Об утверждении Правил взаимодействия органов государственных доходов с национальной железнодорожной компанией, национальным перевозчиком в сфере железнодорожного транспорта, международными аэропортами, морскими и речными портами Республики Казахстан
Совместный приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 марта 2018 года № 372 и Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2018 года № 195. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 марта 2018 года № 16699.
В соответствии с пунктом 2 статьи 27 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЕМ:
Сноска. Преамбула - в редакции совместного приказа Министра финансов РК от 17.08.2021 № 824 и и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.08.2021 № 459 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) Правила взаимодействия органов государственных доходов с национальной железнодорожной компанией, национальным перевозчиком в сфере железнодорожного транспорта Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила взаимодействия органов государственных доходов с международными аэропортами Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила взаимодействия органов государственных доходов с морскими и речными портами Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Органам государственных доходов, осуществляющим взаимодействие в рамках настоящего совместного приказа, и национальной железнодорожной компании, национальному перевозчику в сфере железнодорожного транспорта, международным аэропортам, морским или речным портам Республики Казахстан принять необходимые меры, вытекающие из настоящего совместного приказа.
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего совместного приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

Мемлекеттік кірістер органдары Қазақстан Республикасының ұлттық теміржол компаниясымен, теміржол көлігі саласындағы ұлттық тасымалдаушысымен, халықаралық әуежайларымен, теңіз және өзен порттарымен өзара іс-қимыл жасасу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 15 наурыздағы № 372 және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 26 наурыздағы № 195 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 30 наурызда № 16699 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 27-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 17.08.2021 № 824 және ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 20.08.2021 № 459 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік кірістер органдары Қазақстан Республикасының ұлттық теміржол компаниясымен, теміржол көлігі саласындағы ұлттық тасымалдаушысымен өзара іс-қимыл жасасу қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік кірістер органдары Қазақстан Республикасының халықаралық әуежайларымен өзара іс-қимыл жасасу қағидалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік кірістер органдары Қазақстан Республикасының теңіз және өзен порттарымен өзара іс-қимыл жасасу қағидалары бекітілсін.
2. Осы бірлескен бұйрық шеңберінде Қазақстан Республикасының ұлттық теміржол компаниясымен, теміржол көлігі саласындағы ұлттық тасымалдаушысымен, халықаралық әуежайларымен, теңіз немесе өзен порттарымен өзара іс-қимылды жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органдары осы бірлескен бұйрықтан туындайтын қажетті шараларды қабылдасын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпараттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;

3) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан и курирующего вице-минитра Министерства финансов Республики Казахстан.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр по инвестициям и развития
Республики Казахстан
____________Ж. Қасымбек
Министр финансов
Республики Казахстан
_________ Б. Султанов
Приложение 1
к совместному приказу
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 26 марта 2018 года № 195 и
Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 марта 2018 года № 372
Правила взаимодействия органов государственных доходов с национальной железнодорожной компанией, национальным перевозчиком в сфере железнодорожного транспорта Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила взаимодействия органов государственных доходов с национальной железнодорожной компанией, национальным перевозчиком в сфере железнодорожного транспорта Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 27 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок взаимодействия органов государственных доходов с национальной железнодорожной компанией, национальным перевозчиком в сфере железнодорожного транспорта Республики Казахстан при осуществлении таможенных процедур в отношении товаров и транспортных средств, перевозимых железнодорожным транспортом.
Сноска. Пункт 1 - в редакции совместного приказа Министра финансов РК от 17.08.2021 № 824 и и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.08.2021 № 459 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В качестве национальной железнодорожной компании, национального перевозчика в сфере железнодорожного транспорта в настоящих Правилах выступает акционерное общество АО "КТЖ – Грузовые перевозки" (далее – Перевозчик).
3. Понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС) и Республики Казахстан.
4. Территориальные органы государственных доходов (далее – ОГД) и территориальные подразделения Перевозчика разрабатывают и утверждают схемы взаимодействия станций и ОГД в соответствии с актами, составляющими право ЕАЭС, Кодексом, настоящими Правилами и технологическим процессом работы железнодорожной станции.
О принятых решениях в отношении товаров и транспортных средств ОГД и Перевозчик уведомляют в сроки, установленные международными соглашениями, законодательством Республики Казахстан лиц, указанных в товаросопроводительных документах, для принятия мер по устранению причин, препятствующих доставке товаров.
ОГД и Перевозчик представляют по запросу лиц, указанных в перевозочных документах, необходимые документы, подтверждающие действия в отношении товаров и транспортных средств.

3) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму вице-министріне және Қазақстан Республикасы Қаржы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
___________Ж. Қасымбек
Қазақстан РеспубликасыныңминистріҚаржы министрі________ Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің 2018 жылғы
26 наурыздағы № 195 және
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 15 наурыздағы
№ 372 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының ұлттық теміржол компаниясымен, теміржол көлігі саласындағы ұлттық тасымалдаушысымен мемлекеттік кірістер органдарының өзара іс-қимыл қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының ұлттық теміржол компаниясымен, теміржол көлігі саласындағы ұлттық тасымалдаушысымен мемлекеттік кірістер органдарының өзара іс-қимыл қағидалары "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 27-бабы 2-тармағына сәйкес әзірленген және теміржол көлігімен тасымалданатын тауарлар мен көлік құралдарына қатысты кедендік рәсімдерді жүзеге асыру кезіндегі Қазақстан Республикасының ұлттық теміржол компаниясымен, теміржол көлігі саласындағы ұлттық тасымалдаушысымен мемлекеттік кірістер органдарының өзара іс-қимыл тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 17.08.2021 № 824 және ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 20.08.2021 № 459 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда ұлттық теміржол компаниясы, теміржол көлігі саласындағы ұлттық тасымалдаушы ретінде "КТЖ – Жүк тасымалы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Тасымалдаушы) әрекет етеді.
3. Осы Қағидаларда пайдаланған терминдер мен ұғымдар Еуразиялық экономикалық одақ (бұдан әрі – ЕАЭО) және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.
4. Аумақтық мемлекеттік кірістер органдары (бұдан әрі – МКО) және тасымалдаушының аумақтық бөлімшелері станция мен МКО өзара іс-қимыл схемасын ЕАЭО құқығын құрайтын актілерге, Кодекске, осы Қағидаларға және теміржол станциясы жұмысының технологиялық процесстеріне сәйкес әзірлейді және бекітеді.
Тауарлар мен көлік құралдарына қатысты қабылданған шешімдер туралы МКО мен тасымалдаушы халықаралық келісімдерде, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген мерзімде тауарларға ілеспе құжаттарда көрсетілген тұлғаларды хабардар етеді, тауарларды жеткізуге кедергі болған себептерді жою бойынша шаралар қабылдау үшін.
МКО мен Тасымалдаушы тасымалдау құжаттарында көрсетілген тұлғалардың сұрау салуы бойынша тауарлар мен көлік құралдарына қатысты іс-әрекеттерді растайтын қажетті құжаттарды ұсынады.

Глава 2. Условия перевозок товаров и транспортных средств железнодорожным транспортом под таможенным контролем
5. Товары, находящиеся под таможенным контролем, перевозятся железнодорожным транспортом в вагонах, контейнерах, состояние которых обеспечивает их сохранность.
6. Перевозка железнодорожным транспортом товаров и транспортных средств, находящихся под таможенным контролем, от таможенного органа отправления до таможенного органа назначения (по таможенной территории ЕАЭС, в том числе через территорию государства, не являющегося членом ЕАЭС) осуществляется в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, если такие товары и транспортные средства не помещены под иную таможенную процедуру.
7. Перевозчик обеспечивает сохранность товаров, документов, подтверждающих сведения, заявленные в декларации на товары, и средств идентификации, если они применялись.
8. Перевозчик не допускает разгрузку, перегрузку (перевалку) и совершение иных грузовых операций с товарами, перевозимыми (транспортируемыми) в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, а также замену транспортных средств, перевозящих такие товары, без разрешения или уведомления (в случаях, предусмотренных таможенным законодательством Республики Казахстан) ОГД.
9. При недоставке перевозимых железнодорожным транспортом товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, в место доставки товаров, определенное таможенным органом отправления, перевозчик, принявший указанные товары к перевозке, представляет по требованию ОГД информацию об этих недоставленных товарах. Соответствующие требование и информация передаются как в письменной форме, так и с использованием информационных систем и информационных технологий.
10. Перевозчик доставляет товары и транспортные средства без какого-либо изменения упаковки или состояния, кроме изменений вследствие естественного износа или убыли при нормальных условиях транспортировки, хранения и уведомляет о доставке товаров и транспортных средств таможенный орган назначения, в зоне деятельности которого находится станция назначения, в сроки, установленные законодательством ЕАЭС и Республики Казахстан.
11. Решения ОГД, принимаемые в соответствии с законодательством ЕАЭС и Республики Казахстан, в отношении товаров и транспортных средств, перевозимых под таможенным контролем, подлежат исполнению Перевозчиком.
12. За выдачу товаров и транспортных средств, находящихся под таможенным контролем, без разрешения ОГД Перевозчик несет ответственность в соответствии с пунктом 1 статьи 528 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года.
Разрешение ОГД осуществляется посредством проставления штампа "Выпуск разрешен" ОГД в транспортных (перевозочных) документах. В случае изменения образцов действующих штампов, в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты принятия решения ОГД предоставляют их образцы Перевозчику.

2-тарау. Кедендік бақылаудағы теміржол көлігімен тауарлар мен көлік құралдарын тасымалдау шарттары
5. Кедендік бақылаудағы тауарлар, олардың сақталуын қамтамасыз ететін вагондарда, контейнерлерде теміржол көлігімен тасымалданады.
6. Кедендік бақылаудағы тауарлар мен көлік құралдарын теміржол көлігімен жөнелтуші кеден органынан межелі кеден органына дейін (ЕАЭО кедендікдік аумағы бойынша, оның ішінде ЕАЭО мүше болып табылмайтын мемлекеттің аумағы арқылы) тасымалдау егер де осындай тауарлар мен көлік құралдар өзге кедендік рәсімге орналастырылмаса, кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес жүзеге асырылады.
7. Тасымалдаушы тауарлардың, тауарларға арналған декларациядағы мәліметтерді растайтын құжаттардың және, егер олар қолданылса, сәйкестендіру құралдарының сақталуын қамтамасыз етеді.
8. Тасымалдаушы МКО рұқсатынсыз немесе (ҚР кеден заңнамасында көзделген жағдайларда) хабардар етпей кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасымалданатын (тасылатын) тауарларды түсіруге, қайта тиеуге (ауыстырып тиеуге) және олармен жасалатын өзге де жүк операцияларына, сондай-ақ осындай тауарларды тасымалдайтын көлік құралдарын ауыстыруға жол бермеуге міндетті.
9. Кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған теміржол көлігімен тасымалданатын тауарларды жөнелтуші кеден органы айқындаған тауарларды жеткізу орнына жеткізбеген жағдайда, көрсетілген тауарларды тасымалдауға қабылдаған тасымалдаушы МКО талабы бойынша осы жеткізілмеген тауарлар туралы ақпаратты беруге міндетті. Тиісті талап пен ақпарат жазбаша түрде де сондай-ақ ақпараттық жүйелер мен ақпараттық технологияларды пайдаланып та беріледі.
10. Тасымалдаушы тасымалдаудың, сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи тозу немесе кему салдарындағы өзгерістерден басқа, тауарлар мен көлік құралдарының жай-күйі мен орамасының қандайда бір өзгеруінсіз жеткізеді және ЕАЭО мен Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімде қызмет аймағында межелі станция орналасқан межелі кеден органын тауарлар мен көлік құралдарын жеткізу туралы хабардар етеді.
11. Кедендік бақылаумен тасымалданатын тауарлар мен көлік құралдарына қатысты ЕАЭО мен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қабылданған МКО шешімдері тасымалдаушының орындауына жатады.
12. МКО рұқсатынсыз кедендік бақылаудағы тауарлар мен көлік құралдарын бергені үшін тасымалдаушы 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық кодексінің 528-бабы 1-тармағына сәйкес жауапкершілікте болады.
МКО-ның рұқсаты көліктік (тасымалдау) құжаттарында МКО-ның "Шығаруға рұқсат" деген мөртабанды қою арқылы жүзеге асырылады. Қолданыстағы мөртабандардың үлгілері өзгерген жағдайда МКО шешім қабылдаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күн ішінде тасымалдаушыға олардың үлгілерін ұсынады.

Глава 3. Порядок организации взаимодействия при предварительном информировании
13. Перевозчик представляет предварительную информацию не позднее чем за 2 (два) часа до перемещения товаров через таможенную границу ЕАЭС, в соответствии с решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 апреля 2018 года № 57 "Об утверждении Порядка представления предварительной информации о товарах, предполагаемых к ввозу на таможенную территорию ЕАЭС железнодорожным транспортом.
В случае если время перевозки товаров железнодорожным транспортом с момента убытия железнодорожного состава с железнодорожной станции сопредельной железной дороги до ввоза на таможенную территорию Союза составляет менее 2 (двух) часов, предварительная информация представляется до фактического убытия железнодорожного состава с такой станции.
Сноска. Пункт 13 - в редакции совместного приказа Министра финансов РК от 17.08.2021 № 824 и и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.08.2021 № 459 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Представление предварительной информации осуществляется в автоматизированном режиме путем интеграции информационных систем перевозчика (АСУ ДКР) и ОГД посредством информационной системы "АСТАНА-1" подсистемы "Таможенный транзит".
15. В случае если предварительная информация не получена ОГД в месте прибытия по техническим причинам, составляется акт о непредставлении предварительной информации по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с указанием причин о не возможности получения предварительной информации.
Партия товаров, в отношении которой предварительная информация не принята и/или не обработана ОГД по техническим причинам, не относится к области риска, и решение о применении в отношении нее форм таможенного контроля принимается ОГД на основании сведений (документов), представленных при прибытии.
Сноска. Пункт 15 - в редакции совместного приказа Министра финансов РК от 17.08.2021 № 824 и и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.08.2021 № 459 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Организация взаимодействия при ввозе товаров и транспортных средств железнодорожным транспортом на территорию ЕАЭС
16. Прибытие товаров на таможенную территорию ЕАЭС осуществляется в местах перемещения товаров через таможенную границу ЕАЭС во время работы ОГД, находящегося в месте прибытия.
17. При перемещении через таможенную границу ЕАЭС товаров и транспортных средств, в отношении которых необходимо проведение санитарно-эпидемиологического, ветеринарного, фитосанитарного и иных видов государственного контроля, установленных законодательством ЕАЭС и Республики Казахстан, помещение товаров и транспортных средств под таможенную процедуру допускается после проведения соответствующего контроля.

3-тарау. Алдын ала ақпараттандыру кезінде өзара іс-қимылды ұйымдастыру
13. "ЕАЭО-ның кедендік аумағына теміржол көлігімен әкелуі болжанған тауарлар туралы алдын ала ақпараттандыруды ұсыну тәртібін бекіту туралы" Еуразиялық экономикалық комиссиясы Алқасының 2018 жылғы 17 сәуірдегі № 57 шешіміне сәйкес Тасымалдаушы тауарлар ЕАЭО-ның кедендік шекарасы арқылы өткізгенге дейін 2 (екі) сағаттан кешіктірмей алдын ала ақпаратты ұсынады.
Егер тауарларды теміржол көлігімен тасымалдау уақыты шектес теміржолдың теміржол станциясынан теміржол құрамының кеткен сәтінен бастап Одақтың кедендік аумағына әкелінгенге дейін 2 (екі) сағаттан аз уақытты құраған жағдайда, алдын ала ақпарат осындай станцядан теміржол құрамы іс жүзінде кеткенге дейін ұсынылады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 17.08.2021 № 824 және ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 20.08.2021 № 459 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
14. Алдын ала ақпаратты ұсыну тасымалдаушы мен МКО ақпараттық жүйелерін (АСУ ДКР) интеграциялау жолымен автоматтандырылған режимде "АСТАНА-1" ақпараттық жүйесі арқылы "Кедендік транзит" кіші жүйесінде жүзеге асырылады.
15. Егер алдын ала ақпаратты келу орнындағы МКО техникалық себептер бойынша алынбаған жағдайда, алдын ала ақпаратты алу мүмкіндігінің болмауы туралы себептерін көрсете отырып, осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша алдын ала ақпаратты ұсынбау туралы акт жасалады.
Техникалық себептер бойынша МКО, оған қатысты алдын ала ақпарат қабылданбаған және/немесе өңделмеген тауарлар партиясы тәуекел саласына жатпайды және оған қатысты кедендік бақылау нысандарын қолдану туралы шешімді, келу кезінде ұсынылған мәліметтер (құжаттар) негізінде МКО қабылдайды.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 17.08.2021 № 824 және ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 20.08.2021 № 459 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
4-тарау. ЕАЭО аумағына теміржол көлігімен тауарлар мен көлік құралдарын әкелу кезіндегі өзара іс-қимылды ұйымдастыру
16. ЕАЭО кедендікдік аумағына тауарлардың келуі ЕАЭО кедендікдік шекарасы арқылы тауарлар өткізілетін жерлердегі келу орнында орналасқан МКО жұмыс уақытында жүзеге асырылады.
17. ЕАЭО кедендік шекарасы арқылы тауарлар мен көлік құралдарын өткізу кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген санитариялық-эпидемиологиялық, ветеринариялық, фитосанитариялық және мемлекеттік бақылаудың өзге де түрлерін жүргізу қажет болған жағдайда тауарлар мен көлік құралдарын кедендік рәсімге орналастыруға оларға қатысты тиісті бақылау жүргізілгеннен кейін рұқсат беріледі.

18. При ввозе товаров и транспортных средств на таможенную территорию ЕАЭС Перевозчик уведомляет о прибытии ОГД, расположенный в пункте пропуска.
Уведомление направляется в форме представления в таможенный орган отправления двух экземпляров поездной передаточной ведомости, а также перевозочных (транспортных) и сопроводительных (коммерческих) документов.
При наличии полноценной интеграции информационных систем Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан и перевозчика уведомление о прибытии подается в электронном формате.
При принятии решения о запрете ввоза товаров на таможенную территорию ЕАЭС таможенный орган отправления, расположенный в пункте пропуска:
подает Перевозчику заявку с указанием причины и его основание, предусмотренное таможенным законодательством ЕАЭС и Республики Казахстан, в сроки, установленные схемой взаимодействия ОГД с территориальными подразделениями Перевозчика, разрабатываемой согласно пункту 4 настоящих Правил;
совершает действия, установленные статьей 32 Кодекса.
Сноска. Пункт 18 в редакции совместного приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 15.10.2019 № 1141 и Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.10.2019 № 789 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Таможенным органом отправления, расположенным в пункте пропуска, проводится радиационный контроль с использованием технических средств в автоматическом либо ручном режиме в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В случае срабатывания автоматизированных систем радиационного контроля (далее – АСРК) на наличие радиоактивных материалов при прохождении грузовых поездов на въезд и (или) выезд из (на) территорию Республики Казахстан, таможенный орган отправления информирует Перевозчика о необходимости остановки состава грузового поезда, проведения локализации и идентификации источников ионизирующего излучения с использованием переносных средств АСРК.
20. Проведенный радиационный контроль фиксируется проставлением штампа "Прошел радиационный контроль" либо "Радиоактивно! Подлежит возврату", заверенным подписью должностного лица ОГД и оттиском его личной номерной печати, проставляемым на лицевой стороне первого листа железнодорожной накладной по форме согласно приложению 1 к Соглашению о международном железнодорожном грузовом сообщении от 1 ноября 1951 года (далее - СМГС), ЦИМ (СМГС) приложение 6 к СМГС (оригинал накладной), второго листа (дорожной ведомости), а также на дополнительных экземплярах дорожной ведомости (копии дополнительного экземпляра дорожной ведомости, заверенные оттиском календарным штемпелем станции), в случае если дополнительные экземпляры дорожной ведомости приложены к перевозочному (транспортному) документу.

