лексикалық бірліктерді нақтылап, мәтіннің ақпараттық-маңызды фрагменттерін анықтап, (компрессия) жинақы мәтін құрастыру
Тілдік бағдар
11.5.1.4 мәтін құрауда есімдіктердің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану
Ұлттық театр –өнер ордасы
Сәбит Оразбай "Өмірдің өзі театр" әңгімесі
Тыңдалым
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу;
11.1.4.1 көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасау
Айтылым
11.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану;
11.2.3.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
Оқылым
11.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау;
11.3.5.1 қосымша ғылыми-анықтамалық ақпарат көздерінен алынған материалдар негізінде мәтін мазмұнына сыни тұрғыдан талдау жасау
Жазылым
11.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу;
11.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, баспасөз парағын жазу
Тілдік бағдар
11.5.1.5 мәтіндерден көсемше оралымды сөйлемдерді анықтап, оларды ауызша және жазбаша мәтіндер құрауда орынды қолдану
3-тоқсан
Туризм: экотуризм
Сәкен Сейфуллин "Көкшетау" поэмасы,
Ілияс Жансүгіров "Жетісу суреттері" өлеңі
Тыңдалым
11.1.4.1 көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасау;
11.1.6.1 көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз ойын логикалық дұрыс, аргументті және айқын жеткізу
Айтылым
11.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану;
11.2.4.1 кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау, олардың қолданылу мақсатын талдау
Оқылым
11.3.4.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, аннотация, үндеу) бойынша салыстырмалы (құрылымы, қызметі, мақсатты аудиториясы, оқырманға әсері) талдау жасау;
11.3.1.1 мәтіннен детальді ақпараттарды, факті мен көзқарасты, астарлы ойды анықтау, берілген ақпараттың оқырманға әсерін және автор позициясын талқылау
Жазылым
11.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, үндеу жазу;
11.4.2.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (аргументативті эссе)
Тілдік бағдар
11.5.1.5 мәтіндерден көсемше оралымды сөйлемдерді анықтап,оларды ауызша және жазбаша мәтіндер құрауда орынды қолдану
Әлемдегі ерлер мен әйелдердің құқықтары мен теңдігі

255.
22
сумерки
сущ
71
256.
23
вечерние сумерки
сущ
22
Примечание: расшифровка аббревиатур
Чр. – части речи
Гл-глагол
Сущ. – существительное
Нар.- наречие
Прил. – прилагательное
Сз. – союз
Приложение 176
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 394
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Казахская литература" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию
Сноска. Приложение 176 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).
2. Цель обучения учебному предмету "Казахская литература" – ориентировать на креативному мышлению, способствовать формированию духовных ценностей человека, готового к саморазвитию и самосовершенствованию, воспитывая компетентного, критически мыслящего читателя, способного анализировать идейно-художественное содержание, учитывая социально-исторический и духовно-эстетический аспекты произведения.
3. Задачи обучения учебному предмету "Казахская литература":
1) учебная программа "Казахская литература" сформирована по направлениям развития грамотность, литературные и эстетические чувство, разумные мышления, познавательные и коммуникативные навыки, успешной социальной адаптации;
2) формировать понимание ценности литературы как духовного наследия в условиях глобализации современного мира, уважение к национальному культуру;
3) развивать и понимание коммуникативные навыки на основе глубокого понимания, анализа идейно-художественного, социально-исторического и духовно-эстетического аспектов произведений различных жанров;
4) формировать духовную и интеллектуальную потребность, навыки самостоятельно принять решение, развивая творческие способности каждого обучающегося;
5) развивать мировоззрения в соответствии современного, научного и общественного развития.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Казахская литература"

255.
22
ымырт
зт
71
256.
23
іңір
зт
22
Ескертпе: қысқартылған сөздердің толық нұсқасы:
СТ – сөз таптары
ЗТ – зат есім
СН – сын есім
ЕТ- етістік
ШЛ- шылау
Үс- үстеу
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 176-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 394-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математика бағытындағы 10-11-сыныптарға арналған "Қазақ әдебиеті" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы №604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақ әдебиеті бағдарламасының мақсаты – білім алушыларды креативті ойлауға бағыттау. Олардың ойларын ауызша еркін жеткізуіне және жаза білуіне қолдау көрсету, дәлелдер келтіру, салыстыру және анализ жасау, бағалау дағдыларын қалыптастыру. Білім алушылар әдеби жанрларға эксперимент жасау арқылы драмалық шығарманы проза тілімен, прозаны поэзия тілімен жазу тәсілдерін меңгере алады.
3. "Қазақ әдебиеті" оқу пәнін оқытудың негізгі міндеттері:
1) "Қазақ әдебиеті" бағдарламасы білім алушылардың сауаттылығын, олардың әдеби және эстетикалық талғамдары мен сезімдерін дамыту, ойлау қабілеттері мен танымдық және коммуникативтік дағдыларын қалыптастыру бағытында құрастырылған;
2) қазақ әдебиетінің құндылық ретіндегі болмысын, ұлттық мәдениеттегі маңызды орнын құрметтейді және бағалайды;
3) қазақ әдебиетінің мәдениетаралық қарым-қатынастағы рөлін, қазақ халқының қалыптасқан тарихын, алға қойған міндеттерін, мәселелерін, қарама-қайшылық пен қиындықтарын анықтайды және түсінеді;
4) түрлі жағдайларға бейімделе білу және өздігінен шешім қабылдау дағдыларын қалыптастырады;
5) заманауи, ғылыми және қоғамдық дамуға сәйкес дүниетанымын дамытады.
2-тарау. "Қазақ әдебиеті" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру

4. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Казахская литература" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).
5. Содержание программы по учебному предмету "Казахская литература" организовано по разделам обучения: понимание и ответы по тексту, анализ и интерпретация текста, оценка и сравнительный анализ. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания.
6. Раздел "Понимание и ответы по тексту" включает следующие подразделы:
1) содержание и форма художественного произведения;
2) понимание художественного произведения;
3) образ художественного произведения;
4) работа с отрывками произведения;
5) знать место национальных ценностей казахского литературы в мире.
7. Раздел "Анализ и интерпретация текста" включает следующие подразделы:
1) композиция литературных произведении;
2) образ автора;
3) язык художественного произведения;
4) творческая работа;
5) ценности казахской и мировой литературы.
8. Раздел "Оценка и сравнительный анализ" состоит из следующих разделов:
1) историческая и художественная ценность;
2) современность и новшество;
3) литературная эссе;
4) литературная критика.
9. Базовая содержание образование по учебным предметам в 10 классе:
1) понимание и ответы по тексту: понимать содержание художественного произведения, его проблематику, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному, понимать жанры: роман-эпопея, роман в стихах, фабула, пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание и используя образные средства, связывать отрывки из художественных произведений с актуальными проблемами глобализаций;
2) анализ и интерпретация: определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев, определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста, писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения;

4. "Қазақ әдебиеті" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;
2) 11-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. "Қазақ әдебиеті" пәндік білімнің мазмұны бөлімдерге бөлінген: түсіну және жауап беру, анализ және интерпретация, бағалау және салыстырмалы анализ, сонымен қатар, дағдыларды қалыптастыратын бөлімшелерден тұрады. Бағдарламаның бұл бөлімі пән бойынша оқу мақсаттарынан тұрады.
6. "Түсіну және жауап беру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) көркем шығарма мазмұны мен пішіні;
2) әдеби шығарманың тұжырымдамасы;
3) көркем шығармадағы образ;
4) шығарма үзінділерімен жұмыс;
5) қазақ әдебиетіндегі ұлттық құндылықтардың әлемдегі орнын білу.
7. "Анализ және интерпретация" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әдеби шығарманың композициясы;
2) автор бейнесі;
3) көркем шығарманың тілі;
4) шығармашылық жұмыс;
5) қазақ және әлем әдебиетіндегі құндылықтар.
8. "Бағалау және салыстыру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) тарихи және көркемдік құндылығы;
2) заманауилығы мен жаңашылдығы;
3) әдеби эссе;
4) әдеби сын.
9. Оқу пәнінің 10-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) түсіну және жауап беру: әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну; әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тану; көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану; ұлттық құндылықтардың маңыздылығын контекстермен үндестіру;
2) анализ және интерпретация: әдеби шығарманың әртүрлі композициялық ерекшеліктерін талдау; автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісі; шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін ашу;көркем шығармада көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы шығармашылық жұмыс жазу;қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ құндылықтарды анықтау;

3) оценка и сравнительный анализ: сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, оценивая степень эмоционального воздействия, давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний, писать литературное эссе, написать литературную критику на основаниях научных работ.
10. Список художественных произведений:
1) Поэзии Абая Кунанбаева "Сегіз аяқ", "Қалың елім, қазағым, қайран жұртым", "Лай суға май бітпес қой өткенге"; Семнадцатое слова назидание, Тридцать второе слова назидание, поэма "Масгут";
2) роман-эссе М. Сәрсеке "Каныш Сатбаев";
3) рассказ А. Кемелбаева "Шашты";
4) научно-фантастический рассказ Т. Сұлтанбеков "Көшпелі алтын";
5) стихи Оразакын Аскара "Шетте жүрген бауырларға";
6) драма Ш. Муртаза "Бесеудің хаты";
7) поэма Ж. Бодеша "Жалғыз".
11. Базовая содержание образование по учебным предметам в 11 классе:
1) понимание и ответы по тексту: понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному, анализ жанровых особенностей художественного произведения по сравнению с другими жанрами, связывать отрывки из художественных произведений с актуальными проблемами глобализации и использовать в творческих работах;
2) анализ және интерпретация: определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев), определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением, писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, рецензии) логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения;
3) оценка и сравнительный анализ сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, оценивая степень эмоционального воздействия, давать критическую оценку произведению с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя собственное отношение к проблематике в форме устных и письменных высказываний, писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, рецензии) выражая свое мнение об актуальности произведения.
12. Список художественных произведений:
1) повесть О. Бокея "Атау кере";
2) стихотворения Ж. Абдрашева "Дала, сенің ұлыңмын";
3) роман Б. Мукая "Өмірзая";
4) рассказ Е. Абикен "Пәтер іздеп жүр едік";

3) бағалау және салыстыру: шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтап,бағалау; көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына баға беру; шығарманың идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; ғылыми еңбектерді негізге ала отырып, әдеби сын жазу.
10. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) Абай Құнанбаев "Сегіз аяқ", "Қалың елім, қазағым, қайран жұртым", "Лай суға май бітпес қой өткенге" өлеңдері; Он жетінші қарасөз, Отыз екінші қарасөз, "Масғұт" поэмасы;
2) М.Сәрсеке "Қаныш Сәтбаев" роман-эссе;
3) А.Кемелбаева "Шашты" әңгімесі;
4) Т.Сұлтанбеков "Көшпелі алтын" ғылыми фантастикалық әңгіме;
5) Оразақын Асқар "Шетте жүрген бауырларға" өлеңі;
6) Ш. Мұртаза "Бесеудің хаты" драмасы;
7) Ж.Бөдеш "Жалғыз" поэмасы.
11. Оқу пәнінің 11-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) түсіну және жауап беру: әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну; әдеби шығарманың жанрлық ерекшелігін өзге жанрлармен салыстыра отырып талдау; көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету; көркем шығармалардан алған үзінділерді, қанатты сөздер мен дәйексөздерді шығармашылық жұмыстарда қолдану; ұлттық құндылықтардың маңыздылығын ғаламдық тақырыптағы контекстермен байланыстыру;
2) анализ және интерпретация: әдеби шығарманың жанрына қарай композициялық ерекшеліктерін айқындау;шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысы; шығарма идеясы мен көркемдегіш құралдардың байланысын ашу; әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс жазу; әлем және қазақ әдебиетіндегі ортақ құндылықтардың үндестігін талдау;
3) бағалау және салыстыру: шығарманы әлем әдебиеті үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау; шығарманы көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу.
12. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) О.Бөкей "Атау кере" повесі;
2) Ж.Әбдірашев "Дала, сенің ұлыңмын" өлеңі;
3) Б.Мұқай "Өмірзая" романы;
4) Лира Қоныс "Тиын" әңгімесі;

5) роман-эпопея М. Ауезова "Путь Абая" 1, 2-том;
6) поэма К. Мырзалиева "Қызыл кітап";
7) комедийная драма С. Балгабаева "Тойдан қайтқан қазақтар".
Глава 3. Система целей обучения
13. "Цели обучения" в программе представлены четырехзначным кодовым знаком. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1.4: "10" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
14. Система учебных целей присваивается каждому классу в соответствии с разделом:
1) понимание и ответы по тексту:
Обучающиеся должны:
10-класс
11-класс
1. Содержание и форма художественного произведения
10.1.1.1 понимать содержание художественного произведения, его проблематику, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному
11.1.1.1 понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному
2. Понимание художественного произведения
10.1.2.1 понимать жанры: роман-эпопея, роман в стихах, фабула
11.1.2.1 анализ жанровых особенностей художественного произведения по сравнению с другими жанрами
3. Образ художественного произведения
10.1.3.1 пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание и используя образные средства
11.1.3.1 пересказывать содержание произведения, творчески переосмысливая, сохраняя авторское своеобразие текста
4. Работа с отрывками произведений
10.1.4.1 связывать отрывки из художественных произведений с актуальными проблемами глобализаций
11.1.4.1 связывать отрывки из художественных произведений с актуальными проблемами глобализации и использовать в творческих работах
5. Знание места национальных ценностей казахской литературы в мировой литературе
10.1.5.1 анализировать художественный мир произведения, представляя идею или взаимоотношения героев в различных формах представления информации
11.1.5.1 анализировать художественный мир произведения, представляя проблематику в различных формах представления
2) анализ и интерпретация:
10-класс
11-класс
1. Композиция литературных произведении
10.2.1.1 определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев
11.2.1.1 определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев)
2. Отношение автора
10.2.2.1 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста
11.2.2.1 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением

5) М. Әуезов "Абай жолы" роман-эпопеясы 1, 2-том;
6) Қ.Мырзалиев "Қызыл кітап" поэмасы;
7) С.Балғабаев "Тойдан қайтқан қазақтар" комедиялық драмасы.
3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
13. Бағдарламада "оқу мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқу мақсатының реттік саны.
14. Оқу мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) түсіну және жауап беру:
Білім алушылар...
10-сынып
11-сынып
1.Көркем шығарманың мазмұны мен пішіні
10.1.1.1 - әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну
11.1.1.1 - әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну
2.Әдеби шығарманың тұжырымдамасы
10.1.2.1 - әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тану
11.1.2.1 - әдеби шығарманың жанрлық ерекшелігін өзге жанрлармен салыстыра отырып талдау
3.Көркем шығармадағы образ
10.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау
11.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету
4.Шығарма үзінділерімен жұмыс
10.1.4.1 - көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану
11.1.4.1 - көркем шығармалардан алған үзінділерді, қанатты сөздер, дәйексөздерді шығармашылық жұмыстарда қолдану
5 .Қазақ әдебиетіндегі ұлттық құндылықтардың әлемдегі орнын білу
10.1.5.1 - ұлттық құндылықтардың маңыздылығын контекстермен үндестіру
11.1.5.1 - ұлттық құндылықтардың маңыздылығын ғаламдық тақырыптағы контекстермен байланыстыру
2) анализ және интерпретация:
10-сынып
11-сынып
1. Әдеби шығарманың композициясы
10.2.1.1 - әдеби шығарманың композициялық ерекшеліктерін талдау
11.2.1.1 - әдеби шығарманың жанрына қарай композициялық ерекшеліктерін айқындау
2. Автор бейнесі
10.2.2.1 - автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау
11.2.2.1 - шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтау

3. Язык художественного произведения
10.2.3.1 анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса,
объяснять их воздействие на читателя
11.2.3.1 анализировать средства и приемы создания образов, художественного пространства и времени, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор
4. Творческая работа
10.2.4.1 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения
11.2.4.1 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, рецензии) логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения
5. Ценности казахской и мировой литературы.
10.2.5.1 анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции произведения, объяснять значение эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла
11.2.5.1 определять роль эпизода, его взаимосвязь с тематикой и проблематикой произведения на основе анализа художественных средств и приемов
3) оценка и сравнительный анализ
10-класс
11-класс15
1. Историческая и художественная ценность
10.3.1.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, оценивая степень эмоционального воздействия
11.3.1.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, оценивая степень эмоционального воздействия
2. Современность и инновации
10.3.2.1 давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний
11.3.2.1 давать критическую оценку произведению с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя собственное отношение к проблематике в форме устных и письменных высказываний
3. Литературное эссе
10.3.3.1 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации) опираясь на литературный материал,
11.3.3.1 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, рецензии) выражая свое мнение об актуальности произведения
4. Литературная критика
10.3.4.1 написать литературную критику на основаниях научных работ
11.3.4.1 написать литературную критику сопоставляя с другими произведениями
15. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Казахская литература" для 10-11 классов уровня общего среднего образования естественно-математического направления по обновленному содержанию согласно приложению к настоящему приказу.
16. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Казахская литература"
для 10-11 классов
естественно-математического
направления уровня общего
среднего образования по
обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Казахская литература" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию
1) 10 класс:
Темы
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1-четверть
Қалың елім, қазағым
Поэзии Абая Кунанбаева: "Сегіз аяқ", "Қалың елім, қазағым, қайран жұртым", "Лай суға май бітпес қой өткенге"; Семьнадцатое слова назидание, Тридцать второе слова назидание, поэма "Масгут"
Понимание и ответы на вопросы
10.1.1.1 понимать содержание художественного произведения, его проблематику, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
10.1.2.1 понимать жанры: роман-эпопея, роман в стихах, фабула;
10.1.3.1 пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание и используя образные средства;
10.1.4.1 связывать отрывки из художественных произведений с актуальными проблемами глобализаций;
10.1.5.1 анализировать художественный мир произведения, представляя идею или взаимоотношения героев в различных формах представления информации
Анализ и интерпретация
10.2.1.1 определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев;
10.2.2.1 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста; 10.2.3.1 анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять их воздействие на читателя;
10.2.4.1 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения;
10.2.5.1 анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции произведения, объяснять значение эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла
оценка и сравнительный анализ
10.3.1.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, оценивая степень эмоционального воздействия;
10.3.2.1 давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний;
10.3.3.1 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации) опираясь на литературный материал;
10.3.4.1 написать литературную критику на основаниях научных работ
2-четверть
Каныш – сын казахского народа
Роман-эссе М. Сарсеке "Каныш Сатбаев"
Понимание и ответы на вопросы
10.1.2.1 понимать жанры: роман-эпопея, роман в стихах, фабула;
10.1.3.1 пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание и используя образные средства;
10.1.4.1 связывать отрывки из художественных произведений с актуальными проблемами глобализаций;
10.1.5.1 анализировать художественный мир произведения, представляя идею или взаимоотношения героев в различных формах представления информации
Анализ и интерпретация
10.2.1.1 определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев;
10.2.2.1 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста;
10.2.4.1 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения
Оценка и сравнительный анализ
10.3.1.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, оценивая степень эмоционального воздействия;
10.3.2.1 давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний;
10.3.4.1 написать литературную критику на основаниях научных работ
3-четверть
Рассуждение здравомыслие
Рассказ Кемелбаева "Шашты"; научно-фантастический рассказ Т. Сұлтанбекова "Көшпелі алтын", стихи Оразакын Аскара "Шетте жүрген бауырларға"
Понимание и ответы на вопросы
10.1.1.1 понимать содержание художественного произведения, его проблематику, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
10.1.2.1 понимать жанры: роман-эпопея, роман в стихах, фабула;
10.1.3.1 пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание и используя образные средства;
10.1.4.1 связывать отрывки из художественных произведений с актуальными проблемами глобализаций;
10.1.5.1 анализировать художественный мир произведения, представляя идею или взаимоотношения героев в различных формах представления информации
Анализ и интерпретация
10.2.1.1 определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев;
10.2.2.1 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста;
10.2.3.1 анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять их воздействие на читателя;
10.2.4.1 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения;
10.2.5.1 анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции произведения, объяснять значение эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла
Оценка и сравнительный анализ
10.3.1.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, оценивая степень эмоционального воздействия;
10.3.2.1 давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний;
10.3.3.1 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации) опираясь на литературный материал;
10.3.4.1 написать литературную критику на основаниях научных работ
4-четверть
Летопись истории
Драма Ш. Муртаза "Бесеудің хаты"
Поэма Ж. Бодеш "Жалғыз"
Понимание и ответы на вопросы
10.1.1.1 понимать содержание художественного произведения, его проблематику, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
10.1.2.1 понимать жанры: роман-эпопея, роман в стихах, фабула;
10.1.3.1 пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание и используя образные средства;
10.1.4.1 связывать отрывки из художественных произведений с актуальными проблемами глобализаций
Анализ и интерпретация
10.2.1.1 определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев;
10.2.2.1 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста; 10.2.3.1 анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять их воздействие на читателя;
10.2.4.1 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения;
10.2.5.1 анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции произведения, объяснять значение эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла
Оценка и сравнительный анализ
10.3.1.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, оценивая степень эмоционального воздействия;
10.3.3.1 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации) опираясь на литературный материал;
10.3.4.1 написать литературную критику на основаниях научных работ
2) 11 класс:
Темы
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1-четверть
Пространство и время
Повесть О. Бокея "Атау кере"
Стихотворения Ж. Абдрашева "Дала, сенің ұлыңмын"
Понимание и ответы на вопросы

3. Көркем шығарманың тілі
10.2.3.1 - шығармадағы көркемдегіш құралдардың орыны мен қызметін талдау
11.2.3.1 - шығарма идеясы мен көркемдегіш құралдардың байланысын талдау
4. Шығармашылық жұмыс
10.2.4.1 - көркем шығармада көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу.
11.2.4.1 - әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу
5. Қазақ және әлем әдебиетіндегі құндылықтар
10.2.5.1 - қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ құндылықтарды анықтау
11.2.5.1 - әлем және қазақ әдебиетіндегі ортақ құндылықтардың үндестігін талдау
3) бағалау және салыстыру
10-сынып
11-сынып
1.Тарихи және көркемдік құндылығы
10.3.1.1 - шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтап, бағалау
11.3.1.1 - шығарманы әлем әдебиеті үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау
2.Заманауилығы мен жаңашылдығы
10.3.2.1 - көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына баға беру
11.3.2.1 - көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау
3. Әдеби эссе
10.3.3.1 - шығарманың идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу
11.3.3.1 - шығарманы көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу
4. Әдеби сын
10.3.4.1 - ғылыми еңбектерге сүйене отырып әдеби сын жазу
11.3.4.1 - шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу
15. Осы оқу бағдарламасы қосымшада берілген жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағытындағы 10-11-сыныптарға арналған "Қазақ әдебиеті" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
16. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің жаратылыстану-
математика бағыттағы
10-11-сыныптарына арналған
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математика бағыттағы 10-11-сыныптарға арналған "Қазақ әдебиеті" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
Ескерту. Қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) 10-сынып:
Бөлім
Оқытылатын шығармалар
Дағдылар
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Қалың елім, қазағым
Абай шығармашылығы. "Сегіз аяқ", "Қалың елім, қазағым, қайран жұртым", "Лай суға май бітпес қой өткенге" өлеңдері; он жетінші қарасөз, отыз екінші қарасөз, "Масғұт" поэмасы
Түсіну және жауап беру
10.1.1.1 - әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну;
10.1.2.1 - әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тану; 10.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау;
10.1.4.1 - көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану;
10.1.5.1 - ұлттық құндылықтардың маңыздылығын контекстермен үндестіру
Анализ және интерпретация
10.2.1.1 - әдеби шығарманың композициялық ерекшеліктерін талдау;
10.2.2.1 - автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау ; 10.2.3.1 - шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін талдау;
10.2.4.1 - көркем шығармада көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы шығармашылық жұмыс (әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу;
10.2.5.1 - қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ құндылықтарды анықтау
Бағалау және салыстыру
10.3.1.1 - шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтап, бағалау;
10.3.2.1 - көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына баға беру;
10.3.3.1 – шығарма
ның идеясын адамгерші
лік құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
10.3.4.1 - ғылыми еңбектерге сүйене отырып әдеби сын жазу
2-тоқсан
Қазақтың Қанышы
М.Сәрсеке "Қаныш Сәтбаев" роман-эссе
Түсіну және жауап беру
10.1.2.1.- әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну;
10.1.2.1 - әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тану; 10.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау;
10.1.4.1 - көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану;
10.1.5.1-ұлттық құндылықтардың маңыздылығын контекстермен үндестіру
Анализ және интерпретация
10.2.1.1 - әдеби шығарманың композициялық ерекшеліктерін талдау;
10.2.2.1 - автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау;
10.2.4.1 - көркем шығармада көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме) жазу
Бағалау және салыстыру
10.3.1.1 - шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтап, бағалау;
10.3.2.1 - көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына баға беру;
10.3.4.1- ғылыми еңбектерді негізге ала отырып, шығармаға әдеби сын жазу
3-тоқсан
Парасат пайымы
А.Кемелбаева "Шашты" әңгімесі
Т.Сұлтанбеков "Көшпелі алтын" ғылыми фантастикалық әңгіме
Оразақын Асқар "Шетте жүрген бауырларға" өлеңі
Түсіну және жауап беру
10.1.1.1 - әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну;
10.1.2.1 - әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тану;
10.1.3.1 - көркем шығармада
ғы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау;
10.1.4.1 - көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану;
10.1.5.1-ұлттық құндылықтардың маңыздылығын контекстермен үндестіру
Анализ және интерпретация
10.2.1.1 - әдеби шығарма
ның композициялық ерекшеліктерін талдау;
10.2.2.1 - автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау;
10.2.3.1 - шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін талдау;
10.2.4.1 - көркем шығармада көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы шығармашылық жұмыс (әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу;
10.2.5.1 - қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетінде
гі ортақ құндылықтарды анықтау
Бағалау және салыстыру
10.3.1.1 - шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтап, бағалау;
10.3.2.1 - көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына баға беру; 10.3.3.1 - шығарманың идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
10.3.4.1- ғылыми еңбектерді негізге ала отырып, шығармаға әдеби сын жазу
4-тоқсан
Тарих тағылымы
Ш. Мұртаза "Бесеудің хаты" драмасы
Ж.Бөдеш "Жалғыз" поэмасы
Түсіну және жауап беру
10.1.1.1 - әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну;
10.1.2.1 - әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тану;
10.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау;
10.1.4.1 - көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану
Анализ және интерпретация
10.2.1.1 - әдеби шығарма
ның композициялық ерекшеліктерін талдау;
10.2.2.1 - автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау;
10.2.3.1 - шығармадағы көркемдегіш құралдардың орыны мен қызметін талдау;
10.2.4.1 - көркем шығармада көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы шығармашылық жұмыс (өлең, әңгіме ) жазу;
10.2.5.1 - қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетінде
гі ортақ құндылықтарды анықтау
Бағалау және салыстыру
10.3.1.1 - шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтап, бағалау;
10.3.3.1 - шығарма
ның идеясын адамгерші
лік құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
10.3.4.1- ғылыми еңбектерді негізге ала отырып, шығармаға әдеби сын жазу
11 - сынып:
Бөлім
Оқытылатын шығармалар
Дағдылар
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Кеңістік пен уақыт
О.Бөкей "Атау кере" повесі
Ж.Әбдірашев "Дала, сенің ұлыңмын" өлеңі
Түсіну және жауап беру

11.1.1.1 понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
11.1.3.1 пересказывать содержание произведения, творчески переосмысливая, сохраняя авторское своеобразие текста;
11.1.2.1 анализ жанровых особенностей художественного произведения по сравнению с другими жанрами;
11.1.4.1 связывать отрывки из художественных произведений с актуальными проблемами глобализации и использовать в творческих работах;
11.1.3.1 пересказывать содержание произведения, творчески переосмысливая, сохраняя авторское своеобразие текста;
11.1.5.1 анализировать художественный мир произведения, представляя проблематику в различных формах представления
Анализ и интерпретация
11.2.1.1 определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев);
11.2.2.1 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.2.3.1 анализировать средства и приемы создания образов, художественного пространства и времени, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор;
11.2.4.1 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, рецензии) логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения;
11.2.5.1 определять роль эпизода, его взаимосвязь с тематикой и проблематикой произведения на основе анализа художественных средств и приемов
Оценка и сравнительный анализ
11.3.1.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, оценивая степень эмоционального воздействия;
11.3.2.1 давать критическую оценку произведению с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя собственное отношение к проблематике в форме устных и письменных высказываний;
11.3.3.1 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, рецензии) выражая свое мнение об актуальности произведения;
11.3.4.1 написать литературную критику сопоставляя с другими произведениями
2-четверть
Истина времени
Роман Б. Мукая "Өмірзая",
Рассказ Ерболат Абикен "Пәтер іздеп жүр едік"
Понимание и ответы на вопросы
11.1.1.1 понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
11.1.2.1 анализ жанровых особенностей художественного произведения по сравнению с другими жанрами;
11.1.3.1 пересказывать содержание произведения, творчески переосмысливая, сохраняя авторское своеобразие текста;
11.1.5.1 анализировать художественный мир произведения, представляя проблематику в различных формах представления
Анализ и интерпретация
11.2.1.1 определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев);
11.2.2.1 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.2.3.1 анализировать средства и приемы создания образов, художественного пространства и времени, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор;
11.2.4.1 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, рецензии) логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения;
11.2.5.1 определять роль эпизода, его взаимосвязь с тематикой и проблематикой произведения на основе анализа художественных средств и приемов
Оценка и сравнительный анализ
11.3.1.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, оценивая степень эмоционального воздействия;
11.3.2.1 давать критическую оценку произведению с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя собственное отношение к проблематике в форме устных и письменных высказываний;
11.3.4.1 написать литературную критику сопоставляя с другими произведениями
3-четверть
Произведение века
Роман-эпопея М. Ауезова "Путь Абая" 1, 2-том
Понимание и ответы на вопросы
11.1.1.1 понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
11.1.2.1 анализ жанровых особенностей художественного произведения по сравнению с другими жанрами;
11.1.3.1 пересказывать содержание произведения, творчески переосмысливая, сохраняя авторское своеобразие текста;
11.1.4.1 связывать отрывки из художественных произведений с актуальными проблемами глобализации и использовать в творческих работах;
11.1.5.1 анализировать художественный мир произведения, представляя проблематику в различных формах представления
Анализ и интерпретация
11.2.1.1 определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев);
11.2.2.1 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;

11.1.1.1 - әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну;
11.1.3.1 - көркем шығармада
ғы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету;
11.1.2.1 - әдеби шығарманың жанрлық ерекшелігін өзге жанрлармен салыстыра отырып талдау;
11.1.4.1 - көркем шығармалардан алған үзінділерді, қанатты сөздер, дәйексөздерді шығармашылық жұмыстарда қолдану;
11.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету;
11.1.5.1- ұлттық құндылықтардың маңыздылығын ғаламдық тақырыптағы контекстермен байланыстыру
Анализ және интерпретация
11.2.1.1 - әдеби шығарманың жанрына қарай композициялық ерекшеліктерін айқындау; 11.2.2.1 - шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтау;
11.2.3.1 - шығарма идеясы мен көркемдегіш құралдардың байланысын талдау;
11.2.4.1 - әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс (әңгіме, өлең ) жазу;
11.2.5.1 - әлем және қазақ әдебиетіндегі ортақ құндылықтардың үндестігін талдау
Бағалау және салыстыру
11.3.1.1 - шығарманы әлем әдебиеті үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;
11.3.2.1 - көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау;
11.3.3.1 - шығарманы көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
11.3.4.1 - шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу
2-тоқсан
Заман шындығы
Б. Мұқай "Өмірзая" романы,
Ерболат Әбікен "Пәтер іздеп жүр едік" әңгімесі
Түсіну және жауап беру
11.1.1.1 – әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну;
11.1.2.1 – әдеби шығарманың жанрлық ерекшелігін өзге жанрлармен салыстыра отырып талдау;
11.1.3.1 – көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету;
11.1.5.1- ұлттық құндылықтардың маңыздылығын ғаламдық тақырыптағы контекстермен байланыстыру
Анализ және интерпретация
11.2.1.1 – әдеби шығарманың жанрына қарай композициялы қерекшеліктерін айқындау;
11.2.2.1 – шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысы анықтау;
11.2.3.1 – шығарма идеясы мен көркемдегіш құралдардың байланысын талдау;
11.2.4.1 – әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу;
11.2.5.1-әлем және қазақ әдебиетіндегі ортақ құндылықтардың үндестігін талдау
Бағалау және салыстыру
11.3.1.1 – шығарманы әлем әдебиеті үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;
11.3.2.1 – көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау;
11.3.4.1 – шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу
3 – тоқсан
Ғасырлық туынды
М. Әуезов "Абай жолы" роман-эпопеясы 1, 2-том
Түсіну және жауап беру
11.1.1.1 - әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну;
11.1.2.1 - әдеби шығарманың жанрлық ерекшелігін өзге жанрлармен салыстыра отырып талдау;
11.1.3.1 - көркем шығарма
дағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету; 11.1.4.1 - көркем шығармалардан алған үзінділерді, қанатты сөздер, дәйексөздерді шығармашылық жұмыстарда қолдану;
11.1.5.1- ұлттық құндылықтардың маңыздылығын ғаламдық тақырыптағы контекстермен байланыстыру
Анализ және интерпретация
11.2.1.1 - әдеби шығарманың жанрына қарай композициялық ерекшеліктерін айқындау ;
11.2.2.1 - шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтау;

2) анализ и интерпретация: определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев, объяснять значение внесюжетных элементов, определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста, писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, литературоведческие термины, используя точный и образный язык;
3) оценка и сравнительный анализ: сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, оценивая степень эмоционального воздействия, давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний, шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, писать литературное эссе, написать литературную критику, сопоставляя с другими произведениями.
10. Список художественных произведений:
1) Поэзия Абай Кунанбаева "Сегіз аяқ", "Өлең – сөздің патшасы, сөз сарасы", "Көңілім қайтты достан да, дұшпаннан да", "Сабырсыз, арсыз, еріншек", "Қалың елім, қазағым, қайран жұртым", "Болыс болдым, мінеки", "Лай суға май бітпес қой өткенге"; Семьнадцатое слово, Тридцать второе слово, Тридцать третье слово, поэма "Ескендир";
2) Роман Жусипбек Аймауытова "Акбилек";
3) Повесть А. Кекилбаева "Конец легенды";
4) Роман М. Магауина "Шакан - шери;
5) Повесть Ш. Айтматова "Первый учитель";
6) У. Есдаулет "Мы туркы";
7) Роман К. Жумадилова "Судьба";
8) Драма Шахимардан Кусайынова "Томирис";
9) Рассказ Ш. Муртаза "Тауекел той".
11. Базовая содержание образование по учебным предметам в 11 классе:
1) понимание и ответы по тексту: понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному, самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции, связывать отрывки из художественных произведении с актуальными проблемами глобализации и использовать в творческих работах;
2) анализ и интерпретация: определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев), определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением, писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, критические статьи) логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности;

2) анализ және интерпретация: әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау; шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысы; шығармадағы автор стилі мен көркемдегіш құралдардың қызметін ашу;көркем шығармадағы көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы өзіндік пікірін қосып, шығармашылық жұмыс жазу; әлем және қазақ әдебиетіндегі құндылықтардың үндесуін талдап, өзіндік ой қорыту;
3) бағалау және салыстыру: шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына сыни тұрғыдан баға беру;шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу.
10. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) Абай Құнанбаев "Сегіз аяқ", "Өлең – сөздің патшасы, сөз сарасы", "Көңілім қайтты достан да, дұшпаннан да", "Сабырсыз, арсыз, еріншек", "Қалың елім, қазағым, қайран жұртым", "Болыс болдым, мінеки", "Лай суға май бітпес қой өткенге" өлеңдері; Он жетінші қарасөз, Отыз екінші қарасөз, Отыз үшінші қарасөз, "Ескендір" поэмасы;
2) Жүсіпбек Аймауытов "Ақбілек" романы;
3) Ә. Кекілбаев "Аңыздың ақыры" повесі;
4) М.Мағауин "Шақан - шері" романы;
5) Ш.Айтматов "Боранды бекет" романы;
6) Ұ.Есдәулетов "Біз түркілерміз";
7) Қ.Жұмаділов "Тағдыр" романы;
8) Шахмардан Құсайынов "Томирис" драмасы;
9) Ш. Мұртаза "Тәуекел той" әңгімесі.
11. Оқу пәнінің 11-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) түсіну және жауап беру:әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы көтерілген ғаламдық мәселелерді терең түсіну; әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді қазіргі өмірмен байланыстырып, ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету; көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы мәселелермен байланыстырып, шығармашылық жұмыстарда қолдану; шығармадағы ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу;
2) анализ және интерпретация: әдеби шығарманың композициясын жанрлық ерекшеліктерін айқындап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау; автор бейнесінің шығарманың негізгі идеясымен байланысын айқындау; шығармадағы көркемдегіш құралдардың образ жасаудағы орны; көркем шығармадағы ғаламдық тақырыптарға креативті ой қосып, шығармашылық жұмыс жазу; қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ бағыт, әдеби ағым, жалпыадамзаттық құндылықтарды анықтау, талдау жасау;

3) оценка и сравнительный анализ: сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, оценивая степень эмоционального воздействия, давать критическую оценку произведению с точки зрения нравственной и эстетической ценности, авторских приемов, объясняя собственное отношение к проблематике текста в форме устных и письменных высказываний, писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, критические статьи), выражая свое мнение об актуальности.
12. Список художественных произведений:
1) Стих С. Сейфуллина "Сыр сандык";
2) Роман И. Есенберлина "Кахар";
3) Повесть А. Сулейменова "Бесатар";
4) Роман С. Елубай "Жалган дуние";
5) Стих Касым Аманжолова "Озим туралы";
6) Роман-эпопея М. Ауезова "Путь Абая";
7) Стих Т. Молдагалиева "Бауырлар";
8) Поэма М. Райымбекулы "Кошбасшы";
9) Повесть Эрнест Хемингуэй "Дед и море".
Глава 3. Система целей обучения
13. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1: "10" – класс, "2" – подраздел, "1" – нумерация учебной цели:
1) понимание и ответы по тексту
Обучающие:
10 класс
11 класс
1. Содержание и форма художественного произведения
10.1.1.1 понимать содержание художественного произведения, его проблематику, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному
11.1.1.1 понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному
2. Понимание художественного произведения
10.1.2.1 самостоятельно находить в тексте фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции
11.1.2.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции
3. Образ художественного произведения
10.1.3.1 пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, используя образные средства
11.1.3.1 пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, сохраняя авторское своеобразие
4. Работа с отрывками произведении
10.1.4.1 связывать отрывки из художественных произведении с актуальными проблемами глобализации
11.1.4.1 связывать отрывки из художественных произведении с актуальными проблемами глобализации и использовать в творческих работах
5. Знание место национальных ценностей казахской литературы в мировой литературе

3) бағалау және салыстыру: шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; көркем шығарманың жаңашылдығын ғаламдық тақырыптармен байланыстыра отырып, сыни тұрғыдан баға беру; шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын жазу.
12. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) С.Сейфуллин "Сыр сандық" өлеңі;
2) И.Есенберлин "Қаһар" романы;
3) А.Сүлейменов "Бесатар" повесі;
4) С. Елубай "Жалған дүние" романы;
5) Қасым Аманжолов "Өзім туралы" өлеңі;
6) М. Әуезов "Абай жолы" роман-эпопеясы;
7) Т.Молдағалиев "Бауырлар" өлеңі;
8) М. Райымбекұлы"Көшбасшы"поэмасы;
9) Эрнест Хемингуэй "Шал мен теңіз" повесі.
3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
13. Бағдарламада "оқу мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқу мақсатының реттік саны
14. Оқу мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген.
1) түсіну және жауап беру:
Білім алушылар...
10-сынып
11-сынып
1.Көркем шығарманың мазмұны мен пішіні
10.1.1.1 - әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну
11.1.1.1 - әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы көтерілген ғаламдық мәселелерді терең түсіну
2.Әдеби шығарманың тұжырымдамасы
10.1.2.1 - әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу
11.1.2.1 - әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді қазіргі өмірмен байланыстырып, ұлттық мүдде тұрғысынан ашу
3.Көркем шығармадағы образ
10.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау
11.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету
4.Шығарма үзінділерімен жұмыс
10.1.4.1 - көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстыру
11.1.4.1 - көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстырып, шығармашылық жұмыстарда қолдану
5.Қазақ әдебиетіндегі ұлттық құндылықтардың әлемдегі орнын білу

1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
2. Учебный предмет "Русский язык" в образовательном процессе выполняет две функции: во-первых, является предметом изучения, во-вторых, средством изучения других предметов.
3. Цель обучения учебному предмету "Русский язык" - развитие творчески активной языковой личности путем совершенствования функциональной грамотности обучающихся по всем видам речевой деятельности (слушание, говорение, чтение и письмо) на основе сформированных знаний о языке, с учетом норм употребления средств разных уровней и активизации их в продуктивной речевой деятельности в разных сферах общения.
4. Предметом обучения является современный русский литературный язык в его реальном функционировании в современных условиях полиэтнического и многоязычного Казахстана.
5. Задачи обучения:
1) использование знаний о русском языке, соблюдение норм литературного языка (орфоэпических, орфографических, лексических и грамматических) и правил речевого этикета в устной и письменной речи в различных сферах и ситуациях общения;
2) совершенствование навыков информационного поиска, извлечения и преобразования информации;
3) обогащение словарного запаса и расширение круга используемых грамматических средств академического языка;
4) совершенствование навыков критического мышления: анализа, синтеза, оценки, интерпретации полученной информации;
5) использование различных видов чтения в зависимости от коммуникативных задач;
6) совершенствование навыков слушания и говорения;
7) совершенствование умений создавать монологическое высказывание в различных жанрах публичных выступлений, критически оценивать и выбирать языковые средства с точки зрения нормативности, в соответствии с ситуацией общения;
8) совершенствование умений успешного диалогического общения, ведения дискуссии в разных сферах и коммуникативных ситуациях, предлагая пути решения проблемы;
9) совершенствование стилистической грамотности при создании текстов разных жанров; формирование индивидуального авторского стиля; умение корректировать и редактировать текст; формирование индивидуального авторского стиля;

1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).
2. "Орыс тілі" пәні оқу процесінде екі функция орындайды: біріншіден, оқу пәні, екіншіден, басқа оқу пәндерін оқудағы құрал болып табылады.
3. "Орыс тілі" пәнін оқытудың мақсаты әртүрлі деңгейдегі құралдардың қолдану нормаларын және әртүрлі қарым-қатынас салаларында олардың белсенді түрде тиімді қолданылуын ескере отырып, тілдің қалыптасқан біліміне негізделген сөйлеу әрекеттерінің барлық түрлерінде (тыңдалым, айтылым, оқылым және жазылым) білім алушылардың функционалдық сауаттылығын арттыру арқылы шығармашылық белсенді тілдік тұлғаны дамыту.
4. Оқу пәні – заманауи көпұлтты және көп тілді Қазақстан жағдайындағы қолданыстағы қазіргі орыс әдеби тілі.
5. Оқыту міндеттері:
1) әртүрлі салалардағы және қарым-қатынас жағдайында орыс тілін меңгеру, әдеби тіл нормаларын (орфоэпиялық, орфографиялық, лексикалық және грамматикалық) және сөйлеу этикетінің ережелерін ауызша және жазбаша тілде сақтау;
2) ақпараттарды іздеу, өндіру және ақпаратты қайта өңдеу дағдыларын жетілдіру;
3) сөздік қорды байыту және академиялық тілдің қолданылатын грамматикалық құралдарының ауқымын кеңейту;
4) сыни ойлау дағдыларын жетілдіру: алынған ақпаратты талдау, талдау, синтездеу, бағалау, түсіндіру;
5) коммуникативтік міндеттерге байланысты әртүрлі оқылым түрлерін қолдану;
6) тыңдау және сөйлеу дағдыларын жетілдіру;
7) көпшілік алдында сөйлеудің әртүрлі жанрларында монолог құру дағдыларын, нормативтік тұрғыдан тілдік құралдарды таңдап, сыни бағалауды жетілдіру;
8) диалогты коммуникациялық қарым-қатынастың дағдыларын жетілдіру, түрлі салалардағы пікірталастар мен коммуникативтік жағдайларды талқылау, проблеманы шешу жолдарын ұсынады;
8) туындаған мәселелерді шешу мақсатында қарым-қатынас жасау үшін әртүрлі салалар мен коммуникативтік жағдайларда диалог құру, дискуссия жүргізу дағдыларын дамыту;
9) түрлі жанрларда мәтіндер құрастыру кезінде стилистикалық сауаттылықты жетілдіру; жеке авторлық стильді қалыптастыру; мәтінді түзету және өңдеу мүмкіндігі; жеке авторлық стильді қалыптастыру;

10) расширение представлений о национально-культурной специфике русского языка, о культуре русского, казахского и других народов;
11) воспитание сознательного отношения к языку как средству общения, источнику знаний, духовно-нравственной ценности, как к языковому капиталу, способствующему успешной социализации в обществе.
6. Грамматический материал изучается в контексте речевых тем. Обучение языку осуществляется через интеграцию с другими предметами посредством изучения сквозных тем, использования текстов различных предметных областей, развития академического языка.
7. Учебная программа по предмету "Русский язык" рассчитана на 2 года обучения в старшей школе.
Глава 2. Организация содержания предмета "Русский язык"
8. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Русский язык" составляет:
1) в 10 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
9. Содержание учебной программы по учебному предмету "Русский язык" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов по классам.
10. Цели обучения, обозначенные в каждом подразделе, позволяют учителю системно планировать работу по развитию четырех видов речевой деятельности (слушание, говорение, чтение, письмо), а также оценивать достижения обучающихся, информировать их о следующих этапах обучения.
11. Содержание учебного предмета включает 4 раздела:
1) слушание и говорение;
2) чтение;
3) письмо;
4) соблюдение речевых норм.
12. Раздел "Слушание и говорение" включает следующие подразделы:
1) понимание содержания сообщения/информации;
2) прогнозирование событий;
3) участие в диалоге;
4) построение монологического высказывания.
5) оценивание прослушанного материала.
13. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) выявление структурных частей текста и определение основной мысли;
2) понимание применения лексических и синтаксических единиц в прочитанном тексте;

10) орыс тiлiнiң ұлттық және мәдени ерекшелiктерi, орыс, қазақ және басқа халықтар мәдениетi туралы түсініктерді кеңейту;
11) тілді қоғамға табысты әлеуметтендіруге ықпал ететін лингвистикалық капитал ретіндегі қарым-қатынас құралы, білімнің, рухани және адамгершілік құндылықтардың көзі ретінде қабылдап, саналы көзқарасты қалыптастыру.
6. Грамматикалық материал сөйлеу тақырыбы бойынша оқытылады. Тілді оқыту басқа оқу пәндерімен ортақ тақырыптары арқылы кіріктіре оқыту, әртүрлі пәндер бойынша мәтіндерді пайдалану, академиялық тілді дамыту арқылы жүзеге асырылады.
7. "Орыс тілі" пәні бойынша оқу жоспары жоғарғы мектептің 2 жылына арналған.
2-тарау. "Орыс тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
8. "Орыс тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылына 34 сағатты;
2) 11- сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылына 34 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
9. "Орыс тілі" оқу пәнінің мазмұны оқыту бөлімдері бойынша ұйымдастырылған. Бөлімдер сыныптар бойынша күтілетін нәтижелер түрінде оқыту мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады.
10. Әрбір бөлімшеде көрсетілген оқытудың мақсаты мұғалімге сөйлеу әрекетінің төрт түрін (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым) дамыту бойынша жұмыстарды жүйелі түрде жоспарлауға, сондай-ақ оқушылардың жетістіктерін бағалауға, оқытудың келесі кезеңдері туралы хабарлауға мүмкіндік береді.
11. Оқу пәнінің мазмұны 4 бөлімнен тұрады:
1) тыңдалым және айтылым;
2) оқылым;
3) жазылым;
4) сөйлеу нормаларын сақтау.
12. "Тыңдалым және айтылым" бөлімінде:
1) хабардың / ақпараттың мазмұнын түсіну;
2) негізгі идеяны анықтау;
3) оқиғаны болжау;
4) диалогқа қатысу;
5) монологтық сөйлемдер құрастыру;
6) тыңдалған материалды бағалауды қамтитын бөлімшелер бар.
13. "Оқылым" бөлімінде:
1) ақпаратты түсінуді;
2) мәтіннің құрылымдық бөліктерін және негізгі ойды анықтауды;

3) определение типов и стилей текстов;
4) формулирование вопросов и оценивание;
5) виды чтения;
6) извлечение информации из различных источников;
7) сравнительный анализ текстов;
8) интерпретация текста.
14. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1)изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала;
2) представление информации в различных формах;
3) создание текстов различных типов и стилей;
4) написание эссе;
5) корректирование и редактирование текстов;
6) творческое письмо.
15. Раздел "Соблюдение речевых норм" включает следующие подразделы:
1) соблюдение орфографических норм;
2) соблюдение лексических норм;
3) соблюдение грамматических норм;
4) соблюдение пунктуационных норм.
16.Базовое содержание
17.Класс 10
1) слушание и говорение: понимание основной и детальной информации текста; различие факта и мнения; определение основной мысли с учетом невербальных средств общения; прогнозирование содержания по проблеме, поднимаемой в тексте; участие в дебатах, аргументация собственной позиции, предложение разных путей решения проблемы; построение развҰрнутого монолога (рассуждения на заданную тему, убеждение), включающего не менее 3-х микротем в пределах общественно-политической, социально-культурной и учебно-научной сфер; оценивание прослушанного материала с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражение собственного мнения;
2) чтение: понимание главной, детальной, скрытой информации различных текстов, с соотнесением информации, заключенной в тексте, с информацией из других источников/личным опытом; выявление роли примечаний, иллюстраций, подзаголовков в передаче основной мысли текста; понимание применения специальной лексики, аббревиации, перифразы, аллюзии, эвфемизмов и других средств выразительности в тексте; определение типов, признаков и языковых особенностей текстов разных жанров, особенностей текстов научно-популярного подстиля (очерк, эссе, статья), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк); формулирование вопросов и идей для исследования по прочитанному тексту; использование приемов просмотрового чтения, сканирования и детального чтения; извлечение и синтез информации из различных источников, сопоставление разных точек зрения; сравнение стилистических особенностей текстов (композиционных, языковых и жанровых) с учетом темы, основной мысли, проблемы, цели, целевой аудитории, позиции автора; интерпретация содержания предложения, абзаца, соотнесение его с темой, основной идеей, авторской позицией;

3) оқылған мәтінде лексикалық және синтаксистік бірліктердің қолданылуын түсінуді;
4) мәтіннің түрлері мен стильдерін анықтауды;
5) сұрақтарды құрастыруды және бағалауды;
6) оқылым түрін;
7) әртүрлі дереккөздерден ақпарат алуды;
8) мәтіндерді салыстырмалы талдауды;
9) мәтінді интерпретациялауды қамтитын бөлімшелер бар.
14. "Жазылым" бөлімінде:
1) тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдардың мазмұнын жаза білуді;
2) ақпаратты әртүрлі формаларды ұсынуды;
3) түрлі типтер мен стильдердегі мәтіндер құруды;
4) эссе жазуды;
5) шығармашылық жазба жұмыстарын;
6) мәтіндерді түзетуді және редакциялауды қамтитын бөлімшелер бар.
15. "Сөйлеу нормаларын сақтау" бөлімінде:
1) орфографиялық нормаларды сақтауды;
2) лексикалық нормаларды сақтауды;
3) грамматикалық нормаларды сақтауды;
4) пунктуациялық нормаларды сақтауды қамтитын бөлімшелер бар.
16. Базалық мазмұны
17. 10-сыныпта:
1) тыңдалым және айтылым: мәтіндегі негізгі және толық ақпаратты түсіну, факт және пікірдің айырмашылығы, бейвербалды қарым-қатынас құралдарының қолданылуын ескере отырып, негізгі идеяны анықтау, мәтінде көтерілген мәселе бойынша мазмұнды болжау, пікірсайыстарға қатысып, өз позициясын дәлелдеу, проблеманы шешудің әртүрлі жолдарын ұсыну, кемiнде 3 микротақырыпты қамтитын қоғамдық-саяси, әлеуметтiк-мәдени, оқу және ғылым салаларында кешендi монолог құру (белгіленген тақырып бойынша ойлау, өз ойына сенiмдiлiкті білдіру), ақпараттың өзектілігіне, шынайылығына байланысты өз пікірін білдіру тұрғысынан тыңдаған материалдарды бағалау;
2) оқылым: мәтіндегі ақпаратты басқа дереккөздерден алынған/ жеке тәжірибедегі ақпаратпен салыстырып, әртүрлі мәтіндердегі негізгі, детальді, жасырын ақпаратты түсіну, мәтіннің негізгі идеясын беруде ескертпе жазбалардың, иллюстрациялардың, тақырыпшалардың рөлін анықтау, мәтіндегі арнайы лексика, аббревиатуралар, перифразалар, аллюзия, эвфемизмдер және басқа өрнектердің қолданылуын түсіну, әр түрлі жанрдағы мәтіндердің типтерін, белгілерін және тілдік ерекшеліктерін анықтау, көпшілікке арналған ғылыми стильдегі (очерк, эссе, мақала) мәтіндердің, публицистикалық стильдегі мәтіндердің (жазба, баспасөз хабарламасы, саяхат очеркі) ерекшеліктері, оқылған мәтін бойынша сұрақтар құрастырып, зерттеу идеяларын қалыптастыру, оқу, сканерлеу және детальді оқу әдістерін қолдану, түрлі дереккөздерден ақпарат алу және синтездеу, түрлі көзқарастарды салыстыру, тақырыпты, негізгі ойды, проблеманы, мақсатты, мәтіннің кімге арналғанын, авторлық ұстанымын ескере отырып, мәтіндердің стильдік (композициялық, тілдік және жанрлық) ерекшеліктерін салыстыру, сөйлемнің, абзацтың мазмұнын тақырыпқа, негізгі идеяға, авторлық ұстанымға қатысты түсіндіру;

3) письмо: изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала, перефразирование исходного материала с сохраненим основной мысли; представление информации в виде графика, таблицы, диаграммы, схемы, инфографики, в т.ч. с помощью ИКТ; создание текстов научно-популярного подстиля (очерк, эссе, статья), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк); с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации; написание разных видов эссе, в том числе критического, анализ научной и публицистической      литературы, выражение и обоснование своего согласия/несогласия с автором; написание текстов-описаний и текстов-повествований в различных жанрах с использованием средств воздействия на читателя; корректировка и редактирование всех имеющихся недочетов в тексте с учетом целей, целевой аудитории, ситуации общения и воздействия на читателя; писать творческие работы, фрагмент/фрагменты текста, являющиеся определҰнными композиционным элементами;
4) соблюдение речевых норм: соблюдение орфографических норм; использование лексики официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистических фигур в соответствии с целью и ситуацией общения; соблюдение словообразовательных и морфологических (использование глаголов абстрактной семантики, глаголов несовершенного вида настоящего времени) норм; использование знаков препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях.
18. Класс 11
1) слушание и говорение: понимание основной и детальной информации текста, высказывание критического отношения к позиции автора; определение основной мысли с опорой на цель и позицию автора текста; прогнозирование содержания текста по таблицам и схемам; участие в деловой беседе, решение проблемы и достижение договоренности; построение развернутого монолога для публичного выступления в рамках общественно-политической, социально-культурной, социально-экономической и учебно-научной сфер; оценивание прослушанного материала с точки зрения убедительности, его критическая оценка;
2) чтение: понимание главной, детальной, скрытой информации различных текстов, критическая оценка авторской позиции; выявление роли цвета, шрифтового многообразия, звука и графических изображений, гиперссылок в передаче основной мысли текста; понимание применения изобразительно-выразительных средств, стилистических фигур и других приемов в тексте; определение типов, признаков и языковых особенностей текстов научного и публицистического стилей и подстилей (аннотация, тезисы, репортаж, публичное выступление); формулирование вопросов для исследования и гипотезы по прочитанному тексту; использование разных видов чтения в зависимости от коммуникативных задач, которые ставит перед собой читающий; извлечение информации из различных источников, установление взаимосвязей и построение обоснованных выводов; сравнение стилистических особенностей текстов (композиционных, языковых и жанровых) с учетом темы, основной мысли, проблемы, цели, целевой аудитории, позиции автора и воздействия, произведенного на читателя; интерпретация содержания фрагмента текста, соотнесение его с темой, основной идеей, авторской позицией;

3) жазылым: тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдың мазмұнын жазу, бастапқы материалдағы негізгі ойды сақтай отырып, мазмұнын беру, графиктер, кестелер, диаграммалар, диаграммалар, сызбалар, инфографика, соның ішінде АКТ пайдалана отырып, ақпарат ұсыну, көпшілікке арналған ғылыми стильдегі (очерк, эссе, мақала) мәтіндер, публицистикалық стильдегі мәтіндер (жазба, баспасөз хабарламасы, саяхат очеркі) құрастыру, әртүрлі эсселер, оның ішінде сыни эсселер жазу, ғылыми және публицистикалық әдебиеттерді талдау, автормен келісу / келіспеушілікті білдіру және негіздеу, оқырманға әсер ету құралдарын қолданып, түрлі жанрлардағы сипаттама мәтіндер мен әңгімелеу мәтіндер жазу, мәтіннің мақсатын, кімге арналғанын, қатынас жағдайын және оқырманға әсер етуін ескере отырып, мәтіндегі барлық кемшіліктерді түзету және редакциялау, мәтіннің белгілі композициялық элементтері болып табылатын фрагменттер/ мәтіннің үзінділерін, шығармашылық жұмыстар жазу;
4) сөйлеу нормаларын сақтау: орфографиялық нормаларды сақтау, қатынас мақсаты мен жағдайына сәйкес ресми іс қағаздар стилінің, публицистикалық және ғылыми стиль лексикасын, стилистикалық фигураларды қолдану, сөзжасам және морфологиялық нормаларды (дерексіз мағыналы етістіктерді, осы шақ формасындағы етістіктерді қолдану) сақтау, жай сөйлемдерде, күрделенген жай сөйлемдерде және құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерінің қолданылуы.
18. 11-сыныпта:
1) тыңдалым және айтылым: мәтіндегі негізгі және детальді ақпаратты түсіну, автордың позициясына сыни көзқарас білдіру, мәтін авторының мақсаты мен позициясына негізделген негізгі ойды анықтау, мәтіннің мазмұнын кестелер мен сұлбалар бойынша болжау, іскерлік әңгімеге қатысу, мәселені шешу және келісімге қол жеткізу, қоғамдық-саяси, әлеуметтiк-мәдени, әлеуметтiк-экономикалық және бiлiм мен ғылым салалары шеңберiнде көпшiлiк алдында сөйлеу үшiн кешендi монолог құру, тыңдалған материалды дәлелді сендіру тұрғысынан бағалау, оған сыни баға беру;
2) оқылым: әртүрлі мәтіндердегі негізгі, детальді, жасырын ақпаратты түсіну, авторлық ұстанымды сыни бағалау, мәтіннің негізгі ойын беруде түс, реңктің, дыбыстық және графикалық бейнелердің, гиперсілтемелердің ролін анықтау, мәтіндегі суреттердің, стилистикалық фигуралардың және басқа да әдістердің қолданылуын түсіну, ғылыми және публицистикалық стильдердегі мәтіндердің (аннотация, тезистер, репортаж, көпшілік алдында сөйлеу) типтерін, сипаттамаларын және тілдік ерекшеліктерін анықтау, оқылған мәтін бойынша зерттеу сұрақтарын құрастырып, гипотезаларды қалыптастыру, оқырманның өзі белгілеген коммуникативтік міндеттеріне байланысты оқылымның әртүрлі түрлерін қолдану, әртүрлі дереккөздерден ақпарат алу, өзара қатынасын анықтап, негізделген тұжырымдар жасау, тақырыпты, негізгі ойды, проблеманы, мақсатты, мәтіннің кімге арналғанын, автор ұстанымын, оқырманға әсер етуін ескере отырып, мәтіндердің стильдік (композициялық, тілдік және жанрлық) ерекшеліктерін салыстыру, мәтіннің фрагментінің мазмұнын түсіндіру, оның тақырыпқа, негізгі идеяға, авторлық ұстанымға қатысын анықтау;

3) письмо: изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала, сжатие и перефразирование исходного материала с сохранением основной мысли; представление информации в виде презентации, использование таблицы, схемы, графики, диаграммы аудиофайлы, фотографии, движущихся иллюстраций; создание текстов научного и публицистического стилей и подстилей (аннотация, тезисы, репортаж, публичное выступление) с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации; написание разных видов эссе, в том числе аргументативного и дискуссионного, рассмотрение и анализ проблемы, представленной в научной, публицистической литературе, предложение и обоснование собственных путей решения данной проблемы; написание текстов-описаний и текстов-повествований в различных жанрах с использованием приемов, отражающих убеждения, взгляды и чувства автора; корректировка и редактирование всех имеющихся недочетов в тексте с учетом цели, целевой аудитории, ситуации общения и воздействия на читателя; писать творческие работы (тексты-повествования и тексты смешанных типов);
4) соблюдение речевых норм: соблюдение орфографических норм; использование лексики официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистических фигур в соответствии с целью и ситуацией общения; соблюдение словообразовательных и морфологических (использование глаголов абстрактной семантики, глаголов несовершенного вида настоящего времени), синтаксических (при пассивных конструкциях с возвратными глаголами и краткими страдательными причастиями, в безличных предложениях) и стилистических норм; использование знаков препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях с разными видами связи.
Глава 3. Система целей обучения
19. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе – подраздел программы, третье число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1: "10" – класс, "2" – подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
20. Система целей обучения:
1) слушание и говорение:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Понимание содержания сообщения/информации
10.1. 1 – понимать основную и детальную информацию текста, различая факт и мнение; определять целевую аудиторию
11.1.1 – понимать основную и детальную информацию текстов разных жанров (лекция, интервью, диспут, дискуссия, полемика, статья, видеосюжет), высказывая критическое отношение к позиции автора (вводные конструкции, терминология); определять целевую аудиторию
2. Прогнозирование событий
10.1. 2 – прогнозировать содержание по проблеме, поднимаемой в тексте
11.1. 2 – прогнозировать содержание текста по таблицам и схемам

3) жазылым: тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдың мазмұнын жазу, бастапқы материалдағы негізгі ойды сақтай отырып, мазмұнын қысқарту және өңдеп жазу, кесте, диаграмма, графиктер, диаграммалар, аудио файлдарды, фотосуреттерді, жылжымалы иллюстрацияларды пайдаланып, презентация түрінде ақпаратты ұсыну, мәтіннің мақсатын, кімге арналғанын, қатынас жағдайын ескере отырып, ғылыми және публицистикалық стильде (аннотация, тезистер, репортаж, көпшілік алдында сөйлеу), әр түрлі эссе жазу, оның ішінде дәлдер келтірілген және пікірталас тудыратын эсселер, ғылыми, публицистикалық әдебиеттерде ұсынылған мәселені қарау және талдау, осы мәселені шешудің жолдарын ұсыну және негіздеу, автордың сенімдерін, көзқарастарын және сезімдерін көрсететін тәсілдерді қолдана отырып, түрлі жанрдағы сипаттау мәтіндер және хабарлы мәтіндер жазу, мәтіннің мақсатын, кімге арналғанын, қатынас жағдайын және оқырманға әсер етуін ескере отырып, мәтіндегі барлық кемшіліктерді түзету және редакциялау, шығармашылық жұмыстар жазу (хабарлы мәтіндер мен аралас түрдегі мәтіндер);
4) сөйлеу нормаларын сақтау: орфографиялық нормаларды сақтау, қатынас мақсаты мен жағдайына сәйкес ресми іс қағаздар стилінің, публицистикалық және ғылыми стиль лексикасын, стилистикалық фигураларды қолдану, сөзжасам және морфологиялық нормаларды (дерексіз мағыналы етістіктерді, осы шақ формасындағы етістіктерді қолдану), синтаксистік нормаларды (жақсыз сөйлемдердегі қысқарған формадағы есімшелер және ырықсыз етіс формасындағы етістік қатысқан пассивті конструкциялар) және стилистикалық нормаларды сақтау, жай сөйлемдерде, күрделенген жай сөйлемдерде және байланыстың әр түрлі түріндегі құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерінің қолданылуы.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
19. Бағдарламада оқыту мақсаттары код түрінде белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші сан - бөлімше ретін және үшінші сан мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1 кодында "10" - сынып, "2" - екінші бөлім, "1" - оқыту мақсатының реттік саны.
20. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) тыңдалым және айтылым:
Білім алушылар міндетті:
Бөлімше
10 сынып
11 сынып
1. Хабарламаның /ақпараттың мазмұнын түсіну
10.1.1 фактілер мен көзқарастарды ажыратып, мәтіндегі негізгі және детальді ақпаратты түсіну, мәтінні кімге арналғанын анықтау
11.1.1 автордың ұстанымын сыни бағалап, әртүрлі жанрдағы мәтіндердегі негізгі, детальді, жасырын ақпаратты түсіну
2. Негізгі ойды анықтай білу
10.1.2 қатынастың бейвербалды құралдарының қолданылуын ескеріп, негізгі ойды анықтау
11.1.2 мәтін авторының мақсаты мен позициясына негізделген негізгі ойды анықтау

3. Участие в диалоге
10.1 3 – участвовать в дебатах, аргументируя собственную позицию и предлагая разные пути решения проблемы
11.1.3 - участвовать в деловой беседе, решая проблему и достигая договоренности
4. Построение монологического высказывания
10.1.4 – строить развҰрнутый монолог (рассуждение на заданную тему, убеждение), включающий не менее 3-х микротем в пределах общественно-политической и учебно-научной сфер
11.1.4 – строить развернутый монолог для публичного выступления в рамках общественно-политической, социально-экономической и учебно-научной сфер
5. Оценивание прослушанного материала
10.1. 5 – оценивать прослушанный материал с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражая собственное мнение
11.1.5 – оценивать прослушанный материал с точки зрения убедительности, критически оценивая его
2) чтение:
Обучающиеся должны:
Подраздел
Класс 10
Класс 11
1. Выявление структурных частей текста и определение основной мысли
10.2.1 – выявлять роль примечаний, иллюстраций, подзаголовков в передаче основной мысли текста
11.2.1 – выявлять роль цвета, шрифтового многообразия, звука и графических изображений, гиперссылок в передаче основной мысли текста
2. Понимание применения лексических и синтаксических единиц в прочитанном тексте
10.2. 2 – понимать применение специальной лексики, аббревиации, перифразы, аллюзии, эвфемизмов и других средств выразительности в тексте
11.2.2 - понимать применение изобразительно-выразительных средств, стилистических фигур и других приемов в тексте
3. Определение типов и стилей текстов
10.2. 3 – определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров, стилей и подстилей
(аналитическая статья, критическая статья, эссе, пресс-релиз)
11.2.3 – определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров, стилей и подстилей (аннотация, научная статья, репортаж, публичное выступление)
4. Формулирование вопросов
10.2.4 – формулировать вопросы и идеи для исследования по прочитанному тексту
11.2.4 – формулировать вопросы для исследования и гипотезы по прочитанному тексту
5. Виды чтения
10.2.5 – использовать приемы просмотрового чтения, сканирования и детального чтения
11.2.5 – использовать разные виды чтения в зависимости от коммуникативных задач, которые ставит перед собой читающий
6. Извлечение информации из различных источников
10.2.6 – извлекать и синтезировать информацию из различных источников, сопоставлять разные точки зрения

3. Болжай білу
10.1.3 Мәтінде көтерілген мәселеге байланысты мазмұнын болжау
11.1.3 мәтіннің мазмұнын кестелер мен сұлбалар бойынша болжау
4. Диалогқа қатысу
10.1.4 өз ұстанымын дәлелдеп, дебаттарға қатысу, мәселені шешудің жолдарын ұсыну
11.1.4 іскерлік әңгімеге қатысу, мәселені шешу және келісімге қол жеткізу
5. Монолог құрастыру
10.1.5 кемiнде 3 микротақырыпты қамтитын қоғамдық-саяси, әлеуметтiк-мәдени, оқу және ғылым салаларында кешендi монолог құру (белгіленген тақырып бойынша ойлау, өз ойына сенiмдiлiкті білдіру)
11.1.5 көпшілік алдында сөйлеу мақсатында қоғамдық-саяси, әлеуметтiк-мәдени, оқу және ғылым салаларында кешенді монолог құру
6. Тыңдалған материалды бағалау
10.1.6 ақпараттың өзектілігіне, шынайылығына байланысты өз пікірін білдіру тұрғысынан тыңдаған материалдарды бағалау
11.1.6 тыңдалған материалды дәлелді сендіру тұрғысынан бағалау, оған сыни баға беру
2) оқылым:
Білім алушылар міндетті:
Бөлімше
10 сынып
11 сынып
1. Ақпаратты түсіну
10.2.1 мәтіндегі ақпаратты басқа дереккөздерден алынған/жеке тәжірибедегі ақпаратпен салыстырып, тұтас және тұтас емес мәтіндердегі негізгі, детальді, жасырын ақпаратты түсіну
11.2.1 тұтас және тұтас емес мәтіндердегі негізгі, детальді, жасырын ақпаратты түсініп, автор ұстанымына сыни баға беру
2. мәтіннің құрылымдық бөлімдерін анықтау және негізгі ойды анықтау
10.2.2 мәтіннің негізгі ойын беруде ескертпе жазбалардың, иллюстрациялардың, тақырыпшалардың рөлін анықтау
11.2.2 мәтіннің негізгі ойын беруде түс, реңктің, дыбыстық және графикалық бейнелердің, гиперсілтемелердің ролін анықтау
3. Оқылған мәтінде лексикалық және синтаксистік бірліктердің қолданылуын түсіну
10.2.3 мәтіндегі арнайы лексика, аббревиатуралар, перифразалар, аллюзия, эвфемизмдердің қолданылуын түсіну
11.2.3 мәтінде стилистикалық фигуралардың және басқа да әдістердің қолданылуын түсіну
4. Мәтіндердің түрлері мен стильдерін анықтау
10.2.4 көпшілікке арналған ғылыми стильдегі (очерк, мақала, эссе) мәтіндердің, публицистикалық стильдегі мәтіндердің (баспасөз хабарламасы) әр түрлі жанрдағы мәтіндердің типтерін, белгілерін және тілдік ерекшеліктерін анықтау
11.2.4 ғылыми және публицистикалық стильдердегі мәтіндердің (аннотация, ғылыми мақала, репортаж, көпшілік алдында сөйлеу) типтерін, сипаттамаларын және тілдік ерекшеліктерін анықтау
5. Сұрақтарды құрастыруды
10.2.5 оқылған мәтін бойынша сұрақтар құрастырып, зерттеу идеяларын қалыптастыру
11.2.5 оқылған мәтіндегі мәселе бойынша зерттеу және болжам жасау үшін сұрақтар құрастыру
6. Оқылым түрлері
10.2.6 оқу, сканерлеу және детальді оқу әдістерін қолдану

11.2.6 – извлекать, информацию из различных источников, устанавливая взаимосвязи и делая обоснованные выводы
7. Сравнительный анализ текстов
10.2.7 - сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые) учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора
11.2.7 - сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые), учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора и воздействие, произведенное на читателя
8. Интерпретация текста
10.2.8 – интерпретировать содержание предложения, абзаца, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
11.2.8 – интерпретировать содержание фрагмента текста, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
3) письмо:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала
10.3.1- излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, полного или сжатого пересказа, тезисов, резюме, конспектов
11.3.1 - излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, полного или сжатого пересказа, тезисов, резюме, конспектов, аннотаций, сообщений, докладов
2. Представление информации в различных формах
10.3.2 - представлять информацию в виде графика, таблицы, диаграммы, схемы, инфографики, в т.ч. с помощью ИКТ
11.3.2 - представлять информацию в виде презентации, используя таблицы, схемы, графики, диаграммы аудиофайлы, фотографии
3. Создание текстов различных типов и стилей
10.3.3 - создавать тексты различных типов и жанров научно-популярного подстиля (статья, эссе, очерк, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз)
11.3.3 - создавать тексты различных типов и стилей (аннотация, статья, репортаж, публичное выступление) уместно употреблять цитирование с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации
4. Написание эссе
10.3.4 - писать разные виды эссе, в том числе критическое, анализируя научную и публицистическую литературу, выражая и обосновывая свое согласие/несогласие с автором
11.3.4 - писать разные виды эссе, в том числе аргументативное и дискуссионное, рассматривая и анализируя проблему, представленную в научной, публицистической литературе, предлагая и обосновывая собственные пути решения данной проблемы

11.2.6 оқырманның алдына қойған коммуникативтік міндеттеріне байланысты әртүрлі оқылым түрлерін қолдану
7. Әртүрлі дереккөздерден ақпарат алу
10.2.7 әртүрлі дереккөздерден ақпаратты алу және синтездеу, түрлі көзқарастарды салыстыру
11.2.7 әртүрлі дереккөздерден ақпарат алу, өзара қатынасын анықтап, негізделген тұжырымдар жасау
8. Мәтіндерді салыстырып талдау
10.2.8 мәтіннің тақырыбын, негізгі ойын, мәтінде көтерілген мәселені, мәтіннің мақсатын, мәтіннің кімге арналғанын, автор ұстанымын ескере отырып, мәтіндердің стильдік (композициялық, тілдік және жанрлық) ерекшеліктерін салыстыру,
11.2.8 мәтіннің тақырыбын, негізгі ойын, мәтінде көтерілген мәселені, мәтіннің мақсатын, мәтіннің кімге арналғанын, автор ұстанымы мен оқырманға әсер етуін ескере отырып, мәтіндердің стильдік (композициялық, тілдік және жанрлық) ерекшеліктерін салыстыру,
9. Мәтінді интерпретациялау
10.2.9 сөйлемнің, абзацтың мазмұнын тақырыпқа, негізгі идеяға, авторлық ұстанымға қатысты түсіндіру
11.2.9 сөйлемнің мазмұнын тақырыпқа, негізгі идеяға, авторлық ұстанымға қатысты түсіндіру
3) жазылым:
Білім алушылар міндетті:
Бөлімше
10 сынып
11сынып
1.Тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдардың мазмұнын жаза білу
10.3.1 тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдардың мазмұнын толық және қысқартылған жоспарлар, толық және қысқаша мазмұндау, тезистер, резюме, конспект түрлерінде жаза білу
11.3.1 тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдардың мазмұнын толық және қысқартылған жоспарлар, толық және қысқаша мазмұндау, тезистер, резюме, конспект, аннотация, хабарлама, баяндама түрлерінде жаза білу
2. Әртүрлі формадағы ақпараттарды ұсыну
10.3.2 графиктер, кестелер, диаграммалар, диаграммалар, сызбалар, инфографика, соның ішінде АКТ пайдалана отырып, ақпарат ұсыну
11.3.2 кесте, сызба, графиктер, диаграммалар, аудио файлдарды, фотосуреттерді пайдаланып, ақпаратты презентация түрінде ұсыну
3. Әртүрлі типтегі және стильдегі мәтіндер құрастыру
10.3.3 көпшілікке арналған ғылыми стильдегі мәтіндер (мақала, эссе, очерк, конспект), публицистикалық стильдегі мәтіндер (жазба, баспасөз хабарламасы) құрастырып жазу
11.3.3 Әртүрлі типтегі және стильдегі мәтіндер (аннотация, тезистер, репортаж, көпшілік алдында сөйлеу) құрастырып жазу, мәтіннің мақсатын, кімге арналғанын және қатынас жағдайын ескере отырып, цитаталарды орынды қолдану
4. Эссе жазу
10.3.4 ғылыми және публицистикалық әдебиеттерді талдап, автормен келісу/ келіспеушілікті негіздеп, әртүрлі эсселер, оның ішінде сыни эсселер жазу
11.3.4 әр түрлі эссе жазу, оның ішінде дәлдер келтірілген және пікірталас тудыратын эсселер, ғылыми, публицистикалық әдебиеттерде ұсынылған мәселені қарау және талдау, осы мәселені шешудің жолдарын ұсыну және негіздеу

5. Корректирование и редактирование текстов
10.3.5 - корректировать и редактировать
все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая
цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя
11.3.5 - корректировать и редактировать
все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя
6. Творческое письмо
10.3.6 - писать творческие работы: (фрагмент/фрагменты текста), являющиеся определҰнными композиционными элементами
11.3.6 - писать творческие работы (тексты-повествования и тексты смешанных типов)
4) соблюдение речевых норм:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Соблюдение орфографических норм
10.4.1 - соблюдать орфографические нормы
11.4.1 - соблюдать орфографические нормы
2. Соблюдение лексических норм
10. 4.2 - использовать лексику официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения
11. 4.2 - использовать различные изобразительно-выразительные средства языка, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения
3. Соблюдение грамматических норм
10.4.3 - соблюдать словообразовательные и морфологические нормы
11.4.3 - соблюдать синтаксические нормы
4. Соблюдение пунктуационных норм
10. 4.4 - использовать знаки препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях
11.4. 4 - использовать знаки препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях с разными видами связи
21. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Русский язык" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию согласно приложению.
22. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Русский язык" для 10-11 классов
естественно-математического
направления уровня общего среднего
образования по обновленному
содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Русский язык" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию
Сноска. Долгосрочный план в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
1) 10 класс:
Тема. Раздел
Виды речевой деятельности
Лексико-грамматический материал
Цели обучения
1 четверть
Толерантность и диалог межнациональных культур.
Лексика и культура речи.
Слушание и говорение
Общественно-политическая лексика публицистического стиля.
Фразеологизмы.
Стилистические фигуры.

5. Шығармашылық жазылым
10.3.5 белгілі композициялық элемент болып табылатын мәтіннің үзіндісіне/үзінділеріне шығармашылық жұмыстар жазу
11.3.5 шығармашылық жұмыстар жазу (хабарлы мәтіндер мен аралас түрдегі мәтіндер)
6. Мәтіндерді түзету және редакциялау
10.3.6 мәтіннің мақсатын, кімге арналғанын, қатынас жағдайын және оқырманға әсер етуін ескере отырып, мәтіндегі барлық кемшіліктерді түзету және редакциялау
11.3.6 мәтіннің мақсатын, кімге арналғанын, қатынас жағдайын және оқырманға әсер етуін ескере отырып, мәтіндегі барлық кемшіліктерді түзету және редакциялау
4) сөйлеу нормаларын сақтау:
Білім алушылар міндетті:
Бөлімше
10 сынып
11 сынып
1. орфографиялық нормаларды сақтау
10.4.1 орфографиялық нормаларды сақтау
11.4.1 орфографиялық нормаларды сақтау
2. лексикалық нормаларды сақтау
10.4.2 қатынас мақсаты мен жағдайына сәйкес ресми іс қағаздар стилінің, публицистикалық және ғылыми стиль лексикасын қолдану
11.4.2 қатынас мақсаты мен жағдайына сәйкес тілдің әртүрлі бейнелеу құралдарын, стилистикалық фигураларды қолдану
3. грамматикалық нормаларды сақтау
10.4.3 сөзжасам және морфологиялық нормаларды сақтау
11.4.3 синтаксистік нормаларды сақтау
4. Пунктуациялық нормаларды сақтау
10.4.4 жай сөйлемдерде, күрделенген жай сөйлемдерде және құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерінің қолдану
11.4.4 жай сөйлемдерде, күрделенген жай сөйлемдерде және әртүрлі байланыс түрлеріндегі құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерінің қолдану
21. Осы оқу бағдарламасы осы бұйрыққа сәйкес қосымшада берілген жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Орыс тілі" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
22. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің жаратылыстану-
математикалық бағыттағы
10-11-сыныптарына
арналған "Орыс тілі" пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Орыс тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып:
Тақырып. Бөлім
Сөйлеу әрекетінің түрлері
Лексика-грамматикалық материал
Оқыту мақсаты
1 тоқсан
Толеранттылық және ұлтаралық мәдениеттер диалогі
Лексика және сөйлеу мәдениеті
Тыңдалым және айтылым
Публицистикалық стильдің қоғамдық-саяси лексикасы. Фразеологизмдер. Стилистикалық фигуралар.

10.1.1 понимать основную и детальную информацию текстов разных жанров, различая факт и мнение; определять целевую аудиторию;
10.1.2 определять основную мысль, учитывая невербальные средства общения;
10.1.2 прогнозировать содержание текста по таблицам и схемам
Чтение
10.2.2 выявлять роль примечаний, иллюстраций, подзаголовков в передаче основной мысли текста;
10.2.6 использовать приемы просмотрового чтения, сканирования и детального чтения;
10.2.7 извлекать и синтезировать информацию из различных источников, сопоставлять разные точки зрения (научно-популярные статьи, СМИ, энциклопедия)
Письмо
10.3.1 излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, полного или сжатого пересказа, тезисов, резюме, конспектов;
10.3.3 создавать тексты различных типов и жанров, публицистического стиля (заметка, пресс-релиз)
Соблюдение речевых норм
10.4.1 соблюдать орфографические нормы;
10.4.2 использовать лексику, публицистического стиля в соответствии с целью и ситуацией общения;
10.4.3 соблюдать словообразовательные и морфологические нормы
2 четверть
Физика в современном мире: возможное и невозможное в природе.
Лексика.
Синтаксис и пунктуация.
Слушание и говорение
Узкоспециальная терминология.
Сложные слова.
Глаголы абстрактной семантики.
Глаголы несовершенного вида настоящего времени.
Производные предлоги.
Знаки препинания в предложениях с водными словами и словосочетаниями.
Знаки препинания в предложениях, осложненных дополнением.
10.1.2 определять основную мысль, учитывая невербальные средства общения;
10.1.3 прогнозировать содержание по проблеме, поднимаемой в тексте;
10.1.4 участвовать в дебатах, аргументируя собственную позицию и предлагая разные пути решения проблемы
Чтение
10.2.3 понимать применение перифразы, аллюзии, эвфемизмов и других средств выразительности в тексте;
10.2.4 определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров публицистического стиля (заметка, пресс-релиз);
10.2.5 формулировать вопросы и идеи для исследования по прочитанному тексту
Письмо
10.3.2 представлять информацию в виде графика, таблицы, диаграммы, инфографики, в том числе с помощью ИКТ;
10.3.3 создавать тексты различных типов и жанров публицистического стиля (заметка, пресс-релиз);
10.3.5 писать творческие работы (фрагмент/фрагменты текста), являющиеся определенными композиционными элементами
Соблюдение речевых норм

10.1.1 фактілер мен көзқарастарды ажыратып, мәтіндегі негізгі және детальді ақпаратты түсіну, мәтінні кімге арналғанын анықтау;
10.1.2 қатынастың бейвербалды құралдарының қолданылуын ескеріп, негізгі ойды анықтау;
10.1.3 Мәтінде көтерілген мәселеге байланысты мазмұнын болжау
Оқылым
10.2.2 мәтіннің негізгі ойын беруде ескертпе жазбалардың, иллюстрациялардың, тақырыпшалардың рөлін анықтау;
10.2.6 оқу, сканерлеу және детальді оқу әдістерін қолдану;
10.2.7 әртүрлі дереккөздерден ақпаратты алу және синтездеу, түрлі көзқарастарды салыстыру
Жазылым
10.3.1 тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдардың мазмұнын толық және қысқартылған жоспарлар, толық және қысқаша мазмұндау, тезистер, резюме, конспект түрлерінде жаза білу;
10.3.3 көпшілікке арналған ғылыми стильдегі мәтіндер (мақала, эссе, очерк, конспект), публицистикалық стильдегі мәтіндер (жазба, баспасөз хабарламасы) құрастырып жазу
Сөйлеу нормаларын сақтау
10.4.1 орфографиялық нормаларды сақтау;
10.4.2 қатынас мақсаты мен жағдайына сәйкес ресми іс қағаздар стилінің, публицистикалық және ғылыми стиль лексикасын қолдану;
10.4.3 сөзжасам және морфологиялық нормаларды сақтау
2 тоқсан
Физика в современном мире: возможное и невозможное в природе.
Лексика.
Синтаксис и пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Арнайы терминология. Күрделі сөздер. Дерексіз мағыналы етістіктер. Етістіктің осы шақ категориясы. Туынды предлогтар. Қыстырма сөздер мен сөз тіркестері қатысқан сөйлемдерде қолданылатын тыныс белгілері. Толықтауышпен күрделенген сөйлемдерде қолданылатын тыныс белгілері.
10.1.2 қатынастың бейвербалды құралдарының қолданылуын ескеріп, негізгі ойды анықтау;
10.1.3 мәтінде көтерілген мәселеге байланысты мазмұнын болжау;
10.1.4 өз ұстанымын дәлелдеп, дебаттарға қатысу, мәселені шешудің жолдарын ұсыну
Оқылым
10.2.3 мәтіндегі арнайы лексика, аббревиатуралар, перифразалар, аллюзия, эвфемизмдердің қолданылуын түсіну;
10.2.4 көпшілікке арналған ғылыми стильдегі (очерк, мақала, эссе) мәтіндердің, публицистикалық стильдегі мәтіндердің (баспасөз хабарламасы) әр түрлі жанрдағы мәтіндердің типтерін, белгілерін және тілдік ерекшеліктерін анықтау;
10.2.5 оқылған мәтін бойынша сұрақтар құрастырып, зерттеу идеяларын қалыптастыру
Жазылым
10.3.2 графиктер, кестелер, диаграммалар, диаграммалар, сызбалар, инфографика, соның ішінде АКТ пайдалана отырып, ақпарат ұсыну;
10.3.3 көпшілікке арналған ғылыми стильдегі мәтіндер (мақала, эссе, очерк, конспект), публицистикалық стильдегі мәтіндер (жазба, баспасөз хабарламасы) құрастырып жазу;
10.3.5 белгілі композициялық элемент болып табылатын мәтіннің үзіндісіне/үзінділеріне шығармашылық жұмыстар жазу
Сөйлеу нормаларын сақтау

10.4.1 соблюдать орфографические нормы;
10.4.2 использовать лексику научного стиля в соответствии с целью;
10.4.3 соблюдать словообразовательные и морфологические нормы;
10.4.4 использовать знаки препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях
3 четверть
Настоящее и будущее цифровых технологий.
Лексика.
Морфология.
Синтаксис и пунктуация.
Слушание и говорение
Узкоспециальная терминология.
Сложные слова.
Глаголы абстрактной семантики.
Глаголы несовершенного вида настоящего времени.
Производные предлоги.
Обособленные члены предложения (несогласованные определения, обстоятельства, выраженные именами существительными с предлогами).
Знаки препинания в предложениях, осложненных определением.
Причастный оборот.
Знаки препинания в предложениях, осложненных обстоятельством.
Деепричастный оборот.
10.1.5 строить развернутый монолог (рассуждение на заданную тему, убеждение), включающий не менее 3-х микротем в пределах общественно-политической и учебно-научной сфер;
10.1.6 оценивать прослушанный материал с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражая собственное мнение
Чтение
10.2.2 выявлять роль примечаний, иллюстраций, подзаголовков в передаче основной мысли текста;
10.2.3 понимать применение специальной лексики в тексте;
10.2.4 определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров научно-популярного подстиля (очерк, статья, эссе);
10.2.5 формулировать вопросы и идеи для исследования по прочитанному тексту
Письмо
10.3.3 создавать тексты различных типов и жанров научно-популярного подстиля (статья, эссе, очерк, конспект);
10.3.6 корректировать и редактировать все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя
Соблюдение речевых норм
10.4.1 соблюдать орфографические нормы;
10.4.2 использовать лексику научного стиля, в соответствии с целью и ситуацией общения;
10.4.3 соблюдать словообразовательные и морфологические нормы;
10.4.4 использовать знаки препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях
Биотехнологии для жизни.
Лексика.
Морфология.
Синтаксис и пунктуация.
Слушание и говорение
Канцеляризмы.
Аббревиатура.
Сложные слова.
Производные предлоги.
Знаки препинания при уточняющих членах предложения, цитировании, а также в неполных предложениях.
Знаки препинания в сложносочиненном предложении.

10.4.1 орфографиялық нормаларды сақтау;
10.4.2 қатынас мақсаты мен жағдайына сәйкес ресми іс қағаздар стилінің, публицистикалық және ғылыми стиль лексикасын қолдану;
10.4.3 сөзжасам және морфологиялық нормаларды сақтау;
10.4.4 жай сөйлемдерде, күрделенген жай сөйлемдерде және құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерінің қолдану
3-тоқсан
Настоящее и будущее цифровых технологий.
Лексика.
Морфология.
Синтаксис и пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Арнайы терминология.
Күрделі сөздер. Дерексіз мағыналы етістіктер. Етістіктің осы шақ формалары. Предлогтар. Сөйлемнің оқшауланған мүшелері (предлогы бар зат есімнен жасалған қиыспаған анықтауыштар, пысықтауыштар). Күрделенген анықтауышы бар сөйлемдерде тыныс белгілерінің қолданылуы. Есімше оралымдары. Күрделенген пысықтауышы бар сөйлемдерде тыныс белгілерінің қолданылуы. Көсемше оралымдары.
10.1.5 кемiнде 3 микротақырыпты қамтитын қоғамдық-саяси, әлеуметтiк-мәдени, оқу және ғылым салаларында кешендi монолог құру (белгіленген тақырып бойынша ойлау, өз ойына сенiмдiлiкті білдіру);
10.1.6 ақпараттың өзектілігіне, шынайылығына байланысты өз пікірін білдіру тұрғысынан тыңдаған материалдарды бағалау
Оқылым
10.2.2 мәтіннің негізгі ойын беруде ескертпе жазбалардың, иллюстрациялардың, тақырыпшалардың рөлін анықтау;
10.2.3 мәтіндегі арнайы лексика, аббревиатуралар, перифразалар, аллюзия, эвфемизмдердің қолданылуын түсіну;
10.2.4 көпшілікке арналған ғылыми стильдегі (очерк, мақала, эссе) мәтіндердің, публицистикалық стильдегі мәтіндердің (баспасөз хабарламасы) әр түрлі жанрдағы мәтіндердің типтерін, белгілерін және тілдік ерекшеліктерін анықтау;
10.2.5 оқылған мәтін бойынша сұрақтар құрастырып, зерттеу идеяларын қалыптастыру
Жазылым
10.3.3 көпшілікке арналған ғылыми стильдегі мәтіндер (мақала, эссе, очерк, конспект), публицистикалық стильдегі мәтіндер (жазба, баспасөз хабарламасы) құрастырып жазу;
10.3.6 мәтіннің мақсатын, кімге арналғанын, қатынас жағдайын және оқырманға әсер етуін ескере отырып, мәтіндегі барлық кемшіліктерді түзету және редакциялау
Сөйлеу нормаларын сақтау
10.4.1 орфографиялық нормаларды сақтау;
10.4.2 қатынас мақсаты мен жағдайына сәйкес ресми іс қағаздар стилінің, публицистикалық және ғылыми стиль лексикасын қолдану;
10.4.3 сөзжасам және морфологиялық нормаларды сақтау;
10.4.4 жай сөйлемдерде, күрделенген жай сөйлемдерде және құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерінің қолдану
Биотехнологии для жизни.
Лексика.
Морфология.
Синтаксис и пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Канцеляризмдер.
Аббревиатура.
Күрделі сөздер.
Предлогтар.
Күрделенген сөйлемдерде, цитата қолданғанда және толымсыз сөйлемдерде қолданылатын тыныс белгілері.
Салалас құрмалас сөйлемде тыныс белгілерінің қолданылуы.

10.1.1 понимать основную и детальную информацию текстов разных жанров различая факт и мнение; определять целевую аудиторию;
10.1.4 участвовать в дебатах, аргументируя собственную позицию и предлагая разные пути решения проблемы
Чтение
10.2.5 формулировать вопросы и идеи для исследования по прочитанному тексту;
10.2.8 сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые) учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора;
10.2.9 интерпретировать содержание предложения, абзаца, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
Письмо
10.3.2 представлять информацию в виде графика, таблицы, диаграммы, инфографики, в том числе с помощью ИКТ;
10.3.4 писать разные виды эссе, в том числе критическое, анализируя научную и публицистическую литературу, выражая и обосновывая свое согласие/несогласие с автором;
10.3.5 писать творческие работы (фрагмент/фрагменты текста), являющиеся определенными композиционными элементами
Соблюдение речевых норм
10.4.1 соблюдать орфографические нормы;
10.4.2 использовать лексику официально-делового стиля, в соответствии с целью и ситуацией общения;
10.4.3 соблюдать словообразовательные и морфологические (использование глаголов абстрактной семантики, глаголов несовершенного вида настоящего времени) нормы;
10.4.4 использовать знаки препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях
4 четверть
Глобальные проблемы энергетики.
Лексика.
Морфология.
Синтаксис и пунктуация.
Слушание и говорение
Аббревиатура.
Термины.
Сложные слова.
Производные предлоги.
Знаки препинания в сложноподчиненных предложениях с придаточными определительными и изъяснительными.
10.1.5 строить развернутый монолог (рассуждение на заданную тему, убеждение), включающий не менее 3-х микротем в пределах общественно-политической и учебно-научной сфер;
10.1.6 оценивать прослушанный материал с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражая собственное мнение
Чтение
10.2.4 определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров научно-популярного подстиля (очерк, статья, эссе), публицистического стиля (пресс-релиз);
10.2.8 сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые) учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора;
10.2.9 интерпретировать содержание предложения, абзаца, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
Письмо
10.3.3 создавать тексты различных типов и жанров научно-популярного подстиля (статья, эссе, очерк, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз);

10.1.1 фактілер мен көзқарастарды ажыратып, мәтіндегі негізгі және детальді ақпаратты түсіну, мәтінні кімге арналғанын анықтау;
10.1.4 өз ұстанымын дәлелдеп, дебаттарға қатысу, мәселені шешудің жолдарын ұсыну
Оқылым
10.2.5 оқылған мәтін бойынша сұрақтар құрастырып, зерттеу идеяларын қалыптастыру;
10.2.8 мәтіннің тақырыбын, негізгі ойын, мәтінде көтерілген мәселені, мәтіннің мақсатын, мәтіннің кімге арналғанын, автор ұстанымын ескере отырып, мәтіндердің стильдік (композициялық, тілдік және жанрлық) ерекшеліктерін салыстыру;
10.2.9 сөйлемнің, абзацтың мазмұнын тақырыпқа, негізгі идеяға, авторлық ұстанымға қатысты түсіндіру
Жазылым
10.3.2 графиктер, кестелер, диаграммалар, диаграммалар, сызбалар, инфографика, соның ішінде АКТ пайдалана отырып, ақпарат ұсыну;
10.3.4 ғылыми және публицистикалық әдебиеттерді талдап, автормен келісу/ келіспеушілікті негіздеп, әртүрлі эсселер, оның ішінде сыни эсселер жазу;
10.3.5 белгілі композициялық элемент болып табылатын мәтіннің үзіндісіне/үзінділеріне шығармашылық жұмыстар жазу
Сөйлеу нормаларын сақтау
10.4.1 орфографиялық нормаларды сақтау;
10.4.2 қатынас мақсаты мен жағдайына сәйкес ресми іс қағаздар стилінің, публицистикалық және ғылыми стиль лексикасын қолдану;
10.4.3 сөзжасам және морфологиялық нормаларды сақтау;
10.4.4 жай сөйлемдерде, күрделенген жай сөйлемдерде және құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерінің қолдану
4-тоқсан
Глобальные проблемы энергетики.
Лексика.
Морфология.
Синтаксис и пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Аббревиатура.
Терминдер.
Күрделі сөздер.
Туынды предлогтар.
Сабақтас құрмалас сөйлемдер де қолданылатын тыныс белгілері
10.1.5 кемiнде 3 микротақырыпты қамтитын қоғамдық-саяси, әлеуметтiк-мәдени, оқу және ғылым салаларында кешендi монолог құру (белгіленген тақырып бойынша ойлау, өз ойына сенiмдiлiкті білдіру);
10.1.6 ақпараттың өзектілігіне, шынайылығына байланысты өз пікірін білдіру тұрғысынан тыңдаған материалдарды бағалау
Оқылым
10.2.4 көпшілікке арналған ғылыми стильдегі (очерк, мақала, эссе) мәтіндердің, публицистикалық стильдегі мәтіндердің (баспасөз хабарламасы) әр түрлі жанрдағы мәтіндердің типтерін, белгілерін және тілдік ерекшеліктерін анықтау;
10.2.8 мәтіннің тақырыбын, негізгі ойын, мәтінде көтерілген мәселені, мәтіннің мақсатын, мәтіннің кімге арналғанын, автор ұстанымын ескере отырып, мәтіндердің стильдік (композициялық, тілдік және жанрлық) ерекшеліктерін салыстыру;
10.2.9 сөйлемнің, абзацтың мазмұнын тақырыпқа, негізгі идеяға, авторлық ұстанымға қатысты түсіндіру
Жазылым
10.3.3 көпшілікке арналған ғылыми стильдегі мәтіндер (мақала, эссе, очерк, конспект), публицистикалық стильдегі мәтіндер (жазба, баспасөз хабарламасы) құрастырып жазу;

10.3.6 корректировать и редактировать все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя
Соблюдение речевых норм
10.4.1 соблюдать орфографические нормы;
10.4.2 использовать лексику официально-делового стиля, в соответствии с целью и ситуацией общения;
10.4.3 соблюдать словообразовательные и морфологические (использование глаголов абстрактной семантики, глаголов несовершенного вида настоящего времени) нормы;
10.4.4 использовать знаки препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях
2) 11 класс:
Тема. Раздел
Виды речевой деятельности
Лексико-грамматический материал
Цели обучения
1 четверть
Экология: нефтяная и ядерная промышленность.
Культура речи.
Морфология.
Синтаксис.
Слушание и говорение
Словообразование научного стиля.
Императивные предложения.
Глаголы несовершенного вида настоящего времени.
11.1.1 понимать основную и детальную, скрытую информацию текстов разных жанров, высказывая критическое отношение к позиции; определять целевую аудиторию;
11.1.2 определять основную мысль, опираясь на цель и позицию автора текста;
11.1.3 прогнозировать содержание текста по таблицам и схемам
Чтение
11.2.1 понимать главную, детальную, скрытую информацию сплошных и несплошных текстов, критически оценивая авторскую позицию;
11.2.2 выявлять роль цвета, шрифтового многообразия, звука и графических изображений, гиперссылок в передаче основной мысли текста;
11.2.6 использовать разные виды чтения в зависимости от коммуникативных задач, которые ставит перед собой читающий
Письмо
11.3.1 излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, полного или сжатого пересказа, тезисов, резюме, конспектов, аннотаций, сообщений, докладов;
11.3.3 создавать тексты различных типов и стилей (репортаж), уместно употреблять цитирование с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации;
11.3.5 писать творческие работы (тексты-повествования и тексты смешанных типов)
Соблюдение речевых норм
11.4.1 соблюдать орфографические нормы;
11.4.2 использовать различные изобразительно-выразительные средства языка, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения;
11.4.3 соблюдать синтаксические (при пассивных конструкциях с возвратными глаголами) и стилистические нормы;
11.4.4 использовать знаки препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях с разными видами связи
2 четверть
Бизнес- идеи из науки: математика, химия.
Культура речи.
Синтаксис и пунктуация.
Слушание и говорение
Изобразительно-выразительные средства.
Императивные предложения.
Пассивные конструкции с краткими страдательными причастиями.
Обращение.
Знаки препинания в простых предложениях с обращением.

10.3.6 мәтіннің мақсатын, кімге арналғанын, қатынас жағдайын және оқырманға әсер етуін ескере отырып, мәтіндегі барлық кемшіліктерді түзету және редакциялау
Сөйлеу нормаларын сақтау
10.4.1 орфографиялық нормаларды сақтау;
10.4.2 қатынас мақсаты мен жағдайына сәйкес ресми іс қағаздар стилінің, публицистикалық және ғылыми стиль лексикасын қолдану;
10.4.3 сөзжасам және морфологиялық нормаларды сақтау;
10.4.4 жай сөйлемдерде, күрделенген жай сөйлемдерде және құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерінің қолдану
1) 11 сынып
Тақырып. Бөлім
Сөйлеу әрекетінің түрлері
Лексика-грамматикалық материал
Оқыту мақсаты
1-тоқсан
Экология: мұнай және ядролық өнеркәсіп
Сөйлеу мәдениеті.
Морфология.
Синтаксис.
Тыңдалым және айтылым
Ғылыми стильдегі сөзжасам.
Бұйрықты сөйлемдер.
Осы шақ формасындағы етістіктер.
11.1.1 автордың ұстанымын сыни бағалап, әртүрлі жанрдағы мәтіндердегі негізгі, детальді, жасырын ақпаратты түсіну;
11.1.2 мәтін авторының мақсаты мен позициясына негізделген негізгі ойды анықтау;
11.1.3 мәтіннің мазмұнын кестелер мен сұлбалар бойынша болжау
Оқылым
11.2.1 тұтас және тұтас емес мәтіндердегі негізгі, детальді, жасырын ақпаратты түсініп, автор ұстанымына сыни баға беру;
11.2.2 мәтіннің негізгі ойын беруде түс, реңктің, дыбыстық және графикалық бейнелердің, гиперсілтемелердің ролін анықтау;
11.2.6 оқырманның алдына қойған коммуникативтік міндеттеріне байланысты әртүрлі оқылым түрлерін қолдану
Жазылым
11.3.1 тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдардың мазмұнын толық және қысқартылған жоспарлар, толық және қысқаша мазмұндау, тезистер, резюме, конспект, аннотация, хабарлама, баяндама түрлерінде жаза білу;
11.3.3 Әртүрлі типтегі және стильдегі мәтіндер (аннотация, тезистер, репортаж, көпшілік алдында сөйлеу) құрастырып жазу, мәтіннің мақсатын, кімге арналғанын және қатынас жағдайын ескере отырып, цитаталарды орынды қолдану;
11.3.5 шығармашылық жұмыстар жазу (хабарлы мәтіндер мен аралас түрдегі мәтіндер)
Сөйлеу нормаларын сақтау
11.4.1 орфографиялық нормаларды сақтау;
11.4.2 қатынас мақсаты мен жағдайына сәйкес тілдің әртүрлі бейнелеу құралдарын, стилистикалық фигураларды қолдану;
11.4.3 синтаксистік нормаларды сақтау;
11.4.4 жай сөйлемдерде, күрделенген жай сөйлемдерде және әртүрлі байланыс түрлеріндегі құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерінің қолдану
2-тоқсан
Ғылымнан бастау алған бизнес-идеялар: математика, химия.
Сөйлеу мәдениеті. Синтаксис және пунктуация
Тыңдалым және айтылым
Бейнелеу құралдары.
Бұйрықты сөйлемдер.
Қысқарған формадағы есімшелер қатысқан пассивті конструкциялар. Қаратпа сөздер. Қаратпа сөздер қатысқан жай сөйлемдерде қолданылатын тыныс белгілері

11.1.3 прогнозировать содержание текста по таблицам и схемам;
11.1.4 участвовать в деловой беседе, решая проблему и достигая договоренности
Чтение
11.2.3 понимать применение изобразительно-выразительных средств, стилистических фигур и других приемов в тексте;
11.2.4 определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров публицистического стиля и подстилей (репортаж);
11.2.5 формулировать вопросы для исследования и гипотезы по прочитанному тексту
Письмо
11.3.2 представлять информацию в виде презентации, используя таблицы, графики, диаграммы, аудиофайлы, фотографии;
11.3.4 писать разные виды эссе, в том числе аргументативное и дискуссионное, рассматривая и анализируя проблему, представленную в научной, публицистической литературе, предлагая и обосновывая собственные пути решения данной проблемы
Соблюдение речевых норм
11.4.1 соблюдать орфографические нормы;
11.4.2 использовать различные изобразительно-выразительные средства языка, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения;
11.4.3 соблюдать синтаксические (при пассивных конструкциях с краткими страдательными причастиями, в безличных предложениях) и стилистические нормы;
11.4.4 использовать знаки препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях с разными видами связи
3 четверть
Молодежная культура: проблемы молодого поколения.
Фразеология и культура речи.
Морфология.
Синтаксис и пунктуация.
Слушание и говорение
Превосходная степень имен прилагательных.
Фразеологизмы.
Пословицы.
Крылатые фразы.
Пассивные конструкции в безличных предложениях.
Знаки препинания в бессоюзных предложениях.
11.1.2 определять основную мысль, опираясь на цель и позицию автора текста;
11.1.5 строить развернутый монолог (рассуждение на заданную тему, убеждение), включающий не менее 3-х микротем в пределах общественно-политической и учебно-научной сфер;
11.1.6 оценивать прослушанный материал с точки зрения убедительности, критически оценивая его
Чтение
11.2.3 понимать применение изобразительно-выразительных средств, стилистических фигур и других приемов в тексте;
11.2.4 определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров публицистического стиля и подстилей (публичное выступление);
11.2.5 использовать разные виды чтения в зависимости от коммуникативных задач, которые ставит перед собой читающий
Письмо
11.3.3 создавать тексты различных типов и стилей (публичное выступление), уместно употреблять цитирование с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации;
11.3.6 корректировать и редактировать все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя
Соблюдение речевых норм

11.1.3 мәтіннің мазмұнын кестелер мен сұлбалар бойынша болжау;
11.1.4 іскерлік әңгімеге қатысу, мәселені шешу және келісімге қол жеткізу
Оқылым
11.2.3 мәтінде стилистикалық фигуралардың және басқа да әдістердің қолданылуын түсіну;
11.2.4 ғылыми және публицистикалық стильдердегі мәтіндердің (аннотация, ғылыми мақала, репортаж, көпшілік алдында сөйлеу) типтерін, сипаттамаларын және тілдік ерекшеліктерін анықтау;
11.2.5 оқылған мәтіндегі мәселе бойынша зерттеу және болжам жасау үшін сұрақтар құрастыру
Жазылым
11.3.2 кесте, сызба, графиктер, диаграммалар, аудио файлдарды, фотосуреттерді пайдаланып, ақпаратты презентация түрінде ұсыну;
11.3.4 әр түрлі эссе жазу, оның ішінде дәлдер келтірілген және пікірталас тудыратын эсселер, ғылыми, публицистикалық әдебиеттерде ұсынылған мәселені қарау және талдау, осы мәселені шешудің жолдарын ұсыну және негіздеу
Сөйлеу нормаларын сақтау
11.4.1 орфографиялық нормаларды сақтау;
11.4.2 қатынас мақсаты мен жағдайына сәйкес тілдің әртүрлі бейнелеу құралдарын, стилистикалық фигураларды қолдану;
11.4.3 синтаксистік нормаларды сақтау;
11.4.4 жай сөйлемдерде, күрделенген жай сөйлемдерде және әртүрлі байланыс түрлеріндегі құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерінің қолдану
3-тоқсан
Жастар мәдениеті: жас ұрпақ проблемалары
Фразеология және сөйлеу мәдениеті
Морфология.
Синтаксис және пунктуация
Тыңдалым және айтылым
Сын есімнің асырмалы шырайы.
Фразеологизмдер.
Мақалдар.
Қанатты сөздер.
Жақсыз сөйлемдердегі пассив конструкциялар.
Жалғаулықсыз сөйлемдерде қолданылатын тыныс белгілері.
11.1.2 мәтін авторының мақсаты мен позициясына негізделген негізгі ойды анықтау;
11.1.5 көпшілік алдында сөйлеу мақсатында қоғамдық-саяси, әлеуметтiк-мәдени, оқу және ғылым салаларында кешенді монолог құру;
11.1.6 тыңдалған материалды дәлелді сендіру тұрғысынан бағалау, оған сыни баға беру
Оқылым
11.2.3 мәтінде стилистикалық фигуралардың және басқа да әдістердің қолданылуын түсіну;
11.2.4 ғылыми және публицистикалық стильдердегі мәтіндердің (аннотация, ғылыми мақала, репортаж, көпшілік алдында сөйлеу) типтерін, сипаттамаларын және тілдік ерекшеліктерін анықтау;
11.2.5 оқылған мәтіндегі мәселе бойынша зерттеу және болжам жасау үшін сұрақтар құрастыру
Жазылым
11.3.3 Әртүрлі типтегі және стильдегі мәтіндер (аннотация, тезистер, репортаж, көпшілік алдында сөйлеу) құрастырып жазу, мәтіннің мақсатын, кімге арналғанын және қатынас жағдайын ескере отырып, цитаталарды орынды қолдану;
11.3.6 мәтіннің мақсатын, кімге арналғанын, қатынас жағдайын және оқырманға әсер етуін ескере отырып, мәтіндегі барлық кемшіліктерді түзету және редакциялау
Сөйлеу нормаларын сақтау

11.4.2 использовать различные изобразительно-выразительные средства языка, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения;
11.4.3 соблюдать синтаксические (при пассивных конструкциях с возвратными глаголами и краткими страдательными причастиями, в безличных предложениях) и стилистические нормы;
11.4.4 использовать знаки препинания в бессоюзных предложениях
Экономика и ее роль в обществе.
Синтаксис и пунктуация.
Слушание и говорение
Знаки препинания в предложениях, осложненных однородными, обособленными членами, вводными словами и конструкциями. Сложные предложения.
11.1.1 понимать основную и детальную, скрытую информацию текстов разных жанров, высказывая критическое отношение к позиции автора;
11.1.4 участвовать в деловой беседе, решая проблему и достигая договоренности
Чтение
11.2.5 формулировать вопросы для исследования и гипотезы по прочитанному тексту;
11.2.7 извлекать информацию из различных источников, устанавливая взаимосвязи и делая обоснованные выводы (научные статьи, энциклопедия, СМИ);
11.2.8 сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые), учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора и воздействие, произведенное на читателя;
11.2.9 интерпретировать содержание фрагмента текста, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
Письмо
11.3.2 представлять информацию в виде презентации, используя таблицы, графики, диаграммы, аудиофайлы, фотографии;
11.3.4 писать разные виды эссе, в том числе аргументативное и дискуссионное, рассматривая и анализируя проблему, представленную в научной, публицистической литературе, предлагая и обосновывая собственные пути решения данной проблемы
Соблюдение речевых норм
11.4.1 соблюдать орфографические нормы;
11.4.2 использовать различные изобразительно-выразительные средства языка, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения;
11.4.3 соблюдать синтаксические (при пассивных конструкциях в безличных предложениях;
11.4.4 использовать знаки препинания в сложных предложениях
4 четверть
Наука и этика: киборги и клоны.
Лексика.
Синтаксис и пунктуация.
Стилистика.
Слушание и говорение
Термины.
Общенаучная лексика.
Пассивные конструкции с возвратными глаголами и краткими страдательными причастиями в безличных предложениях.
Знаки препинания в сложных предложениях с разными видами связи.
11.1.5 строить развернутый монолог для публичного выступления в рамках общественно-политической, социально-экономической и учебно-научной сфер;
11.1.6 оценивать прослушанный материал с точки зрения убедительности, критически оценивая его
Чтение

11.4.2 қатынас мақсаты мен жағдайына сәйкес тілдің әртүрлі бейнелеу құралдарын, стилистикалық фигураларды қолдану;
11.4.3 синтаксистік нормаларды сақтау;
11.4.4 жай сөйлемдерде, күрделенген жай сөйлемдерде және әртүрлі байланыс түрлеріндегі құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерінің қолдану
Экономика және оның қоғамдағы рөлі
Синтаксис және пунктуация
Тыңдалым және айтылым
Сөйлемнің бірыңғай мүшелерімен, оқшауланған сөйлем мүшелерімен, қыстырма сөздер және конструкциялармен күрделенген сөйлемдерде қолданылатын тыныс белгілері. Құрмалас сөйлемдер.
11.1.1 автордың ұстанымын сыни бағалап, әртүрлі жанрдағы мәтіндердегі негізгі, детальді, жасырын ақпаратты түсіну;
11.1.4 іскерлік әңгімеге қатысу, мәселені шешу және келісімге қол жеткізу
Оқылым
11.2.5 оқылған мәтіндегі мәселе бойынша зерттеу және болжам жасау үшін сұрақтар құрастыру;
11.2.7 әртүрлі дереккөздерден ақпарат алу, өзара қатынасын анықтап, негізделген тұжырымдар жасау;
11.2.8 мәтіннің тақырыбын, негізгі ойын, мәтінде көтерілген мәселені, мәтіннің мақсатын, мәтіннің кімге арналғанын, автор ұстанымы мен оқырманға әсер етуін ескере отырып, мәтіндердің стильдік (композициялық, тілдік және жанрлық) ерекшеліктерін салыстыру;
11.2.9 сөйлемнің мазмұнын тақырыпқа, негізгі идеяға, авторлық ұстанымға қатысты түсіндіру
Жазылым
11.3.2 кесте, сызба, графиктер, диаграммалар, аудио файлдарды, фотосуреттерді пайдаланып, ақпаратты презентация түрінде ұсыну;
11.3.4 әр түрлі эссе жазу, оның ішінде дәлдер келтірілген және пікірталас тудыратын эсселер, ғылыми, публицистикалық әдебиеттерде ұсынылған мәселені қарау және талдау, осы мәселені шешудің жолдарын ұсыну және негіздеу
Сөйлеу нормаларын сақтау
11.4.1 орфографиялық нормаларды сақтау;
11.4.2 қатынас мақсаты мен жағдайына сәйкес тілдің әртүрлі бейнелеу құралдарын, стилистикалық фигураларды қолдану;
11.4.3 синтаксистік нормаларды сақтау;
11.4.4 жай сөйлемдерде, күрделенген жай сөйлемдерде және әртүрлі байланыс түрлеріндегі құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерінің қолдану
4-тоқсан
Ғылым және этика: киборгтер мен клондар.
Лексика.
Синтаксис және пунктуация.
Стилистика.
Тыңдалым және айтылым
Терминдер.
Жалпы ғылыми лексика
Жақсыз сөйлемдердегі қысқарған формадағы есімшелер және ырықсыз етіс формасындағы етістік қатысқан пассивті конструкциялар.
Әртүрлі байланыс түрлеріндегі құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерінің қолданылуы.
11.1.5 көпшілік алдында сөйлеу мақсатында қоғамдық-саяси, әлеуметтiк-мәдени, оқу және ғылым салаларында кешенді монолог құру;
11.1.6 тыңдалған материалды дәлелді сендіру тұрғысынан бағалау, оған сыни баға беру
Оқылым

3. Цель обучения учебному предмету "Русский язык" - развитие творчески активной языковой личности путем совершенствования функциональной грамотности обучающихся по всем видам речевой деятельности (слушание, говорение, чтение и письмо) на основе сформированных знаний о языке, с учетом норм употребления средств разных уровней и активизации их в продуктивной речевой деятельности в разных сферах общения.
4. Предметом обучения является современный русский литературный язык в его реальном функционировании в современных условиях полиэтнического и многоязычного Казахстана.
5. Задачи обучения:
1) использование знаний о русском языке, соблюдение норм литературного языка (орфоэпических, орфографических, лексических и грамматических) и правил речевого этикета в устной и письменной речи в различных сферах и ситуациях общения;
2) совершенствование навыков информационного поиска, извлечения и преобразования информации;
3) обогащение словарного запаса и расширение круга используемых грамматических средств академического языка;
4) совершенствование навыков критического мышления: анализа, синтеза, оценки, интерпретации полученной информации;
5) использование различных видов чтения в зависимости от коммуникативных задач;
6) совершенствование навыков слушания и говорения;
7) совершенствование умений создавать монологическое высказывание в различных жанрах публичных выступлений, критически оценивать и выбирать языковые средства с точки зрения нормативности, в соответствии с ситуацией общения;
8) совершенствование умений успешного диалогического общения, ведения дискуссии в разных сферах и коммуникативных ситуациях, предлагая пути решения проблемы;
9) совершенствование стилистической грамотности при создании текстов разных жанров; формирование индивидуального авторского стиля; умение корректировать и редактировать текст; формирование индивидуального авторского стиля;
10) расширение представлений о национально-культурной специфике русского языка, о культуре русского, казахского и других народов;
11) воспитание сознательного отношения к языку как средству общения, источнику знаний, духовно-нравственной ценности, как к языковому капиталу, способствующему успешной социализации в обществе.
6. Грамматический материал изучается в контексте речевых тем. Обучение языку осуществляется через интеграцию с другими предметами посредством изучения сквозных тем, использования текстов различных предметных областей, развития академического языка.
7. Учебная программа по предмету "Русский язык" рассчитана на 2 года обучения в старшей школе.

3. "Орыс тілі" пәнін оқытудың мақсаты - әртүрлі деңгейдегі құралдарды пайдаланудың нормаларын ескере отырып, тілдің қалыптасқан біліміне негізделген сөйлеу белсенділігінің барлық түрлерінде (тыңдалым, сөйлесім, оқылым және жазылым) функционалдық сауаттылығын арттыру арқылы шығармашылық белсенді тілдік тұлғаны дамыту. Сөйлеудің түрлерінде салаларында жемісті сөйлеу белсенділігінде.
4. Зерттеудің тақырыбы - заманауи көпұлтты және көп тілді Қазақстан жағдайында нақты жұмыс істейтін қазіргі орыс әдеби тілі.
5. Оқу тапсырмалары:
1) әр түрлі салаларда және қарым-қатынас жағдайында орыс тілін меңгеру, әдеби тіл нормаларын (ортофизикалық, орфографиялық, лексикалық және грамматикалық) және сөйлеу этикетінің ережелерін сақтау;
2) ақпараттарды іздеу, өндіру және ақпаратты трансформациялау дағдыларын жетілдіру;
3) лексиканы байыту және академиялық тілдің грамматикалық құралдарын кеңейту;
4) Сыни ойлау дағдыларын жетілдіру: алынған ақпаратты талдау, талдау, синтездеу, бағалау, түсіндіру;
5) коммуникативтік тапсырмаларға байланысты әртүрлі оқу түрлерін қолдану;
6) тыңдау және сөйлеу дағдыларын жетілдіру;
7) Көптеген жанрда жария сөз сөйлеуде монолог туралы сөз сөйлеу мүмкіндігін жетілдіру;
8) Диалогты коммуникацияны табысты дамыту, түрлі салалардағы және коммуникативтік жағдайларды талқылау, проблеманы шешу жолдарын ұсынады;
9) әртүрлі жанрлардың мәтіндерін жасау кезінде стилистикалық сауаттылықты жетілдіру, жеке авторлық стильді қалыптастыру, мәтінді түзету және өңдеу мүмкіндігі, жеке авторлық стильді қалыптастыру;
10) орыс тiлiнiң ұлттық-мәдени ерекшелiгi, орыс, қазақ және басқа халықтар мәдениетi туралы идеяларды кеңейту;
11) қоғамға табысты әлеуметтендіруге ықпал ететін лингвистикалық капитал ретінде қарым-қатынас құралы, білім көзі, рухани және моральдық құндылықтар ретінде саналы көзқарас қалыптастыру.
6. Грамматикалық материал сөйлеу тақырыбы бойынша зерттеледі. Тілдік оқыту басқа пәндермен интеграциялау арқылы әртүрлі пәндер бойынша мәтіндерді қолдану, академиялық тілдің дамуы арқылы кесілген тақырыптарды зерттеу арқылы жүзеге асырылады.
7. "Орыс тілі" пәні бойынша оқу жоспары орта мектепте 2 жыл оқуға арналған.

Глава 2. Организация содержания предмета "Русский язык"
8. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Русский язык" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
9. Содержание учебной программы по учебному предмету "Русский язык" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов по классам.
10. Цели обучения, обозначенные в каждом подразделе, позволяют учителю системно планировать работу по развитию четырех видов речевой деятельности (слушание, говорение, чтение, письмо), а также оценивать достижения обучающихся, информировать их о следующих этапах обучения.
11. Содержание учебного предмета включает 4 раздела:
1) Слушание и говорение;
2) Чтение;
3) Письмо;
4) Соблюдение речевых норм.
12. Раздел "Слушание и говорение" включает следующие подразделы:
1) Понимание содержания сообщения/информации;
2) Определение основной мысли;
3) Прогнозирование событий;
4) Участие в диалоге;
5) Построение монологического высказывания.
6) Оценивание прослушанного материала.
13. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) Понимание информации;
2) Выявление структурных частей текста и определение основной мысли;
3) Понимание применения лексических и синтаксических единиц в прочитанном тексте;
4) Определение типов и стилей текстов;
5) Формулирование вопросов и оценивание;
6) Виды чтения;
7) Извлечение информации из различных источников;
8) Сравнительный анализ текстов;
9) Интерпретация текста.
14. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) Составление плана;
2) Изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала;
3) Написание текстов с использованием различных форм представления;
4) Создание текстов различных типов и стилей;
5) Написание эссе;
6) Творческое письмо;
7) Корректирование и редактирование текстов.

2-тарау. "Қазақ тілі" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
8. "Орыс тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта - аптасына 2 сағат, оқу жылыда - 68 сағат;
2) 11-сыныпта - аптасына 2 сағат, оқу жылыда - 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
9. "Орыс тілі" пәні бойынша оқу жоспарының мазмұны оқу бөлімдері ұйымдастырады. Бөлімдер сынып бойынша күтілетін нәтижелер түрінде оқыту мақсаттарын қамтитын бөлімдерден тұрады.
10. Әрбір бөлімде көрсетілген оқытудың мақсаты мұғалімге сөйлеу қызметінің төрт түрін (тыңдалым, сөйлеміс, оқылым, жазылым) дамыту бойынша жұмыстарды жүйелі түрде жоспарлауға, сондай-ақ оқушылардың жетістіктерін бағалауға, оқытудың келесі кезеңдері туралы хабарлауға мүмкіндік береді.
11. Тақырыптың мазмұны 4 бөлімнен тұрады:
1) тыңдалым және айтылым;
2) оқылым;
3) жазылым;
4) әдеби тіл нормасы.
12. "Тыңдалым және айтылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Хабардың / ақпараттың мазмұнын түсіну;
2) Негізгі идеяны анықтау;
3) Оқиғаларды болжамдау;
4) Диалогқа қатысу;
5) Монологтық сөзді құру.
6) Тыңдалған материалдарды бағалау.
13. "Оқу" бөлімінде келесі бөлімдер бар:
1) Понимание информации;
2) Мәтіннің құрылымдық бөліктерін және негізгі идеяны анықтау;
3) Оқылған мәтінде лексикалық және синтаксистік бірліктерді қолдануды түсіну;
4) Мәтіндердің түрлерін және стильдерін анықтау;
5) Сұрақтарды қалыптастыру және бағалау;
6) Оқу түрлері;
7) Түрлі дереккөздерден ақпарат алу;
8) Мәтіндерді салыстырмалы талдау;
9) Мәтінді интерпретациялау.
14. "Жазылым" бөлімінде келесі бөлімдер бар:
1) Жоспар жасау;
2) Тыңдау, оқу және аудиовизуалды материалдардың мазмұнын ұсыну;
3) Түрлі ұсыну формаларын пайдаланатын мәтіндерді жазу;
4) Түрлі типтер мен стильдердің мәтіндерін жасау;
5) Эссе жазу;
6) Шығармашылық жазу;
7) Мәтіндерді түзету және редакциялау.

15. Раздел "Соблюдение речевых норм" включает следующие подразделы:
1) Соблюдение орфографических норм;
2) Соблюдение лексических норм;
3) Соблюдение грамматических норм;
4) Соблюдение пунктуационных норм.
16.Базовое содержание
17.Класс 10
1) Слушание и говорение: понимание основной и детальной информации текста; различие факта и мнения; определение основной мысли с учетом невербальных средств общения; прогнозирование содержания по проблеме, поднимаемой в тексте; участие в дебатах, аргументация собственной позиции, предложение разных путей решения проблемы; построение развҰрнутого монолога (рассуждения на заданную тему, убеждение), включающего не менее 3-х микротем в пределах общественно-политической, социально-культурной и учебно-научной сфер; оценивание прослушанного материала с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражение собственного мнения.
2) Чтение: понимание главной, детальной, скрытой информации различных текстов, с соотнесением информации, заключенной в тексте, с информацией из других источников/личным опытом; выявление роли примечаний, иллюстраций, подзаголовков в передаче основной мысли текста; понимание применения специальной лексики, аббревиации, перифразы, аллюзии, эвфемизмов и других средств выразительности в тексте; определение типов, признаков и языковых особенностей текстов разных жанров, особенностей текстов научно-популярного подстиля (очерк, эссе, статья), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк); формулирование вопросов и идей для исследования по прочитанному тексту; использование приемов просмотрового чтения, сканирования и детального чтения; извлечение и синтез информации из различных источников, сопоставление разных точек зрения; сравнение стилистических особенностей текстов (композиционных, языковых и жанровых) с учетом темы, основной мысли, проблемы, цели, целевой аудитории, позиции автора; интерпретация содержания предложения, абзаца, соотнесение его с темой, основной идеей, авторской позицией.
3) Письмо: составление разных видов плана, в том числе назывного и вопросного; изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала, перефразирование исходного материала с сохраненим основной мысли; представление информации в виде графика, таблицы, диаграммы, схемы, инфографики, в т.ч. с помощью ИКТ; создание текстов научно-популярного подстиля (очерк, эссе, статья), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк); с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации; написание разных видов эссе, в том числе критического, анализ научной и публицистической      литературы, выражение и обоснование своего согласия/несогласия с автором; написание текстов-описаний и текстов-повествований в различных жанрах с использованием средств воздействия на читателя; корректировка и редактирование всех имеющихся недочетов в тексте с учетом целей, целевой аудитории, ситуации общения и воздействия на читателя.

15. "Сөйлеу нормаларына сәйкестік" секциясы келесідей бөлімдерді қамтиды:
1) Орфографиялық нормаларды сақтау;
2) лексикалық нормаларды сақтау;
3) грамматикалық нормаларды сақтау;
4) пунктуациялық нормаларды сақтау.
16. Базалық мазмны
17. 10 сынып
1) тыңдалым және айтылым: мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру, мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдау, тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық мәселелермен байланыстыра білу, мәтінде көтерілген мәселені (қоғамдық-саяси) талдай отырып, негізгі ойды анықтау, мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, сұрақтар құрастыру және бағалау, коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында тиісті сөйлеу әдебін сақтай отырып, дұрыс сөйлеу тілінің лексикалық, фонетикалық-морфологиялық, синтаксистік ерекшеліктерін ажыратып, орынды қолдану;
2) оқылым: әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді талдау, негізгі үрдістерді анықтау, ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, тілдік оралымдар, өзге стиль элементтері), әртүрлі стильдегі мәтіндердің жанрлық ерекшеліктерін таба білу, ауызекі сөйлеудің стильдік бедерін дұрыс қолдану, публицистикалық шығарма тілінің стильдік бедерін дұрыс қолдана білу, ресми ісқағаздары тілінің сөз бедерін дұрыс қолдана білу, көркем әдебиет тілінің сөз бедерін дұрыс қолдана білу, әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау (фонетикалық деңгей, лексикалық деңгей, морфологиялық деңгей, синтаксистік деңгей негізінде), мәтіндегі негізгі ойды анықтау, көтерілген мәселеге баға беріп, мәліметтер мен пікірлерді өңдей білу, белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын жүйелі қолдана білу, БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік деректерді ала білу, сілтеме жасау жолдарын білу;
3) жазылым: жоспар түрлерін құру (қарапайым, күрделі, тезистік), ауызекі сөйлеу стилінде әлеуметтік жағдайларға сай мәтін құрастыру, ресми қарым-қатынас аясында ресми құжат түрлерін жазу: сенімхат, кепілхат, өтінім, тапсырыс, келісімшарт, еңбек шарты, шарт, еңбек келісімі және т.б.мәтіндер құрастыру, ғылыми стильдің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып, баяндама, мақала, лекция, баяндама тезистері, аннотация, түйіндеме, рецензия және мәтіндер құрастыру, публицистикалық стильдің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып, мақала, репортаж, сұхбат, ақпарат, информациялық хабар, очерк, памфлет жазу, көркем әдебиет стилінің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып мәтіндер құрастыру (таңдау бойынша), мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу, эссе түрлерінің құрылымын сақтай отырып, көтерілген мәселе бойынша өзіндік пікір жаза білу, оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпаратты іріктей отырып, түртіп жазу (конспектілеу), әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, хат, әңгіме, шығарма) ұсына білу, жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау;

4) Соблюдение речевых норм: соблюдение орфографических норм; использование лексики официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистических фигур в соответствии с целью и ситуацией общения; соблюдение словообразовательных и морфологических (использование глаголов абстрактной семантики, глаголов несовершенного вида настоящего времени) норм; использование знаков препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях.
18. Класс 11
1) Слушание и говорение: понимание основной и детальной информации текста, высказывание критического отношения к позиции автора; определение основной мысли с опорой на цель и позицию автора текста; прогнозирование содержания текста по таблицам и схемам; участие в деловой беседе, решение проблемы и достижение договоренности; построение развернутого монолога для публичного выступления в рамках общественно-политической, социально-культурной, социально-экономической и учебно-научной сфер; оценивание прослушанного материала с точки зрения убедительности, его критическая оценка.
2) Чтение: понимание главной, детальной, скрытой информации различных текстов, критическая оценка авторской позиции; выявление роли цвета, шрифтового многообразия, звука и графических изображений, гиперссылок в передаче основной мысли текста; понимание применения изобразительно-выразительных средств, стилистических фигур и других приемов в тексте; определение типов, признаков и языковых особенностей текстов научного и публицистического стилей и подстилей (аннотация, тезисы, репортаж, публичное выступление); формулирование вопросов для исследования и гипотезы по прочитанному тексту; использование разных видов чтения в зависимости от коммуникативных задач, которые ставит перед собой читающий; извлечение информации из различных источников, установление взаимосвязей и построение обоснованных выводов; сравнение стилистических особенностей текстов (композиционных, языковых и жанровых) с учетом темы, основной мысли, проблемы, цели, целевой аудитории, позиции автора и воздействия, произведенного на читателя; интерпретация содержания фрагмента текста, соотнесение его с темой, основной идеей, авторской позицией.
3) Письмо: составление разных видов плана, в том числе плана - опорной схемы; изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала, сжатие и перефразирование исходного материала с сохранением основной мысли; представление информации в виде презентации, использование таблицы, схемы, графики, диаграммы аудиофайлы, фотографии, движущихся картинок; создание текстов различных типов и стилей (аннотации, статьи, репортажа, публичного выступления) с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации; написание разных видов эссе, в том числе аргументативного и дискуссионного, рассмотрение и анализ проблемы, представленной в научной, публицистической литературе, предложение и обоснование собственных путей решения данной проблемы; написание текстов-описаний и текстов-повествований в различных жанрах с использованием приемов, отражающих убеждения, взгляды и чувства автора; корректировка и редактирование всех имеющихся недочетов в тексте с учетом цели, целевой аудитории, ситуации общения и воздействия на читателя.

4) әдеби тіл нормалары: орфографиялық нормаға сай жазу, сөздерді фонетикалық принцип негізінде жазу, сөздерді морфологиялық-фонематикалық принцип негізінде жазу, сөздерді тарихи-дәстүрлік принцип негізінде жазу, сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілерді дұрыс қою (нүкте, сұрау белгісі, леп белгісі, көп нүкте), сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерді дұрыс қою (үтір, нүктелі үтір, жақша, қос нүкте, тырнақша, сызықша).
18. Оқу пәнінің 11-сыныптағы базалық мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым: мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу, мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала, бейнебаян) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау, тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық (отандық) мәселелермен байланыстыра білу, салыстыру, мәтінде көтерілген мәселені, автор позициясын (қоғамдық-саяси, ғылыми) талдай отырып, негізгі ойды анықтау, мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, талқылау сұрақтарын құрастыру және сыни тұрғыда бағалау, коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында дұрыс сөйлеу, тыңдаушыларға ықпал ете білу, шешен сөйлеу, сөйлеу тілінің лексикалық, фонетикалық-морфологиялық, синтаксистік ерекшеліктерін ажыратып, орынды қолдану;
2) оқылым: әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау, таза ғылыми және публицистикалық стильдерін тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, ұғымдар, шартты белгілер,синтаксистік құрылымы), әртүрлі стильдегі мәтіндердің жанрлық ерекшеліктерін таба білу, ауызекі сөйлеудің стильдік бедерін дұрыс қолдану, публицистикалық шығарма тілінің стильдік бедерін дұрыс қолдана білу, ресми ісқағаздары тілінің сөз бедерін дұрыс қолдана білу, көркем әдебиет тілінің сөз бедерін дұрыс қолдана білу, әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау (фонетикалық деңгей, лексикалық деңгей, морфологиялық деңгей, синтаксистік деңгей негізінде), мәтіндегі негізгі ойды анықтау, берілген мәліметтер мен пікірлерді өңдеу және толықтыру, белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын жүйелі қолдана білу, БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау, дәйексөз келтіру жолдарын білу;
3) жазылым: жоспар түрлерін құру (күрделі, тезистік, тірек-схема түріндегі жоспар), ауызекі сөйлеу стилінде әлеуметтік жағдайларға сай мәтін құрастыру, ресми қарым-қатынас аясында ресми құжат түрлерін жазу: сенімхат, кепілхат, өтінім, тапсырыс, келісімшарт, еңбек шарты, шарт, еңбек келісімі және т.б.мәтіндер құрастыру, ғылыми стильдің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып, баяндама, мақала, дәріс, баяндама тезистері, аннотация, түйіндеме, рецензия мәтіндер құрастыру, публицистикалық стильдің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып, мақала, репортаж, сұхбат, ақпарат, ақпараттық хабар, очерк, памфлет жазу, көркем әдебиет стилінің стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып мәтіндер құрастыру (таңдау бойынша), мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу, өзіндік тұжырым жасау, көтерілген мәселе бойынша академиялық тұрғыдан эссе жаза білу, мәселенің артықшылықтары мен кемшіліктерін талдап жазу, оқылым және тыңдалым материалдары бойынша түртіп жазудың (конспектілеудің) әртүрлі жолдарын меңгеру арқылы негізгі ақпаратты іріктеу, әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, әңгіме, естелік, шығарма) ұсына білу, жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетудер енгізу, редакциялау;

4) Соблюдение речевых норм: соблюдение орфографических норм; использование лексики официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистических фигур в соответствии с целью и ситуацией общения; соблюдение словообразовательных и морфологических, синтаксических (при пассивных конструкциях с возвратными глаголами и краткими страдательными причастиями, в безличных предложениях) и стилистических норм; использование знаков препинания в простых, простых осложненных (обособленными членами, вводными словами и вставными конструкциями) и сложных предложениях с разными видами связи.
Глава 3. Система целей обучения
19. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе – подраздел программы, третье число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1: "10" - класс, "2"- подраздел, "1"- нумерация учебной цели.
20. Система целей обучения:
1) слушание и говорение
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Понимание содержания сообщения/информации
10.1. 1 – понимать основную и детальную информацию текста, различая факт и мнение; определять целевую аудиторию, жанры (лекция, интервью, диспут, дискуссия)
11.1.1 – понимать основную и детальную информацию текста, высказывая критическое отношение к позиции автора (вводные конструкции, терминология); определять целевую аудиторию, жанры (лекция, интервью, диспут, дискуссия, полемика, статья, видеосюжет)
2. Определение основной мысли
10.1. 2 – определять основную мысль на основе выделения смысловых частей прослушанного текста и определения их микротем
11.1. 2 – определять основную мысль, опираясь на цель и позицию автора текста
3. Прогнозирование событий
10.1 3 – прогнозировать содержание по проблеме, поднимаемой в тексте
11.1.3 - прогнозировать содержание текста по таблицам и схемам
4. Участие в диалоге
10.1.4 – участвовать в дебатах, аргументируя собственную позицию и предлагая разные пути решения проблемы
11.1.4 – участвовать в деловой беседе, решая проблему и достигая договоренности
5. Построение монологического высказывания
10.1. 5 – строить развҰрнутый монолог (рассуждение на заданную тему, убеждение), включающий не менее 3-х микротем в пределах общественно-политической, социально-культурной и учебно-научной сфер
11.1.5 – строить развернутый монолог для публичного выступления в рамках общественно-политической, социально-культурной, социально-экономической и учебно-научной сфер
6. Оценивание прослушанного материала
10.1.6 - оценивать прослушанный материал с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражая собственное мнение

4) әдеби тіл нормалары: мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді қазіргі орфографиялық нормаға сай жазу, сөздерді фонетикалық принцип негізінде жазу, сөздерді морфологиялық-фонематикалық принцип негізінде жазу, сөздерді тарихи-дәстүрлік принцип негізінде жазу, сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану, әлеуметтік-саяси шешендік қатынас аясында сөз әдебі мен сөйлеу мәнерін дұрыс қолдану, мәтін нормаларын сақтап жазу (мәтін құрылымы, абзац, мәтін бөліктері, тақырып), мәтін және мәтін үзінділері деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
19. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқу мақсатының реттік саны.
13. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) тыңдалым және айтылым:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Болжау
10.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу
2. Негізгі идеяны анықтау
10.1.2 естіген мәтіннің семантикалық бөліктерін айқындау және олардың микротемаларын анықтау негізінде негізгі идеяны анықтау
11.1.2 мәтін авторының мақсаты мен позициясына негізделген негізгі идеяны анықтаңыз
3. Оқиғалардың болжауы
10.1 3 мәтіндегі мәселе бойынша мазмұнды болжау
11.1.3 кестелер мен диаграммалардағы мәтіннің мазмұнын болжау
4. Диалогқа қатысу
10.1.4 пікірсайысқа қатысып, өздерінің позициясын талқылап, проблеманы шешудің әр түрлі жолдарын ұсынады
11.1.4 іскерлік әңгімеге қатысу, мәселені шешу және келісімге қол жеткізу
5. Монологтық сөзді құру
10.1.5 әлеуметтiк-саяси, әлеуметтiк-мәдени, ағартушылық және ғылыми салалардағы кемiнде 3 микро-тақырыпты қамтитын кешендi монологты (нақты тақырып бойынша дәлелдеу, сенiм) жасау
11.1.5 әлеуметтiк-саяси, әлеуметтiк-мәдени, әлеуметтiк-экономикалық және бiлiм беру салалары шеңберiнде көпшiлiк алдында сөз сөйлеу үшiн жан-жақты монолог жасау
6. Тыңдау материалын бағалау
10.1.6 тыңдалған материалдарды сенімділік, ақпараттың өзектілігі, өз пікіріңізді білдіру тұрғысынан бағалаңыз

11.1.6 - оценивать прослушанный материал с точки зрения убедительности, критически оценивая его
2) чтение:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Понимание информации
10.1.1 - понимать главную, детальную, скрытую информацию сплошных и несплошных текстов, соотнося заключенную информацию в тексте с информацией из других источников/личным опытом
11.1. 1 - понимать главную, детальную, скрытую информацию сплошных и несплошных текстов, критически оценивая авторскую позицию
2. Выявление структурных частей текста и определение основной мысли
10.2.1 – выявлять роль примечаний, иллюстраций, подзаголовков в передаче основной мысли текста
11.2.1 – выявлять роль цвета, шрифтового многообразия, звука и графических изображений, гиперссылок в передаче основной мысли текста
3. Понимание применения лексических и синтаксических единиц в прочитанном тексте
10.2. 2 – понимать применение специальной лексики, аббревиации, перифразы, аллюзии, эвфемизмов и других средств выразительности в тексте
11.2.2 - понимать применение изобразительно-выразительных средств, стилистических фигур и других приемов в тексте
4. Определение типов и стилей текстов
10.2. 3 – определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров научно-популярного подстиля (статья, эссе, очерк, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк)
11.2.3 – определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров, стилей и подстилей (аннотация, научная статья, репортаж, публичное выступление) и их подстилей
5. Формулирование вопросов
10.2.4 – формулировать вопросы и идеи для исследования по прочитанному тексту
11.2.4 – формулировать вопросы для исследования и гипотезы по прочитанному тексту
6. Виды чтения
10.2.5 – использовать приемы просмотрового чтения, сканирования и детального чтения
11.2.5 – использовать разные виды чтения в зависимости от коммуникативных задач, которые ставит перед собой читающий
7. Извлечение информации из различных источников
10.2.6 – извлекать и синтезировать информацию из различных источников, сопоставлять разные точки зрения
11.2.6 – извлекать, информацию из различных источников, устанавливая взаимосвязи и делая обоснованные выводы
7. Сравнительный анализ текстов
10.2.7 - сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые) учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора
11.2.7 – сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые), учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора и воздействие, произведенное на читателя

11.1.6 тыңдаған материалды сенімділік тұрғысынан бағалаңыз, оны сыни түрде бағалаңыз
2) оқылым:
Білім алушылар білуі керек:
Бөлім
10 сынып
11 сынып
1. Ақпаратты түсіну
10.1.1 үздіксіз және үздіксіз мәтіндердің негізгі, егжей-тегжейлі, жасырын ақпаратын түсініп, естігендеріне сыни көзқарас танытатын, мақсатты аудиторияны, жанрларды анықтау
11.1.1 мәтіннің негізгі және егжей-тегжейлі, жасырын және толық емес мәтіндерін түсіну, автордың позициясын сыни тұрғыдан бағалау және мәтіннің жасырын мәні
2. Мәтіннің құрылымдық бөліктерін және негізгі идеяны анықтау
10.2.2 мәтіннің басты идеясын берудегі жазбалар, иллюстрациялар, субтитрлердің рөлін анықтау
11.2.2 түстердің реңін, қаріптердің түрлерін, дыбыстық жән графикалық бейнелерді, негізгі ой мәтінін берудегі гиперсілтемелерді анықтайды
3. Оқылған мәтінде лексикалық және синтаксистік бірліктерді қолдануды түсіну
10.2.3 арнайы сөздік, аббревиатура, парафрада, аллюзия, эвфемизм және басқа да сөйлеу тәсілдерін қолдануды түсіну
11.2.3 графикалық экспрессивтік құралдарды, стилистикалық фигураларды және басқа да мәтіндерді қолдануды түсіну
4. Мәтін түрлерін және мәнерлерін анықтау
10.2.4 танымал ғылыми субтильдің (мақала, эссе, эссе, синопсис), журналистік стильдің (ескерту, пресс-релиз, саяхат эссесі) әртүрлі жанрдағы мәтіндерінің түрлерін анықтау
11.2.4 әртүрлі жанрлар, стильдер және кіші стильдердің (реферат, ғылыми мақала, баяндама, жұртшылық алдында сөйлеу) және олардың қосалқы стильдерінің түрлерін, сипаттамаларын және тілдік ерекшеліктерін анықтау
5. Сұрақтарды құрастыру
10.2.5 оқылған мәтін бойынша зерттеуге арналған сұрақтар мен идеяларды қалыптастырады
11.2.5 оқылған мәтін бойынша зерттеулер мен гипотеза сұрақтарын қалыптастырады
6. Оқу түрлері
10.2.6 оқу, сканерлеу және егжей-тегжейлі оқу әдістерін қолданады
11.2.6 оқырманның өзі белгілеген коммуникативтік тапсырмаларға байланысты әртүрлі оқу түрлерін қолданыңыз
7. Әртүрлі дереккөздерден ақпарат алу
10.2.7 әртүрлі көздерден ақпаратты алу және синтездеу, түрлі көзқарастарды салыстыру
11.2.7 әртүрлі дереккөздерден ақпарат алу, қарым-қатынас орнату және дұрыс тұжырымдар жасау

8. Сравнительный анализ текстов
10.2.8 - сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые) учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора
11.2.8 - сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые), учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора и воздействие, произведенное на читателя
9 . Интерпретация текста
10.2.8 – интерпретировать содержание предложения, абзаца, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
11.2.8 – интерпретировать содержание фрагмента текста, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
3) письмо:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Составление плана
10.1.1 - составлять разные виды плана, в том числе назывной и вопросный
11.1.1 - составлять разные виды плана, в том числе план - опорная схема
2. Изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала
10.3.1- излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, полного или сжатого пересказа, тезисов, резюме, конспектов
11.3.1 - излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, полного или сжатого пересказа, тезисов, резюме, конспектов, аннотаций, сообщений, докладов
3. Представление информации в различных формах
10.3.2 - представлять информацию в виде графика, таблицы, диаграммы, схемы, инфографики, в т.ч. с помощью ИКТ
11.3.2 - представлять информацию в виде презентации, используя таблицы, схемы, графики, диаграммы аудиофайлы, фотографии, движущиеся картинки
4. Создание текстов различных типов и стилей
10.3.3 - создавать тексты различных типов и жанров научно-популярного подстиля (статья, эссе, очерк, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк) с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации
11.3.3 - создавать тексты различных типов и стилей (аннотация, статья, репортаж, публичное выступление) уместно употреблять цитирование с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации; уместно использовать цитирование
5. Написание эссе
10.3.4 - писать разные виды эссе, в том числе критическое, анализируя научную и публицистическую литературу, выражая и обосновывая свое согласие/несогласие с автором
11.3.4 - писать разные виды эссе, в том числе аргументативное и дискуссионное, рассматривая и анализируя проблему, представленную в научной, публицистической литературе, предлагая и обосновывая собственные пути решения данной проблемы

8. Салыстырмалы мәтінді талдау
10.2.8 тақырыпты, негізгі идеяны, міндеттерді, мақсатты, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын және оқырманға әсерін ескере отырып, мәтіннің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, тілдік және жанрлық) салыстырады
11.2.8 тақырыпты, негізгі идеяны, міндеттерді, мақсатты, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын және оқырманға әсерін ескере отырып, мәтіннің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, тілдік және жанрлық) салыстырады
9. Салыстырмалы мәтінді талдау
10.2.9 тақырыпты, негізгі идеяны, міндеттерді, мақсатты, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын ескере отырып, мәтіннің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, лингвистикалық және жанрлық) салыстыру
11.2.9 тақырыпты, негізгі идеяны, міндеттерді, мақсатты, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын және оқырманға әсерін ескере отырып, мәтіннің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, тілдік және жанрлық) салыстырады
10. Мәтін түсіндіру
10.2.10 сөйлемнің мазмұнын түсіндіріп, оны тақырыппен, негізгі идеямен, авторлық ұстаныммен салыстырыңыз
11.2.10 мәтіннің фрагменті мазмұнын түсіндіреді, оны тақырыппен, негізгі идеямен, авторлық ұстаныммен салыстырады
3) жазылым:
Білім алушылар:
Бөлім
10 сынып
11 сынып
1. Жоспар жасау
10.1.1 әртүрлі жоспарларды жасау, соның ішінде атау және сұрақ
11.1.1 жоспардың түрлі схемасын қоса алғанда, әртүрлі жоспарларды жасау
2. Тыңдау, оқу және аудиовизуалды материалдардың мазмұнын ұсыну
10.3.2 тыңдаған, оқылған және аудиовизуалды материалдардың мазмұны толық және қысылған жоспарлар түрінде, толық немесе қысылған ретлеулер, рефераттар, түйіндемелер, түйіндемелер
11.3.2 тыңдаған, оқылған және аудиовизуалды материалдардың мазмұны толық және қысылған жоспарлар түрінде, толық немесе қысқартылған ретлеулер, рефераттар, түйіндемелер, түйіндемелер, қорытындылар, есептер, есептер
3. Түрлі нысандардағы ақпаратты ұсыну
10.3.3 графиктер, кестелер, диаграммалар, диаграммалар, инфографика түрінде, соның ішінде АКТ-ны пайдалану арқылы ақпаратты ұсынуға мүмкіндік береді
11.3.3 кестелерді, диаграммаларды, графиктерді, диаграммаларды, аудио файлдарды, фотосуреттерді, қозғалыстағы суреттерді пайдаланып, презентация түрінде ақпаратты ұсынуға болады
4. Түрлі типтер мен стильдердің мәтіндерін құру
10.3.4 мақсатты, мақсатты аудиторияны және сөйлеу жағдайын ескере отырып, танымал ғылыми мақаланың (мақала, эссе, эссе, синопсис), журналистік стильдің (жазба, баспасөз хабарламасы, саяхат эссесі) түрлі типтері мен жанрларының мәтіндерін жасау
11.3.4 әртүрлі типтегі және стильдегі мәтіндерді (реферат, мақала, баяндама, сөз сөйлеу) жасай отырып, мақсатты, мақсатты аудиторияны және сөйлеу жағдайын ескере отырып, баға белгілерін қолдануға болады, дәйексөзді қолдану орынды
5. Эссе жазу
10.3.5 әртүрлі эссе жазу, соның ішінде сыни тақырыптар, ғылыми және журналистік әдебиеттерді талдау, автормен келісу / келіспеушілікті білдіру және ақтау
11.3.5 әртүрлі эссе жазу, оның ішінде аргументативті және пікірталас, ғылыми, журналистік әдебиетте ұсынылған мәселені қарастыру және талдау, осы мәселені шешудің өз жолдарын ұсынып, негіздеу

6. Творческое письмо
10.3.6. писать тексты-описания и тексты-повествования в различных жанрах, используя средства воздействия на читателя
11.3.6. писать тексты-описания и тексты-повествования в различных жанрах, используя приемы, отражающие убеждения, взгляды и чувства автора
7. Корректирование и редактирование текстов
10.3.5 - корректировать и редактировать все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя
11.3.5 - корректировать и редактировать все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя
4) соблюдение речевых норм
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Соблюдение орфографических норм
10.4.1 - соблюдать орфографические нормы
11.4.1 - соблюдать орфографические нормы
2. Соблюдение лексических норм
10. 4.2 - использовать лексику официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения
11.4.2 - использовать различные изобразительно-выразительные средства языка, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения
3. Соблюдение грамматических норм
10.4.3 - соблюдать словообразовательные и морфологические нормы (использование глаголов абстрактной семантики, глаголов несовершенного вида настоящего времени)
11.4.3 - соблюдать синтаксические нормы (при пассивных конструкциях с возвратными глаголами и краткими страдательными причастиями, в безличных предложениях), стилистические нормы
4. Соблюдение пунктуационных норм
10.4.4 - использовать знаки препинания в простых, простых осложненных (обособленными членами, вводными словами, вставными конструкциями) и сложных предложениях
11.4. 4 - использовать знаки препинания в простых, простых осложненных (обособленными членами, вводными словами и вставными конструкциями) и сложных предложениях с разными видами связи
21. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Русский язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию согласно приложению.
22. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Русский язык" для 10-11 классов
общественно-гуманитарного
направления уровня общего
среднего образования
по обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Русский язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию
Сноска. Долгосрочный план в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).

6. Шығармашылық жазба
10.3.6. оқырманға әсер етудің құралдарын пайдаланып, әртүрлі жанрдағы сипаттама және мәтінді мәтіндерді жазыңыз
11.3.6. автордың сенімдерін, көзқарастары мен сезімдерін бейнелейтін техниканы қолдана отырып, әртүрлі жанрдағы сипаттама-әңгімелеу мәтіндерін жазыңыз
7. Мәтіндерді түзету және редакциялау
10.3.7 бар барлық мәтіндік ақауларды ескере отырып мақсатты, мақсатты аудитория, байланыс жағдайлары және оқырманға әсер етудідұрыс және түзету
11.3.7 мақсаттағы, мақсатты аудиториядағы, қарым-қатынас жағдайын және оқырманға әсерін ескере отырып, мәтіндегі бар барлық кемшіліктердідұрыстау және түзету
4) әдеби тіл нормасы:
Білім алушылар білуі керек:
Бөлім
10 сынып
11 сынып
1. орфографиялық нормаларды сақтау
10.4.1 орфографиялық нормаларды сақтау
11.4.1 орфографиялық нормаларды сақтау
2. Лексикалық нормаларды сақтау
10.4.2 ресми бизнес стилінің сөздік қорын, публицистикалық және ғылыми стильді, коммуникацияның мақсаты мен жағдайына сәйкес стилистикалық фигураларды қолдануға
11.4.2 арнайы лексика, әртүрлі графикалық және мәнерлі сөйлеу құралдарын, қарым-қатынас мақсаттары мен жағдайына сәйкес стилистикалық фигураларды пайдаланыңыз
3. Грамматикалық нормаларды сақтау
10.4.3 сөзжасамдық және морфологиялық нормаларды сақтау (абстрактілі семантиканың етістіктерін қолдану, қазіргі шиеленің жетілмеген формасының етістіктері)
11.4.3 синтаксистік нормативтерді (рефлексиялық етістіктермен және қысқа пассивті қатысуымен пассивті конструкциялармен, жеке емес сөйлемдермен), стилистикалық нормаларды сақтауға
4. Пунктуация нормаларын сақтау
10.4.4 қарапайым, күрделі (жеке терминдер, кіріспе сөздер, кірістірілген құрылымдар) және кешенді сөйлемдерде тыныс белгілерін пайдаланыңыз.
11.4. 4 қарапайым, күрделі (жеке мүшелер, кіріспе сөздер және қосылатын модульдер) тыныс белгілерін және түрлі байланыс түрлерімен күрделі сөйлемдерді қолданыңыз
21. Осы оқу бағдарламасы осы бұйрыққа сәйкес қосымшада берілген жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы 10-11-сыныптарға арналған "Орыс тілі" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
22. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің қоғамдық-
гуманитарлық бағыттағы
10-11-сыныптарына арналған
"Орыс тілі" пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Орыс тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар

1) 10 класс:
Тема. Раздел
Виды Речевой деятельности
Лексико-грамматический материал
Цели обучения
1 четверть
Имидж Казахстана: современный и исторический обзор.
Культура речи.
Морфология.
Синтаксис
Слушание и говорение
Устойчивые словосочетания.
Изобразительно-выразительные средства.
Превосходная степень имен прилагательных.
Пассивные конструкции с возвратными глаголами.
10.1.1 понимать основную и детальную информацию текста, высказывая критическое отношение к услышанному;
определять целевую аудиторию, жанры;
10.1.3 прогнозировать содержание по проблеме, поднимаемой в тексте
Чтение
10.2.1 понимать главную, детальную, скрытую информацию сплошных и несплошных текстов, высказывая критическое отношение к услышанному; определять целевую аудиторию, жанры;
10.2.2 выявлять роль примечаний, иллюстраций, подзаголовков в передаче основной мысли текста;
10.2.4 определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров, публицистического стиля (заметка, пресс-релиз)
Письмо
10.3.1 составлять разные виды плана, в том числе назывной и вопросный;
10.3.4 создавать тексты различных типов и жанров научно-популярного подстиля (статья, эссе, очерк, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк) с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации
Соблюдение речевых норм
10.4.1 соблюдать орфографические нормы;
10.4.2 использовать лексику публицистического стиля, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения;
10.4.3 соблюдать словообразовательные, морфологические нормы (использование превосходной степени прилагательных)
Искусство и литература: различные формы художественного выражения.
Орфография.
Словообразование и морфология.
Стилистика.
Слушание и говорение
Принципы русской орфографии.
Словообразование.
Императивные предложения.
Единственное число в значении множественного числа, множественное число имен существительных.
10.1.2 понимать основную и детальную информацию текста, различая факт и мнение, определять целевую аудиторию, жанры (лекция, интервью, диспут, дискуссия);
10.1.5 строить развернутый монолог (рассуждение на заданную тему, убеждение), включающий не менее 3-х микротем в пределах общественно-политической, социально-культурной и учебно-научной сфер
Чтение
10.2.3 понимать применение аббревиации, перифразы, других средств выразительности в тексте;
10.2.5 формулировать вопросы и идеи для исследования по прочитанному тексту;
10.2.6 использовать приемы просмотрового чтения, сканирования и детального чтения
Письмо
10.3.1 составлять разные виды плана, в том числе вопросный;
10.3.3 представлять информацию в виде графика, таблицы, диаграммы, схемы, инфографики, в том числе с помощью ИКТ
Соблюдение речевых норм
10.4.1 соблюдать орфографические нормы;
10.4.3 соблюдать словообразовательные, морфологические нормы (единственного числа в значении множественного числа, множественное число существительных)
2 четверть
Наука и этика: киборги и клоны.
Лексика и культура речи.
Слушание и говорение
Лексика научно-популярного стиля.
10.1.2 определять основную мысль на основе выделения смысловых частей прослушанного текста и определения их микротем;
10.1.4 участвовать в дебатах, аргументируя собственную позицию и предлагая разные пути решения проблемы
Чтение
10.2.3 понимать применение аббревиации, перифразы, аллюзии, эвфемизмов и других средств выразительности в тексте;
10.2.4 формулировать вопросы и идеи для исследования по прочитанному тексту;
10.2.5 использовать приемы просмотрового чтения, сканирования и детального чтения
Письмо
10.3.2 излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, тезисов, резюме, конспектов;
10.3.4 создавать тексты различных типов и жанров научно-популярного подстиля (статья, конспект), с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации
Соблюдение речевых норм
10.4.2 использовать лексику официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения
Человек: права и обязанности.
Словообразование и морфология.
Слушание и говорение
Словообразование научного стиля.
Императивные предложения.
Глаголы несовершенного вида настоящего времени.
10.1.1 понимать основную и детальную информацию текста, различая факт и мнение, определять целевую аудиторию, жанры (лекция, интервью, диспут, дискуссия);
10.1.3 прогнозировать содержание по проблеме, поднимаемой в тексте
Чтение
10.2.1 понимать главную, детальную, скрытую информацию сплошных и несплошных текстов, соотнося заключенную информацию в тексте с информацией из других источников/личным опытом;
10.2.3 понимать применение специальной лексики и других средств выразительности в тексте;
10.2.4 определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров научно-популярного подстиля (статья), публицистического стиля (путевой очерк)
Письмо
10.3.2 излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, тезисов, резюме, конспектов;
10.3.4 создавать тексты различных типов и жанров научно-популярного подстиля (статья, эссе), с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации;
10.3.5 писать разные виды эссе, в том числе критическое, анализируя научную и публицистическую литературу, выражая и обосновывая свое согласие/несогласие с автором
Соблюдение речевых норм
10.4.3 соблюдать словообразовательные, морфологические нормы (использование глаголов несовершенного вида настоящего времени)
3 четверть
Tуризм: экотуризм
Пунктуация.
Слушание и говорение
Знаки препинания в предложениях, осложненных однородными, обособленными членами, вводными словами и конструкциями; сложные предложения.
10.1.4 участвовать в дебатах, аргументируя собственную позицию и предлагая разные пути решения проблемы;
10.1.6 оценивать прослушанный материал с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражая собственное мнение
Чтение
10.2.3 понимать применение специальной лексики, аббревиации, перифразы, аллюзии, эвфемизмов и других средств выразительности в тексте;
10.2.7 извлекать и синтезировать информацию из различных источников, сопоставлять разные точки зрения;
10.2.8 сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые) учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора
Письмо
10.3.2 излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, тезисов, резюме;
10.3.6 писать тексты-описания и тексты-повествования в различных жанрах, используя средства воздействия на читателя
Соблюдение речевых норм
10.4.4 использовать знаки препинания в простых, простых осложненных (обособленными членами, вводными словами, вставными конструкциями) и сложных предложениях
Экология души.
Синтаксис.
Пунктуация
Слушание и говорение
Знаки препинания в предложениях, осложненных однородными, обособленными членами, вводными словами и конструкциями.
Сложные предложения.
10.1.6 оценивать прослушанный материал с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражая собственное мнение
Чтение
10.2.5 формулировать вопросы и идеи для исследования по прочитанному тексту;
10.2.7 извлекать и синтезировать информацию из различных источников, сопоставлять разные точки зрения;
10.2.9 интерпретировать содержание предложения, абзаца, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
Письмо
10.3.3 представлять информацию в виде графика, таблицы, диаграммы, схемы, инфографики, в том числе с помощью ИКТ;
10.3.5 писать разные виды эссе, в том числе критическое, анализируя научную и публицистическую литературу, выражая и обосновывая свое согласие/несогласие с автором;
10.3.7 корректировать и редактировать все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя
Соблюдение речевых норм
10.4.4 использовать знаки препинания в простых, простых осложненных и сложных предложениях
4 четверть
Свободное время как показатель развития общества.
Орфография
Слушание и говорение
Орфография.
10.1.4 участвовать в дебатах, аргументируя собственную позицию и предлагая разные пути решения проблемы;
10.1.6 оценивать прослушанный материал с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражая собственное мнение
Чтение
10.2.2 выявлять роль примечаний, иллюстраций, подзаголовков в передаче основной мысли текста;
10.2.8 сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые) учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора
Письмо
10.3.6 писать тексты-описания и тексты-повествования в различных жанрах, используя средства воздействия на читателя;
10.3.7 корректировать и редактировать все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя
Соблюдение речевых норм
10.4.1 соблюдать орфографические нормы
Толерантность и диалог межнациональных культур.
Лексика.
Стилистика
Слушание и говорение
Термины.
Общенаучная лексика.
Узкоспециальная терминология.
10.1.5 строить развернутый монолог (рассуждение на заданную тему, убеждение), включающий не менее 3-х микротем в пределах общественно-политической, социально-культурной и учебно-научной сфер;
10.1.6 оценивать прослушанный материал с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражая собственное мнение
Чтение
10.2.6 использовать приемы просмотрового чтения, сканирования и детального чтения;
10.2.7 извлекать и синтезировать информацию из различных источников, сопоставлять разные точки зрения;
10.2.9 интерпретировать содержание предложения, абзаца, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
Письмо
10.3.5 писать разные виды эссе, в том числе критическое, анализируя научную и публицистическую литературу, выражая и обосновывая свое согласие/несогласие с автором;
10.3.7 корректировать и редактировать все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя
Соблюдение речевых норм
10.4.2 использовать лексику официально-делового стиля, публицистического и научного стилей, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения

1) 10-сынып:
Тақырып. Бөлім
Тілдік қызметтің түрлері
Лексика-грамматикалық материал
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Қазақстан бейнесі: қазіргі және тарихи шолу.
Сөйлеу мәдениеті.
Морфология.
Синтаксис
Тыңдалым және айтылым
Тұрақты сөйлемдер.
Графикалық және мәнерлі құралдар.
Асырмалы сын есімдер.
Рефлексивті етістіктерімен пассивті конструкциялар.
10.1.1 мәтіннің негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын түсініп, тыңдаған нәрсеге сыни көзқарас білдіре білу, мақсатты аудиторияны, жанрларды анықтау;
10.1.3 мәтіндегі мәселе бойынша мазмұнды болжау
Оқылым
10.2.1 үздіксіз және үздіксіз мәтіндердің негізгі, егжей-тегжейлі, жасырын мәліметтерін түсіну, естігендерге сыни көзқарас білдіре отырып, мақсатты аудиторияны, жанрларды анықтау;
10.2.2 мәтіннің негізгі идеясын аударудағы жазбалар, иллюстрациялар, субтитрлердің рөлін анықтау;
10.2.4 әртүрлі жанрдағы мәтіндердің түрлерін, сипаттамаларын және тілдік ерекшеліктерін, журналистік стильді (ескерту, пресс-релиз) анықтау
Жазылым
10.3.1 әртүрлі жоспарларды жасау, соның ішінде атаулы және сұрақ қоятын;
10.3.4 мақсатты, мақсатты аудиторияны және сөйлеу жағдайын ескере отырып, танымал ғылыми мақаланың (мақала, эссе, эссе, синопсис), журналистік стильдің (жазба, баспасөз хабарламасы, саяхат эссесі) түрлі типтері мен жанрларының құру
Тілдік нормалардың сақтау
10.4.1 орфографиялық нормаларды қадағалау;
10.4.2 публицистикалық лексиканы, коммуникацияның мақсаты мен жағдайына сәйкес стилистикалық деректерді қолдану;
10.4.3 сөзжасам, морфологиялық нормаларды сақтау (аса сын есімдерді пайдалану)
Өнер және әдебиет: әртүрлі көркемдік өрнектер.
Орфография.
Сөзді құрастыру және морфология.
Стилистика.
Тыңдалым және айтылым
Орыс жазуының принциптері.
Сөзді құрастыру.
Императивті сөйлемдер.
Көпше түрдегі жеке, көпше зат есімдері.
10.1.2мәтіннің негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну, фактілер мен көзқарастарды айқындау, мақсатты аудиторияны, жанрларды анықтау (лекция, сұхбат, зерттеу, талқылау);
10.1.5 әлеуметтiк-саяси, әлеуметтiк-мәдени, ағартушылық және ғылыми салалардағы кемiнде 3 микро-тақырыпты қамтитын кешендi монологты (нақты тақырып бойынша дәлелдеу, сенiм) жасау
Оқылым
10.2.3 қысқартулардың, парафраздардың, мәтіндегі басқа сөйлеу құралдарының қолданылуын түсіну;
10.2.5 оқылған мәтін бойынша зерттеуге арналған сұрақтар мен идеяларды қалыптастыру;
10.2.6 оқу, сканерлеу және егжей-тегжейлі оқу әдістерін қолданады
Жазылым
10.3.1 әртүрлі жоспарларды, соның ішінде сауалнама жүргізу;
10.3.3 графиктер, кестелер, диаграммалар, диаграммалар, инфографика түрінде, соның ішінде АКТ-ны пайдалану арқылы ақпаратты ұсынуға мүмкіндік береді
Тілдік нормалардың сақталуы
10.4.1 орфографиялық нормаларды сақтау;
10.4.3 сөзді қалыптастыру, морфологиялық нормаларды сақтау (көпше түрдегі сингулярлы, зат есімнің көптелуі)
2-тоқсан
Ғылым және этика: киборг және клондар.
Лексика және сөйлеу мәдениеті.
Тыңдалым және айтылым
Ғылыми танымал стилдің лексикасы
10.1.2 естіген мәтіннің семантикалық бөліктерін және олардың микротеграммаларын анықтауға негізделген негізгі идеяны анықтайды;
10.1.4 пікірсайысқа қатысып, өздерінің позициясын талқылап, проблеманы шешудің әр түрлі жолдарын ұсынады
Оқылым
10.2.3 мәтінді қысқартулар, парафрациялар, аллюзиялар, эфемизмдер және басқа да сөйлеу тәсілдерін қолдануды түсіну;
10.2.4 оқылған мәтін бойынша зерттеуге арналған сұрақтар мен идеяларды қалыптастыру;
10.2.5 оқу, сканерлеу және егжей-тегжейлі оқу әдістерін қолданады
Жазылым
10.3.2 тыңдаған, оқылған және аудиовизуалды материалдардың мазмұнын толық және қысылған жоспарлар, рефераттар, қорытындылар, түйіндемелер түрінде баяндау;
10.3.4мақсаты, мақсатты аудитория және сөйлеу жағдайын ескере отырып, танымал ғылыми субтильдің (мақала, синопсис) түрлі типтері мен жанрларының мәтіндерін жасау
Тілдік нормалардың сақталуы
10.4.2 ресми бизнес стилінің сөздік қорын, публицистикалық және ғылыми стильді, коммуникацияның мақсаты мен жағдайына сәйкес стилистикалық фигураларды қолдануға
Адам: құқықтар мен міндеттер.
Сөзжасам және морфология.
Тыңдалым және айтылым
Ғылыми стильді қалыптастыру.
Императивті сөйлем.
Осы шақтың жетілмеген формалы етістіктері.
10.1.1 мәтіннің негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну, фактілер мен көзқарастарды айқындау, мақсатты аудиторияны, жанрларды анықтау (лекция, сұхбат, зерттеу, талқылау);
10.1.3 мәтіндегі мәселе бойынша мазмұнды болжау
Оқылым
10.2.1 қатты және үзіліссіз мәтіндердің негізгі, егжей-тегжейлі, жасырын ақпаратын түсіну, мәтінге қосылған ақпараттың басқа көздерден / жеке тәжірибеден ақпаратпен байланысын;
10.2.3 мәтінде арнайы лексика және басқа да сөйлеу құралдарын қолдануды түсіну;
10.2.4 танымал ғылыми мақаланың (мақаланың) әртүрлі жанрларының мәтіндерін, сипаттамаларын және тілдік ерекшеліктерін анықтау, журналистік стиль (саяхат эссесі)
Жазылым
10.3.2 тыңдаған, оқылған және аудиовизуалды материалдардың мазмұнын толық және қысылған жоспарлар, рефераттар, қорытындылар, түйіндемелер түрінде баяндау;
10.3.4 мақсаты, мақсатты аудитория және сөйлеу жағдайын ескере отырып, танымал ғылымның әртүрлі типтері мен жанрларының мәтіндерін (мақала, эссе) жасау;
10.3.5әртүрлі эссе жазу, соның ішінде сыни тақырыптар, ғылыми және журналистік әдебиеттерді талдау, автормен келісу / келіспеушілікті білдіру және ақтау
Тілдік нормалардың сақталуы
10.4.3 сөзжасамдық, морфологиялық нормаларды сақтау (шиеленісті етістіктерді пайдалану)
3-тоқсан
Tуризм: экотуризм
Пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Біртекті, оқшауланған мүшелері, кіріспе сөздері мен конструкцияларымен қиындатылған сөйлемдегі тыныс белгілері, күрделі сөйлемдер.
10.1.4 пікірсайыстарға қатысып, өздерінің позицияларын талдап, проблеманы шешудің әр түрлі жолдарын ұсынады;
10.1.6 тыңдалған материалдарды сенімділік, ақпараттың өзектілігі, өз пікіріңізді білдіру тұрғысынан бағалаңыз
Оқылым
10.2.3 мәтінде арнайы лексика, қысқартулар, парафрациялар, аллюзия, эвфемизм және басқа да сөйлеу құралдарын қолдануды түсіну;
10.2.7 әртүрлі көздерден ақпаратты алу және синтездеу, түрлі көзқарастарды салыстыру;
10.2.8 тақырыпты, негізгі идеяны, міндеттерді, мақсатты, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын ескере отырып, мәтіннің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, лингвистикалық және жанрлық) салыстыру
Жазылым
10.3.2 тыңдаған, оқылған және аудиовизуалды материалдардың мазмұнын толық және қысылған жоспарлар, рефераттар, түйіндемелер түрінде баяндау;
10.3.6 оқырманға әсер етудің құралдарын пайдаланып, әртүрлі жанрдағы сипаттама және мәтінді мәтіндерді жазыңыз
Тілдік нормалардың сақталуы
10.4.4 қарапайым, жай, күрделі (жеке терминдер, кіріспе сөздер, кірістірілген құрылымдар) және кешенді сөйлемдерде тыныс белгілерін пайдаланыңыз.
Жанның экологиясы.
Синтаксис
Тыныс белгісі.
Тыңдалым және айтылым
Біртекті, оқшауланған мүшелері, кіріспе сөздері мен конструкцияларымен күрделенген сөйлемдегі тыныс белгілері.
Күрделі сөйлемдер.
10.1.6 тыңдалған материалдарды сенімділік, ақпараттың өзектілігі, өз пікіріңізді білдіру тұрғысынан бағалаңыз
Оқылым
10.2.5 оқылған мәтін бойынша зерттеуге арналған сұрақтар мен идеяларды қалыптастыру;
10.2.7 әртүрлі көздерден ақпаратты алу және синтездеу, түрлі көзқарастарды салыстыру;
10.2.9 сөйлемнің мазмұнын түсіндіріп, оны тақырыппен, негізгі идеямен, авторлық ұстаныммен салыстырыңыз
Жазылым
10.3.3 әртүрлі эссе жазу, оның ішінде сыни тақырыптар, ғылыми және журналистік әдебиеттерді талдау, автормен келісу / келіспеушіліктерді білдіру және дәлелдеу;
10.3.5 әртүрлі эссе жазу, оның ішінде сыни тақырыптар, ғылыми және журналистік әдебиеттерді талдау, автормен келісу / келіспеушіліктерді білдіру және дәлелдеу;
10.3.7 дұрыс және түзетумақсаттағы, мақсатты аудиторияны, қарым-қатынас жағдайын және оқырманға әсерін ескере отырып, мәтіндегі бар барлық кемшіліктер
Тілдік нормалардың сақталуы
10.4.4 жай, қарапайым және күрделі сөйлемдерде тыныс белгілерін қолданыңыз
4-тоқсан
Бос уақыт - қоғам дамуының көрсеткіші ретінде.
Орфография
Тыңдалым және айтылым
Орфография.
10.1.4 пікірсайыстарға қатысып, өздерінің позицияларын талдап, проблеманы шешудің әртүрлі жолдарын ұсынады;
10.1.6 тыңдалған материалдарды сенімділік, ақпараттың өзектілігі, өз пікіріңізді білдіру тұрғысынан бағалаңыз
Оқылым
10.2.2мәтіннің негізгі идеясын аударудағы жазбалар, иллюстрациялар, субтитрлердің рөлін анықтау;
10.2.8 тақырыпты, негізгі идеяны, міндеттерді, мақсатты, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын ескере отырып, мәтіннің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, лингвистикалық және жанрлық) салыстыру
Жазылым
10.3.6 оқырманға әсер ету құралдарын қолданып, әртүрлі жанрдағы сипаттама және мәтінді мәтіндерді жазуға;
10.3.7 дұрыстау және түзетулері бар барлық мәтіндік ақауларды ескере отырыпмақсатты, мақсатты аудитория, байланыс жағдайлары және оқырманға әсер ету
Тілдік нормалардың сақталуы
10.4.1 Орфографиялық нормаларын қадағалаңыз
Этникалық мәдениеттердің толеранттылығымен диалогы.
Сөздік
Стилистика.
Тыңдалым және айтылым
Терминдер.
Жалпы ғылыми лексика.
Жоғары мамандандырылған терминология.
10.1.5 әлеуметтiк-саяси, әлеуметтiк-мәдени, ағартушылық және ғылыми салалардағы кемiнде 3 микро-тақырыпты қамтитын кешендi монологты (нақты тақырып бойынша дәлелдеу, сенiм) жасау;
10.1.6 тыңдалған материалдарды сенімділік, ақпараттың өзектілігі, өз пікіріңізді білдіру тұрғысынан бағалаңыз
Оқылым
10.2.6 оқу, қайталау және егжей-тегжейлі оқу әдістерін қолданады;
10.2.7 әртүрлі көздерден ақпаратты алу және синтездеу, түрлі көзқарастарды салыстыру;
10.2.9 сөйлемнің мазмұнын түсіндіріп, оны тақырыппен, негізгі идеямен, авторлық ұстаныммен салыстырыңыз
Жазылым
10.3.5 әртүрлі эссе жазу, оның ішінде сыни тақырыптар, ғылыми және журналистік әдебиеттерді талдау, автормен келісу / келіспеушіліктерді білдіру және дәлелдеу;
10.3.7 дұрыс және түзетумақсаттағы, мақсатты аудиторияны, қарым-қатынас жағдайын және оқырманға әсерін ескере отырып, мәтіндегі бар барлық кемшіліктер
Тілдік нормалардың сақталуы
10.4.2 ресми бизнес стилінің сөздік қорын, публицистикалық және ғылыми стильді, коммуникацияның мақсаты мен жағдайына сәйкес стилистикалық фигураларды қолдануға

2) 11 класс:
Тема. Раздел
Виды речевой деятельности
Лексико-грамматический материал
Цели обучения
1 четверть
Социальное неравенство как глобальная проблема общества.
Синтаксис.
Стилистика.
Слушание и говорение
Пассивные конструкции с возвратными глаголами.
Пассивные конструкции в безличных предложениях.
11.1.1 понимать основную и детальную информацию текста, определяя позицию автора и скрытый смысл текста; определять целевую аудиторию, жанры;
11.1.3 прогнозировать содержание текста по таблицам и схемам
Чтение
11.2.1 понимать главную, детальную, скрытую информацию сплошных и несплошных текстов, критически оценивая авторскую позицию и скрытый смысл текста;
11.2.2 выявлять роль цвета, шрифтового многообразия, звука и графических изображений, гиперссылок в передаче основной мысли текста
Письмо
11.3.1 составлять разные виды плана, в том числе план - опорная схема;
11.3.2 излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, тезисов, резюме, конспектов, аннотаций, сообщений, докладов
Соблюдение речевых норм
11.4.3 соблюдать синтаксические нормы (при пассивных конструкциях с возвратными глаголами), стилистические нормы
Научно-технический прогресс: интеллект искусственный и естественный.
Орфография
Синтаксис.
Стилистика.
Слушание и говорение
Орфографические нормы.
Пассивные конструкции с краткими страдательными причастиями.
11.1.2 определять основную мысль, опираясь на цель и позицию автора текста;
11.1.5 строить развернутый монолог для публичного выступления в рамках общественно-политической, социально-культурной, социально-экономической и учебно-научной сфер
Чтение
11.2.4 определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров научного стиля (аннотация);
11.2.6 использовать разные виды чтения в зависимости от коммуникативных задач, которые ставит перед собой читающий
Письмо
11.3.1 составлять разные виды плана, в том числе план - опорная схема;
11.3.4 создавать тексты различных типов и стилей (аннотация)с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации;
уместно использовать цитирование
Соблюдение речевых норм
11.4.1 соблюдать орфографические нормы;
11.4.3 соблюдать синтаксические нормы (при пассивных конструкциях с возвратными глаголами и краткими страдательными причастиями, в безличных предложениях), стилистические нормы
2 четверть
Tеатр в современном мире.
Стилистика.
Культура речи.
Слушание и говорение
Фразеологизмы.
Пословицы.
Устойчивые словосочетания.
Изобразительно-выразительные средства.
11.1.1 понимать основную и детальную информацию текста, определяя позицию автора и скрытый смысл текста; определять целевую аудиторию, жанры;

2) 11 сынып:
Тақырып. Бөлім
Тілдік қызметтің түрлері
Лексика-грамматикалық материал
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Әлеуметтік теңсіздік - қоғамның ғаламдық проблемасы.
Синтаксис
Стилистика.
Тыңдалым және айтылым
Рефлексивті етістіктерімен пассивті конструкциялар.
Жеке емес сөйлемдердегі пассивті құрылымдар.
11.1.1 автордың ұстанымына сыни көзқарас білдіретін мәтіннің негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну, мақсатты аудиторияны, жанрларды анықтау;
11.1.3 кестелер мен диаграммалардағы мәтіннің мазмұнын болжау
Оқылым
11.2.1 автордың ұстанымын сыни түрде бағалайтын қатты және үздіксіз мәтіндердің негізгі, егжей-тегжейлі, жасырын мәліметтерін түсіну;
11.2.2 түстің, қаріптің сан алуандылығының, дыбыстық және графикалық бейнелердің рөлін анықтау, мәтіннің негізгі ойларын берудегі гиперсілтемелер
Жазылым
11.3.1 жоспарды қоса алғанда, жоспардың әртүрлі түрлерін жасау - анықтамалық схема;
11.3.2 тыңдаған, оқылған және аудиовизуалды материалдардың мазмұны кеңейтілген және қысылған жоспарлар түрінде баяндалған, тезистер, түйіндеме, рефераттар, аннотациялар, есептер, есептер
Тілдік нормалардың сақталуы
11.4.3 синтаксистік нормативтерді (рефлексиялық етістіктерімен пассивті конструкциялармен), стилистикалық нормаларды сақтауға болады
Ғылыми-техникалық прогресс: жасанды және табиғи барлау.
Орфография
Синтаксис
Стилистика.
Тыңдалым және айтылым
Орфографиялық нормалар.
Пассивтi қатыстылықты конструкциялық көсемше.
11.1.2 мәтін авторының мақсаты мен ұстанымына негізделген негізгі идеяны айқындау;
11.1.5 әлеуметтiк-саяси, әлеуметтiк-мәдени, әлеуметтiк-экономикалық және бiлiм беру салалары шеңберiнде көпшiлiк алдында сөз сөйлеу үшiн жан-жақты монолог жасау
Оқылым
11.2.4 ғылыми стильдің түрлі жанрдағы мәтіндерін (сипаттамасын) анықтайды;
11.2.6 оқырманның өзі белгілеген коммуникативтік тапсырмаларға байланысты әртүрлі оқу түрлерін қолданыңыз
Жазылым
11.3.1 жоспарды қоса алғанда, жоспардың әртүрлі түрлерін жасау - анықтамалық схема;
11.3.4 мақсатты, мақсатты аудиторияны және сөйлеу жағдайын ескере отырып, әртүрлі типтегі және стильдегі мәтіндерді (реферат) жасауға, дәйексөзді орынды қолдану
Тілдік нормалардың сақталуы
11.4.1 орфографиялық нормаларды сақтау;
11.4.3 синтаксистік нормативтерді (рефлексиялық етістіктермен және қысқа пассивті қатысуымен пассивті конструкциялармен, жеке емес сөйлемдермен), стилистикалық нормаларды сақтауға
2-тоқсан
Қазіргі әлемдегі театр.
Стилистика.
Сөйлеу мәдениеті.
Тыңдалым және айтылым
Фразеология.
Нақыл сөздер.
Тұрақты сөйлемдер.
Графикалық және мәнерлі құралдар.
11.1.1 мәтіннің негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын түсініп, автордың ұстанымына сыни көзқарас білдіре (кіріспе құрылымдар, терминология), мақсатты аудиторияны, жанрларды (лекция, сұхбат, пікірталас, пікірталас, пікірталас, мақала, бейне) анықтау;

11.1.2 определять основную мысль, опираясь на цель и позицию автора текста
Чтение
11.2.4 определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров научного (научная статья);
11.2.5 формулировать вопросы для исследования и гипотезы по прочитанному тексту
Письмо
11.3.4 создавать тексты различных типов и стилей (аннотация, статья, репортаж, публичное выступление) уместно употреблять цитирование с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации, уместно использовать цитирование;
11.3.5 писать разные виды эссе, в том числе аргументативное и дискуссионное, рассматривая и анализируя проблему, представленную в научной, публицистической литературе, предлагая и обосновывая собственные пути решения данной проблемы
Соблюдение речевых норм
11.4.2 использовать различные изобразительно-выразительные средства языка, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения
Современное общество: проблемы миграции.
Стилистика и культура речи.
Слушание и говорение
Крылатые фразы.
Устойчивые словосочетания
Изобразительно-выразительные средства.
11.1.3 прогнозировать содержание текста по таблицам и схемам;
11.1.4 участвовать в деловой беседе, решая проблему и достигая договоренности
Чтение
11.2.1 понимать главную, детальную, скрытую информацию сплошных и несплошных текстов, критически оценивая авторскую позицию и скрытый смысл текста;
11.2.3 понимать применение изобразительно-выразительных средств, стилистических фигур и других приемов в тексте
Письмо
11.3.2 излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, тезисов, резюме, конспектов, аннотаций, сообщений, докладов;
11.3.3 представлять информацию в виде презентации, используя таблицы, схемы, графики, диаграммы аудиофайлы, фотографии, движущиеся картинки
Соблюдение речевых норм
11.4.2 использовать специальную лексику, различные изобразительно-выразительные средства языка, стилистические фигуры в соответствии с целью и ситуацией общения
3 четверть
Современная медицина XXI века.
Синтаксис и пунктуация.
Слушание и говорение
Обращение.
Знаки препинания в простых предложениях с обращением. Знаки препинания в сложноподчиненных предложениях с разными видами связи.
11.1.6 оценивать прослушанный материал с точки зрения убедительности, критически оценивая его
Чтение
11.2.2 выявлять роль цвета, шрифтового многообразия, звука и графических изображений, гиперссылок в передаче основной мысли текста;
11.2.3 понимать применение изобразительно-выразительных средств, стилистических фигур и других приемов в тексте;

11.1.2 мәтін авторының мақсаты мен позициясына негізделген негізгі идеяны анықтаңыз
Оқылым
11.2.4 ғылыми (ғылыми мақала) әртүрлі жанрдағы мәтіндердің түрлерін, сипаттамаларын және тілдік ерекшеліктерін анықтау;
11.2.5 оқылған мәтін бойынша зерттеулер мен гипотеза сұрақтарын қалыптастырады
Жазылым
11.3.4 мақсатты, мақсатты аудиторияны және сөйлеу жағдайын ескере отырып, әр түрлі типтегі және стильдегі мәтіндерді (ғылыми мақала) цитата жасау;
11.3.5 әртүрлі эссе жазу, оның ішінде аргументативті және пікірталас, ғылыми, журналистік әдебиетте ұсынылған мәселені зерделеу және талдау, өздерінің сөйлемын ұсынып, ақтау
Тілдік нормалардың сақталуы
11.4.2 тілдің әртүрлі графикалық-экспрессивті құралдарын, коммуникацияның мақсаты мен жағдайына сәйкес стилистикалық фигураларды қолдануға болады
Қазіргі қоғам: көші-қон проблемалары.
Сөйлеу стилі мен мәдениеті.
Тыңдалым және айтылым
Қанатты сөз тіркесі.
Тұрақты сөйлемдер
Графикалық және мәнерлі құралдар.
11.1.3 кестелер мен диаграммалардағы мәтіннің мазмұнын болжау;
11.1.4 іскерлік әңгімеге қатысу, мәселені шешу және келісімге қол жеткізу
Оқылым
11.2.1 автордың ұстанымын сыни түрде бағалайтын қатты және үздіксіз мәтіндердің негізгі, егжей-тегжейлі, жасырын мәліметтерін түсіну;
11.2.3 графикалық экспрессивтік құралдарды, стилистикалық фигураларды және басқа да мәтіндерді қолдануды түсіну
Жазылым
11.3.2 тыңдаған, оқылған және аудиовизуалды материалдардың мазмұнды және сығылған жоспарларының, рефераттардың, түйіндемелердің, рефераттардың, аннотациялардың, есептердің, есептердің мазмұнын баяндайды;
11.3.3 кестелерді, диаграммаларды, графиктерді, диаграммаларды, аудио файлдарды, фотосуреттерді, қозғалыстағы суреттерді пайдаланып, презентация түрінде ақпаратты ұсынуға болады
Тілдік нормалардың сақталуы
11.4.2 тілдің әртүрлі графикалық-экспрессивті құралдарын, коммуникацияның мақсаты мен жағдайына сәйкес стилистикалық фигураларды қолдануға болады
3-тоқсан
XXI ғасырдағы заманауи медицина.
Синтаксис және пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Қатысым.
Айналыстағы қарапайым сөйлемдегі пунктуация. Түрлі байланыс түрлерімен күрделі сөйлемдегі пунктуация.
11.1.6 тыңдаған материалды сенімділік тұрғысынан бағалаңыз, оны сыни түрде бағалаңыз
Оқылым
11.2.2 түстің, қаріптің саналуандылығының, дыбыстық және графикалық бейнелердің рөлін анықтау, мәтіннің негізгі ойларын берудегі гиперсілтемелер;
11.2.3 мәтіндік графикалық құралдарды, стилистикалық формаларды және басқа әдістерді қолдануды түсіну;

11.2.4 определять типы, признаки и языковые особенности текстов публицистического стиля(репортаж) и подстили
Письмо
11.3.5 писать разные виды эссе, в том числе аргументативное и дискуссионное, рассматривая и анализируя проблему, представленную в научной, публицистической литературе, предлагая и обосновывая собственные пути решения данной проблемы;
11.3.7 корректировать и редактировать все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя;
11.3.4 создавать тексты различных типов и стилей (аннотация, статья, репортаж, публичное выступление) уместно употреблять цитирование с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации, уместно использовать цитирование
Соблюдение речевых норм
11.4.4 использовать знаки препинания в простых, простых осложненных (обособленными членами, вводными словами и вставными конструкциями) и сложных предложениях с разными видами связи
Молодежная культура: проблемы молодого поколения.
Синтаксис и пунктуация.
Слушание и говорение
Знаки препинания в простых, простых осложненных (обособленными членами, вводными словами и вставными конструкциями) и в сложных предложениях с разными видами связи.
11.1.6 оценивать прослушанный материал с точки зрения убедительности, критически оценивая его;
11.1.4 участвовать в деловой беседе, решая проблему и достигая договоренности
Чтение
11.2.6 использовать разные виды чтения в зависимости от коммуникативных задач, которые ставит перед собой читающий;
11.2.7 извлекать информацию из различных источников, устанавливая взаимосвязи и делая обоснованное выводы;
11.2.8 сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые), учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора и воздействие, произведенное на читателя
Письмо
11.3.5 писать разные виды эссе, в том числе аргументативное и дискуссионное, рассматривая и анализируя проблему, представленную в научной, публицистической литературе, предлагая и обосновывая собственные пути решения данной проблемы;
11.3.7 корректировать и редактировать все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя
Соблюдение речевых норм
11.4.4 использовать знаки препинания в простых, простых осложненных (обособленными членами, вводными словами и вставными конструкциями) и сложных предложениях с разными видами связи
4 четверть
Мир и безопасность.
Орфография.
Слушание и говорение
Орфографические нормы.
11.1.5 строить развернутый монолог для публичного выступления в рамках общественно-политической, социально-культурной, социально-экономической и учебно-научной сфер;

11.2.4 журналистік стильдік мәтіндердің (репортаждың) және субстраттардың түрлерін, сипаттамаларын және тілдік ерекшеліктерін анықтау
Жазылым
11.3.5 әртүрлі эссе жазу, оның ішінде аргументативті және пікірталас, ғылыми, журналистік әдебиетте ұсынылған мәселені қарастыру және талдау, осы мәселені шешудің өз жолдарын ұсынып, негіздеу;
11.3.7 дұрыс және түзетумақсаттағы, мақсатты аудиторияны, қарым-қатынас жағдайын және оқырманға әсерін ескере отырып, мәтіндегі бар кемшіліктерді;
11.3.4 мақсаты, мақсатты аудитория және сөйлеу жағдайын есепке ала отырып, журналистік стильдің (есептердің) мәтіндерін жасау, дәйексөзді қолдану орынды
Тілдік нормалардың сақталуы
11.4.4 қарапайым, күрделі (жеке мүшелер, кіріспе сөздер және қосылатын модульдер) тыныс белгілерін және түрлі байланыс түрлерімен күрделі сөйлемдерді қолданыңыз
Жастар мәдениеті: жас ұрпақтың мәселелері.
Синтаксис және пунктуация.
Тыңдалым және айтылым
Қарапайым, қарапайым, күрделі (жеке мүшелер, кіріспе сөздер және қосылатын модульдер) және әртүрлі байланыс түрлерімен күрделі сөйлемдегі тыныс белгілер.
11.1.6 тыңдаған материалдарды сенімділік тұрғысынан бағалауға, оны сыни бағалауға;
11.1.4 іскерлік әңгімеге қатысу, мәселені шешу және келісімге қол жеткізу
Оқылым
11.2.6 оқырманның өзі белгілеген коммуникативтік тапсырмаларға байланысты әртүрлі оқу түрлерін қолдану;
11.2.7 әртүрлі көздерден ақпарат алу, қарым-қатынас орнату;
11.2.8 тақырыпты, негізгі идеяны, міндеттерді, мақсатты, мақсатты аудиторияны, автордың ұстанымын және оқырманға әсерін ескере отырып, мәтіннің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, лингвистикалық және жанрлық) салыстыру.
Жазылым
11.3.5 әртүрлі эссе жазу, оның ішінде аргументативті және пікірталас, ғылыми, журналистік әдебиетте ұсынылған мәселені қарастыру және талдау, осы мәселені шешудің өз жолдарын ұсынып, негіздеу;
11.3.7 дұрыс және түзету мақсаттағы, мақсатты аудиторияны, қарым-қатынас жағдайын және оқырманға әсерін ескере отырып, мәтіндегі бар барлық кемшіліктер
Тілдік нормалардың сақталуы
11.4.4 қарапайым, қарапайым, күрделі (жеке мүшелер, кіріспе сөздер және қосылатын модульдер) тыныс белгілерін және түрлі байланыс түрлерімен күрделі сөйлемдерді қолданыңыз
4-тоқсан
Бейбітшілік пен қауіпсіздік.
Орфография
Тыңдалым және айтылым
Орфографиялық нормалар.
11.1.5 әлеуметтiк-саяси, әлеуметтiк-мәдени, әлеуметтiк-экономикалық және бiлiм беру салалары шеңберiнде көпшiлiк алдында сөйлеу үшiн егжей-тегжейлi монолог құру;

11.1.6 оценивать прослушанный материал с точки зрения убедительности, критически оценивая его
Чтение
11.2.2 выявлять роль цвета, шрифтового многообразия, звука и графических изображений, гиперссылок в передаче основной мысли текста;
11.2.8 сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые), учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора и воздействие, произведенное на читателя;
11.2.9 интерпретировать содержание фрагмента текста, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
Письмо
11.3.6 писать тексты-описания и тексты-повествования в различных жанрах, используя приемы, отражающие убеждения, взгляды и чувства автора;
11.3.7 корректировать и редактировать все имеющиеся недочеты в тексте, учитывая цель, целевую аудиторию, ситуацию общения и воздействие на читателя
Соблюдение речевых норм
11.4.1 соблюдать орфографические нормы
Историческое наследие и память.
Синтаксис.
Пунктуация.
Слушание и говорение
Пассивные конструкции с возвратными глаголами и краткими страдательными причастиями, в безличных предложениях.
Знаки препинания в предложениях и сложных предложениях с разными видами связи.
11.1.6 оценивать прослушанный материал с точки зрения убедительности, критически оценивая его
Чтение
11.2.4 определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров, стилей и подстилей (аннотация, статья, репортаж, публичное выступление) и подстили;
11.2.8 сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые), учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора и воздействие, произведенное на читателя;
11.2.9 интерпретировать содержание фрагмента текста, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
Письмо
11.3.4 создавать тексты различных типов и стилей (аннотация, статья, репортаж, публичное выступление) уместно употреблять с учетом цели, целевой аудитории и речевой ситуации;
уместно использовать цитирование;
11.3.5 писать разные виды эссе, в том числе аргументативное и дискуссионное, рассматривая и анализируя проблему, представленную в научной, публицистической литературе, предлагая и обосновывая собственные пути решения данной проблемы;
11.3.6 писать тексты-описания и тексты-повествования в различных жанрах, используя приемы, отражающие убеждения, взгляды и чувства автора
Соблюдение речевых норм
11.4.3 соблюдать синтаксические нормы (при пассивных конструкциях с возвратными глаголами и краткими страдательными причастиями, в безличных предложениях), стилистические нормы;

11.1.6 тыңдаған материалды сенімділік тұрғысынан бағалаңыз, оны сыни түрде бағалаңыз
Оқылым
11.2.2 түстің, қаріптің саналуандылығының, дыбыстық және графикалық бейнелердің рөлін анықтау, мәтіннің негізгі ойларын берудегі гиперсілтемелер;
11.2.8 тақырыпты, негізгі идеяны, міндеттерді, мақсатты, мақсатты аудиторияны, автордың позициясын және оқырманға әсерін ескере отырып, мәтіннің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, тілдік және жанрлық) салыстыруға;
11.2.9 мәтіннің фрагменті мазмұнын түсіндіреді, оны тақырыппен, негізгі идеямен, авторлық ұстаныммен салыстырады
Жазылым
11.3.6 авторлық сенімдерін, көзқарастарын және сезімдерін көрсететін техниканы қолдана отырып, әртүрлі жанрдағы сипаттама мәтіндерін және повесті мәтіндерді жазуға;
11.3.7 дұрыс және түзетумақсаттағы, мақсатты аудиторияны, қарым-қатынас жағдайын және оқырманға әсерін ескере отырып, мәтіндегі бар барлық кемшіліктер
Тілдік нормалардың сақталуы
11.4.1 Орфографиялық нормаларын қадағалаңыз
Тарихи мұра және есте сақтау.
Синтаксис
Пуктуация
Тыңдалым және айтылым
Рефлексивті етістіктерімен және қысқа пассивті қатысуымен пассивтік конструкциялар, адамсыз сөйлемдерде.
Әртүрлі байланыс түрлерімен сөйлемдегі пунктуация және күрделі сөйлемдер.
11.1.6 тыңдаған материалды сенімділік тұрғысынан бағалаңыз, оны сыни түрде бағалаңыз
Оқылым
11.2.4 публицистикалық стильдің (жалпыға ортақ орындаушылық) әртүрлі жанрдағы мәтіндердің түрлерін, сипаттамаларын және тілдік ерекшеліктерін анықтау;
11.2.8 тақырыпты, негізгі идеяны, проблеманы, мақсатты, мақсатты аудиторияны, автордың позициясын және оқырманның әсерін ескере отырып, мәтіннің стилистикалық ерекшеліктерін (композициялық, лингвистикалық және жанрлық) салыстыруға;
11.2.9 мәтіннің фрагменті мазмұнын түсіндіреді, оны тақырыппен, негізгі идеямен, авторлық ұстаныммен салыстырады
Жазылым
11.3.4 мақсатты, мақсатты аудиторияны және сөйлеу жағдайын ескере отырып, әртүрлі типтегі және стильдегі мәтіндерді (ашық сөйлеу) сілтеме дұрысжасау;
11.3.5 әртүрлі эссе жазу, оның ішінде аргументативті және пікірталас, ғылыми, журналистік әдебиетте ұсынылған мәселені қарастыру және талдау, осы мәселені шешудің өз жолдарын ұсынып, негіздеу;
11.3.6 автордың сенімдерін, көзқарастары мен сезімдерін бейнелейтін техниканы қолдана отырып, әртүрлі жанрдағы сипаттама-әңгімелеу мәтіндерін жазыңыз
Тілдік нормалардың сақталуы
11.4.3 синтаксистік нормативтерді (рефлексиялық етістіктермен және қысқа пассивті қатысушылары бар, пассивтік сөйлемдермен), стилистикалық нормаларды сақтауға;

11.4.4 использовать знаки препинания в сложных предложениях с разными видами связи
Приложение 180
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от "27 " июля2017 года № 352
Приложение 398
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Русский язык и литература" для 10-11 классов (естественно-математическое направление, общественно-гуманитарное направление) уровня общего среднего образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
Программа по предмету "Русский язык и литература" способствует становлению мировоззрения обучающегося, дает возможность пользоваться информацией различных сфер: социально-культурной, социально-экономической, социально-юридической, научно-технической, учебно-профессиональной; помогает ориентироваться в общемировом образовательном пространстве.
Целью обучения учебному предмету "Русский язык и литература" является совершенствование навыков речевой деятельности, основанных на владении системой разноуровневых языковых средств, соблюдении правил и норм русского литературного языка, правил речевого этикета, что способствует развитию функциональной грамотности обучающихся.
Учебная программа направлена на развитие всех видов речевой деятельности.
По окончании средней школы обучающиеся должны свободно владеть языком на продвинутом уровне - C1 согласно CEFR – Общеевропейской системы оценки уровня владения иностранным языком.
Задачами учебного предмета "Русский язык и литература" являются:
1) развитие навыков слушания, говорения, чтения, письма, необходимых для общения в социально-культурной, социально-экономической, научно-технической, учебно-профессиональной сферах жизни;
2) совершенствование знаний о единицах языковой системы, правилах их сочетания, функционирования, навыках и умениях конструирования синтаксических структур в соответствии с нормами и правилами русского языка, а также знание теоретико-литературных понятий;

11.4.4 әртүрлі байланыс түрлерімен комплекстік сөйлемдерде тыныс белгілерін қолданыңыз
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 180-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 398-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11-сыныптарына арналған "Орыс тілі мен әдебиеті" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (жаратылыстану-математикалық бағыт, қоғамдық-гуманитарлық бағыт)
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы №604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Орыс тілі мен әдебиеті" пәніне арналған оқу бағдарламасы білім алушылардың дүниетанымының қалыптасуына, түрлі саладағы: әлеуметтік-мәдени, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми-техникалық, оқу-кәсіби ақпараттарды пайдалануға мүмкіндік береді, жалпы әлемдік білім кеңістігінде бағдарлануға көмектеседі
3. "Орыс тілі мен әдебиеті" пәніне арналған оқу бағдарламасының мақсаты – білім алушылардың түрлі деңгейдегі тілдік құралдар жүйесін меңгеруге негізделген тілдік дағдыларын жетілдіруге, орыс әдеби тілінің ережелері мен нормаларын, сөйлеу этикеті ережелерін сақтауға, функционалдық сауаттылығын дамытуға мүмкіндік береді.
4. Оқу бағдарламасы барлық тілдік дағдылардың түрлерін дамытуға бағытталған.
5. Білім алушылар орта мектепті аяқтаған соң "Шет тілін меңгерудің жалпы еуропалық құзыреті" (CEFR) С1деңгейіне сәйкес тілді еркін меңгеруі тиіс.
6. "Орыс тілі мен әдебиеті" оқу бағдарламасының негізгі міндеттері:
1) әлеуметтік-мәдени, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми-техникалық, оқу-кәсіби өмір саласына қажетті тыңдалым, айтылым, жазылым, оқылым қарым-қатынас дағдыларын дамыту;
2) тілдік бірліктер жүйесі туралы білімдерін жетілдіру, олардың ережелерінің құрылымы, қызметі, орыс тілінің ережелері мен нормаларына, синтаксистік құрылымға сәйкестігі туралы дағдылары мен біліктіліктері, сондай-ақ әдеби-теориялық ұғымы туралы білімін жетілдіру;

3) развитие умения анализировать художественный текст, определять род и жанр литературного произведения, характеризовать роль изобразительно-выразительных средств, формулировать идею и проблематику произведения;
4) развитие умения выражать собственное отношение к прочитанному, выявлять авторскую позицию;
5) совершенствование навыков создания связного текста (устного и письменного) на соответствующую тему с учетом норм русского литературного языка;
6) совершенствование умений и навыков, связанных с поиском, переработкой и фиксацией информации;
7) совершенствование навыков критического мышления, направленных на формирование у обучающихся навыков на основе чтения и письма, исследовательских умений, навыков анализа, синтеза, оценки, интерпретации информации, полученной на других предметах;
8) использование различных видов чтения в соответствии с коммуникативными задачами;
9) обогащение словарного запаса обучающихся узкоспециальной лексикой и фразеологией русского языка;
10) совершенствование навыков использования информационно-коммуникационных и компьютерных технологий;
11) формирование толерантного отношения к языкам и культурам различных этносов, проживающих в Казахстане и за рубежом.
7. Грамматический материал изучается в контексте лексических тем на основе текстов художественных произведений.
8. Учебная программа по предмету "Русский язык" рассчитана на два года обучения в старшей школе.
Глава 2. Организация содержания предмета "Русский язык и литература"
9. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Русский язык и литература" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
10. Содержание учебной программы организовано по разделам обучения, включающим виды речевой деятельности и использование языковых единиц.
11. Разделы разбиты на подразделы, которые содержат в себе цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов по классам.

3) көркем мәтінді талдау дағдысын дамыту, әдеби шығарманың тегі мен жанрын анықтау, бейнелеу-мәнерлеу құралдарының рөлін сипаттау, шығарманың идеясы мен проблемасын тұжырымдау;
4) оқылған мәтін бойынша өзіндік көзқарасын білдіру дағдысын дамыту, авторлық ұстанымын көрсету;
5) орыс әдеби тілінің нормалары негізіне сәйкес тақырып бойынша келісілген мәтін құрау дағдыларын жетілдіру (ауызша және жазбаша);
6) білік, дағдыларын жетілдіру, келісілген мәтінді іздеу, ақпаратты өңдеу және тиянақтау;
7) білім алушылардың басқа пәндер бойынша алған білімдерін оқу және жазу, зерттеушілік біліктері, талдау, жинақтау, бағалау, ақпаратты интерпретациялау негізін қалыптастыруға бағытталған сын тұрғысынан ойлау дағдыларын жетілдіру;
8) коммуникативтік міндеттермен сәйкес келетін оқу түрлерін қолдану;
9) білім алушылардың орыс тіліндегі сөздік қорын мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндер лексикасымен және фразеологиясымен толықтыру;
10) ақпараттық-коммуникативтік және компьютерлік технологияны қолдану дағдыларын жетілдіру;
11) Қазақстанда және шетелде тұратын түрлі этностардың мәдениеті мен тіліне толеранттық қарым-қатынасын қалыптастыру.
7. Грамматикалық материалдар лексикалық тақырыптардың контексінде әдеби көркем шығармалар мәтіні негізінде оқытылады.
8. "Орыс тілі мен әдебиеті" пәні бойынша оқу бағдарламасы жоғары сыныпта екі жыл оқытуға арналған.
2-тарау. "Орыс тілі мен әдебиеті" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
9. "Орыс тілі мен әдебиеті" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;
2) 11-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Оқу бағдарламасының мазмұны бөлім бойынша тілдік дағдылардың түрлері мен тілдік бірліктерді қолданып оқытуға арналған.
11. "Орыс тілі мен әдебиеті" пәнінің оқу мазмұны 5 бөлімге бөлінеді. Бөлімдерді бөлімшелер құрайды, олар сыныптар бойынша күтілетін нәтижелер түрінде оқыту мақсаттарынан тұрады.

12. Цели обучения, организованные последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу и оценивать достижения обучающихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
13. Раздел "Слушание" состоит из следующих подразделов:
1) понимание устного сообщения/аудио/видеоматериалов;
2) понимание лексического значения слов;
3) понимание содержания художественных произведений;
4) определение основной мысли;
5) прогнозирование содержания текста.
14. Раздел "Говорение" включает следующие подразделы:
1) разнообразие словарного запаса;
2) пересказ прослушанного/прочитанного текста;
3) соблюдение речевых норм;
4) создание монологического высказывания;
5) участие в диалоге;
6) оценивание устного высказывания.
15. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) понимание содержания текста;
2) определение стилей и типов речи;
3) формулирование вопросов и ответов;
4) владение разными видами чтения;
5) анализ художественных произведений;
6) извлечение информации из различных ресурсов;
7) сравнительный анализ текстов.
16. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) создание текстов разных жанров и стилей речи;
2) синтез прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала;
3) представление информации в различных формах;
4) творческое письмо;
5) написание эссе;
6) соблюдение орфографических норм;
7) соблюдение пунктуационных норм.
17. Раздел "Использование языковых единиц" включает следующие подразделы:
1) использование грамматических форм слов;
2) использование синтаксических конструкций.
Глава 3. Система целей обучения
18. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.4: "10" – класс, "2" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
1) слушание:
Обучающиеся должны:
Подраздел
Класс 10
Класс 11
1.
Понимание устного сообщения\аудио\
видеоматериалов
10.1.1 - понимать основную, детальную и скрытую информацию сообщения, определяя социальные и эмоционально-экспрессивные особенности речи говорящего
11.1.1 - понимать основную, детальную и скрытую информацию сообщения, определяя социально-поведенческие характеристики и коммуникативные намерения говорящего
2.
Понимание лексического значения слов
10.1.2 - понимать значение слов научно-технической, общественно-политической, учебно-профессиональной тематики
11.1.2 - понимать значение слов юридической, общественно-политической, экономической тематики
3.
Определение основной мысли

12. Оқыту мақсаттары арқылы мұғалімдер сөйлеу қызметінің төрт дағдысын (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым) қалыптастырады, сонымен қатар, оқушылардың жетістігін бағалайды және оқытудың келесі кезеңі туралы ақпарат береді.
13. "Тыңдалым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) ауызша айтылған хабарды түсіну /аудио/бейнематериалдар;
2) сөздің лексикалық мағынасын түсіну;
3) әдеби көркем шығармалардың мазмұнын түсіну;
4) мәтіннің негізгі ойын анықтау;
5) мәтін мазмұнын болжау;
14. "Айтылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) сөздік қордың алуандығы;
2) ауызша айтылған мәтінді айтып беру тыңдалған/оқылған мәтін;
3) сөйлеу нормаларын сақтау;
4) монологті сөз сөйлеуді құрау;
5) диалогке қатысу;
6) ауызша сөйлеуді бағалау;
15. "Оқылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) мәтіннің мазмұнын түсіну;
2) сөйлеу стилі мен типін анықтау;
3) сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау;
4) оқудың әртүрлі түрлерін меңгеру;
5) көркем шығармаларды талдау;
6) әртүрлі ресурстардан ақпараттарды алу;
7) мәтіндерді салыстырмалы талдау
16. "Жазылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әртүрлі сөйлеу жанрлары және стиліндегі мәтіндерді құрау;
2) тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалдарды жинақтау;
3) түрлі нысандағы ақпараттарды көрсету ;
4) шығармашылық хат;
5) эссе жазу;
6) орфографиялық нормаларды сақтау;
7) пунктуациялық нормаларды сақтау.
17. "Тілдік бірліктерді қолдану" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) сөздердің грамматикалық нысандарын пайдалану;
2) синтаксистік құрылымдарды пайдалану.
3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
18. Бағдарламада "оқу мақсаттары" үш саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші бөлімше ретін, үшінші бағдарлама бөлімшесіндегі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1. кодында "10" - сынып, "2" - бөлімше, "1" - оқу мақсатының реттік саны.
1) тыңдалым:
Білім алушылар:
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
10-сынып
11-сынып
1. Ауызша айтылған хабарды түсіну /аудио/ бейнематериалдар
10.1.1- сөйлеуші сөзінің әлеуметтік және эмоциялық-экспрессивті ерекшеліктерін анықтай отырып хабардың негізгі, егжей-тегжейлі және жасырын ақпараттарын түсіну
11.1.1 - сөйлеушінің әлеуметтік-мінез-құлық сипаттағы және коммуникативтік ниетін анықтау арқылы негізгі, егжей-тегжейлі және жасырын хабарланған ақпараттарды түсіну
2. Сөздің лексикалық мағынасын түсіну
10.1.2 - ғылыми-техникалық, қоғамдық-саяси, оқу-кәсіби тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну
11.1.2 - құқықтық, қоғамдық-саяси, экономикалық тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну
3. Әдеби көркем шығармалардың мазмұнын түсіну

10.1.3 - определять основную мысль текста, выявляя проблему и возможные пути решения
11.1.3 - определять основную мысль текста, выявляя авторскую позицию и выражая свое отношение
4.
Прогнозирование содержания текста
10.1.4 - прогнозировать содержание всего текста, опираясь на заключительные фразы, выводы текста
11.1.4 - прогнозировать причины и следствия по предложенной проблеме
5. Оценивание устного высказывания
10.1.5 - оценивать высказывание с точки зрения использования приемов привлечения внимания целевой аудитории; умения регулировать конфликтную ситуацию, обосновывая согласие/несогласие с собеседником
оценка содержания, формы и структурных и языковых особенностей текста
11.1.5 - оценивать высказывание с точки зрения умения реализовать тактику речевого поведения в различных формах устной речи по широкому кругу тем
2) говорение:
Обучающиеся должны:
Навыки
Цели обучения
Класс 10
Класс 11
1.
Разнообразие словарного запаса
10.2.1 - владеть словарным запасом, включающим лексику научно-технической, общественно-политической и учебно-профессиональной тематики
11.2.1 - владеть словарным запасом, включающим лексику юридической, общественно-политической и экономической тематики
2.
Пересказ прослушанного/ прочитанного текста
10.2.2 - пересказывать содержание текста, демонстрируя собственное понимание проблематики и связывая прочитанное/услышанное с собственным опытом
11.2.2 - пересказывать тексты, адаптируя содержание для определенной целевой аудитории с использованием средств для привлечения внимания
3.Соблюдение речевых норм
10.2.3 - соблюдать речевые нормы, избегая нарушений лексической сочетаемости, употреблять слова в свойственном им значении
11.2.3 - соблюдать речевые нормы, избегая лексической недостаточности и избыточности, логических ошибок
4.
Создание монологического высказывания
10.2.4 - создавать высказывание(побуждение, убеждение, информационную речь), используя приемы привлечения внимания и учитывая целевую аудиторию
11.2.4 - создавать развернутое монологическое высказывание для публичного выступления, удерживая внимание и взаимодействуя с аудиторией
5.
Участие в диалоге
10.2.5 - участвовать в полемике, синтезируя различные точки зрения и предлагая решение проблемы
11.2.5 - участвовать в деловой беседе, решая проблему и достигая договоренности
6. Оценивание устного высказывания
10.2.6 - оценивать устное высказывание с точки зрения использования приемов привлечения внимания для определҰнной целевой аудитории, выражения собственного отношения к проблеме, умения регулировать конфликтную ситуацию

10.1.3 – мәтіннің негізгі ойын және мәселені анықтау, мүмкін болатын шешу жолдарын көрсету
11.1.3 - мәтіннің негізгі ойын және автор ұстанымын анықтау , оған өзінің қарым-қатынасын көрсету
4. Мәтіннің негізгі ойын анықтау
10.1.4 - мәтіннің қорытынды сөйлемдеріне, тұжырымдарына сүйене отырып, барлық мәтіннің мазмұнын болжау
11.1.4 - ұсынылған мәселе бойынша себеп , салдарын болжау
5. Мәтін мазмұнын болжау
10.1.5 - мақсатты аудиторияға назар аударту тәсілдерін пайдалану арқылы пікірді бағалау; сұхбаттасымен келісу/келіспеуге негізделген қақтығыс жағдаятын реттеу біліктілігі, мәтіннің формасы мен құрылымдық және тілдік ерекшелігі
11.1.5 - кең ауқымды тақырыптар бойынша ауызша сөйлеудің түрлі нысандарын сөйлеу тәртібі тактикасы тұрғысында іске асыру біліктілігі ұстанымында сөз сөйлеуді бағалау
2) айтылым:
Білім алушылар:
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
10-сынып
11-сынып
1. Сөздік қордың алуандығы
10.2.1- сөздік қорға кіретін ғылыми-техникалық, қоғамдық-саяси, оқу-кәсіби тақырыптардағы лексиканы меңгеру
11.2.1 - сөздік қорға кіретін заңнамалық, қоғамдық-саяси және экономикалық тақырыптардағы лексиканы меңгеру
2. Ауызша айтылған мәтінді айтып беру тыңдалған/оқылған мәтін;
10.2.2 - мәселені өз түсінуінде көрсете және оқығанын/тыңдағанын өз тәжірибесімен байланыстыра отырып мәтіннің мазмұнын айту
11.2.2 - назар аудару құралдарын пайдалану арқылы нақты мақсатты аудиторияда мәтіннің мазмұнын бейімдеп айту;
3. Сөйлеу нормаларын сақтау
10.2.3- лексикалық үйлесімділіктің бұзылуын болдырмай тілдік нормаларды сақтау, сөздерді өзіне тән мәнінде қолдану;
11.2.3 -лексикалық жетіспеушілікті немесе артықшылықты, логикалық қателіктерді болдырмау үшін сөйлеу нормаларын дұрыс сақтау
4. Монологті сөз сөйлеуді құрау
10.2.4 - мақсатты аудиторияны ескере отырып, назар аударту тәсілдерін пайдаланып пікір құрау (талаптану, сенім, ақпараттық әңгіме)
11.2.4 - көпшіліктің алдында сөйлеу үшін назар аудартуды, аудиториямен байланыста болуды ескере отырып монологті сөз сөйлеуді құрау
5. Диалогке қатысу
10.2.5 - проблемаларды шешуді ұсына отырып және әртүрлі тұрғыдан жинақтау жасай отырып пікірталасқа қатысу
11.2.5- проблемаларды шеше отырып келісімге қол жеткізу арқылы іскерлік әңгімеге қатысу
6. Ауызша сөйлеуді бағалау
10.2.6 - нақты мақсатты аудиторияға назар аударту тәсілдерін пайдалану арқылы мәселеге өзіндік қарым-қатынасын көрсетіп, қақтығыс жағдаятын реттей алу біліктілігі, өзіндік көзқарасы негізінде ауызша сөйлеуді бағалау

11.2.6 - оценивать устное высказывание с точки зрения умения отстаивать собственную позицию и воздействовать на слушателей, реализовать тактику речевого поведения в различных формах устной речи по широкому кругу тем
2) чтение:
Обучающиеся должны:
Навыки
Цели обучения
Класс 10
Класс 11
1.
Понимание содержания текста
10.3.1 - понимать детально содержание сплошных и несплошных текстов, интерпретируя его и соотнося детали с общей идеей текста
11.3.1 - понимать детально и интерпретировать содержание текстов, интерпретируя его и определяя назначение графика, таблицы, иллюстрации с основной мыслью
2.
Определение стилей и типов речи
10.3.2 - определять особенности текстов разных жанров, стилей и подстилей, в том числе научного стиля (научно-популярная статья, аналитическая статья, пресс-релиз, репортаж); определять принадлежность текстов к смешанному типу на основе характерных признаков
11.3.2 - определять стилистические особенности текстов разных жанров, стилей и подстилей, в том числе официально-делового стиля (научная статья, деловое письмо, тезисы, публичное выступление), определять принадлежность текстов к смешанному типу на основе характерных признаков
3.
Формулирование вопросов и ответов
10.3.3 - формулировать вопросы по прочитанному тексту и отвечать на вопросы, используя информацию из текста для подтверждения своей точки зрения
11.3.3 - формулировать вопросы и отвечать на вопросы, содержащие информацию, явно не выраженную в тексте
4.
Владение разными видами чтения
10.3.4 - владеть стратегиями чтения, включая просмотровое чтение, сканирование и детальное чтение
11.3.4 - владеть разными видами и стратегиями чтения в зависимости от цели и задач
5. Анализ художественных произведений
10.3.5 - анализировать содержание художественных произведений, определяя роль композиции, изобразительно-выразительных средств, деталей, в раскрытии основной мысли
11.3.5 - анализировать содержание художественных произведений, оценивая их форму и содержание
6.
Извлечение информации из различных ресурсов
10.3.6 - извлекать необходимую информацию
из различных источников, определяя факт и мнение
11.3.6 - извлекать необходимую информацию из разных источников, критически оценивая аргументы, содержащиеся в ней
7.
Сравнительный анализ текстов
10.3.7 - сравнивать цели текстов, целевую аудиторию, жанровую и стилистическую принадлежность, выявляя их общие и отличительные признаки (статистический отчет, научно-популярная статья, пресс-релиз и другие)
11.3.7 - сравнивать цели текстов, целевую аудиторию, авторскую позицию, жанровую и стилистическую принадлежность, выявляя их общие и отличительные признаки (тезисы научной статьи, деловое письмо, публичное выступление, аналитическая статья и другие)

11.2.6 - кең ауқымды тақырыптар бойынша ауызша сөйлеудің түрлі формаларын сөйлеу тәртібі тактикасы тұрғысында іске асыру біліктілігі, тыңдаушыларға әсер етуде өз ұстанымында тұру, өз көзқарасын қорғауда ауызша сөз сөйлеуді бағалау
3) оқылым:
Білім алушылар:
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
10-сынып
11-сынып
1. Мәтіннің мазмұнын түсіну
10.3.1 - мәтіннің жалпы идеясын бөлшектерімен салыстыра әрі түсіндіре отырып тұтас және тұтас емес мәтіндердің мазмұнын егжей-тегжейлі түсіну;
11.3.1- мәтінді түсіндіре отырып және график, кестелер, иллюстрациялардың негізгі ойы мен міндеттерін анықтай отырып, мәтіндер мазмұнын түсіндіру және егжей-тегжейлі түсіну
2. Сөйлеу стилі мен типтерін анықтау
10.3.2 - түрлі жанрлар мен стильдердегі, оның ішінде, ғылыми стильдегі (ғылыми-көпшілік мақала, аналитикалық мақала, баспасөз хабарламасы, репортаж) мәтіндердің ерекшеліктерін анықтау; өзіне тән белгілер негізінде мәтіндердің аралас түрге жататындығын анықтау
11.3.2 - түрлі жанрлар мен стильдердегі оның ішінде, ресми-іскери стильдегі (ғылыми мақала, іскерлік хат, тезистер, көпшілік алдында сөз сөйлеу) мәтіндердің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау, өзіне тән белгілері негізінде мәтіндердің аралас түрге жататындығын анықтау
3. Сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау
10.3.3 - оқылған мәтін бойынша сұрақтарды қалыптастыру және өз көзқарасын растау үшін мәтіннен ақпараттарды пайдалана отырып сұрақтарға жауап беру
11.3.3 - мәтінде айқын көрсетілмеген ақпараты бар сұрақтарға жауап беру және сұрақтар қалыптастыру
4. Оқудың әртүрлі түрлерін меңгеру
10.3.4 - жүгіртіп оқу, сканерлеу және егжей-тегжейлі оқуды қоса алғанда оқулар стратегияларын меңгеру
11.3.4 - мақсаты мен міндеттеріне байланысты оқудың әртүрлі түрлерін және стратегияларын меңгеру
5. Көркем шығармаларды талдау
10.3.5 - негізгі ойды ашудағы композиция, бейнелеу-білдіру тәсілдері, бөлшектердің рөлін анықтай отырып әдеби көркем шығармалар мазмұнын талдау
11.3.5 - әдеби көркем шығармалардың нысаны мен мазмұнын бағалай отырып, олардың мазмұнына талдау жасау
6. Әртүрлі ресурстардан ақпарат алу
10.3.6 - дерек пен пікірді анықтай отырып әртүрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты алу
11.3.6 - ақпараттағы айғақтарды сыни тұрғыдан бағалай отырып, әртүрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты алу
7. Мәтіндерді салыстырмалы талдау
10.3.7 - олардың ортақ және ерекше белгілерін анықтай отырып мәтіндердің мақсаттарын, мақсатты аудиторияны, жанрлық және стилистикалық қатыстылығын салыстыру (статистикалық есеп, ғылыми-көпшілік мақала, баспасөз хабарламасы және басқалар)
11.3.7 - олардың ортақ және айырмашылық белгілерін анықтай отырып мәтіндердің мақсаттарын, мақсатты аудиторияны, авторлық ұстанымын, жанрлық және стилистикалық қатыстылығын салыстыру ( ғылыми мақала тезистері, іскерлік хат, көпшілік алдында сөз сөйлеу, аналитикалық мақала және басқалар)

3) письмо:
Обучающиеся должны:
Навыки
Цели обучения
Цели обучения
Класс 10
Класс 11
1.
Создание текстов разных типов, жанров и стилей речи
10.4.1 - создавать тексты смешанных типов, разных жанров, стилей и подстилей (статья, пресс-релиз, репортаж, аннотация)
11.4.1 - создавать тексты смешанных типов, разных жанров, стилей и подстилей (статья, письмо, тезисы, резюме)
2.
Синтез прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала
10.4.2 - излагать сжато информацию прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального текста,
сохраняя основную мысль и выражая личную оценку
11.4.2 - излагать сжато информацию прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального текста, в том числе материалы СМИ, перефразируя исходный материал и сохраняя основную мысль
3.
Представление информации в различных формах
10.4.3 - представлять информацию в виде несплошного текста, используя информацию двух и более текстов
11.4.3 - представлять информацию в виде сплошного текста (отчҰт, аналитическая статья), сравнивая данные таблиц, схем, диаграмм, объединенных одной темой или проблемой
4.
Творческое письмо
10.4.4 - писать творческие работы (описания, повествования), используя знания из других предметных областей
11.4.4 - писать творческие работы (описания, повествования, тексты смешанных типов) с явно или скрыто выраженной авторской позицией
5. Написание эссе
10.4.5 - писать эссе объемом 200-250 слов, в том числе причинно-следственное, аргументативное
11.4.5 - писать эссе объемом 250-300 слов, в том числе дискуссионное, сравнительно-сопоставительное
6.Соблюдение орфографических норм
10.4.6 - соблюдать орфографические нормы (Н и НН в разных частях речи, правописание Ь и Ъ, правописание числительных, сложных слов)
11.4.6 - соблюдать орфографические нормы (правописание частиц, наречий, предлогов и союзов)
7.Соблюдение пунктуационных норм
10.4.7- соблюдать пунктуационные нормы в сложных синтаксических конструкциях
11.4.7 - соблюдать пунктуационные нормы в трудных случаях (в СПП с несколькими придаточными, с союзом "как")
3) использование языковых единиц:
Обучающиеся должны:
Навыки
Класс 10
Класс11
1.
Использование грамматических форм слов
10.5.1 - использовать правильно именные части речи в различных формах
11.5.1 - использовать правильно формы глаголов, наречия и служебные части речи
2.
Использование синтаксических конструкций
10.5.2 - .использовать уместно сложные синтаксические конструкции с точки зрения их функционально-стилистических качеств
11.5.2 - использовать нормы и правила русского литературного языка при построении речевого высказывания использовать синтаксические единицы в соответствии с нормами современного русского литературного языка

3) жазылым:
Білім алушылар:
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
10-сынып
11-сынып
1. Әртүрлі сөйлеу жанрлары және стиліндегі мәтіндерді құрау
10.4.1 - әртүрлі жанрдағы, стильдегі аралас типтегі мәтіндерді құрау (мақала, баспасөз-релизі, репортаж, аннотация)
11.4.1 - әртүрлі жанрдағы және стильдегі аралас типтегі мәтіндерді құрау (мақала, хат, тезис, резюме)
2. Тыңдалған, оқылған және аудиовизуалдық материалдарды синтездеу
10.4.2 - негізгі ойды сақтай және жеке баға бере отырып тыңдалған, оқылған және/немесе дыбыс-бейне жазу мәтіні ақпаратын ықшамдап баяндау
11.4.2 - негізгі ойды сақтай және бастапқы материалды қайта айта отырып тыңдалған, оқылған және/немесе дыбыс-бейне жазу мәтіні, соның ішінде, БАҚ-тың материалдары ақпаратын ықшамдап баяндау
3. Әртүрлі нысандағы ақпараттарды ұсыну
10.4.3 - екі және одан да көп мәтіндердің ақпараттарын пайдалана отырып ақпаратты тұтас емес мәтін түрінде ұсыну
11.4.3 - бір мәтінмен немесе проблемамен біріктірілген кестелердің, схемалардың, диаграммалардың деректерін салыстыра отырып ақпаратты тұтас мәтін (есеп, аналитикалық мақала) түрінде ұсыну
4. Шығармашылық хат
10.4.4 - басқа пәндік салалардан алған білімдерін пайдалана отырып шығармашылық жұмыстар жазу (сипаттау, баяндау)
11.4.4 - айқын немесе жасырын авторлық ұстанымда шығармашылық жұмыстар жазу (сипаттау, баяндау, аралас типті мәтіндер)
5. Эссе жазу
10.4.5 - көлемі 250-300 сөзден тұратын, соның ішінде себеп-тергеуімен, айғақты эссе жазу
11.4.5 - көлемі 250-300 сөзден тұратын, соның ішінде дискуссиялық, салғастырмалы- салыстырмалы эссе жазу
6. Орфографиялық нормаларды сақтау
10.4.6 - орфографиялық нормаларды сақтау (Н және НН әртүрлі сөз таптарында, Ь және Ъ-нің, сандардың, күрделі сөздердің емле ережесі)
11.4.6 - орфографиялық нормаларды сақтау (шылаулар, үстеу, септеулік мен жалғаулық шылаулардың емле ережесі)
7. Пунктуациялық нормаларды сақтау
10.4.7 - күрделі синтаксистік құрылымдардағы тыныс белгілері нормаларын сақтау
11.4.7 - қиын жағдайларда пунктуациялық нормаларды сақтау (СҚС-дегі бірнеше бағыныңқы, септеулік шылаулармен)
4) тілдік бірліктерді пайдалану:
Білім алушылар:
Дағдылар
10-сынып
11-сынып
1. Сөздердің грамматикалық нысандарын пайдалану
10.5.1 - әртүрлі нысандарда сөз таптарын дұрыс пайдалану;
11.5.1 - етістіктердің, үстеу және қызметтік сөз таптарының нысандарын дұрыс пайдалану
2. Синтаксистік құрылымдарды пайдалану
10.5.2 - функционалды-стилистикалық қасиеттері тұрғысынан алғанда күрделі синтаксистік құрылымдарды орынды пайдалану
11.5.2 - сөйлеу сөздерін құрау кезінде орыс әдеби тілінің нормалары мен ережелерін пайдалану, заманауи орыс әдеби тілінің нормаларына сәйкес синтаксистік бірліктерді пайдалану

19. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Русский язык и литература" для 10-11 классов (естественно-математическое направление, общественно-гуманитарное направление) уровня общего среднего образования по обновленному содержанию. (Согласно приложению)
20. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Русский язык и литература"
для 10-11 классов уровня общего
среднего образования по
обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Русский язык и литература" для 10-11 классов уровня общего среднего образования по обновленному содержанию (естественно-математическое направление, общественно-гуманитарное направление)
Сноска. Долгосрочный план в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
1) 10 класс
Тема
Изучаемые художественные произведения (по выбору)
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1 четверть
Туризм. Экотуризм
А.С. Пушкин. "Монастырь на Казбеке".
В.С. Высоцкий. "Гимн морю и горам".
А.К. Толстой. "Растянулся на просторе".
Слушание
10.1.1 понимать детально информацию сообщения, подтекст, определяя социальные и эмоционально-экспрессивные особенности речи говорящего;
10.1.4 прогнозировать содержание всего текста, опираясь на заключительные фразы, выводы текста
Говорение
10.2.1 владеть словарным запасом, включающим лексику социально-культурной, учебно-профессиональной, общественно-политической сфер;
10.2.2 пересказывать содержание текста, демонстрируя собственное понимание проблематики и связывая прочитанное/услышанное с собственным опытом;
10.2.4 создавать высказывание (побуждение, убеждение, информационную речь), используя приемы привлечения внимания и учитывая целевую аудиторию
Чтение
10.3.1 понимать детально содержание текстов, соотнося детали с основной мыслью текста;
10.3.2 определять структурные, лексические и грамматические особенности текстов публицистического стиля (пресс-релиз);
10.3.3 формулировать практические вопросы по прочитанному тексту и отвечать на них, используя внетекстовую информацию для подтверждения своей точки зрения
Письмо
10.4.1 создавать тексты смешанных типов, тексты публицистического стиля (пресс-релиз);
10.4.3 представлять информацию в виде несплошного текста, используя информацию двух текстов;
10.4.6 соблюдать орфографические нормы (Н и НН в разных частях речи)
Использование языковых единиц
10.5.1 использовать отглагольные существительные, прилагательные в краткой форме;
10.5.2 использовать безличные конструкции
Человек и Родина
М.Ю. Лермонтов. "Родина".
Ч. Айтматов. "Буранный полустанок".
Г. Бельгер. "Дедушка Сергали".
С. Есенин. "Тема Родины в творчестве поэта" (на выбор учителя).
М.Д. Симашко. "Емшан".
К.Г. Паустовский. "Бескорыстие".
Программа "Мәңгілік Ел".
Слушание
10.1.3 определять основную мысль текста, выявляя детали, подтверждающие ее;
10.1.4 прогнозировать содержание всего текста, опираясь на заключительные фразы, выводы текста
Говорение
10.2.3 соблюдать речевые нормы, избегая нарушений лексической сочетаемости, использования слов в несвойственном значении;
10.2.5 участвовать в полемике, синтезируя различные точки зрения и предлагая решение проблемы
Чтение
10.3.2 определять структурные, лексические и грамматические особенности текстов публицистического стиля (статья);
10.3.4 владеть стратегиями чтения, включая просмотровое чтение, сканирование и детальное чтение
Письмо
10.4.1 создавать тексты смешанных типов, тексты публицистического стиля (статья);
10.4.2 излагать сжато информацию прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального текста, сохраняя основную мысль и выражая личную оценку;
10.4.6 соблюдать орфографические нормы (правописание Ь и Ъ)
Использование языковых единиц
10.5.1 использовать отглагольные существительные, прилагательные в краткой форме, глаголы в страдательном залоге;
10.5. 2 использовать предложения с обособленными второстепенными членами
2 четверть
Наука и этика
М. А. Булгаков. "Собачье сердце".
А. Беляев. "Голова профессора Доуэля".
Слушание
10.1.2 понимать значение слов социально-культурной, учебно-профессиональной, общественно-политической сфер;
10.1.3 определять основную мысль текста, выявляя детали, подтверждающие ее
Говорение
10.2.1 владеть словарным запасом, включающим лексику социально-культурной, учебно-профессиональной, общественно-политической сфер;
10.2.3 соблюдать речевые нормы, избегая нарушений лексической сочетаемости, использования слов в несвойственном значении;
10.2.4 создавать высказывание (побуждение, убеждение, информационную речь), используя приемы привлечения внимания и учитывая целевую аудиторию
Чтение
10.3.2 определять структурные, лексические и грамматические особенности текстов научного (научно-популярного подстиля) стиля (статья, тезисы);
10.3.5 анализировать содержание художественных произведений, определяя роль композиции, изобразительно-выразительных средств, деталей в раскрытии основной мысли;
10.3.6 извлекать необходимую информацию из различных источников, определяя факт и мнение
Письмо
10.4.1 создавать тексты смешанных типов, тексты научного (научно-популярного подстиля) стиля (статья, тезисы);
10.4.6 соблюдать орфографические нормы (правописание числительных);
10.4.7 соблюдать пунктуационные нормы в сложных синтаксических конструкциях, тире в простом и сложном предложении
Использование языковых единиц
10.5.1 использовать причастия, деепричастия;
10.5.2 использовать предложения с обособленными второстепенными членами
Планета Земля. Океаны.
В.В. Маяковский. "Атлантический океан".
А.де Сент Экзюпери. "Маленький принц".
Слушание
10.1.4 прогнозировать содержание всего текста, опираясь на заключительные фразы, выводы текста;
10.1.5 оценивать высказывание с точки зрения правильности и уместности использованных языковых единиц
Говорение
10.2.1 владеть словарным запасом, включающим лексику социально-культурной, учебно-профессиональной, общественно-политической сфер;
10.2.4 создавать высказывание (побуждение, убеждение, информационную речь), используя приемы привлечения внимания и учитывая целевую аудиторию;
10.2.6 создавать высказывание на основе рисунков, графиков, таблиц, схем, диаграмм
Чтение
10.3.1 понимать детально содержание текстов, соотнося детали с основной мыслью текста;
10.3.7 сравнивать цели, целевую аудиторию, жанровые и стилистические особенности текстов
Письмо
10.4.4 писать творческие работы (описания), используя знания из других предметных областей;
10.4.7 правильно использовать тире в простом и сложном предложении
Использование языковых единиц
10.5.1 использовать причастия, деепричастия;
10.5.2 использовать безличные конструкции, предложения с обособленными второстепенными членами
3 четверть
Литература и искусство
А.С. Пушкин. "Моцарт и Сальери", "Е.Онегин".
А.И. Куприн. "Гранатовый браслет".
В.М. Гаршин. "Художники".
О.Сулейменов. "Махамбету" (отрывок "Песня акына").
Слушание
10.1.1 понимать детально информацию сообщения, подтекст, определяя социальные и эмоционально-экспрессивные особенности речи говорящего;
10.1.2 понимать значение слов социально-культурной, учебно-профессиональной, общественно-политической сфер;
10.1.5 оценивать высказывание с точки зрения правильности и уместности использованных языковых единиц
Говорение
10.2.1 владеть словарным запасом, включающим лексику социально-культурной, учебно-профессиональной, общественно-политической сфер;
10.2.2 пересказывать содержание текста, демонстрируя собственное понимание проблематики и связывая прочитанное/ услышанное с собственным опытом;
10.2.5 участвовать в полемике, синтезируя различные точки зрения и предлагая решение проблемы
Чтение
10.3.2 определять структурные, лексические и грамматические особенности текстов публицистического стилей (эссе);
10.3.3 формулировать практические вопросы по прочитанному тексту и отвечать на них, используя внетекстовую информацию из текста для подтверждения своей точки зрения;
10.3.5 анализировать содержание художественных произведений, определяя роль композиции, изобразительно-выразительных средств, деталей, в раскрытии основной мысли
Письмо
10.4.5 писать причинно-следственное эссе;
10.4.7 соблюдать пунктуационные нормы в сложных синтаксических конструкциях, тире в простом и сложном предложении
Использование языковых единиц
10.5.1 использовать причастия, деепричастия;
10.5.2 использовать предложения с обособленными второстепенными членами
Тема социального неравенства в литературе
А.П. Чехов. "Толстый и тонкий".
Н. А. Островский. "Бесприданница".
Н. В. Гоголь. "Шинель".
И.С. Тургенев. "Два богача".
Слушание
10.1.2 понимать значение слов социально-культурной, учебно-профессиональной, общественно-политической сфер;
10.1.3 определять основную мысль текста, выявляя детали, подтверждающие ее
Говорение
10.2.3 соблюдать речевые нормы, избегая нарушений лексической сочетаемости, использования слов в несвойственном значении;
10.2.4 создавать высказывание (побуждение, убеждение, информационную речь), используя приемы привлечения внимания и учитывая целевую аудиторию;
10.2.6 создавать высказывание на основе рисунков, графиков, таблиц, схем, диаграмм
Чтение
10.3.2 определять структурные, лексические и грамматические особенности текстов публицистического стиля (интервью);
10.3.5 анализировать содержание художественных произведений, определяя роль композиции, изобразительно-выразительных средств, деталей в раскрытии основной мысли
Письмо
10.4.1 создавать тексты смешанных типов, тексты публицистического стиля (интервью);
10.4.2 излагать сжато информацию прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального текста, сохраняя основную мысль и выражая личную оценку;
10.4.6 соблюдать орфографические нормы (правописание сложных слов)
Использование языковых единиц
10.5.1 использовать сложные прилагательные;
10.5.2 использовать сложные синтаксические конструкции
4 четверть
Развитие общества: экономика и сотрудничество
О. Бальзак. "Гобсек".
Н.А. Назарбаев. "В потоке истории" (отрывок).
Слушание
10.1.1 понимать детально информацию сообщения, подтекст, определяя социальные и эмоционально-экспрессивные особенности речи говорящего;
10.1.5 оценивать высказывание с точки зрения правильности и уместности использованных языковых единиц
Говорение
10.2.2 пересказывать содержание текста, демонстрируя собственное понимание проблематики и связывая прочитанное/услышанное с собственным опытом;
10.2.5 участвовать в полемике,, синтезируя различные точки зрения и предлагая решение проблемы;
10.2.6 создавать высказывание на основе рисунков, графиков, таблиц, схем, диаграмм
Чтение
10.3.1 понимать детально содержание текстов, соотнося детали с основной мыслью текста;
10.3.4 владеть стратегиями чтения, включая просмотровое чтение, сканирование и детальное чтение
Письмо
10.4.3 представлять информацию в виде несплошного текста, используя информацию двух текстов;
10.4.4 писать творческие работы (повествования), используя знания из других предметных областей;
10.4.7 соблюдать пунктуационные нормы в сложных синтаксических конструкциях, тире в простом и сложном предложении
Использование языковых единиц
10.5.1 использовать отглагольные существительные, прилагательные в краткой форме, глаголы в страдательном залоге, причастия, деепричастия;
10.5.2 использовать сложные синтаксические конструкции
Значение труда в жизни человека и общества
А. П. Платонов. "Песчаная учительница".
М.Е. Салтыков – Щедрин. "Повесть о том, как один мужик двух генералов прокормил".
М.Е. Салтыков – Щедрин. "Дикий помещик".
Слушание
10.1.2 понимать значение слов социально-культурной, учебно-профессиональной, общественно-политической сфер;
10.1.5 оценивать высказывание с точки зрения правильности и уместности использованных языковых единиц
Говорение
10.2.2 пересказывать содержание текста, демонстрируя собственное понимание проблематики и связывая прочитанное/ услышанное с собственным опытом;
10.2.3 соблюдать речевые нормы, избегая нарушения лексической сочетаемости, использования слов в несвойственном значении;
10.2.5 участвовать в полемике, синтезируя различные точки зрения и предлагая решение проблемы
Чтение
10.3.2 определять структурные, лексические и грамматические особенности текстов публицистического стиля (эссе);
10.3.6 извлекать необходимую информацию из различных источников, определяя факт и мнение;
10.3.7 сравнивать цели, целевую аудиторию, жанровые и стилистические особенности текстов
Письмо
10.4.5 писать аргументативное эссе;
10.4.7 соблюдать пунктуационные нормы в сложных синтаксических конструкциях, тире в простом и сложном предложении
Использование языковых единиц
10.5.1 использовать отглагольные существительные, сложные прилагательные, прилагательные в краткой форме, глаголы в страдательном залоге, причастия, деепричастия;
10.5.2 использовать сложные синтаксические конструкции

19. Осы оқу бағдарламасы қосымшада берілген жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11-сыныптарға арналған "Орыс тілі мен әдебиеті" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
20. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің 10-11-сыныптарына
арналған орыс тілі мен
әдебиеті жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу оқу
бағдарламасына қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11-сыныптарына арналған "Орыс тілі мен әдебиеті" жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар (жаратылыстану-математикалық бағыт, қоғамдық-гуманитарлық бағыт)
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) 10 –сынып:
Тақырып
Оқытылатын көркем шығармалар (таңдау бойынша)
Сөйлеу қызметінің түрлері
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Туризм. Экотуризм
А.С.Пушкин "Казбектегі Монастырь",
В.С. Высоцкий "Теңіз бен таулар гимні",
А.К. Толстой "Жазық кеңістікке созылған"
Тыңдалым
10.1.1 сөйлеуші сөзінің әлеуметтік және эмоциялық-экспрессивті ерекшеліктерін анықтай отырып хабардың негізгі, егжей-тегжейлі және жасырын ақпараттарын түсіну;
10.1.2 ғылыми-техникалық, қоғамдық-саяси, оқу-кәсіби тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
10.2.1 сөздік қорға кіретін ғылыми-техникалық, қоғамдық-саяси, оқу-кәсіби тақырыптағы лексиканы меңгеру;
10.2.2 мәселені өз түсінуінде көрсете және оқығанын/тыңдағанын өз тәжірибесімен байланыстыра отырып мәтіннің мазмұнын айту
Оқылым
10.3.1 мәтіннің жалпы идеясын бөлшектерімен салыстыра әрі түсіндіре отырып тұтас және тұтас емес мәтіндердің мазмұнын егжей-тегжейлі түсіну;
10.3.3 оқылған мәтін бойынша сұрақтарды қалыптастыру және өз көзқарасын растау үшін мәтіннен ақпараттарды пайдалана отырып сұрақтарға жауап беру
Жазылым
10.4.1 әртүрлі жанрдағы, стильдегі аралас типтегі мәтіндерді құрау (мақала, баспасөз-релизі, репортаж, аннотация);
10.4.3 екі және одан да көп мәтіндердің ақпараттарын пайдалана отырып ақпаратты тұтас емес мәтін түрінде ұсыну
Тілдік бірліктерді пайдалану
10.5.1 әртүрлі нысандарда сөз таптарын дұрыс пайдалану;
10.5.2 функционалды-стилистикалық қасиеттері тұрғысынан алғанда күрделі синтаксистік құрылымдарды орынды пайдалану
Адам және Отан
М. Ю. Лермонтов "Отаным",
Ш. Айтматов "Боранды бекет"
Г. Бельгер " Серғали ата ".
С. Есенин. "Ақын шығармашылығындағы Отан тақырыбы" (мұғалімдердің таңдауына).
М.Д. Симашко. "Емшан".
К.Г.Паустовский. "Бескорыстие".
"Мәңгілік Ел" бағдарламасы.
Тыңдалым
10.1.4 мәтіннің қорытынды сөйлемдеріне, тұжырымдарына сүйене отырып, барлық мәтіннің мазмұнын болжау
Айтылым
10.2.3 лексикалық үйлесімділіктің бұзылуын болдырмай тілдік нормаларды сақтау, сөздерді өзіне тән мәнінде қолдану;
10.2.4 мақсатты аудиторияны ескере отырып, назар аударту тәсілдерін пайдаланып пікір құру (талаптану, сенім, ақпараттық әңгіме)
Оқылым
10.3.2 түрлі жанрлар мен стильдердегі, соның ішінде, ғылыми стильдегі (ғылыми-көпшілік мақала, аналитикалық мақала, баспасөз хабарламасы, репортаж) мәтіндерінің ерекшеліктерін анықтау, өзіне тән белгілер негізінде мәтіндердің аралас түрге жататындығын анықтау;
10.3.4 қарап отырып оқу, сканерлеу және егжей-тегжейлі оқуды қоса алғанда оқулар стратегияларын меңгеру
Жазылым
10.4.1 әртүрлі жанрдағы, стильдегі аралас типтегі мәтіндерді құрау (мақала, баспасөз-релизі, репортаж, аннотация);
10.4.2 негізгі ойын сақтай және жеке баға бере отырып тыңдалған, оқылған және/немесе дыбыс-бейне жазу мәтіні ақпаратын ықшамдап баяндау
Тілдік бірліктерді пайдалану
10.5.1 әртүрлі нысандарда сөз таптарын дұрыс пайдалану;
10.5.2 функционалды-стилистикалық қасиеттері тұрғысынан алғанда күрделі синтаксистік құрылымдарды орынды пайдалану
2-тоқсан
Ғылым және этика
М. А. Булгаков "Иттің жүрегі"
А. Беляев "Профессор Доуэлдің басы"
Тыңдалым
10.1.3 мәтіннің негізгі ойын және мәселені анықтау, мүмкін болатын шешу жолдарын көрсету
Айтылым
10.2.1 сөздік қорға кіретін ғылыми-техникалық, қоғамдық-саяси, оқу-кәсіби тақырыптағы лексиканы меңгеру;
10.2.3 лексикалық үйлесімділіктің бұзылуын болдырмай тілдік нормаларды сақтау, сөздерді өзіне тән мәнінде қолдану;
10.2.5 проблемаларды шешуді ұсына отырып және әртүрлі тұрғыдан жинақтау жасай отырып пікірталасқа қатысу
Оқылым
10.3.2 түрлі жанрлар мен стильдердегі, оның ішінде, ғылыми стильдегі (ғылыми-көпшілік мақала, аналитикалық мақала, баспасөз-релизі, репортаж) мәтіндердің ерекшеліктерін анықтау, өзіне тән белгілер негізінде мәтіндердің аралас түрге жататындығын анықтау;
10.3.6 дерек пен пікірді анықтай отырып әртүрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты алу
Жазылым
10.4.4 басқа пәндік салалардан алған білімдерін пайдалана отырып шығармашылық жұмыстар жазу (сипаттау, баяндау);
10.4.6 орфографиялық нормаларды сақтау (Н және НН әртүрлі сөз таптарында, Ь және Ъ-нің, сандардың, күрделі сөздердің емле ережесі);
10.4.7 күрделі синтаксистік құрылымдардағы тыныс белгілері нормаларын сақтау
Тілдік бірліктерді пайдалану
10.5.1 әртүрлі нысандарда сөз таптарын дұрыс пайдалану;
10.5.2 функционалды-стилистикалық қасиеттері тұрғысынан алғанда күрделі синтаксистік құрылымдарды орынды пайдалану
Ғаламшар. Жер. Мұхиттар.
В.В. Маяковский "Атлант мұхиты"
А.де Сент Экзюпери. "Маленький принц".
Тыңдалым
10.1.1 сөйлеуші сөзінің әлеуметтік және эмоциялық-экспрессивті ерекшеліктерін анықтай отырып хабардың негізгі, егжей-тегжейлі және жасырын ақпараттарын түсіну;
10.1.5 мақсатты аудиторияға назар аударту тәсілдерін пайдалану тұрғысында пікірді бағалау; сұхбаттасымен келісу/келіспеуге негізделген қақтығыс жағдаятын реттеу біліктілігі, мәтіннің формасы мен құрылымдық және тілдік ерекшелігі
Айтылым
10.2.1 сөздік қорға кіретін ғылыми-техникалық, қоғамдық-саяси, оқу-кәсіби тақырыптағы лексиканы меңгеру;
10.2.4 мақсатты аудиторияны ескере отырып, назар аударту тәсілдерін пайдаланып пікір құру (талаптану, сенім, ақпараттық әңгіме)
Оқылым
10.3.1 мәтіннің жалпы идеясын бөлшектерімен салыстыра әрі түсіндіре отырып тұтас және тұтас емес мәтіндердің мазмұнын егжей-тегжейлі түсіну;
10.3.7 олардың ортақ және ерекше белгілерін анықтай отырып мәтіндердің мақсаттарын, мақсатты аудиторияны, жанрлық және стилистикалық қатыстылығын салыстыру (статистикалық есеп, ғылыми-көпшілік мақала, баспасөз хабарламасы және басқалар)
Жазылым
10.4.4 басқа пәндік салалардан алған білімдерін пайдалана отырып шығармашылық жұмыстар жазу (сипаттау, баяндау);
10.4.6 орфографиялық нормаларды сақтау (Н және НН әртүрлі сөз таптарында, Ь және Ъ-нің, сандардың, күрделі сөздердің емле ережесі);
10.4.7 күрделі синтаксистік құрылымдардығы тыныс белгілері нормаларын сақтау
Тілдік бірліктерді пайдалану
10.5.1 әртүрлі нысандарда сөз таптарын дұрыс пайдалану;
10.5.2 функционалды-стилистикалық қасиеттері тұрғысынан алғанда күрделі синтаксистік құрылымдарды орынды пайдалану
3-тоқсан
Әдебиет және өнер
А.С. Пушкин "Моцарт пен Сальери", "Е.Онегин".
А.И. Куприн "Гранат білезік", В.М. Гаршин "Суретшілер".
О.Сулейменов. "Махамбету" ("Ақын әні" үзінді).
Тыңдалым
10.1.1 сөйлеуші сөзінің әлеуметтік және эмоциялық-экспрессивті ерекшеліктерін анықтай отырып хабардың негізгі, егжей-тегжейлі және жасырын ақпараттарын түсіну;
10.1.5 мақсатты аудиторияға назар аударту тәсілдерін пайдалану тұрғысында пікірді бағалау, сұхбаттасымен келісу/келіспеуге негізделген қақтығыс жағдаятын реттеу біліктілігі, мәтіннің формасы мен құрылымдық және тілдік ерекшелігі
Айтылым
10.2.1 сөздік қорға кіретін ғылыми-техникалық, қоғамдық-саяси, оқу-кәсіби тақырыптағы лексиканы меңгеру;
10.2.5 проблемаларды шешуді ұсына отырып және әртүрлі тұрғыдан жинақтау жасай отырып пікірталасқа қатысу
Оқылым
10.3.3 оқылған мәтін бойынша сұрақтарды қалыптастыру және өз көзқарасын растау үшін мәтіннен ақпараттарды пайдалана отырып сұрақтарға жауап беру;
10.3.5 негізгі ойын ашудағы композиция, бейнелеу-білдіру тәсілдері, бөлшектердің рөлін анықтай отырып әдеби көркем шығармалар мазмұнын талдау;
10.3.7 олардың ортақ және ерекше белгілерін анықтай отырып мәтіндердің мақсаттарын, мақсатты аудиторияны, жанрлық және стилистикалық қатыстылығын салыстыру (статистикалық есеп, ғылыми-көпшілік мақала, баспасөз хабарламасы және басқалар)
Жазылым
10.4.7 күрделі синтаксистік құрылымдардығы тыныс белгілері нормаларын сақтау
Тілдік бірліктерді пайдалану
10.5.1 әртүрлі нысандарда сөз таптарын дұрыс пайдалану;
10.5.2 функционалды-стилистикалық қасиеттері тұрғысынан алғанда күрделі синтаксистік құрылымдарды орынды пайдалану
Әдебиеттегі және БАҚ-тағы әлеуметтік теңсіздік тақырыбы
А.П. Чехов "Жуан және жіңішке",
Н. А. Островский "Жасаусыз қалыңдық", Н. В. Гоголь "Шинель".
И.С.Тургенев. "Екі бай"
Тыңдалым
10.1.2 ғылыми-техникалық, қоғамдық-саяси, оқу-кәсіби тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну;
10.1.3 мәтіннің негізгі ойын және мәселені анықтау, мүмкін болатын шешу жолдарын көрсету
Айтылым
10.2.3 лексикалық үйлесімділіктің бұзылуын болдырмай тілдік нормаларды сақтау, сөздерді өзіне тән мәнінде қолдану;
10.2.4 мақсатты аудиторияны ескере отырып, назар аударту тәсілдерін пайдаланып пікір құру (талаптану, сенім, ақпараттық әңгіме)
Оқылым
10.3.2 түрлі жанрлар мен стильдердегі, оның ішінде, ғылыми стильдегі (ғылыми-көпшілік мақала, аналитикалық мақала, баспасөз хабарламасы, репортаж) мәтіндердің ерекшеліктерін анықтау, өзіне тән белгілер негізінде мәтіндердің аралас түрге жататындығын анықтау;
10.3.5 негізгі ойын ашудағы композиция, бейнелеу-білдіру тәсілдері, бөлшектердің рөлін анықтай отырып әдеби көркем шығармалар мазмұнын талдау
Жазылым
10.4.2 негізгі ойын сақтай және жеке баға бере отырып тыңдалған, оқылған және/немесе дыбыс-бейне жазу мәтіні ақпаратын ықшамдап баяндау;
10.4.3 екі және одан да көп мәтіндердің ақпараттарын пайдалана отырып ақпаратты тұтас емес мәтін түрінде ұсыну;
10.4.5 көлемі 200-250 сөзден тұратын, соның ішінде себеп-тергеуімен, айғақты эссе жазу
Тілдік бірліктерді пайдалану
10.5.1 әртүрлі нысандарда сөз таптарын дұрыс пайдалану;
10.5.2 функционалды-стилистикалық қасиеттері тұрғысынан алғанда күрделі синтаксистік құрылымдарды орынды пайдалану
4-тоқсан
Қоғамның дамуы: экономика және ынтымақтастық
О. Бальзак "Гобсек".
Н.А. Назарбаев. "Тарих толқынында" (үзінді).
Тыңдалым
10.1.1 сөйлеуші сөзінің әлеуметтік және эмоциялық-экспрессивті ерекшеліктерін анықтай отырып хабардың негізгі, егжей-тегжейлі және жасырын ақпараттарын түсіну;
10.1.5 мақсатты аудиторияға назар аударту тәсілдерін пайдалану тұрғысында пікірді бағалау, сұхбаттасымен келісу/келіспеуге негізделген қақтығыс жағдаятын реттеу біліктілігі, мәтіннің формасы мен құрылымдық және тілдік ерекшелігі
Айтылым
10.2.2 мәселені өз түсінуінде көрсете және оқығанын/тыңдағанын өз тәжірибесімен байланыстыра отырып мәтіннің мазмұнын айту;
10.2.5 проблемаларды шешуді ұсына отырып және әртүрлі тұрғыдан жинақтау жасай отырып пікірталасқа қатысу
Оқылым
10.3.4 жүгіртіп оқу, сканерлеу және егжей-тегжейлі оқуды қоса алғанда оқулар стратегияларын меңгеру;
10.3.5 негізгі ойын ашудағы композиция, бейнелеу-білдіру тәсілдері, бөлшектердің рөлін анықтай отырып әдеби көркем шығармалар мазмұнын талдау
Жазылым
10.4.1 әртүрлі жанрдағы, стильдегі аралас типтегі мәтіндерді құрау (мақала, баспасөз-релизі, репортаж, аннотация);
10.4.3 екі және одан да көп мәтіндердің ақпараттарын пайдалана отырып ақпаратты тұтас емес мәтін түрінде ұсыну
Тілдік бірліктерді пайдалану
10.5.1 әртүрлі нысандарда сөз таптарын дұрыс пайдалану;
10.5.2 функционалды-стилистикалық қасиеттері тұрғысынан алғанда күрделі синтаксистік құрылымдарды орынды пайдалану
Еңбектің адам және қоғам өміріндегі маңызы
А. П. Платонов "Құмды жердің мұғалімі",
М.Е. Салтыков - Щедрин "Бір мұжықтың екі генералды қалай асырағаны туралы" повесть.
М.Е. Салтыков – Щедрин. "Дикий помещик".
Тыңдалым
10.1.2 ғылыми-техникалық, қоғамдық-саяси, оқу-кәсіби тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну;
10.1.5 мақсатты аудиторияға назар аударту тәсілдерін пайдалану тұрғысында пікірді бағалау, сұхбаттасымен келісу/келіспеуге негізделген қақтығыс жағдаятын реттеу біліктілігі, мәтіннің формасы мен құрылымдық және тілдік ерекшелігі
Айтылым
10.2.1 сөздік қорға кіретін ғылыми-техникалық, қоғамдық-саяси, оқу-кәсіби тақырыптағы лексиканы меңгеру;
10.2.4 мақсатты аудиторияны ескере отырып, назар аударту тәсілдерін пайдаланып пікір құру (талаптану, сенім, ақпараттық әңгіме)
Оқылым
10.3.2 түрлі жанрлар мен стильдердегі, оның ішінде, ғылыми стильдегі (ғылыми-көпшілік мақала, аналитикалық мақала, баспасөз-релизі, репортаж) мәтіндердің ерекшеліктерін анықтау, өзіне тән белгілер негізінде мәтіндердің аралас түрге жататындығын анықтау;
10.3.7 олардың ортақ және ерекше белгілерін анықтай отырып мәтіндердің мақсаттарын, мақсатты аудиторияны, жанрлық және стилистикалық қатыстылығын салыстыру (статистикалық есеп, ғылыми-көпшілік мақала, баспасөз хабарламасы және басқалар)
Жазылым
10.4.5 көлемі 200-250 сөзден тұратын, оның ішінде, себеп-тергеуімен, айғақты эссе жазу;
10.4.6 орфографиялық нормаларды сақтау (Н және НН әртүрлі сөз таптарында, Ь және Ъ-нің, сандардың, күрделі сөздердің емле ережесі);
10.4.7 күрделі синтаксистік құрылымдардығы тыныс белгілері нормаларын сақтау
Тілдік бірліктерді пайдалану
10.5.1 әртүрлі нысандарда сөз таптарын дұрыс пайдалану;
10.5.2 функционалды-стилистикалық қасиеттері тұрғысынан алғанда күрделі синтаксистік құрылымдарды орынды пайдалану

2) 11 класс
Тема
Изучаемые художественные произведения (по выбору)
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1 четверть
Показатель развития общества: экология, биоресурсы
Р. Сейсенбаев. "День, когда рухнул мир".
М. Дудин. "Берегите Землю!".
Слушание
11.1.1 понимать детально информацию сообщения, подтекст, определяя социально-поведенческие характеристики и коммуникативные намерения говорящего;
11.1.2 понимать общенаучную и узкоспециальную лексику социально-культурной, учебно-профессиональной, общественно-политической сфер
Говорение
11.2.2 пересказывать тексты, адаптируя содержание для определенной целевой аудитории с использованием средств для привлечения внимания;
11.2.5 участвовать в деловой беседе, решая проблему и достигая договоренности
Чтение
11.3.1 понимать скрытый смысл текстов, определяя позицию автора;
11.2.2 определять структурные, лексические и грамматические особенности текстов научного стиля (статья);
11.3.3 формулировать проблемные вопросы и отвечать на них, определяя пути решения проблемы
Письмо
11.4.1 создавать тексты смешанных типов, тексты научного стиля (статья);
11.4.3 представлять информацию в виде сплошного текста, сравнивая данные таблиц, схем, диаграмм, объединенных одной темой или проблемой;
11.4.6 соблюдать орфографические нормы (правописание наречий)
Использование языковых единиц
11.5.1 использовать прилагательные и страдательные причастия в краткой форме;
11.5.2 использовать неполные предложения
Показатель развития общества: свободное время
И.А. Гончаров. "Обломов".
Слушание
11.1.1 понимать детально информацию сообщения, подтекст, определяя социально-поведенческие характеристики и коммуникативные намерения говорящего;
11.1.2 понимать общенаучную и узкоспециальную лексику социально-культурной, учебно-профессиональной, общественно-политической сфер;
11.1.4 прогнозировать причины и следствия по предложенной проблеме
Говорение
11.2.1 владеть словарным запасом, включающим общенаучную и узкоспециальную лексику социально-культурной, учебно-профессиональной, общественно-политической сфер;
11.2.3 соблюдать речевые нормы, избегая лексической недостаточности и избыточности, логических ошибок;
11.2.4 создавать развернутое монологическое высказывание для публичного выступления, удерживая внимание и взаимодействуя с аудиторией
Чтение
11.3.1 понимать скрытый смысл текстов, определяя позицию автора;
11.3.2 определять структурные, лексические и грамматические особенности публицистического стиля (публичное выступление);
11.3.3 формулировать проблемные вопросы и отвечать на них, определяя пути решения проблемы;
11.3.4 владеть разными видами и стратегиями чтения в зависимости от цели и задач
Письмо
11.4.1 создавать тексты смешанных типов, тексты публицистического стиля (статья); 11.4.2 излагать сжато информацию прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального текста, в том числе материалы СМИ, перефразируя исходный материал и сохраняя основную мысль;
11.4.7 соблюдать пунктуационные нормы в конструкциях с союзом "как"
Использование языковых единиц
11.5.1 использовать прилагательные и страдательные причастия в краткой форме;
11.5.2 использовать неполные предложения
2 четверть
Человек и история
А.С. Пушкин. "Евгений Онегин".
О.Сулейменов. "Одна война закончилась другой…"
А. Ахматова. "Реквием".
Слушание
11.1.3 определять основную мысль текста, выявляя авторскую позицию и выражая свое отношение
Говорение
11.2.3 соблюдать речевые нормы, избегая лексической недостаточности и избыточности, логических ошибок;
11.2.5 участвовать в деловой беседе, решая проблему и достигая договоренности
Чтение
11.3.2 определять структурные, лексические и грамматические особенности текстов научного стиля (аннотация);
11.3.5 анализировать содержание художественных произведений, сравнивая их с другими художественными произведениями или произведениями других видов искусств;
11.3.6 извлекать необходимую информацию из разных источников, критически оценивая аргументы, содержащиеся в ней
Письмо
11.4.1 создавать тексты смешанных типов, тексты научного стиля (аннотация);
11.4.4 писать творческие работы (описания) с явно или скрыто выраженной авторской позицией;
11.4.6 соблюдать орфографические нормы (правописание частиц)
Использование языковых единиц
11.5.1 использовать прилагательные и страдательные причастия в краткой форме;
11.5.2 использовать неполные предложения, сложные союзные и бессоюзные предложения
Энергия будущего.
Энергия слова.
К.Алтайский. "Казахские мотивы".
С.Назарова. "Мой зеленоглазый аруах".
В.Высоцкий. "Баллада о времени".
О.Сабинина. "Что такое ЭКСПО: все самое интересное о выставке. ЭКСПО-2017 в Астане" (статья).
Слушание
11.1.3 определять основную мысль текста, выявляя авторскую позицию и выражая свое отношение;
11.1.4 прогнозировать причины и следствия по предложенной проблеме
Говорение
11.2.1 владеть словарным запасом, включающим общенаучную и узкоспециальную лексику социально-культурной, учебно-профессиональной, общественно-политической сфер;
11.2.4 создавать развернутое монологическое высказывание для публичного выступления, удерживая внимание и взаимодействуя с аудиторией
Чтение
11.3.1 понимать скрытый смысл текстов, определяя позицию автора;
11.3.6 извлекать необходимую информацию из разных источников, критически оценивая аргументы, содержащиеся в ней
Письмо
11.4.4 писать творческие работы (повествования) с явно или скрыто выраженной авторской позицией;
11.4.6 соблюдать орфографические нормы (правописание предлогов и союзов);
11.4.7 соблюдать пунктуационные нормы в сложных союзных и бессоюзных предложениях, при обособлении второстепенных предложений
Использование языковых единиц
11.5.1 использовать производные предлоги;
11.5.2 использовать неполные предложения, сложные союзные и бессоюзные предложения
3 четверть
Мир и безопасность
Л.Н. Толстой. "Война и мир" (обзор с чтением глав о Бородинском сражении).
Стихотворения А.А.Суркова, К.М.Симонова, М.В.Исаковского, Ю.В.Друниной.
Слушание
11.1.1 понимать детально информацию сообщения, подтекст, определяя социально-поведенческие характеристики и коммуникативные намерения говорящего;
11.1.2 понимать общенаучную и узкоспециальную лексику социально-культурной, учебно-профессиональной, общественно-политической сфер;
11.1.3 определять основную мысль текста, выявляя авторскую позицию и выражая свое отношение
Говорение
11.2.3 соблюдать речевые нормы, избегая лексической недостаточности и избыточности, логических ошибок;
11.2.5 участвовать в деловой беседе, решая проблему и достигая договоренности
Чтение
11.3.3 формулировать проблемные вопросы и отвечать на них, определяя пути решения проблемы;
11.3.4 владеть разными видами и стратегиями чтения в зависимости от цели и задач
Письмо
11.4.4 писать творческие работы (тексты смешанных типов) с явно или скрыто выраженной авторской позицией;
11.4.6 соблюдать орфографические нормы (правописание частиц, наречий, предлогов и союзов);
11.4.7 соблюдать пунктуационные нормы в сложных союзных и бессоюзных предложениях, в конструкциях с союзом "как", при обособлении второстепенных предложений
Использование языковых единиц
11.5.1 использовать производные предлоги;
11.5.2 использовать неполные предложения, сложные союзные и бессоюзные предложения
Театр и кино в современном мире
А.П. Чехов. "Вишневый сад".
Слушание
11.1.2 понимать общенаучную и узкоспециальную лексику социально-культурной, учебно-профессиональной, общественно-политической сфер;
11.1.3 определять основную мысль текста, выявляя авторскую позицию и выражая свое отношение
Говорение
11.2.3 соблюдать речевые нормы, избегая лексической недостаточности и избыточности, логических ошибок;
11.2.4 создавать развернутое монологическое высказывание для публичного выступления, удерживая внимание и взаимодействуя с аудиторией;
11.2.6 создавать высказывание, сравнивая информацию двух рисунков, графиков, таблиц, схем, диаграмм
Чтение
11.3.2 определять структурные, лексические и грамматические особенности текстов публицистического стиля (репортаж);
11.3.5 анализировать содержание художественных произведений, сравнивая их с другими художественными произведениями или произведениями других видов искусств;
11.3.7 сравнивать цели, целевую аудиторию, авторскую позицию, жанровые и стилистические особенности текстов
Письмо
11.4.1 создавать тексты смешанных типов, тексты публицистического стиля (репортаж)
11.4.2 излагать сжато информацию прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального текста, в том числе материалы СМИ, перефразируя исходный материал и сохраняя основную мысль;
11.4.5 писать дискуссионное эссе;
11.4.7 соблюдать пунктуационные нормы в сложных союзных и бессоюзных предложениях, в конструкциях с союзом "как", при обособлении второстепенных предложений
Использование языковых единиц
11.5.1 использовать прилагательные и страдательные причастия в краткой форме, производные предлоги;
11.5.2 использовать неполные предложения, сложные союзные и бессоюзные предложения
4 четверть
Высшая ценность – права человека
О.О. Сулейменов. "Дикое поле".
Ю.О. Домбровский. "Хранитель древностей".
Ч.Айтматов. "Легенда о манкурте".
Слушание
11.1.1 понимать детально информацию сообщения, подтекст, определяя социально-поведенческие характеристики и коммуникативные намерения говорящего;
11.1.5 оценивать высказывание с точки зрения эффективности достижения коммуникативных задач
Говорение
11.2.1 владеть словарным запасом, включающим общенаучную и узкоспециальную лексику социально-культурной, учебно-профессиональной, общественно-политической сфер;
11.2.2 пересказывать тексты, адаптируя содержание для определенной целевой аудитории с использованием средств для привлечения внимания;
11.2.5 участвовать в деловой беседе, решая проблему и достигая договоренности
Чтение
11.3.4 владеть разными видами и стратегиями чтения в зависимости от цели и задач;
11.3.7 сравнивать цели, целевую аудиторию, авторскую позицию, жанровые и стилистические особенности текстов
Письмо
11.4.1 создавать тексты смешанных типов, тексты научного и публицистического стилей (статья, аннотация, репортаж);
11.4.5 писать сравнительно-сопоставительное эссе;
11.4.7 соблюдать пунктуационные нормы в сложных союзных и бессоюзных предложениях, в конструкциях с союзом "как", при обособлении второстепенных предложений
Использование языковых единиц
11.5.1 использовать прилагательные и страдательные причастия в краткой форме, производные предлоги;
11.5.2 использовать неполные предложения, сложные союзные и бессоюзные предложения
Современное общество: миграция
В.В. Набоков. "Родина".
Н. А. Тэффи. "Ностальгия",
М.И. Цветаева. "Родина".
П. Васильев. "Переселенцы".
Н.А.Назарбаев "Взгляд в будущее: модернизация общественного сознания" (статья).
Слушание
11.1.4 прогнозировать причины и следствия по предложенной проблеме;
11.1.5 оценивать высказывание с точки зрения эффективности достижения коммуникативных задач
Говорение
11.2.1 владеть словарным запасом, включающим общенаучную и узкоспециальную лексику социально-культурной, учебно-профессиональной, общественно-политической сфер;
11.2.4 создавать развернутое монологическое высказывание для публичного выступления, удерживая внимание и взаимодействуя с аудиторией;
11.2.6 создавать высказывание, сравнивая информацию двух рисунков, графиков, таблиц, схем, диаграмм
Чтение
11.3.5 анализировать содержание художественных произведений, сравнивая их с другими художественными произведениями или произведениями других видов искусств;
11.3.7 сравнивать цели, целевую аудиторию, авторскую позицию, жанровые и стилистические особенности текстов
Письмо
11.4.3 представлять информацию в виде сплошного текста, сравнивая данные таблиц, схем, диаграмм, объединенных одной темой или проблемой;
11.4.5 писать эссе, в том числе дискуссионное, сравнительно-сопоставительное;
11.4.7 соблюдать пунктуационные нормы в сложных союзных и бессоюзных предложениях, в конструкциях с союзом "как", при обособлении второстепенных предложений
Использование языковых единиц
11.5.1 использовать прилагательные и страдательные причастия в краткой форме, производные предлоги;
11.5.2 использовать неполные предложения, сложные союзные и бессоюзные предложения
Приложение 181
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от "27" июля2017 года № 352
Приложение 399
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года №115
Типовая учебная программа по предмету "Русская литература" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию Глава 1. Общие положения

2) 11 –сынып:
Тақырып
Оқытылатын көркем шығармалар (таңдау бойынша)
Сөйлеу қызметінің түрлері
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Қоғам дамуының көрсеткіші: экология, биоресурстар
Р. Сейсенбаев "Күйреу".
М.Дудин. "Жерді қорғаңдар!".
Тыңдалым
11.1.1 сөйлеуші сөзінің әлеуметтік және эмоциялық-экспрессивті ерекшеліктерін анықтай отырып хабардың негізгі, егжей-тегжейлі және жасырын ақпараттарын түсіну;
11.1.2 құқықтық, қоғамдық-саяси, экономикалық тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
11.2.2 назар аудару құралдарын пайдалану арқылы нақты мақсатты аудиторияда мәтіннің мазмұнын бейімдеп айту;
11.2.5 проблемаларды шеше отырып келісімге қол жеткізу арқылы іскерлік әңгімеге қатысу
Оқылым
11.3.1 мәтінді түсіндіре отырып және график, кестелер, иллюстрациялардың негізгі ойы мен міндеттерін анықтай отырып, мәтіндер мазмұнын түсіндіру және егжей-тегжейлі түсіну;
11.3.3 мәтінде айқын көрсетілмеген ақпараты бар сұрақтарға жауап беру және сұрақтар қалыптастыру
Жазылым
11.4.1 әртүрлі жанрдағы және стильдегі аралас типтегі мәтіндерді құрау (мақала, хат, тезис, резюме);
11.4.3 бір мәтінмен немесе проблемамен біріктірілген кестелердің, схемалардың, диаграммалардың деректерін салыстыра отырып ақпаратты тұтас мәтін (есеп, аналитикалық мақала) түрінде ұсыну
Тілдік бірліктерді пайдалану
11.5.1 етістіктердің, үстеу және қызметтік сөз таптарының дұрыс нысандарын пайдалану;
11.5.2 сөйлеу сөздерін құрау кезінде орыс әдеби тілінің нормалары мен ережелерін пайдалану, заманауи орыс әдеби тілінің нормаларына сәйкес синтаксистік бірліктерді пайдалану
Қоғам дамуының көрсеткіші: бос уақыт
И.А. Гончаров "Обломов".
Тыңдалым
11.1.4 ұсынылған мәселе бойынша себеп, салдарын болжау
Айтылым
11.2.3 лексикалық жетіспеушілікті немесе артықшылықты, логикалық қателіктерді болдырмау үшін сөйлеу нормаларын дұрыс сақтау;
11.2.4 көпшіліктің алдында сөз сөйлеу үшін назар аудартуды, аудиториямен байланыста болуды ескере отырып монологті сөз сөйлеуді құру
Оқылым
11.3.1 мәтінді түсіндіре отырып және график, кестелер, иллюстрациялардың негізгі ойы мен міндеттерін анықтай отырып, мәтіндер мазмұнын түсіндіру және егжей-тегжейлі түсіну;
11.3.3 мәтінде айқын көрсетілмеген ақпараты бар сұрақтарға жауап беру және сұрақтар қалыптастыру;
11.3.4 мақсаты мен міндеттеріне байланысты оқудың әртүрлі түрлерін және стратегияларын меңгеру
Жазылым
11.4.1 әртүрлі жанрдағы және стильдегі аралас типтегі мәтіндерді құрау (мақала, хат, тезис, резюме);
11.4.2 негізгі ойды сақтай және бастапқы материалды қайта айта отырып тыңдалған, оқылған және/немесе дыбыс-бейне жазу мәтіні, соның ішінде, БАҚ-тың материалдары ақпаратын ықшамдап баяндау
Тілдік бірліктерді пайдалану
11.5.1 етістіктердің, үстеу және қызметтік сөз таптарының нысандарын дұрыс пайдалану;
11.5.2 сөйлеу сөздерін құрау кезінде орыс әдеби тілінің нормалары мен ережелерін пайдалану, заманауи орыс әдеби тілінің нормаларына сәйкес синтаксистік бірліктерді пайдалану
2-тоқсан
Адам және тарих
А.С.Пушкин "Евгений Онегин",
О.Сүлейменов "Бір соғыс екінші соғыспен аяқталды…",
А.Ахматова "Реквием".
Тыңдалым
11.1.3 мәтіннің негізгі ойын және автор ұстанымын анықтау , оған өзінің қарым-қатынасын көрсету
Айтылым
11.2.3 лексикалық жетіспеушілікті немесе артықшылықты, логикалық қателіктерді болдырмау үшін сөйлеу нормаларын дұрыс сақтау;
11.2.5 проблемаларды шеше отырып келісімге қол жеткізу арқылы іскерлік әңгімеге қатысу
Оқылым
11.3.2 түрлі жанрлар мен стильдердегі соның ішінде ресми-іскери стильдегі (ғылыми мақала, іскерлік хат, тезистер, көпшілік алдында сөз сөйлеу) мәтіндердің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау, өзіне тән белгілері негізінде мәтіндердің аралас түрге жататындығын анықтау;
11.3.5 әдеби көркем шығармалардың нысаны мен мазмұнын бағалай отырып, олардың мазмұнына талдау жасау;
11.3.6 ақпараттағы айғақтарды сыни тұрғыдан бағалай отырып, әртүрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты алу
Жазылым
11.4.4 айқын немесе жасырын авторлық ұстанымда шығармашылық жұмыстар жазу (сипаттау, баяндау, аралас типті мәтіндер);
11.4.6 орфографиялық нормаларды сақтау (шылаулар, үстеу, септеулік мен жалғаулық шылаулардың емле ережесі);
11.4.7 қиын жағдайларда тыныс белгілері нормаларын сақтау (СҚС-дегі бірнеше бағыныңқымен, септеулік шылаулармен)
Тілдік бірліктерді пайдалану
11.5.1 етістіктердің, үстеу және қызметтік сөз таптарының нысандарын дұрыс пайдалану;
11.5.2 сөйлеу сөздерін құрау кезінде орыс әдеби тілінің нормалары мен ережелерін пайдалану, заманауи орыс әдеби тілінің нормаларына сәйкес синтаксистік бірліктерді пайдалану
Болашақ энергиясы.
Сөз энергиясы
К. Алтай "Қазақша дұғалар".
С.Назарова "Менің көк көзді аруағым".
В.Высоцкий "Уақыт туралы баллада".
О.Сабинина. "ЭКСПО дене не: көрме туралы ең қызықтылар. Астанадағы ЭКСПО-2017" (мақалалар).
Тыңдалым
11.1.4 ұсынылған мәселе бойынша себеп , салдарын болжау
Айтылым
11.2.1 сөздік қорға кіретін заңнамалық, қоғамдық-саяси және экономикалық тақырыптағы лексиканы меңгеру;
11.2.4 көпшіліктің алдында сөз сөйлеу үшін назар аудартуды, аудиториямен байланыста болуды ескере отырып монологті сөз сөйлеуді құру
Оқылым
11.3.1 мәтінді түсіндіре отырып және график, кестелер, иллюстрациялардың негізгі ойы мен міндеттерін анықтай отырып, мәтіндер мазмұнын түсіндіру және егжей-тегжейлі түсіну;
11.3.6 ақпараттағы айғақтарды сыни тұрғыдан бағалай отырып, әртүрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты алу
Жазылым
11.4.1 әртүрлі жанрдағы және стильдегі аралас типтегі мәтіндерді құрау (мақала, хат, тезис, резюме);
11.4.6 орфографиялық нормаларды сақтау (шылаулар, үстеу, септеулік мен жалғаулық шылаулардың емле ережесі);
11.4.7 қиын жағдайларда пунктуациялық нормаларды сақтау (СҚС-дегі бірнеше бағыныңқы, септеулік шылаулармен)
Тілдік бірліктерді пайдалану
11.5.1 етістіктердің, үстеу және қызметтік сөз таптарының нысандарын дұрыс пайдалану;
11.5.2 сөйлеу сөздерін құрау кезінде орыс әдеби тілінің нормалары мен ережелерін пайдалану, заманауи орыс әдеби тілінің нормаларына сәйкес синтаксистік бірліктерді пайдалану
3-тоқсан
Әлем және қауіпсіздік
Л.Н. Толстой "Соғыс және бейбітшілік" (Бородино шайқасы туралы бөлімді оқу), А.А.Сурков, К.М.Симонов, М.В.Исаков, Ю.В.Друниннің өлеңдері
Тыңдалым
11.1.1 сөйлеушінің әлеуметтік-мінез-құлық сипаттағы және коммуникативтік ниетін анықтау арқылы негізгі, егжей-тегжейлі және жасырын хабарланған ақпараттарды түсіну;
11.1.2 құқықтық, қоғамдық-саяси, экономикалық тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
11.2.3 лексикалық жетіспеушілікті немесе артықшылықты, логикалық қателіктерді болдырмау үшін сөйлеу нормаларын дұрыс сақтау;
11.2.5 проблемаларды шеше отырып келісімге қол жеткізу арқылы іскерлік әңгімеге қатысу
Оқылым
11.3.2 түрлі жанрлар мен стильдердегі оның ішінде, ресми-іскери стильдегі (ғылыми мақала, іскерлік хат, тезистер, көпшілік алдында сөз сөйлеу) мәтіндердің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау, өзіне тән белгілері негізінде мәтіндердің аралас түрге жататындығын анықтау;
11.3.3 мәтінде айқын көрсетілмеген ақпараты бар сұрақтарға жауап беру және сұрақтар қалыптастыру;
11.3.4 мақсаты мен міндеттеріне байланысты оқудың әртүрлі түрлерін және стратегияларын меңгеру
Жазылым
11.4.4 айқын немесе жасырын авторлық ұстанымда шығармашылық жұмыстар жазу (сипаттау, баяндау, аралас типті мәтіндер);
11.4.6 орфографиялық нормаларды сақтау (шылаулар, үстеу, септеулік мен жалғаулық шылаулардың емле ережесі);
11.4.7 қиын жағдайларда пунктуациялық нормаларды сақтау (СҚС-дегі бірнеше бағыныңқы, септеулік шылаулармен)
Тілдік бірліктерді пайдалану
11.5.1 етістіктердің, үстеу және қызметтік сөз таптарының нысандарын дұрыс пайдалану;
11.5.2 сөйлеу сөздерін құрау кезінде орыс әдеби тілінің нормалары мен ережелерін пайдалану, заманауи орыс әдеби тілінің нормаларына сәйкес синтаксистік бірліктерді пайдалану
Заманауи әлемдегі театр мен кино
А.П. Чехов "Шие бағы"
Тыңдалым
11.1.2 құқықтық, қоғамдық-саяси, экономикалық тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну;
11.1.3 мәтіннің негізгі ойын және автор ұстанымын анықтау , оған өзінің қарым-қатынасын көрсету
Айтылым
11.2.3 лексикалық жетіспеушілікті немесе артықшылықты, логикалық қателіктерді болдырмау үшін сөйлеу нормаларын дұрыс сақтау;
11.2.4 көпшіліктің алдында сөйлеу үшін назар аудартуды, аудиториямен байланыста болуды ескере отырып монологті сөз сөйлеуді құру
Оқылым
11.3.5 әдеби көркем шығармалардың нысаны мен мазмұнын бағалай отырып, олардың мазмұнына талдау жасау;
11.3.7 олардың ортақ және айырмашылық белгілерін анықтай отырып мәтіндердің мақсаттарын, мақсатты аудиторияны, авторлық ұстанымын, жанрлық және стилистикалық қатыстылығын салыстыру ( ғылыми мақала тезистері, іскерлік хат, көпшілік алдында сөз сөйлеу, аналитикалық мақала және басқалар)
Жазылым
11.4.2 негізгі ойды сақтай және бастапқы материалды қайта айта отырып тыңдалған, оқылған және/немесе дыбыс-бейне жазу мәтіні, соның ішінде, БАҚ-тың материалдары ақпаратын ықшамдап баяндау;
11.4.5 көлемі 250-300 сөзден тұратын, соның ішінде дискуссиялық, салғастырмалы- салыстырмалы эссе жазу
Тілдік бірліктерді пайдалану
11.5.1 етістіктердің, үстеу және қызметтік сөз таптарының нысандарын дұрыс пайдалану;
11.5.2 сөйлеу сөздерін құрау кезінде орыс әдеби тілінің нормалары мен ережелерін пайдалану, заманауи орыс әдеби тілінің нормаларына сәйкес синтаксистік бірліктерді пайдалану
4-тоқсан
Адам құқығы - ең басты құндылық
О.О. Сулейменов "Жабайы дала",
Ю.О. Домбровский "Ежелгіні сақтаушы".
Ч.Айтматов. "Мәңгүрт туралы аңыз".
Тыңдалым
11.1.5 кең ауқымды тақырыптар бойынша ауызша сөйлеудің түрлі нысандарын сөйлеу тәртібі тактикасы тұрғысында, іске асыру біліктілігі ұстанымында сөз сөйлеуді бағалау
Айтылым
11.2.1 сөздік қорға кіретін заңнамалық, қоғамдық-саяси және экономикалық тақырыптағы лексиканы меңгеру;
11.2.2 назар аудару құралдарын пайдалану арқылы нақты мақсатты аудиторияда мәтіннің мазмұнын бейімдеп айту;
11.2.3 лексикалық жетіспеушілікті немесе артықшылықты, логикалық қателіктерді болдырмау үшін сөйлеу нормаларын дұрыс сақтау
Оқылым
11.3.4 мақсаты мен міндеттеріне байланысты оқудың әртүрлі түрлерін және стратегияларын меңгеру;
11.3.7 олардың ортақ және айырмашылық белгілерін анықтай отырып мәтіндердің мақсаттарын, мақсатты аудиторияны, авторлық ұстанымын, жанрлық және стилистикалық қатыстылығын салыстыру ( ғылыми мақала тезистері, іскерлік хат, көпшілік алдында сөз сөйлеу, аналитикалық мақала және басқалар)
Жазылым
11.4.1 әртүрлі жанрдағы және стильдегі аралас типтегі мәтіндерді құрау (мақала, хат, тезис, резюме);
11.4.3 бір мәтінмен немесе проблемамен біріктірілген кестелердің, схемалардың, диаграммалардың деректерін салыстыра отырып ақпаратты тұтас мәтін (есеп, аналитикалық мақала) түрінде ұсыну
Тілдік бірліктерді пайдалану
11.5.1 етістіктердің, үстеу және қызметтік сөз таптарының нысандарын дұрыс пайдалану;
11.5.2 сөйлеу сөздерін құрау кезінде орыс әдеби тілінің нормалары мен ережелерін пайдалану заманауи орыс әдеби тілінің нормаларына сәйкес синтаксистік бірліктерді пайдалану
Заманауи қоғам: көші-қон
В.В. Набоков "Отан",
Н. А. Тэффи "Аңсау",
М.И. Цветаева "Отан",
П. Васильев "Қоныс аударушылар".
Н.А.Назарбаев "Болашаққа көзқарас: қоғамдық танымды жаңғырту" (мақала).
Тыңдалым
11.1.4 ұсынылған мәселе бойынша себеп, салдарын болжау;
11.1.5 кең ауқымды тақырыптар бойынша ауызша сөйлеудің түрлі нысандарын сөйлеу тәртібі тактикасы тұрғысында іске асыру біліктілігі ұстанымында сөз сөйлеуді бағалау
Айтылым
11.2.1 сөздік қорға кіретін заңнамалық, қоғамдық-саяси және экономикалық тақырыптағы лексиканы меңгеру;
11.2.4 көпшіліктің алдында сөйлеу үшін назар аудартуды,аудиториямен байланыста болуды ескере отырып монологті сөз сөйлеуді құру
Оқылым
11.3.5 әдеби көркем шығармалардың нысаны мен мазмұнын бағалай отырып, олардың мазмұнына талдау жасау;
11.3.7 олардың ортақ және айырмашылық белгілерін анықтай отырып мәтіндердің мақсаттарын, мақсатты аудиторияны, авторлық ұстанымын, жанрлық және стилистикалық қатыстылығын салыстыру ( ғылыми мақала тезистері, іскерлік хат, көпшілік алдында сөз сөйлеу, аналитикалық мақала және басқалар)
Жазылым
11.4.5 көлемі 250-300 сөзден тұратын, оның ішінде, дискуссиялық, салғастырмалы- салыстырмалы эссе жазу;
11.4.6 орфографиялық нормаларды сақтау (шылаулар, үстеу, септеулік мен жалғаулық шылаулардың емле ережесі);
11.4.7 қиын жағдайларда пунктуациялық нормаларды сақтау (СҚС-дегі бірнеше бағыныңқы, септеулік шылаулармен)
Тілдік бірліктерді пайдалану
11.5.1 етістіктердің, үстеу және қызметтік сөз таптарының нысандарын дұрыс пайдалану;
11.5.2 сөйлеу сөздерін құрау кезінде орыс әдеби тілінің нормалары мен ережелерін пайдалану, заманауи орыс әдеби тілінің нормаларына сәйкес синтаксистік бірліктерді пайдалану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 181-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 399-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Орыс әдебиеті" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер

1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
2. Цель обучения учебному предмету "Русская литература" – способствовать формированию духовных ценностей человека, готового к саморазвитию и самосовершенствованию, воспитывая компетентного, критически мыслящего читателя, способного анализировать идейно-художественное содержание, учитывая социально-исторический и духовно-эстетический аспекты произведения.
3. Задачи обучения учебному предмету "Русская литература":
1) формировать знания, умения и навыки, способствующие успешной социальной адаптации, на основе русской литературы, рассматривая ее взаимосвязи с казахской и мировой литературой и культурой;
2) воспитывать патриотизм, гражданственность, активную жизненную позицию на основе общенациональной идеи "Мәңгілік Ел" средствами художественной литературы;
3) формировать понимание ценности литературы как духовного наследия в условиях глобализации современного мира;
4) совершенствовать навыки критического анализа, сравнения, обобщения, умения устанавливать аналогии и причинно-следственные связи, классифицировать явления, строить логические и критические рассуждения, умозаключения и выводы на основе анализа произведений;
5) формировать духовную и интеллектуальную потребность читать, совершенствовать навыки критического чтения и интерпретации текста, развивая творческие способности каждого обучающегося;
6) развивать коммуникативные навыки на основе глубокого понимания, анализа идейно-художественного, социально-исторического и духовно-эстетического аспектов произведений различных жанров;
7) совершенствовать навыки оценивания содержания произведения, литературно-критических статей в устной или письменной форме, проявляя компетентность в области исследовательской культуры;
8) совершенствовать способности контекстного рассмотрения литературных явлений, умения сопоставлять литературные факты, проводить аналогии, выстраивать литературные параллели.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Русская литература"

1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).
2. "Орыс әдебиеті" пәнін оқытудың мақсаты - шығарманың әлеуметтік-тарихи және рухани-эстетикалық аспектілерін ескере отырып, идеялық-көркемдік мазмұнды талдауға қабілетті, сыни ойлаушы, құзыретті оқырмандарды тәрбиелеу арқылы өзін-өзі дамытуға және жетілдіруге дайын адамның рухани құндылықтарын қалыптастыруға мүмкіндік беру.
3. "Орыс әдебиеті" оқу пәнін оқытудың міндеттері:
1) қазақ және әлем әдебиетімен өзара байланысын ескере отырып, орыс әдебиетінің негізінде табысты әлеуметтік бейімделуге мүмкіндік беретін білім, білік және дағдыларды қалыптастыру;
2) көркемдік әдебиет құралдарымен "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының негізінде патриотизмді, азаматтылықты, белсенді өмірлік ұстанымды қалыптастыру;
3) қазіргі әлемнің жаһандану жағдайында рухани мұра ретінде әдебиет құндылығын түсінуді қалыптастыру;
4) сыни талдау, салыстыру, жалпылау дағдыларын жетілдіру, ұқсастықтарды және себеп-салдарлық байланыстарды орнату білігі, құбылыстарды жіктеу, логикалық және сыни пікірлерді құру, шығарманы талдау негізінде ой қорыту және қорытынды жасау;
5) оқудың рухани және интеллектуалды қажеттілігін қалыптастыру, әр білім алушының шығармашылық қабілеттерін дамыту арқылы мәтінді сыни оқу және интерпретациялау дағдыларын жетілдіру;
6) әртүрлі жанрдағы шығармалардың идеялық-көркемдік, әлеуметтік-тарихи және рухани-эстетикалық аспектілерін талдау, терең түсіну негізінде қарым-қатынастық дағдыларды дамыту;
7) зерттеу мәдениеті саласындағы құзыреттілікті көрсету арқылы шығарман, ауызша немесе жазбаша формадағы әдеби-сыни мақалаларды бағалау дағдыларын жетілдіру;
8) әдеби құбылыстарды мәнмәтіндік қарастыру қабілеттілігін, әдеби фактілерді салғастыру білігін жетілдіру, ұқсастықтарды жүргізу, әдеби параллельдерді құру.
2-тарау. "Орыс әдебиеті" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру

4. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Русская литература" составляет:
1) в 10 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
5. Содержание программы по учебному предмету "Русская литература" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания.
6.Цели обучения, организованные последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу и оценивать достижения обучающихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
7. Содержание учебного предмета составляют 3 раздела: "Понимание и ответы по тексту", "Анализ и интерпретация текста", "Оценка и сравнительный анализ".
8. Раздел "Понимание и ответы по тексту" включает следующие подразделы:
1) понимание терминов;
2) понимание художественного произведения;
3) чтение наизусть и цитирование;
4) составление плана;
5) пересказ;
6) ответы на вопросы.
9.раздел "Анализ и интерпретация текста" включает следующие подразделы:
1) жанр;
2) тема и идея;
3) композиция;
4) анализ эпизодов;
5) характеристика героев;
6) художественный мир произведения в разных формах представления;
7) отношение автора;
8) художественно-изобразительные средства;
9) творческое письмо.
10. раздел "Оценка и сравнительный анализ" состоит из следующих разделов:
1) оценивание художественного произведения;
2) сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства;
3) сопоставление произведений литературы;
4) оценивание высказываний.
Глава 3. Система целей обучения
11. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1.4: "10" – класс, "2" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.

