Об утверждении форм налоговых регистров и правил их составления
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 марта 2018 года № 388. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 марта 2018 года № 16675.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие см. п.4
В соответствии с подпунктом 2) пункта 2, подпунктами 1), 2), 3), 4), 6), 8), 9), 10), 11), 12), 13) и 14) пункта 4, подпунктами 1), 2), 3) и 4) пункта 5, подпунктами 1) и 2) пункта 6, подпунктами 1), 2) и 3) пункта 10 статьи 215 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) форму налогового регистра по применению инвестиционных налоговых преференций согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму налогового регистра по определению стоимостных балансов групп (подгрупп) фиксированных активов и последующих расходов по фиксированным активам согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму налогового регистра по производным финансовым инструментам согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) форму налогового регистра по суммам управленческих и общеадминистративных расходов юридического лица-нерезидента, отнесенным на вычеты его постоянным учреждением в Республике Казахстан, согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) форму налогового регистра по учету уменьшения в бухгалтерском учете размера требования к должнику в виде неоплаченного просроченного кредита (займа) и вознаграждения по нему, дебиторской задолженности по документарным расчетам и гарантиям согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) форму налогового регистра по учету уменьшения размера требования к должнику в связи с прощением безнадежной задолженности по кредиту (займу) и вознаграждению по нему согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) форму налогового регистра по услугам туроператора – в разрезе выездного и въездного туризма согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) форму налогового регистра по обороту в виде остатков товаров для целей исчисления налога на добавленную стоимость согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) форму налогового регистра по налогу на добавленную стоимость, относимому в зачет, по остаткам товаров согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) форму налогового регистра по учету закупа у лица, занимающегося личным подсобным хозяйством, сельскохозяйственной продукции заготовительной организацией в сфере агропромышленного комплекса, сельскохозяйственным кооперативом и (или) юридическим лицом, осуществляющим переработку сельскохозяйственного сырья, и ее реализации согласно приложению 10 к настоящему приказу;

Салық тіркелімдерінің нысандарын және оларды жасау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 наурыздағы № 388 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 30 наурызда № 16675 болып тіркелді.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 215 бабы 2 тармағының 2) тармақшасына, 4 тармағының 1), 2), 3), 4), 6), 8), 9), 10), 11), 12), 13) және 14) тармақшаларына, 5 тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларына, 6-тармағының 1) және 2) тармақшаларына, 10 тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес инвестициялық салық преференцияларын қолдану бойынша салық тіркелімінің нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес тіркелген активтер топтарының (кіші топтарының) құндық теңгерімдерін айқындау және тіркелген активтер бойынша кейінгі шығыстар бойынша салық тіркелімінің нысаны;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес туынды қаржы құралдары бойынша салық тіркелімінің нысаны;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес резидент емес-заңды тұлғаның Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекемесі шегерімге жатқызған басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстарының сомалары бойынша салық тіркелімінің нысаны;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес бухгалтерлік есепте төленбеген, мерзімі өткен кредит (қарыз) және ол бойынша сыйлықақы, құжаттамалық есеп-қисаптар мен кепiлдiктер бойынша дебиторлық берешек түрінде борышкерге қойылатын талаптың мөлшерін азайтуды есепке алу бойынша салық тіркелімі нысаны;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес кредит (қарыз) бойынша және оған сыйлықақы бойынша үмiтсiз берешекті кешіруге байланысты борышкерге қойылатын талаптың мөлшерін азайтуды есепке алу бойынша салық тізілімі нысаны;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес шығу және келу туризмі шегінде туроператордың қызметі бойынша салық тіркелімінің нысаны;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес қосылған құн салығын есептеу мақсаттары үшін тауарлар қалдықтары түрінде айналым бойынша салық тіркелімінің нысаны;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес тауарлар қалдықтары бойынша есепке жатқызылатын қосылған құн салығы бойынша салық тіркелімінің нысаны;
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес агроөнеркәсіптік кешен саласындағы дайындаушы ұйымның ауыл-шаруашылығы өнімін жеке қосалқы шаруашылықпен айналысатын тұлғадан сатып алуын ауыл шаруашылығы шикізатын қайта өңдеуді жүзеге асыратын ауыл шаруашылығы коорперативі және (немесе) заңды тұлғалармен және оны өткізуін есепке алу бойынша салық тіркелімінің нысаны жеке қосалқы шаруашылықпен айналысатын тұлғадан сатып алынған ауыл шаруашылығы өнімінің мөлшерін көрсетуге, сондай-ақ осы ауыл шаруашылығы өнімін өткізу мөлшерін көрсетуге арналған бойынша салық тіркелімінің нысаны;

11) форму налогового регистра по учету реализации сельскохозяйственным кооперативом своим членам товаров, а также представлению таких товаров в пользование, доверительное управление, аренду, по выполнению (оказанию) для членов сельскохозяйственного кооператива работ (услуг) согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) форму налогового регистра по учету доходов, в том числе полученных путем безналичных расчетов, согласно приложению 12 к настоящему приказу;
13) форму налогового регистра по учету приобретенных товаров, работ и услуг согласно приложению 13 к настоящему приказу;
14) форму налогового регистра по учету объектов обложения индивидуальным подоходным налогом с доходов физических лиц, подлежащих налогообложению у источника выплаты, а также социальным налогом и социальными платежами согласно приложению 14 к настоящему приказу;
15) форму налогового регистра по учету налоговых обязательств по плате за эмиссии в окружающую среду и плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников согласно приложению 15 к настоящему приказу;
16) форму налогового регистра о получении физическими и юридическими лицами и (или) структурными подразделениями юридического лица денег и (или) иного имущества от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства согласно приложению 16 к настоящему приказу;
17) форму налогового регистра о полученных физическими и юридическими лицами и (или) структурными подразделениями юридического лица деньгах и (или) иного имущества, полученных от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства согласно приложению 17 к настоящему приказу;
18) форму налогового регистра о расходовании физическими и юридическими лицами и (или) структурными подразделениями юридического лица денег и (или) иного имущества, полученных от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства согласно приложению 18 к настоящему приказу;
19) форму налогового регистра для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим с использованием фиксированного вычета, по учету запасов согласно приложению 19 к настоящему приказу;
20) форму налогового регистра для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим с использованием фиксированного вычета, по учету доходов согласно приложению 20 к настоящему приказу;
21) форму налогового регистра по учету доходов от занятия частной практикой согласно приложению 21 к настоящему приказу;

11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы кооперативтері өздерінің мүшелеріне сатылған тауарларды, және осындай тауарларды пайдалануға, сенімгерлік басқаруға, жалға беруді, ауыл шаруашылығы кооперативтерінің мүшелері үшін жұмыстарды (қызметтерді) орындау (көрсету) бойынша есепке алу бойынша салық тіркелімінің нысаны;
12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес табыстарды, соның ішінде қолма-қол жасалмайтын есеп айырысу арқылы алынған, есепке алу бойынша салық тіркелімінің нысаны;
13) осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес сатып алынған тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді есепке алу салық тіркелімінің нысаны;
14) осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес төлем көзінен салық салынатын жеке тұлғалардың табыстарынан, сондай-ақ әлеуметтік салық пен әлеуметтік төлемдерден жеке табыс салығы салынатын салық салу объектілерін есепке алу үшін салық регистрінің нысаны;
15) осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақымен қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы бойынша салық міндеттемелерін есепке алу бойынша салық тіркелімінің нысаны;
16) осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес жеке және заңды тұлғалардың және (немесе) заңды тұлғалардың құрымдылық тарау шелерінің шетел мемлекеттерінен, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ тұлғалардан ақша және (немесе) өзге мүлік алғаны туралы салық тіркелімінің нысаны;
17) осы бұйрық 17-қосымшаға сәйкес жеке және (немесе) заңды тұлғалар және (немесе) заңды тұлғалардың құрымдылық тарау шелері шетел мемлекеттерінен, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ тұлғалардан алған ақша және (немесе) өзге мүлік туралы салық тіркелімінің нысаны;
18) осы бұйрыққа 18-қосымшаға сәйкес жеке және (немесе) заңды тұлғалардың және (немесе) заңды тұлғалардың құрымдылық тарау шелерінің шетел мемлекеттерінен, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ тұлғалардан алған ақшаны және (немесе) өзге мүлікті жаратуы туралы салық тіркелімінің нысаны;
19) осы бұйрыққа 19-қосымшаға сәйкес бекітілген шегерімді пайдалана отырып арнайы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер үшін қорларды есепке алу бойынша салық тіркелімінің нысаны;
20) осы бұйрыққа 20-қосымшаға сәйкес бекітілген шегерімді пайдалана отырып арнайы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер үшін табыстарды есепке алу бойынша салық тіркелімінің нысаны;
21) осы бұйрыққа 21-қосымшаға сәйкес жеке практикадан түсетін кірістерді есепке алу бойынша салық регистрінің нысаны;

22) форму налогового регистра по учету расходов лица, занимающегося частной практикой, согласно приложению 22 к настоящему приказу;
23) Правила составления форм налоговых регистров (далее – Правила) согласно приложению 23 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу некоторые приказы Министерства финансов Республики Казахстан согласно приложению 24 к настоящему приказу.
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением подпунктов 21) и 22) пункта 1 и глав 22 и 23 Правил, которые вводятся в действие с 1 января 2020 года.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение 1 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 марта 2018 года № 388
форма
Налоговый регистр по применению инвестиционных налоговых преференций
Сноска. Форма в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 31.10.2019 № 1197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. ИИН/БИН ___________________________________________
______________________________________________________
2. Ф.И.О. (при его наличии) или наименование налогоплательщика
_______________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
3. Налоговый период:______________________________________
_________________________________________________________
Вычеты по инвестиционным налоговым преференциям
(тенге)
Наименование объекта преференции (основного средства)
Дата ввода в эксплуатацию основного средства (при его наличии)
Номер и дата контракта (при его наличии)
Периоды, на которые предоставлены преференции
Стоимость объекта преференции (основного средства), и (или) расходов на реконструкцию, модернизацию, подлежащие отнесению на вычеты
Стоимость объекта преференции (основного средства), и (или) расходов на реконструкцию, модернизацию, отнесенные на вычеты в налоговом периоде

22) осы бұйрыққа 22-қосымшаға сәйкес жеке практикамен айналысатын тұлғаның шығындарын есепке алу бойынша салық регистрінің нысаны;
23) осы бұйрыққа 23-қосымшаға сәйкес салық тіркелімдері нысандарын жасау қағидасы (бұдан әрі - Қағидалар) бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 24-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп саналсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. 2020 жылғы 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1 тармағының 21) және 22) тармақшаларын және Қағидалардың 22 және 23 тарауларын қоспағанда, осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 19 наурыздағы
№ 388 бұйрығына
1-қосымша
нысан
Инвестициялық салық преференцияларын қолдану бойынша салық тіркелімі
Ескерту. Нысан жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 31.10.2019 № 1197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. ЖСН/БСН ____________________________________________________________
2. Т.А.Ә. (ол болған кезде) немесе салық төлеушінің атауы _____________________
______________________________________________________________________
3. Салық кезеңі: _________________________________________________________
Инвестициялық преференциялар бойынша шегерімдер
№№
Преференция объектіcінің (негізгі құралдар) атауы
Негізгі құрал (ол болған жағдайда) пайдалануға енгізілген күн
Келісімшарттың (ол болған жағдайда) нөмірі мен күні
Преференция берілген кезең
Преференция объектісінің (негізгі құралдың) және (немесе) шегерімге жатқызылуы тиіс қайта жаңартуға, жаңғыртуға шығыстар құны
Преференция объектісінің (негізгі құралдың) және (немесе) салық кезеңінде шегерімге жатқызылған қайта жаңартуға, жаңғыртуға шығыстар құны

Остаточная стоимость объекта преференции (основного средства), и (или) расходов на реконструкцию, модернизацию (графа 6 – графа 7)
1
2
3
4
5
6
7
8
Итого (строка заполняется только по итогу формы)
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись руководителя (налогоплательщика),
печать (при ее наличии, за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства)
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись главного бухгалтера)
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись лица, ответственного за составление налогового регистра)
________________________________________________________________________________
(Дата составления налогового регистра)
Примечание:
расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Приложение 2 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 марта 2018 года № 388
форма
Налоговый регистр по определению стоимостных балансов групп (подгрупп) фиксированных активов и последующим расходам по фиксированным активам
Сноска. Форма в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 31.10.2019 № 1197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Преференция объектісінің (негізгі құралдар) және (немесе) қайта жаңартуға, жаңғыртуға кеткен шығыстардың қалдық құны (6-баған - 7-баған)
1
2
3
4
5
6
7
8
Жиыны (жол тек нысанның қорытындысы бойынша толтырылады)
__________________________________________________________________________
(Басшының (салық төлеушінің) Т.А.Ә. (ол болған кезде), қолы, мөрі
(ол болған жағдайда, дара кәсіпкерлік субъектілерге жататын заңды тұлғаларды
қоспағанда)
__________________________________________________________________________
(Бас бухгалтердің Т.А.Ә. (ол болған кезде), қолы)
__________________________________________________________________________
(Салық тіркелімін жасауға жауапты адамның Т.А.Ә. (ол болған кезде), қолы)
__________________________________________________________________________
(Салық тіркелімі жасалған күн)
Ескерту:
аббревиатураның таратып жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру номері;
БСН – бизнес-сәйкестендіру номері;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде).
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 19 наурыздағы
№ 388 бұйрығына
2-қосымша
нысан
Тіркелген активтер топтарының (кіші топтарының) құндық теңгерімдерін айқындау және тіркелген активтер бойынша кейінгі шығыстар бойынша салық тіркелімі
Ескерту. Нысан жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 31.10.2019 № 1197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. ИИН/БИН_______________________________________________________________
2. Ф.И.О. (при его наличии) или наименование налогоплательщика ________________
________________________________________________________________________________
3. Налоговый период: _____________________________________________________________
Амортизационные отчисления и другие вычеты по фиксированным активам
(тенге)
Наименование стоимостных показателей и вычетов
Здания, сооружения (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств)
Оставшиеся группы фиксированных активов
Всего по фиксированным активам
1
2
3
4
5
1
Стоимостный баланс подгрупп (групп) на начало налогового периода
2
Стоимость поступивших фиксированных активов подгрупп (групп)
3
Стоимость выбывших фиксированных активов подгрупп (групп)
4
Последующие расходы, относимые на вычеты
5
Последующие расходы, относимые на увеличение стоимостного баланса подгрупп (групп)
6
Стоимостный баланс подгрупп (групп) на конец налогового периода
7
Амортизационные отчисления
8
Величина стоимостного баланса группы (II, III, IV) при выбытии всех фиксированных активов
9
Величина стоимостного баланса подгрупп (группы) менее 300 месячных расчетных показателей
10
Стоимостный баланс подгрупп (групп) на конец налогового периода с учетом корректировок
Расшифровка амортизационных отчислений и других вычетов по фиксированным активам
(тенге)
Код фиксированных активов в соответствии с ГК РК КОФ
№ группы
Предельная норма амортизационных отчислений (%)
Применяемая норма амортизационных отчислений (%)
Стоимостные балансы подгрупп (групп) на начало налогового периода
Стоимость поступивших фиксированных активов подгруппы (группы)
Стоимость выбывших фиксированных активов подгруппы (группы)
1
2
3
4
5
6
7
8
Здания, строения (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств)
ИТОГО (строка заполняется только по итогу формы):
Оставшиеся группы фиксированных активов
ИТОГО (строка заполняется только по итогу формы):
Продолжение таблицы
Последующие расходы, относимые на вычеты
Последующие расходы, относимые на увеличение стоимостного баланса подгруппы (группы)
Стоимостные балансы подгрупп (групп) на конец налогового периода
Амортизационные отчисления
Величина стоимостного баланса группы (II, III, IV) при выбытии всех фиксированных активов
Величина стоимостного баланса подгрупп (групп) менее 300 месячных расчетных показателей
Стоимостные балансы подгрупп (групп) на конец налогового периода с учетом корректировок
9
10
11
12
13
14
15
Здания, строения (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств)
Оставшиеся группы фиксированных активов
Амортизационные отчисления по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан
(тенге)
Код фиксированных активов в соответствии с ГК РК КОФ
Дата ввода
№ группы
Предельная норма амортизационных отчислений, (%)
Применяемая норма амортизационных отчислений, (%)
Двойная норма амортизационных отчислений, (%)
Сумма поступивших фиксированных активов
Амортизационные отчисления, подлежащие вычеты в пределах двойной нормы амортизации
Остаточная стоимость фиксированных активов
Дата выбытия фиксированного актива
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ИТОГО (строка заполняется только по итогу формы):
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись руководителя (налогоплательщика), печать
(при ее наличии, за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства)
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись главного бухгалтера)
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись лица, ответственного за составление налогового регистра)
________________________________________________________________________________
(Дата составления налогового регистра)
Примечание:
расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес - идентификационный номер;
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии) ;
ГК РК КОФ – Государственный классификатор Республики Казахстан Классификатор основных фондов.
Приложение 3 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 марта 2018 года № 388
форма
Налоговый регистр по производным финансовым инструментам
Сноска. Форма в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 31.10.2019 № 1197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. ЖСН/БСН ____________________________________________________________
2.Т.А.Ә.(ол болған кезде) немесе салық төлеушінің атауы _____________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
3. Салық кезеңі: ________________________________________________________
Тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар және басқа да шегерімдер
(теңге)
Құндық көрсеткіштер мен шегерімдердің атауы
Ғимараттар, құрылыстар (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда)
Тіркелген активтердің қалған топтары
Тіркелген активтер бойынша барлығы
1
2
3
4
5
1
Салық кезеңінің басына кіші топтардың (топтардың) құндық теңгерімі
2
Кіші топтардың (топтардың) түскен тіркелген активтерінің құны
3
Кіші топтардың (топтардың) шығып қалған тіркелген активтерінің құны
4
Шегеруге жататын кейінгі шығыстар
5
Кіші топтардың (топтардың) құндық теңгерімін ұлғайтуға жататын кейінгі шығыстар
6
Салық кезеңінің соңына кіші топтардың (топтардың) құндық теңгерімі
7
Амортизациялық аударымдар
8
Барлық тіркелген активтер шығарылған кезде топтардың (II, III, IV) құндық теңгерімінің шамасы
9
Кіші топтардың (топтардың) 300 айлық есептік көрсеткіштен аз құндық теңгерімінің шамасы
10
Салық кезеңінің соңында түзетулерді ескере отырып, кіші топтардың (топтардың) құндық теңгерімі
Тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар мен басқа да шегерімдердің толық жазылуы
(теңге)
ҚРМК НҚК-не сәйкес тіркелген активтердің коды
Топ №
Амортизациялық аударымдардың шекті нормасы (%)
Амортизациялық аударымдардың қолданылатын нормалары (%)
Салық кезеңінің басындағы кіші топтардың (топтардың) құндық теңгерімі
Кіші топтардың (топтардың) түскен тіркелген активтерінің құны
Кіші топтардың (топтардың) тіркелген шағын қалған активтерінің құны
1
2
3
4
5
6
7
8
Ғимараттар, құрылыстар (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда)
ЖИЫНЫ (жол тек нысанның қорытындысы бойынша толтырылады):
Тіркелген активтердің қалған топтары
ЖИЫНЫ (жол тек нысанның қорытындысы бойынша толтырылады):
Кестенің жалғасы
Шегерімге жататын кейінгі шығыстар
Кіші топтардың (топтардың) құндық теңгерімін ұлғайтуға жататын кейінгі шығыстар
Салық кезеңінің соңына кіші топтардың (топтардың) құндық теңгерімі
Амортизациялық аударымдар
Барлық тіркелген активтер шығарылған кезде топтардың (II, III,IV) құндық теңгерімінің шамасы
Кіші топтардың (топтардың) 300 айлық есептік көрсеткіштен аз құндық теңгерімінің шамасы
Салық кезеңінің соңындағы түзетулерді ескере отырып шағын топтың (топтардың) құндық теңгерімі
9
10
11
12
13
14
15
Ғимараттар, құрылыстар (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда)
Тіркелген активтердің қалған топтары
Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар
(теңге)
ҚРМК НҚК-не сәйкес тіркелген активтердің коды
Енгізу күні
Топ №
Амортизациялық аударымдардың шекті нормасы
(%)
Амортизациялық аударымдардың қолданылатын нормалары (%)
Амортизациялық аударымдардың қосарланған нормалары (%)
Түскен тіркелген активтердің сомасы
Амортизацияның қосарланған норма шегінде шегерімге жататын амортизациялық аударымдар (%)
Тіркелген активтердің қалдық құны
Тіркелген активтердің шығарылған күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ЖИЫНЫ (жол тек нысанның қорытындысы бойынша толтырылады):
__________________________________________________________________________
(Басшының (салық төлеушінің) Т.А.Ә. (ол болған кезде), қолы, мөрі
(ол болған жағдайда, дара кәсіпкерлік субъектілерге жататын заңды тұлғаларды
қоспағанда)
__________________________________________________________________________
(Бас бухгалтердің Т.А.Ә. (ол болған кезде), қолы)
_________________________________________________________________________
(Салық тіркелімін жасауға жауапты адамның Т.А.Ә. (ол болған кезде), қолы)
__________________________________________________________________________
(Салық тіркелімі жасалған күн)
Ескерту:
аббревиатураның таратып жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру номері;
БСН – бизнес-сәйкестендіру номері;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
ҚРМЖ НҚЖ - Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеуішіне Негізгі қорлардың жіктеуіші.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 19 наурыздағы
№ 388 бұйрығына
3-қосымша
нысан
Туынды қаржы құралдары бойынша салық тіркелімі
Ескерту. Нысан жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 31.10.2019 № 1197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. ИИН/БИН _____________________________________________________________
2. Ф.И.О. (при его наличии) или наименование налогоплательщика _____________________
________________________________________________________________________________
3. Налоговый период:_____________________________________________________________
Операции по производным финансовым инструментам, за исключением свопа
(тенге)
Наименование контрагента
ИИН/БИН контрагента
Номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента
Хеджирование (применяется/ не применяется)
Поставка базового актива (применяется/ не применяется)
Дата открытия контракта
Дата исполнения или досрочного прекращения действия контракта
Поступление по производимым финансовым инструментам
Расходы по производимым финансовым инструментам

1. ЖСН/БСН _______________________________________________________________
2. Т.А.Ә. (ол болған кезде) немесе салық төлеушінің атауы ________________________
__________________________________________________________________________
3. Салық кезеңі: ____________________________________________________________
Свопты қоспағанда, туынды қаржы құралдары бойынша операциялар
(теңге)
Контрагенттің атауы
Контрагентті ЖСН/БСН-і
Резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі
Хеджирлеу (қолданылады/қолданылмайды)
Базалық активті жеткізу (қолданылады/қолданылмайды)
Келісім шарттың ашылу күні
Келісімшарт тың орындалу немесе мерзімінен бұрын тоқтатылу күні
Туынды қаржы құралдары бойынша түсімдер
Туынды қаржы құралдары бойынша шығыстар

Превышает (тенге) (графа 9 - графа 10)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Итого (строка заполняется только по итогу формы):
Операции по свопу
(тенге)
Наименование контрагента
ИИН/БИН контрагент а
Номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента
Хеджирование (применяется/ не применяется)
Поставка базового актива (применяется/ не применяется)
Поступление по свопу
Расходы по свопу
Превышение (тенге) (графа 7 - графа 8)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Итого (строка заполняется только по итогу формы):
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись руководителя (налогоплательщика), печать (при ее
наличии, за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства)
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись главного бухгалтера)
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись лица, ответственного за составление налогового регистра)
________________________________________________________________________________
(дата составления налогового регистра)
Примечание:
расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Приложение 4 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 марта 2018 года № 388
форма
Налоговый регистр по суммам управленческих и общеадминистративных расходов
юридического лица-нерезидента, отнесенным на вычеты его постоянным
учреждением в Республике Казахстан
Сноска. Форма в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 31.10.2019 № 1197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. БИН ___________________________________________________________________
2. Наименование налогоплательщика _______________________________________________
3. Налоговый период: ____________________________________________________________
Данные финансовой отчетности юридического лица-нерезидента
(тенге)
Код валюты
Общая сумма совокупного годового дохода в целом
Общая сумма расходов по оплате труда персонала в целом
Первоначальная (текущая) стоимость основных средств в целом
Балансовая стоимость основных средств в целом
Общая сумма расходов, в том числе управленческие и общеадминистративные расходы
1
2
3
4
5
6
7
2
KZT
3
Данные финансовой отчетности постоянного учреждения юридического лица-нерезидента в Республике Казахстан
(тенге)
Код валюты
Сумма совокупного годового дохода, полученного юридическим лицом-нерезидентом от осуществления деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение
Общая сумма расходов по оплате труда персонала постоянного учреждения
Первоначальная (текущая) стоимость основных средств постоянного учреждения
Балансовая стоимость основных средств постоянного учреждения
Общая сумма расходов, в том числе управленческие и общеадминистративные расходы, относимые на вычеты постоянным учреждением
1
2
3
4
5
6
7
2
KZT
3
Постатейная расшифровка общей суммы управленческих и общеадминистративных расходов
Наименование статей расходов
Сумма расходов юридического лица-нерезидента
Сумма расходов постоянного учреждения
в национальной валюте
в иностранной валюте
в национальной валюте
в иностранной валюте
1
2
3
4
5
6
1
Расходы на оплату труда работников, относящихся к административному персоналу
2
Расходы на содержание административного аппарата управления
3
Расходы на содержание и обслуживание технических средств управления, узлов связи, средств сигнализации и других технических средств управления, не относящихся к производству
4
Расходы на амортизацию основных средств общехозяйственного назначения
5
Расходы на оплату услуг банка
6
Командировочные расходы административного персонала управления
7
Расходы на оплату услуг связи
8
Представительские расходы
9
Расходы по аренде основных средств общехозяйственного назначения
10
Расходы на оплату коммунальных услуг
11
Расходы на оплату канцелярских товаров
12
Налоги, сборы и отчисления с имущества, недвижимости
13
Расходы на оплату консультационных услуг
14
Расходы на оплату аудиторских услуг
15
Расходы на оплату информационных услуг
16
Расходы на охрану труда работников, расходы на охрану субъекта, противопожарную охрану и другие расходы общехозяйственного характера
Прочие:
17
Итого (строка заполняется только по итогу формы)
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись руководителя (налогоплательщика), печать
(при ее наличии, за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства)
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись главного бухгалтера)
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись лица, ответственного за составление налогового регистра)
________________________________________________________________________________
(Дата составления налогового регистра)
Примечание:
расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Приложение 5 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 марта 2018 года № 388
форма
Налоговый регистр по учету уменьшения в бухгалтерском учете размера
требования к должнику в виде неоплаченного просроченного кредита (займа) и
вознаграждения по нему, дебиторской задолженности по документарным
расчетам и гарантиям
Сноска. Форма в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 31.10.2019 № 1197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Асып кетуі (теңге) (9-баған - 10-баған)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ЖИЫНЫ (жол нысанның қорытындысы бойынша ғана толтырылады)
Своп бойынша операциялар
(теңге)
Контрагенттің атауы
Контрагенттің ЖСН/БСН-і
Резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі
Хеджирлеу (қолданылады/қолданылмайды)
Базалық активті жеткізу (қолданылады/қолданылмайды)
Своп бойынша түсім
Своп бойынша шығыстар
Асып кетуі (теңге) (7-баған - 8-баған)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
ЖИЫНЫ (жол нысанның қорытындысы бойынша ғана толтырылады)
__________________________________________________________________________
(Басшының (салық төлеушінің) Т.А.Ә. (ол болған кезде), қолы, мөрі
(ол болған жағдайда, дара кәсіпкерлік субъектілерге жататын заңды тұлғаларды
қоспағанда)
__________________________________________________________________________
(Бас бухгалтердің Т.А.Ә. (ол болған кезде), қолы)
__________________________________________________________________________
(Салық тіркелімін жасауға жауапты адамның Т.А.Ә. (ол болған кезде), қолы)
__________________________________________________________________________
(Салық тіркелімі жасалған күн)
Ескерту:
аббревиатураның таратып жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру номері;
БСН – бизнес-сәйкестендіру номері;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты(ол болған кезде).
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 19 наурыздағы
№ 388 бұйрығына
4-қосымша
нысан
Резидент емес заңды тұлғаның Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекемесі шегерімге жатқызған басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстарының сомалары бойынша салық тіркелімі
Ескерту. Нысан жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 31.10.2019 № 1197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. ЖСН/БСН _______________________________________________________________
2.Т.А.Ә. (ол болған кезде) немесе салық төлеушінің атауы ________________________
__________________________________________________________________________
3. Салық кезеңі: ____________________________________________________________
Резидент емес заңды тұлғаның қаржы есептілігінің деректері
Валюта коды
Тұтас алғандағы жылдық жиынтық табыстың жалпы сомасы
Тұтас алғанда персоналдың еңбегіне ақы төлеу бойынша шығыстардың жалпы сомасы
Тұтас алғанда негізгі құралдардың бастапқы (ағымдағы) құны
Тұтас алғанда негізгі құралдардың теңгерімдік құны
Шығыстардың жалпы сомасы, оның ішінде басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстар
1
2
3
4
5
6
7
2
KZT
3
Резидент емес заңды тұлғаның Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекемесінің қаржы есептілігінің деректері
Валюта коды
Резидент емес заңды тұлғаның Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекемесі арқылы қызметін жүзеге асырудан алған жылдық жиынтық табысының сомасы
Тұрақты мекеме персоналының еңбегіне ақы төлеу бойынша шығыстардың жалпы сомасы
Тұрақты мекеменің негізгі құралдардың бастапқы (ағымдағы) құны
Тұрақты мекеменің негізгі құралдардың теңгерімдік құны
Шығыстардың жалпы сомасы, оның ішінде тұрақты мекемеге шегерімге жатқызылатын басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстар
1
2
3
4
5
6
7
2
KZT
3
Басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстардың жалпы сомасын баптар бойынша таратып жазу
Шығыстар баптарының атауы
Резидент емес заңды тұлға шығыстарының сомасы
Тұрақты мекеме шығыстарының сомасы
ұлттық валютада
шетел валютасында
ұлттық валютада
шетел валютасында
1
2
3
4
5
6
1
Әкімшілік персоналға жататын қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу бойынша шығыстар
2
Әкімшілік басқару аппаратын ұстауға шығыстар
3
Басқарудың техникалық құралдарын, байланыс торабын, дабыл құралдарын және өндіріске жатпайтын басқа да басқарудың техникалық құралдарын ұстауға және қызмет көрсетулерге жұмсалған шығыстар
4
Жалпышаруашылық мақсаттағы негізгі құралдардың амортизациясына жұмсалған шығыстар
5
Банктің қызметіне ақы төлеуге жұмсалған шығыстар
6
Әкімшілік басқару персоналының іссапар шығыстары
7
Байланыс қызметтеріне ақы төлеуге жұмсалған шығыстар
8
Өкілдік шығыстар
9
Жалпышаруашылық мақсаттағы негізгі құралдарды жалға алу бойынша шығыстар
10
Коммуналдық қызметтерге ақы төлеуге жұмсалған шығыстар
11
Кеңсе тауарларын ақы төлеуге жұмсаған шығыстар
12
Мүліктен, жылжымайтын мүліктен салықтар, алымдар және аударымдар
13
Консультациялық қызметтерге ақы төлеуге жұмсалған шығыстар
14
Аудиторлық қызметтерге төлеуге жұмсалған шығыстар
15
Ақпараттық қызмет көрсетулерін төлеуге жұмсалған шығыстар
16
Қызметкерлер еңбегін қорғауға шығыстар, субъектіні қорғауға, өртке қарсы қорғауға шығыстар және басқа да жалпышаруашылық сипаттағы шығыстар
Өзгелер:
17
Жиыны (жол тек нысанның қорытындысы бойынша ғана толтырылады)
__________________________________________________________________________
(Басшының (салық төлеушінің) Т.А.Ә. (ол болған кезде), қолы, мөрі
(ол болған жағдайда, дара кәсіпкерлік субъектілерге жататын заңды тұлғаларды
қоспағанда)
__________________________________________________________________________
(Бас бухгалтердің Т.А.Ә. (ол болған кезде), қолы)
__________________________________________________________________________
(Салық тіркелімін жасауға жауапты адамның Т.А.Ә. (ол болған кезде), қолы)
__________________________________________________________________________
(Салық тіркелімі жасалған күн)
Ескерту:
аббревиатураның таратып жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру номері;
БСН – бизнес-сәйкестендіру номері;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде).
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 19 наурыздағы
№ 388 бұйрығына
5-қосымша
нысан
Бухгалтерлік есепте төленбеген, мерзімі өткен кредит (қарыз) және ол бойынша сыйақы, құжаттамалық есеп-қисаптар мен кепiлдiктер бойынша дебиторлық берешек түрінде борышкерге қойылатын талаптың мөлшерін азайтуды есепке алу бойынша салық тіркелімі
Ескерту. Нысан жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 31.10.2019 № 1197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. ИИН/БИН ____________________________________________________________________
2. Ф.И.О. (при его наличии) или наименование налогоплательщика _____________________
_______________________________________________________________________________
3. Налоговый период: ____________________________________________________________
Уменьшение в бухгалтерском учете размера требования к должнику в виде неоплаченного просроченного кредита (займа) и вознаграждения по нему, дебиторской задолженности по документарным расчетам и гарантиям
(тенге)
ИИН/БИН должника
Наименование должника
Номер и дата договора банковского займа, договора на выпуск банковской гарантии или аккредитива
Номер и дата решения последнего полного или частичного прекращения права требования по кредиту (займу), дебиторской задолженности
Сумма неоплаченного просроченного кредита (займа) и вознаграждения по нему, дебиторской задолженности по документарным расчетам и гарантиям
Номер и дата документа, на основании которого осуществляется уменьшение размера требования к должнику в бухгалтерском учете
Сумма уменьшения размера требования к должнику в бухгалтерском учете
Сумма провизий (резервов), отнесенная на вычеты в предыдущих налоговых периодах
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Итого (строка заполняется только по итогу формы)
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись руководителя (налогоплательщика), печать (при ее
наличии, за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства)
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись главного бухгалтера)
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) , подпись лица, ответственного за составление налогового регистра)
________________________________________________________________________________
(Дата составления налогового регистра)
Примечание:
расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Приложение 6 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 марта 2018 года № 388
форма
Налоговый регистр по учету уменьшения размера требования к должнику в связи с прощением безнадежной задолженности по кредиту (займу) и вознаграждению по нему
Сноска. Форма в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 31.10.2019 № 1197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. ЖСН/БСН ______________________________________________________________
2.Т.А.Ә. (ол болған кезде) немесе салық төлеушінің атауы _________________________
_________________________________________________________________________
3. Салық кезеңі: ____________________________________________________________
Бухгалтерлік есепте төленбеген, мерзімі өткен кредит (қарыз) және ол бойынша сыйақы, құжаттамалық есеп-қисаптар мен кепiлдiктер бойынша дебиторлық берешек түрінде борышкерге қойылатын талаптың мөлшерін азайту
(теңге)
Борышкердің ЖСН/БСН
Борышкердің атауы
Банктік кепілдемені немесе аккредитивті шығару келісім-шартының нөмірі мен күні
Кредит (қарыз) бойынша дебиторлық берешекті талап ету құнын толық немесе ішінара тоқтатудың соңғы шешімінің нөмірі мен күні
Төленбеген мерзімі өткен кредит (қарыз) және ол бойынша сыйақы, құжаттамалық есеп-қисаптар мен кепiлдiктер бойынша дебиторлық берешектер сомасы
Бухгалтерлік есепте борышкерге қойылатын талаптың мөлшерін азайтуды жүзеге асыратын негізгі құжаттың нөмірі мен күні
Бухгалтерлік есепте борышкерге қойылатын талаптың мөлшерін азайту сомасы
Алдыңғы салық кезеңдерінде шегерімге жатқызылатын провизиялардың (резервтердің) сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Жиыны (жол тек нысанның қорытындысы бойынша толтырылады)
__________________________________________________________________________
(Басшының (салық төлеушінің) Т.А.Ә. (ол болған кезде), қолы, мөрі
(ол болған жағдайда, дара кәсіпкерлік субъектілерге жататын заңды тұлғаларды
қоспағанда)
__________________________________________________________________________
(Бас бухгалтердің Т.А.Ә. (ол болған кезде), қолы)
__________________________________________________________________________
(Салық тіркелімін жасауға жауапты адамның Т.А.Ә. (ол болған кезде), қолы)
__________________________________________________________________________
(Салық тіркелімі жасалған күн)
Ескерту:
аббревиатураның таратып жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру номері;
БСН – бизнес-сәйкестендіру номері;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде).
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 19 наурыздағы
№ 388 бұйрығына
6-қосымша
нысан
Кредит (қарыз) және ол бойынша сыйақы бойынша үмiтсiз берешекті кешіруге байланысты борышкерге қойылатын талаптың мөлшерін азайтуды есепке алу бойынша салық тіркелімі
Ескерту. Нысан жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 31.10.2019 № 1197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. ИИН/БИН ___________________________________________________________________
2. Ф.И.О. (при его наличии) или наименование налогоплательщика _____________________
_______________________________________________________________________________
3. Налоговый период: ____________________________________________________________
Уменьшение размера требований к должнику в связи с прощением безнадежной задолженности по кредиту (займу) и вознаграждению по нему
(тенге)
ИИН/ БИН должника
Наименование должника
Номер и дата договора банковского займа
Номер и дата документа, на основании которого осуществлено уменьшение размера требования к должнику
Общая сумма задолженности
Основания для прощения безнадежной задолженности
Номер и дата решения уполномоченного органа банка о прощении безнадежной задолженности
Сумма прощенной безнадежной задолженности
Сумма провизии (резервов) отнесенная на вычеты предыдущих налоговых периодах
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Итого (строка заполняется только по итогу формы)
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись руководителя (налогоплательщика), печать
(при ее наличии, за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства)
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись главного бухгалтера)
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись лица, ответственного за составление налогового регистра)
________________________________________________________________________________
(Дата составления налогового регистра)
Примечание:
расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Основания для прощения безнадежной задолженности (наличие, отсутствие залога):
1 – наличие залога, которое не реализовано, поскольку внесудебные торги по заложенному имуществу не состоялись более двух раз ввиду отсутствия покупателей или невнесения лицом, выигравшим торги, покупной цены;
2 – прекращение залога по основаниям, предусмотренным в подпунктах 2), 3) статьи 322 Гражданского кодекса Республики Казахстан;
3 – залог полностью или частично утрачен или поврежден по независящим от залогодержателя (банка) причинам;
4 – реализация залога с торгов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5 – реализация залога залогодателем с письменного согласия залогодержателя;
6 – реализация залога путем обращения заложенного имущества в собственность банка;
7 – отсутствие залога;
8 – наличие залога, не подлежащего государственной регистрации.
Приложение 7 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 марта 2018 года № 388
форма
Налоговый регистр по услугам туроператора – в разрезе выездного и въездного туризма
Сноска. Форма в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 31.10.2019 № 1197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. ЖСН/БСН ___________________________________________________________
2. Т.А.Ә. (ол болған кезде) немесе салық төлеушінің атауы _____________________
__________________________________________________________________________
3. Салық кезеңі: _______________________________________________________
Кредит (қарыз) және ол бойынша сыйақы бойынша үмiтсiз берешекті кешіруге байланысты борышкерге қойылатын талаптың мөлшерін азайту
(теңге)
Борышкердің ЖСН/
БСН
Борышкердің атауы
Банктік қарыздың келісім-шартының нөмірі мен күні
Борышкерге қойылатын талаптың мөлшерін азайтуды жүзеге асырған негізгі құжаттың нөмірі мен күні
Берешектің жалпы сомасы
Үмiтсiз берешекті кешіру үшін негіз
Үмiтсiз берешекті кешіру туралы банктік уәкілетті органының шешімінің нөмірі мен күні
Үмiтсiз берешекті кешіру сомасы
Алдыңғы салық кезеңдерінде шегеруге жатқызылатын провизиялардың (резервтердің) сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Жиыны (жол тек нысанның қорытындысы бойынша толтырылады)
__________________________________________________________________________
(Басшының (салық төлеушінің) Т.А.Ә. (ол болған кезде), қолы, мөрі
(ол болған жағдайда, дара кәсіпкерлік субъектілерге жататын заңды тұлғаларды
қоспағанда)
__________________________________________________________________________
(Бас бухгалтердің Т.А.Ә. (ол болған кезде), қолы)
__________________________________________________________________________
(Салық тіркелімін жасауға жауапты адамның Т.А.Ә. (ол болған кезде), қолы)
__________________________________________________________________________
(Салық тіркелімі жасалған күн)
Ескерту:
аббревиатураның таратып жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру номері;
БСН – бизнес-сәйкестендіру номері;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде).
Үмiтсiз берешекті кешіруге негіздеме (бар-жоғы, кепілдің болмауы)
1 - Кепілдегі мүлік бойынша соттан тыс саудада сатып алушы болмағандықтан екі реттен артық өткізілмегендігінен немесе саудада ұтып алған тұлғаның сатып алу құнын енгізбегендігінен сатылмаған кепілдің болуы.
2 - Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексiнiң 322-бабы 2), 3) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша кепілді тоқтату.
3 - Кепілдің толық немесе ішнара жоғалған немесе бүлінген себептері кепілге ұстаушылардан (банктан) емес.
4 - Қазақстан Республикасының заңнамасымен бекітілген тәртіпте сауда-саттықтан кепілге өткізу.
5 - Кепiл ұстаушының жазбаша келiсiмiмен кепіл берушінің кепілді өткізуі.
6 - Кепілге салынған мүлікке жүгіну жолдарымен банктің меншігіне кепілге өткізу.
7 - Кепілдің болмауы.
8 - Мемлекеттік тіркеуге жатпайтын кепілдің бар-жоғы.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 19 наурыздағы
№ 388 бұйрығына
7-қосымша
нысан
Шығу және келу туризмі шегінде туроператордың қызметі бойынша салық тіркелімі
Ескерту. Нысан жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 31.10.2019 № 1197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2. Ф.И.О. (при его наличии) или наименование налогоплательщика _____________________
________________________________________________________________________________
3. Дата представления ___________________________________________________________
(тенге)
Наименование товара
Размер облагаемого оборота -
(Балансовая стоимость товара)
Документ, на основании которого НДС ранее отнесен в зачет
наименование
номер
дата
стоимость без НДС (размер облагаемого оборота)
сумма НДС, ранее отнесенного в зачет
1
2
3
4
5
6
7
8
Итого (строка заполняется только по итогу формы)
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О.(при его наличии), подпись руководителя (налогоплательщика), печать
(при ее наличии, за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства)
_______________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись главного бухгалтера)
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись лица, ответственного за составление налогового регистра)
_______________________________________________________________________________
(Дата составления налогового регистра)
Примечание:
расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии);
НДС – налог на добавленную стоимость.
Приложение 9 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 марта 2018 года № 388
форма
Налоговый регистр по налогу на добавленную стоимость, относимому
в зачет, по остаткам товаров
Сноска. Форма в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 31.10.2019 № 1197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. ИИН/БИН ____________________________________________________________________
2. Ф.И.О. (при его наличии) или наименование налогоплательщика ____________________
________________________________________________________________________________
3. Дата представления ___________________________________________________________
(тенге)
Наименование товара, имеющегося до даты постановки на регистрационный учет по НДС
Документ (предусмотренный подпунктом 1) и 2) пункта 1 статьи 400 Налогового кодекса)
наименование
номер
дата
Стоимость товара без НДС (размер облагаемого оборота)
сумма НДС
1
2
3
4
5
6
7
Итого (строка заполняется только по итогу формы)
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись руководителя (налогоплательщика), печать
(при ее наличии, за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства)
_______________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись главного бухгалтера)
_______________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись лица, ответственного за составление налогового регистра)
Примечание:
расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии) ;
НДС – налог на добавленную стоимость.
Приложение 10 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 марта 2018 года № 388
форма
Налоговый регистр по учету закупа у лица, занимающегося личным подсобным хозяйством, сельскохозяйственной продукции заготовительной организацией в сфере агропромышленного комплекса, сельскохозяйственным кооперативом и (или) юридическим лицом, осуществляющим переработку сельскохозяйственного сырья и ее реализации

