О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан по вопросам деятельности местной полицейской службы
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 июля 2018 года № 517. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 августа 2018 года № 17258
В соответствии со статьей 50 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов Министра внутренних дел Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Лепеха И.В.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-полковник полиции
К. Касымов
Утвержден
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 16 июля 2018 года № 517
Перечень некоторых приказов Министра внутренних дел Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1) Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан № 641 от 27 ноября 2004 года "Об утверждении Правил привлечения граждан к мероприятиям по обеспечению общественного порядка их форм и видов, не связанным с контрольными и надзорными функциями" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3326):
абзац первый пункта 2 приказа изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына жергілікті полиция қызметінің жұмысы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 16 шілдедегі № 517 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 1 тамызда № 17258 болып тіркелді
"Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 50-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті (И.В. Лепеха) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелерін қағаз және электрондық түрде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр полиция генерал-полковнигі Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 16 шілдедегі
№ 517 бұйрығымен
бекітілді
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1) "Бақылау және қадағалау функцияларына байланысты емес, қоғамдық тәртiптi қамтамасыз ету жөнiндегi iс-шараларға азаматтарды тарту ережесін, олардың нысандары мен түрлерiн бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 27 қарашадағы № 641 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3326 болып тіркелген);
бұйрықтың 2-тармағының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Начальникам Департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы, на транспорте:";
в Правилах привлечения граждан к мероприятиям по обеспечению общественного порядка их форм и видов, не связанным с контрольными и надзорными функциями, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Формы и виды участия граждан в обеспечении общественного порядка";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок регистрации граждан, участвующих в обеспечении общественного порядка";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Символика, отличительные знаки граждан, участвующих в обеспечении общественного порядка";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Права и обязанности граждан, участвующих в обеспечении общественного порядка";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Мерами поощрения граждан, участвующих в обеспечении общественного порядка, являются:
1) объявление благодарности;
2) награждение грамотой;
3) выдача денежной премии;
4) иные меры, определяемые местными представительными и исполнительными органами в пределах своей компетенции.";
2) Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан № 97 от 11 февраля 2005 года "Об утверждении Правил учета лиц, состоящих под административным надзором" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3505, опубликован 4 ноября 2005 года "Юридическая газета" № 204-205 (938-939):
абзац первый пункта 2 приказа изложить в следующей редакции:
"2. Начальникам Департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы, на транспорте:";
в Правилах учета лиц, состоящих под административным надзором, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
абзац второй пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Дела административного надзора хранятся в служебном помещении органа внутренних дел, а их ведение возлагается на одного из инспекторов подразделения по руководству участковыми инспекторами. Приказом начальника органа внутренних дел (лица, исполняющего его обязанности) дела административного надзора могут храниться, при соответствующих условиях хранения, в служебном помещении участкового инспектора полиции (далее - участковый инспектор).";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Контроль за ходом проведения профилактической работы с подучетными осуществляет заместитель начальника органа внутренних дел курирующий местную полицейскую службу, либо руководитель местной полицейской службы, которые ежеквартально проверяют ведение дела административного надзора.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Организация учета и профилактической работы с лицами, в отношении которых административный надзор установлен при освобождении из мест лишения свободы";
абзац второй пункта 7 изложить в следующей редакции:

"2. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, Көліктегі полиция департаменттерінің бастықтары:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бақылау және қадағалау функцияларына байланысты емес қоғамдық тәртіпті қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларға азаматтарды тарту ережелерінде, олардың нысандары мен түрлерінде:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге азаматтардың қатысу нысандары мен түрлері";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын азаматтарды тіркеу тәртібі";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын азаматтардың рәмізі, ерекше белгілері";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын азаматтардың құқықтары мен міндеттері";