4. "Орыс әдебиеті" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағатты;
2) 11-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылына – 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
5. "Орыс әдебиеті" оқу пәні бойынша бағдарламаның мазмұны оқу бөлімдері бойынша ұйымдастырылған. Бөлімдер күтілетін нәтижелер түріндегі сыныптар бойынша оқу мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады: дағды немесе білік, білім немесе түсінік.
6. Әрбір бөлімше ішінде бірізділікпен ұйымдастырылған оқу мақсаттары, мұғалімдерге өз жұмыстарын жоспарлауға және білім алушылардың жетістіктерін бағалауға, сондай-ақ, оларды оқытудың келесі кезеңдері туралы ақпараттандыруға мүмкіндік береді.
7. Оқу пәнінің мазмұны 3 бөлімнен тұрады: "Түсіну және мәтін бойынша жауаптар", "Мәтінді талдау және интерпретациялау", "Бағалау және салыстырмалы талдау".
8. "Түсіну және мәтін бойынша жауаптар" келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) терминдерді түсіну;
2) көркемдік шығарманы түсіну;
3) жатқа оқу және цитата келтіру;
4) жоспар құру;
5) мазмұндау;
6) сұрақтарға жауаптар.
9. "Мәтінді талдау және интерпретациялау" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) жанр;
2) тақырып және идея;
3) композиция;
4) эпизодттарды талдау;
5) кейіпкерлерге мінездеме;
6) түрлі түсінік формасындағы шығарманың көркемдік әлемі;
7) автордың қатынасы;
8) әдебиеттік тәсілдер және бейнелеу құралдары;
9) шығармашылық хат.
10. "Бағалау және салыстырмалы талдау" келесі бөлімшелерден тұрады:
1) көркемдік туындыны бағалау;
2) көркемдік туындыны өнердің өзге түрлеріндегі туындылармен салыстыру;
3) әдебиет туындыларын салғастыру;
4) пікірді бағалау.
3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
11. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бағдарлама бөлімшесін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 10.2.1.4 кодында: "10" – сынып,"2" – бөлімше, "4" – оқу мақсатының реттік нөмірі.

1) понимание и ответы по тексту:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11класс
1. Понимание терминов
10.1.1 - понимать термины: золотой век, онегинская строфа, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, фабула
11.1.1 - понимать термины: ретроспекция, серебряный век, имажинизм, символизм, футуризм, акмеизм
2. Понимание художественного произведения
10.1.2 - понимать содержание художественного произведения, его проблематику, критически осмысливая, выражать своҰ отношение к услышанному или прочитанному
11.1.2 - понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать своҰ отношение к услышанному или прочитанному
3. Чтение наизусть и цитирование
10.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с выражением авторской позиции
11.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции
4. Составление плана
10.1.4 - составлять план сочинения на литературные и свободные темы
11.1. 4 - составлять план сочинения на литературные и свободные темы, рецензии
5. Пересказ
10.1.5 - пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание и используя образные средства
11.1.5 - пересказывать содержание произведения, творчески переосмысливая, сохраняя авторское своеобразие текста
6. Ответы на вопросы
10.1.6 - давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на текст произведения, выражая собственное мнение о теме и образах
11.1.6 - давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на литературный материал, выражая собственное мнение о проблеме и системе образов
2) анализ и интерпретация текста:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11класс
1. Жанр
10.2.1 - определять жанр и его признаки (роман-эпопея, роман в стихах, психологический роман и др.), особенности философской лирики
11.2.1 - определять жанр и его признаки (синкретический жанр), особенности лирики серебряного века
2. Тема и идея
10.2. 2 - определять тематику и проблематику произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию
11. 2.2 - определять тематику и проблематику произведения, опираясь на художественные особенности текста, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию
3. Композиция
10. 2.3 - определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев
11.2.3. - определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев)

1) Мәтін бойынша түсінік және жауаптар:
Білім алушылар міндетті:
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Терминдерді түсіну
10.1.1 терминдерді түсіну: алтын ғасыр, онегиндік шумақ, мотив, роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологизм, желі
11.1.1 терминдерді түсіну: ретроспекция, күміс ғасыр, имажинизм, символизм, футуризм, акмеизм
2. Көркем шығарманы түсіну
10.1.2 көркем шығарма мазмұнын түсіну, оның мәселелер жиынтығын, сыни ойлау арқылы естігеніне немесе оқығанына өз көзқарасын білдіру
11.1.2 көркем шығарма мазмұнын және оның әдеби процестегі рөлін түсіну, сыни ойлау арқылы естігеніне немесе оқығанына өз көзқарасын білдіру
3. Жатқа оқу және цитата келтіру
10.1.3 мәтін бойынша автор көзқарасының берілуімен байланысты цитаталарды, фрагменттерді өз бетінше тауып, мәнерлеп оқу
11.1.3 мәтін бойынша автор көзқарасының берілуімен және мәселелер жиынтығымен байланысты цитаталарды, фрагменттерді өз бетінше тауып, мәнерлеп оқу
4. жоспар құру
10.1.4 әдеби және еркін тақырыптарға шығарма жоспарын құру
11.1.4 әдеби және еркін тақырыптарға шығарма мен рецензия жоспарын құру
5. мазмұндау
10.1.5 мазмұнды шығармашылық қайта ойлау және бейнелік құралдарды пайдалану арқылы туынды мәтінін немесе эпизодты мазмұндау
11.1.5 шығармашылық қайта ойлау, авторлық өзгешелікті сақтау арқылы туынды мазмұнын қайта айту
6. сұрақтарға жауаптар.
10.1.6 тақырып және бейнелер туралы өз пікірін білдіру арқылы, туынды мәтініне сілтеме жасай отырып, проблемалық сұрақтарға толық дәлелді жауап беру
11.1.6 мәселе және бейнелер жүйесі туралы өз пікірін білдіру арқылы, әдеби материалдарға сілтеме жасай отырып, проблемалық сұрақтарға толық дәлелді жауап беру
2) талдау және интерпретациялау:
Білім алушылар міндетті:
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Жанр
10.2.1 жанр мен оның ерекшеліктерін анықтау (роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологиялық роман), философиялық лириканың ерекшеліктері
11.2.1 жанр мен оның ерекшеліктерін анықтау (синкретикалық жанр), күміс ғасыр лирикасының ерекшеліктері
2. Тақырып және идея
10.2.2 туынды тақырыбы мен мәселелер жиынтығын анықтау, олардың өзектілігі туралы пікір білдіріп, өз көзқарасына дәлел келтіру арқылы
11.2.2 туынды тақырыбы мен мәселелер жиынтығын анықтау, мәтіннің көркемдік ерекшеліктеріне сүйене отырып, олардың өзектілігі туралы пікір білдіріп, өз көзқарасына дәлел келтіру арқылы
3. Композиция
10.2.3 композицияның туынды идеясын, кейіпкерлер бейнесін ашудағы рөлін анықтау
11.2.3 композицияның автор ойын (тақырыпты, мәселелер жиынтығын, кейіпкерлер бейнесін) ашудағы рөлін анықтау

4. Анализ эпизодов
10.2.4 - анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции произведения, объяснять значение эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла
11.2. 4 - определять роль эпизода, его взаимосвязь с тематикой и проблематикой произведения на основе анализа художественных средств и приемов
5. Характеристика героев
10.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей
11.2 5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического замысла произведения
6. Художественный мир произведения в разных формах представления
10.2. 6 - анализировать художественный мир произведения, представляя идею или взаимоотношения героев в различных формах представления информации (символы, формулы, законы, буктрейлеры и др.)
11. 2.6 - анализировать художественный мир произведения, представляя проблематику в различных формах представления (символы, формулы, законы, буктрейлеры и др.)
7. Отношение автора
10. 2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста
11. 2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением
8. Литературные приемы и изобразительные средства
10.2. 8 - анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять их воздействие на читателя
11.2. 8 - анализировать средства и приемы создания образов, художественного пространства и времени, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор
9. Творческое письмо
10.2.9 - писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации и др.) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения
11.2. 9 - писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, рецензии и др.) логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения
3) оценка и сравнительный анализ:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11класс
1. Оценивание художественного произведения
10.3.1 - давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний
11.3.1 - давать критическую оценку произведению с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя собственное отношение к проблематике в форме устных и письменных высказываний

4. Эпизодтарды талдау
10.2.4 туынды композициясындағы рөлі мен орнын анықтау арқылы эпизодты талдау, идеялық-тақырыптық ойды ашу үшін эпизод мағынасын түсіндіру
11.2.4 көркемдік құралдар мен тәсілдерді талдау негізінде, эпизод рөлін, оның туынды тақырыбы, мәселелер жиынтығымен өзара байланысын анықтау
5. Кейіпкерлерге мінездеме
10.2.5 туынды кейіпкерлеріне мінездеме беру, олардың кейіпкерлер жүйесіндегі рөлі мен маңыздылығын анықтау арқылы
11.2.5 туынды кейіпкерлеріне мінездеме беру, олардың туындының идеялық-тақырыптық ойын ашудағы рөлін анықтау арқылы
6. Түрлі түсінік формасындағы шығарманың көркемдік әлемі
10.2.6 ақпаратты берудің түрлі формасындағы (символдар, формулалар, заңдар, буктрейлерлер) кейіпкерлердің идеясы мен өзара қарым-қатынасын көрсету арқылы шығарманың көркемдік әлемін талдау
11.2.6 көрсетілімнің түрлі формаларында (символдар, формулалар, заңдар, буктрейлерлер) мәселелер жиынтығын ұсыну арқылы шығарманың көркемдік әлемін талдау
7. Автордың қатынасы
10.2.7 автор көзқарасын мәтіндегі мысалдармен түсіндіру арқылы автордың кейіпкерлерге, мәселелерге деген қарым-қатынасын білдіру әдістерін анықтау
11.2.7 автор көзқарасын өз ойымен салғастыру арқылы автордың кейіпкерлерге, мәселелерге көзқарасын білдіру әдістерін анықтау
8. Әдебиеттік тәсілдер және бейнелеу құралдары
10.2.8 поэзиялық синтаксистің фигураларын және бейнелеу құралдарын, үлгілерді қалыптастыру құралдары мен тәсілдерін талдау
11.2.8 үлгілерді, көркемдік кеңістікті және уақытты, бейнелеу құралдары және поэзиялық синтаксистің фигураларын қалыптастыру құралдары мен тәсілдерін талдау, оларды автордың қандай мақсатта пайдаланатындығын түсіндіру
9. Шығармашылық хат
10.2.9 әдебиеттік материалға сүйене отырып, туындының өзектілігі туралы өз ойын білдіру мен нақты және бейнелі тілді пайдалана отырып, шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдебиеттік және еркін тақырыптарға шығарма, аннотациялар) логикалық және бірізділікпен жазу
11.2.9 туындының өзектілігі туралы өз ойын білдіру арқылы нақты және бейнелі тілді пайдалана және әдебиеттік материал мен өз тәжірибесіне сүйене отырып, шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдебиеттік және еркін тақырыптарға шығарма, рецензиялар) логикалық және бірізділікпен жазу
3) бағалау және салыстыру:
Білім алушылар міндетті:
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Көркемдік туындыны бағалау
10.3.1 туындыны оқырманға эстетикалық әсер ету тұрғысынан бағалау, идеяға, кейіпкерлерге деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша пікірлер формасында түсіндіру арқылы
11.3.1 туындыға адамгершілік және эстетикалық тұрғыдан сыни баға беру, мәселелер жиынтығына деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша пікірлер формасында түсіндіру арқылы

2. Сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства
10.3.2 - сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия, влияющие на целостное восприятие образов, оценивая степень эмоционального воздействия
11.3.2 - сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия, влияющие на целостное восприятие образов, проблематики, оценивая степень эмоционального воздействия
3. Сопоставление произведений литературы
10.3.3 - сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя общие и отличительные признаки
11.3.3 - сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя общие и отличительные признаки
4. Оценивание высказываний
10.3.4 - оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников и другие) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности и эмоционального воздействия на слушателя или читателя
11. 3.4 - оценивать устные и письменные высказывания с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности и средств привлечения внимания слушателя или читателя
12. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Русская литература" для 10-11 классов уровня общего среднего образования естественно-математического направления по обновленному содержанию согласно приложению.
13. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Русская литература"
для 10-11 классов уровня
общего среднего образования
по обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Русская литература" для 10-11 классов уровня общего среднего образования по обновленному содержанию
Сноска. Долгосрочный план с изменениями, внесенными приказом Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
1) 10 класс
Темы
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Лишние люди
1. А.С. Пушкин. "Евгений Онегин".
2. Ф.И. Тютчев. Философская лирика.
Понимание и ответы на вопросы
10. 1.1 - понимать термины: золотой век, онегинская строфа, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, фабула;

2. Көркемдік туындыны өнердің өзге түрлеріндегі туындылармен салыстыру
10.3.2 бейнелерді тұтастай қабылдауға әсер ететін ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттау, эмоционалдық әсер ету деңгейін бағалау арқылы көркемдік туындыны өнердің өзге түрлеріндегі туындылармен салыстыру
11.3.2 бейнелерді тұтастай қабылдауға, мәселелер жиынтығына әсер ететін ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттау, эмоционалдық әсер ету деңгейін бағалау арқылы көркемдік туындыны өнердің өзге түрлеріндегі туындылармен салыстыру
3. Әдебиет туындыларын салғастыру
10.3.3 ортақ және айрықша белгілерін түсіндіру арқылы оқырманға эстетикалық әсер ету тұрғысынан орыс, қазақ және әлем әдебиетінің туындыларын (немесе фрагменттерін) салғастыру
11.3.3 ортақ және айрықша белгілерін түсіндіру арқылы адамгершілік және эстетикалық құндылықтар тұрғысынан орыс, қазақ және әлем әдебиетінің туындыларын (немесе фрагменттерін) салғастыру
4. Пікірді бағалау
10.3.4 тақырыпты ашудың толықтығы пен тереңдігі, композициялық және стильдік бірлігі, фактологиялық нақтылығы мен тыңдаушы немесе оқырманға эмоционалдық әсері тұрғысынан ауызша және жазбаша пікірлерді (өзінің, сыныптастарының және өзгелердің) бағалау
11.3.4 тақырыпты ашудың толықтығы пен тереңдігі, композициялық және стильдік бірлігі, фактологиялық нақтылығы мен тыңдаушының немесе оқырманның назарын аудару құралдары тұрғысынан ауызша және жазбаша пікірлерді бағалау
12. Осы оқу бағдарламасы осы бұйрыққа сәйкес қосымшада жаңартылған білім беру мазмұны бойынша жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математиккалық бағытының 10-11-сыныптарына арналған "Орыс әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша Ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес жүзеге асырылады.
13. Тоқсандағы сағаттарды бөлімдер және бөлім ішінде бөлу мұғалім қарауы бойынша өзгеріп отырады.
Жаңартылған білім беру
мазмұны бойынша жалпы орта
білім беру деңгейінің
10-11-сыныптары үшін
"Орыс әдебиеті" оқу пәні
бойынша үлгілік оқу
бағдарламасына қосымша
Жаңартылған білім беру мазмұны бойынша жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11-сыныптары үшін "Орыс әдебиеті" оқу пәні бойынша Үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып:
Тақырыптар
Оқытылатын шығармалар
Дағдылар
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Артық адамдар
1. А.С. Пушкин. "Евгений Онегин".
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
10.1.1 терминдерді түсіну: алтын ғасыр, онегиндік шумақ, мотив, роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологизм, желі;

10.1.2 - понимать содержание художественного произведения, его проблематику, критически осмысливая, выражать своҰ отношение к услышанному или прочитанному;
10.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с выражением авторской позиции;
10.1 6 - давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на текст произведения, выражая собственное мнение о теме и образах
Анализ и интерпретация
10.2.1 - определять жанр и его признаки (роман-эпопея, роман в стихах, психологический роман и др.), особенности философской лирики;
10.2 2 - определять тематику и проблематику произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию;
10.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2.8 - анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять их воздействие на читателя
Оценка и сравнительный анализ
10.3.1 - давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных
2 четверть
Герой нашего времени
1. М.Ю. Лермонтов. "Герой нашего времени".
Понимание и ответы на вопросы
10.1.2 - понимать содержание художественного произведения, его проблематику, критически осмысливая, выражать своҰ отношение к услышанному или прочитанному;
10.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с выражением авторской позиции;
10.1.4 - составлять план сочинения на литературные и свободные темы;
10.1.5 - пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание и используя образные средства
Анализ и интерпретация
10.2. 3 - определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев;
10. 2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2.6 - анализировать художественный мир произведения, представляя идею или взаимоотношения героев в различных формах представления информации (символы, формулы, законы, буктрейлеры);
10.2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста;
10.2.9 - писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации и др.) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения
Оценка и сравнительный анализ

10.1.2 көркем шығарма мазмұнын түсіну, оның мәселелер жиынтығын, сыни ойлау арқылы естігеніне немесе оқығанына өз көзқарасын білдіру;
10.1.3 мәтін бойынша автор көзқарасының берілуімен байланысты цитаталарды, фрагменттерді өз бетінше тауып, мәнерлеп оқу;
10.1.6 тақырып және бейнелер туралы өз пікірін білдіру арқылы, туынды мәтініне сілтеме жасай отырып, проблемалық сұрақтарға толық дәлелді жауап беру
Талдау және интерпретация
10.2.1 жанр мен оның ерекшеліктерін анықтау (роман-эпопея, өлең түріндегі роман , психологиялық роман), философиялық лириканың ерекшеліктері;
10.2.2 туынды тақырыбы мен мәселелер жиынтығын анықтау, олардың өзектілігі туралы пікір білдіріп, өз көзқарасына дәлел келтіру арқылы;
10.2.5 туынды кейіпкерлеріне мінездеме беру, олардың кейіпкерлер жүйесіндегі рөлі мен маңыздылығын анықтау арқылы;
10.2.8 поэзиялық синтаксистің фигураларын және бейнелеу құралдарын, үлгілерді қалыптастыру құралдары мен тәсілдерін талдау
Бағалау және салыстырмалы талдау
10.3.1 туындыны оқырманға эстетикалық әсер ету тұрғысынан бағалау, идеяға, кейіпкерлерге деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша пікірлер формасында түсіндіру арқылы
2-тоқсан
Біздің уақыттың кейіпкерлері
1. М.Ю. Лермонтов. "Біздің уақыттың кейіпкерлері".
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
10.1.2 көркем шығарма мазмұнын түсіну, оның мәселелер жиынтығын, сыни ойлау арқылы естігеніне немесе оқығанына өз көзқарасын білдіру;
10.1.3 мәтін бойынша автор көзқарасының берілуімен байланысты цитаталарды, фрагменттерді өз бетінше тауып, мәнерлеп оқу;
10.1.4 әдеби және еркін тақырыптарға шығарма жоспарын құру;
10.1.5 мазмұнды шығармашылық қайта ойлау және бейнелік құралдарды пайдалану арқылы туынды мәтінін немесе эпизодты мазмұндау
Талдау және интерпретация
10.2.3 композицияның туынды идеясын, кейіпкерлер бейнесін ашудағы рөлін анықтау;
10.2.5 туынды кейіпкерлеріне мінездеме беру, олардың кейіпкерлер жүйесіндегі рөлі мен маңыздылығын анықтау арқылы;
10.2.6 ақпаратты берудің түрлі формасындағы (символдар, формулалар, заңдар, буктрейлерлер) кейіпкерлердің идеясы мен өзара қарым-қатынасын көрсету арқылы шығарманың көркемдік әлемін талдау;
10.2.7 автор көзқарасын мәтіндегі мысалдармен түсіндіру арқылы автордың кейіпкерлерге, мәселелерге деген қарым-қатынасын білдіру әдістерін анықтау;
10.2.9 әдебиеттік материалға сүйене отырып, туындының өзектілігі туралы өз ойын білдіру мен нақты және бейнелі тілді пайдалана отырып, шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдебиеттік және еркін тақырыптарға шығарма, аннотациялар) логикалық және бірізділікпен жазу
Бағалау және салыстырмалы талдау

10.3.2 - сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия, влияющие на целостное восприятие образов, оценивая степень
3 четверть
Человек и право
1. Ф.М. Достоевский. "Преступление и наказание".
2. Н.А. Островский. "Бесприданница".
Понимание и ответы на вопросы
10.1.1 - понимать термины: золотой век, онегинская строфа, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, фабула;
10.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с выражением авторской позиции;
10.1.6 - давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на текст произведения, выражая собственное мнение о теме и образах
Анализ и интерпретация
10.2.2 - определять тематику и проблематику произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию;
10.2.4 - анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции произведения, объяснять значение эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла;
10.2. 5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2. 6 - анализировать художественный мир произведения, представляя идею или взаимоотношения героев в различных формах представления информации (символы, формулы, законы, буктрейлеры);
10.2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста
Оценка и сравнительный анализ
10.3.1 - давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний;
10.3.3 - сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя общие и отличительные признаки
4 четверть
Семейные ценности
1. Л.Н. Толстой. "Война и мир".
Понимание и ответы на вопросы
10.1.1 - понимать термины: золотой век, онегинская строфа, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, фабула;
10.1.4 - составлять план сочинения на литературные и свободные темы;
10.1.5 - пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание и используя образные средства
Анализ и интерпретация
10.2.1 - определять жанр и его признаки (роман-эпопея, роман в стихах, психологический роман), особенности философской лирики;
10.2.3 - определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев;
10.2.4 - анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции произведения, объяснять значение эпизода для раскрытия идейно- тематического замысла;

10.3.2 бейнелерді тұтастай қабылдауға әсер ететін ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттау, эмоционалдық әсер ету деңгейін бағалау арқылы көркемдік туындыны өнердің өзге түрлеріндегі туындылармен салыстыру
3-тоқсан
Адам және құқық
1. Ф.М. Достоевский. "Қылмыс пен жаза".
2. Н.А. Островский "Жасаусыз қалыңдық".
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
10.1.1 терминдерді түсіну: алтын ғасыр, онегиндік шумақ, мотив, роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологизм, желі;
10.1.3 мәтін бойынша автор көзқарасының берілуімен байланысты цитаталарды, фрагменттерді өз бетінше тауып, мәнерлеп оқу;
10.1.6 тақырып және бейнелер туралы өз пікірін білдіру арқылы, туынды мәтініне сілтеме жасай отырып, проблемалық сұрақтарға толық дәлелді жауап беру
Талдау және интерпретация
10.2.2 туынды тақырыбы мен мәселелер жиынтығын анықтау, олардың өзектілігі туралы пікір білдіріп, өз көзқарасына дәлел келтіру арқылы;
10.2.4 туынды композициясындағы рөлі мен орнын анықтау арқылы эпизодты талдау, идеялық-тақырыптық ойды ашу үшін эпизод мағынасын түсіндіру;
10.2.5 туынды кейіпкерлеріне мінездеме беру, олардың кейіпкерлер жүйесіндегі рөлі мен маңыздылығын анықтау арқылы;
10.2.6 ақпаратты берудің түрлі формасындағы (символдар, формулалар, заңдар, буктрейлерлер) кейіпкерлердің идеясы мен өзара қарым-қатынасын көрсету арқылы шығарманың көркемдік әлемін талдау;
10.2.7 автор көзқарасын мәтіндегі мысалдармен түсіндіру арқылы автордың кейіпкерлерге, мәселелерге деген қарым-қатынасын білдіру әдістерін анықтау
Бағалау және салыстырмалы талдау
10.3.1 туындыны оқырманға эстетикалық әсер ету тұрғысынан бағалау, идеяға, кейіпкерлерге деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша пікірлер формасында түсіндіру арқылы;
10.3.3 ортақ және айрықша белгілерін түсіндіру арқылы оқырманға эстетикалық әсер ету тұрғысынан орыс, қазақ және әлем әдебиетінің туындыларын (немесе фрагменттерін) салғастыру
4-тоқсан
Отбасы құндылықтары
1. Л.Н. Толстой. "Соғыс және бейбітшілік".
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
10.1.1 терминдерді түсіну: алтын ғасыр, онегиндік шумақ, мотив, роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологизм, желі;
10.1.4 әдеби және еркін тақырыптарға шығарма жоспарын құру;
10.1.5 мазмұнды шығармашылық қайта ойлау және бейнелік құралдарды пайдалану арқылы туынды мәтінін немесе эпизодты мазмұндау
Талдау және интерпретация
10.2.1 жанр мен оның ерекшеліктерін анықтау (роман-эпопея, өлең түріндегі роман , психологиялық роман), философиялық лириканың ерекшеліктері;
10.2.3 композицияның туынды идеясын, кейіпкерлер бейнесін ашудағы рөлін анықтау;
10.2.4 туынды композициясындағы рөлі мен орнын анықтау арқылы эпизодты талдау, идеялық-тақырыптық ойды ашу үшін эпизод мағынасын түсіндіру;

10.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2.8 - анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять их воздействие на читателя;
10.2.9 - писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации и др.) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения
Оценка и сравнительный анализ
10.3.2 - сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия, влияющие на целостное восприятие образов, оценивая степень эмоционального воздействия;
10.3.4 - оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников и другие) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности и эмоционального воздействия на слушателя или читателя
2) 11 класс
Темы
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Человек в эпоху перемен
М. А. Шолохов. "Донские рассказы" (по выбору учителя).
С.А. Есенин. Стихотворения (по выбору учителя).
А.А. Блок. Стихотворения из сборника "Страшный мир", цикл "Стихи о Прекрасной даме", поэмы (по выбору учителя).
Понимание и ответы на вопросы
11.1.1 - понимать термины: ретроспекция, серебряный век, имажинизм, символизм, футуризм, акмеизм;
11.1.2 - понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать своҰ отношение к услышанному или прочитанному;
11.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции;
11.1.6 - давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на литературный материал, выражая собственное мнение
Анализ и интерпретация
11.2.2 - определять тематику и проблематику произведения, опираясь на художественные особенности текста, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию;
11.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического замысла произведения;
11.2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.2.8 - анализировать средства и приемы создания образов, художественного пространства и времени, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор
Оценка и сравнительный анализ
11.3.1 - давать критическую оценку произведению с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя собственное отношение к проблематике в форме
2 четверть
Человек в эпоху тоталитарного режима
1.А Н. Рыбаков. "Дети Арбата".
А.А. Ахматова. Стихи и поэмы (по выбору учителя).
Понимание и ответы на вопросы
11.1. 1 - понимать термины: ретроспекция, серебряный век, имажинизм, символизм, футуризм, акмеизм;
11.1.4 - составлять план сочинения на литературные и свободные темы, рецензии
Анализ и интерпретация
11.2.1 - определять жанр и его признаки (синкретический жанр), особенности лирики серебряного века;
11.2.3 - определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев);
11.2.4 - определять роль эпизода, его взаимосвязь с тематикой и проблематикой произведения на основе анализа художественных средств и приемов;
11.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического замысла произведения;
11.2.6 - анализировать художественный мир произведения, представляя проблематику в различных формах представления (символы, формулы, законы, буктрейлеры);
11.2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.2.9 - писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, рецензии и др.) логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения
Оценка и сравнительный анализ
11.3. 2 - сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия, влияющие на целостное восприятие образов, проблематики, оценивая
3 четверть
Война в судьбах людей
В.В.Быков. "Сотников".
Б.Васильев. "А зори здесь тихие".
В.Л. Кондратьев. "Сашка".
Военная лирика. Д. С. Самойлов, Б. Ш. Окуджава, Н.А. Заболоцкий, А.Т. Твардовский, Е.А. Евтушенко, В.С. Высоцкий и др. (по выбору учителя).
Понимание и ответы на вопросы
11.1.2 - понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать свое отношение;
11.1.5 - пересказывать содержание произведения, творчески переосмысливая, сохраняя авторское своеобразие текста;
11.1.6 - давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на литературный материал, выражая собственное мнение о проблеме и системе образов
Анализ и интерпретация
11.2.2 - определять тематику и проблематику произведения, опираясь на художественные особенности текста, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию;
11.2.4 - определять роль эпизода, его взаимосвязь с тематикой и проблематикой произведения на основе анализа художественных средств и приемов;
11.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического замысла произведения;
11.2.6 - анализировать художественный мир произведения, представляя проблематику в различных формах представления (символы, формулы, законы, буктрейлеры);
11.2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением
Оценка и сравнительный анализ
11.3.2 - сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия, влияющие на целостное восприятие образов, проблематики, оценивая степень эмоционального воздействия;
11.3.3 - сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя общие и отличительные признаки
4 четверть
Тема нравственного выбора
А.В. Вампилов. "Утиная охота".
Стихотворения современных поэтов по выбору учителя
(Р. Рождественский, Е. Евтушенко, А. Вознесенский, Л. Мартынов, О.Сулейменов и др.).
Понимание и ответы на вопросы
11.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции;
11.1.4 - составлять план сочинения на литературные и свободные темы, рецензии;
11.1.5 - пересказывать содержание произведения, творчески переосмысливая, сохраняя авторское своеобразие текста
Анализ и интерпретация
11.2.1 - определять жанр и его признаки (синкретический жанр), особенности лирики серебряного века;
11.2.3 - определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев);
11.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического замысла произведения;
11.2.8 - анализировать средства и приемы создания образов, художественного пространства и времени, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор;
11.2.9 - писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, рецензии и др.) логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения
Оценка и сравнительный анализ
11.3.3 - сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя общие и отличительные признаки;

10.2.5 туынды кейіпкерлеріне мінездеме беру, олардың кейіпкерлер жүйесіндегі рөлі мен маңыздылығын анықтау арқылы;
10.2.8 поэзиялық синтаксистің фигураларын және бейнелеу құралдарын, үлгілерді қалыптастыру құралдары мен тәсілдерін талдау;
10.2.9 әдебиеттік материалға сүйене отырып, туындының өзектілігі туралы өз ойын білдіру мен нақты және бейнелі тілді пайдалана отырып, шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдебиеттік және еркін тақырыптарға шығарма, аннотациялар) логикалық және бірізділікпен жазу
Бағалау және салыстырмалы талдау
10.3.2 бейнелерді тұтастай қабылдауға әсер ететін ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттау, эмоционалдық әсер ету деңгейін бағалау арқылы көркемдік туындыны өнердің өзге түрлеріндегі туындылармен салыстыру;
10.3.4 тақырыпты ашудың толықтығы пен тереңдігі, композициялық және стильдік бірлігі, фактологиялық нақтылығы мен тыңдаушы немесе оқырманға эмоционалдық әсері тұрғысынан ауызша және жазбаша пікірлерді (өзінің, сыныптастарының және өзгелердің) бағалау
2) 11-сынып:
Тақырыптар
Оқытылатын шығармалар
Дағдылар
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Адам өзгеріс дәуірінде
1. М. А. Шолохов. "Донские рассказы" (мұғалім таңдауы бойынша).
2. С.А. Есенин. Өлеңдер (мұғалім таңдауы бойынша).
3. А.А. Блок. Өлеңдер "Қорқынышты әлем" жинақтағынан, "Әдемі Леди туралы өлеңдер" циклынан, поэмалар (мұғалім таңдауы бойынша).
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
11.1.1 терминдерді түсіну: ретроспекция, күміс ғасыр, имажинизм, символизм, футуризм, акмеизм;
11.1.2 көркем шығарма мазмұнын және оның әдеби процестегі рөлін түсіну, сыни ойлау арқылы естігеніне немесе оқығанына өз көзқарасын білдіру;
11.1.3 мәтін бойынша автор көзқарасының берілуімен және мәселелер жиынтығымен байланысты цитаталарды, фрагменттерді өз бетінше тауып, мәнерлеп оқу;
11.1.6 мәселе және бейнелер жүйесі туралы өз пікірін білдіру арқылы, әдеби материалдарға сілтеме жасай отырып, проблемалық сұрақтарға толық дәлелді жауап беру
Талдау және интерпретация
11.2.2 туынды тақырыбы мен мәселелер жиынтығын анықтау, мәтіннің көркемдік ерекшеліктеріне сүйене отырып, олардың өзектілігі туралы пікір білдіріп, өз көзқарасына дәлел келтіру арқылы;
11.2.5 туынды кейіпкерлеріне мінездеме беру, олардың туындының идеялық-тақырыптық ойын ашудағы рөлін анықтау арқылы;
11.2.7 автор көзқарасын өз ойымен салғастыру арқылы автордың кейіпкерлерге, мәселелерге көзқарасын білдіру әдістерін анықтау;
11.2.8 үлгілерді, көркемдік кеңістікті және уақытты, бейнелеу құралдары және поэзиялық синтаксистің фигураларын қалыптастыру құралдары мен тәсілдерін талдау, оларды автордың қандай мақсатта пайдаланатындығын түсіндіру
Бағалау және салыстырмалы талдау
11.3.1 туындыға адамгершілік және эстетикалық тұрғыдан сыни баға беру, мәселелер жиынтығына деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша пікірлер формасында түсіндіру арқылы
2-тоқсан
Тоталитарлық режим дәуіріндегі адам
1. А Н. Рыбаков. "Арбат балалары".
2. А.А. Ахматова. Өлеңдері мен поэмалары (мұғалім таңдауы бойынша).
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
11.1.1 терминдерді түсіну: ретроспекция, күміс ғасыр, имажинизм, символизм, футуризм, акмеизм;
11.1.4 әдеби және еркін тақырыптарға шығарма мен рецензия жоспарын құру
Талдау және интерпретация
11.2.1 жанр мен оның ерекшеліктерін анықтау (синкретикалық жанр), күміс ғасыр лирикасының ерекшеліктері;
11.2.3 композицияның автор ойын (тақырыпты, мәселелер жиынтығын, кейіпкерлер бейнесін) ашудағы рөлін анықтау;
11.2.4 көркемдік құралдар мен тәсілдерді талдау негізінде, эпизод рөлін, оның туынды тақырыбы, мәселелер жиынтығымен өзара байланысын анықтау;
11.2.5 туынды кейіпкерлеріне мінездеме беру, олардың туындының идеялық-тақырыптық ойын ашудағы рөлін анықтау арқылы;
11.2.6 көрсетілімнің түрлі формаларында (символдар, формулалар, заңдар, буктрейлерлер) мәселелер жиынтығын ұсыну арқылы шығарманың көркемдік әлемін талдау;
11.2.7 автор көзқарасын өз ойымен салғастыру арқылы автордың кейіпкерлерге, мәселелерге көзқарасын білдіру әдістерін анықтау;
11.2.9 туындының өзектілігі туралы өз ойын білдіру арқылы нақты және бейнелі тілді пайдалана және әдебиеттік материал мен өз тәжірибесіне сүйене отырып, шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдебиеттік және еркін тақырыптарға шығарма, рецензиялар) логикалық және бірізділікпен жазу
Бағалау және салыстырмалы талдау
11.3.2 бейнелерді тұтастай қабылдауға, мәселелер жиынтығына әсер ететін ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттау, эмоционалдық әсер ету деңгейін бағалау арқылы көркемдік туындыны өнердің өзге түрлеріндегі туындылармен салыстыру
3-тоқсан
Адамдар тағдырындағы соғыс
1. В.В.Быков. "Сотников".
2. Б. Васильев. "Мұнда таңертең тыныштық орнады".
3. В.Л.Кондратьев. "Сашка".
4. Соғыс лирикасы. Д. С. Самойлов, Б. Ш. Окуджава, Н.А. Заболоцкий, А.Т. Твардовский, Е.А. Евтушенко, .В.С. Высоцкий (мұғалім таңдауы бойынша).
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
11.1.2 көркем шығарма мазмұнын және оның әдеби процестегі рөлін түсіну, сыни ойлау арқылы естігеніне немесе оқығанына өз көзқарасын білдіру;
11.1.5 шығармашылық қайта ойлау, авторлық өзгешелікті сақтау арқылы туынды мазмұнын қайта айту;
11.1.6 мәселе және бейнелер жүйесі туралы өз пікірін білдіру арқылы, әдеби материалдарға сілтеме жасай отырып, проблемалық сұрақтарға толық дәлелді жауап беру
Талдау және интерпретация
11.2.2 туынды тақырыбы мен мәселелер жиынтығын анықтау, мәтіннің көркемдік ерекшеліктеріне сүйене отырып, олардың өзектілігі туралы пікір білдіріп, өз көзқарасына дәлел келтіру арқылы;
11.2.4 көркемдік құралдар мен тәсілдерді талдау негізінде, эпизод рөлін, оның туынды тақырыбы, мәселелер жиынтығымен өзара байланысын анықтау;
11.2.5 туынды кейіпкерлеріне мінездеме беру, олардың туындының идеялық-тақырыптық ойын ашудағы рөлін анықтау арқылы;
11.2.6 көрсетілімнің түрлі формаларында (символдар, формулалар, заңдар, буктрейлерлер) мәселелер жиынтығын ұсыну арқылы шығарманың көркемдік әлемін талдау;
11.2.7 автор көзқарасын өз ойымен салғастыру арқылы автордың кейіпкерлерге, мәселелерге көзқарасын білдіру әдістерін анықтау
Бағалау және салыстырмалы талдау
11.3.2 бейнелерді тұтастай қабылдауға, мәселелер жиынтығына әсер ететін ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттау, эмоционалдық әсер ету деңгейін бағалау арқылы көркемдік туындыны өнердің өзге түрлеріндегі туындылармен салыстыру;
11.3.3 ортақ және айрықша белгілерін түсіндіру арқылы адамгершілік және эстетикалық құндылықтар тұрғысынан орыс, қазақ және әлем әдебиетінің туындыларын (немесе фрагменттерін) салғастыру
4-тоқсан
Адамгершілік таңдау тақырыбы
А.В. Вампилов. "Утиная охота".
Заманауи ақындардың өлеңдері (мұғалім таңдауы бойынша)
(Р. Рождественский, Е. Евтушенко, А. Вознесенский, Л. Мартынов, О. Сулейменов және т.б.).
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
11.1.3 мәтін бойынша автор көзқарасының берілуімен және мәселелер жиынтығымен байланысты цитаталарды, фрагменттерді өз бетінше тауып, мәнерлеп оқу;
11.1.4 әдеби және еркін тақырыптарға шығарма мен рецензия жоспарын құру;
11.1.5 шығармашылық қайта ойлау, авторлық өзгешелікті сақтау арқылы туынды мазмұнын қайта айту
Талдау және интерпретация
11.2.1 жанр мен оның ерекшеліктерін анықтау (синкретикалық жанр), күміс ғасыр лирикасының ерекшеліктері;
11.2.3 композицияның автор ойын (тақырыпты, мәселелер жиынтығын, кейіпкерлер бейнесін) ашудағы рөлін анықтау;
11.2.5 туынды кейіпкерлеріне мінездеме беру, олардың туындының идеялық-тақырыптық ойын ашудағы рөлін анықтау арқылы;
11.2.8 үлгілерді, көркемдік кеңістікті және уақытты, бейнелеу құралдары және поэзиялық синтаксистің фигураларын қалыптастыру құралдары мен тәсілдерін талдау, оларды автордың қандай мақсатта пайдаланатындығын түсіндіру;
11.2.9 туындының өзектілігі туралы өз ойын білдіру арқылы нақты және бейнелі тілді пайдалана және әдебиеттік материал мен өз тәжірибесіне сүйене отырып, шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдебиеттік және еркін тақырыптарға шығарма, рецензиялар) логикалық және бірізділікпен жазу
Бағалау және салыстырмалы талдау
11.3.3 ортақ және айрықша белгілерін түсіндіру арқылы адамгершілік және эстетикалық құндылықтар тұрғысынан орыс, қазақ және әлем әдебиетінің туындыларын (немесе фрагменттерін) салғастыру;

11.3.4 - оценивать устные и письменные высказывания с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности и средств привлечения внимания слушателя или читателя
Приложение 182
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от "27" июля 2017 года №352
Приложение 400
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года №115
Типовая учебная программа по предмету "Русская литература" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию по обновленному содержанию Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
2. Цель обучения учебному предмету "Русская литература" – способствовать формированию духовных ценностей человека, готового к саморазвитию и самосовершенствованию, воспитывая компетентного, критически мыслящего читателя, способного анализировать идейно-художественное содержание, учитывая социально-исторический и духовно-эстетический аспекты произведения.
3. Задачи обучения учебному предмету "Русская литература":
1) формировать знания, умения и навыки, способствующие успешной социальной адаптации, на основе русской литературы, рассматривая ее взаимосвязи с казахской и мировой литературой и культурой;
2) воспитывать патриотизм, гражданственность, активную жизненную позицию на основе общенациональной идеи "Мәңгілік Ел" средствами художественной литературы;
3) формировать понимание ценности литературы как духовного наследия в условиях глобализации современного мира;
4) совершенствовать навыки критического анализа, сравнения, обобщения, умения устанавливать аналогии и причинно-следственные связи, классифицировать явления, строить логические и критические рассуждения, умозаключения и выводы на основе анализа произведений;
5) формировать духовную и интеллектуальную потребность читать, совершенствовать навыки критического чтения и интерпретации текста, развивая творческие способности каждого обучающегося;

11.3.4 тақырыпты ашудың толықтығы пен тереңдігі, композициялық және стильдік бірлігі, фактологиялық нақтылығы мен тыңдаушының немесе оқырманның назарын аудару құралдары тұрғысынан ауызша және жазбаша пікірлерді бағалау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 182-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 400-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Орыс әдебиеті" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).
2. "Орыс әдебиеті" оқу пәні бағдарламасының мақсаты – өзін-өзі дамытуға және өзін-өзі жетілдіруге дайын адамның рухани құндылықтарын қалыптастыруға үлес қосу, жұмыстың әлеуметтік-тарихи және рухани-эстетикалық аспектілерін есепке ала отырып, идеологиялық және көркем мазмұнды талдай алатын құзыретті, сын тұрғысынан ойлайтын оқырман тәрбиелеу.
3. "Орыс әдебиеті" оқу пәнін оқытудың негізгі міндеттері:
1) орыс әдебиетіне негізделген, қазақ және әлем әдебиетімен және мәдениетімен өзара байланысын ескере отырып, табысты әлеуметтік бейімделуге көмектесетін білім, дағды және қабілеттерді қалыптастыру;
2) патриотизмді, азаматтықты, "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының негізінде көркем әдебиет арқылы белсенді өмірлік жағдайды қалыптастыру;
3) қазіргі әлемнің жаһандану контекстінде рухани мұра ретінде әдебиеттің құндылығын түсіну;
4) сыни талдау, салыстыру, жалпылау, ұқсастықтар мен себеп-салдар байланысын қалыптастыру, құбылыстарды сыныптау, жұмыстарды талдау негізінде логикалық және критикалық негіздеу, дәлелдеу және тұжырымдау дағдыларын жетілдіру;
5) әрбір студенттің шығармашылық қабілеттерін дамыта отырып, оқудың рухани және зияткерлік қажеттілігін қалыптастыру, мәтінді сыни оқу және интерпретация дағдыларын жетілдіру;

8) художественно-изобразительные средства;
9) творческое письмо.
10. раздел "Оценка и сравнительный анализ" состоит из следующих разделов:
1) оценивание художественного произведения;
2) сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства;
3) сопоставление произведений литературы;
4) оценивание высказываний.
Глава 3. Система целей обучения
11. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1: "10" – класс, "2" – подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
1) понимание и ответы по тексту:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Понимание терминов
10.1.1 - понимать термины: синкретический жанр, золотой век, онегинская строфа, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, полифония, литературный двойник, фабула
11.1.1 - понимать термины: ретроспекция, серебряный век, имажинизм, символизм, акмеизм, футуризм.
2. Понимание художественного произведения
10.1.2 - понимать содержание художественного произведения, его проблематику, критически осмысливая, выражать своҰ отношение к услышанному или прочитанному
11.1.2 - понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать своҰ отношение к услышанному или прочитанному
3. Чтение наизусть и цитирование
10.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с выражением авторской позиции
11. 1. 3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции
4. Составление плана
10.1.4 - составлять план эссе, сочинения на литературные и свободные темы
11.1.4 - составлять план эссе, критической статьи, сочинения на литературные и свободные темы
5. Пересказ
10.1.5 - пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, используя образные средства
11.1.5 - пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, сохраняя авторское своеобразие
6. Ответы на вопросы
10.1. 6 - давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на текст произведения, выражая собственное мнение о теме, сюжете и образах
11.1 6 - давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на литературный материал, выражая собственное мнение о теме, проблеме, системе образов
2) анализ и интерпретация
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс

8) әдеби тәсілдер және көрнекі құралдар;
9) шығармашылық жазу.
10. "Бағалау және салыстыру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) көркем әдебиет шығармаларын бағалау;
2) көркем әдебиет шығармаларын басқа өнер туындыларымен салыстыру;
3) әдеби шығармаларды салғастыру;
4) сөйлеуді бағалау.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
11. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1 кодында "10" - сынып, "2" – бөлімшесі, "1" – оқыту мақсатының реттік саны.
1) түсіну және жауап беру:
Білім алушылар:
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Терминдерді түсіну
10.1.1 синкретикалық жанр, алтын ғасыр, Онегин строфасы, мотив, роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологизм, полифония, әдеби егіз, фабула терминдерін түсіну
11.1.1 ретроспекция, күміс ғасыр, имажинизм, символизм, акмеизм, футуризм терминдерін түсіну
2. Көркем әдебиет шығармаларын түсіну
10.1.2 проблематикасын, сыни түсіндіріп, естігендеріне немесе оқығандарына деген көзқарасын білдіре отырып, көркем әдебиет шығармаларының мазмұнын түсіну
11.1.2 сыни түсіндіріп, естігендеріне немесе оқығандарына деген көзқарасын білдіре отырып, әдеби процесте көркем әдебиет шығармаларының мазмұнын және оның ролін түсіну
3. Жатқа оқу және цитата келтіру
10.1.3 мәтінде авторлық ұстанымға байланысты үзінділер мен цитаталарды өздігінен табу, мәнерлеп жатқа оқу
11.1.3 мәтінде авторлық ұстанымға және проблематикаға байланысты үзінділер мен цитаталарды өздігінен табу, мәнерлеп жатқа оқу
4. Жоспар құру
10.1.4 әдеби және еркін тақырып бойынша эссе, шығарма жоспарын құру
11.1.4 әдеби және еркін тақырып бойынша эссе, сыни мақала, шығарма жоспарын құру
5. Мазмұндау
10.1.5 бейнелеу құралдарын пайдаланып мазмұнды шығармашылық түрде қайта қарастыра отырып, шығарма мәтінін немесе эпизодты мазмұндау
11.1.5 автор ерекшелігін сақтап, мазмұнды шығармашылық түрде қайта қарастыра отырып, шығарма мәтінін немесе эпизодты мазмұндау
6. Сұраққа жауап беру
10.1.6 тақырып, сюжет және бейне туралы өз пікірін білдіре, мәтіннің шығармасына сілтеме жасай отырып, проблемалық сұраққа толық негізделген жауап беру
11.1.6 тақырып, проблема және бейне жүйесі туралы өз пікірін білдіре, әдеби материалға сілтеме жасай отырып, проблемалық сұраққа толық негізделген жауап беру
2) анализ және интерпретация:
Білім алушылар:
Бөлімше
10-сынып
11-сынып

1. Жанр
10.2.1 - определять жанр и его признаки (роман-эпопея, роман в стихах, психологический роман и др.), особенности философской лирики
11.2.1 - определять жанр и его признаки (синкретический жанр), особенности лирики серебряного века, военной поэзии, бардовской песни
2. Тема и идея
10.2. 2 - определять тематику и проблематику произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию
11.2.2 - определять тематику и проблематику произведения, опираясь на художественные особенности текста
3. Композиция
10.2.3 - определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев, объяснять значение внесюжетных элементов
11.2.3 - определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев)
4. Анализ эпизодов
10.2 4 - анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции произведения, объяснять значение эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла
11.2.4- определять роль эпизода, его взаимосвязь с тематикой и проблематикой произведения на основе анализа художественных средств и приемов
5. Характеристика героев
10.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей
11.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического содержания произведения
6. Художественный мир произведения в разных формах представления
10.2 6 - анализировать художественный мир произведения, представляя идею в различных формах (инсценировка, буктрейлер и др.)
11.2.6 - анализировать художественный мир произведения, представляя произведения в различных формах (инсценировка, буктрейлер и др.)
7. Отношение автора
10.2. 7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста
11.2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением
8. Литературные приемы и изобразительные средства
10.2.8 - анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор
11.2 .8 - анализировать средства и приемы создания образов, художественного пространства и времени, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор
9. Творческое письмо
10.2.9 - писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации и др.) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, литературоведческие термины, используя точный и образный язык
11.2. 9 - писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, критические статьи и др.) логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности

1. Жанр
10.2.1 жанр және оның белгілерін (роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологиялық роман), философиялық лириканың ерекшеліктерін анықтау
11.2.1 жанр және оның белгілерін (синкретикалық жанр), күміс ғасыр лирикасының ерекшеліктерін, әскери поэзия, бард әнін анықтау
2. Тақырып және идея
10.2.2 өз позициясын дәлелдеу және өзектілігіне байланысты ойын көрсету арқылы, шығарманың тақырыбы мен проблематикасын анықтау
11.2.2 мәтіннің көркем шығармалық ерекшеліктеріне сүйене отырып, шығарманың тақырыбы мен проблематикасын анықтау
3.Композиция
10.2.3 шығарманың идеясын ашуда композицияның рөлін, кейіпкерлердің бейнелерін анықтайды, сюжеттен тыс элементтердің мағынасын түсіндіреді
11.2.3 автордың ниетін ашуда (тематика, проблематика, кейіпкер бейнелері) композицияның рөлін анықтау
4. Эпизодтарды талдау
10.2.4 эпизодтарды талдау, олардың шығарма композициясындағы ролі мен орнын айқындау, идеологиялық және тақырыптық ойын ашуда эпизодтың маңыздылығын түсіндіру
11.2.4 эпизод ролін, көркем құралдар мен тәсілдерді талдау негізінде оның тақырыппен және шығарма проблемасымен байланысын анықтау
5. Кейіпкерлерді сипаттау
10.2.5 кейіпкерлердің жүйесінде рөлі мен маңыздылығын айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау
11.2.5 шығарманың идеялық және тақырыптық мазмұнын ашудағы рөлін айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау
6. Әр түрлі формасындағы шығарманың көркем әлемі
10.2.6 идеяны түрлі формада (қойылым, буктрейлер) көрсете отырып, көркем шығарма әлемін талдау
11.2.6 идеяны түрлі формада (қойылым, буктрейлер) көрсете отырып, көркем шығарма әлемін талдау
7. Автор көзқарасы
10.2.7 мәтіндегі мысалдарымен автордың позициясын түсіндіре отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау
11.2.7 автор позициясын өз ойымен салғастыра отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау
8. Әдеби тәсілдер және көрнекі құралдар
10.2.8 поэтикалық синтаксис фигуралары және бейнелеу құралдары, бейне құру тәсілдері мен құралдарын талдау, оларды пайдалануда автордың мақсатын түсіндіру
11.2.8 поэтикалық синтаксис фигуралары және бейнелеу құралдары, көркем әдеби кеңістік пен уақыт, бейне құру тәсілдері мен құралдарын талдау, оларды пайдалануда автордың мақсатын түсіндіру
9. Шығармашылық жазу
10.2.9 әдеби материалдарға, әдеби терминдерге сүйене, тура және бейнелі тілдерді пайдалана отырып, шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдеби және еркін тақырып бойынша шығарма, аннотациялар) логикалық және дәйекті түрде жазу
11.2.9 әдеби материалдарға және өмірлік тәжірибеге сүйене сүйене, тура және бейнелі тілдерді пайдалана, өзектілік жайлы өз ойын білдіре отырып, шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдеби және еркін тақырып бойынша шығарма, сыни мақалалар) логикалық және дәйекті түрде жазу

3) оценка и сравнительный анализ:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Оценивание художественного произведения
10.3.1 - давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний
11.3.1 - давать критическую оценку произведению с точки зрения нравственной и эстетической ценности, авторских приемов, объясняя собственное отношение к проблематике текста в форме устных и письменных высказываний
2. Сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства
10.3.2 - сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, оценивая степень эмоционального воздействия
11.3.2 - сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, тематики, проблематики, оценивая степень эмоционального воздействия
3. Сопоставление произведений литературы
10.3. 3 - сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя общие и отличительные признаки
11.3.3 - сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя общие и отличительные признаки, позицию авторов
4. Оценивание высказываний
10.3.4 - оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников и другие) на литературную тему с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности и эмоционального воздействия на слушателя или читателя
11.3.4 - оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников и другие) на литературную тему с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности и средств привлечения внимания слушателя или читателя
12. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Русская литература" для 10-11 классов уровня общего среднего образования общественно-гуманитарного направления по обновленному содержанию согласно приложению.
13. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Русская литература" для 10-11 классов
общественно-гуманитарного
направления уровня общего
среднего образования по
обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Русская литература" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию
Сноска. Долгосрочный план в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).

3) бағалау және салыстыру:
Білім алушылар:
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Көркем әдебиет шығармаларын бағалау
10.3.1 идеяға, кейіпкерге деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша өтініштер түрінде түсіндіре отырып, жұмысты оқырманға эстетикалық әсер ету тұрғысынан бағалау
11.3.1 мәтін проблематикасына деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша өтініштер түрінде түсіндіре отырып, жұмысты адамгершілік және эстетикалық құндылықтар, автор тәсілдері тұрғысынан сыни бағалау
2. Көркем әдебиет шығармаларын басқа өнер туындыларымен салыстыру
10.3.2 эмоциялық әсер дәрежесін бағалай, бейнелердің тұтас қабылдауын қалыптастыратын
әдістер мен тәсілдердің ұқсастықтары мен айырмашылығын сипаттай отырып, көркем әдеби шығармаларды басқа өнер шығармаларымен салыстыру
11.3.2 эмоциялық әсер дәрежесін бағалай, бейнелердің, тақырыптардың, проблемалардың тұтас қабылдауын қалыптастыратын
әдістер мен тәсілдердің ұқсастықтары мен айырмашылығын сипаттай отырып, көркем әдеби шығармаларды басқа өнер шығармаларымен салыстыру
3. Әдеби шығармаларды салғастыру
10.3.3 оқырманға эстетикалық әсері тұрғысынан жалпы және жеке ерекшеліктерін түсіндіре отырып, шығармаларды (немесе үзінділерін) орыс, қазақ және әлем әдебиетімен салғастыру
11.3.3 оқырманға адамгершілік және эстетикалық құндылық тұрғысынан жалпы және жеке ерекшеліктерін, автор позициясын түсіндіре отырып, шығармаларды (немесе үзінділерін) орыс, қазақ және әлем әдебиетімен салғастыру
4. Сөйлеуді бағалау
10.3.4 әдеби тақырып ашлыуының толықтығы мен тереңдігі, композициялық және стилистикалық бірлігі, тыңдаушы немесе оқырманға эмоционалдық әсер етуі және фактологиялық дұрыстығы бойынша ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (достар, сыныптастар) бағалау
11.3.4 әдеби тақырып ашлыуының толықтығы мен тереңдігі, композициялық және стилистикалық бірлігі, тыңдаушы немесе оқырман назарын аудару құралдары және фактологиялық дұрыстығы бойынша ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (достар, сыныптастар) бағалау
12. Осы оқу бағдарламасы осы бұйрыққа сәйкес қосымшада берілген жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы 10-11-сыныптарына арналған "Орыс әдебиеті" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
13. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің қоғамдық-
гуманитарлық бағыттағы
10-11-сыныптарына арналған
"Орыс әдебиеті" оқу пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Орыс әдебиеті" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар

1) 10 класс
Темы
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
Четверть 1
Лишние люди
1. А.С. Пушкин. "Евгений Онегин".
2. И.А. Гончаров "Обломов" (фрагменты)
Понимание и ответы на вопросы
10.1.1 понимать термины: синкретический жанр, золотой век, онегинская строфа, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, полифония, литературный двойник, фабула;
10.1.2 понимать содержание художественного произведения, его проблематику, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
10.1.3 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с выражением авторской позиции;
10.1.5 пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, используя образные средства;
10.1.6 давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на текст произведения, выражая собственное мнение о теме, сюжете и образах
Анализ и интерпретация
10.2.1 определять жанр и его признаки (роман-эпопея, роман в стихах, психологический роман), особенности философской лирики;
10.2.2 определять тематику и проблематику произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию;
10.2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2.7 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста
Оценка и сравнительный анализ
10.3.1 давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний
Четверть 2
Герой нашего времени
1. М.Ю. Лермонтов. "Герой нашего времени".
2. Ч.Т. Айтматов. "Плаха".
Понимание и ответы на вопросы
10.1.2 понимать содержание художественного произведения, его проблематику, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
10.1.4 составлять план эссе, сочинения на литературные и свободные темы;
10.1.6 давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на текст произведения, выражая собственное мнение о теме, сюжете и образах
Анализ и интерпретация
10.2.2 определять тематику и проблематику произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя;
10.2.3 определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев, объяснять значение внесюжетных элементов;
10.2.4 анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции произведения, объяснять значение эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла;
10.2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2.7 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста
Оценка и сравнительный анализ
10.3 1 давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний;
10.3.3 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя общие и отличительные признаки
Четверть 3
Человек и право
1. Ф.М. Достоевский. "Преступление и наказание".
2. Н.А. Островский "Бесприданница".
Понимание и ответы на вопросы
10.1.1 понимать термины: синкретический жанр, золотой век, онегинская строфа, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, полифония, литературный двойник, фабула;
10.1.4 составлять план эссе, сочинения на литературные и свободные темы;
10.1.5 пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, используя образные средства
Анализ и интерпретация
10.2.3 определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев, объяснять значение внесюжетных элементов;
10.2.4 анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции произведения, объяснять значение эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла; 10.2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2.6 анализировать художественный мир произведения, представляя идею в различных формах (инсценировка, буктрейлер);
10.2.8 анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор;
10.2.9 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, литературоведческие термины, используя точный и образный язык
Оценка и сравнительный анализ
10.3.2 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, оценивая степень эмоционального воздействия;
10.3.3 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя общие и отличительные признаки
Четверть 4
Семейные ценности
1. Л.Н. Толстой. "Война и мир".
2. А.В. Вампилов "Старший сын".
Понимание и ответы на вопросы
10.1.1 понимать термины: синкретический жанр, золотой век, онегинская строфа, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, полифония, литературный двойник, фабула;
10.1.3 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с выражением авторской позиции
Анализ и интерпретация
10.2.1 определять жанр и его признаки (роман-эпопея, роман в стихах, психологический роман), особенности философской лирики;
10.2.4 анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев, объяснять значение внесюжетных элементов эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла;
10.2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2.6 анализировать художественный мир произведения, представляя идею в различных формах (инсценировка, буктрейлер);
10.2.8 анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор;
10.2.9 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, литературоведческие термины, используя точный и образный язык
Оценка и сравнительный анализ
10.3.2 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, оценивая степень эмоционального воздействия;
10.3.4 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) на литературную тему с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности и эмоционального воздействия на слушателя или читателя

1) 10-сынып:
Тақырыптар
Оқытылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Артық адамдар
1. А.С. Пушкин. "Евгений Онегин".
2. И.А. Гончаров "Обломов" (фрагменттер)
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
10.1.1 синкретикалық жанр, алтын ғасыр, Онегин строфасы, мотив, роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологизм, полифония, әдеби егіз, фабула терминдерін түсіну;
10.1.2 проблематикасын, сыни түсіндіріп, естігендеріне немесе оқығандарына деген көзқарасын білдіре отырып, көркем әдебиет шығармаларының мазмұнын түсіну;
10.1.3 мәтінде авторлық ұстанымға байланысты үзінділер мен цитаталарды өздігінен табу, мәнерлеп жатқа оқу;
10.1.5 бейнелеу құралдарын пайдаланып мазмұнды шығармашылық түрде қайта қарастыра отырып, шығарма мәтінін немесе эпизодты мазмұндау;
10.1.6 тақырып, сюжет және бейне туралы өз пікірін білдіре, мәтіннің шығармасына сілтеме жасай отырып, проблемалық сұраққа толық негізделген жауап беру
Анализ және интерпретация
10.2.1 жанр және оның белгілерін (роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологиялық роман), философиялық лириканың ерекшеліктерін анықтау;
10.2.2 өз позициясын дәлелдеу және өзектілігіне байланысты ойын көрсету арқылы, шығарманың тақырыбы мен проблематикасын анықтау;
10.2.5 кейіпкерлердің жүйесінде рөлі мен маңыздылығын айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау;
10.2.7 мәтіндегі мысалдарымен автордың позициясын түсіндіре отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау
Бағалау және салыстыру
10.3.1 идеяға, кейіпкерге деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша өтініштер түрінде түсіндіре отырып, жұмысты оқырманға эстетикалық әсер ету тұрғысынан бағалау
2-тоқсан
Біздің уақыттың кейіпкерлері
1.1. М.Ю. Лермонтов. "Біздің уақыттың кейіпкерлері".
2.2. Ч.Т. Айтматов. "Жан пида".
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
10.1.2 проблематикасын, сыни түсіндіріп, естігендеріне немесе оқығандарына деген көзқарасын білдіре отырып, көркем әдебиет шығармаларының мазмұнын түсіну;
10.1.4 әдеби және еркін тақырып бойынша эссе, шығарма жоспарын құру;
10.1.6 тақырып, сюжет және бейне туралы өз пікірін білдіре, мәтіннің шығармасына сілтеме жасай отырып, проблемалық сұраққа толық негізделген жауап беру
Анализ және интерпретация
10.2.2 өз позициясын дәлелдеу және өзектілігіне байланысты ойын көрсету арқылы, шығарманың тақырыбы мен проблематикасын анықтау;
10.2.3 шығарманың идеясын ашуда композицияның рөлін, кейіпкерлердің бейнелерін анықтайды, сюжеттен тыс элементтердің мағынасын түсіндіреді;
10.2.4 эпизодтарды талдау, олардың шығарма композициясындағы ролі мен орнын айқындау, идеологиялық және тақырыптық ойын ашуда эпизодтың маңыздылығын түсіндіру;
10.2.5 кейіпкерлердің жүйесінде рөлі мен маңыздылығын айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау;
10.2.7 мәтіндегі мысалдарымен автордың позициясын түсіндіре отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау
Бағалау және салыстыру
10.3.1 идеяға, кейіпкерге деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша өтініштер түрінде түсіндіре отырып, жұмысты оқырманға эстетикалық әсер ету тұрғысынан бағалау;
10.3.3 оқырманға эстетикалық әсері тұрғысынан жалпы және жеке ерекшеліктерін түсіндіре отырып, шығармаларды (немесе үзінділерін) орыс, қазақ және әлем әдебиетімен салғастыру
3-тоқсан
Адам және құқық
1. Ф.М. Достоевский. "Қылмыс пен жаза".
3.2. Н.А. Островский "Жасаусыз қалыңдық".
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
10.1.1 синкретикалық жанр, алтын ғасыр, Онегин строфасы, мотив, роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологизм, полифония, әдеби егіз, фабула терминдерін түсіну;
10.1.4 әдеби және еркін тақырып бойынша эссе, шығарма жоспарын құру;
10.1.5 бейнелеу құралдарын пайдаланып мазмұнды шығармашылық түрде қайта қарастыра отырып, шығарма мәтінін немесе эпизодты мазмұндау
Анализ және интерпретация
10.2.3 шығарманың идеясын ашуда композицияның рөлін, кейіпкерлердің бейнелерін анықтайды, сюжеттен тыс элементтердің мағынасын түсіндіреді;
10.2 4 эпизодтарды талдау, олардың шығарма композициясындағы ролі мен орнын айқындау, идеологиялық және тақырыптық ойын ашуда эпизодтың маңыздылығын түсіндіру;
10.2.5 кейіпкерлердің жүйесінде рөлі мен маңыздылығын айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау;
10.2.6 идеяны түрлі формада (қойылым, буктрейлер) көрсете отырып, көркем шығарма әлемін талдау;
10.2.8 поэтикалық синтаксис фигуралары және бейнелеу құралдары, бейне құру тәсілдері мен құралдарын талдау, оларды пайдалануда автордың мақсатын түсіндіру;
10.2.9 әдеби материалдарға, әдеби терминдерге сүйене, тура және бейнелі тілдерді пайдалана отырып, шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдеби және еркін тақырып бойынша шығарма, аннотациялар) логикалық және дәйекті түрде жазу
Бағалау және салыстыру
10.3.2 эмоциялық әсер дәрежесін бағалай, бейнелердің тұтас қабылдауын қалыптастыратын әдістер мен тәсілдердің ұқсастықтары мен айырмашылығын сипаттай отырып, көркем әдеби шығармаларды басқа өнер шығармаларымен салыстыру;
10.3.3 оқырманға эстетикалық әсері тұрғысынан жалпы және жеке ерекшеліктерін түсіндіре отырып, шығармаларды (немесе үзінділерін) орыс, қазақ және әлем әдебиетімен салғастыру
4-тоқсан
Отбасы құндылықтары
1. Л.Н. Толстой. "Соғыс және бейбітшілік".
2. А. В. Вампилов "Үлкен ұл".
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
10.1.1 синкретикалық жанр, алтын ғасыр, Онегин строфасы, мотив, роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологизм, полифония, әдеби егіз, фабула терминдерін түсіну;
10.1.3 мәтінде авторлық ұстанымға байланысты үзінділер мен цитаталарды өздігінен табу, мәнерлеп жатқа оқу
Анализ және интерпретация
10.2.1 жанр және оның белгілерін (роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологиялық роман), философиялық лириканың ерекшеліктерін анықтау;
10.2 4 эпизодтарды талдау, олардың шығарма композициясындағы рөлі мен орнын айқындау, идеологиялық және тақырыптық ойын ашуда эпизодтың маңыздылығын түсіндіру;
10.2.5 кейіпкерлердің жүйесінде рөлі мен маңыздылығын айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау;
10.2.6 идеяны түрлі формада (қойылым, буктрейлер) көрсете отырып, көркем шығарма әлемін талдау;
10.2.8 поэтикалық синтаксис фигуралары және бейнелеу құралдары, бейне құру тәсілдері мен құралдарын талдау, оларды пайдалануда автордың мақсатын түсіндіру;
10.2.9 әдеби материалдарға, әдеби терминдерге сүйене, тура және бейнелі тілдерді пайдалана отырып, шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдеби және еркін тақырып бойынша шығарма, аннотациялар) логикалық және дәйекті түрде жазу
Бағалау және салыстыру
10.3.2 эмоциялық әсер дәрежесін бағалай, бейнелердің тұтас қабылдауын қалыптастыратын әдістер мен тәсілдердің ұқсастықтары мен айырмашылығын сипаттай отырып, көркем әдеби шығармаларды басқа өнер шығармаларымен салыстыру;
10.3.4 әдеби тақырып ашлыуының толықтығы мен тереңдігі, композициялық және стилистикалық бірлігі, тыңдаушы немесе оқырманға эмоционалдық әсер етуі және фактологиялық дұрыстығы бойынша ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (достар, сыныптастар) бағалау

2) 11 класс
Темы
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
Четверть 1
Человек в эпоху перемен
1. Р. Брэдбери. "Улыбка".
2. Б.Л. Пастернак. "Доктор Живаго".
3. С.А. Есенин. Стихотворения (по выбору учителя).
4. А.А. Блок. Стихи из сборника "Страшный мир", цикл "Стихи о Прекрасной даме", поэмы (по выбору учителя).
Понимание и ответы на вопросы
11.1.1 понимать термины: ретроспекция, серебряный век, имажинизм, символизм, акмеизм, футуризм;
11.1.2 понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
11.1.3 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции;
11.1.6 давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на литературный материал, выражая собственное мнение о теме, проблеме, системе образов
Анализ и интерпретация
11.2.1 определять жанр и его признаки (синкретический жанр), особенности лирики серебряного века, военной поэзии, бардовской песни;
11.2.4 определять роль эпизода, его взаимосвязь с тематикой и проблематикой произведения на основе анализа художественных средств и приемов;
11.2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического содержания произведения;
11.2.7 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.2.8 анализировать средства и приемы создания образов, художественного пространства и времени, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор
Оценка и сравнительный анализ
11.3.1 давать критическую оценку произведению с точки зрения нравственной и эстетической ценности, авторских приемов, объясняя собственное отношение к проблематике текста в форме устных и письменных высказываний
Четверть 2
Человек в эпоху тоталитарного режима
1. А. Н. Рыбаков "Дети Арбата".
2. А.А. Ахматова. Поэзия.
3. Е.И. Замятин "Мы".
Понимание и ответы на вопросы
11.1.2 понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
11.1.3 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции;
11.1.4 составлять план эссе, критической статьи, сочинения на литературные и свободные темы;
11.1.5 пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, сохраняя авторское своеобразие;
Анализ и интерпретация
11.2.1 определять жанр и его признаки (синкретический жанр), особенности лирики серебряного века, военной поэзии, бардовской песни;
11.2.3 определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев);
11.2.4 определять роль эпизода, его взаимосвязь с тематикой и проблематикой произведения на основе анализа художественных средств и приемов;
11.2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического содержания произведения;
11.2.7 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.2.9 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, критические статьи) логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности
Оценка и сравнительный анализ
11.3.2 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, тематики, проблематики, оценивая степень эмоционального воздействия
Четверть 3
Война в судьбах людей
1. В.В.Быков. "Сотников".
2. Б. Васильев. "А зори здесь тихие".
3. В.Л.Кондратьев. "Сашка" (по выбору учителя).

2) 11-сынып:
Тақырыптар
Оқытылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Адам өзгеріс дәуірінде
5.1. Р. Брэдбери. "Улыбка".
6.2. Б.Л. Пастернак. "Доктор Живаго".
3. С.А. Есенин. Өлеңдер (мұғалім таңдауы бойынша).
4. А.А. Блок. Өлеңдер "Қорқынышты әлем" жинақтағынан, "Әдемі Леди туралы өлеңдер" циклынан, поэмалар (мұғалім таңдауы бойынша).
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
11.1.1 ретроспекция, күміс ғасыр, имажинизм, символизм, акмеизм, футуризм терминдерін түсіну;
11.1.2 сыни түсіндіріп, естігендеріне немесе оқығандарына деген көзқарасын білдіре отырып, әдеби процесте көркем әдебиет шығармаларының мазмұнын және оның ролін түсіну;
11.1.3 мәтінде авторлық ұстанымға және проблематикаға байланысты үзінділер мен цитаталарды өздігінен табу, мәнерлеп жатқа оқу;
11.1.6 тақырып, проблема және бейне жүйесі туралы өз пікірін білдіре, әдеби материалға сілтеме жасай отырып, проблемалық сұраққа толық негізделген жауап беру
Анализ және интерпретация
11.2.1 жанр және оның белгілерін (синкретикалық жанр), күміс ғасыр лирикасының ерекшеліктерін, әскери поэзия, бард әнін анықтау;
11.2.4 эпизод ролін, көркем құралдар мен тәсілдерді талдау негізінде оның тақырыппен және шығарма проблемасымен байланысын анықтау;
11.2.5 шығарманың идеялық және тақырыптық мазмұнын ашудағы рөлін айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау;
11.2.7 автор позициясын өз ойымен салғастыра отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау;
11.2.8 поэтикалық синтаксис фигуралары және бейнелеу құралдары, көркем әдеби кеңістік пен уақыт, бейне құру тәсілдері мен құралдарын талдау, оларды пайдалануда автордың мақсатын түсіндіру
Бағалау және салыстыру
11.3.1 мәтін проблематикасына деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша өтініштер түрінде түсіндіре отырып, жұмысты адамгершілік және эстетикалық құндылықтар, автор тәсілдері тұрғысынан сыни бағалау
2-тоқсан
Тоталитарлық режим дәуіріндегі адам
1.1. А. Н. Рыбаков "Арбат балалары".
2.А.А. Ахматова. Поэзия.
3.Е.И. Замятин "Біз".
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
11.1.2 сыни түсіндіріп, естігендеріне немесе оқығандарына деген көзқарасын білдіре отырып, әдеби процесте көркем әдебиет шығармаларының мазмұнын және оның ролін түсіну;
11.1.3 мәтінде авторлық ұстанымға және проблематикаға байланысты үзінділер мен цитаталарды өздігінен табу, мәнерлеп жатқа оқу;
11.1.4 әдеби және еркін тақырып бойынша эссе, сыни мақала, шығарма жоспарын құру;
11.1.5 автор ерекшелігін сақтап, мазмұнды шығармашылық түрде қайта қарастыра отырып, шығарма мәтінін немесе эпизодты мазмұндау
Анализ және интерпретация
11.2.1 жанр және оның белгілерін (синкретикалық жанр), күміс ғасыр лирикасының ерекшеліктерін, әскери поэзия, бард әнін анықтау;
11.2.3 автордың ниетін ашуда (тематика, проблематика, кейіпкер бейнелері) композицияның рөлін анықтау;
11.2.4 эпизод ролін, көркем құралдар мен тәсілдерді талдау негізінде оның тақырыппен және шығарма проблемасымен байланысын анықтау;
11.2.5 шығарманың идеялық және тақырыптық мазмұнын ашудағы рөлін айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау;
11.2.7 автор позициясын өз ойымен салғастыра отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау;
11.2.9 әдеби материалдарға және өмірлік тәжірибеге сүйене сүйене, тура және бейнелі тілдерді пайдалана, өзектілік жайлы өз ойын білдіре отырып, шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдеби және еркін тақырып бойынша шығарма, сыни мақалалар) логикалық және дәйекті түрде жазу
Бағалау және салыстыру
11.3.2 эмоциялық әсер дәрежесін бағалай, бейнелердің, тақырыптардың, проблемалардың тұтас қабылдауын қалыптастыратын әдістер мен тәсілдердің ұқсастықтары мен айырмашылығын сипаттай отырып, көркем әдеби шығармаларды басқа өнер шығармаларымен салыстыру
3-тоқсан
Адамдардың тағдырындағы соғыс
1.В.В.Быков. "Сотников".
2. Б. Васильев. "Мұнда таңертең тыныштық орнады".
3.В.Л.Кондратьев. "Сашка" (мұғалім таңдауы бойынша).

4. Э.М. Ремарк. "Три товарища".
5. Военная лирика.
Д. С. Самойлов,
Б. Ш. Окуджава,
Н.А. Заболоцкий,
А.Т. Твардовский,
Е.А. Евтушенко,
6. В.С. Высоцкий (по выбору учителя).
Понимание и ответы на вопросы
11.1.2 понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
11.1.3 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции;
11.1.6 давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на литературный материал, выражая собственное мнение о теме, проблеме, системе образов
Анализ и интерпретация
11.2.2 определять тематику и проблематику произведения, опираясь на художественные особенности текста;
11.2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического содержания произведения;
11.2.6 анализировать художественный мир произведения, представляя произведения в различных формах (инсценировка, буктрейлер);
11.2.7 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.2.8 анализировать средства и приемы создания образов, художественного пространства и времени, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор
Оценка и сравнительный анализ
11.3.1 давать критическую оценку произведению с точки зрения нравственной и эстетической ценности, авторских приемов, объясняя собственное отношение к проблематике текста в форме устных и письменных высказываний;
11.3.3 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя общие и отличительные признаки, позицию авторов
Четверть 4
Тема нравственного выбора
1. А.В. Вампилов. "Утиная охота".
2. М. Горький. "Старуха Изергиль".
3. Стихотворения современных поэтов на тему нравственного выбора (Р. Рождественский, Е. Евтушенко, А. Вознесенский, Л. Мартынов, О. О. Сулейменов, Б. Канапьянов и др.).
Понимание и ответы на вопросы
11.1.1 понимать термины: ретроспекция, серебряный век, имажинизм, символизм, акмеизм, футуризм;
11.1.4 составлять план эссе, критической статьи, сочинения на литературные и свободные темы;
11.1.5 пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, сохраняя авторское своеобразие
Анализ и интерпретация
11.2.2 определять тематику и проблематику произведения, опираясь на художественные особенности текста;
11.2.3 определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев);
11.2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического содержания произведения;
11.2.6 анализировать художественный мир произведения, представляя произведения в различных формах (инсценировка, буктрейлер);
11.2.7 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.2.9 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, критические статьи) логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности
Оценка и сравнительный анализ
11.3.2 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, оценивая степень эмоционального воздействия;
11.3.3 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя общие и отличительные признаки, позицию авторов;
11.3. 4 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) на литературную тему с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности и средств привлечения внимания слушателя или читателя
Приложение 183
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 401
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Английский язык" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию
Сноска. Приложение 183 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).

4. Э.М. Ремарк. "Үш дос".
5. Соғыс лирикасы.
Д. С. Самойлов,
Б.Ш. Окуджава,
Н.А. Заболоцкий,
А.Т. Твардовский,
Е.А. Евтушенко,
6.В.С. Высоцкий (мұғалім таңдауы бойынша).
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
11.1.2 сыни түсіндіріп, естігендеріне немесе оқығандарына деген көзқарасын білдіре отырып, әдеби процесте көркем әдебиет шығармаларының мазмұнын және оның ролін түсіну;
11.1.3 мәтінде авторлық ұстанымға және проблематикаға байланысты үзінділер мен цитаталарды өздігінен табу, мәнерлеп жатқа оқу;
11.1.6 тақырып, проблема және бейне жүйесі туралы өз пікірін білдіре, әдеби материалға сілтеме жасай отырып, проблемалық сұраққа толық негізделген жауап беру
Анализ және интерпретация
11.2.2 мәтіннің көркем шығармалық ерекшеліктеріне сүйене отырып, шығарманың тақырыбы мен проблематикасын анықтау;
11.2.5 шығарманың идеялық және тақырыптық мазмұнын ашудағы рөлін айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау;
11.2.6 идеяны түрлі формада (қойылым, буктрейлер) көрсете отырып, көркем шығарма әлемін талдау;
11.2.7 автор позициясын өз ойымен салғастыра отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау;
11.2.8 поэтикалық синтаксис фигуралары және бейнелеу құралдары, көркем әдеби кеңістік пен уақыт, бейне құру тәсілдері мен құралдарын талдау, оларды пайдалануда автордың мақсатын түсіндіру
Бағалау және салыстыру
11.3.1 мәтін проблематикасына деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша өтініштер түрінде түсіндіре отырып, жұмысты адамгершілік және эстетикалық құндылықтар, автор тәсілдері тұрғысынан сыни бағалау;
11.3.3 оқырманға адамгершілік және эстетикалық құндылық тұрғысынан жалпы және жеке ерекшеліктерін, автор позициясын түсіндіре отырып, шығармаларды (немесе үзінділерін) орыс, қазақ және әлем әдебиетімен салғастыру
4-тоқсан
Моральды таңдау тақырыбы
1. А.В. Вампилов. "Үйрек аулау".
2. М. Горький. "Изергиль кемпір".
3. Заманауи ақындардың моральды таңдау тақырыбында өлеңдері (Р. Рождественский, Е. Евтушенко, А. Вознесенский, Л. Мартынов, О. О. Сулейменов, Б. Канапьянов және т.б.).
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
11.1.1 ретроспекция, күміс ғасыр, имажинизм, символизм, акмеизм, футуризм терминдерін түсіну;
11.1.4 әдеби және еркін тақырып бойынша эссе, сыни мақала, шығарма жоспарын құру;
11.1.5 автор ерекшелігін сақтап, мазмұнды шығармашылық түрде қайта қарастыра отырып, шығарма мәтінін немесе эпизодты мазмұндау
Анализ және интерпретация
11.2.2 мәтіннің көркем шығармалық ерекшеліктеріне сүйене отырып, шығарманың тақырыбы мен проблематикасын анықтау;
11. 2.3 определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев);
11. 2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического содержания произведения;
11.2.6 идеяны түрлі формада (қойылым, буктрейлер) көрсете отырып, көркем шығарма әлемін талдау;
11.2.7 автор позициясын өз ойымен салғастыра отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау;
11.2.9 әдеби материалдарға және өмірлік тәжірибеге сүйене сүйене, тура және бейнелі тілдерді пайдалана, өзектілік жайлы өз ойын білдіре отырып, шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдеби және еркін тақырып бойынша шығарма, сыни мақалалар) логикалық және дәйекті түрде жазу
Бағалау және салыстыру
11.3.2 эмоциялық әсер дәрежесін бағалай, бейнелердің, тақырыптардың, проблемалардың тұтас қабылдауын қалыптастыратын әдістер мен тәсілдердің ұқсастықтары мен айырмашылығын сипаттай отырып, көркем әдеби шығармаларды басқа өнер шығармаларымен салыстыру;
11.3.3 оқырманға адамгершілік және эстетикалық құндылық тұрғысынан жалпы және жеке ерекшеліктерін, автор позициясын түсіндіре отырып, шығармаларды (немесе үзінділерін) орыс, қазақ және әлем әдебиетімен салғастыру;
11.3.4 әдеби тақырып ашлыуының толықтығы мен тереңдігі, композициялық және стилистикалық бірлігі, тыңдаушы немесе оқырман назарын аудару құралдары және фактологиялық дұрыстығы бойынша ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (достар, сыныптастар) бағалау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 183-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 401-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11- сыныптарына арналған "Ағылшын тілі" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).
2. Отличительной особенностью учебной программы является то, что особое внимание уделяется формированию не только предметных знаний, но и развитию различных навыков. Система целей обучения основана на привитии обучающимся следующих основных ценностей: казахстанский патриотизм и гражданская ответственность, уважение, сотрудничество, труд и творчество, открытость, образование в течение всей жизни. Учебная программа по английскому языку направлена на обеспечение возможности обучающимся эффективно взаимодействовать с различными аудиториями. Данная цель будет достигнута через взаимодействие в школьной среде со сверстниками, учителями и другими людьми, а также посредством интерактивных задач, которые включают неформальные и формальные, устные и письменные презентации. Осуществляется работа по внешкольным мероприятиям с использованием Интернет возможностей, онлайн общение с носителями английского языка из разных стран.
Знание английского языка поможет учащимся понять:
1) как используется английский язык, соблюдение правил при изучении языка;
2) как открыто и продуктивно поддержать обсуждение на широкий спектр общих и учебных тем;
3) смысл и подробную информацию в дополнительных текстах, рассказах и обсуждениях;
4) как использовать широкое разнообразие лексического материала по отдельным темам при составлении аргумента.
Учащиеся смогут:
1) извлекать смысл незнакомых слов в художественной литературе по контексту;
2) говорить свободно и правильно, соблюдая правильное ударение, интонацию и формальность;
3) взаимодействовать со сверстниками, делиться своими предположениями и мнениями, комментариями и ответами, полезными для обучающихся, надеясь употреблять английский язык в университете и за его пределами;
4) уверенно и с удовольствием читать большое число художественной и научной литературы;
5) успешно общаться с носителями и не носителями английского языка.
3. Учебная программа по учебному предмету "Английский язык" направлена на развитие обучающихся с высоким уровнем владения языка B2 посредством:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).
2. Оқу бағдарламасының айрықша ерекшелігі - ол тек пән бойынша білімді ғана емес, сонымен қатар кең ауқымды дағдыларды қалыптастыруға бағытталған. Оқу мақсаттарының жүйесі білім алушыларда келесі негізгі құндылықтарды қалыптастыруға негізделген: Қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік, сыйластық, қарым-қатынас, еңбек және шығармашылық, өмір бойына білім алу. Ағылшын тілі бойынша оқу бағдарламасы білім алушыларға әртүрлі аудиториямен тиімді қарым-қатынас жасау мүмкіндігін береді. Бұл мақсатқа мектептегі ортада болатын сыныптастармен, мұғалімдермен және мектепке келушілермен өзара әрекеттесу, сондай-ақ бейресми және ресми ауызша және жазбаша презентацияларды қамтитын интерактивті тапсырмалар арқылы қол жеткізіледі. Әртүрлі мемлекеттердегі ағылшын тілін тасымалдаушылармен Интернет мүмкіндіктерін қолданып онлайн қарым-қатынас орнату үшін мектептен тыс шаралар іске асырылады.
Ағылшын тілін үйрену арқылы білім алушылар:
1) ағылшын тілінің құрылымын және тіл үйренуге қатысты ережелер;
2) жалпы және оқу тақырыптарының кең ауқымында сөйлесуді ашық және тиімді тұрғыдан қолдау;
3) қосымша мәтіндердің, cөйлесу мен талқылаулардың мағынасын және егжей-тегжейлі ақпаратты;
4) аргументтерді құрастыру кезінде жеке тақырыптар бойынша лексикалық материалдардың кең ауқымын қалай пайдалану жөнінде түсінік алады.
Білім алушылар келесілерді орындай алатын болады:
1) көркем әдебиет мәнмәтіндегі бейтаныс сөздердің мағынасын түсіну;
2) сөздің дұрыс екпінін, интонациясын, ресмилігін сақтай отырып, дұрыс және еркін сөйлеу;
3) университетте және одан тыс жерлерде ағылшын тілін қолданғысы келгенде пайдалы пайымдаулар мен пікірлерді, түсініктемелер мен жауаптарды беру үшін сыныптастармен қарым-қатынасқа түсу;
4) көркем және ғылыми әдебиеттің кең ауқымын сенімді және қызығушылықпен оқу;
5) ағылшын тілі ана тілі болып табылатын тіл тасымалдаушыларымен сәтті қарым-қатынас жасауда сенімді сөйлеу.
3. "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасы төмендегілер арқылы тіл меңгеру дағдысының жоғары B2 деңгейін меңгерген білім алушыларды дамытуды көздейді:

1) различных заданий, благоприятствующих развитию навыков анализа, оценивания и творческого мышления;
2) знакомства с широким разнообразием письменных и устных источников информации;
3) стимулирующего и побуждающего предмета.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Английский язык"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Английский язык" составляет:
1) в 10 классе –3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 11 классе –3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету соответствует Типовому учебному плану, утвержденному приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении Типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).
5. Содержание программы "Английский язык".
10 класс:
1) Содержание. Использование навыков слушания и разговорной речи для творческого подхода к решению задач и совместной работе в группах, предоставления конструктивных отзывов своим сверстникам. Уважение к различным точкам зрения. Оценивать и конструктивно реагировать на полученную обратную связь, использовать обратную связь для установления личных целей обучения. Организовать и предоставить доходчиво информацию для других. Строить и отстаивать логичную аргументацию во время говорения или на письме. Развивать межкультурную чувствительность посредством чтения и обсуждений. Использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств. Использовать обсуждение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир;
2) Слушание. Понимание основного содержания свободного обсуждения, конкретной информации и деталей аргумента в продолжительном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждение на ограниченный ряд незнакомых тем. Распознание отношения или мнения говорящего(их) в ходе свободного обсуждения на большое число общих и учебных тем, включая обсуждение на ограниченный ряд незнакомых тем. Определение смысла из контекста свободного обсуждения. Точки зрения и степень определенно выраженного согласия между говорящими на ряд общих и учебных тем. Определение противоречий в аргументах в свободном обсуждении на ряд общих и учебных тем;
3) Говорение. Использование формального и неформального стилей речи, обращение со сложными вопросами и ответы на вопросы с целью получения информации в рамках широкого разнообразия общих и учебных тем. Объяснение и обоснование собственной и чужой точки зрения, оценивание и комментирование мнения других людей в рамках растущего разнообразия содержания обсуждения на растущее количество общих и учебных тем. Взаимодействие со сверстниками с целью выдвижения гипотез на различные общие и учебные темы. Управление ходом обсуждения и изменение языка посредством перефразирования и коррекции во время обсуждения. Использование соответствующей специфичной лексики и синтаксиса в рамках ряда общих и учебных тем;

1) талдауға, бағалауға және шығармашылық тұрғыдан ойлауға ықпал ететін әртүрлі тапсырмалар;
2) ауызша және жазбаша дереккөздердің кең ауқымымен танысу;
3) ынталандыратын қызықтыратын пән.
2-тарау. "Ағылшын тілі" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта - аптасына 3 сағат, оқу жылына 102 сағат;
2) 11-сыныпта - аптасына 3 сағат, оқу жылына 102 сағат.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
5. Ағылшын тілі бағдарламасының мазмұны.
10-сынып:
1) Мазмұны. Топ ішінде мәселелерді креативті және бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану, сыныптастарына орынды кері байланыс жасау. Өзгелердің ой-пікірін сыйлау, есепке алу. Өзгелердің кері байланысын бағалау және сындарлы жауап беру, жеке бас оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану. Ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және таныстыру. Айтылым немесе жазылым кезінде дәйекті дәлел келтіру. Оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық хабардарлықты дамыту. Ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану. Сөйлеу және жазылымды бірқатар әлем басымдықтары бойынша рефлексия жасау және оларды тану құралдары ретінде қолдану;
2) Тыңдалым. Көмексіз берілген қосымша сөйлесудегі негізгі идеяларды түсіну, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген саналуан тақырыптарға қатысты көмексіз берілген қосымша сөйлесудегі дәлелдің арнайы ақпаратын және бөліктерін, оның ішінде саны шектеулі таныс емес тақырыптар бойынша сөйлесуді түсіну. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген саналуан тақырыптарға қатысты қолдаусыз қосымша сөйлесудегі сөйлеушінің(лердің) қатынасы мен ойын, оның ішінде саны шектеулі білім алушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну. Еркін сөйлесудегі мәнмәтіннен мағынаны анықтау. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға қатысты сөйлеушілердің арасындағы көзқарастар мен нақты келісім деңгейін. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша сөйлесудегі дәлелдің қарамақайшылықтарын анықтау;
3) Айтылым. Ресми және бейресми тілдік тіркеулерді қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген саналуан тақырыптарына қатысты ақпаратты алу үшін күрделі сұрақтар қою және оларға жауап беру. Өзіңіздің және өзгелердің көзқарастарын түсіндіру және нақтылау, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты саны өсіп келе жатқан саналуан сөйлеу мәнмәтіндерінде өзгелердің көзқарасын бағалау және түсініктеме беру. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген саналуан тақырыптарына қатысты болжам жасау үшін сыныптастарымен өзара қарым-қатынасқа түсу. Өз сөзімен айту және сөйлесуге түзетулер енгізу арқылы сөйлесуді басқару және тілді өзгерту. Жалпы тақырыптар және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптар туралы сөйлесу үшін тиісті пәнге қатысты лексиканы және синтаксисті пайдалану;

4) Чтение. Понимание основной идеи объемных текстов, распознавание специфичной информации и деталей из объемных текстов разнообразных стилей и жанров на знакомую тем, по темам из учебной программы и незнакомые темы. Просмотровое чтение длинных текстов в целях определения содержания текстов, заслуживающих более внимательного чтения на разнообразные общие темы и темы из учебной программы. Чтение разнообразных текстов художественной и научной литературы на знакомые и незнакомые темы, а также на темы из учебной программы. Выводы, исходя из содержания объемных текстов на разнообразные знакомые и темы из ученой программы, а также на некоторые незнакомые темы. Определение отношения и мнения автора объемных текстов на разнообразные знакомые темы и темы из учебной программы. Модели развития длинных текстов (интервал между абзацами) на различные общие темы и темы из учебной программы. Использование большого разнообразия знакомых и незнакомых бумажных и цифровых информационных ресурсов для уточнения смысла и углубленного понимания. Несоответствие аргументов в объемных текстах на различные общие темы и темы из учебной программы;
5) Письмо. Индивидуальное планирование, письмо, редактирование и корректирование на уровне текста с использованием растущего разнообразия лексического запаса, соответствующего теме и жанру, и правильно прописанного в широком разнообразии письменных жанров. Грамматически правильное письмо с использованием стиля речи для достижения соответствующей степени формальности в растущем разнообразии письменных жанров на ряд общих и учебных тем. Формулирование логичных аргументов с поддержкой учителя и с приведением, при необходимости, примеров и причин в рамках большого числа письменных жанров на знакомые общие и учебные темы. Связное письмо на уровне текста, используя различные слова-связки на ряд знакомых общих и учебных тем. Самостоятельное использование соответствующего плана на уровне текста на ряд общих и учебных тем. Сообщение и реагирование на новости и чувства в переписке посредством различных функций. Пунктуация в письменных работах на уровне текста с высокой степенью корректности;
6) Использование английского языка. Использование разнообразных составных и сложных именных словосочетаний, разнообразных указателей множества для исчисляемых и неисчисляемых существительных, а также именных словосочетаний, разнообразных составных прилагательных, прилагательных как причастие, структур сравнительной степени, а также усилительных прилагательных на разнообразные общие знакомые темы и темы из учебной программы, широкое разнообразие структур детерминативов и предетерминатов, широкий спектр разновидностей вопросов, относительные, указательные, неопределенные, количественные местоимения, а также структуры возвратных местоимений на различные общие знакомые темы и темы из учебной программы. Использование совершенных длительных форм, а также ряд совершенных форм в действительном и страдательном залоге при помощи обстоятельств времени - so far, lately, all my life / соу фар, лейтли, ол май лайф), различных форм действительного и страдательного залогов в будущем и будущем продолжительном времени, большого разнообразия форм действительного и страдательного залогов в настоящем, прошедшем и прошедшем совершенном времени в повествовательных предложениях и косвенной речи, формы действительного и страдательного залогов в настоящем продолженном и прошедшем продолженном времени на разнообразные общие темы и знакомые темы из учебной программы. Употребление различных утверждений косвенной речи и вопросительных форм на ряд знакомых общих и учебных тем, структур наречий в сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями, предглагольных, послеглагольных и крайних наречий, растущего числа форм модальных глаголов в прошедшем времени, включая must have, can’t have, might have / маст хэв, кэнт хэв, майт хэв для выражения предположения и заключения о прошлом, предложных фраз перед существительными и прилагательными, зависимых предлогов, следующих после существительных, прилагательных и глаголов. Употребление форм инфинитива после возросшего числа глаголов и прилагательных, форм герундия после множества глаголов и предлогов, множество предложных и фразовых глаголов. Широкое разнообразие союзов на различные знакомые общие и учебные темы. Конструкции If / if only / иф / иф онли в третьем типе условных предложений, употребление относительных придаточных предложений, включая with which на разнообразные знакомые общие и учебные темы.
11 класс:

4) Оқылым. Қосымша мәтіндердегі негізгі ойларды түсіну, білім алушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген саналуан тақырыптардағы және кейбір таныс емес тақырыптардағы қосымша мәтіндердегі арнайы ақпаратты түсіну және толық түсіну. Едәуір мұқият оқуды талап ететін. Оқу бағдарламасындағы тақырыптар мен жалпы тақырыптар мәтіннің мазмұнын анықтау үшін ұзақ мәтіндерді шолып оқу. Көркем және ғылыми әдебиеттердегі, сондай-ақ, оқу бағдарламасындағы таныс және таныс емес әртүрлі мәтіндерді оқу. Оқу бағдарламаларынан әртүрлі кейбір таныс және таныс емес мәтіндердің мазмұнынан шығатын шешімдер. Әртүрлі таныс тақырыптар мен оқу бағдарламалардағы көлемді мәтіндердің қатынасы мен автордың ойын анықтау. Әртүрлі жалпы тақырыптар мен оқу бағдарламасындағы тақырыптардың ұзақ мәтіндер моделін дамыту (абзацтар аралығындағы интервал). Мағынаны тексеру және түсінігін тереңдету мақсатында өзіне таныс және кейбір бейтаныс сандық немесе баспадан шыққан ресурстардың алуан түрі. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндерде дәлелдің сәйкессіздіктері. Таныс және таныс емес мәтіндердің мағынасын анықтау және терең түсіну үшін қағазға түскен және цифрлы ақпарат ресурстарын жан-жақты пайдалану. Әртүрлі жалпы тақырыптар мен оқу бағдарламасындағы үкен көлемдегі мәтін көлеміндегі аргументтердің сәйкес келмеуі;
5) Жазылым. Мәтін деңгейінде тақырып пен жанрға сәйкес келетін саны өсіп келе жатқан және сан алуан жазбаша жанрларда дұрыс жазылған лексиканы тәуелсіз қолдана отырып, жоспарлау, жазу, редакциялау және оқу. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы саны өсіп келе жатқан жазбаша жанрлардағы сәйкес ресмилілік деңгейіне қол жеткізу үшін грамматикалық тұрғыдан дұрыс жазу, стильді қолдану. Қолдауымен жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарына қатысты бірқатар жазбаша жанрларына қатысты логикалық дәлелдер қажет болғанда мысалдар мен себептерді келтіре отырып дамыту. Жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға бағыт беруші жалғаулықтардың бірнеше түрін пайдалана отырып мәтін ретінде дәлел келтіріп жазу. Бірқатар жалпы және оқу бағдарламасында көрсетліген тақырыптарға қатысты мәтінді жазған кезде қажетті құрылымды өз бетімен жазу. Әртүрлі функциялар арқылы хат-хабарлардағы жаңалықтар мен сезімдерге қатысты қарым-қатынас жасау және жауап беру. Жазбаша жұмыстардағы мәтіндік деңгейдегі дұрыс дәлдікпен келтірілген пунктуация;
6) Ағылшын тілін қолдану. Түрлі дерексіз күрделі зат есімдерді және күрделі есім фразаларын қолдану, саналатын және саналмайтын зат есімдерге қажетті көптік есімдер және әртүрлі есім фразалар қолдану, әртүрлі күрделі сын есімдер, сын есімдерді есімше ретінде, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетліген тақырыптарға қатысты сын есімдердің деңгейін анықтауда және күшейтудегі салыстырмалы құрылымдар қолдану, анықтаушы сөздердің, сонымен қатар сөз алдында келетін анықтаушы құрылымдардың кең қатарын қолдану, сұрақтардың кең қатары, қатыстық, сілтеу, белгісіз, есептік есімдіктерді (relative, demonstrative, indefinite, quantitative of pronouns pronouns/релатив, демонстратив, индефинит, куантатив оф пронаунс), сонымен қатар өздік есімдік құрылымдарының (reflexive pronoun structures/рефлексив пронаун стракчес) кең қатарын қолдану. Рerfect continuous/пөрфект континиус формасын, сонымен қатар қарапайым ырықсыз және өздік етістерін (simple perfect active and passive forms/симпл перфект актив энд пассив формс), оның ішінде time adverbials so far, lately, all my life/тайм әдвербиалс сөу фар, лейтли, ол май лайф деген мезгілді білдіретін сөздерді (time adverbials/тайм әдвербиалс) қолдану, төл және төлеу сөздерде өздік және ырықсыз етіс түрінде берілген осы шақ, өткен шақ және past perfect/паст пөрфект шақтың саналуан түрін орынды қолдану, нақ осы шақты (present continuous/презент континиус) және past continuous/паст континиустің өздік және ырықсыз етістерін қолдану. Білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген саналуан тақырыптарға қатысты айтылған мәлімдемелер мен сұрақтардың кең қатарын пайдалану, салыстыру деңгейін білдіретін бірқатар үстеу құрылымдарын дара және күрделі үстеулермен қолдану, етістіктің алдында, етістіктің артында және етістіктің соңында келетін үстеулердің алуан түрін қолдану, өткен шақтағы модальды формалардың алуан түрін, оның ішінде must have, can’t have, might have/маст хәв, кәнт хәв, майт хәвты өткен оқиға бойынша қорытындыны білдіру үшін қолдану, зат есімдер мен сын есімдердің алдында келетін әртүрлі көмекші сөздерден құралған фразалар қолдану, зат есім мен сын есімнен соң келетін бірқатар тәуелді көмекші сөздерді және етістіктерден соң келетін алуан түрлі көмекші сөздерді қолдану. Етістіктер мен сын есімдерге инфинитив формаларын қолдану, бірнеше етістіктер мен көмекші сөздерден кейін герундий формасында қолдану, кейбір көмекші сөздердің формалары мен сөз тіркесінен тұратын етістікті қолдану. Білім алушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан түрлі тақырыптарға жалғаулықтардың бірнеше түрін қолдану. Білім алушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген саналуан тақырыптарға қатысты if/if only/иф/иф онли үшінші шартты құрылымда (third conditional structures/сөрд кәндишнәл стракчес) қолдану, which/уич сөзін қоса алғанда бірнеше анықтаушы шартты сөйлемдер (relative clauses/реләтив клозес) қолдану.
11-сынып:

1) Содержание. Использование навыков слушания и разговорной речи для творческого подхода к решению задач и совместной работы в группах, предоставления конструктивной обратной связи своим сверстникам. Уважение к различным точкам зрения. Оценивать и конструктивно реагировать на полученную обратную связь, использовать обратную связь для установления личных целей обучения. Строить и отстаивать логичную аргументацию во время говорения или на письме. Развивать межкультурную чувствительность посредством чтения и обсуждений. Использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств. Использовать обсуждение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир;
2) Слушание. Понимание основной идеи, специфичной информации, подробностей подразумеваемого смысла аргумента, распознавание отношения или мнения спикера (ов) во время свободного обсуждения на разнообразные темы из учебной программы, в том числе на растущее разнообразие незнакомых тем. Определение смысла из контекста в свободном обсуждении учителя на различные общие темы и темы из учебной программы, в том числе на растущее разнообразие незнакомых тем, понимание точки зрения говорящих и степень согласованности между ними, распознавание несоответствия в аргументах во время свободного обсуждения на ряд общих тем и тем из учебной программы, в том числе некоторые незнакомые темы;
3) Говорение. Употребление формального и неформального стиля речи в обсуждении. Обращение с вопросом и ответы, включающие соответствующий синтаксис и словарный запас, на вопросы открытого типа высокого порядка. Объяснение и обоснование собственной и чужой точки зрения, оценивание и комментирование мнений других людей в рамках растущего разнообразия содержания обсуждения, взаимодействие со сверстниками с целью выдвижения гипотез и оценивания альтернативных предложений на знакомые и некоторые незнакомые общие и учебные цели, управление ходом обсуждения и изменение языка посредством перефразирования и коррекции во время обсуждения на знакомые и некоторые незнакомые общие и учебные темы. Употребление соответствующей специфичной лексики и синтаксиса в рамках ряда знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем;
4) Чтение. Понимание сложных и абстрактных идей в контексте объемных текстов, специфичной информации и деталей в контексте объемных текстов. Просмотровое чтение длинных текстов в целях определения содержания текстов, заслуживающих дополнительного чтения на разнообразные сложные и абстрактные темы, а также общие темы и темы из учебной программы. Чтение разнообразных текстов художественной и научной литературы на более сложные и абстрактные и знакомые темы, а также на темы из учебной программы. Определение смысла в контексте дополнительных текстов, определение отношения, мнения или стиля автора и структуры создания объемных текстов (на уровне абзаца) на более сложные и общие абстрактные темы и темы из учебных программ. Выбор и оценка бумажных и цифровых информационных ресурсов для уточнения смысла и углубленного понимания. Распознавание противоречий в аргументации в объемных текстах на более сложные различные и общие абстрактные темы, а также темы из учебных программ;

1) Мазмұны. Топ ішінде мәселелерді креативті және бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану, сыныптастарына орынды кері байланыс жасау. Өзгелердің ой-пікірін сыйлау, есепке алу. Өзгелердің кері байланысын бағалау және сындарлы жауап беру, жеке тұлғаға қатысты оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану. Айтылым немесе жазылым кезінде дәйекті дәлел келтіру. Оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық хабардарлықты дамыту. Ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану. Сөйлеу және жазылымды бірқатар әлем басымдықтары бойынша рефлексия жасау және оларды тану құралдары ретінде қолдану;
2) Тыңдалым. Дәлел келтірілген мағынаның негізгі ойларын, арнайы ақпаратты, егжей-тегжейлі түсіндіру, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген саналуан тақырыптарға қатысты көмексіз берілген қосымша сөйлесудегі сөйлеушінің(лердің) қатынасы мен ойын, оның ішінде саны өсіп келе жатқан білім алушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну. Білім алушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндердегі (оның ішінде кейбір қосымша мәтіндер де бар) мәнмәтіннен мағынаны шығару, сөйлеушінің көзқарасын түсіндіру және сөйлеушілердің арасындағы дәлелдердің сәйкес келуін кеңейту, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндердегі дәлелдің сәйкессіздіктерін түсіну;
3) Айтылым. Сөйлесуде ресми және бейресми тілді пайдалану. Ашық жоғары дәрежелі сұрақтарды қоюда және сондай сұрақтарға жауап беруде сәйкес синтаксис пен лексиканы қолдану. Өзіңіздің және өзгелердің көзқарастарын түсіндіру және нақтылау, саны өсіп келе жатқан сөйлеу мәнмәтіндерінде өзгелердің көзқарасын бағалау, түсініктеме беру, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген саналуан тақырыптарына қатысты болжам жасау үшін сыныптастарымен өзара қарым-қатынасқа түсу, жалпы тақырыптар мен оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысыты өз сөзімен айту, сөйлесуде түзетулер енгізу арқылы сөйлеуді басқару және тілді өзгерту. Жалпы тақырыптар және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптар туралы әңгімелерде пәнге қатысты лексиканы және синтаксисті пайдалану;
4) Оқылым. Қосымша мәтіндердің күрделі және дерексіз идеясын түсіну, қосымша мәтіндердегі арнайы ақпарат пен дәйекті ақпарат. Білім алушыларға күрделірек және деректі емес, таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында толық оқуды қажет ететін мазмұнды анықтау үшін жылдамдықпен ұзақ мәтіндерді жылдам қарап шығыңыз. Білім алушыларға күрделірек және дерексіз, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы көркем және ғылыми жанрдағы қосымша мәтіндердің алуан түрін оқу. Қосымша мәтіндердегі мәнмәтіннен мағынаны шығару, қосымша мәтіндерде күрделірек және дерексіз жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар бойынша автордың пікірін немесе көзқарасын және ұзақ мәтіндерді (параграф аралық деңгей) дамыту заңдылықтарын анықтау. Мағынаны тексеру және түсінігін тереңдету мақсатында сандық немесе баспадан шыққан ресурстарды таңдау және бағалау. Күрделірек және дерексіз жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндерде дәлелдегі сәйкессіздіктерді түсіну;

5) Письмо. Индивидуальное планирование, письмо, редактирование и корректирование на уровне текста на общие и учебные темы с использованием растущего ряда лексического запаса, соответствующего теме и жанру, и грамматически правильно прописанного, письмо с соблюдением грамматики на различные общие и учебные темы с использованием стилей речи для достижения соответствующей степени формальности в рамках письменных жанров на общие и учебные темы. Построение логичных аргументов с минимальной поддержкой учителя с приведением, при необходимости, примеров и причин для ряда письменных жанров на знакомые общие и учебные темы. Связное письмо на уровне текста, употребляя различные слова-связки на ряд знакомых общих и учебных тем. Самостоятельное использование соответствующего плана на уровне текста на ряд общих и учебных тем. Сообщение и реагирование на новости и чувства в переписке посредством различных функций на ряд общих и учебных тем. Пунктуация в письменных работах на уровне текста на ряд общих и учебных тем с высокой степенью точности;
6) Использование английского языка. Использование различных форм модального глагола для выражения определенных функций, различных псевдомодальных структур, в том числе supposed to, bound to, due, willing to / саппозед ту, баунд ту, дю, уиллинг ту на разнообразные общие темы и темы из учебных программ, разнообразных зависимых предлогов в сочетании с менее распространенными существительными, прилагательными и глаголами, большее разнообразие более сложных предложных фраз, в том числе выражающие знак согласия и признак уважения, разнообразие многословных глаголов различных синтактических видов на различные общие темы и темы из учебной программы, разнообразие более сложных союзов для выражения условий, согласия и контраста на различные общие темы и темы из учебных программ, различные именные структуры, измененные до и после, на широкий спектр общих и учебных тем, различные слова определители, относящиеся к существительным для широкого и дополнительного использования, а также текстовых ссылок на широкий спектр общих и учебных тем, различные прилагательные в сочетании со словом that / зэт, инфинитивом, предложением wh / х, аффиксами с соответствующим смыслом и правильным написанием на большое разнообразие общих и учебных тем, различные взаимодополняемые структуры переходных и непереходных глаголов, растущее разнообразие безличных предложений и структур cleft / клэфт на большое разнообразие общих и учебных тем, широкое разнообразие действительного и страдательного залогов в совершенном времени, а также ряд совершенно длительных форм на большое разнообразие общих и учебных тем, разнообразие форм будущего времени, в том числе совершенного вида на большое разнообразие общих и учебных тем, разнообразие форм настоящего и прошедшего времени, в том числе растущее число тонких различий (прошедшей и совершенной формы / простой и длительной формы) на широкий спектр общих и учебных тем, большое разнообразие косвенной речи, выраженной утвердительным и повелительным предложениями, а также вопросами на различные общие и учебные темы, большое разнообразие доглагольного, постглагольного и наречия/группы наречия, употребляемые в конце предложения, на широкий спектр общих и учебных тем, использование различных прилагательных в сочетании с that / зэт, инфинитивом, и предложений с wh / х на различные общие и учебные темы.
Это базовые знания, включенные в содержание программы, которые охватывают то, что мы знаем по предмету и каким образом мы получим данные знания. Содержание предмета представлено в виде направлений. Данные направления, в свою очередь, подразделяются на субнаправления, которые рассматриваются на уровне навыков или темы, знаний или понимания. Субнаправления, выраженные как ожидаемые результаты по завершении каждого класса, формируют систему целей обучения для каждого предмета.
6. Цели обучения демонстрируют прогресс в рамках каждого отдельного субнаправления, позволяющий учителям планировать учебную деятельность, оценивать учебные достижения обучающихся, направлять обучающихся, какие следующие шаги, они должны предпринять.

5) Жазылым. Мәтін деңгейінде тақырып пен жанрға сәйкес келетін саналуан дұрыс жазылған лексиканы қолдана отырып, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар бойынша тәуелсіз жоспарлау, жазу, редакциялау және оқу, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар бойынша саналуан жазбаша жанрлардың сәйкес ресми деңгейіне жету үшін стильді пайдалана отырып, жалпы және оқу бағдарламаларының кең ауқымына грамматикалық дәлдікпен жазу. Жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарына қатысты саналуан жазбаша жанрларында қатысты логикалық дәлелдер қажет болғанда мысалдар мен себептерді келтіре отырып дамытатын мұғалім. Шамалы көмек ұсынылған. Жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген саналуан тақырыптарға бағыт беруші жалғаулықтардың бірнеше түрін пайдалана отырып мәтін ретінде дәлел келтіріп жазу. Саналуан жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты мәтінді жазған кезде қажетті құрылымды өз бетімен жазу. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты көптеген функциялар арқылы хат-қатынастағы жаңалықтар мен сезімдерге байланысты қарым-қатынас орнату және жауап беру. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген саналуан тақырыптарға қатысты жазбаша түрде берілген мәтінге тыныс белгілерін бар назарын салып қойып шығу;
6) Ағылшын тілін қолдану. Тиісті функцияларды білдіру үшін әртүрлі өткен шақтағы модальды формаларды қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген саналуан тақырыптарына қатысты бірқатар модальды құрылымдар, соның ішінде supposed to, bound to, due, willing to/саппозед ту, баунд ту, дию, уиллиң ту қолдану, жалпы есім, сын есім және етістіктен соң келетін бірқатар тәуелді көмекші сөздерді қолдану, концессия мен құрметке жататын күрделі көмекші сөз тіркестерді қоса алғанда алуан түрін қолдану, білім алушыларға таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында әртүрлі синтаксистік типтердегі бірнеше сөзден тұратын етістіктердің алуан түрін қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген біршама тақырыптар аясында концессия мен контрастты білдіру үшін күрделірек жалғаулықтың өсіп келе жатқан түрін қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты pre-/пре- және post- modifying/пост модифайң зат есім құрылымын қолдану, білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты анықтаушы сөздердің, сонымен қатар сөз алдында келетін анықтаушы құрылымдардың және мәтіндік сілтемелердің кең қатарын қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген саналуан тақырыптар аясында that/зәт, инфинитив және wh- clauses/х- клозес толықтырылған сын есімді қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты ауыспалы және сабақты етістіктерді толықтыратын үлгілерді, жақсыз және cleft-/клефт- сөйлемдерді қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген саналуан тақырыптар аясында simple perfect active/симпл пөрфект әктив және passive forms/пәссив формс пен future continuous/фюче континиус формасын қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген саналуан тақырыптар аясында келер шақ және future perfect/фюче пөрфект формасын қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген саналуан тақырыптарға қатысты төл және төлеу сөздерде өздік және ырықсыз етіс түрінде берілген осы шақ, өткен шақ және past perfect/паст пөрфект шақтың саналуан түрін орынды қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген саналуан тақырыптарға қатысты айтылған мәлімдемелер мен сұрақтардың кең қатарын қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс бірқатар тақырыптарға қатысты етістіктің алдында, етістіктің артында және етістіктің соңында келетін үстеулердің/үстеулік фазалардың алуан түрін қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген саналуан тақырыптар аясында that/зәт, инфинитив және wh- clauses/х- клозес толықтырылған сын есімді қолдану
Бұл бағдарламаның мазмұндық білімі болып табылады және біз бұл пән бойынша не білетінімізді және осы білімді қалай алғанымызды қамтиды. Бұл пән бойынша білім оқыту бағыттары бойынша ұйымдастырылған. Бағыттар одан әрі қарай бағытшаларға бөлінеді, яғни дағды немесе тақырып, білім немесе түсінік деңгейінде. Бағдаршалар, сыныпқа байланысты күтулер ретінде, пән бойынша оқу мақсаттарын қалыптастырады.
6. Оқу мақсаттары әрбір бағдаршалар бойынша ілгерілеу деңгейін көрсетеді және мұғалімдерге білім алушылармен келесі қадамдармен бөлісе отырып, жоспарлауға және бағалауға мүмкіндік береді.

7. Направление 1: Содержание. Обучающиеся развивают навыки, необходимые для достижения успеха в ряде школьных предметов, например, навыки говорения и слушания при решении проблем, четкой организации информации для других и развития межкультурной чувствительности посредством чтения и обсуждения.
8. Направление 2: Слушание. Обучающийся понимает основную идею аутентичных текстов различных жанров, обсуждений на знакомые и частично незнакомые темы, распознает функционально значимые значения, включая детали и конкретную информацию для заполнения форм, таблиц, схем, понимает значение терминов и ключевых частей текстов на учебные и общие темы, различает факт и мнение, распознает и сравнивает противоречия в текстах среднего объема различных жанров и стилей на общие и учебные темы, устанавливают значение незнакомых слов благодаря контексту.
9. Направление 3: Говорение. Обучающийся участвует в обсуждении, ежедневно в ситуациях формального и неформального общения, корректно формулирует высказывания, употребляя лексические и грамматические ресурсы языка, выражает эмоциональное и оценочное отношение относительно реальности, употребляя ранее предложенную стратегию речевой коммуникации, анализирует и сравнивает тексты, приводя аргументы в поддержку своей точки зрения и соответствующие причины, оценивает события, мнения и проблемы, делает заключения и предлагает способы решения данной проблемы.
10. Направление 4: Чтение. Обучающийся понимает основную идею текстов художественной и научной литературы различных жанров и стилей о гуманитарных науках, использует ряд стратегий чтения, определяет время и причинно-следственные связи событий и явлений, анализирует и сравнивает значения слов, употребляя бумажные и цифровые ресурсы, критически оценивает содержание текстов различных жанров и стилей.
11. Направление 5: Письмо. Обучающийся планирует и составляет краткий обзор письменного текста, редактирует и корректирует тексты различных жанров и стилей речи, соблюдает правила правописания и грамматики, предоставляет аргументы в письменном тексте на основе медиа информации, пишет деловые письма и другие документы, составляет дискурсивные тексты, выражая мнение относительно ряда тем, включая те, что имеют отношение к социальным исследованиям и гуманитарным наукам.

7. 1-бағыт: Мазмұны. Білім алушылар проблемаларды шешу үшін айтылым мен тыңдалым, басқа адамдар үшін нақты ақпаратты ұйымдастыру және оқылым және талдау арқылы мәдениетаралық хабардарлықты дамыту секілді дағдыларды қолдана отырып бірқатар академиялық пәндер бойынша жақсы болу үшін дағдыларды дамытады.
8. 2-бағыт: Тыңдалым. Білім алушы бірқатар жанрлардың түпнұсқалық мәтіндерінің негізгі идеяларын, таныс және ішінара таныс тақырыптар бойынша әңгімелесулерді түсінеді, функционалды маңызды мәндерді, соның ішінде мәліметтерді, кестелерді, схемаларды толтыру үшін қажетті егжей-тегжейлі және арнайы ақпаратты түсінеді, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген саналуан тақырыптарына қатысты терминдердің мәнін және мәтіннің негізгі бірліктерін түсінеді, факті мен пікір арасындағы айырмашылықты біледі, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген саналуан тақырыптарына қатысты түрлі жанрлар мен стильдерде берілген орта көлемді мәтіндердегі сәйкессіздіктерді біледі және салыстырады, мәнмәтінді пайдала отырып, бейтаныс сөздердің мағынасын анықтайды.
9. 3-бағыт: Айтылым. Білім алушы ресми және бейресми күнделікті қарым-қатынастарда сөйлесуге қатысады, тілдің лексикалық және грамматикалық ресурстарын пайдалана отырып сөйлеу мәнерін дұрыс тұжырымдайды, осының алдында ұсынылған ауызша қарым-қатынас стратегиясын қолдана отырып, шындыққа эмоционалды және бағалайтын көзқарасты білдіреді, өздерінің пікірлерін қолдау үшін қажетті дәләлдерді қамтамасыз ету үшін мәтіндерді салыстырады және талдайды, оқиғаларды, пікірлерді және проблемаларды бағалау себептері, берілген мәселенің шешу жолдарын ұсынады және қорытындылар жасайды.
10. 4-бағыт: Оқылым. Білім алушы гуманитарлық ғылымдарға арналған жанрлар мен стильдердің бірқатар әдеби және ғылыми мәтіндерінің негізгі идеяларын түсінеді, оқылымның түрлі стратегияларын түсінеді, оқиғалар мен құбылыстардың уақыт бойынша және себеп-салдарлық байланыстарын анықтайды, қағаз және сандық ресурстарды пайдалан отырып, сөздердің мағынасын талдайды және салыстырады, бірқатар жанрлар мен стильдердегі мәтіндерінің мазмұнын сыни тұрғыдан бағалайды.
11. 5-бағыт: Жазылым. Білім алушы жазбаша мәтіннің қысқаша сипаттамасын жоспарлайды және жасайды, бірқатар жанрлар мен стильдердегі мәтіндерді түзетеді және редакциялайды, емле және грамматика ережелерін қадағалайды, медиа ақпаратқа негізделген жазбаша мәтінде дәлелдер ұсынады, іскери хаттар мен басқа да құжаттар жазады, бірқатар тақырыптарға қатысты, оның ішінде әлеуметтік зерттеулер мен гуманитарлық ғылымдармен байланысты тақырыптарға қатысты пікірді білдіретін дискурстық мәтіндерді жазады.

12. Направление 6: Обучающийся самовыражается, используя хороший лексический ряд и языковое разнообразие в целом с высоким уровнем точности. Обучающийся развивает способность употреблять широкое разнообразие форм прошедшего, настоящего и будущего времен, модальных глаголов, глаголов в действительном и страдательном залоге, прямой и косвенной речи.
Глава 3. Система целей обучения
13. Образовательные цели в программе сопровождаются кодами. Первое число в составе кода означает класс, второе - номер направления, третье - номер цели.
14. 1) Направление 1. Содержание:
10 класс
11 класс
Низкий и средний уровень B2
Высокий уровень B2
10.1.1 - использовать навыки говорения и слушания для креативного и совместного решения проблем в группах
11.1.1 - использовать навыки говорения и слушания для креативного и совместного решения проблем в группах
10.1.2 - использовать навыки говорения и слушания для предоставления конструктивной обратной связи сверстникам
11.1.2 - использовать навыки говорения и слушания для предоставления конструктивной обратной связи сверстникам
10.1.3 - проявлять уважение к различным точкам зрения
11.1.3 - проявлять уважение к различным точкам зрения
10.1.4 - оценивать и реагировать конструктивно на обратную связь, полученную от других обучающихся
11.1.4 - оценивать и реагировать конструктивно на обратную связь, полученную от других обучающихся
10.1.5 - использовать обратную связь для установления личных целей обучения
11.1.5 - использовать обратную связь для установления личных целей обучения
10.1.6 - организовать и четко предоставить информацию в доступной форме для других
11.1.6 - организовать и четко предоставить информацию в доступной форме для других
10.1.7 - строить и отстаивать логичный аргумент во время говорения или на письме
11.1.7 - строить и отстаивать логичный аргумент во время говорения или на письме
10.1.8 - развивать межкультурную чувствительность посредством чтения и обсуждений
11.1.8 - развивать межкультурную чувствительность посредством чтения и обсуждений
10.1.9 - использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств
11.1.9 - использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств
10.1.10 - использовать говорение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир
11.1.10 - использовать говорение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир
2) Направление 2. Слушание:
10 класс
11 класс
Низкий и средний уровень B2
Высокий уровень B2
10.2.1 - понимать основное содержание свободного обсуждения на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.1 - понимать основное содержание свободного обсуждения на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченное растущее разнообразие незнакомых тем
10.2.2 - понимать конкретную информацию в свободном обсуждении без поддержки на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.2 - понимать конкретную информацию в свободном обсуждении без поддержки на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченное растущее разнообразие незнакомых тем
10.2.3 - понимать деталь аргумента в свободном обсуждении без поддержки на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.3 - понимать деталь аргумента в свободном обсуждении без поддержки на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущее число незнакомых тем
10.2.4 - понимать предполагаемое содержание свободного обсуждения без поддержки на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.4 - понимать предполагаемое содержание свободного обсуждения без поддержки на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущее число незнакомых тем
10.2.5 - распознавать отношение или мнение говорящего(их) в свободном обсуждении без поддержки на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.5 - распознавать отношение или мнение говорящего(их) в свободном обсуждении без поддержки на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущее число незнакомых тем
10.2.6 - понимать значение из контекста свободного обсуждения без поддержки на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.6 - понимать значение из контекста свободного обсуждения без поддержки на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущее число незнакомых тем
10.2.7 - понимать точки зрения говорящих и степень определенно выраженного согласия между говорящими на ряд общих и учебных тем
11.2.7 - понимать точки зрения говорящих и степень определенно выраженного согласия между говорящими на ряд общих и учебных тем, включая некоторые незнакомые темы
10.2.8 - распознавать несоответствия в аргументе в свободном обсуждении на ряд общих и учебных тем
11.2.8 - распознавать несоответствия в аргументе в свободном обсуждении на ряд общих и учебных тем, включая некоторые незнакомые темы

12. 6-бағыт: білім алушы өзін жақсы лексикалық диапазонды және жоғары дәрежелі дәлдіктегі әртүрлі тілдің қолданушысы ретінде сипаттайды. Білім алушы өткен, осы және келер шақ формаларын, модальдарды, етістіктің актив және пассивті формаларын, төл және төлеу сөз үлгілерін қолдану қабілеттерін дамытады.
3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
13. Білім берудің мақсаттары бағдарламада кодтармен берілген. Кодтағы бірінші нөмір - сыныпты, екіншісі бағыттың нөмірін, ал үшіншісі - мақсаттың нөмірін білдіреді.
14. 1) 1-бағыт. Мазмұны:
10- сынып
11-сынып
Орташадан төмен деңгей B2
Жоғары деңгей B2
10.1.1 - топ ішінде мәселелерді креативті және бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану
11.1.1 -топ ішінде мәселелерді креативті және бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану
10.1.2 - сыныптастарының көңілін ескере отырып орынды кері байланыс беру үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын қолдану
11.1.2 - сыныптастарының көңілін ескере отырып орынды кері байланыс беру үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын қолдану
10.1.3 - өзгелердің ой-пікірін сыйлау, есепке алу
11.1.3 - өзгелердің ой-пікірін сыйлау, есепке алу
10.1.4 - басқалар берген кері байланысты конструктивті бағалау және оған жауап қайтару
11.1.4 - басқалар берген кері байланысты конструктивті бағалау және оған жауап қайтару
10.1.5 - өзіне оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану
11.1.5 - өзіне оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану
10.1.6 - ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және таныстыру
11.1.6 - ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және таныстыру
10.1.7 - айтылым немесе жазылым кезінде дәйекті дәлел келтіру
11.1.7 - айтылым немесе жазылым кезінде дәйекті дәлел келтіру
10.1.8 - оқылым мен дискуссия арқылы мәдениаралық сезімталдықты дамыту
11.1.8 - оқылым мен дискуссия арқылы мәдениаралық сезімталдықты дамыту
10.1.9 - ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану
11.1.9 - ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану
10.1.10 - cөйлеу және жазылымды бірқатар әлем басымдықтары бойынша рефлексия жасау және оларды тану құралдары ретінде қолдану
11.1.10 - cөйлеу және жазылымды бірқатар әлем басымдықтары бойынша рефлексия жасау және оларды тану құралдары ретінде қолдану
2) 2-бағыт. Тыңдалым:
10-сынып
11-сынып
Орташадан төмен деңгей B2
Жоғары деңгей B2
10.2.1 - шектеулі бейтаныс тақырыптарды қоса алғанда жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты еркін сөйлесудегі негізгі ойларды түсіну
11.2.1 - саны өсіп келе жатқан бейтаныс тақырыптарды қоса алғанда жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты еркін сөйлесудегі негізгі ойларды түсіну
10.2.2 - шектеулі бейтаныс тақырыптарды қоса алғанда жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты көмексіз еркін сөйлесудегі нақты ақпаратты түсіну
11.2.2 - саны өсіп келе жатқан бейтаныс тақырыптарды қоса алғанда жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты көмексіз еркін сөйлесудегі нақты ақпаратты түсіну
10.2.3 - шектеулі бейтаныс тақырыптарды қоса алғанда жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты көмексіз еркін сөйлесудегі аргумент бөліктерін түсіну
11.2.3 - саны өсіп келе жатқан бейтаныс тақырыптарды қоса алғанда жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты көмексіз еркін сөйлесудегі аргумент бөліктерін түсіну
10.2.4 - шектеулі бейтаныс тақырыптарды қоса алғанда жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты көмексіз еркін сөйлесудегі болжалды мазмұнды түсіну
11.2.4 - саны өсіп келе жатқан бейтаныс тақырыптарды қоса алғанда жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты көмексіз еркін сөйлесудегі болжалды мазмұнды түсіну
10.2.5 - шектеулі бейтаныс тақырыптарды қоса алғанда жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты көмексіз еркін сөйлесудегі сөйлеушінің(лердің) қатынасы мен ойын анықтап түсіну
11.2.5 - саны өсіп келе жатқан бейтаныс тақырыптарды қоса алғанда жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты көмексіз еркін сөйлесудегі сөйлеушінің(лердің) қатынасы мен ойын анықтап түсіну
10.2.6 - шектеулі бейтаныс тақырыптарды қоса алғанда жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты көмексіз еркін сөйлесу контекстінен мағынаны анықтап тану
11.2.6 - саны өсіп келе жатқан бейтаныс тақырыптарды қоса алғанда жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты көмексіз еркін сөйлесу контекстінен мағынаны анықтап тану
10.2.7 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарына әңгіме барысында сөйлеушілердің сөйлеушілердің арасындағы анықталатын келісім деңгейін және көзқарасын түсіну
11.2.7 - кейбір бейтаныс тақырыптарды қоса алғанда жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарына әңгіме барысында сөйлеушілердің сөйлеушілердің арасындағы анықталатын келісім деңгейін және көзқарасын түсіну
10.2.8 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарда еркін сөйлесу аргументтеріндегі сәйкессіздіктерді анықтап түсіну
11.2.8 - кейбір бейтаныс тақырыптарды қоса алғанда, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарда еркін сөйлесу аргументтеріндегі сәйкессіздіктерді анықтап түсіну

3) Направление 3. Говорение:
10 класс
11 класс
Низкий и средний уровень B2
Высокий уровень B2
10.3.1 - использовать формальный и неформальный стиль речи на различные общие и учебные темы
11.3.1 - использовать формальный и неформальный стиль речи при обсуждении на различные общие и учебные темы, включая некоторые незнакомые темы
10.3.2 - задавать и отвечать на сложные вопросы для получения информации в рамках широкого разнообразия общих и учебных тем
11.3.2 - задавать и отвечать на открытые вопросы высокого порядка, используя соответствующий синтаксис и лексику на ряд общих и учебных тем, включая некоторые незнакомые темы
10.3.3 - объяснять и обосновать свою и чужую точку зрения на широкое разнообразие общих и учебных тем
11.3.3 - объяснять и обосновать свою и чужую точку зрения на ряд общих и учебных тем, включая некоторые незнакомые темы
10.3.4 - оценивать и комментировать чужую точку зрения в увеличивающемся разнообразии контекстов обсуждений на возрастающий ряд общих и учебных тем
11.3.4 - оценивать и комментировать чужую точку зрения в увеличивающемся разнообразии контекстов обсуждений на широкий спектр общих и учебных тем, включая некоторые незнакомые темы
10.3.5 - взаимодействовать со сверстниками с целью выдвижения гипотез на различные общие и учебные темы
11.3.5 - взаимодействовать со сверстниками с целью выдвижения гипотез и оценивать альтернативные предложения на ряд знакомых и незнакомых общих и учебных тем
10.3.6 - управлять ходом обсуждения и изменять язык посредством перефразирования и коррекции обсуждения на ряд знакомых общих и учебных тем
11.3.6 - управлять ходом обсуждения и изменять язык посредством перефразирования и коррекции обсуждения на широкий спектр знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем
10.3.7 - использовать соответствующую специфичную лексику и синтаксис в рамках обсуждения на ряд общих и учебных тем
11.3.7 - использовать соответствующую специфичную лексику и синтаксис в рамках обсуждения на ряд знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем
4) Направление 4. Чтение:
10 класс
11 класс
Низкий и средний уровень B2
Высокий уровень B2
10.4.1 - понимать основные моменты свободного обсуждения в рамках большого разнообразия незнакомых общих и учебных тем
11.4.1 - понимать комплексные и абстрактные основные моменты свободного обсуждения рамках большого разнообразия знакомых и незнакомых общих и учебных тем
10.4.2 - понимать специфичную информацию и детали из объемных текстов на ряд знакомых общих и учебных тем и некоторых незнакомых тем
11.4.2 - понимать специфичную информацию и детали объемных текстов на большое разнообразие знакомых и незнакомых общих и учебных тем
10.4.3 - бегло прочитать ряд длинных текстов со скоростью, достаточной чтобы определить их содержание, заслуживающее дополнительного чтения по ряду общих и учебных тем
11.4.3 - бегло прочитать ряд длинных текстов со скоростью, достаточной чтобы определить их содержание, заслуживающее дополнительного чтения по ряду усложненных и абстрактных, общих и учебных тем
10.4.4 - читать большое разнообразие длинных текстов художественной и научной литературы на знакомые и незнакомые общие и учебные темы
11.4.4 - читать большое разнообразие длинных текстов художественной и научной литературы на более сложные и абстрактные общие и учебные темы
10.4.5 - установить значение из контекста объемных текстов на широкое разнообразие знакомых общих и учебных тем и некоторых незнакомых тем
11.4.5 - установить значение из контекста объемных текстов на широкое разнообразие знакомых и незнакомых общих и учебных тем
10.4.6 - определить отношение или мнение автора в объемных текстах на большое разнообразие знакомых общих и учебных тем
11.4.6 - определить отношение, мнение или тон автора в объемных текстах на ряд более сложных и абстрактных общих и учебных тем
10.4.7 - распознавать структуру создания объемных текстов (на меж-параграфном уровне) на ряд общих и учебных тем
11.4.7 - распознавать структуру создания объемных текстов (на меж-параграфном уровне) на ряд более сложных и абстрактных общих и учебных тем
10.4.8 - использовать большое разнообразие знакомых и незнакомых бумажных и цифровых информационных ресурсов в целях уточнения смысла и углубленного понимания
11.4.8 - отобрать и оценить бумажные и цифровые информационные ресурсы для уточнения смысла и углубленного понимания
10.4.9 - распознавать противоречия в аргументации в объемных текстах на различные общие и учебные темы
11.4.9 - распознавать несоответствия аргументов в объемных текстах на более сложные и абстрактные общие и учебные темы

3) 3-бағыт. Айтылым:
10- сынып
11- сынып
Орташадан төмен деңгей B2
Жоғары деңгей B2
10.3.1 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарына әңгіме барысында ресми және бейресми тілді пайдалану
11.3.1 - кейбір бейтаныс тақырыптарды қоса алғанда жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарына әңгіме барысында ресми және бейресми тілді пайдалану
10.3.2 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты ақпаратты алу үшін күрделі сұрақтар қою және оларға жауап беру
11.3.2 - кейбір бейтаныс тақырыптарды қоса алғанда, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы ашық жоғары дәрежелі сұрақтарды қоюда және сондай сұрақтарға жауап беруде сәйкес синтаксис пен лексиканы қолдану
10.3.3 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар бойынша өзінің және өзгенің пікірін түсіндіріп, дәлелдеу
11.3.3 - кейбір бейтаныс тақырыптарды қоса алғанда, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар бойынша өзінің және өзгенің пікірін түсіндіріп, дәлелдеу
10.3.4 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген көбеюші тақырыптардағы сан алуан әңгіменің мәнмәтініне қатысты басқалардың көзқарасын бағалау және пікір білдіру
11.3.4 - кейбір бейтаныс тақырыптарды қоса алғанда, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптардағы әңгіменің мәнмәтініне қатысты басқалардың көзқарасын бағалау және пікір білдіру
10.3.5 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген түрлі тақырыптарға қатысты болжам жасау үшін сыныптастармен өзара қарым-қатынасқа түсу
11.3.5 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген таныс және бейтаныс түрлі тақырыптарға қатысты болжам жасау және баламалы ұсыныстарды бағалау үшін сыныптастарымен өзара қарым-қатынасқа түсу
10.3.6 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға қатысты әңгімеде түзетулер және перефразалар арқылы тілді өзгерту және әңгімені басқару
11.3.6 - таныс және кейбір таныс емес жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты әңгімеде түзетулер және перефразалар арқылы тілді өзгерту және әңгімені басқару
10.3.7 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар туралы әңгімелерде сәйкес лексиканы және синтаксисті пайдалану
11.3.7 - таныс және кейбір таныс емес жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар туралы әңгімелерде сәйкес лексиканы және синтаксисті пайдалану
4) 4-бағыт. Оқылым:
10- сынып
11- сынып
Орташадан төмен деңгей B2
Жоғары деңгей B2
10.4.1 - бейтаныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясындағы еркін әңгіменің негізгі идеясын түсіну
11.4.1- таныс және бейтаныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясындағы еркін әңгіменің комплексті және абстрактілі негізгі идеясын түсіну
10.4.2 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген таныс және кейбір бейтаныс көлемді тақырыптардағы арнайы ақпаратты және бөлшегін түсіну
11.4.2 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан таныс және кейбір бейтаныс көлемді тақырыптардағы арнайы ақпаратты және бөлшегін түсіну
10.4.3 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында толық оқуды қажет ететін мазмұнды анықтау үшін жылдамдықпен ұзақ мәтіндерді жылдам қарап шығу
11.4.3 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар күрделі және абстрактілі тақырыптар аясында толық оқуды қажет ететін мазмұнды анықтау үшін жылдамдықпен ұзақ мәтіндерді жылдам қарап шығу
10.4.4 - таныс және бейтаныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы көркем және ғылыми жанрдағы көлемді мәтіндердің алуан түрін оқу
11.4.4 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген күрделірек және абстрактілі тақырыптардағы көркем және ғылыми жанрдағы көлемді мәтіндердің алуан түрін оқу
10.4.5 - сан алуан таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген және кейбір бейтаныс тақырыптардағы көлемді мәтіндердегі мәнмәтіннен мағынаны шығару
11.4.5 - сан алуан таныс және бейтаныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы көлемді мәтіндердегі мәнмәтіннен мағынаны шығару
10.4.6 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар бойынша көлемді мәтіндердегі автордың пікірін немесе көзқарасын анықтау
11.4.6 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген күрделірек және абстрактілі тақырыптар бойынша көлемді мәтіндердегі автордың пікірін, көзқарасын немесе тонын анықтау
10.4.7 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы ұзақ мәтіндерде (параграф аралық деңгей) даму заңдылықтарын тану
11.4.7 - күрделірек және дерексіз жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы ұзақ мәтіндерде (параграф аралық деңгей) даму заңдылықтарын тану
10.4.8 - мағынаны тексеру және түсінігін тереңдету мақсатында таныс және бейтаныс сандық немесе баспа ресурстардың алуан түрін қолдану
11.4.8 - мағынаны тексеру және түсінігін тереңдету мақсатында сандық немесе баспа ресурстарды таңдау және бағалау
10.4.9 - түрлі жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы көлемді мәтіндердің дәлелдегі сәйкессіздіктерді анықтау
11.4.9 - күрделірек және дерексіз жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы көлемді мәтіндердің дәлелдегі сәйкессіздіктерді анықтау

5) Направление 5. Письмо:
10 класс
11 класс
Низкий и средний уровень B2
Высокий уровень B2
10.5.1 - планировать, писать, редактировать и корректировать работу на уровне текста самостоятельно на ряд общих и учебных тем
11.5.1 - самостоятельно планировать, писать, редактировать и корректировать работу на уровне текста на большое разнообразие общих и учебных тем
10.5.2 - использовать растущее разнообразие лексического запаса, соответствующего теме, жанру, грамматически правильно прописанного
11.5.2 - использовать большое разнообразие лексического запаса, соответствующего теме, жанру, грамматически правильно прописанного
10.5.3 - писать грамматически правильно на ряд знакомых общих и учебных тем
11.5.3 - писать грамматически правильно на большое разнообразие общих и учебных тем
10.5.4 - использовать соответствующие стиль и регистр для достижения определенного уровня формальности в растущем разнообразии жанров письма на ряд общих и учебных тем
11.5.4 - использовать соответствующие стиль и регистр для достижения определенного уровня формальности в широком разнообразии жанров письма на общие и учебные темы
10.5.5 - разработать логичные аргументы с поддержкой приведением, при необходимости, примеров и причин для ряда письменных жанров на знакомые общие и учебные темы
11.5.5 - разработать логичные аргументы с минимальной поддержкой приведением, при необходимости, примеров и причин для ряда письменных жанров на знакомые общие и учебные темы
10.5.6 - писать связно на уровне текста, используя различные слова-связки, на ряд знакомых общих и учебных тем
11.5.6 - писать связно на уровне текста, используя различные слова-связки, на большое разнообразие знакомых общих и учебных тем
10.5.7 - использовать самостоятельно соответствующий план на уровне текста по целому ряду общих и учебных тем
11.5.7 - использовать самостоятельно соответствующий план на уровне текста по широкому ряду общих и учебных тем
10.5.8 - сообщать и отвечать на новости и чувства в переписке с помощью различных функций по целому ряду общих и учебных тем
11.5.8 - сообщать и отвечать на новости и чувства в переписке с помощью различных функций по широкому ряду общих и учебных тем
10.5.9 - расставлять с высокой степенью точности знаки препинания в письменной работе на уровне текста по широкому разнообразию общих и учебных тем
11.5.9 - расставлять с высокой степенью точности знаки препинания в письменной работе на уровне текста по широкому разнообразию общих и учебных тем

5) 5- бағыт. Жазылым:
10- сынып
11- сынып
Орташадан төмен деңгей B2
Жоғары деңгей B2
10.5.1 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға өз бетімен мәтін жоспарлау, жазу, түзету және тексеру
11.5.1 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға өз бетімен мәтін жоспарлау, жазу, түзету және тексеру
10.5.2 - тақырыпқа, жанрға және дұрыс жазу ережесіне сәйкес көбейіп келе жатқан түрлі лексиканы қолдану
11.5.2 - тақырыпқа, жанрға және дұрыс жазу ережесіне сәйкес көбейіп келе жатқан алуан түрлі лексиканы қолдану
10.5.3 - грамматикалық ережелерді ескере отырып, жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға жазу
11.5.3 - грамматикалық ережелерді ескере отырып, жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға жазу
10.5.4 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты түрлі жазу жанрларында нақты ресми деңгейде жазу үшін сәйкес стильді және регистрді пайдалану
11.5.4 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты алуан түрлі жазу жанрларында нақты ресми деңгейде жазу үшін сәйкес стильді және регистрді пайдалану
10.5.5 - қолдауымен таныс жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты бірқатар жазу жанрларына логикалық дәлелдерді, қажет болғанда мысалдар мен себептерді келтіре отырып дамыту
11.5.5 - шамалы қолдауымен таныс жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты бірқатар жазу жанрларына логикалық дәлелдерді, қажет болғанда мысалдар мен себептерді келтіре отырып дамыту
10.5.6 - жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға түрлі дәнекер сөздерді пайдалана отырып мәтін деңгейінде байланыстыра жазу
11.5.6 - жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға түрлі дәнекер сөздерді пайдалана отырып мәтін деңгейінде байланыстыра жазу
10.5.7 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетіліген бірқатар тақырыптарға қатысты мәтін деңгейінде жазған кезде қажетті құрылымды өз бетімен пайдалану
11.5.7 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетліген сан алуан тақырыптарға қатысты мәтін деңгейінде жазған кезде қажетті құрылымды өз бетімен пайдалану
10.5.8 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға қатысты хат алмасуда түрлі функциялар арқылы жаңалықтар мен сезімдерге байланысты қарым-қатынас орнату және жауап беру
11.5.8 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты хат алмасуда түрлі функциялар арқылы жаңалықтар мен сезімдерге байланысты қарым-қатынас орнату және жауап беру
10.5.9 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты жазбаша түрде берілген мәтінге тыныс белгілерін барынша дұрыс қою
11.5.9 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты жазбаша түрде берілген мәтінге тыныс белгілерін барынша дұрыс қою

6) Направление 6. Использование английского языка:
10 класс
11 класс
Низкий и средний уровень B2
Высокий уровень B2
10.6.1 - использовать различные абстрактные составные существительные и сложные словосочетания в ходе обсуждения на разнообразные знакомые и некоторые незнакомые общие и учебные темы
11.6.1 - использовать структуры pre- / пре- и post- modifying / пост- модифайң с именами существительными на разнообразные общие и учебные темы
10.6.2 - использовать различные квантификаторы для исчисляемых и неисчисляемых существительных и множество существительных фраз на широкий ряд знакомых общих и учебных тем
11.6.2 - использовать различные детерминаторы, относящиеся к существительным широкого и дополнительного использования, а также текстовых ссылок на широкий спектр общих и учебных тем
10.6.3 - использовать различные сложные прилагательные и прилагательные в качестве причастий, сравнительные структуры, при помощи которых можно указать уровень, и усилительные прилагательные (intensifying adjectives / интенсифайнг аджективс) на широких ряд знакомых общих и учебных тем
11.6.3 - использовать различные прилагательные в сочетании со словом that / зэт, инфинитивом и wh- clauses / х- клозес на большое разнообразие общих и учебных тем
10.6.4 - использовать различные детерминативные и предетерминативные конструкции в ходе обсуждения разнообразных знакомых общих и учебных тем
11.6.4 - использовать различные аффиксы с соответствующим смыслом и правильным написанием на широкий ряд общих и учебных тем
10.6.5 - использовать различные виды вопросов на широкий ряд знакомых общих и учебных тем
11.6.5 - использовать разнообразные взаимодополняемые структуры переходных и непереходных глаголов на широкий ряд общих и учебных тем
10.6.6 - использовать большое количество относительных, демонстративных, неопределенных и количественных местоимений и структур возвратных местоимений для широкого круга знакомых общих и учебных тем
11.6.6 - использовать растущее разнообразие безличных предложений и структур cleft / клэфт на большое разнообразие общих и учебных тем
10.6.7 - использовать формы настоящего совершенного времени, а также разнообразные формы действительного и страдательного залогов совершенного времени, в том числе наречий времени so far, lately, all my life / соу фар, лейтли, ол май лайф на широкий ряд знакомых общих и учебных тем
11.6.7 - использовать большое разнообразие форм действительного и страдательного залогов в совершенном виде и ряд совершенно длительных форм на разнообразный спектр общих и учебных тем
10.6.8 - использовать разнообразие действительного и страдательного залогов в будущем и будущем длительном времени на широкий спектр знакомых общих и учебных тем
11.6.8 - употреблять большое разнообразие глаголов в форме будущего времени, включая глаголы в форме будущего совершенного времени, на разнообразные общие и учебные темы
10.6.9 - употреблять надлежащим образом широкое разнообразие глаголов в форме простого настоящего, прошедшего и прошедшего совершенного времен в действительном и страдательном залогах в прямой и косвенной речи на разнообразные знакомые общие и учебные темы
11.6.9 - употреблять широкое разнообразие глаголов в форме настоящего и прошедшего времени, включая растущее число тонких различий (аспекты прошедшего времени и завершенности/аспекты простого времени и длительности) на большое разнообразие общих и учебных тем
10.6.10 - употреблять формы настоящего длительного и прошедшего длительного времен в действительном и страдательном залоге на большое разнообразие общих и знакомых учебных тем
11.6.10 - употреблять большое разнообразие высказываний прямой речи, командных и вопросительных форм на большой ряд общих и учебных тем
10.6.11 - употреблять большое разнообразие высказываний прямой речи и вопросительных форм на большое разнообразие знакомых общих и учебных тем
11.6.11 - употреблять большое разнообразие доглагольного, послеглагольного и наречий/группы наречий, употребляемых в конце предложения, на широкий спектр общих и учебных тем
10.6.12 - использовать разнообразные структуры сравнительной степени наречий с правильными и неправильными наречиями,
употреблять большое разнообразие доглагольного, послеглагольного и наречия, употребляемые в конце предложения, на широкий спектр знакомых общих и учебных тем
11.6.12 - употреблять большое разнообразие модальных глаголов в форме прошедшего времени для выражения соответствующих функций, употреблять различные псевдомодальные структуры, включая supposed to, bound to, due, willing to / саппозед ту, баунд ту, дю, уиллинг ту на большое разнообразие общих и учебных тем
10.6.13 - употреблять растущее разнообразие модальных глаголов в форме прошедшего времени, включая must have, can’t have, might have / маст хэв, кэнт хэв, майт хэв для выражения предположения и заключения о прошлом на большое разнообразие знакомых общих и учебных тем
11.6.13 - употреблять разнообразие зависимых предлогов, сопровождающих менее распространенные существительные, прилагательные и глаголы на большое разнообразие общих и учебных тем
10.6.14 - употреблять разнообразие предложных фраз перед существительными и прилагательными, употреблять разнообразие зависимых предлогов, сопровождающих существительные и прилагательные и разнообразие предлогов, сопровождающих глаголы в рамках широкого спектра знакомых общих и учебных тем
11.6.14 - использовать растущее разнообразие более сложных предложных фраз, включая те, что связаны с уступками и уважением, употреблять разнообразие составных глаголов различных синтаксических типов на большое разнообразие общих и учебных тем
10.6.15 - использовать формы инфинитива после определенного количества глаголов и прилагательных
использовать формы герундия после разнообразных глаголов и предлогов, использовать предложные и фразовые глаголы на большое разнообразие знакомых общих и учебных тем
11.6.15 - использовать большое количество более сложных союзов для выражения согласия и контраста на ряд общих и учебных тем
10.6.16 - использовать союзы и союзные слова в ходе обсуждения различных знакомых общих и незнакомых тем
10.6.17 - использовать if / if only / иф / иф онли в структурах условного наклонения третьего вида, использовать разнообразие относительных придаточных предложений, включая with which / уиз уич на разнообразные знакомые общие и учебные темы

6) 6- бағыт. Ағылшын тілін қолдану:
10- сынып
11- сынып
Орташадан төмен деңгей B2
Жоғары деңгей B2
10.6.1 - таныс және бейтаныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға қатысты дерексіз күрделі зат есімдер мен күрделі сөз тіркестердің алуан түрін қолдану
11.6.1 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты pre-/пре- және post- modifying/пост- модифайң зат есім құрылымын қолдану
10.6.2 - саналатын және саналмайтын зат есімдер және сонымен қатар көптеген зат есімнен тұратын сөз тіркестері үшін түрлі квантификаторларды жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында қолдану
11.6.2 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында кең, кейбір қосымша қолданыстағы зат есімдерге қатысты және мәтіндік сілтемелерде түрлі детерминаторларды қолдану
10.6.3 - таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында күрделі сын есімдерді және есімше орнында қолданылатын сын есімдерді, кейбір салыстырмалы құрылымдарды, сонымен қатар күшейтуші сын есімдердің (intensifying adjectives/интенсифайң әджективс) алуан түрін қолдану
11.6.3 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында that/зәт, инфинитив және wh- clauses/х- клозес толықтырылған сын есімді қолдану
10.6.4 - таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты бірқатар детерменативтерді және предетерменатив құрылымдарды қолдану
11.6.4 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты қажетті мағынасы бар және емлесі дұрыс бірқатар аффикстерді қолдану
10.6.5 - таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты сұрақтардың кең қатарын пайдалану
11.6.5 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты транзитив және интранзитив етістіктерді толықтыратын құрылымдарды қолдану
10.6.6 - таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты қатыстық, сілтеу, белгісіз, есептік есімдіктерді (relative, demonstrative, indefinite, quantitative of pronouns/реләтив, демонстратив, индефинит, куантататив оф пронаунс), сонымен қатар өздік есімдік құрылымдарының (reflexive pronoun structures/рефлексив пронаун стракчес) кең қатарын қолдану
11.6.6 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты жақсыз сөйлемдерді және cleft-/клефт- құрылымдарын қолдану
10.6.7 - таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында perfect continuous/пөрфект континиус формасын, сонымен қатар қарапайым ырықсыз және өздік етістерін (simple perfect active and passive forms/симпл пөрфект әктив энд пәссив формс), оның ішінде so far, lately, all my life/тайм әдвербиалс со фар, лейтли, ол май лайф деген мезгілді білдіретін сөздерді (time adverbials/тайм әдвербиалс) қолдану
11.6.7 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында simple perfect active/симпл пөрфект әктив және passive forms/пассив формс пен perfect continuous/пөрфект континиус формасын қолдану
10.6.8 - таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында өздік және ырықсыз райда тұрған келер шақ (future active and passive/фюче әктив энд пассив) пен future continuous/фюче континиус формасын қолдану
11.6.8 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында келер шақ және future perfect/фючә пөрфект формасын қоса қолдану
10.6.9 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген таныс сан алуан тақырыптарға қатысты төл және төлеу сөздерде өздік және ырықсыз етіс түрінде берілген осы шақ, өткен шақ және past perfect/паст пөрфект шақтың сан алуан түрін орынды қолдану
11.6.9 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген таныс сан алуан тақырыптарға қатысты осы шақ, өткен шақ соның ішінде (past and perfective aspect/simple and progressive aspect/паст энд пөрфектив әспект/симпл энд прогрессив әспект) алуан түрін орынды қолдану
10.6.10 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген таныс сан алуан тақырыптарға қатысты созылыңқы осы шақты (present continuous/презент континиус) және созылыңқы өткен шақты past continuous/паст континиустің өздік және ырықсыз етістерінде қолдану
11.6.10 - таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты айтылған мәлімдемелер, топқа арналған сұрақтардың мен командалардың кең қатарын пайдалану
10.6.11 - таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты айтылған мәлімдемелер мен сұрақтардың кең қатарын пайдалану
11.6.11 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген таныс бірқатар тақырыптарға қатысты етістіктің алдында, етістіктің артында және етістіктің соңында келетін үстеулердің/үстеулік фазалардың алуан түрін қолдану
10.6.12 - салыстыру деңгейін білдіретін бірқатар үстеу құрылымдарын дара және күрделі үстеулермен қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген таныс бірқатар тақырыптарға қатысты етістіктің алдында, етістіктің артында және етістіктің соңында келетін үстеулердің/үстеулік фазалардың алуан түрін қолдану
11.6.12 - тиісті функцияларды білдіру үшін өткен шақтағы модальды формалардың алуан түрлерін қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты бірқатар модальды құрылымдар, соның ішінде supposed to, bound to, due, willing to/саппозед ту, баунд ту, дию, уиллиң ту қолдану
10.6.13 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген таныс сан алуан тақырыптарға қатысты өткен шақтағы модальды формалардың алуан түрін, оның ішінде must have, can’t have, might have/маст хәв кәнт хәв, майт хәвты өткен оқиға бойынша қорытындыны білдіру үшін қолдану
11.6.13 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген таныс сан алуан тақырыптарға қатысты жалпы есім, сын есім және етістіктен соң келетін бірқатар тәуелді көмекші сөздерді қолдану
10.6.14 - зат есім мен сын есімдердің алдында көмекші сөз тіркестердің алуан түрін қолдану жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген таныс сан алуан тақырыптарға қатысты зат есім мен сын есімнен соң келетін бірқатар тәуелді көмекші сөздерді және етістіктерден соң келетін алуан түрлі көмекші сөздерді қолдану
11.6.14 - концессия мен құрметке жататын күрделі көмекші сөз тіркестерді қоса алғанда алуан түрін қолдану, таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында әртүрлі синтаксистік типтердегі бірнеше сөзден тұратын етістіктердің алуан түрін қолдану
10.6.15 - жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген сан түрлі тақырыптарға алуан түрлі етістіктер мен сын есімдерге инфинитив формаларын қолдану, жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға кейбір көмекші сөздердің формалары мен сөз тіркесінен тұратын етістікті қолдану
11.6.15 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан түрлі тақырыптарға күрделі жалғаулықтардың бірнеше түрін шартты концессия және контрасты көрсету үшін қолдану
10.6.16 - таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға жалғаулықтардың бірнеше түрін қолдану
10.6.17 - if/if only/иф/иф онли үшінші шартты құрылымда (third conditional structures/сөрд кәндшнәл стракчес) қолдану, which/уич сөзін қоса алғанда бірнеше қатыстық бағынышты сөйлемдер (relative clauses/реләтив клозес) қолдану

Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).
2. Отличительной особенностью учебной программы является то, что особое внимание уделяется формированию не только предметных знаний, но и развитию различных навыков. Система целей обучения основана на привитии учащимся следующих основных ценностей: казахстанский патриотизм и гражданская ответственность, уважение, сотрудничество, труд и творчество, открытость, образование в течение всей жизни. Учебная программа по английскому языку направлена на обеспечение возможности учащимся эффективно взаимодействовать с различными аудиториями. Данная цель будет достигнута через взаимодействие в школьной среде со сверстниками, учителями и гостями, а также посредством интерактивных задач, которые включают неформальные и формальные устные и письменные презентации. Осуществляется работа по внешкольным мероприятиям с использованием Интернет возможностей, онлайн общение с носителями английского языка с разных стран.
Знание английского языка поможет учащимся понять:
1) как работает английский язык и правила при изучении языка;
2) как открыто и продуктивно поддержать обсуждение на широкий спектр общих и учебных тем;
3) смысл и подробную информацию в дополнительных текстах, рассказах и обсуждениях;
4) как использовать широкое разнообразие лексического материала по отдельным темам при составлении аргумента.
Учащиеся смогут:
1) извлекать смысл незнакомых слов в художественной литературе по контексту;
2) говорить свободно и правильно, соблюдая правильное ударение, интонацию и формальность;
3) взаимодействовать со сверстниками, делиться своими предположениями и мнениями, комментариями и ответами, полезные для учащихся, надеясь употреблять английский язык в университете и за его пределами;
4) уверенно и с удовольствием читать большое число художественной и научной литературы;
5) успешно общаться с носителями и не носителями английского языка.
3. Учебная программа по учебному предмету "Английский язык" направлена на развитие учащихся с высоким уровнем владения языка B2 посредством следующего:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).
2. Оқу бағдарламасының айрықша ерекшелігі, ол тек пән бойынша білімді ғана емес, сонымен қатар кең ауқымды дағдыларды қалыптастыруға бағытталған. Оқу мақсаттарының жүйесі келесі: қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, еңбек пен шығармашылық, ашықтық және өмір бойы білім алу сияқты негізгі құндылықтарға негізделген. Ағылшын тілі бойынша оқу бағдарламасы білім алушыларға әртүрлі аудиториямен тиімді қарым-қатынас жасау мүмкіндігін береді. Бұл мақсатқа мектептегі ортада болатын жиі мүмкіндіктер арқылы сыныптастармен, мұғалімдермен және қонақтармен өзара әрекеттесу, сондай-ақ бейресми және ресми ауызша және жазбаша презентацияларды қамтитын интерактивті тапсырмалар арқылы қол жеткізіледі. Бұл жұмыс түрлі елдердің ағылшын тілін тасымалдаушы өкілдерімен онлайн қарым-қатынас орнатып, Интернет мүмкіндіктерін пайдалана отырып, мектептен тыс іс-шаралар арқылы іске асырылады.
Ағылшын тілін үйрену арқылы білім алушылар төмендегілерді:
1) ағылшын тілінің құрылымын және тіл үйренуге қатысты ережелерді;
2) жалпы және оқу тақырыптарының кең ауқымын ашық және тиімді тұрғыдан қалай қарастыруға болатынын;
3) қосымша мәтіндерде, cөйлесулер мен әңгімелерде нақты және егжей-тегжейлі ақпаратты;
4) аргументтерді әзірлеу кезінде жекелеген тақырыптар бойынша лексикалық материалдық әртүрлілігін қалай пайдалануға болатынын түсінеді.
Білім алушылар:
1) сан алуан көркем әдебиеттегі бейтаныс сөздердің мәнін түсіне алады;
2) сөз екпінін, интонация және ресмилікті сақтай отырып, еркін және дұрыс сөйлей алады;
3) сыныптастарымен қарым-қатынасқа түс алады, білім алушылармен университетте және одан тыс жерлерде ағылшын тілін қолдануға үміттенетін, білім алушыларға пайдалы пайымдаулармен және пікірлермен, түсініктемелермен және жауаптармен бөлісе алады;
4) ғылыми және көркем әдебиеттерді қызығушылықпен оқи алады;
5) ағылшын тілінде сөйлейтін және сөйлемейтін адамдармен сәтті қарым-қатынас жасай алатын болады.
3. "Ағылшын тілі" пәні бойынша оқу бағдарламасы төмендегілер арқылы тіл меңгеру дағдысының жоғары B2 деңгейін меңгерген білім алушыларды дамытуды көздейді:

1) различные задания, благоприятствующие развитию навыков анализа, оценивания и творческого мышления;
2) знакомство с широким разнообразием письменных и устных источников информации;
3) стимулирующий и побуждающий предмет
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Английский язык"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Английский язык" составляет:
1) в 10 классе –3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 11 классе –3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170)
5. Содержание программы Английский язык.
10-ый класс:
1) Содержание. Использование навыков слушания и разговорной речи для творческого подхода к решению задач и совместной работе в группах, предоставления конструктивных отзывов своим сверстникам. Уважение к различным точкам зрения. Оценивать и конструктивно реагировать на полученную обратную связь, использовать обратную связь для установления личных целей обучения. Организовать и предоставить доходчиво информацию для других. Строить и отстаивать логичный аргумент во время говорения или на письме. Развивать межкультурную чувствительность посредством чтения и обсуждений. Использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств. Использовать обсуждение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир;
2) Слушание. Понимание основного содержания свободного обсуждения, конкретной информации и деталей аргумента в продолжительном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждение на ограниченный ряд незнакомых тем. Распознание отношения или мнения говорящего(их) в ходе свободного обсуждения на большое число общих и учебных тем, включая обсуждение на ограниченный ряд незнакомых тем. Определение смысла из контекста свободного обсуждения, Точки зрения и степень определенно выраженного согласия между говорящими на ряд общих и учебных тем. Определение противоречий в аргументах в свободном обсуждении на ряд общих и учебных тем;
3) Говорение. Использование формального и неформального стилей речи, обращение со сложными вопросами и ответы на вопросы с целью получения информации в рамках широкого разнообразия общих и учебных тем. Объяснение и обоснование собственной и чужой точки зрения, оценивание и комментирование мнения других людей в рамках растущего разнообразия содержания обсуждения на растущее количество общих и учебных тем. Взаимодействие со сверстниками с целью выдвижения гипотез на различные общие и учебные темы. Управление ходом обсуждения и изменение языка посредством перефразирования и коррекции во время обсуждения. Использование соответствующей специфичной лексики и синтаксиса в рамках ряда общих и учебных тем;

1) талдауға, бағалауға және шығармашылық тұрғыдан ойлауға ықпал ететін әртүрлі тапсырмалар;
2) ауызша және жазбаша дереккөздердің кең ауқымымен танысу;
3) ынталандыратын және қызық тақырыптар.
2-тарау. "Ағылшын тілі" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Ағылшын тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта - аптасына 3 сағат, оқу жылына 102 сағат;
2) 11-сыныпта - аптасына 3 сағат, оқу жылына 102 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
5. Ағылшын тілі бағдарламасының мазмұны.
10-сынып:
1) Мазмұны. Топ ішінде мәселелерді бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану, сыныптастарымен орынды кері байланыс жасау. Өзгелердің ой-пікірін сыйлау, есепке алу. Өзгелердің кері байланысын бағалау және сындарлы жауап беру, жеке оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану. Ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және таныстыру. Айтылым немесе жазылым кезінде дәйекті дәлел келтіру. Оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық хабардарлықты дамыту. Айтылым мен жазылымда логикалық дәлел келтіру және оны дәлелдеу. Оқылым мен талқылау арқылы мәдениаралық қатынасты дамыту. Ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану. Талқылауды немесе жазылымды рефлексия жасау және өмірге деген көзқарасты зерделеу құралы ретінде қолдану;
2) Тыңдалым. Еркін талқылаудағы негізгі идеяларды түсіну, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты көмексіз ұзақ талқылаудағы дәлелдің, оның ішінде саны шектеулі бейтаныс тақырыптағы талқылауды қоса алғанда анық ақпаратты және бөліктерін түсіну. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты еркін сөйлесудегі сөйлеушінің(лердің) қатынасын немесе ойын, оның ішінде саны шектеулі білім алушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну. Еркін сөйлесу мәнмәтінінен мағынаны анықтау. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға қатысты сөйлеушілердің арасындағы көзқарастар мен дәреже. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында еркін сөйлесудегі дәлелдің сәйкессіздіктерін анықтау;
3) Айтылым. Ресми және бейресми тілдік тіркеулерді қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты ақпаратты алу үшін күрделі сұрақтар қою және оларға жауап беру. Өзіңіздің және өзгелердің көзқарастарын түсіндіру және нақтылау, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты саны өсіп келе жатқан сан алуан сөйлеу мәнмәтіндерінде өзгелердің көзқарасын бағалау және түсініктеме беру. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты болжам жасау үшін сыныптастарымен өзара қарым-қатынасқа түсу. Өз сөзімен айту және сөйлесуге түзетулер енгізу арқылы сөйлесуді басқару және тілді өзгерту. Жалпы және оқу тақырыптары аясында тиісті арнайы лексиканы және синтаксисті пайдалану;

4) Чтение. Понимание основной идеи объемных текстов, распознавание специфичной информации и деталей из объемных текстов разнообразных стилей и жанров на знакомую тем, по темам из учебной программы и незнакомые темы. Просмотровое чтение длинных текстов в целях определения содержания текстов, заслуживающих более внимательного чтения на разнообразные общие темы и темы из учебной программы. Чтение разнообразных текстов художественной и научной литературы на знакомые и незнакомые темы, а также на темы из учебной программы. Выводы, исходя из содержания объемных текстов на разнообразные знакомые и темы из ученой программы, а также на некоторые незнакомые темы. Определение отношения и мнения автора объемных текстов на разнообразные знакомые темы и темы из учебной программы. Модели развития длинных текстов (интервал между абзацами) на различные общие темы и темы из учебной программы. Использование большого разнообразия знакомых и незнакомых бумажных и цифровых информационных ресурсов для уточнения смысла и углубленного понимания. Несоответствие аргументов в объемных текстах на различные общие темы и темы из учебной программы.
5) Письмо. Индивидуальное планирование, письмо, редактирование и корректирование на уровне текста с использованием растущего разнообразия лексического запаса, соответствующего теме и жанру, и правильно прописанного в широком разнообразии письменных жанров. Грамматически правильное письмо с использованием стиля речи для достижения соответствующей степени формальности в растущем разнообразии письменных жанров на ряд общих и учебных тем. Формулирование логичных аргументов с поддержкой учителя и с приведением, при необходимости, примеров и причин в рамках большого числа письменных жанров на знакомые общие и учебные темы. Связное письмо на уровне текста, используя различные слова-связки на ряд знакомых общих и учебных тем. Самостоятельное использование соответствующего плана на уровне текста на ряд общих и учебных тем. Сообщение и реагирование на новости и чувства в переписке посредством различных функций, Пунктуация в письменных работах на уровне текста с высокой степенью корректности;
6) Использование английского языка. Использование разнообразных составных и сложных именных словосочетаний, разнообразных указателей множества для исчисляемых и неисчисляемых существительных, а также именных словосочетаний, разнообразных составных прилагательных, прилагательных как причастие, структур сравнительной степени, а также усилительных прилагательных на разнообразные общие знакомые темы и темы из учебной программы, широкое разнообразие структур детерминативов и предетерминатов, широкий спектр разновидностей вопросов, относительные, указательные, неопределенные, количественные местоимения, а также структуры возвратных местоимений на различные общие знакомые темы и темы из учебной программы. Использование совершенных длительных форм, а также ряд совершенных форм в действительном и страдательном залоге при помощи обстоятельств времени - so far, lately, all my life / соу фар, лейтли, ол май лайф, различных форм действительного и страдательного залогов в будущем и будущем продолжительном времени, большого разнообразия форм действительного и страдательного залогов в настоящем, прошедшем и прошедшем совершенном времени в повествовательных предложениях и косвенной речи, формы действительного и страдательного залогов в настоящем продолженном и прошедшем продолженном времени на разнообразные общие темы и знакомые темы из учебной программы. Употребление различных утверждений косвенной речи и вопросительных форм на ряд знакомых общих и учебных тем, структур наречий в сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями, предглагольных, послеглагольных и крайних наречий, растущего числа форм модальных глаголов в прошедшем времени, включая must have, can’t have, might have / маст хэв, кэнт хэв, майт хэв для выражения предположения и заключения о прошлом, предложных фраз перед существительными и прилагательными, зависимых предлогов, следующих после существительных, прилагательных и глаголов. Употребление форм инфинитива после возросшего числа глаголов и прилагательных, форм герундия после множества глаголов и предлогов, множество предложных и фразовых глаголов. Широкое разнообразие союзов на различные знакомые общие и учебные темы. Конструкции If / if only / иф / иф онли в третьем типе условных предложений, употребление относительных придаточных предложений, включая with which / уиз уич на разнообразные знакомые общие и учебные темы.
11-ый класс:

4) Оқылым. Көлемді мәтіндердегі негізгі ойларды түсіну, білім алушыларға таныс тақырыптарға, оқу бағдарламасындағы және таныс емес тақырыптардағы түрлі стильдегі және жанрдағы көлемді мәтіндерден арнайы ақпаратты және бөліктерді түсіну. Білім алушыларға таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында толық оқуды қажет ететін мазмұнды анықтау үшін жылдамдықпен ұзақ мәтіндерді жылдам қарап шығу. Білім алушыларға таныс және бейтаныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы көркем және ғылыми жанрдағы қосымша мәтіндердің алуан түрін оқу. Білім алушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндердегі (оның ішінде кейбір қосымша мәтіндер де бар) мәнмәтіннен мағынаны анықтау. Қосымша мәтіндерде білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар бойынша автордың пікірін және көзқарасын анықтау. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы ұзақ мәтіндерде (абзацтар арасындағы интервал) даму заңдылықтары. Мағынаны тексеру және түсінігін тереңдету мақсатында өзіне таныс және кейбір бейтаныс сандық немесе баспадан шыққан ресурстардың алуан түрі. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндерде дәлелдің сәйкессіздіктері;
5) Жазылым. Мәтін деңгейінде тақырып пен жанрға сәйкес келетін саны артып келе жатқан және сан алуан жазбаша жанрларда дұрыс жазылған лексикалық қорды қолдана отырып, жеке жоспарлау, жазу, редакциялау және мәтін деңгейінде түзету. Жалпы және оқу тақырыптары аясындағы саны артып келе жатқан жазбаша жанрлардағы сәйкес ресмилілік деңгейіне қол жеткізу үшін грамматикалық тұрғыдан дұрыс жазу, стильді қолдану. Жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты бірқатар жазбаша жанрлардағы логикалық дәлелдерді көмексіз, қажет болғанда мысалдар мен себептерді келтіре отырып дамыту. Жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға бағыт беруші жалғаулықтардың бірнеше түрін пайдалана отырып мәтін ретінде дәлел келтіріп жазу. Бірқатар жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты мәтінді жазған кезде қажетті құрылымды өз бетімен жазу. Әр түрлі функциялар арқылы хат-хабарлардағы жаңалықтар мен сезімдерге қатысты қарым-қатынас жасау және жауап беру. Жазбаша жұмыстардағы мәтіндік деңгейдегі дұрыс дәлдікпен келтірілген пунктуация;
6) Ағылшын тілін қолдану. Түрлі дерексіз күрделі зат есімдерді және күрделі есім фразаларын қолдану, саналатын және саналмайтын зат есімдерге қажетті көптік есімдер мен әр түрлі есім фразаларды қолдану, әр түрлі күрделі сын есімдер, сын есімдерді есімше ретінде, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты сын есімдердің деңгейін анықтауда және күшейтудегі салыстырмалы құрылымдарды қолдану, анықтаушы сөздердің, сонымен қатар сөз алдында келетін анықтаушы құрылымдардың кең қатарын қолдану, сұрақтардың кең ауқымын, қатыстық, сілтеу, белгісіздік, есептік есімдіктерді (relative, demonstrative, indefinite, quantitative of pronouns / релатив, демонстратив, индефинит, куантатив оф пронаунс), сонымен қатар өздік есімдік құрылымдарының (reflexive pronoun structures / рефлексив пронаун стракчес) кең қатарын қолдану. Рerfect continuous / пөрфект континиус формасын, сонымен қатар қарапайым ырықсыз және өздік етістерін (simple perfect active and passive forms / симпл әктив энд пәссив фомс), оның ішінде time adverbials so far, lately, all my life / тайм әдвөрбиалс сөу фар, лейтли, ол май лайф деген мезгілді білдіретін сөздерді (time adverbials / тайм әдвөрбиалс) қолдану, төл және төлеу сөздерде өздік және ырықсыз етіс түрінде берілген осы шақ, өткен шақ және past perfect / паст пөрфект шақтың сан алуан түрін орынды қолдану, нақ осы шақты (present continuous / презент континиус) және past continuous / паст континиустің өздік және ырықсыз етістерін қолдану. Білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты айтылған мәлімдемелер мен сұрақтардың кең қатарын пайдалану, салыстыру деңгейін білдіретін бірқатар үстеу құрылымдарын дара және күрделі үстеулермен қолдану, етістіктің алдында, етістіктің соңында және соңында келетін үстеулердің алуан түрін қолдану, өткен шақтағы модальды формалардың алуан түрін, оның ішінде must have, can’t have, might have / маст хәв, кәнт хәв, майт хәвты өткен оқиға бойынша қорытындыны білдіру үшін қолдану, зат есімдер мен сын есімдердің алдында келетін әр түрлі көмекші сөздерден құралған фразалар қолдану, зат есім мен сын есімнен соң келетін бірқатар тәуелді көмекші сөздерді және етістіктерден соң келетін алуан түрлі көмекші сөздерді қолдану. Етістіктер мен сын есімдерге инфинитив формаларын қолдану, бірнеше етістіктер мен көмекші сөздерден кейін герундий формасында қолдану, кейбір көмекші сөздердің формалары мен сөз тіркесінен тұратын етістікті қолдану. Білім алушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан түрлі тақырыптарға жалғаулықтардың бірнеше түрін қолдану. Білім алушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты if / if only / иф / иф онли үшінші шартты құрылымда (third conditional structures / сөрд кәндишнәл стракчес) қолдану, which / уич сөзін қоса алғанда бірнеше анықтаушы шартты сөйлемдерді (relative clauses / релатив клозес) қолдану.
11-сынып:

1) Содержание. Использование навыков слушания и разговорной речи для творческого подхода к решению задач и совместной работы в группах, предоставления конструктивной обратной связи своим сверстникам. Уважение к различным точкам зрения. Оценивать и конструктивно реагировать на полученную обратную связь, использовать обратную связь для установления личных целей обучения. Строить и отстаивать логичный аргумент во время говорения или на письме. Развивать межкультурную чувствительность посредством чтения и обсуждений. Использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств. Использовать обсуждение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир;
2) Слушание. Понимание основной идеи, специфичной информации, подробностей подразумеваемого смысла аргумента, распознавание отношения или мнения спикера (ов) во время свободного обсуждения на разнообразные темы из учебной программы, в том числе на растущее разнообразие незнакомых тем. Определение смысла из контекста в свободном обсуждении учителя на различные общие темы и темы из учебной программы, в том числе на растущее разнообразие незнакомых тем, понимание точки зрения говорящих и степень согласованности между ними, распознавание несоответствия в аргументах во время свободного обсуждения на ряд общих тем и тем из учебной программы, в том числе некоторые незнакомые темы;
3) Говорение. Употребление формального и неформального стиля речи в обсуждении. Обращение с вопросом и ответы, включающие соответствующий синтаксис и словарный запас, на вопросы открытого типа высокого порядка. Объяснение и обоснование собственной и чужой точки зрения, оценивание и комментирование мнений других людей в рамках растущего разнообразия содержания обсуждения, взаимодействие со сверстниками с целью выдвижения гипотез и оценивания альтернативных предложений на знакомые и некоторые незнакомые общие и учебные цели, управление ходом обсуждения и изменение языка посредством перефразирования и коррекции во время обсуждения на знакомые и некоторые незнакомые общие и учебные темы. Употребление соответствующей специфичной лексики и синтаксиса в рамках ряда знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем;
4) Чтение. Понимание сложных и абстрактных идей в контексте объемных текстов, специфичной информации и деталей в контексте объемных текстов. Просмотровое чтение длинных текстов в целях определения содержания текстов, заслуживающих дополнительного чтения на разнообразные сложные и абстрактные темы, а так же общие темы и темы из учебной программы. Чтение разнообразных текстов художественной и научной литературы на более сложные и абстрактные и знакомые темы, а также на темы из учебной программы. Определение смысла в контексте дополнительных текстов; определение отношения, мнения или стиля автора и структуры создания объемных текстов (на уровне абзаца) на более сложные и общие абстрактные темы и темы из учебных программ. Выбор и оценка бумажных и цифровых информационных ресурсов для уточнения смысла и углубленного понимания. Распознавание противоречий в аргументации в объемных текстах на более сложные различные и общие абстрактные темы, а также темы из учебных программ;

1) Мазмұны. Топ ішінде мәселелерді креативті және бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану, сыныптастарына орынды кері байланыс беру. Өзгелердің ой-пікірін сыйлау, есепке алу. Өзгелердің кері байланысын бағалау және сындарлы жауап беру, жеке оқу мақсаттарын анықтау үшін кері байланысты қолдану. Айтылым немесе жазылым кезінде дәйекті дәлел келтіру. Оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық хабардарлықты дамыту. Ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану. Сөйлеу және жазылымды бірқатар әлем басымдықтары бойынша рефлексия жасау және оларды тану құралдары ретінде қолдану;
2) Тыңдалым. Дәлел келтірілген мағынаның негізгі ойларын, арнайы ақпаратты, егжей-тегжейлі түсіндіру, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты көмексіз берілген қосымша сөйлесудегі сөйлеушінің(лердің) қатынасы мен ойын, оның ішінде саны өсіп келе жатқан білім алушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну. Білім алушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндердегі (оның ішінде кейбір қосымша мәтіндер де бар) мәнмәтіннен мағынаны шығару, сөйлеушінің көзқарасын түсіндіру және сөйлеушілердің арасындағы дәлелдердің сәйкес келуін кеңейту, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндердегі дәлелдің сәйкессіздіктерін түсіну;
3) Айтылым. Сөйлесуде ресми және бейресми тілді пайдалану. Ашық жоғары дәрежелі сұрақтарды қоюда және сондай сұрақтарға жауап беруде сәйкес синтаксис пен лексиканы қолдану. Өзіңіздің және өзгелердің көзқарастарын түсіндіру және нақтылау, саны көбейіп келе жатқан сөйлеу мәнмәтіндерінде өзгелердің көзқарасын бағалау және түсініктеме беру, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты болжам жасау үшін сыныптастарымен өзара қарым-қатынасқа түсу, жалпы тақырыптар және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысыты өз сөзімен айту және сөйлесуге түзетулер енгізу арқылы сөйлесуді басқару және тілді өзгерту. Жалпы тақырыптар және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптар туралы әңгімелерде пәнге қатысты лексиканы және синтаксисті пайдалану;
4) Оқылым. Қосымша мәтіндердің күрделі және дерексіз идеясын түсіну, қосымша мәтіндердегі арнайы ақпарат пен дәйекті ақпарат. Білім алушыларға күрделірек және деректі емес, таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында толық оқуды қажет ететін мазмұнды анықтау үшін жылдамдықпен ұзақ мәтіндерді жылдам оқып шығу. Көркем және ғылыми жанрдағы қосымша мәтіндердің алуан түрін оқу. Қосымша мәтіндердегі мәнмәтіннен мағынаны анықтау, қосымша мәтіндерде күрделірек және дерексіз жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар бойынша автордың пікірін немесе көзқарасын және көлемді мәтіндерді (параграф арасындағы аралық) дамыту заңдылықтарын анықтау. Мағынаны тексеру және түсінігін тереңдету мақсатында сандық немесе баспадан шыққан ресурстарды таңдау және бағалау. Бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндерде дәлелді сәйкессіздіктерді түсіну;

5) Письмо. Индивидуальное планирование, письмо, редактирование и корректирование на уровне текста на общие и учебные темы с использованием растущего ряда лексического запаса, соответствующего теме и жанру, и грамматически правильно прописанного, письмо с соблюдением грамматики на различные общие и учебные темы с использованием стилей речи для достижения соответствующей степени формальности в рамках письменных жанров на общие и учебные темы. Построение логичных аргументов с минимальной поддержкой учителя с приведением, при необходимости, примеров и причин для ряда письменных жанров на знакомые общие и учебные темы. Связное письмо на уровне текста, употребляя различные слова-связки на ряд знакомых общих и учебных тем. Самостоятельное использование соответствующего плана на уровне текста на ряд общих и учебных тем. Сообщение и реагирование на новости и чувства в переписке посредством различных функций на ряд общих и учебных тем. Пунктуация в письменных работах на уровне текста на ряд общих и учебных тем с высокой степенью точности;
6) Использование английского языка. Использование различных форм модального глагола для выражения определенных функций, различных псевдомодальных структур, в том числе supposed to, bound to, due, willing to / саппозед ту, баунд ту, дю, уиллинг ту на разнообразные общие темы и темы из учебных программ, разнообразных зависимых предлогов в сочетании с менее распространенными существительными, прилагательными и глаголами, большее разнообразие более сложных предложных фраз, в том числе выражающие знак согласия и признак уважения, разнообразие многословных глаголов различных синтактических видов на различные общие темы и темы из учебной программы, разнообразие более сложных союзов для выражения условий, согласия и контраста на различные общие темы и темы из учебных программ, различные именные структуры, измененные до и после, на широкий спектр общих и учебных тем, различные слова определители, относящиеся к существительным для широкого и дополнительного использования, а также текстовых ссылок на широкий спектр общих и учебных тем, различные прилагательные в сочетании со словом that / зэт, инфинитивом, предложением wh / х, аффиксами с соответствующим смыслом и правильным написанием на большое разнообразие общих и учебных тем, различные взаимодополняемые структуры переходных и непереходных глаголов, растущее разнообразие безличных предложений и структур cleft / клэфт на большое разнообразие общих и учебных тем, широкое разнообразие действительного и страдательного залогов в совершенном времени, а также ряд совершенно длительных форм на большое разнообразие общих и учебных тем, разнообразие форм будущего времени, в том числе совершенного вида на большое разнообразие общих и учебных тем, разнообразие форм настоящего и прошедшего времени, в том числе растущее число тонких различий (прошедшей и совершенной формы/простой и длительной формы) на широкий спектр общих и учебных тем, большое разнообразие косвенной речи, выраженной утвердительным и повелительным предложениями, а также вопросами на различные общие и учебные темы, большое разнообразие доглагольного, постглагольного и наречия/группы наречия, употребляемые в конце предложения, на широкий спектр общих и учебных тем, использование различных прилагательных в сочетании с that/ зэт, инфинитивом, и предложений с wh / х на различные общие и учебные темы.
Это базовые знания, включенные в содержание программы, которые охватывают то, что мы знаем по предмету и каким образом мы получим данные знания. Содержание предмета представлено в виде направлений. Данные направления, в свою очередь, подразделяются на субнаправления, которые рассматриваются на уровне навыков или темы, знаний или понимания. Субнаправления, выраженные как ожидаемые результаты по завершении каждого класса, формируют систему целей обучения для каждого предмета.
6. Цели обучения демонстрируют прогресс в рамках каждого отдельного субнаправления, позволяющий учителям планировать учебную деятельность, оценивать учебные достижения учащихся, направлять учащихся, какие следующие шаги, они должны предпринять:

5) Жазылым. Мәтін деңгейінде тақырып пен жанрға сәйкес келетін сан алуан дұрыс жазылған лексиканы қолдана отырып, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарды өз бетінше жоспарлау, жазу, редакциялау және оқу, сан алуан жазбаша жанрлардың сәйкес ресмилілік деңгейіне жету үшін стильді пайдалана отырып, жалпы және оқу бағдарламаларының кең ауқымына грамматикалық дәлдікпен жазу. Жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарына қатысты сан алуан жазбаша жанрларға қатысты логикалық дәлелдер қажет болғанда, мысалдар мен себептерді келтіре отырып дамыту. Жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға бағыт беруші жалғаулықтардың бірнеше түрін пайдалана отырып мәтін ретінде дәлел келтіріп жазу. Сан алуан жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты мәтінді жазған кезде қажетті құрылымды өз бетінше жазу. Көптеген функциялар арқылы хат-қатынастағы жаңалықтар мен сезімдерге байланысты қарым-қатынас орнату және жауап беру. Сан алуан тақырыптар бойынша жазбаша түрде берілген мәтіндердің тыныс белгілерін қойып шығу;
6) Ағылшын тілін қолдану. Тиісті функцияларды білдіру үшін әртүрлі өткен шақтағы модальды формаларды қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты бірқатар модальды құрылымдар, соның ішінде supposed to, bound to, due, willing to / саппозед ту, баунд ту, дю, уиллиң ту қолдану, жалпы есім, сын есім және етістіктен соң келетін бірқатар тәуелді көмекші сөздерді қолдану, күрделі көмекші сөз тіркестерінің алуан түрін қолдану, білім алушыларға таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында әртүрлі синтаксистік типтердегі бірнеше сөзден тұратын етістіктердің алуан түрін қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген біршама тақырыптар аясында концессия мен контрастты білдіру үшін күрделірек жалғаулықтың көбейіп келе жатқан түрін қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты pre- / пре - және post- modifying / пост модифайң зат есім құрылымын қолдану, білім алушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты анықтаушы сөздердің, сонымен қатар сөз алдында келетін анықтаушы құрылымдардың және мәтіндік сілтемелердің кең қатарын қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында / зәт, инфинитив және wh- clauses / х- клозес толықтырылған сын есімді қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты ауыспалы және сабақты етістіктерді толықтыратын үлгілерді, жақсыз және cleft- / клефт - сөйлемдерді қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында simple perfect active / симпл пөрфект әктив және passive forms / пассив фомс пен future continuous / фюче континиус формасын қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында келер шақ және future perfect / фюче пөрфект формасын қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты төл және төлеу сөздерде өздік және ырықсыз етіс түрінде берілген осы шақ, өткен шақ және past perfect / паст пөрфект шақтың сан алуан түрін орынды қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты айтылған мәлімдемелер мен сұрақтардың кең қатарын қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген білім алушыға таныс бірқатар тақырыптарға қатысты етістіктің алдында, етістіктің артында және етістіктің соңында келетін үстеулердің/үстеулік фазалардың алуан түрін қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында that / зәт, инфинитив және wh- clauses / х- клозес толықтырылған сын есімді қолдану.
Бұл бағдарламаның мазмұндық білімі болып табылады және біз бұл пән бойынша не білетінімізді және осы білімді қалай алғанымызды қамтиды. Бұл пән бойынша оқыту бағыттары бойынша ұйымдастырылған. Бағыттар одан әрі қарай бағытшаларға бөлінеді, яғни дағды немесе тақырып, білім немесе түсінік деңгейінде. Бағдаршалар, сыныпқа байланысты күтулер ретінде, пән бойынша оқу мақсаттарын қалыптастырады.
6. Оқу мақсаттары әрбір бөлімшелер бойынша ілгерілеу деңгейін көрсетеді және мұғалімдерге білім алушылармен келесі қадамдармен бөлісе отырып, жоспарлауға және бағалауға мүмкіндік береді.

7. Направление 1: Содержание. Учащиеся развивают навыки, необходимые для достижения успеха в ряде школьных предметов, например, навыки говорения и слушания при решении проблем, четкой организации информации для других и развития межкультурной чувствительности посредством чтения и обсуждения.
8. Направление 2: Слушание. Учащийся понимает основную идею аутентичных текстов различных жанров, обсуждений на знакомые и частично незнакомые темы, распознает функционально значимые значения, включая детали и конкретную информацию для заполнения форм, таблиц, схем, понимает значение терминов и ключевых частей текстов на учебные и общие темы, различает факт и мнение, распознает и сравнивает противоречия в текстах среднего объема различных жанров и стилей на общие и учебные темы, устанавливают значение незнакомых слов благодаря контексту.
9. Направление 3: Говорение. Учащийся участвует в обсуждении, ежедневно в ситуациях формального и неформального общения, корректно формулирует высказывания, употребляя лексические и грамматические ресурсы языка, выражает эмоциональное и оценочное отношение относительно реальности, употребляя ранее предложенную стратегию речевой коммуникации, анализирует и сравнивает тексты, приводя аргументы в поддержку своей точки зрения и соответствующие причины, оценивает события, мнения и проблемы, делает заключения и предлагает способы решения данной проблемы.
10. Направление 4: Чтение. Учащийся понимает основную идею текстов художественной и научной литературы различных жанров и стилей о гуманитарных науках, использует ряд стратегий чтения, определяет время и причинно-следственные связи событий и явлений, анализирует и сравнивает значения слов, употребляя бумажные и цифровые ресурсы, критически оценивает содержание текстов различных жанров и стилей.
11. Направление 5: Письмо. Учащийся планирует и составляет краткий обзор письменного текста, редактирует и корректирует тексты различных жанров и стилей речи, соблюдает правила правописания и грамматики, предоставляет аргументы в письменной форме на основе средств массовой информации, составляет дискурсивные тексты, выражая мнение относительно обсуждаемого вопроса, пишет деловые письма и другие документы, пишет эссе на высоком уровне сложности на ряд тем, в том числе науки гуманитарного цикла.

7. 1-бағыт: Мазмұны. Білім алушылар проблемаларды шешу үшін айтылым мен тыңдалым, басқа адамдар үшін нақты ақпаратты ұйымдастыру және оқылым және талдау арқылы мәдениетаралық хабардарлықты дамыту секілді дағдыларды қолдана отырып бірқатар академиялық пәндер бойынша жақсы болу үшін дағдыларды дамытады.
8. 2-бағыт: Тыңдалым. Білім алушы бірқатар жанрлардың түпнұсқалық мәтіндерінің негізгі идеяларын, таныс және ішінара таныс тақырыптар бойынша әңгімелесулерді түсінеді, функционалды маңызды мәндерді, соның ішінде мәліметтерді, кестелерді, схемаларды толтыру үшін қажетті егжей-тегжейлі және арнайы ақпаратты түсінеді, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты терминдердің мәнін және мәтіннің негізгі бірліктерін түсінеді, факті мен пікір арасындағы айырмашылықты біледі, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты түрлі жанрлар мен стильдерде берілген орта көлемді мәтіндердегі сәйкессіздіктерді біледі және салыстырады, мәнмәтінді пайдала отырып, бейтаныс сөздердің мағынасын анықтайды.
9. 3-бағыт: Айтылым. Білім алушы ресми және бейресми күнделікті қарым-қатынастарда сөйлесуге қатысады, тілдің лексикалық және грамматикалық ресурстарын пайдалана отырып сөйлеу мәнерін дұрыс тұжырымдайды, осының алдында ұсынылған ауызша қарым-қатынас стратегиясын қолдана отырып, шындыққа эмоционалды және бағалайтын көзқарасты білдіреді, өздерінің пікірлерін қолдау үшін қажетті дәләлдерді қамтамасыз ету үшін мәтіндерді салыстырады және талдайды, оқиғаларды, пікірлерді және проблемаларды бағалау себептерін, берілген мәселенің шешу жолдарын ұсынады және қорытындылар жасайды.
10. 4-бағыт: Оқылым. Білім алушы гуманитарлық ғылымдарға арналған жанрлар мен стильдердің бірқатар әдеби және ғылыми мәтіндерінің негізгі идеяларын түсінеді, оқылымның түрлі стратегияларын түсінеді, оқиғалар мен құбылыстардың уақыт бойынша және себеп-салдарлық байланыстарын анықтайды, қағаз және сандық ресурстарды пайдалана отырып, сөздердің мағынасын талдайды және салыстырады, бірқатар жанрлар мен стильдердегі мәтіндердің мазмұнын сыни тұрғыдан бағалайды.
11. 5-бағыт: Жазылым. Білім алушы жазбаша мәтіннің қысқаша сипаттамасын жоспарлайды және жасайды, бірқатар жанрлар мен стильдердегі мәтіндерді түзетеді және редакциялайды, емле және грамматика ережелерін қадағалайды, медиа ақпаратқа негізделген жазбаша мәтінде дәлелдер ұсынады, тақырыпқа қатысты ойды білдіретін дискурстық мәтіндерді жазады, іскери хаттар мен басқа да құжаттар жазады, бірқатар тақырыптарға қатысты, оның ішінде аса күрделі гуманитарлық тақырыптарға эссе жазады.

6) Направление 6. Использование английского языка:
10-ый класс
11-ый класс
Низкий и средний уровень B2
Высокий уровень B2
10.6.1 - использовать различные абстрактные составные существительные и сложные словосочетания в ходе обсуждения на разнообразные знакомые и некоторые незнакомые общие и учебные темы
11.6.1 - использовать структуры pre- / пре- и post- modifying / пост- модифайң с именами существительными на разнообразные общие и учебные темы
10.6.2 - использовать различные квантификаторы для исчисляемых и неисчисляемых существительных и множество существительных фраз на широкий ряд знакомых общих и учебных тем
11.6.2 - использовать различные детерминаторы, относящиеся к существительным широкого и дополнительного использования, а также текстовых ссылок на широкий спектр общих и учебных тем
10.6.3 - использовать различные сложные прилагательные и прилагательные в качестве причастий, сравнительные структуры, при помощи которых можно указать уровень, и усилительные прилагательные (intensifying adjectives / интенсифайнг аджективс) на широких ряд знакомых общих и учебных тем
11.6.3 - использовать различные прилагательные в сочетании со словом that / зэт, инфинитивом и wh- clauses / х- клозес на большое разнообразие общих и учебных тем
10.6.4 - использовать различные детерминативные и предетерминативные конструкции в ходе обсуждения разнообразных знакомых общих и учебных тем
11.6.4 - использовать различные аффиксы с соответствующим смыслом и правильным написанием на широкий ряд общих и учебных тем
10.6.5 - использовать различные виды вопросов на широкий ряд знакомых общих и учебных тем
11.6.5 - использовать разнообразные взаимодополняемые структуры переходных и непереходных глаголов на широкий ряд общих и учебных тем
10.6.6 - использовать большое количество относительных, демонстративных, неопределенных и количественных местоимений и структур возвратных местоимений для широкого круга знакомых общих и учебных тем
11.6.6 - использовать растущее разнообразие безличных предложений и структур cleft / клэфт на большое разнообразие общих и учебных тем
10.6.7 - использовать формы настоящего совершенного времени, а также разнообразные формы действительного и страдательного залогов совершенного времени, в том числе наречий времени so far, lately, all my life / соу фар, лейтли, ол май лайф на широкий ряд знакомых общих и учебных тем
11.6.7 - использовать большое разнообразие форм действительного и страдательного залогов в совершенном виде и ряд совершенно длительных форм на разнообразный спектр общих и учебных тем
10.6.8 - использовать разнообразие действительного и страдательного залогов в будущем и будущем длительном времени на широкий спектр знакомых общих и учебных тем
11.6.8 - употреблять большое разнообразие глаголов в форме будущего времени, включая глаголы в форме будущего совершенного времени, на разнообразные общие и учебные темы
10.6.9 - употреблять надлежащим образом широкое разнообразие глаголов в форме простого настоящего, прошедшего и прошедшего совершенного времен в действительном и страдательном залогах в прямой и косвенной речи на разнообразные знакомые общие и учебные темы
11.6.9 - употреблять широкое разнообразие глаголов в форме настоящего и прошедшего времени, включая растущее число тонких различий (аспекты прошедшего времени и завершенности/аспекты простого времени и длительности) на большое разнообразие общих и учебных тем
10.6.10 - употреблять формы настоящего длительного и прошедшего длительного времен в действительном и страдательном залоге на большое разнообразие общих и знакомых учебных тем
11.6.10 - употреблять большое разнообразие высказываний прямой речи, командных и вопросительных форм на большой ряд общих и учебных тем
10.6.11 - употреблять большое разнообразие высказываний прямой речи и вопросительных форм на большое разнообразие знакомых общих и учебных тем
11.6.11 - употреблять большое разнообразие доглагольного, послеглагольного и наречий/группы наречий, употребляемых в конце предложения, на широкий спектр общих и учебных тем
10.6.12 - использовать разнообразные структуры сравнительной степени наречий с правильными и неправильными наречиями, употреблять большое разнообразие доглагольного, послеглагольного и наречия, употребляемые в конце предложения, на широкий спектр знакомых общих и учебных тем
11.6.12 - употреблять большое разнообразие модальных глаголов в форме прошедшего времени для выражения соответствующих функций, употреблять различные псевдомодальные структуры, включая supposed to, bound to, due, willing to / саппозед ту, баунд ту, дю, уиллинг ту на большое разнообразие общих и учебных тем
10.6.13 - употреблять растущее разнообразие модальных глаголов в форме прошедшего времени, включая must have, can’t have, might have / маст хэв, кэнт хэв, майт хэв для выражения предположения и заключения о прошлом на большое разнообразие знакомых общих и учебных тем
11.6.13 - употреблять разнообразие зависимых предлогов, сопровождающих менее распространенные существительные, прилагательные и глаголы на большое разнообразие общих и учебных тем
10.6.14 - употреблять разнообразие предложных фраз перед существительными и прилагательными, употреблять разнообразие зависимых предлогов, сопровождающих существительные и прилагательные и разнообразие предлогов, сопровождающих глаголы в рамках широкого спектра знакомых общих и учебных тем
11.6.14 - использовать растущее разнообразие более сложных предложных фраз, включая те, что связаны с уступками и уважением, употреблять разнообразие составных глаголов различных синтаксических типов на большое разнообразие общих и учебных тем
10.6.15 - использовать формы инфинитива после определенного количества глаголов и прилагательных использовать формы герундия после разнообразных глаголов и предлогов, использовать предложные и фразовые глаголы на большое разнообразие знакомых общих и учебных тем
11.6.15 - использовать большое количество более сложных союзов для выражения согласия и контраста на ряд общих и учебных тем
10.6.16 - использовать союзы и союзные слова в ходе обсуждения различных знакомых общих и незнакомых тем
10.6.17 - использовать if / if only / иф / иф онли в структурах условного наклонения третьего вида, использовать разнообразие относительных придаточных предложений, включая with which / уиз уич на разнообразные знакомые общие и учебные темы

6) 6-бағыт. Ағылшын тілін қолдану:
10-шы сынып
11-ші сынып
Орташадан төмен деңгей B2
Жоғары деңгей B2
10.6.1 - таныс және бейтаныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға қатысты дерексіз күрделі зат есімдер мен күрделі сөз тіркестердің алуан түрін қолдану
11.6.1 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты pre- / пре- және post- modifying / пост- модифайң зат есім құрылымын қолдану
10.6.2 - саналатын және саналмайтын зат есімдер және сонымен қатар көптеген зат есімнен тұратын сөз тіркестері үшін түрлі квантификаторларды жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында қолдану
11.6.2 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында кең, кейбір қосымша қолданыстағы зат есімдерге қатысты және мәтіндік сілтемелерде түрлі детерминаторларды қолдану
10.6.3 - таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында күрделі сын есімдерді және есімше орнында қолданылатын сын есімдерді, кейбір салыстырмалы құрылымдарды, сонымен қатар күшейтуші сын есімдердің (intensifying adjectives / интенсифайң әджективс) алуан түрін қолдану
11.6.3 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында that / зәт, инфинитив және wh- clauses / х- клозес толықтырылған сын есімді қолдану
10.6.4 - таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты бірқатар детерменативтерді және предетерменатив құрылымдарды қолдану
11.6.4 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты қажетті мағынасы бар және емлесі дұрыс бірқатар аффикстерді қолдану
10.6.5 - таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты сұрақтардың кең қатарын пайдалану
11.6.5 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты транзитив және интранзитив етістіктерді толықтыратын құрылымдарды қолдану
10.6.6 - таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты қатыстық, сілтеу, белгісіз, есептік есімдіктерді (relative, demonstrative, indefinite, quantitative of pronouns / реләтив, демонстратив, индефинит, куантататив оф пронаунс), сонымен қатар өздік есімдік құрылымдарының (reflexive pronoun structures / рефлексив пронаун стракчес) кең қатарын қолдану
11.6.6 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты жақсыз сөйлемдерді және cleft- / клефт- құрылымдарын қолдану
10.6.7 - таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында perfect continuous / пөрфект континиус формасын, сонымен қатар қарапайым ырықсыз және өздік етістерін (simple perfect active and passive forms / симпл пөрфект әктив энд пәссив формс), оның ішінде so far, lately, all my life / тайм әдвербиалс со фар, лейтли, ол май лайф деген мезгілді білдіретін сөздерді (time adverbials / тайм әдвербиалс) қолдану
11.6.7 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында simple perfect active / симпл пөрфект әктив және passive forms / пассив формс пен perfect continuous / пөрфект континиус формасын қолдану
10.6.8 - таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында өздік және ырықсыз райда тұрған келер шақ (future active and passive / фюче әктив энд пассив) пен future continuous / фюче континиус формасын қолдану
11.6.8 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында келер шақ және future perfect / фючә пөрфект формасын қоса қолдану
10.6.9 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген таныс сан алуан тақырыптарға қатысты төл және төлеу сөздерде өздік және ырықсыз етіс түрінде берілген осы шақ, өткен шақ және past perfect / паст пөрфект шақтың сан алуан түрін орынды қолдану
11.6.9 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген таныс сан алуан тақырыптарға қатысты осы шақ, өткен шақ соның ішінде (past and perfective aspect/simple and progressive aspect / паст энд пөрфектив әспект/симпл энд прогрессив әспект) алуан түрін орынды қолдану
10.6.10 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген таныс сан алуан тақырыптарға қатысты созылыңқы осы шақты (present continuous / презент континиус) және созылыңқы өткен шақты past continuous / паст континиустің өздік және ырықсыз етістерінде қолдану
11.6.10 - таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты айтылған мәлімдемелер, топқа арналған сұрақтардың мен командалардың кең қатарын пайдалану
10.6.11 - таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты айтылған мәлімдемелер мен сұрақтардың кең қатарын пайдалану
11.6.11 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген таныс бірқатар тақырыптарға қатысты етістіктің алдында, етістіктің артында және етістіктің соңында келетін үстеулердің/үстеулік фазалардың алуан түрін қолдану
10.6.12 - салыстыру деңгейін білдіретін бірқатар үстеу құрылымдарын дара және күрделі үстеулермен қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген таныс бірқатар тақырыптарға қатысты етістіктің алдында, етістіктің артында және етістіктің соңында келетін үстеулердің/үстеулік фазалардың алуан түрін қолдану
11.6.12 - тиісті функцияларды білдіру үшін өткен шақтағы модальды формалардың алуан түрлерін қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты бірқатар модальды құрылымдар, соның ішінде supposed to, bound to, due, willing to / саппозед ту, баунд ту, дию, уиллиң ту қолдану
10.6.13 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген таныс сан алуан тақырыптарға қатысты өткен шақтағы модальды формалардың алуан түрін, оның ішінде must have, can’t have, might have / маст хәв кәнт хәв, майт хәвты өткен оқиға бойынша қорытындыны білдіру үшін қолдану
11.6.13 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген таныс сан алуан тақырыптарға қатысты жалпы есім, сын есім және етістіктен соң келетін бірқатар тәуелді көмекші сөздерді қолдану
10.6.14 - зат есім мен сын есімдердің алдында көмекші сөз тіркестердің алуан түрін қолдану жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген таныс сан алуан тақырыптарға қатысты зат есім мен сын есімнен соң келетін бірқатар тәуелді көмекші сөздерді және етістіктерден соң келетін алуан түрлі көмекші сөздерді қолдану
11.6.14 - концессия мен құрметке жататын күрделі көмекші сөз тіркестерді қоса алғанда алуан түрін қолдану, таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында әртүрлі синтаксистік типтердегі бірнеше сөзден тұратын етістіктердің алуан түрін қолдану
10.6.15 - жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген сан түрлі тақырыптарға алуан түрлі етістіктер мен сын есімдерге инфинитив формаларын қолдану, жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға кейбір көмекші сөздердің формалары мен сөз тіркесінен тұратын етістікті қолдану
11.6.15 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан түрлі тақырыптарға күрделі жалғаулықтардың бірнеше түрін шартты концессия және контрасты көрсету үшін қолдану
10.6.16 - таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға жалғаулықтардың бірнеше түрін қолдану
10.6.17 - if / if only / иф / иф онли үшінші шартты құрылымда (third conditional structures / сөрд кәндшнәл стракчес) қолдану, which / уич сөзін қоса алғанда бірнеше қатыстық бағынышты сөйлемдер (relative clauses / реләтив клозес) қолдану

1. Das Bildungsprogramm ist in Übereinstimmung mit dem Staatlichen all gemein verbindlichen Standard der Mittelausbildung (Elementarbildung, Grundallgemeinbildung, allgemeine Mittelschulbildung), der durch den Beschluss der Regierung der Republik Kasachstan vom 23. August 2012 №1080 genehmigt wurde, ausgearbeitet.
2. Die Relevanz des Schulfachs wird dadurch bestimmt, dass es als Kommunikations-, Wissenschafts-, Geschäfts-, Tourismus- und Sportssprache gilt. Das Erlernen der deutschen Sprache:
1) erhöht die Sicherheit der Lernenden bei der Kommunikation in verschiedenen Lebenssituationen;
2) ermöglicht den Zugang zur Hochschulausbildung nicht nur in Kasachstan, sondern auch im Ausland;
3) ermöglicht die berufliche Weiterbildung in Kasachstan und im Ausland;
4) ermöglicht den Lernenden den Zugang zu den Nachrichten und Informationen, die in der deutschen Sprache verbreitet werden;
5) ermöglicht den Lernenden den Zugang zu den authentischen Texten der schöngeistigen Literaturwerken in der deutschen Sprache;
6) ermöglicht den Lernenden Kasachstan im In- und Ausland vorzustellen;
7) ermöglicht das lebenslange Lernen, das auf die Fertigkeiten, Lernstrategien und Kenntnisse, die in der Schule erworben wurden, basiert.
3. Das Bildungsprogramm zum Schulfach „Deutsch“ ist auf die Entwicklung von Sprachfertigkeiten der Lernenden in vier Sprechtätigkeiten (Hören, Sprechen, Lesen und Schreiben) gerichtet. Nach dem Abschluss der allgemeinen Mittelschulbildung (10.-11. Klassen) erreichen die Lernenden Sprachniveau B1 (mittleres Niveau – B1.2) dem Common European Framework of Reference (CEFR) gemäß.
Kapitel 2. Inhaltsaufbau vom Schulfach „Deutsch“
4. Umfang von Unterrichtsbelastung im Schulfach „Deutsch“ beträgt:
1) in der 10. Klasse – 4, 3 Unterrichtsstunden pro Woche, 136/ 112 Stunden im Schuljahr;
2) in der 11. Klasse – 4, 3 Unterrichtsstunden pro Woche, 136/ 112 Stunden im Schuljahr.
5. Das Bildungsprogramm enthält Lernschritte für Schulfach „Deutsch“ (Klassen) in Übereinstimmung mit dem Sprachniveau, Bewertungskriterien für Sprachfertigkeiten und –fähigkeiten in vier Sprechtätigkeiten (Hören, Sprechen, Lesen und Schreiben), den Langzeitplan für die ganze Lernzeit (10.- 11. Klassen).
6. Der Inhalt des Bildungsprogramms in Schulfach „Deutsch“ ist nach Lernabschnitten (Hören, Sprechen, Lesen, Schreiben, Sprachverwendung) strukturiert.
7. Lernziele, die für jeden Abschnitt bestimmt sind, ermöglichen dem Lehrer, die Arbeit nach der Entwicklung der vier Sprechtätigkeiten (Hören, Sprechen, Lesen, Schreiben) systematisch zu planen, Leistungen der Lernenden einzuschätzen, sie über die weiteren Lernschritte zu informieren.

1. Das Bildungsprogramm ist in Ubereinstimmung mit dem Staatlichen all gemein verbindlichen Standard der Mittelausbildung (Elementarbildung, Grundallgemeinbildung, allgemeine Mittelschulbildung), der durch den Beschluss der Regierung der Republik Kasachstan vom 23. August 2012 №1080 genehmigt wurde, ausgearbeitet.
2. Die Relevanz des Schulfachs wird dadurch bestimmt, dass es als Kommunikations-, Wissenschafts-, Geschafts-, Tourismus- und Sportssprache gilt. Das Erlernen der deutschen Sprache:
1) erhoht die Sicherheit der Lernenden bei der Kommunikation in verschiedenen Lebenssituationen;
2) ermoglicht den Zugang zur Hochschulausbildung nicht nur in Kasachstan, sondern auch im Ausland;
3) ermoglicht die berufliche Weiterbildung in Kasachstan und im Ausland;
4) ermoglicht den Lernenden den Zugang zu den Nachrichten und Informationen, die in der deutschen Sprache verbreitet werden;
5) ermoglicht den Lernenden den Zugang zu den authentischen Texten der schongeistigen Literaturwerken in der deutschen Sprache;
6) ermoglicht den Lernenden Kasachstan im In- und Ausland vorzustellen;
7) ermoglicht das lebenslange Lernen, das auf die Fertigkeiten, Lernstrategien und Kenntnisse, die in der Schule erworben wurden, basiert.
3. Das Bildungsprogramm zum Schulfach „Deutsch“ ist auf die Entwicklung von Sprachfertigkeiten der Lernenden in vier Sprechtatigkeiten (Horen, Sprechen, Lesen und Schreiben) gerichtet. Nach dem Abschluss der allgemeinen Mittelschulbildung (10.-11. Klassen) erreichen die Lernenden Sprachniveau B1 (mittleres Niveau – B1.2) dem Common European Framework of Reference (CEFR) gema?.
Kapitel 2. Inhaltsaufbau vom Schulfach „Deutsch“
4. Umfang von Unterrichtsbelastung im Schulfach „Deutsch“ betragt:
1) in der 10. Klasse – 4, 3 Unterrichtsstunden pro Woche, 136/ 112 Stunden im Schuljahr;
2) in der 11. Klasse – 4, 3 Unterrichtsstunden pro Woche, 136/ 112 Stunden im Schuljahr.
5. Das Bildungsprogramm enthalt Lernschritte fur Schulfach „Deutsch“ (Klassen) in Ubereinstimmung mit dem Sprachniveau, Bewertungskriterien fur Sprachfertigkeiten und –fahigkeiten in vier Sprechtatigkeiten (Horen, Sprechen, Lesen und Schreiben), den Langzeitplan fur die ganze Lernzeit (10.- 11. Klassen).
6. Der Inhalt des Bildungsprogramms in Schulfach „Deutsch“ ist nach Lernabschnitten (Horen, Sprechen, Lesen, Schreiben, Sprachverwendung) strukturiert.
7. Lernziele, die fur jeden Abschnitt bestimmt sind, ermoglichen dem Lehrer, die Arbeit nach der Entwicklung der vier Sprechtatigkeiten (Horen, Sprechen, Lesen, Schreiben) systematisch zu planen, Leistungen der Lernenden einzuschatzen, sie uber die weiteren Lernschritte zu informieren.

8. Im Grundinhalt sind allgemeine Lernziele im Bezug auf die deutsche Sprache für bestimmte Klassen dargestellt.
9. In Abschnitten „Hören“, „Sprechen“, „Lesen“ und „Schreiben“ sind die Lernziele in vier Sprechtätigkeiten niedergeschrieben, die mit den Sprachniveaus (10.Klasse - B1.1, 11.Klasse – B1.2) übereinstimmen. Das Erreichen der Lernziele entspricht dem Endlernergebnis in der deutschen Sprache.
10. Im Abschnitt „Sprachverwendung“ wird der Lernende mit Forderungen der korrekten Redeverwendung von lexisch-grammatischen, syntaktischen Strukturen der deutschen Sprache vertraut gemacht.
11. Grundinhalt 10 Klasse (Niveau В1.1)
12. Interkulturell-kommunikativer Aspekt:
1) mit Vertretern fremdsprachiger Kultur auf der sozialkulturellen Ebene kommunizieren;
2) den Grundinhalt dauernder Diskussionen verstehen; im freundschaftlichen Gespräch eigene Meinung äußern oder mit anderen Personen Interview führen; die Menge von einfachen Sprachmitteln ziemlich frei verwenden, um beliebigem Gedanken Ausdruck zu verleihen; normgerechtere Situationen, die im Leben entstehen, lösen;
3) an einem Gespräch zu einem bekannten Thema ohne Vorbereitung teil nehmen;
4) eine Beschwerdeerheben;
5) die Initiative bei Interview/ Beratung ergreifen;
6) einfache zusammenhängende Texte zu bekannten Themen, die den Lernen den interessieren, schreiben;
7) Briefe persönlichen Charakters über Erlebnisse und Eindrücke schreiben;
8) landeskundliche und kulturologische Kenntnisse haben; Umgangsnormen und Stereotype, Spezifik vom Nationalcharakter und Besonderheiten der Mentalität von Deutschsprache trägernkennen, sie im realen Sprach- und Kulturmilieu gebrauchen;
9) Regeln von Aussagebildung kennen, sie zu einem Text zusammenstellen;
10) Aussagen/ Erklärungen für verschiedene kommunikative Zwecke verwenden;
11) Aussagen gemäß den Kollaborationsschemen folgerichtig bilden.
13. Erzieherischer Aspekt:
1) positives Verhalten zur deutschen Sprache und Kultur bilden;
2) verschiedene Standpunkte respektieren, Toleranz, Vaterlandsliebe zeigen.
14. Allgemeinbildender Aspekt:
1) allgemeine Kulturerhöhen; den Gesichtskreis, Kenntnisse über deutschsprachige Länder und die Welt um unsherumanh and der deutschen Sprache erweitern.
15. Entwicklungsaspekt:
1) Sprachfähigkeiten und – Vermutungen, Kultur des Sprach verhaltens, Interesse and deutscher Sprache, positive Personen eigenschaften: Willensqualitäten, Gedächtnis u.a. entwickeln;
2) Nachschlagewerke, moderne Lerntechnologien, die Effizienz beim Spracherwerb gewährleisten, verwenden;

8. Im Grundinhalt sind allgemeine Lernziele im Bezug auf die deutsche Sprache fur bestimmte Klassen dargestellt.
9. In Abschnitten „Horen“, „Sprechen“, „Lesen“ und „Schreiben“ sind die Lernziele in vier Sprechtatigkeiten niedergeschrieben, die mit den Sprachniveaus (10.Klasse - B1.1, 11.Klasse – B1.2) ubereinstimmen. Das Erreichen der Lernziele entspricht dem Endlernergebnis in der deutschen Sprache.
10. Im Abschnitt „Sprachverwendung“ wird der Lernende mit Forderungen der korrekten Redeverwendung von lexisch-grammatischen, syntaktischen Strukturen der deutschen Sprache vertraut gemacht.
11. Grundinhalt 10 Klasse (Niveau В1.1)
12. Interkulturell-kommunikativer Aspekt:
1) mit Vertretern fremdsprachiger Kultur auf der sozialkulturellen Ebene kommunizieren;
2) den Grundinhalt dauernder Diskussionen verstehen; im freundschaftlichen Gesprach eigene Meinung au?ern oder mit anderen Personen Interview fuhren; die Menge von einfachen Sprachmitteln ziemlich frei verwenden, um beliebigem Gedanken Ausdruck zu verleihen; normgerechtere Situationen, die im Leben entstehen, losen;
3) an einem Gesprach zu einem bekannten Thema ohne Vorbereitung teil nehmen;
4) eine Beschwerdeerheben;
5) die Initiative bei Interview/ Beratung ergreifen;
6) einfache zusammenhangende Texte zu bekannten Themen, die den Lernen den interessieren, schreiben;
7) Briefe personlichen Charakters uber Erlebnisse und Eindrucke schreiben;
8) landeskundliche und kulturologische Kenntnisse haben; Umgangsnormen und Stereotype, Spezifik vom Nationalcharakter und Besonderheiten der Mentalitat von Deutschsprache tragernkennen, sie im realen Sprach- und Kulturmilieu gebrauchen;
9) Regeln von Aussagebildung kennen, sie zu einem Text zusammenstellen;
10) Aussagen/ Erklarungen fur verschiedene kommunikative Zwecke verwenden;
11) Aussagen gema? den Kollaborationsschemen folgerichtig bilden.
13. Erzieherischer Aspekt:
1) positives Verhalten zur deutschen Sprache und Kultur bilden;
2) verschiedene Standpunkte respektieren, Toleranz, Vaterlandsliebe zeigen.
14. Allgemeinbildender Aspekt:
1) allgemeine Kulturerhohen; den Gesichtskreis, Kenntnisse uber deutschsprachige Lander und die Welt um unsherumanh and der deutschen Sprache erweitern.
15. Entwicklungsaspekt:
1) Sprachfahigkeiten und – Vermutungen, Kultur des Sprach verhaltens, Interesse and deutscher Sprache, positive Personen eigenschaften: Willensqualitaten, Gedachtnis u.a. entwickeln;
2) Nachschlagewerke, moderne Lerntechnologien, die Effizienz beim Spracherwerb gewahrleisten, verwenden;

3) eigene Gedanken logisch und nachvollziehbar darstellen, zu allgemeinen Themen diskutieren, nichtstandardisierte kommunikative Situationen lösen;
4) breite Vorstellungen über Erfolge der Nationalkulturen (eigener und fremdsprachiger) bei der Entwicklung von menschheitlicher Kultur und über die Rolle der Muttersprache und Kultur im Spiegel fremder Kultur haben.
16. Strategischer Aspekt:
1) grundsätzliche Eigenschaften von sekundärer Sprachpersönlichkeit, die zu selbstständiger fremdsprachiger Kommunikation bereit und fähig ist, erwerben.
11 Klasse (NiveauВ1.2)
17. Interkulturell-kommunikativer Aspekt:
1) mit Vertretern fremdsprachiger Kulturpraktisch auf allen Ebenen erfolgreich kommunizieren;
2) den Grundinhaltdauernder Diskussion en detailiert verstehen;
3) Mitteilungen, Anfragen über entstandene Probleme annehmen;
4) bei Interview/ Beratung notwendige Informationen bereitstellen (z.B. eigene Symptome dem Arzt beschreiben);
5) erklären, warum etwas zu einem Problem wird;
6) Handlung von kurzer Erzählung, Artikel, Gesprächsinhalt, Diskussion, Besprechung eines Dokumentarfilms wiedergeben;
7) eigenes Verhalten äußern und Antwort auf Klärungsfragen geben;
8) im voraus vorbereitetes Gespräch führen, vorhandene Informationen nachprüfen und bestätigen; eine Erzählung mit deutlichen Anweisungen, wie etwas gemacht wird, zusammenstellen;
9)gesammelte Fakteninformationen zu Haushalts- und Nichthaushaltsfragen ziemlich sicher austauschen;
10)kurze einfache Essays zu den Themen, die den Lernen den interessieren, schreiben;
11) landeskundliche und kulturologische Kenntnisse haben; Umgangsnormen und Stereotype, Spezifik vom Nationalcharakter und Besonderheiten der Mentalität von Deutschspracheträgern kennen, sie im realen Sprach- und Kulturmilieu gebrauchen;
12) Regeln von Aussagebildung kennen, sie zu einem Text zusammenstellen;
13) Aussagen für verschiedene kommunikative Zwecke frei und unreflektiert verwenden;
14) Aussagen gemäß den Kollaborationsschemen folgerichtig bilden.
18. Erzieherischer Aspekt:
1) positives Verhalten zur deutschen Sprache und Kultur bilden;
2) verschiedene Standpunkte respektieren, Toleranz, Vaterlandsliebe zeigen.
19. Allgemeinbildender Aspekt:
1) allgemeine Kultur erhöhen;den Gesichtskreis, Kenntnisse über deutsch sprachige Länder und die Welt um unsheruman hand der deutschen Spracheerweitern.
20. Entwicklungsaspekt:
1) Sprachfähigkeiten und –Vermutungen, Kultur des Sprachverhaltens, Interesse and deutscher Sprache, positive Personen eigenschaften: Willensqualitäten, Gedächtnis u.a. entwickeln;

3) eigene Gedanken logisch und nachvollziehbar darstellen, zu allgemeinen Themen diskutieren, nichtstandardisierte kommunikative Situationen losen;
4) breite Vorstellungen uber Erfolge der Nationalkulturen (eigener und fremdsprachiger) bei der Entwicklung von menschheitlicher Kultur und uber die Rolle der Muttersprache und Kultur im Spiegel fremder Kultur haben.
16. Strategischer Aspekt:
1) grundsatzliche Eigenschaften von sekundarer Sprachpersonlichkeit, die zu selbststandiger fremdsprachiger Kommunikation bereit und fahig ist, erwerben.
11 Klasse (NiveauВ1.2)
17. Interkulturell-kommunikativer Aspekt:
1) mit Vertretern fremdsprachiger Kulturpraktisch auf allen Ebenen erfolgreich kommunizieren;
2) den Grundinhaltdauernder Diskussion en detailiert verstehen;
3) Mitteilungen, Anfragen uber entstandene Probleme annehmen;
4) bei Interview/ Beratung notwendige Informationen bereitstellen (z.B. eigene Symptome dem Arzt beschreiben);
5) erklaren, warum etwas zu einem Problem wird;
6) Handlung von kurzer Erzahlung, Artikel, Gesprachsinhalt, Diskussion, Besprechung eines Dokumentarfilms wiedergeben;
7) eigenes Verhalten au?ern und Antwort auf Klarungsfragen geben;
8) im voraus vorbereitetes Gesprach fuhren, vorhandene Informationen nachprufen und bestatigen; eine Erzahlung mit deutlichen Anweisungen, wie etwas gemacht wird, zusammenstellen;
9)gesammelte Fakteninformationen zu Haushalts- und Nichthaushaltsfragen ziemlich sicher austauschen;
10)kurze einfache Essays zu den Themen, die den Lernen den interessieren, schreiben;
11) landeskundliche und kulturologische Kenntnisse haben; Umgangsnormen und Stereotype, Spezifik vom Nationalcharakter und Besonderheiten der Mentalitat von Deutschsprachetragern kennen, sie im realen Sprach- und Kulturmilieu gebrauchen;
12) Regeln von Aussagebildung kennen, sie zu einem Text zusammenstellen;
13) Aussagen fur verschiedene kommunikative Zwecke frei und unreflektiert verwenden;
14) Aussagen gema? den Kollaborationsschemen folgerichtig bilden.
18. Erzieherischer Aspekt:
1) positives Verhalten zur deutschen Sprache und Kultur bilden;
2) verschiedene Standpunkte respektieren, Toleranz, Vaterlandsliebe zeigen.
19. Allgemeinbildender Aspekt:
1) allgemeine Kultur erhohen;den Gesichtskreis, Kenntnisse uber deutsch sprachige Lander und die Welt um unsheruman hand der deutschen Spracheerweitern.
20. Entwicklungsaspekt:
1) Sprachfahigkeiten und –Vermutungen, Kultur des Sprachverhaltens, Interesse and deutscher Sprache, positive Personen eigenschaften: Willensqualitaten, Gedachtnis u.a. entwickeln;

2) Nachschlagewerke, moderne Lerntechnologien, die Effizienz beim Spracherwerb gewährleisten, verwenden;
3)eigene Gedanken logisch und nachvollziehbar darstellen, zu allgemeinen Themen diskutieren, nichtstandardisierte kommunikative Situationen lösen
4) breite Vorstellungen über Erfolge der Nationalkulturen (eigener und fremdsprachiger) bei der Entwicklung von menschheitlicher Kultur und über die Rolle der Muttersprache und Kultur im Spiegel fremder Kultur haben.
21.Strategischer Aspekt:
5) grundsätzliche Eigenschaften von sekundärer Sprachpersönlichkeit, die zu selbstständiger fremdsprachiger Kommunikation bereit und fähig ist, erwerben.
Kapitel 3. System von Lernzielen
22. Lernziele werden im Bildungsprogrammkodiert. Im Kodesystem bezeichnet die erste Ziffer die Klasse, die zweite Ziffer – den Abschnitt, die dritte Ziffer - die Nummer vom Lernziel.
Abschnitt 1. Hören
Der Lernende muss:
10. Klasse
11. Klasse
В1.1
В1.2
10.1.1 - grundsätzliche Festlegungen deutlich ausgesprochener Aussagen im Rahmen der Literaturnormen zu bekannten Themen, denen man in der Schule, in den Ferien u.a. begegnet, verstehen
11.1.1 - grundsätzliche Festlegungen deutlich ausgesprochener Aussagen im Rahmen der Literaturnormen zu bekannten Themen, denen man im Berufsleben begegnet, verstehen
10.1.2 - einfache Informationsmitteilungen über gewöhnliche alltägliche Fragen und Themen, die mit dem Lernen verbunden sind, verstehen; Hauptideen und konkrete Details verstehen, wenn man deutlich und richtig ausspricht
11.1.2 - einfache Informationsmitteilungen über gewöhnliche alltägliche Fragen und Themen, die mit dem Lernen und zukünftiger Berufstätigkeit verbunden sind, detailiert verstehen
10.1.3 - den Hauptfestlegungen dauernder Diskussion im Allgemeinen folgen, wenn alles deutlich und in der Literatursprache ausgesprochen wird
11.1.3 - den Hauptfestlegungen dauernder Diskussion im Allgemeinen folgen, wenn alles deutlich und in der Literatursprache ausgesprochen wird
10.1.4 - eine Vorlesung oder ein Gespräch zu Lernthemen verstehen, wenn deren Gegenstand bekannt ist und die Rede selbst einfach ist und klare Struktur hat
11.1.4 - eine Vorlesung oder ein Gespräch zu Lern- und Berufsthemen verstehen, wenn deren Gegenstand bekannt ist und die Rede selbst einfach ist und klare Struktur hat
10.1.5 - kurze einfache Gespräche zu bekannten Themen verstehen, wenn man langsam und normgerecht spricht
11.1.5 - kurze einfache Gespräche zu bekannten Themen verstehen, wenn man langsam und normgerecht spricht
10.1.6 - einfache technische Informationen verstehen, z.B. Betriebsanleitungen von Geräten alltäglichen Gebrauchs

2) Nachschlagewerke, moderne Lerntechnologien, die Effizienz beim Spracherwerb gewahrleisten, verwenden;
3)eigene Gedanken logisch und nachvollziehbar darstellen, zu allgemeinen Themen diskutieren, nichtstandardisierte kommunikative Situationen losen
4) breite Vorstellungen uber Erfolge der Nationalkulturen (eigener und fremdsprachiger) bei der Entwicklung von menschheitlicher Kultur und uber die Rolle der Muttersprache und Kultur im Spiegel fremder Kultur haben.
21.Strategischer Aspekt:
5) grundsatzliche Eigenschaften von sekundarer Sprachpersonlichkeit, die zu selbststandiger fremdsprachiger Kommunikation bereit und fahig ist, erwerben.
Kapitel 3. System von Lernzielen
22. Lernziele werden im Bildungsprogrammkodiert. Im Kodesystem bezeichnet die erste Ziffer die Klasse, die zweite Ziffer – den Abschnitt, die dritte Ziffer - die Nummer vom Lernziel.
Abschnitt 1. Horen
Der Lernende muss:
10. Klasse
11. Klasse
В1.1
В1.2
10.1.1 - grundsatzliche Festlegungen deutlich ausgesprochener Aussagen im Rahmen der Literaturnormen zu bekannten Themen, denen man in der Schule, in den Ferien u.a. begegnet, verstehen
11.1.1 - grundsatzliche Festlegungen deutlich ausgesprochener Aussagen im Rahmen der Literaturnormen zu bekannten Themen, denen man im Berufsleben begegnet, verstehen
10.1.2 - einfache Informationsmitteilungen uber gewohnliche alltagliche Fragen und Themen, die mit dem Lernen verbunden sind, verstehen; Hauptideen und konkrete Details verstehen, wenn man deutlich und richtig ausspricht
11.1.2 - einfache Informationsmitteilungen uber gewohnliche alltagliche Fragen und Themen, die mit dem Lernen und zukunftiger Berufstatigkeit verbunden sind, detailiert verstehen
10.1.3 - den Hauptfestlegungen dauernder Diskussion im Allgemeinen folgen, wenn alles deutlich und in der Literatursprache ausgesprochen wird
11.1.3 - den Hauptfestlegungen dauernder Diskussion im Allgemeinen folgen, wenn alles deutlich und in der Literatursprache ausgesprochen wird
10.1.4 - eine Vorlesung oder ein Gesprach zu Lernthemen verstehen, wenn deren Gegenstand bekannt ist und die Rede selbst einfach ist und klare Struktur hat
11.1.4 - eine Vorlesung oder ein Gesprach zu Lern- und Berufsthemen verstehen, wenn deren Gegenstand bekannt ist und die Rede selbst einfach ist und klare Struktur hat
10.1.5 - kurze einfache Gesprache zu bekannten Themen verstehen, wenn man langsam und normgerecht spricht
11.1.5 - kurze einfache Gesprache zu bekannten Themen verstehen, wenn man langsam und normgerecht spricht
10.1.6 - einfache technische Informationen verstehen, z.B. Betriebsanleitungen von Geraten alltaglichen Gebrauchs

11.1.6 - detailierte technische Instruktionen verstehen
10.1.7 - grundsätzliche Festlegungen der Nachrichten per Radio und einfache Texte zu bekannten Themen in Aufnahmen, die relativ langsam und deutlich klingen, verstehen
11.1.7 - Informationen, die per Radio oder in Aufnahmen klingen und durch deutliche, normgerechte Aussprache gekennzeichnet sind, verstehen
10.1.8 - den größten Teil von TV-Programmen zu Themen, die den Lernenden interessieren, verstehen, z.B. Interviews, kurze Vorlesungen, Reportagen beim langsamen und deutlichen Klingen
11.1.8 – den größten Teilvon TV-Programmen zu Themen, die den Lernenden interessieren, verstehen, z.B. Interviews, kurze Vorlesungen, Reportagen beim langsamen und deutlichen Klingen
Abschnitt 2. Sprechen
Der Lernende muss:
10. Klasse
11. Klasse
В1.1
В1.2
10.2.1 - eine der Fragen, die den Lernenden interessieren, in Form der folgerichtigen Aussagen ganz flüssig und mit einfachen Sprachmitteln beschreiben können
11.2.1 - eine der Fragen, die den Lernenden interessieren, in Form der folgerichtigen Aussagen ganz flüssig und mit einfachen Sprachmitteln beschreiben können
10.2.2 - bekannte Themen, die den Lernenden interessieren, eigene Erfahrung und deren Reflexion, eigene Gefühle beschreiben
11.2.2 - etwas ganz flüssig beschreiben oder in Form der folgerichtigen Aussagen erzählen; Handlung eines Buches oder eines Films erzählen, und eigene Reaktion darauf beschreiben
10.2.3 - etwas auf solche Weise argumentieren, damit man den Gedanken des Sprechenden ohne Mühe folgen kann
11.2.3 - eigenen Standpunkt erklären und begründen; die Meinung des Sprechpartners zu allgemeinen und Lernthemen einschätzen
10.2.4 - Ursachen und verschiedene Lösungswege von etwas, Pläne und Handlungen kurz erklären
11.2.4 - Ursachen und verschiedene Lösungswege von etwas, Pläne und Handlungen ausführlich erklären
10.2.5 - kurze Anzeigen, die ungeachtet fehlerhafter Betonung und Intonation leicht zu verstehen sind, zu alltäglichen und Lernthemen machen
11.2.5 - kurze Anzeigen, die ungeachtet fehlerhafter Betonung und Intonation leicht zu verstehen sind, zu Lern- und Berufsthemen machen
10.2.6 - einfachen, im voraus vorbereiteten Vortrag zu bekannten Themen verstehen, dabei soll er so leichtverständlich sein, dass man dem Gedanken während ganzen Vortrags folgen kann und seine grundsätzlichen Festlegungen ganz eindeutig erklärt sind
11.2.6 - umfassenden Vortrag zu bekannten Themen halten, dabei soll er so leichtverständlich sein, dass man dem Gedanken während ganzen Vortrags folgen kann und seine grundsätzlichen Festlegungen ganz eindeutig erklärt sind

11.1.6 - detailierte technische Instruktionen verstehen
10.1.7 - grundsatzliche Festlegungen der Nachrichten per Radio und einfache Texte zu bekannten Themen in Aufnahmen, die relativ langsam und deutlich klingen, verstehen
11.1.7 - Informationen, die per Radio oder in Aufnahmen klingen und durch deutliche, normgerechte Aussprache gekennzeichnet sind, verstehen
10.1.8 - den gro?ten Teil von TV-Programmen zu Themen, die den Lernenden interessieren, verstehen, z.B. Interviews, kurze Vorlesungen, Reportagen beim langsamen und deutlichen Klingen
11.1.8 – den gro?ten Teilvon TV-Programmen zu Themen, die den Lernenden interessieren, verstehen, z.B. Interviews, kurze Vorlesungen, Reportagen beim langsamen und deutlichen Klingen
Abschnitt 2. Sprechen
Der Lernende muss:
10. Klasse
11. Klasse
В1.1
В1.2
10.2.1 - eine der Fragen, die den Lernenden interessieren, in Form der folgerichtigen Aussagen ganz flussig und mit einfachen Sprachmitteln beschreiben konnen
11.2.1 - eine der Fragen, die den Lernenden interessieren, in Form der folgerichtigen Aussagen ganz flussig und mit einfachen Sprachmitteln beschreiben konnen
10.2.2 - bekannte Themen, die den Lernenden interessieren, eigene Erfahrung und deren Reflexion, eigene Gefuhle beschreiben
11.2.2 - etwas ganz flussig beschreiben oder in Form der folgerichtigen Aussagen erzahlen; Handlung eines Buches oder eines Films erzahlen, und eigene Reaktion darauf beschreiben
10.2.3 - etwas auf solche Weise argumentieren, damit man den Gedanken des Sprechenden ohne Muhe folgen kann
11.2.3 - eigenen Standpunkt erklaren und begrunden; die Meinung des Sprechpartners zu allgemeinen und Lernthemen einschatzen
10.2.4 - Ursachen und verschiedene Losungswege von etwas, Plane und Handlungen kurz erklaren
11.2.4 - Ursachen und verschiedene Losungswege von etwas, Plane und Handlungen ausfuhrlich erklaren
10.2.5 - kurze Anzeigen, die ungeachtet fehlerhafter Betonung und Intonation leicht zu verstehen sind, zu alltaglichen und Lernthemen machen
11.2.5 - kurze Anzeigen, die ungeachtet fehlerhafter Betonung und Intonation leicht zu verstehen sind, zu Lern- und Berufsthemen machen
10.2.6 - einfachen, im voraus vorbereiteten Vortrag zu bekannten Themen verstehen, dabei soll er so leichtverstandlich sein, dass man dem Gedanken wahrend ganzen Vortrags folgen kann und seine grundsatzlichen Festlegungen ganz eindeutig erklart sind
11.2.6 - umfassenden Vortrag zu bekannten Themen halten, dabei soll er so leichtverstandlich sein, dass man dem Gedanken wahrend ganzen Vortrags folgen kann und seine grundsatzlichen Festlegungen ganz eindeutig erklart sind

10.2.7 - auf die Fragen zu eigenem Redebeitrag antworten und dabei zwischendurch um Wiederholung der Frage bitten, wenn sie zu schnell gesprochen worden ist
11.2.7 - auf die Fragen zu eigenem Redebeitrag antworten und dabei zwischendurch um Wiederholung der Frage bitten, wenn sie zu schnell gesprochen worden ist
10.2.8 - eigene Erfahrung, Gefühle und Reaktionen auf die Erfahrung mit Hilfe von einem einfachen zusammenhängenden Text beschreiben
11.2.8 - eigene Erfahrung, Gefühle und Reaktionen auf die Erfahrung mit Hilfe von einem komplizierten zusammenhängenden Text beschreiben
Abschnitt 3: Lesen
Der Lernenden muss:
10. Klasse
11.Klasse
В1.1
В1.2
10.3.1 - einfache Texte lesen, die Fakteninformationen zu Themen, die den Lernenden interessieren, enthalten, und diese Texte ganz gut verstehen
11.3.1 - einfache Texte in Details verstehen, die Fakteninformationen zu Themen, die den Lernenden interessieren, enthalten
10.3.2 - Beschreibung von Ereignissen, Gefühlen und Wünschen in regelmäßiger persönlicher Korrespondenz unter Freunden verstehen
11.3.2 - Beschreibung von Ereignissen, Gefühlen und Wünschen in regelmäßiger persönlicher Korrespondenz unter Freunden verstehen
10.3.3 - ziemlich langen Text durchsehen, um notwendige Informationen zu finden; Informationen aus verschiedenen Textteilen oder aus verschiedenen Texten sammeln, um konkrete Aufgabe zu erfüllen
11.3.3 - langen umfangreichen Text durchsehen, um notwendige Informationen zu finden; Informationen aus verschiedenen Textteilen oder aus verschiedenen Texten sammeln, um konkrete Aufgabe zu erfüllen
10.3.4 - aktuelle Informationen im alltäglichen schriftlichen Materialien finden und verstehen, z.B. in Briefen, Druckschriften und kurzen offiziellen Dokumenten
11.3.4 - lange Texte schöngeistiger und nichtschöngeistiger Literatur zu einigen unbekannten allgemeinen und Lernthemen lesen
10.3.5 - mitkriegen, welche Hauptschlußfolgerungen in den Texten, die auf die Beweise irgendeines Standpunktes offensichtlich gerichtet sind, gemacht worden waren
11.3.5 - Überlegungsweise zum Thema, das in einem Text angeschnitten ist, mitkriegen
10.3.6 - grundsätzliche Festlegungen eines einfachen Zeitungsartikels zu einem bekannten Thema aufzeigen
11.3.6 - grundsätzliche Festlegungen verschiedenartiger Zeitungsartikel zu einem bekannten Thema aufzeigen
10.3.7 - Regeln verstehen, z.B. Sicherheitsvorschriften, wenn sie einfach geschrieben sind
11.3.7 - einfach geschriebene Betriebsanleitungen verstehen
10.3.8 - einige unbekannte Papier- und Digitalhilfsmitteln für Bedeutungsüberprüfung und Erweiterung des Leseverstehens verwenden

10.2.7 - auf die Fragen zu eigenem Redebeitrag antworten und dabei zwischendurch um Wiederholung der Frage bitten, wenn sie zu schnell gesprochen worden ist
11.2.7 - auf die Fragen zu eigenem Redebeitrag antworten und dabei zwischendurch um Wiederholung der Frage bitten, wenn sie zu schnell gesprochen worden ist
10.2.8 - eigene Erfahrung, Gefuhle und Reaktionen auf die Erfahrung mit Hilfe von einem einfachen zusammenhangenden Text beschreiben
11.2.8 - eigene Erfahrung, Gefuhle und Reaktionen auf die Erfahrung mit Hilfe von einem komplizierten zusammenhangenden Text beschreiben
Abschnitt 3: Lesen
Der Lernenden muss:
10. Klasse
11.Klasse
В1.1
В1.2
10.3.1 - einfache Texte lesen, die Fakteninformationen zu Themen, die den Lernenden interessieren, enthalten, und diese Texte ganz gut verstehen
11.3.1 - einfache Texte in Details verstehen, die Fakteninformationen zu Themen, die den Lernenden interessieren, enthalten
10.3.2 - Beschreibung von Ereignissen, Gefuhlen und Wunschen in regelma?iger personlicher Korrespondenz unter Freunden verstehen
11.3.2 - Beschreibung von Ereignissen, Gefuhlen und Wunschen in regelma?iger personlicher Korrespondenz unter Freunden verstehen
10.3.3 - ziemlich langen Text durchsehen, um notwendige Informationen zu finden; Informationen aus verschiedenen Textteilen oder aus verschiedenen Texten sammeln, um konkrete Aufgabe zu erfullen
11.3.3 - langen umfangreichen Text durchsehen, um notwendige Informationen zu finden; Informationen aus verschiedenen Textteilen oder aus verschiedenen Texten sammeln, um konkrete Aufgabe zu erfullen
10.3.4 - aktuelle Informationen im alltaglichen schriftlichen Materialien finden und verstehen, z.B. in Briefen, Druckschriften und kurzen offiziellen Dokumenten
11.3.4 - lange Texte schongeistiger und nichtschongeistiger Literatur zu einigen unbekannten allgemeinen und Lernthemen lesen
10.3.5 - mitkriegen, welche Hauptschlu?folgerungen in den Texten, die auf die Beweise irgendeines Standpunktes offensichtlich gerichtet sind, gemacht worden waren
11.3.5 - Uberlegungsweise zum Thema, das in einem Text angeschnitten ist, mitkriegen
10.3.6 - grundsatzliche Festlegungen eines einfachen Zeitungsartikels zu einem bekannten Thema aufzeigen
11.3.6 - grundsatzliche Festlegungen verschiedenartiger Zeitungsartikel zu einem bekannten Thema aufzeigen
10.3.7 - Regeln verstehen, z.B. Sicherheitsvorschriften, wenn sie einfach geschrieben sind
11.3.7 - einfach geschriebene Betriebsanleitungen verstehen
10.3.8 - einige unbekannte Papier- und Digitalhilfsmitteln fur Bedeutungsuberprufung und Erweiterung des Leseverstehens verwenden

11.3.8 - unbekannte Papier- und Digitalhilfsmitteln für Bedeutungsüberprüfung und Erweiterung des Leseverstehens verwenden
10.3.9 - Widersprüche in angeführten Argumenten in kurzen Texten zu allgemeinen und Lernthemen feststellen
11.3.9 - Widersprüche in angeführten Argumenten in langen Texten zu verschiedenen allgemeinen und Lernthemen feststellen
Abschnitt 4: Schreiben
Der Lernenden muss:
10. Klasse
11.Klasse
В1.1
В1.2
10.4.1 - einfache zusammenhängende Texte zum breiten Kreis bekannter und den Lernenden interessierender Fragen schreiben, indem man einzelne kurze Elemente zusammen verbindet
11.4.1 - einfache zusammenhängende Texte zum breiten Kreis bekannter und den Lernenden interessierender Fragen schreiben, indem man einzelne kurze Elemente zusammen verbindet
10.4.2 - einfache, ausführliche Beschreibungen zu bekannten und den Lernenden interessierenden Fragen machen
11.4.2 - eigene Erfahrung, Gefühle und Reaktionen auf die Erfahrung mit Hilfe von einem einfachen zusammenhängenden Text beschreiben
10.4.3 - kurze einfache Essays zu den Themen, die den Lernenden interessieren, schreiben
11.4.3 - eigene Meinung zu gesammelten Fakteninformationen zu bekannten alltäglichen und sozialen Fragen zusammenfassen und ganz frei äußern
10.4.4 - persönliche Briefe und Zetteln schreiben; einfache notwendige Informationen anfragen; eindeutig darlegen, was man für wichtig hält
11.4.4 - persönliche Briefe und Zetteln schreiben; beliebige notwendige Informationen anfragen; eindeutig darlegen, was man für wichtig hält
10.4.5 - persönliche Briefe schreiben, indem man eigene Erfahrung, Ereignisse und Gefühle ausführlich beschreibt
11.4.5 - persönliche Briefe schreiben, indem man über Nachrichten und eigene Gedanken zu abstrakten und kulturbezogenen Themen wie Musik und Film erzählt
10.4.6 - Mitteilungen, die Probleme erläuternde Fragen enthalten, schriftlich niederlegen
11.4.6 - Zetteln mit kurzer wichtiger Information den Freunden, Lehrern, dem Dienstpersonal und allen, die einen im Alltag umgeben, schreiben, indem man klar darlegt, was man für wichtig hält
10.4.7 - ganz genaue Notizen, die man später gebrauchen kann, nach Diktat schreiben, wenn die Rede von einem Thema, das den Lernenden interessiert, geht
11.4.7 - Notizen während einer Vorlesung in Form einer Liste von Schlüsselpunkten machen, wenn das Thema bekannt und die Rede einfach, klar ausgesprochen und dialektnormativ ist
10.4.8 - kurze schriftliche Auszüge in einfachen Worten wiedergeben, indem man Formulierung und Struktur des Ausgangstextes verwendet

11.3.8 - unbekannte Papier- und Digitalhilfsmitteln fur Bedeutungsuberprufung und Erweiterung des Leseverstehens verwenden
10.3.9 - Widerspruche in angefuhrten Argumenten in kurzen Texten zu allgemeinen und Lernthemen feststellen
11.3.9 - Widerspruche in angefuhrten Argumenten in langen Texten zu verschiedenen allgemeinen und Lernthemen feststellen
Abschnitt 4: Schreiben
Der Lernenden muss:
10. Klasse
11.Klasse
В1.1
В1.2
10.4.1 - einfache zusammenhangende Texte zum breiten Kreis bekannter und den Lernenden interessierender Fragen schreiben, indem man einzelne kurze Elemente zusammen verbindet
11.4.1 - einfache zusammenhangende Texte zum breiten Kreis bekannter und den Lernenden interessierender Fragen schreiben, indem man einzelne kurze Elemente zusammen verbindet
10.4.2 - einfache, ausfuhrliche Beschreibungen zu bekannten und den Lernenden interessierenden Fragen machen
11.4.2 - eigene Erfahrung, Gefuhle und Reaktionen auf die Erfahrung mit Hilfe von einem einfachen zusammenhangenden Text beschreiben
10.4.3 - kurze einfache Essays zu den Themen, die den Lernenden interessieren, schreiben
11.4.3 - eigene Meinung zu gesammelten Fakteninformationen zu bekannten alltaglichen und sozialen Fragen zusammenfassen und ganz frei au?ern
10.4.4 - personliche Briefe und Zetteln schreiben; einfache notwendige Informationen anfragen; eindeutig darlegen, was man fur wichtig halt
11.4.4 - personliche Briefe und Zetteln schreiben; beliebige notwendige Informationen anfragen; eindeutig darlegen, was man fur wichtig halt
10.4.5 - personliche Briefe schreiben, indem man eigene Erfahrung, Ereignisse und Gefuhle ausfuhrlich beschreibt
11.4.5 - personliche Briefe schreiben, indem man uber Nachrichten und eigene Gedanken zu abstrakten und kulturbezogenen Themen wie Musik und Film erzahlt
10.4.6 - Mitteilungen, die Probleme erlauternde Fragen enthalten, schriftlich niederlegen
11.4.6 - Zetteln mit kurzer wichtiger Information den Freunden, Lehrern, dem Dienstpersonal und allen, die einen im Alltag umgeben, schreiben, indem man klar darlegt, was man fur wichtig halt
10.4.7 - ganz genaue Notizen, die man spater gebrauchen kann, nach Diktat schreiben, wenn die Rede von einem Thema, das den Lernenden interessiert, geht
11.4.7 - Notizen wahrend einer Vorlesung in Form einer Liste von Schlusselpunkten machen, wenn das Thema bekannt und die Rede einfach, klar ausgesprochen und dialektnormativ ist
10.4.8 - kurze schriftliche Auszuge in einfachen Worten wiedergeben, indem man Formulierung und Struktur des Ausgangstextes verwendet

11.4.8 - kurze schriftliche Auszüge in einfachen Worten wiedergeben, indem man Formulierung und Struktur des Ausgangstextes verwendet
10.4.9 - eine Geschichte schriftlich wiedergeben
11.4.9 - eine Geschichte schriftlich wiedergeben
Abschnitt 5: Spracheverwendung
Der Lernenden muss:
10. Klasse
11.Klasse
В1.1
В1.2
10.5.1 - abstrakte zusammengesetzte Substantive und komplizierte Nominalgruppen zu bekannten allgemeinen und Lernthemen, auch zu unbekannten Themen verwenden
11.5.1 - abstrakte zusammengesetzte Substantive und komplizierte Nominalgruppen zu unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden
10.5.2 - Demonstrativ-, Relativ- und unbestimmte Pronomen, auch Adjektive und Adverbien, ihre Steigerungsstufen im Redefluss unbegrenzt verwenden
11.5.2 - Demonstrativ-, Relativ- und unbestimmte Pronomen, auch Adjektive und Adverbien, ihre Steigerungsstufen im Redefluss unbegrenzt verwenden
10.5.3 - Wissen über Deklination der Substantive und Adjektive, Pluralbildung der Substantive systematisieren; dieses Wissen bei der Aussagebildung zu bekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden
11.5.3 - Wissen über Deklination der Substantive und Adjektive, Pluralbildung der Substantive systematisieren; dieses Wissen bei der Aussagebildung zu bekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden
10.5.4 - Wortbildungsarten (Affigierung, Wortzusammensetzung, Konversion); Hauptnormen der Sprachetikette (Klischees, verbreitete Bewertungslexik); Synonyme, Antonyme und andere Hilfswörter bei der Aussagebildung zu bekannten allgemeinen und Lernthemen unbegrenzt verwenden
11.5.4 - produktive Wortbildungsarten (Affigierung, Wortzusammensetzung, Konversion); Hauptnormen der Sprachetikette (Klischees, verbreitete Bewertungslexik); Synonyme, Antonyme und andere Hilfswörter bei der Aussagebildung zu unbekannten allgemeinen und Lernthemen unbegrenzt verwenden
10.5.5 - Fragen, die verschiedene Zeit- und Modalformen der Verben einschließen, zu bekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden
11.5.5 - verschiedene Arten der Fragen, die verschiedene Zeit- und Modalformen der Verben einschließen, zu unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden
10.5.6 - erweiterte Attribute mit Partizip I und Partizip II(der lesende Schűler; das gelesene Buch) im Rahmen bekannter allgemeiner und Lernthemen verwenden
11.5.6 -erweiterte Attribute mit Partizip I und Partizip II(der lesende Schűler; das gelesene Buch) im Rahmen zum Teil unbekannter allgemeiner und Lernthemen verwenden
10.5.7 - Vielfalt von Zeitformen der Verben, Modalverben und ihrer Äquivalente, einige Passivformen der Verben zu bekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden

11.4.8 - kurze schriftliche Auszuge in einfachen Worten wiedergeben, indem man Formulierung und Struktur des Ausgangstextes verwendet
10.4.9 - eine Geschichte schriftlich wiedergeben
11.4.9 - eine Geschichte schriftlich wiedergeben
Abschnitt 5: Spracheverwendung
Der Lernenden muss:
10. Klasse
11.Klasse
В1.1
В1.2
10.5.1 - abstrakte zusammengesetzte Substantive und komplizierte Nominalgruppen zu bekannten allgemeinen und Lernthemen, auch zu unbekannten Themen verwenden
11.5.1 - abstrakte zusammengesetzte Substantive und komplizierte Nominalgruppen zu unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden
10.5.2 - Demonstrativ-, Relativ- und unbestimmte Pronomen, auch Adjektive und Adverbien, ihre Steigerungsstufen im Redefluss unbegrenzt verwenden
11.5.2 - Demonstrativ-, Relativ- und unbestimmte Pronomen, auch Adjektive und Adverbien, ihre Steigerungsstufen im Redefluss unbegrenzt verwenden
10.5.3 - Wissen uber Deklination der Substantive und Adjektive, Pluralbildung der Substantive systematisieren; dieses Wissen bei der Aussagebildung zu bekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden
11.5.3 - Wissen uber Deklination der Substantive und Adjektive, Pluralbildung der Substantive systematisieren; dieses Wissen bei der Aussagebildung zu bekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden
10.5.4 - Wortbildungsarten (Affigierung, Wortzusammensetzung, Konversion); Hauptnormen der Sprachetikette (Klischees, verbreitete Bewertungslexik); Synonyme, Antonyme und andere Hilfsworter bei der Aussagebildung zu bekannten allgemeinen und Lernthemen unbegrenzt verwenden
11.5.4 - produktive Wortbildungsarten (Affigierung, Wortzusammensetzung, Konversion); Hauptnormen der Sprachetikette (Klischees, verbreitete Bewertungslexik); Synonyme, Antonyme und andere Hilfsworter bei der Aussagebildung zu unbekannten allgemeinen und Lernthemen unbegrenzt verwenden
10.5.5 - Fragen, die verschiedene Zeit- und Modalformen der Verben einschlie?en, zu bekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden
11.5.5 - verschiedene Arten der Fragen, die verschiedene Zeit- und Modalformen der Verben einschlie?en, zu unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden
10.5.6 - erweiterte Attribute mit Partizip I und Partizip II(der lesende Schuler; das gelesene Buch) im Rahmen bekannter allgemeiner und Lernthemen verwenden
11.5.6 -erweiterte Attribute mit Partizip I und Partizip II(der lesende Schuler; das gelesene Buch) im Rahmen zum Teil unbekannter allgemeiner und Lernthemen verwenden
10.5.7 - Vielfalt von Zeitformen der Verben, Modalverben und ihrer Aquivalente, einige Passivformen der Verben zu bekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden

11.5.7 - Vielfalt von Zeitformen der Verben, Modalverben und ihrer Äquivalente, unter anderem Vielfalt von Passivformen der Verben zu bekannten und zum Teil unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden
10.5.8 - Konstruktionen haben/ sein + zu + Infinitiv zum Ausdruck der Notwendigkeit, Möglichkeit verwenden; Wissen über verschiedene Arten vom Modalausdruck systematisieren
11.5.8 -Vielfalt von Modalkonstruktionen, Satzreihe und Satzgefüge zu unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden
10.5.9 - Konjunktivformen der Verben haben, sein, werden, kőnnen, mőgen zum Ausdruck der höfflichen Bitte, des Wunsches; indirekte Frage mit Konjunktion ob zu bekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden
11.5.9 - substantivierte Partizipien, Konjunktivformen: wűrde + Infinitiv, Präteritum Konjunktiv im Rahmen bekannter allgemeiner und Kernthemen verwenden
10.5.10 - oft gebräuchliche Rektionsverben verwenden; nach den Verben beginnen, vorhaben und Wortverbindungen wie den Wunsch haben + Bedeutungsverb im Infinitiv mit zu(Ichhabevor, eine Reisezumachen) zu bekannten und zum Teil unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden
11.5.10 -Verben und dauerhafte Verbalgruppen mit komplizierterer Rektion wie aufhören mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ für A., Angst haben vor D. zu bekannten und zum Teil unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden
10.5.11 Satzreihe und Satzgefüge mit einleitenden Konjunktionen und Bindewörtern zu bekannten und zum Teil unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden
11.5.11 - Konzessivsätze mit Konjunktionen obwohl/ obgleich zu bekannten und zum Teil unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden
10.5.12 - Wissen über funktionale Bedeutung der Präpositionen, über verschiedene Verbindungsmitteln im Text für Gewährleistung seiner Ganzheit und Verbundenheit (z.B. mit Hilfe von Adverbien zuerst, dann, naсhher, zuletzt) im Redefluss verwenden
11.5.12 - Wissen über funktionale Bedeutung der Präpositionen, über verschiedene Verbindungsmitteln im Text für Gewährleistung seiner Ganzheit und Verbundenheit (z.B. mit Hilfe von Adverbien zuerst, dann, naсhher, zuletzt) im Redefluss verwenden
10.5.13 - Ausdrucksweisen der direkten und indirekten Rede zu bekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden
10.5.13 - AusdrucksweisenderdirektenundindirektenRedezubekanntenundzumTeilunbekanntenallgemeinenundLernthemen verwenden
13. Beiliegendes Bildungsprogramm wird entsprechend dem Langzeitplan zumEinheitsbildungsprogramm zum Schulfach „Deutsch“ für die 10.-11. Klassen der allgemeinen Mittelschulbildung dem modernisierten Inhalt gemäß realisiert.

11.5.7 - Vielfalt von Zeitformen der Verben, Modalverben und ihrer Aquivalente, unter anderem Vielfalt von Passivformen der Verben zu bekannten und zum Teil unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden
10.5.8 - Konstruktionen haben/ sein + zu + Infinitiv zum Ausdruck der Notwendigkeit, Moglichkeit verwenden; Wissen uber verschiedene Arten vom Modalausdruck systematisieren
11.5.8 -Vielfalt von Modalkonstruktionen, Satzreihe und Satzgefuge zu unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden
10.5.9 - Konjunktivformen der Verben haben, sein, werden, konnen, mogen zum Ausdruck der hofflichen Bitte, des Wunsches; indirekte Frage mit Konjunktion ob zu bekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden
11.5.9 - substantivierte Partizipien, Konjunktivformen: wurde + Infinitiv, Prateritum Konjunktiv im Rahmen bekannter allgemeiner und Kernthemen verwenden
10.5.10 - oft gebrauchliche Rektionsverben verwenden; nach den Verben beginnen, vorhaben und Wortverbindungen wie den Wunsch haben + Bedeutungsverb im Infinitiv mit zu(Ichhabevor, eine Reisezumachen) zu bekannten und zum Teil unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden
11.5.10 -Verben und dauerhafte Verbalgruppen mit komplizierterer Rektion wie aufhoren mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ fur A., Angst haben vor D. zu bekannten und zum Teil unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden
10.5.11 Satzreihe und Satzgefuge mit einleitenden Konjunktionen und Bindewortern zu bekannten und zum Teil unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden
11.5.11 - Konzessivsatze mit Konjunktionen obwohl/ obgleich zu bekannten und zum Teil unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden
10.5.12 - Wissen uber funktionale Bedeutung der Prapositionen, uber verschiedene Verbindungsmitteln im Text fur Gewahrleistung seiner Ganzheit und Verbundenheit (z.B. mit Hilfe von Adverbien zuerst, dann, naсhher, zuletzt) im Redefluss verwenden
11.5.12 - Wissen uber funktionale Bedeutung der Prapositionen, uber verschiedene Verbindungsmitteln im Text fur Gewahrleistung seiner Ganzheit und Verbundenheit (z.B. mit Hilfe von Adverbien zuerst, dann, naсhher, zuletzt) im Redefluss verwenden
10.5.13 - Ausdrucksweisen der direkten und indirekten Rede zu bekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden
10.5.13 - AusdrucksweisenderdirektenundindirektenRedezubekanntenundzumTeilunbekanntenallgemeinenundLernthemen verwenden
13. Beiliegendes Bildungsprogramm wird entsprechend dem Langzeitplan zumEinheitsbildungsprogramm zum Schulfach „Deutsch“ fur die 10.-11. Klassen der allgemeinen Mittelschulbildung dem modernisierten Inhalt gema? realisiert.

14. Aufteilung der Stunden in einem Viertel der Abteilungen und Abschnitte innerhalb der Bereiche des Ermessens der Lehrer.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету "Немецкий язык"
для 10-11 классов уровня основного
среднего образования общественно-гуманитарного
направления по обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Немецкий язык" для 10-11 классов уровня общего среднего образования общественно-гуманитарного направления по обновленному содержанию
1) Klasse (В1.1)
Themen
Abschnitte
Lernziele. Der Lernende muss:
1.Soziale Sicherheit – Staatsfortschritt:
1.1 Soziale Sicherheit und Garantien
1.2 Aktive Position von Bürgern
Hören
10.1.1 - grundsätzliche Festlegungen deutlich ausgesprochener Aussagen im Rahmen der Literaturnormen zu bekannten Themen, denen man in der Schule, in den Ferien u.a. begegnet, verstehen;
10.1.3 - den Hauptfestlegungen dauernder Diskussion im Allgemeinen folgen, wenn alles deutlich und in der Literatursprache ausgesprochen wird;
10.1.5 - kurze einfache Gespräche zu bekannten Themen verstehen, wenn man langsam und normgerecht spricht;
10.1.8 - den größten Teil von TV-Programmen zu Themen, die den Lernenden interessieren, verstehen, z.B. Interviews, kurze Vorlesungen, Reportagen beim langsamen und deutlichen Klingen
Sprechen
10.2.1 - eine der Fragen, die den Lernenden interessieren, in Form der folgerichtigen Aussagen ganz flüssig und mit einfachen Sprachmitteln beschreiben können;
10.2.2 - bekannte Themen, die den Lernenden interessieren, eigene Erfahrung und deren Reflexion, eigene Gefühle beschreiben;
10.2.3 - etwas auf solche Weise argumentieren, damit man den Gedanken des Sprechenden ohne Mühe folgen kann;
10.2.4 - Ursachen und verschiedene Lösungswege von etwas, Pläne und Handlungen kurz erklären;
10.2.5 - kurze Anzeigen, die ungeachtet fehlerhafter Betonung und Intonation leicht zu verstehen sind, zu alltäglichen und Lernthemen machen;
10.2.7 - auf die Fragen zu eigenem Redebeitrag antworten und dabei zwischendurch um Wiederholung der Frage bitten, wenn sie zu schnell gesprochen worden ist;
10.2.8 - eigene Erfahrung, Gefühle und Reaktionen auf die Erfahrung mit Hilfe von einem einfachen zusammenhängenden Text beschreiben
Lesen
10.3.1 - einfache Texte lesen, die Fakteninformationen zu Themen, die den Lernenden interessieren, enthalten, und diese Texte ganz gut verstehen;
10.3.3 - ziemlich langen Text durchsehen, um notwendige Informationen zu finden; Informationen aus verschiedenen Textteilen oder aus verschiedenen Texten sammeln, um konkrete Aufgabe zu erfüllen;

14. Aufteilung der Stunden in einem Viertel der Abteilungen und Abschnitte innerhalb der Bereiche des Ermessens der Lehrer.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің 10-11-сыныптарына
арналған қоғамдық-
гуманитарлық бағыттағы
"Неміс тілі" оқу пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11-сыныптарына арналған қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы "Неміс тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) Klasse (В1.1)
Themen
Abschnitte
Lernziele. Der Lernende muss:
1.Soziale Sicherheit – Staatsfortschritt:
1.1 Soziale Sicherheit und Garantien
1.2 Aktive Position von Burgern
Horen
10.1.1 - grundsatzliche Festlegungen deutlich ausgesprochener Aussagen im Rahmen der Literaturnormen zu bekannten Themen, denen man in der Schule, in den Ferien u.a. begegnet, verstehen;
10.1.3 - den Hauptfestlegungen dauernder Diskussion im Allgemeinen folgen, wenn alles deutlich und in der Literatursprache ausgesprochen wird;
10.1.5 - kurze einfache Gesprache zu bekannten Themen verstehen, wenn man langsam und normgerecht spricht;
10.1.8 - den gro?ten Teil von TV-Programmen zu Themen, die den Lernenden interessieren, verstehen, z.B. Interviews, kurze Vorlesungen, Reportagen beim langsamen und deutlichen Klingen
Sprechen
10.2.1 - eine der Fragen, die den Lernenden interessieren, in Form der folgerichtigen Aussagen ganz flussig und mit einfachen Sprachmitteln beschreiben konnen;
10.2.2 - bekannte Themen, die den Lernenden interessieren, eigene Erfahrung und deren Reflexion, eigene Gefuhle beschreiben;
10.2.3 - etwas auf solche Weise argumentieren, damit man den Gedanken des Sprechenden ohne Muhe folgen kann;
10.2.4 - Ursachen und verschiedene Losungswege von etwas, Plane und Handlungen kurz erklaren;
10.2.5 - kurze Anzeigen, die ungeachtet fehlerhafter Betonung und Intonation leicht zu verstehen sind, zu alltaglichen und Lernthemen machen;
10.2.7 - auf die Fragen zu eigenem Redebeitrag antworten und dabei zwischendurch um Wiederholung der Frage bitten, wenn sie zu schnell gesprochen worden ist;
10.2.8 - eigene Erfahrung, Gefuhle und Reaktionen auf die Erfahrung mit Hilfe von einem einfachen zusammenhangenden Text beschreiben
Lesen
10.3.1 - einfache Texte lesen, die Fakteninformationen zu Themen, die den Lernenden interessieren, enthalten, und diese Texte ganz gut verstehen;
10.3.3 - ziemlich langen Text durchsehen, um notwendige Informationen zu finden; Informationen aus verschiedenen Textteilen oder aus verschiedenen Texten sammeln, um konkrete Aufgabe zu erfullen;

10.3.4 - aktuelle Informationen im alltäglichen schriftlichen Materialien finden und verstehen, z.B. in Briefen, Druckschriften und kurzen offiziellen Dokumenten;
10.3.5 - mitkriegen, welche Hauptschluß folge rungen in den Texten, die auf die Beweise irgendeines Standpunktes offensichtlich gerichtet sind, gemacht worden waren;
10.3.6 - grundsätzliche Festlegungen eines einfachen Zeitungsartikels zu einem bekannten Thema aufzeigen;
10.3.8 - einige unbekannte Papier- und Digitalhilfsmitteln für Bedeutungsüberprüfung und Erweiterung des Leseverstehens verwenden;
10.3.9 - Widersprüche in angeführten Argumenten in kurzen Texten zu allgemeinen und Lernthemen feststellen
Schreiben
10.4.1 - einfache zusammenhängende Texte zum breiten Kreis bekannter und den Lernenden interessierender Fragen schreiben, indem man einzelne kurze Elemente zusammen verbindet;
10.4.2 - einfache, ausführliche Beschreibungen zu bekannten und den Lernenden interessierenden Fragen machen;
10.4.3 - kurze einfache Essays zu den Themen, die den Lernenden interessieren, schreiben;
10.4.6 - Mitteilungen, die Probleme erläuternde Fragen enthalten, schriftlich niederlegen;
10.4.7 - ganz genaue Notizen, die man später gebrauchen kann, nach Diktat schreiben, wenn die Rede von einem Thema, das den Lernenden interessiert, geht;
10.4.8 - kurze schriftliche Auszüge in einfachen Worten wiedergeben, indem man Formulierung und Struktur des Ausgangstextes verwendet
Sprachverwendung
10.5.1 - abstrakte zusammengesetzte Substantive und komplizierte Nominalgruppen zu bekannten allgemeinen und Lernthemen, auch zu unbekannten Themen verwenden;
10.5.2 - Demonstrativ-, Relativ- und unbestimmte Pronomen, auch Adjektive und Adverbien, ihre Steigerungsstufen im Redefluss unbegrenzt verwenden;
10.5.3 - Wissen über Deklination der Substantive und Adjektive, Pluralbildung der Substantive systematisieren; dieses Wissen bei der Aussagebildung zu bekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
10.5.4 - Wortbildungsarten (Affigierung, Wortzusammensetzung, Konversion); Hauptnormen der Sprachetikette (Klischees, verbreitete Bewertungslexik); Synonyme, Antonyme und andere Hilfswörter bei der Aussagebildung zu bekannten allgemeinen und Lernthemen unbegrenzt verwenden;
10.5.5 - Fragen, die verschiedene Zeit- und Modalformen der Verben einschließen, zu bekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
10.5.6 - erweiterte Attribute mit Partizip I und Partizip II (der lesende Schűler; das gelesene Buch) im Rahmen bekannter allgemeiner und Lernthemen verwenden;

10.3.4 - aktuelle Informationen im alltaglichen schriftlichen Materialien finden und verstehen, z.B. in Briefen, Druckschriften und kurzen offiziellen Dokumenten;
10.3.5 - mitkriegen, welche Hauptschlu? folge rungen in den Texten, die auf die Beweise irgendeines Standpunktes offensichtlich gerichtet sind, gemacht worden waren;
10.3.6 - grundsatzliche Festlegungen eines einfachen Zeitungsartikels zu einem bekannten Thema aufzeigen;
10.3.8 - einige unbekannte Papier- und Digitalhilfsmitteln fur Bedeutungsuberprufung und Erweiterung des Leseverstehens verwenden;
10.3.9 - Widerspruche in angefuhrten Argumenten in kurzen Texten zu allgemeinen und Lernthemen feststellen
Schreiben
10.4.1 - einfache zusammenhangende Texte zum breiten Kreis bekannter und den Lernenden interessierender Fragen schreiben, indem man einzelne kurze Elemente zusammen verbindet;
10.4.2 - einfache, ausfuhrliche Beschreibungen zu bekannten und den Lernenden interessierenden Fragen machen;
10.4.3 - kurze einfache Essays zu den Themen, die den Lernenden interessieren, schreiben;
10.4.6 - Mitteilungen, die Probleme erlauternde Fragen enthalten, schriftlich niederlegen;
10.4.7 - ganz genaue Notizen, die man spater gebrauchen kann, nach Diktat schreiben, wenn die Rede von einem Thema, das den Lernenden interessiert, geht;
10.4.8 - kurze schriftliche Auszuge in einfachen Worten wiedergeben, indem man Formulierung und Struktur des Ausgangstextes verwendet
Sprachverwendung
10.5.1 - abstrakte zusammengesetzte Substantive und komplizierte Nominalgruppen zu bekannten allgemeinen und Lernthemen, auch zu unbekannten Themen verwenden;
10.5.2 - Demonstrativ-, Relativ- und unbestimmte Pronomen, auch Adjektive und Adverbien, ihre Steigerungsstufen im Redefluss unbegrenzt verwenden;
10.5.3 - Wissen uber Deklination der Substantive und Adjektive, Pluralbildung der Substantive systematisieren; dieses Wissen bei der Aussagebildung zu bekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
10.5.4 - Wortbildungsarten (Affigierung, Wortzusammensetzung, Konversion); Hauptnormen der Sprachetikette (Klischees, verbreitete Bewertungslexik); Synonyme, Antonyme und andere Hilfsworter bei der Aussagebildung zu bekannten allgemeinen und Lernthemen unbegrenzt verwenden;
10.5.5 - Fragen, die verschiedene Zeit- und Modalformen der Verben einschlie?en, zu bekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
10.5.6 - erweiterte Attribute mit Partizip I und Partizip II (der lesende Schuler; das gelesene Buch) im Rahmen bekannter allgemeiner und Lernthemen verwenden;

10.5.7 - Vielfalt von Zeitformen der Verben, Modalverben und ihrer Äquivalente, einige Passivformen der Verben zu bekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
10.5.8 - Konstruktionen haben/ sein + zu + Infinitiv zum Ausdruck der Notwendigkeit, Möglichkeit verwenden; Wissen über verschiedene Arten vom Modalausdruck systematisieren;
10.5.10 - oft gebräuchliche Rektionsverben verwenden; nach den Verben beginnen, vorhaben und Wortverbindungen wie den Wunsch haben + Bedeutungsverb im Infinitiv mit zu (Ich habe vor, eine Reise zu machen) zu bekannten und zum Teil unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
10.5.11 - Satzreihe und Satzgefüge mit einleitenden Konjunktionen und Bindewörtern zu bekannten und zum Teil unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
10.5.12 - Wissen über funktionale Bedeutung der Präpositionen, über verschiedene Verbindungsmitteln im Text für Gewährleistung seiner Ganzheit und Verbundenheit (z.B. mit Hilfe von Adverbien zuerst, dann, naсhher, zuletzt) im Redefluss verwenden
2. Professionalismus – Forderung der Zeit:
2.1 Bildung –Weg zum Erfolg
2.2 Berufseigenschaften von zukünftigen Spezialisten
Hören
10.1.2 - einfache Informationsmitteilungen über gewöhnliche alltägliche Fragen und Themen, die mit dem Lernen verbunden sind, verstehen; Hauptideen und konkrete Details verstehen, wenn man deutlich und richtig ausspricht;
10.1.3 - den Hauptfestlegungen dauernder Diskussion im Allgemeinen folgen, wenn alles deutlich und in der Literatursprache ausgesprochen wird;
10.1.4 - eine Vorlesung oder ein Gespräch zu Lernthemen verstehen, wenn deren Gegenstand bekannt ist und die Rede selbst einfach ist und klare Struktur hat;
10.1.5 - kurze einfache Gespräche zu bekannten Themen verstehen, wenn man langsam und normgerecht spricht;
10.1.6 - einfache technische Informationen verstehen, z.B. Betriebsanleitungen von Geräten alltäglichen Gebrauchs;
10.1.7 - grundsätzliche Festlegungen der Nachrichten per Radio und einfache Texte zu bekannten Themen in Aufnahmen, die relativ langsam und deutlich klingen, verstehen;
10.1.8 - den größten Teil von TV-Programmen zu Themen, die den Lernenden interessieren, verstehen, z.B. Interviews, kurze Vorlesungen, Reportagen beim langsamen und deutlichen Klingen
Sprechen
10.2.1 - eine der Fragen, die den Lernenden interessieren, in Form der folgerichtigen Aussagen ganz flüssig und mit einfachen Sprachmitteln beschreiben können;
10.2.2 - bekannte Themen, die den Lernenden interessieren, eigene Erfahrung und deren Reflexion, eigene Gefühle beschreiben;

10.5.7 - Vielfalt von Zeitformen der Verben, Modalverben und ihrer Aquivalente, einige Passivformen der Verben zu bekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
10.5.8 - Konstruktionen haben/ sein + zu + Infinitiv zum Ausdruck der Notwendigkeit, Moglichkeit verwenden; Wissen uber verschiedene Arten vom Modalausdruck systematisieren;
10.5.10 - oft gebrauchliche Rektionsverben verwenden; nach den Verben beginnen, vorhaben und Wortverbindungen wie den Wunsch haben + Bedeutungsverb im Infinitiv mit zu (Ich habe vor, eine Reise zu machen) zu bekannten und zum Teil unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
10.5.11 - Satzreihe und Satzgefuge mit einleitenden Konjunktionen und Bindewortern zu bekannten und zum Teil unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
10.5.12 - Wissen uber funktionale Bedeutung der Prapositionen, uber verschiedene Verbindungsmitteln im Text fur Gewahrleistung seiner Ganzheit und Verbundenheit (z.B. mit Hilfe von Adverbien zuerst, dann, naсhher, zuletzt) im Redefluss verwenden
2. Professionalismus – Forderung der Zeit:
2.1 Bildung –Weg zum Erfolg
2.2 Berufseigenschaften von zukunftigen Spezialisten
Horen
10.1.2 - einfache Informationsmitteilungen uber gewohnliche alltagliche Fragen und Themen, die mit dem Lernen verbunden sind, verstehen; Hauptideen und konkrete Details verstehen, wenn man deutlich und richtig ausspricht;
10.1.3 - den Hauptfestlegungen dauernder Diskussion im Allgemeinen folgen, wenn alles deutlich und in der Literatursprache ausgesprochen wird;
10.1.4 - eine Vorlesung oder ein Gesprach zu Lernthemen verstehen, wenn deren Gegenstand bekannt ist und die Rede selbst einfach ist und klare Struktur hat;
10.1.5 - kurze einfache Gesprache zu bekannten Themen verstehen, wenn man langsam und normgerecht spricht;
10.1.6 - einfache technische Informationen verstehen, z.B. Betriebsanleitungen von Geraten alltaglichen Gebrauchs;
10.1.7 - grundsatzliche Festlegungen der Nachrichten per Radio und einfache Texte zu bekannten Themen in Aufnahmen, die relativ langsam und deutlich klingen, verstehen;
10.1.8 - den gro?ten Teil von TV-Programmen zu Themen, die den Lernenden interessieren, verstehen, z.B. Interviews, kurze Vorlesungen, Reportagen beim langsamen und deutlichen Klingen
Sprechen
10.2.1 - eine der Fragen, die den Lernenden interessieren, in Form der folgerichtigen Aussagen ganz flussig und mit einfachen Sprachmitteln beschreiben konnen;
10.2.2 - bekannte Themen, die den Lernenden interessieren, eigene Erfahrung und deren Reflexion, eigene Gefuhle beschreiben;

10.2.3 - etwas auf solche Weise argumentieren, damit man den Gedanken des Sprechenden ohne Mühe folgen kann;
10.2.4 - Ursachen und verschiedene Lösungswege von etwas, Pläne und Handlungen kurz erklären;
10.2.6 - einfachen, im voraus vorbereiteten Vortrag zu bekannten Themen verstehen, dabei soll er so leichtverständlich sein, dass man dem Gedanken während ganzen Vortrags folgen kann und seine grundsätzlichen Festlegungen ganz eindeutig erklärt sind;
10.2.7 - auf die Fragen zu eigenem Redebeitrag antworten und dabei zwischendurch um Wiederholung der Frage bitten, wenn sie zu schnell gesprochen worden ist
Lesen
10.3.1 - einfache Texte lesen, die Fakteninformationen zu Themen, die den Lernenden interessieren, enthalten, und diese Texte ganz gut verstehen;
10.3.2 - Beschreibung von Ereignissen, Gefühlen und Wünschen in regelmäßiger persönlicher Korrespondenz unter Freunden verstehen;
10.3.3 - ziemlich langen Text durchsehen, um notwendige Informationen zu finden; Informationen aus verschiedenen Textteilen oder aus verschiedenen Texten sammeln, um konkrete Aufgabe zu erfüllen;
10.3.5 - mitkriegen, welche Hauptschlußfolgerungen in den Texten, die auf die Beweise irgendeines Standpunktes offensichtlich gerichtet sind, gemacht worden waren;
10.3.6 - grundsätzliche Festlegungen eines einfachen Zeitungsartikels zu einem bekannten Thema aufzeigen;
10.3.7 - Regeln verstehen, z.B. Sicherheitsvorschriften, wenn sie einfach geschrieben sind;
10.3.8 - einige unbekannte Papier- und Digitalhilfsmitteln für Bedeutungsüberprüfung und Erweiterung des Leseverstehens verwenden;
10.3.9 - Widersprüche in angeführten Argumenten in kurzen Texten zu allgemeinen und Lernthemen feststellen
Schreiben
10.4.2 - einfache, ausführliche Beschreibungen zu bekannten und den Lernenden interessierenden Fragen machen;
10.4.3 - kurze einfache Essays zu den Themen, die den Lernenden interessieren, schreiben;
10.4.4 - persönliche Briefe und Zetteln schreiben; einfache notwendige Informationen anfragen; eindeutig darlegen, was man für wichtig hält;
10.4.5 - persönliche Briefe schreiben, indem man eigene Erfahrung, Ereignisse und Gefühle ausführlich beschreibt;
10.4.6 - Mitteilungen, die Probleme erläuternde Fragen enthalten, schriftlich niederlegen;
10.4.7 - ganz genaue Notizen, die man später gebrauchen kann, nach Diktat schreiben, wenn die Rede von einem Thema, das den Lernenden interessiert, geht;
10.4.8 - kurze schriftliche Auszüge in einfachen Worten wiedergeben, indem man Formulierung und Struktur des Ausgangstextes verwendet;

10.2.3 - etwas auf solche Weise argumentieren, damit man den Gedanken des Sprechenden ohne Muhe folgen kann;
10.2.4 - Ursachen und verschiedene Losungswege von etwas, Plane und Handlungen kurz erklaren;
10.2.6 - einfachen, im voraus vorbereiteten Vortrag zu bekannten Themen verstehen, dabei soll er so leichtverstandlich sein, dass man dem Gedanken wahrend ganzen Vortrags folgen kann und seine grundsatzlichen Festlegungen ganz eindeutig erklart sind;
10.2.7 - auf die Fragen zu eigenem Redebeitrag antworten und dabei zwischendurch um Wiederholung der Frage bitten, wenn sie zu schnell gesprochen worden ist
Lesen
10.3.1 - einfache Texte lesen, die Fakteninformationen zu Themen, die den Lernenden interessieren, enthalten, und diese Texte ganz gut verstehen;
10.3.2 - Beschreibung von Ereignissen, Gefuhlen und Wunschen in regelma?iger personlicher Korrespondenz unter Freunden verstehen;
10.3.3 - ziemlich langen Text durchsehen, um notwendige Informationen zu finden; Informationen aus verschiedenen Textteilen oder aus verschiedenen Texten sammeln, um konkrete Aufgabe zu erfullen;
10.3.5 - mitkriegen, welche Hauptschlu?folgerungen in den Texten, die auf die Beweise irgendeines Standpunktes offensichtlich gerichtet sind, gemacht worden waren;
10.3.6 - grundsatzliche Festlegungen eines einfachen Zeitungsartikels zu einem bekannten Thema aufzeigen;
10.3.7 - Regeln verstehen, z.B. Sicherheitsvorschriften, wenn sie einfach geschrieben sind;
10.3.8 - einige unbekannte Papier- und Digitalhilfsmitteln fur Bedeutungsuberprufung und Erweiterung des Leseverstehens verwenden;
10.3.9 - Widerspruche in angefuhrten Argumenten in kurzen Texten zu allgemeinen und Lernthemen feststellen
Schreiben
10.4.2 - einfache, ausfuhrliche Beschreibungen zu bekannten und den Lernenden interessierenden Fragen machen;
10.4.3 - kurze einfache Essays zu den Themen, die den Lernenden interessieren, schreiben;
10.4.4 - personliche Briefe und Zetteln schreiben; einfache notwendige Informationen anfragen; eindeutig darlegen, was man fur wichtig halt;
10.4.5 - personliche Briefe schreiben, indem man eigene Erfahrung, Ereignisse und Gefuhle ausfuhrlich beschreibt;
10.4.6 - Mitteilungen, die Probleme erlauternde Fragen enthalten, schriftlich niederlegen;
10.4.7 - ganz genaue Notizen, die man spater gebrauchen kann, nach Diktat schreiben, wenn die Rede von einem Thema, das den Lernenden interessiert, geht;
10.4.8 - kurze schriftliche Auszuge in einfachen Worten wiedergeben, indem man Formulierung und Struktur des Ausgangstextes verwendet;

10.5.8 - Konstruktionen haben/ sein + zu + Infinitiv zum Ausdruck der Notwendigkeit, Möglichkeit verwenden; Wissen über verschiedene Arten vom Modalausdruck systematisieren;
10.5.9 - Konjunktivformen der Verben haben, sein, werden, kőnnen, mőgen zum Ausdruck der höfflichen Bitte, des Wunsches; indirekte Frage mit Konjunktion ob zu bekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
10.5.11 - Satzreihe und Satzgefüge mit einleitenden Konjunktionen und Bindewörtern zu bekannten und zum Teil unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
10.5.12 - Wissen über funktionale Bedeutung der Präpositionen, über verschiedene Verbindungsmitteln im Text für Gewährleistung seiner Ganzheit und Verbundenheit (z.B. mit Hilfe von Adverbien zuerst, dann, naсhher, zuletzt) im Redefluss verwenden.
2) Klasse (В1.2)
Themen
Abschnitte
Lernziele. Der Lernende muss:
1.SozialeSicherheit – Staatsfortschritt:
1.1 Verfassung – Grundgesetz der Republik Kasachstan
1.2 Gesundheit der Nation – Grundlage der erfolgreichen Zukunft. Krankenversicherung
Hören
11.1.1 - grundsätzliche Festlegungen deutlich ausgesprochener Aussagen im Rahmen der Literaturnormen zu bekannten Themen, denen man im Berufsleben begegnet, verstehen;
11.1.3 - den Hauptfestlegungen dauernder Diskussion im Allgemeinen folgen, wenn alles deutlich und in der Literatursprache ausgesprochen wird;
11.1.4 - eine Vorlesung oder ein Gespräch zu Lern- und Berufsthemen verstehen, wenn deren Gegenstand bekannt ist und die Rede selbst einfach ist und klare Struktur hat;
11.1.5 - kurze einfache Gespräche zu bekannten Themen verstehen, wenn man langsam und normgerecht spricht;
11.1.7 - Informationen, die per Radio oder in Aufnahmen klingen und durch deutliche, normgerechte Aussprache gekennzeichnet sind, verstehen;
11.1.8 - den größten Teil von TV-Programmen zu Themen, die den Lernenden interessieren, verstehen, z.B. Interviews, kurze Vorlesungen, Reportagen beim langsamen und deutlichen Klingen
Sprechen
11.2.1 - eine der Fragen, die den Lernenden interessieren, in Form der folgerichtigen Aussagen ganz flüssig und mit einfachen Sprachmitteln beschreiben können;
11.2.3 - eigenen Standpunkt erklären und begründen; die Meinung des Sprechpartners zu allgemeinen und Lernthemen einschätzen;
11.2.4 - Ursachen und verschiedene Lösungswege von etwas, Pläne und Handlungen ausführlich erklären;
11.2.6 - umfassenden Vortrag zu bekannten Themen halten, dabei soll er so leichtverständlich sein, dass man dem Gedanken während ganzen Vortrags folgen kann und seine grundsätzlichen Festlegungen ganz eindeutig erklärt sind;

10.5.8 - Konstruktionen haben/ sein + zu + Infinitiv zum Ausdruck der Notwendigkeit, Moglichkeit verwenden; Wissen uber verschiedene Arten vom Modalausdruck systematisieren;
10.5.9 - Konjunktivformen der Verben haben, sein, werden, konnen, mogen zum Ausdruck der hofflichen Bitte, des Wunsches; indirekte Frage mit Konjunktion ob zu bekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
10.5.11 - Satzreihe und Satzgefuge mit einleitenden Konjunktionen und Bindewortern zu bekannten und zum Teil unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
10.5.12 - Wissen uber funktionale Bedeutung der Prapositionen, uber verschiedene Verbindungsmitteln im Text fur Gewahrleistung seiner Ganzheit und Verbundenheit (z.B. mit Hilfe von Adverbien zuerst, dann, naсhher, zuletzt) im Redefluss verwenden.
2) Klasse (В1.2)
Themen
Abschnitte
Lernziele. Der Lernende muss:
1.SozialeSicherheit – Staatsfortschritt:
1.1 Verfassung – Grundgesetz der Republik Kasachstan
1.2 Gesundheit der Nation – Grundlage der erfolgreichen Zukunft. Krankenversicherung
Horen
11.1.1 - grundsatzliche Festlegungen deutlich ausgesprochener Aussagen im Rahmen der Literaturnormen zu bekannten Themen, denen man im Berufsleben begegnet, verstehen;
11.1.3 - den Hauptfestlegungen dauernder Diskussion im Allgemeinen folgen, wenn alles deutlich und in der Literatursprache ausgesprochen wird;
11.1.4 - eine Vorlesung oder ein Gesprach zu Lern- und Berufsthemen verstehen, wenn deren Gegenstand bekannt ist und die Rede selbst einfach ist und klare Struktur hat;
11.1.5 - kurze einfache Gesprache zu bekannten Themen verstehen, wenn man langsam und normgerecht spricht;
11.1.7 - Informationen, die per Radio oder in Aufnahmen klingen und durch deutliche, normgerechte Aussprache gekennzeichnet sind, verstehen;
11.1.8 - den gro?ten Teil von TV-Programmen zu Themen, die den Lernenden interessieren, verstehen, z.B. Interviews, kurze Vorlesungen, Reportagen beim langsamen und deutlichen Klingen
Sprechen
11.2.1 - eine der Fragen, die den Lernenden interessieren, in Form der folgerichtigen Aussagen ganz flussig und mit einfachen Sprachmitteln beschreiben konnen;
11.2.3 - eigenen Standpunkt erklaren und begrunden; die Meinung des Sprechpartners zu allgemeinen und Lernthemen einschatzen;
11.2.4 - Ursachen und verschiedene Losungswege von etwas, Plane und Handlungen ausfuhrlich erklaren;
11.2.6 - umfassenden Vortrag zu bekannten Themen halten, dabei soll er so leichtverstandlich sein, dass man dem Gedanken wahrend ganzen Vortrags folgen kann und seine grundsatzlichen Festlegungen ganz eindeutig erklart sind;

11.2.7 - auf die Fragen zu eigenem Redebeitrag antworten und dabei zwischendurch um Wiederholung der Frage bitten, wenn sie zu schnell gesprochen worden ist;
11.2.8 - eigene Erfahrung, Gefühle und Reaktionen auf die Erfahrung mit Hilfe von einem komplizierten zusammenhängenden Text beschreiben
Lesen
11.3.1 - einfache Texte in Details verstehen, die Fakteninformationen zu Themen, die den Lernenden interessieren, enthalten;
11.3.3 - langen umfangreichen Text durchsehen, um notwendige Informationen zu finden; Informationen aus verschiedenen Textteilen oder aus verschiedenen Texten sammeln, um konkrete Aufgabe zu erfüllen;
11.3.5 - Überlegungsweise zum Thema, das in einem Text angeschnitten ist, mitkriegen;
11.3.6 - grundsätzliche Festlegungen verschiedenartiger Zeitungsartikel zu einem bekannten Thema aufzeigen;
11.3.8 - unbekannte Papier- und Digitalhilfsmitteln für Bedeutungsüberprüfung und Erweiterung des Leseverstehens verwenden
Schreiben
11.4.2 - eigene Erfahrung, Gefühle und Reaktionen auf die Erfahrung mit Hilfe von einem einfachen zusammenhängenden Text beschreiben;
11.4.3 - eigene Meinung zu gesammelten Fakteninformationen zu bekannten alltäglichen und sozialen Fragen zusammenfassen und ganz frei äußern;
11.4.4 - persönliche Briefe und Zetteln schreiben; beliebige notwendige Informationen anfragen; eindeutig darlegen, was man für wichtig hält;
11.4.7 - Notizen während einer Vorlesung in Form einer Liste von Schlüsselpunkten machen, wenn das Thema bekannt und die Rede einfach, klar ausgesprochen und dialektnormativ ist;
11.4.8 - kurze schriftliche Auszüge in einfachen Worten wiedergeben, indem man Formulierung und Struktur des Ausgangstextes verwendet
Sprachverwendung
11.5.1 - abstrakte zusammengesetzte Substantive und komplizierte Nominalgruppen zu unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
11.5.2 -Demonstrativ-, Relativ- und unbestimmte Pronomen, auch Adjektive und Adverbien, ihre Steigerungsstufen im Redefluss unbegrenzt verwenden;
11.5.3 - Wissen über Deklination der Substantive und Adjektive, Pluralbildung der Substantive systematisieren; dieses Wissen bei der Aussagebildung zu bekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
11.5.4 - produktive Wortbildungsarten (Affigierung, Wortzusammensetzung, Konversion); Hauptnormen der Sprachetikette (Klischees, verbreitete Bewertungslexik); Synonyme, Antonyme und andere Hilfswörter bei der Aussagebildung zu unbekannten allgemeinen und Lernthemen unbegrenzt verwenden;
11.5.5 - verschiedene Arten der Fragen, die verschiedene Zeit- und Modalformen der Verben einschließen, zu unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;

11.2.7 - auf die Fragen zu eigenem Redebeitrag antworten und dabei zwischendurch um Wiederholung der Frage bitten, wenn sie zu schnell gesprochen worden ist;
11.2.8 - eigene Erfahrung, Gefuhle und Reaktionen auf die Erfahrung mit Hilfe von einem komplizierten zusammenhangenden Text beschreiben
Lesen
11.3.1 - einfache Texte in Details verstehen, die Fakteninformationen zu Themen, die den Lernenden interessieren, enthalten;
11.3.3 - langen umfangreichen Text durchsehen, um notwendige Informationen zu finden; Informationen aus verschiedenen Textteilen oder aus verschiedenen Texten sammeln, um konkrete Aufgabe zu erfullen;
11.3.5 - Uberlegungsweise zum Thema, das in einem Text angeschnitten ist, mitkriegen;
11.3.6 - grundsatzliche Festlegungen verschiedenartiger Zeitungsartikel zu einem bekannten Thema aufzeigen;
11.3.8 - unbekannte Papier- und Digitalhilfsmitteln fur Bedeutungsuberprufung und Erweiterung des Leseverstehens verwenden
Schreiben
11.4.2 - eigene Erfahrung, Gefuhle und Reaktionen auf die Erfahrung mit Hilfe von einem einfachen zusammenhangenden Text beschreiben;
11.4.3 - eigene Meinung zu gesammelten Fakteninformationen zu bekannten alltaglichen und sozialen Fragen zusammenfassen und ganz frei au?ern;
11.4.4 - personliche Briefe und Zetteln schreiben; beliebige notwendige Informationen anfragen; eindeutig darlegen, was man fur wichtig halt;
11.4.7 - Notizen wahrend einer Vorlesung in Form einer Liste von Schlusselpunkten machen, wenn das Thema bekannt und die Rede einfach, klar ausgesprochen und dialektnormativ ist;
11.4.8 - kurze schriftliche Auszuge in einfachen Worten wiedergeben, indem man Formulierung und Struktur des Ausgangstextes verwendet
Sprachverwendung
11.5.1 - abstrakte zusammengesetzte Substantive und komplizierte Nominalgruppen zu unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
11.5.2 -Demonstrativ-, Relativ- und unbestimmte Pronomen, auch Adjektive und Adverbien, ihre Steigerungsstufen im Redefluss unbegrenzt verwenden;
11.5.3 - Wissen uber Deklination der Substantive und Adjektive, Pluralbildung der Substantive systematisieren; dieses Wissen bei der Aussagebildung zu bekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
11.5.4 - produktive Wortbildungsarten (Affigierung, Wortzusammensetzung, Konversion); Hauptnormen der Sprachetikette (Klischees, verbreitete Bewertungslexik); Synonyme, Antonyme und andere Hilfsworter bei der Aussagebildung zu unbekannten allgemeinen und Lernthemen unbegrenzt verwenden;
11.5.5 - verschiedene Arten der Fragen, die verschiedene Zeit- und Modalformen der Verben einschlie?en, zu unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;

11.5.6 -erweiterte Attribute mit Partizip I und Partizip II (der lesende Schűler; das gelesene Buch) im Rahmen zum Teil unbekannter allgemeiner und Lernthemen verwenden;
11.5.7 - Vielfalt von Zeitformen der Verben, Modalverben und ihrer Äquivalente, unter anderem Vielfalt von Passivformen der Verben zu bekannten und zum Teil unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
11.5.8 -Vielfalt von Modalkonstruktionen, Satzreihe und Satzgefüge zu unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
11.5.10 -Verben unddauerhafte Verbalgruppen mit komplizierterer Rektion wie aufhören mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ für A., Angst haben vor D. zu bekannten und zum Teil unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
11.5.11 -Konzessivsätze mit Konjunktionen obwohl/ obgleich zu bekannten und zum Teil unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
11.5.12-Wissen über funktionale Bedeutung der Präpositionen, über verschiedene Verbindungsmitteln im Text für Gewährleistung seiner Ganzheit und Verbundenheit (z.B. mit Hilfe von Adverbien zuerst, dann, naсhher, zuletzt) im Redefluss verwenden
2. Professionalismus – Forderung der Zeit:
2.1 IT-Technoligien
2.2 Dialog der Kulturen
Hören
11.1.1 - grundsätzliche Festlegungen deutlich ausgesprochener Aussagen im Rahmen der Literaturnormen zu bekannten Themen, denen man im Berufsleben begegnet, verstehen;
11.1.2 - einfache Informationsmitteilungen über gewöhnliche alltägliche Fragen und Themen, die mit dem Lernen und zukünftiger Berufstätigkeit verbunden sind, detailiert verstehen;
11.1.3 - den Hauptfestlegungen dauernder Diskussion im Allgemeinen folgen, wenn alles deutlich und in der Literatursprache ausgesprochen wird;
11.1.4 - eine Vorlesung oder ein Gespräch zu Lern- und Berufsthemen verstehen, wenn deren Gegenstand bekannt ist und die Rede selbst einfach ist und klare Struktur hat;
11.1.5 - kurze einfache Gespräche zu bekannten Themen verstehen, wenn man langsam und normgerecht spricht;
11.1.6 - detailierte technische Instruktionen verstehen;
11.1.7 - Informationen, die per Radio oder in Aufnahmen klingen und durch deutliche, normgerechte Aussprache gekennzeichnet sind, verstehen;
11.1.8 - den größten Teil von TV-Programmen zu Themen, die den Lernenden interessieren, verstehen, z.B. Interviews, kurze Vorlesungen, Reportagen beim langsamen und deutlichen Klingen.
Sprechen
11.2.1 - eine der Fragen, die den Lernenden interessieren, in Form der folgerichtigen Aussagen ganz flüssig und mit einfachen Sprachmitteln beschreiben können;

11.5.6 -erweiterte Attribute mit Partizip I und Partizip II (der lesende Schuler; das gelesene Buch) im Rahmen zum Teil unbekannter allgemeiner und Lernthemen verwenden;
11.5.7 - Vielfalt von Zeitformen der Verben, Modalverben und ihrer Aquivalente, unter anderem Vielfalt von Passivformen der Verben zu bekannten und zum Teil unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
11.5.8 -Vielfalt von Modalkonstruktionen, Satzreihe und Satzgefuge zu unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
11.5.10 -Verben unddauerhafte Verbalgruppen mit komplizierterer Rektion wie aufhoren mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ fur A., Angst haben vor D. zu bekannten und zum Teil unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
11.5.11 -Konzessivsatze mit Konjunktionen obwohl/ obgleich zu bekannten und zum Teil unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
11.5.12-Wissen uber funktionale Bedeutung der Prapositionen, uber verschiedene Verbindungsmitteln im Text fur Gewahrleistung seiner Ganzheit und Verbundenheit (z.B. mit Hilfe von Adverbien zuerst, dann, naсhher, zuletzt) im Redefluss verwenden
2. Professionalismus – Forderung der Zeit:
2.1 IT-Technoligien
2.2 Dialog der Kulturen
Horen
11.1.1 - grundsatzliche Festlegungen deutlich ausgesprochener Aussagen im Rahmen der Literaturnormen zu bekannten Themen, denen man im Berufsleben begegnet, verstehen;
11.1.2 - einfache Informationsmitteilungen uber gewohnliche alltagliche Fragen und Themen, die mit dem Lernen und zukunftiger Berufstatigkeit verbunden sind, detailiert verstehen;
11.1.3 - den Hauptfestlegungen dauernder Diskussion im Allgemeinen folgen, wenn alles deutlich und in der Literatursprache ausgesprochen wird;
11.1.4 - eine Vorlesung oder ein Gesprach zu Lern- und Berufsthemen verstehen, wenn deren Gegenstand bekannt ist und die Rede selbst einfach ist und klare Struktur hat;
11.1.5 - kurze einfache Gesprache zu bekannten Themen verstehen, wenn man langsam und normgerecht spricht;
11.1.6 - detailierte technische Instruktionen verstehen;
11.1.7 - Informationen, die per Radio oder in Aufnahmen klingen und durch deutliche, normgerechte Aussprache gekennzeichnet sind, verstehen;
11.1.8 - den gro?ten Teil von TV-Programmen zu Themen, die den Lernenden interessieren, verstehen, z.B. Interviews, kurze Vorlesungen, Reportagen beim langsamen und deutlichen Klingen.
Sprechen
11.2.1 - eine der Fragen, die den Lernenden interessieren, in Form der folgerichtigen Aussagen ganz flussig und mit einfachen Sprachmitteln beschreiben konnen;

1. Programme scolaire de type est déterminé dans le cadre du Standart obligatoire d’Etat de l’enseignement secondaire (élémentaire, primaire, secondaire) approuvé par la Décision gouvernementale de la République du Kazakhstan du 23 août 2012 №1080.
2. L'importance de la discipline est définie par ce que le français est la langue de la communication, de la science, du business, du tourisme et du sport. La connaissance de la langue française permet de:
1) augmenter l'assurance des apprenants aux relations dans de diverses situations de vie;
2) accorder l'accès à l'enseignement supérieure non seulement au Kazakhstan, mais aussi à l'étranger;
3) continuer la formation technique au Kazakhstan et à l'étranger;
4) élargir l'accès des apprenants aux nouvelles et à l'information qui sont répandues en français;
5) accorder les apprenants l'accès aux textes authentiques des oeuvres littéraires en français;
6) présenter le Kazakhstan à l'intérieur du pays et à l’étranger;
7) apprendre pendant toute la vie en s'appuyant sur les habitudes, la stratégie de l'enseignement et les connaissances reçues à l'école.
3. Le programme scolaire de la discipline "Langue française" est orienté vers le développement des compétences langagières des apprenants (compréhension de l’oral, production orale, production écrite, compréhension des écrits). À la fin de l'enseignement secondaire général (10-11 classes) les apprenants doivent atteindre le niveau de langue B1.2 conformément au Cadre européen commun de référence pour les langues.
Chapitre 2. Organisation du contenu de la discipline "Langue française"
1. Le volume du travail scolaire selon la discipline "Langue française" est :
1) en classe de 10e - 3 heures par semaine, 102 heures de l’année scolaire;
2) en classe de 11e – 3 heures par semaine, 102 heures de l’année scolaire.
2. Le programme scolaire contient les étapes de l'enseignement de la langue française (les classes) conformément aux niveaux de langue, les critères d’évaluation de la langue selon compétences (compréhension de l’oral, production orale, production écrite, compréhension des écrits), le plan à long terme pour toute la période de l'enseignement (classes de 10e et 11e) avec le sujet, les buts de l'enseignement, les critères d’évaluation et les résultats attendus selon les classes et les niveaux.
3. Le contenu du programme scolaire selon la discipline " Langue française" est structuré selon les paragraphes de l'enseignement (Contenu, Compréhension de l’oral, Production orale, Production écrite, Compréhension des écrits, Utilisation de la langue française).