18. ЕАЭО кедендік аумағына тауарлар мен көлік құралдарын әкелген кезде тасымалдаушы өткізу пунктінде орналасқан МКО-ны келуі туралы хабардар етеді.
Хабарлама жөнелтуші кеден органына екі данада поезд беру ведомосын, сондай-ақ тасымалдау (тасу) және ілеспе (коммерциялық) құжаттарды ұсыну нысанында білдіріледі.
Қазақстан Республикасының қаржы Министрлігі мемлекеттік кірістер Комитеті мен тасымалдаушының ақпараттық жүйесі толық қанды интегерациялау болған кезде келуі туралы хабарлама электронды форматта беріледі.
ЕАЭО кедендік аумағына тауарларды әкелуге тыйым салу туралы шешім қабылдаған кезде өткізу пунктінде орналасқан жөнелтуші кеден органы:
ЕАЭО және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында көзделген себептер мен оның негіздемесін көрсете отырып, осы Қағиданың 4-тармағына сәйкес әзірленетін Тасымалдаушының аумақтық бөлімшелерімен МКО-ның өзара іс-қимыл схемасында белгіленген мерзімде тасымалдаушыға өтінім береді;
Кодекстің 32-бабында белгіленген іс-әрекеттерді жасайды.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 15.10.2019 № 1141 және ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.10.2019 № 789 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
19. Өткізу пунктінде орналасқан жөнелтуші кеден органы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес автоматты не қолмен жүргізу режимінде техникалық құралдарды пайдаланып радиациялық бақылау жүргізеді.
Қазақстан Республикасының аумағына/аумағынан кіру және/немесе шығу үшін жүк поездары өткен кезінде радиоактивті материалдардың болуы бойынша радиациялық бақылаудың автоматты жүйесі (бұдан әрі – РБАЖ) іске қосылған жағдайда жөнелтуші кеден органы жүк поезының құрамын тоқтату, оқшаулауы және РБАЖ алып жүрілетін құралдарын пайдаланып ионды сәуле көздерін сәйкестендіру қажеттігі туралы тасымалдаушыны ақпараттандырады.
20. Жүргізілген радиациялық бақылау Халықаралық теміржол жүк қатынасы туралы келісімге (бұдан әрі – ХЖҚК) 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бекітілген, теміржол жүкқұжатының бірінші бетінің оң жағына, ХЖҚК 6-қосымшасына ЦИМ/ХЖҚК (жүкқұжатының түпнұсқасы), екінші парақта (жол ведомосы), сондай-ақ егер жол ведомосының қосымша даналары тасымалдау (тасу) құжатына қоса берілген жағдайда, жол ведомосының қосымша даналарында (станцияның күнтізбелік штемпелімен куәландырылған жол ведомосының қосымша даналарвның көшірмесінде) МКО лауазымды тұлғасының қолы қойылып, жеке нөмірлік мөрімен куәландырылған "Радиациялық бақылаудан өтті" немесе "Радиоактивті! Қайтаруға жатады" деген мөртабандарын қою арқылы тіркеледі.

21. Ввозимые на таможенную территорию ЕАЭС товары и транспортные средства с превышением уровня радиационного фона подлежат вывозу с территории ЕАЭС.
22. Таможенный орган отправления в верхнем правом углу обоих экземпляров передаточной ведомости проставляет штамп о времени и дате принятия документов заверяет подписью и оттиском личной номерной печати, первый экземпляр передаточной ведомости остается в таможенном органе отправления, второй экземпляр возвращается Перевозчику.
23. В сроки, установленные технологическим процессом работы станции, таможенный орган отправления и Перевозчик совместно производят проверку номеров и количества принимаемых транспортных средств, целостность средств идентификации, сохранность товаров на открытом подвижном составе.
24. На все обнаруженные при проверке несоответствия представителями Перевозчика составляются акты общей формы согласно приложению 2 к служебной инструкции к СМГС и в случаях, предусмотренных СМГС - коммерческие акты согласно приложению 7 к приложению 1 "Правила перевозок грузов" к СМГС. В случаях, когда сведения о несоответствиях влияют на проведение таможенного контроля, копии указанных актов, заверенных Перевозчиком, передаются в ОГД для принятия мер в соответствии со статьей 427 Кодекса.
25. Перевозчик или декларант совершает таможенные операции, связанные с помещением товаров на временное хранение или осуществлением таможенного декларирования данных товаров в соответствии с таможенной процедурой, не позднее 3 (трех) часов рабочего времени таможенного органа с момента уведомления ОГД о прибытии товаров.
Сноска. Пункт 25 в редакции совместного приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 15.10.2019 № 1141 и Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.10.2019 № 789 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. В случае помещения товаров в пункте пропуска под таможенную процедуру, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита, должностное лицо ОГД при выпуске товара в соответствии с заявленной таможенной процедурой проставляет в таможенной декларации на товары и на лицевой стороне первого листа железнодорожной накладной СМГС, ЦИМ/СМГС (оригинал накладной), на лицевой стороне второго листа (дорожной ведомости) штамп "Выпуск разрешен", заверяет подписью и оттиском личной номерной печати.
Перевозчик на основании таможенной декларации на товары и транспортных (перевозочных) документов с проставленным штампом "Выпуск разрешен", заверенного подписью и оттиском личной номерной печати должностного лица ОГД, производит подачу транспортного средства на подъездной путь.

21. ЕАЭО кедендік аумағына әкелінген радиациялық фон деңгейі асқан тауарлар мен көлік құралдары ЕАЭО аумағынан әкетілуге жатады.
22. Жөнелтуші кеден органы беру ведомосының екі данасының жоғарғы оң жақ бұрышына құжаттарды қабылдау күні мен уақыты туралы мөртабан қояды және қолын қойып жеке нөмірлі мөрімен куәладырады, беру ведомосының бірінші данасы жөнелтуші кеден органында қалады, екінші данасы тасымалдаушыға қайтарылады.
23. Станция жұмысының технологиялық процессімен белгіленген мерзімде жөнелтуші кеден органы мен тасымалдаушы бірлесіп қабылданған көлік құралдарының саны мен номерлерін, сәйкестендіру құралдарының тұтастығын, ашық жылжымалы құрамдағы тауарлардың сақталуын тексереді.
24. Тексеру кезінде анықталған барлық сәйкессіздіктерге тасымалдаушының өкілі ХЖҚК қызметтік нұсқаулықтың 2-қосымшасына сәйкес және ХЖҚК көзделген жағдайда – коммерциялық актілер, ХЖҚК "Жүкті тасымалдау қағидасының" 1-қосымшасына 7-қосымшаға сәйкес жалпы нысандағы актіні толтырады. Сәйкессіздіктер туралы мәлімет кедендік бақылауды жүргізуге ықпал еткен жағдайда тасымалдаушы куәландырған көрсетілген актілердің көшірмелері Кодекстің 427-бабына сәйкес шаралар қабылдау үшін МКО-ға беріледі.
25. Тасымалдаушы немесе декларант МКО-ға тауарлардың келуі туралы хабарламаны ұсынған сәттен бастап кеден органының 3 (үш) сағат жұмыс уақытынан кешіктірмей, тауарларды уақытша сақтауға орналастыру немесе аталған тауарларды кедендік рәсіміне сәйкес кедендік декларациялауды жүзеге асырумен байланысты кедендік операцияларды жасайды.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 15.10.2019 № 1141 және ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.10.2019 № 789 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
26. Кедендік транзит кедендік рәсімін қоспағанда, өткізу пунктінде тауарларды кедендік рәсіммен орналастырған жағдайда МКО лауазымды тұлғасы мәлімделген кедендік рәсімге сәйкес тауарларды шығарған кезде тауарларға арналған кедендік декларацияда және ХЖҚК теміржол жүкұжатының бірінші парағының оң жақ бетіне, ЦИМ/ХЖҚК (жүкқұжаттың түпнұсқасы), екінші парағының оң жақ бетіне (жол ведомосы) қолын койып жеке нөмірлі мөр бедерімен куәландырылған "Шығаруға рұқсат" деген мөртабанды қояды.
Тасымалдаушы МКО лауазымды тұлғасының қолын койып жеке нөмірлі мөр бедерімен куәландырылған "Шығаруға рұқсат" деген мөртабанды қоя отырып, тауарларға арналған кедендік декларацияның және көліктік (тасымалдау) құжаттарының негізінде көлік құралын кірме жолға беруді жүргізеді.

27. Товары, запрещенные к ввозу на таможенную территорию ЕАЭС, прибывшие на таможенную территорию ЕАЭС, подлежат вывозу с таможенной территории ЕАЭС в соответствии с технологическим процессом работы железнодорожной станции.
Если при ввозе на таможенную территорию ЕАЭС товаров и транспортных средств, ограниченных к ввозу, не представлены документы, подтверждающие соблюдение ограничений, то такие товары подлежат вывозу с таможенной территории ЕАЭС.
28. Решение о возврате товаров на территорию сопредельного государства подтверждается штампом "Подлежит обратному вывозу", заверенное подписью и оттиском личной номерной печати должностного лица таможенного органа отправления на лицевой стороне первого листа железнодорожной накладной СМГС, ЦИМ/СМГС (оригинал накладной).
Принятие мер по вывозу указанных товаров возлагается на Перевозчика, который осуществляет действия в соответствии с законодательством в области железнодорожного транспорта.
Сноска. Пункт 28 в редакции совместного приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 15.10.2019 № 1141 и Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.10.2019 № 789 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. В случае если в пункте пропуска, ввезенный железнодорожным транспортом товар перегружается на другой вид транспорта с помещением под таможенную процедуру таможенного транзита, должностное лицо таможенного органа отправления проставляет на первом и втором листе перевозочного (транспортного) документа отметку о перегрузе, заверяет подписью и оттиском личной номерной печати с указанием даты.
Глава 5. Организация взаимодействия по таможенной процедуре таможенного транзита
30. В соответствии со статьей 149 Кодекса, Перевозчик может выступать в качестве декларанта таможенной процедуры таможенного транзита.
Сноска. Пункт 30 в редакции совместного приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 15.10.2019 № 1141 и Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.10.2019 № 789 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Товары помещаются под таможенную процедуру таможенного транзита при соблюдении условий, предусмотренных таможенным законодательством ЕАЭС и Республики Казахстан.
32. При помещении товаров под таможенную процедуру таможенного транзита таможенный орган отправления принимает в качестве транзитной декларации документы, определенные пунктом 2 Порядка совершения таможенными органами таможенных операций, связанных с подачей, регистрацией транзитной декларации, утвержденного Решением Комиссии Таможенного союза от 17 августа 2010 года № 438, а также сведения, предусмотренные таможенным законодательством ЕАЭС и Республики Казахстан.

27. ЕАЭО кедендік аумағына әкелуге тыйым салынған, ЕАЭО кедендік аумағына әкелінген тауарлар теміржол станциясы жұмысының технологиялық процессіне сәйкес ЕАЭО кедендік аумағынан әкетуге жатады.
Егер ЕАЭО кедендік аумағына әкелуі шектелген тауарлар мен көлік құралдарын әкелген кезде шектеулердің сақталуын растайтын құжаттар ұсынылмаса, мұндай тауарлар ЕАЭО кедендік аумағынан әкетілуге жатады.
28. Тауарларды шектес мемлекеттің аумағына қайтару туралы шешім ХЖҚК теміржол жүкұжатының бірінші парағының оң жақ бетіне, ЦИМ/ХЖҚК (жүкқұжаттың түпнұсқасына) жөнелтуші кеден органы лауазымды тұлғасының қолы қойылып жеке нөмірлі мөрінің бедерімен куәландырылған "Кері қайтарылуға жатады" деген мөртабанмен расталады.
Көрсетілген тауарларды әкету бойынша шаралар қабылдау теміржол көлігі саласындағы заңнамаға сәйкес іс-қимылды жүзеге асыратын Тасымалдаушыға жүктеледі.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 15.10.2019 № 1141 және ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.10.2019 № 789 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
29. Егер теміржол көлігімен әкелінген тауарлар өткізу пунктінде кедендік транзит кедендік рәсіміне орналастырылып көліктің басқа түріне қайта тиелсе жөнелтуші кеден органының лауазымды тұлғасы тасымалдау (тасу) құжатының 1 және 2-парағында күнін көрсетіп, қолын қойып жеке нөмірлі мөр бедерімен куәландырған қайта тиеу туралы белгі қояды.
5-тарау. Кедендік транзит кедендік рәсімі бойынша өзара іс-қимылды ұйымдастыру
30. Кодекстің 149-бабына сәйкес Тасымалдаушы кедендік транзит кедендік рәсімінің декларанты ретінде әрекет ете алады.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 15.10.2019 № 1141 және ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.10.2019 № 789 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
31. ЕАЭО мен Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында көзделген шарттарды сақтаған кезде тауарлар кедендік транзит кедендік рәсіміне орналастырылады.
32. Тауарларды кедендік транзит кедендік рәсіміне орналастырған кезде жөнелтуші кеден органы транзиттік декларация ретінде Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 17 тамыздағы № 438 Шешімімен бекітілген, Кеден органдарының транзиттік декларацияны беруге және тіркеуге байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібінің 2-тармағында айқындалған құжаттарды, сондай-ақ ЕАЭО мен Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында көзделген мәліметтерді қабылдайды.

33. Одновременно с транзитной декларацией декларант представляет таможенному органу отправления электронную копию транзитной декларации.
При условии отсутствия расхождения между предварительной информацией и сведениями, содержащимися в сопроводительных (коммерческих), транспортных (перевозочных), и (или) иных документах представленная информация используется в качестве электронной копии транзитной декларации.
Таможенный орган отправления регистрирует транзитную декларацию в срок не более одного часа с момента ее подачи, в том числе производит регистрацию электронной копии транзитной декларации с использованием информационных технологий.
При этом таможенный орган отправления проверяет наличие сопроводительных (коммерческих) документов и прикладывает к ним изображения (рентген-снимки), полученные с применением инспекционно-досмотрового комплекса (далее – ИДК), со штампом "Контроль ИДК, без подозрения" либо "Контроль ИДК "под подозрением", заверенным подписью должностного лица ОГД и оттиском его личной номерной печати.
При наличии штампа "Контроль ИДК "под подозрением" таможенный досмотр осуществляется на станции:
обнаружения в отношении товаров, которые следуют транзитом через Республику Казахстан;
назначения в отношении товаров, местом доставки которых является Республика Казахстан.
34. Таможенный орган отправления осуществляет выпуск товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита после регистрации транзитной декларации и предъявления товаров при соблюдении условий, установленных таможенным законодательством ЕАЭС и Республики Казахстан, в короткие сроки, но не более четырех часов рабочего времени таможенного органа с момента регистрации таможенной декларации.
Сроки выпуска товаров могут быть продлены на время, необходимое для проведения или завершения форм таможенного контроля, с письменного разрешения таможенного органа отправления, но не более 5 (пяти) рабочих дней со дня, следующего за днем регистрации таможенной декларации, если иное не установлено таможенным законодательством ЕАЭС и Республики Казахстан, о принятии такого решения ОГД письменно уведомляет Перевозчика.
При продлении срока выпуска товаров, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, выпуск товаров должен быть завершен ОГД не позднее 5 (пяти) рабочих дней со дня, следующего за днем регистрации транзитной декларации либо за днем наступления одного из обстоятельств, указанных в пункте 2 статьи 193 Кодекса.
35. Выпуск таможенным органом отправления товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита осуществляется должностным лицом ОГД путем заполнения соответствующих листов транзитной декларации с проставлением штампа "Товар находится под таможенным контролем", заверенного подписью и оттиском личной номерной печати:

33. Транзиттік декларациямен бірге декларант жөнелтуші кеден органына транзиттік декларацияның электрондық көшірмесін ұсынады.
Алдын ала ақпарат пен ілеспе (коммерциялық), көліктік (тасымалдау), және (немесе) өзге де құжаттарда қамтылған мәліметтер арасында алшақтықтар болмаған жағдайда ұсынылған ақпарат транзиттік декларацияның электрондық көшірмесі ретінде пайдаланылады.
Жөнелтуші кеден органы транзиттік декларацияны оны ұсынған сәттен бастап бір сағаттан көп емес мерзімде тіркейді, сонымен қатар ақпараттық технологияларды пайдаланып транзиттік декларацияның электрондық көшірмесін тіркейді.
Бұл ретте жөнелтуші кеден органы ілеспе (коммерциялық) құжаттардың болуын тексереді және оларға инспекциялық-тексеріп қарау кешенін (бұдан әрі - ИТК) қолдануымен алынған "ИТК бақылау, күдіксіз" не "ИТК бақылау, күдікті" деген мөртабандары қойылған, МКО лауазымды тұлғасының қолы қойылып жеке нөмірлі мөрімен куәландырылған суреттерін (рентген-суреттер) қоса тіркейді.
"ИТК бақылау, күдікті" деген мөртабан болған жағдайда:
Қазақстан Республикасы арқылы транзитпен өтетін тауарларға қатысты анықталған;
жеткізу орны Қазақстан Республикасы болып табылатын тауарларға қатысты межелі станцияда кедендік тексеріп қарау жүзеге асырылады.
34. Жөнелтуші кеден органы кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес транзиттік декларацияны тіркегеннен және ЕАЭО мен Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгіленген шарттарды сақтай отырып тауарлар ұсынылғаннан кейін барынша қысқа, бірақ транзиттік декларацияны тіркеу сәттен бастап кеден органының төрт сағат жұмыс уақытынан аспайтын мерзімде тауарларды шығаруды жүзеге асырады.
Егер ЕАЭО мен Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында өзгеше белгіленбесе, тауарларды шығару мерзімдері жөнелтуші кеден органының жазбаша рұқсатымен кедендік бақылау нысандарын жүргізу мен аяқтау үшін қажетті, бірақ кедендік декларацияны тіркегеннен кейінгі күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен артық емес уақытқа ұзартылады, мұндай шешімді қабылдау туралы МКО тасымалдаушыға жазбаша хабардар етеді.
Кедендік транзит кедендік рәсіміне орналастырылатын тауарларды шығару мерзімдерін ұзарту кезінде транзиттік декларацияны тіркеген күннен не Кодекстің 193-бабы 2-тармағында көрсетілген мән-жайлар басталған күннен кейінгі күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей МКО тауарларды шығаруды аяқтауы тиіс.
35. Жөнелтуші кеден органы кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығаруын МКО лауазымды тұлғасы:

1) на лицевой стороне первого листа железнодорожной накладной СМГС, ЦИМ/СМГС (оригинал накладной);
2) на лицевой стороне второго листа (дорожной ведомости);
3) на дополнительных экземплярах дорожной ведомости (копии дополнительного экземпляра дорожной ведомости, заверенной оттиском календарного штемпеля станции) в случае если дополнительные экземпляры дорожной ведомости приложены к железнодорожной накладной.
После выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита экземпляр транзитной декларации, перевозочные (транспортные) документы и идентифицированные таможенным органом отправления сопроводительные (коммерческие) документы возвращаются перевозчику для представления таможенному органу назначения.
36. В случае использования в качестве транзитной декларации транспортных (перевозочных) документов, оформление выпуска товаров осуществляется в порядке, предусмотренном пунктом 34 настоящих Правил.
37. При выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита таможенный орган отправления устанавливает предельный срок таможенного транзита и определяет место доставки товаров в соответствии с таможенным законодательством ЕАЭС и Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 37 в редакции совместного приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 15.10.2019 № 1141 и Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.10.2019 № 789 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. При перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита Перевозчик независимо от того, является ли он декларантом товаров, помещенных под такую таможенную процедуру, за исключением случая, указанного в пункте 2 статьи 230 Кодекса, обязан:
1) доставить товары и документы на них в установленный таможенным органом отправления срок в место доставки товаров, следуя по определенному маршруту перевозки (транспортировки) товаров, если он установлен;
2) обеспечить сохранность товаров, средств идентификации, если они применялись;
3) не допускать разгрузку, перегрузку (перевалку) и совершение иных грузовых операций с товарами, перевозимыми (транспортируемыми) в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, а также замену транспортных средств, перевозящих такие товары, без разрешения, уведомления (в случаях, предусмотренных таможенным законодательством Республики Казахстан) таможенных органов, за исключением случая, предусмотренного пунктом 2 статьи 228 Кодекса.