2. Т.А.Ә. (ол болған кезде) немесе салық төлеушінің атауы _______________________
3. Берілген күні ____________________________________________________________
(тенге)
Тауардың
атауы
Салық салынатын айналымның мөлшері-
(Тауардың баланстық құны)
Бұрын есепке жатқызған ҚҚС негізіндегі құжат
атауы
нөмері
күні
ҚҚС-сыз құн(салық салынатын айналымның мөлшері)
Бұрын есепке жатқызылған ҚҚС сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
Жиыны (жол тек нысанның қорытындысы бойынша толтырылады)
__________________________________________________________________________
(Басшының (салық төлеушінің) Т.А.Ә. (ол болған кезде), қолы, мөрі
(ол болған жағдайда, дара кәсіпкерлік субъектілерге жататын заңды тұлғаларды
қоспағанда)
__________________________________________________________________________
(Бас бухгалтердің Т.А.Ә. (ол болған кезде), қолы)
_________________________________________________________________________
(Салық тіркелімін жасауға жауапты адамның Т.А.Ә. (ол болған кезде), қолы)
__________________________________________________________________________
(Салық тіркелімі жасалған күн)
Ескерту:
аббревиатураның таратып жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру номері;
БСН – бизнес-сәйкестендіру номері;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
ҚҚС –-қосымша құн салығы.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 19 наурыздағы
№ 388 бұйрығына
9-қосымша
нысан
Тауарлар қалдықтары бойынша есепке жатқызылатын қосылған құн салығы бойынша салық тіркелімі
Ескерту. Нысан жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 31.10.2019 № 1197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. ЖСН/БСН _______________________________________________________________
2. Т.А.Ә. (ол болған кезде) немесе салық төлеушінің атауы ________________________
3. Берілген күні_____________________________________________________________
(теңге)
ҚҚС бойынша тіркеу есебіне қойылған күні бар тауардың атауы
Құжат
(Салық кодексінің 400-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген
атауы
нөмері
күні
ҚҚС-сыз
тауардың құны (салық салынатын айналымының мөлшері)
ҚҚСсомасы
1
2
3
4
5
6
7
Жиыны (жол тек нысанның қорытындысы бойынша толтырылады)
_________________________________________________________________________
(Басшының (салық төлеушінің) Т.А.Ә. (ол болған кезде), қолы, мөрі
(ол болған жағдайда, дара кәсіпкерлік субъектілерге жататын заңды тұлғаларды
қоспағанда)
_________________________________________________________________________
(Бас бухгалтердің Т.А.Ә. (ол болған кезде), қолы)
__________________________________________________________________________
(Салық тіркелімін жасауға жауапты адамның Т.А.Ә. (ол болған кезде), қолы)
__________________________________________________________________________
(Салық тіркелімі жасалған күн)
Ескерту:
аббревиатураның таратып жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру номері;
БСН – бизнес-сәйкестендіру номері;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде).
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 19 наурыздағы
№ 388 бұйрығына
10-қосымша
нысан
Агроөнеркәсіптік кешен саласындағы дайындаушы ұйымның ауыл-шаруашылығы өнімін жеке қосалқы шаруашылықпен айналысатын тұлғадан сатып алуын ауыл шаруашылығы шикізатын қайта өңдеуді жүзеге асыратын ауыл шаруашылығы коорперативі және (немесе) заңды тұлғалармен және оны өткізуін есепке алу бойынша салық тіркелімі

Сноска. Форма в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 31.10.2019 № 1197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. БИН _________________________________________________________________________
2. Наименование налогоплательщика _______________________________________________
3. Месяц: ________год: _______________
Раздел 1. По приобретенной сельскохозяйственной продукции
ИИН физического лица
Ф.И.О. (при его наличии) физического лица, реализующего сельскохозяйственную продукцию
Адрес места нахождения личного подсобного хозяйства
Наименование сельскохозяйственной продукции (указываются коды)
Дата приобретения
Количество (объем) (килограмм/штук/литр)
Цена, тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
Итого
х
х
х
х
х
х
х
Продолжение таблицы
Раздел 1. По приобретенной сельскохозяйственной продукции
Общая стоимость, тенге
Итоговая сумма дохода, не подлежащего налогообложению (не более 24 МЗП) на начало месяца, тенге
Сумма дохода, не подлежащего налогообложению (не более 24 МЗП), тенге
Сумма дохода, с которого удержан ИПН, тенге
Сумма ИПН, тенге
№ документа (счета-фактуры)
дата документа (счета-фактуры)
9
10
11
12
13
14
15
х
х
х
х
(продолжение)
Раздел 2. По реализованной сельскохозяйственной продукции
ИИН/БИН
Ф.И.О. или наименование лица
Наименование сельскохозяйственной продукции (указываются коды)
Дата реализации
Количество (объем) (килограмм/штук/литр)
1
2
3
4
5
6
Итого
х
х
х
х
х
Продолжение таблицы
Раздел 2. По реализованной сельскохозяйственной продукции
Цена, тенге
Стоимость  без НДС, тенге
НДС
Стоимость с учетом НДС, тенге
№ документа (счета-фактуры)
дата документа (счета-фактуры)
ставка, %
сумма, тенге
7
8
9
10
11
12
13
х
х
х
х
х
х
х
(продолжение)
Раздел 3. По остаткам сельскохозяйственной продукции
Наименование сельскохозяйственной продукции (указываются коды)
Остатки сельскохозяйственной продукции на начало отчетного периода
Приобретение сельскохозяйственной продукции
Реализация сельскохозяйственной продукции
Остатки сельскохозяйственной продукции на конец отчетного периода
Количество (объем) (килограмм/штук/литр)
общая стоимость, тенге
Количество (объем) (килограмм/штук/литр)
общая стоимость, тенге
Количество (объем) (килограмм/штук/литр)
общая стоимость, тенге
Количество (объем) (килограмм/штук/литр)
общая стоимость, тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Итого
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Справочно: налоговый регистр заполняется ежедневно и ведется по каждому физическому лицу и отдельно по сельскохозяйственной продукции данный налоговый регистр заполняется в хронологическом порядке ________________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись руководителя (налогоплательщика), печать
(при ее наличии, за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства)
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись главного бухгалтера)
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись лица, ответственного за составление налогового регистра)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(дата составления налогового регистра)
Примечание:
расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии);
МЗП – месячная заработная плата;
ИПН – индивидуальный подоходный налог;
НДС – налог на добавленную стоимость;
коды наименования сельскохозяйственной продукции:

Ескерту. Нысан жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 31.10.2019 № 1197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. БСН ____________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
2. Салықтөлеушінің атауы ___________________________________________________
__________________________________________________________________________
3. Айы: ________жыл: _______________________________________________________
__________________________________________________________________________
1. Бөлім. Ауыл шаруашылығы өнімін сатып алу бойынша
Жеке тұлғаның ЖСН
Ауыл шаруашылығы өнімін сататын жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты Т.А.Ә.(болған жағдайда)
Жеке қосалқы шаруашылық орналасқан мекенжай
Ауыл шаруашылығы өнімінің атауы (кодтары көрсетіледі)
Сатып алу күні
Саны (көлемі) (килограмм/дана/литр)
Бағасы, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
Жиыны
х
х
х
х
х
х
х
Кестенің жалғасы
1. Бөлім. Ауыл шаруашылығы өнімін сатып алу бойынша
Жалпы құны
Ай басындағы салық салуға жатпайтын табыстың қорытынды сомасы (24 ЖАК-тен аспайтын), теңге
Салық салуға жатпайтын табыстар сомасы (24 ЖАК-тен асырмай), теңге
Табыс салығын ұстап қалған ЖТС сомасы
ЖТС сомасы, теңге
Құжат(шот-фактура) №
Құжат(шот-фактура) күні
9
10
11
12
13
14
15
х
х
х
х
(жалғасы)
2. Бөлім. Өткізілген ауыл шаруашылығы өнімі бойынша
ЖСН/БСН
Тұлғаның атауы
Ауыл шаруашылығы өнімінің атауы (кодтары көрсетіледі)
Өткізу күні
Саны ( көлемі) (килограмм/дана/литр)
Бағасы, теңге
ҚҚС есептелмегендегі құны, теңге
ҚҚС
ҚҚСескерілген құны, теңге
Құжат (шот-фактура) №
Құжат (шот-фактура) күні
Мөлшерлеме, %
Сома, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Жиыны
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
(жалғасы)
3. Бөлім. Ауыл шаруашылығы өнімінің қалдықтары бойынша
Ауыл шаруашылығы өнімінің атауы (кодтары көрсетіледі)
Есепті кезеңнің басындағы ауылшаруашылық өнімдердің қалдығы
Ауыл шаруашылығы өнімін сатып алу
Ауыл шаруашылығы өнімін өткізу
Есепті кезеңнің соңына ауыл шаруашылығы өнімінің қалдығы
Саны (көлемі) (килограмм/дана/литр)
жалпы құны, теңге
Саны ( көлемі) (килограмм/дана/литр)
жалпы құны, теңге
Саны ( көлемі) (килограмм/дана/литр)
жалпы құны, теңге
саны (көлемі) (килограмм/дана/литр)
жалпы құны, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Жиыны
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Анықтама:
салық нысаны күнделікті әрбір жеке тұлға бойынша толтырылады және осы а/ш өнімі бойынша бөлек жүргізіледі осы салық нысаны бөлек хронологиялық тәртіпте толтырылады ________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(Басшының (салық төлеушінің) Т.А.Ә. (ол болған кезде), қолы, мөрі
(ол болған жағдайда, дара кәсіпкерлік субъектілерге жататын заңды тұлғаларды
қоспағанда)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(Бас бухгалтердің Т.А.Ә.(ол болған кезде), қолы)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(Салық тіркелімін жасауға жауапты адамның Т.А.Ә. (ол болған кезде), қолы)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(Салық тіркелімі жасалған күн)
Ескерту:
аббревиатураның таратып жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру номері;
БСН – бизнес-сәйкестендіру номері;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты.(ол болған кезде);
ЖАК – жалақының айлық көрсеткіші;
ЖТС – жеке табыс салығы;
ҚҚС –-қосымша құн салығы;
Ауыл шаруашылығы өнімінің атауының коды:

1 – крупный рогатый молочного стада живой; 2 – лошади и животные семейства лошадиных, прочие живые; 3 – верблюды и верблюдовые живые; 4 – овцы и козы живые; 5 – свиньи живые; 6 – домашняя птица живая; 7 – яйца куриные в скорлупе свежие; 8 – мясо скота крупного рогатого, свиней, овец, коз, лошадей и животных семейства лошадиных свежее или охлажденное; 9 – молоко сырое скота крупного рогатого молочного стада; 10 – мясо птицы домашней свежее или охлажденное; 11 – картофель; 12 – морковь; 13 – капуста; 14 – баклажаны; 15 – помидоры; 16 – огурцы; 17 – чеснок; 18 – лук; 19 – свекла сахарная; 20 – яблоки; 21 – груши; 22 – айва; 23 – абрикосы; 24 – вишня; 25 – персики; 26 – сливы; 27 – шерсть щипаная, шкуры, кожи сырые скота крупного рогатого, животных семейства лошадиных, овец, коз.
Приложение 11 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 марта 2018 года № 388
форма
Налоговый регистр по учету реализации сельскохозяйственным кооперативам своим членам товаров, а также представлению таких товаров в пользование, доверительное управление, аренду, по выполнению (оказанию) для членов сельскохозяйственного кооператива работ (услуг)

1 - сауын тірі ірі қара мал; 2 - тірі жылқылар және басқа да жылқы тұқымдас жануарлар; 3 - тірі түйелер және түйе тектілер; 4 - тірі қойлар мен ешкілер; 5 - тірі шошқалар; 6-тірі үй құсы; 7 - тауықтың шағылмаған жаңа жұмыртқасы; 8 - ірі қара малдың, шошқалардың, қойдың, ешкінің, жылқылар мен жылқы тұқымдас жануарлардың жас немесе тоңазытылған еті; 9 - сауын ірі қара малдың шикі сүті; 10 - үй құсының жас немесе тоңазытылған еті; 11 - картоп; 12 - сәбіз; 13 - қырыққабат; 14 - баклажан; 15 - қызанақтар; 16 - қияр; 17 - сарымсақ; 18 - пияз; 19 - қант қызылшасы; 20 - алма; 21 - алмұрт; 22 - айва; 23 - өріктер; 24 - шие; 25 - шабдалы; 26 - қара өрік; 27 - ірі қара малдың, жылқы тұқымдас жануарлардың, қойдың, ешкінің түтілген жүні, терісі, иленбеген былғарысы.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 19 наурыздағы
№ 388 бұйрығына
11-қосымша
нысан
Ауыл шаруашылығы кооперативтері өздерінің мүшелеріне сатылған тауарларды, және осындай тауарларды пайдалануға, сенімгерлік басқаруға, жалға беруді, ауыл шаруашылығы кооперативтерінің мүшелері үшін жұмыстарды (қызметтерді) орындау (көрсету) бойынша есепке алу бойынша салық тіркелімі

Сноска. Форма в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 31.10.2019 № 1197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. БИН сельскохозяйственного кооператива _________________________________________
2. Наименование сельскохозяйственного кооператива ________________________________
_______________________________________________________________________________
3. месяц: __________________ год: _________________________________________________
БИН/ИИН члена сельскохозяйственного кооператива
Ф.И.О.(при его наличии) или наименование члена сельскохозяйственного кооператива
Наименование товара, работ или услуг по перечню
Код КПВЭД или ОКЭД по перечню
Дата
Количество (объем)
Цена, тенге
Стоимость  без НДС, тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Итого
х
х
х
х
х
х
х
х
Продолжение таблицы
НДС
Стоимость с учетом НДС, тенге
№ документа (счета-фактуры)
дата документа (счета-фактуры)
№ договора пользования, доверительного управления, аренды товара
Дата заключения договора пользования, доверительного управления, аренды товара
Дата начала действия договора пользования, доверительного управления, аренды товара
Дата окончания действия договора пользования, доверительного управления, аренды товара
ставка, %
сумма НДС
10
11
12
13
15
16
17
17
18
Итого
х
х
х
х
х
х
х
х
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись руководителя (налогоплательщика), печать (при ее
наличии, за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства)
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись главного бухгалтера)
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О.(при его наличии), подпись лица, ответственного за составление налогового регистра)
________________________________________________________________________________
(дата составления налогового регистра)
Примечание:
расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес - идентификационный номер;
КПВЭД или ОКЭД – классификатор продукции внешнеэкономической деятельности или общий классификатор экономической деятельности;
НДС – налог на добавленную стоимость
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Приложение 12
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 марта 2018 года № 388
форма
Налоговый регистр
по учету доходов, в том числе полученных путем безналичных расчетов
1. ИИН*__________________________________________________________________

Ескерту. Нысан жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 31.10.2019 № 1197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Ауыл шаруашылығы кооперативтін БСН ____________________________________
2. Ауыл шаруашылығы кооперативтін атауы ___________________________________
3. айы: __________________ жыл: ___________________________________________
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің ЖСН/БСН
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің атауы
Тауарлар, жұмыстар немесе қызметтер тізбесі бойынша атауы
Тізім бойынша СЭҚӨЖ немесе ЭҚЖЖ коды
Күні
Саны (көлемі)
Бағасы, теңге
ҚҚС есептелмегендегі құны, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Жиыны
х
х
х
х
х
х
х
Кестенің жалғасы
ҚҚС
ҚҚСсомасы, теңге
ҚҚС ескерілген құны, теңге
құжаттың нөмірі (шот-фактура)
құжаттың күні (шот-фактура)
Тауардың пайдалануға, сенімгерлік басқаруға, жалға беруі келісімінің нөмірі
Тауардың пайдалануға, сенімгерлік басқаруға, жалға беруі келісімінің жасау күні
Тауардың пайдалануға, сенімгерлік басқаруға, жалға беруі келісімінің басталуы күні
Мөлшерлеме, %
Сома, теңге
10
11
12
13
15
16
17
17
18
Жиыны
х
х
х
х
х
х
х
х
__________________________________________________________________________
(Басшының (салық төлеушінің) Т.А.Ә. (ол болған кезде), қолы, мөрі
(ол болған жағдайда, дара кәсіпкерлік субъектілерге жататын заңды тұлғаларды
қоспағанда)
_________________________________________________________________________
(Бас бухгалтердің Т.А.Ә. (ол болған кезде), қолы)
_________________________________________________________________________
(Салық тіркелімін жасауға жауапты адамның Т.А.Ә. (ол болған кезде), қолы)
_________________________________________________________________________
(Салық тіркелімі жасалған күн)
Ескерту:
аббревиатураның таратып жазылуы:
ЖСН - жеке сәйкестендіру номері;
БСН - бизнес-сәйкестендіру номері;
СЭҚӨЖ немесе ЭҚЖЖ – сыртқы экономикалық қызметінің өнім жіктегіші немесе экономикалық қызметінің жалпы жіктегіші;
ҚҚС –-қосымша құн салығы;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде).
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 19 наурыздағы
№ 388 бұйрығына
12-қосымша
нысан
Табыстарды, соның ішінде қолма-қол жасалмайтын есеп айырысу арқылы алынған, есепке алу бойынша салық тіркелімі
1. ЖСН*___________________________________

2. Ф.И.О.** (при его наличии) или наименование налогоплательщика
__________________________________________________________________________
3. Период: _____________________ год:_______________________________________
Учет операций по доходам, за исключением операций по
реализации или передаче в уставный капитал имущества, являющегося
основным средством индивидуального предпринимателя
(тенге)
№ п/п
Дата
Сумма полученного дохода за день
Размер корректировки дохода за день (+, -)
1
2
3
4
Доход от реализации товаров, выполнения работ, оказания услуг
Итого за месяц:
Итого за налоговый период:
Другие виды доходов
Итого за месяц:
Итого за налоговый период:
Учет операций по
реализации или передаче в уставный капитал имущества,
являющегося основным средством индивидуального предпринимателя
(тенге)
№ п/п
Стоимость реализации/вклада
Первоначальная стоимость
имущества/вклада

2. Т.А.Ә.** (ол бар болған жағдайда) немесе салық төлеушінің атауы _______________
3. Кезең:_____________________ жыл:______________________________
Дара кәсіпкердің негізгі құралы болып табылатын мүлікті жарғылық капиталға өткізу немесе беру бойынша операцияларды қоспағанда, табыстар бойынша операциялар есебі
(теңге)
Р/с
Күні
Бір күн ішінде алынған табыс сомасы
Бір күн ішіндегі табысты түзету мөлшері (+, -)
1
2
3
4
Тауарларды өткізуден, жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түсетін табыс
Бір ай үшін жиыны:
Салық кезеңі үшін жиыны:
Басқа табыс түрлері
Бір ай үшін жиыны:
Салық кезеңі үшін жиыны:
Дара кәсіпкердің негізгі құралы болып табылатын мүлікті жарғылық капиталға өткізу немесе беру бойынша операциялар есебі
(теңге)
Р/н
Өткізу/салым құны
Мүліктің/салымның бастапқы құны

Положительная разница (гр. 2 - гр. 3)
1
2
3
4
Итого за месяц:
Итого за налоговый период:
Учет доходов, получаемых путем безналичных расчетов для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим на основе патента
(тенге)
№ п/п
Налоговый период за который предоставлен расчет стоимости патента
Сумма доходов, полученных путем безналичных расчетов
Сведения с банков второго уровня
Регистрационный номер расчета стоимости патента
Наименование банка второго уровня
Дата документа с банковского счета (выписка, справка)
Номер документа с банковского счета (выписка, справка) (при наличии)
Период за который представлен документ с банковского счета (выписка, справка)
1
2
3
4
5
6
7
8
Итого за налоговый период:
_________________________________________________________________________
(Ф.И.О.** (при его наличии), подпись индивидуального предпринимателя,
печать (при наличии)
_________________________________________________________________________
(Ф.И.О.** (при его наличии), подпись лица, ответственного за составление
налогового регистра)
_________________________________________________________________________
(Дата составления налогового регистра)
Примечание:
расшифровка аббревиатур:
*ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
** – Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество
Приложение 13
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 марта 2018 года № 388
форма
Налоговый регистр по учету приобретенных товаров, работ и услуг
1. ИИН*______________________________________________________________
2. Ф.И.О.** (при его наличии) или наименование налогоплательщика
_____________________________________________________________________
3. Период: _________________ год: ______________________________________
(тенге)
№ п/п
Ф.И.О. или наименование поставщика
ИИН/БИН поставщика***
Счет-фактура или первичный документ
Всего стоимость товара
Номер
Дата выписки
С учетом НДС****
в том числе сумма НДС****
1
2
3
4
5
6
7
Итого за месяц:
Итого за налоговый период:
__________________________________________________________________________
(Ф.И.О.** (при его наличии), подпись индивидуального предпринимателя,
печать (при наличии)
__________________________________________________________________________
(Ф.И.О.** (при его наличии), подпись лица, ответственного за составление
налогового регистра)
__________________________________________________________________________
(Дата составления налогового регистра)
Примечание:
*ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
** – Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество;
*** – при отсутствии возможности указания ИИН/БИН поставщика необходимо указать один из следующих данных поставщика: номер удостоверения личности или паспорта, сведения о государственной регистрации юридического лица, адрес, место осуществления предпринимательской деятельности или реализации товара, работ и услуг;
**** НДС – налог на добавленную стоимость
Приложение 14
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 марта 2018 года № 388
Форма

Оң айырма (2 топ - 3 топ)
1
2
3
4
Бір айдың жиыны:
Салық кезеңі үшін жиыны:
Патент негiзiнде арнаулы салық режимiн қолданатын жеке кәсіпкерлер үшін қолма-қол жасалмайтын есеп айырысу арқылы алынған кірістерді есепке алу
р/н
Патент құнының есеп-қисабын тапсырылған салық кезеңі
Қолма-қол жасалмайтын есеп айырысу арқылы алынған кірістердің сомалары
Екінші деңгейлі банктердің мәліметтері
Патент құнының есеп-қисабының тіркелген нөмірі
Екінші деңгейлі банкінің атауы
Банк шоты құжатының күні (көшірме, анықтама)
Банк шоты құжатының нөмірі (көшірме, анықтама) (болған жағдайда)
Банк шоты құжатының ұсынылған кезеңі (көшірме, анықтама)
1
2
3
4
5
6
7
8
Салық кезеңі үшін жиыны:
__________________________________________________________________
(Дара кәсіпкердің Т.А.Ә.** (ол бар болған жағдайда), қолы, мөрі)
__________________________________________________________________
(Салық тіркелімін жасауға жауапты адамның Т.А.Ә.** (ол бар болған жағдайда), қолы)
__________________________________________
(Салық тіркелімі жасалған күн)
Ескерту:
аббревиатураның таратып жазылуы:
*ЖСН – жеке-сәйкестендіру номері;
**Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 19 наурыздағы
№ 388 бұйрығына
13-қосымша
нысан
Сатып алынған тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді есепке алу бойынша салық тіркелімі
1. ЖСН*___________________________________
2. Т.А.Ә**. (ол бар болған жағдайда) немесе салық төлеушінің атауы
__________________________________________________________
3. Кезең:_________________ жыл:_________________________
(тенге)
Р/с №
Жеткізушінің Т.А.Ә.** немесе атауы
Жеткізушінің ЖСН/БСН ****
шот-фактура немесе бастапқы құжат
тауар құнының жиыны
нөмірі
жазып берілген күн
ҚҚС***-ты ескере отырып
оның ішінде ҚҚС*** сомасы
1
2
3
4
5
6
7
Бір ай үшін жиыны:
Салық кезеңі үшін жиыны:
____________________________________________________________________
(Дара кәсіпкердің Т.А.Ә.** (ол бар болған жағдайда), қолы, мөрі)
____________________________________________________________________
(Салық тіркелімін жасауға жауапты адамның Т.А.Ә.** (ол бар болған жағдайда), қолы)
__________________________________________________
(Салық тіркелімі жасалған күн)
Ескерту:
аббревиатураның таратып жазылуы:
*ЖСН – жеке сәйкестендіру номері;
**Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты;
***– қосымша құн салығы;
****- жеткізушінің ЖСН/БСН көрсету мүмкіндігі болмаған кезде, жеткізушінің мынадай деректерінің біреуін көрсету қажет: жеке куәлігінің немесе паспортының нөмірі, мекенжайы, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру немесе тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді өткізу орны
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 19 наурыздағы
№ 388 бұйрығына
14-қосымша
нысан

Сноска. Форма в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 16.09.2019 № 1002 (вводится в действие с 01.01.2020).
Налоговый регистр по учету объектов обложения индивидуальным подоходным налогом с доходов физических лиц, подлежащих налогообложению у источника выплаты, а также социальным налогом и социальными платежами
1. ИИН _______________________________________________________

Ескерту. Нысан жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 16.09.2019 № 1002 (01.01.2020 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Төлем көзінен салық салынатын жеке тұлғалардың табыстарынан, сондай-ақ әлеуметтік салық пен әлеуметтік төлемдерден жеке табыс салығы салынатын салық салу объектілерін есепке алу бойынша салық тіркелімі
1. ЖСН ________________________________________________________

2. Ф.И.О. (при его наличии) или наименование налогоплательщика
______________________________________________________________
3. Период: _______________________ год: ___________
№ п/п
Ф.И.О. (при его наличии) работника или физического лица
ИИН
Задолженность по невыплаченным доходам на начало месяца
Начислено дохода за отчетный месяц
Доходы, не подлежащие налогообложению
Налоговые вычеты
Доходы, с которых удерживаются ОПВ
Сумма ОПВ, подлежащая уплате
Доходы, с которых исчисляются ОПВР
Сумма ОПВР, подлежащая перечислению
Доходы, облагаемые ИПН за отчетный месяц
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Итого за месяц (строка заполняется только по итогу формы):
Итого за налоговый период (строка заполняется только по итогу формы):
продолжение таблицы
Сумма ИПН, подлежащая уплате за отчетный месяц
Доходы к выплате за отчетный месяц
Выплачено доходов за отчетный месяц
Задолженность по невыплаченным доходам на конец месяца
Расходы работодателя, с которых исчисляется социальный налог
Сумма исчисленного социального налога
Доходы, с которых исчисляются социальные отчисления
Сумма социальных отчислений, подлежащая уплате
Сумма социального налога, подлежащая уплате за отчетный месяц (графа 18- графа 20)
Доходы, принимаемые для исчисления отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование
Сумма отчислений на обязательное социальное медицинское страхование
Сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
(Ф.И.О.(при его наличии), подпись индивидуального предпринимателя, печать (при наличии)
_____________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись лица, ответственного за составление налогового регистра)
_____________________________________________________________
(дата составления налогового регистра)
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество;
ОПВ – обязательные пенсионные взносы;
ИПН – индивидуальный подоходный налог;
ОПВР – обязательные пенсионные взносы работодателей
Приложение 15
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 марта 2018 года № 388
форма
Налоговый регистр
по учету налоговых обязательств по плате за эмиссии в окружающую среду и плате за
пользование водными ресурсами поверхностных источников

2. Т.А.Ә. (ол болған кезде) немесе салық төлеушінің атауы
_______________________________________________________________
3. Кезең: _______________________ жыл: ___________
Р/с №
Қызметкердің және жеке тұлғаның Т.А.Ә. (ол болған кезде)
ЖСН
Ай басында төленбеген табыстар бойынша берешек
Есепті ай үшін есептелген табыстар
Салық салуға жатпайтын табыстар
Салық шегерімдері
МЗЖ -нан ұста латын табыстар
Төлеуге жататын МЗЖ сомасы
Кызметкердің немесе жеке тұлғаның есепті ай үшін ЖМЗЖ есептелетін табысының сомасы
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын ЖМЗЖ сомасы
Есепті ай үшін салық салынатын ЖТС-тен табыс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Бір ай үшін жиыны (жол нысанның қорытындысы бойынша ғана толтырылады):
Салық кезеңі үшін жиыны (жол нысанның қорытындысы бойынша ғана толтырылады):
кестенің жалғасы
Есепті ай үшін салық салынатын төлеуге жататын ЖТС-ның сомасы
Есепті ай үшін төленуге жататын табыстар
Есепті ай үшін төленген табыстар
Ай соңында төленбеген табыстар бойынша берешек
Әлеуметтік салық есептелетін жұмыс берушілердің шығыстары
Әлеуметтік салықтың есептелген сомасы
Әлеуметтік аударымдардан есептелетін табыстар
Төлеуге жататын әлеуметтік аударымдар сомасы
Төлеуге жататын әлеуметтік салық сомасы( 18 баған - 20 баған)
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар мен аударымдарды есептелетін шығыстары
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналардың сомасы
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
(Дара кәсіпкердің Т.А.Ә. (ол бар болған жағдайда), қолы, мөрі)
_______________________________________________________________
(Салық тіркелімін жасауға жауапты адамның Т.А.Ә. (ол бар болған жағдайда), қолы)
_______________________________________________________________
(салық тіркелімі жасалған күн)
Ескерту: аббревиатураның таратып жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру номері;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты;
МЗЖ – міндетті зейнетақы жарналар;
ЖТС – жеке табыс салығы;
ЖМЗЖ – жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 19 наурыздағы
№ 388 бұйрығына
15-қосымша
нысан
Жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақымен қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы бойынша салық міндеттемелерін есепке алу бойынша салық тіркелімі

1. ИИН*_______________________________________________________
2. Ф.И.О.** (при его наличии) или наименование налогоплательщика
______________________________________________________________
3. Период: ____________________ год:_____________________________
Операции по учету налоговых обязательств по плате за эмиссии в окружающую среду
(тенге)
№ п/п
Наименование операций (выбросы, сбросы, размещение отходов, серы)
Разрешительный документ
Вид загрязняющего вещества, топлива, отходов, серы
Единица измерения
Фактический объем эмиссии в пределах лимита
Фактический объем сверх установленного лимита
Сумма платы, всего
Объем
Ставка
Сумма платы
Объем
Ставка платы
Сумма платы
Номер
Дата выдачи
Ставка платы
Коэффициенты
Ставка с применением коэффициента
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Итого за месяц:
Итого за налоговый период:
Операции по учету налоговых обязательств по плате
за пользование водными ресурсами поверхностных источников
№ п/п
Вид специального водопользования
Разрешительный документ
Единица измерения
Установленный лимит
Фактический объем водопользования в пределах лимита
Фактический объем водопользования сверх установленного лимита
Сумма платы всего
Номер
Дата выдачи
Объем
Ставка платы
Сумма платы
Объем
Ставка платы
Сумма платы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Итого за месяц (строка заполняется только по итогу формы):
Итого за налоговый период (строка заполняется только по итогу формы):
__________________________________________________________________________
(Ф.И.О.** (при его наличии), подпись индивидуального предпринимателя,
печать (при наличии)
__________________________________________________________________________
(Ф.И.О.** (при его наличии), подпись лица, ответственного за составление
налогового регистра)
_________________________________________________________________________
(дата составления налогового регистра)
Примечание:
расшифровка аббревиатур:
*ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
** Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество
Приложение 16 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 марта 2018 года № 388
форма
Налоговый регистр о получении физическими и юридическими лицами и (или)
структурными подразделениями юридического лица денег и (или) иного
имущества от иностранных государств, международных и
иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства
Сноска. Форма в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 31.10.2019 № 1197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. ИИН/БИН_____________________________________________________________________
________________________________________________________________________________

1. ЖСН*_____________________________________
2. Т.А.Ә.** (ол бар болған жағдайда) немесе салық төлеушінің атауы _____________
3. Кезен:____________________ жыл:__________
Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы бойынша салық міндеттемелерін есепке алу бойынша операциялар
(тенге)
Р/н №
Операцияның атауы (күкірт, қалдықтарын орналастыру, шығарып тастау)
Рұқсат құжаты
Ластаушы заттардың, жанармайдың, күкірттің, қалдықтардың түрі
Өлшем бірлігі
Лимит шегінде эмиссияның нақты көлемі
Белгіленген лимиттен артық нақты көлем
Төлем сомасының жиыны
Көлемі
Мөлшерлеме
Төлемсомасы
Көлемі
Төлем мөлшерлемесі
Төлем мөлшерлемесі
Нөмі рі
Берілген күні
Төлем мөлшерлемесі
Коэффициенттер
Коэффициентті қолдану мөлшерлемесі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Ай бойынша жиыны:
Салық кезені бойынша жиыны:
Жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы
бойынша салық міндеттемелерін есепке алу бойынша операциялар
Р/н №
Су пайдаланудың арнайы түрі
Рұқсат құжаты
Өлшем бірлігі
Белгіленген лимит
Лимиттің құзыретіне су пайдаланудың нақты көлемі
Белгіленген лимиттен артық су пайдаланудың нақты көлем
Төлем сомасының жиыны
Нөмірі
Берілген күні
Көлемі
Төлем мөлшерлемесі
Төлем сомасы
Көлем
Төлем мөлшерлемесі
Төлем сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Ай бойынша жиыны:
Салық кезені бойынша жиыны:
___________________________________________________________________
(Дара кәсіпкердің Т.А.Ә.** (ол бар болған жағдайда), қолы, мөрі)
___________________________________________________________________
(Салық тіркелімін жасауға жауапты адамның Т.А.Ә.** (ол бар болған жағдайда), қолы)
___________________________________________________________________
(Салық тіркелімі жасалған күн)
Ескерту:
аббревиатураның таратып жазылуы:
*ЖСН – жеке сәйкестендіру номері;
**Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 19 наурыздағы
№ 388 бұйрығына
16-қосымша
нысан
Жеке және заңды тұлғалардың және (немесе) заңды тұлғалардың құрымдылық бөлімшелерінің шетел мемлекеттерінен, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ тұлғалардан ақша және (немесе) өзге мүлік алғаны туралы салық тіркелімі
Ескерту. Нысан жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 31.10.2019 № 1197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. ЖСН/БСН _______________________________________________________________
__________________________________________________________________________

2. Ф.И.О. (при его наличии) или наименование налогоплательщика______________________
_______________________________________________________________________________
3. Налоговый период: ____________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Сведения о получении физическими и юридическими лицами и (или) структурными подразделениями юридического лица денег и (или) иного имущества от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства
Сумма денег, подлежащих получению
Наименование имущества
Идентификационный номер (при его наличии) имущества
Количество имущества
Стоимость имущества
Виды деятельности
1
2
3
4
5
6
7
Итого
х
х
х
Продолжение таблицы
Код источника получения денег и (или) иного имущества
Наименование страны субъекта, предполагающего передачу денег и (или) иного имущества
Наименование субъекта, предполагающего передачу денег и (или) иного имущества, в стране резидентства
Регистрационный номер субъекта, передающего деньги и (или) иное имущество в стране резидентства/ номер документа, удостоверяющего личность
Дата документа о получении денег и (или) иного имущества
№ документа о получении денег и (или) иного имущества
8
9
10
11
12
13
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись руководителя (налогоплательщика), печать
(при ее наличии, за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись главного бухгалтера)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись лица, ответственного за составление налогового регистра)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(дата составления налогового регистра)
Примечание:
расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес - идентификационный номер;
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии);
Код вида деятельности:
А – оказание юридической помощи, в том числе правовое информирование, защиту и представительство интересов граждан и организаций, а также консультирование;
В – изучение и проведение опросов общественного мнения, социологических опросов (за исключением опросов общественного мнения и социологических опросов, проводимых в коммерческих целях), а также распространение и размещение их результатов;
С – сбор, анализ и распространение информации, за исключением случаев, когда указанная деятельность осуществляется в коммерческих целях.
Код источника получения денег и (или) иного имущества:
1 – иностранное государство;
2 – международная иностранная организация;
3 – иностранец;
4 – лицо без гражданства
Приложение 17
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 марта 2018 года № 388
форма
Налоговый регистр о полученных физическими и юридическими лицами
и (или) структурными подразделениями юридического лица деньгах и
(или) иного имущества от иностранных государств, международных и
иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства
Сноска. Форма в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 31.10.2019 № 1197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Т.А.Ә. (ол болған кезде) немесе салық төлеушінің атауы ________________________
__________________________________________________________________________
3. Салық кезеңі: ____________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Жеке және заңды тұлғалардың және (немесе) заңды тұлғалардың құрымдылық бөлімшелерінің шетел мемлекеттерінен, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ тұлғалардан ақша және (немесе) өзге мүлік алғаны туралы мәліметтер
Алуға жататын ақша сомасы
Мүліктің атауы
Мүліктің сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
Мүліктің саны
Мүліктің құны
Қызмет түрлері
1
2
3
4
5
6
7
Жиыны
х
х
х
Кестенің жалғасы
Ақша не (немесе) өзге мүлікті алу көзінің коды
Ақша не (немесе) өзге мүлікті беруді болжайтын субъектінің елінің атауы
Ақша не (немесе) өзге мүлікті беруді болжайтын субъектінің резиденттік еліндегі атауы
Ақша және (немесе) өзге мүлікті беретін субьектінің резиденттік еліндегі тіркеу нөмірі/жеке басын куәландыратын құжат нөмірі
Ақша және (немесе) өзге мүлікті алу туралы құжаттың күні
Ақша және (немесе) өзге мүлікті алу туралы құжаттың №
8
9
10
11
12
13
_________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде), басшының (салық төлеушінің) қолы, мөрі
(ол болған жағдайда, дара кәсіпкерлік субъектілерге жататын заңды тұлғаларды
қоспағанда)
________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде), бас бухгалтердің қолы)
_________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде), салық тіркелімін жасауға жауапты тұлғаның қолы)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(салық тіркелімін жасау күні))
Ескерту:
аббревиатураның таратып жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру номері;
БСН – бизнес-сәйкестендіру номері;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
А – заң көмегін көрсету, оның ішінде құқықтық ақпараттандыру, қорғау және азаматтар мен ұйымдардың мүдделерін қорғау, сондай-ақ оларға кеңес беру
В – қоғамдық пікір сауалнамаларын, әлеуметтік сауалнамаларды зерделеу және өткізу (коммерциялық мақсатта өткізілетін қоғамдық пікір сауалнамалары мен әлеуметтік сауалнамаларды қоспағанда), сондай-ақ олардың нәтижелерін тарату және жариялау
С – коммерциялық мақсатта жүзеге асырылған жағдайларды қоспағанда, ақпарат жинау, талдау және тарату
1 – шетел мемлекеті
2 – халықаралық не шетел ұйымы
3 – шетелдік
4 – азаматтығы жоқ тұлға
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 19 наурыздағы
№ 388 бұйрығына
17-қосымша
нысан
Жеке және заңды тұлғалар және (немесе) заңды тұлғалардың құрымдылық бөлімшелері шетел мемлекеттерінен, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ тұлғалардан алған ақша және (немесе) өзге мүлік туралы салық тіркелімі
Ескерту. Нысан жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 31.10.2019 № 1197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. ИИН/БИН ____________________________________________________________________
2. Ф.И.О. (при его наличии) или наименование налогоплательщика______________________
________________________________________________________________________________
3. Налоговый период: _____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Сведения о полученных физическими и юридическими лицами и (или) структурными подразделениями юридического лица деньгах и (или) иного имущества от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства
Фактически полученная сумма денег
Наименование фактически полученного имущества
Идентификационный номер (при его наличии) фактически полученного имущества
Количество фактически полученного имущества
Стоимость фактически полученного имущества
Фактическая дата получения денег и (или) иного имущества
Виды деятельности
Код источника получения денег и (или) иного имущества
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Итого
х
х
х
х
х
Продолжение таблицы
Наименование субъекта, передавшего деньги и (или) иное имущество, в стране резидентства
Наименование страны субъекта, передавшего деньги и (или) иное имущество
Регистрационный номер субъекта, передавшего деньги и (или) иное имущество в стране резидентства / номер документа, удостоверяющего личность
Дата документа о получении денег и (или) иного имущества
Номер документа о получении денег и (или) иного имущества
Форма платежа
Наименование банка
10
11
12
13
14
15
16
х
х
х
х
х
х
х
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись руководителя (налогоплательщика), печать
(при ее наличии, за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О.(при его наличии), подпись главного бухгалтера)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О.(при его наличии), подпись лица, ответственного за составление налогового регистра)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(дата составления налогового регистра)
Примечание:
расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес - идентификационный номер;
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии);
Код вида деятельности:
А – оказание юридической помощи, в том числе правовое информирование, защиту и представительство интересов граждан и организаций, а также консультирование;
В – изучение и проведение опросов общественного мнения, социологических опросов (за исключением опросов общественного мнения и социологических опросов, проводимых в коммерческих целях), а также распространение и размещение их результатов;
С – сбор, анализ и распространение информации, за исключением случаев, когда указанная деятельность осуществляется в коммерческих целях.
Код источника получения денег и (или) иного имущества:
1 – иностранное государство;
2 – международная и иностранная организация;
3 – иностранец;
4 – лицо без гражданства
Форма платежа:
1 – наличный;
2 – безналичный.
Приложение 18 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 марта 2018 года № 388
форма
Налоговый регистр о расходовании физическими и юридическими
лицами и (или) структурными подразделениями юридического лица денег и
(или) иного имущества, полученных от иностранных государств,
международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства
Сноска. Форма в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 31.10.2019 № 1197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. 1. ЖСН /БСН ____________________________________________________________
2. Т.А.Ә. (ол болған кезде) немесе салық төлеушінің атауы ________________________
3. Салық кезеңі: ____________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Жеке және заңды тұлғалар және (немесе) заңды тұлғалардың құрылымдық бөлімшелері шетел мемлекеттерінен, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ тұлғалардан алған ақша және (немесе) өзге мүлік туралы мәліметтер
Іс жүзінде алынған ақша сомасы
Іс жүзінде алынған мүліктің атауы
Іс жүзінде алынған мүліктің сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
Іс жүзінде алынған мүліктің саны
Іс жүзінде алынған мүліктің құны
Іс жүзінде ақша және (немесе) өзге мүлікті алу күні
Қызмет түрлері
Ақша және (немесе) өзге мүлікті алу көзінің коды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Жиын
х
х
х
х
х
Кестенің жалғасы
Ақша және (немесе) өзге мүлікті берген субьектінің резиденттік еліндегі атауы
Ақша және (немесе) өзге мүлікті берген субьектінің елінің атауы
Ақша және (немесе) өзге мүлікті берген субьектінің резиденттік еліндегі тіркеу нөмірі/Жеке басын куәландыратын құжат нөмірі
Ақша және (немесе) өзге мүлікті алу туралы құжаттың күні
Ақша және (немесе) өзге мүлікті алу туралы құжаттың нөмірі
Төлем түрі
Банк атауы
10
11
12
13
14
15
16
х
х
х
х
х
х
х
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде), басшының (салық төлеушінің) қолы, мөрі
(ол болған жағдайда, дара кәсіпкерлік субъектілерге жататын заңды тұлғаларды
қоспағанда)
_________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде), бас бухгалтердің қолы)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде), салық тіркелімін жасауға жауапты тұлғаның қолы)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(салық тіркелімін жасау күні)
Ескерту:
аббревиатураның таратып жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру номері;
БСН – бизнес-сәйкестендіру номері;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
А – заң көмегін көрсету, оның ішінде құқықтық ақпараттандыру, қорғау және азаматтар мен ұйымдардың мүдделерін қорғау, сондай-ақ оларға кеңес беру
В – қоғамдық пікір сауалнамаларын, әлеуметтік сауалнамаларды зерделеу және өткізу (коммерциялық мақсатта өткізілетін қоғамдық пікір сауалнамалары мен әлеуметтік сауалнамаларды қоспағанда), сондай-ақ олардың нәтижелерін тарату және жариялау
С – коммерциялық мақсатта жүзеге асырылған жағдайларды қоспағанда, ақпарат жинау, талдау және тарату
1 – шетел мемлекеті
2 – халықаралық не шетел ұйымы
3 – шетелдік
4 – азаматтығы жоқ тұлға
1 – қолма-қол ақша
2 – қолма-қол ақшасыз
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 19 наурыздағы
№ 388 бұйрығына
18-қосымша
нысан
Жеке және заңды тұлғалардың және (немесе) заңды тұлғалардың құрымдылық бөлімшелерінің шетел мемлекеттерінен, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ тұлғалардан алған ақшаны және (немесе) өзге мүлікті жаратуы туралы салық тіркелімі
Ескерту. Нысан жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 31.10.2019 № 1197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. ИИН/БИН ______________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
2. Ф.И.О. (при его наличии) или наименование налогоплательщика _____________________
_______________________________________________________________________________
3. Налоговый период: ____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Сведения о расходовании физическими и юридическими лицами и (или) структурными подразделениями юридического лица денег и (или) иного имущества, полученных от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства
ИИН (БИН) лица, получившего деньги и (или) иное имущество
Ф.И.О. или наименование лица, получившего деньги и (или) иное имущество
Дата расходования (реализации) денег и (или) иного имущества
№ документа расходования (реализации) денег и (или) иного имущества
Сумма расходования (реализации) денег
Форма платежа
Наименование имущества
Идентификационный номер (при его наличии)
Количество имущества
Стоимость имущества
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Итого
х
х
х
х
х
х
х
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О.(при его наличии), подпись руководителя (налогоплательщика), печать
(при ее наличии, за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам
частного предпринимательства)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О.(при его наличии), подпись главного бухгалтера)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О.(при его наличии), подпись лица, ответственного за составление налогового регистра)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(дата составления налогового регистра)
Примечание:
расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес - идентификационный номер;
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии);
Форма платежа:
1 – наличный;
2 – безналичный.
Приложение 19
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 марта 2018 года № 388
форма
Налоговый регистр
для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый
режим с использованием фиксированного вычета, по учету запасов

1. ЖСН/БСН ______________________________________________________________
2. Т.А.Ә. (ол болған кезде) немесе салық төлеушінің атауы _______________________
_________________________________________________________________________
3. Салық кезеңі: ___________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Жеке және заңды тұлғалардың және (немесе) заңды тұлғалардың құрымдылық бөлімшелерінің шетел мемлекеттерінен, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ тұлғалардан алған ақшаны және (немесе) өзге мүлікті жаратуы туралы мәліметтер
Ақша және (немесе) өзге мүлік алған тұлғаның ЖСН (БСН)
Ақша және (немесе) өзге мүлік алған тұлғаның атауы
Ақша және (немесе) өзге мүлікті жұмсау (өткізу) құжатының күні
Ақша және (немесе) өзге мүлікті жұмсау (өткізу) құжатының №
Ақша жұмсау (өткізу) сомасы
Төлем түрі
Мүлік атауы
Сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
Мүлік саны
Мүлік құны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Жиын
х
х
х
х
х
х
х
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде), басшының (салық төлеушінің) қолы, мөрі
(ол болған жағдайда, дара кәсіпкерлік субъектілерге жататын заңды тұлғаларды
қоспағанда)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде), бас бухгалтердің қолы)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде), салық тіркелімін жасауға жауапты тұлғаның қолы)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(салық тіркелімін жасау күні)
Ескерту:
аббревиатураның таратып жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру номері;
БСН – бизнес-сәйкестендіру номері;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
1 – қолма-қол ақша
2 – қолма-қол ақшасыз
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 19 наурыздағы
№ 388 бұйрығына
19-қосымша
нысан
Бекітілген шегерімді пайдалана отырып арнайы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер үшін қорларды есепке алу бойынша салық тіркелімі