1. Programme scolaire de type est determine dans le cadre du Standart obligatoire d’Etat de l’enseignement secondaire (elementaire, primaire, secondaire) approuve par la Decision gouvernementale de la Republique du Kazakhstan du 23 aout 2012 №1080.
2. L'importance de la discipline est definie par ce que le francais est la langue de la communication, de la science, du business, du tourisme et du sport. La connaissance de la langue francaise permet de:
1) augmenter l'assurance des apprenants aux relations dans de diverses situations de vie;
2) accorder l'acces a l'enseignement superieure non seulement au Kazakhstan, mais aussi a l'etranger;
3) continuer la formation technique au Kazakhstan et a l'etranger;
4) elargir l'acces des apprenants aux nouvelles et a l'information qui sont repandues en francais;
5) accorder les apprenants l'acces aux textes authentiques des oeuvres litteraires en francais;
6) presenter le Kazakhstan a l'interieur du pays et a l’etranger;
7) apprendre pendant toute la vie en s'appuyant sur les habitudes, la strategie de l'enseignement et les connaissances recues a l'ecole.
3. Le programme scolaire de la discipline "Langue francaise" est oriente vers le developpement des competences langagieres des apprenants (comprehension de l’oral, production orale, production ecrite, comprehension des ecrits). A la fin de l'enseignement secondaire general (10-11 classes) les apprenants doivent atteindre le niveau de langue B1.2 conformement au Cadre europeen commun de reference pour les langues.
Chapitre 2. Organisation du contenu de la discipline "Langue francaise"
1. Le volume du travail scolaire selon la discipline "Langue francaise" est :
1) en classe de 10e - 3 heures par semaine, 102 heures de l’annee scolaire;
2) en classe de 11e – 3 heures par semaine, 102 heures de l’annee scolaire.
2. Le programme scolaire contient les etapes de l'enseignement de la langue francaise (les classes) conformement aux niveaux de langue, les criteres d’evaluation de la langue selon competences (comprehension de l’oral, production orale, production ecrite, comprehension des ecrits), le plan a long terme pour toute la periode de l'enseignement (classes de 10e et 11e) avec le sujet, les buts de l'enseignement, les criteres d’evaluation et les resultats attendus selon les classes et les niveaux.
3. Le contenu du programme scolaire selon la discipline " Langue francaise" est structure selon les paragraphes de l'enseignement (Contenu, Comprehension de l’oral, Production orale, Production ecrite, Comprehension des ecrits, Utilisation de la langue francaise).

4. Les buts de l'enseignement désignés dans chaque chapitre permettent au professeur de planifier systématiquement le travail du développement de tous les aspects de langue (compréhension de l’oral, production orale, production écrite, compréhension des écrits), évaluer les compétences aquises des apprenants, les informer des étapes suivantes de l'apprentissage.
5. Dans le chapitre " Contenu " on présente les objectifs communs de l'enseignement de la langue française par classes.
6. Dans les chapitres " Compréhension de l’oral ", " Production orale ", " Production écrite ", " Compréhension des écrits " on préscrit les buts de l'enseignement selon les compétences langagières selon les niveaux de langue (B1.1, B1.2), l'acquisition desquels est orientée vers le résultat final de l'enseignement de la langue française.
7. Dans le chapitre "Utilisation de la langue française" l'apprenant fait connaissance avec les exigences de l'utilisation correcte des structures lexicales, grammaticales et syntaxiques de la langue française.
8. Contenu:
9. Classe de 10e (B1.1)
10. Aspect interculturel et communicatif :
1) participation à la communication interculturelle aux niveaux de vie sociau-culturelle avec les natifs ;
2) compréhension du contenu essentiel des discussions de longue durée, expression de son opinion ou interrogation sur les opinions des autres dans la conversation amicale, utilisation assez libre d'une grande quantité de moyens simples de langue pour exprimer presque n'importe quelle idée, décision des situations moins ordinaires de la vie ;
3) participation sans préparation à la conversation sur le sujet familier ;
4) dépose de la plainte ;
5) charge de son initiative dans l'interview/consultation ;
6) rédaction des textes simples cohérents sur des sujets familiers ou intéressants;
7) rédaction des lettres personnelles en présentant ses émotions personnelles et ses impressions ;
8) possession des connaissances de culture et de civilisation, connaissance des normes de la communication et des stéréotypes, des traits du caractère national et des particularités de la mentalité nationale des natifs, leur application dans la sphère réelle de langue et de culture ;
9) connaissances des règles de la construction des énonciations, leur groupement au texte ;
10) utilisation des énocés pour effectuer de diverses fonctions communicatives;
11) construction successive de l'énonciation conformément aux modèles de la coopération.
11. Aspect éducatif :
1) formation de l’attitude positive à la langue française et la culture ;

4. Les buts de l'enseignement designes dans chaque chapitre permettent au professeur de planifier systematiquement le travail du developpement de tous les aspects de langue (comprehension de l’oral, production orale, production ecrite, comprehension des ecrits), evaluer les competences aquises des apprenants, les informer des etapes suivantes de l'apprentissage.
5. Dans le chapitre " Contenu " on presente les objectifs communs de l'enseignement de la langue francaise par classes.
6. Dans les chapitres " Comprehension de l’oral ", " Production orale ", " Production ecrite ", " Comprehension des ecrits " on prescrit les buts de l'enseignement selon les competences langagieres selon les niveaux de langue (B1.1, B1.2), l'acquisition desquels est orientee vers le resultat final de l'enseignement de la langue francaise.
7. Dans le chapitre "Utilisation de la langue francaise" l'apprenant fait connaissance avec les exigences de l'utilisation correcte des structures lexicales, grammaticales et syntaxiques de la langue francaise.
8. Contenu:
9. Classe de 10e (B1.1)
10. Aspect interculturel et communicatif :
1) participation a la communication interculturelle aux niveaux de vie sociau-culturelle avec les natifs ;
2) comprehension du contenu essentiel des discussions de longue duree, expression de son opinion ou interrogation sur les opinions des autres dans la conversation amicale, utilisation assez libre d'une grande quantite de moyens simples de langue pour exprimer presque n'importe quelle idee, decision des situations moins ordinaires de la vie ;
3) participation sans preparation a la conversation sur le sujet familier ;
4) depose de la plainte ;
5) charge de son initiative dans l'interview/consultation ;
6) redaction des textes simples coherents sur des sujets familiers ou interessants;
7) redaction des lettres personnelles en presentant ses emotions personnelles et ses impressions ;
8) possession des connaissances de culture et de civilisation, connaissance des normes de la communication et des stereotypes, des traits du caractere national et des particularites de la mentalite nationale des natifs, leur application dans la sphere reelle de langue et de culture ;
9) connaissances des regles de la construction des enonciations, leur groupement au texte ;
10) utilisation des enoces pour effectuer de diverses fonctions communicatives;
11) construction successive de l'enonciation conformement aux modeles de la cooperation.
11. Aspect educatif :
1) formation de l’attitude positive a la langue francaise et la culture ;

2) respect de divers points de vue, manifestation de la tolérance, du sens civique pour la Patrie.
12. Aspect instructif :
lévation du niveau de culture, de l’intelligence, de la connaissance du pays de la langue étudiée, du monde entier en employant la langue française.
13. Aspect pratique :
1) développement des compétences langagières et de la perspicacité linguistique ; intérêt pour l'apprentissage de la langue française, développement des caractéristiques positives de la personnalité : la volonté, la mémoire, etc. ;
2) utilisation de la littérature référentielle, des nouvelles technologies de l'enseignement assurant l'efficacité de l'apprentissage de la langue dans les paramètres donnés ;
3) exposé logique et successif de ses idées, discussion sur des sujets courants, décision des situations comminicatives inhabituelles ;
4) possession de larges représentations sur le succès des cultures nationales (propre et de langue étrangère) dans le développement de la culture humaine et sur le rôle de la langue maternelle et la culture et leur reflet dans la culture étrangère.
14. Aspect stratégique:
1)possession des caractéristiques principales la personnalité linguistique secondaire qui est de manière autonome capable et prête à la communication en langue étrangère.
15. Classe de 11e (B1.2)
16. Aspect interculturel et communicatif :
1) communication avec succès presque à tous les niveaux de vie avec les natifs ;
2) compréhension en détail du contenu essentiel des discussions de longue durée ;
3) compréhension du message-demande sur quelques problèmes ;
4) mise à disposition de l’information nécessaire en train des interviews/consultations (par exemple, décription des symptômes au médecin);
5) explication pourquoi il y a un problème ;
6) exposé en bref du sujet du récit, de l’article, du contenu de la conversation, de la discussion, du film documentaire ;
7) expression de son opinion et réponse à une série de questions ;
8) participation dans la conversation préparée d'avance en contrôlant et en confirmant l'information présentée, récit comment quelque chose se fait en donnant les instructions précises ;
9) échange de l'information sur les problèmes quotidiens et inhabituels ;
10) rédaction des essais courts et simples sur les sujets intéressés ;
11) possession des connaissances de culture et de civilisation, connaissance des normes de la communication et des stéréotypes, des traits du caractère national et des particularités de la mentalité nationale des natifs, leur application dans la sphère réelle de langue et de culture ;

2) respect de divers points de vue, manifestation de la tolerance, du sens civique pour la Patrie.
12. Aspect instructif :
levation du niveau de culture, de l’intelligence, de la connaissance du pays de la langue etudiee, du monde entier en employant la langue francaise.
13. Aspect pratique :
1) developpement des competences langagieres et de la perspicacite linguistique ; interet pour l'apprentissage de la langue francaise, developpement des caracteristiques positives de la personnalite : la volonte, la memoire, etc. ;
2) utilisation de la litterature referentielle, des nouvelles technologies de l'enseignement assurant l'efficacite de l'apprentissage de la langue dans les parametres donnes ;
3) expose logique et successif de ses idees, discussion sur des sujets courants, decision des situations comminicatives inhabituelles ;
4) possession de larges representations sur le succes des cultures nationales (propre et de langue etrangere) dans le developpement de la culture humaine et sur le role de la langue maternelle et la culture et leur reflet dans la culture etrangere.
14. Aspect strategique:
1)possession des caracteristiques principales la personnalite linguistique secondaire qui est de maniere autonome capable et prete a la communication en langue etrangere.
15. Classe de 11e (B1.2)
16. Aspect interculturel et communicatif :
1) communication avec succes presque a tous les niveaux de vie avec les natifs ;
2) comprehension en detail du contenu essentiel des discussions de longue duree ;
3) comprehension du message-demande sur quelques problemes ;
4) mise a disposition de l’information necessaire en train des interviews/consultations (par exemple, decription des symptomes au medecin);
5) explication pourquoi il y a un probleme ;
6) expose en bref du sujet du recit, de l’article, du contenu de la conversation, de la discussion, du film documentaire ;
7) expression de son opinion et reponse a une serie de questions ;
8) participation dans la conversation preparee d'avance en controlant et en confirmant l'information presentee, recit comment quelque chose se fait en donnant les instructions precises ;
9) echange de l'information sur les problemes quotidiens et inhabituels ;
10) redaction des essais courts et simples sur les sujets interesses ;
11) possession des connaissances de culture et de civilisation, connaissance des normes de la communication et des stereotypes, des traits du caractere national et des particularites de la mentalite nationale des natifs, leur application dans la sphere reelle de langue et de culture ;

12) connaissances des règles de la construction des énonciations, leur groupement au texte ;
13) utilisation des énonciations d’une manière autonome et sans conscience pour effectuer de diverses fonctions communicatives; savoir successivement construire l'énonciation conformément aux modèles de la coopération ;
14) construction successive de l'énonciation conformément aux modèles de la coopération.
17. Aspect éducatif :
1) formation de l’attitude positive à la langue française et la culture;
2) respect de divers points de vue, manifestation de la tolérance, du sens civique pour la Patrie.
18. Aspect instructif :
1) élévation du niveau de culture, de l’intelligence, de la connaissance du pays de la langue étudiée, du monde entier en employant la langue française.
19. Aspect pratique :
1) développement des compétences langagières et de la perspicacité linguistique ; intérêt pour l'apprentissage de la langue française, développement des caractéristiques positives de la personnalité : la volonté, la mémoire, etc. ;
2) utilisation de la littérature référentielle, des nouvelles technologies de l'enseignement assurant l'efficacité de l'apprentissage de la langue dans les paramètres donnés ;
3) exposé logique et successif de ses idées, discussion sur des sujets courants, décision des situations comminicatives inhabituelles ;
4) possession de larges représentations sur le succès des cultures nationales (propre et de langue étrangère) dans le développement de la culture humaine et sur le rôle de la langue maternelle et la culture et leur reflet dans la culture étrangère.
20. Aspect stratégique:
1) possession des caractéristiques principales la personnalité linguistique secondaire qui est de manière autonome capable et prête à la communication en langue étrangère.
Chapitre 3. Système des objectifs d’apprentissage
21. Les objectifs d’apprentissage dans le programme sont présentés par le codage. Dans le code la première chiffre désigne la classe, la deuxième chiffre désigne le sous-chapitre, la troisième montre le numérotage de l'objet.
1) Compréhension de l’oral
L'apprenant doit:
Classe de 10e
Classe de11e
1.1
1.2
10.1.1 - comprendre les pointsessentiels quand un langageclair et standard est utilisé et s’ils’agit de sujets familiers concernant l’école, lesloisirs, etc.
11.1.1 - comprendre les points essentiels quand un langage clair et standard est utilisé et s’il s’agit de sujets familiers concernant la sphère professionnelle
10.1.2 - comprendre une information factuelle directe sur des sujets de la vie quotidienne ou relatifs aux études en reconnaissant les messages généraux et les points de détail, à condition que l’articulation soit claire et l’accent courant.

12) connaissances des regles de la construction des enonciations, leur groupement au texte ;
13) utilisation des enonciations d’une maniere autonome et sans conscience pour effectuer de diverses fonctions communicatives; savoir successivement construire l'enonciation conformement aux modeles de la cooperation ;
14) construction successive de l'enonciation conformement aux modeles de la cooperation.
17. Aspect educatif :
1) formation de l’attitude positive a la langue francaise et la culture;
2) respect de divers points de vue, manifestation de la tolerance, du sens civique pour la Patrie.
18. Aspect instructif :
1) elevation du niveau de culture, de l’intelligence, de la connaissance du pays de la langue etudiee, du monde entier en employant la langue francaise.
19. Aspect pratique :
1) developpement des competences langagieres et de la perspicacite linguistique ; interet pour l'apprentissage de la langue francaise, developpement des caracteristiques positives de la personnalite : la volonte, la memoire, etc. ;
2) utilisation de la litterature referentielle, des nouvelles technologies de l'enseignement assurant l'efficacite de l'apprentissage de la langue dans les parametres donnes ;
3) expose logique et successif de ses idees, discussion sur des sujets courants, decision des situations comminicatives inhabituelles ;
4) possession de larges representations sur le succes des cultures nationales (propre et de langue etrangere) dans le developpement de la culture humaine et sur le role de la langue maternelle et la culture et leur reflet dans la culture etrangere.
20. Aspect strategique:
1) possession des caracteristiques principales la personnalite linguistique secondaire qui est de maniere autonome capable et prete a la communication en langue etrangere.
Chapitre 3. Systeme des objectifs d’apprentissage
21. Les objectifs d’apprentissage dans le programme sont presentes par le codage. Dans le code la premiere chiffre designe la classe, la deuxieme chiffre designe le sous-chapitre, la troisieme montre le numerotage de l'objet.
1) Comprehension de l’oral
L'apprenant doit:
Classe de 10e
Classe de11e
1.1
1.2
10.1.1 - comprendre les pointsessentiels quand un langageclair et standard est utilise et s’ils’agit de sujets familiers concernant l’ecole, lesloisirs, etc.
11.1.1 - comprendre les points essentiels quand un langage clair et standard est utilise et s’il s’agit de sujets familiers concernant la sphere professionnelle
10.1.2 - comprendre une information factuelle directe sur des sujets de la vie quotidienne ou relatifs aux etudes en reconnaissant les messages generaux et les points de detail, a condition que l’articulation soit claire et l’accent courant.

11.1.2 - comprendre les messages generaux et les points de detail sur des sujets de la vie quotidienne relatifs aux études et aux activités professionnelles
10.1.3 - suivre les points principaux d’une longue discussion se déroulant en sa présence, à condition que la langue soit standard et clairement articulée
11.1.3 - suivre les points principaux d’une longue discussion se déroulant en sa présence, à condition que la langue soit standard et clairement articulée
10.1.4 - suivre une conférence ou un exposé dans le domaine scolaire à condition que le sujet soit familier et la presentation directe, simple et clairement structurée
11.1.4 - suivre une conférence ou un exposé dans le domaine scolaire et professionnel à condition que le sujet soit familier et la presentation directe, simple et clairement structurée
10.1.5 - suivre le plan général d’exposés courts sur des sujets familiers à condition que la langue en soit standard et clairement articulée
11.1.5 - suivre le plan général d’exposés courts en détail sur des sujets familiers à condition que la langue en soit standard et clairement articulée
10.1.6 - comprendre des informations techniques simples, tels que des modes d’emploi pour un équipement d’usage courant
11.1.6 - comprendre des informations techniques en détail
10.1.7 - comprendre l’information essentiel contenue dans la plupart des documents enregistrés ou radiodiffusés, dont le sujet est d’intérêt personnel et la langue standard clairement articulée
11.1.7 - comprendre les points principaux des bulletins d’information radiophoniques et de documents enregistrés simples,sur un sujet familier, si le débit est assez lent et la langue relativement articulée
10.1.8 - comprendre une grande partie des programmes télévisés sur des sujets d’intérêt personnel, tels que brèves interviews, conférences et journal télévisé si le débit est relativement lent et la langue assez clairement articulée
11.1.8 - comprendre une grande partie des programmes télévisés sur des sujets d’intérêt personnel, tels que brèves interviews, conférences et journal télévisé si le débit est relativement lent et la langue assez clairement articulée
2) Production orale
L'apprenant doit:
Classe de 10e
Classe de11e
1.1
1.2
10.2.1 - mener à assez bien une description directe et non compliquée de sujets variés dans son domaine en la présentant comme une succession linéaire de points
11.2.1 - mener à bien une description directe et non compliquée de sujets variés dans son domaine en la présentant comme une succession linéaire de points

11.1.2 - comprendre les messages generaux et les points de detail sur des sujets de la vie quotidienne relatifs aux etudes et aux activites professionnelles
10.1.3 - suivre les points principaux d’une longue discussion se deroulant en sa presence, a condition que la langue soit standard et clairement articulee
11.1.3 - suivre les points principaux d’une longue discussion se deroulant en sa presence, a condition que la langue soit standard et clairement articulee
10.1.4 - suivre une conference ou un expose dans le domaine scolaire a condition que le sujet soit familier et la presentation directe, simple et clairement structuree
11.1.4 - suivre une conference ou un expose dans le domaine scolaire et professionnel a condition que le sujet soit familier et la presentation directe, simple et clairement structuree
10.1.5 - suivre le plan general d’exposes courts sur des sujets familiers a condition que la langue en soit standard et clairement articulee
11.1.5 - suivre le plan general d’exposes courts en detail sur des sujets familiers a condition que la langue en soit standard et clairement articulee
10.1.6 - comprendre des informations techniques simples, tels que des modes d’emploi pour un equipement d’usage courant
11.1.6 - comprendre des informations techniques en detail
10.1.7 - comprendre l’information essentiel contenue dans la plupart des documents enregistres ou radiodiffuses, dont le sujet est d’interet personnel et la langue standard clairement articulee
11.1.7 - comprendre les points principaux des bulletins d’information radiophoniques et de documents enregistres simples,sur un sujet familier, si le debit est assez lent et la langue relativement articulee
10.1.8 - comprendre une grande partie des programmes televises sur des sujets d’interet personnel, tels que breves interviews, conferences et journal televise si le debit est relativement lent et la langue assez clairement articulee
11.1.8 - comprendre une grande partie des programmes televises sur des sujets d’interet personnel, tels que breves interviews, conferences et journal televise si le debit est relativement lent et la langue assez clairement articulee
2) Production orale
L'apprenant doit:
Classe de 10e
Classe de11e
1.1
1.2
10.2.1 - mener a assez bien une description directe et non compliquee de sujets varies dans son domaine en la presentant comme une succession lineaire de points
11.2.1 - mener a bien une description directe et non compliquee de sujets varies dans son domaine en la presentant comme une succession lineaire de points

10.2.2 - faire une description directe et simple de sujets familiers variés dans le cadre de son domaine d’intérêt, en décrivant ses sentiments et ses réactions
11.2.2 - rapporter assez couramment une narration ou une description simples sous forme d’une suite de points, raconter une histoire ou l'intrigue d'un livre ou d'un film et exprimer mes réactions
10.2.3 - développer une argumentation suffisamment bien pour être compris sans difficulté la plupart du temps
11.2.3 - expliquer, argumenter le point de vue et estimer le point de vue de l'interlocuteur sur les sujets totaux et d'étude
10.2.4 - donner brièvement raisons et explications relatives à des opinions, projets et actions
11.2.4 - donner brièvement raisons et explications relatives à des opinions, projets et actions
10.2.5 - faire de brèves annonces préparées sur un sujet proche des faits quotidiens dans son domaine scolaire, éventuellement même avec un accent et une intonation étrangers qui n’empêchent pas d’être clairement intelligible
11.2.5 - faire de brèves annonces préparées sur un sujet total dans son domaine scolaire et professionnel, éventuellement même avec un accent et une intonation étrangers qui n’empêchent pas d’être clairement intelligible
10.2.6 - faire un exposé simple et direct, préparé, sur un sujet familier dans son domaine qui soit assez clair pour être suivi sans difficulté la plupart du temps et dans lequel les points importants soient expliqués avec assez de précision
11.2.6 - faire un exposé détaillé sur un sujet familier dans son domaine qui soit assez clair pour être suivi sans difficulté la plupart du temps et dans lequel les points importants soient expliqués avec assez de précision
10.2.7 - gérer les questions qui suivent mais peut devoir faire répéter si le débit était rapide
11.2.7 - gérer les questions qui suivent mais peut devoir faire répéter si le débit était rapide
10.2.8 -
relater en général ses expériences en décrivant ses sentiments et ses réactions
11.2.8 -
relater en détail ses expériences en décrivant ses sentiments et ses réactions
3) Compréhension des écrits
L'apprenant doit:
Classe de 10e
Classe de11e
1.1
1.2
10.3.1 - lire des textes factuels directs sur des sujets relatifs à son domaine et à ses intérêts avec un niveau satisfaisant de compréhension
11.3.1 - comprendre dans les détails les textes simples contenant l'information réelle au sujet intéressant
10.3.2 - comprendre la description d’événements, de sentiments et de souhaits suffisamment bien pour entretenir une correspondance régulière avec un correspondant ami

10.2.2 - faire une description directe et simple de sujets familiers varies dans le cadre de son domaine d’interet, en decrivant ses sentiments et ses reactions
11.2.2 - rapporter assez couramment une narration ou une description simples sous forme d’une suite de points, raconter une histoire ou l'intrigue d'un livre ou d'un film et exprimer mes reactions
10.2.3 - developper une argumentation suffisamment bien pour etre compris sans difficulte la plupart du temps
11.2.3 - expliquer, argumenter le point de vue et estimer le point de vue de l'interlocuteur sur les sujets totaux et d'etude
10.2.4 - donner brievement raisons et explications relatives a des opinions, projets et actions
11.2.4 - donner brievement raisons et explications relatives a des opinions, projets et actions
10.2.5 - faire de breves annonces preparees sur un sujet proche des faits quotidiens dans son domaine scolaire, eventuellement meme avec un accent et une intonation etrangers qui n’empechent pas d’etre clairement intelligible
11.2.5 - faire de breves annonces preparees sur un sujet total dans son domaine scolaire et professionnel, eventuellement meme avec un accent et une intonation etrangers qui n’empechent pas d’etre clairement intelligible
10.2.6 - faire un expose simple et direct, prepare, sur un sujet familier dans son domaine qui soit assez clair pour etre suivi sans difficulte la plupart du temps et dans lequel les points importants soient expliques avec assez de precision
11.2.6 - faire un expose detaille sur un sujet familier dans son domaine qui soit assez clair pour etre suivi sans difficulte la plupart du temps et dans lequel les points importants soient expliques avec assez de precision
10.2.7 - gerer les questions qui suivent mais peut devoir faire repeter si le debit etait rapide
11.2.7 - gerer les questions qui suivent mais peut devoir faire repeter si le debit etait rapide
10.2.8 -
relater en general ses experiences en decrivant ses sentiments et ses reactions
11.2.8 -
relater en detail ses experiences en decrivant ses sentiments et ses reactions
3) Comprehension des ecrits
L'apprenant doit:
Classe de 10e
Classe de11e
1.1
1.2
10.3.1 - lire des textes factuels directs sur des sujets relatifs a son domaine et a ses interets avec un niveau satisfaisant de comprehension
11.3.1 - comprendre dans les details les textes simples contenant l'information reelle au sujet interessant
10.3.2 - comprendre la description d’evenements, de sentiments et de souhaits suffisamment bien pour entretenir une correspondance reguliere avec un correspondant ami

11.3.2 - comprendre la description d’événements, de sentiments et de souhaits suffisamment bien pour entretenir une correspondance régulière avec un correspondant ami
10.3.3 - parcourir un texte assez long pour y localiser une information cherchée et peut réunir des informations provenant de différentes parties du texte ou de textes différents afin d’accomplir une tâche spécifique
11.3.3 - parcourir un texte long pour y localiser une information cherchée et peut réunir des informations provenant de différentes parties du texte ou de textes différents afin d’accomplir une tâche spécifique
10.3.4 - trouver et comprendre l’information pertinente dans des écrits quotidiens tels que lettres, prospectus et courts documents officiels
11.3.4 - lire de longs textes de belles lettres dans le cadre de certains sujets inconnus généraux et d'étude
10.3.5 - saisir quelles conclusions principales sont faites dans les textes évidemment dirigés sur la preuve de quelque point de vue
11.3.5 - saisir le fil des raisonnements selon le sujet abordé dans le texte
10.3.6 - reconnaître les points significatifs d’un article de journal direct et non complexe sur un sujet familier
11.3.6 - reconnaître les points significatifs d’un article de journal de différents type sur un sujet familier
10.3.7 - comprendre le mode d’emploi d’un appareil s’il est direct, non complexe et rédigé clairement
11.3.7 - comprendre le mode d’emploi d’un appareil
10.3.8 - utiliser certaines ressources inconnues en papier et en chiffre pour le contrôle de la signification et l'élargissement de la compréhension
11.3.8 - utiliser certaines ressources inconnues en papier et en chiffre pour le contrôle de la signification et l'élargissement de la compréhension
10.3.9 - définir les non-conformités dans les arguments amenés dans les textes courts surdes sujets généraux et d'étude
11.3.9 - définir les non-conformités dans les arguments amenés dans les textes longssur des sujets généraux et d'étude
4) Production écrite
L'apprenant doit:
Classe de 10e
Classe de 11e
1.1
1.2
10.4.1 - écrire des textes articulés simplement sur une gamme de sujets variés dans son domaine en liant une série d’éléments discrets en une séquence linéaire
11.4.1 - écrire des textes articulés simplement sur une gamme de sujets variés dans son domaine en liant une série d’éléments discrets en une séquence linéaire
10.4.2 - écrire des descriptions détaillées simples et directes sur une gamme étendue de sujets familiers dans le cadre de son domaine d’intérêt
11.4.2 - décrire l'expérience, en formulant les sentiments et la réaction à lui au texte simple cohérent

11.3.2 - comprendre la description d’evenements, de sentiments et de souhaits suffisamment bien pour entretenir une correspondance reguliere avec un correspondant ami
10.3.3 - parcourir un texte assez long pour y localiser une information cherchee et peut reunir des informations provenant de differentes parties du texte ou de textes differents afin d’accomplir une tache specifique
11.3.3 - parcourir un texte long pour y localiser une information cherchee et peut reunir des informations provenant de differentes parties du texte ou de textes differents afin d’accomplir une tache specifique
10.3.4 - trouver et comprendre l’information pertinente dans des ecrits quotidiens tels que lettres, prospectus et courts documents officiels
11.3.4 - lire de longs textes de belles lettres dans le cadre de certains sujets inconnus generaux et d'etude
10.3.5 - saisir quelles conclusions principales sont faites dans les textes evidemment diriges sur la preuve de quelque point de vue
11.3.5 - saisir le fil des raisonnements selon le sujet aborde dans le texte
10.3.6 - reconnaitre les points significatifs d’un article de journal direct et non complexe sur un sujet familier
11.3.6 - reconnaitre les points significatifs d’un article de journal de differents type sur un sujet familier
10.3.7 - comprendre le mode d’emploi d’un appareil s’il est direct, non complexe et redige clairement
11.3.7 - comprendre le mode d’emploi d’un appareil
10.3.8 - utiliser certaines ressources inconnues en papier et en chiffre pour le controle de la signification et l'elargissement de la comprehension
11.3.8 - utiliser certaines ressources inconnues en papier et en chiffre pour le controle de la signification et l'elargissement de la comprehension
10.3.9 - definir les non-conformites dans les arguments amenes dans les textes courts surdes sujets generaux et d'etude
11.3.9 - definir les non-conformites dans les arguments amenes dans les textes longssur des sujets generaux et d'etude
4) Production ecrite
L'apprenant doit:
Classe de 10e
Classe de 11e
1.1
1.2
10.4.1 - ecrire des textes articules simplement sur une gamme de sujets varies dans son domaine en liant une serie d’elements discrets en une sequence lineaire
11.4.1 - ecrire des textes articules simplement sur une gamme de sujets varies dans son domaine en liant une serie d’elements discrets en une sequence lineaire
10.4.2 - ecrire des descriptions detaillees simples et directes sur une gamme etendue de sujets familiers dans le cadre de son domaine d’interet
11.4.2 - decrire l'experience, en formulant les sentiments et la reaction a lui au texte simple coherent

10.4.3 - écrire de brefs essais simples sur des sujets d’intérêt général
11.4.3 - additionner et communiquer assez librement opinion au sujet de l'information recueillie réelle sur les connaissances journalier et les problèmes sociaux se trouvant dans le cadre du champ d'activité
10.4.4 - écrire les lettres personnelles et les notes, en demandant l'information simple nécessaire, en exposant nettement ce que trouve important
11.4.4 - écrire les lettres personnelles et les notes, en demandant l'information simple nécessaire, en exposant nettement ce que trouve important
10.4.5 - écrire les lettres personnelles, en décrivant assez en détail l'expérience, les événements et les sentiments
11.4.5 - écrire les lettres personnelles, en racontant des nouvelles et les idées selon les sujets abstraits ou les sujets concernant la culture: les musiques, les films
10.4.6 - inscrire les messages contenant les questions, les problèmes expliquant
11.4.6 - écrire les notes avec une importante information courte aux amis, aux professeurs, au personnel ou celui qui figure dans la vie journalière, en exposant intélligiblement ce que trouve important
10.4.7 - faire sous la dictée les inscriptions assez exactes, de qui on peut se servir plus tard, à condition qu'il s'agit du sujet intéressant
11.4.7 - faire l'inscription en forme de la liste des moments clés pendant le cours simple, à condition que le sujet soit familier, les paroles sont simples et est prononcé nettement, sur le dialecte normatif
10.4.8 - paraphraser par la langue simple les fragments courts écrits, en utilisant la formulation et la structure du texte initial
11.4.8 - paraphraser par la langue simple les fragments courts écrits, en utilisant la formulation et la structure du texte initial
10.4.9 - reproduire l’histoire à l’écrit
10.4.9 - reproduire l’histoire à l’écrit
5) Utilisation de la langue
L'apprenant doit:
Classe de 10e
Classe de 11e
1.1
1.2
10.5.1 - utiliser les noms abstraits composés et les groupes nominatifs composéssur des sujets familiers généraux et d'étude ainsi que des sujets inconnus
11.5.1 - utiliser les noms abstraits composés et les groupes nominatifs composés sur des sujets familiers généraux et d'étude ainsi que des sujets inconnus
10.5.2 - utiliser de divers adjectifs quantitatifs pour les noms calculables et incalculables sur des sujets généraux et d'étude familiers
11.5.2 - utiliser les adjectifs quantitatifs pour les noms calculables incalculables et les groupes nominatifs des sujets généraux et d'étude inconnus

10.4.3 - ecrire de brefs essais simples sur des sujets d’interet general
11.4.3 - additionner et communiquer assez librement opinion au sujet de l'information recueillie reelle sur les connaissances journalier et les problemes sociaux se trouvant dans le cadre du champ d'activite
10.4.4 - ecrire les lettres personnelles et les notes, en demandant l'information simple necessaire, en exposant nettement ce que trouve important
11.4.4 - ecrire les lettres personnelles et les notes, en demandant l'information simple necessaire, en exposant nettement ce que trouve important
10.4.5 - ecrire les lettres personnelles, en decrivant assez en detail l'experience, les evenements et les sentiments
11.4.5 - ecrire les lettres personnelles, en racontant des nouvelles et les idees selon les sujets abstraits ou les sujets concernant la culture: les musiques, les films
10.4.6 - inscrire les messages contenant les questions, les problemes expliquant
11.4.6 - ecrire les notes avec une importante information courte aux amis, aux professeurs, au personnel ou celui qui figure dans la vie journaliere, en exposant intelligiblement ce que trouve important
10.4.7 - faire sous la dictee les inscriptions assez exactes, de qui on peut se servir plus tard, a condition qu'il s'agit du sujet interessant
11.4.7 - faire l'inscription en forme de la liste des moments cles pendant le cours simple, a condition que le sujet soit familier, les paroles sont simples et est prononce nettement, sur le dialecte normatif
10.4.8 - paraphraser par la langue simple les fragments courts ecrits, en utilisant la formulation et la structure du texte initial
11.4.8 - paraphraser par la langue simple les fragments courts ecrits, en utilisant la formulation et la structure du texte initial
10.4.9 - reproduire l’histoire a l’ecrit
10.4.9 - reproduire l’histoire a l’ecrit
5) Utilisation de la langue
L'apprenant doit:
Classe de 10e
Classe de 11e
1.1
1.2
10.5.1 - utiliser les noms abstraits composes et les groupes nominatifs composessur des sujets familiers generaux et d'etude ainsi que des sujets inconnus
11.5.1 - utiliser les noms abstraits composes et les groupes nominatifs composes sur des sujets familiers generaux et d'etude ainsi que des sujets inconnus
10.5.2 - utiliser de divers adjectifs quantitatifs pour les noms calculables et incalculables sur des sujets generaux et d'etude familiers
11.5.2 - utiliser les adjectifs quantitatifs pour les noms calculables incalculables et les groupes nominatifs des sujets generaux et d'etude inconnus

10.5.3 - utiliser de divers adjectifs complexes et les adjectifs ordinaires à titre des participes et les degré de comparaison sur des sujets généraux et d'étude familiers
11.5.3 - utiliser les adjectifs complexes et les adjectifs ordinaires à titre des participes, les structures comparatives à l'aide desquelles on peut former les structures comparatives sur des sujets généraux et d'étude inconnus
10.5.4 - utiliser les synonymes, les antonymes et d'autres mots-outils à titre des prédeterminatifs sur des sujets généraux et d'étude familiers
11.5.4 - utiliser les mots déterminants et prédéterminantssur des sujets généraux et d'étude inconnus
10.5.5 - utiliser les questions qui comprennent de différentes formes temporelles et modales des verbes sur des sujets généraux et d'étude familiers
11.5.5 - utiliser de différents types des questions sur des sujets généraux et d'étudeinconnus
10.5.6 - utiliser les pronoms, y compris le pronom indéfini "on" et les pronoms quantitatifs sur des sujets généraux et d'étude familiers
11.5.6 - utiliser les pronoms relatifs, demonstratifs, indéfinis quantitatifs et une grande quantité de pronoms sur des sujets généraux et d'étude familiers et partiellement inconnus
10.5.7 - utiliser la variété des formes achevées simples, y compris certaines formes passives, compléments circonstanciels de temps et de lieu sur des sujets généraux et d'étude familiers
11.5.7 - utiliser la variété des formes achevées simples, y compris certaines formes passives, compléments circonstanciels de temps et de lieu sur des sujets généraux et d'étude inconnus
10.5.8 - utiliser de diverses formes du futur, y compris la forme passivesur des sujets généraux et d'étude familiers
11.5.8 - utiliser de diverses formes du futur, y compris la forme passive sur des sujets généraux et d'étude inconnus
10.5.9 - utiliser une grande variété de formes actives et passives simples du Présent et du Passé au discours direct et indirect sur des sujets généraux et d'étude familiers
11.5.9 - utiliser une grande variété de formes actives et passives simples du Présent et du Passé au discours direct et indirect sur des sujets généraux et d'étude inconnus
10.5.10 - utiliser les formes du présent continu et les formes inacchévees au passé, y compris la variété des formes passives sur des sujets généraux et d'étude familiers
11.5.10 - utiliser les formes du présent continu et les formes inacchévees au passé, y compris la variété des formes passives sur des sujets généraux et d'étude inconnus
10.5.11 - utiliser une grande variété de formes présentées pour les demandes, les questions et les ordres, y compris les questions indirectes et insérées sur des sujets généraux et d'étude familiers

10.5.3 - utiliser de divers adjectifs complexes et les adjectifs ordinaires a titre des participes et les degre de comparaison sur des sujets generaux et d'etude familiers
11.5.3 - utiliser les adjectifs complexes et les adjectifs ordinaires a titre des participes, les structures comparatives a l'aide desquelles on peut former les structures comparatives sur des sujets generaux et d'etude inconnus
10.5.4 - utiliser les synonymes, les antonymes et d'autres mots-outils a titre des predeterminatifs sur des sujets generaux et d'etude familiers
11.5.4 - utiliser les mots determinants et predeterminantssur des sujets generaux et d'etude inconnus
10.5.5 - utiliser les questions qui comprennent de differentes formes temporelles et modales des verbes sur des sujets generaux et d'etude familiers
11.5.5 - utiliser de differents types des questions sur des sujets generaux et d'etudeinconnus
10.5.6 - utiliser les pronoms, y compris le pronom indefini "on" et les pronoms quantitatifs sur des sujets generaux et d'etude familiers
11.5.6 - utiliser les pronoms relatifs, demonstratifs, indefinis quantitatifs et une grande quantite de pronoms sur des sujets generaux et d'etude familiers et partiellement inconnus
10.5.7 - utiliser la variete des formes achevees simples, y compris certaines formes passives, complements circonstanciels de temps et de lieu sur des sujets generaux et d'etude familiers
11.5.7 - utiliser la variete des formes achevees simples, y compris certaines formes passives, complements circonstanciels de temps et de lieu sur des sujets generaux et d'etude inconnus
10.5.8 - utiliser de diverses formes du futur, y compris la forme passivesur des sujets generaux et d'etude familiers
11.5.8 - utiliser de diverses formes du futur, y compris la forme passive sur des sujets generaux et d'etude inconnus
10.5.9 - utiliser une grande variete de formes actives et passives simples du Present et du Passe au discours direct et indirect sur des sujets generaux et d'etude familiers
11.5.9 - utiliser une grande variete de formes actives et passives simples du Present et du Passe au discours direct et indirect sur des sujets generaux et d'etude inconnus
10.5.10 - utiliser les formes du present continu et les formes inacchevees au passe, y compris la variete des formes passives sur des sujets generaux et d'etude familiers
11.5.10 - utiliser les formes du present continu et les formes inacchevees au passe, y compris la variete des formes passives sur des sujets generaux et d'etude inconnus
10.5.11 - utiliser une grande variete de formes presentees pour les demandes, les questions et les ordres, y compris les questions indirectes et inserees sur des sujets generaux et d'etude familiers

11.5.11 - utiliser une grande variété de formes présentées pour les demandes, les questions et les ordres, y compris les questions indirectes sur des sujets généraux et d'étude inconnus
10.5.12 - utiliser une grande variété de formes des adverbes comparatifsréguliers et irrégulierssur des sujets généraux et d'étude familiers
11.5.12 - utiliser une grande variété de formes des adverbes comparatifs réguliers et irréguliers sur des sujets généraux et d'étude inconnus
10.5.13 - utiliser les formes modales du passé pour exprimer le regret, la critique sur des sujets généraux et d'étude familiers
11.5.13 - utiliser les formes modales du passé pour exprimer le regret, la critique sur des sujets généraux et d'étude familiers et partiellement inconnus
10.5.14 - utiliser les prépositions devant les noms et les adjectifs, les noms géographiques sur des sujets généraux et d'étude familiers
11.5.14 - utiliser les prépositions devant les noms et les adjectifs, les noms géographiques sur des sujets généraux et d'étude familierset partiellement inconnus
10.5.15 - utiliser les formes de l'infinitif après les verbes et les adjectifs;les formes du gérondif et du Subjonctif et commencer à utiliser les verbes de phrase sur des sujets généraux et d'étude familiers
11.5.15 - utiliser les formes de l'infinitif des verbes, du gérondif utiliser les verbes de phrase, les propositions subordonnées composéesde but, de condition, de mode d'emploisur des sujets généraux et d'étude familiers
10.5.16 - utiliser de différentes conjonctions, le conditionnel avec " SI "sur des sujets généraux et d'étude familiers
11.5.16 - utiliser le conditionnel avec SI, les structures infinitives (les compléments et les sujets composés); les constructions participes et impersonnelles dans les propositions sur des sujets généraux et d'étude familiers
10.5.17 - employer activement les formes de l'Indicatif et du Subjonctif des verbessur des sujets généraux et d'étude familiers
11.5.17 - employer activement les formes de l'Indicatif et du Subjonctif des verbes sur des sujets généraux et d'étude familierset partiellement inconnus
22. Ce programme scolaire est effectué en conformité avec le Plan à long terme du Programme scolaire de type de la discipline " Langue française " pour les classes de 10e à 11e au niveau de l’enseignement secondaire général d’après le nouveau contenu.
23. La répartition des heures dans le trimestre par section et dans les sections varie à la discrétion de l'enseignant.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету "Французский язык"
для 10-11 классов уровня основного среднего образования общественно-гуманитарного по обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Французский язык" для 10-11 классов уровня общего среднего образования общественно-гуманитарного направления по обновленному содержанию

11.5.11 - utiliser une grande variete de formes presentees pour les demandes, les questions et les ordres, y compris les questions indirectes sur des sujets generaux et d'etude inconnus
10.5.12 - utiliser une grande variete de formes des adverbes comparatifsreguliers et irregulierssur des sujets generaux et d'etude familiers
11.5.12 - utiliser une grande variete de formes des adverbes comparatifs reguliers et irreguliers sur des sujets generaux et d'etude inconnus
10.5.13 - utiliser les formes modales du passe pour exprimer le regret, la critique sur des sujets generaux et d'etude familiers
11.5.13 - utiliser les formes modales du passe pour exprimer le regret, la critique sur des sujets generaux et d'etude familiers et partiellement inconnus
10.5.14 - utiliser les prepositions devant les noms et les adjectifs, les noms geographiques sur des sujets generaux et d'etude familiers
11.5.14 - utiliser les prepositions devant les noms et les adjectifs, les noms geographiques sur des sujets generaux et d'etude familierset partiellement inconnus
10.5.15 - utiliser les formes de l'infinitif apres les verbes et les adjectifs;les formes du gerondif et du Subjonctif et commencer a utiliser les verbes de phrase sur des sujets generaux et d'etude familiers
11.5.15 - utiliser les formes de l'infinitif des verbes, du gerondif utiliser les verbes de phrase, les propositions subordonnees composeesde but, de condition, de mode d'emploisur des sujets generaux et d'etude familiers
10.5.16 - utiliser de differentes conjonctions, le conditionnel avec " SI "sur des sujets generaux et d'etude familiers
11.5.16 - utiliser le conditionnel avec SI, les structures infinitives (les complements et les sujets composes); les constructions participes et impersonnelles dans les propositions sur des sujets generaux et d'etude familiers
10.5.17 - employer activement les formes de l'Indicatif et du Subjonctif des verbessur des sujets generaux et d'etude familiers
11.5.17 - employer activement les formes de l'Indicatif et du Subjonctif des verbes sur des sujets generaux et d'etude familierset partiellement inconnus
22. Ce programme scolaire est effectue en conformite avec le Plan a long terme du Programme scolaire de type de la discipline " Langue francaise " pour les classes de 10e a 11e au niveau de l’enseignement secondaire general d’apres le nouveau contenu.
23. La repartition des heures dans le trimestre par section et dans les sections varie a la discretion de l'enseignant.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің 10-11-сыныптарына
арналған қоғамдық-
гуманитарлық бағыттағы
бағыттағы "Француз тілі"
оқу пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасына қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11-сыныптарына арналған қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы бағыттағы "Француз тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша       ұзақ мерзімді жоспар

1) Classe de 10e:
Sujet
Chapitres
Les objectifs d’apprentissage.
1.Garanties sociales – réussite de l'État:
1.1
Sécurité sociale et garanties
1.2
Position civique active
Compréhension de l’oral
10.1.1 - comprendre les pointsessentiels quand un langageclair et standard est utilisé et s’ils’agit de sujets familiers concernant l’école, lesloisirs, etc.;
10.1.3 - suivre les points principaux d’une longue discussion se déroulant en sa présence, à condition que la langue soit standard et clairement articulée;
10.1.5 - suivre le plan général d’exposés courts sur des sujets familiers à condition que la langue en soit standard et clairement articulée;
10.1.8 - comprendre une grande partie des programmes télévisés sur des sujets d’intérêt personnel, tels que brèves interviews, conférences et journal télévisé si le débit est relativement lent et la langue assez clairement articulée
Production orale
10.2.1 - mener à assez bien une description directe et non compliquée de sujets variés dans son domaine en la présentant comme une succession linéaire de points;
10.2.2 - faire une description directe et simple de sujets familiers variés dans le cadre de son domaine d’intérêt, en décrivant ses sentiments et ses réactions;
10.2.3 - développer une argumentation suffisamment bien pour être compris sans difficulté la plupart du temps;
10.2.4 - donner brièvement raisons et explications relatives à des opinions, projets et actions;
10.2.5 - faire de brèves annonces préparées sur un sujet proche des faits quotidiens dans son domaine scolaire, éventuellement même avec un accent et une intonation étrangers qui n’empêchent pas d’être clairement intelligible;
10.2.7 - gérer les questions qui suivent mais peut devoir faire répéter si le débit était rapide;
10.2.8 - relater en général ses expériences en décrivant ses sentiments et ses réactions
Compréhension des écrits
10.3.1 - lire des textes factuels directs sur des sujets relatifs à son domaine et à ses intérêts avec un niveau satisfaisant de compréhension;
10.3.3 - parcourir un texte assez long pour y localiser une information cherchée et peut réunir des informations provenant de différentes parties du texte ou de textes différents afin d’accomplir une tâche spécifique;
10.3.4 - trouver et comprendre l’information pertinente dans des écrits quotidiens tels que lettres, prospectus et courts documents officiels;
10.3.5 - saisir, quelles conclusions principales sont faites dans les textes évidemment dirigés sur la preuve de quelque point de vue;
10.3.6 - reconnaître les points significatifs d’un article de journal direct et non complexe sur un sujet familier;

1) Classe de 10e:
Sujet
Chapitres
Les objectifs d’apprentissage.
1.Garanties sociales – reussite de l'Etat:
1.1
Securite sociale et garanties
1.2
Position civique active
Comprehension de l’oral
10.1.1 - comprendre les pointsessentiels quand un langageclair et standard est utilise et s’ils’agit de sujets familiers concernant l’ecole, lesloisirs, etc.;
10.1.3 - suivre les points principaux d’une longue discussion se deroulant en sa presence, a condition que la langue soit standard et clairement articulee;
10.1.5 - suivre le plan general d’exposes courts sur des sujets familiers a condition que la langue en soit standard et clairement articulee;
10.1.8 - comprendre une grande partie des programmes televises sur des sujets d’interet personnel, tels que breves interviews, conferences et journal televise si le debit est relativement lent et la langue assez clairement articulee
Production orale
10.2.1 - mener a assez bien une description directe et non compliquee de sujets varies dans son domaine en la presentant comme une succession lineaire de points;
10.2.2 - faire une description directe et simple de sujets familiers varies dans le cadre de son domaine d’interet, en decrivant ses sentiments et ses reactions;
10.2.3 - developper une argumentation suffisamment bien pour etre compris sans difficulte la plupart du temps;
10.2.4 - donner brievement raisons et explications relatives a des opinions, projets et actions;
10.2.5 - faire de breves annonces preparees sur un sujet proche des faits quotidiens dans son domaine scolaire, eventuellement meme avec un accent et une intonation etrangers qui n’empechent pas d’etre clairement intelligible;
10.2.7 - gerer les questions qui suivent mais peut devoir faire repeter si le debit etait rapide;
10.2.8 - relater en general ses experiences en decrivant ses sentiments et ses reactions
Comprehension des ecrits
10.3.1 - lire des textes factuels directs sur des sujets relatifs a son domaine et a ses interets avec un niveau satisfaisant de comprehension;
10.3.3 - parcourir un texte assez long pour y localiser une information cherchee et peut reunir des informations provenant de differentes parties du texte ou de textes differents afin d’accomplir une tache specifique;
10.3.4 - trouver et comprendre l’information pertinente dans des ecrits quotidiens tels que lettres, prospectus et courts documents officiels;
10.3.5 - saisir, quelles conclusions principales sont faites dans les textes evidemment diriges sur la preuve de quelque point de vue;
10.3.6 - reconnaitre les points significatifs d’un article de journal direct et non complexe sur un sujet familier;

10.3.8 - utiliser certaines ressources inconnues en papier et en chiffre pour le contrôle de la signification et l'élargissement de la compréhension;
10.3.9 - définir les non-conformités dans les arguments amenés dans les textes courts surdes sujets généraux et d'étude
Production écrite
10.4.1 - écrire des textes articulés simplement sur une gamme de sujets variés dans son domaine en liant une série d’éléments discrets en une séquence linéaire;
10.4.2 - écrire des descriptions détaillées simples et directes sur une gamme étendue de sujets familiers dans le cadre de son domaine d’intérêt;
10.4.3 - écrire de brefs essais simples sur des sujets d’intérêt général;
10.4.6 - inscrire les messages contenant les questions, les problèmes expliquant;
10.4.7 - faire sous la dictée les inscriptions assez exactes, de qui on peut se servir plus tard, à condition qu'il s'agit du sujet intéressant;
10.4.8 - paraphraser par la langue simple les fragments courts écrits, en utilisant la formulation et la structure du texte initial
Utilisation de la langue française
10.5.5 - utiliser les questions qui comprennent de différentes formes temporelles et modales des verbes sur des sujets généraux et d'étude familiers;
10.5.9 - utiliser une grande variété de formes actives et passives simples du Présent et du Passé au discours direct et indirect sur des sujets généraux et d'étude familiers;
10.5.15 - utiliser les formes de l'infinitif après les verbes et les adjectifs;les formes du gérondif et du Subjonctif et commencer à utiliser les verbes de phrase sur des sujets généraux et d'étude familiers;
10.5.16 - utiliser de différentes conjonctions, le conditionnel avec " SI "sur des sujets généraux et d'étude familiers.
2. Professionnalisme - exigence du temps:
2.1
Formation - voievers le succès
2.2
Qualités professionnelles du futur spécialiste
Compréhension de l’oral
10.1.2 - comprendre une information factuelle directe sur des sujets de la vie quotidienne ou relatifs aux études en reconnaissant les messages généraux et les points de détail, à condition que l’articulation soit claire et l’accent courant;
10.1.3 - suivre les points principaux d’une longue discussion se déroulant en sa présence, à condition que la langue soit standard et clairement articulée;
10.1.4 - suivre une conférence ou un exposé dans le domaine scolaire à condition que le sujet soit familier et la presentation directe, simple et clairement structurée;
10.1.5 - suivre le plan général d’exposés courts sur des sujets familiers à condition que la langue en soit standard et clairement articulée;

10.3.8 - utiliser certaines ressources inconnues en papier et en chiffre pour le controle de la signification et l'elargissement de la comprehension;
10.3.9 - definir les non-conformites dans les arguments amenes dans les textes courts surdes sujets generaux et d'etude
Production ecrite
10.4.1 - ecrire des textes articules simplement sur une gamme de sujets varies dans son domaine en liant une serie d’elements discrets en une sequence lineaire;
10.4.2 - ecrire des descriptions detaillees simples et directes sur une gamme etendue de sujets familiers dans le cadre de son domaine d’interet;
10.4.3 - ecrire de brefs essais simples sur des sujets d’interet general;
10.4.6 - inscrire les messages contenant les questions, les problemes expliquant;
10.4.7 - faire sous la dictee les inscriptions assez exactes, de qui on peut se servir plus tard, a condition qu'il s'agit du sujet interessant;
10.4.8 - paraphraser par la langue simple les fragments courts ecrits, en utilisant la formulation et la structure du texte initial
Utilisation de la langue francaise
10.5.5 - utiliser les questions qui comprennent de differentes formes temporelles et modales des verbes sur des sujets generaux et d'etude familiers;
10.5.9 - utiliser une grande variete de formes actives et passives simples du Present et du Passe au discours direct et indirect sur des sujets generaux et d'etude familiers;
10.5.15 - utiliser les formes de l'infinitif apres les verbes et les adjectifs;les formes du gerondif et du Subjonctif et commencer a utiliser les verbes de phrase sur des sujets generaux et d'etude familiers;
10.5.16 - utiliser de differentes conjonctions, le conditionnel avec " SI "sur des sujets generaux et d'etude familiers.
2. Professionnalisme - exigence du temps:
2.1
Formation - voievers le succes
2.2
Qualites professionnelles du futur specialiste
Comprehension de l’oral
10.1.2 - comprendre une information factuelle directe sur des sujets de la vie quotidienne ou relatifs aux etudes en reconnaissant les messages generaux et les points de detail, a condition que l’articulation soit claire et l’accent courant;
10.1.3 - suivre les points principaux d’une longue discussion se deroulant en sa presence, a condition que la langue soit standard et clairement articulee;
10.1.4 - suivre une conference ou un expose dans le domaine scolaire a condition que le sujet soit familier et la presentation directe, simple et clairement structuree;
10.1.5 - suivre le plan general d’exposes courts sur des sujets familiers a condition que la langue en soit standard et clairement articulee;

10.1.6 - comprendre des informations techniques simples, tels que des modes d’emploi pour un équipement d’usage courant;
10.1.7 - comprendre l’information essentiel contenue dans la plupart des documents enregistrés ou radiodiffusés, dont le sujet est d’intérêt personnel et la langue standard clairement articulée;
10.1.8 - comprendre une grande partie des programmes télévisés sur des sujets d’intérêt personnel, tels que brèves interviews, conférences et journal télévisé si le débit est relativement lent et la langue assez clairement articulée
Production orale
10.2.1 - mener à assez bien une description directe et non compliquée de sujets variés dans son domaine en la présentant comme une succession linéaire de points;
10.2.2 - faire une description directe et simple de sujets familiers variés dans le cadre de son domaine d’intérêt, en décrivant ses sentiments et ses réactions;
10.2.3 - développer une argumentation suffisamment bien pour être compris sans difficulté la plupart du temps;
10.2.4 - donner brièvement raisons et explications relatives à des opinions, projets et actions;
10.2.6 - faire un exposé simple et direct, préparé, sur un sujet familier dans son domaine qui soit assez clair pour être suivi sans difficulté la plupart du temps et dans lequel les points importants soient expliqués avec assez de précision;
10.2.7 - gérer les questions qui suivent mais peut devoir faire répéter si le débit était rapide
Compréhension des écrits
10.3.1 - lire des textes factuels directs sur des sujets relatifs à son domaine et à ses intérêts avec un niveau satisfaisant de compréhension;
10.3.2 - comprendre la description d’événements, de sentiments et de souhaits suffisamment bien pour entretenir une correspondance régulière avec un correspondant ami;
10.3.3 - parcourir un texte assez long pour y localiser une information cherchée et peut réunir des informations provenant de différentes parties du texte ou de textes différents afin d’accomplir une tâche spécifique;
10.3.5 - saisir, quelles conclusions principales sont faites dans les textes évidemment dirigés sur la preuve de quelque point de vue
10.3.6 - reconnaître les points significatifs d’un article de journal direct et non complexe sur un sujet familier
10.3.7 - comprendre le mode d’emploi d’un appareil s’il est direct, non complexe et rédigé clairement
10.3.8 - utiliser certaines ressources inconnues en papier et en chiffre pour le contrôle de la signification et l'élargissement de la compréhension
10.3.9 - définir les non-conformités dans les arguments amenés dans les textes courts surdes sujets généraux et d'étude
Production écrite

10.1.6 - comprendre des informations techniques simples, tels que des modes d’emploi pour un equipement d’usage courant;
10.1.7 - comprendre l’information essentiel contenue dans la plupart des documents enregistres ou radiodiffuses, dont le sujet est d’interet personnel et la langue standard clairement articulee;
10.1.8 - comprendre une grande partie des programmes televises sur des sujets d’interet personnel, tels que breves interviews, conferences et journal televise si le debit est relativement lent et la langue assez clairement articulee
Production orale
10.2.1 - mener a assez bien une description directe et non compliquee de sujets varies dans son domaine en la presentant comme une succession lineaire de points;
10.2.2 - faire une description directe et simple de sujets familiers varies dans le cadre de son domaine d’interet, en decrivant ses sentiments et ses reactions;
10.2.3 - developper une argumentation suffisamment bien pour etre compris sans difficulte la plupart du temps;
10.2.4 - donner brievement raisons et explications relatives a des opinions, projets et actions;
10.2.6 - faire un expose simple et direct, prepare, sur un sujet familier dans son domaine qui soit assez clair pour etre suivi sans difficulte la plupart du temps et dans lequel les points importants soient expliques avec assez de precision;
10.2.7 - gerer les questions qui suivent mais peut devoir faire repeter si le debit etait rapide
Comprehension des ecrits
10.3.1 - lire des textes factuels directs sur des sujets relatifs a son domaine et a ses interets avec un niveau satisfaisant de comprehension;
10.3.2 - comprendre la description d’evenements, de sentiments et de souhaits suffisamment bien pour entretenir une correspondance reguliere avec un correspondant ami;
10.3.3 - parcourir un texte assez long pour y localiser une information cherchee et peut reunir des informations provenant de differentes parties du texte ou de textes differents afin d’accomplir une tache specifique;
10.3.5 - saisir, quelles conclusions principales sont faites dans les textes evidemment diriges sur la preuve de quelque point de vue
10.3.6 - reconnaitre les points significatifs d’un article de journal direct et non complexe sur un sujet familier
10.3.7 - comprendre le mode d’emploi d’un appareil s’il est direct, non complexe et redige clairement
10.3.8 - utiliser certaines ressources inconnues en papier et en chiffre pour le controle de la signification et l'elargissement de la comprehension
10.3.9 - definir les non-conformites dans les arguments amenes dans les textes courts surdes sujets generaux et d'etude
Production ecrite

10.4.1 - écrire des textes articulés simplement sur une gamme de sujets variés dans son domaine en liant une série d’éléments discrets en une séquence linéaire;
10.4.2 - écrire des descriptions détaillées simples et directes sur une gamme étendue de sujets familiers dans le cadre de son domaine d’intérêt;
10.4.3 - écrire de brefs essais simples sur des sujets d’intérêt général;
10.4.4 - écrire les lettres personnelles et les notes, en demandant l'information simple nécessaire, en exposant nettement ce que trouve important;
10.4.5 - écrire les lettres personnelles, en décrivant assez en détail l'expérience, les événements et les sentiments;
10.4.6 - inscrire les messages contenant les questions, les problèmes expliquant;
10.4.7 - faire sous la dictée les inscriptions assez exactes, de qui on peut se servir plus tard, à condition qu'il s'agit du sujet intéressant;
10.4.8 - paraphraser par la langue simple les fragments courts écrits, en utilisant la formulation et la structure du texte initial;
10.4.9 -reproduire l’histoire à l’écrit
Utilisation de la langue française
10.5.1 - utiliser les noms abstraits composés et les groupes nominatifs composéssur des sujets familiers généraux et d'étude ainsi que des sujets inconnus;
10.5.2 - utiliser de divers adjectifs quantitatifs pour les noms calculables et incalculables sur des sujets généraux et d'étude familiers;
10.5.3 - utiliser de divers adjectifs complexes et les adjectifs ordinaires à titre des participes et les degré de comparaison sur des sujets généraux et d'étude familiers;
10.5.5 - utiliser les questions qui comprennent de différentes formes temporelles et modales des verbes sur des sujets généraux et d'étude familiers;
10.5.7 - utiliser la variété des formes achevées simples, y compris certaines formes passives, compléments circonstanciels de temps et de lieu sur des sujets généraux et d'étude familiers;
10.5.13 - utiliser les formes modales du passé pour exprimer le regret, la critique sur des sujets généraux et d'étude familiers;
10.5.14 - utiliser les prépositions devant les noms et les adjectifs, les noms géographiques sur des sujets généraux et d'étude familiers;
10.5.15 - utiliser les formes de l'infinitif après les verbes et les adjectifs;les formes du gérondif et du Subjonctif et commencer à utiliser les verbes de phrase sur des sujets généraux et d'étude familiers;
10.5.17 - employer activement les formes de l'Indicatif et du Subjonctif des verbes sur des sujets généraux et d'étude familiers
3. Comment développer les qualités de leader:
3.1
Organisation des loisirs de la jeunesse
3.2
Relations interpersonnelles. Résolusion des conflits
Compréhension de l’oral

10.4.1 - ecrire des textes articules simplement sur une gamme de sujets varies dans son domaine en liant une serie d’elements discrets en une sequence lineaire;
10.4.2 - ecrire des descriptions detaillees simples et directes sur une gamme etendue de sujets familiers dans le cadre de son domaine d’interet;
10.4.3 - ecrire de brefs essais simples sur des sujets d’interet general;
10.4.4 - ecrire les lettres personnelles et les notes, en demandant l'information simple necessaire, en exposant nettement ce que trouve important;
10.4.5 - ecrire les lettres personnelles, en decrivant assez en detail l'experience, les evenements et les sentiments;
10.4.6 - inscrire les messages contenant les questions, les problemes expliquant;
10.4.7 - faire sous la dictee les inscriptions assez exactes, de qui on peut se servir plus tard, a condition qu'il s'agit du sujet interessant;
10.4.8 - paraphraser par la langue simple les fragments courts ecrits, en utilisant la formulation et la structure du texte initial;
10.4.9 -reproduire l’histoire a l’ecrit
Utilisation de la langue francaise
10.5.1 - utiliser les noms abstraits composes et les groupes nominatifs composessur des sujets familiers generaux et d'etude ainsi que des sujets inconnus;
10.5.2 - utiliser de divers adjectifs quantitatifs pour les noms calculables et incalculables sur des sujets generaux et d'etude familiers;
10.5.3 - utiliser de divers adjectifs complexes et les adjectifs ordinaires a titre des participes et les degre de comparaison sur des sujets generaux et d'etude familiers;
10.5.5 - utiliser les questions qui comprennent de differentes formes temporelles et modales des verbes sur des sujets generaux et d'etude familiers;
10.5.7 - utiliser la variete des formes achevees simples, y compris certaines formes passives, complements circonstanciels de temps et de lieu sur des sujets generaux et d'etude familiers;
10.5.13 - utiliser les formes modales du passe pour exprimer le regret, la critique sur des sujets generaux et d'etude familiers;
10.5.14 - utiliser les prepositions devant les noms et les adjectifs, les noms geographiques sur des sujets generaux et d'etude familiers;
10.5.15 - utiliser les formes de l'infinitif apres les verbes et les adjectifs;les formes du gerondif et du Subjonctif et commencer a utiliser les verbes de phrase sur des sujets generaux et d'etude familiers;
10.5.17 - employer activement les formes de l'Indicatif et du Subjonctif des verbes sur des sujets generaux et d'etude familiers
3. Comment developper les qualites de leader:
3.1
Organisation des loisirs de la jeunesse
3.2
Relations interpersonnelles. Resolusion des conflits
Comprehension de l’oral

10.5.7 - utiliser la variété des formes achevées simples, y compris certaines formes passives, compléments circonstanciels de temps et de lieu sur des sujets généraux et d'étude familiers;
10.5.9 - utiliser une grande variété de formes actives et passives simples du Présent et du Passé au discours direct et indirect sur des sujets généraux et d'étude familiers;
10.5.13 - utiliser les formes modales du passé pour exprimer le regret, la critique sur des sujets généraux et d'étude familiers;
10.5.14 - utiliser les prépositions devant les noms et les adjectifs, les noms géographiques sur des sujets généraux et d'étude familiers
2) Classe de 11e:
Sujet
Chapitres
Les objectifsd’apprentissage.
1. Garanties sociales – réussite de l'État:
1.1
Constitution – loi fondamentale du Kazakhstan
1.2
Santé de la nation – base du futur fructueux. Assurance médicale
Compréhension de l’oral
11.1.1 - comprendre les points essentiels quand un langage clair et standard est utilisé et s’il s’agit de sujets familiers concernant la sphère professionnelle;
11.1.3 - suivre les points principaux d’une longue discussion se déroulant en sa présence, à condition que la langue soit standard et clairement articulée;
11.1.4 - suivre une conférence ou un exposé dans le domaine scolaire et professionnel à condition que le sujet soit familier et la presentation directe, simple et clairement structurée;
11.1.5 - suivre le plan général d’exposés courts en détail sur des sujets familiers à condition que la langue en soit standard et clairement articulée;
11.1.7 - comprendre les points principaux des bulletins d’information radiophoniques et de documents enregistrés simples,sur un sujet familier, si le débit est assez lent et la langue relativement articulée;
11.1.8 - comprendre une grande partie des programmes télévisés sur des sujets d’intérêt personnel, tels que brèves interviews, conférences et journal télévisé si le débit est relativement lent et la langue assez clairement articulée
Production orale
11.2.1 - mener à bien une description directe et non compliquée de sujets variés dans son domaine en la présentant comme une succession linéaire de points;
11.2.3 - expliquer, argumenter le point de vue et estimer le point de vue de l'interlocuteur sur les sujets totaux et d'étude;
11.2.4 - donner brièvement raisons et explications relatives à des opinions, projets et actions;
11.2.6 - faire un exposé détaillé sur un sujet familier dans son domaine qui soit assez clair pour être suivi sans difficulté la plupart du temps et dans lequel les points importants soient expliqués avec assez de précision;

10.5.7 - utiliser la variete des formes achevees simples, y compris certaines formes passives, complements circonstanciels de temps et de lieu sur des sujets generaux et d'etude familiers;
10.5.9 - utiliser une grande variete de formes actives et passives simples du Present et du Passe au discours direct et indirect sur des sujets generaux et d'etude familiers;
10.5.13 - utiliser les formes modales du passe pour exprimer le regret, la critique sur des sujets generaux et d'etude familiers;
10.5.14 - utiliser les prepositions devant les noms et les adjectifs, les noms geographiques sur des sujets generaux et d'etude familiers
2) Classe de 11e:
Sujet
Chapitres
Les objectifsd’apprentissage.
1. Garanties sociales – reussite de l'Etat:
1.1
Constitution – loi fondamentale du Kazakhstan
1.2
Sante de la nation – base du futur fructueux. Assurance medicale
Comprehension de l’oral
11.1.1 - comprendre les points essentiels quand un langage clair et standard est utilise et s’il s’agit de sujets familiers concernant la sphere professionnelle;
11.1.3 - suivre les points principaux d’une longue discussion se deroulant en sa presence, a condition que la langue soit standard et clairement articulee;
11.1.4 - suivre une conference ou un expose dans le domaine scolaire et professionnel a condition que le sujet soit familier et la presentation directe, simple et clairement structuree;
11.1.5 - suivre le plan general d’exposes courts en detail sur des sujets familiers a condition que la langue en soit standard et clairement articulee;
11.1.7 - comprendre les points principaux des bulletins d’information radiophoniques et de documents enregistres simples,sur un sujet familier, si le debit est assez lent et la langue relativement articulee;
11.1.8 - comprendre une grande partie des programmes televises sur des sujets d’interet personnel, tels que breves interviews, conferences et journal televise si le debit est relativement lent et la langue assez clairement articulee
Production orale
11.2.1 - mener a bien une description directe et non compliquee de sujets varies dans son domaine en la presentant comme une succession lineaire de points;
11.2.3 - expliquer, argumenter le point de vue et estimer le point de vue de l'interlocuteur sur les sujets totaux et d'etude;
11.2.4 - donner brievement raisons et explications relatives a des opinions, projets et actions;
11.2.6 - faire un expose detaille sur un sujet familier dans son domaine qui soit assez clair pour etre suivi sans difficulte la plupart du temps et dans lequel les points importants soient expliques avec assez de precision;

11.2.7 - gérer les questions qui suivent mais peut devoir faire répéter si le débit était rapide;
11.2.8 - relater en détail ses expériences en décrivant ses sentiments et ses réactions
Compréhension des écrits
11.3.1 - comprendre dans les détails les textes simples contenant l'information réelle au sujet intéressant;
11.3.3 -parcourir un texte long pour y localiser une information cherchée et peut réunir des informations provenant de différentes parties du texte ou de textes différents afin d’accomplir une tâche spécifique;
11.3.5 -saisir le fil des raisonnements selon le sujet abordé dans le texte;
11.3.6 - reconnaître les points significatifs d’un article de journal de différents type sur un sujet familier;
11.3.8 - utiliser certaines ressources inconnues en papier et en chiffre pour le contrôle de la signification et l'élargissement de la compréhension;
Production écrite
11.4.2 - décrire l'expérience, en formulant les sentiments et la réaction à lui au texte simple cohérent;
11.4.3 - additionner et communiquer assez librement opinion au sujet de l'information recueillie réelle sur les connaissances journalier et les problèmes sociaux se trouvant dans le cadre du champ d'activité;
11.4.4 - écrire les lettres personnelles et les notes, en demandant l'information simple nécessaire, en exposant nettement ce que trouve important;
11.4.7 - faire l'inscription en forme de la liste des moments clés pendant le cours simple, à condition que le sujet soit familier, les paroles sont simples et est prononcé nettement, sur le dialecte normatif;
11.4.8 - paraphraser par la langue simple les fragments courts écrits, en utilisant la formulation et la structure du texte initial;
Utilisation de la langue française
11.5.5 - utiliser de différents types des questions sur des sujets généraux et d'étudeinconnus
11.5.7 - utiliser la variété des formes achevées simples, y compris certaines formes passives, compléments circonstanciels de temps et de lieu sur des sujets généraux et d'étude inconnus
11.5.8 - utiliser de diverses formes du futur, y compris la forme passive sur des sujets généraux et d'étude inconnus
11.5.9 - utiliser une grande variété de formes actives et passives simples du Présent et du Passé au discours direct et indirect sur des sujets généraux et d'étude inconnus
11.5.10 - utiliser les formes du présent continu et les formes inacchévees au passé, y compris la variété des formes passives sur des sujets généraux et d'étude inconnus
11.5.11 - utiliser une grande variété de formes présentées pour les demandes, les questions et les ordres, y compris les questions indirectes sur des sujets généraux et d'étude inconnus

11.2.7 - gerer les questions qui suivent mais peut devoir faire repeter si le debit etait rapide;
11.2.8 - relater en detail ses experiences en decrivant ses sentiments et ses reactions
Comprehension des ecrits
11.3.1 - comprendre dans les details les textes simples contenant l'information reelle au sujet interessant;
11.3.3 -parcourir un texte long pour y localiser une information cherchee et peut reunir des informations provenant de differentes parties du texte ou de textes differents afin d’accomplir une tache specifique;
11.3.5 -saisir le fil des raisonnements selon le sujet aborde dans le texte;
11.3.6 - reconnaitre les points significatifs d’un article de journal de differents type sur un sujet familier;
11.3.8 - utiliser certaines ressources inconnues en papier et en chiffre pour le controle de la signification et l'elargissement de la comprehension;
Production ecrite
11.4.2 - decrire l'experience, en formulant les sentiments et la reaction a lui au texte simple coherent;
11.4.3 - additionner et communiquer assez librement opinion au sujet de l'information recueillie reelle sur les connaissances journalier et les problemes sociaux se trouvant dans le cadre du champ d'activite;
11.4.4 - ecrire les lettres personnelles et les notes, en demandant l'information simple necessaire, en exposant nettement ce que trouve important;
11.4.7 - faire l'inscription en forme de la liste des moments cles pendant le cours simple, a condition que le sujet soit familier, les paroles sont simples et est prononce nettement, sur le dialecte normatif;
11.4.8 - paraphraser par la langue simple les fragments courts ecrits, en utilisant la formulation et la structure du texte initial;
Utilisation de la langue francaise
11.5.5 - utiliser de differents types des questions sur des sujets generaux et d'etudeinconnus
11.5.7 - utiliser la variete des formes achevees simples, y compris certaines formes passives, complements circonstanciels de temps et de lieu sur des sujets generaux et d'etude inconnus
11.5.8 - utiliser de diverses formes du futur, y compris la forme passive sur des sujets generaux et d'etude inconnus
11.5.9 - utiliser une grande variete de formes actives et passives simples du Present et du Passe au discours direct et indirect sur des sujets generaux et d'etude inconnus
11.5.10 - utiliser les formes du present continu et les formes inacchevees au passe, y compris la variete des formes passives sur des sujets generaux et d'etude inconnus
11.5.11 - utiliser une grande variete de formes presentees pour les demandes, les questions et les ordres, y compris les questions indirectes sur des sujets generaux et d'etude inconnus

11.2.6 - faire un exposé détaillé sur un sujet familier dans son domaine qui soit assez clair pour être suivi sans difficulté la plupart du temps et dans lequel les points importants soient expliqués avec assez de précision;
11.2.7 - gérer les questions qui suivent mais peut devoir faire répéter si le débit était rapide;
11.2.8 - relater en détail ses expériences en décrivant ses sentiments et ses réactions
Compréhension des écrits
11.3.1 - comprendre dans les détails les textes simples contenant l'information réelle au sujet intéressant;
11.3.2 - comprendre la description d’événements, de sentiments et de souhaits suffisamment bien pour entretenir une correspondance régulière avec un correspondant ami;
11.3.3 - parcourir un texte long pour y localiser une information cherchée et peut réunir des informations provenant de différentes parties du texte ou de textes différents afin d’accomplir une tâche spécifique;
11.3.4 - lire de longs textes de belles lettres dans le cadre de certains sujets inconnus généraux et d'étude;
11.3.5 - saisir le fil des raisonnements selon le sujet abordé dans le texte;
11.3.6 - reconnaître les points significatifs d’un article de journal de différents type sur un sujet familier;
11.3.7 -comprendre le mode d’emploi d’un appareil;
11.3.8 - utiliser certaines ressources inconnues en papier et en chiffre pour le contrôle de la signification et l'élargissement de la compréhension;
Production écrite
11.4.1 - écrire des textes articulés simplement sur une gamme de sujets variés dans son domaine en liant une série d’éléments discrets en une séquence linéaire;
11.4.2 - décrire l'expérience, en formulant les sentiments et la réaction à lui au texte simple cohérent;
11.4.3 - additionner et communiquer assez librement opinion au sujet de l'information recueillie réelle sur les connaissances journalier et les problèmes sociaux se trouvant dans le cadre du champ d'activité;
11.4.5 - écrire les lettres personnelles, en racontant des nouvelles et les idées selon les sujets abstraits ou les sujets concernant la culture: les musiques, les films;
11.4.6 - écrire les notes avec une importante information courte aux amis, aux professeurs, au personnel ou celui qui figure dans la vie journalière, en exposant intélligiblement ce que trouve important;
11.4.7 - faire l'inscription en forme de la liste des moments clés pendant le cours simple, à condition que le sujet soit familier, les paroles sont simples et est prononcé nettement, sur le dialecte normatif;
11.4.8 - paraphraser par la langue simple les fragments courts écrits, en utilisant la formulation et la structure du texte initial;

11.2.6 - faire un expose detaille sur un sujet familier dans son domaine qui soit assez clair pour etre suivi sans difficulte la plupart du temps et dans lequel les points importants soient expliques avec assez de precision;
11.2.7 - gerer les questions qui suivent mais peut devoir faire repeter si le debit etait rapide;
11.2.8 - relater en detail ses experiences en decrivant ses sentiments et ses reactions
Comprehension des ecrits
11.3.1 - comprendre dans les details les textes simples contenant l'information reelle au sujet interessant;
11.3.2 - comprendre la description d’evenements, de sentiments et de souhaits suffisamment bien pour entretenir une correspondance reguliere avec un correspondant ami;
11.3.3 - parcourir un texte long pour y localiser une information cherchee et peut reunir des informations provenant de differentes parties du texte ou de textes differents afin d’accomplir une tache specifique;
11.3.4 - lire de longs textes de belles lettres dans le cadre de certains sujets inconnus generaux et d'etude;
11.3.5 - saisir le fil des raisonnements selon le sujet aborde dans le texte;
11.3.6 - reconnaitre les points significatifs d’un article de journal de differents type sur un sujet familier;
11.3.7 -comprendre le mode d’emploi d’un appareil;
11.3.8 - utiliser certaines ressources inconnues en papier et en chiffre pour le controle de la signification et l'elargissement de la comprehension;
Production ecrite
11.4.1 - ecrire des textes articules simplement sur une gamme de sujets varies dans son domaine en liant une serie d’elements discrets en une sequence lineaire;
11.4.2 - decrire l'experience, en formulant les sentiments et la reaction a lui au texte simple coherent;
11.4.3 - additionner et communiquer assez librement opinion au sujet de l'information recueillie reelle sur les connaissances journalier et les problemes sociaux se trouvant dans le cadre du champ d'activite;
11.4.5 - ecrire les lettres personnelles, en racontant des nouvelles et les idees selon les sujets abstraits ou les sujets concernant la culture: les musiques, les films;
11.4.6 - ecrire les notes avec une importante information courte aux amis, aux professeurs, au personnel ou celui qui figure dans la vie journaliere, en exposant intelligiblement ce que trouve important;
11.4.7 - faire l'inscription en forme de la liste des moments cles pendant le cours simple, a condition que le sujet soit familier, les paroles sont simples et est prononce nettement, sur le dialecte normatif;
11.4.8 - paraphraser par la langue simple les fragments courts ecrits, en utilisant la formulation et la structure du texte initial;

11.3.9 - définir les non-conformités dans les arguments amenés dans les textes longssur des sujets généraux et d'étude
Production écrite
11.4.1 - écrire des textes articulés simplement sur une gamme de sujets variés dans son domaine en liant une série d’éléments discrets en une séquence linéaire;
11.4.2 - décrire l'expérience, en formulant les sentiments et la réaction à lui au texte simple cohérent;
11.4.3 - additionner et communiquer assez librement opinion au sujet de l'information recueillie réelle sur les connaissances journalier et les problèmes sociaux se trouvant dans le cadre du champ d'activité;
11.4.6 - écrire les notes avec une importante information courte aux amis, aux professeurs, au personnel ou celui qui figure dans la vie journalière, en exposant intélligiblement ce que trouve important;
11.4.7 – faire l'inscription en forme de la liste des moments clés pendant le cours simple, à condition que le sujet soit familier, les paroles sont simples et est prononcé nettement, sur le dialecte normatif;
11.4.8 - paraphraser par la langue simple les fragments courts écrits, en utilisant la formulation et la structure du texte initial;
11.4.9 - reproduire l’histoire à l’écrit
Utilisation de la langue française
11.5.1 - utiliser les noms abstraits composés et les groupes nominatifs composés sur des sujets familiers généraux et d'étude ainsi que des sujets inconnus;
11.5.3 - utiliser les adjectifs complexes et les adjectifs ordinaires à titre des participes, les structures comparatives à l'aide desquelles on peut former les structures comparatives sur des sujets généraux et d'étude inconnus;
11.5.4 - utiliser les mots déterminants et prédéterminantssur des sujets généraux et d'étude inconnus;
11.5.7 - utiliser la variété des formes achevées simples, y compris certaines formes passives, compléments circonstanciels de temps et de lieu sur des sujets généraux et d'étude inconnus;
11.5.8 - utiliser de diverses formes du futur, y compris la forme passive sur des sujets généraux et d'étude inconnus;
11.5.13 - utiliser les formes modales du passé pour exprimer le regret, la critique sur des sujets généraux et d'étude familiers et partiellement inconnus
4. Economie et compétitivité du pays:
4.1
Relations diplomatiques du Kazakhstan et de la France
4.2
Economieverte
Compréhension de l’oral
11.1.1 - comprendre les points essentiels quand un langage clair et standard est utilisé et s’il s’agit de sujets familiers concernant la sphère professionnelle;
11.1.3 - suivre les points principaux d’une longue discussion se déroulant en sa présence, à condition que la langue soit standard et clairement articulée;

11.3.9 - definir les non-conformites dans les arguments amenes dans les textes longssur des sujets generaux et d'etude
Production ecrite
11.4.1 - ecrire des textes articules simplement sur une gamme de sujets varies dans son domaine en liant une serie d’elements discrets en une sequence lineaire;
11.4.2 - decrire l'experience, en formulant les sentiments et la reaction a lui au texte simple coherent;
11.4.3 - additionner et communiquer assez librement opinion au sujet de l'information recueillie reelle sur les connaissances journalier et les problemes sociaux se trouvant dans le cadre du champ d'activite;
11.4.6 - ecrire les notes avec une importante information courte aux amis, aux professeurs, au personnel ou celui qui figure dans la vie journaliere, en exposant intelligiblement ce que trouve important;
11.4.7 – faire l'inscription en forme de la liste des moments cles pendant le cours simple, a condition que le sujet soit familier, les paroles sont simples et est prononce nettement, sur le dialecte normatif;
11.4.8 - paraphraser par la langue simple les fragments courts ecrits, en utilisant la formulation et la structure du texte initial;
11.4.9 - reproduire l’histoire a l’ecrit
Utilisation de la langue francaise
11.5.1 - utiliser les noms abstraits composes et les groupes nominatifs composes sur des sujets familiers generaux et d'etude ainsi que des sujets inconnus;
11.5.3 - utiliser les adjectifs complexes et les adjectifs ordinaires a titre des participes, les structures comparatives a l'aide desquelles on peut former les structures comparatives sur des sujets generaux et d'etude inconnus;
11.5.4 - utiliser les mots determinants et predeterminantssur des sujets generaux et d'etude inconnus;
11.5.7 - utiliser la variete des formes achevees simples, y compris certaines formes passives, complements circonstanciels de temps et de lieu sur des sujets generaux et d'etude inconnus;
11.5.8 - utiliser de diverses formes du futur, y compris la forme passive sur des sujets generaux et d'etude inconnus;
11.5.13 - utiliser les formes modales du passe pour exprimer le regret, la critique sur des sujets generaux et d'etude familiers et partiellement inconnus
4. Economie et competitivite du pays:
4.1
Relations diplomatiques du Kazakhstan et de la France
4.2
Economieverte
Comprehension de l’oral
11.1.1 - comprendre les points essentiels quand un langage clair et standard est utilise et s’il s’agit de sujets familiers concernant la sphere professionnelle;
11.1.3 - suivre les points principaux d’une longue discussion se deroulant en sa presence, a condition que la langue soit standard et clairement articulee;

11.4.5 - écrire les lettres personnelles, en racontant des nouvelles et les idées selon les sujets abstraits ou les sujets concernant la culture: les musiques, les films;
11.4.6 -écrire les notes avec une importante information courte aux amis, aux professeurs, au personnel ou celui qui figure dans la vie journalière, en exposant intélligiblement ce que trouve important;
11.4.7 - faire l'inscription en forme de la liste des moments clés pendant le cours simple, à condition que le sujet soit familier, les paroles sont simples et est prononcé nettement, sur le dialecte normatif;
11.4.8 - paraphraser par la langue simple les fragments courts écrits, en utilisant la formulation et la structure du texte initial;
11.4.9 - reproduire l’histoire à l’écrit
Utilisation de la langue française
11.5.1 - utiliser les noms abstraits composés et les groupes nominatifs composés sur des sujets familiers généraux et d'étude ainsi que des sujets inconnus;
11.5.2 - utiliser les adjectifs quantitatifs pour les noms calculables incalculables et les groupes nominatifs des sujets généraux et d'étude inconnus;
11.5.4 - utiliser les mots déterminants et prédéterminantssur des sujets généraux et d'étude inconnus;
11.5.8 - utiliser de diverses formes du futur, y compris la forme passive sur des sujets généraux et d'étude inconnus;
11.5.12 - utiliser une grande variété de formes des adverbes comparatifs réguliers et irréguliers sur des sujets généraux et d'étude inconnus;
11.5.13 - utiliser les formes modales du passé pour exprimer le regret, la critique sur des sujets généraux et d'étude familiers et partiellement inconnus;
11.5.14 - utiliser les prépositions devant les noms et les adjectifs, les noms géographiques sur des sujets généraux et d'étude familierset partiellement inconnus;
11.5.15 - utiliser les formes de l'infinitif des verbes, du gérondif utiliser les verbes de phrase, les propositions subordonnées composéesde but, de condition, de mode d'emploisur des sujets généraux et d'étude familiers.
Приложение 187
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от "27" июля 2017 года № 352
Приложение 405
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Алгебра и начала анализа" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).

11.4.5 - ecrire les lettres personnelles, en racontant des nouvelles et les idees selon les sujets abstraits ou les sujets concernant la culture: les musiques, les films;
11.4.6 -ecrire les notes avec une importante information courte aux amis, aux professeurs, au personnel ou celui qui figure dans la vie journaliere, en exposant intelligiblement ce que trouve important;
11.4.7 - faire l'inscription en forme de la liste des moments cles pendant le cours simple, a condition que le sujet soit familier, les paroles sont simples et est prononce nettement, sur le dialecte normatif;
11.4.8 - paraphraser par la langue simple les fragments courts ecrits, en utilisant la formulation et la structure du texte initial;
11.4.9 - reproduire l’histoire a l’ecrit
Utilisation de la langue francaise
11.5.1 - utiliser les noms abstraits composes et les groupes nominatifs composes sur des sujets familiers generaux et d'etude ainsi que des sujets inconnus;
11.5.2 - utiliser les adjectifs quantitatifs pour les noms calculables incalculables et les groupes nominatifs des sujets generaux et d'etude inconnus;
11.5.4 - utiliser les mots determinants et predeterminantssur des sujets generaux et d'etude inconnus;
11.5.8 - utiliser de diverses formes du futur, y compris la forme passive sur des sujets generaux et d'etude inconnus;
11.5.12 - utiliser une grande variete de formes des adverbes comparatifs reguliers et irreguliers sur des sujets generaux et d'etude inconnus;
11.5.13 - utiliser les formes modales du passe pour exprimer le regret, la critique sur des sujets generaux et d'etude familiers et partiellement inconnus;
11.5.14 - utiliser les prepositions devant les noms et les adjectifs, les noms geographiques sur des sujets generaux et d'etude familierset partiellement inconnus;
11.5.15 - utiliser les formes de l'infinitif des verbes, du gerondif utiliser les verbes de phrase, les propositions subordonnees composeesde but, de condition, de mode d'emploisur des sujets generaux et d'etude familiers.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 187-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 405-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математика бағытындағы 10-11-сыныптарына арналған "Алгебра және анализ бастамалары" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы №604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).

Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
2. Изучение учебного предмета "Алгебра и начала анализа" на уровне общего среднего образования является важным, так как предоставляет наиболее эффективные методы для формирования функциональной грамотности обучаемых и способствует развитию логического, абстрактного, пространственного, критического мышления, освоению научных методов познания действительности, осознанию практической значимости математики. Применение математического языка при обосновании выводов в рассуждениях требует от учащихся свободного использования математической терминологии, логических конструкций и символов, что способствует формированию общей культуры человека.
3. Цель: овладение математическими знаниями, необходимыми для применения в практической деятельности, для изучения смежных дисциплин, для продолжения образования; интеллектуальное развитие учащихся на основе общечеловеческих ценностей и лучших традиций национальной культуры.
4. Задачи:
1) способствовать дальнейшему формированию и развитию математических знаний, умений и навыков по разделам программы: "Числа", "Алгебра", "Статистика и теория вероятностей", "Математическое моделирование и анализ";
2) содействовать развитию навыков применения математического языка и основных математических законов;
3) содействовать изучению количественных отношений и пространственных форм для решения задач в различных контекстах;
4) развивать навыки создания и интерпретации математических моделей реальных процессов;
5) развивать навыки применения математических методов для исследования и решения задач в различных теоретических областях и практической деятельности;
6) развивать логическое и критическое мышление, творческие способности;
7) развивать коммуникативные навыки, навыки поиска и использования информации из различных источников;
8) развивать личностные качества, такие как независимость, ответственность, инициативность, настойчивость и толерантность, необходимые как для самостоятельной работы, так и для работы в команде;
9) обеспечить понимание значимости математики для общественного прогресса;
10) развивать навыки использования информационно-коммуникационных технологий в процессе обучения математике.
Глава 2. Организация содержания предмета "Алгебра и начала анализа"
5. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Алгебра и начала анализа" составляет:
1) в 10 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Жалпы орта білім беру деңгейінде "Алгебра және анализ бастамалары" пәнін оқыту маңызды болып табылады, себебі оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру үшін неғұрлым тиімді әдістерді ұсынады және логикалық, абстрактілік, кеңістіктік, сыни ойлау қабілетін дамытуға ықпал етеді, шынайылықты танудың ғылыми әдістерін меңгереді, математиканың практикалық маңыздылығын жете түсінеді. Пайымдаулардағы қорытындыларды негіздеуде математикалық тілдің қолдану қажеттілігі оқушылардан математикалық терминологияны, логикалық конструкциялар мен таңбаларды еркін пайдалануын талап етеді, адамның жалпы мәдениетін қалыптастыруға ықпал етеді.
3. Мақсаты: практикалық іс-әрекетте қолдануға, басқа пәндерді игеруге, білім алуды жалғастыруға қажетті математикалық білімді оқушылардың меңгеруі; жалпы адами құндылықтар және ұлттық мәдениеттің озық салт-дәстүрлер негізінде оқушылардың зияткерлігін дамыту.
4. Міндеттері:
1) Бағдарламаның "Сандар", "Алгебра", "Статистика және ықтималдықтар теориясы", "Математикалық модельдеу және анализ" бөлімдері бойынша математикалық білім, білік және дағдыларын әрі қарай қалыптастыру мен дамытуға жағдай жасау;
2) математикалық тіл мен негізгі математикалық заңдарды қолдану дағдыларын дамытуға ықпал ету;
3) әртүрлі мәнмәтіндегі есептерді шешуде санды қатынастар мен кеңістіктік формаларды оқып білуге жәрдем беру;
4) нақты процестерді сипаттайтын математикалық модельдерді құру және интерпретациялау дағдыларын дамыту;
5) әртүрлі теориялық облыстар мен практикалық іс-әрекеттерде зерттеулер және есептер шешу үшін математикалық әдістерді қолданудың дағдыларын дамыту;
6) логикалық және сын тұрғысынан ойлау, шығармашылық қабілеттерін дамыту;
7) коммуникативтік, әртүрлі дереккөздерден ақпаратты іздеу және қолдану дағдыларын дамыту;
8) өздігінен, топта жұмыс істеуге қажетті тәуелсіздік, жауапкершілік, бастамашылдық, табандылық пен толеранттылық сияқты тұлғалық қасиеттерді дамыту;
9) қоғамның ілгерілеуі үшін математиканың маңыздылығын түсінуін қамтамасыз ету;
10) математиканы оқыту процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану дағдыларын дамыту.
2-тарау. "Алгебра және анализ бастамалары" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
5. "Алгебра және анализ бастамалары" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағатты;

2) в 11 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
6. Базовое содержание учебного предмета "Алгебра и начала анализа" 10 класса:
1) Повторение курса алгебры 7-9 классов;
2) "Функция, ее свойства и график". Функция и способы ее задания. Преобразования графиков функций. Свойства функции. Дробно-линейная функция. Понятия сложной и обратной функций;
3) "Тригонометрические функции". Тригонометрические функции, их свойства и графики. Построение графиков тригонометрических функций с помощью преобразований;
4) "Обратные тригонометрические функции". Арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс. Обратные тригонометрические функции, их свойства и графики. Простейшие уравнения, содержащие обратные тригонометрические функции;
5) "Тригонометрические уравнения". Простейшие тригонометрические уравнения. Методы решения тригонометрических уравнений и их систем;
6) "Тригонометрические неравенства". Решение тригонометрических неравенств;
7) "Вероятность". Элементы комбинаторики и их применение к нахождению вероятности событий. Бином Ньютона (с натуральным показателем) для приближҰнных вычислений. Вероятность события и ее свойства. Условная вероятность. Правила сложения и умножения вероятностей. Формула полной вероятности и формула Байеса. Формула Бернулли и ее следствия. Вероятностные модели реальных явлений и процессов;
8) "Многочлены". Многочлены с несколькими переменными и их стандартный вид. Однородные и симметрические многочлены. Общий вид многочлена с одной переменной. Нахождение корней многочлена с одной переменной методом разложения на множители. Деление "уголком" многочлена на многочлен. Теорема Безу, схема Горнера. Метод неопределҰнных коэффициентов. Теорема о рациональном корне многочлена с целыми коэффициентами. Уравнения высших степеней, приводимые к виду квадратного уравнения. Обобщенная теорема Виета для многочлена третьего порядка.

2) 11-сынып – аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. 10-сыныпқа арналған "Алгебра және анализ бастамалары" пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) 7-9-сыныптардағы алгебра курсын қайталау;
2) "Функция, оның қасиеттері және графигі". Функция және оның берілу тәсілдері. Функциялардың графиктерін түрлендіру. Функцияның қасиеттері. Бөлшек-сызықты функция. Күрделі және кері функция ұғымдары;
3) "Тригонометриялық функциялар". Тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері. Тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендірулер көмегімен салу;
4) "Кері тригонометриялық функциялар". Арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс. Кері тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері. Кері тригонометриялық функциялары бар қарапайым теңдеулер;
5) "Тригонометриялық теңдеулер". Қарапайым тригонометриялық теңдеулер. Тригонометриялық теңдеулер және олардың жүйелерін шешу әдістері;
6) "Тригонометриялық теңсіздіктер". Тригонометриялық теңсіздіктерді шешу;
7) "Ықтималдық". Комбинаторика элементтері және оларды оқиғалардың ықтималдықтарын табуда қолданылуы. Жуықтап есептеулер үшін Ньютон биномы (натурал көрсеткішті). Оқиға ықтималдығы және оның қасиеттері. Шартты ықтималдық. Ықтималдықтарды қосу және көбейту ережелері. Толық ықтималдық формуласы және Байес формуласы. Бернулли формуласы және оның салдарлары. Нақты құбылыстар мен процестердің ықтималдық модельдері;
8) "Көпмүшелер". Бірнеше айнымалысы бар көпмүшелер және олардың стандарт түрі. Біртекті және симметриялы көпмүшелер. Бір айнымалысы бар көпмүшенің жалпы түрі. Көбейткіштерге жіктеу әдісі арқылы бір айнымалысы бар көпмүше түбірлерін табу. Көпмүшені көпмүшеге "бұрыштап" бөлу. Безу теоремасы, Горнер схемасы. Анықталмаған коэффициенттер әдісі. Бүтін коэффициетті көпмүшенің рационал түбірлері туралы теорема. Квадрат теңдеу түріне келтірілетін жоғары дәрежелі теңдеулер. Үшінші дәрежелі көпмүше үшін жалпыланған Виет теоремасы;

9) "Предел функции и непрерывность". Предел функции в точке и на бесконечности. Асимптоты графика функции. Предел числовой последовательности. Непрерывность функции в точке и на множестве. Нахождение пределов. Первый замечательный предел;
10) "Производная". Определение производной. Понятие дифференциала функции. Правила нахождения производных. Производная сложной функции. Производные тригонометрических функций. Производные обратных тригонометрических функций. Физический и геометрический смысл производной. Уравнение касательной к графику функции.
11) "Применение производной". Признаки возрастания и убывания функции. Критические точки и точки экстремума функции. Точки перегиба графика функции, выпуклость графика функции. Исследование функции на выпуклость. Исследование функции с помощью производной и построение графика. Наибольшее и наименьшее значения функции на отрезке.
12) "Случайные величины и их числовые характеристики". Случайные величины. Дискретные случайные величины. Понятие непрерывной случайной величины. Числовые характеристики дискретных случайных величин. Виды распределения дискретных случайных величин. Закон больших чисел;
13) Повторение курса алгебры и начала анализа 10 класса.
7. Базовое содержание учебного предмета "Алгебра и начала анализа" 11 класса:
1) Повторение курса и начала анализа 10 класса;
2) "Первообразная и интеграл". Первообразная и неопределенный интеграл. Свойства неопределенного интеграла. Методы интегрирования. Криволинейная трапеция и ее площадь. Определенный интеграл. Применение определенного интеграла при решении геометрических и физических задач;
3) "Элементы математической статистики". Генеральная совокупность и выборка. Дискретные и интервальные вариационные ряды. Оценка числовых характеристик случайной величины по выборочным данным;
4) "Степени и корни. Степенная функция". Корень n-ой степени и его свойства. Степень с рациональным показателем. Преобразование выражений, содержащих степень с рациональным показателем. Преобразование иррациональных выражений. Степенная функция, ее свойства и график. Производная и интеграл степенной функции с действительным показателем;
5) "Иррациональные уравнения и неравенства". Иррациональные уравнения и их системы. Иррациональные неравенства;
6) "Комплексные числа". Мнимые числа. Определение комплексных чисел. Действия над комплексными числами в алгебраической форме. Комплексные корни квадратных уравнений. Основная теорема алгебры;
7) "Показательная и логарифмическая функции". Показательная функция, ее свойства и график. Логарифм числа и его свойства. Логарифмическая функция, ее свойства и график. Производная и интеграл показательной функции. Производная логарифмической функции;

9) "Функцияның шегі және үзіліссіздігі". Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегі. Функция графигінің асимптоталары. Сан тізбегінің шегі. Функцияның нүктедегі және жиындағы үзіліссіздігі. Шектерді табу. Бірінші тамаша шек;
10) "Туынды". Туындының анықтамасы. Функция дифференциалы ұғымы. Туынды табу ережелері. Күрделі функция туындысы. Тригонометриялық функциялардың туындылары. Кері тригонометриялық функциялардың туындылары. Туындының физикалық және геометриялық мағынасы. Функция графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуі;
11) "Туындының қолданылуы". Функцияның өсу және кему белгілері. Функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелері. Функция графигінің иілу нүктелері, функция графигінің дөңестігі. Функцияны дөңестікке зерттеу. Туындының көмегімен функцияны зерттеу және графигін салу. Функцияның кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндері.
12). "Кездейсоқ шамалар және олардың сандық сипаттамалары". Кездейсоқ шамалар. Дискретті кездейсоқ шамалар. Үзіліссіз кездейсоқ шама ұғымы. Дискретті кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамалары. Дискретті кездейсоқ шамалардың үлестірім түрлері. Үлкен сандар заңы.
13) 10-сыныптағы алгебра және анализ бастамалары курсын қайталау.
7. 11-сыныпқа арналған "Алгебра және анализ бастамалары" пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) 10-сыныптағы математика курсын қайталау;
2) "Алғашқы функция және интеграл". Алғашқы функция және анықталмаған интеграл. Анықталмаған интеграл қасиеттері. Интегралдау әдістері. Қисықсызықты трапеция және оның ауданы. Анықталған интеграл. Анықталған интегралдың геометриялық және физикалық есептерді шығаруда қолданылуы;
3)"Математикалық статистика элементтері". Бас жиын және таңдама. Дискретті және интервалды вариациялық қатарлар. Кездейсоқ шаманың сандық сипаттамаларын таңдамалар бойынша бағалау;
4) "Дәрежелер және түбірлер. Дәрежелік функция". n-ші дәрежелі түбір және оның қасиеттері. Рационал көрсеткішті дәреже. Рационал көрсеткішті дәрежесі бар өрнектерді түрлендіру. Иррационал өрнектерді түрлендіру. Дәрежелік функция, оның қасиеттері және графигі. Нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның туындысы мен интегралы;
5) "Иррационал теңдеулер мен теңсіздіктер". Иррационал теңдеулер мен олардың жүйелері. Иррационал теңсіздіктер;
6) "Комплекс сандар". Жорамал сандар. Комплекс сандар анықтамасы. Алгебралық түрдегі комплекс сандарға амалдар қолдану. Квадрат теңдеулердің комплекс түбірлері. Алгебраның негізгі теоремасы;
7) "Көрсеткіштік және логарифмдік функциялар". Көрсеткіштік функция, оның қасиеттері және графигі. Санның логарифмі және оның қасиеттері. Логарифмдік функция, оның қасиеттері және графигі. Көрсеткіштік функцияның туындысы мен интегралы. Логарифмдік функцияның туындысы;

8) "Показательные и логарифмические уравнения и неравенства". Показательные уравнения и их системы. Логарифмические уравнения и их системы. Показательные неравенства. Логарифмические неравенства;
9) "Дифференциальные уравнения". Основные сведения о дифференциальных уравнениях. Дифференциальные уравнения первого порядка c разделяющимися переменными. Линейные однородные дифференциальные уравнения второго порядка с постоянными коэффициентами;
10) Повторение курса алгебры и начала анализа 10-11 классов.
8. Содержание учебного предмета распределено по разделам обучения. Разделы далее разбиты на подразделы, которые содержат в себе цели обучения учащихся в виде ожидаемых результатов по классам: навыка или умения, знания или понимания. Цели обучения описаны последовательно внутри каждого подраздела, которые позволят учителям планировать свою работу и оценивать достижения учащихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
9. Содержание учебного предмета включает четыре раздела: "Числа", "Алгебра", "Статистика и теория вероятностей", "Математическое моделирование и анализ".
10. Раздел "Числа" включает следующие подразделы:
1) Понятие о числах и величинах;
2) Операции над числами.
11. Раздел "Алгебра" включает следующие подразделы:
1) Алгебраические выражения и их преобразования;
2) Уравнения и неравенства, их системы и совокупности;
3) Тригонометрия.
12. Раздел "Статистика и теория вероятностей" включает следующие подразделы:
1) Основы комбинаторики;
2) Основы теории вероятностей;
3) Статистика и анализ данных.
13. Раздел "Математическое моделирование и анализ" включает следующие подразделы:
1) Начала математического анализа;
2) Математический язык и математическая модель;
3) Решение задач с помощью математического моделирования.
Глава 3. Система целей обучения
14. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1.4: "10" – класс, "2.1." – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
15. Обучающийся должен:
Раздел 1. "Числа"
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Понятие о числах и величинах
10.1.1.
11.1.1.
11.1.1.1 - знать определение комплексного числа и его модуля;
11.1.1.2 - уметь изображать комплексное число на комплексной плоскости;
11.1.1.3 - знать определение сопряженных комплексных чисел и их свойства;
2. Операции над числами
10.1.2.
11.1.2.
11.1.2.1 - выполнять арифметические действия над комплексными числами в алгебраической форме;

8) "Көрсеткіштік және логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер". Көрсеткіштік теңдеулер және олардың жүйелері. Логарифмдік теңдеулер және олардың жүйелері. Көрсеткіштік теңсіздіктер. Логарифмдік теңсіздіктер;
9) "Дифференциалдық теңдеулер". Дифференциалдық теңдеулер туралы жалпы мағлұмат. Айнымалылары ажыратылатын бірінші ретті дифференциалдық теңдеулер. Екінші ретті тұрақты коэффициентті біртекті сызықтық дифференциалдық теңдеулер;
10) 10-11-сыныптардағы алгебра және анализ бастамалары курсын қайталау.
8. Оқу пәнінің білім мазмұны бөлімдерге бөлінген. Бұл бөлімдер күтілетін нәтижелер (біліктер немесе дағдылар, білім немесе түсініктер) түрінде берілген сыныптар бойынша оқу мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады. Әр бөлімше ішінде тізбектеліп жазылған оқу мақсаттары мұғалімге өз жұмысын жоспарлап, оқушылардың жетістіктерін бағалауға, сонымен қатар оқытудың келесі кезеңдері туралы ақпарат беруге мүмкіндік жасайды.
9. Оқу пәнінің мазмұны төрт бөлімді қамтиды: "Сандар", "Алгебра", "Статистика және ықтималдықтар теориясы", "Математикалық модельдеу және анализ".
10. "Сандар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Сандар және шамалар туралы түсініктер;
2) Сандарға амалдар қолдану.
11. "Алгебра" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Алгебралық өрнектер және оларды түрлендіру;
2) Теңдеулер және теңсіздіктер, олардың жүйелері және жиынтықтары;
3) Тригонометрия.
12. "Статистика және ықтималдықтар теориясы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Комбинаторика негіздері;
2) Ықтималдықтар теориясының негіздері;
3) Статистика және деректерді талдау.
13. "Математикалық модельдеу және анализ" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Математикалық анализ бастамалары;
2) Математикалық тіл және математикалық модель;
3) Математикалық модельдеудің көмегімен есептер шығару.
3 тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
14. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқу мақсатының реттік саны.
15. Білім алушыларға қойылатын талаптар:
1-бөлім. "Сандар"
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Сандар және шамалар туралы түсініктер
10.1.1.
11.1.1.
11.1.1.1 - комплекс санның және оның модулінің анықтамаларын білу;
11.1.1.2 - комплекс санды комплекс жазықтықта кескіндей алу;
11.1.1.3 - түйіндес комплекс сандар анықтамасы мен олардың қасиеттерін білу;
2. Сандарға амалдар қолдану
10.1.2.
11.1.2.
11.1.2.1 - алгебралық түрде берілген комплекс сандарға арифметикалық амалдар қолдану;

11.1.2.2 - применять закономерность значения in при возведении в целую степень комплексного числа в алгебраической форме;
11.1.2.3 - уметь извлекать квадратный корень из комплексного числа;
11.1.2.4 - решать квадратные уравнения на множестве комплексных чисел;
11.1.2.5 - знать основную теорему алгебры и еҰ следствия;
Раздел 2. "Алгебра"
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Алгебраические
выражения и преобразования
10.2.1.
11.2.1.
10.2.1.1 - знать определение многочлена с несколькими переменными и приводить его к стандартному виду, определять степень многочлена стандартного вида;
10.2.1.2 - уметь распознавать симметрические и однородные многочлены;
10.2.1.3 - уметь распознавать многочлен с одной переменной и приводить его к стандартному виду;
10.2.1.4 - находить старший коэффициент, степень и свободный член многочлена с одной переменной;
10.2.1.5 - находить корни многочлена с одной переменной методом разложения его на множители;
10.2.1.6 - использовать формулы
для разложения многочленов на множители при ;
10.2.1.7 - выполнять деление "уголком" многочлена на многочлен;
10.2.1.8 - применять теорему Безу и ее следствия при решении задач;
10.2.1.9 - применять различные способы нахождения корней симметрических и однородных многочленов;
10.2.1.10 - применять схему Горнера для нахождения корней многочлена;
10.2.1.11 - применять теорему о рациональном корне многочлена с одной переменной с целыми коэффициентами для нахождения его корней;
10.2.1.12 - знать обобщенную теорему Виета и применять ее к многочленам третьего порядка;
10.2.1.13 - знать метод неопределҰнных коэффициентов и применять его при разложении многочлена на множители;
11.2.1.1 - знать определение корня n-ой степени и арифметического корня n-ой степени;
11.2.1.2 - знать свойства корня п-ой степени;
11.2.1.3 - знать определение и свойства степени с рациональным показателем;
11.2.1.4 - применять свойства степени с рациональным показателем для преобразования алгебраических выражений;
11.2.1.5 - применять свойства корня п-ой степени для преобразования иррациональных выражений;
2. Уравнения и неравенства, их системы и совокупности
10.2.2.
11.2.2.
10.2.2.1 - применять метод разложение на множители при решении уравнений высших степеней;
10.2.2.2 - применять метод введения новой переменной при решении уравнений высших степеней;
11.2.2.1 - знать определение иррационального уравнения, уметь определять его область допустимых значений;
11.2.2.2 - уметь решать иррациональные уравнения методом возведения обеих частей уравнения в n-ю степень;
11.2.2.3 - уметь решать иррациональные уравнения методом замена переменной;

11.1.2.2 - алгебралық түрдегі комплекс санды бүтін дәрежеге шығарғанда in
мәнінің заңдылығын қолдану;
11.1.2.3 - комплекс санның квадрат түбірін таба алу;
11.1.2.4 - квадрат теңдеулерді комплекс сандар жиынында шешу;
11.1.2.5 - алгебраның негізгі теоремасын және оның салдарларын білу;
2-бөлім. "Алгебра"
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Алгебралық өрнектер және түрлендірулер
10.2.1.
11.2.1.
10.2.1.1 - бірнеше айнымалысы бар көпмүшенің анықтамасын білу және оны стандарт түрге келтіру, стандарт түрдегі көпмүшенің дәрежесін анықтау;
10.2.1.2 - симметриялы және біртекті көпмүшелерді танып білу;
10.2.1.3 - бір айнымалысы бар көпмүшелерді ажырата және оны стандарт түрге келтіре алу;
10.2.1.4 - бір айнымалысы бар көпмүшенің бас коэффициентін, дәрежесін және бос мүшесін табу;
10.2.1.5 - көбейткіштерге жіктеу әдісі арқылы бір айнымалысы бар көпмүшенің түбірлерін табу;
10.2.1.6 - көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеу үшін
формулаларын қолдану;
10.2.1.7 - көпмүшені көпмүшеге "бұрыштап" бөлуді орындау;
10.2.1.8 - Безу теоремасын және оның салдарларын есеп шығаруда қолдану;
10.2.1.9 - симметриялы және біртекті көпмүшелер түбірлерін табудың түрлі тәсілдерін қолдану;
10.2.1.10 - көпмүше түбірлерін табу үшін Горнер схемасын қолдану;
10.2.1.11 - бір айнымалысы бар бүтін коэффициетті көпмүшенің рационал түбірі туралы теореманы оның түбірлерін табуда қолдану;
10.2.1.12 - жалпыланған Виет теоремасын білу және оны үшінші ретті көпмүшелерге қолдану;
10.2.1.13 - анықталмаған коэффициенттер әдісін білу және оны көпмүшені көбейткіштерге жіктеуде қолдану.
11.2.1.1 - n-ші дәрежелі түбір және n-ші дәрежелі арифметикалық түбір анықтамасын білу;
11.2.1.2 - n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін білу;
11.2.1.3 - рационал көрсеткішті дәреже анықтамасын және қасиеттерін білу;
11.2.1.4 - алгебралық өрнектерді түрлендіру үшін рационал көрсеткішті дәреже қасиеттерін қолдану;
11.2.1.5 - иррационал өрнектерді түрлендіру үшін n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін қолдану;
2. Теңдеулер және теңсіздіктер, олардың жүйелері және жиынтықтары
10.2.2.
11.2.2.
10.2.2.1 - жоғары дәрежелі теңдеулерді шешуде көбейткіштерге жіктеу әдісін қолдану;
10.2.2.2 - жоғары дәрежелі теңдеулерді шешуде жаңа айнымалы енгізу әдісін қолдану;
11.2.2.1 - иррационал теңдеудің анықтамасын білу, оның мүмкін мәндер жиынын анықтай алу;
11.2.2.2 - теңдеудің екі жағын бірдей n-ші дәрежеге шығару әдісі арқылы иррационал теңдеулерді шеше алу;
11.2.2.3 - айнымалыны алмастыру әдісі арқылы иррационал теңдеулерді шеше алу;

11.2.2.4 - уметь решать системы иррациональных уравнений;
11.2.2.5 - уметь решать иррациональные неравенства;
11.2.2.6 - знать и применять методы решения показательных уравнений;
11.2.2.7 - уметь решать системы показательных уравнений;
11.2.2.8 - знать и применять методы решения логарифмических уравнений;
11.2.2.9 - уметь решать системы логарифмических уравнений;
11.2.2.10 - уметь решать показательные неравенства и их системы;
11.2.2.11 - уметь решать логарифмические неравенства и их системы;
3.Тригономет
рия
10.2.3.
11.2.3.
10.2.3.1 - знать определения, свойства тригонометрических функций и уметь строить их графики;
10.2.3.2 - уметь строить графики тригонометрических функций с помощью преобразований;
10.2.3.3 - знать определения арксинуса, арккосинуса, арктангенса, арккотангенса и уметь находить их значения;
10.2.3.4 - знать определения и свойства обратных тригонометрических функций;
10.2.3.5 - строить графики обратных тригонометрических функций;
10.2.3.6 - выполнять преобразования выражений, содержащих обратные тригонометрические функции;
10.2.3.7 - уметь решать простейшие уравнения, содержащие обратные тригонометрические функции;
10.2.3.8 - уметь решать простейшие тригонометрические уравнения;
10.2.3.9 - уметь решать тригонометрические уравнения с помощью разложения на множители;
10.2.3.10 - уметь решать тригонометрические уравнения, приводимые к квадратному уравнению;
10.2.3.11 - уметь решать тригонометрические уравнения с использованием тригонометрических формул;
10.2.3.12 - уметь решать однородные тригонометрические уравнения;
10.2.3.13 - уметь решать тригонометрические уравнения, используя формулы понижения степени тригонометрических функций;
10.2.3.14 - уметь решать тригонометрические уравнения методом введения вспомогательного аргумента;
10.2.3.15 - уметь решать тригонометрические уравнения с помощью универсальной подстановки;
10.2.3.16 - уметь решать системы тригонометрических уравнений;
10.2.3.17 - уметь решать простейшие тригонометрические неравенства;
10.2.3.18 - уметь решать тригонометрические неравенства;
Раздел 3. "Статистика и теория вероятностей"
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Основы
комбинаторики
10.3.1.
11.3.1.
10.3.1.1 - различать понятия: "перестановки", "размещения" и "сочетания" без повторений и с повторениями;
10.3.1.2 - применять формулы для вычисления перестановок, сочетаний, размещений без повторений;
10.3.1.3 - применять формулы для вычисления перестановок, сочетаний, размещений с повторениями;
10.3.1.4 - решать задачи на нахождение вероятностей, применяя формулы комбинаторики;

11.2.2.4 - иррационал теңдеулер жүйелерін шеше алу;
11.2.2.5 - иррационал теңсіздіктерді шеше алу;
11.2.2.6 - көрсеткіштік теңдеулерді шешу әдістерін білу және қолдану;
11.2.2.7 - көрсеткіштік теңдеулер жүйелерін шеше білу;
11.2.2.8 - логарифмдік теңдеулерді шешу әдістерін білу және қолдану;
11.2.2.9 - логарифмдік теңдеулер жүйелерін шеше білу;
11.2.2.10 - көрсеткіштік теңсіздіктер мен олардың жүйелерін шеше білу;
11.2.2.11 - логарифмдік теңсіздіктер мен олардың жүйелерін шеше білу;
3.Тригонометрия
10.2.3.
11.2.3.
10.2.3.1 - тригонометриялық функциялар анықтамаларын, қасиеттерін білу және олардың графиктерін сала білу;
10.2.3.2 - тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендірулер көмегімен сала білу;
10.2.3.3 - арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс анықтамаларын білу және олардың мәндерін таба білу;
10.2.3.4 - кері тригонометриялық функциялардың анықтамалары мен қасиеттерін білу;
10.2.3.5 - кері тригонометриялық функциялардың графиктерін салу;
10.2.3.6 - кері тригонометриялық функциялары бар өрнектерге түрлендірулер орындау;
10.2.3.7 - кері тригонометриялық функциялары бар қарапайым теңдеулерді шеше алу;
10.2.3.8 - қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шеше алу;
10.2.3.9 - тригонометриялық теңдеулерді көбейткіштерге жіктеу арқылы шешу;
10.2.3.10 - квадрат теңдеуге келтірілетін тригонометриялық теңдеулерді шеше алу;
10.2.3.11 - тригонометриялық теңдеулерді тригонометриялық өрнектерді түрлендіру формулаларын қолдану арқылы шеше алу;
10.2.3.12 - біртекті тригонометриялық теңдеулерді шеше алу;
10.2.3.13 - тригонометриялық теңдеулерді тригонометриялық функциялардың дәрежесін төмендету формулалары арқылы шеше алу;
10.2.3.14 - тригонометриялық теңдеулерді қосымша аргумент енгізу әдісі арқылы шеше алу;
10.2.3.15 - тригонометриялық теңдеулерді универсал алмастыру арқылы шеше алу;
10.2.3.16 - тригонометриялық теңдеулер жүйелерін шеше алу;
10.2.3.17 - қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді шеше алу;
10.2.3.18 - тригонометриялық теңсіздіктерді шеше алу;
3-бөлім. "Статистика және ықтималдықтар теориясы"
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Комбинаторика негіздері
10.3.1.
11.3.1.
10.3.1.1 - қайталанбайтын және қайталанбалы "алмастырулар", "орналастырулар", "терулер" ұғымдарын ажырата білу;
10.3.1.2 - қайталанбайтын алмастырулар, орналастырулар және терулерді есептеу үшін формулаларды қолдану;
10.3.1.3 - қайталанбалы алмастырулар, орналастырулар және терулерді есептеу үшін формулаларды қолдану;
10.3.1.4 - комбинаторика формулаларын қолданып, ықтималдықтарды табуға есептер шығару;

10.3.1.5 - применять Бином Ньютона для приближҰнных вычислений (с натуральным показателем);
2. Основы теории
вероятностей
10.3.2.
11.3.2.
10.3.2.1 - знать понятие случайного события, виды случайных событий и приводить их примеры;
10.3.2.2 - вычислять вероятность случайных событий, применяя свойства вероятностей;
10.3.2.3 - понимать и применять правила сложения вероятностей
* P(A + B) = P(A) + P(B)
* P(A +B) = P(A) + P(B) – P(A ∙ B);
10.3.2.4 - понимать и применять правила умножения вероятностей
* P(A ∙ B) = P(A) ∙ P(B)
* P(A ∙ B) = P(A) ∙ PA(B) = P(B) ∙ PB(A);
10.3.2.5 - знать формулу полной вероятности и применять ее при решении задач;
10.3.2.6 - знать формулу Байеса и применять ее при решении задач;
10.3.2.7 - знать условия для применения схемы Бернулли и формулу Бернулли;
10.3.2.8 - использовать формулу Бернулли и ее следствия при решении задач;
10.3.2.9 - понимать, что такое случайная величина и приводить примеры случайных величин;
10.3.2.10 - знать определение дискретной и непрерывной случайной величины и уметь их различать;
10.3.2.11 - составлять таблицу закона распределения некоторых дискретных случайных величин;
10.3.2.12 - знать понятие математического ожидания дискретной случайной величины и его свойства;
10.3.2.13 - вычислять математическое ожидание дискретной случайной величины;
10.3.2.14 - вычислять дисперсию и среднее квадратическое (стандартное) отклонение дискретной случайной величины;
10.3.2.15 - решать задачи с использованием числовых характеристик дискретных случайных величин;
10.3.2.16 - распознавать виды распределения дискретных случайных величин: биномиальное распределение, геометрическое распределение, гипергеометрическое распределение;
10.3.2.17 - знать формулировку закона больших чисел.
3. Статистика и анализ данных
10.3.3.
11.3.3.
11.3.3.1 - знать и понимать основные термины математической статистики;
11.3.3.2 - обрабатывать выборочные данные для составления дискретных и интервальных вариационных рядов;
11.3.3.3 - анализировать данные вариационного ряда в соответствии с заданным условием;
11.3.3.4 - оценивать числовые характеристики случайных величин по выборочным данным.
Раздел 4. "Математическое моделирование и анализ"
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Начала математического анализа
10.4.1.
11.4.1.
10.4.1.1 - знать определение и способы задания функции;
10.4.1.2 - уметь выполнять преобразования графика функции (параллельный перенос, сжатие и растяжение);
10.4.1.3 - уметь определять свойства функции;
10.4.1.4 - уметь описывать по заданному графику функции еҰ свойства:
1) область определения функции;

10.3.1.5 - жуықтап есептеу үшін Ньютон биномын (натурал көрсеткішпен) қолдану;
2. Ықтималдықтар теориясының негіздері
10.3.2.
11.3.2.
10.3.2.1 - кездейсоқ оқиға ұғымын, кездейсоқ оқиға түрлерін білу және оларға мысалдар келтіру;
10.3.2.2 - ықтималдықтар қасиеттерін қолданып, кездейсоқ оқиғалардың ықтималдығын есептеу;
10.3.2.3 - ықтималдықтарды қосу ережелерін түсіну және қолдану
* P(A + B) = P(A) + P(B)
* P(A +B) = P(A) + P(B) – P(A • B);
10.3.2.4 - ықтималдықтарды көбейту ережелерін түсіну және қолдану
* P(A • B) = P(A) • P(B)
*P(A • B) = P(A) • PA(B)= P(B)PB(A);
10.3.2.5 - толық ықтималдық формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану;
10.3.2.6 - Байес формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану;
10.3.2.7 - Бернулли схемасын қолдану шартын және Бернулли формуласын білу;
10.3.2.8 - Бернулли формуласы мен оның салдарларын есептер шығаруда қолдану;
10.3.2.9 - кездейсоқ шаманың не екенін түсіну және кездейсоқ шамаларға мысалдар келтіру;
10.3.2.10 - дискретті және үзіліссіз кездейсоқ шамалардың анықтамаларын білу және оларды ажырата алу;
10.3.2.11 - кейбір дискретті кездейсоқ шамалардың үлестірім заңы кестесін құру;
10.3.2.12 - дискретті кездейсоқ шаманың математикалық күтімі ұғымын және оның қасиеттерін білу;
10.3.2.13 - дискретті кездейсоқ шаманың математикалық күтімін есептеу;
10.3.2.14 - дискретті кездейсоқ шаманың дисперсиясы мен орташа квадраттық (стандартты) ауытқуын есептеу;
10.3.2.15 - дискретті кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамаларын қолдану арқылы есептер шығару;
10.3.2.16 - дискретті кездейсоқ шамалардың үлестірім түрлерін ажырата білу: биномдық үлестірім, геометриялық үлестірім, гипергеометриялық үлестірім;
10.3.2.17 - үлкен сандар заңының тұжырымдамасын білу;
3. Статистика және деректерді талдау
10.3.3.
11.3.3.
11.3.3.1 - математикалық статистиканың негізгі терминдерін білу және түсіну;
11.3.3.2 - дискретті және аралық вариациялық қатарларды құрастыру үшін таңдаманы өңдеу;
11.3.3.3 - берілген шартқа сәйкес вариациялық қатарлардың деректерін талдау;
11.3.3.4 - таңдама бойынша кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамаларын бағалау;
4-бөлім. "Математикалық модельдеу мен анализ"
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Математикалық анализ бастамалары
10.4.1.
11.3.1.
10.4.1.1 - функция анықтамасын және берілу тәсілдерін білу;
10.4.1.2 - функция графигіне түрлендірулер орындай алу (параллель көшіру, сығу және созу);
10.2.1.3 - функция қасиеттерін анықтай алу;
10.4.1.4 - функцияның берілген графигі бойынша оның қасиеттерін:
1) функцияның анықталу облысы;

2) область значений функции;
3) нули функции;
4) периодичность функции;
5) промежутки монотонности функции;
6) промежутки знакопостоянства функции;
7) наибольшее и наименьшее значения функции;
8) четность, нечетность функции;
9) ограниченность функции;
10) непрерывность функции;
11) экстремумы функции;
10.4.1.5 - определять свойства дробно-линейной функции и строить ее график;
10.4.1.6 - знать определение обратной функции и находить функцию, обратную заданной и знать свойство расположения графиков взаимно обратных функций;
10.4.1.7 - уметь распознавать сложную функцию f(g(x)) и составлять композицию функций;
10.4.1.8 - знать определение предела функции в точке и вычислять его;
10.4.1.9 - знать определение предела функции на бесконечности и вычислять его;
10.4.1.10 - знать определение асимптоты к графику функции и уметь составлять уравнения асимптот;
10.4.1.11 - находить пределы числовых последовательностей, применяя свойства предела функции на бесконечности;
10.4.1.12 - знать определения непрерывности функции в точке и непрерывности функции на множестве;
10.4.1.13 - знать свойства непрерывных функций и применять их при доказательстве непрерывности функции;
10.4.1.14 - применять методы раскрытия неопределенностей вида и при вычислении пределов;
10.4.1.15 - вычислять пределы, применяя первый замечательный предел;
10.4.1.16 - знать определения приращения аргумента и приращения функции;
10.4.1.17 - знать определение производной функции и находить производную функции по определению;
10.4.1.18 - находить производные постоянной функции и степенной функции;
10.4.1.19 - знать определение дифференциала функции и геометрический смысл дифференциала;
10.4.1.20 - находить дифференциал функции;
10.4.1.21 - знать и применять правила дифференцирования;
10.4.1.22 - находить производную сложной функции;
10.4.1.23 - находить производные тригонометрических функций;
10.4.1.24 - находить производные обратных тригонометрических функций;
10.4.1.25 - составлять уравнение касательной к графику функции в заданной точке;
10.4.1.26 - знать необходимое и достаточное условие возрастания (убывания) функции на интервале;
10.4.1.27 - находить промежутки возрастания (убывания) функции;
10.4.1.28 - знать определения критических точек и точек экстремума функции, условие существования экстремума функции;
10.4.1.29 - находить критические точки и точки экстремума функции;
10.4.1.30 - находить вторую производную функции;
10.4.1.31 - знать определение точки перегиба графика функции и необходимое и достаточное условие выпуклости вверх (вниз) графика функции на интервале;

2) функцияныңмәндер жиыны;
3) функцияның нөлдері;
4) функцияның периодтылығы;
5) функцияның бірсарындылық аралықтары;
6) функцияның таңбатұрақтылық аралықтары;
7) функцияның ең үлкен және ең кіші мәндері;
8) функцияның жұптылығы, тақтылығы;
9) функцияның шектелгендігі;
10) функция үзіліссіздігі;
11) функцияның экстремумдары сипаттай алу;
10.4.1.5 –
бөлшек-сызықты функциясының қасиеттерін анықтау және оның графигін салу;
10.4.1.6 - кері функцияның анықтамасын білу және берілген функцияға кері функцияны табу және өзара кері функциялар графиктерінің орналасу қасиетін білу;
10.4.1.7 - f(g(x)) күрделі функциясын ажырата білу және функциялар композициясын құру;
10.4.1.8 - функцияның нүктедегі шегінің анықтамасын білу және оны есептеу;
10.4.1.9 - функцияның шексіздіктегі шегінің анықтамасын білу және оны есептеу;
10.4.1.10 - функция графигіне жүргізілген асимптотаның анықтамасын білу және асимптоталардың теңдеулерін құра білу;
10.4.1.11 - функцияның шексіздіктегі шегінің қасиеттерін қолданып сан тізбектерінің шектерін табу;
10.4.1.12 - функцияның нүктедегі үзіліссіздігінің және функцияның жиындағы үзіліссіздігінің анықтамаларын білу;
10.4.1.13 - үзіліссіз функциялардың қасиеттерін білу және оларды функция үзіліссіздігін дәлелдеуде қолдану;
10.4.1.14 - шектерді есептеуде
және
түріндегі анықталмағандықтарды ашу әдістерін қолдану;
10.4.1.15 - бірінші тамаша шекті қолданып шектерді есептеу;
10.4.1.16 - аргумент өсімшесі мен функция өсімшесінің анықтамаларын білу;
10.4.1.17 - функция туындысының анықтамасын білу және анықтама бойынша функцияның туындысын табу;
10.4.1.18 - тұрақты функцияның және дәрежелік функцияның туындыларын табу;
10.4.1.19 - функция дифференциалы анықтамасын және дифференциалдың геометриялық мағынасын білу;
10.4.1.20 - функция дифференциалын табу;
10.4.1.21 - дифференциалдаудың ережелерін білу және қолдану;
10.4.1.22 - күрделі функцияның туындысын табу;
10.4.1.23 - тригонометриялық функциялардың туындыларын табу;
10.4.1.24 - кері тригонометриялық функциялардың туындыларын табу;
10.4.1.25 - берілген нүктеде функция графигіне жүргізілген жанама теңдеуін құру;
10.4.1.26 - функцияның аралықта өсуінің (кемуінің) қажетті және жеткілікті шартын білу;
10.4.1.27 - функцияның өсу (кему) аралықтарын табу;
10.4.1.28 - функцияның кризистік нүктелерінің және экстремум нүктелерінің анықтамаларын, функция экстремумының бар болу шартын білу;
10.4.1.29 - функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелерін табу;
10.4.1.30 - функцияның екінші ретті туындысын табу;
10.4.1.31 - функция графигінің иілу нүктесінің анықтамасын және функция графигінің аралықтағы дөңестігінің (ойыстығының) қажетті және жеткілікті шартын білу,

10.4.1.32 - уметь находить интервалы выпуклости вверх (вниз) графика функции;
10.4.1.33 - исследовать свойства функции с помощью произ-водной и строить еҰ график;
10.4.1.34 - находить наибольшее и наименьшее значения функции на отрезке;
11.4.1.1 - знать определение первообразной функции и неопределенного интеграла;
11.4.1.2 - знать и применять свойства неопределенного интеграла;
11.4.1.3 - знать основные неопределенные интегралы:
1.
2.
3.
4. ;
5. ;
6. , и применять их при решении задач;
11.4.1.4 - находить интеграл, используя метод замены переменной;
11.4.1.5 - находить интеграл, используя метод интегрирования по частям;
11.4.1.6 - знать определение криволинейной трапеции и применять формулу Ньютона-Лейбница для нахождения еҰ площади;
11.4.1.7 - знать понятие определҰнного интеграла, уметь вычислять определҰнный интеграл;
11.4.1.8 - вычислять площадь плоской фигуры, ограниченной заданными линиями;
11.4.1.9 - знать и применять формулу вычисления объема тела вращения с помощью определенного интеграла;
11.4.1.10 - знать определение степенной функции с действительным показателем; строить график степенной функции с действительным показателем в зависимости от показателя степени;
11.4.1.11 - знать свойства степенной функции;
11.4.1.12 - знать и применять правила нахождения производной степенной функции с действительным показателем;
11.4.1.13 - знать и применять правила нахождения интеграла степенной функции с действительным показателем;
11.4.1.14 - знать определение показательной функции и строить ее график;
11.4.1.15 - применять свойства показательной функции при решении задач;
11.4.1.16 - знать определения логарифма числа, десятичного и натурального логарифмов;
11.4.1.17 - знать свойства логарифмов и применять их для преобразования логарифмических выражений;
11.4.1.18 - знать определение логарифмической функции и строить ее график;
11.4.1.19 - знать и применять свойства логарифмической функции;
11.4.1.20 - находить производную и интеграл показательной функции;
11.4.1.21 - находить производную логарифмической функции;
11.4.1.22 - знать основные понятия о дифференциальных уравнениях;
11.4.1.23 - знать определения частного и общего решений дифференциального уравнения;
11.4.1.24 - решать дифференциальные уравнения с разделяющимися переменными;
11.4.1.25 - решать линейные однородные дифференциальные уравнения второго порядка (вида ay''+by'+cy=0 ,где a,b,c - постоянные);
2. Математический язык и математическая модель
10.4.2.
11.4.2.
10.4.2.1 - знать геометрический смысл производной;
10.4.2.2 - знать физический смысл производной;

10.4.1.32 - функция графигінің дөңес (ойыс) аралықтарын таба білу;
10.4.1.33 - туындының көмегімен функцияның қасиеттерін зерттеу және оның графигін салу;
10.4.1.34 - функцияның кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндерін табу;
11.4.1.1 - алғашқы функция және анықталмаған интеграл анықтамаларын білу;
11.4.1.2 - анықталмаған интеграл қасиеттерін білу және қолдану;
11.4.1.3 - негізгі анықталмаған интегралдарды
білу және оларды есептер шығаруда қолдану;
11.4.1.4 - айнымалыны алмастыру әдісімен интегралды есептеу;
11.4.1.5 - бөліктеп интегралдау әдісімен интегралды есептеу;
11.4.1.6 - қисықсызықты трапецияның анықтамасын білу және оның ауданын табу үшін Ньютон – Лейбниц формуласын қолдану;
11.4.1.7 - анықталған интеграл ұғымын білу, анықталған интегралды есептей білу;
11.4.1.8 - берілген сызықтармен шектелген жазық фигураның ауданын есептеу;
11.4.1.9 - айналу денесінің көлемін анықталған интеграл көмегімен есептеу формуласын білу және қолдану;
11.4.1.10 - нақты көрсеткішті дәрежелік функция анықтамасын білу; дәреже көрсеткішіне тәуелді дәрежелік функция графигін салу;
11.4.1.11 - дәрежелік функция қасиеттерін білу;
11.4.1.12 - нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның туындысын табу ережелерін білу және қолдану;
11.4.1.13 - нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның интегралын табу ережесін білу және қолдану;
11.4.1.14 көрсеткіштік функция анықтамасын білу және оның графигін салу;
11.4.1.15 көрсеткіштік функция қасиеттерін есептер шығаруда қолдану;
11.4.1.16 сан логарифмі, ондық және натурал логарифмдер анықтамаларын білу;
11.4.1.17 логарифм қасиеттерін білу және оны логарифмдік өрнектерді түрлендіруде қолдану;
11.4.1.18 логарифмдік функцияның анықтамасын білу және оның графигін салу;
11.4.1.19 логарифмдік функция қасиеттерін білу және қолдану;
11.4.1.20 көрсеткіштік функцияның туындысы мен интегралын табу;
11.4.1.21 логарифмдік функцияның туындысын табу;
11.4.1.22 дифференциалдық теңдеулер туралы негізгі ұғымдарды білу;
11.4.1.23 дифференциалдық теңдеулердің жалпы және дербес шешімдері анықтамаларын білу;
11.4.1.24 - айнымалылары ажыратылатын дифференциалдық теңдеулерді шешу;
11.4.1.25 - екінші ретті біртекті сызықты дифференциалдық теңдеулерді шешу (ay''+by'+cy=0 түріндегі ,мұндағы a,b,c -тұрақты шамалар);
2. Математикалық тіл және математикалық модель
10.4.2.
11.3.2.
10.4.2.1 - туындының геометриялық мағынасын білу;
10.4.2.2 - туындының физикалық мағынасын білу;

10.4.2.3 - составлять вероятностные модели реальных явлений и процессов;
11.4.2.1 - применять определҰнный интеграл для решения физических задач на вычисление работы и расстояния;
11.4.2.2 - знать и понимать основные термины математической статистики;
3. Решение задач с помощью математического моделирования
10.4.3.
11.4.3.
10.4.3.1 - решать прикладные задачи, опираясь на физический смысл производной;
10.4.3.2 - решать задачи с использованием геометрического смысла производной;
10.4.3.3 - решать прикладные задачи, связанные с нахождением наибольшего (наименьшего) значения функции;
11.4.3.1 - применять дифференциальные уравнения при решении физических задач;
11.4.3.2 - составлять и решать уравнение гармонического колебания;
16. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Алгебра и начала анализа" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию.
17. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету "Алгебра
и начала анализа" для 10-11
классов естественно-
математического направления
уровня общего среднего
образования по обновленному
содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Алгебра и начала анализа" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию
1) 10 класс
Раздел
долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Повторение курса алгебры 7-9 классов
Функция, ее свойства и график
Функция и способы ее задания. Преобразования графиков функций
10.4.1.1 - знать определение и способы задания функции;
10.4.1.2 - уметь выполнять преобразования графика функции (параллельный перенос, сжатие и растяжение)
Свойства функции
10.4.1.3 - уметь определять свойства функции;
10.4.1.4 - уметь описывать по заданному графику функции еҰ свойства:
1) область определения функции;
2) область значений функции;
3) нули функции;
4) периодичность функции;
5) промежутки монотонности функции;
6) промежутки знакопостоянства функции;
7) наибольшее и наименьшее значения функции;
8) четность, нечетность функции;
9) ограниченность функции;
10) непрерывность функции;
11) экстремумы функции;
Дробно-линейная функция
10.4.1.5 - определять свойства дробно-линейной функции и строить ее график;
Понятия сложной и обратной функций

10.4.2.3 - нақты құбылыстар мен процестердің ықтималдық модельдерін құру;
11.3.2.1 - анықталған интегралды жұмыс пен арақашықтықты есептеуге берілген физикалық есептерді шығару үшін қолдану;
11.3.2.2 - математикалық статистиканың негізгі терминдерін білу және түсіну;
3. Математикалық модельдеудің көмегімен есеп шығару
10.4.3.
11.3.3.
10.4.3.1 - туындының физикалық мағынасына сүйене отырып, қолданбалы есептер шығару;
10.4.3.2 - туындының геометриялық мағынасын қолданып есептер шығару;
10.4.3.3 - функцияның ең үлкен (ең кіші) мәндерін табуға байланысты қолданбалы есептер шығару;
11.3.3.1 - физикалық есептерді шығаруда дифференциалдық теңдеулерді қолдану;
11.3.3.2 - гармоникалық тербелістің теңдеуін құру және шешу;
16. Осы оқу бағдарламасы жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математика бағытындағы 10-11-сыныптарына арналған "Алгебра және анализ бастамалары" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
17. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің жаратылыстану-
математика бағытындағы
10-11-сыныптарына арналған
"Алгебра және анализ
бастамалары" оқу пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математика бағытындағы 10-11-сыныптарына арналған "Алгебра және анализ бастамалары" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
7-9-сыныптардағы алгебра курсын қайталау
Функция, оның қасиеттері және графигі
Функция және оның берілу тәсілдері. Функциялардың графиктерін түрлендіру
10.4.1.1 - функция анықтамасын және берілу тәсілдерін білу;
10.4.1.2 - функция графигіне түрлендірулер орындай алу (параллель көшіру, сығу және созу);.
Функцияның қасиеттері
10.2.1.3 - функция қасиеттерін анықтай алу;
10.4.1.4 - функцияның берілген графигі бойынша оның қасиеттерін:
1) функцияның анықталу облысы;
2) функцияның мәндер жиыны;
3) функцияның нөлдері;
4) функцияның периодтылығы;
5) функцияның бірсарындылық аралықтары;
6) функцияның таңбатұрақтылық аралықтары;
7) функцияның ең үлкен және ең кіші мәндері;
8) функцияның жұптылығы,тақтылығы;
9) функцияның шектелгендігі;
10) функция үзіліссіздігі;
11) функцияның экстремумдары сипаттай алу;
Бөлшек-сызықты функция
10.4.1.5 -
бөлшек-сызықты функциясының қасиеттерін анықтау және оның графигін салу;
Күрделі және кері функция ұғымдары

10.3.2.17 - знать формулировку закона больших чисел;
Повторение курса алгебры и начала анализа 10 класса
2) 11 класс
Раздел
долгосрочного пана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Повторение курса алгебры и начала анализа 10 класса
Первообразная и интеграл
Первообразная и неопределенный интеграл. Свойства неопределенного интеграла
11.4.1.1 - знать определение первообразной функции и неопределенного интеграла;
11.4.1.2 - знать и применять свойства неопределенного интеграла;
11.4.1.3 - знать основные неопределенные интегралы:
1.
2.
3.
4. ;
5. ;
6. , и применять их при решении задач;
Методы интегрирования
11.4.1.4 - находить интеграл, используя метод замены переменной;
11.4.1.5 - находить интеграл, используя метод интегрирования по частям;
Криволинейная трапеция и ее площадь. Определенный интеграл
11.4.1.6 - знать определение криволинейной трапеции и применять формулу Ньютона-Лейбница для нахождения еҰ площади;
Применение определенного интеграла при решении геометрических и физических задач
11.4.1.7 - знать понятие определҰнного интеграла, уметь вычислять определҰнный интеграл;
11.4.1.8 - вычислять площадь плоской фигуры, ограниченной заданными линиями;
11.4.1.9 - знать и применять формулу вычисления объема тела вращения с помощью определенного интеграла;
11.4.2.1 - применять определҰнный интеграл для решения физических задач на вычисление работы и расстояния;
Элементы математической статистики
Генеральная совокупность и выборка
11.4.2.2 - знать и понимать основные термины математической статистики;
Дискретные и интервальные вариационные ряды
11.3.3.1 - знать и понимать основные термины математической статистики;
11.3.3.2 - обрабатывать выборочные данные для составления дискретных и интервальных вариационных рядов;
11.3.3.3 - анализировать данные вариационного ряда в соответствии с заданным условием;
Оценка числовых характеристик случайной величины по выборочным данным
11.3.3.4 - оценивать числовые характеристики случайных величин по выборочным данным.
2 четверть
Степени и корни. Степенная функция
Корень n-ой степени и его свойства
11.2.1.1 - знать определение корня n-ой степени и арифметического корня n-ой степени;
11.2.1.2 - знать свойства корня п-ой степени;
Степень с рациональным показателем. Преобразование выражений, содержащих степень с рациональным показателем
11.2.1.3 - знать определение и свойства степени с рациональным показателем;
11.2.1.4 - применять свойства степени с рациональным показателем для преобразования алгебраических выражений;
Преобразование иррациональных выражений

10.3.2.17 - үлкен сандар заңының тұжырымдамасын білу;
10-сыныптағы алгебра және анализ бастамалары курсын қайталау
2) 11-сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
10-сыныптағы алгебра және анализ бастамалары курсын қайталау
Алғашқы функция және интеграл
Алғашқы функция және анықталмаған интеграл. Анықталмаған интеграл қасиеттері
11.3.1.1 - алғашқы функция және анықталмаған интеграл анықтамаларын білу;
11.3.1.2 - анықталмаған интеграл қасиеттерін білу және қолдану;
11.3.1.3 - негізгі анықталмаған интегралдарды
білу және оларды есептер шығаруда қолдану;
Интегралдау тәсілдері
11.3.1.4 - айнымалыны алмастыру әдісімен интегралды есептеу;
11.3.1.5 - бөліктеп интегралдау әдісімен интегралды есептеу;
Қисықсызықты трапеция және оның ауданы. Анықталған интеграл.
11.3.1.6 - қисықсызықты трапецияның анықтамасын білу және оның ауданын табу үшін Ньютон – Лейбниц формуласын қолдану;
Анықталған интегралдың геометриялық және физикалық есептерді шығаруда қолданылуы
11.3.1.7 - анықталған интеграл ұғымын білу, анықталған интегралды есептей білу;
11.3.1.8 - берілген сызықтармен шектелген жазық фигураның ауданын есептеу;
11.3.1.9 - айналу денесінің көлемін анықталған интеграл көмегімен есептеу формуласын білу және қолдану;
11.3.2.1 - анықталған интегралды жұмыс пен арақашықтықты есептеуге берілген физикалық есептерді шығару үшін қолдану;
Математикалық статистика элементтері
Бас жиын және таңдама
11.3.2.2 - математикалық статистиканың негізгі терминдерін білу және түсіну;
Дискретті және интервалды вариациялық қатарлар
11.3.3.1 - математикалық статистиканың негізгі терминдерін білу және түсіну;
11.3.3.2 - дискретті және аралық вариациялық қатарларды құрастыру үшін таңдаманы өңдеу;
Кездейсоқ шаманың сандық сипаттамаларын таңдамалар бойынша бағалау
11.3.3.3 - берілген шартқа сәйкес вариациялық қатарлардың деректерін талдау;
11.3.3.4 - таңдама бойынша кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамаларын бағалау;
2-тоқсан
Дәрежелер мен түбірлер. Дәрежелік функция
n-ші дәрежелі түбір және оның қасиеттері
11.2.1.1 - n-ші дәрежелі түбір және n-ші дәрежелі арифметикалық түбір анықтамасын білу;
11.2.1.2 - n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін білу;
Рационал көрсеткішті дәреже. Рационал көрсеткішті дәрежесі бар өрнектерді түрлендіру.
11.2.1.3 - рационал көрсеткішті дәреже анықтамасын және қасиеттерін білу;
11.2.1.4 - алгебралық өрнектерді түрлендіру үшін рационал көрсеткішті дәреже қасиеттерін қолдану;
Иррационал өрнектерді түрлендіру.

11.2.2.6 - знать и применять методы решения показательных уравнений;
11.2.2.7 - уметь решать системы показательных уравнений;
Логарифмические уравнения и их системы
11.2.2.8 - знать и применять методы решения логарифмических уравнений;
11.2.2.9 - уметь решать системы логарифмических уравнений;
Показательные неравенства
11.2.2.10 - уметь решать показательные неравенства и их системы;
Логарифмические неравенства
11.2.2.11 - уметь решать логарифмические неравенства и их системы;
4 четверть
Дифференциальные уравнения
Основные сведения о дифференциальных уравнениях
11.4.1.22 - знать основные понятия о дифференциальных уравнениях;
11.4.1.23 - знать определения частного и общего решений дифференциального уравнения;
Дифференциальные уравнения первого порядка c разделяющимися переменными
11.4.1.24 - решать дифференциальные уравнения с разделяющимися переменными;
11.4.3.1 - применять дифференциальные уравнения при решении физических задач;
Линейные однородные дифференциальные уравнения второго порядка с постоянными коэффициентами
11.4.1.25 - решать линейные однородные дифференциальные уравнения второго порядка (вида ay''+by'+cy=0 ,где a,b,c - постоянные);
11.4.3.2 - составлять и решать уравнение гармонического колебания;
Повторение курса алгебры и начала анализа 10-11 классов
Приложение 188
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от "27" июля 2017 года № 352
Приложение 406
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Геометрия" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
2. Изучение учебного предмета "Геометрия" на уровне общего среднего образования является важным, так как предоставляет наиболее эффективные методы для формирования функциональной грамотности обучаемых и способствует развитию логического, абстрактного, пространственного, критического мышления, освоению научных методов познания действительности, осознанию практической значимости математики. Применение математического языка при обосновании выводов в рассуждениях требует от учащихся свободного использования математической терминологии, логических конструкций и символов, что способствует формированию общей культуры человека.

11.2.2.6 - көрсеткіштік теңдеулерді шешу әдістерін білу және қолдану;
11.2.2.7 - көрсеткіштік теңдеулер жүйелерін шеше білу;
Логарифмдік теңдеулер және олардың жүйелері
11.2.2.8 - логарифмдік теңдеулерді шешу әдістерін білу және қолдану;
11.2.2.9 - логарифмдік теңдеулер жүйелерін шеше білу;
Көрсеткіштік теңсіздіктер
11.2.2.10 - көрсеткіштік теңсіздіктер мен олардың жүйелерін шеше білу;
Логарифмдік теңсіздіктер
11.2.2.11 - логарифмдік теңсіздіктер мен олардың жүйелерін шеше білу;
4-тоқсан
Дифференциалдық теңдеулер
Дифференциалдық теңдеулер туралы жалпы мағлұмат
11.3.1.22 дифференциалдық теңдеулер туралы негізгі ұғымдарды білу;
11.3.1.23 дифференциалдық теңдеулердің жалпы және дербес шешімдері анықтамаларын білу;
Айнымалылары ажыратылатын бірінші ретті дифференциалдық теңдеулер
11.3.1.24 - айнымалылары ажыратылатын дифференциалдық теңдеулерді шешу;
11.3.3.1 - физикалық есептерді шығаруда дифференциалдық теңдеулерді қолдану;
Екінші ретті тұрақты коэффициентті біртекті сызықтық дифференциалдық теңдеулер.
11.3.1.25 - екінші ретті біртекті сызықты дифференциалдық теңдеулерді шешу (ay''+by'+cy=0 түріндегі ,мұндағы a,b,c -тұрақты шамалар);
11.3.3.2 - гармоникалық тербелістің теңдеуін құру және шешу;
10-11-сыныптардағы алгебра және анализ бастамалары курсын қайталау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 188-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 406-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математика бағытындағы 10-11-сыныптарына арналған "Геометрия" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы №604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Жалпы орта білім беру (қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы) деңгейінде "Геометрия" пәнін оқыту маңызды болып табылады, себебі оны оқып-үйрену барысында математиканың практикалық маңыздылығы, тұлғаның логикалық және сыни тұрғыдан ойлау қабілетін қалыптастыру мен дамыту арқылы оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыруға мүмкіндік жасайды. Сондай-ақ, ғылыми-жаратылыстану пәндерін оқып-білуге қажетті математикалық білім мен білік негіздерін игеру қоршаған ортаның бір тұтастығы туралы түсінікті қалыптастыруға ықпал етеді.

3) "Перпендикулярность в пространстве". Перпендикулярность прямой и плоскости. Теорема о трех перпендикулярах. Расстояния в пространстве. Углы в пространстве. Перпендикулярность плоскостей. Прямоугольный параллелепипед. Ортогональная проекция плоской фигуры на плоскость и еҰ площадь;
4) "Прямоугольная система координат и векторы в пространстве". Векторы в пространстве и действия над ними. Коллинеарные и компланарные векторы. Прямоугольная система координат в пространстве. Координаты вектора в пространстве. Сложение и вычитание векторов в координатах, умножение вектора на число в координатах. Разложение вектора по трем некомпланарным векторам. Расстояние между двумя точками. Деление отрезка в данном отношении. Координаты середины отрезка. Скалярное произведение векторов. Уравнение сферы. Уравнение плоскости. Уравнение прямой в пространстве.
5) Повторение курса геометрии 10 класса.
7. Базовое содержание учебного предмета "Геометрия" 11 класса:
1) Повторение курса геометрии 10 класса;
2) "Многогранники". Понятия о многогранном угле, геометрическом теле. Понятие многогранника. Призма и ее элементы, виды призм. Развертка, площадь боковой и полной поверхности призмы. Пирамида и ее элементы. Правильная пирамида. Усеченная пирамида. Развертка, площадь боковой и полной поверхности пирамиды и усеченной пирамиды. Сечения многогранников плоскостью. Правильные многогранники;
3) "Применение уравнений прямой и плоскости в пространстве". Взаимное расположение прямой и плоскости в пространстве. Расстояние от точки до плоскости в пространстве. Нахождение угла между двумя прямыми, угла между прямой и плоскостью в пространстве;
4) "Тела вращения и их элементы". Цилиндр и его элементы. Развертка, площадь боковой и полной поверхности цилиндра. Конус и его элементы. Развертка, площадь боковой и полной поверхности конуса. Усеченный конус и его элементы. Развертка, площадь боковой и полной поверхности усеченного конуса. Сфера, шар и их элементы. Касательная плоскость к сфере. Площадь поверхности сферы. Сечения цилиндра, конуса и шара плоскостью;
5) "Объемы тел". Общие свойства объемов тел. Объем призмы. Объем пирамиды и усеченной пирамиды. Объем цилиндра. Объем конуса и усеченного конуса. Подобие пространственных фигур. Объем шара и его частей. Комбинации геометрических тел;
6) Повторение курса геометрии 10-11 классов.

3) "Кеңістіктегі перпендикулярлық". Түзу мен жазықтықтың перпендикулярлығы. Үш перпендикуляр туралы теорема. Кеңістіктегі арақашықтықтар. Кеңістіктегі бұрыштар. Жазықтықтардың перпендикулярлығы. Тікбұрышты параллелепипед. Жазық фигураның жазықтыққа ортогональ проекциясы және оның ауданы;
4) "Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар". Кеңістіктегі векторлар және оларға амалдар қолдану. Коллинеар және компланар векторлар. Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі. Кеңістіктегі вектордың координаталары. Координатасымен берілген векторларды қосу және азайту, координатасымен берілген векторды санға көбейту. Векторды үш компланар емес вектор бойынша жіктеу. Екі нүктенің арақашықтығы. Кесіндіні берілген қатынаста бөлу. Кесінді ортасының координаталары. Векторлардың скаляр көбейтіндісі. Сфера теңдеуі. Жазықтық теңдеуі. Кеңістіктегі түзудің теңдеуі;
5) 10-сыныптағы алгебра және анализ бастамалары курсын қайталау.
7. 11-сыныпқа арналған "Геометрия" пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) 10-сыныптағы геометрия курсын қайталау;
2) "Көпжақтар". Көпжақты бұрыш, геометриялық дене туралы түсінік. Көпжақ ұғымы. Призма және оның элементтері, призма түрлері. Призманың жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары. Пирамида және оның элементтері. Дұрыс пирамида. Қиық пирамида. Пирамиданың, қиық пирамиданың жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары. Көпжақтардың жазықтықпен қималары. Дұрыс көпжақтар;
3) "Кеңістіктегі түзу мен жазықтық теңдеулерінің қолданылуы". Кеңістіктегі түзу мен жазықтықтың өзара орналасуы. Кеңістістегі нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтық. Кеңістіктегі түзулер арасындағы бұрышты, түзу мен жазықтық арасындағы бұрышты табу;
4) "Айналу денелері және олардың элементтері". Цилиндр және оның элементтері. Цилиндрдің жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары. Конус және оның элементтері. Конустың жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары. Қиық конус және оның элементтері. Қиық конустың жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары. Сфера, шар және олардың элементтері. Сфераға жүргізілген жанама жазықтық. Сфера бетінің ауданы. Шар және оның элементтері. Шардың, сфераның жазықтықпен қималары. Цилиндр, конус және шардың жазықтықпен қималары;
5) "Денелердің көлемдері". Денелер көлемдерінің жалпы қасиеттері. Призма көлемі. Пирамида және қиық пирамида көлемдері. Цилиндр көлемі. Конус және қиық конус көлемдері. Кеңістік фигураларының ұқсастығы. Шар және оның бөліктерінің көлемдері. Геометриялық денелердің комбинациялары;
6) 10-11-сыныптардағы алгебра және анализ бастмалары курсын қайталау.

8. Содержание учебного предмета распределено по разделам обучения. Разделы содержат в себе цели обучения учащихся в виде ожидаемых результатов по классам: навыка или умения, знания или понимания. Цели обучения описаны последовательно внутри каждого раздела, что позволит учителям планировать свою работу и оценивать достижения учащихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
9. Содержание учебного предмета "Геометрия" включает следующие разделы:
1) Понятие о геометрических фигурах;
2) Взаимное расположение геометрических фигур;
3) Метрические соотношения;
4) Векторы и преобразования.
Глава 3. Система целей обучения
10. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе – раздел программы, третье число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.1.2: "10" – класс,
"1" – раздел, "2" – нумерация учебной цели.
11. Обучающийся должен:
Раздел
10 класс
11 класс
1. Понятие о геометрических фигурах
10.1.
11.1.
10.1.1 - знать определение тетраэдра и параллелепипеда, уметь изображать тетраэдр, параллелепипед и их элементы на плоскости;
10.1.2 - знать определение и свойства прямоугольного параллелепипеда;
11.1.1 - знать понятие многогранного угла и геометрического тела, уметь изображать их на плоскости;
11.1.2 - знать определение многогранника и его элементов;
11.1.3 - знать определение призмы, ее элементов, виды призм; уметь изображать их на плоскости;
11.1.4 - знать определение пирамиды, ее элементов, виды пирамид; уметь изображать их на плоскости;
11.1.5 - знать определение усеченной пирамиды, уметь изображать ее на плоскости;
11.1.6 - знать определение правильного многогранника, распознавать виды правильных многогранников;
11.1.7 - знать определение цилиндра, его элементов; уметь изображать цилиндр на плоскости;
11.1.8 - знать определение конуса, его элементов; уметь изображать конус на плоскости;
11.1.9 - знать определение усеченного конуса, его элементов; уметь изображать усеченный конус на плоскости;
11.1.10 - знать определение сферы, шара; уметь изображать их на плоскости;
11.1.11 - уметь выполнять развҰртки многогранников и тел вращений;
2. Взаимное расположение геометрических фигур
10.2.
11.2.
10.2.1 - знать аксиомы стереометрии, их следствия; иллюстрировать и записывать их с помощью математических символов;
10.2.2 - знать определение параллельных и скрещивающихся прямых в пространстве, определять и изображать их;
10.2.3 - знать свойства параллельных прямых в пространстве и применять их при решении задач;

8. Оқу пәнінің білім мазмұны бөлімдерге бөлінген. Бұл бөлімдер күтілетін нәтижелер (біліктер немесе дағдылар, білім немесе түсініктер) түрінде берілген сыныптар бойынша оқу мақсаттарын қамтиды. Әр бөлім ішінде тізбектеліп жазылған оқу мақсаттары мұғалімге өз жұмысын жоспарлап, оқушылардың жетістіктерін бағалауға, сонымен қатар оқытудың келесі кезеңдері туралы ақпарат беруге мүмкіндік жасайды.
9. "Геометрия" оқу пәнінің мазмұны келесі бөлімдерден тұрады:
1) Геометриялық фигуралар туралы түсінік;
2) Геометриялық фигуралардың өзара орналасуы;
3) Метрикалық қатынастар;
4) Векторлар және түрлендірулер.
3 тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
10. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші сан бөлім ретін, үшінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.1.2. кодында "10" - сынып, "1" - бөлім, "2" - оқу мақсатының реттік саны.
11. Білім алушыларға қойылатын талаптар:
Бөлім
10-сынып
11-сынып
1.Геометриялық фигуралар туралы түсінік
10.1.
11.1.
10.1.1 - тетраэдр және параллелепипедтің анықтамаларын білу, тетраэдр, параллелепипедті және олардың элементтерін жазықтықта кескіндей алу;
10.1.2 - тікбұрышты параллелепипед анықтамасын және қасиеттерін білу;
11.1.1 - көпжақты бұрыш пен геометриялық дене ұғымдарын білу, оларды жазықтықта кескіндеу алу;
11.1.2 - көпжақтың анықтамасын және оның элементтерін білу;
11.1.3 - призманың анықтамасын, оның элементтерін, призма түрлерін білу; оларды жазықтықта кескіндей алу;
11.1.4 - пирамиданың анықтамасын, оның элементтерін, пирамида түрлерін білу; оларды жазықтықта кескіндей алу;
11.1.5 - қиық пирамида анықтамасын білу, оны жазықтықта кескіндей алу;
11.1.6 - дұрыс көпжақтың анықтамасын білу, дұрыс көпжақтардың түрлерін ажырата білу;
11.1.7 - цилиндрдің анықтамасын, оның элементтерін білу; цилиндрді жазықтықта кескіндей алу;
11.1.8 - конустың анықтамасын, оның элементтерін білу; конусты жазықтықта кескіндей алу;
11.1.9 - қиық конустың анықтамасын, оның элементтерін білу, қиық конусты жазықтықта кескіндей алу;
11.1.10 - сфера, шардың анықтамаларын білу; жазықтықта кескіндей алу;
11.1.11 - көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын жасай алу;
2. Геометриялық фигуралардың өзара орналасуы
10.2.
11.2.
10.2.1 - стереометрия аксиомаларын, олардың салдарларын білу; оларды кескіндеу және математикалық символдар арқылы жазып көрсету;
10.2.2 - кеңістіктегі параллель және айқас түзулер анықтамаларын білу, оларды анықтау және кескіндеу;
10.2.3 - кеңістіктегі параллель түзулердің қасиеттерін білу және оларды есептер шығаруда қолдану;

10.2.4 - знать признак и свойства параллельности прямой и плоскости, применять их при решении задач;
10.2.5 - знать признак и свойства параллельности плоскостей, применять их при решении задач;
10.2.6 - знать определение и свойства перпендикулярных прямых и применять их при решении задач;
10.2.7 - знать определение, признак и свойства перпендикулярности прямой и плоскости, применять их при решении задач;
10.2.8 - знать определение перпендикуляра, наклонной и проекции наклонной в пространстве;
10.2.9 - знать определение угла между двумя прямыми в пространстве ;
10.2.10 - уметь изображать угол между скрещивающимися прямыми и их общий перпендикуляр;
10.2.11 - изображать ортогональную проекцию плоской фигуры на плоскость;
11.2.1 - уметь строить сечения многогранника плоскостью;
11.2.2 - изображать сечения цилиндра, конуса и шара плоскостью;
11.2.3 - знать взаимное расположение плоскости и сферы;
11.2.4 - определять расположение проекции вершины пирамиды на плоскость основания;
11.2.5 - изображать комбинации геометрических тел на плоскости;
3.Метрические соотношения
10.3.
11.3.
10.3.1 - знать теорему о трех перпендикулярах и применять еҰ при решении задач;
10.3.2 - знать определение угла между прямой и плоскостью, уметь изображать и находить его величину;
10.3.3 - знать определение угла между плоскостями (двугранный угол), уметь изображать и находить его величину;
10.3.4 - знать признак и свойство перпендикулярных плоскостей и применять их при решении задач;
10.3.5 - уметь находить расстояние от точки до плоскости и между скрещивающимися прямыми;
10.3.6 - знать формулу площади ортогональной проекции плоской фигуры на плоскость и применять ее при решении задач;
10.3.7 - выводить свойства прямоугольного параллелепипеда и применять их при решении задач;
11.3.1 - выводить формулы площади боковой и полной поверхности призмы и применять их при решении задач;
11.3.2 - выводить формулы площади боковой и полной поверхности пирамиды (усеченной пирамиды) и применять их при решении задач;
11.3.3 - решать задачи на нахождение элементов многогранников;
11.3.4 - выводить формулы площади боковой и полной поверхности цилиндра и применять их при решении задач;
11.3.5 - решать задачи на нахождение элементов тел вращения (цилиндра, конуса, усеченного конуса, шара);
11.3.6 - выводить формулы площади боковой и полной поверхности конуса и применять их при решении задач;
11.3.7 - выводить формулы площади боковой и полной поверхности усеченного конуса и применять их при решении задач;

10.2.4 - түзу мен жазықтықтың параллельдік белгісін және қасиеттерін білу, оларды есептер шығаруда қолдану;
10.2.5 - жазықтықтардың параллельдік белгісін және қасиеттерін білу, оларды есептер шығаруда қолдану;
10.2.6 - перпендикуляр түзулердің анықтамасы мен қасиеттерін білу және оларды есептер шығаруда қолдану;
10.2.7 - түзу мен жазықтықтың перпендикулярлық анықтамасын, белгісін және қасиеттерін білу, оларды есептер шығаруда қолдану;
10.2.8 - кеңістіктегі перпендикуляр, көлбеу және көлбеудің проекциясы анықтамаларын білу;
10.2.9 - кеңістіктегі екі түзу арасындағы бұрыш анықтамасын білу;
10.2.10 - айқас түзулер арасындағы бұрыш пен олардың ортақ перпендикулярын сызбада кескіндей алу;
10.2.11 - жазық фигураның ортогональ проекциясын жазықтықта салу;
11.2.1 - көпжақтың жазықтықпен қималарын сала білу;
11.2.2 - цилиндрдің, конустың және шардың жазықтықпен қималарын кескіндеу;
11.2.3 - сфера мен жазықтықтың өзара орналасуын білу;
11.2.4 - пирамида төбесінің табан жазықтығына проекциясының орналасуын анықтау;
11.2.5 - көпжақтар мен айналу денелерінің комбинацияларын жазықтықта кескіндеу;
3. Метрикалық қатыстар
10.3.
11.3.
10.3.1 - үш перпендикуляр туралы теореманы білу және оны есептер шығаруда қолдану;
10.3.2 - түзу мен жазықтық арасындағы бұрыштың анықтамасын білу, кескіндей алу және оның шамасын табу;
10.3.3 - жазықтықтар арасындағы бұрыштың (екіжақты бұрыш) анықтамасын білу, кескіндей алу және оның шамасын табу;
10.3.4 - жазықтықтардың перпендикулярлық белгісі мен қасиетін білу және оларды есептер шығаруда қолдану;
10.3.5 - нүктеден жазықтыққа дейінгі және айқас түзулер арасындағы арақашықтықтарды таба білу;
10.3.6 - жазық фигураның жазықтыққа ортогональ проекциясы ауданының формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану;
10.3.7 - тікбұрышты параллелепипедтің қасиеттерін қорытып шығару және есептер шығаруда қолдану;
11.3.1 - призманың бүйір және толық бетінің аудандары формулаларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану;
11.3.2 - пирамиданың (қиық пирамиданың) бүйір және толық бетінің аудандары формулаларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану;
11.3.3 - көпжақтардың элементтерін табуға есептер шығару;
11.3.4 - цилиндрдің бүйір беті және толық беті аудандары формулаларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану;
11.3.5 - айналу денелерінің (цилиндр, конус, қиық конус, шар) элементтерін табуға есептер шығару;
11.3.6 - конустың бүйір және толық беті аудандары формулаларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану;
11.3.7 - қиық конустың бүйір беті және толық беті аудандары формуларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану;

11.3.8 - решать задачи на нахождение площади поверхности сферы;
11.3.9 - знать определение и свойство касательной плоскости к сфере;
11.3.10 - решать задачи, связанные с сечениями шара и сферы плоскостью;
11.3.11 - знать и применять свойства объемов пространственных тел;
11.3.12 - знать формулу нахождения объема призмы и применять ее при решении задач;
11.3.13 - знать формулы нахождения объема пирамиды и усеченной пирамиды и применять их при решении задач;
11.3.14 - знать формулу нахождения объема цилиндра и применять ее при решении задач;
11.3.15 - знать формулы нахождения объемов конуса и усеченного конуса и применять их при решении задач;
11.3.16 - знать формулы нахождения объема шара и его частей и применять их при решении задач;
11.3.17 - знать свойство объемов подобных пространственных фигур и применять его при решении задач;
11.3.18 - решать задачи практического содержания на комбинации геометрических тел;
4. Векторы и преобразования
10.4.
11.4.
10.4.1 - знать определения вектора в пространстве, длины вектора, равных векторов;
10.4.2 - выполнять сложение векторов и умножение вектора на число;
10.4.3 - знать определения коллинеарных и компланарных векторов в пространстве;
10.4.4 - знать определение и свойства скалярного произведения векторов в пространстве;
10.4.5 - знать определение прямоугольной системы координат в пространстве и уметь изображать еҰ;
10.4.6 - изображать точку пространства по ее координатам в прямоугольной системе координат;
10.4.7 - уметь находить расстояние между двумя точками в пространстве;
10.4.8 - выводить формулы координат точки, делящей отрезок в заданном отношении и применять их при решении задач;
10.4.9 - знать формулы координат середины отрезка и применять их при решении задач;
10.4.10 - знать уравнение сферы и применять его при решении задач;
10.4.11 - знать понятие координат вектора, уметь находить координаты вектора, раскладывая его по единичным векторам;
10.4.12 - уметь находить координаты и длину вектора в пространстве;
10.4.13 - выполнять в координатах сложение, векторов и умножение вектора на число;
10.4.14 - знать условие коллинеарности и компланарности векторов и применять их при решении задач;
10.4.15 - раскладывать вектор по трем некомпланарным векторам;
10.4.16 - знать формулу скалярного произведения векторов в координатной форме и применять еҰ при решении задач;
10.4.17 - вычислять угол между двумя векторами в пространстве;
10.4.18 - знать и применять условие перпендикулярности векторов в пространстве;

11.3.8 - сфера бетінің ауданын табуға есептер шығару;
11.3.9 - сфераға жанама жазықтықтың анықтамасын және қасиетін білу;
11.3.10 - шар мен сфераның жазықтықпен қималарына байланысты есептер шығару;
11.3.11 - кеңістік денелерінің көлемдерінің қасиеттерін білу және қолдану;
11.3.12 - призма көлемін табу формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану;
11.3.13 - пирамида және қиық пирамида көлемдерін табу формулаларын білу және оларды есептер шығаруда қолдану;
11.3.14 - цилиндр көлемін табу формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану;
11.3.15 - конус және қиық конус көлемдерін табу формулаларын білу және оларды есептер шығаруда қолдану;
11.3.16 - шар және оның бөліктері көлемдерін табу формулаларын білу және оларды есеп шығаруда қолдану;
11.3.17 - кеңістіктегі ұқсас фигуралар көлемдерінің қасиетін білу және оны есептер шығаруда қолдану;
11.3.18 - геометриялық денелерінің комбинациясына берілген практикалық мазмұнды есептер шығару;
4. Векторлар және түрлендірулер
10.4.
11.4.
10.4.1 - кеңістіктегі вектор, вектордың ұзындығы, тең векторлар анықтамаларын білу,
10.4.2 - векторларды қосу және векторды санға көбейтуді орындау;
10.4.3 - кеңістіктегі коллинеар және компланар векторлардың анықтамаларын білу;
10.4.4 - кеңістіктегі векторлардың скаляр көбейтіндісінің анықтамасы мен қасиеттерін білу;
10.4.5 - кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі анықтамасын білу және оны кескіндей алу;
10.4.6 - кеңістіктегі нүктені оның координаталары бойынша тікбұрышты координаталар жүйесінде кескіндеу;
10.4.7 - кеңістіктегі екі нүкте арасындағы арақашықтықты таба білу;
10.4.8 - кесіндіні берілген қатынаста бөлетін нүкте координаталарының формулаларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану;
10.4.9 - кесінді ортасының координаталары формулаларын білу және оларды есептер шығаруда қолдану;
10.4.10 - сфера теңдеуін білу және оны есептер шығаруда қолдану;
10.4.11 - вектордың координаталары ұғымын білу, вектор координаталарын бірлік векторлар бойынша жіктеп таба білу;
10.4.12 - кеңістіктегі вектордың координаталарын және ұзындығын таба білу;
10.4.13 - координаталарымен берілген векторларды қосуды және векторды санға көбейтуді орындау;
10.4.14 - векторлардың коллинеарлық және компланарлық шартын білу және оны есептер шығаруда қолдану;
10.4.15 - векторды үш компланар емес векторлар бойынша жіктеу;
10.4.16 - координаталық түрдегі векторлардың скаляр көбейтіндісі формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану;
10.4.17 - кеңістіктегі екі вектордың арасындағы бұрышты есептеу;
10.4.18 - кеңістіктегі векторлардың перпендикулярлық шартын білу және қолдану;

10.4.19 - выводить общее уравнение плоскости (ax+by+cz+d=0) через вектор нормали и точку, лежащую на этой плоскости;
10.4.20 - составлять каноническое уравнение прямой;
10.4.21 - уметь переходить от канонического вида к параметрическому виду уравнения прямой;
10.4.22 - составлять уравнение прямой, проходящей через две заданные точки;
11.1.4.1 - знать формулу нахождения расстояния от точки до плоскости, применять ее при решении задач;
11.1.4.2 - находить угол между прямыми (по заданным уравнениям прямых);
11.1.4.3 - применять условие параллельности и перпендикулярности прямых в пространстве при решении задач;
11.1.4.4 - решать задачи на взаимное расположение плоскости и сферы в координатах;
11.1.4.5 - находить угол между прямой и плоскостью;
12. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Геометрия" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию.
13. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету "Геометрия"
для 10-11 классов естественно-
математического направления
уровня общего среднего
образования по обновленному
содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Геометрия" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию
Сноска. Долгосрочный план в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
1) 10 класс
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Повторение курса геометрии 7-9 классов
Аксиомы стереометрии. Параллельность в пространстве
Аксиомы стереометрии и их следствия
10.2.1 - знать аксиомы стереометрии, их следствия; иллюстрировать и записывать их с помощью математических символов;
Взаимное расположение прямых в пространстве
10.2.2 - знать определение параллельных и скрещивающихся прямых в пространстве, определять и изображать их;
10.2.3 - знать свойства параллельных прямых в пространстве и применять их при решении задач;
Тетраэдр, параллелепипед
10.1.1 - знать определение тетраэдра и параллелепипеда, уметь изображать тетраэдр, параллелепипед и их элементы на плоскости;
Взаимное расположение прямой и плоскости. Параллельность плоскостей
10.2.4 - знать признак и свойства параллельности прямой и плоскости, применять их при решении задач;

10.4.19 - жазықтықтың жалпы теңдеуін (ax+by+cz+d=0) нормаль вектор
және осы жазықтықтағы нүкте бойынша қорытып шығару;
10.4.20 - түзудің канондық теңдеуін құрастыру;
10.4.21 - түзу теңдеуінің канондық түрінен параметрлік түріне көше алу;
10.4.22 - берілген екі нүкте арқылы өтетін түзудің теңдеуін құру;
11.4.1 - нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтықты табу формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану;
11.4.2 - түзулер арасындағы бұрышты (түзулердің теңдеулері бойынша) табу;
11.4.3 - координаталардағы түзулердің параллельдігі мен перпендикулярлығы шартын есептер шығаруда қолдану;
11.4.4 - координаталардағы сфера мен жазықтықтың өзара орналасуына есептер шығару;
11.4.5 - түзу мен жазықтық арасындағы бұрышты табу;
12. Осы оқу бағдарламасы жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математика бағытындағы 10-11-сыныптарына арналған "Геометрия" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
13. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің жаратылыстану-
математика бағытындағы
10-11-сыныптарына арналған
"Геометрия" оқу пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математика бағытындағы 10-11-сыныптарына арналған "Геометрия" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) 10-сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
7-9-сыныптардағы геометрия курсын қайталау
Стереометрия аксиомалары. Кеңістіктегі параллельдік
Стереометрия аксиомалары және олардың салдарлары
10.2.1 - стереометрия аксиомаларын, олардың салдарларын білу; оларды кескіндеу және математикалық символдар арқылы жазып көрсету;
Кеңістіктегі түзулердің өзара орналасуы
10.2.2 - кеңістіктегі параллель және айқас түзулер анықтамаларын білу, оларды анықтау және кескіндеу;
10.2.3 - кеңістіктегі параллель түзулердің қасиеттерін білу және оларды есептер шығаруда қолдану;
Тетраэдр, параллелепипед
10.1.1 - тетраэдр және параллелепипедтің анықтамаларын білу, тетраэдр, параллелепипедті және олардың элементтерін жазықтықта кескіндей алу;
Түзу мен жазықтықтың өзара орналасуы. Жазықтықтардың параллельдігі
10.2.4 - түзу мен жазықтықтың параллельдік белгісін және қасиеттерін білу, оларды есептер шығаруда қолдану;

10.4.13 - выполнять в координатах сложение, векторов и умножение вектора на число;
Разложение вектора по трем некомпланарным векторам
10.4.14 - знать условие коллинеарности и компланарности векторов и применять их при решении задач;
10.4.15 - раскладывать вектор по трем некомпланарным векторам;
Расстояние между двумя точками
10.4.7 - уметь находить расстояние между двумя точками в пространстве;
10.4.12 - уметь находить координаты и длину вектора в пространстве;
Деление отрезка в данном отношении
10.4.8 - выводить формулы координат точки, делящей отрезок в заданном отношении и применять их при решении задач;
Координаты середины отрезка
10.4.9 - знать формулы координат середины отрезка и применять их при решении задач;
4 четверть
Прямоугольная система координат и векторы в пространстве
Скалярное произведение векторов
10.4.4 - знать определение и свойства скалярного произведения векторов в пространстве;
10.4.16 - знать формулу скалярного произведения векторов в координатной форме и применять ее при решении задач;
10.4.17 - вычислять угол между двумя векторами в пространстве;
10.4.18 - знать и применять условие перпендикулярности векторов в пространстве;
Уравнение сферы
10.4.10 - знать уравнение сферы и применять его при решении задач;
Уравнение плоскости
10.4.19 - выводить общее уравнение плоскости (ax+by+cz+d = 0) через вектор нормали и точку, лежащую на этой плоскости;
Уравнение прямой в пространстве
10.4.20 - составлять каноническое уравнение прямой;
10.4.21 - уметь переходить от канонического вида к параметрическому виду уравнения прямой;
10.4.22 - составлять уравнение прямой, проходящей через две заданные точки;
Повторение курса геометрии 10 класса
2) 11 класс
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Повторение курса геометрии 10 класса
Многогранники
Понятия о многогранном угле, геометрическом теле
11.1.1 - знать понятие многогранного угла и геометрического тела, уметь изображать их на плоскости;
Понятие многогранника
11.1.2 - знать определение многогранника и его элементов;
11.3.3 - решать задачи на нахождение элементов многогранников;
Призма и ее элементы, виды призм
11.1.3 - знать определение призмы, ее элементов, виды призм; уметь изображать их на плоскости;
11.3.3 - решать задачи на нахождение элементов многогранников;
Развертка, площадь боковой и полной поверхности призмы
11.3.1 - выводить формулы площади боковой и полной поверхности призмы и применять их при решении задач;
11.1.11 - уметь выполнять развертки многогранников и тел вращений;
Пирамида и ее элементы. Правильная пирамида
11.1.4 - знать определение пирамиды, ее элементов, виды пирамид; уметь изображать их на плоскости;
11.2.4 - определять расположение проекции вершины пирамиды на плоскость основания;

10.4.13 - координаталарымен берілген векторларды қосуды және векторды санға көбейтуді орындау;
Векторды үш компланар емес вектор бойынша жіктеу
10.4.14 - векторлардың коллинеарлық және компланарлық шартын білу және оны есептер шығаруда қолдану;
10.4.15 - векторды үш компланар емес векторлар бойынша жіктеу;
Екі нүктенің арақашықтығы
10.4.7 - кеңістіктегі екі нүкте арасындағы арақашықтықты таба білу;
10.4.12 - кеңістіктегі вектордың координаталарын және ұзындығын таба білу;
Кесіндіні берілген қатынаста бөлу
10.4.8 - кесіндіні берілген қатынаста бөлетін нүкте координаталарының формулаларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану;
Кесінді ортасының координаталары
10.4.9 - кесінді ортасының координаталары формулаларын білу және оларды есептер шығаруда қолдану;
4-тоқсан
Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар
Векторлардың скаляр көбейтіндісі
10.4.4 - кеңістіктегі векторлардың скаляр көбейтіндісінің анықтамасы мен қасиеттерін білу;
10.4.16 - координаталық түрдегі векторлардың скаляр көбейтіндісі формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану;
10.4.17 - кеңістіктегі екі вектордың арасындағы бұрышты есептеу;
10.4.18 - кеңістіктегі векторлардың перпендикулярлық шартын білу және қолдану;
Сфера теңдеуі
10.4.10 - сфера теңдеуін білу және оны есептер шығаруда қолдану;
Жазықтық теңдеуі
10.4.19 - жазықтықтың жалпы теңдеуін (ax+by+cz+d=0) нормаль вектор және осы жазықтықтағы нүкте бойынша қорытып шығару;
Кеңістіктегі түзудің теңдеуі
10.4.20 - түзудің канондық теңдеуін құрастыру;
10.4.21 - түзу теңдеуінің канондық түрінен параметрлік түріне көше алу;
10.4.22 - берілген екі нүкте арқылы өтетін түзудің теңдеуін құру;
10-сыныптағы геометрия курсын қайталау
2) 11-сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
10-сыныптағы геометрия курсын қайталау
Көпжақтар
Көпжақты бұрыш, геометриялық дене туралы түсінік
11.1.1 - көпжақты бұрыш пен геометриялық дене ұғымдарын білу, оларды жазықтықта кескіндеу алу;
Көпжақ ұғымы
11.1.2 - көпжақтың анықтамасын және оның элементтерін білу;
11.3.3 - көпжақтардың элементтерін табуға есептер шығару;
Призма және оның элементтері, призма түрлері
11.1.3 - призманың анықтамасын, оның элементтерін, призма түрлерін білу; оларды жазықтықта кескіндей алу;
11.3.3 - көпжақтардың элементтерін табуға есептер шығару;
Пpизманың жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары
11.3.1 - призманың бүйір және толық бетінің аудандары формулаларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану;
11.1.11 - көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын жасай алу;
Пирамида және оның элементтері. Дұрыс пирамида
11.1.4 - пирамиданың анықтамасын, оның элементтерін, пирамида түрлерін білу; оларды жазықтықта кескіндей алу; 11.2.4 - пирамида төбесінің табан жазықтығына проекциясының орналасуын анықтау;

11.3.3 - решать задачи на нахождение элементов многогранников;
Усеченная пирамида
11.1.5 - знать определение усеченной пирамиды, уметь изображать ее на плоскости;
11.3.3 - решать задачи на нахождение элементов многогранников;
2 четверть
Многогранники
Развертка, площадь боковой и полной поверхности пирамиды и усеченной пирамиды
11.3.2 - выводить формулы площади боковой и полной поверхности пирамиды (усеченной пирамиды) и применять их при решении задач; 11.1.11 - уметь выполнять развертки многогранников и тел вращений;
Сечения многогранников плоскостью
11.2.1 - уметь строить сечения многогранника плоскостью;
Правильные многогранники
11.1.6 - знать определение правильного многогранника, распознавать виды правильных многогранников;
Применение уравнений прямой и плоскости в пространстве
Взаимное расположение прямой и плоскости в пространстве
11.2.6 - знать взаимное расположение прямой и плоскости в пространстве
Расстояние от точки до плоскости в пространстве
11.4.1 - знать формулу нахождения расстояния от точки до плоскости, применять ее при решении задач;
Нахождение угла между двумя прямыми и угла между прямой и плоскостью в пространстве
11.4.2 - находить угол между прямыми (по заданным уравнениям прямых);
11.4.3 - применять условие параллельности и перпендикулярности прямых в пространстве при решении задач;
11.4.5 - находить угол между прямой и плоскостью;
3 четверть
Тела вращения и их элементы
Цилиндр и его элементы. Развертка, площадь боковой и полной поверхности цилиндра
11.1.7 - знать определение цилиндра, его элементов; уметь изображать цилиндр на плоскости;
11.3.5 - решать задачи на нахождение элементов тел вращения (цилиндра, конуса, усеченного конуса, шара);
11.3.4 - выводить формулы площади боковой и полной поверхности цилиндра и применять их при решении задач;
11.1.11 - уметь выполнять развертки многогранников и тел вращений;
Конус и его элементы. Развертка, площадь боковой и полной поверхности конуса
11.1.1.8 - знать определение конуса, его элементов; уметь изображать конус на плоскости;
11.3.5 - решать задачи на нахождение элементов тел вращения (цилиндра, конуса, усеченного конуса, шара);
11.3.6 - выводить формулы площади боковой и полной поверхности конуса и применять их при решении задач;
11.1.11 - уметь выполнять развертки многогранников и тел вращений;
Усеченный конус и его элементы. Развертка, площадь боковой и полной поверхности усеченного конуса
11.1.9 - знать определение усеченного конуса, его элементов; уметь изображать усеченный конус на плоскости;
11.3.5 - решать задачи на нахождение элементов тел вращения (цилиндра, конуса, усеченного конуса, шара);

11.3.3 - көпжақтардың элементтерін табуға есептер шығару;
Қиық пирамида
11.1.5 - қиық пирамида анықтамасын білу, оны жазықтықта кескіндей алу;
11.3.3 - көпжақтардың элементтерін табуға есептер шығару;
2-тоқсан
Көпжақтар
Пирамиданың, қиық пирамиданың жазбасы, бүйір беті және толық бетінің аудандары
11.3.2 - пирамиданың (қиық пирамиданың) бүйір және толық бетінің аудандары формулаларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану;
11.1.11 - көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын жасай алу;
Көпжақтардың жазықтықпен қималары
11.2.1 - көпжақтың жазықтықпен қималарын сала білу;
Дұрыс көпжақтар
11.1.6 - дұрыс көпжақтың анықтамасын білу, дұрыс көпжақтардың түрлерін ажырата білу;
Кеңістіктегі түзу мен жазықтық теңдеулерінің қолданылуы
Кеңістіктегі түзу мен жазықтықтың өзара орналасуы
11.2.6 - кеңістіктегі түзу мен жазықтықтың өзара орналасуын білу;
Кеңістіктегі нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтық
11.4.1 - нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтықты табу формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану;
Кеңістіктегі түзулер арасындағы бұрышты, түзу мен жазықтық арасындағы бұрышты табу
11.4.2 - түзулер арасындағы бұрышты (түзулердің теңдеулері бойынша) табу;
11.4.3 - координаталардағы түзулердің параллельдігі мен перпендикулярлығы шартын есептер шығаруда қолдану;
11.4.5 - түзу мен жазықтық арасындағы бұрышты табу;
3-тоқсан
Айналу денелері және олардың элементтері
Цилиндр және оның элементтері. Цилиндрдің жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары
11.1.7 - цилиндрдің анықтамасын, оның элементтерін білу; цилиндрді жазықтықта кескіндей алу;
11.3.4 - цилиндрдің бүйір беті және толық беті аудандары формулаларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану;
11.3.5 - айналу денелерінің (цилиндр, конус, қиық конус, шар) элементтерін табуға есептер шығару;
11.1.11 - көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын жасай алу;
Конус және оның элементтері. Конустың жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары
11.1.8 - конустың анықтамасын, оның элементтерін білу; конусты жазықтықта кескіндей алу;
11.3.5 - айналу денелерінің (цилиндр, конус, қиық конус, шар) элементтерін табуға есептер шығару;
11.3.6 - конустың бүйір және толық беті аудандары формулаларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану;
11.1.11 - көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын жасай алу;
Қиық конус және оның элементтері. Қиық конустың жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары
11.1.9 - қиық конустың анықтамасын, оның элементтерін білу, қиық конусты жазықтықта кескіндей алу;
11.3.5 - айналу денелерінің (цилиндр, конус, қиық конус, шар) элементтерін табуға есептер шығару;

Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
2. Изучение учебного предмета "Алгебра и начала анализа" на уровне общего среднего образования является важным, так как предоставляет наиболее эффективные методы для формирования функциональной грамотности обучаемых, которая определяется практической значимостью математики, ее возможностями в формировании и развитии логического и критического мышления человека. Освоение учащимися основ математических знаний и умений, необходимых для изучения естественнонаучных дисциплин, способствует формированию целостного представления об окружающем мире.
3. Цель: интеллектуальное развитие учащихся, формирование качеств мышления, необходимых человеку для свободной ориентации в современном мире; овладение математическими знаниями, необходимыми для применения в практической деятельности, для изучения смежных дисциплин, для продолжения образования.
4. Задачи:
1) способствовать формированию и развитию математических знаний, умений и навыков по разделам программы: "Алгебра", "Статистика и теория вероятностей", "Математическое моделирование и анализ";
2) содействовать применению математического языка и основных математических законов, изучению количественных отношений и пространственных форм для решения задач в различных контекстах;
3) направлять знания учащихся на создание математических моделей с целью решения задач, и обратно, интерпретировать математические модели, которые описывают реальные процессы;
4) развивать логическое и критическое мышление, творческие способности для подбора подходящих математических методов при решении практических задач, оценки полученных результатов и установления их достоверности;
5) развивать коммуникативные навыки, в том числе способность передавать информацию точно и грамотно, а также использовать информацию из различных источников, включая публикации и электронные средства;
6) развивать личностные качества, такие как независимость, ответственность, инициативность, настойчивость, толерантность, необходимые как для самостоятельной работы, так и для работы в команде;
7) развивать навыки использования информационно-коммуникационных технологий в процессе обучения математике.
Глава 2. Организация содержания предмета "Алгебра и начала анализа"
5. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Алгебра и начала анализа" составляет:
1) в 10 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Жалпы орта білім беру деңгейінде "Алгебра және анализ бастамалары" пәнін оқыту маңызды болып табылады, себебі оны оқып-үйрену барысында математиканың практикалық маңыздылығы, тұлғаның логикалық және сыни тұрғыдан ойлау қабілетін қалыптастыру мен дамыту арқылы оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыруға мүмкіндік жасайды. Сондай-ақ, ғылыми-жаратылыстану пәндерін оқып-білуге қажетті математикалық білім мен білік негіздерін игеру қоршаған ортаның біртұтастығы туралы түсінікті қалыптастыруға ықпал етеді.
3. Мақсаты: қазіргі замандағы қоғамда өзін еркін сезінуге адамға қажетті ойлау қасиеттерін қалыптастыру арқылы оқушылардың зияткерлік деңгейін дамыту; практикалық іс-әрекеттерде қолдануда, басқа пәндерді үйренуде, білім алуды жалғастыруда қажетті математикалық білімді меңгеру.
4. Міндеттері:
1) Бағдарламаның "Алгебра", "Статистика және ықтималдықтар теориясы", "Математикалық модельдеу және анализ" бөлімдері бойынша математикалық білім, білік және дағдыларын қалыптастыру мен дамытуға жағдай жасау;
2) әртүрлі мәнмәтіндегі есептерді шешуде математикалық тілді және негізгі математикалық заңдарды қолдануға, сандық қатынастар мен кеңістіктік формаларды оқып білуге ықпал ету;
3) есептерді шешу мақсатында оқушылардың білімдерін математикалық модельдерді құруға және керісінше, шынайы процестерді сипаттайтын математикалық модельдерді суреттеп беруге бағыттау;
4) практикалық есептерді шешуде, алынған нәтижелерді бағалау мен олардың нақтылығын айқындауда лайықты математикалық әдістерді таңдап алу үшін логикалық және сыни тұрғыдан ойлауын, шығармашылық қабілеттерін дамыту;
5) коммуникативтік дағдыларын, оның ішінде, ақпаратты дұрыс және сауатты түрде беру, сонымен қатар түрлі ақпарат көздерінен, басылымдар мен электрондық құралдардан алынған ақпаратты қолдану қабілетін дамыту;
6) өздігінен және топта жұмыс істеуде қажетті тәуелсіздік, жауапкершілік, белсенділік, табандылық пен толеранттылық сияқты тұлғалық қасиеттерді дамыту;
7) математиканы оқыту процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану дағдыларын дамыту.
2-тарау. "Алгебра және анализ бастамалары" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
5. "Алгебра және анализ бастамалары" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты;

2) в 11 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
6. Базовое содержание учебного предмета "Алгебра и начала анализа" 10 класса:
1) Повторение курса алгебры 7-9 классов;
2) "Функция, ее свойства и график". Функция и способы ее задания. Преобразование графиков функций. Свойства функции. Понятие обратной функции. Сложная функция;
3) "Тригонометрические функции". Тригонометрические функции, их свойства и графики. Арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс;
4) "Тригонометрические уравнения и неравенства". Простейшие тригонометрические уравнения. Методы решения тригонометрических уравнений. Решение простейших тригонометрических неравенств;
5) "Вероятность". Вероятность события и ее свойства. Правила сложения и умножения вероятностей;
6) "Производная". Предел функции в точке и на бесконечности. Непрерывность функции в точке и на множестве. Определение производной. Правила нахождения производных. Физический и геометрический смысл производной. Уравнение касательной. Производная сложной функции. Производные тригонометрических функций;
7) "Применение производной". Признаки возрастания и убывания функции. Критические точки и точки экстремума функции. Исследование функции с помощью производной и построение ее графика. Наибольшее и наименьшее значения функции на отрезке;
8) "Случайные величины и их числовые характеристики". Случайные величины. Дискретные и непрерывные случайные величины. Числовые характеристики дискретных случайных величин;
9) Повторение курса алгебры и начала анализа 10 класса.
7. Базовое содержание учебного предмета "Алгебра и начала анализа" 11 класса:
1) Повторение курса алгебры и начала анализа 10 класса;
2) "Первообразная и интеграл". Первообразная и неопределенный интеграл. Свойства неопределенного интеграла. Криволинейная трапеция и ее площадь. Определенный интеграл. Вычисление площадей плоских фигур и объемов тел вращения с помощью определенного интеграла;

2) 11-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. 10-сыныпқа арналған "Алгебра және анализ бастамалары" пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) 7-9-сыныптардағы алгебра курсын қайталау;
2) "Функция, оның қасиеттері және графигі". Функция және оның берілу тәсілдері. Функциядың графиктерін түрлендіру. Функцияның қасиеттері. Кері функция ұғымы. Күрделі функция;
3) "Тригонометриялық функциялар". Тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері. Арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс;
4) "Тригонометриялық теңдеулер мен теңсіздіктер". Қарапайым тригонометриялық теңдеулер. Тригонометриялық теңдеулерді шешу әдістері. Қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді шешу;
5) "Ықтималдық". Оқиға ықтималдығы және оның қасиеттері. Ықтималдықтарды қосу және көбейту ережелері;
6) "Туынды". Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегі. Функцияның нүктедегі және жиындағы үзіліссіздігі. Туындының анықтамасы. Туындыны табу ережелері. Туындының физикалық және геометриялық мағынасы. Функция графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуі. Күрделі функцияның туындысы. Тригонометриялық функциялардың туындылары;
7) "Туындының қолданылуы". Функцияның өсу және кему белгілері. Функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелері. Туындының көмегімен функцияны зерттеу және оның графигін салу. Функцияның кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндері;
8) "Кездейсоқ шамалар және олардың сандық сипаттамалары". Кездейсоқ шамалар. Дискретті және үздіксіз кездейсоқ шамалар. Дискретті кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамалары;
9) 10-сыныптағы алгебра және анализ бастамалары курсын қайталау.
7. 11-сыныпқа арналған "Алгебра және анализ бастамалары" пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) 10-сыныптағы алгебра және анализ бастамалары курсын қайталау;
2) "Алғашқы функция және интеграл". Алғашқы функция және анықталмаған интеграл. Анықталмаған интеграл қасиеттері. Қисықсызықты трапеция және оның ауданы. Анықталған интеграл. Жазық фигуралар аудандары мен айналу денелерінің көлемдерін анықталған интеграл көмегімен есептеу;

3) "Степени и корни. Степенная функция". Корень n-ой степени и его свойства. Степень с рациональным показателем. Преобразование выражений, содержащих степень с рациональным показателем. Преобразование иррациональных выражений. Степенная функция, ее свойства и график. Производная и интеграл степенной функции с действительным показателем;
4) "Иррациональные уравнения". Иррациональные уравнения. Методы решения иррациональных уравнений;
5) "Показательная и логарифмическая функции". Показательная функция, ее свойства и график. Логарифм числа и его свойства. Логарифмическая функция, ее свойства и график. Производная и интеграл показательной функции. Производная логарифмической функции;
6) Показательные уравнения. Логарифмические уравнения. Показательные неравенства. Логарифмические неравенства;
7) "Элементы математической статистики". Генеральная совокупность и выборка. Дискретные и интервальные вариационные ряды. Оценка числовых характеристик случайной величины по выборочным данным;
8) Повторение курса алгебры и начала анализа 10-11 классов.
8. Содержание учебного предмета распределено по разделам обучения. Разделы далее разбиты на подразделы, которые содержат в себе цели обучения учащихся в виде ожидаемых результатов по классам: навыка или умения, знания или понимания. Цели обучения описаны последовательно внутри каждого подраздела, которые позволят учителям планировать свою работу и оценивать достижения учащихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
9. Содержание учебного предмета включает три раздела: "Алгебра", "Статистика и теория вероятностей", "Математическое моделирование и анализ".
10. Раздел "Алгебра" включает следующие подразделы:
Алгебраические выражения и их преобразования;
1) Уравнения и неравенства, их системы и совокупности;
2) Тригонометрия.
11. Раздел "Статистика и теория вероятностей" включает следующие подразделы:
1) Основы теории вероятностей;
2) Статистика и анализ данных.
12. Раздел "Математическое моделирование и анализ" включает следующие подразделы:
1) Начала математического анализа;
2) Решение задач с помощью математического моделирования;
3) Математический язык и математическая модель.
Глава 3. Система целей обучения
13. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1.4: "10" – класс, "2.1." – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.

3) "Дәреже және түбір. Дәрежелік функция". n-ші дәрежелі түбір және оның қасиеттері. Рационал көрсеткішті дәреже. Рационал көрсеткішті дәрежесі бар өрнектерді түрлендіру. Иррационал өрнектерді түрлендіру. Дәрежелік функция, оның қасиеттері мен графигі. Нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның туындысы мен интегралы;
4) "Көрсеткіштік және логарифмдік функциялар". Көрсеткіштік функция, оның қасиеттері мен графигі. Санның логарифмі және оның қасиеттері. Логарифмдік функция, оның қасиеттері мен графигі. Көрсеткіштік функцияның туындысы мен интегралы. Логарифмдік функцияның туындысы;
5) "Көрсеткіштік және логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер". Көрсеткіштік теңдеулер. Логарифмдік теңдеулер. Көрсеткіштік теңсіздіктер. Логарифмдік теңдеулер. Логарифмдік теңсіздіктер;
6) "Иррационал теңдеулер". Иррационал теңдеулер. Иррационал теңдеулерді шешу әдістері;
7) "Математикалық статистика элементтері". Бас жиын және таңдама. Дискретті және интервалды вариациялық қатарлар. Кездейсоқ шаманың сандық сипаттамаларын таңдама бойынша бағалау;
8) 10-11 сыныптардағы алгебра және анализ бастамалары курсын қайталау.
8. Оқу пәнінің білім мазмұны бөлімдерге бөлінген. Бұл бөлімдер күтілетін нәтижелер (біліктер немесе дағдылар, білім немесе түсініктер) түрінде берілген сыныптар бойынша оқыту мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады. Әр бөлімше ішінде тізбектеліп жазылған оқыту мақсаттары мұғалімге өз жұмысын жоспарлап, оқушылардың жетістіктерін бағалауға, сонымен қатар оқытудың келесі кезеңдері туралы ақпарат беруге мүмкіндік жасайды.
9. Оқу пәнінің мазмұны үш бөлімді қамтиды: "Алгебра", "Статистика және ықтималдықтар теориясы", "Математикалық модельдеу және анализ".
10. "Алгебра" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Алгебралық өрнектер және оларды түрлендіру,
2) Теңдеулер және теңсіздіктер, олардың жүйелері және жиынтықтары;
3) Тригонометрия.
11. "Статистика және ықтималдықтар теориясы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Ықтималдықтар теориясының негіздері;
2) Статистика және деректерді талдау.
12. "Математикалық модельдеу және анализ" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Математикалық анализ бастамалары;
2) Математикалық тіл және математикалық модель;
3) Математикалық модельдеудің көмегімен есептер шығару.
3 тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
13. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқу мақсатының реттік саны.

14. Обучающийся должен:
Раздел 1. "Алгебра"
Подраздел
10 класс
11 класс
1.Алгебраические
выражения и преобразования
10.1.1.
11.1.1.
11.1.1.1 - знать определение корня п-ой степени и арифметического корня п-ой степени;
11.1.1.2 - знать свойства корня п-ой степени;
11.1.1.3 - знать определение и свойства степени с рациональным показателем;
11.1.1.4 - применять свойства степени с рациональным показателем для преобразования алгебраических выражений;
11.1.1.5 - применять свойства корня п-ой степени для преобразования иррациональных выражений;
2. Уравнения и неравенства, их системы и совокупности
10.1.2.
11.1.2.
11.1.2.1 - знать определение иррационального уравнения, уметь определять его область допустимых значений;
11.1.2.2 - уметь решать иррациональные уравнения методом возведения обеих частей уравнения в n-ую степень;
11.1.2.3 - уметь решать иррациональные уравнения методом замена переменной;
11.1.2.4 - уметь решать показательные уравнения;
11.1.2.5 - уметь решать логарифмические уравнения;
11.1.2.6 - уметь решать показательные неравенства;
11.1.2.7 - уметь решать логарифмические неравенства;
3.Тригонометрия
10.1.3.
11.1.3.
10.1.3.1 - знать определения, свойства тригонометрических функций и уметь строить их графики;
10.1.3.2 - уметь строить графики тригонометрических функций с помощью преобразований;
10.1.3.3 - знать определения арксинуса, арккосинуса, арктангенса, арккотангенса и уметь находить их значения;
10.1.3.4 - находить значения выражений, содержащих обратные тригонометрические функции;
10.1.3.5 - уметь решать простейшие тригонометрические уравнения;
10.1.3.6 - уметь решать тригонометрические уравнения методом разложения на множители:
10.1.3.7 - уметь решать тригонометрические уравнения, приводимые к квадратному уравнению;
10.1.3.8 - уметь решать однородные тригонометрические уравнения;
10.1.3.9 - уметь решать простейшие тригонометрические неравенства;
Раздел 2. "Статистика и теория вероятностей"
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Основы теории
вероятностей
10.2.1.
11.2.1
10.2.1.1 - знать понятие случайного события, виды случайных событий и приводить их примеры;
10.2.1.2 - вычислять вероятность случайных событий, применяя свойства вероятностей;
10.2.1.3 - понимать и применять правила сложения и умножения вероятностей
* P(A ∙ B) = P(A) ∙ P(B);
* P(A + B) = P(A) + P(B);
* P(A +B) = P(A)+P(B)–P(A ∙ B);
10.2.1.4 - понимать, что такое случайная величина и приводить примеры случайных величин;
10.2.1.5 - знать определение дискретной и непрерывной случайной величины и уметь их различать;
10.2.1.6 - составлять таблицу закона распределения некоторых дискретных случайных величин;

14. Білім алушыларға қойылатын мақсаттар:
1-бөлім. "Алгебра"
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1.Алгебралық өрнектер және оларды түрлендіру
10.1.1.
11.1.1.
11.1.1.1 - n-ші дәрежелі түбір және n-ші дәрежелі арифметикалық түбірдің анықтамасын білу;
11.1.1.2 - n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін білу;
11.1.1.3 - рационал көрсеткішті дәреже анықтамасын және қасиеттерін білу;
11.1.1.4 - алгебралық өрнектерді түрлендіру үшін рационал көрсеткішті дәреже қасиеттерін қолдану;
11.1.1.5 - иррационал өрнектерді түрлендіруде n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін қолдану;
2. Теңдеулер және теңсіздіктер, олардың жүйелері және жиынтықтары
10.1.2.
11.1.2.
11.1.2.1 - иррационал теңдеудің анықтамасын білу, оның мүмкін болатын мәндер жиынын анықтай алу;
11.1.2.2 - теңдеудің екі жағын n дәрежеге шығару әдісі арқылы иррационал теңдеулерді шеше алу;
11.1.2.3 - айнымалыны алмастыру әдісі арқылы иррационал теңдеулерді шеше алу;
11.1.2.4 - көрсеткіштік теңдеулерді шеше алу;
11.1.2.5 - логарифмдік теңдеулерді шеше алу;
11.1.2.6 - көрсеткіштік теңсіздіктерді шеше алу;
11.1.2.7 - логарифмдік теңсіздіктерді шеше алу;
3.Тригонометрия
10.1.3.
11.1.3.
10.1.3.1 - тригонометриялық функциялар анықтамаларын, қасиеттерін білу және олардың графиктерін сала білу;
10.1.3.2 - тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендірулер көмегімен сала білу;
10.1.3.3 - арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс анықтамаларын білу және олардың мәндерін таба білу;
10.1.3.4 - құрамында кері тригонометриялық функциялары бар өрнектердің мәндерін табу;
10.1.3.5 - қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шеше алу;
10.1.3.6 - тригонометриялық теңдеулерді көбейткіштерге жіктеу арқылы шеше алу;
10.1.3.7 - квадрат теңдеуге келтірілетін тригонометриялық теңдеулерді шеше алу;
10.1.3.8 - біртекті тригонометриялық теңдеулерді шеше алу;
10.1.3.9 - қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді шеше алу;
2-бөлім. "Статистика және ықтималдықтар теориясы"
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Ықтималдықтар теориясының негіздері
10.2.1.
11.2.1.
10.2.1.1 - кездейсоқ оқиға ұғымын, кездейсоқ оқиға түрлерін білу және оларға мысалдар келтіру;
10.2.1.2 - ықтималдықтар қасиеттерін қолданып, кездейсоқ оқиғалардың ықтималдығын есептеу;
10.2.1.3 - ықтималдықтарды қосу және көбейту ережелерін:
* P(A • B) = P(A) • P(B);
* P(A + B) = P(A) + P(B);
* P(A +B) = P(A)+P(B)- P(A•B) түсіну және қолдану;
10.2.1.4 - кездейсоқ шаманың не екенін түсіну және кездейсоқ шамаларға мысалдар келтіру;
10.2.1.5 - дискретті және үзіліссіз кездейсоқ шамалардың анықтамаларын білу және оларды ажырата алу;
10.2.1.6 - кейбір дискретті кездейсоқ шамалардың үлестірім заңы кестесін құру;

10.3.1.19 - находить наибольшее и наименьшее значения функции на отрезке;
11.3.1.1 - знать определение первообразной функции и неопределенного интеграла;
11.3.1.2 - знать и применять свойства неопределенного интеграла;
11.3.1.3 - знать основные неопределенные интегралы
1.
2.
3. ;
4. ;
5. и применять их при решении задач;
11.3.1.4 - знать определение криволинейной трапеции и применять формулу Ньютона-Лейбница для нахождения ее площади;
11.3.1.5 - знать понятие определенного интеграла, уметь вычислять определенный интеграл;
11.3.1.6 - вычислять площадь плоской фигуры, ограниченной заданными линиями;
11.3.1.7 - знать и применять формулу вычисления объема тела вращения с помощью определенного интеграла;
11.3.1.8 - знать определение степенной функции и строить график степенной функции в зависимости от показателя степени;
11.3.1.9 - знать и применять правила нахождения производной степенной функции с действительным показателем;
11.3.1.10 - знать и применять правила нахождения интеграла степенной функции с действительным показателем;
11.3.1.11 - знать определение показательной функции и строить ее график;
11.3.1.12 - знать свойства показательной функции в зависимости от основания;
11.3.1.13 - знать определения логарифма числа, десятичного и натурального логарифмов;
11.3.1.14 - знать свойства логарифмов и применять их для преобразования логарифмических выражений;
11.3.1.15 - знать определение логарифмической функции, ее свойства и строить ее график;
11.3.1.16 - находить производную и интеграл показательной функции;
11.3.1.17 - находить производную логарифмической функции;
2.Математический язык и математическая модель
10.3.2.
11.3.2.
10.3.2.1 - знать геометрический смысл производной;
10.3.2.2 - знать физический смысл производной;
3. Решение задач с помощью математического моделирования
10.3.3.
11.3.3.
10.3.3.1 - решать прикладные задачи, опираясь на физический смысл производной;
10.3.3.2 - решать задачи с использованием геометрического смысла производной;
10.3.3.3 - решать прикладные задачи, связанные с нахождением наибольшего (наименьшего) значения функции;
15. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Алгебра и начала анализа" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию.
16. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету "Алгебра и начала анализа"
для 10-11 классов
общественно-гуманитарного направления уровня общего
среднего образования по
обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Алгебра и начала анализа" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию

10.3.1.19 - функцияның кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндерін табу;
11.3.1.1 - алғашқы функция және анықталмаған интеграл анықтамаларын білу;
11.3.1.2 - анықталмаған интеграл қасиеттерін білу және қолдану;
11.3.1.3 - негізгі анықталмаған интегралдарды
білу және оларды есептер шығаруда қолдану;
11.3.1.4 - қисық сызықты трапецияның анықтамасын білу және оның ауданын табу үшін Ньютон-Лейбниц формуласын қолдану;
11.3.1.5 - анықталған интеграл ұғымын білу және оны есептеу;
11.3.1.6-берілген сызықтармен шектелген жазық фигураның ауданын есептеу;
11.3.1.7 - айналу денесінің көлемін анықталған интеграл көмегімен есептеу формуласын білу және қолдану;
11.3.1.8 - дәрежелік функция анықтамасын білу және дәреже көрсеткішіне тәуелді дәрежелік функция графигін салу;
11.3.1.9 - нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның туындысын табу ережелерін білу және қолдану;
11.3.1.10 - нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның интегралын табу ережелерін білу және қолдану;
11.3.1.11 - көрсеткіштік функция анықтамасын білу және оның графигін салу;
11.3.1.12 - көрсеткіштік функцияның негізіне қатысты қасиеттерін білу;
11.3.1. 13 - сан логарифмі, ондық және натурал логарифмдер анықтамаларын білу;
11.3.1.14 - логарифм қасиеттерін білу және оны логарифмдік өрнектерді түрлендіруде қолдану;
11.3.1.15 - логарифмдік функцияның анықтамасын, қасиеттерін білу және оның графигін салу;
11.3.1.16 - көрсеткіштік функцияның туындысы мен интегралын табу;
11.3.1.17 - логарифмдік функцияның туындысын табу;
2. Математикалық тіл және математикалық модель
10.3.2.
11.3.2.
10.3.2.1 - туындының геометриялық мағынасын білу;
10.3.2.2 - туындының физикалық мағынасын білу;
3. Математикалық модельдеудің көмегімен есептер шығару
10.3.3.
11.3.3.
10.3.3.1 - туындының физикалық мағынасына сүйене отырып, қолданбалы есептер шығару;
10.3.3.2 - туындының геометриялық мағынасын қолданып есептер шығару;
10.3.3.3 - функцияның ең үлкен (ең кіші) мәндерін табуға байланысты қолданбалы есептер шығару;
15. Осы оқу бағдарламасы жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Алгебра және анализ бастамалары" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
16. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің қоғамдық
гуманитарлық бағыттағы
10-11-сыныптарына арналған
"Алгебра және анализ
бастамалары" оқу пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Алгебра және анализ бастамалары" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар

Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
6. Базовое содержание учебного предмета "Геометрия" 10 класса:
1) Повторение курса геометрии 7-9 классов;
2) "Аксиомы стереометрии. Взаимное расположение прямых и плоскостей в пространстве". Аксиомы стереометрии и их следствия. Взаимное расположение двух прямых в пространстве. Взаимное расположение прямой и плоскости. Взаимное расположение двух плоскостей;
3) "Угол в пространстве. Расстояние в пространстве". Угол между прямыми в пространстве. Перпендикуляр и наклонная. Теорема о трҰх перпендикулярах. Угол между прямой и плоскостью. Угол между двумя плоскостями. Расстояние в пространстве;
4) "Прямоугольная система координат и векторы в пространстве". Прямоугольная система координат в пространстве. Расстояние между двумя точками. Координаты середины отрезка. Уравнение сферы. Координаты вектора в пространстве. Коллинеарность и компланарность векторов. Сложение векторов, умножение вектора на число. Скалярное произведение векторов;
5) Повторение курса геометрии 10 класса.
7. Базовое содержание учебного предмета "Геометрия" 11 класса:
1) Повторение курса геометрии 10 класса;
2) "Многогранники". Понятие многогранника. Призма и ее элементы. Прямая и правильная призмы. Прямоугольный параллелепипед и его свойства. РазвҰртка, площадь боковой и полной поверхностей призмы. Пирамида и ее элементы. Усеченная пирамида. РазвҰртка, площадь боковой и полной поверхностей пирамиды. Площадь поверхности усечҰнной пирамиды. Правильные многогранники;
3) "Тела вращения и их элементы". Цилиндр и его элементы. РазвҰртка, площадь боковой полной поверхности цилиндра. Конус и его элементы. РазвҰртка, площадь боковой и полной поверхности конуса. Усеченный конус и его элементы. Площадь поверхности усечҰнного конуса. Сфера и шар. Площадь поверхности сферы. Сечения тел вращений плоскостью;
4) "Объемы тел". Общие свойства объемов тел. Объем призмы. Объемы пирамиды и усеченной пирамиды. Объем цилиндра. Объемы конуса и усеченного конуса. Объем шара;
5) Повторение курса геометрии 10-11 классов.
8. Содержание учебного предмета распределено по разделам обучения. Разделы содержат в себе цели обучения учащихся в виде ожидаемых результатов по классам: навыка или умения, знания или понимания. Цели обучения описаны последовательно внутри каждого раздела, что позволит учителям планировать свою работу и оценивать достижения учащихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. 10-сыныпқа арналған "Геометрия" пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) 7-9-сыныптардағы геометрия курсын қайталау;
2) "Стереометрия аксиомалары. Кеңістіктегі түзулер мен жазықтықтардың өзара орналасуы". Стереометрия аксиомалары және олардың салдарлары. Кеңістіктегі екі түзудің өзара орналасуы. Түзу мен жазықтықтың өзара орналасуы. Екі жазықтықтың өзара орналасуы:
3) "Кеңістіктегі бұрыш. Кеңістіктегі арақашықтық". Кеңістіктегі түзулер арасындағы бұрыш. Перпендикуляр және көлбеу. Үш перпендикуляр туралы теорема. Түзу мен жазықтық арасындағы бұрыш. Жазықтықтар арасындағы бұрыш. Кеңістіктегі арақашықтық;
4) "Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар". Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі. Екі нүктенің арақашықтығы. Кесінді ортасының координаталары. Сфера теңдеуі. Кеңістіктегі вектордың координаталары. Векторлардың коллинеарлығы және компланарлығы. Векторларды қосу, векторды санға көбейту. Векторлардың скаляр көбейтіндісі:
5) 10-сыныптағы геометрия курсын қайталау.
7. 11-сыныпқа арналған "Геометрия" пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) 10-сыныптағы геометрия курсын қайталау;
2) "Көпжақтар". Көпжақ ұғымы. Призма және оның элементтері. Тік және дұрыс призма. Тікбұрышты параллелепипед және оның қасиеттері. Призманың жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары. Пирамида және оның элементтері. Қиық пирамида. Пирамиданың жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары. Қиық пирамида бетінің ауданы. Дұрыс көпжақтар;
3) "Айналу денелері және олардың элементтері". Цилиндр және оның элементтері. Цилиндрдің жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары. Конус және оның элементтері. Конустың жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары. Қиық конус және оның элементтері. Қиық конус бетінің ауданы. Сфера және шар. Сфера бетінің ауданы. Айналу денелерінің жазықтықпен қималары;
4) "Денелер көлемдері". Денелер көлемдерінің жалпы қасиеттері. Призма көлемі. Пирамида және қиық пирамида көлемдері. Цилиндр көлемі. Конус және қиық конус көлемдері. Шар көлемі;
5) 10-11-сыныптардағы геометрия курсын қайталау.
8. Оқу пәнінің білім мазмұны бөлімдерге бөлінген. Бұл бөлімдер күтілетін нәтижелер (біліктер немесе дағдылар, білім немесе түсініктер) түрінде берілген сыныптар бойынша оқу мақсаттарын қамтиды. Әр бөлім ішінде тізбектеліп жазылған оқу мақсаттары мұғалімге өз жұмысын жоспарлап, оқушылардың жетістіктерін бағалауға, сонымен қатар оқытудың келесі кезеңдері туралы ақпарат беруге мүмкіндік жасайды.

9. Содержание учебного предмета "Геометрия" включает следующие разделы:
1) Понятие о геометрических фигурах;
2) Взаимное расположение геометрических фигур;
3) Метрические соотношения;
4) Векторы и преобразования.
Глава 3. Система целей обучения
10. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе число – раздел программы, третье число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.4: "10" – класс, "2" – раздел, "4" – нумерация учебной цели.
11. Обучающийся должен:
Раздел
10 класс
11 класс
1. Понятие о геометрических фигурах
10.1.
11.1.
11.1.1 - знать определение многогранника и его элементов;
11.1.2 - знать определение призмы, ее элементов, виды призм; уметь изображать их на плоскости;
11.1.3 - знать определение и свойства прямоугольного параллелепипеда; уметь изображать его на плоскости;
11.1.4 - знать определение пирамиды, ее элементов, виды пирамид; уметь изображать их на плоскости;
11.1.5 - знать определение усеченной пирамиды, уметь изображать ее на плоскости;
11.1.6 - знать определение правильного многогранника, распознавать виды правильных многогранников;
11.1.7 - знать определение цилиндра, его элементов; уметь изображать цилиндр на плоскости;
11.1.8 - знать определение конуса, его элементов; уметь изображать конус на плоскости;
11.1.9 - знать определение усеченного конуса, его элементов; уметь изображать усеченный конус на плоскости;
11.1.10 - знать определение сферы, шара; уметь изображать их на плоскости;
11.1.11 - уметь выполнять развҰртки многогранников и тел вращений.
2. Взаимное расположение геометрических фигур
10.2.
11.2.
10.2.1 - знать аксиомы стереометрии, их следствия; иллюстрировать и записывать их с помощью математических символов;
10.2.2 - знать определение параллельных и скрещивающихся прямых в пространстве, определять и изображать их;
10.2.3 - знать свойства параллельных прямых в пространстве и применять их при решении задач;
10.2.4 - знать признаки, свойства параллельности и перпендикулярности прямой и плоскости и применять их при решении задач;
10.2.5 - знать признаки параллельности и перпендикулярности плоскостей и применять их при решении задач;
10.2.6 - знать определение угла между двумя прямыми в пространстве.
11.2.1 - изображать сечения цилиндра, конуса и шара плоскостью;
11.2.2 - знать взаимное расположение сферы и плоскости;
11.2.3 - определять расположение проекции вершины пирамиды на плоскость основания.
3.Метрические соотношения
10.3.
11.3.
10.3.1 - знать теорему о трех перпендикулярах и применять еҰ при решении задач;

9. "Геометрия" Оқу пәнінің мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) Геометриялық фигуралар туралы түсінік;
2) Геометриялық фигуралардың өзара орналасуы;
3) Метрикалық қатынастар;
4) Векторлар және түрлендірулер.
3 тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
10. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші сан бөлім ретін, үшінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.4. кодында "10" - сынып, "2" - бөлім, "4" - оқу мақсатының реттік саны.
11. Білім алушыларға қойылатын талаптар:
Бөлім
10-сынып
11-сынып
1. Геометриялық фигуралар туралы түсінік
10.1.1.
11.1.1.
11.1.1 - көпжақ анықтамасын және оның элементтерін білу;
11.1.2 - призманың анықтамасын, оның элементтері, призма түрлерін білу; оларды жазықтықта кескіндей алу;
11.1.3 - тікбұрышты параллелепипедтің анықтамасы мен қасиеттерін білу және оны жазықтықта кескіндеу;
11.1.4 - пирамиданың анықтамасын, оның элементтері, пирамида түрлерін білу; оларды жазықтықта кескіндей алу;
11.1.5 - қиық пирамиданың анықтамасын білу, оны жазықтықта кескіндей алу;
11.1.6 - дұрыс көпжақтың анықтамасын білу және дұрыс көпжақтардың түрлерін ажырату;
11.1.7 - цилиндрдің анықтамасын, оның элементтерін білу; цилиндрді жазықтықта кескіндей алу;
11.1.8 - конустың анықтамасын, оның элементтерін білу;конусты жазықтықта кескіндей алу;
11.1.9 - қиық конустың анықтамасын, оның элементтерін білу; қиық конусты жазықтықта кескіндей алу;
11.1.10 - сфера, шардың анықтамаларын білу; оларды жазықтықта кескіндей алу;
11.1.11 - көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын жасай білу.
2. Геометриялық фигуралардың өзара орналасуы
10.2.
11.2.
10.2.1 - стереометрия аксиомаларын, олардың салдарларын білу және оларды математикалық символдар арқылы жазып көрсету;
10.2.2 - кеңістіктегі параллель және айқас түзулердің анықтамаларын білу және оларды анықтау және кескіндеу;
10.2.3 - кеңістіктегі параллель түзулердің қасиеттерін білу және оларды есептер шығаруда қолдану;
10.2.4 - түзу мен жазықтықтың параллельдік және перпендикулярлық белгілерін, қасиеттерін білу және оларды есептер шығаруда қолдану;
10.2.5 - жазықтықтардың параллельдігі мен перпендикулярлығының белгілерін білу және оларды есептер шығаруда қолдану;
10.2.6 - кеңістіктегі екі түзу арасындағы бұрыш анықтамасын білу.
11.2.1 - цилиндрдің, конустың және шардың жазықтықпен қималарын кескіндеу;
11.2.2 - сфера мен жазықтықтың өзара орналасуын білу;
11.2.3 - пирамида төбесінің табан жазықтығына проекциясының орналасуын анықтау.
3.Метрикалық қатынастар
10.3.
11.3.
10.3.1 - үш перпендикуляр туралы теореманы білу және оны есептер шығаруда қолдану;

10.3.2 - знать определение угла между прямой и плоскостью, уметь изображать, находить его величину;
10.3.3 - знать определение угла между плоскостями (двугранный угол), изображать и находить его величину;
10.3.4 - уметь находить расстояние от точки до плоскости и между скрещивающимися прямыми;
10.3.5 - знать определение перпендикуляра, наклонной и проекции наклонной в пространстве.
11.3.1 - применять формулы площади боковой и полной поверхности призмы при решении задач;
11.3.2 - применять формулы площади боковой и полной поверхности пирамиды (усеченной пирамиды) при решении задач;
11.3.3 - решать задачи на нахождение элементов многогранников;
11.3.4 - решать задачи на нахождение элементов тел вращения (цилиндра, конуса, усеченного конуса, шара);
11.3.5 - применять формулы площади боковой и полной поверхности цилиндра при решении задач;
11.3.6 - применять формулы площади боковой и полной поверхности конуса при решении задач;
11.3.7 - применять формулы площади боковой и полной поверхности усеченного конуса при решении задач;
11.3.8 - решать задачи на нахождение площади поверхности сферы;
11.3.9 - знать и применять свойства объемов пространственных тел;
11.3.10 - применять формулу нахождения объема призмы;
11.3.11 - применять формулу нахождения объема пирамиды и усеченной пирамиды;
11.3.12 - применять формулу нахождения объема цилиндра;
11.3.13 - применять формулу нахождения объемов конуса и усеченного конуса;
11.3.14 - применять формулу нахождения объема шара.
4. Векторы и преобразования
10.4.
11.4.
10.4.1 - уметь изображать на плоскости прямоугольную систему координат в пространстве и описывать еҰ;
10.4.2 - уметь находить расстояние между двумя точками в пространстве;
10.4.3 - уметь находить координаты середины отрезка в пространстве;
10.4.4 - знать уравнение сферы и применять его при решении задач;
10.4.5 - уметь находить координаты и длину вектора в пространстве;
10.4.6 - знать определения коллинеарных и компланарных векторов в пространстве, условие коллинеарности векторов;
10.4.7 - выполнять сложение и вычитание векторов, умножение вектора на число;
10.4.8 - знать формулу скалярного произведения векторов в координатной форме и применять еҰ при решении задач.
12. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Геометрия" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию.
13. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету "Геометрия"
для 10-11 классов общественно-гуманитарного
направления уровня общего среднего образования
по обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Геометрия" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию

10.3.2 - түзу мен жазықтық арасындағы бұрыштың анықтамасын білу, кескіндей алу және оның шамасын табу;
10.3.3 - жазықтықтар арасындағы бұрыштың (екіжақты бұрыш) анықтамасын білу, кескіндей алу және оның шамасын табу;
10.3.4 - нүктеден жазықтыққа дейінгі және айқас түзулер арасындағы арақашықтықтарды таба білу;
10.3.5 – кеңістіктегі перпендикуляр, көлбеу және көлбеудің проекциясы анықтамаларын білу.
11.3.1 - призманың бүйір және толық бетінің аудандары формулаларын есептер шығаруда қолдану;
11.3.2 - пирамиданың (қиық пирамиданың) бүйір және толық бетінің аудандары формулаларын есептер шығаруда қолдану;
11.3.3 - көпжақтардың элементтерін табуғаесептер шығару;
11.3.4 - айналу денелерінің (цилиндр, конус, қиық конус, шар) элементтерін табуға есептер шығару;
11.3.5 - цилиндрдің бүйір және толық беті аудандарының формулаларын есептер шығаруда қолдану;
11.3.6 - конустың бүйір және толық беті аудандарының формулаларын есептер шығаруда қолдану;
11.3.7 - қиық конустың бүйір және толық беті аудандарының формулаларын есептер шығаруда қолдану;
11.3.8 - сфера бетінің ауданын табуға есептер шығару;
11.3.9 - кеңістік денелерінің көлемдерінің қасиеттерін білу және қолдану;
11.3.10 - призма көлемін табу формуласын қолдану;
11.3.11 - пирамида және қиық пирамида көлемдерін табу формулаларын қолдану;
11.3.12 - цилиндр көлемін табу формуласын қолдану;
11.3.13 - конус және қиық конус көлемдерін табу формулаларын қолдану;
11.3.14 - шар көлемін табу формуласын қолдану.
4. Векторлар және түрлендірулер
10.4.
11.4.
10.4.1 - кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесін жазықтықта кескіндей алу және оны сипаттау;
10.4.2 - кеңістіктегі екі нүкте арасындағы арақашықтықты таба білу;
10.4.3 - кеңістіктегі кесінді ортасының координаталарын таба білу;
10.4.4 - сфера теңдеуін білу және оны есептер шығаруда қолдану;
10.4.5 - кеңістіктегі вектордың координаталарын және ұзындығын таба білу;
10.4.6 - кеңістіктегі коллинеар және компланар векторлардың анықтамаларын, векторлардың коллинеарлық шартын білу;
10.4.7 - векторларды қосу және азайтуды, векторды санға көбейтуді орындау;
10.4.8 - координаталық түрдегі векторлардың скаляр көбейтіндісі формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану.
12. Осы оқу бағдарламасы жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Геометрия" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
13. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің қоғамдық
гуманитарлық бағыттағы
10-11-сыныптарына арналған
"Геометрия" оқу пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Геометрия" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар

11.1.9 - знать определение усеченного конуса, его элементов; уметь изображать усеченный конус на плоскости;
11.3.4 - решать задачи на нахождение элементов тел вращения (цилиндра, конуса, усеченного конуса, шара);
Площадь поверхности усечҰнного конуса
11.3.7 - применять формулы площади боковой и полной поверхности усеченного конуса при решении задач;
Сфера и шар
11.1.10 - знать определение сферы, шара; уметь изображать их на плоскости;
11.2.2 - знать взаимное расположение сферы и плоскости;
11.3.4- решать задачи на нахождение элементов тел вращения (цилиндра, конуса, усеченного конуса, шара);
Площадь поверхности сферы
11.3.8 - решать задачи на нахождение площади поверхности сферы;
Сечения тел вращений плоскостью
11.2.1 - изображать сечения цилиндра, конуса и шара плоскостью;
4 четверть
Объемы тел
Общие свойства объемов тел
11.3.9 - знать и применять свойства объемов пространственных тел;
Объем призмы
11.3.10 - применять формулу нахождения объема призмы;
Объемы пирамиды и усеченной пирамиды
11.3.11 - применять формулу нахождения объема пирамиды и усеченной пирамиды;
Объем цилиндра
11.3.12 - применять формулу нахождения объема цилиндра;
Объемы конуса и усеченного конуса
11.3.13 - применять формулу нахождения объемов конуса и усеченного конуса;
Объем шара
11.3.14 - применять формулу нахождения объема шара;
Повторение курса геометрии 10-11 классов
Приложение 191
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 409
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Информатика" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию
Сноска. Приложение 191 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).
2. Целью изучения учебного предмета "Информатика" в 10-11 классах естественно-математического направления является обеспечение обучающихся глубокими знаниями, умениями и навыками в области аппаратного и программного обеспечения, представления данных, информационных процессов и систем, создания и преобразования информационных объектов, компьютерных сетей и информационной безопасности для эффективного использования современных информационных технологий на практике.

11.1.9 - қиық конустың анықтамасын, оның элементтерін білу; қиық конусты жазықтықта кескіндей алу;
11.3.4 - айналу денелерінің (цилиндр, конус, қиық конус, шар) элементтерін табуға есептер шығару;
Қиық конус бетінің ауданы
11.3.7 - қиық конустың бүйір және толық беті аудандарының формулаларын есептер шығаруда қолдану;
Сфера және шар
11.1.10 - сфера, шардың анықтамаларын білу; оларды жазықтықта кескіндей алу;
11.2.2 - сфера мен жазықтықтың өзара орналасуын білу;
11.3.4 - айналу денелерінің (цилиндр, конус, қиық конус, шар) элементтерін табуға есептер шығару;
Сфера бетінің ауданы
11.3.8 - сфера бетінің ауданын табуға есептер шығару;
Айналу денелерінің жазықтықпен қималары
11.2.1 - цилиндрдің, конустың және шардың жазықтықпен қималарын кескіндеу;
4-тоқсан
Денелер көлемдері
Денелер көлемдерінің жалпы қасиеттері
11.3.9 - кеңістік денелерінің көлемдерінің қасиеттерін білу және қолдану;
Призма көлемі
11.3.10 - призма көлемін табу формуласын қолдану;
Пирамида және қиық пирамида көлемдері
11.3.11 - пирамида және қиық пирамида көлемдерін табу формулаларын қолдану;
Цилиндр көлемі
11.3.12 - цилиндр көлемін табу формуласын қолдану;
Конус және қиық конус көлемдері
11.3.13 - конус және қиық конус көлемдерін табу формулаларын қолдану;
Шар көлемі
11.3.14 - шар көлемін табу формуласын қолдану;
10-11-сыныптардағы геометрия курсын қайталау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 191-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 409-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Информатика" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасы жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).
2. Жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарда "Информатика" оқу пәнін оқытудың мақсаты білім алушыларды аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз ету саласында терең біліммен, іскерлікпен және дағдылармен қамтамасыз ету, қазіргі заманғы ақпараттық технологияларды практикада тиімді пайдалану үшін деректерді, ақпараттық процестер мен жүйелерді ұсыну, ақпараттық объектілерді, Компьютерлік желілер мен ақпараттық қауіпсіздікті құру және қайта құру болып табылады.

3. Задачи учебной программы:
1) формировать у обучающихся понимание роли информационных процессов в обществе, технических возможностей и перспектив использования информационных технологий;
2) обеспечение обучающихся пониманием базовых принципов работы компьютеров, для предоставления им возможности анализировать системы, разрабатывать решения, программные приложения, развивать и улучшать их, а также оценивать свои продукты;
3) научить обучающихся решать разнообразные задачи посредством анализа, абстракций, моделирования и программирования;
4) развивать у обучающихся логическое, алгоритмическое, а также вычислительное мышление, включающее способность к обобщению и аналогии, разложению задачи на составные части и выделению общих закономерностей, нахождению эффективных и рациональных способов решения поставленных задач;
5) формировать у обучающихся информационную культуру – следовать общепринятым правилам и действовать в интересах личности и всего казахстанского общества;
6) способствовать овладению академического языка и обогащению терминологического словаря обучающимися в рамках предмета;
7) познакомить обучающихся с принципами и методами разработки, конструирования и программирования управляемых электронных устройств на базе вычислительной платформы;
8) развить навыки программирования в современной среде программирования;
9) углубить знания, повысить мотивацию к обучению путем их практического применения;
10) интегрированного применения знаний, полученных в различных образовательных областях (математика, физика, информатика);
11) развить интерес к научно–техническому разработкам;
12) развить творческие способности обучающихся.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Информатика"
4. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Информатика" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).
5. Содержание учебного предмета "Информатика" организовано по разделам обучения. Разделы разбиты на подразделы, которые отражают цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания.

3. Негізгі міндеттері:
1) білім алушылардың ақпараттық процестердің қоғамдағы рөлі жайлы, сондай-ақ ақпараттық технологияларды пайдаланудың техникалық мүмкіндіктері мен перспективалары туралы түсінігін қалыптастыру;
2) білім алушыларға жүйені талдау, шешім ұсыну, бағдарламалық қосымшалар жасау, оларды дамытып жетілдіру, сонымен қатар, өздерінің өнімдерін бағалау мүмкіндігін беру мақсатында компьютердің жұмыс істеуінің негізгі қағидаларын түсінуін қамтамасыз ету;
3) талдау, абстракция, үлгілеу мен программалау арқылы білім алушыларға әртүрлі тапсырмаларды шешуді үйрету;
4) білім алушылардың логикалық, алгоритмдік, сондай-ақ, жалпылау және үйлестік тапсырмаларды құрамдас бөліктерге бөлу және ортақ заңдылықтарды табу, қойылған міндеттерді орындауға қажетті тиімді және рационалды тәсілдер табу сияқты қамтитын есептік ойлау қабілетін дамыту;
5) білім алушылардың ақпараттық мәдениетін қалыптастыру – жалпы ережелерді ұстану және жеке тұлға мен бүкіл Қазақстандық қауымның мүддесінде әрекет ету;
6) білім алушылардың пән аясында академиялық тілді меңгеруіне және терминологиялық лексиканы байытуға жағдай жасау;
7) есептеуіш платформалар негізінде басқарылатын электрондық құрылғыларды құру, құру, программалаудың тәсілдері және қағидаттарымен білім алушыларды таныстыру;
8) қазіргі таңдағы программалау ортасында программалау дағдыларын дамыту;
9) тәжірибеде қолдану арқылы білімді тереңдету және оқуға деген ынтаны арттыру;
10) әртүрлі білім саласында (математика, физика, информатика) алған білімдерін кіріктіріп қолдану;
11) ғылыми-техникалық әзірлемелерге деген қызығушылықтарын дамыту;
12) білім алушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту.
2 – тарау. "Информатика" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Информатика" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;
2) 11-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде №8170 тіркелген).
5. Оқу пәнінің мазмұны оқыту бөлімдерінен тұрады. Бөлімшелер күтілетін нәтижелер: дағды немесе білік, білім немесе түсінік түрінде сыныптар бойынша оқыту мақсаттарын қамтитын әр бөлім бөлімшелерге бөлінген.

6. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" естественно-математического направления включает 6 разделов:
1) аппаратное и программное обеспечение;
2) представление данных;
3) информационные процессы и системы;
4) создание и преобразование информационных объектов;
5) разработка приложений;
6) компьютерные сети и информационная безопасность.
7. Раздел "Аппаратное и программное обеспечение" включает следующие подразделы:
1) аппаратное обеспечение;
2) программное обеспечение.
8. Раздел "Представление данных" включает следующие подразделы:
1) системы счисления;
2) логические основы компьютера;
3) кодирование информации.
9. Раздел "Информационные процессы и системы" включает следующие подразделы:
1) реляционная база данных;
2) разработка базы данных;
3) структурированные запросы;
4) современные тенденции развития информационных технологий.
10. Раздел "Создание и преобразование информационных объектов" включает следующие подразделы:
1) 3D – моделирование;
2) web (веб)-проектирование.
11. Раздел "Разработка приложений" включает следующие подразделы:
1) алгоритмы и программы;
2) мобильные приложения;
3) ITStartup (ай-тистартап).
12. Раздел "Компьютерные сети и информационная безопасность" включает следующие подразделы:
1) организация компьютерных сетей;
2) меры безопасности при работе в сети.
13. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 10 класса включает следующие разделы:
1) аппаратное и программное обеспечение: функции устройства управления (далее - УУ), арифметико- логического устройства (далее - АЛУ) и регистров памяти как отдельных частей процессора;
2) представление данных: системы счисления: перевод целых чисел из десятичной системы счисления в двоичную, восьмеричную, шестнадцатеричную и обратно. Логические основы компьютера: логические операции (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия); логические выражения; таблицы истинности; логические элементы компьютера (конъюнктор, дизъюнктор, инвертор); логические схемы. Кодирование информации: таблицы кодировки символов Unicode (юникод) и ASCII (аск(и)й);
3) информационные процессы и системы: реляционная база данных: поле, запись, индекс, первичный ключ; Bigdata (бигдейта) (большие данные). Разработка базы данных "structured query language (стракчуред куери лангуйдж)" ("язык структурированных запросов") (далее –SQL (эс кю эль)): типы данных, однотабличная и многотабличная базы данных; формы; отчеты; запросы. Структурированные запросы: запросы на выборку в конструкторе и средствами SQL (эс кю эль); связь web (веб)-страницы с базой данных;

6. Жаратылыстану-математика бағытындағы "Информатика" оқу пәнінің базалық мазмұны 6 бөлімді қамтиды:
1) аппараттық және программалық қамтамасыз ету;
2) деректерді ұсыну;
3) ақпараттық процестер мен жүйелер;
4) ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру ;
5) қосымшаларды әзірлеу;
6) компьютерлік желілер және ақпараттық қауіпсіздік
7. "Аппараттық және программалық қамтамасыз ету" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) аппараттық қамтамасыз ету;
2) программалық қамтамасыз ету.
8. "Деректерді ұсыну" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) есептеу жүйелері;
2) компьютердің логикалық негіздері;
3) ақпаратты кодтау.
9. "Ақпараттық процестер мен жүйелер" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) реляциялық деректер қоры;
2) мәліметтер қорын құру;
3) құрылымдалған сұраныстар;
4) ақпараттық технологияларды дамытудағы қазіргі заманғы процестер.
10. "Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) 3D – модельдеу;
2) web (веб)-жобалау.
11. "Қосымшаларды әзірлеу" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) алгоритмдер және программалар;
2) мобильдік қосымшалар;
3) IT Startup (ай-ти стартап).
12. "Компьютерлік желілер және ақпараттық қауіпсіздік" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) компьютерлік желілерді ұйымдастыру;
2) желіде жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік шаралары.
13. 10-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) Аппараттық және программалық қамтамасыз ету: басқару құрылғысының (бұдан әрі - БҚ), арифметика- логикалық құрылғының (бұдан әрі - АЛҚ) және жад регистрінің процессордың бір бөлігі ретінде функциясын сипаттау.
2) Деректерді ұсыну: есептеу жүйелері: ондық жүйедегі бүтін сандарды екілік, сегіздік, он алтылық санау жүйесіне аудару және кері аудару. Компьютердің логикалық негіздері: логикалық операциялар (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия); логикалық өрнектер; ақиқат кестесі; Компьютердің логикалық элементтері (конъюнктор, дизъюнктор, инвертор); логикалық сызбалар. Ақпаратты кодтау: Unicode (юникод) және ASCII (аск(и)и) символдарын кодтау кестелері.
3) Ақпараттық процестер мен жүйелер: реляциондық деректер қоры: жол, жазба, индекс, бірінші кілт; Bigdata (бигдейта) (үлкен деректер). Деректер қорын "structured query language" (стракчуред куери лангуйдж) ("құрылымдалған сұраныстар тілі") (бұдан әрі SQL (эс кю эль)) әзірлеу: деректер қорын, мәліметтер типін, біркестелі және көпкестелі деректер қоры; формалар; есептер; сұраныстар. Құрылымдық сұраныстар: конструктор режимінде іріктеуге сұраныстар жасау, SQL (эс кю эль), конструктордың және (SQL) (эс кю эль) көмегімен іріктеуге бағытталған сұраныстарды жасау; web (веб)-беттердің деректер қорымен байланысы.

4) создание и преобразование информационных объектов: web-проектирование: HTML (аш ти эм эл) (Hyper Text Markup Language (хайпер текст маркап лангуйдж) — "язык гипертекстовой разметки"), CSS (си эс эс) (Cascading Style Sheets (каскадинг стайл шит) — каскадные таблицы стилей); использование скриптов; внедрение мультимедиа на web-страницу;
5) разработка приложений: алгоритмы и программы: пользовательские функции и процедуры; работа со строками; работа с файлами; методы сортировки; алгоритмы поиска на графах;
6) компьютерные сети и информационная безопасность: организация компьютерных сетей: компоненты сети (узлы, маршрутизаторы, коммутаторы); IP (ай-пи)-адреса; DNS (ди эн эс) (Domain Name System (домейн нейм систем) - система доменных имен); частные виртуальные сети. Информационная безопасность: информационная безопасность, конфиденциальность, целостность и доступность; шифрование данных; меры безопасности данных пользователя - пароли, учетные записи, аутентификация, биометрическая аутентификация.
14. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 11 класса включает следующие разделы:
1) аппаратное и программное обеспечение: характеристики мобильных устройств. Программное обеспечение: виртуальные машины; закономерности развития аппаратного и программного обеспечения;
2) информационные процессы и системы: современные тенденции развития информационных технологий: принципы машинного обучения, нейронных сетей; искусственный интеллект; проектирование нейронной сети; метод "обучение с учителем"; технология Blockchain (блокчейн); современные тенденции процесса цифровизации в Казахстане; портал электронного правительства; "интернет вещей";
3) создание и преобразование информационных объектов: 3D – моделирование: виртуальная и дополненная реальности; их влияние на здоровье человека; создание 3D-панорамы (виртуального тура) с видом от первого лица;
4) разработка приложений: мобильные приложения: интерфейс мобильного приложения; разработка и установка мобильного приложения; умный дом, разработка программы для управления устройством умного дома. ITStartup (ай-ти стартап): принципы работы Crowdfunding (краудфандинг) платформ; пути продвижения и реализация продукта, маркетинговая реклама;
5) компьютерные сети и информационная безопасность: информационная безопасность: защита информации и интеллектуальной собственности; электронная цифровая подпись, назначение, алгоритм использования.
Глава 3. Система целей обучения
15. Цели обучения в учебной программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел учебной программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1.4 "10" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.

4) Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру: web-жобалау: HTML (аш ти эм эл) (Hyper Text Markup Language — (хайпер текст маркап лангуйдж) "гипермәтіндік белгілеу тілі"), CSS (си эс эс) (Cascading Style Sheets — (каскадинг стайл шит) каскадты кестелер стилі); скрипттерді пайдалану, web (веб)-парақшаға мультимедиа нысандарын енгізу.
5) Қосымшаларды әзірлеу: алгоритмдер мен программалар: пайдаланушы функциялары және процедуралары, жолдармен жұмыс жасау, файлдармен жұмыс жасау, сұрыптау әдістері; графтардағы іздеу алгоритмдері.
6) Компьютерлік желілер және ақпараттық қауіпсіздік: компьютерлік желілерді ұйымдастыру: желілік компоненттер (тораптар, маршрутизаторлар, коммутаторлар); IP (ай-пи)-мекен-жайы; DNS (ди эн эс) (Domain Name System (домейн нейм систем) — домендік атаулар жүйесі); жеке виртуалды желілер. Ақпараттық қауіпсіздік: ақпараттық қауіпсіздік, құпиялық, тұтастық және қол жетімділік; деректерді шифрлау; пайдаланушы деректерінің қауіпсіздік шаралары - құпиясөздер, есеп жазбалары, сәйкестендіру, биометриялық сәйкестендіру.
14. 11-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) аппараттық және программалық қамтамасыз ету: мобильдік құрылғылар сипаттамасы. Программалық қамтамасыз ету: Виртуалды машиналар; аппараттық және программалық қамтамасыз етудің даму заңдылықтары;
2) ақпараттық процестер мен жүйелер: ақпараттық технологияларды дамытудағы қазіргі заманғы процестер: машина оқыту қағидаттары, нейрондық желілер; жасанды интеллект; нейрондық желілерді жобалау; "мұғаліммен оқыту" әдісі; Blockchain технологиясы; Қазақстанда цифрландыру процесінің ағымдағы үрдістері; электрондық үкімет порталы; "заттар интернеті";
3) ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру: 3D – модельдеу: виртуалды және кеңейтілген шындық; олардың адам денсаулығына әсері; бірінші тұлға көрінісімен 3D панорама (виртуалды саяхат) жасау;
4) қосымшаларды әзірлеу: мобильді қосымшалар: мобильді қосымшалар интерфейсі; мобильді қосымшаларды әзірлеу және орнату; ақылды үй, ақылды үй құрылғысымен басқару үшін программаларды әзірлеу. IT Startup (ай-ти стартап): Crowdfunding (краудфандинг) платформаларының жұмыс қағидалары; маркетингтік жарнама, өнімді өткізу және сату жолдары;
5) компьютерлік желілер және ақпараттық қауіпсіздік: ақпараттық қауіпсіздік: ақпараттарды және зияткерлік меншікті қорғау; электрондық цифрлық қолтаңба, сипаттау, пайдалану алгоритмі.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
15. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" – сынып, "2.1" – екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" – оқу мақсатының реттік саны.

16. Система целей обучения дана по разделу на каждый класс:
1) Аппаратное и программное обеспечение
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Аппаратное обеспечение
10.1.1.1 описывать функции УУ, АЛУ и регистров памяти как отдельных частей процессора
11.1.1.1 сравнивать характеристики основных составляющих мобильных устройств: планшеты, телефоны
2. Программное обеспечение
11.1.2.1 описывать назначение виртуальных машин;
11.1.2.2 приводить примеры, описывающие закономерности развития аппаратного и программного обеспечения
2) Представление данных
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Системы счисления
10.2.1.1 переводить целые числа из десятичной системы счисления в двоичную, восьмеричную, шестнадцатеричную и обратно
2. Логические основы компьютера
10.2.2.1 использовать логические операции (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия);
10.2.2.2 строить таблицы истинности для заданного логического выражения;
10.2.2.3 объяснять назначение основных логических элементов: конъюнктор, дизъюнктор, инвертор;
10.2.2.4 преобразовать логические выражения в логические схемы и наоборот
3. Кодирование информации
10.2.3.1 сравнивать таблицы кодировки символов Unicode(юникод) и ASCII(аск(и)и́)
3) Информационные процессы и системы
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Реляционная база данных
10.3.1.1 объяснять понятие "реляционная база данных";
10.3.1.2 формулировать определения терминов: поле, запись, индекс;
10.3.1.3 определять первичный ключ в базе данных;
10.3.1.4 оценивать положительные и отрицательные стороны использования Bigdata(бигдейта)
2. Разработка базы данных
10.3.2.1 определять типы данных в базе данных (SQL (эс кю эль));
10.3.2.2 создавать однотабличную базу данных (SQL (эс кю эль));
10.3.2.3 создавать многотабличную базу данных (SQL (эс кю эль));
10.3.2.4 создавать форму для ввода данных (SQL (эс кю эль));
10.3.2.5 создавать отчеты, используя извлеченные данные (SQL (эс кю эль))
3. Структурированные запросы
10.3.3.1 создавать запросы, используя извлеченные данные (SQL (эс кю эль));
10.3.3.2 устанавливать связь web-страницы с базой данных
4. Современные тенденции развития информационных технологий
11.3.4.1 объяснять принципы машинного обучения, нейронных сетей (нейронов и синапсов);
11.3.4.2 описывать сферы применения искусственного интеллекта в промышленности, образовании, игровой индустрии, обществе;
11.3.4.3 проектировать нейронную сеть в электронных таблицах/программах математического моделирования по готовому алгоритму;
11.3.4.4 описывать области применения метода "обучение с учителем" при разработке искусственного интеллекта;

16. Білім алушыларға қойылатын мақсаттар:
1) Аппараттық және программалық қамтамасыз ету
Білім алушылар міндетті:
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Аппараттық қамтамасыз ету
10.1.1.1 басқару құрылғысының (БҚ), арифметика- логикалық құрылғының (АЛҚ) және жад регистрінің процессордың бір бөлігі ретінде функциясын сипаттау
11.1.1.1 ұялы құрылғылардың негізгі құрауыштарының сипаттамасын салыстыру: планшеттер, телефондар
2. Программалық қамтамасыз ету
11.1.2.1 виртуалды машиналардың қызметін сипаттау;
11.1.2.2 аппараттық және программалық қамтамасыз етуде даму заңдылықтарын сипаттайтын мысалдар келтіру.
2) Деректерді ұсыну
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Есептеу жүйелері
10.2.1.1 ондық жүйедегі бүтін сандарды екілік, сегіздік, он алтылық санау жүйесіне аудару және кері аудару
2. Компьютердің логикалық негіздері
10.2.2.1 логикалық операцияларды қолдану (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия);
10.2.2.2 берілген логикалық элементтер үшін ақиқат кестесін құру;
10.2.2.3 1 негізгі логикалық элементтердің нысаналы мақсатын түсіндіру: конъюнктор, дизъюнктор, инвертор;
10.2.2.4 логикалық өрнектерді логикалық сызбаға және керісінше ауыстыру
3. Ақпаратты кодтау
10.2.3.1 Unicode және ASCII символдарын кодтау кестесін салыстыру
3) Ақпараттық процестер мен жүйелер
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Реляциондық деректер қоры
10.3.1.1 "реляциондық деректер қоры" ұғымын түсіндіру
10.3.1.2 жол, жазба, индекс терминдерінің анықтамасын құрастыру
10.3.1.3 деректер қорында бірінші кілтті анықтау
10.3.1.4 Bigdata оң және теріс әсерлерін бағалау
2. Мәліметтер қорын жасау
10.3.2.1 деректер қорында мәліметтер типін анықтау (SQL);
10.3.2.2 біркестелі деректер қорын құру (SQL);
10.3.2.3 көпкестелі деректер қорын құру (SQL);
10.3.2.4 деректерді енгізуге арналған форма жасау (SQL);
10.3.2.5 алынған мәліметтерді қолдана отырып, есептерді жасау (SQL);
3. Құрылымдалған сұраныстар
10.3.3.1 конструктордың көмегімен іріктеуге бағытталған сұраныстарды жасау (SQL (эс кю эль));;
10.3.3.2 web –парақша мен деректер қорынның байланысын орнату
4. Ақпараттық технологияларды дамытудағы қазіргі заманғы үрдістер
11.3.4.1 машиналық оқыту принциптерін, нейрондық желілерді (нейрондық және синапстар) түсіндіру;
11.3.4.2 өнеркәсіпте, білім беруде, ойын индустриясында, қоғамда жасанды интеллект қолдану саласын сипаттау;
11.3.4.3 дайын алгоритмдермен математикалық модельдеудің электрондық кестелеріндегі/ бағдарламаларындағы нейрондық желілерді жобалау;
11.3.4.4 жасанды интеллектіні әзірлеуде "мұғаліммен оқыту" әдісін қолдану ауқымын сипаттау;

11.3.4.5 объяснять назначение и принцип работы технологии Blockchain (блокчейн);
11.3.4.6 анализировать современные тенденции процесса цифровизации в Казахстане;
11.3.4.7 описывать функции портала электронного правительства;
11.3.4.8 описывать принципы работы "интернета вещей";
11.3.4.9 рассуждать о перспективах "интернета вещей"
4) Создание и преобразование информационных объектов
Подраздел
10 класс
11 класс
1. 3D - моделирование
11.4.1.1 объяснять назначение виртуальной и дополненной реальностей;
11.4.1.2 рассуждать о влиянии виртуальной и дополненной реальностей на психическое и физическое здоровье человека;
11.4.1.3 создавать 3D-панораму (виртуальный тур) с видом от первого лица
2. Веб-проектирование
10.4.2.1 использовать HTML (аш ти эм эл) -теги при разработке web (веб)-страниц;
10.4.2.2 использовать CSS (си эс эс) при разработке web-страниц;
10.4.2.3 использовать готовые скрипты при разработке web-страниц;
10.4.2.4 применять HTML (аш ти эм эл) -теги для вставки мультимедиа объектов на web (веб)-страницу
5) Разработка приложений
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Алгоритмы и программы
10.5.1.1 писать код на языке программирования, используя функции и процедуры;
10.5.1.2 использовать процедуры и функции для обработки строк;
10.5.1.3 использовать файлы для чтения и записи информации;
10.5.1.4 реализовывать алгоритмы сортировки для решения практических задач;
10.5.1.5 реализовывать алгоритмы поиска на графах для решения практических задач
2. Мобильные приложения
11.5.2.1 создавать дружественный интерфейс мобильного приложения в конструкторе;
11.5.2.2 разрабатывать мобильное приложение, используя блоки кода с условиями и циклами;
11.5.2.3 объяснять, как устанавливать разработанное мобильное приложение;
11.5.2.4 организовывать передачу данных с датчиков умного дома;
11.5.2.5 разрабатывать программу для вывода данных, полученных с датчиков умного дома;
11.5.2.6 разрабатывать программу для управления устройством умного дома
3. IT Startup (ай-ти стартап)
11.5.3.1 описывать понятие Startup (стартап);
11.5.3.2 описывать принципы работы Crowdfunding (краудфандинг) платформ;
11.5.3.3 описывать пути продвижения и реализации продукта;
11.5.3.4 создавать маркетинговую рекламу (инфографика, видео)
6) Компьютерные сети и информационная безопасность
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Организация компьютерных сетей
10.6.1.1 описывать назначение компонентов сети (узлы, маршрутизаторы, коммутаторы);
10.6.1.2 объяснять назначение и представление IP (ай пи)-адреса;
10.6.1.3 объяснять назначение системы доменных имен (DNS (ди эн эс));

11.3.4.5 Blockchain технологиясының мақсаты мен жұмысын түсіндіру;
11.3.4.6 Қазақстанда цифрландыру процесінің ағымдағы үрдістерін талдау; 11.3.4.7 2 электрондық үкімет порталының функцияларын сипаттау;
11.3.4.8 "заттар интернетінің" жұмыс қағидаларын сипаттау;
11.3.4.9 "заттар интернетінің" перспективасы туралы айту
4) Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру
1. 3D - модельдеу
11.4.1.1 виртуалды және кеңейтілген шындықтың мақсатын түсіндіру;
11.4.1.2 адамның психикалық және физикалық денсаулығына виртуалды және кеңейтілген шындықтың әсері туралы айту
11.4.1.3 бірінші тұлға көрінісімен 3D панорама (виртуалды саяхат) жасау;
2. Web (веб)-жобалау
10.4.2.1 web (веб)-парақшаларды жасауда HTML (аш ти эм эл)-тегтерін қолдану
10.4.2.2 web-парақшаларды жасауда CSS (си эс эс) қолдану
10.4.2.3 web (веб)-парақшаларды жасауда дайын скриптілерді қолдану
10.4.2.4 Web (Веб)-бетке мультимедиа нысандарын кірістіру үшін HTML (аш ти эм эл) тегтерін қолдану
5) Қосымшалар әзірлеу
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Алгоритмдер және программалар
10.5.1.1 Функциялар мен процедураларды пайдаланып бағдарламалау тілінде кодты жазу;
10.5.1.2 жолдарды өңдеу үшін процедуралар мен функцияларды пайдалану; 10.5.1.3 ақпаратты оқу және жазу үшін файлдарды пайдалану;
10.5.1.4 практикалық есептерді шешу үшін сұрыптау алгоритмдерін іске асыру;
10.5.1.5 практикалық есептерді шешу үшін іздеу алгоритмдерін іске асыру
2. Мобильдік қосымшалар
11.5.2.1 конструкторде ыңғайлы мобильдік қосымшасының интерфейсін құру;
11.5.2.2 разрабатывать мобильное приложение, используя блоки кода с условиями и циклами;
11.5.2.3 әзірленген мобильді қосымшаны орнату жолын түсіндіру
11.5.2.4 ақылды үй датчиктерінен деректер жіберуді ұйымдастыру;
11.5.2.5 ақылды үй датчиктерінен алынған деректерді шығару бағдарламаларын өңдеу;
11.5.2.6 ақылды үй құрылғысын басқару үшін бағдарлама әзірлеу
3. IT Startup (ай-ти стартап)
11.5.3.1 Startup (стартап) түсінігін баяндау; 11.5.3.2 Crowdfunding (краудфандинг) платформаларының жұмыс істеу қағидаларын сипаттау;
11.5.3.3 өнімді насихаттау және сату жолдарын сипаттау;
11.5.3.4 маркетингтік жарнама жасау (инфографика, бейне)
6) Компьютерлік желілер және ақпараттық қауіпсіздік
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Компьютерлік желілерді ұйымдастыру
10.6.1.1 желілік компоненттердің қызметін сипаттау (желілік түйіндер, бағдарлауыш, коммутатор)
10.6.1.2 IP (ай пи)–адрестің жазылуы мен қызметтерін, ұсынылуын түсіндіре алу
10.6.1.3 (DNS (ди эн эс)) домен аттар жүйесінің қызметтерін сипаттау

10.6.1.4 объяснять назначение частной виртуальной сети
2. Информационная безопасность
10.6.2.1 объяснять значения терминов "информационная безопасность", "конфиденциальность", "целостность" и "доступность";
10.6.2.2 оценивать необходимость шифрования данных;
10.6.2.3 объяснять использование мер безопасности данных пользователя: пароли, учетные записи, аутентификация, биометрическая аутентификация
11.6.2.1 обосновывать необходимость защиты информации и интеллектуальной собственности (Законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах" от 10 июня 1996 года, "О доступе к информации" от 16 ноября 2015 года, "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" от 7 января 2003 года);
11.6.2.2 описывать назначение электронной цифровой подписи и сертификата;
11.6.2.3 описывать алгоритм использования электронной цифровой подписи
17. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Информатика" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящему приказу.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету "Информатика"
для 10-11 классов естественно -
математического направления
уровня общего среднего образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Информатика" для 10-11 классов естественно – математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию
1) 10 класс
Разделы
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
10.1A Компьютерные сети и информационная безопасность
Принципы работы компьютерных сетей
10.6.1.1 описывать назначение компонентов сети (узлы, маршрутизаторы, коммутаторы);
10.6.1.2 объяснять назначение и представление IP (ай пи)-адреса;
10.6.1.3 объяснять назначение системы доменных имен (DNS (ди эн эс));
10.6.1.4 объяснять назначение частной виртуальной сети
Информационная безопасность
10.6.2.1 объяснять значения терминов "информационная безопасность", "конфиденциальность", "целостность" и "доступность"
Методы защиты информации
10.6.2.2 Оценивать необходимость шифрования данных
Методы идентификации личности
10.6.2.3 объяснять использование мер безопасности данных пользователя: пароли, учетные записи, аутентификация, биометрическая аутентификация
10.1B Представление данных
Перевод чисел из одной системы счисления в другую
10.2.1.1 переводить целые числа из десятичной системы счисления в двоичную, восьмеричную, шестнадцатеричную и обратно
Логические операции (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия)
10.2.2.1 использовать логические операции (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия)
Построение таблиц истинности

10.6.1.4 жеке виртуалды желінің мақсатын түсін,діру
2. Ақпараттық қауіпсіздік
10.6.2.1 "Ақпараттық қауіпсіздік", "құпиялық", "тұтастық" және "қолжетімділік" терминдерінің мағынасын түсіндіру;
10.6.2.2 Деректерді шифрлау қажеттілігін бағалау;
10.6.2.3 қолданушының мәліметтеріне қатысты қауіпсіздік шаралардың қолданылуын түсіндіру: құпиясөз, тіркелу жазулары, аутентификация, биометриялық аутентификация
11.6.2.1 ақпараттарды немесе зияткерлік меншікті қорғау қажеттіліктерін дәлелдеу (1996 жылғы 10 маусымдағы "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", 2015 жылғы 16 қарашадағы "Ақпаратқа қол жеткізу туралы", 2003 жылғы 7 қаңтарғы "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары);
11.6.2.2 электронды сандық қолтаңба және сертификаттың қолданылуын сипаттау;
11.6.2.3 электронды сандық қолтаңба қолдану алгоритмін сипаттау
18. Осы оқу бағдарламасы осы бұйрыққа сәйкес қосымшаға сәйкес жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математика бағытындағы 10-11-сыныптарына арналған "Информатика" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің жаратылыстану-
математика бағытындағы
10-11-сыныптарына арналған
"Информатика" оқу пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математика бағытындағы 10-11-сыныптарына арналған "Информатика" оқу пәнінен жаңартылған мазмұн бойынша үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып
Бөлімдер
Тақырыптар, мазмұны
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
10.1A Компьютерлік желілер және ақпараттық қауіпсіздік
Компьютерлік желілердің жұмыс жасау принциптері
10.6.1.1 желілік компоненттердің мақсатын сипаттау (тораптар, маршрутизаторлар, коммутаторлар);
10.6.1.2 IP (ай пи)-мекен-жайының мақсатын және көрсетілуін түсіндіру;
10.6.1.3 домендік атаулардың жүйесінің (DNS (ди эн эс)) мақсатын түсіндіру
10.6.1.4 жеке виртуалды желінің мақсатын түсіндіру
Ақпараттық қауіпсіздік
10.6.2.1 1 "ақпараттық қауіпсіздік", "құпиялық", "тұтастық" және "қол жетімділік" терминдер маңызын түсіндіру
Ақпаратты қорғау әдістері
10.6.2.2 Деректерді шифрлау қажеттілігін бағалау
Идентификациялау әдістері
10.6.2.3 Пайдаланушы деректерін қорғау шараларын қолдануды түсіндіру: парольдер, тіркеулік жазба, аутентификация, биометриялық аутентификация
10.1B Деректерді ұсыну
Бір санау жүйесінен екінші санау жүйесіне сандарды аудару
10.2.2.1 ондық жүйедегі бүтін сандарды екілік, сегіздік, он алтылық санау жүйесіне және кері аудару
Логикалық операциялар (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия)
10.2.2.1 логикалық операцияларды қолдану (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия)
Ақиқат кестесін құру

10.2.2.2 строить таблицы истинности для заданного логического выражения
Логические элементы компьютера
10.2.2.3 объяснять назначение основных логических элементов: конъюнктор, дизъюнктор, инвертор
Логические основы компьютера
10.2.2.4 преобразовать логические выражения в логические схемы и наоборот;
10.1.1.1 описывать функции Устройства управления, Арифметико-логического устройства и регистров памяти как отдельных частей процессора
Принципы кодирования текстовой информации
10.2.3.1 сравнивать таблицы кодировки символов Unicode (юникод) и ASCII (аск(и)и́).
2 четверть
10.2А Алгоритмизация и программирование
Пользовательские функции и процедуры
10.5.1.1 писать код на языке программирования, используя функции и процедуры
Работа со строками
10.5.1.2 использовать процедуры и функции для обработки строк
Работа с файлами
10.5.1.3 использовать файлы для чтения и записи информации
Методы сортировки
10.5.1.4 реализовывать алгоритмы сортировки для решения практических задач
Алгоритмы на графах
10.5.1.5 реализовывать алгоритмы поиска на графах для решения практических задач
3 четверть
10.3А Веб-проектирование
Способы разработки веб-сайтов. HTML (аш ти эм эл)
10.4.2.1 использовать HTML (аш ти эм эл)-теги при разработке web (веб)-страниц
Форматирование текста (шрифт, абзац, списки)
10.4.2.1 использовать HTML (аш ти эм эл)-теги при разработке web (веб)-страниц
Таблицы
10.4.2.1 использовать HTML (аш ти эм эл)-теги при разработке web (веб)-страниц
CSS (си эс эс)
10.4.2.2 использовать CSS (си эс эс) при разработке web (веб)-страниц
Внедрение мультимедиа
10.4.2.4 применять HTML (аш ти эм эл)-теги для вставки мультимедиа объектов на web (веб)-страницу
Использование скриптов
10.4.2.3 использовать готовые скрипты при разработке web-страниц
4 четверть
10.4А Информационные системы
Bigdata (бигдейта)
10.3.1.4 оценивать положительные и отрицательные стороны использования Bigdata (бигдейта)
Основные понятия баз данных
10.3.1.1 объяснять понятие "реляционная база данных";
10.3.1.2 формулировать определения терминов: поле, запись, индекс
Первичный ключ в базе данных
10.3.1.3 определять первичный ключ в базе данных
Разработка базы данных
10.3.2.1 определять типы данных в базе данных (SQL (эс кю эль));
10.3.2.2 создавать однотабличную базу данных (SQL (эс кю эль));
10.3.2.3 создавать многотабличную базу данных (SQL (эс кю эль))
Формы
10.3.2.4 создавать форму для ввода данных (SQL (эс кю эль));
Запросы
10.3.3.1 создавать запросы, используя извлеченные данные (SQL (эс кю эль))
Отчеты

10.2.2.2 берілген логикалық элементтер үшін ақиқат кестесін құру
Компьютердің логикалық элементтері
10.2.2.3 маңызды логикалық элементтердің мақсатын түсіндіру: конъюнктор, дизъюнктор, инвертор
Компьютердің логикалық негіздері
10.2.2.4 логикалық өрнекті логикалық сызбаға өзгерту немесе керісінше;
10.1.1.1 басқару құрылғысының (БҚ), арифметика- логикалық құрылғының (АЛҚ) және жад регистрінің процессордың бір бөлігі ретінде функциясын сипаттау
Мәтіндік ақпаратты кодтау принциптері
10.2.3.1 Unicode (юникод) және ASCII(аск(и)й) символдарын кодтау кестесін салыстыру
2-тоқсан
10.2А Алгоритмдеу және программалау
Пайдаланушы функциялары мен процедуралары
10.5.1.1 функциялар мен процедураларды пайдаланып бағдарламалау тілінде код жазу
Жолдармен жұмыс жасау
10.5.1.2 жолдарды өңдеу үшін процедуралар мен функцияларды пайдалану
Файлдармен жұмыс жасау
10.5.1.3 Ақпаратты оқу және жазу үшін файлдарды пайдалану
Сұрыптау әдістері
10.5.1.4 практикалық есептерді шешу үшін сұрыптау алгоритмдерін іске асыру
Графтардағы алгоритмдер
10.5.1.5 практикалық есептерді шешу үшін графтардағы алгоритмдерді іске асыру
3-тоқсан
10.4 А Веб-жобалау
HTML (аш ти эм эл) web (веб)-сайттарын әзірлеу әдістері.
10.4.2.1 web (веб)-парақшаларды әзірлеуде HTML (аш ти эм эл)-тегтерін қолдану
Мәтінді форматтау (қаріп, абзац, тізімдер)
10.4.2.1 web (веб)-парақшаларды әзірлеуде HTML (аш ти эм эл)-тегтерін қолдану
Таблицалар
10.4.2.1 web (веб)-парақшаларды әзірлеуде HTML (аш ти эм эл)-тегтерін қолдану
CSS (си эс эс)
10.4.2.2 web (веб)-парақшаларды жасауда CSS (си эс эс) қолдану
Мультимедианы енгізу
10.4.2.4 веб -бетте мультимедиа нысандарын енгізу үшін HTML (аш ти эм эл) тегтерін қолдану
Скрипттер пайдалану
10.4.2.3 web (веб)-беттерді әзірлеу кезінде дайын скрипттерді пайдалану
Деректер базасымен web (веб)-беттердің байланысы
10.3.3.3 web (веб)-беттердің деректер базасымен байланысын орнату
4-тоқсан
10.3А Ақпараттық жүйелер
Bigdata (бигдейта)
10.3.1.4 Bigdata(бигдейта)-ны пайдалануда оң және теріс әсерлерін бағалау
Деректер қорының негізгі ұғымдары
10.3.1.1 "реляциондық деректер қоры" ұғымын түсіндіру
10.3.1.2. жол, жазба, индекс терминдерінің анықтамасын құрастыру
Деректер қорында бастапқы кілт
10.1.2.4 программалық жасақтаманы суреттерді өңдеу үшін пайдалану
деректер қорында бірінші кілтті анықтау
Деректер қорын әзірлеу
10.3.2.1 деректер қоры жолдарының мәліметтер типін анықтау (SQL) (эс кю эль);
10.3.2.2 біркестелі деректер қорын құру (SQL) (эс кю эль);
10.3.2.3 көпкестелі деректер қорын құру (SQL) (эс кю эль);
Формалар
10.3.2.4 деректерді енгізуге арналған форма жасау (SQL) (эс кю эль);
Есептер

10.3.2.5 создавать отчеты, используя извлеченные данные (SQL (эс кю эль))
Связь web-страницы с базой данных
10.3.3.2 устанавливать связь web-страницы с базой данных
2) 11 класс
Разделы
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
11.1А Искусственный интеллект
Искусственный интеллект
11.3.4.1 объяснять принципы машинного обучения, нейронных сетей (нейронов и синапсов);
11.3.4.2 описывать сферы применения искусственного интеллекта в промышленности, образовании, игровой индустрии, обществе
Проектирование искусственного интеллекта
11.3.4.3 проектировать нейронную сеть в электронных таблицах/программах математического моделирования по готовому алгоритму;
11.3.4.4 описывать области применения метода "обучение с учителем" при разработке искусственного интеллекта
2 четверть
11.2А 3D - моделирование
Виртуальная и дополненная реальности
11.4.1.1 объяснять назначение виртуальной и дополненной реальностей;
Человек в виртуальной реальности
11.4.1.2 рассуждать о влиянии виртуальной и дополненной реальностей на психическое и физическое здоровье человека
3D-панорама и виртуальный тур
11.4.1.3 создавать 3D-панораму (виртуальный тур) с видом от первого лица
Разработка 3D-панорамы (виртуального тура)
11.4.1.3 создавать 3D-панораму (виртуальный тур) с видом от первого лица
11.2В Аппаратное обеспечение
Виртуальные машины
11.1.2.1 описывать назначение виртуальных машин
Характеристики мобильных устройств
11.1.1.1 сравнивать характеристики основных составляющих мобильных устройств: планшеты, телефоны;
11.1.2.2 приводить примеры, описывающие закономерности развития аппаратного и программного обеспечения
3 четверть
11.3А Интернет вещей
Что такое "интернет вещей"
11.3.4.8 описывать принципы работы "интернета вещей";
11.3.4.9 рассуждать о перспективах "интернета вещей"
Создание мобильного приложения
11.5.2.1 создавать дружественный интерфейс мобильного приложения в конструкторе;
11.5.2.2 разрабатывать мобильное приложение, используя блоки кода с условиями и циклами;
11.5.2.3 объяснить, как устанавливать разработанное мобильное приложение
Умный дом
11.5.2.4 организовывать передачу данных с датчиков умного дома;
11.5.2.5 разрабатывать программу для вывода данных, полученных с датчиков умного дома
Разработка проекта умного дома
11.5.2.6 разрабатывать программу для управления устройством умного дома
11.3В ITStartup (ай-ти стартап)
Как запустить свой Startup (стартап)
11.5.3.1 описывать понятие Startup(стартап);
11.5.3.2 описывать принципы работы Crowdfunding (краудфандинг) платформ;
Продвижение проекта
11.5.3.3 описывать пути продвижения и реализация продукта
ITStartup(ай-ти стартап) и реклама

10.3.2.5 алынған мәліметтерді қолдана отырып, есептер жасау (SQL) (эс кю эль);
Сұраныстар
10.3.3.1 конструкторды пайдаланып іріктеу сұрауын құру
Құрылымдалған сұраныстар
10.3.3.2 кестеден деректер таңдау үшін құрылымдалған сұраныстар тілін пайдалану (SQL) (эс кю эль);
2) 11-сынып
Бөлімдер
Тақырыптар, мазмұны
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
11.1А Жасанды интеллект
Жасанды интеллект
11.3.4.1 машина оқыту, нейрондық желілер (нейрондар және синапстардың) қағидаттарын түсіндіру;
11.3.4.2 өнеркәсіпте, білім беруде, ойын индустриясында, қоғамда жасанды интеллект қолдану саласын сипаттау;
Жасанды интеллекті жобалау
11.3.4.3 электрондық кестелердегі/математикалық модельдеу бағдарламаларындағы нейрондық желілерді жобалау;
11.3.4.4 жасанды интеллектіні әзірлеуде "мұғаліммен оқыту" әдісін қолдану ауқымын сипаттау;
2-тоқсан
11.2А 3D - жобалау
Виртуалды және кеңейтілген шындық
11.4.1.1 виртуалды және кеңейтілген шындықтың мақсатын түсіндіру;
Виртуалды шындықтағы адам
11.4.1.2 Виртуалды және кеңейтілген шындықтың психикалық және физикалық денсаулыққа әсері туралы айту;
3D-панорама және виртуалды тур
11.4.1.3 бірінші тұлға көрінісі бар 3D-панорама жасау (виртуалды тур;
Виртуалды турдың 3D-панорамасын әзірлеу
11.4.1.3 бірінші тұлға көрінісі бар 3D-панорама жасау;
11.2В Аппараттық қамтамасыз ету
Виртуалды машиналар
11.1.2.1 виртуалды машиналардың мақсатын сипаттау;
Мобильдік құрылғылар сипаттамасы
11.1.1.1 мобильді құрылғылардың негізгі компоненттерінің сипаттамаларын салыстыру: планшеттер, телефондар;
11.1.2.2 аппараттық және программалық қамтамасыз етуде даму заңдылықтарын сипаттайтын мысалдар келтіру;
3-тоқсан
11.3А Заттар интернеті
Заттар интернеті деген не
11.3.4.8 "заттар интернетінің" жұмыс қағидаларын сипаттау;
11.3.4.9 "заттар интернетінің" перспективалары туралы айту;
Мобильді қосымшаны құру
11.5.2.1 конструкторде ыңғайлы мобильдік қосымшасының интерфейсін құру;
11.5.2.2 кодтың блоктарымен және циклдарымен мобильді қосымшаны жасау;
11.5.2.3 әзірленген мобильді қосымшаны орнату жолын түсіндіру;
Ақылды үй
11.5.2.4 ақылды үй датчиктерінен алынған деректерді шығаруды ұйымдастыру;
11.5.2.5 ақылды үй датчиктерінен алынған деректерді шығару бағдарламаларын әзірлеу;
Ақылды үй жобасын әзірлеу
11.5.2.6 ақылды үй құрылғысын басқару үшін бағдарлама әзірлеу;
11.3В IT Startup (ай-ти стартап)
Startup (стартап)-ты іске қалай қосады?
11.5.3.1 Startup (стартап) түсінігін баяндау
11.5.3.2 Crowdfunding (краудфандинг) платформасының жұмыс принциптерін сипаттау;
Жобаны алға жылжыту
11.5.3.3 өнімді нарықта алға жылжыту және сату жолдарын сипаттау;
IT Startup (ай-ти стартап) және жарнама

11.5.3.4 создавать маркетинговую рекламу (инфографика, видео)
4 четверть
11.4А Цифровая грамотность
Цифровизация в Казахстане
11.3.4.6 анализировать современные тенденции процесса цифровизации в Казахстане
Технология Blockchain (блокчейн)
11.3.4.5 объяснять назначение и принцип работы технологии Blockchain (блокчейн)
Правовая защита информации
11.6.2.1 обосновывать необходимость защиты информации и интеллектуальной собственности (Законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах" от 10 июня 1996 года, "О доступе к информации" от 16 ноября 2015 года, "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" от 7 января 2003 года);
Электронная цифровая подпись и сертификат
11.6.2.2 описывать назначение электронной цифровой подписи и сертификата;
11.6.2.3 описывать алгоритм использования электронной цифровой подписи
Электронное правительство
11.3.4.7 описывать функции портала электронного правительства
Приложение 192
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 410
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Информатика" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию
Сноска. Приложение 192 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).
2. Целью изучения учебного предмета "Информатика" в 10-11 классах общественно-гуманитарного направления является обеспечение обучающихся базовыми знаниями, умениями и навыками в области компьютерных систем, создания и преобразования информационных объектов, информационных процессов и систем, разработки приложений для эффективного использования современных информационных технологий на практике.
3. Задачи учебной программы:
1) формировать у обучающихся понимание роли информационных процессов в обществе, технических возможностей и перспектив использования информационных технологий в различных сферах человеческой деятельности;

11.5.3.4 маркетингтік жарнама құру (инфографика, видео);
4-тоқсан
11.4А Сандық сауаттылық
Қазақстандағы цифрландыру
11.3.4.6 Қазақстанда цифрландыру процесінің ағымдағы үрдістерін талдау;
Blockchain (блокчейн) технологиясы
11.3.4.5 Blockchain (блокчейн) технологиясының мақсаты мен жұмыс істеу қағидатын түсіндіру;
Ақпараттарды құқылы қорғау
11.6.2.1 ақпараттарды және зияткерлік меншікті (1996 жылғы 10 маусымдағы "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", 2015 жылғы 16 қарашадағы "Ақпаратқа қол жеткізу туралы", 2003 жылғы 7 қаңтарғы "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары) қорғаудың қажеттілігін негіздеу;
Электронды цифрлық қолтаңба және сертификат
11.6.2.2 описывать назначение электронной цифровой подписи и сертификата
11.6.2.3 Электрондық үкімет порталында электрондық цифрлық қолтаңбаны қолдану
Электронды үкімет
11.3.4.7 электрондық үкімет порталының функцияларын сипаттау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 192-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 410-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Информатика" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасы жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).
2. "Информатика" оқу пәнін оқыту мақсаты білім алушыларды негізгі біліммен, тиімді пайдалануға арналған заманауи ақпараттық технологиялармен жүретін жұмыс дағдылары және қабілеттерімен қамтамасыз ету болып табылады.
3. Негізгі міндеттері:
1) білім алушылардың ақпараттық процестердің қоғамдағы түсінігін, ақпараттық технологияларды адам іс-әрекетінің әр түрлі салаларында пайдаланудың техникалық мүмкіндіктері мен перспективаларын қалыптастыру;

2) способствовать формированию у обучающихся умений эффективно использовать информационные технологии в повседневной жизни, в учебе и дальнейшей трудовой деятельности;
3) развивать у обучающихся понимание базовых принципов работы компьютеров, для предоставления им возможности анализировать системы, разрабатывать решения, программные приложения, развивать и улучшать их, а также оценивать свои продукты;
4) научить обучающихся решать разнообразные задачи посредством анализа, абстракций, моделирования и программирования;
5) развивать у обучающихся логическое, алгоритмическое, а также вычислительное мышление, включающее способность к обобщению и аналогии, разложению задачи на составные части и выделению общих закономерностей, нахождению эффективных и рациональных способов решения поставленных задач;
6) формировать у обучающихся информационную культуру – следовать общепринятым правилам и действовать в интересах личности и всего казахстанского общества;
7) понимать термины искусственный интеллект, Blockchain (блокчейн), Startup (стартап), Crowdfunding (краудфандинг);
8) способствовать овладению обучающимися академического языка и обогащению понятийного аппарата по предмету;
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Информатика"
4. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Информатика" составляет:
1) в 10 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).
5. Содержание учебного предмета "Информатика" организовано по разделам обучения. Разделы разбиты на подразделы, которые отражают цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания.
6. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" включает следующие разделы:
1) компьютерные системы;
2) создание и преобразование информационных объектов;
3) информационные процессы и системы;
4) разработка приложений.
7. Раздел "Компьютерные системы" включает следующие подразделы:
1) облачные технологии;
2) информационная безопасность.
8. Раздел "Создание и преобразование информационных объектов" включает следующие подразделы:

2) білім алушылардың ақпараттық технологияларды күнделікті өмірде, оқуда және одан әрі жұмысында тиімді пайдалана алу мүмкіндігін қалыптастыру;
3) білім алушыларға жүйені талдау, шешімдерді әзірлеу, программалық қосымшалар жасау, өздерінің өнімдерін бағалау үшін, олардың компьютермен жұмыс істеудің базалық қағидаларды түсіну түсініктерін дамыту;
4) талдау, абстракция, модельдеу мен программалау арқылы білім аушыларға әр түрлі тапсырмаларды шешуді үйрету;
5) білім алушыларда логикалық, алгоритмдік, сонымен қатар, жалпылау мен үйлестік, тапсырмаларды құрамдас бөлікке ажырату мен ортақ заңдылықтарды бөлу, қойылған тапсырмаларды шешуге тиімді және рационалды тәсілдер табу мүмкіндіктерін қосатын есептік ойлауды дамыту;
6) білім алушыларда ақпараттық мәдениетті қалыптастыру – жалпы ережелерді ұстану және жеке тұлға мен бүкіл қазақстандық әлеуметтің мүддесін көздеу;
7) жасанды интеллект, Blockchain, Startup, Crowdfunding терминдерін түсіну;
8) білім алушылардың академиалық тілді меңгеруіне және пән бойынша ұғымдық аппаратты байытуға септік жасау.
2 – тарау. "Информатика" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Информатика" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
2) 11-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде №8170 тіркелген).
5. Оқу пәнінің мазмұны бағдарламаның пән бойынша оқыту бөлімдерінен тұрады. Әр бөлім бөлімшелерге бөлінген. Бөлімшелер күтілетін нәтиже, дағды немесе білік, білім немесе түсінік түрінде оқыту мақсаттарын қамтиды.
6. Қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы "Информатика" оқу пәнінің базалық мазмұны 4 бөлімді қамтиды:
1) компьютерлік жүйелер;
2) ақпараттық нысандарды құру және түрлендіру;
3) ақпараттық процестер және жүйелер;
4) қосымшаны құру;
7. "Компьютерлік жүйелер" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) бұлттық технологиялар;
2) ақпараттық қауіпсіздік.
8. "Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:

1) теория дизайна;
2) создание видео контента;
3) веб-проектирование;
4) 3D – моделирование.
9. Раздел "Информационные процессы и системы" включает раздел: современные тенденции развития информационных технологий.
10. Раздел "Разработки приложений" включает следующие разделы:
1) мобильные приложения;
2) ITStartup (ай-ти стартап).
11. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 10 класса включает следующие разделы:
1) "Компьютерные системы".
Информационная безопасность: "информационная безопасность", "конфиденциальность" и "целостность" данных; меры безопасности – резервное копирование и шифрование данных; методы идентификации личности;
2) "Создание и преобразование информационных объектов"
Теория дизайна: понятия "дизайн", "применимость", классификация визуального дизайна; принципы восприятия информации; принципы "хорошего дизайна" (удобство, простота); форматы графических файлов; конвертация графических файлов; разработка дизайн-макета сайта;
Создание видео контента: основные принципы видеосъемки и видеомонтажа; программы для работы с видео; монтаж видеоклипов;
Веб-проектирование: конструктор сайтов; мультимедиа на веб-странице; методы продвижения сайта; публикация сайта;
3) Информационные процессы и системы"
Современные тенденции развития информационных технологий: принципы машинного обучения, нейронных сетей; сферы применения искусственного интеллекта; назначение и принцип работы технологий Blockchain(блокчейн).
12. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 11 класса включает следующие разделы:
1) "Компьютерные системы"
Облачные технологии: совместный доступ к файлам;
Информационная безопасность: защита информации и интеллектуальной собственности; электронная цифровая подпись, назначение, алгоритм использования;
2) "Создание и преобразование информационных объектов"
3D – моделирование: виртуальная и дополненная реальности; их влияние на здоровье человека; создание 3D-панорамы (виртуального тура) с видом от первого лица;
3) "Информационные процессы и системы"
Современные тенденции развития информационных технологий: современные тенденции процесса цифровизации в Казахстане; портал электронного правительства;
4) "Разработка приложений"
Мобильные приложения: интерфейс мобильного приложения; разработка и установка мобильного приложения;
IT Startup (ай-ти стартап): принципы работы Crowdfunding (краудфандинг) платформ; пути продвижения и реализация продукта, маркетинговая реклама.
Глава 3. Система целей обучения
13. Цели обучения в учебной программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел учебной программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.1.2.1 "10" – класс, "1.2" – раздел и подраздел, "1" – нумерация учебной цели.