1) ХЖҚК теміржол жүкқұжатының, ЦИМ/ХЖҚК (жүкқұжаттың түпнұсқасы) бірінші парағының оң жақ бетіне;
2) екінші парағының (жол ведомосының) оң жақ бетіне;
3) егер жол ведомосының қосымша даналары теміржол жүкқұжатына қоса тіркелсе, жол ведомосының қосымша даналарында (станцияның күнтізбелік штемпелімен куәландырылған жол ведомосының қосымша даналарының көшірмелері) қолын қойып жеке нөмірлі мөрімен куәландырған "Тауар кедендік бақылауда" деген мөртабанды қойып транзиттік декларациялардың тиісті парақтарын толтыру арқылы жүзеге асырады.
Кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарлар шығарылғаннан кейін транзиттік декларацияның данасы, тасымалдау (тасу) құжаттары және жөнелтуші кеден органымен сәйкестендірілген ілеспе (коммерциялық) құжаттар межелі кеден органына ұсыну үшін тасымалдаушыға қайтарылады.
36. Транзиттік декларация ретінде көліктік (тасымалдау) құжаттарын пайдаланған кезде тауарларды шығаруды ресімдеу осы Қағиданың 34-тармағында көзделген тәртіпте жүзеге асырылады.
37. Кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығару кезінде жөнелтуші кеден органы ЕАЭО мен Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес кедендік транзиттің шекті мерзімін белгілейді және тауарларды жеткізу орнын айқындайды.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 15.10.2019 № 1141 және ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.10.2019 № 789 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
38. Кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасымалдау (тасу) кезінде осы кедендік рәсімге орналастырылған тауарлардың декларанты болуы болмауына қарамастан, Кодекстің 230-бабы 2-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, тасымалдаушы:
1) жөнелтуші кеден органы белгіленген мерзімде тауарларды жеткізу орнына, егер де ол белгіленсе, тауарларды тасымалдаудың (тасудың) белгіленген бағыты бойынша жүре отырып тауарлар мен олардың құжаттарын жеткізуге;
2) егер олар қолданса, тауарларды сәйкестендіру құралдарының сақталуын қамтамасыз етуге;
3) Кодекстің 228-бабы 2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, кеден органының рұқсатынсыз немесе (ҚР кеден заңнамасында көзделген жағдайларда) хабардар етпей кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасымалданатын (тасылатын) тауарларды түсіруге, қайта тиеуге (ауыстырып тиеуге) және олармен жасалатын өзге де жүк операцияларына, сондай-ақ осындай тауарларды тасымалдайтын көлік құралдарын ауыстыруға жол бермеуге міндетті.

39. В случае если перевозка (транспортировка) товаров осуществляется с использованием двух и более видов транспорта, указанных в пункте 1 статьи 230 Кодекса, обязанности возлагаются на декларанта товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита.
40. В случае если при перевозке (транспортировке) товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита пункт назначения изменяется в соответствии с пунктом 7 статьи 225 Кодекса, место доставки товаров может быть изменено с разрешения ОГД. Для получения разрешения ОГД на изменение места доставки Перевозчик обращается в любой ОГД, находящийся по пути его следования, с заявлением об изменении места доставки товаров.
Заявление с указанием сведений и приложением документов, установленных Коллегией Евразийской экономической комиссии от 13 декабря 2017 года № 170 "О некоторых вопросах применения таможенной процедуры таможенного транзита" (далее – Решение № 170) направляется в виде электронного документа, документа на бумажном носителе либо электронной копии документа на бумажном носителе.
41. Разрешение на изменение места доставки товаров принимается ОГД не позднее дня, следующего за днем получения заявления и документов, указанных в пункте 40 настоящих Правил. После выдачи разрешения на изменение места доставки действие таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров, место доставки которых изменено, завершается и товары подлежат помещению под таможенную процедуру таможенного транзита.
Решение об изменении места доставки товара принимается ОГД при условии соблюдения целостности средств идентификации.
42. Допускается изменение места доставки товаров без завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита, если такое место доставки расположено в той же зоне деятельности ОГД, где и первоначально установленное таможенным органом отправления место доставки товаров в соответствии со статьей 225 Кодекса.
При этом лицо, обладающее полномочиями в отношении товара, либо Перевозчик по согласованию с данным лицом, представляет в ОГД, находящийся по пути его следования, заявление об изменении места доставки в двух экземплярах в произвольной форме (один экземпляр остается в ОГД, второй экземпляр, заверенный оттиском личной номерной печати должностного лица ОГД, представляется Перевозчику), а также транзитную декларацию, в случае его представления на бумажном носителе, и перевозочные (транспортные), сопроводительные (коммерческие) документы на товары.
43. ОГД при изменении места доставки товаров производит следующие действия:

39. Егер тауарларды тасымалдау (тасу) Кодекстің 230-бабы 1-тармағында көрсетілген көлік құралының екі және одан да көп түрін пайдаланып жүзеге асырылған жағдайда, міндеттер кедендік транзит кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлардың декларантына жүктеледі.
40. Егер кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасымалдау (тасу) кезінде Кодекстің 225-бабы 7-тармағына сәйкес межелі пункті өзгерген жағдайда, МКО рұқсатымен тауарларды жеткізу орны өзгеруі мүмкін. Жеткізу орнын өзгертуге МКО рұқсатын алу үшін тасымалдаушы жүру жолында орналасқан кез келген МКО-ға тауарлардың жеткізу орнын өзгерту туралы өтінішпен жүгінуге құқылы.
"Кедендік транзит кедендік рәсімін қолданудың кейбір мәселелері туралы" Еуразиялық экономикалық комиссиясы Алқасының 13.12.17 ж. № 170 шешімімен (бұдан әрі – № 170 шешім) белгіленген мәліметтер көрсетілген және құжаттар қоса берілген өтініш электронды құжат, қағаз тасымалдағышындағы құжат не қағаз тасымалдағышындағы құжаттың электронды көшірмесі түрінде жолдануы тиіс.
41. МКО тауарларды жеткізу орнын өзгертуге рұқсатты өтініш және осы тармақтың екінші абзацында көрсетілген құжаттарды алған күннен кейінгі күннен кешіктірмей қабылдайды. Тауарларды жеткізу орнын өзгертуге рұқсат берілгеннен кейін жеткізу орны өзгерген тауарларға қатысты кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысы аяқталады және тауарлар кедендік транзит кедендік рәсіміне орналастыруға жатады.
МКО тауарларды жеткізу орнын өзгерту туралы шешімді сәйкестендіру құралдары сақталған жағдайда қабылдайды.
42. Егер осындай жеткізу орны Кодекстің 225-бабына сәйкес жөнелтуші кеден органы бірінші белгіленген тауарларды жеткізу орны сол МКО-ның қызмет аймағында орналасса, кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданысын аяқтамай тауарларды жеткізу орнын өзгертуге рұқсат беріледі.
Бұл ретте туарларға қатысты өкілеттіктері бар тұлға не тасымалдаушы жүру жолында орналасқан МКО-ға еркін нысанда екі данада жеткізу орнын өзгерту туралы өтінішті (бір данасы МКО-да қалады, МКО лауазымды тұлғасының жеке нөмірлі мөр бедерімен куәландырылған екінші данасы тасымалдаушыға ұсынылады), сондай-ақ транзиттік декларацияны, егер ол қағаз тасымалдағышында қоса тіркелсе және тауарларға арналған тасымалдау (көліктік), ілеспе (коммерциялық) құжаттарды ұсынады.
43. Тауарларды жеткізу орнын өзгерткен кезде МКО мынадай іс-әрекеттерді жүргізеді:

1) уведомляет таможенные органы отправления и назначения об изменении места доставки;
2) проставляет в соответствующих графах новой транзитной декларации штамп "Товар находится под таможенным контролем";
3) контролирует доставку товаров до нового таможенного органа назначения;
4) требует представления товара в случаях, предусмотренных таможенным законодательством ЕАЭС и Республики Казахстан.
44. В случае отцепки транспортного средства, перемещаемого по таможенной процедуре таможенного транзита, для устранения технической или коммерческой неисправности, а также в случае невозможности доставки товара в таможенный орган назначения в установленный таможенным органом отправления срок Перевозчик в целях продления установленного срока таможенного транзита уведомляет ближайший ОГД с представлением мотивированного обращения на продление срока таможенного транзита (далее - Обращение) с приложением документов и указанием сведений, установленных Решением № 170.
Обращение направляется в виде электронного документа, документа на бумажном носителе либо электронной копии документа на бумажном носителе. Приложенные документы направляются в том же формате, что и Обращение.
При направлении обращений фактическое прибытие в таможенный орган или предъявление таможенному органу товаров и вагонов (контейнеров) не требуется.
Установленный таможенным органом отправления срок таможенного транзита по мотивированному обращению декларанта или Перевозчика, если последний не выступал декларантом таможенной процедуры таможенного транзита, продлевается в пределах срока, не превышающего предельный срок таможенного транзита, определяемый из расчета 2 000 (две тысячи) километров за один месяц.
45. ОГД, в который поступило обращение на продление, в короткие сроки, но не позднее 1 часа рабочего времени регистрирует его с использованием информационных систем и в короткие сроки, но не позднее 3 часов рабочего времени с момента регистрации обращения, принимает решение о продлении срока таможенного транзита либо об отказе в продлении.
В случаях, когда обращение с документами подается на бумажном носителе, запись о продлении срока таможенного транзита вносится путем зачеркивания установленного таможенным органом отправления срока доставки в соответствующих графах транзитной декларации и штампа "Товар находится под таможенным контролем", проставленного в транзитной декларации, на лицевой стороне первого листа железнодорожной накладной СМГС, ЦИМ/СМГС (оригинал накладной), второго листа (дорожной ведомости), а также на дополнительных экземплярах дорожной ведомости (копии дополнительного экземпляра дорожной ведомости, заверенные оттиском календарным штемпелем железнодорожной станции отправления (передаточной станции) в случае если дополнительные экземпляры дорожной ведомости приложены к железнодорожной накладной СМГС, ЦИМ/СМГС, с указанием нового срока доставки товаров, которая заверяется подписью и оттиском личной номерной печати должностного лица ОГД.
В случае если заявление подавалось в виде электронного документа, либо электронной копии документа на бумажном носителе, ОГД в такой же форме направляет ответ о принятом решении.
Полученный от таможенных органов ответ о продлении работник станции распечатывает и вкладывает его в перевозочный документ.

1) жеткізу орнының өзгергені туралы жөнелтуші және межелі кеден органдарын хабардар етеді;
2) жаңа транзиттік декларацияның тиісті бағандарында "Тауар кедендік бақылауда" деген мөртабанды қояды;
3) жаңа межелі кеден органына дейін тауарлардың жеткізілуін бақылайды;
4) ЕАЭО мен Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында көзделген жағдайда тауарлардың ұсынылуын талап етеді.
44. Техникалық немесе коммерциялық ақаулықтарды жою үшін кедендік транзит кедендік рәсімі бойынша өткізілетін көлік құралдарын ағытқан жағдайда, сондай-ақ жөнелтуші кеден органы белгіленген мерзімде тауарларды межелі кеден органына жеткізуге мүмкіндік болмаған жағдайда тасымалдаушы кедендік транзиттің белгіленген мерзімін ұзарту мақсатында № 170 Шешімде белгіленген құжаттарды қоса бере отырып және мәліметтерді көрсете отырып жақын орналасқан МКО-ны хабардар етеді.
Өтініш электронды құжат, қағаз тасымалдағышындағы құжат не қағаз тасымалдағышындағы құжаттың электронды көшірмесі түрінде жолдануы мүмкін. Қоса берілген құжаттар да кедендік транзит мерзімін ұзарту жөніндегі өтініш форматында жолданады.
Өтініш жолданған кезде тауарлар мен вагондардың/контейнерлердің кеден органына іс жүзінде келуі немесе кеден органына ұсыну талап етілмейді.
Жөнелтуші кеден органымен белгіленген кедендік транзит мерзімі декларант немесе тасымалдаушының дәлелді өтініші бойынша, егер соңғысы кедендік транзит кедендік рәсімінің декларанты болып табылмаса, бір айға 2000 (екі мың) километр есебінен белгіленетін кедендік транзиттің шекті мерзімінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
45. Мүмкіндігінше қысқа мерзімде ұзарту туралы өтініш келіп түскен МКО, ақпараттық жүйені пайдаланып және мүмкіндігінше қысқа мерзімде 1 сағат жұмыс уақытынан кешіктірмей оны тіркейді, бірақ өтініш тіркелген сәттен бастап 3 сағат жұмыс уақытынан кешіктірмей кедендік транзиттің мерзімін ұзарту туралы не ұзартудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Өтініш құжаттармен бірге қағаз тасымалдағышында берілген жағдайда, кедендік транзиттің мерзімін ұзарту туралы жазба транзиттік декларацияның тиісті бағандарында жөнелтуші кеден органы белгілеген жеткізу мерзімін және транзиттік декларацияда, ХЖҚК теміржол жүкұжатының бірінші парағының оң жақ бетінде, ЦИМ/ХЖҚК (жүкқұжаттың түпнұсқасы), екінші парақтың (жол ведомосының) оң жақ бетінде, сондай-ақ егер жол ведомосының қосымша даналары ХЖҚК теміржол жүкқұжатына, ЦИМ/ХЖҚК қоса тіркелсе, жол ведомосының қосымша даналарында (жөнелту теміржол станциясының (беру станциясы) күнтізбелік штемпелімен расталған жол ведомосының қосымша данасының көшірмелері) қойылған "Тауар кедендік бақылауда" деген мөртабанды сызып тастау арқылы МКО лауазымды тұлғасының қолы қойылып жеке нөмірлі мөрімен куәландырылған тауарларды жеткізудің жаңа мерзімі енгізіледі.
Егер өтініш электронды құжат не қағаз тасымалдағышындағы құжаттың электронды көшірмесі түрінде берілген жағдайда МКО қабылданған шешім туралы жауапты сол нысанда жолдайды.
Кеден органдарынан алынған ұзарту тарулы жауапты станция қызметкері басып шығарады, тасымалдау құжатына қосып салады.

46. Разгрузка, перегрузка (перевалка) и иные грузовые операции, если на транспортные средства не наложены средства идентификации, допускаются после предварительного уведомления ОГД, в зоне деятельности которого осуществляется грузовые операции. Уведомление заключается в подаче Перевозчиком письменного заявления, содержащего сведения и документы, установленные Решением № 170.
Заявление подписывается Перевозчиком и по имеющимся оперативным каналам связи передается в ближайший ОГД.
Уведомление направляется в виде электронного документа, документа на бумажном носителе либо электронной копии документа на бумажном носителе.
При направлении уведомления фактическое прибытие в таможенный орган или предъявление таможенному органу товаров и вагонов (контейнеров) не требуется.
1) Разгрузка, перегрузка (перевалка) и иные грузовые операции с товарами в случаях, если на транспортные средства наложены средства идентификации, допускаются только с разрешения таможенного органа, в регионе деятельности которого осуществляются грузовые операции.
Для получения разрешения Перевозчик направляет в ОГД, в зоне деятельности которого осуществляется грузовые операции, заявление на совершение грузовых операций и (или) замены транспортных средств, содержащего сведения и документы, установленные Решением № 170.
Заявление направляется в виде электронного документа, документа на бумажном носителе либо электронной копии документа на бумажном носителе.
При направлении уведомления фактическое прибытие в таможенный орган или предъявление таможенному органу товаров и вагонов (контейнеров) не требуется.
2) ОГД, в который поступило заявление, в короткие сроки, но не позднее 1 часа рабочего времени регистрирует его с использованием информационных систем и в короткие сроки, но не позднее 3 часов рабочего времени с момента регистрации, принимает решение о выдаче разрешения либо об отказе.
О принятом решении ОГД информирует Перевозчика путем направления документа, содержащего информацию о выдаче разрешения с указанием при необходимости условий совершения грузовых операций.
47. После совершения грузовых операций Перевозчик оформляет акт общей формы в 3 (трех) экземплярах:
1) один экземпляр прикладывается к перевозочному документу;
2) один экземпляр остается у Перевозчика;
3) один экземпляр для ОГД.
Не позднее 24 (двадцати четырех) часов после осуществления грузовой операции Перевозчик представляет в ОГД, в зоне деятельности которого производилась грузовая операция, копию акта общей формы.
48. Не позднее 24 (двадцати четырех) часов со дня получения копии акта общей формы ОГД, в зоне деятельности которого проводилась грузовая операция, направляет по оперативным каналам связи, в таможенный орган назначения информацию о произведенных грузовых операциях.

46. Егер көлік құралына сәйкестендіру құралдары салынбаса, қызмет аймағында жүк операциялары жүзеге асырылатын МКО алдын ала хабардар еткеннен кейін түсіру, қайта тиеу (ауыстырып тиеу) және өзге де жүк операцияларын жасауға рұқсат етіледі. Хабарлама тасымалдаушы № 170 шешімде белгіленген мәліметтер және құжаттар қамтылған жазбаша өтінішті ұсыну арқылы жасалады.
Өтінішке тасымалдаушы қол қояды және қолда бар жедел байланыс арнасы арқылы жақын маңдағы МКО беріледі.
Хабарлама электронды құжат, қағаз тасымалдағышындағы құжат не қағаз тасымалдағышындағы құжаттың электронды көшірмесі түрінде жолдануы мүмкін.
Хабарламаны жолдаған кезде тауарлар мен вагондардың/контейнерлердің кеден органына іс жүзінде келуі немесе кеден органына ұсыну талап етілмейді.
1) Егер көлік құралына сәйкестендіру құралдары салынса, қызмет өңірінде жүк операциялары жүзеге асырылатын кеден органының рұқсатымен ғана түсіру, қайта тиеу (ауыстырып тиеу) және өзге де жүк операцияларын жасауға рұқсат етіледі.
Рұқсат алу үшін тасымалдаушы қызмет аймағында жүк операциялары жүзеге асырылатын МКО жүк операцияларын жасауға және (немесе) № 170 шешімде белгіленген мәліметтер және құжаттар қамтылған көлік құралдарын ауыстыруға өтінішті жолдайды.
Өтініш электронды құжат, қағаз тасымалдағышындағы құжат не қағаз тасымалдағышындағы құжаттың электронды көшірмесі түрінде жолдануы мүмкін.
Хабарламаны жолдаған кезде тауарлар мен вагондардың/контейнерлердің кеден органына іс жүзінде келуі немесе кеден органына ұсыну талап етілмейді.
2) Мүмкіндігінше қысқа мерзімде өтініш келіп түскен МКО ақпараттық жүйені пайдаланып және мүмкіндігінше қысқа мерзімде 1 сағат жұмыс уақытынан кешіктірмей оны тіркейді, бірақ тіркелген сәттен бастап 3 сағат жұмыс уақытынан кешіктірмей рұқсат беру туралы не бас тарту туралы шешім қабылдайды.
МКО жүк операцияларын жасаудың қажеттілігін көрсетіп қабылданған шешім туралы ақпарат қамтылған құжатты жолдау арқылы тасымалдаушыны қабылданған шешім туралы ақпараттандырады.
47. Жүк операцияларын жасағаннан кейін тасымалдаушы жалпы нысандағы 3 (үш) данада акт толтырады:
1) бір данасы тасымалдау құжатына қоса тіркеледі;
2) бір данасы тасымалдаушыда қалады;
3) бір данасы МКО үшін.
Жүк операциялары жүзеге асырылғаннан кейін 24 (жиырма төрт) сағаттан кешіктірмей Тасымалдаушы жүк операциясы жүргізілген қызмет аймағында орналасқан МКО-ға жалпы нысандағы актінің көшірмесін ұсынады.
48. Жалпы нысандағы актінің көшірмесін алған күннен бастап 24 (жиырма төрт) сағаттан кешіктірмей жүк операциясы жүргізілген қызмет аймағында орналасқан МКО байланыстың жедел арналары арқылы межелі кеден органына жүргізілген жүк операциялар туралы ақпаратты жолдайды.