1. ИИН*_________________________________________________________
2. Ф.И.О.** (при его наличии) или наименование налогоплательщика
________________________________________________________________
3. Период: ___________________________год:_________________________
Номер по порядку
Наименование, характеристика
Единица измерения
Остаток на начало периода
Поставщик
количество
стоимость
Приобретено
ФИО** или наименование
ИИН/БИН поставщика
Счет-фактура или первичный документ
количество
стоимость
Номер
Дата выписки
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Продолжение таблицы
Реализовано
Израсходовано
Выбыло по прочим основаниям
Остаток на конец периода
количество
стоимость
количество
стоимость
количество
стоимость
количество
стоимость
12
13
14
15
16
17
18
19
__________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись индивидуального предпринимателя,
печать (при наличии)
__________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись лица, ответственного за составление
налогового регистра)
__________________________________________________________________________
(Дата составления налогового регистра)
Примечание:
расшифровка аббревиатур:
*ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
** Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество;
***- при отсутствии возможности указания ИИН/БИН поставщика необходимо указать один из следующих данных поставщика: номер удостоверения личности или паспорта, сведения о государственной регистрации юридического лица, адрес, место осуществления предпринимательской деятельности или реализации товара, работ и услуг.
Приложение 20
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 марта 2018 года № 388
форма
Налоговый регистр
для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый
режим с использованием фиксированного вычета, по учету доходов
1. ИИН*__________________________________________________________________
2. Ф.И.О.** (при его наличии) или наименование налогоплательщика ______________
__________________________________________________________________________
3. Период: ________________________
год: _____________________________
Учет операций по доходам индивидуальных предпринимателей, применяющих
специальный налоговый режим с использованием фиксированного вычета
№ п/п
Дата
Сумма полученного дохода за день
Размер корректировки дохода за день (+, -)
1
2
3
4
Доход от реализации товаров, выполнения работ, оказания услуг
Итого за месяц:
Итого за налоговый период:
Другие виды доходов
Итого за месяц:
Итого за налоговый период:
_________________________________________________________________________
(Ф.И.О.** (при его наличии),подпись индивидуального предпринимателя,
печать (при наличии)
__________________________________________________________________________
(Ф.И.О.** (при его наличии),подпись лица, ответственного за составление
налогового регистра)
__________________________________________________________________________
(Дата составления налогового регистра)
Примечание:
расшифровка аббревиатур:
*ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
** Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество
Приложение 21
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 марта 2018 года № 388
форма
Налоговый регистр по учету доходов от занятия частной практикой

1. ЖСН*___________________________________________________
2. Т.А.Ә. **(ол бар болған жағдайда) немесе салық төлеушінің атауы____________
3. Кезен:___________________ жыл:_____________________
р/н
Атауы, сипаттамасы
Өлшем бірлігі
Кезеңнің басындағы қалдық
Жеткізуші
Саны
Құны
Сатып алынды
Жеткізушінің Т.А.Ә**. немесе атауы
Жеткізушінің ЖСН/БСН ***
Шот-фактура немесе бастапқы құжат
Саны
Құны
Нөмірі
жазып берілген күн
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Кестенің жалғасы
Өткізілді
Шығындалды
Басқа негіздермен шығып кетілді
Кезеңнің соңында қалған қалдық
Құны
Саны
Құны
Саны
Құны
Саны
Құны
Құны
12
13
14
15
16
17
18
19
___________________________________________________________________
(Дара кәсіпкердің Т.А.Ә.** (ол бар болған жағдайда), қолы, мөрі)
__________________________________________________________________
(Салық тіркелімін жасауға жауапты адамның Т.А.Ә.** (ол бар болған жағдайда), қолы)
__________________________________________________________________
(Салық тіркелімі жасалған күн)
Ескерту:
аббревиатураның таратып жазылуы:
*ЖСН – жеке сәйкестендіру номері;
**Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты
***- жеткізушінің ЖСН/БСН көрсету мүмкіндігі болмаған кезде, жеткізушінің мынадай деректерінің біреуін көрсету қажет: жеке куәлігінің немесе паспортының нөмірі, мекенжайы, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру немесе тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді өткізу орны.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 19 наурыздағы
№ 388 бұйрығына
20-қосымша
нысан
Бекітілген шегерімді пайдалана отырып арнайы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер үшін табыстарды есепке алу бойынша салық тіркелімі
1. ЖСН*____________________________________________________________
2. Т.А.Ә.** (ол бар болған жағдайда) немесе салық төлеушінің атауы _____________
3. Кезен:____________________________
жыл:______________________________
Бекітілген шегерімді пайдалана отырып арнайы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлердің мәмілелерін есебі
Р/с
Күні
Бір күн ішінде алынған табыс сомасы
Бір күн ішіндегі табысты түзету мөлшері (+, -)
Тауарларды өткізуден, жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түсетін табыс
Бір ай үшін жиыны:
Салық кезеңі үшін жиыны:
Басқа табыс түрлері
Бір ай үшін жиыны:
Салық кезеңі үшін жиыны:
___________________________________________________________________
(Дара кәсіпкердің Т.А.Ә.** (ол бар болған жағдайда), қолы, мөрі)
___________________________________________________________________
(Салық тіркелімін жасауға жауапты адамның Т.А.Ә.** (ол бар болған жағдайда), қолы)
________________________________________________
(Салық тіркелімі жасалған күн)
Ескерту:
аббревиатураның таратып жазылуы:
*ЖСН – жеке сәйкестендіру номері;
**Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 19 наурыздағы
№ 388 бұйрығына
21-қосымша
нысан
Жеке практикадан түсетін кірістерді есепке алу бойынша салық регистрінің нысаны

1. ИИН*__________________________________________________________________
2. Ф.И.О.** (при его наличии) или наименование налогоплательщика _____________
3. Статус налогоплательщика (отметка Х в соответствующей ячейке):
4. Период: ________________ год: __________________________
№ п/п
Дата
Сумма полученного дохода за день (тенге)
в том числе
в качестве залога как способ обеспечения исполнения обязательства (тенге)
в виде оплаты за оказание услуг (тенге)
в виде возмещения расходов (тенге)
другие доходы, подлежащие получению (полученные) (тенге)
1
2
3
4
5
6
7
Итого за месяц:
Итого за налоговый период:
_________________________________________________________________________
(Ф.И.О.** (при его наличии), подпись лица, занимающегося частной практикой,
печать (при наличии)
__________________________________________________________________________
(Ф.И.О.** (при его наличии), подпись лица, ответственного за составление
налогового регистра)
__________________________________________________________________________
(Дата составления налогового регистра)
Примечание:
расшифровка аббревиатур:
*ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
** Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество
Приложение 22
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 марта 2018 года № 388
форма
Налоговый регистр по учету расходов лица, занимающегося частной практикой

1. ЖСН*____________________________________________________
2. Т.А.Ә.** (ол бар болған жағдайда) немесе салық төлеушінің атауы ________________
3. Салық төлеушінің мәртебесі (Х ұяшығын тиісті ұяшықта белгілеңіз):
4. Кезен: ________________ жыл: __________________________
Р/с№
күні
Бір күнде алынатын табыс сомасы(теңге)
Соның ішінде
мiндеттеменiң орындалу тәсiлi ретiнде кепiлге берiлуi мүмкiн (теңге)
қызмет көрсету үшін төлем түрінде
(теңге)
шығындарды қайтару түрінде
(теңге)
басқа да дебиторлық берешек
(алынған) (теңге)
1
2
3
4
5
6
7
Бір ай үшін жиыны:
Салық кезеңі үшін жиыны:
__________________________________________________________
(Жеке практикамен айналысатын жеке тұлғаның Т.А.Ә**. (ол бар болған жағдайда), қолы, мөрі)
__________________________________________________________
(Салық тіркелімін жасауға жауапты адамның Т.А.Ә. ** (ол бар болған жағдайда), қолы)
__________________________________________________________
(Салық тіркелімі жасалған күн)
Ескерту:
аббревиатураның таратып жазылуы:
*ЖСН – жеке сәйкестендіру номері;
**Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 19 наурыздағы
№ 388 бұйрығына
22-қосымша
нысан
Жеке практикамен айналысатын тұлғаның шығындарын есепке алу бойынша салық регистрінің нысаны

1. ИИН*__________________________________________________________________
2. Ф.И.О.** (при его наличии) или наименование налогоплательщика ______________
3. Статус налогоплательщика (отметка Х в соответствующей ячейке):
4. Период: ________________ год: __________________________
№ п/п
Дата
Всего рас ходов за день
в том числе
на приобретение канцелярских принадлежностей
по имущественному найму (аренде) помещения
амортизационные отчисления
расходы по оплате услуг банков, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских услуг
расходы по оплате услуг связи и коммунальных услуг
фонд оплаты труда
на оплату налогов и платежей в бюджет
расходы по начисленным социальным отчислениям
компенсации по служебных командировках
членские взносы
по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности***
другие возмещенные расходы** **
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Итого за месяц:
Итого за налоговый период
_________________________________________________________________________
(Ф.И.О.** (при его наличии), подпись лица, ответственного за составление
налогового регистра)
_________________________________________________________________________
(Дата составления налогового регистра)
Примечание:
расшифровка аббревиатур:
*ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
** Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество;
*** заполняются частным нотариусом, частным судебным исполнителем
****заполняются частным судебным исполнителем, адвокатом
Приложение 23
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 марта 2018 года № 388
Правила составления форм налоговых регистров
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления форм налоговых регистров (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления форм налоговых регистров.
2. Налоговые регистры содержат информацию об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением налогоплательщика.
3. Налоговые регистры заполняются одновременно с формой налоговой отчетности за налоговый период, по которому представляется форма налоговой отчетности.
4. В налоговом регистре указываются общие сведения о налогоплательщике:
1) индивидуальный идентификационный или бизнес-идентификационный номер налогоплательщика (далее – ИИН/БИН).
ИИН/БИН подлежит заполнению в соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров";
2) фамилия, имя и отчество (при его наличии) или наименование налогоплательщика;

1. ЖСН*____________________________________________________
2. Т.А.Ә.** (ол бар болған жағдайда) немесе салық төлеушінің атауы _____________
3. Салық төлеушінің мәртебесі (Х ұяшығын тиісті ұяшықта белгілеңіз)
4. Кезен: ________________ жыл: __________________________
р/с№
Күні
Күнделікті күнделікті шығындар
соның ішінде
кеңсе тауарларын сатып алуға арналған
үй-жайларды мүліктік жалдау (жалдау) туралы
амортизациялық аударымдар
Банктердің, банк қызметтерінің жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қызметтерін төлеу бойынша шығыстар
байланыс қызметтерін және коммуналдық қызметтерді төлеу бойынша шығыстар
Жалақы қоры
салықтарды және бюджетке төлемдерді төлеу үшін
есептелген әлеуметтік аударымдар шығыстар
Ресми бизнес үшін өтемақы
мүшелік жарналар
азаматтық-құқықтық жауапкершілікті міндетті сақтандыру туралы ***
басқа өтелген шығыст ар ** **
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Бір ай үшін жиыны:
Салық кезеңі үшін жиыны:
_______________________________________________________
(Салық тіркелімін жасауға жауапты адамның Т.А.Ә.** (ол бар болған жағдайда), қолы)
________________________________ (Салық тіркелімі жасалған күн)
Ескерту:
аббревиатураның таратып жазылуы:
*ЖСН – жеке сәйкестендіру номері;
**Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты
*** жеке нотариустың, жеке сот орындаушы толтырады
**** жеке сот орындаушы, адвокат толтырады
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 19 наурыздағы
№ 388 бұйрығына
23-қосымша
Салық тіркелімінің нысандарын жасау қағидалары 1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Салық тіркелімінің нысандарын жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексіне (Салық кодексіне) сәйкес әзірленген және салық тіркелімдері нысандарын жасау тәртібін айқындайды.
2. Салық тіркелімдері салық төлеушінің салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілері туралы ақпаратты қамтиды.
3. Салық тіркелімдері салық есептілігінің нысаны табыс етілетін салық кезеңі үшін салық есептілігінің нысанымен бір мезгілде толтырылады.
4. Салық тіркелімінде салық төлеуші туралы жалпы мәліметтер көрсетіледі:
1) салық төлеушінің жеке сәйкестендіру немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - ЖСН/БСН).
ЖСН/БСН "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңына сәйкес толтырылуы тиіс;
2) салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) немесе атауы;

3) налоговый период, за который составляется форма налогового регистра;
4) фамилия, имя и отчество (при его наличии) руководителя (налогоплательщика) или лица его заменяющего, подпись и печать налогоплательщика (при eе наличии, за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства);
5) фамилия, имя и отчество (при его наличии) главного бухгалтера налогоплательщика (при его наличии) и его подпись;
6) фамилия, имя и отчество (при его наличии) должностного или иного лица, заполнившего и ответственного за составление налогового регистра, и его подпись;
7) дата составления налогового регистра.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 31.10.2019 № 1197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком минус "-" в соответствующей строке определенной графы.
6. Налоговые регистры представляются должностным лицам органов государственных доходов при проведении документальных налоговых проверок на бумажных носителях и (или) на электронных носителях – по требованию должностных лиц органов государственных доходов, осуществляющих проверку.
7. При отсутствии показателей соответствующие ячейки налогового регистра не заполняются.
Глава 2. Составление формы налогового регистра по применению инвестиционных налоговых преференций
8. Форма налогового регистра по применению инвестиционных налоговых преференций предназначена для определения стоимости объектов преференций, подлежащей отнесению на вычеты.
9. В таблице "Вычеты по инвестиционным преференциям" указываются:
1) в графе 1 – порядковый номер строки;
2) в графе 2 – наименование объекта преференций (основного средства);
3) в графе 3 – дата ввода в эксплуатацию основного средства (при его наличии);
4) в графе 4 – номер и дата контракта в рамках инвестиционного проекта по контрактам, заключенным до 1 января 2009 года в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях;
5) в графе 5 – периоды (года) начала и окончания срока предоставления инвестиций в соответствии с заключенным контрактом;
6) в графе 6 – стоимость объекта преференций (основного средства) и (или) расходов на реконструкцию, модернизацию, подлежащих отнесению на вычеты. Итоговая величина данной графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе налогового регистра за налоговый период;
7) в графе 7 – стоимость объекта преференций (основного средства) и (или) расходов на реконструкцию, модернизацию, отнесенные на вычеты в налоговом периоде. Итоговая величина данной графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе налогового регистра за налоговый период;

3) салық тіркелімінің нысаны жасалатын салық кезеңі;
4) басшының (салық төлеушінің) немесе оны алмастыратын адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) және салық төлеушінің мөрі (ол болған кезде, дара кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда);
5) салық төлеушінің бас бухгалтерінің (бар болса) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) және оның қолы;
6) лауазымды немесе салық тіркелімін толтырған және жасауға жауапты өзге адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) және оның қолы;
7) салық тіркелімінің жасаған күні.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 31.10.2019 № 1197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Сомалардың теріс мәні белгілі бір бағанның тиісті жолында "-" алу белгісімен белгіленеді.
6. Салық тіркелімдері құжаттық тексеру жүргізу кезінде тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды адамдарының талабы бойынша мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды адамдарына қағаз тасығыштарда және (немесе) электронды тасығыштарда ұсынылады.
7. Көрсеткіштер болмаған кезде салық тіркелімінің тиісті торкөздері толтырылмайды.
2 тарау. Инвестициялық салық преференцияларын қолдану бойынша салық тіркелімінің нысанын жасау
8. Инвестициялық салық преференцияларын қолдану бойынша салық тіркелімінің нысаны шегерімге жатқызылуы тиіс преференция объектілерінің құнын айқындауға арналған.
9. "Инвестициялық преференциялар бойынша шегерімдер" кестесінде:
1) 1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2) 2-бағанда – преференция объектісінің (негізгі құралдың) атауы;
3) 3-бағанда – негізгі құралды (ол болған жағдайда) пайдалануға енгізу күні;
4) 4-бағанда – Қазақстан Республикасының инвестициялар туралы заңнамасына сәйкес 2009 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған келісімшарттар бойынша инвестициялық жоба шеңберіндегі келісімшарттың нөмірі мен күні;
5) 5-бағанда – жасасқан келісімшартқа сәйкес инвестиция беру кезеңінің (жылының) басталу және аяқталу кезеңдері;
6) 6-бағанда – преференция объектісінің (негізгі құралдың) және (немесе) шегерімге жатқызылуы тиіс қайта құруға, жаңғыртуға жұмсалған шығыстар құны. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде салық тіркелімінің осы бағанында көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолда айқындалады;
7) 7-бағанда – преференция объектісінің (негізгі құралдың) және (немесе) салық кезеңінде шегерімге жатқызылған қайта құруға, жаңғыртуға жұмсалған шығыстар құны. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде салық тіркелімінің осы бағанында көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолда айқындалады;

8) в графе 8 – остаточная стоимость объекта преференций (основного средства) и (или) расходов на реконструкцию, модернизацию, которые в следующем налоговом периоде подлежат переносу в соответствующие строки графы 6 в течение срока действия преференции, определяемая как разница величин, указанных в графах 6 и 7 соответствующих строк. Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе налогового регистра за налоговый период.
10. В случае, если в налоговом регистре допущено отражение неправильных данных, исправление ошибок осуществляется путем составления формы налогового регистра (далее – дополнительный налоговый регистр), в котором заполняются и указываются только те номера строк налогового регистра, в которые вносятся изменение и (или) дополнение.
Внесение изменения и (или) дополнения в налоговый регистр в зависимости от характера допущенной ошибки производится в следующем порядке:
1) в случае обнаружения ошибок в графах 2, 3, 4 или 5 налогового регистра в дополнительном налоговом регистре указываются соответствующие реквизиты. При этом в случае, если допущена ошибка в одной или нескольких графах, в дополнительном налоговом регистре отражаются реквизиты всех указанных граф;
2) в случае обнаружения ошибки в графах 6, 7 или 8 налогового регистра:
в графах 2, 3, 4 и 5 дополнительного налогового регистра указываются реквизиты граф 2, 3, 4 и 5 налогового регистра;
в графах 6, 7 или 8 дополнительного налогового регистра указывается сумма выявленной разницы по сравнению с суммами, отраженными в графах 6, 7 или 8 налогового регистра.
При внесении изменений, направленных на уменьшение значений граф 6, 7 или 8 налогового регистра, сумма выявленной разницы в графах 6, 7 или 8 дополнительного налогового регистра указывается со знаком минус "-";
3) в случае необходимости дополнительного внесения в налоговый регистр фиксированного актива дополнительный налоговый регистр составляется в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил. При этом в таком дополнительном налоговом регистре необходимо указать номер строки, следующей за последней строкой в налоговом регистре, за период, в который вносятся дополнения.
11. Если к налоговому регистру, к которому ранее составлены дополнительные налоговые регистры, составляется дополнительный налоговый регистр, то последний составляется с учетом ранее представленных дополнительных налоговых регистров,
12. К дополнительному налоговому регистру прилагается письменное обоснование, которое подписывается лицами, составившими дополнительный налоговый регистр, и заверяется печатью налогоплательщика (при eе наличии, за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства), с указанием:

8) 8-бағанда – преференция объектісінің (негізгі құралдың), және (немесе) келесі салық кезеңінде 6-бағанның тиісті жолдарына көшірілуі тиіс, тиісті жолдардың 6 және 7-бағандарында көрсетілген шамалардың айырмасы ретінде айқындалатын преференциялар қолданысының мерзімі ішіндегі қайта құруға, жаңғыртуға жұмсалған шығыстардың қалдық құны көрсетіледі. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде салық тіркелімінің осы бағанында көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолда айқындалады.
10. Егер салық тіркелімінде қате деректер көрсетілген жағдайда, қателерді түзеу салық тіркелімі жолдарының тек өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізілетін нөмірлері ғана толтырылатын және көрсетілетін салық тіркелімінің нысанын (бұдан әрі - қосымша салық тіркелімі) жасау жолымен жүзеге асырылады.
Салық тіркеліміне өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізу жіберілген қателіктердің сипатына қарай мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) салық тіркелімінің 2, 3, 4 немесе 5-бағандарында қателіктер табылған жағдайда қосымша салық тіркелімінде тиісті деректемелер көрсетіледі. Бұл ретте, егер қате бір немесе бірнеше бағанда жіберілген жағдайда қосымша салық тіркелімінде көрсетілген бағандардың барлығының деректемелері көрсетіледі;
2) салық тіркелімінің 6, 7 немесе 8-бағандарында қателіктер табылған жағдайда:
қосымша салық тіркелімінің 2, 3, 4 және 5-бағандарында салық тіркелімінің 2, 3, 4 және 5-бағандарының деректемелері көрсетіледі;
қосымша салық тіркелімінің 6, 7 немесе 8-бағандарында салық тіркелімінің 6, 7 немесе 8-бағандарында көрсетілген сомалармен салыстыру бойынша анықталған айырма сомасы көрсетіледі.
Салық тіркелімінің 6, 7 немесе 8-бағандарының мәндерін азайтуға бағытталған өзгерістер енгізу кезінде анықталған айырма сомасы қосымша салық тіркелімінің 6, 7 немесе 8-бағандарында "-" алу белгісімен көрсетіледі;
3) салық тіркеліміне қосымша тіркелген актив енгізу қажет болған жағдайда, қосымша салық тіркелімі осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес жасалады. Бұл ретте мұндай қосымша салық тіркелімінде толықтырулар енгізілетін кезең үшін салық тіркеліміндегі соңғы жолдың нөмірінен кейінгі жолдың нөмірі көрсетілуі қажет.
11. Егер бұрын қосымша салық тіркелімдері жасалған салық тіркеліміне қосымша салық тіркелімі жасалса, онда соңғысы бұрын ұсынылған қосымша салық тіркелімдері ескеріле отырып жасалады.
12. Қосымша салық тіркеліміне жазбаша негіздеме қоса беріледі, оған қосымша салық тіркелімін жасаған тұлғалар қол қояды және салық төлеушінің мөрімен куәландырылады (ол болған кезде, дара кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда):

1) причины внесения изменений и (или) дополнений в налоговый регистр;
2) даты ввода в эксплуатацию основного средства (при его наличии);
3) номера и даты контракта (при его наличии);
4) номера строки налогового регистра, в который вносятся изменения;
5) даты составления письменного обоснования.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 31.10.2019 № 1197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Составление формы налогового регистра по определению стоимостных балансов групп (подгрупп) фиксированных активов и последующим расходам по фиксированным активам
13. Форма налогового регистра по определению стоимостных балансов групп (подгрупп) фиксированных активов и последующим расходам по фиксированным активам предназначена для определения стоимостных балансов групп (подгрупп) фиксированных активов и последующих расходов по фиксированным активам, в целях налогообложения в соответствии с разделом 7 Налогового кодекса.
14. В таблице "Амортизационные отчисления и другие вычеты по фиксированным активам" указываются:
1) в графе 1 – порядковый номер строки;
2) в графе 2 – наименование стоимостных показателей и вычетов по фиксированным активам;
3) в графе 3 – показатели, предназначенные для отражения вычетов по зданиям, сооружениям (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), заполняемые на основании итоговых данных таблицы "Расшифровка амортизационных отчислений и других вычетов по фиксированным активам", предусмотренной настоящей формой налогового регистра;
4) в графе 4 – показатели, предназначенные для отражения вычетов по оставшимся группам фиксированных активов, заполняемые на основании итоговых данных таблицы "Расшифровка амортизационных отчислений и других вычетов по фиксированным активам";
5) в графе 5 – итоговые показатели, предназначенные для отражения вычетов по фиксированным активам. Определяется как сумма соответствующих граф 3 и 4.
15. В таблице "Расшифровка амортизационных отчислений и других вычетов по фиксированным активам" указываются:
1) в графе 1 – порядковый номер строки;
2) в графе 2 – код основных средств по I группе фиксированных активов в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан "Классификатор основных фондов", установленный государственным органом, осуществляющим государственное регулирование в области технического регулирования или наименование группы (по II, III и IV группам) фиксированных активов, по которым производится исчисление амортизационных отчислений налогоплательщиком в соответствии со статьей 271 Налогового кодекса;

1) салық тіркеліміне өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың енгізілу себептері;
2) негізгі құралды (ол болған кезде) пайдалануға енгізу күні;
3) келісімшарттың (ол болған кезде) нөмірі мен күні;
4) салық тіркелімінің өзгерістер енгізілетін жолдарының нөмірлері;
5) жазбаша негіздеменің жасалған күні көрсетіле отырып, қоса беріледі.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 31.10.2019 № 1197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3 тарау. Тіркелген активтер топтарының (кіші топтарының) құндық теңгерімдерін айқындау және тіркелген активтер бойынша кейінгі шығыстар бойынша салық тіркелімінің нысанын жасау
13. Тіркелген активтер топтарының (кіші топтарының) құндық теңгерімдерін айқындау тіркелген активтер және кейінгі шығыстар бойынша салық тіркелімінің нысанын жасау жөнінде салық тіркелімінің нысаны,Салық кодексінің 7 бөліміне сәйкес салық салу мақсатында тіркелген активтер топтарының (кіші топтарының) құндық теңгерімдерін және тіркелген активтер бойынша кейінгі шығыстарды айқындауға арналған.
14. "Тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар мен басқа да шегерімдер" кестесінде:
1) 1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2) 2-бағанда – құндық көрсеткіштер мен тіркелген активтер бойынша шегерімдердің атауы;
3) 3-бағанда – осы салық тіркелімінің нысанында көзделген "Амортизациялық аударымдар мен тіркелген активтер бойынша басқа да шегерімдердің толық жазылуы" кестесінің қорытынды деректері негізінде толтырылатын ғимараттар, құрылыстар (мұнай, газ ұңғымаларын және беру құрылғыларын қоспағанда) бойынша шегерімдерді көрсетуге арналған көрсеткіштер;
4) 4-бағанда – "Амортизациялық аударымдар мен тіркелген активтер бойынша басқа да шегерімдердің толық жазылуы" кестесінің қорытынды деректері негізінде толтырылатын тіркелген активтердің қалған топтары бойынша шегерімдерді көрсетуге арналған көрсеткіштер; 5) 5-бағанда – тіркелген активтер бойынша шегерімдерді көрсетуге арналған қорытынды көрсеткіштер көрсетіледі. Тиісті 3 және 4-бағандардың жиынтығы ретінде айқындалады.
15. "Амортизациялық аударымдар мен тіркелген активтер бойынша басқа да шегерімдердің толық жазылуы" кестесінде:
1) 1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2) 2-бағанда – "Негізгі қорлардың жіктеушісі" Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеушісіне сәйкес тіркелген активтердің І тобы бойынша негізгі құралдардың коды немесе Салық кодексінің 271 бабына сәйкес салық төлеуші ол бойынша амортизациялық аударымдарды есептейтін тіркелген активтердің II, III және IV топтары бойынша топтың атауы;

3) в графе 3 – номер группы фиксированных активов для исчисления амортизационных отчислений в соответствии со статьей 267 Налогового кодекса;
4) в графе 4 – предельные нормы амортизации в процентах в соответствии со статьями 269, 271 Налогового кодекса;
5) в графе 5 – нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком в процентах по каждой подгруппе (группе), но не выше предельных, указанных в графе 4;
6) в графе 6 – по каждой налоговой подгруппе (группе) указывается величина стоимостного баланса подгруппы (группы) на начало налогового периода. Итоговые величины данной графы определяются в итоговых строках по зданиям, строениям и по оставшимся группам фиксированных активов путем суммирования всех соответствующих величин, отраженных в этой графе налогового регистра за налоговый период;
7) в графе 7 – стоимость поступивших фиксированных активов, определенная в соответствии со статьями 268, 269 Налогового кодекса. Стоимость указанных основных средств и нематериальных активов определяется в соответствии со статьями 268, 269 Налогового кодекса. Итоговые величины настоящей графы определяются в итоговых строках по зданиям, строениям и по оставшимся группам фиксированных активов путем суммирования всех соответствующих величин, отраженных в этой графе налогового регистра за налоговый период;
8) в графе 8 – стоимость выбывших фиксированных активов, определенная в соответствии со статьей 270 Налогового кодекса. Итоговые величины настоящей графы определяются в итоговых строках по зданиям, строениям и по оставшимся группам фиксированных активов путем суммирования всех соответствующих величин, отраженных в этой графе налогового регистра за налоговый период;
9) в графе 9 – сумма последующих расходов, относимых на вычеты в соответствии со статьей 272 Налогового кодекса;
10) в графе 10 – сумма последующих расходов, относимых на увеличение стоимостного баланса группы (подгруппы) в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
11) в графе 11 – величина стоимостного баланса подгруппы на конец отчетного налогового периода в соответствии со статьей 267 Налогового кодекса, которая определяется в следующем порядке: графа 6 + графа 7 - графа 8 + графа 10. Итоговые величины настоящей графы определяются в итоговых строках по зданиям, строениям и по оставшимся группам фиксированных активов путем суммирования всех соответствующих величин, отраженных в этой графе налогового регистра за налоговый период;
12) в графе 12 – сумма амортизационных отчислений за налоговый период, исчисленная в соответствии со статьей 271 Налогового кодекса в следующем порядке: графа 11 х графа 5;

3) 3-бағанда – Салық кодексінің 267 бабына сәйкес амортизациялық аударымдарды есептеу үшін тіркелген активтер тобының нөмірі;
4) 4-бағанда – Салық кодексінің 269, 271 баптарына сәйкес процентпен амортизацияның шекті нормасы;
5) 5-бағанда – әрбір кіші топ (топ) бойынша, бірақ 4-бағанда көрсетілген шектен жоғары емес процентпен салық төлеуші қолданатын амортизация нормасы;
6) 6-бағанда – әрбір салықтық кіші топ (топ) бойынша салық кезеңінің басына кіші топтың (топтың) құндық теңгерімінің шамасы көрсетіледі. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде салық тіркелімінің осы бағанында көрсетілген барлық тиісті шамаларды жиынтықтау арқылы ғимараттар, құрылыстар бойынша және тіркелген активтердің қалған топтары бойынша қорытынды жолдарда айқындалады;
7) 7-бағанда – Салық кодексінің 268, 269 баптарына сәйкес айқындалған тіркелген активтердің құны. Көрсетілген негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің құны Салық кодексінің 268, 269 баптарына сәйкес айқындалады. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде салық тіркелімінің осы бағанында көрсетілген барлық тиісті шамаларды жиынтықтау арқылы ғимараттар, құрылыстар бойынша және тіркелген активтердің қалған топтары бойынша қорытынды жолдарда айқындалады;
8) 8-бағанда – шығарылған тіркелген активтердің Салық кодексінің 270 бабына сәйкес айқындалған құны көрсетіледі. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде салық тіркелімінің осы бағанында көрсетілген барлық тиісті шамаларды жиынтықтау арқылы ғимараттар, құрылыстар бойынша және тіркелген активтердің қалған топтары бойынша қорытынды жолдарда айқындалады;
9) 9-бағанда – Салық кодексінің 272-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын кейінгі шығыстар сомасы;
10) 10-бағанда – Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес топтың (кіші топтың) құндық теңгерімінің ұлғаюына жатқызылатын кейінгі шығыстар сомасы;
11) 11-бағанда – Салық кодексінің 267 бабына сәйкес есепті салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімінің шамасы, ол мынадай тәртіппен айқындалады: 6-баған + 7-баған - 8-баған + 10-баған. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде салық тіркелімінің осы бағанында көрсетілген барлық тиісті шамаларды жиынтықтау арқылы ғимараттар, құрылыстар бойынша және тіркелген активтердің қалған топтары бойынша қорытынды жолдарда айқындалады;
12) 12-бағанда – Салық кодексінің 271 бабына сәйкес мынадай тәртіппен есептелген салық кезеңі үшін амортизациялық аударымдар сомасы: 11-баған х 5-баған;

13) в графе 13 – величина стоимостного баланса фиксированных активов группы (II, III и IV) при выбытии фиксированных активов на конец налогового периода подлежит вычету в соответствии со статьей 273 Налогового кодекса;
14) в графе 14 – стоимостный баланс подгруппы (группы), величина которого на конец отчетного налогового периода составляет сумму меньшую, чем 300 месячных расчетных показателей и подлежит вычету в соответствии со статьей 273 Налогового кодекса. Итоговые величины настоящей графы определяются в итоговых строках по зданиям, строениям и по оставшимся группам фиксированных активов путем суммирования всех соответствующих величин, отраженных в этой графе налогового регистра за налоговый период;
15) в графе 15 – стоимостный баланс подгруппы (группы) на конец налогового периода с учетом корректировок, предусмотренных Налоговым кодексом, который определяется в следующем порядке: графа 11 – графа 12 – графа 13 – графа 14.
В случае выбытия, за исключением безвозмездной передачи, фиксированного актива подгруппы (по I группе) сумма в размере стоимостного баланса подгруппы на конец налогового периода признается убытком от выбытия фиксированных активов I группы. Стоимостный баланс данной подгруппы приравнивается к нулю и не подлежит вычету.
В случае безвозмездной передачи всех фиксированных активов подгруппы (по I группе) или группы (по II, III и IV группам) стоимостный баланс соответствующей подгруппы или группы на конец налогового периода приравнивается к нулю и не подлежит вычету. Итоговые величины настоящей графы определяются в итоговых строках по зданиям, строениям и по оставшимся группам фиксированных активов путем суммирования всех соответствующих величин, отраженных в этой графе налогового регистра за налоговый период.
16. В таблице "Амортизационные отчисления по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан" (заполняется налогоплательщиками, являющимися недропользователями, в соответствии с условиями, предусмотренными статьей 271 Налогового кодекса) указываются:
1) в графе 1 – порядковый номер строки;
2) в графе 2 – код фиксированных активов, впервые введенных в эксплуатацию на территории Республики Казахстан в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан "Классификатор основных фондов";
3) в графе 3 – дата ввода в эксплуатацию на территории Республики Казахстан соответствующего фиксированного актива;
4) в графе 4 – номер группы фиксированных активов в соответствии со статьей 267 Налогового кодекса;

13) 13-бағанда – топтардың (II, III және IV) тіркелген активтері құндық теңгерімінің шамасы, салық кезеңінің соңына тіркелген активтерді шығару кезінде Салық кодексінің 273 бабына сәйкес шегерімге жатады;
14) 14-бағанда – шамасы есепті салық кезеңінің соңына 300 айлық есептік көрсеткіштен аз соманы құрайтын және Салық кодексінің 273 бабына сәйкес шегерімге жататын кіші топтың (топтың) құндық теңгерімі. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде салық тіркелімінің осы бағанында көрсетілген барлық тиісті шамаларды жиынтықтау арқылы ғимараттар, құрылыстар бойынша және тіркелген активтердің қалған топтары бойынша қорытынды жолдарда айқындалады;
15) 15-бағанда – Салық кодексінде көзделген түзетулер ескеріле отырып, салық кезеңінің соңына кіші топтың (топтар) құндық теңгерімі көрсетіледі, ол мынадай тәртіппен айқындалады: 11-баған - 12-баған - 13-баған - 14-баған.
Кіші топтың (І топ бойынша) тіркелген активтері өтеусіз берілген жағдайды қоспағанда, тиісті кіші топтың құндық теңгерімі мөлшеріндегі сома І топтың тіркелген активтерінің шығындары деп есептеледі. Осы кіші топтың теңгерімінің құны салық кезеңінің соңына нөлге теңеледі және шегерімге жатқызылмайды.
Кіші топтың (І топ бойынша) немесе топтың (II, III және IV топтар бойынша) тіркелген активтерінің барлығы өтеусіз берілген жағдайда тиісті кіші топтың немесе топтың құндық теңгерімі салық кезеңінің соңына нөлге теңеледі және шегерімге жатқызылмайды. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде салық тіркелімінің осы бағанында көрсетілген барлық тиісті шамаларды жиынтықтау арқылы ғимараттар, құрылыстар бойынша және тіркелген активтердің қалған топтары бойынша қорытынды жолдарда айқындалады.
16. "Қазақстан Республикасы аумағында пайдалануға алғаш енгізілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар" кестесінде (Салық кодексінде көзделген шарттарға сәйкес жер қойнауын пайдаланушы болып табылатын салық төлеушілер толтырады):
1) 1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2) 2-бағанда – "Негізгі қорлардың жіктеуіші" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеуішіне сәйкес Қазақстан Республикасы аумағында алғаш пайдалануға енгізілген тіркелген активтердің коды;
3) 3-бағанда – тиісті тіркелген активтің Қазақстан Республикасы аумағына пайдалануға енгізілу күні;
4) 4-бағанда – Салық кодексінің 267 бабына сәйкес сәйкес тіркелген активтер тобының нөмірі;

5) в графе 5 – предельные нормы амортизации в процентах в соответствии со статьей 271 Налогового кодекса;
6) в графе 6 – нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком в процентах по каждому наименованию фиксированных активов, но не выше предельных, указанных в графе 5;
7) в графе 7 – двойные нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса, определяемые как произведение величины графы 6 на "2" соответствующей строки;
8) в графе 8 – стоимость поступивших фиксированных активов, впервые введенных в эксплуатацию на территории Республики Казахстан и используемых налогоплательщиком в целях получения совокупного годового дохода. Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе налогового регистра за налоговый период;
9) в графе 9 – сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации, при условии использования данных фиксированных активов в целях получения совокупного годового дохода не менее трех лет в соответствии со статьей 271 Налогового кодекса, определяемая как произведение величин, указанных в графах 7 и 8 соответствующих строк. Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе налогового регистра за налоговый период;
10) в графе 10 – остаточная стоимость фиксированных активов, впервые введенных в эксплуатацию на территории Республики Казахстан в налоговом периоде, которая используется в целях получения совокупного годового дохода, определятся как разница граф 8 и 9. В последующем налоговом периоде данные этой графы подлежат включению в стоимостный баланс соответствующей подгруппы (группы) для исчисления амортизационных отчислений в целях налогообложения и переносятся в соответствующую графу 7 таблицы "Расшифровка амортизационных отчислений и других вычетов по фиксированным активам" налогового регистра следующего налогового периода. Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе налогового регистра за налоговый период;
11) в графе 11 – дата выбытия соответствующего фиксированного актива в случае его реализации до истечения трехлетнего периода эксплуатации.
17. В случае, если в налоговом регистре допущено отражение неправильных данных, исправление ошибок осуществляется путем составления формы налогового регистра (далее – дополнительный налоговый регистр), в котором заполняются и указываются только те номера строк налогового регистра, в которые вносятся изменение и (или) дополнение.

5) 5-бағанда – Салық кодексінің 271 бабына сәйкес амортизацияның шекті нормалары проценттерде;
6) 6-бағанда – әрбір тіркелген активтердің атауы бойынша процентпен, бірақ 5-бағанда көрсетілген шектерден жоғары емес салық төлеуші қолданатын амортизация нормасы;
7) 7-бағанда – Салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес салық төлеуші қолданатын, 6-бағанның шамасын тиісті жолдың "2" көбейтіндісі ретінде айқындалатын амортизацияның екі еселенген нормалары;
8) 8-бағанда – Қазақстан Республикасы аумағында пайдалануға алғаш енгізілген және салық төлеуші жылдық жиынтық табыс алу мақсатында пайдаланатын келіп түскен тіркелген активтердің құны. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде салық тіркелімінің осы бағанында көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолдарда айқындалады;
9) 9-бағанда – Салық кодексінің 271 бабына сәйкес кемінде үш жыл жылдық жиынтық табыс алу мақсатында тіркелген активтердің деректерін пайдалану шартымен, тиісті жолдардың 7 және 8-бағандарында көрсетілген шамалардың көбейтіндісі ретінде айқындалатын амортизацияның екі еселенген нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде салық тіркелімінің осы бағанында көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолдарда айқындалады;
10) 10-бағанда – салық кезеңінде Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет пайдалануға берілген және жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланылатын, 8 және 9-бағандарының айырмасы ретінде айқындалатын тіркелген активтердің қалдық құны. Келесі салық кезеңінде осы бағанның деректері салық салу мақсатында амортизация аударымдарын есептеу үшін тиісті кіші топтың (топтың) құндық теңгеріміне енгізілуге тиіс және келесі салық кезеңінің салық тіркелімі "Тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар мен басқа да шегерімдердің толық жазылуы" кестесінің тиісті 7-бағанына көшіріледі. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде салық тіркелімінің осы бағанында көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолдарда айқындалады;
11) 11-бағанда – пайдаланудың үш жылдық кезеңі өткенге дейін сатылған жағдайда тиісті тіркелген активтің шығарылған күні көрсетіледі.
17. Егер салық тіркелімінде қате деректер көрсетілген жағдайда, қателерді түзеу салық тіркелімі жолдарының тек өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізілетін нөмірлері ғана толтырылатын және көрсетілетін салық тіркелімінің нысанын (бұдан әрі - қосымша салық тіркелімі) жасау жолымен жүзеге асырылады.

При внесении изменения и (или) дополнения в налоговый регистр в дополнительном налоговом регистре указываются соответствующие реквизиты и показатели соответствующей графы, а также данные тех граф таблиц налогового регистра, суммарное значение которых зависит от измененных показателей графы. При этом в дополнительном налоговом регистре также отражаются реквизиты не измененных граф 2, 3, 4 и 5 таблицы "Расшифровка амортизационных отчислений и других вычетов по фиксированным активам" и (или) не измененных граф 2, 3, 4, 5, 6 и 11 таблицы "Амортизационные отчисления по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан" налогового регистра.
При внесении изменений, направленных на уменьшение значений граф таблиц налогового регистра, к соответствующим значениям дополнительного налогового регистра применяется знак минус "-".
В случае дополнительного внесения изменения фиксированных активов в налоговый регистр дополнительный налоговый регистр составляется в соответствии с пунктами 15 – 16 настоящих Правил. При этом в таком дополнительном налоговом регистре необходимо указать номер строки, следующей за последней строкой в налоговом регистре, за период, в который вносятся дополнения.
18. Если к налоговому регистру, к которому ранее составлены дополнительные налоговые регистры, составляется дополнительный налоговый регистр, то последний составляется с учетом ранее представленных дополнительных налоговых регистров.
19. К дополнительному налоговому регистру прилагается письменное обоснование, которое подписывается лицами, составившими дополнительную форму налогового регистра, и заверяется печатью налогоплательщика (при eе наличии, за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства), с указанием:
1) причины внесения изменений и (или) дополнений в налоговый регистр;
2) номера группы фиксированного актива и номер строки налогового регистра, в который вносятся изменения;
3) даты составления письменного обоснования.
Сноска. Пункт 19 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 31.10.2019 № 1197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Составление формы налогового регистра по производным финансовым инструментам
20. Форма налогового регистра по производным финансовым инструментам предназначена для определения дохода по производным финансовым инструментам, подлежащих включению в доход в соответствии со статьями 277-281 Налогового кодекса.

Салық тіркеліміне өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізілген кезде қосымша салық тіркелімінде тиісті бағандардың тиісті деректемелері мен көрсеткіштері, сондай-ақ салық тіркелімі кестелерінің жиынтық мәні бағандардың өзгерген көрсеткіштеріне байланысты болатын бағандарының деректері көрсетіледі. Бұл ретте қосымша салық тіркелімінде салық тіркелімінің "Тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар мен басқа да шегерімдердің толық жазылуы" кестесінің өзгермеген 2, 3, 4 және 5-бағандарының және (немесе) "Қазақстан Республикасы аумағына алғаш пайдалануға енгізілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар" кестесінің өзгермеген 2, 3, 4, 5, 6 және 11-бағандарының деректемелері де көрсетіледі.
Салық тіркелімінің кестелері бағандарының мәндерін азайтуға бағытталған өзгерістер енгізу кезінде қосымша салық тіркелімінің тиісті мәндеріне "–" алу белгісі қолданылады.
Салық тіркеліміне тіркелген активтердің өзгеруін қосымша енгізген жағдайда, қосымша салық тіркелімі осы Қағидалардың 15-16-тармақтарына сәйкес жасалады. Бұл ретте мұндай қосымша салық тіркелімінде толықтыру енгізілетін кезең үшін салық тіркеліміндегі соңғы жолдан кейінгі жолдың нөмірін көрсету қажет.
18. Егер бұрын қосымша салық тіркелімдері жасалған салық тіркеліміне қосымша салық тіркелімі жасалса, онда соңғысы бұрын ұсынылған қосымша салық тіркелімдері ескеріле отырып жасалады.
19. Қосымша салық тіркеліміне жазбаша негіздеме қоса беріледі, оған қосымша салық тіркелімін жасаған тұлғалар қол қояды және салық төлеушінің мөрімен куәландырылады (ол болған кезде, дара кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда):
1) салық тіркеліміне өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың енгізілу себептері;
2) тіркелген актив тобының нөмірі және салық тіркелімінің өзгерістер енгізілетін жолдарының нөмірлері;
3) жазбаша негіздеменің жасалған күні көрсетіле отырып, қоса беріледі.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 31.10.2019 № 1197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4 тарау. Туынды қаржы құралдары бойынша салық тіркелімінің нысанын жасау
20. Туынды қаржы құралдары бойынша салық тіркелімінің нысанын жасау бойынша салық тіркелімінің нысаны Салық кодексінің 277-281 баптарына сәйкес кіріске енгізуге жататын туынды қаржы құралдары бойынша табысты айқындауға арналған.

21. В таблице "Операции по производным финансовым инструментам, за исключением свопа" указываются:
1) в графе 1 – порядковый номер строки;
2) в графе 2 – наименование контрагента;
3) в графе 3 – ИИН/БИН контрагента;
4) в графе 4 – номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента;
5) в графе 5 – сведение "применяется" либо "не применяется", хеджирование;
6) в графе 6 – сведение "применяется" либо "не применяется", поставка базового актива;
7) в графе 7 – дата открытия контракта;
8) в графе 8 – дата исполнения или досрочного прекращения действия контракта;
9) в графе 9 – сумма поступления по производным финансовым инструментам в соответствии со статьей 278 Налогового кодекса. Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе налогового регистра за налоговый период;
10) в графе 10 – сумма расходов по производным финансовым инструментам в соответствии со статьей 278 Налогового кодекса. Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе налогового регистра за налоговый период;
11) в графе 11 – сумма превышения, определяемая как разница величин, указанных в графах 9 и 10 соответствующих строк. Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе налогового регистра за налоговый период;
22. В "Операции по свопу" указываются:
1) в графе 1 – порядковый номер строки;
2) в графе 2 – наименование контрагента;
3) в графе 3 – ИИН/БИН контрагента;
4) в графе 4 – номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента;
5) в графе 5 – сведение "применяется" либо "не применяется", хеджирование;
6) в графе 6 – сведение "применяется" либо "не применяется", поставка базового актива;
7) в графе 7 – сумма поступления по свопу в соответствии со статьей 279 Налогового кодекса. Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе налогового регистра за налоговый период;
8) в графе 8 – сумма расходов по свопу в соответствии со статьей 279 Налогового кодекса. Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе налогового регистра за налоговый период;
9) в графе 9 – сумма превышения, определяемая как разница величин, указанных в графах 7 и 8 соответствующих строк. Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе налогового регистра за налоговый период.