1) дизайн теориясы;
2) видео контент құру;
3) веб-жобалау;
4) 3D – модельдеу.
9. "Ақпараттық процестер мен жүйелер" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды: ақпараттық технологияларды дамытудың заманауи үрдістері.
10. "Қосымшаларды әзірлеу" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) мобильдік қосымшалар;
2) IT STARTUP (ай-ти стартап).
11. 10-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық білім мазмұны:
1) "Компьютерлік жүйелер"
Ақпараттық қауіпсіздік: "ақпараттық қауіпсіздік", деректер "құпиялылығы" және "тұтастығы"; қауіпсіздік шаралары - деректерді резервтік көшіру және шифрлау; жеке тұлғаны сәйкестендіру әдістері;
2) "Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру"
Дизайн теориясы: "дизайн", "қолданылуы", визуалды дизайнның классификациясы; Ақпаратты қабылдау принциптері; "жақсы дизайн" қағидаттары (ыңғайлылық, қарапайымдылық); графикалық файл пішімдері; графикалық файлдарды түрлендіру; сайттың дизайн-макетін әзірлеу.
Бейне контентін құру: видео түсірілімнің негізгі қағидалары және бейнелерді өңдеу; бейнемен жұмыс істеу бағдарламалары; бейне клиптерді өңдеу.
Веб-жобалау: сайттар конструкторы; веб-беттегі мультимедиа; сайтты алға жылжыту әдістері; сайтты жариялау.
3) "Ақпараттық процестер мен жүйелер"
Ақпараттық технологияларды дамытудың қазіргі заманғы үрдістері: машиналық оқытудың принциптері, нейрондық желілер; жасанды интеллект қолдану салалары; Blockchain (блокчейн) технологиясының мақсаты мен жұмыс принципі.
12. 11-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық білім мазмұны:
1) "Компьютерлік жүйелер"
Бұлттық технологиялар: файлдарды ортақ пайдалану.
Ақпараттық қауіпсіздік: ақпаратты және зияткерлік меншікті қорғау; электрондық цифрлық қолтаңба, мақсат, қолдану алгоритмі.
2) "Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру"
3D – модельдеу: виртуалды және кеңейтілген шындық; олардың адам денсаулығына әсері; бірінші тұлға көрінісімен 3D панорама (виртуалды саяхат) жасау.
3) "Ақпараттық процестер мен жүйелер"
Ақпараттық технологияларды дамытудағы заманауи үрдістер: Қазақстанда цифрландыру процесінің қазіргі заманғы үрдістері; электрондық үкімет порталы.
4) "Қосымшаларды әзірлеу"
Мобильді қосымшалар: мобильді қосымшалар интерфейсі; мобильді қосымшаларды әзірлеу және орнату.
IT Startup (ай-ти стартап): Crowdfunding (краудфандинг) платформаларының жұмыс қағидалары; маркетингтік жарнама, өнімді өткізу және сату жолдары.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
13. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.1.2.1. кодында "10" – сынып, "1.2" – бірінші бөлімнің екінші бөлімшесі, "1" – оқу мақсатының реттік саны.

14. Система целей обучения дана по разделу на каждый класс:
1) Компьютерные системы
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Облачные технологий
11.1.1.1 объяснятьчто такое облочные технологии;
11.1.1.2 использовать файлы (текстовые документы, календари, презентаций, таблицы) в общем доступе, удаленно и совместно их редактировать
2. Информационная безопасность
10.1.2.1 объяснять значения терминов "информационная безопасность", "конфиденциальность" и "целостность" данных;
10.1.2.2 описывать меры безопасности, включая понятия: резервное копирование и шифрование данных;
10.1.2.3 аргументировать использование разных методов идентификации личности
11.1.2.1 обосновывать необходимость защиты информации и интеллектуальной собственности (Законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах" от 10 июня 1996 года, "О доступе к информации" от16 ноября 2015 года, "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" от 7 января 2003 года);
11.1.2.2 описывать назначения электронной цифровой подписи и сертификата;
11.1.2.3 использовать электронную цифровую подпись на портале электронного правительства
2) Создание и преобразование информационных объектов
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Теория дизайна
10.2.1.1 объяснять понятия "дизайн", "применимость";
10.2.1.2 классифицировать визуальный дизайн по видам;
10.2.1.3 объяснять, как принципы восприятия информации реализуются в проекте;
10.2.1.4 реализовывать принципы "хорошего дизайна" (удобство, простота);
10.2.1.5 объяснять разницу между форматами графических файлов;
10.2.1.6 объяснять необходимость конвертации графических файлов;
10.2.1.7 разрабатывать дизайн-макет сайта средствами графического редактора с учетом особенностей веб-эргономики
2. Создание видео контента
10.2.2.1 соблюдать основные принципы видеосъемки и видеомонтажа;
10.2.2.2 монтировать видеоклипы по собственному сценарию, вставляя звуки, изображения, добавляя эффекты, переходы и текст;
10.2.2.3 сравнивать возможности программ для работы с видео
3. Веб-проектирование
10.2.3.1 создавать веб-сайт, используя конструктор сайтов;
10.2.3.2 размещать мультимедиа на веб-странице (звук и видео);
10.2.3.3 описывать методы продвижения сайта;
10.2.3.4 использовать файловый обменник для публикации сайта
4. 3D - моделирование
11.2.4.1 объяснять назначение виртуальной и дополненной реальностей;
11.2.4.2 рассуждать о влиянии виртуальной и дополненной реальности на психическое и физическое здоровье человека;
11.2.4.3 создавать 3D-панораму (виртуальный тур) с видом от первого лица
3) Информационные процессы и системы
Подраздел
10 класс
11 класс

14. Білім алушыларға қойылатын мақсаттар:
1) Компьютерлік жүйелер
Білім алушылар міндетті
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Бұлттық технологиялар
11.1.1.1 бұлтты технологияның не екенін түсіндіру
11.1.1.2 жалпыға қолжетімділікке арналған файлдарды (мәтіндік құжаттар, күнтізбелер, презентациялар, кестелер) қолдану, қашықтан және бірлесіп өңдеу
2. Ақпараттық қауіпсіздік
10.1.2.1 "ақпараттық қауіпсіздігі", "құпиялылық" және "тұтастық" терминдерінің мағынасын түсіндіру
10.1.2.2 қауіпсіздік шараларын, оның ішінде түсініктерді сипаттаңыз: деректерді резервтік көшіру және шифрлау
10.1.2.3 әртүрлі сәйкестендіру әдістерін қолдануды дәйектеу
11.1.2.1 ақпараттарды және зияткерлік меншікті (1996 жылғы 10 маусымдағы "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", 2015 жылғы 16 қарашадағы "Ақпаратқа қол жеткізу туралы", 2003 жылғы 7 қаңтарғы "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары) қорғаудың қажеттілігін негіздеу
11.1.2.2 электрондық цифрлық қолтаңбаның және сертификаттың мақсатын сипаттау
11.1.2.3 электрондық үкімет порталында электрондық цифрлық қолтаңбаны қолдану
2) Ақпараттық нысандарды құру және түрлендіру
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Дизайн теориясы
10.2.1.1 "дизайн", "қолдану" ұғымдарын түсіндіру
10.2.1.2 түрлер бойынша көрнекі дизайнды жіктеу
10.2.1.3 ақпараттарды қабылдау принциптері жобада қалай іске асырылатынын түсіндіру
10.2.1.4 "жақсы дизайн" қағидаттарын іске асыру (ыңғайлылық, қарапайымдылық және т.б.)
10.2.1.5 сурет файл форматтары арасындағы айырмашылықты түсіндіру
10.2.1.6 графикалық файлдарды түрлендіру қажеттілігін түсіндіру
10.2.1.7 Веб-эргономиканың ерекшеліктерін ескере отырып, графикалық редактор арқылы сайттың дизайн-макетін жасау
2. Бейне контенттер құру
10.2.2.1 бейнемонтаж және бейнежазбаның негізгі қағидаларын қадағалау
10.2.2.2 бейне клиптерді өз сценарийіңізге сәйкес өңдеп, дыбыстарды, суреттерді, әсерлерді, өтулерді және мәтінді қосу
10.2.2.3 бейнемен жұмыс істеу үшін бағдарламалардың мүмкіндіктерін салыстыру
3. Веб-жобалау
10.2.3.1 сайттар конструкторын қолданып веб-сайт жасау
10.2.3.2 мультимедианы веб-бетте орналастыру (дыбыс және бейне)
10.2.3.3 веб-сайтты насихаттау әдістерін сипаттау
10.2.3.4 сайтты жариялау үшін файлды алмастырғышты пайдалану
4.3D - модельдеу
11.2.4.1 виртуалды және кеңейтілген шындықтың мақсатын түсіндіру
11.2.4.2 адамның психикалық және физикалық денсаулығына виртуалды және кеңейтілген шындықтың әсері туралы айту
11.2.4.3 бірінші тұлға көрінісімен 3D панорама (виртуалды саяхат) жасау
3) Ақпараттық процестер және жүйелер
Бөлімше
10-сынып
11-сынып

1. Современные тенденции развития информационных технологий
10.3.1.1 объяснять принципы машинного обучения, нейронных сетей (нейронов и синапсов);
10.3.1.2 описывать сферы применения искусственного интеллекта в промышленности, образовании, игровой индустрии, обществе;
10.3.1.3 объяснять назначение и принцип работы технологий Blockchain(блокчейн)
11.3.1.1 анализировать современные тенденции процесса цифровизации в Казахстане;
11.3.1.2 описывать функции портала электронного правительства
4) Разработка приложений
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Мобильные приложения
11.4.1.1 создавать дружественный интерфейс мобильного приложения в конструкторе;
11.4.1.2 разрабатывать мобильное приложение, используя блоки кода с условиями и циклами;
11.4.1.3 объяснять, как устанавливать разработанное мобильное приложение
2. IT Startup(ай-тистартап)
11.4.2.1 описывать понятие Startup (стартап);
11.4.2.2 описывать принципы работы Crowdfunding (краудфандинг) платформ;
11.4.2.3 описывать пути продвижения и реализации продукта;
11.4.2.4 создавать маркетинговую рекламу (инфографика, видео)
15. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Информатика" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящему приказу.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету "Информатика"
для 10-11 классов общественно-
гуманитарного направления уровня
общего среднего образования
по обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Информатика" для 10-11 классов общественно – гуманитарного направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию
1) 10 класс
Разделы
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
10.1A Информационная безопасность
Информационная безопасность
10.1.2.1 объяснять значения терминов "информационная безопасность", "конфиденциальность" и "целостность" данных
Методы защиты информации
10.1.2.2 описывать меры безопасности, включая понятия: резервное копирование и шифрование данных
Методы идентификации личности
10.1.2.3 аргументировать использование разных методов идентификации личности
10.1B Создание видео контента
Программы для работы с видео
10.2.2.3 сравнивать возможности программ для работы с видео
Правила видеомонтажа
10.2.2.1 соблюдать основные принципы видеосъемки и видеомонтажа
Монтаж видео
10.2.2.2 монтировать видеоклипы по собственному сценарию, вставляя звуки, изображения, добавляя эффекты, переходы и текст
Разработка и защита проекта
10.2.2.1 соблюдать основные принципы видеосъемки и видеомонтажа;
10.2.2.2 монтировать видеоклипы по собственному сценарию, вставляя звуки, изображения, добавляя эффекты, переходы и текст
2 четверть

1. Ақпараттық технологияларды дамытудағы қазіргі заманғы үрдістер
10.3.1.1 Машиналық оқыту принциптерін, нейрондық желілерді (нейрондық және синапстар) түсіндіру
10.3.1.2 өнеркәсіпте, білім беруде, ойын индустриясында, қоғамда жасанды интеллект қолдану саласын сипаттау
10.3.1.3 Blockchain технологиясының мақсаты мен жұмысын түсіндіру
11.3.1.1 Қазақстанда цифрландыру процесінің ағымдағы үрдістерін талдау
11.3.1.2 электрондық үкімет порталының функцияларын сипаттау
4) Қосымшаларды әзірлеу
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Мобильді қосымшалар
11.4.1.1 конструкторде ыңғайлы мобильдік қосымшасының интерфейсін құру
11.4.1.2 кодтың блоктарымен және циклдарымен мобильді қосымшаны жасау
11.4.1.3 әзірленген мобильді қосымшаны орнату жолын түсіндіру
2. IT STARTUP (ай-ти стартап)
11.4.2.1 Startup (стартап) түсінігін баяндау
11.4.2.2 Crowdfunding (краудфандинг) платформаларының жұмыс істеу қағидаларын сипаттау
11.4.2.3 өнімді насихаттау және сату жолдарын сипаттау
11.4.2.4 маркетингтік жарнама жасау (инфографика, бейне)
15. Осы оқу бағдарламасы осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Информатика" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің Қоғамдық-
гуманитарлық бағытындағы
10-11-сыныптарына арналған
"Информатика" оқу пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Информатика" оқу пәнінен жаңартылған мазмұн бойынша үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып
Бөлімдер
Тақырыптар, мазмұны
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
10.1A Ақпараттық қауіпсіздік
Ақпараттық қауіпсіздік
10.1.2.1 "ақпарат қауіпсіздігі", "құпиялылық" және "тұтастық" терминдерінің мағынасын түсіндіру
Ақпаратты қорғау әдістері
10.1.2.2 қауіпсіздік шараларын, оның ішінде түсініктерді сипаттаңыз: деректерді резервтік көшіру және шифрлау
Жеке тұлғаны идентификациялау әдістері
10.1.2.3 әртүрлі сәйкестендіру әдістерін қолдануды дәйектеу
10.1B Бейне контент құру
Бейнемен жұмыс істеуге арналған программалар
10.2.2.3 бейнемен жұмыс істеу үшін бағдарламалардың мүмкіндіктерін салыстыру
Бейне түсіру
10.2.2.1 бейнемонтаж және бейнежазбаның негізгі қағидаларын қадағалау
Бейнемонтаждаудың ережесі
10.2.2.1 бейнемонтаж және бейнежазбаның негізгі қағидаларын қадағалау
Бейнені монтаждау
10.2.2.2 бейне клиптерді өз сценарийіңізге сәйкес өңдеп, дыбыстарды, суреттерді, әсерлерді, өтулерді және мәтінді қосу
Жобаны әзірлеу және қорғау
10.2.2.1 бейнемонтаж және бейнежазбаның негізгі қағидаларын қадағалау
10.2.2.2 бейне клиптерді өз сценарийіңізге сәйкес өңдеп, дыбыстарды, суреттерді, әсерлерді, өтулерді және мәтінді қосу
2-тоқсан

10.2A Теория дизайна
Дизайн в нашей жизни
10.2.1.1 объяснять понятия "дизайн", "применимость";
10.2.1.2 классифицировать визуальный дизайн по видам
Принципы "хорошего дизайна"
10.2.1.3 объяснять, как принципы восприятия информации реализуются в проекте;
10.2.1.4 реализовывать принципы "хорошего дизайна" (удобство, простота)
Графика для веб-страницы
10.2.1.5 объяснять разницу между форматами графических файлов;
10.2.1.6 объяснять необходимость конвертации графических файлов
Разработка дизайна сайта
10.2.1.7 разрабатывать дизайн-макет сайта средствами графического редактора с учетом особенностей веб-эргономики
3 четверть
10.3А Веб-проектирование
Карта сайта
10.2.1.7 разрабатывать дизайн-макет сайта средствами графического редактора с учетом особенностей веб-эргономики
Главная страница сайта
10.2.3.1 создавать веб-сайт, используя конструктор сайтов
Контент
10.2.3.1 создавать веб-сайт, используя конструктор сайтов
Мультимедиа на веб-странице
10.2.3.2 размещать мультимедиа на веб-странице (звук и видео)
Публикация сайта
10.2.3.4 использовать файловый обменник для публикации и распространения результатов проекта
Продвижение сайта
10.2.3.3 описывать методы продвижения сайта
4 четверть
10.4А Искусственный интеллект и технология Blockchain (блокчейн)
Принципы машинного обучениея
10.3.1.1 объяснять принципы машинного обучения, нейронных сетей (нейронов и синапсов)
Принципы организации и работы нейронных сетей
10.3.1.1 объяснять принципы машинного обучения, нейронных сетей (нейронов и синапсов)
Сферы применения искусственного интеллекта
10.3.1.2 описывать сферы применения искусственного интеллекта в промышленности, образовании, игровой индустрии, обществе
Технология Blockchain (блокчейн)
10.3.1.3 объяснять назначение и принцип работы технологии Blockchain (блокчейн)
2) 11 класс
Разделы
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
11.1А Облачные технологии
Применение облачных технологий в деловой сфере
11.1.1.1 объяснять, что такое облачные технологии;
11.1.1.2 использовать файлы (текстовые документы, календари, презентаций, таблицы) в общем доступе, удаленно и совместно их редактировать
2 четверть
11.2А 3D - оделирование
Виртуальная и дополненная реальность
11.2.4.1 объяснять назначение виртуальной и дополненной реальностей
Человек в виртуальной реальности
11.2.4.2 рассуждать о влиянии виртуальной и дополненной реальностей на психическое и физическое здоровье человека
Виртуальный тур
11.2.4.3 создавать 3D-панораму (виртуальный тур) с видом от первого лица
3 четверть
10.3В Мобильные приложения
Создание мобильного приложения
11.4.1.1 создавать дружественный интерфейс мобильного приложения в конструкторе;

10.2А Дизайн теориясы
Біздің өміріміздегі дизайн
10.2.1.1 "Дизайн", "қолдану" ұғымдардың түсіндіру
10.2.1.2 түрлер бойынша көрнекі дизайнды жіктеу
"Жақсы дизайн" принципі
10.2.1.3 ақпараттарды қабылдау принциптері жобада қалай іске асырылатынын түсіндіру
10.2.1.4 "жақсы дизайн" қағидаттарын іске асыру (ыңғайлылық, қарапайымдылық және т.б.)
Веб-бетке арналған графика
10.2.1.5 сурет файл форматтары арасындағы айырмашылықты түсіндіру
10.2.1.6 графикалық файлдарды түрлендіру қажеттілігін түсіндіру
Сайт дизайнын әзірлеу
10.2.1.7 Веб-эргономиканың ерекшеліктерін ескере отырып, графикалық редактор арқылы сайттың дизайн-макетін жасау
3-тоқсан
10.3А Веб-жобалау
Сайттың картасы
10.2.1.7 Веб-эргономиканың ерекшеліктерін ескере отырып, графикалық редактор арқылы сайттың дизайн-макетін жасау
Сайттың басты беті
10.2.3.1 сайттар конструкторын қолданып веб-сайт жасау
Мазмұны
10.2.3.1 сайттар конструкторын қолданып веб-сайт жасау
Веб-беттегі мультимедия
10.2.3.2 мультимедианы веб-бетте орналастыру (дыбыс және бейне)
Сайтты жариялау
10.2.3.4 сайтты жариялау үшін файлды алмастырғышты пайдалану
Сайтты насихаттау
10.2.3.3 веб-сайтты насихаттау әдістерін сипаттау
4-тоқсан
10.4А Жасанды интеллект және Blockchain (блокчейн) технологиясы
Машиналық оқыту принциптері
10.3.1.1 машиналық оқыту принциптерін, нейрондық желілерді (нейрондық және синапстар) түсіндіру
Нейронды желілердің жұмысы және ұйымдастыру принциптері
10.3.1.1 машиналық оқыту принциптерін, нейрондық желілерді (нейрондық және синапстар) түсіндіру
Жасанды интеллектіні қолдану саласы
10.3.1.2 өнеркәсіпте, білім беруде, ойын индустриясында, қоғамда жасанды интеллект қолдану саласын сипаттау
Blockchain (блокчейн) технологиясы
10.3.1.3 Blockchain (блокчейн) технологиясының мақсаты мен жұмысын түсіндіру
2) 11-сынып
Бөлімдер
Тақырыптар, мазмұны
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
11.1А Бұлттық технологиялар
Бұлттық технологияны іскерлік саласында қолдану
11.1.1.1 бұлтты технологияның не екенін түсіндіру
11.1.1.2 жалпыға қолжетімділікке арналған файлдарды (мәтіндік құжаттар, күнтізбелер, презентациялар, кестелер) қолдану, қашықтан және бірлесіп өңдеу
2-тоқсан
11.2А 3D – модельдеу
Виртуалды және кеңейтілген шындық
11.2.4.1 виртуалды және кеңейтілген шындықтың мақсатын түсіндіру
Виртуалды шындықтағы адам
11.2.4.2 адамның психикалық және физикалық денсаулығына виртуалды және кеңейтілген шындықтың әсері туралы айту
Виртуалды тур
11.2.4.3 бірінші тұлғадан көрінісі бар 3D панорама (виртуалды саяхат) жасау
3-тоқсан
11.3В Мобильді қосымшалар
Мобильді қосымшаларды құру
11.4.1.1 конструкторде ыңғайлы мобильдік қосымшасының интерфейсін құру

11.4.1.2 разрабатывать мобильное приложение, используя блоки кода с условиями и циклами;
11.4.1.3 объяснять, как устанавливать разработанное мобильное приложение
11.3В ITStartup (ай-ти стартап)
Как запустить свой Startup (стартап)
11.4.2.1 описывать понятие Startup (стартап);
11.4.2.2 описывать принципы работы Crowdfunding (краудфандинг) платформ
Продвижение проекта
11.4.2.3 описывать пути продвижения и реализация продукта
ITStartup (ай-ти стартап) и реклама
11.4.2.4 создавать маркетинговую рекламу (инфографика, видео)
4 четверть
11.4B Цифровая грамотность
Цифровизация в Казахстане
11.3.1.1 анализировать современные тенденции процесса цифровизации в Казахстане
Правовая защита информации
11.1.2.1 обосновывать необходимость защиты информации и интеллектуальной собственности (Законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах" от 10 июня 1996 года, "О доступе к информации" от 16 ноября 2015 года, "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" от 7 января 2003 года).
Электронная цифровая подпись и сертификат
11.1.2.2описывать назначение электронной цифровой подписи и сертификата;
11.1.2.3 описывать алгоритм использования электронной цифровой подписи
Электронное правительство
11.3.1.2 описывать функции портала электронного правительства
Приложение 193
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 411
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Химия" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию
Сноска. Приложение 193 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).
2. Цель обучения учебному предмету "Химия" - предоставление обучающимся системы знаний о веществах и их превращениях, законах и теориях, объясняющие зависимость свойств веществ от их состава и строения, предоставление обучающимся возможности для приобретения понимания химических процессов, законов и их закономерностей для безопасного применения в реальной жизни для критической оценки информации и принятия решений.

11.4.1.2 кодтың блоктарымен және циклдарымен мобильді қосымшаны жасау
11.4.1.3 әзірленген мобильді қосымшаны орнату жолын түсіндіру
11.3В IT Startup (ай-ти стартап)
Өзіңнің Startup-ыңды қалай іске қосу керек
11.4.2.1 Startup (стартап) түсінігін баяндау;
11.4.2.2 Crowdfunding (краудфандинг) платформаларының жұмыс істеу қағидаларын сипаттау
Жобаны алға жылжыту
11.4.2.3 өнімді насихаттау және сату жолдарын сипаттау
IT Startup (ай-ти стартап) және жарнама
11.4.2.4 маркетингтік жарнама жасау (инфографика, бейне)
4-тоқсан
11.4B Сандық сауаттылық
Қазақстандағы цифрлау
11.3.1.1 Қазақстанда цифрландыру процесінің ағымдағы үрдістерін талдау
Ақпараттарды құқылы қорғау
11.1.2.1 ақпараттарды және зияткерлік меншікті (1996 жылғы 10 маусымдағы "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", 2015 жылғы 16 қарашадағы "Ақпаратқа қол жеткізу туралы", 2003 жылғы 7 қаңтарғы "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары) қорғаудың қажеттілігін негіздеу
Электронды цифрлық қолтаңба және сертификат
11.1.2.2 электрондық цифрлық қолтаңбаның және сертификаттың мақсатын сипаттау
11.1.2.3 электрондық үкімет порталында электрондық цифрлық қолтаңбаны қолдану
Электронды үкімет
11.3.1.2 электрондық үкімет порталының функцияларын сипаттау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 193-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 411-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарға арналған "Химия" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасы жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).
2. "Химия" пәнін оқытудың мақсаты - білім алушыларға зат және олардың айналымы, заттар қасиеттерінің олардың құрамы мен құрылысына тәуелділігін түсіндіретін заңдар мен теориялар туралы білім жүйесін ұсыну, білім алушыларға химиялық үдерістердің мағынасын, негізгі заңдар мен заңдылықтарды түсініп, оларды шынайы өмірде қауіпсіз қолдана алуға, ақпаратты сыни бағалауға және шешім қабылдауға мүмкiндiк беру.

3. Задачи обучения:
1) формирование системы знаний о веществах и закономерностях их взаимодействий друг с другом (факты, понятия, законы, теории);
2) формирование опыта осуществления известных способов деятельности в виде интеллектуальных, ,экспериментальных и исследовательских умений и навыков;
3) формирование опыта творческой, поисковой деятельности по решению новых проблем, требующих самостоятельного претворения ранее усвоенных знаний и умений в новых ситуациях, формирование новых способов деятельности на основе уже известных;
4) формирование опыта ценностных и критических отношений к объектам или средствам деятельности человека, его проявление в отношении к окружающему миру, что представляет в совокупности вкладом предмета "Химии" в формирование ключевых и предметных компетентностей, способствующих решению жизненных проблем каждого члена общества.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Химия"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Химия" составляет:
1) в 10-классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
2) в 11-классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Химия" зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года №500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 декабря 2012 года № 8170), выбранного организацией среднего образования.
5. Содержание учебного предмета включает 5 разделов:
1) Частицы вещества;
2) Закономерности протекания химических реакций;
3) Энергетика химических реакций;
4) Химия вокруг нас;
5) Химия и жизнь.
6. Раздел "Частицы вещества" включает следующие подразделы:
1) атомы, ионы и молекулы;
2) состав и строение атома;
3) распределение и движение электронов в атомах;
4) Виды химической связи.
7. Раздел "Закономерности протекания химических реакций" включает следующие подразделы:
1) периодический закон и периодическая система;
2) Закон сохранения массы веществ;
3) стандартные электродные потенциалы.
8. Раздел "Энергетика химических реакций" включает следующие подразделы:
1) экзотермические и эндотермические реакции;
2) скорость химических реакций;
3) химическое равновесие;
4) теории кислот и оснований. Ионные равновесия в растворах электролитов.
9. Раздел "Химия вокруг нас" состоит из следующих подразделов:
1) химия Земли;
2) углерод и его соединения.
10. Раздел "Химия и жизнь" состоит из подраздела "Биохимия".

3. Негізгі міндеттері:
1) заттар және олардың бір-бірімен әрекеттесу заңдылығы туралы білім жүйесін қалыптастыру ( фактілер, түсініктер, заңдар және теориялар);
2) зияткерлік және экспериментальдық және зерттеушілік біліктер мен дағдылар түрінде іс-әрекеттердің танымал әдістерін жүзеге асыру тәжірибелерін қалыптастыру;
3) жаңа проблемаларды шешуде жаңа бір жағдайда бұрын меңгерілген білім және білікті өз бетімен жаңғыртуды талап ететін шығармашылық, ізденіс іс-әрекеттер тәжірибесін қалыптастыру, танымал іс-әрекеттер негізінде жаңа әдісін қалыптастыру;
4) қоғамның әрбір мүшесінің өмірлік проблемасын шешуге әсер ететін, "Химия" пәнінің жиынтық үлесі болып табылатын өзекті және пәндік құзіреттіліктің қалыптасуында көрінетін, қоршаған ортаға қарым-қатынасын көрсететін адам әрекетінің объектіге немесе қаражатқа құнды және сындарлы қарым-қатынас тәжірибесін қалыптастыру.
2-тарау. "Химия" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Химия" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағатты;
2) 11-сынып – аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
5. Оқу пәнінің мазмұны 5 бөлімнен тұрады:
1) заттардың бөлшектері;
2) химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары;
3) химиялық реакциялардың энергетикасы;
4) химия және қоршаған орта;
5) химия және өмір.
6. "Заттардың бөлшектері" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) атомдар, иондар және молекулалар;
2) атом құрамы мен құрылысы;
3) атомда электрондардың қозғалысы мен таралуы;
4) химиялық байланыстың түрлері.
7. "Химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) периодтық заң мен периодтық жүйе;
2) заттар массасының сақталу заңы;
3) стандартты электрондық потенциалдар.
8. "Химиялық реакциялардың энергетикасы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) экзотермиялық және эндотермиялық реакциялар;
2) химиялық реакцияның жылдамдығы;
3) химиялық тепе-теңдік;
4) қышқылдар мен негіздер теориялары. Электролиттер ерітінділеріндегі иондық тепе-теңдіктер.
9. "Химия және қоршаған орта" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Жер химиясы;
2) көміртек және оның қосылыстары.
10. "Химия және өмір" бөлімі "Биохимия" бөлімшесінен тұрады.

11. Базовое содержание учебного предмета "Химия" 10 класса:
1) "Строение атома". Атом – сложная частица, радиоактивность, энергетические уровни и подуровни квантовые числа и орбитали;
Решение задач на тему: "Вычисление средней относительной атомной массы ".
2) "Периодичность изменений свойств элементов и их соединений" в периодах и группах, закономерность изменения кислотно-основных свойств соединений в периодах и группах, закономерности изменения окислительно-восстановительных свойств соединений в периодах и группах.
Расчеты по уравнениям реакций "расчет выхода продукта в процентах от теоретически возможного".
3) "Химическая связь". Ковалентная связь, свойства ковалентной связи, типы гибридизации: sp-, sp2-, sp3-, электроотрицательность и полярность связи, ионная связь, теория отталкивания электронных пар, металлическая связь, водородная связь, кристаллические решетки. Лабораторный опыт № 1: "Составление моделей веществ с ковалентной связью (N2, О2, алмаз)".
4) "Стехиометрия". Основные стехиометрические законы химии; относительная атомная и молекулярная масса, количество вещества, стехиометрические законы;
5) "Введение в термодинамику". Внутренняя энергия и энтальпия, закон Гесса, энтропия, свободная энергия Гиббса;
Практическая работа №1: "Определение теплового эффекта реакции нейтрализации";
Решение задач на тему: "Применение закона Гесса и следствий из него".
6) "Кинетика". Скорость химической реакции, влияние концентрации на скорость химических реакций, влияние давления на скорость химических реакций, влияние температуры на скорость химических реакций, катализ.
Решение задач на тему: "Закон действующих масс";
Практическая работа № 2: "Исследование влияния различных факторов на скорость химических реакций";
Решение задач на тему: "Правило Вант-Гоффа, Скорость химических реакций";
Лабораторный опыт № 2: "Исследование эффективности влияния различных катализаторов на скорость химической реакции";
7) "Химическое равновесие". Влияние различных факторов на равновесие, принцип Ле-Шателье-Брауна, константа равновесия, химическое равновесие в промышленных процессах;
Лабораторный опыт № 3: "Изучение смещения динамического равновесия под действием различных факторов";
Решение задач на тему: "Нахождения константы равновесия и равновесных концентраций". Химическое равновесие в промышленных процессах
8) "Окислительно-восстановительные реакции". Электрохимический ряд потенциалов, гальванические элементы, электролиз.
Практическая работа № 3: "Составление электрохимического ряда напряжений металлов".

11. "Химия" оқу пәнінің 10-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) "Атом құрылысы. Атом – күрделі бөлшек", радиоактивтілік, энергетикалық деңгейлер және деңгейшелер, кванттық сандар және орбитальдар;
"Орташа салыстырмалы атомдық массаны есептеу" тақырыбына есептер шығару;
2) Периодтар мен топтардағы "Элементтер мен олардың қосылыстарының периодты өзгеруі", период және топ бойынша қышқылды-негіздік қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары, периодтар және топтарда қосылыстардың тотығу-тотықсыздану қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары;
3) "Химиялық байланыс". Ковалентті байланыс, ковалентті байланыс қасиеттері, гибридтену түрлері: sp, sp2, sp3, электртерістілік және байланыс полярлығы, иондық байланыс, электронды жұптардың тебісу теориясы, металдық байланыс, сутекті байланыс, кристалдық торлар;
№ 1 зертханалық тәжірибе: "Ковалентті байланысты заттардың (N2, О2, алмаз) модельдерін құрастыру";
4) "Стехиометрия". Химияның негізгі стехиометриялық заңдары, салыстырмалы атомдық және молекулалық масса, зат мөлшері, стехиометриялық заңдар;
5) "Термодинамикаға кіріспе". Ішкі энергия және энтальпия, Гесс заңы, Гиббстің бос энергиясы, энтропия;
№ 1 практикалық жұмыс: "Бейтараптану реакциясының жылу эффектісін анықтау";
"Гесс заңы және оның салдарын қолдану" тақырыбына есептер шығару;
6) "Кинетика". Химиялық реакция жылдамдығы, концентрацияның реакция жылдамдығына әсері, қысымның химиялық реакция жылдамдығына әсері, температураның химиялық реакция жылдамдығына әсері, катализ;
"Әрекеттесуші массалар заңы" тақырыбына есептер шығару;
№ 2 практикалық жұмыс: "Химиялық реакция жылдамдығына әртүрлі факторлардың әсерін зерттеу";
"Вант-Гофф ережесі, химиялық реакциялар жылдамдығы" тақырыбына есеп шығару;
№ 2 зертханалық тәжірибе: "Химиялық реакция жылдамдығына әртүрлі катализаторлар әсерінің тиімділігін зерттеу";
7) "Химиялық тепе-теңдік". Химиялық тепе-теңдікке әсер ететін факторлар, Ле-Шателье-Браун принципі, тепе-теңдік константасы, өнеркәсіптік процестердегі химиялық тепе-теңдік;
№ 3 зертханалық тәжірибе: "Әртүрлі факторлардың динамикалық тепе теңдік күйіне әсерін зерделеу";
"Тепе-теңдік константасын мен тепе-теңдік күйдегі концентрацияларды табу". Өнеркәсіптік процестердегі химиялық тепе-теңдік тақырыбына есептер шығару;
8) "Тотығу-тотықсыздану реакциялары". Электрохимиялық потенциалдар қатары, гальваникалық элементтер, электролиз;
№ 3 практикалық жұмыс: "Металдардың электрохимиялық кернеу қатарын құрастыру";

9) "Аналитические методы". Аналитические методы в современных исследованиях, хроматография;
Лабораторный опыт № 4: "Бумажная хроматография".
10) "Элементы 17 группы". Закономерности изменения свойств галогенов, окислительно-восстановительные свойства галогенов, определение галогенид-ионов в водном растворе, применение галогенов и их соединений;
Лабораторный опыт № 5: "Изучение свойств галогенов и определение галогенид-ионов в водном растворе".
11) "Элементы 2 (II) группы". Физические свойства элементов 2 (II) группы, химические свойства элементов 2 (II) группы, природные карбонаты;
Лабораторный опыт № 6: "Изучение свойств элементов 2 (II) группы и их соединений";
Практическая работа № 4: "Решение экспериментальных задач";
12) "Введение в органическую химию". Состав и структура органических веществ, функциональные группы, гомологические ряды, номенклатура IUPAC алифатических соединений, виды изомерии, алканы, продукты сгорания алканов, свободно-радикальный механизм реакции замещения алканов, галогенирование. Циклоалканы.
Лабораторный опыт № 7: "Составление моделей молекул органических веществ";
Решение задач на тему: "Определение молекулярной формулы вещества по продуктам сгорания и по гомологическим рядам".
13) "Непредельные углеводороды". Состав, структура и реакционная способность алкенов, стереоизомерия (цис-транс или E-Z), реакции присоединения алкенов (алкадиенов, алкинов, нефть, состав, методы переработки и нефтепродукты, природный газ и уголь: основные продукты, их переработки.
Лабораторный опыт № 8: "Качественные реакции на ненасыщенность связи".
14) "Галогеноалканы". Получение галогеноалканов, реакции элиминирования галогеноалканов.
15) "Спирты: одноатомные, многоатомные". Классификация и химические свойства спиртов, промышленное производство этилового спирта. Фенол, его строение и свойства
Лабораторный опыт № 9 "Растворимость спиртов в воде, горение спиртов, качественные реакции на одноатомные и многоатомные спирты";
Демонстрация № 1: "Получение этилового спирта брожением глюкозы".
12. Базовое содержание учебного предмета "Химия" 11-класса:
1) "Соединения ароматического ряда". Строение молекулы бензола, получение бензола и его гомологов, химические свойства бензола и его гомологов;
Лабораторный опыт № 1: "Составление моделей молекул бензола".
2) "Номенклатура и изомерия циклических соединений". Номенклатура IUPAC для ароматических и гетероциклических соединений, асимметричные атомы углерода, пространственные изомеры.

9) "Аналитикалық әдістер". Заманауи зерттеулердегі аналитикалық әдістер, хроматография;
№ 4 зертханалық тәжірибе: "Қағаз хроматографиясы";
10) "17-топ элементтері". Галогендер қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары, галогендердің тотығу-тотықсыздану қасиетттері, сулы ерітіндідегі галогенид иондарын анықтау, галогендер және олардың қосылыстарының қолданылуы;
№ 5 зертханалық тәжірибе: "Галогендер қасиеттерін зерттеу және сулы ерітіндідегі галогенид иондарын анықтау";
11) "2 (ІІ)-топ элементтері". 2 (ІІ)-топ элементтерінің физикалық қасиеттері; 2 (ІІ)-топ элементтерінің химиялық қасиетттері; табиғи карбонаттар;
№ 6 зертханалық тәжірибе: "2 (ІІ)-топ элементтері және оның қосылыстары қасиеттерін зерделеу";
№4 практикалық жұмыс: "Эксперименттік есептер шығару";
12) "Органикалық химияға кіріспе". Органикалық заттардың құрамы мен құрылысы, функционалдық топтар, гомологтық қатар, алифатты қосылыстардың IUPAC номенклатурасы, изомерия түрлері, алкандар, алкандардың жану өнімдері, алкандардың бос-радикалды орынбасу реакциясы механизмі, галогендеу, циклоалкандар;
№ 7 зертханалық тәжірибе: "Органикалық заттар молекулаларының модельдерін құрастыру";
"Жану өнімдері және гомологиялық қатар бойынша заттардың молекулярлық формулаларын анықтау" тақырыбына есептер шығару.
13) "Қанықпаған көмірсутектер". Алкендердің құрамы, құрылымы және реакцияға түсу қабілеті, стереоизомерия (цис-транс немесе E-Z); алкендердің, алкадиендердің, алкиндердің қосылу реакциялары, мұнайдың құрамы, мұнай өнімдерін өңдеу әдістері, табиғи газ және көмір, олардың өндірудегі негізгі өнімдер, полимеризация;
№ 8 зертханалық тәжірибе: "Байланыстың қанықпағандығына сапалық реакция";
14) "Галогеналкандар". Галогеналкандарды алу, галогеналкандардың элиминирлеу реакциялары;
15) "Спирттер: біратомды, көпатомды спирттер". Спирттердің жіктелуі және химиялық қасиеттері, этил спиртін өнеркәсіптік өндіру, фенол, оның құрылысы мен қасиеттері;
№ 9 зертханалық тәжірибе: "Спирттердің судағы ерігіштігі, жануы, бір атомды және көпатомды спирттерге сапалық реакциялар";
№1 көрсетілім: "Глюкозаны ашыту арқылы этил спиртін алу";
12. "Химия" оқу пәнінің 11-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) Ароматты қосылыстар қатары". Бензол молекуласының құрылысы, бензол және оның гомологтарын алу, бензол және оның гомологтарының химиялық қасиеттері;
№ 1 зертханалық тәжірибе: "Бензол молекуласының моделін құрастыру";
2) "Циклді қосылыстардың номенклатурасы және изомериясы". Ароматты және гетероциклді қосылыстар үшін IUPAC номенклатурасы, Ассимметриялық көміртегі атомы, кеңістіктік изомерлер;

3) "Карбонильные соединения". Строение и номенклатура карбонильных соединений, получение и свойства альдегидов и кетонов, карбоновых кислот, реакция этерификации, сложные эфиры и мыла;
Лабораторный опыт № 2: "Изучение свойств уксусной кислоты";
Лабораторный опыт № 3: "Получение и свойства сложных эфиров".
4) "Амины и аминокислоты". Классификация и номенклатура аминов, физические, химические свойства и получение аминов, состав, строение, биологическая роль аминокислот, физические и химические свойства аминокислот;
Лабораторный опыт № 4: "Составление моделей молекул аммиака и аминов";
Лабораторный опыт № 5: "Составление молекул аминокислот и определение ассиметричного атома углерода";
Лабораторный опыт № 6: "Свойства аминокислот";
5) "Химия живого". Классификация углеводов и их строение, свойства и применение углеводов, белки, структуры белковых молекул, определение структуры полипептидов, роль и применение ферментов, нуклеиновые кислоты: состав и структура ДНК, РНК, ATФ и энергия, биологически значимые элементы, загрязнение окружающей среды тяжелыми металлами, влияние тяжелых металлов на белки;
Лабораторный опыт № 7: "Химические свойства глюкозы как альдегидоспирта. Качественная реакция на крахмал";
Практическая работа № 1: "Денатурация и цветные реакции белков";
Лабораторный опыт № 8 "Изготовление модели ДНК";
6) "Синтетические полимеры". Высокомолекулярные соединения, реакции полимеризации, реакции поликонденсации, полиамиды и полиэфиры, применение, воздействие пластиков на окружающую среду;
Лабораторный опыт № 9: "Полимеры и их свойства";
Практическая работа № 2: "Распознавание пластмасс и волокон;.
7) "Органический синтез". Основные функциональные группы в органических соединениях, генетическая связь органических веществ;
Практическая работа № 3: "Решение экспериментальных задач"
8) "Элементы 14 (IV) группы". Изменение свойств элементов 14 (IV) группы, химические свойства элементов 14 (IV) группы и их соединений, свойства оксидов элементов 14 (IV) группы, формы нахождения в природе и способы получения простых веществ;
Лабораторный опыт № 10: "Химические свойства свинца, олова и их соединений";
9) "Азот и сера". Особенности строения и свойства молекулы азота, аммиак и соли аммония, промышленное получение аммиака, промышленное производство азотных удобрений, экологическое воздействие оксидов азота и нитратов на окружающую среду, сероводород и сульфиды, диоксиды серы, влияние на окружающую среду и применение, контактный способ получения серной кислоты,
Лабораторный опыт № 11: "Качественная реакция на ионы: аммония, сульфат";
Демонстрация № 1: "Окислительные свойства серной и азотной кислот";

3) "Карбонилді қосылыстар". Карбонильді қосылыстардың құрылысы және номенклатурасы, альдегидтер мен кетондардың, карбон қышқылдарының алынуы және қасиеттері, этерификация реакциясы, күрделі эфирлер және сабын;
№2 зертханалық тәжірибе: "Сірке қышқылының қасиеттерін зерттеу";
№ 3 зертханалық тәжірибе: "Күрделі эфирлердің алынуы және қасиеттері";
4) "Аминдер және аминқышқылдары". Аминдердің жіктелуі және номенклатурасы, аминдердің физикалық, химиялық қасиеттері және алынуы, аминқышқылдарының құрамы, құрылысы, биологиялық рөлі, аминқышқылдардың физикалық және химиялық қасиеттері;
№ 4 зертханалық тәжірибе: "Аммиак және аминдер молекуласының модельдерін құрастыру";
№ 5 зертханалық тәжірибе: "Аминқышқылы молекуласының модельдерін құрастыру және ассиметриялы көміртек атомын анықтау";
№ 6 зертханалық тәжірибе: "Аминқышқылдар қасиеттері";
5) "Тірі ағза химиясы". Көмірсулардың жіктелуі және олардың құрылысы, көмірсулардың қасиеттері және қолданылуы, нәруыздар, нәруыз молекулаларының құрылымы, полипептидтер құрылымын анықтау, ферменттер ролі және қолданылуы, ДНҚ құрылымы, ATФ және энергия, биологиялық маңызды металдар, қоршаған ортаның ауыр металдармен ластануы, ауыр металдардың нәруыздарға әсері;
№ 7 зертханалық тәжірибе: "Альдегидоспирт ретінде глюкозаның химиялық қасиеттері. Крахмалға сапалық реакция";
№ 1 практикалық жұмыс: "Денатурация және ақуыздардың түсті реакциялары";
№ 8 зертханалық тәжірибе: "ДНҚ моделін жасау";
6) "Синтетикалық полимерлер". Жоғары молекулалы қосылыстар, полимерлену реакциясы, поликонденсация реакциялары, полиамидтер мен полиэфирлер, пластиктердің қолданылуы және қоршаған ортаға әсері;
№ 9 зертханалық тәжірибе: "Полимерлер және олардың қасиеттері";
№ 2 практикалық жұмыс: "Пластмассаларды және талшықтарды тану";
7) "Органикалық синтез". Органикалық қосылыстардағы негізгі функционалдық топтар, органикалық заттардың генетикалық байланысы;
№ 3 практикалық жұмыс: "Экспериментальды есептер шығару";
8) "14-топ элементтері". 14 (ІV)-топ элементтері қасиеттерінің өзгеруі;
14 (ІV) топ элементтері және олардың қосылыстарының химиялық қасиеттері, 14 (ІV)-топ элементтері оксидтерінің қасиеттері, жай заттардың табиғатта таралу түрлері және алыну әдістері;
№ 10 зертханалық тәжірибе: "Қорғасын, қалайы және олардың қосылыстарының химиялық қасиеттері";
9) "Азот және күкірт". Азот молекуласы құрылысының ерекшеліктері мен қасиеттері, аммиак және аммоний тұздары, аммиакты өнеркәсіпте алу, азотты тыңайтқыштардың өнеркәсіптік алынуы, азот оксидтері және нитраттарының қоршаған ортаға экологиялық әсері, күкірттісутек және сульфидтер, күкірт оксидтері, күкірт диоксидінің қоршаған ортаға әсері және қолданылуы; күкірт қышқылын алудың жанасу әдісі;
№ 11 зертханалық тәжірибе: "Аммоний, сульфаттар ионына сапалық реакция";
№ 1 көрсетілім: "Күкірт және азот қышқылдарының тотықтырғыш қасиеттері";

10) "Растворы кислот и оснований". Теории кислот и оснований, ионное произведение воды, водородный показатель, сила кислот и оснований, степень диссоциации, буферные растворы, кислотно-основное титрование;
Практическая работа № 4: "титрование сильного основания сильной кислотой".
11) Переходные металлы". Общая характеристика переходных металлов; биологическая роль переходных металлов, комплексные соединения;
Лабораторный опыт №12 "Свойства комплексных ионов переходных металлов";
12) "Производство металлов". Получение металлов и сплавов, применение электролиза в промышленности, научные принципы химических производств, проблемы охраны окружающей среды при производстве металлов;
Лабораторный опыт № 13 "Гальваническое покрытие металлических предметов".
13) "Разработка новых веществ и материалов". Разработка и создание новых материалов, природные и синтетические соединения с физиологической активностью, разработка и синтез лекарственных препаратов, нанотехнология структура наноуглеродных частиц, разработка новых полимеров, практическое значение новых материалов.
14) "Зеленая химия". 12 принципов "зеленой химии", загрязнение атмосферы, гидросферы, литосферы, разрушение озонового слоя Земли, глобальное потепление.
Глава 3. Система целей обучения
13. Цели обучения в программе содержат кодировку. Первое число кода обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели в данном подразделе. Например, в кодировке 10.2.1.4: "10" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
1) Частицы вещества
Обучающиеся должны уметь:
10-класс
11-класс
1.1 Атомы, ионы и молекула
10.1.1.1 называть формулировки и границы применимости основных стехиометрических законов химии: закона сохранения массы, закона объемных отношений, закона Авогадро;
10.1.1.2 объяснять физический смысл понятий "относительная атомная масса", "относительная молекулярная масса" и "молярная масса";
10.1.1.3 производить вычисления с использованием величины количества вещества и стехиометрических законов
1.2 Состав и строение атома
10.1.2.1 объяснять физический смысл понятий "нуклиды" и "нуклоны";
10.1.2.2 вычислять среднюю относительную атомную массу смеси природных изотопов элемента;
10.1.2.3 объяснять природу радиоактивности и применение радиоактивных изотопов;
10.1.2.4 использовать кривую отношения протонов/нейтронов в ядрах атомах химических элементов для определения устойчивости ядер изотопов;
10.1.2.5 составлять уравнения ядерных реакций

10) "Қышқыл және негіз ерітінділері". Қышқыл және негіздер теориясы, судың иондық көбейтіндісі, сутектік көрсеткіш, қышқыл және негіздер күші, диссоциациялану дәрежесі, буферлі ерітінділер; қышқылды-негіздік титрлеу;
№ 4 практикалық жұмыс: "Күшті негізді күшті қышқылмен титрлеу";
11) "Ауыспалы металдар". Ауыспалы металдардың жалпы сипаттамасы, кешенді қосылыстар, ауыспалы металдардың биологиялық рөлі, кешенді қосылыстар;
№ 12 зертханалық тәжірибе: "Ауыспалы металдардың кешенді иондарының қасиеттері";
12) "Металдар өндірісі". Металдар және құймаларды алу, электролизді өнеркәсіпте қолдану, химиялық өндірістің ғылыми принциптері, металл өндірісі кезіндегі қоршаған ортаны қорғау проблемалары;
№ 13 зертханалық тәжірибе: "Металл бұйымдарды гальваникалық қаптау";
13) "Жаңа заттарды және материалдарды өндіру". Жаңа материалдарды әзірлеу және құру, физиологиялық белсенді табиғи және синтетикалық қосылыстар, дәрілік препараттарды синтездеу және өндіру, нанотехнология, нанокөміртекті бөлшектердің құрылымы, жаңа полимерлерді алу, жаңа материалдардың практикалық мәні;
14) "Жасыл химия". "Жасыл химияның" 12 принципі. Атмосфера, гидросфера, литосфераның ластануы. Жердің озон қабатының бұзылуы, Ғаламдық жылыну.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
13. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10"-сынып, "2.1" – екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқыту мақсатының реттік саны.
1. Заттардың бөлшектері:
Білім алушылар жасай алады
10-сынып
11-сынып
1.1 Атомдар, молекулалар және иондар
10.1.1.1 химияның негізгі стехиометриялық заңдарының тұжырымдамасын, қолдану аясын атау: зат массасының сақталу заңы, көлем қатынастар заңы, Авогадро заңы;
10.1.1.2 "салыстырмалы атомдық масса", "салыстырмалы молекулалық масса" және "молярлық масса" ұғымдарының физикалық мәнін түсіндіру;
10.1.1.3 зат мөлшері шамасын және стехиометриялық заңдарды қолданып есептеулер жүргізу
1.2 Атомның құрамы мен құрылысы
10.1.2.1 "нуклидтер" мен "нуклондар" ұғымының мағынасын түсіндіру;
10.1.2.2 қоспадағы химиялық элементтің табиғи изотоптарының орташа салыстырмалы атомдық массаларын есептеу;
10.1.2.3 радиоактивтіліктің табиғатын және радиоактивті изотоптарды қолдануды түсіндіру;
10.1.2.4 изотоптардың ядросы тұрақтылығын анықтау үшін химиялық элементтердің атом ядроларындағы протон/нейтрон қатынасы қисығын қолдану;
10.1.2.6 ядролық реакциялар теңдеулерін құрастыру

1.3 Распределение и движение электронов в атомах
10.1.3.1 называть характеристики и значения квантовых чисел;
10.1.3.2 применять принцип минимума энергии, принцип Паули, правило Хунда для заполнения электронных орбиталей;
10.1.3.3 различать формы s-, p-, d-, f- орбиталей;
10.1.3.4 писать электронные конфигурации первых 36 химических элементов
1.4 Виды химической связи
10.1.4.1 объяснять образование ковалентной связи по обменному и донорноакцепторному механизмам;
10.1.4.2 объяснять образование двойных и тройных связей;
10.1.4.3 описывать свойства ковалентной связи;
10.1.4.4 объяснять различие видов гибридизации;
10.1.4.5 объяснять взаимосвязь строения и свойств веществ;
10.1.4.6 объяснять физический смысл понятия электроотрицательности атомов и прогнозировать на ее основе вид химической связи в соединении;
10.1.4.7 составлять диаграмму "точек и крестов" для соединений с ковалентной связью;
10.1.4.8 понимать, что ионная связь образуется в результате электростатического притяжения противоположно заряженных ионов;
10.1.4.9 составлять диаграмму "точек и крестов" для соединений с ионной связью;
10.1.4.10 использовать теорию отталкивания электронных пар для прогнозирования пространственной формы молекул и ионов;
10.1.4.11 объяснять природу металлической связи и ее влияние на физические свойства металлов;
10.1.4.12 объяснять механизм образования водородной связи;
10.1.4.13 прогнозировать свойства соединений с различными видами связей и типами кристаллических решеток
2) Закономерности протекания химических реакций
Обучающиеся должны уметь
10-класс
11-класс
2.1 Периодический закон и периодическая система
10.2.1.1 описывать закономерности изменения свойств атомов химических элементов: радиуса, энергии ионизации, сродства к электрону, электроотрицательности и степени окисления;
10.2.1.2 объяснять закономерности изменений кислотно - основных свойств оксидов, гидроксидов и водородных соединений химических элементов по периодам и группам;
10.2.1.3 прогнозировать закономерности изменений свойств соединений химических элементов по периодам и группам;
10.2.1.4 прогнозировать свойства химических элементов и их соединений по положению в периодической системе;
10.2.1.5 объяснять закономерности изменения физических и химических свойств галогенов в группе;
10.2.1.6 составлять уравнения окислительно-восстановительных реакций галогенов;
10.2.1.7 планировать и проводить работу по экспериментальному распознаванию галогенид - ионов;
10.2.1.8 объяснять использование хлора для обеззараживания воды и оценивать преимущества и недостатки данного процесса;

1.3 Атомда электрондардың қозғалысы мен таралуы
10.1.3.1 квант сандарының сипаттамасы мен мәндерін атау;
10.1.3.2 электрон орбитальдарын толтыру үшін минимальді энергия принципі, Паули принципі, Хунд ережесін қолдану;
10.1.3.3 - s-, p-, d-, f- орбитальдарының пішінін ажырату;
10.1.3.4 алғашқы 36 химиялық элементтің электрондық конфигурациясын жазу
1.4 Химиялық байланыстың түрлері
10.1.4.1 донор-акцепторлы және алмасу механизмі бойынша ковалентті байланыстың түзілуін түсіндіру;
10.1.4.2 қос және үш еселі байланыстың түзілуін түсіндіру;
10.1.4.3 ковалентті байланыстың қасиеттерін сипаттау;
10.1.4.4 әртүрлі гибридтену түрлерін түсіндіру;
10.1.4.5 заттың құрылысы мен қасиеттерінің өзара байланысын түсіндіру;
10.1.4.6 атомдардың электртерістілік ұғымының физикалық мәнін түсіндіру және оның негізінде химиялық байланыстың түрін болжау;
10.1.4.7 ковалентті байланысты қосылыстар үшін "нүктелер мен айқыштар" диаграммасын құрастыру;
10.1.4.8 иондық байланыстың қарама-қарсы зарядталған иондардың электростатикалық тартылуы нәтижесінде түзілетіндігін түсіну;
10.1.4.9 ионды байланысты қосылыстар үшін "нүктелер мен айқыштар" диаграммасын құрастыра алу;
10.1.4.10 молекулалардың және иондардың кеңістіктік пішінін жорамалдау үшін электрон жұптарының тебісу теориясын қолдану;
10.1.4.11 металдық байланыстың табиғатын және оның металдардың физикалық қасиеттеріне әсерін түсіндіру;
10.1.4.12 сутекті байланыстың түзілу механизмін түсіндіру;
10.1.4.13 кристалл тор типтері және байланыс түрлері әртүрлі қосылыстардың қасиеттерін болжау
2. Химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары:
Білім алушылар білуі тиіс:
10-сынып
11-сынып
2.1 Периодтық заң және периодтық жүйе
10.2.1.1 химиялық элемент атомдарының қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарының сипаттау: радиусы, иондану энергиясы, электронтартқыштық, электртерістілік және тотығу дәрежесі;
10.2.1.2 период және топ бойынша химиялық элементтердің оксидтерінің, гидроксидтерінің және сутекті қосылыстарының қышқылдық-негіздік қасиеттерінің өзгеру заңдылығын түсіндіру;
10.2.1.3 периодтар және топтарда бойынша химиялық элементтердің қосылыстарының тотығу-тотықсыздану қасиеттерінің өзгеру заңдылығын болжау;
10.2.1.4 периодтық кестеде орналасуы бойынша химиялық элементтердің және олардың қосылыстарының қасиеттерін болжау;
10.2.1.5 топ бойынша галогендердің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру;
10.2.1.6 галогендердің тотығу-тотықсыздану реакция теңдеулерін құрастыр;
10.2.1.7 галогенид-иондарды тәжірибе жүзінде анықтауды жоспарлау және анықтау;
10.2.1.8 хлордың суды залалсыздандыруда қолдануын түсіндіру және осы процестің артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау;

10.2.1.9 определять физиологическую роль галогенов и их соединений;
10.2.1.10 объяснять закономерности изменения физических свойств элементов 2 (ІІ) группы;
10.2.1.11 объяснять закономерности изменения химических свойств элементов 2 (ІІ) группы;
10.2.1.12 называть области применения важнейших соединений щелочноземельных металлов;
10.2.1.13 планировать и проводить эксперимент по качественному определению катионов металлов 2 (ІІ) группы;
10.2.1.14 составлять схему круговорота карбонатов в природе и называть области их применения
11.2.1.1 объяснять закономерности изменения физических и химических свойств элементов 14 (IV) группы;
11.2.1.2 составлять уравнения реакций, характеризующих химические свойства элементов 14 (IV) группы и их соединений;
11.2.1.3 объяснять свойства оксидов элементов 14 (IV) группы со степенью окисления (+2) и (+4);
11.2.1.4 прогнозировать относительную стабильность соединений элементов 14 (IV) группы со степенями окисления (+2) и (+4) в водных растворах;
11.2.1.5 описывать способы простых веществ и химических соединений элементов 14 (получения IV) группы;
11.2.1.6 анализировать информацию о распространении и применении элементов 14 (IV) группы и их соединений;
11.2.1.7 объяснять низкую химическую активность молекулы азота;
11.2.1.8 объяснять механизм образования связей в ионе аммония;
11.2.1.9 составлять уравнения реакций, характеризующих химические свойства газообразного аммиака и его водного раствора;
11.2.1.10 объяснять научные принципы промышленного синтеза аммиака (процесса Габера) и окисления оксида серы и азота
11.2.1.11 объяснять процесс производства азотных удобрений;
11.2.1.12 анализировать воздействие оксидов азота на атмосферу, нитратов на почву и водные ресурсы;
11.2.1.13 предлагать пути решения проблемы уменьшения воздействия соединений азота на окружающую среду;
11.2.1.14 объяснять восстановительные свойства сероводорода;
11.2.1.15 знать качественную реакцию на сульфидион;
11.2.1.16 называть источники загрязнения атмосферы диоксидом серы и проблему образования кислотных дождей;
11.2.1.17 знать области применения оксида серы (IV) в пищевой промышленности;
11.2.1.18 объяснять процесс получения серной кислоты контактным способом;
11.2.1.19 объяснять научные принципы промышленного производства серной кислоты;
11.2.1.20 называть области применения серной кислоты;
11.2.1.21 объяснять, какие металлы являются переходными, на основе электронного строения атомов Ti –Сu;
11.2.1.22 знать, что переходные элементы проявляют переменную степень окисления;

10.2.1.9 галогендер және олардың қосылыстарының физиологиялық ролін анықтау;
10.2.1.10 -2 (ІІ) топ элементтерінің физикалық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру;
10.2.1.11 2 (ІІ) топэлементтерінің химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру;
10.2.1.12 сілтілік-жер металдардың маңызды қосылыстарының қолданылу аясын атау;
10.2.1.13 - 2 (ІІ) топ металдары катиондарын сапалық анықтауды жоспарлау және оны тәжірибе жүзінде жасау;
10.2.1.14 - табиғаттағы карбонаттар айналымының схемасын құру және олардың қолданылу аймағын атау
11.2.1.1 14 (ІV) топ элементтерінің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру;
11.2.1.2 14 (ІV) элементтерінің және олардың қосылыстарының химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
11.2.1.3 14 (ІV) топэлементтерінің +2 және +4 тотығу дәрежелі оксидтерінің қасиеттерін түсіндіре алу;
11.2.1.4 14 (ІV) топ элементтерінің сулы ерітіндідегі +2 және +4 тотығу дәрежелі қосылыстардың салыстырмалы тұрақтылығын болжау;
11.2.1.5 14 (ІV) топ элементтерінің жай заттары және химиялық қосылыстарының алыну әдістерін сипаттау;
11.2.1.6 14 (ІV) топ элементтерінің және оның қосылыстарының таралуы және қолданылуы туралы мәліметтерді талдау;
11.2.1.7 азот молекуласының химиялық белсенділігінің төменділігін түсіндіру;
11.2.1.8 аммоний ионындағы байланыстардың түзілу механизмін түсіндіру;
11.2.1.9 газ тәрізді аммиактың және оның сулы ерітіндісінің химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
11.2.1.10 аммиакты өнеркәсіпте өндірудің (Габер процесі) ғылыми принциптерін түсіндіру;
11.2.1.11 азот тыңайтқыштары өндірісі үдерісін түсіндіру;
11.2.1.12 азот оксидтерінің атмосфераға, нитраттардың топыраққа және су ресурстарына әсерін талдау;
11.2.1.13 азот қосылыстарының қоршаған ортаға әсерін азайту мәселелерін шешудің жолдарын ұсыну;
11.2.1.14 - күкіртсутектің тотықсыздандырғыш қасиеттерін түсіндіру;
11.2.1.15 - сульфид-ионының сапалық реакциясын білу;
11.2.1.16 - атмосфераның күкірт диоксидімен ластану көздерін және қышқыл жаңбырдың түзілу мәселелерін атау;
11.2.1.17 - тағам өнеркәсібінде күкірт (IV) оксидін қолданылу аймағын атау;
11.2.1.18 - күкірт қышқылын жанасу әдісімен алу процесін түсіндіру;
11.2.1.19 - күкірт қышқылын өнеркәсіптік өндірудің ғылыми принциптерін түсіндіру;
11.2.1.20 - күкірт қышқылының қолдану аймағын атау;
11.2.1.21 - Ti –Сu атомдарының электрондық құрылысы негізінде қандай металдар ауыспалы болатындығын түсіндіру;
11.2.1.22 - ауыспалы элементтер айнымалы тотығу дәрежесін көрсететінін білу;

11.2.1.23 объяснять физические и химические свойства переходных металлов на основе строения атомов;
11.2.1.24 описать строение комплексного соединения;
11.2.1.25 описывать реакции переходных металлов с образованием комплексов, в том числе комплексов меди (+2), комплексов железа (+2, +3) с водой и аммиаком, и знать их цвет;
11.2.1.26 описывать химические свойства комплексных соединений переходных металлов;
11.2.1.27 объяснять, что в составе гемоглобина содержатся комплексы железа (+2) и понимать их роль в транспортировке кислорода;
11.2.1.28 объяснять, как происходит отравление угарным газом и описывать способы оказания первой помощи
2.2 Закон сохранения массы веществ
10.2.2.1 производить расчеты с применением величины "молярная концентрация", "молярный объем" при нормальных и стандартных условиях;
10.2.2.2 вычислять количество вещества (массу, объем и количество частиц) продуктов реакций по известным количествам (массам, объемам и количеству частиц) исходных веществ, если одно из них взято в избытке и содержит определенную долю примесей
10.2.2.3 вычислять выход продукта в процентах от теоретически возможного;
10.2.2.4 выводить простейшие и молекулярные формулы органических веществ по массовым долям элементов и относительной плотности их паров
11.2.2.1 решать задачи по уравнениям параллельно протекающих реакций;
11.2.2.2 решать задачи по уравнениям последовательно протекающих реакций
11.2.2.3 решать задачи на образование и разбавление олеума;
11.2.2.4 решать задачи по уравнениям реакций замещения
2.3 Стандартные электродные потенциалы
10.2.3.1 составлять уравнения окислительно-восстановительных реакций методом электронного баланса;
10.2.3.2 составлять уравнения окислительно-восстановительных реакций методом электронно-ионного баланса полуреакций;
10.2.3.3 объяснить понятие "стандартный электродный потенциал";
10.2.3.4 использовать таблицу стандартных электродных потенциалов для прогнозирования возможности протекания химических реакций в водных растворах;
10.2.3.5 понимать гальванический элемент как устройство для преобразования энергии химической реакции в электрическую;
10.2.3.6 объяснять принцип работы гальванических элементов;
10.2.3.7 описывать процессы зарядки и разрядки аккумуляторов;
10.2.3.8 описать сущность процесса электролиза;
10.2.3.9 применять эмпирические правила для прогнозирования продуктов электролиза на электродах
11.2.3.1 анализировать важнейшие способы получения металлов: гидрометаллургия, пирометаллургия, электрометаллургия и оценивать их достоинства и недостатки;

11.2.1.23 атомдар құрылысы негізінде ауыспалы металдардың физикалық және химиялық қасиеттерін түсіндіру;
11.2.1.24 кешенді қосылыстың құрылымын сипаттау;
11.2.1.25 ауыспалы металдардың кешен түзу реакцияларын, оның ішінде мыс (+2) кешендерінің, темір (+2, +3) кешендерінің сумен және аммиакпен реакцияларын сипаттау және олардың түсін білу;
11.2.1.26 - ауыспалы металдардың кешенді қосылыстарының химиялық қасиеттерін сипаттау;
11.2.1.27 гемоглобин құрамында темір (+2) кешенінің болатынын түсіндіру және оттегін тасымалдаудағы оның ролін түсіну;
11.2.1.28 иіс газымен улану қалай жүретіндігін түсіндіру және алғашқы көмек көрсету әдісін сипаттау
2.2 Заттар массасының сақталу заңы
10.2.2.1 қалыпты және стандартты жағдайда "молярлық концентрация", "молярлық көлем" шамаларын қолданып есептеулер жүргізу;
10.2.2.2 бастапқы заттардың белгiлi зат мөлшерлері (массалары, көлемдері, бөлшек сандары) бойынша реакцияға қатысқан заттардың бiреуi артық мөлшерде және құрамында белгілі үлесте қоспалары бар болған жағдайда реакция өнiмдерiнiң зат мөлшерлерін (массаларын, көлемдерін, бөлшек сандарын) есептеу;
10.2.2.3 теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы реакция өнімінің шығымын пайызбен есептеу;
10.2.2.4 элементтердің белгілі массалық үлестері және олардың буларының салыстырмалы тығыздығы бойынша органикалық заттардың қарапайым және молекулалық формуласын шығару
11.2.2.1 параллель жүретін реакциялар теңдеулері бойынша есептер шығару;
11.2.2.2 тізбектеле жүретін реакция теңдеулері бойынша есептер шығару;
11.2.2.3 олеумнің түзілуіне және сұйытылуына есептер шығару;
11.2.2.4 орынбасу реакциялары теңдеулері бойынша есептер шығару
2.3 Стандартты электрондық потенциалдар
10.2.3.1 электронды баланс әдісімен тотығу-тотықсыздану реакциясы теңдеулерін құрастыру;
10.2.3.2 жартылай иондық реакция әдісімен тотығу – тотықсыздану реакцияларының электрондық-иондық теңдеулерін құрастыру;
10.2.3.3 "стандартты электродтық потенциал" ұғымын түсіндіру;
10.2.3.4 сулы ерітіндідегі химиялық реакциялардың жүру мүмкіндігін болжау үшін стандартты электродтық потенциалдар кестесін қолдану;
10.2.3.5 гальваникалық элементті химиялық реакция энергиясын электр энергиясына айналдыратын құрылғы есебінде түсіну;
10.2.3.6 гальваникалық элементтің жұмыс принципін түсіндіру;
10.2.3.7 аккумуляторларды зарядтау және разрядтау процесін сипаттау;
10.2.3.8 электролиз процесінің мәнін сипаттау;
10.2.3.9 электродтардағы электролиз өнімдерін болжау үшін эмпирикалық ережелерді қолдану
11.2.3.1 металдарды алудың маңызды әдістерін талдау: гидрометаллургия, пирометаллургия, электрометаллургия және олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау;

11.2.3.2 знать составы важнейших сплавов, применяемых в науке, технике и в быту: чугуна, стали, латуни, бронзы, мельхиора, дюралюминия;
11.2.3.3 описывать способы получения и свойства чугуна и стали;
11.2.3.4 объяснять способы получения металлов электролизом;
11.2.3.5 различать процессы гальваностегии, гальванопластики;
11.2.3.6 изучить принципы использования гальванических покрытий для декоративных целей и защиты от коррозии;
11.2.3.7 называть общие научные принципы химических производств;
11.2.3.8 обосновывать необходимость вторичной переработки материалов;
11.2.3.9 объяснять экологические проблемы металлургической промышленности
3) Энергетика химических реакций
Обучающиеся должны уметь
10-класс
11класс
3.1 Экзотермические и эндотермические реакции
10.3.1.1 понимать, что изменения внутренней энергии и энтальпии являются тепловыми эффектами;
10.3.1.2 понимать, что химические реакции включают в себя процессы разрыва связей и образования новых химических связей;
10.3.1.3 определять экспериментально изменение энтальпии реакции и вычислять ее на основе справочных данных;
10.3.1.4 объяснять физический смысл закона Гесса и следствия из него, уметь использовать его для расчета изменения энтальпии химических реакций;
10.3.1.5 объяснять энтропию как меру беспорядка в системе и вычислять ее по справочным данным;
10.3.1.6 объяснять изменение свободной энергии Гиббса и вычислять ее по справочным данным;
10.3.1.7 прогнозировать самопроизвольное протекание реакции по термодинамическим данным
3.2 Скорость химических реакций
10.3.2.1 знать выражение скорости для гомогенных и гетерогенных реакций;
10.3.2.2 производить расчеты средней скорости реакций;
10.3.2.3 объяснять применение закона действующих масс для обратимых реакций;
10.3.2.4 производить расчеты используя закон действующих масс;
10.3.2.5 объяснять влияние давления на скорость химических реакций;
10.3.2.6 экспериментально изучить влияние температуры на скорость химических реакций;
10.3.2.7 экспериментально изучить влияние концентрации на скорость химических реакций;
10.3.2.8 производить расчеты по правилу Вант-Гоффа;
10.3.2.9 объяснять физический смысл понятия "энергия активации"
10.3.2.10 объяснять сущность процесса катализа;
10.3.2.11 различать гомогенный и гетерогенный катализ;
10.3.2.12 объяснять механизм действия катализаторов;
10.3.2.13 экспериментально изучить влияние различных катализаторов на скорость разложения пероксида водорода
3.3 Химическое равновесие
10.3.3.1 объяснять динамический характер химического равновесия;

11.2.3.2 ғылымда, техникада және тұрмыста қолданылатын маңызды құймалардың құрамын білу: шойын, болат, жез, қола, мельхиор, дюралюминий;
11.2.3.3 шойын және болатты алу әдістерін және қасиеттерін сипаттау;
11.2.3.4 металдарды электролизбен алу әдісін түсіндіру;
11.2.3.5 гальваностегия, гальванопластика процестерін ажырату;
11.2.3.6 коррозиядан қорғау және декоративті мақсаттар үшін гальваникалық жабындарды қолдану принциптерін зерделеу;
11.2.3.7 химиялық өндірістің жалпы ғылыми принциптерін атау;
11.2.3.8 материалдарды екіншілік қайта өңдеудің қажеттілігін негіздеу;
11.2.3.9 металлургия өнеркәсібінің экологиялық проблемаларын түсіндіру
3. Химиялық реакциялар энергетикасы:
Білім алушылар жасай алады
10-сынып
11-сынып
3.1 Экзотермиялық және эндотермия-лық реакциялар
10.3.1.1 ішкі энергия және энтальпия өзгерістер жылу эффектісі болып табылатындығын түсіну
10.3.1.2 химиялық реакциялар - байланыстардың үзілуі мен жаңа байланыстардың түзілу процесін қамтитындығын түсіну;
10.3.1.3 реакцияның энтальпия өзгерісін тәжірибе жүзінде анықтау және оны анықтамалық деректер негізінде есептеу;
10.3.1.4 Гесс заңының физикалық мәнін түсіндіру және оны химиялық реакцияның энтальпия өзгерісін есептеу үшін қолдана алу;
10.3.1.5 энтропияны жүйенің ретсіздік өлшемі ретінде түсіндіру және оны анықтамалық деректер бойынша есептеу;
10.3.1.6 Гиббстің бос энергия өзгерісін түсіндіру және анықтамалық деректер арқылы есептеу;
10.3.1.7 термодинамикалық мәндер бойынша реакцияның өздігінен жүру бағытын болжау
3.2 Химиялық реакциялардың жылдамдығы
10.3.2.1 гомогенді және гетерогенді реакциялар үшін жылдамдық өрнегін білу;
10.3.2.2 қарапайым реакциялардың орташа жылдамдығына есептеулер жүргізу;
10.3.2.3 реакциялар үшін әрекеттесуші массалар заңының қолданылатындығын түсіндіру;
10.3.2.4 әрекеттесуші массалар заңы бойынша есептеулер жүргізу;
10.3.2.5 химиялық реакция жылдамдығына қысымның әсерін түсіндіру;
10.3.2.6 химиялық реакция жылдамдығына температураның әсерін тәжірибе жүзінде зерделеу;
10.3.2.7 химиялық реакция жылдамдығына концентрацияның әсерін тәжірибе жүзінде зерделеу;
10.3.2.8 - Вант-Гофф ережесі бойынша есептеулер жүргізу;
10.3.2.9 "белсендіру энергиясы" ұғымының физикалық түсіндіру;
10.3.2.10 катализ процесінің мәнін түсіндіру;
10.3.2.11 гомогенді және гетерогенді катализді ажырату;
10.3.2.12 катализаторлардың әсер ету механизмін түсіндіру;
10.3.2.13 сутек пероксидінің айырылу жылдамдығына әртүрлі катализаторлардың әсерін тәжірибе жүзінде зерделеу
3.3 Химиялық тепе-теңдік
10.3.3.1 химиялық тепе-теңдіктің динамикалық сипатын түсіндіру;

10.3.3.2 прогнозировать влияние изменения температуры, концентрации и давления на химическое равновесие;
10.3.3.3 объяснять, почему катализатор способствует быстрому установлению равновесия, но не смещает его;
10.3.3.4 экспериментально изучать влияние различных факторов на смещение равновесия;
10.3.3.5 составлять выражение константы равновесия реакции;
10.3.3.6 прогнозировать влияние различных факторов на константу равновесия;
10.3.3.7 производить расчеты, связанные с константой равновесия;
10.3.3.8 объяснять роль смещения химического равновесия для увеличения выхода продукта в химической промышленности на примере процесса Габера и окисления оксида серы и азота.
3.4 Теории кислот и оснований. Ионные равновесия в растворах электролитов
11.3.4.1 описывать теории Аррениуса, Льюиса и Бренстеда-Лоури и объяснять границы их применимости;
11.3.4.2 знать значение ионного произведения воды;
11.3.4.3 понимать водородный показатель как -lg [H+] и преобразовывать рН раствора в концентрацию [H+] и обратно;
11.3.4.4 рассчитывать pH сильной кислоты и сильного основания;
11.3.4.5 объяснять принцип действия буферных растворов;
11.3.4.6 называть области применения буферных растворов;
11.3.4.7 понимать сущность кислотно основного титрования;
11.3.4.8 проводить титрование сильного основания сильной кислотой;
11.3.4.9 проводить расчеты по результатам титрования
4) Химия вокруг нас
Обучающиеся должны уметь
10-класс
11-класс
4.1 Химия Земли
11.4.1.1 называть и объяснять 12 принципов "Зеленой" химии;
11.4.1.2 объяснять масштабы загрязнения атмосферы, гидросферы и литосферы;
11.4.1.3 изучать причины разрушения озонового слоя;
11.4.1.4 прогнозировать последствия "парникового эффекта";
11.4.1.5 разграничивать проблемы "парникового эффекта" и разрушения озонового слоя;
11.4.1.6 оценивать пути решения глобальных проблем
4.2 Углерод и его соединения
10.4.2.1 понимать органическую химию, как химию углеводородов и их производных;
10.4.2.2 различать эмпирическую, молекулярную, структурную и пространственную формулы углеводородов;
10.4.2.3 различать основные классы органических соединений по функциональным группам;
10.4.2.4 объяснять формирование гомологических рядов и сходство свойств их гомологов;
10.4.2.5 составлять структурные формулы соединений и называть их по номенклатуре IUPAC;
10.4.2.6 называть виды изомерии и составлять формулы изомеров: структурных, положения связи, функциональных групп и межклассовых;
10.4.2.7 исследовать процесс горения различных алканов и объяснять их применение в качестве топлива;

10.3.3.2 химиялық тепе-теңдікке температура, концентрация және қысым өзгерісінің әсерін болжау;
10.3.3.3 не себепті катализатор тепе-теңдіктің тез орнауына әсер ететінін, бірақ ығысуына әсер етпейтіндігін түсіндіру;
10.3.3.4 әр түрлі факторлардың тепе-теңдіктің ығысуына әсерін тәжірибе жүзінде зерттеу;
10.3.3.5 реакция үшін тепе-теңдік константасының өрнегін құру;
10.3.3.6 тепе-теңдік константасына әр түрлі факторлардың әсерін болжау;
10.3.3.7 тепе-теңдік константасына қатысты есептерді шығару;
10.3.3.8 Габер процесі мысалында химиялық өнеркәсіптегі өнімнің шығымын арттыруда химиялық тепе-теңдіктің ығысу ролін және күкірт оксиді мен азот оксидінің тотығу процесін түсіндіру
3.4 Қышқылдар мен негіздер теориясы. Электролиттер ерітінділеріндегі иондық тепе-теңдіктер
11.3.4.1 Аррениус, Льюис және Бренстед-Лоури теорияларын және олардың қолдану шектерін сипаттау және түсіну;
11.3.4.2 судың иондық көбейтіндісін білу;
11.3.4.3 сутектік көрсеткішті lg[H+] ретінде түсіну және ерітіндінің рН ін концентрацияға [Н+] және кері түрлендіру;
11.3.4.4 күшті қышқыл және күшті негіздің pH ін есептеу;
11.3.4.5 буферлі ерітінділердің әсер ету принципін түсіндіру;
11.3.4.6 буферлі ерітінділердің қолдану аймағын атау;
11.3.4.7 қышқыл-негіздік титрлеудің мәнін түсіну;
11.3.4.8 күшті негізді күшті қышқылмен титрлеуді жүргіз;
11.3.4.9 титрлеу нәтижесі бойынша есептеулер жүргізу
4. Химия және қоршаған орта:
Білім алушылар жасай алады
10-сынып
11-сынып
4.1 Жер химиясы
11.4.1.1 "Жасыл химияның" 12 принципін атау және оны түсіндіру;
11.4.1.2 атмосфера, гидросфера және литосфераның ластану масштабын түсіндіру;
11.4.1.3 озон қабатының бұзылу себептерін зерделеу;
11.4.1.4 "парникті эффектінің" салдарларын болжау;
11.4.1.5 "парникті эффектінің" және озон қабатының бұзылу мәселелерін ажырату;
11.4.1.6 ғаламдық мәселелерді шешудің жолдарын бағалау
4.2 Көміртек және оның қосылыстары
10.4.2.1 - органикалық химия - бұл көмірсутектер және олардың туындыларының химиясы деп түсіну;
10.4.2.2 - көмірсутектердің эмпирикалық, молекулалық, құрылымдық және кеңістіктік формулаларын ажырату;
10.4.2.3 - функционалдық топтар бойынша органикалық қосылыстардың негізгі кластарын ажырату;
10.4.2.4 - гомологтық қатардың қалыптасуын және оның өкілдері қасиеттерінің ұқсастығын түсіндіру;
10.4.2.5 - қосылыстардың құрылымдық формуласын құру және оларды IUPAC номенклатурасы бойынша атау;
10.4.2.6 - изомерия түрлерін атау және изомерлер формулаларын құрастыру: құрылымдық, байланыстың орны бойынша, функционалдық топтар және классаралық изомерлер;
10.4.2.7 - әр түрлі алкандардың жану процесін зерттеу және олардың отын ретінде қолдануын түсіндіру;

10.4.2.8 оценивать продукты сгорания алканов и экологические последствия для окружающей среды;
10.4.2.9 определять молекулярную формулу вещества по данным продуктам сгорания и гомологическим рядам;
10.4.2.10 объяснять свободно-радикальный механизм реакции замещения на примере галогенирования алканов;
10.4.2.11 составлять уравнения реакций галогенирования алканов;
10.4.2.12 знать гомологический ряд, строение, химические и физические свойства циклоалканов
10.4.2.13 объяснять термин "ненасыщенность" и влияние ненасыщенности на свойства соединения;
10.4.2.14 экспериментально доказывать ненасыщенность связей в алкенах;
10.4.2.15 различать молекулы цис и транс-изомеров и понимать это как разновидность стереоизомерии;
10.4.2.16 различать электрофильные и нуклеофильные частицы;
10.4.2.17 объяснять механизм электрофильного присоединения для алкенов;
10.4.2.18 прогнозировать продукты реакций присоединения к асимметричным алкенам;
10.4.2.19 составлять уравнения реакций присоединения: галогенирования, гидратации, гидрогалогенирования;
10.4.2.20 объяснять сущность реакции полимеризации;
10.4.2.21 экспериментально доказывать относительную инертность пластиков по отношению к химическим реагентам;
10.4.2.22 составлять схему процесса производства полиэтилена;
10.4.2.23 называть области применения полиалкенов и оценивать значимость продуктов их переработки;
10.4.2.24 объяснить свойства алкадиенов на основе их строения
10.4.2.25 изучать нахождениев природе, получение каучука и резины
10.4.2.26 составлять структурные формулы алкинов, изучить химические свойства и способы получения алкинов
10.4.2.27 объяснять процесс фракционирования нефти и области применения фракций;
10.4.2.28 объяснять процессы каталитического и термического крекингов;
10.4.2.29 знать состав и получение из природного и попутного газов, угля важнейших продуктов
10.4.2.30 классифицировать спирты по расположению функциональной группы и по количеству гидроксильных групп;
10.4.2.31 объяснять химические свойства спиртов на основе взаимного влияния атомов;
10.4.2.32 проводить качественные реакции на одноатомные и многоатомные спирты;
10.4.2.33 составлять уравнения реакций получения этанола гидратацией этилена и брожением глюкозы;
10.4.2.34 оценивать преимущества и недостатки способов получения этанола;
10.4.2.35 изучать токсичные действия спиртов на организм человека;
10.4.2.36 объяснять радикальный механизм реакций получения галогеноалканов;
10.4.2.37 выявлять проблемы окружающей среды, связанные с влиянием галогеноалканов;

10.4.2.8 - алкандардың жану өнімдерін және қоршаған ортаға экологиялық салдарын бағалау;
10.4.2.9 - берілген жану өнімдері бойынша заттың гомологтық қатары бойынша молекулалық формуласын анықтау;
10.4.2.10 - алкандардың галогендену реакциясы мысалында орынбасу реакциясының бос радикалды механизмін түсіндіру;
10.4.2.11 - алкандардың галогендеу реакция теңдеулерін құру;
10.4.2.12 Циклоалкандардың гомологтық қатарын, құрылысын, химиялық, физикалық қасиеттерін білу;
10.4.2.13 - "қанықпағандық" терминін және оның қосылыстың қасиеттеріне әсерін түсіндіру;
10.4.2.14 - алкендердің қанықпағандығын тәжірибе жүзінде дәлелдеу;
10.4.2.15 - цис- және транс- изомерлер молекулаларының модельдерін құру және оны стереоизомерияның бір түрі ретінде түсіну;
10.4.2.16 - электрофильді және нуклеофильді бөлшектерді ажырату;
10.4.2.17 - алкендер үшін электрофильді қосылу реакциясы механизмін түсіндіру;
10.4.2.18 - асимметриялы алкендерге қосылу реакциясының өнімдерін болжау;
10.4.2.19 - қосылу реакциялары теңдеулерін құру: галогендеу, гидратациялау, гидрогалогендеу;
10.4.2.20 - полимерлеу реакциясының мәнін түсіндіру;
10.4.2.21 - химиялық реагенттерге қатысы бойынша пластиктердің салыстырмалы инерттілігін тәжірибе жүзінде дәлелдеу;
10.4.2.22 полиэтилен өндірісі процесінің схемасын құру;
10.4.2.23 полиалкендердің қолдану аймағын атау және олардың өнімдерін қайта өңдеудің маңыздылығын бағалау;
10.4.2.24 алкадиендердің құрылысы негізінде олардың қасиеттерін түсіндіру
10.4.2.25 каучук пен резинаның табиғатта таралуын, алыну жолдарын оқу
10.4.2.26 алкиндердің құрылымдық формулаларын құрастыру, химиялық қасиеттері мен алыну жолдарын оқу
10.4.2.27 мұнайды айдау үдерісінің маңызын түсіну және қолданылу аясын сипаттау;
10.4.2.28 термиялық және катализдік крекинг процесін түсіндіру;
10.4.2.29 мұнайға серік газдардан маңызды өнімдер алу жолдарын білу
10.4.2.30 спирттерді функционалдық топтардың орналасуы және гидроксил тобының саны бойынша жіктеу;
10.4.2.31 - молекуладағы атомдардың өзара әсері негізінде спирттердің химиялық қасиеттерін түсіндіру;
10.4.2.32- біратомды және көпатомды спиртттерге сапалық реакция жүргізу;
10.4.2.33 - этанолды этиленді гидратациялау және глюкозаны ашыту арқылы алу реакциясының теңдеулерін құрастыру;
10.4.2.34 - этанолды алу әдістерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау;
10.4.2.35 спирттердің адам ағзасына уытты әсерін зерделеу;
10.4.2.36 галогеналкандарды алу реакциясының радикалды механизімін түсіндіру;
10.4.2.37 галогеналкандардың әсеріне байланысты қоршаған ортада туындаған мәселелерді айқындау;

10.4.2.38 составлять уравнения реакций галогеноалканов с нуклеофильными реагентами;
10.4.2.39 объяснять механизм реакций нуклеофильного замещения галогеноалканов;
10.4.2.40 объяснять механизм реакции элиминирования
10.4.2.41 Знать состав и свойства фенола, практическое применение фенола для получение пластмасс
11.4.2.1 описывать строение функциональных групп альдегидов, кетонов и карбоновых кислот
11.4.2.2 составлять структурные формулы альдегидов , кетонов, и карбоновых кислот называть их по IUPAC;
11.4.2.3 объяснять различные способы получения альдегидов и кетонов;
11.4.2.4 экспериментально распознавать альдегиды и кетоны;
11.4.2.5 называть продукты окисления и восстановления альдегидов и кетонов;
11.4.2.6 приводить примеры реакций нуклеофильного присоединения альдегидов и кетонов;
11.4.2.7 объяснять физические свойства и способы получения карбоновых кислот;
11.4.2.8 составлять уравнения реакций, характеризующих химически карбоновых кислот е свойства карбоновых кислот;
11.4.2.9 описывать механизм реакции этерификации;
11.4.2.10 называть области применения карбоновых кислот, сложных эфиров, мыла, синтетических моющих средств;
11.4.2.11 знать состав и строение жиров
11.4.2.12 объяснять структуру молекулы бензола;
11.4.2.13 составлять реакции получения бензола и его гомологов;
11.4.2.14 объяснять энергию образования связи в молекуле бензола с позиции делокализации электронов;
11.4.2.15 составлять уравнения реакций присоединения, характерных для бензола и его гомологов;
11.4.2.16 объяснять механизм реакций нитрования и галогенирования бензола;
11.4.2.17 объяснять важность реакций бензола для синтеза органических соединений;
11.4.2.18 объяснять взаимное влияние атомов в молекуле толуола;
11.4.2.19 различать понятия "мономер", "элементарное звено", "олигомер", "полимер", "степень полимеризации";
11.4.2.20 составлять уравнение реакции полимеризации и изучить свойство полимеров;
11.4.2.21 составлять уравнение реакции поликонденсации;
11.4.2.22 понимать, что полимеры, полученные поликонденсацией, подвергаются гидролизу и являются биологически разлагаемыми;
11.4.2.23 называть свойства и области применения полимеров: полиэтилена, полипропилена, полистирола, тефлона, поливинилхлорида, полиметилметакрилата, полиэфира, фенолформальдегидных смол, а также пластмасс на их основе;
11.4.2.24 экспериментально распознавать пластмассы и волокна;
11.4.2.25 анализировать влияние способов получения и применения пластиков на окружающую среду;

10.4.2.38 нуклеофильді реагенттермен галогеналкандардың реакция теңдеулерін құрастыру;
10.4.2.39 галогеналкандардың нуклеофильді орынбасу реакциясының механизмін түсіндіру;
10.4.2.40 элиминирлеу реакциясының механизмін түсіндіру
10.4.2.41 фенолдың құрамы мен құрылысын, пластмасса өндіруде фенолдың қолданылуын білу
11.4.2.1 альдегидтердің, кетондардың және карбон қышқылдарының функциональды топтарының құрылысын сипаттау;
11.4.2.2 альдегидтердің, кетондардың және карбон қышқылдарының құрылымдық формулаларын құрастыру және оларды IUPAC бойынша атау;
11.4.2.3 альдегидтер және кетондарды алудың түрлі әдістерін түсіндіру;
11.4.2.4 альдегидтер және кетондарды тәжірибе жүзінде анықтау;
11.4.2.5 альдегидтер және кетондардың тотығу және тотықсыздану өнімдерін атау;
11.4.2.6 альдегидтер және кетондардың нуклеофильді қосылу реакциясына мысалдар келтіру;
11.4.2.7 карбон қышқылдарының физикалық қасиеттерін және алыну жолдарын түсіндіру;
11.4.2.8 карбон қышқылдарының химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
11.4.2.9 этерификация реакциясының механизмін сипаттау;
11.4.2.10 карбон қышқылдары, күрделі эфирлер, сабын, синтетикалық жуғыш заттар және биодизельді отындардың қолданылу аймағын атау;
11.4.2.11 Майлардың құрамы мен құрылысын білу
11.4.2.12 бензол молекуласының құрылымын түсіндіру;
11.4.2.13 бензол және оның гомологтарын алу реакцияларын құрастыру;
11.4.2.14 электрондардың делокализациясы тұрғысынан бензол молекуласындағы байланыстардың түзілу энергиясын түсіндіру;
11.4.2.15- бензол және оның гомологтарына тән қосылу реакцияларының теңдеулерін құрастыру;
11.4.2.16 бензолды нитрлеу және галогендеу реакциясының механизмін түсіндіру;
11.4.2.17 органикалық қосылыстар синтезі үшін бензол реакциясының маңыздылығын түсіндіру;
11.4.2.18 толуол молекуласындағы атомдардың өзара әсерлесуін түсіндіру;
11.4.2.19 "мономер", "құрылымдық буын", "олигомер", "полимер", "полимерлену дәрежесі" негізгі ұғымдарын ажырату;
11.4.2.20 полимерлену реакциясының теңдеуін құрастыру;
11.4.2.21 поликонденсация реакциясының теңдеуін құру;
11.4.2.22 поликонденсация реакциясы негізінде алынатын полимерлер гидролизденетінін және биологиялық ыдырай алатынын түсіну;
11.4.2.23 полиэтилен, полипропилен, полистирол, тефлон, поливинилхлорид, полиметилметакрилат, полиэфир, фенолформальдегид шайыры полимерлерінің негізінде алынған пластмассалардың қасиеттерін, қолдану аймағын атау;
11.4.2.24 пластмасса және талшықтарды тәжірибе жүзінде анықтау;
11.4.2.25 қоршаған ортаға пластиктер өндірісінің және қолданысының әсерін талдау;

11.4.2.26 описывать процесс утилизации полимеров
11.4.2.27 называть области наук, занимающихся разработкой и созданием новых материалов;
11.4.2.28 называть представителей физиологически активных природных и синтетических соединений, таких как аспирин и таксол;
11.4.2.29 объяснять важность молекулярной оболочки и хиральности для физиологической активности соединений;
11.4.2.30 описывать процесс получения аспирина как пример синтетического лекарственного препарата;
11.4.2.31 перечислять проблемы производства лекарственных средств;
11.4.2.32 объяснять физический смысл понятий "наночастица", "нанохимия" и "нанотехнология";
11.4.2.33 описывать методы синтеза и исследования наночастиц;
11.4.2.34 называть области применения наночастиц;
11.4.2.35 характеризовать особенности наноматериалов;
11.4.2.36 описывать структуру углеродных наночастиц: фуллерена С60, графена, нанотрубок, нанонитей, нановолокон;
11.4.2.37 описывать получение наноматериалов путем выращивания кристаллов и полимеризацией;
11.4.2.38 объяснять важность разработки новых полимеров и композиционных материалов;
11.4.2.39 оценивать практическое значение новых материалов для развития различных областей деятельности человека;
11.4.2.40 распознавать функциональные группы веществ с помощью качественных реакций;
11.4.2.41 определять соединения с помощью химических и физических испытаний;
11.4.2.42 решать экспериментальные задачи на распознавание веществ по их физическим и химическим свойствам;
11.4.2.43 описывать генетическую связь основных классов органических соединений;
11.4.2.44 проводить простейший органический синтез и оценивать выход продукта;
11.4.2.45 составлять и решать задачи на цепочки превращений на основе генетической связи органических веществ
5) Химия и жизнь
Обучающиеся должны уметь
10 класс
11 класс
5.1 Биохимия
11.5.1.1 знать классификацию и номенклатуру аминов;
11.5.1.2 сравнивать структуры аммиака и аминов;
11.5.1.3 объяснять физические свойства аминов;
11.5.1.4 сравнивать основные свойства аммиака, аминов и анилина;
11.5.1.5 описывать механизм образования аминов реакцией нуклеофильного замещения галогеноалканов и восстановлением нитрилов;
11.5.1.6 составлять уравнение реакции получения анилина восстановлением нитросоединений;
11.5.1.7 знать тривиальные и систематические названия аминокислот;
11.5.1.8 описывать состав и строение молекул аминокислот;
11.5.1.9 объяснять биологическую роль заменимых и незаменимых аминокислот;
11.5.1.10 объяснять способность аминокислот образовывать биполярные ионы;

11.4.2.26 полимерлерді утилизациялау процесін сипаттау;
11.4.2.27 жаңа материалдарды жасаумен және өндірумен айналысатын ғылымдар саласын атау;
11.4.2.28 аспиринді, таксолды физиологиялық белсендігі жоғары табиғи және синтетикалық қосылыстардың өкілдері ретінде атау;
11.4.2.29 физиологиялық белсенділік үшін хиральділік және молекулалық қабаттың маңыздылығын түсіндіру;
11.4.2.30 синтетикалық дәрілік препарат үлгісі ретінде аспиринді алу процесін сипаттау;
11.4.2.31 дәрілік заттарды өндіру проблемаларын атау;
11.4.2.32 "нанобөлшек", "нанохимия" және "нанотехнология" ұғымдарының физикалық мәнін түсіндіру;
11.4.2.33 нанобөлшектерді синтездеу және зерттеу әдістерін сипаттау;
11.4.2.34 нанобөлшектердің қолдану аймағын атау;
11.4.2.35 наноматериалдардың ерекшеліктерін сипаттау;
11.4.2.36 -көміртекті нанобөлшектер құрылымын сипаттау: фуллерен С60, графен, нанотүтік, наножіп, наноталшықтар;
11.4.2.37 кристалдарды өсіру және полимеризациялау жолымен наноматериалдардың алынуын сипаттау;
11.4.2.38 жаңа полимерлер және композициялық материалдар өндірудің маңыздылығын түсіндіру;
11.4.2.39 адамзаттың әр түрлі бағыттағы іс-әрекетін дамыту үшін жаңа материалдардың практикалық маңызын бағалау;
11.4.2.40 сапалық реакциялар көмегімен функционалды топтарды анықтау;
11.4.2.41 физикалық және химиялық сынақ көмегімен қосылыстарды анықтау
11.4.2.42 физикалық және химиялық қасиеттері бойынша заттарды анықтауға арналған есептер шығару;
11.4.2.43 органикалық қосылыстардың негізгі кластарының генетикалық байланысын сипаттау;
11.4.2.44 қарапайым органикалық синтезді жүргізе алу және түзілген өнімнің шығымын бағалау;
11.4.2.45 органикалық заттардың генетикалық байланысы негізінде өзгерістер тізбегін құрастыру және есептерді шешу
5. Химия және өмір:
Білім алушылар жасай алады
10-сынып
11-сынып
5.1 Биохимия
11.5.1.1 аминдердің жіктелуін және номенклатурасын білу;
11.5.1.2 аммиак және аминдер құрылымын салыстыру;
11.5.1.3 аминдердің физикалық қасиеттерін түсіндіру;
11.5.1.4 аммиак, аминдер және анилиннің негіздік қасиеттерін салыстыру;
11.5.1.5 нитрилдерді тотықсыздандыру арқылы және галогеналкандардан нуклеофильді орынбасу реакциялары арқылы аминдердің түзілу механизмін сипаттау;
11.5.1.6 нитроқосылыстарды тотықсыздандырып анилин алу реакциясы теңдеуін құрастыру;
11.5.1.7 аминқышқылдардың жүйелі және тривиальді аталуынбілу;
11.5.1.8 аминқышқылдар молекулаларының құрамын, құрылысын сипаттау;
11.5.1.9 алмастырылатын және алмастырылмайтын аминқышқылдардың биологиялық ролін түсіндіру;
11.5.1.10 аминқышқылдардың биполярлы иондар түзу қабілетін түсіндіру;

11.5.1.11 экспериментально доказывать амфотерность аминокислот;
11.5.1.12 объяснять образование пептидных связей при получении белков из a – аминокислот;
11.5.1.13 составлять уравнение реакции гидролиза белков;
11.5.1.14 составлять линейные и циклические формы молекул глюкозы, фруктозы, рибозы, дезоксирибозы, сахарозы, крахмала и целлюлозы;
11.5.1.15 экспериментально определять наличие функциональных групп в глюкозе;
11.5.1.16 составлять уравнения реакций спиртового, молочнокислого, маслянокислого брожения глюкозы;
11.5.1.17 проводить качественную реакцию на крахмал;
11.5.1.18 называть продукты гидролиза сахарозы, крахмала и целлюлозы;
11.5.1.19 сравнивать строение и свойства крахмала и целлюлозы;
11.5.1.20 описывать функции белков для жизни;
11.5.1.21 различать первичную, вторичную и третичную структуры белка;
11.5.1.22 называть факторы, определяющие формы различных структур белка;
11.5.1.23 описывать зависимость свойств белка от качественного и количественного аминокислотного состава;
11.5.1.24 определять состав полипептида по данным реакции гидролиза;
11.5.1.25 экспериментально проводить качественные реакции на белки;
11.5.1.26 экспериментально проводить реакции денатурации белка;
11.5.1.27 объяснять процесс ферментативного катализа и действие ферментов с точки зрения модели "замка и ключа";
11.5.1.28 объяснять конкурентное ингибирование;
11.5.1.29 описывать модель структуры ДНК;
11.5.1.30 объяснять систему кодирования первичной структуры белка в молекуле ДНК;
11.5.1.31 составлять структуру и схему гидролиза АТФ;
11.5.1.32 оценивать роль биологически значимых металлов: железа, магния, кальция, калия, натрия;
11.5.1.33 перечислять источники загрязнения окружающей среды тяжелыми металлами;
11.5.1.34 объяснять токсичное воздействие тяжелых металлов на живые организмы
14. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Химия" для 10-11-классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящему приказу.
15. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету "Химия"
естественно-математического
направления уровня общего
среднего образования
по обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Химия" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию

11.5.1.11 аминқышқылдардың екідайлылығын тәжірибе жүзінде дәлелдеу;
11.5.1.12 a-аминқышқылдардан ақуыздар алу кезінде пептидтік байланыстардың түзілуін түсіну;
11.5.1.13 ақуыздар гидролизнің реакция теңдеуін құрастыру;
11.5.1.14 глюкоза, фруктоза, рибоза, дезоксирибоза, сахароза, крахмал және целлюлозаның молекулаларының сызықты және циклді формасын құрастыру;
11.5.1.15 глюкозаның функционалдық топтарын тәжірибе жүзінде анықтай алу;
11.5.1.16 глюкозаның спирттік, сүт қышқылды, май қышқылды ашу реакцияларының теңдеулерін құрастыру;
11.5.1.17 крахмалға сапалық реакция жүргізе алу;
11.5.1.18 сахароза, крахмал, целлюлозаның гидролиз өнімдерін атау;
11.5.1.19 крахмал және целлюлозаның құрылысын, қасиеттерін салыстыру;
11.5.1.20 ақуыздардың өмір үшін ролін сипаттау;
11.5.1.21 ақуыздың бірінші, екінші, үшінші реттік құрылымдарын ажырату;
11.5.1.22 ақуыздың әр түрлі құрылымдарының пішінін анықтайтын факторларды атау;
11.5.1.23 ақуыз қасиеттерінің аминқышқылдардың сапалық және сандық құрамына тәуелділігін сипаттау;
11.5.1.24 гидролиз реакциясы бойынша берілген деректер негізінде полипептидтің құрамын анықтау;
11.5.1.25 ақуызға сапалық реакцияларды тәжірибе жүзінде жасау;
11.5.1.26 ақуыздардың денатурациясы реакциясын тәжірибе жүзінде жасау;
11.5.1.27 "құлып және кілт" моделі тұрғысынан ферменттердің әрекетін және ферментативті катализ процесін түсіндіру;
11.5.1.28 ингибирлі бәсекелестікті түсіндіру;
11.5.1.29 ДНҚ құрылымының моделін сипаттау;
11.5.1.30 ДНҚ молекуласындағы ақуыздың біріншілік құрылымын кодтау жүйесін түсіндіру;
11.5.1.31 АТФ гидролизі құрылымын және сызбасын құрастыру;
11.5.1.32 биологиялық маңызды металдардың: темір, магний, кальций, калий, натрийдің ролін бағалау;
11.5.1.33 қоршаған ортаның ауыр металдармен ластану көздерін атау;
11.5.1.34 ауыр металдардың тірі ағзаға уытты әсерін түсіндіру
14. Осы оқу бағдарламасы осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарға арналған "Химия" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
15. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің жаратылыстану-
математикалық бағыттағы
10-11-сыныптарға арналған
"Химия" пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарға арналған "Химия" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар

1) 10-класс
Раздел долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1-четверть
10.1 А Строение атома
Атом – сложная частица.
Решение задач на тему:
"Вычисление средней относительной атомной массы"
10.1.2.1 объяснять физический смысл понятий "нуклиды" и "нуклоны";
10.1.2.2 вычислять среднюю относительную атомную массу смеси природных изотопов элемента
Радиоактивность
10.1.2.3 объяснять природу радиоактивности и применение радиоактивных изотопов;
10.1.2.4 использовать кривую отношения протонов/нейтронов в ядрах атомах химических элементов для определения устойчивости ядер изотопов;
10.1.2.5 составлять уравнения ядерных реакций
Энергетические уровни и подуровни. Квантовые числа и орбитали
10.1.3.1 называть характеристики и значения квантовых чисел;
10.1.3.2 применять принцип минимума энергии, принцип Паули, правило Хунда правила для заполнения электронных орбиталей;
10.1.3.3 различать формы s, p, d, f орбиталей;
10.1.3.4 составлять электронные конфигурации первых 36 химических элементов
10.1 В Периодичность изменений свойств элементов и их соединенй
Закономерность изменения свойств элементов в периодах и группах
10.2.1.1 описывать закономерности изменения свойств атомов химических элементов: радиуса, энергии ионизации, сродства к электрону, электроотрицательности и степени окисления
Закономерность изменения кислотно-основных свойств соединений в периодах и группах.
10.2.1.2 объяснять закономерности изменений кислотно - основных свойств оксидов, гидроксидов и водородных соединений химических элементов по периодам и группам
Закономерности изменения окислительно-восстановительных свойств соединений в периодах и группах.
10.2.1.3 прогнозировать закономерности изменений свойств соединений химических элементов по периодам и группам;
10.2.1.4 прогнозировать свойства химических элементов и их соединений по положению в периодической системе
10.1 С Химическая связь
Ковалентная связь.
Свойства ковалентной связи
10.1.4.1 объяснять образование ковалентной связи по обменному и донорно-акцепторному механизмам;
10.1.4.2 объяснять образование двойных и тройных связей;
10.1.4.3 описывать свойства ковалентной связи
Типы гибридизации: sp-, sp2-, sp3-.
Лабораторная работа №1 "Составление моделей веществ с ковалентной связью (N2, О2, алмаз)"
10.1.4.4 объяснять различие видов гибридизации;
10.1.4.5 объяснять взаимосвязь строения и свойств веществ
Электроотрицательность и полярность связи
10.1.4.6 объяснять физический смысл понятия электроотрицательности атома и прогнозировать на ее основе вид химической связи в соединений;

1) 10-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Тақырыбы/Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
10.1 А Атом құрылысы
Атом – күрделі бөлшек.
"Орташа салыстармалы атомдық массаны есептеу" тақырыбына есептер шығару
10.1.2.1 "нуклидтер" мен "нуклондар" ұғымының физикалық мәнін түсіндіру;
10.1.2.2 табиғи қоспадағы химиялық элемент изотоптарының орташа салыстырмалы атомдық массаларын есептеу
Радиоактивтілік
10.1.2.3 радиоактивтіліктің табиғатын және радиоактивті изотоптарды қолдануды түсіндіру;
10.1.2.4 изотоптардың ядросы тұрақтылығын анықтау үшін химиялық элементтердің протон/нейтрон қисығын қолдану;
10.1.2.5 ядролық реакциялар теңдеулерін құрастыру
Энергетикалық деңгейлер. Кванттық сандар және орбитальдар
10.1.3.1 Квант сандарының мәні мен сипаттамасын атаау;
10.1.3.2 электрон орбитальдарын толтыру ережесін: минимальді энергия принципін, Паули принципін, Хунд ережесін қолдану;
10.1.3.3 s, p, d, f орбитальдарының пішінін ажырату;
10.1.3.4 алғашқы 36 химиялық элементтің электрондық конфигурациясын жазу
10.1 B Элементтер мен олардың қосылыстарының периодты өзгеруі
Период және топ бойынша элементтер қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары
10.2.1.1 химиялық элемент атомдарының физикалық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарының сипаттау: атом радиусы, иондану энергиясы, электронтартқыштық, электртерістілік және тотығу дәрежесі;
10.2.1.2 период және топ бойынша химиялық элементтердің оттекті және сутекті қосылыстарының қышқылдық – негіздік қасиеттерінің өзгеру заңдылығын түсіндіру
Периодтар және топтарда қосылыстардың тотығу-тотықсыздану қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары
10.2.1.3 периодтар және топтарда бойынша химиялық элементтердің қосылыстарының тотығу - тотықсыздану қасиеттерінің өзгеру заңдылығын болжау;
10.2.1.4 периодтық кестеде орналасуы бойынша химиялық элементтердің және олардың қосылыстарының қасиеттерін болжау
10.1 C Химиялық байланыс
Ковалентті байланыс.
Ковалентті байланыс қасиеттері
10.1.4.1 донор-акцепторлы және алмасу механизмі бойынша ковалентті байланыстың түзілуін түсіндіру;
10.1.4.2 қос және үш еселі байланыстың түзілуін түсіндіру;
10.1.4.3 ковалентті байланыстың қасиеттерін сипаттау
Гибридтену түрлері: sp, sp2, sp3.
№1 зертханалық тәжірибе
"Ковалентті байланысты заттардың (N2, О2, алмаз) моделін құрастыру"
10.1.4.4 гибридтелу түрінің әртүрлілігінің физикалық мәнін түсіндіру;
10.1.4.5 заттың құрылысы мен қасиеттерінің өзара байланысын түсіндіру
Электртерістілік және байланыс полярлығы
10.1.4.6 атомдардың электртерістілік ұғымының физикалық мәнін түсіндіру және оның негізінде химиялық байланыстың түрін болжау;

10.1.4.7 составлять диаграмму "точек и крестов" для соединений с ковалентной связью
Ионная связь
10.1.4.8 понимать, что ионная связь образуется в результате электростатического притяжения противоположно заряженных ионов;
10.1.4.9 составлять диаграмму "точек и крестов" для соединений с ионной связью
Теория отталкивания электронных пар
10.1.4.10 использовать теорию отталкивания электронных пар для прогнозирования пространственной формы молекул и ионов
Металлическая связь
10.1.4.11 объяснять природу металлической связи и ее влияние на физические свойства металлов
Водородная связь
10.1.4.12 понимать механизм образования водородной связи
Кристаллические решетки
10.1.4.13 прогнозировать свойства соединений с различными видами связи и типами кристаллических решеток
10.1D Стехиометрия
Основные стехиометрические законы химии
10.1.1.1 называть формулировки и границы применимости основных стехиометрических законов химии: закона сохранения массы, закона объемных отношений, закона Авогадро
Относительная атомная и молекулярная масса
10.1.1.2 объяснять физический смысл понятий "относительная атомная масса", "относительная молекулярная масса" и "молярная масса"
Количество вещества. Стехиометрические законы
10.1.1.3 производить вычисления с использованием величины количества вещества и стехиометрических законов
Расчеты по уравнениям реакций "Расчет выхода продукта в процентах от теоретически возможного"
10.2.2.1 производить расчеты, с применением понятий "молярная концентрация", "молярный объем" при нормальных и стандартных условиях;
10.2.2.2 вычислять количества вещества (массу, объем и количество частиц) продуктов реакций по известным количествам (массам, объемам и количеству частиц) исходных веществ, если одно из них взято в избытке и содержит определенную долю примесей;
10.2.2.3 вычислять выход продукта в процентах от теоретически возможного
2 четверть
10.2 A Введение в термодинамику
Внутренняя энергия и энтальпия.
Практическая работа №1 "Определение теплового эффекта реакции нейтрализации"
10.3.1.1 понимать, что изменения внутренней энергии и энтальпии являются тепловыми эффектами;
10.3.1.2 понимать, что химические реакции включают в себя процессы разрыва связей и образования новых химических связей;
10.3.1.3 определять экспериментально изменение энтальпии реакции и вычислять ее на основе справочных данных
Закон Гесса.
Решение задач на тему: "Применение закона Гесса и следствий из него"
10.3.1.4 объяснять физический смысл закона Гесса и уметь использовать его для расчета изменения энтальпии химических реакций
Энтропия

10.1.4.7 ковалентті байланысты қосылыстар үшін "нүктелер мен айқыштар" диаграммасын құрастыру
Иондық байланыс
10.1.4.8 иондық байланыстың қарама-қарсы зарядталған иондардың электростатикалық тартылуы нәтижесінде түзілетіндігін түсіну;
10.1.4.9 ионды байланысты қосылыстар үшін "нүктелер мен айқыштар" диаграммасын құрастыру
Валентті электрон жұбы бұлттарының тебісу теориясы
10.1.4.10 молекулалардың және иондардың кеңістіктік пішінін жорамалдау үшін валентті электрон жұбы бұлттарының тебісу теориясын қолдану
Металдық байланыс
10.1.4.11 металдық байланыстың табиғатын және оның металдардың физикалық қасиеттеріне әсерін түсіндіру
Сутектік байланыс
10.1.4.12 сутекті байланыстың түзілу механизмін түсіндіру
Кристалдық торлар.
10.1.4.13 кристалл тор типтері және байланыс түрлері әртүрлі қосылыстардың қасиеттерін болжау
10.1 D Стехио-метрия
Химияның негізгі стехиометриялық заңдары
10.1.1.1 химияның негізгі стехиометриялық заңдарының тұжырымдамасын, қолдану аясын атау: зат массасының сақталу заңы, көлем қатынастар заңы, Авогадро заңы
Салыстырмалы атомдық және молекулалық масса
10.1.1.2 "салыстырмалы атомдық масса", "салыстырмалы молекулалық масса" және "молярлық масса" ұғымдарының физикалық мәнін түсіндіру
Зат мөлшері. Стехиометриялық заңдар
10.1.1.3 зат мөлшері ұғымын және стехиометриялық заңдарды қолданып есептеулер жүргізу
Реакция теңдеулері бойынша есептеулер. "Теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы өнімнің проценттік шығымын есептеу"
10.2.2.1 қалыпты және стандартты жағдайда "молярлық концентрация", "молярлық көлем" ұғымдарын қолданып есептеулер жүргізу;
10.2.2.2 бастапқы заттардың белгiлi зат мөлшерлері (массалары, көлемдері, бөлшек сандары) бойынша реакцияға қатысқан заттардың бiреуi артық мөлшерде және құрамында белгілі үлесте қоспалары бар болған жағдайда реакция өнiмдерiнiң зат мөлшерлерін (массаларын, көлемдерін, бөлшек сандарын) есептеу;
10.2.2.3 теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы реакция өнімінің шығымын процентпен есептеу
2 тоқсан
10.2 A Термо-динамикаға кіріспе
Ішкі энергия және энтальпия.
Практикалық жұмыс №1 "Бейтараптану реакциясының жылу эффектісін анықтау"
10.3.1.1 ішкі энергия және энтальпия өзгерістер жылу эффектісі болып табылатындығын түсіну;
10.3.1.2 химиялық реакциялар - байланыстардың үзілуі мен жаңа байланыстардың түзілу процесін қамтитындығын түсіну;
10.3.1.3 реакцияның энтальпия өзгерісін тәжірибе жүзінде анықтау және оны анықтамалық деректер негізінде есептеу
Гесс заңы және оның салдары.
Есеп шығару
"Гесс заңы және оның салдарын қолдану"
10.3.1.4 Гесс заңының физикалық мәнін түсіндіру және оны химиялық реакцияның энтальпия өзгерісін есептеу үшін қолдана алу
Энтропия

10.3.1.5 объяснять энтропию как меру беспорядка в системе и вычислять ее по справочным данным
Свободная энергия Гиббса
10.3.1.6 объяснять изменение свободной энергии Гиббса и вычислять ее по справочным данным;
10.3.1.7 прогнозировать самопроизвольное протекание реакции по термодинамическим данным
10.2 B Кинетика
Скорость химической реакции
10.3.2.1 знать выражение скорости для гомогенных и гетерогенных реакций;
10.3.2.2 производить расчеты средней скорости реакций
Влияние концентрации на скорость химических реакций.
Решение задач на тему: "Закон действующих масс"
Влияние давления на скорость химических реакций.
10.3.2.3 объяснять применение закона действующих масс для реакций;
10.3.2.4 производить расчеты используя закон действующих масс
10.3.2.5 объяснять влияние давления на скорость химических реакций
Влияние температуры на скорость химических реакций.
Практическая работа №2 "Исследование влияния различных факторов на скорость химических реакций".
Решение задач на тему: "Правило Вант-Гоффа",скорость химических реакции
10.3.2.6 экспериментально изучить влияние температуры на скорость химических реакций;
10.3.2.7 экспериментально изучить влияние концентрации на скорость химических реакций;
10.3.2.8 производить расчеты по правилу Вант-Гоффа;
10.3.2.9 объяснять физический смысл понятия "энергии активации"
Катализ.
Лабораторный опыт №2 "Исследование эффективности влияния различных катализаторов на скорость химической реакции"
10.3.2.11 объяснять сущность процесса катализа;
10.3.2.12 различать гомогенный и гетерогенный катализ;
10.3.2.13 объяснять механизм действия катализаторов;
10.3.2.14 экспериментально изучить влияние различных катализаторов на скорость разложения пероксида водорода
10.2C Химическое равновесие
Химическое равновесие
10.3.3.1 объяснять динамический характер химического равновесия
Влияние различных факторов на равновесие.
Принцип Ле-Шателье-Брауна
Лабораторная работа №3 "Изучение смещения динамического равновесия под действием различных факторов"
10.3.3.2 прогнозировать влияние изменения температуры, концентрации и давления на химическое равновесие;
10.3.3.3 объяснять, почему катализатор способствует быстрому установлению равновесия, но не смещает его;
10.3.3.4 экспериментально изучать влияние различных факторов на смещение равновесия
Константа равновесия.
Решение задач на тему: "Нахождения константы равновесия и равновесных концентраций"
10.3.3.5 составлять выражение константы равновесия реакции;
10.3.3.6 прогнозировать влияние различных факторов на константу равновесия;
10.3.3.7 производить расчеты, связанные с константой равновесия
Химическое равновесие в промышленных процессах

10.3.1.5 энтропияны жүйенің ретсіздік өлшемі ретінде түсіндіру және оны анықтамалық деректер арқылы есептеу
Гиббстің бос энергиясы
10.3.1.6 Гиббстің бос энергия өзгерісін түсіндіру және анықтамалық деректер арқылы есептеу;
10.3.1.7 термодинамикалық мәндер бойынша реакцияның өздігінен жүру бағытын болжау
10.2 B Кинетика
Химиялық реакция жылдамдығы
10.3.2.1 гомогенді және гетерогенді реакциялар үшін жылдамдық өрнегін білу;
10.3.2.2 - қарапайым реакциялардың орташа жылдамдығына есептеулер жүргізу
Концентрацияның реакция жылдамдығына әсері.
Қысымның реакция жылдамдығына әсері.
Есеп шығару
"Әрекеттесуші массалар заңы"
10.3.2.3 реакциялар үшін әрекеттесуші массалар заңының қолданылатындығын түсіндіру;
10.3.2.4 әрекеттесуші массалар заңы бойынша есептеулер жүргізу;
10.3.2.5 химиялық реакция жылдамдығына қысымның әсерін түсіндіру
Температураның реакция жылдамдығына әсері.
Практикалық жұмыс №2 "Химиялық реакция жылдамдығына әр түрлі факторлардың әсерін зерттеу".
Есеп шығару
"Вант -Гофф ережесі"
Химиялық реакциялардың жылдамдығы
10.3.2.6 химиялық реакция жылдамдығына температураның әсерін тәжірибе жүзінде зерделеу;
10.3.2.7 химиялық реакция жылдамдығына концентрацияның әсерін тәжірибе жүзінде зерделеу;
10.3.2.8 Вант-Гофф ережесі бойынша есептеулер жүргізе алу;
10.3.2.9 "белсендіру энергиясы" ұғымының физикалық мәнін түсіндіру
Катализ.
№2 зертханалық тәжірибе "Реакция жылдамдығына әр түрлі катализаторлар әсерінің тиімділігін зерттеу"
10.3.2.11 катализ процесінің мәнін түсіндіру;
10.3.2.12 гомогенді және гетерогенді катализді ажырату;
10.3.2.13 катализаторлардың әсер ету механизмін түсіндіру;
10.3.2.14 сутек пероксидінің айырылу жылдамдығына әр түрлі катализаторлардың әсерін тәжірибе жүзінде зерделеу
10.2 C Химиялық тепе-теңдік
Химиялық тепе-теңдік
10.3.3.1 химиялық тепе-теңдіктің динамикалық сипатын түсіндіру
Химиялық тепе-теңдікке әсер ететін факторлар. Ле-Шателье-Браун принципі.
№3 зертханалық тәжірибе "Динамикалық тепе-теңдік күйін зерттеу"
10.3.3.2 химиялық тепе-теңдікке температура, концентрация және қысым өзгерісінің әсерін болжау;
10.3.3.3 не себепті катализатор тепе-теңдіктің тез орнауына әсер ететінін, бірақ ығысуына әсер етпейтіндігін түсіндіру;
10.3.3.4 әр түрлі факторлардың тепе-теңдіктің ығысуына әсерін тәжірибе жүзінде зерттеу
Тепе-теңдік константасы.
"Тепе-теңдік константасын мен тепе-теңдік күйдегі концентрацияларды табу" тақырыбына есептер шығару
10.3.3.5 берілген реакция үшін тепе-теңдік константасын жазу;
10.3.3.6 тепе-теңдік константасына әр түрлі факторлардың әсерін болжау;
10.3.3.7 тепе-теңдік константасына қатысты есептерді шығару
Өнеркәсіптік процестердегі химиялық тепе-теңдік

10.3.3.8 объяснять роль смещения химического равновесия для увеличения выхода продукта в химической промышленности на примере процесса Габера и окисления оксида серы и азота.
3 четверть
10.3 A Окислительно-восстанови-тельные реакции
Окислительно-восстановительные процессы
10.2.3.1 составлять уравнения окислительно-восстановительных реакций методом электронного баланса;
10.2.3.2 составлять уравнения окислительно-восстановительных реакций методом электронно-ионного баланса (полуреакций)
Электрохимический ряд потенциалов
10.2.3.3 описывать понятие "стандартный электродный потенциал"
Гальванические элементы. Практическая работа №3 "Составление электрохимического ряда напряжений металлов"
10.2.3.4 использовать таблицу стандартных электродных потенциалов для прогнозирования возможности протекания химических реакций в водных растворах;
10.2.3.5 понимать гальванический элемент как устройство для преобразования энергии химической реакции в электрическую;
10.2.3.6 объяснять принцип работы гальванических элементов;
10.2.3.7 описывать процессы зарядки и разрядки аккумуляторов
Электролиз
10.2.3.8 описывать сущность процесса электролиза;
10.2.3.9 применять эмпирические правила для прогнозирования продуктов электролиза на электродах.
10.3B Аналити-ческие методы
Аналитические методы в современных исследованиях
10.1.4.15 называть области применения инструментальных методов анализа
Хроматография.
Лабораторный опыт №4 "Бумажная хроматография"
10.1.4.16 описывать принцип разделения веществ методом бумажной хроматографии и рассчитывать коэффициент удерживания для выделяемого компонента
10.3C Элементы 17 группы
Закономерности изменения свойств галогенов
10.2.1.5 объяснять закономерности изменения физических и химических свойств галогенов в группе
Окислительно-восстановительные свойства галогенов
10.2.1.6 составлять уравнения окислительно-восстановительных реакций галогенов
Определение галогенид - ионов в водном растворе. Лабораторный опыт №5 "Изучение свойств галогенов и определение галогенид - ионов в водном растворе"
10.2.1.7 планировать и проводить работу по экспериментальному распознаванию галогенид ионов
Применение галогенов и их соединений
10.2.1.8 объяснять использование хлора для обеззараживания воды и оценивать преимущества и недостатки данного процесса;
10.2.1.9 определять физиологическую роль галогенов и их соединений
10.3D Элементы 2 (II) группы
Физические свойства элементов 2 (II) группы
10.2.1.10 объяснять закономерности изменения физических свойств элементов 2 (II) группы
Химические свойства элементов 2 (II) группы.
Лабораторный опыт №6 "Изучение свойств элементов 2 (II) группы и их соединений"

10.3.3.8 Габер процесі мысалында химиялық өнеркәсіптегі өнімнің шығымын арттыруда химиялық тепе-теңдіктің ығысу ролін және күкірт оксиді мен азот оксидінің тотығу процесін түсіндіру
3-тоқсан
10.3 A Тотығу-тотықсыздану реакциялары
Тотығу-тотықсыздану процесі
10.2.3.1 электрондық-иондық баланс әдісімен тотығу-тотықсыздану реакциясы теңдеулерін құрастыру;
10.2.3.2 жартылай иондық реакция әдісімен тотығу-тотықсыздану реакция теңдеулерін құрастыру
Электрохимиялық потенциалдар қатары
10.2.3.3 "стандартты электродтық потенциал" ұғымын сипаттау
Гальваникалық элементтер. Практикалық жұмыс №3 "Металдардың электрохимиялық кернеу қатарын құрастыру"
10.2.3.4 сулы ерітіндідегі химиялық реакциялардың жүру мүмкіндігін болжау үшін стандартты электродтық потенциалдар кестесін қолдану;
10.2.3.5 гальваникалық элементті химиялық реакция энергиясын электр энергиясына айналдыратын құрылғы есебінде түсіну;
10.2.3.6 гальваникалық элементтің жұмыс принципін түсіндіру;
10.2.3.7 аккумуляторларды зарядтау және разрядтау процесін сипаттау
Электролиз
10.2.3.8 электролиз процесінің мәнін сипаттау;
10.2.3.9 электродтардағы электролиз өнімдерін болжау үшін эмпирикалық ережелерді қолдану
10.3 B Аналитикалық әдістер
Заманауи зерттеулердегі аналитикалық әдістер
10.1.4.15 инструменталды талдау әдістердің қолданылу аймақтарын атау
Хроматография.
№4 зертханалық тәжірибе "Қағаз хроматографиясы"
10.1.4.16 қағаз хроматографиясы әдісімен заттарды бөлу принципін сипаттау және бөлінетін компоненттің сіңіру коэффициентін есептеу
10.3C 17-топ элементтері
Галогендер қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары
10.2.1.5 топ бойынша галогендердің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру
Галогендердің тотығу-тотықсыздану қасиетттері
10.2.1.6 галогендердің тотығу-тотықсыздану реакция теңдеулерін құрастыру
Сулы ерітіндідегі галогенид иондарын анықтау. №5 зертханалық тәжірибе "Галогендер қасиеттерін зерттеу және сулы ерітіндідегі галогенид иондарын анықтау"
10.2.1.7 галогенид-иондарды тәжірибе жүзінде анықтауды жоспарлау және анықтау
Галогендер және олардың қосылыстарының қолданылуы
10.2.1.8 хлордың суды залалсыздандыруда қолдануын түсіндіру және осы процестің артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау;
10.2.1.9 галогендер және олардың қосылыстарының физиологиялық ролін анықтау
10.3D Элементы 2 (II) группы
2 (ІІ)-топ элементтерінің физикалық қасиеттері
10.2.1.10 2 (ІІ) топ элементтерінің физикалық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіре алу
2 (ІІ) -топ элементтерінің химиялық қасиетттері. №6 зертханалық тәжірибе "2 (ІІ) - топ элементтері және оның қосылыстары қасиеттерін зерделеу"

10.2.1.11 объяснять закономерности изменения химических свойств элементов 2 (II) группы;
10.2.1.12 называть области применения важнейших соединений щелочноземельных металлов
Практическая работа №4 "Решение экспериментальных задач"
10.2.1.13 планировать и проводить эксперимент по качественному определению катионов металлов 2 (II) группы
Природные карбонаты
10.2.1.14 составлять схему круговорота карбонатов в природе и называть области их применения
10.3 E Введение в органическую химию
Состав и структура органических веществ.
10.4.2.1 - понимать органическую химию, как химию углеводородов и их производных;
10.4.2.2 различать эмпирическую, молекулярную, структурную и пространственную формулы углеводородов;
10.2.2.3 выводить простейшие и молекулярные формулы органических веществ по массовым долям элементов и относительной плотности их паров
Гомологические ряды.
Номенклатура IUPAC алифатических соединений.
Лабораторный опыт №7 "Составление моделей молекул органических веществ"
10.4.2.4 объяснять формирование гомологических рядов и сходство свойств их гомологов;
10.4.2.5 составлять структурные формулы соединений и называть их по номенклатуре IUPAC
Виды изомерии
10.4.2.6 называть виды изомерии и составлять формулы изомеров: структурных, положения связи, функциональных групп и межклассовых;
Алканы. Продукты сгорания алканов.
Решение задач на тему:
"Определение молекулярной формулы вещества по продуктам сгорания и гомологическим рядам"
10.4.2.7 исследовать процесс горения различных алканов и объяснять их применение в качестве топлива;
10.4.2.8 оценивать продукты сгорания алканов и экологические последствия для окружающей среды;
10.4.2.9 определять молекулярную формулу вещества по данным продуктам сгорания и гомологическим рядам.
Свободно-радикальный механизм реакции замещения алканов. Галогенирование
10.4.2.10 объяснять свободно-радикальный механизм реакции замещения на примере галогенирования алканов;
10.4.2.11 составлять уравнения реакций галогенирования алканов.
Циклоалканы
10.4.2.12 знать гомологический ряд, строение, химические и физических свойства циклоалканов.
4 четверть
10.4А Непредельные углеводороды
Состав, структура и реакционная способность алкенов. Лабораторная работа №8 "Качественные реакции на ненасыщенность связи"
10.4.2.13 объяснять термин "ненасыщенность" и влияние ненасыщенности на свойства соединения;
10.4.2.14 экспериментально доказывать ненасыщенность связей в алкенах.
Стереоизомерия (цис-транс или E-Z)

10.2.1.11 2 (ІІ) топ элементтерінің химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіре алу;
10.2.1.12 сілтілік-жер металдардың маңызды қосылыстарының қолданылу аясын атау
Практикалық жұмыс №4 "Эксперименттік есептер шығару"
10.2.1.13 2 (ІІ) топ металдарын сапалық анықтауды жоспарлау және оны тәжірибе жүзінде жасау
Табиғи карбонаттар
10.2.1.14 табиғаттағы карбонаттар айналымының схемасын құру және олардың қолданылу аймағын атау
10.3 E Органикалық химияға кіріспе
Органикалық заттардың құрамы мен құрылысы
10.4.2.1 органикалық химия - бұл көмірсутектер және олардың туындыларының химиясы деп түсіну;
10.4.2.2 көмірсутектердің эмпирикалық, молекулалық, құрылымдық және кеңістіктік формулаларын ажырату;
10.2.2.3 элементтердің белгілі массалық үлестері және олардың буларының салыстырмалы тығыздығы бойынша органикалық заттардың қарапайым және молекулалық формуласын табу
Гомологтық қатар.
Алифатты қосылыстардың Теориялық және қолданбалы химияның халықаралық одағы номенклатурасы.
№7 зертханалық тәжірибе "Гомологтық қатардағы органикалық заттар молекулаларының модельдерін құрастыру"
10.4.2.4 гомологтік қатардың қалыптасуын және оның өкілдері қасиеттерінің ұқсастығын түсіндіру;
10.4.2.5 қосылыстардың құрылымдық формуласын құру және оларды Теориялық және қолданбалы химияның халықаралық одағы номенклатурасы бойынша атау
Изомерия түрлері.
10.4.2.6 изомерия түрлерін атау және изомерлер формулаларын құрастыру: құрылымдық, байланыстың орны бойынша, функционалдық топтар және классаралық изомерлер
Алкандар. Алкандардың жану өнімдері.
"Жану өнімдері және гомологтық қатарлар бойынша заттардың формулаларын анықтау" тақырыбына есептер шығару
10.4.2.7 әр түрлі алкандардың жану процесін зерттеу және олардың отын ретінде қолдануын түсіндіру;
10.4.2.8 алкандардың жану өнімдерін және қоршаған ортаға экологиялық салдарын бағалау;
10.4.2.9 берілген жану өнімдері бойынша заттың молекулалық формуласын анықтау
Алкандардың бос-радикалды орынбасу реакциясы механизмі.
Галогендеу
10.4.2.10 - алкандардың галогендену реакциясы мысалында орынбасу реакциясының бос радикалды механизмін түсіндіру;
10.4.2.11- алкандардың галогендеу реакция теңдеулерін құру
Циклоалкандар
10.4.2.12 циклоалкандардың гомологтық қатарын, құрылысын, физикалық, химиялық қасиеттерін білу
4-тоқсан
10.4А Қанықпаған көмірсутектер
Құрамы, құрылымы және реакцияға түсу қабілеті.
№8 зертханалық тәжірибе "Байланыстың қанықпағандығына сапалық реакция"
10.4.2.13 "қанықпағандық" терминін және оның қосылыстың қасиеттеріне әсерін түсіндіру;
10.4.2.14 алкендердің қанықпағандығын тәжірибе жүзінде дәлелдеу
Стереоизомерия (цис-транс немесе E-Z).

10.4.2.15 различать молекулы цис и транс-изомеров и понимать это как разновидность стереоизомерии.
Реакции присоединения алкенов
10.4.2.16 различать электрофильные и нуклеофильные частицы;
10.4.2.17 объяснять механизм электрофильного присоединения для алкенов;
10.4.2.18 прогнозировать продукты реакций присоединения к асимметричным алкенам;
10.4.2.19 составлять уравнения реакций присоединения: галогенирования, гидратации и гидрогалогенирования
Полимеризация
10.4.2.20 объяснять сущность реакций полимеризации;
10.4.2.21 экспериментально доказывать относительную инертность пластиков по отношению к химическим реагентам;
10.4.2.22 составлять схему процесса производства полиэтилена;
10.4.2.23 называть области применения полиалкенов и оценивать значимость продуктов их переработки
Алкадиены
10.4.2.24 объяснить свойства алкадиенов на основе их строения
10.4.2.25 изучать нахождениев природе, получение каучука и резины
Алкины
10.4.2.26 составлять структурные формулы алкинов, изучить химические свойства и способы получения алкинов
Нефть, состав, методы переработки и нефтепродукты
Природный газ и уголь: основные продукты, их переработки.
10.4.2.27 объяснять процесс фракционирования нефти и области применения фракций;
10.4.2.28 объяснять процессы каталитического и термического крекингов;
10.4.2.29 знать состав и получение из природного и попутного газов, угля важнейших продуктов
10.4 B Галогеноалканы
Получение галогеноалканов
10.4.2.36 объяснять радикальный механизм реакций получения галогеноалканов;
10.4.2.37 выявлять проблемы окружающей среды, связанные с влиянием галогеноалканов
Реакции нуклеофильного замещения галогеналканов
10.4.2.38 составлять уравнения реакций галогеноалканов с нуклеофильными реагентами;
10.4.2.39 объяснять механизм реакций нуклеофильного замещения галогеноалканов
Реакции элиминирования галогеналканов
10.4.2.40 объяснять механизм реакции элиминирования
10.4C Спирты одноатомные, многоатомные
Классификация и химические свойства спиртов.
Лабораторный опыт № 9 "Растворимость спиртов в воде, горение спиртов, качественные реакции на одноатомные и многоатомные спирты"
10.4.2.30 классифицировать спирты по расположению функциональной группы и по количеству гидроксильных групп;
10.4.2.31 объяснять химические свойства спиртов на основе взаимного влияния атомов;
10.4.2.32 проводить качественные реакции на одноатомные и многоатомные спирты
Промышленное производство этилового спирта
Демонстрация №2 "Получение этилового спирта брожением глюкозы"
10.4.2.33 составлять уравнения реакций получения этанола гидратацией этилена и брожением глюкозы;

10.4.2.15 цис-және транс-изомерлер формулаларының моделін құра білу және оны стереоизомерияның бір түрі ретінде түсіну
Алкендердің қосылу реакциялары
10.4.2.16 электрофильді және нуклеофильді бөлшектерді ажырату;
10.4.2.17 алкендер үшін электрофильді қосылу реакциясы механизмін түсіндіру;
10.4.2.18 асимметриялы алкендерге қосылу реакциясының өнімдерін болжау;
10.4.2.19- қосылу реакциялары теңдеулерін құру: галогендеу, гидратациялау, гидрогалогендеу
Полимеризация.
10.4.2.20 полимерлеу реакциясының физикалық мәнін түсіндіру;
10.4.2.21 химиялық реагенттерге қатысы бойынша пластиктердің салыстырмалы инерттілігін тәжірибе жүзінде дәлелдеу;
10.4.2.22 полиэтилен өндірісі процесінің схемасын құру;
10.4.2.23 полиалкендердің қолдану аймағын атау және олардың өнімдерін қайта өңдеудің маңыздылығын бағалау
Алкадиендер
10.4.2.24 алкадиендердің қасиеттерін олардың құрылысы негізінде түсіндіру;
10.4.2.25 алкиндердің табиғатта таралуын, каучук пен резинаның алынуын зерделеу
Алкиндер
10.4.2.26 алкиндердің құрылымдық формулаларын құрастыру, алкиндердің химиялық қасиеттері мен алыну жолдарын зерделеу
Мұнай, құрамы, алыну жолдары.
Табиғи газдар және көмір: негізгі өнімдер және оны өндіру жолдары
10.4.2. 27 мұнайды фракциялау процесін және фракциялардың қолдану аясын түсіндіру;
10.4.2.28 термиялық және катализдік крекинг процесін түсіндіру;
10.4.2.29 мұнайға серік газдардан маңызды өнімдер алу жолдарын білу
10.4 B Галоген-алкандар
Галогеналкандарды алу
10.4.2.36 галогеналкандарды алу реакциясының радикалды механизімін түсіндіру;
10.4.2.37 галогеналкандардың әсеріне байланысты қоршаған ортада туындаған мәселелерді айқындау
Галогендердің нуклеофильді орынбасу реакциялары
10.4.2.38 нуклеофильді реагенттермен галогеналкандардың реакция теңдеулерін құрастыру;
10.4.2.39 нуклеофильді орынбасу реакциясының механизмін түсіндіру
Галогендердің элиминирлеу реакциялары
10.4.2.40 элиминирлеу реакциясының механизмін түсіндіру
10.4 C Спирттер
Спирттердің жіктелуі және химиялық қасиетттері.
№9 зертханалық тәжірибе "Біріншілік, екіншілік, үшіншілік спирттерге клий дихроматы әсерін зерттеу".
10.4.2.30 спирттерді функционалдық топтардың орналасуы және гидроксил тобының саны бойынша жіктеу;
10.4.2.31 молекуладағы атомдардың өзара әсері негізінде спирттердің химиялық қасиеттерін түсіндіру;
10.4.2.32 біратомды және көпатомды спиртттерге сапалық реакция жүргізу
Этил спиртін өнеркәсіптік өндіру Көрсетілім №2 "Глюкозаны ашыту арқылы этил спиртін алу"
10.4.2.33 этанолды этиленді гидратациялау және глюкозаны ашыту арқылы алу реакциясының теңдеулерін құрастыру;

10.4.2.34 оценивать преимущества и недостатки способов получения этанола;
10.4.2.35 изучать токсичные действия спиртов на организм человека
Фенол, его состав и свойства.
10.4.2.41 Знать состав и свойства фенола, практическое применение фенола для получение пластмасс..
2) 11класс
Раздел долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
11.1 А Соединения ароматического ряда
Строение молекулы бензола.
Лабораторный опыт №1 "Составление моделей молекул бензола"
11.4.2.12 объяснять структуру молекулы бензола
Получение бензола и его гомологов
11.4.2.13 составлять реакции получения бензола и его гомологов
Химические свойства бензола и его гомологов.
11.4.2.14 объяснять энергию образования связи в молекуле бензола с позиции делокализации электронов;
11.4.2.15 составлять реакции присоединения характерные для бензола и его гомологов;
11.4.2.16 объяснять механизм реакций нитрования и галогенирования бензола;
11.4.2.17 объяснять важность реакций бензола для синтеза органических соединений;
11.4.2.18 объяснять взаимное влияние атомов в молекуле толуола
11.1В Карбонильные соединения
Строение и номенклатура карбонильных соединений
11.4.2.1 знать строение функциональных групп альдегидов и кетонов; карбоновых кислот
11.4.2.2 составлять структурные формулы альдегидов и кетонов, карбоновых кислот называть их по IUPAC
Получение альдегидов и кетонов,
11.4.2.3 объяснять различные способы получения альдегидов и кетонов
Реакции окисления, нуклеофильного присоединения альдегидов и кетонов.
11.4.2.4 экспериментально распознавать альдегиды и кетоны;
11.4.2.5 составлять уравнения реакций окисления и восстановления альдегидов и кетонов;
11.4.2.6 приводить примеры реакций нуклеофильного замещения альдегидов и кетонов
Свойства карбоновых кислот.
Лабораторная работа №2 "Изучение свойств уксусной кислоты"
11.4.2.7 объяснять физические свойства и способы получения карбоновых кислот;
11.4.2.8 составлять уравнения реакций, характеризующих химические свойства карбоновых кислот
Реакция этерификации. Сложные эфиры и мыла. Лабораторный опыт №3 "Получение и свойства сложных эфиров"
11.4.2.9 описывать механизм реакции этерификации;
11.4.2.10 называть области применения карбоновых кислот, сложных эфиров, мыла, синтетических моющих средств
Жиры. Строение и свойства жиров.

10.4.2.34 этанолды алу әдістерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау;
10.4.2.35 спирттердің адам ағзасына уытты әсерін зерттеу
Фенол, оның құрамы мен қасиеттері
10.4.2.41 фенолдың құрамы мен қасиеттерін білу, пластмасса өндіруде фенолдың қолданылуы
2) 11-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Тақырып/Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 тоқсан
11.1 A Ароматты қосылыстар қатары
Бензол молекуласының құрылысы.
№1 зертханалық тәжірибе "Бензол және толуол молекуласының моделін құрастыру"
11.4.2.12 бензол молекуласының құрылымын түсіндіру
Бензол және оның гомологтарын алу
11.4.2.13 бензол және оның гомологтарын алу реакцияларын құрастыру
Бензол және оның гомологтарының химиялық қасиеттері.
11.4.2.14 электрондардың делокализациясы тұрғысынан бензол молекуласындағы байланыстардың түзілу және үзілу энергиясын түсіндіру;
11.4.2.15 бензол және оның гомологтарына тән қосылу реакцияларының теңдеулерін құрастыру;
11.4.2.16 бензолды нитрлеу және галогендеу реакциясының механизмін түсіндіру;
11.4.2.17 органикалық қосылыстар синтезі үшін бензол реакциясының маңыздылығын түсіндіру;
11.4.2.18 толуол молекуласындағы атомдардың өзара әсерлесуін түсіндіру
11.1 B Карбонилді қосы-лыстар
Карбонильді қосылыстардың құрылысы және номенклатурасы
11.4.2.1 альдегидтер және кетондардың; карбонды қышқылдар функциональды топтарының құрылысын білу;
11.4.2.2 альдегидтер және кетондардың, карбонды қышқылдардың құрылымдық формулаларын құрастыру және оларды Теориялық және қолданбалы химияның халықаралық одағы бойынша атау
Альдегидтер және кетондардың алынуы
11.4.2.3 альдегидтер және кетондарды алудың түрлі әдістерін түсіндіру
Альдегидтер және кетондардың тотығу, нуклеофильді қосылу реакциялары.
11.4.2.4 альдегидтер және кетондарды тәжірибе жүзінде анықтау;
11.4.2.5 альдегидтер және кетондардың тотығу және тотықсыздану өнімдерінің реакция теңдеулерін құрастыру;
11.4.2.6 альдегидтер және кетондардың нуклеофильді қосылу реакциясына мысалдар келтіру
Карбон қышқылдарының қасиеттері.
№2 зертханалық тәжірибе "Карбон қышқылының алынуы және қасиеттері"
11.4.2.7 карбон қышқылдарының физикалық қасиеттерін және алыну жолдарын түсіндіру;
11.4.2.8 карбон қышқылдарының химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
Этерификация реакциясы.
Күрделі эфирлер және сабын.
№3 зертханалық тәжірибе "Күрделі эфирлердің алынуы және қасиеттері"
11.4.2.9 этерификация реакциясының механизмін сипаттау;
11.4.2.10 карбон қышқылдары, күрделі эфирлер, сабын, синтетикалық жуғыш заттар және биодизельді отындардың қолданылу аймағын атау
Майлар. Майлардың құрылысы мен қасиеттері

11.4.2.11 Знать состав, строение и свойства жиров, практическое применение жиров.
2 четверть
11.2А Амины и аминокислоты
Классификация и номенклатура аминов.
Лабораторный опыт №4 "Составление моделей молекул аммиака и аминов"
11.5.1.1 знать классификацию и номенклатуру аминов;
11.5.1.2 сравнивать структуры аммиака и аминов
Физические, химические свойства и получение аминов.
11.5.1.3 объяснять физические свойства аминов;
11.5.1.4 сравнивать основные свойства аммиака, аминов и анилина;
11.5.1.5 описывать механизм образования аминов реакцией нуклеофильного замещения галогеноалканов и восстановлением нитрилов;
11.5.1.6 составлять уравнение реакции получения анилина восстановлением нитросоединений
Состав, строение, биологическая роль аминокислот.
Лабораторный опыт №5 "Составление молекул аминокислот и определение ассиметричного атома углерода"
11.5.1.7 знать тривиальные и систематические названия аминокислот;
11.5.1.8 описывать состав и строение молекул аминокислот;
11.5.1.9 объяснять биологическую роль заменимых и незаменимых аминокислот
Физические и химические свойства аминокислот.
Лабораторный опыт №6 "Свойства аминокислот"
11.5.1.10 объяснять способность аминокислот образовывать биполярные ионы;
11.5.1.11 - экспериментально доказывать амфотерность аминокислот
Пептидная связь.
Образование белков
11.5.1.12 объяснять образование пептидных связей при получении белков из a – аминокислот;
11.5.1.13 составлять уравнение реакции гидролиза белков
11.2В Химия живого
Классификация углеводов и их строение
11.5.1.14 составлять линейные и циклические формы молекул глюкозы, фруктозы, рибозы, дезоксирибозы, сахарозы, крахмала и целлюлозы
Строение, свойства и применение углеводов.
Лабораторный опыт №7
"Химические свойства глюкозы как альдегидоспирта. Качественная реакция на крахмал".
11.5.1.15 экспериментально определять наличие функциональных групп в глюкозе;
11.5.1.16 составлять уравнения реакций спиртового, молочнокислого, маслянокислого брожения глюкозы;
11.5.1.17 проводить качественную реакцию на крахмал;
11.5.1.18 называть продукты гидролиза сахарозы, крахмала и целлюлозы;
11.5.1.19 сравнивать строение и свойства крахмала и целлюлозы
Белки. Структуры белковых молекул
11.5.1.20 описывать функции белков для жизни;
11.5.1.21 различать первичную, вторичную и третичную структуры белка;
11.5.1.22 называть факторы, определяющие формы различных структур белка;
11.5.1.23 описывать зависимость свойств белка от качественного и количественного аминокислотного состава
Определение структуры полипептидов. Практическая работа №1 "Денатурация и цветные реакции белков"

11.4.2.11 Майлардың құрамы мен құрылысын білу
2-тоқсан
11.2 A Аминдер және амин-қышқылдар
Аминдердің жіктелуі және номенклатурасы.
№4 зертханалық тәжірибе "Аммиак және аминдер молекуласының модельдерін құрастыру"
11.5.1.1 аминдердің жіктелуін және номенклатурасын атау;
11.5.1.2 аммиак және аминдер құрылымын салыстыру
Аминдердің физикалық, химиялық қасиеттері және алынуы.
11.5.1.3 аминдердің физикалық қасиеттерін түсіндіру;
11.5.1.4 аммиак, аминдер және анилиннің негіздік қасиеттерін салыстыру;
11.5.1.5 нитрилдерді тотықсыздандыру арқылы және галогеналкандардан нуклеофильді орынбасу реакциялары арқылы аминдердің түзілу механизмін сипаттау;
11.5.1.6 нитроқосылыстарды тотықсыздандырып анилин алу реакциясы теңдеуін құрастыру
Аминқышқылдар: құрамы, құрылысы, биологиялық ролі
№5 зертханалық тәжірибе "Аминқышқылы молекуласының модельдерін құрастыру және ассиметриялы көміртегі атомдарын анықтау"
11.5.1.7 аминқышқылдардың жүйелі және тривиальді аталуын атау;
11.5.1.8 аминқышқылдардың құрамын, құрылысын сипаттау;
11.5.1.9 алмастырылатын және алмастырылмайтын аминқышқылдардың биологиялық ролін түсіндіру
Аминқышқылдар қасиеттері.
№6 зертханалық тәжірибе "Аминқышқылдар қасиеттері"
11.5.1.10 аминқышқылдардың биполярлы иондар түзу қабілетін түсіндіру;
11.5.1.11 аминқышқылдардың екідайлылығын тәжірибе жүзінде дәлелдеу
Пептидтік байланыс. Ақуыздың түзілуі
11.5.1.12 a-аминқышқылдардан ақуыздар алу кезінде пептидтік байланыстардың түзілуін түсіндіру;
11.5.1.13 ақуыздар гидролизнің реакция теңдеуін құрастыру
11.2B Тірі ағза химиясы
Көмірсулар: глюкоза, фруктоза, рибоза, дезоксирибоза, сахароза, крахмал және целлюлоза
11.5.1.14 глюкоза, фруктоза, рибоза, дезоксирибоза, сахароза, крахмал және целлюлозаның молекулаларының сызықты және циклді формасын құрастыру
Құрылысы, қасиеттері және қолданылуы.
№7 зертханалық тәжірибе "Альдегидоспирт ретінде глюкозаның химиялық қасиеттері. Крахмалға сапалық реакция"
11.5.1.15 глюкозаның функционалдық топтарын тәжірибе жүзінде анықтау;
11.5.1.16 глюкозаның спирттік, сүт қышқылды, май қышқылды ашу реакцияларының теңдеулерін құрастыру;
11.5.1.17 крахмалға сапалық реакция жүргізу;
11.5.1.18 сахароза, крахмал, целлюлозаның гидролиз өнімдерін атау;
11.5.1.19 крахмал және целлюлозаның құрылысын, қасиеттерін салыстыру
Ақуыздар.
Ақуыз молекулаларының құрылымы
11.5.1.20 өмір үшін ақуыздардың ролін сипаттау;
11.5.1.21 ақуыздың бірінші, екінші, үшінші реттік құрылымдарын ажырату;
11.5.1.22 ақуыздың әр түрлі құрылымдарының пішінін анықтайтын факторларды атау;
11.5.1.23 ақуыз қасиеттерінің аминқышқылдардың сапалық және сандық құрамына тәуелділігін сипаттау
Полипептидтер құрылымын анықтау.
Практикалық жұмыс №1 "Денатурация және ақуыздардың түсті реакциялары"

11.5.1.24 определять состав полипептида по данным реакции гидролиза;
11.5.1.25 экспериментально проводить качественные реакции на белки;
11.5.1.26 экспериментально проводить реакции денатурации белка
Роль и применение ферментов
11.5.1.27 объяснять процесс ферментативного катализа и действия ферментов с точки зрения модели "замка и ключа";
11.5.1.28 объяснять конкурентное ингибирование
Структура ДНК и РНК. Лабораторный опыт №8 "Изготовление модели ДНК"
11.5.1.29 описывать модель структуры ДНК и РНК
11.5.1.30 объяснять систему кодирования первичной структуры белка в молекуле ДНК
ATФ и энергия
11.5.1.31 составлять структуру и схему гидролиза АТФ
Биологически значимые элементы
11.5.1.32 оценивать роль биологически значимых металлов: железа, магния, кальция, калия, натрия
Загрязнение окружающей среды тяжелыми металлами
11.5.1.33 перечислять источники загрязнения окружающей среды тяжелыми металлами
Влияние тяжелых металлов на белки
11.5.1.34 объяснять токсичное воздействие тяжелых металлов на живые организмы
11.2С Синтетические полимеры
Высокомолекулярные соединения
11.4.2.19 различать понятия "мономер", "элементарное звено", "олигомер", "полимер", "степень полимеризации"
Реакции полимеризации.
Лабораторный опыт №9 "Полимеры и их свойства";
11.4.2.20 составлять уравнение реакции полимеризации и изучить свойство полимеров
Реакции поликонденсации. Полиамиды и полиэфиры
11.4.2.21 составлять уравнение реакции поликонденсации;
11.4.2.22 понимать, что полимеры, полученные поликонденсацией, подвергаются гидролизу и являются биологически разлагаемыми
Применение и воздействие пластиков на окружающую среду.
Практическая работа №2 "Распознавание пластмасс и волокон"
11.4.2.23 называть свойства и области применения полимеров: полиэтилена, полипропилена, полистирола, тефлона, поливинилхлорида, полиметилметакрилата, полиэфира, фенолформальдегидных смол, а также пластмасс на их основе;
11.4.2.24 экспериментально распознавать пластмассы и волокна;
11.4.2.25 анализировать влияние способов получения и применения пластиков на окружающую среду;
11.4.2.26 описывать процесс утилизации полимеров
3 четверть
11.3A Органический синтез
Основные функциональные группы в органических соединениях
11.4.2.42 распознавать функциональные группы веществ с помощью качественных реакций;
11.4.2.43 определять соединения с помощью химических и физических испытаний;
11.4.2.44 решать экспериментальные задачи на распознавание веществ по их физическим и химическим свойствам
Генетическая связь органических веществ.
Практическая работа №3 "Решение экспериментальных задач"

11.5.1.24 гидролиз реакциясы бойынша берілген деректер негізінде полипептидтің құрамын анықтау;
11.5.1.25 ақуызға сапалық реакцияларды тәжірибе жүзінде жасау;
11.5.1.26 ақуыздардың денатурациясы реакциясын тәжірибе жүзінде жасау
Ферменттер ролі және қолданылуы
11.5.1.27 "құлып және кілт" моделі тұрғысынан ферменттердің әрекетін және ферментативті катализ процесін түсіндіру;
11.5.1.28 ингибирлі бәсекелестікті түсіндіру
дезоксирибонуклеин қышқылының құрылымы.
№8 зертханалық тәжірибе "дезоксирибонуклеин қышқылының моделін жасау"
11.5.1.29 дезоксирибонуклеин және рибонуклеин қышқылының құрылымы моделін сипаттау;
11.5.1.30 дезоксирибонуклеин қышқылының молекуласындағы ақуыздың біріншілік құрылымын кодтау жүйесін түсіндіру
Аденозинтрифосфат және энергия
11.5.1.31 аденозинтрифосфат гидролизі құрылымын және сызбасын құрастыру
Биологиялық маңызды металдар
11.5.1.32 биологиялық маңызды металдар: темір, магний, кальций, калий, натрийдің рөлін бағалау
Қоршаған ортаның ауыр металдармен ластануы
11.5.1.33 қоршаған ортаның ауыр металдармен ластану көздерін атау
Ауыр металдардың ақуызға әсері.
11.5.1.34 ауыр металдардың тірі ағзаға уытты әсерін түсіндіру
11.2C Синтетикалық полимерлер
Жоғары молекулалы қосылыстар химиясының негізгі ұғымдары
11.4.2.19 "мономер", "құрылымдық" "буын", "олигомер", "полимер", "полимерлену дәрежесі" негізгі ұғымдарын білу
Полимерлену реакциясы
№9 зертханалық тәжірибе
"Полимерлену реакциясы"
11.4.2.20 полимерлену реакциясы теңдеулерін құрастыру
Поликонденсация реакциялары: полиамидтер мен полиэфирлер
11.4.2.21 поликонденсация реакциясы теңдеулерін құру;
11.4.2.22 поликонденсация реакциясы негізінде алынатын полимерлер гидролизденіп, биологиялық ыдырай алатынын түсіну
Пластиктердің қолданылуы және қоршаған ортаға әсері.
Практикалық жұмыс №2 "Пластмассаларды және талшықтарды тану"
11.4.2.23 полиэтилен, полипропилен, полистирол, тефлон, поливинилхлорид, полиметилметакрилат, полиэфир, фенолформальдегид шайыры және олардың негізінде алынған пластмассалардың қасиеттерін, қолдану аймағын атау;
11.4.2.24 пластмасса және талшықтарды тәжірибе жүзінде анықтау;
11.4.2.25 қоршаған ортаға пластиктер өндірісінің және қолданысының әсерін талдау;
11.4.2.26 полимерлерді утилизациялау процесін сипаттау
3 тоқсан
11.3A Органикалық синтез
Органикалық қосылыстардағы негізгі функционалдық топтар.
11.4.2.42 сапалық реакциялар көмегімен функционалды топтарды анықтау;
11.4.2.43 физикалық және химиялық сынақ көмегімен қосылыстарды анықтау;
11.4.2.44 физикалық және химиялық қасиеттері бойынша заттарды анықтауға арналған есептер шығару
Органикалық заттардың генетикалық байланысы. Практикалық жұмыс №3 "Экспериментальды есептер шығару"

11.4.2.45 описывать генетическую связь основных классов органических соединений;
11.4.2.46 проводить простейший органический синтез и оценивать выход продукта;
11.4.2.47 составлять и решать задачи на цепочки превращений на основе генетической связи органических веществ
11.3 B Элементы 14 (IV)-группы
Изменение свойств элементов 14 (IV) группы
11.2.1.1 объяснять закономерности изменения физических и химических свойств элементов 14 (IV) группы
Химические свойства элементов 14 (IV) группы и их соединений.
Лабораторный опыт №10 "Химические свойства свинца, олова и их соединений"
11.2.1.2 составлять уравнения реакций, характеризующих химические свойства элементов 14 (IV) группы и их соединений;
11.2.2.1 решать задачи по уравнениям параллельно протекающих реакций
Свойства оксидов элементов 14 (IV) группы
11.2.1.3 объяснять свойства оксидов элементов 14 (IV) группы со степенью окисления (+2) и (+4);
11.2.1.4 прогнозировать относительную стабильность соединений элементов 14 (IV) группы со степенями окисления (+2) и (+4) в водных растворах
Формы нахождения в природе и способы получения простых веществ
11.2.1.5 описывать способы получения простых веществ и химических соединений элементов 14 (IV) группы;
11.2.1.6 анализировать информацию о распространении и применении элементов 14 (IV) группы и их соединений
11.3C Азот и сера
Особенности строения и свойства молекулы азота
11.2.1.7 объяснять низкую химическую активность молекулы азота
Аммиак и соли аммония.
Лабораторный опыт №11 "Качественная реакция на ионы аммония,сульфат"
11.2.1.8 объяснять механизм образования связей в ионе аммония;
11.2.1.9 составлять уравнения реакций, характеризующих химические свойства газообразного аммиака и его водного раствора
Промышленное получение аммиака
11.2.1.10 объяснять научные принципы промышленного синтеза аммиака (процесс Габера) и окисления оксида серы и азота
Промышленное производство азотных удобрений
11.2.1.11 объяснять процесс производства азотных удобрений
Экологическое воздействие оксидов азота и нитратов на окружающую среду.
11.2.1.12 анализировать воздействие оксидов азота на атмосферу, нитратов на почву и водные ресурсы;
11.2.1.13 предлагать пути решения проблемы уменьшения воздействия соединений азота на окружающую среду
Сероводород и сульфиды
11.2.1.14 объяснять восстановительные свойства сероводорода;
11.2.1.15 знать качественную реакцию на сульфидион
Диоксид серы, влияние на окружающую среду и применение.
Демонстрация №1 "Окислительные свойства серной и азотной кислот"

11.4.2.45 органикалық қосылыстардың негізгі кластарының генетикалық байланысын сипаттау;
11.4.2.46 қарапайым органикалық синтезді жүргізе алу және түзілген өнімнің шығымын бағалау;
11.4.2.47 органикалық заттардың генетикалық байланысы негізінде өзгерістер тізбегін құрастыру
11.3B 14-топ элементтері
14 (ІV)топ элементтері қасиеттерінің өзгеруі
11.2.1.1 14 (ІV) топ элементтерінің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру
14(ІV) топ элементтері және олардың қосылыстарының химиялық қасиеттері.
№10 зертханалық тәжірибе "Қорғасын, қалайы және олардың қосылыстарының химиялық қасиеттері"
11.2.1.2 14 (ІV) элементтерінің және олардың қосылыстарының химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
11.2.2.1 параллель жүретін реакциялар теңдеулері бойынша есептер шығару
Әр түрлі тотығу дәрежелерін көрсететін 14 (ІV) -топ элементтері оксидтерінің қасиеттері
11.2.1.3 14 (ІV) топ элементтерінің +2 және +4 тотығу дәрежелі оксидтерінің қасиеттерін түсіндіру;
11.2.1.4 14 (ІV) топ элементтерінің сулы ерітіндідегі +2 және +4 тотығу дәрежелі қосылыстардың салыстырмалы тұрақтылығын болжау
Жай заттардың табиғатта таралу түрлері және алыну әдістері
11.2.1.5 14 (ІV) топ элементтерінің жай заттары және химиялық қосылыстарының алыну әдістерінің реакция теңдеулерін құру;
11.2.1.6 14 (ІV) топ элементтерінің және оның қосылыстарының таралуы және қолданылуы туралы мәліметтерді талдай білу
11.3C Азот және күкірт
Азот молекуласы құрылысының ерекшеліктері мен қасиеттері
11.2.1.7 азот молекуласының химиялық белсенділігінің төменділігін түсіндіру
Аммиак және аммоний тұздары.
№11 зертханалық тәжірибе 1 "Аммоний ионына сапалық реакция"
11.2.1.8 аммоний ионындағы байланыстардың түзілу механизмін ажырату;
11.2.1.9 газ тәрізді аммиактың және оның сулы ерітіндісінің химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
Аммиакты өнеркәсіпте алу
11.2.1.10 аммиакты өнеркәсіпте өндірудің (Габер процесі) ғылыми принциптерін түсіндіру
Азотты тыңайтқыштардың өнеркәсіптік алынуы
11.2.1.11 азот тыңайтқыштары өндірісі үдерісінің химизмін түсіндіру
Азот оксидтері және нитраттарының қоршаған ортаға экологиялық әсері
11.2.1.12 азот оксидтерінің атмосфераға, нитраттардың топыраққа және су ресурстарына әсерін талдау;
11.2.1.13 азот қосылыстарының қоршаған ортаға әсерін азайту мәселелерін шешудің жолдарын ұсыну
Күкірттісутек және сульфидтер
11.2.1.14 күкіртсутектің тотықсыздандырғыш қасиеттерін түсіндіру;
11.2.1.15 сульфид ионын тәжірибе жүзінде анықтау
Күкірт диоксиді және қышқыл жаңбырлар.
Тағам өнеркәсібінде күкірт диоксидін қолдану.
Көрсетілім №1 "Күкірт және азот қышқылдарының тотықтырғыш қасиеттері"

11.2.1.16 называть источники загрязнения атмосферы диоксидом серы и описывать проблему образования кислотных дождей;
11.2.1.17 знать области применения оксида серы (IV) в пищевой промышленности;
11.2.2.2 решать задачи по уравнениям последовательно протекающих реакций
Контактный способ получения серной кислоты
11.2.1.18 объяснять процесс получения серной кислоты контактным способом;
11.2.1.19 объяснять научные принципы промышленного производства серной кислоты;
11.2.1.20 называть области применения серной кислоты;
11.2.2.3 решать задачи на образование и разбавление олеума
11.3D Растворы кислот и оснований
Теории кислот и оснований
11.3.4.1 описать теории Аррениуса, Льюиса и Бренстеда-Лоури и объяснять границы их применимости
Ионное произведение воды. Водородный показатель
11.3.4.2 знать значение ионного произведения воды;
11.3.4.3 понимать водородный показатель как -lg[H+] и преобразовывать рН раствора в концентрацию [H+] и обратно;
11.3.4.4 рассчитывать pH сильной кислоты и сильного основания
Буферные растворы
11.3.4.5 объяснять принцип действия буферных растворов;
11.3.4.6 называть области применения буферных растворов
Кислотно-основное титрование. Практическая работа №4 "Титрование сильного основания сильной кислотой"
11.3.4.7 понимать сущность кислотно - основного титрования;
11.3.4.8 проводить титрование сильного основания сильной кислотой;
11.3.4.9 проводить расчеты по результатам титрования
4 четверть
11.4A Производство металлов
Получение металлов и сплавов
11.2.3.1 анализировать важнейшие способы получения металлов: гидрометаллургия, пирометаллургия, электрометаллургия и оценивать их достоинства и недостатки;
11.2.3.2 знать составы важнейших сплавов, применяемых в науке, технике и в быту: чугуна, стали, латуни, бронзы, мельхиора, дюралюминия;
11.2.3.3 описывать способы получения и свойства чугуна и стали
Применение электролиза в промышленности.
Лабораторный опыт №12 "Гальваническое покрытие металлических предметов"
11.2.3.4 объяснять способы получения металлов электролизом;
11.2.3.5 различать процессы гальваностегии, гальванопластики;
11.2.3.6 изучить принципы использования гальванических покрытий для декоративных целей и защиты от коррозии
Научные принципы химических производств
11.2.3.7 называть общие научные принципы химических производств;
11.2.3.8 обосновывать необходимость вторичной переработки материалов
Проблемы охраны окружающей среды при производстве металлов

11.2.1.16 атмосфераның күкірт диоксидімен ластану көздерін атау және қышқыл жаңбырдың түзілу мәселелерін сипаттау;
11.2.1.17 тағам өнеркәсібінде күкірт диоксиді қолданылу аймағын атау;
11.2.2.2 тізбектеле жүретін реакция теңдеулері бойынша есептер шығару
Күкірт қышқылын алудың контакт әдісі
11.2.1.18 күкірт қышқылын жанасу әдісімен алу процесін түсіндіру;
11.2.1.19 күкірт қышқылын өнеркәсіптік өндірудің ғылыми принциптерін түсіндіре алу;
11.2.1.20 күкірт қышқылының қолданылу аймағын атау;
11.2.2.3 олеумнің түзілуіне және сұйытылуына есептер шығару
11.3D Қышқыл және негіз ерітінділері
Қышқыл-негіздік теория
11.3.4.1 Аррениус, Льюис және Бренстед-Лоури теорияларын және олардың қолдану шектерін сипаттау
Судың иондық көбейтіндісі.
Сутектік көрсеткіш
11.3.4.2 судың иондық көбейтіндісін білу;
11.3.4.3 сутектік көрсеткішті -log[H+] ретінде түсіну және ерітіндінің рНін концентрацияға [Н+] және кері түрлендіру;
11.3.4.4 күшті қышқыл және күшті негіздің pHін есептеу
Буферлі ерітінділер
11.3.4.5 буферлі ерітінділердің әсер ету принципін түсіндіру;
11.3.4.6 буферлі ерітінділердің қолдану аймағын атау
Қышқыл және негіздер күші. Диссоциациялану дәрежесі. Оствальдтың сұйылу заңы
11.3.4.7 әлсіз қышқылдар мен негіздердің сулы ерітіндіде диссоциациялануын түсіндіру;
11.3.4.8 әлсіз қышқылдар мен негіздердің диссоциациялану константасының өрнегін жаза алу және Оствальдтың сұйылту заңының қолданылуына есептер шығару
Қышқылды -негіздік титрлеу.
Практикалық жұмыс №4 "Күшті негізді күшті қышқылмен титрлеу"
11.3.4.9 титрлеу нәтижесі бойынша есептеулер жүргізу
4 тоқсан
11.4A Металдар өндірісі
Металдар және құймаларды алу
11.2.3.1 металдарды алудың маңызды әдістерін талдау: гидрометаллургия, пирометаллургия, электрометаллургия және олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау;
11.2.3.2 ғылымда, техникада және тұрмыста қолданылатын маңызды құймалардың құрамын атау: шойын, болат, жез, қола, мельхиор, дюралюминий;
11.2.3.3 шойын және болатты алу әдістерін және қасиеттерін сипаттау
Электролизді өнеркәсіпте қолдану.
№12 зертханалық тәжірибе "Металл заттарын гальваникалық қаптау"
11.2.3.4 металдарды электролизбен алу әдісін түсіндіру;
11.2.3.5 гальваностегия, гальванопластика процестерін ажырату;
11.2.3.6 коррозиядан қорғау және декоративті мақсаттар үшін гальваникалық жабындарды қолдану принциптерін зерделеу
Химиялық өндірістің ғылыми принциптері
11.2.3.7 химиялық өндірістің жалпы ғылыми принциптерін атау;
11.2.3.8 екіншілік қайта өңдеудің қажеттілігін негіздеу
Металл өндірісі кезіндегі қоршаған ортаны қорғау проблемалары

11.2.3.9 объяснять экологические проблемы металлургической промышленности
11.4B Переходные металлы
Общая характеристика переходных металлов
11.2.1.21 объяснять, какие металлы являются переходными, на основе электронного строения атомов Ti –Сu;
11.2.1.22 знать, что переходные элементы проявляют переменную степень окисления;
11.2.1.23 объяснять физические и химические свойства переходных металлов на основе строения атомов;
11.2.2.4 решать задачи по уравнениям реакций замещения
Комплексные соединения.
Лабораторный опыт №13 "Свойства комплексных ионов переходных металлов"
11.2.1.24 описать строение комплексного соединения;
11.2.1.25 описывать реакции переходных металлов с образованием комплексов, в том числе комплексов меди (+2), комплексов железа (+2, +3) с водой и аммиаком и знать их цвет;
11.2.1.26 описывать химические свойства комплексных соединений переходных металлов
Биологическая роль переходных металлов
11.2.1.27 объяснять, что в составе гемоглобина содержатся комплексы железа (+2) и понимать их роль в транспортировке кислорода;
11.2.1.28 объяснять, как происходит отравление угарным газом, и описать способы оказания первой помощи
11.4C Разработка новых веществ и материалов
Разработка и создание новых материалов
11.4.2.29 описать области наук, занимающихся разработкой и созданием новых материалов
Природные и синтетические соединения с физиологической активностью
11.4.2.30 называть представителей физиологически активных природных и синтетических соединений, таких как аспирин и таксол;
11.4.2.31 объяснять важность молекулярной оболочки и хиральности для физиологической активности соединений
Разработка и синтез лекарственных препаратов
11.4.2.32 описывать процесс получения аспирина как пример синтетического лекарственного препарата;
11.4.2.33 перечислять проблемы производства лекарственных средств
Нанотехнология
11.4.2.34 объяснять физический смысл понятий "наночастица", "нанохимия" и "нанотехнология";
11.4.2.35 описывать методы синтеза и исследования наночастиц;
11.4.2.36 называть области применения наночастиц
Структура наноуглеродных частиц
11.4.2.37 характеризовать особенности наноматериалов;
11.4.2.38 описывать структуру углеродных наночастиц: фуллерена С60, графена, нанотрубок, нанонитей, нановолокон;
11.4.2.39 описывать получение наноматериалов путем выращивания кристаллов и полимеризацией
Разработка новых полимеров
11.4.2.40 объяснять важность разработки новых полимеров и композиционных материалов;
Практическое значение новых материалов
11.4.2.41 оценивать практическое значение новых материалов для развития различных областей деятельности человека

11.2.3.9 металлургия өнеркәсібінің экологиялық проблемаларын түсіндіру
11.4B Ауыспалы металдар
Ауыспалы металдардың жалпы сипаттамасы.
11.2.1.21 Ti –Сu атомдарының электрондық құрылысына сүйене отырып, қандай металдар ауыспалы болатындығын түсіндіру;
11. 2.1.22 ауыспалы элементтер айнымалы тотығу дәрежесін көрсететінін білу;
11.2.1.23 атомдар құрылысы негізінде ауыспалы металдардың физикалық және химиялық қасиеттерін түсіндіру;
11.2.2.4 орынбасу реакциялары теңдеулері бойынша есептер шығару
Кешенді қосылыстар.
№13 зертханалық тәжірибе "Ауыспалы металдар кешенді иондарының қасиеттері"
11.2.2.24 комплексті қосылыстардың құрылысын сипаттау;
11.2.1.25 ауыспалы металдардың кешен түзу реакцияларының оның шінде мыс (+2) кешендерінің, темір (+2, +3) кешендерінің сумен және аммиакпен құрастыру және олардың түсін білу;
11.2.1.26 ауыспалы металдардың кешенді қосылыстарының химиялық қасиеттерін сипаттау
Ауыспалы металдардың биологиялық ролі.
11.2.1.27 гемоглобин құрамында темір (+2) кешенінің болатынын түсіндіру және оттегін тасымалдаудағы оның ролін түсіну;
11.2.1.28 иіс газымен улану қалай жүретіндігін түсіндіру және алғашқы көмек көрсету әдісін сипаттау
11.4 C Жаңа заттарды және материалдарды өндіру
Жаңа материалдар
11.4.2.29 жаңа материалдарды жасаумен және өндірумен айналысатын ғылымдар саласын білу
Физиологиялық белсенді табиғи және синтетикалық қосылыстар
11.4.2.30 аспиринді, таксолды физиологиялық белсендігі жоғары табиғи және синтетикалық қосылыстардың өкілдері ретінде атау;
11.4.2.31 физиологиялық белсенділік үшін хиральділік және молекулалық қабаттың маңыздылығын түсіндіру
Дәрілік препараттарды синтездеу және өндіру
11.4.2.32 синтетикалық дәрілік препарат үлгісі ретінде аспиринді алу процесін сипаттау;
11.4.2.33 - дәрілік заттарды өндіру проблемаларын тізімдеу
Нанотехнология.
11.4.2.34 "нанохимия" және "нанотехнология" ұғымдарының физикалық мәнін түсіндіру;
11.4.2.35 нанобөлшектерді синтездеу және зерттеу әдістерін сипаттау;
11.4.2.36 нанобөлшектердің қолдану аймағын атау
Нанокөміртекті бөлшектердің құрылымы
11.4.2.37 наноматериалдардың ерекшеліктерін сипаттау;
11.4.2.38 көміртекті нанобөлшектер құрылымын сипаттау: фуллерен С60, графен, нанотүтік, наножіп, наноталшықтар;
11.4.2.39 кристалдарды өсіру және полимеризациялау жолымен наноматериалдардың алынуын сипаттау
Полимерлер
11.4.2.40 жаңа полимерлер және композициялық материалдар өндірудің маңыздылығын түсіндіру;
Жаңа материалдардың практикалық мәні
11.4.2.41 адамзаттың әр түрлі бағыттағы ісәрекетін дамыту үшін жаңа материалдардың практикалық маңызын бағалау

11.4 D "Зеленая химия"
12 принципов "Зеленой химии". Загрязнение атмосферы, гидросферы, литосферы
11.4.1.1 называть и объяснять 12 принципов "Зеленой химии";
11.4.1.2 объяснять масштабы загрязнения атмосферы, гидросферы и литосферы
Разрушение озонового слоя Земли
11.4.1.3 изучать причины разрушения озонового слоя
Глобальное потепление.
11.4.1.4 прогнозировать последствия "парникового эффекта";
11.4.1.5 разграничивать проблемы "парникового эффекта" и разрушения озонового слоя;
11.4.1.6 оценивать пути решения глобальных проблем
Приложение 194
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от "27"июля 2017 года № 352
Приложение 412
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Химия" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
2. Цель обучения учебному предмету "Химия" - предоставление обучающимся системы знаний о веществах и их превращениях, законах и теориях, объясняющие зависимость свойств веществ от их состава и строения, предоставление обучающимся возможности для приобретения и понимания химических процессов, законов и их закономерностей для безопасного применения в реальной жизни; для критической оценки информации и принятия решений.
3. Задачи обучения:
1) формирование системы знаний о веществах и закономерностях их взаимодействий друг с другом (факты, понятия, законы, теории);
2) формирование опыта осуществления известных способов деятельности в виде интеллектуальных и экспериментальных умений и навыков;
3) формирование опыта творческой, поисковой деятельности по решению новых проблем, требующих самостоятельного претворения ранее усвоенных знаний и умений в новых ситуациях, формирование новых способов деятельности на основе уже известных;
4) формирование опыта ценностных и критических отношений к объектам или средствам деятельности человека, его проявление в отношении к окружающему миру, что представляет в совокупности вкладом предмета "Химии" в формирование ключевых и предметных компетентностей, способствующих решению жизненных проблем каждого члена общества.

11.4 D "Жасыл химия"
"Жасыл химияның" 12 принципі.
Атмосфера, гидросфера, литосфераның ластануы
11.4.1.1 "Жасыл химияның" 12 принципін атау және оны түсіндіру;
11.4.1.2 атмосфера, гидросфера және литосфераның ластану масштабын түсіндіру
Жердің озон қабатының бұзылуы
11.4.1.3 озон қабатының бұзылу себептерін зерделеу
Ғаламдық жылыну
Мини- жоба: "Қоршаған ортаны қорғау"
11.4.1.4 "парникті эффектінің" әсерін болжау;
11.4.1.5 "парникті эффектінің" және озон қабатының бұзылу мәселелерін ажырату;
11.4.1.6 ғаламдық мәселелерді шешудің жолдарын бағалау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 194-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 412-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарға арналған "Химия" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы №604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Химия" пәнін оқытудың мақсаты - білім алушыларға зат және олардың айналымы, заттар қасиеттерінің олардың құрамы мен құрылысына тәуелділігін түсіндіретін заңдар мен теориялар туралы білім жүйесін ұсыну, білім алушыларға химиялық үдерістердің мағынасын, негізгі заңдар мен заңдылықтарды түсініп, оларды шынайы өмірде қауіпсіз қолдана алуға, ақпаратты сыни бағалауға және шешім қабылдауға мүмкiндiк беру.
3. Негізгі міндеттері:
1) заттар және олардың бір-бірімен әрекеттесу заңдылығы туралы білім жүйесін қалыптастыру ( фактілер, түсініктер, заңдар және теориялар);
2) зияткерлік және экспериментальдық біліктер мен дағдылар түрінде іс-әрекеттердің танымал әдістерін жүзеге асыру тәжірибелерін қалыптастыру;
3) жаңа проблемаларды шешуде жаңа бір жағдайда бұрын меңгерілген білім және білікті өз бетімен жаңғыртуды талап ететін шығармашылық, ізденіс іс-әрекеттер тәжірибесін қалыптастыру, танымал іс-әрекеттер негізінде жаңа әдісін қалыптастыру;
4) қоғамның әрбір мүшесінің өмірлік проблемасын шешуге әсер ететін, "Химия" пәнінің жиынтық үлесі болып табылатын өзекті және пәндік құзіреттіліктің қалыптасуында көрінетін, қоршаған ортаға қарым-қатынасын көрсететін адам әрекетінің объектіге немесе қаражатқа құнды және сындарлы қарым-қатынас тәжірибесін қалыптастыру.

Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Химия"
4. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Химия" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
5. Содержание учебного предмета включает 5 разделов:
1) Частицы вещества;
2) Закономерности протекания химических реакций;
3) Энергетика химических реакций;
4) Химия вокруг нас;
5) Химия и жизнь.
6. Раздел "Частицы вещества" включает следующие подразделы:
1) атомы, ионы и молекулы;
2) состав и строение атома;
3) распределение и движение электронов в атомах;
4) Виды химической связи.
7. Раздел "Закономерности протекания химических реакций" включает следующие подразделы:
1) периодический закон и периодическая система;
2) Закон сохранения массы веществ;
3) стандартные электродные потенциалы.
8. Раздел "Энергетика химических реакций" включает следующие подразделы:
1) экзотермические и эндотермические реакции;
2) скорость химических реакций;
3) химическое равновесие;
4) теории кислот и оснований. Ионные равновесия в растворах электролитов.
9. Раздел "Химия вокруг нас" состоит из следующих подразделов:
1) химия Земли;
2) углерод и его соединения.
10. Раздел "Химия и жизнь" состоит из подраздела "Биохимия".
11. Базовое содержание учебного предмета "Химия" 10-класса:
1) "Строение атома". Современная теория строения атома; состояние и движение электронов в атоме; квантовые числа; принцип Паули, правило Хунда, правило Клечковского; изотопы;
Демонстрации №1: "Модели строения атомов";
Решение задач на тему:"Нахождение химической формулы соединений по массовой доле атомов химических элементов в составе" Понятие о радиоактивных веществах, ядерных реакциях и их роль в энергетическом потенциале Казахстана.

2-тарау. "Химия" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Химия" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;
2) 11-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Оқу мақсаттары мұғалім мен білім алушыларға болашақ қадамдары жөнінде өзара ой бөлісуге, оларды жоспарлау мен бағалауға мүмкіндік беретін бірізділік пен сабақтастықты көрсететін 5 бөлімнен тұрады:
1) заттардың бөлшектері;
2) химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары;
3) химиялық реакциялардың энергетикасы;
4) химия және қоршаған орта;
5) химия және өмір.
6. "Заттардың бөлшектері" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) атомдар, иондар және молекулалар;
2) атом құрамы мен құрылысы;
3) атомда электрондардың қозғалысы мен таралуы;
4) химиялық байланыстардың түрлері.
7."Химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) периодтық заң мен периодтық жүйе;
2) заттар массасының сақталу заңы;
3) стандартты электрондық потенциалдар.
8."Химиялық реакциялардың энергетикасы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) экзотермиялық және эндотермиялық реакциялар;
2) химиялық реакцияның жылдамдығы;
3) химиялық тепе-теңдік;
4) қышқылдар мен негіздер теориясы. Электролиттер ерітінділеріндегі иондық тепе-теңдіктер.
9." Химия және қоршаған орта" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) жер химиясы;
2) көміртек және оның қосылыстары.
10." Химия және өмір" бөлімі "Биохимия" бөлімшесінен тұрады.
11. "Химия" оқу пәнінің 10-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) "Атом құрылысы". Атом құрылысының заманауи теориясы; атомдағы электрон күйі және қозғалысы; Квант саны; Паули принципі; Хунд ережесі; Клечковский ережесі; изотоптар; радиоактивті заттар туралы түсінік; ядролық реакциялар және олардың Қазақстанның энергетикалық потенциалындағы маңызы;
№1көрсетілім: "Атом құрылысы моделі";
Есеп шығару: "құрамындағы химиялық элемент атомының массалық үлесі бойынша қосылыстың химиялық формуласын табу".

2) "Периодический закон и периодическая система химических элементов". Периодический закон и периодическая система в свете учения о строении атома; валентность и валентные возможности атомов; степень окисления атомов; периодичность изменения свойств элементов в главных подгруппах и периодах. Закономерность изменения кислотно-основных свойств соединений в периодах и группах; значение периодического закона для развития науки, технологии и понимания химической картины окружающего мира.
3) "Химическая связь и строение вещества". Единая электронная природа видов химической связи; ковалентная химическая связь; свойства ковалентной химической связи; донорно-акцепторный механизм образования ковалентной связи; гибридизация атомных орбиталей (sp, sp2, sp3 гибридизации) и геометрия молекул; электроотрицательность и полярность связи; ионная химическая связь и ионные кристаллические решетки; металлическая связь и металлические кристаллические решетки; водородная связь; зависимость свойств простых и сложных веществ от типа химической связи и кристаллической решетки;
Демонстрация №2: "Модели кристаллических решеток графита, алмаза, оксида углерода (IV)";
Демонстрация №3: "Модели кристаллических решеток хлорида натрия, меди";
Лабораторный опыт № 1: "Моделирование молекул веществ с различными видами связи. Изучение свойства веществ с разными кристаллическими решетками".
4) "Закономерности химических реакции". Классификация химических реакций; окислительно-восстановительные реакции с участием простых, бинарных и сложных неорганических веществ; электролиз расплавов и растворов солей; рН растворов кислот, щелочей, солей; гидролиз солей; тепловой эффект химической реакции и его значение;
Демонстрация №4 "Видео-демонстрация электролиза промышленных процессов: промышленное производство меди, алюминия, хлора и гидроксида натрия";
Лабораторный опыт №2: "Изучение свойств кислот, гидроксидов, солей. Гидролиз солей";
Лабораторный опыт №3: "Экспериментальное подтверждение качественного состава кислот, оснований и солей, рН растворов";
Демонстрация №5: "Экзо-эндотермические реакции".
5) "Кинетика". Скорость химических реакций; факторы, влияющие на скорость химических реакций; катализаторы и ингибиторы; катализ: гомогенный и гетерогенный; развитие каталитической химии в Казахстане;
Лабораторный опыт №4: "Изучение зависимости скорости химической реакций от различных факторов: температура, концентрация, давление";
Лабораторный опыт №5: "Изучение зависимости скорости химической реакций от различных факторов: гомогенный, гетерогенный катализ".

2) "Периодтық заң және химиялық элементтердің периодтық жүйесі". Периодтық заң және периодтық жүйе атом құрылысы тұрғысынан; атом валенттілігі және валенттілік мүмкіндігі; атомның тотығу дәрежесі; негізгі топшада және периодта элемент қасиеттерінің периодты өзгеруі; Периодта және топта қосылыстардың қышқылды-негіздік қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары; қоршаған ортаның химиялық бейнесін және технология мен ғылымның дамуы үшін периодтық заңның мәнін түсіну.
3) Химиялық байланыс және зат құрылысы; химиялық байланыс түрінің біртұтас электронды табиғаты; ковалентті химиялық байланыс; ковалентті химиялық байланыс қасиеттері; ковалентті байланыстың донорлы- акцепторлы механизммен түзілуі ; атом орбитальдарының гибридтелуі (sp, sp2, sp3) және молекула геометриясы; электртерістілік және байланыс полярлығы; ионды химиялық байланыс және иондық кристалдық тор; металдық байланыс және металдық кристалдық тор; сутектік байланыс; жай және күрделі заттардың қасиеттерінің химиялық байланыс және кристалдық тор типіне тәуелділігі;
№2 көрсетілім: "Графит, алмаз, көміртегі (IV) оксидінің кристалдық тор моделі";
№3 көрсетілім: "Натрий, мыс хлоридтерінің кристалдық тор моделі";
№ 1 зертханалық тәжірибе: " Әр түрлі химиялық байланысты заттардың молекуласын даярлау. Түрлі кристалдық торлы заттардың қасиеттерін оқу".
4) "Химиялық реакциялар заңдылығы". Химиялық реакциялардың жіктелуі; жай, бинарлы және күрделі бейорганикалық заттардың қатысуымен тотығу-тотығу реакциялары; тұз ерітінділерінің және балқымаларының электролизі; қышқыл, сілті және тұз ерітінділерінің рН-і; тұздар гидролизі; химиялық реакциялардың жылу эффектісі және оның маңызы;
№4 көрсетілім: "Өнеркәсіптік үдерістер электролизінің бейне көрсетілімдері: мыс, алюминий, натрий гидроксиді және хлоридінің өнеркәсіптік өндірісі";
№ 2 зертханалық тәжірибе: "Гидроксидтер, қышқыл және тұздар қасиеттерін зерттеу. Тұздар гидролизі";
№ 3 зертханалық тәжірибе: "Ерітінділер рН –ын, тұздар, негіздер және қышқылдардың сапалық құрамын тәжірибе арқылы дәлелдеу";
№5 көрсетілім: "Экзо-эндотермиялық реакциялар".
5) "Кинетика". Химиялық реакция жылдамдығы; химиялық реакция жылдамдығына әсер ететін факторлар; катализаторлар мен ингибиторлар; гомогенді және гетерогенді катализ; Қазақстанда катализдік химия ғылымының дамуы;
№ 4 зертханалық тәжірибе: "Химиялық реакция жылдамдығының әртүрлі факторларға: температура, концентрация, қысымға тәуелділігін тану"
№ 5 зертханалық тәжірибе: "Химиялық реакция жылдамдығының әртүрлі факторларға тәуелділігін зерттеу, гомогенді және гетерогенді катализ".

6) "Химическое равновесие". Химическое равновесие и условия его смещения. Принцип Ле Шателье-Брауна;
Лабораторный опыт №6: "Смещение химического равновесия в системе (на примере тиоционата аммония (калия) и хлорида железа (III) путем изменения концентрации)".
7) "Общая характеристика металлов и неметаллов"; металлы и неметаллы: химические элементы и простые вещества; особенности строения металлов и неметаллов (атомов, ионов), кристаллических решеток, закономерности изменения свойств металлов и неметаллов и их соединений в периодах и группах; металлы и неметаллы: основные физические и химические свойства; электрохимический ряд напряжения металлов; нахождение металлов, неметаллов и их соединений в природе; биологическая роль металлов и неметаллов в жизнедеятельности живых организмов;
Демонстрация № 6: "Образцы металлов, неметаллов и их соединений; модели кристаллических решеток металлов";
Лабораторный опыт № 7: "Химические свойства типичных металлов, неметаллов и амфотерных элементов".
8) "Важнейшие s-элементы и их соединения". Положение s-элементов в периодической системе химических элементов, особенности строения их атомов, сравнение металлических, восстановительных свойств; натрий, калий и их важнейшие соединения: физические и химические свойства, получение, применение, биологическая роль; кальций, магний и их важнейшие соединения: физические и химические свойства, биологическая роль; жесткость воды и способы ее устранения; природные соединения щелочных и щелочноземельных металлов в недрах Казахстана;
Демонстрация №7: "Взаимодействие натрия, калия, кальция с водой;
качественное определение ионов натрия, калия, кальция (окрашивание пламени)";
Лабораторный опыт №8: "Ознакомление с образцами важнейших солей натрия, калия, магния и кальция, сравнение химической активности металлов".
9) "Важнейшие d-элементы и их соединения". Положение d-элементов в периодической системе, особенности строения атомов; месторождения меди, цинка, железа, хрома и их соединений в Казахстане; медь, цинк и их важнейшие соединения; виды коррозии и меры ее предупреждения.
Лабораторный опыт №9: "Качественные реакции на распознавание ионов Cu2+, Zn2+"; хром и его соединения; железо и его соединения.
Лабораторный опыт №10: "Качественные реакции на распознавание ионов Fe2+, Fе3+";
Практическая работа №1: "Получение гидроксидов железа (II) и (III), меди (II), цинка, хрома (III), испытание отношения гидроксидов к кислотам и щелочам".

6) "Химиялық тепе-теңдік". Химиялық тепе-теңдік және оның ығысуына әсер етуші жағдайлар. Ле Шателье-Браун принциптері;
№6 зертханалық тәжірибе: "Химиялық тепе-теңдіктің ығысуы (аммоний не калий тиоционаты мен темір (ІІІ) хлориді концентрациясының өзгеруі бойынша".
7) "Металдар мен бейметалдардың жалпы сипаттамасы". Металдар және бейметалдар: химиялық элементтер және жай заттар; металдар мен бейметалдардың (атом, ион) құрылысы және кристалдық торларының ерекшелігі, металдар мен бейметалдар, олардың қосылыстарының қасиеттерінің период және топ бойынша өзгеруі; металдар және бейметалдар: негізгі физикалық және химиялық қасиеттері; металдардың электрохимиялық кернеу қатары; металдар, бейметалдар және олардың қосылыстарының табиғатта кездесуі; тірі ағзалардың іс-әрекетінде металдар және бейметалдардың биологиялық ролі;
№6 көрсетілім: "Металдар, бейметалдар және олардың қосылыстарының үлгілері, металдардың кристалдық тор модельдері";
№7 зертханалық тәжірибе: "Типтік металдар, бейметалдар мен амфотерлі элементтердің химиялық қасиеттері".
8) "Маңызды s-элементтер және олардың қосылыстары". Химиялық элементтердің периодтық жүйесіндегі s-элементтердің орны, атом құрылысының ерекшелігі, олардың металдық және тотықсыздандырғыштық қасиеттерін салыстыру; натрий, калий және олардың маңызды қосылыстарының физикалық, химиялық қасиеттері, алынуы, қолданылуы, биологиялық маңызы; кальций, магний және олардың қосылыстарының физикалық, химиялық қасиеттері, алынуы, қолданылуы, биологиялық маңызы; судың кермектігі, оны жою жолдары; сілтілік металдар мен сілтілік жер металдарының табиғи қосылыстарының Қазақстандағы кен орындары;
№7 көрсетілім: "Натрий, калий және кальцийдің сумен әрекеттесуі. Натрий, калий және кальций иондарына сапалық реакция (жалын түсінің өзгеруі);
№8 зертханалық тәжірибе: "Натрий, калий, магний, кальцийдің маңызды тұздарының үлгілерімен танысу, металдардың химиялық белсенділігін салыстыру. Сілтілік және сілтілік-жер металдары тұздарының жалынды бояуы".
9) "Маңызды d-элементтер және олардың қосылыстары". d-элементтердің периодтық жүйедегі орны, атом құрылысының ерекшелігі; Қазақстандағы мыс, мырыш, темір, хром және олардың қосылыстарының кен орындары; мыс, мырыш және олардың маңызды қосылыстары. Хром және оның қосылыстары; темір және оның қосылыстары; коррозия түрлері және коррозияның алдын алу шаралары;
№9 зертханалық тәжірибе: "Cu2+, Zn2+ иондарын тануға сапалық реакция";
№10 зертханалық тәжірибе: №10 "Fe2+, Fе3+ иондарын тануға сапалық реакция";
№1 практикалық жұмыс: "Темір (ІІ), (ІІІ), мыс (ІІ), мырыш, хром (ІІІ) гидроксидтерін алу; қышқыл мен сілтінің гидроксидтерге әсерін зерттеу".

10) "Важнейшие р-элементы и их соединения". Положение в периодической системе р-элементов, особенность строения их атомов; алюминий и его соединения; углерод, кремний и их важнейшие соединения; распространение углерода, кремния и их соединений в природе; особенности строения и свойства молекулы азота; аммиак, соли аммония; ортофосфорная кислота и фосфаты; применение соединений азота и фосфора как удобрений; экологические воздействие оксидов азота, нитратов и фосфатов на окружающую среду; сера, ее оксиды и кислоты, сульфаты и их свойства; галогены; хлороводород, соляная кислота и хлориды; биологическая роль йода в жизнедеятельности человека; меры по защите здоровья жителей Казахстана от болезней, возникающих при йододефиците;
Демонстрация № 8: "Поглощение активированным углем растворенных веществ (адсорбция)";
Практическая работа № 2: Получение аммиака, изучение свойств водного раствора аммиака и солей аммония;
Практическая работа №3: Решение экспериментальных задач на тему "Качественные реакции на некоторые анионы".
11) "Производство неорганических соединений и сплавов". Получение цветных и черных металлов и их сплавов в Казахстане; производство серной кислоты контактным способом; производство аммиака, азотной кислоты; силикатная промышленность Казахстана; загрязнение окружающей среды отходами химического и металлургического производства.
12. Базовое содержание учебного предмета "Химия" 11-класса:
1) "Введение в органическую химию". Теория строения органических соединений"; особенности строения атома углерода; гибридизация; электронная природа и характеристика химических связей в органических соединениях; основные положения теории строения органических соединений А.М.Бутлерова; изомерия и гомологический ряд; понятие о свободных радикалах и их значении в жизни живых организмов; классификация и номенклатура органических веществ; значение органических соединений в природе и жизни человека; роль казахстанских ученых в развитии органической химии;
Демонстрация № 1: "Образцы органических веществ (нефть, керосин, этанол, глицерин, глюкоза, сахароза, парафин, хлопок, древесина)";
Лабораторный опыт №1: "Шаростержневые модели молекул метана, этана, этилена, ацетилена, бензола, метанола, этанола, уксусной кислоты";

10) "Маңызды p-элементтер және олардың қосылыстары". Периодтық жүйедегі р-элементтердің орны, олардың атом құрылысының ерекшеліктері; алюминий және олардың қосылыстары; көміртек, кремний және олардың қосылыстарының қасиеттері; көміртек, кремний және олардың қосылыстарының табиғатта таралуы; азот молекуласы құрылысы және қасиеттерінің ерекшеліктері; аммиак, аммоний тұздары; ортофосфор қышқылы және фосфаттар; азот және фосфор қосылыстарының тыңайтқыш ретінде қолданылуы; азот оксидтерінің, нитраттар және фосфаттардың қоршаған ортаға экологиялық әсері; күкірт, оның оксидтері, қышқылдары, сульфаттар; күкірт қышқылының қасиеттері; галогендер; хлорсутек, тұз қышқылы және хлоридтер;
"йод ерітіндісінің крахмалға әсері"; адам тіршілігіндегі йодтың биологиялық ролі; йод жетіспеушілігінен туындайтын аурулардан Қазақстан тұрғындарын сақтандыру шаралары;
№ 8 көрсетілім: "Еріген заттың белсендірілген көмірге сіңірілуі (адсорбция);
№2 пратикалық жұмыс: "Аммиак алу, оның сулы ерітіндісінің және аммоний тұздарының қасиеттерін зерттеу";
№ 3 практикалық жұмыс: "Кейбір аниондарға сапалық реакция" тақырыбына эксперименттік есептер шығару.
11) "Бейорганикалық қосылыстарды және құймаларды өндіру"; Қазақстанда қара және түсті металдарды және олардың құймаларын алу; жанасу әдісімен күкірт қышқылын өндіру; аммиак, азот қышқылыш өндіру; Қазақстандағы силикат өндірісі; химиялық және металлургиялық өндіріс қалдықтарымен қоршаған ортаның ластануы.
12. "Химия" оқу пәнінің 11-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) "Органикалық химияға кіріспе". Көміртек атомы құрылысының ерекшеліктері; гибридизация; органикалық қосылыстардағы химиялық байланыстардың сипатттамасы және электрондық табиғаты А.М.Бутлеровтың органикалық қосылыстардың химиялық құрылыс теориясының негізгі қағидалары;изомерия және гомологтық қатар; бос радикалдар туралы ұғым және олардың тірі ағзалар өміріндегі маңызы; органикалық заттардың номенклатурасы мен жіктелуі; органикалық қосылыстардың табиғатттағы және адам өміріндегі маңызы; органикалық химияның дамуындағы Қазақстандық ғалымдардың ролі;
№1 көрсетілім: " Органикалық затттар үлгілері (мұнай, керосин, этанол, глицерин, глюкоза, сахароза, парафин, мақта, ағаш сүрегі )";
№1 зертханалық тәжірибе: "Метан, этан, этилен, ацетилен, бензол, метанол, этанол, сірке қышқылы молекулаларының модельдері".
2) "Көмірсутектер және олардың көздері". Алкандар; циклоалкандар; алкендер . полиэтилен;
№2 көрсетілім: "Метан, этилен, ацетиленнің жануы. Каучуктер.резина, эбонит үлгілерімен танысу";
№ 2 зертханалық тәжірибе: "Этиленнің, ацетиленнің, мұнай үлгісінің және бензолдың калий;
№2 практикалық жұмыс: "Этиленді алу және қасиеттерін зерттеу"перманганаты және бром/ йод суы ерітінділеріне әсері".

3) "Углеводороды и их природные источники". Алканы; циклоалканы; алкены; полиэтилен; каучук;
Демонстрация №2: "Горение метана, этилена, ацетилена; ознакомление с образцами каучуков, резины, эбонита";
Лабораторный опыт № 2: "Отношение этилена, ацетилена, образца нефти и бензола к раствору перманганата калия и бромной воды/йода";
Практическая работа №1: "Получение и изучение свойств этилена".
4) "Кислородсодержащие органические соединения". Классификация, номенклатура кислородсодержащих органических соединений; спирты; одноатомные и многоатомные; фенолы; альдегиды; кетоны; карбоновые кислоты;
Лабораторный опыт № 4: "Получение этанола гидратацией этилена и брожением глюкозы";
Лабораторный опыт № 5: "Растворимость спиртов в воде, горение спиртов, качественные реакции на одноатомные и многоатомные спирты";
Практическая работа № 2: "Качественные реакции на кислородсодержащие органические вещества".
5) "Кислородсодержащие органические соединения". Эфиры: простые и сложные; жиры; мыла и моющие средства; производство мыла и СМС в Казахстане; углеводы; классификация; биологическая роль; моносахариды; глюкоза; фруктоза; дисахариды; сахароза; лактоза; полисахариды; крахмал; целлюлоза;
Демонстрация № 3: "Испытание растворов мыла и стирального порошка индикаторами";
Лабораторный опыт № 6: "Определение крахмала в продуктах питания".
6) "Азотсодержащие органические соединения. Гетероциклические соединения. Нуклеиновые кислоты". Амины; анилин; аминокислоты; белки
Демонстрация № 4: "Доказательство наличия функциональных групп в аминокислотах";
Демонстрация № 5: "Растворение и осаждение белков, денатурация белков; горение белков (шерсти или птичьих перьев)";
Лабораторный опыт № 7: "Цветные реакции белков" Нуклеиновые кислоты;
Демонстрация № 6: "Модель молекулы ДНК и РНК".
7) "Искусственные и синтетические полимеры. Химия в жизни человека". Искусственные и синтетические полимеры: пластмассы, каучуки, волокна; производство полимеров в Казахстане; понятие о витаминах и гормонах; роль биогенных органических веществ; химия и жизнь; экологические проблемы;
Демонстрация № 7: "Ознакомление с образцами пластмасс, синтетических каучуков и волокон";
Лабораторный опыт № 8: "Распознавание пластмасс и волокон".
Глава 3. Система целей обучения
13 Цели обучения в программе содержат кодировку. Первое число кода обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели в данном подразделе. Например, в кодировке 10.2.1.4: "10" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.

3) "Көмірсутектер және олардың көздері". Алкадиендер; алкиндер; арендер және олардың туындылары; көмірсутектердің және олардың туындыларының генетикалық байланысы; көмірсутектердің табиғи көздері және олардың Қазақстандағы кен орындары; газ, мұнай, көмірді өңдеу; Казақстанда көмір және мұнай-газ өндірістерінің дамуы; Қазақстанда өнімді өндірудегі, өңдеудегі экологиялық аспектілер;
№ 3 зертханалық тәжірибе: "Изопренді каучуктің шарөзекті моделін құрастыру".
4) "Оттекті органикалық қосылыстар". Оттекті органикалық қосылыстардың жіктелуі, номенклатурасы; біратомды және көпатомды спирттер; фенол; альдегидтер; кетондар; карбон қышқылдары;
№ 4 зертханалық тәжірибе: "Этанолды этилен гидратациясы және глюкозаның ашуы арқылы алу";
№5 зертханалық тәжірибе: "Спирттердің суда еруі, жануы және біратомды және көпатомды спирттерге сапалық реакциялары";
№ 2 практикалық жұмыс: " Оттекті органикалық қосылыстарға сапалық реакциялар".
5) "Оттекті органикалық қосылыстар". Жай және күрделі эфирлер; майлар; сабын және жуғыш заттар; Қазақстандағы сабын және синтетикалық жуғыш заттар өндірісі; көмірсулардың жіктелуі, биологиялық рөлі; моносахаридтер; глюкоза; фруктоза; дисахаридтер; сахароза; лактоза; полисахаридтер; крахмал; целлюлоза.
№ 3 көрсетілім: "Сабын және жуғыш ұнтақ ерітінділерін индикаторлармен сынау"
№ 6 зертханалық тәжірибе: " Тамақ өнімдеріндегі крахмалды анықтау"
6) "Құрамында азоты бар органикалық қосылыстар. Гетероциклді қосылыстар. Нуклеин қышқылдары". Аминдер; анилин; аминқышқылдары; нәруыздар; нуклеин қышқылдары;
№ 4 көрсетілім: "Аминқышқылдарында функционалдық топтардың барын дәлелдеу";
№ 5 көрсетілім: "Нәруыздардың еруі және тұнбаға түсуі, белоктар денатурациясы;белоктардың жануы (жүн, құс қауырсыны);
№ 7 зертханалық тәжірибе: "Нәруыздардың түсті реакциялары ";
№ 6 көрсетілім: "ДНК мен РНК молекулаларының модельдері".
7) "Жасанды және синтетикалық полимерлер Химия адам өмірінде".
Жасанады және синтетикалық полимерлер; пластмассалар, каучуктер, талшықтар; Қазақстандағы полимерлер өндірісі; дәрумендер және гормондар туралы түсінік; биогенді органикалық заттардың рөлі; химия және өмір; экологиялық мәселелер;
№ 7 көрсетілім: "Пластмассалар,синтетикалық каучуктер және талшықтар үлгілерімен таныстыру".
№8 зертханалық тәжірибе: "Пластмассалар мен талшықтарды анықтау".
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
13. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10"-сынып, "2.1" – екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" – оқыту мақсатының реттік саны.

1. Частицы вещества
Обучающиеся должны
10-класс
11-класс
1.1 Атомы, ионы и молекула
10.1.1.1 - выводить химические формулы соединений по массовой доле атомов химических элементов
1.2 Состав и строение атома
10.1.2.1 - знать современную теорию - строения атома;
10.1.2.2 - различать формы s, p, d, f орбиталей;
10.1.2.3 - объяснять природу радиоактивности и применение радиоактивных изотопов
1.3 Распределение и движение электронов в атомах
10.1.3.1 - знать характеристики и значения квантовых чисел;
10.1.3.2 - применять принцип минимума энергии, принцип Паули, правило Хунда для объяснения правил заполнения электронных орбиталей;
10.1.3.3 - писать электронные конфигурации первых 36 химических элементов
1.4 Виды химической связи
10.1.4.1 - объяснять образование ковалентной связи по обменному и донорно-акцепторному механизмам;
10.1.4.2 - описывать свойства ковалентной связи;
10.1.4.3 - составлять диаграмму Льюиса для молекул H2, Cl2, O2, N2, HCl, NH3;
10.1.4.4 - объяснять различие видов гибридизации;
10.1.4.5 - объяснять зависимость свойств веществ от электронного и пространственного строения молекул на примере BF3, CH4, NH3, H2O, ВеСl2;
10.1.4.6 - объяснять физический смысл понятия электроотрицательности атома и прогнозировать на ее основе вид химической связи;
10.1.4.7 - понимать, что ионная связь образуется в результате электростатического притяжения противоположно заряженных ионов;
10.1.4.8 - составлять диаграмму Льюиса для соединений NaCl, CaO, MgF2, KH;
10.1.4.9 - объяснять природу металлической связи и ее влияние на физические свойства металлов;
10.1.4.10 - понимать механизм образования водородной связи;
10.1.4.11 - прогнозировать свойства соединений с различными видами связей и типами кристаллических решеток
2. Закономерности протекания химических реакций
Обучающиеся должны
10-класс
11-класс
2.1 Периодический закон и периодическая система
10.2.1.1 - объяснять физический смысл периодического закона;
10.2.1.2 - объяснять физический смысл понятия валентности и степени окисления атомов;
10.2.1.3 - описывать закономерности изменения свойств атомов химических элементов: радиуса, энергии ионизации, сродства к электрону, электроотрицательности и степени окисления;
10.2.1.4 - объяснять закономерности изменений кислотно - основных свойств оксидов, гидроксидов и водородных соединений химических элементов по периодам и группам;
10.2.1.5 - прогнозировать свойства химических элементов и их соединений по положению в периодической системе;

1. Заттардың бөлшектері
Білім алушылар орындауы тиіс…
10-сынып
11-сынып
1.1 Атомдар, молекулалар және иондар
10.1.1.1 - құрамындағы химиялық элемент атомының массалық үлесі бойынша қосылыстың химиялық формуласын шығару
1.2 Атомның құрамы мен құрылысы
10.1.2.1 - атом құрылысының заманауи теориясын білу
10.1.2.2 - s, p, d, f орбитальдарының пішінін ажырату;
10.1.2.3 - радиоактивтілік табиғатын және радиоактивті изотоптардың қолданылуын түсіндіру
1.3 Атомда электрондардың қозғалысы және таралуы
10.1.3.1 - квант сандарының сипаттамасы мен мәндерін білу;
10.1.3.2 - электрон орбитальдарын толтыру ережелерін: минимальді энергия принципі, Паули принципі, Хунд ережесін қолдану;
10.1.3.3 - алғашқы 36 химиялық элементтің электрондық конфигурациясын жазу
1.4 Химиялық байланыстың түрлері
10.1.4.1 - донор-акцепторлы және алмасу механизмі бойынша ковалентті байланыстың түзілуін түсіндіру;
10.1.4.2 - ковалентті байланыстың қасиеттерін сипаттау;
10.1.4.3 - H2, Cl2, O2, N2, HCl, NH3 молекулалары үшін Льюис диаграммасын құру
10.1.4.4 - әртүрлі гибридтелу түрлерінің мәнін түсіндіру;
10.1.4.5 - BF3, CH4, NH3, H2O, ВеСl2 мысалында молекуланың электронды және кеңістіктік құрылысына зат қасиетінің тәуелділігін түсіндіру
10.1.4.6 - атомдардың электртерістілік ұғымының физикалық мәнін түсіндіру және оның негізінде химиялық байланыстың түрін болжау;
10.1.4.7 - иондық байланыстың қарама-қарсы зарядталған иондардың электростатикалық тартылуы нәтижесінде түзілетіндігін түсіну;
10.1.4.8 - NaCl, CaO, MgF2, KH қосылыстары үшін Льюис диаграммасын құру
10.1.4.9 - металдық байланыстың табиғатын және оның металдардың физикалық қасиеттеріне әсерін түсіндіру;
10.1.4.10 - сутекті байланыстың түзілу механизмін түсіндіру;
10.1.4.11 - кристалл тор типтері және байланыс түрлері әртүрлі қосылыстардың қасиеттерін болжау
2. Химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары
Білім алушылар орындауы тиіс…
10-сынып
11-сынып
2.1 Периодтық заң және периодтық жүйе
10.2.1.1 - периодтық заңның физикалық мәнін түсіндіру;
10.2.1.2 - валенттілік және атомның тотығу дәрежесі ұғымдарының физикалық мәнін түсіндіру;
10.2.1.3 - химиялық элемент атомдарының қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарының сипаттау: радиусы, иондану энергиясы, электронтартқыштық, электртерістілік және тотығу дәрежесі;
10.2.1.4 - период және топ бойынша химиялық элементтердің оксидтерінің, гидроксидтерінің және сутекті қосылыстарының қышқылдық-негіздік қасиеттерінің өзгеру заңдылығын түсіндіру;
10.2.1.5 - периодтық кестеде орналасуы бойынша химиялық элементтердің және олардың қосылыстарының қасиеттерін болжау;

10.2.1.6 - перечислить основные направления развития науки, связанные с открытием периодического закона;
10.2.1.7 - уметь классифицировать химические реакции по направлению процесса, числу и составу, по изменению степени окисления химических элементов реагентов и продуктов реакции;
10.2.1.8 - знать понятие радиоактивное вещество;
10.2.1.9 - знать типы радиоактивного распада и уметь составлять уравнения простых ядерных реакций (a, b-, b+, g распад);
10.2.1.10 - понимать значимость ядерных реакций в энергетическом потенциале Казахстана;
10.2.1.11 - описывать особенности строения металлов и неметаллов: радиуса, энергии ионизации, сродства к электрону, кристаллических решеток;
10.2.1.12 - прогнозировать закономерности изменения свойств металлов и неметаллов и их соединений в периодах и группах;
10.2.1.13 - объяснять основные физические свойства металлов и неметаллов;
10.2.1.14 - понимать принцип расположения металлов в электрохимическом ряду напряжения;
10.2.1.15 - составлять уравнения реакций характеризующих химические свойства металлов и неметаллов;
10.2.1.16 - экспериментально исследовать химические свойства типичных металлов, неметаллов и амфотерных элементов;
10.2.1.17 - знать о распространении металлов и неметаллов и их соединений в природе;
10.2.1.18 - объяснять общие свойства s-элементов на основе строения их атомов;
10.2.1.19 - сравнивать металлические, восстановительные свойства s-элементов и составлять уравнения реакций;
10.2.1.20 - знать способы получения натрия, калия и их важнейших соединений;
10.2.1.21 - объяснять различие химической активности натрия, калия и кальция в реакциях с водой;
10.2.1.22 - составлять уравнения реакций, характеризующие основные свойства кальция, магния и их важнейших соединений;
10.2.1.23 - исследовать качественные реакции на ионы натрия, калия, кальция (окрашивание пламени);
10.2.1.24 - объяснять положение d-элементов в периодической системе на основе строения их атомов;
10.2.1.25 - объяснять свойства и применение меди, цинка и их важнейших соединений;
10.2.1.26 - уметь распознавать ионы Cu2+, Zn2+;
10.2.1.27 - объяснять свойства и применение хрома и его соединений;
10.2.1.28 - описывать характерные физические и химические свойства, получение железа и его соединений;
10.2.1.29 - уметь распознавать ионы Fe2+, Fе3+;
10.2.1.30 - уметь экспериментально получать гидроксиды железа (II) и (III), меди (II), цинка, хрома (III);
и изучить их взаимодействие с кислотами и щелочами;
10.2.1.31 - объяснять закономерности изменения свойств р-элементов и их соединений в группах и периодах с точки зрения строения атомов;

10.2.1.6 - периодтық кестенің ашылуымен байланысты дамыған ғылымдардың негізгі бағыттарын тізімдеу;
10.2.1.7 - химиялық реакцияларды үдерістің бағыты, саны мен құрамы, реагенттер мен реакция өнімдеріндегі химиялық элементтердің тотығу дәрежелерінің өзгеруі бойынша жіктей білу;
10.2.1.8 - радиоактивті заттар ұғымын білу;
10.2.1.9 - радиоактивті ыдырау типін білу және қарапайым ядролық реакциялар теңдеуін құра алу (a, b-, b+, g ыдырау);
10.2.1.10 - Қазақстан энергетикалық потенциалында ядролық реакциялар мәнін түсіну;
10.2.1.11 - металдар және бейметалдар құрылысының ерекшелігін сипаттау: радиусы, иондану энергиясы, электронтартқыштық, кристалл торы;
10.2.1.12 - период және топта металл, бейметалл және олардың қосылыстарының қасиеттерінің өзгеру заңдылығын болжау;
10.2.1.13 - металдар және бейметалдардың негізгі физикалық қасиеттерін түсіндіру;
10.2.1.14 - электрохимиялық кернеу қатарында металдардың орналасу принципін түсіну;
10.2.1.15 - металдар және бейметалдардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
10.2.1.16 - типтік металдар, бейметалдар мен амфотерлі элементтердің химиялық қасиеттерін тәжірибе жүзінде зерттеу;
10.2.1.17 - металдар, бейметалдар және олардың қосылыстарының табиғатта таралуы туралы білу
10.2.1.18 - атом құрылысы негізінде s-элементтердің жалпы қасиеттерін түсіндіру
10.2.1.19 - s-элементтердің металдық, тотықсыздандырғыштық қасиеттерін салыстыру және реакция теңдеулерін құрастыру
10.2.1.20 - натрий, калий және олардың маңызды қосылыстарының алыну әдістерін білу;
10.2.1.21 - натрий, калий және кальцийдің сумен реакциясының химиялық белсенділігін ажыратуды түсіндіру ;
10.2.1.22 - кальций, магний және олардың қосылыстарының негізгі қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
10.2.1.23 - калий, натрий, кальций иондарының сапалық реакциясын зерттеу (жалынды бояуы)
10.2.1.24 - атом құрылысы негізінде d-элементтердің периодтық жүйедегі орнын түсіндіру
10.2.1.25 - мыс, мырыш және олардың маңызды қосылыстарының қасиеттерін және қолданылуын түсіндіру
10.2.1.26 - Cu2+, Zn2+ иондарын тани білу;
10.2.1.27 - хром және оның қосылыстарың қасиеттерін және қолданылуын түсіндіру
10.2.1.28 - темір және оның қосылыстарының алынуын, тән физикалық және химиялық қасиеттерін сипаттау;
10.2.1.29 - Fe2+, Fе3+ иондарын тани білу;
10.2.1.30 - темір (ІІ), (ІІІ), мыс (ІІ), мырыш, хром (ІІІ) гидроксидтерін тәжірибе жүзінде ала білу және олардың қышқыл және сілтілермен әрекеттесуін зерделеу
10.2.1.31 - атом құрылысы көзқарасы тұрғысынан периодта және топта р-элементтердің қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру

10.2.1.32 - изучить амфотерные свойства оксида и гидроксида алюминия;
10.2.1.33 - описывать применение алюминия и его сплавов;
10.2.1.34 - изучить физические и химические свойства углерода, кремния и их соединений;
10.2.1.35 - объяснять, как происходит отравление угарным газом и описывать способы оказания первой помощи;
10.2.1.36 - объяснять низкую химическую активность азота на основе строения молекулы;
10.2.1.37 - составлять уравнения реакций, характеризующих получение и химические свойства газообразного аммиака и его водного раствора;
10.2.1.38 - изучить физические и химические свойства ортофосфорной кислоты и фосфатов;
10.2.1.39 - описывать образование диоксида серы при горении серосодержащего ископаемого топлива;
10.2.1.40 - сравнивать свойства разбавленной и концентрированной серной кислоты;
10.2.1.41 - объяснять закономерности изменения физических и химических свойств галогенов в группе;
10.2.1.42 - изучить химические свойства соляной кислоты и знать области ее применения;
10.2.1.43 - знать качественные реакции на хлорид-, бромид-, йодид-, сульфат-, карбонат-, фосфат-, нитрат-, силикат- ионы;
10.2.1.44 - составлять план эксперимента по определению анионов и осуществлять его на практике;
10.2.1.45 - описывать контактный процесс промышленного производства серной кислоты и знать ее значение для промышленности;
10.2.1.46 - описывать способы промышленного производства аммиака и азотной кислоты и отрасли применения его продуктов
2.2 Закон сохранения массы веществ
10.2.2.1 - вычисление массы, количества вещества реагента или продукта по химическим уравнениям, указывающим на генетическую связь металлов и их соединений;
10.2.2.2 - расчеты по уравнениям химических реакций с участием металлов (с реагентами, имеющими примеси, а также на практический выход продукта от теоретически возможного)
2.3 Стандартные электродные потенциалы
10.2.3.1 - уметь определять степень окисления элементов по формулам веществ;
10.2.3.2 - уметь составлять окислительные и восстановительные уравнения, используя метод электронного баланса;
10.2.3.3 - изучить и объяснить процессы, протекающие при прохождении электрического тока через раствор и расплав;
10.2.3.4 - прогнозировать продукты электролиза, образующихся на электродах в растворах и расплавах электролитов;
10.2.3.5 - уметь составлять схемы процессов электролиза расплавов и растворов;
10.2.3.6 - уметь рассчитывать массу, объем (газа) продуктов электролиза;
10.2.3.7 - знать виды коррозии, причины ее возникновения и объяснять ее негативное влияние на срок эксплуатации металлических конструкций;

10.2.1.32 - алюминий оксиді және гидроксидінің екәдайлы қасиеттерін оқып білу
10.2.1.33 - алюминий және оның құймаларының қолданылуын сипаттау
10.2.1.34 - көміртек, кремний және олардың қосылыстарының физикалық, химиялық қасиеттерін оқып білу
10.2.1.35 - иіс газымен уланудың қалай жүретінін түсіндіру және алғашқы көмек көрсету әдістерін сипаттау
10.2.1.36 - молекула құрылысы негізінде азоттың төмен химиялық белсенділігін түсіндіру;
10.2.1.37 - газтәрізді аммиактың және оның сулы ерітіндісінің химиялық қасиеттерін және алынуын сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
10.2.1.38 - ортофосфор қышқылының және фосфаттардың физикалық, хиииялық қасиеттерін оқып білу;
10.2.1.39 - құрамында күкірті бар қазбалы отындардың жануы кезіндегі күкірт диоксидінің түзілуін сипаттау;
10.2.1.40 - сұйылтылған және концентрлі күкірт қышқылының қасиеттерін салыстыру
10.2.1.41 - топ бойынша галогендердің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылығын түсіндіру
10.2.1.42 - тұз қышқылының химиялық қасиеттерін оқып білу және оның қолданылу аймағын білу;
10.2.1.43 - хлорид-, бромид-, йодид-, сульфат-, карбонат-, фосфат-, нитрат-, силикат- иондарына сапалық реакцияны білу;
10.2.1.44 - аниондарды анықтау бойынша тәжірибе жоспарын құру және оны іс –жүзінде жүзеге асыру;
10.2.1.45 - күкірт қышқылын өнеркәсіптік өндірудің жанасу үдерісін сипаттаужәне оның өнеркәсіп үшін мәнін білу
10.2.1.46 - аммиак және азот қышқылын өнеркәсіптік өндіру әдістерін және оның өнімдерінің қолданылу саласын сипаттау
2.2 Заттар массасының сақталу заңы
10.2.2.1 - металдар мен оның қосылыстарындағы генетикалық байланысты көрсететін химиялық реакция теңдеулері бойынша реагенттің немесе өнімнің массасына, зат мөлшеріне есептер шығару;
10.2.2.2 - металдар қатысуымен жүретін химиялық реакциялар теңдеуі бойынша (құрамында қоспасы бар реагенттер, теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы практикалық шығымның массалық үлесі) есептер шығару
2.3 Стандартты электрондық потенциалдар
10.2.3.1 - зат формуласы бойынша элементтің тотығу дәрежесін анықтай алу;
10.2.3.2 - электронды баланс әдісін қолданып тотығу және тотықсыздану теңдеулерін құрастыра алу;
10.2.3.3 - ерітінді және балқыма арқылы электр тоғы өткен кезде жүретін үдерістерді оқу және түсіндіру
10.2.3.4 - электролит ерітінділерін және балқымаларын электролиздеу кезінде электродтарда түзілетін электролиз өнімдерін болжау;
10.2.3.5 - ерітінді және балқыма электролизі үдерісі сызбанұсқасын құра алу
10.2.3.6 - электролиз өнімдерінің массасын, көлемін (газ) есептей алу;
10.2.3.7 - коррозия түрлерін, коррозияның болу себептерін білу және оның конструкцияларының пайдалану ұзақтығына кері әсерін түсіндіру;

10.2.3.8 - знать способы получения металлов в промышленности;
10.2.3.9 - называть составы важнейших сплавов, применяемых в науке, технике и в быту: чугун, сталь, латунь, бронза, мельхиор, дюраль;
10.2.3.10 - описывать способы получения и свойства чугуна и стали;
10.2.3.11 - описывать процесс производства стекла и цемента и их применение
3. Энергетика химических реакций
Обучающиеся должны
10-класс
11-класс
3.1 Экзотермические и эндотермические реакции
10.3.1.1 - уметь классифицировать химические реакции по тепловому эффекту;
10.3.1.2 - объяснять значимость теплового эффекта химических реакций;
10.3.1.3 - уметь рассчитывать тепловой эффект химической реакции
3.2 Скорость химических реакций
10.3.2.1 - экспериментально изучить влияние температуры, концентрации, давления на скорость химических реакций;
10.3.2.2 - объяснять влияние факторов на изменение скорости химических реакций;
10.3.2.3 - уметь рассчитывать изменение скорости реакции при изменении концентрации реагирующих веществ и температуры;
10.3.2.4 - объяснять влияние катализатора и ингибитора на скорость химической реакции;
10.3.2.5 - объяснять механизм гомогенного и гетерогенного катализа;
10.3.2.6 - знать развитие каталитической химии в Казахстане
3.3 Химическое равновесие
10.3.3.1 - экспериментально изучать влияние различных факторов на смещение равновесия;
10.3.3.2 - прогнозировать влияние изменения температуры, концентрации и давления на химическое равновесие;
10.3.3.3 - уметь составлять выражения константы равновесия
3.4 Теории кислот и оснований. Ионные равновесия в растворах электролитов
10.3.4.1 - доказывать качественный состав растворов кислот, гидроксидов и солей по значениям рН растворов;
10.3.4.2 - предсказывать среду раствора соли по еҰ качественному составу
4. Химия вокруг нас
Обучающиеся должны
10-класс
11-класс
4.1 Химия Земли
10.4.1.1 - изучить воздействие некоторых металлов и неметаллов и их соединений на окружающую среду;
10.4.1.2 - объяснять биологическую роль металлов и неметаллов в жизнедеятельности живых организмов;
10.4.1.3 - объяснять биологическую роль соединений натрия и калия;
10.4.1.4 - объяснять биологическую роль соединений кальция и магния;
10.4.1.5 - объяснять жесткость воды и способы ее устранения;
10.4.1.6 - знать природные соединения щелочных и щелочноземельных металлов, распространенных в Казахстане;
10.4.1.7 - называть месторождения меди, цинка, железа, хрома и их соединений в Казахстане;
10.4.1.8 - анализировать воздействие оксидов азота на атмосферу, нитратов на почву и водные ресурсы;

10.2.3.8 - өнеркәсіпте металдарды алу әдістерін білу;
10.2.3.9 - тұрмыста, техникада және ғылымда қолданылатын маңызды құймалардың құрамын атау: шойын, болат, жез, қола, мельхиор, дюраль;
10.2.3.10 - шойын және болаттың алыну әдістерін және қасиеттерін сипаттау;
10.2.3.11 - шыны, цемент өндіру үдерісін және олардың қолданылуын сипаттау
3. Химиялық реакциялардың энергетикасы
Білім алушылар орындауы тиіс…
10-сынып
11-сынып
3.1 Экзотермиялық және эндотермия-лық реакциялар
10.3.1.1 - жылу эффектісі бойынша химиялық реакцияларды жіктей алу;
10.3.1.2 - химиялық реакциялардың жылу эффектісі мәнін тұсіндіру;
10.3.1.3 - химиялық реакциялардың жылу эффектісін есептей алу
3.2 Химиялық реакциялардың жылдамдығы
10.3.2.1 - химиялық реакция жылдамдығына температура, концентрация, қысымның әсерін тәжірибелік зерттеу;
10.3.2.2 - химиялық реакция жылдамдына әртүрлі факторлар өзгерісінің әсерін түсіндіру;
10.3.2.3 - әрекеттесуші заттар концентрациясы және температурасы өзгеруі кезіндегі реакция жылдамдығының өзгерісін есептей алу;
10.3.2.4 - химиялық реакция жылдамдығына катализаторлар және ингибиторлар әсерін түсіндіру
10.3.2.5 - гомогенді және гетерогенді катализ механизмін түсіндіру
10.3.2.6 - Қазақстанда катализдік химияның дамуын білу
3.3 Химиялық тепе-теңдік
10.3.3.1 - әр түрлі факторлардың тепе-теңдіктің ығысуына әсерін тәжірибе жүзінде зерттеу;
10.3.3.2 - химиялық тепе-теңдікке температура, концентрация және қысым өзгерісінің әсерін болжау;
10.3.3.3 - тепе-теңдік константасы өрнегін құра алу
3.4 Қышқылдар мен негіздер теориясы. Электролиттер ерітінділеріндегі иондық тепе-теңдіктер
10.3.4.1 - ерітіндінің рН мәні бойынша тұздар, қышқылдар және гидроксид ерітінділерінің сапалық құрамын дәлелдеу;
10.3.4.2 - оның сапалық құрамы бойынша тұз ерітінділерінің ортасын болжау
4. Химия және қоршаған орта
Білім алушылар орындауы тиіс…
10-сынып
11-сынып
4.1 Жер химиясы
10.4.1.1 - кейбір металдар мен бейметалдардың және олардың қосылыстарының қоршаған ортаға әсерін зерделеу;
10.4.1.2 - тірі ағзалардың іс- әрекетінде металдар және бейметалдардың биологиялық рөлін түсіндіру;
10.4.1.3 - натрий және калий қосылыстарының биологиялық рөлін түсіндіру
10.4.1.4 - кальций және магнийдің биологиялық рөлін түсіндіру;
10.4.1.5 - судың кермектілігін және оны жою әдістерін түсіндіру;
10.4.1.6 - Қазақстанда таралған сілтілік және сілтілік жер металдардың табиғи қосылыстарын білу
10.4.1.7 - Қазақстандағы мыс, мырыш, темір, хром және олардың қосылыстарының кен орындары атау;
10.4.1.8 - азот оксидтерінің атмосфераға, нитраттардың топырақ және су ресурстарына әсерін анализдеу;

10.4.1.9 - предлагать пути решения проблемы уменьшения воздействия соединений азота и фосфора на окружающую среду;
10.4.1.10 - объяснять роль диоксида серы на формирование кислотных дождей и их воздействие на окружающую среду;
10.4.1.11 - объяснять использование диоксида серы в консервации продуктов питания;
10.4.1.12 - знать биологическую роль йода в организме человека и объяснять возникновение болезней, связанных с дефицитом йода, предлагать пути решения данной проблемы;
10.4.1.13 - объяснять экологические проблемы химических производств Казахстана;
10.4.1.14 - оценивать воздействие отходов химического и металлургического производств на окружающую среду
11.4.1.1 - называть и объяснять 12 принципов "Зеленой химии";
11.4.1.2 - знать источники загрязнения атмосферы, гидросферы и литосферы, предлагать пути решения глобальных проблем;
11.4.1.3 - объяснять различие проблемы "парникового эффекта" и разрушения озонового слоя;
11.4.1.4 - прогнозировать экологические проблемы в различных отраслях химической промышленности Казахстана и предлагать пути их решения
4.2 Углерод и его соединения
11.4.2.1 - изучить гибридизацию углерода в углеводородах;
11.4.2.2 - объяснять особенности строения атома углерода и способность образовывать С-С связи;
11.4.2.3 - знать основные положения теории А.М. Бутлерова;
11.4.2.4 - различать эмпирическую, молекулярную, структурную и пространственную формулы углеводородов;
11.4.2.5 - называть виды изомерии и составлять формулы изомеров: структурных, положения связи, функциональных групп и межклассовых;
11.4.2.6 - сформировать представление о структуре свободных радикалов;
11.4.2.7 - знать роль радикалов в жизни живых организмов;
11.4.2.8 - понимать формирование гомологических рядов;
11.4.2.9 - объяснять различие и сходство свойств гомологов;
11.4.2.10 - составлять структурные формулы соединений и называть их по номенклатуре IUPAC;
11.4.2.11 - понимать значение органических соединений в жизни человека;
11.4.2.12 - понимать вклад казахстанских ученых в развитие органической химии;
11.4.2.13 - исследовать процесс горения различных алканов и объяснять их применение в качестве топлива;
11.4.2.14 - знать продукты сгорания алканов и оценивать их влияние на окружающую среду;
11.4.2.15 - определять молекулярную формулу вещества по данным продуктам сгорания;
11.4.2.16 - находить простейшие и молекулярные формулы органических веществ по массовым долям элементов и относительной плотности их паров;

10.4.1.9 - азот және фосфор қосылыстарының қоршаған ортаға әсерін азайтудың мәселелерін шешу жолдарын ұсыну;
10.4.1.10 - қышқыл жаңбырлардың қалыптасуындағы күкірт диоксидінің ролін және оның қоршаған ортаға әсерін түсіндіру;
10.4.1.11 - тағам өнімдерін консервілеуде күкірт диоксидінің қолданылуын түсіндіру;
10.4.1.12 - адам ағзасындағы йодтың биологиялық рөлін білу және Қазақстан территориясында йод жетіспеушілігіне байланысты туындайтын ауруларды түсіндіру және осы мәселелерді шешу жолын ұсыну;
10.4.1.13 - Қазақстандағы химиялық өндірістердің экологиялық мәселелерін түсіндіру;
10.4.1.14 - химиялық және металлургиялық өндіріс қалдықтарының қоршаған ортаға әсерін бағалау
11.4.1.1 - "Жасыл химияның" 12 принципін білу және түсіндіру;
11.4.1.2 - атмосфера, гидросфера және литосфераның ластану көздерін білу, жаһандану мәселелерін шешу жолдарын ұсыну;
11.4.1.3 - "парниктік эффект" пен озон қабатынының бұзылу мәселелері арасындағы айырмашылықты түсіндіру ;
11.4.1.4 - Қазақстан химиялық өнеркәсібінің әр түрлі саласындағы экологиялық мәселелерді болжау және оның шешу жолдарын ұсыну
4.2 Көміртек және оның қосылыс-тары
11.4.2.1 - көмірсутектердегі көміртектің гибридизациясын зерделеу;
11.4.2.1 - С-С байланысының түзілу қабылетін және көміртек атомының құрылыс ерекшеліктерін түсіндіру;
11.4.2.3 - А.М. Бутлеровтың органикалық қосылыстар теориясының негізгі қағидаларын білу;
11.4.2.4 - көмірсутектердің молекулалық, эмпирикалық, құрылымдық формулаларын ажырату;
11.4.2.5 - изомерлердің түрлерін атау және құрылымдық, байланыстардың орналасуы, функционалдық топтар және класаралық изомерлерінің формулаларын құру;
11.4.2.6 - бос радикалардар туралы ұғымды қалыптастыру
11.4.2.7 - тірі ағзалар өміріндегі радикалдардың рөлін білу;
11.4.2.8 - гомологтық қатарлардың қалай түзілетіндігін түсіну
11.4.2.9 - гомологтардың ұқсастығы мен айырмашалығын түсіндіру;
11.4.2.10 - қосылыстардың құрылымдық формулаларын құру және оларды IUPAC номенклатурасы бойынша атау;
11.4.2.11 - органикалық қосылыстардың адам өміріндегі маңызын түсіну;
11.4.2.12 - қазақстандық ғалымдардың органикалық химияны дамуындағы үлесі
11.4.2.13 - әртүрлі алкандардың жану үдерісін зерттеу және олардың отын ретінде қолданылуын түсіндіру;
11.4.2.14 - алкандардың жану өнімдерін білу және олардың қоршаған ортаға әсерін бағалау ;
11.4.2.15 - берілген жану өнімдері бойынша заттардың молекулалық формулаларын анықтау;
11.4.2.16 - органикалық заттардың масссалық үлестері және олардың буының салыстырмалы тығыздығы бойынша органикалық заттардың қарапайым молекулалық формуларын анықтау;

11.4.2.17 - рассмотреть гомологический ряд, строение, химические и физические свойства циклоалканов;
11.4.2.18 - составлять формулы изомеров, называть вещества по ИЮПАК;
11.4.2.19 - рассмотреть гомологический ряд непредельных углеводородов, строение, физические и химические свойства, способы их получения;
11.4.2.20 - уметь составлять реакции полимеризации (полиэтилен, полипропилен, поливинилхлорид);
11.4.2.21 - получить этилен из этанола и изучить его физические и химические свойства;
11.4.2.22 - знать качественные реакции на алкены (ненасыщенность);
11.4.2.23 - знать строение, свойства алкадиенов;
11.4.2.24 - объяснить свойства алкадиенов на основе их строения;
11.4.2.25 - составлять шаростержневые модели продуктов реакции полимеризации диенов (изопрен);
11.4.2.26 - рассмотреть гомологический ряд алкинов, строение, физические и химические свойства, способы их получения;
11.4.2.27 - объяснять структуру молекулы бензола с позиции делокализации электронов;
11.4.2.28 - составлять реакции получения бензола и его гомологов;
11.4.2.29 - описывать свойства, характерные для бензола и его гомологов;
11.4.2.30 - знать применение бензола в органическом синтезе;
11.4.2.31 - составить схему генетической связи основных классов органических соединений;
11.4.2.32 - рассчитывать выход продукта, количество (объем, массу) продукта реакции по количеству реагента (объему, массе);
11.4.2.33 - знать, что углеродсодержащие соединения могут быть использованы в качестве топлива;
11.4.2.34 - определять по карте месторождения угля, нефти и природного газа в Казахстане;
11.4.2.35 - описывать процесс добычи, и понимать значимость процесса перегонки сырой нефти;
11.4.2.36 - знать области применения продуктов перегонки сырой нефти;
11.4.2.37 - понимать, что запасы ископаемого топлива ограничены;
11.4.2.38 - знать, что сжигание углеводородного топлива приводит к загрязнению окружающей среды и его воздействие на климат;
11.4.2.39 - описывать строение функциональных групп спиртов, альдегидов и кетонов, карбоновых кислот, эфиров;
11.4.2.40 - составлять структурные формулы спиртов, альдегидов и кетонов, карбоновых кислот, эфиров и называть их по IUPAC;
11.4.2.41 - называть классификации и составлять формулы изомеров: структурных, функциональных групп и межклассовых для спиртов;
11.4.2.42 - знать способы получения спиртов и фенолов;
11.4.2.43 - составлять уравнения реакций, характеризирующие химические свойства спиртов и фенолов;
11.4.2.44 - называть области применения спиртов и фенолов;
11.4.2.45 - изучать токсичные действия спиртов на организм человека;

11.4.2.17 - циклоалкандардың гомологтық қатарын, құрылысын, физикалық, химиялық қасиеттерін. қарастыру
11.4.2.18 - изомерлерінің формулаларын құрастыру,
IUPAC бойынша атау;
11.4.2.19 - алкендердің көмірсутектердің алыну жолдарын, физикалық және химиялық қасиеттерін, құрылысын, гомологтық қатарын қарастыру;
11.4.2.20 - полимерлену реакция теңдеулерін құра білу (полиэтилен, полипропилен, поливинилхлорид);
11.4.2.21 - этиленнен этанолды алу және оның физикалық және химиялық қасиеттерін зерттеу;
11.2.4.22 - алкендердің сапалық реакциясын білу (қанықпағандық);
11.4.2.23 - алкадиендардің құрылысы, қасиеттерін білу;
11.4.2.24 - алкадиендердің қасиеттерін құрылысы негізінде түсіндіру;
11.4.2.25 - диендердің полимерлену реакциялары өнімдерінің шаростерженді модельдерін құрастыру (изопрен);
11.4.2.26 - алкиндердің алыну жолдарын,физикалық және химиялық қасиеттерін, құрылысын, гомологтық қатарын қарастыру;
11.4.2.27 - электрондардың делокализациясы тұрғысынан бензол молекуласының құрылымын түсіндіру;
11.4.2.28 - бензолды және оның гомологтарын алу, реакцияларының теңдеулерін құру;
11.4.2.29 - бензол және оның гомологтарына тән қасиеттерді сипаттау;
11.4.2.30 - органикалық синтезде бензолды қолдануды білу
11.4.2.31 - органикалық қосылыстардың негізгі кластарының генетикалық байланысының сызбанұсқасын құру;
11.4.2.32 - өнімнің шығымын реагант мөлшері (көлем. масса) және реакция өнімнің берілген шамасы ( көлем, массса) бойынша есептеу;
11.4.2.33 - көміртек қосылыстарын отын ретінде қолдануға болатынын білу;
11.4.2.34 - көмір, мұнай, табиғи газдардың Қазақстандағы кен орындарын карта бойынша анықтау;
11.4.2.35 - шикі мұнайды айдау үдерісінің маңызын түсіну және өңдіру үдерісін сипаттау;
11.4.2.36 - шикі мұнайды айдау өнімдерінің қолдану аясын білу;
11.4.2.37 - қазба отындар қорының шектеулі екенін түсіну;
11.4.2.38 - көмірсутек отындарын жағу қоршаған ортаның ластануына әкеп соғатынын және оның климатқа әсерін білу;
11.4.2.39 - спирттер, альдегидтер, кетондар,карбон қышқылдары, эфирлердің функционалдық топтарының құрылысын сипаттау;
11.4.2.40 - спирттер, альдегидтер, кетондар,карбон қышқылдары, эфирлердің құрылымдық формулаларын құру және IUPAC бойынша атау;
11.4.2. 41 - спирттердің құрылымдық, функционалдық топ, класаралық изомерлерінің формуларын құру және жіктелуін атау;
11.4.2.42 - спирттердің және фенолдың алу жолдарын білу;
11.4.2.43 - спирттер мен фенолдың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
11.4.2.44 - спирттер мен фенолдың қолдану аясын атау;
11.4.2.45 - спирттердің адам ағзасына уытты әсерін зерделеу;

11.4.2.46 - составлять структурные формулы альдегидов и кетонов, называть их по IUPAC;
11.4.2.47 - составлять уравнения реакций получения альдегидов и кетонов;
11.4.2.48 - экспериментально распознавать альдегиды и кетоны;
11.4.2.49 - называть продукты окисления и восстановления альдегидов и кетонов;
11.4.2.50 - объяснять физические свойства и способы получения карбоновых кислот;
11.4.2.51 - составлять уравнения реакций, характеризующих химические свойства карбоновых кислот;
11.4.2.52 - называть области применения карбоновых кислот, сложных эфиров, мыла, синтетических моющих средств;
11.4.2.53 понимать необходимость защиты природы от загрязнения синтетическими моющими средствами;
11.4.2.54 - знать классификацию и номенклатуру аминов;
11.4.2.55 - сравнивать структуры и основные свойства аммиака, аминов и анилина;
11.4.2.56 - объяснять физические свойства аминов и анилина;
11.4.2.57 - составлять уравнения реакций получения аминов и анилина;
11.4.2.58 - различать понятия "мономер", "элементарное звено", "олигомер", "полимер", "степень полимеризации";
11.4.2.59 - составлять уравнение реакции полимеризации и поликонденсации;
11.4.2.60 - называть свойства и области применения некоторых полимеров и пластмасс;
11.4.2.61 - экспериментально распознавать пластмассы и волокна;
11.4.2.62 - знать виды полимеров, производимых в Казахстане
5. Химия и жизнь
Обучающиеся должны
10-класс
11-класс
5.1 Биохимия
11.5.1.1 - составить уравнения реакций получения простых и сложных эфиров;
11.5.1.2 - знать состав и строение жиров;
11.5.1.3 - понимать функции жиров;
11.5.1.4 - проводить качественную реакцию на жиры;
11.5.1.5 - называть продукты гидролиза и омыления жиров;
11.5.1.6 - знать различие формул молекул глюкозы, фруктозы, рибозы, дезоксирибозы, сахарозы, крахмала и целлюлозы;
11.5.1.7 - экспериментально определять наличие функциональных групп в глюкозе;
11.5.1.8 - составлять уравнения реакций спиртового, молочнокислого брожения глюкозы;
11.5.1.9 - проводить качественную реакцию на крахмал;
11.5.1.10 - называть продукты гидролиза сахарозы, крахмала и целлюлозы;
11.5.1.11 - сравнивать строение и свойства крахмала и целлюлозы;
11.5.1.12 - знать тривиальные и систематические названия аминокислот;
11.5.1.13 - описывать состав и строение молекул аминокислот;
11.5.1.14 - рассмотреть амфотерность аминокислот;
11.5.1.15 - объяснять образование пептидных связей при получении белков из a – аминокислот;

11.4.2.46 - альдегидтер мен кетондардың құрылымдық формулаларын құру және оларды IUPAC бойынша атау ;
11.4.2.47 - альдегидтер мен кетондарды алу реакция теңдеулерін құрастыру;
11.4.2.48 - альдегидтер мен кетондарды тәжірибе жүзінде анықтау;
11.4.2.49 - альдегидтер мен кетондардың тотығу және тотықсыздану реакция өнімдерін атау;
11.4.2.50 - карбон қышқылдарының алу тәсілдерін және физикалық қасиеттерін түсіндіру;
11.4.2.51 - карбон қышқылының химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
11.4.2.52 - карбон қышқылдары, күрделі эфирлер, сабын, синтетикалық жуғыш заттардың қолдану аясын атау;
11.4.2.53 - синтетикалық жуғыш заттардан табиғатты қорғау қажеттігін түсіну;
11.4.2.54 - аминдердің номенклатурасы мен жіктелуін білу;
11.4.2.55 - анилин, аминдар, аммиактың негізгі қасиеттері мен құрылымын салыстыру;
11.4.2.56 - аминдер мен аниалиннің физикалық қасиеттерін түсіндіру;
11.4.2.57 - анилин мен аминдерді алу реакция теңдеулерін құрастыру;
11.4.2.58 - "мономер", "элементарлық буын", "олигомер", "полимер", "полимерлену дәрежесі" ұғымдарын ажырату;
11.4.2.59 - полимеризация мен поликонденсация реакцияларының теңдеулерін құру;
11.4.2.60 - кейбір полимерлер мен пластмассалардың қолдану аясын және қасиеттерін атау;
11.4.2.61 - тәжірибе жүзінде пластмассалар мен талшықтарды анықтау;
11.4.2.62 - Қазақстанда өндірілетін полимерлердің түрлерін білу
5. Химия және өмір
Білім алушылар орындауы тиіс …
10-сынып
11- сынып
5.1 Биохимия
11.5.1.1 - жай және күрделі эфирлерді алу реакцияларының теңдеулерін құрастыру;
11.5.1.2 - майлардың құрамы мен құрылысын білу ;
11.5.1.3 - майлардың функциясын түсіну;
11.5.1.4 - майларға сапалық реакция жасау;
11.5.1.5 - майлардың сабындану және гидролиз өнімдерін атау;
11.5.1.6 - глюкоза, фруктоза, рибоза, дезоксирибоза, сахароза, крахмал және целлюлоза молекулалары формулаларының айырмашылығын білу;
11.5.1.7 - глюкозада функционалдық топтардың болуын тәжірибе жүзінде анықтау;
11.5.1.8 - глюкозаның сүт қышқылды және спирттік ашуының реакция теңдеуін құрастыру;
11.5.1.9 - крахмалға сапалық реакцияны жасау;
11.5.1.10 - сахароза, крахмал және целлюлоза гидролизінің реакция өнімдерін атау;
11.5.1.11 - крахмал мен целлюлозаның құрылысы мен қасиеттерін салыстыру;
11.5.1.12 - аминқышқылдарын тривиалды және жүйелі номенклатуралар бойынша атауларын білу;
11.5.1.13 - аминқышқылдары молекулаларының құрамы мен құрылысын сипаттау;
11.5.1.14 - аминқышқылдарының екідайлылығын қарастыру;
11.5.1.15 - a – аминоқышқылдарынан нәруыздарды алудағы пептидтік байланыстың түзілуін түсіндіру;

11.5.1.16 - знать продукты гидролиза белков;
11.5.1.17 - знать функции белков;
11.5.1.18 - знать денатурацию и качественные реакции на белки;
11.5.1.19 - знать общее понятие о нуклеиновых кислотах и их классификации;
11.5.1.20 - сравнивать структуры ДНК и РНК;
11.5.1.21 - объяснять биологическую роль ДНК и РНК;
11.5.1.22 - понимать значимость генной инженерии и биотехнологии;
11.5.1.23 - описывать функции витаминов, гормонов в организме человека;
11.5.1.24 - знать природные источники некоторых витаминов
14. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Химия" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию.
15. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету "Химия"
для 10-11- классов
общественно-гуманитарного
направления уровня общего
среднего образования по
обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Химия" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию
1) 10-класс
Раздел долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
10.1
Строение атома
Современная теория строения атома. Состояние и движение электронов в атоме. Демонстрации №1 "Модели строения атомов"
10.1.2.1 - знать современную теорию строения атома;
10.1.2.2 - различать формы s, p, d, f орбиталей
Квантовые числа. Принцип Паули, правило Хунда, правило Клечковского
10.1.3.1 - знать характеристики и значения квантовых чисел;
10.1.3.2 - применять принцип минимума энергии, принцип Паули, правило Хунда для объяснения правил заполнения электронных орбиталей;
10.1.3.3 - писать электронные конфигурации первых 36 химических элементов
Изотопы.
Решение задач на тему:
"Нахождение химической формулы соединений по массовой доле атомов химических элементов в составе"
10.1.2.3 - объяснять природу радиоактивности и применение радиоактивных изотопов;
10.1.1.1 - выводить химические формулы соединений по массовой доле атомов химических элементов в составе
Понятие о радиоактивных веществах, ядерных реакциях и их роль в энергетическом потенциале Казахстана
10.2.1.8 - знать понятие радиоактивное вещество;
10.2.1.9 - знать типы радиоактивного распада и уметь составлять уравнения простых ядерных реакций (a, b-, b+, g распад);
10.2.1.10 - понимать значимость ядерных реакций в энергетическом потенциале Казахстана

11.5.1.16 - нәруыздар гидролизі өнімдерін білу;
11.5.1.17 - нәруыздардың қызметін білу;
11.5.1.18 - нәруыздардың сапалық реакцияларын және денатурациясын білу;
11.5.1.19 - нуклеин қышқылдары туралы жалпы ұғымды және олардың жіктелуін білу;
11.5.1.20 - ДНК мен РНК құрылымдарын салыстыру;
11.5.1.21 - ДНК мен РНК биологиялық рөлін түсіндіру;
11.5.1.22 - гендік инженерия мен биотехнологияның маңыздылығын түсіну;
11.5.1.23 - дәрумендер мен гормондардың адам ағзасындағы функциясын сипаттау;
11.5.1.24 - кейбір дәрумендердің табиғаттағы көздерін білу
14. Осы оқу бағдарламасы жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарға арналған "Химия" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
15. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің қоғамдық-
гуманитарлық бағыттағы
10-11-сыныптарға арналған
"Химия" оқу пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Химия" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Тақырыбы/Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
10.1 Атом құрылысы
Атом құрылысының заманауи теориясы.
Атомдағы электрон күйі және қозғалысы.
Көрсетілім №1 "Атом құрылысы моделі"
10.1.2.1 - атом құрылысының заманауи теориясын білу
10.1.2.2 - s, p, d, f орбитальдарының пішінін ажырату
Квант саны. Паули принципі, Хунд ережесі, Клечковский ережесі
10.1.3.1 - квант сандарының сипаттамасы мен мәндерін білу;
10.1.3.2 - электрон орбитальдарын толтыру ережелерін: минимальді энергия принципі, Паули принципі, Хунд ережесін қолдану;
10.1.3.3 - алғашқы 36 химиялық элементтің электрондық конфигурациясын жазу
Изотоптар.
Есеп шығару:
"Құрамындағы химиялық элемент атомының массалық үлесі бойынша қосылыстың химиялық формуласын табу"
10.1.2.3 - радиоактивтілік табиғатын және радиоактивті изотоптардың қолданылуын түсіндіру;
10.1.1.1 - құрамындағы химиялық элемент атомының массалық үлесі бойынша қосылыстың химиялық формуласын шығару
Радиоактивті заттар туралы түсінік. Ядролық реакциялар және олардың Қазақстанның энергетикалық потенциалындағы маңызы
10.2.1.8 - радиоактивті заттар ұғымын білу;
10.2.1.9 - радиоактивті ыдырау типін білу және қарапайым ядролық реакциялар теңдеуін құра алу (a, b-, b+, g ыдырау);
10.2.1.10 - Қазақстан энергетикалық потенциалында ядролық реакциялар мәнін түсіну

10.1 Периодический закон и периодичес-кая система химических элементов
Периодический закон и периодическая система в свете учения о строении атома.
Валентность и валентные возможности атомов. Степень окисления атомов.
Периодичность изменения свойств элементов в главных подгруппах и периодах
10.2.1.1 - объяснять физический смысл периодического закона;
10.2.1.2 - объяснять физический смысл понятия валентности и степени окисления атомов;
10.2.1.3 - описывать закономерности изменения свойств атомов химических элементов: радиуса, энергии ионизации, сродства к электрону, электроотрицательности и степени окисления
Закономерность изменения кислотно-основных свойств соединений в периодах и группах
10.2.1.4 - объяснять закономерности изменений кислотно - основных свойств оксидов, гидроксидов и водородных соединений химических элементов по периодам и группам
Значение периодического закона для развития науки, технологии и понимания химической картины окружающего мира
10.2.1.5 - прогнозировать свойства химических элементов и их соединений по положению в периодической системе;
10.2.1.6 - перечислить основные направления развития науки, связанные с открытием периодического закона
10.1
Химическая связь и строение вещества
Единая электронная природа видов химической связи. Ковалентная химическая связь. Свойства ковалентной химической связи. Донорно-акцепторный механизм образования ковалентной связи.
Демонстрация №2 "Модели кристаллических решеток графита, алмаза, оксида углерода (IV)"
10.1.4.1 - объяснять образование ковалентной связи по обменному и донорно-акцепторному механизмам;
10.1.4.2 - описывать свойства ковалентной связи;
10.1.4.3 - составлять диаграмму Льюиса для молекул H2, Cl2, O2, N2, HCl, NH3
Гибридизация атомных орбиталей (sp, sp2, sp3 гибридизации) и геометрия молекул
10.1.4.4 - объяснять различие видов гибридизации;
10.1.4.5 - объяснять зависимость свойств веществ от электронного и пространственного строения молекул на примере BF3, CH4, NH3, H2O, ВеСl2
Электроотрицательность и полярность связи
10.1.4.6 - объяснять физический смысл понятия электроотрицательности атома и прогнозировать на ее основе вид химической связи
Ионная химическая связь и ионные кристаллические решетки. Металлическая связь и металлические кристаллические решетки.
Демонстрация №3 "Модели кристаллических решеток хлорида натрия, меди"
10.1.4.7 - понимать, что ионная связь образуется в результате электростатического притяжения противоположно заряженных ионов;
10.1.4.8 - составлять диаграмму Льюиса для соединений NaCl, CaO, MgF2, KH;

10.1 Периодтық заң және химиялық элементтердің периодтық жүйесі
Периодтық заң және периодтық жүйе атом құрылысы тұрғысынан.
Атом валенттілігі және валенттілік мүмкіндігі.
Атомның тотығу дәрежесі
Негізгі топшада және периодта элемент қасиеттерінің периодты өзгеруі
10.2.1.1 - периодтық заңның физикалық мәнін түсіндіру
10.2.1.2 - валенттілік және атомның тотығу дәрежесі ұғымдарының физикалық мәнін түсіндіру;
10.2.1.3 - химиялық элемент атомдарының қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарының сипаттау: радиусы, иондану энергиясы, электронтартқыштық, электртерістілік және тотығу дәрежесі
Периодта және топта қосылыстардың қышқылды-негіздік қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары
10.2.1.4 - период және топ бойынша химиялық элементтердің оксидтерінің, гидроксидтерінің және сутекті қосылыстарының қышқылдық-негіздік қасиеттерінің өзгеру заңдылығын түсіндіру
Қоршаған ортаның химиялық бейнесін және технология мен ғылымның дамуы үшін периодтық заңның мәнін түсіну
10.2.1.5 - периодтық кестеде орналасуы бойынша химиялық элементтердің және олардың қосылыстарының қасиеттерін болжау;
10.2.1.6 - периодтық кестенің ашылуымен байланысты дамыған ғылымдардың негізгі бағыттарын тізімдеу
10.1 Химиялық байланыс және зат құрылысы
Химиялық байланыс түрінің біртұтас электронды табиғаты
Ковалентті химиялық байланыс. Ковалентті химиялық байланыс қасиеттері
Ковалентті байланыстың донорлы- акцепторлы механизммен түзілуі
Көрсетілім №2 "Графит, алмаз, көміртегі (IV) оксидінің кристалдық тор моделі"
10.1.4.1 - донор-акцепторлы және алмасу механизмі бойынша ковалентті байланыстың түзілуін түсіндіру;
10.1.4.2 - ковалентті байланыстың қасиеттерін сипаттау;
10.1.4.3 - H2, Cl2, O2, N2, HCl, NH3 молекулалары үшін Льюис диаграммасын құру
Атом орбитальдарының гибридтелуі (sp, sp2, sp3) және молекула геометриясы
10.1.4.4 - әртүрлі гибридтелу түрлерінің мәнін түсіндіру;
10.1.4.5 - BF3, CH4, NH3, H2O, ВеСl2 мысалында молекуланың электронды және кеңістіктік құрылысына зат қасиетінің тәуелділігін түсіндіру
Электртерістілік және байланыс полярлығы
10.1.4.6 - атомдардың электртерістілік ұғымының физикалық мәнін түсіндіру және оның негізінде химиялық байланыстың түрін болжау
Ионды химиялық байланыс және иондық кристалдық тор.
Металдық байланыс және металдық кристалдық тор.
Көрсетілім №3 "Натрий, мыс хлоридтерінің кристалдық тор моделі"
10.1.4.7 - иондық байланыстың қарама-қарсы зарядталған иондардың электростатикалық тартылуы нәтижесінде түзілетіндігін түсіну;
10.1.4.8 - NaCl, CaO, MgF2, KH қосылыстары үшін Льюис диаграммасын құру;

10.1.4.9 - объяснять природу металлической связи и ее влияние на физические свойства металлов
Водородная связь. Зависимость свойств простых и сложных веществ от типа химической связи и кристаллической решетки.
Лабораторный опыт № 1 "Моделирование молекул веществ с различными видами связи. Изучение свойства веществ с разными кристаллическими решетками"
10.1.4.10 - понимать механизм образования водородной связи;
10.1.4.11 - прогнозировать свойства соединений с различными видами связей и типами кристаллических решеток
2-четверть
10.2
Закономер-ности химических реакции
Классификация химических реакций
10.2.1.7 - уметь классифицировать химические реакции по направлению процесса, числу и составу, по изменению степени окисления химических элементов реагентов и продуктов реакции
Окислительно-восстановительные реакции с участием простых, бинарных и сложных неорганических веществ
10.2.3.1 - уметь определять степень окисления элементов по формулам веществ;
10.2.3.2 - уметь составлять окислительные и восстановительные уравнения, используя метод электронного баланса
Электролиз расплавов и растворов солей. Демонстрация №4: "Видео-демонстрация электролиза промышленных процессов: промышленное производство меди, алюминия, хлора и гидроксида натрия".
10.2.3.3 - изучить и объяснить процессы, протекающие при прохождении электрического тока через раствор и расплав;
10.2.3.4 - прогнозировать продукты электролиза, образующихся на электродах в растворах и расплавах электролитов;
10.2.3.5 - уметь составлять схемы процессов электролиза расплавов и растворов;
10.2.3.6 - уметь рассчитывать массу, объем (газа) продуктов электролиза
рН растворов кислот, щелочей, солей. Гидролиз солей. Лабораторный опыт №2 "Изучение свойств кислот, гидроксидов, солей. Гидролиз солей".
Лабораторный опыт №3 "Экспериментальное подтверждение качественного состава кислот, оснований и солей, рН растворов"
10.3.4.1 - доказывать качественный состав растворов кислот, гидроксидов и солей по значениям рН растворов;
10.3.4.2 - предсказывать среду раствора соли по еҰ качественному составу
Тепловой эффект химической реакции и его значение.
Демонстрация №5: "Экзо-эндотермические реакции"
10.3.1.1 - уметь классифицировать химические реакции по тепловому эффекту;
10.3.1.2 - объяснять значимость теплового эффекта химических реакций;
10.3.1.3 - уметь рассчитывать тепловой эффект химической реакции
10.2 Кинетика
Скорость химических реакций. Факторы, влияющие на скорость химических реакций.
Лабораторный опыт №4 "Изучение зависимости скорости химической реакций от различных факторов: температура, концентрация, давление"

10.1.4.9 - металдық байланыстың табиғатын және оның металдардың физикалық қасиеттеріне әсерін түсіндіру
Сутектік байланыс.
Жай және күрделі заттардың қасиеттерінің химиялық байланыс және кристалдық тор типіне тәуелділігі.
Зертханалық тәжірибе № 1 " Әртүрлі химиялық байланысты заттардың молекуласын даярлау. Түрлі кристалдық торлы заттардың қасиеттерін оқу"
10.1.4.10 - сутекті байланыстың түзілу механизмін түсіндіру;
10.1.4.11 - кристалл тор типтері және байланыс түрлері әртүрлі қосылыстардың қасиеттерін болжау
2-тоқсан
10.2 Химиялық реакциялар заңдылығы
Химиялық реакциялардың жіктелуі
10.2.1.7 - химиялық реакцияларды үдерістің бағыты, саны мен құрамы, реагенттер мен реакция өнімдеріндегі химиялық элементтердің тотығу дәрежелерінің өзгеруі бойынша жіктей білу
Жай, бинарлы және күрделі бейорганикалық заттардың қатысуымен тотығу-тотығу реакциялары
10.2.3.1 - зат формуласы бойынша элементтің тотығу дәрежесін анықтай алу;
10.2.3.2 - электронды баланс әдісін қолданып тотығу және тотықсыздану теңдеулерін құрастыра алу
Тұз ерітінділерінің және балқымаларының электролизі.
Көрсетілім №4
"Өнеркәсіптік үдерістер электролизінің бейне көрсетілімдері: мыс, алюминий, натрий гидроксиді және хлоридінің өнеркәсіптік өндірісі"
10.2.3.3 - ерітінді және балқыма арқылы электр тоғы өткен кезде жүретін үдерістерді оқу және түсіндіру;
10.2.3.4 - электролит ерітінділерін және балқымаларын электролиздеу кезінде электродтарда түзілетін электролиз өнімдерін болжау;
10.2.3.5 - ерітінді және балқыма электролизі үдерісі сызбанұсқасын құра алу;
10.2.3.6 - электролиз өнімдерінің массасын, көлемін (газ) есептей алу
Қышқыл, сілті және тұз ерітінділерінің рН-і
Тұздар гидролизі
Зертханалық тәжірибе № 2 "Гидроксидтер, қышқыл және тұздар қасиеттерін зерттеу. Тұздар гидролизі"
Зертханалық тәжірибе № 3 "Ерітінділер рН –ын, тұздар, негіздер және қышқылдардың сапалық құрамын тәжірибе арқылы дәлелдеу"
10.3.4.1 - ерітіндінің рН мәні бойынша тұздар, қышқылдар және гидроксид ерітінділерінің сапалық құрамын дәлелдеу;
10.3.4.2 - оның сапалық құрамы бойынша тұз ерітінділерінің ортасын болжау
Химиялық реакциялардың жылу эффектісі және оның маңызы
Көрсетілім №5 "Экзо – эндотермиялық реакциялар"
10.3.1.1 - жылу эффектісі бойынша химиялық реакцияларды жіктей алу;
10.3.1.2 - химиялық реакциялардың жылу эффектісі мәнін тұсіндіру;
10.3.1.3 - химиялық реакциялардың жылу эффектісін есептей алу
10.2 Кинетика
Химиялық реакция жылдамдығы. Химиялық реакция жылдамдығына әсер ететін факторлар.
Зертханалық тәжірибе № 4
"Химиялық реакция жылдамдығының әртүрлі факторларға: температура, концентрация, қысымға тәуелділігін тану"

10.3.2.1 - экспериментально изучить влияние температуры, концентрации, давления на скорость химических реакций;
10.3.2.2 - объяснять влияние факторов на изменение скорости химических реакций;
10.3.2.3 - уметь рассчитывать изменение скорости реакции при изменении концентрации реагирующих веществ и температуры
Катализаторы и ингибиторы. Катализ: гомогенный и гетерогенный.
Лабораторный опыт №5 "Изучение зависимости скорости химической реакций от различных факторов: гомогенный, гетерогенный катализ".
Развитие каталитической химии в Казахстане
10.3.2.4 - объяснять влияние катализатора и ингибитора на скорость химической реакции;
10.3.2.5 - объяснять механизм гомогенного и гетерогенного катализа;
10.3.2.6 - знать развитие каталитической химии в Казахстане
10.2 Химическое равновесие
Химическое равновесие и условия его смещения. Принцип Ле Шателье-Брауна.
Лабораторный опыт №6 "Смещение химического равновесия в системе (на примере тиоционата аммония (калия) и хлорида железа (III) путем изменения концентрации)"
10.3.3.1 - экспериментально изучать влияние различных факторов на смещение равновесия;
10.3.3.2 - прогнозировать влияние изменения температуры, концентрации и давления на химическое равновесие;
10.3.3.3 - уметь составлять выражения константы равновесия
3-четверть
10.3
Общая характерис-тика металлов и неметаллов
Металлы и неметаллы: химические элементы и простые вещества. Особенности строения металлов и неметаллов (атомов, ионов), кристаллических решеток, закономерности изменения свойств металлов и неметаллов и их соединений в периодах и группах.
Демонстрация № 6: "Образцы металлов, неметаллов и их соединений; модели кристаллических решеток металлов"
10.2.1.11 - описывать особенности строения металлов и неметаллов: радиуса, энергии ионизации, сродства к электрону, кристаллических решеток;
10.2.1.12 - прогнозировать закономерности изменения свойств металлов и неметаллов и их соединений в периодах и группах
Металлы и неметаллы: основные физические и химические свойства. Электрохимический ряд напряжения металлов. Лабораторный опыт № 7 "Химические свойства типичных металлов, неметаллов и амфотерных элементов"
10.2.1.13 - объяснять основные физические свойства металлов и неметаллов;
10.2.1.14 - понимать принцип расположения металлов в электрохимическом ряду напряжения;
10.2.1.15 - составлять уравнения реакций характеризующих химические свойства металлов и неметаллов;
10.2.1.16 - экспериментально исследовать химические свойства типичных металлов, неметаллов и амфотерных элементов
Нахождение металлов, неметаллов и их соединений в природе.

10.3.2.1 - химиялық реакция жылдамдығына температура, концентрация, қысымның әсерін тәжірибелік зерттеу;
10.3.2.2 - химиялық реакция жылдамдына әртүрлі факторлар өзгерісінің әсерін түсіндіру;
10.3.2.3 - әрекеттесуші заттар концентрациясы және температурасы өзгеруі кезіндегі реакция жылдамдығының өзгерісін есептей алу
Катализаторлар мен ингибиторлар. Гомогенді және гетерогенді катализ.
Зертханалық тәжірибе № 5 "Химиялық реакция жылдамдығының әртүрлі факторларға тәуелділігін зерттеу, гомогенді және гетерогенді катализ".
Қазақстанда катализдік химия ғылымының дамуы
10.3.2.4 - химиялық реакция жылдамдығына катализаторлар және ингибиторлар әсерін түсіндіру;
10.3.2.5 - гомогенді және гетерогенді катализ механизмін түсіндіру;
10.3.2.6 - Қазақстанда катализдік химияның дамуын білу
10.2 Химиялық тепе-теңдік
Химиялық тепе-теңдік және оның ығысуына әсер етуші жағдайлар. Ле Шателье-Браун принциптері.
Зертханалық тәжірибе №6 "Химиялық тепе-теңдіктің ығысуы (аммоний не калий тиоционаты мен темір (ІІІ) хлориді концентрациясының өзгеруі бойынша"
10.3.3.1 - әр түрлі факторлардың тепе-теңдіктің ығысуына әсерін тәжірибе жүзінде зерттеу;
10.3.3.2 - химиялық тепе-теңдікке температура, концентрация және қысым өзгерісінің әсерін болжау;
10.3.3.3 - тепе-теңдік константасы өрнегін құра алу
3-тоқсан
10.3 Металдар
мен бейме-талдардың жалпы сипат-тамасы
Металдар және бейметалдар: химиялық элементтер және жай заттар.
Металдар мен бейметалдардың (атом, ион) құрылысы және кристалдық торларының ерекшелігі, металдар мен бейметалдар, олардың қосылыстарының қасиеттерінің период және топ бойынша өзгеруі
Көрсетілім №6
"Металдар, бейметалдар және олардың қосылыстарының үлгілері;
металдардың кристалдық тор модельдері"
10.2.1.11 - металдар және бейметалдар құрылысының ерекшелігін сипаттау: атом радиусы, иондану энергиясы, электронтартқыштық, кристалл торы;
10.2.1.12 - период және топта металл, бейметалл және олардың қосылыстарының қасиеттерінің өзгеру заңдылығын болжау
Металдар және бейметалдар: негізгі физикалық және химиялық қасиеттері. Металдардың электрохимиялық кернеу қатары. Зертханалық тәжірибе №7 "Типтік металдар, бейметалдар мен амфотерлі элементтердің химиялық қасиеттері"
10.2.1.13 - металдар және бейметалдардың негізгі физикалық қасиеттерін түсіндіру;
10.2.1.14 - электрохимиялық кернеу қатарында металдардың орналасу принципін түсіну;
10.2.1.15 - металдар және бейметалдардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
10.2.1.16 - типтік металдар, бейметалдар мен амфотерлі элементтердің химиялық қасиеттерін тәжірибе жүзінде зерттеу
Металдар, бейметалдар және олардың қосылыстарының табиғатта кездесуі

10.2.1.17 - знать о распространении металлов и неметаллов и их соединений в природе;
10.4.1.1 изучить воздействие некоторых металлов и неметаллов и их соединений на окружающую среду
Биологическая роль металлов и неметаллов в жизнедеятельности живых организмов
10.4.1.2 - объяснять биологическую роль металлов и неметаллов в жизнедеятельности живых организмов
10.3
Важнейшие s-элементы и их соединения
Положение s-элементов в периодической системе химических элементов, особенности строения их атомов, сравнение металлических, восстановительных свойств
10.2.1.18 - объяснять общие свойства s-элементов на основе строения их атомов;
10.2.1.19 - сравнивать металлические, восстановительные свойства s-элементов и составлять уравнения реакций
Натрий, калий и их важнейшие соединения: физические и химические свойства, получение, применение, биологическая роль Демонстрация №7 "Взаимодействие натрия, калия, кальция с водой;
качественное определение ионов натрия, калия, кальция (окрашивание пламени)"
10.2.1.20 - знать способы получения натрия, калия и их важнейших соединений;
10.2.1.21 - объяснять различие химической активности натрия, калия и кальция в реакциях с водой;
10.4.1.3 - объяснять биологическую роль соединений натрия и калия
Кальций, магний и их важнейшие соединения: физические и химические свойства, биологическая роль.
Лабораторный опыт №8
"Ознакомление с образцами важнейших солей натрия, калия, магния и кальция, сравнение химической активности металлов. Окрашивание пламени солями щелочных и щелочноземельных металлов"
10.2.1.22 - составлять уравнения реакций, характеризующие основные свойства кальция, магния и их важнейших соединений;
10.2.1.23 - исследовать качественные реакции на ионы натрия, калия, кальция;
10.4.1.4 - объяснять биологическую роль соединений кальция и магния
Жесткость воды и способы ее устранения. Природные соединения щелочных и щелочноземельных металлов в недрах Казахстана
10.4.1.5 - объяснять жесткость воды и способы ее устранения;
10.4.1.6 - знать природные соединения щелочных и щелочноземельных металлов, распространенных в Казахстане;
10.2.2.1 - вычисление массы, количества вещества реагента или продукта по химическим уравнениям указывающим на генетическую связь металлов и их соединений
10.3 Важнейшие d-элементы и их соединения
Положение d-элементов в периодической системе, особенности строения атомов. Месторождения меди, цинка, железа, хрома и их соединений в Казахстане

10.2.1.17 - металдар, бейметалдар және олардың қосылыстарының табиғатта таралуы туралы білу;
10.4.1.1 - кейбір металдар мен бейметалдардың және олардың қосылыстарының қоршаған ортаға әсерін зерделеу
Тірі ағзалардың іс- әрекетінде метлдар және бейметалдардың биологиялық ролі
10.4.1.2 - тірі ағзалардың іс- әрекетінде металдар және бейметалдардың биологиялық рөлін түсіндіру
10.3 Маңызды s-элементтер және олардың қосылыстары
Химиялық элементтердің периодтық жүйесіндегі s-элементтердің орны, атом құрылысының ерекшелігі, олардың металдық және тотықсыздандырғыштық қасиеттерін салыстыру
10.2.1.18 - атом құрылысы негізінде s-элементтердің жалпы қасиеттерін түсіндіру;
10.2.1.19 - s-элементтердің металдық, тотықсыздандырғыштық қасиеттерін салыстыру және реакция теңдеулерін құрастыру
Натрий, калий және олардың маңызды қосылыстарының физикалық, химиялық қасиеттері, алынуы, қолданылуы, биологиялық маңызы.
Көрсетілім №7 "Натрий, калий және кальцийдің сумен әрекеттесуі.
Натрий, калий және кальций иондарына сапалық реакция (жалын түсінің өзгеруі)
10.2.1.20 - натрий, калий және олардың маңызды қосылыстарының алыну әдістерін білу;
10.2.1.21 - натрий, калий және кальцийдің сумен реакциясының химиялық белсенділігін ажыратуды түсіндіру
10.4.1.3 - натрий және калий қосылыстарының биологиялық рөлін түсіндіру
Кальций, магний және олардың қосылыстарының физикалық, химиялық қасиеттері, алынуы, қолданылуы, биологиялық маңызы
Зертханалық тәжірибе №8 "Натрий, калий, магний, кальцийдің маңызды тұздарының үлгілерімен танысу, металдардың химиялық белсенділігін салыстыру. Сілтілік және сілтілік-жер металдары тұздарының жалынды бояуы"
10.2.1.22 - кальций, магний және олардың қосылыстарының негізгі қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
10.2.1.23 - калий, натрий, кальций иондарының сапалық реакциясын зерттеу (жалынды бояуы)
10.4.1.4 - кальций және магнийдің биологиялық рөлін түсіндіру
Судың кермектігі, оны жою жолдары.
Сілтілік металдар мен сілтілік жер металдарының табиғи қосылыстарының Қазақстандағы кен орындары
10.4.1.5 - судың кермектігін және оны жою әдістерін түсіндіру;
10.4.1.6 - Қазақстанда таралған сілтілік және сілтілік жер металдардың табиғи қосылыстарын білу;
10.2.2.1 - металдар мен оның қосылыстарындағы генетикалық байланысты көрсететін химиялық реакция теңдеулері бойынша реагенттің немесе өнімнің массасына, зат мөлшеріне есептер шығару
10.3 Маңызды d-элементтер және олардың қосылыстары
d-элементтердің периодтық жүйедегі орны, атом құрылысының ерекшелігі. Қазақстандағы мыс, мырыш, темір, хром және олардың қосылыстарының кен орындары

10.2.1.24 - объяснять положение d-элементов в периодической системе на основе строения их атомов;
10.4.1.7 - называть месторождения меди, цинка, железа, хрома и их соединений в Казахстане
Медь, цинк и их важнейшие соединения.
Лабораторный опыт №9 "Качественные реакции на распознавание ионов Cu2+, Zn2+"
10.2.1.25 - объяснять свойства и применение меди, цинка и их важнейших соединений;
10.2.1.26 - уметь распознавать ионы Cu2+, Zn2+
Хром и его соединения
10.2.1.27 - объяснять свойства и применение хрома и его соединений
Железо и его соединения.
Лабораторный опыт №10 "Качественные реакции на распознавание ионов Fe2+, Fе3+"
10.2.1.28 - описывать характерные физические и химические свойства, получение железа и его соединений;
10.2.1.29 - уметь распознавать ионы Fe2+, Fе3+
Практическая работа №1 "Получение гидроксидов железа (II) и (III), меди (II), цинка, хрома (III), испытание отношения гидроксидов к кислотам и щелочам"
10.2.1.30 - уметь экспериментально получать гидроксиды железа (II) и (III), меди (II), цинка, хрома (III) и изучить их взаимодействие с кислотами и щелочами
Виды коррозии и меры ее предупреждения
10.2.3.7 - знать виды коррозии, причины ее возникновения и объяснять ее негативное влияние на срок эксплуатации металлических конструкций;
10.2.2.2 - расчеты по уравнениям химических реакций с участием металлов, с реагентами, имеющими примеси, а также на практический выход продукта от теоретически возможного
4-четверть
10.4
Важнейшие р-элементы и их соединения
Положение в периодической системе р-элементов, особенность строения их атомов.
Алюминий и его соединения
10.2.1.31 - объяснять закономерности изменения свойств р-элементов и их соединений в группах и периодах с точки зрения строения атомов;
10.2.1.32 - изучить амфотерные свойства оксида и гидроксида алюминия;
10.2.1.33 - описывать применение алюминия и его сплавов
Углерод, кремний и их важнейшие соединения.
Распространение углерода, кремния и их соединений в природе. Демонстрация № 8 "Поглощение активированным углем растворенных веществ (адсорбция)"
10.2.1.34 - изучить физические и химические свойства углерода, кремния и их соединений;
10.2.1.35 - объяснять, как происходит отравление угарным газом и описывать способы оказания первой помощи
Особенности строения и свойства молекулы азота. Аммиак, соли аммония. Ортофосфорная кислота и фосфаты. Применение соединений азота и фосфора как удобрений. Экологические воздействие оксидов азота, нитратов и фосфатов на окружающую среду.
Практическая работа № 2: Получение аммиака, изучение свойств водного раствора аммиака и солей аммония

10.2.1.24 - атом құрылысы негізінде d-элементтердің периодтық жүйедегі орнын түсіндіру;
10.4.1.7 - Қазақстандағы мыс, мырыш, темір, хром және олардың қосылыстарының кен орындары атау
Мыс, мырыш және олардың маңызды қосылыстары.
Зертханалық тәжірибе №9 "Cu2+, Zn2+ иондарын тануға сапалық реакция"
10.2.1.25 - мыс, мырыш және олардың маңызды қосылыстарының қасиеттерін және қолданылуын түсіндіру;
10.2.1.26 - Cu2+, Zn2+ иондарын тани білу
Хром және оның қосылыстары
10.2.1.27 - хром және оның қосылыстарың қасиеттерін және қолданылуын түсіндіру
Темір және оның қосылыстары.
Зертханалық тәжірибе №10 "Fe2+, Fе3+ иондарын тануға сапалық реакция"
10.2.1.28 - темір және оның қосылыстарының алынуын, тән физикалық және химиялық қасиеттерін сипаттау;
10.2.1.29 Fe2+, Fе3+ иондарын тани білу
Практикалық жұмыс №1 "Темір (ІІ), (ІІІ), мыс (ІІ), мырыш, хром (ІІІ) гидроксидтерін алу;
қышқыл мен сілтінің гидроксидтерге әсерін зерттеу"
10.2.1.30 - темір (ІІ), (ІІІ), мыс (ІІ), мырыш, хром (ІІІ) гидроксидтерін тәжірибе жүзінде ала білу және олардың қышқыл және сілтілермен әрекеттесуін зерделеу
Коррозия түрлері және коррозияның алдын алу шаралары
10.2.3.7 - коррозия түрлерін, коррозияның болу себептерін білу және оның конструкцияларының пайдалану ұзақтығына кері әсерін түсіндіру
10.2.2.2 - металдар қатысуымен жүретін химиялық реакциялар теңдеуі бойынша (құрамында қоспасы бар реагенттер, теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы практикалық шығымның массалық үлесі) есептер шығару
4-тоқсан
10.4 Маңызды p-элементтер және олардың қосылыстары
Периодтық жүйедегі р-элементтердің орны, олардың атом құрылысының ерекшеліктері.
Алюминий және олардың қосылыстары.
10.2.1.31 - атом құрылысы көзқарасы тұрғысынан периодта және топта р-элементтердің қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру;
10.2.1.32 - алюминий оксиді және гидроксидінің екәдайлы қасиеттерін оқып білу;
10.2.1.33 - алюминий және оның құймаларының қолданылуын сипаттау;
Көміртек, кремний және олардың қосылыстарының қасиеттері.
Көміртек, кремний және олардың қосылыстарының табиғатта таралуы.
Көрсетілім № 8 "Еріген заттың белсендірілген көмірге сіңірілуі (адсорбция)
10.2.1.34 - көміртек, кремний және олардың қосылыстарының физикалық, химиялық қасиеттерін оқып білу;
10.2.1.35 - иіс газымен уланудың қалай жүретінін түсіндіру және алғашқы көмек көрсету әдістерін сипаттау
Азот молекуласы құрылысы және қасиеттерінің ерекшеліктері. Аммиак, аммоний тұздары.
Ортофосфор қышқылы және фосфаттар.
Азот және фосфор қосылыстарының тыңайтқыш ретінде қолданылуы.
Азот оксидтерінің, нитраттар және фосфаттардың қоршаған ортаға экологиялық әсері.
Пратикалық жұмыс
№2 "Аммиак алу, оның сулы ерітіндісінің және аммоний тұздарының қасиеттерін зерттеу"

10.2.1.36 - объяснять низкую химическую активность азота на основе строения молекулы;
10.2.1.37 - составлять уравнения реакций, характеризующих получение и химические свойства газообразного аммиака и его водного раствора;
10.4.1.8 - анализировать воздействие оксидов азота на атмосферу, нитратов на почву и водные ресурсы;
10.4.1.9 - предлагать пути решения проблемы уменьшения воздействия соединений азота и фосфора на окружающую среду;
10.2.1.38 - изучить физические и химические свойства ортофосфорной кислоты и фосфатов
Сера, ее оксиды и кислоты, сульфаты и их свойства
10.2.1.39 - описывать образование диоксида серы при горении серосодержащего ископаемого топлива;
10.4.1.10 - объяснять роль диоксида серы на формирование кислотных дождей и их воздействие на окружающую среду;
10.2.1.40 - сравнивать свойства разбавленной и концентрированной серной кислоты;
10.4.1.11 - объяснять использование диоксида серы в консервации продуктов питания
Галогены. Хлороводород, соляная кислота и хлориды. Биологическая роль йода в жизнедеятельности человека.
Меры по защите здоровья жителей Казахстана от болезней, возникающих при йододефиците
10.2.1.41 - объяснять закономерности изменения физических и химических свойств галогенов в группе;
10.2.1.42 - изучить химические свойства соляной кислоты и знать области ее применения;
10.4.1.12 - знать биологическую роль йода в организме человека и объяснять возникновение болезней, связанных с дефицитом йода на территории Казахстана, предлагать пути решения данной проблемы
Практическая работа №3 Решение экспериментальных задач на тему "Качественные реакции на некоторые анионы"
10.2.1.43 - знать качественные реакции на хлорид-, бромид-, йодид-, сульфат-, карбонат-, фосфат-, нитрат-, силикат- ионы;
10.2.1.44 - составлять план эксперимента по определению анионов и осуществлять его на практике
10.4
Производ-ство неорганических соединений и сплавов
Получение цветных и черных металлов и их сплавов в Казахстане
10.2.3.8 - знать способы получения металлов в промышленности;
10.2.3.9 - называть составы важнейших сплавов, применяемых в науке, технике и в быту: чугун, сталь, латунь, бронза, мельхиор, дюралюминий;
10.2.3.10 - описывать способы получения и свойства чугуна и стали;
10.4.1.13 - объяснять экологические проблемы химических производств Казахстана
Производство серной кислоты контактным способом
10.2.1.45 - описывать контактный процесс промышленного производства серной кислоты и знать ее значение для промышленности
Производство аммиака, азотной кислоты

10.2.1.36 - молекула құрылысы негізінде азоттың төмен химиялық белсенділігін түсіндіру;
10.2.1.37 - газтәрізді аммиактың және оның сулы ерітіндісінің химиялық қасиеттерін және алынуын сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
10.4.1.8 - азот оксидтерінің атмосфераға, нитраттардың топырақ және су ресурстарына әсерін анализдеу;
10.4.1.9 - азот және фосфор қосылыстарының қоршаған ортаға әсерін азайтудың мәселелерін шешу жолдарын ұсыну;
10.2.1.38 - ортофосфор қышқылының және фосфаттардың физикалық, хиииялық қасиеттерін оқып білу
Күкірт, оның оксидтері, қышқылдары, сульфаттар. Күкірт қышқылының қасиеттері
10.2.1.39 - құрамында күкірті бар қазбалы отындардың жануы кезіндегі күкірт диоксидінің түзілуін сипаттау;
10.4.1.10 - қышқыл жаңбырлардың қалыптасуындағы күкірт диоксидінің ролін және оның қоршаған ортаға әсерін түсіндіру;
10.2.1.40 - сұйылтылған және концентрлі күкірт қышқылының қасиеттерін салыстыру;
10.4.1.11 - тағам өнімдерін консервілеуде күкірт диоксидінің қолданылуын түсіндіру
Галогендер. Хлорсутек, тұз қышқылы және хлоридтер.
Зертханалық тәжірибе №11
"Йод ерітіндісінің крахмалға әсері"
Адам тіршілігіндегі йодтың биологиялық ролі. Йод жетіспеушілігінен туындайтын аурулардан Қазақстан тұрғындарын сақтандыру шаралары
10.2.1.41 - топ бойынша галогендердің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылығын түсіндіру;
10.2.1.42 - тұз қышқылының химиялық қасиеттерін оқып білу және оның қолданылу аймағын білу;
10.4.1.12 - адам ағзасындағы йодтың биологиялық ролін білу және Қазақстан территориясында йод жетіспеушілігіне байланысты туындайтын ауруларды түсіндіру және осы мәселелерді шешу жолын ұсыну
Практикалық жұмыс № 3 "Кейбір аниондарға сапалық реакция" тақырыбына эксперименттік есептер шығару
10.2.1.43 - хлорид-, бромид-, йодид-, сульфат-, карбонат-, фосфат-, нитрат-, силикат- иондарына сапалық реакцияны білу;
10.2.1.44 - аниондарды анықтау бойынша тәжірибе жоспарын құру және оны іс –жүзінде жүзеге асыру
10.4 Бейорганикалық қосылыстарды және құймаларды өңдіру
Қазақстанда қара және түсті металдарды және олардың құймаларын алу
10.2.3.8 - өнеркәсіпте металдарды алу әдістерін білу;
10.2.3.9 - Тұрмыста, техникада және ғылымда қолданылатын маңызды құймалардың құрамын атау: шойын, болат, жез, қола, мельхиор, дюралюминий;
10.2.3.10 - шойын және болаттың алыну әдістерін және қасиеттерін сипаттау;
10.4.1.13 - Қазақстандағы химиялық өндірістердің экологиялық мәселелерін түсіндіру
Жанасу әдісімен күкірт қышқылын өндіру
10.2.1.45 - күкірт қышқылын өнеркәсіптік өндірудің жанасу үдерісін сипаттаужәне оның өнеркәсіп үшін мәнін білу
Аммиак, азот қышқылыш өндіру

10.2.1.46 - описывать способы промышленного производства аммиака и азотной кислоты и отрасли применения его продуктов
Силикатная промышленность Казахстана
10.2.3.11 - описывать процесс производства стекла и цемента и их применение
Загрязнение окружающей среды отходами химического и металлургического производства
10.4.1.14 - оценивать воздействие отходов химического и металлургического производств на окружающую среду
2) 11 класс
Раздел долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1-четверть
11.1
Введение в органическую химию. Теория строения органических соединений
Особенности строения атома углерода. Гибридизация. Электронная природа и характеристика химических связей
в органических соединениях.
Демонстрация № 1 "Образцы органических веществ (нефть, керосин, этанол, глицерин, глюкоза, сахароза, парафин, хлопок, древесина)"
11.4.2.1 - изучить гибридизацию углерода в углеводородах;
11.4.2.2 - объяснять особенности строения атома углерода и способность образовывать С-С связи
Основные положения теории строения органических соединений А.М.Бутлерова. Изомерия и гомологический ряд
11.4.2.3 - знать основные положения теории
А.М. Бутлерова;
11.4.2.4 - различать эмпирическую, молекулярную, структурную и пространственную формулы углеводородов;
11.4.2.5 - называть виды изомерии и составлять формулы изомеров: структурных, положения связи, функциональных групп и межклассовых
Понятие о свободных радикалах и их значении в жизни живых организмов
11.4.2.6 - сформировать представление о структуре свободных радикалов;
11.4.2.7 - знать роль радикалов в жизни живых организмов
Классификация и номенклатура органических веществ.
Лабораторный опыт №1 "Шаростержневые модели молекул метана, этана, этилена, ацетилена, бензола, метанола, этанола, уксусной кислоты"
11.4.2.8 понимать формирование гомологических рядов;
11.4.2.9 - объяснять различие и сходство свойств гомологов;
11.4.2.10 - составлять структурные формулы соединений и называть их по номенклатуре IUPAC
Значение органических соединений в природе и жизни человека. Роль казахстанских ученых в развитии органической химии
11.4.2.11 - понимать значение органических соединений в жизни человека;
11.4.2.12 - понимать вклад казахстанских ученых в развитие органической химии
11.1
Углеводороды и их природные источники
Алканы.
Демонстрация №2 "Горение метана, этилена, ацетилена; ознакомление с образцами каучуков, резины, эбонита"
11.4.2.13 - исследовать процесс горения различных алканов и объяснять их применение в качестве топлива;

10.2.1.46 - аммиак және азот қышқылын өнеркәсіптік өндіру әдістерін және оның өнімдерінің қолданылу саласын сипаттау
Қазақстандағы силикат өндірісі
10.2.3.11 - шыны, цемент өндіру үдерісін және олардың қолданылуын сипаттау
Химиялық және металлургиялық өндіріс қалдықтарымен қоршаған ортаның ластануы
10.4.1.14 - химиялық және металлургиялық өндіріс қалдықтарының қоршаған ортаға әсерін бағалау
2. 11-сынып
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/ Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
11.1
Органикалық химияға кіріспе
Орагникалық қосылыстардың құрылыс теориясы
Көміртек атомы құрылысының ерекшеліктері. Гибридизация. Органикалық қосылыстардағы химиялық байланыстардың сипатттамасы және электрондық табиғаты .Көрсетілім №1 " Органикалық затттар үлгілері (мұнай, керосин, этанол, глицерин, глюкоза, сахароза, парафин, мақта, ағаш сүрегі )"
11.4.2.1 - көмірсутектердегі көміртектің гибридизациясын зерделеу;
11.4.2.1 - С-С байланысының түзілуін және көміртек атомының құрылыс ерекшеліктерін түсіндіру
.А.М.Бутлеровтың органикалық қосылыстардың химиялық құрылыс теориясының негізгі қағидалары. Изомерия және гомологтық қатар
11.4.2.3 - А.М. Бутлеровтың органикалық қосылыстардың құрылыс теориясының негізгі қағидаларын білу;
11.4.2.4 - көмірсутектердің молекулалық, эмпирикалық, құрылымдық формулаларын ажырату;
11.4.2.5 - изомерлердің түрлерін атау және көміртек қаңқасы, еселі байланыстың орналасуы, функционалдық топтар және класаралық изомерлерінің формулаларын құру
Бос радикалдар туралы ұғым және олардың тірі ағзалар өміріндегі маңызы
11.4.2.6 - бос радикалардар туралы ұғымды қалыптастыру;
11.4.2.7 - тірі ағзалар өміріндегі радикалдардың ролін білу
Органикалық заттардың номенклатурасы мен жіктелуі. Зертханалық тәжірибе №1 "Метан, этан, этилен, ацетилен, бензол, метанол, этанол, сірке қышқылы молекулаларының модельдері"
11.4.2.8 - гомологтық қатарлардың қалай түзілетіндігін түсіну;
11.4.2.9 - гомологтардың ұқсастығы мен айырмашалығын түсіндіру;
11.4.2.10 - қосылыстардың құрылымдық формулаларын құру және оларды IUPAC номенклатурасы бойынша атау
Органикалық қосылыстардың табиғатттағы және адам өміріндегі маңызы. Органикалық химияның дамуындағы Қазақстандық ғалымдардың ролі
11.4.2.11 - органикалық қосылыстардың адам өміріндегі маңызын түсіну
11.4.2.12 - қазақстандық ғалымдардың органикалық химияны дамуындағы үлесін түсіну
11.1
Көмірсутек-тер және олардың көздері
Алкандар.
Көрсетілім №2 "Метан, этилен, ацетиленнің жануы. Каучуктер.резина, эбонит үлгілерімен танысу"
11.4.2.13 - әртүрлі алкандардың жану үдерісін зерттеу және олардың отын ретінде қолданылуын түсіндіру;

11.4.2.14 - знать продукты сгорания алканов и оценивать их влияние на окружающую среду;
11.4.2.15 - определять молекулярную формулу вещества по данным продуктам сгорания;
11.4.2.16 - находить простейшие и молекулярные формулы органических веществ по массовым долям элементов и относительной плотности их паров
Циклоалканы
11.4.2.17 - рассмотреть гомологический ряд, строение, химические и физические свойства циклоалканов;
11.4.2.18 - составлять формулы изомеров, называть вещества по IUPAC
Алкены.
Полиэтилен. Каучук.
Лабораторный опыт: № 2 "Отношение этилена, ацетилена, образца нефти и бензола к раствору перманганата калия и бромной воды/йода"
11.4.2.19 - рассмотреть гомологический ряд непредельных углеводородов, строение, физические и химические свойства, способы их получения;
11.4.2.20 - уметь составлять реакции полимеризации (полиэтилен, полипропилен, поливинилхлорид)
Практическая работа №1: "Получение и изучение свойств этилена"
11.4.2.21 - получить этилен из этанола и изучить его физические и химические свойства;
11.4.2.22 - знать качественные реакции на алкены (ненасыщенность)
2 четверть
11.2 Углеводороды и их природные источники
Алкадиены.
Лабораторный опыт №3
"Составление шаростержневых моделей изопренового каучука"
11.4.2.23 - знать строение, свойства алкадиенов;
11.4.2.24 - объяснить свойства алкадиенов на основе их строения;
11.4.2.25 - составлять шаростержневые модели продуктов реакции полимеризации диенов (изопрен)
Алкины
11.4.2.26 - рассмотреть гомологический ряд алкинов, строение, физические и химические свойства, способы их получения
Арены и их производные
11.4.2.27 - объяснять структуру молекулы бензола с позиции делокализации электронов;
11.4.2.28 - составлять реакции получения бензола и его гомологов;
11.4.2.29 - описывать свойства, характерные для бензола и его гомологов;
11.4.2.30 - знать применение бензола в органическом синтезе
Генетическая связь углеводородов и их производных
11.4.2.31 - составить схему генетической связи основных классов органических соединений;
11.4.2.32 - рассчитывать выход продукта, количество (объем, массу) продукта реакции по количеству реагента (объему, массе)
Природные источники углеводородов и их месторождения в Казахстане. Переработка газа, нефти и угля. Развитие нефтегазовой и угольной промышленности в Казахстане. Экологические аспекты добычи, переработки в Казахстане
11.4.2.33 - знать, что углеродсодержащие соединения могут быть использованы в качестве топлива;

11.4.2.14 - алкандардың жану өнімдерін білу және олардың қоршаған ортаға әсерін бағалау;
11.4.2.15 - берілген жану өнімдері бойынша заттардың молекулалық формулаларын анықтау;
11.4.2.16 - органикалық заттардың масссалық үлестері және олардың буының салыстырмалы тығыздығы бойынша органикалық заттардың қарапайым молекулалық формуларын анықтау
Циклоалкандар
11.4.2.17 - циклоалкандардың гомологтық қатарын, құрылысын, физикалық, химиялық қасиеттерін. қарастыру
11.4.2.18 - изомерлерінің формулаларын құрастыру, IUPAC бойынша атау
Алкендер . Полиэтилен.
Зертханалық тәжірибе № 2 "Этиленнің, ацетиленнің, мұнай үлгісінің және бензолдың калий перманганаты және бром/ йод суы ерітінділеріне әсері"
11.4.2.19 - алкендердің алыну жолдарын,физикалық және химиялық қасиеттерін, құрылысын, гомологтық қатарын қарастыру:
11.4.2.20 - полимерлену реакция теңдеулерін құра білу (полиэтилен, полипропилен, поливинилхлорид)
Практикалық жұмыс №2 "Этиленді алу және қасиеттерін зерттеу"
11.4.2.21 - этиленнен этанолды алу және оның физикалық және химиялық қасиеттерін зерттеу
11.2.4.22 - алкендердің сапалық реакциясын білу (қанықпағандық)
2-тоқсан
11.2 Көмірсутектер және олардың көздері
Алкадиендер Зертханалық тәжірибе № 3 "Изопренді каучуктің шарөзекті моделін құрастыру"
11.4.2.23 - алкадиендардің құрылысы, қасиеттерін білу;
11.4.2.24 - алкадиендердің қасиеттерін құрылысы негізінде түсіндіру;
11.4.2.25 - диендердің полимерлену реакциялары өнімдерінің шаростерженді модельдерін құрастыру (изопрен)
Алкиндер
11.4.2.26 - алкиндердің алыну жолдарын, физикалық және химиялық қасиеттерін, құрылысын, гомологтық қатарын қарастыру
Арендер және олардың туындылары
11.4.2.27 - электрондардың делокализациясы тұрғысынан бензол молекуласының құрылымын түсіндіру;
11.4.2.28 - бензолды және оның гомологтарын алу реакцияларының теңдеулерін құру;
11.4.2.29 - бензол және оның гомологтарына тән қасиеттерді сипаттау;
11.4.2.30 - органикалық синтезде бензолды қолдануды білу
Көмірсутектердің және олардың туындыларының генетикалық байланысы
11.4.2.31 - органикалық қосылыстардың негізгі кластарының генетикалық байланысының сызбанұсқасын құру;
11.4.2.32 - өнімнің шығымын реагант мөлшері (көлем, масса) және реакция өнімнің берілген шамасы (көлем, массса) бойынша есептеу
Көмірсутектердің табиғи көздері және олардың Қазақстандағы кен орындары.
Газ, мұнай, көмірді өңдеу. Казақстанда көмір және мұнай-газ өндірістерінің дамуы. Қазақстанда өнімді өндірудегі, өңдеудегі экологиялық аспектілер
11.4.2.33 - көміртек қосылыстарын отын ретінде қолдануға болатынын білу;

11.4.2.34 - определять по карте месторождения угля, нефти и природного газа в Казахстане;
11.4.2.35 - описывать процесс добычи, и понимать значимость процесса перегонки сырой нефти;
11.4.2.36 - знать области применения продуктов перегонки сырой нефти;
11.4.2.37 - понимать, что запасы ископаемого топлива ограничены;
11.4.2.38 - знать, что сжигание углеводородного топлива приводит к загрязнению окружающей среды и его воздействие на климат
3-четверть
11.3
Кислород-содержащие органичес-кие соединения
Классификация, номенклатура кислородсодержащих органических соединений
11.4.2.39 - описывать строение функциональных групп спиртов, альдегидов и кетонов, карбоновых кислот, эфиров;
11.4.2.40 - составлять структурные формулы спиртов, альдегидов и кетонов, карбоновых кислот, эфиров и называть их по IUPAC
Спирты. Одноатомные и многоатомные. Фенолы
Лабораторный опыт № 4 "Получение этанола гидратацией этилена и брожением глюкозы"
Лабораторный опыт № 5 "Растворимость спиртов в воде, горение спиртов, качественные реакции на одноатомные и многоатомные спирты"
11.4.2.41 - называть классификации и составлять формулы изомеров: структурных, функциональных групп и межклассовых для спиртов;
11.4.2.42 - знать способы получения спиртов и фенолов;
11.4.2.43 - составлять уравнения реакций, характеризирующих химические свойства спиртов и фенолов;
11.4.2.44 - называть области применения спиртов и фенолов;
11.4.2.45 - изучать токсичные действия спиртов на организм человека
Альдегиды. Кетоны. Карбоновые кислоты.
Практическая работа № 2 "Качественные реакции на кислородсодержащие органические вещества".
11.4.2.46 - составлять структурные формулы альдегидов и кетонов, называть их по IUPAC;
11.4.2.47 - составлять уравнения реакций получения альдегидов и кетонов;
11.4.2.48 - экспериментально распознавать альдегиды и кетоны;
11.4.2.49 - называть продукты окисления и восстановления альдегидов и кетонов;
11.4.2.50 - объяснять физические свойства и способы получения карбоновых кислот;
11.4.2.51 составлять уравнения реакций, характеризующих химические свойства карбоновых кислот
11.3 Кислородсодержащие органические соединения
Эфиры: простые и сложные.
Жиры
Мыла и моющие средства. Производство мыла и СМС в Казахстане.
Демонстрация № 3 "Испытание растворов мыла и стирального порошка индикаторами"
11.5.1.1 - составить уравнение реакции получения простых и сложных эфиров;
11.5.1.2 - знать состав и строение жиров;
11.5.1.3 - понимать функции жиров;
11.5.1.4 - проводить качественную реакцию на жиры;
11.5.1.5 - называть продукты гидролиза и омыления жиров;

11.4.2.34 - көмір, мұнай, табиғи газдардың Қазақстандағы кен орындарын карта бойынша анықтау;
11.4.2.35 - шикі мұнайды айдау үдерісінің маңызын түсіну және өңдіру үдерісін сипаттау;
11.4.2.36 - шикі мұнайды айдау өнімдерінің қолдану аясын білу;
11.4.2.37 - қазба отындар қорының шектеулі екенін түсіну;
11.4.2.38 - көмірсутек отындарын жағу қоршаған ортаның ластануына әкеп соғатынын және оның климатқа әсерін білу
3-тоқсан
11.3 Оттекті органикалық қосылыстар
Оттекті органикалық қосылыстардың жіктелуі, номенклатурасы
11.4.2.39 - спирттер, альдегидтер, кетондар,карбон қышқылдары, эфирлердің функционалдық топтарының құрылысын сипаттау.;
11.4.2.40 - спирттер, альдегидтер, кетондар,карбон қышқылдары, эфирлердің құрылымдық формулаларын құру және IUPAC бойынша атау
Біратомды және көпатомды спирттер. Фенол
Зертханалық тәжірибе № 4 "Этанолды этилен гидратациясы және глюкозаның ашуы арқылы алу."
Зертханалық тәжірибе №5 "Спирттердің суда еруі, жануы және біратомды және көпатомды спирттерге сапалық реакциялары"
11.4.2. 41 - спирттердің құрылымдық, функционалдық топ, класаралық изомерлерінің формуларын құру және жіктелуін атау
11.4.2.42 - спирттердің және фенолдың алу жолдарын білу;
11.4.2.43 - спирттер мен фенолдың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
11.4.2.44 - спирттер мен фенолдың қолдану аясын атау;
11.4.2.45 - спирттердің адам ағзасына уытты әсерін зерделеу
Альдегидтер. Кетондар. Карбон қышқылдары.
Практикалық жұмыс № 2 " Оттекті органикалық қосылыстарға сапалық реакциялар"
11.4.2.46 - альдегидтер мен кетондардың құрылымдық формулаларын құру және оларды IUPAC бойынша атау ;
11.4.2.47 - альдегидтер мен кетондарды алу реакция теңдеулерін құрастыру;
11.4.2.48 - альдегидтер мен кетондарды тәжірибе жүзінде анықтау;
11.4.2.49 - альдегидтер мен кетондардың тотығу және тотықсыздану реакция өнімдерін атау;
11.4.2.50 - карбон қышқылдарының алу тәсілдерін және физикалық қасиеттерін түсіндіру;
11.4.2.51 - карбон қышқылының химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
11.3 Оттекті органикалық қосылыстар
Жай және күрделі эфирлер. Майлар.
Сабын және жуғыш заттар .Казақстандағы сабын және синтетикалық жуғыш заттар өндірісі.
Көрсетілім № 3
"Сабын және жуғыш ұнтақ ерітінділерін индикаторлармен сынау"
11.5.1.1 - жай және күрделі эфирлерді алу реакцияларының теңдеулерін құрастыру;
11.5.1.2 - майлардың құрамы мен құрылысын білу ;
11.5.1.3 - майлардың функциясын түсіну;
11.5.1.4 - майларға сапалық реакция жасау;
11.5.1.5 - майлардың сабындану және гидролиз өнімдерін атау;

11.4.2.52 - называть области применения карбоновых кислот, сложных эфиров, мыла, синтетических моющих средств;
11.4.2.53 - понимать необходимость защиты природы от загрязнения синтетическими моющими средствами
Углеводы. Классификация. Биологическая роль.
Моносахариды. Глюкоза. Фруктоза
Дисахариды. Сахароза. Лактоза.
Полисахариды. Крахмал. Целлюлоза.
Лабораторный опыт № 6 "Определение крахмала в продуктах питания"
11.5.1.6 - знать различие формул молекул глюкозы, фруктозы, рибозы, дезоксирибозы, сахарозы, крахмала и целлюлозы;
11.5.1.7 - экспериментально определять наличие функциональных групп в глюкозе;
11.5.1.8 - составлять уравнения реакций спиртового, молочнокислого брожения глюкозы;
11.5.1.9 - проводить качественную реакцию на крахмал;
11.5.1.10 - называть продукты гидролиза сахарозы, крахмала и целлюлозы;
11.5.1.11 - сравнивать строение и свойства крахмала и целлюлозы
4 четверть
11.4
Азотсодержащие органические соединения. Гетероциклические соединения.
Нуклеиновые кислоты.
Амины. Анилин
11.4.2.54 - знать классификацию и номенклатуру аминов;
11.4.2.55 - сравнивать структуры и основные свойства аммиака, аминов и анилина;
11.4.2.56 - объяснять физические свойства аминов и анилина;
11.4.2.57 составлять уравнения реакций получения аминов и анилина
Аминокислоты.
Демонстрация № 4:
"Доказательство наличия функциональных групп в аминокислотах"
11.5.1.12 - знать тривиальные и систематические названия аминокислот;
11.5.1.13 - описывать состав и строение молекул аминокислот;
11.5.1.14 - рассмотреть амфотерность аминокислот
Белки
Демонстрация № 5
"Растворение и осаждение белков, денатурация белков; горение белков (шерсти или птичьих перьев)" Лабораторный опыт № 7 "Цветные реакции белков"
11.5.1.15 - объяснять образование пептидных связей при получении белков из a – аминокислот;
11.5.1.16 - знать продукты гидролиза белков;
11.5.1.17 - знать функции белков;
11.5.1.18 - знать денатурацию и качественные реакции на белки
Нуклеиновые кислоты
Демонстрация № 6
"Модель молекулы ДНК и РНК"
11.5.1.19 - знать общее понятие о нуклеиновых кислотах и их классификации;
11.5.1.20 - сравнивать структуры ДНК и РНК;
11.5.1.21 - объяснять биологическую роль ДНК и РНК;
11.5.1.22 понимать значимость генной инженерии и биотехнологии
11.4
Искусственные и синтетические полимеры. Химия в жизни человека
Искусственные и синтетические полимеры: пластмассы, каучуки, волокна. Производство полимеров в Казахстане.
Демонстрация № 7 "Ознакомление с образцами пластмасс, синтетических каучуков и волокон"
Лабораторный опыт
№ 8 "Распознавание пластмасс и волокон"

11.4.2.52 - карбон қышқылдары,күрделі эфирлер,сабын, синтетикалық жуғыш заттардың қолдану аясын атау;
11.4.2.53 - синтетикалық жуғыш заттардан табиғатты қорғау қажеттігін түсіну
Көмірсулардың жіктелуі, биологиялық рөлі. Моносахаридтер. Глюкоза. Фруктоза
Дисахаридтер. Сахароза. Лактоза.
Полисахаридтер. Крахмал. Целлюлоза.
Зертханалық тәжірибе № 6 " Тамақ өнімдеріндегі крахмалды анықтау"
11.5.1.6 - глюкоза, фруктоза, рибоза, дезоксирибоза, сахароза, крахмал және целлюлоза молекулалары формулаларының айырмашылығын білу;
11.5.1.7 - глюкозада функционалдық топтардың болуын тәжірибе жүзінде анықтау;
11.5.1.8 - глюкозаның сүт қышқылды және спирттік ашуының реакция теңдеуін құрастыру;
11.5.1.9 - крахмалға сапалық реакцияны жасау;
11.5.1.10 - сахароза, крахмал және целлюлоза гидролизінің реакция өнімдерін атау;
11.5.1.11 - крахмал мен целлюлозаның құрылысы мен қасиеттерін салыстыру
4-тоқсан
11.4 Құрамында азоты бар органикалық қосылыстар. Гетероциклді қосылыстар.
Нуклеин қышқылдары
Аминдер. Анилин
11.4.2.54 - аминдердің номенклатурасы мен жіктелуін білу;
11.4.2.55 - анилин, аминдер, аммиактың негізгі қасиеттері мен құрылымын салыстыру;
11.4.2.56 - аминдер мен аниалиннің физикалық қасиеттерін түсіндіру;
11.4.2.57 - анилин мен аминдерді алу реакция теңдеулерін құрастыру
Аминқышқылдары.
Көрсетілім № 4:
"Аминқышқылдарында функционалдық топтардың барын дәлелдеу"
11.5.1.12 - аминқышқылдарын тривиалды және жүйелі номенклатуралар бойынша атауларын білу;
11.5.1.13 - аминқышқылдары молекулаларының құрамы мен құрылысын сипаттау;
11.5.1.14 - аминқышқылдарының екідайлылығын қарастыру
Нәруыздар
Көрсетілім № 5 :
"Нәруыздардың еруі және тұнбаға түсуі, белоктар денатурациясы;белоктардың жануы (жүн, құс қауырсыны) Зертханалық тәжірибе № 7 "Нәруыздардың түсті реакциялары "
11.5.1.15 - a – аминоқышқылдарынан нәруыздарды алудағы пептидтік байланыстың түзілуін түсіндіру;
11.5.1.16 - нәруыздар гидролизі өнімдерін білу;
11.5.1.17 - нәруыздардың функциясын білу ;
11.5.1.18 - нәруыздардың сапалық реакцияларын және денатурациясын білу
Нуклеин қышқылдары
Көрсетілім № 6
"ДНК мен РНК молекулаларының модельдері"
11.5.1.19 - нуклеин қышқылдары туралы жалпы ұғымды және олардың жіктелуін білу;
11.5.1.20 - ДНК мен РНК құрылымдарын салыстыру;
11.5.1.21 - ДНК мен РНК биологиялық рөлін түсіндіру ;
11.5.1.22 - гендік инженерия мен биотехнологияның маңыздылығын түсіну
11.4. Жасанды және синтети-калық поли-мерлер Химия адам өмірінде
Жасанады және синтетикалық полимерлер; пластмассалар, каучуктер, талшықтар Қазақстандағы полимерлер өндірісі.
Көрсетілім № 7 "Пластмассалар,синтетикалық каучуктер және талшықтар үлгілерімен таныстыру".
Зертханалық тәжірибе №8 "Пластмассалар мен талшықтарды анықтау"

11.4.2.58 - различать понятия "мономер", "элементарное звено", "олигомер", "полимер", "степень полимеризации";
11.4.2.59 - составлять уравнение реакции полимеризации и поликонденсации;
11.4.2.60 называть свойства и области применения некоторых полимеров и пластмасс;
11.4.2.61 - экспериментально распознавать пластмассы и волокна;
11.4.2.62 - знать виды полимеров, производимых в Казахстане
Понятие о витаминах и гормонах.
Роль биогенных органических веществ.
11.5.1.23 - описывать функции витаминов, гормонов в организме человека;
11.5.1.24 - знать природные источники некоторых витаминов
Химия и жизнь. Экологические проблемы
11.4.1.1 - называть и объяснять 12 принципов "Зеленой химии";
11.4.1.2 - знать источники загрязнения атмосферы, гидросферы и литосферы, предлагать пути решения глобальных проблем;
11.4.1.3 - объяснять различие проблемы "парникового эффекта" и разрушения озонового слоя;
11.4.1.4 - прогнозировать экологические проблемы в различных отраслях химической промышленности Казахстана и предлагать пути их решения
Приложение 195
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от "27"июля 2017 года № 352
Приложение 413
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Физика" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
2. Цель обучения учебному предмету "Физика" - формирование у обучающихся основ научного мировоззрения, целостного восприятия естественнонаучной картины мира, способности наблюдать, анализировать и фиксировать явления природы для решения жизненно важных практических задач.
3. В соответствии с целью основными задачами изучения учебного предмета являются:
1). содействие освоению обучающимися знаний о фундаментальных физических законах и принципах, лежащих в основе современной физической картины мира, методах научного познания природы;

11.4.2.58 - "мономер", "элементарлық буын", "олигомер", "полимер", "полимерлену дәрежесі" ұғымдарын ажырату;
11.4.2.59 - полимеризация мен поликонденсация реакцияларының теңдеулерін құру;
11.4.2.60 - кейбір полимерлер мен пластмассалардың қолдану аясын және қасиеттерін атау;
11.4.2.61 - тәжірибе жүзінде пластмассалар мен талшықтарды анықтау;
11.4.2.62 - Қазақстанда өндірілетін полимерлердің түрлерін білу
Дәрумендер және гормондар туралы түсінік.
Биогенді органикалық заттардың рөлі.
11.5.1.23 - дәрумендер мен гормондардың адам ағзасындағы функциясын сипаттау;
11.5.1.24 - кейбір дәрумендердің табиғаттағы көздерін білу
Химия және өмір. Экологиялық мәселелер.
11.4.1.1 - "Жасыл химияның" 12 принципін атау және түсіндіру;
11.4.1.2 - атмосфера, гидросфера және литосфераның ластану көздерін білу, жаһандану мәселелерін шешу жолдарын ұсыну;
11.4.1.3 - "парниктік эффект" пен озон қабатынының бұзылу мәселелері арасындағы айырмашылықты түсіндіру;
11.4.1.4 - Қазақстан химиялық өнеркәсібінің әр түрлі саласындағы экологиялық мәселелерді болжау және оның шешу жолдарын ұсыну
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 195-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 413-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағытындағы 10-11-сыныптары үшін "Физика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы №604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. 10-11-сыныптардағы физика курсын оқу мақсаты - білім алушылардың ғылыми дүиетанымдық негіздерін, әлемнің жаратылыстанымдық-ғылыми бейнесін тұтастай қабылдауын, өмірде маңызды практикалық мәселелерді шешуде табиғат құбылыстарын бақылау, жазу, талдау қабілеттерін қалыптастыру.
3. Мақсатқа сәйкес оқу пәнін оқытудың негізгі міндеттері:
1) білім алушылардың әлемнің заманауи физикалық бейнесінің негізінде жатқан заңдылықтар мен принциптер туралы іргелі білімді, табиғатты танудың ғылыми әдістерді меңгеруіне ықпал ету;

2). способствование развитию у обучающихся интеллектуальной, информационной, коммуникативной и рефлексивной культуры, навыков выполнения физического эксперимента и исследования;
3). воспитание ответственного отношения к учебной и исследовательской деятельности;
4). использование полученных навыков для рационального природопользования и защиты окружающей среды, обеспечения безопасности жизнедеятельности человека и общества.
Глава 2. Организация содержания предмета "Физика"
4. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Физика" составляет:
1) в 10 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
5. Содержание учебного предмета включает 10 разделов:
1) Механика;
2) Тепловая физика;
3) Электричество и магнетизм;
4) Электромагнитные колебания;
5) Электромагнитные волны;
6) Оптика;
7) Элементы теории относительности;
8) Квантовая физика;
9) Нанотехнология и наноматериалы;
10) Космология.
6. Раздел "Механика" включает следующие подразделы:
1) Кинематика;
2) Днамика;
3) Статика;
4) Законы сохранения;
5) Механика жидкостей и газов.
7. Раздел "Тепловая физика" включает следующие подразделы:
1) Основы молекулярно-кинетической теории;
2) Газовые законы;
3) Основы термодинамики;
4) Жидкие и твердые тела.
8.Раздел "Электричество и магнетизм" состоит из следующих подразделов:
1) Электростатика;
2) Постоянный ток;
3) Электрический ток в различных средах;
4) Магнитное поле;
5) Электромагнитная индукция.
9.Раздел "Электромагнитные колебания" включает следующий подраздел:
1) Механические колебания;
2) Электромагнитные колебания;
3) Переменный ток.
10.Раздел "Электромагнитные волны" включает следующий подраздел:
1) Волновое движение;
2) Электромагнитные волны.
11.Раздел "Оптика" включает следующий подраздел:
1) Волновая оптика;
2) Геометрическая оптика.
12.Раздел "Элементы теории относительности" состоит из подраздела "Элементы теории относительности".