49. ОГД отказывает в выдаче разрешения на осуществление грузовых операций с товарами в случае, если их осуществление может повлечь за собой утрату товаров или изменение их свойств, либо при наличии запрета на осуществление таких операций.
50. По прибытии товаров, находящихся под таможенным контролем, на станцию назначения (место доставки определяется таможенным органом отправления) перевозчик до завершения таможенной процедуры таможенного транзита размещает товары в зоне таможенного контроля на станции назначения.
Размещение товаров в зоне таможенного контроля допускается в любое время суток.
51. После размещения товаров в зоне таможенного контроля (либо временной зоне таможенного контроля, созданной для таких целей) на станции назначения Перевозчик уведомляет таможенный орган назначения в сроки, установленные технологическим процессом работы станции, но не позднее окончания следующего рабочего дня таможенного органа назначения, путем направления по электронной почте либо посредством информационной системы (при наличии интеграции информационных систем Перевозчика и ОГД), сведений о регистрационном номере транзитной декларации, номере вагона и/или контейнера, номере накладной и получателе товара.
В случае если в пути следования или по прибытию на станцию назначения составлен акт общей формы или/и коммерческий акт на изменение или утрату пломбы или груза, Перевозчик информирует об этом таможенный орган назначения и направляет электронную копию указанных документов по электронной почте либо посредством информационной системы.
Сроки исчисляются с момента размещения вагона или контейнера в зоне таможенного контроля.
Не требуется предоставление в таможенный орган назначения Перевозчиком копий транзитной декларации (ее копии) или используемых в качестве транзитной декларации транспортных (перевозочных), коммерческих документов с отметками таможенного органа отправления, а также других имеющихся документов, идентифицированных таможенным органом отправления, за исключением письменного запроса таможенного органа назначения в случаях, когда транзитная декларация в таможенный орган отправления предоставлялась на бумажном носителе.
При получении письменного запроса ОГД, в сроки предусмотренные пунктом 7 статьи 231 Кодекса, Перевозчик формирует архивированный пакет электронных копий документов на каждую отправку отдельно и направляет посредством электронной почты на электронный адрес должностного лица ОГД с получением подтверждения о доставке информации путем соответствующих настроек в электронной почте либо посредством информационной системы (при наличии интеграции информационных систем Перевозчика и ОГД).
При поступлении письменного запроса ОГД, в случае если транзитная декларация представлялась в таможенный орган отправления на бумажном носителе, при отсутствии ОГД на станции назначения, лицо, заключившее с Перевозчиком договор, в соответствии с которым оно совершает операции, связанные с завершением действия таможенной процедуры таможенного транзита, представляет транзитную декларацию, а также перевозочные (транспортные) и коммерческие документы на бумажных носителях в ОГД в зоне деятельности которого находится данная станция.
По требованию таможенного органа назначения Перевозчик предъявляет товары.
Таможенный орган назначения завершает таможенную процедуру таможенного транзита в возможно короткие сроки, но не позднее 4-х (четырех) часов рабочего времени с момента получения сообщения от Перевозчика, направленного по электронной почте или посредством информационной системы, и сообщает о завершении таможенной процедуры таможенного транзита Перевозчику ответным сообщением по электронной почте либо направления сведений посредством информационной системы.
При этом направляются следующие сведения, подтверждающие завершение таможенной процедуры таможенного транзита:
номер транзитной декларации;
номер регистрации документов, поданных для завершения действия процедуры транзита;
дата и время завершения.
В случае если должностным лицом ОГД при завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита принимается решение о таможенном контроле в форме таможенного досмотра в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 14 февраля 2018 года № 188 "Об утверждении Правил проведения таможенных досмотра и осмотра" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16464), должностное лицо ОГД определяет зону таможенного контроля и сообщает Перевозчику не позднее 4-х (четырех) часов рабочего времени с момента получения сообщения о прибытии груза, находящегося под таможенным контролем. Зона таможенного контроля для размещения груза определяется на основании сведений о месте временного хранения, указанных в транспортных (перевозочных) документах.
В случае отсутствия в транспортных (перевозочных) документах сведений о месте временного хранения для проведения таможенного досмотра определяется ближайшая к станции назначения зона таможенного контроля либо временная зона таможенного контроля.

49. Егер оларды жүргізу тауарлардың жойылуына немесе ерекшеліктерінің өзгеруіне әкеп соқса не осындай операцияларды жүргізуге тыйым салынған болса, МКО тауарларға жүк операцияларын жүргізуге рұқсат беруден бас тартады.
50. Кедендік бақылауда тұрған тауарлар межелі станцияға келген кезде (жөнелтуші кеден органы айқындаған жеткізу орны) тасымалдаушы кедендік транзит кедендік рәсімін аяқтағанға дейін тауарларды межелі станцияның кедендік бақылау аймағына орналастырады.
Тауарларды кедендік бақылау аймағына орналастыру тәуліктің кез келген уақытында рұқсат етіледі.
51. Тауарларды межелі станциядағы кедендік бақылау аймағында (не осындай мақсаттар үшін құрылған уақытша кедендік бақылау аймағында) орналастырғаннан кейін Тасымалдаушы межелі кеден органын станция жұмысының технологиялық процесінде белгіленген мерзімдерде, бірақ межелі кеден органының келесі жұмыс күні аяқталғаннан кешіктірмей электрондық пошта арқылы не ақпараттық жүйе (Тасымалдаушының және МКО ақпараттық жүйелерін интеграциялау болған кезде) арқылы транзиттік декларацияның тіркеу нөмірі, вагонның және/немесе контейнердің нөмірі, жүкқұжаттың нөмірі және тауарды алушы туралы мәліметтерді жіберу жолымен хабардар етеді.
Егер жүру жолында немесе межелі станцияға келуі бойынша жалпы нысандағы акт немесе/және пломбаны немесе жүкті өзгертуге немесе жоюға коммерциялық акт жасалған жағдайда, Тасымалдаушы бұл туралы межелі кеден органын хабардар етеді және көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмесін электрондық пошта бойынша не ақпараттық жүйе арқылы жолдайды.
Мерзімдер кедендік бақылау аймағында вагон немесе контейнер орналастырылған сәттен бастап есептеледі.
Тасымалдаушы транзиттік декларацияның (оның көшірмесінің) немесе транзиттік декларация ретінде пайдаланылатын жөнелтуші кеден органының белгілері бар көліктік (тасымалдау), коммерциялық құжаттардың, сондай-ақ жөнелтуші кеден органына транзиттік декларация қағаз тасығышта берілген жағдайларда межелі кеден органының жазбаша сұрау салуын қоспағанда, жөнелтуші кеден органы сәйкестендірген басқа да қолда бар құжаттардың көшірмелерін межелі кеден органына ұсыну талап етілмейді.
МКО-ның жазбаша сұрау салуын алған кезде, Кодекстің 231-бабының 7-тармағында көзделген мерзімде Тасымалдаушы әрбір жөнелтімге жеке құжаттардың электрондық көшірмесінің мұрағаттық пакетін қалыптастырады және электрондық поштада не ақпараттық жүйе (Тасымалдаушының және МКО ақпараттық жүйелерін интеграциялау болған кезде) арқылы тиісті күйге келтіру жолымен ақпараттың жеткізілгені туралы растауды ала отырып, МКО лауазымды адамының электрондық мекенжайына электрондық пошта арқылы жолдайды.
МКО-ның жазбаша сұрау салуы келіп түскен кезде, егер транзиттік декларация жөнелтуші кеден органына қағаз жеткізгіште ұсынылған жағдайда, межелі станцияда МКО болмаған кезде Тасымалдаушымен шарт жасасқан тұлға оған сәйкес ол кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтаумен байланысты операцияларды жасайды, транзиттік декларацияны, сондай-ақ осы станция қызмет аймағында МКО-да қағаз жеткізгіштегі тасымалдау (көлік) және коммерциялық құжаттарды ұсынады.
Межелі кеден органының талабы бойынша Тасымалдаушы тауарларды ұсынады.
Межелі кеден органы кедендік транзит кедендік рәсімін мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ Тасымалдаушыдан электрондық почта бойынша немесе ақпараттық жүйе арқылы жолданған хабарламаны алған сәттен бастап жұмыс уақытының 4 (төрт) сағатынан кешіктірмей аяқтайды және Тасымалдаушыға кедендік транзит кедендік рәсімінің аяқталғаны туралы электрондық почта бойынша жауап хабарламамен не мәліметтерді ақпараттық жүйе арқылы жіберу туралы хабарлайды.
Бұл ретте кедендік транзит кедендік рәсімінің аяқталғанын растайтын мынадай мәліметтер жолданады:
транзиттік декларацияның нөмірі;
транзит рәсімінің қолданылуын аяқтау үшін берілген құжаттардың тіркеу нөмірі;
аяқталу күні мен уақыты.
Егер МКО лауазымды тұлғасы кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталған кезде "Кедендік жете тексеруді және қарап-тексеруді жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 14 ақпандағы № 188 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16699 болып тіркелген), Кедендік жете тексеруді және қарап-тексеруді жүргізу қағидаларының 4-тармағының негізінде, кедендік жете тексеріп қарау нысанында қосымша кедендік бақылау туралы шешімді қабылдаған жағдайда, МКО лауазымды тұлғасы кедендік бақылау аймағын айқындайды және Тасымалдаушыға кедендік бақылауда тұрған жүктің келгені туралы хабарламаны алған сәттен бастап жұмыс уақытының 4 (төрт) сағатынан кешіктірмей хабарлайды. Жүкті орналастыру үшін Кедендік бақылау аймағы көліктік (тасымалдау) құжаттарында көрсетілген уақытша сақтау орны туралы мәліметтер негізінде айқындалады.
Көліктік (тасымалдау) құжаттарында уақытша сақтау орны туралы мәліметтер болмаған жағдайда, кедендік жете тексеріп қарауды жүргізу үшін межелі станцияға жақын кедендік бақылау аймағы не уақытша кедендік бақылаудың аймағы айқындалады.

Сноска. Пункт 51 - в редакции совместного приказа Министра финансов РК от 17.08.2021 № 824 и и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.08.2021 № 459 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. При несовершении лицами, указанными в пункте 1 статьи 232 Кодекса, таможенных операций, связанных с декларированием товаров либо их помещением на временное хранение, таможенный орган назначения направляет Перевозчику уведомление в произвольной форме по электронной почте либо посредством информационной системы, о несовершении указанных действий. Перевозчик после получения уведомления, не позднее окончания рабочего дня следующего за днем получения такого уведомления, размещает данные товары на временное хранение.
До помещения товаров на временное хранение или их таможенного декларирования в соответствии с таможенной процедурой товары находятся в зоне таможенного контроля либо временной зоне таможенного контроля.
Положения настоящего пункта не применяются в следующих случаях:
если получателем осуществлено предварительное таможенное декларирование;
до завершения таможенной процедуры таможенного транзита груз размещен на временное хранение согласно сведениям о месте временного хранения, указанным в транспортном (перевозочном) документе.
Сноска. Пункт 52 - в редакции совместного приказа Министра финансов РК от 17.08.2021 № 824 и и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.08.2021 № 459 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. ОГД по обращению Перевозчика определяет время работы таможенного поста в выходные и праздничные дни в целях завершения таможенного транзита.
Порядок помещения товаров в зону таможенного контроля, созданной на территории свободной (специальной, особой) экономической зоны, регулируется в соответствии с Соглашением по вопросам свободных (специальных, особых) экономических зон на таможенной территории таможенного союза и таможенной процедуры свободной таможенной зоны от 18 июня 2010 года, ратифицированным Законом Республики Казахстан "О ратификации Соглашения по вопросам свободных (специальных, особых) экономических зон на таможенной территории таможенного союза и таможенной процедуры свободной таможенной зоны".
Сноска. Пункт 53 - в редакции совместного приказа Министра финансов РК от 17.08.2021 № 824 и и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.08.2021 № 459 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 17.08.2021 № 824 және ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 20.08.2021 № 459 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
52. Кодекстің 232-бабының 1-тармағында көрсетілген тұлғалар тауарларды декларациялауға не оларды уақытша сақтауға орналастыруға байланысты кедендік операцияларды жасамаған кезде, межелі кеден органы Тасымалдаушыға көрсетілген іс-әрекеттердің жасалмағаны туралы электрондық пошта бойынша не ақпараттық жүйе арқылы еркін нысанда хабарламаны жолдайды. Тасымалдаушы хабарламаны алғаннан кейін осындай хабарламаны алған күннен кейінгі жұмыс күні аяқталғаннан кешіктірмей осы тауарларды уақытша сақтауға орналастырады.
Тауарларды уақытша сақтауға орналастырғанға немесе оларды кедендік транзит кедендік рәсімге сәйкес кедендік декларациялауға дейін тауарлар кедендік бақылау аймағында не уақытша кедендік бақылау аймағында тұрады.
Қағиданың осы тармағының ережелері мынадай жағдайларда:
егер алушы алдын ала кедендік декларациялауды жүзеге асырса;
кедендік транзит кедендік рәсімі аяқталғанға дейін жүк көлік (тасымалдау) құжатында көрсетілген уақытша сақтау орны туралы мәліметтерге сәйкес уақытша сақтауға орналастырылса қолданылмайды.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 17.08.2021 № 824 және ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 20.08.2021 № 459 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
53. Тасымалдаушының өтініші бойынша МКО кедендік транзитті аяқтау мақсатында демалыс және мереке күндері кеден бекетінің жұмыс уақытын айқындайды.
Тауарларды еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың аумағында құрылған кедендік бақылау аймағына орналастыру тәртібі, "Кеден одағының кедендік аумағындағы еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтар және еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімі мәселелері жөніндегі келісімді ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған, 2010 жылғы 18 маусымдағы Кеден одағының кедендік аумағындағы еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтар және еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімі мәселелері жөніндегі келісімге сәйкес реттеледі.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 17.08.2021 № 824 және ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 20.08.2021 № 459 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

Глава 6. Помещение товаров на временное хранение
54. При помещении Перевозчиком или иным уполномоченным лицом товаров на временное хранение, товары распределяются для помещения их в места временного хранения, указанные в транспортных (перевозочных) документах.
В случаях, когда в транспортных (перевозочных) документах не указаны конкретные места временного хранения, Перевозчик руководствуется:
1) договором, заключенным получателем товаров на временное хранение;
2) письменным заявлением получателя товаров о размещении товаров в определенном месте временного хранения с отметками должностного лица ОГД, подтверждающего наличие документа об обеспечении уплаты таможенных пошлин и налогов, и подтверждающего, что участок пути, на котором находится иное место временного хранения, является собственностью лица, обладающего полномочиями в отношении товаров, либо используется указанным лицом на праве аренды.
При отсутствии сведений, указанных в подпунктах 1) и 2) части второй настоящего пункта, Перевозчик направляет товар в места временного хранения, определенные таможенным органом назначения.
Сноска. Пункт 54 в редакции совместного приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 15.10.2019 № 1141 и Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.10.2019 № 789 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. Для подтверждения размещения товаров на временное хранение Перевозчик, иные лица, обладающие полномочиями в отношении товаров, или их представители, путем направления по электронной почте либо посредством информационной системы (при наличии интеграции информационных систем Перевозчика и ОГД) представляют в ОГД сведения о номерах транспортных (перевозочных), коммерческих и таможенных документах, наименовании места временного хранения.
Сноска. Пункт 55 - в редакции совместного приказа Министра финансов РК от 17.08.2021 № 824 и и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.08.2021 № 459 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56. Таможенный орган назначения производит регистрацию документов, подтверждающих помещение товаров на временное хранение, в соответствии с таможенным законодательством ЕАЭС и Республики Казахстан, в срок не более 1 (одного) часа после подачи таких документов.
Подтверждением помещения товаров и транспортных средств на временное хранение являются сведения о регистрационном номере документов, представленных для подтверждения помещение товаров на временное хранение, дате и времени регистрации, месте временного хранения и дате окончания срока временного хранения, направленные по электронной почте либо посредством информационной системы (при наличии интеграции информационных систем Перевозчика и ОГД).

6-тарау. Тауарларды уақытша сақтауға орналастыру
54. Тасымалдаушы немесе өзге де мүдделі тұлға тауарларды уақытша сақтауға орналастыру кезінде, тауарлар көліктік (тасымалдау) құжаттарында көрсетілген уақытша сақтау орындарына оларды орналастыру үшін бөлінеді.
Көліктік (тасымалдау) құжаттарында уақытша сақтаудың нақты орындары көрсетілмеген жағдайда, тасымалдаушы:
1) уақытша сақтауға тауарларды алушымен жасасқан шартты;
2) тауарларды алушының тауарларды белгілі уақытша сақтау орнында орналастыру туралы кедендік төлемдер мен салықтардың төленуін қамтамасыз ету туралы құжаттың болуын растайтын және өзге де уақытша сақтау орны орналасқан жол учаскесі тауарларға қатысты өкілеттіліктері бар тұлғаның жеке меншігі боп табылатындығын не көрсетілген тұлғаның жалға алу құқығын растайтын МКО лауызымды тұлғасының белгілері бар жазбаша өтінішін басшылыққа алады.
Осы тармақтың екінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер болмаған жағдайда, тасымалдаушы тауарларды межелі кеден органы белгіленген уақытша сақтау орындарына жолдайды.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 15.10.2019 № 1141 және ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.10.2019 № 789 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
55. Уақытша сақтауға тауарларды орналастыруды растау үшін Тасымалдаушы, тауарларға қатысты өкілеттіктері бар өзге де тұлғалар немесе олардың өкілдері электрондық пошта бойынша не ақпараттық жүйе арқылы (Тасымалдаушының және МКО ақпараттық жүйелерін интеграциялау болған кезде) жіберу жолымен МКО-ға көліктік (тасымалдау), коммерциялық және кедендік құжаттардың нөмірлері, уақытша сақтау орнының атауы туралы мәліметтерді ұсынады.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 17.08.2021 № 824 және ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 20.08.2021 № 459 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
56. Межелі кеден органы ЕАЭО және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес тауарларды уақытша сақтауға орналастыруды растайтын құжаттарды тіркеуді осындай құжаттар берілгеннен кейін 1 (бір) сағаттан аспайтын мерзімде жүргізеді.
Тауарлар мен көлік құралдарын уақытша сақтауға орналастыруды растау тауарларды уақытша сақтауға орналастыруды растау үшін ұсынылған құжаттардың тіркеу нөмірі, тіркеу күні мен уақыты, уақытша сақтау орны және уақытша сақтау мерзімінің аяқталу күні туралы электрондық пошта не ақпараттық жүйе арқылы (Тасымалдаушының және МКО ақпараттық жүйелерін интеграциялау болған кезде) жіберілген мәліметтер болып табылады.

