Об утверждении Правил регистрации предварительных решений о классификации товара в журнале регистрации предварительных решений о классификации товара, формы журнала регистрации предварительных решений о классификации товара и формы заявления лица о принятии предварительного решения о классификации товара
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2018 года № 200. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2018 года № 16484.
В редакции от: 29.03.2021
Опубликовано: Эталонный контрольный банк НПА РК в электронном виде, 15.03.2018 г.
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2018 года № 200. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2018 года № 16484.
Об утверждении Правил регистрации предварительных решений о классификации товара в журнале регистрации предварительных решений о классификации товара, формы журнала регистрации предварительных решений о классификации товара и формы заявления лица о принятии предварительного решения о классификации товара
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра финансов РК от 29.03.2021 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктами 1 и 5 статьи 45 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила регистрации предварительных решений о классификации товара в журнале регистрации предварительных решений о классификации товара, форму журнала регистрации предварительных решений о классификации товара согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму заявления лица о принятии предварительного решения о классификации товара согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 29.03.2021 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімдерді тіркеу журналында тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімдерді тіркеу қағидаларын, тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімдерді тіркеу журналының нысанын және тұлғаның тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімді қабылдау туралы өтінішінің нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 16 ақпандағы № 200 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 3 наурызда № 16484 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 29.03.2021 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Кодексінің 45-бабы 1 және 5-тармақтарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімдерді тіркеу журналында тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімдерді тіркеу қағидалары, тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімдерді тіркеу журналының нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес тұлғаның тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімді қабылдау туралы өтінішінің нысаны бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 29.03.2021 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение 1 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 16 февраля 2018 года № 200
Правила регистрации предварительных решений о классификации товара в журнале регистрации предварительных решений о классификации товара, форма журнала регистрации предварительных решений о классификации товара
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра финансов РК от 29.03.2021 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила регистрации предварительных решений о классификации товара в журнале регистрации предварительных решений о классификации товара, форма журнала регистрации предварительных решений о классификации товара разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 45 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок регистрации предварительных решений о классификации товара в журнале регистрации предварительных решений о классификации товара (далее – Журнал регистрации), а также форму журнала регистрации предварительных решений о классификации товара.
2. Должностные лица органов государственных доходов принимают предварительные решения о классификации товара в порядке, установленном статьей 44 Кодекса.
3. Регистрация предварительных решений о классификации товара в Журнале регистрации осуществляется должностными лицами органов государственных доходов, уполномоченными выдавать такие предварительные решения о классификации товара в соответствии с должностными (функциональными) обязанностями.
4. Листы Журнала регистрации нумеруются, прошиваются и опечатываются.
Глава 2 Порядок регистрации предварительных решений о классификации товара в Журнале регистрации
5. Регистрация предварительных решений о классификации товара осуществляется в Журнале регистрации по форме, согласно приложению к настоящим Правилам.

3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 16 ақпандағы
№ 200 бұйрығына
1-қосымша
Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімдерді тіркеу журналында тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімдерді тіркеу қағидалары, тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімдерді тіркеу журналының нысаны
Ескерту. Нысан жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 29.03.2021 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімдерді тіркеу журналында тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімдерді тіркеу қағидалары, тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімдерді тіркеу журналының нысаны "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 45-бабы 5-тармағына сәйкес әзірленді және тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімдерді тіркеу журналында (бұдан әрі – Тіркеу журналы) тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімдерді тіркеу тәртібін және де тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімдерді тіркеу журналының нысанын айқындайды.
2. Мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды адамдары Кодекстің 44-бабында белгіленген тәртіпте тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімдерін қабылдайды.
3. Тіркеу журналында тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімдердің тіркеуін лауазымды (функционалды) міндеттеріне сәйкес осындай тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімдерді беруге уәкілетті мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды адамдары жүзеге асырады.
4. Тіркеу журналдың парақтары нөмірленеді, тігіледі және мөр басылады.
2-тарау. Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімдерді Тіркеу журналында тіркеу тәртібі
5. Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімдерді тіркеу осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша Тіркеу журналында жүзеге асырылады.