2) білім алушылардың интеллектуалдық, ақпараттық, коммуникативтік және рефлективтік мәдениетін дамытуға, физикалық экспериментті және зерттеу жұмыстарын орындау дағдыларын қалыптастыру;
3) оқу және зерттеу қызметіне жауапкершілікпен қарауға тәрбиелеу;
4) меңгерген дағдыларды табиғат ресурстарын пайдалану мен қоршаған ортаны қорғауда, қоғам мен адам өмірінің қауіпсіздігін қамтамасыз етуде қолдану.
2-тарау. "Физика" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Физика" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағатты;
2) 11-сынып – аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Оқу пәнінің мазмұны 10 бөлімді қамтиды:
1) механика;
2) жылу физикасы;
3) электр және магнетизм;
4) электромагниттік тербелістер;
5) электромагниттік толқындар;
6) оптика;
7) салыстырмалы теорияның элементтері;
8) кванттық физика;
9) нанотехнология және наноматериалдар;
10) космология.
6. "Механика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) кинематика;
2) динамика;
3) статика;
4) сақталу заңдары;
5) сұйықтар мен газдардың механикасы.
7. "Жылу физикасы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) молекулалы-кинетикалық теория негіздері;
2) газ заңдары;
3) термодинамика негіздері;
4) сұйық және қатты денелер.
8. "Электр және магнетизм" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) электростатика;
2) тұрақты ток;
3) әртүрлі ортадағы электр тогы;
4) магнит өрісі;
5) электромагниттік индукция.
9. "Электромагниттік тербелістер" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) механикалық тербелістер;
2) электромагниттік тербелістер;
3) айнымалы ток.
10. "Электромагниттік толқындар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) толқындық қозғалыс;
2) электромагниттік толқындар.
11. "Оптика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) толқындық оптика;
2) геометриялық оптика.
12. "Салыстырмалы теорияның элементтері" бөлімі "Салыстырмалы теорияның элементтері" бөлімшесінен тұрады.

13. Раздел "Квантовая физика"включает следующий подраздел:
1) Атомная и квантовая физика;
2) Физика атомного ядра.
14.Раздел "Нанотехнология и наноматериалы" включаетподраздел "Нанотехнология и наноматериалы".
15. Раздел "Космология" состоит из подраздела "Космология".
16. Базовое содержание учебного предмета "Физика" 10-класса
1) "Кинематика"
Роль физики в современном мире, физические величины и измерения: погрешности физических величин; обработка результатов измерений; основные понятия и уравнения кинематики равноускоренного движения тела; инвариантные и относительные физические величины; принцип относительности Галилея; кинематика криволинейного движения; движение тела, брошенного под углом к горизонту.
Лабораторная работа № 1. Определение ускорения тела, движущегося по наклонной плоскости.
Лабораторная работа № 2. Исследование зависимости дальности полета тела от угла бросания.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.
2) "Динамика"
Силы; сложение сил; законы Ньютона; закон Всемирного тяготения; момент инерции абсолютно твердого тела; момент импульса; закон сохранения момента импульса и его связь со свойствами пространства; основное уравнение динамики вращательного движения.
Лабораторная работа № 3. Изучение движения тела, скатывающегося по наклонному желобу.
Практическая работа.Решение качественных и вычислительных задач.
3) "Статика"
Центр масс; виды равновесия.
Лабораторная работа № 4. Сложение сил, направленных под углом друг другу.
Практическая работа.Решение качественных и вычислительных сил, задач.
4) "Законы сохранения"
Законы сохранения импульса и механической энергии, их связь со свойствами пространства и времени.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительныхзадач.
5)"Механика жидкостей и газов"
Гидродинамика; ламинарное и турбулентное течение жидкостей и газов; уравнение неразрывности; уравнение Бернулли; подъемная сила; течение вязкой жидкости; формула Стокса; обтекание тел.
Лабораторная работа № 5. Исследование зависимости скорости шарика от его радиуса при движении в вязкой жидкости.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач; компьютерное моделирование движения точки.
6) "Основы молекулярно-кинетической теории газов"
Основные положения молекулярно-кинетической теории газов и ее опытное обоснование; термодинамические системы и термодинамические параметры; равновесное и неравновесное состояния термодинамических систем; температура как мера средней кинетической энергии теплового движения частиц вещества; идеальный газ; основное уравнение молекулярно-кинетической теории газов.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.

13. "Кванттық физика" бөлімі келесі бөлімшесінен тұрады:
1) атомдық және кванттық физика;
2) атом ядросының физикасы.
14. "Нанотехнология және наноматериалдар" бөлімі "Нанотехнология және наноматериалдар" бөлімшесінен тұрады.
15. "Космология" бөлімі "Космология" бөлімшесінен тұрады.
16. Оқу пәнінің 10-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) "Кинематика". Қазіргі замандағы физиканың рөлі. Физикалық өлшеулер; физикалық шамалардың қателіктері; өлшеулер нәтижесін өңдеу;
№1 Зертханалық жұмыс: көлбеу жазықтық бойымен қозғалатын дененің үдеуін анықтау;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
2) Теңүдемелі қозғалыс кинематикасының негізгі теңдеулері мен ұғымдары; инвариантты және салыстырмалы физикалық шамалар; Галилейдің салыстырмалылық принципі; қисық сызықты қозғалыс кинематикасы; көкжиекке бұрыш жасай лақтырылған дененің қозғалысы;
№ 2 Зертханалық жұмыс: ұшу қашықтығының лақтыру бұрышына тәуелділігін зерттеу;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
3) "Динамика". Күштер; күштерді қосу; Ньютон заңдары; бүкіл әлемдік тартылыс заңы; абсолют қатты дененің инерция моменті; импульс моменті; импульс моментінің сақталу заңы және оның кеңістік қасиеттерімен байланысы; айналмалы қозғалыс динамикасының негізгі теңдеуі;
№ 3 Зертханалық жұмыс: көлбеу науамен сырғанайтын дененің қозғалысын оқып үйрену;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
4) "Статика". Массалар центрі; тепе-теңдік түрлері.
№ 4 Зертханалық жұмыс: бір-біріне бұрыш жасай бағытталған күштерді қосу;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
5) "Сақталу заңдары". Механикадағы импульс пен энергияның сақталу заңдары және олардың кеңістік пен уақыттың қасиеттерімен байланысы;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
6) "Сұйықтар мен газдардың механикасы". Гидродинамика. Сұйықтар мен газдардың ламинарлық және турбуленнтік ағыстары; Үзіліссіздік теңдеуі. Бернулли теңдеуі. Көтергіш күш; Тұтқыр сұйықтың қозғалысы. Стокс формуласы. Денелерді қапталдай ағуы;
№5 Зертханалық жұмыс: тұтқыр сұйықта қозғалатын кішкентай шардың жылдамдығының оның радиусынан тәуелділігін зерттеу;
Практикалық жұмыстар: эксперименттік есептер шығару; нүктенің қозғалысын компьютерлік модельдеу.

7) "Газовые законы"
Уравнение состояния идеального газа; изопроцессы; графики изопроцессов; закон Дальтона.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач. Компьютерное моделирование законов молекулярной физики.
8) "Основы термодинамики"
Внутренняя энергия идеального газа; термодинамическая работа; количество теплоты; теплоемкость; первый закон термодинамики; применение первого закона термодинамики к изопроцессам; адиабатный процесс; уравнение Пуассона; обратимые и необратимые процессы; энтропия; второй закон термодинамики; круговые процесс и их коэффициент полезного действия; цикл Карно.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.
9)"Жидкие и твердые тела"
Насыщенный и ненасыщенный пар; влажность воздуха; фазовые диаграммы; тройная точка; критическое состояние вещества; свойства поверхностного слоя жидкости; смачивание; капилярные явления; кристалические и аморфные тела; механические свойства твердых тел.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.
10)"Электростатика"
Электрический заряд; поверхностная и объемная плотность заряда; закон сохранения заряда; закон Кулона; электрическое поле; однородное и неоднородное электрическое поле; напряженность электрического поля; принцип суперпозиции электростатических полей; поток вектора напряженности электрического поля; теорема Гаусса; работа электрического поля по перемещению заряда; потенциал; разность потенциалов электрического поля; эквипотенциальные поверхности; связь между напряженностью и разностью потенциалов для однородных электрических полей; проводники и диэлектрики в электрическом поле; электроемкость; конденсаторы; соединение конденсаторов; энергия электрического поля.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.
11) "Постоянный ток"
Электрический ток. Закон Ома для участка цепи. Смешанное соединение проводников. Электродвижущая сила и внутреннее сопротивление источника тока. Закон Ома для полной цепи; законы Кирхгофа; работа и мощность электрического тока. Закон Джоуля - Ленца. Коэффициент полезного действия источника тока.
Лабораторная работа № 6. Изучение смешанного соединения проводников.
Лабораторная работа № 7. Определение электродвижущая сила и внутреннего сопротивления источника тока.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.
12) "Электрический ток в различных средах"
Электрический ток в металлах; сверхпроводимость; электрический ток в полупроводниках; полупроводниковые приборы; электрический ток в растворах и расплавах электролитов; законы электролиза; электрический ток в газах; электрический ток в вакууме; электронно-лучевая трубка.
Лабораторная работа № 8. Вольтамперная характеристика лампы накаливания, резистора и полупроводникового диода;
Лабораторная работа № 9. Измерение электрического заряда одновалентного иона.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительныхзадач.

7) "Газдардың молекулалық- кинетикалық теория негiздерi". Газдардың молекулалық кинетикалық теориясының негiзгi қағидалары және оның тәжiрибелiк дәлелдемелерi; термодинамикалық жүйелер және термодинамикалық параметрлер; тепе-теңдік және тепе-теңдік емес күйдегі термодинамикалық жүйе; температура - зат бөлшектерінің жылулық қозғалысының орташа кинетикалық энергиясының өлшемі; идеал газ; газдардың молекулалық-кинетикалық теориясының негiзгi теңдеуi;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
8) "Газ заңдары". Идеал газ күйінің теңдеуі; изопроцестер; изопроцесстер графиктері; Дальтон заңы;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару; молекулалық физиканың заңын компьютерлік модельдеу.
9) "Термодинамика негiздерi". Идеал газдың ішкі энергиясы; термодинамикалық жұмыс; жылу мөлшері; жылусыйымдылық; термодинамиканың бiрiншi заңы; термодинамиканың бірінші заңын изопроцестерге қолдану; адиабаталық процесс, Пуассон теңдеуі; қайтымды және қайтымсыз процестер; энтропия; термодинамиканың екiншi заңы; айналмалы үдерістер және оның пайдалы әсер коэффициенті; Карно циклі;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
10) "Сұйық және қатты денелер". Қаныққан және қанықпаған бу; ауаның ылғалдылығы; фазалық диаграммалар; үштік нүкте; заттың кризистiк күйi; сұйықтың беткi қабатының қасиеттерi; жұғу, қылтүтіктік құбылыстар; кристалл және аморф денелер; қатты денелердің механикалық қасиеттері;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
11) "Электростатика". Электр заряды; зарядтың беттік және көлемдік тығыздығы; зарядтың сақталу заңы; Кулон заңы; электр өрісі; біртекті және біртекті емес электр өрісі; электр өрісінің кернеулігі; электр өрісінің суперпозиция принципі; электр өрісінің кернеулік векторының ағыны; Гаусс теоремасы; зарядтың орын ауыстыруы кезіндегі электр өрісінің жұмысы; потенциал; электр өрісінің потенциалдар айырымы; эквипотенциал беттер; біртекті электр өрісі үшін кернеулік пен потенциалдар айырымы арасындағы байланыс; электр өрісіндегі өткізгіштер мен диэлектриктер; электрсыйымдылығы; конденсаторлар; конденсаторларды жалғау; электр өрісінің энергиясы;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
12) "Тұрақты ток". Электр тогы; тізбек бөлігіне арналған Ом заңы; өткізгіштерді аралас жалғау; ток көзінің элерктр қозғаушы күші мен ішкі кедергісі; толық тізбек үшін Ом заңы; Кирхгоф заңдары; электр тогының жұмысы мен қуаты; Джоуль –Ленц заңы; ток көзінің пайдалы әсер коэффициенті;
№6 Зертханалық жұмыс: өткізгіштерді аралас жалғауды оқып үйрену;
№7 Зертханалық жұмыс: ток көзінің элерктр қозғаушы күші мен ішкі кедергісін анықтау;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.

13) "Магнитное поле"
Магнитное поле, взаимодействие проводников с током, опыты Ампера, вектор магнитной индукции, индукция магнитного поля бесконечно прямого и кругового проводников с током, правило буравчика, сила Ампера, правило левой руки, сила Лоренца, движение заряженной частицы в магнитном поле; магнитные свойства вещества; температура Кюри.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.
14) "Электромагнитная индукция"
Работа силы Ампера; магнитный поток.; явление электромагнитной индукции; закон электромагнитной индукции; правило Ленца; явление самоиндукции; индуктивность; энергия магнитного поля; электродвигатель и электрогенератор постоянного тока.
2) Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.
17. Базовое содержание учебного предмета "Физика" 11-класса
1) "Механические колебания"
Уравнения и графики гармонических колебаний.
2) "Электромагнитные колебания"
Свободные и вынужденные электромагнитные колебания; аналогии между механическими и электромагнитными колебаниями.
Практическая работа. Решение расчетных и экспериментальных задач;
компьютерное моделирование электромагнитных колебаний; компьютерное моделирование зависимости напряжения и силы тока, электрической и магнитной энергии от времени при электрических колебаниях для разных параметров колебательного контура.
3) "Переменный ток"
Генератор переменного тока; вынужденные электромагнитные колебания; переменный ток; активное и реактивное сопротивления в цепи переменного тока; закон Ома для последовательной электрической цепи переменного тока; содержащей активное и реактивное сопротивления; мощность цепи переменного тока; резонанс напряжений в электрической цепи; производство, передача и использование электрической энергии; трансформатор; производство и использование электрической энергии в Казахстане и в мире.
Лабораторная работа № 1. Определение числа витков в обмотках трансформатора.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.
4) "Волновое движение"
Упругие механические волны; уравнение бегущей и стоячей волны; распространение механических волн; интерференция механических волн; принцип Гюйгенса; дифракция механических волн.
Лабораторная работа № 2. Определение скорости звука в воздухе.

13) "Әртүрлі ортадағы электр тогы". Металдардағы электр тогы; асқын өткiзгiштiк; жартылай өткiзгiштердегi электр тогы; жартылайөткізгішті құралдар; электролит ерiтiндiлерiндегi және балқыламалардағы электр тогы; электролиз заңы; газдардағы электр тогы; вакуумдегi электр тогы; электронды-сәулелік түтікше;
№ 8 Зертханалық жұмыс: шамның қыл сымының, резистордың және жартылай өткізгішті диодтың вольт-амперлік сипаттамасы;
№ 9 Зертханалық жұмыс: Бір валентті ионның электр зарядын өлшеу;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
14) "Магнит өрісі". Магнит өрісі; тогы бар өткізгіштің өзара әрекеттесуі, Ампер тәжірибелері; магнит индукция векторы; дөңгелек және шексіз түзу тогы бар өткізгіштердің индукциясы; бұрғы ережесі; Ампер күші, сол қолы ережесі; Лоренц күші; магнит өрісіндегі зарядталған бөлшектердің қозғалысы; заттың магниттік қасиеттері; кюри температуры;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
15) "Электромагниттiк индукция". Ампер күшінің жұмысы; магнит ағыны; электромагниттiк индукция құбылысы; электромагниттiк индукция заңы; Ленц ережесі; өздік индукция; индуктивтілік; магнит өрісінің энергиясы; электр қозғалтқыш және тұрақты токтың электр генераторы.
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
17. Оқу пәнінің 11-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) "Механикалық тербелістер". Гармоникалық тербелістердің теңдеулері мен графиктері.
2) Электромагниттік тербелістер". Еркін және еріксіз электромагниттік тербелістер; механикалық тербелістер мен электромагниттік тербелістер арасындағы ұқсастық.
Практикалық жұмыстар: эксперименталдық және мазмұндық есептерді шығару; электромагниттік тербелістерді компьютерлік модельдеу; тербелмелі контурдың әртүрлі параметрлері үшін электрлік тербелістер кезіндегі кернеудің және ток күшінің, электр және магнит энергиясының уақытқа тәуелділігін компьютерлік модельдеу.
3) "Айнымалы ток". Айнымалы ток генераторы; еріксіз электромагниттік тербелістер; айнымалы ток; айнымалы ток тізбегінде активті және реактивті кедергі; активті және реактивті кедергілерден тұратын айнымалы токтың тізбектелген электр тізбегі үшін Ом заңы; айнымалы ток тізбегіндегі қуат; электр тізбегіндегі кернеу резонансы; Қазақстандағы және дүние жүзіндегі электр энергиясын өндіру және қолдану;
№ 1 Зертханалық жұмыс: трансформатор орамасындағы орам санын анықтау;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
4) "Толқындық қозғалыс". Серпімді механикалық толқындар; бойлық және тұрғын толқындардың теңдеуі; механикалық толқындардың таралуы; механикалық толқындардың интерференциясы; Гюйгенс принципі; механикалық толқындардың дифракциясы;
№ 2 Зертханалық жұмыс: ауадағы дыбыс жылдамдығын анықтау.

5)"Электромагнитные волны"
Излучение и прием электромагнитных волн; радиосвязь; детекторный радиоприемник; аналогово-цифровой преобразователь; каналы связи; средства связи.
Практические работы. Решение экспериментальных задач.
Компьютерное моделирование электромагнитных волн и изучение их свойств.
6)Волновая оптика"
Электромагнитная природа света; скорость света; дисперсия света;интерференция света; дифракция света, дифракционные решетки.
Лабораторная работа № 3. Определение длины световой волны с помощью дифракционной решетки.
Лабораторная работа № 4. Наблюдение интерференции, дифракции и поляризации света.
Практическая работа. Решение расчетных и экспериментальных задач;
компьютерное моделирование (интерференция и дифракция света).
7) "Геометрическая оптика"
Принцип Гюйгенса; закон отражения света; плоские и сферические зеркала; закон преломления света; полное внутреннее отражение; построение изображения в системах линз; формула тонкой линзы; оптические приборы.
Лабораторная работа № 5. Определение показателя преломления стекла.
Практические работы. Решение качественных и вычислительных задач; ход стандартных лучей, падающих и отраженных от вогнутого сферического зеркала; ход основных лучей в собирающей и рассеивающей линзах; сравнение оптических систем глаза и фотоаппарата.
8) "Элементы теории относительности"
Постулаты теории относительности; преобразования Лоренца; энергия, импульс и масса в релятивистской динамике; закон взаимосвязи массы и энергии для материальных тел.
9) "Атомная и квантовая физика"
Виды излучений; спектры; спектральные аппараты; спектральный анализ; инфракрасное и ультрафиолетовое излучение; рентгеновские лучи; шкала электромагнитных излучений; тепловое излучение; закон Стефана – Больцмана и Вина; ультрафиолетовая катастрофа; формула Планка; фотоны; фотоэффект; применение фотоэффекта; давление света; химическое действие света; рентгеновское излучение; единство корпускулярно-волновой природы света; опыт Резерфорда по рассеянию альфа-частиц; постулаты Бора; опыты Франка и Герца; понятие о нелинейной оптике; лазеры; волновые свойства частиц; трудности теории Бора; волны де Бройля.
Лабораторная работа № 6. Наблюдение сплошного и линейчатого спектров излучения.
Практические работы. Решение расчетных и экспериментальных задач.
Компьютерное моделирование опыта Майкельсона и Морли.
10)"Физика атомного ядра"
Еестественная радиоактивность; закон радиоактивного распада; атомное ядро; нуклонная модель ядра; изотопы; энергия связи нуклонов в ядре; ядерные реакции; искусственная радиоактивность; деление тяжелых ядер; цепные ядерные реакции; критическая масса; биологическое действие радиоактивных лучей; защита от радиации; ядерный реактор; ядерная энергетика; термоядерные реакции.
Лабораторная работа № 7. Изучение треков заряженных частиц по готовым фотографиям.

5) "Электромагниттік толқындар". Электромагниттік толқындардың жұтылуы мен шығарылу; радиобайланыс; детекторлы радиоқабылдағыш; аналогты-сандық түрлендірулер; байланыс арналары; байланыс құралдары;
Практикалық жұмыстар: эксперименттік есептерді шығару; электромагниттiк толқындарды компьютерлік модельдеу және олардың қасиеттерін зерделеу.
6) "Толқындық оптика". Жарықтың электромагниттік табиғаты; жарықтың жылдамдығы; жарықтың дисперсиясы; жарықтың интерференциясы; жарықтың дифракциясы; дифракциялық торлар; жарықтың поляризациясы;
№ 3 Зертханалық жұмыс: дифракциялық тордың көмегімен жарықтың толқын ұзындығын анықтау;
№ 4 Зертханалық жұмыс: жарықтың интерференциясын, дифракциясын және поляризациясын бақылау;
Практикалық жұмыстар: эксперименталдық және мазмұндық есептерді шығару; компьютерлік модельдеу (жарықтың интерференциясы мен дифракциясы).
7) "Геометриялық оптика". Гюйгенс принципі; жарықтың шағылу заңы; жазық және сфералық айналар; жарықтың сыну заңы; толық ішкі шағылу; линзалар жүйесінде кескін салу; жұқа линза формуласы; оптикалық құралдар;
№ 5 Зертханалық жұмыс: шынының сыну көрсеткішін анықтау;
Практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару; ойыс айнаға түскен және шағылған стандартты сәулелердің жүрісі; жинағыш және шашыратқыш линзадағы негізгі сәулелердің жүрісі; көз бен фотоаппараттың оптикалық жүйелерін салыстыру.
8) "Салыстырмалы теорияның элементтері". Салыстырмалы теорияның постулаттары; Лоренц түрлендірулері; энергия; релятивистік динамикадағы импульс және масса; материалдық дене үшін энергия мен массаның байланыс заңы;
9) "Атомдық және кванттық физика". Сәулеленудің түрлері; спектрлер; спектрлік құралдар; спектрлік анализ; инфракызыл және ультракүлгін сәулелену; рентген сәулелері; жылулық сәулелену; Стефан –Больцман және Винн заңдары; ультракүлгін апаты; Планк формуласы; фотондар; фотоэффект; электромагниттік сәулелену шкаласы фотоэффектіні қолдану; жарық қысымы; жарықтың химиялық әсері; рентгендік сәулелену; жарықтың корпускулярлық-толқындық табиғатының біртұтастығы; альфа бөлшектің шашырауы бойынша Резерфорд тәжірибесі; Бор постулаттары; Франк және Герц тәжірибелері; сызықты емес оптика туралы түсінік; лазерлер; бөлшектің толқындық қасиеттері; Бор теориясының қиыншылығы; де Бройль толқындары;
№ 6 Зертханалық жұмыс: сәулеленудің тұтас және сызықтық спектрлерін бақылау;
Практикалық жұмыстар: эксперименттік және мазмұндық есептерді шығару; Майкельсон және Морли тәжірибесін компьютерлік моделдеу.
10) "Атом ядросның физикасы". Табиғи радиоактивтілік; радиоактивті ыдырау заңы; атомдық ядро; ядроның нуклондық моделі; изотоптар; ядродағы нуклондардың байланыс энергиясы; ядролық реакциялар; жасанды радиоактивтілік; ауыр ядролардық бөлінуі; тізбекті ядролық реакция; сындық масса; радиоактивті сәулелердің биологиялық әсері; радиациядан қорғану; ядролық реактор; ядролық энергетика; термоядролық реакциялар;
№ 7 Зертханалық жұмыс: дайын сурет бойынша зарядталған бөлшектердің тректерін оқып үйрену;

20. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету "Физика"
для 10-11 классов естественно-
математического направления
уровня общего среднего
образования по обновленному
содержанию
Долгосрочный план
по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Физика" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию
1) 10-класс
Раздел долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1-четверть
Кинематика
Роль физики в современном мире
10.1.1.1 - высказывать суждения о роли физики в современном мире и аргументировать собственное мнение
Погрешности физических величин
Обработка результатов измерений
Лабораторная работа №1.
Определение ускорения тела, движущегося по наклонной плоскости
10.1.1.2 - различать систематические и случайные ошибки;
10.1.1.3 -определять зависимые, независимые и контролируемые (постоянные) физические величины;
10.1.1.4 - записывать конечный результат экспериментальных исследовании, исходя из точности измерений физических величин
Основные понятия и уравнения кинематики равноускоренного движения тела
10.1.1.5 -выводить формулу перемещения при равноускоренном движении тела, используя графическую зависимость скорости от времени;
10.1.1.6 -применять кинематические уравнения при решении расчетных и графических задач
Инвариантные и относительные физические величины.
Принцип относительности Галилея
10.1.1.7 -различать инвариантные и относительные физические величины;
10.1.1.8 -применять классический закон сложения скоростей и перемещений при решении задач
Кинематика криволинейного движения
10.1.1.9 -определять радиус кривизны траектории, тангенциальное, центростремительное и полное ускорения тела при криволинейном движении
Движение тела, брошенного под углом к горизонту;
Лабораторная работа № 2.
Исследование зависимости дальности полета тела от угла бросания
10.1.1.10 -определять кинематические величины при движении тела, брошенного под углом к горизонту;
10.1.1.11 -исследовать траекторию движения тела, брошенного под углом к горизонту
Динамика
Силы. Сложение сил.
Законы Ньютона.
10.1.2.1 -составлять возможные алгоритмы решения задач при движении тел под действием нескольких сил
Закон Всемирного тяготения

20. Осы оқу бағдарламасы жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағытындағы 10-11-сыныптары үшін "Физика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
21. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағытындағы
10-11-сыныптары үшін
"Физика" пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік
оқу бағдарламасына
қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағытындағы 10-11-сыныптары үшін "Физика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Тақырыптар/ Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Кинематика
Қазіргі заманғы физиканың рөлі
10.1.1.1 - қазіргі заманғы физиканың рөлі туралы пікір айту және өз пікірін дәлелдеу
Физикалық шамалардың қателіктері. Өлшеулер нәтижесін өңдеу.
№ 1 Зертханалық жұмыс
"Көлбеу жазықтық бойымен қозғалатын дененің үдеуін анықтау"
10.1.1.2 - жүйелік және кездейсоқ қателіктерді ажырата білу;
10.1.1.3 - тәуелсіз, тәуелді және тұрақты физикалық шамаларды анықтау;
10.1.1.4 - физикалық шамалардың өлшеу дәлдігін ескере отырып, тәжірибелік зерттеудің соңғы нәтижесін жазу
Теңүдемелі қозғалыс кинематикасының негізгі теңдеулері мен ұғымдары
10.1.1.5 - жылдамдықтың уақытқа тәуелділігі графигін пайдалана отырып, теңүдемелі қозғалыс кезіндегі орын ауыстыру формуласын қорытып шығару;
10.1.1.6 - сандық және графиктік есептерді шығаруда кинематика теңдеулерін қолдану
Инвариантты және салыстырмалы физикалық шамалар.
Галилейдің салыстырмалылық принципі
10.1.1.7 - инварианты және салыстырмалы физикалық шамаларды ажырату;
10.1.1.8 - жылдамдықтарды қосу мен орын ауыстыруды қосудың классикалық заңын есеп шығаруда қолдану
Қисық сызықты қозғалыс кинематикасы
10.1.1.9 - қисықсызықты қозғалыс кезіндегі траекторияның қисықтық радиусын, дененің тангенциалды, центрге тартқыш және толық үдеуін анықтау;
Көкжиекке бұрыш жасай лақтырылған дененің қозғалысы.
№ 2 Зертханалық жұмыс
"Ұшу қашықтығының лақтыру бұрышына тәуелділігін зерттеу"
10.1.1.10 - көкжиекке бұрыш жасай лақтырылған дененің қозғалысы кезіндегі кинематикалық шамаларын анықтау;
10.1.1.11 - көкжиекке бұрыш жасай лақтырылған дененің қозғалыс траекториясын зерттеу
Динамика
Күштер. Күштерді қосу. Ньютон заңдары
10.1.2.1 - бірнеше күштің әрекетінен болатын дененің қозғалысына есеп шығарудың алгоритмдерін құру
Бүкіл әлемдік тартылыс заңы

10.1.2.2 -объяснять физический смысл инертной и гравитационной массы;
10.1.2.3 -объяснять графическую зависимость напряженности и потенциала гравитационного поля материальной точки от расстояния;
10.1.2.4 -применять закон всемирного тяготения при решении задач
Момент инерции абсолютно твердого тела.
10.1.2.5 -использовать теорему Штейнера для расчета момента инерции материальных тел
Момент импульса. Закон сохранения момента импульса и его связь со свойствами пространства. Основное уравнение динамики вращательного движения.
10.1.2.6 -применять основное уравнение динамики вращательного движения в различных его формах при решении задач;
10.1.2.7 -проводить аналогии между физическими величинами, характеризующими поступательное и вращательное движения
Лабораторная работа № 3.
Изучение движения тела, скатывающегося по наклонному желобу
10.1.2.8 -определять момент инерции тела экспериментальным методом
Статика
Центр масс
10.1.3.1 -находить центр масс абсолютно твердого тела и системы материальных тел
Виды равновесия.
10.1.3.2 -устанавливать причинно–следственные связи при объяснении различных видов равновесия
Лабораторная работа № 4.
Сложение сил, направленных под углом друг к другу
10.1.3.3 -определить величины сил опытным путем, и экспериментальная проверка закона сложения сил
Законы сохранения
Законы сохранения импульса и механической энергии, их связь со свойствами пространства и времени
10.1.4.1 -применять законы сохранения при решении расчетных и экспериментальных задач
Механика жидкостей и газов
Гидродинамика. Ламинарное и турбулентное течения жидкостей и газов.
10.1.5.1 -описывать ламинарное и турбулентное течения жидкостей и газов
Уравнение неразрывности. Уравнение Бернулли. Подъемная сила
10.1.5.2 -применять уравнение неразрывности и уравнение Бернулли при решении экспериментальных, расчетных и качественных задач
Течение вязкой жидкости. Формула Стокса. Обтекание тел.
10.1.5.3 -применять формулу Торричелли при решении экспериментальных, расчетных и качественных задач
Лабораторная работа № 5.
"Исследование зависимости скорости шарика от его радиуса при движении в вязкой жидкости"
10.1.5.4 -определять факторы, влияющие на результат эксперимента, и предлагать пути его улучшения
2-четверть
Основы молекулярно-кинетической теории газов
Основные положения молекулярно-кинетической теории газов и ее опытное обоснование.
Термодинамические системы и термодинамические параметры. Равновесное и неравновесное состояния термодинамических систем.
Температура как мера средней кинетической энергии теплового движения частиц вещества

10.1.2.2 - инертті масса мен гравитациялық массаның физикалық мағынасын түсіндіру;
10.1.2.3 - материалдық нүктенің гравитациялық өріс кернеулігі мен потенциалының қашықтыққа тәуелділік графигін түсіндіру;
10.1.2.4 - бүкіл әлемдік тартылыс заңын есептер шығаруда қолдану
Абсолют қатты дененің инерция моменті
10.1.2.5 - материалдық дененің инерция моментін есептеу үшін Штейнер теоремасын қолдану
Импульс моменті. Импульс моментінің сақталу заңы және оның кеңістік қасиеттерімен байланысы.
Айналмалы қозғалыс динамикасының негізгі теңдеуі
10.1.2.6 - айналмалы қозғалыс динамикасының негізгі теңдеуін есеп шығаруда қолдану;
10.1.2.7 - айналмалы және ілгерілемелі қозғалысты сипаттайтын физикалық шамалардың арасындағы сәйкестікті жүргізу
№ 3 Зертханалық жұмыс
"Көлбеу науамен сырғанайтын дененің қозғалысын оқып үйрену"
10.1.2.8 - дененің инерция моментін тәжірибелік әдіспен анықтау
Статика
Массалар центрі.
10.1.3.1 - абсолют қатты дененің және денелер жүйесінің массалар центрін анықтау
Тепе-теңдік түрлері.
10.1.3.2 - әртүрлі тепе-теңдікті түсіндіру кезінде себеп-салдар байланысын орнату
№ 4 Зертханалық жұмыс
"Бір-біріне бұрыш жасай бағытталған күштерді қосу"
10.1.3.3 - күштерді қосудың заңдылығын эксперименттік тексеру және күш шамасын тәжірибелік жолмен анықтау
Сақталу заңдары
Механикадағы импульс пен энергияның сақталу заңдары және олардың кеңістік пен уақыттың қасиеттерімен байланысы.
10.1.4.1 - сақталу заңдарын сандық және эксперименттік есептерді шығаруда қолдану
Сұйықтар мен газдардың механикасы
Гидродинамика. Сұйықтар мен газдардың ламинарлық және турбуленнтік ағыстары
10.1.5.1 - сұйықтар мен газдардың ламинарлық және турбуленттік ағыстарын сипаттау
Үзіліссіздік теңдеуі. Бернулли теңдеуі. Көтергіш күшяяяяя
10.1.5.2 - үзіліссіздік теңдеуі мен Бернулли теңдеуін эксперименттік, сандық және сапалық есептерді шығаруда қолдану
Тұтқыр сұйықтың қозғалысы. Стокс формуласы. Денелерді қапталдай ағу
10.1.5.3 - Торричелли теңдеуін эксперименттік, сандық және сапалық есептерді шығаруда қолдану
№ 5 Зертханалық жұмыс
"Тұтқыр сұйықта қозғалатын кішкентай шардың жылдамдығының оның радиусынан тәуелділігін зерттеу"
10.1.5.4 - эксперименттің нәтижесіне әсер етуші факторларды анықтау және нәтижені жақсартудың жолдарын ұсыну
2-тоқсан
Молекулалық- кинетикалық теория негiздерi
Газдардың молекулалық кинетикалық теориясының негiзгi қағидалары және оның тәжiрибелiк дәлелдемелерi.
Термодинамикалық жүйелер және термодинамикалық параметрлер. Тепе-теңдік және тепе-теңдік емес күйдегі термодинамикалық жүйе.
Температура - зат бөлшектерінің жылулық қозғалысының орташа кинетикалық энергиясының өлшемі ретінде

10.2.1.1 -описывать связь температуры со средней кинетической энергией поступательного движения молекул
Идеальный газ. Основное уравнение молекулярно-кинетической теории газов
10.2.1.2 -описывать модель идеального газа;
10.2.1.3 -применять основное уравнение молекулярно-кинетической теории при решении задач
Газовые законы
Уравнение состояния идеального газа
10.2.2.1 -применять уравнениесостоянияидеального газа при решении задач
Изопроцессы. Графики изопроцессов.
Закон Дальтона
10.2.2.2 - исследовать зависимость давления от объема газа при постоянной температуре (закон Бойля-Мариотта);
10.2.2.3 -исследовать зависимостьобъема газа от температуры при постоянном давлении (закон Гей-Люссака);
10.2.2.4 -исследовать зависимость давления от температуры газа при постоянномобъеме (закон Шарля);
10.2.2.5 -применять газовые законы при решении расчетных и графических задач
Основы термодинамики
Внутренняя энергия идеального газа. Термодинамическая работа. Количество теплоты, теплоемкость
10.2.3.1 -применять формулы внутренней энергии одноатомного и двухатомного идеального газа при решении задач
Первый закон термодинамики. Применение первого закона термодинамики к изопроцессам. Адиабатный процесс, уравнение Пуассона
10.2.3.2 - применять первый закон термодинамики к изопроцессам и адиабатному процессу
Обратимые и необратимые процессы. Энтропия.
Второй закон термодинамики.
Круговые процессы и их коэффициент полезного действия, цикл Карно
10.2.3.3 - описывать цикл Карно для идеального теплового двигателя;
10.2.3.4 -применять формулу коэффициент полезного действия теплового двигателя при решении задач
Жидкие и твердыетела
Насыщенный и ненасыщенный пар, влажность воздуха. Фазовые диаграммы, тройная точка, критическое состояние вещества
10.2.4.1 - определять относительную влажность воздуха с помощью гигрометра и психрометра
Свойства поверхностного слоя жидкости. Смачивание, капилярные явления
10.2.4.2 - определять коэффициент поверхностного натяжения жидкости различными способами
Кристалические и аморфные тела.
Механические свойства твердых тел
10.2.4.3 -различатьструктурыкристаллических и аморфных тел на примере различных твердых тел;
10.2.4.4 -определять модуль Юнга при упругой деформации
3-четверть
Электростатика
Электрический заряд. Поверхностная и объемная плотность заряда. Закон сохранения заряда. Закон Кулона
10.3.1.1 -применять закон сохранения электрического заряда и закон Кулона при решении задач
Электрическое поле. Однородное и неоднородное электрическое поле. Напряженность электрического поля. Принцип суперпозиции электростатических полей

10.2.1.1 - температура мен молекулалардың ілгерілемелі қозғалысының орташа кинетикалық энергиясының байланысын сипаттау
Идеал газ. Газдардың молекулалық-кинетикалық теориясының негiзгi теңдеуi
10.2.1.2 - идеал газ моделін сипаттау;
10.2.1.3 - молекулалық кинетикалық теорияның негізгі теңдеуін есептер шығаруда қолдану
Газ заңдары
Идеал газ күйінің теңдеуі
10.2.2.1 - идеал газ күйінің негізгі теңдеуін есептер шығаруда қолдану;
Изопроцестер. Изопроцесстер графиктері.
Дальтон заңы
10.2.2.2 - тұрақты температура кезінде қысымның газ көлеміне тәуелділігін зерттеу(Бойль-Мариотт заңы);
10.2.2.3 - тұрақты қысым кезінде газ көлемінің температураға тәуелділігін зерттеу (Гей-Люссак заңы);
10.2.2.4 - тұрақты көлем кезінде қысымның газ температурасына тәуелділігін зерттеу(Шарль заңы);
10.2.2.5 - газ заңдарын сандық және графиктік есептер шығаруда қолдану
Термодинамика негiздерi
Идеал газдың ішкі энергиясы. Термодинамикалық жұмыс. Жылу мөлшері, жылусыйымдылық
10.2.3.1 - бір атомды және екі атомды идеал газдың ішкі энергиясының формуласын есептер шығаруда қолдану
Термодинамиканың бiрiншi заңы. Термодинамиканың бірінші заңын изопроцестерге қолдану. Адиабаталық процесс, Пуассон теңдеуі
10.2.3.2 - термодинамиканың бірінші заңын изопроцестерге және адиабаталық процеске қолдану
Қайтымды және қайтымсыз процестер. Энтропия. Термодинамиканың екiншi заңы.
Айналмалы процесс және оның пайдалы әсер коэффициенті, Карно циклі
10.2.3.3 - идеал жылу қозғалтқышы үшін Карно циклін сипаттау;
10.2.3.4 жылу қозғалтқышының пайдалы әсер коэффициенті формуласын есептерді шығаруда қолдану
Сұйық және қатты денелер
Қаныққан және қанықпаған бу. Ауаның ылғалдылығы.
Фазалық диаграммалар. Үштік нүкте.Заттың кризистiк күйi
10.2.4.1 - гигрометрдің және психрометрдің көмегімен ауаның салыстырмалы ылғалдылығын анықтау
Сұйықтың беткi қабатының қасиеттерi. Жұғу, қылтүтіктік құбылыстар
10.2.4.2 - сұйықтың беттiк керiлу коэффициентiн әртүрлі тәсілдермен анықтау
Кристалл және аморф денелер.
Қатты денелердің механикалық қасиеттері
10.2.4.3 - әртүрлі қатты денелер мысалында кристалдық және аморфты денелердің құрылымын ажырату;
10.2.4.4 - серпімді деформация кезіндегі Юнг модулін анықтау
3-тоқсан
Электростатика
Электр заряды. Зарядтың беттік және көлемдік тығыздығы. Зарядтың сақталу заңы. Кулон заңы
10.3.1.1 - электр зарядының сақталу заңы мен Кулон заңын есептер шығаруда қолдану
Электр өрісі. Біртекті және біртекті емес электр өрісі. Электр өрісінің кернеулігі. Электр өрісінің суперпозиция принципі

10.3.1.2 -применять принцип суперпозиции для определения напряженности электрического поля
Поток вектора напряженности электрического поля. Теорема Гаусса.
10.3.1.3 -применять теорема Гаусса для определения напряженности электрического поля заряженной бесконечной плоскости, шара, сферы и бесконечной нити
Работа электрического поля по перемещению заряда. Потенциал, разность потенциалов электрического поля
10.3.1.4 -рассчитывать потенциали работу электрического поля точечных зарядов
Эквипотенциальные поверхности. Связь между напряженностью и разностью потенциалов для однородных электрических полей.
10.3.1.5 -применять формулу, связывающую силовую и энергетическую характеристики электростатического поля, при решении задач;
10.3.1.6 -сравнивать силовые и энергетические характеристики гравитационного и электростатического полей
Проводники и диэлектрики в электрическом поле.
10.3.1.7 -проводить сравнительный анализ явлений электростатической индукции в проводниках и поляризации в диэлектриках;
Электроемкость. Конденсаторы. Соединение конденсаторов
10.3.1.8 -исследовать зависимость емкости конденсатора от его параметров;
10.3.1.9 -применять формулу последовательного и параллельного соединения конденсаторов при решении задач
Энергия электрического поля
10.3.1.10 -рассчитывать энергию электрического поля
Постоянный ток
Электрический ток. Закон Ома для участка цепи. Смешанное соединение проводников
10.3.2.1 -применять закон Ома для участка цепи со смешанным соединением проводников
Лабораторная работа №6
"Изучение смешанного соединения проводников"
10.3.2.2 -исследовать смешанное соединение проводников
Электродвижущая сила и внутреннее сопротивление источника тока.
10.3.2.3 -исследовать связь между электродвижущей силой и напряжением источника при различных режимах его работы (рабочий режим, холостой ход, короткое замыкание)
Закон Ома для полной цепи
10.3.2.4 - применять закон Ома для полной цепи
Лабораторная работа № 7.
Определение электродвижущая сила и внутреннего сопротивления источника тока
10.3.2.5 -экспериментально определять электродвижущую силу и внутреннее сопротивление источника тока
Законы Кирхгофа
10.3.2.6 -применять законы Кирхгофа к разветвленным электрическим цепям
Работа и мощность электрического тока. Закон Джоуля - Ленца. Коэффициент полезного действия источника тока
10.3.2.7 -применять формулы работы, мощности и коэффициент полезного действия источника тока при решении задач
Электрический ток
в различных средах
Электрический ток в металлах. Сверхпроводимость
10.3.3.1 -описывать электрический ток в металлах и анализировать зависимость сопротивления от температуры;

10.3.1.2 - суперпозиция принципін электр өрісінің қорытқы кернеулігін анықтау үшін пайдалану
Электр өрісінің кернеулік векторының ағыны.
Гаусс теоремасы
10.3.1.3 - зарядталған жазықтықтың, шардың, сфераның және шексіз жіптің электр өрісінің кернеулігін анықтау үшін Гаусс теоремасын қолдану
Зарядтың орын ауыстыруы кезіндегі электр өрісінің жұмысы.
Потенциал. Электр өрісінің потенциалдар айырымы
10.3.1.4 - нүктелік зарядтың электр өрісінің потенциалы мен жұмысын есептеу
Эквипотенциал беттер. Біртекті электр өрісі үшін кернеулік пен потенциалдар айырымы арасындағы байланыс
10.3.1.5 - электростатикалық өрісте күшті және энергетикалық сипаттамаларды байланыстыратын формуланы есептер шығаруда қолдану;
10.3.1.6 - гравитациялық және электростатикалық өрістерде күшті және энергетикалық сипаттамаларды салыстыру
Электр өрісіндегі өткізгіштер мен диэлектриктер
10.3.1.7 - диэлектриктердегі поляризация құбылысы мен өткізгіштердегі электростатикалық индукция құбылысына салыстырмалы талдау жасау
Электрсыйымдылығы. Конденсаторлар. Конденсаторларды жалғау
10.3.1.8 - конденсатор сыйымдылығының оның параметрлеріне тәуелділігін зерттеу;
10.3.1.9 - конденсаторларды тізбектей және параллель жалғау формулаларын есеп шығаруда қолдану
Электр өрісінің энергиясы;
10.3.1.10 - электр өрісінің энергиясын есептеу
Тұрақты ток
Электр тогы. Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Өткізгіштерді аралас жалғау
10.3.2.1 - аралас жалғанған өткізгіштерден тұратын тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолдану
№ 6 Зертханалық жұмыс
"Өткізгіштерді аралас жалғауды оқып үйрену"
10.3.2.2 - өткізгіштерді аралас жалғауды зерттеу
Ток көзінің элерктр қозғаушы күші мен ішкі кедергісі
10.3.2.3 - элерктр қозғаушы күші мен кернеу көзінің әртүрлі жұмыс режиминдегі (жұмыстық, бос жүріс, қысқа тұйықталу) байланысын зерттеу
Толық тізбек үшін Ом заңы;
10.3.2.4 - толық тізбек үшін Ом заңын қолдану
№ 7 Зертханалық жұмыс
"Ток көзінің элерктр қозғаушы күші мен ішкі кедергісін анықтау"
10.3.2.5 - эксперимент арқылы ток көзінің элерктр қозғаушы күші мен ішкі кедергісін анықтау
Кирхгоф заңдары
10.3.2.6 - тармақталған электр тізбегіне Кирхгоф заңын қолдану
Электр тогының жұмысы мен қуаты. Джоуль –Ленц заңы. Ток көзінің пайдалы әсер коэффициенті
10.3.2.7 - электр тогының жұмысы, қуаты және ток көзінің пайдалы әсер коэффициентінің формулаларын есептер шығаруда қолдану
Әртүрлі ортадағы электр тогы
Металдардағы электр тогы.
Асқын өткiзгiштiк
10.3.3.1 - металдардағы электр тогын сипаттау және кедергінің температураға тәуелділігін талдау;

10.3.3.2 - обсуждать перспективы получения высокотемпературных сверхпроводящих материалов
Электрический ток в полупроводниках. Полупроводниковые приборы
10.3.3.3 - описывать электрический ток в полупроводниках и объяснять применение полупроводниковых приборов
Лабораторная работа № 8.
Вольтамперная характеристика лампы накаливания, резистора и полупроводникового диода
10.3.3.4 - исследовать вольтамперные характеристики лампы накаливания, резистора и полупроводникового диода
Электрический ток в растворах и расплавах электролитов. Законы электролиза
10.3.3.5 - описывать электрический ток в электролитах и применять законы электролиза при решении задач
Лабораторная работа № 9.
Измерение электрического заряда одновалентного иона
10.3.3.6 - экспериментально определять заряд электрона в процессе электролиза
Электрический ток в газах. Электрический ток в вакууме. Электронно-лучевая трубка
10.3.3.7 - описывать электрический ток в газах и вакууме;
10.3.3.8 - объяснять принцип действия и применение электронно-лучевой трубки
4- четверть
Магнитное поле. Взаимодействие проводников с током, опыты Ампера.
Вектор магнитной индукции. Индукция магнитного поля бесконечнопрямого и кругового проводников с током. Правило буравчика
10.3.4.1 - физический смысл вектора магнитной индукции на основе решения задач и современных достижений техники (поезд на магнитных подушках и др.)
Сила Ампера. Правило левой руки
10.3.4.2 -объяснять принцип действия электроизмерительных приборов, электродвигателей
Сила Лоренца. Движение заряженной частицы в магнитном поле
10.3.4.3 -анализировать принцип действия циклотрона, магнитной ловушки, токомака, адронного коллайдра и объяснять природу полярного сияния;
10.3.4.4 - исследовать действие магнитного поля на движущиеся заряженные частицы
Магнитные свойства вещества. Температура Кюри
10.3.4.5 -классифицировать вещества по их магнитным свойствам и определять сферы их применения;
10.3.4.6 -анализировать современные области использования магнитных материалов (неодимовые магниты, датчики, сейсмографы, металлоискатели) и обсуждать тенденции их применения
Электромагнитная индукция
Работа силы Ампера. Магнитный поток.
Явление электромагнитной индукции
10.3.5.1 -анализировать принцип действия электромагнитных приборов (электромагнитное реле, генератор, трансформатор)
Закон электромагнитной индукции. Правило Ленца, явление самоиндукции. Индуктивность
10.3.5.2 - применять закон электромагнитной индукции при решении задач
Энергия магнитного поля
10.3.5.3 -проводить аналогии между механической и магнитной энергии
Электродвигатель и электрогенератор постоянного тока

10.3.3.2 - жоғары температурада асқын өткізгішті материалдарды алудың келешегін талқылау
Жартылай өткiзгiштердегi электр тогы. Жартылай өткізгішті құралдар
10.3.3.3 - жартылай өткізгіштердегі электр тогын сипаттау және жартылай өткізгіш құралдарын қолдану принципін түсіндіру
№ 8 Зертханалық жұмыс
"Шамның қыл сымының, резистордың және жартылай өткізгіш диодтың вольт-амперлік сипаттамасы"
10.3.3.4 - шамның қылсымының, резистордың және жартылай өткізгіш диодтың вольт-амперлік сипаттамасын зерттеу
Электролит ерiтiндiлерiндегi және балқыламалардағы электр тогы. Электролиз заңы
10.3.3.5 - электролиттердегі электр тогын сипаттау және электролиз заңын есептер шығаруда қолдану
№ 9 Зертханалық жұмыс
"Бір валетті ионның электр зарядын өлшеу"
10.3.3.6 - электролиз үдерісіндегі электронның зарядын эксперимент арқылы анықтау
Газдардағы электр тогы. Вакуумдегi электр тогы.
Электронды-сәулелік түтікше
10.3.3.7 - газдардағы және вакуумдағы электр тогын сипаттау;
10.3.3.8 - электронды-сәулелік түтікшенің жұмыс істеу принципін және қолданылуын түсіндіру
4-тоқсан
Магнит өрiсi
Магнит өрісі. Тогы бар өткізгіштің өзара әрекеттесуі. Ампер тәжірибелері
Магнит индукция векторы. Дөңгелек және шексіз түзу тогы бар өткізгіштердің индукциясы. Бұрғы ережесі
10.3.4.1 - магнит индукция векторының физикалық мағынасын заманауи техниканың жетістіктері мен есептер шығару арқылы түсіндіру;
Ампер күші, сол қолы ережесі;
10.3.4.2 - электр өлшеуіш құралдардың, электр қозғалтқыштың жұмыс істеу принципін түсіндіру;
Лоренц күші. Магнит өрісіндегі зарядталған бөлшектердің қозғалысы
10.3.4.3 - токомак, циклотрон, андронды коллайдер, магниттік тордың жұмыс істеу принципін талдау және поляр шұғыласының табиғатын түсіндіру;
10.3.4.4 - зарядталған бөлшектердің қозғалысына магнит өрісінің әсерін зерттеу;
Заттың магниттік қасиеттері. Кюри температуры
10.3.4.5 - заттың магниттік қасиеттері бойынша топтастыру және олардың қолдану аймағын анықтау;
10.3.4.6 - магниттік материалдарды(неодим магниттер, датчиктер, сейсмометрлер, металл іздегіш) заманауи қолдану аймағын және олардың қолдану үрдісін талқылау
Электромагниттiк индукция
Ампер күшінің жұмысы. Магнит ағыны.
Электромагниттiк индукция құбылысы
10.3.5.1 - Электромагниттік құралдардың( электромагниттік реле, генератор, трансформатор) жұмыс істеу принципін зерттеу
Электромагниттiк индукция заңы. Ленц ережесі.
Өздік индукция. Индуктивтілік
10.3.5.2 - электромагниттік индукция заңын есептер шығаруда қолдану
Магнит өрісінің энергиясы
10.3.5.3 - механикалық және магнит өрісінің энергиялары арасындағы сәйкестікті жүргізу
Электр қозғалтқыш және тұрақты токтың электр генераторы

10.3.5.4 -исследовать действующую модель электродвигателя и аргументированно объяснять полученные результаты, используя закон Фарадея и правило Ленца
Физический практикум
2) 11-класс
Раздел учебной программы
Темы
Учебные цели
1-четверть
Механические колебания
Уравнения и графики гармонических колебаний
11.4.1.1 -исследовать гармонические колебания (х(t), v(t), a(t)) экспериментально, аналитически и графически
Электромагнитные колебания
Свободные и вынужденные электромагнитные колебания.
Аналогии между механическими и электромагнитными колебаниями
11.4.2.1 -описывать условия возникновения свободных и вынужденных колебаний;
11.4.2.2 -проводить аналогии между механическими и электромагнитными колебаниями;
11.4.2.3 - исследовать графические зависимости заряда и силы тока от времени посредством компьютерного моделирования
Переменный ток
Генератор переменного тока
11.4.3.1 -исследовать принцип работы генератора переменного тока, используя модель генератора
Вынужденные электромагнитные колебания. Переменный ток
11.4.3.2 -характеризовать переменный ток, используя такие физические величины как период, частота, максимальное и эффективное/действующее значения напряжения, тока, электродвижущая сила;
11.4.3.3 -представлять синусоидальный переменный ток или напряжение в виде гармонических функций
Активное и реактивное сопротивления в цепи переменного тока
11.4.3.4 -описывать сдвиг фаз только при активной нагрузке (резистор) в цепи переменного тока;
11.4.3.5 -описывать сдвиг фаз при реактивной нагрузке (катушка, конденсатор) в цепи переменного тока
Закон Ома для последовательной электрической цепи переменного тока, содержащей активное и реактивное сопротивления
11.4.3.6 -рассчитывать последовательную электрическую цепь переменного тока, содержащую R, L, C
Мощность цепи переменного тока
11.4.3.7 -объяснять физический смысл понятий активная и реактивная мощности переменного тока;
11.4.3.8 -определять коэффициент мощности путем построения векторной диаграммы
Резонанс напряжений в электрической цепи
11.4.3.9 -объяснять условие резонанса и называть сферы его применения;
11.4.3.10 -рассчитывать резонансную частоту
Производство, передача и использование электрической энергии. Трансформатор
11.4.3.11 -анализировать принцип работы трансформатора на основе уравнения мощности;
11.4.3.12 -объяснять экономические преимущества переменного тока высокого напряжения при передаче электрической энергии
Лабораторная работа № 1.
Определение числа витков в обмотках трансформатора
11.4.3.13 -экспериментально определять число витков в обмотках трансформатора
Производство и использование электрической энергии в Казахстане и в мире

10.3.5.4 - қолданыстағы электрқозғалтқыштың моделін зерттеу және Фарадей заңы мен Ленц ережесін қолданып алынған нәтижелерді пайдалана отырып дәлелді түрде түсіндіру
Физикалық практикум
2) 11-сынып
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Тақырыптар/ Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Механикалық тербелістер
Гармоникалық тербелістердің теңдеулері мен графиктері
11.4.1.1 - экперименттік, аналитикалық және графиктік тәсілмен гармоникалық тербелісті (х(t), v(t), a(t)) зерттеу
Электромагниттік тербелістер
Еркін және еріксіз электромагниттік тербелістер
Механикалық тербелістер мен электромагниттік тербелістер арасындағы ұқсастық
11.4.2.1 - еркін және еріксіз тербелістердің пайда болу шарттарын сипаттау
11.4.2.2 - механикалық тербелістер мен электромагниттік тербелістерді сәйкестендіру;
11.4.2.3 - компьютерлік моделдеу арқылы заряд пен ток күшінің уақытқа тәуелді графиктерін зерттеу
Айнымалы ток
Айнымалы ток генераторы
11.4.3.1 - генератор моделін қолданып, айнымалы ток генераторының жұмыс істеу принципін зерттеу
Еріксіз электромагниттік тербелістер. Айнымалы ток
11.4.3.2 - физикалық шамаларды (период, жиілік, кернеу, ток күші мен элерктр қозғаушы күшінің максималды және әсерлік мәндері) қолданып, айнымалы токты сипаттау;
11.4.3.3 - синусоидалы айнымалы ток немесе кернеуді гармоникалық функция түрінде көрсете алу
Айнымалы ток тізбегінде активті және реактивті кедергі
11.4.3.4 - айнымалы ток тізбегінде тек активті жүктеме кезінде(резистор) фаза ығысуын сипаттау;
11.4.3.5 - айнымалы ток тізбегінде реактивті жүктемелер кезінде (катушка, конденсатор) фаза ығысуын сипаттау
Активті және реактивті кедергілерден тұратын айнымалы токтың тізбектелген электр тізбегі үшін Ом заңы
11.4.3.6 - R, L, C -дан тұратын айнымалы токтың тізбектелген электр тізбегін есептеу
Айнымалы ток тізбегіндегі қуат
11.4.3.7 - айнымалы токтың активті және реактивті қуат ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру;
11.4.3.8 - векторлық диаграмма салу арқылы қуат коэффициентін анықтау
Электр тізбегіндегі кернеу резонансы
11.4.3.9 - резонанс шартын түсіндіру және оның қолданылуына мысал келтіру;
11.4.3.10 - Резонанстық жиілікті есептеу
Электр энергиясын өндіру, тасымалдау және қолдану, трансформатор
11.4.3.11 - қуат формуласының негізінде трансформатордың жұмыс істеу принципін талдау;
11.4.3.12 - электр энергиясын тасымалдау үшін жоғары кернеудегі айнымалы токтың экономикалық артықшылықтарын түсіндіру
№ 1 Зертханалық жұмыс.
"Трансформатор орамасындағы орам санын анықтау"
11.4.3.13 - трансформатор орамасындағы орам санын эксперимент арқылы анықтау
Қазақстандағы және дүние жүзіндегі электр энергиясын өндіру және қолдану

11.4.3.14 -оценивать преимущества и недостатки источников электроэнергии в Казахстане
2-четверть
Волновое движение
Упругие механические волны. Уравнение бегущей и стоячей волны.
Лабораторная работа № 2.
Определение скорости звука в воздухе
11.5.1.1 -исследовать образование стоячих звуковых волн в воздухе;
11.5.1.2 -объяснять механизм образования стоячих волн, определять узлы и пучности, используя графический метод
Распространение механических волн. Интерференция механических волн
11.5.1.3 -исследовать интерференцию от двух источников на поверхности воды
Принцип Гюйгенса.
Дифракция механических волн
11.5.1.4 - объяснять принцип Гюйгенса и условия наблюдения дифракционной картины механических волн
Электромагнитные волны
Излучение и прием электромагнитных волн
11.5.2.1 -объяснять условия возникновения электромагнитных волн и описывать их свойства
Радиосвязь. Детекторный радиоприемник
11.5.2.2 -описывать модуляцию и детектирование высокочастотных электромагнитных колебаний;
11.5.2.3 -различать амплитудную (AM) и частотную модуляции (FM);
11.5.2.4 -объяснять принцип работы детекторного приемника
Аналогово-цифровой преобразователь. Каналы связи
11.5.2.5 -объяснять преимущества передачи сигнала в цифровом формате в сравнении с аналоговым сигналом
Средства связи
11.5.2.6 - систематизировать средства связи и предлагать возможные пути их совершенствования
Волновая оптика
Электромагнитная природа света. Скорость света
11.6.1.1 -объяснять лабораторный и астрономический методы определения скорости света
Дисперсия света. Интерференция света
11.6.1.2 - объяснять разложение белого света при прохождении его через призму;
11.6.1.3 - проводить сравнительный анализ интерференционных картин световых и механических волн;
11.6.1.4 - определять условия наблюдения интерференционных максимумов и минимумов в тонких пленках в проходящем и отраженном свете
Дифракция света. Дифракционные решетки
11.6.1.5 - объяснять дифракционную картину от нити, щели, круглого отверстия, используя теорию Френеля
Лабораторная работа № 3.
Определение длины световой волны с помощью дифракционной решетки
11.6.1.6 - экспериментально определять длину световой волны при помощи дифракционной решетки
Поляризация света.
Лабораторная работа № 4.
Наблюдение интерференции, дифракции и поляризации света
11.6.1.7 - экспериментально доказать электромагнитную природу света путем анализа явлений интерференции, дифракции и поляризации света
3-четверть
Геометрическая оптика
Принцип Гюйгенса. Закон отражения света

11.4.3.14 - Қазақстандағы электр энергиясы көздерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау
2-тоқсан
Толқындық қозғалыс
Серпімді механикалық толқындар. Бойлық және тұрғын толқындардың теңдеуі.
№ 2 Зертханалық жұмыс
"Ауадағы дыбыс жылдамдығын анықтау"
11.5.1.1 - ауадағы тұрғын дыбыс толқындарының пайда болуын зерттеу;
11.5.1.2 - графикалық әдісті қолданып түйіндер мен шоғырларды анықтау және тұрғын толқындардың пайда болуын түсіндіру
Механикалық толқындардың таралуы. Механикалық толқындардың интерференциясы
11.5.1.3 - судың бетінде екі көзде пайда болған интерференцияны зерттеу
Гюйгенс принципі.
Механикалық толқындардың дифракциясы
11.5.1.4 - Гюйгенс принципін және механикалық толқындарда дифракциялық көріністі бақылаудың шарттарын түсіндіру
Электромагниттік толқындар
Электромагниттік толқындардың жұтылуы мен шығарылуы
11.5.2.1 - электромагниттік толқындардың пайда болу шарттарын түсіндіру және олардың қасиеттерін сипаттау
Радиобайланыс. Детекторлы радиоқабылдағыш
11.5.2.2 - жоғары жиілікті электромагниттік тербелістердің модуляциясы мен детекторлауды сипаттау;
11.5.2.3 - амплитудалық (АМ) және жиіліктік (FM) модуляцияны ажырату;
11.5.2.4 - детекторлы радиоқабылдағыштың жұмыс істеу принципін түсіндіру
Аналогты-сандық түрлендірулер. Байланыс арналары
11.5.2.5 - аналогтықпен салыстырғанда сандық форматтағы сигналды берудің артықшылықтарын түсіндіру
Байланыс құралдары
11.5.2.6 - байланыс құралдарын жүйелеу және оларды жетілдірудің жолдарын ұсыну
Толқындық оптика
Жарықтың электромагниттік табиғаты. Жарықтың жылдамдығы
11.6.1.1 - жарық жылдамдығын анықтаудың зертханалық және астрономиялық әдістерін түсіндіру
Жарықтың дисперсиясы.
Жарықтың интерференциясы
11.6.1.2 - призма арқылы өткен кездегі ақ жарықтың жіктелуін түсіндіру;
11.6.1.3 - механикалық және жарық толқындарының интерференциялық көріністеріне салыстырмалы талдау жүргізу;
11.6.1.4 - жұқа пленкаға түскен және шағылған жарықтардан пайда болған интерференциялық максимумдар мен минимумдарды бақылау шарттарын анықтау
Жарықтың дифракциясы. Дифракциялық торлар
11.6.1.5 - Френель теориясын қолданып, қылдан, саңылаулардан, дөңгелек саңылаудан пайда болған дифракциялық көріністерді түсіндіру
№ 3 Зертханалық жұмыс
"Дифракциялық тордың көмегімен жарықтың толқын ұзындығын анықтау"
11.6.1.6 - жарықтың толқын ұзындығын дифракциялық тордың көмегімен эксперимент арқылы анықтау
Жарықтың поляризациясы.
№ 4 Зертханалық жұмыс
"Жарықтың интерференциясын, дифракциясын және поляризациясын бақылау "
11.6.1.7 - жарықтың интерференция, дифракция және поляризация құбылысын талдай отырып, эксперимент арқылы жарықтың электромагниттік табиғатын дәлелдеу
3-тоқсан
Геометриялық оптика
Гюйгенс принципі. Жарықтың шағылу заңы

11.6.2.1 - объяснять закон отражения света с помощью принципа Гюйгенса
Плоские и сферические зеркала
11. 6.2.2 - строить ход лучей в сферических зеркалах и применять формулы сферического зеркала при решении задач
Закон преломления света
11. 6.2.3 - объяснять закон преломления света с помощью принципа Гюйгенса
Полное внутреннее отражение
11. 6.2.4 - объяснять преимущества оптоволоконной технологии при передаче световых сигналов
Лабораторная работа № .5
Определение показателя преломления стекла
11. 6.2.5 - экспериментально определять показатель преломления стекла и предлагать пути улучшения постановки эксперимента
Построение изображения в системах линз.Формула тонкой линзы.
Оптические приборы
11. 6.2.6 - строить ход лучей в системе линз;
11. 6.2.7 - применять формулу тонкой линзы, образованной двумя сферическими поверхностями разного радиуса, при решении задач;
11. 6.2.8 - строить и объяснять ход лучей в лупе, телескопе, микроскопе
Элементы теории относительности
Постулаты теории относительности.
Преобразования Лоренца
117.1.1 - сопоставлять принцип относительности Эйнштейна с принципом относительности Галилея;
11.7.1.2 - объяснять релятивистские эффекты, используя постулаты Эйнштейна и преобразования Лоренца, при решении задач
Энергия, импульс и масса в релятивистской динамике. Закон взаимосвязи массы и энергии для материальных тел
11.7.1.3 - объяснять принцип действия ускорителей заряженных частиц, с учетом имеющих место в них релятивистских эффектов
Атомная и квантовая физика
Виды излучений
11.8.1.1 - классифицировать источники и виды излучений
Спектры, спектральные аппараты, спектральный анализ
11.8.1.2 - описывать принцип действия спектральных аппаратов и область их применения
Инфракрасное и ультрафиолетовое излучение. Рентгеновские лучи.
Шкала электромагнитных излучений
11.8.1.3 - различать электромагнитные излучения по их природе возникновения и взаимодействию с веществом
Тепловое излучение. Закон Стефана – Больцмана и Вина. Ультрафиолетовая катастрофа.
Формула Планка. Фотоны. Фотоэффект
11.8.1.4 - применять законы Стефана-Больцмана, Вина и формулу Планка для описания теплового излучения абсолютно черного тела и обоснования ультрафиолетовой катастрофы
Применение фотоэффекта
11.8.1.5 - объяснять природу фотоэффекта и приводить примеры его применения;
11.8.1.6 - использовать законы фотоэффекта и уравнение Эйнштейна при решении задач
Давление света
11.8.1.7 - объяснять природу светового давления на основе квантовой теории света
Химическое действие света
11.8.1.8 - описывать химическое действие света на примере фотосинтеза и процессов в фотографии
Рентгеновское излучение

11.6.2.1 - Гюйгенс принципінің көмегімен жарықтың шағылу заңын түсіндіру
Жазық және сфералық айналар
11.6.2.2 - сфералық айнадағы сәуленің жолын салу және сфералық айнаның формуласын есептер шығаруда қолдану
Жарықтың сыну заңы
11.6.2.3 - Гюйгенс принципінің көмегімен жарықтың сыну заңын түсіндіру
Толық ішкі шағылу
11.6.2.4 - жарық сигналдарын тасымалдауда оптоталшықты технологияның артықшылығын түсіндіру
№ 5 Зертханалық жұмыс
"Шынының сыну көрсеткішін анықтау"
11.6.2.5 - шынының сыну көрсеткішін эксперименттік жолмен анықтау және экспериментті жақсартудың жолдарын ұсыну
Линзалар жүйесінде кескін салу. Жұқа линза формуласы. Оптикалық құралдар
11.6.2.6 - линзалар жүйесінде сәулелердің жолын салу;
11.6.2.7 - әртүрлі радиустағы екі сфералық беттен тұратын жұқа линзаның формуласын есептер шығаруда қолдану;
11.6.2.8 - телескоп, микроскоп және лупадағы сәуленің жолын салу және түсіндіру
Салыстырмалы теорияның элементтері
Салыстырмалы теорияның постулаттары.
Лоренц түрлендірулері
11.7.1.1 - Галилейдің салыстырмалы принципі мен Эйнштейннің салыстырмалы принципін сәйкестендіру;
11.7.1.2 - Эйнштейн постулаттары мен Лоренц түрлендірулерін есептер шығаруда қолдана отырып, релятивистік эффектіні түсіндіру
Энергия. Релятивистік динамикадағы импульс және масса. Материалдық дене үшін энергия мен массаның байланыс заңы
11.7.1.3 - зарядталған бөлшектердің үдеткіштерінің жұмыс істеу принципін, оларда орын алатын релятивистік эффектіні ескере отырып түсіндіру
Атомдық және кванттық физика
Сәулеленудің түрлері
11.8.1.1 - сәулеленудің көздері мен түрлерін топтастыру
Спектрлер. Спектрлік құралдар. Спектрлік анализ
11.8.1.2 - спектрлік құралдардың жұмыс істеу принципін және олардың қолданылуын сиппаттау
Инфракызыл және ультракүлгін сәулелену. Рентген сәулелері.
Электромагниттік сәулелену шкаласы
11.8.1.3 - электромагниттік сәулелену, олардың табиғатта пайда болуы мен затпен өзара әрекеттесуін ажырату
Жылулық сәулелену. Стефан –Больцман және Винн заңдары. Ультракүлгін апаты.
Планк формуласы. Фотондар. Фотоэффект
11.8.1.4 - - Стефан-Больцман, Винн заңдарын және Планк формуласын ультракүлгін апаттын негіздеу және абсолют қара дененің жылулық сәулеленуін сипаттау үшін қолдану
Фотоэффектіні қолдану
11.8.1.5 - фотоэффектінің табиғатын түсіндіру және оны қолдануға мысалдар келтіру;
11.8.1.6 - фотоэффектінің заңдары мен Эйнштейн теңдеуін есеп шығаруда қолдану
Жарық қысымы
11.8.1.7 - жарықтың кванттық теориясы негізінде жарық қысымының табиғатын түсіндіру
Жарықтың химиялық әсері
11.8.1.8 - фотосинтез және фотография үдерісін мысалға келтіре отырып, жарықтың химиялық әсерін сипаттау
Рентгендік сәулелену

11.8.1.9 - сравнивать компьютерную и магниторезонансную томографии
Единство корпускулярно-волновой природы света
11.8.1.10 - приводить доказательные примеры проявления корпускулярной и волновой природы электромагнитного излучения;
11.8.1.11 - высказывать суждения об историческом ходе научного познания законов природы на примере изучения свойств света
Опыт Резерфорда по рассеянию альфа-частиц. Постулаты Бора. Опыты Франка и Герца
11.8.1.12 - обосновать планетарную модель атома на основе опыта Резерфорда по рассеянию альфа-частиц;
11.8.1.13 - объяснять условия устойчивого существования атома с помощью постулатов Бора
Лабораторная работа № 6.
Наблюдение сплошного и линейчатого спектров излучения
11.8.1.14 - объяснять природу линейчатых спектров на основе энергетической структуры атома водорода;
Понятие о нелинейной оптике. Лазеры
11.8.1.15 - объяснять устройство и принцип действия лазера;
11.8.1.16 - обсуждать перспективы развития голографии
Волновые свойства частиц. Трудности теории Бора. Волны де Бройля
11.8.1.17 - приводить примеры проявления и использования на практике волновой природы элементарных частиц;
11.8.1.18 - использовать формулу длины волны де Бройля при решении задач;
11.8.1.19 - объяснять гипотезу де Бройля
Физика атомного ядра
Естественная радиоактивность.
Закон радиоактивного распада
11.8.2.1 - объяснять, на основе закона радиоактивного распада причины, длительного сохранения заражения местности ядерными отходами;
11.8.2.2 - применять формулу радиоактивного распада при решении задач
Атомное ядро. Нуклонная модель ядра. Изотопы
Энергия связи нуклонов в ядре.
11.8.2.3 - вычислять энергию связи атомного ядра и объяснять графическую зависимость удельной энергии связи от массового числа ядра
Ядерные реакции. Искусственная радиоактивность.
Деление тяжелых ядер. Цепные ядерные реакции. Критическая масса
11. 8.2.4 - использовать законы сохранения массового и зарядового чисел при написании ядерных реакции;
11. 8.2.5 - понимать природу ядерного синтеза и естественного радиоактивного распада
Лабораторная работа № 7.
Изучение треков заряженных частиц по готовым фотографиям
11. 8.2.6 - объяснить характер движения заряженных частиц в магнитном поле
Биологическое действие радиоактивных лучей. Защита от радиации
11. 8.2.7 - объяснять природу, свойства и биологическое действие a, b и g – излучений
Ядерный реактор. Ядерная энергетика. Термоядерные реакции
11. 8.2.8 - описывать устройство и принцип работы ядерных реакторов;

11.8.1.9 - компьютерлік және магниттік-резонанстық томографияны салыстыру
Жарықтың корпускулярлық-толқындық табиғатының біртұтастығы
11.8.1.10 - электромагнитік сәулеленудің корпускулярлық-толқындық табиғатынын дәлелдейтін мысалдар келтіру;
11.8.1.11 - жарықтың корпускулалық -толқындық теориясын пайдаланып, табиғат заңдарының ғылыми даму тарихы туралы пікір айту
Альфа бөлшектің шашырауы бойынша Резерфорд тәжірибесі. Бор постулаттары. Франк және Герц тәжірибелері
11.8.1.12 - атомның планетарлық моделін альфа бөлшектің ыдырауы бойынша Резерфорд тәжірибесіне сүйене отырып негіздеу;
11.8.1.13 - Бор постулаттарына сүйеніп атомның орнықты күйінің шартын түсіндіру
№ 6 Зертханалық жұмыс
"Сәулеленудің тұтас және сызықтық спектрлерін бақылау"
11.8.1.14 - сутегі атомының энергетикалық құрылымына сүйене отырып, сызықтық спектрдің табиғатын түсіндіру;
Сызықты емес оптика туралы түсінік. Лазерлер
11.8.1.15 - лазер құрылғысын және әсер ету принципін түсіндіру;
11.8.1.16 - голографияның даму кезеңдерін талқылау
Бөлшектің толқындық қасиеттері. Бор теориясының қиыншылығы. де Бройль толқындары
11.8.1.17 - элементар бөлшектердің толқындық табиғатының пайда болуы мен практикада қолданылуына мысалдар келтіру;
11.8.1.18 - де Бройль толқын ұзындығының формуласын есептер шығаруда қолдану;
11.8.1.19 - де Бройль болжамын түсіндіру
Атом ядросның физикасы
Табиғи радиоактивтілік. Радиоактивті ыдырау заңы
11.8.2.1 - радиоактивті ыдырау заңы негізінде ядролық қалдықтармен аймақтың зақымдануының ұзаққа созылу себептерін түсіндіру;
11. 8.2.2 - радиоактивті ыдыраудың формуласын есептер шығаруда қолдану
Атомдық ядро. Ядроның нуклондық моделі. Изотоптар.
Ядродағы нуклондардың байланыс энергиясы
11. 8.2.3 - атомдық ядроның байланыс энергиясын есептеу және меншікті байланыс энергиясының ядроның массалық санына тәуелділігін түсіндіру
Ядролық реакциялар. Жасанды радиоактивтілік.
Ауыр ядролардық бөлінуі. Тізбекті ядролық реакция. Сындық масса
11. 8.2.4 - ядролық реакцияны жазу кезінде массалық және зарядтық санның сақталу заңын қолдану;
11.8.2.5 - ядролық синтездің және табиғи радиоактивтіліктің табиғатын түсіну
№ 7 Зертханалық жұмыс
"Дайын сурет бойынша зарядталған бөлшектердің тректерін оқып үйрену"
11. 8.2.6 - магнит өрісіндегі зарядталған бөлшектердің қозғалыс сипатын түсіндіру
Радиоактивті сәулелердің биологиялық әсері. Радиациядан қорғану
11. 8.2.7 -
,
және
сәулелерінің табиғатын, қасиеттерін және биологиялық әсерін түсіндіру
Ядролық реактор. Ядролық энергетика. Термоядролық реакциялар
11. 8.2.8 - ядролық реакторлардың құрылысы мен жұмыс істеу принципін сипаттау;

11. 8.2.9 - обсуждать перспективы развития ядерной энергетики
Нанотехнология и наноматериалы
Основные достижения нанотехнологии, проблемы и перспективы развития наноматериалов
11.9.1.1 - объяснять физические свойства наноматериалов и способы их получения;
11.9.1.2 - обсуждать сферы применения нанотехнологии
4-четверть
Космология
Мир звезд. Расстояние до звезд.
Переменные звезды
11.10.1.1 - описывать главные спектральные классы звезд;
11.10.1.2 - различать понятия видимая звездная величина и абсолютная звездная величина;
11.10.1.3 - использовать формулы для определения видимой и абсолютной звездных величин
Солнечно-земные связи
11.10.1.4 - использовать законы Стефана-Больцмана и Вина для характеристики излучения Солнца
Планетные системызвезд. Планеты земной группы и планеты-гиганты. Малые тела Солнечной системы.
11.10.1.5 - использовать диаграмму Герцшпрунга-Расселадля объяснения эволюции звезд;
11.10.1.6 - описывать свойства сверхновых звезд, нейтронных звезд и черных дыр
Наша Галактика. Открытие других Галактик. Квазары.
11.10.1.7 - описывать использование метода "стандартные свечи" для определения расстояний
Теория Большого взрыва. Красное смещение и определение расстояний до галактик, расширение Вселенной
11.10.1.8 - обсуждать споры вокруг ускорения Вселенной и темной энергии;
11.10.1.9 - осуждать гипотезы о расширении Вселенной основываясь на данных астрономических наблюдений
Основные этапы эволюции Вселенной. Модели Вселенной. Жизнь и разум во Вселенной.
Освоение космоса и космические перспективы человечества.
11.10.1.10 - уметь оценивать возраст Вселенной, используя закон Хаббла;
11.10.1.11 - объяснять теорию Большого Взрыва, используя данные о микроволновом фоновом излучении
Физический практикум
Приложение 196
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от "27"июля 2017 года № 352
Приложение 414
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Физика" для 10-11-классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).

11. 8.2.9 - ядролық энергетиканың даму кезеңдерін талқылау
Нанотехнология және наноматериалдар
Нанотехнологияның негізгі жетістіктері, өзекті мәселелер және даму кезеңдері. Наноматериалдар
11.9.1.1 - наноматериалдардың физикалық қасиеттерін және оларды алудың жолдарын түсіндіру;
11.9.1.2 - нанотехнологияның қолданылуын талқылау
4-тоқсан
Космология
Жұлдыздар әлемі. Жұлдызға дейінгі қашықтық.
Айнымалы жұлдыздар
11.10.1.1 - жұлдыздардың басты спектрлік класын сипаттау;
11.10.1.2 - көрінерлік жұлдыздық шама және абсолют жұлдыздық шама ұғымдарын ажырату;
11.10.1.3 - көрінерлік және абсолют жұлдыздық шаманы анықтау үшін формулаларды қолдану
Күн-Жер байланыстары
11.10.1.4 - Күннің сәулеленуін сипаттау үшін Стефан-Больцман және Винн заңдарын қолдану
Жұлдыздардың планеталық жүйелері. Жер топтарындағы планеталар және гигант- планеталар. Күн жүйесіндегі кіші денелер
11.10.1.5 - Жұлдыздар эволюциясын түсіндіру үшін Герцшпрунг-Рассель диаграммасын қолдану;
11.10.1.6 - қара құрдымдар, нейтронды жұлдыздар және аса жаңа жұлдыздардың қасиеттерін сипаттау
Біздің Галактика. Басқа Галактикалардың ашылуы. Квазарлар
11.10.1.7 - ара қашықтықты анықтау үшін, "қарапайым май шамдар" әдісін пайдалануды сипаттау
Үлкен жарылыс теориясы. Қызыл ығысу және Галактикаға дейінгі қашықтықты анықтау. Әлемнің кеңейуі
11.10.1.8 - Әлемнің жеделдеуi мен қара энергия туралы пікірталасты талқылау;
11.10.1.9 - берілген астрономиялық бақылауларға сүйене отырып, Әлемнің жеделдеуi туралы болжамды талқылау
Әлемнің эволюциясының негізгі кезеңдері. Әлемнің моделдері. Өмір және Әлем туралы ойлар
Адамзаттың космостық болашағы және космосты игеру
11.10.1.10 - Хаббл заңын қолданып, Әлемнің жасын бағалай алу;
11.10.1.11 - микротолқынды фондық сәулелену туралы ақпаратты қолданып, Үлкен Жарылыс теориясын түсіндіру
Физикалық практикум
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 196-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 414-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы 10-11-сыныптары үшін "Физика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы №604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).

1) Электростатика;
2) Постоянный ток;
3) Электрический ток в различных средах;
4) Магнитное поле;
5) Электромагнитная индукция.
9. Раздел "Колебания" включает следующие подразделы:
1) Механические колебания;
2) Электромагнитные колебания;
3) Переменный ток.
10. Раздел "Волны" включает следующие подразделы:
1) Электромагнитные волны.
11. Раздел "Оптика" включает следующие подразделы:
1) Волновая оптика;
2) Геометрическая оптика.
12. Раздел "Квантовая физика" включает следующие подразделы:
1) Атомная и квантовая физика;
2) Физика атомного ядра.
13. Базовое содержание учебного предмета "Физика" 10-класса:
1)"Кинематика".
Графики и уравнения кинематики движения тела; относительное движение; кинематика криволинейного движения.
2) "Динамика"
Силы; сложение сил; законы Ньютона; закон Всемирного тяготения; движение тела в гравитационном поле.
3) "Статика и гидростатика"
Центр масс; виды равновесия; сообщающиеся сосуды; принцип Паскаля; атмоссферное давление; опыт Торричелли.
4) "Законы сохранения"
Законы сохранения импульса и механической энергии; упругое и неупругое соударение.
5) "Гидродинамика"
Ламинарное и турбулентное течение жидкостей и газов; движение тела в вязкой жидкости.
Лабораторная работа № 1. Исследование движения шарика в жидкостях различной вязкости
6) "Молекулярная физика"
Основные положения молекулярно-кинетической теории газов; кристаллические и некристаллические вещества; модели твердых тел, жидкостей и газов; термодинамические параметры; идеальный газ; основное уравнение молекулярно-кинетической теории газов.
7) "Газовые законы"
Уравнение состояния идеального газа; изопроцессы; графики изопроцессов; адиабатный процесс.
8) "Основы термодинамика"
Внутренняя энергия идеального газа; термодинамическая работа; количество теплоты; теплоемкость; первый закон термодинамики; применение первого закона термодинамики к изопроцессам; адиабатный процесс; второй закон термодинамики; тепловой двигатель.
9) "Жидкие и твердые тела"
Насыщенный и ненасыщенный пар; влажность воздуха; критическое состояние вещества; поверхностное натяжение; смачивание; капилярные явления; точка росы.
10) "Электростатика"
Электрический заряд; закон Кулона; электрическое поле; напряженность электрического поля; потенциал; разность потенциалов электрического поля; связь между напряженностью и разностью потенциалов для однородных электрических полей; электроемкость; конденсаторы; энергия электрического поля.
11) "Постоянный ток"
Электрический ток. Электродвижущая сила и внутреннее сопротивление источника тока. Закон Ома для полной цепи; Работа и мощность электрического тока; Коэффициент полезного действия источника тока; стоимость потребляемого тока.
Практическая работа. Расчеты стоимости работы и мощности бытовых приборов.

1) электростатика;
2) тұрақты ток;
3) әртүрлі ортадағы электр тогы.
4) магнит өрісі;
5) электромагниттік индукция.
9. "Тербелістер" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) механикалық тербелістер;
2) электромагниттік тербелістер;
3) айнымалы ток.
10. "Толқындар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) электромагниттік толқындар.
11. "Оптика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) толқындық оптика;
2) геометриялық оптика.
12. "Кванттық физика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) атомдық және кванттық физика;
2) атом ядросының физикасы.
13.Оқу пәнінің 10-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) "Кинематика". Дене қозғалысы кинематикасының негізгі теңдеулері мен графиктері; салыстырмалы қозғалыс, қисық сызықты қозғалыс кинематикасы;
2) "Динамика".Күштер; күштерді қосу; Ньютон заңдары; бүкіл әлемдік тартылыс заңы; гравитациялық өрістегі дене қозғалысы;
3) "Статика және гидростатика". Массалар центрі; тепе-теңдік түрлері, қатынас ыдыстар; Паскаль заңы, атмосфералық қысым, Торричелли тәжірибесі.
4) "Сақталу заңдары". Механикадағы импульс және энергияның сақталу заңдары, серпімді және серпімсіз соқтығысулар;
5) "Гидродинамика". Газдар мен сұйықтардың ламинарлық және турбуленттік ағысы, денелердің тұтқыр сұйықтағы қозғалысы;
№ 1 Зертханалық жұмыс: "Тұтқыр сұйықта қозғалатын кішкентай шардың қозғалысын зерттеу";
6) "Молекулалық физика".Молекулалық кинетикалық теориясының негiзгi қағидалары, термодинамикалық параметрлер; кристалл және кристалл емес заттар, қатты денелердің, сұйықтар мен газдардың моделі, молекула-кинетикалық теорияның негізгі теңдеуі;
7) "Газ заңдары". Идеал газ күйінің теңдеуі; изопроцестер; адиабаталық процесс;
8) "Термодинамика негiздерi". Идеал газдың ішкі энергиясы, термодинамикалық жұмыс, жылу мөлшері, жылусыйымдылық, термодинамиканың бірінші заңы, термодинамиканың бірінші заңын әртүрлі процестерге қолдану, адиабаталық процесс, термодинамиканың екінші заңы, жылу қозғалтқыштары;
9) "Сұйық және қатты денелер". Қаныққан және қанықпаған бу, ауаның ылғалдылығы, шық нүктесі, сұйықтың беттік керілуі, жұғу, қылтүтіктік құбылыстар;
10) "Электростатика". Электр заряды, Кулон заңы, электр өрісі, электр өрісінің кернеулігі, біртекті электр өрісіндегі электр өрісінің кернеулігі мен потенциалдар арасындағы байланыс, электрсыйымдылық; конденсаторлар; сыйымдылықтың өлшем бірлігі және электр өрісінің энергиясы;
11) "Тұрақты ток". Электр тогы, ток көзінің элерктр қозғаушы күші мен ішкі кедергісі; толық тізбек үшін Ом заңы, электр тогының жұмысы мен қуаты, ток көзінің пайдалы әсер коэффициенті, пайдаланылған энергия құны;
Практикалық жұмыс: "Тұрмыстық құралдардың тұтынатын қуаты мен жұмысын есептеу";

12) "Электрический ток в различных средах"
Электрический ток в металлах; сверхпроводимость; электрический ток в полупроводниках; полупроводниковые приборы; электрический ток в растворах и расплавах электролитов; законы электролиза; электрический ток в газах; электрический ток в вакууме.
Лабораторная работа № 2. Исследование условия возникновения тока в электролитах.
13) "Магнитное поле"
Магнитное поле; взаимодействие проводников с током; опыты Ампера; вектор магнитной индукции; правило буравчика; сила Ампера; правило левой руки; движение заряженной частицы в магнитном поле; магнитные свойства вещества; искусственные магниты; соленоид.
14) "Электромагнитная индукция"
Магнитный поток; явление электромагнитной индукции; закон электромагнитной индукции; правило Ленца; энергия магнитного поля; электродвигатель и электрогенератор постоянного тока.
14. Базовое содержание учебного предмета "Физика" 11-класса:
1) "Механические колебания"
Уравнения и графики гармонических колебаний.
2) "Электромагнитные колебания"
Свободные и вынужденные электромагнитные колебания; аналогии между механическими и электромагнитными колебаниями.
3) "Переменный ток"
Генератор переменного тока; вынужденные электромагнитные колебания; резонанс напряжений в электрической цепи; производство, трансформатор; производство и использование электрической энергии в Казахстане и в мире.
Лабораторная работа № 1. Определение числа витков в обмотках трансформатора.
4) "Электромагнитные волны"
Излучение и прием электромагнитных волн; радиосвязь; детекторный радиоприемник; аналогово-цифровой преобразователь; каналы связи; средства связи.
5) "Волновая оптика"
Интерференция света; Дифракция света. Дифракционные решетки; поляризация света.
Лабораторная работа № 2. Определение длины световой волны с помощью дифракционной решетки.
Лабораторная работа № 3.Наблюдение поляризации света.
6) "Геометрическая оптика"
Геометрические законы оптики; преломление в плоскопараллельной пластине; полное внутреннее отражение; светотвод, оптические приборы.
Лабораторная работа № 4. Определение показателя преломления стекла.
7) "Атомная и квантовая физика"
Единство корпускулярно-волновой природы света; виды излучений; спектры; спектральные аппараты; спектральный анализ; инфракрасное и ультрафиолетовое излучение; рентгеновские лучи; шкала электромагнитных излучений; фотоэффект; применение фотоэффекта; давление света; химическое действие света; лазеры; голография; фотография, томография.
8) "Физика атомного ядра"
Естественная радиоактивность; закон радиоактивного распада; атомное ядро; нуклонная модель ядра; изотопы; энергия связи нуклонов в ядре; ядерные реакции; искусственная радиоактивность; деление тяжелых ядер; цепные ядерные реакции; критическая масса; биологическое действие радиоактивных лучей; защита от радиации; ядерный реактор; ядерная энергетика; термоядерные реакции.
Лабораторная работа № 5. Определение периода полураспада".

12) "Әртүрлі ортадағы электр тогы". Металдардағы электр тогы; асқын өткізгіштік, жартылай өткiзгiштердегi электр тогы, жартылай өткізгішті құралдар, электролит ерiтiндiлерiндегi электр тогы, электролиз заңы, газдардағы және вакуумдегi электр тогы;
№ 2 Зертханалық жұмыс: "Электролиттердегі электр тогының пайда болуын зерттеу";
13) "Магнит өрісі". Магнит өрісі; тогы бар өткізгіштердің әсері, Ампер тәжірибесі, магнит индукциясының векторы; бұрғы ережесі; Ампер күші; зарядталған бөлшектердің магнит өрісіндегі қозғалысы; заттардың магниттік қасиеттері; жасанды магниттер; соленоид;
14) "Электромагниттiк индукция". Магнит ағыны, электромагниттiк индукция, электромагниттiк индукция заңы; Ленц ережесі; магнит өрісінің энергиясы; электрқозғалтқыш және тұрақты токтың электрогенераторы;
14. Оқу пәнінің 11-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) "Механикалық тербелістер". Гармоникалық тербелістердің теңдеулері мен графиктері;
2) "Электромагниттік тербелістер". Еркін және еріксіз электромагниттік тербелістер; механикалық тербелістер мен электромагниттік тербелістер арасындағы ұқсастық;
3) "Айнымалы ток". Айнымалы ток генераторы; еріксіз электромагниттік тербелістер; айнымалы ток; электр тізбегіндегі кернеу резонансы; Қазақстандағы және дүние жүзіндегі электр энергиясын өндіру және қолдану;
№ 1 Зертханалық жұмыс: "Трансформатор орамасындағы орам санын анықтау";
4) "Электромагниттік толқындар". Электромагниттік толқындардың жұтылуы мен шығарылуы; радиобайланыс; детекторлы радиоқабылдағыш; аналогты-сандық түрлендірулер; байланыс арналары; байланыс құралдары;
5) "Толқындық оптика". Жарықтың интерференциясы; жарықтың дифракциясы; дифракциялық торлар; жарықтың поляризациясы;
№ 2 Зертханалық жұмыс: "Дифракциялық тордың көмегімен жарықтың толқын ұзындығын анықтау";
№ 3 Зертханалық жұмыс: "Поляризация құбылысын бақылау";
6) "Геометриялық оптика". Геометриялық оптика заңдары, жазық-параллель пластинадан шағылу, толық ішкі шағылу; оптика-талшықты тасымалдаушылар, оптикалық құралдар;
№ 4 Зертханалық жұмыс: "Шынының сыну көрсеткішін анықтау";
7) "Атомдық және кванттық физика". Жарықтың корпускулярлық-толқындық табиғатының біртұтастығы; сәулеленудің түрлері; спектрлер; спектрлік құралдар; спектрлік анализ; инфракызыл және ультракүлгін сәулелену; рентген сәулелері; электромагниттік сәулелену шкаласы; фотоэффект; фотоэффектіні қолдану; жарық қысымы; жарықтың химиялық әсері; лазерлер; голография; фотография; томография;
8) "Атом ядросының физикасы". Табиғи радиоактивтілік; радиоактивті ыдырау заңы; атомдық ядро; ядроның нуклондық моделі; изотоптар; ядродағы нуклондардың байланыс энергиясы; ядролық реакциялар; жасанды радиоактивтілік; ауыр ядролардық бөлінуі; тізбекті ядролық реакция; сындық масса; радиоактивті сәулелердің биологиялық әсері; радиациядан қорғану; ядролық реактор; ядролық энергетика; термоядролық реакциялар;
№ 5 Зертханалық жұмыс: "Жартылай ыырау периодын анықтау";

16. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Физика" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня основного среднего образования по обновленному содержанию.
17. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету "Физика"
для 10-11 классов общественно-
уманитарного направления
уровня общего среднего
бразования по обновленному
содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Физика" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию
10-класс
Подраздел долгосрочного плана
Темы
Цели обучения
1-четверть
Кинематика
Основные понятия и уравнения кинематики равноускоренного движения тела
10.1.1.1 - применять кинематические уравнения при решении задач и анализировать графики движения
Относительное движение
10.1.1.2 - приводить примеры классического закона сложения скоростей и перемещений из повседневной жизни
Кинематика криволинейного движения
10.1.1.3 – определять величины характеризующие криволинейное движение
Динамика
Силы. Сложение сил.
Законы Ньютона
10.1.2.1 – понимать законы Ньютона и определять равнодействующую силу
Закон Всемирного тяготения
10.1.2.2 - понимать закон всемирного тяготения и описывать движение космических аппаратов
Движение снаряда в гравитационном поле
10.1.2.3 – описывать изменения физических величин при движении тела, брошенного под углом к горизонту и вертикально
Статика и гидростатика
Центр масс. Виды равновесия
10.1.3.1 - определять центр масс абсолютно твердого тела и объяснять различные виды равновесия
Сообщающиеся сосуды. Применение закона Паскаля.
Опыт Торричелли. Атмосферное давление
10.1.3.2 – описывать закон Паскаля и его применение;
10.1.3.3 – объяснять термин гидростатического давления
Законы сохранения
Законы сохранения импульса и механической энергии.
10.1.4.1 - объяснять законы сохранения
Гидродинамика
Кинематика жидкости
10.1.5.1 - описывать течения жидкостей и газов
Лабораторная работа № 1:
"Исследование движения шарика в жидкостях различной вязкости"
10.1.5.2 - определять зависимые, независимые и контролируемые (постоянные) физические величины и учитывть точность измерений;
10.1.5.3 - определять факторы, влияющие на результат эксперимента, и предлагать пути его улучшения
2-четверть
Молекулярная физика
Основные положения МКТ. Термодинамические параметры
Кристаллические и некристаллические вещества

16. Осы оқу бағдарламасы жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы 10-11-сыныптарға арналған "Физика" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
17. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің қоғамдық-
гуманитарлық бағытындағы
10-11-сыныптарына арналған
"Физика" пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасына қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы 10-11-сыныптарға арналған "Физика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
10-сынып
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімшесі
Тақырыптар
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Кинематика
Дене қозғалысы кинематикасының теңдеулері мен графиктері
10.1.1.1- кинематика теңдеулерін қолдану және орын ауыстыру, жылдамдық, үдеудің графиктерін талдай білу
Салыстырмалы қозғалыс
10.1.1.2 - жылдамдықтар мен орын ауыстыруды қосудың классикалық заңына күнделікті өмірден мысалдар келтіру
Қисық сызықты қозғалыс кинематикасы
10.1.1.3 - қисықсызықты қозғалысты сипаттайтын шамаларды анықтау
Динамика
Күштер. Күштерді қосу. Ньютон заңдары
10.1.2.1 - Ньютон заңдарын түсіну және теңәрекетті күшті табу
Бүкіл әлемдік тартылыс заңы
10.1.2.2 - бүкіл әлемдік тартылыс заңын түсіну және ғарыш аппаратының қозғалысын сипаттау
Гравитациялық өрістегі снарядтың қозғалысы
10.1.2.3 - көкжиекке бұрыш жасай және вертикаль лақтырылған дененің қозғалысы кезіндегі физикалық шамалардың өзгерісін сипаттау
Статика және гидростатика
Массалар центрі.
Тепе-теңдік түрлері
10.1.3.1 - абсолют қатты дененің массалар центрін анықтау және әртүрлі тепе-теңдікті түсіндіру
Қатынас ыдыстар. Гидравликалық пресс. Паскаль заңын қолдану
Торичелли тәжірибесі
10.1.3.2- Паскаль заңын сипаттау және оның қолданылуы
10.1.3.3- гидростатикалық қысым терминін түсіндіру
Сақталу заңдары
Механикадағы импульс пен энергияның сақталу заңдары
10.1.4.1 - сақталу заңдарын түсіндіру
Гидродинамика
Сұйықтық кинематикасы
10.1.5.1 - сұйықтар мен газдардың ағыстарын сипаттау
№ 1 Зертханалық жұмыс:
"Тұтқырлығы әртүрлі сұйықта қозғалатын кішкентай шардың қозғалысын зерттеу"
10.1.5.2. - тәуелсіз, тәуелді және тұрақты физикалық шамаларды анықтау және физикалық шамалардың өлшеу дәлдігін ескеру;
10.1.5.3 - эксперименттің нәтижесіне әсер етуші факторларды анықтау және нәтижені жақсартудың жолдарын ұсыну
2-тоқсан
Молекулалық кинетикалық теорияның негіздері
Молекулалық кинетикалық теорияның негіздері қағидалары. Термодинамикалық параметрлер
Кристалл және кристалл емес заттар

10.2.1.1 - описывать молекулярно-кинетическую теорию и модель идеального газа;
10.2.1.2 – описывать модели твердых тел, жидкостей и газов на основе молекулярно-кинетическую теории;
10.2.1.3 - различать структуры кристаллических и некристаллических твердых веществ
Газовые законы
Уравнение состояния идеального газа. Изопроцессы. Адиабатный процесс
10.2.2.1 - применять уравнение состояния идеального газа и различать графики газовых процессов
Основы термодинамики
Применение законов термодинамики
10.2.3.1 - объяснять смысл первого и второго законов термодинамики
Тепловые двигатели
10.2.3.2 - описывать принцип работы и применение теплового двигателя
Жидкие и твердые тела
Влажность воздуха, точка росы
Поверхностное натяжение жидкости. Смачивание, капилярные явления
10.2.4.1 - определять относительную влажность воздуха;
10.2.4.2 – объяснять природу поверхностного натяжения и роль капиллярного явления в повседневной жизни
3-четверть
Электростатика
Электрическое поле
10.3.1.1 – обсуждать свойства электрического поля и определять его силовую характеристику;
10.3.1.2 - описывать действие электростатического поля на движение заряда;
10.3.1.3 - сравнивать
характеристики гравитационного и электростатического полей
Электроемкость. Конденсаторы. Единицы измерения емкости и количества электричества
10.3.1.4 – Объяснять роль конденсатора в простой электрической цепи
Постоянный ток
Электродвижущая сила и внутреннее сопротивление источника тока. Напряжение, разность потенциалов
10.3.2.1 – объяснять понятия электродвижущая сила и внутреннее сопротивление;
10.3.2.2 – объяснять различия между электродвижущая сила и падением напряжения во внешней цепи (с точки зрения энергии)
Закон Ома для полной цепи
10.3.2.3 - применять закон Ома для полной цепи и понимать последствия короткого замыкания
Работа и мощность электрического тока
10.3.2.4 - производить практические расчеты стоимости работы и мощности бытовых приборов
Электрический ток
в различных средах
Электрический ток в металлах, полупроводниках, электролитах, жидкостях, газах, вакууме.
Лабораторная работа № 2:
"Исследование условия возникновения тока в электролитах"
10.3.3.1 - сравнивать принципы возникновения электрического тока в различных средах;
10.3.3.2 - экспериментально определять условия возникновения тока в электролитах
Полупроводниковые приборы
10.3.3.3 – приводить примеры использования полупроводниковых приборов
Сверхпроводимость
10.3.3.4 – описывать явление сверхпроводимости и его практическое применение
4-четверть
Магнитное поле
Магнитное поле. Правило буравчика. Вектор магнитной индукции

10.2.1.1 – молекулалық кинетикалық теорияның негізгі қағидалары мен идеал газды сипаттау;
10.2.1.2 - қатты дененің, сұйықтың, газдың модельдерін Молекулалық кинетикалық теорияның негізінде сипаттау;
10.2.1.3 - кристалл және кристалл емес қатты заттардың құрылысын ажырату
Газ заңдары
Идеал газ күйінің теңдеуі
Изопроцестер.Адиабаталық процесс
10.2.2.1 - идеал газ күйінің негізгі теңдеуін қолдану және изопроцестер графиктерін ажырату
Термодинамика негiздерi
Термодинамика заңдарын қолдану
Жылу қозғалтқыштары.
10.2.3.1 – термодинамиканың бірінші және екінші заңының мағынасын түсіндіру; сипаттау;
10.2.3.2 – жылу қозғалтқышының жұмыс істеу принципі мен қолданылуын сипаттау
Сұйық және қатты денелер
Ауаның ылғалдылығы, шық нүктесі
Сұйықтың беттік керілуі. Жұғу, қылтүтіктік құбылыстар
10.2.4.1 - ауаның салыстырмалы ылғалдылығын анықтау;
10.2.4.2 - сұйықтың беттiк керiлу құбылысының табиғатын түсіну және қылтүтіктік құбылыстардың өмірдегі маңызы
3-тоқсан
Электростатика
Электр өрісі
10.3.1.1 – электр өрісінің қасиетін талқылау және оның күштік сипаттамасын анықтау;
10.3.1.2 - электр өрісінің қозғалыстағы зарядтарға әсерін сипаттау;
10.3.1.3 - гравитациялық және электростатикалық өрістердің қасиеттерін салыстыру
Электрсыйымдылық.
Конденсаторлар. Сыйымдылықтың өлшем бірлігі және электр мөлшері
10.3.1.4 – қарапайым электр тізбегіндегі конденсатордың ролі
Тұрақты ток
Ток көзінің элерктр қозғаушы күші мен ішкі кедергісі. Кернеу және потенциалдар айырмасы
10.3.2.1 – ток көзінің элерктр қозғаушы күші мен ішкі кедергі ұғымын түсіну;
10.3.2.2 - сыртқы тізбектегі элерктр қозғаушы күші пен кернеу түсуінің айырмашылығын түсіну
Толық тізбек үшін Ом заңы
10.3.2.3- толық тізбек үшін Ом заңын қолдану және қысқа тұйықталудың салдарын түсіну
Электр тогының жұмысы мен қуаты
10.3.2.4 –тұрмыстағы электр құралдарының жұмыс құны мен қуатына практикалық есептеулер жүргізу
Әртүрлі ортадағы электр тогы
Металдардағы, жартылай өткізгіштердегі, электролиттердегі, газдар мен вакуумдағы электр тогы.
№ 2 Зертханалық жұмыс:
"Электролиттердегі электр тогының пайда болу шарттарын зерттеу"
10.3.3.1 – әртүрлі ортадағы электр тогының пайда болуын салыстыру;
10.3.3.2 - электролиз үдерісіндегі электр тогы шартын эксперимент арқылы анықтау
Жартылай өткізгішті құралдар
10.3.3.3 – жартылай өткізгішті құралдардың қолданылуына мысалдар келтіру
Асқын өткiзгiштiк
10.3.3.4 - асқын өткiзгiштiк құбылысы мен практикалық қолданылуын сипаттау
4-тоқсан
Магнит өрiсi
Магнит өрісі. Магнит индукциясының векторы. Бұрғы ережесі.

10.3.4.1 – описывать величину, характеризующую магнитное поле проводников
Сила Ампера. Сила Лоренца
10.3.4.2 – применять правило левой руки и описывать действие магнитного поля на движущиеся заряженные частицы и на проводник с током
Магнитные свойства вещества
10.3.4.3 - описывать современные области использования магнитных материалов (неодимовые магниты, датчики, сейсмографы, металлоискатели) и обсуждать тенденции их применения
Искусственные магниты.
Соленоид
10.3.4.4 – экспериментально собрать искусственный магнит и объяснять области его применения;
10.3.4.5 – объяснять факторы, влияющие на магнитное поле соленоида
Электромагнитная индукция
Закон электромагнитной индукции
Электромагнитные приборы
10.3.5.1 - объяснять возникновение электродвижущей силы при изменении магнитного потока;
10.3.5.2 – объяснять правило Ленца.
10.3.5.3 - объяснять принцип действия электромагнитных приборов (электромагнитное реле, генератор, трансформатор)
Магнитно-резонансная томография
10.3.5.4 - объяснять практическую важность магнитно-резонансной томографии
Физический практикум
11- класс
Подраздел долгосрочного плана
Темы
Учебные цели
1-четверть
Механические колебания
Гармонические колебания
11.4.1.1 - исследовать гармонические колебания (х(t), v(t), a(t)) экспериментально, аналитически и графически;
Электромагнитные колебания
Свободные и вынужденные колебания
11.4.2.1 - описывать условия возникновения свободных и вынужденных колебаний;
11.4.2.2 - проводить аналогии между механическими и электромагнитными колебаниями
Переменный ток
Генератор переменного тока
11.4.3.1 - исследовать принцип работы генератора переменного тока, используя модель генератора
Вынужденные электромагнитные колебания. Переменный ток
11.4.3.2- характеризовать переменный ток, используя такие физические величины как период, частота, максимальное и эффективное/действующее значения напряжения, тока, электродвижущая сила
Резонанс в цепи переменного тока
11.4.3.3 - объяснять условие резонанса и называть сферы его применения;
11.4.3.4 - рассчитывать резонансную частоту
Производство, передача и использование электрической энергии. Трансформатор
11.4.3.5 - объяснять экономические преимущества переменного тока высокого напряжения при передаче электрической энергии
Лабораторная работа №1.
Определение числа витков в обмотках трансформатора
11.4.3.6 - экспериментально определять число витков в обмотках трансформатора;
Производство и использование электрической энергии в Казахстане и в мире
11.4.3.7 - оценивать преимущества и недостатки источников электроэнергии в Казахстане
2-четверть
Электромагнитные волны
Излучение и прием электромагнитных волн

10.3.4.1 – өткізгіштің магнит өрісін сипаттайтын шамаларды түсіну
Ампер күші, Лоренц күші.
10.3.4.2 – сол қол ережесін қолдануды және зарядталған бөлшектердің қозғалысы мен тогы бар өткізгішке магнит өрісінің әсерін сипаттау
Заттың магниттік қасиеттері.
10.3.4.3 – магниттік материалдардың(неодим магниттер, датчиктер, сейсмометрлер, металл детекторлар) заманауи қолдану аймағын және олардың қолдану үрдісін талқылау
Жасанды магниттер.Соленоид
10.3.4.4 - жасанды магниттерді эксперимент жүзінде жинау және қолданылу аясын түсіндіру;
10.3.4.5- соленоидтың магнит өрісіне әсер ететін факторларды сипаттау
Электромагниттiк индукция
Электромагниттiк индукция заңы.
Электромагниттік құралдар
10.3.5.1- магнит ағыны өзгеруі салдарынан электр қозғаушы күштің пайда болуын түсіндіру;
10.3.5.2- Ленц ережесін түсіндіру;
10.3.5.3 - электромагниттік құралдардың (электромагниттік реле, генератор, трансформатор) жұмыс істеу принципін түсіну
Магниттік-резонанстық томография
10.3.5.4 - магниттік-резонанстық томографияның практикалық маңызын түсіну
Физикалық практикум
11-сынып
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімшесі
Тақырыптар
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Механикалық тербелістер
Гармоникалық тербелістер
11.4.1.1 - экперименттік, аналитикалық және графиктік тәсілмен гармоникалық тербелісті (х(t), v(t), a(t)) зерттеу
Электромагниттік тербелістер
Еркін және еріксіз электромагниттік тербелістер
11.4.2.1 - еркін және еріксіз тербелістердің пайда болу шарттарын сипаттау;
11.4.2.2 - механикалық тербелістер мен электромагниттік тербелістерді сәйкестендіру
Айнымалы ток
Айнымалы ток генераторы
11.4.3.1 - генератор моделін қолданып, айнымалы ток генераторының жұмыс істеу принципін зерттеу
Еріксіз электромагниттік тербелістер. Айнымалы ток
11.4.3.2 - физикалық шамаларды (период, жиілік, кернеу, ток күші мен электр қозғаушы күшінің максималды және әсерлік мәндері) қолданып, айнымалы токты сипаттау
Айнымалы ток тізбегіндегі резонанс
11.4.3.3 - резонанс шартын түсіндіру және оның қолданылуына мысал келтіру;
11.4.3.4 - резонанстық жиілікті есептеу
Электр энергиясын өндіру, тасымалдау және қолдану, трансформатор
11.4.3.5 - электр энергиясын тасымалдау үшін жоғары кернеудегі айнымалы токтың экономикалық артықшылықтарын түсіндіру
№ 1 Зертханалық жұмыс:
"Трансформатор орамасындағы орам санын анықтау"
11.4.3.6 - трансформатор орамасындағы орам санын эксперимент арқылы анықтау
Қазақстандағы және дүние жүзіндегі электр энергиясын өндіру және қолдану
11.4.3.7 - Қазақстандағы электр энергиясы көздерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау
2 - тоқсан
Электромагниттік толқындар
Электромагниттік толқындардың жұтылуы мен шығарылуы

11.5.1.1 - объяснять условия возникновения электромагнитных волн и описывать их свойства;
Радиосвязь
11.5.1.2 - описывать модуляцию и детектирование высокочастотных электромагнитных колебаний;
11.5.1.3 - объяснять принцип работы радиосвязи
Аналогово-цифровой преобразователь. Каналы связи
11.5.1.4 - объяснять преимущества передачи сигнала в цифровом формате в сравнении с аналоговым сигналом
Средства связи
11.5.1.5 - систематизировать средства связи и предлагать возможные пути их совершенствования
Волновая оптика
Интерференция света
Дифракция света
11.6.1.1- описывать условия необходимые для наблюдения интерференции и дифракции световых волн
Дифракционные решетки
Лабораторная работа № 2.
Определение длины световой волны с помощью дифракционной решетки
11.6.1.2 - описывать применение дифракционной решетки для определения длины волны
Поляризация света.
Лабораторная работа № 3.
Наблюдение поляризации света
11.6.1.3 - экспериментально исследовать поляризацию света
Геометрическая оптика
Законы геометрической оптики
11.6.2.1 - экспериментально определять показатель преломления стекла;
11.6.2.2 - объяснять преимущества оптоволоконной технологии при передаче световых сигналов
Оптические приборы
11.6.2.3- строить и объяснять ход лучей в лупе, телескопе, микроскопе
3-четверть
Квантовая физика
Единство корпускулярно-волновой природы света
11.7.1.1 - приводить доказательные примеры проявления корпускулярной и волновой природы электромагнитного излучения
(Волновой природы элементарных частиц)
Спектральный анализ
11.7.1.2 - описывать метод спектрального анализа и область его применения
Шкала электромагнитных излучений
11.7.1.3 - различать электромагнитные излучения по их природе возникновения и взаимодействию с веществом
Применение фотоэффекта
11.7.1.4 - объяснять природу фотоэффекта и приводить примеры его применения
Химическое действие света
11.7.1.5 - описывать химическое действие света на примере фотосинтеза и процессов в фотографии
Рентгеновское излучение
11.7.1.6 - сравнивать компьютерную и магниторезонансную томографии
Лазеры
11.7.1.7- объяснять действия и применение лазера;
11.7.1.8 - обсуждать перспективы развития голографии
Физика атомного ядра
Естественная радиоактивность.
Закон радиоактивного распада
11.7.2.1 – объяснять явления радиоактивного распада
(a, b и g) и термин периода полураспада
Лабораторная работа № 4.
Определение периода полураспада
11.7.2.2 - уметь рассчитывать период полураспада графическим методом
Ядерные реакции.
Деление тяжелых ядер
Цепные ядерные реакции
11.7.2.3- объяснять процессы распада и синтеза ядра
Биологическое действие радиоактивных лучей.
Зашита от радиации

11.5.1.1 - электромагниттік толқындардың пайда болу шарттарын түсіндіру және олардың қасиеттерін сипаттау
Радиобайланыс
11.5.1.2 - жоғары жиілікті электромагниттік тербелістердің модуляциясы (АМ және FM) мен детектрленуін сипатт ау;
11.5.1.3 - радиоқабылдағыштың жұмыс істеу принципін түсіндіру
Аналогты-сандық түрлендірулер. Байланыс арналары
11.5.1.4 - аналогтықпен салыстырғанда сандық форматтағы сигналды берудің артықшылықтарын түсіндіру
Байланыс құралдары
11.5.1.5 - байланыс құралдарын жүйелеу және оларды жетілдірудің жолдарын ұсыну
Толқындық оптика
Жарықтың интерференциясы
Жарықтың дифракциясы
11.6.1.1 – жарық толқындарының интерференциясы және дифракциясы пайда болуын шарттарын сипаттау
Дифракциялық торлар
№ 2 Зертханалық жұмыс:
"Дифракциялық тордың көмегімен жарықтың толқын ұзындығын анықтау"
11.6.1.2 – дифракциялық торды толқын ұзындығын анықтау үшін қолдану
Жарықтың поляризациясы.
№ 3 Зертханалық жұмыс:
"Жарықтың поляризациясын бақылау"
11.6.1.3 - жарықтың поляризация құбылысын эксперимент арқылы зерттеу
Геометриялық оптика
Геометриялық оптика заңдары
11.6.2.1 - шынының сыну көрсеткішін эксперименттік жолмен анықтау;
11.6.2.2 - жарық сигналдарын тасымалдауда оптоталшықты технологияның артықшылығын түсіндіру
Оптикалық құралдар
11.6.2.3 - телескоп, микроскоп және лупадағы сәуленің жолын салу және түсіндіру
3-тоқсан
Кванттық физика
Жарықтың корпускулярлық-толқындық табиғатының біртұтастығы
11.7.1.1 - электромагнитік сәулеленудің корпускулярлық-толқындық табиғатынын дәлелдейтін мысалдар келтіру (элементар бөлшектердің толқындық табиғаты)
Спектрлік талдау
11.7.1.2 - спектрлік талдау әдісін және оның қолданылуын сипаттау
Электромагниттік сәулелену шкаласы
11.7.1.3 - электромагниттік сәулеленуді, олардың пайда болу табиғаты мен затпен әрекеттесуіне қарай ажырату
Фотоэффектіні қолдану
11.7.1.4 - фотоэффектінің табиғатын түсіндіру және оны қолдануға мысалдар келтіру
Жарықтың химиялық әсері
11.7.1.5 - фотосинтез және фотография үдерісін мысалға келтіре отырып, жарықтың химиялық әсерін сипаттау
Рентгендік сәулелену
11.7.1.6 - компьютерлік және магниттік-резонанстық томографияны салыстыру
Лазерлер.
11.7.1.7 - лазер құрылғысының әсері мен қолданылуын түсіндіру;
11.7.1.8 - голографияның даму кезеңдерін талқылау
Атом ядросының физикасы
Табиғи радиоактивтілік. Радиоактивті ыдырау заңы
11.7.2.1- табиғи радиоактивті ыдырау құбылысын (a, b және g) және жартылай ыдырау периоды терминін түсіндіру
№4 Зертханалық жұмыс: "Жартылай ыдырау периодын анықтау"
11.7.2.2 - графикалық тәсіл арқылы жартылай ыдырау периодын анықтау
Ядролық реакциялар.
Ауыр ядролардық бөлінуі. Тізбекті ядролық реакция
11. 7.2. 3 - ядролық ыдырау және синтез процестерін түсіндіру
Радиоактивті сәулелердің биологиялық әсері. Радиациядан қорғану

11.7.2.4 - объяснять природу ионизирующего эффекта и проникающей способности; радиоактивных излучений;
11.7.2.5 - описывать обработку, применение, хранение и технику безопасности радиоактивных материалов
Ядерный реактор.
Ядерная энергетика
11.7.2.6 - описывать устройство и принцип работы ядерных реакторов;
11.7.2.7 - обсуждать перспективы развития ядерной энергетики
Нанотехнология и наноматериалы
Основные достижения нанотехнологии, проблемы и перспективы развития наноматериалов
11.8.1.1 - объяснять физические свойства наноматериалов, способы их получения и применения
4-четверть
Космология
Мир звезд.
Звездные величины
11.9.1.1- объяснять, что звезды классифицируются по яркости света и характеризуются понятиями: видимая звездная величина и абсолютная звездная величина
Классификация звезд
11.9.1.2 - использовать диаграмму Герцшпрунга-Рассела для объяснения эволюции звезд;
11.9.1.3 - описывать свойства сверхновых звезд, нейтронных звезд и черных дыр
Измерения расстояния
11.9.1.4 - описывать использование новых методов для определения расстояний
Темная энергия и ускорение расширения Вселенной
11.9.1.5 - обсуждать споры вокруг ускорения Вселенной и темной энергии;
11.9.1.6 - обсуждать гипотезы о расширении Вселенной основываясь на данных астрономических наблюдений
Теория Большого взрыва
и красное смещение
11.9.1.7 - уметь оценивать возраст Вселенной, используя закон Хаббла;
11.9.1.8 - объяснять теорию Большого Взрыва, используя данные о микроволновом фоновом излучении
Физический практикум
Приложение 197
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от "27"июля 2017 года № 352
Приложение 415
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Биология" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).

11.7.2.4 - a, b және g сәулелердің иондалу және өтімділік қабілеттерін түсіндіру;
11.7.2.5 - радиоактивті материалдарды өңдеуді, қолдануды, сақтауды және олармен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережелерін сипаттау
Ядролық реактор. Ядролық энергетика
11.7.2.6 - ядролық реакторлардың құрылысы мен жұмыс істеу принципін сипаттау;
11.7.2.7 - ядролық энергетиканың даму кезеңдерін талқылау
Нанотехнология және наноматериалдар
Нанотехнологияның негізгі жетістіктері, өзекті мәселелер және даму кезеңдері. Наноматериалдар
11.8.1.1 - наноматериалдардың физикалық қасиеттерін және оларды алудың жолдарын, қолдануын түсіндіру
4-тоқсан
Космология
Жұлдыздар әлемі. Жұлдыздық шамалар.
11.9.1.1 - жұлдыздардың жырақтылығы бойынша жіктелетінін, көрінерлік жұлдыздық шамамен және абсолют жұлдыздық шамамен сипатталатынын түсіндіру
Жұлдыздардың классификациясы
11.9.1.2 - жұлдыздар эволюциясын түсіндіру үшін Герцшпрунг-Рассель диаграммасын қолдану;
11.9.1.3 - қара құрдымдар, нейтронды жұлдыздар және аса жаңа жұлдыздардың қасиеттерін сипаттау
Қашықтықты анықтау
11.9.1.4 - ара қашықтықты анықтау үшін қолданылатын "жаңа тәсілдер" әдісін пайдалануды сипаттау
Күңгірт энергия. Әлемнің үдеуі мен ұлғаюы
11.9.1.5 - Әлемнің ұлғаюы мен күңгірт энергия туралы пікірталасты талқылау;
11.9.1.6 - берілген астрономиялық бақылауларға сүйене отырып әлемнің ұлғаюы туралы болжамды талқылау
Үлкен жарылыс теориясы. Қызыл ығысу
11.9.1.7 - Хаббл заңын қолданып, Әлемнің жасын бағалай алу;
11.9.1.8 - микротолқынды фондық сәулелену туралы ақпаратты қолданып, Үлкен Жарылыс теориясын түсіндіру
Физикалық практикум
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 197-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 415-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарға арналған "Биология" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы №604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2. Цель учебной программы предмета "Биология" – развитие современных биологических знаний и умений у обучающихся; понимание сущности, развития и проявления жизни на разных уровнях ее организации; подготовка всесторонне развитой личности, которая понимает значение жизни как наивысшей ценности.
3. Задачи учебного предмета:
1) расширить значимые биологические знания и умения, определяющие роль человека в природе на основе понимания законов ее развития;
2) применять законы развития и функционирования природы в качестве основы и средства для приобретения новых знаний, их дальнейшего расширения и углубления;
3) формировать в процессе овладения системой знаний и основ научного мировоззрения; творческой самостоятельности и критического мышления, исследовательских умений;
4) развивать качества инициативной личности, позволяющие свободно ориентироваться в окружающей действительности, с готовностью принимать самостоятельные решения, связанные этическими вопросами и с личным участием в социальной жизни общества и в трудовой деятельности;
5) развивать у обущающихся интеллектуальные умения, необходимые для продолжения образования и самообразования.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Биология"
4. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Биология" составляет:
1) в 10 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
5. Содержание учебного предмета включает 4 раздела:
1) Многообразие, структура и функции живых организмов;
2) Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие;
3) Организмы и окружающая среда;
4) Прикладные интегрированные науки.
6. Раздел "Разнообразие, структура и функции живых организмов" включает следующие подразделы:
1) многоообразие живых организмов;
2) питание;
3) транспорт веществ;
4) дыхание;
5) выделение;
6) движение;
7) координация и регуляция.
7. Раздел "Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие" включает следующие подразделы:

2. "Биология" оқу пәнінің мақсаты – білім алушылардың заман талаптарына сай білімдері мен біліктерін дамыту; өмірдің мәнін, дамуын, оның түрлі ұйымдасу деңгейлерінде көрініс табуын түсіну; өмірдің ең басты құндылық ретіндегі маңызын түсінетін жан-жақты дамыған тұлғаны дайындау.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) табиғаттың даму заңдарын түсінуге негізделе отырып, адамның табиғаттағы рөлін анықтайтын маңызды биологиялық білімдер мен біліктер ауқымын кеңейту;
2) табиғаттың даму және тіршілігін жалғастыру заңдарын жаңа білімдерді алу, оларды ары қарай дамыту және тереңдету негізі және құралы ретінде пайдалану;
3) жүйені меңгеру барысында ғылым білім мен дүниетаным негіздерін; шығармашылық дербестік пен сын тұрғысынан ойлау қабілетін; зерттеушілік дағдыларын қалыптастыру;
4) әдеп мәселелерімен және қоғамның әлеуметтік өмірі мен еңбек әрекетіне тікелей қатысумен байланысты қоршаған шынайылықта еркін бағдарлануға мүмкіндік беретін, бастамашыл тұлғаның қасиеттерін дамыту;
5) білім алушылардың білім алуды және өздігінен білім алуды жалғастыруы үшін қажетті зияткерлік біліктерді дамыту.
2-тарау. "Биология" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Биология" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағатты;
2) 11-сынып – аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Оқу пәнінің мазмұны 4 бөлімді қамтиды:
1) тірі ағзалардың көптүрлілігі, құрылымы мен қызметтері;
2) көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік. Эволюциялық даму;
3) ағза мен қоршаған орта;
4) қолданбалы кіріктірілген ғылымдар.
6. "Тірі ағзалардың көптүрлілігі, құрылымы мен қызметтері" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) тірі ағзалардың көптүрлілігі;
2) қоректену:
3) заттардың тасымалдануы;
4) тыныс алу;
5) бөліп шығару;
6) қозғалыс;
7) координация және реттелу.
7. "Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік. Эволюциялық даму" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:

1) размножение;
2) клеточный цикл;
3) рост и развитие;
4) закономерности наследственности и изменчивости;
5) основы селекции;
6) эволюционное развитие.
8. Раздел "Организмы и окружающая среда" включает следующие подразделы:
1) биосфера, экосистема, популяция;
2) экология и влияние человека на окружающую среду;
9. Раздел "Прикладные интегрированные науки" включает следующие подразделы:
1) молекулярная биология и биохимия;
2) клеточная биология;
3) биотехнология;
4) биомедицина и биоинформатика.
10. Базовое содержание учебного предмета "Биология" для 10-класса включает следующие разделы:
1) "Разнообразие живых организмов". Этапы формирования жизни на Земле. Филогенетические древья. Кладограммы. Понятие "Последний универсальный общий предок". Моделирование "Составление кладограмм". Различные формы филогенетических карт. Отличия кладограмм и филогенетических деревьев. Эволюционное значение кладограмм и филогенетических деревьев.
2) "Питание". Факторы и условия, влияющие на активность ферментов: рН; температура; концентрация субстрата, фермента, ингибитора и активатора;
Лабораторная работа "Влияние различных условий на активность ферментов".
3) "Транспорт веществ". Строение и функции гемоглобина и миоглобина человека. Кривые диссоциации кислорода для гемоглобина и миоглобина у человека. Влияние соотношения площади поверхности к объему на скорость диффузии. Значение отношения величины поверхности клеток эритроцитов к объему;
Лабораторная работа "Определение отношения величины поверхности к объему клетки".
4) Механизм пассивного транспорта: простой транспорт, диффузия через мембранные каналы, облегченная диффузия.
5) "Дыхание". Строение и функции аденозинтрифосфорной кислоты (АТФ). Синтез аденозинтрифосфорной кислоты: этапы аэробного и анаэробного распада глюкозы. Виды метаболизма. Этапы энергетического обмена. Структурные компоненты митохондрий и их функции. Взаимосвязь структуры митохондрий и процессов клеточного дыхания. Цикл Кребса. Основные и промежуточные соединения цикла и продукты реакции. Электронно-транспортная цепь. Значение для биологических систем.
6) "Выделение". Абсорбция и реабсорбция. Образование мочи. Регуляция обмена воды. Органы мишени. Эффект действия. Гипофункция. Гиперфункция. Искусственное очищение крови и других жидкостей человеческого тела. Принцип действия диализа. Методы диализа: перитонеальный, гемодиализ. Хроническая почечная недостаточность. Трансплантация почек и диализ. Преимущества и недостатки.

1) көбею;
2) жасушалық айналым;
3) өсу және даму;
4) тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары;
5) селекция негіздері;
6) эволюциялық даму.
8. "Ағза мен қоршаған орта" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) биосфера, экожүйе, популяция;
2) адам қызметінің қоршаған ортаға әсері.
9. "Қолданбалы кіріктірілген ғылымдар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) молекулалық биология мен биохимия;
2) жасушалық биология;
3) микробиология және биотехнология;
4) биомедицина және биоинформатика.
10.Биология пәнінің 10-сыныпқа арналған базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) "Тірі ағзалардың әртүрлілігі". Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдері. Филогенетикалық шежіре ағашы. Кладограммалар. Түсінік "Соңғы әмбебап жалпы ата тек". Модельдеу "Кладограмма құру". Филогенетикалық картның әр түрлі формалары. Кладограммалар мен филогенетикалық ағаштардың айырмашылығы. Кладограммалар мен филогенетикалық ағаштардың эволюциялық маңызы.
2) "Қоректену". Ферменттер белсенділігіне әсер ететін факторлар мен жағдайлар: рН; температура; субстрат концентрациясы, фермент ингибитор және активатор;
Зертханалық жұмыс "Ферменттер белсенділігіне әр түрлі жағдайлардың әсері".
3) "Заттардың тасымалдануы". Адам гемоглобині мен миоглобинінің құрылысы мен қызметі. Адам гемоглобині мен миоглобині үшін оттектің диссоциациялануының қисық сызығы. Беттік аудан мөлшерінің көлемге қатынасының диффузия жылдамдығына әсері. Эритроцит жасушасы беттік аудан мөлшерінің, көлемге қатынасының маңызы;
Зертханалық жұмыс "Жасушаның беттік аудан мөлшерінің көлемге қатынасын анықтау".
4) Пассивті тасымалдау механизмі:қарапайым тасымал, мембраналық каналдар арқылы диффузия, жеңілдетілген диффузия.
5) "Тыныс алу". Аденозинүшфосфаттың (АТФ) құрылысы мен қызметі. Аденозинүшфосфаттың синтезі: глюкозаның анаэробты және аэробты ыдырау кезеңдері. Метаболизм түрлері. Энергетикалық алмасу кезеңдері. Митохондрияның құрылымы мен қызметтері. Митохондрия құрылымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысы. Кребс циклі. Циклдің негізгі және аралық қосылыстары мен реакцияның соңғы өнімдері. Электрондық-тасымалдау тізбегі. Биологиялық жүйелер үшін маңызы.
6) "Бөліп шығару". Абсорбция және реабсорбция. Зәрдің түзілуі. Су мөлшерін реттеу. Нысана мүшелер. Әсер ету эффектсі. Гипофункция. Гиперфункция. Адам денесіндегі қан мен басқа сұйықтықтарды жасанды тазарту. Диализ әсерінің себептері. Диализ әдістері: перитонеальды, гемодиализ. Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі. Диализ және бүйрек трансплан-тациясы. Артықшылықтары мен кемшіліктері.

7) "Движение". Строение поперечно-полосатой мышечной ткани. Структура миофибрилла (зоны, диски, саркомеры, актин, миозин и др.). Механизм сокращения мышечного волокна. Т-система мышечного волокна. Строение, локализации и общие свойства быстрых и медленных мышечных волокон. Типы скелетных мышечных тканей относительно актина.
8) "Координация и регуляция". Строение нервных клеток. Мембранный потенциал. Потенциал действия. Инициация и трансмиссия потенциала действия. Передача импульса вдоль аксона нейрона. Рефрактерный период и его роль. Преимущества миелинизации нейронов. Сравнение миелинизированных и немиелинизированных нейронов. Строение центральной нервной системы. Строение и функции головного мозга. Строение и функции спинного мозга. Виды механорецепторов. Реакция механорецепторов на изменения раздражителей на примере телец Пачини. Взаимосвязь строения и функции холинергического синапса. Механизм синаптической передачи на примере холинергического синапса.
9) "Клеточный цикл". Митоз. Процессы, происходящие в клетке в различные фазы митоза;
Лабораторная работа "Определение уровня митотической активности в клетках корешка лука".
10) Гаметогенез у растений и животных. Гаметы. Стадии гаметогенеза. Спорогенез и гаметогенез у растений. Возникновение онкологических новообразований. Факторы, способствующие возникновению предраковых состояний. Старение. Теории о процессе старения.
11) "Закономерности наследственности и изменчивости". Модификационная изменчивость. Вариационные ряды изменчивости признаков;
Лабораторная работа "Изучение модификационной изменчивости, построение вариационного ряда и кривой".
12) Цитологические основы наследования признаков. Независимое распределение хромосом при дигибридном скрещивании. Наследование, сцепленное с полом. Множественные аллели;
Решение задач.
13) Хромосомная теория наследственности. Нарушение закономерностей наследования признаков в результате кроссинговера. Взаимодействие аллельных и неаллельных генов. Эпистаз. Комплиментарность. Полимерия. Теория мутации Хуго де Фриза. Спонтанные и индуцированные мутации. Точечные, хромосомные, геномные, ядерные и цитоплазматические мутации. Моделирование "Составление кариограммы хромосомного набора человека. Изучение геномных мутаций". Хромосомные заболевания человека, связанные с аномальным количеством хромосом.
14) "Основы селекции". Способы улучшения сельскохозяйственных растений и животных с помощью методов селекции. Гибридизация (скрещивание). Полиплоидия. Искусственный мутагенез.

7) "Қозғалыс". Көлденең жолақты бұлшықет ұлпаларының құрылысы. Миофибрилла құрылымы (аймақ, дисклер, саркомерлер, актин, миозин). Бұлшықет талшықтарының жиырылу механизмі. Бұлшықет талшығының Т-жүйесі. Жылдам және баяу жиырылатын бұлшықет талшықтарының ортақ қасиеттерін, орналасуы мен құрылысы. Актинге қатысты қаңқа бұлшықет ұлпаларының түрлері.
8) "Координация және реттеу". Жүйке жасушаларының құрылысы. Мембраналық потенциал. Әрекет потенциалы. Әрекет потенциалының инициациясы мен трансмиссиясы. Нейронның аксон бойымен қозудың берілуі. Рефрактерлық кезең мен оның маңызы. Миелинденген нейрондардың артықшылығы. Миелинденген және миелинденбеген нейрондарды салыстыру. Орталық жүйке жүйесінің құрылысы. Мидың құрылысы мен қызметтері. Жұлынның құрылысы мен. Механорецепторлардың түрлері. Пачини денешігі мысалында рецепторлардың тітіркендіргіштің өзгерісіне жауап беру реакциясы. Холинергиялық синапстың құрылысы мен қызметі арасындағы байланыс. Холинергиялық синапстың мысалында синапстық берілудің механизмі.
9) "Жасушалық цикл". Митоз. Жасушада митоздың әр түрлі кезеңдерінде жүретін үрдістер.
Зертханалық жұмыс "пияз тамыры ұшындағы жасушалардан митоздың белсенділік деңгейін анықтау".
10) Өсімдіктер мен жануарлардағы гаметогенез. Гаметалар. Гаметогенез кезеңдері. Өсімдіктердегі спорогенез және гаметогенез. Онкологиялық жаңатүзілулердің пайда болуы. Обыралды жағдайлардың туындауына әсер етуші факторлар. Қартаю. Қартаю үрдісі туралы теориялар.
11) "Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары". Модификациялық өзгергіштік. Белгілердің өзгеруіндегі вариациялық қатарлар.
Зертханалық жұмыс "Вариациялық қатар мен қисыққа құрылған модификациялық өзгергіштікті зерттеу".
12) Белгілердің тұқымқуалауындағы цитологиялық негіздер. Дигибридті будандастыру кезіндегі хромосомалардың тәуелсіз ажырауы. Жынысқа тіркес тқұым қуалау. Көптік аллельділік;
Есептер шығару.
13) Тұқымқуалаушылықтың хромосомалық теориясы. Кроссинговер нәтижесінде белгілердің тұқымқуалау заңдылықтарының бұзылуы. Аллельді және аллельді емес гендердің өзара әрекеттесуі. Эпистаз. Комплиментарлық. Полимерия. Хуго де Фризадің мутация теориясы. Кенеттен және индуцияланған мутация. Нүктелік, хромосомалық, геномдық, ядролық және цитоплазмалық мутациялар. Модельдеу "Адам хромосомасы жиынтығынан кариограмм құру. Геномдық мутацияны оқып білу". Хромосомалар санының ауытқуымен байланысты адамның хромосомдық аурулары.
14) "Селекция негіздері". Селекция әдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдері. Гибридизация (будандастыру). Полиплоидия. Жасанды мутагенез.

15) "Эволюционное развитие". Взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией. Наследственная изменчивость – основа эволюции. Комбинативная изменчивость, мутации. Естественный отбор. Борьба за существование. Дрейф генов. Популяционные волны. Доказательства эволюции. Сравнительно-анатомические. Эмбриологические. Палеонтологические. Биогеографические. Биохимические. Способы видообразования. Механизмы видообразования. Изолирующие механизмы видообразования. Роль репродуктивной изоляции в видообразовании. Полиплоидия и гибридизация. Этапы антропогенеза. Проантропы. Архантропы. Палеоантропы. Неоантропы.
16) "Молекулярная биология и биохимия". Значение воды для жизни на Земле. Классификация углеводов: моносахариды, дисахариды, полисахариды. Химическая структура. Свойства и функция углеводов. Редуцирующие и нередуцирующие сахара.
Лабораторная работа "Исследование восстановительной способности редуцирующих и нерудицирующих сахаров".
17) Структурные компоненты липидов. Свойства и функции жиров. Классификация белков по составу (простые, сложные) и по функциям. Строение и уровни структурной организации белков. Денатурация и ренатурация белков;
Лабораторная работа "Влияние различных условий (температура, pH) на структуру белков".
18) Содержание белков в биологических объектах.
Лабораторная работа "Определение содержания белков в биологических обьектах".
19) Строение молекулы дезоксирибонуклеиновой кислоты (ДНК). Структура дезоксирибонуклеиновой кислоты (первичная и вторичная цепи). Функции молекулы дезоксирибонуклеиновой кислоты Механизм репликации дезоксирибонуклеиновой кислоты. Эксперименты Мезелсона и Сталя. Правила Чаргаффа. Строение и функции молекул рибонуклеиновой кислоты (РНК). Матричная рибонуклеиновая кислота. Рибосомная рибонуклеиновая кислота. Транспортная рибонуклеиновая кислота. Сходства и различия в строении молекул дезоксирибонуклеиновой кислоты и рибонуклеиновой кислоты.
20) "Клеточная биология". Особенности строения и функций органоидов в клетке. Основные компоненты клетки: клеточная стенка, плазматическая мембрана, цитоплазма и ее органоиды (немембранные, одномембранные и двумембранные). Ядро. Основные функции компонентов клетки. Взаимосвязь между структурой, свойствами и функциями клеточной мембраны. Жидкокристаллическая модель мембраны. Функции мембранных белков, фосфолипидов, гликопротеинов, гликолипидов, холестерола.
Лабораторная работа "Влияние различных факторов на мембрану клеток".

15) "Эволюциялық даму". Тұқымқуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланыс. Тұқымқуалайтын өзгергіштік – эволюция негізі. Комбинативтік өзгергіштік, мутациялар. Табиғи сұрыпталу. Тіршілік үшін күрес. Гендер дрейфі. Популяциялық толқындар. Эволюцияның дәлелдемелері. Салыстырмалы-анатомиялық. Эмбриологиялық. Палеонтологиялық. Биогеографиялық. Биохимиялық. Түр түзілудің тәсілдері. Түр түзілудің механизмі. Түр түзілудің оқшаулаушы механизмі. Түртүзілудегі репродуктивті оқшаулану. Полиплоидия және гибридизация. Антропогенез кезеңдері. Проантроптар. Архантроптар. Палеоантроптар. Неоантроптар.
16) "Молекулалық биология және биохимия". Жердегі тіршілік үшін судың маңызы. Көмірсуларды жіктеу: моносахаридтер, дисахаридтер, полисахаридтер. Химиялық құрылымы. Көмірсулардың қасиеті және қызметтері. Редуцирленетін және редуцирленбейтін қанттар.
Зертханалық жұмыс "Редуцирленетін және редуцирленбейтін қанттардың тотықсыздандыру қабілетін зерттеу".
17) Липидтердің құрылымдық компонентері. Майлардың химиялық құрылысы мен қызметтері. Нәруыздарды құрамы (жай, күрделі) және қызметі бойынша жіктеу. Нәруыздардың құрылымдық деңгейлері мен құрылысы. Нәруыз денатурациясы мен ренатурациясы;
Зертханалық жұмыс "Нәруыздардың құрылымына әр түрлі жағдайлардың әсері (температура, pH)".
18) Биологиялық нысандарда нәруыздың болуы;
Зертханалық жұмыс "биологиялық нысандарда нәруыздың болуын анықтау".
19) Дезоксирибонуклеин қышқылы (ДНҚ) құрылысы. Дезоксирибонуклеин қышқылы құрылымы (бірінші және екінші реттік). Дезоксирибонуклеин қышқылы молекуласының қызметі. Репликация механизмі. Дезоксирибонуклеин қышқылы. Мезелсон мен Сталь тәжірибесі. Чаргафф ережесі. Рибонуклеин қышқылы (РНҚ) молекуласының құрылысы мен қызметтері. Матрицалық рибонуклеин қышқылы. Рибосомалық рибонуклеин қышқылы. Транспорттық рибонуклеин қышқылы. Рибонуклеин қышқылы және дезоксирибонуклеин қышқылы молекулалары құрылысының ұқсастықтары мен айырмашылықтары.
20) "Жасушалық биология". Жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктері. Жасушаның негізгі компоненттері: жасуша қабырғасы, плазмалық мембрана, цитоплазма және оның органоидтары (мембранасыз, бірмембраналы және қосмембраналы). Ядро. Жасушаның негізгі компоненттерінің қызметтері. Жасуша мембранасының құрылымы, қасиеттері және қызметтері арасындағы байланыс. Жасуша мембранасының сұйық кристалды моделі. Мембраналық нәруыздардың, фосфолипидтердің, гликопротеиндердің, гликолипидтердің, холестеролдың қызметі.
Зертханалық жұмыс "Жасуша мембранасына әр түрлі жағдайлардың әсері".

21) Особенности структуры и функции клеток бактерий, грибов, растений и животных.
22) "Биотехнология". Положительные и отрицательные стороны использования микроорганизмов в промышленности, сельском хозяйстве, медицине, быту. Применение ПЦР. Значение полимеразной цепной реакции в криминалистике, при установлении отцовства, медицинской диагностике, персонализированной медицине, клонировании генов, секвенировании ДНК, мутагенезе. Этапы генно-инженерных манипуляций. Значение генной инженерии. Положительные и отрицательные стороны использования генетически модифицированных организмов (ГМО). Этические вопросы применения генетически модифицированных организмов.
23) "Биомедицина и биоинформатика". Применение биомеханики в робототехнике. Биомеханика инженерная (экзоскелетоны, робототехника и т.д.). Биомеханика медицинская (протезирование и др.). Биомеханика эргометрическая (оптимизация и др.). Моделирование "Изучение биомеханики движения наземных живых организмов". Проводящая система сердца. Механизм автоматии сердца. Скорость проведения возбуждения в сердце. Сократимость сердечной мышцы. Электрокардиография, ее диагностическое значение. Моделирование "Исследование электрических процессов, протекающих в сердце".
11. Базовое содержание учебного предмета "Биология" для 11-класса включает следующие разделы:
1) "Питание". Структурные компоненты хлоропласта и их функции. Пигменты фотосинтеза. Значение Rf.
Лабораторная работа "Исследование содержания пигментов фотосинтеза в клетках различных растений".
2) Световая фаза фотосинтеза. Фотофосфолирование. Темновая фаза фотосинтеза. Цикл Кальвина. Анатомия листа С3 и С4 растений. Особенности фиксация диоксида углерода в клетках мезофилла. Акцепторы диоксида углерода.
Лабораторная работа "Изучение мезофилла листа С3 и С4 растений с помощью микропрепаратов".
3) Факторы, влияющие на скорость фотосинтеза. Лимитирующие факторы фотосинтеза: интенсивность или длина волны света концентрация углекислого газа, температура.
Лабораторная работа "Влияние лимитирующих факторов на интенсивность фотосинтеза".
4) Хемосинтез. Сравнение процессов фотосинтеза и хемосинтеза.
5) "Транспорт веществ". Механизм транслокации веществ у растений. Симпластный, апопластный, вакуолярный пути транспорта веществ и их значение. Типы транспорта веществ через клеточную мембрану. Механизм активного транспорта на примере натрий-калиевого насоса. Роль активного транспорта в поддержании мембранного потенциала. Водный потенциал;
Лабораторная работа "Определение водного потенциала клеток в растворах с различной концентрацией солей".

21) Бактерия, саңырауқұлақ, өсімдік және жануар жасушаларының құрылым ерекшеліктері мен қызметтері.
22) "Биотехнология". Микроағзаларды өндірісте, ауыл шаруашылығында, медицинада, тұрмыста қолданудың артықшылықтары мен кемшіліктері. Полимеразды тізбекті реакцияны қолдану. Медициналық диагностикалауда, әкелікті негіздеуде, тұлғаларды дербестендіру медицинасында, гендерді клондауда, дезоксирибонуклеин қышқылы секвенирлеуде мутагенезде полимеразды тізбекті реакцияның маңызы. Гендік-инженериялық манипуляциялаудың кезеңдері. Гендік инженерияның маңызы. Гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың оң және теріс тұстары. Гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың этикалық сұрақтары.
23) "Биомедицина және биоинформатика". Биомеханиканы робототехникада қолдану. Инженерлік биомеханика (экзоқаңқа, робототехника). Медициналық биомеханика (протездеу). Эргометриялық биомеханика (оптимизация). Модельдеу "Жердегі тірі ағзалар қозғалысының биомеханикасын зерттеу". Жүректің өткізгіш жүйесі. Жүрек автоматиясының механизмі. Жүректегі қозудың өту жылдамдығы. Жүрек бұлшықеттерінің жиырылғыштығы. Электрокардиография, оның диагностикалық маңызы. Модельдеу " Жүректе өтетін электрлік үрдісті зерттеу".
11. Биология пәнінің 11-сыныпқа арналған базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) "Қоректену". Хлоропластың құрылымдық компоненттері және олардың қызметтері. Фотосинтездің пигменттері. Rf мәні.
Зертханалық жұмыс "Әртүрлі өсімдік жасушаларында фотосинтездеуші пигменттердің болуын зерттеу".
2) Фотосинтездің жарық кезеңі. Фотофосфорлану. Фотосинтездің қараңғы кезеңі. Кальвин циклі. С3 және С4 өсімдіктер жапырақтарының анатомиясы. Мезофилл жасушаларында көмірқышқыл газын фиксациялаудың ерекшеліктері. Көмірқышқыл газының акцепторлары.
Зертханалық жұмыс "С3 және С4 өсімдіктер жапырақтарының мезофилін микропрепараттар арқылы зерттеу".
3) Фотосинтездің жылдамдығына әсер ететін факторлар. Фотосинтездің шектеуші факторлары: жарық толқынының ұзындығы мен жарық интенсивтілігі, көмірқышқыл газының концентрациясы, температура.
Зертханалық жұмыс "Шектеуші факторлардың фотосинтездің интенсивтілігіне әсерін зерттеу".
4) Хемосинтез. Фотосинтез бен хемосинтез үдерістерін салыстыру.
5) "Заттардың тасымалдануы". Өсімдіктердегі заттар транслокациясының механизмі. Заттар тасымалдануының симпласттық, апопласттық, вакуолярлық жолдары және олардың маңызы. Жасуша мембранасы арқылы заттар тасымалдануының типтері. Натрий-калий сорғысы белсенді тасымал механизмінің мысалы ретінде. Мембраналық потенциалды сақтаудағы белсенді тасымалдың ролі. Су потенциалы.
Зертханалық жұмыс "Түрлі концентрациялы тұз ерітінділеріндегі жасушалардың су потенциалын анықтау".

6) "Координация и регуляция". Системы управления в биологии. Понятие "системы управления" в биологии. Основные компоненты системы управления. Принцип обратной связи на примере регулирования температуры/уровня углекислого газа/глюкозы. Передача гормональных сигналов через мембранные рецепторы. Механизм действия гормонов на клетки - мишени на примере инсулина и эстрогена. Ростовые вещества. Механизм действия ростовых веществ на растение. Действие ауксина и гиббереллина.
Лабораторная работа "Воздействие ауксина на рост корня".
7) "Размножение". Гаметогенез. Стадии гаметогенеза человека. Различия между сперматогенезом и оогенезом. Сравнение сперматогенеза и оогенеза.
8) "Рост и развитие". Стволовые клетки: понятие и свойства (самообновление, дифференциация). Виды стволовых клеток: эмбриональные и соматические. Практическое использование. Этический аспект.
9) "Закономерности наследственности и изменчивости". Спонтанные мутации дезоксирибонуклеиновой кислоты. Ошибки генетических процессов: репликаций, репараций, рекомбинаций. Статистические методы для анализа достоверности наследования признаков (c² критерий, t-критерий).
Лабораторная работа "Анализ достоверности наследования признаков".
10) Проект "Геном человека". Секвенирования геномной дезоксирибонуклеиновой кислоты человека. Биологическое значение исследований, проведенных в рамках проекта.
11) "Биосфера, экосистема, популяция". Экологические пирамиды. Трофические уровни. Типы взаимоотношений. Моделирование "Составление схем передачи энергии в пищевых цепях".
Решение экологических задач и экологических ситуаций.
12) Биоразнообразие видов. Закон генетического равновесия Хайди-Вайнберга. Сохранение редких и исчезающих видов растений и животных. Использование различных статистических методов в определении численности и распределении организмов местной экосистемы. Значение случайной выборки в определении биоразнообразия местной экосистемы.
Лабораторная работа "Исследование состояния экосистемы своего региона с использованием статистических методов анализа".
13) "Экология и влияние человека на окружающую среду". Глобальное потепление: причины, последствия, пути решения. Моделирование "Компьютерное моделирование глобального потепления климата". Экологические проблемы Республики Казахстан и пути их решения.
14) "Молекулярная биология и биохимия". Строение и структура антител. Специфичность антител (активного центра). Механизм взаимодействия между антигеном и антителом. Механизм взаимодействия фермента и субстрата. Роль активного центра в ферментативном катализе. Теория Фишера. Иммобилизация ферментов.
Лабораторная работа "Исследование влияния иммобилизаций ферментов на их активность".

6) "Координация және реттелу". Биологиядағы басқару жүйесі. "Басқару жүйесі" ұғымы. Басқару жүйесінің негізгі компоненттері. Температураның/көмірқышқыл газының/оттегі газының деңгейлерінің реттелуі мысалында кері байланыс принципі. Мембраналық рецепторлар арқылы гормондық сигналдардың берілуі. Инсулин мен эстроген мысалдарында гормондардың нысана-жасушаларға әсер ету механизмі. Өсіргіш заттар. Өсіргіш заттардың өсімдіктерге әсер ету механизмі. Ауксин мен гибериллиннің әсері.
Зертханалық жұмыс "Ауксиннің тамырдың өсуіне ықпал етуі".
7) "Көбею". Гаметогенез. Адам гаметогенезінің сатылары. Сперматогенез бен оогенездің айырмашылықтары. Сперматогенез бен оогенезді салыстыру.
8) "Өсу және даму". Бағаналы жасушалар ұғымы және олардың қасиеттері (қайта жаңаруы, жіктелуі). Бағаналы жасушалардың түрлері: эмбрионалды және соматикалық. Практикада қолданылуы. Этикалық аспектісі.
9) "Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары". Дезоксирибонуклеин қышқылының кездейсоқ мутациясы. Репликацияның, репарацияның, рекомбинацияның генетикалық үдерістердің қателері. Белгілердің тұқым қуалауының нақтылығын талдаудың статистикалық әдістері (c? критерий, t-критерий);
Зертханалық жұмыс "Белгілердің тұқым қуалауының нақтылығын талдау".
10) "Адам геномы" жобасы. Адамның геномдық дезоксирибонуклеин қышқылын секвенирлеу. Жоба аясында жүргізілген зерттеулердің маңызы.
11) "Биосфера, экожүйе, популяция". Экологиялық пирамидалар. Трофикалық деңгейлер. Қарым-қатынас түрлері. Модельдеу "Қоректік тізбектерде энергияның тасымалдануының сызбасын құрастыру".
Экологиялық жағдайлар мен экологиялық есептер шешу.
12) Түрлердің алуан түрлілігі. Харди - Вайнбергтің генетикалық тепе-теңдік заңы. Сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін қорғау. Жергілікті экожүйедегі ағзалардың саны мен таралуын анықтауда түрлі статистикалық әдістерді қолдану. Жергілікті экожүйенің биоалуантүрлі-лігін анықтауда кездейсоқ іріктеу әдісінің маңызы;
Зертханалық жұмыс "Талдаудың статистикалық әдістерін қолдану арқылы өз регионы экожүйесінің жағдайын анықтау".
13) "Экология және адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға әсері". Ғаламдық жылыну: себептері, салдарлары және шешу жолдары. Модельдеу "Климаттың ғаламдық жылынуын компьютерлік модельдеу". Қазақстанның экологиялық проблемалары және оларды шешу жолдары.
14) "Молекулярлық биология және биохимия". Антиденелердің құрылысы мен құрылымы. Антиденелердің арнайылығы (белсенді орталығының). Антиген мен антидененің әрекеттесуі. Фермент пен субстраттың өзара әрекеттесуі. Ферментативті катализде белсенді орталықтың ролі. Фишердің теориясы. Ферменттердің иммобилизациясы;
Зертханалық жұмыс "Иммобилизациялаудың ферменттердің белсенділігіне әсерін зерттеу".

15) Конкурентное и неконкурентное ингибирование ферментов. Регулирование активности ферментов. Действие лекарственных препаратов и ионов тяжелых металлов на активность ферментов.
Лабораторная работа "Влияние ингибиторов и активаторов на скорость ферментативных реакции".
16) Транскрипция. Посттранскрипционная модификация пре-м рибонуклеиновая кислота. Этапы трансляции. Свойства генетического кода: триплетность, вырожденность, универсальность, неперекрываемость.
17) "Клеточная биология". Определение основных компонентов клеток.
Лабораторная работа "Описание основных компонентов клеток с использованием микрофотографий".
18) Расчет линейного увеличения органелл. Различие между разрешением и увеличением оптического и электронного микроскопов. Использование окулярметрометра и объектмикрометра для вычисления размера клеток.
Лабораторная работа "Определение фактического размера клеток с использованием микрометра и объек тмикрометра".
19) "Биотехнология". Этапы микробиологических исследований. Методы дезинфекции и стерилизации при работе с микроорганизмами. Виды питательных сред и их подготовка. Способы и техника посева на питательные среды. Инкубация.
Лабораторная работа "Исследование микрофлоры кисломолочных продуктов на разных питательных средах".
20) Грамположительные и грамотрицательные бактерии. Особенности строения грамположительных и грамотрицательных бактерий. Представители.
Лабораторная работа "Окрашивание бактерий по Граму".
21) Понятие "рекомбинантная дезоксирибонуклеиновая кислота". Способы получения рекомбинантных дезоксирибонуклеиновых кислот. Применение рекомбинантной дезоксирибонуклеиновой кислоты. Свойства плазмид и их использование в генетическом клонировании. Понятие "клонирование". Способы клонирования организмов. Понятие "микроклональное размножение". Этапы и методы микроклонального размножения растений. Значение. Применение ферментов в медицине, химии и промышленности.
22) "Биомедицина и биоинформатика". Особенности воздействия электромагнитных и звуковых волн на организм человека. Понятие "Эпигенетика". Общие представления об эпигенетике. Молекулярные основы эпигенетики. Эпигенетические эффекты у человека. Эпигенетика и эпигеномика. Метилирование дезоксирибонуклеиновой кислоты. Понятие "Биоинформатика". Применение инструментов биоинформатики в исследовании. Метод экстракорпорального оплодотворения и его значение. Этические аспекты экстракорпорального оплодотворения. Значение моноклональных антител. Производство моноклональных антител. Диагностика и лечение заболеваний с помощью моноклональных антител.

15) Ферменттердің бәсекелес және бәсекелес емес ингибирленуі. Ферменттердің белсенділігін реттеу. Дәрілік препараттар мен ауыр металдар иондарының ферменттердің белсенділігіне әсері;
Зертханалық жұмыс "Активаторлар мен ингибиторлардың ферменттік реакцияның жылдамдығына әсерін зерттеу".
16) Транскрипция. Пре-м рибонуклеин қышқылы посттранскрипциялық модификациясы. Трансляцияның кезеңдері. Генетикалық кодтың қасиеттері: үшөрімділігі, көптігі, әмбебаптығы, бірін-бірі жаппайтындығы.
17)"Жасушалық биология". Жасушалардың негізгі компоненттерін анықтау.
Зертханалық жұмыс "Жасушалардың негізгі компоненттерін микрофотографиялар қолданып сипаттау".
18) Органелдердің сызықтық ұлғаюын есептеу. Оптикалық және электронды микроскоптардың үлкейту және айқындау мүмкіндіктері арасындағы айырмашылықтар. Окулярмикрометр мен объективмикрометрді жасушалардың мөлшерін есептеуде қолдану. Зертханалық жұмыс "Микрометр мен объективмикрометрді жасушалардың нақты мөлшерін анықтауға қолдану".
19) "Биотехнология". Микробиологиялық зерттеулердің кезеңдері. Микроағзалармен жұмыс жасағандағы дезинфекциялау және стерильдеу әдістері. Қоректік орталардың түрлері және оларды әзірлеу. Қоректік орталарға себу тәсілдері мен техникасы. Инкубация;
Зертханалық жұмыс "Сүтқышқылды өнімдердің түрлі қоректік ортадағы микрофлорасын зерттеу".
20) Грамм оң және грамм теріс бактериялар және олардың құрылыс ерекшеліктері. Өкілдері;
Зертханалық жұмыс "Бактерияларды Грамм әдісі бойынша бояу".
21) "Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылы" ұғымы. Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылыалу тәсілдері. Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылының қолданылуы. Плазмиданың қасиеттері және олардың генетикалық клондауда қолданылуы. "Клондау" ұғымы. Ағзаларды клондау тәсілдері. "Микроклоналды көбею" ұғымы. Өсімдіктерді микроклоналды көбейтудің кезеңдері мен әдістері. Маңызы. Ферменттердің медицинада, химияда және өнеркәсіпте қолданылуы.
22) "Биомедицина және биоинформатика". Электромагниттік және дыбыс толқындарының адам ағзасына әсер ету ерекшеліктері. "Эпигенетика" ұғымы. Эпигенетика туралы жалпы түсініктер. Эпигенетиканың молекулярлық негіздері. Адамдағы эпигенетикалық салдарлар. Эпигенетика және эпигеномика. дезоксирибонуклеин қышқылының метилденуі. "Биоинформатика" ұғымы. Биоинформатиканың құралдарын зерттеулерге қолдану. Экстракорпоральды ұрықтандыру әдісі және оның маңызы. Экстракорпоральды ұрықтандырудың этикалық аспектілері. Моноклоналды антиденелердің маңызы. Моноклоналды антиденелердің өндірісі. Моноклоналды антиденелер көмегімен ауруларды диагностикалау және емдеу.

Глава 3. Система целей обучения
12. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.1.1.1 "10" – класс, "1.1" – раздел и подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
13. Система целей обучения расписаны по разделам для каждого класса:
Раздел
Подраздел
Цели обучения
10 класс
11 класс
1. Многообра-зие, структура и функции живых организмов
1 Разнообра-зие живых организмов
10.1.1.1 - описывать этапы и схему формирования жизни на Земле;
10.1.1.2 - составлять и интерпретировать филогенетические карты (кладограммы и филогенетические дерева);
10.1.1.3 - сравнивать принципы различных форм филогенетических карт (кладограммы и филогенетические дерева)
2 Питание
10.1.2.1 - исследовать воздействие различных условий (температуры, pH, концентрации субстрата и ингибитора) на активность ферментов
11.1.2.1 - устанавливать взаимосвязь между структурой и функцией хлоропласта;
11.1.2.2 - объяснять процессы, протекающие при световой фазе фотосинтеза;
11.1.2.3 - объяснять процессы, протекающие при темновой фазе фотосинтеза;
11.1.2.4 - изучать пути фиксации углерода у С3- и С4-растений;
11.1.2.5 - исследовать и объяснять лимитирующие факторы фотосинтеза;
11.1.2.6 - сравнивать особенности процессов фотосинтеза и хемосинтеза
3 Транспорт веществ
10.1.3.1 - объяснять кривые диссоциации кислорода для гемоглобина и миоглобина у взрослого организма и эмбриона;
10.1.3.2 - рассчиты-вать значение отношения величины поверхности к объему и объяснить их значение по отношению к транспорту веществ;
10.1.3.3 - объяснять механизм пассивного транспорта
11.1.3.1 - объяснять механизм транслокации веществ у растений;
11.1.3.2 - объяснять сущность симпластного, апопластного, вакуолярного путей транспорта веществ;
11.1.3.3 - объяснять механизм различных типов транспорта веществ через клеточную мембрану;
11.1.3.4 - объяснять механизм активного транспорта на примере натрий-калиевого насоса;
11.1.3.5 - определять роль активного транспорта в поддержании мембранного потенциала;
11.1.3.6 - исследовать водный потенциал клеток в растворах с различной концентрацией солей
4 Дыхание
10.1.4.1 - описывать строение и функции аденозинтрифосфата (АТФ);
10.1.4.2 - сравнивать синтез аденозинтрифосфата в аэробном и анаэробном дыхании;

3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
12. Бағдарламада оқыту мақсаттарын пайдалану ыңғайлылығы үшін кодтау енгізілді. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлім мен бөлімшенің, төртінші сан – оқыту мақсатының реттік санын білдіреді. Мысалы, 10.1.1.1. кодында "10" - сынып, "1.1" - бірінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "1" - оқыту мақсатының реттік саны.
13. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген.
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
10-сынып
11-сынып
1. Тірі ағзалардың көптүрлілігі, құрылымы мен қызметтері
1.1 Тірі организмдердің әртүрлілігі
10.1.1.1 - Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдерін және сызбаларын сипаттау;
10.1.1.2 филогенетикалық карталарды (кладограммалар мен филогенетикалық ағаштарды) құру және (интерпретациялау) түсіндіріп беру;
10.1.1.3 әр алуан филогенетикалық карталар-дың (кладограммалар мен филогенетикалық ағаштар) принциптерін салыстыру
1.2 Қоректену
10.1.2.1 - әр түрлі жағдай-лардың (температура, pH, субстрат пен ингиби-тор концен-трациясы) ферменттер белсенділігіне әсерін зерттеу
11.1.2.1 - хлоропласттың құрылымы мен қызметі арасындағы өзара байланысты орнату;
11.1.2.2 - фотосинтездің жарық кезеңінде өтетін үдерістерді түсіндіру;
11.1.2.3 - фотосинтездің қараңғы кезеңінде өтетін үдерістерді түсіндіру;
11.1.2.4 - С3 және С4 өсімдіктердегі көмір-текті тұту (фиксация) жолдарын оқып білу;
11.1.2.5 - фотосинтездің шектеуші факторларын зерттеу және түсіндіру;
11.1.2.6 - фотосинтез және хемосинтез процестерінің ерекшеліктерін салыстыру
1.3 Заттардың тасымалдануы
10.1.3.1 - эмбрион мен ересек ағзаның гемо-глобині мен миогло-бині үшін оттектің диссоциациялануы-ның қисық сызығын түсіндіру;
10.1.3.2 - беттік аудан мөлшерінің көлемге қатынасының мәнін есептеу және олардың заттарды тасымалдауға қатысты маңызын түсіндіру;
10.1.3.3 - пассивті тасымалдау механизмін түсіндіру
11.1.3.1 - өсімдіктердегі заттар транслокация механизмін түсіндіру;
11.1.3.2 - заттар тасымалданудың симпласттық, апопласттық, вакуолярлық жолдарының мәнін түсіндіру;
11.1.3.3 - жасуша мембранасы арқылы заттарды тасымалдаудың әр түрлі типтерінің механизмдерін түсіндіру;
11.1.3.4 - натрий-калий сорғысы мысалында белсенді тасымалды түсіндіру;
11.1.3.5 - мембраналық потенциал-ды сақтаудағы активті тасымалдың маңызын анықтау;
11.1.3.6 - түрлі концентрациялы тұз ерітінділеріндегі жасушалардың су потенциалын зерттеу
1.4 Тыныс алу
10.1.4.1 - аденозинүшфосфаттың (АТФ) құрылысы мен қызметтерін сипаттау;
10.1.4.2 - анаэробты және аэробты тыныс алу барысындағы аденозинүшфосфаттың синтезін салыстыру;

10.1.4.3 - называть виды метаболизма;
10.1.4.4 - описывать этапы энергетического обмена;
10.1.4.5 - устанавливать взаимосвязь структуры митохондрий и процессов клеточного дыхания;
10.1.4.6 - описывать цикл Кребса
5 Выделение
10.1.5.1 объяснять механизм фильтрации и образования мочи;
10.1.5.2 - объяснять роль антидиуретического гормона (АДГ) в контроле воды;
10.1.5.3 - объяснять механизм диализа;
10.1.5.4 - обсуждать преимущества и недостатки трансплантации почек и диализа
6 Движение
10.1.6.1 - исследовать ультраструктуру поперечнополосатых мышц;
10.1.6.2 - объяснять механизм мышечного сокращения;
10.1.6.3 - устанавливать связь строения, локализации и общих свойств быстрых и медленных мышечных волокон
7 Координа-ция и регуляция
10.1.7.1 - описывать и объяснять инициацию и трансмиссию потенциала действия в миелинизированных аксонов нейронов;
10.1.7.2 - объяснять значение рефрактерного периода и миелиновой оболочки;
10.1.7.3 - изучать строение и функции спинного и головного мозга;
10.1.7.4 - описать, как механорецепторы реагируют на изменения раздражителя (тельца Пачини);
10.1.7.5 - устанавливать взаимосвязь строения и функции холинергического синапса
11.1.7.1 - описывать системы управления в биологии;
11.1.7.2 - объяснять механизм действия гормонов;
11.1.7.3 - исследовать действие стимуляторов на рост растений
2. Размно-жение, наследственность, изменчи-вость, эволюцион-ное развитие
1 Размно-жение
11.2.1.1 - анализировать схему гаметогенеза у человека;
11.2.1.2 - объяснять различия между сперматогенезом и оогенезом
2 Клеточный цикл
10.2.2.1 - исследовать фазы митоза с помощью готовых микропрепаратов;
10.2.2.2 - объяснять особенности формирования гамет у растений и животных;
10.2.2.3 - объяснять возникновение онкологических новообразований неконтролируемым делением клеток;
10.2.2.4 - объяснять процесс старения
3 Рост и развитие
11.2.3.1 объснять процесс специализации стволовых клеток и их практическое применение
4 Законо-мерности наследственности и изменчи-вости
10.2.4.1 - исследовать закономерности модификационной изменчивости;
10.2.4.2 - применять цитологические основы дигибридного скрещивания, наследования сцепленного с полом и множественный аллелизм при решении задач;
10.2.4.3 - объяснять нарушение закономерностей наследования приз-наков в результате кроссинговера;
10.2.4.4 - сравнивать взаимодействие аллельных и неаллельных генов;
10.2.4.5 - изучать теорию мутации Хуго де Фриза, причины мутагенеза и типы мутаций;

10.1.4.3 - метоболизмнің түрлерін атау;
10.1.4.4 энергетикалық алмасу кезеңдерін сипаттау;
10.1.4.5 - митохондрия құрылымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысты орнату;
10.1.4.6 - Кребс циклін сипаттау
1.5 Бөліп шығару
10.1.5.1 - зәрдің сүзілу (фильтрация) және түзілуі механизмін түсіндіру;
10.1.5.2 - су мөлшерін бақылаудағы антидиуретикалық гормонның (АДГ) рөлін түсіндіру;
10.1.5.3 - диализ механизмін түсіндіру;
10.1.5.4 - бүйрек трансплантациясы мен диализдің артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау
1.6 Қозғалыс
10.1.6.1 - көлденең жолақты бұлшықеттердің ультрақұрылымын зерттеу;
10.1.6.2 - бұлшықеттің жиырылу механизмін түсіндіру;
10.1.6.3 - жылдам және баяу жиырылатын бұлшықет талшықтарының ортақ қасиеттерін, орналасуы мен құрылысының байланысын орналастыру
1.7 Координация және реттеу
10.1.7.1 - миеленденген нейрон аксонында әрекет потенциалының инициациясы мен трансмиссиясын сипаттау және түсіндіру;
10.1.7.2 - рефрактерлық кезең мен миелин қабығының маңызын түсіндіру;
10.1.7.3 - жұлын мен мидың құрылысы мен қызметтерін оқып білу;
10.1.7.4 - механорецепторлардың тітіркендіргіштің өзгерісіне жауап беруін (Пачини денешігі) сипаттау;
10.1.7.5 - холинергиялық синапстың құрылысы мен қызметі арасындағы байланысты орнату
11.1.7.1 - биолгиядағы басқару жүйесін сипаттау;
11.1.7.2 - гормондардың әрекет ету механизмін түсіндіру;
11.1.7.3 - өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсуді тездететін) әсер ету механизмін зерттеу
2. Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік. Эволюциялық даму
2.1 Көбею
11.2.1.1 - адам гаметогенезінің сызбасын талдау;
11.2.1.2 - сперматогенез бен оогенездің айырмашылығын түсіндіру
2.2 Жасушалық цикл
10.2.2.1 - дайын микропрепараттар көмегімен митоз фазаларын зерттеу;
10.2.2.2 - өсімдіктер мен жануарлардағы гаметалардың қалыптасу ерекшелігін түсіндіру;
10.2.2.3 - жасушалардың бақылауға бағынбайтын бөлінуі нәтижесінде обырдың түзілуін түсіндіру;
10.2.2.4 - қартаю үдерісін түсіндіру
2.3 Өсу және даму
11.2.3.1 - бағаналы жасушалардың мамандану үдерісін және олардың практикалық қолданылуын түсіндіру
2.4 Тұқым қуалаушы-лық пен өзгергіштік заңдылық-тары
10.2.4.1 - модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттеу;
10.2.4.2 - дигибридті будандастыру, жыныспен тіркес-кен тұқым қуалау мен көп аллельділіктің цитологиялық негіздерін есептер шығаруда қолдану;
10.2.4.3 - кроссинговер нәтиже-сінде белгілердің тұқымқуалау заңдылық-тарының бұзылуын түсіндіру;
10.2.4.4 - аллельді және аллельді емес гендердің өзара әрекеттесуін салыстыру;
10.2.4.5 - Хуго де Фриздің мутация теориясын, мутагенез себептер, мутагенез себептерін және мутация түрлерін зерттеу;

10.2.4.6 - описывать хромосомные заболевания человека, связанные с аномалиями числа хромосом (аутосомные и половые)
11.2.4.1 - устанавливать связь мутаций с репарацией дезоксирибо-нуклеиновой кислоы, рекомбинацией дезоксирибонуклеиноой кислоты , репликацией дезоксирибонуклеиновой кислоты;
11.2.4.2 - использовать статистические методы для анализа достоверности наследования признаков (c² критерий, t-критерий),
11.2.4.3 - обсуждать значение проекта "Геном человека"
5 Основы селекции
10.2.5.1 изучать способы улучшения сельскохозяйственных растений и животных с помощью методов селекции
6 Эволюцион-ное развитие
10.2.6.1 - объяснять взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией;
10.2.6.2 - анализировать факторы, влияющие на процесс эволюции;
10.2.6.3 - анализировать доказательства эволюции;
10.2.6.4 - называть способы видообразования;
10.2.6.5 - классифицировать основные механизмы видообразования;
10.2.6.6 - называть этапы антропогенеза
3. Орга-низмы и окружаю-щая среда
1 Биосфера, экосистема,
популяция
11.3.1.1 объяснять правила экологической пирамиды
11.3.1.2 создавать схемы трофических уровней в экосистемах;
11.3.1.3 устанавливать взаимосвязь между видовым разнообразием и устойчивостью экосистем4
11.3.1.4 исследовать состояние экосистемы своего региона в полевых условиях
с использованием статистических методов анализа (t-критерий Стьюдента, c2-критерий)
2 Экология и влияние человека на окружающую среду
11.3.2.1 - прогнозировать последствия воз-можного глобального потепления климата;
11.3.2.2 - изучать и предлагать возможные варианты решения экологических проблем Казахстана
4. Прикладные интегриро-ванные науки
1 Молеку-лярная биология и биохимия
10.4.1.1 - объяснять фундаментальное значение воды для жизни на Земле;
10.4.1.2 - классифицировать углеводы по их структуре, составу и функциям;
10.4.1.3 - определять редуцирующие и нередуцирующие сахара;
10.4.1.4 - описывать химическое строение и функции жиров;
10.4.1.5 - классифицировать белки по их структуре, составу и функциям;
10.4.1.6 - исследовать влияние различ-ных условий на структуру белков;
10.4.1.7 - определять содержание белков в биологических объектах;
10.4.1.8 - устанавливать связь между структурой дезоксирибонуклеиновой кислоты и ее функцией;
10.4.1.9 - описывать процесс реплика-ции дезоксирибонуклеиновой кислоты на основе правил Чаргаффа;
10.4.1.10 - различать строение и функции типов молекул рибонуклеи-новой кислоты;
10.4.1.11 - сравнивать строение молекул рибонуклеиновой кислоты и дезоксирибонуклеиновой кислоты
11.4.1.1 - объяснять взаимодействие между антигеном и антителом;

10.2.4.6 - хромосомалар санының ауытқуымен байланысты адам-ның хромосомдық ауруларын (аутосомдық және жыныстық) сипаттау
11.2.4.1 - мутациялардың дезоксирибонуклеин қышқылы репарациясы, дезоксирибонуклеин қышқылы рекомбинациясы, дезоксирибонуклеин қышқылы репликациясы арасындағы байланысын табу;
11.2.4.2 - белгілердің тұқымқуалауының нақтылығын талдауда статистикалық әдістерді қолдану (t-критерий, c? критерий);
11.2.4.3 - "Адам геномы" жобасының маңызын талқылау
2.5 Селекция негіздері
10.2.5.1 - селекцияәдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдердің зерттеу
2.6 Эволюциялық даму
10.2.6.1 – тұқым қуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланысты түсіндіру
10.2.6.2 - эволюция үдерісіне әсер ететін факторларды талдау
10.2.6.3 - эволюцияның дәлелдемелерін талдау
10.2.6.4 - түр түзілудің тәсілдерін атау
10.2.6.5 - түр түзілудің негізгі механизмдерін жіктеу
10.2.6.6 - антропогенездің кезеңдерін атау
3. Ағза мен қоршаған орта
3.1 Биосфера, экожүйе, популяция
11.3.1.1 - экологиялық пирамида ережесін түсіндіру
11.3.1.2 - экожүйелердегі трофикалық деңгейлердің сызбасын құрастыру;
11.3.1.3 - экожүйенің алуан түрлілігі мен тұрақтылығы арасындағы өзара байланысын орнату;
11.3.1.4 - өз аймақтың экожүйесін статистика-лық талдау әдістерін (Стьюденттің t-критерийі, c2-критерий) қолданып зерттеу
3.2 Адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға әсері
11.3.2.1 - мүмкін болатын климаттың жаһандық жылыну салдарыа болжау;
11.3.2.2 - Қазақстанның экологиялық проблемаларын оқып білу және шешу жолдарын ұсыну
4.Қолданбалы кіріктірілген ғылымдар
4.1 Молекулалық биология және биохимия
10.4.1.1 - Жердегі тіршілік үшін судың іргелі маңызын түсіндіру;
10.4.1.2 - көмірсуларды құрылымы, құрамы және қызметтері бойынша жіктеу;
10.4.1.3 - редуцирленетін және редуцирленбейтін қанттарды анықтау;
10.4.1.4 - майлардың химиялық құрылысы мен қызметтерін сипаттау;
10.4.1.5 - нәруыздарды олардың құрылымы, құрамы, атқаратын қызметтері бойынша жіктеу;
10.4.1.6 - түрлі жағдайлардың нәр-уыздар құрылымына әсерін зерттеу;
10.4.1.7 - биологиялық нысандарда нәруыздыңболуын анықтау;
10.4.1.8 -дезоксирибонуклеин қышқылықұрылымы мен қызметі арасындағы байланысты орнату;
10.4.1.9 - Чаргафф ережелері негізінде дезоксирибонуклеин қышқылы репликациясы үдерісін сипаттау;
10.4.1.10 -рибонуклеин қышқылы
(РНҚ) типтерінің құрылысы мен қызметтерін ажырату;
10.4.1.11 -рибонуклеин қышқылы
және дезоксирибонуклеин қышқылы
молекулаларының құрылысын салыстыру
11.4.1.1 - антиген мен антидененің әрекеттесуін түсіндіру;

11.4.1.2 - объяснять механизм образования фермент-субстрат комплекса;
11.4.1.3 - сравнивать конкурентное и неконкурентное ингибирование ферментов;
11.4.1.4 - описывать транскрипцию и трансляцию в процессе биосинтеза белка;
11.4.1.5 - объяснять свойства генетического кода
2
Клеточная биология
10.4.2.1 - объяснять особенности строения и функции органоидов клетки, видимые под электронным микроскопом;
10.4.2.2 - устанавливать связь между структурой, свойствами и функциями клеточной мембраны, используя жидкокристаллическую модель;
10.4.2.3 - сравнивать особенности структуры и функции клеток прокариот и эукариот
11.4.2.1 - определять и описывать основные компоненты клеток с использованием микрофотографий;
11.4.2.2 - определять фактический размер клеток
3 Биотех-нология
10.4.3.1 - обсуждать преимущества и недос-татки живых организмов, используемых в биотехнологии;
10.4.3.2 - описывать значение полимеразной цепной реакции в таксонамии, медицине и криминалистике;
10.4.3.3 - объяснять этапы генно-инженерных манипуляций;
10.4.3.4 обсуждать этические вопросы применения генетически модифицированных организмов (ГМО)
11.4.3.1 - описывать и объяснять этапы микробиологических исследований;
11.4.3.2 - сравнивать грамположительные и грамотрицательные бактерии;
11.4.3.3 - объяснять способы получения рекомбинантных дезоксирибонуклеиновой кислоты;
11.4.3.4 - объяснять способы клонирования организмов;
11.4.3.5 - описывать методы микроклонального размножения растений;
11.4.3.6 - обсуждать возможность применения ферментов в медицине, химии и промышленности
4 Биомедици-на и биоинфор-матика
10.4.4.1 - исследовать применение биомеханики в робототехнике;
10.4.4.2 - объяснять механизм автоматии сердца с использованием электрокардиограммы
11.4.4.1 - объяснять воздействия электромагнитных и звуковых волн на организм человека;
11.4.4.2 - объяснять значение эпигенетики в изучении механизмов регуляции генов, не затрагивающими последовательность генов;
11.4.4.3 - описывать роль биоинформатики;
11.4.4.4 - объяснять значение метода экстракорпорального оплодотворения (ЭКО);
11.4.4.5 - объяснять использование моноклональных антител в диагностике и лечении заболеваний
14. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Биология" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию.
15. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Биология"
для 10-11 классов
естественно-математического
направления уровня общего
среднего образования по
обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Биология" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию

11.4.1.2 - фермент-субстрат комплек-сінің түзілу механизмін түсіндіру;
11.4.1.3 - фермент-тердің бәсекелес және бәсекелес емес ингибирленуін салыстыру;
11.4.1.4 - нәруыз биосинтезі үдерісіндегі транскрипция мен трансляцияны сипаттау;
11.4.1.5 - генетикалық кодтың қасиеттерін түсіндіру
4.2 Жасушалық биология
10.4.2.1 - электронды микроскоп арқылы көрінетін жасуша органоид-терінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктерін түсіндіру;
10.4.2.2 - жасуша мембранасының сұйық кристалды моделін пайдала-нып, жасуша мембранасының құры-лымы, қасиеттері және қызметтері арасындағы байланысты орнату;
10.4.2.3 - прокариот және эукариот жасушаларының құрылым ерекшеліктері мен қызметтерін салыстыру
11.4.2.1 - микрофотография қолданып жасушалардың негізгі компоненттерін анықтау және сипаттау;
11.4.2.2 - жасушалардың нақты мөлшерін анықтау
4.3 Биотехнология
10.4.3.1 - биотехнологияда қолданылатын тірі ағзалар-дың артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау;
10.4.3.2 - полимеразды тізбекті реакцияның таксономияда, медицина мен криминалистикадағы маңызын сипаттау;
10.4.3.3- гендік-инженерия-лық манипуляциялаудың кезеңдерін түсіндіру;
10.4.3.4 - гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың этикалық сұрақтарын талқылау
11.4.3.1 - микробиологиялық зерттеу кезеңдерін сипаттау және түсіндіру;
11.4.3.2 - грамм "оң" және грамм "теріс" бактерияларды зерттеу;
11.4.3.3 - рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылын алу тәсілдерін түсіндіру;
11.4.3.4 - ағзаларды клондау тәсілдерін түсіндіру;
11.4.3.5 - өсімдіктердің микроклоналды көбейту тәсілін сипаттау;
11.4.3.6 - ферменттерді медицинада, өнеркәсіпте қолдану мүмкіндігін талқылау
4.4 Биомедицина және биоинформатика
10.4.4.1 - биомеханиканы робототехникада қолдалынуын зерттеу;
10.4.4.2 - электрокардиограм-маны қолдана отырып жүрек автоматиясы механизмін түсіндіру
11.4.4.1 - электромагниттік және дыбыс толқындарының адам ағзасына әсерін түсіндіру;
11.4.4.2 - гендердің реттілігін бұзбайтын, гендерді реттеудің механизмін зерттеудегі эпигенетиканың маңызын түсіндіру;
11.4.4.3- биоинформатика-ның рөлін сипаттау
11.4.4.4 -экстракорпоральды ұрықтандыру(ЭКО) әдісінің маңызын түсіндіру;
11.4.4.5 - ауруларды диагностикалау және емдеуде моноклональды антиденелерді қолдануды түсіндіру
14. Осы оқу бағдарламасы жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарға арналған "Биология" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
15. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің жаратылыстану-
математикалық бағыттағы
10-11-сыныптарға арналған
"Биология" оқу пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарға арналған "Биология" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар

1) 10 класс
Раздел
Темы
Цели обучения
1 четверть
Молеку-лярная биология и биохимия
Значение воды для жизни на Земле
10.4.1.1 - объяснять фундаменталь-ное значение воды для жизни на Земле
Классификация углеводов: моносаха-риды, дисахариды, полисахариды. Химическая структура. Свойства и функция углеводов
10.4.1.2 - классифицировать углеводы по их структуре, составу и функциям
Редуцирующие и нередуцирующие сахара. Лабораторная работа "Исследование восстановительной способности редуцирующих и нерудицирующих сахаров"
10.4.1.3 - определять редуцирующие и нередуцирующие сахара
Структурные компоненты липидов. Свойства и функции жиров
10.4.1.4 - описывать химическое строение и функции жиров
Классификация белков по составу (простые, сложные) и по функциям. Строение и уровни структурной организации белков. Денатурация и ренатурация белков. Лабораторная работа "Влияние различных условий (температура, pH) на структуру белков"
10.4.1.5 - классифицировать белки по их структуре, составу и функциям;
10.4.1.6 - исследовать влияние различных условий на структуру белков
Содержание белков в биологических объектах. Лабораторная работа "Определение содержания белков в биологических обьектах"
10.4.1.7 - определять содержание белков в биологических объектах
Строение молекулы дезоксирибонук-леиновой кислоты. Структура дезоксирибонуклеиновой кислоты (первичная и вторичная цепи). Функции молекулы дезоксирибонуклеиновой кислоты
10.4.1.8 - устанавливать связь между структурой дезоксирибонуклеиновой кислоты и ее функцией
Механизм репликации дезоксирибо-нуклеиновой кислоты. Эксперименты Мезелсона и Сталя. Правила Чаргаффа
10.4.1.9 - описывать процесс репликации дезоксирибонуклеи-новой кислоты на основе правил Чаргаффа
Строение и функции молекул рибонуклеиновой кислоты. Матричная рибонуклеиновая кислота. Рибосомная рибонуклеиновая кислота. Транспортная рибонуклеиновая кислота
10.4.1.10 - различать строение и функции типов рибонуклеиновой кислоты
Сходства и различия в строении молекул дезоксирибонуклеиновой кислоты и рибонуклеиновой кислоты
10.4.1.11 - сравнивать строение молекул рибонуклеиновой кислоты и дезоксирибонуклеиновой кислоты
Клеточ-ная биология
Особенности строения и функций органоидов в клетке. Основные ком-поненты клетки: клеточная стенка, плазматическая мембрана, цитоплазма и ее органоиды (немембранные, одно-мембранные и двумембранные). Ядро. Основные функции компонентов клетки
10.4.2.1 - объяснять особенности строения и функции органоидов клетки, видимые под электронным микроскопом
Взаимосвязь между структурой, свойствами и функциями клеточной мембраны. Жидкокристаллическая модель мембраны. Функции мембран-ных белков, фосфолипидов, гликопро-теинов, гликолипидов, холестерола. Лабораторная работа "Влияние раз-личных факторов на мембрану клеток"

1) 10-сынып
Тараулар
Тақырып
Оқыту+ мақсаты
1-тоқсан
Молекулалық биология және биохимия
Жердегі тіршілік үшін судың маңызы
10.4.1.1 - Жердегі тіршілік үшін судың іргелі маңызын түсіндіру
Көмірсуларды жіктеу: моносаха-ридтер, дисахаридтер, полисахарид-тер. Химиялық құрылымы. Көмірсу-лардың қасиеті және қызметтері
10.4.1.2 - көмірсуларды құрылымы, құрамы және қызметтері бойынша жіктеу
Редуцирленетін және редуцирлен-бейтін қанттар. Зертханалық жұмыс "Редуцирленетін және редуцирлен-бейтін қанттардың тотықсыздан-дыру қабілетін зерттеу"
10.4.1.3 - редуцирленетін және редуцирленбейтін қанттарды анықтау
Липидтердің құрылымдық компо-нен-тері. Майлардың химиялық құрылысы мен қызметтері
10.4.1.4 - майлардың химиялық құрылысы мен қызметтерін сипаттау
Нәруыздарды құрамы (жай, күрде-лі) және қызметі бойынша жіктеу. Нәруыздардың құрылымдық дең-гейлері мен құрылысы. Нәруыз денатурациясы мен ренатурациясы. Зертханалық жұмыс "Нәруыздар-дың құрылымына әр түрлі жағдай-лардың әсері (температура, pH)"
10.4.1.5 - нәруыздарды олардың құрылымы, құрамы, атқаратын қызметтері бойынша жіктеу
10.4.1.6 - түрлі жағдайлардың нәруыздар құрылымына әсерін зерттеу
Биологиялық нысандарда нәруыздың болуы. Зертханалық жұмыс "биологиялық нысандарда нәруыздың болуын анықтау"
10.4.1.7 - биологиялық нысандарда нәруыздың болуын анықтау
Дезоксирибонуклеин қышқылы құрылысы. Дезоксирибонук-леин қышқылықұрылымы (бірінші және екінші реттік). Дезоксирибо-нуклеин қышқылымолекуласының қызметі
10.4.1.8 -дезоксирибонуклеин қышқылықұрылымы мен қызметі арасындағы байланысты орнату
Репликация механизмі. Дезоксири-бонуклеин қышқылы. Мезелсон мен Сталь тәжірибесі. Чаргафф ережесі
10.4.1.9 - Чаргафф ережелері негізінде дезоксирибонуклеин қышқылы репликациясы үдерісін сипаттау
Рибонуклеин қышқылы молекуласының құрылысы мен қызметтері. Матрицалық рибонуклеин қышқылы. Рибосомалық рибонуклеин қышқылы. Транспорттық рибонуклеин қышқылы
10.4.1.10 -рибонуклеин қышқылы типтерінің құрылысы мен қызметтерін ажырату
Рибонуклеин қышқылыжәне дезоксирибонуклеин қышқылы молекулалары құрылысының ұқсастықтары мен айырмашылықтары
10.4.1.11 -рибонуклеин қышқылыжәне дезоксирибонуклеин қышқылымолекулаларының құрылысын салыстыру
Жасушалық биология
Жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктері. Жасушаның негізгі компоненттері: жасуша қабырғасы, плазмалық мембрана, цитоплазма және оның органоидтары (мембранасыз, бірмембраналы және қосмембра-налы). Ядро. Жасушаның негізгі компоненттерінің қызметтері
10.4.2.1 - электронды микроскоп арқылы көрінетін жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктерін түсіндіру
Жасуша мембранасының құрылымы, қасиеттері және қызметтері арасындағы байланыс. Жасуша мембранасының сұйық кристалды моделі. Мембраналық нәруыздардың, фосфолипидтердің, гликопротеиндердің, гликолипид-тердің, холестеролдың қызметі. Зертханалық жұмыс"Жасуша мембранасына әр түрлі жағдайлардың әсері"

10.4.2.2 - устанавливать связь между структурой, свойствами и функциями клеточной мембраны, используя жидкокристаллическую модель
Особенности структуры и функции клеток бактерий, грибов, растений и животных
10.4.2.3 - сравнивать особенности структуры и функции клеток прокариот и эукариот
Питание
Факторы и условия, влияющие на активность ферментов: рН; температура; концентрация субстрата, фермента, ингибитора и активатора. Лабораторная работа "Влияние различных условий на активность ферментов"
10.1.2.1 - исследовать воздействия различных условий (температуры, pH, концентрации субстрата, ингибитора) на активность ферментов
2 четверть
Транс-порт веществ
Строение и функции гемоглобина и миоглобина человека. Кривые диссоциации кислорода для гемоглобина и миоглобина у человека
10.1.3.1 - объяснять кривые диссоциации кислорода для гемоглобина и миоглобина у взрослого организма и эмбриона
Влияние соотношения площади поверхности к объему на скорость диффузии. Значение отношения величины поверхности клеток эритро-цитов к объему. Лабораторная работа "Определение отношения величины поверхности к объему клетки"
10.1.3.2 - рассчитывать значение отношения величины поверхности к объему и объяснить их значение по отношению к транспорту веществ
Механизм пассивного транспорта: простой транспорт, диффузия через мембранные каналы, облегченная диффузия
10.1.3.3 - объяснять механизм пассивного транспорта
Дыхание
Строение и функции аденозинтрифосфорной кислоты (АТФ)
10.1.4.1 - описывать строение и функции аденозинтрифосфорной кислоты
Синтез аденозинтрифосфорной кислоты: этапы аэробного и анаэробного распада глюкозы
10.1.4.2 - сравнивать синтез аденозинтрифосфорной кислоты в аэробном и анаэробном дыхании
Виды метаболизма. Этапы энергетического обмена
10.1.4.3 - называть виды метаболизма;
10.1.4.4 - описывать этапы энергетического обмена
Структурные компоненты митохон-дрий и их функции. Взаимосвязь структуры митохондрий и процессов клеточного дыхания
10.1.4.5 - устанавливать взаимосвязь структуры митохондрий и процессов клеточного дыхания
Цикл Кребса. Основные и промежу-точные соединения цикла и продукты реакции. Электронно-транспортная цепь. Значение для биологических систем
10.1.4.6 - описывать цикл Кребса
Выделе-ние
Абсорбция и реабсорбция. Образование мочи
10.1.5.1 - объяснять механизм фильтрации и образования мочи
Регуляция обмена воды. Органы мишени. Эффект действия. Гипофункция. Гиперфункция
10.1.5.2 - объяснять роль антидиуретического гормона (АДГ) в контроле воды
Искусственное очищение крови и других жидкостей человеческого тела. Принцип действия диализа. Методы диализа: перитонеальный, гемодиализ

10.4.2.2 - жасуша мембранасының сұйық кристалды моделін пайдаланып, жасуша мембранасының құрылымы, қасиеттері және қызметтері арасындағы байланысты орнату
Бактерия, саңырауқұлақ, өсімдік және жануар жасушаларының құрылым ерекшеліктері мен қызметтері
10.4.2.3 - прокариот және эукариот жасушаларының құрылым ерекшеліктері мен қызметтерін салыстыру
Қоректену
Ферменттер белсенділігіне әсер ететін факторлар мен жағдайлар: рН; температура; субстрат концентрациясы, фермент ингибитор және активатор.
Зертханалық жұмыс "Ферменттер белсенділігіне әр түрлі жағдайлардың әсері"
10.1.2.1 - әр түрлі жағдайлардың (температура, pH, субстрат пен ингибитор концентрациясы
2-тоқсан
Заттардың тасымалда
Нуы
Адам гемоглобині мен миоглобинінің құрылысы мен қыз-меті. Адам гемоглобині мен миогло-бині үшін оттектің диссоциация-лануының қисық сызығы
10.1.3.1 - эмбрион мен ересек ағзаның гемоглобині мен миоглобині үшін оттектің диссоциациялануының қисық сызығын түсіндіру
Беттік аудан мөлшерінің көлемге қатынасының диффузия жылдамдығына әсері. Эритроцит жасушасы беттік аудан мөлшерінің, көлемге қатынасының маңызы.
Зертханалық жұмыс "Жасушаның беттік аудан мөлшерінің көлемге қатынасын анықтау"
10.1.3.2 - беттік аудан мөлшерінің көлемге қатынасының мәнін есептеу және олардың заттарды тасымалдауға қатысты маңызын түсіндіру
Пассивті тасымалдау механизмі:қарапайым тасымал, мембраналық каналдар арқылы диффузия, жеңілдетілген диффузия.
10.1.3.3 - пассивті тасымалдау механизмін түсіндіру
Тыныс алу
Аденозинүшфосфаттың (АТФ)құрылысы мен қызметі
10.1.4 -аденозинүшфосфаттың құрылысы мен қызметтерін сипаттау
Аденозинүшфосфаттың синтезі: глюкозаның анаэробты және аэробты ыдырау кезеңдері
10.1.4.2 - анаэробты және аэробты тыныс алу барысындағы аденозинүшфосфаттың синтезін салыстыру
Метаболизм түрлері. Энергетикалық алмасу кезеңдері
10.1.4.3 - метоболизмнің түрлерін атау;
10.1.4.4 - энергетикалық алмасу кезеңдерін сипаттау
Митохондрияның құрылымы мен қызметтері. Митохондрия құры-лымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысы
10.1.4.5 - митохондрия құрылымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысты орнату
Кребс циклі. Циклдің негізгі және аралық қосылыстары мен реакция-ның соңғы өнімдері.Электрондық-тасымалдау тізбегі. Биологиялық жүйелер үшін маңызы
10.1.4.6 - Кребс циклін сипаттау
Бөліп шығару
Абсорбция және реабсорбция. Зәрдің түзілуі.
10.1.5.1 - зәрдің сүзілу (фильтрация) және түзілуі механизмін түсіндіру
Су мөлшерін реттеу. Нысана мүшелер. Әсер ету эффектсі. Гипофункция. Гиперфункция
10.1.5.2 - су мөлшерін бақылаудағы антидиуретикалық гормонның рөлін түсіндіру
Адам денесіндегі қан мен басқа сұйықтықтарды жасанды тазарту. Диализ әсерінің себептері. Диализ әдістері: перитонеальды, гемодиализ

10.1.5.3 - объяснять механизм диализа
Хроническая почечная недостаточность. Трансплантация почек и диализ. Преимущества и недостатки
10.1.5.4 - обсуждать преимущества и недостатки трансплантации почек и диализа
3 четверть
Клеточ-ный цикл
Митоз. Процессы, происходящие в клетке в различные фазы митоза. Лабораторная работа "Определение уровня митотической активности в клетках корешка лука"
10.2.2.1 - исследовать фазы митоза с помощью готовых микропрепаратов
Гаметогенез у растений и животных. Гаметы. Стадии гаметогенеза. Спорогенез и гаметогенез у растений
10.2.2.2 - объяснять особенности формирования гамет у растений и животных
Возникновение онкологических новообразований. Факторы, способствующие возникновению предраковых состояний
10.2.2.3 - объяснять возникновение онкологических новообразований неконтролируемым делением клеток
Старение. Теории о процессе старения
10.2.2.4 объяснять процесс старения
Законо-мерности наслед-ственнос-ти и изменчи-вости
Модификационная изменчивость. Вариационные ряды изменчивости признаков. Лабораторная работа "Изучение модификационной изменчивости, построение вариационного ряда и кривой"
10.2.4.1 - исследовать закономерности модификационной изменчивости
Цитологические основы наследования признаков. Независимое распределе-ние хромосом при дигибридном скрещивании. Наследование сцепленное с полом. Множественные аллели. Решение задач
10.2.4.2 - применять цитологические основы дигибридного скрещивания; наследования сцепленного с полом и множественный аллелизм при решении задач
Хромосомная теория наследственнос-ти. Нарушение закономерностей наследования признаков в результате кроссинговера
10.2.4.3 - объяснять нарушение закономерностей наследования признаков в результате кроссинговера
Взаимодействие аллельных и неаллельных генов. Эпистаз. Комплиментарность. Полимерия
10.2.4.4 - сравнивать взаимодействие аллельных и неаллельных генов
Теория мутации Хуго де Фриза. Спонтанные и индуцированные мутации. Точечные, хромосомные, геномные, ядерные и цитоплазмати-ческие мутации. Моделирование "Составление кариограммы хромосомного набора человека. Изучение геномных мутаций"
10.2.4.5 - изучать теорию мутации Хуго де Фриза, причины мутагенеза и типы мутаций
Хромосомные заболевания человека, связанные с аномальным количеством хромосом
10.2.4.6 - описывать хромосомные заболевания человека, связанные с аномалиями числа хромосом (аутосомные и половые)
Эволю-ционное развитие. Основы селекции. Разнообразие живых организ-мов
Взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией. Наследственная изменчивость – основа эволюции. Комбинативная изменчивость, мутации. Естественный отбор. Борьба за существование. Дрейф генов. Популяционные волны

10.1.5.3 - диализ механизмін түсіндіру
Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі. Диализ және бүйрек трансплан-тациясы. Артықшылықтары мен кемшіліктері
10.1.5.4 - бүйрек трансплантациясы мен диализдің артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау
3-тоқсан
Жасушалық цикл
Митоз. Жасушада митоздың әр түрлі кезеңдерінде жүретін үрдістер. Зертханалық жұмыс "пияз тамыры ұшындағы жасушалардан митоздың белсенділік деңгейін анықтау"
10.2.2.1 - дайын микропрепараттар көмегімен митоз фазаларын зерттеу
Өсімдіктер мен жануарлардағы гаметогенез. Гаметалар. Гаметогенез кезеңдері. Өсімдіктердегі спорогенез және гаметогенез
10.2.2.2 - өсімдіктер мен жануарлардағы гаметалардың қалыптасу ерекшелігін түсіндіру
Онкологиялық жаңатүзілулердің пайда болуы. Обыралды жағдайлар-дың туындауына әсер етуші факторлар
10.2.2.3 - жасушалардың бақылауға бағынбайтын бөлінуі нәтижесінде обырдың түзілуін түсіндіру
Қартаю. Қартаю үрдісі туралы теориялар.
10.2.2.4 - қартаю үдерісін түсіндіру
Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылық
Тары
Модификациялық өзгергіштік. Белгілердің өзгеруіндегі вариациялық қатарлар. Зертханалық жұмыс "Вариациялық қатар мен қисыққа құрылған модификациялық өзгергіштікті зерттеу".
10.2.4.1 - модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттеу
Белгілердің тұқымқуалауындағы цитологиялық негіздер. Дигибридті будандастыру кезіндегі хромосома-лардың тәуелсіз ажырауы. Жынысқа тіркес тқұым қуалау. Көптік аллельділік. Есептер шығару
10.2.4.2 - дигибридті будандастыру; жыныспен тіркескен тұқым қуалау мен көп аллельділіктің цитологиялық негіздерін есептер шығаруда қолдану
Тұқымқуалаушылықтың хромосо-малық теориясы. Кроссинговер нәтижесінде белгілердің тұқымқуа-лау заңдылықтарының бұзылуы
10.2.4.3 - кроссинговер нәтижесінде белгілердің тұқымқуалау заңдылықтарының бұзылуын түсіндіру
Аллельді және аллельді емес ген-дердің өзара әрекеттесуі. Эпистаз. Комплиментарлық. Полимерия
10.2.4.4 - аллельді және аллельді емес гендердің өзара әрекеттесуін салыстыру
Хуго де Фризадің мутация теория-сы. Кенеттен және индуцияланған мутация. Нүктелік, хромосомалық, геномдық, ядролық және цитоплаз-малық мутациялар.Модельдеу "Адам хромосомасы жиынтығынан кариограмм құру. Геномдық мутацияны оқып білу"
10.2.4.5 - Хуго де Фриздің мутация теориясын, мутагенез себептер, мутагенез себептерін және мутация түрлерін зерттеу
Хромосомалар санының ауытқуымен байланысты адамның хромосомдық аурулары.
10.2.4.6 - хромосомалар санының ауытқуымен байланысты адамның хромосомдық ауруларын (ауто-сомдық және жыныстық) сипаттау
Эволюциялық даму. Селекция негіздері.
Тірі ағзалардың көптүрлілігі
Тұқымқуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланыс. Тұқымқуалайтын өзгергіштік – эволюция негізі. Комбинативтік өзгергіштік, мутациялар. Табиғи сұрыпталу. Тіршілік үшін күрес. Гендер дрейфі. Популяциялық толқындар

10.2.6.1 - объяснять взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией;
10.2.6.2 - анализировать факторы, влияющие на процесс эволюции
Доказательства эволюции. Сравни-тельно-анатомические. Эмбриологи-ческие. Палеонтологические. Биогеографические. Биохимические
10.2.6.3 - анализировать доказательства эволюции
Этапы формирования жизни на Земле
10.1.1.1 - описывать схему и этапы формирования жизни на Земле
Филогенетические древья. Кладограммы. Понятие "Последний универсальный общий предок". Моделирование "Составление кладограмм". Различные формы филогенетических карт. Отличия кладограмм и филогенетических деревьев. Эволюционное значение кладограмм и филогенетических деревьев
10.1.1.2 - составлять и интерпрети-ровать филогенетические карты (кладограммы и филогенетические дерева)
10.1.1.3 - сравнивать принципы различных форм филогенетичес-ких карт (кладограммы и филогенетические дерева)
Способы видообразования. Механиз-мы видообразования. Изолирующие механизмы видообразования. Роль репродуктивной изоляции в видообра-зовании. Полиплоидия и гибридизация
10.2.6.4 - называть способы видообразования;
10.2.6.5 - классифицировать основные механизмы видообразования
Способы улучшения сельскохозяй-ственных растений и животных с помощью методов селекции. Гибриди-зация (скрещивание). Полиплоидия. Искусственный мутагенез
10.2.5.1 - изучать способы улучшения сельскохозяйственных растений и животных с помощью методов селекции
Этапы антропогенеза. Проантропы. Архантропы. Палеоантропы. Неоантропы
10.2.6.6 - называть этапы антропогенеза
4 четверть
Коорди-нация и регуля-ция
Строение нервных клеток. Мембранный потенциал. Потенциал действия. Инициация и трансмиссия потенциала действия. Передача импульса вдоль аксона нейрона
10.1.7.1 - описывать и объяснять инициацию и трансмиссию потенциала действия в миелинизированных аксонов нейронов
Рефрактерный период и его роль. Преимущества миелинизации нейронов. Сравнение миелинизированных и немиелинизированных нейронов
10.1.7.2 - объяснять значение рефрактерного периода и миелиновой оболочки
Строение центральной нервной системы. Строение и функции головного мозга. Строение и функции спинного мозга
10.1.7.3 - изучать строение и функции спинного и головного мозга
Виды механорецепторов. Реакция механорецепторов на изменения раздражителей на примере телец Пачини
10.1.7.4 - описывать, как механорецепторы реагируют на изменения раздражителя (тельца Пачини)
Взаимосвязь строения и функции холинергического синапса. Механизм синаптической передачи на примере холинергического синапса

10.2.6.1 - тұқымқуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланысты түсіндіру;
10.2.6.2 - эволюция үдерісіне әсер ететін факторларды талдау
Эволюцияның дәлелдемелері. Салыстырмалы-анатомиялық. Эмбриологиялық. Палеонтологиялық. Биогеографиялық. Биохимиялық
10.2.6.3 - эволюцияның дәлелдемелерін талдау
Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдері
10.1.1.1 - Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдерін және сызбаларын сипаттау
Филогенетикалық шежіре ағашы. Кладограммалар. Түсінік "Соңғы әмбебап жалпы ата тек". Модельдеу "Кладограмма құру".Филогенетикалық картның әр түрлі формалары. Кладограммалар мен филогенетикалық ағаштардың айырмашылығы. Кладограммалар мен филогенетикалық ағаштардың эволюциялық маңызы
10.1.1.2 - филогенетикалық карталарды (кладограммалар мен филогенетикалық ағаштарды) құру және түсіндіріп беру
10.1.1.3 - әр алуан филогенетикалық карталардың (кладограммалар мен филогенетикалық ағаштар) принциптерін салыстыру
Түр түзілудің тәсілдері. Түр түзілудің механизмі. Түр түзілудің оқшаулаушы механизмі. Түртүзілу-дегі репродуктивті оқшаулану. Полиплоидия және гибридизация
10.2.6.4 - түр түзілудің тәсілдерін атау;
10.2.6.5 - түр түзілудің негізгі механизмдерін жіктеу
Селекция әдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдері. Гибридизация (будандастыру). Полиплоидия. Жасанды мутагенез
10.2.5.1 - селекция әдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдердің зерттеу
Антропогенез кезеңдері. Проантроптар. Архантроптар. Палеоантроптар. Неоантроптар
10.2.6.6 - антропогенездің кезеңдерін атау
4-тоқсан
Координация және реттеу
Жүйке жасушаларының құрылысы. Мембраналық потенциал. Әрекет потенциалы. Әрекет потенциалы-ның инициациясы мен трансмиссия-сы. Нейронның аксон бойымен қозудың берілуі
10.1.7.1 - миеленденген нейрон аксонында әрекет потенциалының инициациясы мен трансмиссиясын сипаттау және түсіндіру
Рефрактерлық кезең мен оның маңызы. Миелинденген нейрондар-дың артықшылығы. Миелинденген және миелинденбеген нейрондарды салыстыру
10.1.7.2 - рефрактерлық кезең мен миелин қабығының маңызын түсіндіру
Орталық жүйке жүйесінің құрылысы. Мидың құрылысы мен қызметтері. Жұлынның құрылысы мен
10.1.7.3 - жұлын мен мидың құрылысы мен қызметтерін оқып білу
Механорецепторлардың түрлері. Пачини денешігі мысалында рецепторлардың тітіркендіргіштің өзгерісіне жауап беру реакциясы
10.1.7.4 - механорецепторлардың тітіркендіргіштің өзгерісіне жауап беруін (Пачини денешігі) сипаттау
Холинергиялық синапстың құрылы-сы мен қызметі арасындағы байла-ныс. Холинергиялық синапстың мысалында синапстық берілудің механизмі

10.1.7.5 - устанавливать взаимосвязь строения и функции холинергического синапса
Движе-ние
Строение поперечно-полосатой мышечной ткани. Структура миофибрилла (зоны, диски, саркомеры, актин, миозин)
10.1.6.1 - исследовать ультраструктуру поперечнополосатых мышц
Механизм сокращения мышечного волокна. Т-система мышечного волокна
10.1.6.2 - объяснять механизм мышечного сокращения
Строение, локализации и общие свойства быстрых и медленных мышечных волокон. Типы скелетных мышечных тканей относительно актина
10.1.6.3 - установить связь строения, локализации и общих свойств быстрых и медленных мышечных волокон
Биомедицина и биоин-форма-тика
Применение биомеханики в робототех-нике. Биомеханика инженерная (экзо-скелетоны, робототехника). Биомеханика медицинская (протезирование). Биомеханика эргометрическая (оптимизация) Моделирование "Изучение биомеханики движения наземных живых организмов"
10.4.4.1 - исследовать применение биомеханики в робототехнике
Проводящая система сердца. Механизм автоматии сердца. Скорость проведения возбуждения в сердце. Сократимость сердечной мышцы. Электрокардиография, ее диагностическое значение. Моделирование "Исследование электри-ческих процессов, протекающих в сердце"
10.4.4.2 - объяснять механизм автоматии сердца с использованием электрокардиограммы
Биотех-нология
Положительные и отрицательные стороны использования микроорганизмов в промышленности, сельском хозяйстве, медицине, быту
10.4.3.1 - обсуждать преимущества и недостатки живых организмов, используемых в биотехнологии
Применение полимеразной цепной реакции (ПЦР). Значение полимеразной цепной реакции в криминалистике, при установлении отцовства, медицинской диагностике, персонализированной медицине, клонировании генов, секвенировании дезоксирибонуклеино-вой кислоты, мутагенезе
10.4.3.2 - описывать значение полимеразной цепной реакции в таксономии, медицине и криминалистике
Этапы генно-инженерных манипуляций. Значение генной инженерии
10.4.3.3 объяснять этапы генно-инженерных манипуляций
Положительные и отрицательные стороны использования генетически модифицированных организмов. Этические вопросы применения генетически модифицированных организмов
10.4.3.4 обсуждать этические вопросы применения генетически модифицированных организмов
2) 11 класс
Разделы
Темы
Цели обучения
1 четверть
Молеку-лярная биология и биохимия
Строение и структура антител. Специфичность антител (активного центра). Механизм взаимодействия между антигеном и антителом
11.4.1.1 - объяснять взаимодействие между антигеном и антителом
Механизм взаимодействия фермента и субстрата. Роль активного центра в ферментативном катализе. Теория Фишера. Иммобилизация ферментов. Лабораторная работа "Исследование влияния иммобилизаций ферментов на их активность"

10.1.7.5 - холинергиялық синапстың құрылысы мен қызметі арасындағы байланысты орнату
Қозғалыс
Көлденең жолақты бұлшықет ұлпаларының құрылысы. Миофибрилла құрылымы (аймақ, дисклер, саркомерлер, актин, миозин)
10.1.6.1 - көлденең жолақты бұлшықеттердің ультрақұрылымын зерттеу
Бұлшықет талшықтарының жиырылу механизмі. Бұлшықет талшығының Т-жүйесі
10.1.6.2 - бұлшықеттің жиырылу механизмін түсіндіру
Жылдам және баяу жиырылатын бұлшықет талшықтарының ортақ қасиеттерін, орналасуы мен құрылысы. Актинге қатысты қаңқа бұлшықет ұлпаларының түрлер
10.1.6.3 - жылдам және баяу жиырылатын бұлшықет талшық-тарының ортақ қасиеттерін, орналасуы мен құрылысының байланысын орналастыру
Биомедицина және биоинфор
Матика
Биомеханиканы робототехникада қолдану. Инженерлік биомеханика (экзоқаңқа, робототехника). Медициналық биомеханика (протездеу). Эргометриялық биомеханика(оптимизация).Модельдеу "Жердегі тірі ағзалар қозғалысының биомеханикасын зерттеу"
10.4.4.1 - биомеханиканы робототехникада қолдалынуын зерттеу
Жүректің өткізгіш жүйесі. Жүрек автоматиясының механизмі. Жүректегі қозудың өту жылдамды-ғы. Жүрек бұлшықеттерінің жиырылғыштығы. Электрокардио-графия, оның диагностикалық маңызы. Модельдеу " Жүректе өтетін электрлік үрдісті зерттеу"
10.4.4.2 - электрокардиограмманы қолдана отырып жүрек автоматиясы механизмін түсіндіру
Биотехноло
Гия
Микроағзаларды өндірісте, ауыл шаруашылығында, медицинада, тұрмыста қолданудың артықшылықтары мен кемшіліктері
10.4.3.1 биотехнологияда қолданылатын тірі ағзалардың артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау
Полимеразды тізбекті реакцияны қолдану. Медициналық диагности-калауда, әкелікті негіздеуде, тұлға-ларды дербестендіру медицинасын-да, гендерді клондауда, дезоксири-бонуклеин қышқылысеквенирлеуде мутагенезде полимеразды тізбекті реакцияның маңызы
10.4.3.2 - полимеразды тізбекті реакцияның таксономияда, медицинада мен криминалистикада және,маңызын сипаттау
Гендік -инженериялық манипуля-циялаудың кезеңдері. Гендік инженерияның маңызы
10.4.3.3 - гендік-инженериялық манипуляциялаудың кезеңдерін түсіндіру
Гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың оң және теріс тұстары. Гендік модификация-ланған ағзаларды қолданудың этикалық сұрақтары
10.4.3.4 - гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың этикалық сұрақтарын талқылау
2) 11-сынып:
Тараулар
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Молекулярлық биология және биохимия
Антиденелердің құрылысы мен құры-лымы. Антиденелердің арнайылығы (белсенді орталығының). Антиген мен антидененің әрекеттесуі
11.4.1.1 - антиген мен антидененің әрекеттесуін түсіндіру
Фермент пен субстраттың өзара әрекет-тесуі. Ферментативті катализде белсен-ді орталықтың ролі. Фишердің теория-сы. Ферменттердің иммобилизациясы. Зертханалық жұмыс "Иммобилизация-лаудың ферменттердің белсенділігіне әсерін зерттеу"

11.4.1.2 - объяснять механизм образования фермент-субстрат комплекса
Конкурентное и неконкурентное ингиби-рование ферментов. Регулирование активности ферментов. Действие лекарственных препаратов и ионов тяжелых метал-лов на активность ферментов. Лабораторная работа "Влияние ингибиторов и активаторов на скорость ферментативных реакции"
11.4.1.3 - сравнивать конкурентное и неконкурентное ингибирование ферментов
Транскрипция. Посттранскрипционная модификация пре-м рибонуклеиновая кислота. Этапы трансляции
11.4.1.4 - описывать транскрипцию и трансляцию в процессе биосинтеза белка
Свойства генетического кода: триплетность, вырожденность, универсальность, неперекрываемость
11.4.1.5 - объяснять свойства генетического кода
Питание
Структурные компоненты хлоропласта и их функции. Пигменты фотосинтеза. Значение Rf. Лабораторная работа "Исследование содержания пигментов фотосинтеза в клетках различных растений"
11.1.2.1 - устанавливать взаимосвязь между структурой и функцией хлоропласта
Световая фаза фотосинтеза. Фотофосфолирование
11.1.2.2 - объяснять процессы, протекающие при световой фазе фотосинтеза
Темновая фаза фотосинтеза. Цикл Кальвина
11.1.2.3 - объяснять процессы, протекающие при темновой фазе фотосинтеза
Анатомия листа С3 и С4 растений. Особенности фиксация диоксида углерода в клетках мезофилла. Акцепторы диоксида углерода. Лабораторная работа "Изучение мезофилла листа С3 и С4 растений с помощью микропрепаратов"
11.1.2.4 - изучать пути фиксации углерода у С3- и С4-растений
Факторы, влияющие на скорость фотосинтеза. Лимитирующие факторы фотосинтеза: интенсивность или длина волны света концентрация углекислого газа, температура. Лабораторная работа "Влияние лимитирующих факторов на интенсивность фотосинтеза".
11.1.2.5 - исследовать и объяснить лимитирующие факторы фотосинтеза
Хемосинтез. Сравнение процессов фотосинтеза и хемосинтеза
11.1.2.6 - сравнивать особенности процессов фотосинтеза и хемосинтеза
Транс
порт веществ
Механизм транслокации веществ у растений.
11.1.3.1 - объяснять механизм транслокации веществ у растений
Симпластный, апопластный, вакуолярный пути транспорта веществ и их значение.
11.1.3.2 - объяснять сущность симпластного, апопластного, вакуолярного путей транспорта веществ
Типы транспорта веществ через клеточную мембрану.
11.1.3.3 - объяснять механизм различных типов транспорта веществ через клеточную мембрану
Механизм активного транспорта на примере натрий-калиевого насоса.

11.4.1.2 - фермент-субстрат комплексінің түзілу механизмін түсіндіру
Ферменттердің бәсекелес және бәсеке-лес емес ингибирленуі. Ферменттердің белсенділігін реттеу. Дәрілік препарат-тар мен ауыр металдар иондарының ферменттердің белсенділігіне әсері. Зертханалық жұмыс "Активаторлар мен ингибиторлардың ферменттік реакцияның жылдамдығына әсерін зерттеу"
11.4.1.3 - ферменттердің бәсекелес және бәсекелес емес ингибирленуін салыстыру
Транскрипция. Пре-мрибонуклеин қышқылыпосттранскрипциялық модификациясы. Трансляцияның кезеңдері
11.4.1.4 - нәруыз биосинтезі үдерісіндегі транскрипция мен трансляцияны сипаттау
Генетикалық кодтың қасиеттері: үшөрімділігі, көптігі, әмбебаптығы, бірін-бірі жаппайтындығы
11.4.1.5 - генетикалық кодтың қасиеттерін түсіндіру
Қоректену
Хлоропластың құрылымдық компо-ненттері және олардың қызметтері. Фотосинтездің пигменттері. Rf мәні. Зертханалық жұмыс "Әртүрлі өсімдік жасушаларында фотосинтездеуші пигменттердің болуын зерттеу"
11.1.2.1 - хлоропласттың құрылымы мен қызметі арасындағы өзара байланысты орнату
Фотосинтездің жарық кезеңі. Фотофосфорлану
11.1.2.2 - фотосинтездің жарық кезеңінде өтетін үдерістерді түсіндіру
Фотосинтездің қараңғы кезеңі. Кальвин циклі
11.1.2.3 - фотосинтездің қараңғы кезеңінде өтетін үдерістерді түсіндіру
С3 және С4 өсімдіктер жапырақтары-ның анатомиясы. Мезофилл жасушала-рында көмірқышқыл газын фиксация-лаудың ерекшеліктері. Көмірқышқыл газының акцепторлары. Зертханалық жұмыс "С3 және С4 өсімдіктер жапырақтарының мезофилін микропрепараттар арқылы зерттеу"
11.1.2.4 - С3 және С4 өсімдіктердегі көміртекті тұту (фиксация) жолдарын оқып білу
Фотосинтездің жылдамдығына әсер ететін факторлар. Фотосинтездің шектеуші факторлары: жарық толқыны-ның ұзындығы мен жарық интенсивті-лігі, көмірқышқыл газының концентра-циясы, температура. Зертханалық жұмыс "Шектеуші факторлардың фотосинтездің интенсивтілігіне әсерін зерттеу"
11.1.2.5 - фотосинтездің шектеуші факторларын зерттеу және түсіндіру
Хемосинтез. Фотосинтез бен хемосинтез үдерістерін салыстыру
11.1.2.6 - фотосинтез және хемосинтез үдерістерінің ерекшеліктерін салыстыру
Заттардың тасымалдануы
Өсімдіктердегі заттар транслокациясының механизмі
11.1.3.1 - өсімдіктердегі заттар транслокациясы механизмін түсіндіру
Заттар тасымалдануының симпласттық, апопласттық, вакуолярлық жолдары және олардың маңызы
11.1.3.2 - заттар тасымалданудың симпласттық, апопласттық, вакуолярлық жолдарының мәнін түсіндіру
Жасуша мембранасы арқылы заттар тасымалдануының типтері
11.1.3.3 - жасуша мембранасы арқылы заттар тасымалының әр түрлі типтерінің механизмдерін түсіндіру
Натрий-калий сорғысы белсенді тасымал механизмінің мысалы ретінде

11.1.3.4 - объяснять механизм активного транспорта на примере натрий-калиевого насоса
Роль активного транспорта в поддержании мембранного потенциала.
11.1.3.5 - определять роль активного транспорта в поддержании мембранного потенциала
Водный потенциал. Лабораторная работа "Определение водного потенциала клеток в растворах с различной концентрацией солей"
11.1.3.6 - исследовать водный потенциал клеток в растворах с различной концентрацией солей
2 четверть
Координация и регуля-ция
Системы управления в биологии. Понятие "системы управления" в биологии. Основные компоненты системы управления. Принцип обратной связи на примере регулирования температуры/уровня углекислого газа/глюкозы
11.1.7.1 - описывать системы управления в биологии
Передача гормональных сигналов через мембранные рецепторы. Механизм действия гормонов на клетки- мишени на примере инсулина и эстрогена
11.1.7.2 - объяснять механизм действия гормонов
Ростовые вещества. Механизм действия ростовых веществ на растение. Действие ауксина и гиббереллина. Лабораторная работа "Воздействие ауксина на рост корня"
11.1.7.3 - исследовать действие стимуляторов на рост растений
Размно-жение
Гаметогенез. Стадии гаметогенеза человека
11.2.1.1 - анализировать схему гаметогенеза у человека
Различия между сперматогенезом и оогенезом. Сравнение сперматогенеза и оогенеза.
11.2.1.2 - объяснять различия между сперматогенезом и оогенезом
Рост и развитие
Стволовые клетки: понятие и свойства (самообновление, дифференциация).
Виды стволовых клеток: эмбриональные и соматические. Практическое использование. Этический аспект
11.2.3.1 - объснять процесс специализации стволовых клеток и их практическое применение
Законо-мерности наследственности и изменчи-вости
Спонтанные мутации дезоксирибонуклеиновой кислоты. Ошибки генетических процессов: репликаций, репараций, рекомбинаций
11.2.4.1 - найти связь мутаций с репарацией дезоксирибонук-леиновой кислоты, рекомбинацией дезоксирибонуклеиновой кислоты, репликацией дезоксирибонуклеиновой кислоты
Статистические методы для анализа достоверности наследования признаков (c² критерий, t-критерий). Лабораторная работа "Анализ достоверности наследования признаков"
11.2.4.2 - использовать статистические методы для анализа достоверности наследования признаков (c² критерий, t-критерий)
Проект "Геном человека". Секвенирова-ния геномной дезоксирибонуклеиновой кислоты человека. Биологическое значение исследований, проведенных в рамках проекта
11.2.4.3 - обсуждать значение проекта "Геном человека"
3 четверть
Клеточ-ная биология
Определение основных компонентов клеток. Лабораторная работа "Описание основных компонентов клеток с использованием микрофотографий".

11.1.3.4 - натрий-калий сорғысы мысалында белсенді тасымалды түсіндіру
Мембраналық потенциалды сақтаудағы белсенді тасымалдың ролі
11.1.3.5 - мембраналық потенциалды сақтаудағы активті тасымалдың маңызын анықтау
Су потенциалы. Зертханалық жұмыс "Түрлі концентрациялы тұз ерітінділеріндегі жасушалардың су потенциалын анықтау"
11.1.3.6 - түрлі концентрациялы тұз ерітінділеріндегі жасушалардың су потенциалын зерттеу
2-тоқсан
Координация және реттелу
Биологиядағы басқару жүйесі. "Басқару жүйесі" ұғымы. Басқару жүйесінің негізгі компоненттері. Температураның/көмірқышқыл газының/оттегі газының деңгейлерінің реттелуі мысалында кері байланыс принципі
11.1.7.1 - биологиядағы басқару жүйесін сипаттау
Мембраналық рецепторлар арқылы гормондық сигналдардың берілуі. Инсулин мен эстроген мысалдарында гормондардың нысана-жасушаларға әсер ету механизмі
11.1.7.2 - гормондардың әсер ету механизмін түсіндіру
Өсіргіш заттар. Өсіргіш заттардың өсімдіктерге әсер ету механизмі. Ауксин мен гибериллиннің әсері. Зертханалық жұмыс "Ауксиннің тамырдың өсуіне ықпал етуі"
11.1.7.3 - өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсіргіш заттар) әсер ету механизмін зерттеу
Көбею
Гаметогенез. Адам гаметогенезінің сатылары
11.2.1.1 - адам гаметогенезінің сызбасын талдау
Сперматогенез бен оогенездің айырмашылықтары. Сперматогенез бен оогенезді салыстыру
11.2.1.2 - сперматогенез бен оогенездің айырмашылығын түсіндіру
Өсу және даму
Бағаналы жасушалар ұғымы және олардың қасиеттері (қайта жаңаруы, жіктелуі). Бағаналы жасушалардың түрлері: эмбрионалды және соматикалық. Практикада қолданылуы. Этикалық аспектісі
11.2.3.1 - бағаналы жасушалардың мамандану үдерісін және олардың практикалық қолданылуын түсіндіру
Тұқым
Қуалаушылықпен өзгергіштік заңдылықтары
Дезоксирибонуклеин қышқылының кездейсоқ мутациясы. Репликацияның, репарацияның, рекомбинацияныңгенетикалықүдерістердіңқателері
11.2.4.1 - мутациялардың дезоксирибонуклеинқышқылы репарациясы, дезоксирибонуклеин қышқылы рекомбинациясы, дезоксирибонуклеин қышқылы репликациясы арасындағы байланысын табу
Белгілердің тұқым қуалауының нақтылығын талдаудың статистикалық әдістері (c? критерий, t-критерий). Зертханалық жұмыс "Белгілердің тұқым қуалауының нақтылығын талдау"
11.2.4.2 - белгілердің тұқымқуалауының нақтылығын талдауда статистикалық әдістерді қолдану (t-критерий, c? критерий)
"Адам геномы" жобасы. Адамның геномдық ДНҚ-ін секвенирлеу. Жоба аясында жүргізілген зерттеулердің маңызы
11.2.4.3 - "Адам геномы" жобасының маңызын талқылау
3-тоқсан
Жасушалық биология
Жасушалардың негізгі компоненттерін анықтау. Зертханалық жұмыс "Жасушалардың негізгі компоненттерін микрофотографиялар қолданып сипаттау"

11.4.2.1 - определять и описывать основные компоненты клеток с использованием микрофотографий
Расчет линейного увеличения органелл. Различие между разрешением и увеличе-нием оптического и электронного микроскопов. Использование окулярметрометра и объектмикрометра для вычисления размера клеток. Лабораторная работа "Определение фактического размера клеток с использованием микрометра и объектмикрометра"
11.4.2.2 - определять фактический размер клеток
Биотех-нология
Этапы микробиологических исследований. Методы дезинфекции и стерилизации при работе с микроорганизмами. Виды питательных сред и их подготовка. Способы и техника посева на питательные среды. Инкубация. Лабораторная работа "Исследование микрофлоры кисломолочных продуктов на разных питательных средах"
11.4.3.1 - описывать и объяснять этапы микробиологических исследований
Грамположительные и грамотрицательные бактерии. Особенности строения грамположительных и грамотрицательных бактерий. Представители. Лабораторная работа "Окрашивание бактерий по Граму"
11.4.3.2 - сравнивать грамположительные и грамотрицательные бактерии
Понятие "рекомбинантная дезоксирибо-нуклеиновая кислота". Способы получения рекомбинантных дезоксирибонуклеиновых кислот. Применение рекомбинантных дезоксирибонуклеиновая кислота. Свойства плазмид и их использование в генетическом клонировании. Понятие "клонирование"
11.4.3.3 - объяснять способы получения рекомбинантных дезоксирибонуклеиновых кислот
Способы клонирования организмов
11.4.3.4 - объяснять способы клонирования организмов
Понятие "микроклональное размноже-ние". Этапы и методы микроклонального размножения растений. Значение
11.4.3.5 - описывать методы микроклонального размножения растений
Применение ферментов в медицине, химии и промышленности
11.4.3.6 - обсуждать возможность применения ферментов в медицине, химии и промышленности
Биомедицина и биоин-форма-тика
Особенности воздействия электромагнитных и звуковых волн на организм человека
11.4.4.1 - объяснять воздействия электромагнитных и звуковых волн на организм человека
Понятие "Эпигенетика". Общие представ-ления об эпигенетике. Молекулярные основы эпигенетики. Эпигенетические эффекты у человека. Эпигенетика и эпигеномика. Метилирование дезоксирибонуклеиновой кислоты
11.4.4.2 - объяснять значение эпигенетики в изучении механизмов регуляции генов, не затрагивающими последовательность генов
Понятие "Биоинформатика". Применение инструментов биоинформатики в исследовании
11.4.4.3 - описывать роль биоинформатики
Метод экстракорпоральное оплодотворение и его значение. Этические аспекты экстракорпорального оплодотворения

11.4.2.1 - микрофотография қолданып жасушалардың негізгі компоненттерін анықтау және сипаттау
Органелдердің сызықтық ұлғаюын есептеу. Оптикалық және электронды микроскоптардың үлкейту және айқындау мүмкіндіктері арасындағы айырмашылықтар. Окулярмикрометр мен объективмикрометрді жасушалардың мөлшерін есептеуде қолдану.Зертханалық жұмыс "Микрометр мен объективмикрометрді жасушалардың нақты мөлшерін анықтауға қолдану"
11.4.2.2 - жасушалардың нақты мөлшерін анықтау
Биотехнология
Микробиологиялық зерттеулердің кезеңдері. Микроағзалармен жұмыс жасағандағы дезинфекциялау және стерильдеу әдістері. Қоректік орталардың түрлері және оларды әзірлеу. Қоректік орталарға себу тәсілдері мен техникасы. Инкубация. Зертханалық жұмыс "Сүтқышқылды өнімдердің түрлі қоректік ортадағы микрофлорасын зерттеу"
11.4.3.1 - микробиологиялық зерттеу кезеңдерін сипаттау және түсіндіру
Грамм оң және грамм теріс бактериялар және олардың құрылыс ерекшеліктері. Өкілдері. Зертханалық жұмыс "Бактерияларды Грамм әдісі бойынша бояу"
11.4.3.2 -грамм оң және грамм теріс бактерияларды зерттеу
"Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылы" ұғымы. Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылы алу тәсілдері. Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылының қолданылуы. Плазмиданың қасиеттері және олардың генетикалық клондауда қолданылуы. "Клондау" ұғымы
11.4.3.3 - рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылы алу тәсілдерін түсіндіру
Ағзаларды клондау тәсілдері
11.4.3.4 - ағзаларды клондау тәсілдерін түсіндіру
"Микроклоналды көбею" ұғымы. Өсімдіктерді микроклоналды көбейтудің кезеңдері мен әдістері. Маңызы
11.4.3.5 - өсімдіктерді микроклоналды көбейту тәсілін сипаттау
Ферменттердің медицинада, химияда және өнеркәсіпте қолданылуы
11.4.3.6 - ферменттерді медицинада, өнеркәсіпте қолдану мүмкіндігін талқылау
Биомедицина және биоинформатика
Электромагниттік және дыбыс толқындарының адам ағзасына әсер ету ерекшеліктері
11.4.4.1 - электромагниттік және дыбыс толқындарының адам ағзасына әсерін түсіндіру
"Эпигенетика" ұғымы. Эпигенетика туралы жалпы түсініктер. Эпигенетиканың молекулярлық негіздері. Адамдағы эпигенетикалық салдарлар. Эпигенетика және эпигеномика. дезоксирибонуклеин қышқылың метилденуі.
11.4.4.2 - гендердің реттілігін бұзбайтын, гендерді реттеудің механизмін зерттеудегі эпигенетиканың маңызын түсіндіру
"Биоинформатика" ұғымы. Биоинформатиканың құралдарын зерттеулерге қолдану.
11.4.4.3 - биоинформатиканың ролін сипаттау
Экстракорпоральды ұрықтандыру әдісі және оның маңызы. Экстракорпоральды ұрықтандырудың этикалық аспектілері

11.4.4.4 - объяснять значение метода экстракорпорального оплодотворения
Значение моноклональных антител. Производство моноклональных антител. Диагностика и лечение заболеваний с помощью моноклональных антител
11.4.4.5 - объяснять использование моноклональных антител в диагностике и лечении заболеваний
4 четверть
Биосфе-ра, экосис-тема,
популя-ция
Экологические пирамиды. Трофические уровни. Типы взаимоотношений. Моделирование "Составление схем передачи энергии в пищевых цепях". Решение экологических задач и экологических ситуаций
11.3.1.1 объяснять правила экологической пирамиды;
11.3.1.2 - создавать схемы трофических уровней в экосистемах
Биоразнообразие видов. Закон генетического равновесия Хайди-Вайнберга. Сохранение редких и исчезающих видов растений и животных.
11.3.1.3 - устанавливать взаимосвязь между видовым разнообразием и устойчивостью экосистем
Использование различных статистических методов в определении численности и распределении организмов местной экосистемы. Значение случайной выборки в определении биоразнообразия местной экосистемы. Лабораторная работа "Исследование состояния экосистемы своего региона с использованием статистических методов анализа"
11.3.1.4 - исследовать состояние экосистемы своего региона с использованием статистических методов анализа (t-c2критерий Стьюдента, c2-критерий)
Экология и влияние человека на окружающую среду
Глобальное потепление: причины, последствия, пути решения. Моделирование "Компьютерное моделирование глобального потепления климата"
11.3.2.1 - прогнозировать последствия возможного глобального потепления климата
Экологические проблемы Республики Казахстан и пути их решения
11.3.2.2 - изучать и предлагать возможные варианты решения экологических проблем Казахстана
Приложение 198
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от "27"июля 2017 года № 352
Приложение 416
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Биология" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).

11.4.4.4 -экстракорпоральды ұрықтандыру әдісінің маңызын түсіндіру
Моноклоналды антиденелердің маңызы. Моноклоналды антиденелердің өндірісі. Моноклоналды антиденелер көмегімен ауруларды диагностикалау және емдеу
11.4.4.5 - ауруларды диагностикалау және емдеуде моноклоналды антиденелерді қолдануды түсіндіру
4-тоқсан
Биосфера, экожүйе, популяция
Экологиялық пирамидалар. Трофикалық деңгейлер. Қарым-қатынас түрлері. Модельдеу "Қоректік тізбектерде энергияның тасымалдануының сызбасын құрастыру". Экологиялық жағдайлар мен экологиялық есептер шешу
11.3.1.1 - экологиялық пирамида ережесін түсіндіру;
11.3.1.2 - экожүйелердегі трофикалық деңгейлердің сызбасын құрастыру
Түрлердің алуантүрлілігі. Харди - Вайнбергтің генетикалық тепе-теңдік заңы. Сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін қорғау.
11.3.1.3 - экожүйенің алуан түрлілігі мен тұрақтылығы арасындағы өзара байланысты орнату
Жергілікті экожүйедегі ағзалардың саны мен таралуын анықтауда түрлі статистикалық әдістерді қолдану. Жергілікті экожүйенің биоалуантүрлі-лігін анықтауда кездейсоқ іріктеу әдісінің маңызы. Зертханалық жұмыс "Талдаудың статистикалық әдістерін қолдану арқылы өз регионы экожүйесінің жағдайын анықтау"
11.3.1.4 - өз аймақтың экожүйесін статистикалық талдау әдістерін (Стьюденттің t-критерийі, c2-критерий) қолданып зерттеу
Экология және адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға әсері
Ғаламдық жылыну: себептері, салдарлары және шешу жолдары. Модельдеу "Климаттың ғаламдық жылынуын компьютерлік модельдеу"
11.3.2.1 - мүмкін болатын климаттың жаһандық жылыну салдарын болжау
Қазақстанның экологиялық проблемалары және оларды шешу жолдары
11.3.2.2 - Қазақстанның экологиялық проблемаларын оқып білу және шешу жолдарын ұсыну.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 198-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 416-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарға арналған "Биология" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы №604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).

1) разнообразие живых организмов;
2) питание;
3) транспорт веществ;
4) дыхание;
5) выделение;
6) движение;
7) координация и регуляция.
7. Раздел "Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие" включает следующие подразделы:
1) размножение;
2) клеточный цикл;
3) рост и развитие;
4) закономерности наследственности и изменчивости;
5) основы селекции;
6) эволюционное развитие.
8. Раздел "Организмы и окружающая среда" включает следующие подразделы:
1) биосфера, экосистема, популяция;
2) экология и влияние человека на окружающую среду.
9. Раздел "Прикладные интегрированные науки" включает следующие подразделы:
1) молекулярная биология и биохимия;
2) клеточная биология;
3) биотехнология;
4) биомедицина и биоинформатика.
10. Базовое содержание учебного предмета биологии для 10 класса включает следующие разделы:
1) "Разнообразие живых организмов". Этапы формирования жизни на Земле. Филогенетические древья. Кладограммы. Отличия кладограмм и филогенетических деревьев. Эволюционное значение кладограмм и филогенетических деревьев.
2) "Транспорт веществ". Влияние соотношения площади поверхности к объему на скорость диффузии. Значение отношения величины поверхности клеток эритроцитов к объему.
Лабораторная работа "Определение отношения величины поверхности к объему клетки".
3) Механизм пассивного транспорта: простая диффузия через мембранные каналы, облегченная диффузия. Механизм активного транспорта.
4) "Дыхание". Строение и функции аденозинтрифосфата (АТФ). Синтез аденозинтрифосфата: этапы аэробного и анаэробного распада глюкозы. Виды метаболизма. Этапы энергетического обмена. Структурные компоненты митохондрий и их функции. Взаимосвязь структуры митохондрий и процессов клеточного дыхания.
5) "Выделение". Регуляция обмена воды. Органы мишени. Эффект действия. Гипофункция. Гиперфункция. Искусственное очищение крови и других жидкостей человеческого тела. Принцип действия диализа. Методы диализа: перитонеальный, гемодиализ. Хроническая почечная недостаточность. Трансплантация почек и диализ. Преимущества и недостатки.
6) "Движение". Строение поперечно-полосатой мышечной ткани. Структура миофибрилла (саркомеры, актин, миозин и др.). Механизм сокращения мышечного волокна. Строение, локализации и общие свойства быстрых и медленных мышечных волокон.
7) "Координация и регуляция". Строение центральной нервной системы. Строение и функции головного мозга. Строение и функции спинного мозга. Взаимосвязь строения и функции холинергического синапса. Механизм синаптической передачи. Виды механорецепторов. Реакция механорецепторов на изменения раздражителей на примере телец Пачини.

1) тірі ағзалардың көптүрлілігі;
2) қоректену;
3) заттардың тасымалдануы;
4) тыныс алу;
5) бөліп шығару;
6) қозғалыс;
7) координация және реттелу.
7. "Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік. Эволюциялық даму" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) көбею;
2) жасушалық айналым;
3) өсу және даму;
4) тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары;
5) селекция негіздері;
6) эволюциялық даму.
8. "Ағза мен қоршаған орта" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) биосфера, экожүйе, популяция;
2)экология және адам қызметінің қоршаған ортаға әсері.
9. "Қолданбалы кіріктірілген ғылымдар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) молекулалық биология мен биохимия;
2) жасушалық биология;
3) микробиология және биотехнология;
4) биомедицина және биоинформатика.
10. Биология пәнінің 10-сыныпқа арналған базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) "Тірі ағзалардың әртүрлілігі". Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдері. Филогенетикалық шежіре ағашы. Кладограммалар. Кладограммалар мен филогенетикалық ағаштардың айырмашылығы. Кладограммалар мен филогенетикалық ағаштардың эволюциялық маңызы.
2) "Заттардың тасымалдануы". Беттік аудан мөлшерінің көлемге қатынасының диффузия жылдамдығына әсері. Эритроцит жасушасы беттік аудан мөлшерінің, көлемге қатынасының маңызы.
Зертханалық жұмыс "Жасушаның беттік аудан мөлшерінің көлемге қатынасын анықтау".
3) Пассивті тасымалдау механизмі: қарапайым диффузия, жеңілдетілген диффузия. Белсенді тасымалдың механизмі.
4) "Тыныс алу". Аденозинтүшфосфаттың (АТФ) құрылысы мен қызметі. Аденозинтүшфосфаттың синтезі: глюкозаның анаэробты және аэробты ыдырау кезеңдері. Метаболизм түрлері. Энергетикалық алмасу кезеңдері. Митохондрияның құрылымы мен қызметтері. Митохондрия құрылымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысы.
5) "Бөліп шығару". Су мөлшерінің реттелуі. Нысана мүшелер. Әсер ету эффектсі. Гипофункция. Гиперфункция. Адам денесіндегі қан мен басқа сұйықтықтарды жасанды тазарту. Диализ әсерінің себептері. Диализ әдістері: перитонеальды, гемодиализ. Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі. Диализ және бүйрек трансплантациясы. Артықшылықтары мен кемшіліктері.
6) "Қозғалыс". Көлденең жолақты бұлшықет ұлпаларының құрылысы. Миофибрилла құрылымы (саркомерлер, актин, миозин т.б.). Жылдам және баяу жиырылатын бұлшықет талшықтарының ортақ қасиеттерін, орналасуы мен құрылысы.
7) "Координация және реттеу". Орталық жүйке жүйесінің құрылысы. Мидың құрылысы мен қызметтері. Жұлынның құрылысы мен. Механорецепторлардың түрлері. Пачини денешігі мысалында рецепторлардың тітіркендіргіштің өзгерісіне жауап беру реакциясы.

8) "Клеточный цикл". Гаметогенез у растений и животных. Гаметы. Стадии гаметогенеза. Спорогенез и гаметогенез у растений. Возникновение онкологических новообразований. Факторы, способствующие возникновению предраковых состояний. Старение. Теории о процессе старения.
9) "Закономерности наследственности и изменчивости". Модификационная изменчивость. Вариационные ряды изменчивости признаков.
Лабораторная работа "Изучение модификационной изменчивости, построение вариационного ряда и кривой".
10) Цитологические основы наследования признаков. Независимое распределение хромосом при дигибридном скрещивании. Наследование, сцепленное с полом.
Решение задач.
11) Хромосомная теория наследственности. Нарушение закономерностей наследования признаков в результате кроссинговера. Взаимодействие аллельных и неаллельных генов. Комплиментарность. Полимерия. Множественный аллелизм. Спонтанные и индуцированные мутации. Генные, хромосомные, геномные, мутации. Моделирование "Составление кариограммы человека. Изучение геномных мутаций". Хромосомные заболевания человека, связанные с аномальным количеством хромосом.
12) "Основы селекции". Способы улучшения сельскохозяйственных растений и животных с помощью методов селекции. Гибридизация (скрещивание). Полиплоидия. Искусственный мутагенез.
13) "Эволюционное развитие". Взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией. Наследственная изменчивость – основа эволюции. Комбинативная изменчивость, мутации. Естественный отбор. Борьба за существование. Дрейф генов. Популяционные волны. Доказательства эволюции. Сравнительно-анатомические, эмбриологические, молеукулярно-генетические, палеонтологические, биогеографические и биохимические доказательства. Полиплоидия и гибридизация. Механизмы видообразования. Изолирующие механизмы видообразования. Роль репродуктивной изоляции в видообразовании. Этапы антропогенеза. Проантропы. Архантропы. Палеоантропы. Неоантропы.
14) "Молекулярная биология и биохимия". Значение воды для жизни на Земле. Классификация углеводов: моносахариды, дисахариды, полисахариды. Химическая структура. Свойства и функция углеводов. Структурные компоненты липидов. Свойства и функции жиров. Классификация белков по составу (простые, сложные) и по функциям. Строение и уровни структурной организации белков. Денатурация и ренатурация белков.
Лабораторная работа "Влияние различных условий (температура, pH) на структуру белков".
15) Содержание белков в биологических объектах.
Лабораторная работа "Определение содержания белков в биологических обьектах".

8) "Жасушалық цикл" Өсімдіктер мен жануарлардағы гаметогенез. Гаметалар. Гаметогенез кезеңдері. Өсімдіктердегі спорогенез және гаметогенез. Ісіктің пайда болуы. Обыр алды жағдайлардың туындауына әсер етуші факторлар. Қартаю. Қартаю үрдісі туралы теориялар.
9) "Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары". Модификациялық өзгергіштік. Белгілердің өзгеруіндегі вариациялық қатарлар.
Зертханалық жұмыс "Вариациялық қатар мен қисыққа құрылған модификациялық өзгергіштікті зерттеу".
10) Белгілердің тұқым қуалауындағы цитологиялық негіздер. Дигибридті будандастыру кезіндегі хромосомалардың тәуелсіз ажырауы. Жынысқа тіркес тқұым қуалау.
Есептер шығару.
11) Тұқымқуалаушылықтың хромосомалық теориясы. Кроссинговер нәтижесінде белгілердің тұқымқуалау заңдылықтарының бұзылуы. Аллельді және аллельді емес гендердің өзара әрекеттесуі. Көптік аллельділік. Комплиментарлық. Полимерия. Кенеттен және индуцияланған мутация. Гендік, хромосомалық, геномдық мутациялар. Модельдеу "Адам кариограммасын құру. Геномдық мутацияны оқып білу". Хромосомалар санының ауытқуымен байланысты адамның хромосомдық аурулары.
12) "Селекция негіздері". Селекция әдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдері. Гибридизация (будандастыру). Полиплоидия. Жасанды мутагенез.
13) "Эволюциялық даму". Тұқымқуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланыс. Тұқымқуалайтын өзгергіштік – эволюция негізі. Комбинативтік өзгергіштік, мутациялар. Табиғи сұрыпталу. Тіршілік үшін күрес. Гендер дрейфі. Популяциялық толқындар. Эволюцияның дәлелдемелері: молекулалық-генетикалық, салыстырмалы-анатомиялық, эмбриологиялық, палеонтологиялық, биогеографиялық, биохимиялық дәлеледемелер. Түр түзілудің механизмі. Түр түзілудің оқшаулаушы механизмі. Түртүзілудегі репродуктивті оқшаулану. Антропогенез кезеңдері. Проантроптар. Архантроптар. Палеоантроптар. Неоантроптар.
14) "Молекулалық биология және биохимия". Жердегі тіршілік үшін судың маңызы. Көмірсуларды жіктеу: моносахаридтер, дисахаридтер, полисахаридтер. Химиялық құрылымы. Көмірсулардың қасиеті және қызметтері. Зертханалық жұмыс "Редуцирленетін және редуцирленбейтін қанттардың тотықсыздандыруы зерттеу". Липидтердің құрылымдық компоненттері. Майлардың химиялық құрылысы мен қызметтері. Нәруыздарды құрамы (жай, күрделі) және қызметі бойынша жіктеу. Нәруыздардың құрылымдық деңгейлері мен құрылысы. Нәруыз денатурациясы мен ренатурациясы.
Зертханалық жұмыс "Нәруыздардың құрылымына әртүрлі жағдайлардың әсері (температура, pH)".
15) Биологиялық нысандарда нәруыздың болуы.
Зертханалық жұмыс "биологиялық нысандарда нәруыздың болуын анықтау".

16) Процесс репликации дезоксирибонуклеиновой кислоты (ДНК). Эксперименты Мезелсона и Сталя. Правила Чаргаффа. Строение и функции молекул рибонуклеиновой кислоты (РНК). Матричная (информационной) рибонуклеиновая кислота. Рибосомная рибонуклеиновая кислота. Транспортная рибонуклеиновая кислота. Сходства и различия в строении молекул дезоксирибонуклеиновой кислоты и рибонуклеиновой кислоты.
17) "Клеточная биология". Особенности строения и функций органоидов в клетке. Основные компоненты клетки: клеточная стенка, плазматическая мембрана, цитоплазма и ее органоиды (немембранные, одномембранные и двумембранные). Ядро. Основные функции компонентов клетки. Взаимосвязь между структурой, свойствами и функциями клеточной мембраны. Жидкостно-мозаическая модель мембраны. Функции мембранных белков, фосфолипидов, гликопротеинов, гликолипидов, холестерола.
Лабораторная работа "Влияние различных факторов на мембрану клеток".
18) "Биотехнология". Положительные и отрицательные стороны использования микроорганизмов в промышленности, сельском хозяйстве, медицине, быту. Значение генной инженерии. Применение полимеразной цепной реакции (ПЦР). Значение полимеразной цепной реакции в криминалистике, при установлении отцовства, медицинской диагностике, персонализированной медицине, клонировании генов, секвенировании дезоксирибонуклеиновой кислоты, мутагенезе. Положительные и отрицательные стороны использования генетически модифицированных организмов (ГМО). Этические вопросы применения генетически модифицированных организмов.
19) "Биомедицина и биоинформатика". Применение биомеханики в робототехнике. Биомеханика инженерная (экзоскелеты, робототехника и др.). Биомеханика медицинская (протезирование и др.). Биомеханика эргометрическая (оптимизация и др.). Механизм автоматии сердца. Сократимость сердечной мышцы. Электрокардиография, ее диагностическое значение.
11. Базовое содержание учебного предмета биологии для 11 класса включает следующие разделы:
1) "Питание". Структурные компоненты хлоропласта и их функции. Пигменты фотосинтеза.
Лабораторная работа "Исследование содержания пигментов фотосинтеза в клетках различных растений".
2) Световая фаза фотосинтеза. Фотофосфолирование. Темновая фаза фотосинтеза. Цикл Кальвина. Факторы, влияющие на скорость фотосинтеза. Лимитирующие факторы фотосинтеза: интенсивность или длина волны света концентрация углекислого газа, температура.
Лабораторная работа "Влияние лимитирующих факторов на интенсивность фотосинтеза".

16) Дезоксирибонуклеин қышқылы молекуласының қызметі. Репликация механизмі. Дезоксирибонуклеин қышқылы. Мезелсон мен Сталь тәжірибесі. Чаргафф ережесі. Рибонуклеин қышқылы (РНҚ) молекуласының құрылысы мен қызметтері. Матрицалық рибонуклеин қышқылы. Рибосомалық рибонуклеин қышқылы. Транспорттық рибонуклеин қышқылы. Рибонуклеин қышқылы және дезоксирибонуклеин қышқылы молекулалары құрылысының ұқсастықтары мен айырмашылықтары.
17) "Жасушалық биология". Жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктері. Жасушаның негізгі компоненттері: жасуша қабырғасы, плазмалық мембрана, цитоплазма және оның органоидтары (мембранасыз, бірмембраналы және қосмембраналы). Ядро. Жасушаның негізгі компоненттерінің қызметтері. Жасуша мембранасының құрылымы, қасиеттері және қызметтері арасындағы байланыс. Жасуша мембранасының сұйық-мозаикалық моделі. Мембраналық нәруыздардың, фосфолипидтердің, гликопротеиндердің, гликолипидтердің, холестеролдың қызметі.
Зертханалық жұмыс "Жасуша мембранасына әртүрлі жағдайлардың әсері".
18) "Биотехнология" Микроағзаларды өндірісте, ауыл шаруашылығында, медицинада, тұрмыста қолданудың артықшылықтары мен кемшіліктері. Полимеразды тізбекті реакцияны (ПТР) қолдану. Медициналық диагностикалауда, әкелікті негіздеуде, тұлғаларды дербестендіру медицинасында, гендерді клондауда, дезоксирибонуклеин қышқылы секвенирлеуде мутагенезде полимеразды тізбекті реакцияның маңызы. Гендік -инженериялық манипуляциялаудың кезеңдері. Гендік инженерияның маңызы. Гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың оң және теріс тұстары. Гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың этикалық сұрақтары.
19) "Биомедицина и биоинформатика". Биомеханиканы робототехникада қолдану. Инженерлік биомеханика (экзоқаңқа, робототехника т.б.). Медициналық биомеханика (протездеу т.б. Эргометриялық биомеханика (оптимизация т.б.) Жүрек автоматиясының механизмі. Жүрек бұлшықеттерінің жиырылғыштығы. Электрокардиография, оның диагностикалық маңызы.
11. Биология пәнінің 11-сыныпқа арналған базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) "Қоректену". Хлоропластың құрылымдық компоненттері және олардың қызметтері. Фотосинтездің пигменттері.
Зертханалық жұмыс "Әртүрлі өсімдік жасушаларында фотосинтездеуші пигменттердің болуын зерттеу".
2) Фотосинтездің жарық кезеңі. Фотофосфорлану. Фотосинтездің қараңғы кезеңі. Кальвин циклі. Фотосинтездің жылдамдығына әсер ететін факторлар. Фотосинтездің шектеуші факторлары: жарық толқынының ұзындығы немесе жарық интенсивтілігі, көмірқышқыл газының концентрациясы, температура.
Зертханалық жұмыс "Шектеуші факторлардың фотосинтездің интенсивтілігіне әсерін зерттеу".

3) Хемосинтез. Сравнение процессов фотосинтеза и хемосинтеза.
4) "Транспорт веществ". Симпластный, апопластный, вакуолярный пути транспорта веществ и их значение. Типы транспорта веществ через клеточную мембрану. Механизм активного транспорта на примере натрий - калиевого насоса. Водный потенциал.
Лабораторная работа "Определение водного потенциала клеток в растворах с различной концентрацией солей".
5) "Координация и регуляция". Системы управления в биологии. Понятие "системы управления" в биологии. Принцип обратной связи на примере регулирования температуры/уровня углекислого газа/глюкозы. Механизм действия гормонов на клетки-мишени на примере инсулина и эстрогена. Ростовые вещества. Механизм действия ростовых веществ на растение. Действие ауксина.
Лабораторная работа "Воздействие ауксина на рост корня".
6) "Размножение". Гаметогенез. Стадии гаметогенеза человека. Сравнение сперматогенеза и оогенеза.
7) "Рост и развитие". Стволовые клетки: понятие и свойства (самообновление, дифференциация). Виды стволовых клеток: эмбриональные и соматические. Практическое использование. Этический аспект.
8) "Закономерности наследственности и изменчивости". Спонтанные мутации дезоксирибонуклеиновой кислоты (ДНК). Ошибки генетических процессов: репликаций и рекомбинаций. Международный проект "Геном человека". Секвенирования геномной дезоксирибонуклеиновой кислоты человека. Биологическое значение исследований, проведенных в рамках проекта.
9) "Биосфера, экосистема, популяция". Взаимосвязь между биоразнообразием и устойчивостью экосистем. Биоразнообразие видов. Закон генетического равновесия Харди-Вайнберга. Сохранение редких и исчезающих видов растений и животных. Использование различных статистических методов в определении численности и распределении организмов местной экосистемы. Значение случайной выборки в определении биоразнообразия местной экосистемы.
Лабораторная работа "Исследование состояния экосистемы своего региона с использованием статистических методов анализа".
10) "Экология и влияние человека на окружающую среду". Глобальное потепление: причины, последствия, пути решения. Моделирование "Компьютерное моделирование глобального потепления климата". Экологические проблемы Республики Казахстан и пути их решения.
11) "Молекулярная биология и биохимия". Строение и структура антител. Специфичность антител (активного центра). Механизм взаимодействия между антигеном и антителом. Механизм взаимодействия фермента и субстрата. Роль активного центра в ферментативном катализе. Иммобилизация ферментов.
Лабораторная работа "Исследование влияния иммобилизаций ферментов на их активность".

3) Хемосинтез. Фотосинтез бен хемосинтез үдерістерін салыстыру.
4) "Заттардың тасымалдануы". Заттар тасымалдануының симпласттық, апопласттық, вакуолярлық жолдары және олардың маңызы. Жасуша мембранасы арқылы заттар тасымалдануының типтері. Натрий-калий сорғысы белсенді тасымал механизмінің мысалы ретінде. Мембраналық потенциалды сақтаудағы белсенді тасымалдың ролі. Су потенциалы.
Зертханалық жұмыс "Түрлі концентрациялы тұз ерітінділеріндегі жасушалардың су потенциалын анықтау".
5) "Координация және реттеу". Биологиядағы басқару жүйесі. "Басқару жүйесі" ұғымы. Температураның/көмірқышқыл газының/оттегі газының деңгейлерінің реттелуі мысалында кері байланыс принципі. Гормондардың әсер ету механизмі. Инсулин мен эстроген мысалдарында гормондардың нысана-жасушаларға әсер ету механизмі. Өсіргіш заттар. Өсіргіш заттардың өсімдіктерге әсер ету механизмі. Ауксин әсері.
Зертханалық жұмыс "Ауксиннің тамырдың өсуіне ықпал етуі".
6) "Көбею". Гаметогенез. Адам гаметогенезінің сатылары. Сперматогенез бен оогенезді салыстыру.
7) "Өсу және даму". Бағаналы жасушалар ұғымы және олардың қасиеттері (қайта жаңаруы, жіктелуі). Бағаналы жасушалардың түрлері: эмбрионалды және соматикалық. Практикада қолданылуы. Этикалық аспектісі.
8) "Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары". Дезоксирибонуклеин қышқылының кездейсоқ мутациясы. генетикалық үдеріс қателері: репликация және рекомбинауия. Халықаралық "Адам геномы" жобасы. Адамның геномдық езоксирибонуклеин қышқылынын секвенирлеу. Жоба аясында жүргізілген зерттеулердің маңызы.
9) "Биосфера, экожүйе, популяция". Түрлердің биоалуантүрлілігі мен экожүйенің тұрақтылығынң арасындағы бпйланыс. Түрлердің биоалуантүрлілігі. Харди - Вайнбергтің генетикалық тепе-теңдік заңы. Сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін қорғау. Жергілікті экожүйедегі ағзалардың саны мен таралуын анықтауда түрлі статистикалық әдістерді қолдану. Жергілікті экожүйенің биоалуантүрлілігін анықтауда кездейсоқ іріктеу әдісінің маңызы.
Зертханалық жұмыс "Талдаудың статистикалық әдістерін қолдану арқылы өз аймағының экожүйесінің жағдайын анықтау".
10) "Экология және адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға әсері". Ғаламдық жылыну: себептері, салдарлары және шешу жолдары. Модельдеу "климаттың ғаламдық жылынуының компьютерлік моделі". Қазақстанның экологиялық проблемалары және оларды шешу жолдары.
11) "Молекулалық биология және биохимия". Антиденелердің құрылысы мен құрылымы. Антиген мен антидененің әрекеттесу механизмі. Фермент пен субстраттың өзара әрекеттесуі. Ферментативті катализде белсенді орталықтың рөлі. Ферменттердің иммобилизациясы;
Зертханалық жұмыс "Иммобилизациялаудың ферменттердің белсенділігіне әсерін зерттеу".

12) Транскрипция. Этапы трансляции. Свойства генетического кода: триплетность, вырожденность, универсальность, неперекрываемость.
13) "Клеточная биология". Определение основных компонентов клеток.
Лабораторная работа "Описание основных компонентов клеток с использованием микрофотографий".
14) Расчет линейного увеличения органелл. Различие между разрешением и увеличением оптического и электронного микроскопов.
15) "Биотехнология". Особенности строения грамположительных и грамотрицательных бактерий. Понятие "рекомбинантная дезоксирибонуклеиновая кислота". Способы получения рекомбинантной дезоксирибонуклеиновой кислоты. Применение рекомбинантных дезоксирибонуклеиновых кислот. Понятие "клонирование". Способы клонирования организмов. Понятие "микроклональное размножение". Этапы и методы микроклонального размножения растений. Значение. Применение ферментов в медицине, химии и промышленности.
16) "Биомедицина и биоинформатика". Особенности воздействия электромагнитных и звуковых волн на организм человека. Понятие "Биоинформатика". Применение инструментов биоинформатики в исследовании. Метод экстракорпорального оплодотворения (ЭКО) и его значение. Этические аспекты экстракорпорального оплодотворения. Значение моноклональных антител. Производство моноклональных антител. Диагностика и лечение заболеваний с помощью моноклональных антител.
Глава 3. Система целей обучения
12. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.1.1.1 "10" – класс, "1.1" – раздел и подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
13. Система целей обучения расписана по разделам для каждого класса.
Раздел
Подраздел
Цели обучения
1. Многообра-зие, структура и функции живых организмов
1.1 Разнообразие живых организмов
10 класс
11 класс
10.1.1.1 - описывать этапы и схему формирования жизни на Земле;
10.1.1.2 - сравнивать кладограммы и филогенетические дерева
1.2 Питание
11.1.2.1 - устанавливать взаимосвязь между структурой и функцией хлоропласта;
11.1.2.2 - объяснять процессы, протекающие при световой фазе фотосинтеза;
11.1.2.3 - объяснять процессы, протекающие при темновой фазе фотосинтеза;
11.1.2.4 - исследовать и объяснять лимитирующие факторы фотосинтеза;
11.1.2.5 - сравнивать особенности процессов фотосинтеза и хемосинтеза
1.3 Транспорт веществ
10.1.3.1 - рассчитывать значение отношения величины реагируемой поверхности к объему;

12) Транскрипция. Трансляцияның кезеңдері. Генетикалық кодтың қасиеттері: үшөрімділігі, көптігі, әмбебаптығы, бірін-бірі жаппайтындығы.
13) "Жасушалық биология". Жасушалардың негізгі компоненттерін анықтау.
Зертханалық жұмыс "Жасушалардың негізгі компоненттерін микрофотографиялар қолданып сипаттау".
14) Органелдердің сызықтық ұлғаюын есептеу. Оптикалық және электронды микроскоптардың үлкейту және айқындау мүмкіндіктері арасындағы айырмашылықтар.
15) "Биотехнология". Грамм оң және грамм теріс бактериялар және олардың құрылыс ерекшеліктері. "Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылы" ұғымы. Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылын алу тәсілдері. Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылының қолданылуы. "Клондау" ұғымы. Ағзаларды клондау тәсілдері. "Микроклондау арқылы көбейту" ұғымы. Микроклондау арқылы көбейтудің кезеңдері мен әдістері. Маңызы. Ферменттердің медицинада, химияда және өнеркәсіпте қолданылуы.
16) "Биомедицина және биоинформатика". Электромагниттік және дыбыс толқындарының адам ағзасына әсер ету ерекшеліктері. "Биоинформатика" ұғымы. Биоинформатиканың құралдарын зерттеулерге қолдану. Экстрокорпоральды ұрықтандыру (ЭКҰ) әдісі және оның маңызы. Экстрокорпоральды ұрықтандырудың этикалық аспектілері. Моноклоналды антиденелердің маңызы. Моноклоналды антиденелердің өндірісі. Моноклоналды антиденелер көмегімен ауруларды диагностикалау және емдеу.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
12. Бағдарламада оқыту мақсаттарын пайдалану ыңғайлылығы үшін кодтау енгізілді. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлім мен бөлімшенің, төртінші сан – оқыту мақсатының реттік санын білдіреді. Мысалы, 10.1.1.1. кодында "10" - сынып, "1.1" - бірінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "1" - оқыту мақсатының реттік саны.
13. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген.
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1. Тірі ағзалардың көптүрлілігі, құрылымы мен қызметтері
1.1 Тірі организмдердің әртүрлілігі
10-сынып
11-сынып
10.1.1.1 - жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдерін және сызбаларын сипаттау
10.1.1.2 - кладограммалар мен филогенетикалық ағаштарды түсіндіріп беру
1.2 Қоректену
11.1.2.1. - хлоропласттың құры-лымы мен қызметі арасындағы өзара байланысты орнату;
11.1.2.2 - фотосинтездің жарық кезеңінде өтетін үдерістерді түсіндіру;
11.1.2.3 - фотосинтездің қараңғы кезеңінде өтетін үдерістерді түсіндіру;
11.1.2.4 - фотосинтездің шектеуші факторларын зерттеу және түсіндіру;
11.1.2.5 - фотосинтез және хемосинтез процестерінің ерекшеліктерін салыстыру
1.3 Заттардың тасымалдануы
10.1.3.1.- беттік аудан мөлшерінің көлемге қатынасының мәнін есептеу және олардың заттарды тасымалдауға қатысты маңызын түсіндіру;

10.1.3.2 - сравнивать механизмы пассивного и активного транспорта
11.1.3.1 - объяснять сущность симпластного, апопластного, вакуолярного путей транспорта веществ;
11.1.3.2 - объяснять механизм активного транспорта на примере натрий-калиевого насоса;
11.1.3.3 - исследовать водный потенциал клеток в растворах с различной концентрацией солей
1.4 Дыхание
10.1.4.1 - описывать строение и функции аденозинтрифосфата (АТФ);
10.1.4.2 - сравнивать синтез АТФ в аэробном и анаэробном дыхании;
10.1.4.3 - описывать виды метаболизма;
10.1.4.4 - описывать этапы энергетического обмена;
10.1.4.5 - устанавливать взаимосвязь структуры митохондрий и процессов клеточного дыхания
1.5 Выделение
10.1.5.1 - объяснять роль антидиуретического гормона (АДГ) в регуляции уровня воды в организме;
10.1.5.2 - объяснять механизм диализа;
10.1.5.3 - обсуждать преимущества и недостатки трансплантации почек и диализа
1.6 Движение
10.1.6.1 - объяснять взаимосвязь структуры поперечнополосатых мышц с механизм мышечного сокращения;
10.1.6.2 - устанавливать связь строения, локализации и общих свойств быстрых и медленных мышечных волокон
1.7 Координа-ция и регуляция
10.1.7.1 - изучать строение и функции спинного и головного мозга;
10.1.7.2 - устанавливать взаимосвязь строения и функции синапса;
10.1.7.3 - описывать реакцию механорецепторов (тельца Пачини) на раздражители
11.1.7.1 - описывать системы управления в биологии;
11.1.7.2 - объяснять механизм действия гормонов;
11.1.7.3 - исследовать действие стимуляторов на рост растений
2. Размно-жение, наследствен-ность, изменчи-вость, эволюцион-ное развитие
2.1 Размножение
11.2.1.1 - изучать гаметогенез человека;
11.2.1.2 - объяснять различия между сперматогенезом и оогенезом
2.2 Клеточный цикл
10.2.2.1 - объяснять особенности формирования гамет у растений и животных;
10.2.2.2 - объяснять взаимосвязь неконтролируемого деления клеток с возникновением опухолей;
10.2.2.3 - объяснять процесс старения
2.3 Рост и развитие
11.2.3.1 - объснять процесс специализации стволовых клеток и их практическое применение
2.4 Закономерности наследственности и изменчивости
10.2.4.1 - исследовать закономерности модификационной изменчивости;
10.2.4.2 - применять цитологические основы дигибридного скрещивания, наследования признаков сцепленных с полом при решении задач;
10.2.4.3 - сравнивать взаимодействие аллельных и неаллельных генов;

10.1.3.2 - пассивті және активті тасымалдау механизмдерін салыстыру
11.1.3.1 - заттар тасымал-данудың симпласттық, апопласттық, вакуолярлық жолдарының мәнін түсіндіру;
11.1.3.2 - натрий-калий сорғысы мысалында белсенді тасымалды түсіндіру;
11.1.3.3 - түрлі концентрациялы тұз ерітінділеріндегі жасуша-лардың су потенциалын зерттеу
1.4 Тыныс алу
10.1.4.1 - аденозинүшфосфаттың (АТФ) құрылысы мен қызметтерін сипаттау;
10.1.4.2 - анаэробты және аэробты тыныс алу барысындағы аденозинүшфосфаттың синтезін салыстыру;
10.1.4.3 - метоболизмнің түрлерін сипаттау;
10.1.4.4 - энергетикалық алмасу кезеңдерін сипаттау
10.1.4.5 - митохондрия құрылымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысты орнату
1.5 Бөліп шығару
10.1.5.1 - су мөлшерін реттеудегі антидиурети-калық гормонның (АДГ) рөлін түсіндіру;
10.1.5.2 - диализ механизмін түсіндіру;
10.1.5.3 - бүйрек трансплантациясы мен диализдің артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау
1.6 Қозғалыс
10.1.6.1 - көлденең жолақты бұлшықеттердің құрылымы мен бұлшықеттің жиырылу механизмін арасындағы байланысты түсіндіру;
10.1.6.2 - жылдам және баяу жиырылатын бұлшықет талшықтарының ортақ қасиеттерін, орналасуы мен құрылысының байланысын орналастыру
1.7 Координация және реттеу
10.1.7.1 - жұлын мен мидың құрылысы мен қызметтерін оқып білу;
10.1.7.2 - механорецептор-лардың тітіркендіргіштің өзгерісіне жауап беруін (Пачини денешігі) сипаттау;
10.1.7.3 - синапстың құры-лысы мен қызметі арасындағы байланысты орнату
11.1.7.1 - биологиядағы басқару жүйесін сипаттау;
11.1.7.2 - гормондардың әрекет ету механизмін түсіндіру;
11.1.7.3 - өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсуді тездететін) әсер етуін зерттеу
2 Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік, эволюциялық даму
2.1 Көбею
11.2.1.1. - адам гаметогенезін түсіндіру;
11.2.1.2 - сперматогенез бен оогенездің айырмашылығын түсіндіру
2.2 Жасушалық цикл
10.2.2.1 - өсімдіктер мен жануарлардағы гаметалардың қалыптасу ерекшелігін түсіндіру;
10.2.2.2 - жасушалардың бақылауға бағынбайтын бөлінуі нәтижесінде обырдың түзілуін түсіндіру;
10.2.2.3 - қартаю үдерісін түсіндіру
2.3 Өсу және даму
11.2.3.1 - бағаналы жасуша-лардың мамандану үдерісін және олардың практикалық қолданылуын түсіндіру
2.4 Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары
10.2.4.1 - модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттеу;
10.2.4.2 - дигибридті будандастыру, жыныспен тіркескен тұқым қуалаудың цитологиялық негіздерін есептер шығаруда қолдану;
10.2.4.3 - аллельді және аллельді емес гендердің өзара әрекеттесуін салыстыру;
10.2.4.4 - мутация типтері мен мутагенез себептерін зерттеу;

10.2.4.5 - изучать причины мутагенеза и типы мутаций;
10.2.4.6 - описывать хромосомные заболевания человека, связанные с аномалиями числа хромосом (аутосомные и половые)
11.2.4.1 - устанавливать связь мутаций с рекомбинацией дезоксирибонуклеиновой кислоты;
11.2.4.2 - обсуждать значение международного проекта "Геном человека"
2.5 Основы селекции
10.2.5.1 - изучать способы улучшения сельскохозяйственных растений и животных с помощью методов селекции
2.6 Эволюци-онное развитие
10.2.6.1 - объяснять взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией;
10.2.6.2 - изучать доказательства эволюции;
10.2.6.3 - классифицировать основные механизмы видообразования;
10.2.6.4 - называть этапы антропогенеза
3. Организмы и окружаю-щая среда
3.1 Биосфера, экосисте-ма,
популяция
11.3.1.1 - устанавливать взаимосвязь между биоразнообразием и устойчивостью экосистем;
11.3.1.2 - исследовать экосистемы своего региона в полевых условиях с использованием статистических методов анализа
3.2 Влияние человечес-кой деятель-ности на окружаю-щую среду
11.3.2.1 - прогнозировать последствия глобального потепления климата;
11.3.2.2 - предложить пути решения экологических проблем Казахстана
4. Прикладные интегриро-ванные науки
4.1 Молеку-лярная биология и биохимия
10.4.1.1 - объяснять фундаментальное значение воды для жизни на Земл;
10.4.1.2 - классифицировать углеводы по их структуре, составу и функциям;
10.4.1.3 - описывать химическое строение и функции жиров;
10.4.1.4 - классифицировать белки по их структуре, составу и функциям;
10.4.1.5 - исследовать влияние различных условий на структуру белков;
10.4.1.6 - определять содержание белков в биологических объектах;
10.4.1.7 - описывать процесс репликации дезоксирибонуклеиновой кислоты (ДНК);
10.4.1.8 - различать строение и функции типов рибонуклеиновой кислоты;
10.4.1.9 - сравнивать строение молекулы рибонуклеиновой кислоты и дезоксирибонуклеиновой кислоты;
11.4.1.1 - объяснять взаимодействие между антигеном и антителом;
11.4.1.2 - объяснять механизм образования фермент-субстрат комплекс;
11.4.1.3 - описывать этапы процесса биосинтеза белка;
11.4.1.4 - объяснять свойства генетического кода
4.2 Клеточная биология
10.4.2.1 - объяснять особенности строения и функции органоидов клетки, видимые под электронным микроскопом;
10.4.2.2 - устанавливать связь между структурой, свойствами и функциями клеточной мембраны, используя жидкостно – мозаичную модель
11.4.2.1 - определять и описывать основные компоненты клеток с использованием микрофотографий;
11.4.2.2 - определять фактический размер компонентов клеток

10.2.4.5 - хромосомалар санының ауытқуымен байланысты адамның хромосомдық ауруларын (аутосомдық және жыныстық) сипаттау
11.2.4.1 - мутациялардың ДНҚ репликациясы арасындағы байланысын табу
11.2.4.2 - Халықаралық "Адам геномы" жобасының маңызын талқылау
2.5 Селекция негіздері
10.2.5.1 - селекция әдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдердің зерттеу
2.6 Эволюциялық даму
10.2.6.1 - тұқымқуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланысты түсіндіру;
10.2.6.2 - эволюцияның дәлелдемелерін талдау;
10.2.6.3 - эволюцияның дәлелдемелерін оқып-білу;
10.2.6.4 - антропогенездің кезеңдерін атау
3. Ағза мен қоршаған орта
3.1 Биосфера, экожүйе, популяция
11.3.1.1 - экожүйенің алуан түрлілігі мен тұрақтылығы арасындағы өзара байланысын орнату;
11.3.1.2 - өз аймағының экожүйесін статистикалық талдау әдістерін қолданып зерттеу
3.2 Адам іс?әрекетінің қоршаған ортаға әсері
11.3.2.1 - мүмкін болатын климаттың жаһандық жылыну салдарыа болжау;
11.3.2.2 Қазақстанның экологиялық проблемала-рының шешу жолдарын ұсыну
4. Қолданбалы кіріктірілген ғылымдар
4.1 Молекулалық биология және биохимия
10.4.1.1 - Жердегі тіршілік үшін судың іргелі маңызын түсіндіру;
10.4.1.2 - көмірсуларды құрылымы, құрамы және қызметтері бойынша жіктеу;
10.4.1.3 - майлардың химиялық құрылысы мен қызметтерін сипаттау;
10.4.1.4 - нәруыздарды олардың құрылымы, құрамы, атқаратын қызметтері бойынша жіктеу,
10.4.1.5 - түрлі жағдай-лардың нәруыздар құрылы-мына әсерін зерттеу;
10.4.1.6 - биологиялық нысандарда нәруыздың болуын анықтау;
10.4.1.7 - Чаргафф ережелері негізінде дезоксирибо-нуклеин қышқылы репликациясы үдерісін сипаттау;
10.4.1.8 - рибонуклеин қышқылы типтерінің құрылысы мен қызметтерін ажырату;
10.4.1.9 – рибонуклеин қыш-қылы және дезоксири-бонуклеин қышқылы молекулаларының құрылысын салыстыру
11.4.1.1 - антиген мен антидененің әрекеттесуін түсіндіру;
11.4.1.2 - фермент-субстрат комплексінің түзілу механизмін түсіндіру;
11.4.1.3 - нәруыз биосинтезі үдерісінің кезеңдерін сипаттау;
11.4.1.4 - генетикалық кодтың қасиеттерін түсіндіру
4.2 Жасушалық биология
10.4.2.1 - электронды микроскоп арқылы көрінетін жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктерін түсіндіру;
10.4.2.2 - жасуша мембранасының сұйық кристалды моделін пайдаланып, жасуша мембранасының құрылымы, қасиеттері және қызметтері арасындағы байланысты орнату
11.4.2.1 - микрофотография қолданып жасушалардың негізгі компоненттерін анықтау және сипаттау
11.4.2.2 - жасушалардың компоненттерінің нақты мөлшерін анықтау

4.3 Биотехнология
10.4.3.1 - обсуждать преимущества и недостатки использования живых организмов в биотехнологии;
10.4.3.2 - описывать значение полимеразной цепной реакции в таксонамии, медицине и криминалистик;
10.4.3.4 - обсуждать этические вопросы применения ГМО
11.4.3.1 - сравнивать грамположительные и грамотрицательные бактерии;
11.4.3.2 - объяснять способы получения рекомбинантных ДНК;
11.4.3.3 - объяснять значение клонирования организмов;
11.4.3.4 - обсуждать возможность применения ферментов в медицине, химии и промышленности
4.4 Биомедицина и биоинформатика
10.4.4.1 - исследовать применение биомеханики в робототехнике;
10.4.4.2 - объяснять механизм работы сердца с использованием электрокардиограммы
11.4.4.1 - объяснять воздействия электромагнитных и звуковых волн на - организм человека;
11.4.4.2 - описывать роль биоинформатики;
11.4.4.3 - объяснять значение метода экстракорпорального оплодотворения (ЭКО);
11.4.4.4 - объяснять использование моноклональных антител в диагностике и лечении заболеваний
14. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Биология" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию.
15. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Биология"
для 10-11 классов
общественно-гуманитарного
направления уровня общего
среднего образования по
обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Биология" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию
1) 10 класс
Раздел
Темы
Цели обучения
1 четверть
Молекулярная биология и биохимия
Значение воды для жизни на Земле
10.4.1.1 - объяснять фундаментальное значение воды для жизни на Земле
Классификация углеводов: моносахариды, дисахариды, полисахариды. Химическая структура. Свойства и функция углеводов
10.4.1.2 - классифицировать углеводы по их структуре, составу и функциям
Структурные компоненты липидов. Свойства и функции жиров
10.4.1.3 - описывать химическое строение и функции жиров
Классификация белков по составу (простые, сложные) и по функциям. Строение и уровни структурной организации белков. Денатурация и ренатурация белков.
Лабораторная работа "Влияние различных условий (температура, pH) на структуру белков"

4.3 Биотехнология
10.4.3.1 - биотехнологияда қолданылатын тірі ағзалардың артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау;
10.4.3.2 - полимеразды тізбекті реакцияның таксономияда, медицина мен криминалистикадағы маңызын сипаттау;
10.4.3.3 - рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылын алу тәсілдерін түсіндіру;
10.4.3.4 - Гендік модифика-цияланған ағзаларды қолданудың этикалық тұрғыдан талқылау
11.4.3.1 - грамм "оң" және грамм "теріс" бактерияларды зерттеу;
11.4.3.2 - рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылын алу тәсілдерін түсіндіру;
11.4.3.3 - ағзаларды клондау тәсілдерін түсіндіру;
11.4.3.4 - ферменттерді медицинада, өнеркәсіпте қолдану мүмкіндігін талқылау;
4.4 Биомедицина және биоинформатика
10.4.4.1- биомеханиканы робототехникада қолдалынуын зерттеу;
10.4.4.2 -электрокардиограмманы қолдана отырып жүрек автоматиясы механизмін түсіндіру
11.4.4.1 - электромагниттік және дыбыс толқындарының адам ағзасына әсерін түсіндіру;
11.4.4.2 - биоинформатиканың рөлін сипаттау;
11.4.4.3 – экстракорпоральды ұрықтандыру (ЭКҰ) әдісінің маңызын түсіндіру;
11.4.4.4 - ауруларды диагностикалау және емдеуде моноклональды антиденелерді қолдануды түсіндіру
14. Осы оқу бағдарламасы жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарға арналған "Биология" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
15. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің қоғамдық-
гуманитарлық 10-11-сыныптарға
арналған "Биология" оқу
пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарға арналған "Биология" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып
Бөлім
Тақырып
Оқыту мақсаттары
1- тоқсан
Молекулалық биология және биохимия
Жердегі тіршілік үшін судың маңызы.
10.4.1.1 - Жердегі тіршілік үшін судың іргелі маңызын түсіндіру
Көмірсуларды жіктеу: моносахаридтер, дисахаридтер, полисахаридтер. Химиялық құрылымы. Көмірсулардың қасиеті және қызметтері.
10.4.1.2 - көмірсуларды құрылымы, құрамы және қызметтері бойынша жіктеу
Липидтердің құрылымдық компоненттері. Майлардың химиялық құрылысы мен қызметтері.
10.4.1.3 - майлардың химиялық құрылысы мен қызметтерін сипаттау
Нәруыздарды құрамы (жай, күрделі) және қызметі бойынша жіктеу. Нәруыздардың құрылымдық деңгейлері мен құрылысы. Нәруыз денатурациясы мен ренатурациясы. Зертханалық жұмыс "Нәруыздардың құрылымына әртүрлі жағдайлардың әсері (температура, pH)".