27-тармақ мынадай мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын азаматтарды көтермелеу шаралары:
1) алғыс жариялау;
2) грамотамен марапаттау;
3) ақшалай сыйақы беру;
4) өз құзыреті шегінде жергілікті өкілді және атқарушы органдар анықтайтын өзге де шаралар.";
2) "Әкімшілік қадағалаудағы адамдарды есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 11 ақпандағы № 97 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3505 болып тіркелген, "Заң газетінде" 2005 жылғы 22 қарашада № 152 (766) болып жарияланған):
бұйрықтың 2-тармағының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, Көліктегі полиция департаменттерінің бастықтары:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әкімшілік қадағалауда тұрған адамдарды есепке алу ережесінде:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
4-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Әкімшілік қадағалау істері ішкі істер органының қызметтік үй-жайында сақталады, ал оларды жүргізу учаскелік полиция инспекторларының басшылығымен бөлімше инспекторларының біріне жүктеледі. Ішкі істер органы бастығының (оның міндетін атқаратын адамның) бұйрығы бойынша әкімшілік қадағалау істері тиісті сақталу жағдайларында учаскелік полиция инспекторының (бұдан әрі - учаскелік инспектор) қызметтік үй-жайында сақталуы мүмкін.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Есепте тұрғандармен профилактикалық жұмыс жүргізу барысын бақылауды жергілікті полиция қызметіне жетекшілік ететін ішкі істер органы бастығының орынбасары не жергілікті полиция қызметінің басшысы жүзеге асырады, олар тоқсан сайын әкімшілік қадағалау істерінің жүргізілуін тексереді.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылу кезінде әкімшілік қадағалау белгіленген адамдарды есепке алуды және олармен профилактикалық жұмысты ұйымдастыру";
7-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"По прибытию к избранному месту жительства и постановки на учет поднадзорного, участковый инспектор предупреждает его о соблюдении правил регистрации по месту жительства и контролирует соблюдение им установленных судом ограничений, проверяет достоверность данных, указанных в направленной из мест лишения свободы информационно-поисковой карте (далее - ИПК-ЛЦ), докладывает начальнику органа внутренних дел (лицу, исполняющему его обязанности) свои предложения об установлении ограничений, предусмотренных статьей 7 Закона, заполняет на поднадзорного схему связи (приложение 3).";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. В соответствии со статьей 7 Закона начальник органа внутренних дел (лицо, исполняющее его обязанности) выносит представление об установлении ограничений поднадзорному (приложение 5) и в трехдневный срок направляет его в суд.
Начальник местной полицейской службы, получив постановление судьи об установлении ограничений, в присутствии участкового инспектора разъясняет поднадзорному правила административного надзора, его обязанности, и ответственность за нарушение установленных правил и ограничений.
Перечень ограничений, определенных в отношении поднадзорного, может быть сокращен или дополнен судьей по представлению органа внутренних дел, с учетом его личности, образа жизни и поведения, но в пределах ограничений, предусмотренных статьей 7 Закона.
Представление о сокращении перечня ограничений или его дополнения подготавливается участковым инспектором, осуществляющим административный надзор и после его подписания, начальником органа внутренних дел (лицом, исполняющим его обязанности) направляется в суд. Постановление судьи об изменении ограничений в трехдневный срок со дня получения объявляется поднадзорному под роспись.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Административный надзор осуществляется по месту жительства поднадзорного. Если поднадзорный по уважительным причинам не может проживать по данному адресу, начальник органа внутренних дел (лицо, исполняющее его обязанности), согласно рапорту участкового инспектора и заявлению поднадзорного, может разрешить ему временное проживание в другом месте, в пределах обслуживаемой горрайорганом территории.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Учет лиц, подпадающих по признакам судимостей под действие Закона";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Наблюдательное дело на подучетного, по истечению срока погашения или снятия судимости, прекращается, о чем докладывается рапортом начальнику органа внутренних дел (лицу, исполняющему его обязанности).";
пункт 17 изложить в следующей редакции:

"Таңдаған тұрғылықты жеріне келгеннен және қадағалаудағыны есепке қойғаннан кейін учаскелік инспектор оған тұрғылықты жері бойынша тіркеу ережесін сақтау туралы ескертеді және олардың сот белгілеген шектеуді сақтауын бақылайды, бас бостандығынан айыру орындарынан жіберілген ақпараттық-іздеу картасында (бұдан әрі – Т-АІК) көрсетілген деректердің шынайылығын тексереді, Заңның 7-бабында көзделген шектеулерді орнату туралы өз ұсыныстарын ішкі істер органының бастығына (оның міндетін атқаратын адамға) баяндайды, қадағалаудағыға байланыс сызбасын (3-қосымша) толтырады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Заңның 7-бабына сәйкес ішкі істер органының бастығы (оның міндетін атқаратын адам) қадағаланушыға шектеу орнату туралы ұсыным шығарады (5-қосымша) және оны үш күн ішінде сотқа жібереді.
