Об утверждении Правил присвоения очередных воинских званий военнообязанным
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 12 апреля 2018 года № 206. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2018 года № 16841.
В соответствии с пунктами 102, 103 Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124 ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила присвоения очередных воинских званий военнообязанным.
2. Департаменту кадров и военного образования Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
4) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на начальника Департамента кадров Министерства обороны Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.01.2024 № 21 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
генерал-полковник
С. Жасузаков
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
12 апреля 2018 года № 206
Правила присвоения очередных воинских званий военнообязанным
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила присвоения очередных воинских званий военнообязанным (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктами 102, 103 Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124, и определяют порядок присвоения очередных воинских званий военнообязанным.

Әскери міндеттілерге кезекті әскери атақтар беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2018 жылғы 12 сәуірдегі № 206 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 28 сәуірде № 16841 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру ережелерінің 102, 103-тармақтарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Әскери міндеттілерге кезекті әскери атақтар беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Кадрлар және әскери білім департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және оған енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Кадрлар департаментінің бастығына жүктелсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.01.2024 № 21 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі генерал-полковник
С. Жасұзақов
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2018 жылғы 12 сәуірдегі
№ 206 бұйрығымен
бекітілген
Әскери міндеттілерге кезекті әскери атақтар беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әскери міндеттілерге кезекті әскери атақтар беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру ережелерінің 102, 103-тармақтарына сәйкес әзірленді және әскери міндеттілерге кезекті әскери атақтар беру тәртібін айқындайды.

2. Присвоение военнообязанным очередных воинских званий не влечет за собой изменений в правах и льготах по пенсионному обеспечению и медицинскому обслуживанию, предоставленных им при увольнении с воинской службы из Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок присвоения очередных воинских званий военнообязанным
3. Присвоение очередных воинских званий военнообязанным производится в соответствии со сроками, определенными статьей 20 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих".
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.01.2024 № 21 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Воинские звания военнообязанным офицерского состава и воинское звание высшего сержантского состава "мастер-сержант" присваиваются приказами Министра обороны Республики Казахстан, воинское звание высшего сержантского состава "штаб-сержант" и старшего сержантского состава – приказами первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан, рядового и младшего сержантского составов – приказами командиров (начальников) воинских частей и учреждений, на базе которых проводятся воинские сборы.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра обороны РК от 08.01.2021 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. В приказах о присвоении очередных воинских званий военнообязанным отражаются - воинское звание, фамилия, имя и отчество (при его наличии), год рождения, образование, наименование местного органа военного управления, где военнообязанный состоит на воинском учете, личный номер (для офицеров запаса).
6. Для принятия решения о присвоении очередных воинских званий военнообязанным, в соответствующие органы военного управления представляются составленные отделами (управлениями) по делам обороны два экземпляра аттестационного листа по форме, согласно приложению к настоящим Правилам, копия документа удостоверяющего личность военнообязанного и выписки из приказов должностных лиц о проведении и об окончании учебных воинских сборов.
7. Выписки из приказов должностных лиц о присвоении очередных воинских званий военнообязанным направляются в соответствующие департаменты (управления, отделы) по делам обороны для дальнейшего учета. Совместно с выписками направляются вторые экземпляры аттестационных листов с пометкой о присвоении очередного воинского звания по запасу для приобщения в личные дела военнообязанных.