10.4.1.4 - классифицировать белки по их структуре, составу и функциям
10.4.1.5 - исследовать влияние различных условий на структуру белков
Содержание белков в биологических объектах. Лабораторная работа "Определение содержания белков в биологических обьектах"
10.4.1.6 - определять содержание белков в биологических объектах
Процесс репликации дезоксирибонуклеиновой кислоты (ДНК). Эксперименты Мезелсона и Сталя. Правила Чаргаффа
10.4.1.7 - описывать процесс репликации дезоксирибонуклеиновой кислоты
Строение и функции молекул рибонуклеиновой кислоты. Матричная (информационной) рибонуклеиновая кислота. Рибосомная рибонуклеинова кислота. Транспортная рибонуклеиновая кислота
10.4.1.8 - различать строение и функции типоврибонуклеиновой кислоты
Сходства и различия в строении молекул дезоксирибонуклеиновой кислоты и рибонуклеиновой кислоты
10.4.1.9 - сравнивать строение молекул рибонуклеиновой кислоты и дезоксирибонуклеиновой кислоты
Клеточ-ная биология
Особенности строения и функций органоидов в клетке.
Основные компоненты клетки: клеточная стенка, плазматическая мембрана, цитоплазма и ее органоиды (немембранные, одномембранные и двумембранные). Ядро. Основные функции компонентов клетки
10.4.2.1 - объяснять особенности строения и функции органоидов клетки, видимые под электронным микроскопом
Взаимосвязь между структурой, свойствами и функциями клеточной мембраны. Жидкостно-мозаическая модель мембраны. Функции мембранных белков, фосфолипидов, гликопротеинов, гликолипидов, холестерола. Лабораторная работа "Влияние различных факторов на мембрану клеток"
10.4.2.2 - устанавливать связь между структурой, свойствами и функциями клеточной мембраны, используя жидкостно-мозаическую модель
2 четверть
Транс-порт веществ
Влияние соотношения площади поверхности к объему на скорость диффузии. Значение отношения величины поверхности клеток эритроцитов к объему.
Лабораторная работа "Определение отношения величины поверхности к объему клетки"
10.1.3.1 - рассчитывать значение отношения величины реагируемой поверхности к объему
Механизм пассивного транспорта: простая диффузия через мембранные каналы, облегченная диффузия.
Механизм активного транспорта
10.1.3.2 - сравнивать механизмы пассивного и активного транспорта
Дыхание
Строение и функции аденозинтрифосфорной кислоты (АТФ)
10.1.4.1 - описывать строение и функции аденозинтрифосфорной кислоты
Синтез аденозинтрифосфорной кислоты: этапы аэробного и анаэробного распада глюкозы

10.4.1.4 - нәруыздарды олардың құрылымы, құрамы, атқаратын қызметтері бойынша жіктеу
10.4.1.5 - түрлі жағдайлардың нәруыздар құрылымына әсерін зерттеу
Биологиялық нысандарда нәруыздың болуы. Зертханалық жұмыс "Биологиялық нысандарда нәруыздың болуын анықтау".
10.4.1.6 - биологиялық нысандарда нәруыздың болуын анықтау
Репликация механизмі. ДНҚ. Мезелсон мен Сталь тәжірибесі. Чаргафф ережесі.
10.4.1.7 – дезоксирибонуклеин қышқылы репликациясы үдерісін сипаттау
РНҚ молекуласының құрылысы мен қызметтері. Матрицалық (ақпараттық) рибонуклеин қышқылы. Рибосомалық рибонуклеин қышқылы. Транспорттық рибонуклеин қышқылы.
10.4.1.8 - рибонуклеин қышқылы типтерінің құрылысы мен қызметтерін ажырату
рибонуклеин қышқылы және дезоксирибонуклеин қышқылы молекулалары құрылысынның ұқсастықтары мен айырмашылықтары.
10.4.1.9 - рибонуклеин қышқылы және дезоксирибонуклеин қышқылы молекулаларының құрылысын салыстыру
Жасушалық биология
Жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктері. Жасушаның негізгі компоненттері: жасуша қабырғасы, плазмалық мембрана, цитоплазма және оның органоидтары (мембранасыз, бірмембраналы және қосмем-браналы). Ядро. Жасуша-ның негізгі компоненттерінің қызметтері.
10.4.2.1 - электронды микроскоп арқылы көрінетін жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктерін түсіндіру
Жасуша мембранасының құрылымы, қасиеттері және қызметтері арасындағы байланыс. Жасуша мембранасының сұйық -мозаикалық моделі. Мембраналық нәруыздардың, фосфолипид-тердің, гликопротеиндердің, гликолипидтердің, холестеролдың қызметі. Зертханалық жұмыс "Жасуша мембранасына әртүрлі жағдайлардың әсері". Бактерия, саңырауқұлақ., өсімдік және жануар жасушаларының құрылым ерекшеліктері мен қызметтері.
10.4.2.2 - жасуша мембрана-сының сұйық кристалды моделін пайдаланып, жасуша мембранасының құрылымы, қасиеттері және қызметтері арасындағы байланысты орнату
2- тоқсан
Заттардың тасымалдануы
Беттік аудан мөлшерінің көлемге қатынасының диффузия жылдамдығына әсері. Эритроцит жасушасы беттік аудан мөлшерінің, көлемге қатынасының маңызы. Зертханалық жұмыс "Жасушаның беттік аудан мөлшерінің көлемге қатынасын анықтау".
10.1.3.1 - беттік аудан мөлшерінің көлемге қатынасының мәнін есептеу
Пассивті тасымалдау механизмі:қарапайым тасымал, мембраналық каналдар арқылы диффузия, жеңілдетілген диффузия Белсенді тасымалдау механизмі
10.1.3.2 - пассивті және активті тасымалдау механизмдерін салыстыру
Тыныс алу
Аденозинүшфосфор қышқылының құрылысы мен қызметі
10.1.4.1 - аденозинүшфосфор қышқылының құрылысы мен қызметтерін сипаттау
Аденозинүшфосфор қышқылының синтезі: глюкозаның анаэробты және аэробты ыдырау кезеңдері.

10.1.4.2 - сравнивать синтез аденозинтрифосфорной кислоты в аэробном и анаэробном дыхании
Виды метаболизма. Этапы энергетического обмена
10.1.4.3 - опысывать виды метаболизма
10.1.4.4 - описывать этапы энергетического обмена
Структурные компоненты митохондрий и их функции. Взаимосвязь структуры митохондрий и процессов клеточного дыхания
10.1.4.5 - устанавливать взаимосвязь структуры митохондрий и процессов клеточного дыхания
Выделе-ние
Регуляция обмена воды. Органы мишени. Эффект действия. Гипофункция. Гиперфункция
10.1.5.1 - объяснять роль антидиуретического гормона (АДГ) в регуляции уровня воды
Искусственное очищение крови и других жидкостей человеческого тела. Принцип действия диализа. Методы диализа: перитонеальный, гемодиализ
10.1.5.2 - объяснять механизм диализа
Хроническая почечная недостаточность. Трансплантация почек и диализ. Преимущества и недостатки
10.1.5.3 - обсуждать преимущества и недостатки трансплантации почек и диализа
3 четверть
Клеточ-ный цикл
Гаметогенез у растений и животных. Гаметы. Стадии гаметогенеза. Спорогенез и гаметогенез у растений
10.2.2.1 - объяснять особенности формирования гамет у растений и животных
Возникновение онкологических новообразований.
Факторы, способствующие возникновению предраковых состояний
10.2.2.2 - объяснять взаимосвязь неконтролируемого деления клеток с возникновением опухолей
Старение. Теории о процессе старения.
10.2.2.3 - объяснять процесс старения
Закономерности наследственности и изменчивости
Модификационная изменчивость. Вариационные ряды изменчивости признаков. Лабораторная работа "Изучение модификационной изменчивости, построение вариационного ряда и кривой"
10.2.4.1 исследовать закономерности модификационной изменчивости
Цитологические основы наследования признаков. Независимое распределение хромосом при дигибридном скрещивании.
Наследование, сцепленное с полом. Решение задач
10.2.4.2 - применять цитологические основы дигибридного скрещивания, наследования признаков сцепленных с полом при решении задач
10.2.4.3 - сравнивать взаимодействие аллельных и неаллельных генов
Взаимодействие аллельных и неаллельных генов. Комплиментарность. Полимерия. Множественный аллелизм
10.2.4.4 - изучать причины мутагенеза и типы мутаций
Спонтанные и индуцированные мутации. Генные, хромосомные, геномные, мутации. Моделирование "Составление кариограммы хромосомного набора человека. Изучение геномных мутаций"
10.2.4.5 - описывать хромосомные заболевания человека, связанные с аномалиями числа хромосом (аутосомные и половые)
Эволюционное развитие
Основы селекции.
Многообразие живых организмо
Взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией. Наследственная изменчивость – основа эволюции. Комбинативная изменчивость, мутации. Естественный отбор. Борьба за существование. Дрейф генов. Популяционные волны
10.2.6.1 - объяснять взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией
Доказательства эволюции. Сравнительно-анатомические, молекулярно-генетические, эмбриологические, палеонтологические, биогеографические, биохимические доказательства
10.2.6.2 - изучать доказательства эволюции
Механизмы видообразования. Изолирующие механизмы видообразования. Роль репродуктивной изоляции в видообразовании. Полиплоидия и гибридизация
10.2.6.3 - классифицировать основные механизмы видообразования
Этапы антропогенеза. Проантропы. Архантропы. Палеоантропы. Неоантропы

10.1.4.2 - анаэробты және аэробты тыныс алу барысындағы аденозинүш-фосфор қышқылы синтезін салыстыру
Метаболизм түрлері. Энергетикалық алмасу кезеңдері.
10.1.4.3 - метоболизмнің түрлерін атау
10.1.4.4 - энергетикалық алмасу кезеңдерін сипаттау
Митохондрияның құрылымы мен қызметтері. Митохондрия құрылымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысы.
10.1.4.5 - митохондрия құрылымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысты орнату
Бөліп шығару
Су мөлшерін реттеу. Нысана мүшелер. әсер ету эффектсі. Гипофункция. Гиперфункция.
10.1.5.1 - су мөлшерін бақы-лаудағы антидиуретикалық гормонның (АДГ) ролін түсіндіру
Адам денесіндегі қан мен басқа сұйықтықтарды жасанды тазарту. Диализ әсерінің себептері,. Диализ әдістері: перитонеальды, гемодиализ.
10.1.5.2 - диализ механизмін түсіндіру
Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі. Диализ және бүйрек трансплантациясы. Артықшы-лықтары мен кемшіліктері.
10.1.5.3 - бүйрек трансплан-тациясы мен диализдің артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау
3 тоқсан
Жасушалық цикл
Өсімдіктер мен жануарлардағы гаметогенез. Гаметалар. Гаметогенез кезеңдері. Өсімдіктердегі спорогенез және гаметогенез.
10.2.2.1 - өсімдіктер мен жануарлардағы гаметалардың қалыптасу ерекшелігін түсіндіру
Онкологиялық жаңа түзілулердің пайда болуы. Обыралды жағдайлардың туындауына әсер етуші факторлар
10.2.2.2 - жасушалардың бақылауға бағынбайтын бөлінуі нәтижесінде обырдың түзілуін түсіндіру
Қартаю. Қартаю үрдісі туралы теориялар
10.2.2.3 - қартаю үдерісін түсіндіру
Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары
Модификациялық өзгергіштік. Белгілердің өзгеруіндегі вариациялық қатарлар. Зертханалық жұмыс "Вариациялық қатар мен қисыққа құрылған модификациялық өзгергіштікті зерттеу".
10.2.4.1 - модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттеу
Белгілердің тұқымқуалауындағы цитологиялық негіздер. Дигибридті будандастыру кезіндегі хромосомалардың тәуелсіз ажырауы Жыныспен тіркесіп тұқым қуалау. Есептер шығару.
10.2.4.2 - дигибридті будандастыру; жыныспен тіркескен тұқым қуалаудың цитологиялық негіздерін есептер шығаруда қолдану
10.2.4.3 - жыныспен тіркескен тұқым қуалауға есептер шығару
Аллельді және аллельді емес гендердің өзара әрекеттесуі. Комплиментарлық. Полимерия, көп аллелділік. Кодоминанттылық. Көп аллельділік.
10.2.4.4 - аллельді және аллельді емес гендердің өзара әрекеттесуін салыстыру
Кенеттен және индуцияланған мутация. Гендік, хромосомалық, геномдық мутациялар. Модельдеу "Адам кариограммасын құру. Геномдық мутацияны оқып білу".
10.2.4.5 - мутагенез себептерін және мутация түрлерін зерттеу
Хромосомалар санының ауытқуына байланысты адамның хромосомалық аурулары

10.2.6.4 - называть этапы антропогенеза
Современные сельскохозяйственные технологии для повышения урожайности. Новые альтернативные пути ведения высокопродуктивного сельского хозяйства
10.2.5.1 - изучать способы улучшения сельскохозяйственных растений и животных с помощью методов селекции
Этапы формирования жизни на Земле. Филогенетические древья. Кладограммы. Отличия кладограмм и филогенетических деревьев
10.1.1.1 - описывать этапы и схему формирования жизни на Земле
10.1.1.2 - сравнивать кладограммы и филогенетические дерева
4 четверть
Коорди-нация и регуля-ция
Строение центральной нервной системы. Строение и функции головного мозга. Строение и функции спинного мозга
10.1.7.1 - описывать строение и функции спинного и головного мозга
Взаимосвязь строения и функции холинергического синапса. Механизм синаптической передачи
10.1.7.2 - устанавливать взаимосвязь строения и функции синапса
Виды механорецепторов. Реакция механорецепторов на изменения раздражителей на примере телец Пачини
10.1.7.3 - описывать реакцию механорецепторов на раздражители
Движе-ние
Строение поперечно-полосатой мышечной ткани. Структура миофибрилла (саркомеры, актин, миозин и т.д.). Механизм сокращения мышечного волокна
10.1.6.1 - объяснять взаимосвязь структуры поперечнополосатых мышц с механизм мышечного сокращения
10.1.6.2 - установить связь строения, локализации и общих свойств быстрых и медленных мышечных волокон
Строение, локализации и общие свойства быстрых и медленных мышечных волокон
"Биоме-дицина и биоин-форматика".
Применение биомеханики в робототехнике. Биомеханика инженерная (экзоскелетоны, робототехника и т.д.). Биомеханика медицинская (протезирование и др.)
10.4.4.1 - исследовать применение биомеханики в робототехнике
Механизм автоматии сердца. Скорость проведения возбуждения в сердце. Сократимость сердечной мышцы. Электрокардиография, ее диагностическое значение
10.4.4.2 - изучать механизм работы сердца с использованием электрокардиограммы
Биотех-нология
Положительные и отрицательные стороны использования микроорганизмов в промышленности, сельском хозяйстве, медицине, быту. Значение генной инженерии.
10.4.3.1 - обсуждать преимущества и недостатки живых организмов, используемых в биотехнологии
Применение полимеразной цепной реакции (ПЦР). Значение полимеразной цепной реакции в криминалистике, при установлении отцовства, медицинской диагностике, персонализированной медицине, клонировании генов, секвенировании дезоксирибонуклеиновой кислоты, мутагенезе
10.4.3.2 - описывать значение полимеразной цепной реакции в таксономии, медицине и криминалистике
Положительные и отрицательные стороны использования обсуждать этические вопросы применения генетически модифицированных организмов. Этические вопросы применения обсуждать этические вопросы применения генетически модифицированных организмов
10.4.3.4 - обсуждать этические вопросы применения генетически модифицированных организмов
2) 11 класс
Разделы
Темы
Цели обучения
1 четверть
Молеку-лярная биология и биохимия
Механизм взаимодействия между антигеном и антителом
11.4.1.1 - объяснять взаимодействие между антигеном и антителом
Механизм взаимодействия фермента и субстрата. Роль активного центра в ферментативном катализе.
Лабораторная работа "Исследование влияния иммобилизации ферментов на их активность"
11.4.1.2 - объяснять механизм образования фермент-субстрат комплекса
Транскрипция. Этапы трансляции
11.4.1.3 - описывать этапы процесса биосинтеза белка
Свойства генетического кода: триплетность , вырожденность, универсальность, неперекрываемость

10.2.4.6 - хромосомалар санының ауытқуымен байланысты адамның хромосомдық ауруларын (аутосомдық және жыныстық) сипаттау
Эволюциялық даму Селекция негіздері.
Тірі ағзалардың алуантүрлілігі
Кладограммалар. Түсінік "Соңғы әмбебап жалпы ата тек". Кладограммалар мен филогенетикалық ағаштардың айырмашылығы. Кладограммалар мен филогенетикалық ағаштардың эволюциялық маңызы.
10.1.1.1 - Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдерін және сызбаларын сипаттау
10.1.1.2 кладограммалар мен филогенетикалық ағаштарды түсіндіріп беру
Селекция әдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдері. Гибридизация (будандастыру). Полиплоидия. Жасанды мутагенез.
10.2.5.1 - селекция әдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдердің зерттеу
Тұқымқуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланыс. Тұқымқуалайтын өзгергіштік – эволюция негізі. Комбинативтік өзгергіштік, мутациялар. Табиғи сұрыпталу. Тіршілік үшін күрес. Гендер дрейфі. Популяциялық толқындар.
10.2.6.1 - тұқымқуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланысты түсіндіру
Эволюцияның дәлелдемелері. Салыстырмалы-анатомиялық, молекулалық – генетикалық эмбриологиялық, палеонтоло-гиялық, биогеографиялық, биохимиялық, дәлелдемелер.
10.2.6.2 - эволюцияның дәлелдемелерін талдау
Түр түзілудің механизмі. Түр түзілудің оқшаулаушы механизмі. Түртүзілудегі репродуктивті оқшаулану. Полиплоидия және гибридизация.
10.2.6.3 - түр түзілудің негізгі механизмдерін жіктеу
Антропогенез кезеңдері. Проантроптар. Архантроптар. Палеоантроптар. Неоантроптар
10.2.6.4 - антропогенездің кезеңдерін атау
4 -тоқсан
Координация және реттеу
Орталық жүйке жүйесінің құрылысы. Мидың құрылысы мен қызметтері. Жұлынның құрылысы мен қызметтері.
10.1.7.3 - жұлын мен мидың құрылысы мен қызметтерін оқып білу
Холинергиялық синапстың құрылысы мен қызметі арасындағы байланыс. Холинергиялық синапстың мысалында синапстық берілудің механизмі
10.1.7.4 - синапстың құрылысы мен қызметі арасындағы байланысты орнату
Механорецепторлардың түрлері. Пачини денешігі мысалында рецепторлардың тітіркендіргіштің өзгерісіне жауап беру реакциясы.
10.1.7.5 – механорецептор-лардың тітіркендіргіштің өзгерісіне жауап беруін сипаттау
Қозғалыс
Көлденең жолақты бұлшықет ұлпаларының құрылысы. Миофибрилла құрылысы (саркомерлер, актин, миозин т.б.). Бұлшықет талшықтарының жиырылу механизмі.
10.1.6.1 - көлденең жолақты бұлшықеттердің құрылымы мен бұлшықеттің жиырылу механизмінің өзара байланысын түсіндіру
Жылдам және баяу жиырылатын бұлшықет талшықтарының ортақ қасиеттерін, орналасуы мен құрылысы.
10.1.6.2 - жылдам және баяу жиырылатын бұлшықет талшықтарының ортақ қасиеттерін, орналасуы мен құрылысының байланысын орналастыру
Биофизика
Биомеханиканы робототехникада қолдану. Инженерлік биомеханика (экзоқаңқа, робототехника т.б.). Медициналық биомеханика (протездеу т.б. Эргометриялық биомеханика (оптимизация т.б.)
10.4.4.1 - биомеханиканы робототехникада қолдалынуын зерттеу
Жүрек автоматиясының механизмі. Жүректегі қозудың өту жылдамдығы. Жүрек бұлшықеттерінің жиырылғыштығы. Электрокардиография, оның диагностикалық маңызы.
10.4.4.2 - электрокардио-грамманы қолдана отырып жүрек автоматиясы механизмін түсіндіру
Биотехнология
Микроағзаларды өндірісте, ауыл шаруашылығында, медицинада, тұрмыста қолданудың артықшылықтары мен кемшіліктері. Гендік инженерияның маңызы.
10.4.3.1 - биотехнологияда қолданылатын тірі ағзалардың артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау
Полимеразды тізбекті реакцияны қолдану. Медициналық диагностикалауда, әкелікті негіздеуде, тұлғаларды дербестендіру медицинасында, гендерді клондауда, Дезоксирибонуклеин қышқылын секвенирлеуде мутагенезде полимеразды тізбекті реакцияның маңызы.
10.4.3.2 - полимеразды тізбекті реакцияның таксономияда, медицинада мен криминалистикада және маңызын сипаттау
Гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың оң және теріс тұстары. Гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың этикалық сұрақтары.
10.4.3.3 - гендік модификация-ланған ағзаларды қолданудың этикалық сұрақтарын талқылау
2) 11- сынып
Тарау
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
Молекулярлық биология және биохимия
Антиген мен антидененің әрекеттесу механизмі
11.4.1.1 - антиген мен антидененің әрекеттесуін түсіндіру
Фермент пен субстраттың өзара әрекеттесуі. Ферментативті катализде белсенді орталықтың рөлі. Зертханалық жұмыс "Иммобилизациялаудың ферменттердің белсенділігіне әсерін зерттеу".
11.4.1.2 - фермент-субстрат комплексінің түзілу механизмін түсіндіру
Транскрипция. Трансляцияның кезеңдері.
11.4.1.3 - нәруыз биосинтезі үдерісі кезеңдерін сипаттау
Генетикалық кодтың қасиеттері: үшөрімділігі, көптігі, әмбебаптығы, бірін-бірі жаппайтындығы.

11.4.1.4 - объяснять свойства генетического кода
Питание
Структурные компоненты хлоропласта и их функции. Пигменты фотосинтеза. Лабораторная работа "Исследование содержания пигментов фотосинтеза в клетках различных растений"
11.1.2.1 - устанавливать взаимосвязь между структурой и функцией хлоропласта
Световая фаза фотосинтеза. Фотофосфолирование
11.1.2.2 - объяснять процессы, протекающие при световой фазе фотосинтеза
Темновая фаза фотосинтеза. Цикл Кальвина
11.1.2.3 - объяснять процессы, протекающие при темновой фазе фотосинтеза
Факторы, влияющие на скорость фотосинтеза. Лимитирующие факторы фотосинтеза: интенсивность и длина волны света, концентрация углекислого газа, температура. Лабораторная работа "Влияние лимитирующих факторов на интенсивность фотосинтеза"
11.1.2.4 - исследовать и объяснять лимитирующие факторы фотосинтеза
Хемосинтез. Сравнение процессов фотосинтеза и хемосинтеза
11.1.2.5 - сравнивать особенности процессов фотосинтеза и хемосинтеза
2 четверть
Транс-порт веществ
Механизм активного транспорта на примере натрий - калиевого насоса
11.1.3.1 - объяснять механизм активного транспорта на примере натрий-калиевого насоса
Симпластный, апопластный, вакуолярный пути транспорта веществ и их значение
11.1.3.2 - объяснять сущность симпластного, апопластного, вакуолярного путей транспорта веществ
Водный потенциал.
Лабораторная работа "Определение водного потенциала клеток в растворах с различной концентрацией солей"
11.1.3.3 - исследовать водный потенциал клеток в растворах с различной концентрацией солей
Коорди-нация и регуляция
Системы управления в биологии. Понятие "системы управления" в биологии. Принцип обратной связи на примере регулирования температуры/уровня углекислого газа/глюкозы
11.1.7.1 - описывать системы управления в биологии
Механизм действия гормонов на клетки - мишени на примере инсулина и эстрогена
11.1.7.2 - объяснять механизм действия гормонов
Ростовые вещества. Механизм действия ростовых веществ на растение. Действие ауксина и гиббереллина. Лабораторная работа "Действие ауксина на рост корня"
11.1.7.3 - исследовать действие стимуляторов на рост растений
Размно-жение
Гаметогенез. Стадии гаметогенеза человека
11.2.1.1 - изучать гаметогенез человека
Сравнение сперматогенеза и оогенеза
11.2.1.2 - объяснять различия между сперматогенезом и оогенезом
3 четверть
Рост и развитие
Стволовые клетки: понятие и свойства (самообновление, дифференциация).
Виды стволовых клеток: эмбриональные и соматические.
Практическое использование. Этический аспект

11.4.1.4 - генетикалық кодтың қасиеттерін түсіндіру
Қоректену
Хлоропластың құрылымдық компоненттері және олардың қызметтері. Фотосинтездің пигменттері. Зертханалық жұмыс "Әртүрлі өсімдік жасушаларында фотосинтездеуші пигменттердің болуын зерттеу".
11.1.2.1. - хлоропласттың құрылымы мен қызметі арасындағы өзара байланысты орнату
Фотосинтездің жарық кезеңі. Фотофосфорлану.
11.1.2.2 - фотосинтездің жарық кезеңінде өтетін үдерістерді түсіндіру
Фотосинтездің қараңғы кезеңі. Кальвин циклі.
11.1.2.3 - фотосинтездің қараңғы кезеңінде өтетін үдерістерді түсіндіру
Фотосинтездің жылдамдығына әсер ететін факторлар. Фотосинтездің шектеуші факторлары: жарық толқынының ұзындығы немесе жарық интенсивтілігі, көмірқышқыл газының концентрациясы, температура.
Зертханалық жұмыс "Шектеуші факторлардың фотосинтездің интенсивтілігіне әсерін зерттеу".
11.1.2.4 - фотосинтездің шектеуші факторларын зерттеу және түсіндіру
Хемосинтез. Фотосинтез бен хемосинтез үдерістерін салыстыру.
11.1.2.5 - фотосинтез және хемосинтез үдерістерінің ерекшеліктерін салыстыру
2- тоқсан
Заттар тасымалы
натрий-калий сорғысы мысалында белсенді тасымалдың механизмі
11.1.3.1 - натрий-калий сорғысы мысалында белсенді тасымалды түсіндіру
Заттар тасымалдануының симпласттық, апопласттық, вакуолярлық жолдары және олардың маңызы.
11.1.3.2 - заттар тасымалданудың симпласттық, апопласттық, вакуолярлық жолдарының мәнін түсіндіру
Су потенциалы. Зертханалық жұмыс "Түрлі концентрациялы тұз ерітінділеріндегі жасушалардың су потенциалын анықтау"
11.1.3.3 - түрлі концентрациялы тұз ерітінділеріндегі жасушалардың су потенциалын зерттеу
Координация және реттелу
Биологиядағы басқару жүйесі. "Басқару жүйесі" ұғымы. Температураның/көмірқышқыл газының/оттегі газының деңгейлерінің реттелуі мысалында кері байланыс принципі.
11.1.7.1 - биологиядағы басқару жүйесін сипаттау
Гормондардың әсер ету механизмі.
Инсулин мен эстроген мысалдарында гормондардың нысана - жасушаларға әсер ету механизмі.
11.1.7.2 - гормондардың әсер ету механизмін түсіндіру
Өсіргіш заттар. Өсіргіш заттардың өсімдіктерге әсер ету механизмі. Ауксин әсері. Зертханалық жұмыс "Ауксиннің тамырдың өсуіне ықпал етуі".
11.1.7.3 - өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсіргіш заттар) әсер етуін зерттеу
Көбею
Гаметогенез. Адам гаметогенезінің сатылары.
11.2.1.1. - адам гаметогенезін түсіндіру
Сперматогенез бен оогенезді салыстыру.
11.2.1.2 - сперматогенез бен оогенездің айырмашылығын түсіндіру
3- тоқсан
Өсу және даму
Бағаналы жасушалар ұғымы және олардың қасиеттері (қайта жаңаруы, жіктелуі). Бағаналы жасушалардың түрлері: эмбрионалды және соматикалық. Практикада қолданылуы. Этикалық аспектісі.

11.2.3.1 - объснять процесс специализации стволовых клеток и их практическое применение
Законо-мерности наследст-венности и изменчи-вости
Спонтанные мутации дезоксирибонуклеиновой кислоты. Ошибки генетических процессов: репликаций и рекомбинаций
11.2.4.1 - устанавливать связь мутаций с рекомбинацией дезоксирибонуклеиновой кислоты
Мировой проект "Геном человека". Секвенирования геномной дезоксирибонуклеиноой кислоты человека. Биологическое значение исследований, проведенных в рамках проекта
11.2.4.2 - обсуждить значение международного проекта "Геном человека"
Клеточ-ная биология
Определение основных компонентов клеток.
Лабораторная работа "Описание основных компонентов клеток с использованием микрофотографий"
11.4.2.1 - определять и описывать основные компоненты клеток с использованием микрофотографий
Расчет линейного увеличения органелл. Различие между разрешением и увеличением оптического и электронного
микроскопов
11.4.2. - определять фактический размер компонентов клеток
Биотех-нология
Особенности строения грамположительных и грамотрицательных бактерий
11.4.3.1 - сравнивать грамположительные и грамотрицательные бактерии
Понятие "рекомбинантная дезоксирибонуклеиновая кислота". Способы получения рекомбинантных дезоксирибонуклеиновых кислот. Применение рекомбинантных дезоксирибонуклеиновых кислот. Понятие "клонирование"
11.4.3.2 - объяснять способы получения рекомбинантных дезоксирибонуклеиновых кислот
Способы клонирования организмов
11.4.3.3 - объяснять способы клонирования организмов
Применение ферментов в медицине, химии и промышленности
11.4.3.4 - обсуждать возможность применения ферментов в медицине, химии и промышленности
4 четверть
Биомедицина и биоинформатика
Особенности воздействия электромагнитных и звуковых волн на организм человека
11.4.4.1 - объяснять воздействия электромагнитных и звуковых волн на организм человека
Понятие "Биоинформатика". Применение инструментов биоинформатики в исследовании
11.4.4.2 - описывать роль биоинформатики
Метод экстракорпорального оплодотворения и его значение. Этические аспекты экстракорпорального оплодотворения
11.4.4.3 - объяснять значение метода экстракорпорального оплодотворения
Значение моноклональных антител. Производство моноклональных антител. Диагностика и лечение заболеваний с помощью моноклональных антител
11.4.4.4 - объяснять использование моноклональных антител в диагностике и лечении заболеваний
Биосфера, экосисте-ма,
популя-ция
Взаимосвязь между биоразнообразием и устойчивостью экосистем. Биоразнообразие видов. Закон генетического равновесия Харди-Вайнберга. Сохранение редких и исчезающих видов растений и животных

11.2.3.1 - бағаналы жасушалардың мамандану үдерісін және олардың практикалық қолданылуын түсіндіру
Тұқым қуалау-шылық пен өзгергіштік заңдылықтары
Дезоксирибонуклеин қышқылының кездейсоқ мутациясы. генетикалық үдеріс қателері: репликация.
11.2.4.1 - дезоксирибонуклеин қышқылы рекомбинациясы мен мутациялардың арасындағы байланысын табу
Халықаралық "Адам геномы" жобасы. Адамның геномдық Дезокси-рибонуклеин қышқылын секвенирлеу. Жоба аясында жүргізілген зерттеулердің маңызы.
11.2.4.2 - Халықаралық "Адам геномы" жобасының маңызын талқылау
Жасушалық биология
Жасушалардың негізгі компоненттерін анықтау. Зертханалық жұмыс "Жасушалардың негізгі компоненттерін микрофотографиялар қолданып сипаттау".
11.4.2.1 - микрофотография қолданып жасушалардың негізгі компоненттерін анықтау және сипаттау
Органелдердің сызықтық ұлғаюын есептеу. Оптикалық және электронды микроскоптардың үлкейту және айқындау мүмкіндіктері арасындағы айырмашылықтар.
11.4.2.2 - жасушалардың компоненттерінің нақты мөлшерін анықтау
Биотехнология
Грамм оң және грамм теріс бактериялар және олардың құрылыс ерекшеліктері.
11.4.3.1 - грамм оң және грамм теріс бактерияларды салыстыру
"Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылы" ұғымы. Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылының алу тәсілдері. Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылының қолданылуы. "Клондау" ұғымы.
11.4.3.2 - рекомбинантты Дезоксирибонуклеин қышқылын алу тәсілдерін түсіндіру
Ағзаларды клондау тәсілдері.
11.4.3.3 - ағзаларды клондау тәсілдерін түсіндіру
Ферменттердің медицинада, химияда және өнеркәсіпте қолданылуы.
11.4.3.4 - ферменттерді медицинада, өнеркәсіпте қолдану мүмкіндігін талқылау
4- тоқсан
Биомедицина және биоинформатика
Электромагниттік және дыбыс толқындарының адам ағзасына әсер ету ерекшеліктері.
11.4.4.1 - электромагниттік және дыбыс толқындарының адам ағзасына әсерін түсіндіру
"Биоинформатика" ұғымы. Биоинформатиканың құралдарын зерттеулерге қолдану.
11.4.4.2 - биоинформатиканың рөлін сипаттау
экстракорпоральды ұрықтандыру (ЭКҰ) әдісі және оның маңызы. экстракорпоральды ұрықтандырудың этикалық аспектілері.
11.4.4.3 - экстракорпоральды ұрықтандыру (ЭКҰ) әдісінің маңызын түсіндіру
Моноклоналды антиденелердің маңызы. Моноклоналды антиденелердің өндірісі. Моноклоналды антиденелер көмегімен ауруларды диагностикалау және емдеу.
11.4.4.4 - ауруларды диагностикалау және емдеуде моноклоналды антиденелерді қолдануды түсіндіру
Биосфера, экожүйе, популяция
Түрлердің биоалуантүрлілігі. Харди - Вайнбергтің генетикалық тепе-теңдік заңы. Сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін қорғау.

11.3.1.1 - устанавливать взаимосвязь между биоразнообразием и устойчивостью экосистем
Использование различных статистических методов в определении численности и распределении организмов местной экосистемы. Значение случайной выборки в определении биоразнообразия местной экосистемы. Лабораторная работа "Исследование состояния экосистемы своего региона с использованием статистических методов анализа"
11.3.1.2 - исследовать экосистемы своего региона в полевых условиях, используя статистические методы анализа
Экология и влияние человека на окружающую среду
Глобальное потепление: причины, последствия, пути решения.
Моделирование: "Компьютерное моделирование глобального потепления климата"
11.3.2.1 - прогнозировать последствия возможного глобального потепления климата
Экологические проблемы Республики Казахстан и пути их решения
11.3.2.2 - предложить пути решения экологических проблем Казахстана
Приложение 199
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от "27"июля 2017 года № 352
Приложение 417
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "География"
для 10-11-классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
2. Цель предмета "География" в старшей школе – создание учащимся условий для применения географических знаний, навыков и умений, направленных на решение геоэкологических, геоэкономических, социальных, геополитических и глобальных проблем, возникающих на всех уровнях географического пространства.
3. Задачи предмета:
1) развитие в обучающихся географического и пространственного мышления, географической культуры и языка;
2) развитие в обучающихся понимания глобального, регионального и локального подходов в исследованиях геоэкологических, геополитических, социальных, геоэкономических процессов и явлений;

11.3.1.1 - экожүйенің биоалуан түрлілігі мен тұрақтылығы арасындағы өзара байланысты орнату
Жергілікті экожүйедегі ағзалардың саны мен таралуын анықтауда түрлі статистикалық әдістерді қолдану. Жергілікті экожүйенің биоалуантүрлілігін анықтауда кездейсоқ іріктеу әдісінің маңызы. Зертханалық жұмыс "Талдаудың статистикалық әдістерін қолдану арқылы өз аймағының экожүйесінің жағдайын анықтау".
11.3.1.2 - өз аймағының экожүйесін статистикалық талдау әдістерін пайдаланып зерттеу
Адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға әсері
Ғаламдық жылыну: себептері, салдарлары және шешу жолдары. Модельдеу "климаттың ғаламдық жылынуының компьютерлік моделі"
11.3.2.1 - мүмкін болатын климаттың жаһандық жылыну салдарын болжау
Қазақстанның экологиялық проблемалары және оларды шешу жолдары.
11.3.2.2 - Қазақстанның экологиялық проблемаларының шешу жолдарын ұсыну
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 199-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 417-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "География" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы №604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Жоғары мектептегі "География" пәнінің мақсаты – оқушылардың қоғам мен географиялық кеңістіктің барлық деңгейлерінде туындаған геоэкологиялық, геоэкономикалық, әлеуметтік, геосаяси және ғаламдық проблемаларды шешуге бағытталған географиялық білімдерін, біліктері мен дағдыларын қолдану үшін жағдай жасау.
3. Пәннің міндеттері:
1) оқушылардың бойында географиялық кеңістіктік ойлауды, географиялық мәдениет пен тілді дамыту;
2) геоэкологиялық, геосаяси, геоэкономикалық, әлеуметтік үдерістер мен құбылыстарды зерттеу үшін ғаламдық, аймақтық және жергілікті ұстанымдардың түсінуін дамыту;

3) создание обучающихся условий для применения современных методов обработки геопространственных данных при изучении картографии, геоэкологии, геополитики, геоэкономики, страноведения и глобальных проблем человечства;
4) привитие системы ценостей при их деятельностном изучении современной географической картины мира;
5) профессиональная ориентация обучающихся посредством выполнения видов деятельности, характерных специальностям и профессиям, связанных с геопространственными методами и данными.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "География"
4. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "География" составляет:
1) в 10 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
5. Содержание учебного предмета включает 7 разделов:
1) методы географических исследований;
2) картография и геоинформатика;
3) природопользование и геоэкология;
4) геоэкономика;
5) геополитика;
6) страноведение;
7) глобальные проблемы человечества.
6. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов: знание, понимание, умения и навыки.
7. Раздел "Методы географических исследований" состоит из подраздела "Общегеографические методы".
8. Раздел "Картография и геоинформатика" включает следующие подразделы:
1) Картография;
2) Основы геоинформатики;
9. Раздел "Природопользование и геоэкология" включает следующие подразделы:
1) Природопользование;
2) Основы геоэкологических исследований.
10. Раздел "Геоэкономика" состоит из подраздела "Основы геоэкономики".
11. Раздел "Геополитика" состоит из подраздела "Основы геополитики".
12. Раздел "Страноведение" включает следующие подразделы:
1) Регионы мира;
2) Методы сравнения стран.
13. Раздел "Глобальные проблемы человечества" состоит из подраздела "Решение глобальных проблем".
14. Базовое содержание учебного предмета 10-класса:

3) оқушыларға картографияны, геоэкологияны, геоэкономиканы, геосаясатты, елтану мен адамзаттың ғаламдық проблемаларын зерттеу барысында геокеңістіктік деректерді өңдеудің заманауи әдістерін қолдану үшін жағдай жасау;
4) оқушының бойында қазіргі дүниенің географиялық көрінісін іс-әрекеттер арқылы зерттеп-тану барысында құндылықтар жүйесін қалыптастыру;
5) геокеңістіктік әдістер және деректермен жұмыс істейтін мамандық пен кәсіп иелері атқаратын әрекеттерді орындату арқылы оқушыларға кәсіби бағдар беру.
2-тарау. "География" оқупәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "География" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағатты;
2) 11-сынып – аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Оқу пәнінің мазмұны 7 бөлімді қамтиды:
1) географиялық зерттеу әдістері;
2) картография және геоинформатика;
3) табиғатты пайдалану және геоэкология;
4) геоэкономика;
5) геосаясат;
6) елтану;
7) адамзаттың ғаламдық проблемалары.
6. Оқу пәнінің мазмұны оқытудың бөлімдері арқылы ұйымдастырылған. Бөлімдер білім, білік, түсінік және дағдыларды қамтитын күтілетін нәтижелер түріндегі оқу мақсаттарынан тұратын бөлімшелерге бөлінген.
7. "Географиялық зерттеу әдістері" бөлімі "Жалпы географиялық әдістер" бөлімшесінен тұрады
8. "Картография және геоинформатика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) картография;
2) геоинформатика негіздері.
9. "Табиғатты пайдалану және геоэкология" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) табиғатты пайдалану;
2) геоэкологиялық зерттеу негіздері.
10. "Геоэкономика" бөлімі "Геоэкономика негіздері" бөлімшесінен тұрады.
11. "Геосаясат" бөлімі "Геосаясат негіздері" бөлімшесінен тұрады.
12. "Елтану" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) дүниежүзі аймақтары;
2) елдерді салыстыру әдістемесі.
13. "Адамзаттың ғаламдық проблемалары" бөлімі "Ғаламдық проблемаларды шешу" бөлімшесінен тұрады.
14. Оқу пәнінің 10-сыныпқа арналған базалық білім мазмұны:

1) "Методы географических исследований". Общегеографические методы; виды методов исследования;
2) "Картография и геоинформатика". Картография; современные картографические методы; основы геоинформатики; географические базы данных; визуализация географических данных;
3) "Природопользование и геоэкология". Природопользование; виды природопользования; оценка воздействия видов природопользования на окружающую среду; принципы рационального природопользования; проектирование экологически чистых производств; основы геоэкологических исследований; предмет исследования и актуальность геоэкологии; загрязнение геосфер; геоэкологическое районирование; антропогенные факторы в геоэкологии; глобальные экологические проблемы; экологические инновационные технологии; экологические проблемы Казахстана;
4) "Геоэкономика". Основы геоэкономики; предмет исследования и актуальность геоэкономики; территориальные факторы организации хозяйства; структура мирового хозяйства; территориальные модели мирового хозяйства; показатели экономического развития стран мира; мировой опыт экономического развития; целевые показатели экономического развития Республики Казахстан;
5) "Геополитика". Основы геополитики; актуальность геополитики; мировое геополитическое пространство; геополитика и географические факторы; морфология государственной территории; государственные границы;
6) "Страноведение". Регионы мира; комплексное географическое районирование; методы сравнения стран; сравнительное страноведение;
7) "Глобальные проблемы человечества". Решение глобальных проблем; географические аспекты глобальных проблем.
15. Базовое содержание учебного предмета 11-класса:
1) "Методы географических исследований". Общегеографические методы; актуальные методы географических исследований;
2) "Картография и геоинформатика". Картография; современные картографические методы; основы геоинформатики; геоинформационные системы; географические базы данных; визуализация географических данных;
3) "Природопользование и геоэкология". Природопользование; регулирование природопользования; природоохранные мероприятия; роль личности в охране природы; основы геоэкологических исследований; антропогенные изменения окружающей среды; качество окружающей среды; геоэкологическое проектирование;
4) "Геоэкономика". Основы геоэкономики; геоэкономическое положение и потенциал регионов Республики Казахстан; геоэкономическое стратегии развития;
5) "Геополитика". Основы геополитики; современные геополитические процессы; геополитическое положение Казахстана; геополитическая безопасность Казахстана; геополитическая интеграция Казахстана;

1) "Географиялық зерттеу әдістері". Жалпы географиялық әдістер; зерттеу әдістерінің түрлері;
2) "Картография және геоинформатика". Картография; заманауи картографиялық әдістер; геоинформатика негіздері; географиялық деректер базасы; географиялық деректерді визуализациялау;
3) "Табиғатты пайдалану және геоэкология". Табиғатты пайдалану; табиғатты пайдалану түрлері. табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға әсерін бағалау; табиғатты тиімді пайдаланудың қағидаттары, экологиялық таза өндірістерді жобалау; геоэкологиялық зерттеулер негіздері; геоэкологияның зерттеу пәні мен өзектілігі, геосфералардың ластануы, геоэкологиялық аудандастыру; гоэкологиядағы антропогендік факторлар; ғаламдық экологиялық проблемалар, экологиядағы инновациялық технологиялар; Қазақстанның экологиялық проблемалары,
4) "Геоэкономика". Геоэкономика негіздері; геоэкономиканың зерттеу пәні мен өзектілігі; шаруашылықты ұйымдастырудың аумақтық факторлары; дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымы; дүниежүзілік шаруашылықтың аумақтық модельдері; дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштері; экономикалық дамудағы әлемдік тәжірибе; Қазақстан Республикасы экономикалық дамуындағы мақсатты көрсеткіштер;
5) "Геосаясат". Геосаясат негіздері; геосаясаттың өзектілігі; дүниежүзінің геосаяси кеңістігі; геосаясат және географиялық факторлар; мемлекеттік аумақтың морфологиясы; мемлекеттік шекара;
6) "Елтану". Дүниежүзі аймақтары; кешенді географиялық аудандастыру; дүниежүзі елдерін салыстыру әдістері; салыстырмалы елтану;
7) "Адамзаттың ғаламдық проблемалары". Ғаламдық проблемаларды шешу; ғаламдық проблемалардың географиялық аспектілері.
15. Оқу пәнінің 11-сыныпқа арналған базалық білім мазмұны:
1) "Географиялық зерттеу әдістері". Жалпыгеографиялық әдістер; географиялық зерттеулердің өзекті әдістері;
2) "Картография және геоинформатика". Картография; заманауи картографиялық әдістер; геоинформатика негіздері; геоақпараттық жүйелер; географиялық деректер базасы; географиялық деректерді визуализациялау;
3) "Табиғатты пайдалану және геоэкология". Табиғатты пайдалану; табиғатты пайдалануды реттеу, табиғатты қорғау шаралары; табиғатты қорғауда жеке тұлғаның рөлі; геоэкологиялық зерттеулер негіздері; қоршаған ортаның антропогендік өзгеруі; қоршаған ортаның сапасы; геоэкологиялық жобалау;
4) "Геоэкономика". Геоэкономика негіздері; Қазақстан Республикасы аймақтарының геоэкономикалық жағдайы мен әлеуеті; геоэкономикалық даму стратегиялары;
5) "Геосаясат". Геосаясат негіздері; заманауи геосаяси процестер; Қазақстанның геосаяси жағдайы; Қазақстанның геосаяси қауіпсіздігі; Қазақстанның геосаяси интеграциясы;

6) "Страноведение". Регионы мира; прикладные аспекты районирования мира на регионы; место Казахстана на карте регионов мира; методы сравнения стран; сопоставимые показатели стран мира, место Казахстана в международном сопоставлении стран мира; роль личности в повышении уровня жизни; прикладное страноведение;
7) "Глобальные проблемы человечества". Решение глобальных проблем; пути решения глобальных проблем.
Глава 3. Система целей обучения
16. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1.1 "10" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
Раздел
Подраз-дел
Цели обучения
10-класс
11-класс
1. Методы географи-ческих исследо-ваний
1.1 Общегео-графичес-кие методы
10.1.1.1 - применять элементы метода географического мониторинга согласно теме исследования;
10.1.1.2 - применять сравни-тельные методы согласно теме исследования;
10.1.1.3 - применять количественные методы согласно теме исследования;
10.1.1.4 - применять элементы географической экспертизы согласно теме исследования;
10.1.1.5 - применять методы районирования согласно теме исследования
11.1.1.1 - применять элементы географической экспертизы согласно теме исследования;
11.1.1.2 - применять методы экспертных оценок согласно теме исследования;
11.1.1.3 - применять методы моделирования согласно теме исследования;
11.1.1.4 - применять методы районирования согласно теме исследования
2. Карто-графия и геоинфор-матика
2.1 Карто-графия
10.2.1.1 - применять картографические методы согласно теме исследования
11.2.1.1 - использовать возможности электронных картографических ресурсов согласно теме исследования (чтение цифровых карт, определение с их помощью расположение местоположения, количественных и качественных показателей географических объектов и территорий, их характеристика и анализ)
2.2 Основы геоинформатики
10.2.2.1 - составлять по теме географические базы данных с применением программы Microsoft Excel;
10.2.2.2 - по результатам анализа статистических данных составлять картограммы и картодиаграммы;
10.2.2.3 - составлять тематические картосхемы в графических редакторах информационно-коммуникационные технологии
11.2.2.1 - объяснять особен-ности методов дистанцион-ного зондирования;
11.2.2.2 - объяснять особен-ности геоинформационных методов и геоинформацион-ных систем (ГИС) техноло-гий, их связи с другими науками и отраслями производства;

6) "Елтану". Дүниежүзі аймақтары; дүниежүзін аймақтарға аудандастырудың қолданбалы аспектілері; дүниежүзі аймақтары картасындағы Қазақстанның орны; елдері салыстыру әдістері; дүниежүзі елдерінің салыстырмалы көрсеткіштері; дүниежүзі елдерін халықаралық салыстырулардағы Қазақстанның орны; өмір сүру деңгейін жоғарлатудағы азаматтың рөлі; қолданбалы елтану;
7) "Адамзаттың ғаламдық проблемалары". Ғаламдық проблемаларды шешу; ғаламдық проблемаларды шешу жолдары.
3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
16. Бағдарламада оқу мақсаттары қолдануға ыңғайлы болу үшін төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлімшені, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.1 кодында: "10" – сынып, "2.1." - бөлімше; "1" - оқу мақсатының реттік нөмірі.
Бөлім
Бөлімше
Оқу мақсаттары
10-сынып
11-сынып
1. Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Жалпы географиялық әдістер
10.1.1.1 - зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық мониторинг әдістерін қолдану;
10.1.1.2 - зерттеу тақырыбына сәйкес салыстыру әдістерін қолдану;
10.1.1.3 - зерттеу тақырыбына сәйкес сандық әдістерді қолдану;
10.1.1.4 - зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық сараптама әдістерін қолдану;
10.1.1.5 - зерттеу тақырыбына сәйкес аудандастыру әдістерін қолданады
11.1.1.1 - зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық сараптама әдістерін қолдану;
11.1.1.2 - зерттеу тақырыбына сәйкес эксперттік бағалау әдістерін қолдану;
11.1.1.3 - зерттеу тақырыбына сәйкес модельдеу әдістерін қолдану;
11.1.1.4 - зерттеу тақырыбына сәйкес аудандастыру әдістерін қолдану
2. Картография және геоинформатика
2.1 Картография
10.2.1.1 - тақырыпқа сәйкес картографиялық зерттеулер әдістерін қолдану
11.2.1.1 - тақырыпқа сәйкес электронды картографиялық ресурстардың мүмкіндіктерін пайдалану (сандық карталар-ды оқу, оларды қолданумен географиялық объектілер мен аумақтардың орналасуын, сандық және сапалық көрсеткіштерін анықтау, сипаттау және талдау)
2.2 Геоинфор-матика негіздері
10.2.2.1 - Microsoft Excel бағдарламасын қолдану арқылы тақырыпқа сәйкес географиялық деректер базасын құрастыру;
10.2.2.2 - статистикалық деректерді талдау нәтижелері бойынша картограммалар мен картодиаграммаларды жасау;
10.2.2.3 - ақпараттық-комму-никациялық технологиялар (АКТ) графикалық редактор-ларын қолдану арқылы тақырыптық картасызбалар жасау
11.2.2.1 - қашықтықтан зерде-леу әдістерінің ерекшеліктерін түсіндіру;
11.2.2.2 - геоақпараттық әдіс-тер мен геоақпараттық жүйе-лер (ГАЖ) технологиялары-ның ерекшеліктерін, басқа ғылымдар мен өндіріс салаларымен байланыстарын түсіндіру;

11.2.2.3 - составлять по теме географические базы данных с применением компьютерных программ;
11.2.2.4 - составлять тематические картосхемы с применением компьютерных программ
3. Приро-допользо-вание и геоэколо-гия
3.1 Природо-пользова-ние
10.3.1.1 - объяснять необходи-мость природопользования, определять ее виды (по типам хозяйствования) и представлять в графической форме;
10.3.1.2 - определять и оценивать воздействие типов природопользования на окружающую среду (на основе местного/регионального компонента);
10.3.1.3 - предлагать пути минимизации негативного воздействия типов природопользования на окружающую среду (на основе местного / регионального компонента);
10.3.1.4 - определять принципы рационального природопользования;
10.3.1.5 - разрабатывать решения по повышению эфективности типов природопользования (на основе местного / регионального компонента);
10.3.1.6 - предлагать проекты экологически чистых производств (на основе местного/регионального компонента)
11.3.1.1 - анализировать механизм регулирования природопользования по отраслям хозяйства и потребления;
11.3.1.2 - определять соответствие типов природопользования нормам, установленным в законодательном порядке (на основе местного/ регионального компонента);
11.3.1.3 - оценивать эффективность природоохранных мероприятий (на основе местного/регионального компонента)
11.3.1.4 - определять роль личности в природопользовании и расчитывать ее "экологический след";
11.3.1.5 - предлагать основные принципы образа жизни личности, направленной на охрану природы (с позиции потребления)
3.2 Основы геоэколо-гических исследо-ваний
10.3.2.1 - представлять в графической форме сущность, содержание и направления геоэкологических исследований;
10.3.2.2 - объяснять основные категории геоэкологии;
10.3.2.3 исследовать уровень, причины и следствия загрязнения геосфер;
10.3.2.4 - районировать территорию мира по уровню загрязнения и нарушенности природной среды;
10.3.2.5 - классифицировать и представлять в графической форме антропогенные факторы, оказывающие воздействие на природу;
10.3.2.6 - предлагать пути минимизации антропогенных факторов, оказывающие воздействие на природу;
10.3.2.7 - объяснять механизм возникновения глобальных экологических проблем;
10.3.2.8 - определять роль географических закономернос-тей в геоэкологических процессах;
10.3.2.9 - исследовать мировой опыт в решении глобальных экологических проблем;
10.3.2.10 - определять роль инновационных технологий в решении экологических проблем;
10.3.2.11 - проводить экологическое районирование территории Казахстана;

11.2.2.3 - компьютерлік бағдарламаларды қолдану арқылы тақырыпқа сәйкес географиялық деректер базасын құрастыру;
11.2.2.4 - компьютерлік бағдарламаларды қолданумен тақырыптық картасызбалар жасау
3. Табиғатты пайдалану және геоэкология
3.1 Табиғатты пайдалану
10.3.1.1 - табиғатты пайдаланудың қажеттілігін түсіндіріп, түрлерін (шаруашылық тұрғысынан) анықтау, графикалық түрде ұсыну;
10.3.1.2 - табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға тигізетін әсерін анықтап, баға беру (жергілікті/аймақтық компоненттің негізінде);
10.3.1.3 - табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға тигізетін кері әсерін азайтудың жолдарын ұсыну(жергілікті/аймақтық компоненттің негізінде);
10.3.1.4 - тиімді табиғатты пайдаланудың қағидаттарын анықтау;
10.3.1.5 - табиғатты пайдалану түрлерінің тиімділігін арттыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу (жергілікті аймақтық компоненттің негізінде);
10.3.1.6 - экологиялық таза өндірістік жобаларды ұсыну(жергілікті/аймақтық компоненттің негізінде)
11.3.1.1 - шаруашылық және тұтыну салалары бойынша табиғатты пайдалануды реттеу механизмін талдау;
11.3.1.2 - табиғатты пайдалану түрлерінің заңнамалық тәртіппен бекітілген нормаларға сәйкестігін анықтау (жергілікті/аймақтық компоненттің негізінде);
11.3.1.3 - табиғатты қорғау шараларының тиімділігіне баға беру(жергілікті/ аймақтық компонентті қосымша қамту негізінде);
11.3.1.4 - жеке тұлғаның табиғатты пайдаланудағы рөлін анықтап, "экологиялық ізін" есептеу;
11.3.1.5 - жеке тұлғаның табиғатты қорғауға бағытталған өмір сүру салтының басты қағидаттарын ұсыну (тұтыну тұрғысынан)
3.2 Геоэкологиялық зерттеулер негіздері
10.3.2.1 - геоэкологиялық зерттеулердің мәнін, мазмұнын, бағыттарын графикалық түрде ұсыну;
10.3.2.2 - геоэкологияның негізгі категорияларын түсіндіру;
10.3.2.3 - геосфералардың ластану деңгейін анықтап, себеп-салдарын зерттеу;
10.3.2.4 - дүниежүзі аумағын ластану және табиғи ортаның бұзылу деңгейі бойынша аудандастыру;
10.3.2.5 - табиғатқа әсер ететін антропогендік факторларды топтастыру және графикалық түрде ұсыну;
10.3.2.6 - табиғатқа әсер ететін антропогендік факторлардың азайту жолдарын ұсыну;
10.3.2.7 - ғаламдық экология-лық проблемалардың пайда болу механизмін түсіндіру;
10.3.2.8 - геоэкологиялық үдерістерде географиялық қабық заңдылықтарының рөлін анықтау;
10.3.2.9 - ғаламдық экология-лық проблемаларды шешудегі әлемдік тәжірибені зерттеу;
10.3.2.10 - экологиялық проб-лемаларды шешудегі иннова-циялық технологиялардың рөлін анықтау;
10.3.2.11 - Қазақстан аумағын экологиялық тұрғыдан аудандастыру;

10.3.2.12 - предлагать пути решения экологических проблем Казахстана
11.3.2.1 - классифицировать антропогенные изменения окружающей среды;
11.3.2.2 - классифицировать показатели качества окружающей среды;
11.3.2.3 - оценивать воздействие загрязненной окружающей среды на жизнь человека (с дополнительным охватом местного / регионального компонента);
11.3.2.4 - классифицировать страны мира по качеству окружающей среды;
11.3.2.5 - исследовать опытным путем качество окружающей среды (на основе местного / регионального компонента);
1.3.2.6 - разрабатывать решения по повышению качества окружающей среды (на основе местного / регионального компонента);
11.3.2.7 - предлагать проекты по восстановлению нарушенных территорий (на основе местного/регионального компонента)
4. Геоэко-номика
4.1 Основы геоэкономики
10.4.1.1 - объяснять цели и задачи направления "геоэкономика";
10.4.1.2 - объяснять основные категории геоэкономики;
10.4.1.3 - определять различия между экономической географией и геоэкономикой;
10.4.1.4 - определять роль географического пространства в экономическом развитии стран и регионов (с дополнительным охватом казахстанского компонента);
10.4.1.5 - анализировать пространственные (территориальные) факторы в размещении отраслей хозяйства;
101.4.1.6 - анализировать совре-менные факторы размещения отраслей мирового хозяйства;
10.4.1.7 - оценивать структуру хозяйства стран мира;
10.4.1.8 - классифицировать страны мира по хозяйственной структуре;
10.4.1.9 - анализировать территориальные модели мирового хозяйства;
10.4.1.10 - сравнивать показате-ли экономического развития стран мира (с дополнительным охватом казахстанского компонента);
10.4.1.11 - классифицировать страны мира по уровню экономического развития;
10.4.1.12 - давать оценку стратегиям экономического развития стран мира (с дополнительным охватом казахстанского компонента);
10.4.1.13 - определять выгодные для Республики Казахстан структуру хозяйства, соотношение отраслей хозяйства, территориальную структуру хозяйства и эффективные показатели экономического развития
11.4.1.1 - сравнивать и анализировать отраслевую и территориальную структуру хозяйства, показатели экономического развития регионов Казахстана;
11.4.1.2 - предлагать идеи по выравниванию экономического развития регионов Казахстана;
11.4.1.3 - определять потенциал экономического развития регионов Казахстана (на примере своего региона);
11.4.1.4 - предлагать на основе анализа решения по устранению барьеров экономического развития регионов Казахстана (на примере своего региона);

10.3.2.12 - Қазақстандағы экологиялық проблемалардың шешу жолдарын ұсыну
11.3.2.1 - қоршаған ортаның антропогендік өзгерістерін жіктеу;
11.3.2.2 - қоршаған орта сапасының көрсеткіштерін жіктеу;
11.3.2.3 - ластанған қоршаған ортаның адам өміріне тигізетін әсеріне баға беру(жергілікті/аймақтық компонентті қосымша қамту негізінде);
11.3.2.4 - дүниежүзі елдерін қоршаған ортаның сапасы бойынша жіктеу;
11.3.2.5 - қоршаған орта сапасын тәжірибелік зерттеу арқылы анықтау (жергілікті/ аймақтық компоненттің негізінде);
11.3.2.6 - қоршаған орта сапасын арттыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу(жергілікті/ аймақтық компоненттің негізінде);
11.3.2.7 - қоршаған ортаның бұзылған аумақтарын қалпына келтіру жөнінде жобаларды ұсыну (жергілікті/аймақтық компоненттің негізінде)
4. Геоэкономика
4.1 Геоэкономика негіздері
10.4.1.1 - геоэкономика бағытының мақсаты мен міндеттерін түсіндіру;
10.4.1.2 - геоэкономиканың негізгі категорияларын түсіндіру;
10.4.1.3 - геоэкономика мен экономикалық география арасындағы айырмашылықтарды анықтау;
10.4.1.4 - елдер мен аймақтар-дың экономикалық дамуындағы географиялық кеңістіктің рөлін анықтау(қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде);
10.4.1.5 - шаруашылық салала-рын орналастыруда кеңістіктік (аумақтық) факторларды талдау;
10.4.1.6 - дүниежүзілік шаруашылықтың салаларын заманауи орналастыру факторларын талдау;
10.4.1.7 - дүниежүзі елдерінің шаруашылық құрылымын бағалау;
10.4.1.8 - дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша жіктеу;
10.4.1.9 - дүниежүзі шаруашылығының аумақтық модельдерін талдау;
10.4.1.10 - дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштерін салыстыру (қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде);
10.4.1.11 - дүниежүзі елдерін экономикалық даму деңгейі бойынша жіктеу;
10.4.1.12 - дүниежүзі елдерінің экономикалық даму стратегия-ларына баға беру (қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде);
10.4.1.13 - Қазақстан Республикасы үшін тиімді шаруашылықтың құрылымын, шаруашылық салаларының арақатынасын, шаруашылығының аумақтық құрылымын, экономикалық дамуындағы тиімді көрсеткіштерді анықтау
11.4.1.1 - Қазақстан аймақтарын шаруашылығының салалық және аумақтық құрылымы мен экономикалық даму көрсеткіштері бойынша салыстырып талдау;
11.4.1.2 - Қазақстан аймақтарының экономикалық дамуын теңестіру жөнінде идеяларды ұсыну;
11.4.1.3 - Қазақстан аймақтарының экономикалық даму әлеуетін анықтау(өз аймағы негізінде);
11.4.1.4 - талдау негізінде Қазақстан аймақтарының экономикалық даму кедергілерін жою жөнінде ұсыныстар әзірлеу (өз аймағы мысалында);

11.4.1.5 - предлагать бизнес-идеи по производству в регионах Казахстана товаров и услуг с высокой добавочной стоимостью (на примере своего региона);
11.4.1.6 - предлагать проекты стратегий экономического развития регионов Казахстана (на примере своего региона);
11.4.1.7 - предлагать творческие идеи по повышению популярности казахстанской продукции
5. Геопо-литика
5.1 Основы геополи-тики
10.5.1.1 - объяснять цель и задачи, предмет исследования геополитики;
10.5.1.2 - объяснять основные категории геополитики;
10.5.1.3 - определять основные объекты и субъекты геополитики;
10.5.1.4 - исследовать основные средства геополитического воздействия;
10.5.1.5 - анализировать мировое геополитическое пространство;
10.5.1.6 - оценивать роль в геополитике физико-географи-ческих, экономических, социальных, демографических, политических, военных, технологических факторов;
10.5.1.7 - анализировать морфологические особенности государственной территории;
10.5.1.8 - классифицировать государства по морфологичес-ким особенностям территории;
10.5.1.9 - давать комплексную оценку морфологическим особенностям государственной территории Республики Казахстан;
10.5.1.10 - анализировать функции, виды, мероприятия по определению и проведению государственных границ;
10.5.1.11 - исследовать процесс формирования, основные показатели и динамику государственных границ Республики Казахстан;
10.5.1.12 - разрабатывать решения по укреплению границ Республики Казахстан
11.5.1.1 - объяснять современные геополитические процессы;
11.5.1.2 - давать комплексную оценку геополитического положения Республики Казахстан;
11.5.1.3 - определять факторы, оказывающие влияние на геополитическую безопасность Республики Казахстан;
11.5.1.4 - разрабатывать предложения по усилению геополитической безопасности Республики Казахстан;
11.5.1.5 - разрабатывать решения по усилению связей Республики Казахстан со странами мира, мировыми и региональными организациями
6. Страно-ведение
6.1 Регионы мира
10.6.1.1 - объяснять деление мира по различным признакам на физико-географические, историко-культурные, политико-географические и геополитические районы;
10.6.1.2 - предлагать собственную модель комплексно-географического и историко-культурного районирования;
10.6.1.3 - представлять в творческой форме историко-географические регионы мира, их состав и особенности, географическую характеристику
11.6.1.1 - аргументированно объяснять необходимость районирования мира;
11.6.1.2 - прогнозировать на основе исследований изменения историко-географических регионов в условиях глобализации;

11.4.1.5 - Қазақстан Республикасының аймақтарында қосымша құны жоғары өнімдер мен қызметтерді өндіру жөнінде бизнес-идеяларды ұсыну (өз аймағы негізінде);
11.4.1.6 - Қазақстан аймақтарын экономикалық тұрғыда дамыту жөнінде стратегиялардың жобаларын ұсыну (өз аймағы негізінде);
11.4.1.7 - Қазақстан өнімдерінің танымалдығын арттыру жөнінде шығармашылық идеяларды ұсыну
5. Геосаясат
5.1 Геосаясат негіздері
10.5.1.1 - геосаясаттың мақсаты мен міндеттерін, зерттеу пәнін түсіндіру;
10.5.1.2 - геосаясаттың негізгі категорияларын түсіндіру;
10.5.1.3 - негізгі геосаяси объектілер мен субъектілерді анықтау;
10.5.1.4 - геосаяси ықпал көрсетудің негізгі құралдарын зерттеу;
10.5.1.5 - дүниежүзінің геосаяси кеңістігін талдау;
10.5.1.6 - геосаясаттағы физикалық-географиялық, экономикалық, әлеуметтік, демографиялық, саяси, әскери, технологиялық факторларға баға беру;
10.5.1.7 - мемлекеттік аумақтың морфологиялық ерекшеліктерін талдау;
10.5.1.8 - мемлекеттерді аумағының морфологиялық ерекшеліктері бойынша жіктеу;
10.5.1.9 - Қазақстан Республикасы мемлекеттік аумағының морфологиялық ерекшеліктеріне кешенді баға беру;
10.5.1.10 - мемлекеттік шекаралардың функциясын, түрлерін, анықтау және белгі-леу шараларын, динамикасын талдау;
10.5.1.11 - Қазақстан Республикасының мемлекет-тік шекараларының қалыптасу үдерісін, басты көрсеткіштері мен динамикасын зерттеу;
10.5.1.12 - Қазақстан Республикасының шекараларын күшейту жөнінде ұсыныстар әзірлеу
11.5.1.1 - қазіргі заманның геосаяси үдерістерін түсіндіру;
11.5.1.2 - Қазақстанның геосаяси жағдайына кешенді баға беру;
11.5.1.3 - Қазақстан Республикасының геосаяси қауіпсіздігіне әсер ететін факторларды анықтау;
11.5.1.4 - Қазақстанның геосаяси қауіпсіздігін күшейту жөнінде ұсыныстарды әзірлеу;
11.5.1.5 - Қазақстанның дүниежүзі елдері мен дүниежүзілік және аймақтық ұйымдармен байланыстарын күшейту жөнінде ұсыныстар әзірлеу
6. Елтану
6.1 Дүниежүзі аймақтары
10.6.1.1 - дүниежүзінің түрлі белгілер бойынша физикалық географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандарға бөлінуін түсіндіру;
10.6.1.2 - кешенді географиялық және тарихи-географиялық аудандастырудың өз үлгісін ұсыну;
10.6.1.3 - дүниежүзінің тарихи-географиялық аймақтарын, олардың құрамы мен ерекшеліктерін, географиялық сипаттамасын шығармашылық түрде ұсыну
11.6.1.1 - дүниежүзін аймақ-тарға аудандастыру қажетті-лігін аргументтер келтіріп түсіндіру;
11.6.1.2 - ғаламдану жағдай-ында тарихи-мәдени аймақ-тардың өзгеруін зерттеу арқылы болжау;

11.6.1.3 - определять положение Республики Казахстан в физико-географических, историко-географических и геополитических регионах;
11.6.1.4 - прогнозировать на основе исследований изменения места Республики Казахстан на карте географических регионов
6.2 Методы сравнения стран
10.6.2.1 - определять показатели, применяемые в сопоставлениях стран мира;
10.6.2.2 - объяснять методику расчета одного из показателей, применяемых в сопоставлении (по выбору: валовый внутрений продукт (ВВП), валовый национальный продукт (ВНП), в том числе на душу населения, паритет покупательской способности (ППС), гендерное равениство);
10.6.2.3 - графически представлять рейтинг стран мира по одному из показателей (по выбору);
10.6.2.4 - характеризовать индексы и рейтинги стран мира, определяемые по совокупности показателей (показатели расчета / оценки, субъект оценки, области применения результатов);
10.6.2.5 - графически представлять рейтинг стран мира, определяемые по совокупности показателей;
11.6.2.6 - определять географические, социальные, экономические и политические факторы, оказывающие влияние на место страны в рейтинге (по выбору: на примере трех стран, расположенных в начале, середине и конце рейтинга)
11.6.2.1 - изучать динамику места Казахстана в индексах и рейтингах, определяемых по совокупности показателей (на примере одного рейтинга по выбору);
11.6.2.2 - определять географические, социальные, экономические и политичес-кие факторы, оказывающие влияние на место Казахстана в индексах и рейтингах, рассчитываемых по совокупности показателей;
11.6.2.3 - предлагать на основе расчетов идеи по повышению места Казахстана в индексах и рейтингах, определяемых по совокупности показателей;
11.6.2.4 - объяснять роль личности в повышении личных показателей уровня жизни, учитываемых в определении места страны в индексах и рейтингах;
11.6.2.5 - определять значе-ние, субъектов и потребите-лей прикладной страновед-ческой информации;
11.6.2.6 - готовить и представлять в творческой форме комплексные страно-ведческие характеристики стран мира для различных целевых аудиторий,
представляет в графической форме рейтинги и индексы стран мира, определенных по совокупности показателей
7. Глобаль-ные проблемы челове-чества
7.1 Решение глобаль-ных проблем
10.7.1.1 - классифицировать проблемы в развитии человечества;
10.7.1.2 - определять критерии глобальных проблем;
10.7.1.3 - определять и группировать причины и последствия глобальных проблем;

11.6.1.3 - Қазақстан Республикасының физикалық-географиялық, тарихи-географиялық, саяси-географиялық және геосаяси аймақтарында орналасуын анықтау;
11.6.1.4 - ғаламдану жағдай-ында Қазақстанның геогра-фиялық аймақтар картасын-дағы орнының өзгеруін зерттеу арқылы болжау
6.2 Дүниежүзі елдерін салыстыру
11.6.2.1 - дүниежүзі елдерін салыстыруда қолданылатын белгілерді анықтау;
10.6.2.2 - дүниежүзі елдерін салыстыруда қолданылатын көрсеткіштердің бірін есептеу әдісін түсіндіру (таңдау бойынша: жалпы ішкі өнім
(ЖІӨ), ұлттық жалпы өнім (ҰЖӨ), оның ішінде жан басына шаққанда, сатып алу қабілетінің паритеті (СҚП), гендерлік тепе-теңдік );
10.6.2.3 - көрсеткіштердің бірі бойынша графикалық түрде дүниежүзі елдерінің рейтингін көрсету (таңдау бойынша);
10.6.2.4 - жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін дүниежүзі елдерінің индекстері мен рейтингтерін сипаттау (есепке/бағалауға алынатын көрсеткіштер, бағалау субъектісі, нәтижелерінің қолдану аясы);
10.6.2.5 - жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін дүниежүзі елдерінің рейтингтерін графикалық түрде көрсету;
10.6.2.6 - елдің рейтингте орналасқан орына әсер ететін географиялық, әлеуметтік, экономикалық және саяси факторларды анықтау (таңдау бойынша рейтингтің басында, ортасында және соңында орналасқан үш елдің мысалында)
11.6.2.1 - жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін индекстер мен рейтингтердегі Қазақстан орнының динамикасын зерттеу (таңдау бойынша бір рейтингтің мысалында);
11.6.2.2 - Қазақстанның жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін рейтингтерде орналасқан орына әсер ететін географиялық, әлеуметтік, экономикалық және саяси факторларды анықтау (таңдау бойынша бір рейтингтің мысалында);
11.6.2.3 - көрсеткіштердің жиынтығы бойынша анықтал-ған рейтингтер мен индекс-терде есептерді қолданумен Қазақстанның орнын жоғарылату идеяларды ұсыну (таңдау бойынша бір рейтингтің мысалында);
11.6.2.4 - елдің индекстер мен рейтингтерде орнын анықтағанда есепке алынатын өмір сүру деңгейінің жеке көрсеткіштерін жоғарылату жөнінде жеке азаматтың рөлін түсіндіру;
11.6.2.5 - қолданбалы елтанушылық ақпараттың маңыздылығын, субъектілері мен тұтынушыларын анықтау;
11.6.2.6 - түрлі мақсатты аудиториялар үшін кешенді дүниежүзі елдерінің кешенді елтанушылық сипаттамаларды әзірлеу және шығармашылық түрде ұсыну (елдер мен ұсыну формасы – таңдау бойынша)
7. Адамзатың ғаламдық проблемалары
7.1 Ғаламдық проблема-ларды шешу
10.7.1.1 - адамзаттың дамуындағы проблемаларын топтастыру;
10.7.1.2 - ғаламдық проблемалардың критерийлерін анықтау;
10.7.1.3 - ғаламдық проблемалардың себептері мен салдарын анықтап, топтастыру;

10.7.1.4 - определять территориальные проявления глобальных проблем
11.7.1.1 - исследовать мировой опыт в решении глобальных проблем;
112.7.1.2 - определять глобальные проблемы, имеющие проявления на территории Казахстана;
11.7.1.3 - предлагать собственные проекты по решению глобальных проблем, в том числе проявляющихся на территории Казахстана
17. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "География" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию.
18. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"География" для 10-11 классов
естественно – математического
направления уровня общего
среднего образования по
обновленному содержанию
Долгосрочный план
по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "География" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию
1) 10-класс
Подраздел
Тем
Цели обучения
1-четверть
1. Методы географических исследований
1.1 Обще-географи-ческие методы
Виды методов исследования
10.1.1.1 - применять элементы метода географического мониторинга согласно теме исследования;
10.1.1.2 - применять сравнительные методы согласно теме исследования;
10.1.1.3 - применять количественные методы согласно теме исследования;
10.1.1.4 - применять элементы географической экспертизы согласно теме исследования;
10.1.1.5 - применять методы районирования согласно теме исследования
2. Картография и геоинформатика
2.1 Карто-графия
Современные картографи-ческие методы
10.2.1.1 - применять картографические методы согласно теме исследования
2.2 Основы геоинфор-матики
Географичес-кие базы данных
10.2.2.1 - составлять по теме географические базы данных с применением программы Microsoft Excel
Визуализация географичес-ких данных
10.2.2.2 - по результатам анализа статистических данных составлять картограммы и картодиаграммы;
10.2.2.3 - составлять тематические картосхемы в графичес-ких редакторах информационно-коммуникационных технологии (ИКТ)
3. Природопользование и геоэкология
3.1 Природо-пользова-ние
Виды природополь-зования
10.3.1.1 - объяснять необходимость природопользования, определять ее виды (по типам хозяйствования) и представлять в графической форме
Оценка воздействия видов природополь-зования на окружающую среду
10.3.1.2 - определять и оценивать воздействие типов природопользования на окружающую среду (на основе местного/регионального компонента);

10.7.1.4 - ғаламдық проблемалардың аумақтық көріністерін анықтау
11.7.1.1 - ғаламдық проблемаларды шешу жөнінде әлемдік тәжірибені зерттеу;
11.7.1.2 - Қазақстанның аумағында көрініс тапқан ғаламдық проблемаларды анықтау;
11.7.1.3 - ғаламдық, оның ішінде Қазақстан аумағында байқалатын проблемалардың алдын алудың немесе шешудің өзіндік жобасын ұсыну
17. Осы оқу бағдарламасы жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "География" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
18. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің жаратылыстану-
математикалық бағыттағы
10-11-сыныптарына арналған
"География" оқу пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
Қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "География" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып
Бөлімше
Тақырып
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Жалпы географиялық әдістер
Зерттеу әдістерінің түрлері
10.1.1.1 -зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық мониторинг әдістерін қолдану;
10.1.1.2 - зерттеу тақырыбына сәйкес салыстыру әдістерін қолдану;
10.1.1.3 - зерттеу тақырыбына сәйкес сандық әдістерді қолдану;
10.1.1.4 - зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық сараптама әдістерін қолдану;
10.1.1.5 - зерттеу тақырыбына сәйкес аудандастыру әдістерін қолданады
2. Картография және геоинформатика
2.1 Картография
Заманауи картографиялық әдістер
10.2.1.1 - тақырыпқа сәйкес картографиялық зерттеулер әдістерін қолдану
2.2 Геоинформатика негіздері
Географиялық деректер базасы
10.2.2.1 - Microsoft Excel бағдарламасын қолдану арқылы тақырыпқа сәйкес географиялық деректер базасын құрастыру
Географиялық деректерді визуализациялау
10.2.2.2 - статистикалық деректерді талдау нәтижелері бойынша картограммалар мен картодиаграммаларды жасау;
10.2.2.3 - ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың графикалық редакторларын қолданумен тақырыптық картасызбалар жасау
3. Табиғатты пайдалану және геоэкология
3.1 Табиғатты пайдалану
Табиғатты пайдалану түрлері
10.3.1.1 - табиғатты пайдаланудың қажеттілігін түсіндіріп, түрлерін (шаруашылық тұрғысынан) анықтау, графикалық түрде ұсыну
Табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға әсерін бағалау
10.3.1.2 - табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға тигізетін әсерін анықтап, баға беру (жергілікті/аймақтық компоненттің негізінде);

10.3.1.3 - предлагать пути минимизации негативного воздействия типов природопользования на окружающую среду (на основе местного/регионального компонента)
Принципы рационального природопользования
10.3.1.4 - определять принципы рационального природопользования;
10.3.1.5 - разрабатывать решения по повышению эфективности типов природопользования (на основе местного/регионального компонента)
Проектирова-ние экологи-чески чистых производств
10.3.1.6 - предлагать проекты экологически чистых производств (на основе местного / регионального компонента)
1.1 Обще-географи-ческие методы
Виды методов исследования
10.1.1.1 - применять элементы метода географического мониторинга согласно теме исследования;
10.1.1.4 - применять элементы географической экспертизы согласно теме исследования
2.1 Картогра-фия
Современные картографические методы
10.2.1.1 - применять картографические методы согласно теме исследования
Визуализация географичес-ких данных
10.2.2.3 - составлять тематические картосхемы в графических редакторах информационно-коммуникационныхтехнологии ИКТ
2-четверть
3. Природопользование и геоэкология
3.2 Основы геоэколо-гических исследова-ний
Предмет исследования и актуальность геоэкологии
10.3.2.1 - представлять в графической форме сущность, содержание и направления геоэкологических исследований;
10.3.2.2 - объяснять основные категории геоэкологии
Загрязнение геосфер
10.3.2.3 - исследовать уровень, причины и следствия загрязнения геосфер
Геоэкологичес-кое районирование
10.3.2.4 - районировать территорию мира по уровню загрязнения и нарушенности
Антропогенные факторы в геоэкологии
10.3.2.5 - классифицировать и представлять в графической форме антропогенные факторы, оказывающие воздействие на природу;
10.3.2.6 - предлагать пути минимизации антропогенных факторов, оказывающие воздействие на природу
Глобальные экологические проблемы
10.3.2.7 - объяснять механизм возникновения глобальных экологических проблем;
10.3.2.8 - определять роль географических закономернос-тей в геоэкологических процессах;
10.3.2.9 - исследовать мировой опыт в решении глобальных экологических проблем
Экологические инновационные технологии
10.3.2.10 - определять роль инновационных технологий в решении экологических проблем
Экологические проблемы Казахстана
10.3.2.11 - проводить экологическое районирование территории Казахстана;
10.3.2.12 - предлагать пути решения экологических проблем Казахстана
1.1 Обще-географи-ческие методы
Виды методов исследования
10.1.1.2 - применять сравнительные методы согласно теме исследования;
10.1.1.3 - применять количественные методы согласно теме исследования;

10.3.1.3 - табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға тигізетін кері әсерін азайтудың жолдарын ұсыну(жергілікті / аймақтық компоненттің негізінде)
Табиғатты тиімді пайдаланудың қағидаттары
10.3.1.4 - табиғатты тиімді пайдаланудың қағидаттарын анықтау;
10.3.1.5 - табиғатты пайдалану түрлерінің тиімділігін арттыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу (жергілікті/аймақтық компоненттің негізінде)
Экологиялық таза өндірістерді жобалау
10.3.1.6 - экологиялық таза өндірістік жобаларды ұсыну (жергілікті/аймақтық компоненттің негізінде)
1.1 Жалпы географиялық әдістер
Зерттеу әдістерінің түрлері
10.1.1.1 - зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық мониторинг әдістерін қолдану;
10.1.1.4 - зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық сараптама әдістерін қолдану
2.1 Картография
Заманауи картографиялық әдістер
10.2.1.1 - тақырыпқа сәйкес картографиялық зерттеулер әдістерін қолдану
2.2 Геоинформатика негіздері
Географиялық деректерді визуализациялау
10.2.2.3 - ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың графикалық редакторларын қолданумен тақырыптық картасызбалар жасау
2-тоқсан
3. Табиғатты пайдалану және геоэкология
3.2 Геоэкологиялық зерттеу негіздері
Геоэкологияның зерттеу пәні мен өзектілігі
10.3.2.1 - геоэкологиялық зерттеулердің мәнін, мазмұнын, бағыттарын графикалық түрде ұсыну;
10.3.2.2 - геоэкологияның негізгі категорияларын түсіндіру
Геосфералардың ластануы
10.3.2.3 - геосфералардың ластану деңгейін анықтап, себеп-салдарын зерттеу
Геоэкологиялық аудандастыру
10.3.2.4 - дүниежүзі аумағын ластану және табиғи ортаның бұзылу деңгейі бойынша аудандастыру
Геоэкологиядағы антропогендік факторлар
10.3.2.5 - табиғатқа әсер ететін антропогендік факторларды топтастыру және графикалық түрде ұсыну;
10.3.2.6 - табиғатқа әсер ететін антропогендік факторлардың азайту жолдарын ұсыну
Ғаламдық экологиялық проблемалар
10.3.2.7 - ғаламдық экологиялық проблемалардың пайда болу механизмін түсіндіру;
10.3.2.8 - геоэкологиялық үдерістерде географиялық қабық заңдылықтарының рөлін анықтау;
10.3.2.9 - ғаламдық экологиялық проблемаларды шешудегі әлемдік тәжірибені зерттеу
Экологиядағы инновациялық технологиялар
10.3.2.10 - экологиялық проблемаларды шешудегі инновациялық технологиялардың рөлін анықтау
Қазақстанның экологиялық проблемалары
10.3.2.11 - Қазақстан аумағын экологиялық тұрғыдан аудандастыру;
10.3.2.12 - Қазақстандағы экологиялық проблемалардың шешу жолдарын ұсыну
1.1 Жалпы географиялық әдістер
Зерттеу әдістерінің түрлері
10.1.1.2 - зерттеу тақырыбына сәйкес салыстыру әдістерін қолдану;
10.1.1.3 - зерттеу тақырыбына сәйкес сандық әдістерді қолдану;

10.1.1.4 - применять элементы географической экспертизы согласно теме исследования
2.1 Картогра-фия
Современные картографические методы
10.2.1.1 - применять картографические методы согласно теме исследования
2.2 Основы геоинформатики
Географичес-кие базы данных
10.2.2.1 - составлять по теме географические базы данных с применением программы Microsoft Excel
Визуализация географических данных
10.2.2.2 - по результатам анализа статистических данных составлять картограммы и картодиаграммы;
10.2.2.3 - составлять тематические картосхемы в графичес-ких редакторах информационно-коммуникационные технологии
3-четверть
4. Геоэкономика
4.1 Основы геоэконо-мики
Предмет исследования и актуальность геоэкономики
10.4.1.1 - объяснять цели и задачи направления "геоэкономика";
10.4.1.2 - объяснять основные категории геоэкономики;
10.4.1.3 - определять различия между экономической географией и геоэкономикой;
10.4.1.4 - определять роль географического пространства в экономическом развитии стран и регионов (с дополнительным охватом казахстанского компонента)
Территориаль-ные факторы организации хозяйства
10.4.1.5 - анализировать пространственные (территориальные) факторы в размещении отраслей хозяйства;
10.4.1.6 - анализировать современные факторы размещения отраслей мирового хозяйства
Структура мирового хозяйства
10.4.1.7 - оценивать структуру хозяйства стран мира;
10.4.1.8 - классифицировать страны мира по хозяйственной структуре
Территориаль-ные модели мирового хозяйства
10.4.1.9 - анализировать территориальные модели мирового хозяйства
Показатели экономическо-го развития стран мира
10.4.1.10 - сравнивать показатели экономического развития стран мира (с дополнительным охватом казахстанского компонента);
10.4.1.11 - классифицировать страны мира по уровню экономического развития
Мировой опыт экономическо-го развития
10.4.1.12 - давать оценку стратегиям экономического развития стран мира (с дополнительным охватом казахстанского компонента)
Целевые показатели экономическо-го развития Республики Казахстан
10.4.1.13 - определять выгодные для Республики Казахстан структуру хозяйства, соотношение отраслей хозяйства, территориальную структуру хозяйства и эффективные показатели экономического развития
1.1 Обще-географи-ческие методы
Виды методов исследования
10.1.1.2 - применять сравнительные методы согласно теме исследования;
10.1.1.3 - применять количественные методы согласно теме исследования;
10.1.1.5 - применять методы районирования согласно теме исследования

10.1.1.4 - зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық сараптама әдістерін қолдану
2.1 Картография
Заманауи картографиялық әдістер
10.2.1.1 - тақырыпқа сәйкес картографиялық зерттеулер әдістерін қолдану
2.2 Геоинформатика негіздері
География-лық дерек-тер базасы
10.2.2.1 - Microsoft Excel бағдарламасын қолдану арқылы тақырыпқа сәйкес географиялық деректер базасын құрастыру
Географиялық деректерді визуализациялау
10.2.2.2 - статистикалық деректерді талдау нәтижелері бойынша картограммалар мен картодиаграммаларды жасау;
10.2.2.3 - ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың графикалық редакторларын қолданумен тақырыптық картасызбалар жасау
3-тоқсан
4. Геоэкономика
4.1 Геоэкономика негіздері
Геоэкономиканың зерттеу пәні мен өзектілігі
10.4.1.1 - геоэкономика бағытының мақсаты мен міндеттерін түсіндіру;
10.4.1.2 - геоэкономиканың негізгі категорияларын түсіндіру;
10.4.1.3 - геоэкономика мен экономикалық география арасындағы айырмашылықтарды анықтау;
10.4.1.4 - елдер мен аймақтардың экономикалық дамуындағы географиялық кеңістіктің рөлін анықтау (қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде)
Шаруашылықты ұйымдастырудың аумақтық факторлары
10.4.1.5 - шаруашылық салаларын орналастыруда кеңістіктік (аумақтық) факторларды талдау;
10.4.1.6 - дүниежүзілік шаруашылықтың салаларын заманауи орналастыру факторларын талдау
Дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымы
10.4.1.7 - дүниежүзі елдерінің шаруашылық құрылымын бағалау;
10.4.1.8 - дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша жіктеу
Дүниежүзілік шаруашылықтың аумақтық модельдері
10.4.1.9 - дүниежүзі шаруашылығының аумақтық модельдерін талдау
Дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштері
10.4.1.10 - дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштерін салыстыру (қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде);
10.4.1.11 - дүниежүзі елдерін экономикалық даму деңгейі бойынша жіктеу
Экономикалық дамудағы әлемдік тәжірибе
10.4.1.12 - дүниежүзі елдерінің экономикалық даму стратегияларына баға беру (қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде)
Қазақстан Республикасы экономикалық дамуындағы мақсатты көрсеткіштер мен индикаторлар
10.4.1.13 - Қазақстан Республикасы үшін тиімді шаруашылықтың құрылымын, шаруашылық салаларының арақатынасын, шаруашылығының аумақтық құрылымын, экономикалық дамуындағы тиімді көрсеткіштерді анықтау
1.1 Жалпы географиялық әдістер
Зерттеу әдістерінің түрлер
10.1.1.2 - зерттеу тақырыбына сәйкес салыстыру әдістерін қолдану;
10.1.1.3 - зерттеу тақырыбына сәйкес сандық әдістерді қолдану;
10.1.1.5 - зерттеу тақырыбына сәйкес аудандастыру әдістерін қолданады

2.1 Карто-графия
Современные картографические методы
10.2.1.1 - применять картографические методы согласно теме исследования
2.2 Основы геоинфор-матики
Географичес-кие базы данных
10.2.2.1 - составлять по теме географические базы данных с применением программы Microsoft Excel
Визуализация географичес-ких данных
10.2.2.2 - по результатам анализа статистических данных составлять картограммы и картодиаграммы;
10.2.2.3 - составлять тематические картосхемы в графичес-ких редакторах информационно-коммуникационные технологии
5. Геополитика
5.1 Основы геополи-тики
Актуальность геополитики
10.5.1.1 - объяснять цель и задачи, предмет исследования геополитики;
10.5.1.2 - объяснять основные категории геополитики;
10.5.1.3 - определять основные объекты и субъекты геополитики;
10.5.1.4 - исследовать основные средства геополитического воздействия
Мировое гео-политическое пространство
10.5.1.5 - анализировать мировое геополитическое пространство
Геополитика и географические факторы
10.5.1.6 - оценивать роль в геополитике физико-географи-ческих, экономических, социальных, демографических, политических, военных, технологических факторов
Морфология государствен-ной территории
10.5.1.7 - анализировать морфологические особенности государственной территории;
10.5.1.8 - классифицировать государства по морфологическим особенностям территории;
10.5.1.9 - давать комплексную оценку морфологическим особенностям государственной территории Республики Казахстан
Государствен-ные границы
10.5.1.10 - анализировать функции, виды, мероприятия по определению и проведению государственных границ;
10.5.1.11 - исследовать процесс формирования, основные показатели и динамику государственных границ Республики Казахстан;
10.5.1.12 - разрабатывать решения по укреплению границ Республики Казахстан
1.1 Обще-географические методы
Виды методов исследования
10.1.1.2 - применять сравнительные методы согласно теме исследования
10.1.1.3 - применять количественные методы согласно теме исследования
10.1.1.5 - применять методы районирования согласно теме исследования
2.1 Карто-графия
Современные картографические методы
10.2.1.1 - применять картографические методы согласно теме исследования
2.2 Основы геоинфор-матики
Визуализация географичес-ких данных
10.2.2.2 - по результатам анализа статистических данных составлять картограммы и картодиаграммы;
10.2.2.3 - составлять тематические картосхемы в графичес-ких редакторах информационно-коммуникационные технологии
4-четверть
6. Страноведение
6.1 Регионы мира
Комплексное географическое районирование
10.6.1.1 - объяснять деление мира по различным признакам на физико-географические, историко-культурные, политико-географические и геополитические районы;

2.1 Картография
Заманауи картографиялық әдістер
10.2.1.1 - тақырыпқа сәйкес картографиялық зерттеулер әдістерін қолдану
2.2 Геоинформатика негіздері
Географиялық деректер базасы
10.2.2.1 - Microsoft Excel бағдарламасын қолданыумен тақырыпқа сәйкес географиялық деректер базасын құрастыру
Географиялық деректерді визуализациялау
10.2.2.2 - статистикалық деректерді талдау нәтижелері бойынша картограммалар мен картодиаграммаларды жасау
10.2.2.3 - ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың графикалық редакторларын қолданумен тақырыптық картасызбалар жасау
5. Геосаясат
5.1 Геосаясат негіздері
Геосаясаттың өзектілігі
10.5.1.1 - геосаясаттың мақсаты мен міндеттерін, зерттеу пәнін түсіндіру;
10.5.1.2 - геосаясаттың негізгі категорияларын түсіндіру;
10.5.1.3 - негізгі геосаяси объектілер мен субъектілерді анықтау;
10.5.1.4 - геосаяси ықпал көрсетудің негізгі құралдарын зерттеу
Дүниежүзінің геосаяси кеңістігі
10.5.1.5 - дүниежүзінің геосаяси кеңістігін талдау
Геосаясаттағы географиялық факторлар
10.5.1.6 - геосаясаттағы физикалық-географиялық, экономикалық, әлеуметтік, демографиялық, саяси, әскери, технологиялық факторларға баға беру
Мемлекеттік аумақтың морфологиясы
10.5.1.7 - мемлекеттік аумақтың морфологиялық ерекшеліктерін талдау;
10.5.1.8 - мемлекеттерді аумағының морфологиялық ерекшеліктері бойынша жіктеу;
10.5.1.9 - Қазақстан Республикасы мемлекеттік аумағының морфологиялық ерекшеліктеріне кешенді баға беру
Мемлекеттік шекара
10.5.1.10 - мемлекеттік шекаралардың функциясын, түрлерін, анықтау және белгілеу шараларын, динамикасын талдау;
10.5.1.11 - Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекараларының қалыптасу үдерісін, басты көрсеткіштері мен динамикасын зерттеу;
10.5.1.12 - Қазақстан Республикасының шекараларын күшейту жөнінде ұсыныстар әзірлеу
1.1 Жалпы географиялық әдістер
Зерттеу әдістерінің түрлері
10.1.1.2 - зерттеу тақырыбына сәйкес салыстыру әдістерін қолдану;
10.1.1.3 - зерттеу тақырыбына сәйкес сандық әдістерді қолдану;
10.1.1.5 - зерттеу тақырыбына сәйкес аудандастыру әдістерін қолданады
2.1 Картография
Заманауи картографиялық әдістер
10.2.1.1 - тақырыпқа сәйкес картографиялық зерттеулер әдістерін қолдану
2.2 Геоинформатика негіздері
Географиялық деректерді визуализациялау
10.2.2.2 - статистикалық деректерді талдау нәтижелері бойынша картограммалар мен картодиаграммаларды жасау
10.2.2.3 - ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың графикалық редакторларын қолданумен тақырыптық картасызбалар жасау
4-тоқсан
6. Елтану
6.1 Дүниежүзі аймақтары
Кешенді географиялық аудандастыру
10.6.1.1 - дүниежүзінің түрлі белгілер бойынша физикалық географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандарға бөлінуін түсіндіру;

10.1.1.3 - применять количественные методы согласно теме исследования;
10.1.1.5 - применять методы районирования согласно теме исследования
2.1 Карто-графия
Современные картографические методы
10.2.1.1 - применять картографические методы согласно теме исследования
2.2 Основы геоинфор-матики
Визуализация географичес-ких данных
10.2.2.2 - по результатам анализа статистических данных составлять картограммы и картодиаграммы;
10.2.2.3 - составлять тематические картосхемы в графических редакторах ИКТ
2) 11-класс
Подраздел
Темы
Цели обучения
1-четверть
1. Методы географических исследований
1.1 Обще-географи-ческие методы
Актуальные методы географичес-ких исследований
11.1.1.1 - применять элементы географической экспертизы согласно теме исследования;
11.1.1.2 - применять методы экспертных оценок согласно теме исследования;
11.1.1.3 - применять методы моделирования согласно теме исследования;
11.1.1.4 - применять методы районирования согласно теме исследования
2. Картография и геоинформатика
2.1 Карто-графия
Современные картографические методы
11.2.1.1 - использовать возможности электронных картографических ресурсов согласно теме исследования (чтение цифровых карт, определение с их помощью расположение местоположения, количественных и качественных показателей географических объектов и территорий, их характеристика и анализ)
2.2 Основы геоинфор-матики
Геоинформа-ционные системы
11.2.2.1 - объяснять особенности методов дистанционного зондирования;
11.2.2.2 - объяснять особенности геоинформационных методов и геоинформационных систем (ГИС) технологий, их связи с другими науками и отраслями производства
Географичес-кие базы данных
11.2.2.3 - составлять по теме географические базы данных с применением компьютерных программ
Визуализация географичес-ких данных
11.2.2.4 - составлять тематические картосхемы с применением компьютерных программ
3. Природопользование и геоэкология
3.1 Природо-пользова-ние
Регулирование природополь-зования
11.3.1.1 - анализировать механизм регулирования природопользования по отраслям хозяйства и потребления;
11.3.1.2 - определять соответствие типов природопользова-ния нормам, установленным в законодательном порядке (на основе местного/регионального компонента)
Природоохран-ные мероприятия
11.3.1.3 - оценивать эффективность природоохранных мероприятий (на основе местного/регионального компонента)
Роль личности в охране природы
11.3.1.4 - определять роль личности в природопользовании и расчитывать ее "экологический след";
11.3.1.5 - предлагать основные принципы образа жизни личности, направленной на охрану природы (с позиции потребления)

10.1.1.3 - зерттеу тақырыбына сәйкес сандық әдістерді қолдану;
10.1.1.5 - зерттеу тақырыбына сәйкес аудандастыру әдістерін қолданады
2.1 Картография
Заманауи картографиялық әдістер
10.2.1.1 - тақырыпқа сәйкес картографиялық зерттеулер әдістерін қолдану
2.2 Геоинформатика негіздері
Географиялық деректерді визуализациялау
10.2.2.2 - статистикалық деректерді талдау нәтижелері бойынша картограммалар мен картодиаграммаларды жасау
10.2.2.3 - ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың графикалық редакторларын қолданумен тақырыптық картасызбалар жасау
2) 11-сынып
Бөлімше
Тақырып
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1. Географиялық зерттеулер әдістері
1.1 Жалпы географиялық әдістер
Өзекті географиялық зерттеу әдістері
11.1.1.1 - зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық сараптама әдістерін қолдану;
11.1.1.2 - зерттеу тақырыбына сәйкес эксперттік бағалау әдістерін қолдану;
11.1.1.3 - зерттеу тақырыбына сәйкес модельдеу әдістерін қолдану;
11.1.1.4 - зерттеу тақырыбына сәйкес аудандастыру әдістерін қолдану
2. Картография және геоинформатика
2.1 Картография
Заманауи картографиялық әдістер
11.2.1.1 - тақырыпқа сәйкес электронды картографиялық ресурстардың мүмкіндіктерін пайдалану (сандық карталарды оқу, олардың қолданысымен географиялық объектілер мен аумақтардың орналасуын, сандық және сапалық көрсеткіштерін анықтау, сипаттау және талдау)
2.2 Геоинформатика негіздері
Геоақпараттық зерттеу әдістері
11.2.2.1 - қашықтықтан зерделеу әдістерінің ерекшеліктерін түсіндіру;
11.2.2.2 - геоақпараттық әдістер мен геоақпараттық жүйелер (ГАЖ) технологияларының ерекшеліктерін, басқа ғылымдар мен өндіріс салаларымен байланыстарын түсіндіру
Географиялық деректер базасы
11.2.2.3 - компьютерлік бағдарламаларды қолданумен тақырыпқа сәйкес географиялық деректер базасын құрастыру
Географиялық деректерді визуализациялау
11.2.2.4 - компьютерлік бағдарламаларды қолданумен тақырыптық картасызбалар жасау
3. Табиғатты пайдалану және геоэкология
3.1 Табиғатты пайдалану
Табиғатты пайдалануды реттеу
11.3.1.1 - шаруашылық және тұтыну салалары бойынша табиғатты пайдалануды реттеу механизмін талдау;
11.3.1.2 - табиғатты пайдалану түрлерінің заңнамалық тәртіппен бекітілген нормаларға сәйкестігін анықтау(жергілікті/аймақтық компоненттің негізінде)
Табиғатты қорғау шаралары
11.3.1.3 - табиғатты қорғау шараларының тиімділігіне баға беру (жергілікті/аймақтық компонентті қосымша қамту негізінде)
Табиғатты қорғауда жеке тұлғаның рөлі
11.3.1.4 - жеке тұлғаның табиғатты пайдаланудағы рөлін анықтап, "экологиялық ізін" есептеу;
11.3.1.5 - жеке тұлғаның табиғатты қорғауға бағытталған өмір сүру салтының басты қағидаттарын ұсыну (тұтыну тұрғысынан)

4. Геоэкономика
4.1 Основы геоэконо-мики
Геоэкономи-ческое положение и потенциал регионов Республики Казахстан
11.4.1.1 - сравнивать и анализироватьотраслевую и территориальную структуру хозяйства, показатели экономического развития регионов Казахстана;
11.4.1.2 - предлагать идеи по выравниванию экономического развития регионов Казахстана;
11.4.1.3 - определять потенциал экономического развития регионов Казахстана (на примере своего региона);
11.4.1.4 - предлагать на основе анализа решения по устранению барьеров экономического развития регионов Казахстана (на примере своего региона)
Геоэкономи-ческое стратегии развития
11.4.1.5 - предлагать бизнес-идеи по производству в регионах Казахстана товаров и услуг с высокой добавочной стоимостью (на примере своего региона);
11.4.1.6 - предлагать проекты стратегии экономического развития регионов Казахстана (на примере своего региона);
11.4.1.7 - предлагать творческие идеи по повышению популярности казахстанской продукции
1.1 Обще-географи-ческие методы
Актуальные методы географичес-ких исследований
11.1.1.2 - применять методы экспертных оценок согласно теме исследования;
11.1.1.3 - применять методы моделирования согласно теме исследования;
11.1.1.4 - применять методы районирования согласно теме исследования
2.1 Карто-графия
Современные картографи-ческие методы
11.2.1.1 - использовать возможности электронных картографических ресурсов согласно теме исследования (чтение цифровых карт, определение с их помощью расположение местоположения, количественных и качественных показателей географических объектов и территорий, их характеристика и анализ)
2.2 Основы геоинфор-матики
Географичес-кие базы данных
11.2.2.3 - составлять по теме географические базы данных с применением компьютерных программ
Визуализация географичес-ких данных
11.2.2.4 - составлять тематические картосхемы с применением компьютерных программ
5. Геополитика
5.1 Основы геополи-тики
Современные геополитичес-кие процессы
11.5.1.1 - объяснять современные геополитические процессы
Геополитичес-кое положение Казахстана
11.5.1.2 - давать комплексную оценку геополитического положения Республики Казахстан
Геополитичес-кая безопасность Казахстана
11.5.1.3 - определять факторы, оказывающие влияние е на геополитическую безопасность Республики Казахстан;
11.5.1.4 - разрабатывать предложения по усилению геополитической безопасности Республики Казахстан
Геополитичес-кая интеграция Казахстана
11.5.1.5 - разрабатывать решения по усилению связей Республики Казахстан с мировыми и региональными организациями
1.1 Обще-географи-ческие методы
Актуальные методы географичес-ких исследований

4. Геоэкономика
4.1 Геоэкономика негіздері
Қазақстан Республикасы аймақтарының геоэкономикалық жағдайы мен әлеуеті
11.4.1.1 - Қазақстан аймақтарын шаруашылығының салалық және аумақтық құрылымы мен экономикалық даму көрсеткіштері бойынша салыстырып талдау;
11.4.1.2 - Қазақстан аймақтарының экономикалық дамуын теңестіру жөнінде идеяларды ұсыну;
11.4.1.3 - Қазақстан аймақтарының экономикалық даму әлеуетін анықтау(өз аймағы негізінде);
11.4.1.4 - талдау негізінде Қазақстан аймақтарының экономикалық даму кедергілерін жою жөнінде ұсыныстар әзірлеу(өз аймағы мысалында)
Геоэкономикалық даму стратегиялары
11.4.1.5 - Қазақстан Республикасының аймақтарында қосымша құны жоғары өнімдер мен қызметтерді өндіру жөнінде бизнес-идеяларды ұсыну(өз аймағы негізінде);
11.4.1.6 - Қазақстан аймақтарын экономикалық тұрғыда дамыту жөнінде стратегиялардың жобаларын ұсыну(өз аймағы негізінде);
11.4.1.7 - Қазақстан өнімдерінің танымалдығын арттыру жөнінде шығармашылық идеяларды ұсыну
1.1 Жалпы географиялық әдістер
Өзекті географиялық зерттеу әдістері
11.1.1.2 - зерттеу тақырыбына сәйкес эксперттік бағалау әдістерін қолдану;
11.1.1.3 - зерттеу тақырыбына сәйкес модельдеу әдістерін қолдану;
11.1.1.4 - зерттеу тақырыбына сәйкес аудандастыру әдістерін қолдану
2.1 Картография
Заманауи картографиялық әдістер
11.2.1.1 - тақырыпқа сәйкес электронды картографиялық ресурстардың мүмкіндіктерін пайдалану (сандық карталарды оқу, олардың қолданысымен географиялық объектілер мен аумақтардың орналасуын, сандық және сапалық көрсеткіштерін анықтау, сипаттау және талдау)
2.2 Геоинформатика негіздері
Географиялық деректер базасы
11.2.2.3 - компьютерлік бағдарламаларды қолданумен тақырыпқа сәйкес географиялық деректер базасын құрастыру
Географиялық деректерді визуализациялау
11.2.2.4 - компьютерлік бағдарламаларды қолданумен тақырыптық картасызбалар жасау
5. Геосаясат
5.1 Геосаясат негіздері
Заманауи геосаяси үдерістер
11.5.1.1 - қазіргі заманның геосаяси үдерістерін түсіндіру
Қазақстанның геосаяси жағдайы
11.5.1.2 - Қазақстанның геосаяси жағдайына кешенді баға беру
Қазақстанның геосаяси қауіпсіздігі
11.5.1.3 - Қазақстан Республикасының геосаяси қауіпсіздігіне әсер ететін факторларды анықтау;
11.5.1.4 - Қазақстанның геосаяси қауіпсіздігін күшейту жөнінде ұсыныстарды әзірлеу
Қазақстанның геосаяси интеграциясы
11.5.1.5 - Қазақстанның дүниежүзі елдері мен дүниежүзілік және аймақтық ұйымдармен байланыстарын күшейту жөнінде ұсыныстар әзірлеу
1.1 Жалпы географиялық әдістер
Өзекті географиялық зерттеу әдістері

11.1.1.2 - применять методы экспертных оценок согласно теме исследования;
11.1.1.3 - применять методы моделирования согласно теме исследования;
11.1.1.4 - применять методы районирования согласно теме исследования
2.1 Карто-графия
Современные картографические методы
11.2.1.1 - использовать возможности электронных картографических ресурсов согласно теме исследования (чтение цифровых карт, определение с их помощью расположение местоположения, количественных и качественных показателей географических объектов и территорий, их характеристика и анализ)
2.2 Основы геоинфор-матики
Географичес-кие базы данных
11.2.2.3 - составлять по теме географические базы данных с применением компьютерных программ
Визуализация географических данных
11.2.2.4 - составлять тематические картосхемы с применением компьютерных программ
4-четверть
6. Страноведение
6.1 Регионы мира
Прикладные аспекты районирования мира на регионы
11.6.1.1 - аргументированно объяснять необходимость районирования мира;
11.6.1.2 - прогнозировать на основе исследований измене-ния историко-географических регионов в условиях глобализации
Место Казахстана на карте регионов мира
11.6.1.3 - определять положение Республики Казахстан в физико-географических, историко-географических и геополитических регионах;
11.6.1.4 - прогнозировать на основе исследований изменения места Республики Казахстан на карте географических регионов
6.2 Методы сравнения стран
Место Казахстана в международ-ном сопоставлении стран мира
11.6.2.1 - изучать динамику места Казахстана в индексах и рейтингах, определяемых по совокупности показателей (на примере одного рейтинга по выбору);
11.6.2.2 - определять географические, социальные, экономические и политические факторы, оказывающие влияние на место Казахстана в индексах и рейтингах, рассчитываемых по совокупности показателей;
11.6.2.3 - предлагать на основе расчетов идеи по повышению места Казахстана в индексах и рейтингах, определяемых по совокупности показателей
Роль личности в повышении уровня жизни
11.6.2.4 - объяснять роль личности в повышении личных показателей уровня жизни, учитываемых в определении места страны в индексах и рейтингах
Прикладное страноведение
11.6.2.5 - определять значение, субъектов и потребителей прикладной страноведческой информации;
11.6.2.6 - готовить и представлять в творческой форме комплексные страноведческие характеристики стран мира для различных целевых аудиторий представляет в графической форме рейтинги и индексы стран мира, определенных по совокупности показателей

11.1.1.2 - зерттеу тақырыбына сәйкес эксперттік бағалау әдістерін қолдану;
11.1.1.3 - зерттеу тақырыбына сәйкес модельдеу әдістерін қолдану;
11.1.1.4 - зерттеу тақырыбына сәйкес аудандастыру әдістерін қолдану
2.1 Картография
Заманауи картографиялық әдістер
11.2.1.1 - тақырыпқа сәйкес электронды картографиялық ресурстардың мүмкіндіктерін пайдалану (сандық карталарды оқу, олардың қолданысымен географиялық объектілер мен аумақтардың орналасуын, сандық және сапалық көрсеткіштерін анықтау, сипаттау және талдау)
2.2 Геоинформа-тика негіздері
Географиялық деректер базасы
11.2.2.3 - компьютерлік бағдарламаларды қолданумен тақырыпқа сәйкес географиялық деректер базасын құрастыру
Географиялық деректерді визуализациялау
11.2.2.4 - компьютерлік бағдарламаларды қолданумен тақырыптық картасызбалар жасау
4-тоқсан
6. Елтану
6.1 Дүниежүзі аймақтары
Дүниежүзі елдерін аймақтарға аудандастырудың қолданбалы аспектілері
11.6.1.1 - дүниежүзін аймақтарға аудандастыру қажеттілігін аргументтер келтіріп түсіндіру;
11.6.1.2 - ғаламдану жағдайында тарихи-мәдени аймақтардың өзгеруін зерттеу арқылы болжау
Дүниежүзі аймақтар картасында Қазақстаның орны
11.6.1.3 - Қазақстан Республикасының физикалық-географиялық, тарихи-географиялық, саяси-географиялық және геосаяси аймақтарында орналасуын анықтау;
11.6.1.4 - ғаламдану жағдайында Қазақстанның географиялық аймақтар картасындағы орнының өзгеруін зерттеу арқылы болжау
6.2 Дүниежүзі елдерін салыстыру
Қазақстанның халықаралық салыстырулардағы орны
11.6.2.1 - жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін индекстер мен рейтингтердегі Қазақстан орнының динамикасын зерттеу (таңдау бойынша бір рейтингтің мысалында);
11.6.2.2 - Қазақстанның жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін рейтингтерде орналасқан орына әсер ететін географиялық, әлеуметтік, экономикалық және саяси факторларды анықтау (таңдау бойынша бір рейтингтің мысалында);
11.6.2.3 - көрсеткіштердің жиынтығы бойынша анықталған рейтингтер мен индекстерде есептердің қолданысымен Қазақстанның орнын жоғарлату жөнінде идеяларды ұсыну (таңдау бойынша бір рейтингтің мысалында)
Өмір сүру деңгейін жоғарылатудағы азаматтың орны
11.6.2.4 - елдің индекстер мен рейтингтерде орнын анықтағанда есепке алынатын өмір сүру деңгейінің жеке көрсеткіштерін жоғарлату жөнінде жеке азаматтың рөлін түсіндіру
Қолданбалы елтану
11.6.2.5 - қолданбалы елтанушылық ақпараттың маңыздылығын, субъектілері мен тұтынушыларын анықтау;
11.6.2.6 - түрлі мақсатты аудиториялар үшін кешенді дүниежүзі елдерінің кешенді елтанушылық сипаттамаларды әзірлеу және шығармашылық түрде ұсыну (елдер мен ұсыну формасы – таңдау бойынша)

1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
2. Цель учебного предмета "География" в старшей школе – создание учащимся условий для применения географических знаний, навыков и умений, направленных на решение геоэкологических, геоэкономических, социальных, геополитических и глобальных проблем, возникающих на всех уровнях географического пространства.
3. Задачи предмета:
1) развитие географического и пространственного мышления, географической культуры и языка;
2) развитие понимания глобального, регионального и локального подходов в исследованиях геоэкологических, геополитических, социальных, геоэкономических процессов и явлений;
3) создание условий для применения современных методов обработки геопространственных данных при изучении картографии, геоэкологии, геополитики, геоэкономики, страноведения и глобальных проблем человечства;
4) привитие системы ценостей при их деятельностном изучении современной географической картины мира;
5) профессиональная ориентация учащихся посредством выполнения видов деятельности, характерных специальностям и профессиям, связанных с геопространственными методами и данными.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "География"
4. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "География" составляет:
1) в 10 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).

1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы №604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Жоғары мектептегі "География" пәнінің мақсаты – білім алушылар қоғам мен географиялық кеңістіктің барлық деңгейлерінде туындаған геоэкологиялық, геоэкономикалық, әлеуметтік, геосаяси және ғаламдық проблемаларды шешуге бағытталған географиялық білімдерін, біліктері мен дағдыларын қолдану үшін жағдай жасау.
3. Пәннің міндеттері:
1) білім алушының бойында географиялық кеңістіктік ойлауды, географиялық мәдениет пен тілді дамыту;
2) геоэкологиялық, геосаяси, геоэкономикалық, әлеуметтік үдерістер мен құбылыстарды зерттеу үшін ғаламдық, аймақтық және жергілікті ұстанымдардың түсінуін дамыту;
3) білім алушылар картографияны, геоэкологияны, геоэкономиканы, геосаясатты, елтану мен адамзаттың ғаламдық проблемаларын зерттеу барысында геокеңістіктік деректерді өңдеудің заманауи әдістерін қолдану үшін жағдай жасау;
4) білім алушының бойында қазіргі дүниенің географиялық көрінісін іс-әрекеттер арқылы зерттеп-тану барысында құндылықтар жүйесін қалыптастыру;
5) геокеңістіктік әдістер және деректермен жұмыс істейтін мамандық пен кәсіп иелері атқаратын әрекеттерді орындату арқылы оқушыларға кәсіби бағдар беру.
2-тарау. "География" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "География" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты;
2) 11-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

5. Содержание учебного предмета включает 7 разделов:
1) методы географических исследований;
2) картография и геоинформатика;
3) природопользование и геоэкология;
4) геоэкономика;
5) геополитика;
6) страноведение;
7) глобальные проблемы человечества.
6. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов: знание, понимание, умения и навыки.
7. Раздел "Методы географических исследований" состоит из подраздела "Общегеографические методы".
8. Раздел "Картография и геоинформатика" включает следующие подразделы:
1) картография;
2) основы геоинформатики;
9. Раздел "Природопользование и геоэкология" включает следующие подразделы:
1) природопользование;
2) основы геоэкологических исследований.
10. Раздел "Геоэкономика" состоит из подраздела "Основы геоэкономики".
11. Раздел "Геополитика" состоит из подраздела "Основы геополитики".
12. Раздел "Страноведение" включает следующие подразделы:
1) регионы мира;
2) методы сравнения стран.
13. Раздел "Глобальные проблемы человечества" состоит из подраздела "Решение глобальных проблем".
14. Базовое содержание учебного предмета для 10-класса:
1) "Методы географических исследований". Общегеографические методы; виды методов исследования;
2) "Картография и геоинформатика". Картография; современные картографические методы; основы геоинформатики; географические базы данных; визуализация географических данных;
3) "Природопользование и геоэкология". Природопользование; виды природопользования; оценка воздействия видов природопользования на окружающую среду; принципы рационального природопользования; основы геоэкологических исследований; предмет исследования и актуальность геоэкологии; загрязнение геосфер; геоэкологическое районирование; антропогенные факторы в геоэкологии; глобальные экологические проблемы; научно-технический прогресс в решении экологических проблем; экологические проблемы Казахстана;
4) "Геоэкономика". Основы геоэкономики; предмет исследования и актуальность геоэкономики; факторы и условия организации хозяйства; структура мирового хозяйства; территориальные модели мирового хозяйства; показатели экономического развития стран мира; мировой опыт экономического развития; целевые показатели экономического развития Республики Казахстан;
5) "Геополитика". Основы геополитики; актуальность геополитики; геополитические регионы мира; геополитика и географические факторы; морфология государственной территории; государственные границы;

5. Оқу пәнінің мазмұны 7 бөлімді қамтиды:
1) географиялық зерттеу әдістері;
2) картография және геоинформатика;
3) табиғатты пайдалану және геоэкология;
4) геоэкономика;
5) геосаясат;
6) елтану;
7) адамзаттың ғаламдық проблемалары.
6. Оқу пәнінің мазмұны оқытудың бөлімдері арқылы ұйымдастырылған. Бөлімдер білім, түсінік, білік және дағдыларды қамтитын күтілетін нәтижелер түріндегі оқу мақсаттарынан тұратын бөлімшелерге бөлінген.
7. "Географиялық зерттеу әдістері" бөлімі "Жалпы географиялық әдістер" бөлімшесінен тұрады.
8. "Картография және геоинформатика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) картография;
2) геоинформатика негіздері.
9. "Табиғатты пайдалану және геоэкология" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) табиғатты пайдалану;
2) геоэкологиялық зерттеу негіздері.
10. "Геоэкономика" бөлімі "Геоэкономика негіздері" бөлімшесінен тұрады.
11. "Геосаясат" бөлімі "Геосаясат негіздері" бөлімшесінен тұрады.
12. "Елтану" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) дүниежүзі аймақтары;
2) елдерді салыстыру әдістемесі.
13. "Адамзаттың ғаламдық проблемалары" бөлімі "Ғаламдық проблемаларды шешу" бөлімшесінен тұрады.
14. 10-сыныпқа арналған оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Географиялық зерттеу әдістері". Жалпы географиялық әдістер; зерттеу әдістерінің түрлері;
2) "Картография және геоинформатика". Картография; заманауи картографиялық әдістер; геоинформатика негіздері; географиялық деректер базасы; географиялық деректерді визуализациялау;
3) "Табиғатты пайдалану және геоэкология". Табиғатты пайдалану; табиғатты пайдалану түрлері; табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға әсерін бағалау; табиғатты тиімді пайдаланудың қағидаттары; геоэкологиялық зерттеулер негіздері; геоэкологияның зерттеу пәні мен өзектілігі; геосфералардың ластануы; геоэкологиялық аудандастыру; геоэкологиядағы антропогендік факторлар; ғаламдық экологиялық проблемалар; экологиялық проблемаларды шешудегі ғылыми-техникалық прогресс; Қазақстанның экологиялық проблемалары;
4) "Геоэкономика". Геоэкономика негіздері; геоэкономиканың зерттеу пәні мен өзектілігі; шаруашылықты ұйымдастырудың факторлары мен алғышарттары; дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымы; дүниежүзілік шаруашылықтың аумақтық модельдері; дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштері; экономикалық дамудағы әлемдік тәжірибе; Қазақстан Республикасы экономикалық дамуындағы мақсатты көрсеткіштері;
5) "Геосаясат". Геосаясат негіздері; геосаясаттың өзектілігі; дүниежүзінің геосаяси аймақтары; геосаясат және географиялық факторлар; мемлекеттік аумақтың морфологиясы; мемлекеттік шекара;

6) "Страноведение". Регионы мира; комплексное географическое районирование; методы сравнения стран; сравнительное страноведение;
7) "Глобальные проблемы человечества". Решение глобальных проблем; географические аспекты глобальных проблем.
15. Базовое содержание учебного предмета для 11-класса:
1) "Методы географических исследований". Общегеографические методы; актуальные методы географических исследований;
2) "Картография и геоинформатика". Картография; современные картографические методы; основы геоинформатики; геоинформационные системы; географические базы данных; визуализация географических данных;
3) "Природопользование и геоэкология". Природопользование; регулирование природопользования; природоохранные мероприятия; роль личности в охране природы; основы геоэкологических исследований; антропогенные изменения окружающей среды; качество окружающей среды;
4) "Геоэкономика". Основы геоэкономики; геоэкономическое положение и потенциал регионов Республики Казахстан, геоэкономическое стратегии развития;
5) "Геополитика". Основы геополитики; современные геополитические процессы; геополитическое положение Казахстана; геополитическая безопасность Казахстана; геополитическая интеграция Казахстана;
6) "Страноведение". Регионы мира; место Казахстана на карте регионов мира; методы сравнения стран; место Казахстана в международном сопоставлении стран мира; прикладное страноведение;
7) "Глобальные проблемы человечества". Решение глобальных проблем; пути решения глобальных проблем.
Глава 3. Система целей обучения
16. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1.1 "10" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
Раздел
Подраздел
Цели обучения
10-класс
11-класс
1. Методы географи-ческих исследо-ваний
1.1 Общегеогра-фические методы
10.1.1.1 - применять сравнительные методы согласно теме исследования;
10.1.1.2 - применять количественные методы согласно теме исследования;
10.1.1.3 - применять методы районирования согласно теме исследования
11.1.1.1 - применять элементы географической экспертизы согласно теме исследования;
11.1.1.2 - применять методы экспертных оценок согласно теме исследования;
11.1.1.3 - применять методы моделирования согласно теме исследования;
11.1.1.4 - применять методы районирования согласно теме исследования
2. Карто-графия и геоинформатика
2.1 Картография
10.2.1.1 - применять картографические методы согласно теме исследования

6) "Елтану". Дүниежүзі аймақтары; кешенді географиялық аудандастыру; елдері салыстыру әдістемесі; салыстырмалы елтану;
7) "Адамзаттың ғаламдық проблемалары". Ғаламдық проблемаларды шешу; ғаламдық проблемалардың географиялық аспектілері.
15. 11-сыныпқа арналған оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Географиялық зерттеу әдістері". Жалпы географиялық әдістер; географиялық зерттеулердің өзекті әдістері;
2) "Картография және геоинформатика". Картография; заманауи картографиялық әдістер; геоинформатика негіздері; геоақпараттық жүйелер; географиялық деректер базасы; географиялық деректерді визуализациялау;
3) "Табиғатты пайдалану және геоэкология". Табиғатты пайдалану; табиғатты пайдалануды реттеу; табиғатты қорғау шаралары; табиғатты қорғауда жеке тұлғаның рөлі; геоэкологиялық зерттеулер негіздері; қоршаған ортаның антропогендік өзгеруі; қоршаған ортаның сапасы;
4) "Геоэкономика". Геоэкономика негіздері; Қазақстан Республикасы аймақтарының геоэкономикалық жағдайы мен әлеуеті; геоэкономикалық даму стратегиялары;
5) "Геосаясат". Геосаясат негіздері; заманауи геосаяси үдерістер, Қазақстанның геосаяси жағдайы; Қазақстанның геосаяси қауіпсіздігі; Қазақстанның геосаяси интеграциясы;
6) "Елтану". Дүниежүзі аймақтары; дүниежүзі аймақтар картасында Қазақстанның орны; дүниежүзі елдерін слыстыру әдістемесі; Қазақстанның халықаралық салыстырулардағы орны; қолданбалы елтану;
7) "Адамзаттың ғаламдық проблемалары". Ғаламдық проблемаларды шешу; ғаламдық проблемаларды шешу жолдары.
3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
16. Бағдарламада оқу мақсаттары қолдануға ыңғайлы болу үшін төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлімшені, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.1 кодында: "10" – сынып, "2.1." - бөлімше; "1" - оқу мақсатының реттік нөмірі.
Бөлім
Бөлімше
Оқу мақсаттары
10-сынып
11-сынып
1. Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Жалпы географиялық әдістер
10.1.1.1 - зерттеу тақырыбына сәйкес салыстыру әдістерін қолдану;
10.1.1.2 - зерттеу тақырыбына сәйкес сандық әдістерді қолдану;
10.1.1.3 - зерттеу тақырыбына сәйкес аудандастыру әдістерін қолдану
11.1.1.1 - зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық сараптама әдістерін қолдану;
11.1.1.2 - зерттеу тақырыбына сәйкес эксперттік бағалау әдістерін қолдану;
11.1.1.3 - зерттеу тақырыбына сәйкес модельдеу әдістерін қолдану;
11.1.1.4 - зерттеу тақырыбына сәйкес аудандастыру әдістерін қолдану
2. Картография және геоинформатика
2.1 Картография
10.2.1.1 - тақырыпқа сәйкес картографиялық зерттеу әдістерін қолдану

11.2.1.1 - использовать возможности электронных картографических ресурсов согласно теме исследования (чтение цифровых карт, определение с их помощью расположение местоположе-ния, количественных и качественных показателей географических объектов и территорий, их характеристика и анализ)
2.2 Основы геоинформа-тики
10.2.2.1 - составлять по теме географические базы данных с применением программы Microsoft Excel;
10.2.2.2 - по результатам анализа статистических данных составлять картограммы и картодиаграммы;
10.2.2.3 - составлять тематические картосхемы в графических редакторах информационно-коммуникационные технологии (далее - ИКТ)
11.2.2.1 - объяснять особенности геоинформационных методов и геоинформационная система (ГИС) технологий, их связи с другими науками и отраслями производства;
11.2.2.2 - составлять по теме географические базы данных с применением компьютерных программ;
11.2.2.3 - составлять тематические картосхемы с применением компьютерных программ
3. Природо-пользование и геоэкология
3.1 Природо-пользование
10.3.1.1 - объяснять необходимость природопользования, определять ее виды (по типам хозяйствования) и представлять в графической форме;
10.3.1.2 - определять и оценивать воздействие типов природополь-зования на окружающую среду (на основе местного /регионального компонента);
10.3.1.3 - предлагать пути минимизации негативного воздействия типов природопользования на окружающую среду (на основе местного/регио-нального компонента);
10.3.1.4 - определять принципы рационального природопользования
11.3.1.1 - анализировать механизм регулирования природопользования по отраслям хозяйства и потребления;
11.3.1.2 - определять соответствие типов природопользования нормам, установленным в законодательном порядке (на основе местного/ регионального компонента);
11.3.1.3 - оценивать эффективность природоохранных мероприятий (на основе местного/регионального компонента);
11.3.1.4 - определять роль личности в природополь-зовании и расчитывать ее "экологический след"
3.2 Основы геоэкологи-ческих исследова-ний
10.3.2.1 - представлять в графической форме сущность, содержание, направления и основные категории геоэколо-гических исследований;
10.3.2.2 -исследовать уровень, причины и следствия загрязнения геосфер;
10.3.2.3 -районировать территорию мира по уровню загрязнения и нарушенности природной среды;
10.3.2.4 - классифицировать и представлять в графической форме антропогенные факторы, оказывающие воздействие на природу;
10.3.2.5 - предлагать пути минимизации антропогенных факторов, оказывающие воздействие на природу;

11.2.1.1 - тақырыпқа сәйкес электронды картографиялық ресурстардың мүмкіндіктерін пайдалану (сандық карталарды оқу, олардың қолданысымен географиялық объектілер мен аумақтардың орналасуын, сандық және сапалық көрсеткіштерін анықтау, сипаттау және талдау)
2.2 Геоинформатика негіздері
10.2.2.1 - Microsoft Excel бағдарламасының қолданысымен тақырыпқа сәйкес географиялық деректер базасын құрастыру;
10.2.2.2 - статистикалық деректерді талдау нәтижелері бойынша картограммалар мен картодиаграммаларды жасау;
10.2.2.3 - ақпараттық-коммуникациялық технологиялар (бұдан әрі - АКТ) графикалық редакторларының қолдану арқылы тақырыптық картасызбалар жасау
11.2.2.1 - геоақпараттық әдістер мен геоақпараттық жүйелер (ГАЖ) технологияларының ерекшеліктерін, басқа ғылымдар мен өндіріс салаларымен байланыстарын түсіндіру;
11.2.2.2 - компьютерлік бағдарла-малардың қолданумен тақырыпқа сәйкес географиялық деректер базасын құрастыру;
11.2.2.3 - компьютерлік бағдарламаларды қолдану арқылы тақырыптық картасызбалар жасау
3. Табиғатты пайдалану және геоэкология
3.1 Табиғатты пайдалану
10.3.1.1 - табиғатты пайдаланудың қажеттілігін түсіндіріп, түрлерін (шаруашылық тұрғысынан) анықтау, графикалық түрде ұсыну;
10.3.1.2 - табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға тигізетін әсерін анықтап, баға беру (жергілікті / аймақтық компонент негізінде);
10.3.1.3 - табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға тигізетін кері әсерін азайтудың жолдарын ұсыну(жергілікті / аймақтық компонент негізінде);
10.3.1.4 - тиімді табиғатты пайдаланудың қағидаттарын анықтау
11.3.1.1 - шаруашылық және тұтыну салалары бойынша табиғатты пайдалануды реттеу механизмін талдау;
11.3.1.2 - табиғатты пайдалану түрлерінің заңнамалық тәртіппен бекітілген нормаларға сәйкестігін анықтау (жергілікті/ аймақтық компонент негізінде);
11.3.1.3 - табиғатты қорғау шараларының тиімділігіне баға беру(жергілікті/аймақтық компонентті қосымша қамту негізінде);
11.3.1.4 - жеке тұлғаның табиғатты пайдаланудағы рөлін анықтап, "экологиялық ізін" есептеу
3.2 Геоэкологиялық зерттеулер негіздері
10.3.2.1 - геоэкологиялық зерттеулердің мәнін, мазмұнын, бағыттарын және негізгі категорияларын графикалық түрде ұсыну;
10.3.2.2 - геосфералардың ластану деңгейін анықтап, себеп-салдарын зерттеу;
10.3.2.3 - дүниежүзі аумағын ластану және табиғи ортаның бұзылу деңгейі бойынша аудандастыру;
10.3.2.4 - табиғатқа әсер ететін антропогендік факторларды топтастыру және графикалық түрде ұсыну;
10.3.2.5 - табиғатқа әсер ететін антропогендік факторлардың азайту жолдарын ұсыну;

10.3.2.6 - определять роль географических закономер-ностей в возникновении глобальных экологических проблем;
10.3.2.7 - исследовать мировой опыт в решении глобальных экологических проблем;
10.3.2.8 - определять роль научно-технического прогресса в решении экологических проблем;
10.3.2.9 - предлагать пути решения экологических проблем на основе экологи-ческого районирования территории Казахстана
11.3.2.1 - классифицировать антропогенные изменения окружающей среды;
11.3.2.2 - классифицировать показатели качества окружающей среды;
11.3.2.3 - оценивать воздействие загрязненной окружающей среды на жизнь человека (с дополнительным охватом местного / регионального компонента);
11.3.2.4 - классифицировать страны мира по качеству окружающей среды;
11.3.2.5 - исследовать опытным путем качество окружающей среды (на основе местного / регионального компонента);
11.3.2.6 - разрабатывать решения по повышению качества окружающей среды (на основе местного /регионального компонента)
4. Геоэконо-мика
4.1 Основы геоэкономи-ки
10.4.1.1 - объяснять цели и задачи, основные категории геоэкономики;
10.4.1.2 - определять роль географического пространства в экономическом развитии стран и регионов (с дополнительным охватом казахстанского компонента);
10.4.1.3 - анализировать совокупность факторов и условий размещения предприятий различных отраслей хозяйства;
10.4.1.4 - оценивать структуру хозяйства стран мира;
10.4.1.5 - классифицировать страны мира по хозяйственной структуре;
10.4.1.6 - анализировать территориальные модели мирового хозяйства;
10.4.1.7 - сравнивать показа-тели экономического развития стран мира (с дополнительным охватом казахстанского компонента);
10.4.1.8 - классифицировать страны мира по уровню экономического развития;
10.4.1.9 - давать оценку стратегиям экономического развития стран мира (с дополнительным охватом казахстанского компонента);
10.4.1.10 - определять выгодные для Республики Казахстан структуру хозяйства, соотношение отраслей хозяйства, территориальную структуру хозяйства и эффективные показатели экономического развития
11.4.1.1 - сравнивать и анализировать отраслевую и территориальную структуру хозяйства, показатели экономического развития регионов Казахстана;
11.4.1.2 - предлагать идеи по выравниванию экономического развития регионов Казахстана;
11.4.1.3 - определять потенциал экономического развития регионов Казахстана (на примере своего региона);
11.4.1.4 - предлагать на основе анализа решения по устранению барьеров экономического развития регионов Казахстана (на примере своего региона);

10.3.2.6 - ғаламдық экология-лық проблемалардың пайда болуында географиялық заңдылықтардың орнын анықтау;
10.3.2.7 - ғаламдық экология-лық проблемаларды шешудегі әлемдік тәжірибені зерттеу;
10.3.2.8 - экологиялық пробле-маларды шешудегі ғылыми-техникалық прогрестің рөлін анықтау;
10.3.2.9 - Қазақстан аумағын экологиялық тұрғыдан аудандастыру негізінде экологиялық проблемаларды шешу жолдарын ұсыну
11.3.2.1 - қоршаған ортаның антропогендік өзгерістерін жіктеу;
11.3.2.2 - қоршаған орта сапасының көрсеткіштерін жіктеу;
11.3.2.3 - ластанған қоршаған ортаның адам өміріне тигізетін әсеріне баға беру(жергілікті/ аймақтық компонентті қосымша қамту негізінде);
11.3.2.4 - дүниежүзі елдерін қоршаған ортаның сапасы бойынша жіктеу;
11.3.2.5 - қоршаған орта сапасын тәжірибелік зерттеу арқылы анықтау (жергілікті / аймақтық компоненттің негізінде);
11.3.2.6 - қоршаған орта сапасын арттыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу (жергілікті/аймақтық компоненттің негізінде)
4. Геоэкономика
4.1 Геоэкономика негіздері
10.4.1.1 - геоэкономиканың мақсаты мен міндеттерін, негізгі категорияларын түсіндіру;
10.4.1.2 - елдер мен аймақтардың экономикалық дамуын-дағы географиялық кеңістіктің рөлін анықтау(қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде);
10.4.1.3 - шаруашылық сала-ларын орналастыруда фактор-лар мен алғышарттардың жиынтығын талдау;
10.4.1.4 - дүниежүзі елдерінің шаруашылық құрылымын бағалау;
10.4.1.5 - дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша жіктеу;
10.4.1.6 - дүниежүзі шаруашы-лығының аумақтық модель-дерін талдау;
10.4.1.7 - дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштерін салыстыру (қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде);
10.4.1.8 - дүниежүзі елдерін экономикалық даму деңгейі бойынша жіктеу;
10.4.1.9 - дүниежүзі елдерінің экономикалық даму стратегия-ларына баға беру (қазақстан-дық компонентті қосымша қамту негізінде);
10.4.1.10 - Қазақстан Республикасы үшін тиімді шаруашылықтың құрылымын, шаруашылық салаларының арақатынасын, шаруашылығы-ның аумақтық құрылымын, экономикалық дамуындағы тиімді көрсеткіштерді анықтау
11.4.1.1 - Қазақстан аймақтарын шаруашылығының салалық және аумақтық құрылымы мен экономикалық даму көрсеткіштері бойынша салыстырып талдау;
11.4.1.2 - Қазақстан аймақтарының экономикалық дамуын теңестіру жөнінде идеяларды ұсыну;
11.4.1.3 - Қазақстан аймақтарының экономикалық даму әлеуетін анықтау(өз аймағы негізінде);
11.4.1.4 - талдау негізінде Қазақстан аймақтарының экономикалық даму кедергілерін жою жөнінде ұсыныстар әзірлеу (өз аймағы мысалында);

11.4.1.5 - предлагать проекты стратегий экономического развития регионов Казахстана (на примере своего региона)
5. Геополи-тика
5.1 Основы геополитики
10.5.1.1 - объяснять цель и задачи, предмет исследования, основные категории геополитики;
10.5.1.2 - определять основные объекты и субъекты геополитики;
10.5.1.3 - исследовать основные средства геополитического воздействия;
10.5.1.4 - определять геополи-тические регионы мира, выделенные по различным признакам или их совокупности;
10.5.1.5 - оценивать роль в геополитике физико-географи-ческих, экономических, социальных, демографичес-ких, политических, военных, технологических факторов;
10.5.1.6 - анализировать морфологические особенности государственной территории;
10.5.1.7 - классифицировать государства по морфологичес-ким особенностям территории;
10.5.1.8 - давать комплексную оценку морфологическим особенностям государственной территории Республики Казахстан;
10.5.1.9 - анализировать функции, виды, мероприятия по определению и проведению государственных границ;
10.5.1.10 - исследовать процесс формирования, основные показатели, динамику и меры по укреплению государственных границ Республики Казахстан
11.5.1.1 - объяснять современные геополитические процессы;
11.5.1.2 - давать комплексную оценку геополитического положения Республики Казахстан;
11.5.1.3 - определять факторы, оказывающие влияние на геополитическую безопасность Республики Казахстан;
11.5.1.4 - разрабатывать предложения по усилению геополитической безопасности Республики Казахстан;
11.5.1.5 - разрабатывать решения по усилению связей Республики Казахстан со странами мира, мировыми и региональными организациями
6. Страно-ведение
6.1 Регионы мира
10.6.1.1 - объяснять деление мира по различным признакам на физико-географические, историко-культурные, политико-географические и геополитические районы;
10.6.1.2 - представлять в творческой форме историко-географические регионы мира, их состав и особенности, географическую характеристику
11.6.1.1 - определять положение Республики Казахстан в физико-географических, историко-географических и геополитических регионах;
11.6.1.2 - прогнозировать на основе исследований изменения места Республики Казахстан на карте географических регионов в условиях глобализации
6.2 Методы сравнения стран
10.6.2.1 - определять показатели, применяемые в сопоставлениях стран мира;
10.6.2.2 - объяснять методику расчета одного из показателей, применяемых в сопоставлении (по выбору: валовый внутрений продукт (ВВП), валовый национальный продукт (ВНП), в том числе на душу населения, паритет покупательской способности (ППС), гендерное равениство и т.п.);

11.4.1.5 - Қазақстан аймақтарын экономикалық тұрғыда дамыту жөнінде стратегиялардың жобаларын ұсыну(өз аймағы негізінде)
5. Геосаясат
5.1 Геосаясат негіздері
10.5.1.1 - геосаясаттың мақсаты мен міндеттерін, зерттеу пәнін, негізгі категорияларын түсіндіру;
10.5.1.2 - негізгі геосаяси объектілер мен субъектілерді анықтау;
10.5.1.3 - геосаяси ықпал көрсетудің негізгі құралдарын зерттеу;
10.5.1.4 - түрлі көрсеткіштер немесе олардың жиынтығы бойынша ерекшеленген геосаяси аймақтарды анықтау;
10.5.1.5 - геосаясаттағы физикалық-географиялық, экономикалық, әлеуметтік, демографиялық, саяси, әскери, технологиялық факторларға баға беру;
10.5.1.6 - мемлекеттік аумақтың морфологиялық ерекшеліктерін талдау;
10.5.1.7 - мемлекеттерді аумағының морфологиялық ерекшеліктері бойынша жіктеу;
10.5.1.8 - Қазақстан Республикасы мемлекеттік аумағының морфологиялық ерекшеліктеріне кешенді баға беру;
10.5.1.9 - мемлекеттік шекаралардың функциясын, түрлерін, анықтау және белгілеу шараларын талдау;
10.5.1.10 - Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекараларының қалыптасу үдерісін, негізгі көрсеткіштерін, динамикасын және күшейту жөнінде шараларды зерттеу
11.5.1.1 - қазіргі заманның геосаяси үдерістерін түсіндіру;
11.5.1.2 - Қазақстанның геосаяси жағдайына кешенді баға беру;
11.5.1.3 - Қазақстан Республикасының геосаяси қауіпсіздігіне әсер ететін факторларды анықтау;
11.5.1.4 - Қазақстанның геосаяси қауіпсіздігін күшейту жөнінде ұсыныстарды әзірлеу;
11.5.1.5 - Қазақстанның дүниежүзі елдері мен дүниежүзілік және аймақтық ұйымдармен байланыстарын күшейту жөнінде ұсыныстар әзірлеу
6. Елтану
6.1 Дүниежүзі аймақтары
10.6.1.1 - дүниежүзінің түрлі белгілер бойынша физикалық географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандарға бөлінуін түсіндіру;
10.6.1.2 - дүниежүзінің тарихи-географиялық аймақтарын, олардың құрамы мен ерекшеліктерін, географиялық сипаттамасын шығармашылық түрде ұсыну
11.6.1.1 - Қазақстан Республикасының физикалық-географиялық, тарихи-географиялық, саяси-географиялық және геосаяси аймақтарында орналасуын анықтау;
11.6.1.2 - ғаламдану жағдайында Қазақстанның географиялық аймақтар картасындағы орнының өзгеруін зерттеу арқылы болжау
6.2 Дүниежүзі елдері
11.6.2.1 - дүниежүзі елдерін салыстыруда қолданылатын белгілерді анықтау;
10.6.2.2 - дүниежүзі елдерін салыстыруда қолданылатын көрсеткіштердің бірін есептеу әдісін түсіндіру (таңдау бойынша: жалпы ішкі өнім (ЖІӨ), ұлттық жалпы өнім (ҰЖӨ), оның ішінде жан басына шаққанда, сатып алу қабілетінің (СҚП) паритеті, гендерлік тепе-теңдік және);

10.6.2.3 - графически пред-ставлять рейтинг стран мира по одному из показателей;
10.6.2.4 - характеризовать индексы и рейтинги стран мира, определяемые по совокупности показателей (показатели расчета/оценки, субъект оценки, области применения результатов);
10.6.2.5 - графически представлять рейтинг стран мира, определяемые по совокупности показателей;
11.6.2.6 - определять географические, социальные, экономические и политические факторы, оказывающие влияние на место страны в рейтинге (по выбору: на примере трех стран, расположенных в начале, середине и конце рейтинга)
11.6.2.1 - изучать динами-ку места Казахстана в индексах и рейтингах, определяемых по совокупности показателей (на примере одного рейтинга по выбору);
11.6.2.2 - определять географические, социаль-ные, экономические и политические факторы, оказывающие влияние на место Казахстана в индексах и рейтингах, рассчитываемых по совокупности показателей;
11.6.2.3 - предлагать на основе расчетов идеи по повышению места Казахстана в индексах и рейтингах, определяемых по совокупности показателей;
11.6.2.4 - определять значение, субъектов и потребителей прикладной страноведческой информации;
11.6.2.5 - готовить и представлять в творческой форме комплексные страноведческие характеристики стран мира для различных целевых аудиторий
представляет в графической форме рейтинги и индексы стран мира, определенных по совокупности показателей
7. Глобаль-ные проблемы челове-чества
7.1 Решение глобальных проблем
10.7.1.1 - классифицировать проблемы в развитии человечества;
10.7.1.2 - определять критерии глобальных проблем;
10.7.1.3 - определять и группировать причины и последствия глобальных проблем;
10.7.1.4 - определять территориальные проявления глобальных проблем
11.7.1.1 - исследовать мировой опыт в решении глобальных проблем;
112.7.1.2 - определять глобальные проблемы, имеющие проявления на территории Казахстана;
11.7.1.3 - предлагать собственные проекты по решению глобальных проблем, в том числе проявляющихся на территории Казахстана
17. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "География" для 10-11-классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию.
18. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"География" для 10-11- классов
общественно-гуманитарного
направления уровня общего
среднего образования по
обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "География" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию

10.6.2.3 - көрсеткіштердің бірі бойынша графикалық түрде дүниежүзі елдерінің рейтингін көрсету(таңдау бойынша);
10.6.2.4 - жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін дүниежүзі елдерінің индекстері мен рейтингтерін сипаттау (есепке/ бағалауға алынатын көрсеткіштер, бағалау субъектісі, нәтижелерінің қолдану аясы);
10.6.2.5 - жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін дүниежүзі елдерінің рейтингтерін графикалық түрде көрсету;
10.6.2.6 - елдің рейтингте орналасқан орына әсер ететін географиялық, әлеуметтік, экономикалық және саяси факторларды анықтау (таңдау бойынша рейтингтің басында, ортасында және соңында орналасқан үш елдің мысалында)
11.6.2.1 - жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін индекстер мен рейтингтердегі Қазақстан орнының динамикасын зерттеу (таңдау бойынша бір рейтингтің мысалында);
11.6.2.2 - Қазақстанның жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін рейтингтерде орналасқан орына әсер ететін географиялық, әлеуметтік, экономикалық және саяси факторларды анықтау (таңдау бойынша бір рейтингтің мысалында);
11.6.2.3 - көрсеткіштердің жиынтығы бойынша анықталған рейтингтер мен индекстерде есептердің қолданысымен Қазақстанның орнын жоғарлату жөнінде идеяларды ұсыну (таңдау бойынша бір рейтингтің мысалында);
11.6.2.4 - қолданбалы елтанушылық ақпараттың маңыздылығын, субъектілері мен тұтынушыларын анықтау;
11.6.2.5 - түрлі мақсатты аудиториялар үшін кешенді дүниежүзі елдерінің кешенді елтанушылық сипаттамаларды әзірлеу және шығармашылық түрде ұсыну (елдер мен ұсыну формасы – таңдау бойынша)
7. Адамзаттың ғаламдық проблемалары
7.1 Ғаламдық проблемаларды шешу
10.7.1.1 - адамзаттың дамуындағы проблемаларын топтастыру;
10.7.1.2 - ғаламдық проблема-лардың критерийлерін анықтау;
10.7.1.3 - ғаламдық проблема-лардың себептері мен салда-рын анықтап, топтастыру;
10.7.1.4 - ғаламдық проблемалардың аумақтық көріністерін анықтау
11.7.1.1 - ғаламдық проблемаларды шешу жөнінде әлемдік тәжірибені зерттеу;
11.7.1.2 - Қазақстанның аумағында көрініс тапқан ғаламдық проблемаларды анықтау;
11.7.1.3 - ғаламдық, оның ішінде Қазақстан аумағында байқалатын проблемалардың алдын алу немесе шешу жөнінде өзіндік жобасын ұсыну
17. Осы оқу бағдарламасы жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "География" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
18. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің қоғамдық-
гуманитарлық бағыттағы
10-11-сыныптарына арналған
"География" оқу пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "География" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар

1) 10-класс
Подраздел
Тема
Цели обучения
1-четверть
1. Методы географических исследований
1.1 Общегеогра-фические методы
Виды методов исследования
10.1.1.1 - применять сравнительные методы согласно теме исследования;
10.1.1.2 - применять количественные методы согласно теме исследования;
10.1.1.3 применять методы районирования согласно теме исследования
2. Картография и геоинформатика
2.1 Картография
Современные картографичес-кие методы
10.2.1.1 - применять картографические методы согласно теме исследования
2.2 Основы геоинформа-тики
Географические базы данных
10.2.2.1 - составлять по теме географические базы данных с применением программы Microsoft Excel
Визуализация географических данных
10.2.2.2 - по результатам анализа статистических данных составлять картограммы и картодиаграммы;
10.2.2.3 - составлять тематические картосхемы в графических редакторах информационно-коммуникационные технологии (ИКТ)
3. Природопользование и геоэкология
3.1 Природополь-зование
Виды природополь-зования
10.3.1.1 - объяснять необходимость природопользо-вания, определять ее виды (по типам хозяйство-вания) и представлять в графической форме
Оценка воздействия видов природопользо-вания на окружающую среду
10.3.1.2 - определять и оценивать воздействие типов природопользования на окружающую среду (на основе местного/регионального компонента);
10.3.1.3 - предлагать пути минимизации негативного воздействия типов природопользования на окружающую среду (на основе местного/ регионального компонента)
Принципы рационального природопользо-вания
10.3.1.4 - определять принципы рационального природопользования
1.1 Общегеографические методы
Виды методов исследования
10.1.1.1 - применять сравнительные методы согласно теме исследования;
10.1.1.2 - применять количественные методы согласно теме исследования
2.1 Картография
Современные картографичес-кие методы
10.2.1.1 - применять картографические методы согласно теме исследования
2.2. Основы геоинформа-тики
Визуализация географических данных
10.2.2.3 - составлять тематические картосхемы в графических редакторах информационно-коммуникационные технологии (ИКТ)
2-четверть
3. Природопользование и геоэкология
3.2 Основы геоэкологических исследований
Предмет исследования и актуальность геоэкологии
10.3.2.1 - представлять в графической форме сущность, содержание, и направления и основные категории геоэкологических исследований
Загрязнение геосфер
10.3.2.2 - исследовать уровень, причины и следствия загрязнения геосфер
Геоэкологическое районирование
10.3.2.3 - районировать территорию мира по уровню загрязнения и нарушенности
Антропогенные факторы в геоэкологии

1) 10-сынып
Бөлімше
Тақырып
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Географиялық зерттеулер әдістері
1.1 Жалпы географиялық әдістер
Зерттеу әдістерінің түрлері
10.1.1.1 - зерттеу тақырыбына сәйкес салыстыру әдістерін қолдану;
10.1.1.2 - зерттеу тақырыбына сәйкес сандық әдістерді қолдану;
10.1.1.3 - зерттеу тақырыбына сәйкес аудандастыру әдістерін қолданады
2. Картография және геоинформатика
2.1 Картография
Заманауи картографиялық әдістер
10.2.1.1 - тақырыпқа сәйкес картографиялық зерттеулер әдістерін қолдану
2.2 Геоинформатика негіздері
Географиялық деректер базасы
10.2.2.1 - Microsoft Excel бағдарламасының қолданысымен тақырыпқа сәйкес географиялық деректер базасын құрастыру
Географиялық деректерді визуализациялау
10.2.2.2 - статистикалық деректерді талдау нәтижелері бойынша картограммалар мен картодиаграммаларды жасау
10.2.2.3 - ақпараттық-коммуникациялық технологиялар (АКТ) графикалық редакторларының қолданысымен тақырыптық картасызбаларды жасау
3. Табиғатты пайдалану және геоэкология
3.1 Табиғатты пайдалану
Табиғатты пайдалану түрлері
10.3.1.1 - табиғатты пайдаланудың қажеттілігін түсіндіріп, түрлерін (шаруашылық тұрғысынан) анықтау, графикалық түрде ұсыну
Табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға әсерін бағалау
10.3.1.2 - табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға тигізетін әсерін анықтап, баға беру (жергілікті /аймақтық компоненттің негізінде);
10.3.1.3 табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға тигізетін кері әсерін азайтудың жолдарын ұсыну (жергілікті / аймақтық компоненттің негізінде)
Табиғатты тиім-ді пайдаланудың қағидаттары
10.3.1.4 - тиімді табиғатты пайдаланудың қағидаттарын анықтау
1.1 Жалпы географиялық әдістер
Зерттеу әдістерінің түрлері
10.1.1.1 - зерттеу тақырыбына сәйкес салыстыру әдістерін қолдану;
10.1.1.2 - зерттеу тақырыбына сәйкес сандық әдістерді қолдану
2.1 Картография
Заманауи карто-графиялық әдістер
10.2.1.1 - тақырыпқа сәйкес картографиялық зерттеулер әдістерін қолдану
2.2 Геоинформатика негіздері
Географиялық деректерді визуализациялау
10.2.2.3 - АКТ графикалық редакторларының қолданысымен тақырыптық картасызбаларды жасау
2-тоқсан
3. Табиғатты пайдалану және геоэкология
3.2 Геоэкологиялық зерттеулер негіздері
Геоэкологияның зерттеу пәні мен өзектілігі
10.3.2.1 - геоэкологиялық зерттеулердің мәнін, мазмұнын, бағыттарын және негізгі категорияларын графикалық түрде ұсыну
Геосфералардың ластануы
10.3.2.2 - геосфералардың ластану деңгейін анықтап, себеп-салдарын зерттеу
Геоэкологиялық аудандастыру
10.3.2.3 - дүниежүзі аумағын ластану және табиғи ортаның бұзылу деңгейі бойынша аудандастыру
Геоэкологиядағы антропогендік факторлар

10.3.2.4 - классифицировать и представлять в графической форме антропогенные факторы, оказывающие воздействие на природу;
10.3.2.5 - предлагать пути минимизации антропогенных факторов, оказывающие воздействие на природу
Глобальные экологические проблемы
10.3.2.6 - определять роль географических закономерностей в возникновении глобальных экологических проблем;
10.3.2.7 - исследовать мировой опыт в решении глобальных экологических проблем
Научно-технический прогресс в решении экологических проблем
10.3.2.8 - определять роль научно-технического прогресса в решении экологических проблем
Экологические проблемы Казахстана
10.3.2.9 - предлагать пути решения экологических проблем на основе экологического районирования территории Казахстана
1.1 Общегеогра-фические методы
Виды методов исследования
10.1.1.1 - применять сравнительные методы согласно теме исследования
10.1.1.2 - применять количественные методы согласно теме исследования
2.1 Картография
Современные картографичес-кие методы
10.2.1.1 - применять картографические методы согласно теме исследования
2.2 Основы геоинформа-тики
Географические базы данных
10.2.2.1 - составлять по теме географические базы данных с применением программы Microsoft Excel
Визуализация географических данных
10.2.2.2 - по результатам анализа статистических данных составлять картограммы и картодиаграммы
10.2.2.3 - составлять тематические картосхемы в графических редакторах информационно-коммуникационные технологии
3-четверть
4. Геоэкономика
4.1 Основы геоэкономики
Предмет исследования и актуальность геоэкономики
10.4.1.1 - объяснять цели, задачи, основные категории геоэкономики;
10.4.1.2 - определять роль географического пространства в экономическом развитии стран и регионов (с дополнительным охватом казахстанского компонента)
Факторы и усло-вия организации хозяйства
10.4.1.3 - анализировать совокупность факторов и условий размещения предприятий различных отраслей хозяйства
Структура мирового хозяйства
10.4.1.4 - оценивать структуру хозяйства стран мира;
10.4.1.5 - классифицировать страны мира по хозяйственной структуре
Территориаль-ные модели мирового хозяйства
10.4.1.6 - анализировать территориальные модели мирового хозяйства
Показатели экономического развития стран мира
10.4.1.7 - сравнивать показатели экономического развития стран мира (с дополнительным охватом казахстанского компонента);
10.4.1.8 - классифицировать страны мира по уровню экономического развития
Мировой опыт экономического развития
10.4.1.9 - давать оценку стратегиям экономического развития стран мира (с дополнительным охватом казахстанского компонента)
Целевые показатели экономического развития Республики Казахстан

10.3.2.4 - табиғатқа әсер ететін антропогендік факторларды топтастыру және графикалық түрде ұсыну
10.3.2.5 - табиғатқа әсер ететін антропогендік факторлардың азайту жолдарын ұсыну
Ғаламдық экологиялық проблемалар
10.3.2.6 ғаламдық экологиялық проблемалардың пайда болуында географиялық заңдылықтардың орнын анықтау
10.3.2.7 - ғаламдық экологиялық проблемаларды шешудегі әлемдік тәжірибені зерттеу
Экологиялық проблемаларды шешудегі ғылыми-техникалық прогресс
10.3.2.8 - экологиялық проблемаларды шешудегі ғылыми-техникалық прогрестің рөлін анықтау
Қазақстанның экологиялық проблемалары
10.3.2.9 - Қазақстан аумағын экологиялық тұрғыдан аудандастыру негізінде экологиялық проблемалардың шешу жолдарын ұсыну
1.1 Жалпы географиялық әдістер
Зерттеу әдістерінің түрлері
10.1.1.1 - зерттеу тақырыбына сәйкес салыстыру әдістерін қолдану;
10.1.1.2 - зерттеу тақырыбына сәйкес сандық әдістерді қолдану
2.1 Картография
Заманауи картографиялық әдістер
10.2.1.1 - тақырыпқа сәйкес картографиялық зерттеулер әдістерін қолдану
2.2 Геоинформатика негіздері
Географиялық деректер базасы
10.2.2.1 - Microsoft Excel бағдарламасының қолданысымен тақырыпқа сәйкес географиялық деректер базасын құрастыру
Географиялық деректерді визуализациялау
10.2.2.2 - статистикалық деректерді талдау нәтижелері бойынша картограммалар мен картодиаграммаларды жасау
10.2.2.3 - ақпараттық-коммуникациялық технология-лар графикалық редакторларын қолданумен тақырыптық картасызбалар жасау
3-тоқсан
4. Геоэкономика
4.1 Геоэкономика негіздері
Геоэкономика-ның зерттеу пәні мен өзектілігі
10.4.1.1 - геоэкономиканың мақсаты мен міндеттерін, негізгі категорияларын түсіндіру;
10.4.1.2 - елдер мен аймақтардың экономикалық дамуындағы географиялық кеңістіктің рөлін анықтау(қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде)
Шаруашылықты ұйымдастыру-дың аумақтық факторлары
10.4.1.3 - шаруашылық салаларын орналастыруда факторлар мен алғышарттардың жиынтығын талдау
Дүниежүзілік шаруашылық-тың құрылымы
10.4.1.4 - дүниежүзі елдерінің шаруашылық құрылымын бағалау;
10.4.1.5 - дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша жіктеу
Дүниежүзілік шаруашылық-тың аумақтық модельдері
10.4.1.6 - дүниежүзі шаруашылығының аумақтық модельдерін талдау
Дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштері
10.4.1.7 - дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштерін салыстыру (қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде);
10.4.1.8 - дүниежүзі елдерін экономикалық даму деңгейі бойынша жіктеу
Экономикалық дамудағы әлем-дік тәжірибе
10.4.1.9 - дүниежүзі елдерінің экономикалық даму стратегияларына баға беру (қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде)
Қазақстан Республикасы экономикалық дамуындағы мақсатты көрсеткіштер мен индикаторлар

2. Изучение отечественной истории призвано формировать историческое сознание личности через осмысление исторического прошлого и определение своего положения в современном мире, гражданской позиции и своего отношения к событиям и явлениям, понимая их сущность и направленность.
3. Содержание учебного предмета предполагает осмысление обучающимися основных вопросов этнического, политического, социально-экономического и культурного развития Казахстана в различные исторические периоды, определяя его место и роль в мировом историческом процессе.
4. Цель учебного предмета: способствовать формированию личности обучающегося, обладающего историческим сознанием, гражданственностью и патриотизмом, активно и творчески применяющего исторические знания и навыки в учебной и социальной деятельности на основе изучения ключевых событий и процессов отечественной истории.
5. Задачи учебного предмета:
1) формирование знаний о ключевых проблемах этнического, социального, экономического, политического и культурного развития общества на территории Казахстана в различные исторические периоды;
2) воспитание гражданственности, казахстанской идентичности, развитие мировоззренческих убеждений обучающихся на основе осмысления исторически сложившихся культурных, национальных традиций, нравственных и социальных норм;
3) формирование целостного представления о месте и роли Казахстана в мировом историческом процессе;
4) развитие навыков исследования событий и явлений с точки зрения их исторической обусловленности, сопоставления и критического анализа различных точек зрения и оценок исторических событий и личностей, определение собственного отношения к дискуссионным проблемам прошлого и современности;
5) развитие навыков ведения краеведческой работы и изучения региональной истории;
6) развитие навыков работы с различными типами исторических источников, поиска и систематизации исторической информации;
7) развитие навыков проектной, исследовательской деятельности и исторической реконструкции с привлечением различных источников;
8) развитие умения использовать исторические знания и навыки для понимания современных политических, социально-экономических и культурных процессов;
9) развитие коммуникативных навыков: ясно выражать свои мысли в устной и письменной форме, работать в команде, использовать информацию из различных источников.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета
"История Казахстана"
6. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "История Казахстана" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;

2. Отандық тарихты зерделеу өткен тарихи оқиғаларды түсіну және оларды талдау негізінде қазіргі замандағы орнын анықтау, азаматтық ұстанымын қалыптастыру және оқиғалар мен құбылыстарға жеке көзқарасын білдіре отырып, олардың маңызы мен мәнін түсінуді қамтамасыз ететін жеке тұлғаның тарихи санасын қалыптастыруға бағытталған.
3. Оқу пәнінің мазмұны білім алушыларға әртүрлі тарихи кезеңдердегі Қазақстанның әлемдік тарихи процестегі орны мен рөлін анықтай отырып, этникалық, саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени даму жолдарының негізгі ерекшеліктерін түсінуге мүмкіндік береді.
4. Оқу пәнінің мақсаты – отандық тарихтың негізгі оқиғалары мен процестерін оқыту негізінде тарихи санаға, азаматтылық пен отансүйгіштік қасиеттерге ие, тарихи білім мен дағдыларды оқу және қоғамдық іс-әрекеттерде тиімді және шығармашылықпен қолдана алатын тұлға қалыптастыру.
5. Оқу пәнінің міндеттері:
1) Қазақстан аумағындағы қоғамның әртүрлі тарихи кезеңдеріндегі этникалық, әлеуметтік, экономикалық, саяси және мәдени дамуының негізгі мәселелері туралы білім қалыптастыру;
2) тарихи қалыптасқан мәдени, ұлттық дәстүр, әлеуметтік және адамгершілік нормаларды білімалушылардың түсінуі негізінде оларда азаматтылық пен қазақстандық бірегейлікті, дүниетанымдық ұстанымдарды тәрбиелеу;
3) әлемдік тарихи процестегі Қазақстанның орны мен рөлі туралы жалпы тұтас түсінік қалыптастыру;
4) тарихи оқиғалар, құбылыстарды тарихи заңдылықтарды ескере отырып зерттеу, оқиғалар мен тұлғаларға қатысты пікірлер мен берілген бағаларды салыстыру және сыни тұрғыдан талдау дағдыларын дамыту, өткен кезеңмен қазіргі уақытқа қатысты пікірталастық мәселелерге өзіндік көзқарасты қалыптастыру;
5) өлке тарихын зерделеу, өлкетанулық жұмыстарды жүргізу дағдыларын дамыту;
6) әртүрлі тарихи деректермен жұмыс істеу, тарихи ақпаратты іздеу және жүйелеу дағдыларын дамыту;
7) әртүрлі деректерді қолдана отырып, жобалық, зерттеу әрекетін және тарихи реконструкция дағдыларын дамыту;
8) қазіргі кездегі саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени процестерді түсіну үшін тарихи білімдерін қолдана білу дағдыларын қалыптастыру;
9) коммуникативтік дағдыларды қалыптастыру, оның ішінде, өз ойын ауызша және жазбаша түрде анық білдіру, командада жұмыс істей алу, түрлі деректерден алынған ақпараттарды қолдану.
2-тарау. "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
6. "Қазақстан тарихы" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;

2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).
7. Содержание учебного предмета "История Казахстана" организовано по разделам обучения. Разделы далее разбиты на подразделы, которые содержат цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов.
8. Содержание учебного предмета включает четыре раздела:
В 10 классе:
1) цивилизация: особенности развития;
2) этнические и социальные процессы;
3) из истории государства, войн и революций;
4) развитие культуры.
В 11 классе:
1) цивилизация: особенности развития;
2) политико-правовые процессы;
3) развитие общественно-политической мысли;
4) развитие образования и науки.
9. Раздел "Цивилизация: особенности развития" в 10 классе включает следующие подразделы:
1) центрально-азиатские цивилизации: многообразие и культурная общность;
2) цивилизация Великой Степи;
3) Центральная Азия и мировая цивилизация.
10. Раздел "Этнические и социальные процессы" в 10 классе включает следующие подразделы:
1) истоки происхождения казахского народа;
2) традиционное казахское общество: этническая структура и социальная организация.
11. Раздел "Из истории государства, войн и революций" в 10 классе включает следующие подразделы:
1) ранние государства на территории Казахстана;
2) империи кочевников Великой степи;
3) Казахское ханство – первое национальное государство в Центральной Азии;
4) путь к независимости и возрождение национальной государственности.
12. Раздел "Развитие культуры" в 10 классе включает следующие подразделы:
1) традиционная культура казахского народа – наследие степной цивилизации;
2) культура Казахстана в советский период;
3) культура в период национального возрождения.
13. Раздел "Цивилизация: особенности развития" в 11 классе включает следующие подразделы:
1) традиционная система жизнеобеспечения казахов;
2) степь и город: взаимодействие и взаимовлияние;
3) социально-экономическое развитие Казахстана в новейшее время.
14. Раздел "Политико-правовые процессы" в 11 классе включает следующие подразделы:
1) история формирования полиэтнического общества в Казахстане;
2) политика Республики Казахстан в области межэтнических отношений.
15. Раздел "Развитие общественно-политической мысли" в 11 классе включает следующие подразделы:

2) 11-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
7. "Қазақстан тарихы" оқу пәнінен білім мазмұны бөлімдер арқылы қамтылған. Аталған бөлімдер сыныптар бойынша оқыту мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады.
8. Оқу пәнінің білім мазмұны төрт бөлімді қамтиды:
10-сыныпта:
1) өркениет: даму ерекшеліктері;
2) этникалық және әлеуметтік процестер;
3) мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан;
4) мәдениеттің дамуы.
11-сыныпта:
1) өркениет: даму ерекшеліктері;
2) саяси-құқықтық процестер;
3) қоғамдық-саяси ойдың дамуы;
4) білім мен ғылымның дамуы.
9. "Өркениет: даму ерекшеліктері" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Орталық Азия өркениеттері: саналуандылығы және мәдени ортақтығы;
2) Ұлы дала өркениеті;
3) Орталық Азия және әлемдік өркениет.
10. "Этникалық және әлеуметтік процестер" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) қазақ халқының шығу тегінің бастауы;
2) дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы.
11. "Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттер;
2) Ұлы даланың көшпенді империялары;
3) қазақ хандығы - Орталық Азиядағы алғашқы ұлттық мемлекет;
4) тәуелсіздікке жол және ұлттық мемлекеттілікті жаңғырту.
12. "Мәдениеттің дамуы" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) қазақ халқының дәстүрлі мәдениеті - дала өркениетінің мұрасы;
2) кеңестік кезеңдегі Қазақстан мәдениеті;
3) ұлттық жаңғыру кезеңіндегі мәдениет.
13. "Өркениет: даму ерекшеліктері" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) қазақтардың тіршілікті қамтамасыз етудің дәстүрлі жүйесі;
2) дала мен қала: өзара қарым-қатынас және өзара әсері;
3) Қазақстанның қазіргі замандағы әлеуметтік- экономикалық дамуы.
14. "Саяси-құқықтық процестер" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Қазақстанда полиэтникалық қоғамның қалыптасу тарихы;
2) Қазақстан Республикасының этносаралық қатынастар саласындағы саясаты.
15. "Қоғамдық-саяси ойдың дамуы" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:

1) эволюция общественно-политической мысли Казахстана;
2) "Алаш" – общественная мысль и национальная идея;
3) общенациональная идея "Мәңгілік Ел" – консолидирующая основа казахстанского общества в XXI веке.
16. Раздел "Развитие образования и науки" в 11 классе включает следующие подразделы:
1) научное наследие средневекового Казахстана;
2) развитие образования и науки Казахстана в XVIII-XX веках;
3) казахстанская система образования и науки на современном этапе.
17. Цели обучения, организованные систематично и последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу, оценивать достижения обучающихся и информировать их о следующих этапах обучения.
18. Учебная программа направлена на формирование базовых навыков исторического мышления: интерпретация исторических источников, ориентация во времени и пространстве, навыки исторического анализа и объяснения.
19. Формирование навыков исторического мышления, а также эффективная реализация целей обучения по предмету "История Казахстана" осуществляется на основе исторических концептов (понятий):
1) изменение и преемственность;
2) причина и следствие;
3) доказательство;
4) сходство и различие;
5) значимость;
6) интерпретация.
20. Ожидаемые результаты реализации обучения на основе исторических концептов:
1) изменение и преемственность. Обучающиеся должны уметь: анализировать и оценивать исторические примеры непрерывности и изменения во времени и пространстве; объединять примеры непрерывности и изменения в течение продолжительного времени до масштабных исторических процессов или тем; объяснять основания (критерии) систематизации и организации исторических событий и процессов внутри определенного временного блока;
2) причина и следствие. Обучающиеся должны уметь: анализировать и оценивать взаимодействие нескольких причин и/или влияний; понимать историческую обусловленность, выделяя совпадения, причинно-следственную связь и взаимосвязи; объяснять и оценивать способы, в которых явление, событие или процесс связывается с другими аналогичными историческими явлениями во времени и в пространстве.
3) доказательство. Обучающиеся должны уметь: анализировать особенности исторического источника, такие как аудитория, цели, точки зрения, формат, аргумент, ограничения и контекст, относящиеся к рассматриваемому доказательству; на основе анализа и оценки исторического свидетельства, делать обоснованные заключения и соответствующие выводы; анализировать различные, иногда противоречивые свидетельства из первичных источников и вторичных работ в целях создания объективного представления о прошлом.

1) Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың эволюциясы;
2) "Алаш" – қоғамдық ой және ұлттық идея;
3) "Мәңгілік Ел" ұлттық идеясы – ХХІ ғасырдағы Қазақстан қоғамын біріктіруші негізі.
16. "Білім мен ғылымның дамуы" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) ортағасырлық Қазақстанның ғылыми мұрасы;
2) XVIII-XX ғасырлардағы Қазақстандағы білім мен ғылымның дамуы;
3) қазіргі кезеңдегі Қазақстандық білім және ғылым жүйесі.
17. Оқыту мақсаттары әр бөлімше ішінде мұғалім мен білім алушыға болашақ қадамдары жөнінде өзара ой бөлісуге, оларды жоспарлау мен бағалауға мүмкіндік беретін бірізділік пен сабақтастықты көрсетеді.
18. Оқу бағдарламасы базалық тарихи ойлау дағдыларын: тарихи деректердің интерпретациясы, уақыт пен кеңістікте бағдарлану, тарихи талдау және түсіндіруді қалыптастыруға бағытталған.
19. "Қазақстан тарихы" пәні бойынша тарихи ойлау дағдыларын қалыптастыру және оқыту мақсаттарын тиімді жүзеге асыру төмендегі тарихи концептілерге (түсініктерге) негізделеді:
1) өзгеріс пен сабақтастық;
2) себеп пен салдар;
3) дәлел;
4) ұқсастық пен айырмашылық;
5) маңыздылық;
6) интерпретация.
20. Тарихи концептілер негізінде оқытудың қүтілетін нәтижелері:
1) "Өзгеріс пен сабақтастық" бойынша білім алушылар: сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды уақыт пен кеңістікте талдайды және бағалайды; сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды ұзақ уақыт бойы ауқымды тарихи процестер мен тақырыптарға дейін біріктіреді; тарихи оқиғалар мен процестердің белгілі бір уақыт межесінде жүйеленуі мен ұйымдасуының негізін (критерийлер) түсіндіреді;
2) "Себеп және салдар" бойынша білім алушылар: бір немесе бірнеше себептердің және/немесе ықпалдардың өзара әрекеттесуін талдайды және бағалайды; ұқсастықтарды, себеп-салдарды, өзара байланысты көрсете отырып тарихи себептілікті түсінеді; тарихи құбылыс, оқиға немесе процесті басқа ұқсас тарихи құбылыстармен уақыт пен кеңістікте байланыстырудың әдістерін түсіндіреді және бағалайды;
3) "Дәлел" бойынша білім алушылар: қарастырылып отырған дәлелге қатысты: аудитория, мақсаттар, көзқарастар, формат, аргумент, шектеулер және контекст сынды тарихи айғақтардың ерекшеліктерін талдайды, тарихи айғақтарды талдау және бағалау негізінде дәйекті қорытынды жасайды, өткен заман туралы объективті түсінік қалыптастыру мақсатында түпнұсқалық және қосалқы деректерден әртүрлі, қарама-қайшы айғақтарды талдайды;

4) сходство и различия. Обучающиеся должны уметь сравнивать связанные исторические события и процессы на местах, в течение определенного отрезка времени и/или в различных обществах, или внутри одного общества.
5) значимость. Обучающиеся должны уметь определять значимость исторического события, явления, процесса для развития общества.
6) интерпретация. Обучающиеся должны уметь объяснять и оценивать различные точки зрения на определенное историческое событие, явление, процесс.
21. Базовое содержание учебного предмета "История Казахстана" для 10 класса:
1) цивилизации: особенности развития. Центрально-азиатские цивилизации: многообразие и культурная общность. Исторические и географические аспекты понятия "Центральная Азия". История изучения традиционных цивилизаций Центральной Азии. Факторы возникновения цивилизации Центральной Азии. Особенности центрально-азиатских очагов цивилизации. Цивилизация Великой Степи. Историко-географическая характеристика понятия "Великая Степь". Истоки и особенности возникновения цивилизации Великой Степи (энеолит, эпоха бронзы). Особенности древних археологических культур на территории Казахстана. Цивилизация Великой Степи в эпоху ранних кочевников. Преемственность и взаимовлияние древних культур Великой Степи. Влияние ранних кочевников на ход мировых исторических процессов. Центральная Азия и мировая цивилизация. Вклад народов Центральной Азии в развитие материальной культуры мира. Вклад народов Центральной Азии в развитие духовной культуры мира. Исследовательская работа: Великая Степь в истории мировой цивилизации;
2) этнические и социальные процессы. Истоки происхождения казахского народа. Понятия "антропогенез", "этногенез", "этнос". Этногенез и этнические процессы на территории Казахстана. Формирование казахского этноса как результат многовекового этнического процесса. Культурно-генетический код как основа нации. Традиционное казахское общество: этническая структура и социальная организация. Историческая обусловленность формирования родоплеменной структуры казахов. Эволюция родоплеменной организации казахов. Функциональное значение принципа родства и родовой структуры. Понятия "устная историология", "шежіре", "ру", "тайпа", "ата-жұрт", "ата-мекен", "ел". Консолидирующая роль родоплеменной организации казахов. Социальная стратификация казахского традиционного общества. Понятия "ақсүйек", "қарасүйек", "хан", "сұлтан", "би", "батыр". Функции социальных институтов в традиционном обществе казахов. Исследовательская работа: Этносоциальная организация казахского общества;

4) "Ұқсастық пен айырмашылық" бойынша білім алушылар: белгілі бір жерде, белгіленген бір уақыт кезеңінде және/немесе әртүрлі қоғамдарда, немесе бір қоғамның ішіндегі өзара байланысқан тарихи оқиғаларды салыстырады;
5) "Маңыздылық" бойынша білім алушылар: қоғамның дамуы үшін тарихи оқиғаның, құбылыстың, процестің маңыздылығын анықтайды;
6) "Интерпретация" бойынша білім алушылар: белгілі бір тарихи оқиғаға, құбылысқа, процеске қатысты әртүрлі көзқарастарды түсіндіреді және бағалайды.
21. 10-сыныпқа арналған "Қазақстан тарихы" пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) өркениет: даму ерекшеліктері. Орталық Азия өркениеттері: саналуандылығы және мәдени ортақтығы. "Орталық Азия" ұғымының тарихи және географиялық аспектілері. Орталық Азияның дәстүрлі өркениеттерін зерттеу тарихы. Орталық Азия өркениеттері пайда болуының факторлары. Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтарының ерекшеліктері. Ұлы Дала өркениеті. "Ұлы Дала" ұғымының тарихи-географиялық сипаттамасы. Ұлы дала өркениетінің қайнар көзі және қалыптасуының ерекшеліктері (энеолит, қола дәуірі). Қазақстан аумағындағы ежелгі археологиялық мәдениеттердің ерекшеліктері. Ерте көшпенділер дәуіріндегі Ұлы Дала өркениеті. Ұлы Дала ежелгі мәдениеттерінің сабақтастығы және өзара байланысы. Ерте көшпенділер өркениетінің әлемдік тарихи процестер барысына әсері. Орталық Азия және әлемдік өркениет. Орталық Азия халықтарының әлемдік материалдық мәдениеттің дамуына қосқан үлесі. Орталық Азия халықтарының әлемдік рухани мәдениеттің дамуына қосқан үлесі. Зерттеу жұмысы: Әлемдік өркениет тарихындағы Ұлы Дала;
2) этникалық және әлеуметтік процестер. Қазақ халқының шығу тегі. "Антропогенез", "этногенез", "этнос" ұғымдары. Қазақстан аумағындағы этногенез және этникалық процестер. Қазақ этносының қалыптасуы – көп ғасырларлық этникалық процестердің нәтижесі. Мәдени-генетикалық код - ұлттың негізі. Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы. Қазақтарда ру-тайпалық құрылым қалыптасуының тарихи шарттары. Қазақтардың ру-тайпалық құрылымының эволюциясы. Туыстық принциптердің және рулық құрылымның функционалдық маңызы. "Ауызша тарихнама", "шежіре", "ру", "тайпа", "ата-жұрт", "атамекен", "ел" ұғымы. Қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасыуының біріктіруші рөлі. Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуі. "Ақсүйек", "қарасүйек", "хан", "сұлтан", "би", "батыр" ұғымдары. Дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың қызметі. Зерттеу жұмысы: Дәстүрлі қазақ қоғамының этноәлеуметтік ұйымдасуы;

3) из истории государства, войн и революций. Ранние государства на территории Казахстана. Политическая организация ранних государств на территории Казахстана. Понятия "государство", "власть", "политическая организация". Империи кочевников Великой степи. Тюркская империя – классический образец государственности кочевников. Становление и развитие Великого Тюркского каганата. Преемники Тюркской империи. Преемственность форм государственного устройства. Геополитическая активность тюркских государств раннего и развитого средневековья. Роль Тюркской империи в формировании и развитии тюркского мира. империя Чингисхана и ее наследники. Роль Чингисхана в мировой истории. Развитие улусной системы на территории Казахстана. Геополитическая активность государств XIII-XV веков и их влияние на ход исторических процессов в Евразии. Казахское ханство – первое национальное государство в Центральной Азии. Историческая преемственность Ак Орды и Казахского ханства. Образование Казахского ханства – закономерный результат исторических процессов на территории Казахстана. Роль казахских ханов в создании и укреплении Казахского государства. Политические институты Казахского ханства. Преемственность форм государственного устройства. Роль предков в защите и сохранении благодатной земли. Путь к независимости и возрождение национальной государственности. Утрата государственного суверенитета. Национально-освободительная борьба казахского народа за восстановление государственного суверенитета. Восстановление государственного суверенитета в форме Алашской и Туркестанской (Кокандской) автономий. Советская форма казахской государственности. Понятия "автономная советская республика", "советская союзная республика", "унитарное государство". Достижения и противоречия общественно-политического развития Казахстана в советский период. Возрождение национальной государственности. Роль Первого Президента Н.А.Назарбаева в возрождении национальной государственности. Восстановление государственной независимости Казахстана – закономерный результат исторического процесса. Государственные стратегии и программы развития Республики Казахстан. Исследовательская работа: Эволюция казахской государственности;
4) развитие культуры. Традиционная культура казахского народа – наследие степной цивилизации. Материальная культура и прикладное искусство казахского народа. Понятия "культура", "степная цивилизация", "материальная культура", "духовная культура", "прикладное искусство", "культурное наследие". Эволюция и преемственность историко-этнографических процессов на территории Казахстана. Традиционное мировоззрение казахов. Понятия "обряд", "ритуал", "обычаи", "традиции", "менталитет". Духовные и нравственные ценности казахского народа: обычаи и традиции. Патриотизм как особое отношение к родной земле, культуре и традициям. Памятники истории и культуры степной цивилизации. Классификация памятников истории и культуры. Духовные святыни Казахстана – каркас национальной идентичности. Литературное и музыкальное наследие казахского народа: истоки, традиции, современность. Культура Казахстана в советский период. Достижения и противоречия развития культуры советского периода. Новые направления и жанры. Культура в период национального возрождения. Развитие казахстанской культуры. Новые направления и жанры. Интеграция в международное культурное пространство. Исследовательская работа: Культура и традиции как генетический код нации.

3) мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан. Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттер.Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттердің саяси ұйымдасуы. "Мемлекет", "билік", "саяси ұйым" ұғымдары. Ұлы Дала көшпенділерінің империялары. Түркі империясы - көшпенділер мемлекеттілігінің классикалық үлгісі. Ұлы Түрік қағанатының қалыптасуы мен дамуы. Түркі империясының мұрагерлері. Мемлекеттік құрылым түрлерінің сабақтастығы. Ерте және дамыған орта ғасырлардағы түркі мемлекеттерінің геосаяси белсенділігі. Түркі әлемінің қалыптасуы мен дамуындағы түркі империясының рөлі. Шыңғысхан империясы және оның мұрагерлері. Шыңғысханның әлем тарихындағы рөлі. Қазақстан аумағында ұлыс жүйесінің дамуы. XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің геосаяси белсенділігі және олардың Еуразиядағы тарихи процестердің барысына әсер етуі. Қазақ хандығы – Орталық Азиядағы алғашқы ұлттық мемлекет. Ақ Орда мен Қазақ хандығының тарихи сабақтастығы. Қазақ хандығының құрылуы – Қазақстан аумағындағы тарихи процестердің заңды нәтижесі. Қазақ хандарының Қазақ мемлекетінің қалыптасуы мен нығаюындағы рөлі. Қазақ хандығының саяси институттары. Мемлекеттік құрылым түрлерінің сабақтастығы. Бабаларымыздың ұлан-ғайыр аумақты қорғап сақтаудағы рөлі. Тәуелсіздікке жол және ұлттық мемлекеттіліктің қайта жаңғыртылуы. Қазақстанның мемлекеттік егемендігінен айрылуы. Қазақ халқының мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру үшін жүргізген ұлт-азаттық күресі. Түркістан (Қоқан) және Алаш автономиясы түрінде мемлекеттік егемендіктің қалпына келтірілуі. Қазақ мемлекеттілігінің кеңестік түрі. "Автономдық кеңес республикасы", "Кеңес одағы республикасы", "унитарлы мемлекет" ұғымдары. Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуының жетістіктері мен қайшылықтары. Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуы. Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуындағы Тұңғыш Президент Н.Ә. Назарбаевтың рөлі. Қазақстанның мемлекеттік тәуелсіздігінің қалпына келтірілуі – тарихи процестердің заңды нәтижесі. Қазақстан Республикасының мемлекеттік стратегиялары мен бағдарламалары; Зерттеу жұмысы: Қазақ мемлекеттілігінің эволюциясы;
4) мәдениеттің дамуы. Қазақ халқының дәстүрлі мәдениеті – дала өркениетінің мұрасы.Қазақ халқының материалдық мәдениеті және қолданбалы қолөнері. "Мәдениет", "дала өркениеті", "материалдық мәдениет", "рухани мәдениет", "қолданбалы өнер", "мәдени мұра" ұғымдары. Қазақстандағы тарихи-этнографиялық процестердің эволюциясы және сабақтастығы. Қазақтардың дәстүрлі дүниетанымы. "Әдет-ғұрып" "рәсім", "салт-дәстүр", "діл (менталитет)" ұғымдары. Қазақ халқының рухани-адамгершілік құндылықтары: әдет-ғұрыптар мен салт-дәстүрлер. Туған жерге, оның мәдениеті мен салт-дәстүріне құрмет көрсету- шынайы патриотизмнің көрінісі. Дала өркениеті тарихымен мәдениетінің ескерткіштері. Тарихи және мәдени ескерткіштердің классификациясы. Қазақстанның рухани құндылықтары – ұлттық бірегейліктің негізі. Қазақ халқының әдеби және музыкалық мұрасы: бастауы, дәстүрі, қазіргі уақыттағы дамуы. Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның мәдениеті. Кеңестік кезеңдегі мәдениет саласындағы жетістіктер мен қайшылықтар. Жаңа бағыттар мен жанрлар. Ұлттық жаңғыру кезеңіндегі мәдениет. Қазақстандық мәдениеттің дамуы. Жаңа бағыттар мен жанрлар. Халықаралық мәдени кеңістікке кірігу процесі. Зерттеу жұмысы: Мәдениет және дәстүр – ұлттың генетикалық коды.

22. Базовое содержание учебного предмета "История Казахстана" для 11 класса:
1) цивилизация: особенности развития. Традиционная система жизнеобеспечения казахов. Кочевое скотоводство и земледелие на территории Казахстана. Влияние природно-географического фактора на формирование и развитие системы жизнеобеспечения населения Казахстана. Понятия "система жизнеобеспечения", "система расселения", "экосистема". Классификация традиционной хозяйственной деятельности. Промыслы и ремесла в традиционной системе жизнеобеспечения казахского народа. Этнографическое изучение ремесел и промыслов казахов. Степь и город: взаимодействие и взаимовлияние. Направления и трассы Великого Шелкового пути на территории Казахстана. Роль Великого Шелкового пути в возникновении и развитии городов Казахстана. Взаимодействие и взаимовлияние оседлого и кочевого населения в экономической и культурной сфере. Социально-экономическое развитие Казахстана в новейшее время. Понятия "экономическая система", "традиционная (аграрная) экономика", "плановая (социалистическая) экономика". Факторы, определившие направления экономического развития Казахстана в ХХ веке. Этапы развития экономики Республики Казахстан. Перспективы социально-экономического развития Республики Казахстан. Исследовательская работа: Особенности экономического развития Казахстана в разные исторические периоды;
2) политико-правовые процессы. История формирования полиэтнического общества в Казахстане. Понятия "аграрная политика", "переселенческая политика", "моноэтнический состав". Этапы изменения этнического состава населения на территории Казахстана. Формирование полиэтнического общества Казахстана в советский период. Понятия "депортация", "спецпереселенцы", "полиэтническое общество", "национальная политика", "интернационализм". Культурное взаимовлияние этносов Казахстана в советский период. Политика Республики Казахстан в области межэтнических отношений. Понятия "миграция", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента". Основные направления и приоритеты миграционной политики Республики Казахстан. Казахстанская модель межэтнического и межконфессионального согласия. Роль Ассамблеи народа Казахстана в общественно-политической и культурной жизни Казахстана. Исследовательская работа: Этносы Казахстана: история и судьбы;
3) развитие общественно-политической мысли. Эволюция общественно-политической мысли Казахстана. Общественно-политическая мысль древнего и средневекового Казахстана. Развитие общественно-политической мысли в период Казахского ханства. Идеологические ценности представителей течения "Зарзаман". Общественно-политические взгляды казахских просветителей XIX века. "Алаш" – общественная мысль и национальная идея. Концептуальные основы национальной идеи "Алаш". Обществено-политические взгляды национальной интеллигенции о путях развития казахской государственности (движение "Алаш" и политические взгляды казахских революционеров-демократов). Общенациональная идея "Мәңгілік Ел" - консолидирующая основа казахстанского общества в XXI веке. Историческая основа общенациональной идеи "Мәңгілік Ел". Общенациональные ценности казахстанского общества. Значимость консолидирующих ценностей идеи "Мәңгілік Ел". Политика государства в области идеологии ("Патриотический акт – Мәңгілік Ел", "Концепция укрепления и развития казахстанской идентичности и единства"). Исследовательская работа: Консолидирующая роль общественно-политической мысли;

22. 11-сыныпқа арналған "Қазақстан тарихы" пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) өркениет: даму ерекшеліктері. Қазақтардың тіршілігін қамтамасыз етудің дәстүрлі жүйесі.Қазақстан аумағындағы көшпелі мал шаруашылығы және егіншілік. Қазақстан халқының тіршілікті қамтамасыз ету жүйесінің қалыптасуына және дамуына табиғи-географиялық факторлардың әсері. "Тіршілікті қамтамасыз ету жүйесі", "қоныстану жүйесі", "экожүйе" ұғымдары. Дәстүрлі шаруашылық қызмет түрлерінің классификациясы.Қазақ халқының тіршілікті қамтамасыз етудің дәстүрлі жүйесіндегі кәсіптері мен қолөнері. Қазақтардың қолөнері мен кәсіптерінің этнографиялық зерттелуі. Дала мен қала: өзара қарым-қатынас және өзара әсері. Ұлы Жібек жолының Қазақстан аумағындағы бағыттары мен жолдары. Қазақстан аумағында қалалардың пайда болуы мен дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлі. Отырықшы және көшпенді халықтардың экономикалық және мәдени өзара қарым-қатынасы және өзара әсері. Қазақстанның қазіргі замандағы әлеуметтік-экономикалық дамуы. "Экономикалық жүйе", "дәстүрлі (аграрлы) экономика", "жоспарлы (социалистік) экономика" ұғымдары. ХХ ғасырда Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық даму бағыттарын анықтаған факторлар. Қазақстан Республикасы экономикасының даму кезеңдері. Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болашағы. Зерттеу жұмысы: Әртүрлі тарихи кезеңдердегі Қазақстанның экономикалық даму ерекшеліктері;
2) саяси-құқықтық процестер. Қазақстанда полиэтникалық қоғамның қалыптасу тарихы. "Аграрлық саясат", "көші-қон саясаты", "моноэтностық құрам" ұғымдары.Қазақстан аумағындағы халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңдері. Кеңестік кезеңде Қазақстандағы полиэтникалық қоғамның қалыптасуы. "Депортация", "арнайы қоныс аударылғандар", "полиэтникалық қоғам", "ұлттық саясат", "интернационализм" ұғымдары. Кеңестік кезеңдегі Қазақстан этностарының өзара мәдени әсерлері. Қазақстан Республикасының этносаралық қатынастар саласындағы саясаты."Көші-қон", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента" ұғымдары. Қазақстан Республикасының көші-қон саясатының негізгі бағыттары мен басымдықтары. Ұлтаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық моделі. Қазақстанның саяси-әлеуметтік және мәдени өміріндегі Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлі. Зерттеу жұмысы: Қазақстан этностары: тарихы мен тағдыры;
3) қоғамдық-саяси ойдың дамуы. Қазақстандағы әлеуметтік-саяси ойдың эволюциясы.Ежелгі және ортағасырлық Қазақстанда қоғамдық-саяси ойдың дамуы. Қазақ хандығы дәуіріндегі қоғамдық-саяси ойдың дамуы. "Зар заман" ағымы өкілдерінің идеологиялық құндылықтары. ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастары. "Алаш" – қоғамдық ой және ұлттық идея."Алаш" ұлттық идеясының тұжырымдамалық негіздері. Қазақ мемлекеттілігінің даму жолдары туралы ұлттық зиялылардың қоғамдық-саяси көзқарастары ("Алаш" қозғалысы және қазақ революционер-демократтарының саяси көзқарастары). "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясы – ХХІ ғасырдағы Қазақстан қоғамын біріктіруші негіз."Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының тарихи негізі. Қазақстан қоғамының жалпыұлттық құндылықтары. "Мәңгілік Ел" идеясының біріктіруші құндылықтарының маңыздылығы. Мемлекеттің идеология саласындағы саясаты("Мәңгілік Ел" – патриоттық актісі" және "Қазақстандық бірегейлікті және бірлікті нығайту және дамыту тұжырымдамасы"). Зерттеу жұмысы: Қоғамдық-саяси ойдың біріктіруші рөлі;

4) развитие образования и науки. Научное наследие средневекового Казахстана. Развитие науки в средневековом Казахстане. Выдающиеся ученые и мыслители средневекового Казахстана. Развитие образования и науки Казахстана в XVIII-XX веках. Исследование Казахстана в XVIII- начале XX века. Вклад исследователей в развитие науки. Возникновение и развитие образовательных учреждений в Казахстане в XIX веке. Специфика деятельности образовательных учреждений Казахстана XIX-начала ХХ века. Достижения и противоречия советской системы образования. Ликвидация безграмотности. Школьное, профессиональное и высшее образование. Реформы советской системы образования в Казахстане. Роль АН КазССР в развитии науки Казахстана. Выдающиеся ученые Казахстана. Сложности и противоречия развития науки в Казахстане в условиях советской политической системы. Казахстанская система образования и науки на современном этапе. Развитие системы образования и науки Республики Казахстана в годы независимости: успехи, проблемы и перспективы. Модернизация системы образования Республики Казахстан. Интеграция Казахстана в мировое образовательное и научное пространство. Стратегии и программы Республики Казахстан в области образования и науки. Международная образовательная программа Республики Казахстан "Болашак". Инновационные организации образования и науки Республики Казахстан. Исследовательская работа: Вклад деятелей малой родины в развитие науки и образования.
Глава 3. Система целей обучения
23. Система целей обучения содержит кодировку. Код первого числа обозначает класс, второе и третье число – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в коде 10.2.1.2 "10" - класс, "2" - раздел, "1" - подраздел, "2" - нумерация учебной цели.
Раздел 1:
10 класс
Цивилизация: особенности развития
11 класс
Цивилизация: особенности развития
Обучающиеся должны:
10.1.1.1 использовать понятие "Центральная Азия" для характеристики историко-географических особенностей региона
11.1.1.1 исследовать влияние природно-географического фактора на формирование и развитие системы жизнеобеспечения населения Казахстана
10.1.1.2 исследовать взгляды ученых о роли Центральной Азии в мировой цивилизации
11.1.1.2 определять особенности кочевого скотоводства и земледелия, используя понятия "система жизнеобеспечения", "система расселения", "экосистема"
10.1.1.3 характеризовать особенности древних центрально-азиатских очагов цивилизаций
11.1.1.3 классифицировать традиционную хозяйственную деятельность, используя карту

4) білім мен ғылымның дамуы. Ортағасырлық Қазақстанның ғылыми мұрасы.Ортағасырлық Қазақстандағы ғылымның дамуы. Ортағасырлық Қазақстанның көрнекті ғалымдары мен ойшылдары. XVIII-XX ғасырлардағы Қазақстандағы білім мен ғылымның дамуы. XVIII-ХХ ғасырдың басындағы Қазақстандағы зерттеулер. Зерттеушілердің Қазақстандағы ғылымды дамытуға қосқан үлесі. XIX ғасырда Қазақстанда оқу орындарының пайда болуы мен дамуы. XIX ғасырда -ХХ ғасырдың басында Қазақстанда өмір сүрген білім беру мекемелерінің ерекшеліктері. Кеңестік білім беру жүйесінің жетістіктері мен қайшылықтары. Сауатсыздықты жою. Мектептік, кәсіби және жоғары білім беру. Кеңестік білім беру жүйесінің реформалары. Қазақстан ғылымын дамытудағы Қазақ КСР Ғылым академиясының рөлі. Қазақстанның көрнекті ғалымдары. Кеңестік саяси жүйе жағдайында Қазақстан ғылымы дамуының қиындықтары және қарама-қайшылықтары. Қазіргі кезеңдегі Қазақстандағы білім және ғылым жүйесі.Тәуелсіздік жылдарындағы Қазақстан Республикасының білім және ғылым жүйесінің дамуы: жетістіктері, проблемалары және болашағы. Қазақстан Республикасы білім беру жүйесінің жаңғыртылуы. Қазақстанның әлемдік білім және ғылым кеңістігіне кірігуі. Қазақстан Республикасының білім және ғылым саласындағы стратегиялары мен бағдарламалары. Қазақстан Республикасының "Болашақ" халықаралық білім беру бағдарламасы. Қазақстан Республикасының инновациялық ғылыми және білім беру ұйымдары. Зерттеу жұмысы: Білім мен ғылымға үлес қосқан менің өлкемнің тұлғалары.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
23. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік санын көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.2 кодында "10" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімше, "2" – оқыту мақсатының реттік саны.
1- бөлім:
10-сынып
Өркениет: даму ерекшеліктері
11-сынып
Өркениет: даму ерекшеліктері
Білім алушылар:
10.1.1.1 "Орталық Азия" түсінігін аймақтың тарихи және географиялық ерекшеліктерін сипаттау үшін пайдалану
11.1.1.1 Қазақстан халқының тіршілікті қамтамасыз ету жүйесінің қалыптасуына және дамуына табиғи-географиялық факторлардың әсерін зерттеу
10.1.1.2 әлемдік өркениеттегі Орталық Азияның рөлі туралы ғалымдардың пікірін зерттеу
11.1.1.2 көшпелі мал шаруашылығы мен егіншіліктің ерекшеліктерін "тіршілікті қамтамасыз ету жүйесі" , "қоныстану жүйесі", "экожүйе" ұғымдарын пайдалана отырып анықтау
10.1.1.3 Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтарының ерекшеліктерін сипаттау
11.1.1.3 картаны пайдаланып дәстүрлі шаруашылық қызмет түрлерін классификациялау

10.1.2.1 определять историко-географический регион "Великая Степь", используя карту
11.1.1.4 характеризовать развитие ремесла и промыслов у казахов на основе этнографических материалов
10.1.2.2 объяснять сущность понятия "Великая Степь" на основе анализа исторических источников
11.1.2.1 исследовать направления и трассы Великого Шелкового пути на территории Казахстана, используя карту
10.1.2.3 объяснять истоки и особенности возникновения цивилизации Великой Степи
11.1.2.2 анализировать роль Великого Шелкового пути в возникновении и развитии городов Казахстана
10.1.2.4 характеризовать особенности древних археологических культур на территории Казахстан
11.1.2.3 характеризовать взаимодействие оседлого и кочевого населения в системе торгово-экономических отношений
10.1.2.5 анализировать преемственность и взаимовлияние древних культур Великой Степи
11.1.2.4 анализировать культурное взаимовлияние оседлого и кочевого населения на основе источников
10.1.2.6 характеризовать особенности кочевой цивилизации Великой Степи, используя критерии определения понятия "цивилизация
11.1.3.1 использовать понятия "экономическая система", "традиционная (аграрная) экономика", "плановая (социалистическая) экономика" для анализа особенностей экономического развития Казахстана
10.1.2.7 оценивать влияние цивилизации ранних кочевников на ход мировых исторических процессов, анализируя различные точки зрения
11.1.3.2 анализировать факторы, определившие направления социально-экономического развития Казахстана в ХХ веке
10.1.3.1 анализировать достижения материальной культуры народов Центральной Азии, обобщая их вклад в общечеловеческий прогресс
11.1.3.3 анализировать этапы развития экономики Республики Казахстан, выявляя их особенности
10.1.3.2 анализировать достижения народов Центральной Азии в области науки, духовной культуры, обобщая их вклад в общечеловеческий прогресс
11.1.3.4 исследовать содержание государственных стратегий и программ, прогнозируя перспективы социально-экономического развития Республики Казахстан
Раздел 2:
10 класс
Этнические и социальные процессы
11 класс
Политико-правовые процессы
Обучающиеся должны:
10.2.1.1 использовать понятия "антропогенез", "этногенез", "этнос" для объяснения этнических процессов на территории Казахстана
11.2.1.1 использовать понятия "аграрная политика", "переселенческая политика", "моноэтнический состав" для объяснения процесса изменения этнического состава Казахстана
10.2.1.2 определять этапы этногенеза на территории Казахстана, выявляя преемственность этнических процессов

10.1.2.1 картаны пайдаланып "Ұлы Дала" тарихи-географиялық аймағын анықтау
11.1.1.4 этнографиялық материалдар негізінде қазақтарда қолөнер мен кәсіптердің дамуын сипаттау
10.1.2.2 тарихи дерек көздерді талдау негізінде "Ұлы Дала" ұғымының мәнін түсіндіру
11.1.2.1 картаны пайдаланып, Ұлы Жібек жолының Қазақстан аумағындағы бағыттары мен жолдарын зерттеу
10.1.2.3 Ұлы дала өркениетінің пайда болуы мен қалыптасу ерекшеліктерін түсіндіру
11.1.2.2 Қазақстан аумағында қалалардың пайда болуы мен дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөліне талдау жасау
10.1.2.4 Қазақстан аумағындағы ежелгі археологиялық мәдениеттердің ерекшеліктерін сипаттау
11.1.2.3 сауда-экономикалық қарым-қатынастар жүйесіндегі көшпелі және отырықшы халықтың өзара қарым-қатынасын сипаттау
10.1.2.5 Ұлы Дала ежелгі мәдениеттерінің сабақтастығын және өзара байланысын талдау
11.1.2.4 дереккөздер негізінде көшпелі және отырықшы халықтың мәдени өзара әсерін анықтау
10.1.2.6 "Өркениет" ұғымын айқындау критерийлерін пайдалана отырып, Ұлы Дала көшпелі өркениетінің ерекшеліктерін сипаттау
11.1.3.1 Қазақстанның экономикалық даму ерекшеліктерін талдау үшін "экономикалық жүйе", "дәстүрлі (аграрлы) экономика", "жоспарлы (социалистік) экономика" ұғымдарын пайдалану
10.1.2.7 әртүрлі көзқарастарды талдау арқылы ерте көшпенділер өркениетінің әлемдік тарихи процестер барысына әсерін бағалау
11.1.3.2 ХХ ғасырда Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық даму бағыттарын анықтаған факторларды талдау
10.1.3.1 Орталық Азия халықтарының материалдық мәдениет жетістіктерін талдау арқылы адамзаттың дамуына қосқан үлесін қорытындылау
11.1.3.3 Қазақстан Республикасы экономикасының даму кезеңдерін талдау, олардың ерекшеліктерін анықтау
10.1.3.2 Орталық Азия халықтарының рухани мәдениеті мен ғылым саласындағы жетістіктерін талдау арқылы адамзаттың дамуына қосқан үлесін қорытындылау
11.1.4.4 мемлекеттік стратегиялар мен бағдарламалардың мазмұнын зерттеу және Қазақстан Республикасы әлеуметтік-экономикалық даму болашағын болжау
2-бөлім:
10- сынып
Этникалық және әлеуметтік процестер
11- сынып
Саяси-құқықтық процестер
Білім алушылар:
10.2.1.1 Қазақстандағы этникалық процестерді түсіндіру үшін "антропогенез", "этногенез", "этнос" ұғымдарын пайдалану
11.2.1.1 Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру үрдісін түсіндіру үшін "аграрлық саясат", "көші-қон саясаты", "моноэтностық құрам" ұғымдарын пайдалану
10.2.1.2 этникалық процестердің сабақтастығын анықтай отырып, Қазақстан аумағында этногенездің кезеңдерін айқындау

11.2.1.2 исследовать этапы изменения этнического состава населения на территории Казахстана
10.2.2.1 использовать понятия "ру", "тайпа", "жүз", "ата-жұрт", ата-мекен", "ел" для описания этнической структуры казахов
11.2.1.3 использовать понятия "депортация", "спецпереселенцы", "полиэтническое общество", "национальная политика", "интернационализм", "толерантность" для объяснения процесса изменения этнического состава Казахстана
10.2.2.2 анализировать предпосылки формирования родоплеменной организации казахов на основе анализа исторических периодов
11.2.1.4 объяснять особенности культурного взаимовлияния этносов Казахстана в советский период
10.2.2.3 объяснять особенности родоплеменной структуры казахов на основе данных устной историологии (шежіре, генеалогические предания)
11.2.2.1 использовать понятия "миграция", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента" для определения особенностей миграционной политики
10.2.2.4 объяснять функциональное значение принципа родства и родовой структуры, учитывая особенности кочевой цивилизации казахов
11.2.2.2 объяснять основные направления и приоритеты миграционной политики на основе казахстанских законодательных актов и программ
10.2.2.5 объяснять консолидирующую роль родоплеменной организации казахов
11.2.2.3 оценивать казахстанскую модель межэтнического, межконфессионального согласия на основе изучения государственных стратегий и программ
10.2.2.6 использовать понятия "ақсүйек", "қарасүйек", "хан", "сұлтан", "би", "батыр" для выявления характерных особенностей социальной стратификации казахов
11.2.2.4 характеризовать роль Ассамблеи народа Казахстана в укреплении национального единства и казахстанской идентичности
10.2.2.7 объяснять функциональную роль социальных институтов традиционного казахского общества
10.2.2.8 использовать понятие "культурно-генетический код" для оценки значимости культуры, обычаев, традиций родной земли.
Раздел 3:
10 класс
Из истории государства, войн и революций
11 класс
Развитие общественно-политической мысли
Обучающиеся должны:
10.3.1.1 использовать понятия "государство", "власть", "политическая организация" для определения признаков государственности ранних кочевников Казахстана
11.3.1.1 определять общественно-политические идеи исторических личностей древнего и средневекового Казахстана
10.3.1.2 объяснять исторические этапы формирования государственности на территории Казахстана
11.3.1.2 оценивать вклад исторических деятелей в развитие общественно-политической мысли Казахстана
10.3.1.3 характеризовать особенности политического устройства ранних государств на территории Казахстана

11.2.1.2 Қазақстан аумағындағы халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңдерін зерттеу
10.2.2.1 қазақтардың этникалық құрылымын сипаттау үшін "ру", "тайпа ", "жүз", " ата-жұрт", "ата-мекен" ұғымдарын пайдалану
11.2.1.3 Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру үрдісін түсіндіру үшін "депортация", "арнайы қонысаударылғандар", "полиэтникалық қоғам", "ұлттық саясат", "интернационализм" ұғымдарын пайдалану
10.2.2.2 тарихи кезеңдерді талдау негізінде қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасу түрінің қалыптасу алғышарттарын талдау
11.2.1.4 Кеңестік кезеңде Қазақстан этностарының өзара мәдени әсерлесу ерекшеліктерін түсіндіру
10.2.2.3 қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктерін ауызша тарихнама негізінде түсіндіру (шежіре, генеалогиялық аңыздар)
11.2.2.1 көші-қон саясатының ерекшеліктерін анықтау үшін "көші-қон", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента" ұғымдарын пайдалану
10.2.2.4 қазақ көшпелі өркениетінің ерекшеліктерін ескере отырып, туыстық принциптердің және рулық құрылымның функционалдық маңызын түсіндіру
11.2.2.2 Қазақстандық заңнаманың және мемлекеттік бағдарламалардың негізінде көші-қон саясатының негізгі бағыттары мен басымдықтарын түсіндіру
10.2.2.5 қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасуының біріктіруші рөлін түсіндіру
11.2.2.3 мемлекеттік стратегияларды және бағдарламаларды зерттеу негізінде ұлтаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық үлгісін бағалау
10.2.2.6 қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтау үшін "ақсүйек", "қарасүйек ", "хан", "сұлтан", "би", "батыр" ұғымдарын пайдалану
11.2.2.4 Ұлттық бірлікті және қазақстандық бірегейлікті нығайтудағы Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлін сипаттау
10.2.2.7 дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың функционалдық рөлін түсіндіру
10.2.2.8 туған жердің мәдениеті, салт дәстүрінің маңызына баға беруде "мәдени-генетикалық код" ұғымын қолдану
3- бөлім:
10-сынып
Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан:
11-сынып
Қоғамдық саяси ойдың дамуы
Білім алушылар:
10.3.1.1 Қазақстандағы ерте көшпенділердегі мемлекеттілік белгілерін анықтау үшін "мемлекет", "билік", "саяси ұйым" ұғымдарын пайдалану
11.3.1.1 ежелгі және ортағасырлық Қазақстанның тарихи тұлғаларының қоғамдық-саяси идеяларын анықтау
10.3.1.2 Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру
11.3.1.2 Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау
10.3.1.3 Қазақстан территориясындағы ерте мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау

11.3.1.3 определять общественно-политические идеи исторических деятелей Казахского ханства
10.3.2.1 исследовать процесс развития тюркских государств на основе изучения источников, выявляя преемственность форм государственного устройства
11.3.1.4 объяснять идеи представителей "Зарзаман", отражающие историческую судьбу казахской национальной государственности
10.3.2.2 характеризовать геополитическую активность тюркских государств раннего и развитого средневековья
11.3.1.5 анализировать общественно-политическую деятельность казахских просветителей XIX века
10.3.2.3 оценивать роль Тюркской империи в формировании и развитии тюркского мира
11.3.2.1 определять исторические основы национальной идеи "Алаш"
10.3.2.4 исследовать процесс развития улусной системы на территории Казахстана, выявляя преемственность форм государственного устройства
11.3.2.2 сопоставлять общественно-политические взгляды национальной интеллигенции о путях развития казахской государственности
10.3.2.5 характеризовать геополитическую активность государств XIII-XV веков, выявляя степень их влияния на ход исторических процессов в Евразии
11.3.3.1 определять исторические основы общенациональной идеи "МәңгілікЕл"
10.3.3.1 устанавливать историческую преемственность Ак Орды и Казахского ханства
11.3.3.3 объяснять политику государства в области идеологии на основе изучения "Патриотического акта – Мәңгілік Ел" и "Концепции укрепления и развития казахстанской идентичности и единства"
10.3.3.2 обосновывать образование Казахского ханства как закономерный результат исторических процессов на территории Казахстана
10.3.3.3 исследовать особенности политических институтов Казахского ханства, выявляя преемственность форм государственного устройства
10.3.4.1 устанавливать причинно-следственные связи утраты государственного суверенитета Казахстана
10.3.4.2 исследовать борьбу казахского народа за восстановление государственного суверенитета
10.3.4.3 исследовать историю восстановления государственного суверенитета в форме Алашской и Туркестанской (Кокандской) автономий
10.3.4.4 использовать понятия "автономная советская республика", "советская союзная республика", "унитарное государство" для объяснения советской формы казахской государственности
10.3.4.5 анализировать достижения и противоречия общественно-политического развития Казахстана в советский период
10.3.4.6 определять роль Первого Президента Н.А. Назарбаева в возрождении национальной государственности
10.3.4.7 исследовать содержание государственных стратегий и программ, прогнозируя перспективы развития Республики Казахстан

11.3.1.3 қазақ хандығы дәуіріндегі тарихи тұлғалардың қоғамдық-саяси идеяларын анықтау
10.3.2.1 деректерді талдау негізінде түркі мемлекеттерінің дамуын зерттеу, мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтау
11.3.1.4 қазақ ұлттық мемлекеттілігінің тарихи тағдыры туралы "Зар-заман" өкілдерінің идеяларын түсіндіру
10.3.2.2 ерте және дамыған ортағасырлардағы түркі мемлекеттерінің геосаяси белсенділігін сипаттау
11.3.1.5 XIX ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси қызметін талдау
10.3.2.3 түркі әлемінің қалыптасуы мен дамуындағы Түркі империясының рөлін бағалау
11.3.2.1 "Алаш" ұлттық идеясының тарихи негіздерін анықтау
10.3.2.4 мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтай отырып, Қазақстан аумағындағы ұлыс жүйесінің дамуын зерттеу
11.3.2.2 қазақ мемлекеттілігінің даму жолдары туралы ұлттық зиялылардың қоғамдық-саяси көзқарастарын салыстыру
10.3.2.5 XIII -XV ғасырлардағы мемлекеттердің геосаяси белсенділігін сипаттау арқылы, олардың Еуразиядағы тарихи процестердің барысына әсер ету дәрежесін анықтау
11.3.3.1 "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының тарихи негіздерін анықтау
10.3.3.1 Ақ Орда және Қазақ хандығының тарихи сабақтастығын анықтау
11.3.3.3 "Мәңгілік Ел" – патриоттық актісін" және "Қазақстандық бірегейлікті және бірлікті нығайту және дамыту тұжырымдамасын" зерттеу негізінде мемлекеттің идеология саласындағы саясатын түсіндіру
10.3.3.2 Қазақ хандығының құрылуын Қазақстан аумағындағы тарихи процестердің заңды нәтижесі ретінде тұжырымдау
10.3.3.3 мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтай отырып, Қазақ хандығының саяси институттарының ерекшеліктерін зерттеу
10.3.4.1 Қазақстанның мемлекеттік егемендігіненайрылуының себеп-салдарын анықтау
10.3.4.2 қазақ халқының мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру үшін жүргізген күресін зерттеу
10.3.4.3 Түркістан (Қоқан) және Алаш автономиясы түрінде мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру тарихын зерттеу
10.3.4.4 Қазақ мемлекеттілігінің кеңестік түрін түсіндіру үшін "автономдық кеңес республикасы", "кеңес одағы республикасы", "унитарлы мемлекет" ұғымдарын пайдалану
10.3.4.5 Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуының жетістіктері мен қайшылықтарын талдау
10.3.4.6 Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуындағы Тұңғыш Президент Н.Ә. Назарбаевтың рөлін анықтау
10.3.4.7 мемлекеттік стратегиялар мен бағдарламалардың мазмұнын зерттей отырып, Қазақстан Республикасының даму бағдарларын болжау

Раздел 4:
10 класс
Развитие культуры
11 класс
Развитие образования и науки
Обучающиеся должны:
10.4.1.1 использовать понятия "культура", "степная цивилизация", "материальная культура", "духовная культура", "прикладное искусство", "культурное наследие" для описания культурных достижений казахского народа
11.4.1.1 определять достижения науки в разные исторические периоды
10.4.1.2 определять важнейшие достижения материальной культуры казахского народа, анализировать преемственность историко-этнографических процессов на территории Казахстана
11.4.1.2 исследовать вклад ученых средневекового Казахстана в развитие научных знаний
10.4.1.3 использовать понятия "обряд", "ритуал", "обычаи", "традиции", "менталитет" для выявления особенностей традиционного мировоззрения казахского народа
11.4.2.1 объяснять основные направления научных исследований Казахстана в XVIII - начале XX века
10.4.1.4 объяснять духовные и нравственные ценности казахского народа на основе исследований обычаев и традиций
11.4.2.2 оценивать вклад исследователей XVIII - начала XX века в развитие науки Казахстана на основе изучения их трудов
10.4.1.5 исследовать известные памятники истории и культуры степной цивилизации
11.4.2.3 определять изменения и преемственность в развитии образовательных учреждений на территории Казахстана в XIX - начале ХХ века
10.4.1.6 классифицировать памятники истории и культуры, учитывая их типологические особенности
11.4.2.4 классифицировать образовательные учреждения XIX - начала ХХ веков на территории Казахстана, исходя из специфики их деятельности
10.4.1.7 определять значение устного народного творчества в культурном наследии казахского народа
11.4.2.5 использовать понятия "ликбез", "красная юрта", "учительский институт", "школьное образование", "профессиональное образование", "высшие учебные заведения" для определения особенностей развития советской системы образования
10.4.1.8 выявлять важнейшие достижения казахской литературы, отражающие духовно-нравственные ценности народа
11.4.2.6 анализировать реформы советской системы образования в Казахстане, выявляя достижения и противоречия
10.4.1.9 определять истоки и особенности традиционной музыкальной культуры на основе фольклора и трудов исследователей
11.4.2.7 определять роль Академии Наук Казахской ССР в развитии науки Казахстана
10.4.2.1 определять новые направления и жанры в области культуры Казахстана в советский период
11.4.2.8 оценивать вклад выдающихся ученых Казахстана в развитие науки в советский период
10.4.2.2 анализировать достижения и противоречия, обобщая особенности развития культуры советского периода

4- бөлім:
10 - сынып
Мәдениеттің дамуы
11- сынып
Білім мен ғылымның дамуы
Білім алушылар:
10.4.1.1 қазақ халқының мәдени жетістіктерін сипаттау үшін "мәдениет", "дала өркениеті", "материалдық мәдениет", "рухани мәдениет", "қолданбалы өнер", "мәдени мұра" ұғымдарын пайдалану
11.4.1.1 әртүрлі тарихи кезеңдердегі ғылымның жетістіктерін анықтау
10.4.1.2 қазақ халқының материалдық мәдениетінің маңызды жетістіктерін анықтау; - Қазақстандағы тарихи-этнографиялық процестердің сабақтастығын талдау
11.4.1.2 ғылымның дамуына Қазақстан ортағасырлық ғалымдардың қосқан үлесін зерттеу
10.4.1.3 қазақ халқының дәстүрлі дүниетанымын анықтау үшін "әдет-ғұрып" "рәсім", "салт-дәстүр", "діл (менталитет)" ұғымдарын пайдалану
11.4.2.1 XVIII ғасырдағы -ХХ ғасырдың басындағы Қазақстандағы ғылыми зерттеулердің негізгі бағыттарын түсіндіру
10.4.1.4 қазақ халқының рухани-адамгершілік құндылықтарын салт-дәстүрлерді зерттеу негізінде түсіндіру
11.4.2.2 XVIII ғасырдағы-ХХ ғасырдың басындағы зерттеушілердің еңбектерін зерделеу негізінде Қазақстандағы ғылымды дамытуға қосқан үлесін бағалау
10.4.1.5 дала өркениетінің белгілі тарихи және мәдени ескерткіштерін зерттеу
11.4.2.3 XIX-ХХғасырдың басында Қазақстан аумағында оқу орындарының дамуындағы өзгерістер мен сабақтастықты анықтау
10.4.1.6 типологиялық ерекшеліктерін ескере отырып, тарихи және мәдени ескерткіштерді классификациялау
11.4.2.4 XIX-ХХ ғасырдың басындағы Қазақстандағы білім беру мекемелерін қызметтік ерекшеліктеріне сәйкес жіктеу
10.4.1.7 қазақ халқының мәдени мұрасындағы ауыз әдебиетінің маңызын анықтау
11.4.2.5 Кеңестік білім беру жүйесінің даму ерекшеліктерін анықтау үшін "сауатсыздықты жою", "қызыл отау", "мұғалімдер институты", "мектептегі білім беру", "кәсіби білім беру", "жоғары оқу орындары" ұғымдарын пайдалану
10.4.1.8 халықтың рухани -адамгершілік құндылықтарын сипаттайтын қазақ әдебиетінің маңызды жетістіктерін анықтау
11.4.2.6 Қазақстандағы кеңестік білім беру жүйесін реформалауды талдау, жетістіктері мен қайшылықтарын анықтау
10.4.1.9 фольклор және зерттеушілер еңбектерінің негізінде дәстүрлі музыкалық мәдениеттің бастаулары мен ерекшеліктерін анықтау
11.4.2.7 Қазақстан ғылымын дамытудағы Қазақ КСР Ғылым академиясының рөлін анықтау
10.4.2.1 Кеңестік дәуірдегі Қазақстанның мәдениет саласындағы жаңа бағыттарын және жанрларды анықтау
11.4.2.8 Кеңестік кезеңде ғылымның дамуына Қазақстанның көрнекті ғалымдарының қосқан үлесін бағалау
10.4.2.2 кеңестік дәуірдегі мәдениеттің даму ерекшеліктерін қорытындылай келе, жетістіктер мен қайшылықтарды талдау

11.4.2.9 анализировать сложности и противоречия развития науки Казахстана в условиях советской политической системы
10.4.3.1 характеризовать новые направления и жанры в области культуры Республики Казахстан
11.4.3.1 анализировать предпосылки и значение модернизации системы образования и науки на основе изучения стратегий и программ Республики Казахстан
10.4.3.2 объяснять процесс интеграции в международное культурное пространство
11.4.3.2 оценивать значение создания инновационных организаций образования и науки для интеграции в мировое образовательное и научное пространство
10.4.3.3 обобщать знания о национальной культуре
11.4.3.3 анализировать значение международной образовательной программы Республики Казахстан "Болашак" в модернизации страны
10.4.3.4 использовать понятие "малая родина" для исследования значимости культурно-исторического наследия народа
24. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "История Казахстана" для 10-11 классов уровня общего среднего образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящему приказу.
25. С целью развития самостоятельности, познавательной активности, способности к проектно-исследовательской деятельности каждый тематический раздел завершается исследовательской работой обучающихся. Предлагаемые в долгосрочных планах темы исследований имеют обобщающий характер. Обучающиеся имеют возможность выбора того или иного аспекта в рамках обозначенной темы исследования.
26. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету "История
Казахстана" для 10-11 классов
уровня общегосреднего образования
по обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "История Казахстана" для 10-11 классов уровня общего среднего образования по обновленному содержанию (общественно-гуманитарное направление, естественно-математическое направление)
1) 10 класс:
Раздел
Подраздел
Темы
Цели обучения
1 четверть
Цивилизация: особенности развития
Центрально-азиатские цивилизации: многообразие и культурная общность
Центральная Азия: исторические и географические аспекты понятия
10.1.1.1 использовать понятие "Центральная Азия" для характеристики историко-географических особенностей региона
История изучения традиционных цивилизаций Центральной Азии
10.1.1.2 исследовать взгляды ученых о роли Центральной Азии в мировой цивилизации
Древние очаги центрально-азиатских цивилизаций

11.4.2.9 Кеңестік саяси жүйе жағдайында Қазақстан ғылымы дамуының қиындықтарын және қарама-қайшылықтарын талдау
10.4.3.1 Қазақстан Республикасының мәдениет саласындағы жаңа бағыттарын және жанрларды сипаттау
11.4.3.1 Қазақстан Республикасының стратегиялары мен бағдарламаларын зерттеу негізінде білім және ғылым жүйесін жаңартудың алғышарттары мен маңызын талдау
10.4.3.2 халықаралық мәдени кеңістікке кірігу процесін түсіндіру
11.4.3.2 әлемдік білім мен ғылым кеңістігіне ену үшін инновациялық ғылыми және білім беру ұйымдарын құру маңыздылығын бағалау
10.4.3.3 ұлттық мәдениет туралы білімді қорытындылау
11.4.3.3 Қазақстан Республикасының "Болашақ" халықаралық білім беру бағдарламасының елді жаңғыртудағы маңыздылығын талдау
10.4.3.4 халықтың тарихи мәдени мұрасының маңызын зерттеуде "Туған жер" ұғымын қолдану
24. Осы оқу бағдарламасы осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11-сыныптарына арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
25. Тұлғаның танымдық белсенділігін, шығармашылық, жобалық-зерттеушілік қабілеттерін дамыту үшін әр тақырыптық бөлім білім алушылардың зерттеу жұмысымен аяқталады. Ұзақ мерзімді жоспарда зерттеу тақырыптары жалпылама берілген. Білім алушылар осы белгіленген тақырып шеңберінде түрлі мәселелерді қарастыра алады.
26. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің 10-11-сыныптарына
арналған "Қазақстан тарихы"
оқу пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік
оқу бағдарламасына
қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11-сыныптарына арналған "Қазақстан тарихы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып:
Бөлім
Тарау
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Өркениет: даму ерекшеліктері
Орталық Азия өркениеттері: саналуандылығы және мәдени ортақтығы
Орталық Азия: ұғымының тарихи және географиялық аспектілері
10.1.1.1 "Орталық Азия" түсінігін аймақтың тарихи және географиялық ерекшеліктерін сипаттау үшін пайдалану
Орталық Азияның дәстүрлі өркениеттерін зерттеу тарихы
10.1.1.2 әлемдік өркениеттегі Орталық Азияның рөлі туралы ғалымдардың пікірін зерттеу
Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтары

10.1.1.3 характеризовать особенности древних центрально-азиатских очагов цивилизаций
Цивилизация Великой Степи
"Великая Степь": историко-географическая характеристика
10.1.2.1 определять историко-географический регион "Великая Степь", используя карту;
10.1.2.2 объяснять сущность понятия "Великая Степь" на основе анализа исторических источников
Истоки и особенности возникновения цивилизации Великой Степи (энеолит, эпоха бронзы)
10.1.2.3 объяснять истоки и особенности возникновения цивилизации Великой Степи;
10.1.2.4 характеризовать особенности древних археологических культур на территории Казахстана;
10.1.2.5 анализировать преемственность и взаимовлияние древних культур Великой Степи
Цивилизация Великой Степи в эпоху ранних кочевников
10.1.2.6 характеризовать особенности кочевой цивилизации Великой Степи, используя критерии определения понятия "цивилизация";
10.1.2.7 оценивать влияние цивилизации ранних кочевников на ход мировых исторических процессов, анализируя различные точки зрения
Центральная Азия и мировая цивилизация
Вклад народов Центральной Азии в развитие мировой культуры
10.1.3.1 анализировать достижения материальной культуры народов Центральной Азии, обобщая их вклад в общечеловеческий прогресс;
10.1.3.2 анализировать достижения народов Центральной Азии в области науки, духовной культуры, обобщая их вклад в общечеловеческий прогресс
Исследовательская работа
Великая Степь в истории мировой цивилизации
2 четверть
Этнические и социальные процессы
Истоки происхождения казахского народа
Этногенез и этнические процессы на территории Казахстана
10.2.1.1 использовать понятия "антропогенез", "этногенез", "этнос" для объяснения этнических процессов на территории Казахстана;
10.2.1.2 определять этапы этногенеза на территории Казахстана, выявляя преемственность этнических процессов
Традиционное казахское общество: этническая структура и социальная организация
Историческая обусловленность формирования родоплеменной структуры казахов
10.2.2.1 использовать понятия "ру", "тайпа", "жүз", "ата-жұрт", "ата-мекен", "ел" для описания этнической структуры казахов;
10.2.2.2 анализировать предпосылки формирования родоплеменной организации казахов на основе анализа исторических периодов
10.2.2.8 использовать понятие "культурно-генетический код" для оценки значимости культуры, обычаев, традиций родной земли
Особенности родоплеменной структуры казахов
10.2.2.3 объяснять особенности родоплеменной структуры казахов на основе данных устной историологии (шежіре, генеалогические предания);
10.2.2.4 объяснять функциональное значение принципа родства и родовой структуры, учитывая особенности кочевой цивилизации казахов;

10.1.1.3 Орталық Азия өркениеттері нің ежелгі ошақтарының ерекшелікте рін сипаттау
"Ұлы Дала өркениеті
"Ұлы Дала": тарихи-географиялық сипаттамасы
10.1.2.1 картаны пайдаланып "Ұлы Дала" тарихи-географиялық аймағын анықтау;
10.1.2.2 тарихи дерек көздерді талдау негізінде "Ұлы Дала" ұғымыныңмәнін түсіндіру
Ұлы дала өркениетінің қайнар көзі және қалыптасуының ерекшеліктері (энеолит, қола дәуірі)
10.1.2.3 Ұлы дала өркениетінің пайда болуы мен қалыптасуерекшеліктерін түсіндіру;
10.1.2.4 Қазақстан аумағындағы ежелгі археологиялық мәдениет тердің ерекшеліктерін сипаттау;
10.1.2.5 Ұлы Дала ежелгі мәдениеттерінің сабақтастығын және өзара байланысын талдау
Ерте көшпенділер дәуіріндегі Ұлы Дала өркениеті
10.1.2.6 "Өркениет" ұғымын айқындау критерийлерін пайдалана отырып, Ұлы Дала көшпелі өркениетінің ерекшеліктерін сипаттау;
10.1.2.7 әртүрлі көзқарастарды талдау арқылы ерте көшпенділер өркениетінің әлемдік тарихи процестер барысына әсерін бағалау
Орталық Азия және әлемдік өркениет
Әлемдік мәдениеттің дамуына Орталық Азия халықтарының қосқан үлесі
10.1.3.1 Орталық Азия халықтарының материалдық мәдениет жетістіктерін талдау арқылы адамзаттың дамуына қосқан үлесін қорытындылау;
10.1.3.2 Орталық Азия халықтарының рухани мәдениеті мен ғылым саласындағы жетістіктерін талдау арқылы адамзаттың дамуына қосқан үлесін қорытындылау
Зерттеу жұмысы
Әлемдік өркениет тарихындағы Ұлы Дала
2-тоқсан
Этникалық және әлеуметтік процестер
Қазақ халқының шығу тегі
Қазақстандағы этногенез және этникалық процестер
10.2.1.1 Қазақстандағы этникалық процестерді түсіндіру үшін "антропогенез", "этногенез", "этнос" ұғымдарын пайдалану;
10.2.1.2 этникалық процестердің сабақтастығын анықтай отырып, Қазақстан аумағындағы этногенездің кезеңдерін айқындау
Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы
Қазақтардың ру-тайпалық құрылымы қалыптасуының тарихи шарттары
10.2.2.1 қазақтардың этникалық құрылымын сипаттау үшін "ру", "тайпа ", "жүз", " ата-жұрт", "ата-мекен" ұғымдарын пайдалану;
10.2.2.2 тарихи кезеңдерді талдау негізінде қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасу түрінің қалыптасу алғышарттарын талдау;
10.2.2.8 туған жердің мәдениеті, салт дәстүрінің маңызына баға беруде "мәдени-генетикалық код" ұғымын қолдану
Қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктері
10.2.2.3 қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктерін ауызша тарихнама негізінде түсіндіру (шежіре, генеалогиялық аңыздар);
10.2.2.4 қазақ көшпелі өркениетінің ерекшеліктерін ескере отырып, туыстық принциптердің және рулық құрылымның функционал дық маңызын түсіндіру;

10.2.2.5 объяснять консолидирующую роль родоплеменной организации казахов
Особенности социальной стратификации традиционного казахского общества
10.2.2.6 использовать понятия "ақсүйек", "қарасүйек", "хан", "сұлтан", "би", "батыр" для выявления характерных особенностей социальной стратификации казахов;
10.2.2.7 объяснять функциональную роль социальных институтов традиционного казахского общества
Исследовательская работа
Этносоциальная организация традиционного казахского общества
3 четверть
Из истории государства, войн и революций
Ранние государства на территории Казахстана
Политическая организация ранних государств на территории Казахстана
10.3.1.1 использовать понятия "государство", "власть", "политическая организация" для определения признаков государственности ранних кочевников Казахстана;
10.3.1.2 объяснять исторические этапы формирования государственности на территории Казахстана;
10.3.1.3 характеризовать особенности политического устройства ранних государств на территории Казахстана
Империи кочевников Великой степи
Тюркская империя – классический образец государственности кочевников. Преемники Тюркской империи
10.3.1.2 объяснять исторические этапы формирования государственности на территории Казахстана;
10.3.2.1 исследовать процесс развития тюркских государств на основе изучения источников, выявляя преемственность форм государственного устройства;
10.3.2.2 характеризовать геополитическую активность тюркских государств раннего и развитого средневековья;
10.3.2.3 оценивать роль Тюркской империи в формировании и развитии тюркского мира
Империя Чингисхана и ее наследники
10.3.1.2 объяснять исторические этапы формирования государственности на территории Казахстана;
10.3.2.4 исследовать процесс развития улусной системы на территории Казахстана, выявляя преемственность форм государственного устройства;
10.3.2.5 характеризовать геополитическую активность государств XIII-XV веков, выявляя степень их влияния на ход исторических процессов в Евразии
Казахское ханство – первое национальное государство в Центральной Азии
Ак Орда – основа Казахского ханства
10.3.1.2 объяснять исторические этапы формирования государственности на территории Казахстана;
10.3.3.1 устанавливать историческую преемственность Ак Орды и Казахского ханства
Казахское ханство: политические институты государства
10.3.1.2 объяснять исторические этапы формирования государственности на территории Казахстана;
10.3.3.2 обосновывать образование Казахского ханства как закономерный результат исторических процессов на территории Казахстана;

10.2.2.5 қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасуының біріктіруші рөлін түсіндіру
Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері
10.2.2.6 қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтау үшін "ақсүйек", "қарасүйек ", "хан", "сұлтан", "би", "батыр" ұғымдарын пайдалану;
10.2.2.7 дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың функционалдық рөлін түсіндіру
Зерттеу жұмысы
Дәстүрлі қазақ қоғамының этноәлеуметтік ұйымдасуы
3-тоқсан
Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан
Қазақстан территориясындағы ерте мемлекеттер
Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттердің саяси ұйымдасуы
10.3.1.1 Қазақстандағы ерте көшпенділердегі мемлекеттілік белгілерін анықтау үшін "мемлекет", "билік ", "саяси ұйым" ұғымдарын пайдалану;
10.3.1.2 Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңде рін түсіндіру;
10.3.1.3 Қазақстан территориясын дағы ерте мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау
Ұлы Дала көшпенділерінің империялары
Түркі империясы - көшпенділер мемлекеттілігінің классикалық үлгісі. Түркі империясының мұрагерлері
10.3.1.2 Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуыныңтарихи кезеңдерін түсіндіру;
10.3.2.1 деректерді талдау негізінде түркі мемлекеттерінің дамуын зерттеу, мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтау;
10.3.2.2 ерте және дамыған орта ғасырлардағы түрк імемлекеттерінің геосаяси белсенділігін сипаттау;
10.3.2.3 Түркі әлемінің қалыптасуы мен дамуындағы Түркі империясының рөлін бағалау
Шыңғысхан империясы және оның мұрагерлері
10.3.1.2 Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру;
10.3.2.4 мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтай отырып, Қазақстан аумағында ұлыс жүйесінің дамуын зерттеу;
10.3.2.5 XIII -XV ғасырлардағы мемлекеттердің геосаяси белсенділігін сипаттау арқылы, олардың Еуразиядағы тарихи процестердің барысына әсер ету дәрежесін анықтау
Қазақ хандығы - Орталық Азиядағы алғашқы ұлттық мемлекет
Ақ Орда - Қазақ хандығының негізі
10.3.1.2 Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру;
10.3.3.1 Ақ Орда және Қазақ хандығының тарихи сабақтастығын анықтау
Қазақ хандығы: мемлекеттің саяси институттары
10.3.1.2 Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру;
10.3.3.2 Қазақ хандығының құрылуын Қазақстан аумағындағы тарихи процестердің заңды нәтижесі ретінде тұжырымдау;

10.3.3.3 исследовать особенности политических институтов Казахского ханства, выявляя преемственность форм государственного устройства
Путь к независимости и возрождение национальной государственности
Борьба казахского народа за восстановление государственного суверенитета
10.3.4.1 устанавливать причинно-следственные связи утраты государственного суверенитета Казахстана;
10.3.4.2 исследовать борьбу казахского народа за восстановление государственного суверенитета;
10.3.4.3 исследовать историю восстановления государственного суверенитета в форме Алашской и Туркестанской (Кокандской) автономий
Советская форма казахской государственности
10.3.1.2 объяснять исторические этапы формирования государственности на территории Казахстана;
10.3.4.4 использовать понятия "автономная советская республика", "советская союзная республика", "унитарное государство" для объяснения советской формы казахской государственности;
10.3.4.5 анализировать достижения и противоречия общественно-политического развития Казахстана в советский период
Возрождение национальной государственности
10.3.1.2 объяснять исторические этапы формирования государственности на территории Казахстана;
10.3.4.6 определять роль Первого Президента Н.А. Назарбаева в возрождении национальной государственности;
10.3.4.7 исследовать содержание государственных стратегий и программ, прогнозируя перспективы развития Республики Казахстан
Исследовательская работа
Эволюция казахской государственности
4 четверть
Развитие культуры
Традиционная культура казахского народа – наследие степной цивилизации
Материальная культура и прикладное искусство казахского народа
10.4.1.1 использовать понятия "культура", "степная цивилизация", "материальная культура", "духовная культура", "прикладное искусство", "культурное наследие" для описания культурных достижений казахского народа;
10.4.1.2 определять важнейшие достижения материальной культуры казахского народа - анализировать преемственность историко-этнографических процессов на территории Казахстана
Традиционное мировоззрение казахов
10.4.1.3 использовать понятия "обряд", "ритуал", "обычаи", "традиции", "менталитет" для выявления особенностей традиционного мировоззрения казахского народа;
10.4.1.4 объяснять духовные и нравственные ценности казахского народа на основе исследований обычаев и традиций
Памятники истории и культуры
10.4.1.5 исследовать известные памятники истории и культуры степной цивилизации;
10.4.1.6 классифицировать памятники истории и культуры, учитывая их типологические особенности
Литературное и музыкальное наследие казахского народа

10.3.3.3 мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтай отырып, Қазақ хандығының саяси институттарының ерекшеліктерін зерттеу
Тәуелсіздікке жол және ұлттық мемлекеттіліктің қайта жаңғыртылуы
Мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру жолындағы қазақ халқының күресі
10.3.4.1 Қазақстанның мемлекеттік егемендігінен айрылуының себеп-салдарын анықтау;
10.3.4.2 қазақ халқының мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру үшін жүргізген күресін зерттеу;
10.3.4.3 Түркістан (Қоқан) және Алаш автономиясы түрінде мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру тарихын зерттеу
Қазақ мемлекеттілігінің кеңестік түрі
10.3.1.2 Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру;
10.3.4.4 Қазақ мемлекеттілігінің кеңестік түрін түсіндіру үшін "автономдық кеңес республикасы", "кеңес одағы республикасы", "унитарлы мемлекет" ұғымдарын пайдалану;
10.3.4.5 Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуының жетістіктері мен қайшылықтарын талдау
Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуы
10.3.1.2 Қазақстанда мемлекеттілік тің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру;
10.3.4.6 Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуындағы Тұңғыш Президент Н.Ә. Назарбаевтың рөлін анықтау;
10.3.4.7 мемлекеттік стратегиялар мен бағдарламалардың мазмұнын зерттей отырып Қазақстан Республикасының даму бағдарларын болжау
Зерттеу жұмысы
Қазақ мемлекеттілігінің эволюциясы
4-тоқсан
Мәдениеттің дамуы
Қазақ халқының дәстүрлі мәдениеті - дала өркениетінің мұрасы
Қазақ халқының материалдық мәдениеті және қолданбалы қолөнері
10.4.1.1 Қазақ халқының мәдени жетістіктерін сипаттау үшін
"мәдениет", "дала өркениеті", "материалдық мәдениет", "рухани мәдениет", "қолданбалы өнер", "мәдени мұра" ұғымдарын пайдалану;
10.4.1.2 қазақ халқының материалдық мәдениетінің маңызды жетістіктерін анықтау;
- Қазақстандағы тарихи-этнографиялық процестердің сабақтастығын талдау
Қазақтардың дәстүрлі дүниетанымы
10.4.1.3 қазақ халқының дәстүрлі дүниетанымын анықтау үшін "әдет-ғұрып" "рәсім", "салт-дәстүр", "діл (менталитет)" ұғымдарын пайдалану;
10.4.1.4 қазақ халқының рухани-адамгершілік құндылықтарын салт-дәстүрлерді зерттеу негізінде түсіндіру
Тарихи және мәдени ескерткіштер
10.4.1.5 дала өркениетінің белгілі тарихи және мәдени ескерткіштерін зерттеу;
10.4.1.6 типологиялық ерекшеліктерін ескере отырып, тарихи және мәдени ескерткіштерді классификациялау
Қазақ халқының әдеби және музыкалық мұрасы

10.4.1.7 определять значение устного народного творчества в культурном наследии казахского народа;
10.4.1.8 выявлять важнейшие достижения казахской литературы, отражающие духовно-нравственные ценности народа;
10.4.1.9 определять истоки и особенности традиционной музыкальной культуры на основе фольклора и трудов исследователей
Культура Казахстана в советский период
Достижения и противоречия в области культуры советского периода
10.4.2.1 определять новые направления и жанры в области культуры Казахстана в советский период;
10.4.2.2 анализировать достижения и противоречия, обобщая особенности развития культуры советского периода;
Культура в период национального возрождения
Развитие культуры на современном этапе
10.4.3.1 характеризовать новые направления и жанры в области культуры Республики Казахстан;
10.4.3.2 объяснять процесс интеграции в международное культурное пространство;
10.4.3.3 обобщать знания о национальной культуре;
10.4.3.4 использовать понятие "малая родина" для исследования значимости культурно-исторического наследия народа
Исследовательская работа
Культура и традиции как генетический код нации
2) 11 класс:
Раздел
Подраздел
Темы
Цели обучения
1 четверть
Цивилизация: особенности развития
Традиционная система жизнеобеспечения казахов
Развитие кочевого скотоводства и земледелия на территории Казахстана
11.1.1.1 исследовать влияние природно-географического фактора на формирование и развитие системы жизнеобеспечения населения Казахстана;
11.1.1.2 определять особенности кочевого скотоводства и земледелия, используя понятия "система жизнеобеспечения", "система расселения", "экосистема";
11.1.1.3 классифицировать традиционную хозяйственную деятельность, используя карту
Промыслы и ремесла
11.1.1.4 характеризовать развитие ремесла и промыслов у казахов на основе этнографических материалов
Степь и город: взаимодействие и взаимовлияние
Роль Великого Шелкового пути в развитии городской культуры Казахстана
11.1.2.1 исследовать направления и трассы Великого Шелкового пути на территории Казахстана, используя карту;
11.1.2.2 анализировать роль Великого Шелкового пути в возникновении и развитии городов Казахстана
Экономическое и культурное взаимодействие и взаимовлияние
11.1.2.3 характеризовать взаимодействие оседлого и кочевого населения в системе торгово-экономических отношений;
11.1.2.4 анализировать культурное взаимовлияние оседлого и кочевого населения на основе источников
Социально-экономическое развитие Казахстана в новейшее время
Развитие экономики Казахстана в ХХ веке
11.1.3.1 использовать понятия "экономическая система", "традиционная (аграрная) экономика", "плановая (социалистическая) экономика" для анализа особенностей экономического развития Казахстана;
11.​1.​3.​2 анализировать факторы, определившие направления социально-экономического развития Казахстана в ХХ веке
Развитие экономики Республики Казахстан
11.​1.​3.​3 анализировать этапы развития экономики Республики Казахстан, выявляя их особенности;
11.​1.​3.​4 исследовать содержание государственных стратегий и программ, прогнозируя перспективы социально-экономического развития Республики Казахстан
Исследовательская работа
Особенности экономического развития Казахстана в разные исторические периоды
2 четверть
Политико-правовые процессы
История формирования полиэтнического общества в Казахстане
Изменение моноэтнического состава населения Казахстана (XVIII - начало XX века)
11.2.1.1 использовать понятия "аграрная политика", "переселенческая политика", "моноэтнический состав" для объяснения процесса изменения этнического состава Казахстана;
11.2.1.2 исследовать этапы изменения этнического состава населения на территории Казахстана
Формирование полиэтнического общества в советский период
11.2.1.3 использовать понятия "депортация", "спецпереселенцы", "полиэтническое общество", "национальная политика", "интернационализм", "толерантность" для объяснения процесса изменения этнического состава Казахстана;
11.2.1.2 исследовать этапы изменения этнического состава населения на территории Казахстана;
11.2.1.4 объяснять особенности культурного взаимовлияния этносов Казахстана в советский период
Политика Республики Казахстан в области межэтнических отношений
Миграционная политика Республики Казахстан
11.2.2.1 использовать понятия "миграция", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента" для определения особенностей миграционной политики;

10.4.1.7 Қазақ халқының мәдени мұрасындағы ауыз әдебиетінің маңызын анықтау;
10.4.1.8 халықтың рухани -адамгершілік құндылықтарын сипаттайтын қазақ әдебиетінің маңызды жетістіктерін анықтау;
10.4.1.9 фольклор және зерттеушілер еңбектерінің негізінде дәстүрлі музыкалық мәдениеттің бастаулары мен ерекшеліктерін анықтау
Кеңестік кезеңдегі Қазақстан мәдениеті
Кеңестік кезеңдегі мәдениет саласындағы жетістіктер мен қайшылықтар
10.4.2.1 Кеңестік дәуірдегі Қазақстан мәдениеті саласындағы жаңа бағыттарды және жанрларды анықтау;
10.4.2.2 кеңестік дәуірдегі мәдениеттің даму ерекшеліктерін қорытындылай отырып, жетістіктер мен қайшылықтарды талдау
Ұлттық жаңғыру кезеңіндегі мәдениет
Мәдениеттің қазіргі кезеңдегі дамуы
10.4.3.1 Қазақстан Республикасының мәдениет саласындағы жаңа бағыттарын және жанрларды сипаттау;
10.4.3.2 халықаралық мәдени кеңістікке кірігу процесін түсіндіру;
10.4.3.3 ұлттық мәдениет туралы білімді қорытындылау;
10.4.3.4 халықтың тарихи мәдени мұрасының маңызын зерттеуде "Туған жер" ұғымын қолдану
Зерттеу жұмысы
Мәдениет және дәстүр – ұлттың генетикалық коды
2) 11-сынып:
Бөлім
Тарау
Тақырып
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Өркениет: даму ерекшеліктері
Қазақтардың тіршілікті қамтамасыз етудің дәстүрлі жүйесі
Қазақстанда көшпелі мал шаруашылығы және егіншіліктің дамуы
11.1.1.1 Қазақстан халқының тіршілікті қамтамасыз ету жүйесінің қалыптасуына және дамуына табиғи-географиялық факторлардың әсерін зерттеу;
11.1.1.2 көшпелі мал шаруашылығы және егіншіліктің ерекшеліктерін "тіршілікті қамтамасыз ету жүйесі" , "қоныстану жүйесі", "экожүйе" ұғымдарын пайдалана отырып анықтау;
11.1.1.3 картаны пайдаланып дәстүрлі шаруашылық қызмет түрлерін жіктеу
Қолөнер мен кәсіптер
11.1.3.4 этнографиялық материалдардың қазақтарда қолөнер мен кәсіптердің дамуын сипаттау
Дала мен қала: өзара қарым-қатынас және өзара әсері
Қазақстан қала мәдениетінің дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлі
11.1.2.1 картаны пайдаланып, Ұлы Жібек жолының Қазақстан аумағындағы бағыттары мен жолдарын зерттеу;
11.1.2.2 Қазақстан аумағында қалалардың пайда болуы мен дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлін талдау
Экономикалық және мәдени өзара қарым-қатынас және өзара әсері
11.1.2.3 сауда-экономикалық қарым-қатынастар жүйесінде көшпелі және отырықшы халықтың өзара қарым-қатынасын сипаттау;
11.1.2.4 дереккөздер негізінде көшпелі және отырықшы халықтың мәдени өзара әсерін анықтау
Қазақстанның қазіргі замандағы әлеуметтік- экономикалық дамуы
ХХ ғасырдағы Қазақстан экономикасының дамуы
11.1.3.1 Қазақстанның экономикалық даму ерекшеліктерін талдау үшін "экономикалық жүйе", "дәстүрлі (аграрлы) экономика", "жоспарлы (социалистік) экономика" ұғымдарын пайдалану;
11.1.3.2 ХХ ғасырда Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық даму бағыттарын анықтаған факторларды талдау
Қазақстан Республикасының экономикасының дамуы
11.1.3.3 Қазақстан Республикасы экономикасының даму кезеңдерін талдау, олардың ерекшеліктерін анықтау;
11.1.4.4 мемлекеттік стратегиялар мен бағдарламалардың мазмұнын зерттеу және Қазақстан Республикасы әлеуметтік-экономикалық даму болашағын болжау
Зерттеу жұмысы
Әртүрлі тарихи кезеңдердегі Қазақстанның экономикалық даму ерекшеліктері
2-тоқсан
Саяси-құқықтық процестер
Қазақстанда полиэтникалық қоғамның қалыптасу тарихы
Қазақстан халқының моноэтникалық құрамының өзгеруі (XVIII ғасыр - XX ғасырдың басы)
11.2.1.1 Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру үрдісін түсіндіру үшін "аграрлық саясат", "көші-қонсаясаты", "моноэтностыққұрам" ұғымдарын пайдалану;
11.2.1.2 Қазақстан аумағындағы халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңдерін зерттеу
Кеңестік кезеңде Қазақстанда полиэтникалық қоғамның қалыптасуы
11.2.1.3 Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру үрдісін түсіндіру үшін "депортация", "арнайы қонысаударылған дар", "полиэтникалық қоғам", "ұлттық саясат", "интернационализм" ұғымдарын пайдалану;
11.2.1.2 Қазақстанда халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңдерін зерттеу;
11.2.1.4 Кеңестік кезеңде Қазақстан этностарының өзара мәдени әсерлесу ерекшеліктерін түсіндіру;
Қазақстан Республикасының этносаралық қатынастар саласындағы саясаты
Қазақстан Республикасының көші-қон саясаты
11.2.2.1 көші-қон саясатының ерекшеліктерін анықтау үшін "көші-қон", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента" ұғымдарын пайдалану;

11.2.2.2 объяснять основные направления и приоритеты миграционной политики на основе казахстанских законодательных актов и программ
Казахстанская модель межэтнического и межконфессионального согласия
11.2.2.3 оценивать казахстанскую модель межэтнического, межконфессионального согласия на основе изучения государственных стратегий и программ
Роль Ассамблеи народа Казахстана в общественно-политической и культурной жизни Казахстана
11.2.2.4 характеризовать роль Ассамблеи народа Казахстана в укреплении национального единства и казахстанской идентичности
Исследовательская работа
Этносы Казахстана: история и судьбы
3 четверть
Развитие общественно-политической мысли
Эволюция общественно-политической мысли Казахстана
Истоки и развитие общественно-политической мысли
11.3.1.1 определять общественно-политические идеи исторических личностей древнего и средневекового Казахстана;
11.3.1.2 оценивать вклад исторических деятелей в развитие общественно-политической мысли Казахстана
Развитие общественно-политической мысли в период Казахского ханства
11.3.1.3 определять общественно-политические идеи исторических деятелей Казахского ханства;
11.3.1.2 оценивать вклад исторических деятелей в развитие общественно-политической мысли Казахстана
Идеологические ценности представителей течения "Зарзаман"
11.3.1.4 объяснять идеи представителей "Зарзаман", отражающие историческую судьбу казахской национальной государственности;
11.3.1.2 оценивать вклад исторических деятелей в развитие общественно-политической мысли Казахстана
Общественно-политические взгляды казахских просветителей XIX века
11.3.1.5 анализировать общественно-политическую деятельность казахских просветителей XIX века;
11.3.1.2 оценивать вклад исторических деятелей в развитие общественно-политической мысли Казахстана
"Алаш" – общественная мысль и национальная идея
Концептуальные основы национальной идеи "Алаш"
11.3.2.1 определять исторические основы национальной идеи "Алаш"
Движение "Алаш" и политические взгляды казахских революционеров-демократов
11.3.2.2 сопоставлять общественно-политические взгляды национальной интеллигенции о путях развития казахской государственности;
11.3.1.2 оценивать вклад исторических деятелей в развитие общественно-политической мысли Казахстана
Общенациональная идея "Мәңгілік Ел" - консолидирующая основа казахстанского общества в XXI веке
Историческая основа общенациональной идеи "Мәңгілік Ел"
11.3.3.1 определять исторические основы общенациональной идеи "МәңгілікЕл"
Общенациональные ценности казахстанского общества
11.3.3.2 определять значимость консолидирующих ценностей идеи "Мәңгілік Ел";

11.2.2.2 Қазақстандық заңнаманың және мемлекеттік бағдарламалардың негізінде көші-қон саясатының негізгі бағыттары мен басымдықтарын түсіндіру
Ұлтаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық моделі
11.2.2.3 мемлекеттік стратегияларды және бағдарламаларды зерттеу негізінде ұлтаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық үлгісін бағалау
Қазақстанның саяси-әлеуметтік және мәдени өміріндегі Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлі
11.2.2.4 Ұлттық бірлікті және қазақстандық бірегейлікті нығайтудағы Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлін сипаттау
Зерттеу жұмысы
Қазақстан этностары: тарихы мен тағдыры
3-тоқсан
Қоғамдық-саяси ойдың дамуы
Қазақстандағы әлеуметтік-саяси ойдың эволюциясы
Қоғамдық-саяси ойдың бастауы және дамуы
11.3.1.1 Ежелгі және ортағасырлық Қазақстанның тарихи тұлғаларының қоғамдық-саяси идеяларын анықтау;
11.3.1.2 Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау
Қазақ хандығы дәуіріндегі қоғамдық-саяси ойдың дамуы
11.3.1.3 Қазақ хандығы дәуіріндегі тарихи тұлғалардың қоғамдық-саяси идеяларын анықтау;
11.3.1.2 Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау
"Зарзаман" ағымы өкілдерінің идеологиялық құндылықтары
11.3.1.4 Қазақ ұлттық мемлекеттілігінің тарихи тағдыры туралы "Зар-заман" өкілдерінің идеяларын түсіндіру;
11.3.1.2 Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау
ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастары
11.3.1.5 XIX ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси қызметін талдау;
11.3.1.2 Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау
"Алаш" –қоғамдық ой және ұлттық идея
"Алаш" ұлттық идеясының тұжырымдамалық негіздері
11.3.2.1 "Алаш" ұлттық идеясының тарихи негіздерін анықтау
"Алаш" қозғалысы және қазақ революционер-демократтарының саяси көзқарастары
11.3.2.2 Қазақ мемлекеттілігінің даму жолдары туралы ұлттық зиялылардың қоғамдық-саяси көзқарастарын салыстыру;
11.3.1.2 Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау
"Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясы - ХХІ ғасырдағы Қазақстан қоғамын біріктіруші негіз
"Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының тарихи негізі
11.3.3.1 "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының тарихи негіздерін анықтау
Қазақстан қоғамының жалпыұлттық құндылықтары
11.3.3.2 "Мәңгілік Ел" идеясының біріктіруші құндылықтарының маңыздылығын анықтау;

11.3.3.3 объяснять политику государства в области идеологии на основе изучения "Патриотического акта –Мәңгілік Ел" и "Концепции укрепления и развития казахстанской идентичности и единства"
Исследовательская работа
Консолидирующая роль общественно-политической мысли
4 четверть
Развитие образования и науки
Научное наследие средневекового Казахстана
Развитие науки в средневековом Казахстане
11.4.1.1 определять достижения науки в разные исторические периоды;
11.4.1.2 исследовать вклад ученых средневекового Казахстана в развитие научных знаний
Развитие образования и науки в Казахстане в XVIII -XX веках
Исследование Казахстана в XVIII - начале XX века
11.4.2.1 объяснять основные направления научных исследований Казахстана в XVIII - начале XX века;
11.4.2.2 оценивать вклад исследователей XVIII - начала XX века в развитие науки Казахстана на основе изучения их трудов
Деятельность образовательных учреждений Казахстана в XIX - начале ХХ века
11.4.2.3 определять изменения и преемственность в развитии образовательных учреждений на территории Казахстана в XIX - начале ХХ века;
11.4.2.4 классифицировать образовательные учреждения XIX - начала ХХ века на территории Казахстана, исходя из специфики их деятельности
Достижения и противоречия советской системы образования
11.4.2.5 использовать понятия "ликбез", "красная юрта", "учительский институт", "школьное образование", "профессиональное образование", "высшие учебные заведения" для определения особенностей развития советской системы образования;
11.4.2.6 анализировать реформы советской системы образования в Казахстане, выявляя достижения и противоречия
Академия наук Казахской ССР – крупнейший научный центр СССР
11.4.2.7 определять роль АН Казахской ССР в развитии науки Казахстана;
11.4.2.8 оценивать вклад выдающихся ученых Казахстана в развитие науки в советский период;
11.4.2.9 анализировать сложности и противоречия развития науки Казахстана в условиях советской политической системы
Казахстанская система образования и науки на современном этапе
Проблемы и перспективы развития образования и науки Республики Казахстан
11.4.3.1 анализировать предпосылки и значение модернизации системы образования и науки на основе изучения стратегий и программ Республики Казахстан;
11.4.3.2 оценивать значение создания инновационных организаций образования и науки для интеграции в мировое образовательное и научное пространство;
11.4.3.3 анализировать значение международной образовательной программы Республики Казахстан "Болашак" в модернизации страны
Исследовательская работа
Вклад деятелей малой родины в развитие науки и образования
Приложение 202
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 420
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115

11.3.3.3 "Мәңгілік Ел – патриоттық актісін" және "Қазақстандық бірегейлікті және бірлікті нығайту және дамыту тұжырымдамасын" зерттеу негізінде мемлекеттің идеология саласындағы саясатын түсіндіру
Зерттеу жұмысы
Қоғамдық-саяси ойдың біріктіруші рөлі
4-тоқсан
Білім мен ғылымның дамуы
Ортағасырлық Қазақстанның ғылыми мұрасы
Ортағасырлық Қазақстандағы ғылымның дамуы
11.4.1.1 әртүрлі тарихи кезеңдердегі ғылымның жетістіктерін анықтау;
11.4.1.2 ғылымның дамуына Қазақстан ортағасырлық ғалымдардың қосқан үлесін зерттеу
XVIII-XX ғасырлардағы Қазақстандағы білім мен ғылымның дамуы
XVIII-ХХ ғасырдың басында Қазақстандағы зерттеулер
11.4.2.1 XVIII-ХХ ғасырдың басында Қазақстандағы ғылыми зерттеулердің негізгі бағыттарын түсіндіру;
11.4.2.2 XVIII-ХХ ғасырдың басындазерттеушілердің еңбектерін зерделеу негізінде Қазақстандағы ғылымды дамытуға қосқан үлесін бағалау
XIX - ХХ ғасырдың басында Қазақстандағы оқу орындарының қызметі
11.4.2.3 XIX-ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан аумағында оқу орындардың дамуындағы өзгерістер мен сабақтастықты анықтау;
11.4.2.4 XIX-ХХ ғасырдың басындағы Қазақстанда өмір сүрген білім беру мекемелерін қызметтік ерекшеліктеріне сәйкес жіктеу
Кеңестік білім беру жүйесінің жетістіктері мен қайшылықтары
11.4.2.5 Кеңестік білім беру жүйесінің даму ерекшеліктерін анықтау үшін "сауатсыздықты жою", "қызыл отау", "мұғалімдер институты", "мектептегі білім беру", "кәсіби білім беру", "жоғары оқу орындары" ұғымдарын пайдалану;
11.4.2.6 Қазақстандағы кеңестік білім беру жүйесін реформалауды талдау, жетістіктері мен қайшылықтарын анықтау
Қазақ КСР Ғылым академиясы – КСРО-ның ірі ғылыми орталығы
11.4.2.7 Қазақстан ғылымын дамытудағы Қазақ КСР Ғылым академиясының рөлін анықтау;
11.4.2.8 Кеңестік кезеңдегі ғылымның дамуына Қазақстанның көрнекті ғалымдарының қосқан үлесін бағалау;
11.4.2.9 Кеңестік саяси жүйе жағдайында Қазақстан ғылымы дамуының қиындықтарын және қарама-қайшылықтарын талдау
Бүгінгі таңдағы Қазақстандағы білім және ғылым жүйесі
Қазақстан Республикасы білімімен ғылымы дамуының мәселелері мен болашағы
11.4.3.1 Қазақстан Республикасының стратегиялары мен бағдарламаларын зерттеу негізінде білім және ғылым жүйесін жаңартудың алғышарттары мен маңызын талдау;
11.4.3.2 әлемдік білім және ғылым кеңістігіне ену үшін инновациялық ғылыми және білім беру ұйымдарын құрудың маңыздылығын бағалау;
11.4.3.3 Қазақстан Республикасы "Болашақ" халықаралық білім беру бағдарламасының елді жаңғыртудағы маңыздылығын талдау
Зерттеу жұмысы
Білім мен ғылымға үлес қосқан менің өлкемнің тұлғалары.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 202-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 420-қосымша

Типовая учебная программа по учебному предмету "Всемирная история" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию
Сноска. Приложение 202 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).
2. Изучение всемирной истории призвано формировать историческое сознание личности через осмысление исторического прошлого и определение своего положения в современном мире, гражданской позиции и своего отношения к событиям и явлениям, понимая их сущность и направленность. Изучение истории способствует воспитанию патриотизма и формированию гражданско-правового сознания учащихся, общекультурному развитию и социализации посредством приобщения к национальным и общемировым ценностям.
3. Изучение всемирной истории предполагает осмысление учащимися основных вопросов этнического, политического, социально-экономического и культурного развития истории мира в различные исторические периоды.
4. Цель учебного предмета: на основе изучения ключевых событий и процессов всемирной истории способствовать формированию личности учащегося, обладающего историческим сознанием, гражданственностью и патриотизмом, уважающего национальные и общечеловеческие ценности, активно и творчески применяющего исторические знания и навыки в учебной и социальной деятельности.
5. Задачи предмета:
1) формирование знаний о ключевых проблемах этнического, социального, экономического, политического и культурного развития общества в различные исторические периоды;
2) воспитание патриотизма, толерантности, уважения гуманистических традиций и демократических ценностей, выработанных человечеством на протяжении всей истории;
3) формирование целостного представления о всемирно-историческом процессе;
4) развитие навыков исследования событий и явлений с точки зрения их исторической обусловленности, сопоставления и критического анализа различных точек зрения и оценок исторических событий и личностей, определение собственного отношения к дискуссионным проблемам прошлого и современности;

Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Дүниежүзі тарихы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасы жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).
2. "Дүниежүзі тарихы" пәнін оқыту өткен тарихты ұғыну және қазіргі әлемде өз орнын, азаматтық ұстанымын және оқиғалар мен құбылыстарға деген қарым-қатынасын анықтап, олардың мәні мен бағытын түсіну арқылы тұлғаның тарихи санасын қалыптастыруға бағытталған. Тарихты зерделеу патриотизмге тәрбиелеу, білім алушылардың бойында азаматтық-құқықтық сананың қалыптасуына, жалпы мәдениеттік даму, ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтар арқылы әлеуметтенуге септігін тигізеді.
3. Дүниежүзі тарихы пәнін оқу оқушылардың әр түрлі тарихи кезеңдегі әлем тарихының этникалық, саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени дамуының негізгі сұрақтары бойынша түсінік қалыптастыруды көздейді.
4. Оқу пәнінің мақсаты - дүниежүзі тарихының негізгі оқиғалары мен процестерін оқу негізінде тарихи санасы қалыптасқан, азаматтық-патриоттық қасиеттерге ие, ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтарды құрметтейтін, тарихи білім мен дағдыларын оқу процесінде және әлеуметтік жағдайда белсенді әрі шығармашылықпен қолдана алатын тұлға қалыптастыру.
5. Оқу пәнінің міндеттері:
1) тарихи кезеңдегі қоғамдағы негізгі этникалық, әлеуметтік, экономикалық, саяси, мәдени мәселелер туралы білімдерді қалыптастыру;
2) тарихи кезеңдер бойы адамзат қалыптастырған патриотизмді, толеранттылықты, гуманистік ғұрыптар мен демократиялық құндылықтарды құрметтеуге тәрбиелеу;
3) әлемдік-тарихи процесс туралы толық біртұтас білім қалыптастыру;
4) оқиғалар мен құбылыстарды тарихи себептілігі, салыстырмалылығы мен көзқарастар, тарихи оқиғалар және тұлғаларға баға беруде сыни тұрғыдан зерттеу барысында, өткен және қазіргі таңдағы пікірталастық мәселелерге білім алушы тарапынан өзіндік көзқарас білдіруді дамыту;

5) развитие навыков работы с различными типами исторических источников, поиска и систематизации исторической информации;
6) развитие навыков проектной, исследовательской деятельности и исторической реконструкции с привлечением различных источников;
7) развитие умения использовать исторические знания и навыки для понимания современных политических, социально-экономических и культурных процессов;
8) развитие коммуникативных навыков: ясно выражать свои мысли в устной и письменной форме, работать в команде, использовать информацию из различных источников.
Глава 2. Организация содержания предмета "Всемирная история"
6. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Всемирная история" составляет:
1) в 10 классе по 2 часа в неделю, в учебном году - 68 часов;
2) в 11 классе по 2 часа в неделю, в учебном году - 68 часов.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).
7. Содержание учебного предмета "Всемирная история" организовано по разделам обучения. Разделы далее разбиты на подразделы, которые содержат цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов.
8. Содержание учебного предмета включает четыре раздела:
В 10 классе:
1) цивилизация: особенности развития;
2) этнические и социальные процессы;
3) из истории государства, войн и революций;
4) развитие культуры.
В 11 классе:
1) цивилизация: особенности развития;
2) политико-правовые процессы;
3) развитие общественно-политической мысли;
4) развитие образования и науки.
9. Раздел "Цивилизация: особенности развития" для 10 класса включает следующие подразделы:
1) цивилизация: теории и подходы к изучению;
2) классификация цивилизаций;
3) история мировых цивилизаций;
4) взаимодействие цивилизаций.
10. Раздел "Этнические и социальные процессы" для 10 класса включает следующие подразделы:
1) антропогенез и этногенез;
2) межэтнические отношения в мировой истории;
3) исторические формы социальной организации общества.
11. Раздел "Из истории государства, войн и революций" для 10 класса включает следующие подразделы:
1) исторические типы и формы государства и политические режимы;
2) военно-политические события, повлиявшие на ход мировой истории;
3) революции как один из факторов трансформации общества.

5) тарихи деректердің типтерімен жұмыс жасау, іздеу және тарихи материалды жіктеу дағдыларын дамыту;
6) деректерді қолдана отырып жобалық, зерттеу әрекетін және тарихи реконструкция дағдыларын дамыту;
7) қазіргі кездегі саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени мәселелерді ұғыну үшін тарихи білімдері мен дағдыларын қолдана білу қабілетін дамыту;
-8) коммукативтік дағдыларды дамыту: өз ойын ауызша және жазбаша түрде анық жеткізе білу, топта жұмыс жасау, деректерден алынған ақпараттарды пайдалану.
2-тарау. "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
6. "Дүниежүзі тарихы" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;
2) 11-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
7. "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінен білім мазмұны бөлімдер арқылы қамтылған. Аталған бөлімдер сыныптар бойынша оқыту мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады.
8. Оқу пәнінің білім мазмұны төрт бөлімді қамтиды:
10-сынып:
1) өркениет: даму ерекшеліктері;
2) этникалық және әлеуметтік процестер;
3) мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан;
4) мәдениеттің дамуы.
11-сынып:
1) өркениет: даму ерекшеліктері;
2) саяси-құқықтық процестер;
3) қоғамдық-саяси ойдың дамуы;
4) білім мен ғылымның дамуы.
9. "Өркениет: даму ерекшеліктері" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) өркениет: зерттеудің теориялары мен әдістері;
2) өркениеттердің жіктелуі;
3) әлем өркениеттерінің тарихы;
4) өркениеттердің өзара әрекеттесуі.
10. "Этникалық және әлеуметтік процестер" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) антропогенез және этногенез;
2) әлем тарихындағы этносаралық қатынастар;
3) қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары.
11. "Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан" бөлімі
10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) мемлекеттің тарихи типтері, формалары және саяси режимдер;
2) әлем тарихының барысына әсер еткен әскери-саяси оқиғалар;
3) революциялар қоғам өзгеруінің бір факторы ретінде.

12. Раздел "Развитие культуры" для 10 класса включает следующие подразделы:
1) способы сохранения культурного наследия человечества;
2) искусство - отражение развития общества;
3) духовно-нравственные ценности современного общества.
13. Раздел "Цивилизация: особенности развития" для 11 класса включает следующие подразделы:
1) исторические типы экономических систем: изменение и преемственность;
2) влияние природно-географического фактора на экономическое развитие государств;
3) дифференциация стран мира по уровню экономического развития на современном этапе.
14. Раздел "Политико-правовые процессы" для 11 класса включает следующие подразделы:
1) правовое государство и гражданское общество;
2) современная политическая система мира;
3) проблема сохранения мира и безопасности на современном этапе.
15. Раздел "Развитие общественно-политической мысли" для
11 класса включает следующие подразделы:
1) эволюция общественной мысли в новое и новейшее время;
2) борцы за свободу и справедливость в ХХ веке;
3) выдающиеся политики-реформаторы ХХ - начала ХХI века.
16. Раздел "Развитие образования и науки" для 11 класса включает следующие подразделы:
1) образование как общечеловеческая ценность;
2) научно-технический прогресс;
3) современные научные технологии.
17. Цели обучения, организованные системно и последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу, оценивать достижения обучающихся и информировать их о следующих этапах обучения.
18. Для эффективной реализации целей и подходов данной учебной программы необходимо организовать процесс обучения предмету "Всемирная история" на основе исторических концептов (понятий), таких как:
1) доказательство;
2) изменение и преемственность;
3) причина и следствие;
4) сходство и различие;
5) значимость;
6) интерпретация.
19. Ожидаемые результаты реализации обучения на основе исторических концептов:
1) изменение и преемственность: обучающиеся должны уметь: анализировать и оценивать исторические примеры непрерывности и изменения во времени и пространстве, объединять примеры непрерывности и изменения в течение продолжительного времени до масштабных исторических процессов или тем, объяснять основания (критерии) систематизации и организации исторических событий и процессов внутри определенного временного блока;
2) причина и следствие: обучающиеся должны уметь: анализировать и оценивать взаимодействие нескольких причин и /или влияний, понимать историческую обусловленность, выделяя совпадения, причинно-следственную связь и взаимосвязи, объяснять и оценивать способы, в которых явление, событие или процесс связывается с другими аналогичными историческими явлениями во времени и в пространстве;

12. "Мәдениеттің дамуы." бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) адамзаттың мәдени мұрасын сақтап қалу жолдары;
2) өнер – қоғам дамуының бейнесі;
3) қазіргі қоғамның рухани-адамгершілік құндылықтары.
13. "Өркениет: даму ерекшеліктері" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) экономикалық жүйелердің тарихи типтері: өзгеріс пен сабақтастық;
2) мемлекеттердің экономикалық дамуына табиғи-географиялық фактордың әсері;
3) қазіргі кезеңде әлем елдерінің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі.
14. "Саяси-құқықтық процестер" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам;
2) әлемнің қазіргі саяси жүйесі;
3) қазіргі кездегі бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтау мәселесі.
15. "Қоғамдық-саяси ойдың дамуы" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) жаңа заман және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың эволюциясы;
2) ХХ ғасырдағы бостандық пен әділеттілік үшін күресушілер;
3) ХХ ғасырдағы- ХХI ғасырдың басындағы көрнекті саясаткер-реформаторлар.
16. "Білім мен ғылымның дамуы" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) білім алу бүкіл адамзаттық құндылық ретінде;
2) ғылыми-техникалық прогресс;
3) қазіргі заманғы ғылыми технологиялар.
17. Оқыту мақсаттары әр тарау ішінде мұғалім мен білім алушыға болашақ қадамдары жөнінде өзара ой бөлісуге, оларды жоспарлау мен бағалауға мүмкіндік беретін бірізділік пен сабақтастықты көрсетеді.
18. "Дүниежүзі тарихы" пәні бойынша оқыту мақсаттары мен тәсілдерін тиімді жүзеге асыру төмендегі тарихи концептілерге (түсініктерге) негізделеді:
1) дәлел;
2) өзгеріс пен сабақтастық;
3) себеп пен салдар;
4) ұқсастық пен айырмашылық;
5) маңыздылық;
6) интерпретация.
19. Тарихи концептілер негізінде оқытудың қүтілетін нәтижелері:
1) "Дәлел" бойынша білім алушылар: қарастырылып отырған дәлелге қатысты: аудитория, мақсаттар, көзқарастар, формат, аргумент, шектеулер және контекст сынды тарихи айғақтың ерекшеліктерін талдайды, тарихи айғақтарды талдау және бағалау негізінде дәйекті қорытынды жасайды, өткен заман туралы объективті түсінік қалыптастыру мақсатында түпнұсқалық және қосалқы деректерден , қарама-қайшы айғақтарды талдайды;
2) "Өзгеріс пен сабақтастық" бойынша білім алушылар: сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды уақыт пен кеңістікте талдайды және бағалайды, сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды ұзақ уақыт бойы ауқымды тарихи процестер мен тақырыптарға дейін біріктіреді, тарихи оқиғалар мен процестердің белгілі бір уақыт межесінде жүйеленуі мен ұйымдасуының негізін (критерийлер) түсіндіреді;

3) доказательство: обучающиеся должны уметь анализировать особенности исторического источника, такие как аудитория, цели, точки зрения, формат, аргумент, ограничения и контекст, относящиеся к рассматриваемому доказательству, на основе анализа и оценки исторического свидетельства, делать обоснованные заключения и соответствующие выводы, анализировать различные, иногда противоречивые свидетельства из первичных источников и вторичных работ в целях создания объективного представления о прошлом;
4) сходство и различия: обучающиеся должны уметь сравнивать связанные исторические события и процессы на местах, в течение определенного отрезка времени и/или в различных обществах, или внутри одного общества;
5) значимость: обучающиеся должны уметь определять значимость исторического события, явления, процесса для развития общества;
6) интерпретация: обучающиеся должны уметь объяснять и оценивать различные точки зрения на определенное историческое событие, явление, процесс.
20. Базовое содержание учебного предмета "Всемирная история" для 10 класса:
1) цивилизация: особенности развития. Цивилизация: теории и подходы к изучению. Понятие "цивилизация". Основные подходы к изучению понятия "цивилизация".Классификация цивилизаций. Традиционный (аграрный) тип цивилизации: оседло-земледельческая, кочевая. Индустриальный и постиндустриальный этапы развития цивилизации. Влияние информационных технологий на развитие современной цивилизации. История мировых цивилизаций. Цивилизации Древнего мира (Древний Египет, Древнее Двуречье, Древний Китай, Древняя Индия, Древняя Греция, Древний Рим). Древние религиозные верования (синтоизм, индуизм, иудаизм, зороастризм, манихейство, даосизм). Древние философские учения (Платон, Сократ, Аристотель, Конфуций, Лао Цзы). Традиционные цивилизации Африки (бушмены, нубии, Гана, Мали, Сунгай), Америки (майя, инки, ацтеки), Австралии и Океании (полинезийцы, таитяне, гавайцы). Мировые религии и развитие цивилизаций (буддизм, христианство, ислам). Тенденции развития мировых религий в современном мире. Современные деструктивные религиозные организации и течения. Взаимодействие цивилизаций. Торгово-экономическая сфера взаимодействия цивилизаций (Великий шелковый путь, международные организации: Всемирная торговая организация (ВТО), Международный валютный фонд (МВФ), Организация стран - экспортеров нефти (ОПЕК), Шанхайская организация сотрудничества (ШОС), Евразийский экономический союз (ЕАЭС)). Дипломатическая сфера взаимодействия цивилизаций. Дипломатия как фактор сближения цивилизаций. Военно-политический аспект взаимодействия цивилизаций (завоевательные походы, колониальная экспансия, военно-политические союзы, мировые войны, холодная война, локальные конфликты, межэтнические столкновения). Диалог культур (взаимодействие и взаимовлияние культур, глобализация);

3) "Себеп және салдар" бойынша білім алушылар: бір немесе бірнеше себептердің және/немесе ықпалдардың өзара әрекеттесуін талдайды және бағалайды, ұқсастықтарды, себеп-салдарды, өзара байланысты көрсете отырып тарихи себептілікті түсінеді, тарихи құбылыс, оқиға немесе процесті басқа ұқсас тарихи құбылыстармен уақыт пен кеңістікте байланыстырудың әдістерін түсіндіреді және бағалайды;
4) "Ұқсастық пен айырмашылық" бойынша білім алушылар: белгілі бір жерде, белгіленген бір уақыт кезеңінде және/немесе қоғамдарда, немесе бір қоғамның ішіндегі өзара байланысқан тарихи оқиғаларды салыстырады;
5) "Маңыздылық" бойынша білім алушылар: қоғамның дамуы үшін тарихи оқиғаның, құбылыстың, процестің маңыздылығын анықтайды;
6) "Интерпретация" бойынша білім алушылар: белгілі бір тарихи оқиғаға, құбылысқа, процеске қатысты көзқарастарды түсіндіреді және бағалайды.
20. 10 - сыныпқа арналған "Дүниежүзі тарихы" пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) өркениет: даму ерекшеліктері. Өркениет: зерттеудің теориялары мен тәсілдері. "Өркениет" түсінігі. "Өркениет" түсінігін зерттеудегі негізгі тәсілдер. Өркениеттердің жіктелуі. Өркениеттің дәстүрлі (аграрлы) түрі: отырықшы-егіншілік, көшпелі. Өркениет дамуының индустриалдық және постиндустриалдық кезеңдері. Қазіргі заманғы өркениеттің дамуына ақпараттық технологиялардың ықпалы. Әлем өркениеттерінің тарихы. Ежелгі әлем өркениеттері (Ежелгі Египет, Ежелгі Месопотамия, Ежелгі Қытай, Ежелгі Үндістан, Ежелгі Греция, Ежелгі Рим). Ежелгі діни наным-сенімдер (синтоизм, индуизм, иудаизм, зороастризм, манихейлік, даосизм). Ежелгі философиялық ілімдер (Платон, Сократ, Аристотель, Конфуций, Лао Цзы). Африка (бушмендер, нубийлер, Гана, Мали, Сунгай), Америка (майя, инктер, ацтектер) және Австралия мен Океанияның (полинезиялық, Таити аралының тайпалары, гавайлықтар) дәстүрлі өркениеттері. Әлемдік діндер және өркениеттің дамуы (буддизм, христиандық, ислам). Қазіргі заманғы әлемдік діндердің даму тенденциялары. Қазіргі заманғы деструктивті діни ұйымдар мен ағымдар. Өркениеттердің өзара әрекеттесуі. Өркениеттердің сауда-экономика саласындағы өзара әрекеттесулері (Ұлы жібек жолы, халықаралық ұйымдар: Дүниежүзілік сауда ұйымы (ДСҰ), Халықаралық валюта қоры (ХВҚ), Мұнай экспорттаушы елдер ұйымы(МЭЕҰ), Шанхай Ынтымақтастық Ұйымы (ШЫҰ), Еуразиялық Экономикалық Одақ (ЕАЭО) және тағы басқалар. Өркениеттердің дипломатиялық саладағы өзара әрекеттесулері. Дипломатия өркениеттердің өзара жақындасу факторы ретінде. Өркениеттердің өзара әрекеттесуінің әскери-саяси аспектісі (жаулаушылық соғыстар, отарлық экспансия, әскери-саяси одақтар, дүниежүзілік соғыстар, қырғи-қабақ соғыс, жергілікті қақтығыстар, этносаралық қақтығыстар). Мәдениеттер диалогі (мәдениеттердің өзара әрекеттесуі мен өзара ықпалдары);

2) этнические и социальные процессы. Антропогенез и этногенез. Теории происхождения человека (религиозная, космическая, эволюционная). Понятия "этнос", "этногенез", "нация". Теории происхождения этносов. Этническая карта мира: история и современность (образование и распад национальных государств, понятие "национальная идентичность", ассимиляция этносов, проблема малых этносов). Межэтнические отношения в мировой истории. Межнациональные отношения: проблемы и противоречия. Причины и последствия межнациональных конфликтов (национализм, шовинизм, расовая дискриминация, нацизм). Способы мирного взаимодействия этносов (международная интеграция, Организация объединенных наций (ООН), Европейский союз (ЕС), Международная организация тюркской культуры (ТюрКСОЙ), Евразийский экономический союз (ЕАЭС), Организация исламского сотрудничества (ОИС), Ассамблея народа Казахстана). Исторические формы социальной организации общества. Разнообразие теорий о социогенезе (формационный подход, цивилизационный подход). Исторические формы социальной организации общества (кровно-родственный, соседско-территориальный, макроэтнический принципы организации общества). Социальная стратификация современного общества;
3) из истории государства, войн и революций: Исторические типы и формы государства и политические режимы. Понятия "государство", "власть", "институт управления". Теории происхождения государства (Аристотель, Платон, Конфуций, Ф. Аквинский, Н. Макиавелли, Дж. Локк, Т. Гоббс, Т. Джефферсон, Ф. Энгельс). Эволюция форм государства: от древности до современности (монархия, республика, теократические государства). Типы политических режимов (тоталитарные, авторитарные, демократические). Военно-политические события, повлиявшие на ход мировой истории. Образование мировых империй в эпоху античности (Персидская империя, империя Александра Македонского, Римская империя). Завоевательные походы гуннов как один из факторов падения Западной Римской империи и перехода от античности к средневековью. Арабские завоевания и Крестовые походы (создание и распад Арабского халифата и государств крестоносцев). Влияние походов Чингисхана на изменение карты Евразии (Монгольская империя, Золотая Орда, империя эмира Тимура, Московское государство, государство Хубилая, Ильханат). Влияние походов Наполеона на изменение Европы (ускорение капиталистического развития, распространение либеральных общественных идей в Европе). Мировые войны и система международных отношений: Версальско-Вашингтонская, Ялтинско-Потсдамская системы. Революция как один из факторов трансформации общества. Буржуазные революции как катализатор формирования индустриального общества (Английская буржуазная революция XVII века, Французская буржуазная революция XVIII века, Война за независимость США, "весна народов" 1848 года в Европе). Социалистическая революция как радикальный способ реализации идеи социального равенства (Октябрьская социалистическая революция 1917 года, гражданская война 1946-1949 годов в Китае, Кубинская революция 1959 года). Изменение социальной структуры общества в результате социалистических революций. Революции новейшего времени: причины и последствия ("бархатные революции" 1989-1990 годов в Восточной Европе, "Арабская весна" 2010-2011 годов на Ближнем Востоке, "цветные революции" на постсоветском пространстве). Последствия революционного способа решения проблем общества.