Сноска. Пункт 56 - в редакции совместного приказа Министра финансов РК от 17.08.2021 № 824 и и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.08.2021 № 459 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 7. Организация взаимодействия при подтверждении фактического вывоза товаров за пределы таможенной территории ЕАЭС
57. Товары, помещенные под таможенные процедуры, допускающие вывоз товаров с таможенной территории ЕАЭС, подлежат доставке перевозчиком в ОГД, расположенный в месте убытия, с таможенной территории ЕАЭС.
Товары подлежат вывозу в том же количестве и состоянии, в котором они были в момент их помещения под таможенные процедуры, допускающие вывоз товаров с таможенной территории ЕАЭС, кроме изменения количества и состояния товаров, вследствие естественного износа или естественной убыли грузов при нормальных условиях перевозки, транспортировки и хранения, а также изменения количества товаров вследствие наличия не сливаемых остатков в транспортном средстве (цистернах).
58. В случае замены транспортного средства в пути следования к месту убытия ОГД, расположенный в месте убытия, принимает решение об оформлении разрешения на убытие товаров с таможенной территории ЕАЭС при наличии следующих документов:
1) документа, используемого в соответствии с таможенным законодательством ЕАЭС либо законодательством государства-члена ЕАЭС в сфере железнодорожного транспорта, и подтверждающий основания совершения в отношении транспортных средств международной перевозки операций по замене;
2) документа, подтверждающего разрешение ОГД на изменение, удаление, уничтожение или замену средств идентификации при совершении в отношении транспортных средств операций по замене, либо акт об изменении, удалении, уничтожении или замене средств идентификации по форме, утвержденной Решением Комиссии таможенного союза от 20 мая 2010 года № 260 "О формах таможенных документов" (далее – Решение КТС № 260) в соответствии со статьей 341 Таможенного кодекса ЕАЭС, принятого Договором о Таможенном кодексе ЕАЭС, совершенного в Москве 11 апреля 2017 года, ратифицированного Законом Республики Казахстан от 13 декабря 2017 года.
59. После прибытия товаров в пункт пропуска, расположенный в месте убытия, Перевозчик уведомляет таможенный орган отправления путем представления передаточной ведомости в 2 (двух) экземплярах.
Должностное лицо ОГД, расположенного в месте убытия, в правом верхнем углу обоих экземпляров передаточной ведомости проставляет штамп с указанием времени принятия документов. Один экземпляр передаточной ведомости остается в ОГД, расположенном в месте убытия, второй экземпляр возвращается Перевозчику со всеми транспортными (перевозочными) и коммерческими документами, приложенными к передаточной ведомости при сдаче в таможенный орган отправления.
Кроме того, при убытии товаров с таможенной территории ЕАЭС перевозчиком в ОГД, расположенный в месте убытия, представляются:

Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 17.08.2021 № 824 және ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 20.08.2021 № 459 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
7-тарау. ЕАЭО кедендік аумағынан тыс жерлерге тауарлардың іс жүзінде кетуді растау кезіндегі өзара іс-қимылды ұйымдастыру
57. ЕАЭО кедендік аумағынан тауарларды әкетуге рұқсат ететін кедендік рәсімдерге орналастырылған тауарлар тасымалдаушының ЕАЭО кедендік аумағынан кету орнында орналасқан МКО-ға жеткізуіне жатады.
Тауарларды тасымалдаудың, тасудың және сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи тозу немесе кему салдарынан тауарлардың мөлшері мен жай-күйі өзгерген, сондай-ақ көлік құралында (цистернада) құйылмайтын қалдықтардың болуына байланысты тауарлар мөлшерінің өзгеруін қоспағанда, тауарлар ЕАЭО кедендік аумағынан тауарларды әкетуге рұқсат ететін кедендік рәсімдерге оларды орналастыру сәтінде болған мөлшерде және күйінде әкетуге жатады.
58. Кету орнына жол жүру кезінде көлік құралын ауыстырған жағдайда кету орнында орналасқан МКО ЕАЭО кедендік аумағынан тауарлардың кетуіне рұқсатты ресімдеу туралы шешімді мынадай:
1) ЕАЭО кеден заңнамасына не ЕАЭО мүше мемлекеттің теміржол көлігі саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылатын және халықаралық тасымалдау көлік құралдарын ауыстыру бойынша операцияларды жүргізуге негіздемелерді растайтын құжат;
2) көлік құралына қатысты ауыстыру бойынша операцияларды жасау кезінде сәйкестендіру құралдарын өзгерту, алу немесе жоюға МКО рұқсатын растайтын құжат не 2017 жылғы 11 сәуірде Мәскеуде жасалған, 2017 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған, ЕАЭО Кеден кодексі туралы шартта қабылданған ЕАЭО Кеден кодексінің 341-бабына сәйкес "Кедендік құжаттардың нысандары туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы № 260 (бұдан әрі –КОК № 260 Шешімі) шешімімен белгіленген нысанға сәйкес акт болған жағдайда қабылдайды.
59. Кету орнында орналасқан өткізу пунктіне тауарлар келген кезде тасымалдаушы жөнелтуші кеден органын 2 (екі) данадағы беру ведомосын ұсыну арқылы хабардар етеді.
Кету орнында орналасқан МКО лауазымды тұлғасы беру ведомосының екі данасының да жоғарғы оң жақ бұрышына құжаттарды қабылдаған уақытты көрсетіп мөртабан қояды. Беру ведомосының бір данасы кету орнында орналасқан МКО-да қалады, екінші данасы жөнелтуші кеден органына тапсыру кезінде беру ведомосына қоса тіркелген барлық көліктік (тасымалдау) және коммерциялық құжаттармен қоса тасымалдаушыға қайтарылады.
Бұдан басқа, ЕАЭО кедендік аумағынан тауарлар кеткен кезде тасымалдаушы кету орнында орналасқан МКО-ға:

1) товары и транспортные средства, осуществляющие их перевозку;
2) транспортные (перевозочные) документы на вывозимые товары;
3) таможенная декларация либо иной документ (или его копия, заверенная ОГД или декларантом либо таможенным представителем), содержащие отметки, осуществившего выпуск товаров, в соответствии с таможенной процедурой, допускающей вывоз товаров с таможенной территории ЕАЭС, а также документы и сведения, предусмотренные таможенным законодательством ЕАЭС и Республики Казахстан.
Подтверждением выпуска товара в соответствии с таможенной процедурой, допускающей вывоз товаров с таможенной территории ЕАЭС, является проставление на таможенной декларации либо ином документе штампа "Выпуск разрешен", заверенный подписью и оттиском личной номерной печати должностного лица таможенного органа отправления.
60. По результатам проведения таможенного контроля ОГД, расположенным в месте убытия, принимается решение об оформлении разрешения на убытие товаров с таможенной территории ЕАЭС либо иное решение в соответствии с таможенным законодательством ЕАЭС и Республики Казахстан.
Разрешение на убытие товаров с таможенной территории ЕАЭС оформляется путем проставления:
1) на лицевой стороне таможенной декларации либо иного документа, а также на лицевой стороне первого листа железнодорожной накладной СМГС, ЦИМ/СМГС (оригинал накладной), второго листа (дорожной ведомости), а также на дополнительном экземпляре дорожной ведомости перевозчика штампа "Груз проследовал";
2) на оборотной стороне таможенной декларации штампа "Товар вывезен полностью" с указанием даты вывоза товаров с таможенной территории ЕАЭС.
Если товар вывозится частями либо вывезен не полностью, проставляется штамп "Товар вывезен в количестве…" с указанием количества, вывезенных товаров в основных и (или) дополнительных единицах измерения, в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности ЕАЭС (приложение к Решению Совета Евразийской экономической комиссии от 16 июля 2012 года № 54) и даты фактического вывоза товаров.
Отметки и записи заверяются подписью и оттиском личной номерной печати должностного лица ОГД.
При этом в ОГД, расположенном в месте убытия, остается копия первого листа железнодорожной накладной СМГС, ЦИМ/СМГС.
Разрешение на убытие товаров с таможенной территории ЕАЭС осуществляется с использованием информационных технологий.
61. В случае выявления нарушений таможенного законодательства ЕАЭС и Республики Казахстан по результатам проведенного таможенного контроля, требующих отцепку транспортного средства с товаров, ОГД, расположенным в месте убытия, составляется требование на отцепку вагона (контейнера) (далее – Требование) с указанием места и времени проведения досмотра по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Требование составляется в 2 (двух) экземплярах и заверяется подписью и оттиском личной номерной печати должностного лица ОГД.
Один экземпляр акта таможенного досмотра вручается перевозчику.
Решение ОГД, расположенного в месте убытия, о разрешении на убытие товаров с таможенной территории ЕАЭС принимается после устранения перевозчиком выявленных нарушений таможенного законодательства ЕАЭС и Республики Казахстан.
После принятия решения о выпуске товаров за пределы таможенной территории ЕАЭС транспортные (перевозочные) и сопроводительные (коммерческие) документы возвращаются перевозчику.
В случае принятия решения ОГД о задержании товаров транспортное средство (вагон) освобождается от груза и направляется в соответствии с инструкциями владельца вагона.

1) оларды тасымалдауды жүзеге асыратын тауарлар мен көлік құралдарын;
2) әкетілетін тауарларға көліктік (тасымалдау) құжаттарын;
3) ЕАЭО кедендік аумағынан тауарларды әкетуге рұқсат ететін кедендік рәсімге сәйкес тауарларды шығаруды жүзеге асырған тұлғаның белгілері бар кедендік декларация не өзге де құжат (немесе МКО немесе декларант не кеден өкілі растаған оның көшірмесі), сондай-ақ ЕАЭО мен Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында көзделген құжаттар мен мәліметтер ұсынылады.
Кедендік декларацияда не өзге құжатта жөнелтуші кеден органының лауазымды тұлғасының қолы қойылып, жеке нөмірлі мөрімен куәландырылған "Шығаруға рұқсат" деген мөртабанды қою ЕАЭО кедендік аумағынан тауарларды әкетуге рұқсат ететін кедендік рәсімге сәйкес тауарларды шығаруды растау болып табылады.
60. Кедендік бақылау жүргізу нәтижесі бойынша кету орнында орналасқан МКО ЕАЭО кедендік аумағынан тауарларды әкетуге рұқсатты ресімдеу туралы шешім не ЕАЭО мен Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес өзге де шешім қабылдайды.
ЕАЭО кедендік аумағынан тауарлардың кетуіне рұқсат:
1) кедендік декларацияның не өзге де құжаттың оң жақ бетіне, сондай-ақ ХЖҚК теміржол жүкұжатының бірінші парағының оң жақ бетіне, ЦИМ/ХЖҚК (жүкқұжаттың түпнұсқасы), екінші парағында (жол ведомосының), сондай-ақ тасымалдаушының жол ведомосының қосымша данасында - "Жүк өтті" деген мөртабанды;
2) кедендік декларацияның артқы жағына – ЕАЭО кедендік аумағынан тауарларды әкету күнін көрсетіп "Тауар толығымен әкетілді" деген мөртабанды қою арқылы ресімделеді.
Егер тауар бөлшектеп әкетілсе не толығымен әкетілмесе ЕАЭО Сыртқы экономикалық қызметінің Тауар номенклатурасына сәйкес (Еуразиялық экономикалық комиссиясының 2012 жылғы 16 шілдедегі № 54 Шешіміне қосымша) негізгі және/немесе қосымша өлшем бірліктерінде әкетілген тауарлардың мөлшерін және тауарлар іс жүзінде әкетілген күнді көрсетіп "Тауар … мөлшерде әкетілді" деген мөртабан қойылады.
Белгілер мен жазбалар МКО лауазымды тұлғасының қолы қойылып жеке нөмірлі мөрімен куәландырылады.
Бұл ретте кету орнында орналасқан МКО-да ХЖҚК теміржол жүкқұжатының, ЦИМ/ХЖҚК бірінші парағының көшірмесі қалады.
ЕАЭО кедендік аумағынан тауарлардың кетуіне рұқсат ақпараттық технологияларды қолдану арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
61. Кедендік бақылау жүргізудің нәтижесінде тауарлардан көлік құралын ағытуды талап ететін ЕАЭО мен Қазақстан Республикасының кеден заңнамасын бұзу анықталған жағдайда кету орнында орналасқан МКО, осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тексеріп қарауды жүргізу орны мен уақытын көрсете отырып, жүк тиелген көлік құралын ағытуға талап толтырылады.
Талап 2 (екі) данада толтырылады және МКО лауазымды тұлғасының қолы қойылып жеке нөмірлі мөрімен куәләндырылады.
Кедендік тексеріп қарау актісінің бір данасы тасымалдаушыға беріледі.
Кету орнында орналасқан МКО-ның ЕАЭО кедендік аумағынан тауарлардың кетуіне рұқсат ету туралы шешімі тасымалдаушы анықталған ЕАЭО мен Қазақстан Республикасының кеден заңнамасын бұзушылықтарды жойылғаннан кейін қабылданады.
Тауарларды ЕАЭО кедендік аумағынан тыс жерге шығару туралы шешім қабылданғаннан кейін көліктік (тасымалдау) және ілеспе (коммерциялық) құжаттар тасымалдаушыға қайтарылады.
МКО тауарларын кідірту туралы шешім қабылдаған жағдайда көлік құралы (вагон) жүктен босатылады және нұсқаулыққа сәйкес вагон иелеріне жіберіледі.

Глава 8. Таможенный досмотр грузов, наложение и снятие средств идентификации
62. Таможенный досмотр грузов проводится в случаях, предусмотренных таможенным законодательством ЕАЭС и Республики Казахстан. Досмотр грузов производится в присутствии представителей перевозчика и лиц, обладающих полномочиями в отношении товаров.
Разрешение на проведение таможенного досмотра выдается руководителем ОГД, либо лицом, его заменяющим, на основании рапорта (служебной записки) должностного лица ОГД.
Должностное лицо ОГД проводит таможенный досмотр на специально оборудованной площадке, обустроенной для проведения таможенного досмотра (осмотра), в помещениях, предназначенных для временного хранения, или в постоянной, временной зоне таможенного контроля.
Должностное лицо ОГД направляет в адрес Перевозчика письменное уведомление об отцепке и подачи вагона (контейнера) с указанием места и времени, установленного ОГД для проведения таможенного досмотра. ОГД уведомляет декларанта о назначении проведения таможенного досмотра.
Срок проведения таможенного досмотра завершается таможенным органом не позднее двух рабочих дней со дня, следующего за днем подачи перевозчиком вагона (контейнера) в установленное место, (СВХ, оборудованное место перевозчика) регистрации таможенной декларации. В случаях нахождения вагона (контейнера) в очереди на досмотр, срок досмотра не превышает 5 (пяти) рабочих дней со дня регистрации транзитной декларации.
При необходимости срок проведения таможенного досмотра продляется с письменного разрешения руководителя (начальника) ОГД или уполномоченного им должностного лица с указанием места проведения досмотра) и не может превышать 5 (пяти) рабочих дней со дня, следующего за днем регистрации таможенной декларации. О принятом решении уведомляется Перевозчик в письменной форме.
63. По результатам таможенного досмотра составляется акт таможенного досмотра по форме, утвержденной Решением КТС № 260 в 2 (двух) экземплярах:
1) первый экземпляр остается в ОГД, производившем таможенный досмотр;
2) второй экземпляр прикладывается к перевозочным (транспортным) документам и направляется на станцию назначения.
В делах станции, на которой проводился досмотр товаров и транспортных средств, остается копия акта таможенного досмотра.
ОГД проводит таможенный досмотр товаров и транспортных средств в отсутствие декларанта, иных лиц, обладающих полномочиями в отношении товаров и транспортных средств, и их представителей, в случаях, предусмотренных таможенным законодательством ЕАЭС и Республики Казахстан, который проводится в присутствии двух понятых и оформляется актом таможенного досмотра по форме, утвержденной Решением КТС № 260.
При вскрытии вагона (контейнера), а также транспортных средств, находящихся в них, для проведения таможенного досмотра Перевозчик оформляет акт вскрытия для проведения административного контроля по форме, установленной приложением 1 СМГС, который подписывается должностным лицом ОГД.

8-тарау. Жүктерді кедендік тексеріп қарау, сәйкестендіру құралдарын салу және алу
62. Жүктерге кедендік тексеріп қарау ЕАЭО мен Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында көзделген жағдайларда жүргізіледі. Жүктерді тексеріп қарау тасымалдаушының және тауарға қатысты өкілеттіліктері бар тұлғаның өкілдерінің қатысуымен жүргізіледі.
Кедендік тексеріп қарауды жүргізуге рұқсатты МКО басшысы не оны алмастыратын тұлға МКО лауазымды тұлғасының рапорты/қызметтік жазбасының негізінде беріледі.
МКО лауазымды тұлғасы кедендік тексеріп қарауды (қарап тексеруді) жүргізу үшін жайластырылған, арнайы жабдықталған алаңдарда, уақытша сақтау үшін көзделген үй-жайларда немесе тұрақты, уақытша кедендік бақылау аймақтарда кедендік тексеріп қарауды жүргізеді.
МКО лауазымды тұлғасы тасымалдаушының мекенжайына МКО кедендік тексеріп қарауды жүргізу үшін белгіленген күні мен орнын көрсете отырып, вагон/контейнерді ағыту және беру туралы жазбаша хабарлама жолдайды. МКО кедендік тексеріп қарауды жүргізу тағайындалғаны туралы декларантты хабардар етеді.
Кеден органы кедендік тексеріп қарауды жүргізу мерзімін тасымалдаушы вагон/контейнерді белгіленген орынға (УСҚ, тасымалдаушының жабдықталған орны) әкелген, кедендік декларацияны тіркеген күннен кейінгі күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей аяқтауы тиіс. Егер вагон/контейнер тексеріп қарауды жүргізуге кезекте тұрған жағдайда, тексеріп қараудың мерзімі транзиттік декларацияны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен аспауы тиіс.
Бұл ретте кедендік тексеріп қарауды жүргізу мерзімі МКО басшысының (бастығының) немесе уәкілетті лауазымды тұлғаның тексеріп қарауды жүргізу орнын көрсете отырып жазбаша рұқсатымен ұзартылуы мүмкін, және кедендік декларацияны тіркеген күннен кейінгі күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен асуы мүмкін емес. Қабылданған шешім туралы тасымалдаушы жазбаша нысанда хабардар етіледі.
63. Кедендік тексеріп қараудың нәтижесі бойынша № 260 КОК шешімімен бекітілген нысан бойынша кедендік тексеріп қарау актісі 2 (екі) данада толтырылады:
1) бірінші данасы кедендік тексеріп қарау жүргізілген МКО-да қалады;
2) екінші данасы тасымалдау (көліктік) құжаттарға қоса тіркеліп межелі станцияға жолданады.
Тауарлар мен көлік құралдарына тексеріп қарау жүргізген станцияның ісінде кедендік тексеріп қарау актісінің көшірмесі қалады.
МКО тауарлар мен көлік құралдарына кедендік тексеріп қарауды декларант, тауарлар мен көлік құралдарына қатысты өкілеттіктері бар өзге де тұлғалар, және олардың өкілдері болмағанда ЕАЭО және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасымен қарастырылған жағдайларда жүргізеді, ол екі куәгердің қатысуымен жүргізіледі және № 260 КОК шешімімен бекітілген нысан бойынша кедендік тексеріп қарау актісімен ресімделеді.
Кедендік тексеріп қарауды жүргізу үшін вагонды, контейнерді, сондай-ақ олардың ішінде тұрған көлік құралдарын ашкан кезде тасымалдаушы ХЖҚК 1-қосымшасында белгіленген нысан бойынша МКО лауазымды тұлғасы қол қоятын әкімшілік бақылау жүргізу үшін ашу актісін ресімдейді.

64. Перевозчик по требованию ОГД способствует проведению грузовых и иных операций в отношении товаров, которые он перевозит, и транспортных средств, на которых перевозятся такие товары.
65. В случае выявления нарушений таможенного законодательства ЕАЭС и Республики Казахстан ОГД принимает меры в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 9. Наложение средств идентификации на транспортные средства, перевозящие товары, находящиеся под таможенным контролем
66. Товары, находящиеся под таможенным контролем, перевозятся с наложением средств идентификации (пломб, запорно-пломбировочных устройств) на транспортные средства. Товары, перевозимые на открытом подвижном составе, перевозка которых допускается без наложения средств идентификации согласно законодательству Республики Казахстан в области железнодорожного транспорта, перевозятся под таможенным контролем.
67. Средства идентификации, наложенные на транспортные средства, перевозящие товары и находящиеся под таможенным контролем, могут изменяться, удаляться или уничтожаться только ОГД или с их разрешения, за исключением случаев, если существует реальная угроза уничтожения, безвозвратной утраты или существенной порчи товаров.
Наложение средств идентификации на транспортные средства производится должностным лицом ОГД или лицом, уполномоченным в отношении товаров в присутствии должностного лица ОГД, по требованию которых производилось вскрытие вагона (контейнера). Информация о снятых и вновь наложенных средствах идентификации указывается должностными лицами ОГД в соответствующих графах акта таможенного досмотра и транзитной декларации, а также Перевозчиком на оборотной стороне железнодорожной накладной.
В пути следования проверка наличия средств идентификации на вагоне (контейнере) на предмет его целостности и соответствия его номера сведениям, указанным в перевозочном документе, производится Перевозчиком на станциях, где имеются пункты коммерческого осмотра.
В случае выявления факта отсутствия или неисправности средств идентификации, но при условии отсутствия доступа к грузу, Перевозчик пломбирует транспортное средство без отцепки вагона от состава грузового поезда. Причины наложения средств идентификации и их номера, а также номер транзитной декларации указывается в акте общей формы, составленном в 3 (трех) экземплярах, один экземпляр акта передается электронными средствами связи и нарочно в ОГД, в зоне деятельности которого расположена станция, обнаружившая отсутствие средств идентификации.
В случае выявления вагонов (контейнеров) с коммерческими неисправностями, угрожающими сохранности перевозимых грузов, Перевозчик производит отцепку вагона от состава грузового поезда и уведомляет ОГД в письменной форме, направляемой по электронной почте и нарочно. Должностное лицо ОГД, в зоне деятельности которого расположена станция, производит таможенный досмотр транспортного средства в сроки не позднее 24 (двадцати четырех) часов с момента получения заявления от Перевозчика.
Копия уведомления с подтверждением от ОГД о его получении совместно с экземпляром акта общей формы хранится в делах станции.