Жергілікті полиция қызметінің бастығы соттың шектеу орнату туралы қаулысын алып, учаскелік инспектордың қатысуымен қадағаланушыға әкімшілік қадағалаудың тәртібін, оның міндеттерін және орнатылған қадағалаудың тәртібі мен шектеулерін бұзғаны үшін жауапкершілігін түсіндіреді.
Қадағаланушыға қатысты белгіленген шектеулердің тізбесін ішкі істер органының ұсынысы бойынша оның жеке басын, өмір сүру салтын және мінез-құлқын ескере отырып, судья Заңның 7-бабында көрсетілген шектеулер шегінде қысқартуы немесе толықтыруы мүмкін.
Шектеулер тізбесін қысқарту немесе оны толықтыру туралы ұсынысты әкімшілік қадағалауды жүзеге асыратын учаскелік инспектор дайындайды және ішкі істер органының бастығы (оның міндетін атқаратын адам) қол қойғаннан кейін сотқа жібереді. Судьяның шектеулерді өзгерту туралы қаулысын алған күннен бастап үш күн мерзімде қадағаланушыға қол қойғызып жарияланады.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Әкімшілік қадағалау қадағаланушының тұрғылықты жері бойынша жүзеге асырылады. Егер қадағаланушы дәлелді себептер бойынша аталған мекенжайда тұра алмаса, ішкі істер органының бастығы (оның міндетін атқаратын адам) учаскелік инспектордың баянатына және қадағаланушының арызына сәйкес оған қалалық, аудандық органдар қызмет көрсететін аумақтың шегіндегі басқа жерде уақытша тұруға рұқсат беруі мүмкін.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Соттылық белгілері бойынша Заңның қолданысына түсетін адамдарды есепке алу";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Қадағаланушыға қадағалау ісі соттылығын өтеу мерзімінің өтуі немесе алып тасталуы бойынша тоқтатылады, бұл туралы ішкі істер органы бастығына (оның міндетін атқаратын адамға) баянатпен баяндалады.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"17. Административный надзор по материалам органа внутренних дел устанавливается в отношении лиц, указанных в пункте "в" статьи 2 Закона, если они в период непогашенного или неснятого срока судимости после отбытия наказания, несмотря на предупреждения органов внутренних дел, систематически нарушают общественный порядок и права других граждан, совершают иные правонарушения.";
абзац первый пункта 20 изложить в следующей редакции:
"20. В случае, если лицо, подпадающее по признакам судимостей под действие Закона, дважды в течение года нарушило общественный порядок, права других граждан или совершило иные правонарушения, за которые было подвергнуто мерам административного взыскания, и продолжает вести противоправный образ жизни, участковый инспектор докладывает рапортом начальнику органа внутренних дел (лицу, исполняющего его обязанности) о целесообразности установления за ним административного надзора.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
21. Начальник органа внутренних дел (лицо, исполняющее его обязанности), рассмотрев представленные материалы, направляет в суд мотивированное представление (приложение 8) о необходимости установления за таким лицом административного надзора с приложением материалов, указанных во втором абзаце пункта 20 настоящих Правил. В представлении указываются основания установления административного надзора, предлагаемый срок его действия и ограничения, согласно статьи 7 Закона.";
абзац второй пункта 22 изложить в следующей редакции:
"Постановление судьи об установлении административного надзора, вступившее в законную силу, является основанием для постановки на учет и заведения дела административного надзора.";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Осуществление учета лиц, состоящих под административным надзором в органах внутренних дел";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Участковый инспектор обязан проводить с поднадзорным по месту жительства предупредительную работу по недопущению случаев уклонения от административного надзора и совершения им правонарушений. При получении сведений о намерении такого лица уклониться от административного надзора, он вносит предложение начальнику органа внутренних дел (лицу, исполняющего его обязанности) о направлении в суд представления по изменению ему ограничений (приложение 9).";
абзац первый пункта 31 изложить в следующей редакции:
"31. В случае, когда поднадзорному устанавливается обязанность в виде явки в орган внутренних дел для регистрации, то по указанию начальника органа внутренних дел (лица, исполняющего его обязанности) такую регистрацию осуществляет уполномоченный сотрудник подразделения местной полицейской службы, участковый инспектор, о чем делается отметка в специальном регистрационном листе (приложение 11).";
пункт 35 исключить;
пункт 36 изложить в следующей редакции:

"17. Ішкі істер органының материалдары бойынша әкімшілік қадағалау Заңның 2-бабының "в" тармағында көрсетілген адамдарға, егер олар жазасын өтегеннен кейін өтелмеген немесе алынбаған соттылық мерзімі кезеңінде ішкі істер органдарының ескертулеріне қарамастан, қоғамдық тәртіпті және басқа да азаматтардың құқықтарын жүйелі түрде бұзса, өзге де құқық бұзушылықтар жасаған жағдайда орнатылады.";
20-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Егер соттылық белгілері бойынша Заңның қолданысына түсетін адам бір жылдың ішінде екі рет қоғамдық тәртіпті, басқа да азаматтардың құқықтарын бұзса немесе ол үшін әкімшілік жазалау шараларына тартылған өзге де құқық бұзушылықтар жасаса және құқыққа қарсы өмір салтын жалғастырса учаскелік инспектор оған әкімшілік қадағалау орнатудың мақсатқа сай екендігі туралы ішкі істер органының бастығына (оның міндетін атқаратын адамға) баянат арқылы баяндайды.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Ішкі істер органының бастығы (оның міндетін атқаратын адам) ұсынылған материалдарды қарап, әкімшілік қадағалауды мұндай адамға орнатудың қажеттігі туралы дәлелі ұсынымға (8-қосымша) осы Ереженің 20-тармағының екінші абзацында көрсетілген материалдарды қосып, сотқа жібереді. Ұсынымда әкімшілік қадағалау орнатудың негізі, оны қолданудың ұсынылып отырған мерзімі және Заңның 7-бабына сәйкес шектеулер көрсетіледі.";
22-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Заңды күшіне енген соттың әкімшілік қадағалау орнату туралы қаулысы есепке алуға және әкімшілік қадағалау ісін ашуға негіз болып табылады.";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Ішкі істер органдарында әкімшілік қадағалауда тұрған адамдарды есепке алуды жүзеге асыру";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Учаскелік инспектор қадағаланушымен тұрғылықты жері бойынша әкімшілік қадағалаудан жалтару және құқық бұзушылықтар жасау оқиғаларына жол бермеуі жөнінде ескерту жұмысын жүргізуге міндетті. Мұндай адамның әкімшілік қадағалаудан жалтару ниеті туралы мәліметтер алған кезде ол оған шектеулерді өзгерту жөнінде сотқа ұсыным жіберу туралы (9-қосымша) ішкі істер органы бастығына (оның міндетін атқаратын адамға) ұсыныс жасайды.";
31-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Қадағаланушыға тіркелу үшін ішкі істер органына келу түріндегі міндет белгіленген жағдайда ішкі істер органы бастығының (оның міндетін атқаратын адамның) нұсқауы бойынша мұндай тіркеуді жергілікті полиция қызметі бөлімшесінің уәкілетті қызметкері, учаскелік инспектор жүзеге асырады, бұл туралы арнайы тіркеу парағына (11-қосымша) белгі қойылады.";
35-тармақ алып тасталсын;
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"36. Вопросы о выезде поднадзорного с места постоянного жительства за пределы района (города) рассматривает начальник органа внутренних дел (лицо, исполняющее его обязанности) на основании письменного заявления поднадзорного и рапорта участкового инспектора о причине выезда с указанием данных, характеризующих поведение лица в период нахождения под административным надзором. О принятом решении делается соответствующая запись на заявлении, которое регистрируется во входящей корреспонденции ОВД.";
пункт 46 изложить в следующей редакции:
"46. В случае, когда поднадзорный в период срока административного надзора дважды был привлечен к административной ответственности за нарушение правил надзора или установленных ограничений и вновь совершил такое нарушение (если с момента применения мер за второе нарушение не истек один год), то участковый инспектор мотивированным рапортом вносит предложение начальнику органа внутренних дел о необходимости продления срока административного надзора.
При решении вопроса о продлении срока административного надзора учитываются не только нарушения установленных ограничений и правил надзора, но и допущенные поднадзорным нарушения общественного порядка, совершение иных умышленных правонарушений, за которые он был подвергнут мерам административного взыскания.
В этом случае начальник органа внутренних дел (лицо, исполняющее его обязанности) направляет в суд представление о продлении срока административного надзора (приложение 19). Постановление судьи о продлении, либо в отказе продления срока административного надзора в течение трех рабочих дней со дня получения объявляется поднадзорному под роспись.";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. В случае прекращения административного надзора предусмотренных подпунктами а), в), г), д) и е) статьи 14 Закона, сотрудником органа внутренних дел, осуществляющим административный надзор, выносится постановление (приложение 20), которое утверждается начальником органа внутренних дел (лицом, исполняющим его обязанности).