2) этникалық және әлеуметтік процестер. Антропогенез және этногенез. Адамның пайда болуы туралы теориялар (діни, ғарыштық, эволюциялық). "Этнос", "этногенез", "ұлт" ұғымдары. Этностардың пайда болуына байланысты теориялар. Әлемнің этникалық картасы: өткен заман және қазіргі уақытта (ұлттық мемлекеттердің қалыптасуы мен ыдырауы, "ұлттық сана", этностардың ассимиляциясы, шағын этностардың проблемалары). Әлем тарихындағы этносаралық қатынастар. Ұлтаралық қатынастар: мәселелер және қарама-қайшылықтар. Ұлтаралық қақтығыстардың себептері мен салдарлары (ұлтшылдық, шовинизм, нәсілдік кемсітушілік, нацизм). Этностардың бейбіт өзара әрекеттесуінің тәсілдері (халықаралық интеграция, Біріккен Ұлттар Ұйымы (БҰҰ), Еуропа Одағы (ЕО), Түркі мәдениетін және өнерін дамыту халықаралық ұйымы(ТҮРКСОЙ), Еуразиялық Экономикалық Одақ (ЕАЭО), Ислам Ынтымақтастық Ұйымы (ИЫҰ), Қазақстан халқы Ассамблеясы және тағы басқалар). Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары. Социогез туралы теориялардың әртүрлілігі (формациялық тәсіл, өркениеттік тәсіл және тағы басқалар). Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары (қоғам ұйымдасуының қандық-туыстық, көршілік-аумақтық, макроэтникалық қағидалары). Қазіргі қоғамның әлеуметтік стратификациясы;
3) мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан. Мемлекеттің тарихи типтері, формалары және саяси режимдер. "Мемлекет", "билік", "басқару институты" ұғымдары. Мемлекеттің пайда болу теориялары (Аристотель, Платон, Конфуций, Ф. Аквинский, Н. Макиавелли, Дж. Локк, Т. Гоббс, Т. Джефферсон, Ф. Энгельс және тағы басқалар). Мемлекет формаларының эволюциясы: ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін (монархия, республика, теократиялық мемлекеттер). Саяси режимдердің типтері (тоталитарлық, авторитарлық, демократиялық). Әлем тарихының барысына әсер еткен әскери - саяси оқиғалар. Антикалық дәуірдегі әлемдік империяларының қалыптасуы (Парсы империясы, Александр Македонский империясы, Рим империясы). Ғұндардың жаулап алушылық жорықтары Батыс Рим империясының ыдырауы мен антикалық кезеңінен орта ғасырларға көшу процесінің бір факторы ретінде. Араб шапқыншылықтары мен Крест жорықтары (Араб халифаты мен кресшілер мемлекеттерінің құрылуы мен ыдырауы). Еуразия картасының өзгеруіне Шыңғысхан жорықтарының әсері (Моңғол империясы, Алтын Орда, Әмір Темір империясы, Мәскеу мемлекеті, Құбылай мемлекеті, Ильханат). Еуропаның өзгеруіне Наполеон жорықтарының әсері (капиталистік дамудың жеделдетілуі, Еуропада либералдық әлеуметтік идеялардың таратылуы). Дүниежүзілік соғыстар және халықаралық қатынастар жүйесі: Версаль - Вашингтон, Ялта - Потсдам жүйелері. Революциялар қоғам өзгеруінің бір факторы ретінде. Буржуазиялық революциялар индустриалды қоғам қалыптасуының катализаторы ретінде (XVII ғасырдағы Ағылшын буржуазиялық революциясы, XVIII ғасырдағы Француз буржуазиялық революцияы, АҚШ-ғы тәуелсіздік үшін соғыс, Еуропадағы 1848 жылғы "ұлттар көктемі"). Социалистік революция әлеуметтік теңдік идеяларын жүзеге асырудың радикалды тәсілі ретінде (1917 жылғы Қазан Социалистік революциясы, Қытайдағы 1946-1949 жылдардағы Азаматтық соғыс, 1959 жылғы Куба революциясы). Социалистік революциялар нәтижесіндегі қоғамдық құрылымының өзгеруі. Қазіргі заманның революциялары: себептері мен салдарлары (Шығыс Еуропадағы 1989-1990 жылдардағы "барқыт революциясы", Таяу Шығыстағы 2010-2011 жылдардағы "Араб көктемі", бұрынғы Кеңес Одағы елдеріндегі "түрлі-түсті революциялар"). Қоғам проблемаларын революциялық жолмен шешудің салдарлары;

4) развитие культуры. Сохранение культурного наследия человечества. Деятельность специализированного учреждения Организации Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО) по сохранению историко-культурного наследия человечества. Список объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО. Крупнейшие музеи мира: сокровищница исторической памяти человечества (Эрмитаж, Лувр, Британский музей, Метрополитен, Национальный музей Японии, Египетский музей, Галерея Уффицы, Национальный музей Республики Казахстан). Роль музеев в исследовании и сохранении историко-культурного наследия народов мира. Искусство – отражение развития общества. Направления и стили искусства в контексте исторических процессов (абстракционизм, модернизм, постмодернизм, авангардизм, футуризм, кубизм, сюрреализм, экспрессионизм, гиперреализм, хайтек). Влияние общественных процессов на развитие направлений и стилей искусства. Тенденции развития современного искусства. Массовая культура и ее влияние на современное общество (кино, радио, телевидение, интернет, спорт, музыка, современная литература, современное изобразительное искусство). Духовно-нравственные ценности современного общества. Формирование общечеловеческих нравственных ценностей (религиозные и философские идеи, национальные обычаи и традиции, фольклор, традиционная музыка и литература, семейные ценности). Трансформация ценностей в контексте исторических событий (формирование национальных государств, мировые войны, окончание холодной войны). Исторические события ХХ века, оказавшие влияние на переоценку нравственных ценностей общества. Проблема трансформации духовно-нравственных ценностей в условиях глобализации (прагматизм, рационализм, крайний индивидуализм, нигилизм, конформизм, социальная апатия, потребительская психология, религиозный фанатизм, неофашизм, неформальные молодежные организации).
21. Базовое содержание учебного предмета "Всемирная история" для 11 класса:
1) цивилизации: особенности развития. Исторические типы экономических систем: изменения и преемственность. Экономика и типы экономических систем (понятия "экономика" и "экономическая система"). Особенности экономического развития стран. Традиционная (аграрная) экономика. Рыночная экономика (либеральная экономика). Плановая (социалистическая) экономика. Смешанный тип экономики. Влияние природно-географического фактора на экономическое развитие государств. Хозяйственная специализация государств, обусловленная природно-географическими факторами (страны Персидского залива, Канада, Австралия, Турция, Бразилия и другие). Исторические примеры преодоления влияния ограничивающих природно-географических факторов в экономическом развитии государств (Япония, Израиль, Сингапур, Малайзия). Социально-экономическое развитие стран в период новейшей истории. Дифференциация стран мира по уровню экономического развития. Проблема неравномерности экономического развития стран на современном этапе (экономическое развитие бывших колоний, неоколониализм, сырьевая направленность экономики). Роль международных организаций и государств в преодолении бедности и экономической отсталости отдельных стран и регионов мира;

4) мәдениеттің дамуы. Адамзаттың мәдени мұрасын сақтап қалу жолдары. Адамзаттың тарихи-мәдени мұрасын сақтап қалуға бағытталған ЮНЕСКО-ның қызметі. ЮНЕСКО-ның Дүниежүзілік мұрасының тізімі. Әлемнің ең ірі мұражайлары: адамзаттың тарихи зердесінің қазынасы (Эрмитаж, Лувр, Британ мұражайы, Метрополитен, Жапония Ұлттық мұражайы, Египет мұражайы, Уффици галереясы, Қазақстан Республикасының Ұлттық мұражайы және тағы басқалар). Әлем халықтарының тарихи-мәдени мұрасын зерттеу және сақтау барысындағы мұражайлардың рөлі. Өнер – қоғам дамуының көрінісі. Тарихи процестер аясындағы өнердің бағыттары мен стильдері (абстракционизм, модернизм, постмодернизм, авангардизм, футуризм, кубизм, сюрреализм, экспрессионизм, гиперреализм, хайтек стилі және тағы басқалар). Өнердің бағыттары мен стильдерінің дамуына қоғамдық процестердің тигізетін әсері. Қазіргі кездегі өнердің даму тенденциялары. Бұқаралық мәдениет және оның қазіргі қоғамға тигізетін әсері (кино, радио, теледидар, интернет, спорт, музыка, қазіргі заманғы әдебиет, қазіргі заманғы бейнелеу өнері). Қазіргі қоғамның рухани-адамгершілік құндылықтары. Жалпыадамзаттық моральдық құндылықтардың қалыптасуы (діни және философиялық идеялар, ұлттық әдет-ғұрыптар мен салт-дәстүрлер, фольклор, дәстүрлі музыка мен әдебиет, отбасылық құндылықтар). Тарихи оқиғалар аясындағы құндылықтардың өзгеруі (ұлттық мемлекеттердің қалыптасуы, дүниежүзілік соғыстар, қырғи-қабақ соғыстың аяқталуы). Қоғамның адамгершілік құндылықтарды қайта бағалауына ықпал еткен ХХ ғасырдың тарихи оқиғалары. Жаһандану жағдайындағы рухани-адамгершілік құндылықтардың өзгеру мәселесі (прагматизм, рационализм, шектен тыс дарашылдық, нигилизм, конформизм, әлеуметтік апатия, тұтынушылық психология, діни фанатизм, неофашизм, бейресми жастар ұйымдары);
21. 11-сыныпқа арналған "Дүниежүзі тарихы" пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) өркениеттер: даму ерекшеліктері. Экономикалық жүйелердің тарихи типтері: өзгеріс пен сабақтастық. Экономика және экономикалық жүйелердің типтері ("экономика" және "экономикалық жүйе" ұғымдары). Елдердің экономикалық дамуының ерекшеліктері. Дәстүрлі (аграрлық) экономика. Нарықтық экономика (либералды экономика). Жоспарлы (социалистік) экономика. Аралас экономика. Табиғи және географиялық факторлардың мемлекеттердің экономикалық дамуына тигізетін әсері. Табиғи және географиялық факторларға байланысты елдердің экономикалық мамандандырылуы (Парсы шығанағы елдері, Канада, Австралия, Түркия, Бразилия және тағы басқалар). Мемлекеттердің экономикалық дамуындағы табиғи-географиялық шектеуші факторларға төтеп берудің тарихи мысалдары (Жапония, Израиль, Сингапур, Малайзия және тағы басқалар). Қазіргі кезеңде әлем елдерінің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі. Мемлекеттердің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі. Қазіргі кезеңдегі мемлекеттердің біркелкі емес экономикалық даму мәселелері (бұрынғы отарлардың экономикалық дамуы, неоколониализм, шикізатқа бағытталған экономикалар). Мемлекеттер мен аймақтардың кедейшілік пен экономикалық артта қалушылыққа төтеп берудегі халықаралық ұйымдардың рөлі;

2) политико-правовые процессы. Правовое государство и гражданское общество. Понятие, принципы и исторические предпосылки формирования правового государства (принцип разделения властей, верховенство закона, гарантия прав и свобод). Исторический опыт реализации принципов правового государства (Декларация прав человека и гражданина, Декларация независимости США, Акт об отмене рабства в США, Всеобщая декларация прав человека, Конституция Республики Казахстан). Понятие и общая характеристика гражданского общества (неправительственные организации (НПО), лоббизм, общественные организации и движения). Современные тенденции развития политико-правовой системы государств. Неправительственные организации и их роль в становлении и развитии гражданского общества. Современная политическая система мира. Трансформация мировой политической системы. Причины распада Ялтинско-Потсдамской системы международных отношений. Особенности биполярной системы мира. Постбиполярная система мироустройства. Понятия "постбиполярная система", "многовекторная политика", "однополярный мир". Современные тенденции развития международных отношений. Проблема сохранения мира и безопасности на современном этапе.Современные вызовы и угрозы международной безопасности (сепаратизм, терроризм, фундаментализм, экстремизм, проблемы беженцев, противостояние ведущих держав). Совместные усилия государств по сохранению мира и безопасности. Международные и региональные организации: Организация объединенных наций (ООН), Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), Организация Североатлантического договора (НАТО), Шанхайская организация сотрудничества (ШОС), Совещание по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА), Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ);
3) развитие общественно-политической мысли: Эволюция общественной мысли в новое и новейшее время. Основные направления развития общественной мысли в новое и новейшее время (либерализм, национализм, социал-демократия, марксизм, экзистенциализм, прагматизм, позитивизм). Борцы за свободу и справедливость в ХХ веке. Борьба за свободу и гражданские права. М. Ганди и его идея ненасильственного сопротивления (сатьяграха, сварадж, свадеши). Великая мечта Мартина Лютера Кинга (расовая дискриминация, сегрегация, борьба за гражданские права). Н. Манделла - борец против апартеида (апартеид, гражданские права). Выдающиеся политики-реформаторы ХХ - начала ХХI века.Роль личности в истории государств. Мустафа Кемаль Ататюрк – основатель Турецкой Республики (светское государство, этатизм). Франклин Делано Рузвельт и его "новый курс". Особенности внутренней и внешней политики Ф.Рузвельта в мирное и военное время. Шарль де Голль: возрождение величия Франции (голлизм, Пятая республика). Институт сильной президентской власти. Дэн Сяопин - выдающийся китайский реформатор ("социализм с китайской спецификой", "одна страна - две системы"). Ли Куан Ю и Махатхир Мухаммад: "из третьего мира в первый" ("экономическое чудо", "азиатский прорыв", новые индустриальные страны). Н.А. Назарбаев и казахстанская модель модернизации. Стратегии развития "Казахстан - 2030", "Казахстан- 2050". Общенациональная идея "Мәңгілік Ел".Значение реформ в переходные периоды истории государства;

2) саяси-құқықтық процестер. Құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам. Құқықтық мемелекет ұғымы, принциптері мен қалыптасуының тарихи алғышарттары (мемлекеттік билікті бөлу принципі, заңның үстемдігі, құқықтар мен бостандықтардың кепілдігі). Құқықтық мемлекет принциптерінің жүзеге асырылуының тарихи тәжірибесі (Адам мен азаматтың құқықтары туралы декларациясы, АҚШ-тың тәуелсіздік туралы декларациясы, АҚШ-та құлдықты жою туралы Заң, Жалпыға бірдей адам құқықтарының декларациясы, Қазақстан Республикасының Конституциясы). Азаматтық қоғамның түсінігі мен жалпы сипаттамасы (Үкіметтік емес ұйымдар, лоббизм, қоғамдық ұйымдар мен қозғалыстар). Мемлекеттердің саяси-құқықтық жүйесінің қазіргі заманғы даму тенденциялары. Үкіметтік емес ұйымдар және олардың азаматтық қоғамның қалыптасуы мен дамуындағы рөлі. Әлемнің қазіргі саяси жүйесі. Әлемнің саяси жүйесінің өзгеруі. Халықаралық қатынастардағы Ялта-Потсдам жүйесінің ыдырау себептері. Әлемнің биполярлы жүйесінің ерешеліктері. Әлем құрылысының постбиполярлық жүйесі. "Постбиполярлы жүйе", "көпвекторлы саясат", "бірполярлы әлем" ұғымдары. Халықаралық қатынастардың қазіргі замандағы тенденциялары. Қазіргі кезеңдегі бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтау мәселесі. Халықаралық қауіпсіздіктің қазіргі кездегі қауіп-қатерлері (сепаратизм, ланкестік, фундаментализм, экстремизм, босқындар мәселесі, ірі мемлекеттердің қарсыласуы). Бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтаудағы мемлекеттердің бірлескен әрекеттері. Халықаралық және аймақтық ұйымдары: Біріккен Ұлттар Ұйымы (БҰҰ), Еуропадағы Қауіпсіздік және Ынтымақтастық Ұйымы (ЕҚЫҰ), НАТО, Шанхай Ынтымақтастық Ұйымы (ШЫҰ), Азиядағы Өзара Ықпалдастық және Сенім Шаралары жөніндегі Кеңес (АӨСШК), Ұжымдық Қауіпсіздік туралы Шарт Ұйымы (ҰҚШҰ) және тағы басқалар;
3) қоғамдық-саяси ойдың дамуы. Жаңа замандағы және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың эволюциясы. Жаңа замандағы және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың дамуының негізгі бағыттары (либерализм, ұлтшылдық, социал-демократия, марксизм, экзистенциализм, прагматизм, позитивизм). ХХ ғасырдағы бостандық пен әділеттілік үшін күресушілер. Бостандық пен азаматтық құқықтар үшін күрес. М. Ганди және оның бейбіт жолмен қарсыласу идеясы (сатьяграха, свараджа, свадеши). Мартин Лютер Кингтің ұлы арманы (нәсілдік кемсітушілік, сегрегация, азаматтық құқықтар үшін күрес). Н. Манделла – апартеидке қарсы күресуші (апартеид, азаматтық құқықтар). ХХ ғасырдағы – ХХI ғасырдың басындағы көрнекті саясаткер-реформаторлар. Мемлекет тархындағы тұлғаның ролі. Мұстафа Кемал Ататүрік – Түрік Республикасының негізін қалаушысы (зайырлы мемлекет, этатизм). Франклин Делано Рузвельт және оның "жаңа бағыты". Ф. Рузвельттің бейбіт және соғыс кезіндегі ішкі және сыртқы саясатының ерекшеліктері. Шарль де Голль: Франция ұлылығының қайта өрлеуі (голлизм, Бесінші республика). Дэн Сяопин – көрнекті Қитай реформаторы ("қытайлық ерекшелігі бар социализм", "бір ел – екі жүйе"). Ли Куан Ю, Махатхир Мохаммад: "үшінші әлемнен бірінші әлемге" ("экономикалық ғажайып", "азиялық серпініс", жаңа индустриалды елдер). Н.Ә.Назарбаев және модернизацияның қазақстандық моделі. "Қазақстан - 2030", "Қазақстан - 2050" даму стратегиялары, "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясы. Мемлекет тарихының өтпелі кезеңдеріндегі реформалардың маңыздылығы.

4) развитие образования и науки: Образование как общечеловеческая ценность. Письменность и книгопечатание - величайшие достижения человечества (пиктография, иероглифы, клинопись, руническое письмо, книгопечатание и другие). Школьное образование: от древности до современности (гимнасия, палестра, академия, спартанская школа, схоластика, семь "свободных искусств", мектебы, медресе, воскресные церковные, ремесленные школы). Современные модели школьного образования. Система высшего образования: история и современность (университет, ректор, декан, факультет, студент, кафедра. Кордова, Пражский университет, Оксфорд, Кембридж, Сорбонна). Роль первых университетов в распространении просвещения и науки. Современные модели высшего образования. Научно-технический прогресс. Исторические этапы научно-технического прогресса. Понятия "промышленная революция", "научно-техническая революция". Роль научно-технической революции в развитии современной цивилизации. Научно-технический прогресс и глобальные проблемы современности. Современные научные технологии. Современные информационные технологии. Влияние информационных технологий на развитие общества. Перспективные отрасли современной науки (робототехника, космонавтика, нанотехнология, генная инженерия).
Глава 3. Система целей обучения
22. Система целей обучения содержит кодировку. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа - раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в коде 10.2.1.2: "10" - класс, "2.1." - раздел и подраздел, "2" - нумерация учебной цели.
Раздел 1:
10 класс
Цивилизация: особенности развития.
11 класс
Цивилизация: особенности развития.
Обучающиеся должны:
10.1.1.1 использовать термины "цивилизация", "тип цивилизации" для объяснения исторических событий, процессов и явлений
11.1.1.1 использовать понятия "экономика" и "экономическая система" для анализа особенностей экономического развития стран
10.1.1.2 объяснять основные подходы к изучению понятия "цивилизация"
11.1.1.2 классифицировать исторические типы экономических систем, объясняя их признаки
10.1.2.1 объяснять особенности традиционного типа цивилизации
11.1.1.3 определять характерные признаки традиционного (аграрного) типа экономики на примере разных стран
10.1.2.2 анализировать взаимосвязь хозяйственной деятельности и цивилизационного развития
11.1.1.4 объяснять особенности экономического развития, используя знания о типах экономических систем
10.1.2.3 объяснять особенности индустриального типа цивилизации

4) білім мен ғылымның дамуы. Білім алу жалпы адамзаттық құндылық ретінде. Жазу мен кітап бастыру – адамзаттың ұлы жетістіктері (пиктография, иероглифтер, сына жазу, руникалық жазу, кітап бастыру және тағы басқалары). Мектептегі білім беру: ежелгі кезеңнен бүгінгі күнге дейін (гимнасия, палестра, академия, спарталық мектеп, схоластика, жеті "еркін өнер", мектебтер, медреселер, жексенбілік мектептер, қолөнер мектептері және тағы басқалар). Мектептегі білім берудің заманауи модельдері. Жоғары білім беру жүйесі: тарих пен қазіргі кезең (Кордова, Прага, Оксфорд, Кембридж, Сорбонна университеттері және тағы басқалары). Ағартушылық пен ғылымды өрістетудегі алғашқы университеттердің рөлі. Жоғарғы білім берудің заманауи модельдері. Ғылыми-техникалық прогресс. Ғылыми-техникалық прогрестің тарихи кезеңдері. "Өнеркәсіп төңкерісі", "ғылыми-техникалық революция" ұғымдары. Қазіргі кездегі өркениеттің дамуындағы ғылыми-техникалық революцияның маңыздылығын бағалау. Ғылыми-техникалық прогресс және қазіргі заманның жаһандық мәселелері. Қазіргі кездегі ғылыми технологиялар. Қазіргі заманғы ақпараттық технологиялар. Қоғамның дамуына ақпараттық технологиялардың әсері. Қазіргі ғылымның перспективалық салалары (робототехника, космонавтика, гендік инженерия).
3- тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
22. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік санын көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.2 кодында "10" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімше, "2" – оқу мақсатының реттік саны.
1- бөлім:
10- сынып
Өркениет: даму ерекшеліктері
11- сынып
Өркениет: даму ерекшеліктері
Білім алушылар:
10.1.1.1 тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстарды түсіндіру үшін "өркениет", "өркениет типі" терминдерін қолдану
11.1.1.1 мемлекеттердің экономикалық даму ерекшеліктерін талдау үшін "экономика" және "экономикалық жүйе" ұғымдарын қолдану
10.1.1.2 "Өркениет" түсінігін зерттеудің негізгі әдістерін түсіндіру
11.1.1.2 экономикалық жүйелердің тарихи типтерінің белгілерін түсіндіре отырып оларды жіктеу
10.1.2.1 өркениеттің дәстүрлі түрінің ерекшеліктерін түсіндіру
11.1.1.3 мемлекеттердің мысалында экономиканың дәстүрлі (аграрлы) түріне тән белгілерін анықтау
10.1.2.2 шаруашылық қызмет пен өркениеттік даму арасындағы байланысты талдау
11.1.1.4 экономикалық жүйелердің түрлері туралы білімдерін пайдалана отырып, экономикалық дамудың ерекшеліктерін түсіндіру
10.1.2.3 өркениеттің индустриалды түрінің ерекшеліктерін түсіндіру

11.1.1.5 определять характерные признаки рыночной экономики на примере разных стран
10.1.2.4 объяснять особенности постиндустриального этапа развития цивилизации
11.1.1.6 определять характерные признаки плановой (социалистической) экономики на примере разных стран
10.1.2.5 определять влияние информационных технологий на развитие современной цивилизации
11.1.1.7 исследовать причины перехода к смешанному типу экономики, определяя его характерные признаки
10.1.3.1 выявлять особенности древних цивилизаций на основе сравнительного анализа их характерных признаков
11.1.2.1 обосновывать роль природно-географического фактора в формировании хозяйственной специализации стран и регионов
10.1.3.2 определять влияние религиозных верований на развитие древних цивилизаций
11.1.2.2 исследовать различные способы преодоления ограничивающих природно-географических факторов в развитии экономики
10.1.3.3 исследовать философские учения древности о развитии общества и государства
11.1.2.3 обобщать примеры успешного экономического развития стран в условиях ограничивающих природно-географических факторов в новейшей истории
10.1.3.4 выявлять особенности локальных цивилизаций на основе сравнительного анализа их характерных признаков
11.1.3.1 выявлять исторические предпосылки неравномерного экономического развития стран и регионов
10.1.3.5 определять причины трансформации цивилизационных особенностей регионов
11.1.3.2 классифицировать страны по уровню экономического развития на основе различных критериев
10.1.3.6 характеризовать этапы и особенности развития мировых религий
11.1.3.3 исследовать деятельность государств, направленных на решение проблемы бедности, определяя их эффективность
10.1.3.7 объяснять философские основы мировых религий
11.1.3.4 оценивать роль международных организаций в преодолении бедности и экономической отсталости стран и регионов
10.1.3.8 выявлять общие нравственные ценности в учениях мировых религий
11.1.3.5 прогнозировать возможные пути преодоления социально-экономической отставания развивающихся стран
10.1.3.9 определять тенденции развития мировых религий в условиях современной цивилизации
10.1.3.10 оценивать влияние на общество современных деструктивных религиозных организаций и течений
10.1.4.1 определять роль мировой торговли в развитии цивилизаций, выявляя причинно-следственные связи
10.1.4.2 определять роль международных организаций в развитии мировой экономики
10.1.4.3 оценивать значение дипломатии как фактора сближения цивилизаций
10.1.4.4 определять роль дипломатии в развитии современной цивилизации

11.1.1.5 елдердің мысалында нарықтық экономикаға тән белгілерді анықтау
10.1.2.4 өркениеттің постиндустриалды дамуының ерекшеліктерін түсіндіру
11.1.1.6 мемлекеттердің мысалында жоспарлы (социалистік) экономикаға тән белгілерін анықтау
10.1.2.5 ақпараттық технологиялардың қазіргі өркениеттің дамуына әсерін анықтау
11.1.1.7 экономиканың аралас түріне тән белгілерді анықтай отырып, оған көшудің себептерін зерттеу
10.1.3.1 ежелгі өркениеттердің ерекшеліктерін оларға тән белгілерін салыстырмалы талдау негізінде анықтау
11.1.2.1 мемлекеттер мен аймақтардың шаруашылық мамандануының қалыптасуындағы табиғи-географиялық фактордың рөлін негіздеу
10.1.3.2 ежелгі өркениеттердің дамуына діни наным-сенімдердің әсерін анықтау
11.1.2.2 экономиканың дамуындағы табиғи-географиялық шектеуші факторларға төтеп берудің амалдарын зерттеу
10.1.3.3 мемлекет пен қоғамның дамуы туралы ежелгі философиялық ілімдерді зерттеу
11.1.2.3 қазіргі заман тарихында шектеуші табиғи-географиялық факторлар жағдайындағы мемлекеттердің сәтті экономикалық дамуының мысалдарын тұжырымдау
10.1.3.4 локальді өркениеттердің ерекшеліктерін оларға тән белгілерін салыстырмалы талдау негізінде анықтау
11.1.3.1 мемлекеттер мен аймақтардың әркелкі экономикалық дамуының тарихи алғышарттарын анықтау
10.1.3.5 аймақтардың өркениеттік ерекшеліктер трансформациясының себептерін анықтау
11.1.3.2 өлшемшарттар негізінде мемлекеттерді экономикалық даму деңгейі бойынша жіктеу
10.1.3.6 әлемдік діндердің даму кезеңдері мен ерекшеліктерін сипаттау
1.1.3.3 мемлекеттердің кедейшілік мәселесін шешуге бағытталған іс-әрекетін зерттеп, оның тиімділігін анықтау
10.1.3.7 әлемдік діндердің философиялық негіздерін түсіндіру
11.1.3.4 мемлекеттер мен аймақтардың кедейшілік пен экономикалық артта қалушылыққа төтеп берудегі халықаралық ұйымдардың рөлін бағалау
10.1.3.8 әлемдік діндер ілімдеріндегі жалпы адамгершілік құндылықтарды анықтау
11.1.3.5 дамушы елдердің әлеуметтік-экономикалық артта қалушылыққа төтеп берудің ықтимал жолдарын болжау
10.1.3.9 қазіргі кездегі өркениет жағдайында әлемдік діндердің даму тенденцияларын анықтау
10.1.3.10 қазіргі кездегі деструктивті діни ұйымдар мен ағымдардың қоғамға әсерін бағалау
10.1.4.1 себеп-салдарлық байланысты анықтай отырып, әлемдік сауданың өркениет дамуындағы рөлін анықтау
10.1.4.2 әлемдік экономиканың дамуындағы халықаралық ұйымдардың рөлін анықтау
10.1.4.3 өркениеттерді жақындастыру факторы ретінде дипломатияның маңызын анықтау
10.1.4.4 қазіргі өркениеттің дамуындағы дипломатияның рөлін анықтау

10.1.4.5 объяснять причины завоевательных походов в древности и в средние века
10.1.4.6 определять причинно-следственные связи колониальной экспансии и глобальных проблем современного мира
10.1.4.7 выявлять особенности и последствия военных конфликтов в контексте развития современной цивилизации
10.1.4.8 описывать взаимодействие и взаимовлияние культур, исследуя достижения различных цивилизаций
10.1.4.9 оценивать влияние глобализации на духовное развитие общества, определяя его позитивные и негативные стороны
Раздел 2:
10 класс
Этнические и социальные процессы
11 класс
Политико-правовые процессы
Обучающиеся должны:
10.2.1.1 систематизировать и обобщать различные теории антропогенеза
11.2.1.1 использовать понятие "правовое государство" для объяснения современных тенденций развития политико-правовых систем государств
10.2.1.2 использовать понятия "этнос", "этногенез", "нация" для объяснения исторических событий, процессов и явлений
11.2.1.2 исследовать исторические предпосылки формирования правового государства
10.2.1.3 систематизировать и обобщать различные теории этногенеза
11.2.1.3 анализировать пути формирования правового государства на примере разных стран
10.2.1.4 исследовать особенности научных взглядов Л.Н. Гумилева о происхождении и развитии этносов
11.2.1.4 сопоставлять особенности реализации принципов правового государства на примере разных стран
10.2.1.5 объяснять этнические процессы в различные исторические периоды, используя карту мира
11.2.1.5 обосновывать значение Всеобщей Декларации прав человека в современном мире
10.2.1.6 определять причины ассимиляции и исчезновения малых этносов на современном этапе
11.2.1.6 использовать понятие "гражданское общество" для объяснения современных тенденций развития политико-правовой системы государств
10.2.1.7 обосновывать важность сохранения этнического и культурного многообразия в условиях глобализации
11.2.1.7 выявлять взаимосвязь становления правового государства и гражданского общества
10.2.2.1 использовать термины "национализм", "шовинизм", "расовая дискриминация", "нацизм" для объяснения исторических событий, процессов и явлений
11.2.1.8 определять роль неправительственных организаций в становлении и развитии гражданского общества
10.2.2.2 определять причинно-следственные связи возникновения межнациональных конфликтов
11.2.1.9 оценивать деятельность неправительственных организаций в разных странах
10.2.2.3 оценивать характер межнациональных отношений на современном этапе на основе анализа исторических событий
11.2.2.1 анализировать причины распада Ялтинско-Потсдамской системы международных отношений

10.1.4.5 ежелгі және орта ғасырлардағы жаулап алушылық жорықтардың себептерін түсіндіру
10.1.4.6 отаршыл экспансия мен қазіргі замандағы жаһандық мәселелердің себеп-салдарлық байланысын анықтау
10.1.4.7 қазіргі өркениеттің даму контекстінде әскери қақтығыстардың ерекшеліктері мен салдарларын анықтау
10.1.4.8 өркениеттердің жетістіктерін зерттей отырып, мәдениеттердің өзара әрекеттестігі мен өзара ықпалын сипаттау
10.1.4.9 жаһанданудың жағымды және жағымсыз жақтарын анықтай отырып, оның қоғамның рухани дамуына әсерін бағалау
2- бөлім:
10- cынып
Этникалық және әлеуметтік процестер
11-сынып
Саяси-құқықтық процестер
Білім алушылар:
10.2.1.1 антропогенездің әртүрлі теорияларын жүйелеу және тұжырымдау
11.2.1.1 мемлекеттердің саяси-құқықтық жүйесінің дамуының қазіргі тенденцияларын түсіндіру үшін "құқықтық мемелекет" ұғымын қолдану
10.2.1.2 тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстарды түсіндіру үшін "этнос", "этногенез", "ұлт" ұғымдарын қолдану
11.2.1.2 құқықтық мемлекеттің қалыптасуының алғышарттарын зерттеу
10.2.1.3 этногенездің әртүрлі теорияларын жүйелеу және тұжырымдау
11.2.1.3 мемлекеттердің мысалында құқықтық мемлекеттің қалыптасу жолдарын талдау
10.2.1.4 Л.Н. Гумилевтің этностардың пайда болуы мен дамуы туралы ғылыми көзқарастарының ерекшеліктерін зерттеу
11.2.1.4 мемлекеттердің мысалында құқықтық мемлекет принциптерінің жүзеге асу ерекшеліктерін салыстыру
10.2.1.5 әлем картасын пайдалана отырып әртүрлі тарихи кезеңдердегі этникалық процестерді түсіндіру
11.2.1.5 қазіргі кездегі адам құқықтарының Жалпы Декларациясының маңызын негіздеу
10.2.1.6 қазіргі кездегі ассимиляция мен саны аз этностардың жойылып кету себептерін анықтау
11.2.1.6 мемлекеттердің саяси-құқықтық жүйесі дамуының қазіргі тенденцияларын түсіндіру үшін "азаматтық қоғам" ұғымын қолдану
10.2.1.7 жаһандану жағдайындағы этникалық және мәдени лікті сақтаудың маңыздылығын негіздеу
11.2.1.7 құқықтық мемлекет пен азаматтық қоғамның құрылуының байланысын анықтау
10.2.2.1 тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстарды түсіндіру үшін "ұлтшылдық", "шовинизм", "нәсілдік кемсітушілік" терминдерін қолдану
11.2.1.8 азаматтық қоғамның қалыптасуы мен дамуындағы үкіметтік емес ұйымдардың рөлін анықтау
10.2.2.2 ұлтаралық қақтығыстардың пайда болуының себеп-салдарлық байланысын анықтау
11.2.1.9 мемлекеттердегі үкіметтік емес ұйымдардың қызметін бағалау
10.2.2.3 тарихи оқиғаларды талдау негізінде қазіргі кездегі ұлтаралық қатынастардың сипатын бағалау
11.2.2.1 Ялта-Потсдам халықаралық қатынастар жүйесінің ыдырау себептерін талдау

10.2.2.4 анализировать роль международных организаций в регулировании межнациональных отношений
11.2.2.2 характеризовать особенности биполярной системы мира
10.2.2.5 оценивать эффективность интеграционных процессов в современном мире
11.2.2.3 использовать понятия "постбиполярная система", "многовекторная политика", "однополярный мир" для характеристики современных международных отношений
10.2.2.6 доказывать возможность мирного взаимодействия этносов на примере казахстанской модели межнационального согласия
11.2.2.4 характеризовать современные тенденции развития международных отношений на основе анализа событий, процессов и явлений
10.2.3.1 использовать понятия "социогенез", "формационный подход", "цивилизационный подход" для объяснения исторических процессов
11.2.3.1 использовать термины "сепаратизм", "терроризм", "фундаментализм", "экстремизм", "миграция", "беженцы" для объяснения исторических событий и процессов
10.2.3.2 систематизировать и обобщать различные теории социогенеза
11.2.3.2 определять причины и последствия распространения сепаратизма, экстремизма и международного терроризма
10.2.3.3 объяснять исторические формы социальной организации общества, выявляя их характерные признаки
11.2.3.3 прогнозировать возможные варианты развития системы международной безопасности
10.2.3.4 исследовать социальную стратификацию современного общества
11.2.3.4 анализировать деятельность международных организаций, направленную на сохранение мира и безопасности
11.2.3.5 прогнозировать возможные пути развития безопасного мира
Раздел 3
10 класс
Из истории государства, войн и революций
11 класс
Развитие общественно-политической мысли
Обучающиеся должны:
10.3.1.1 использовать термины "государство", "власть", "институт управления" для объяснения исторических событий и процессов
11.3.1.1 использовать понятия "либерализм", "национализм", "социал-демократия", "марксизм", "экзистенциализм", "прагматизм", "позитивизм" для объяснения развития общественной мысли
10.3.1.2 сравнивать теории происхождения государства для объяснения особенностей государственного устройства
11.3.1.2 оценивать значение идей эпохи Просвещения для развития общественно-политической мысли
10.3.1.3 выявлять и анализировать закономерности изменения форм государственного устройства в контексте истории
11.3.1.3 исследовать особенности развития философской мысли об общественном устройстве в XIX - XX вв.
10.3.1.4 сравнивать исторические формы государств, выявляя их характерные признаки
11.3.2.1 объяснять понятие "гандизм" как идеологию общественно-политического развития Индии

10.2.2.4 ұлтаралық қатынастарды реттеудегі халықаралық ұйымдардың рөлін талдау
11.2.2.2 әлемнің биполярлы жүйесінің ерекшеліктерін сипаттау
10.2.2.5 қазіргі кездегі интеграциялық процестердің тиімділігін бағалау
11.2.2.3 қазіргі кездегі халықаралық қатынастарды сипаттау үшін "постбиполярлық жүйе", "көпвекторлы саясат", "бір полярлы әлем" ұғымдарын қолдану
10.2.2.6 ұлтаралық келісімнің қазақстандық үлгісінің мысалында этностар арасындағы бейбіт әрекеттестіктің мүмкіндігін дәлелдеу
11.2.2.4 тарихи оқиғалар, процестер мен құбылыстарды талдау негізінде қазіргі кездегі халықаралық қатынастардың даму тенденцияларын сипаттау
10.2.3.1 тарихи процестерді түсіндіру үшін "социогенез", "формациялық әдіс", "өркениеттік әдіс" ұғымдарын қолдану
11.2.3.1 тарихи оқиғалар мен процестерді түсіндіру үшін "сепаратизм", "терроризм", "фундаментализм", "экстремизм", "миграция", "босқындар" терминдерін қолдану
10.2.3.2 социгенездің әртүрлі теорияларын жүйелеу және тұжырымдау
11.2.3.2 сепаратизм, экстремизм және халықаралық лаңкестіктің таралу себептері мен салдарларын анықтау
10.2.3.3 қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формаларын, оларға тән белгілерін анықтай отырып түсіндіру
11.2.3.3 халықаралық қауіпсіздік жүйесінің дамуының ықтимал нұсқаларын болжау
10.2.3.4 қазіргі қоғамның әлеуметтік стратификациясын зерттеу
11.2.3.4 бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтауға бағытталған халықаралық ұйымдардың қызметін талдау
11.2.3.5 қауіпсіз әлем дамуының ықтимал жолдарын болжау
3- бөлім:
10- cынып
Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан
11-сынып
Қоғамдық-саяси ойдың дамуы
Білім алушылар:
10.3.1.1 тарихи оқиғалар мен процестерді түсіндіру үшін "мемлекет", "билік", "басқару институты" терминдерін қолдану
11.3.1.1 қоғамдық ойдың дамуын түсіндіру үшін "либерализм", "ұлтшылдық", "социал -демократия", "марксизм", "экзистенциализм", "прагматизм", "позитивизм" түсініктерін қолдану
10.3.1.2 мемлекеттік құрылыстың ерекшеліктерін түсіндіру үшін мемлекеттің пайда болу теорияларын салыстыру
11.3.1.2 қоғамдық-саяси ойдың дамуы үшін Ағартушылық дәуір идеяларының маңыздылығын бағалау
10.3.1.3 тарих контекстінде мемлекеттік құрылыс формасының өзгеруінің заңдылықтарын анықтау және талдау
11.3.1.3 XIX-XX ғасырлардағы қоғамдық құрылыс туралы философиялық ойдың даму ерекшеліктерін зерттеу
10.3.1.4 мемлекеттердің тарихи түрлеріне тән белгілерін анықтай отырып, салыстыру
11.3.2.1 Үндістанның қоғамдық-саяси даму идеологиясы ретінде "гандизм" ұғымын түсіндіру

10.3.1.5 сопоставлять типы политических режимов на основе анализа источников, выявляя их сильные и слабые стороны
11.3.2.2 определять значение идей ненасильственного сопротивления в достижении национальной независимости Индии
10.3.1.6 анализировать особенности перехода от тоталитарного к демократическому политическому режиму в новейшей истории
11.3.2.3 делать выводы о роли личности в общественно-политической жизни
10.3.2.1 объяснять, используя источники, процесс возникновения ранних империй на примере греко-персидских войн
11.3.2.4 использовать понятие "расовая дискриминация", "сегрегация" для объяснения исторических событий в США
10.3.2.2 анализировать причины и последствия создания империй в эпоху античности
11.3.2.5 оценивать значение активной гражданской позиции личности в борьбе за гражданские права
10.3.2.3 оценивать роль походов Александра Македонского в распространении эллинизма
11.3.2.6 использовать понятие "апартеид" для объяснения исторических событий в ЮАР
10.3.2.4 определять положительные и отрицательные последствия Великого переселения народов
11.3.3.1 оценивать значение реформ в переходные периоды истории государства
10.3.2.5 обобщать закономерности перехода от античности к средневековью на основе анализа исторических источников
11.3.3.2 использовать понятие "светское государство", "этатизм" для объяснения исторических событий
10.3.2.6 определять причины арабских завоеваний и крестовых походов, делая аргументированные выводы
11.3.3.3 делать выводы о роли личности в истории государства
10.3.2.7 сравнивать последствия арабских завоеваний и крестовых походов, исследуя изменения в мире
11.3.3.4 определять особенности внутренней и внешней политики Ф. Рузвельта в мирное и военное время
10.3.2.8 анализировать влияние монгольских завоеваний на процесс формирования национальных государств в Евразии
11.3.3.5 использовать понятие "голлизм" для объяснения социально-политических процессов во Франции
10.3.2.9 оценивать последствия монгольских завоеваний, исследуя изменения в мире
11.3.3.6 доказывать важность института сильной президентской власти на примере деятельности Ш. де Голля
10.3.2.10 устанавливать причинно-следственные связи между наполеоновскими войнами и ускорением капиталистического развития в европейских странах
11.3.3.7 использовать понятие "социализм с китайской спецификой" для объяснения социально-экономических процессов
10.3.2.11 оценивать значение Кодекса Наполеона в распространении либеральных общественных идей в Европе
11.3.3.8 анализировать причины перехода от плановой экономики к рыночной на примере КНР

10.3.1.5 деректерді талдау негізінде саяси режимдер түрлерінің мықты және әлсіз жақтарын анықтай отырып, салыстыру
11.3.2.2 Үндістанның ұлттық тәуелсіздікке жетудегі бейбіт жолмен қарсыласу идеяларының маңыздылығын анықтау
10.3.1.6 тоталитарлық саяси режимнен қазіргі замандағы демократияға ауысудың ерекшеліктерін талдау
11.3.2.3 қоғамдық-саяси өмірдегі тұлғаның рөлі жайлы қорытындылар жасау
10.3.2.1 деректерді қолдана отырып грек-парсы соғыстарының мысалында ерте империялардың пайда болу процесін түсіндіру
11.3.2.4 АҚШ-тағы тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "нәсілдік кемсітушілік", "сегрегация" ұғымдарын қолдану
10.3.2.2 антикалық дәуірде империялардың пайда болуының себептері мен салдарларын талдау
11.3.2.5 азаматтық құқықтар үшін күресте тұлғаның белсенді азаматтық позициясының маңыздылығын бағалау
10.3.2.3 эллинизмді таратудағы А.Македонскийдің жорықтарының рөлін бағалау
11.3.2.6Оңтүстік Африка Республикасындағы тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "апартеид" ұғымын қолдану
10.3.2.4 халықтардың ұлы қоныс аударуының жағымды және жағымсыз салдарларын анықтау
11.3.3.1 мемлекет тарихының өтпелі кезеңдеріндегі реформалардың маңыздылығын бағалау
10.3.2.5 тарихи деректердің негізінде антикалық дәуірден орта ғасырларға өтудің заңдылығын тұжырымдау
11.3.3.2 тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "этатизм", "зайырлы мемлекет" ұғымдарын қолдану
10.3.2.6 дәйекті қорытындылар жасау арқылы араб шапқыншылықтары мен крест жорықтарының себептерін анықтау
11.3.3.3 мемлекет тарихындағы тұлғаның рөлі туралы қорытындылар жасау
10.3.2.7 әлемдегі өзгерістерді зерттей отырып араб шапқыншылықтары мен крест жорықтарының салдарларын салыстыру
11.3.3.4 бейбіт және соғыс кезеңіндегі Ф. Рузвельттің ішкі және сыртқы саясатының ерекшеліктерін анықтау
10.3.2.8 моңғол шапқыншылығының Еуразиядағы ұлттық мемлекеттердің қалыптасу процесіне әсерін талдау
11.3.3.5 Франциядағы әлеуметтік-саяси процестерді түсіндіру үшін "голлизм" ұғымын қолдану
10.3.2.9 әлемдегі өзгерістерді зерттей отырып моңғол шапқыншылығының салдарларын бағалау
11.3.3.6 Ш. Голль қызметінің мысалында мықты президенттік билік институтының маңыздылығын дәлелдеу
10.3.2.10 Наполеон соғыстары мен Еуропа мемлекеттеріндегі капиталистік дамудың ілгерілеуі арасындағы себеп-салдарлық байланысты орнату
11.3.3.7 әлеуметтік-экономикалық процестерді түсіндіру үшін "қытайлық ерекшелігі бар социализм" ұғымын қолдану
10.3.2.11 Наполеон Кодексінің Еуропадағы либералды қоғамдық идеялардың таралуындағы маңыздылығын бағалау
11.3.3.8 Қытай Халық Республикасы мысалында жоспарлы экономикадан нарықтық экономикаға көшудің себептерін талдау

10.3.2.12 объяснять причины и последствия Первой и Второй мировых войн на основе анализа исторических документов
11.3.3.9 обобщать факторы "экономического чуда" в Юго-Восточной Азии на основе анализа исторических событий
10.3.2.13 оценивать эффективность Версальско-Вашингтонской и Ялтинско-Потсдамской систем и их влияние на современный мир
11.3.3.10 сравнивать особенности модернизации государства на примере Сингапура и Малайзии
10.3.2.14 анализировать тенденции развития международных отношений в период мировых войн
11.3.3.11 оценивать роль Первого Президента РК в разработке и реализации казахстанской модели модернизации
10.3.3.1 обобщать закономерности перехода от аграрного общества к индустриальному
11.3.3.12 доказывать эффективность долгосрочного планирования развития страны на примере стратегий "Казахстан - 2030", "Казахстан - 2050"
10.3.3.2 интерпретировать изменения социальной структуры в результате буржуазных революций
11.3.3.13 обосновывать актуальность выдвижения Первым Президентом РК общенациональной идеи "Мәңгілік ел"
10.3.3.3 оценивать положительные и отрицательные последствия революций
10.3.3.4 исследовать этапы развития идеи социального равенства для понимания сущности социалистической революции
10.3.3.5 выявлять социально-экономические и политические предпосылки перехода от капитализма к социализму
10.3.3.6 объяснять изменения социальной структуры общества в результате социалистических революций
10.3.3.7 анализировать содержание и итоги "бархатных" революций в Восточной Европе
10.3.3.8 определять внешние и внутренние факторы "цветных революций" и "арабской весны"
10.3.3.9 делать выводы о последствиях революционного способа решения проблем общества
Раздел 4:
10 класс
Развитие культуры
11 класс
Развитие образования и науки
Обучающиеся должны:
10.4.1.1 объяснять пути сохранения историко-культурного наследия на примере деятельности ЮНЕСКО
11.4.1.1 классифицировать виды письменности в контексте исторического развития народов мира
10.4.1.2 выявлять значимость историко-культурного наследия на примере памятников списка Всемирного наследия ЮНЕСКО
11.4.1.2 определять значение письменности и книгопечатания в развитии человеческой цивилизации
10.4.1.3 исследовать историю крупнейших музеев мира, выявляя их особенности
11.4.1.3 описывать изменения и преемственность в развитии школьного образования в контексте истории человечества
10.4.1.4 объяснять роль музеев в исследовании и сохранении историко-культурного наследия народов мира
11.4.1.4 анализировать роль образования в социально-экономическом развитии стран

10.3.2.12 тарихи құжаттарды талдау негізінде Бірінші және Екінші дүниежүзілік соғыстардың себептері мен салдарларын түсіндіру
11.3.3.9 тарихи оқиғаларды талдау негізінде Оңтүстік-Шығыс Азиядағы "экономикалық ғажайып" факторларын тұжырымдау
10.3.2.13 Версаль-Вашингтон және Ялта-Потсдам жүйелерінің тиімділігін және олардың қазіргі заманға әсерін бағалау
11.3.3.10 Сингапур және Малайзия мысалында мемлекет модернизациясының ерекшеліктерін салыстыру
10.3.2.14 дүниежүзілік соғыстар кезеңінде халықаралық қатынастардың даму тенденцияларын талдау
11.3.3.11 қазақстандық модернизация үлгісін құрастыру және жүзеге асырудағы Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің рөлін бағалау
10.3.3.1 аграрлы қоғамнан индустриалды қоғамға өту заңдылықтарын тұжырымдау
11.3.3.12 "Қазақстан - 2030", "Қазақстан - 2050" стратегияларының мысалында мемлекет дамуының ұзақ мерзімді жоспарының тиімділігін дәлелдеу
10.3.3.2 буржуазиялық революциялардың нәтижесіндегі әлеуметтік құрылымдағы өзгерістерді түсіндіру
11.3.3.13 Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президентінің "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясын ұсынудың өзектілігін негіздеу
10.3.3.3 революциялардың жағымды және жағымсыз салдарларын бағалау
10.3.3.4 социалисттік революцияның мәнін түсіну үшін әлеуметтік теңдік идеясының даму кезеңдерін зерттеу
10.3.3.5 капитализмнен социализмге өтудің әлеуметтік-экономикалық және саяси алғышарттарын анықтау
10.3.3.6 социалистік революциялардың нәтижесінде қоғамның әлеуметтік құрылымындағы өзгерістерін түсіндіру
10.3.3.7 Шығыс Еуропадағы "барқыт" революцияларының мазмұны мен нәтижелерін талдау
10.3.3.8 "араб көктемі" және "түрлі-түсті революциялардың" ішкі және сыртқы факторларын анықтау
10.3.3.9 қоғамдық мәселелерді шешудің революциялық тәсілінің салдары жайлы қорытынды жасау
4-бөлім:
10- cынып
Мәдениеттің дамуы
11-сынып
Білім мен ғылымның дамуы
Білім алушылар:
10.4.1.1 ЮНЕСКО қызметін мысалға ала отырып тарихи-мәдени мұраны сақтап қалу жолдарын түсіндіру
11.4.1.1 тарихи даму контекстіндегі әлем халықтарының жазу түрлерін жіктеу
10.4.1.2 ЮНЕСКО-ның Әлемдік мұра нысандар тізімі ескерткіштерінің мысалында тарихи-мәдени мұраның маңыздылығын анықтау
11.4.1.2 адамзат өркениетінің дамуындағы жазу мен кітап бастыру ісінің маңыздылығын анықтау
10.4.1.3 әлемнің ең ірі мұражайларын зерттеп, ерекшеліктерін анықтау
11.4.1.3 адамзат тарихы контекстінде мектептегі білім берудің дамуындағы өзгерістер мен сабақтастықтарды сипаттау
10.4.1.4 әлем халықтарының тарихи-мәдени мұрасын зерттеу және сақтап қалудағы мұражайлардың рөлін түсіндіру
11.4.1.4 мемлекеттердің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы білім берудің рөлін талдау

10.4.2.1 использовать термины "абстракционизм", "модернизм", "постмодернизм", "авангардизм", "футуризм", "кубизм", "сюрреализм", "экспрессионизм", "гиперреализм", "хайтек" для понимания изменений в обществе
11.4.1.5 сравнивать современные модели школьного образования, выявляя их особенности и преимущества
10.4.2.2 определять влияние общественных процессов на развитие направлений и стилей искусства
11.4.1.6 исследовать историю возникновения высших учебных заведений, выявляя общие тенденции их развития
10.4.2.3 анализировать произведения известных представителей мировой культуры, выявляя особенности их творчества
11.4.1.7 анализировать роль первых университетов в распространении просвещения и науки
10.4.2.4 определять тенденции развития современного искусства, выявляя изменения и преемственность
10.4.2.5 объяснять особенности массовой культуры, анализируя ее влияние на современное общество
11.4.1.8 определять изменения и преемственность в развитии системы высшего образования в контексте исторического развития
10.4.3.1 выявлять истоки формирования духовно-нравственных ценностей человечества на основе анализа источников
11.4.1.9 сравнивать современные модели высшего образования, выявляя их особенности и преимущества
10.4.3.2 исследовать примеры трансформации духовно-нравственных ценностей в контексте исторического развития общества, делая аргументированные выводы
11.4.2.1 использовать понятия "промышленная революция", "научно-техническая революция" для анализа социально-экономического развития
10.4.3.3 определять особенности исторических событий ХХ века, повлиявших на переоценку нравственных ценностей общества
11.4.2.2 выявлять особенности промышленной революции в разных странах, определяя сходства и различия
10.4.3.4 объяснять значение общечеловеческих нравственных ценностей в современном мире для устойчивого развития общества
11.4.2.3 оценивать значение научно-технической революции в развитии современной цивилизации
10.4.3.5 анализировать влияние глобализации на национально-культурное развитие
11.4.2.4 использовать понятие "научно-технический прогресс" для объяснения особенностей социальных и экономических процессов
10.4.3.6 прогнозировать возможные пути духовно-нравственного развития человечества, определяя нравственный облик человека будущего
11.4.2.5 исследовать влияние научно-технического прогресса на возникновение глобальных проблем современности
11.4.2.6 прогнозировать возможные варианты развития научно-технического прогресса в решении глобальных проблем современности

10.4.2.1 қоғамдағы өзгерістерді түсіну үшін "абстракционизм", "модернизм", "постмодер- низм", "авангардизм", "футуризм", "кубизм", "сюрреализм", "экспрессионизм", "гиперреа- лизм", "хайтек" терминдерін қолдану
11.4.1.5 мектептегі білім берудің заманауи үлгілерін, оның ерекшеліктері мен артықшылықтарын анықтай отырып салыстыру
10.4.2.2 өнердің стильдері мен бағыттарының дамуына қоғамдық процестердің әсерін анықтау
11.4.1.6 жоғары оқу орындарының пайда болу тарихын, олардың ортақ даму тенденцияларын анықтай отырып зерттеу
10.4.2.3 әлем мәдениетінің көрнекті өкілдерінің шығармашылық туындыларын талдап, олардың ерекшеліктерін анықтау
11.4.1.7 ағартушылық пен ғылымды өрістетудегі алғашқы университеттердің рөлін талдау
10.4.2.4 өзгерістер пен сабақтастықтарды анықтай отырып, қазіргі кездегі өнердің даму тенденцияларын анықтау
10.4.2.5 бұқаралық мәдениеттің ерекшеліктерін түсіндіріп, оның қазіргі қоғамға әсерін талдау
11.4.1.8 тарихи даму контекстінде жоғары білім беру жүйесінің дамуындағы өзгерістер мен сабақтастықтарды анықтау
10.4.3.1 деректерді талдау негізінде адамзаттың рухани-адагершілік құндылықтардың қалыптасу қайнар көздерін анықтау
11.4.1.9 заманауи жоғарғы білім беру үлгілерін салыстырып, артықшылықтары мен ерекшеліктерін анықтау
10.4.3.2 дәйекті қорытындылар жасай отырып, қоғамның тарихи даму контекстіндегі рухани-адамгершілік құндылықтардың өзгеру мысалдарын зерттеу
11.4.2.1 мемлекеттердің әлеуметтік-экономикалық дамуын талдау үшін "өнеркәсіп революциясы", "ғылыми-техникалық революция" ұғымдарын қолдану
10.4.3.3 қоғамның моральдық құндылықтарын қайта бағалауға септігін тигізген XX ғасырдың тарихи оқиғаларының ерекшеліктерін анықтау
11.4.2.2 әртүрлі мемлекеттердегі өнеркәсіп революциясының ерекшеліктерінің анықтап, олардың ұқсастықтары мен айырмашылық- тарын анықтау
10.4.3.4 қоғамның тұрақты дамуы үшін қазіргі әлемнің жалпыадамзаттық адамгершілік құндылықтарының маңызын түсіндіру
11.4.2.3 қазіргі кездегі өркениеттің дамуындағы ғылыми-техникалық революцияның маңыздылығын бағалау
10.4.3.5 жаһанданудың ұлттық-мәдени дамуға әсерін талдау
11.4.2.4 әлеуметтік-экономикалық процестердің ерекшеліктерін түсіндіру үшін "ғылыми-техникалық прогресс" ұғымын қолдану
10.4.3.6 болашақтағы адамның моральдық бейнесін анықтай отырып, адамзаттың рухани-адамгершілік дамуының ықтимал жолдарын болжау
11.4.2.5 қазіргі заманның жаһандық мәселелерінің туындауына ғылыми-техникалық прогресстің әсерін зерттеу
11.4.2.6 қазіргі заманның жаһандық мәселелерін шешудегі ғылыми-техникалық прогрестің дамуының ықтимал жолдарын болжау

11.4.3.1 исследовать влияние информационных технологий на развитие общества
11.4.3.2 прогнозировать возможные последствия достижений в области информационных технологий для развития человеческой цивилизации
11.4.3.3 исследовать влияние развития робототехники и космонавтики на степень конкурентоспособности государств
11.4.3.4 использовать понятия "генная инженерия", "нано-технологии", "альтернативные источники энергии" для объяснения современных тенденций развития науки
11.4.3.5 анализировать влияние достижений новых научных направлений на социально-экономическое развитие
11.4.3.6 объяснять значение развития современных видов науки и техники для решения глобальных проблем современности
23. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Всемирная история" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящему приказу.
24. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету Всемирная
история"для 10-11 классов
естественно-математического
направления уровня общего
среднего образования
по обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Всемирная история" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию
1) 10 класс:
Раздел
Подраздел
Темы
Цели обучения
1 четверть
Цивилизация: особенности развития
Цивилизация: теории и подходы к изучению
Понятие "цивилизация"
10.1.1.1 использовать термины "цивилизация", "тип цивилизации" для объяснения исторических событий, процессов и явлений;
10.1.1.2 объяснять основные подходы к изучению понятия "цивилизация"
Классификация цивилизаций
Традиционный (аграрный) тип цивилизации: оседло-земледельческая, кочевая
10.1.2.1 объяснять особенности традиционного типа цивилизации;
10.1.2.2 анализировать взаимосвязь хозяйственной деятельности и цивилизационного развития
Индустриальный этап развития цивилизации
10.1.2.2 анализировать взаимосвязь хозяйственной деятельности и цивилизационного развития;
10.1.2.3 объяснять особенности индустриального типа цивилизации
Постиндустриальный этап развития цивилизации
10.1.2.4 объяснять особенности постиндустриального этапа развития цивилизации;
10.1.2.5 определять влияние информационных технологий на развитие современной цивилизации
История мировых цивилизаций
Цивилизации Древнего мира

11.4.3.1 қоғамның дамуына ақпараттық технологиялардың әсерін зерттеу
11.4.3.2 адамзат өркениетінің дамуы үшін ақпараттық технологиялар саласындағы жетістіктердің ықтимал салдарын болжау
11.4.3.3 робототехника және космонавтиканың мемлекеттердің бәсекеге қабілетті дәрежесіне әсерін зерттеу
11.4.3.4 ғылымның заманауи тенденцияларының дамуын түсіндіру үшін "гендік инженерия", "нанотехнология", "энергияның балама көздері" ұғымдарын қолдану
11.4.3.5 жаңа ғылыми бағытттар жетістіктерінің әлеуметтік-экономикалық дамуға әсерін талдау
11.4.3.6 қазіргі заманның жаһандық мәселелерін шешу үшін ғылым мен техниканың заманауи түрлерінің дамуынның маңызын түсіндіру
23. Осы оқу бағдарламасы осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
24. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің жаратылыстану-
математикалық бағыттағы
10-11-сыныптарына арналған
"Дүниежүзі тарихы"
оқу пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасына қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Дүниежүзі тарихы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып:
Бөлім
Бөлімше
Тақырып
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Өркениет: даму ерекшеліктері
Өркениет: зерттеудің теориялары мен әдістері
"Өркениет" түсінігі
10.1.1.1 тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстарды түсіндіру үшін "өркениет", "өркениет типі" терминдерін қолдану;
10.1.1.2 "Өркениет" түсінігін зерттеудің негізгі әдістерін түсіндіру
Өркениеттердің жіктелуі
Өркениеттің дәстүрлі (аграрлық)түрі: көшпелі және отырықшы-егіншілік
10.1.2.1 өркениеттің дәстүрлі түрінің ерекшеліктерін түсіндіру;
10.1.2.2 шаруашылық қызмет пен өркениеттік даму арасындағы байланысты талдау
Өркениеттің индустриалдық даму кезеңі
10.1.2.2 шаруашылық қызмет пен өркениеттік даму арасындағы байланысты талдау;
10.1.2.3 өркениеттің индустриалды түрінің ерекшеліктерін түсіндіру
Өркениеттің постиндустриалды даму кезеңі
10.1.2.4 өркениеттің постиндустриалды дамуының ерекшеліктерін түсіндіру;
10.1.2.5 ақпараттық технологиялар дың қазіргі өркениеттің дамуына әсерін анықтау
Әлем өркениеттерінің тарихы
Ежелгі әлем өркениеті

10.1.2.2 анализировать взаимосвязь хозяйственной деятельности и цивилизационного развития;
10.1.3.1 выявлять особенности древних цивилизаций на основе сравнительного анализа их характерных признаков;
10.1.3.2 определять влияние религиозных верований на развитие древних цивилизаций;
10.1.3.3 исследовать философские учения древности о развитии общества и государства
Традиционные цивилизации Африки, Америки, Австралии и Океании
10.1.2.2 анализировать взаимосвязь хозяйственной деятельности и цивилизационного развития;
10.1.3.4 выявлять особенности локальных цивилизаций на основе сравнительного анализа их характерных признаков;
10.1.3.2 определять влияние религиозных верований наразвитиедревних цивилизаций;
10.1.3.5 определять причины трансформации цивилизационных особенностей регионов
Мировые религии и развитие цивилизаций
10.1.3.6 характеризовать этапы и особенности развития мировых религий;
10.1.3.7 объяснять философские основы мировых религий;
10.1.3.8 выявлять общие нравственные ценности в учениях мировых религий;
10.1.3.9 определять тенденции развития мировых религий в условиях современной цивилизации;
10.1.3.10 оценивать влияние на общество современных деструктивных религиозных организаций и течений
Взаимодействие цивилизаций
Торгово-экономическая сфера взаимодействия цивилизаций
10.1.4.1 определять роль мировой торговли в развитии цивилизаций, выявляя причинно-следственные связи;
10.1.4.2 определять роль международных организаций в развитии мировой экономики
Дипломатическая сфера взаимодействия цивилизаций
10.1.4.3 оценивать значение дипломатии как фактора сближения цивилизаций;
10.1.4.4 определять роль дипломатии в развитии современной цивилизации
Военно-политический аспект взаимодействия цивилизаций
10.1.4.5 объяснятьпричины завоевательных походов в древности и в средние века;
10.1.4.6 определять причинно-следственные связи колониальной экспансии и глобальных проблем современного мира;
10.1.4.7 выявлять особенности и последствия военных конфликтов в контексте развития современной цивилизации
Диалог культур
10.1.4.8 описывать взаимодействие и взаимовлияние культур, исследуя достижения различных цивилизаций;
10.1.4.9 оценивать влияние глобализации на духовное развитие общества, определяя его позитивные и негативные стороны
2 четверть
Этнические и социальные процессы
Антропогенез и этногенез
Теории происхождения человека
10.2.1.1 систематизировать и обобщать различные теории антропогенеза
Теории происхождения этносов
10.2.1.2 использовать понятия "этнос", "этногенез", "нация" для объяснения исторических событий, процессов и явлений;

10.1.2.2 шаруашылық қызмет пен өркениеттік даму арасындағы байланысты талдау;
10.1.3.1 ежелгі өркениеттердің ерекшеліктерін оларға тән белгілерін салыстырмалы талдау негізінде анықтау;
10.1.3.2 ежелгі өркениеттердің дамуына діни сенімдердің әсерін анықтау;
10.1.3.3 мемлекет пен қоғамның дамуы туралы ежелгі философиялық ілімдерді зерттеу
Африка, Америка, Австралия және Океанияның дәстүрлі өркениеттері
10.1.2.2 шаруашылық қызмет пен өркениеттік даму арасындағы байланысты талдау;
10.1.3.2 ежелгі өркениеттердің дамуына діни наным-сенімдердің әсерін анықтау;
10.1.3.4 локальді өркениеттердің ерекшеліктерін, оларға тән белгілерін салыстырмалы талдау негізінде анықтау;
10.1.3.5 аймақтардың өркениеттік ерекшеліктер трансформациясының себептерін анықтау
Әлемдік діндер және өркениеттердің дамуы
10.1.3.6 әлемдік діндердің даму кезеңдері мен ерекшеліктерін сипаттау;
10.1.3.7 әлемдік діндердің философиялық негіздерін түсіндіру;
10.1.3.8 әлемдік діндер ілімдеріндегі жалпы адамгершілік құндылықтарды анықтау;
10.1.3.9 қазіргі кездегі өркениет жағдайында әлемдік діндердің даму тенденцияларын анықтау;
10.1.3.10 қазіргі кездегі деструктивті діни ұйымдар мен ағымдардың қоғамға әсерін бағалау
Өркениеттердің өзара әрекеттесуі
Өркениеттер әрекеттестігінің сауда- экономикалық аясы
10.1.4.1 себеп-салдарлық байланыс ты анықтай отырып, әлемдік сауданың өркениет дамуындағы рөлін анықтау;
10.1.4.2 әлемдік экономиканың дамуындағы халықаралық ұйымдар дың рөлін анықтау
Өркениеттер әрекеттестігінің дипломатиялық аясы
10.1.4.3 өркениеттерді жақындас тыру факторы ретінде дипломатия ның маңызын анықтау;
10.1.4.4 қазіргі өркениеттің дамуындағы дипломатияның рөлін анықтау
Өркениеттер әрекеттестігінің әскери-саяси аясы
10.1.4.5 ежелгі және орта ғасырлардағы жаулап алушылық жорықтардың себептерін түсіндіру;
10.1.4.6 отаршыл экспансия мен қазіргі замандағы жаһандық мәселе лердің себеп-салдарлық байланысын анықтау;
10.1.4.7 қазіргі өркениеттің даму контекстінде әскери қақтығыстардың ерекшеліктері мен салдарларын анықтау
Мәдениеттер диалогі
10.1.4.8 өркениеттердің жетістіктерін зерттей отырып, мәдениеттердің өзара әрекеттестігі мен өзара ықпалын сипаттау;
10.1.4.9 жаһанданудың жағымды және жағымсыз жақтарын анықтай отырып, оның қоғамның рухани дамуына әсерін бағалау
2-тоқсан
Этникалық және әлеуметтік процестер
Антропогенез және этногенез
Адамның шығу тегі теориялары
10.2.1.1 антропогенездің теорияларын жүйелеу және тұжырымдау
Этностардың пайда болуытуралы теориялар
10.2.1.2 тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстарды түсіндіру үшін "этнос", "этногенез", "ұлт" ұғымдарын қолдану;

10.2.1.3 систематизировать и обобщать различные теории этногенеза;
10.2.1.4 исследовать особенности научных взглядов Л.Н. Гумилева о происхождении и развитии этносов
Этническая карта мира: история и современность
10.2.1.5 объяснять этнические процессы в различные исторические периоды, используя карту мира;
10.2.1.6 определять причины ассимиляции и исчезновения малых этносов на современном этапе;
10.2.1.7 обосновывать важность сохранения этнического и культурного многообразия в условиях глобализации
Межэтнические отношения в мировой истории
Межнациональные отношения: проблемы и противоречия
10.2.2.1 использовать термины "национализм", "шовинизм", "расовая дискриминация", "нацизм" для объяснения исторических событий, процессов и явлений;
10.2.2.2 определять причинно-следственные связи возникновения межнациональных конфликтов;
10.2.2.3 оценивать характер межнациональных отношений на современном этапе на основе анализа исторических событий
Межнациональные отношения: способы мирного взаимодействия
10.2.2.4 анализировать роль международных организаций в регулировании межнациональных отношений;
10.2.2.5 оценивать эффективность интеграционных процессов в современном мире;
10.2.2.6 доказывать возможность мирного взаимодействия этносов на примере казахстанской модели межнационального согласия
Исторические формы социальной организации общества
Разнообразие теорий о социогенезе
10.2.3.1 использовать понятия "социогенез", "формационный подход", "цивилизационный подход" для объяснения исторических процессов;
10.2.3.2 систематизировать и обобщать различные теории социогенеза
Исторические формы социальной организации общества
10.2.3.3 объяснять исторические формы социальной организации общества, выявляя их характерные признаки;
10.2.3.4 исследовать социальную стратификацию современного общества
3 четверть
Из истории государства, войн и революций
Исторические типы и формы государства и политические режимы
Понятие государства. Теории происхождения государства
10.3.1.1 использовать термины "государство", "власть", "институт управления" для объяснения исторических событий и процессов;
10.3.1.2 сравнивать теории происхождения государства для объяснения особенностей государственного устройства;
Эволюция форм государства: от древности до современности
10.3.1.3 выявлять и анализировать закономерности изменения форм государственного устройства в контексте истории;
10.3.1.4 сравнивать исторические формы государств, выявляя их характерные признаки
Типы политических режимов
10.3.1.5 сопоставлять типы политических режимов на основе анализа источников, выявляя их сильные и слабые стороны;

10.2.1.3 этногенездің теорияларын жүйелеу және тұжырымдау;
10.2.1.4 Л.Н. Гумилевтің этностардың пайда болуы мен дамуы туралы ғылыми көзқарастарының ерекшеліктерін зерттеу
Әлемнің этникалық картасы: өткен заманда және қазіргі уақытта
10.2.1.5 әлем картасын пайдалана отырып тарихи кезеңдердегі этникалық процестерді түсіндіру;
10.2.1.6 қазіргі кездегі ассимиляция мен саны аз этностардың жойылып кету себептерін анықтау;
10.2.1.7 жаһандану жағдайындағы этникалық және мәдени лікті сақтаудың маңыздылығын негіздеу
Әлем тарихындағы этносаралық қатынастар
Этносаралық қатынастар: проблемалары және қарама-қайшылықтары
10.2.2.1 тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстарды түсіндіру үшін "ұлтшылдық", "шовинизм", "нәсілдік кемсітушілік"терминдерін қолдану;
10.2.2.2 ұлтаралық қақтығыстар дың пайда болуының себеп-салдарлық байланысын анықтау;
10.2.2.3 тарихи оқиғаларды талдау негізінде қазіргі кездегі ұлтаралық қатынастардың сипатын бағалау
Этносаралық қатынастар: бейбіт өзара әрекеттестік тәсілдері
10.2.2.4 ұлтаралық қатынастарды реттеудегі халықаралық ұйымдар- дың рөлін талдау;
10.2.2.5 қазіргі кездегі интеграциялық процестердің тиімділігін бағалау;
10.2.2.6 ұлтаралық келісімнің қазақстандық үлгісінің мысалында этностар арасындағы бейбіт әрекеттестіктің мүмкіндігін дәлелдеу
Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары
Социогенез туралы теориялардың алуан түрлілігі
10.2.3.1 тарихи процестерді түсіндіру үшін "социогенез", "формациялық әдіс", "өркениеттік әдіс" ұғымдарын қолдану;
10.2.3.2 социгенез теорияларын жүйелеу және тұжырымдау
Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары
10.2.3.3 қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формаларын, оларға тән белгілерін анықтай отырып түсіндіру;
10.2.3.4 қазіргі қоғамның әлеуметтік стратификациясын зерттеу
3 - тоқсан
Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан
Мемлекеттің тарихи типтері, формалары және саяси режимдер
Мемлекет түсінігі. Мемлекеттің пайда болу теориялары
10.3.1.1 тарихи оқиғалар мен процестерді түсіндіру үшін "мемлекет", "билік", "басқару институты" терминдерін қолдану;
10.3.1.2 мемлекеттік құрылыстың ерекшеліктерін түсіндіру үшін мемлекеттің пайда болу теорияларын салыстыру
Мемлекет формаларының эволюциясы: ежелгі кезеңнен бүгінгі күнге дейін
10.3.1.3 тарих контекстінде мемлекеттік құрылыс формасының өзгеруінің заңдылықтарын анықтау және талдау;
10.3.1.4 мемлекеттердің тарихи формаларына тән белгілерін анықтай отырып, салыстыру
Саяси режимдердің типтері
10.3.1.5 деректерді талдау негізінде саяси режимдер түрлерінің мықты және әлсіз жақтарын анықтай отырып, салыстыру;

10.3.1.6 анализировать особенности перехода от тоталитарного к демократическому политическому режиму в новейшей истории
Военно-политические события, повлиявшие на ход мировой истории
Образование мировых империй в эпоху античности
10.3.2.1 объяснять, используя источники, процесс возникновения ранних империй на примере греко-персидских войн;
10.3.2.2 анализировать причины и последствия создания империй в эпоху античности;
10.3.2.3 оценивать роль походов Александра Македонского в распространении эллинизма
Завоевательные походы гуннов как один из факторов перехода от античности к средневековью
10.3.2.4 определять положительные и отрицательные последствия Великого переселения народов;
10.3.2.5 обобщать закономерности перехода от античности к средневековью на основе анализа исторических источников
Арабские завоевания и Крестовые походы
10.3.2.6 определять причины арабских завоеваний и крестовых походов, делая аргументированные выводы;
10.3.2.7 сравнивать последствия арабских завоеваний и Крестовых походов, исследуя изменения в мире
Влияние походов Чингисхана на изменение карты Евразии
10.3.2.8 анализировать влияние монгольских завоеваний на процесс формирования национальных государств в Евразии;
10.3.2.9 оценивать последствия монгольских завоеваний, исследуя изменения в мире
Влияние походов Наполеона на изменение Европы
10.3.2.10 устанавливать причинно-следственные связи между наполеоновскими войнами и ускорением капиталистического развития в европейских странах;
10.3.2.11 оценивать значение Кодекса Наполеона в распространении либеральных общественных идей в Европе
Влияние мировых войн ХХ века на систему международных отношений
10.3.2.12 объяснять причины и последствия Первой и Второй мировых войн на основе анализа исторических документов;
10.3.2.13 оценивать эффективность Версальско-Вашингтонской и Ялтинско-Потсдамской систем и их влияние на современный мир;
10.3.2.14 анализировать тенденции развития международных отношений в период мировых войн
Революция как один из факторов трансформации общества
Буржуазные революции - катализатор формирования индустриального общества
10.3.3.1 обобщать закономерности перехода от аграрного общества к индустриальному;
10.3.3.2 интерпретировать изменения социальной структуры в результате буржуазных революций;
10.3.3.3 оценивать положительные и отрицательные последствия революций
Социалистическая революция как радикальный способ реализации идеи социального равенства
10.3.3.3 оценивать положительные и отрицательные последствия революций;
10.3.3.4 исследовать этапы развития идеи социального равенства для понимания сущности социалистической революции;

10.3.1.6 тоталитарлық саяси режимнен қазіргі замандағы демократияға ауысудың ерекшеліктерін талдау
Әлем тарихының барысына әсер еткен әскери -саяси оқиғалар
Антикалық кезеңдегі әлемдік империялардың қалыптасуы
10.3.2.1 деректерді қолдана отырып грек -парсы соғыстарының мысалында ерте империялардың пайда болу процесін түсіндіру;
10.3.2.2 антика дәуірінде империялардың пайда болуының себептері мен салдарларын талдау;
10.3.2.3 эллинизмді таратуда А.Македонскийдің жорықтарының рөлін бағалау
Ғұндардың жаулап алушылық жорықтары ежелгі заманнан ортағасырларға өтудің бір факторы ретінде
10.3.2.4 халықтардың ұлы қоныс аударуының жағымды және жағымсыз салдарларын анықтау;
10.3.2.5 тарихи деректердің негізінде антикалық дәуірден орта ғасырларға өту заңдылығын тұжырымдау
Араб шапқыншылықтары мен Крест жорықтары
10.3.2.6 дәйекті қорытындылар жасай отырып, араб шапқыншылықтары мен мен крест жорықтарының себептерін анықтау;
10.3.2.7 әлемдегі өзгерістерді зерттей отырып араб шапқыншылықтары мен крест жорықтарының салдарларын салыстыру
Еуразия картасының өзгеруіне Шыңғысхан жорықтарының ықпалы
10.3.2.8 моңғол шапқыншылығы ның Еуразиядағы ұлттық мемлекеттердің қалыптасу процесіне әсерін талдау;
10.3.2.9 әлемдегі өзгерістерді зерттей отырып моңғол шапқыншылығының салдарларын бағалау
Еуропаның өзгеруіне Наполеон жорықтарының әсері
10.3.2.10 наполеон соғыстары мен Еуропа мемлекеттеріндегі капиталистік дамудың ілгерілеуі арасындағы себеп-салдарлық байланысты орнату;
10.3.2.11 Наполеон Кодексінің Еуропадағы либералды қоғамдық идеялардың таралуындағы маңыздылығын бағалау
ХХ ғасырдағы дүниежүзілік соғыстардың халықаралық қатынастар жүйесіне әсері
10.3.2.12 тарихи құжаттарды талдау негізінде Бірінші және Екінші дүниежүзілік соғыстардың себептері мен салдарларын түсіндіру;
10.3.2.13 Версаль-Вашингтон және Ялта-Потсдам жүйелерінің тиімділігін және олардың қазіргі заманға әсерін бағалау;
10.3.2.14 дүниежүзілік соғыстар кезеңінде халықаралық қатынастардың даму тенденцияларын талдау
Революциялар қоғам өзгеруінің бір факторы ретінде
Буржуазиялық революциялар – индустриалды қоғамның құрылуының катализаторы
10.3.3.1 аграрлы қоғамнан индустриалды қоғамға өту заңдылықтарын тұжырымдау;
10.3.3.2 буржуазиялық революция лардың нәтижесіндегі әлеуметтік құрылымдағы өзгерістерді түсіндіру;
10.3.3.3 революциялардың жағымды және жағымсыз салдарларын бағалау
Социалистік революция әлеуметтік теңдік идеяларын жүзеге асырудың радикалды әдісі ретінде
10.3.3.3 революциялардың жағымды және жағымсыз салдарларын бағалау;
10.3.3.4 социалисттік революцияның мәнін түсіну үшін әлеуметтік теңдік идеясының даму кезеңдерін зерттеу;

10.3.3.5 выявлять социально-экономические и политические предпосылки перехода от капитализма к социализму;
10.3.3.6 объяснять изменения социальной структуры общества в результате социалистических революций
Революции новейшего времени: причины и последствия
10.3.3.7 анализировать содержание и итоги "бархатных" революций в Восточной Европе;
10.3.3.8 определять внешние и внутренние факторы "цветных революций" и "арабской весны";
10.3.3.9 делать выводыо последствиях революционного способа решения проблем общества
4 четверть
Развитие культуры
Сохранение культурного наследия человечества
Деятельность ЮНЕСКО по сохранению историко-культурного наследия человечества
10.4.1.1 объяснять пути сохранения историко-культурного наследия на примере деятельности ЮНЕСКО;
10.4.1.2 выявлять значимость историко-культурного наследия на примере памятников списка Всемирного наследия ЮНЕСКО
Крупнейшие музеи мира: сокровищница исторической памяти человечества
10.4.1.3 исследовать историю крупнейших музеев мира, выявляя их особенности;
10.4.1.4 объяснять роль музеев в исследовании и сохранении историко-культурного наследия народов мира
Искусство - отражение развития общества
Направления и стили искусства в контексте исторических процессов
10.4.2.1 использовать термины "абстракционизм", "модернизм", "постмодернизм", "авангардизм", "футуризм", "кубизм", "сюрреализм", "экспрессионизм", "гиперреализм","хайтек" для понимания изменений в обществе;
10.4.2.2 определять влияние общественных процессов на развитие направлений и стилей искусства;
10.4.2.3 анализировать произведения известных представителей мировой культуры, выявляя особенности их творчества
Тенденции развития современного искусства
10.4.2.4 определять тенденции развития современного искусства, выявляя изменения и преемственность;
10.4.2.5 объяснять особенности массовой культуры, анализируя ее влияние на современное общество
Духовно-нравственные ценности современного общества
Формирование общечеловеческих нравственных ценностей
10.4.3.1 выявлять истоки формирования духовно-нравственных ценностей человечества на основе анализа источников
Трансформация ценностей в контексте исторических событий
10.4.3.2 исследовать примеры трансформации духовно-нравственных ценностей в контексте исторического развития общества, делая аргументированные выводы;
10.4.3.3 определять особенности исторических событий ХХ века, повлиявших на переоценку нравственных ценностей общества
Проблема трансформации духовно-нравственных ценностей в условиях глобализации
10.4.3.4 объяснять значение общечеловеческих нравственных ценностей в современном мире для устойчивого развития общества;

10.3.3.5 капитализмнен социализмге өтудің әлеуметтік-экономикалық және саяси алғышарттарын анықтау;
10.3.3.6 социалисттік революциялардың нәтижесінде қоғамның әлеуметтік құрылымдағы өзгерістерді түсіндіру
Қазіргі кездегі революциялар: себептері мен салдары
10.3.3.7 Шығыс Еуропадағы "барқыт" революцияларының мазмұны мен нәтижелерін талдау;
10.3.3.8 "араб көктемі" және "түрлі-түсті революциялардың" ішкі және сыртқы факторларын анықтау;
10.3.3.9 қоғамдық мәселелерді шешудің революциялық тәсілінің салдары жайлы қорытынды жасау
4 - тоқсан
Мәдениеттің дамуы
Адамзаттың мәдени мұрасын сақтап қалу жолдары
Адамзаттың тарихи-мәдени мұрасын сақтап қалудағы ЮНЕСКО-ның қызметі
10.4.1.1 ЮНЕСКО қызметін мысалға ала отырып тарихи-мәдени мұраны сақтау жолдарын түсіндіру;
10.4.1.2 ЮНЕСКО-ның Әлемдік мұра нысандар тізімі ескерткіштерінің мысалында тарихи-мәдени мұраның маңыздылығын анықтау
Әлемнің ең ірі мұражайлары: адамзаттың тарихи зердесінің қазынасы
10.4.1.3 әлемнің ең ірі мұражайларын зерттеп, ерекшелік- терін анықтау;
10.4.1.4 әлем халықтарының тарихи-мәдени мұрасын зерттеу және сақтап қалудағы мұражайлардың рөлін түсіндіру;
Өнер – қоғам дамуының бейнесі
Тарихи процестер контекстіндегі өнердің бағыттары мен стильдері
10.4.2.1 қоғамдағы өзгерістерді түсіну үшін "абстракцианизм", "модернизм", "постмодернизм", "авангардизм", "футуризм", "кубизм", "сюрреализм", "экспрессионизм", "гиперреализм", "хайтек" терминдерін қолдану;
10.4.2.2 өнердің стильдері мен бағыттарының дамуына қоғамдық процестердің әсерін анықтау;
10.4.2.3 әлем мәдениетінің көрнекті өкілдерінің шығармашылық туындыларын талдап, олардың ерекшеліктерін анықтау
Зманауи өнердің даму тенденциялары
10.4.2.4 өзгерістер пен сабақтастықтарды анықтай отырып, қазіргі кездегі өнердің даму тенденцияларын анықтау;
10.4.2.5 бұқаралық мәдениеттің ерекшеліктерін түсіндіріп, оның қазіргі қоғамға әсерін талдау
Қазіргі қоғамның рухани-адамгершілік құндылықтары
Жалпыадамзаттық адамгершілік құндылықтардың қалыптасуы
10.4.3.1 деректерді талдау негізінде адамзаттың рухани-моральдық құндылықтарының қалыптасу қайнар көздерін анықтау
Тарихи оқиғалар контекстіндегі құндылықтардың өзгеруі
10.4.3.2 дәйекті қорытындыларды жасай отырып, қоғамның тарихи даму контекстіндегі рухани-адамгершілік құндылықтардың өзгеруінің мысалдарын зерттеу;
10.4.3.3 қоғамның моральдық құндылықтарын қайта бағалауға септігін тигізген XX ғасырдың тарихи оқиғаларының ерекшеліктерін анықтау
Жаһандану жағдайындағы рухани-адамгершілік құндылықтардың өзгеру мәселесі
10.4.3.4 қоғамның тұрақты дамуы үшін қазіргі әлемнің жалпыадамзаттық адамгершілік құндылықтардың маңызын түсіндіру;

10.4.3.5 анализировать влияние глобализации на национально-культурное развитие;
10.4.3.6 прогнозировать возможные пути духовно-нравственного развития человечества, определяя нравственный облик человека будущего
2) 11 класс:
Раздел
Подраздел
Темы
Цели обучения
1 четверть
Цивили-зации: особенности развития
Исторические типы экономических систем: изменения и преемствен-ность
Экономика и типы экономических систем
11.1.1.1 использовать понятия "экономика" и "экономическая система" для анализа особенностей экономического развития стран;
11.1.1.2 классифицировать исторические типы экономических систем, объясняя их признаки
Традиционная (аграрная) экономика
11.1.1.3 определять характерные признаки традиционного (аграрного) типа экономики на примере разных стран;
11.1.1.4 объяснять особенности экономического развития, используя знания о типах экономических систем
Рыночная экономика
11.1.1.4 объяснять особенности экономического развития, используя знания о типах экономических систем;
11.1.1.5 определять характерные признаки рыночной экономики на примере разных стран
Плановая (социалистическая) экономики
11.1.1.4 объяснять особенности экономического развития, используя знания о типах экономических систем;
11.1.1.6 определять характерные признаки плановой (социалистической) экономики на примере разных стран
Смешанный тип экономики
11.1.1.4 объяснять особенности экономического развития, используя знания о типах экономических систем;
11.1.1.7 исследовать причины перехода к смешанному типу экономики, определяя его характерные признаки
Влияние природно-географического фактора на экономическое развитие государств
Хозяйственная специализация государств, обусловленная природно-географическими факторами
11.1.2.1 обосновывать роль природно-географического фактора в формировании хозяйственной специализации стран и регионов
Исторические примеры преодоления ограничивающих природно-географических факторов в экономическом развитии государств
11.1.2.2 исследовать различные способы преодоления ограничивающих природно-географических факторов в развитии экономики;
11.1.2.3 обобщать примеры успешного экономического развития стран в условиях ограничивающих природно-географических факторов в новейшей истории
Социально-экономическое развитие стран в период новейшей истории
Дифференциация стран мира по уровню экономического развития
11.1.3.1 выявлять исторические предпосылки неравномерного экономического развития стран и регионов;
11.1.3.2 классифицировать страны по уровню экономического развития на основе различных критериев
Пути преодоления бедности и экономической отсталости отдельных стран и регионов мира
11.1.3.3 исследовать деятельность государств, направленных на решение проблемы бедности, определяя их эффективность;

10.4.3.5 жаһанданудың ұлттық-мәдени дамуға әсерін талдау;
10.4.3.6 болашақтағы адамның моральдық бейнесін анықтай отырып, адамзаттың рухани-адамгершілік дамуының ықтимал жолдарын болжау
2) 11-сынып:
Бөлім
Бөлімше
Тақырып
Оқу мақсаттары.
Білім алушылар тиісті:
1-тоқсан
Өркениет: даму ерекшеліктері
Экономикалық жүйелердің тарихи типтері: өзгеріс пен сабақтастық
Экономика және экономикалық жүйелердің типтері
11.1.1.1 мемлекеттердің экономикалық даму ерекшеліктерін талдау үшін "экономика" және "экономикалық жүйе" ұғымдарын қолдану;
11.1.1.2 экономикалық жүйелердің тарихи типтерінің белгілерін түсіндіре отырып оларды жіктеу
Дәстүрлі (аграрлық) экономика
11.1.1.3 мемлекеттердің мысалында экономиканың дәстүрлі (аграрлы) түріне тән белгілерін анықтау;
11.1.1.4 экономикалық жүйелердің түрлері туралы білімдерін пайдалана отырып, экономикалық дамудың ерекшеліктерін түсіндіру
Нарықтық экономика
11.1.1.4 экономикалық жүйелердің түрлері туралы білімдерін пайдалана отырып, экономикалық дамудың ерекшелітерін түсіндіру;
11.1.1.5 елдердің мысалында нарықтық экономикаға тән белгілерді анықтау
Жоспарлы (социалистік) экономика
11.1.1.4 экономикалық жүйелердің түрлері туралы білімдерін пайдалана отырып, экономикалық дамудың ерекшеліктерін түсіндіру;
11.1.1.6 мемлекеттердің мысалында жоспарлы (социалистік) экономикаға тән белгілерін анықтау
Экономиканың аралас түрі
11.1.1.4 экономикалық жүйелердің түрлері туралы білімдерін пайдалана отырып, экономикалық дамудың ерекшеліктерін түсіндіру;
11.1.1.7 экономиканың аралас түріне тән белгілерді анықтай отырып, оған көшудің себептерін зерттеу
Мемлекеттің экономикалық дамуына табиғи-географиялық фактордың әсері
Табиғи-географиялық факторларға қарай мемлекеттердің шаруашылық мамандандырылуы
11.1.2.1 мемлекеттер мен аймақтардың шаруашылық мамандануының қалыптасуындағы табиғи-географиялық фактордың рөлін негіздеу
Мемлекеттердің экономикалық дамуындағы табиғи-географиялық шектеуші факторларға төтеп берудің тарихи мысалдары
11.1.2.2 экономиканың дамуындағы табиғи-географиялық шектеуші факторларға төтеп берудің амалдарын зерттеу;
11.1.2.3 қазіргі заман тарихында шектеуші табиғи-географиялық факторлар жағдайындағы мемлекет тердің сәтті экономикалық дамуының мысалдарын тұжырымдау
Қазіргі кезеңде әлем елдерінің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі
Мемлекеттердің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі
11.1.3.1 мемлекеттер мен аймақтардың әркелкі экономикалық дамуының тарихи алғышарттарын анықтау;
11.1.3.2 алғышарттардың негізінде мемлекеттерді экономикалық даму деңгейі бойынша жіктеу
Жекелеген мемлекеттер мен аймақтардың кедейшілікке және экономикалық артта қалушылыққа төтеп беру жолдары
1.1.3.3 мемлекеттердің кедейшілік мәселесін шешуге бағытталған іс-әрекетін зерттеп, оның тиімділігін анықтау;

11.1.3.4 оценивать роль международных организаций в преодолении бедности и экономической отсталости стран и регионов;
11.1.3.5 прогнозировать возможные пути преодоления социально-экономическогоотставания развивающихся стран
2 четверть
Политико-правовые процессы
Правовое государство и гражданское общество
Понятие правового государства
11.2.1.1 использовать понятие "правовое государство" для объяснения современных тенденций развития политико-правовых систем государств;
11.2.1.2 исследовать исторические предпосылки формирования правового государства
Исторический опыт реализации принципов правового государства
11.2.1.3 анализировать пути формирования правового государства на примере разных стран;
11.2.1.4 сопоставлять особенности реализации принципов правового государства на примере разных стран;
11.2.1.5 обосновывать значение Всеобщей Декларации прав человека в современном мире
Понятие и общая характеристика гражданского общества
11.2.1.6 использовать понятие "гражданское общество" для объяснения современных тенденций развития политико-правовой системы государств;
11.2.1.7 выявлять взаимосвязь становления правового государства и гражданского общества
Неправительственныеорганизации в гражданском обществе
11.2.1.8 определять роль неправительственных организаций в становлении и развитии гражданского общества;
11.2.1.9 оценивать деятельность неправительственных организаций в разных странах
Современная политическая система мира
Трансформация мировой политической системы
11.2.2.1 анализировать причины распадаЯлтинско-Потсдамской системымеждународных отношений;
11.2.2.2 характеризовать особенности биполярной системы мира
Постбиполярнаясистема мироустройства
11.2.2.3 использовать понятия "постбиполярная система", "многовекторная политика", "однополярный мир"для характеристики современных международных отношений;
11.2.2.4 характеризовать современные тенденции развития международных отношений на основе анализа событий, процессов и явлений
Проблема сохранения мира и безопасности на современном этапе
Современные вызовы и угрозы международной безопасности
11.2.3.1 использовать термины "сепаратизм", "терроризм", "фундаментализм", "экстремизм", "миграция", "беженцы" для объяснения исторических событий и процессов;
11.2.3.2 определять причины и последствия распространения сепаратизма, экстремизма и международного терроризма;
11.2.3.3 прогнозировать возможные варианты развития системы международной безопасности
Совместные усилия государств по сохранению мира и безопасности
11.2.2.4 характеризовать современные тенденцииразвития международных отношений на основе анализа событий, процессов и явлений;

11.1.3.4 мемлекеттер мен аймақтардың кедейшілік пен экономикалық артта қалушылыққа төтеп берудегі халықаралық ұйымдардың рөлін бағалау;
11.1.3.5 дамушы елдердің әлеуметтік-экономикалық артта қалушылыққа төтеп берудің ықтимал жолдарын болжау
2-тоқсан
Саяси-құқықтық процестер
Құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам
Құқықтық мемлекет түсінігі
11.2.1.1 мемлекеттердің саяси-құқықтық жүйесінің дамуының қазіргі тенденцияларын түсіндіру үшін "құқықтық мемлекет" ұғымын қолдану;
11.2.1.2 құқықтық мемлекеттің қалыптасуының алғышарттарын зерттеу
Құқықтық мемлекет принциптерінің жүзеге асырылуының тарихи тәжірибесі
11.2.1.3 мемлекеттердің мысалында құқықтық мемлекеттің қалыптасу жолдарын талдау;
11.2.1.4 мемлекеттердің мысалында құқықтық мемлекет принципте рініңжүзеге асу ерекшеліктерін салыстыру;
11.2.1.5 қазіргі кездегі адам құқықтарының Жалпы Декларациясының маңызын негіздеу
Азаматтық қоғам түсінігі және жалпы сипаттамасы
11.2.1.6 мемлекеттердің саяси-құқықтық жүйесінің дамуының қазіргі тенденцияларын түсіндіру үшін "азаматтық қоғам" ұғымын қолдану;
11.2.1.7 құқықтық мемлекет пен азаматтық қоғамның құрылуының тарихи байланысын анықтау
Азаматтық қоғамдағы үкіметтік емес ұйымдар
11.2.1.8 азаматтық қоғамның қалыптасуы мен дамуында үкіметтік емес ұйымдардың рөлін анықтау;
11.2.1.9 мемлекеттердегі үкіметтік емес ұйымдардың қызметін бағалау
Әлемнің қазіргі саяси жүйесі
Әлемнің саяси жүйесінің өзгеруі
11.2.2.1 Ялта-Потсдам халықаралық қатынастар жүйесінің ыдырау себептерін талдау;
11.2.2.2 әлемнің биполярлы жүйесінің ерекшеліктерін сипаттау
Әлем құрылысының постбиполярлық жүйесі
11.2.2.3 қазіргі кездегі халықаралық қатынастарды сипаттау үшін "постбиполярлық жүйе", "көпвекторлы саясат", "бір полярлы әлем" ұғымдарын қолдану;
11.2.2.4 тарихи оқиғалар, процестер мен құбылыстарды талдау негізінде қазіргі кездегі халықаралық қатынастардың даму тенденцияларын сипаттау
Қазіргі кездегі бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтау мәселесі
Халықаралық қауіпсіздікке төнген қазіргі кездегі қауіп-қатерлер
11.2.3.1 тарихи оқиғалар мен процестерді түсіндіру үшін "сепаратизм", "терроризм", "фундаментализм", "экстремизм", "миграция", "босқын" терминдерін қолдану;
11.2.3.2 сепаратизм, экстремизм және халықаралық терроризмнің таралу себептері мен салдарларын анықтау;
11.2.3.3 халықаралық қауіпсіздік жүйесінің дамуының ықтимал нұсқаларын болжау
Бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтауда мемлекеттердің бірлескен әрекеттері
11.2.2.4 тарихи оқиғалар, процестер мен құбылыстарды талдау негізінде қазіргі кездегі халықаралық қатынастардың даму тенденцияларын сипаттау;

11.2.3.4 анализировать деятельность международных организаций, направленную на сохранение мира и безопасности;
11.2.3.5 прогнозировать возможные пути развития безопасного мира
3 четверть
Развитие общественно-политической мысли
Эволюция общественной мысли в новое и новейшее время
Основные направления развития общественной мысли в новое и новейшее время
11.3.1.1 использовать понятия "либерализм", "национализм", "социал-демократия", "марксизм", "экзистенциализм", "прагматизм", "позитивизм" для объяснения развития общественной мысли;
11.3.1.2 оценивать значение идей эпохи Просвещения для развития общественно-политической мысли;
11.3.1.3 исследовать особенности развития философской мысли об общественном устройстве в XIX - XX веках
Борцы за свободу и справедливость в ХХ веке
М. Ганди и его идея ненасильственного сопротивления
11.3.2.1 объяснять понятие "гандизм" как идеологию общественно-политического развития Индии;
11.3.2.2 определять значение идей ненасильственного сопротивления в достижении национальной независимости Индии;
11.3.2.3 делать выводы о роли личности в общественно-политической жизни
Великая мечта Мартина Лютера Кинга
11.3.2.3 делать выводы о роли личности в общественно-политической жизни;
11.3.2.4 использовать понятие "расовая дискриминация", "сегрегация" для объяснения исторических событий в США;
11.3.2.5 оценивать значение активной гражданской позиции личности в борьбе за гражданские права
Н. Мандела - борец против апартеида
11.3.2.3 делать выводы о роли личности в общественно-политической жизни;
11.3.2.5 оценивать значение активной гражданской позиции личности в борьбе за гражданские права;
11.3.2.6 использовать понятие "апартеид" для объяснения исторических событий в ЮАР
Выдающиеся политики- реформаторы ХХ - начала ХХIвека
Мустафа Кемаль Ататюрк - основатель Турецкой Республики
11.3.3.1 оценивать значение реформ в переходные периоды истории государства;
11.3.3.2 использовать понятие "светское государство", "этатизм" для объяснения исторических событий;
11.3.3.3 делать выводы о роли личности в истории государства
Франклин Делано Рузвельт и его "новый курс"
11.3.3.4 определять особенности внутренней и внешней политики Ф. Рузвельта в мирное и военное время;
11.3.3.3 делать выводы о роли личности в истории государства
Шарль де Голль: возрождение величия Франции
11.3.3.3 делать выводы о роли личности в истории государства;
11.3.3.5 использовать понятие "голлизм" для объяснения социально-политических процессов во Франции;
11.3.3.6 доказывать важность института сильной президентской власти на примере деятельности Шарля де Голля
Дэн Сяопин - выдающийся китайский реформатор

11.2.3.4 бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтауға бағытталған халықаралық ұйымдардың қызметін талдау;
11.2.3.5 қауіпсіз әлем дамуының ықтимал жолдарын болжау
3 - тоқсан
Қоғамдық-саяси ойдың дамуы
Жаңа заман және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың эволюциясы
Жаңа заман және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың дамуының негізгі бағыттары
11.3.1.1 қоғамдық ойдың дамуын түсіндіру үшін "либерализм", "ұлтшылдық", "социал-демократия", "марксизм", "экзистенциализм", прагматизм", "позитивизм" түсініктерін қолдану;
11.3.1.2 қоғамдық-саяси ойдың дамуы үшін Ағартушылық дәуір идеяларының маңыздылығын бағалау;
11.3.1.3 XIX-XX ғасырлардағы қоғамдық құрылыс туралы философиялық ойдың даму ерекшеліктерін зерттеу
ХХ ғасырдағы бостандық пен әділеттілік үшін күресушілер
М. Ганди және оның бейбіт жолмен қарсыласу идеясы
11.3.2.1 Үндістанның қоғамдық-саяси даму идеологиясы ретінде "гандизм" ұғымын түсіндіру;
11.3.2.2 Үндістанның ұлттық тәуелсіздікке жетудегі бейбіт жолмен қарсыласу идеяларының маңыздылығын анықтау;
11.3.2.3 қоғамдық-саяси өмірдегі тұлғаның рөлі жайлы қорытындылар жасау
Мартин Лютер Кингтің ұлы арманы
11.3.2.3 қоғамдық-саяси өмірдегі тұлғаның рөлі жайлы қорытындылар жасау;
11.3.2.4 АҚШ-тағы тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "нәсілдік кемсітушілік", "сегрегация" ұғымдарын қолдану;
11.3.2.5 - азаматтық құқықтар үшін күресте тұлғаның белсенді азаматтық позициясының маңыздылығын бағалау
Н. Манделла –апартеидке қарсы күресуші
11.3.2.3 қоғамдық-саяси өмірдегі тұлғаның рөлі жайлы қорытындылар жасау;
11.3.2.5 азаматтық құқықтар үшін күресте тұлғаның белсенді азамат- тық позициясының маңыздылығын бағалау;
11.3.2.6 Оңтүстік Африка Республикасындағы тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "апартеид" ұғымын қолдану
ХХ ғасырдағы – ХХI ғасырдың. басындағы көрнекті саясаткер-реформаторлар
Мұстафа Кемал Ататүрік –Түрік Республикасының негізін қалаушы
11.3.3.1 мемлекет тарихының өтпелі кезеңдеріндегі реформалардың маңыздылығын бағалау;
11.3.3.2 тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "этатизм", "зайырлы мемлекет" ұғымдарын қолдану;
11.3.3.3 мемлекет тарихындағы тұлғаның рөлі жайлы қорытын- дылар жасау
Франклин Делано Рузвельт және оның "жаңа бағыты"
11.3.3.3 мемлекет тарихындағы тұлғаның рөлі жайлы қорытындылар жасау;
11.3.3.4 бейбіт және соғыс кезеңіндегі Ф. Рузвельттің ішкі және сыртқы саясатының ерекшеліктерін анықтау
Шарль де Голль: Франция ұлылығының қайта жаңғыруы
11.3.3.3 мемлекет тарихындағы тұлғаның рөлі жайлы қорытындылар жасау;
11.3.3.5 Франциядағы әлеуметтік-саяси процестерді түсіндіру үшін "голлизм" ұғымын қолдану;
11.3.3.6 Ш. Голль қызметінің мысалында мықты президенттік билік институтының маңыздылығын дәлелдеу
Дэн Сяопин – көрнекті қытай реформаторы

11.3.3.1 оценивать значение реформ в переходные периоды истории государства;
11.3.3.3 делать выводы о роли личности в истории государства;
11.3.3.7 использовать понятие "социализм с китайской спецификой" для объяснения социально-экономических процессов;
11.3.3.8 анализировать причины перехода от плановой экономики к рыночной на примере Китайской народной республики
Ли Куан Ю и Махатхир Мухаммад: "из третьего мира в первый"
11.3.3.1 оценивать значение реформ в переходные периоды истории государства;
11.3.3.3 делать выводы о роли личности в истории государства;
11.3.3.9 обобщать факторы "экономического чуда" в Юго-Восточной Азии на основе анализа исторических событий;
11.3.3.10 сравнивать особенности модернизации государства на примере Сингапура и Малайзии
Н. Назарбаев и казахстанская модель модернизации
11.3.3.3 делать выводы о роли личности в истории государства;
11.3.3.11 оценивать роль Первого Президента Республики Казахстан в разработке и реализации казахстанской модели модернизации;
11.3.3.12 доказывать эффективность долгосрочного планирования развития страны на примере стратегий "Казахстан - 2030", "Казахстан - 2050";
11.3.3.13 обосновывать актуальность выдвижения Первым Президентом Республики Казахстан общенациональной идеи "Мәңгілік Ел"
4 четверть
Развитие образования и науки
Образование как общечеловеческая ценность
Письменность и книгопечатание - величайшие достижения человечества
11.4.1.1 классифицировать виды письменности в контексте исторического развития народов мира;
11.4.1.2 определять значение письменности и книгопечатания в развитии человеческой цивилизации
Школьное образование: от древности до современности
11.4.1.3 описывать изменения и преемственность в развитии школьного образования в контексте истории человечества
11.4.1.4 анализировать роль образования в социально-экономическом развитии стран;
11.4.1.5 сравнивать современные модели школьного образования, выявляя их особенности и преимущества
Система высшего образования: история и современность
11.4.1.6 исследовать историю возникновения высших учебных заведений, выявляя общие тенденции их развития;
11.4.1.7 анализировать роль первых университетов в распространении просвещения и науки;
11.4.1.8 определять изменения и преемственность в развитии системы высшего образования в контексте исторического развития;
11.4.1.9 сравнивать современные модели высшего образования, выявляя их особенности и преимущества
Научно-технический прогресс
Исторические этапы научно-технического прогресса
11.4.2.1 использовать понятия "промышленная революция", "научно-техническая революция" для анализа социально-экономического развития;

11.3.3.1 мемлекет тарихының өтпелі кезеңдеріндегі реформалардың маңыздылығын бағалау;
11.3.3.3 мемлекет тарихындағы тұлғаның рөлі жайлы қорытындылар жасау;
11.3.3.7 әлеуметтік-экономикалық процестерді түсіндіру үшін "қытайлық ерекшелігі бар социализм" ұғымын қолдану;
11.3.3.8 ҚХР мысалында жоспарлы экономикадан нарықтық экономикаға көшу себептерін талдау
Ли Куан Ю и Махатхир Мохаммад: "үшінші әлемнен бірінші әлемге"
11.3.3.1 мемлекет тарихының өтпелі кезеңдеріндегі реформалардың маңыздылығын бағалау;
11.3.3.3 мемлекет тарихындағы тұлғаның рөлі жайлы қорытындылар жасау
11.3.3.9 тарихи оқиғаларды талдау негізінде Оңтүстік-Шығыс Азиядағы "экономикалық ғажайып" факторларын тұжырымдау;
11.3.3.10 Сингапур және Малайзия мысалында мемлекет модернизациясының ерекшеліктерін салыстыру
Н. Назарбаев және модернизацияның қазақстандық моделі
11.3.3.3 мемлекет тарихындағы тұлғаның рөлі жайлы қорытындылар жасау;
11.3.3.11 қазақстандық модернизация үлгісін құрастыру және жүзеге асырудағы Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президентінің рөлін бағалау;
11.3.3.12 "Қазақстан - 2030", "Қазақстан - 2050" стратегияларының мысалында мемлекет дамуын ұзақ мерзімді жоспарлау қажеттілігін дәлелдеу;
11.3.3.13 Қазақстан Республикасы ның Тұңғыш Президентінің "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясын ұсыну өзектілігін негіздеу
4 тоқсан
Білім мен ғылымның дамуы
Білім алу бүкіл адамзаттық құндылық ретінде
Жазу мен кітап бастыру – адамзаттың ұлы жетістіктері
11.4.1.1 тарихи даму контекстіндегі әлем халықтарының жазу түрлерін жіктеу;
11.4.1.2 адамзат өркениетінің дамуындағы жазу мен кітап бастыру ісінің маңыздылығын анықтау
Мектептегі білім беру: ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін
11.4.1.3 адамзат тарихы контекстінде мектептегі білім берудің дамуындағы өзгерістер мен сабақтастықтарды сипаттау;
11.4.1.4 мемлекеттердің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы білім берудің рөлін талдау;
11.4.1.5 мектептегі білім берудің заманауи үлгілерін, оның ерекшеліктері мен артықшылықтарын анықтай отырып салыстыру
Жоғары білім беру жүйесі: өткені мен бүгіні
11.4.1.6 жоғары оқу орындарының пайда болу тарихын, олардың ортақ даму тенденцияларын анықтай отырып зерттеу;
11.4.1.7 ағартушылық пен ғылымды өрістетудегі алғашқы университеттердің рөлін талдау;
11.4.1.8 тарихи даму контекстінде жоғары білім беру жүйесінің дамуындағы өзгерістер мен сабақтастықтарды анықтау;
11.4.1.9 заманауи жоғары білім беру үлгілерін салыстырып, артықшылықтары мен ерекшеліктерін анықтау
Ғылыми-техникалық прогресс
Ғылыми-техникалық прогресстің тарихи кезеңдері
11.4.2.1 мемлекетердің әлеуметтік-экономикалық дамуын талдау үшін "өнеркәсіп революциясы", "ғылыми-техникалық революция" ұғымдарын қолдану;

11.4.2.2 выявлять особенности промышленной революции в разных странах, определяя сходства и различия;
11.4.2.3 оценивать значение научно-технической революции в развитии современной цивилизации
Научно-технический прогресс и глобальные проблемы современности
11.4.2.4 использовать понятие "научно-технический прогресс" для объяснения особенностей социальных и экономических процессов;
11.4.2.5 исследовать влияние научно-технического прогресса на возникновение глобальных проблем современности;
11.4.2.6 прогнозировать возможные варианты развития научно-технического прогресса в решении глобальных проблем современности
Современные научные технологии
Современные информационные технологии
11.4.3.1 исследовать влияние информационных технологий на развитие общества;
11.4.3.2 прогнозировать возможные последствия достижений в области информационных технологий для развития человеческой цивилизации
Перспективные отрасли современной науки
11.4.3.3 исследовать влияние развития робототехники и космонавтики на степень конкурентоспособности государств;
11.4.3.4 использовать понятия "генная инженерия", "нанотехнологии", "альтернативные источники энергии" для объяснения современных тенденций развития науки;
11.4.3.5 анализировать влияние достижений новых научных направлений на социально-экономическое развитие;
11.4.3.6 объяснять значение развития современных видов науки и техники для решения глобальных проблем современности.
Приложение 203
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 421
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Всемирная история" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).
2. Изучение всемирной истории призвано формировать историческое сознание личности через осмысление исторического прошлого и определение своего положения в современном мире, гражданской позиции и своего отношения к событиям и явлениям, понимая их сущность и направленность. Изучение истории способствует воспитанию патриотизма и формированию гражданско-правового сознания учащихся, общекультурному развитию и социализации посредством приобщения к национальным и общемировым ценностям.

11.4.2.2 мемлекеттердегі өнеркәсіп революциясының ерекшеліктерін анықтап, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;
11.4.2.3 қазіргі кездегі өркениеттің дамуындағы ғылыми-техникалық революцияның маңыздылығын бағалау;
Ғылыми-техникалық прогресс және қазіргі заманның жаһандық проблемалары
11.4.2.4 әлеуметтік-экономикалық процестердің ерекшеліктерін түсіндіру үшін "ғылыми-техникалық прогресс" ұғымын қолдану;
11.4.2.5 қазіргі заманның жаһандық мәселелерінің туындауына ғылыми-техникалық прогресстің әсерін зерттеу;
11.4.2.6 қазіргі заманның жаһандық мәселелерін шешудегі ғылыми-техникалық прогрестің дамуының ықтимал жолдарын болжау
Қазіргі заманғы ғылыми технологиялар
Қазіргі кездегі ақпараттық технологиялар
11.4.3.1 қоғамның дамуына ақпараттық технологиялардың әсерін зерттеу;
11.4.3.2 адамзат өркениетінің дамуы үшін ақпараттық технологиялар саласындағы жетістіктер дің ықтимал салдарын болжау
Қазіргі ғылымның перспективті салалары
11.4.3.3 робототехника және космонавтиканың мемлекеттердің бәсекеге қабілетті дәрежесіне әсерін зерттеу;
11.4.3.4 ғылымның заманауи тенденция ларының дамуын түсіндіру үшін "гендік инженерия", "нанотехнология", "энергияның балама көздері" ұғымдарын қолдану;
11.4.3.5 жаңа ғылыми бағыттар жетістіктерінің әлеуметтік-экономикалық дамуға әсерін талдау;
11.4.3.6 қазіргі заманның жаһандық мәселелерін шешу үшін ғылым мен техниканың заманауи түрлері дамуының маңызын түсіндіру
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 203-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 421-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарға арналған "Дүниежүзі тарихы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасы жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).
2. "Дүниежүзі тарихы" пәнін оқыту өткен тарихты ұғыну және қазіргі әлемде өз орнын, азаматтық ұстанымын және оқиғалар мен құбылыстарға деген қарым-қатынасын анықтап, олардың мәні мен бағытын түсіну арқылы тұлғаның тарихи санасын қалыптастыруға бағытталған. Тарихты зерделеу патриотизмге тәрбиелеу, білімалушылардың бойында азаматтық-құқықтық сананың қалыптасуына, жалпы мәдениеттік даму, ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтар арқылы әлеуметтенуге септігін тигізеді.

3. Углубленное изучение всемирной истории предполагает осмысление учащимися основных вопросов этнического, политического, социально-экономическогои культурного развития истории мира в различные исторические периоды.
4. Цель учебного предмета: на основе обеспечения углубленного и всестороннего изучения ключевых событий и процессов всемирной истории способствовать формированию личности учащегося, обладающего историческим сознанием, гражданственностью и патриотизмом, уважающего национальные и общечеловеческие ценности, активно и творчески применяющего исторические знания и навыки в учебной и социальной деятельности.
5. Задачи предмета:
1) формирование знаний о ключевых проблемах этнического, социального, экономического, политического и культурного развития общества в различные исторические периоды;
2) воспитание патриотизма, толерантности, уважения гуманистических традиций и демократических ценностей, выработанных человечеством на протяжении всей истории;
3) формирование целостного представления о всемирно-историческом процессе;
4) развитие навыков исследования событий и явлений с точки зрения их исторической обусловленности, сопоставления и критического анализа различных точек зрения и оценок исторических событий и личностей, определение собственного отношения к дискуссионным проблемам прошлого и современности;
5) развитие навыков работы с различными типами исторических источников, поиска и систематизации исторической информации;
6) развитие навыков проектной, исследовательской деятельности и исторической реконструкции с привлечением различных источников;
7) развитие умения использовать исторические знания и навыки для понимания современных политических, социально-экономических и культурных процессов;
8) развитие коммуникативных навыков: ясно выражать свои мысли в устной и письменной форме, работать в команде, использовать информацию из различных источников.
Глава 2. Организация содержания предмета "Всемирная история"
6. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Всемирная история" составляет:
1) в10 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).

3. Дүниежүзі тарихы пәнін тереңдетіп оқу оқушылардың әлем тарихының этникалық, саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени дамуының әртүрлі тарихи кезеңдегі негізгі сұрақтары бойынша түсінік қалыптастыруды көздейді.
4. Оқу пәнінің мақсаты - дүниежүзі тарихының негізгі оқиғалары мен процестерін тереңдете және жан-жақты оқытуын қамтамасыз ету негізінде тарихи санасы қалыптасқан, азаматтық-патриоттық қасиеттерге ие, ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтарды құрметтейтін, тарихи білім мен дағдыларын оқу процесінде және әлеуметтік жағдайда белсенді әрі шығармашылықпен қолдана алатын тұлға қалыптастыру.
5. Оқу пәнінің міндеттері:
1) әртүрлі тарихи кезеңдегі қоғамдағы негізгі этникалық, әлеуметтік, экономикалық, саяси, мәдени мәселелер туралы білімдерді қалыптастыру;
2) тарихи кезеңдер бойы адамзат қалыптастырған патриотизмді, толеранттылықты, гуманистік ғұрыптар мен демократиялық құндылықтарды құрметтеуге тәрбиелеу;
3) әлемдік-тарихи процесс туралы толық біртұтас білім қалыптастыру;
4) оқиғалар мен құбылыстарды тарихи себептілігі, салыстырмалылығы мен әртүрлі көзқарастар, тарихи оқиғалар және тұлғаларға баға беруде сыни тұрғыдан зерттеу барысында, өткен және қазіргі таңдағы пікірталастық мәселелерге білім алушы тарапынан өзіндік көзқарас білдіруді дамыту;
5) тарихи деректердің әртүрлі типтерімен жұмыс жасау, іздеу және тарихи материалды жіктеу дағдыларын дамыту;
6) әртүрлі деректерді қолдана отырып жобалық, зерттеу әрекетін және тарихи реконструкция дағдыларын дамыту;
7) қазіргі кездегі саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени мәселелерді ұғыну үшін тарихи білімдері мен дағдыларынқолдана білу қабілетін дамыту;
8) коммукативтік дағдыларды дамыту: өз ойын ауызша және жазбаша түрде анық жеткізе білу, топта жұмыс жасау, әртүрлі деректерден алынған ақпараттарды пайдалану.
2-тарау. "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
6. "Дүниежүзі тарихы" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты;
2) 11-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).

17. Цели обучения, организованные системно и последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу, оценивать достижения обучающихся и информировать их о следующих этапах обучения.
18. Для эффективной реализации целей и подходов данной учебной программы необходимо организовать процесс обучения предмету "Всемирная история" на основе исторических концептов (понятий), таких как:
- доказательство,
- изменение и преемственность,
- причина и следствие,
- сходство и различие,
- значимость,
- интерпретация.
19. Ожидаемые результаты реализации обучения на основе исторических концептов:
1) доказательство: обучающиеся должны уметь: анализировать особенности исторического источника, такие как аудитория, цели, точки зрения, формат, аргумент, ограничения и контекст, относящиеся к рассматриваемому доказательству, на основе анализа и оценки исторического свидетельства, делать обоснованные заключения и соответствующие выводы, анализировать различные, иногда противоречивые свидетельства из первичных источников и вторичных работ в целях создания объективного представления о прошлом;
2) изменение и преемственность: обучающиеся должны уметь: анализировать и оценивать исторические примеры непрерывности и изменения во времени и пространстве, объединять примеры непрерывности и изменения в течение продолжительного времени до масштабных исторических процессов или тем, объяснять основания (критерии) систематизации и организации исторических событий и процессов внутри определенного временного блока;
3) причина и следствие: обучающиеся должны уметь: анализировать и оценивать взаимодействие нескольких причин и /или влияний; понимать историческую обусловленность, выделяя совпадения, причинно-следственную связь и взаимосвязи, объяснять и оценивать способы, в которых явление, событие или процесс связывается с другими аналогичными историческими явлениями во времени и в пространстве;
4) сходство и различия: обучающиеся должны уметь сравнивать связанные исторические события и процессы на местах, в течение определенного отрезка времени и/или в различных обществах, или внутри одного общества;
5) значимость: обучающиеся должны уметь определять значимость исторического события, явления, процесса для развития общества;
6) интерпретация: обучающиеся должны уметь объяснять и оценивать различные точки зрения на определенное историческое событие, явление, процесс.
20. Базовое содержание учебного предмета "Всемирная история" для 10 класса:
1) цивилизация: особенности развития. Цивилизация: теории и подходы к изучению. Понятие "цивилизация". Основные подходы к изучению понятия "цивилизация". Классификация цивилизаций. Традиционный (аграрный) тип цивилизации: оседло-земледельческая, кочевая. Индустриальный и постиндустриальный этапы развития цивилизации. Влияние информационных технологий на развитие современной цивилизации. История мировых цивилизаций.Цивилизации Древнего мира (Древний Египет, Древнее Двуречье, Древний Китай, Древняя Индия, Древняя Греция, Древний Рим). Древние религиозные верования (синтоизм, индуизм, иудаизм, зороастризм, манихейство, даосизм).Древние философские учения (Платон, Сократ, Аристотель, Конфуций, Лао Цзы). Традиционные цивилизации Африки (бушмены, нубии, Гана, Мали, Сунгай), Америки (майя, инки, ацтеки), Австралии и Океании (полинезийцы, таитяне, гавайцы). Мировые религии и развитие цивилизаций (буддизм, христианство, ислам). Тенденции развития мировых религий в современном мире. Современные деструктивные религиозные организации и течения. Взаимодействие цивилизаций. Торгово-экономическая сфера взаимодействия цивилизаций (Великий шелковый путь, международные организации: Всемирная торговая организация (ВТО), Международный валютный фонд (МВФ), Организация стран - экспортеров нефти (ОПЕК), Шанхайская организация сотрудничества (ШОС), Евразийский экономический союз (ЕАЭС)). Дипломатическая сфера взаимодействия цивилизаций. Дипломатия как фактор сближения цивилизаций. Военно-политический аспект взаимодействия цивилизаций (завоевательные походы, колониальная экспансия, военно-политические союзы, мировые войны, холодная война, локальные конфликты, межэтнические столкновения). Диалог культур (взаимодействие и взаимовлияние культур, глобализация). Исследовательская работа: Способы взаимодействия и взаимовлияния цивилизаций в контексте мировой истории;

17. Оқыту мақсаттары әр тарау ішінде мұғалім мен білім алушыға болашақ қадамдары жөнінде өзара ой бөлісуге, оларды жоспарлау мен бағалауға мүмкіндік беретін бірізділік пен сабақтастықты көрсетеді.
18. "Дүниежүзі тарихы" пәні бойынша оқыту мақсаттары мен тәсілдерін тиімді жүзеге асыру төмендегі тарихи концептілерге (түсініктерге) негізделеді:
1) дәлел;
2) өзгеріс пен сабақтастық;
3) себеп пен салдар;
4) ұқсастық пен айырмашылық;
5) маңыздылық;
6) интерпретация.
19. Тарихи концептілер негізінде оқытудың қүтілетін нәтижелері:
1) "Дәлел" бойынша білім алушылар: қарастырылып отырған дәлелге қатысты: аудитория, мақсаттар, көзқарастар, формат, аргумент, шектеулер және контекст сынды тарихи айғақтың ерекшеліктерін талдайды, тарихи айғақтарды талдау және бағалау негізінде дәйекті қорытынды жасайды, өткен заман туралы объективті түсінік қалыптастыру мақсатында түпнұсқалық және қосалқы деректерден әртүрлі, қарама-қайшы айғақтарды талдайды;
2) "Өзгеріс пен сабақтастық" бойынша білім алушылар: сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды уақыт пен кеңістікте талдайды және бағалайды; сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды ұзақ уақыт бойы ауқымды тарихи процестер мен тақырыптарға дейін біріктіреді, тарихи оқиғалар мен процестердің белгілі бір уақыт межесінде жүйеленуі мен ұйымдасуының негізін (критерийлер) түсіндіреді;
3) "Себеп және салдар" бойынша білім алушылар: бір немесе бірнеше себептердің және/немесе ықпалдардың өзара әрекеттесуін талдайды және бағалайды; ұқсастықтарды, себеп-салдарды, өзара байланысты көрсете отырып тарихи себептілікті түсінеді, тарихи құбылыс, оқиға немесе процесті басқа ұқсас тарихи құбылыстармен уақыт пен кеңістікте байланыстырудың әдістерін түсіндіреді және бағалайды;
4) "Ұқсастық пен айырмашылық" бойынша білім алушылар: белгілі бір жерде, белгіленген бір уақыт кезеңінде және/немесе әртүрлі қоғамдарда, немесе бір қоғамның ішіндегі өзара байланысқан тарихи оқиғаларды салыстырады;
5) "Маңыздылық" бойынша білім алушылар: қоғамның дамуы үшін тарихи оқиғаның, құбылыстың, процестің маңыздылығын анықтайды;
6) "Интерпретация" бойынша білім алушылар: белгілі бір тарихи оқиғаға, құбылысқа, процеске қатысты әртүрлі көзқарастарды түсіндіреді және бағалайды.
20. 10- сыныпқа арналған "Дүниежүзі тарихы" пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) өркениет: даму ерекшеліктері:
Өркениет: зерттеудің теориялары мен тәсілдері. "Өркениет" түсінігі. "Өркениет" түсінігін зерттеудегі негізгі тәсілдер. Өркениеттердің жіктелуі. Өркениеттің дәстүрлі (аграрлы) түрі: отырықшы-егіншілік, көшпелі. Өркениет дамуының индустриалдық және постиндустриалдық кезеңдері. Қазіргі заманғы өркениеттің дамуына ақпараттық технологиялардың ықпалы. Әлем өркениеттерінің тарихы. Ежелгі әлем өркениеттері (Ежелгі Египет, Ежелгі Месопотамия, Ежелгі Қытай, Ежелгі Үндістан, Ежелгі Греция, Ежелгі Рим). Ежелгі діни наным-сенімдер (синтоизм, индуизм, иудаизм, зороастризм, манихейлік, даосизм). Ежелгі философиялық ілімдер (Платон, Сократ, Аристотель, Конфуций, Лао Цзы). Африка (бушмендер, нубийлер, Гана, Мали, Сунгай), Америка (майя, инктер, ацтектер) және Австралия мен Океанияның (полинезиялық, Таити аралының тайпалары, гавайлықтар) дәстүрлі өркениеттері. Әлемдік діндер және өркениеттің дамуы (буддизм, христиандық, ислам). Қазіргі заманғы әлемдік діндердің даму тенденциялары. Қазіргі заманғы деструктивті діни ұйымдар мен ағымдар. Өркениеттердің өзара әрекеттесуі. Өркениеттердің сауда-экономика саласындағы өзара әрекеттесулері (Ұлы жібек жолы, халықаралық ұйымдар: Дүниежүзілік сауда ұйымы (ДСҰ), Халықаралық валюта қоры (ХВҚ), Мұнай экспорттаушы елдер ұйымы (МЭЕҰ), Шанхай Ынтымақтастық Ұйымы (ШЫҰ), Еуразиялық Экономикалық Одақ (ЕАЭО)және тағы басқалар). Өркениеттердің дипломатиялық саладағы өзара әрекеттесулері. Дипломатия өркениеттердің өзара жақындасу факторы ретінде. Өркениеттердің өзара әрекеттесуінің әскери-саяси аспектісі (жаулаушылық соғыстар, отарлық экспансия, әскери-саяси одақтар, дүниежүзілік соғыстар, қырғи-қабақ соғыс, жергілікті қақтығыстар, этносаралық қақтығыстар). Мәдениеттер диалогі (мәдениеттердің өзара әрекеттесуі мен өзара ықпалдары). Зерттеу жұмысы: Әлемдік тарих контекстіндегі өркениеттердің өзара әрекеттесу және өзара ықпалдасу тәсілдері.

2) этнические и социальные процессы. Антропогенез и этногенез. Теории происхождения человека (религиозная, космическая, эволюционная). Понятия "этнос", "этногенез", "нация". Теории происхождения этносов. Этническая карта мира: история и современность (образование и распад национальных государств, понятие "национальная идентичность", ассимиляция этносов, проблема малых этносов). Межэтнические отношения в мировой истории. Межнациональные отношения: проблемы и противоречия. Причины и последствия межнациональных конфликтов (национализм, шовинизм, расовая дискриминация, нацизм). Способы мирного взаимодействия этносов (международная интеграция, Организация объединенных наций (ООН), Европейский союз (ЕС), Международная организация тюркской культуры (ТюрКСОЙ), Евразийский экономический союз (ЕАЭС), Организация исламского сотрудничества (ОИС), Ассамблея народа Казахстана). Исторические формы социальной организации общества. Разнообразие теорий о социогенезе (формационный подход, цивилизационный подход). Исторические формы социальной организации общества (кровно-родственный, соседско-территориальный, макроэтнический принципы организации общества). Социальная стратификация современного общества. Исследовательская работа: Этнические и социальные процессы в мировой истории;
3) из истории государства, войн и революций: Исторические типы и формы государства и политические режимы. Понятия "государство", "власть", "институт управления". Теории происхождения государства (Аристотель, Платон, Конфуций, Ф.Аквинский, Н.Макиавелли, Дж. Локк, Т.Гоббс, Т.Джефферсон, Ф.Энгельс). Эволюция форм государства: от древности до современности (монархия, республика, теократические государства). Типы политических режимов (тоталитарные, авторитарные, демократические). Военно-политические события, повлиявшие на ход мировой истории. Образование мировых империй в эпоху античности (Персидская империя, империя Александра Македонского, Римская империя). Завоевательные походы гуннов как один из факторов падения Западной Римской империи и перехода от античности к средневековью. Арабские завоевания и Крестовые походы (создание и распад Арабского халифата и государств крестоносцев). Влияние походов Чингисхана на изменение карты Евразии (Монгольская империя, Золотая Орда, империя эмира Тимура, Московское государство, государство Хубилая, Ильханат). Влияние походов Наполеона на изменение Европы (ускорение капиталистического развития, распространение либеральных общественных идей в Европе). Мировые войны и система международных отношений: Версальско-Вашингтонская, Ялтинско-Потсдамская системы. Революция как один из факторов трансформации общества. Буржуазные революции как катализатор формирования индустриального общества (Английская буржуазная революция XVII века, Французская буржуазная революция XVIII века, Война за независимость США, "весна народов" 1848 года в Европе). Социалистическая революция как радикальный способ реализации идеи социального равенства (Октябрьская социалистическая революция 1917 года, гражданская война 1946-1949 годов в Китае, Кубинская революция 1959 года). Изменение социальной структуры общества в результате социалистических революций. Революции новейшего времени: причины и последствия ("бархатные революции" 1989-1990 годов в Восточной Европе, "Арабская весна" 2010-2011 годов на Ближнем Востоке, "цветные революции" на постсоветском пространстве). Последствия революционного способа решения проблем общества. Исследовательская работа: Способы решения социально-экономических и политических проблем;

2) этникалық және әлеуметтік процестер: Антропогенез және этногенез. Адамның пайда болуы туралы теориялар (діни, ғарыштық, эволюциялық). "Этнос", "этногенез", "ұлт" ұғымдары. Этностардың пайда болуына байланысты теориялар. Әлемнің этникалық картасы: өткен заман және қазіргі уақытта (ұлттық мемлекеттердің қалыптасуы мен ыдырауы, "ұлттық сана", этностардың ассимиляциясы, шағын этностардың проблемалары). Әлем тарихындағы этносаралық қатынастар. Ұлтаралық қатынастар: мәселелер және қарама-қайшылықтар. Ұлтаралық қақтығыстардың себептері мен салдарлары (ұлтшылдық, шовинизм, нәсілдік кемсітушілік, нацизм). Этностардың бейбіт өзара әрекеттесуінің тәсілдері (халықаралық интеграция, Біріккен Ұлттар Ұйымы (БҰҰ), Еуропа Одағы (ЕО), Түркі мәдениетін және өнерін дамыту халықаралық ұйымы(ТҮРКСОЙ), Еуразиялық Экономикалық Одақ (ЕАЭО), Ислам Ынтымақтастық Ұйымы (ИЫҰ), Қазақстан халқы Ассамблеясы және тағы басқалар). Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары. Социогез туралы теориялардың әртүрлілігі (формациялық тәсіл, өркениеттік тәсіл және тағы басқалар). Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары (қоғам ұйымдасуының қандық-туыстық, көршілік-аумақтық, макроэтникалық қағидалары). Қазіргі қоғамның әлеуметтік стратификациясы. Зерттеу жұмысы: Әлем тарихындағы этникалық және әлеуметтік процестер;
3) мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан: Мемлекеттің тарихи типтері, формалары және саяси режимдер. "Мемлекет", "билік", "басқару институты" ұғымдары. Мемлекеттің пайда болу теориялары (Аристотель, Платон, Конфуций, Ф. Аквинский, Н. Макиавелли, Дж. Локк, Т. Гоббс, Т. Джефферсон, Ф. Энгельс және тағы басқалар). Мемлекет формаларының эволюциясы: ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін (монархия, республика, теократиялық мемлекеттер). Саяси режимдердің типтері (тоталитарлық, авторитарлық, демократиялық). Әлем тарихының барысына әсер еткен әскери - саяси оқиғалар. Антикалық дәуірдегі әлемдік империяларының қалыптасуы (Парсы империясы, Александр Македонский империясы, Рим империясы). Ғұндардың жаулап алушылық жорықтары Батыс Рим империясының ыдырауы мен антикалық кезеңінен орта ғасырларға көшу процесінің бір факторы ретінде. Араб шапқыншылықтары мен Крест жорықтары (Араб халифаты мен кресшілер мемлекеттерінің құрылуы мен ыдырауы). Еуразия картасының өзгеруіне Шыңғысхан жорықтарының әсері (Моңғол империясы, Алтын Орда, Әмір Темір империясы, Мәскеу мемлекеті, Құбылай мемлекеті, Ильханат). Еуропаның өзгеруіне Наполеон жорықтарының әсері (капиталистік дамудың жеделдетілуі, Еуропада либералдық әлеуметтік идеялардың таратылуы). Дүниежүзілік соғыстар және халықаралық қатынастар жүйесі: Версаль - Вашингтон, Ялта - Потсдам жүйелері. Революциялар қоғам өзгеруінің бір факторы ретінде. Буржуазиялық революциялар индустриалды қоғам қалыптасуының катализаторы ретінде (XVII ғасырдағы Ағылшын буржуазиялық революциясы, XVIII ғасырдағы Француз буржуазиялық революцияы, АҚШ-ғы тәуелсіздік үшін соғыс, Еуропадағы 1848 жылғы "ұлттар көктемі"). Социалистік революция әлеуметтік теңдік идеяларын жүзеге асырудың радикалды тәсілі ретінде (1917 жылғы Қазан Социалистік революциясы, Қытайдағы 1946-1949 жылдардағы Азаматтық соғыс, 1959 жылғы Куба революциясы). Социалистік революциялар нәтижесіндегі қоғамдық құрылымының өзгеруі. Қазіргі заманның революциялары: себептері мен салдарлары (Шығыс Еуропадағы 1989-1990 жылдардағы "барқыт революциясы", Таяу Шығыстағы 2010-2011 жылдардағы "Араб көктемі", бұрынғы Кеңес Одағы елдеріндегі "түрлі-түсті революциялар"). Қоғам проблемаларын революциялық жолмен шешудің салдарлары. Зерттеу жұмысы: Әлеуметтік-экономикалық және саяси мәселелерді шешу жолдары;

4) развитие культуры: Сохранение культурного наследия человечества. Деятельность специализированного учреждения Организации Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО) по сохранению историко-культурного наследия человечества. Список объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО. Крупнейшие музеи мира: сокровищница исторической памяти человечества (Эрмитаж, Лувр, Британский музей, Метрополитен, Национальный музей Японии, Египетский музей, Галерея Уффицы, Национальный музей Республики Казахстан). Роль музеев в исследовании и сохранении историко-культурного наследия народов мира. Искусство - отражение развития общества. Направления и стили искусства в контексте исторических процессов (абстракционизм, модернизм, постмодернизм, авангардизм, футуризм, кубизм, сюрреализм, экспрессионизм, гиперреализм, хайтек и др.). Влияние общественных процессов на развитие направлений и стилей искусства. Тенденции развития современного искусства. Массовая культура и ее влияние на современное общество (кино, радио, телевидение, интернет, спорт, музыка, современная литература, современное изобразительное искусство). Духовно-нравственные ценности современного общества. Формирование общечеловеческих нравственных ценностей (религиозные и философские идеи, национальные обычаи и традиции, фольклор, традиционная музыка и литература, семейные ценности). Трансформация ценностей в контексте исторических событий (формирование национальных государств, мировые войны, окончание холодной войны). Исторические события ХХ века, оказавшие влияние на переоценку нравственных ценностей общества. Проблема трансформации духовно-нравственных ценностей в условиях глобализации (прагматизм, рационализм, крайний индивидуализм, нигилизм, конформизм, социальная апатия, потребительская психология, религиозный фанатизм, неофашизм, неформальные молодежные организации). Исследовательская работа: Культура как отражение духовно-нравственных ценностей человечества;
21. Базовое содержание учебного предмета "Всемирная история" для 11 класса:
1) цивилизации: особенности развития. Исторические типы экономических систем: изменения и преемственность. Экономика и типы экономических систем (понятия "экономика" и "экономическая система"). Особенности экономического развития стран. Традиционная (аграрная) экономика. Рыночная экономика (либеральная экономика). Плановая (социалистическая) экономика. Смешанный тип экономики. Влияние природно-географического фактора на экономическое развитие государств. Хозяйственная специализация государств, обусловленная природно-географическими факторами (страны Персидского залива, Канада, Австралия, Турция, Бразилия и другие). Исторические примеры преодоления влияния ограничивающих природно-географических факторов в экономическом развитии государств (Япония, Израиль, Сингапур, Малайзия). Социально-экономическое развитие стран в период новейшей истории. Дифференциация стран мира по уровню экономического развития. Проблема неравномерности экономического развития стран на современном этапе (экономическое развитие бывших колоний, неоколониализм, сырьевая направленность экономики). Роль международных организаций и государств в преодолении бедности и экономической отсталости отдельных стран и регионов мира. Исследовательская работа: Перспективы преодоления ограничивающих природно-географических факторов Казахстана на основе анализа мирового опыта;

4) мәдениеттің дамуы. Адамзаттың мәдени мұрасын сақтап қалу жолдары. Адамзаттың тарихи-мәдени мұрасын сақтап қалуға бағытталған ЮНЕСКО-ның қызметі. ЮНЕСКО-ның Дүниежүзілік мұрасының тізімі. Әлемнің ең ірі мұражайлары: адамзаттың тарихи зердесінің қазынасы (Эрмитаж, Лувр, Британ мұражайы, Метрополитен, Жапония Ұлттық мұражайы, Египет мұражайы, Уффици галереясы, Қазақстан Республикасының Ұлттық мұражайы және тағы басқалар). Әлем халықтарының тарихи-мәдени мұрасын зерттеу және сақтау барысындағы мұражайлардың рөлі. Өнер – қоғам дамуының көрінісі. Тарихи процестер аясындағы өнердің бағыттары мен стильдері (абстракционизм, модернизм, постмодернизм, авангардизм, футуризм, кубизм, сюрреализм, экспрессионизм, гиперреализм, хайтек стилі және тағы басқалар). Өнердің бағыттары мен стильдерінің дамуына қоғамдық процестердің тигізетін әсері. Қазіргі кездегі өнердің даму тенденциялары. Бұқаралық мәдениет және оның қазіргі қоғамға тигізетін әсері (кино, радио, теледидар, интернет, спорт, музыка, қазіргі заманғы әдебиет, қазіргі заманғы бейнелеу өнері). Қазіргі қоғамның рухани-адамгершілік құндылықтары. Жалпыадамзаттық моральдық құндылықтардың қалыптасуы (діни және философиялық идеялар, ұлттық әдет-ғұрыптар мен салт-дәстүрлер, фольклор, дәстүрлі музыка мен әдебиет, отбасылық құндылықтар). Тарихи оқиғалар аясындағы құндылықтардың өзгеруі (ұлттық мемлекеттердің қалыптасуы, дүниежүзілік соғыстар, қырғи-қабақ соғыстың аяқталуы). Қоғамның адамгершілік құндылықтарды қайта бағалауына ықпал еткен ХХ ғасырдың тарихи оқиғалары. Жаһандану жағдайындағы рухани-адамгершілік құндылықтардың өзгеру мәселесі (прагматизм, рационализм, шектен тыс дарашылдық, нигилизм, конформизм, әлеуметтік апатия, тұтынушылық психология, діни фанатизм, неофашизм, бейресми жастар ұйымдары). Зерттеу жұмысы: Мәдениет – адамзаттың рухани-адамгершілік құндылықтарының көрінісі ретінде;
21. 11-сыныпқа арналған "Дүниежүзі тарихы" пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) өркениет: даму ерекшеліктері:
Экономикалық жүйелердің тарихи типтері: өзгеріс пен сабақтастық. Экономика және экономикалық жүйелердің типтері ("экономика" және "экономикалық жүйе" ұғымдары). Елдердің экономикалық дамуының ерекшеліктері. Дәстүрлі (аграрлық) экономика. Нарықтық экономика (либералды экономика). Жоспарлы (социалистік) экономика. Аралас экономика. Табиғи және географиялық факторлардың мемлекеттердің экономикалық дамуына тигізетін әсері. Табиғи және географиялық факторларға байланысты елдердің экономикалық мамандандырылуы (Парсы шығанағы елдері, Канада, Австралия, Түркия, Бразилия және тағы басқалар). Мемлекеттердің экономикалық дамуындағы табиғи-географиялық шектеуші факторларға төтеп берудің тарихи мысалдары (Жапония, Израиль, Сингапур, Малайзия және тағы басқалар). Қазіргі кезеңде әлем елдерінің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі. Мемлекеттердің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі. Қазіргі кезеңдегі мемлекеттердің біркелкі емес экономикалық даму мәселелері (бұрынғы отарлардың экономикалық дамуы, неоколониализм, шикізатқа бағытталған экономикалар). Мемлекеттер мен аймақтардың кедейшілік пен экономикалық артта қалушылыққа төтеп берудегі халықаралық ұйымдардың рөлі. Зерттеу жұмысы: Әлемдік тәжірибені талдау негізінде Қазақстанның шектеуші табиғи-географиялық факторларға төтеп беру перспективалары;

2) политико-правовые процессы. Правовое государство и гражданское общество. Понятие, принципы и исторические предпосылки формирования правового государства (принцип разделения властей, верховенство закона, гарантия прав и свобод). Исторический опыт реализации принципов правового государства (Декларация прав человека и гражданина, Декларация независимости США, Акт об отмене рабства в США, Всеобщая декларация прав человека, Конституция Республики Казахстан). Понятие и общая характеристика гражданского общества (неправительственные организации (НПО), лоббизм, общественные организации и движения). Современные тенденции развития политико-правовой системы государств. Неправительственные организации и их роль в становлении и развитии гражданского общества. Современная политическая система мира. Трансформация мировой политической системы. Причины распада Ялтинско-Потсдамской системы международных отношений. Особенности биполярной системы мира. Постбиполярная система мироустройства. Понятия "постбиполярная система", "многовекторная политика", "однополярный мир". Современные тенденции развития международных отношений. Проблема сохранения мира и безопасности на современном этапе. Современные вызовы и угрозы международной безопасности (сепаратизм, терроризм, фундаментализм, экстремизм, проблемы беженцев, противостояние ведущих держав). Совместные усилия государств по сохранению мира и безопасности. Международные и региональные организации: Организация объединенных наций (ООН), Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), Организация Североатлантического договора (НАТО), Шанхайская организация сотрудничества (ШОС), Совещание по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА), Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) и другие. Исследовательская работа: Мир в XXI веке: пути и способы обеспечения международной безопасности;
3) развитие общественно-политической мысли: Эволюция общественной мысли в новое и новейшее время. Основные направления развития общественной мысли в новое и новейшее время (либерализм, национализм, социал-демократия, марксизм, экзистенциализм, прагматизм, позитивизм). Борцы за свободу и справедливость в ХХ веке. Борьба за свободу и гражданские права. М. Ганди и его идея ненасильственного сопротивления (сатьяграха, сварадж, свадеши). Великая мечта Мартина Лютера Кинга (расовая дискриминация, сегрегация, борьба за гражданские права). Н. Манделла - борец против апартеида (апартеид, гражданские права). Выдающиеся политики-реформаторы ХХ - начала ХХI века. Роль личности в истории государств. Мустафа Кемаль Ататюрк - основатель Турецкой Республики (светское государство, этатизм). Франклин Делано Рузвельт и его "новый курс". Особенности внутренней и внешней политики Ф.Рузвельта в мирное и военное время. Шарль де Голль: возрождение величия Франции (голлизм, Пятая республика). Институт сильной президентской власти. Дэн Сяопин - выдающийся китайский реформатор ("социализм с китайской спецификой", "одна страна - две системы"). Ли Куан Ю и Махатхир Мухаммад: "из третьего мира в первый" ("экономическое чудо", "азиатский прорыв", новые индустриальные страны). Н.А. Назарбаев и казахстанская модель модернизации. Стратегии развития "Казахстан - 2030", "Казахстан- 2050". Общенациональная идея "Мәңгілік Ел".Значение реформ в переходные периоды истории государства. Исследовательская работа: Роль личности в истории;

2) саяси-құқықтық процестер: Құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам. Құқықтық мемелекет ұғымы, принциптері мен қалыптасуының тарихи алғышарттары (мемлекеттік билікті бөлу принципі, заңның үстемдігі, құқықтар мен бостандықтардың кепілдігі). Құқықтық мемлекет принциптерінің жүзеге асырылуының тарихи тәжірибесі (Адам мен азаматтың құқықтары туралы декларациясы, АҚШ-тың тәуелсіздік туралы декларациясы, АҚШ-та құлдықты жою туралы Заң, Жалпыға бірдей адам құқықтарының декларациясы, Қазақстан Республикасының Конституциясы). Азаматтық қоғамның түсінігі мен жалпы сипаттамасы (Үкіметтік емес ұйымдар, лоббизм, қоғамдық ұйымдар мен қозғалыстар). Мемлекеттердің саяси-құқықтық жүйесінің қазіргі заманғы даму тенденциялары. Үкіметтік емес ұйымдар және олардың азаматтық қоғамның қалыптасуы мен дамуындағы рөлі. Әлемнің қазіргі саяси жүйесі. Әлемнің саяси жүйесінің өзгеруі. Халықаралық қатынастардағы Ялта-Потсдам жүйесінің ыдырау себептері. Әлемнің биполярлы жүйесінің ерешеліктері. Әлем құрылысының постбиполярлық жүйесі. "Постбиполярлы жүйе", "көпвекторлы саясат", "бірполярлы әлем" ұғымдары. Халықаралық қатынастардың қазіргі замандағы тенденциялары. Қазіргі кезеңдегі бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтау мәселесі. Халықаралық қауіпсіздіктің қазіргі кездегі қауіп-қатерлері (сепаратизм, ланкестік, фундаментализм, экстремизм, босқындар мәселесі, ірі мемлекеттердің қарсыласуы). Бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтаудағы мемлекеттердің бірлескен әрекеттері. Халықаралық және аймақтық ұйымдары: Біріккен Ұлттар Ұйымы (БҰҰ), Еуропадағы Қауіпсіздік және Ынтымақтастық Ұйымы (ЕҚЫҰ), НАТО, Шанхай Ынтымақтастық Ұйымы (ШЫҰ), Азиядағы Өзара Ықпалдастық және Сенім Шаралары жөніндегі Кеңес (АӨСШК), Ұжымдық Қауіпсіздік туралы Шарт Ұйымы (ҰҚШҰ) және тағы басқалар. Зерттеу жұмысы. XXI ғасырдағы әлем: халықаралық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің жолдары мен тәсілдері;
3) қоғамдық-саяси ойдың дамуы: Жаңа замандағы және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың эволюциясы. Жаңа замандағы және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың дамуының негізгі бағыттары (либерализм, ұлтшылдық, социал-демократия, марксизм, экзистенциализм, прагматизм, позитивизм). ХХ ғасырдағы бостандық пен әділеттілік үшін күресушілер. Бостандық пен азаматтық құқықтар үшін күрес. М. Ганди және оның бейбіт жолмен қарсыласу идеясы (сатьяграха, свараджа, свадеши). Мартин Лютер Кингтің ұлы арманы (нәсілдік кемсітушілік, сегрегация, азаматтық құқықтар үшін күрес). Н. Манделла – апартеидке қарсы күресуші (апартеид, азаматтық құқықтар). ХХ ғасырдағы – ХХI ғасырдың басындағы көрнекті саясаткер-реформаторлар. Мемлекет тархындағы тұлғаның ролі. Мұстафа Кемал Ататүрік – Түрік Республикасының негізін қалаушысы (зайырлы мемлекет, этатизм). Франклин Делано Рузвельт және оның "жаңа бағыты". Ф. Рузвельттің бейбіт және соғыс кезіндегі ішкі және сыртқы саясатының ерекшеліктері. Шарль де Голль: Франция ұлылығының қайта өрлеуі (голлизм, Бесінші республика). Дэн Сяопин - көрнекті Қитай реформаторы ("қытайлық ерекшелігі бар социализм", "бір ел – екі жүйе"). Ли Куан Ю, Махатхир Мохаммад: "үшінші әлемнен бірінші әлемге" ("экономикалық ғажайып", "азиялық серпініс", жаңа индустриалды елдер). Н. Ә. Назарбаев және модернизацияның қазақстандық моделі. "Қазақстан - 2030", "Қазақстан - 2050" даму стратегиялары, "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясы. Мемлекет тарихының өтпелі кезеңдеріндегі реформалардың маңыздылығы. Зерттеу жұмысы: Тарихтағы тұлғаның рөлі;

4) развитие образования и науки: Образование как общечеловеческая ценность. Письменность и книгопечатание - величайшие достижения человечества (пиктография, иероглифы, клинопись, руническое письмо, книгопечатание). Школьное образование: от древности до современности (гимнасия, палестра, академия, спартанская школа, схоластика, семь "свободных искусств", мектебы, медресе, воскресные церковные, ремесленные школы). Современные модели школьного образования. Система высшего образования: история и современность (университет, ректор, декан, факультет, студент, кафедра. Кордова, Пражский университет, Оксфорд, Кембридж, Сорбонна). Роль первых университетов в распространении просвещения и науки. Современные модели высшего образования. Научно-технический прогресс. Исторические этапы научно-технического прогресса. Понятия "промышленная революция", "научно-техническая революция". Роль научно-технической революции в развитии современной цивилизации. Научно-технический прогресс и глобальные проблемы современности. Современные научные технологии. Современные информационные технологии. Влияние информационных технологий на развитие общества. Перспективные отрасли современной науки (робототехника, космонавтика, нано-технология, генная инженерия).Исследовательская работа: Перспективные отрасли науки и техники в условиях глобализации.
Глава 3. Система целей обучения
22. Система целей обучения содержит кодировку. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа - раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в коде 10.2.1.2: "10" - класс, "2.1." - раздел и подраздел, "2" - нумерация учебной цели.
Раздел 1:
10 класс
Цивилизация: особенности развития.
11 класс
Цивилизация: особенности развития.
Обучающиеся должны:
10.1.1.1 использовать термины "цивилизация", "тип цивилизации" для объяснения исторических событий, процессов и явлений
11.1.1.1 использовать понятия "экономика" и "экономическая система" для анализа особенностей экономического развития стран
10.1.1.2 объяснять основные подходы к изучению понятия "цивилизация"
11.1.1.2 классифицировать исторические типы экономических систем, объясняя их признаки
10.1.2.1 объяснять особенности традиционного типа цивилизации
11.1.1.3 определять характерные признаки традиционного (аграрного) типа экономики на примере разных стран
10.1.2.2 анализировать взаимосвязь хозяйственной деятельности и цивилизационного развития
11.1.1.4 объяснять особенности экономического развития, используя знания о типах экономических систем

4) білім мен ғылымның дамуы: Білім алу жалпы адамзаттық құндылық ретінде. Жазу мен кітап бастыру – адамзаттың ұлы жетістіктері (пиктография, иероглифтер, сына жазу, руникалық жазу, кітап бастыру және тағы басқалары). Мектептегі білім беру: ежелгі кезеңнен бүгінгі күнге дейін (гимнасия, палестра, академия, спарталық мектеп, схоластика, жеті "еркін өнер", мектебтер, медреселер, жексенбілік мектептер, қолөнер мектептері және тағы басқалар). Мектептегі білім берудің заманауи модельдері. Жоғары білім беру жүйесі: тарих пен қазіргі кезең (Кордова, Прага, Оксфорд, Кембридж, Сорбонна университеттері және тағы басқалары). Ағартушылық пен ғылымды өрістетудегі алғашқы университеттердің рөлі. Жоғарғы білім берудің заманауи модельдері. Ғылыми-техникалық прогресс. Ғылыми-техникалық прогрестің тарихи кезеңдері. "Өнеркәсіп төңкерісі", "ғылыми-техникалық революция" ұғымдары. Қазіргі кездегі өркениеттің дамуындағы ғылыми-техникалық революцияның маңыздылығын бағалау. Ғылыми-техникалық прогресс және қазіргі заманның жаһандық мәселелері. Қазіргі кездегі ғылыми технологиялар. Қазіргі заманғы ақпараттық технологиялар. Қоғамның дамуына ақпараттық технологиялардың әсері. Қазіргі ғылымның перспективалық салалары (робототехника, космонавтика, гендік инженерия және тағы басқалар). Зерттеу жұмысы: Жаһандану жағдайындағы ғылым мен техниканың перспективті салалары.
3- тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
22. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік санын көрсетеді. Мысалы, 10. 2. 1. 2 кодында "10" – сынып, "2. 1. " – бөлім мен бөлімше, "2" – оқу мақсатының реттік саны.
1-бөлім:
10- сынып
Өркениет: даму ерекшеліктері
11- сынып
Өркениет: даму ерекшеліктері
Білім алушылар:
10.1.1.1 тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстарды түсіндіру үшін "өркениет", "өркениет типі" терминдерін қолдану
11.1.1.1 мемлекеттердің экономикалық даму ерекшеліктерін талдау үшін "экономика" және "экономикалық жүйе" ұғымдарын қолдану
10.1.1.2 "Өркениет" түсінігін зерттеудің негізгі әдістерін түсіндіру
11.1.1.2 экономикалық жүйелердің тарихи типтерінің белгілерін түсіндіре отырып оларды жіктеу
10.1.2.1 өркениеттің дәстүрлі түрінің ерекшеліктерін түсіндіру
11.1.1.3 әртүрлі мемлекеттердің мысалында экономиканың дәстүрлі (аграрлы) түріне тән белгілерін анықтау
10.1.2.2 шаруашылық қызмет пен өркениеттік даму арасындағы байланысты талдау
11.1.1.4 экономикалық жүйелердің түрлері туралы білімдерін пайдалана отырып, экономикалық дамудың ерекшеліктерін түсіндіру

1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
2. Содержание учебного предмета "Основы права" предполагает осмысление обучающимися основных правовых знаний и навыков, необходимых для реализации своих прав и обязанностей в качестве субъекта правовых и политических отношений в современном обществе.
3. Цель предмета: способствовать формированию грамотной в правовом отношении личности с активной гражданской позицией, привитие правовой культуры, развитие навыков применения правовых знаний в практической деятельности.
4. Задачи предмета:
1) углубление и расширение знаний о системе социальных и правовых норм: права человека, правовое государство, гражданское общество, законность и правопорядок;
2) развитие знаний об основных понятиях и содержании базовых отраслей казахстанского права и международного права;
3) формирование позитивного отношения к праву и понимания социальной полезности знания и исполнения законов;
4) формирование правосознания личности на основе казахстанского патриотизма, общечеловеческих ценностей, гуманизма и справедливости;
5) развитие навыков поиска, анализа и использования правовой информации в учебной и практической деятельности;
6) развитие умения использовать правовые знания и навыки при выборе соответствующих правовым нормам поведения и действий в различных жизненных ситуациях;
7) развитие навыков критического анализа и оценки практических ситуаций, связанных с правовыми отношениями в обществе;
8) развитие навыка участия в дискуссиях по актуальным общественным и правовым проблемам.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Основы права"
5. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Основы права" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).

1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы №604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Құқық негіздері" пәнін оқыту білім алушылардың қазіргі қоғамдағы құқықтық және саяси қатынастардың субъектісі ретінде, өз құқықтары мен міндеттемелерін жүзеге асыру үшін қажетті білім мен дағдыларды игеруге бағытталған.
3. Оқу пәнінің мақсаты – белсенді азаматтық ұстанымы бар, құқықтық тұрғыдан сауатты тұлғаны тәрбиелеу, құқықтық мәдениетті қалыптастыру, құқықтық білімді тәжірибеде қолдана алу дағыдыларын дамыту.
4. Оқу пәнінің міндеттері:
1) әлеуметтік және құқықтық нормалар жүйесі: адам құқығы, құқықтық мемлекет, азаматтық қоғам, заңдылық және құқықтық тәртіп туралы білімдерін тереңдету және кеңейту;
2) қазақстандық құқық пен халықаралық құқықтың базалық салаларының негізгі түсініктері мен мазмұны туралы білімдерін дамыту;
3) құқыққа деген оң қөзқарасты қалыптастыру және заңдарды білу мен орындаудың әлеуметтік пайдалылығын түсіну;
4) қазақстандық патриотизм, жалпыадамзаттық құндылықтар, гуманизм мен әділеттілік негізінде тұлғаның құқықтық санасын қалыптастыру;
5) оқу және тәжірибелік іс-әрекетте құқықтық ақпаратты табу, талдау және қолдану дағдыларын қалыптастыру;
6) әртүрлі өмірлік жағдайларда құқықтық нормаларға сәйкес іс-әрекеттерді таңдау кезінде құқықтық білім мен дағдыларды қолдана алу біліктерін дамыту;
7) қоғамдағы құқықтық қатынастармен байланысты практикалық жағдаяттарды сын тұрғысынан талдау және бағалау дағдыларын дамыту;
8) қазіргі уақыттағы өзекті қоғамдық және құқықтық мәселелерге қатысты пікірталасқа қатысу дағдыларын дамыту.
2-тарау. "Құқық негіздері" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
5. "Құқық негіздері" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;
2) 11-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).

Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
6. Содержание учебного предмета "Основы права" организовано по разделам обучения. Разделы далее разбиты на подразделы, которые содержат цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов.
7. Содержание учебного предмета включает 5 разделов:
1) Право и государство;
2) Публичное право;
3) Частное право;
4) Основы процессуального права;
5) Международное право.
8. Раздел "Право и государство" в 10 классе включает следующие подразделы:
1) Основные понятия о праве и государстве;
2) Правовое государство, гражданское общество;
3) Право и государство;
4) Принципы правосудия. Правоохранительные органы.
9. Раздел "Публичное право" в 10 классе включает следующие подразделы:
1) Система конституционного права Республики Казахстан;
2) Система административного права;
3) Основы экологического права;
4) Система уголовного права;
5) Система противодействия коррупции в Республике Казахстан.
10. Раздел "Частное право" в 10 классе включает следующие подразделы:
1) Система и базовые институты гражданского права;
2) Законодательство о правах потребителей;
3) Система семейного права;
4) Система трудового права.
11. Раздел "Основы процессуального права" в 10 классе включает следующие подразделы:
1) Основы уголовно-процессуального права;
2) Основы гражданско-процессуального права;
3) Основы административно-процессуального права.
12. Раздел "Международное право" в 10 классе включает следующие подразделы:
1) Международное публичное право;
2) Защита прав человека в международном праве.
13. Раздел "Право и государство" в 11 классе включает следующие подразделы:
1) Законодательство, правовая культура, государство в политической системе общества;
2) Развитие правового государства и гражданского общества в Республике Казахстан;
3) Защита прав человека в Республике Казахстан;
4) Судебная система.
14. Раздел "Публичное право" в 11 классе включает следующие подразделы:
1) Гражданство и выборы в Республике Казахстан;
2) Виды административных правонарушений;
3) Основы земельного права;
4) Виды уголовных правонарушений;
5) Ответственность за коррупционные правонарушения.
15. Раздел "Частное право" в 11 классе включает следующие подразделы:
1) Отдельные виды договоров и обязательств в гражданском праве;
2) Реализация прав потребителей;
3) Основы авторского права;
4) Институты семейного права;
5) Базовые нормы трудового права.
16. Раздел "Основы процессуального права" в 11 классе включает следующие подразделы:

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Құқық негіздері" оқу пәнінің білім мазмұны бөлімдер арқылы қамтылған. Аталған бөлімдер сыныптар бойынша оқыту мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады.
7. Оқу пәнінің білім мазмұны бес бөлімді қамтиды:
1) Мемлекет және құқық;
2) Жария құқық;
3) Жеке құқық;
4) Іс жүргізу құқығының негіздері;
5) Халықаралық құқық.
8. "Мемлекет және құқық" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Мемлекет және құқық туралы негізгі ұғымдар;
2) Құқықтық мемлекет, азаматтық қоғам;
3) Адам құқықтары түсінігі;
4) Сот төрелігінің қағидаттары. Құқық қорғау органдары.
9. "Жария құқық" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Қазақстан Республикасының конституциялық құқық жүйесі;
2) Әкімшілік құқық жүйесі;
3) Экологиялық құқық негіздері;
4) Қылмыстық құқық жүйесі;
5) Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жүйесі.
10. "Жеке құқық" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Азаматтық құқық жүйесі және оның негізгі институттары;
2) Тұтынушылар құқығы туралы заңнама;
3) Отбасы құқығы жүйесі;
4) Еңбек құқығы жүйесі.
11. "Іс жүргізу құқығының негіздері" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Қылмыстық іс жүргізу құқығының негіздері;
2) Азаматтық іс жүргізу құқығының негіздері;
3) Әкімшілік іс жүргізу құқығының негіздері.
12. "Халықаралық құқық" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Халықаралық жария құқығы;
2) Халықаралық құқықтағы адам құқықтарының қорғалуы.
13. "Мемлекет және құқық" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Заң шығару, құқықтық мәдениет, мемлекет қоғамның саяси жүйесінде;
2) Қазақстан Республикасында құқықтық мемлекет пен азаматтық қоғамның дамуы;
3) Қазақстан Республикасында адам құқығын қорғау;
4) Сот жүйесі.
14. "Жария құқық" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Қазақстан Республикасындағы азаматтық және сайлау ;
2) Әкімшілік құқық бұзушылық түрлері;
3) Жер құқығы негіздері;
4) Қылмыстық құқық бұзушылық түрлері;
5) Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық үшін жауапкершілік.
15. "Жеке құқық" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Азаматтық құқықтағы келісімшарттар мен міндеттемелердің жекелеген түрлері;
2) Тұтынушылар құқығының жүзеге асырылуы;
3) Авторлық құқық негіздері;
4) Отбасы құқығының институттары;
5) Еңбек құқығының базалық нормалары.
16. "Іс жүргізу құқығының негіздері" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:

1) Институты уголовно-процессуального права;
2) Институты гражданско-процессуального права;
3) Институты административно-процессуального права;
17. Раздел "Международное право" в 11 классе включает подраздел: Республика Казахстан как субъект международных отношений.
18. Цели обучения, организованные систематично и последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу, оценивать достижения обучающихся и информировать их о следующих этапах обучения.
19. Базовое содержание учебного предмета "Основы права" для 10 класса состоит из следующих разделов:
1) Право и государство:
Основные понятия о праве и государстве.
Основные признаки и функции права. Система права: отрасль, правовой институт, нормы права. Государство как особый субъект права: правотворческая роль и субъект права. Правовое государство, гражданское общество.
Понятие и принципы правового государства. Понятие, основные элементы и институты гражданского общества. Понятие прав человека. Понятие и основные виды прав человека. Принципы правосудия. Правоохранительные органы. Принципы правосудия. Правоохранительные органы Республики Казахстан: прокуратура, органы внутренних дел, антикорупционная служба.
2) Публичное право.
Система конституционного права Республики Казахстан. Институты конституционного права Республики Казахстан: Президент, Парламент, Правительство, Конституционный совет, Суды и правосудие, Местное государственное управление и самоуправление. Система административного права. Правовое регулирование государственного управления в Республике Казахстан: отраслевое и территориальное управление.Основы экологического права.Понятие и предмет правового регулирования экологического права. Система уголовного права. Содержание и структура уголовного кодекса. Уголовные правонарушения и лица, привлекаемые к уголовной ответственности. Понятие уголовного наказания и освобождение от него. Система противодействия коррупции в Республике Казахстан. Правовые и политические акты, направленные на противодействие коррупции в Республике Казахстан: Закон РК о противодействии коррупции, Антикоррупционная стратегия Республики Казахстан на 2015-2025 годы.
3) Частное право.
Система и базовые институты гражданского права. Принципы и субъекты гражданского права. Объекты гражданских прав. Понятие и виды сделок. Понятие и защита права собственности. Обязательственное право. Законодательство о правах потребителей. Юридическое закрепление прав потребителей в Республике Казахстан.Система семейного права. Источники семейного права Республики Казахстан. Правовое регулирование семейных отношений в Республике Казахстан. Система трудового права. Правовое регулирование трудовых отношений в Республике Казахстан.

1) Қылмыстық іс жүргізу құқығының институттары;
2) Азаматтық іс жүргізу құқығының институттары;
3) Әкімшілік іс жүргізу құқығының институттары.
17. "Халықаралық құқық" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Қазақстан Республикасы – халықаралық құқық субъектісі.
18. Оқыту мақсаттары әр бөлімше ішінде мұғалім мен білім алушыға болашақ қадамдары жөнінде өзара ой бөлісуге, оларды жоспарлау мен бағалауға мүмкіндік беретін бірізділік пен сабақтастықты көрсетеді.
19. 10-сыныпқа арналған "Құқық негіздері" пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) Мемлекет және құқық:
Мемлекет және құқық туралы негізгі ұғымдар.Құқықтың негізгі белгілері мен функциясы. Құқық жүйесі: сала, құқықтық институт, құқықтық норма. Мемлекет құқықтың ерекше субъектісі: құқықтық нормаларды шығарушы және құқық субъектісі ретінде. Құқықтық мемлекет, азаматтық қоғам. Құқықтық мемлекет түсінігі және оның принциптері. Азаматтық қоғам түсінігі, оның негізгі элементтері мен институттары.Адам құқықтары түсінігі.Адам құқығы түсінігі және оның негізгі түрлері.Сот төрелігі принциптері. Құқық қорғау органдары.Сот төрелігі принциптері. Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары: ішкі істер министрлігі, прокуратура, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет органдары.
2) Жария құқық:
Қазақстан Республикасының конституциялық құқық жүйесі. Қазақстан Республикасы конституциялық құқығының институттары: Президент, Парламент, Үкімет, Соттар және сот төрелігі, Конституциялық кеңес, Жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару. Әкімшілік құқық жүйесі. Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік басқарудың құқықтық реттелуі: салалық және аймақтық басқару. Экологиялық құқық негіздері. Экологиялық құқықтың құқықтық реттелу түсінігі мен нысаны.Қылмыстық құқық жүйесі. Қылмыстық құқықтың мазмұны мен құрылымы. Қылмыстық құқық бұзушылық және қылмыстық жауапкершілікке тартылатын тұлғалар. Қылмыстық жаза түсінігі және одан босату шарттары.Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жүйесі. Қазақстан Республикасындағы сыбайлас жемқорлыққа қарсы күреске бағытталған құқықтық және саяси актілер: Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы Қазақстан Республикасының заңы. 2015-2025 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы стратегиясы.
3) Жеке құқық:
Азаматтық құқық жүйесі және оның негізгі институттары. Азаматтық құқықтың принциптері мен субъектілері. Азаматтық құқықтың объектілері. Мәміле түсінігі және оның түрлері. Меншік құқығы түсінігі және оның қорғалуы. Міндеттемелік құқық. Тұтынушылар құқығы туралы заңнама. Қазақстан Республикасында тұтынушылар құқықтарының заңды түрде бекітілуі. Отбасы құқығы жүйесі. Қазақстан Республикасындағы отбасы құқығының қайнар көздері. Қазақстан Республикасында отбасылық қарым-қатынастардың құқықтық реттелуі.Еңбек құқығы жүйесі. Қазақстан Республикасында еңбек қатынастарының құқықтық реттелуі.

4) Основы процессуального права.
Основы уголовно-процессуального права. Задачи и принципы уголовного процесса. Субъекты уголовного процесса. Основы судебного разбирательства в уголовно-процессуальном праве: функциональные роли субъектов уголовного процесса. Основы гражданско-процессуального права. Задачи и принципы гражданского процесса. Субъекты гражданского процесса. Основы административно-процессуального права.      Понятие, задачи и принципы административного процесса.
5) Международное право. Международное публичное право. Понятие международного публичного права. Основные субъекты - государства и международные организации.Защита прав человека в международном праве.Механизмы и процедуры защиты прав человека в современном международном праве.
20. Базовое содержание учебного предмета "Основы права" для 11 класса состоит из следующих разделов:
1) Право и государство.
Законодательство, правовая культура, государство в политической системе общества.Система законодательства. Структура правовых актов. Этапы законотворчества. Законность и правопорядок. Правосознание и правовая культура. Государство в политической системе общества. Развитие правового государства и гражданского общества в Республике Казахстан. Республика Казахстан как правовое государство. Развитие институтов гражданского общества в Республике Казахстан. Защита прав человека в Республике Казахстан. Защита прав и свобод человека и гражданина в Республике Казахстан. Ювенальная юстиция в Республике Казахстан: защита прав ребенка. Реализация и защита прав лиц с ограниченными возможностями. Судебная система.Судебная система. Статус судей.
2) Публичное право.
Гражданство и выборы в Республике Казахстан. Гражданство Республики Казахстан. Принцип "права крови" и принцип "права почвы". Избирательное право в Республике Казахстан. Избиратель, избирательная комиссия, наблюдатели. Виды административных правонарушений. Административные правонарушения, посягающие на общественный порядок и нравственность.Основы земельного права. Понятие и предмет правового регулирования земельного права. Юридическое отличие понятий земли от недр.Виды уголовных правонарушений.Уголовные правонарушения против конституционных и иных прав и свобод человека и гражданина. Уголовные правонарушения против общественной безопасности и общественного порядка.
Ответственность за коррупционные правонарушения. Дисциплинарная, административная и уголовная ответственность за коррупционные правонарушения.
3) Частное право.
Отдельные виды договоров и обязательств в гражданском праве. Договор купли-продажи. Договор мены и дарения. Договор аренды. Наем жилища. Договор займа. Договор страхования. Наследственное право. Реализация прав потребителей. Механизмы защиты прав потребителей в Республике Казахстан. Основы авторского права.Понятие и предмет правового регулирования авторского права и смежных прав.Институты семейного права.Семья. Права и обязанности супругов. Формы защиты прав и интересов детей-сирот, детей оставшихся без попечения родителей. Алиментные обязательства членов семьи. Базовые нормы трудового права. Права и обязанности субъектов трудовых отношений и их государственные гарантии. Рассмотрение трудовых споров.

4) Іс жүргізу құқығының негіздері:
Қылмыстық іс жүргізу құқығының негіздері. Қылмыстық процестің міндеттері мен принциптері. Қылмыстық процесс субъектілері. Қылмыстық іс жүргізу құқығындағы сот талқылауы негіздері: қылмыстық процестегі субъектілердің функционалдық рөлдері.Азаматтық іс жүргізу құқығының негіздері. Азаматтық процестің міндеттері мен принциптері. Азаматтық процесстің субъектілері.Әкімшілік іс жүргізу құқығының негіздері. Әкімшілік процесс түсінігі, міндеттері мен принциптері.
5) Халықаралық құқық:
Халықаралық жария құқығы. Халықаралық жария құқығы түсінігі. Негізгі мемлекет субъектілері, халықаралық ұйымдар.Халықаралық құқықтағы адам құқықтарының қорғалуы. Қазіргі халықаралық құқықта адам құқықтарын қорғау механизмдері мен процедуралары.
20. 11 - сыныпқа арналған "Құқық негіздері" пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) Мемлекет және құқық.
Заң шығару, құқықтық мәдениет, мемлекет қоғамның саяси жүйесінде.
Заң шығару жүйесі: құқықтық актілердің құрылымы мен заң шығарудың кезеңдері. Заңдылық және құқықтық тәртіп. Құқықтық сана және құқықтық мәдениет. Мемлекет қоғамның саяси жүйесінде.Қазақстан Республикасында құқықтық мемлекет пен азаматтық қоғамның дамуы. Қазақстан Республикасы - құқықтық мемлекет. Қазақстан Республикасында азаматтық қоғам институттарының дамуы. Қазақстан Республикасында адам құқығын қорғау. Қазақстан Республикасында адам және азаматтың құқықтары мен бостандықтарының қорғалуы. Қазақстан Республикасындағы ювеналды юстиция: жасөспірімнің құқығын қорғау. Мүмкіндігі шектеулі тұлғалар құқықтарының қорғалуы және жүзеге асырылуы.Сот жүйесі. Сот жүйесі және судьялардың мәртебесі.
2) Жария құқық:
Қазақстан Республикасындағы азаматтық және сайлау. Қазақстан Республикасының азаматтылығы. "Қан құқығы" және "Топырақ құқығы" принциптері. Қазақстан Республикасындағы сайлау құқығы. Сайлаушы, сайлау коммиссиясы, бақылаушы.Әкімшілік құқық бұзушылық түрлері. Қоғамдық тәртіпке және адамгершілікке қол сұғатын әкімшілік құқық бұзушылық түрлері.Жер құқығы негіздері. Жер құқығының құқықтық реттелу түсінігі мен нысаны. Жер және жер қойнауы түсініктерінің заңды айырмашылықтары.Қылмыстық құқық бұзушылық түрлері. Адам және азаматтардың конституциялық және басқа да құқықтары мен бостандықтарына қарсы қылмыстық құқық бұзушылық. Қоғамдық қауіпсіздік пен қоғамдық тәртіпке қарсы қылмыстық құқық бұзушылық.Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық үшін жауапкершілік. Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық үшін тәртіптік, әкімшілік және қылмыстық жауапкершілік.
3) Жеке құқық:
Азаматтық құқықтағы келісімшарттар мен міндеттемелердің жекелеген түрлері. Сату-сатып алу келісімшарты. Айырбас және сыйға тарту келісімшарты. Жалға беру келісімшарты. Тұрғын үйді жалдау. Қарыз келісімшарты. Сақтандыру келісімшарты. Мұрагерлік құқық. Тұтынушылар құқығының жүзеге асырылуы. Қазақстан Республикасындағы тұтынушылар құқығын қорғау механизмдері.Авторлық құқық негіздері. Авторлық және сабақтас құқықтың құқықтық реттелу түсінігі мен нысаны.Отбасы құқығының институттары. Отбасы. Ерлі-зайыптылардың құқықтары мен міндеттемелері. Ата-анасының қамқорлығынсыз қалған және жетім балалардың құқығы мен мүддесін қорғау түрлері.Отбасы мүшелерінің алименттік міндеттемелері.Еңбек құқығының базалық нормалары. Еңбек қарым-қатынасы субъектілерінің құқықтары мен міндеттемелері және олардың мемлекеттік кепілдіктері. Еңбек дауларының қаралуы.

4) Основы процессуального права.
Институты уголовно-процессуального права. Уголовное преследование как институт уголовно-процессуального права. Производство по делам уголовных правонарушений несовершеннолетних. Понятие и основы деятельности суда присяжных заседателей. Институты гражданско-процессуального права. Основы искового производства. Основы судебного разбирательства в гражданско-процессуальном праве. Институты административно-процессуального права. Органы, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях. Основы судебного разбирательства в административно-процессуальном праве.
5) Международное право.
Республика Казахстан как субъект международного права.
Казахстан участник международных организации. Реализация прав гражданина Республики Казахстан на основе международных актов.
Глава 3. Система целей обучения
21. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа - раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в коде 10.2.1.2: "10" - класс, "2.1" - раздел и подраздел,
"2" - нумерация учебной цели.
1) "Право и государство":
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
10.1.1.1 - объяснять понятие права, обобщая его признаки
11.1.1.1 - определять основные элементы нормативных правовых актов
10.1.1.2 - раскрывать функциональное значение права на конкретных примерах
11.1.1.2 - исследовать процесс разработки, принятия и введения в действие нормативных правовых актов
10.1.1.3 - объяснять понятие системы права и его основные элементы (норма права, отрасль, подотрасль, правовой институт)
11.1.1.3 - объяснять понятия законность и правопорядок на конкретных примерах
10.1.1.4 - определять государство как особый субъект права и правовых отношений
11.1.1.4 - объяснять необходимость и социальную полезность знания и исполнения законов
11.1.1.5 - определять основные элементы политической системы казахстанского обществ
10.1.2.1 - раскрывать принципы правового государства
11.1.2.1 - объяснять реализацию принципов правового государства в Республике Казахстан на основе политико-правовых актов Республики Казахстан (Концепция правовой политики Республики Казахстан, Концепция Национального плана действий в
области прав человека в Республики Казахстан)
10.1.2.2 - демонстрировать знания о сущности и функциональном значении правового государства в мировой практике
11.1.2.2 - объяснять основное функциональное предназначение гражданского общества в Республике Казахстан
10.1.2.3 - различать элементы и институты гражданского общества на основе конституционных принципов

4) Іс жүргізу құқығының негіздері:
Қылмыстық іс жүргізу құқығының институттары. Қылмыстық қудалау – қылмыстық іс жүргізу құқығының институты. Кәмелетке толмағандардың қылмыстық құқық бұзушылығы бойынша іс жүргізу. Алқабилер соты ұғымы және оның қызметінің негіздері.Азаматтық іс жүргізу құқығының институттары. Талап қою іс жүргізуінің негіздері. Азаматтық іс жүргізу құқығындағы соттық талқылаудың негіздері. Әкімшілік іс жүргізу құқығының институттары. Әкімшілік құқық бұзушылық бойынша істерді қарастыратын уәкілетті органдар. Әкімшілік іс жүргізу құқығындағы соттық талқылаудың негіздері.
5) Халықаралық құқық:
Қазақстан Республикасы - халықаралық құқық субъектісі. Қазақстан халықаралық ұйымдардың қатысушысы. Халықаралық актілер негізінде Қазақстан Республикасы азаматтары құқығының жүзеге асырылуы.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
21. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік санын көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.2 кодында "10" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімше, "2" – оқыту мақсатының реттік саны.
1) Мемлекет және құқық:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
10.1.1.1 - құқық белгілерін қорытындылай отырып, ұғымын түсіндіру
11.1.1.1 - нормативтік құқықтық актілердің негізгі элементтерін анықтау
10.1.1.2 - құқықтың функционалдық маңызын нақты мысалдар арқылы ашу
11.1.1.2 - нормативтік құқықтық актілердің әзірленуі, қабылдануы мен күшіне ену процесін зерттеу
10.1.1.3 - құқық жүйесі және оның негізгі элементтерін түсіндіру (құқық нормалары, сала, ішкі сала, құқықтық институт)
11.1.1.3 - заңдылық пен құқықтық тәртіп ұғымдарын нақты мысалдармен түсіндіру
10.1.1.4 - мемлекетті құқық және құқықтық қатынастың негізгі субъектісі ретінде анықтау
11.1.1.4 - заңдарды білу және оларды орындаудың әлеуметтік пайдалылығы мен қажеттілігін түсіндіру
11.1.1.5 - қазақстандық қоғамның саяси жүйесінің негізгі элементін анықтау
10.1.2.1 - құқықтық мемлекет принциптерін айқындау
11.1.2.1 - Қазақстан Республикасының саяси-құқықтық актілері (Қазақстан Республикасының құқықтық саясат концепциясы, Қазақстан Республикасының адам құқығы саласындағы ұлттық іс-қимыл жоспары концепциясы және тағы басқалар) негізінде құқықтық мемлекет принциптерінің жүзеге асырылуын түсіндіру
10.1.2.2 - әлемдік тәжірибедегі құқықтық мемлекеттің мәні мен функционалдық маңызы туралы білімін көрсету
11.1.2.2 - Қазақстан Республикасының азаматтық қоғамының негізгі функционалдық қажеттілігін түсіндіру
10.1.2.3 - конституциялық принциптер негізінде азаматтық қоғамның элементтері мен институттарын ажырату

11.1.2.3 - оценивать эффективность деятельности институтов гражданского общества Республики Казахстан (неправительственные организации)
10.1.2.4 - демонстрировать знания о сущности и функциональном значении гражданского общества
10.1.3.1 - объяснять понятие прав и свобод человека, демонстрируя понимание правовых возможностей личности
11.1.3.1 - объяснять механизм защиты прав и свобод человека и гражданина в Республике Казахстан на примере конкретной ситуации
10.1.3.2 - классифицировать права и свободы человека и гражданина (политические, гражданские, социальные, экономические и культурные)
11.1.3.2 - определять функции и правовой статус лиц, осуществляющих правовую защиту граждан (адвокаты, медиаторы)
10.1.3.3 - оценивать значение международных документов в сфере прав человека (Всеобщая Декларация прав человека, Международный пакт о гражданских и политических правах, Международный пакт о социальных, экономических и культурных правах)
11.1.3.3 - объяснять механизм защиты прав несовершеннолетних в Республике Казахстан на примере конкретной ситуации
11.1.3.4 - объяснять механизм реализации и защиты прав лиц с ограниченными возможностями Республики Казахстан на примере конкретной ситуации
10.1.4.1 - объяснять принципы правосудия, приводя конкретные примеры
11.1.4.1 - определять элементы судебной системы и отображать их графически
10.1.4.2 - определять функции и правовой статус правоохранительных органов Республики Казахстан
11.1.4.2 - раскрывать статус судей и гарантии их деятельности
2) Публичное право.
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
10.2.1.1 - объяснять институты конституционного права как систему правовых норм
11.2.1.1 - раскрывать понятие гражданство
10.2.1.2 - определять источники конституционного права Республики Казахстан и объяснять их назначение (Конституция, Конституционные законы, акты Конституционного Совета и т.д.)
11.2.1.2 - объяснять основания приобретения и утраты казахстанского гражданства на основе конкретных примеров
11.2.1.3 - определять права и обязанности избирателей и других субъектов избирательного процесса в Республике Казахстан
10.2.2.1 - объяснять особенности правового регулирования государственного управления в Республике Казахстан посредством создания графической схемы
11.2.2.1 - квалифицировать деяния лиц в соответствии с нормами административного права Республики Казахстан
10.2.3.1 - объяснять понятие и предмет правового регулирования экологического права

11.1.2.3 - Қазақстан Республикасының азаматтық қоғам институттары қызметінің тиімділігін бағалау (Үкіметтік емес ұйымдар және тағы басқалар)
10.1.2.4 - азаматтық қоғамның мәні мен функционалдық маңызы туралы білімін көрсету
10.1.3.1 - тұлғаның құқықтық мүмкіндіктері түсінігін көрсете отырып, адамның құқығы мен бостандығы ұғымдарын түсіндіру
11.1.3.1 - нақты мысал келтіре отырып, Қазақстан Республикасындағы адам және азаматтың құқығы мен бостандықтарын қорғау механизмін түсіндіру
10.1.3.2 - адам және азаматтың құқықтары мен бостандықтарын жіктеу (саяси, азаматтық, әлеуметтік, экономикалық және мәдени)
11.1.3.2 - азаматтардың құқығын қорғайтын (адвокат, медиатор және тағы басқалардың) тұлғалардың функциялары мен құқықтық мәртебесін анықтау
10.1.3.3 - адам құқықтары саласындағы халықаралық құжаттардың маңыздылығын бағалау (Адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясы, Азаматтық және саяси құқықтар туралы халықаралық пакт, Экономикалық, әлеуметтік және және мәдени құқықтар туралы халықаралық пакт)
11.1.3.3 - Қазақстан Республикасындағы кәмелетке толмағандардың құқығын қорғау механизмдерін нақты жағдаяттар мысалында түсіндіру
11.1.3.4 - Қазақстан Республикасындағы мүмкіндігі шектеулі адамдардың құқығын жүзеге асыру және қорғау механизмдерін нақты жағдаяттар мысалында түсіндіру
10.1.4.1 - сот төрелігінің принциптерін нақты мысалдар келтіре отырып түсіндіру
11.1.4.1 - сот жүйесі элементтерін анықтау және оны графикалық түрде көрсету
10.1.4.2 - Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының функциялары мен құқықтық мәртебесін анықтау
11.1.4.2 - судьялар мәртебесі және олардың қызметінің кепілдемесін ашып көрсету
2) Жария құқық:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
10.2.1.1 - Конституциялық құқық институт тарын құқықтық норма жүйесі ретінде түсіндіру
11.2.1.1 - азаматтық ұғымын ашып көрсету
10.2.1.2 - Конституциялық құқықтың қайнар көздерін анықтау және олардың міндеттерін түсіндіру (Конституция, Конституциялық заңдар, Конституциялық Кеңестің актілері және тағы басқалар)
11.2.1.2 - қазақстандық азаматтықты алу және азаматтықтан айырылудың негіздемелерін нақты мысалдар арқылы түсіндіру
11.2.1.3 – Қазақстан Республикасы сайлаушыларының және сайлау процесінің басқа да субъектілерінің құқықтары мен міндеттерін анықтау
10.2.2.1 - мемлекеттік басқарудың құқықтық реттелу ерекшеліктерін графикалық сызба құру арқылы түсіндіру
11.2.2.1 Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық нормаларына сәйкес тұлғалардың әрекетін саралау
10.2.3.1 - экологиялық құқықтың құқықтық реттеу ұғымы мен нысанын түсіндіру

11.2.3.1 - объяснять понятие и предмет правового регулирования земельного права
10.2.3.2 - предлагать правовые пути решения актуальной экологической проблемы на основе Экологического кодекса
11.2.3.2 - различать право собственности, право землепользования и иные права на землю на основе Земельного кодекса Республики Казахстан
10.2.4.1 - определять содержание и структуру Уголовного кодекса
11.2.4.1 - квалифицировать деяния лиц в соответствии с нормами уголовного права Республики Казахстан
10.2.4.2 - соотносить конкретную жизненную ситуацию с нормами уголовного права
10.2.4.3 - характеризовать уголовные проступки и преступления по степени общественной опасности на конкретных примерах
10.2.4.4 - определять особенности привлечения к уголовной ответственности несовершеннолетних на примере правовой ситуации
10.2.4.5 - оценивать уголовное правонарушение с учетом смягчающих и отягчающих обстоятельств
10.2.4.6 - определять условия, при которых лицо освобождается от уголовной ответственности
10.2.5.1 - объяснять основные положения программно-политических и правовых актов в сфере противодействия коррупции
11.2.5.1 - отличать коррупционные правонарушения от иных видов правонарушений (незаконное вознаграждение, мошенничество)
10.2.5.2 - использовать основные нормы Закона о противодействии коррупции при анализе конкретной ситуации
11.2.5.2 - квалифицировать деяния лиц в соответствии с нормами антикоррупционного законодательства Республики Казахстан
3) Частное право:
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
10.3.1.1 - объяснять назначение источников гражданского права Республики Казахстан (Гражданский кодекс, законы и подзаконные акты, дополняющие и конкретизирующие положения Гражданского кодекса)
11.3.1.1 - объяснять содержание договора, выявляя его отличительные признаки
10.3.1.2 - демонстрировать понимание принципов гражданского права на конкретных примерах
11.3.1.2 - демонстрировать понимание основных условий договора на конкретном примере
10.3.1.3 - определять субъекты гражданского права
11.3.1.3 - объяснять понятие и предмет правового регулирования наследственного права
10.3.1.4 - различать объекты гражданского права по их существенным признакам
11.3.1.4 - различать наследование по завещанию и наследование по закону
10.3.1.5 - выявлять особенности личных неимущественных прав на конкретном примере
10.3.1.6 - объяснять понятие и виды сделок на примере правовой ситуации
10.3.1.7 - объяснять понятие и основные правомочия права собственности, приводя примеры их реализации
10.3.1.8 - объяснять пути защиты прав собственности, анализируя правовую ситуацию (казус)

11.2.3.1 - жер құқығының құқықтық реттеу ұғымы мен нысанын түсіндіру
10.2.3.2 - Экологиялық кодекс негізінде өзекті экологиялық проблемаларды шешудің құқықтық жолдарын ұсыну
11.2.3.2 - Қазақстан Республикасының Жер кодексі негізінде жерге меншік құқығы, пайдалану құқығы, және басқа да құқық түрлерін ажырату
10.2.4.1 - Қылмыстық кодекстің мазмұны мен құрылымын анықтау
11.2.4.1 - Қазақстан Республикасының қылмыстық құқық нормаларына сәйкес тұлғалардың әрекетін саралау
10.2.4.2 - нақты өмірлік жағдаяттарды қылмыстық құқық нормаларына сәйкестендіру
10.2.4.3 - нақты мысалдар арқылы қылмыстық теріс қылық пен қылмысты қоғамдық қауіптілік дәрежесіне сәйкес сипаттау
10.2.4.4 - кәмелетке толмағандарды қылмыстық жауапкершілікке тарту ерекшеліктерін құқықтық жағдаят мысалында анықтау
10.2.4.5 - жеңілдететін және ауырлататын мән-жайларды ескере отырып, қылмыстық құқық бұзушылықты бағалау
10.2.4.6 - қылмыстық жауаптылықтан адамның босатылу шарттарын айқындау
10.2.5.1 - сыбайлас жемқорлыққа қарсы бағдарламалық саяси және құқықтық актілердің негізгі ережелерін түсіндіру
11.2.5.1 - сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықты басқа құқық бұзушылық түрлерінен (заңсыз сыйақы алу, алаяқтық) ажырату
10.2.5.2 - нақты жағдаяттарды талдау кезінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы заңның негізгі ережелерін пайдалану
11.2.5.2 – Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнама нормаларына сәйкес адамдардың әрекетін саралау
3) Жеке құқық:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
10.3.1.1 – Қазақстан Республикасы азаматтық құқығының қайнар көздерін түсіндіру (Азаматтық кодексі, заңдар, заңға тәуелді актілер, Азаматтық кодексін толықтыратын және нақтылайтын ережелер)
11.3.1.1 - келісімшарттың ерекше белгі лерін айқындай отырып мазмұнын түсіндіру
10.3.1.2 - азаматтық құқық принциптерін нақты мысалдар арқылы түсіндіру
11.3.1.2 - келісімшарттың негізгі шарттарын нақты мысалдар арқылы түсіндіру
10.3.1.3 - азаматтық құқық субъектілерін анықтау
11.3.1.3 - мұрагерлік құқықтың құқықтық реттелу ұғымы мен нысанын түсіндіру
10.3.1.4 - азаматтық құқық объектілерін олардың елеулі белгілері бойынша ажырата білу
11.3.1.4 - заң және өсиет бойынша мұрагерлікке ие болуды ажырату
10.3.1.5 - нақты мысал негізінде жеке мүліктік емес құқықтардың ерекшеліктерін анықтау
10.3.1.6 - құқықтық жағдаят мысалында мәміле ұғымы және оның түрлерін түсіндіру
10.3.1.7 - мысалдар келтіре отырып, меншік құқығы ұғымы және оның негізгі өкілеттілігін түсіндіру
10.3.1.8 - құқықтық жағдаятты (казусты) талдай отырып, меншік құқығын қорғау жолдарын түсіндіру

10.3.1.9 - раскрывать сущность обязательственного права, используя юридические термины
10.3.1.10 - определять способы обеспечения выполнения обязательств, анализируя правовую ситуацию
10.3.2.1 - определять права и обязанности субъектов правовых отношений согласно Закону о правах потребителей Республики Казахстан
11.3.2.1 - объяснять механизмы защиты прав потребителей, используя отдельные нормы гражданского, административного, уголовного кодексов
10.3.2.2 - объяснять пути защиты прав потребителей на примере конкретной ситуации (казуса), используя юридические термины
11.3.2.2 - определять права и обязанности продавца (изготовителя, исполнителя) и лиц, выполняющих работы (оказание услуги), приводя конкретные примеры
10.3.3.1 - объяснять назначение нормативных правовых актов в сфере семейных отношений (Кодекс Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье", Закон Республики Казахстан "О правах ребенка")
11.3.3.1 - объяснять понятие и предмет правового регулирования авторского права и смежных прав
10.3.3.2 - объяснять основные понятия и принципы правового регулирования семейных отношений в Республики Казахстан
11.3.3.2 - предлагать правовой путь решения конкретного случая (казус) в сфере авторского права
10.3.3.3 - исследовать реализацию прав ребенка в различных жизненных ситуациях
10.3.4.1 - объяснять основные понятия и принципы правового регулирования трудовых отношений в Республики Казахстан
11.3.4.1 - определять семью как институт семейного права
10.3.4.2 - исследовать реализацию трудовых прав в различных жизненных ситуациях
11.3.4.2 - объяснять содержание личных и имущественных прав и обязанностей супругов на конкретных примерах
11.3.4.3 - определять формы защиты прав и интересов детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
11.3.4.4 - определять круг субъектов алиментных отношений и основания возникновения алиментных отношений на примере правовой ситуации
11.3.5.1 - оценивать эффективность способов государственного обеспечения трудовых прав на примере правовой ситуации
11.3.5.2 - исследовать реализацию трудовых прав несовершеннолетних
11.3.5.3 - пределять механизмы рассмотрения индивидуальных и коллективных трудовых споров на примере правовой ситуации
4) Основы процессуального права:
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
10.4.1.1 - объяснять основные задачи и принципы уголовного процесса
11.4.1.1 - объяснять условия осуществления уголовного преследования
10.4.1.2 - различать субъекты уголовного процесса

10.3.1.9 - заң терминдерін пайдаланып, міндеттемелік құқықтың мәнін ашу
10.3.1.10 - міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдерін құқықтық жағдаятты талдай отырып анықтау
10.3.2.1 – Қазақстан Республикасы тұтынушылар құқығы туралы заңына сәйкес құқықтық қатынастар субъектілерінің құқықтары мен міндеттерін анықтау
11.3.2.1 - қылмыстық, әкімшілік, азаматтық кодекстердің жеке нормаларын қолдана отырып, тұтынушылар құқығын қорғау механизмдерін түсіндіру
10.3.2.2 - заң терминдерін пайдалана отырып, тұтынушылардың құқықтарын қорғау жолдарын нақты жағдаяттық мысалдармен (казустармен) түсіндіру
11.3.2.2 - нақты мысалдар келтіре отырып сатушы (өндіруші, орындаушы) және басқа да жұмысты орындаушы (қызмет көрсету) тұлғалардың құқығы мен міндеттерін анықтау
10.3.3.1 - отбасылық қарым-қатынастар саласын дағы нормативтік құқықтық актілердің қажеттілігін түсіндіру ("Қазақстан Республикасының неке және отбасы туралы кодексі", "Қазақстан Республикасының бала құқықтары туралы заңы")
11.3.3.1 - авторлық және сабақтас құқықтарды құқықтық реттеу ұғымы мен нысанын түсіндіру
10.3.3.2 - Қазақстан Республикасының отбасылық қарым-қатынастарының құқықтық реттелуінің негізгі ұғымдары мен принциптерін түсіндіру
11.3.3.2 - авторлық құқық саласында нақты жағдаятты шешудің құқықтық жолдарын ұсыну
10.3.3.3 - әртүрлі өмірлік жағдайларда балалар құқықтарының жүзеге асырылуын зерттеу
10.3.4.1 - Қазақстан Республикасының еңбек қатынастарын құқықтық реттеудің негізгі ұғымдары мен принциптерін түсіндіру
11.3.4.1 - Отбасын отбасы құқығының институты ретінде айқындау
10.3.4.2 - әртүрлі өмірлік жағдаяттарда еңбек құқықтарын жүзеге асыруды зерттеу
11.3.4.2 - ерлі-зайыптылардың жеке және мүліктік құқықтары мен міндеттерінің мазмұнын нақты мысалдар арқылы түсіндіру
11.3.4.3 - жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығысыз қалған балалардың құқығы мен мүддесін қорғау формаларын айқындау
11.3.4.4 - алименттік қатынастардың субъектілерін және алименттік қатынастардың пайда болу негіздерін құқықтық жағдаяттар мысалында анықтау
11.3.5.1 - еңбек құқығын қамтамасыз ету тәсілдерінің тиімділігін құқықтық жағдаяттар мысалында бағалау
11.3.5.2 - кәмелетке толмағандардың еңбек құқығын жүзеге асыруын зерттеу
11.3.5.3 - жеке және ұжымдық еңбек дауларын қарастыру механизмдерін құқықтық жағдаяттар мысалында анықтау
4) Іс жүргізу құқығының негіздері:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
10.4.1.1 - қылмыстық процестің негізгі міндеттері мен принциптерін түсіндіру
11.4.1.1 - қылмыстық қудалауды жүзеге асыру шарттарын түсіндіру
10.4.1.2 - қылмыстық процесс субъектілерін ажырату

11.4.1.2 - выявлять особенности производства по делам уголовных правонарушений с участием несовершеннолетних
10.4.1.3 - демонстрировать знание основ судебного разбирательства согласно Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан в творческой форме
11.4.1.3 - определять правовые основы деятельности суда присяжных заседателей в Республики Казахстан
10.4.2.1 - анализировать основные задачи и принципы гражданского процесса
11.4.2.1 - объяснять условия предъявления иска
10.4.2.2 - различать субъекты гражданского процесса
11.4.2.2 - составлять исковое заявление в соответствии с требованиями, предъявляемыми к форме и содержанию искового заявления
10.4.2.3 - выявлять особенности участия несовершеннолетних в гражданском процессе
11.4.2.3 - демонстрировать знание основ и особенностей судебного разбирательства согласно Гражданско-процессуального кодекса Республики Казахстан в творческой форме
10.4.3.1 - объяснять понятие, задачи и принципы административного процесса
11.4.3.1 - различать компетенции органов (должностных лиц), уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях на примере правовой ситуации
10.4.3.2 - определять правовые основы осуществления административного процесса
11.4.3.2 - демонстрировать знание особенностей судебного разбирательства по административным правонарушениям в творческой форме
Глава 5) Международное право.
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
10.5.1.1 - объяснять понятие международного публичного права и определять сферу общественных отношений, регулируемых им
11.5.1.1 - объяснять международные права и обязанности Республики Казахстан на основе источников международного права, признанных Республикой Казахстан
10.5.2.1 - определять органы и организации, осуществляющие защиту прав человека в современном международном праве
11.5.1.2 - исследовать реализацию прав гражданина РК в зарубежных странах в сфере прав человека, трудовых отношений, образования на основе международных актов
22. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Основы права" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию согласно приложению.
23. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету "Основы
права" для 10-11 классов
естественно-математического
направления уровня общего
среднего образования по
обновленному содержанию
Долгосрочный план
по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Основы права" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования в рамках обновленноого содержанию

11.4.1.2 - кәмелетке толмағандардың қатысуымен болатын қылмыстық құқық бұзушылық істері бойынша іс жүргізу ерекшеліктерін айқындау
10.4.1.3 - Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексіне сәйкес сот талқылауының негіздері бойынша білімін шығармашылық түрде көрсету
11.4.1.3 - Қазақстан Республикасының алқабилер соты қызметінің құқықтық негіздерін анықтау
10.4.2.1 - азаматтық процестің негізгі міндеттері мен принциптерін талдау
11.4.2.1 - талап қою шарттарын түсіндіру
10.4.2.2 - азаматтық процестің субъектілерін ажырату
11.4.2.2 - талап қою арызын оның мазмұны мен формасына қойылатын шарттарға сәйкес құрастыру
10.4.2.3 - кәмелетке толмағандардың азаматтық процеске қатысу ерекшеліктерін анықтау
11.4.2.3 - Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексіне сәйкес соттың істі қарау негіздері мен ерекшеліктері бойынша білімдерін шығармашылық түрде көрсету
10.4.3.1 - әкімшілік процесс ұғымын, оның міндеттері мен принциптерін түсіндіру
11.4.3.1 - әкімшілік құқық бұзушылық бойынша істерді қарастыратын уәкілеттті органдардың (лауазымды тұлғалардың) құзыретін құқықтық жағдаяттар мысалында ажырата білу
10.4.3.2 - әкімшілік процесті жүзеге асырудың құқықтық негіздерін анықтау
11.4.3.2 - әкімшілік құқық бұзушылық бойынша соттың істі қарау ерекшеліктері туралы білімдерін шығармашылық түрде көрсету
5) Халықаралық құқық:
10-сынып
11-сынып
10.5.1.1 - халықаралық жария құқық ұғымын түсіндіру және оның реттейтін қоғамдық қатынастар салаларын анықтау
11.5.1.1 - Қазақстан Республикасы таныған халықаралық құқықтың қайнар көздері негізінде Қазақстан Республикасының халықаралық құқығы мен міндеттемелерін түсіндіру
10.5.2.1 - қазіргі халықаралық құқықтағы адам құқықтарын қорғауды жүзеге асыратын органдар мен ұйымдарды анықтау
11.5.1.2 - Қазақстан Республикасы азаматтарының шетелде адам құқығы, еңбек қатынастары, білім беру салалалары бойынша құқықтарын жүзеге асыруын халықаралық актілер негізінде зерттеу
22. Осы оқу бағдарламасы жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Құқық негіздері" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
23. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің жаратылыстану-
математикалық бағыттағы
10-11-сыныптарына арналған
"Құқық негіздері" оқу пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Құқық негіздері" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар

1) 10 класс:
Раздел
Подраздел
Темы
Цели обучения
1 четверть
Право и государство
Основные понятия о праве и государстве
Основные признаки и функции права
10.1.1.1 - объяснять понятие права, обобщая его признаки;
10.1.1.2 - раскрывать функциональное значение права на конкретных примерах
Система права. Государство как особый субъект права
10.1.1.3 - объяснять понятие системы права и его основные элементы (норма права, отрасль, подотрасль, правовой институт);
10.1.1.4 - определять государство как особый субъект права и правовых отношений
Правовое государство, гражданское общество
Понятие и принципы правового государства
10.1.2.1 - раскрывать принципы правового государства;
10.1.2.2 - демон-стрировать знания о сущности и функциональном значении правового государства в мировой практике
Понятие, основные элементы и институты гражданского общества
10.1.2.3 - различать элементы и институты гражданского общества на основе конституционных принципов;
10.1.2.4 – демон-стрировать знания о сущности и функциональном значении гражданского общества
Понятие прав человека
Понятие и основные виды прав человека
10.1.3.1 - объяснять понятие прав и свобод человека, демонстрируя понимание правовых возможностей личности;
10.1.3.2 - классифи-цировать права и свободы человека и гражданина (политические, гражданские, социальные, экономические и культурные);
10.1.3.3 - оценивать значение международных документов в сфере прав человека (Всеобщая Декларация прав человека, Международный пакт о гражданских и политических правах, Международный пакт о социальных, экономических и культурных правах)
Принципы правосудия. Правоохранительные органы
Принципы правосудия
10.1.4.1 - объяснять принципы правосудия, приводя конкретные примеры
Правоохранительные органы Республики Казахстан
10.1.4.2 - определять функции и правовой статус правоохрани-тельных органов Республики Казахстан
2 четверть
Публичное право
Система конституционного права Республики Казахстан
Институты конституционного права Республики Казахстан
10.2.1.1 - объяснять институты конституционного права как систему правовых норм;
10.2.1.2 - определять источники конституционного права Республики Казахстан и объяснять их назначение (Конституция, Конституционные законы, акты Конституционного Совета)
Система административного права
Правовое регулирование государственного управления в Республике Казахстан
10.2.2.1 - объяснять особенности правового регулирования государственного управления в Республике Казахстан посредством создания графической схемы
Основы экологического права
Понятие и предмет правового регулирования экологического права

1) 10 сынып:
Бөлім
Бөлімше
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары.
Білім алушылар тиісті:
1-тоқсан
Мемлекет және құқық
Мемлекет және құқық туралы негізгі ұғымдар
Құқықтың негізгі белгілері мен функциясы
10.1.1.1 - құқық белгілерін қорытындылай отырып ұғымын түсіндіру;
10.1.1.2 - құқықтың функционалдық маңызын нақты мысалдар арқылы ашу
Құқық жүйесі. Мемлекет құқықтың ерекше субъектісі ретінде
10.1.1.3 - құқық жүйесі және оның негізгі элементтерін түсіндіру (құқық нормалары, сала, ішкі сала, құқықтық институт);
10.1.1.4 - мемлекетті құқық және құқықтық қатынастың негізгі субъектісі ретінде анықтау
Құқықтық мемлекет, азаматтық қоғам
Құқықтық мемлекет түсінігі және оның принциптері
10.1.2.1 - құқықтық мемлекеттің принципте рін айқындау;
10.1.2.2 - әлемдік тәжірибедегі құқықтық мемлекеттің мәні мен функционалдық маңызы туралы білімін көрсету
Азаматтық қоғам түсінігі, оның негізгі элементтері мен институттары
10.1.2.3 - конституциялық принциптер негізінде азаматтық қоғамның элементтері мен институттарын ажырату;
10.1.2.4 - азаматтық қоғамның мәні мен функционалдық маңызы туралы білімін көрсету
Адам құқықтары түсінігі
Адам құқығы түсінігі және оның негізгі түрлері
10.1.3.1 - тұлғаның құқықтық мүмкіндіктері түсінігін көрсете отырып, адамның құқығы мен бостандығы ұғымдарын түсіндіру;
10.1.3.2 - адам және азаматтың құқықтары мен бостандықтарын жіктеу (саяси, азаматтық, әлеуметтік, экономикалық және мәдени);
10.1.3.3 - адам құқықтары саласындағы халықаралық құжаттардың маңыздылығын бағалау (Адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясы, Азаматтық және саяси құқықтар туралы халықаралық пакт, Экономикалық, әлеуметтік және және мәдени құқықтар туралы халықаралық пакт)
Сот төрелігінің принциптері. Құқық қорғау органдары
Сот төрелігінің принциптері
10.1.4.1 - сот төрелігінің принциптерін нақты мысалдар келтіре отырып түсіндіру
Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары
10.1.4.2 - Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарының функциялары мен құқықтық мәртебесін анықтау
2-тоқсан
Жария құқық
Қазақстан Республикасының конституциялық құқық жүйесі
Қазақстан Республикасы конституциялық құқығының институттары
10.2.1.1 - Конституциялық құқық институт тарын құқықтық норма жүйесі ретінде түсіндіру;
10.2.1.2 - Конституциялық құқықтың қайнар көздерін анықтау және олардың міндеттерін түсіндіру (Конституция, Конституциялық заңдар, Конституциялық Кеңестің актілері және тағы басқалар)
Әкімшілік құқық жүйесі
Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік басқарудың құқықтық реттелуі
10.2.2.1 - мемлекеттік басқарудың құқықтық реттелу ерекшеліктерін графикалық сызба құру арқылы түсіндіру
Экологиялық құқық негіздері
Экологиялық құқықтың құқықтық реттелу түсінігі мен нысаны

10.2.3.1 - объяснять понятие и предмет правового регулирования экологического права;
10.2.3.2 - предлагать правовые пути решения актуальной экологической проблемы на основе Экологического кодекса
Система уголовного права
Уголовный кодекс как основной источник уголовного права
10.2.4.1 - определять содержание и структуру Уголовного кодекса;
10.2.4.2 - соотносить конкретную жизненную ситуацию с нормами уголовного права
Уголовные правонарушения и лица, привлекаемые к уголовной ответственности
10.2.4.3 - характеризовать уголовные проступки и преступления по степени общественной опасности на конкретных примерах;
10.2.4.4 - определять особенности привлечения к уголовной ответственности несовершеннолетних на примере правовой ситуации
Понятие уголовного наказания и освобождение от него
10.2.4.5 - оценивать уголовное правонару-шение с учетом смягчающих и отяг-чающих обстоятельств;
10.2.4.6 - определять условия, при которых лицо освобождается от уголовной ответственности
Система противодействия коррупции в Республике Казахстан
Правовые и политические акты, направленные на противодействие коррупции в Республике Казахстан
10.2.5.1 - объяснять основные положения программно-полити-ческих и правовых актов в сфере противодействия коррупции;
10.2.5.2 - использовать основные нормы Закона о противодействии коррупции при анализе конкретной ситуации
3 четверть
Частное право
Система и базовые институты гражданского права
Принципы и субъекты гражданского права
10.3.1.1 - объяснять назначение источников гражданского права Республики Казахстан (Гражданский кодекс, законы и подзаконные акты, дополняющие и конкретизирующие положения Гражданского кодекса);
10.3.1.2 - демон-стрировать понимание принципов гражданского права на конкретных примерах;
10.3.1.3 - определять субъекты гражданского права
Объекты гражданских прав
10.3.1.4 - различать объекты гражданского права по их существенным признакам;
10.3.1.5 - выявлять особенности личных неимущественных прав на конкретном примере
Понятие и виды сделок
10.3.1.6 - объяснять понятие и виды сделок на примере правовой ситуации
Понятие и защита права собственности
10.3.1.7 - объяснять понятие и основные правомочия права собственности, приводя примеры их реализации;
10.3.1.8 - объяснять пути защиты прав собственности, анализируя правовую ситуацию (казус)
Обязательственное право
10.3.1.9 - раскрывать сущность обязательст-венного права, используя юридические термины;
10.3.1.10 - определять способы обеспечения выполнения обяза-тельств, анализируя правовую ситуацию
Законодательство о правах потребителей
Юридическое закрепление прав потребителей в Республике Казахстан

10.2.3.1 - экологиялық құқықтың құқықтық реттеу ұғымын және нысанын түсіндіру;
10.2.3.2 - экологиялық кодекс негізінде өзекті экологиялық проблемаларды шешудің құқықтық жолдарын ұсыну
Қылмыстық құқық жүйесі
Қылмыстық кодекс қылмыстық құқықтың негізгі қайнар көзі ретінде
10.2.4.1 - қылмыстық кодекстің мазмұны мен құрылымын анықтау;
10.2.4.2 - нақты өмірлік жағдаяттарды қылмыстық құқық нормаларына сәйкестендіру
Қылмыстық құқық бұзушылық және қылмыстық жауапкершілік ке тартылатын тұлғалар
10.2.4.3 - нақты мысалдар арқылы қылмыстық теріс қылық пен қылмысты қоғамдық қауіптілік дәрежесіне сәйкес сипаттау;
10.2.4.4 - кәмелетке толмағандарды қылмыс тық жауапкершілікке тарту ерекшеліктерін құқықтық жағдаят мысалында анықтау
Қылмыстық жаза түсінігі және одан босату шарттары
10.2.4.5 - жеңілдететін және ауырлататын мән-жайларды ескере отырып қылмыстық құқық бұзушылықты бағалау;
10.2.4.6 - адамның қылмыстық жауаптылықтан босатылу шарттарын айқындау
Қазақстан Республикасы ның сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жүйесі
Қазақстан Республикасындағы сыбайлас жемқорлыққа қарсы күреске бағытталған құқықтық және саяси актілер
10.2.5.1 - сыбайлас жемқорлыққа қарсы бағдарламалық-саяси және құқықтық актілердің негізгі ережелерін түсіндіру;
10.2.5.2 - нақты жағдаяттарды талдау кезінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы заңның негізгі ережелерін пайдалану
3-тоқсан
Жеке құқық
Азаматтық құқық жүйесі және оның негізгі институттары
Азаматтық құқықтың принциптері мен субъектілері
10.3.1.1 - Қазақстан Республикасының азаматтық құқығыың қайнар көздерін түсіндіру (Азаматтық кодексі, заңдар, заңға тәуелді актілер, Азаматтық кодексін толықтыратын және нақтылайтын ережелер);
10.3.1.2 - азаматтық құқық принциптерін нақты мысалдар арқылы түсіндіру;
10.3.1.3 - азаматтық құқық субъектілерін анықтау
Азаматтық құқықтың объектілері
10.3.1.4 - азаматтық құқық объектілерін олардың елеулі белгілері бойынша ажырата білу;
10.3.1.5 - нақты мысал негізінде жеке мүліктік емес құқықтардың ерекшеліктерін анықтау
Мәміле түсінігі және оның түрлері
10.3.1.6 - құқықтық жағдаят мысалында мәміле ұғымын және оның түрлерін түсіндіру
Меншік құқығы түсінігі және оның қорғалуы
10.3.1.7 - мысалдар келтіре отырып, меншік құқығы ұғымын және оның негізгі өкілеттілігін түсіндіру;
10.3.1.8 - құқықтық жағдаятты (казусты) талдай отырып, меншік құқығын қорғау жолдарын түсіндіру
Міндеттемелік құқық
10.3.1.9 - заң терминдерін пайдаланып, міндеттемелік құқықтың мәнін ашу;
10.3.1.10 - міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдерін құқықтық жағдаятты талдай отырып анықтау
Тұтынушылар құқығы туралы заңнама
Қазақстан Республикасында тұтынушылар құқықтарының заңды түрде бекітілуі

10.3.2.1 - определять права и обязанности субъектов правовых отношений согласно Закону о правах потребителей Республики Казахстан;
10.3.2.2 - объяснять пути защиты прав потребителей на примере конкретной ситуации (казуса), используя юридические термины
Система семейного права
Источники семейного права Республики Казахстан
10.3.3.1 - объяснять назначение нормативных правовых актов в сфере семейных отношений (Кодекс Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье", Закон Республики Казахстан "О правах ребенка")
Правовое регулирование семейных отношений в Республике Казахстан
10.3.3.2 - объяснять основные понятия и принципы правового регулирования семейных отношений в Республике Казахстан;
10.3.3.3 - исследовать реализацию прав ребенка в различных жизненных ситуациях
Система трудового права
Правовое регулирование трудовых отношений в Республике Казахстан
10.3.4.1 - объяснять основные понятия и принципы правового регулирования трудовых отношений в Республике Казахстан;
10.3.4.2 - исследовать реализацию трудовых прав в различных жизненных ситуациях
4 четверть
Основы процессуального
права
Основы уголовно-процессуального
права
Задачи и принципы уголовного процесса
10.4.1.1 - объяснять основные задачи и принципы уголовного процесса
Субъекты уголовного процесса
10.4.1.2 - различать субъекты уголовного процесса
Основы судебного разбирательства в уголовно-процессуальном
праве
10.4.1.3 - демонстри-ровать знание основ судебного разбира-тельства согласно Уголовно-процессуаль-ного кодекса Республики Казахстан в творческой форме
Основы гражданско-процессуального права
Задачи и принципы гражданского процесса
10.4.2.1 - анализировать основные задачи и принципы гражданского процесса
Субъекты гражданского процесса
10.4.2.2 - различать субъекты гражданского процесса;
10.4.2.3 - выявлять особенности участия несовершеннолетних в гражданском процессе
Основы административно-процессуального права
Понятие, задачи и принципы административного процесса
10.4.3.1 - объяснять понятие, задачи и принципы административного процесса;
10.4.3.2 - определять правовые основы осуществления административного процесса
Международное право
Международное публичное право
Понятие международного публичного права
10.5.1.1 - объяснять понятие международ-ного публичного права и определять сферу общественных отноше-ний, регулируемых им
Защита прав человека в международном праве
Механизмы и процедуры защиты прав человека в современном международном праве

10.3.2.1 - Қазақстан Республикасының тұтынушылар құқығы туралы заңына сәйкес құқықтық қатынастар субъектілерінің құқықтары мен міндеттерін анықтау;
10.3.2.2 - заң терминдерін пайдалана отырып, тұтынушылардың құқықтарын қорғау жолдарын нақты жағдаяттық мысалдармен (казустармен) түсіндіру
Отбасы құқығы жүйесі
Қазақстан Республикасындағы отбасы құқығының қайнар көздері
10.3.3.1 - отбасылық қарым-қатынастар саласындағы нормативтік құқықтық актілердің қажеттілігін түсіндіру ("Қазақстан Республикасының неке және отбасы туралы кодексі", "Қазақстан Республикасының бала құқықтары туралы заңы")
Қазақстан Республикасында отбасылық қарым-қатынастардың құқықтық реттелуі
10.3.3.2 - Қазақстан Республикасының отбасылық қарым-қатынастарының құқықтық реттелуінің негізгі ұғымдары мен принциптерін түсіндіру;
10.3.3.3 - әртүрлі өмірлік жағдайларда балалар құқықтарының жүзеге асырылуын зерттеу
Еңбек құқығы жүйесі
Қазақстан Республикасында еңбек қатынастары ның құқықтық реттелуі
10.3.4.1 - Қазақстан Республикасы еңбек қатынастарын құқықтық реттеудің негізгі ұғымдары мен принциптерін түсіндіру;
10.3.4.2 - әртүрлі өмірлік жағдаяттарда еңбек құқықтарының іске асуын зерттеу
4-тоқсан
Іс жүргізу құқығының негіздері
Қылмыстық іс жүргізу құқығының негіздері
Қылмыстық процестің міндеттері мен принциптері
10.4.1.1 - қылмыстық процестің негізгі міндеттері мен қағидаттарын түсіндіру
Қылмыстық процесс субъектілері
10.4.1.2 - қылмыстық процесс субъектілерін ажырату
Қылмыстық іс жүргізу құқығындағы сот талқылауының негіздері
10.4.1.3 - Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексіне сәйкес сот талқылауының негіздері бойынша білімін шығармашылық түрде көрсету
Азаматтық іс жүргізу құқығының негіздері
Азаматтық процестің міндеттері мен принциптері
10.4.2.1 - азаматтық процестің негізгі міндеттері мен принциптерін талдау
Азаматтық процестің субъектілері
10.4.2.2 - азаматтық процестің негізгі міндеттері мен принциптерін талдау;
10.4.2.3 - кәмелетке толмағандардың азаматтық процеске қатысу ерекшеліктерін анықтау
Әкімшілік іс жүргізу құқығының негіздері
Әкімшілік процесс түсінігі, міндеттері мен принциптері
10.4.3.1 - әкімшілік процесс ұғымын, оның міндеттері мен принциптерін түсіндіру;
10.4.3.2 - әкімшілік процесті жүзеге асырудың құқықтық негіздерін анықтау
Халықаралық құқық
Халықаралық жария құқығы
Халықаралық жария құқығы түсінігі
10.5.1.1 - халықаралық жария құқық ұғымын түсіндіру және оның реттейтін қоғамдық қатынастар саласын анықтау
Халықаралық құқықтағы адам құқықтарының қорғалуы
Қазіргі халықаралық құқықта адам құқықтарын қорғау механизмдері мен процедуралары

10.5.2.1 - определять органы и организации, осуществляющие защиту прав человека в современном международном праве
2) 11 класс:
Раздел
Подраздел
Темы
Цели обучения
1 четверть
Право и государство
Законодательство, правовая культура, государство в политической системе общества
Система законодательства
11.1.1.1 - определять основные элементы нормативных правовых актов;
11.1.1.2 - исследовать процесс разработки, принятия и введения в действие нормативных правовых актов
Законность и правопорядок. Правосознание и правовая культура
11.1.1.3 - объяснять понятия законность и правопорядок на конкретных примерах;
11.1.1.4 - объяснять необходимость и социальную полезность знания и исполнения законов
Государство в политической системе общества
11.1.1.5 - определять основные элементы политической системы казахстанского общества
Развитие правового государства и гражданского общества в Республике Казахстан
Республика Казахстан как правовое государство
11.1.2.1 - объяснять реализацию принципов правового государства на основе политико-правовых актов Республики Казахстан (Концепция правовой политики Республики Казахстан, Концепция Национального плана действий в области прав человека в
Республике Казахстан)
Развитие институтов гражданского общества в Республике Казахстан
11.1.2.2 - объяснять основное функциональ-ное предназначение гражданского общества в Республике Казахстан;
11.1.2.3 - оценивать эффективность деятельности институ-тов гражданского общества Республики Казахстан (НПО)
Защита прав человека в Республике Казахстан
Защита прав и свобод человека и гражданина в Республике Казахстан
11.1.3.1 - объяснять механизм защиты прав и свобод человека и гражданина в Республике Казахстан на примере конкретной ситуации;
11.1.3.2 - определять функции и правовой статус лиц, осуществляющих правовую защиту граждан (адвокаты, медиаторы)
Ювенальная юстиция в Республике Казахстан
11.1.3.3 - объяснять механизм защиты прав несовершеннолетних в Республике Казахстан на примере конкретной ситуации
Реализация и защита прав лиц с ограниченными возможностями
11.1.3.4 - объяснять механизм реализации и защиты прав лиц с ограниченными возможностями Республики Казахстан на примере конкретной ситуации
Судебная система
Судебная система и статус судей
11.1.4.1 - определять элементы судебной системы и отображать их графически;
11.1.4.2 - раскрывать статус судей и гарантии их деятельности
2 четверть
Публичное право
Гражданство и выборы в Республике Казахстан
Гражданство как институт конституционного права Республике Казахстан

10.5.2.1 - қазіргі халықаралық құқықтағы адам құқықтарын қорғауды жүзеге асыратын органдар мен ұйымдарды анықтау
2) 11 сынып:
Бөлім
Бөлімше
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары
Білім алушылар тиісті:
1-тоқсан
Мемлекет және құқық
Заң шығару, құқықтық мәдениет, мемлекет қоғамның саяси жүйесінде
Заң шығару жүйесі
11.1.1.1 - нормативтік құқықтық актілердің негізгі элементтерін анықтау;
11.1.1.2 - нормативтік құқықтық актілердің әзірленуі, қабылдануы мен күшіне ену процесін зерттеу
Заңдылық және құқықтық тәртіп. Құқықтық сана және құқықтық мәдениет
11.1.1.3 - заңдылық және құқықтық тәртіп ұғымдарын нақты мысалдармен түсіндіру;
11.1.1.4 - заңдарды білу және оларды орындаудың әлеуметтік пайдалылығы мен қажеттілігін түсіндіру
Мемлекет қоғамның саяси жүйесінде
11.1.1.5 - қазақстандық қоғамның саяси жүйесінің негізгі элементін анықтау
Қазақстан Республикасында құқықтық мемлекет пен азаматтық қоғамның дамуы
Қазақстан Республикасы - құқықтық мемлекет
11.1.2.1 - Қазақстан Республикасының саяси-құқықтық актілері (Қазақстан Республикасының құқықтық саясат концепциясы, Қазақстан Республикасының адам құқығы саласындағы ұлттық іс-қимыл жоспары концепциясы және тағы басқалар) негізінде құқықтық мемлекеттің принциптерінің жүзеге асырылуын түсіндіру
Қазақстан Республикасында азаматтық қоғам институттарының дамуы
11.1.2.2 - Қазақстан Республикасы азаматтық қоғамының негізгі функционалдық қажеттілігін түсіндіру;
11.1.2.3 - Қазақстан Республикасының азаматтық қоғам институттары қызметінің тиімділігін бағалау (Үкіметтік емес ұйымдар және тағы басқалар)
Қазақстан Республикасында адам құқығын қорғау
Қазақстан Республикасында адам және азаматтың құқықтары мен бостандықтарының қорғалуы
11.1.3.1 - нақты мысал келтіре отырып, Қазақстан Республикасының адам және азаматтың құқығы мен бостандықтарын қорғау механизмін түсіндіру;
11.1.3.2 - азаматтардың құқығын қорғайтын (адвокат, медиатор және тағы басқа) тұлғалардың функциялары мен құқықтық мәртебесін анықтау
Қазақстан Республикасындағы ювеналды юстиция
11.1.3.3 - Қазақстан Республикасындағы кәмелетке толмағандардың құқығын қорғау механизмдерін нақты жағдаяттар мысалында түсіндіру
Мүмкіндігі шектеулі тұлғалар құқықтарының қорғалуы және жүзеге асырылуы
11.1.3.4 - Қазақстан Республикасындағы мүмкіндігі шектеулі адамдардың құқығын жүзеге асыру және қорғау механизмдерін нақты жағдаяттар мысалында түсіндіру
Сот жүйесі
Сот жүйесі және судьялардың мәртебесі
11.1.4.1 - сот жүйесі элементтерін анықтау және оны графикалық түрде көрсету;
11.1.4.2 - судьялар мәртебесі және олардың қызметінің кепілдемесін ашып көрсету
2-тоқсан
Жария құқық
Қазақстан Республикасындағы азаматтық және сайлау
Азаматтық - Қазақстан Республикасы конституция лық құқығының институты

11.2.1.1 - раскрывать понятие гражданство;
11.2.1.2 - объяснять основания приобре-тения и утраты казахстанского гражданства на основе конкретных примеров
Избирательное право в Республике Казахстан
11.2.1.3 - определять права и обязанности избирателей и других субъектов избирательного процесса в Республике Казахстан
Виды административных правонарушений
Административные правонарушения, посягающие на общественный порядок и нравственность
11.2.2.1 - квалифи-цировать деяния лиц в соответствии с нормами администра-тивного права Республики Казахстан
Основы земельного права
Понятие и предмет правового регулирования земельного права
11.2.3.1 - объяснять понятие и предмет правового регулирования земельного права;
11.2.3.2 - различать право собственности, право землепользо-вания и иные права на землю на основе Земельного кодекса Республики Казахстан
Виды уголовных правонарушений
Уголовные правонарушения против конституционных и иных прав и свобод человека и гражданина
11.2.4.1 – квалифици-ровать деяния лиц в соответствии с нормами уголовного права Республики Казахстан
Уголовные правонарушения против общественной безопасности и общественного порядка
11.2.4.1 - квалифици-ровать деяния лиц в соответствии с нормами уголовного права Республики Казахстан
Ответственность за коррупционные правонарушения (2 часа)
Дисциплинарная, административная и уголовная ответственность за коррупционные правонарушения
11.2.5.1 - отличать коррупционные правонарушения от иных видов правонарушений (неза-конное вознагражде-ние, мошенничество);
11.2.5.2 - квалифици-ровать деяния лиц в соответствии с нормами антикорруп-ционного законода-тельства Республики Казахстан
3 четверть
Частное право
Отдельные виды договоров и обязательств в гражданском праве
Договор купли-продажи. Договор мены и дарения
11.3.1.1 - объяснять содержание договора, выявляя его отличительные признаки;
11.3.1.2 - демонстри-ровать понимание основных условий договора на конкретном примере
Договор аренды. Наем жилища. Договор займа. Договор страхования
11.3.1.1 - объяснять содержание договора, выявляя его отличительные признаки;
11.3.1.2 - демонстри-ровать понимание основных условий договора на конкретном примере
Наследственное право
11.3.1.3 - объяснять понятие и предмет правового регулирования наследственного права;
11.3.1.4 - различать наследование по завещанию и наследование по закону
Реализация прав потребителей
Механизмы защиты прав потребителей в Республике Казахстан
11.3.2.1 - объяснять механизмы защиты прав потребителей, используя отдельные нормы гражданского, административного, уголовного кодексов;

11.2.1.1 - азаматтық ұғымын ашу;
11.2.1.2 - қазақстандық азаматтықты алу және азаматтықтан айырылудың негіздемелерін нақты мысалдар арқылы түсіндіру
Қазақстан Республикасындағы сайлау құқығы
11.2.1.3 - Қазақстан Республикасы сайлаушыларының және сайлау процесінің басқа да субъектілерінің құқықтары мен міндеттерін анықтау
Әкімшілік құқық бұзушылық түрлері
Қоғамдық тәртіпке және адамгершілікке қол сұғатын әкімшілік құқық бұзушылық түрлері
11.2.2.1 - Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық нормаларына сәйкес адамдардың әрекетін саралау
Жер құқығы негіздері
Жер құқығының құқықтық реттелу түсінігі мен нысаны
11.2.3.1 - жер құқығының құқықтық реттеу ұғымы мен нысанын түсіндіру;
11.2.3.2 - Қазақстан Республикасының Жер кодексі негізінде жерге меншік құқығы, пайдалану құқығы, және басқа да құқық түрлерін ажырату
Қылмыстық құқық бұзушылық түрлері
Адам және азаматтардың конституциялық және басқа да құқықтары мен бостандықтарына қарсы қылмыстық құқық бұзушылық
11.2.4.1 - Қазақстан Республикасының қылмыстық құқық нормаларына сәйкес адамдардың әрекетін саралау
Қоғамдық қауіпсіздік пен қоғамдық тәртіпке қарсы қылмыстық құқық бұзушылық
11.2.4.1 - Қазақстан Республикасының қылмыстық құқық нормаларына сәйкес адамдардың әрекетін саралау
Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық үшін жауапкершілік
Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық үшін тәртіптік, әкімшілік және қылмыстық жауапкершілік
11.2.5.1 - сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықты басқа құқық бұзушылық түрлерінен (заңсыз сыйақы алу, алаяқтық) ажырату;
11.2.5.2 - Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнама нормаларына сәйкес адамдардың әрекетін саралау
3-тоқсан
Жеке құқық
Азаматтық құқықтағы келісімшарттар мен міндеттемелердің жекелеген түрлері
Сату-сатып алу келісімшарты. Айырбас және сыйға тарту келісімшарты
11.3.1.1 - келісімшарттың ерекше белгілерін айқындай отырып мазмұнын түсіндіру;
11.3.1.2 - келісімшарттың негізгі шарттарын нақты мысалдар арқылы түсіндіру
Жалға беру келісімшарты. Тұрғын үйді жалдау. Қарыз келісімшарты. Сақтандыру келісімшарты
11.3.1.1 - келісімшарттың ерекше белгілерін айқындай отырып мазмұнын түсіндіру;
11.3.1.2 - келісімшарттың негізгі шарттарын нақты мысалдар арқылы түсіндіру
Мұрагерлік құқық
11.3.1.3 - мұрагерлік құқықтың құқықтық реттелу ұғымы мен нысанын түсіндіру;
11.3.1.4 - заң және өсиет бойынша мұрагерлікке ие болуды ажырату
Тұтынушылар құқығының жүзеге асырылуы
Қазақстан Республикасындағы тұтынушылар құқығын қорғау механизмдері
11.3.2.1 - қылмыстық, әкімшілік, азаматтық кодекстердің жеке нормаларын қолдана отырып, тұтынушылар құқығын қорғау механизмдерін түсіндіру;

11.3.2.2 - определять права и обязанности продавца (изготови-теля, исполнителя) и лиц, выполняющих работы (оказание услуги), приводя конкретные примеры
Основы авторского права
Понятие и предмет правового регулирования авторского права и смежных прав
11.3.3.1 - объяснять понятие и предмет правового регулиро-вания авторского права и смежных прав;
11.3.3.2 - предлагать правовой путь решения конкретного случая (казус) в сфере авторского права
Институты семейного права
Семья. Права и обязанности супругов
11.3.4.1 - определять семью как институт семейного права;
11.3.4.2 - объяснять содержание личных и имущественных прав и обязанностей супругов на конкретных примерах
Формы защиты прав и интересов детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
11.3.4.3 - определять формы защиты прав и интересов детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
Алиментные обязательства членов семьи
11.3.4.4 - определять круг субъектов алимен-ных отношений и основания возник-новения алиментных отношений на примере правовой ситуации
Базовые нормы трудового права
Права и обязанности субъектов трудовых отношений и их государственные гарантии
11.3.5.1 - оценивать эффективность спосо-бов государственного обеспечения трудовых прав на примере правовой ситуации;
11.3.5.2 - исследовать реализацию трудовых прав несовершеннолетних
Рассмотрение трудовых споров
11.3.5.3 - определять механизмы рассмот-рения индивидуальных и коллективных трудовых споров на примере правовой ситуации
4 четверть
Основы процессуального
права
Институты уголовно-процессуального
права
Уголовное преследование как институт уголовно-процессуального права
11.4.1.1 - объяснять условия осуществления уголовного преследования
Производство по делам уголовных правонарушений несовершеннолетних
11.4.1.2 - выявлять особенности произ-водства по делам уголовных право-нарушений с участием несовершеннолетних
Понятие и основы деятельности суда присяжных заседателей
11.4.1.3 - определять правовые основы деятельности суда присяжных заседателей в Республике Казахстан
Институты гражданско-процессуального права
Основы искового производства
11.4.2.1 - объяснять условия предъявления иска;
11.4.2.2 - составлять исковое заявление в соответствии с требованиями, предъявляемыми к форме и содержанию искового заявления
Основы судебного разбирательства в гражданско-процессуальном праве
11.4.2.3 - демонстри-ровать знание основ и особенностей судеб-ного разбирательства согласно Гражданско-процессуального кодекса Республики Казахстан в творческой форме
Институты административно-процессуального права
Органы, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях

11.3.2.2 - нақты мысалдар келтіре отырып сатушы (өндіруші, орындаушы) және басқа да жұмысты орындаушы (қызмет көрсету) тұлғалардың құқығы мен міндеттерін анықтау
Авторлық құқық негіздері
Авторлық және сабақтас құқықтың құқықтық реттелу түсінігі мен нысаны
11.3.3.1 - авторлық және сабақтас құқықтарды құқықтық реттеу ұғымы мен нысанын түсіндіру;
11.3.3.2 - авторлық құқық саласында нақты жағдайды шешудің құқықтық жолдарын ұсыну
Отбасы құқығы институттары
Отбасы. Ерлі-зайыптылардың құқықтары мен міндеттемелері
11.3.4.1 - Отбасын отбасы құқығының институты ретінде айқындау;
11.3.4.2 - ерлі-зайыптылардың жеке және мүліктік құқықтары мен міндеттерінің мазмұнын нақты мысалдар арқылы түсіндіру
Ата-анасының қамқорлығысыз қалған және жетім балалардың құқығы мен мүддесін қорғау түрлері
11.3.4.3 - жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығысыз қалған балалардың құқығы мен мүддесін қорғау формаларын айқындау
Отбасы мүшелерінің алименттік міндеттемелері
11.3.4.4 - алименттік қатынастардың субъекті лерін және алименттік қатынастардың пайда болу негіздерін құқықтық жағдаяттар мысалында анықтау
Еңбек құқығының базалық нормалары
Еңбек қарым-қатынасы субъектілерінің құқықтары мен міндеттемелері және олардың мемлекеттік кепілдіктері
11.3.5.1 - еңбек құқығын қамтамасыз ету тәсілдерінің тиімділігін құқықтық жағдаяттар мысалында бағалау;
11.3.5.2 - кәмелетке толмағандардың еңбек құқығын жүзеге асыруын зерттеу
Еңбек дауларының қаралуы
11.3.5.3 - жеке және ұжымдық еңбек дауларын қарастыру механизмдерін құқықтық жағдаяттар мысалында анықтау
4-тоқсан
Іс жүргізу құқығының негіздері
Қылмыстық іс жүргізу құқығының институттары
Қылмыстық қудалау – қылмыстық іс жүргізу құқығының институты
11.4.1.1 - қылмыстық қудалауды жүзеге асыру шарттарын түсіндіру
Кәмелетке толмағандар дың қылмыстық құқық бұзушылығы бойынша іс жүргізу
11.4.1.2 - кәмелетке толмағандардың қатысуымен болатын қылмыстық құқық бұзушылық істері бойынша іс жүргізу ерекшеліктерін айқындау
Алқабилер соты ұғымы және оның қызметінің негіздері
11.4.1.3 – Қазақстан Республикасы алқабилер соты қызметінің құқықтық негіздерін анықтау
Азаматтық іс жүргізу құқығының институттары
Талап қою іс жүргізуінің негіздері
11.4.2.1 - талап қою шарттарын түсіндіру;
11.4.2.2 - талап қою арызын оның мазмұны мен формасына қойылатын шарттарға сәйкес құрастыру
Азаматтық іс жүргізу құқығындағы соттық талқылаудың негіздері
11.4.2.3 - Қазақстан Республикасының азаматтық іс жүргізу кодексіне сәйкес соттың істі қарау негіздері мен ерекшеліктері бойынша білімдерін шығармашылық түрде көрсету
Әкімшілік іс жүргізу құқығының институттары
Әкімшілік құқық бұзушылық бойынша істерді қарастыратын уәкілетті органдар

11.4.3.1 - различать компетенции органов (должностных лиц), уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях на примере правовой ситуации
Основы судебного разбирательства в административно-процессуальном праве
11.4.3.2 - демонстри-ровать знание особенностей судеб-ного разбирательства по административным правонарушениям в творческой форме
Международное право
Республика Казахстан как субъект международного права
Реализация прав гражданина Республики Казахстан на основе международных актов
11.5.1.1 - объяснять международные права и обязанности Республики Казахстан на основе источников международного права, признанных Республикой Казахстан;
11.5.1.2 - исследовать реализацию прав гражданина Республики Казахстан в зарубежных странах в сфере прав человека, трудовых отношений, образования на основе международных актов.
Приложение 205
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от "27"июля 2017 года № 352
Приложение 423
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Основы права" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования в рамках обновленного содержания Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
2. Содержание учебного предмета "Основы права" предполагает осмысление обучающимися основных правовых знаний и навыков, необходимых для реализации своих прав и обязанностей в качестве субъекта правовых и политических отношений в современном обществе.
3. Цель предмета: способствовать формированию грамотной в правовом отношении личности с активной гражданской позицией, привитие правовой культуры, развитие навыков применения правовых знаний в практической деятельности.
4. Задачи предмета:
1) углубление и расширение знаний о системе социальных и правовых норм: права человека, правовое государство, гражданское общество, законность и правопорядок;

11.4.3.1 - әкімшілік құқық бұзушылық бойынша істерді қарастыратын уәкілеттті органдардың (лауазымды тұлғалардың) құзыретін құқықтық жағдаяттар мысалында ажырата білу
Әкімшілік іс жүргізу құқығындағы соттық талқылаудың негіздері
11.4.3.2 - әкімшілік құқық бұзушылық бойынша соттың істі қарау ерекшеліктері туралы білімдерін шығармашылық түрде көрсету
Халықаралық құқық
Қазақстан Республикасы халықаралық құқық субъектісі
Халықаралық актілер негізінде Қазақстан Республикасы азаматтары құқығының жүзеге асырылуы
11.5.1.1 - Қазақстан Республикасы таныған халықаралық құқықтың қайнар көздері негізінде Қазақстан Республикасының халықаралық құқығы мен міндеттемелерін түсіндіру;
11.5.1.2 - Қазақстан Республикасы азаматтарының шетелде адам құқығы, еңбек қатынастары, білім беру салалалары бойынша құқықтарын жүзеге асыруын халықаралық актілер негізінде зерттеу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 205-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 423-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Құқық негіздері" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы №604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Құқық негіздері" пәнін оқыту білім алушылардың қазіргі қоғамдағы құқықтық және саяси қатынастардың субъектісі ретінде, өз құқықтары мен міндеттемелерін жүзеге асыру үшін қажетті білім мен дағдыларды игеруге бағытталған.
3. Оқу пәнінің мақсаты – белсенді азаматтық ұстанымы бар, құқықтық тұрғыдан сауатты тұлғаны тәрбиелеу, құқықтық мәдениетті қалыптастыру, құқықтық білімді тәжірибеде қолдана алу дағыдыларын дамыту.
4. Оқу пәнінің міндеттері:
1) әлеуметтік және құқықтық нормалар жүйесі: адам құқығы, құқықтық мемлекет, азаматтық қоғам, заңдылық және құқықтық тәртіп туралы білімдерін тереңдету және кеңейту;

2) Публичное право. Система конституционного права Республики Казахстан. Институты конституционного права Республики Казахстан: Президент, Парламент, Правительство, Конституционный совет, Суды и правосудие, Местное государственное управление и самоуправление. Система административного права. Правовое регулирование государственного управления в Республике Казахстан: отраслевое и территориальное управление. Основы экологического права. Понятие и предмет правового регулирования экологического права. Система уголовного права. Содержание и структура уголовного кодекса. Уголовные правонарушения и лица, привлекаемые к уголовной ответственности. Понятие уголовного наказания и освобождение от него.Система противодействия коррупции в Республике Казахстан.Правовые и политические акты, направленные на противодействие коррупции в Республике Казахстан: Закон РК о противодействии коррупции, антикоррупционная стратегия Республики Казахстан на 2015-2025 годы. Проектная и исследовательская работа: Характеристика особенностей отраслей публичного права;
Частное право.
Система и базовые институты гражданского права. Принципы и субъекты гражданского права. Объекты гражданских прав. Понятие и виды сделок. Понятие и защита права собственности. Обязательственное право. Законодательство о правах потребителей. Юридическое закрепление прав потребителей в Республике Казахстан. Система семейного права. Источники семейного права Республики Казахстан. Правовое регулирование семейных отношений в Республике Казахстан. Система трудового права.Правовое регулирование трудовых отношений в Республике Казахстан.Проектная и исследовательская работа: Частное право – гарантия реализации естественных прав и свобод человека;
Основы процессуального права.
Основы уголовно-процессуального права.      Задачи и принципы уголовного процесса. Субъекты уголовного процесса. Основы судебного разбирательства в уголовно-процессуальном праве: функциональные роли субъектов уголовного процесса. Основы гражданско-процессуального права. Задачи и принципы гражданского процесса. Субъекты гражданского процесса. Основы административно-процессуального права. Понятие, задачи и принципы административного процесса. Проектная и исследовательская работа: Характеристика стадий правоприменительного процесса;
Международное право.
Международное публичное право. Понятие международного публичного права. Основные субъекты - государства и международные организации.Защита прав человека в международном праве.Механизмы и процедуры защиты прав человека в современном международном праве. Проектная и исследовательская работа: Современные международные организации по защите прав человека.

2) Жария құқық: Қазақстан Республикасының конституциялық құқық жүйесі.Қазақстан Республикасы конституциялық құқығының институттары: Президент, Парламент, Үкімет, Соттар және сот төрелігі, Конституциялық кеңес, Жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару.Әкімшілік құқық жүйесі. Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік басқарудың құқықтық реттелуі: салалық және аймақтық басқару. Экологиялық құқық негіздері. Экологиялық құқықтың құқықтық реттелу түсінігі мен нысаны.Қылмыстық құқық жүйесі. Қылмыстық құқықтың мазмұны мен құрылымы. Қылмыстық құқық бұзушылық және қылмыстық жауапкершілікке тартылатын тұлғалар. Қылмыстық жаза түсінігі және одан босату шарттары.Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жүйесі. Қазақстан Республикасындағы сыбайлас жемқорлыққа қарсы күреске бағытталған құқықтық және саяси актілер: Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресі туралы ҚР заңы. 2015-2025 жылдарға арналған ҚР сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы стратегиясы.Жобалық-зерттеу жұмысы: Жария құқық салалары ерекшеліктерінің сипаттамасы.
3) Жеке құқық:
Азаматтық құқық жүйесі және оның негізгі институттары. Азаматтық құқықтың қағидаттары мен субъектілері. Азаматтық құқықтың объектілері. Мәміле түсінігі және оның түрлері. Меншік құқығы түсінігі және оның қорғалуы. Міндеттемелік құқық.Тұтынушылар құқығы туралы заңнама.Қазақстан Республикасында тұтынушылар құқықтарының заңды түрде бекітілуі. Отбасы құқығы жүйесі.Қазақстан Республикасындағы отбасы құқығының қайнар көздері. Қазақстан Республикасында отбасылық қарым-қатынастардың құқықтық реттелуі.Еңбек құқығы жүйесі. Қазақстан Республикасында еңбек қатынастарының құқықтық реттелуі.Жобалық-зерттеу жұмысы: Жеке құқық – адамның табиғи құқықтары мен бостандықтарының жүзеге асуының кепілдігі
4) Іс жүргізу құқығының негіздері: Қылмыстық іс жүргізу құқығының негіздері. Қылмыстық процестің міндеттері мен қағидаттары. Қылмыстық процесс субъектілері. Қылмыстық іс жүргізу құқығындағы сот талқылауы негіздері: қылмыстық процестегі субъектілердің функционалдық рөлдері. Азаматтық іс жүргізу құқығының негіздері. Азаматтық процестің міндеттері мен қағидаттары. Азаматтық процесстің субъектілері.Әкімшілік іс жүргізу құқығының негіздері. Әкімшілік процесс түсінігі, міндеттері мен қағидаттары.Жобалық-зерттеу жұмысы: Құқыққа қатысты процестер қадамдарының сипаттамасы.
5) Халықаралық құқық:
Халықаралық жария құқығы.Халықаралық жария құқығы түсінігі. Негізгі мемлекет субъектілері, халықаралық ұйымдар. Халықаралық құқықтағы адам құқықтарының қорғалуы.Қазіргі халықаралық құқықта адам құқықтарын қорғау механизмдері мен процедуралары. Жобалық-зерттеу жұмысы: Адам құқықтарын қорғау жөніндегі қазіргі заманғы халықаралық ұйымдар.

20. Базовое содержание учебного предмета "Основы права" для 11 класса состоит из следующих разделов:
1) Право и государство.
Законодательство, правовая культура, государство в политической системе общества.Система законодательства. Структура правовых актов. Этапы законотворчества. Законность и правопорядок. Правосознание и правовая культура. Государство в политической системе общества.Развитие правового государства и гражданского общества в Республике Казахстан.Республика Казахстан как правовое государство. Развитие институтов гражданского общества в Республике Казахстан. Защита прав человека в Республике Казахстан.Защита прав и свобод человека и гражданина в Республике Казахстан. Ювенальная юстиция в Республике Казахстан: защита прав ребенка. Реализация и защита прав лиц с ограниченными возможностями.Судебная система.Судебная система. Статус судей.Проектная и исследовательская работа: Система органов государства и система права в Республике Казахстан на современном этапе;
2) Публичное право.
Гражданство и выборы в Республике Казахстан.Гражданство Республики Казахстан. Принцип "права крови" и принцип "права почвы". Избирательное право в Республике Казахстан. Избиратель, избирательная комиссия, наблюдатели.Виды административных правонарушений.Административные правонарушения, посягающие на общественный порядок и нравственность.Основы земельного права. Понятие и предмет правового регулирования земельного права. Юридическое отличие понятий земли от недр.Виды уголовных правонарушений.Уголовные правонарушения против конституционных и иных прав и свобод человека и гражданина. Уголовные правонарушения против общественной безопасности и общественного порядка.
Ответственность за коррупционные правонарушения. Дисциплинарная, административная и уголовная ответственность за коррупционные правонарушения. Проектная и исследовательская работа: Роль публичного права в регулировании деятельности органов государственной власти и управления;
3) Частное право.
Отдельные виды договоров и обязательств в гражданском праве.Договор купли-продажи. Договор мены и дарения. Договор аренды. Наем жилища. Договор займа. Договор страхования. Наследственное право. Реализация прав потребителей.Механизмы защиты прав потребителей в Республике Казахстан.Основы авторского права. Понятие и предмет правового регулирования авторского права и смежных прав. Институты семейного права.Семья. Права и обязанности супругов. Формы защиты прав и интересов детей-сирот, детей оставшихся без попечения родителей. Алиментные обязательства членов семьи.Базовые нормы трудового права. Права и обязанности субъектов трудовых отношений и их государственные гарантии. Рассмотрение трудовых споров.Проектная и исследовательская работа: Роль частного права в обеспечении юридической защищенности частной собственности;

20. 11 - сыныпқа арналған "Құқық негіздері" пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) Мемлекет және құқық. Заң шығару, құқықтық мәдениет, мемлекет қоғамның саяси жүйесінде.Заң шығару жүйесі: құқықтық актілердің құрылымы мен заң шығарудың кезеңдері. Заңдылық және құқықтық тәртіп. Құқықтық сана және құқықтық мәдениет. Мемлекет қоғамның саяси жүйесінде.Қазақстан Республикасында құқықтық мемлекет пен азаматтық қоғамның дамуы.Қазақстан Республикасы – құқықтық мемлекет. Қазақстан Республикасында азаматтық қоғам институттарының дамуы. Қазақстан Республикасында адам құқығын қорғау. Қазақстан Республикасында адам және азаматтың құқықтары мен бостандықтарының қорғалуы. Қазақстан Республикасындағы ювеналды юстиция: жасөспірімнің құқығын қорғау. Мүмкіндігі шектеулі тұлғалар құқықтарының қорғалуы және жүзеге асырылуы.
Сот жүйесі. Сот жүйесі және судьялардың мәртебесі. Жобалық-зерттеу жұмысы: Қазіргі кезеңдегі Қазақстан Республикасының құқық жүйесі және мемлекеттік органдар жүйесі.
2) Жария құқық: Қазақстан Республикасындағы азаматтық және сайлау.
Қазақстан Республикасының азаматтылығы. "Қан құқығы" және "Топырақ құқығы" қағидаттары. Қазақстан Республикасындағы сайлау құқығы. Сайлаушы, сайлау коммиссиясы, бақылаушы.Әкімшілік құқық бұзушылық түрлері. Қоғамдық тәртіпке және адамгершілікке қол сұғатын әкімшілік құқық бұзушылық түрлері. Жер құқығы негіздері. Жер құқығының құқықтық реттелу түсінігі мен нысаны. Жер және жер қойнауы түсініктерінің заңды айырмашылықтары.Қылмыстық құқық бұзушылық түрлері. Адам және азаматтардың конституциялық және басқа да құқықтары мен бостандықтарына қарсы қылмыстық құқық бұзушылық. Қоғамдық қауіпсіздік пен қоғамдық тәртіпке қарсы қылмыстық құқық бұзушылық.Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық үшін жауапкершілік. Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық үшін тәртіптік, әкімшілік және қылмыстық жауапкершілік.Жобалық-зерттеу жұмысы: Мемлекеттік билік пен басқару органдарының қызметін реттеудегі жария құқықтың рөлі.
3) Жеке құқық: Азаматтық құқықтағы келісімшарттар мен міндеттемелердің жекелеген түрлері. Сату-сатып алу келісімшарты. Айырбас және сыйға тарту келісімшарты. Жалға беру келісімшарты. Тұрғын үйді жалдау. Қарыз келісімшарты. Сақтандыру келісімшарты. Мұрагерлік құқық. Тұтынушылар құқығының жүзеге асырылуы. Қазақстан Республикасындағы тұтынушылар құқығын қорғау механизмдері. Авторлық құқық негіздері. Авторлық және сабақтас құқықтың құқықтық реттелу түсінігі мен нысаны.
Отбасы құқығының институттары. Отбасы. Ерлі-зайыптылардың құқықтары мен міндеттемелері. Ата-анасының қамқорлығынсыз қалған және жетім балалардың құқығы мен мүддесін қорғау түрлері.Отбасы мүшелерінің алименттік міндеттемелері.Еңбек құқығының базалық нормалары. Еңбек қарым-қатынасы субъектілерінің құқықтары мен міндеттемелері және олардың мемлекеттік кепілдіктері. Еңбек дауларының қаралуы.Жобалық-зерттеу жұмысы: Жеке меншік құқықты қорғауды қамтамасыз етудегі жеке құқықтың рөлі.

4) Основы процессуального права.
Институты уголовно-процессуального права. Уголовное преследование как институт уголовно-процессуального права. Производство по делам уголовных правонарушений несовершеннолетних. Понятие и основы деятельности суда присяжных заседателей.Институты гражданско-процессуального права. Основы искового производства. Основы судебного разбирательства в гражданско-процессуальном праве.Институты административно-процессуального права.      Органы, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях. Основы судебного разбирательства в административно-процессуальном праве.Проектная и исследовательская работа: Способы защиты гражданских прав в Республике Казахстан;
5) Международное право.
Республика Казахстан как субъект международного права.Казахстан участник международных организаций. Реализация прав гражданина Республики Казахстан на основе международных актов. Проектная и исследовательская работа: Реализация норм международного права в правовой системе Республики Казахстан.
Глава 3. Система целей обучения
21. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа - раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в коде 10.2.1.2: "10" - класс, "2.1" - раздел и подраздел, "2" - нумерация учебной цели.
1) "Право и государство".
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
10.1.1.1 - объяснять понятие права, обобщая его признаки
11.1.1.1 - определять основные элементы нормативных правовых актов
10.1.1.2 - раскрывать функциональное значение права на конкретных примерах
11.1.1.2 - исследовать процесс разработки, принятия и введения в действие нормативных правовых актов
10.1.1.3 - объяснять понятие системы права и его основные элементы (норма права, отрасль, подотрасль, правовой институт)
11.1.1.3 - объяснять понятия законность и правопорядок на конкретных примерах
10.1.1.4 - определять государство как особый субъект права и правовых отношений
11.1.1.4 - объяснять необходимость и социальную полезность знания и исполнения законов
11.1.1.5 - определять основные элементы политической системы казахстанского обществ
10.1.2.1 - раскрывать принципы правового государства
11.1.2.1 - объяснять реализацию принципов правового государства в Республике Казахстан на основе политико-правовых актов Республики Казахстан (Концепция правовой политики Республики Казахстан, Концепция Национального плана действий в
области прав человека в Республики Казахстан)
10.1.2.2 - демонстрировать знания о сущности и функциональном значении правового государства в мировой практике

4) Іс жүргізу құқығының негіздері: Қылмыстық іс жүргізу құқығының институттары. Қылмыстық қудалау – қылмыстық іс жүргізу құқығының институты. Кәмелетке толмағандардың қылмыстық құқық бұзушылығы бойынша іс жүргізу. Алқабилер соты ұғымы және оның қызметінің негіздері.Азаматтық іс жүргізу құқығының институттары. Талап қою іс жүргізуінің негіздері. Азаматтық іс жүргізу құқығындағы соттық талқылаудың негіздері. Әкімшілік іс жүргізу құқығының институттары. Әкімшілік құқық бұзушылық бойынша істерді қарастыратын уәкілетті органдар. Әкімшілік іс жүргізу құқығындағы соттық талқылаудың негіздері. Жобалық-зерттеу жұмысы: Қазақстан Республикасында азаматтық құқықтарды қорғау әдістері.
5) Халықаралық құқық:Қазақстан Республикасы - халықаралық құқық субъектісі. Қазақстан халықаралық ұйымдардың қатысушысы. Халықаралық актілер негізінде Қазақстан Республикасы азаматтары құқығының жүзеге асырылуы. Жобалық-зерттеу жұмысы: Қазақстан Республикасының құқықтық жүйесінде халықаралық құқық нормаларын іске асыру.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
21. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік санын көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.2 кодында "10" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімше, "2" – оқыту мақсатының реттік саны.
1) Мемлекет және құқық:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
10.1.1.1 - құқық белгілерін қорытындылай отырып, ұғымын түсіндіру
11.1.1.1 - нормативтік құқықтық актілердің негізгі элементтерін анықтау
10.1.1.2 - құқықтың функционалдық маңызын нақты мысалдар арқылы ашу
11.1.1.2 - нормативтік құқықтық актілердің әзірленуі, қабылдануы мен күшіне ену процесін зерттеу
10.1.1.3 - құқық жүйесі және оның негізгі элементтерін түсіндіру (құқық нормалары, сала, ішкі сала, құқықтық институт)
11.1.1.3 - заңдылық пен құқықтық тәртіп ұғымдарын нақты мысалдармен түсіндіру
10.1.1.4 - мемлекетті құқық және құқықтық қатынастың негізгі субъектісі ретінде анықтау
11.1.1.4 - заңдарды білу және оларды орындаудың әлеуметтік пайдалылығы мен қажеттілігін түсіндіру
11.1.1.5 - қазақстандық қоғамның саяси жүйесінің негізгі элементін анықтау
10.1.2.1 - құқықтық мемлекет принциптерін айқындау
11.1.2.1 - Қазақстан Республикасының саяси-құқықтық актілері (Қазақстан Республикасының құқықтық саясат концепциясы, Қазақстан Республикасының адам құқығы саласындағы ұлттық іс-қимыл жоспары концепциясы және тағы басқалар) негізінде құқықтық мемлекет принциптерінің жүзеге асырылуын түсіндіру
10.1.2.2 - әлемдік тәжірибедегі құқықтық мемлекеттің мәні мен функционалдық маңызы туралы білімін көрсету

1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
2. Физическая культура как учебная дисциплина в общеобразовательной школе способствует формированию личности, готовой к активной творческой самореализации в сфере общечеловеческой культуры.
3. Цель учебного предмета – формирование у школьников устойчивых мотивов и потребностей в бережном отношении к своему здоровью, целостном развитии физических и психических качеств, творческом использовании средств физической культуры в организации здорового образа жизни.
4. Задачи учебного предмета:
1) укрепление здоровья, развитие основных физических качеств и повышение функциональных возможностей организма; совершенствование технико-тактических действий в базовых видах спорта;
2) воспитание бережного отношения к собственному здоровью, потребностей в его укреплении и длительном сохранении,
3) освоение знаний об истории и современном развитии физической культуры и спорта, их роли в формировании здорового образа жизни;
4) воспитание положительных качеств личности, соблюдение норм коллективного взаимодействия и сотрудничества в учебной и соревновательной деятельности.
5. Изучение предмета "Физическая культура" позволит обучающимся:
1) осознать важность и необходимость соблюдения правил личной гигиены; применять приобретҰнные предметные знания, умения и навыки в повседневной жизни;
2) узнать о влиянии физических упражнений на физическую и энергетическую системы человека;
3) развивать личные и морально-нравственные качества и осознавать необходимость честной игры и непрерывного саморазвития;
4) оценивать необходимость в улучшении двигательных компетенций в своҰм физическом развитии; оценивать значение занятий физическими упражнениями общей, профессионально-прикладной и оздоровительной направленности.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Физическая культура"
6. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Физическая культура" составляет:
1) в 10 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;

1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы №604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Дене шынықтыру" пән ретінде жалпы білім беретін мектепте маңызды рөл атқарып, оқушының жалпыадамзаттық мәдениет саласында өзін-өзі белсенді шығармашылық көрсетуге дайын тұлға ретінде қалыптасуына ықпал етеді.
3. Оқу пәннің мақсаты: оқушылардың бойында өз денсаулығына қамқорлықпен қарауға қажеттілікті қалыптастыру, дененің физикалық және психикалық қасиеттерді жүйелі дамыту, салауатты өмір салтын ұйымдастыруда дене шынықтыру құралдарын шығармашылық тұрғыдан қолдану.
4. Оқу пәннің міндеттері:
1) денсаулықты нығайту, негізгі дененің физикалық сапаларын дамыту және ағзаның қызмет ету мүмкіндіктерін арттыру; базалық спорт түрлерінің техникалық-тактикалық әрекеттерін жетілдіру;
2) өз денсаулығына қамқорлықпен қарау, оны нығайту және сақтау қажеттіліктерін тәрбиелеу;
3) дене шынықтыру және спорттың пайда болу тарихы мен даму ерекшеліктері, салауатты өмір салтын дамытудағы рөлі туралы білім деңгейлерін игеру;
4) оқу және жарыс кезіндегі ұжымдық қарым-қатынас пен ынтымақтастықты орындау және жеке тұлғаның оң қасиеттерін тәрбиелеу.
5. "Дене шынықтыру" пәнін оқыту процесінде білім алушыларға:
1) жеке тазалық ережелерін сақтау қажеттілігін түсінуге; пәндік білімдерін, шеберліктері мен дағдыларын күнделікті өмірлерінде қолдануға;
2) дене жаттығуларының адамның физикалық және энергетикалық жүйелеріне әсерін білуге;
3) жеке бас пен моральдық-өнегелілік қасиеттерін дамытудың маңыздылығын және әділ бәсекелестік пен өздерін үздіксіз дамытудың қажеттілігін түсінуге;
4) өзінің физикалық дамуын жетілдіруде қимыл-қозғалыс құзыреттіліктерін жақсарту қажеттіліктерін бағалауға; жалпы, кәсіптік-қолданбалы және сауықтыру-түзету бағытындағы дене жаттығуларымен шұғылданудың маңыздылығын бағалауға мүмкіндік береді.
2-тарау. "Дене шынықтыру" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
6. "Дене шынықтыру" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты;

2) в 11 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
7. Учебная программа состоит из 2 разделов:
1) Знания о физической культуре (информационный компонент);
2) Физическое совершенствование и мастерство (операциональный компонент).
8. Раздел "Знания о физической культуре" соответствует основным представлениям о развитии познавательной активности человека и включает следующие учебные темы:
1) "История развития физкультуры и спорта в Казахстане";
2) "Физическая культура и спорт в современном обществе";
3) "Физическая культура человека".
Раздел включает сведения по развитию физкультуры и спорта в Казахстане, по становлению национальных видов спорта в республике, об основных направлениях развития физической культуры в современном обществе, о формах организации активного отдыха и способах укрепления здоровья средствами физической культуры. Кроме этого, здесь раскрываются основные понятия физической и спортивной подготовки, особенности организации и проведения самостоятельных занятий физическими упражнениями, освещаются правила контроля и требования техники безопасности.
9. Раздел "Физическое совершенствование и мастерство" ориентирован на повышение физической и тактической подготовленности обучающихся и включает в себя информацию о средствах специальной физической подготовки. В качестве этих средств программой предлагаются физические упражнения и двигательные действия из базовых видов спорта (гимнастики с основами акробатики, легкой атлетики, спортивных игр, лыжных гонок, плавания), имеющих относительно выраженное прикладное значение.
10. Учебная программа состоит из базового и вариативного компонентов. Базовый (инвариантный) компонент отражает Государственный общеобязательный стандарт общего среднего образования, утвержденный постановлением Правительства РК от 13 мая 2016 года № 292.
11. Вариативный компонент нацеливает учителя на использование и внедрение современных методов обучения и педагогических технологий с целью углубленного изучения спортивных игр. Вариативный компонент разрабатывается учителями физической культуры конкретной организации образования с учетом региональных особенностей, материальной базы, интересов обучающихся и возможностей преподавательского коллектива.

2) 11-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Оқу бағдарламаның құрылымы мен мазмұны екі бөлімнен тұрады:
1) "Дене шынықтыру туралы білім" (ақпараттық компонент);
2) "Денені жетілдіру және шеберлік" (әрекеттік компонент).
8. "Дене шынықтыру туралы білім" бөлімінің мазмұны адамның таным белсенділігінің дамуы туралы негізгі түсініктеріне сәйкес:
1) "Қазақстандағы спорт пен дене шынықтырудың даму тарихы";
2) "Қазіргі қоғамдағы спорт және дене шынықтыру";
3) "Адамның дене мәдениеті" тақырыптарын қамтиды.
Бөлімде Қазақстандағы спорт пен дене шынықтыруды дамытудың, республикадағы ұлттық спорт түрлерінің қалыптасуы, қазіргі қоғамдағы дене шынықтыруды дамытудың негізгі бағыттары, белсенді демалысты ұйымдастыру жолдары және дене шынықтыру құралдарының көмегімен адам денсаулығын нығайту тәсілдері туралы мәліметтер енгізілген. Бұл бөлімде дене және спорттық дайындықтардың негізгі түсініктері, өз бетімен дене шынықтыру жаттығуларымен айналысуды ұйымдастыру мен өткізу ерекшеліктері жан-жақты ашылып көрсетілген және қауіпсіздік техникасын қадағалау мен талап етудің ережелері берілген.
9. "Денені жетілдіру және шеберлік" бөлімі білім алушылардың дене шынықтыру және тактикалық даярлықтарын шыңдауға бағытталған және аталған бөлімде арнайы дене дайындығы құралдары туралы ақпараттар берілген. Бағдарламада арнайы құралдар ретінде қолданбалы маңызға ие болатын базалық спорт түрлерінің (гимнастика негіздері, жеңіл атлетика, спорт ойындары, шаңғы және жүзу) дене жаттығулары мен қимыл-қозғалыс әрекеттері ұсынылады.
10. Оқу бағдарламасы дене шынықтырудың базалық және вариативті компоненттерінен тұрады. Базалық (инварианттық) компонент ҚР Үкіметінің 2016 жылғы 13 мамырдағы № 292 қаулысымен бекітілген орта білім берудің Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартын айқындайды.
11. Вариативті компонент дене шынықтыру мұғалімі спорттық ойындарды тереңдетіп оқыту мақсатында оқытудың заманауи әдістері мен педагогикалық технологияларын қолдануға және енгізуге бағдарлайды. Вариативті компонентті нақты білім беру ұйымы, материалдық базасы мен өңірдің орналасу ерекшеліктерін, білім алушының қызығушылықтарын және оқытушылар ұжымының мүмкіндіктерін ескере отырып дене шынықтыру мұғалімі әзірлейді.

12. Исходя из программных требований и ориентируясь на индивидуальные возможности и особенности полового развития каждого ученика, учитель вправе самостоятельно разрабатывать индивидуальные шкалы требований (контрольные задания) и в соответствии с ними оценивать успеваемость обучающихся в течение года. Использование такого подхода является оправданным, поскольку позволяет учителям физической культуры на протяжении всего периода обучения осуществлять объективную оценку успеваемости обучающихся с учетом индивидуальных возрастных особенностей их развития.
13. Основными формами организации педагогической системы физического воспитания в средней школе являются:
1) уроки физической культуры;
2) физкультурно-оздоровительные мероприятия в режиме учебного дня;
3) спортивные соревнования и праздники;
4) занятия в спортивных секциях и кружках;
5) самостоятельные занятия физическими упражнениями (домашние задания).
Уроки являются основной формой организации учебной деятельности обучающихся в процессе развития физической культуры.
14. Распределение обучающихся, относящихся к специальной медицинской группе для занятий по учебному предмету "Физическая культура", производится на основании медицинского осмотра медицинским работником организации образования с обязательным предъявлением справок. Обучение в этих группах проводится по специальной профилактической программе в зависимости от вида заболевания.

12. Бағдарлама талаптарына және әрбір білім алушының жеке мүмкіндіктері мен жыныстық даму ерекшеліктерін бағамдай отырып, мұғалім өздігінен жеке талаптар қойып (қорытынды тапсырмалар), талаптардың өзіндік шкаласын құруына және сол бойынша білім алушылардың жылдық үлгерімдерін бағалауына болады. Бұл тәсілді қолдану дене шынықтыру мұғаліміне оқыту-үйретудің барлық кезеңдерінде оқушылардың даму деңгейлерінің жеке жас ерекшеліктерін ескере отырып, сабақ үлгерімдерін шынайы бағалауға мүмкіндік береді.
13. Орта мектептегі дене шынықтырудың педагогикалық жүйесін ұйымдастырудың негізгі түрлері:
1) дене шынықтыру сабақтары;
2) оқу күндерінде ұйымдастырылатын дене тәрбиесі және сауықтыру іс-шаралары;
3) спорттық жарыстар мен мерекелік шаралар;
4) спорттық үйірмелер;
5) дене жаттығуларымен өздігінен шұғылдану (үй тапсырмалары).
Дене шынықтыру сабақтары білім алушылардың дене шынықтыру пәнінің мазмұнын игеру процесіндегі іс-әрекеттерін ұйымдастырудың негізгі түрі болып табылады.
14."Дене шынықтыру" пәнін оқыту барысында білім алушыларды білім беру ұйымының медицина қызметкері арнайы медициналық топқа бөлу медициналық тексерістің нәтижесі көрсетілген анықтаманың негізінде іске асырылады. Осы топтарды арнайы профилактикалық бағдарлама бойынша аурудың түріне байланысты оқытады.

15. Настоящая программа отражает содержание всех основных форм физической культуры, составляющих целостную систему физического и нравственного воспитания в школе, и позволяет последовательно решать эти задачи на протяжении всех лет обучения. Каждый третий час направлен на увеличение двигательной активности обучающихся (за счет расширения количества спортивных и подвижных игр) и оздоровительный процесс.

15. Бұл бағдарлама мектепте дененің шынығуы мен адамгершілікке тәрбиелеудің кешенді жүйесін құрайтын дене шынықтырудың барлық негізгі нысандарының мазмұнын қамтиды және бұл міндеттерді барлық оқу жылында рет-ретімен шешуге мүмкіндік береді. Бағдарламаның әрбір үшінші сағаты білім алушылардың белсенділігін арттыруға (спорт және қозғалмалы ойындар санын кеңейту арқылы) және сауықтыру процесіне бағытталған.

16. В соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования учебной программой предусмотрено раздельное обучение по гендерному принципу (в городской местности – в каждой группе не менее 8 мальчиков (или девочек), а в сельской местности – не менее 5 мальчиков (или девочек). Это необходимо учитывать при организации учебного процесса.
17. В процессе проведения занятий по физической культуре осуществляются межпредметные связи со следующими дисциплинами:

16. Орта білім (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім) берудің Мемлекеттік жалпы білім беру стандартына сәйкес бағдарламада білім алушыларды гендерлік қағидат бойынша дене шынықтыру сабағын (қалалық жерде – әрбір топта 8-ден кем емес ұлдар (немесе қыздар), ал ауылдық жерде – 5-тен кем емес ұлдар (немесе қыздар) болғанда) жеке оқыту қарастырылған. Оны оқу процесін ұйымдастырған кезде ескеру қажет.
17. Дене шынықтыру бойынша сабақ өткізу процесінде пәнаралық байланыс іске асырылады:

1) "Казахский язык", "Русский язык", "Английский язык": пополнение словарного запаса терминами из области физической культуры;
2) "Физика": использование знаний, полученных о понятиях "механическая работа", "сопротивление воздуха", "масса тела", "неравномерное и равномерное скольжение", "мощность";
3) "Алгебра и начала анализа", "Геометрия": измерение длины, высоты, скорости, расстояния, времени, расчет разбега при прыжках в длину и высоту;

1) "Қазақ тілі", "Орыс тілі", "Ағылшын тілі": сөз қорын дене шынықтыру саласында қолданылатын терминдермен толықтыру;
2) "Физика": "механикалық жұмыс", "ауаның қарсылығы", "дене салмағы", "біркелкі емес және біркелкі сырғу", "қуаттылық" секілді түсініктер бойынша қабылданған білім деңгейін қолдану;
3) "Алгебра және анализ бастамалары", "Геометрия": ұзындықты, биіктікті, жылдамдықты, қашықтықты, уақытты есептеу, ұзындық пен биіктікке секіру үшін жүгіруді есептеп шығару;

4) "Биология": использование материала о негативном влиянии курения и алкоголя на организм, об обмене веществ;
5) "История Казахстана" "Всемирная история": история олимпийского движения; история возникновения казахских национальных видов спорта;
6) "География": знание сторон света, умение ориентироваться на местности по различным признакам, по карте;
7) "Начальная военная и технологическая подготовка": использование строевых упражнений; прохождение полос препятствий; обучение жизненно важным двигательным навыкам и умениям, применению их в различных по сложности условиях; воспитание патриотизма, любви к своей Родине.

4) "Биология": шылым шегу мен алкоголдік ішімдік ішудің ағзаға тигізетін зияны туралы, зат алмасу процесі туралы материалдарды қолдану;
5) "Дүниежүзі тарихы", "Қазақстан тарихы": олимпиадалық қозғалыс тарихы; қазақтың ұлттық ойындарының пайда болу тарихы;
6) "География": көкжиек тұстарын білу, жергілікті жерлерде түрлі белгілер және карта бойынша бағдарлай білу біліктілігі;
7) "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық": саптық жаттығуларды пайдалану; кедергілер жолағынан өту; өмірлік маңызы бар қимыл-қозғалыс дағдылары мен біліктілікке, оларды түрлі жағдайларда қолдана білуді оқыту және үйрету; патриотизмді және өз Отанына деген сүйіспеншілікті тәрбиелеу.

102
Примечание:
* – В отдельных бесснежных районах уроки лыжной подготовки рекомендуется заменять занятиями оздоровительного бега и другими аэробными нагрузками с целью развития общей выносливости.
** – При отсутствии возможности заниматься плаванием время, отведенное на реализацию программы по плаванию, по решению педагогического совета школы используется для дальнейшего совершенствования навыков в спортивных играх.
19. Основы знаний:
1) Влияние занятий физическими упражнениями на динамику работоспособности. Современные оздоровительные системы физической культуры, их формы, виды, содержание.
20. Легкая атлетика:
1) Особенности техники и тактика бега в зависимости от дистанции. Бег 100 м. Эстафетный бег 4×100 м. Бег с преодолением препятствий. Бег 800 м. Бег 3000 м (юноши), 2000 м (девушки).
2) Прыжки в длину с разбега, с индивидуального разбега.
3) Метание мяча в цель с расстояния 18-20 м (юноши), 12-14 м (девушки). Метание гранаты: девушки (500 г), юноши (700 г).
21. Спортивные игры:
1) Баскетбол: Комбинации из освоенных элементов техники передвижений. Варианты ловли и передачи мяча без сопротивления и с сопротивлением защитника (в различных построениях). Варианты ведения мяча без сопротивления и с сопротивлением защитника. Действие против игрока без мяча и с мячом (вырывание, выбивание, перехват, накрывание). Индивидуальные тактические действия в защите. Групповые и командные тактические действия в защите. Индивидуальные тактические действия в нападении. Групповые и командные тактические действия в нападении. Учебно-тренировочная игра.
2) Волейбол: Комбинации из освоенных элементов техники передвижений. Варианты техники приема и передачи мяча. Подача избранным способом. Прямой нападающий удар. Варианты блокирования нападающих ударов (одиночное и вдвоем). Страховка. Индивидуальные тактические действия в нападении. Групповые и командные тактические действия в нападении. Индивидуальные тактические действия в защите. Групповые и командные тактические действия в защите. Учебно-тренировочная игра.
3) Футбол: Комбинации из освоенных элементов техники передвижений. Комбинации из освоенных элементов техники владения мячом. Действие против игрока без мяча и с мячом. Действия вратаря. Индивидуальные тактические действия в защите. Групповые и командные тактические действия в защите. Индивидуальные тактические действия в нападении. Групповые и командные тактические действия в нападении. Учебно-тренировочная игра.

102
Ескерту:
*– Қарсыз аудандарда шаңғы дайындығы сабақтарының орнына жалпы төзімділікті дамытуға сауықтыру жүгіру сабақтары мен басқа да аэробты жүктеме жаттығуларын қолдану ұсынылады.
**– Жүзу сабағын өткізу мүмкін болмаған жағдайда, бағдарламаның жүзу бөлімін іске асыруға арналған уақытты спорттық дағдыларын жетілдіру үшін, мектептің педагогикалық кеңесінің шешімімен оның орнына дене шынықтырудың спорттық ойын түрлерін қолдану ұсынылады.
19. Білім негіздері:
1) Дене жаттығуларымен шұғылданудың жұмыс істеу қабілетіне тигізетін әсері. Дене шынықтырудың заманауи сауықтыру жүйелері және олардың түрлері және мазмұны.
20. Жеңіл атлетика:
1) Қашықтыққа байланысты жүгіру техникасы мен тактикасының ерекшеліктері. 100 м жүгіру. 4?100 м эстафеталық жүгіру. Кедергілер арқылы жүгіру. 800 м жүгіру. 3000 м (ер балалар) және 2000 м (қыз балалар) жүгіру.
2) Жеке тәсілмен ұзындыққа секіру, жүгіріп келіп ұзындыққа секіру.
3) 18-20 м (ер балалар), 12-14 м (қыз балалар) түрлі жарақтарды нысанаға лақтыру. Граната лақтыру: ер балалар (700 г), қыз балалар (500 г).
21. Спорт ойындары:
1) Баскетбол: Қозғалу техникаларының игерілген элементтерінен құрылған комбинациялар. Допты қағып алу мен беруді қорғаушының қарсылығынсыз және қарсылық көрсету кезінде орындау нұсқалары. Қорғаушының қарсылығынсыз және қарсылық көрсету кезінде доппен қозғалу. Доппен және допсыз әрекет етуші ойыншыға қарсы әрекет (тартып алу, соғып жіберу, жармасу, жабу). Қорғаныстағы жекелеген тактикалық әрекеттер. Қорғаныстағы топтық және командалық тактикалық әрекеттер. Шабуылдағы жекелеген тактикалық әрекеттер. Шабуылдағы топтық және командалық тактикалық әрекеттер. Оқу-үйрену ойыны.
2) Волейбол: Қозғалу техникаларының игерілген элементтерінен құрылған комбинациялар. Допты беру және қабылдау техникаларының нұсқалары. Допты жоғарыдан тік қолмен ойынға қосу. Ойынға қосылған допты қабылдау. Тігінен шабуылдау соққысын тордан асыра орындау. Шабуыл соққысына тосқауыл қою нұсқалары (жалғыз және жұптасып). Сақтандыру. Шабуылдағы жекелеген тактикалық әрекеттер. Шабуылдағы топтық және командалық тактикалық әрекеттер. Қорғаныстағы жекелеген тактикалық әрекеттер. Қорғаныстағы топтық және командалық тактикалық әрекеттер. Оқу-үйрену ойыны.
3) Футбол: Қозғалу техникаларының игерілген элементтерінен құрылған комбинациялар. Допты игеру техникасының қимыл-қозғалыстарынан құрылған комбинациялар. Доппен және допсыз әрекет етуші ойыншыға қарсы әрекет. Қақпашы іс-әрекеті. Қорғаныстағы жекелеген тактикалық әрекеттер Қорғаныстағы топтық және командалық тактикалық әрекеттер. Шабуылдағы жекелеген тактикалық әрекеттер. Шабуылдағы топтық және командалық тактикалық әрекеттер.

22. Гимнастика:
1) Строевые упражнения: Повторение пройденного материала, поворот в движениях. Перестроение из колонны по одному в колонну по два, по четыре, по восемь.
2) Общеразвивающие упражнения: упражнения на основные группы мышц (с отягощением и без).
3) Различные виды гимнастики (шейпинг, пилатес, стрейчтинг, силовая гимнастика).
4) Опорный прыжок (юноши): прыжок, ноги врозь через коня в длину, толчком о дальнюю часть снаряда (высота снаряда – 130 см).
5) Опорный прыжок (девушки): прыжок, ноги врозь через козла (высота снаряда –120 см).
6) Упражнения на перекладине (юноши): из виса силой подъем в упор. Из виса силой подъем переворотом назад в упор. Упражнения, выполняемые махом. Размахивание в висе – подъем разгибом. Из упора отмах – оборот назад касаясь. Из упора мах дугой – соскок на махе назад.
7) Упражнения на брусьях (юноши): размахивание в упоре на руках; размахивание в упоре на руках – подъем разгибом в сед ноги врозь; сед ноги врозь – силой согнувшись кувырок вперед в сед ноги врозь; размахивание в упоре – махом назад соскок прогнувшись.
8) Упражнения в равновесии на бревне (девушки): упор присев, упор присев на левой ноге – правая отведена назад; упор присев продольно – руки в стороны. Разновидности ходьбы: на носках, высоко поднимая колени, выпадами вперед. Прыжки, повороты: повороты полумахом и большим махом ноги. Соскок прогнувшись.
9) Акробатика (юноши): длинный кувырок через препятствие на высоте 80-90 см. Стойка на руках. Стойка на руках с переходом в кувырок. Стойка на голове и руках с переходом в мост.
10) Акробатика (девушки): индивидуально подобранные комбинации из акробатических элементов, разученных ранее.
11) Лазание (юноши): лазание любым способом по канату высотой 4 м.
21. Лыжная подготовка:
1) Использование изученных лыжных ходов в соответствии с местностью и состоянием снежного покрова.
2) Преодоление препятствий на лыжах перешагиванием и перепрыгиванием, подползанием.

22. Гимнастика:
1) Саптық жаттығулар: Бұрынғы үйретілген жаттығуларды қайталау, қозғалыстағы бұрылу тәсілдері. Бір колоннадан екі, төрт және сегіз колоннаға қайта сап құру.
2) Жалпы дамыту жаттығулары: Дененің негізгі бұлшық еттерін дамытуға арналған жаттығулар (ауырлықпен және ауырлықсыз).
3) Гимнастиканың әртүрлі түрлері (шейпинг, пилатес, стрейчтинг, күш гимнастикасы).
4) Таянып секіру (ер балалар): Ұзынынан қойылған гимнастикалық ағаш аттың шеткі бұрышынан қолмен итеріліп, аяқты ашып секіру (Ағаш аттың биіктігі 130 см).
5) Таянып секіру (қыз балалар): Гимнастикалық кіші аттан аяқты ашып секіру (кіші аттың биіктігі 120 см).
6) Кермеде орындалатын жаттығулар (ер балалар): Асылып тұрған қалыптан күшпен көтеріліп таяну. Асылып тұрған қалыптан күшпен аунап көтеріліп таяну. Аяқты сермеп орындалатын жаттығулар. Асылып тұрып аяқты сермеу – шалқая көтерілу. Таянып тұрып артқа құлау – кермеге жанаса айналу. Таянып тұрған қалыптан аяқты доға бойынша сермеп, артқа сермелген сәтте секіріп түсу.
7) Арыста орындалатын жаттығулар (ер балалар). Қолмен таянып тұрып тербелу; қолмен таянып тұрып тербеліп, қолды бүге көтерілу, аяқты ашып отыру; аяқты ашып отырған қалыптан алға аунап, аяқты ашып отыру; таянып тұрып тербеліп, артқа сермелген сәтте шалқая секіріп түсу.
8) Бөренеде орындалатын тепе-теңдік жаттығулары (қыз балалар): Жүрелей таянып отыру, сол аяқпен жүрелеп отыру – оң аяқ артқа; көлденең жүрелей таянып отыру – қол қапталда. Жүру түрлері: аяқ ұшымен, тізені биік көтеріп, алға ұмтыла. Секірулер мен бұрылулар: аяқты жартылай және толығымен сермеп бұрылу. Иіліп, шалқайып секіріп түсу.
9) Акробатика (ер балалар): Биіктігі 80-90 см кедергіден алға ұзыннан аунай секіріп өту. Қолмен тұру. Қолмен тұрып, аунап айналуға көшу. Басымен және қолмен тұру арқылы көпір жасауға көшу.
10) Акробатика (қыз балалар): Бұрынғы үйренген акробатика элементтерінен жинақталған жеке кешен жаттығулары.
11) Өрмелеу. Биіктігі 4 м арқанға аяқтың көмегінсіз өрмелеу (ер балалар).
21. Шаңғы дайындығы:
1) Бұрынғы үйретілген шаңғы жүрістерін жергілікті жер бедері және қардың жағдайына қарай қолданып шаңғымен қозғалу.
2) Шаңғы жолындағы табиғи кедергілерден аттап, секіріп және астынан еңкейіп өту.

3) Прохождение дистанции до 3-5 км. Подъемы на лыжах: скользящим шагом; "елочкой". Спуски на лыжах в высокой и низкой стойке. Повороты на лыжах: "плугом", "упором".
22. Оздоровительный бег, ходьба и другие виды аэробных нагрузок:
1) Бег с изменением скорости. Поддержание равномерной скорости на дистанции до 5 км.
2) Бег с преодолением естественных препятствий.
3) Скандинавская ходьба.
4) Фартлек (игра скоростей, или беговая игра).

3) 3-5 шақырым қашықтыққа жүгіру. Шаңғымен көтерілу түрлері: сырғи адымдап, "шырша" тәсілдерімен. Биік және төмен тұру қалпымен еңіске түсу. Шаңғымен бұрылу түрлері: "адымдап", "соқаша", "тіреліп".
22. Сауықтыру жүгірісі, жүру және басқа да аэробты жүктеме жаттығулары:
1) Жылдамдықты өзгертіп жүгіру. Бірқалыпты жылдамдықты қолдап 5 шақырымға дейін қашықтыққа жүгіру.
2) Табиғи кедергілерден өту арқылы жүгіру.
3) Скандинавия жүрісі.
4) Фартлек (жылдамдық ойыны немесе жүгіру ойыны).

102
Примечание:
* – В отдельных бесснежных районах уроки лыжной подготовки рекомендуется заменять занятиями оздоровительного бега и другими аэробными нагрузками с целью развития общей выносливости;
** – При отсутствии возможности заниматься плаванием время, отведенное на реализацию программы по плаванию, по решению педагогического совета школы используется для дальнейшего совершенствования навыков в спортивных играх.
27. Основы знаний:
1) Основы законодательства в Республике Казахстан в области физической культуры, спорта, туризма, охраны здоровья.
2) Факторы, определяющие эффективность воздействия физических упражнений на функциональное состояние систем организма: характер упражнений (циклические, сложно-координационные); объем и интенсивность физических нагрузок.
3) Физическая культура в семье.
28. Легкая атлетика:
1) Совершенствование индивидуальной техники соревновательных упражнений (на основе ранее освоенного учебного материала). Бег с максимальной скоростью 100 м с низкого старта. Эстафетный бег 4х100 м. Бег 3000 м (юноши), 2000 м (девушки).
2) Прыжки в длину способом "согнув ноги".
3) Метание гранаты 700 г (юноши); 500 г (девушки) на дальность.
29. Спортивные игры:
1) Баскетбол: Комбинации из освоенных элементов техники игры. Индивидуальные тактические действия в нападении. Групповые и командные тактические действия в нападении. Индивидуальные тактические действия в защите. Групповые и командные тактические действия в защите. Двусторонняя игра.
2) Волейбол: Комбинации из освоенных элементов техники игры. Индивидуальные тактические действия в нападении. Групповые и командные тактические действия в нападении. Индивидуальные тактические действия в защите. Групповые и командные тактические действия в защите. Двусторонняя игра.
3) Футбол: Комбинации из освоенных элементов техники игры. Индивидуальные тактические действия в нападении. Групповые и командные тактические действия в нападении. Индивидуальные тактические действия в защите. Групповые и командные тактические действия в защите. Действия вратаря. Двусторонняя игра.
30. Гимнастика:
1) Строевые упражнения, повторение и совершенствование пройденного материала.
2) Общеразвивающие упражнения на основные группы мышц (с отягощением и без).
3) Различные виды гимнастики (шейпинг, пилатес, стрейчтинг, силовая гимнастика).
4) Прыжок ноги врозь через коня в длину толчком о дальнюю часть снаряда (высота снаряда –130 см).

102
Ескерту:
* – Қарсыз аудандарда шаңғы дайындығы сабақтарының орнына жалпы төзімділікті дамытуға сауықтыру жүгіру сабақтары мен басқа да аэробты жүктеме жаттығуларын қолдану ұсынылады.
**– Жүзу сабағын өткізу мүмкін болмаған жағдайда, бағдарламаның жүзу бөлімін іске асыруға арналған уақытты спорттық дағдыларын жетілдіру үшін, мектептің педагогикалық кеңесінің шешімімен оның орнына дене шынықтырудың спорттық ойын түрлерін қолдану ұсынылады.
27. Білім негіздері:
1) Дене шынықтыру, спорт, туризм, денсаулықты қорғау және денсаулық салалары бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасының негіздері.
2) Дене жаттығуларының ағзаның қызмет ету жүйелеріне тигізетін әсерін анықтайтын факторлар: жаттығудың сипаты (циклді және күрделі қимыл-қозғалыс жаттығулары); дене жүктемесінің көлемі мен қарқыны.
3) Отбасына арналған дене шынықтыру.
28. Жеңіл атлетика:
1) Жарыс жаттығуларының жеке техникаларын жетілдіру (бұрынғы үйретілген оқу материалдарының негізінде). 100 м төменгі сөреден қарқынды жылдамдықпен жүгіру. 4?100 м эстафеталық жүгіру. 3000 м (ер балалар) және 2000 м (қыз балалар) жүгіру.
2) "Аяқты бүгу" тәсілімен ұзындыққа секіру.
3) Салмағы 700 гр (ер балалар) және 500 гр (қыз балалар) гранатаны лақтыру.
29. Спорт ойындары:
1) Баскетбол: Ойын техникасының игерілген элементтерінен құрылған комбинациялар. Шабуылдағы жекелеген тактикалық әрекеттер. Шабуылдағы топтық және командалық тактикалық әрекеттер. Қорғаныстағы жекелеген тактикалық әрекеттер. Қорғаныстағы топтық және командалық тактикалық әрекеттер. Екі жақты ойын.
2) Волейбол: Ойын техникасының игерілген элементтерінен құрылған комбинациялар. Шабуылдағы жекелеген тактикалық әрекеттер. Шабуылдағы топтық және командалық тактикалық әрекеттер. Қорғаныстағы жекелеген тактикалық әрекеттер. Қорғаныстағы топтық және командалық тактикалық әрекеттер. Екі жақты ойын.
3) Футбол. Ойын техникасының игерілген элементтерінен құрылған комбинациялар. Шабуылдағы жекелеген тактикалық әрекеттер. Шабуылдағы топтық және командалық тактикалық әрекеттер. Қорғаныстағы жекелеген тактикалық әрекеттер. Қорғаныстағы топтық және командалық тактикалық әрекеттер. Қақпашының ойын әрекеттері. Екі жақты ойын.
30. Гимнастика:
1) Саптық жаттығулар, өткен оқу материалдарын қайталау және жетілдіру.
2) Негізгі бұлшық ет топтарын дамытуға бағытталған жалпы дамыту жаттығулары (ауырлықтармен және ауырлықсыз).
3) Гимнастиканың әртүрлі түрлері (шейпинг, пилатес, стрейчтинг, күш гимнастикасы).
4) Таянып секіру (ер балалар): Ұзынынан қойылған ағаш аттың алыс бөлігінен қолмен итеріле аяқты ашып секіру (ағаш аттың биіктігі 130 см).

5) Опорный прыжок (девушки): Прыжок ноги врозь через козла (высота снаряда – 120 см).
6) Упражнения на перекладине (юноши): Подъем силой, опускание через вис углом и подъем переворотом. Из виса силой подъем в упор. Из виса силой подъем переворотом назад в упор. Упражнения, выполняемые махом. Размахивание в висе – подъем разгибом. Из упора отмах – оборот, назад касаясь. Из упора мах – соскок на махе назад.
7) Упражнения на брусьях (юноши): Сгибание и разгибание рук в упоре на брусях во время выполнения маха вперед и назад. Подъем махом вперед, мах назад, махом вперед сед ноги врозь. Стойка на плечах. Кувырок вперед сед ноги врозь. Перемах вовнутрь и соскок махом назад.
8) Упражнения в равновесии на бревне (девушки): Комбинации из ранее изученных элементов. Прыжки, повороты: повороты полумахом и большим махом ноги. Соскок прогнувшись.
9) Акробатика: Комбинации из ранее изученных элементов.
10) Лазание: Лазание любым способом по канату высотой 4 м (юноши).
31. Лыжная подготовка:
1) Переход с хода на ход в зависимости от условий дистанции и состояния лыжни.

5) Таянып секіру (қыз балалар): Кіші ағаш аттан аяқты ашып секіру (кіші ағаш аттың биіктігі 120 см).
6) Кермеде орындалатын жаттығулар (ер балалар): Күшпен көтерілу, бұрыштай келе асылу қалпына түсу және күшпен айналып көтерілу. Асылып тұрған қалыптан күшпен айналып көтеріліп таяну. Аяқты сермеп орындайтын жаттығулар. Асылып тұрып тербелу – түзеле көтерілу. Таянып тұрған қалыптан аяқты артқа сілтеп, айналым – сырғауылға жанаса аунау. Таянып тұрған қалыптан аяқты артқа сермеп секіріп түсу.
7) Арыста орындалатын жаттығулар (ер балалар): Арыста таянып тұрып алға және артқа тербелу кезінде қолды бүгіп-жазу. Аяқты алға сермеп көтерілу, артқа сермеу, алға сермеп аяқты ашып отыру. Иығымен таянып тұру. Алға аунап, аяқты ашып отыру. Аяқты ортаға түсіріп, артқа сермеген сәтте секіріп түсу.
8) Бөренеде орындалатын тепе-теңдік жаттығулары (қыз балалар): Бұрынғы үйретілген жаттығулардан құрылған комбинациялар. Секірулер мен бұрылулар: аяқты жартылай сермеп және толығымен сермеп бұрылу. Иіліп, шалқайып секіріп түсу.
9) Акробатика: Бұрынғы үйретілген жаттығулардан құрылған комбинациялар.
10) Өрмелеу: Биіктігі 4 м арқанға өрмелеу (ер балалар).
31. Шаңғы:
1) Қашықтық шарты мен шаңғы жолының жағдайына байланысты жүруден жүру тәсілдеріне көшу.

2) Выбор оптимального темпа прохождения дистанции 5000 м.
32. Оздоровительный бег, ходьба и другие виды аэробных нагрузок:
1) Бег с изменением скорости. Поддержание равномерной скорости на дистанции до 5 км.
2) Бег с преодолением естественных препятствий.
3) Скандинавская ходьба.
4) Фартлек (игра скоростей, или беговая игра).
33. Плавание:
1) Плавание с полной координацией. Комплексное плавание 3×50 м ранее изученными способами.

2) Шаңғымен 5000 м қашықтықты тиімді екпінмен жүріп өту.
32. Сауықтыру жүгірісі, жүру және басқа да аэробты жүктеме жаттығулары:
1) Жылдамдықты өзгертіп жүгіру. Бірқалыпты жылдамдықты қолдап 5 шақырымға дейін қашықтыққа жүгіру.
2) Табиғи кедергілерден өту арқылы жүгіру.
3) Скандинавия жүрісі.
4) Фартлек (жылдамдық ойыны немесе жүгіру ойыны).
33. Жүзу:
1) Толық үйлесімде жүзу. Бұрынғы үйретілген тәсілдермен 3?50 м кешенді жүзу;

8,5 –8,1
8,0
Кистевая динамометрия (правая)
28,0
20,5
21,0 –24,5
25,0 -31,0
31,5 – 34,0
34,5
Глава 3. Требования к уровню подготовки обучающихся
36. Требования к уровню подготовки обучающихся по физической культуре задаются преимущественно по 6 базовым основаниям: "знать/понимать", "уметь", "использовать приобретенные знания в практической деятельности и повседневной жизни", "анализировать", "синтезировать", "оценивать".

8,5 –8,1
8,0
Қолдың білезік буынының динамометриясы
(оң қолмен)
28
20,5
21 –24,5
25-31
31,5–34
34,5
3-тарау. Білім алушылардың дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
36. Дене шынықтыру бойынша білім алушылардың дайындық деңгейлеріне қойылатын талаптар келесі 6 базалық негіздермен анықталады: "білу/түсіну", "орындай білу", "игерген білім деңгейлерін іс жүзінде орындалатын іс-әрекет кезінде және күнделікті өмірде қолдану", "талдау", "синтездеу", "бағалау".