21. "Свопты қоспағанда, туынды қаржы құралдары бойынша операциялар" кестесінде:
1) 1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2) 2-бағанда – контрагенттің атауы;
3) 3-бағанда – контрагенттің ЖСН/БСН;
4) 4-бағанда – резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеуінің нөмірі;
5) 5-бағанда – хеджирлеу "қолданылады" не "қолданылмайды" мәліметі;
6) 6-бағанда – базалық активті жеткізу "қолданылады" не "қолданылмайды" мәліметі;
7) 7-бағанда – келісімшарттың ашылу күні;
8) 8-бағанда – келісімшарт қолданысының орындалу немесе мерзімінен бұрын тоқтатылу күні;
9) 9-бағанда – Салық кодексінің 278-бабына сәйкес туынды қаржы құралдары бойынша түсімдер сомасы. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде салық тіркелімінің осы бағанында көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолда айқындалады;
10) 10-бағанда – Салық кодексінің 278-бабына сәйкес туынды қаржы құралдары бойынша шығыстар сомасы. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде салық тіркелімінің осы бағанында көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолда айқындалады;
11) 11-бағанда – тиісті жолдардың 9 және 10-бағандарында көрсетілген шамалардың айырмасы ретінде айқындалатын артып кету сомасы. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде салық тіркелімінің осы бағанында көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолда айқындалады.
22. "Своп бойынша операцияларда":
1) 1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2) 2-бағанда – контрагенттің атауы;
3) 3-бағанда – контрагенттің ЖСН/БСН;
4) 4-бағанда – резидент еместің резиденттік еліндегі салық тіркеуінің нөмірі;
5) 5-бағанда – хеджирлеу "қолданылады" не "қолданылмайды" мәліметі;
6) 6-бағанда – базалық активті жеткізу "қолданылады" не "қолданылмайды" мәліметі;
7) 7-бағанда – Салық кодексінің 279-бабына сәйкес своп бойынша түсім сомасы. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде салық тіркелімінің осы бағанында көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолдарда айқындалады;
8) 8-бағанда – Салық кодексінің 279-бабына сәйкес своп бойынша шығыстар сомасы. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде салық тіркелімінің осы бағанында көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолдарда айқындалады;
9) 9-бағанда – тиісті жолдардың 7 және 8-бағандарында көрсетілген шамалардың айырмасы ретінде айқындалатын артып кету сомасы көрсетіледі. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде салық тіркелімінің осы бағанында көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолдарда айқындалады.

23. В случае, если в налоговом регистре допущено отражение неправильных данных, исправление ошибок осуществляется путем составления формы налогового регистра (далее – дополнительный налоговый регистр), в котором заполняются и указываются только те номера строк налогового регистра, в которые вносятся изменение и (или) дополнение.
Внесение изменения и (или) дополнения в налоговый регистр в зависимости от характера допущенной ошибки производится в следующем порядке:
1) в случае обнаружения ошибок в графах 2, 3, 4, 5, 6, 7 или 8 таблицы "Операции по производным финансовым инструментам, за исключением свопа" и (или) в графах 2, 3, 4, 5 или 6 таблицы "Операции по свопу" налогового регистра в дополнительном налоговом регистре указываются соответствующие реквизиты. При этом в случае, если допущена ошибка в одной или нескольких графах, в дополнительном налоговом регистре отражаются реквизиты по всем указанным графам;
2) в случае обнаружения ошибки в графах 9, 10 или 11 таблицы "Операции по производным финансовым инструментам, за исключением свопа" и в графах 7, 8 или 9 таблицы "Операции по свопу" формы налогового регистра:
в графах 2, 3, 4, 5, 6, 7 или 8 таблицы "Операции по производным финансовым инструментам, за исключением свопа" дополнительного налогового регистра указываются реквизиты граф 2, 3, 4, 5, 6, 7 или 8 таблицы "Операции по производным финансовым инструментам, за исключением свопа" налогового регистра;
в графах 2, 3, 4, 5 или 6 таблицы "Операции по свопу" дополнительного налогового регистра указываются реквизиты граф 2, 3, 4, 5 или 6 таблицы "Операции по свопу" налогового регистра;
в графах 9, 10 или 11 таблицы "Операции по производным финансовым инструментам, за исключением свопа" дополнительной формы налогового регистра указывается сумма выявленной разницы по сравнению с суммами, отраженными в графах 9, 10 или 11 таблицы "Операции по производным финансовым инструментам, за исключением свопа" налогового регистра;
в графах 7, 8 или 9 таблицы "Операции по свопу" дополнительного налогового регистра указывается сумма выявленной разницы по сравнению с суммами, отраженными в графах 7, 8 или 9 таблицы "Операции по свопу" налогового регистра.
При внесении изменений, направленных на уменьшение значений граф 9, 10 или 11 таблицы "Операции по производным финансовым инструментам, за исключением свопа" и значений граф 7, 8 или 9 таблицы "Операции по свопу" налогового регистра, сумма выявленной разницы в графах 9, 10 или 11 таблицы "Операции по производным финансовым инструментам, за исключением свопа" и в графах 7, 8 или 9 таблицы "Операции по свопу" дополнительного налогового регистра указывается со знаком минус "–";

23. Егер салық тіркелімінде дұрыс емес деректер көрсетілген жағдайда, қателерді түзеу салық тіркелімі жолдарының тек өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізілетін нөмірлері ғана толтырылатын және көрсетілетін салық тіркелімінің нысанын (бұдан әрі - қосымша салық тіркелімі) жасау жолымен жүзеге асырылады.
Салық тіркеліміне өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізу жіберілген қателердің сипатына қарай мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) салық тіркелімінің "Свопты қоспағанда туынды қаржы құралдары бойынша операциялар" кестесінің 2, 3, 4, 5, 6, 7 немесе 8-бағандарында және (немесе) "Своп бойынша операциялар" кестесінің 2, 3, 4, 5, немесе 6-бағандарында қателер анықталған жағдайда, қосымша салық тіркелімінде тиісті деректемелер көрсетіледі. Бұл ретте, егер бір немесе бірнеше бағандарда қате жіберілген жағдайда қосымша салық тіркелімінде барлық көрсетілген бағандар бойынша деректемелер көрсетіледі;
2) салық тіркелімі нысанының "Свопты қоспағанда туынды қаржы құралдары бойынша операциялар" кестесінің 9, 10 немесе 11-бағандарында және "Своп бойынша операциялар" кестесінің 7, 8 немесе 9-бағандарында қателер анықталған жағдайда:
қосымша салық тіркелімінің "Свопты қоспағанда туынды қаржы құралдары бойынша операциялар" кестесінің 2, 3, 4, 5, 6, 7 немесе 8-бағандарында салық тіркелімінің "Свопты қоспағанда туынды қаржы құралдары бойынша операциялар" кестесі 2, 3, 4, 5, 6, 7 немесе 8-бағандарының деректемелері көрсетіледі;
қосымша салық тіркелімінің "Своп бойынша операциялар" кестесінің 2, 3, 4, 5 немесе 6-бағандарында салық тіркелімінің "Своп бойынша операциялар" кестесі 2, 3, 4, 5 немесе 6-бағандарының деректемелері көрсетіледі;
қосымша салық тіркелімінің "Свопты қоспағанда туынды қаржы құралдары бойынша операциялар" кестесінің 9, 10 немесе 11-бағандарында салық тіркелімінің "Свопты қоспағанда туынды қаржы құралдары бойынша операциялар" кестесі 9, 10 немесе 11-бағандарында көрсетілген сомалармен салыстыру бойынша айқындалған сома көрсетіледі;
қосымша салық тіркелімінің "Своп бойынша операциялар" кестесінің 7, 8 немесе 9-бағандарында салық тіркелімінің "Своп бойынша операциялар" кестесінің 7, 8 немесе 9-бағандарында көрсетілген сомалармен салыстыру бойынша айқындалған сома көрсетіледі.
Салық тіркелімінің "Свопты қоспағанда туынды қаржы құралдары бойынша операциялар" кестесі 9, 10 немесе 11-бағандарының мәндерін және "Своп бойынша операциялар" кестесінің 7, 8 немесе 9-бағандарының мәндерін азайтуға бағытталған өзгерістер енгізілген кезде қосымша салық тіркелімінің "Свопты қоспағанда туынды қаржы құралдары бойынша операциялар" кестесі 9, 10 немесе 11-бағандарында және "Своп бойынша операциялар" кестесінің 7, 8 немесе 9-бағандарында айқындалған айырма сомасы "-" алу белгісімен көрсетіледі;

3) в случае дополнительного внесения в налоговый регистр за указанный налоговый период дополнительный налоговый регистр составляется в соответствии с пунктами 21 – 22 настоящих Правил. При этом в таком дополнительном налоговом регистре необходимо указать номер строки, следующей за последней строкой в налоговом регистре за период, в который вносятся дополнения.
24. Если к налоговому регистру, к которому ранее составлены дополнительные налоговые регистры, составляется дополнительный налоговый регистр, то последний составляется с учетом ранее представленных дополнительных налоговых регистров.
25. К дополнительному налоговому регистру прилагается письменное обоснование, которое подписывается лицами, составившими дополнительную форму налогового регистра, и заверяется печатью налогоплательщика (при eе наличии, за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства), с указанием:
1) причины внесения изменений и (или) дополнений в налоговый регистр;
2) ИИН/БИН контрагента;
3) номера строки налогового регистра, в который вносятся изменения;
4) даты составления письменного обоснования.
Сноска. Пункт 25 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 31.10.2019 № 1197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Составление формы налогового регистра по суммам управленческих и общеадминистративных расходов юридического лица-нерезидента, отнесенным на вычеты его постоянным учреждением в Республике Казахстан
26. Форма налогового регистра по суммам управленческих и общеадминистративных расходов юридического лица-нерезидента, отнесенным на вычеты его постоянным учреждением в Республике Казахстан, предназначена для отражения сумм управленческих и общеадминистративных расходов юридического лица-нерезидента, относимых на вычеты постоянным учреждением, определяемых по методу пропорционального распределения расходов.
27. В таблице "Данные финансовой отчетности юридического лица-нерезидента" указываются данные юридического лица-нерезидента в целом (включая данные его структурных подразделений в других государствах), отраженные в его финансовой отчетности:
1) в графе 1 – порядковый номер строки;
2) в графе 2 – указывается код валюты. В графе 2 данные заполняются в национальной валюте. В строке 3 графы 2 указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее – Решение);

3) көрсетілген салық кезеңі үшін салық тіркеліміне толықтыру енгізілген жағдайда қосымша салық тіркелімі осы Қағидалардың 21-22-тармақтарына сәйкес жасалады. Бұл ретте мұндай қосымша салық тіркелімінде толықтыру енгізілетін кезең үшін салық тіркеліміндегі соңғы жолдан кейінгі жолдың нөмірін көрсету қажет.
24. Егер бұрын қосымша салық тіркелімдері жасалған салық тіркеліміне қосымша салық тіркелімі жасалса, онда соңғысы бұрын ұсынылған қосымша салық тіркелімдері ескеріле отырып жасалады.
25. Қосымша салық тіркеліміне жазбаша негіздеме қоса беріледі, оған қосымша салық тіркелімін жасаған тұлғалар қол қояды және салық төлеушінің мөрімен куәландырылады (ол болған кезде, дара кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда):
1) салық тіркеліміне өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың енгізілу себептері;
2) контрагенттің ЖСН/БСН;
3) салық тіркелімінің өзгерістер енгізілетін жолдарының нөмірлері;
4) жазбаша негіздеменің жасалған күні көрсетіле отырып, қоса беріледі.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 31.10.2019 № 1197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5 тарау. Резидент емес заңды тұлғаның Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекемесі шегерімге жатқызған басқарушылық және жалпыәкімшілік шығыстарының сомалары бойынша салық тіркелімінің нысанын жасау
26. Резидент емес заңды тұлғаның Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекемесі шегерімге жатқызған басқарушылық және жалпыәкімшілік шығыстарының сомалары бойынша салық тіркелімі нысаны, тұрақты мекемеге шегерімге жатқызылатын шығыстарды барабар бөлу әдісі бойынша анықтайтын резидент емес заңды тұлғаның басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстарының сомаларын көрсетуге арналған.
27. "Резидент емес заңды тұлғаның қаржы есептілігі деректері" (оның басқа мемлекеттердегі құрылымдық бөлімшелерінің деректерін қоса алғанда) кестесінде, оның қаржы есептілігінде көрсетілген тұтас алғандағы резидент емес заңды тұлғаның деректері:
1) 1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2) 2-бағанда – валютаның коды көрсетіледі. 2-бағанда деректер ұлттық валютада толтырылады. 2-бағанның 3-жолында "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі - Шешім) бекітілген "Валюталар жіктеушісінің" 23-қосымшасына сәйкес валюталардың коды көрсетіледі;

3) в графе 3 – общая сумма совокупного годового дохода в целом;
4) в графе 4 – общая сумма расходов по оплате труда персонала в целом;
5) в графе 5 – первоначальная (текущая) стоимость основных средств в целом;
6) в графе 6 – балансовая стоимость основных средств в целом;
7) в графе 7 – общая сумма расходов, в том числе управленческие и общеадминистративные расходы.
28. В таблице "Данные финансовой отчетности постоянного учреждения юридического лица-нерезидента в Республике Казахстан" указываются данные из финансовой отчетности постоянного учреждения юридического лица-нерезидента в Республике Казахстан:
1) в графе 1 – порядковый номер строки;
2) в графе 2 – указывается код валюты. В строке 2 данные заполняются в национальной валюте. В строке 3 графы 2 указывается код валюты в соответствии с приложением 23 к Решению;
3) в графе 3 – сумма совокупного годового дохода, полученного юридическим лицом-нерезидентом от осуществления деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение;
4) в графе 4 – общая сумма расходов по оплате труда персонала постоянного учреждения юридического лица-нерезидента в Республике Казахстан;
5) в графе 5 – первоначальная (текущая) стоимость основных средств постоянного учреждения юридического лица-нерезидента в Республике Казахстан;
6) в графе 6 – балансовая стоимость основных средств постоянного учреждения юридического лица-нерезидента в Республике Казахстан;
7) в графе 7 – общая сумма расходов, в том числе управленческие и общеадминистративные расходы, относимые на вычеты постоянным учреждением в Республике Казахстан.
29. В таблице "Постатейная расшифровка общей суммы управленческих и общеадминистративных расходов" указываются данные из финансовой отчетности юридического лица-нерезидента и его постоянного учреждения в Республике Казахстан:
1) в графе 1 – порядковый номер строки;
2) в графе 2 – наименование статей расходов;
3) в графе 3 – сумма расходов юридического лица-нерезидента (включая данные его структурных подразделений в других государствах), связанных с деятельностью постоянного учреждения в Республике Казахстан, направленной на получение дохода, в национальной валюте.
Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе налогового регистра за налоговый период;
4) в графе 4 – сумма расходов юридического лица-нерезидента (включая данные его структурных подразделений в других государствах), связанных с деятельностью постоянного учреждения в Республике Казахстан, направленной на получение дохода, в иностранной валюте.
Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе налогового регистра за налоговый период;

3) 3-бағанда – тұтас алғанда жылдық жиынтық табыстың жалпы сомасы;
4) 4-бағанда – тұтас алғанда персоналдың еңбегіне ақы төлеу бойынша шығыстарының жалпы сомасы;
5) 5-бағанда – тұтас алғанда негізгі қорлардың бастапқы (ағымдағы) құны;
6) 6-бағанда – тұтас алғанда негізгі қорлардың теңгерімдік құны;
7) 7-бағанда – шығыстардың жалпы сомасы, оның ішінде басқарушылық және жалпыәкімшілік шығыстары көрсетіледі.
28. "Резидент емес заңды тұлғаның Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекемесінің қаржы есептілігі деректері" кестесінде резидент емес заңды тұлғаның Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекемесінің қаржы есептілігінен деректер:
1) 1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2) 2-бағанда – валютаның коды көрсетіледі. 2-бағанда деректер ұлттық валютада толтырылады. 2-бағанның 3-жолында Шешімнің "Валюталар жіктеушісінің" 23-қосымшасына сәйкес валютаның коды көрсетіледі;
3) 3-бағанда – резидент емес заңды тұлғаның Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекемесі арқылы қызметін жүзеге асырудан алынған жылдық жиынтық табысының сомасы;
4) 4-бағанда – Қазақстан Республикасындағы резидент емес заңды тұлғаның тұрақты мекемесі персоналының еңбегіне ақы төлеу бойынша шығыстарының жалпы сомасы;
5) 5-бағанда – Қазақстан Республикасындағы резидент емес заңды тұлғаның тұрақты мекемесінің негізгі қорларының бастапқы (ағымдағы) құны;
6) 6-бағанда – Қазақстан Республикасындағы резидент емес заңды тұлғаның тұрақты мекемесінің негізгі қорларының баланстық құны;
7) 7-бағанда – шығыстардың жалпы сомасы, оның ішінде Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекемеге шегерімге жатқызылатын басқарушылық және жалпыәкімшілік шығыстары көрсетіледі.
29. "Басқарушылық және жалпыәкімшілік шығыстардың жалпы сомасы баптар бойынша таратып жазу" кестесінде резидент емес заңды тұлғаның және оның Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекемесінің қаржы есептілігінен деректер:
1) 1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2) 2-бағанда – шығыстар баптарының атауы;
3) 3-бағанда – Қазақстан Республикасында табыс алуға бағытталған тұрақты мекеменің қызметіне байланысты резидент емес заңды тұлға шығыстарының сомасы (оның басқа мемлекеттердегі құрылымдық бөлімшелерінің деректерін қоса алғанда) ұлттық валютада.
Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде салық тіркелімінің осы бағанында көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолда айқындалады;
4) 4-бағанда – Қазақстан Республикасында табыс алуға бағытталған тұрақты мекеменің қызметіне байланысты резидент емес заңды тұлға шығыстарының сомасы (оның басқа мемлекеттердегі құрылымдық бөлімшелерінің деректерін қоса алғанда) шет ел валютасында.
Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде салық тіркелімінің осы бағанында көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолда айқындалады;

5) в графе 5 – сумма расходов постоянного учреждения юридического лица-нерезидента в Республике Казахстан в национальной валюте.
Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе налогового регистра за налоговый период;
6) в графе 6 – сумма расходов постоянного учреждения юридического лица-нерезидента в Республике Казахстан в иностранной валюте.
Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе налогового регистра за налоговый период.
30. В случае, если в налоговом регистре допущено отражение неправильных данных, исправление ошибок осуществляется путем составления формы налогового регистра (далее – дополнительный налоговый регистр), в котором заполняются и указываются только те номера строк налогового регистра, в которые вносятся изменение и (или) дополнение.
При внесении изменений, направленных на уменьшение значений граф таблиц налогового регистра, к соответствующим значениям дополнительного налогового регистра применятся знак минус "-".
В случае дополнительного внесения изменений в налоговый регистр дополнительный налоговый регистр составляется в соответствии с пунктами 2729 настоящих Правил.
При этом в случае дополнительного внесения статей расходов в таблицу "Постатейная расшифровка общей суммы управленческих и общеадминистративных расходов" в таком дополнительном налоговом регистре необходимо указать номер строки, следующей за последней строкой в налоговом регистре за период, в который вносятся дополнения.
31. Если к налоговому регистру, к которому ранее составлены дополнительные налоговые регистры, составляется дополнительный налоговый регистр, то последний составляется с учетом ранее представленных дополнительных налоговых регистров.
32. К дополнительному налоговому регистру прилагается письменное обоснование, которое подписывается лицами, составившими дополнительную форму налогового регистра, и заверяется печатью налогоплательщика (при eе наличии, за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства), с указанием:
1) причины внесения изменений и (или) дополнений в налоговый регистр;
2) номера строки налогового регистра, в который вносятся изменения и (или) дополнения;
3) даты составления письменного обоснования.
Сноска. Пункт 32 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 31.10.2019 № 1197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Составление формы налогового регистра по учету уменьшения в бухгалтерском учете размера требования к должнику в виде неоплаченного просроченного кредита (займа) и вознаграждения по нему, дебиторской задолженности по документарным расчетам и гарантиям

5) 5-бағанда – Қазақстан Республикасындағы резидент емес заңды тұлғаның тұрақты мекемесінің шығыстары ұлттық валютада көрсетіледі.
Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде салық тіркелімінің осы бағанында көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолда айқындалады;
6) 6-бағанда – Қазақстан Республикасындағы резидент емес заңды тұлғаның тұрақты мекемесінің шығыстары шет ел валютасында.
Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңі ішінде салық тіркелімінің осы бағанында көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолда айқындалады.
30. Егер салық тіркелімінде дұрыс емес деректер көрсетілген жағдайда, қателерді түзеу салық тіркелімі жолдарының тек өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізілетін нөмірлері ғана толтырылатын және көрсетілетін салық тіркелімінің нысанын (бұдан әрі – қосымша салық тіркелімі) жасау жолымен жүзеге асырылады.
Салық тіркелімінің кестелері бағандарының мәндерін азайтуға бағытталған өзгерістер енгізу кезінде қосымша салық тіркелімінің тиісті мәндеріне "–" алу белгісі қолданылады.
Салық тіркеліміне қосымша енгізілген жағдайда, қосымша салық тіркелімі осы Қағидалардың 27-29-тармақтарына сәйкес жасалады.
Бұл ретте "Басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстардың жалпы сомасын баптар бойынша таратып жазу" кестесіне қосымша шығыстардың баптары енгізілген жағдайда мұндай қосымша салық тіркелімінде толықтыру енгізілетін кезең үшін салық тіркеліміндегі соңғы жолдан кейінгі жолдың нөмірін көрсету қажет.
31. Егер бұрын қосымша салық тіркелімдері жасалған салық тіркеліміне қосымша салық тіркелімі жасалса, онда соңғысы бұрын ұсынылған қосымша салық тіркелімдері ескеріле отырып жасалады.
32. Қосымша салық тіркеліміне жазбаша негіздеме қоса беріледі, оған қосымша салық тіркелімін жасаған тұлғалар қол қояды және салық төлеушінің мөрімен куәландырылады (ол болған кезде, дара кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда):
1) салық тіркеліміне өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың енгізілу себептері;
2) салық тіркелімінің өзгерістер енгізілетін жолдарының нөмірлері;
3) жазбаша негіздеменің жасалған күні көрсетіле отырып, қоса беріледі.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 31.10.2019 № 1197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6 тарау. Бухгалтерлік есепте төленбеген, мерзімі өткен кредит (қарыз) және ол бойынша сыйақы, құжаттамалық есеп-қисаптар мен кепiлдiктер бойынша дебиторлық берешек түрінде борышкерге қойылатын талаптың мөлшерін азайтуды есепке алу бойынша салық тіркелімінің нысанын жасау

33. Форма налогового регистра по учету уменьшения в бухгалтерском учете размера требования к должнику в виде неоплаченного просроченного кредита (займа) и вознаграждения по нему, дебиторской задолженности по документарным расчетам и гарантиям предназначена для отражения за соответствующий налоговый период размера провизии (резервов), ранее отнесенных на вычеты налогоплательщиком, имеющим право на вычет суммы расходов по созданию провизии (резервов) в соответствии с пунктом 1 статьи 250 Налогового кодекса, при уменьшении в бухгалтерском учете размера требований к должнику, не признаваемого доходом в соответствии с подпунктом 8) пункта 5 статьи 232 Налогового кодекса.
34. В таблице "Уменьшение в бухгалтерском учете размера требования к должнику в виде неоплаченного просроченного кредита (займа) и вознаграждения по нему, дебиторской задолженности по документарным расчетам и гарантиям" указывается:
1) в графе 1 – порядковый номер строки;
2) в графе 2 – ИИН/БИН должника;
3) в графе 3 – фамилия, имя и отчество (при его наличии) или наименование должника;
4) в графе 4 – номер и дата договора банковского займа, договора на выпуск банковской гарантии или аккредитива, по которому имеется задолженность в виде неоплаченного просроченного кредита (займа) и вознаграждения по нему;
5) в графе 5 – номер и дата решения последнего полного или частичного прекращения права требования по кредиту (займу), дебиторской задолженности по документарным расчетам и гарантиям при наличии такого прекращения права требования;
6) в графе 6 – сумма неоплаченного просроченного кредита (займа) и вознаграждения по нему, дебиторской задолженности по документарным расчетам и гарантиям;
7) в графе 7 – номер и дата документа, на основании которого осуществляется уменьшение размера требования к должнику в бухгалтерском учете налогоплательщика в виде неоплаченного просроченного кредита (займа) и вознаграждения;
8) в графе 8 – сумма уменьшения размера требования к должнику в бухгалтерском учете налогоплательщика в виде неоплаченного просроченного кредита (займа) и вознаграждения по нему, дебиторской задолженности по документарным расчетам и гарантиям в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
9) в графе 9 – сумма провизий (резервов) против кредита (займа) и вознаграждения по нему, дебиторской задолженности по документарным расчетам и гарантиям, отнесенная на вычеты в предыдущих налоговых периодах.

33. Осы бухгалтерлік есепте төленбеген, мерзімі өткен кредит (қарыз) және ол бойынша сыйақы құжаттамалық есеп-қисаптар мен кепiлдiктер бойынша дебиторлық берешек түрінде борышкерге қойылатын талаптың мөлшерін азайтуды есепке алу бойынша салық тіркелімдерінің нысаны Салық кодексінің 250-бабы 1-тармағына сәйкес бухгалтерлік есепте борышкерге талап мөлшерін азайту кезінде табыс болып танылмайтын Салық кодексінің 232-бабы 5-тармағының 8) тармақшасына сәйкес провизияларды (резевтерді) құру бойынша шығындар соммасын шегерімге жатқызуға құқығы бар салық төлеушілермен бұрын шегерімге жатқызылған провизиялардың (резервтердің) мөлшерін тиісті салық мерзімінде көрсету үшін арналған.
34. "Бухгалтерлік есепте төленбеген, мерзімі өткен кредит (қарыз) және ол бойынша сыйақы, құжаттамалық есеп-қисаптар мен кепiлдiктер бойынша дебиторлық берешек түрінде борышкерге қойылатын талаптың мөлшерін азайту" кестесінде:
1) 1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2) 2-бағанда – борышкердің ЖСН/БСН;
3) 3-бағанда – борышкердің тегін, атын, әкесінің атын (ол бар болған жағдайда) немесе атауы;
4) 4-бағанда – төленбеген, мерзімі өткен кредит (қарыз) және ол бойынша сыйақы түрінде ол бойынша берешегі бар банктік кепілдемені немесе аккредитивті шығару келісім-шартының банктік қарыз шартының нөмірі мен күні;
5) 5-бағанда – мұндай талап қою құқығы бар-жоғы кезінде құжаттамалық есеп-қисаптар мен кепiлдiктер бойынша дебиторлық берешек кредит (қарыз) бойынша талап қою құқығын толық немесе ішінара тоқтату соңғы шешімінің нөмірі мен күні;
6) 6-бағанда – құжаттамалық есеп-қисаптар мен кепiлдiктер бойынша дебиторлық берешек төленбеген, мерзімі өткен кредит (қарыз) және ол бойынша сыйақының сомасы;
7) 7-бағанда – төленбеген, мерзімі өткен кредит (қарыз) және ол бойынша сыйақы түрінде салық төлеушінің бухгалтерлік есебінде борышкерге қойылатын талаптың мөлшерін азайтуды жүзеге асырған негізгі құжаттың нөмірі мен күні;
8) 8-бағанда – халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес құжаттамалық есеп-қисаптар мен кепiлдiктер бойынша төленбеген, мерзімі өткен кредит (қарыз) және ол бойынша сыйақы түрінде салық төлеушінің бухгалтерлік есебінде борышкерге қойылатын талаптың мөлшерін азайту сомасы;
9) 9-бағанда бұрынғы салық кезеңдерiнде шегерімге жататын құжаттамалық есеп-қисаптар мен кепiлдiктер бойынша дебиторлық берешек кредит (қарыз) және ол бойынша сыйақыға қарсы провизиялар (резервтер) сомасы.

35. В случае, если в налоговом регистре допущено отражение некорректных данных, исправление ошибок осуществляется путем составления формы налогового регистра (далее – дополнительный налоговый регистр), в котором заполняются и указываются только те номера строк налогового регистра, в которые вносятся изменение и (или) дополнение.
Внесение изменения и (или) дополнения в налоговый регистр в зависимости от характера допущенной ошибки производится в следующем порядке:
1) в случае обнаружения ошибок в графах 2, 3, 4, 5 или 7 налогового регистра в дополнительном налоговом регистре указываются соответствующие реквизиты. При этом, в случае если допущена ошибка в одной или нескольких графах, в дополнительном налоговом регистре отражаются реквизиты всех указанных граф;
2) в случае обнаружения ошибки в графах 6, 8 или 9 налогового регистра:
в графах 2, 3, 4, 5 или 7 дополнительного налогового регистра указываются реквизиты граф 2, 3, 4, 5 или 7 налогового регистра;
в графах 6, 8 или 9 дополнительного налогового регистра указывается сумма выявленной разницы по сравнению с суммами, отраженными в графах 6, 8 или 9 налогового регистра.
При внесении изменений, направленных на уменьшение значений граф 6, 8 или 9 налогового регистра, сумма выявленной разницы в графах 6, 8 или 9 дополнительного налогового регистра указывается со знаком минус "-";
3) в случае необходимости внесения в налоговый регистр дополнительных сумм уменьшения в бухгалтерском учете размера требования к должнику в виде неоплаченного просроченного кредита (займа) и вознаграждения по нему, дебиторской задолженности по документарным расчетам и гарантиям, составляется дополнительный налоговый регистр в соответствии с пунктом 34 настоящих Правил. При этом в таком дополнительном налоговом регистре необходимо указать номер строки, следующей за последней строкой в налоговом регистре за период, в который вносятся дополнения.
36. Если к налоговому регистру, к которому ранее составлены дополнительные налоговые регистры, составляется дополнительный налоговый регистр, то последний составляется с учетом ранее представленных дополнительных налоговых регистров.
37. К дополнительному налоговому регистру прилагается письменное обоснование, которое подписывается лицами, составившими дополнительный налоговый регистр, и заверяется печатью налогоплательщика (при eе наличии, за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства), с указанием:
1) причины внесения изменений и (или) дополнений в налоговый регистр;

35. Егер салық тіркелімінде қате деректер көрсетілген жағдайда, қателерді түзеу салық тіркелімі жолдарының тек өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізілетін нөмірлері ғана толтырылатын және көрсетілетін салық тіркелімінің нысанын (бұдан әрі - қосымша салық тіркелімі) жасау жолымен жүзеге асырылады.
Салық тіркеліміне өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізу жіберілген қателіктердің сипатына қарай мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) салық тіркелімінің 2, 3, 4, 5 немесе 7-бағандарында қателіктер табылған жағдайда қосымша салық тіркелімінде тиісті деректемелер көрсетіледі. Бұл ретте, егер қате бір немесе бірнеше бағанда жіберілген жағдайда қосымша салық тіркелімінде көрсетілген бағандардың барлығының деректемелері көрсетіледі;
2) салық тіркелімінің 6, 8 немесе 9-бағандарында қателіктер табылған жағдайда:
қосымша салық тіркелімінің 2, 3, 4, 5 және 7-бағандарында салық тіркелімінің 2, 3, 4, 5 және 7-бағандарының деректемелері көрсетіледі;
қосымша салық тіркелімінің 6, 8 немесе 9-бағандарында салық тіркелімінің 6, 8 немесе 9-бағандарында көрсетілген сомалармен салыстыру бойынша анықталған айырма сомасы көрсетіледі.
Салық тіркелімінің 6, 8 немесе 9-бағандарының мәндерін азайтуға бағытталған өзгерістер енгізу кезінде анықталған айырма сомасы қосымша салық тіркелімінің 6, 8 немесе 9-бағандарында "–" алу белгісімен көрсетіледі;
3) салық тіркеліміне қосымша бухгалтерлік есепте төленбеген, мерзімі өткен кредит (қарыз) және ол бойынша сыйақы құжаттамалық есеп-қисаптар мен кепiлдiктер бойынша дебиторлық берешек борышкерге қойылатын талаптың мөлшерін азайту сомасын енгізу қажет болған жағдайда қосымша салық тіркелімі осы Қағиданың 34-тармағына сәйкес жасалады. Бұл ретте мұндай қосымша салық тіркелімінде толықтырулар енгізілетін кезең үшін салық тіркеліміндегі соңғы жолдың нөмірінен кейінгі жолдың нөмірі көрсетілуі қажет.
36. Егер бұрын қосымша салық тіркелімдері жасалған салық тіркеліміне қосымша салық тіркелімі жасалса, онда соңғысы бұрын ұсынылған қосымша салық тіркелімдері ескеріле отырып жасалады.
37. Қосымша салық тіркеліміне жазбаша негіздеме қоса беріледі, оған қосымша салық тіркелімін жасаған тұлғалар қол қояды және салық төлеушінің мөрімен куәландырылады (ол болған кезде, дара кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда):
1) салық тіркеліміне өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың енгізілу себептері;

2) ИИН/БИН должника;
3) номера и даты договора банковского займа, договора на выпуск банковской гарантии или аккредитива, на основании которого осуществляется признание дебиторской задолженности по документарным расчетам и гарантиям;
4) номера строки налогового регистра, в который вносятся изменения;
5) даты составления письменного обоснования.
Сноска. Пункт 37 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 31.10.2019 № 1197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 7. Составление формы налогового регистра по учету уменьшения размера требования к должнику в связи с прощением безнадежной задолженности по кредиту (займу) и вознаграждению по нему
38. Форма налогового регистра по учету уменьшения размера требования к должнику в связи с прощением безнадежной задолженности по кредиту (займу) и вознаграждению по нему предназначена для отражения за соответствующий налоговый период размера провизии (резервов), ранее отнесенных на вычеты налогоплательщиком, имеющим право на вычет суммы расходов по созданию провизии (резервов) в соответствии с пунктом 1 статьи 250 Налогового кодекса, при прощении безнадежной задолженности по кредиту (займу) и вознаграждению по нему, не признаваемого доходом в соответствии с подпунктом 9) пункта 5 статьи 232 Налогового кодекса.
39. В таблице "Уменьшение размера требования к должнику в связи с прощением безнадежной задолженности по кредиту (займу) и вознаграждению по нему" указываются:
1) в графе 1 – порядковый номер строки;
2) в графе 2 – ИИН/БИН должника;
3) в графе 3 – фамилия, имя и отчество (при его наличии) или наименование должника;
4) в графе 4 – номер и дата договора банковского займа, по которому имеется безнадежная задолженность;
5) в графе 5 – номер и дата документа, на основании которого осуществлено уменьшение размера требования к должнику в связи с прощением безнадежной задолженности по кредиту (займу) и вознаграждению по нему в соответствии с подпунктом 9) пункта 5 статьи 232 Налогового кодекса;
6) в графе 6 – общая сумма задолженности;
7) в графе 7 – указывается номер, которому соответствует основание прощения безнадежной задолженности по залоговому обеспечению (далее – залог):
1 – Наличие залога, которое не реализовано, поскольку внесудебные торги по заложенному имуществу не состоялись более двух раз ввиду отсутствия покупателей или невнесения лицом, выигравшим торги, покупной цены.
2 – Прекращение залога по основаниям, предусмотренным в подпунктах 2), 3) статьи 322 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
3 – Залог полностью или частично утрачен или поврежден по независящим от залогодержателя (банка) причинам.
4 – Реализация залога с торгов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
5 – Реализация залога залогодателем с письменного согласия залогодержателя.
6 – Реализация залога путем обращения заложенного имущества в собственность банка.
7 – Отсутствие залога.
8 – Наличие залога, не подлежащего государственной регистрации.

2) борышкердің ЖСН/БСН;
3) құжаттамалық есеп-қисаптар мен кепiлдiктер бойынша дебиторлық берешекті тануды жүзеге асыру негізінде банктік кепілдемені немесе аккредитивті шығару келісім-шартының,банктік қарыз шартының нөмірі мен күні;
4) салық тіркелімінің өзгерістер енгізілетін жолдарының нөмірлері;
5) жазбаша негіздеменің жасалған күні көрсетіле отырып, қоса беріледі.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 31.10.2019 № 1197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7 тарау. Кредит (қарыз) және ол бойынша сыйақы жөніндегі үмiтсiз берешекті кешіруге байланысты, борышкерге қойылатын талаптың мөлшерін азайтуды есепке алу бойынша салық тіркелімінің нысанын жасау
38. Кредит (қарыз) және ол бойынша сыйақы жөніндегі үмiтсiз берешекті кешіруге байланысты, борышкерге қойылатын талаптың мөлшерін азайтуды есепке алу бойынша салық тіркелімінің нысаны Салық кодексінің 250-бабы 2-тармағына сәйкес табыс болып танылмайтын кредит (қарыз) және ол бойынша сыйақы жөніндегі үмiтсiз берешекті кешіру кезінде Салық кодексінің 232-бабы 5-тармағының 9) тармақшасына сәйкес провизияларды (резевтерді) құру бойынша шығындар соммасын шегерімге жатқызуға құқығы бар салық төлеушілермен бұрын шегерімге жатқызылған провизиялардың (резервтердің) мөлшерін тиісті салық мерзімінде көрсету үшін арналған.
39. "Кредит (қарыз) және ол бойынша сыйақы жөніндегі үмiтсiз берешекті кешіруге байланысты, борышкерге қойылатын талаптың мөлшерін азайту" кестесінде:
1) 1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2) 2-бағанда – борышкердің ЖСН/БСН;
3) 3-бағанда – борышкердің тегін, атын, әкесінің атын (ол бар болған жағдайда) немесе атауы;
4) 4-бағанда – үмiтсiз берешегі бар банктік қарыз шартының нөмірі мен күні;
5) 5-бағанда - Салық кодексінің 232-бабы 5-тармағының 9) тармақшасына сәйкес кредит (қарыз) және ол бойынша сыйақы жөніндегі үмiтсiз берешекті кешіруге байланысты, борышкерге қойылатын талаптың мөлшерін азайтуды жүзеге асырылған негізінде құжаттың нөмірі мен күні;
6) 6-бағанда – берешектің жалпы сомасы;
7) 7-бағанда – кепілмен (бұдан әрі – кепіл) қамтамасыз ету жөніндегі үмітсіз берешектерді кешіру негізі сәйкес келетін нөмірі көрсетіледі.
1 – Кепілдегі мүлік бойынша соттан тыс саудада сатып алушы болмағандықтан екі реттен артық өткізілмегендігінен немесе саудада ұтып алған тұлғаның сатып алу құнын енгізбегендігінен сатылмаған кепілдің болуы.
2 – Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 322-бабы 2), 3) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша кепілді тоқтату.
3 – Кепілдің толық немесе ішнара жоғалған немесе бүлінген себептері кепілге ұстаушылардан (банк)емес.
4 – Қазақстан Республикасының заңнамасымен бекітілген тәртіпте сауда-саттықтан кепілге өкізу.
5 – Кепiл ұстаушының жазбаша келiсiмiмен кепіл берушімен кепілге өткізу.
6 – Кепілге салынған мүлікке жүгіну жолдарымен банктің меншігіне кепілге өткізу.
7 – Кепілдің болмауы.
8 – Мемлекеттік тіркеуге жатпайтын кепілдің бар-жоғы.

8) в графе 8 – номер и дата решения уполномоченного органа банка о прощении безнадежной задолженности;
9) в графе 9 – сумма прощенной безнадежной задолженности;
10) в графе 10 – сумма провизий (резервов), отнесенная на вычеты в предыдущих налоговых периодах, по прощенной безнадежной задолженности в соответствии с подпунктом 9) пункта 5 статьи 232 Налогового кодекса. При этом в случае заполнения графы 5, графа 10 не заполняется.
40. В случае если в налоговом регистре допущено отражение некорректных данных, исправление ошибок осуществляется путем составления формы налогового регистра (далее - дополнительный налоговый регистр), в котором заполняются и указываются только те номера строк налогового регистра, в которые вносятся изменение и (или) дополнение.
Внесение изменения и (или) дополнения в налоговый регистр в зависимости от характера допущенной ошибки производится в следующем порядке:
1) в случае обнаружения ошибок в графах 2, 3, 4, 5, 7 или 8 налогового регистра в дополнительном налоговом регистре указываются соответствующие реквизиты. При этом, в случае если допущена ошибка в одной или нескольких графах, в дополнительном налоговом регистре отражаются реквизиты всех указанных граф;
2) в случае обнаружения ошибки в графах 6, 9 или 10 налогового регистра:
в графах 2, 3, 4, 5, 7 или 8 дополнительного налогового регистра указываются реквизиты граф 2, 3, 4, 5, 7 или 8 налогового регистра;
в графах 6, 9 или 10 дополнительного налогового регистра указывается сумма выявленной разницы по сравнению с суммами, отраженными в графах 6, 9 или 10 налогового регистра.
При внесении изменений, направленных на уменьшение значений граф 6, 9 или 10 налогового регистра, сумма выявленной разницы в графах 6, 9 или 10 дополнительного налогового регистра указывается со знаком минус "–";
3) в случае необходимости внесения в налоговый регистр дополнительного договора займа, по которому уменьшен размер требований к должнику в связи с прощением безнадежной задолженности по кредиту (займу) и вознаграждению по нему, составляется дополнительный налоговый регистр в соответствии с пунктом 39 настоящих Правил. При этом в таком дополнительном налоговом регистре необходимо указать номер строки, следующей за последней строкой в налоговом регистре за период, в который вносятся дополнения.
41. Если к налоговому регистру, к которому ранее составлены дополнительные налоговые регистры, составляется дополнительный налоговый регистр, то последний составляется с учетом ранее представленных дополнительных налоговых регистров.

8) 8-бағанда – үмітсіз берешектерді кешіру туралы банктық уәкілетті органның шешімінің нөмірі мен күні;
9) 9-бағанда - үмітсіз берешектерді кешіру сомасы;
10) 10-бағанда – Салық кодексінің 232-бабы 5-тармағының 9) тармақшасына сәйкес үмітсіз берешектерді кешіру бойынша бұрынғы салық кезеңдерiнде шегерімге жататын провизиялардың (резервтердің) сомасы. Бұл ретте 5-бағанды толтырған жағдайда, 10-баған толтырылмайды.
40. Егер салық тіркелімінде қате деректер көрсетілген жағдайда, қателерді түзеу салық тіркелімі жолдарының тек өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізілетін нөмірлері ғана толтырылатын және көрсетілетін салық тіркелімінің нысанын (бұдан әрі – қосымша салық тіркелімі) жасау жолымен жүзеге асырылады.
Салық тіркеліміне өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізу жіберілген қателіктердің сипатына қарай мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) салық тіркелімінің 2, 3, 4, 5, 7 немесе 8-бағандарында қателіктер табылған жағдайда қосымша салық тіркелімінде тиісті деректемелер көрсетіледі. Бұл ретте, егер қате бір немесе бірнеше бағанда жіберілген жағдайда қосымша салық тіркелімінде көрсетілген бағандардың барлығының деректемелері көрсетіледі;
2) салық тіркелімінің 6, 9 немесе 10-бағандарында қателіктер табылған жағдайда:
қосымша салық тіркелімінің 2, 3, 4, 5, 7 және 8-бағандарында салық тіркелімінің 2, 3, 4, 5, 7 және 8-бағандарының деректемелері көрсетіледі;
қосымша салық тіркелімінің 6, 9 немесе 10-бағандарында салық тіркелімінің 6, 9 немесе 10-бағандарында көрсетілген сомалармен салыстыру бойынша анықталған айырма сомасы көрсетіледі.
Салық тіркелімінің 6, 9 немесе 10-бағандарының мәндерін азайтуға бағытталған өзгерістер енгізу кезінде анықталған айырма сомасы қосымша салық тіркелімінің 6, 9 немесе 10-бағандарында "–" алу белгісімен көрсетіледі;
3) салық тіркеліміне қосымша кредит (қарыз) және ол бойынша сыйақы жөніндегі үмiтсiз берешекті кешіруге байланысты, борышкерге қойылатын талаптың мөлшері азайтылған қосымша қарыз шартын енгізу қажет болған жағдайда салық тіркелімі осы Қағиданың 39-тармағына сәйкес жасалады. Бұл ретте мұндай қосымша салық тіркелімінде толықтырулар енгізілетін кезең үшін салық тіркеліміндегі соңғы жолдың нөмірінен кейінгі жолдың нөмірі көрсетілуі қажет.
41. Егер бұрын қосымша салық тіркелімдері жасалған салық тіркеліміне қосымша салық тіркелімі жасалса, онда соңғысы бұрын ұсынылған қосымша салық тіркелімдері ескеріле отырып жасалады.