2. Әскери міндеттілерге кезекті әскери атақтар беру Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінен, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарынан әскери қызметтен шығарылған кезде оларға берілген зейнетақымен қамсыздандыру және медициналық қызмет көрсету бойынша құқықтарда және жеңілдіктерде өзгерістерге әкеп соқтырмайды.
2-тарау. Әскери міндеттілерге кезекті әскери атақтар беру тәртібі
3. Әскери міндеттілерге кезекті әскери атақ беру "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабында айқындалған мерзімге сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.01.2024 № 21 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Офицерлер құрамының әскери міндеттілеріне әскери атақтар және жоғары сержанттар құрамына "шебер-сержант" әскери атағы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің бұйрықтарымен, жоғары сержанттар құрамының "штаб-сержант" әскери атағы және аға сержанттар құрамына – Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабы бастығының бұйрықтарымен, қатардағы жауынгерлер және кіші сержанттар құрамдарына – олардың базасында әскери жиындар өткізілетін әскери бөлімдер мен мекемелер командирлерінің (бастықтарының) бұйрықтарымен беріледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 08.01.2021 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Әскери міндеттілерге кезекті әскери атақтар беру туралы бұйрықтарда әскери міндеттінің әскери атағы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде), туған жылы, білімі, әскери есепте тұрған жергілікті әскери басқару органының атауы, жеке нөмірі (запастағы офицерлер үшін) көрсетіледі.
6. Әскери міндеттілерге кезекті әскери атақтар беру туралы шешім қабылдау үшін тиісті әскери басқару органдарына осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорғаныс істері жөніндегі бөлімдер (басқармалар) жасаған екі данада аттестаттау парағы, әскери міндеттінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі және әскери оқу-жаттығу жиындарын өткізу және олардың аяқталуы туралы лауазымды адамдардың бұйрықтарынан үзінділер ұсынылады.
7. Әскери міндеттілерге кезекті әскери атақтар беру туралы лауазымды адамдардың бұйрықтарынан үзінділер тиісті қорғаныс істері жөніндегі департаменттерге (басқармаларға, бөлімдерге) одан әрі есепке алу үшін жолданады. Үзінділермен бірге запас бойынша кезекті әскери атақ берілгені туралы белгімен аттестаттау парақтарының екінші даналары әскери міндеттілердің жеке істеріне қоса тіркеу үшін жолданады.

8. Офицерам запаса с высокой подготовкой и большим опытом работы по специальности и занимающим руководящие государственные должности в государственных органах Республики Казахстан, избранным (назначенным) в представительные органы Республики Казахстан, для которых предусмотрено бронирование по мобилизации от призыва в Вооруженные Силы, очередное воинское звание по запасу присваивается вне зависимости от прохождения воинских сборов.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.01.2024 № 21 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Для принятия решения о присвоении очередных воинских званий офицерского состава военнообязанным и первого воинского звания офицерского состава "лейтенант" документы согласно пункту 6 настоящих Правил направляются в кадровый орган Министерства обороны Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра обороны РК от 08.01.2021 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Для принятия решения о присвоении очередных воинских званий военнообязанным высшего и старшего сержантского составов документы согласно пункту 6 настоящих Правил направляются в кадровый орган Министерства обороны Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра обороны РК от 08.01.2021 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Исключен приказом Министра обороны РК от 08.01.2021 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Материалы по присвоению очередных воинских званий военнообязанным направляются не позднее трех месяцев со дня окончания прохождения воинских сборов военнообязанными и реализуются в органе издающем приказ в течение месяца.
Приложение
к Правилам присвоения
очередных воинских званий
военнообязанным
Форма
Приказом _____________________
______________________________
от "____"___________20____г.
№ _________
присвоено воинское звание
_______________________________
Аттестационный лист
на присвоение _______________ воинского звания "__________________" запаса
________________________________________________________________________________
(воинское звание, фамилия имя и отчество (при его наличии) аттестуемого)
________________________________________________________________________________
1. ИИН _________________________________________________________________________

8. Мамандығы бойынша даярлығы жоғары әрі жұмыс тәжірибесі мол және Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарында басшылық мемлекеттік лауазымды атқаратын, Қазақстан Республикасының өкілдік органдарына сайланған (тағайындалған), олар үшін Қарулы Күштерге әскерге шақырудан жұмылдыру бойынша броньдау көзделген запастағы офицерге запас бойынша кезекті әскери атақ әскери жиыннан өтуіне қарамастан беріледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 08.01.2021 № 21 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Әскери міндеттілерге офицерлер құрамының кезекті әскери атақтарын және офицерлер құрамының алғашқы "лейтенант" әскери атағын беру туралы шешім қабылдау үшін осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес құжаттар Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің кадр органына жолданады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 08.01.2021 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Жоғары және аға сержанттар құрамдарының әскери міндеттілеріне кезекті әскери атақтар беру туралы шешім қабылдау үшін осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес құжаттар Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің кадр органына жолданады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 08.01.2021 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Алып тасталды - ҚР Қорғаныс министрінің 08.01.2021 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Әскери міндеттілерге кезекті әскери атақтар беру жөніндегі материалдар әскери міндеттілер әскери жиындардан өтуді аяқтаған күннен бастап үш айдан кешіктірілмей жолданады және бұйрық шығаратын органда бір ай ішінде іске асырылады.
Әскери міндеттілерге кезекті
әскери атақтар беру
қағидаларына
қосымша
Нысан
__________________________
__________________________
20___ ж. " "___________
№ _____ бұйрығымен
_________________________
әскери атағы берілді
Запастағы " _________________ " _____________________әскери атағын беруге аттестаттау парағы
________________________________________________________________________________
(аттестатталушының әскери атағы, тегі, аты, әкесінің атағы (бар болған кезде)
________________________________________________________________________________
1. ЖСН _________________________________________________________________________