37. По завершении 11 класса обучающийся:
1) знает правила и технику безопасности на занятиях по физической культуре; правила оказания доврачебной помощи; правила и технику выполнения двигательных действий, комплексов физических упражнений различной направленности; биодинамические особенности и содержание физических упражнений, основы их использования в решении задач физического развития и укрепления здоровья; физиологические основы деятельности систем собственного организма при мышечных нагрузках, возможности их развития и совершенствования средствами физической культуры;
2) понимает психофункциональные особенности собственного организма; возможности формирования индивидуальных черт и свойств личности посредством регулярных занятий физической культурой; необходимость ведения здорового образа жизни; уровни сложности выполняемых двигательных действий; необходимость достижения требуемой интенсивности различных физических нагрузок на различных стадиях физической подготовленности;
3) применяет различные виды физических упражнений с целью самосовершенствования, организации досуга и здорового образа жизни; основные технико-тактические действия в игре или процессе выполнения специально созданного комплекса упражнений; индивидуальные способы контроля за развитием адаптивных свойств организма, укрепления здоровья и повышения физической подготовленности; способы организации самостоятельных занятий физическими упражнениями с различной функциональной направленностью; различные виды информационно-коммуникационных технологий;
4) анализирует функциональное состояние собственного организма при выполнении физических упражнений с целью достижения оздоровительного эффекта и совершенствования физических кондиций;
5) синтезирует приобретенные навыки в систему действий в различных ситуациях как на уроках физической культуры, так и в повседневной жизни; навыки соблюдения здорового и безопасного образа жизни; знания и инструменты критического мышления для исследования и решения проблем в рамках занятий физической культурой; усвоение правил индивидуального и коллективного безопасного поведения в чрезвычайных ситуациях, угрожающих жизни и здоровью людей;
6) оценивает значимость занятий физическими упражнениями общей, профессионально-прикладной и оздоровительной направленности; уровни собственного физического развития и двигательной подготовленности; эффективность занятий физическими упражнениями, функциональное состояние организма и физическую работоспособность; дозировку физической нагрузки и направленность воздействий физических упражнений.
Приложение 207
к приказу Министра
образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 425
к приказу Министра
образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Начальная военная и технологическая подготовка" для 10-11-классов уровня общего среднего образования по обновленному содержанию (естественно-математическое направление, общественно-гуманитарное направление) Глава 1. Общие положения

37. Жалпы орта білім беру аяқталғанда білім алушы:
1) дене шынықтыру жаттығуларын орындау барысында техникалық қауіпсіздік ережелерін; әр түрлі бағыттылығы бар дене жаттығулары сабақтарының кешенін; жалпы дамыту және түзету бағытындағы дене жаттығуларының биодинамикалық ерекшеліктері мен мазмұнын, денені дамыту және денсаулықты нығайту міндеттерін шешуде оларды қолдану негіздерін; дене жүктемелері кезінде өз ағзасының қызмет етудегі физиологиялық негіздерін, дене шынықтыру арқылы оларды дамыту мен жетілдіру мүмкіндіктерін біледі;
2) өз ағзасының психикалық-функционалдық ерекшеліктерін; дене шынықтырумен жүйелі шұғылдану арқылы жеке тұлғаның дербес қалыптасу мүмкіндігі мен қасиеттерін; салауатты өмір салтын ұстануға қажеттілікті; атқарылатын қозғалыс әрекеттерінің ауырлық деңгейін; физикалық дайындықтың әртүрлі кезеңдерінде түрлі физикалық жүктеменің талап етілген қарқындылығына жету қажеттілігін түсінеді;
3) өз бетімен жетілу мақсатында түрлі дене жаттығуларын, салауатты өмір салтын және бос уақытын ұтымды ұйымдастыруды, ойын кезінде немесе арнайы құрылған жаттығулар кешенін орындау кезінде қажетті негізгі техникалық-тактикалық әрекеттерді; ағзаның бейімделу қасиеттерін дамытуды қадағалау және денсаулықты нығайту мен дене ширақтығының дайындығын жоғарылатудың дербес жолдарын; функционалдық қызмет ету бағыты әртүрлі дене жаттығуларымен өз бетімен ұйымдастыру тәсілдерін; түрлі ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолданады;
4) сауықтыру және дене шымырлығы мен ширақтығын жетілдіру мақсатында дене жаттығуларын орындау кезінде өз ағзасының функционалды қызмет ету жағдайын талдайды;
5) қалыптасқан дағдыларды дене шынықтыру сабағымен қатар күнделікті өмірдегі әртүрлі жағдаяттарда қолдану жүйесін; салауатты және қауіпсіз өмір сүруді қалыптастыруда дағдыларды; дене шынықтыру сабақтарының шеңберінде мәселелерді зерттеу және шешу үшін сын тұрғысынан ойлау құралдары мен білімін; адам өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін төтенше жағдайларда жеке және ұжымның қауіпсіз әрекеттерінің ережелерін білуді жинақтайды;
6) жалпы, кәсіптік-қолданбалы және сауықтыру-түзету бағытындағы дене жаттығуларымен шұғылданудың маңыздылығын; өз бетінше жетілу және қимыл-қозғалыс дайындығының деңгейін; дене жаттығуларымен шұғылдану тиімділігін, ағзаның функционалды қызмет ету жағдайы мен жұмыс істеу қабілетін; дене жүктемелерін және дене жаттығуларының әсер ету бағытын мөлшерлеуді бағалайды.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 207-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 425-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11-сыныптарына арналған "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
(жаратылыстану-математикалық бағыттағы, қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы)
1-тарау. Жалпы ережелер

1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
2. Основанием для организации и проведения начальной военной и технологической подготовки обучающихся в организациях образования Республики Казахстан являются:
1) Закон Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" от 16 февраля 2012 года;
2) приказ Министра обороны Республики Казахстан от 19 декабря 2014 года № 606 "Об утверждении Правил организации и проведения, а также формирования учебно-материальной базы по начальной военной подготовке";
3) приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 862 "Об утверждении Правил государственной регистрации и учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства, подготовки водителей механических транспортных средств, приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений".
3. Начальная военная и технологическая подготовка является обязательным предметом для изучения обучающимися допризывного и призывного возраста в общеобразовательных школах всех типов независимо от форм собственности.
4. Учебный предмет "Начальная военная и технологическая подготовка" – дисциплина, направленная на воспитание обучающихся в духе патриотизма и готовности к защите Родины. Он позволит обучающимся приобрести знания по основам военного дела и безопасности жизнедеятельности человека в чрезвычайных ситуациях и усвоить навыки военной службы.
5. Цель предмета – формирование у обучающихся представления об основах обороны государства, назначении Вооруженных Сил Республики Казахстан, их характере и особенностях, воспитание осознанного отношения к воинской службе как священному долгу и обязанности гражданина Республики Казахстан.
6. Задачи предмета:
1) формирование знаний об основных требованиях военной присяги, уставах Вооруженных Сил Республики Казахстан;
2) ознакомление с вооружением и военной техникой воинских частей, с размещением и бытом личного состава;

1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасының білім беру ұйымдарында алғашқы әскери және технологиялық дайындықты жастарға ұйымдастыру және өткізу үшін негіз болып табылады:
1) "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 16 ақпандағы Заңы;
2) "Бастапқы әскери даярлықты ұйымдастыру және жүргізу, сондай-ақ оның оқу-материалдық базасын қалыптастыру қағидасы туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2014 жылғы 19 желтоқсандағы № 606 бұйрығы;
3) "Көлік құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерін мемлекеттік тіркеу және есепке алу, Механикалық көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау, Емтихандар қабылдау және жүргізуші куәліктерін беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 862 бұйрығы.
3. Алғашқы әскери және технологиялық дайындық меншік түрі мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, барлық типтегі жалпы білім беретін мектептерде әскерге шақырылуға дейінгі және әскерге шақырылу жасындағы білім алушы жастардың міндетті оқытылатын пәні болып табылады.
4. "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәні – білім алушыларды отаншылдық рухпен Отанды қорғауға дайын болуға тәрбиелеуге баса назар аударады. Бұл бағдарлама білім алушыларды әскери қызметтің дағдыларын меңгеруімен қоса төтенше жағдайларда адамның өмір қауіпсіздік әрекеті мен әскери іс негіздерінен білім беруге бағытталған.
5. Пәннің мақсаты – білім алушыға мемлекетті қорғау негіздері туралы ойының қалыптасуын, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінің арналуын және түрлері мен ерекшеліктерін түсіндіру, әскери қызметтің маңызын, Қазақстан Республикасының әр азаматының қасиетті парызы және міндетін оқыту.
6. Пәннің міндеттері:
1) әскери анттың, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жарғыларының негізгі талаптары туралы білімін қалыптастыру;
2) әскери бөлімдердің қару-жарағы мен әскери техникасы, жеке құрамның өмірі мен орналасуымен таныстыру;

3) формирование необходимых военных знаний и практических навыков по
робототехнике, использованию IT-технологий и основам вождения колесных машин, основам безопасности жизнедеятельности человека в чрезвычайных ситуациях;
4) воспитание у обучающихся высокого казахстанского патриотизма и чувства верности своему Отечеству;
5) воспитание должного отношения к профессиям, связанным с военным делом.
7. Начальная военная и технологическая подготовка осуществляется как на теоретических, так и на практических занятиях:
1) теоретические занятия проводятся преимущественно в форме рассказа и беседы с использованием дидактического материала, технических средств и инновационных методов обучения;
2) практические занятия направлены на закрепление изучаемого материала с использованием вооружения и военно-технического имущества, приборов и другого оборудования.
8. Изучение предмета "Начальная военная и технологическая подготовка" позволит обучающимся:
1) понять важность и необходимость защиты своей Родины и ответственность каждого гражданина за ее безопасность;
2) применять приобретенные предметные знания, умения и навыки во время службы в Вооруженных Силах, других воинских формированиях Республики Казахстан;
3) осознать систему логически взаимосвязанных понятий о службе в Вооруженных Силах Республики Казахстан;
4) оценивать уровень двигательных компетенций в своем физическом развитии;
5) развивать личные нравственные качества и осознавать необходимость непрерывного саморазвития;
6) развивать навыки критического и творческого мышления, разрешения проблем и коммуникативные навыки.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Начальная военная и технологическая подготовка"
9. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Начальная военная и технологическая подготовка" составляет:
1) в 10 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году, а также 30 часов для проведения учебно-полевых (лагерных) сборов за счет часов вариативного компонента;
2) в 11 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).

3) қажетті әскери білім мен практикалық дағдыларды ақпараттық технологияны пайдалана отырып робототехникада, дөңгелекті машиналарды жүргізудің негіздері және төтенше жағдайда адам өмірі қауіпсіздігі негіздерінде қалыптастыру;
4) жастарға қазақстандық патриотизм мен Отанына деген адалдық сезімін дарытуға тәрбиелеу;
5) әскери істерге байланысты мамандық кәсібіне оң көз-қараста тәрбиелеу;
7. Алғашқы әскери және технологиялық дайындық теориялық және практикалық сабақтарда іске асырылады:
1) теориялық сабақтарды оқытудың дидактикалық материалдарын, техникалық құралдар мен инновациялық әдістерін қолдана отырып, әңгімелесу және сұхбаттасу түрінде өткізіледі;
2) практикалық сабақтар оқулықты, қару және әскери-техникалық мүлікті, құралдарды және өзге де жабдықтарды қолдана отырып, оқу материалын игеруге бағытталады.
8. "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәнін білім алушылар оқығанда:
1) әр азамат өз Отанының қауіпсіздігін және оны қорғаудың қажеттілігі мен маңызын түсінуге;
2) алынған пәндік білім, білік және дағдыларды Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарда қызмет еткенде қолдануға;
3) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінде қызмет ету туралы толық логикалық бір-бірімен байланысты ұғымдар туралы үйлесімді жүйені қалыптастыруға;
4) өзінің дене бітімінің физикалық дамуының іс-әрекет құзыретін жақсарту қажеттілігін бағалауға;
5) жеке адамгершілік қасиеттерін дамытуға және үздіксіз өзін-өзі дамыту қажеттілігін түсінуге;
6) сын тұрғысынан және шығармашылық ойлау, мәселелерді шешу және коммуникативтік дағдыларын дамытуға мүмкіндік береді.
2-тарау. "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
9. "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат, сондай-ақ далалық оқу жиынына (лагерьлік) вариативті бөлімнен 30 сағат қарастырылған;
2) 11-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

10. Во всех общеобразовательных школах независимо от типов и форм собственности предусмотрена учебно-материальная база по начальной военной и технологической подготовке в соответствии с нормами оснащения оборудованием и мебелью, наглядными пособиями, стендами по наглядной агитации и техническими средствами обучения.
11. На занятие по начальной военной и технологической подготовке обучающиеся обязаны прибывать в форме, установленной приказом руководителя организации образования. Обеспечение макетами вооружения и другими военно-техническими средствами, учебными пособиями осуществляется за счет средств организации образования.
12. При проведении вводного занятия особое внимание обращается на значение подготовки обучающихся к воинской службе и защите Республики Казахстан, на необходимость концентрации моральных, нравственных, психологических и физических сил для выполнения требований учебной программы по начальной военной и технологической подготовке.
13. В процессе изучения основ военного дела преподаватель-организатор начальной военной и технологической подготовки решает одну из главных задач воспитания и обучения молодежи – формирование гражданственности у обучающихся, убежденности в необходимости защиты суверенитета Республики Казахстан, сознательной готовности к службе в Вооруженных Силах и ответственного отношения к воинской службе.
14. На каждом занятии необходимо добиваться осмысления обучаемыми
значения военной присяги, развивать здоровый интерес к Вооруженным Силам Республики Казахстан, их традициям, особенностям службы в видах и родах войск, к профессии военного, стимулировать стремление обучающихся к получению военных знаний, а также разъяснять, что уставы Вооруженных Сил Республики Казахстан – это свод законов, регламентирующий жизнь и быт Вооруженных Сил, а выполнение требований уставов – это обязанность каждого военнослужащего.
15. Тактическая подготовка является одним из основных разделов обучения, она обеспечивает комплексное изучение содержания учебного материала по начальной военной и технологической подготовке:
1) в ходе занятий обучающиеся получают прочные теоретические знания организационной структуры и штатного вооружения боевых возможностей мотострелкового отделения, основных видов вооружения и техники соединений, частей Вооруженных сил Республики Казахстан, практические навыки при действиях солдата в различных видах боя с применением оружия и ручных осколочных гранат;
2) для практических занятий по тактической подготовке необходимо предусмотреть наличие макетов автоматов, а также сумок для учебных гранат (болванок).

10. Барлық жалпы білім беру мектептерінде меншік түрі мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәні бойынша құралдар және жиһаздармен жабдықтау нормасына сәйкес көрнекіліктер, көрнекі үгіт-насихат стендтері және техникалық оқыту құралдарымен қамтамасыз етілуі үнемі жетілдіріліп отырады.
11. "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" сабағына білім алушылар білім беру ұйымының басшысының бұйрығымен бекітіліп белгіленген киім үлгісінде қатысуы тиіс. Қару макеттері және өзге де әскери-техникалық құралдармен, оқу құралдарымен қамтамасыз етілуі білім беру ұйымдарының есебінен іске асырылады.
12. Кіріспе сабақты өткізу кезінде білім алушыны әскери қызметке даярлау және Қазақстан Республикасын қорғауға, алғашқы әскери және технологиялық дайындықтың оқу бағдарламасының талаптарын орындау үшін адамгершілік-жігер, психологиялық және физикалық күшін жұмылдыра білу қажеттілігіне баса назар аударылады.
13. Алғашқы әскери және технологиялық дайындық оқытушы-ұйымдастырушы әскери істі оқыту процесінде жастардың бойында азаматтық таным, Қазақстан Республикасының тәуелсіздігін қорғау, әскери қызметке деген саналы жауапкершілікті қалыптастыруға тәрбиелеу мен оқытудың басты міндеттерін шешеді.
14. Әр сабақ сайын білім алушылар әскери анттың рөлі мен маңызын түсінулеріне, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштеріне, оның дәстүрлері мен әскер түрлерінде қызмет ету ерекшеліктеріне, әскери мамандыққа деген қызығушылықтарын дамытып, білім алушылардың әскери білім алуларына деген ұмтылыстарын ынталандыру керек. Сонымен қатар Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жарғылары – бұл Қарулы Күштердің тұрмыс-тіршіліктерін реттестіретін заңдар жиынтығы, ал жарғы талаптарын орындау – әрбір әскери қызметкердің міндеті екендігін түсіндіру қажет.
15. Тактикалық дайындық оқыту мен үйретудің негізін қалаушы тараулардың бірі болып табылады, ол алғашқы әскери және технологиялық дайындық бойынша оқу материалын кешенді оқытуды қамтамасыз етеді:
1) білім алушылар сабақ кезінде мотоатқыштар бөлімшесінің ұйымдастыру құрылысы және штаттық қару-жарағының ұрыстық мүмкіндіктері, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің құрылымдары, бөлімдерінің негізгі қару-жарақ түрлері мен әскери техникалар бойынша берік теориялық білім алады, сарбаздың әр түрлі ұрыстағы іс-әрекетіндегі қару және жарықшақты қол гранаталарын қолданудағы практикалық дағдылар шыңдалады;
2) тактикалық дайындықтың практикалық сабақтарында автоматтың макеттері, сонымен қатар оқу гранаталардың сөмкесінде бар болуы қарастырылуы тиіс.

16. Основное внимание при проведении занятий по огневой подготовке должно быть обращено на меры безопасности при обращении с оружием и боеприпасами:
1) в ходе занятий обучающиеся изучают основы устройства стрелкового оружия, порядок его подготовки к стрельбе, правила стрельбы, порядок хранения оружия;
2) для практических занятий по огневой подготовке необходимо предусмотреть наличие массогабаритных макетов АК-74, пневматических винтовок, а также пневматических пуль.
17. Занятия по строевой подготовке проводятся на строевой площадке:
1) при проведении практических занятий особое внимание обращается на показ строевого приема преподавателем в целом и элементов разучиваемых строевых приемов;
2) занятия предусматривают в обязательном порядке тренировку обучающихся.
18. Занятия по военной топографии в 10 классе предусматривают обучение ориентированию на незнакомой местности без карты, определению на ней своего местоположения и выбору маршрута движения к цели по заданному азимуту с помощью компаса и без него, а также с использованием информации, полученной с беспилотного дистанционно-пилотируемого летательного аппарата.
19. Раздел по основам безопасности жизнедеятельности и информационных технологии предусматривает в 10 классе занятия по гражданской защите и основам медицинских знаний, он включает материал о мероприятиях, осуществляемых в мирное и военное время по защите населения Республики Казахстан от последствий стихийных бедствий, крупных аварий, катастроф и актов терроризма.
20. В 10 классе с целью развития практических умений и навыков обучаемых, а также для формирования интереса к изучению военного дела в конце учебного года с юношами проводятся пятидневные учебно-полевые (лагерные) сборы в объеме 30 часов на базах воинских частей (по согласованию с командованиями воинских частей) или в организациях образовании с соответствующей учебно-материальной базой.
21. Учебно-полевые сборы являются обязательным этапом программы прохождения курса начальной военной и технологической подготовки, они организуются местными исполнительными органами и обеспечиваются за счет часов, предусмотренных в организациях образования.
22. Оценивание результатов изучения предмета "Начальная военная и технологическая подготовка" осуществляется посредством использования устного опроса, письменных работ и контрольных практических упражнений.
23. Раздел, посвященный технологической подготовке, предусматривает в 11 классе изучение правил дорожного движения и безопасного вождения автотранспортных средств.

16. Атыс дайындығы бойынша сабақ өткізу кезінде қару және оқ-дәрілерді қолданудың қауіпсіздік ережелеріне баса назар аударған дұрыс:
1) білім алушылар сабақ кезінде атыс қаруының құрылысы, оларды атуға даярлау мен ату, сондай-ақ қаруды күту және сақтау ережелерін игереді;
2) атыс дайындығының практикалық сабақтарында АК-74 салмақты-пішінді макеті, пневматикалық винтовка, сонымен қатар пневматикалық оқтардың болуы қарастырылады.
17. Саптық дайындық бойынша сабақтар саптық алаңда өткізіледі:
1) практикалық сабақтарды өткізу барысында саптық тәсілдерді үйрену кезінде оқытушының саптық тәсілді тұтас және бөлшектеп көрсетуіне баса назар аударылады;
2) білім алушылардың жаттығу жасауы міндетті түрде сабақта қарастырылады.
18. 10-сыныпта әскери топография сабақтарын білім алушыларға оқытқанда таныс емес аймақтарда картасыз және картамен бағдарлау, сол ауданда өзінің орналасқан орнын анықтау және азимут бойынша жүру бағытын компастың көмегімен және компассыз табуды, сонымен қатар ұшқышсыз қашықтықта ұшатын аспаптардан алынған ақпараттарды қолдануын үйретуді қарастырады.
19. 10-сыныпта өмір қауіпсіздігі және ақпараттық технология негіздері бөлімінде – азаматтық қорғау және медициналық білім негіздері сабағында білім алушылар Қазақстан Республикасының халқын бейбіт және соғыс кезіндегі табиғи апаттарда, ірі апаттарда, қасірет пен террористік актіде атқарылатын іс-шаралармен таныстырады.
20. Білім алушылардың практикалық дағдылары мен біліктіліктерін шыңдау және жетілдіру, сонымен қатар әскери істі оқып-үйренуге деген қызығушылықтарын арттыру мақсатында оқу жылының соңында спорттық-қорғаныс сауықтыру лагерлерінде, әскери бөлім базаларында (әскери бөлім басшылығымен келісе отырып) 10-сынып ұлдарымен 30 сағат көлеміндегі бес күндік оқу-далалық (лагерьлік) жиыны өткізіледі.
21. Оқу-дала жиыны курсы алғашқы әскери және технологиялық дайындық бағдарламасының міндетті кезеңі болып табылады. Ол жергілікті атқару органдарымен бірлесіп ұйымдастырылады және білім беру ұйымдарының оқу сағаттарымен қамтамасыз етіледі.
22. "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәнінің оқу нәтижелерін бағалау үшін ауызша сұрақ қою, жазба жұмыстың және практикалық жаттығулар бақылауын қолдану арқылы жүзеге асырады.
23. 11-сыныпта технологиялық дайындыққа арналған бөлім жол қозғалысы ережесін және автокөлік құралдарын қауіпсіз жүргізуді зерделеу қарастырылады.

24. Основными формами обучения являются теоретические, лабораторно-практические, практические и контрольные занятия.
25. Теоретические занятия по безопасному вождению автотранспортных средств должны планироваться в объеме не более 2 часов в день, лабораторно-практические – не более 6 часов. В течение дня с одним обучаемым по вождению автомобиля разрешается отрабатывать:
1) на автотренажере – не более 1 часа;
2) на учебном автомобиле – не более 2 часов, за исключением упражнения "Вождение в колонне", а также упражнений, связанных с перевозкой грузов, которые отрабатываются в течение 4 часов.
26. Продолжительность учебного часа теоретических и лабораторно-практических занятий – 45 минут, а практических занятий по вождению –автомобиля – 1 час, включая время на постановку задач, подведение итогов, оформление документации и смену обучаемых.
27. Допускается проведение лабораторно-практических занятий в течение 90 минут без перерыва. Продолжительность учебного времени не должна превышать в рабочие дни четырех часов, в выходные дни – шести часов.
28. Теоретические занятия проводятся преподавателем, лабораторно-практические занятия по устройству и техническому обслуживанию автомобиля– преподавателем совместно с мастером производственного обучения, практические занятия по вождению автомобиля проводятся мастером по обучению вождению индивидуально с каждым обучаемым.
29. Лабораторно-практические занятия по устройству и техническому обслуживанию автомобилей и оказанию первой помощи пострадавшим в дорожно-транспортном происшествии проводятся после изучения соответствующего теоретического материала по одной или нескольким темам.
30. До начала практического вождения автомобиля обучаемые проходят подготовку по основным положениям по допуску транспортных средств к эксплуатации, обязанностям должностных лиц и участников дорожного движения по обеспечению безопасности дорожного движения в соответствии с Правилами дорожного движения Республики Казахстан.
31. Занятия по практическому вождению проводятся индивидуально с каждым обучаемым на автотренажерах, автодромах (площадках для учебной езды) и учебных маршрутах, прошедших согласование в территориальном уполномоченном органе по обеспечению безопасности дорожного движения не реже 1 раза в 3 года.
32. Обучение практическому вождению проводится под руководством мастера обучения вождению на технически исправных транспортных средствах, оборудованных в соответствии с Правилами дорожного движения Республики Казахстан.
33. Для определения уровня подготовки обучаемого и оценки его знаний проводятся итоговые занятия, по результатам которых определяется готовность каждого обучаемого и в целом группы к экзаменам, тематика консультаций, объем дополнительных занятий, даются рекомендации для самостоятельной подготовки к экзаменам.

24. Оқытудың негізгі нысандары теориялық, зертханалық-практикалық, практикалық және бақылау сабақтары болып табылады.
25. Автокөлік құралдарын қауіпсіз жүргізу бойынша теориялық сабақтар күніне 2 сағаттан, ал зертханалық-практикалық сабақтар 6 сағаттан аспайтындай жоспарлануы тиіс. Бір күн ішінде автомобиль жүргізуді білім алушының біреуіне:
1) автотренажерде кемінде 1 сағат;
2) оқу автомобилінде "Лекте жүру" жаттығуын, сондай-ақ 4 сағат ішінде пысықталатын, жүк тасымалдаумен байланысты жаттығуларды қоспағанда, кемінде 2 сағат пысықтап үйретуге рұқсат етіледі.
26. Теориялық және зертханалық-практикалық оқу сабақтарының ұзақтығы – 45 минут, ал міндеттерді белгілеу, қорытынды шығару, құжаттама ресімдеу және білім алушыларды ауыстыру уақытын қоса алғанда, автомобиль жүргізу бойынша практикалық сабақтардың ұзақтығы – 1 сағат.
27. Зертханалық-практикалық сабақтарды үзіліссіз 90 минут ішінде өткізуге рұқсат етіледі. Оқу уақытының ұзақтығы жұмыс күндері 4 сағаттан және демалыс күндері 6 сағаттан аспауы тиіс.
28. Теориялық сабақтарды оқытушы, ал автомобиль құрылғылары мен оған техникалық қызмет көрсету бойынша зертханалық-практикалық сабақтарды оқытушы өндірістік үйрету шеберімен бірлесіп өткізеді, автомобиль жүргізу бойынша практикалық сабақтарды көлік жүргізуге үйрету шебері білім алушылармен жеке жүргізеді.
29. Автомобиль құрылғылары мен оған техникалық қызмет көрсету және жол-көлік оқиғасында зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету бойынша зертханалық-практикалық сабақтар бір немесе бірнеше тақырып бойынша тиісті теориялық материалды зерделегеннен кейін жүргізіледі.
30. Автомобильді практикалық жүргізу басталғанға дейін білім алушылар көлік құралдарын пайдалануға жіберу жөніндегі негізгі ережелер және Қазақстан Республикасының Жол қозғалысы ережелеріне сәйкес жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша лауазымды адамдар мен жол жүрісіне қатысушылардың міндеттері бойынша даярлықтан өтеді.
31. Практикалық жүргізу сабақтары әрбір білім алушылармен жеке автотренажерлерде, автодромдарда (жүргізіп үйренуге арналған алаңдарда) және 3 жылда кемінде 1 рет жолда жүру қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі аумақтық уәкілетті органда келісуден өткен үйрету бағыттарында өткізіледі.
32. Практикалық жүргізуге оқыту жүргізуге үйрету шеберінің басшылығымен техникалық жағынан ақаусыз, Қазақстан Республикасы Жол қозғалысы ережелерінің талаптарына сәйкес жабдықталған көлік құралдарында өткізіледі.
33. Білім алушылардың деңгейін анықтау және оның білімін бағалау үшін қорытынды сабақтар өткізіледі, олардың нәтижелері бойынша әрбір білім алушының және жалпы топтың емтихандарға дайындығы, консультациялар тақырыптары, қосымша сабақтардың көлемі айқындалады, емтихандарға өздігінен дайындалу үшін ұсынымдар беріледі.

34. Для обучающихся, которые в недостаточной степени овладели приемами управления механическими транспортными средствами (МТС) после отработки в полном объеме упражнений, предусмотренных типовыми программами подготовки водителей механических транспортных средств соответствующих категорий и подкатегорий, по результатам итогового занятия проводятся дополнительные занятия.
35. Итоговая аттестация проводится в учебной организации в виде принятия экзаменов по:
1) устройству и техническому обслуживанию транспортного средства;
2) правилам дорожного движения, основам безопасности движения и оказания первой медицинской помощи пострадавшим в дорожно-транспортном происшествии;
3) практическому вождению транспортного средства.
36. Обучающиеся, не явившиеся на экзамены на итоговой аттестации по уважительным причинам (болезнь, смерть близких родственников и пр.), допускаются к их сдаче в индивидуальном порядке. Обучающиеся, получившие неудовлетворительные оценки, допускаются к повторной сдаче после дополнительной самостоятельной подготовки, но не ранее, чем через 5 рабочих дней со дня проведения итоговой аттестации.
37. Обучающимся, получившим положительные оценки по результатам экзаменов при проведении итоговой аттестации в учебной организации, выдается свидетельство об окончании курсов обучения по установленной форме. При обучении вождению на транспортном средстве с автоматической коробкой переключения передач в свидетельстве ставится соответствующая отметка.
38. В каждой организации образования разрабатывается календарно-тематический план прохождения начальной военной и технологической подготовки на весь учебный год.
39. В процессе обучения осуществляются межпредметные связи со следующими учебными дисциплинами:
1) "Казахский язык", "Русский язык", "Английский язык": пополнение словарного запаса терминами из области начальной военной и технологической подготовки;
2) "Физика": знания о времени, пространстве и материи, влиянии физических процессов на человека и общество;
3) "Биология": использование знаний о физиологии и гигиене человека, а также о негативном влиянии курения и алкоголя на организм;
4) "Химия": знание влияния токсических веществ на организм человека; знание правил безопасного применения взрывчатых веществ, используемых в военном деле;
5) "История Казахстана", "Всемирная история": воспитание уважения к истории и культуре народов Казахстана, восприятие истории человечества как единого исторического процесса;
6) "Основы права": знание законодательных основ государства, прав и обязанностей гражданина Казахстана;

34. Тиісті санаттардағы және кіші санаттардағы механикалық көлік құралдарын жүргізушілерді даярлаудың үлгі бағдарламаларында көзделген жаттығуларды толық көлемде пысықтағаннан кейін механикалық көлік құралдарын (МКҚ) басқару тәсілдерін жеткілікті меңгермеген, білім алушылар үшін қорытынды сабақтың нәтижелері бойынша қосымша сабақтар өткізіледі.
35. Қорытынды аттестаттау оқыту ұйымында:
1) көлік құралының құрылғылары мен оған техникалық қызмет көрсету;
2) Жол қозғалысы ережелері, қозғалыс қауіпсіздігі мен жол-көлік оқиғасында зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету негіздері;
3) көлік құралын практикалық жүргізу бойынша емтихандар қабылдау түрінде өткізіледі.
36. Қорытынды аттестаттауда дәлелді себептермен (сырқаттану, іссапар) емтихан тапсыра алмаған білім алушылар оларды жеке тәртіппен тапсыруға, ал қанағаттанарлықсыз баға алғандар қосымша өзіндік дайындықтан кейін, бірақ қорытынды аттестаттау өткізілген күннен бастап кемінде 5 жұмыс күні өткен соң қайта емтихан тапсыруға жіберіледі.
37. Оқыту ұйымында қорытынды аттестаттау өткізу кезінде емтихандардың нәтижелері бойынша оң баға алған білім алушыларға үлгіге сәйкес оқыту курсын бітіргені туралы куәлік беріледі. Білім алушы көлік жүргізуді автоматты түрде қосу қорабы бар көлікпен үйренген жағдайда, оның куәлігіне тиісті белгі қойылады.
38. Әрбір оқыту ұйымдарында алғашқы әскери және технологиялық дайындықты оқытудың оқу жылына есептелген күнтізбелік-тақырыптық жоспары құрылады.
39. Оқыту процесінде оқу пәндерімен пәнаралық байланыс іске асырылады:
1) "Қазақ тілі", "Орыс тілі", "Ағылшын тілі": сөз қорын алғашқы әскери және технологиялық дайындық саласына қатысты терминдермен толықтыру;
2) "Физика": уақыт, кеңістік және материяның физикалық процесінің адам және қоғамға тигізетін әсерін білу;
3) "Биология": адам гигиенасы және физиологиясын білу, сонымен қатар шылым шегу және алкогольдің ағзаға тигізетін зияны туралы білімді қолдану;
4) "Химия": уытты заттардың адам ағзасына тигізетін әсерін білу; әскери істе қолданылатын жарылғыш заттарды қолданғандағы қауіпсіздік тәртібін білу;
5) "Дүниежүзі тарихы", "Қазақстан тарихы": отансүйгіштікті тәрбиелеу, Қазақстан халқының тарихы мен мәдениетіне деген құрметті тәрбиелеу, бір тарихи процес ретінде адамзаттың тарихын білу;
6) "Құқық негіздері": мемлекеттің заң шығару негіздерін, Қазақстан азаматының құқығы мен міндеттерін білу;

7) "География": определение территории и границ Республики Казахстан на современном этапе, знание сторон света, умение ориентироваться на местности по различным признакам, по топографической карте;
8) "Физическая культура": использование строевых упражнений; метание гранат, прохождение полос препятствий;
9) "Информатика": использование IT-технологий в моделировании, конструировании и анализе предметных информационных сред, а также в сопровождении образовательного процесса в целях повышения качества знаний обучающихся.
40. Содержание учебного предмета "Начальная военная и технологическая подготовка". 10 класс.
41. Раздел "Вводное занятие" включает:
1) Цели, задачи и содержание начальной военной и технологической подготовки обучающихся;
2) Законы Республики Казахстан "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан", "О воинской службе и статусе военнослужащих", "О национальной безопасности", "О Гражданской защите", "Об образовании". Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 19 декабря 2014 года № 606 "Об утверждении Правил организации и проведения, а также формирования учебно-материальной базы по начальной военной подготовке". Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 862 "Об утверждении Правил государственной регистрации и учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства, подготовки водителей механических транспортных средств, приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений". Права и обязанности обучающихся на уроках по начальной военной и технологической подготовке.
42. Раздел "Вооруженные Силы Республики Казахстан – гарант военной безопасности государства" включает:
1) Конституционные основы обороны государства – Основные положения Конституции Республики Казахстан в обеспечении безопасности государства. Вооруженные Силы Республики Казахстан, их состав и назначение.
2) Воинские символы Вооруженных Сил Республики Казахстан – Воинские символы Вооруженных Сил Республики Казахстан. Боевое знамя части. Требования военной присяги к военнослужащим. Воинская служба как священный долг и обязанность граждан Республики Казахстан.
3) Экстремизм и терроризм как угроза национальной безопасности – Виды экстремизма: политический, религиозный, экономический и экологический. Экстремизм, терроризм, их характерные черты. Причины возрастания террористических угроз в современном мире.
43. Раздел "Общевоинские уставы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан" включает:

7) "География": бағыт тұстарын білу, түрлі белгілер және топографиялық карта бойынша жергілікті жерде бағдарлау біліктілігі, қазіргі кезеңдегі Қазақстан Республикасының аумағы мен шекараларын анықтау;
8) "Дене шынықтыру": саптық жаттығуларды қолдану, граната лақтыру, кедергілер жолағынан өту;
9) "Информатика": білім беру процесін сүйемелдеуде білім алушылардың білімінің сапасын арттыру мақсатында IT-технология білімін пәндік ақпараттық ортада моделдеу, құрастыру және талдау.
40. "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәнінің базалық мазмұны. 10-сынып.
41. "Кіріспе сабағы" бөлімі:
1) білім алушыларға "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәніне оқыту мақсат-міндеттері мен мазмұнын;
2) "Қазақстан Республикасының қорғаныс және Қарулы Күштер туралы", "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы", "Ұлттық қауіпсіздік туралы", "Азаматтық қорғану", "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарын, "Алғашқы әскери дайындық пәнін жүргізу және ұйымдастыру" және оның оқу-материалдық базасын қалыптастыру ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2014 жылғы 19 желтоқсандағы № 606 бұйрығы. "Көлік құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерін мемлекеттік тіркеу және есепке алу, Механикалық көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау, Емтихандар қабылдау және жүргізуші куәліктерін беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 862 бұйрығы. Алғашқы әскери және технологиялық дайындық сабағында білім алушылардың құқықтары мен міндеттерін қамтиды.
42. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері – мемлекеттің әскери қауіпсіздігінің кепілі" бөлімі:
1) Мемлекет қорғанысының конституциялық негіздері – Мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз етудегі Қазақстан Республикасы Конституциясының негізгі ережелері. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, олардың құрамы және атқаратын қызметтерін;
2) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери рәміздері – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери рәміздері. Әскери бөлімнің жауынгерлік туы. Әскери анттың ?скери қызметкерлерге қоятын талаптары. Әскери қызмет – Қазақстан Республикасы азаматтарының қасиетті борышы және міндеттерін;
3) Экстремизм және терроризмнің ұлттық қауіпсіздікке тигізетін салдары – Экстремизм түрлері: саяси, діни, экономикалық және экологиялық. Экстремизм, терроризм, олардың өзіндік сипаттары. Қазіргі әлемдегі террорлық қауіп-қатерлердің ұлғаю себептерін қамтиды.
43. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа әскерлер және әскери құрылымдарының жалпыәскери жарғылары" бөлімі:

1) Общевоинские уставы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан" – Общие положения общевоинских уставов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, их значение в жизни и деятельности воинского коллектива. Общие обязанности военнослужащих. Воинские звания и знаки различия.
2) Военнослужащие и взаимоотношения между ними – Начальники и подчиненные, старшие и младшие, их права и обязанности. Правила воинской вежливости и поведения военнослужащих. Приказ, порядок его отдачи и выполнения. Обращение к начальникам и старшим.
3) Воинская дисциплина, ее сущность и значение – Воинская дисциплина, поощрения и дисциплинарные взыскания. Обязанности военнослужащих по соблюдению воинской дисциплины. Поощрения, применяемые к солдатам. Дисциплинарные взыскания, налагаемые на солдат.
44. Раздел "Тактическая подготовка" включает:
1) Организация и боевые возможности мотострелкового отделения – Организация отделения. Штатное вооружение и боевая техника. Боевые возможности отделения.
45. Раздел "Огневая подготовка" включает:
1) Автомат и ручной пулемет Калашникова – Меры безопасности при обращении с оружием и патронами. Назначение, боевые свойства, общее устройство и принцип работы автомата и ручного пулемета Калашникова.
2) Неполная разборка и сборка автомата Калашникова – Неполная разборка и сборка автомата. Назначение, устройство частей и механизмов автомата Калашникова и патронов.
3) Подготовка автомата Калашникова к стрельбе – Принадлежности автомата. Порядок чистки и смазки автомата после стрельбы. Хранение автомата. Осмотр и подготовка автомата и патронов к стрельбе. Возможные задержки при стрельбе и способы их устранения.
4) Ручные осколочные гранаты – Назначение, боевые свойства ручных осколочных гранат (РГД-5, РГН, Ф-1, РГО). Устройство гранат и запалов. Работа частей и механизмов гранаты при броске. Подготовка гранаты к метанию.
46. Раздел "Строевая подготовка" включает:
1) Строи и их элементы. Строевая стойка – Строи и их элементы. Предварительная и исполнительная команды. Обязанности солдата перед построением и в строю. Строевая стойка. Выполнение команд "Становись!", "Равняйсь!", "Смирно!", "Вольно!", "Заправиться!", "Отставить!" "Головные уборы (головной убор) – СНЯТЬ!", "Головные уборы (головной убор) – НАДЕТЬ!".
2) Повороты на месте. Строевой и походный шаг – Повороты на месте. Перестроение из одношереножного строя в двухшереножный и обратно. Движение строевым и походным шагом.

1) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа әскерлер және әскери құралымдарының жалпыәскери жарғылары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа әскерлер және әскери құралымдарының жалпыәскери жарғылары, олардың әскери ұжым қызметі мен тұрмыс-тіршілігіндегі маңызы. Әскери қызметкерлердің жалпы міндеттері. Әскери атақ және айыру белгілерін;
2) Әскери қызметкерлер және олардың өзара қарым-қатынастары –Бастықтар және бағыныштылар, аға және кіші әскерилер, олардың құқықтары мен міндеттері. Әскери әдептілік ережесі және әскери қызметкерлердің тәртібі. Бұйрық, оны беру ж?не орындау т?ртібі. Бастықтарға ж?не шені жоғарыларға м?лімдеме жасауды;
3) Әскери тәртіп, оның мәні мен мағынасы – Әскери тәртіп, марапаттау және жазалау. Әскери тәртіпті сақтау бойынша әскери қызметшілердің міндеттері. Сарбаздарға көрсетілетін марапат түрлері. Сарбаздарға берілетін тәртіптік жазалауларды қамтиды.
44. "Тактикалық дайындық" бөлімі:
1) Мотоатқыштар бөлімшесін ұйымдастыру және ұрыстық мүмкіндіктері – Бөлімшені ұйымдастыру. Штаттық қарулану және ұрыстық техника. Бөлімшенің ұрыстық мүмкіндіктерін қамтиды.
45. "Атыс дайындығы" бөлімі:
1) Калашников автоматы және қол пулеметі – Қару және патрондарды қолдану кезіндегі қауіпсіздік шаралары. Калашников автоматы және қол пулеметінің атқаратын қызметі, ұрыстық қасиеті, жалпы құрылысы және жұмыс істеу механизмін;
2) Калашников автоматын (қол пулеметін) жартылай бөлшектеу ж?не жинақтау – Автоматты жартылай бөлшектеу және жинақтау; Калашников автоматының атқаратын қызметі, бөлшектері мен механизмдерінің, патронының құрылысын;
3) Калашников автоматын (қол пулеметін) атуға дайындау –Автоматтың керек жарақтары. Автоматтың атудан кейінгі тазалау және майлау тәртібі. Автоматты сақтау. Автоматтың оқтарын тексеру және атысқа дайындау. Ату кезіндегі кідірістер және оны жою амалдарын;
4) Жарықшақты қол гранаталары – Жарықшақты қол гранаталарының (РГД-5, РГН, Ф-1, РГО) атқаратын қызметі және ұрыстық қасиеті. Гранаталар мен тұтандырғыштың құрылысы. Гранатаны лақтырған кездегі бөлшектері мен механизмдерінің жұмысы. Гранатаны лақтыруға дайындауды қамтиды.
46. "Саптық дайындық" бөлімі:
1) Сап және оның элементтері. Саптық тұрыс – Сап және оның элементтері. Алдын-ала және орындауға берілетін пәрмендер. Сапқа тұрғанға дейінгі және саптағы сарбаздың міндеттері Саптық тұрыс. "Сапқа тұр!", "Түзел!", "Тік тұр!", "Еркін тұр!", "Реттел!", "Тоқтат!", "Бас киімдеріңді (киімді) ШЕШ!", "Бас киімдеріңді (бас киімді) КИ!" пәрмендерін орындауды;
2) Бір орында орындалатын бұрылулар. Саптық және жорықтық адым – Бір қатарлы саптан екі қатарлы сапқа және қайтадан бір қатарлы сапқа тұру. Саптық және жорықтық адыммен қозғалысты қамтиды.

47. Раздел "Военная топография" включает:
1) Ориентирование на местности без карты – Понятие об ориентировании. Определение сторон горизонта по компасу, небесным светилам и местным предметам. Доклад о своем местонахождении.
2) Определение магнитного азимута – Азимут и его определение. Современное индивидуальное оборудование для ориентирования на местности. Общие сведения о спутниковых навигационных системах: GPS (Global Positional System), ГЛОНАСС, Galileo.
48. Раздел "Основы военной робототехники" включает:
1) Основы военной робототехники – Общие сведения о роботах. Применение роботов в военном деле.
2) Алгоритм управления роботом – Планирование траектории движения робота. Модели и алгоритмы коллективного управления группой роботов.
3) Задачи для роботов – Функциональные возможности роботов. Постановка и решение частных тактических задач: ориентирование на местности, поведение робота в критических ситуациях.
49. Раздел "Основы безопасности жизнедеятельности и информационных технологий" включает:
1) Гражданская защита объекта хозяйствования – Организационная структура гражданской защиты объекта хозяйствования (организации образования) и ее задачи. Невоенизированные формирования гражданской защиты, их назначение и оснащение.
2) Ядерное оружие и его характеристика – Виды ядерных взрывов. Поражающие факторы ядерного взрыва и способы защиты от них. Очаг ядерного поражения, его характеристика. Особенности поражающего действия нейтронных боеприпасов.
3) Химическое оружие – Химическое оружие, признаки его применения. Краткая характеристика отравляющих веществ, их поражающие свойства и способы защиты от них. Очаг химического поражения, первичная и вторичная зоны заражения.
4) Биологическое (бактериологическое) оружие – Биологическое (бактериологическое) оружие, его поражающее действие, признаки применения. Краткая характеристика бактериальных средств, их поражающие действия и средства защиты от них. Очаг бактериологического поражения, его характеристика. Мероприятия, проводимые в очаге бактериологического поражения. Карантин и обсервация.
5) Средства защиты органов дыхания – Общевойсковой противогаз, его назначение и устройство. Особенности устройства гражданских противогазов. Подбор шлема-маски (маски), проверка исправности, сборка и укладка противогаза. Правила ношения противогаза и пользования им, приемы надевания противогаза на пораженного. Пользование неисправным противогазом. Простейшие средства защиты органов дыхания.

47. "Әскери топография" бөлімі:
1) Жергілікті жерде картасыз бағдарлау – Бағдарлау туралы түсінік. Компаспен, аспан денелерінің және жергілікті заттар бойынша көкжиек тұстарын анықтау. Өзінің орналасқан жері туралы мәлімдеме жасауды қамтиды.
2) Магнитті азимутты анықтау – Азимут және оны анықтау. Жергілікті жерде бағдарлаудың заманауи дербес жабдықтары. Спутниктік-навигациялық жүйелер туралы жалпы мәліметтерді қамтиды: GPS (Global Positional System), ГЛОНАСС, Galileo.
48. "Әскери роботты техникалардың негіздері" бөлімі:
1) Әскери роботты техникалардың негіздері – Роботтар туралы жалпы мәліметтер. Роботтарды әскери істе пайдалануды;
2) Роботтарды басқару алгоритмі – Роботтың қозғалу траекториясын жоспарлау. Роботтар тобын ұжымдық басқару үлгісі және алгоритмдерін;
3) Роботтарға арналған тапсырмалар – Роботтардың атқара алатын қызметтері. Жекелеген тактикалық міндеттерді шешу: жергілікті жерлерде бағдарлау, роботтардың қиын жағдайларда қызмет ету тәртібін қамтиды.
49. "Өмір қауіпсіздігі және ақпараттық технологиялар негіздері" бөлімі:
1) Шаруашылық объектісінің азаматтық қорғанысы – Шаруашылық объектісінің азаматтық қорғанысын (оқу орындарын) ұйымдастырудың құрылымы және оның міндеттері. Азаматтық қорғанысының ?скери емес құрылымдар қызметі ж?не жабдықталуын;
2) Ядролық қару және оның сипаттамасы – Ядролық жарылыстардың түрлері. Ядролық жарылыстың зақымдаушы факторлары және олардан қорғану тәсілдері. Ядролық зақымдау ошағы және оның сипаттамасы. Нейтронды оқ-дәрілердің зақымдаушы әсерінің ерекшеліктерін;
3) Химиялық қару – Химиялық қару және оны қолдану белгілері. Улаушы заттар, олардың улағыш қасиеті және олардан қорғану тәсілдері туралы қысқаша түсінік. Химиялық зақымдау ошағы, зақымдаудың алғашқы және екінші аумағын;
4) Биологиялық (бактериологиялық) қару – Биологиялық (бактериологиялық) қару, оның зақымдаушы әсері, қолдану белгілерін анықтау. Бактериологиялық құралдар, олардың улағыш әсері және олардан қорғану құралдары туралы қысқаша сипаттама. Бактериологиялық зақымдау ошағы, оның сипаттамасы. Бактериологиялық зақымдау ошағында жүргізілетін іс-шаралар. Карантин және обсервацияны;
5) Тыныс алу мүшелерін қорғау құралдары – Жалпыәскери газтұмылдырық, оның атқаратын қызметі және құрылысы. Азаматтық газтұмылдырықтар құрылысының ерекшеліктері. Сауыт-қорғанысты (маска) таңдау, жарамдылығын тексеру, газтұмылдырықты жинау және қалтаға салу. Газтұмылдырықты алып жүру және пайдалану тәртібі, зақымдалған адамға газтұмылдырық кигізу тәсілдері. Жарамсыз газтұмылдырықты пайдалану. Тыныс алу мүшелерін қорғаудың қарапайым құралдарын;

6) Индивидуальные средства защиты кожи – Подручные средства защиты кожи, повышение их защитных свойств путем дополнительной герметизации и пропитки. Общее знакомство с назначением специальной защитной одежды (легкий защитный костюм Л-1, защитная фильтрующая одежда, общевойсковой защитный комплект) и правила пользования ею.
7) Средства коллективной защиты – Убежища и противорадиационные укрытия, их защитные свойства, общее устройство и внутреннее оборудование помещений. Укрытия простейшего типа.
8) Эвакуация и рассредоточение населения – Сигналы оповещения гражданской защиты и порядок действия по ним. Способы и порядок проведения эвакуации и рассредоточения. Обязанности эвакуируемых, их экипировка, необходимые личные вещи, документы и продукты питания. Правила поведения на сборном эвакопункте, в пути следования и по прибытии на место размещения.
9) Безопасность населения в условиях террористической угрозы –Действия граждан при угрозе акта терроризма и его совершении. Правила поведения при различных уровнях террористических опасностей. Информационные технологии как эффективное средство противодействия террористическим воздействиям.
10) Действия населения в районах стихийных бедствий – Стихийные бедствия, аварии и катастрофы, их характеристика и возможные последствия. Правила поведения населения при стихийных бедствиях, авариях и катастрофах. Участие населения в ликвидации последствий стихийных бедствий, аварий и катастроф, а также в проведении спасательных работ.
11) Первая медицинская помощь при ранениях, кровотечениях и ожогах – Понятие о ранах и их осложнениях. Виды кровотечений и их характеристика. Причины ожогов и их степень тяжести. Причины возникновения шока. Первая медицинская помощь при ранениях и кровотечении. Понятие об асептике и антисептике.
12) Первая медицинская помощь при различных несчастных случаях – Понятие о переломах костей и их признаки. Ушибы, вывихи, растяжение связок, их признаки. Основные положения наложения шины. Способы оказания первой медицинской помощи при различных несчастных случаях. Понятие об обморожениях, солнечном и тепловом ударах, их профилактика и оказание первой медицинской помощи. Первая медицинская помощь при электротравме и меры безопасности при ее оказании.
50. Примерное тематическое планирование учебного материала на учебно-полевых (лагерных) сборах (для юношей). 10 класс.

6) Теріні қорғаудың жеке құралдары – Теріні қорғауға арналған қарапайым құралдар, қосымша герметизациялау және сіңдіру арқылы олардың қорғаныс қасиеттерін арттыру. Арнайы қорғаныс киімінің (Л-1 жеңіл қорғаныс кеудеше, сүзгілі қорғаныс киімі, жалпыәскери қорғаныс жабдығы) атқаратын қызметімен және оларды пайдалану ережелерімен танысуды;
7) Ұжымдық қорғану құралдары – Радиацияға қарсы тасалар мен панаханалар, олардың қорғау қасиеттері, жалпы құрылысы және іштей жабдықталуы. Қарапайым тасаны;
8) Эвакуациялау ж?не халықты белгілеп шоғырландыру – Азаматтық қорғаныс дабылы және ол бойынша әрекет ету тәртібі. Эвакуациялау және орналастыру тәсілдері мен тәртібі. Эвакуацияланаушылардың міндеттері, олардың керек-жарақтары, қажетті жеке мүліктері, құжаттары мен азық-түліктері. Эвакуация бекетіндегі т?ртіп, жүру бағыты ж?не орналасатын орынға келу ережелер тәртібін;
9) Террорлық қауіп-қатер кезіндегі адамдардың қауіпсіздігі – Террорлық актілер бойынша қауіп-қатер төнген және террор болған кездегі азаматтардың атқаратын әрекеттері. Түрлі деңгейдегі қауіп-қатер төнген кезде әрекет ету тәртібі. Лаңкестік қауіпінің алдын алуда ақпараттық технологияның тиімділігін;
10) Табиғи апат аймақтарындағы адамдардың әрекеттері – Табиғи апаттар, зілзалалар, олардың сипаттамалары және келтіруі мүмкін салдары. Табиғи апаттар және зілзалалар кезіндегі адамдардың әрекет ету тәртібі. Адамдардың табиғи апат салдарын жоюға, сондай-ақ құтқару жұмыстарын жүргізуге қатысуларын;
11) Жарақат алу, қан ағу және күйік шалу кезінде көрсетілетін алғашқы медициналық көмек – Жарақат және олардың асқыну себептері туралы түсінік. Қансырау түрлері және олардың сипаттары. Күйік шалу себептері және олардың ауырлық деңгейлері. Естен танудың себебі. Жарақат алу және қансыраған кезде көрсетілетін алғашқы медициналық көмек. Асептика және антисептика туралы түсінікті;
12) Түрлі қайғылы оқиға орын алған жағдайда көрсетілетін алғашқы медициналық көмек – Сүйектің сынуы және оларды анықтау туралы түсінік. Соғып алу, шығып кету, буынның созылуы және оларды анықтау белгілері. Шина салудың негізгі ережелері. Түрлі қайғылы оқиға орын алған кезде алғашқы медициналық көмек көрсету тәсілдері; Үсік шалу, күнге күю және жылудың әсері, олардың алдын алу және көрсетілетін алғашқы медициналық көмек. Электр тогы соққан кезде көрсетілетін алғашқы медициналық көмек және көмек көрсеткен кезде сақтауы керек қауіпсіздік шараларын қамтиды.
50. Далалық-оқу жиынындағы (30 сағат) оқу материалдарын тақырыптар бойынша жоспарлау үлгісі (ұлдарға арналған). 10-сынып.

51. Раздел "Тактическая подготовка" включает:
1) Вооружение и боевая техника воинской части (подразделения) – Ознакомление с вооружением и боевой техникой воинской части (подразделения), их назначение, тактико-техническая характеристика. Показ вооружения и боевой техники в действии.
2) Боевой и походный порядок отделения – Боевой и походный порядок отделения. Обязанности солдата в бою. Управление отделением.
3) Тренировка в использовании индивидуальных средств защиты – Выполнение нормативов: надевание противогаза, надевание респиратора, надевание противогаза на "пораженного", надевание общевойскового защитного комплекта. Аптечка индивидуальная и индивидуальный противохимический пакет, их назначение и порядок пользования ими.
4) Действия солдата в бою – Способы передвижения солдата в бою при действиях в пешем порядке. Действия при вспышке ядерного взрыва.
5) Солдат в обороне – Занятие огневой позиции (места для стрельбы). Самоокапывание и маскировка. Действия при применении противником ядерного оружия, начале огневой подготовки, при сигналах оповещения о воздушном противнике, о радиоактивном, химическом и бактериологическом заражении. Отражение атак танков и пехоты противника с различных направлений. Ведение огня по воздушным целям.
6) Солдат в наступлении – Действия при подготовке к атаке. Выдвижение солдата в колонне при наступлении с ходу и занятие им места в боевом порядке отделения. Преодоление заграждений по проходам и атака. Приемы уничтожения противника в траншее огнем, гранатами, в рукопашном бою. Овладение объектом атаки. Действия на местности, зараженной радиоактивными (отравляющими) веществами в ходе наступления.
7) Солдат- наблюдатель – Выбор места для наблюдения, его оборудование и маскировка. Обнаружение целей и доклад о результатах наблюдения. Составление схемы местности и нанесение целей на схему.
8) Солдат в дозоре – Действия солдата, назначенного дозорным. Движение дозорных, осмотр местности и местных предметов. Доклад о результатах наблюдения.
52. Раздел "Огневая подготовка" включает:
1) Тренировка в неполной разборке и сборке автомата Калашникова –Неполная разборка и сборка автомата и изучение положения частей и механизмов автомата до заряжания, работа механизмов автомата при заряжании и стрельбе.
2) Тренировка в изготовке к стрельбе (АК-74, пневматическая винтовка) – Снаряжение магазина патронами и укладывание его в сумку. Изготовка к стрельбе (принятие положения для стрельбы и заряжание автомата). Производство стрельбы (установка прицела и переводчика, прикладка, прицеливание, спуск курка и удержание автомата при стрельбе). Прекращение стрельбы, разряжание и осмотр автомата после стрельбы.

51. "Тактикалық дайындық" бөлімі:
1) Әскери бөлімнің (бөлімшенің) қару-жарағы және әскери техникасы –Әскери бөлімнің (бөлімшенің) қарулануымен және әскери техникасымен, олардың атқаратын қызметтерімен, техникалық-тактикалық сипаттамаларымен танысу. Қарулану түрлері мен әскери техникаларды іс жүзінде көрсетуді;
2) Бөлімшенің ұрыстық және жорықтық орналасу тәртібі – Бөлімшенің ұрыстық және жорықтық орналасу тәртібі. Ұрыстағы сарбаздың міндеттері. Бөлімшені басқаруды;
3) Қорғанудың дербес құралдарын қолдануға жаттығу – Нормативтерді орындау: газтұмылдырықты кию, респираторды кию, "зақымдалушыға" газтұмылдырықты кигізу, жалпыәскери қорғаныс жабдығын кию. Дербес қобдиша және химиялық улануға қарсы пакет, олардың атқаратын қызметтері және пайдалану тәртібін;
4) Ұрыстағы сарбаздың әрекеттері – Сарбаздың ұрыс кезінде жаяу әрекет ете отырып қозғалу тәсілдері. Ядролық жарылыс кезіндегі әрекетті;
5) Қорғаныстағы сарбаз – Ату позициясына (атыс жүргізуге арналған орынға) орналасу. Оқпана қазу және оны бүркемелеу. Қарсылас ядролық қару қолданғанда, атысқа дайындық басталғанда, әуе қарсыласы туралы дабыл қағылғанда, радиоактивті, химиялық және бактериологиялық зақымдау туралы дабыл қағылғанда орындалатын әрекеттер. Қарсыластың танкілері мен жаяу әскерлері түрлі бағыттан шабуылдаған кезде тойтарыс беру. Әуе нысандары бойынша оқ атуды;
6) Шабуылдағы сарбаз – Шабуылға дайындалған кезде орындалатын әрекеттер. Жүріп келе жатып шабуылдау кезіндегі сарбаздың колоннада қозғалуы және бөлімшенің ұрыстық сапындағы өз орнын алуы. Өткелдердегі кедергілерден өту және шабуылдау. Траншеядағы жауды ату, граната лақтыру, қоян-қолтық ұрыс арқылы жою тәсілдері. Шабуыл кезінде радиоактивті (улаушы) заттармен зақымдалған жергілікті жерде әрекет етуді;
7) Бақылаушы сарбаз – Бақылау жүргізуге арналған орынды таңдау, оны жабдықтау және бүркемелеу. Нысандарды анықтау және бақылау нәтижелері туралы мәлімдеме жасау. Жергілікті жердің үлгісін құру және нысандарды үлгіде белгілеуді;
8) Шолушы сарбаз – Шолушы болып тағайындалған сарбаздың әрекеттері. Шолушылардың қозғалу, жергілікті жерді және заттарды шолу тәсілдері. Бақылау нәтижелері туралы мәлімдеуді қамтиды.
52. "Атыс дайындығы" бөлімі:
1) Калашников автоматын жартылай бөлшектеу ж?не жинақтау жаттығулары – Автоматты жартылай бөлшектеу ж?не жинақтау, автоматтың бөлшектері мен механизмдерінің оқтауға дейінгі орналасу қалпын және ату кезіндегі бөлшек механизмдерінің жұмыс істеуімен танысуды;
2) Атуға ыңғайлануға жаттығу (АК-74, пневматикалық винтовка) – Оқжатарды патрондармен оқтау және оқжатарды сөмкеге салу. Атуға ыңғайлану (атуға қажет қалыпты қабылдау және автоматты оқтау). Ату (қарауыл мен өткізгішті орнату, иыққа тіреу, көздеу, шүріппені басу және ату кезінде автоматты мықтап ұстау). Атуды тоқтату, оқжатарды алу және атып болған соң автоматты тексеруді;

3) Метание ручных гранат – Метание ручных осколочных и противотанковых гранат.
4) Стрельба из автомата (пневматической винтовки) – Практическая стрельба из автомата (пневматической винтовки).
53. Раздел "Общевоинские уставы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан" включает:
1) Размещение, жизнь и быт военнослужащих воинской части (подразделения) – История воинской части (подразделения). Размещение военнослужащих. Комната информационно-воспитательной работы. Комната для хранения оружия. Учебные городки, спортивная база, солдатская столовая.
2) Обязанности дневального по роте – Назначение, состав и вооружение суточного наряда роты. Обязанности дневального по роте. Оборудование и оснащение поста, на котором очередной дневальный выполняет свои обязанности. Действия очередного дневального при прибытии прямых начальников, в случае поступления сигнала "Сбор", тревоги и пожара. Обязанности дневального свободной смены. Порядок доклада дневального по телефону. Действия дневального при прибытии в роту военнослужащих не своей роты, при выносе имущества из расположения роты.
3) Обязанности часового – Назначение и задачи караульной службы, обязанности часового. Пост, его оборудование и оснащение. Действия часового при нападении на пост. Порядок применения оружия.
4) Обязанности и действия часового на посту – Порядок заряжания оружия. Положение оружия у часового на посту. Действия часового при приеме и сдаче поста, при возникновении на посту пожара и при нарушении порядка вблизи своего поста или на соседнем посту.
54. Раздел "Строевая подготовка" включает:
1) Воинские приветствия – Выполнение приемов воинского приветствия на месте и в движении.
2) Выход из строя и возвращение в строй – Подход к начальнику и отход от него.
3) Строевые приемы и движение с оружием – Выполнение приемов "Автомат на грудь!", "На ремень!", "Положить оружие!", "К оружию!", "В ружье!".
4) Строи отделения – Построение отделения в развернутый и походный строи. Перестроение отделения из развернутого строя в походный и обратно. Размыкание и смыкание отделения.
55. Раздел "Военная топография" включает:
1) Движение по азимутам – Тренировка в определении сторон горизонта и магнитных азимутов. Движение по азимутам.

3) Қол гранаталарын лақтыру – Жарықшақты қол гранаталарын және танкіге қарсы гранаталарды лақтыруды;
4) Автоматтан (пневматикалық винтовкадан) ату – Автоматтан (пневматикалық винтовкадан) іс жүзінде атуды қамтиды.
53. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа әскерлер және әскери құралымдарының жалпыәскери жарғылары" бөлімі:
1) Әскери бөлімнің (бөлімшенің) орналасуы, өмірі және күнделікті тұрмыс-тіршілігі – Әскери бөлімнің (бөлімшенің) тарихы. Әскери қызметшілердің орналасуы. Ақпараттық-тәрбие жұмысына арналған бөлме. Қару сақтауға арналған бөлме. Сарбаз асханасы, спорт базасы, оқу қалашықтарын;
2) Рота бойынша тәуліктік кезекшінің міндеттері – Ротаның т?уліктік нарядының атқаратын қызметтері, құрамы ж?не қарулануы, рота бойынша күндізгі кезекшінің атқаратын міндеттері. Өзінің кезекті міндетін атқаратын күндізгі кезекшінің бекетін жабдықтау ж?не жарақтандыру, тікелей бастықтары келген кездегі, "Жиын" белгісі берілгенде, дабыл ж?не өрт болған жағдайдағы күндізгі кезекшінің ?рекеттері. Бос ауысымдағы күндізгі кезекшінің ?рекеттері, күндізгі кезекшінің телефон бойынша м?лімдеме беру т?ртібі. Ротаға басқа ротаның ?скери қызметшілер келген кездегі, рота аумағынан мүліктерді шығару кезіндегі күндізгі кезекшінің ?рекеттерін;
3) Сақшының міндеттері – Қарауылдық қызметке тағайындалу және қарауылдың атқаратын міндеттері. Бекет және оны жабдықтау, жарақтандыру. Бекетке шабуыл жасалған кездегі сақшының әрекеттерін. Қаруды қолдану тәртібін;
4) Бекеттегі сақшының міндеттері және орындайтын әрекеттері – Қаруды оқтау тәртібі. Бекетте тұрған сақшы қаруының орналасу қалпы. Бекетті тапсырған және қабылдаған, бекетте өрт болған және өзінің немесе көрші бекет маңында тәртіп бұзушылық орын алған жағдайдағы сақшының әрекеттерін қамтиды.
54. "Саптық дайындық" бөлімі:
1) Әскери сәлемдесу – Бір орында және қозғалыс кезінде орындалатын әскери сәлемдесулерді;
2) Саптан шығу және сапқа қайта тұру – Саптан шығу және сапқа қайта тұру. Бастыққа келу және одан кетуді;
3) Саптық тәсілдер және қарумен орындалатын іс-қимылдар – "Автоматты кеудеге!", "Белдікке!", "Қаруды қой!", "Қаруға!", "Қаруды!" тәсілдерін орындауды;
4) Бөлімшенің сабы – Бөлімшені өрістетілген сапқа және жорықтық сапқа тұрғызу. Бөлімшені өрістетілген саптан жорықтыққа сапқа тұрғызу және қайтадан өрістетілген сапқа тұрғызу. Бөлімшенің жинақталуы және жазылуын қамтиды.
55. "Әскери топография" бөлімі:
1) Азимут бойынша қозғалыс – Көкжиек тұстарын және магнитті азимутты анықтауға жаттығу. Азимут бойынша қозғалысты қамтиды.

56. Содержание учебного предмета "Начальная военная и технологическая подготовка". 11 класс.
57. Раздел "Технологическая подготовка" включает:
1) Основы и правила вождения колесных машин. Обязанности участников дорожного движения – Основные понятия и термины, содержащиеся в Правилах дорожного движения Республики Казахстан. Обязанности водителей, пешеходов и пассажиров. Документы, которые водитель обязан иметь при себе.
2) Сигналы светофора и регулировщика – Сигналы светофора и регулировщика. Применение специальных сигналов. Применение аварийной сигнализации и знака аварийной остановки. Маневрирование. Расположение транспортных средств на проезжей части дороги.

56. "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" оқу пәнінің мазмұны. 11-сынып.
57. "Технологиялық дайындық" бөлімі:
1) Дөңгелекті машина жүргізу негіздері және ережелері. Жол қозғалысына қатысушылардың міндеттері – Жол қозғалысы Ережелеріндегі негізгі түсініктер мен терминдер. Жүргізушілерді, жол жүргіншілері мен жолаушылардың міндеттері. Жүргізушінің өзімен бірге болуы тиіс құжаттарды;
2) Бағдаршам және жол қозғалысын реттеушінің сигналдары – Бағдаршам және жол қозғалысын реттеушінің сигналдары. Арнайы сигналдарды пайдалану. Авариялық дабыл және авариялық аялдау белгiсiн қолдану. Маневр жасау. Көлік құралдарының жолдың жүріс бөлігінде орналасуын;

3) Скорость движения – Скорость движения. Обгон, встречный разъезд. Остановка и стоянка. Проезд перекрестков. Пешеходные переходы и остановки маршрутных транспортных средств.
4) Движение в различных условиях – Движение через железнодорожные пути. Движение по автомагистралям. Движение в жилых зонах. Приоритет маршрутных транспортных средств. Пользование внешними световыми приборами и звуковыми сигналами.

3) Қозғалыс жылдамдығы – Қозғалыс жылдамдығы. Қарсы қозғалыс, басып озу. Аялдама және автотұрақ. Қиылыстардан өту бағыттары. Маршруттық көлік құралдарының аялдамасы және жаяу жүргіншілерге арналған жолдарды;
4) Әртүрлі жағдайлардағы қозғалыс – Темір жол өткелдері арқылы өту. Автомагистраль арқылы қозғалыс. Тұрғын аудандардағы қозғалыс. Маршруттық көлік құралдарының басымдықтары. Дыбыстық сигналдарды және сыртқы жарық түсiру құралдарын пайдалануды;

5) Перевозка пассажиров и грузов – Буксировка механических транспортных средств. Учебная езда. Перевозка пассажиров. Перевозка грузов. Дополнительные требования к движению велосипедов, мопедов, гужевых повозок, а также к прогону животных. Обеспечение движения людей с нарушениями опорно-двигательного аппарата.
6) Дорожные знаки – Предупреждающие знаки. Знаки приоритета. Запрещающие знаки.
7) Дорожные знаки – Предписывающие знаки. Информационно-указательные знаки. Знаки сервиса. Знаки дополнительной информации (таблички).

5) Жолаушылар мен жүктерді тасымалдау – Механикалық көлік құралдарын сүйреу. Көлік жүргізуді үйрету. Жолаушыларды тасымалдау. Жүкті тасымалдау. Велосипедтер, мопедтер, көлік-арбаларының қозғалысы және жолмен мал айдауға қойылатын қосымша талаптар. Тірек-қимыл аппараты бұзылған адамдардың қозғалысын қамтамасыз етуді;
6) Жол белгілері – Ескерту белгілері. Басымдық белгілері. Тыйым салатын белгілерді;
7) Жол белгілері – Міндетті белгілер. Ақпараттық-нұсқағыш белгілері. Қызмет көрсету белгілері (таңбалары). Қосымша ақпарат беру (кесте белгі) белгілерін;

8) Дорожные разметки и их характеристики – Классификация разметки. Действия водителей в соответствии с требованиями горизонтальной и вертикальной разметки. Основные положения по допуску транспортных средств к эксплуатации.
9) Основы управления автотранспортным средством и безопасность движения – Меры безопасности на занятиях. Подготовка рабочего места водителя. Знакомство с органами управления автомобиля. Отработка элементов управления с неработающим двигателем. Решение ситуационных задач. Запуск двигателя. Трогание автомобиля с места, движение по прямой, торможение и остановка. Движение по кривой траектории, маневрирование. Вождение с переключением передач. Заезд в гараж. Разворот в замкнутом пространстве. Парковка автомобиля. Решение ситуационных задач. Заезд на эстакаду. Трогание автомобиля, стоящего на подъеме, с места. Решение ситуационных задач.

8) Жол таңбасы және оның сипаттамалары – Таңбалардың жіктелуі. Көлденең және тік таңбалану талаптарына сәйкес орындалатын жүргізушілердің іс-әрекеттері. Жұмыс істеу үшін көлік құралдарының рұқсатнамасының негізгі ережелерін;
9) Автотранспорт құралдарын басқару және жол қауіпсіздігінің негіздері – Сабақтағы қауіпсіздік шаралары. Жүргізушінің жұмыс орнын дайындау. Автомобильдің басқару тетіктерімен танысу. Жұмыс істемейтін қозғалтқыштың басқару элементтерін әзірлеу. Жағдаяттық міндеттерді шешу. Қозғалтқышты қосу. Автомобильді орнынан қозғалту, тура жолдағы қозғалыс, тежеу және тоқтату. Жағдаяттық міндеттерді шешу. Қисық траекториядағы қозғалыс, маневр. Қосу қорабының қозғалыс жылдамдығын ауыстыра отырып жүргізу. Жағдаяттық міндеттерді шешу. Гаражға кіру. Жағдаяттық міндеттерді шешу. Тар кеңістіктегі бұрылыс. Автомобильді көлік тұрағына қою. Жағдаяттық міндеттерді шешу. Эстакадаға кіру. Өрде тұрған автомобильді орнынан қозғау, жүргізу. Жағдаяттық міндеттерді шешуді;

59. Тематический план "Планирование и расчет учебного времени учебного сбора". 10 класс. Всего – 30 часов (5 дней).
Наименование глав, тем занятий с распределением учебных часов
Учебные часы
1
2
3
Раздел 1. Тактическая подготовка – 14 часов.
1
Вооружение и боевая техника воинской части (подразделения).
2
Боевой и походный порядок отделения.
1
Тренировка в использовании индивидуальных средств защиты.
2
Действия солдата в бою.
1
Солдат в обороне.
3
Солдат в наступлении.
3
Солдат- наблюдатель.
1
Солдат в дозоре.
1
Раздел 2. Огневая подготовка – 6 часов.
2
Тренировка по неполной разборке и сборке автомата Калашникова.
1
Тренировка по подготовке к стрельбе (АК-74, пневматическая винтовка).
1
Метание ручных гранат.
2
Стрельба из автомата (пневматической винтовки).
2
Раздел 3. Общевоинские уставы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан – 4 часа.
3
Размещение, жизнь и быт военнослужащих воинской части (подразделения).
1
Обязанности дневального по роте.
1
Обязанности часового.
1
Обязанности и действия часового на посту.
1
Раздел 4. Строевая подготовка – 4 часа.
4
Воинские приветствия.
1
Выход из строя и возвращение в строй.
1
Строевые приемы и движение с оружием.
1
Строи отделения.
1
Раздел 5. Военная топография – 2 часа.
5
Движение по азимутам.
2
Итого
30
60. Тематический план "Планирование и расчет учебного времени". 11 класс. Всего – 34 часа (1час в неделю).
Наименование глав, тем занятий с распределением учебных часов
Учебные часы
1
2
3
Раздел 1. Технологическая подготовка – 34 часа.
1
Основы и правила вождения колесных машин.
8
Основы и правила вождения колесных машин. Обязанности участников дорожного движения.
1
Сигналы светофора и регулировщика.
1
Скорость движения.
1
Движение в различных условиях.
1
Перевозка пассажиров и грузов.
1
Дорожные знаки. Предупреждающие знаки.
1
Дорожные знаки. Предписывающие знаки.
1
Дорожные разметки и их характеристики.
1
2
Основы управления автотранспортным средством и безопасность движения.
8
Меры безопасности на занятиях. Подготовка рабочего места водителя. Знакомство с органами управления автомобиля. Отработка элементов управления с неработающим двигателем. Решение ситуационных задач.
2
Запуск двигателя. Трогание автомобиля с места, движение по прямой, торможение и остановка. Решение ситуационных задач.
1
Движение по кривой траектории, маневрирование. Вождение с переключением передач. Решение ситуационных задач.
1
Заезд в гараж. Решение ситуационных задач.
1
Разворот в замкнутом пространстве. Парковка автомобиля. Решение ситуационных задач.
1
Заезд на эстакаду. Трогание автомобиля, стоящего на подъеме, с места. Решение ситуационных задач.
2
3
Управление автотранспортным средством в сложных дорожных условиях.
18
Начало движения и остановка у бордюрного камня (у тротуара). Решение ситуационных задач.
3
Движение в ряду с соблюдением дистанции. Решение ситуационных задач.
2
Движение с перестроением из ряда в ряд.
Решение ситуационных задач.
2
Проезд нерегулируемых перекрестков.
Решение ситуационных задач.
2
Проезд нерегулируемых перекрестков.
Решение ситуационных задач
2
Проезд регулируемых перекрестков. Решение ситуационных задач.
2
Проезд регулируемых перекрестков. Решение ситуационных задач.
2
Обгон. Решение ситуационных задач.
3
Итого
34
Глава 3. Требования к уровню подготовки обучающихся
По завершении общего среднего образования обучающийся:
1) знает основы военного дела, предназначение, организационную структуру, штатное вооружение и технику, возможности подразделения низшего тактического звена, применения средств ориентирования, робототехники и IT-технологий; организации гражданской защиты Республики Казахстан; систему оповещения и порядок действий при применении современных средств поражения, террористической угрозе и стихийных бедствиях; характеристики стихийных бедствий, организацию спасательных и неотложных аварийно-восстановительных работ в очагах поражения; назначение, устройство и порядок применения штатного оружия, использования индивидуальных и коллективных средств защиты, приборов радиоактивного и химического контроля, а также порядок организации и проведения эвакуации и рассредоточения населения; задачи и виды оказания первой медицинской помощи; правила дорожного движения;
2) понимает основы военного дела, робототехники и IT-технологий, особенности воздействия ядерного, химического, биологического (бактериологического) оружия и других современных средств поражения на людей, объекты хозяйствования, окружающую среду и экологические последствия его применения; последствия и возможный экономический, экологический ущерб при возникновении чрезвычайных происшествий природного или техногенного характера;
3) действует в роли солдата на поле боя в различных условиях обстановки, разведчика в составе поста радиационного и химического наблюдения; применяет штатное оружие, средства индивидуальной и коллективной защиты; оказывает первую медицинскую помощь при ранениях, кровотечениях и ожогах, открытых и закрытых переломах различных частей тела, обморожении, солнечном (тепловом) ударе, электротравме, утоплении; накладывает бинтовые повязки при различных видах поражения на различные части тела; пользуется интернет-связью, использует аудио-визуальные технологии, владеет навыками вождения автомобильной техники, робототехники, использует цифровое фото и видеооборудование;
4) анализирует возможные нештатные ситуации при применении современных средств поражения; возможные ситуации при возникновении чрезвычайных происшествий природного или техногенного характера;
5) синтезирует алгоритмы действий при возникновении возможных нештатных ситуаций при применении современных средств поражения; алгоритмы действий при возникновении возможных чрезвычайных происшествий природного или техногенного характера;
6) оценивает последствия принимаемых решений.
Приложение 208
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 426
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Узбекский язык" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию (с узбекским языком обучения)
Сноска. Приложение 208 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).

59. Тақырыптық жоспар "Оқу жиынына сабақ уақытын жоспарлау және есептеу". 10-сынып. Барлығы – 30 сағат (5 күндік)
Бөлім, сабақ тақырыптарының атаулары және оларды сағаттарға бөлу
Сағат саны
1
2
3
1-бөлім. Тактикалық дайындық – 14 сағат.
1
Әскери бөлімнің (бөлімшенің) қару-жарағы және әскери техникасы.
2
Бөлімшенің ұрыстық және жорықтық орналасу тәртібі.
1
Қорғанудың дербес құралдарын қолдануға жаттығу.
2
Ұрыстағы сарбаздың әрекеттері.
1
Қорғаныстағы сарбаз.
3
Шабуылдағы сарбаз.
3
Бақылаушы сарбаз.
1
Шолушы сарбаз.
1
2 бөлім. "Атыс дайындығы" – 6 сағат.
2
Калашников автоматын жартылай бөлшектеу ж?не жинақтау жаттығулары.
1
Атуға ыңғайлануға жаттығу (АК-74, пневматикалық винтовка).
1
Қол гранаталарын лақтыру.
2
Автоматтан (пневматикалық винтовкадан) ату.
2
3-бөлім. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа әскерлер және әскери құрылымдарының жалпыәскери жарғылары – 4 сағат.
3
Әскери бөлімнің (бөлімшенің) орналасуы, өмірі және күнделікті тұрмыс-тіршілігі.
1
Рота бойынша тәуліктік кезекшінің міндеттері.
1
Сақшының міндеттері.
1
Бекеттегі сақшының міндеттері және орындайтын әрекеттері.
1
4-бөлім. Саптық дайындық – 4 сағат.
4
Әскери сәлемдесу.
1
Саптан шығу және қайта сапқа тұру.
1
Саптық тәсілдер және қарумен орындалатын қимылдар.
1
Бөлімшенің сабы.
1
5-бөлім. Әскери топография – 2 сағат.
5
Азимут бойынша қозғалыс.
2
Барлығы
30
60. Тақырыптық жоспар "Сабақ уақытын жоспарлау және есептеу".
11-сынып. Барлығы – 34 сағат (аптасына 1 сағат).
Бөлім, сабақ тақырыптарының атаулары және оларды сағаттарға бөлу
Сағат саны
1
2
3
1-бөлім. Технологиялық дайындық – 34 сағат
1
Дөңгелекті машина жүргізу негіздері және ережелері
8
Дөңгелекті машина жүргізу негіздері және ережелері. Жол қозғалысына қатысушылардың міндеттері
1
Бағдаршам және жол қозғалысын реттеушінің сигналдары
1
Қозғалыс жылдамдығы
1
Әртүрлі жағдайлардағы қозғалыс
1
Жолаушылар мен жүктерді тасымалдау
1
Жол белгілері. Ескерту белгілері
1
Жол белгілері. Міндетті белгілер
1
Жол таңбасы және оның сипаттамалары
1
2
Автокөлік құралдарын басқару және жол қауіпсіздігінің негіздері
8
Сабақтағы қауіпсіздік шаралары. Жүргізушінің жұмыс орнын дайындау. Автомобильдің басқару тетіктерімен танысу. Жұмыс істемейтін қозғалтқыштың басқару элементтерін әзірлеу. Жағдаяттық міндеттерді шешу.
2
Қозғалтқышты қосу. Автомобильді орнынан қозғалту, тура жолдағы қозғалыс, тежеу және тоқтату. Жағдаяттық міндеттерді шешу.
1
Қисық траекториядағы қозғалыс, маневр. Қосу қорабының қозғалыс жылдамдығын ауыстыра отырып жүргізу. Жағдаяттық міндеттерді шешу.
1
Гаражға кіру. Жағдаяттық міндеттерді шешу.
1
Тар кеңістіктегі бұрылыс. Автомобильді көлік тұрағына қою. Жағдаяттық міндеттерді шешу.
1
Эстакадаға кіру. Өрде тұрған автомобильді орнынан қозғау, жүргізу. Жағдаяттық міндеттерді шешу.
2
3
Күрделі жол жағдайында автокөлiк құралын басқару
18
Қозғалысты бастау және жол жиегіне (тротуар жанына) тоқтату. Жағдаяттық міндеттерді шешу
3
Қашықтықты сақтай отырып лекпен қозғалу. Жағдаяттық міндеттерді шешу
2
Бір қатардан екінші қатарға өту. Жағдаяттық міндеттерді шешу
2
Реттелмейтін жол қиылысынан өту. Жағдаяттық міндеттерді шешу
2
Реттелетін жол қиылысынан өту. Жағдаяттық міндеттерді шешу
2
Реттелетін жол қиылысынан өту. Жағдаяттық міндеттерді шешу
2
Реттелетін жол қиылысынан өту. Жағдаяттық міндеттерді шешу
2
Басып озу. Жағдаяттық міндеттерді шешу
3
Барлығы
34
3-тарау. Білім алушылардың дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
Алғашқы әскери және технологиялық дайындық
Жалпы орта білім беру аяқталғанда білім алушы:
1) әскери іс, белгілеуді, ұйымдастыру құрылымын, штаттық қаруландыруды және техниканы, төменгі тактикалық буын бөлімшесінің мүмкіндіктерін, бағдарлау құралдарын қолдануды, робототехника және IT-технология негіздерін, Қазақстан Республикасының азаматтық қорғанысын ұйымдастыруды; қазіргі заманғы зақымдау құралдарын қолданғанда, террористік қауіп-қатерді және табиғи апатты хабарлау жүйесін және әрекет ету тәртібін; табиғи апаттардың сипаттарын, зақымдау ошақтарында құтқару және апаттан кейінгі қалпына келтіру жұмыстарын шұғыл ұйымдастыруды; штаттық қаруды, қорғанудың дербес және ұжымдық құралдарының, радиобелсенді және химиялық бақылау құрылғыларының атқаратын қызметін, құрылысы мен қолдану тәртібін, сондай-ақ, тұрғындарды эвакуациялауды, жергілікті жерде орналастыруды ұйымдастыру және өткізу тәртібін; алғашқы медициналық көмектің міндеттері мен түрлерін, жолда жүру ережесін біледі;
2) әскери іс, робототехника және IT-технология негіздерін, ядролық, химиялық, биологиялық (бактериологиялық) қарулардың және басқа да адамдарды зақымдаудың қазіргі заманғы құралдарының әсер ету ерекшеліктерін, оларды қолданған кезде шаруашылық нысандарына, қоршаған ортаға және экологияға тигізетін әсерін; табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайдың салдары мен келтіруі мүмкін экономикалық және экологиялық шығынын түсінеді;
3) орын алған әртүрлі жағдаятта ұрыс алаңында сарбаздың рөлінде, радиациялық және химиялық бақылау жүргізу бекетінің құрамында барлаушы ретінде әрекет етуді; штаттық қаруды, жеке және ұжымдық қорғану құралдарын, жараланғанда, қан кеткенде, күйік шалғанда және үсік шалғанда, күн өткенде, электрлі жарақат алғанда, суға батқанда алғашқы медициналық көмек көрсетуді; дененің түрлі бөліктері жараланғанда байлап, таңуды; дененің түрлі бөліктерінде сынықтың ашық және жабық түрі бойынша алғашқы медициналық көмек көрсетуді; интернет байланысты, аудио-визуалды технологияларды пайдаланады, автомобиль көлігін жүргізу, робототехника дағдыларын меңгереді, сандық фото және бейне жабдықтарды қолданады;
4) зақымдаудың қазіргі заманғы құралдарын қолданғанда туындауы мүмкін тосын жағдайды; табиғи және техногенді сипаттағы төтенше жағдайдың салдарын талдайды;
5) зақымдаудың қазіргі заманғы қаруын қолданғанда туындауы мүмкін тосын жағдайда әрекет ету алгоритмін; табиғи және техногенді сипаттағы төтенше жағдай туындағанда әрекет ету алгоритмін жинақтайды;
6) қабылданған шешімнің салдарын бағалайды.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 208-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№115 бұйрығына 426-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Өзбек тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту өзбек тілінде)
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасы жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).

2. Прогнозирование событий
10.1.2 прогнозировать содержание по проблеме, поднимаемой в тексте
11.1.2 прогнозировать содержание текста по таблицам и схемам
3. Участие в диалоге
10.1.3 участвовать в дебатах, аргументируя собственную позицию и предлагая разные пути решения проблемы
11.1.3 - участвовать в деловой беседе, решая проблему и достигая договоренности
4. Построение монологического высказывания
10.1.4 строить развернутый монолог (рассуждение на заданную тему, убеждение), включающий не менее 3-х микротем в пределах общественно-политической и учебно-научной сфер
11.1.4 строить развернутый монолог для публичного выступления в рамках общественно-политической, социально-экономической и учебно-научной сфер
5. Оценивание прослушанного материала
10.1. 5 оценивать прослушанный материал с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражая собственное мнение
11.1.5 оценивать прослушанный материал с точки зрения убедительности, критически оценивая его
2) чтение:
Обучающиеся должны:
Подраздел
Класс 10
Класс 11
1. Выявление структурных частей текста и определение основной мысли
10.2.1 выявлять роль примечаний, иллюстраций, подзаголовков в передаче основной мысли текста
11.2.1 выявлять роль цвета, шрифтового многообразия, звука и графических изображений, гиперссылок в передаче основной мысли текста
2. Понимание применения лексических и синтаксических единиц в прочитанном тексте
10.2. 2 понимать применение специальной лексики, аббревиации, перифразы, аллюзии, эвфемизмов и других средств выразительности в тексте
11.2.2 понимать применение изобразительно-выразительных средств, стилистических фигур и других приемов в тексте
3. Определение типов и стилей текстов
10.2.3 определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров, стилей и подстилей (аналитическая статья, критическая статья, эссе, пресс-релиз)
11.2.3 определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров, стилей и подстилей (аннотация, научная статья, репортаж, публичное выступление)
4. Формулирование вопросов
10.2.4 формулировать вопросы и идеи для исследования по прочитанному тексту
11.2.4 формулировать вопросы для исследования и гипотезы по прочитанному тексту
5. Виды чтения
10.2.5 использовать приемы просмотрового чтения, сканирования и детального чтения
11.2.5 использовать разные виды чтения в зависимости от коммуникативных задач, которые ставит перед собой читающий
6. Извлечение информации из различных источников
10.2.6 извлекать и синтезировать информацию из различных источников, сопоставлять разные точки зрения
11.2.6 извлекать, информацию из различных источников, устанавливая взаимосвязи и делая обоснованные выводы
7. Сравнительный анализ текстов
10.2.7 сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые) учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора
11.2.7 сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые), учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора и воздействие, произведенное на читателя
8. Интерпретация текста
10.2.8 интерпретировать содержание предложения, абзаца, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
11.2.8 интерпретировать содержание фрагмента текста, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
3) письмо:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала
10.3.1 излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, полного или сжатого пересказа, тезисов, резюме, конспектов
11.3.1 излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, полного или сжатого пересказа, тезисов, резюме, конспектов, аннотаций, сообщений, докладов

2. Әртүрлі жанрдағы мәтіндерді талдау
10.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдау
11.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала, бейнебаян) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау
3. Негізгі ойды анықтау
10.1.3.1 мәтінде көтерілген мәселені (қоғамдық –саяси) талдай отырып, негізі ойды анықтау және ғаламдық мәселелермен байланыстыру
11.1.3.1 мәтінде көтерілген мәселені (қоғамдық –саяси, ғылыми) талдай отырып, негізі ойды анықтау және ғаламдық мәселелермен салыстыру
4. Тыңдалым материалы бойынша сұрақтар құрастыру және бағалау
10.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым - қатынасын ескере отырып, сұрақтар құрастыру және бағалау
11.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым - қатынасын ескере отырып, талқылау сұрақтарын құрастыру және сыни тұрғыда бағалау
5. Сөйлеу мәдениетін дамыту
10.1.5.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында тиісті сөйлеу әдебін сақтай отырып, дұрыс сөйлеу.
11.1.5.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында дұрыс сөйлеу, тыңдаушыларға ықпал ете білу, шешен сөйлеу.
2) оқылым:
Білім алушылар...
10-сынып
11-сынып
1. Ақпаратты түсіну
10.2.1.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді талдау, негізгі үрдістерді анықтау
11.2.1.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау
2. Мәтіннің стильдік ерекшелігін тану
10.2.2.1 ғылыми - көпшілік стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, тілдік оралымдар, өзге стиль элементтері)
11.2.2.1 таза ғылыми стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, ұғымдар, шартты белгілер, синтаксистік құрылымы)
3. Мәтіннің жанрлық ерекшелігін ажырату
10.2.3.1 көпшілікке арналған дәріс, интервью, мақала, очерктің құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау.
11.2.3.1 таза ғылыми стильдегі дәріс, интервью, мақала, баяндама, тезис, аннотация, рецензияның құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау.
4. Мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау
10.2.4.1 әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс - қағаздар, публицистикалық, көркем әдебиет, ауызекі сөйлеу стилі) мәтіндердің тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
11.2.4.1 әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс - қағаздар, публицистикалық, көркем әдебиет, ауызекі сөйлеу стилі) мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
5. Мәліметтерді өңдей білу
10.2.5.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтау, көтерілген мәселеге баға беріп, мәліметтер мен пікірлерді өңдей білу
11.2.5.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтау, берілген мәліметтер мен пікірлерді өңдеу және толықтыру
6. Әртүрлі ресурс көздерінен қажетті ақпарат алу
10.2.6.1 БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми - көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау жолдарын білу
11.2.6.1 БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми - көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау жолдарын білу, дәйексөз келтіру
3) жазылым:
Білім алушылар...
10 - сынып
11 - сынып
1. Әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру
10.3.1.1 ғылыми - көпшілік стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, интервью, нұсқаулық жазу.
11.3.1.1 таза ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, интервью, тезис, аннотация, рецензия жазу.

2. Определение основной мысли
10.1.2 – определять основную мысль на основе выделения смысловых частей прослушанного текста и определения их микротем
11.1.2 – определять основную мысль, опираясь на цель и позицию автора текста
3. Прогнозирование событий
10.1 3– прогнозировать содержание по проблеме, поднимаемой в тексте
11.1.3- прогнозировать содержание текста по таблицам и схемам
4. Участие в диалоге
10.1.4 –участвовать в дебатах, аргументируя собственную позицию и предлагая разные пути решения проблемы
11.1.4 –участвовать в деловой беседе, решая проблему и достигая договоренности
5. Построение монологического высказывания
10.1. 5 – строить развернутый монолог (рассуждение на заданную тему, убеждение), включающий не менее 3-х микротем в пределах общественно-политической, социально-культурной и учебно-научной сфер
11.1.5 –строить развернутый монолог для публичного выступления в рамках общественно-политической, социально-культурной, социально-экономической и учебно-научной сфер
6. Оценивание прослушанного материала
10.1.6 - оценивать прослушанный материал с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражая собственное мнение
11.1.6 - оценивать прослушанный материал с точки зрения убедительности, критически оценивая его
2) чтение:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Понимание информации
10.1.1 - понимать главную, детальную, скрытую информацию сплошных и несплошных текстов, соотнося заключенную информацию в тексте с информацией из других источников/личным опытом
11.1. 1 - понимать главную, детальную, скрытую информацию сплошных и несплошных текстов, критически оценивая авторскую позицию
2. Выявление структурных частей текста и определение основной мысли
10.2.1 –выявлять роль примечаний, иллюстраций, подзаголовков в передаче основной мысли текста
11.2.1 –выявлять роль цвета, шрифтового многообразия, звука и графических изображений, гиперссылок в передаче основной мысли текста
3. Понимание применения лексических и синтаксических единиц в прочитанном тексте
10.2.2–понимать применение специальной лексики, аббревиации, перифразы, аллюзии, эвфемизмов и других средств выразительности в тексте
11.2.2 - понимать применение изобразительно-выразительных средств, стилистических фигур и других приемов в тексте
4. Определение типов и стилей текстов
10.2.3 –определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров научно-популярного подстиля(статья, эссе, очерк, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк)
11.2.3 – определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров, стилей и подстилей (аннотация, научная статья, репортаж, публичное выступление) и их подстилей
5. Формулирование вопросов
10.2.4 –формулировать вопросы и идеи для исследования по прочитанному тексту
11.2.4 –формулировать вопросы для исследования и гипотезы по прочитанному тексту
6. Виды чтения
10.2.5 – использовать приемы просмотрового чтения, сканирования и детального чтения
11.2.5 – использовать разные виды чтения в зависимости от коммуникативных задач, которые ставит перед собой читающий
7. Извлечение информации из различных источников
10.2.6 –извлекать и синтезировать информацию из различных источников, сопоставлять разные точки зрения
11.2.6– извлекать, информацию из различных источников, устанавливая взаимосвязи и делая обоснованные выводы
7. Сравнительный анализ текстов
10.2.7 - сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые) учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора
11.2.7– сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые), учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора и воздействие, произведенное на читателя
8. Сравнительный анализ текстов
10.2.8 - сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые) учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора
11.2.8 - сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые), учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора и воздействие, произведенное на читателя
9. Интерпретация текста
10.2.8– интерпретировать содержание предложения, абзаца, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
11.2.8 – интерпретировать содержание фрагмента текста, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
3) письмо:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Составление плана
10.1.1 - составлять разные виды плана, в том числе назывной и вопросный
11.1.1 - составлять разные виды плана, в том числе план - опорная схема

2. Әртүрлі жанрдағы мәтіндерді талдау
10.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдау
11.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала, бейнебаян) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау
3. Мәтіннен ақпаратты анықтау
10.1.3.3 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық мәселелермен байланыстыра білу, астарлы ойды анықтау
11.1.3.3 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық (отандық) мәселелермен байланыстыра білу, салыстыру, факті мен көзқарасты ажырата білу
4. Негізгі ойды анықтау
10.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселені (қоғамдық-саяси) талдай отырып, негізгі ойды анықтау және ғаламдық мәселелермен байланыстыру
11.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселені, автор позициясын (қоғамдық-саяси, ғылыми) талдай отырып, негізгі ойды анықтау
5. Тыңдалым материалы бойынша сұрақтар құрастыру және бағалау
10.1.5.1 мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, сұрақтар құрастыру және бағалау
11.1.5.1 мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, талқылау сұрақтарын құрастыру және сыни тұрғыда бағалау
6. Сөйлеу мәдениетін дамыту
10.1.6.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында тиісті сөйлеу әдебін сақтай отырып, дұрыс сөйлеу
11.1.6.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында дұрыс сөйлеу, тыңдаушыларға ықпал ете білу, шешен сөйлеу
2) оқылым:
Білім алушылар...
10-сынып
11-сынып
1. Ақпаратты түсіну
10. 2.1.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді талдау, негізгі үрдістерді анықтау
11.2.1.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау
2. Мәтіннің стильдік ерекшелігін тану
10.2.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, тілдік оралымдар, өзге стиль элементтері)
11.2.2.1 таза ғылыми стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, ұғымдар, шартты белгілер, синтаксистік құрылымы)
3. Мәтіннің жанрлық ерекшелігін ажырату
10.2.3.1 – көпшілікке арналған дәріс, интервью, мақала, очерктің құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау
11.2.3.1 – таза ғылыми стильдегі дәріс, интервью, мақала, баяндама, тезис, аннотация, рецензияның құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау
4. Мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау
10.2.4.1 әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс-қағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
11.2.4.1 әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс-қағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
5. Мәліметтерді өңдей білу
10.2.5.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтау, көтерілген мәселеге баға беріп, мәліметтер мен пікірлерді өңдей білу
11.2.5.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтау, берілген мәліметтер мен пікірлерді өңдеу және толықтыру
6. Оқылым стратегияларын қолдану
10.2.6.1 белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын жүйелі қолдана білу
11. 2.6.1 белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын жүйелі қолдана білу
7. Әртүрлі ресурс көздерінен қажетті ақпарат алу
10. 2.7.1 БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік деректерді ала білу, сілтеме жасау жолдарын білу
11.2.7.1 БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау, дәйексөз келтіру жолдарын білу
3) жазылым:
Білім алушылар...
10-сынып
11-сынып
1. Жоспар құру
10.3.1.1жоспар түрлерін құру (қарапайым, күрделі, тезистік)
11.3.1.1 жоспар түрлерін құру (күрделі, тезистік, тірек-схема түріндегі жоспар)

2. Ойбек. "Қуеш қораймас" роман
3. Абдулла Қа??ор. Поэма
Понимание и ответы на вопросы
11.1.2 - давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний;
11.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции;
11.1.5 - пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, сохраняя авторское своеобразие; 11.1. 4 - составлять план эссе, критической статьи, сочинения на литературные и свободные темы
Анализ и интерпретация
11.2. 1 - определять жанр и его признаки (синкретический жанр), особенности лирики серебряного века, военной поэзии, бардовской песни и др.;
11.2.3 - определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев);
11.2.4 - определять роль эпизода, его взаимосвязь с тематикой и проблематикой произведения на основе анализа художественных средств и приемов;
11. 2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического содержания произведения;
11.2. 7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.2. 9 - писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, критические статьи)логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности
Оценка и сравнительный анализ
11.3.2 - сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, тематики, проблематики, оценивая степень эмоционального воздействия
Четверть 3
Война в судьбах людей
1. ?амид Олимжон. Лирикаси. "Муқанна" драмма.
2. Одил Еқубов. "КӘ?на дуне" роман
3. Пиримқул Қодиров. "Юлдузли тунлар" роман
4. Эркин Во?идов. "Ру?лар исени" Эпос
5. Абдулла Орипов. "Жаннатга йӘл" Драмма
Понимание и ответы на вопросы
11.1. 2 - понимать термины: ретроспекция, серебряный век, имажинизм, символизм, акмеизм, футуризм;
11.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции;
11.1. 6 - давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на литературный материал, выражая собственное мнение о теме, проблеме, системе образов
Анализ и интерпретация
11.2. 2 - определять тематику и проблематику произведения, опираясь на художественные особенности текста;
11.2. 5. - характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического содержания произведения;
11.2. 6 - анализировать художественный мир произведения, представляя произведения в различных формах (инсценировка, буктрейлер);
11. 2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.2. 8 - анализировать средства и приемы создания образов, художественного пространства и времени, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор
Оценка и сравнительный анализ
11.3.1 - давать критическую оценку произведению с точки зрения нравственной и эстетической ценности, авторских приемов, объясняя собственное отношение к проблематике текста в форме устных и письменных высказываний;
11.3.3 - сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя общие и отличительные признаки, позицию авторов
Четверть 4
Тема нравственного выбора
1. Ба?одир Собит. “Битмас жаро?ат”

2. Ойбек. "ҚуҰш қораймас" романы
3. Абдулла Қаххор. Қиссалары
Түсіну және жауап беру
11.1.1.1 - әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы көтерілген ғаламдық мәселелерді терең түсіну;
11.1.2.1 - әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді қазіргі өмірмен байланыстырып, ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;
11.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету;
11.1.4.1 - көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстырып, шығармашылық жұмыстарда қолдану
Анализ және интерпретация
11.2.1.1 - әдеби шығарманың композициясын жанрлық ерекшеліктерін айқындап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау;
11.2.2.1 - автор бейнесінің шығарманың негізгі идеясымен байланысын айқындау;
11.2.3.1 - шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдай отырып, автор стилін анықтау;
11.2.4.1 - көркем шығармадағы ғаламдық тақырыптарға креативті ой қосып, шығармашылық жұмыс (эссе, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу
Бағалау және салыстыру
11.3.1.1 - шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;
11.3.4.1 - шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын жазу
3 - тоқсан
Ғасырлық туынды
1. Хамид Олимжон. Лирикасы. "Муқанна" драмасы
2. Одил Ңқубов. "Кухна дунҰ" романы
3. Пиримқул Қодиров. "Юлдузли тунлар" романы
4. Эркин Вохидов. "Рухлар исҰни" дастаны
5. Абдулла Орипов. "Жаннатга йул" драмасы
Түсіну және жауап беру
11.1.1.1 - әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы көтерілген ғаламдық мәселелерді терең түсіну;
11.1.2.1 - әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді қазіргі өмірмен байланыстырып, ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;
11.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету;
11.1.4.1 - көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстырып, шығармашылық жұмыстарда қолдану;
11.1.5.1 - шығармадағы ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу
Анализ және интерпретация
11.2.1.1 - әдеби шығарманың композициясын жанрлық ерекшеліктерін айқындап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау;
11.2.2.1 - автор бейнесінің шығарманың негізгі идеясымен байланысын айқындау;
11.2.3.1 - шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдай отырып, автор стилін анықтау;
11.2.4.1 - көркем шығармадағы ғаламдық тақырыптарға креативті ой қосып, шығармашылық жұмыс (эссе,әңгіме,өлең) жазу;
11.2.5.1 - өзбек әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ бағыт, әдеби ағым, жалпыадамзаттық құндылықтарды анықтау, талдау жасау
Бағалау және салыстыру
11.3.1.1 - шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;
11.3.2.1 - көркем шығарманың жаңашылдығын ғаламдық тақырыптармен байланыстыра отырып, сыни тұрғыдан баға беру;
11.3.3.1 - шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
11.3.4.1 - шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын жазу
4- тоқсан
Әдебиеттегі сан сарын
1. Баходир Собит. “Битмас жарохат”

2. Мухтор Авезов. "Абай йӘли" эпопея
3. Ч. Айтматов "Қиемат" роман
Понимание и ответы на вопросы
11.1.1 - понимать термины: ретроспекция, серебряный век, имажинизм, символизм, акмеизм, футуризм;
11.1.4 - составлять план эссе, критической статьи, сочинения на литературные и свободные темы;
11.1.5 - пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, сохраняя авторское своеобразие
Анализ и интерпретация
11.2.2 - определять тематику и проблематику произведения, опираясь на художественные особенности текста;
11. 2.3 - определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев);
11. 2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического содержания произведения;
11.2.6 - анализировать художественный мир произведения, представляя произведения в различных формах (инсценировка, буктрейлер);
11.2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.2.9 - писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, критические статьи)логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности
Оценка и сравнительный анализ
11.3.2 - сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, оценивая степень эмоционального воздействия;
11.3. 4 - оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) на литературную тему с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности и средств привлечения внимания слушателя или читателя
Приложение 215
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 433
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Узбекская литература" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию (с узбекским языком обучения)
Сноска. Приложение 215 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).

2. Мухтор Авезов. "Абай йули" эпопеясы
3. Ч. Айтматов "ҚиҰмат" романы
Түсіну және жауап беру
11.1.2.1 - әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді қазіргі өмірмен байланыстырып, ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;
11.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету;
11.1.4.1 - көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстырып, шығармашылық жұмыстарда қолдану
Анализ және интерпретация
11.2.1.1 - әдеби шығарманың композициясын жанрлық ерекшеліктерін айқындап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау;
11.2.2.1 - автор бейнесінің шығарманың негізгі идеясымен байланысын айқындау;
11.2.3.1 - шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдай отырып, автор стилін анықтау;
11.2.4.1 - көркем шығармадағы ғаламдық тақырыптарға креативті ой қосып, шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу;
11.2.5.1 - өзбек әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ бағыт, әдеби ағым, жалпыадамзаттық құндылықтарды анықтау, талдау жасау
Бағалау және салыстыру
11.3.2.1 - көркем шығарманың жаңашылдығын ғаламдық тақырыптармен байланыстыра отырып, сыни тұрғыдан баға беру;
11.3.3.1 - шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
11.3.4.1 - шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын жазу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 215-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 433-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математика бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Өзбек әдебиеті" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасы жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).

2. Цель обучения учебному предмету "Узбекская литература" – способствовать формированию духовных ценностей человека, готового к саморазвитию и самосовершенствованию, воспитывая компетентного, критически мыслящего читателя, способного анализировать идейно-художественное содержание, учитывая социально-исторический и духовно-эстетический аспекты произведения.
3. Задачи обучения учебному предмету "Узбекская литература":
1) формировать знания, умения и навыки, способствующие успешной социальной адаптации, на основе узбекской литературы, рассматривая ее взаимосвязи с казахской и мировой литературой и культурой;
2) воспитывать патриотизм, гражданственность, активную жизненную позицию на основе общенациональной идеи "Мәңгілік Ел" средствами художественной литературы;
3) формировать понимание ценности литературы как духовного наследия в условиях глобализации современного мира;
4) совершенствовать навыки критического анализа, сравнения, обобщения, умения устанавливать аналогии и причинно-следственные связи, классифицировать явления, строить логические и критические рассуждения, умозаключения и выводы на основе анализа произведений;
5) формировать духовную и интеллектуальную потребность читать, совершенствовать навыки критического чтения и интерпретации текста, развивая творческие способности каждого обучающегося;
6) развивать коммуникативные навыки на основе глубокого понимания, анализа идейно-художественного, социально-исторического и духовно-эстетического аспектов произведений различных жанров;
7) совершенствовать навыки оценивания содержания произведения, литературно-критических статей в устной или письменной форме, проявляя компетентность в области исследовательской культуры;
8) совершенствовать способности контекстного рассмотрения литературных явлений, умения сопоставлять литературные факты, проводить аналогии, выстраивать литературные параллели.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Узбекская литература"
4. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Узбекская литература" составляет:
1) в 10 классе-2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе-2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).
5. Содержание программы по учебному предмету "Узбекская литература" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания.
6. Цели обучения, организованные последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу и оценивать достижения обучающихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
7. Содержание учебного предмета составляют 3 раздела: "Понимание и ответы по тексту", "Анализ и интерпретация текста", "Оценка и сравнительный анализ".
8. Раздел "Понимание и ответы по тексту" включает следующие подразделы:
1) понимание терминов;
2) понимание художественного произведения;
3) чтение наизусть и цитирование;
4) составление плана;
5) пересказ;
6) ответы на вопросы.
9. раздел "Анализ и интерпретация текста" включает следующие подразделы:
1) жанр;
2) тема и идея;
3) композиция;
4) анализ эпизодов;
5) характеристика героев;
6) художественный мир произведения в разных формах представления;
7) отношение автора;
8) художественно-изобразительные средства;
9) творческое письмо.
10. раздел "Оценка и сравнительный анализ" состоит из следующих разделов:
1) оценивание художественного произведения;
2) сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства;
3) сопоставление произведений литературы;
4) оценивание высказываний.
Глава 3. Система целей обучения
11. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1.4: "10" – класс, "2" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
1) понимание и ответы по тексту:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Понимание терминов
10.1.1 - понимать термины: золотой век, онегинская строфа, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, фабула
11.1.1 - понимать термины: ретроспекция, серебряный век, имажинизм, символизм, футуризм, акмеизм

2. Өзбек әдебиеті бағдарламасының мақсаты – білім алушыларды креативті ойлауға бағыттау. Олардың ойларын ауызша еркін жеткізуіне және жаза білуіне қолдау көрсету, дәлелдер келтіру, салыстыру және анализ жасау, бағалау дағдыларын қалыптастыру. Білім алушылар әдеби жанрларға эксперимент жасау арқылы драмалық шығарманы проза тілімен, прозаны поэзия тілімен жазу тәсілдерін меңгере алады.
3. "Өзбек әдебиеті" оқу пәнін оқытудың негізгі міндеттері:
1) "Өзбек әдебиеті" бағдарламасы білім алушылардың сауаттылығын, олардың әдеби және эстетикалық талғамдары мен сезімдерін дамыту, ойлау қабілеттері мен танымдық және коммуникативтік дағдыларын қалыптастыру бағытында құрастырылған;
2) өзбек әдебиетінің құндылық ретіндегі болмысын, ұлттық мәдениеттегі маңызды орнын құрметтейді және бағалайды;
3) өзбек әдебиетінің мәдениетаралық қарым-қатынастағы рөлін, өзбек халқының қалыптасқан тарихын, алға қойған міндеттерін, мәселелерін, қарама-қайшылық пен қиындықтарын анықтайды және түсінеді;
4) түрлі жағдайларға бейімделе білу және өздігінен шешім қабылдау дағдыларын қалыптастырады;
5) заманауи, ғылыми және қоғамдық дамуға сәйкес дүниетанымын дамытады.
2-тарау. "Өзбек әдебиеті" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Өзбек әдебиеті" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;
2) 11-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
5. "Өзбек әдебиеті" пәндік білімнің мазмұны бөлімдерге бөлінген: түсіну және жауап беру, анализ және интерпретация, бағалау және салыстырмалы анализ, сонымен қатар, дағдыларды қалыптастыратын бөлімшелерден тұрады. Бағдарламаның бұл бөлімі пән бойынша оқу мақсаттарынан тұрады.
6. "Түсіну және жауап беру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) көркем шығарма мазмұны мен пішіні;
2) әдеби шығарманың тұжырымдамасы;
3) көркем шығармадағы образ;
4) шығарма үзінділерімен жұмыс;
5) өзбек әдебиетіндегі ұлттық құндылықтардың әлемдегі орнын білу.
7. "Анализ және интерпретация" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әдеби шығарманың композициясы;
2) автор бейнесі;
3) көркем шығарманың тілі;
4) шығармашылық жұмыс;
5) өзбек және әлем әдебиетіндегі құндылықтар.
8. "Бағалау және салыстыру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) тарихи және көркемдік құндылығы;
2) заманауилығы мен жаңашылдығы;
3) әдеби эссе;
4) әдеби сын.
9. Оқу пәнінің 10-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) түсіну және жауап беру: әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну; әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тану; көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану; ұлттық құндылықтардың маңыздылығын контекстермен үндестіру;
2) анализ және интерпретация: әдеби шығарманың әртүрлі композициялық ерекшеліктерін талдау; автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісі; шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін ашу;көркем шығармада көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы шығармашылық жұмыс жазу; өзбек әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ құндылықтарды анықтау;
3) бағалау және салыстыру: шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтап,бағалау; көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына баға беру; шығарманың идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; ғылыми еңбектерді негізге ала отырып, әдеби сын жазу.
10. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) Юсуф Хос Хожиб. "Қутадғу билиг" еңбегі
2) Ахмад Югнакий. "Хибат ул-хақойиқ" еңбегі
3) Ахмад Яссавий. "Девони хикмат" еңбегі
4) Саккокий. Ғазаллари
5) Лутфий. Ғазаллари
6) Алишер Навоий. Ғазаллари. "Хамса" еңбегі
7) Хожа хаҰти ва ижоди. Хикоятлари
8) Бобур. Лирикасы
9) Машраб. Лирикасы
10) Мунис. Лирикасы
11) Увайсий. Лирикасы
12) Огахий. Лирикасы
13) Абай. Жырлары
14) Фузулий. "Лайли ва Мажнун" дастаны
15) Шекспир. "Хамлет" трагедиясы
11. Оқу пәнінің 11-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) түсіну және жауап беру: әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну; әдеби шығарманың жанрлық ерекшелігін өзге жанрлармен салыстыра отырып талдау; көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету; көркем шығармалардан алған үзінділерді, қанатты сөздер мен дәйексөздерді шығармашылық жұмыстарда қолдану; ұлттық құндылықтардың маңыздылығын ғаламдық тақырыптағы контекстермен байланыстыру;
2) анализ және интерпретация: әдеби шығарманың жанрына қарай композициялық ерекшеліктерін айқындау;шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысы; шығарма идеясы мен көркемдегіш құралдардың байланысын ашу; әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс жазу; әлем және өзбек әдебиетіндегі ортақ құндылықтардың үндестігін талдау;
3) бағалау және салыстыру: шығарманы әлем әдебиеті үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау; шығарманы көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу.
12. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) Муқимий. Ғазаллари
2) Фурқат. Лирикаси
3) Абдулхамид Лузумий. Лирикасы
4) Фитрат. Шеърияти. Драмалық еңбегі
5) Абдулла Қодирий. "Утган кунлар" романы
6) Абдулхамид Чулпон. Шеърияти. "Кеча ва кундуз" романы
7) Ғафур Ғулом. "Ңдгор" қиссасы
8) Миртемир достончилиги
9) Абдулла Қаххор. Қиссалары.
10) Мақсуд Шайхзода. "Жалолиддин Мангуберди" драмасы
11) Пиримқул Қодиров. "Юлдузли тунлар" романы
12) Саида Зунуннова. Лирикасы
13) Эркин Вохидов "Инсон қасидаси"
14) Абдулла Орипов. "Жаннатга йул" драмасы
15) Мухтор Авезов. "Абай йули" эпопеясы
3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
13. Бағдарламада "оқу мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқу мақсатының реттік саны.
14. Оқу мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) түсіну және жауап беру:
Білім алушылар...
10-сынып
11-сынып
1. Көркем шығарманың мазмұны мен пішіні
10.1.1.1 - әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну
11.1.1.1 - әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну

2. Цель обучения учебному предмету "Таджикская литература" – способствовать формированию духовных ценностей человека, готового к саморазвитию и самосовершенствованию, воспитывая компетентного, критически мыслящего читателя, способного анализировать идейно-художественное содержание, учитывая социально-исторический и духовно-эстетический аспекты произведения.
3. Задачи обучения учебному предмету "Таджикская литература":
1) формировать знания, умения и навыки, способствующие успешной социальной адаптации, на основе таджикской литературы, рассматривая ее взаимосвязи с казахской и мировой литературой и культурой;
2) воспитывать патриотизм, гражданственность, активную жизненную позицию на основе общенациональной идеи "Мәңгілік Ел" средствами художественной литературы;
3) формировать понимание ценности литературы как духовного наследия в условиях глобализации современного мира;
4) совершенствовать навыки критического анализа, сравнения, обобщения, умения устанавливать аналогии и причинно-следственные связи, классифицировать явления, строить логические и критические рассуждения, умозаключения и выводы на основе анализа произведений;
5) формировать духовную и интеллектуальную потребность читать, совершенствовать навыки критического чтения и интерпретации текста, развивая творческие способности каждого обучающегося;
6) развивать коммуникативные навыки на основе глубокого понимания, анализа идейно-художественного, социально-исторического и духовно-эстетического аспектов произведений различных жанров;
7) совершенствовать навыки оценивания содержания произведения, литературно-критических статей в устной или письменной форме, проявляя компетентность в области исследовательской культуры;
8) совершенствовать способности контекстного рассмотрения литературных явлений, умения сопоставлять литературные факты, проводить аналогии, выстраивать литературные параллели.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Таджикская литература"
4. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Таджикская литература" составляет:
1) в 10 классе-2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе-2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).
5. Содержание программы по учебному предмету "Таджикская литература" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания.
6. Цели обучения, организованные последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу и оценивать достижения обучающихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
7. Содержание учебного предмета составляют 3 раздела: "Понимание и ответы по тексту", "Анализ и интерпретация текста", "Оценка и сравнительный анализ".
8. Раздел "Понимание и ответы по тексту" включает следующие подразделы:
1) понимание терминов;
2) понимание художественного произведения;
3) чтение наизусть и цитирование;
4) составление плана;
5) пересказ;
6) ответы на вопросы.
9. раздел "Анализ и интерпретация текста" включает следующие подразделы:
1) жанр;
2) тема и идея;
3) композиция;
4) анализ эпизодов;
5) характеристика героев;
6) художественный мир произведения в разных формах представления;
7) отношение автора;
8) художественно-изобразительные средства;
9) творческое письмо.
10. раздел "Оценка и сравнительный анализ" состоит из следующих разделов:
1) оценивание художественного произведения;
2) сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства;
3) сопоставление произведений литературы;
4) оценивание высказываний.
Глава 3. Система целей обучения
11. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1.4: "10" – класс, "2" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
1) понимание и ответы по тексту:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Понимание терминов
10.1.1 - понимать термины: золотой век, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, фабула
11.1.1 - понимать термины: ретроспекция, серебряный век, имажинизм, символизм, футуризм, акмеизм

2. Тәжік әдебиеті бағдарламасының мақсаты – білім алушыларды креативті ойлауға бағыттау. Олардың ойларын ауызша еркін жеткізуіне және жаза білуіне қолдау көрсету, дәлелдер келтіру, салыстыру және анализ жасау, бағалау дағдыларын қалыптастыру. Білім алушылар әдеби жанрларға эксперимент жасау арқылы драмалық шығарманы проза тілімен, прозаны поэзия тілімен жазу тәсілдерін меңгере алады.
3. "Тәжік әдебиеті" оқу пәнін оқытудың негізгі міндеттері:
1) "Тәжік әдебиеті" бағдарламасы білім алушылардың сауаттылығын, олардың әдеби және эстетикалық талғамдары мен сезімдерін дамыту, ойлау қабілеттері мен танымдық және коммуникативтік дағдыларын қалыптастыру бағытында құрастырылған;
2) тәжік әдебиетінің құндылық ретіндегі болмысын, ұлттық мәдениеттегі маңызды орнын құрметтейді және бағалайды;
3) тәжік әдебиетінің мәдениетаралық қарым-қатынастағы рөлін, тәжік халқының қалыптасқан тарихын, алға қойған міндеттерін, мәселелерін, қарама-қайшылық пен қиындықтарын анықтайды және түсінеді;
4) түрлі жағдайларға бейімделе білу және өздігінен шешім қабылдау дағдыларын қалыптастырады;
5) заманауи, ғылыми және қоғамдық дамуға сәйкес дүниетанымын дамытады.
2-тарау. "Тәжік әдебиеті" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Тәжік әдебиеті" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;
2) 11-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
5. "Тәжік әдебиеті" пәндік білімнің мазмұны бөлімдерге бөлінген: түсіну және жауап беру, анализ және интерпретация, бағалау және салыстырмалы анализ, сонымен қатар, дағдыларды қалыптастыратын бөлімшелерден тұрады. Бағдарламаның бұл бөлімі пән бойынша оқу мақсаттарынан тұрады.
6. "Түсіну және жауап беру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) көркем шығарма мазмұны мен пішіні;
2) әдеби шығарманың тұжырымдамасы;
3) көркем шығармадағы образ;
4) шығарма үзінділерімен жұмыс;
5) тәжік әдебиетіндегі ұлттық құндылықтардың әлемдегі орнын білу.
7. "Анализ және интерпретация" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әдеби шығарманың композициясы;
2) автор бейнесі;
3) көркем шығарманың тілі;
4) шығармашылық жұмыс;
5) тәжік және әлем әдебиетіндегі құндылықтар.
8. "Бағалау және салыстыру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) тарихи және көркемдік құндылығы;
2) заманауилығы мен жаңашылдығы;
3) әдеби эссе;
4) әдеби сын.
9. Оқу пәнінің 10-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) түсіну және жауап беру: әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну; әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тану; көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану; ұлттық құндылықтардың маңыздылығын контекстермен үндестіру;
2) анализ және интерпретация: әдеби шығарманың әртүрлі композиция-лық ерекшеліктерін талдау; автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісі; шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін ашу;көркем шығармада көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы шығармашылық жұмыс жазу; тәжік әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ құндылықтарды анықтау;
3) бағалау және салыстыру: шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтап,бағалау; көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына баға беру; шығарманың идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; ғылыми еңбектерді негізге ала отырып, әдеби сын жазу.
10. Оқу пәнінің 11-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) түсіну және жауап беру: әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну; әдеби шығарманың жанрлық ерекшелігін өзге жанрлармен салыстыра отырып талдау; көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету; көркем шығармалардан алған үзінділерді, қанатты сөздер мен дәйексөздерді шығармашылық жұмыстарда қолдану; ұлттық құндылықтардың маңыздылығын ғаламдық тақырыптағы контекстермен байланыстыру;
2) анализ және интерпретация: әдеби шығарманың жанрына қарай композициялық ерекшеліктерін айқындау;шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысы; шығарма идеясы мен көркемдегіш құралдардың байланысын ашу; әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс жазу; әлем және тәжік әдебиетіндегі ортақ құндылықтардың үндестігін талдау;
3) бағалау және салыстыру: шығарманы әлем әдебиеті үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау; шығарманы көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу.
3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
11. Бағдарламада "оқу мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқу мақсатының реттік саны.
12. Оқу мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) түсіну және жауап беру:
Білім алушылар...
10-сынып
11-сынып
1. Көркем шығарманың мазмұны мен пішіні
10.1.1.1 - әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну
11.1.1.1 - әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну

13. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету "Таджикская
литература" для 10-11 классов
общественно-гуманитарного
направления уровня общего
среднего образования
по обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Таджикская литература" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию
1) 10 класс
Темы
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
Четверть 1
Лишние люди
1. А. Мушфиқ?. Маснавии “Гулзори Ирам”;
2. Ш.Бухоро?. Та?лили шеър?о;
3. Сайидои Насаф?. Манзумаи “Ба?ориет”;
4. Со?иби Табрез?. Ғазалиет;
5. М.А. Бедил. “Комде ва Мадан”.
Понимание и ответы на вопросы
10.1.1 - понимать термины: синкретический жанр, золотой век, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, полифония, литературный двойник, фабула;
10.1.2 - понимать содержание художественного произведения, его проблематику, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
10.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с выражением авторской позиции;
10.1.5 - пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, используя образные средства;
10.1.6 - давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на текст произведения, выражая собственное мнение о теме, сюжете и образах
Анализ и интерпретация
10.2.1 - определять жанр и его признаки (роман-эпопея, роман в стихах, психологический роман и др.), особенности философской лирики;
10.2.2 - определять тематику и проблематику произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию;
10.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста
Оценка и сравнительный анализ
10.3.1 - давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний
Четверть 2
Герой нашего времени
1. М.Мунш?. Маснавии “Да?маи шо?он”
2. ?. ?озиқ. Достони “Юсуф ва Зулайхо”, “Девони Ғазалиет"
Понимание и ответы на вопросы
10.1.2 - давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний;
10.1.4 - составлять план эссе, сочинения на литературные и свободные темы;
10.1.6 - давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на текст произведения, выражая собственное мнение о теме, сюжете и образах
Анализ и интерпретация
10.2.2 - определять тематику и проблематику произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя;
10.2.3 - определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев, объяснять значение;
10.2.4 - анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции произведения, объяснять значение эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла;
10.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста
Оценка и сравнительный анализ
10.3 1 - давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний;
10.3.3 - сопоставлять произведения (или фрагменты) таджикской, казахской и мировой литературы с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя общие и отличительные признаки
Четверть 3
Человек и право
1. Гулхан?. Манзумаи “Зарбулмасал”

13. Осы оқу бағдарламасы осы бұйрыққа сәйкес қосымшада берілген жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы 10-11-сыныптарға арналған "Тәжік әдебиеті" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
14. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің қоғамдық-
гуманитарлық бағыттағы
10-11-сыныптарына арналған
"Тәжік әдебиеті" оқу пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптаға арналған "Тәжік әдебиеті" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып:
Бөлім
Оқытылатын шығармалар
Дағдылар
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Өлең - сөздің патшасы
1. А. Мушфиrқ. Маснавии “Гулзори Ирам”
2. Ш.Бухорой. Тахлили шеърхо.
3. Сайидои Насаф. Манзумаи “БахориҰт”
4. Сохиби Табрез. ҒазалиҰт.
5. М.А. Бедил “Комде ва Мадан”
Түсіну және жауап беру
10.1.1.1 - әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну; 10.1.2.1 - әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;
10.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау;
10.1.4.1 - көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстыру;
10.1.5.1 - шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу
Анализ және интерпретация
10.2.1.1 - әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау;
10.2.2.1 - шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысы айқындау;
10.2.3.1 - шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдау;
10.2.4.1 - көркем шығармадағы көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы өзіндік пікірін қосып, шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу ;
10.2.5.1 - әлем және тәжік әдебиетіндегі құндылықтардың үндесуін талдап, өзіндік ой қорыту
Бағалау және салыстыру
10.3.1.1 - шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;
10.3.2.1 - көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына сыни тұрғыдан баға беру;
10.3.3.1 - шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
10.3.4.1 - шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу
2-тоқсан
Прозадағы көркем ой
1. М.Муншй. Маснавии “Дахмаи шохон”
2. Ч. Хозиқ. Достони “Юсуф ва Зулайхо” , “Девони ҒазалиҰт
Түсіну және жауап беру
10.1.1.1 - әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну;
10.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау;
10.1.4.1 - көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстыру;
10.1.5.1 - шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу
Анализ және интерпретация
10.2.1.1 - әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау;
10.2.2.1 - шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау;
10.2.3.1 - шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдау;
10.2.4.1 - көркем шығармадағы көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы өзіндік пікірін қосып, шығармашылық жұмыс (эссе, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу ;
Бағалау және салыстыру
10.3.1.1 - шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;
10.3.4.1 - шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу
3 -тоқсан
Аңызбен өрілген көркем сөз
1. М.Хайрат. Ашъори лирикй.

2. Қоон?. Қасида?ои шоир
3. М. Мақатаев. Ашъори адиб
4. А. Дониш. “Наводирулвақоеъ”
5. Савдо. Асари “Мус?акат”
6. Ш. Шо?ин. Манзумаи “Т??фаи д?стон”, Достони “Лайл? ва Ма?нун”, “Бадоеъуссаноеъ”
Понимание и ответы на вопросы
10.1.1 - понимать термины: синкретический жанр, золотой век, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, полифония, литературный двойник, фабула;
10.1.4 - составлять план эссе, сочинения на литературные и свободные темы;
10.1.5 - пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, используя образные средства
Анализ и интерпретация
10.2.3 - определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев, объяснять значение внесюжетных элементов;
10.2.4 - определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев, объяснять значение внесюжетных элементов;
10.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2.6 - анализировать художественный мир произведения, представляя идею в различных формах (инсценировка, буктрейлер);
10.2.8 - анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор;
10.2.9 - писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, литературоведческие термины, используя точный и образный язык
Оценка и сравнительный анализ
10.3.2 - сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, оценивая степень эмоционального воздействия
Четверть 4
Семейные ценности
1. М.?айрат. Ашъори лирик?.
2. Қ. Р. Возе?. Асари “Савоне?-ул-малоик”
3. Рабғуз?. “Му?аббатнома”
4. А. Қунанбаев. “Панднома”, қироати шеър?о
Понимание и ответы на вопросы
10.1.1 - понимать термины: синкретический жанр, золотой век, строфа, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, полифония, литературный двойник, фабула;
10.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с выражением авторской позиции
Анализ и интерпретация
10.2.1 - определять жанр и его признаки (роман-эпопея, роман в стихах, психологический роман), особенности философской лирики;
10.2 4 - анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев, объяснять значение внесюжетных элементов эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла;
10.2. 5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2. 6 - анализировать художественный мир произведения, представляя идею в различных формах (инсценировка, буктрейлер);
10.2.8 - анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор;
10.2. 9 - писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, литературоведческие термины, используя точный и образный язык
Оценка и сравнительный анализ
10.3.2 - сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, оценивая степень эмоционального воздействия;
10.3.4 - оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) на литературную тему с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности и эмоционального воздействия на слушателя или читателя
2) 11 класс
Темы
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
Четверть 1
Человек в эпоху перемен
1. Нақибхони Туғрал. Мундари?аи ашъори лирик?.

2. Қ. Р. Возех. Асари “Савонех-ул-малоик”
3. Рабғузидің “Мухаббатнома” дастаны
4. А. Қунанбаев. “Панднома”, қироати шеърхо
Түсіну және жауап беру
10.1.1.1 - әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну; 10.1.2.1 - әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;
10.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау;
10.1.4.1 - көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстыру;
10.1.5.1 - шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу
Анализ және интерпретация
10.2.1.1 - әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау;
10.2.2.1 - шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысы айқындау;
10.2.3.1 - шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдау;
10.2.4.1 - көркем шығармадағы көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы өзіндік пікірін қосып, шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу;
10.2.5.1 - әлем және тәжік әдебиетіндегі құндылықтардың үндесуін талдап, өзіндік ой қорыту
Бағалау және салыстыру
10.3.1.1 - шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;
10.3.2.1 - көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына сыни тұрғыдан баға беру;
10.3.3.1 - шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу
10.3.4.1 - шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу
4- тоқсан
Заман, дәуір тұлғасы
1. Гулханй. Манзумаи “Зарбулмасал”
2. Қоонй. Қасидахои шоир
3. М. Мақатаев. Ашъори адиб
4. А. Дониш. “Наводирулвақоеъ”
5. Савдо. Асари “Мусхакат”
6. Ш. Шохин. Манзумаи “Тухфаи дастан”, “Лайла мен Мажнун” дастаны, “Бадоеъуссаноеъ”
Түсіну және жауап беру
10.1.1.1 - әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну;
10.1.2.1 - әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;
10.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау;
10.1.4.1 - көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстыру;
10.1.5.1 - шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу
Анализ және интерпретация
10.2.1.1 - әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау;
10.2.2.1 - шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау;
10.2.3.1 - шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдау;
10.2.4.1 - көркем шығармадағы көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы өзіндік пікірін қосып, шығармашылық жұмыс (әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу
Бағалау және салыстыру
10.3.1.1 - шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;
10.3.3.1 - шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
10.3.4.1 - шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу
11 - сынып:
Бөлім
Оқытылатын шығармалар
Дағдылар
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Тарихтың шертіп пернесін
1. Нақибхони Туғрал. Мундаричаи ашъори лирикй.

2. Цель обучения учебному предмету "Уйгурская литература" – способствовать формированию духовных ценностей человека, готового к саморазвитию и самосовершенствованию, воспитывая компетентного, критически мыслящего читателя, способного анализировать идейно-художественное содержание, учитывая социально-исторический и духовно-эстетический аспекты произведения.
3. Задачи обучения учебному предмету "Уйгурская литература":
1) формировать знания, умения и навыки, способствующие успешной социальной адаптации, на основе уйгурской литературы, рассматривая ее взаимосвязи с казахской и мировой литературой и культурой;
2) воспитывать патриотизм, гражданственность, активную жизненную позицию на основе общенациональной идеи "Мәңгілік Ел" средствами художественной литературы;
3) формировать понимание ценности литературы как духовного наследия в условиях глобализации современного мира;
4) совершенствовать навыки критического анализа, сравнения, обобщения, умения устанавливать аналогии и причинно-следственные связи, классифицировать явления, строить логические и критические рассуждения, умозаключения и выводы на основе анализа произведений;
5) формировать духовную и интеллектуальную потребность читать, совершенствовать навыки критического чтения и интерпретации текста, развивая творческие способности каждого обучающегося;
6) развивать коммуникативные навыки на основе глубокого понимания, анализа идейно-художественного, социально-исторического и духовно-эстетического аспектов произведений различных жанров;
7) совершенствовать навыки оценивания содержания произведения, литературно-критических статей в устной или письменной форме, проявляя компетентность в области исследовательской культуры;
8) совершенствовать способности контекстного рассмотрения литературных явлений, умения сопоставлять литературные факты, проводить аналогии, выстраивать литературные параллели.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Уйгурская литература"
4. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Уйгурская литература" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).
5. Содержание программы по учебному предмету "Уйгурская литература" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания.
6. Цели обучения, организованные последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу и оценивать достижения обучающихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
7. Содержание учебного предмета составляют 3 раздела: "Понимание и ответы по тексту", "Анализ и интерпретация текста", "Оценка и сравнительный анализ".
8. Раздел "Понимание и ответы по тексту" включает следующие подразделы:
1) понимание терминов;
2) понимание художественного произведения;
3) чтение наизусть и цитирование;
4) составление плана;
5) пересказ;
6) ответы на вопросы.
9. Раздел "Анализ и интерпретация текста" включает следующие подразделы:
1) жанр;
2) тема и идея;
3) композиция;
4) анализ эпизодов;
5) характеристика героев;
6) художественный мир произведения в разных формах представления;
7) отношение автора;
8) художественно-изобразительные средства;
9) творческое письмо.
10. Раздел "Оценка и сравнительный анализ" состоит из следующих разделов:
1) оценивание художественного произведения;
2) сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства;
3) сопоставление произведений литературы;
4) оценивание высказываний.
Глава 3. Система целей обучения
11. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1.4: "10" – класс, "2" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
1) понимание и ответы по тексту:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11класс
1. Понимание терминов
10.1.1 - понимать термины: золотой век, онегинская строфа, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, фабула
11.1.1 - понимать термины: ретроспекция, серебряный век, имажинизм, символизм, футуризм, акмеизм

2. Ұйғыр әдебиеті бағдарламасының мақсаты – білім алушыларды креативті ойлауға бағыттау. Олардың ойларын ауызша еркін жеткізуіне және жаза білуіне қолдау көрсету, дәлелдер келтіру, салыстыру және анализ жасау, бағалау дағдыларын қалыптастыру. Білім алушылар әдеби жанрларға эксперимент жасау арқылы драмалық шығарманы проза тілімен, прозаны поэзия тілімен жазу тәсілдерін меңгере алады.
3. "Ұйғыр әдебиеті" оқу пәнін оқытудың негізгі міндеттері:
1) "Ұйғыр әдебиеті" бағдарламасы білім алушылардың сауаттылығын, олардың әдеби және эстетикалық талғамдары мен сезімдерін дамыту, ойлау қабілеттері мен танымдық және коммуникативтік дағдыларын қалыптастыру бағытында құрастырылған;
2) ұйғыр әдебиетінің құндылық ретіндегі болмысын, ұлттық мәдениеттегі маңызды орнын құрметтейді және бағалайды;
3) ұйғыр әдебиетінің мәдениетаралық қарым-қатынастағы рөлін, ұйғыр халқының қалыптасқан тарихын, алға қойған міндеттерін, мәселелерін, қарама-қайшылық пен қиындықтарын анықтайды және түсінеді;
4) түрлі жағдайларға бейімделе білу және өздігінен шешім қабылдау дағдыларын қалыптастырады;
5) заманауи, ғылыми және қоғамдық дамуға сәйкес дүниетанымын дамытады.
2-тарау. "Ұйғыр әдебиеті" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Ұйғыр әдебиеті" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;
2) 11-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
5. "Ұйғыр әдебиеті" пәндік білімнің мазмұны бөлімдерге бөлінген: түсіну және жауап беру, анализ және интерпретация, бағалау және салыстырмалы анализ, сонымен қатар, дағдыларды қалыптастыратын бөлімшелерден тұрады. Бағдарламаның бұл бөлімі пән бойынша оқу мақсаттарынан тұрады.
6. "Түсіну және жауап беру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) көркем шығарма мазмұны мен пішіні;
2) әдеби шығарманың тұжырымдамасы;
3) көркем шығармадағы образ;
4) шығарма үзінділерімен жұмыс;
5) ұйғыр әдебиетіндегі ұлттық құндылықтардың әлемдегі орнын білу.
7. "Анализ және интерпретация" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әдеби шығарманың композициясы;
2) автор бейнесі;
3) көркем шығарманың тілі;
4) шығармашылық жұмыс;
5) ұйғыр және әлем әдебиетіндегі құндылықтар.
8. "Бағалау және салыстыру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) тарихи және көркемдік құндылығы;
2) заманауилығы мен жаңашылдығы;
3) әдеби эссе;
4) әдеби сын.
9. Оқу пәнінің 10-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) түсіну және жауап беру: әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну; әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тану; көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану; ұлттық құндылықтардың маңыздылығын контекстермен үндестіру;
2) анализ және интерпретация: әдеби шығарманың әртүрлі композициялық ерекшеліктерін талдау; автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісі; шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін ашу;көркем шығармада көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы шығармашылық жұмыс жазу; ұйғыр әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ құндылықтарды анықтау;
3) бағалау және салыстыру: шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтап,бағалау; көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына баға беру; шығарманың идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; ғылыми еңбектерді негізге ала отырып, әдеби сын жазу.
10. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) Т. Тохтәмовтің "Назугум" романы;
2) Д. Ясиннің "Гүлмәт бовай монологи" балладасы;
3) Һ. Абдуллиннің "Жутдашлар" романы;
4) С. Мәмәтқуловтің "Яғач нан", "Мәрәмханович" өлеңдері;
5) Һ. Абдуллин. "Улуқ язғучи билән учришиш";
6) М. Обулқасимовтің (Алмасбәк) "Қазағим-қандаш елим, қериндишим!" шеири;
7) Ж. Розахуновтің "Достлуқ риштилири", "Чайқалмисун чаңириғи өйүңниң" өлеңдері;
8) М.Зулпиқаровниң "Янартағ" романы.
11. Оқу пәнінің 11-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) түсіну және жауап беру: әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну; әдеби шығарманың жанрлық ерекшелігін өзге жанрлармен салыстыра отырып талдау; көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету; көркем шығармалардан алған үзінділерді, қанатты сөздер мен дәйексөздерді шығармашылық жұмыстарда қолдану; ұлттық құндылықтардың маңыздылығын ғаламдық тақырыптағы контекстермен байланыстыру;
2) анализ және интерпретация: әдеби шығарманың жанрына қарай композициялық ерекшеліктерін айқындау;шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысы; шығарма идеясы мен көркемдегіш құралдардың байланысын ашу; әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс жазу; әлем және ұйғыр әдебиетіндегі ортақ құндылықтардың үндестігін талдау;
3) бағалау және салыстыру: шығарманы әлем әдебиеті үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау; шығарманы көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу.
12. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) Һ. Абдуллиннің "Турпан тәвәсидә" және "Тәғдир" романдары;
2) А. Дөләтовтің "Хошлишиш алдидики ой" өлеңдері;
3) Й. Илиястың "Еғир тиниқлар" романы;
4) М. Обулқасимовтің (Алмасбәк) "Сән кимниң әвлади, ойлан бурадәр!";
5) З. Сәмәдийдің "Жиллар сири" романы;
6) Ә. Һашировтің "Нур ана" повесті;
7) Р. Розиевтің "Сениңдин алдим" өлеңі;
8) И. Жәлиловтің "Ғулжа ямғури", "Тәбиәт жиғиси" өлеңдері.
3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
13. Бағдарламада "оқу мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқу мақсатының реттік саны.
14. Оқу мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) түсіну және жауап беру:
Білім алушылар...
10-сынып
11-сынып
1. Көркем шығарманың мазмұны мен пішіні
10.1.1.1 - әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну
11.1.1.1 - әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну

Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
2. Объектом самопознания как целостного процесса является человек, который рассматривается в контексте физического, психического и духовного аспектов бытия. Органическое единство этих ракурсов человека обеспечивает его гармоничное развитие, включающее самоактуализацию, самореализацию и самосовершенствование. Это определяет предметную область самопознания и конкретизирует познавательную, развивающую и воспитывающую функции учебного предмета.
3. Основное назначение учебного процесса по самопознанию:
1) формирование системы ценностей личности, практических навыков творческого приложения знаний в решении проблем, направленных на служение обществу;
2) формирование основ нравственного поведения обучающегося, социально значимых ориентаций, обусловливающих отношение человека к себе, окружающему миру, человечеству в целом;
3) выявление общечеловеческих ценностей, заложенных в природе каждого человека, развитие его как личности, как субъекта деятельности и как индивидуальности с учетом его возрастных особенностей.
4. Дидактическими основаниями, регулирующими отбор содержания предмета "Самопознание", являются:
1) общая цель нравственно-духовного образования, направленная на гармоничное раскрытие физического, психического, духовного потенциала человека и развитие его способностей;
2) образовательные цели предмета "Самопознание", ориентированные на развитие у обучающихся общей культуры, позитивного мышления и умения глубоко анализировать события окружающей жизни, различать добро и зло, на усвоение национального и мирового культурного наследия.
5) Логическая структура содержания предмета определена исходя из системы общечеловеческих ценностей, позволяющих:
1) познавать себя через осознание таких понятий, как "любовь", "здоровье", "свобода", "счастье", "совесть", "труд", "гармония тела и духа", "цель жизни", "предназначение человека", "единство мысли, слова и дела";
2) познавать других через осознание таких понятий, как "семья", "дружба", "общение", "доверие", "уважение", "равенство", "диалог", "взаимопонимание", "сотрудничество";
3) познавать мир через осознание таких понятий, как "природа", "Родина", "жизнь", "гармония с окружающим миром", "вера", "надежда";
4) познавать духовный опыт человечества через осознание таких понятий, как "истина", "творчество", "культура", "земля как общий дом человечества", "единение с человечеством".

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Біртұтас үдеріс ретіндегі өзін-өзі танудың нысаны болмыстың физикалық, психикалық және рухани аспектісі тұрғысынан қарастырылатын адам болып табылады. Адамның осы қырларының біртұтас болуы оның өзін-өзі анықтау, өз маңыздылығын арттыру, өзін іс жүзінде көрсете білу және өзін-өзі жетілдіру аспектілерінен тұратын үйлесімді дамуды қамтамасыз етеді. Бұл өзін-өзі танудың пәндік саласын анықтайды, сол сияқты оқу пәнінің танымдық, дамытушылық және тәрбиелік қызметтерін нақтылайды.
3. Өзін-өзі тану бойынша білім берудің негізгі мақсат-мүдделері:
1) қоғамға қызмет етуге бағытталған мәселелерді шешуде жеке тұлға құндылықтарын, алған білімдерін іс жүзінде шығармашылықпен қолдану дағдыларын қалыптастыру;
2) оқушылардың өзіне, қоршаған ортаға және бүкіл адамзатқа деген қарым-қатынасын айқындайтын адамгершілік мінез-құлықтарының, әлеуметтік маңызы бар бағдарларының негізін қалыптастыру;
3) әрбір адамның табиғатындағы жалпыадамзаттық құндылықтарды айқындап, оның жас ерекшеліктерін ескере отырып, оны жеке тұлға ретінде, іс-әрекет субъектісі әрі жеке дара субъект ретінде дамыту.
4. "Өзін-өзі тану" пәнінің мазмұнын іріктеуді реттейтін дидактикалық негіздемелер:
1) адамның қабілеттіліктерін ашуға, оның физикалық, психикалық, рухани, әлеуметтік және шығармашылық әлеуеттерін үйлесімді дамытуға бағытталған рухани-адамгершілік білім берудің жалпы мақсаты;
2) оқушылардың жалпы мәдениетін дамытуға, жағымды ойлау және қоршаған өмір оқиғаларын терең талдау, жақсылық пен жамандықты ажырата білу, ұлттық және әлемдік мәдени мұраны білу іскерлігін дамытуға бағдарланған "Өзін-өзі тану" пәнінің білімдік мақсаттары болып табылады.
5. Пәннің логикалық құрылымының мазмұны:
1) сүйіспеншілік, денсаулық, еркіндік, бақыт, ар-ұждан, еңбек, тән мен рух үйлесімі, өмірдің мақсаты, адамның тағдыры, ой мен сөз және істің бірлігі тәрізді ұғымдарды ұғыну арқылы өзін-өзі тануға;
2) отбасы, достық, қарым-қатынас, сенім, сыйластық, теңдік, сұхбат, өзара түсіністік, ынтымақтастық тәрізді ұғымдарды ұғыну арқылы өзге адамдарды тануға;
3) табиғат, Отан, өмір, қоршаған әлеммен үйлесімдік; сенім, үміт тәрізді ұғымдарды ұғыну арқылы әлемді тануға;
4) ақиқат, шығармашылық, мәдениет, адамзаттың ортақ үйі ретіндегі жер, адамзаттың бірлігі тәрізді ұғымдарды ұғыну арқылы адамзаттың рухани тәжірибесін тануға мүмкіндік беретін жалпыадамзаттық құндылықтар жүйесі арқылы анықталады.

6. Указанные направления выступают ключевыми векторами процесса самопознания, так как в полной мере отвечают цели человеческой жизни, системе общечеловеческих ценностей, содержат предпосылки для развития нравственно-духовных качеств, самоопределения и самореализации личности и являются сквозными, что предполагает более точную конкретизацию на разных уровнях образования с учетом возрастных особенностей детей.
7. В программе предусмотрена преемственность в развитии основных понятий об общечеловеческих ценностях по классам и уровням среднего образования.
8. Темы внутри каждого раздела от класса к классу выстроены в направлении раскрытия тех или иных граней понятий в различном их сочетании. При этом в содержании тем и их расположении отражается логика раскрытия основной идеи каждого раздела.
9. Цель учебного предмета "Самопознание" – духовно-нравственное развитие обучающихся; усвоение ими знаний об общечеловеческих ценностях; формирование убеждений, социально значимых личностных качеств и жизненных навыков школьников.
10. Задачи учебного предмета "Самопознание":
1) раскрытие ценностного отношения к самому себе, к людям и окружающей действительности; способности проявлять бескорыстную любовь и доброжелательность к окружающим, заботиться о них;
2) развитие мотивации к познанию себя, к пониманию цели жизни и своего предназначения;
3) развитие чувства собственного достоинства, уверенности в себе, ответственности за свои мысли, слова и поступки;
4) развитие способности понимать взаимосвязь внутреннего и внешнего мира человека, его единство с природой, взаимозависимость физического, психического и духовного здоровья; регулировать собственное физическое и психическое состояние как основу здорового образа жизни;
5) развитие способности к позитивному мышлению и осознанию возможностей в саморегуляции своих поступков и поведения с точки зрения многообразия социальных позиций и ролей;
6) развитие способности применять знания, умения и навыки для жизни в соответствии с общечеловеческими ценностями, принимать решения, не противоречащие нравственным нормам;
7) развитие умения сотрудничать в коллективе и работать в группе, команде для конструктивного решения намеченных задач соответственно нравственным нормам, проявляя уважение к себе и другим.
11. Базовое содержание предмета "Самопознание" в 10-11 классах включает в себя четыре основных раздела: "На пути познания", "Становление личности", "Жизнь в обществе", "Мир человечества".
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса

6. Көрсетілген бағыттар адамның өмірлік мақсаттарына, жалпыадамзаттық құндылықтар жүйесіне толықтай жауап беретіндіктен, өзін-өзі тану үдерісінің түйінді векторлары болып табылады. Олар рухани-адамгершілік қасиеттердің дамуы, тұлғаның өзін-өзі анықтауы мен өзін-өзі жүзеге асыруы үшін алғышарт бола отырып, балалардың жас ерекшеліктеріне сәйкес, мектептің түрлі сатыларында барынша анық нақтылауды талап етеді.
7. Бағдарламада орта білім берудің деңгейлері мен сыныптары бойынша жалпыадамзаттық құндылықтар туралы негізгі ұғымдарды дамытудағы сабақтастық қарастырылған.
8. Сыныптан сыныпқа қарай әрбір тарау ішіндегі тақырыптар ұғымдардың түрлі қырларын ашу бағытында құрылған. Сонымен бірге тақырыптардың мазмұны мен олардың орналасуында әрбір тараудың негізгі идеясын ашу логикасы көрініс табады.
9. "Өзін-өзі тану" оқу пәнінің мақсаты – білім алушылардың рухани-адамгершілік дамуы; олардың жалпыадамзаттық құндылықтар туралы білімді игеруі; оқушылардың сенімдерін, әлеуметтік маңызды тұлғалық қасиеттерін және өмірлік дағдыларын қалыптастыру.
10. "Өзін-өзі тану" оқу пәнінің міндеттері:
1) өзіне, адамдарға және қоршаған болмысқа құндылықтық қатынасты ашу; айналасындағыларға риясыз сүйіспеншілік пен ықыластылық қабілеттілігін таныту, оларға қамқорлық жасау;
2) өзін-өзі тануға, өмірдің мақсаты мен ондағы өзінің орнын түсіну уәжін дамыту;
3) өзіндік қадір-қасиетін, абыройын сезінуді, өзіне сенімділікті, өз ойына, сөзіне және қылығына жауапкершілікті дамыту;
4) адамның ішкі және сыртқы әлемінің өзара байланысын түсіну қабілетін, оның табиғатпен бірлігін, физикалық, психикалық және рухани денсаулығының өзара тәуелділігін; салауатты өмір салтын ендірудің негізі ретінде өзіндік физикалық және психикалық күйін реттеуді дамыту;
5) әлеуметтік айқындамалар мен рөлдердің алуан түрлілігі тұрғысында жағымды ойлау және өзінің қылықтары мен тәртібін реттеу мүмкіндіктерін ұғыну қабілеттілігін дамыту;
6) жалпыадамзаттық құндылықтарға сәйкес дұрыс өмір сүру үшін білім, іскерлік және дағдыларын қолдану қабілетін дамыту, адамгершілік нормаларына қайшы келмейтін шешімдер қабылдау;
7) өзіне және басқаларға құрмет көрсете отырып, адамгершілік нормаларға сәйкес келетін міндеттерді сындарлы шешу үшін ұжымда ынтымақтасу, сондай-ақ топта, командада жұмыс істеу іскерліктерін дамыту.
11. "Өзін-өзі тану" пәнінің 10-11 сыныптардағы базалық мазмұны төрт негізгі тарауды қамтиды: "Таным жолында", "Тұлғаның қалыптасуы", "Қоғамдағы өмір", "Адамзат әлемі".
2 тарау. Оқыту үдерісін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдері

12. Важным условием организации учебного процесса по самопознанию является создание на уроках здоровьесберегающей среды с помощью методических приемов, благотворно влияющих на настроение и самочувствие обучающихся, способствующих релаксации, снижению напряженности тела, преодолению усталости, утомляемости, лучшему осознанию и стимулированию своих чувств и эмоций, рефлексии.
13.Темы первого раздела "На пути познания" разработаны с целью побуждения учеников к постижению собственной идентичности через осознанное предпочтение общечеловеческих ценностей. Это способности человека строить гармоничные отношения с собой и окружающим миром, управлять своим эмоциональным состоянием, пути совершенствования личности, поиски идеала, необходимость воспитывать характер, развивать такие качества, как ответственность, честь, достоинство. В программе заложена возможность для постижения учениками смысла таких понятий, как "внутренний мир человека", "многогранность личности", "жизненная позиция", "вера в себя", "интуиция", для восприятия позитивных проявлений человека: терпения, умения контролировать эмоции. В программе отражены вопросы свободы выбора человеком вероисповедания, необходимости проявления уважения, терпимости к религиозным чувствам других людей.
14. В темах второго раздела "Становление личности" предусмотрено расширение рамок мировосприятия обучающихся через развитие их представлений о способности человека быть открытым миру, познавать и понимать мир и действовать в нем с позиций норм высокой нравственности. В программе заложена возможность раскрыть глубину таких понятий, как "внутренний мир", "истинное предназначение человека", "духовная зрелость личности".
15. Тематическое планирование третьего раздела "Жизнь в обществе" направлено на развитие у обучающихся навыков позитивного мышления и разумного подхода к этическим жизненным коллизиям, возникающим в отношениях между людьми. Старшеклассникам предстоит упорядочить представления о своей роли в жизни семьи, коллектива и общества с позиций человека, вступившего в период взросления и осознающего меру ответственности за создание морального климата в среде не только своих близких, одноклассников, но и будущих однокурсников и коллег по работе. В программе раздела предусмотрено развитие представлений учеников о служении обществу, равенстве и справедливости, социальных ролях мужчины и женщины и знакомство с такими понятиями, как "самоутверждение личности", "мировоззрение".
Особое внимание уделено вопросам построения семьи и разъяснению ее значения как основы человеческого общества. Подробно рассматривается семейный статус человека, его роль как отца и матери, сына и дочери, мужа и жены. Обучающимся предстоит также уяснить для себя причины семейных конфликтов, необходимость выполнять свои непосредственные обязанности. Основополагающим положением данного раздела является идея о постижении человеком своей природы, основой которой является любовь, действенной сущностью – стремление творить добро.

12. Өзін-өзі тану бойынша оқу үдерісін ұйымдастырудың маңызды шарты сабақта оқушының көңіл күйіне, өзін жақсы сезінуіне әсер ететін релаксация жасауға мүмкіндік беретін, денеге түсетін күшті азайтатын, шаршағанды сейілтетін, өз сезіміне, эмоциясына, рефлексиясына дем беретін әдістемелік тәсілдердің көмегімен дамытушы салауатты орта құру болып табылады.
13. "Таным жолында" атты бірінші тараудың тақырыптары оқушылардың жалпыадамзаттық құндылықтардың ерекшелігін саналы сезіну арқылы өзіндік бірегейлігін ұғыну мақсатын көздейді. Адамның өзімен-өзі және қоршаған ортамен үйлесімді қарым-қатынас орнату қабілетін дамытуға, өзінің эмоциялық күйін басқара алу білігін дамытуға, тұлғаны жетілдіру жолдарына, идеалды іздеу, мінез-құлықты тәрбиелеу, жауапкершілік, намыс пен абырой тәрізді қасиеттерін дамыту қажеттілігі туралы сөз қозғалады. Бағдарламада оқушылардың адамның ішкі әлемі, тұлғалық қасиеттерінің жан-жақтылығы, өмірлік ұстанымы, өзіне сенімі, сезімі сияқты ұғымдардың мәнін түсінуіне мүмкіндік беріледі. Адамның шыдамдылығы, көңіл-күйін басқара білуі тәрізді жағымды жағынан көрінуі қарастырылады. Бағдарламада сонымен қатар адамның діни наным-сенімінің бостандығы және басқа адамдардың діни сезімдерін құрметтеп, төзімділік таныту мәселелеріне де назар аударылған.
14. "Тұлғаның қалыптасуы" тарауының тақырыптарында оқушылардың дүниетанымын олардың әлемге ашық бола білу, әлемді тану мен түсіну және әлемде жоғары адамгершілік ұстаныммен қатынас жасай алу қабілеттерін дамыту арқылы кеңейту көзделген. Бағдарламада адамның ішкі әлемі, оның шынайы бейнесі, тұлғаның рухани кемелденуі тәрізді мәселелердің тереңдігін ашу мүмкіндігі берілген.
15. "Қоғамдағы өмір" атты үшінші тараудың тақырыптық жоспары оқушылардың жағымды ойлау дағдылары мен адамдар арасындағы қарым-қатынас барысында туындайтын этикалық өмірлік қайшылықтарға саналы түрде, байыппен қарау дағдыларын дамытуға бағытталған. Жоғары сынып оқушыларына есею кезеңіне қадам басқан және өз жақындары, сыныптастарының ғана емес, сонымен бірге болашақ курстастары мен жұмыстағы әріптестерінің ортасында да ғибратты жағдай қалыптастыруда жауапкершілік шегін сезінетін адам тұрғысынан отбасындағы, ұжымдағы және қоғамдағы рөлі туралы өз көзқарасын реттеуіне тура келеді.
Тарауда бағдарлама бойынша оқушылардың қоғамға қызмет етуі, тең дәрежелілік пен әділдік туралы, ер адам мен әйел адамның әлеуметтік рөлі туралы түсініктерін дамыту және тұлғаның өзіндік қалыптасуы, дүниетаным тәрізді ұғымдармен танысуы көзделген.
Отбасын құру мәселелері және отбасының адамзат қоғамының негізі ретіндегі маңызын түсіндіруге айрықша назар аударылады. Адамның отбасылық мәртебесі, оның әке және ана, ұл мен қыз, күйеу және әйел ретіндегі рөлі мен орны егжей-тегжейлі қарастырылады. Оқушыларға сондай-ақ отбасылық кикілжіңдердің себебін анықтау, өзіне тиісті тікелей міндеттерін орындау қажеттілігін анықтауына тура келеді. Аталған тараудың негізге алынатын желісі – адамның болмысынан қайырымдылық жасауға итермелейтін, түп негізі сүйіспеншілік болып табылатын өз табиғатын ұғынуы идеясы.

16. В четвертом разделе "Мир человечества" созданы предпосылки для развития гуманистического отношения учеников к культурному наследию человечества, осознания ими своей принадлежности к человеческому роду и своего пути к истине. Изучение программы данного раздела предполагается осуществить через глубокое осмысление старшеклассниками важнейших человеческих ценностей путем обобщения и систематизации сведений об историческом, культурном и духовном пути человечества, его настоящем и будущем, высоком предназначении человека. Особое внимание уделяется развитию представлений об объединяющем начале всех людей как условии обретения мира и согласия между людьми. Данный раздел является завершающим в курсе самопознания средней школы и нацелен на постижение каждым учеником своей роли в необъятном жизненном пространстве, собственной значимости в выполнении насущных задач человечества и созидании такого будущего, в котором нашлось бы приложение труду, таланту и творчеству каждого. Все это поможет старшекласснику осмыслить сущность важнейшего для человека понятия "счастье".
17. Особенностью программы, предлагаемой для усвоения в 10-11 классах, является ориентация на обобщение ранее изученного, углубление знаний о важнейших общечеловеческих ценностях с целью дальнейшего развития и последующего закрепления высоких нравственных качеств, являющихся необходимым багажом выпускника средней школы, вступающего во взрослую жизнь. Это в конечном итоге предполагает воспитание отзывчивого и доброжелательного человека, любящего и заботливого члена семьи, верного друга, надежного партнера, ответственного гражданина и патриота своей страны, здоровой и стремящейся к постоянному самосовершенствованию личности. Между разделами нет четкой содержательной границы, они концептуально и тематически взаимосвязаны, что помогает рассмотреть разные грани вечных человеческих ценностей, многовекового нравственно-духовного опыта человечества.
18. Учитель создает на уроке атмосферу доверия между учителем и учеником посредством использования различных стратегий преподавания и обучения, что включает:
1) выслушивание мнения каждого ученика и признание важности использования уже имеющихся знаний и пониманий с целью их развития;

16. "Адамзат әлемі" атты төртінші тарауда оқушылардың адамзаттың мәдени мұраларына ізгілікті қатынасын дамытуға, өздерінің адамдық болмысы мен ақиқатқа жетудің өзіндік жолын ұғынуына алғышарттар жасалған. Аталған тараудың мазмұны мен оқыту әдістері маңызды адамдық ақиқатты оқушылардың жалпыадамзаттық құндылықтар туралы мәліметтерді, адамзаттың тарихи, мәдени және рухани жолын түсінуін, адамның бүгінгі және болашақтағы мұраттарын тереңірек түсініп қорытындылап, жүйелеу арқылы тұжырымдауын көздейді. Бұл тараудың бағдарламасын зерделеу жоғарғы сынып оқушыларының басты адами құндылықтарды адамзаттың тарихи, мәдени және рухани жолы туралы мәліметтерді жинақтау және жүйелеу жолымен, оның қазірі мен болашағы, адамның жоғары басымдықтарға ие екендігін терең ұғынуы арқылы жүзеге асырылатындығы пайымдалады. Бейбітшілікке және адамдар арасындағы келісімге қол жеткізудің қажетті шарты ретіндегі адамдарды біріктіретін ауызбіршілік туралы оқушылардың түсініктерін дамытуға ерекше көңіл бөлінеді. Аталған тарау орта мектептегі өзін-өзі тану курсының қорытынды бөлімі болып табылады және әр оқушының ұлан-байтақ өмірлік кеңістіктегі өз рөлін, адамзаттың тұрмыстық міндеттерін атқарудағы алатын өзіндік орнын және әркімнің еңбегіне, дарынына және шығармашылығына сұраныс болатындай болашақты құруды ұғына алуларына бағытталған. Осының барлығы жоғары сынып оқушыларына адам үшін маңызды "бақыт" деген түсініктің мәнін ұғынуына көмегін тигізеді.
17. 10-11 сыныптардың игеруіне ұсынылып отырған бағдарламаның өзгешелігі бұрын оқығандарын жинақтауға бағытталған, үлкен өмірге аяқ басқан орта мектеп түлегіне қажетті жиынтық болып табылатын құзыреттілігін одан әрі дамыту мен орнықтыруды мақсат ете отырып, оқушылардың басты жалпыадамзаттық құндылықтар туралы білімдерін тереңдету болып табылады. Бұл, қорыта келгенде, ізгі және мейірімді адамды, сүйікті және қамқоршы бола алатын отбасы мүшесін, адал досты, сенімді серіктесті, жауапкершілікті азаматты және өз елінің патриотын, дені сау және өзін-өзі үздіксіз жетілдіруге ұмтылатын тұлғаны тәрбиелеуді көздейді. Тараулар арасында мазмұны жағынан нақты бөліну жоқ, олардың тұжырымдамалық және тақырыптық өзара байланыстылығы мәңгілік адами құндылықтардың, адамзаттың сан ғасырлық рухани-адамгершілік тәжірибесінің әртүрлі қырларын қарастыруға көмектеседі.
18. Мұғалім сабақ барысында, оқытудың төмендегідей әртүрлі стратегияларын қолдану арқылы мұғалім мен оқушының арасында сенімділік атмосферасын құрады:
1) әрбір оқушының пікірін мұқият тыңдау және одан әрі дамыту үшін игерген білімі мен түсініктерін пайдаланудың маңыздылығын танып, мойындау;

2) стимулирующее и развивающее обучение с помощью тщательно подобранных заданий и видов деятельности;
3) моделирование стратегий решения проблем на примерах, понятных обучающимся;
4) поощрение активного обучения, основанного на исследовательском, проектном методах;
5) развитие навыков критического мышления;
6) создание условий, поддерживающих обучающихся в самооценивании и саморазвитии, ведущих к индивидуальной траектории развития;
7) составление дифференцированных заданий с учетом индивидуальных особенностей обучающихся;
8) организацию индивидуальной, групповой деятельности обучающихся и работы всего класса.
19. В соответствии с особенностями нравственно-духовного образования важна не количественная, а качественная оценка, поэтому вводится оценка "зачет" по итогам каждого полугодия.
20. "Зачет" ставится обучающемуся, если он выполняет все требования к уровню подготовки обучающихся, отраженные в программе, и на основании выполнения долгосрочного проекта.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Самопознание"
21. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Самопознание" составляет:
1) в 10 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).
Сноска. Пункт 21 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
22. Содержание организовано по разделам обучения.
23. В 10 классе раздел "На пути познания" включает 8 уроков по темам:
1) "Имя Человек";
2) "О мировоззрении человека";
3) "Если волен в себе самом…";
4) "Нравственный закон внутри нас".
24. Содержательная основа:
1) "Стремление к познанию и созиданию как отличительные черты человека, его главные потребности. Любовь к миру – предпосылка и начало познания";
2) "Система ценностей – внутренняя суть человеческой личности. Общечеловеческие ценности как основа духовной жизни человека";
3) "Потребности, желания и возможности человека. Соизмеримость желаний и возможностей. Способность человека управлять своими желаниями;
4) "Моральные принципы личности. Нравственные идеалы. Требования к самому себе. Жизнь в единстве мысли, слова и дела".

2) алдын ала даярланған тапсырмалар және іс-әрекет түрлері арқылы ынталандырып, дамыта оқыту;
3) мәселелерді шешудің білім алушыларға түсінікті болатын жолдарын модельдеу;
4) зерттеу, жобалау әдістеріне негізделген белсенді оқуын мадақтау;
5) сыни ойлау дағдыларын дамыту;
6) білім алушылардың өзін-өзі бағалау және өзін-өзі дамытуын қамтамасыз ететін, дамудың өзіндік жолына жетелейтін жағдай жасау;
7) білім алушылардың жеке ерекшеліктерін ескере отырып дифференциалдық тапсырмалар әзірлеу;
8) оқушылардың жеке, топтық іс-әрекеті мен бүкіл сыныптың жұмысын ұйымдастыру.
19. Адамгершілік-рухани білім беру ерекшеліктеріне сәйкес сандық бағалау емес, сапалық бағалау маңызды, сондықтан әр жартыжылдық қорытындысы бойынша "сынақ" деген баға қойылады.
20. Оқушы бағдарламада көрсетілген білім алушылардың дайындық деңгейіне қойылатын талаптардың барлығын және ұзақмерзімді жобаны орындаса, оған "сынақ" деген баға қойылады.
3 тарау. "Өзін-өзі тану" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
21. "Өзін-өзі тану" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
2) 11-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Пәннің мазмұны оқу тараулары бойынша ұйымдастырылған.
23. 10-сыныпта "Таным жолында" тарауы келесі тақырыптар бойынша 8 сабақты қамтиды:
1) "Адам деген ардақты ат";
2) "Адамның дүниетанымы";
3) "Адамдық келбет";
4) "Өзіңмен үйлесімдікте".
24. Мазмұндық негізі:
1) "Танымға және жасампаздыққа ұмтылыс - адамның айрықша қасиеті ретінде, оның басты қажеттіліктері. Әлемге сүйіспеншілік –танымның алғышарты және бастауы";
2) "Құндылықтар жүйесі – адам тұлғаcының ішкі мәні. Жалпыадамзаттық құндылықтар - адамның рухани өмірінің негізі";
3) "Адамның қажеттіліктері, тілек, қалаулары мен мүмкіндіктері. Тілек, қалаулар мен мүмкіндіктердің сәйкестігі. Адамның өз қалауларын басқару қабілеті";
4) "Тұлғаның моральдық қағидаттары. Адамгершілік идеалдары. Өзіне-өзі талап қоя білу. Ойдың, сөз бен істің бірлігіндегі өмір".

25. Раздел "Становление личности" включает 8 уроков по темам:
1) "Созидая в себе личность";
2) "От воспитания – к самовоспитанию";
3) "Радостней сделать жизнь";
4) "Предназначение человека".
26. Содержательная основа:
1) "Развитие внутреннего мира человека как условие становления его личности. Внутренний мир человека как проявление его индивидуальности. "Зеркало" самооценки. Способность быть честным по отношению к самому себе";
2) "Самовоспитание как сознательная работа над собой. Цели самовоспитания. Развитие человеком качеств своего характера. Сила воли как условие самовоспитания. Вера в себя";
3) "Мир человеческих увлечений. Источники вдохновения. Творчество как высшее проявление человека в деятельности. Творчество во имя людей";
4) "Стремление и способность человека реализовать заложенное в нем в соответствии с его высшими потребностями в истине, любви, добре, красоте".
27. Раздел "Жизнь в обществе" включает 8 уроков по темам:
1) "В семейном кругу";
2) "Отцы и дети – путь к взаимопониманию";
3) "Быть лидером";
4) "Радость служения".
28. Содержательная основа:
1) "Семейные корни. Традиции семьи. Духовно-нравственные ценности семьи. Судьба семьи как отражение состояния общества";
2) "Роль семьи в самоопределении человека. Пример отношения к труду, к профессии в семье";
3) "Мотивы и цели лидерства. Нравственные основы лидерства. Качества истинного лидера";
4) "Человек в поиске своего призвания. Выбор и ответственность. Созидательный труд во имя людей, во имя Родины".
29. Раздел "Мир человечества" включает 10 уроков по темам:
1) "Человек в виртуальном пространстве";
2) "Душа обязана трудиться…";
3) "Человек в зеркале человечества";
4) "Нравственный выбор на жизненном пути";
5) "Уроки творчества".
30. Содержательная основа:
1) "Виртуальный мир и реальность. Значение Интернета в жизни человека. Виртуальное и живое общение. Отношения между человеком и Интернетом: кто главный?";
2) "Стремление к постоянному духовному самосовершенствованию. Духовные учителя человечества. Истины, обращенные к человеку";
3) "Духовные ценности человечества в культуре и искусстве. Технократическая цивилизация и духовность";
4) "Совесть – источник нравственного выбора. Пути решения проблем на основе нравственного выбора. Извлечение нравственных уроков из жизненных ситуаций. Обобщение изученного";
5) "Защита творческих проектов".
31. В 11 классе раздел "На пути познания" включает 8 уроков по темам:
1) "Жизнь – источник познания";
2) "В поиске идеала";
3) "Человек – венец творения";

25. "Тұлғаның қалыптасуы" тарауы мына тақырыптар бойынша 8 сабақты қамтиды:
1) "Адамның жан сұлулығы";
2) "Тәрбиеден – өзін-өзі тәрбиелеуге";
3) "Өнегелі өмір"
4) "Адамдық борыш – асыл қасиет".
26. Мазмұндық негізі:
1) Адамның ішкі дүниесі оның тұлға ретінде қалыптасуының шарты. Адамның ішкі әлемі – оның даралығының көрінісі. Өзін-өзі бағалаудың "айнасы". Өзіне өзі адал болу қабілеті";
2) "Өзін-өзі тәрбиелеу – өзімен саналы жұмыс жасау. Өзін-өзі тәрбиелеудің мақсаттары. Адамның өз мінез-құлқын дамытуы. Ерік күші - өзін-өзі тәрбиелеудің шарты. Өзіне деген сенім";
3) "Адам қызығушылықтарының әлемі. Шабыт көздері. Шығармашылық – адам іс-әрекетінің жоғарғы көрінісі. Адам игілігіне арналған шығармашылық";
4) "Адамның ақиқатқа, сүйіспеншілікке, жақсылық пен сұлулыққа деген жоғарғы қажеттіліктеріне сәйкес өз бойындағы қабілеттерін жүзеге асыруға ұмтылысы".
27. "Қоғамдағы өмір" тарауы келесі тақырыптар бойынша 8 сабақты қамтиды:
1) "Отбасы аясында";
2) "Мен сенің өміріңнің жалғасымын...";
3) "Көшбасшы болу";
4) "Қызмет ету қуанышы".
28. Мазмұндық негізі:
1) "Отбасы бастаулары. Отбасы дәстүрлері. Отбасының рухани-адамгершілік құндылықтары. Отбасы тағдыры - қоғам өмірінің көрінісі";
2) "Адамның өзін-өзі анықтауындағы отбасының рөлі. Отбасындағы еңбекке, кәсіпке қарым-қатынас үлгісі";
3) "Көшбасшылықтың мотивтері және мақсаттары. Көшбасшылықтың адамгершілік негіздері. Шынайы көшбасшының қасиеттері";
4) "Адам өз мұратын іздеу жолында. Таңдау және жауапкершілік. Адам игілігі үшін, Отан игілігі үшін жасампаздық еңбек".
29. "Адамзат әлемі" тарауы келесі тақырыптар бойынша 10 сабақты қамтиды:
1) "Адам виртуалды кеңістікте";
2) "Еңбек етсең ерінбей...";
3) "Адам – адамзат айнасында";
4) "Ар-ұждан – адамдық белгісі";
5) "Шығармашылық сабақтары".
30. Мазмұндық негізі:
1) "Виртуалды және шынайы әлем. Ғаламтордың адам өміріндегі маңызы. Виртуалды және шынайы қарым-қатынас. Адам және ғаламтордың арасындағы қатынас: қайсысы басты?";
2) "Тұрақты рухани өзін-өзі жетілдіруге ұмтылыс. Адамзаттың рухани ұстаздары. Адамға бағытталған ақиқаттар";
3) "Адамның рухани құндылықтары мәдениет пен өнерде. Технократтық өркениет және руханилық";
4) "Ар-ұждан адамгершілік таңдау жасаудың негізі. Мәселелерді адамгершілік таңдау негізінде шешу жолдары. Өмірлік жағдаяттардан адамгершілік сабақтарын алу. Өтілген материалдарды қорытындылау";
5) "Шығармашылық жобаларды қорғау".
31. 11-сыныпта "Таным жолында" тарауы келесі тақырыптар бойынша 8 сабақты қамтиды:
1) "Өмір – танымның көзі";
2) "Іздеген жетер мұратқа…";
3) "Адам – жасампаз";

4) "Найти себя".
32. Содержательная основа:
1) "Общечеловеческие ценности как цель познания. Источники человеческого познания";
2) "Гуманистические идеалы человечества. Идеал как образ, определяющий характер и поведение человека. Ценностные ориентиры юношества";
3) "Человек как носитель разумного, вечного, доброго. Следование голосу совести. Самопознание и саморазвитие – необходимое условие становления человека";
4) "Жизненные цели. Значение духовно-нравственного образования в жизни человека. Нравственные ориентиры в выборе жизненного пути".
33. Раздел "Становление личности" включает 8 уроков по темам:
1) "Нравственные основы личности";
2) "Воспитание характера";
3) "Духовное здоровье человека";
4) "В стремлении к самосовершенствованию".
34. Содержательная основа:
1) "Общечеловеческие ценности как основа нравственных норм, определяющих поведение человека в обществе. Воспитание чувств. Объективная оценка своего эмоционального состояния и поступков";
2) "Важность проявления бескорыстной любви в повседневной жизни. Сила духа. Достоинство человека. Самоуважение. Совесть – мерило нравственности. Практические навыки бескорыстного служения обществу";
3) "Жизнь и здоровье как ценности. Духовность – условие физического здоровья. Здоровый человек. Здоровое поколение. Практика здорового образа жизни";
4) "Перспективы личностного роста. Гармония внешнего проявления и внутреннего содержания".
35. Раздел "Жизнь в обществе" включает 8 уроков по темам:
1) "Социальные роли личности";
2) "Семья – источник духовности";
3) "Искусство жить среди людей";
4) "Мир и согласие в обществе".
36. Содержательная основа:
1) "Предназначение женщины. Роль мужчины в семье и обществе. Многообразие социальных ролей современного человека";
2) "Значение семьи в общественном устройстве. Ценность позитивного общения в семье, нравственный долг перед родителями. Нравственные устои семьи – основа семейного счастья";
3) "Роль коллектива в жизни человека. Отношение к своим обязанностям. Особенности взаимоотношений в коллективе. Умение сотрудничать";
4) "Значение общечеловеческих, этнокультурных и национальных ценностей. Уважительное отношение к культуре, языку, традициям разных народов. Гармоничные отношения с собой и окружающим миром на основе принципов ненасилия".
37. Раздел "Мир человечества" включает 10 уроков по темам:
1) "Духовная зрелость человека";
2) "Дорога в самостоятельную жизнь";
3) "Выбор пути";
4) "Мудрость человечества";
5) "Творческие отчеты".
38. Содержательная основа:
1) "Проявление бескорыстной любви в повседневной жизни. Умение различать добро и зло. Доброта и щедрость любящего сердца";

4) "Өзіңді табу".
32. Мазмұндық негізі:
1) "Жалпыадамзаттық құндылықтар – танымның мақсаты. Адами таным бастаулары";
2) "Адамзаттың ізгілікті мұраттары. Адамның мұраты – мінез-құлқы мен тәртібін анықтайтын образ. Жасөспірімдердің құндылықты бағдарлары";
3) "Адам – парасаттылық, мәңгілік, қайырымдылық иесі. Ар-ұждан даусын тыңдау. Өзін-өзі тану және өзін-өзі дамыту – адам қалыптасуының қажетті шарты";
4) "Өмірлік мақсаттар. Рухани-адамгершілік білімнің адам өміріндегі маңызы. Өмірлік жолды таңдаудағы адамгершілік бағдарлары".
33. "Тұлғаның қалыптасуы" тарауы келесі тақырыптар бойынша 8 сабақты қамтиды:
1) "Тұлғаның адамгершілік негіздері";
2) "Мінез-құлықты тәрбиелеу";
3) "Адамның рухани саулығы";
4) "Өзін-өзі жетілдіруге ұмтылыс".
34. Мазмұндық негізі:
1) "Жалпыадамзаттық құндылықтар – адамның қоғамдағы тәртібін анықтайтын адамгершілік нормаларының негізі. Сезімдерді тәрбиелеу. Өзінің эмоционалдық көңіл-күйі және қылықтарын объективті бағалау";
2) "Күнделікті өмірдегі риясыз сүйіспеншілік көрінісінің маңызы. Рух күші. Адамның абыройы. Өзін-өзі құрметтеу. Ар-ұждан – адамгершілік өлшемі. Қоғамға риясыз қызмет етудің практикалық дағдылары";
3) "Өмір және денсаулық құндылықтар ретінде. Руханилық – дене саулығының шарты. Дені сау адам. Дені сау ұрпақ. Саламатты өмір салты тәжірибесі";
4) "Тұлғалық өсудің болашағы. Сыртқы көрініс пен ішкі мазмұнның үйлесімділігі".
35. "Қоғамдағы өмір" тарауы келесі тақырыптар бойынша 8 сабақты қамтиды:
1) "Тұлғаның әлеуметтік рөлдері";
2) "Отбасы – руханилықтың көзі";
3) "Адамдар арасында өмір сүру өнері";
4) "Қоғамдағы бейбітшілік және келісім".
36. Мазмұндық негізі:
1) "Әйелдің өмірлік парызы. Ер адамның отбасындағы және қоғамдағы рөлі. Қазіргі заман адамының әлеуметтік рөлдерінің көпқырлылығы";
2) "Қоғамдық құрылыстағы отбасының маңызы. Отбасындағы жағымды қарым-қатынас құндылығы, ата-ана алдындағы адамгершілік парыз. Отбасының адамгершілік бастаулары – отбасы бақытының негізі";
3) "Ұжымның адам өміріндегі рөлі. Өз міндеттеріне көзқарас.
Ұжымдағы өзара қарым-қатынас ерекшеліктері. Ынтымақтаса білу іскерлігі";
4) "Жалпыадамзаттық, этномәдени және ұлттық құндылықтардың маңызы. Әртүрлі халықтардың мәдениетіне, тіліне, дәстүрлеріне құрмет. Қиянат жасамау қағидаттары негізінде өзімен және қоршаған әлеммен үйлесімді қарым-қатынастар жасау".
37. "Адамзат әлемі" тарауы келесі тақырыптар бойынша 10 сабақты қамтиды:
1) "Адамның рухани кемелденуі";
2) "Үлкен өмірге жол";
3) "Өмір жолын таңдау";
4) "Адамзаттың даналығы";
5) "Шығармашылық есептер".
38. Мазмұндық негізі:
1) "Күнделікті өмірдегі риясыз сүйіспеншілік көрінісі. Жақсы мен жаманды ажырата алу. Сүйген жүректің мейірімділігі мен жомарттығы";

2) "Пути достижения жизненных целей в соответствии с нравственными нормами. Жизнетворчество как необходимое условие развития человека. Человек – автор своей судьбы";
3) "Готовность к выбору профессии. Нравственные основы профессиональной деятельности";
4) "Вечные общечеловеческие ценности – основа жизни на Земле. Познание как путь к истине. Обобщение изученного";
5) "Защита творческих проектов".
39. По окончании 10-го класса обучающийся:
1) понимает взаимосвязь и соотношение общечеловеческих, этнокультурных и национальных ценностей в жизни человека;
2) владеет культурой позитивного общения и умеет проявлять ее на практике в повседневной жизни;
3) умеет анализировать и критически оценивать свои взгляды и поступки, взгляды и поступки других людей;
4) осознает ценность позитивного общения в семье, ответственность за создание семьи;
5) стремится к пониманию смысла жизни;
6) умеет продуктивно организовать свое личное время с пользой для себя и общества;
7) умеет сопоставлять, анализировать, критически оценивать информацию, полученную из различных источников;
8) умеет свободно, аргументированно выражать и обосновывать свои взгляды и суждения, проявлять терпимость к мнениям, отличным от собственных;
9) имеет навыки практического служения обществу;
10) отстаивает свою гражданскую позицию;
11) проявляет уважение и терпимость к представителям других национальностей и конфессий, независимо от положения человека в обществе и его личных качеств.
40. По окончании 11-го класса обучающийся:
1) понимает значимость общечеловеческих, нравственно-духовных ценностей для человека;
2) умеет распознавать и оценивать человеческие взаимоотношения;
3) умеет трудиться в команде, идентифицировать себя в группе, коллективе;
4) осознает значение семьи в жизни человека и перспективы будущей взрослой жизни;
5) умеет управлять своим поведением, эмоциями;
6) обладает эстетическим вкусом, хорошими манерами, творит повседневную жизнь по законам красоты;
7) свободно выражает свои мысли и чувства;
8) стремится к построению гармоничных отношений с окружающим миром;
9) умеет отстаивать свои принципы и убеждения;
10) противостоит насилию и жестокости;
11) применяет знания и умения для создания и поддержания условий здоровьесберегающей среды в семье, коллективе;
12) умеет творчески и продуктивно использовать жизненные ситуации для самосовершенствования;
13) стремится к самоутверждению;
14) умеет принимать ответственные решения в различных жизненных ситуациях, руководствуясь общечеловеческими ценностями.
Приложение 221
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 439
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115

2) "Адамгершілік нормаларына сәйкес өмірлік мақсаттарға жету жолдары. Өмірдегі жасампаздық – адам дамуының қажетті шарты. "Өмірің өз қолыңда";
3) "Мамандық таңдауға даярлық. Кәсіби іс-әрекеттің адамгершілік негіздері";
4) "Мәңгілік жалпыадамзаттық құндылықтар – Жер бетіндегі өмірдің негізі". Таным – ақиқатқа апарар жол. Өтілген материалдарды қорытындылау";
5) "Шығармашылық жобаларды қорғау".
39. 10-сыныпты бітірген соң білім алушы:
1) адам өміріндегі жалпыадамзаттық, этномәдени және ұлттық құндылықтардың өзара байланысын және арақатынасын түсінеді;
2) жағымды қарым-қатынас мәдениетін біледі және күнделікті өмірде іс жүзінде көрсете алады;
3) өзінің және басқа адамдардың көзқарас, пікірлері мен қылықтарын талдап, сыни тұрғыдан бағалай алады;
4) отбасындағы жағымды қарым-қатынас құндылығын, отбасын құру жауапкершілігін сезінеді;
5) өмірдің мәнін түсінуге ұмтылады;
6) өзінің жеке уақытын өзі және қоғам үшін тиімді ұйымдастыра алады;
7) әртүрлі дереккөздерінен алынған ақпараттарды салыстырып, талдап, сыни тұрғыдан бағалай алады;
8) өз пікірі мен көзқарастарын еркін, дәйекті түрде жеткізіп, негіздей алады, өзінің пікірінен алшақ пікірлерге төзімділік таныта алады;
9) қоғамға қызмет етудің практикалық дағдыларына ие болады;
10) өзінің азаматтық ұстанымын қорғайды;
11) басқа ұлттар мен конфессия өкілдеріне, адамның қоғамдағы орны мен оның жеке қасиеттеріне қатыссыз құрмет пен төзімділік танытады.
40. 11-сыныпты бітірген соң білім алушы:
1) адам үшін жалпыадамзаттық, рухани-адамгершіліктік құндылықтардың маңызын түсінеді;
2) өзара адами қарым-қатынастарды тани алады және оны бағалай біледі;
3) командада еңбектене біледі, топ пен ұжымда өз мәртебесін анықтай алады;
4) адам өміріндегі отбасын құрудың маңызын саналы түсініп, есею өміріндегі болашағын сезіне алады;
5) өзінің мінез-құлқын, эмоцияларын басқара алады;
6) эстетикалық талғамға, жақсы әдеттерге ие,жақсы әдеттерін көрсете алады, күнделікті өмірде сұлулық заңдылықтарын пайдаланады;
7) өз ойы мен сезімдерін еркін жеткізеді;
8) қоршаған әлеммен үйлесімді қатынас құруға ұмтылады;
9) өзінің ұстанымдары мен нанымдарын қорғай алады;
10) қиянат жасау мен қатыгездікке қарсы тұрады;
11) отбасында, ұжымда денсаулық сақтау ортасы жағдайларын жасау және қолдау үшін білімдері мен іскерліктерін қолданады;
12) өзін-өзі жетілдіру үшін өмірлік жағдаяттарды шығармашылықпен және тиімді пайдалана алады;
13) өзін-өзі қалыптастыруға ұмтылады;
14) жалпыадамзаттық құндылықтарды басшылыққа ала отырып, өмірлік әртүрлі жағдаяттарда жауапты шешімдер қабылдай алады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 221-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 439-қосымша

Типовая учебная программа по учебному предмету "Основы предпринимательства и бизнеса" для 10-11 классов уровня общего среднего образования (общественно-гуманитарное направление, естественно-математическое направление)
Сноска. Приложение 221 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).
2. Настоящая программа разработана для школ Республики Казахстан в соответствии с посланием Президента Республики Казахстан в контексте модернизации Казахстана и одним из объявленных приоритетов – кардинальное улучшение и расширение бизнес-среды посредством реализации Программы продуктивной занятости и развития массового предпринимательства.
3. Целью изучения предмета является получение обучающимися базовых знаний основ предпринимательства, экономики, менеджмента и маркетинга; привитие ответственности за свой выбор и формирование мышления предпринимательского склада, активной жизненной позиции; создание практической базы навыков для будущей самостоятельной деятельности в современных рыночных условиях.
4. Задачи обучения:
1) формирование у обучающихся теоретических основ предпринимательства;
2) формирование у обучающихся практических навыков личной финансовой грамотности;
3) воспитание ответственности за свои достижения и свою жизненную позицию;
4) формирование у обучающихся предпринимательского мышления и умения видеть возможности для реализации своего потенциала;
5) приобретение навыка генерирования бизнес-идей и их развития до уровня предпринимательской деятельности;
6) развитие навыка бизнес-моделирования и адаптации в изменяющихся условиях конкуренции в целях повышения выживаемости бизнеса;
7) формирование навыков исследования, использования современных информационных технологий.
5. К особенностям учебного предмета "Основы предпринимательства и бизнеса" относятся:
1) построение предмета на основе практики и специфики предпринимательства Казахстана, истории развития и формирования предпринимательства;

Жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11-сыныптарына арналған "Кәсіпкерлік және бизнес негіздері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (қоғамдық-гуманитарлық бағыт, жаратылыстану-математикалық бағыт)
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасы жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).
2. Ұсынылып отырған пән Қазақстан Республикасының Президенті жолдауындағы Қазақстанның модернизациясы аясында және алға тартылған басымдықтардың бірі - нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамыту бағдарламасын жүзеге асыру арқылы бизнес ортаны түбегейлі жақсарту мен кеңейтуге сәйкес Қазақстан Республикасының мектептеріне арналып әзірленді.
3. Пәнді оқытудың мақсаты кәсіпкерлік, экономика, менеджмент және маркетинг негіздері бойынша оқушыларға базалық білімдер беру; өз таңдауы үшін жауапкершілікке үйрету, кәсіпкерлік ойлау жүйесі мен белсенді өмірлік ұстанымдарын қалыптасыру; қазіргі заманғы нарықтық жағдайда болашақтағы дербес әрекетіне қажетті дағдылардың практикалық базасын қалыптастыру болып табылады.
4. Оқыту міндеттері:
1) оқушылардың кәсіпкерлік пен бизнестің теориялық негіздерін қалыптастыру;
2) оқушылардың жеке қаржылық сауаттылықтың тәжірибелік дағдыларын меңгеруі;
3) оқушыларда өз жетістіктері мен өмірлік ұстанымдарына қатысты жауапкершілік сезімін қалыптастыру;
4) оқушыларда кәсіпкерлік ойлауды және өз әлеуетін жүзеге асыру мүмкіндіктерін көре білу біліктілігін қалыптастыру;
5) бизнес-идеяларды ойлап табу дағдыларын қалыптастыру және оларды кәсіпкерлік әрекет деңгейіне дейін дамыту;
6) бизнес-модельдеу дағдыларын дамыту және бизнестің өміршеңдігін арттыру мақсатында бәсекелестіктің құбылмалы жағдайларына бейімделе білу;
7) зерттеу дағдыларын қалыптастыру және заманауи ақпараттық технологияларды қолдану.
5. "Кәсіпкерлік және бизнес негіздері" оқу пәнінің ерекшеліктері:
1) пәнді Қазақстанның кәсіпкерлігі практикасы мен ерекшеліктерінің, даму тарихы мен қалыптасуының негіздеріне сүйене отырып, оқу пәнін құру;

2) построение учебного процесса на применении интерактивных и групповых игровых методик и технологий обучения, активной вовлеченности обучающихся в учебный процесс;
3) формирование навыков XXI века, востребованных в свете кадровых тенденций казахстанских и мировых рыночных условий; тенденций развития массового предпринимательства (предпринимательство как стиль жизни);
4) использование коучинговых подходов в целях формирования осознанной жизненной позиции и принятия ответственности за собственный выбор деятельности;
5) использование тренингового формата, ориентированного на формирование практических навыков и умений, формирование первичного опыта посредством геймификации процесса;
6) создание школьного интернет-сообщества на выделенном ресурсе для информационного обмена, взаимодействия в рамках освоения курса на межрегиональном уровне с целью получения синергетического эффекта. Организация посредством данного on-line-портала электронной библиотечной базы и базы рабочих материалов, вебинарной и гостевой площадки, площадки мероприятий: олимпиад, конкурсов, формирование площадок коммуникаций между учениками, потенциальными стартапами, действующим бизнесом и инвесторами;
7) создание инфраструктуры, способствующей максимально эффективному практическому и методологическому наполнению и сопровождению учебного предмета от следующих контрагентов:
- предпринимательские вузы Казахстана, являющиеся членами Ассоциации предпринимательского образования РК;
- Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен";
- общественный фонд "Джуниор Эчивмент Казахстан";
8) поддержка образовательного процесса специализированными онлайн- и офлайн-играми, развивающими навыки ведения предпринимательской деятельности путем автоматизированной симуляции процесса.
9) использование принципов дизайн-мышления для развития клиенто-ориентированности.
Глава 2. Организация содержания предмета "Основы предпринимательства и бизнеса"
6. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Основы предпринимательства и бизнеса" составляет:
1) в 10-классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11-классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).

2) оқытудың интерактивті және топтық ойын әдістемесі мен технологиясына, оқу үдерісіне оқушыларды белсенді араластыру жолдарына сүйене отырып оқу процесін құру;
3) Қазақстандық және әлемдік нарық жағдайларындағы кадрлық үрдістер мен жаппай кәсіпкерліктің (өмір сүру стилі ретіндегі кәсіпкерлік) даму үрдістері тұрғысынан талап етілетін ХХІ ғасыр дағдыларын қалыптастыру;
4) оқушының өмірлік саналы ұстанымдарын және өз әрекеті бойынша жасаған таңдауына жауапкершілікпен қарау қасиетін қалыптастыру үшін коучингтік тәсілдемелерді қолдану;
5) практикалық дағдылар мен біліктіліктерді қалыптастыруға бағытталған тренингтік форматты қолдану, сонымен бірге үдерісті ойындар (ағылш. gamification) пайдалану арқылы алғашқы тәжірибені қалыптастыру.
6) синергетикалық әсер алу мақсатымен пәнді өңіраралық деңгейде меңгертудегі өзара әрекеттестік аясында ақпарат алмасу үшін "Кәсіпкерлік және бизнес негіздері" курсы бойынша мектеп оқушыларының арнайы ресурсында ғаламтор-қауымдастық құру. Осы on-line порталы арқылы электрондық кітапхана базасы мен жұмыс материалдарының базасын, вебинар және қонақ алаңдарын, олимпиада, байқау және т.б. іс-шаралар алаңдарын құру, стартаптар мен инвесторлар арасындағы қарым-қатынас алаңдарын қалыптастыру;
7) пәнді практикалық және әдіснамалық тұрғыдан барынша тиімді толықтыру мен қамтамасыз етуге септігін тигізетін инфрақұрылым жасау:
- Қазақстан Республикасының кәсіпкерлік білім беру ассоциациясына мүше Қазақстанның кәсіпкерлік ЖОО-ы;
- "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы;
- "Джуниор Эчивмент Қазақстан" қоғамдық қоры;
8) білім беру процесін кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырушы дағдыларды дамытуға бағытталған үдерісті автоматты симуляциялайтын арнайы онлайн және офлайн ойындар арқылы қолдау.
9) клиентке бағытталуды дамыту үшін ойлау-дизайны қағидаларын қолдану.
2-тарау. "Кәсіпкерлік және бизнес негіздері" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
6. "Кәсіпкерлік және бизнес негіздері" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта - аптасына 2 сағатты, оқу жылында 68 сағатты;
2) 11-сыныпта - аптасына 2 сағатты, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 тіркелген).

7. Содержание учебного предмета в 10-классе составляют 4 раздела:
1) "Предпринимательство как экономическое явление";
2) "Предпринимательство в современных условиях";
3) "Маркетинг в действии";
4) "Дизайн мышление".
8. Раздел 1. "Предпринимательство как экономическое явление" включает следующие подразделы:
1) "Введение в предпринимательство";
2) "Исторический экскурс в экономику Казахстана";
3) "Предпринимательский подход: инициативность и непрерывное стремление к развитию и новаторству";
4) "Ресурсы вовлеченные в процесс производства";
5) "Механизм функционирования рынка";
6) "Рыночное равновесие".
9. Раздел 2. "Предпринимательство в современных условиях" включает следующие подразделы:
1) "С чего начинается бизнес?";
2) "Виды предпринимательской деятельности, организационно-правовые формы предпринимательства";
3) "Стартап-культура";
4) "Инновации и тренды в предпринимательстве (мировые, региональные и молодежные)";
5) "Развитие конкуренции в современных условиях";
6) "Ценообразование – сущность и функции цены как экономической категории"
10. Раздел 3. "Маркетинг в действии" включает следующие подразделы:
1) "Введение в маркетинг";
2) "Маркетинг-микс";
3) "Кабинетные и полевые исследования";
4) "SWOT- анализ";
5) "Целевая аудитория, сегментирование";
6) "Бренд";
7) "Маркетинговые коммуникации";
8) "Онлайн маркетинговые коммуникации".
11. Раздел 4. "Дизайн-мышление":
1) "Введение в дизайн-мышление";
2) "Эмпатия";
3) "Анализ и синтез";
4) "Генерация идей";
5) "Прототипирование";
6) "Тестирование";
7) "Сторителлинг".
12. Содержание учебного предмета в 11-классе составляют 4 раздела:
1) "Стартап акселератор (1)";
2) "Стартап акселератор (2)";
3) "Самопродвижение предпринимателя";
4) "Стратегия развития".
13. Раздел 1. "Стартап акселератор (1)" включает следующие подразделы:
1) "Питчинг";
2) "Командообразование и роль команд в предпринимательской деятельности";
3) "Канва бизнес-модели, определение ключевой ценности. Структура бизнес-плана";
4) "Маркетинг в стартап-проектах";
5) "Каналы коммуникаций в стартап-проектах";
6) "Потребительская и покупательская лояльность";
7) "Каналы прибыли в стартапах".
14. Раздел 2. "Стартап акселератор (2)" включает следующие подразделы:
1) "Бизнес-ресурсы и управление ресурсами";
2) "Партнерство в предпринимательской деятельности";
3) "Ключевая деятельность в бизнесе";
4) "Налоги в предпринимательской деятельности";
5) "Структура расходов";
6) "Завершение проекта и анализ его результатов – питчинг бизнес-проектов".
15. Раздел 3. "Самопродвижение предпринимателя" включает следующие подразделы:

7. Оқу пәнінің мазмұны 10-сыныпта 4 бөлімнен тұрады:
1) "Экономикалық құбылыс ретіндегі кәсіпкерлік";
2) "Заманауи жағдайлардағы кәсіпкерлік";
3) "Әрекеттегі маркетинг";
4) "Ойлау дизайны".
8. "Экономикалық құбылыс ретіндегі кәсіпкерлік" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) "Кәсіпкерлікке кіріспе";
2) "Қазақстан экономикасына тарихи экскурс";
3) "Кәсіпкерлік тәсілдеме: бастамашылдық және даму мен жаңашылдыққа үздіксіз ұмтылу";
4) "Өндіріс үрдісіне қатысатын ресурстар";
5) "Нарықтың қызмет ету механизмі";
6) "Нарықтық тепе-теңдік".
9. "Заманауи жағдайлардағы кәсіпкерлік" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) "Бизнес неден басталады?";
2) "Кәсіпкерлік қызмет түрлері, кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық формалары";
3) "Стартап мәдениет";
4) "Кәсіпкерліктегі инновациялар мен трендтер (әлемдік, аймақтық және жастардың)";
5) "Қазіргі жағдайдағы бәсекенің дамуы";
6) "Баға белгілеу - экономикалық категория ретінде баға қызметі мен мәні";
10. "Әрекеттегі маркетинг" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) "Маркетингіге кіріспе";
2) "Маркетинг-микс";
3) "Кабинеттік және далалық зерттеулер";
4) "SWOT талдау";
5) "Мақсатты аудитория, сегменттеу";
6) "Бренд"
7) "Маркетингілік коммуникациялар";
8) "Онлайн маркетингілік коммуникациялар".
11. "Ойлау дизайны" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) "Ойлау дизайнына кіріспе";
2) "Эмпатия";
3) "Талдау және синтез";
4) "Идея ойлап табу";
5) "Прототип жасау";
6) "Тестілеу";
7) "Сторителлинг".
12. Оқу пәнінің мазмұны 11-сыныпта 4 бөлімнен тұрады:
1) "Стартап акселератор (1)";
2) "Стартап акселератор (2)";
3) "Кәсіпкердің өзін-өзі алға жылжытуы";
4) "Даму стратегиясы".
13. "Стартап акселератор (1)" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) "Питчинг";
2) "Команда құру және кәсіпкерлік қызметтегі командалар рөлі";
3) "Канва бизнес-моделі, маңызды құндылықтарды анықтау. Бизнес-жоспар құрылымы";
4) "Стартап-жобалардағы маркетинг";
5) "Стартап-жобалардағы коммуникация арналары;
6) "Тұтынушылық және сатыпалушылық бейілділік";
7) "Стартаптардағы пайда арналары".
14. "Стартап акселератор (2)" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) "Бизнес ресурстар және ресурстарды басқару";
2) "Кәсіпкерлік қызметтегі серіктестік";
3) "Бизнестегі маңызды қызмет";
4) "Кәсіпкерлік қызметтегі салықтар";
5) "Шығындар құрылымы";
6) "Жобаның аяқталуы және оның нәтижелерін талдау – бизнес-жобалардың питчингі".
15. "Кәсіпкердің өзін-өзі алға жылжытуы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:

1) "Личные активы и пассивы";
2) "Сбережения, кредиты и депозиты";
3) "Мировые денежные единицы, электронные деньги";
4) "Фондовые рынки";
5) "Управление личным бюджетом";
6) "Самопродвижение";
7) "Резюме и практика составления резюме";
8) "Нетворкинг (профессиональные сети )";
9) "Деловое общение предпринимателя – переговоры и практика переговоров";
10) "Эмоциональный интеллект";
11) "Тайм-менеджмент".
16. Раздел 4. "Стратегия развития" включает следующие подразделы:
1) "Масштабирование бизнеса – прогноз развития рынка";
2) "Способы и виды развития бизнеса";
3) "Управление качеством";
4) "Международный бизнес";
5) "Защита прав потребителя";
6) "Защита прав предпринимателя, институты поддержки бизнеса";
7) "Ответственность предпринимателя (экономическая, юридическая, социальная, экологическая, этическая)";
8) "Целеполагание";
9) "Личная стратегия жизни".
17. Базовое содержание учебного предмета "Основы предпринимательства и бизнеса" 10-класса:
1) "Введение в предпринимательство". Представление о предпринимательстве как об особом способе мышления, являющемся необходимым навыком XXI века. Способы развития предпринимательского мышления. Значение предпринимателей в экономике и развитии современного мира. Сопоставление собственных видений и целей учащихся через призму предпринимательства. Понимание разницы между предпринимателем и бизнесменом. Осознание роли молодых предпринимателей и их положительного имиджа в обществе. Примеры и истории реальных предпринимателей. Исторический экскурс в экономику Казахстана. Понимать, что изучает экономика, разницу между микроэкономикой и макроэкономикой. Знакомство с экономическими понятиями, ресурсами и факторами производства, механизмом функционирования рынка, законами спроса и предложения, рыночного равновесия и терминологией. Истоки предпринимательских идей (нужды рынка, хобби и т. д.).
Структура учебного процесса четверти: 1. теоретический урок; 2. офлайн-игра для закрепления теоретических знаний, дебрифинг игры; 3. работа с бизнес-кейсами – демонстрация удач, неудач, сложностей и решений реальных предпринимателей Казахстана и мира на основе пройденного материала.
2) "Предпринимательство в современных условиях". Знать экономические основы предпринимательства и виды предпринимательской деятельности. Понимание стартапа, инновации и географическо-региональной особенности развития предпринимательства в Казахстане. Понятия ценовой и неценовой, совершенной и несовершенной конкуренции. Развитие конкуренции в современных условиях. Ценообразование – сущность и функции цены как экономической категории. Знакомство со стратегиями "голубого" и "красного океана". Примеры бизнес-кейсов действующих казахстанских и мировых компаний. Формирование духа соревновательности среди учащихся и осознание принципов конкуренции.
Применение на практике, в рамках групповой работы-игры, полученных знаний для создания виртуального предприятия.

1) "Жеке адамның активтері мен пассивтері";
2) "Жинақтаулар, кредиттер және депозиттер";
3) "Дүниежүзілік ақша бірліктері, электронды ақшалар";
4) "Қор нарығы";
5) "Жеке бюджетті басқару";
6) "Өзін-өзі алға жылжыту";
7) "Түйіндеме және түйіндеме құру тәжірибесі";
8) "Нетворкинг (кәсіби жүйелер)";
9) "Кәсіпкердің іскерлік қарым-қатынасы - келіссөздер мен келіссөздер жүргізу тәжірибелері";
10) "Эмоционалдық интеллект";
11) "Тайм-менеджмент".
16. "Даму стратегиясы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) "Бизнес ауқымын кеңейту – нарық дамуын болжау";
2) "Бизнес дамуының тәсілдері мен түрлері";
3) "Сапаны басқару";
4) "Халықаралық бизнес";
5) "Тұтынушының құқығын қорғау";
6) "Кәсіпкердің құқығын қорғау, бизнесті қолдау институттары";
7) "Кәсіпкерлердің жауапкершілігі (экономикалық, әлеуметтік, заңды, экологиялық, этикалық)";
8) "Мақсаттарды қоя білу";
9) "Өзіндік өмір стратегиясы".
17. "Кәсіпкерлік және бизнес негіздері" оқу пәнінің 10-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) "Кәсіпкерлікке кіріспе". XXI ғасырдың қажетті дағдысы болып табылатын, ерекше ой тәсілі ретінде кәсіпкерлік туралы түсінік. Кәсіпкерлік ой дамуының тәсілдері. Экономикадағы және заманауи әлем дамуындағы кәсіпкерлер маңызы. Кәсіпкерлік призмасы арқылы оқушылардың өз көзқарасы мен мақсаттарын салыстыру. Кәсіпкер мен бизнесмен арасындағы айырмашылықты түсіну. Жас кәсіпкерлердің рөлін түсіну мен олардың қоғамдағы оң имиджін қалыптастыру. Нақты кәсіпкерлердің мысалдары мен тарихы. Қазақстан экономикасына тарихи экскурс. Экономика не зерттейтінін түсіну, микроэкономика мен макроэкономика арасындағы айырмашылық. Экономикалық түсініктермен, өндіріс үрдісінің ресурстары мен факторлары, нарықтың қызмет ету механизмі, сұраныс пен ұсыныс заңымен, нарықтық тепе-теңдікпен және терминологиялармен танысу. Кәсіпкерлік идеялар көздері (нарық мұқтаждықтары, хобби және т.с.с.). Тоқсандықтың оқу үдерісінің құрылымы: 1. Теориялық оқыту сабағы; 2. Теориялық білімді бекіту үшін офлайн-ойын, ойын дебрифингі; 3. Бизнес-кейстермен жұмыс жасау – өткен материалдар бойынша Қазақстан мен әлемнің нақты кәсіпкерлерінің сәттіліктері, сәтсіздіктері, қиындықтары мен шешімдерін көрсету.
2) "Заманауи жағдайлардағы кәсіпкерлік". Кәсіпкерліктің экономикалық негіздері мен кәсіпкерлік қызмет түрлері. Қазақстанда кәсіпкерліктің дамуындағы географиялық-аймақтық ерекшеліктерін, стартап және инновацияларды түсінеді. Баға бойынша және бағалық емес, жетілген және жетілмеген бәсекелестік түсінігі. Баға белгілеу - экономикалық категория ретінде баға қызметі мен мәні. "Көк мұхит" және "қызыл мұхит" стратегияларымен танысу. Әрекеттегі қазақстандық және әлемдік компаниялардың бизнес-кейстерінің мысалдары. Оқушылар арасында бақталастық сезімін құру мен бәсекелестік қағидаларын ұғыну.

Структура учебного процесса четверти: 1. теоретический урок; 2. практическая работа в группах в игровой форме.
3) "Маркетинг в действии". Изучение маркетинга через призму формирования программ продвижения реальных продуктов отечественных производителей на рынке. Разделение на группы, выбор реальной компании Казахстана, работающей на FMCG рынке. Задача каждой команды – разработать маркетинговую стратегию продвижения конкретного продукта, представленного на рынке области (определить целевую аудиторию, слоган, нейминг, офлайн- и онлайн-каналы коммуникации, сформировать внешний вид рекламной продукции и позиционирование в социальных сетях.
Структура учебного процесса четверти: 1. теоретический урок; 2. практическая работа в группах по применению полученных знаний в разработке маркетинговой стратегии продвижения продукта.
4) "Дизайн мышления". Создание клиенториентированных решений через практические задания с использованием этапов методологии дизайн мышления. На этапе "Эмпатия" школьники погружаются в проблемную область. Центральным объектом исследования является человек (пользователь), его физические и эмоциональные потребности, поведение, мысли. В рамках групповых работ они опрашивают, слушают и наблюдают. На следующем этапе - "Анализ и синтез" - школьники анализируют, систематизируют и интерпретируют собранную информацию – все услышанное и увиденное преобразуют в конкретную, значимую задачу. На этом этапе школьники знакомятся с навыками аналитического мышления, учатся выделять главное, переформулировать находки и идеи в конкретные задачи. На этапе "Генерации идей" учащиеся знакомятся с принципами мозгового штурма осваивая способы позитивного взаимодействия, для генерирования и развития своих идей на идеях других участников команды. Этапы "Прототипирование" и "Тестирование" служат для получения обратной связи по выбранным идеям для реализации.
Структура учебного процесса четверти: 1. теоретический урок; 2. практическая работа в группах по применению полученных знаний в проектировании инновационных решений, ориентированных на человека.
18. Базовое содержание учебного предмета "Основы предпринимательства и бизнеса" 11-класса:
1) "Стартап акселератор (1)". Работа над собственной бизнес-идеей на основе навыков и знаний, полученных в 10 классе. Формирование представления о построении собственной бизнес-модели, навыки управления изменениями. Формирование практических навыков основания и ведения собственного бизнеса через призму построения системы бизнес-модели. Презентация собственных бизнес-идей учащихся (домашнее задание на лето), взаимная оценка идей и формирование команд из 2-5 человек (возможна также постановка задач от заинтересованных сторон (школы, региональных вузов, местных компаний) в формате хакатона). Знакомство с основным инструментом – канвой бизнес-модели (Canvas) по аналогии с современными стартап-акселераторами. Понимание структуры бизнес-плана. Определение ценностного предложения своего продукта/услуги, сегментов пользователей, каналов коммуникаций, отношений с пользователями и каналов доходов.
Структура учебного процесса четверти: 1. теоретический урок; 2. практическая работа в группах по применению полученных знаний в разработке собственного проекта.

Виртуалды кәсіпорынды құру үшін алынған білімдерді, топтық жұмыс-ойындар аясында, тәжірибеде қолдану. Тоқсандықтың оқу үдерісінің құрылымы: 1. Теориялық оқыту сабағы; 2. Ойын түрінде топтарда тәжірибелік жұмыс жасау.
3) "Әрекеттегі маркетинг". Нарықта отандық өндірушілердің нақты өнімдерін жылжыту бағдарламаларын құру призмалары тұрғысынан маркетингті оқыту. Топтарға бөлу, FMCG нарығында жұмыс жасайтын Қазақстанның нақты компаниясын таңдау. Әр команданың міндеті – облыс нарығында ұсынылған нақты өнімді жылжытудың маркетингілік стратегиясын жасау (мақсатты аудиторияны, ұранын, неймингін, коммуникацияның офлайн- және онлайн-каналдарын анықтау, жарнамалық өнімнің сыртқы түрін жасау мен әлеуметтік желілерде позициялау).
Тоқсандықтың оқу үдерісінің құрылымы: 1. Теориялық оқыту сабағы; 2. Өнімді жылжытудың маркетингілік стратегиясын жасауда алынған білімді қолдану бойынша топтарда тәжірибелік жұмыс.
4) "Ойлау дизайны". Ойлау дизайны әдістемесінің кезеңдерін қолдана отырып практикалық тапсырмалар арқылы клиенттерге бағытталған шешімдерді құру. "Эмпатия" кезеңінің аясында оқушылар мәселелік жайттарға тереңірек енеді. Адам (пайдаланушы), оның физикалық және эмоционалдық қажеттіліктері, жүріс-тұрысы, ойлары зерттеудің маңызды обьектісі болып табылады. Топтық жұмыс аясында олар сұрақтар қояды, тыңдайды және бақылайды. Келесі "Талдау және синтез" кезеңінде оқушылар жиналған ақпаратты талдайды, жүйелейді және түсіндіреді – барлық тыңдалынған және көрген ақпаратты нақты, маңызды мәселеге айналдырады. Осы кезеңде оқушылар аналитикалық ойлау дағдыларымен танысады, маңыздысын ажыратуға, ойлап табылған нәрселерді құрастыру және нақты міндеттерге айналдыруға үйренеді. "Идеяларды ойлап табу" кезеңінде оқушылар команданың басқа қатысушыларының идеяларымен өзінің идеяларын ойлап табу мен дамыту үшін оң әсер ету тәсілдерін меңгере отырып ми шабуылының қағидаларымен танысады. "Прототип жасау" және "Тестілеу" кезеңдерінде таңдалынған идеяларды болашақта іске асыруда кері байланысты алу үшін қолданылады.
Тоқсандықтың оқу үдерісінің құрылымы: 1. Теориялық оқыту сабағы; 2. Адамға бағытталған инновациялық шешімдерді жобалауда алынған білімдерді қолдану бойынша топтарда тәжірибелік жұмыс.
18. "Кәсіпкерлік және бизнес негіздері" оқу пәнінің 11-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) " Стартап акселератор (1)". 10 сыныпта алынған білім мен дағдылар негізінде жеке өзіндік бизнес-идеямен жұмыс жасау. Жеке бизнес-модельді құру туралы түінікті қалыптастыру, өзгерістерді басқару дағдылары. Бизнес-модель жүйесін құру призмасы тұрғысынан жеке бизнесті құру мен жүргізудің тәжірибелік дағдыларын қалыптастыру. Оқушылардың жеке бизнес-идеяларын қорғауы (жаздық демалысқа үй тапсырмасы), идеялардың келісілген бағалауы мен 2-5 адамнан тұратын командалар құру (хакатон форматында қызығушылық танытқан тараптар (мектептер, аймақтық жоғары оқу орындары, жергілікті компаниялар) тарапынан мәселелерді құруға да мүмкін болады). Заманауи стартап-акселераторлар мысалымен негізгі құрал – канва бизнес-моделімен (Canvas) танысу. Бизнес-жоспар құрылымын түсіну. Өз өнімнің/қызмет көрсетудің құндылық ұсынысын, қолданушылар сегментін, коммуникациялар арналарын, пайдаланушылармен қатынас пен табыстар түсімдерін анықтау. Тоқсандықтың оқу үдерісінің құрылымы: 1. Теориялық оқыту сабағы; 2. Өзінің жеке жобасын жасауда алынған білімдерді қолдану бойынша топтарда тәжірибелік жұмыс жасау;

2) "Стартап акселератор (2)". Финальная стадия разработки собственных проектов учащихся. Знакомство с ресурсами, необходимыми для создания ключевой ценности (материальными, физическими, человеческими, интеллектуальными). Разбор каждого ресурса: выбор ресурсов, необходимых для собственных проектов учащихся, определение стоимости ресурсов, определение их местонахождения. Управление ресурсами для создания ключевой ценности. Формирование бизнес-концепта (бизнес-модели, проблем рынка, описание команды, цели).
Структура учебного процесса четверти: 1. теоретический урок; 2. практическая работа в группах по применению полученных знаний в разработке собственного проекта.
3) "Самопродвижение предпринимателя". Знакомство с личной финансовой грамотностью, умение управлять собственными финансовыми ресурсами и выстраивать программу самопродвижения. Практические знания по самопрезентации, самопродажам, составлению резюме и налаживанию профессиональных связей.
4) "Стратегия развития". Развитие стратегического мышления предпринимателя. Демонстрация модели развития бизнеса как на внутренних, так и на международных рынках, через бизнес-кейсы и теорию. Выделение роли институтов поддержки бизнеса. Разработка индивидуальной личной стратегии жизни и карьеры (1-20 лет) через инструменты целеполагания.
Глава 3. Система целей обучения
19. Для удобства использования программы введено кодирование. В коде первая цифра обозначает класс обучения, вторая и третья цифры – номера раздела и подраздела, четвертая цифра – порядковый номер цели обучения. Например, в коде 10.2.1.2 "10" – класс, "2.1" – номера раздела и подраздела, "2" – порядковый номер цели.
1) 10-класс:
Обучающийся должен:
Раздел
Подраздел
Образовательный результат обучающегося 10 класса
Предпринимательство как экономическое явление
1.1 Введение в предпринимательство
10.1.1.1 понимать понятия "индивидуальный предприниматель", "бизнесмен", "потребность", "благо";
10.1.1.2 знать предмет, цели и задачи предпринимательства
1.2 Исторический экскурс в экономику Казахстана
10.1.2.1 анализировать историю предпринимательства в Республике Казахстан;
10.1.2.2 понимать значение предпринимательства в экономике;
10.1.2.3 знать разницу между микроэкономикой и макроэкономикой
1.3 Предпринимательский подход: инициативность и непрерывное стремление к развитию и новаторству
10.1.3.1 рассматривать предпринимательство как форму самореализации и личной мотивации;
10.1.3.2 оценивать значимость формирования идеи как компетенции предпринимателя;
10.1.3.3 применять инструмент для формирования бизнес идей

2) "Стартап акселератор (2)". Оқушылардың өзіндік жеке жобаларын жасаудың қорытынды кезеңі. Маңызды құндылықтарды құруға қажетті ресурстармен (материалды, физикалық, адами, зияткерлік) танысу. Әр ресурстарды талдау: оқушылардың жеке жобаларына қажетті ресурстарды таңдау, ресурстар құнын анықтау, олардың орналасуын анықтау. Маңызды құндылықтарды құру үшін ресурстарды басқару. Бизнес-концептіні құру (бизнес-модельдер, нарық мәселелері, команданың сипаты, мақсаттар). Тоқсандықтың оқу үдерісінің құрылымы: 1. Теориялық оқыту сабағы; 2. Өзінің жеке жобасын жасауда алынған білімдерді қолдану бойынша топтарда тәжірибелік жұмыс жасау;
3) "Кәсіпкердің өзін-өзі алға жылжытуы". Жеке қаржылық сауаттылықпен танысу, жеке қаржы ресурстарын басқара білу мен өзін-өзі алға жылжыту бағдарламасын жасақтау. Өзіндік презентация, өз-өзін сату, түйіндеме құру мен кәсіби байланыстар орнату бойынша тәжірибелік білім;
4) "Даму стратегиясы". Кәсіпкердің стратегиялық ойлау қабілетін дамыту. Бизнес-кейстер мен теориялар арқылы ішкі нарықта және халықаралық нарықтарда да бизнестің дамуының моделін таныстыру. Бизнесті қолдау институттарының рөлін бөліп қарастыру. Мақсат қою құралдары арқылы жеке дербес өмірлік стратегия мен мансапты (1-20 жыл) құру.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
19. Бағдарламаны оқуға ыңғайлы болу үшін кодтар енгізілді. Кодтың бірінші саны оқу сыныбын білдіреді, екінші және үшінші сандары – бөлім мен бөлімше нөмерін береді, төртінші сан – оқыту мақсатының реттік саны. Мысалы, кодта 10.2.1.2: "10" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімше саны, "2" – мақсаттың реттік саны.
1) 10-сынып:
Білім алушылар:
Бөлім
Бөлімше
10-сынып білім алушыларының білім нәтижесі
Экономикалық құбылыс ретіндегі кәсіпкерлік
1.1 Кәсіпкерлікке кіріспе
10.1.1.1 "жеке кәсіпкер", "бизнесмен", "қажеттілік", "игілік" түсініктерін түсінеді;
10.1.1.2 кәсіпкерліктің пәнін, мақсаттары мен міндеттерін түсінеді
1.2 Қазақстан экономикасына тарихи экскурс
10.1.2.1 Қазақстан Республикасындағы кәсіпкерліктің тарихын талдай біледі;
10.1.2.2 экономикадағы кәсіпкерліктің мағынасын түсінеді;
10.1.2.3 микроэкономика мен макроэкономика арасындағы айырмашылықты түсінеді
1.3 Кәсіпкерлік тәсілдеме: бастамашылдық және даму мен жаңашылдыққа үздіксіз ұмтылу
10.1.3.1 кәсіпкерлікті жеке мотивация мен өзін-өзі іске асыру формасы ретінде қарастырады;
10.1.3.2 кәсіпкер біліктілігі ретінде идеяның қалыптасу маңызын бағалайды;
10.1.3.3 бизнес-идеяны қалыптастыру құралын қолданады

1.4 Ресурсы вовлеченные в процесс производства
10.1.4.1 знать ресурсы и факторы необходимые для производства товаров и услуг;
10.1.4.2 понимать разницу между ресурсами и факторами необходимые для производства товаров и услуг
1.5 Механизм функционирования рынка
10.1.5.1 понимать законы спроса и предложения;
10.1.5.2 знать факторы, влияющие на спрос и предложения
1.6 Рыночное равновесие
10.1 6.1 знать законы формирования рыночного равновесия, дефицита и избытка;
10.1.6.2 понимать эластичность спроса и предложения как процесс адаптации рынка к изменению основных факторов
Предпринимательство в современных условиях
2.1 С чего начинается бизнес?
10.2.1.1 анализировать предпринимательство как экономическое явление;
10.2.1.2 знать факторы развития предпринимательства в современных условиях
2.2 Виды предпринимательской деятельности, организационно-правовые формы предпринимательства
10.2.2.1 различать виды предпринимательской деятельности;
10.2.2.2 понимать роль МСБ в экономике государства, в том числе Казахстана;
10.2.2.3 различать организационно-правовые формы предпринимательства
2.3 Стартап-культура
10.2.3.1 описывать понятие стартапа;
10.2.3.2 различать стартап и действующий бизнес
2.4 Инновации и тренды в предпринимательстве (мировые, региональные, молодежные)
10.2.4.1 понимать географическо-региональную особенность развития предпринимательства в Казахстане;
10.2.4.2 распознавать современные тенденции предпринимательства, в том числе в Казахстане;
10.2.4.3 анализировать прогнозы трендов предпринимательства на будущие периоды времени
2.5 Развитие конкуренции в современных условиях
10.2.5.1 описывать примеры ценовой и неценовой, совершенной и несовершенной конкуренции;
10.2.5.2 описывать виды конкурентных стратегий и конкурентов;
10.2.5.3 приводить доводы о целесообразности применения ценовой и неценовой конкуренции
2.6 Ценообразование – сущность и функции цены как экономической категории
10.2.6.1 понимать сущность и функции цены как экономической категории;
10.2.6.2 описывать структуру ценообразования;
10.2.6.3 понимать сущность ценовой политики;
10.2.6.4 различать ценовые стратегии
Маркетинг в действии
3.1 Введение в маркетинг
10.3.1.1 объяснять понятие и функции маркетинга;
10.3.1.2 различать маркетинговую стратегию продукта и предприятия
3.2 Маркетинг-микс
10.3.2.1 понимать состав маркетинг-микса 4P, 4C;
10.3.2.2 различать формат применения 4P, 4C
3.3 Кабинетные и полевые исследования
10.3.3.1 описывать различия между полевыми и кабинетными исследованиями;

1.4 Өндіріс үрдісіне қатысатын ресурстар
10.1.4.1 тауар мен қызмет көрсетулер өндірісіне қажетті ресурстар мен факторларды біледі;
10.1.4.2 тауар мен қызмет көрсетулер өндірісіне қажетті ресурстар мен факторлар арасындағы айырмашылықты түсінеді
1.5 Нарықтың қызмет ету механизмі
10.1.5.1 сұраныс пен ұсыныс заңдарын түсінеді;
10.1.5.2 сұраныс пен ұсынысқа әсер ететін факторларды біледі
1.6 Нарықтық тепе-теңдік
10.1.6.1 нарықта тепе-теңдіктің қалыптасуы, артықшылық пен тапшылықты біледі;
10.1.6.2 негізгі факторлардың өзгерісіне нарықтың бейімделу үрдісі ретінде сұраныс пен ұсыныс икемділігін түсінеді
Заманауи жағдайлардағы кәсіпкерлік
2.1 Бизнес неден басталады?
10.2.1.1 экономикалық құбылыс ретінде кәсіпкерлікті талдайды;
10.2.1.2 заманауи жағдайларда кәсіпкерліктің даму факторларын біледі
2.2 Кәсіпкерлік қызмет түрлері, кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық формалары
10.2.2.1 кәсіпкерлік қызмет түрлерін ажырата біледі;
10.2.2.2 мемлекет экономикасындағы, соның ішінде Қазақстандағы шағын және орта бизнестің рөлін түсінеді;
10.2.2.3 кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық формаларын ажырата біледі
2.3 Стартап мәдениет
10.2.3.1 стартап түсінігін суреттейді;
10.2.3.2 стартап пен жұмыс істеп тұрған бизнестің айырмашылығын біледі.
2.4 Кәсіпкерліктегі инновациялар мен трендтер (әлемдік, аймақтық және жастардың)
10.2.4.1 Қазақстанда кәсіпкерліктің дамуындағы географиялық-аймақтық ерекшеліктерін түсінеді;
10.2.4.2 Қазақстандағы кәсіпкерліктің заманауи тенденцияларын танып біледі;
10.2.4.3 кәсіпкерліктің трендтерінің болашақ кезеңдеріндегі болжамын талдайды
2.5 Қазіргі жағдайдағы бәсекенің дамуы
10.2.5.1 баға бойынша және бағалық емес, жетілген және жетілмеген бәсекелестік мысалдарын сипаттайды;
10.2.5.2 бәсекелестік стратегиясы мен бәсекелестер түрлерін сипаттайды;
10.2.5.3 баға бойынша және бағалық емес бәсекені қолданудың тиімділігін бағалауды жасайды
2.6 Баға белгілеу - экономикалық категория ретінде баға қызметі мен мәні
10.2.6.1 экономикалық категория ретінде баға қызметі мен мәнін түсінеді;
10.2.6.2 бағаны қалыптастырудың құрылымын сипаттайды;
10.2.6.3 баға саясатының мәнін түсінеді;
10.2.6.4 баға стратегияларын ажыратады
Әрекеттегі маркетинг
3.1 Маркетингіге кіріспе
10.3.1.1 маркетинг және оның қызметін түсіндіреді;
10.3.1.2 өнім мен кәсіпорынның маркетингілік стратегиясын ажыратады.
3.2 Маркетинг-микс
10.3.2.1 4P, 4C, маркетинг-микс құрамын түсінеді;
10.3.2.2 4P, 4C, қолдану форматын ажыратады.
3.3 Кабинеттік және далалық зерттеулер
10.3.3.1 кабинеттік және далалық зерттеулердің айырмашылығын біледі;

10.3.3.2 применять методологию полевых и кабинетных исследований
3.4 SWOT-анализ
10.3.4.1 понимать назначение SWOT-анализа;
10.3.4.2 применять на практике SWOT-анализ при оценке сильных и слабых сторон изучаемого продукта
3.5 Целевая аудитория, сегментирование
10.3.5.1 понимать сущность и принципы сегментации потребителя;
10.3.5.2 определять потребности определенной целевой аудитории
3.6 Бренд
10.3.6.1 знает основные составляющие бренда;
10.3.6.2 различает описательную и творческую плоскость бренда;
10.3.6.3 применяет навыки для описания платформы бренда
3.7 Маркетинговые коммуникации
10.3.7.1 различать комплекс маркетинговых коммуникаций ATL, BTL;
10.3.7.2 составлять план доведения ценности изучаемого продукта/услуги до конечного потребителя посредством ATL, BTL
3.8 Онлайн маркетинговые коммуникации
10.3.8.1 понимать сущность цифрового маркетинга;
10.3.8.2 составлять план доведения ценности изучаемого продукта/услуги до конечного потребителя посредством цифрового маркетинга
Дизайн мышления
4.1 Введение в дизайн-мышление
10.4.1.1 понимать сущность дизайн-мышления;
10.4.1.2 понимать, где он может применить навыки дизайн-мышления;
10.4.1.3 сравнивать преимущества подходов дизайн-мышления по сравнению с традиционными способами поиска бизнес-идей и организации бизнес-процессов
4.2 Эмпатия
10.4.2.1 уметь определять группы пользователей, которых затронет проект, прямо или косвенно;
10.4.2.2 понимать принципы эмпатии и умеет применять их на практике;
10.4.2.3 уметь составлять интервью и правильно организовывать последовательность вопросов
4.3 Анализ и синтез
10.4.3.1 уметь обозначать и описывать проблему;
10.4.3.2 определять наиболее значимые выводы, полученные из интервью;
10.4.3.3 выделять важные фрагменты информации и эффективно оформлять их для дальнейшего использования;
10.4.3.4 группировать полученную во время интервью информацию
4.4 Генерация идей
10.4.4.1 понимать принципы и необходимость брейнсторминга;
10.4.4.2 знать правила проведения брейнсторминга и умеет соблюдать их;
10.4.4.3 знать и следовать этапам брейнсторминга систематизировать высказанные идеи и выбирать наиболее перспективные
4.5 Прототипирование
10.4.5.1 понимать и объяснять принципы прототипирования;
10.4.5.2 применить основные методы прототипирования
4.6 Тестирование
10.4.6.1 понимать значимость тестирования для дизайна, ориентированного на человека;
10.4.6.2 осознавать значимость обратной связи о решении и возможность еще глубже развить эмпатию;

10.3.3.2 кабинеттік және далалық зерттеу әдістемесін қолданады.
3.4 SWOT- талдау
10.3.4.1 SWOT талдаудың тағайындалуын түсіну;
10.3.4.2 зерттелетін өнімнің күшті және әлсіз жақтарын бағалау кезінде SWOT-талдауды тәжірибеде қолданады.
3.5 Мақсатты аудитория, сегменттеу
10.3.5.1 тұтынушыны сегменттеудің мәні мен қағидаларын түсінеді;
10.3.5.2 белгілі бір мақсатты аудиториялардың қажеттіліктерін анықтайды.
3.6 Бренд
10.3.6.1 брендтің негізгі құраушыларын біледі;
10.3.6.2 брендінің сипаттамалық және шығармашылық жағын ажыратады;
10.3.6.3 брендінің платформасын сипаттау үшін дағдыларды қолданады
3.7 Маркетингілік коммуникациялар
10.3.7.1 ATL, BTL маркетингілік коммуникациялар кешенін ажыратады;
10.3.7.2 ATL, BTL арқылы соңғы тұтынушыға дейін зерттелетін өнімнің/қызмет көрсетудің құндылықтарын жеткізу жоспарын ұсынады.
3.8 Онлайн маркетингілік коммуникациялар
10.3.8.1 сандық маркетингтің мәнін түсінеді;
10.3.8.2 сандық маркетинг арқылы соңғы тұтынушыға дейін зерттелетін өнімнің/қызмет көрсетудің құндылықтарын жеткізу жоспарын ұсынады
Ойлау дизайны
4.1 Ойлау дизайнына кіріспе
10.4.1.1 ойлау дизайнының мәнін түсінеді;
10.4.1.2 ойлау-дизайны қай жерде қолдануға болатынын түсінеді;
10.4.1.3 ойлау-дизайны тәсілдерін бизнес-идеяларды іздестіру мен бизнес-үрдістерді ұйымдастырудың дәстүрлі тәсілдерімен салыстырғандағы артықшылықтарын салыстыру.
4.2 Эмпатия
10.4.2.1 жобаға тікелей немесе жанама әсер ететін тұтынушылар тобын анықтай біледі;
10.4.2.2 эмпатия қағидаларын түсінеді және тәжірибеде қолдана біледі;
10.4.2.3 сұхбат жасай білу және ондағы сұрақтар кезектілігін дұрыс ұйымдастыра алады.
4.3 Талдау және синтез
10.4.3.1 мәселені дұрыс айқындап және сипаттай біледі;
10.4.3.2 сұхбаттан алынған ең маңызды тұжырымдарды анықтайды;
10.4.3.3 ақпараттың маңызды сәттерін бөледі және оларды ары қарай қолдану үшін тиімді рәсімдей алады;
10.4.3.4 сұхбат кезінде алынған ақпаратты топтайды.
4.4 Идея ойлап табу
10.4.4.1 брейнсторминг қағидалары мен қажеттілігін түсінеді;
10.4.4.2 брейнстормингті жүргізу ережелері мен оларды сақтап, орындай алуды біледі;
10.4.4.3 брейнсторминг кезеңдерін білу және кезеңдерін сақтап, айтылған идеяларды жүйелеу және солардың ішінен ең жақсысын таңдайды
4.5 Прототип жасау
10.4.5.1 прототип жасауды түсінеді және қағидаларын түсіндіреді;
10.4.5.2 прототип жасаудың негізгі әдістерін біледі және қолдана алуды үйренеді
4.6 Тестілеу
10.4.6.1 адамға бағытталған дизайн үшін тестілеудің маңызын түсінеді;
10.4.6.2 шешім қабылдау кезінде кері байланыстың маңызын және эмпатияны тереңірек дамыту мүмкіндігін түсінеді;

10.4.6.3 оценивать возможности применения полученных идей на практике
4.7 Сторителлинг
10.4.7.1 понимать принципы сторителлинга для описания процесса проделанной работы
10.4.7.2 анализировать все знания, полученные во время работы с дизайн-мышлением, сделать выводы и аргументировать, будет ли он применять данные принципы в дальнейшем
2) 11 класс:
Раздел
Подраздел
Образовательный результат обучающегося 11 класса
Стартап акселератор (1)
1.1 Питчинг
11.1.1.1 понимать сущность и значение питчинга для предпринимателя (стартапера);
11.1.1.2 применять навыки питчинга для транслирования собственных идей в учебно-игровых ситуациях
1.2 Командообразование и роль команд в предпринимательской деятельности
11.1.2.1 распределять роли между членами команды;
11.1.2.2 применять навыки ораторского мастерства для привлечения необходимых людей в команду в учебно-игровых ситуациях
1.3 Канва бизнес-модели, определение ключевой ценности. Структура бизнес-плана
11.1.3.1 описывать понятие бизнес-модели;
11.1.3.2 понимать структуру канвы бизнес-модели и бизнес-плана;
11.1.3.3 применять навыки формирования ключевой ценности для собственной идеи стартапа в учебно-игровых ситуациях
1.4 Маркетинг в стартап-проектах
11.1.4.1 понимать значение маркетинга для стартап-проекта;
11.1.4.2 анализировать емкость рынка, сегменты потребителей и их потребности;
11.1.4.3 понимать принцип минимально жизнеспособного продукта MVP;
11.1.4.4 принимать решения о реализации минимального продукта в собственном стартапе
1.5 Каналы коммуникаций в стартап-проектах
11.1.5.1 отвечать на вопрос "Каким образом" (посредством каких каналов) будет донесена ценность до потребителя?";
11.1.5.2 объяснять выбор в пользу тех или иных каналов коммуникаций
1.6 Потребительская и покупательская лояльность
11.1.6.1 различать понятия "потребительская и покупательская лояльность";
11.1.6.2 формировать стратегию взаимоотношений с потребителями через каналы коммуникации
1.7 Каналы прибыли в стартапах
11.1.7.1 понимать сущность каналов прибыли, AB-теста;
11.1.7.2 анализировать структуру доходов;
11.1.7.3 применять AB-тест в целях анализа в учебно-игровых ситуациях
Стартап акселератор (2)
2.1 Бизнес-ресурсы и управление ресурсами
11.2.1.1 понимать сущность и значимость ресурсов в стартапах;
11.2.1.2 различать бизнес-ресурсы, интеллектуальные, материальные, финансовые и человеческие ресурсы
2.2 Партнерство в предпринимательской деятельности
11.2.2.1 понимать сущность, значение партнерства и аутсорса для стартапов;
11.2.2.2 описывать принципы партнерства;
11.2.2.3 применять навыки для формирования списков партнеров для своего проекта

10.4.6.3 тәжірибеде алынған идеяларды қолдану мүмкіндігін бағалайды
4.7 Сторителлинг
10.4.7.1 жасалынған жұмыс үрдісін сипаттау үшін сторителлинг қағидаларын түсінеді;
10.4.7.2 ойлау-дизайнымен жұмыс жасау кезінде алынған барлық білімдерді талдау, тұжырымдар жасау және болашақта берілген қағидаларды қолдана алатындығын дәлелдеу
11-сынып
Бөлім
Бөлімше
11-сынып білім алушыларының білім нәтижесі
Стартап акселератор (1)
1.1 Питчинг
11.1.1.1 кәсіпкер (стартапер) үшін питчингтің мәні мен мағынасын түсінеді;
11.1.1.2 оқу-ойын жағдайында өз идеяларын іске асыру үшін питчинг дағдыларын қолданады
1.2 Команда құру және кәсіпкерлік қызметтегі командалар рөлі
11.1.2.1 команда мүшелері арасындағы рөлдерді анықтайды;
11.1.2.2 оқу-ойын жағдайында командаға қажетті адамдарды тарту үшін шешендік өнер дағдыларын қолданады
1.3 Канва бизнес-моделі, маңызды құндылықтарды анықтау. Бизнес-жоспар құрылымы
11.1.3.1 бизнес модель түсінігін суреттейді;
11.1.3.2 Канва бизнес моделінің және бизнес-жоспардың құрылымын түсінеді;
11.1.3.3 оқу-ойын жағдайында өз стартап идеялары үшін маңызды құндылықтарды қалыптастыру дағдыларын қолданады
1.4 Стартап-жобалардағы маркетинг
11.1.4.1 стартап жоба үшін маркетингтің мәнін түсінеді;
11.1.4.2 тұтынушылар сегменттерін мен олардың қажеттіліктерін, нарық сыйымдылығын талдайды;
11.1.4.3 өміршеңдігі ең төмен өнімнің (MVP) қағидаларын түсінеді;
11.1.4.4 өз стартапында ең аз мөлшерде өнімді сату туралы шешім қабылдайды
1.5 Стартап-жобалардағы коммуникация арналары
11.1.5.1 тұтынушыға құндылық "Қалай" (қандай арналар нәтижесінде) жеткізіледі? - деген сұраққа жауап береді;
11.1.5.2 қандай да бір коммуникация арналарын таңдау қандай пайда әкелетінін түсіндіреді
1.6 Тұтынушылық және сатып алушылық бейілділік
11.1.6.1 "тұтынушылық және сатып алушылық бейілділік" түсінігін ажыратады;
11.1.6.2 коммуникация каналдары арқылы тұтынушылармен өзара қатынас стратегиясын құрады
1.7 Стартаптардағы пайда арналары
11.1.7.1 AB-тест, пайда түсімі арналарының мәнін түсінеді;
11.1.7.2 кіріс құрылымын талдайды;
11.1.7.3 оқу-ойын жағдайында AB-тестіні талдау мақсатында қолданады
Стартап акселератор (2)
2.1 Бизнес ресурстар және ресурстарды басқару
11.2.1.1 стартаптарда ресурстардың мәні мен маңызын түсінеді;
11.2.1.2 адами, қаржылық, материалдық, интеллектуалды, бизнес ресурстарды ажыратады
2.2 Кәсіпкерлік қызметтегі серіктестік
11.2.2.1 стартап үшін аутсорс пен серіктестіктің мәні мен мағынасын түсінеді;
11.2.2.2 серіктестіктің қағидаларын сипаттайды;
11.2.2.3 өз жобасы үшін серіктестер тізімін құру үшін дағдыларын қолданады

2.3 Ключевая деятельность в бизнесе
11.2.3.1 понимать сущность операционной деятельности;
11.2.3.2 применять навык определения операционной деятельности для своего стартапа
2.4 Налоги в предпринимательской деятельности
11.2.4.1 описывать понятие налогов и их значение для государства;
11.2.4.2 различать особенности налоговых режимов
2.5 Структура расходов
11.2.5.1 понимать структуру расходов;
11.2.5.2 анализировать структуру расходов и доходов стартап-проекта
2.6 Завершение проекта и анализ его результатов – питчинг бизнес-проектов
11.2.6.1 понимать инвестиционную привлекательность стартап-проекта;
11.2.6.2 применять навыки ораторского мастерства (питчинга) для привлечения внимания предполагаемых инвесторов
Самопродвижение предпринимателя
3.1 Личные активы и пассивы
11.3.1.1 понимать сущность бюджета, активов и пассивов;
11.3.1.2 различать доходы и расходы
3.2 Сбережения, кредиты и депозиты
11.3.2.1. различать двухуровневую банковскую систему РК;
11.3.2.2. понимать сущность депозитов и кредитования;
11.3.2.3 понимать инфляцию как фактор влияния на кредитную и депозитную ставку;
11.3.2.4 применять навыки расчета депозитной и кредитной ставки
3.3 Мировые денежные единицы, электронные деньги
11.3.3.1 описывать систему мировых денежных единиц;
11.3.3.2 различать наличный и безналичный расчет
3.4 Фондовые рынки
11.3.4.1 знать механизм работы фондового рынка;
11.3.4.2 знать влияние экономических циклов на фондовый рынок;
11.3.4.3 определять разницу между видами ценных бумаг
3.5 Управление личным бюджетом
11.3.5.1 понимать основы управления личным бюджетом;
11.3.5.2 применять инструменты управления личного бюджета
3.6 Самопродвижение
11.3.6.1 понимать сущность и состав понятия самопродвижения и личного брендинга;
11.3.6.2 определять разницу между компетентностью и квалификацией
3.7 Резюме и практика составления резюме
11.3.7.1 применять навыки составления собственного резюме;
11.3.7.2 применять навыки самопродвижения при устройстве на работу в учебно-игровых ситуациях
3.8 Нетворкинг (профессиональные сети)
11.3.8.1 понимать значимость доверительных и долгосрочных отношений с людьми и взаимопомощи;
11.3.8.2 описывать собственное видение возможности использования потенциала профессионального взаимодействия для решения собственных задач
3.9 Деловое общение предпринимателя – переговоры и практика переговоров
11.3.9.1 понимать значение переговоров для предпринимателя;
11.3.9.2 применять навыки переговоров при взаимодействии с другими учащимися в рамках учебно-игровых ситуаций
3.10 Эмоциональный интеллект
11.3.10.1 понимать сущность и назначение эмоционального интеллекта;

2.3 Бизнестегі маңызды қызмет
11.2.3.1 операциялық қызметтің мәнін түсінеді;
11.2.3.2 өз стартапында операциялық қызметті анықтау үшін дағдыны қолданады
2.4 Кәсіпкерлік қызметтегі салықтар
11.2.4.1 салық және оның мемлекет үшін маңызын сипаттайды;
11.2.4.2 салық режимдерінің ерекшеліктерін ажырата біледі
2.5 Шығындар құрылымы
11.2.5.1 шығын құрылымын түсінеді;
11.2.5.2 Стартап жобасында шығыс пен кіріс құрылымын талдайды
2.6 Жобаның аяқталуы және оның нәтижелерін талдау – бизнес-жобалардың питчингі
11.2.6.1 стартап жобаның инвестициялық тартымдылығын түсінеді;
11.2.6.2 инвесторлардың назарын аудару үшін шешендік өнер (питчинг) дағдыларын қолданады
Кәсіпкердің өзін-өзі алға жылжытуы
3.1 Жеке адамның активтері мен пассивтері
11.3.1.1 актив және пассив, бюджеттің мәнін түсінеді;
11.3.1.2 кірістер мен шығындарды ажырата біледі
3.2 Жинақтаулар, кредиттер және депозиттер
11.3.2.1 ҚР екі деңгейлі банктік жүйені ажыратады;
11.3.2.2 депозиттер мен кредиттің мәнін түсінеді;
11.3.2.3 кредиттік және депозиттік мөлшерлемеге әсер етуші факторы ретіндегі инфляция түсінігін түсінеді;
11.3.2.4 депозиттік және кредиттік пайызды есептеуде дағдыларды қолданады
3.3 Дүниежүзілік ақша бірліктері, электронды ақшалар
11.3.3.1 әлемдік ақша бірліктерінің жүйесін сипаттайды;
11.3.3.2 қолма қол және қолма-қол ақшасыз есеп айырысуды ажыратады
3.4 Қор нарығы
11.3.4.1 қор нарығының жұмыс механизмін біледі;
11.3.4.2 қор нарығына экономикалық циклдардың әсерін біледі;
11.3.4.3 құнды қағаз түрлерінің айырмашылығын анықтайды
3.5 Жеке бюджетті басқару
11.3.5.1 жеке бюджетті басқарудың негізін түсінеді;
11.3.5.2 жеке бюджетті басқару құралдарын қолданады
3.6 Өзін-өзі алға жылжыту
11.3.6.1 өзін-өзі алға жылжыту мәні мен оның құрамын және жеке брендингті түсінеді;
11.3.6.2 құзыреттілік пен біліктіліктің айырмашылығын анықтайды
3.7 Түйіндеме және түйіндеме құру тәжірибесі
11.3.7.1 өз түйіндемесін құру дағдыларын қолданады;
11.3.7.2 оқу-ойын жағдайында жұмысқа орналасуда өзін өзі дамыту дағдыларын қолданады
3.8 Нетворкинг (кәсіби жүйелер)
11.3.8.1 адамдармен сенімді және ұзақ мерзімді қатынастың маңызы және өзара көмектесу қажеттігін түсінеді;
11.3.8.2 өз мәселесін шешу үшін екі жақты іс-әрекеттің кәсіби потенциалын пайдалану мүмкіндігін өз көзқарасымен суреттейді
3.9 Кәсіпкердің іскерлік қарым-қатынасы – келіссөздер мен келіссөздер жүргізу тәжірибелері
11.3.9.1 кәсіпкер үшін келіссөздердің маңызын түсінеді;
11.3.9.2 оқу-ойын жағдайы шеңберінде оқушылардың өзара қатынасындағы келіссөз дағдыларын қолданады
3.10 Эмоционалдық интеллект
11.3.10.1 эмоционалды интеллект мәні мен мағынасын түсінеді;

11.3.10.2 анализировать возможности достижения собственных целей посредством управления эмоциональным интеллектом
3.11 Тайм- менеджмент
11.3.11.1 понимать сущность и назначение тайм-менеджмента;
11.3.11.2 применять навыки управления временем в целях повышения личной эффективности.
Стратегия развития
4.1 Масштабирование бизнеса – прогноз развития рынка
11.4.1.1 понимать сущность масштабирования бизнеса;
11.4.1.2 анализировать прогнозы развития рынка
4.2 Способы и виды развития бизнеса
11.4.2.1 понимать сущность базовых стратегий развития;
11.4.2.2 понимать сущность экономического роста, ВВП, ВНП;
11.4.2.3 различать интенсивный и экстенсивный способы развития бизнеса
4.3 Управление качеством
11.4.3.1 понимать сущность и состав управления качеством;
11.4.3.2 описывать принцип Кайдзен
4.4 Международный бизнес
11.4.4.1 понимать сущность и значимость международного бизнеса;
11.4.4.2 синтезировать факторы из сферы международного бизнеса для формирования собственного видения стратегии выхода продукции Казахстана на международные рынки
4.5 Защита прав потребителя
11.4.5.1 знать комплекс мер, реализуемых государством и общественными движениями, направленных на защиту прав потребителей;
11.4.5.2 различать организации защиты прав потребителей;
11.4.5.3 применять навыки защиты прав потребителей через учебно-игровые ситуации
4.6 Защита прав предпринимателя, институты поддержки бизнеса
11.4.6.1 знать комплекс мер, реализуемых государством и общественными движениями, направленных на защиту прав предпринимателей;
11.4.6.2 различать организации защиты прав предпринимателей;
11.4.6.3 описывать институты поддержки бизнеса и предпринимательства;
11.4.6.4 понимать виды государственной поддержки МСБ;
11.4.6.5 применять навыки защиты прав предпринимательской деятельности через учебно-игровые ситуации
4.7 Ответственность предпринимателя (экономическая, юридическая, социальная, экологическая, этическая)
11.4.7.1 различать экономические, юридические, социальные, экологические, этические виды ответственности предпринимателя
4.8 Целеполагание
11.4.8.1 понимать сущность целеполагания;
11.4.8.2 применять инструменты целеполагания для эффективной постановки целей
4.9 Личная стратегия жизни
11.4.9.1 формировать личную стратегию карьеры через постановку правильных целей;
11.4.9.2 применять презентации личной стратегии жизни через навыки ораторского мастерства
20. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Основы предпринимательства и бизнеса" для 10-11 классов уровня общего среднего образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящему приказу.

11.3.10.2 эмоционалды интеллектіні басқарудың көмегімен өз мақсаттарына жету мүмкіндіктерін зерттейді
3.11 Тайм-менеджмент
11.3.11.1 тайм-менеджментінің мәні мен мағынасын түсінеді;
11.3.11.2 өз тиімділігін арттыру мақсатында уақытты басқару дағдыларын қолданады
Даму стратегиясы
4.1 Бизнес ауқымын кеңейту – нарық дамуын болжау
11.4.1.1 бизнестің ауқымын кеңейту және оның мәнін түсінеді;
11.4.1.2 нарық дамуының болжамын талдайды
4.2 Бизнес дамуының тәсілдері мен түрлері
11.4.2.1 дамудың базалық стратегияларының мәнін түсінеді;
11.4.2.2 экономикалық өсу, ЖҰӨ, ЖІӨ мәнін түсінеді;
11.4.2.3 бизнес дамуының қарқынды және экстенсивті тәсілдерін танып біледі
4.3 Сапаны басқару
11.4.3.1 сапаны басқару құрамын және оның мәнін түсінеді;
11.4.3.2 Кайдзен қағидасын суреттейді.
4.4 Халықаралық бизнес
11.4.4.1 халықаралық бизнестің мәні мен мағынасын түсінеді;
11.4.4.2 ойындық түрде халықаралық нарыққа Қазақстан өнімдерін шығарудың стратегиясын құруда өзіндік көзқарасты қалыптастыру үшін халықаралық бизнестің аясынан факторларды синтездейді.
4.5 Тұтынушының құқығын қорғау
11.4.5.1 тұтынушылардың құқығын қорғауға бағытталған, мемлекет пен қоғамдық қозғалыс іске асырып отырған шаралар жиынтығымен танысады;
11.4.5.2 тұтынушылардың құқығын қорғау ұйымдарын ажырата біледі;
11.4.5.3 оқу-ойын жағдайында тұтынушылардың құқығын қорғау дадыларын қолданады
4.6 Кәсіпкердің құқығын қорғау, бизнес қолдау институттары
11.4.6.1 кәсіпкерлердің құқығын қорғауға бағытталған, мемлекет пен қоғамдық қозғалыс іске асырып отырған шаралар кешенімен танысады;
11.4.6.2 кәсіпкерлердің құқығын қорғау ұйымдарын ажырата біледі;
11.4.6.3 кәсіпкерлік пен бизнес қолдау институттарын сипаттайды;
11.4.6.4 ШОБ-ты мемлекеттік қолдау түрлерін түсінеді;
11.4.6.5 оқу-ойын жағдайында кәсіпкерлердің құқығын қорғау дадыларын қолданады
4.7 Кәсіпкерлердің жауапкершілігі (экономикалық, әлеуметтік, заңды, экологиялық, этикалық)
11.4.7.1 кәсіпкерлердің экономикалық, әлеуметтік, заңды, экологиялық, этикалық жауапкершілік түрлерін танып біледі
4.8 Мақсаттарды қоя білу
11.4.8.1 мақсатты қоя білудің мәнін түсінеді;
11.4.8.2 мақсатты тиімді қою үшін мақсатты болжау құралын қолданады
4.9 Өзіндік өмір стратегиясы
11.4.9.1 дұрыс мақсат қою арқылы жеке мансап стратегиясын құрады;
11.4.9.2 жеке өмір стратегиясын қорғау кезінде шешендік өнер дағдыларын қолданады
20. Осы оқу бағдарламасы осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11-сыныптарға арналған "Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы Үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.

21. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету "Основы
предпринимательства и бизнеса"
для 10-11 классов уровня общего
среднего образования по
обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Основы предпринимательства и бизнеса" для 10-11 классов уровня общего среднего образования по обновленному содержанию (общественно-гуманитарное направление, естественно-математическое направление)
1) 10 класс:
Разделы
Темы, содержание
Цели обучения
1-я четверть. Предпринимательство как экономическое явление
1.1. Введение в предпринимательство
Концепция "Предпринимательство, бизнес и я"
10.1.1.1 понимать понятия "индивидуальный предприниматель", "бизнесмен", "потребность", "благо";
10.1.1.2 знать предмет, цели и задачи предпринимательства
1.2 Исторический экскурс в экономику Казахстана
Предпринимательство в экономике Казахстана.
10.1.2.1 анализировать историю предпринимательства в Республике Казахстан;
10.1.2.2 понимать значение предпринимательства в экономике;
10.1.2.3 знать разницу между микроэкономикой и макроэкономикой
1.3 Предпринимательский подход: инициативность и непрерывное стремление к развитию и новаторству
Идея как основа предпринимательской деятельности. Инструменты по формированию идей, внешняя оценка идей
10.1.3.1 рассматривать предпринимательство как форму самореализации и личной мотивации;
10.1.3.2 оценивать значимость формирования идеи как компетенции предпринимателя;
10.1.3.3 применять инструмент для формирования бизнес идей
1.4 Ресурсы вовлеченные в процесс производства
Ресурсы и факторы производства
10.1.4.1 знать ресурсы и факторы необходимые для производства товаров и услуг;
10.1.4.2 понимать разницу между ресурсами и факторами необходимые для производства товаров и услуг
1.5 Механизм функционирования рынка
Законы спроса и предложения. Факторы влияющие на спрос и предложение
10.1.5.1 понимать законы спроса и предложения;
10.1.5.2 знать факторы влияющие на спрос и предложени
1.6 Рыночное равновесие
Формирование рыночного равовесия. Эластичность спроса и предложения
10.1 6.1 знать законы формирования рыночного равновесия, дефицита и избытка;
10.1.6.2 понимать эластичность спроса и предложения как процесс адаптации рынка к изменению основных факторов
2-я четверть. Предпринимательство в современных условиях
2.1 С чего начинается бизнес?
Анализ развития предпринимательства в современных условиях.
10.2.1.1. Анализировать предпринимательство как экономическое явление
10.2.1.2. Знать факторы развития предпринимательства в современных условиях

21. Бөлімдер және бөлімшелер бойынша тоқсандықта бөлінген сағаттар саны мұғалімнің қарауы бойынша жіктеледі.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің 10-11-сыныптарға
арналған "Кәсіпкерлік пен
бизнес негіздері"
пәнінен жаңартылған
мазмұндағы
Үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11-сыныптарға арналған "Кәсіпкерлік және бизнес негіздері" пәнінен жаңартылған мазмұндағы Үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша Ұзақ мерзімді жоспар (қоғамдық гуманитарлық бағыт, жаратылыстану-математикалық бағыт)
1) 10-сынып:
Бөлімдер
Тақырыптар, мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан. Экономикалық құбылыс ретіндегі кәсіпкерлік
1.1 Кәсіпкерлікке кіріспе
Тұжырымдама "Кәсіпкерлік, бизнес және мен"
10.1.1.1 "жеке кәсіпкер", "бизнесмен", "қажеттілік", "игілік" түсініктерін түсінеді;
10.1.1.2 кәсіпкерліктің пәнін, мақсаттары мен міндеттерін, түсінеді
1.2 Қазақстан экономикасына тарихи экскурс
Қазақстан экономикасындағы кәсіпкерлік
10.1.2.1 Қазақстан Республикасындағы кәсіпкерліктің тарихын талдай біледі;
10.1.2.2 экономикадағы кәсіпкерліктің мағынасын түсінеді;
10.1.2.3 микроэкономика мен макроэкономика арасындағы айырмашылықты түсінеді
1.3 Кәсіпкерлік тәсілдеме: бастамашылдық және даму мен жаңашылдыққа үздіксіз ұмтылу;
Идея кәсіпкерлік қызметтің негізі ретінде. Идеяны қалыптастырудың құралдары, идеяның сыртқы бағалануы
10.1.3.1 кәсіпкерлікті жеке мотивация мен өзін-өзі іске асыру формасы ретінде қарастырады;
10.1.3.2 кәсіпкер біліктілігі ретінде идеяның қалыптасу маңызын бағалайды;
10.1.3.3 бизнес-идеяны қалыптастыру құралын қолданады
1.4 Өндіріс үрдісіне қатысатын ресурстар
Өндіріс ресурстары мен факторлары
10.1.4.1 тауар мен қызмет көрсетулер өндірісіне қажетті ресурстар мен факторларды біледі;
10.1.4.2 тауар мен қызмет көрсетулер өндірісіне қажетті ресурстар мен факторлар арасындағы айырмашылықты түсінеді
1.5 Нарықтың қызмет ету механизмі
Сұраныс пен ұсыныс заңдары. Сұраныс пен ұсынысқа әсер етуші факторлар
10.1.5.1 сұраныс пен ұсыныс заңдарын түсінеді;
10.1.5.2 сұраныс пен ұсынысқа әсер ететін факторларды біледі
1.6 Нарықтық тепе-теңдік
Нарықтық тепе-теңдіктің қалыптасуы. Сұраныс пен ұсныстың икемділігі
10.1.6.1 нарықта тепе-теңдіктің қалыптасуы, артықшылық пен тапшылықты біледі;
10.1.6.2 негізгі факторлардың өзгерісіне нарықтың бейімделу үрдісі ретінде сұраныс пен ұсыныс икемділігін түсінеді
2-тоқсан. Заманауи жағдайлардағы кәсіпкерлік
2.1 Бизнес неден басталады?
Заманауи жағдайларда кәсіпкерліктің дамуын талдау
10.2.1.1 экономикалық құбылыс ретінде кәсіпкерлікті талдайды;
10.2.1.2 заманауи жағдайларда кәсіпкерліктің даму факторларын біледі

2.2 Виды предпринимательской деятельности, организационно-правовые формы предпринимательства
Виды предпринмательской деятельности и организационно-правовые формы предпринимательства
10.2.2.1 различать виды предпринмательской деятельности;
10.2.2.2 понимать роль МСБ в экономике государства, в том числе Казахстана;
10.2.2.3 различать организационно-правовые формы предпринимательства
2.3 Стартап-культура
Стартап-культура. Разница между стартапом и действующим бизнесом
10.2.3.1 описывать понятие стартапа;
10.2.3.2 различать стартап и действующий бизнес
2.4 Инновации и тренды в предпринимательстве (мировые, региональные, молодежные) компании
Особенность развития предпринимательства в Казахстане. Тренды в предпринимательстве. Инновации в предпринимательской деятельности
10.2.4.1 понимать географическо-региональную особенность развития предпринимательства в Казахстане;
10.2.4.2 распознавать современные тенденции предпринимательства, в том числе в Казахстане;
10.2.4.3 анализировать прогнозы трендов предпринимательства на будущие периоды времени
2.5 Развитие конкуренции в современных условиях
Конкуренция как основополагающий принцип рыночной экономики. Ценовая и неценовая, совершенная и несовершенная конкуренция
10.2.5.1 описывать примеры ценовой и неценовой, совершенной и несовершенной конкуренции;
10.2.5.2 описывать виды конкурентных стратегий и конкурентов;
10.2.5.3 приводить доводы о целесообразности применения ценовой и неценовой конкуренции
2.6 Ценообразование – сущность и функции цены как экономической категории
Цена как экономическая категория
10.2.6.1 понимать сущность и функции цены как экономической категории;
10.2.6.2 описывать структуру ценообразования;
10.2.6.3 понимать сущность ценовой политики;
10.2.6.4 различать ценовые стратегии
3-я четверть. Маркетинг в действии
3.1 Введение в маркетинг
История маркетинга.
Современный маркетинг
10.3.1.1 объяснять понятие и функции маркетинга;
10.3.1.2 различать маркетинговую стратегию продукта и предприятия
3.2 Маркетинг-микс
Маркетинг-микс
10.3.2.1 понимать состав маркетинг-микса 4P, 4C;
10.3.2.2 различать формат применения 4P, 4C
3.3 Кабинетные и полевые исследования
Кабинетные и полевые исследования
10.3.3.1 описывать различия между полевыми и кабинетными исследованиями;
10.3.3.2 применять методологию полевых и кабинетных исследований
3.4 SWOT-анализ
Комплекс внутренних и внешних факторов, влияющих на развитие компании
10.3.4.1 понимать назначение SWOT-анализа;
10.3.4.2 применять на практике SWOT-анализ при оценке сильных и слабых сторон изучаемого продукта

2.2 Кәсіпкерлік қызмет түрлері, кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық формалары
Кәсіпкерлік қызмет түрлері мен кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық -құқықтық формалары
10.2.2.1 кәсіпкерлік қызмет түрлерін ажырата біледі;
10.2.2.2 мемлекет экономикасындағы, соның ішінде Қазақстандағы шағын және орта бизнестің рөлін түсінеді;
10.2.2.3 кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық формаларын ажырата біледі
2.3 Стартап мәдениет
Стартап- мәдениет. Стартап пен жұмыс істеп тұрған бизнестің арасындағы айырмашылық
10.2.3.1 стартап түсінігін суреттейді;
10.2.3.2 стартап пен жұмыс істеп тұрған бизнестің айырмашылығын біледі
2.4 Кәсіпкерліктегі инновациялар мен трендтер (әлемдік, аймақтық және жастардың)
Қазақстанда кәсіпкерліктің даму ерекшеліктері.
Кәсіпкерліктегі тренділер. Кәсіпкерлік қызметтегі инновациялар
10.2.4.1 Қазақстанда кәсіпкерліктің дамуындағы географиялық-аймақтық ерекшеліктерін түсінеді;
10.2.4.2 Қазақстандағы кәсіпкерліктің заманауи тенденцияларын танып біледі;
10.2.4.3 кәсіпкерліктің трендтерінің болашақ кезеңдеріндегі болжамын талдайды
2.5 Қазіргі жағдайдағы бәсекенің дамуы
Нарықтық экономиканың негізін қалаушы принципі ретінде бәсеке лестіктің мәні. Баға бойынша және бағалық емес, жетілген және жетілмеген бәсекелестік
10.2.5.1 баға бойынша және бағалық емес, жетілген және жетілмеген бәсекелестік мысалдарын сипаттайды;
10.2.5.2 бәсекелестік стратегиясы мен бәсекелестер түрлерін сипаттайды;
10.2.5.3 баға бойынша және бағалық емес бәсекені қолданудың тиімділігін бағалауды жасайды
2.6 Баға белгілеу - экономикалық категория ретінде баға қызметі мен мәні
Баға экономикалық категория ретінде
10.2.6.1 экономикалық категория ретінде баға қызметі мен мәнін түсінеді;
10.2.6.2 бағаны қалыптастырудың құрылымын сипаттайды;
10.2.6.3 баға саясатының мәнін түсінеді;
10.2.6.4 баға стратегияларын ажыратады
3-тоқсан. Әрекеттегі маркетинг
3.1 Маркетингіге кіріспе
Маркетинг тарихы. Заманауи маркетинг
10.3.1.1 маркетинг және оның қызметін түсіндіреді;
10.3.1.2 өнім мен кәсіпорынның маркетингілік стратегиясын ажыратады
3.2 Маркетинг-микс
Маркетинг-микс
10.3.2.1 4P, 4C, маркетинг-микс құрамын түсінеді;
10.3.2.2 4P, 4C қолдану форматын ажыратады.
3.3 Кабинеттік және далалық зерттеулер
Кабинеттік және далалық зерттеулер
10.3.3.1 кабинеттік және далалық зерттеулердің айырмашылығын біледі;
10.3.3.2 кабинеттік және далалық зерттеу әдістемесін қолданады
3.4 SWOT- талдау
Компанияның дамуына әсер ететін ішкі және сыртқы факторлар кешені
10.3.4.1 SWOT талдаудың тағайындалуын түсіну;
10.3.4.2 зерттелетін өнімнің күшті және әлсіз жақтарын бағалау кезінде SWOT-талдауды тәжірибеде қолданады

3.5 Целевая аудитория, сегментирование
Сегментирование пользователей. Целевая аудитория. Построение портрета клиента
10.3.5.1 понимать сущность и принципы сегментации потребителя;
10.3.5.2 определять потребности определенной целевой аудитории
3.6 Бренд
Бренд и его составляющие
10.3.6.1 знает основные составляющие бренда
10.3.6.2. различает описательную и творческую плоскость бренда
10.3.6.3 применяет навыки для описания платформы бренда
3.7 Маркетинговые коммуникации
Реклама, PR. Традиционные (классические) виды рекламы
Прямое воздействие на целевую аудиторию
10.3.7.1 различать комплекс маркетинговых коммуникаций ATL, BTL;
10.3.7.2 составлять план доведения ценности изучаемого продукта/услуги до конечного потребителя посредством ATL, BTL
3.8 Онлайн маркетинговые коммуникации
Современные инструменты цифрового маркетинга.
Сайт как инструмент цифрового маркетинга
Продвижение в социальных медиа
10.3.8.1 понимать сущность цифрового маркетинга;
10.3.8.2 составлять план доведения ценности изучаемого продукта/услуги до конечного потребителя посредством цифрового маркетинга
4-я четверть. Дизайн мышления
4.1 Введение в дизайн-мышление
Метод создания продуктов, ориентированных на человека
10.4.1.1 понимать сущность дизайн-мышления;
10.4.1.2 понимать, где он может применить навыки дизайн-мышления;
10.4.1.3 сравнивать преимущества подходов дизайн-мышления по сравнению с традиционными способами поиска бизнес-идей и организации бизнес-процессов
4.2 Эмпатия
Глубокое погружение в проблемную область и опыт пользователей
10.4.2.1 уметь определять группы пользователей, которых затронет проект, прямо или косвенно;
10.4.2.2 понимать принципы эмпатии и умеет применять их на практике;
10.4.2.3 уметь составлять интервью и правильно организовывать последовательность вопросов
4.3 Анализ и синтез
Формулировка конкретной, значимой и реализуемой задачи
10.4.3.1 уметь обозначать и описывать проблему;
10.4.3.2 определять наиболее значимые выводы, полученные из интервью;
10.4.3.3 выделять важные фрагменты информации и эффективно оформлять их для дальнейшего использования;
10.4.3.4 группировать полученную во время интервью информацию
4.4 Генерация идей
Генерация идеи и выбор решения
10.4.4.1 понимать принципы и необходимость брейнсторминга;
10.4.4.2 знать правила проведения брейнсторминга и умеет соблюдать их;
10.4.4.3 знать и следовать этапам брейнсторминга систематизировать высказанные идеи и выбирать наиболее перспективные
4.5 Прототипирование
Создание модели для тестирования найденных решений
10.4.5.1 понимать и объяснять принципы прототипирования;

3.5 Мақсатты аудитория, сегменттеу
Тұтынушыларды сегменттеу. Мақсатты аудитория. Клиенттің бейнесін қалыптастыру
10.3.5.1 тұтынушыны сегменттеудің мәні мен қағидаларын түсінеді;
10.3.5.2 белгілі бір мақсатты аудиториялардың қажеттіліктерін анықтайды
3.6 Бренд
Бренд және оны құраушылар
10.3.6.1 брендтің негізгі құраушыларын біледі;
10.3.6.2 брендтің сипаттамалық және шығармашылық жағын ажыратады;
10.3.6.3 брендтің платформасын сипаттау үшін дағдыларды қолданады
3.7 Маркетингілік коммуникациялар
Жарнама, PR. Дәстүрлі (классикалық) жарнама түрлері және мақсатты аудиторияға тікелей әсер ету
10.3.7.1 ATL, BTL маркетингілік коммуникациялар кешенін ажыратады;
10.3.7.2 ATL, BTL арқылы соңғы тұтынушыға дейін зерттелетін өнімнің/қызмет көрсетудің құндылықтарын жеткізу жоспарын ұсынады
3.8 Онлайн маркетингілік коммуникациялар
Сандық маркетингтің заманауи құралдары.
10.3.8.1 сандық маркетингтің мәнін түсінеді;
10.3.8.2 сандық маркетинг арқылы соңғы тұтынушыға дейін зерттелетін өнімнің/қызмет көрсетудің құндылықтарын жеткізу жоспарын ұсынады
4-тоқсан. Ойлау дизайны
4.1 Ойлау дизайнына кіріспе
Адамға бағытталған өнімдерді құру әдісі
10.4.1.1 ойлау дизайнының мәнін түсінеді;
10.4.1.2 ойлау-дизайны қай жерде қолдануға болатынын түсінеді;
10.4.1.3 ойлау-дизайны тәсілдерін бизнес-идеяларды іздестіру мен бизнес-үрдістерді ұйымдастырудың дәстүрлі тәсілдерімен салыстырғандағы артықшылықтарын салыстыру
4.2 Эмпатия
Мәселелік жайттарға тереңірек ену және пайдаланушылар тәжірибесі
10.4.2.1 жобаға тікелей немесе жанама әсер ететін тұтынушылар тобын анықтай біледі;
10.4.2.2 эмпатия қағидаларын түсінеді және тәжірибеде қолдана біледі;
10.4.2.3 сұхбат жасай білу және ондағы сұрақтар кезектілігін дұрыс ұйымдастыра алады
4.3 Талдау және синтез
Нақты, маңызды және іске асырылатын міндеттерді құрастыру
10.4.3.1 мәселені дұрыс айқындап және сипаттай біледі;
10.4.3.2 сұхбаттан алынған ең маңызды тұжырымдарды анықтайды;
10.4.3.3 ақпараттың маңызды сәттерін бөледі және оларды ары қарай қолдану үшін тиімді рәсімдей алады;
10.4.3.4 сұхбат кезінде алынған ақпаратты топтайды
4.4 Идея ойлап табу
Идеяны ойлап табу және шешім қабылдау
10.4.4.1 брейнсторминг қағидалары мен қажеттілігін түсінеді;
10.4.4.2 брейнстормингті жүргізу ережелері мен оларды сақтап, орындай алуды біледі;
10.4.4.3 брейнсторминг кезеңдерін білу және кезеңдерін сақтап, айтылған идеяларды жүйелеу және солардың ішінен ең жақсысын таңдайды
4.5 Прототип жасау
Табылған шешімдерді тестілеу үшін модель құру
10.4.5.1 прототип жасауды түсінеді және қағидаларын түсіндіреді;

11.1.6.2 формировать стратегию взаимоотношений с потребителями через каналы коммуникации.
1.7 Каналы прибыли в стартапах
Поиск каналов прибыли, выбор основных каналов прибыли
11.1.7.1 понимать сущность каналов прибыли, AB-теста;
11.1.7.2 анализировать структуру доходов;
11.1.7.3 применять AB-тест в целях анализа в учебно-игровых ситуациях
2-я четверть. Стартап акселератор (2)
2.1 Бизнес-ресурсы и управление ресурсами
Значимость и ограниченность ресурсов.
Интеллектуальные ресурсы
Материальные ресурсы. Финансовые ресурсы
Человеческие ресурсы
11.2.1.1 понимать сущность и значимость ресурсов в стартапах;
11.2.1.2 различать бизнес-ресурсы, интеллектуальные, материальные, финансовые и человеческие ресурсы
2.2 Партнерство в предпринимательской деятельности
Аутсорсинг. Выстраивание отношений и риски, связанные с формированием партнерских отношений
11.2.2.1 понимать сущность, значение партнерства и аутсорса для стартапов;
11.2.2.2 описывать принципы партнерства;
11.2.2.3 применять навыки для формирования списков партнеров для своего проекта
2.3 Ключевая деятельность в бизнесе
Ключевая деятельность. Матрица Эйзенхауэра
11.2.3.1 понимать сущность операционной деятельности;
11.2.3.2 применять навык определения операционной деятельности для своего стартапа
2.4 Налоги в предпринимательской деятельности
Роль налогов в экономической системе Республики Казахстан. Налоги в предпринимательской деятельности и их виды
11.2.4.1 описывать понятие налогов и их значение для государства;
11.2.4.2 различать особенности налоговых режимов
2.5 Структура расходов
Операционные, финансовые и инвестиционные расходы
11.2.5.1 понимать структуру расходов;
11.2.5.2 анализировать структуру расходов и доходов стартап-проекта
2.6 Завершение проекта и анализ его результатов – питчинг бизнес-проектов
Инвестиционная привлекательность проекта
11.2.6.1 понимать инвестиционную привлекательность стартап-проекта;
11.2.6.2 применять навыки ораторского мастерства (питчинга) для привлечения внимания предполагаемых инвесторов
3-я четверть. Самопродвижение предпринимателя
3.1 Личные активы и пассивы
Доходы и расходы учащегося.
Эффективный бюджет
11.3.1.1 понимать сущность бюджета, активов и пассивов;
11.3.1.2 различать доходы и расходы
3.2 Сбережения, кредиты и депозиты
Двухуровневая банковская система. Депозиты. Кредиты. Кредитная ставка.
11.3.2.1 различать двухуровневую банковскую систему РК;
11.3.2.2 понимать сущность депозитов и кредитования;
11.3.2.3 понимать инфляцию как фактор влияния на кредитную и депозитную ставку;
11.3.2.4 применять навыки расчета депозитной и кредитной ставки

11.1.6.2 коммуникация каналдары арқылы тұтынушылармен өзара қатынас стратегиясын құрады
1.7 Стартаптардағы пайда арналары
Пайданың түсу каналдарын іздестіру, пайда түсетін негізгі каналдарды таңдау
11.1.7.1 AB - тест, пайда түсімі арналарының мәнін түсінеді;
11.1.7.2 кіріс құрылымын талдайды;
11.1.7.3 оқу-ойын жағдайында AB-тестіні талдау мақсатында қолданады
2-тоқсан. Стартап акселератор (2)
2.1 Бизнес ресурстар және ресурстарды басқару
Ресурстардың шектеулілігі және маңызы. Зияткерлік ресурстар. Материалдық ресурстар. Қаржылық ресурстар. Адами ресурстар
11.2.1.1 Стартаптарда ресурстардың мәні мен маңызын түсінеді;
11.2.1.2 адами, қаржылық, материалдық, интеллектуалды, бизнес ресурстарды ажыратады
2.2 Кәсіпкерлік қызметтегі серіктестік
Аутсорсинг. Серіктестік қатынас құрумен байланысты тәуекел мен қатынас жасау
11.2.2.1 стартап үшін аутсорс пен серіктестіктің мәні мен мағынасын түсінеді;
11.2.2.2 серіктестіктің қағидаларын сипаттайды;
11.2.2.3 Өз жобасы үшін серіктестер тізімін құру үшін дағдыларын қолданады
2.3 Бизнестегі маңызды қызмет
Негізгі қызмет. Эйзенхауэр матрицасы
11.2.3.1 операциялық қызметтің мәнін түсінеді;
11.2.3.2 өз стартапында операциялық қызметті анықтау үшін дағдыны қолданады.
2.4 Кәсіпкерлік қызметтегі салықтар
Қазақстан Республикасының экономикалық жүйесіндегі салықтардың рөлі. Кәсіпкерлік қызметіндегі салықтар және олардың түрлері
11.2.4.1 салық және оның мемлекет үшін маңызын сипаттайды;
11.2.4.2 салық режимдерінің ерекшеліктерін ажырата біледі
2.5 Шығындар құрылымы
Операциялық, қаржылық және инвестициялық шығындар
11.2.5.1 шығын құрылымын түсінеді;
11.2.5.2 стартап жобасында шығыс пен кіріс құрылымын талдайды
2.6 Жобаның аяқталуы және оның нәтижелерін талдау – бизнес-жобалардың питчингі
Жобаның инвестициялық тартымдылығы
11.2.6.1 стартап жобаның инвестициялық тартымдылығын түсінеді;
11.2.6.2 инвесторлардың назарын аудару үшін шешендік өнер (питчинг) дағдыларын қолданады
3-тоқсан. Кәсіпкердің өзін-өзі алға жылжытуы
3.1 Жеке адамның активтері мен пассивтері
Оқушының кірістері мен шығындары. Тиімді бюджет.
11.3.1.1 актив және пассив, бюджеттің мәнін түсінеді;
11.3.1.2 кірістер мен шығындарды ажырата біледі
3.2 Жинақтаулар, кредиттер және депозиттер
Екі деңгейлі банктік жүйе. Депозиттер. Кредиттер. Кредиттік мөлшерлеме
11.3.2.1 ҚР екі деңгейлі банктік жүйені ажыратады;
11.3.2.2 депозиттер мен кредиттің мәнін түсінеді;
11.3.2.3 кредиттік және депозиттік мөлшерлемеге әсер етуші факторы ретіндегі инфляция түсінігі;
11.3.2.4 депозиттік және кредиттік пайызды есептеуде дағдыларды қолданады

Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
2. Цель обучения учебному предмету "Графика и проектирование" - знакомство и усвоение учащимися основ теории изображений, знаний закономерностей метода проецирования и графического моделирования, содействие развитию проектной, творческой деятельности, формированию графической культуры и навыков работы традиционными и современными средствами графики.
3. Задачи обучения:
1) содействовать пониманию учащимися ведущей функции графических изображений как инструмента познания, как средства передачи визуальной (графической) информации;
2) способствовать формированию знаний закономерностей метода проецирования, представлений о традиционных и современных средствах отображения, создания и передачи информации;
3) способствовать развитию интеллектуальных способностей и исследовательских навыков учащихся, связанных с разными видами графической деятельности;
4) способствовать овладению учащимися методами проектирования, графического моделирования и макетирования.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Графика и проектирование"
4. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Графика и проектирование" составляет:
1) в 10 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.03.2019 № 105 (вводится в действие с 01.09.2019 для обучающихся 10 классов, с 01.09.2020 для обучающихся 11 классов).
5. Содержание учебного предмета включает 8 разделов:
1) Графические способы и средства визуализации информации;
2) Основные виды изображений и их построение;
3) Преобразование изображения;
4) Формообразование и конструирование;
5) Преобразование формы;
6) Элементы технической, архитектурно строительной и информационной графики;
7) Творческие задания;
8) Проектирование. Проектная графика.
6. Раздел "Графические способы и средства визуализации информации" включает следующие подразделы:

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Графика және жобалау" оқу пәнінің мақсаты – білім алушыларға кескіндеу теориясы негізін таныстыру және меңгерту, жобалау және графикалық моделдеу әдістерінің заңдылықтары туралы білім беру, жобалық және шығармашылық қызметін дамытуға көмектесу, графикалық мәдениетті, графиканың дәстүрлі және заманауи құралдарымен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) білім алушылардың графикалық кескіндеудің басты функцияларын таным құралы және визуалды (графикалық) ақпаратты беру құралы ретінде түсінуіне көмектесу;
2) ақпаратты құру және беруге, кескіндеудің дәстүрлі және заманауи құралдары, жобалау әдістері заңдылықтары туралы білімін қалыптастыруға мүмкіндік беру;
3) білім алушылардың әр түрлі графикалық әрекетке байланысты зияткерлік қабілеттері мен зерттеушілік дағдыларын дамытуға мүмкіндік жасау;
4) білім алушыларға жобалау, графикалық моделдеу және пішіндеу әдістерін меңгеруге ықпал ету.
2-тарау. "Графика және жобалау" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Графика және жобалау" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;
2) 11-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.03.2019 № 105 (10-сынып оқушылары үшін 01.09.2019, 11-сынып оқушылары үшін 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Оқу пәнінің мазмұны 8 бөлімді қамтиды:
1) ақпаратты визуалдаудың графикалық әдістері мен құралдары;
2) кескіндердің негізгі түрлері және оны құрастыру;
3) кескіндерді түрлендіру;
4) форманың қалыптасуы және құрылымдау;
5) форманы түрлендіру;
6) техникалық, сәулет – құрылыс және ақпараттық графика элементтері;
7) шығармашылық тапсырмалар;
8) жобалау және жобалау графикасы.
6. "Ақпаратты визуалдаудың графикалық әдістері мен құралдары" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:

1) роль изображений в визуализации информации;
2) средства визуализации информации;
3) основные правила выполнения чертежей;
4) геометрические построения на чертежах.
7. Раздел "Основные виды изображений и их построение" включает следующие подразделы:
1) методы проецирования;
2) способы построения основных видов графических изображений;
3) чтение и выполнение чертежей предметов (геометрических тел);
4) сечения и разрезы.
8. Раздел "Преобразование изображения" включает следующие подразделы:
1) преобразование вида и состава изображений;
2) реконструкция изображений.
9. Раздел "Формообразование и конструирование" состоит из следующих подразделов:
1) законы формообразования геометрических тел;
2) конструирование форм;
3) развертка поверхностей.
10. Раздел "Преобразование формы" включает следующие подразделы:
1) преобразование формы предмета;
2) преобразование пространственного положения и частей предмета.
11. Раздел "Элементы технической, архитектурно строительной и информационной графики" включает следующие подразделы:
1) стандартизация;
2) сборочный чертеж. Соединение деталей;
3) элементы архитектурно строительной-графики;
4) инфографика (схемы, графики, диаграммы).
12. Раздел "Творческие задания" включает следующие подразделы:
1) задачи, развивающие общую готовность к проектной деятельности;
2) творческие задачи с элементами проектной деятельности.
13. Раздел "Проектирование. Проектная графика" включает следующие подразделы:
1) методы проектирования;
2) визуализация проектных предложений.
14. Базовое содержание учебного предмета "Графика и проектирование" 10-класса:
1) "Графические способы и средства визуализации информации". Роль изображений в визуализации информации. История изображений. Роль изображений в различных сферах деятельности человека (в науке, технике и искусстве). Методы выполнения графических изображений; средства визуализации информации; основные чертежные инструменты; способы работы чертежными инструментами и организация рабочего места; основные правила выполнения чертежа; типы линий; правила оформления чертежа: формат, масштаб, основная надпись; практические работы: типы линий, шрифты чертежные, нанесение размеров; геометрические построения на чертежах; деление отрезка, окружности и угла на равные части; сопряжение.
2) "Основные виды изображений и их построение". Методы проецирования; основные методы проектирования; прямоугольное проектирование на две и три плоскости проекций; способы построения основных видов графических изображений; аксонометрические проекции; технический рисунок и эскиз; чтение и выполнение чертежей предметов (геометрических тел); нанесение размеров на чертежах; условности и упрощения на чертежах; чтение и выполнение чертежей.

1) ақпаратты визуалдаудағы кескіндердің рөлі;
2) ақпаратты визуалдау құралдары;
3) сызбаны орындаудағы негізгі ережелер;
4) сызбадағы геометриялық құрылым.
7. "Кескіндердің негізгі түрлері және оны құрастыру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) проекциялау әдістері;
2) графикалық кескіндердің негізгі түрлерін құрастыру тәсілдері;
3) заттың (геометриялық денелердің) сызбаларын оқу және орындау;
4) қималар мен тіліктер.
8. "Кескіндерді түрлендіру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) кескіндердің түрі мен құрамын түрлендіру;
2) кескіндерді қайта құру (реконструкция).
9. "Форманың қалыптасуы және құрылымдау" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) геометриялық денелердің формаларының қалыптасу зандылықтары;
2) форманы құрылымдау;
3) беттің жазбалары.
10. "Форманы түрлендіру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) зат формасын түрлендіру;
2) заттың кеңістіктегі қалпы мен бөлшектерін түрлендіру.
11. "Техникалық, сәулет – құрылыс және ақпараттық графика элементтері" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) стандарттау;
2) құрамалық сызба. Бөлшектерді қосу;
3) сәулет – құрылыс графикасының элементтері;
4) инфографика (сұлбалар, графикалар және диаграммалар).
12. "Шығармашылық тапсырмалар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) жобалық қызметке жалпы даярлықтарын дамытатын жаттығулар;
2) жобалық іс – әрекет элементтері бар шығармашылық тапсырмалар.
13. "Жобалау және жобалау графикасы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) жобалау әдістері;
2) шығармашылық идеяларды визуалдау.
14. "Графика және жобалау" оқу пәнінің 10-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) "Ақпаратты визуалдаудың графикалық әдістері мен құралдары". Ақпаратты визуалдаудағы кескіндердің алатын орыны; кескіннің тарихы; адам өмірінде және әртүрлі салада (ғылымда, техникада және өнерде) визуалды ақпараттың алатын орны; графикалық кескінді орындау әдістері; ақпаратты визуалдау құралдары; негізгі сызу құралдары; сызу құралдарымен жұмыс жасау тәсілдері; жұмыс орнын ұйымдастыру; сызбаны орындаудағы негізгі ережелер; сызбаны безендіру ережелері (формат, масштаб, негізгі жазулар); тәжірбиелік жұмыс (сызық түрлері, сызба әріптері, өлшемдерді қою); сызбадағы геометриялық құрылым; шеңберлерді және бұрыштарды, кесіндіні тең бөліктерге бөлу; түйіндесулер.
2) "Кескіндердің негізгі түрлері және оны құрастыру". Проекциялау әдістері; проекциялаудың негізгі әдістері; екі және үш жазықтыққа тік бұрыштап проекциялау; графикалық кескіндердің негізгі түрлерін құрастыру тәсілдері; аксонометриялық проекциялар; техникалық сурет және нобай; заттың (геометриялық денелердің) сызбаларын оқу және орындау; сызбаға өлшемдерді қою; сызбадағы шарттар мен жеңілдетулер; сызбаларды орындау және оқу.

3) "Основные виды изображений и их построение". Сечения и разрезы; виды сечений и разрезов; правила применения сечения и разрезов на чертежах.
4) "Преобразование изображения". Преобразование вида и состава изображений (графическая работа); реконструкция изображений (графическая работа).
5) "Формообразование и конструирование". Законы формообразования геометрических тел; Развертка поверхностей геометрических тел (предметов); конструирование форм предметов (геометрических тел); преобразование формы
формы предмета; преобразование пространственного положения и частей предмета.
6) "Элементы технической, архитектурно строительной и информационной графики". Стандартизация; общие понятия о стандартизации, взаимозаменяемости, унификации, деталях и сборочных единицах; сборочный чертеж; соединение деталей; разъемные и неразъемные соединения; правила выполнения и оформления сборочного чертежа; элементы архитектурно строительной – графики; общие сведения о строительных чертежах (план, генеральный план, фасад, разрез); выполнение и чтение несложных строительных чертежей.
15. Базовое содержание учебного предмета "Графика и проектирование" 11-класса:
1) "Графические способы и средства визуализации информации". Основные виды компьютерной графики; программы для растровой и векторной графики; программное обеспечение для создания 2D изображений; создание 2D изображений; цветовые модели растровой и векторной графики; графические операции растровой и векторной графики; оформление чертежа с применением возможностей графического редактора; создание 2D объектов с использованием примитивов (библиотек); геометрические построения с использованием примитивов; вывод изображений на печать.
2) "Основные виды изображений и их построение". Основные приемы твердотельного и поверхностного моделирования средствами компьютерной графики; основные этапы создания 3D модели; возможности растровых и векторных программ для создания 3D моделей (аксонометрическая проекция, технический рисунок); создание 3D модели на основе операций твердотельного моделирования; определение видов визуализации 3D модели; выбор способов построения 3D моделей; текстура и фактура 3D модели; выбор ПО для выполнения сечений и разрезов 2D объекта; приемы твердотельного моделирования для образования сечений и разрезов.
3) "Преобразование изображения". Преобразование вида и состава изображений (работа в графическом редакторе).
4) "Формообразование и конструирование". Выполнение развертки поверхностей геометрических тел (предметов) средствами компьютерной графики.

3) "Кескіндердің негізгі түрлері және оны құрастыру". Қималар мен тіліктер; Қима мен тілік түрлері; Сызбада қима мен тілікті кескіндеу ережелері.
4) "Кескіндерді түрлендіру". Кескіндердің түрі мен құрамын түрлендіру (графикалық жұмыс); кескіндерді қайта құру (реконструкция).
5) "Форманың қалыптасуы және құрылымдау". Геометриялық денелердің формаларының қалыптасу зандылықтары; геометриялық дене (заттардың) бетінің жазбалары; заттардың (геометриялық денелердің) формаларын құрылымдау.
6) "Форманы түрлендіру". Зат формасын түрлендіру; кескінділер арқылы заттардың формаларын түрлендіру.
7) "Техникалық, сәулет – құрылыс және ақпараттық графика элементтері". Стандарттау. Стандарттау, өзара алмасушылық, сәйкестендіру, бөлшек және жиынтық бiрлiгі туралы жалпы түсінік; құрастыру сызбасы; бөлшектердің қосылыстары; ажырайтын және ажырамайтын біріктірулер; құрастырмалы сызбаны орындау және безендіру ережелері; сәулет – құрылыс графикасының элементтері; құрылыс сызбалары туралы жалпы мағлұмат; қарапайым құрылыс сызбаларын оқу және орындау.
15. "Графика және жобалау" оқу пәнінің 11-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) "Ақпаратты визуалдаудың графикалық әдістері мен құралдары". Компьютерлік графиканың негізгі түрлері. Растрлық, векторлық графикаға арналған бағдарламалар; 2D кескінін құру үшін БҚ (бағдарламамен қамтамасыз ету); 2D кескінін құру; векторлық және расторлық графикадағы түстік модельдер; векторлық және расторлық графикалардың графикалық операциялары; графикалық безендіруін орындау үшін графикалық редактордың мүмкіндіктерін пайдалану; примитивтерді қолдана отырып, 2D объектінің кескінін құру. Примитивтерді қолдана отырып, геометриялық құрылымдар орындау; кескіндерді баспада басып шығару.
2) "Кескіндердің негізгі түрлері және оны құрастыру". Компьютерлік графика құралдары арқылы көлемді денелерді және үстіртін модельдеудің негізгі тәсілдері; 3D моделін құрудың негізгі кезеңдері. 3D моделін (аксонометриялық проекция, техникалық сурет, жиынтық бiрлiк) құрудағы расторлық және векторлық бағдарлама мүмкіндіктері. Көлемді моделдеу операциясының негізіне сүйеніп 3D моделін құру; 3D моделдердің визуализациялау түрлерін анықтау. 3D моделдерін тұрғызу тәсілдерін таңдау. 3D моделдерінің текстурасы мен фактурасы; 2D нысанының қима және тілік көрінісін орындау үшін БҚ (бағдарламамен қамтамасыз ету) таңдау. Қима мен тілікті қалыптастыратын көлемді моделдеу тәсілдері.
3) "Кескіндерді түрлендіру". Кескіндердің түрі мен құрамын түрлендіру (графикалық жұмыс).
4) "Форманың қалыптасуы және құрылымдау". Компютерлік графика құралдары арқылы геометриялық дене (заттардың) бетінің жазбасын сызу.

11.1.4.1 Знать технологию и уметь выбирать виды растровой, векторной графики для создания 2D объекта (геометрические построения, сопряжения);
11.1.4.2 Использовать шаблоны, клипарты, библиотеки при разработке 2D объектов;
11.1.4.3 Знать и применять технологию ускорения и оптимизации процесса создания 2D объектов (шрифты, линии чертежа, геометрические построения, сопряжения) растровой и векторной графике, вывода изображений на печать
2. Основные виды изображений и их построение
Обучающиеся должны …
Подраздел
10-класс
11-класс
2.1 Методы проекти
рования
10.2.1.1 Знать и понимать методы и способы проецирования;
10.2.1.2 Знать и определять необходимое количество видов проектирования на чертеже и их расположение на две и три плоскости проекции
2.2 Способы построения основных видов графических изображений
10.2.2.1 Знать и понимать способы построения плоских геометрических фигур и объемных предметов (аксонометрия);
10.2.2.2 Выполнять аксонометрические проекции по заданным видам предмета, демонстрируя знания правил построения;
10.2.2.3
Знать и определять особенности технического рисунка и эскиза
11.2.2.1 Применять основные приемы твердотельного и поверхностного моделирования средствами компьютерной графики;
11.2.2.2. Разбивать процесс создания 3D модели на этапы (координатная сетка, моделирование на основе геометрических фигур, сплайнов, неоднородных рациональных сплайнов, моделей);
11.2.2.3. Использовать соответствующие инструменты и возможности растровых, векторных программ для создания 3D моделей (аксонометрическая проекция, технический рисунок), сборочная единица
11.2.2.4.
Применять операции твердотельного моделирования (объединение, пересечение, вычитание, наращивание, создание каркасной поверхности), при создании 3D модели (аксонометрические проекции, технический рисунок), сборочная единица
2.3 Чтение и выполнение чертежей предметов (геометрических тел)
10.2.3.1 Демонстрировать знания и умения нанесения размеров на чертежах с учетом свойств геометрической формы предметов;
10.2.3.2 Выполнять чертежи, методом проецирования, используя условности и упрощения на чертежах;
10.2.3.3 Читать и выполнять чертежи на основе анализа геометрической формы предмета
11.2.3.1 Определять и выбирать виды визуализации 3D модели (метод визуализации сцен, анимация объекта), сборочная единица;
11.2.3.2 Сопоставить твердотельное (призма, пирамида, цилиндр, конус, сфера, тор) и поверхностное моделирование (сложные формы) и выбирать способы построения;
11.2.3.3 Воспроизводить в процессе визуализации текстуру и фактуру предмета
2.4 Сечение и разрезы
10.2.4.1 Знать и понимать целесообразность применения сечения и разрезов на чертежах;
10.2.4.2 Знать и применять правила изображения сечения и разреза на чертеже;
10.2.4.3 Применять условности и упрощения при выполнении сечения и разрезов

11.1.4.1 - 2D обьектілерін (геометриялық құрылым, түйіндесу, кескіндер-көріністер) жасау үшін растрлық, векторлық кестенiң түрлерiн таңдау және технологияларын білу;
11.1.4.2 - 2D объектiлерін құрастыру алдында клипарттар, кiтапханалар, үлгiлерді пайдалану
Примитивтерді қолдана отырып, геометриялық құрылымдар орындау
11.1.4.3 - расторлы және векторлы графикалық 2D объектiлерiн (сызба қаріптері, сызба сызықтары, геометриялық құрылым, түйіндесулер, кескіндер - көріністер, тіліктер, қималар және т.б.) жасаудың үрдісін оңтайландыру мен жеделдету технологияларын пайдалана білу және кескіндерді баспада басып шығару;
11.7.1.1 - компьютерлік графика құралдарын пайдаланып графикалық модельдеу бойынша қолданбалы және шығармашылық тапсырмаларды орындау
2-тоқсан
Кескіндердің негізгі түрлері және оны құрастыру
Графикалық кескіндердің негізгі түрлерін құрастыру тәсілдері
Көлемді денелерді және үстіртін моделдеудің негізгі тәсілдері
11.2.2.1. - компьютерлік графика құралдары арқылы көлемді денелерді және үстіртін модельдеудің негізгі тәсілдерін пайдалану
3D моделін құрудың негізгі кезеңдері
11.2.2.2. - 3D моделін жасау үрдісін кезеңдерге бөлу (кординаттық тор, геометриялық денелер, сплайндар, әртекті рационалды сплайндар, модельдер, негізінде модельдеу)
3D моделін құрудағы расторлық және векторлық бағдарлама мүмкіндіктері
11.2.2.3 - 3D модельдерін (аксонометриялық проекция, техникалық сурет, жиынтық бiрлiк) жасау үшiн растрлық, векторлық бағдарламалардың мүмкiндiктері мен тиісті құралдарын пайдалану
Көлемді моделдеу операциясының негізіне сүйеніп 3D моделін құру
11.2.2.4 - 3D моделін (аксонометриялық проекция, техникалық сурет, жиынтық бiрлiк) жасауда көлемді денелерді модельдеу операцияларын қолдану (қаңқалы беттi жасау, бiрiктiру, қиылыстыру, алу, ұлғайту)
Заттың (геометриялық денелердің) сызбаларын оқу және орындау
3D моделдердің визуалдау түрлерін анықтау
11.2.3.1 - 3D моделін визуалдау түрлерін анықтау және таңдау (аксонометриялық проекция, техникалық сурет), жиынтық бірліктер
3D моделдерін тұрғызу тәсілдерін таңдау
11.2.3.2 - көлемді денелерді (призма, пирамида, цилиндр, конус, сфера, тор) және үстіртін модельдеуді салыстыру (күрделі формаларды) және құрастыру тәсілдерін таңдау
3D моделдерінің текстурасы мен фактурасы
11.2.3.3 - визуалдау үдерісінде бұйымның текстурасы мен фактурасын көрсету
3-тоқсан
Кескіндердің негізгі түрлері және оны құрастыру
Қималар мен тіліктер
2D нысанның қима және тілік көрінісін орындау үшін БҚ (бағдарламамен қамтамасыз ету) қолдану