42. К дополнительному налоговому регистру прилагается письменное обоснование, которое подписывается лицами, составившими дополнительный налоговый регистр, и заверяется печатью (при eе наличии, за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства), с указанием:
1) причины внесения изменений и (или) дополнений в налоговый регистр;
2) ИИН/БИН должника;
3) номера и даты договора банковского займа, по которому уменьшен размер требования к должнику в связи с прощением безнадежной задолженности по кредиту (займу) и вознаграждению по нему в соответствии с подпунктом 9) пункта 5 статьи 232 Налогового кодекса;
4) номера строки налогового регистра, в который вносятся изменения;
5) даты составления письменного обоснования.
Сноска. Пункт 42 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 31.10.2019 № 1197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 8. Составление формы налогового регистра по услугам туроператора – в разрезе выездного и въездного туризма
43. Форма налогового регистра по услугам туроператора – в разрезе выездного и въездного туризма предназначена для отражения сумм расходов услуг туроператора по продвижению туристического продукта по выездному и въездному туризму согласно договора, заключенного с турагентом (туристом), включающим в том числе проживание, перевозку пассажиров, страховку и другие расходы, оплаченные туроператором.
44. В таблице "Выездной туризм" указываются:
1) в графе 1 – порядковый номер строки;
2) в графе 2 – номер и дата договора, заключенного с турагентом;
3) в графе 3 – ИИН/БИН турагента;
4) в графе 4 – общая стоимость договора;
5) в графе 5 – стоимость проживания;
6) в графе 6 – стоимость перевозки пассажиров;
7) в графе 7 – стоимость страховки;
8) в графе 8 – сумма других расходов, оплаченных туроператором.
В таблице "Въездной туризм" указываются:
1) в графе 1 – порядковый номер строки;
2) в графе 2 – номер и дата договора, заключенного с турагентом или с туристом;
3) в графе 3 – ИИН/БИН турагента или туриста;
4) в графе 4 – общая стоимость договора;
5) в графе 5 – стоимость проживания;
6) в графе 6 – стоимость перевозки пассажиров;
7) в графе 7 – стоимость страховки;
8) в графе 8 – сумма других расходов, оплаченных туроператором.
45. В случае, если в налоговом регистре допущено отражение неправильных данных, исправление ошибок осуществляется путем составления формы налогового регистра (далее – дополнительный налоговый регистр), в котором заполняются и указываются только те номера строк налогового регистра, в которые вносятся изменение и (или) дополнение.
Внесение изменения и (или) дополнения в налоговый регистр в зависимости от характера допущенной ошибки производится в следующем порядке:

42. Қосымша салық тіркеліміне жазбаша негіздеме қоса беріледі, оған қосымша салық тіркелімін жасаған тұлғалар қол қояды және салық төлеушінің мөрімен куәландырылады (ол болған кезде, дара кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда):
1) салық тіркеліміне өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың енгізілу себептері;
2) борышкердің ЖСН/БСН;
3) Салық кодексінің 232-бабы 5-тармағының 9) тармақшасына сәйкес кредит (қарыз) және ол бойынша сыйақы жөніндегі үмiтсiз берешекті кешіруге байланысты, борышкерге қойылатын талаптың мөлшері азайтылған банктік қарыз шартының нөмірі мен күні;
4) салық тіркелімінің өзгерістер енгізілетін жолдарының нөмірлері;
5) жазбаша негіздеменің жасалған күні көрсетіле отырып, қоса беріледі.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 31.10.2019 № 1197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Глава 8. Шығу және келу туризмі шегінде туроператор қызметтері бойынша салық тіркелімінің нысандарын жасау
43. Шығу және келу туризмі шегінде туроператор қызметтері бойынша салық тіркелімінің нысаны шығу және келу туризмі бойынша туристік өнімнің жылжуы бойынша, оның ішінде жолаушылардың тұруын, оларды тасымалдауды, сақтандыруды және туроператор төлеген басқа да шығыстарды қамтитын турагентпен (туристпен) жасасқан шартқа сәйкес туроператор көрсететін қызмет шығыстарының сомаларын көрсетуге арналған.
44. "Көшпелі туризм" кестеде:
1) 1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2) 2-бағанда – турагентпен жасасқан келісімшарттың нөмірі және күні;
3) 3-бағанда – турагенттің ЖСН/БСН;
4) 4-бағанда – келісімшарттың жалпы құны;
5) 5-бағанда – тұру құны;
6) 6-бағанда – жолаушыларды тасымалдау құны;
7) 7-бағанда – сақтандыру құны;
8) 8-бағанда – туроператор төлеген басқа да шығыстардың сомасы көрсетіледі.
"Көшпелі туризм" кестеде:
1) 1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2) 2-бағанда – турагент немесе туристпен жасасқан келісімшарттың нөмірі және күні;
3) 3-бағанда – турагенттің немесе туристің ЖСН/БСН;
4) 4-бағанда – келісімшарттың жалпы құны;
5) 5-бағанда – тұру құны;
6) 6-бағанда – жолаушыларды тасымалдау құны;
7) 7-бағанда – сақтандыру құны;
8) 8-бағанда – туроператор төлеген басқа да шығыстардың сомасы көрсетіледі.
45. Егер салық тіркелімінде қате деректер көрсетілген жағдайда, қателерді түзеу салық тіркелімі жолдарының тек өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізілетін нөмірлері ғана толтырылатын және көрсетілетін салық тіркелімінің нысанын (бұдан әрі - қосымша салық тіркелімі) жасау жолымен жүзеге асырылады.
Салық тіркеліміне өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізу жіберілген қателіктердің сипатына қарай мынадай тәртіппен жүргізіледі:

1) в случае обнаружения ошибок в графах 2, 3 налогового регистра в дополнительном налоговом регистре указываются соответствующие реквизиты. При этом в случае, если допущена ошибка в одной или нескольких графах, в дополнительном налоговом регистре отражаются реквизиты всех указанных граф;
2) в случае обнаружения ошибок в графах 4, 5, 6, 7, 8 налогового регистра:
в графах 2, 3 дополнительного налогового регистра указываются реквизиты граф 2, 3 налогового регистра;
в графах 4, 5, 6, 7, 8 дополнительного налогового регистра указывается сумма выявленной разницы по сравнению с суммами, отраженными в графах 4, 5, 6, 7, 8 налогового регистра.
При внесении изменений, направленных на уменьшение значений граф 4, 5, 6, 7, 8 налогового регистра, сумма выявленной разницы в графах 4, 5, 6, 7, 8 дополнительного налогового регистра указывается со знаком минус "-";
3) в случае необходимости дополнительного внесения в налоговый регистр договора, заключенного с турагентом или с туристом дополнительный налоговый регистр составляется в соответствии с пунктом 44 настоящих Правил. При этом в таком дополнительном налоговом регистре необходимо указать номер строки, следующей за последней строкой в налоговом регистре, за период, в который вносятся дополнения.
46. Если к налоговому регистру, к которому ранее составлены дополнительные налоговые регистры, составляется дополнительный налоговый регистр, то последний составляется с учетом ранее представленных дополнительных налоговых регистров.
47. К дополнительному налоговому регистру прилагается письменное обоснование, которое подписывается лицами, составившими дополнительный налоговый регистр, и заверяется печатью налогоплательщика (при eе наличии, за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства), с указанием:
1) ИИН/БИН турагента или туриста;
2) причины внесения изменений и (или) дополнений в налоговый регистр;
3) номера и даты договора;
4) номера строки налогового регистра, в который вносятся изменения и (или) дополнения;
5) даты составления письменного обоснования.
Сноска. Пункт 47 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 31.10.2019 № 1197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 9. Составление формы налогового регистра по обороту в виде остатков товаров для целей исчисления налога на добавленную стоимость
48. Форма налогового регистра по обороту в виде остатков товаров для целей исчисления налога на добавленную стоимость (далее – НДС) предназначена для отражения плательщиком НДС размера оборота в виде остатков товаров при снятии с регистрационного учета по НДС.

1) салық тіркелімінің 2, 3-бағандарында қателіктер табылған жағдайда қосымша салық тіркелімінде тиісті деректемелер көрсетіледі. Бұл ретте, егер қате бір немесе бірнеше бағанда жіберілген жағдайда қосымша салық тіркелімінде көрсетілген бағандардың барлығының деректемелері көрсетіледі;
2) салық тіркелімінің 4, 5, 6, 7, 8-бағандарында қателіктер табылған жағдайда:
қосымша салық тіркелімінің 2, 3,-бағандарында салық тіркелімінің 2, 3-бағандарының деректемелері көрсетіледі;
қосымша салық тіркелімінің 4, 5, 6, 7, 8-бағандарында салық тіркелімінің 4, 5, 6, 7, 8-бағандарында көрсетілген сомалармен салыстыру бойынша анықталған айырма сомасы көрсетіледі.
Салық тіркелімінің 4, 5, 6, 7, 8-бағандарының мәндерін азайтуға бағытталған өзгерістер енгізу кезінде анықталған айырма сомасы қосымша салық тіркелімінің 4, 5, 6, 7, 8-бағандарында "-" алу белгісімен көрсетіледі;
3) турагент немесе туристпен жасасқан келісімшарттың салық тіркеліміне қосымша енгізу қажет болған жағдайда, қосымша салық тіркелімі осы Қағидалардың 44-тармағына сәйкес жасалады. Бұл ретте мұндай қосымша салық тіркелімінде толықтырулар енгізілетін кезең үшін салық тіркеліміндегі соңғы жолдың нөмірінен кейінгі жолдың нөмірі көрсетілуі қажет.
46. Егер бұрын қосымша салық тіркелімдері жасалған салық тіркеліміне қосымша салық тіркелімі жасалса, онда соңғысы бұрын ұсынылған қосымша салық тіркелімдері ескеріле отырып жасалады.
47. Қосымша салық тіркеліміне жазбаша негіздеме қоса беріледі, оған қосымша салық тіркелімін жасаған тұлғалар қол қояды және салық төлеушінің мөрімен куәландырылады (ол болған кезде, дара кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда):
1) турагенттің немесе туристің ЖСН/БСН;
2) салық тіркеліміне өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың енгізілу себептері;
3) келісімшарттың (ол болған кезде) нөмірі мен күні;
4) салық тіркелімінің өзгерістер енгізілетін жолдарының нөмірлері;
5) жазбаша негіздеменің жасалған күні көрсетіле отырып, қоса беріледі.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 31.10.2019 № 1197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9 тарау. Қосылған құн салығын есептеу мақсаттары үшін тауарлар қалдықтары түрінде айналым бойынша салық тіркелімінің нысанын жасау
48. ҚҚС есептеу мақсаттары үшін тауарлар қалдықтары түрінде айналым бойынша салық тіркелімінің нысаны ҚҚС бойынша тіркеу есебінен шығарылған кезде тауарлар қалдықтары түріндегі айналымның мөлшері ҚҚС төлеуші ретінде көрсету үшін арналған.

49. В данном налоговом регистре указываются:
1) в графе 1 – порядковый номер строки;
2) в графе 2 – наименование товара, принадлежащего на праве собственности налогоплательщику, сумма НДС по которому ранее отнесена в зачет;
3) в графе 3 – размер оборота по остаткам товаров плательщика НДС, определяемого в размере балансовой стоимости таких товаров, подлежащей отражению (отраженной) в бухгалтерском учете такого плательщика на дату совершения оборота.
При этом балансовой стоимостью товара у плательщика НДС является:
при снятии его с регистрационного учета по НДС в связи с реорганизацией, а также при реорганизации путем выделения – стоимость товара, отраженная в разделительном балансе или передаточном акте, но не ниже балансовой стоимости, подлежащей отражению (отраженной) в бухгалтерском учете такого плательщика НДС на дату совершения оборота;
в остальных случаях – балансовая стоимость товара, подлежащая отражению (отраженная) в бухгалтерском учете такого плательщика НДС на дату совершения оборота;
4) в графе 4 наименование документа на основании которого НДС ранее отнесен в зачет;
5) в графе 5 – номер документа, указанного в графе 4;
6) в графе 6 – дата документа, указанного в графе 4;
7) в графе 7 – стоимость товара без НДС (размер облагаемого оборота);
8) в графе 8 – сумма НДС, ранее отнесенного в зачет;
9) в графе "Итого" – итоговая сумма по графам 3, 7 и 8.
50. В случае, если в налоговом регистре допущено отражение неправильных данных, исправление ошибок осуществляется путем составления формы налогового регистра (далее – дополнительный налоговый регистр), в котором заполняются и указываются только те номера строк налогового регистра, в которые вносятся изменение и (или) дополнение.
Внесение изменения и (или) дополнения в налоговый регистр в зависимости от характера допущенной ошибки производится в следующем порядке:
1) в случае обнаружения ошибок в графах 2, 4, 5 и 6 налогового регистра в дополнительном налоговом регистре указываются соответствующие реквизиты. При этом в случае, если допущена ошибка в одной или нескольких графах, в дополнительном налоговом регистре отражаются реквизиты всех указанных граф;
2) в случае обнаружения ошибки в графах 3, 7 и 8 налогового регистра:
в графах 2, 4, 5 и 6 дополнительного налогового регистра указываются реквизиты графы 2, 4, 5 и 6 налогового регистра;
в графах 3, 7 и 8 дополнительного налогового регистра указывается сумма выявленной разницы по сравнению с суммами, отраженными в графах 3, 7 и 8 налогового регистра.
При внесении изменений, направленных на уменьшение значений граф 3, 7 и 8 налогового регистра, сумма выявленной разницы в графах 3, 7 и 8 дополнительного налогового регистра указывается со знаком минус "-";

49. Осы салық тіркелімінде:
1) 1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2) 2-бағанда – салық төлеушіге меншік құқығында тиесілі тауардың атауы, бұрын есепке жатқызылған ҚҚС сомасы;
3) 3-бағанда – ҚҚС төлеушінің тауарлар қалдықтары түріндегі айналым мөлшері осы төлеушінің айналым жасау күні бухгалтерлік есепте көрсетілуге жататын (көрсетілген) осындай тауарлардың баланстық құнының мөлшері көрсетіледі.
Бұл ретте, ҚҚС төлеушінің тауарларының баланстық құны:
қайта құруға байланысты қосылған құн салығы бойынша оны тіркеу есебінен алып тастау кезінде, сондай-ақ бөлініп шығу арқылы қайта құру кезінде –бөлу балансында немесе тапсыру актісінде көрсетілген тауардың құны, бірақ осындай қосылған құн салығын төлеушінің айналым жасау күні бухгалтерлік есепте көрсетілуге жататын (көрсетілген) баланстық құнынан төмен болмайды;
қалған жағдайларда – осындай қосылған құн салығын төлеушінің айналым жасау күні бухгалтерлік есепте көрсетілуге жататын (көрсетілген) тауардың баланстық құны болып табылады;
4) 4-бағанда – оның негізінде бұрын ҚҚС есепке жатқызылған құжаттың атауы;
5) 5-бағанда – 4-бағанда көрсетілген құжаттың нөмірі;
6) 6-бағанда – 4-бағанда көрсетілген құжаттың күні;
7) 7-бағанда – ҚҚС-сыз тауардың құны (салық салынатын айналымның мөлшері);
8) 8-бағанда - бұрын есепке жатқызылған ҚҚС сомасы;
9) "Жиыны" бағанда – 3,7 және 8-бағандар бойынша жиынтық сомасы көрсетіледі.
50. Егер салық тіркелімінде қате деректер көрсетілген жағдайда, қателерді түзеу салық тіркелімі жолдарының тек өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізілетін нөмірлері ғана толтырылатын және көрсетілетін салық тіркелімінің нысанын (бұдан әрі - қосымша салық тіркелімі) жасау жолымен жүзеге асырылады.
Салық тіркеліміне өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізу жіберілген қателіктердің сипатына қарай мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) салық тіркелімінің 2, 4, 5 немесе 6-бағандарында қателіктер табылған жағдайда қосымша салық тіркелімінде тиісті деректемелер көрсетіледі. Бұл ретте, егер қате бір немесе бірнеше бағанда жіберілген жағдайда қосымша салық тіркелімінде көрсетілген бағандардың барлығының деректемелері көрсетіледі;
2) салық тіркелімінің 3, 7 немесе 8-бағандарында қателіктер табылған жағдайда:
қосымша салық тіркелімінің 2, 4, 5 және 6-бағандарында салық тіркелімінің 2, 4, 5 және 6-бағандарының деректемелері көрсетіледі;
қосымша салық тіркелімінің 3, 7 немесе 8-бағандарында салық тіркелімінің 3, 7 немесе 8-бағандарында көрсетілген сомалармен салыстыру бойынша анықталған айырма сомасы көрсетіледі.
Салық тіркелімінің 3, 7 немесе 8-бағандарының мәндерін азайтуға бағытталған өзгерістер енгізу кезінде анықталған айырма сомасы қосымша салық тіркелімінің 3, 7 немесе 8-бағандарында "–" алу белгісімен көрсетіледі;

3) в случае необходимости дополнительного внесения в данный налоговый регистр дополнительный налоговый регистр составляется в соответствии с пунктом 49 настоящих Правил. При этом в таком дополнительном налоговом регистре необходимо указать номер строки, следующей за последней строкой в налоговом регистре, за период, в который вносятся дополнения.
51. Если к налоговому регистру, к которому ранее составлены дополнительные налоговые регистры, составляется дополнительный налоговый регистр, то последний составляется с учетом ранее представленных дополнительных налоговых регистров.
52. К дополнительному налоговому регистру прилагается письменное обоснование, которое подписывается лицами, составившими дополнительный налоговый регистр, и заверяется печатью налогоплательщика (при eе наличии, за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства), с указанием:
1) ИИН/БИН;
2) причины внесения изменений и (или) дополнений в налоговый регистр;
3) номера строки налогового регистра, в который вносятся изменения и (или) дополнения;
4) даты составления письменного обоснования.
Сноска. Пункт 52 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 31.10.2019 № 1197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 10. Составление формы налогового регистра по налогу на добавленную стоимость, относимому в зачет, по остаткам товаров
53. Форма налогового регистра по НДС, относимому в зачет, по остаткам товаров предназначена для отражения суммы НДС, относимому в зачет по остаткам товаров при регистрации налогоплательщика по НДС.
54. В данном налоговом регистре указываются:
1) в графе 1 – порядковый номер строки;
2) в графе 2 – наименование товара приобретенного, созданного, построенного налогоплательщиком до даты постановки на регистрационный учет по НДС;
3) в графе 3 – наименование документа, предусмотренного подпунктом 1) или 2) пункта 1 статьи 400 Налогового кодекса;
5) в графе 4 – номер документа, указанного в графе 3;
6) в графе 5 – дата документа, указанного в графе 3;
7) в графе 6 – стоимость товара без НДС (размер облагаемого оборота);
8) в графе 7 – сумма НДС;
9) в графе "Итого" - итоговая сумма по графам 6 и 7.
55. В случае, если в налоговом регистре допущено отражение неправильных данных, исправление ошибок осуществляется путем составления формы налогового регистра (далее – дополнительный налоговый регистр), в котором заполняются и указываются только те номера строк налогового регистра, в которые вносятся изменение и (или) дополнение.
Внесение изменения и (или) дополнения в налоговый регистр в зависимости от характера допущенной ошибки производится в следующем порядке:

3) салық тіркеліміне қосымша тіркелген актив енгізу қажет болған жағдайда, қосымша салық тіркелімі осы Қағидалардың 49-тармағына сәйкес жасалады. Бұл ретте мұндай қосымша салық тіркелімінде толықтырулар енгізілетін кезең үшін салық тіркеліміндегі соңғы жолдың нөмірінен кейінгі жолдың нөмірі көрсетілуі қажет.
51. Егер бұрын қосымша салық тіркелімдері жасалған салық тіркеліміне қосымша салық тіркелімі жасалса, онда соңғысы бұрын ұсынылған қосымша салық тіркелімдері ескеріле отырып жасалады.
52. Қосымша салық тіркеліміне жазбаша негіздеме қоса беріледі, оған қосымша салық тіркелімін жасаған тұлғалар қол қояды және салық төлеушінің мөрімен куәландырылады (ол болған кезде, дара кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда):
1) ЖСН/БСН;
2) салық тіркеліміне өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың енгізілу себептері;
3) салық тіркелімінің өзгерістер және (немесе) толықтырулардың енгізілетін жолдарының нөмірлері;
4) жазбаша негіздеменің жасалған күні көрсетіле отырып, қоса беріледі.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 31.10.2019 № 1197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10 тарау. Тауарлар қалдықтары бойынша есепке жатқызылатын қосылған құн салығыбойынша салық тіркелімінің нысанын жасау
53. Тауарлар қалдықтары бойынша есепке жатқызылатын ҚҚС бойынша салық тіркелімінің нысаны ҚҚС бойынша салық төлеушілерді тіркеген кезде тауарлар қалдықтары бойынша есепке жатқызылатын ҚҚС сомаларын көрсету үшін арналған.
54. Осы салық тіркелімінде көрсетіледі:
1) 1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2) 2-бағанда – ҚҚС бойынша тіркеу есебіне қойылған күнге дейін салық төлеушілермен сатып алынған, жасалған, құралған тауардың атауы ;
3) 3-бағанда – Салық кодексінің 400-бабы 1-тармағының 1) немесе 2) тармақшаларында көзделген құжаттың атауы;
5) 4-бағанда – 3-бағанда көрсетілген құжаттың нөмері;
6) 5-бағанда – 3-бағанда көрсетілген құжаттың күні;
7) 6-бағанда – ҚҚС-сыз тауардың құны (салық салынатын айналымның мөлшері);
8) 7-бағанда – ҚҚС сомасы;
9) бағанда "Қорытынды" - 6 және 7-бағандар бойынша қорытынды сомасы.
55. Егер салық тіркелімінде қате деректер көрсетілген жағдайда, қателерді түзеу салық тіркелімі жолдарының тек өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізілетін нөмірлері ғана толтырылатын және көрсетілетін салық тіркелімінің нысанын (бұдан әрі – қосымша салық тіркелімі) жасау жолымен жүзеге асырылады.
Салық тіркеліміне өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізу жіберілген қателіктердің сипатына қарай мынадай тәртіппен жүргізіледі:

1) в случае обнаружения ошибок в графах 2, 3, 4 и 5 налогового регистра в дополнительном налоговом регистре указываются соответствующие реквизиты. При этом в случае, если допущена ошибка в одной или нескольких графах, в дополнительном налоговом регистре отражаются реквизиты всех указанных граф;
2) в случае обнаружения ошибки в графах 6 и 7 налогового регистра:
в графах 2, 3, 4 и 5 дополнительного налогового регистра указываются реквизиты в графах 2, 3, 4 и 5 налогового регистра;
в графах 6 и 7 дополнительного налогового регистра указывается сумма выявленной разницы по сравнению с суммами, отраженными в графах 6 и 7 налогового регистра.
При внесении изменений, направленных на уменьшение значений граф 6 и 7 налогового регистра, сумма выявленной разницы в графах 6 и 7 дополнительного налогового регистра указывается со знаком минус "–";
3) в случае необходимости дополнительного внесения в данный налоговый регистр дополнительный налоговый регистр составляется в соответствии с пунктом 54 настоящих Правил. При этом в таком дополнительном налоговом регистре необходимо указать номер строки, следующей за последней строкой в налоговом регистре, за период, в который вносятся дополнения.
56. Если к налоговому регистру, к которому ранее составлены дополнительные налоговые регистры, составляется дополнительный налоговый регистр, то последний составляется с учетом ранее представленных дополнительных налоговых регистров.
57. К дополнительному налоговому регистру прилагается письменное обоснование, которое подписывается лицами, составившими дополнительный налоговый регистр, и заверяется печатью налогоплательщика (при eе наличии, за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства), с указанием:
1) ИИН/БИН;
2) причины внесения изменений и (или) дополнений в налоговый регистр;
3) номера строки налогового регистра, в который вносятся изменения и (или) дополнения;
4) даты составления письменного обоснования.
Сноска. Пункт 57 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 31.10.2019 № 1197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 11. Составление формы налогового регистра по учету закупа у лица, занимающегося личным подсобным хозяйством, сельскохозяйственной продукции заготовительной организацией в сфере агропромышленного комплекса, сельскохозяйственным кооперативом и (или) юридическим лицом, осуществляющим переработку сельскохозяйственного сырья, и ее реализации

1) салық тіркелімінің 2–5-бағандарында қателіктер табылған жағдайда қосымша салық тіркелімінде тиісті деректемелер көрсетіледі. Бұл ретте, егер қате бір немесе бірнеше бағанда жіберілген жағдайда қосымша салық тіркелімінде көрсетілген бағандардың барлығының деректемелері көрсетіледі;
2) салық тіркелімінің 6–7-бағандарында қателіктер табылған жағдайда:
қосымша салық тіркелімінің 2-5-бағандарында салық тіркелімінің 2-5-бағандарының деректемелері көрсетіледі;
қосымша салық тіркелімінің 6 және 7-бағандарында салық тіркелімінің 6 және 7-бағандарында көрсетілген сомалармен салыстыру бойынша анықталған айырма сомасы көрсетіледі.
Салық тіркелімінің 6 және 7-бағандарының мәндерін азайтуға бағытталған өзгерістер енгізу кезінде анықталған айырма сомасы қосымша салық тіркелімінің 6 және 7-бағандарында "–" алу белгісімен көрсетіледі;
3) салық тіркеліміне қосымша енгізу қажет болған жағдайда, қосымша салық тіркелімі осы Қағидалардың 54-тармағына сәйкес жасалады. Бұл ретте мұндай қосымша салық тіркелімінде толықтырулар енгізілетін кезең үшін салық тіркеліміндегі соңғы жолдың нөмірінен кейінгі жолдың нөмірі көрсетілуі қажет.
56. Егер бұрын қосымша салық тіркелімдері жасалған салық тіркеліміне қосымша салық тіркелімі жасалса, онда соңғысы бұрын ұсынылған қосымша салық тіркелімдері ескеріле отырып жасалады.
57. Қосымша салық тіркеліміне жазбаша негіздеме қоса беріледі, оған қосымша салық тіркелімін жасаған тұлғалар қол қояды және салық төлеушінің мөрімен куәландырылады (ол болған кезде, дара кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда):
1) ЖСН/БСН;
2) салық тіркеліміне өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың енгізілу себептері;
3) салық тіркелімінің өзгерістер енгізілетін жолдарының нөмірлері;
4) жазбаша негіздеменің жасалған күні көрсетіле отырып, қоса беріледі.
Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 31.10.2019 № 1197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11 тарау. Агроөнеркәсіптік кешен саласындағы дайындаушы ұйымның ауыл-шаруашылығы өнімін жеке қосалқы шаруашылықпен айналысатын тұлғадан сатып алуын ауыл шаруашылығы шикізатын қайта өңдеуді жүзеге асыратын ауыл шаруашылығы коорперативі және (немесе) заңды тұлғалармен және оны өткізуін есепке алу бойынша салық тіркелімінің нысаны жеке қосалқы шаруашылықпен айналысатын тұлғадан сатып алынған ауыл шаруашылығы өнімінің мөлшерін көрсетуге, сондай-ақ осы ауыл шаруашылығы өнімін өткізу мөлшерін көрсетуге арналған бойынша салық тіркелімінің нысанын жасау

58. Форма налогового регистра по учету закупа у лица, занимающегося личным подсобным хозяйством, сельскохозяйственной продукции заготовительной организацией в сфере агропромышленного комплекса, сельскохозяйственным кооперативом и (или) юридическим лицом, осуществляющим переработку сельскохозяйственного сырья, и ее реализации предназначена для отражения объема сельскохозяйственной продукции, приобретенной у лица, занимающегося личным подсобным хозяйством, а также отражения объема реализации данной сельскохозяйственной продукции.
59. В таблице "По приобретенной сельскохозяйственной продукции" указываются:
1) в графе 1 – порядковый номер строки;
2) в графе 2 – ИИН физического лица;
3) в графе 3 – фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица, реализующего сельскохозяйственную продукцию;
4) в графе 4 – адрес места нахождения личного подсобного хозяйства;
5) в графе 5 – коды наименования сельскохозяйственной продукции;
6) в графе 6 – дата приобретения сельскохозяйственной продукции;
7) в графе 7 – количество (объем) приобретенной сельскохозяйственной продукции (кг/шт/л);
8) в графе 8 – цена приобретения сельскохозяйственной продукции (тенге);
9) в графе 9 – общая стоимость приобретенной сельскохозяйственной продукции (тенге);
10) в графе 10 – итоговая сумма дохода, не подлежащего налогообложению, но не более 24-кратного размера минимальной заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года (далее – 24 МЗП), на начало месяца (тенге);
11) в графе 11 – сумма дохода, не подлежащего налогообложению, но не более 24 МЗП, (тенге);
12) в графе 12 – сумма дохода физического лица, с которого удержан индивидуальный подоходный налог (ИПН);
13) в графе 13 – сумма ИПН (тенге);
14) в графе 14 – номер документа (счета – фактуры), подтверждающего приобретение сельскохозяйственной продукции заготовительной организацией;
15) в графе 15 – дата документа (счета – фактуры), подтверждающего приобретение сельскохозяйственной продукции заготовительной организацией.
В таблице "По реализованной сельскохозяйственной продукции" указываются:
1) в графе 1 – порядковый номер строки;
2) в графе 2 – ИИН/БИН лица, которому реализована сельскохозяйственная продукция;
3) в графе 3 – фамилия, имя и отчество (при его наличии) или наименование лица, которому реализована сельскохозяйственная продукция;
4) в графе 4 – коды наименования сельскохозяйственной продукции;
5) в графе 5 – дата реализации сельскохозяйственной продукции;
6) в графе 6 – количество (объем) реализованной сельскохозяйственной продукции (кг/шт/л);

58. Агроөнеркәсіптік кешен саласындағы дайындаушы ұйымның ауыл-шаруашылығы өнімін жеке қосалқы шаруашылықпен айналысатын тұлғадан сатып алуын ауыл шаруашылығы шикізатын қайта өңдеуді жүзеге асыратын ауыл шаруашылығы коорперативі және (немесе) заңды тұлғалармен және оны өткізуін есепке алу бойынша салық тіркелімінің нысаны жеке қосалқы шаруашылықпен айналысатын тұлғадан сатып алынған ауыл шаруашылығы өнімінің мөлшерін көрсетуге, сондай-ақ осы ауыл шаруашылығы өнімін өткізу мөлшерін көрсетуге арналған.
59. "1-бөлім. Сатып алынған ауыл шаруашылығы өнімі бойынша" кестесін:
1) 1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2) 2-бағанда – жеке тұлғаның ЖСН;
3) 3-бағанда – ауыл шаруашылығы өнімдерін өткізуші жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда);
4) 4-бағанда – жеке қосалқы шаруашылық орналасқан мекенжай;
5) 5-бағанда – ауыл шаруашылығы өнімі атауының кодтары;
6) 6-бағанда – ауыл шаруашылығы өнімі сатып алған күн;
7) 7-бағанда – сатып алынған ауыл шаруашылығы өнімінің саны/көлемі (кг/дана/л);
8) 8-бағанда – ауыл шаруашылығы өнімінің сатып алу бағасы (теңге);
9) 9-бағанда – сатып алынған ауыл шаруашылығы өнімдерінің жалпы құны (теңге);
10) 10-бағанда – ай басындағы салық салуға жатпайтын табыстың (республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болған 24 еселенген ең төменгі жалақы мөлшерінен аспайтын(24 ЕТЖ)) қорытынды сомасы (теңге);
11) 11-бағанда – салық салуға жатпайтын табыстың (24 ЕТЖ аспайтын) сомасы (теңге);
12) 12-бағанда – жеке табыс салығы (ЖТС) ұсталған жеке тұлғаның табыс сомасы (теңге);
13) 13-бағанда – ЖТС сомасы (теңге);
14) 14-бағанда – дайындаушы ұйымның ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуды растайтын құжаттың (шот-фактура) нөмірі;
15) 15-бағанда – дайындаушы ұйымның ауыл шаруашылығы өнімін сатып алғанын растайтын құжаттың (шот-фактура) күні.
"2-бөлім. Ауыл шаруашылығы сатылған өнімдер бойынша" кестесіндеде:
1) 1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2) 2-бағанда – ауыл шаруашылығы өнімі өткізілген тұлғаның ЖСН/БСН;
3) 3-бағанда – ауыл шаруашылығы өнімі өткізілген тұлғаның атауы;
4) 4-бағанда – ауыл шаруашылығы өнімі атауының кодтары;
5) 5-бағанда – ауыл шаруашылығы өнімінің өткізілген күні;
6) 6-бағанда – өткізілген ауыл шаруашылығы өнімінің саны/көлемі (кг/дана/л);

7) в графе 7 – цена реализации сельскохозяйственной продукции (тенге);
8) в графе 8 – стоимость сельскохозяйственной продукции без налога на добавленную стоимость (НДС) (тенге);
9) в графе 9 – ставка НДС, % ;
10) в графе 10 – сумма НДС (тенге);
11) в графе 11 – стоимость реализованной продукции с учетом НДС (тенге);
12) в графе 12 – номер документа (счета-фактуры), подтверждающего реализацию сельскохозяйственной продукции;
13) в графе 13 – дата документа (счета-фактуры), подтверждающего реализацию сельскохозяйственной продукции.
В таблице "По остаткам сельскохозяйственной продукции" указываются:
1) в графе 1 – порядковый номер строки;
2) в графе 2 – коды наименования сельскохозяйственной продукции;
3) в графе 3 – количество (объем) сельскохозяйственной продукции, оставшейся на начало отчетного периода (килограмм/штук/литр);
4) в графе 4 – общая стоимость оставшейся сельскохозяйственной продукции на начало отчетного периода (тенге);
5) в графе 5 – количество (объем) сельскохозяйственной продукции, приобретенной в отчетном периоде (килограмм/штук/литр);
6) в графе 6 – общая стоимость сельскохозяйственной продукции, приобретенной в отчетном периоде (тенге);
7) в графе 7 – количество (объем) сельскохозяйственной продукции, реализованной в отчетном периоде (килограмм/штук/литр);
8) в графе 8 – общая стоимость сельскохозяйственной продукции, реализованной в отчетном периоде (тенге);
9) в графе 9 – количество (объем) сельскохозяйственной продукции, оставшейся на конец отчетного периода (килограмм/штук/литр);
10) в графе 10 – общая стоимость оставшейся сельскохозяйственной продукции на конец отчетного периода (тенге).
В случае, если в налоговом регистре допущено отражение неправильных данных, исправление ошибок осуществляется путем составления формы налогового регистра (далее – дополнительный налоговый регистр), в котором заполняются и указываются только те номера строк налогового регистра, в которые вносятся изменения и (или) дополнения.
Внесение изменений и (или) дополнений в налоговый регистр в зависимости от характера допущенной ошибки производится в следующем порядке:
1) в случае обнаружения ошибок в графах 2, 3, 4, 14 и 15 раздела 1, в графах 2, 3, 12 и 13 раздела 2 и в графе 2 раздела 3 налогового регистра в дополнительном налоговом регистре указываются соответствующие реквизиты. При этом в случае, если допущена ошибка в одной или нескольких графах, в дополнительном налоговом регистре отражаются реквизиты всех указанных граф;
2) в случае обнаружения ошибки в графах 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 и 13 раздела 1, графах 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 и 11 раздела 2 и графах 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 и 10 раздела 3 налогового регистра:
в графах 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 и 13 раздела 1, графах 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 и 11 раздела 2 и графах 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 и 10 раздела 3 дополнительного налогового регистра указывается сумма выявленной разницы по сравнению с суммами, отраженными в графах 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 и 13 раздела 1, графах 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 и 11 раздела 2 и графах 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 и 10 раздела 3 налогового регистра.
При внесении изменений и (или) дополнений, направленных на уменьшение значений в графах 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 и 13 раздела 1, графах 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 и 11 раздела 2 и графах 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 и 10 раздела 3 налогового регистра, сумма выявленной разницы в графах 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 и 13 раздела 1, графах 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 и 11 раздела 2 и графах 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 и 10 раздела 3 дополнительного налогового регистра указывается со знаком минус "–";

7) 7-бағанда – ауыл шаруашылығы өнімін өткізу бағасы (теңге);
8) 8-бағанда – қосылған құн салығынсыз (ҚҚС) ауыл шаруашылығы өнімінің құны (теңге);
9) 9-бағанда – ҚҚС мөлшерлемесі, %;
10) 10-бағанда – ҚҚС сомасы (теңге);
11) 11-бағанда – ҚҚС ескере отырып, өткізілген өнімінің құны (теңге);
12) 12-бағанда – ауыл шаруашылығы өнімін өткізуді растайтын құжаттың (шот-фактураның) нөмірі;
13) 13-бағанда – ауыл шаруашылығы өнімін өткізуді растайтын құжаттың (шот-фактураның) күні көрсетіледі.
"3-бөлім. Ауыл шаруашылығы өнімінің қалдықтары бойынша" кестесінде:
1) 1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2) 2-бағанда – ауыл шаруашылығы өнімі атауының кодтары;
3) 3-бағанда – есепті кезең басында қалған ауыл шаруашылығы өнімінің саны/көлемі (килограмм/дана/литр);
4) 4-бағанда – есепті кезең басында қалған ауыл шаруашылығы өнімінің қалған жалпы құны (теңге);
5) 5-бағанда – есеп кезеңде сатып алынған ауыл шаруашылығы өнімінің саны/көлемі (килограмм/дана/литр);
6) 6-бағанда – есепті кезеңде сатып алынған ауыл шаруашылығы өнімінің жалпы құны (теңге);
7) 7-бағанда – есепті кезеңде өткізілген ауыл шаруашылығы өнімінің саны/көлемі (килограмм/дана/литр);
8) 8-бағанда – есепті кезеңде өткізілген ауыл шаруашылығы өнімінің жалпы құны (теңге);
9) 9-бағанда – есепті кезеңнің соңында қалған ауыл шаруашылығы өнімінің саны/көлемі (килограмм/дана/литр);
10) 10-бағанда – есепті кезеңнің соңында қалған ауыл шаруашылығы өнімдерінің жалпы құны көрсетіледі (теңге).
Егер салық тіркелімінде дұрыс емес деректердің көрсетілуіне жол берілген жағдайда, қателіктерді түзету салық тіркелімінің тек өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізілетін жолдарының нөмірлері толтырылатын және көрсетілетін салық тіркелімінің нысанын (бұдан әрі - қосымша салық тіркелімі) толтыру жолымен жүзеге асырылады.
Салық тіркеліміне өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізу жіберілген қателіктің сипатына байланысты мынадай тәртіпте жүргізіледі:
1) салық тіркелімінің 1-бөлімі 2, 3, 4, 14 және 15-бағандарында, 2-бөлімінің 2, 3, 12 және 13-бағандарында және 3-бөлімінің 2-бағанында қателіктер анықталған жағдайда, қосымша салық тіркелімінде тиісті деректемелер көрсетіледі. Бұл ретте, егер қателік бір немесе бірнеше бағандарда орын алған жағдайда, қосымша салық тіркелімінде көрсетілген барлық бағандардың деректемелері көрсетіледі;
2) салық тіркелімінің 1-бөлімі 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13-бағандарында, 2-бөлімінің 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11-бағандарында және 3-бөлімінің 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10-бағандарында қателіктер анықталған жағдайда:
қосымша салық тіркелімінің 1-бөлімінің 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13-бағандарында, 2-бөлімінің 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11-бағандарында және 3-бөлімінің 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10-бағандарында салық тіркелімінің 1-бөлімі 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13-бағандарында 2-бөлімінің 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11-бағандарында және 3-бөлімінің 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10-бағандарында көрсетілген сомалармен салыстырғанда анықталған айырмасының сомасы көрсетіледі.
Салық тіркелімінің 1-бөлімінің 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13-бағандарында 2-бөлімінің 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11-бағандарында және 3-бөлімінің 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10-бағандарында мәнін азайтуға бағытталған өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізілген кезде қосымша салық тіркелімінің 1-бөлімі 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13-бағандарында 2-бөлімінің 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11-бағандарында және 3-бөлімінің 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10-бағандарында анықталған айырманың сомасы "-" алу белгісімен көрсетіледі;

3) в случае необходимости дополнительного внесения изменений и (или) дополнений в налоговый регистр, дополнительный налоговый регистр составляется в соответствии с настоящим пунктом Правил. При этом в таком дополнительном налоговом регистре необходимо указать номер строки, следующей за последней строкой в налоговом регистре, за период, в который вносятся изменения и (или) дополнения.
60. Если к налоговому регистру, к которому ранее составлены дополнительные налоговые регистры, составляется дополнительный налоговый регистр, то последний составляется с учетом ранее представленных дополнительных налоговых регистров.
61. К дополнительному налоговому регистру прилагается письменное обоснование, которое подписывается лицами, составившими дополнительный налоговый регистр, и заверяется печатью налогоплательщика (при eе наличии, за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства), с указанием:
1) причины внесения изменений и (или) дополнений в налоговый регистр;
2) БИН заготовительной организации, сельскохозяйственного кооператива и (или) юридического лица, осуществляющего переработку сельскохозяйственного сырья и ее реализации;
3) ИИН физического лица, реализующего сельскохозяйственную продукцию или ИИН/БИН лица, которому реализована сельскохозяйственная продукция;
4) номера строк налоговых регистров, в которые вносятся изменения и (или) дополнения;
5) даты составления письменного обоснования.
Сноска. Пункт 61 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 31.10.2019 № 1197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
62. Коды наименования сельскохозяйственной продукции:
1 – скот крупный рогатый молочного стада живой;
2 – лошади и животные семейства лошадиных прочие, живые;
3 – верблюды и верблюдовые живые;
4 – овцы и козы живые;
5 – свиньи живые;
6 – домашняя птица живая;
7 – яйца куриные в скорлупе свежие;
8 – мясо скота крупного рогатого, свиней, овец, коз, лошадей и животных семейства лошадиных свежее или охлажденное;
9 – молоко сырое скота крупного рогатого молочного стада;
10 – мясо птицы домашней свежее или охлажденное;
11 – картофель;
12 – морковь;
13 – капуста;
14 – баклажаны;
15 – помидоры;
16 – огурцы;
17 – чеснок;
18 – лук;
19 – свекла сахарная;
20 – яблоки;
21 – груши;
22 – айва;
23 – абрикосы;
24 – вишня;
25 – персики;
26 – сливы;
27 – шерсть щипаная, шкуры, кожи сырые скота крупного рогатого, животных семейства лошадиных, овец, коз.
Глава 12. Составление формы налогового регистра по учету реализации сельскохозяйственным кооперативом своим членам товаров, а также представлению таких товаров в пользование, доверительное управление, аренду, по выполнению (оказанию) для членов сельскохозяйственного кооператива работ (услуг)

3) салық тіркеліміне қосымша өзгерістерді мен (немесе) толықтыруларды енгізу қажет болған жағдайда, қосымша салық тіркелімі осы Ереженің осы тармағына сәйкес жасалады. Бұл ретте, мұндай қосымша салық тіркелімінде өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізілетін кезең үшін тапсырылған салық тіркеліміндегі соңғы жолдан кейінгі жолдың нөмірін көрсету қажет.
60. Егер бұрын қосымша салық тіркелімдері жасалған салық тіркеліміне қосымша салық тіркелімі жасалатын болса, онда соңғысы бұрын тапсырылған қосымша салық тіркелімдерін ескере отырып жасалады.
61. Қосымша салық тіркеліміне жазбаша негіздеме қоса беріледі, оған қосымша салық тіркелімін жасаған тұлғалар қол қояды және салық төлеушінің мөрімен куәландырылады (ол болған кезде, дара кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда):
1) салық тіркеліміне өзгерістердің мен (немесе) толықтырулардың енгізілу себептері;
2) ауыл шаруашылығы шикізатын қайта өңдеуді жүзеге асыратын ауыл шаруашылығы коорперативі және (немесе) заңды тұлғалар және оны өткізуін дайындаушы ұйымның БСН;
3) ауыл шаруашылығы өнімдерін өткізетін жеке тұлғаның ЖСН немесе ауыл шаруашылығы өнімдерін өткізілген тұлғаның ЖСН/БСН;
4) салық тіркелімдерінің өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізілетін жолдарының нөмірлері;
5) жазбаша негіздеменің жасалған күні көрсетіле отырып, қоса беріледі.
Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 31.10.2019 № 1197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
62. Ауыл шаруашылығы өнімдері атауының кодтары:
1 – сауын тірі ірі қара мал;
2 – тірі жылқылар және басқа да жылқы тұқымдас жануарлар;
3 – тірі түйелер және түйе тектілер;
4 – тірі қойлар мен ешкілер;
5 – тірі шошқалар;
6 – тірі үй құсы;
7 – тауықтың шағылмаған жаңа жұмыртқасы;
8 – ірі қара малдың, шошқалардың, қойлардың, ешкілердің, жылқылар мен жылқы тұқымдас жануарлардың жас немесе тоңазытылған еті;
9 – сауын ірі қара малдың шикі сүті;
10 – үй құсының жас немесе тоңазытылған еті;
11 – картоп;
12 – сәбіз;
13 – қырыққабат;
14 – баклажан;
15 – қызанақ;
16 – қияр;
17 – сарымсақ;
18 – пияз;
19 – қант қызылшасы;
20 – алма;
21 – алмұрт;
22 – айва;
23 – өрік;
24 – шие;
25 – шабдалы;
26 – қара өрік;
27 – ірі қара малдың, жылқы тұқымдас жануарлардың, қойдың, ешкінің түтілген жүні, терісі, иленбеген былғарысы."
12 тарау. Ауыл шаруашылығы кооперативтері өздерінің мүшелеріне сатылған тауарларды, және осындай тауарларды пайдалануға, сенімгерлік басқаруға, жалға беруді, ауыл шаруашылығы кооперативтерінің мүшелері үшін жұмыстарды (қызметтерді) орындау (көрсету) бойынша есепке алу бойынша салық тіркелімінің нысанын жасау

63. Форма налогового регистра предназначена для отражения объема реализации сельскохозяйственным кооперативом своим членам товаров, а также представлению таких товаров в пользование, доверительное управление, аренду, объема выполненных (оказанных) для членов сельскохозяйственного кооператива работ (услуг).
В таблице "Налоговый регистр по учету реализации сельскохозяйственным кооперативом своим членам товаров, а также представлению таких товаров в пользование, доверительное управление, аренду, по выполнению (оказанию) для членов сельскохозяйственного кооператива работ (услуг)" указываются:
1) в графе 1 – порядковый номер строки;
2) в графе 2 – ИИН/БИН члена сельскохозяйственного кооператива;
3) в графе 3 – указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование члена сельскохозяйственного кооператива;
4) в графе 4 – "Наименование товара, работ или услуг по перечню" указывается наименование товара, работ или услуг по перечню, определенному уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса;
5) в графе 5 – "Код классификатора продукции внешнеэкономической деятельности (КПВЭД) или общий классификатор экономической деятельности (ОКЭД) по перечню" указывается классификатор продукции по видам экономической деятельности или общий классификатор видов экономической деятельности по перечню, определенному уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса;
6) в графе 6 – дата реализации товаров, выполнения (оказания) работ (услуг) сельскохозяйственным кооперативом своим членам;
7) в графе 7 – количество (объем) реализованных товаров, выполненных (оказанных) работ (услуг) сельскохозяйственным кооперативом своим членам;
8) в графе 8 – цена реализации товаров, выполнения (оказания) работ (услуг) сельскохозяйственным кооперативом своим членам;
9) в графе 9 – стоимость товаров, работ или услуг без налога на добавленную стоимость (НДС);
10) в графе 10 – ставка НДС;
11) в графе 11 – сумма НДС (тенге);
12) в графе 12 – стоимость с учетом НДС (тенге);
13) в графе 13 – номер документа (счета-фактуры), подтверждающего реализацию товаров, выполнению (оказанию) работ (услуг) сельскохозяйственным кооперативом своим членам;
14) в графе 14 – дата документа (счета-фактуры), подтверждающего реализацию товаров, выполнению (оказанию) работ (услуг) сельскохозяйственным кооперативом своим членам;
15) в графе 15, 16, 17 и 18 – номер, дата заключения, дата начала и окончания действия договора пользования, доверительного управления и аренды товара.