64. Тасымалдаушы МКО талабы бойынша тасымалдап жатқан тауарлар мен осындай тауарлар тасымалданатын көлік құралдарына қатысты жүк және өзге де операцияларын жүргізуге ықпал етеді.
65. ЕАЭО мен Қазақстан Республикасының кеден заңнамасының бұзушылықтары анықталған жағдайда МКО Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шаралар қабылдайды.
9-тарау. Кедендік бақылаудағы тауарларды тасымалдайтын көлік құралдарына сәйкестендіру құралдарын салу
66. Кедендік бақылаудағы тауарлар көлік құралдарына сәйкестендіру құралдарын (пломба, бекіту-пломбалау құрылғысы) салу арқылы тасымалданады. Теміржол көлігі саласындағы заңнамаға сәйкес сәйкестендіру құралдары салынбай тасымалдауға рұқсат етілетін, ашық жүру құрамында тасымалданатын тауарлар кедендік бақылауда тасымалданады.
67. Кедендік бақылаудағы тауарларды тасымалдайтын көлік құралдарына салынған сәйкестендіру құралдарын тек МКО немесе егер тауарлардың жойылуына, қайтарымсыз жоғалуына немесе елеулі бүлінуіне нақты қауіп болған жағдайларды қоспағанда, олардың рұқсатымен ғана өзгертілуі, алынуы немесе жойылуы мүмкін.
Көлік құралдарына сәйкестендіру құралдарын салуды МКО лауазымды адамы немесе талап етуі бойынша вагонды (контейнерді) ашу жүргізілген МКО лауазымды адамының қатысуымен тауарларға қатысты уәкілетті тұлға жүргізеді. Алынған және жаңадан қойылған сәйкестендіру құралдары туралы ақпаратты МКО лауазымды тұлғасы кедендік тексеріп қарау актінің және транзиттік декларацияның тиісті бағандарында, сондай-ақ тасымалдаушы теміржол жүкқұжатының артқы жағында көрсетеді.
Тасымалдаушы жүру жолында вагонда (контейнерде) сәйкестендіру құралдарының болуын олардың тұтастығы мен тасымалдау құжатында көрсетілген мәліметтердің нөмірлеріне сәйкес келу пәніне тексеруді коммерциялық қарап тексеру пункттері бар станцияларда жүргізеді.
Сәйкестендіру құралдарының болмау немесе бүліну фактілері анықталған жағдайда, бірақ жүкке рұқсат болмаған жағдайда, тасымаладушы жүк поезы құрамынан вагонды ағытпай көлік құралын пломбылайды. Сәйкестендіру құралдарын салу себептері және олардың нөмірлері, сондай-ақ транзиттік декларацияның нөмірі 3 (үш) данада толтырылған жалпы нысандағы актіде көрсетіледі, актінің бір данасы байланыстың электронды құралдары арқылы және қолма-қол сәйкестендіру құралдарының жоқтығын анықтаған қызмет аймағында станция орналасқан МКО-ға жолданады.
Тасымалданатын жүктің сақталуына қауіп төндіретін коммерциялық ақаулықтары бар вагондар (контейнерлер) анықталған жағдайда тасымалдаушы жүк поезы құрамынан вагонды ағытады және электронды пошта арқылы және қолма-қол МКО-ны жазбаша нысанда хабардар етеді. Қызмет өңірінде станция орналасқан МКО лауазымды тұлғасы тасымалдаушыдан өтінішті алған сәттен бастап кем дегенде 24 (жиырма төрт) сағат мерзімінде көлік құралына кедендік тексеріп қарауды жүргізеді.
Хабарламаның көшірмесі оны алу туралы МКО-ның растауы бар жалпы нысандағы актінің данасымен бірге станцияның ісінде сақталады.

Сноска. Пункт 67 в редакции совместного приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 15.10.2019 № 1141 и Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.10.2019 № 789 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
68. ОГД письменно уведомляют таможенные органы отправления и назначения о произведенном таможенном досмотре транспортного средства.
Глава 10. Контроль товаров и транспортных средств в случае аварии или действия непреодолимой силы
69. В соответствии с законодательством Республики Казахстан в случае аварии, действия непреодолимой силы или иных обстоятельствах, препятствующих перевозке товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, Перевозчик принимает все меры для обеспечения сохранности товаров и транспортных средств, незамедлительно уведомляет таможенный орган, в зоне деятельности которого находится груз, путем подачи уведомления с указанием сведений о состоянии груза, пломб и транспортного средства, а также необходимости (отсутствии необходимости) перегрузки, проверки груза или совершения иных грузовых операций с грузом с приложением акта общей формы и (или) документов, выданных уполномоченным государственным органом.
ОГД, в который поступило заявление, в короткие сроки, но не позднее 1 часа рабочего времени регистрирует его с использованием информационных систем и в короткие сроки, но не позднее 3 часов рабочего времени с момента регистрации, представляет ответ о регистрации заявления с указанием зоны таможенного контроля или иного места, в которое необходимо перевезти груз, а в случае если груз не может транспортироваться (в том числе по причине его утраты, уничтожения), указывает срок, в течение которого прибудет должностное лицо таможенного органа.
Перевозчик обеспечивает перевозку товаров (если его транспортное средство повреждено) в ближайший ОГД либо иное место, указанное ОГД.
После прибытия должностного лица таможенного органа на место, где находится груз, либо доставки груза к месту, указанному таможенным органом, Перевозчик представляет перевозочный документ с сопроводительными документами, а также документы, подтверждающие препятствие к перевозке.
После подачи уведомления об обстоятельствах, препятствующих перевозке, Перевозчик совершает действия, необходимые для продления сроков доставки, изменения места доставки, перегрузки, разгрузки, замены транспортных средств.
70. ОГД, получивший сообщение об этих обстоятельствах, извещает таможенные органы отправления и назначения о возникших обстоятельствах, препятствующих перевозке товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита.

Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 15.10.2019 № 1141 және ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.10.2019 № 789 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
68. МКО жөнелту және межелі кеден органына көлік құралына кедендік тексеріп қараудың жүргізілгендігі туралы хабарлайды.
10-тарау. Авария немесе еңсерілмейтін күш әрекеті жағдайында тауарлар мен көлік құралдарына бақылау жасау
69. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес авария, еңсерілмейтін күш әрекеті жағдайында немесе кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасымалдауға кедергі келтіретін өзге де мән-жайларға байланысты тасымалдаушы тауарлар мен көлік құралдарының сақталуын қамтамасыз ету үшін барлық шараларды қабылдайды, уәкілетті мемлекеттік орган берген құжаттарын және (немесе) жалпы нысандағы актінің көшірмесі қоса тіркеп жүктің, пломбылардың және көлік құралының жағдайы, сондай-ақ жүкті қайта тиеу, тексеру немесе жүкпен өзге де жүк операцияларын жасау қажеттілігі (қажеттілігінің жоқтығы) туралы мәліметтерді көрсетумен хабарламаны беру жолымен қызмет өңірінде жүк орналасқан кеден органына дереу хабарлайды.
Өтініш келіп түскен МКО мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ жұмыс уақытының 1 сағатынан кешіктірмей оны ақпараттық жүйелерді пайдаланумен тіркейді және мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ тіркелген сәттен бастап жұмыс уақытының 3 сағатынан кешіктірмей жүкті тасымалдау керек кедендік бақылау аймағын немесе өзге орынды көрсете отырып өтініштің тіркелгені туралы жауапты ұсынады, ал егер жүкті тасымалдау (оның ішінде оның жоғалу, жойылу себебі бойынша) мүмкін болмаса, кеден органының лауазымды тұлғасы келетін мерзімді көрсетеді.
Тасымалдаушы жақын маңындағы МКО-ға не МКО көрсеткен өзге орынға тауарлардың (егер оның көлік құралы бүлінген болса) тасымалдауын қамтамасыз етеді.
Кеден органының лауазымды тұлғасы жүк орналасқан орынған келгеннен, не кеден органы көрсеткен орынға жүк жеткізілгеннен кейін тасымалдаушы ілеспе құжаттары бар тасымалдау құжатын, сондай-ақ тасымалдауға кедергі келтірілетінін растайтын құжаттарды ұсынады.
Қажет болған кезде Кедергі келтіретін мән-жайлар туралы хабарламаны бергеннен кейін тасымалдаушы жеткізу мерзімін ұзарту, жеткізу орнын өзгерту, қайта тиеу, түсіру, көлік құралын ауыстыру үшін қажетті әрекеттерді жасайды.
70. Осы жағдайлар туралы хабарламаны алған МКО кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасымалдауға кедергі болған жағдайлар туралы жөнелту және межелі кеден органдарын хабардар етеді.

71. При перегрузке товаров в иное транспортное средство в связи с аварией, ОГД составляет акт перегрузки товаров на другое транспортное средство в 2 (двух) экземплярах (один экземпляр остается в таможенном органе, второй экземпляр передается перевозчику).
Заверенная ОГД копия акта перегрузки прикладывается к перевозочному (транспортному) документу для таможенного органа назначения для учета при завершении таможенной процедуры таможенного транзита.
К акту перегрузки прикладываются документы, подтверждающие факт аварии (заключения или акты иных государственных органов, копия акта общей формы).
72. ОГД вносит в транзитную декларацию сведения о новом транспортном средстве и о вновь наложенных средствах идентификации, которые заверяет подписью и оттиском личной номерной печати.
Перевозчик вносит в соответствующие графы первого листа железнодорожной накладной СМГС, ЦИМ/СМГС (оригинал накладной), второго листа (дорожной ведомости), а также на дополнительных экземплярах дорожной ведомости, в случае если дополнительные экземпляры дорожной ведомости приложены к накладной, сведения о новом транспортном средстве и о вновь наложенных средствах идентификации, которые заверяет подписью и оттиском штемпелем станции и составляет акт общей формы, в котором указывается фамилия, имя и отчество (при его наличии) должностного лица ОГД, принимавшего участие в перегрузке. Перевозчик также проставляет отметку о замене средств идентификации в графу "Отметки перевозчика" накладной СМГС, ЦИМ/СМГС".
Глава 11. Контроль в случае отцепки вагонов и порядок возврата ошибочно прибывших грузов
73. В случае отцепки в пути одного или нескольких вагонов, следующих по одной железнодорожной накладной, Перевозчик составляет об этом акт общей формы. Досылка вагонов, контейнеров, задержанных в пути следования по техническим или другим причинам, оформляется на бланках досылочной ведомости в соответствии с приложениями 1.1 и 1.2 к Служебной инструкции к СМГС с приложением копии транспортных (перевозочных) и коммерческих документов с отметками ОГД, заверенных оттисками личной номерной печати должностного лица ОГД.
74. В случае обнаружения Перевозчиком товаров при ввозе без перевозочных (транспортных) документов и установления его принадлежности иностранному получателю, им осуществляются следующие действия:
1) информирует о принадлежности груза ОГД, в зоне которого находится груз;
2) представляет в ОГД переписку по розыску груза, подтверждающую принадлежность груза, копию коммерческого акта и письменное заявление станции об отправке груза.
С учетом указанных материалов, ОГД принимает решение о дальнейшем направлении груза по назначению в соответствии с таможенным законодательством ЕАЭС и Республики Казахстан.

71. Аварияға байланысты тауарларды өзге көлік құралына қайта тиеу қажет болған жағдайда МКО тауарларды басқа көлік құралына қайта тиеу актісін 2 (екі) данада толтырады (бір данасы кеден органында қалады, екінші данасы тасымалдаушыға беріледі).
МКО растаған қайта тиеу актісінің көшірмесі межелі кеден органы үшін кедендік транзит кедендік рәсімін аяқтау кезінде есепке алу үшін тасымалдау (көліктік) құжаттарына қоса тіркеледі.
Қайта тиеу актісіне авария фактісін растайтын құжаттар қоса тіркеледі (қорытындылар немесе өзге мемлекеттік органдардың актілері, жалпы нысандағы актінің көшірмесі).
72. МКО транзиттік декларацияға жаңа көлік құралы және қайта салынған сәйкестендіру құралдары туралы мәліметтерді енгізеді, қолымен және жеке нөмірлік мөрінің бедерімен куәландырады.
Тасымалдаушы ХЖҚК теміржол жүкұжатының бірінші парақтың, ЦИМ/ХЖҚК (жүкқұжаттың түпнұсқасы), екінші парағының (жол ведомосының), сондай-ақ жол ведомосының қосымша данасының, егер жол ведомосының қосымша даналары жүкқұжатына қоса тіркелсе, тиісті бағандарына жаңа көлік құралы және қайта салынған сәйкестендіру құралдары туралы мәліметтерді енгізеді, қолымен және станция штемпелімен куәландырылады және қайта тиеуге қатысқан МКО лауазымды тұлғасының тегі көрсетілетін жалпы нысандағы акт толтырылады. Тасымалдаушы ХЖҚК жүкқұжатының, ЦИМ/ХЖҚК "Тасымалдаушының белгілері" деген бағанына сәйкестендіру құралдарының ауыстырылғаны туралы белгілер қояды.
11-тарау. Вагондар ағытылған жағдайда бақылау жасау және қате келген жүктерді қайтару тәртібі
73. Жолда бір теміржол жүкқұжатымен келе жатқан бір немесе бірнеше вагондар ағытылған жағдайда тасымалдаушы бұл туралы жалпы нысандағы акт толтырады. Техникалық немесе басқа себептерге байланысты жүру жолында ұсталған вагондарды, контейнерлерді қайта жолдау МКО белгілері бар, МКО лауазымды тұлғасының жеке нөмірлік мөрінің бедерлерімен куәландырылған көліктік (тасымалдау) және коммерциялық құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, ХЖҚК қызметтік нұсқаулыққа 1.1 және 1.2-қосымшаларына сәйкес қайта жолдау тізімдемесінің бланкісінде ресімделеді.
74. Тасымалдаушы тасымалдау (көліктік) құжаттарынсыз әкелген кезде тауарларды анықтаған және оның шетелдік алушыға тиесілі екендігін белгілеген жағдайда, ол мынадай әрекеттерді жүзеге асырады:
1) жүк орналасқан аймақтағы МКО-ға жүктің тиесілігі туралы ақпараттандырады;
2) МКО-ға жүктің тиесілігін растайтын жүкті іздестіру бойынша хат алмасуын, коммерциялық актінің көшірмесін және жүкті жөнелту туралы станцияның жазбаша өтінішін ұсынады.
Көрсетілген материалдарды ескере отырып, МКО Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүкті межелілігі бойынша бұдан әрі жолдау туралы шешім қабылдайды.

75. При отказе получателя в получении товара или отсутствии получателя груза, а также в случае не установления принадлежности груза, находящегося под таможенным контролем, Перевозчик принимает меры по его размещению в места временного хранения в соответствии с разделом 5 настоящих Правил и уведомляет об этом ОГД.
Если по истечении срока, установленного Кодексом, товар не востребован или не помещен под таможенную процедуру, ОГД принимает меры, предусмотренные таможенным законодательством ЕАЭС и Республики Казахстан.
76. Возврат ошибочно прибывших грузов, осуществляется с разрешения ОГД, на основании письменного обращения лица, обладающего полномочиями в отношении груза, либо перевозчика по письменному согласованию с данными лицами). В письменном обращении указываются номера перевозочных средств и наименование груза. Возврат осуществляется путем помещения ошибочно прибывшего товара под таможенную процедуру таможенного транзита до фактического пункта назначения.
Глава 12. Хранение грузов, являющихся вещественными доказательствами
77. Грузы, задержанные ОГД в качестве вещественных доказательств, с помещением их в места временного хранения в соответствии с Инструкцией "О порядке изъятия, учета, хранения, передачи и уничтожения вещественных доказательств, документов по уголовным делам, гражданским делам и делам об административных правонарушениях судом, органами прокуратуры, предварительного следствия, дознания и судебной экспертизы", утвержденной совместным приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 12 ноября 1998 года № 121, Генерального Прокурора Республики Казахстан от 1 декабря 1998 года № 1043ца, Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 8 декабря 1998 года № 73, Министра финансов Республики Казахстан от 22 декабря 1998 года № 598, Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 декабря 1998 года № 429, Министра государственных доходов Республики Казахстан от 28 декабря 1998 года № 111 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 658), кроме случаев, когда транспортное средство признано вещественным доказательством.
При изъятии грузов, являющихся вещественными доказательствами, ОГД, производивший изъятие, заполняет протокол об изъятии грузов и передает копию протокола Перевозчику.
Приложение 1
к Правилам взаимодействия
органов государственных доходов
с национальной железнодорожной
компанией, национальным
перевозчиком в сфере
железнодорожного транспорта
Республики Казахстан
форма
Акт о непредставлении предварительной информации
(причины указываются в обязательном порядке)
Орган государственных доходов ____________________________________________
" " _______ 20__года № ___
Сведения о товаре (-ах) (в том числе сведения о владельце товаров, перевозчике):
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Вагон (-ы) ( контейнеры) №:
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Причина (-ы) невозможности получения предварительной информации
Перечислить причины:
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
"____" ______ 20___года
_____час. _________мин.
Должностное лицо
органа государственных доходов
Личная номерная печать ________
Фамилия, имя и отчество
(при его наличии)
_____________________
подпись _____________
Фамилия, имя и отчество
(при его наличии)
_____________________
подпись _____________
Приложение 2
к Правилам взаимодействия
органов государственных доходов
с национальной железнодорожной
компанией, национальным
перевозчиком в сфере
железнодорожного транспорта
Республики Казахстан
форма
Требование на отцепку
Вагона (контейнера)
Орган государственных доходов _____________________________________________
" " _______20__ года № _____
Перевозчику ______________________________________________________________
задержать/отправить вагон (-ы) ( контейнеры) № _______________________________
Цель задержания: ___________________________________ ______________________
Перечислить причины задержания
и доставить для проведения таможенного досмотра на ___________________________
__________________________________________________________________________
"____" _____20 ___года ________час. ____мин.
Должностное лицо
органа государственных доходов             подпись ________ личная номерная печать
Принял
уполномоченное лицо перевозчика _____________________
"____" ______20____ года                   ____час. ___мин.
Подпись ___________             Фамилия, имя и отчество (при его наличии) ______
Отметка об исполнении:
Уполномоченное лицо перевозчика
"____" _______ 20___ года
_____час. _________ мин.
Фамилия, имя и отчество
(при его наличии)
_________________________
подпись _________________
Должностное лицо
органа государственных доходов
Личная номерная печать ________
Фамилия, имя и отчество
(при его наличии)
_________________________
подпись _________________
Приложение 2
к совместному приказу
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 26 марта 2018 года № 195
Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 марта 2018 года № 372
Правила взаимодействия органов государственных доходов с международными аэропортами Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения

75. Алушы кедендік бақылаудағы тауарларды алудан бас тартқан жағдайда немесе жүктің алушысы болмаса, сондай-ақ жүктің тиесілігі анықталмаған жағдайда тасымалдаушы оны осы Қағидаға 5-бөліміне сәйкес уақытша сақтау орындарына орналастыру бойынша шаралар қабылдайды және бұл туралы МКО-ға хабарлайды.
Егер Кодексте белгіленген мерзім өткен бойда тауар талап етілмесе немесе кедендік рәсіммен орналастырылмаса, МКО ЕАЭО мен Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында қарастырылған шараларды қабылдайды.
76. Қате келген жүктерді қайтару жүкке қатысты өкілеттіктері бар тұлғаның не аталған тұлғалардың жазбаша келісімі бойынша тасымалдаушының жазбаша өтінішінің негізінде МКО рұқсатымен жүзеге асырылады. Жазбаша өтініште тасымалдау құралдарының нөмірі мен жүктің атауы көрсетіледі. Қайтару қате келген тауарды іс жүзіндегі межелі пунктіне дейін кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыру жолымен жүзеге асырылады.
12-тарау. Заттай дәлелдемелер болып табылатын жүктерді сақтау
77. Уақытша сақтау орындарына орналастырылған заттай дәлелдемелер ретінде МКО ұстаған жүктер р Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы 1998 жылғы 1 желтоқсан № 1043, Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі 1998 жылғы 12 қараша № 121, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік Комитеті 1998 жылғы 8 желтоқсан № 73, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі 1998 жылғы 22 желтоқсан № 598, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі 2 желтоқсан № 429, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кірістер министрлігі 1998 жылғы 28 желтоқсан № 111 бірлескен бұйрығымен бекітілген "Соттардың, прокуратура, алдын-ала тергеу, анықтау сот сараптамасы органдарының қылмыстық, азаматтық iстер жөнiндегi және әкiмшiлiк құқық бұзушылық iстерi туралы құжаттарды, заттай дәлелдемелердi алу, есепке алу, сақтау, беру және жою тәртiбi туралы" Нұсқаулығына сәйкес, көлік құралы заттай дәлелдемелер ретінде танылған жағдайларды қоспағанда.
Заттай дәлелдемелер болып табылатын жүктерді алу кезінде алуды жүргізген МКО жүктерді алу туралы хаттаманы толтырады және хаттаманың көшірмесін тасымалдаушыға береді.
Мемлекеттік кірістер органдарының
Қазақстан Республикасының ұлттық
теміржол компаниясымен, теміржол
көлігі саласындағы ұлттық
тасымалдаушымен өзара
іс-қимыл қағидасына
1-қосымша
нысан
Алдын ала ақпаратты ұсынбау туралы Акт (себептері міндетті түрде көрсетіледі)
Мемлекеттік кірістер органы _______________________________________________
20__ ж. "__ " № ___
Тауар (-лар) туралы мәлімет (оның ішінде тауарлардың иесі, тасымалдаушы туралы мәлімет):
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Вагон(дар)/ контейнерлер №
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Алдын ала ақпаратты алу мүмкіншіліктердің болмау себебі (-тері) ____ __________
Себептерді көрсету
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Мемлекеттік кірістер
20__ ж. "____"_____ ____                              органдарының лауазымды тұлғасы
сағ.______ мин.                                    Жеке нөмірлік мөр_____________
Тегі, аты және әкесінің аты                               Тегі, аты және әкесінің аты
(болған жағдайда)                                    (болған жағдайда)
_______________________                              _____________________________
қолы ______________________                         қолы _________________________
Мемлекеттік кірістер органдарының
Қазақстан Республикасының ұлттық
теміржол компаниясымен, теміржол
көлігі саласындағы ұлттық
тасымалдаушымен өзара
іс-қимыл қағидасына
2-қосымша
нысан
Вагонды/контейнерді ағытуға қойылатын талап
Мемлекеттік кірістер органы _____________________________________________
20 __ ж. "__ " № ___
Тасымалдаушыға ____________________________________
№_______________________________________вагон/контейнерлерді ұстау/жіберу
Ұстау мақсаты ______________________ ___________________________________
Ұстау себептерін көрсету
және кедендік тексеріп қарауды жүргізу үшін жеткізу ________________________
20 __ ж. "___" ________                        ___ сағ. ______ мин.
Мемлекеттік кірістер
органдарының лауазымды тұлғасы             қолы _______________ ЖНМ
Қабылдадым
тасымалдаушының уәкілетті тұлғасы _____________
20 ___ ж. "____"__________                   ______сағ. __________ мин
Қолы                              Тегі, аты және әкесінің аты._________________
(болған жағдайда)
Орындалуы туралы белгі:
Тасымалдаушының уәкілетті тұлғасы            Мемлекеттік кірістер органның
20 ___ ж. "____"____________                  лауазымды тұлғасы
______ сағ. мин. ___________                  ЖНМ _________________________
Тегі, аты және әкесінің аты                        Тегі, аты және әкесінің аты
(болған жағдайда)                              (болған жағдайда)
қолы _______________________                  қолы ________________________
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің 2018 жылғы 26
наурыздағы № 195
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 15 наурыздағы
№ 372 бірлескен
бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының халықаралық әуежайларымен мемлекеттік кірістер органдарының өзара іс-қимыл қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила взаимодействия органов государственных доходов с международными аэропортами Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 27 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс), а также в соответствии Законом Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и определяют порядок взаимодействия органов государственных доходов с международными аэропортами Республики Казахстан.
2. В соответствии с настоящими Правилами органы государственных доходов и администрация международного аэропорта (далее - Администрация) координируют свою деятельность по следующим основным направлениям:
совместный анализ и прогнозирование тенденций по изменению грузопассажирских потоков, возможных нарушений таможенного законодательства Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС) и Республики Казахстан;
разработка и реализация предложений по совершенствованию работы воздушного пункта пропуска.
3. Территориальные органы государственных доходов (далее – ОГД) и Администрация разрабатывают схемы взаимодействия международного аэропорта и ОГД в соответствии с таможенным законодательством ЕАЭС и Республики Казахстан, настоящими Правилами и технологическим процессом работы аэропорта.
4. Для осуществления таможенного контроля Администрация обеспечивает ОГД:
местами для осуществления таможенного контроля в залах вылета и прилета международных авиарейсов, которые являются зонами таможенного контроля;
помещениями для проведения личного досмотра лиц;
местами для размещения серверного оборудования, узлов связи;
служебными помещениями.
Глава 2. Организация взаимодействия при прилете иностранных и казахстанских судов, выполняющих международные полеты на территорию ЕАЭС
5. Прибытие грузов (товаров), перемещаемых иностранными и казахстанскими судами, выполняющими международные полеты, на таможенную территорию ЕАЭС осуществляется в местах перемещения товаров через таможенную границу ЕАЭС и во время работы ОГД в этих местах.
6. Государственными контрольными органами из представителей пограничного, таможенного, санитарно-эпидемиологического, фитосанитарного, ветеринарного контроля при прилете воздушного судна на территорию международного аэропорта осуществляется соответствующий контроль, установленный таможенным законодательством ЕАЭС и Республики Казахстан.
7. Иностранные и казахстанские воздушные судна (авиакомпании), выполняющие международные полеты (за исключением внеплановых технических посадок воздушных судов) до вылета самолета с пункта отправления международного рейса направляют предварительные данные о номере рейса, маршруте следования, номере воздушного судна и сведения о количестве пассажиров (список пассажиров) и их багажа на бумажном носителе или посредством электронной связи в таможенный орган назначения.

1. Осы Мемлекеттік кірістер органдарының Қазақстан Республикасының халықаралық әуежайлармен өзара іс-қимыл қағидасы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 27-бабына, сондай-ақ "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидаға сәйкес мемлекеттік кірістер органдары мен халықаралық әуежайдың әкімшілігі келесі негізгі бағыттар бойынша өз қызметтерін үйлестіреді:
бірлескен талдау және жүкжолаушылар ағынының өзгеру үрдісін, Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – ЕАЭО) және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасының мүмкін бұзушылықтарын болжайды;
әуе өткізу пунктінің жұмысын жетілдіру бойынша ұсыныстарды әзірлеу және іске асыру.
3. Аумақтық мемлекеттік кірістер органдары (бұдан әрі – МКО) және Халықаралық әуежайдың әкімшілігі ЕАЭО мен Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына, осы Қағидаға және әуежай жұмысының технологиялық процесіне сәйкес МКО мен халықаралық әуежайдың өзара іс-қимыл схемасын әзірлейді.
4. Кедендік бақылауды жүзеге асыру үшін әуежай әкімшілігі МКО-ны:
халықаралық авиарейстердің ұшу және келу залдарында кедендік бақылау аймағы болып табылатын кедендік бақылауды жүзеге асыру орындармен;
тұлғаларға жеке қарап тексеру жүргізу үшін үй-жайлармен;
серверлік жадықтарды, байланыс тораптарын орналастыруға арналған орындармен;
қызметтік үй-жайлармен қамтамасыз етеді.
2-тарау. ЕАЭО аумағына шетелдік және қазақстан кемелердің (халықаралық ұшуларды орындайтын) ұшып келу кезінде өзара іс-қимылын ұйымдастыру
5. ЕАЭО кедендік аумағына шетелдік және халықаралық ұшуларды орындайтын қазақстан кемелер тасымалдайтын жүктердің (тауарлардың) келуі тауарларды ЕАЭО кедендік шекарасы арқылы өткізу орындарында және осы орындардағы МКО жұмыс уақытында жүзеге асырылады.
6. Шекаралық, кедендік, санитариялық-эпидемиологиялық, фитосанитариялық, ветеринариялық бақылау өкілдерінен құралған мемлекеттік бақылау органдары (бұдан әрі - комиссия) халықаралық әуежай аумағына әуе кемесі ұшып келген кезде ЕАЭО және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасымен белгіленген тиісті бақылауды жүзеге асырады.
7. Шетелдік және халықаралық ұшуларды орындайтын қазақстан кемелері (авиакомпаниялар) (әуе кемелердің жоспардан тыс техникалық отыруларын қоспағанда) халықаралық рейске жөнелту пунктінен ұшақтың ұшуына дейін рейстің нөмірі, жүру маршруты, әуе кеменің нөмірі және жолаушылар саны (жолаушылар тізімі) мен олардың багажы туралы алдын ала деректерді электронды байланыс арқылы немесе қағаз тасымалдағышында межелі кеден органына жолдайды.

8. Диспетчер аэропорта не позднее 20 минут до прилета воздушного судна уведомляет ОГД о прибытии воздушного судна.
9. Разгрузка воздушного судна осуществляется после разрешения ОГД. По окончании высадки пассажиров, выгрузки багажа и грузов должностные лица ОГД в присутствии члена экипажа воздушного судна досматривают воздушное судно как снаружи, так и внутри.
10. Перевозчик уведомляет ОГД о прибытии товаров на таможенную территорию ЕАЭС в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан.
От имени перевозчика документы представляются в ОГД представителем либо иными лицами, действующими по поручению перевозчика.
11. Перевозчик или иное уполномоченное лицо совершает таможенные операции, связанные с помещением товаров на временное хранение или их таможенным декларированием в соответствии с таможенной процедурой, в течение трех часов после предъявления товаров ОГД в место прибытия.
12. По прибытию грузового рейса ответственное лицо склада временного хранения, таможенного склада уведомляет представителей получателя о поступлении груза, находящегося под таможенным контролем.
13. Совершение таможенных операций, связанных с помещением товаров под таможенную процедуру, и таможенной очистки товаров должностными лицами ОГД осуществляется в соответствии с законодательством ЕАЭС и Республики Казахстан.
14. На время стоянки в аэропорту все суда, выполняющие международные полеты, и грузы находятся под таможенным контролем.
Глава 3. Организация взаимодействия при вылете иностранных и казахстанских воздушных судов, выполняющих международные полеты с территории ЕАЭС
15. За 20 минут до начала регистрации рейса диспетчер уведомляет дежурные службы ОГД.
16. Таможенный контроль вылетающих пассажиров и багажа начинается за 3 часа и заканчивается за 40 минут до вылета воздушного судна.
17. Не позднее, чем за 1 час 20 минут до вылета воздушного судна, оно подлежит осмотру должностными лицами ОГД в присутствии члена экипажа воздушного судна. Член экипажа воздушного судна, вскрывает и предъявляет к осмотру люки и отсеки пространства, полости воздушного судна. На борту воздушного судна устанавливается режим, исключающий нахождение внутри и вблизи воздушного судна лиц, не задействованных в обслуживании рейса. Таможенный контроль осуществляется до убытия воздушного судна.
18. Таможенное декларирование товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу ЕАЭС, осуществляется в соответствии с таможенным законодательством ЕАЭС и Республики Казахстан.
19. Пассажиры, не прошедшие таможенный контроль, к вылету не допускаются.

8. Әуежай диспетчері әуе кеменің келуіне дейін 20 минут бұрын әуе кемесінің келуі туралы МКО-ға хабарлайды.
9. Әуе кеменің түсірілуі МКО рұқсатынан кейін жүзеге асырылады. Жолаушылардың түсіруін аяқтағаннан кейін, және багаж бен жүктерді түсіргеннен кейін МКО лауазымды тұлғалары әуе кемесінің экипаж мүшесінің қатысуымен әуе кеменің сырты мен ішін тексеріп қарайды.
10. Тасымалдаушы Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес тауарлардың ЕАЭО кедендік аумағына келуі туралы МКО-ға хабарлайды.
Тасымалдаушының атынан құжаттарды МКО-ға өкілдер не тасымалдаушының тапсырмасы бойынша әрекет ететін өзге де тұлғалар ұсынады.
11. Тасымалдаушы немесе өзге де мүдделі тұлға тауарларды уақытша сақтауға немесе оларды кедендік рәсімге сәйкес кедендік декларациялауға орналастырумен байланысты кедендік операцияларды келу орнындағы МКО тауарларды ұсынғаннан кейін үш сағат ішінде жасайды.
12. Жүк рейсі келгеннен кейін уақытша сақтау қоймасының, кеден қоймасының жауапты тұлғасы алушының өкілдеріне кедендік бақылаудағы жүктердің келгендігін хабарлайды.
13. Мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғаларының тауарларды кедендік рәсіммен орналастыруға және кедендік тазартуға байланысты кедендік операцияларды жасауы ЕАЭО және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
14. Әуежайда тұру уақытында барлық халықаралық ұшуларды орындайтын кемелер және жүктер кедендік бақылауда болады.
3-тарау. ЕАЭО аумағынан шетелдік және халықаралық ұшуларды орындайтын қазақстан кемелердің ұшып кету кезінде өзара іс-қимылды ұйымдастыру
15. Рейстің тіркелуі басталғанға дейін 20 минут бұрын диспетчер МКО кезекшілік қызметіне хабарлайды.
16. Ұшып кететін жолаушылар мен багажға кедендік бақылау әуе кеменің ұшуына 3 сағат бұрын басталып 40 минут қалғанға дейін аяқталады.
17. Әуе кеменің ұшуына дейін кем дегенде 2 сағат 20 минут қалғанда оны МКО лауазымды тұлғаларының әуе кеменің экипаж мүшесінің қатысуымен қарап тексеруге жатады. Әуе кеменің экипаж мүшесі әуе кеменің қуыстарын, кеңістігінің люктер мен бөліктерін ашып қарап тексеруге ұсынады. Әуе кеменің бортында рейске қызмет көрсетуде тартылмаған тұлғалардың әуе кеменің ішінде және жақын маңында жүруін болдырмайтын режим белгіленеді. Кедендік бақылау әуе кеменің ұшып кетуіне дейін жүзеге асырылады.
18. ЕАЭО кедендікдік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдарының кедендік декларациялауы ЕАЭО мен Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
19. Кедендік бақылауды өтпеген жолаушылардың ұшуына рұқсат етілмейді.

20. Допускается совместное использование должностными лицами ОГД и службы авиационной безопасности аэропортов материально-технических средств (рентген-телевизионные установки, устройств для определения паров (частиц) взрывчатых веществ, системы радиационного контроля и иные средства) для осуществления контрольных функций в рамках своей компетенции.
Приложение 3
к совместному приказу
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 26 марта 2018 года № 195
Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 марта 2018 года № 372
Правила взаимодействия органов государственных доходов с морскими и речными портами Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила взаимодействия органов государственных доходов с морскими и речными портами Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 27 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс), а также в соответствии с Конвенцией по облегчению международного морского судоходства от 9 апреля 1965 года, Конвенцией Организации Объединенных Наций о морской перевозке грузов 1978 года (Гамбург, 31 марта 1978 года), ратифицированной Законом Республики Казахстан от 23 апреля 2007 года "О ратификации Конвенции Организации Объединенных Наций о морской перевозке грузов 1978 года", и определяют порядок взаимодействия органов государственных доходов с морскими и речными портами Республики Казахстан при проведении таможенного контроля в отношении товаров перевозимых морскими (речными) судами.
2. В соответствии с настоящими Правилами органы государственных доходов и администрация морского или речного портов Республики Казахстан (далее - Администрация) координируют свою деятельность по следующим основным направлениям:
совместный анализ и прогнозирование тенденций по изменению грузовых и пассажирских потоков, возможных нарушений таможенного законодательства Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС) и Республики Казахстан;
разработка и реализация предложений по совершенствованию работы морского или речного пунктов пропуска.
3. Территориальные органы государственных доходов (далее – ОГД) и Администрация разрабатывают схемы взаимодействия морского или речного портов и ОГД, в соответствии с таможенным законодательством ЕАЭС и Республики Казахстан, настоящими Правилами и технологическим процессом работы порта.
4. ОГД по согласованию с Администрацией определяют зоны таможенного контроля в пределах территории морского или речного порта для осуществления таможенного контроля.

20. Өз құзыреттері шеңберінде бақылау функцияларын жүзеге асыру үшін МКО мен әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің лауазымды тұлғаларына материалдық-техникалық құралдарды (рентген-телевизиялық құрылғылар, жарылғыш заттардың буын (бөлшектерін) анықтау үшін арналған құрылғылар, радиациялық бақылау жүйелері және өзге де құралдар) бірлесіп пайдалануға рұқсат етіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің 2018 жылғы 26
наурыздағы № 195
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 15 наурыздағы
№ 372 бірлескен
бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасының теңіз немесе өзен порттарымен мемлекеттік кірістер органдарының өзара іс-қимыл қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының теңіз немесе өзен порттарымен мемлекеттік кірістер органдарының өзара іс-қимыл қағидалары "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 27-бабына, сондай-ақ 1965 жылғы 9 сәуірдегі Халықаралық теңіз кеме қатынасын женілдету бойынша Конвенцияға, "1978 жылғы жүктердің теңіз тасымалы туралы Біріккен Ұлттар Ұйымының Конвенциясын ратификациялау туралы" 2007 жылғы 23 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған, 1978 жылғы жүктердің теңіз тасымалы туралы Біріккен Ұлттар Ұйымының Конвенциясына (Гамбург, 1978 жылғы 31 наурыз) сәйкес әзірленген және теңіз (өзен) кемелерімен тасымалданатын тауарларға қатысты кедендік бақылауды жүргізу кезінде мемлекеттік кірістер органдарының теңіз немесе өзен порттарымен өзара іс-қимыл тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларға сәйкес мемлекеттік кірістер органдары мен теңіз және өзен порттарының әкімшілігі өз қызметтерін келесі негізгі:
бірлескен талдау және жүк пен жолаушылар ағынның өзгеру тенденциясын, Еуразиялық экономикалық одақ (бұдан әрі – ЕАЭО) және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасының ықтимал бұзушылықтарын болжау;
теңіз немесе өзен өткізу пунктінің жұмысын жетілдіру бойынша ұсыныстарды әзірлеу және іске асыру бағыттары бойынша үйлестіреді.
3. Аумақтық мемлекеттік кірістер органдары (бұдан әрі – МКО) және теңіз немесе өзен порттарының әкімшіліктері, ЕАЭО және Қазақстан Республикасы кеден заңнамасына, осы Қағидаларға және порт жұмысының технологиялық процесіне сәйкес теңіз немесе өзен порттары мен МКО өзара іс-қимыл сызбасын әзірлейді.
4. МКО теңіз немесе өзен порт әкімшіліктерімен келісу бойынша, кедендік бақылауды жүзеге асыру үшін теңіз немесе өзен порт аумағының шегінде кедендік бақылау аймақтарын анықтайды.