2. Личный номер (при его наличии) _________________________________________________
3. Число, месяц, год и место рождения ______________________________________________
________________________________________________________________________________
4. Национальность _______________________________________________________________
5. Образование
а) гражданское __________________________________________________________________
(наименование учебного заведения, год окончания, специальность)
________________________________________________________________________________
б) военное ______________________________________________________________________
(наименование учебного заведения, год окончания, военно-учетная специальность)
________________________________________________________________________________
6. Служба в Вооруженных Силах ___________________________________________________
(с какого по какое время)
7. Прохождение сборов ___________________________________________________________
(дата начала и окончания сборов, должность и
_______________________________________________________________________________
военно-учетная специальность на сборах)
8. Состояние здоровья ___________________________________________________________
(категория годности к воинской службе)
9. Воинское звание _____________________________________________________________
(кем и когда присвоено, дата и № приказа)
10.Сведения по бронированию ____________________________________________________
(забронирован/ не забронирован по мобилизации)
11.Военно-учетная специальность до прохождения сборов _____________________________
12.Самостоятельная трудовая деятельность и служба в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях
Месяц и год Должность, учреждение, предприятие, часть, заведение, соединение, в которых работал или проходил службу
Вступления Ухода
13. Основание к присвоению воинского звания
М.П. Подпись аттестующего __________________________
"____"_______20____г. (должность, воинское звание, инициалы, фамилия)
14. Заключение старших начальников
________________________________________________________________________________
"____" ________________20_____г.

2. Жеке нөмірі (бар болған кезде) ___________________________________________________
3. Туған күні, айы, жылы және туған жері ____________________________________________
________________________________________________________________________________
4. Ұлты ________________________________________________________________________
5. Білімі
а) азаматтық _________________________________________________________________
(оқу орнының атауы, бітірген жылы, мамандығы)
________________________________________________________________________________
б) әскери ______________________________________________________________________
(оқу орнының атауы, бітірген жылы, әскери-есептік мамандығы)
________________________________________________________________________________
6. Қарулы Күштердегі қызметі __________________________________________________
(қашаннан бастап қай уақытқа дейін)
7. Жиындардан өту ______________________________________________________________
(жиындардың басталу мен аяқталу күні,
________________________________________________________________________________
жиындардағы лауазымы және әскери-есептік мамандығы)
8. Денсаулық жағдайы ___________________________________________________________
(әскери қызметке жарамдылық санаты)
9. Әскери атағы ________________________________________________________________
(кім және қашан берді, бұйрықтың шыққан күні және №)
10. Броньдау жөніндегі мәліметтер _______________________________________________
(броньдалған/ жұмылдыру бойынша броньдалмаған)
11. Жиындардан өткенге дейінгі әскери-есептік мамандығы _________________________
12. Дербес еңбек қызметі және Қарулы Күштердегі, басқа да әскерлер мен әскери
құралымдардағы қызметі
Айы және жылы
Лауазымы, жұмыс істеген немесе қызмет өткерген мекеме, кәсіпорын, бөлім, құрама
Кіру
nullКету
13. Әскери атақ беру негіздемесі
М.О.                              Аттестаттаушының қолтаңбасы _____________________
20 ____ ж. "____"_______                        (лауазымы, әскери атағы, аты-жөні, тегі)
14. Үлкен бастықтардың қорытындысы
________________________________________________________________________________
20_____ж. "____" ________________