63. Салық тіркелімінің нысаны ауыл шаруашылығы кооперативтері өздерінің мүшелеріне сатылған тауарлардың көлемін, және осындай тауарларды пайдалануға, сенімгерлік басқаруға, жалға беруді, ауыл шаруашылығы кооперативтерінің мүшелері үшін жұмыстарды (қызметтерді) орындауын (көрсетуін) есепке алуды көрсетуге арналған.
"Ауыл шаруашылығы кооперативтері өздерінің мүшелеріне сатылған тауарларды, және осындай тауарларды пайдалануға, сенімгерлік басқаруға, жалға беруді есепке алу, ауыл шаруашылығы кооперативтерінің мүшелері үшін жұмыстарды (қызметтерді) орындау (көрсету)" кестесіндеде:
1) 1-бағанда – жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) 2-бағанда – ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің ЖСН/БСН көрсетіледі;
3) 3-бағанда – "Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің атауы" ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің атауы көрсетіледі;
4) 4-бағанда – "Тауарлар, жұмыстар немесе қызметтер тізбесі бойынша атауы" агроөнеркәсіп кешенін дамыту саласындағы уәкілетті орган бойынша айқындаған тізбе бойынша тауарлардың, жұмыстардың немесе қызметтердің атауы көрсетіледі;
5) 5-бағанда – "Тізім бойынша ЭҚТӨЖ немесе ЭҚЖЖ коды" агроөнеркәсіп кешенін дамыту саласындағы уәкілетті орган бойынша айқындаған тізбе бойынша экономикалық қызмет түрлерi бойынша өнiмдер жiктеуiші немесе экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші көрсетіледі;
6) 6-бағанда – ауыл шаруашылығы кооперативтері өздерінің мүшелеріне сатылған тауарлардың өткізілген, жұмыстардың (қызметтердін) орындалған (көрсетілген) күні көрсетіледі;
7) 7-бағанда – ауыл шаруашылығы кооперативтері өздерінің мүшелеріне сатылған тауарлардың, орындалған (көрсетілген) жұмыстардың (қызметтердін) саны (көлемі) көрсетіледі;
8) 8-бағанда – ауыл шаруашылығы кооперативтері өздерінің мүшелеріне сатылған тауарлардың, орындалған (көрсетілген) жұмыстардың (қызметтердін) бағасы (теңге) көрсетіледі;
9) 9-бағанда – сатылған тауарлардың, жұмыстардың (қызметтердін) қосылған құн салығысыз (ҚҚС) құны көрсетіледі;
10) 10-бағанда – ҚҚС мөлшерлемесі;
11) 11-бағанда – ҚҚС сомасы (теңге);
12) 12-бағанда – ҚҚС ескере отырып, өткізілген өнімінің құны (теңге);
13) 13-бағанда – ауыл шаруашылығы кооперативтері өздерінің мүшелеріне сатылған тауарлардың өткізуін, жұмыстардың (қызметтердін) орындауын (көрсетуін) растайтын құжатының (шот-фактураның) нөмірі көрсетіледі;
14) 14-бағанда – ауыл шаруашылығы кооперативтері өздерінің мүшелеріне сатылған тауарлардың өткізуін, жұмыстардың (қызметтердін) орындауын (көрсетуін) растайтын құжатының (шот-фактураның) күні көрсетіледі;
15) 15, 16, 17 және 18-бағанда – Тауардың пайдалануға, сенімгерлік басқаруға, жалға беруі келісімінің нөмірі, және жасау күні, басталуы және аяқталуы күні көрсетіледі.

64. В случае, если в налоговом регистре допущено отражение неправильных данных, исправление ошибок осуществляется путем составления формы налогового регистра (далее - дополнительный налоговый регистр), в котором заполняются и указываются только те номера строк налогового регистра, в которые вносятся изменения и (или) дополнения.
Внесение изменений и (или) дополнений в налоговый регистр в зависимости от характера допущенной ошибки производится в следующем порядке:
1) в случае обнаружения ошибок в графах 2, 3, 4, 5, 6, 15, 16, 17 и 18 в дополнительном налоговом регистре указываются соответствующие реквизиты. При этом в случае, если допущена ошибка в одной или нескольких графах, в дополнительном налоговом регистре отражаются реквизиты всех указанных граф;
2) в случае обнаружения ошибки в графах 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 и 14 налогового регистра:
в графах 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 и 14 дополнительного налогового регистра указывается сумма выявленной разницы по сравнению с суммами, отраженными в графах 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 и 14 налогового регистра.
При внесении изменений и (или) дополнений, направленных на уменьшение значений в графах 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 и 14 налогового регистра, сумма выявленной разницы в графах 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 и 14 дополнительного налогового регистра указывается со знаком минус "–";
3) в случае необходимости дополнительного внесения изменений и (или) дополнений в налоговый регистр, дополнительный налоговый регистр составляется в соответствии с пунктом 63 настоящих Правил. При этом в таком дополнительном налоговом регистре необходимо указать номер строки, следующей за последней строкой в налоговом регистре, за период, в который вносятся изменения и (или) дополнения.
65. Если к налоговому регистру, к которому ранее составлены дополнительные налоговые регистры, составляется дополнительный налоговый регистр, то последний составляется с учетом ранее представленных дополнительных налоговых регистров.
66. К дополнительному налоговому регистру прилагается письменное обоснование, которое подписывается лицами, составившими дополнительный налоговый регистр, и заверяется печатью налогоплательщика (при eе наличии, за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства), с указанием:
1) причины внесения изменений и (или) дополнений в налоговый регистр;
2) ИИН/БИН сельскохозяйственного кооператива;
3) ИИН/БИН члена сельскохозяйственного кооператива;
4) номера строк налоговых регистров, в которые вносятся изменения и (или) дополнения;

64. Егер салық тіркелімінде дұрыс емес деректердің көрсетілуіне жол берілген жағдайда, қателіктерді түзету салық тіркелімінің тек өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізілетін жолдарының нөмірлері толтырылатын және көрсетілетін салық тіркелімінің нысанын (бұдан әрі - қосымша салық тіркелімі) толтыру жолымен жүзеге асырылады.
Салық тіркеліміне өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізу жіберілген қателіктің сипатына байланысты мынадай тәртіпте жүргізіледі:
1) салық тіркелімінің 2, 3, 4, 5, 6, 15, 16, 17 және 18-бағандарында қателіктер анықталған жағдайда, қосымша салық тіркелімінде тиісті деректемелер көрсетіледі. Бұл ретте, егер қателік бір немесе бірнеше бағандарда орын алған жағдайда, қосымша салық тіркелімінде көрсетілген барлық бағандардың деректемелері көрсетіледі;
2) салық тіркелімінің 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 және 18-бағандарында қателіктер анықталған жағдайда:
қосымша салық тіркелімінің 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 және 18-бағандарында 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 және 18-бағандарында көрсетілген сомалармен салыстырғанда анықталған айырмасының сомасы көрсетіледі.
Салық тіркелімінің 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 және 18-бағандарында мәнін азайтуға бағытталған өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізілген кезде қосымша салық тіркелімінің 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 және 18-бағандарында анықталған айырманың сомасы "-" алу белгісімен көрсетіледі;
3) салық тіркеліміне қосымша өзгерістерді мен (немесе) толықтыруларды енгізу қажет болған жағдайда, қосымша салық тіркелімі осы Ереженің 63-тармағына сәйкес жасалады. Бұл ретте, мұндай қосымша салық тіркелімінде өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізілетін кезең үшін тапсырылған салық тіркеліміндегі соңғы жолдан кейінгі жолдың нөмірін көрсету қажет.
65. Егер бұрын қосымша салық тіркелімдері жасалған салық тіркеліміне қосымша салық тіркелімі жасалатын болса, онда соңғысы бұрын тапсырылған қосымша салық тіркелімдерін ескере отырып жасалады.
66. Қосымша салық тіркеліміне жазбаша негіздеме қоса беріледі, оған қосымша салық тіркелімін жасаған тұлғалар қол қояды және салық төлеушінің мөрімен куәландырылады (ол болған кезде, дара кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда):
1) салық тіркеліміне өзгерістердің мен (немесе) толықтырулардың енгізілу себептері;
2) ауыл шаруашылығы кооперативі жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмері;
3) ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмері;
4) салық тіркелімдерінің өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізілетін жолдарының нөмірлері;

5) даты составления письменного обоснования.
Сноска. Пункт 66 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 31.10.2019 № 1197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 13. Составление формы налогового регистра по учету доходов, в том числе полученных путем безналичных расчетов
67. Форма налогового регистра по учету доходов, в том числе полученных путем безналичных расчетов, предназначена для отражения операций по учету доходов индивидуальными предпринимателями, указанными в пунктах 5 и 11 статьи 215 Налогового кодекса.
68. Налоговый регистр состоит из двух трех таблиц "Учет операций по доходам, за исключением операций по реализации или передаче в уставный капитал имущества, являющегося основным средством индивидуального предпринимателя" и, "Учет операции по реализации или передаче в уставный капитал имущества, являющегося основным средством индивидуального предпринимателя" и "Учет доходов, получаемых путем безналичных расчетов для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим на основе патента".
69. В таблице "Учет операций по доходам, за исключением операций по реализации или передаче в уставный капитал имущества, являющегося основным средством индивидуального предпринимателя" указываются:
1) в графе 1 – порядковый номер строки;
2) в графе 2 – дата получения дохода или осуществления корректировки дохода;
3) в графе 3 – сумма полученного дохода за день;
4) в графе 4 – размер корректировки дохода за день, произведенной в соответствии с пунктом 6 статьи 681 Налогового кодекса;
Итоговая величина граф 3 и 4 заполняется в хронологическом порядке с подведением итогов на конец рабочего дня. В конце месяца, налогового периода подводятся итоговые данные за месяц, налоговый период.
Таблица заполняется построчно в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 681 Налогового кодекса по доходам от реализации товаров, выполнения работ, оказания услуг, подпунктами 2) и 3) пункта 8 статьи 681 Налогового кодекса по другим видам доходов.
70. В таблице "Учет операции по реализации или передаче в уставный капитал имущества, являющегося основным средством индивидуального предпринимателя" указываются:
1) в графе 1 – порядковый номер строки;
2) в графе 2 – стоимость реализации (вклада в уставный капитал) имущества, являющегося основным средством индивидуального предпринимателя. Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе за месяц, налоговый период;

5) жазбаша негіздеменің жасалған күні көрсетіле отырып, қоса беріледі.
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 31.10.2019 № 1197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13 тарау. Табыстарды, соның ішінде қолма-қол жасалмайтын есеп айырысу арқылы алынған, есепке алу бойынша салық тіркелімінің нысанын жасау
67. Табыстарды, соның ішінде қолма-қол жасалмайтын есеп айырысу арқылы алынған, есепке алу бойынша салық тіркелімінің нысаны Салық кодексінің 215-бабының 5 және 11 тармақтарымен көрсетілген дара кәсіпкерлердің табыстарының есебі бойынша операцияларды көрсетуге арналған.
68. Салық тіркелімі "Дара кәсіпкердің негізгі құралы болып табылатын мүлікті жарғылық капиталға өткізу немесе беру бойынша операцияларды қоспағанда, табыстар бойынша операциялар есебі", "Дара кәсіпкердің негізгі құралы болып табылатын мүлікті жарғылық капиталға өткізу немесе беру бойынша операциялар есебі" және "Патент негiзiнде арнаулы салық режимiн қолданатын жеке кәсіпкерлер үшін қолма-қол жасалмайтын есеп айырысу арқылы алынған кірістерді есепке алу" деген үш кестені құрайды.
69. "Дара кәсіпкердің негізгі құралы болып табылатын мүлікті жарғылық капиталға өткізу немесе беру бойынша операцияларды қоспағанда, табыстар бойынша операциялар есебі" кестесінде:
1) 1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2) 2-бағанда – табыстан алынған немесе табысқа түзету жүргізілген күн;
3) 3-бағанда – бір күн ішінде алынған табыстың сомасы;
4) 4-бағанда – Салық кодексінің 681-бабы 6-тармағына сәйкес жүргізілген бір күн ішіндегі табысты түзету мөлшері көрсетіледі.
Жұмыс күнінің соңына қорытынды шығара отырып, 3 және 4-бағандардың қорытынды шамасы хронологиялық тәртіппен толтырылады. Салық кезеңіндегі айдың соңында салық кезеңіндегі ай, салық кезеңі үшін қорытынды деректер шығарылады.
Кестенің әр жолы тауарларды өткізуден, жұмыстарды орындаудан, қызметтер көрсетуден түсетін табыстар бойынша Салық кодексінің 681-бабы 1 және 2-тармақтарына сәйкес табыстардың басқа түрлері бойынша Салық кодексінің 681-бабы 8-тармағының 2) және 3) тармақшаларына сәйкес толтырылады.
70. "Дара кәсіпкердің негізгі құралы болып табылатын мүлікті жарғылық капиталға өткізу немесе беру бойынша операциялар есебі" кестесінде:
1) 1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2) 2-бағанда – дара кәсіпкердің негізгі құралы болып табылатын мүлікті (жарғылық капиталға) өткізу құны. Осы бағанның қорытынды шамасы ай, салық кезеңі үшін осы бағанда көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолда айқындалады;

3) в графе 3 – первоначальная стоимость имущества или вклада в уставный капитал, являющегося основным средством индивидуального предпринимателя. Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе за месяц, налоговый период;
4) в графе 4 – положительная разница сумм граф 2 и 3, определяемая по формуле (графа 2 – графа 3), Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе за месяц, налоговый период.
71. Внесение изменения и (или) дополнения в налоговый регистр производится в случае осуществления корректировки ранее признанного дохода в соответствии с пунктом 6 статьи 681 Налогового кодекса (при наличии первичных учетных документов) и при допущении ошибок путем составления формы налогового регистра (далее – дополнительный налоговый регистр), в котором заполняются и указываются только те номера строк налогового регистра, в которые вносятся изменение и (или) дополнение.
При этом в случае осуществления корректировки дохода в том налоговом периоде, в котором наступили случаи, указанные в пункте 6 статьи 681 Налогового кодекса, дополнительный налоговый регистр не составляется.
72. Внесение изменения и (или) дополнения в налоговый регистр в случае осуществления корректировки дохода в соответствии с пунктом 6 статьи 681 Налогового кодекса в том налоговом периоде, в котором ранее признан подлежащий корректировке доход, производится в следующем порядке:
1) в графах 1 и 2 таблицы "Учет операций по доходам, за исключением операций по реализации или передаче в уставный капитал имущества, являющегося основным средством индивидуального предпринимателя" дополнительного налогового регистра указываются реквизиты граф 1 и 2 таблицы "Учет операций по доходам, за исключением операций по реализации или передаче в уставный капитал имущества, являющегося основным средством индивидуального предпринимателя";
2) в графах 3 и 4 таблицы "Учет операций по доходам, за исключением операций по реализации или передаче в уставный капитал имущества, являющегося основным средством индивидуального предпринимателя" дополнительного налогового регистра указываются реквизиты выявленной разницы по сравнению с суммами, отраженными в графах 3 и 4 таблицы "Учет операций по доходам, за исключением операций по реализации или передаче в уставный капитал имущества, являющегося основным средством индивидуального предпринимателя" налогового регистра.
При этом реквизиты выявленной разницы указываются до последней даты полного исправления.

3) 3-бағанда – дара кәсіпкердің негізгі құралы болып табылатын мүліктің немесе жарғылық капиталдың бастапқы құны көрсетіледі. Осы бағанның қорытынды шамасы ай, салық кезеңі үшін осы бағанда көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолда айқындалады;
4) 4-бағанда – (2-баған - 3-баған) формуласы бойынша айқындалатын 2-баған мен 3-бағанның оң айырмасының сомасы көрсетіледі. Осы бағанның қорытынды шамасы ай салық кезеңі үшін осы бағанда көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолда айқындалады.
71. Салық тіркеліміне Салық кодексінің 681-бабы 6-тармағына сәйкес бұрын танылған табыстары түзетілген (алғашқы есеп құжаттары болған жағдайда) жағдайда өзгеріс және (немесе) толықтыру жүргізіледі және салық тіркелімі нысанын жасау жолымен қателер жіберілген кезде оның өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізілетін салық тіркелімінің (бұдан әрі – қосымша салық тіркелімі) жолдарының нөмірлері көрсетіледі және толтырылады.
Бұл ретте, Салық кодексінің 681-бабы 6-тармағында көрсетілген жағдайлар басталған салық кезеңінде табыстарға түзетулер жүргізілген жағдайда, қосымша салық тіркелімі жасалмайды.
72. Бұрын табыстарға түзету жүргізілуге тиіс деп танылған салық кезеңінде Салық кодексінің 681-бабы 6-тармағына сәйкес табысты түзету жүзеге асырылған жағдайда, салық тіркеліміне өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізу мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) қосымша салық тіркелімінің "Дара кәсіпкердің негізгі құралы болып табылатын мүлікті жарғылық капиталға өткізу немесе беру бойынша операцияларды қоспағанда, табыстар бойынша операциялар есебі" кестесінің 1 және 2-бағандарында "Дара кәсіпкердің негізгі құралы болып табылатын мүлікті жарғылық капиталға өткізу немесе беру бойынша операцияларды қоспағанда, табыстар бойынша операциялар есебі" кестесінің 1 және 2-бағандарының деректемелері көрсетіледі;
2) қосымша салық тіркелімінің "Дара кәсіпкердің негізгі құралы болып табылатын мүлікті жарғылық капиталға өткізу немесе беру бойынша операцияларды қоспағанда, табыстар бойынша операциялар есебі" кестесінің 3 және 4-бағандарында салық тіркелімінің "Дара кәсіпкердің негізгі құралы болып табылатын мүлікті жарғылық капиталға өткізу немесе беру бойынша операцияларды қоспағанда, табыстар бойынша операциялар есебі" кестесінің 3 және 4-бағандарында көрсетілген сомалармен салыстыру бойынша анықталған айырманың деректемелері көрсетіледі.
Бұл ретте, анықталған айырманың деректемелері толық түзетілген соңғы күнге дейін көрсетіледі.

73. Внесение изменения и (или) дополнения в налоговый регистр в зависимости от характера допущенной ошибки производится в следующем порядке:
1) в случае обнаружения ошибок в графах 1 и 2 таблицы "Учет операций по доходам, за исключением операций по реализации или передаче в уставный капитал имущества, являющегося основным средством индивидуального предпринимателя" в дополнительном налоговом регистре указываются соответствующие исправленные реквизиты. При этом в случае, если допущена ошибка в одной или нескольких графах, в дополнительном налоговом регистре отражаются реквизиты по всем указанным графам;
2) в случае обнаружения ошибки в графах 3 и 4 таблицы "Учет операций по доходам, за исключением операций по реализации или передаче в уставный капитал имущества, являющегося основным средством индивидуального предпринимателя" и графах 2, 3 и 4 таблицы "Учет операции по реализации или передаче в уставный капитал имущества, являющегося основным средством индивидуального предпринимателя" налогового регистра:
в графах 1 и 2 таблицы "Учет операций по доходам, за исключением операций по реализации или передаче в уставный капитал имущества, являющегося основным средством индивидуального предпринимателя" дополнительного налогового регистра указываются реквизиты графы 1 и 2 таблицы "Учет операций по доходам, за исключением операций по реализации или передаче в уставный капитал имущества, являющегося основным средством индивидуального предпринимателя" налогового регистра;
в графах 3 и 4 таблицы "Учет операций по доходам, за исключением операций по реализации или передаче в уставный капитал имущества, являющегося основным средством индивидуального предпринимателя" дополнительной формы налогового регистра указывается сумма выявленной разницы по сравнению с суммами, отраженными в графах 3 и 4 таблицы "Учет операций по доходам, за исключением операций по реализации или передаче в уставный капитал имущества, являющегося основным средством индивидуального предпринимателя" налогового регистра;
в графах 2, 3 и 4 таблицы "Учет операций по реализации или передаче в уставный капитал имущества, являющегося основным средством индивидуального предпринимателя" дополнительной формы налогового регистра указывается сумма выявленной разницы по сравнению с суммами, отраженными в графах 2, 3 и 4 таблицы "Учет операций по реализации или передаче в уставный капитал имущества, являющегося основным средством индивидуального предпринимателя" налогового регистра.
При внесении изменений, направленных на уменьшение значения граф 3 и 4 таблицы "Учет операции по доходам, за исключением операций по реализации или передаче в уставный капитал имущества, являющегося основным средством индивидуального предпринимателя" и граф 2, 3 и 4 таблицы "Учет операций по реализации или передаче в уставный капитал имущества, являющегося основным средством индивидуального предпринимателя" налогового регистра, сумма выявленной разницы в графах 3 и 4 таблицы "Учет операций по доходам, за исключением операций по реализации или передаче в уставный капитал имущества, являющегося основным средством индивидуального предпринимателя" и графах 2, 3 и 4 таблицы "Учет операций по реализации или передаче в уставный капитал имущества, являющегося основным средством индивидуального предпринимателя" дополнительного налогового регистра указывается со знаком минус "-";

73. Салық тіркеліміне өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізу жіберілген қателердің сипатына қарай мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) "Дара кәсіпкердің негізгі құралы болып табылатын мүлікті жарғылық капиталға өткізу немесе беру бойынша операцияларды қоспағанда, табыстар бойынша операциялар есебі" кестесінің 1 және 2-бағандарында қателер анықталған жағдайда қосымша салық тіркелімінде түзетілген тиісті деректемелер көрсетіледі. Бұл ретте егер бір немесе бірнеше бағандарда қате жіберілген жағдайда қосымша салық тіркелімінде барлық көрсетілген барлық бағандар бойынша деректемелер көрсетіледі;
2) салық тіркелімінің "Дара кәсіпкердің негізгі құралы болып табылатын мүлікті жарғылық капиталға өткізу немесе беру бойынша операцияларды қоспағанда, табыстар бойынша операциялар есебі" кестесінің 3 және 4-бағандарында және "Дара кәсіпкердің негізгі құралы болып табылатын мүлікті жарғылық капиталға өткізу немесе беру бойынша операциялар есебі" кестесінің 2, 3 және 4-бағандарында қателер анықталған жағдайда:
қосымша салық тіркелімінің "Дара кәсіпкердің негізгі құралы болып табылатын мүлікті жарғылық капиталға өткізу немесе беру бойынша операцияларды қоспағанда, табыстар бойынша операциялар есебі" кестесінің 1 және 2-бағандарында салық тіркелімінің "Дара кәсіпкердің негізгі құралы болып табылатын мүлікті жарғылық капиталға өткізу немесе беру бойынша операцияларды қоспағанда, табыстар бойынша операциялар есебі" кестесінің 1 және 2-бағандарының деректемелері көрсетіледі;
салық тіркелімінің қосымша нысанының "Дара кәсіпкердің негізгі құралы болып табылатын мүлікті жарғылық капиталға өткізу немесе беру бойынша операцияларды қоспағанда, табыстар бойынша операциялар есебі" кестесінің 3 және 4-бағандарында салық тіркелімінің "Дара кәсіпкердің негізгі құралы болып табылатын мүлікті жарғылық капиталға өткізу немесе беру бойынша операцияларды қоспағанда, табыстар бойынша операциялар есебі" кестесінің 3 және 4-бағандарының деректемелері көрсетіледі;
салық тіркелімінің қосымша нысанының "Дара кәсіпкердің негізгі құралы болып табылатын мүлікті жарғылық капиталға өткізу немесе беру бойынша операциялар есебі" кестесінің 2, 3 және 4-бағандарында салық тіркелімінің "Дара кәсіпкердің негізгі құралы болып табылатын мүлікті жарғылық капиталға өткізу немесе беру бойынша операциялар есебі" кестесінің 2, 3 және 4-бағандарында көрсетілген сомалармен салыстыру арқылы анықталған айырманың сомасы көрсетіледі.
Салық тіркелімінің "Дара кәсіпкердің негізгі құралы болып табылатын мүлікті жарғылық капиталға өткізу немесе беру бойынша операцияларды қоспағанда, табыстар бойынша операциялар есебі" кестесінің 3 және 4-бағандары мен "Дара кәсіпкердің негізгі құралы болып табылатын мүлікті жарғылық капиталға өткізу немесе беру бойынша операциялар есебі" кестесінің 2, 3 және 4-бағандарының мәндерін азайтуға бағытталған өзгерістер енгізілген кезде қосымша салық тіркелімінің "Дара кәсіпкердің негізгі құралы болып табылатын мүлікті жарғылық капиталға өткізу немесе беру бойынша операцияларды қоспағанда, табыстар бойынша операциялар есебі" кестесінің 3 және 4-бағандарында және "Дара кәсіпкердің негізгі құралы болып табылатын мүлікті жарғылық капиталға өткізу немесе беру бойынша операциялар есебі" кестесінің 2, 3 және 4-бағандарында анықталған айырма сомасы "-" алу белгісімен көрсетіледі;

3) в случае дополнительного внесения в налоговый регистр за указанный налоговый период дополнительный налоговый регистр составляется в соответствии с пунктами 6970 настоящих Правил. При этом в таком дополнительном налоговом регистре необходимо указать номер строки, следующей за последней строкой в налоговом регистре за период, в который вносятся дополнения.
74. Если к налоговому регистру, к которому ранее составлены дополнительные налоговые регистры, составляется дополнительный налоговый регистр, то последний составляется с учетом ранее представленных дополнительных налоговых регистров.
75. К дополнительному налоговому регистру прилагается письменное обоснование, которое подписывается лицами, составившими дополнительную форму налогового регистра, и заверяется печатью (при ее наличии) налогоплательщика, с указанием:
1) причины внесения изменений и (или) дополнений в налоговый регистр;
2) ИИН/БИН контрагента;
3) номера строки налогового регистра, в который вносятся изменения;
4) даты составления письменного обоснования.
76. В таблице "Учету доходов, получаемых путем безналичных расчетов для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим на основе патента" налогового регистра указываются:
1) в графе 1 – порядковый номер строки;
2) в графе 2 – "Налоговый период за который предоставлен расчет стоимости патента" указывается налоговый период за который предоставлен расчет стоимости патента;
3) в графе 3 – "Сумма доходов, полученных путем безналичных расчетов" указывается сумма доходов, полученные путем безналичных расчетов, подтвержденные банками второго уровня;
4) в графе 4 – "Наименование банка второго уровня" указывается наименование банка второго уровня, подтверждающее получение доходов, полученных путем безналичных расчетов;
5) в графе 5 и 6 – дата и номер (при наличии) документа с банковского счета банка второго уровня, подтверждающее получение доходов, полученных путем безналичных расчетов;
6) в графе 7 – период, за который представлен документ с банковского счета банка второго уровня, подтверждающее получение доходов, полученных путем безналичных расчетов;
7) в графе 8 – "Регистрационный номер расчета стоимости патента" указывается регистрационный номер расчета стоимости патента, в котором отражены доходы, полученные путем безналичных расчетов.
77. В случае, если в налоговом регистре допущено отражение неправильных данных, исправление ошибок осуществляется путем составления формы налогового регистра (далее – дополнительный налоговый регистр), в котором заполняются и указываются только те номера строк налогового регистра, в которые вносятся изменение и (или) дополнение.
Внесение изменения и (или) дополнения в налоговый регистр в зависимости от характера допущенной ошибки производится в следующем порядке:

3) көрсетілген салық кезеңі үшін салық тіркеліміне толықтыру енгізілген жағдайда, қосымша салық тіркелімі осы Қағидалардың 69 және 70-тармақтарына сәйкес жасалады. Бұл ретте мұндай қосымша салық тіркелімінде толықтыру енгізілетін кезең үшін салық тіркеліміндегі соңғы жолдан кейінгі жолдың нөмірін көрсету қажет.
74. Егер бұрын қосымша салық тіркелімдері жасалған салық тіркеліміне қосымша салық тіркелімі жасалса, онда соңғысы бұрын ұсынылған қосымша салық тіркелімдері ескеріле отырып жасалады.
75. Қосымша салық тізіліміне қосымша салық тізілімін жасаған адамдар қол қоятын және салық төлеушінің мөрімен (ол болған жағдайда) куәландырылатын жазбаша негіздеме:
1) салық тіркеліміне өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың енгізілу себептері;
2) контрагент салық төлеушінің ЖСН/БСН;
3) салық тіркелімінің өзгерістер енгізілетін жолдарының нөмірлері;
4) жазбаша негіздеменің жасалған күні көрсетіле отырып қоса беріледі.
76. "Патент негiзiнде арнаулы салық режимiн қолданатын жеке кәсіпкерлер үшін қолма-қол жасалмайтын есеп айырысу арқылы алынған кірістерді есепке алу" кестесінде:
1) 1- бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2) 2- бағанда – "Патент құнының есеп-қисабын тапсырылған салық кезеңі" патент құнының есеп-қисабын тапсырылған салық кезеңі көрсетіледі;
3) 3- бағанда – "Қолма-қол жасалмайтын есеп айырысу арқылы алынған кірістердің сомалары" – қолма-қол жасалмайтын есеп айырысу арқылы алынған кірістердің сомалары көрсетіледі;
4) 4-бағанда – "Екінші деңгейлі банкінің атауы" қолма-қол жасалмайтын есеп айырысу арқылы алынған кірістерді дәлелдейтін екінші деңгейлі банкінің атауы көрсетіледі;
5) 5 және 6-бағанда – қолма-қол жасалмайтын есеп айырысу арқылы алынған кірістерді дәлелдейтін екінші деңгейлі банкінің банк шоты құжатының күні және нөмірі (болған кезінде) көрсетіледі;
6) 7- бағанда – "Банк шоты құжатының ұсынылған кезеңі" - қолма-қол жасалмайтын есеп айырысу арқылы алынған кірістерді дәлелдейтін екінші деңгейлі банкінің банк шоты құжатының ұсынылған кезеңі көрсетіледі;
7) 8-бағанда – "Патент құнының есеп-қисабының тіркелген нөмірі" қолма-қол жасалмайтын есеп айырысу арқылы алынған кірістер көрсетілген патент құнының есеп-қисабының тіркелген нөмірі көрсетіледі;
77. Егер салық тіркелімінде дұрыс емес деректер көрсетілген жағдайда, қателерді түзету тізілімнің тек өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізілетін нөмірлері ғана толтырылатын және көрсетілетін тізілім (бұдан әрі – қосымша салық тіркелімі) нысанын жасау жолымен жүзеге асырылады.
Салық тіркеліміне өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізу жіберілген қателіктердің сипатына қарай мынадай тәртіппен жүргізіледі:

1) в случае обнаружения ошибок в графах 2, 4, 5, 6, 7 или 8 таблицы "Налоговый регистр по учету доходов, получаемых путем безналичных расчетов для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим на основе патента" налогового регистра в дополнительном налоговом регистре указываются соответствующие реквизиты. При этом в случае, если допущена ошибка в одной или нескольких графах, в дополнительном налоговом регистре отражаются реквизиты по всем указанным графам;
2) в случае обнаружения ошибки в графе 3 таблицы "Налоговый регистр по учету доходов, получаемых путем безналичных расчетов для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим на основе патента" налогового регистра:
в графах 2, 4, 5, 6, 7 или 8 таблицы "Налоговый регистр по учету доходов, получаемых путем безналичных расчетов для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим на основе патента" дополнительного налогового регистра указываются реквизиты 2, 4, 5, 6, 7 или 8 таблицы "Налоговый регистр по учету доходов, получаемых путем безналичных расчетов для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим на основе патента" налогового регистра;
в графе 3 таблицы "Налоговый регистр по учету доходов, получаемых путем безналичных расчетов для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим на основе патента" дополнительного налогового регистра указывается сумма выявленной разницы по сравнению с суммой, отраженной в графах 3 таблицы "Налоговый регистр по учету доходов, получаемых путем безналичных расчетов для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим на основе патента" налогового регистра.
При внесении изменений, направленных на уменьшение значения графе 3 таблицы "Налоговый регистр по учету доходов, получаемых путем безналичных расчетов для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим на основе патента" налогового регистра, сумма выявленной разницы в графе 3 таблицы "Налоговый регистр по учету доходов, получаемых путем безналичных расчетов для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим на основе патента" дополнительного налогового регистра указывается со знаком минус "–";
3) в случае дополнительного внесения в налоговый регистр за указанный налоговый период дополнительный налоговый регистр составляется в соответствии с пунктом 77 настоящих Правил. При этом в таком дополнительном налоговом регистре необходимо указать номер строки, следующей за последней строкой в налоговом регистре за период, в который вносятся дополнения.

1) салық тіркелімінің "Патент негiзiнде арнаулы салық режимiн қолданатын жеке кәсіпкерлер үшін қолма-қол жасалмайтын есеп айырысу арқылы алынған кірістерді есепке алу" кестесінің 2, 4, 5, 6, 7 немесе 8-бағандарында қателер анықталған жағдайда, қосымша салық тіркелімінде тиісті деректемелер көрсетіледі. Бұл ретте, егер бір немесе бірнеше бағандарда қате жіберілген жағдайда, қосымша салық тіркелімінде көрсетілген барлық бағандар бойынша деректемелер көрсетіледі;
2) салық тіркелімінің "Патент негiзiнде арнаулы салық режимiн қолданатын жеке кәсіпкерлер үшін қолма-қол жасалмайтын есеп айырысу арқылы алынған кірістерді есепке алу" кестесінің 3-бағанда қателер анықталған жағдайда:
қосымша салық тіркелімінің "Патент негiзiнде арнаулы салық режимiн қолданатын жеке кәсіпкерлер үшін қолма-қол жасалмайтын есеп айырысу арқылы алынған кірістерді есепке алу" кестесінің 2, 4, 5, 6, 7 немесе 8-бағандарында салық тіркелімінің "Патент негiзiнде арнаулы салық режимiн қолданатын жеке кәсіпкерлер үшін қолма-қол жасалмайтын есеп айырысу арқылы алынған кірістерді есепке алу" кестесінің 2, 4, 5, 6, 7 немесе 8-бағандарының деректемелері көрсетіледі;
қосымша салық тіркелімінің "Патент негiзiнде арнаулы салық режимiн қолданатын жеке кәсіпкерлер үшін қолма-қол жасалмайтын есеп айырысу арқылы алынған кірістерді есепке алу" кестесінің 3-бағанында салық тіркелімінің "Патент негiзiнде арнаулы салық режимiн қолданатын жеке кәсіпкерлер үшін қолма-қол жасалмайтын есеп айырысу арқылы алынған кірістерді есепке алу" кестесі 3-бағанында көрсетілген сомамен салыстыру арқылы айқындалған айырманың сомасы көрсетіледі.
Салық тіркелімінің "Патент негiзiнде арнаулы салық режимiн қолданатын жеке кәсіпкерлер үшін қолма-қол жасалмайтын есеп айырысу арқылы алынған кірістерді есепке алу" кестесінің 3-бағанының мәндерін азайтуға бағытталған өзгерістер енгізілген кезде қосымша салық тіркелімінің "Патент негiзiнде арнаулы салық режимiн қолданатын жеке кәсіпкерлер үшін қолма-қол жасалмайтын есеп айырысу арқылы алынған кірістерді есепке алу" кестесінің 3-бағанында анықталған айырма сомасы "–" алу белгісімен көрсетіледі;
3) көрсетілген салық кезеңі үшін салық тіркеліміне толықтыру енгізілген жағдайда, қосымша салық тіркелімі осы Қағидалардың 77-тармағына сәйкес жасалады. Бұл ретте мұндай қосымша салық тіркелімінде толықтыру енгізілетін кезең үшін салық тіркеліміндегі соңғы жолдан кейінгі жолдың нөмірін көрсету қажет.

78. Если к налоговому регистру, к которому ранее составлены дополнительные налоговые регистры, составляется дополнительный налоговый регистр, то последний составляется с учетом ранее представленных дополнительных налоговых регистров.
79. К дополнительному налоговому регистру прилагается письменное обоснование, которое подписывается лицами, составившими дополнительную форму налогового регистра, и заверяется печатью (при ее наличии) налогоплательщика, с указанием:
1) причины внесения изменений и (или) дополнений в налоговый регистр;
2) ИИН/БИН контрагента;
3) номера строки налогового регистра, в который вносятся изменения;
4) даты составления письменного обоснования.
Глава 14. Составление формы налогового регистра по учету приобретенных товаров, работ и услуг
80. Форма налогового регистра по учету приобретенных товаров, работ и услуг предназначена для отражения операций по учету приобретенных товаров, работ и услуг индивидуальными предпринимателями, указанными пунктами 5 и 11 статьи 215 Налогового кодекса.
81. В таблице "Операции по учету приобретенных товаров, работ и услуг" налогового регистра указываются:
1) в графе 1 – порядковый номер строки;
2) в графе 2 – фамилия, имя и отчество (при его наличии) или наименование поставщика товаров, работ и услуг;
3) в графе 3 – ИИН/БИН поставщика товаров, работ и услуг, при отсутствии возможности указания индивидуального идентификационного номера (бизнес - идентификационного номера) поставщика товаров, работ и услуг необходимо указать один из его следующих данных: номер удостоверения личности или паспорта, сведения о государственной регистрации юридического лица, адрес, место осуществления предпринимательской деятельности или реализации товара, работ и услуг;
4) в графах 4 и 5 – номер и дата первичного учетного документа, являющегося основанием приобретения товаров, работ и услуг (накладная, акт приема-передачи, акт выполненных работ, оказанных услуг, счет-фактура договор и др.);
5) в графе 6 – стоимость товаров, работ и услуг с учетом налога на добавленную стоимость. Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе за месяц, налоговый период;
6) в графе 7 – сумма налога на добавленную стоимость. Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе за месяц, налоговый период.
82. В случае, если в налоговом регистре допущено отражение неправильных данных, исправление ошибок осуществляется путем составления формы налогового регистра (далее - дополнительный налоговый регистр), в котором заполняются и указываются только те номера строк налогового регистра, в которые вносятся изменение и (или) дополнение.
Внесение изменения и (или) дополнения в налоговый регистр в зависимости от характера допущенной ошибки производится в следующем порядке:

78. Егер бұрын қосымша салық тіркелімдері жасалған салық тіркеліміне қосымша салық тіркелімі жасалса, онда соңғысы бұрын ұсынылған қосымша салық тіркелімдері ескеріле отырып жасалады.
79. Қосымша салық тіркеліміне салық тіркелімінің қосымша нысанын жасаған адамдар қол қоятын және салық төлеушінің мөрімен (ол болған жағдайда) куәландырылатын жазбаша негіздеме:
1) салық тіркеліміне өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың енгізілу себептері;
2) контрагент салық төлеушінің ЖСН/БСН;
3) салық тіркелімінің өзгерістер енгізілетін жолдарының нөмірлері;
4) жазбаша негіздеменің жасалған күні көрсетіле отырып қоса беріледі.
14 тарау. Сатып алынған тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді есепке алу бойынша салық тіркелімінің нысандарын жасау
80. Сатып алынған тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді есепке алу бойынша салық тіркелімінің нысаны Салық кодексінің 215-бабының 5 және 11 тармақтарымен көрсетілген дара кәсіпкерлердің сатып алынған тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді есепке алу бойынша операцияларды көрсетуіне арналған.
81. "Сатып алынған тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді есепке алу бойынша операциялар" кестесінде:
1) 1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2) 2-бағанда – тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді жеткізушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда) немесе атауы;
3) 3-бағанда – тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі), тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің ЖСН/БСН көрсету мүмкіндігі болмаған кезде, оның мынадай деректерінің біреуін көрсету қажет: жеке куәлігінің немесе паспортының нөмірі, мекенжайы, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру немесе тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді өткізу орны;
4) 4 және 5-бағанда – тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді алуға негіз болып табылатын алғашқы құжаттың (жүкқұжат, қабылдау-беру актісі, көрсетілген қызметтің, орындалған жұмыстың актісі, шот-фактура, шарт және басқалары) нөмірі және күні;
5) 6-бағанда – қосылған құн салығының сомасын есепке ала отырып тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің құны көрсетіледі. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңінің күн, ай ішінде осы бағанда көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолда айқындалады;
6) 7-бағанда – қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Осы бағанның қорытынды шамасы салық кезеңінің күн, ай ішінде осы бағанда көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолда айқындалады.
82. Егер салық тіркелімінде дұрыс емес деректер көрсетілген жағдайда, қателерді түзету тізілімнің тек өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізілетін нөмірлері ғана толтырылатын және көрсетілетін тізілім (бұдан әрі - қосымша салық тіркелімі) нысанын жасау жолымен жүзеге асырылады.
Салық тіркеліміне өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізу жіберілген қателіктердің сипатына қарай мынадай тәртіппен жүргізіледі:

1) в случае обнаружения ошибок в графах 1, 2, 3, 4 или 5 таблицы "Операции по учету приобретенных товаров, работ и услуг" налогового регистра в дополнительном налоговом регистре указываются соответствующие реквизиты. При этом в случае, если допущена ошибка в одной или нескольких графах, в дополнительном налоговом регистре отражаются реквизиты по всем указанным графам;
2) в случае обнаружения ошибки в графах 6 и 7 таблицы "Операции по учету приобретенных товаров, работ и услуг" налогового регистра:
в графах 1, 2, 3, 4 или 5 таблицы "Операции по учету приобретенных товаров, работ и услуг" дополнительного налогового регистра указываются реквизиты 1, 2, 3, 4 или 5 таблицы "Операции по учету приобретенных товаров, работ и услуг" налогового регистра;
в графах 6 и 7 таблицы "Операции по учету приобретенных товаров, работ и услуг" дополнительного налогового регистра указывается сумма выявленной разницы по сравнению с суммой, отраженной в графах 6 и 7 таблицы "Операции по учету приобретенных товаров, работ и услуг" налогового регистра.
При внесении изменений, направленных на уменьшение значения граф 6 и 7 таблицы "Операции по учету приобретенных товаров, работ и услуг" налогового регистра, сумма выявленной разницы в графах 6 и 7 таблицы "Операции по учету приобретенных товаров, работ и услуг" дополнительного налогового регистра указывается со знаком минус "-";
3) в случае дополнительного внесения в налоговый регистр за указанный налоговый период дополнительный налоговый регистр составляется в соответствии с пунктом 81 настоящих Правил. При этом в таком дополнительном налоговом регистре необходимо указать номер строки, следующей за последней строкой в налоговом регистре за период, в который вносятся дополнения.
83. Если к налоговому регистру, к которому ранее составлены дополнительные налоговые регистры, составляется дополнительный налоговый регистр, то последний составляется с учетом ранее представленных дополнительных налоговых регистров.
84. К дополнительному налоговому регистру прилагается письменное обоснование, которое подписывается лицами, составившими дополнительную форму налогового регистра, и заверяется печатью (при ее наличии) налогоплательщика, с указанием:
1) причины внесения изменений и (или) дополнений в налоговый регистр;
2) индивидуального идентификационного номера или бизнес-идентификационного номера контрагента;
3) номера строки налогового регистра, в который вносятся изменения;

1) салық тіркелімінің "Сатып алынған тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді есепке алу бойынша операциялар" кестесінің 1, 2, 3, 4 немесе 5-бағандарында қателер анықталған жағдайда, қосымша салық тіркелімінде тиісті деректемелер көрсетіледі. Бұл ретте, егер бір немесе бірнеше бағандарда қате жіберілген жағдайда, қосымша салық тіркелімінде көрсетілген барлық бағандар бойынша деректемелер көрсетіледі;
2) салық тіркелімінің "Сатып алынған тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді есепке алу бойынша операциялар" кестесінің 6 және 7-бағандарында қателер анықталған жағдайда:
қосымша салық тіркелімінің "Сатып алынған тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді есепке алу бойынша операциялар" кестесінің 1, 2, 3, 4 немесе 5-бағандарында салық тіркелімінің "Сатып алынған тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді есепке алу бойынша операциялар" кестесінің 1, 2, 3, 4 немесе 5-бағандарының деректемелері көрсетіледі;
қосымша салық тіркелімінің "Сатып алынған тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді есепке алу бойынша операциялар" кестесінің 6 және 7-бағандарында салық тіркелімінің "Сатып алынған тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді есепке алу бойынша операциялар" кестесі 6 және 7-бағандарында көрсетілген сомамен салыстыру арқылы айқындалған айырманың сомасы көрсетіледі.
Салық тіркелімінің "Сатып алынған тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді есепке алу бойынша операциялар" кестесінің 6 және 7-бағандарының мәндерін азайтуға бағытталған өзгерістер енгізілген кезде қосымша салық тіркелімінің "Сатып алынған тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді есепке алу бойынша операциялар" кестесінің 6 және 7-бағандарында анықталған айырма сомасы "-" алу белгісімен көрсетіледі;
3) көрсетілген салық кезеңі үшін салық тіркеліміне толықтыру енгізілген жағдайда, қосымша салық тіркелімі осы Қағидалардың 81-тармағына сәйкес жасалады. Бұл ретте мұндай қосымша салық тіркелімінде толықтыру енгізілетін кезең үшін салық тіркеліміндегі соңғы жолдан кейінгі жолдың нөмірін көрсету қажет.
83. Егер бұрын қосымша салық тіркелімдері жасалған салық тіркеліміне қосымша салық тіркелімі жасалса, онда соңғысы бұрын ұсынылған қосымша салық тіркелімдері ескеріле отырып жасалады.
84. Қосымша салық тіркеліміне салық тіркелімінің қосымша нысанын жасаған адамдар қол қоятын және салық төлеушінің мөрімен (ол болған жағдайда) куәландырылатын жазбаша негіздеме:
1) салық тіркеліміне өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың енгізілу себептері;
2) контрагент салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
3) салық тіркелімінің өзгерістер енгізілетін жолдарының нөмірлері;