5. Места и продолжительность стоянок иностранных и казахстанских судов заграничного плавания в порту (на рейде) на время осуществления государственного контроля, посадки и высадки пассажиров, а также погрузки и выгрузки грузов (транспортных средств) определяются Администрацией по согласованию с ОГД.
Глава 2. Организация взаимодействия морского и речного портов при прибытии иностранных и казахстанских судов заграничного плавания на территорию ЕАЭС
6. Прибытие грузов (товаров), перемещаемых иностранными и казахстанскими судами заграничного плавания на таможенную территорию ЕАЭС осуществляется в местах перемещения товаров через таможенную границу ЕАЭС.
7. Государственными контрольными органами из представителей пограничного, таможенного, санитарно-эпидемиологического, фитосанитарного, ветеринарного контроля (далее – комиссия) при прибытии судна на территорию морских и речных портов осуществляется соответствующий контроль, установленный таможенным законодательством ЕАЭС и Республики Казахстан.
Государственные контрольные органы принимают исчерпывающие меры по минимизации времени проведения государственного контроля, исключению дублирующих функций и действий, а также недопущению необоснованных задержек товаров и транспортных средств.
8. Иностранные и казахстанские суда заграничного плавания за 48 часов до прибытия в порт (убытия из порта) через агентирующую фирму (судовладельца) подают в адрес Администрации и ОГД предварительные заявки на оформление прибытия в порт (убытия из порта). Предварительная заявка подтверждается не менее чем за 6 часов до прибытия (убытия) судна.
Предварительная заявка содержит информацию о судне, порте выхода (следования), количественном и качественном составе груза (товара), грузоотправителе и грузополучателе, а также о количественном составе судовой команды и пассажиров.
9. Исполнение заявок на оформление судов заграничного плавания производится последовательно, одновременно с представлением не менее одной комиссии на одно нефтеналивное судно, на одно сухогрузное судно и на один грузопассажирский паром в порядке их подачи. Оформление и государственный контроль судов и продукции морского промысла осуществляются у причалов или на рейде в пределах пункта пропуска в соответствии с очередностью, определенной Администрацией по заявкам судовладельцев (уполномоченных ими лиц). Преимущественным правом первоочередности при оформлении и государственном контроле судов пользуются суда с уловом свежих или охлажденных водных биологических ресурсов.
В экстренных случаях (снятие больного, авария на судне) заявка принимается и исполняется вне очереди.

5. Портта (рейдте) мемлекеттік бақылауды жүргізу уақытында шетел және шетелде жүзетін қазақстандық кемелерінің тұру орны мен ұзақтығы, жолаушыларды отырғызу және шығару, сондай-ақ жүкті (көлік құралын) тиеу және түсіру МКО мен теңіз әкімшілік портының келісімі бойынша теңіз немесе өзен портының әкімшілігімен айқындалады.
2-тарау. ЕАЭО аумағына шетелдік және шетелде жүзетін қазақстандық кемелердің келуі кезінде теңіз және өзен порттарының өзара іс-қимылын ұйымдастыру
6. ЕАЭО кедендікдік аумағына шетелдік және шетелде жүзетін қазақстандық кемелермен тасымалданатын жүктердің (тауарлардың) келуі ЕАЭО кедендікдік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында жүзеге асырылады.
7. Шекаралық, кедендік, санитарлық-эпидемиологиялық, фитосанитарлық, ветеринарлық бақылау өкілдерінен құралған мемлекеттік бақылау өкілдерінен мемлекеттік бақылау органдары (бұдан әрі - комиссия) теңіз портының аумағына кеменің келуі кезінде ЕАЭО және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасымен белгіленген тиісті бақылауды жүзеге асырады.
Мемлекеттік бақылау органдары мемлекеттік бақылауды жүргізу уақытын барынша азайту, қайталанатын функциялар мен әрекеттерді болдырмау, сондай-ақ тауарлар мен көлік құралдарын негізсіз ұстауға жол бермеу бойынша барлық шараларды қабылдайды.
8. Шетелдік және шетелде жүзетін қазақстандық кемелер портқа келгенге дейін (порттан шығу) 48 сағат ішінде агенттік фирма (кеме иесі) арқылы портқа келуге (порттан кетуге) ресімдеуге алдын ала өтінімді теңіз немесе өзен портының әкімшілігі мен МКО-ның мекен-жайына ұсынады. Алдын ала өтінім кеме келгенге дейін 6 сағаттан кем емес уақытта расталады.
Алдын ала өтінімде кеме, портқа шығу (өту), жүктің (тауардың) сандық мен сапалық құрамы, жүкті жөнелтуші мен жүкті алушы, сондай-ақ кеме тобының және жолаушылардың саны туралы ақпарат болады.
9. Шетелде жүзетін кемелерді ресімдеуге арналған өтінімдерді орындау бір мұнайқұю кемеге, бір құрғақ жүк кемесіне және бір жүкжолаушылар паромына оларды ұсыну тәртібінде бір комиссиядан кем емес ұсына отырып тізбектілі, бір уақытта жүргізіледі. Кемелерді және теңіз өнімнің кәсібін ресімдеу мен мемлекеттік бақылау өткізу пунктінің шегінде айлақта немесе рейдте кеме иелерінің (уәкілетті тұлғалардың) өтінімдері бойынша теңіз немесе өзен портының әкімшілігімен белгіленген кезегіне сәйкес жүзеге асырылады. Кемелерді ресімдеу және мемлекеттік бақылау кезінде бірінші кезектің басым құқығымен балғын және мұздатылған су биологиялық ресурстарының ауланған балығы бар кемелер пайдаланады.
Шұғыл жағдайларда (науқас адамды түсіру, кемедегі авария және тағы басқа) өтінім кезектен тыс қабылданады және орындалады.

10. Судно заграничного плавания (в лице капитана) по прибытии в порт и при выходе из порта представляет комиссии документы, необходимые для осуществления всех видов контроля.
11. Передача с судна или на судно каких-либо предметов, а равно досылка и снятие людей с начала работы комиссии и до окончания ее работы при оформлении прибытия судна, запрещена.
12. Оформление комиссией прибывающих из-за границы судов производится после их санитарного осмотра. Проход на судно осуществляется после окончания санитарного осмотра и спуска карантинного флага.
13. Должностные лица ОГД в любое время суток поднимаются на борт судна для выполнения служебных обязанностей. Капитан судна представляет им все требуемые для проведения таможенного контроля документы, бытовые и служебные помещения в целях выполнения служебных обязанностей.
14. Действия ОГД при таможенном оформлении судна:
1) при работе в составе комиссии на борту судна производится оформление судовой документации, членов экипажа и пассажиров;
2) проверяется техническое состояние грузовых помещений судна или контейнеров;
3) проверяется наличие табличек о допущении, состояние средств идентификации, целостность пломбировочного шнура на контейнерах и грузовых помещениях судна;
4) выдает разрешение на помещение груза в зону таможенного контроля;
15. В случае отсутствия лиц, обладающих полномочиями в отношении товаров, лицо, выступающее в качестве перевозчика или иное уполномоченное лицо совершает таможенные операции, связанные с помещением товаров на временное хранение или их таможенным декларированием, не позднее времени окончания следующего рабочего дня ОГД после предъявления товаров ОГД в порту прибытия.
16. На время стоянки в порту все суда заграничного следования и грузы находятся под таможенным контролем.
17. В случае если в течение двух месяцев со дня приема груза прибывший груз не востребован получателем или отправителем либо лицом, уполномоченным распоряжаться грузом, Администрация письменно направляет уведомление в ОГД о необходимости принятия необходимых мер в соответствии с требованиями Кодекса.
Глава 3. Организация взаимодействия морского или речного порта при убытии иностранных и казахстанских судов заграничного плавания с территории ЕАЭС
18. Товары, выпущенные в соответствии с таможенной процедурой, предусматривающей вывоз товара, и документы на них, принятые перевозчиком для вывоза за пределы таможенной территории ЕАЭС, доставляются в ОГД, расположенный в морском или речном пунктах пропуска и являющийся местом убытия с таможенной территории ЕАЭС.
Товары вывозятся в том же количестве и состоянии, в котором они были в момент их помещения под определенную таможенную процедуру, кроме изменения количества и состояния товаров вследствие естественного износа или естественной убыли грузов при нормальных условиях перевозки, транспортировки и хранения.

10. Шетелде жүзетін кеме (капитан атынан) портқа келуі бойынша және порттан шыққан кезде бақылаудың барлық түрлерін жүзеге асыру үшін қажетті құжаттарды комиссияға ұсынады.
11. Кеменің келуін ресімдеу кезінде комиссия жұмысы басталғаннан басьап және оның жұмысы аяқталғанға дейін қандай да бір затты кемеге немесе кемеден беруге, сол сияқты адамдарды отырғызуға және түсіруге тыйым салынады.
12. Шетелден келген кемелерді комиссиямен ресімдеу оларды санитарлық қараудан кейін жүргізіледі. Кемеге кіру санитарлық қарау аяқталғаннан және карантиндік жалау түсірілгеннен кейін жүзеге асырылады.
13. МКО лауазымды тұлғасы тәуліктің кез келген уақытында қызметтік міндетін орындау үшін кеме бортына көтерілуіне құқылы. Кеме капитаны қызметтік міндетін орындау мақсатында кедендік бақылауды жүргізу үшін барлық талап етілген құжаттарды, тұрмыстық және қызметтік бөлмелерді береді.
14. Кемені кедендік ресімдеу кезіндегі МКО іс-әрекеттері:
1) кеме бортында комиссия құрамының жұмыс барысында кеме құжаттамасының, экипаж мүшелерінің және жолаушылардың ресімделуі жүргізіледі;
2) кеме жүк бөлмелерінің немесе контейнерлердің техникалық жағдайы тексеріледі;
3) рұқсат ету туралы тақтайшалардың болуы, сәйкестендіру құралдарының жағдайы, кемедегі контейнерлер мен жүк бөлмелерінде пломбалау бауының тұтастығы тексеріледі;
4) кедендік бақылау аймағына жүкті орналастыруға рұқсат береді.
15. Тауарларға қатысты өкілеттіліктері бар тұлғалар болмаған жағдайда, тасымалдаушы ретіндегі тұлға немесе басқа мүдделі тұлға тауарларды уақытша сақтауға немесе оларды кедендік декларациялауға байланысты кедендік операцияларды мемлекеттік кірістер органдарына портқа келген тауарларды ұсынғаннан кейін мемлекеттік кірістер органдарының келесі жұмыс күнінің аяқталу уақытынан кешіктірмей жасайды.
16. Портта тұру уақытында шетелде жүзетін барлық кемелер және жүктер кедендік бақылауда болады.
17. Егер жүкті қабылдаған күннен бастап екі ай ішінде келген жүк алушымен немесе жөнелтушімен не жүкке билік ететін өкілетті тұлғамен сұранысқа ие болмаған жағдайда, теңіз немесе өзен портының әкімшілігі Кодекстің талаптарына сәйкес қажетті шаралар қабылдау қажеттілігі туралы МКО-ға хабарлама жолдайды.
3-тарау. ЕАЭО аумағынан шетелдік және шетелде жүзетін қазақстандық кемелердің кетуі кезінде теңіз және өзен порттарының өзара іс-қимылын ұйымдастыру
18. Тауарлардың шығарылуын көздейтін кедендік рәсімге сәйкес шығарылған тауарлар және ЕАЭО кедендікдік аумағынан тысқары шығару үшін тасымалдаушы қабылдаған оларға арналған құжаттар, теңіз немесе өзен өткізу пунктінде орналасқан ЕАЭО кедендік аумағынан кету орны болып табылатын МКО-ға жеткізіледі.
Тауарлар тасымалдау, тасу және сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи тозу немесе кему салдарынан тауарлардың саны мен күйінің өзгерістерін қоспағанда, белгілі бір кедендік рәсімге орналастыру кезінде болған саны мен күйінде шығарылады.

19. При убытии товаров с таможенной территории ЕАЭС отправителем груза ОГД места убытия предоставляются:
товары и транспортные средства международной перевозки, осуществляющие их перевозку;
транспортные (перевозочные) документы на вывозимые товары;
таможенная декларация либо иной документ (или их копия, заверенная ОГД или декларантом либо таможенным представителем), содержащий отметки ОГД, осуществившего выпуск товаров, в соответствии с таможенной процедурой, допускающей вывоз товаров с таможенной территории ЕАЭС, а также документы и сведения, предусмотренные таможенным законодательством ЕАЭС и Республики Казахстан.
20. По результатам таможенного контроля должностным лицом ОГД в местах убытия принимается решение об оформлении разрешения на убытие товаров с таможенной территории ЕАЭС, либо иное решение в соответствии с законодательством ЕАЭС и Республики Казахстан.
Разрешение на убытие товаров с таможенной территории ЕАЭС осуществляется с использованием информационных технологий.
21. Для оформления разрешения на погрузку выпущенных в установленном порядке товаров на судно лицо, перемещающее товар, представляет в ОГД поручение на погрузку товаров (далее – поручение) установленного образца.
В поручении указываются следующие сведения:
1) порядковый номер поручения и дата;
2) название судна;
3) порт погрузки товаров;
4) наименование отправителя;
5) порт выгрузки товаров;
6) наименование получателя;
7) наименование товаров, количество мест, масса (килограмм), объем кубометров (м³), маркировка, вид упаковки и другие сведения, позволяющие однозначно идентифицировать товары;
8) справочные номера деклараций, по которым произведена таможенная процедура вывозимых товаров.
22. Количество товаров (масса, объем и иное) в поручении не должно превышать количества товаров, заявленных в таможенной декларации. Поручение рассматривается ОГД в течение 12 часов.
23. Должностное лицо ОГД, проводящее контроль за погрузкой товаров, в праве потребовать вскрытия, пересчета, перевешивания товаров в любой момент погрузки судна, в случаях предусмотренных таможенным законодательством ЕАЭС и Республики Казахстан.
По результатам проведенных действий должностное лицо ОГД составляет акт таможенного досмотра (осмотра) по форме, установленной решением Комиссии таможенного союза от 20 мая 2010 года № 260 "О формах таможенных документов".
24. По окончании погрузки грузов (товаров) на судно оформляются документы (коносаменты, декларация о грузе, судовые манифесты и другие документы), касающиеся груза (товара).
25. Должностное лицо ОГД по окончании погрузки грузов (товаров) на судно производит сверку сведений, заявленных в поручениях, со сведениями, указанными в документах, касающихся груза (товара), накладывает средства идентификации (пломбы, оттиски печатей и иные средства), в случаях предусмотренных таможенным законодательством ЕАЭС и Республики Казахстан.
О количестве и номерах наложенных средств таможенной идентификации делаются соответствующие отметки в судовых манифестах и декларации о грузе.

19. ЕАЭО кедендік аумағынан тауарлардың кетуі кезінде жүк жөнелтуші кету орындағы МКО-ға: ұсынады:
тауарлар және оларды тасымалдайтын халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын;
әкетілетін тауарларға арналған көліктік (тасымалдау) құжаттарын;
ЕАЭО кедендікдік аумағынан тауарлардың шығуына рұқсат беретін кедендік рәсімге сәйкес тауарларды шығаруды жүзеге асырған МКО белгісі, сондай-ақ ЕАЭО және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасымен көзделген құжаттар мен мәліметтері бар кедендік декларация немесе басқа да құжатты (МКО немесе декларант не кеден өкілімен расталған олардың көшірмесі) ұсынады.
20. Кедендік бақылаудың нәтижесі бойынша кету орнындағы МКО лауазымды тұлғасы ЕАЭО кедендік аумағынан тауарлардың кетуіне рұқсатты ресімдеу туралы, не ЕАЭО мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес өзге де шешімді қабылдайды.
ЕАЭО кедендік аумағынан тауарлардың кетуіне арнлаған рұқсат ақпараттық технологиялардың пайдалана отырып жүзеге асырылады.
21. Белгіленген тәртіпте шығарылған тауарларды кемеге тиеуге рұқсатты ресімдеу үшін тауарларды тасымалдайтын тұлға белгіленген нысанда тауарларды тиеуге тапсырманы (бұдан әрі - тапсырма) МКО-ға ұсынады.
Тапсырмада мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) тапсырманың реттік номері мен күні;
2) кеменің атауы;
3) тауарларды тиеу порты;
4) жөнелтушінің атауы;
5) тауарларды түсіру порты;
6) алушының атауы;
7) тауарлардың атауы, орындар саны, салмағы (кг), көлемі (м3), таңбалау, ораманың түрі және тауарларды бір мәнде сәйкестендіруге мүмкіндік беретін басқа да мәлімет;
8) әкетілетін тауарларға кедендік рәсім жүргізілген декларациялардың анықтамалық нөмірлері.
22. Тапсырмадағы тауарлардың мөлшері (салмағы, көлемі және өзге) кедендік декларацияда мәлімделген тауарлар мөлшерінен аспауы тиіс. МКО тапсырманы 12 сағат ішінде қарайды.
23. Тауарларды тиеуге бақылау жасайтын МКО лауазымды тұлғасы ЕАЭО мен Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында көзделген жағдайларда тауарларды кемеге тиеудің кез келген сәтінде ашуды, қайта есептеуді, қайта өлшеуді талап етуі мүмкін.
Жүргізілген әрекеттердің нәтижесінде МКО лауазымды тұлғасы "Кедендік құжаттардың нысандары туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы № 260 шешімімен бекітілген нысан бойынша кедендік тексеріп қарау (қарап тексеру) актісін толтырады.
24. Кемеге жүктерді (тауарларды) тиеу аяқталғаннан кейін жүктерге (тауарларға) қатысты құжаттар (коносамент, жүк туралы декларация, кеме манифестері және басқа құжаттар) ресімделеді.
25. Кемеге жүктерді (тауарларды) тиеу аяқталғаннан кейін МКО лауазымды тұлғасы ЕАЭО мен Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында көзделген жағдайларда тапсырмада мәлімделген мәліметтерді, жүкке (тауарларға) қатысты құжаттарда көрсетілген мәліметтермен салыстыруды жүргізеді, сәйкестендіру құралдарын салады (пломба, мөр және өзге де құралдар).
Салынған кедендік сәйкестендіру құралдарының нөмірлері мен саны туралы кеме манифесттерінде және жүк туралы декларацияда тиісті белгілер қойылады.

26. При отправке судов судно (в лице капитана) представляет ОГД следующие виды документов:
1) общая декларация;
2) декларация о грузе или судовой манифест;
3) декларация о судовых припасах;
4) судовая роль;
5) список пассажиров;
6) документ, предписываемый Всемирной Почтовой Конвенцией.
Глава 4. Грузовые операции в морском и речном портах
27. Грузовые операции с товарами и транспортными средствами, находящимися под таможенным контролем, производятся после получения письменного разрешения ОГД.
Администрация оповещает в устной форме ОГД через дежурную службу ОГД о начале производства погрузочно-разгрузочных работ не позднее, чем за 2 часа до начала работ. По устному запросу ОГД представляется информация о ходе погрузочно-разгрузочных работ.
28. Заблаговременно, но не позднее, чем за 2 часа до начала грузовых операций судовладелец (уполномоченное им лицо), либо экспедитор представляют ОГД поручения на погрузку либо заявку на вывозимый товар или судовое снабжение.
Должностные лица ОГД присутствуют при совершении грузовых операций с товарами и транспортными средствами.

26. кемелерді жөнелту барысында, кеме (капитаны) МКО-ға келесі құжаттарды ұсынады:
1) жалпы декларация;
2) жүк туралы декларация немесе Кеме манифесті;
3) кеме керек-жарақтары туралы декларация;
4) кеме рөлі;
5) жолаушылар тізімі;
6) Дүниежүзілік Пошта Конвенциямен реттелетін құжат.
4 тарау. Теңіз және өзен портындағы жүк операциялары
27. Кедендік бақылауда тұрған тауарлар мен көлік құралдарымен жүк операциялары МКО рұқсатын алынғаннан кейін жүргізіледі.
Теңіз немесе өзен портының әкімшілігі ауызша нысанда жұмыс басталғанға дейін 2 сағаттан кешіктірмей тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізудің басталған туралы МКО кезекшілік қызметі арқылы МКО-ға хабарлайды. МКО сұрау салуы бойынша тиеу-түсіру жұмыстарының барысы туралы ақпаратты ұсынады.
28. Алдын ала, бірақ жүк операциялары басталғанға дейін 2 сағаттан кешіктірмей кеме иесі (уәкілетті тұлға), не экспедитор МКО-ға тиеуге арналған тапсырманы не тауар немесе кеме жабдығын шығаруға арналған өтінімді ұсынады.
МКО тауарлар мен көлік құралдарына жүк операцияларын жүргізу кезінде қатысады.