6. При регистрации предварительных решений о классификации товара в Журнале регистрации в графах указываются:
1) в графе 1 "№" указывается порядковый номер решения;
2) в графе 2 "№ входящей корреспонденции" указывается входящий номер документа, присвоенный канцелярией органа государственных доходов;
3) в графе 3 "Заявитель (БИН/ИИН)" указывается о лице, подавшем заявление о принятии предварительного решения о классификации товара:
бизнес-идентификационный номер для организации (филиала и представительства) и индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства, либо индивидуальный идентификационный номер для физического лица, в том числе для индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства;
4) в графе 4 "Адрес заявителя" указываются сведения об адресе (месте нахождения организации или месте жительства физического лица);
5) в графе 5 "Наименование товара" указывается наименование товара, указанное в запросе заявителем;
6) в графе 6 "Код товара в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС" указывается десятизначный классификационный код товара в соответствии с единой Товарной номенклатурной внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза;
7) в графе 7 "Регистрационный № предварительного решения о классификации товара" указывается регистрационный номер предварительного решения о классификации товара, сформированный по следующей схеме:
ХХ / ХХХХХ / ХХХХХХ / ХХХХ , где: 1 2 3 4
элемент "1" – код Республики Казахстан, органом государственного доходов которого принято предварительное решение о классификации товара, в соответствии с классификатором стран мира;
элемент "2" – код органа государственных доходов, принявшего предварительное решение о классификации товара, в соответствии с классификатором органов государственных доходов, применяемым в Республике Казахстан;
элемент "3" – дата принятия предварительного решения о классификации товара в формате День Месяц Год, ДД – число, ММ – месяц, ГГ – две последние цифры календарного года;
элемент "4" – порядковый номер предварительного решения о классификации товара в органе государственных доходов (сквозная нумерация в течение одного календарного года начиная с единицы).
в графе 7 все элементы указываются через знак разделителя "/", пробелы между элементами не допускаются;
8) в графе 8 "№ исходящей корреспонденции" указывается исходящий номер, зарегистрированный канцелярией органа государственных доходов;
9) в графе 9 "Сумма платежа" указывается сумма таможенного сбора за принятие предварительного решения о классификации товара в размере 32 000 тенге за каждое наименование товара, включающее определенную марку, модель, артикул и модификацию в соответствие с постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 апреля 2018 года № 171 "Об утверждении ставок таможенных сборов, взимаемых органами государственных доходов";

6. Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімдерді тіркеу кезінде Тіркеу журналындағы бағандарда мыналар:
1) "№" деген 1-бағанда шешімнің реттік нөмірі көрсетіледі;
2) "Кіріс хат-хабардың №" деген 2-бағанда мемлекеттік кірістер органының кеңсесі қойған құжаттың кіріс нөмірі көрсетіледі;
3) "Өтініш беруші (БСН/ЖСН)" деген 3-бағанда тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімді қабылдау туралы өтінішін берген тұлға туралы көрсетіледі:
бизнес-сәйкестендіру нөмірі – бірлескен кәсіпкерлік түрінде қызметті жүзеге асыратын ұйым (филиал мен өкілдік) және дара кәсіпкер үшін бизнес-сәйкестендіру нөмірі, не жеке сәйкестендіру нөмірі – жеке кәсіпкерлік түрінде қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға үшін, оның ішінде дара кәсіпкер үшін жеке сәйкестендіру нөмірі;
4) "Өтініш берушінің мекенжайы" деген 4-бағанда мекенжай (ұйымның орналасқан жері немесе жеке тұлғаның тұрғылықты жері) туралы мәлімет көрсетіледі;
5) "Тауардың атауы" деген 5-бағанда өтініш берушінің сұрау салуында көрсетілген тауардың атауы көрсетіледі;
6) "ЕАЭО СЭҚ ТН-ға сәйкес тауардың коды" деген 6-бағанда Еуразиялық экономикалық одағының Сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасына сәйкес тауардың он мәнді сыныптау коды көрсетіледі;
7) "Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімнің тіркеу №" деген 7-бағанда мынадай схема бойынша қалыптастырылған тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімнің тіркеу нөмірі көрсетіледі:
ХХ / ХХХХХ / ХХХХХХ / ХХХХ , мұнда: 1 2 3 4
"1" элементі – мемлекеттік кірістер органы әлем елдерінің сыныпталуына сәйкес тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімді қабылдаған Қазақстан Республикасының коды;
"2" элементі – Қазақстан Республикасында қолданылатын мемлекеттік кірістер органдарының сыныпталуына сәйкес тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімді қабылдаған мемлекеттік кірістер органының коды;
"3" элементі – Күн Ай Жыл форматында тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімді қабылдау күні, КК – күні, АА – айы, ЖЖ – күнтізбелік жылдың соңғы екі цифры;
"4" элементі – мемлекеттік кірістер органында тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімнің реттік нөмірі (бірден бастап күнтізбелік бір жылдың ішінде өтпелі нөмірлеу);
7-бағанда барлық элементтер "/" деген бөлгіш белгісі арқылы көрсетіледі, элементер арасында бос орын қойылмайды;
8) "Шығыс хат-хабардың №" 8-бағанда деген мемлекеттік кірістер органының кеңсесі тіркеген шығыс нөмірі көрсетіледі;
9) "Төлем сомасы" деген 9-бағанда "Мемлекеттік кірістер органдары өндіріп алатын кедендік алымдардың мөлшерлемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 5 сәуірдегі № 171 қаулысына сәйкес белгілі бір марканы, моделді, артикул мен модификацияны қамтитынтауардың әрбір атауы үшін 32 000 теңге мөлшерінде тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімді қабылдағаны үшін кедендік алымның сомасы көрсетіледі;

10) в графе 10 "№, дата чека, платежного поручения, квитанции" указываются номер, дата документа, подтверждающего уплату таможенного сбора за принятие предварительного решения;
11) в графе 11 "Ф.И.О (при его наличии) и подпись исполнителя" указывается фамилия, имя и отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего предварительное решение о классификации товара, и его подпись.
Приложение к Правилам
регистрации предварительных
решений о классификации
товара в журнале регистрации
предварительных решений о
классификации товара, формы
журнала регистрации
предварительных решений
о классификации товара
форма
Журнал регистрации предварительных решений о классификации товара
№ входящей корреспонденции
Заявитель БИН/ ИИН*
Адрес Заявителя
Наименование товара
Код товара в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС**
Регистрационный № предварительного решения о классификации товара
№ исходящей корреспонденции
Сумма платежа
№, дата чека, платежного поручения, квитанции
Ф.И.О*** (при его наличии) и подпись исполнителя
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Примечание:
* БИН/ИИН – бизнес-идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер;
** ТН ВЭД ЕАЭС – Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза;
*** Ф.И.О – фамилия, имя, отчество.
Приложение 2 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 16 февраля 2018 года № 200
форма
Заявление лица о принятии предварительного решения о классификации товара*
Сноска. Форма - в редакции приказа Министра финансов РК от 29.03.2021 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Заявитель (фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование организации, юридический адрес, бизнес-идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер)
2. Наименование товара (фирменное наименование (товарный знак)
3. Представленные приложения и образцы, способствующие классификации товара**
4. Сведения об уплате таможенного сбора за принятие предварительного решения о классификации товара (номер и дата)
5. Код товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза, предлагаемый заявителем (при отсутствии такой информации графа не заполняется)
6. Подавалось ли ранее вами заявление на предварительное решение об идентичных или подобных товарах? Да
Нет
7. Я заявляю, что вся информация, заявленная по данной форме и приложения к заявлению являются правдивыми, точными и достоверными
8. Подпись заявителя:
9. Дата: номер:
10. Телефон: Факс: Электронная почта:
Примечание:

10) "Чектің, төлем тапсырмасының, түбіртектің №, күні" деген 10-бағанда алдын ала шешімді қабылдағаны үшін кедендік алымның төленгенін растайтын құжаттың нөмірі, күні көрсетіледі;
11) "Орындаушының Т.А.Ә. (ол болған кезде) және қолы" деген 11-бағанда тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімді қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде), және оның қолы көрсетіледі.
Тауарды сыныптау туралы
алдын ала шешімдерді тіркеу
журналында тауарды сыныптау
туралы алдын ала шешімдерді
тіркеу қағидаларына, тауарды
сыныптау туралы алдын ала
шешімдерді тіркеу
журналының нысанына
қосымша
нысан
Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімдерді тіркеу журналы
Кіріс хат-хабардың №
Өтініш беруші (БСН/ЖСН)*
Өтініш берушінің мекен-жайы
Тауардың атауы
ЕАЭО СЭҚ ТН** бойынша тауар коды
Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімнің тіркеу №
Шығыс хат-хабардың №
Төлемнің сомасы
Чектің, төлем тапсырмасының, түбіртектің №, күні
Орындаушының Т.А.Ә***. (ол болған кезде) және оның қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Ескертпе:
* БСН/ЖСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі;
** ЕАЭО СЭҚ ТН – Еуразиялық экономикалық одағының Сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасы;
*** Т.А.Ә. – тегі, аты және әкесінің аты.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 16 ақпандағы
№ 200 бұйрығына
2-қосымша
нысан
Тұлғаның тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімді қабылдау туралы өтініші*
Ескерту. Нысан жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 29.03.2021 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Өтініш беруші (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) немесе ұйымның атауы, заңды мекен-жайы, бизнес-сәйестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі)
2.Тауардың сипаты (фирмалық атауы (тауарлық белгі)
3. Тауарды сыныптауға ықпал ететін ұсынылған қосымшалар мен үлгілер**
4. Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім қабылдау үшін кедендік алымның төленгені туралы мәлімет (нөмірі мен күні)
5. Өтініш берушімен ұсынылатын Еуразиялық экономикалық одағының Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасына сәйкес тауардың коды (мұндай ақпарат болмаған жағдайда баған толтырылмайды)
6. Бұдан бұрын сіз бірдей немесе осындай тауарлар туралы алдын ала шешімге өтініш бердіңіз бе? Ия
Жоқ
7. Мен, осы нысандағы өтініш пен қосымшадағы барлық ақпараттар шынайы, нақты және дұрыс болып табылатынын мәлімдеймін
8. Өтініш берушінің қолы:
9. Күні: нөмірі:
10. Телефон: Факс: Электрондық пошта:
Ескертпе:

* Данное заявление подается в виде электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью заявителя, с приложением электронных либо сканированных копии документов в соответствии с пунктом 2 статьи 45 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) или документа на бумажном носителе;
В случае сбоя информационной системы органа государственных доходов заявление подается на бумажном носителе.
** В данной строке указывается перечень документов, которые прилагаются к заявлению в соответствии с пунктом 2 статьи 45 Кодекса.

* Аталған өтініш 2017 жылғы 26 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 45-бабы 2-тармағына сәйкес құжаттардың электрондық не сканерленген көшірмелерімен қоса, өтініш беруші электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырған электрондық құжат түрінде немесе қағаз жеткізгіште беріледі;
Мемлекеттік кірістер органының ақпараттық жүйесі істен шығу туындаған жағдайда өтініш қағаз жеткізгіштегі түрінде беріледі.
** Аталған жолда Кодекстің 45-бабы 2-тармағына сәйкес өтінішке қоса берілетін құжаттар тізбесі көрсетіледі.