4) даты составления письменного обоснования.
Глава 15. Составление формы налогового регистра по учету объектов обложения индивидуальным подоходным налогом с доходов физических лиц, подлежащих налогообложению у источника выплаты, а также социальным налогом и социальными платежами
85. Форма налогового регистра по учету объектов обложения индивидуальным подоходным налогом с доходов физических лиц, подлежащих налогообложению у источника выплаты, а также социальным налогом и социальными платежами предназначена для индивидуальных предпринимателей, указанных в пункте 5 статьи 215 Налогового кодекса.
86. В таблице по учету объектов обложения индивидуальным подоходным налогом с доходов физических лиц, подлежащих налогообложению у источника выплаты, а также социальным налогом и социальными платежами указываются:
1) в графе 1 – порядковый номер строки;
2) в графе 2 – фамилия, имя и отчество (при его наличии) работника или физического лица, которому начислен доход;
3) в графе 3 – ИИН работника или физического лица, которому начислена и произведена выплата дохода;
4) в графе 4 – сумма задолженности по невыплаченным доходам работнику или физическому лицу на начало месяца;
5) в графе 5 – сумма начисленного дохода работника или физического лица за отчетный месяц;
6) в графе 6 – сумма доходов работника или физического лица, не подлежащая налогообложению;
7) в графе 7 – сумма налоговых вычетов с доходов работника или физического лица;
8) в графе 8 – сумма дохода работника или физического лица, с которого удерживаются обязательные пенсионные взносы за отчетный месяц;
9) в графе 9 – сумма обязательных пенсионных взносов, подлежащая перечислению в единый накопительный пенсионный фонд;
10) в графе 10 – сумма дохода работника или физического лица, с которого исчисляются обязательные пенсионные взносы работодателя за отчетный месяц;
11) в графе 11 – сумма обязательных пенсионных взносов работодателя, подлежащая перечислению в единый накопительный пенсионный фонд;
12) в графе 12 – сумма доходов работника или физического лица, облагаемая индивидуальным подоходным налогом за отчетный месяц;
13) в графе 13 – сумма индивидуального подоходного налога, облагаемого у источника выплаты, подлежащая уплате в бюджет за отчетный месяц;
14) в графе 14 – сумма дохода к выплате за отчетный месяц;
15) в графе 15 – сумма выплаченных доходов за отчетный месяц;
16) в графе 16 – сумма задолженности по невыплаченным доходам на конец месяца;
17) в графе 17 – сумма расходов работодателя, выплачиваемых работнику в виде доходов за выполненные работы, оказанные услуги, с которых исчисляется социальный налог за отчетный месяц;

4) жазбаша негіздеменің жасалған күні көрсетіле отырып қоса беріледі.
15 тарау. Төлем көзінен салық салынатын жеке тұлғалардың табыстарынан, сондай-ақ әлеуметтік салық пен әлеуметтік төлемдерден жеке табыс салығы салынатын салық салу объектілерін есепке алу үшін салық регистрінің нысанын жасау
85. Төлем көзінен салық салынатын жеке тұлғалардың табыс салығы бойынша салық салу объектілерін, сондай-ақ әлеуметтік салық және әлеуметтік төлемдерді есепке алу үшін салық регистрінің нысаны Салық кодексінің 215 бабының 5 тармағында көрсетілген жеке кәсіпкерлерге арналған.
86. Салық салу объектілерін есепке алу кестесінде жеке тұлғалардың төлем көзінен салық салуға жататын табыстарына, сондай-ақ әлеуметтік салық пен әлеуметтік төлемдерге жеке табыс салығы көрсетіледі:
1) 1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2) 2-бағанда – табыс есептелген қызметкердің немесе жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде);
3) 3-бағанда – табыс есептелген және төлем жүргізілген қызметкердің немесе жеке тұлғаның ЖСН;
4) 4-бағанда – ай басында қызметкерге немесе жеке тұлғаға төленбеген табыстар бойынша берешек сомасы;
5) 5-бағанда – қызметкердің немесе жеке тұлғаның есепті ай үшін есептелген табыстарының сомасы;
6) 6-бағанда – қызметкердің немесе жеке тұлғаның салық салуға жатпайтын табыстарының сомасы;
7) 7-бағанда – қызметкердің немесе жеке тұлғаның табысынан салық шегерімдерінің сомасы;
8) 8-бағанда – қызметкердің немесе жеке тұлғаның есепті ай үшін міндетті зейнетақы жарналары ұсталатын табысының сомасы;
9) 9-бағанда – бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы;
10) 10-бағанда – қызметкердің немесе жеке тұлғаның есепті ай үшін жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есептелетін табысының сомасы;
11) 11-бағанда – бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының сомасы;
12) 12-бағанда – қызметкердің немесе жеке тұлғаның есепті ай үшін жеке табыс салығы салынатын табысының сомасы;
13) 13-бағанда – есепті ай үшін бюджетке төлеуге жататын төлем көзіне салынатын жеке табыс салығының сомасы;
14) 14-бағанда – есепті ай үшін төлеуге табыс сомасы;
15) 15-бағанда – есепті ай үшін төленген табыстар сомасы;
16) 16-бағанда – ай соңында төленбеген табыстар бойынша берешек сомасы;
17) 17-бағанда – есепті ай үшін әлеуметтік салық есептелетін орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер үшін табыстар түріндегі қызметкерге төленетін жұмыс беруші шығыстарының сомасы;

18) в графе 18 – сумма исчисленного социального налога;
19) в графе 19 – сумма доходов работника или физического лица, с которых исчисляются социальные отчисления за отчетный месяц;
20) в графе 20 – сумма социальных отчислений, подлежащая перечислению в Государственный фонд социального страхования за отчетный месяц;
21) в графе 21 – сумма социального налога, подлежащая уплате за отчетный месяц, которая определяется по формуле (графа 18 – графа 20);
22) в графе 22 – сумма доходов, принимаемых для исчисления отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование;
23) в графе 23 – сумма отчислений на обязательное социальное медицинское страхование;
24) в графе 24 – сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование.
Итоговая величина граф 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 и 24 настоящей таблицы графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе за месяц, налоговый период.
Сноска. Пункт 86 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 16.09.2019 № 1002 (вводится в действие с 01.01.2020).
87. В случае, если в налоговом регистре допущено отражение неправильных данных, исправление ошибок осуществляется путем составления формы налогового регистра (далее – дополнительный налоговый регистр), в котором заполняются и указываются только те номера строк налогового регистра, в которые вносятся изменение и (или) дополнение.
Внесение изменения и (или) дополнения в налоговый регистр в зависимости от характера допущенной ошибки производится в следующем порядке:
1) в случае обнаружения ошибок в графах 1, 2 и 3 таблицы по учету объектов обложения индивидуальным подоходным налогом с доходов физических лиц, подлежащих налогообложению у источника выплаты, а также социальным налогом и социальными платежами налогового регистра в дополнительном налоговом регистре указываются соответствующие реквизиты. При этом в случае, если допущена ошибка в одной или нескольких графах, в дополнительном налоговом регистре отражаются реквизиты по всем указанным графам;
2) в случае обнаружения ошибки в графах 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 и 24 таблицы по учету объектов обложения индивидуальным подоходным налогом с доходов физических лиц, подлежащих налогообложению у источника выплаты, а также социальным налогом и социальными платежами налогового регистра:
в графах 1, 2 и 3 таблицы по учету объектов обложения индивидуальным подоходным налогом с доходов физических лиц, подлежащих налогообложению у источника выплаты, а также социальным налогом и социальными платежами дополнительного налогового регистра указываются реквизиты граф 1, 2 и 3 таблицы по учету объектов обложения индивидуальным подоходным налогом с доходов физических лиц, подлежащих налогообложению у источника выплаты, а также социальным налогом и социальными платежами налогового регистра;

18) 18-бағанда – есептелген әлеуметтік салық сомасы;
19) 19-бағанда – есептік ай үшін әлеуметтік аударымдар есептелетін қызметкердің немесе жеке тұлғаның табысының сомасы;
20) 20-бағанда – есепті ай үшін Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударуға жататын әлеуметтік аударымдар сомасы;
21) 21-бағанда – есепті ай үшін төлеуге жататын (18-баған – 20-баған), формуласы бойынша айқындалатын әлеуметтік салық сомасы;
22) 22-бағанда міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеу үшін қабылданатын кірістердің сомасы;
23) 23-бағанда міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдардың сомасы;
24) 24-бағанда міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналардың сомасы.
Осы кестенің 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 және 24-бағандарының қорытынды шамасы ай, салық кезеңі үшін осы бағанда көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау жолымен соңғы жолда айқындалады.
Ескерту. 86-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 16.09.2019 № 1002 (01.01.2020 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
87. Егер салық тіркелімінде дұрыс емес деректер көрсетуге жол берілген жағдайда, қателерді түзету салық тіркелімі жолдарының тек өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізілетін нөмірлері ғана толтырылатын және көрсетілетін салық тіркелімінің нысанын (бұдан әрі – қосымша салық тіркелімі) жасау жолымен жүзеге асырылады. Салық тіркеліміне өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу жіберілген қателердің сипатына қарай мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) төлем көзінен салық салынатын жеке тұлғалардың табыстарынан, сондай-ақ әлеуметтік салық пен әлеуметтік төлемдерден жеке табыс салығы салынатын алық салу объектілерін есепке алу кестесінің 1, 2 және 3-бағандарында қателер анықталған жағдайда, қосымша салық тіркелімінде тиісті деректемелер көрсетіледі. Бұл ретте, егер бір немесе бірнеше бағандарда қате жіберілген жағдайда, қосымша салық тіркелімінде көрсетілген барлық бағандар бойынша деректемелер көрсетіледі;
2) төлем көзінен салық салынатын жеке тұлғалардың табыстарынан, сондай-ақ салық тіркелімінің әлеуметтік салық пен әлеуметтік төлемдерден жеке табыс салығы салынатын алық салу объектілерін есепке алу кестесінің 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 және 24-бағандарында қателер анықталған жағдайда:
төлем көзінен салық салынатын жеке тұлғалардың табыстарынан, сондай-ақ қосымша салық тіркелімінің әлеуметтік салық пен әлеуметтік төлемдерден жеке табыс салығы салынатын алық салу объектілерін есепке алу кестесінің 1, 2 және 3-бағандарында төлем көзінен салық салынатын жеке тұлғалардың табыстарынан, сондай-ақ салық тіркелімінің әлеуметтік салық пен әлеуметтік төлемдерден жеке табыс салығы салынатын алық салу объектілерін есепке алу кестесінің 1, 2 және 3-бағандарының деректемелері көрсетіледі;

в графах 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 и 24 таблицы по учету объектов обложения индивидуальным подоходным налогом с доходов физических лиц, подлежащих налогообложению у источника выплаты, а также социальным налогом и социальными платежами дополнительного налогового регистра указывается сумма выявленной разницы по сравнению с суммой, отраженной в графах 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 и 24 таблицы по учету объектов обложения индивидуальным подоходным налогом с доходов физических лиц, подлежащих налогообложению у источника выплаты, а также социальным налогом и социальными платежами налогового регистра.
При внесении изменений, направленных на уменьшение значения граф в графах 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 и 24 таблицы по учету объектов обложения индивидуальным подоходным налогом с доходов физических лиц, подлежащих налогообложению у источника выплаты, а также социальным налогом и социальными платежами, сумма выявленной разницы в графах 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 и 24 таблицы по учету объектов обложения индивидуальным подоходным налогом с доходов физических лиц, подлежащих налогообложению у источника выплаты, а также социальным налогом и социальными платежами дополнительного налогового регистра указывается со знаком минус "-";
3) в случае дополнительного внесения изменений в налоговый регистр за указанный налоговый период, дополнительный налоговый регистр составляется в соответствии с пунктом 86 настоящих Правил. При этом в таком дополнительном налоговом регистре необходимо указать номер строки, следующей за последней строкой в налоговом регистре за период, в который вносятся дополнения.
Сноска. Пункт 87 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 16.09.2019 № 1002 (вводится в действие с 01.01.2020).
88. Если к налоговому регистру, к которому ранее составлены дополнительные налоговые регистры, составляется дополнительный налоговый регистр, то последний составляется с учетом ранее представленных дополнительных налоговых регистров.
89. К дополнительному налоговому регистру прилагается письменное обоснование, которое подписывается лицами, составившими дополнительную форму налогового регистра, и заверяется печатью (при ее наличии) налогоплательщика, с указанием:
1) причины внесения изменений и (или) дополнений в налоговый регистр;
2) ИИН/БИН контрагента;
3) номера строки налогового регистра, в который вносятся изменения и (или) дополнения;

төлем көзінен салық салынатын жеке тұлғалардың табыстарынан, сондай-ақ қосымша салық тіркелімінің әлеуметтік салық пен әлеуметтік төлемдерден жеке табыс салығы салынатын алық салу объектілерін есепке алу кестесінің 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 және 24-бағандарында төлем көзінен салық салынатын жеке тұлғалардың табыстарынан, сондай-ақ салық тіркелімінің әлеуметтік салық пен әлеуметтік төлемдерден жеке табыс салығы салынатын алық салу объектілерін есепке алу кестесінің 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 және 24-бағандарында көрсетілген сомамен салыстыру бойынша анықталған айырма сомасы көрсетіледі.
төлем көзінен салық салынатын жеке тұлғалардың табыстарынан, сондай-ақ салық тіркелімінің әлеуметтік салық пен әлеуметтік төлемдерден жеке табыс салығы салынатын алық салу объектілерін есепке алу кестесінің 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 және 24-бағандарында бағандардың мәнін азайтуға бағытталған өзгерістер енгізілген кезде төлем көзінен салық салынатын жеке тұлғалардың табыстарынан, сондай-ақ қосымша салық тіркелімінің әлеуметтік салық пен әлеуметтік төлемдерден жеке табыс салығы салынатын алық салу объектілерін есепке алу кестесінің 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 және 24-бағандарында анықталған айырма сомасы "-" алу белгісімен көрсетіледі;
3) көрсетілген салық кезеңі үшін салық тіркеліміне қосымша өзгерістер енгізілген жағдайда қосымша салық тіркелімі осы Қағидалардың 86-тармағына сәйкес жасалады. Бұл ретте мұндай қосымша салық тіркелімінде толықтыру енгізілетін кезең үшін салық тіркеліміндегі соңғы жолдан кейінгі жолдың нөмірін көрсету қажет.
Ескерту. 87-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 16.09.2019 № 1002 (01.01.2020 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
88. Егер бұрын қосымша салық тіркелімдері жасалған салық тіркеліміне қосымша салық тіркелімі жасалса, онда соңғысы бұрын ұсынылған қосымша салық тіркелімдері ескеріле отырып жасалады.
89.Қосымша салық тіркеліміне:
1) салық тіркеліміне өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың енгізілу себептері;
2) контрагенттің ЖСН/БСН;
3) салық тіркелімінің өзгерістер (немесе) толықтырулар енгізілетін жолдарының нөмірлері;

4) даты составления письменного обоснования.
Глава 16. Составление формы налогового регистра по учету налоговых обязательств по плате за эмиссии в окружающую среду и за пользование водными ресурсами поверхностных источников
90. Форма налогового регистра по учету налоговых обязательств по плате за эмиссии в окружающую среду и за пользование водными ресурсами поверхностных источников предназначена для отражения операций по учету налоговых обязательств по плате за эмиссии в окружающую среду и за пользование водными ресурсами поверхностных источников индивидуальными предпринимателями, указанными в пунктах 5 и 11 статьи 215 Налогового кодекса.
91. Налоговый регистр состоит из двух таблиц "Операции по учету налоговых обязательств по плате за эмиссии в окружающую среду" и "Операции по учету налоговых обязательств по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников".
92. В таблице "Операции по учету налоговых обязательств по плате за эмиссии в окружающую среду" указываются:
1) в графе 1 – порядковый номер строки;
2) в графе 2 – наименование эмиссии в окружающую среду (выбросы, сбросы загрязняющих веществ, размещение отходов производств и потребления);
3) в графах 3 и 4 – номер и дата выдачи разрешительного документа, за исключением выбросов загрязняющих веществ от передвижных источников;
4) в графе 5 – вид загрязняющего вещества, топлива, отходов или серы;
5) в графе 6 – единица измерения выброса, сброса загрязняющих веществ, размещения отходов производств и потребления;
6) в графе 7 – фактический объем выброса, сброса загрязняющих веществ, размещения отходов производств и потребления в пределах установленного лимита;
7) в графе 8 – ставка платы за эмиссию в окружающую среду, установленная для исчисления платы в пределах установленного лимита в зависимости от выброса, сброса загрязняющих веществ, размещения отходов производств и потребления, серы с учетом пункта 8 статьи 576 Налогового кодекса;
8) в графе 9 – коэффициент, установленный в соответствии с пунктом 2 статьи 577 Налогового кодекса;
9) в графе 10 – ставка платы за эмиссию в окружающую среду с применением коэффициента, указанного в графе 9. В случае неприменения указанного коэффициента в графе 10 отражается ставка, указанная в графе 8;

4) жазбаша негіздеменің жасалған күні көрсетіле отырып, қосымша салық тіркелімінің нысанын жасаған адамдар қол қоятын және салық төлеушінің мөрімен (ол болған жағдайда) куәландырылатын жазбаша негіздеме қоса беріледі.
16 тарау. Қоршаған ортаға эмиссиялар үшін және жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы жөніндегі салықтық міндеттемелерді есепке алу бойынша салық тіркелімінің нысанын жасау
90. Қоршаған ортаға эмиссиялар үшін және жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы жөніндегі салықтық міндеттемелерді есепке алу салық тіркелімінің нысаны Салық кодексінің 215-бабының 5 және 11 тармақтарымен көрсетілген дара кәсіпкерлердің жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін және қоршаған ортаға эмиссиялар үшін төлемақы бойынша салық міндеттемелерін есепке алу бойынша операцияларды көрсетуіне арналған.
91. Салық тіркелімі "Қоршаған ортаға эмиссиялар үшін төлемақы жөніндегі салық міндеттемелерін есепке алу бойынша операциялар" және "Жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы жөніндегі салық міндеттемелерін есепке алу бойынша операциялар" деген екі кестеден тұрады.
92. "Қоршаған ортаға эмиссиялар үшін төлемақы жөніндегі салық міндеттемелерін есепке алу бойынша операциялар" кестесінде:
1) 1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2) 2-бағанда – қоршаған ортаға эмиссиялардың атауы (ластағыш заттардың шығарындылары, төгінділері, өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастыру);
3) 3 және 4-бағандарда – жылжымалы көздерден шығатын ластағыш заттардың шығарындыларын қоспағанда, рұқсат құжаттың нөмірі және берілген күні;
4) 5-бағанда – ластағыш заттардың, отындардың, қалдықтардың немесе күкірттің түрі;
5) 6-бағанда – ластағыш заттардың шығарындыларының, төгінділерінің, өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастырудың өлшем бірлігі;
6) 7-бағанда – белгіленген лимиттердің шегіндегі ластағыш заттардың шығарындыларының, төгінділерінің, өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастырудың нақты көлемі;
7) 8-бағанда – Салық кодексінің 576-бабы 8-тармағын ескере отырып, ластағыш заттардың шығарындыларына, төгінділеріне, өндіріс және тұтыну қалдықтарының орналастырылуына, күкірттерге байланысты белгіленген лимиттердің шегінде төлемақы есептеу үшін белгіленген қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы ставкасы;
8) 9-бағанда – Салық кодексінің 577-бабы 2-тармағына сәйкес белгіленген коэффициент;
9) 10-бағанда – 9-бағанда көрсетілген коэффициент қолданыла отырып, қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы ставкасы көрсетіледі. Егер көрсетілген коэффициент қолданылмаған жағдайда, 10-бағанда 8-бағанда көрсетілген ставка көрсетіледі;

10) в графе 11 – сумма платы за эмиссию в окружающую среду, исчисленная от фактического объема выброса, сброса загрязняющих веществ, размещения отходов производств и потребления в пределах установленного лимита, которая определяется как сумма графы 7 умноженная на значение графы 10;
11) в графе 12 – фактический объем выброса, сброса загрязняющих веществ, размещения отходов производств и потребления сверх установленного лимита;
12) в графе 13 – ставка платы за эмиссию в окружающую среду, установленная для исчисления платы сверх установленного лимита, в зависимости от выброса, сброса загрязняющих веществ, размещения отходов производств и потребления, с учетом пунктов 8 статьи 576 Налогового кодекса;
13) в графе 14 – сумма платы за эмиссию в окружающую среду, исчисленная от фактического объема сверх установленного лимита в зависимости от выброса, сброса загрязняющих веществ, размещения отходов производств и потребления, которая определяется как сумма графы 12 умноженная на значение графы 13;
14) в графе 15 – сумма плат за эмиссию в окружающую среду, исчисленных в пределах установленного лимита и сверх установленного лимита, которая определяется как сумма графы 11 + сумма графы 14.
Итоговая величина граф 7, 11, 12, 14 и 15 настоящей таблицы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе за месяц, налоговый период.
93. В таблице "Операции по учету налоговых обязательств по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников" указываются:
1) в графе 1 – порядковый номер строки;
2) в графе 2 – вид специального водопользования, который устанавливаются водным законодательством Республики Казахстан;
3) в графах 3 и 4 – номер и дата выдачи разрешительного документа;
4) в графе 5 – единица измерения специального водопользования;
5) в графе 6 – лимит водопользования, установленный уполномоченным государственным органом в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения;
6) в графе 7 – фактический объем водопользования в пределах лимита, установленного уполномоченным государственным органом в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения;
7) в графе 8 – ставка платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, установленная в пределах лимита, установленного уполномоченным государственным органом в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения, с учетом статьи 569 Налогового кодекса;
8) в графе 9 – сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, исчисленная в пределах лимита, установленного уполномоченным государственным органом, которая определяется как сумма графы 7 умноженная на значение графы 8;

10) 11-бағанда – 10-бағанның мәніне көбейтілген 7-бағанның сомасы ретінде айқындалатын, белгіленген лимит шегінде ластағыш заттардың шығарындыларының, төгінділерінің, өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастырудың нақты көлемінен есептелген қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы сомасы;
11) 12-бағанда – белгіленген лимиттен жоғары ластағыш заттардың шығарындыларының, төгінділерінің, өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастырудың нақты көлемі;
12) 13-бағанда – Салық кодексінің 576-бабы 8-тармағына ескере отырып, ластағыш заттардың шығарындыларына, төгінділеріне, өндіріс және тұтыну қалдықтарының орналастырылуына байланысты белгіленген лимиттен жоғары төлемақы есептеу үшін анықталған қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы ставкасы;
13) 14-бағанда – 13-бағанның мәніне көбейтілген 12-бағанның сомасы ретінде айқындалатын, ластағыш заттардың шығарындыларына, төгінділеріне, өндіріс және тұтыну қалдықтарының орналастырылуына байланысты белгіленген лимиттен жоғары нақты көлемнен есептелген қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы сомасы;
14) 15-бағанда – 11-бағанның сомасы + 14-бағанның сомасы ретінде айқындалатын белгіленген лимит шегінде және белгіленген лимиттен жоғары есептелген қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы сомасы көрсетіледі.
Осы кестенің 7, 11, 12, 14 және 15-бағандарының қорытынды шамасы ай, салық кезеңі үшін осы бағанда көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау жолымен соңғы жолда айқындалады.
93. "Жер үсті су көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы жөніндегі салық міндеттемелерін есепке алу бойынша операциялар" кестесінде:
1) 1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2) 2-бағанда – Қазақстан Республикасының су заңнамасымен белгіленетін арнайы суды пайдалану түрі;
3) 3 және 4-бағандарда – рұқсат құжатының нөмірі және берілген күні;
4) 5-бағанда – арнайы су пайдаланудың өлшем бірлігі;
5) 6-бағанда – уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген су пайдалану лимиті;
6) 7-бағанда – уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген лимиттің шегіндегі су пайдаланудың нақты көлемі;
7) 8-бағанда – уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген лимит шегінде белгіленген жер үсті су көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы ставкасы;
8) 9-бағанда – 8-бағанның мәніне көбейтілген 7-баған сомасы ретінде айқындалатын, уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген белгіленген лимит шегінде есептелген жер үсті су көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы сомасы;

9) в графе 10 – фактический объем водопользования сверх установленного лимита, установленного уполномоченным государственным органом;
10) в графе 11 – ставка платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, установленного уполномоченным государственным органом, с учетом статьи 569 Налогового кодекса;
11) в графе 12 – сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, установленного уполномоченным государственным органом, которая определяется как сумма графы 10 умноженная на значение графы 11;
12) в графе 13 – сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, исчисленная в пределах лимита, установленного уполномоченным государственным органом, и сверх установленного лимита, установленного уполномоченным государственным органом, определяемая как сумма графы 9 + сумма графы 12 настоящей таблицы.
Итоговая величина граф 6, 7, 9, 10, 12 и 13 настоящей таблицы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе за месяц, налоговый период.
94. В случае, если в налоговом регистре допущено отражение неправильных данных, исправление ошибок осуществляется путем составления формы налогового регистра (далее – дополнительный налоговый регистр), в котором заполняются и указываются только те номера строк налогового регистра, в которые вносятся изменение и (или) дополнение.
Внесение изменения и (или) дополнения в налоговый регистр в зависимости от характера допущенной ошибки производится в следующем порядке:
1) в случае обнаружения ошибок в графах 1, 2, 3, 4 и 5 таблицы "Операции по учету налоговых обязательств по плате за эмиссии в окружающую среду" и в графах 1, 2, 3 или 4 таблицы "Операции по учету налоговых обязательств по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников" налогового регистра в дополнительном налоговом регистре указываются соответствующие реквизиты. При этом в случае, если допущена ошибка в одной или нескольких графах, в дополнительном налоговом регистре отражаются реквизиты по всем указанным графам;
2) в случае обнаружения ошибки в графах 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 и 15 таблицы "Операции по учету налоговых обязательств по плате за эмиссии в окружающую среду" или в графах 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 и 13 таблицы "Операции по учету налоговых обязательств по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников" налогового регистра:
в графах 1, 2, 3, 4 и 5 таблицы "Операции по учету налоговых обязательств по плате за эмиссии в окружающую среду" или в графах 1, 2, 3 или 4 таблицы "Операции по учету налоговых обязательств по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников" дополнительного налогового регистра указываются реквизиты граф 1, 2, 3, 4 и 5 таблицы "Операции по учету налоговых обязательств по плате за эмиссии в окружающую среду" и в графах 1, 2, 3 или 4 таблицы "Операции по учету налоговых обязательств по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников" налогового регистра соответственно;

9) 10-бағанда – уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген белгіленген лимиттен жоғары су пайдаланудың нақты көлемі;
10) 11-бағанда – Салық кодексінің 569-бабын ескере отырып, уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген белгіленген лимиттен жоғары жер үсті су көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы ставкасы;
11) 12-бағанда – 11-бағанның мәніне көбейтілген 10-бағанның сомасы ретінде айқындалатын, уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген белгіленген лимиттен жоғары жер үсті су көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы сомасы;
12) 13-бағанда – осы кестенің 9-бағанының сомасы + 12-бағанының сомасы ретінде айқындалатын, уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген лимит шегінде және уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген лимиттен жоғары есептелген жер үсті су көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы сомасы көрсетіледі.
Осы кестенің 6, 7, 9, 10, 12 және 13-бағандарының қорытынды шамасы ай, салық кезеңі үшін осы бағанда көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау жолымен соңғы жолда айқындалады.
94. Егер салық тіркелімінде дұрыс емес деректерді көрсетуге жол берілген жағдайда, қателерді түзету салық тіркелімі жолдарының тек өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізілетін нөмірлері ғана толтырылатын және көрсетілетін салық тіркелімінің нысанын (бұдан әрі - қосымша салық тіркелімі) жасау жолымен жүзеге асырылады.
Салық тіркеліміне өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу жіберілген қателердің сипатына қарай мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) салық тіркелімінің "Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы жөніндегі салық міндеттемелерін есепке алу бойынша операциялар" кестесінің 1, 2, 3, 4 және 5-бағандарында және "Жер үсті су көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы жөніндегі салық міндеттемелерін есепке алу бойынша операциялар" кестесінің 1, 2, 3 және 4-бағандарында қателер анықталған жағдайда қосымша салық тіркелімінде тиісті деректемелер көрсетіледі. Бұл ретте, егер бір немесе бірнеше бағанда қате жіберілген жағдайда, қосымша салық тіркелімінде көрсетілген барлық бағандар бойынша деректемелер көрсетіледі;
2) салық тіркелімінің "Қоршаған ортаға эмиссиялар үшін төлемақы жөніндегі салық міндеттемелерін есепке алу бойынша операциялар" кестесінің 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 және 15-бағандарында немесе "Жер үсті су көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы жөніндегі салық міндеттемелерін есепке алу бойынша операциялар" кестесінің 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 және 13-бағандарында қателер анықталған жағдайда:
қосымша салық тіркелімінің "Қоршаған ортаға эмиссиялар үшін төлемақы жөніндегі салық міндеттемелерін есепке алу бойынша операциялар" кестесінің 1, 2, 3, 4 және 5-бағандарында немесе "Жер үсті су көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы жөніндегі салық міндеттемелерін есепке алу бойынша операциялар" кестесінің 1, 2, 3 және 4-бағандарында тиісінше салық тіркелімінің "Қоршаған ортаға эмиссиялар үшін төлемақы жөніндегі салық міндеттемелерін есепке алу бойынша операциялар" кестесінің 1, 2, 3, 4 және 5-бағандарының немесе "Жер үсті су көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы жөніндегі салық міндеттемелерін есепке алу бойынша операциялар" кестесінің 1, 2, 3 және 4-бағандарының деректемелері көрсетіледі;

в графах 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 и 15 таблицы "Операции по учету налоговых обязательств по плате за эмиссии в окружающую среду" или в графах 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 и 13 таблицы "Операции по учету налоговых обязательств по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников" дополнительного налогового регистра указывается сумма выявленной разницы и (или) измененные ставки плат по сравнению с суммой и (или) ставкой плат, отраженных в графах 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 и 15 таблицы "Операции по учету налоговых обязательств по плате за эмиссии в окружающую среду" или в графах 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 и 13 таблицы "Операции по учету налоговых обязательств по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников" налогового регистра соответственно.
При внесении изменений, направленных на уменьшение значений граф, сумма выявленной разницы дополнительного налогового регистра указывается со знаком минус "–";
3) в случае дополнительного внесения изменений в налоговый регистр за указанный налоговый период дополнительный налоговый регистр составляется в соответствии с пунктами 9293 настоящих Правил. При этом в таком дополнительном налоговом регистре необходимо указать номер строки, следующей за последней строкой в налоговом регистре за период, в который вносятся дополнения.
95. Если к налоговому регистру, к которому ранее составлены дополнительные налоговые регистры, составляется дополнительный налоговый регистр, то последний составляется с учетом ранее представленных дополнительных налоговых регистров.
96. К дополнительному налоговому" регистру прилагается письменное обоснование, которое подписывается лицами, составившими дополнительную форму налогового регистра, и заверяется печатью (при ее наличии) налогоплательщика, с указанием:
1) причины внесения изменений и (или) дополнений в налоговый регистр;
2) ИИН/БИН контрагента;
3) номера строки налогового регистра, в который вносятся изменения;
4) даты составления письменного обоснования.
Глава 17. Составление формы налогового регистра о получении физическими и юридическими лицами и (или) структурными подразделениями юридического лица денег и (или) иного имущества от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства
97. Форма налогового регистра о получении физическими и юридическими лицами и (или) структурными подразделениями юридического лица денег и (или) иного имущества от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства.

қосымша салық тіркелімінің "Қоршаған ортаға эмиссиялар үшін төлемақы жөніндегі салық міндеттемелерін есепке алу бойынша операциялар" кестесінің 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 және 15-бағандарында немесе "Жер үсті су көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы жөніндегі салық міндеттемелерін есепке алу бойынша операциялар" кестесінің 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 және 13-бағандарында тиісінше салық тіркелімінің "Қоршаған ортаға эмиссиялар үшін төлемақы жөніндегі салық міндеттемелерін есепке алу бойынша операциялар" кестесінің 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 және 15-бағандарында немесе "Жер үсті су көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы жөніндегі салық міндеттемелерін есепке алу бойынша операциялар" кестесінің 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 және 13-бағандарында көрсетілген төлемақы сомасымен және (немесе) ставкасымен салыстыру арқылы анықталған айырма сомасы және (немесе) өзгертілген төлемақы ставкалары көрсетіледі.
Бағандардың мәндерін азайтуға бағытталған өзгерістер енгізу кезінде қосымша салық тіркелімінің анықталған айырма сомасы "-" алу белгісімен көрсетіледі;
3) көрсетілген салық кезеңі үшін салық тіркеліміне толықтыру енгізілген жағдайда, қосымша салық тіркелімі осы Қағидалардың 92 және 93-тармақтарына сәйкес жасалады. Бұл ретте мұндай қосымша салық тіркелімінде толықтыру енгізілетін кезең үшін салық тіркеліміндегі соңғы жолдан кейінгі жолдың нөмірін көрсету қажет.
95. Егер бұрын қосымша салық тіркелімдері жасалған салық тіркеліміне қосымша салық тіркелімі жасалса, онда соңғысы бұрын ұсынылған қосымша салық тіркелімдері ескеріле отырып жасалады.
96. Қосымша салық тіркеліміне:
1) салық тіркеліміне өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу себептері;
2) контрагенттің ЖСН/БСН;
3) салық тіркелімінің өзгерістер енгізілетін жолдарының нөмірлері;
4) жазбаша негіздеменің жасалған күні көрсетіле отырып, қосымша салық тіркелімінің нысанын жасаған адамдар қол қоятын және салық төлеушінің мөрімен (ол болған жағдайда) куәландырылатын жазбаша негіздеме қоса беріледі.
17 тарау. Жеке және заңды тұлғалардың және (немесе) заңды тұлғалардың құрымдылық тарау шелерінің шетел мемлекеттерінен, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ тұлғалардан ақша және (немесе) өзге мүлік алғаны туралы салық тіркелімінің нысаны
97. Жеке және заңды тұлғалардың және (немесе) заңды тұлғалардың құрымдылық тарау шелерінің шетел мемлекеттерінен, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ тұлғалардан ақша және (немесе) өзге мүлік алғаны туралы салық тіркелімінің нысаны.

98. В таблице "Сведения о получении физическими и юридическими лицами и (или) структурными подразделениями юридического лица денег и (или) иного имущества от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства" указываются:
1) в графе 1 – порядковый номер строки;
2) в графе 2 – сумма денег, подлежащих получению. Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе;
3) в графе 3 – сведения о подлежащих получению недвижимого имущества, транспортного средства и иного имущества;
4) в графе 4 – идентификационный номер (при его наличии) имущества;
5) в графе 5 – количество имущества, подлежащего получению.
Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе;
6) в графе 6 – стоимость имущества, подлежащего получению. Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе;
7) в графе 7 – виды деятельности:
А – оказание юридической помощи, в том числе правовое информирование, защиту и представительство интересов граждан и организаций, а также их консультирование;
В – изучение и проведение опросов общественного мнения, социологических опросов (за исключением опросов общественного мнения и социологических опросов, проводимых в коммерческих целях), а также распространение и размещение их результатов;
С – сбор, анализ и распространение информации, за исключением случаев, когда указанная деятельность осуществляется в коммерческих целях;
8) в графе 8 – код источника получения денег и (или) иного имущества:
1 – иностранное государство;
2 – международная и иностранная организация;
3 – иностранец;
4 – лицо без гражданства;
9) в графе 9 – наименование страны субъекта, предполагающего передачу денег и (или) иного имущества;
10) в графе 10 – наименование субъекта, предполагающего передачу денег и (или) иного имущества, в стране резидентства;
11) в графе 11 – регистрационный номер субъекта, предполагающего передачу денег и (или) иного имущества, по лицам без гражданства указывается номер документа, удостоверяющего личность;
12) в графе 12 – дата документа о получении денег и (или) иного имущества;
13) в графе 13 – номер документа о получении денег и (или) иного имущества.
Глава 18. Составление формы налогового регистра о полученных физическими и юридическими лицами и (или) структурными подразделениями юридического лица денег и (или) иного имущества от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства

98. "Жеке және заңды тұлғалардың және (немесе) заңды тұлғалардың құрымдылық тарау шелерінің шетел мемлекеттерінен, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ тұлғалардан ақша және (немесе) өзге мүлік алғаны туралы мәліметтер" кестесінде:
1) 1- бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2) 2 - бағанда – алуға жататын ақша сомасы. Осы бағанның қорытынды шамасы осы бағанда көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолда айқындалады;
3) 3 - бағанда – алуға жататын жылжымайтын мүлік, көлік құралы және өзге мүлік туралы мәліметтер;
4) 4 - бағанда – мүліктің сәйкестендіру нөмірі (бар болса);
5) 5 - бағанда – алуға жататын мүлік саны көрсетіледі. Осы бағанның қорытынды шамасы осы бағанда көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолда айқындалады;
6) 6 - бағанда - алуға жататын мүліктің құны. Осы бағанның қорытынды шамасы осы бағанда көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолда айқындалады;
7) 7 - бағанда – қызмет түрі:
А – заң көмегін көрсету, оның ішінде құқықтық ақпараттандыру, қорғау және азаматтар мен ұйымдардың мүдделерін қорғау, сондай-ақ оларға кеңес беру;
В – қоғамдық пікір сауалнамаларын, әлеуметтік сауалнамаларды зерделеу және өткізу (коммерциялық мақсатта өткізілетін қоғамдық пікір сауалнамалары мен әлеуметтік сауалнамаларды қоспағанда), сондай-ақ олардың нәтижелерін тарату және жариялау;
С – коммерциялық мақсатта жүзеге асырылған жағдайларды қоспағанда, ақпарат жинау, талдау және тарату;
8) 8-бағанда – ақша не (немесе) өзге мүлікті алу көзінің коды:
1 – шетел мемлекеті;
2 – халықаралық не шетел ұйымы;
3 – шетелдік;
4 – азаматтығы жоқ тұлға;
9) 9 – бағанда – ақша не (немесе) өзге мүлікті беруді болжайтын субъектінің елінің атауы;
10) 10 - бағанда – ақша не (немесе) өзге мүлікті беруді болжайтын субъектінің резиденттік елінің атауы;
11) 11 - бағанда – ақша не (немесе) өзге мүлікті беруді болжайтын субъектінің тіркеу нөмірі, азаматтығы жоқ тұлғалар бойынша жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі;
12) 12 - бағанда – мәміле жасасу туралы құжаттың (құжат болған жағдайда) күні;
13) 13 - бағанда – мәміле жасасу туралы құжаттың (құжат болған жағдайда) нөмірі көрсетіледі.
18 тарау. Жеке және (немесе) заңды тұлғалар және (немесе) заңды тұлғалардың құрымдылық тарау шелері шетел мемлекеттерінен, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ тұлғалардан алған ақша және (немесе) өзге мүлік туралы салық тіркелімінің нысанын жасау

99. Форма налогового регистра о полученных физическими и юридическими лицами и (или) структурными подразделениями юридического лица денег и (или) иного имущества от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства.
100. В таблице "Сведения о полученных физическими и юридическими лицами и (или) структурными подразделениями юридического лица денег и (или) иного имущества от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства" указываются:
1) в графе 1 – порядковый номер строки;
2) в графе 2 – фактически полученная сумма денег в национальной валюте по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату представления сведений. Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе;
3) в графе 3 – указываются сведения о фактически полученном недвижимом имуществе, транспортном средстве и ином имуществе;
4) в графе 4 – идентификационный номер (при его наличии) фактически полученного имущества.
5) в графе 5 – количество фактически полученного имущества. Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе;
6) в графе 6 – стоимость фактически полученного имущества в национальной валюте по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату представления сведений.
Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе;
7) в графе 7 – фактическая дата получения денег и (или) иного имущества;
8) в графе 8 – виды деятельности:
А – оказание юридической помощи, в том числе правовое информирование, защиту и представительство интересов граждан и организаций, а также их консультирование;
В – изучение и проведение опросов общественного мнения, социологических опросов (за исключением опросов общественного мнения и социологических опросов, проводимых в коммерческих целях), а также распространение и размещение их результатов;
С – сбор, анализ и распространение информации, за исключением случаев, когда указанная деятельность осуществляется в коммерческих целях;
9) в графе 9 – код источника получения денег и (или) иного имущества:
1 – иностранное государство;
2 – международная и иностранная организация;
3 – иностранец;
4 – лицо без гражданства.
10) в графе 10 – наименование субъекта, передавшего деньги и (или) иное имущество, в стране резидентства.
В целях настоящих Правил субъект – иностранное государство, международная и иностранная организация, иностранцы, лица без гражданства;

99. Жеке және (немесе) заңды тұлғалар және (немесе) заңды тұлғалардың құрымдылық тарау шелері шетел мемлекеттерінен, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ тұлғалардан алған ақша және (немесе) өзге мүлік туралы салық тіркелімінің нысаны.
100. "Жеке және заңды тұлғалар және (немесе) заңды тұлғалардың құрылымдық тарау шелері шетел мемлекеттерінен, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ тұлғалардан алған ақша және (немесе) өзге мүлік туралы мәліметтер" кестесінде:
1) 1- бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2) 2 - бағанда – мәлімет берілген күнге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген бағам бойынша ұлттық валютада нақты алынған ақша сомасы. Бұл бағанның қорытынды шамасы осы бағанда көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолда айқындалады;
3) 3 - бағанда – іс жүзінде алынған жылжымайтын мүлік, көлік құралы және өзге мүлік туралы мәліметтер көрсетіледі;
4) 4 - бағанда – нақты алынған мүліктердің сәйкестендіру нөмірлері (бар болса) көрсетіледі.
5) 5 - бағанда – нақты алынған мүліктердің саны көрсетіледі. Бұл бағанның қорытынды шамасы осы бағанда көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолда айқындалады;
6) 6 - бағанда – мәлімет берілген күнге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген бағам бойынша ұлттық валютада нақты алынған мүліктің құны көрсетіледі. Бұл бағанның қорытынды шамасы осы бағанда көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолда айқындалады;
7) 7 - бағанда – іс жүзінде ақша және (немесе) өзге мүлікті алу күні;
8) 8 - бағанда – қызмет түрлері:
А – заң көмегін көрсету, оның ішінде құқықтық ақпараттандыру, қорғау және азаматтар мен ұйымдардың мүдделерін қорғау, сондай-ақ оларға кеңес беру;
В – қоғамдық пікір сауалнамаларын, әлеуметтік сауалнамаларды зерделеу және өткізу (коммерциялық мақсатта өткізілетін қоғамдық пікір сауалнамалары мен әлеуметтік сауалнамаларды қоспағанда), сондай-ақ олардың нәтижелерін тарату және жариялау кезінде;
С – коммерциялық мақсатта жүзеге асырылған жағдайларды қоспағанда, ақпарат жинау, талдау және тарату;
9) 9-бағанда – ақша және (немесе) өзге мүлікті алу көзінің коды:
1 – шетел мемлекеті;
2 – халықаралық не шетел ұйымы;
3 – шетелдік;
4 – азаматтығы жоқ тұлға;
10) 10-бағанда – ақша және (немесе) өзге мүлікті берген субьектінің резиденттік еліндегі атауы.
Осы Қағидалардың мақсатында субьекті – шетел мемлекеті, халықаралық және шетел ұйымы, шетелдіктер, азаматтығы жоқ тұлғалар;

11) в графе 11 – наименование страны субъекта, передавшего деньги и (или) иное имущество;
12) в графе 12 – регистрационный номер субъекта, передавшего деньги и (или) иное имущество в стране резидентства. По лицам без гражданства указывается номер документа, удостоверяющего личность;
13) в графе 13 – дата документа о получении денег и (или) иного имущества;
14) в графе 14 – номер документа о получении денег и (или) иного имущества;
15) в графе 15 – форма платежа (в случае наличного получения денег – 1, безналичного – 2);
16) в графе 16 – наименование банка.
Глава 19. Составление формы налогового регистра о расходовании физическими и юридическими лицами и (или) структурными подразделениями юридического лица денег и (или) иного имущества, полученных от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства
101. Форма налогового регистра о расходовании физическими и юридическими лицами и (или) структурными подразделениями юридического лица денег и (или) иного имущества, полученных от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства.
102. В таблице "Сведения о расходовании физическими и юридическими лицами и (или) структурными подразделениями юридического лица денег и (или) иного имущества, полученных от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства" указываются:
1) в графе 1 – порядковый номер строки;
2) в графе 2 – ИИН физического лица либо БИН юридического лица (или) структурного подразделения юридического лица, которым переданы деньги и (или) иное имущество лицом, заключившим сделки о получении и расходовании денег и (или) иного имущества от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства;
3) в графе 3 – фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица (или) структурного подразделения юридического лица, которым переданы деньги и (или) иное имущество лицом, заключившим сделки по получению и расходованию денег и (или) иного имущества от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства;
4) в графе 4 – дата расходования денег или реализации имущества;
5) в графе 5 – номер документа расходования денег или реализации имущества;
6) в графе 6 – сумма расходования денег в национальной валюте по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату представления сведений.
Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе;

11) 11 - бағанда – ақша және (немесе) өзге мүлікті берген субьектінің елінің атауы;
12) 12 - бағанда – ақша және (немесе) өзге мүлікті берген субьектінің резиденттік еліндегі тіркеу нөмірі. Азаматтығы жоқ тұлғалар бойынша жеке басын куәландыратын құжат нөмірі көрсетіледі;
13) 13 - бағанда – мәміле жасасу туралы құжаттың күні (құжат болған жағдайда);
14) 14 - бағанда – мәміле жасасу туралы құжаттың нөмірі (құжат болған жағдайда);
15) 15 - бағанда – төлем түрі (қолма-қол ақша алу жағдайында - 1, қолма-қол ақшасыз - 2);
16) 16 - бағанда – банктің атауы.
19 тарау. Жеке және заңды тұлғалардың және (немесе) заңды тұлғалардың құрымдылық тарау шелерінің шетел мемлекеттерінен, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ тұлғалардан алған ақшаны және (немесе) өзге мүлікті жаратуы туралы салық тіркелімінің нысанын жасау
101. Жеке және заңды тұлғалардың және (немесе) заңды тұлғалардың құрымдылық тарау шелерінің шетел мемлекеттерінен, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ тұлғалардан алған ақшаны және (немесе) өзге мүлікті жаратуы туралы салық тіркелімінің нысаны.
102. "Жеке және заңды тұлғалардың және (немесе) заңды тұлғалардың құрымдылық тарау шелерінің шетел мемлекеттерінен, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ тұлғалардан алған ақшаны және (немесе) өзге мүлікті жаратуы туралы мәліметтер" кестесінде:
1) 1- бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2) 2 - бағанда – шетел мемлекеттерінен, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ тұлғалардан ақша және (немесе) өзге мүлікті алу және жұмсау туралы мәміле жасасқан тұлға ақша және (немесе) өзге мүлік берген жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі не заңды тұлғаның және (немесе) заңды тұлғаның құрылымдық тарау шесінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
3) 3 - бағанда – шетел мемлекеттерінен, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ тұлғалардан ақша және (немесе) өзге мүлікті алу және жұмсау туралы мәміле жасасқан тұлға ақша және (немесе) өзге мүлік берген жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның және (немесе) заңды тұлғаның құрылымдық тарау шесінің атауы;
4) 4 - бағанда – ақшаны жұмсау немесе мүлікті өткізу күні;
5) 5 - бағанда – ақша жұмсау немесе мүлікті өткізу құжатының нөмірі;
6) 6 - бағанда – мәлімет берілген күнге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген бағам бойынша ұлттық валютада ақша жұмсау сомасы көрсетіледі.
Бұл бағанның қорытынды шамасы осы бағанда көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолда айқындалады.

7) в графе 7 – форма платежа (в случае наличного получения денег – 1, безналичного – 2);
8) в графе 8 – наименование реализованного имущества – указываются сведения о фактически полученном недвижимом имуществе, транспортном средстве и ином имуществе;
9) в графе 9 – идентификационный номер (при его наличии);
10) в графе 10 – количество имущества. Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе;
11) в графе 11 – стоимость имущества в национальной валюте по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату представления сведений. Итоговая величина настоящей графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе.
Глава 20. Порядок составление формы налогового регистра для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим с использованием фиксированного вычета, по учету запасов
103. Форма налогового регистра предназначена для отражения операций по учету по учету запасов индивидуальными предпринимателями, указанными в пункте 10 статьи 215 Налогового кодекса.
104. В таблице "Налоговый регистр для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим с использованием фиксированного вычета по учету запасов" налогового регистра указываются:
1) в графе 1 – порядковый номер строки;
2) в графе 2 – "Наименование, характеристика" указывается наименование, характеристика товара;
3) в графе 3 – "Единица измерения" указывается единица измерения, которая применима к соответствующим строкам;
4) в графе 4 и 5 – количество и стоимость товара, находящегося в остатке на начало периода;
5) в графе 6 и 7 – количество и стоимость приобретенных товаров;
6) в графе 8 – фамилия, имя и отчество (при его наличии) или наименование поставщика товаров, работ и услуг;
7) в графе 9 – ИИН/БИН поставщика товаров, работ и услуг, при отсутствии возможности указания индивидуального идентификационного номера (бизнес - идентификационного номера) поставщика товаров, работ и услуг необходимо указать один из его следующих данных: номер удостоверения личности или паспорта, адрес, место осуществления предпринимательской деятельности или реализации товара, работ и услуг;
8) в графе 10 и 11 – номер и дата первичного учетного документа, являющегося основанием приобретения товаров, работ и услуг (накладная, акт приема-передачи, акт выполненных работ, оказанных услуг, счет-фактура договор и другие);
9) в графе 12 и 13 – количество и стоимость реализованных товаров;

7) 7 - бағанда – төлем түрі (қолма-қол ақша алу жағдайында - 1, қолма-қол ақшасыз - 2);
8) 8 - бағанда – өткізілген мүліктің атауы – іс жүзінде алынған жылжымайтын мүлік, көлік құралы және өзге мүлік туралы мәліметтер көрсетіледі;
9) 9 - бағанда – жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса);
10) 10 - бағанда – мүлік саны. Бұл бағанның қорытынды шамасы осы бағанда көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолда айқындалады;
11) 11- бағанда – мәлімет берілген күнге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген бағам бойынша ұлттық валютада нақты алынған мүліктің құны көрсетіледі. Бұл бағанның қорытынды шамасы осы бағанда көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау арқылы соңғы жолда айқындалады.
20 тарау. Бекітілген шегерімді пайдалана отырып арнайы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер үшін қорларды есепке алу бойынша салық тіркелімінің нысанын жасау
103. Салық тіркелімінің нысаны салық кодексінің 215-бабы 10-тармағында көрсетілген дара кәсіпкерлердің қорларды есепке алу бойынша операцияларды көрсетуіне арналған.
104. "Бекітілген шегерімді пайдалана отырып арнайы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер үшін қорларды есепке алу" кестесінде:
1) 1- бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2) 2- бағанда – "Атауы, сипаттамасы" тауардың атауы, сипаттамасы көрсетіледі;
3) 3- бағанда – "Өлшем бірлігі" бағанында" – тиісті жолдарға қолданылатын өлшем бірлігі;
4) 4 және 5-бағанда – кезеңінің басындағы қалдық тауардың саны және құны көрсетіледі;
5) 6 және 7-бағанда – сатып алынған тауардың саны және құны көрсетіледі;
6) 8- бағанда – тауарларды жеткізушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда) немесе атауы;
7) 9-бағанда – тауарларды жеткізушінің ЖСН/БСН, тауарларды жеткізушінің жеке сәйкестендіру нөмірін (бизнес-сәйкестендіру нөмірін) көрсету мүмкіндігі болмаған кезде, оның мынадай деректерінің біреуін көрсету қажет: жеке куәлігінің немесе паспортының нөмірі, мекенжайы, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру немесе тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді өткізу орны;
8) 10 және 11-бағанда – тауарларды алуға негіз болып табылатын алғашқы құжаттың (жүкқұжат, қабылдау-беру актісі, көрсетілген қызметтің, орындалған жұмыстың актісі, шот-фактура, шарт және басқалары) нөмірі және күні;
9) 12 және 13-бағанда – өткізілген тауардың саны және құны көрсетіледі;

10) в графе 14 и 15 – количество и стоимость израсходованных товаров, в том числе на производство;
11) в графе 16 и 17 – количество и стоимость выбывших товаров по прочим основаниям, не связанным с производством;
12) в графе 18 и 19 – количество и стоимость товара, находящегося в остатке на начало периода.
105. В случае, если в налоговом регистре допущено отражение неправильных данных, исправление ошибок осуществляется путем составления формы налогового регистра (далее – дополнительный налоговый регистр), в котором заполняются и указываются только те номера строк налогового регистра, в которые вносятся изменение и (или) дополнение.
Внесение изменения и (или) дополнения в налоговый регистр в зависимости от характера допущенной ошибки производится в следующем порядке:
1) в случае обнаружения ошибок в графах 2,3, 8, 9, 10 или 11 таблицы "Налоговый регистр для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим с использованием фиксированного вычета по учету запасов" налогового регистра в дополнительном налоговом регистре указываются соответствующие реквизиты. При этом в случае, если допущена ошибка в одной или нескольких графах, в дополнительном налоговом регистре отражаются реквизиты по всем указанным графам;
2) в случае обнаружения ошибки в графах 4, 5, 6, 7, 12, 13, 14, 15 и 16 таблицы "Налоговый регистр для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим с использованием фиксированного вычета по учету запасов" налогового регистра:
в графах 2, 3, 8, 9, 10, или 11 таблицы "Налоговый регистр для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим с использованием фиксированного вычета по учету запасов" дополнительного налогового регистра указываются реквизиты 2, 3, 8, 9, 10, или 11 таблицы "Налоговый регистр для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим с использованием фиксированного вычета по учету запасов" налогового регистра;
в графах 4, 5, 6, 7, 12, 13, 14, 15 и 16 таблицы "Налоговый регистр для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим с использованием фиксированного вычета по учету запасов" дополнительного налогового регистра указывается сумма выявленной разницы по сравнению с суммой, отраженной в графах 4, 5, 6, 7, 12, 13, 14, 15 и 16 таблицы "Налоговый регистр для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим с использованием фиксированного вычета по учету запасов" налогового регистра.
При внесении изменений, направленных на уменьшение значения граф 4, 5, 6, 7, 12, 13, 14, 15 и 16 таблицы "Налоговый регистр для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим с использованием фиксированного вычета по учету запасов" налогового регистра, сумма выявленной разницы в графах 4, 5, 6, 7, 12, 13, 14, 15 и 16 таблицы "Налоговый регистр для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим с использованием фиксированного вычета по учету запасов" дополнительного налогового регистра указывается со знаком минус "-";

10) 14 және 15-бағанда – шығындалған тауардың, соның ішінде өндіруге, саны және құны көрсетіледі;
11) 16 және 17-бағанда – өндіруімен байланысты емес, басқа негіздермен істен шыққан тауарлардың саны және құны көрсетіледі;
12) 18 және 19-бағанда – кезеңінің соңындағы қалдық тауардың саны және құны көрсетіледі;
105. Егер салық тіркелімінде дұрыс емес деректер көрсетілген жағдайда, қателерді түзету тізілімнің тек өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізілетін нөмірлері ғана толтырылатын және көрсетілетін тізілім (бұдан әрі – қосымша салық тіркелімі) нысанын жасау жолымен жүзеге асырылады.
Салық тіркеліміне өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізу жіберілген қателіктердің сипатына қарай мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) салық тіркелімінің "Бекітілген шегерімді пайдалана отырып арнайы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер үшін қорларды есепке алу" кестесінің 2, 3, 8, 9, 10 немесе 11-бағандарында қателер анықталған жағдайда, қосымша салық тіркелімінде тиісті деректемелер көрсетіледі. Бұл ретте, егер бір немесе бірнеше бағандарда қате жіберілген жағдайда, қосымша салық тіркелімінде көрсетілген барлық бағандар бойынша деректемелер көрсетіледі;
2) салық тіркелімінің "Бекітілген шегерімді пайдалана отырып арнайы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер үшін қорларды есепке алу" кестесінің 4, 5, 6, 7, 12, 13, 14, 15 және 16-бағандарында қателер анықталған жағдайда:
қосымша салық тіркелімінің "Бекітілген шегерімді пайдалана отырып арнайы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер үшін қорларды есепке алу" кестесінің 2, 3, 8, 9, 10 немесе 11-бағандарында салық тіркелімінің "Сатып алынған тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді есепке алу бойынша операциялар" кестесінің 2, 3, 8, 9, 10 немесе 11-бағандарының деректемелері көрсетіледі;
қосымша салық тіркелімінің "Бекітілген шегерімді пайдалана отырып арнайы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер үшін қорларды есепке алу" кестесінің 4, 5, 6, 7, 12, 13, 14, 15 және 16-бағандарында салық тіркелімінің "Бекітілген шегерімді пайдалана отырып арнайы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер үшін қорларды есепке алу бойынша" кестесі 4, 5, 6, 7, 12, 13, 14, 15 және 16-бағандарында көрсетілген сомамен салыстыру арқылы айқындалған айырманың сомасы көрсетіледі.
Салық тіркелімінің "Бекітілген шегерімді пайдалана отырып арнайы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер үшін қорларды есепке алу" кестесінің 4, 5, 6, 7, 12, 13, 14, 15 және 16-бағандарының мәндерін азайтуға бағытталған өзгерістер енгізілген кезде қосымша салық тіркелімінің "Бекітілген шегерімді пайдалана отырып арнайы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер үшін қорларды есепке алу" кестесінің 4, 5, 6, 7, 12, 13, 14, 15 және 16-бағандарында анықталған айырма сомасы "–" алу белгісімен көрсетіледі;

3) в случае дополнительного внесения в налоговый регистр за указанный налоговый период дополнительный налоговый регистр составляется в соответствии с пунктом 104 настоящих Правил. При этом в таком дополнительном налоговом регистре необходимо указать номер строки, следующей за последней строкой в налоговом регистре за период, в который вносятся дополнения.
106. Если к налоговому регистру, к которому ранее составлены дополнительные налоговые регистры, составляется дополнительный налоговый регистр, то последний составляется с учетом ранее представленных дополнительных налоговых регистров.
107. К дополнительному налоговому регистру прилагается письменное обоснование, которое подписывается лицами, составившими дополнительную форму налогового регистра, и заверяется печатью (при ее наличии) налогоплательщика, с указанием:
1) причины внесения изменений и (или) дополнений в налоговый регистр;
2) ИИН/БИН контрагента;
3) номера строки налогового регистра, в который вносятся изменения;
4) даты составления письменного обоснования.
Глава 21. Порядок составление формы налогового регистра для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим с использованием фиксированного вычета, по учету доходов
108. Форма налогового регистра предназначена для отражения операций по учету доходов индивидуальными предпринимателями, указанными в пункте 10 статьи 215 Налогового кодекса.
109. В таблице "Учет операций по доходам индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим с использованием фиксированного вычета" указываются:
1) в графе 1 – порядковый номер строки;
2) в графе 2 – дата получения дохода или осуществления корректировки дохода;
3) в графе 3 – сумма полученного дохода за день;
4) в графе 4 – размер корректировки дохода за день, произведенной в соответствии со статьей 691 Налогового кодекса;
Итоговая величина граф 3 и 4 заполняется в хронологическом порядке с подведением итогов на конец рабочего дня. В конце месяца, налогового периода подводятся итоговые данные за месяц, налоговый период.
110. Внесение изменения и (или) дополнения в налоговый регистр производится в случае осуществления корректировки ранее признанного дохода в соответствии со статьей 691 Налогового кодекса (при наличии первичных учетных документов) и при допущении ошибок путем составления формы налогового регистра (далее – дополнительный налоговый регистр), в котором заполняются и указываются только те номера строк налогового регистра, в которые вносятся изменение и (или) дополнение.
При этом в случае осуществления корректировки дохода в том налоговом периоде, в котором наступили случаи, указанные в статье 691 Налогового кодекса, дополнительный налоговый регистр не составляется.

3) көрсетілген салық кезеңі үшін салық тіркеліміне толықтыру енгізілген жағдайда, қосымша салық тіркелімі осы Қағидалардың 104-тармағына сәйкес жасалады. Бұл ретте мұндай қосымша салық тіркелімінде толықтыру енгізілетін кезең үшін салық тіркеліміндегі соңғы жолдан кейінгі жолдың нөмірін көрсету қажет.
106. Егер бұрын қосымша салық тіркелімдері жасалған салық тіркеліміне қосымша салық тіркелімі жасалса, онда соңғысы бұрын ұсынылған қосымша салық тіркелімдері ескеріле отырып жасалады.
107. Қосымша салық тіркеліміне салық тіркелімінің қосымша нысанын жасаған адамдар қол қоятын және салық төлеушінің мөрімен (ол болған жағдайда) куәландырылатын жазбаша негіздеме:
1) салық тіркеліміне өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың енгізілу себептері;
2) контрагент салық төлеушінің ЖСН/БСН;
3) салық тіркелімінің өзгерістер енгізілетін жолдарының нөмірлері;
4) жазбаша негіздеменің жасалған күні көрсетіле отырып қоса беріледі.
21 тарау. Бекітілген шегерімді пайдалана отырып арнайы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер үшін табыстарды есепке алу бойынша салық тіркелімінің нысанын жасау
108. Салық тіркелімінің нысаны Салық кодексінің 215-бабы 10-тармағында көрсетілген дара кәсіпкерлердің қорларды есепке алу бойынша операцияларды көрсетуіне арналған.
109. "Бекітілген шегерімді пайдаланып арнаулы салық режимiн қолданатын дара кәсіпкерлердің табыстар бойынша операциялар есебі" кестесінде:
1) 1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2) 2-бағанда – табыстан алынған немесе табысқа түзету жүргізілген күн;
3) 3-бағанда – бір күн ішінде алынған табыстың сомасы;
4) 4-бағанда – Салық кодексінің 691-бабына сәйкес жүргізілген бір күн ішіндегі табысты түзету мөлшері көрсетіледі.
Жұмыс күнінің соңына қорытынды шығара отырып, 3 және 4-бағандардың қорытынды шамасы хронологиялық тәртіппен толтырылады. Салық кезеңіндегі айдың соңында салық кезеңіндегі ай, салық кезеңі үшін қорытынды деректер шығарылады.
110. Салық тіркеліміне Салық кодексінің 691-бабына сәйкес бұрын танылған табыстары түзетілген (алғашқы есеп құжаттары болған жағдайда) жағдайда өзгеріс және (немесе) толықтыру жүргізіледі және салық тіркелімі нысанын жасау жолымен қателер жіберілген кезде оның өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізілетін салық тіркелімінің (бұдан әрі - қосымша салық тіркелімі) жолдарының нөмірлері көрсетіледі және толтырылады.
Бұл ретте, Салық кодексінің 691-бабында көрсетілген жағдайлар басталған салық кезеңінде табыстарға түзетулер жүргізілген жағдайда, қосымша салық тіркелімі жасалмайды.

111. Внесение изменения и (или) дополнения в налоговый регистр в случае осуществления корректировки дохода в соответствии со статьей 691 Налогового кодекса в том налоговом периоде, в котором ранее был признан подлежащий корректировке доход, производится в следующем порядке:
1) в графах 1 и 2 таблицы "Учет операций по доходам индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим с использованием фиксированного вычета" дополнительного налогового регистра указываются реквизиты граф 1 и 2 таблицы "Учет операций по доходам индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим с использованием фиксированного вычета";
При этом реквизиты выявленной разницы указываются до последней даты полного исправления.
112. Внесение изменения и (или) дополнения в налоговый регистр в зависимости от характера допущенной ошибки производится в следующем порядке:
1) в случае обнаружения ошибок в графах 1 и 2 таблицы "Учет операций по доходам индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим с использованием фиксированного вычета" в дополнительном налоговом регистре указываются соответствующие исправленные реквизиты. При этом в случае, если допущена ошибка в одной или нескольких графах, в дополнительном налоговом регистре отражаются реквизиты по всем указанным графам;
2) в случае обнаружения ошибки в графах 3 и 4 таблицы "Учет операций по доходам индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим с использованием фиксированного вычета" и графах 2, 3 и 4 таблицы "Учет операций по доходам индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим с использованием фиксированного вычета" налогового регистра:
в графах 1 и 2 таблицы "Учет операций по доходам индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим с использованием фиксированного вычета" дополнительного налогового регистра указываются реквизиты графы 1 и 2 таблицы "Учет операций по доходам индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим с использованием фиксированного вычета" налогового регистра;
в графах 3 и 4 таблицы "Учет операций по доходам индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим с использованием фиксированного вычета" дополнительной формы налогового регистра указывается сумма выявленной разницы по сравнению с суммами, отраженными в графах 3 и 4 таблицы "Учет операций по доходам индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим с использованием фиксированного вычета" налогового регистра;
При внесении изменений, направленных на уменьшение значения граф 3 и 4 таблицы "Учет операций по доходам индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим с использованием фиксированного вычета" налогового регистра, сумма выявленной разницы в графах 3 и 4 таблицы "Учет операций по доходам индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим с использованием фиксированного вычета" дополнительного налогового регистра указывается со знаком минус "-";

111. Бұрын табыстарға түзету жүргізілуге тиіс деп танылған салық кезеңінде Салық кодексінің 691-бабына сәйкес табысты түзету жүзеге асырылған жағдайда, салық тіркеліміне өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізу мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) қосымша салық тіркелімінің "Бекітілген шегерімді пайдаланып арнаулы салық режимiн қолданатын дара кәсіпкерлердің табыстар бойынша операциялар есебі" кестесінің 1 және 2-бағандарында "Бекітілген шегерімді пайдаланып арнаулы салық режимiн қолданатын дара кәсіпкерлердің табыстар бойынша операциялар есебі" кестесінің 1 және 2-бағандарының деректемелері көрсетіледі;
Бұл ретте, анықталған айырманың деректемелері толық түзетілген соңғы күнге дейін көрсетіледі.
112. Салық тіркеліміне өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізу жіберілген қателердің сипатына қарай мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) "Бекітілген шегерімді пайдаланып арнаулы салық режимiн қолданатын дара кәсіпкерлердің табыстар бойынша операциялар есебі" кестесінің 1 және 2-бағандарында қателер анықталған жағдайда қосымша салық тіркелімінде түзетілген тиісті деректемелер көрсетіледі. Бұл ретте егер бір немесе бірнеше бағандарда қате жіберілген жағдайда қосымша салық тіркелімінде барлық көрсетілген барлық бағандар бойынша деректемелер көрсетіледі;
2) салық тіркелімінің "Бекітілген шегерімді пайдаланып арнаулы салық режимiн қолданатын дара кәсіпкерлердің табыстар бойынша операциялар есебі" кестесінің 3 және 4-бағандарында және "Дара кәсіпкердің негізгі құралы болып табылатын мүлікті жарғылық капиталға өткізу немесе беру бойынша операциялар есебі" кестесінің 2, 3 және 4-бағандарында қателер анықталған жағдайда:
қосымша салық тіркелімінің "Бекітілген шегерімді пайдаланып арнаулы салық режимiн қолданатын дара кәсіпкерлердің табыстар бойынша операциялар есебі" кестесінің 1 және 2-бағандарында салық тіркелімінің "Тіркелген шегерімді пайдаланып арнаулы салық режимiн қолданатын дара кәсіпкерлердің табыстар бойынша операциялар есебі" кестесінің 1 және 2-бағандарының деректемелері көрсетіледі;
салық тіркелімінің қосымша нысанының "Бекітілген шегерімді пайдаланып арнаулы салық режимiн қолданатын дара кәсіпкерлердің табыстар бойынша операциялар есебі" кестесінің 3 және 4-бағандарында салық тіркелімінің "Бекітілген шегерімді пайдаланып арнаулы салық режимiн қолданатын дара кәсіпкерлердің табыстар бойынша операциялар есебі" кестесінің 3 және 4-бағандарының деректемелері көрсетіледі;
Салық тіркелімінің "Бекітілген шегерімді пайдаланып арнаулы салық режимiн қолданатын дара кәсіпкерлердің табыстар бойынша операциялар есебі" кестесінің 3 және 4- бағандарының мәндерін азайтуға бағытталған өзгерістер енгізілген кезде қосымша салық тіркелімінің "Бекітілген шегерімді пайдаланып арнаулы салық режимiн қолданатын дара кәсіпкерлердің табыстар бойынша операциялар есебі" кестесінің 3 және 4-бағандарында анықталған айырма сомасы "-" алу белгісімен көрсетіледі;

3) в случае дополнительного внесения в налоговый регистр за указанный налоговый период дополнительный налоговый регистр составляется в соответствии с пунктом 109 настоящих Правил. При этом в таком дополнительном налоговом регистре необходимо указать номер строки, следующей за последней строкой в налоговом регистре за период, в который вносятся дополнения.
113. Если к налоговому регистру, к которому ранее составлены дополнительные налоговые регистры, составляется дополнительный налоговый регистр, то последний составляется с учетом ранее представленных дополнительных налоговых регистров.
114. К дополнительному налоговому регистру прилагается письменное обоснование, которое подписывается лицами, составившими дополнительную форму налогового регистра, и заверяется печатью (при ее наличии) налогоплательщика, с указанием:
1) причины внесения изменений и (или) дополнений в налоговый регистр;
2) ИИН/БИН контрагента;
3) номера строки налогового регистра, в который вносятся изменения;
4) даты составления письменного обоснования.
Глава 22. Составление формы налогового регистра по учету доходов от занятия частной практикой
115. Форма налогового регистра по учету доходов от занятия частной практикой предназначена для отражения учета доходов лиц, занимающихся частной практикой.
116. В таблице по учету доходов от занятия частной практикой указываются:
1) в графе 1 – порядковый номер строки;
2) в графе 2 – дата (оказания услуг, указанная в подписанном акте оказанных услуг; получения денег в случае отсутствия акта оказанных услуг в отчетном налоговом периоде, но не менее суммы расходов, понесенных за такой период; оказания услуг, указанная в документе, подтверждающем факт оказания услуг, оформленном в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности в случае отсутствия акта оказанных услуг);
3) в графе 3 – сумма полученного дохода за день (тенге);
4) в графе 4 – сумма полученного дохода в качестве залога как способ обеспечения исполнения обязательства (тенге);
5) в графе 5 – сумма полученного дохода в виде оплаты за оказание услуг;
6) в графе 6 – сумма полученного дохода в виде возмещения расходов (тенге);
7) в графе 7 – сумма других доходов, подлежащих получению (полученные) (тенге);
Итоговая величина граф 3, 4, 5, 6, 7 настоящей таблицы графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе за месяц, налоговый период.
117. В случае, если в налоговом регистре допущено отражение неправильных данных, исправление ошибок осуществляется путем составления формы налогового регистра (далее - дополнительный налоговый регистр), в котором заполняются и указываются только те номера строк налогового регистра, в которые вносятся изменение и (или) дополнение.
Внесение изменения и (или) дополнения в налоговый регистр в зависимости от характера допущенной ошибки производится в следующем порядке:

3) көрсетілген салық кезеңі үшін салық тіркеліміне толықтыру енгізілген жағдайда, қосымша салық тіркелімі осы Қағидалардың 109 тармағына сәйкес жасалады. Бұл ретте мұндай қосымша салық тіркелімінде толықтыру енгізілетін кезең үшін салық тіркеліміндегі соңғы жолдан кейінгі жолдың нөмірін көрсету қажет.
113. Егер бұрын қосымша салық тіркелімдері жасалған салық тіркеліміне қосымша салық тіркелімі жасалса, онда соңғысы бұрын ұсынылған қосымша салық тіркелімдері ескеріле отырып жасалады.
114. Қосымша салық тізіліміне қосымша салық тізілімін жасаған адамдар қол қоятын және салық төлеушінің мөрімен (ол болған жағдайда) куәландырылатын жазбаша негіздеме:
1) салық тіркеліміне өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың енгізілу себептері;
2) контрагент салық төлеушінің ЖСН/БСН;
3) салық тіркелімінің өзгерістер енгізілетін жолдарының нөмірлері;
4) жазбаша негіздеменің жасалған күні көрсетіле отырып қоса беріледі.
22 тарау. Жеке практикамен айналысатын кірістерді есепке алу бойыншасалық тіркелімінің нысандарын жасау
115. Жеке практикамен айналысатын кірістерді есепке алубойынша салық тіркелімінің нысаны жеке практикамен айналасатын тұлғаларға арналған.
116. Жеке практикамен айналысатын кірістерді есепке алубойынша кестеде көрсетіледі:
1) 1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2) 2-бағанда – күні (көрсетілген қызметтердің қол қойылған актісінде қызметтерді көрсету; есептi салық кезеңiнде көрсетiлетiн қызметтер актiсi болмаған кезде ақшаны алу, бiрақ осындай кезең үшiн шеккен шығыстар сомасынан кем емес; Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есепке алу және қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес берілген қызметтердің көрсетілуін растайтын құжатта көрсетілген қызметтердің көрсетілуі, көрсетілген қызметтердің болмауы);
3)3-бағанда – бір күн ішінде алынған табыс сомасы (тенге);
4) 4-бағанда – мiндеттеменiң орындалуын қамтамасыз ету тәсiлi ретiнде қамтамасыз ету ретiнде алынған табыс сомасы(тенге);
5) 5-бағанда - қызмет көрсету үшін төлем түрінде алынған кірістің сомасы (тенге);
6) 6-бағанда – шығыстарды өтеу түрінде алынған табыстың сомасы (теңге);
7) 7-бағанда –алынуға жататын басқа да табыстардың сомасы (алынған) (теңге).
Осы кестенің бағандары 3,4, 5, 6, 7-бағандарының қорытынды шамасы ай, салық кезеңі үшін осы бағанда көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау жолымен соңғы жолда айқындалады.
117. Егер салық тіркелімінде дұрыс емес деректер көрсетуге жол берілген жағдайда, қателерді түзету салық тіркелімі жолдарының тек өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізілетін нөмірлері ғана толтырылатын және көрсетілетін салық тіркелімінің нысанын (бұдан әрі - қосымша салық тіркелімі) жасау жолымен жүзеге асырылады.
Салық тіркеліміне өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу жіберілген қателердің сипатына қарай мынадай тәртіппен жүргізіледі:

1) в случае обнаружения ошибок в графах 1, 2 таблицы по учету доходов от занятия частной практикой налогового регистра в дополнительном налоговом регистре указываются соответствующие реквизиты. При этом в случае, если допущена ошибка в одной или нескольких графах, в дополнительном налоговом регистре отражаются реквизиты по всем указанным графам;
2) в случае обнаружения ошибки в графах 3, 4, 5, 6, 7 таблицы по учету по учету доходов от занятия частной практикой налогового регистра:
в графах 1, 2 таблицы по учету доходов от занятия частной практикой дополнительного налогового регистра указываются реквизиты граф 1, 2 таблицы по учету доходов от занятия частной практикой налогового регистра;
в графах 3, 4, 5, 6, 7 таблицы по учету доходов от занятия частной практикой дополнительного налогового регистра указывается сумма выявленной разницы по сравнению с суммой, отраженной в графах 3, 4, 5, 6, 7, таблицы по учету доходов от занятия частной практикой налогового регистра.
При внесении изменений, направленных на уменьшение значения граф в графах 3, 4, 5, 6, 7 таблицы по учету доходов от занятия частной практикой, сумма выявленной разницы в графах 3, 4, 5, 6, 7 таблицы по учету доходов от занятия частной практикой дополнительного налогового регистра указывается со знаком минус "-";
3) в случае дополнительного внесения изменений в налоговый регистр за указанный налоговый период, дополнительный налоговый регистр составляется в соответствии с пунктом 116 настоящих Правил. При этом в таком дополнительном налоговом регистре необходимо указать номер строки, следующей за последней строкой в налоговом регистре за период, в который вносятся дополнения.
118. Если к налоговому регистру, к которому ранее составлены дополнительные налоговые регистры, составляется дополнительный налоговый регистр, то последний составляется с учетом ранее представленных дополнительных налоговых регистров.
119. К дополнительному налоговому регистру прилагается письменное обоснование, которое подписывается лицом, составившим дополнительную форму налогового регистра, и заверяется печатью (при ее наличии) налогоплательщика, с указанием:
1) причины внесения изменений и (или) дополнений в налоговый регистр;
2) номера строки налогового регистра, в который вносятся изменения и (или) дополнения;
3) даты составления письменного обоснования.
Глава 23. Составление формы налогового регистра по учету расходов лица, занимающегося частной практикой.
120. Форма налогового регистра по учету расходов лица, занимающегося частной практикой предназначена для отражения учета расходов лица, занимающегося частной практикой.

1) Жеке практикамен айналысатын кірістерді есепке алубойынша кестесінің 1, 2 бағаналарындағы қателер орын алған жағдайда, қосымша салық тізілімінде тиісті деректемелер көрсетіледі.Бұл ретте, егер бір немесе бірнеше бағандарда қате жіберілген жағдайда, қосымша салық тіркелімінде көрсетілген барлық бағандар бойынша деректемелер көрсетіледі;
2) Жеке практикамен айналысатын кірістерді есепке алубойынша есебі жөнінде кестесінің 3, 4, 5, 6, 7-бағандарында қателік болған жағдайда:
қосымша салық тіркелімінің жеке практикамен айналысатын кірістерді есепке алубойыншакестесінің 1, 2 бағандарында салық тіркелімінің жеке практикамен айналысатын кірістерді есепке алубойыншакестесінің 1, 2-бағандарының деректемелері көрсетіледі;
қосымша жеке практикамен айналысатын кірістерді есепке алубойыншакестесінің 3, 4, 5, 6, 7-бағандарында салық тіркелімінің жеке практикамен айналысатын кірістерді есепке алубойыншакестесінің 3, 4, 5, 6, 7-бағандарында көрсетілген сомамен салыстыру арқылы анықталған айырманың сомасы көрсетіледі.
жеке практикамен айналысатын кірістерді есепке алубойынша кестесінің 3,4, 5, 6, 7-бағандарына бағандардың мәнін азайтуға бағытталған өзгерістер енгізілген кезде қосымша салық тіркелімінің жеке практикамен айналысатын кірістерді есепке алубойынша кестесінің 3, 4, 5, 6, 7-бағандарында анықталған айырма сомасы "–" алу белгісімен көрсетіледі;
3) көрсетілген салық кезеңі үшін салық тіркеліміне толықтыру, өзгерту енгізілген жағдайда қосымша салық тіркелімі осы Қағидалардың 116 тармағына сәйкес жасалады. Бұл ретте мұндай қосымша салық тіркелімінде толықтыру енгізілетін кезең үшін салық тіркеліміндегі соңғы жолдан кейінгі жолдың нөмірін көрсету қажет.
118. Егер бұрын қосымша салық тіркелімдері жасалған салық тіркеліміне қосымша салық тіркелімі жасалса, онда соңғысы бұрын ұсынылған қосымша салық тіркелімдері ескеріле отырып жасалады.
119.Қосымша салық тіркеліміне:
1) салық тіркеліміне өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың енгізілу себептері;
2) салық тіркелімінің өзгерістер (немесе) толықтырулар енгізілетін жолдарының нөмірлері;
3) жазбаша негіздеменің жасалған күні көрсетіле отырып, қосымша салық тіркелімінің нысанын жасаған адамдар қол қоятын және салық төлеушінің мөрімен (ол болған жағдайда) куәландырылатын жазбаша негіздеме қоса беріледі.
23 тарау. Жеке практикамен айналысатын тұлғалардыңшығыстары есебібойынша салық тіркелімдерінің нысанын жасау
120. Жеке практикамен айналыстын тұлғалардың шығыстары есебі бойынша салық тіркелімдерінің нысаны жеке практикамен айналысатын тұлғалардың шығыстары есебін көрсетуге арналған.

121. В таблице по учету расходов лица, занимающегося частной практикой указываются:
1) в графе 1 – порядковый номер строки;
2) в графе 2 – дата;
3) в графе 3 – всего расходов за день (тенге);
4) в графе 4 – сумма расходов на приобретение канцелярских принадлежностей (тенге);
5) в графе 5 – сумма расходов по имущественному найму (аренде) помещения (тенге);
6) в графе 6 – сумма расходов на амортизационные отчисления (тенге);
7) в графе 7 – сумма расходов по оплате услуг банков, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских услуг (тенге);
8) в графе 8 – сумма расходов по оплате услуг связи и коммунальных услуг (тенге);
9) в графе 9 – сумма расходов по фонду оплаты труда (тенге);
10) в графе 10 – сумма расходов на оплату налогов и платежей в бюджет (тенге);
11) в графе 11 – сумма расходов по начисленным социальным отчислениям в ГФСС (тенге);
12) в графе 12 – сумма компенсации по служебным командировкам (тенге);
13) в графе 13 – сумма расходов на членские взносы (тенге);
14) в графе 14 – сумма расходов по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности (тенге);
15) в графе 15 – сумма расходов на другие возмещенные расходы (тенге).
Итоговая величина граф 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 и 15 настоящей таблицы графы определяется в последней строке путем суммирования всех величин, отраженных в этой графе за месяц, налоговый период.
122. В случае, если в налоговом регистре допущено отражение неправильных данных, исправление ошибок осуществляется путем составления формы налогового регистра (далее - дополнительный налоговый регистр), в котором заполняются и указываются только те номера строк налогового регистра, в которые вносятся изменение и (или) дополнение.
Внесение изменения и (или) дополнения в налоговый регистр в зависимости от характера допущенной ошибки производится в следующем порядке:
1) в случае обнаружения ошибок в графах 1, 2 таблицы налогового регистра по учету расходов лица, занимающегося частной практикой в дополнительном налоговом регистре, указываются соответствующие реквизиты. При этом в случае, если допущена ошибка в одной или нескольких графах, в дополнительном налоговом регистре отражаются реквизиты по всем указанным графам;
2) в случае обнаружения ошибки в графах 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 таблицы налогового регистра по учету расходов лица, занимающегося частной практикой:
в графах 1, 2 таблицы дополнительного налогового регистра по учету расходов лица, занимающегося частной практикой.
указываются реквизиты граф 1, 2 таблицы налогового регистра по учету расходов лица, занимающегося частной практикой;
в графах 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 таблицы дополнительного налогового регистра по учету расходов лица, занимающегося частной практикой указывается сумма выявленной разницы по сравнению с суммой, отраженной в графах 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 таблицы налогового регистра по учету расходов лица, занимающегося частной практикой.
При внесении изменений, направленных на уменьшение значения граф в графах 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 таблицы по учету расходов, лица, занимающегося частной практикой, сумма выявленной разницы в графах 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 таблицы дополнительного налогового регистра по учету расходов лица, занимающегося частной практикой, указывается со знаком минус "-";

121. Жеке практикамен айналыстын тұлғалардың шығыстары есебі бойынша кестеде көрсетіледі:
1) 1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2) 2-бағанда –күні;
3)3-бағанда – бір күн ішінде алынған табыс сомасы (тенге);
4) 4-бағанда – кеңсе тауарларын сатып алуға арналған шығындар сомасы (теңге);
5) 5-бағанда – үй-жайларды мүліктік жалдау (жалдау) бойынша шығыстар сомасы (теңге);
6) 6-бағанда – амортизациялық аударымдарға шығыстардың сомасы (теңге);
7) 7-бағанда – банктердің, банктік қызметтердің жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қызметтеріне ақы төлеу бойынша шығыстардың сомасы (теңге);
8)8-бағанда – байланыс қызметтері мен коммуналдық қызметтерге ақы төлеу шығыстардың сомасы (теңге);
9) 9-бағанда – еңбекақы төлеу қоры бойынша шығыстардың сомасы (теңге);
10) 10-бағанда – салықтар мен бюджетке төленетін төлемдерге шығыстардың сомасы (теңге);
11) 11-бағанда – МӘСҚ-ға есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша шығыстардың сомасы (теңге);
12) 12-бағанда –қызметтік іссапарлар бойынша өтемақы сомасы (теңге);
13) 13-бағанда мүшелік жарналарға шығыстардың сомасы (теңге);
14) 14-бағанда – азаматтық-құқықтық жауапкершілікті міндетті сақтандыру бойынша шығыстардың сомасы (теңге);
15) бағанда – басқа өтелген шығыстардың шығыстарының сомасы (теңге).
Осы кестенің 3, 4, 5, 6, 7,8 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15-бағандарының қорытынды шамасы ай, салық кезеңі үшін осы бағанда көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау жолымен соңғы жолда айқындалады.
122. Егер салық тіркелімінде дұрыс емес деректер көрсетуге жол берілген жағдайда, қателерді түзету салық тіркелімі жолдарының тек өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізілетін нөмірлері ғана толтырылатын және көрсетілетін салық тіркелімінің нысанын (бұдан әрі - қосымша салық тіркелімі) жасау жолымен жүзеге асырылады.
Салық тіркеліміне өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу жіберілген қателердің сипатына қарай мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) Жеке практикамен айналыстын тұлғалардыңшығыстарыесебі бойынша салық тіркелімі кестесінің 1, 2-бағаналарындағы қателер орын алған жағдайда, қосымша салық тіркелімінде тиісті деректемелер көрсетіледі.Бұл ретте, егер бір немесе бірнеше бағандарда қате жіберілген жағдайда, қосымша салық тіркелімінде көрсетілген барлық бағандар бойынша деректемелер көрсетіледі;
2) Жеке практикамен айналыстын тұлғалардыңшығыстарыесебі бойынша салық тіркелімі кестесінің 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15-бағандарында қателік болған жағдайда:
жеке практикамен айналыстын тұлғалардың шығыстары есебі бойынша салық тіркелімі кестесінің 1, 2-бағаналарында қосымша салық тіркелімі кестесінің 1, 2 бағандарында жеке практикамен айналыстын тұлғалардың шығыстары есебі бойынша салық тіркелімі кестесінің 1, 2-бағандарында деректемелер көрсетіледі;
жеке практикамен айналыстын тұлғалардың шығыстары есебі бойынша қосымша салық тіркелімі кестесінің 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15-бағандарында жеке практикамен айналыстын тұлғалардың шығыстары есебі бойынша салықасалық тіркелімі кестесінің 3, 4, 5, 6, 7-бағандарында көрсетілген сомамен салыстыру бойынша анықталған айырманың сомасы көрсетіледі.
Жеке практикамен айналыстын тұлғалардың шығыстары есебі бойынша кестенің 3,4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15-бағандарында бағандардың мәнін азайтуға бағытталған өзгерістер енгізілген кезде жеке практикамен айналыстын тұлғалардың шығыстары есебі бойынша қосымша салық тіркелімі кестесінің 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15-бағандарында анықталған айырма сомасы "-" алу белгісімен көрсетіледі;

3) в случае дополнительного внесения изменений в налоговый регистр за указанный налоговый период, составляется дополнительный налоговый регистр в соответствии с пунктом 121 настоящих Правил. При этом в таком дополнительном налоговом регистре необходимо указать номер строки, следующей за последней строкой в налоговом регистре за период, в который вносятся дополнения.
123. Если к налоговому регистру, к которому ранее составлены дополнительные налоговые регистры, составляется дополнительный налоговый регистр, то последний составляется с учетом ранее представленных дополнительных налоговых регистров.
124. К дополнительному налоговому регистру прилагается письменное обоснование, которое подписывается лицом, составившим дополнительную форму налогового регистра, и заверяется печатью (при ее наличии) налогоплательщика, с указанием:
1) причины внесения изменений и (или) дополнений в налоговый регистр;
2) номера строки налогового регистра, в который вносятся изменения и (или) дополнения;
3) даты составления письменного обоснования.
Приложение 24
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 марта 2018 года № 388
Перечень утративших силу некоторых приказов Министерства финансов Республики Казахстан
1. Приказ исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 15 апреля 2015 года № 271 "Об утверждении форм налоговых регистров и правил их составления" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11076, опубликованный 10 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
2. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года № 561 "О внесении изменения и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 15 апреля 2015 года № 271 "Об утверждении форм налоговых регистров и правил их составления" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12435, опубликованный 31 декабря 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 декабря 2015 года № 690 "О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 15 апреля 2015 года № 271 "Об утверждении форм налоговых регистров и правил их составления" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12721, опубликованный 14 января 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
4. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 октября 2016 года № 555 "О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 15 апреля 2015 года № 271 "Об утверждении форм налоговых регистров и правил их составления" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14428, опубликованный 30 ноября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").

3) көрсетілген салық кезеңі үшін салық тіркеліміне қосымша өзгерістер енгізілген жағдайда қосымша салық тіркелімі осы Қағидалардың 121 тармағына сәйкес жасалады. Бұл ретте мұндай қосымша салық тіркелімінде толықтыру енгізілетін кезең үшін салық тіркеліміндегі соңғы жолдан кейінгі жолдың нөмірін көрсету қажет.
123. Егер бұрын қосымша салық тіркелімдері жасалған салық тіркеліміне қосымша салық тіркелімі жасалса, онда соңғысы бұрын ұсынылған қосымша салық тіркелімдері ескеріле отырып жасалады.
124. Қосымша салық тіркеліміне:
1) салық тіркеліміне өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың енгізілу себептері;
2) салық тіркелімінің өзгерістер (немесе) толықтырулар енгізілетін жолдарының нөмірлері;
3) жазбаша негіздеменің жасалған күні көрсетіле отырып, қосымша салық тіркелімінің нысанын жасаған адамдар қол қоятын және салық төлеушінің мөрімен (ол болған жағдайда) куәландырылатын жазбаша негіздеме қоса беріледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 19 наурыздағы
№ 388 бұйрығына
24-қосымша
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізімі
1. "Салық тіркелімдерінің нысандарын және оларды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрі міндетін атқарушының 2015 жылғы 15 сәуірдегі № 271 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Реестрінде № 11076 тіркелген, "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 10 маусымда жарияланған).
2. "Салық тіркелімдерінің нысандарын және оларды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрі міндетін атқарушының 2015 жылғы 15 сәуірдегі № 271 бұйрығына өгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 16 қарашадағы № 561 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Реестрінде № 12435 тіркелген, "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 31 желтоқсанда жарияланған).
3. "Салық тіркелімдерінің нысандарын және оларды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрі міндетін атқарушының 2015 жылғы 15 сәуірдегі № 271 бұйрығына өгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 26 желтоқсандағы № 690 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Реестрінде № 12721 тіркелген, "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 14 қаңтарда жарияланған).
4. "Салық тіркелімдерінің нысандарын және оларды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрі міндетін атқарушының 2015 жылғы 15 сәуірдегі № 271 бұйрығына өгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 19 қазандағы № 555 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Реестрінде № 14428 тіркелген, "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 30 қарашада жарияланған).