Если поведение и образ жизни поднадзорного, включая результаты проверок по оперативно-справочным учетам, свидетельствуют о том, что он встал на путь исправления, участковый инспектор докладывает рапортом начальнику органа внутренних дел (лицу, исполняющему его обязанности) предложения о возможности досрочного прекращения надзора. По результатам изучения материалов, начальником органа внутренних дел (лицом, исполняющим его обязанности) в суд направляется мотивированное представление о досрочном прекращении административного надзора (приложение 19).
Постановление судьи или органа внутренних дел о прекращении административного надзора объявляется поднадзорному под роспись.";

"36. Қадағаланушының тұрақты тұратын жерінен ауданнан (қаладан) тысқары шығуы туралы мәселелерді ішкі істер органы бастығы (оның міндетін атқаратын адам) қадағаланушының жазбаша арызы және учаскелік инспектордың адамның әкімшілік қадағалау кезіндегі мінез-құлқын сипаттайтын деректерді көрсете отырып, шығу себебі туралы жазбаша баяндамасы негізінде қарайды. Қабылданған шешім туралы арызға тиісті жазба жазылады, ол ІІО-ның кіріс хат-хабарларында тіркеледі.";
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Қадағалаудағы әкімшілік қадағалау мерзімі кезеңінде қадағалау қағидаларын немесе белгіленген шектеулерді бұзғаны үшін екі рет әкімшілік жауапкершілікке тартылған және қайтадан осындай бұзушылық жасаған жағдайда (егер екінші бұзушылық үшін шара қолдану сәтінен бастап бір жыл өтпесе) учаскелік инспекторы негізделген баянатпен ішкі істер органының бастығына әкімшілік қадағалау мерзімін ұзарту қажеттілігі туралы ұсыныс енгізеді.
Әкімшілік қадағалау мерзімін ұзарту туралы мәселені шешу кезінде тек қадағалаудың белгіленген шектеулері мен ережелерін бұзу ғана емес, сонымен қатар оның әкімшілік жазалау шараларына тартылуына себеп болған қадағаланушының жол берген қоғамдық тәртіп бұзушылықтары мен өзге де қасақана құқық бұзушылықтар жасағаны ескеріледі.
Бұл жағдайда ішкі істер органының бастығы (оның міндетін атқаратын адам) сотқа әкімшілік қадағалау мерзімін ұзарту туралы ұсыным жібереді (19-қосымша). Әкімшілік қадағалау мерзімін ұзарту, не ұзартудан бас тарту туралы судьяның қаулысын алған күннен бастап үш күн мерзімі ішінде қадағаланушыға қол қойғызу арқылы хабарланады.";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Заңның 14-бабының а), в), г), д) және е) тармақшаларында көзделген әкімшілік қадағалау тоқтатылған жағдайда әкімшілік қадағалауды жүзеге асыратын ішкі істер органының қызметкері қаулы шығарады (20-қосымша), оны ішкі істер органы бастығы (оның міндетін атқаратын адам) бекітеді.
Егер қадағаланушының мінез-құлқы мен өмір сүру салты, оған қоса жедел-анықтамалық есептер бойынша тексерулердің нәтижелері оның түзелу жолына түскендігін куәландырса, учаскелік инспектор қадағалауды мерзімінен бұрын тоқтату туралы ішкі істер органының бастығына (оның міндетін атқаратын адамға) баянат арқылы баяндайды. Материалдарды зерделеу нәтижелері бойынша ішкі істер органының бастығы (оның міндетін атқаратын адам) сотқа әкімшілік қадағалауды мерзімінен бұрын тоқтату туралы дәлелді ұсыным жолдайды (19-қосымша).
Судьяның немесе ішкі істер органының әкімшілік қадағалауды тоқтату туралы қаулысы қадағаланушыға қол қойғызу арқылы хабарланады.";

пункты 50 и 51 изложить в следующей редакции:
"50. Лица, в отношении которых в установленном Законом порядке прекращен административный надзор и лица, подпадающие по признакам судимости под действие Закона, по истечению срока погашения или снятия судимости с момента освобождения из мест лишения свободы участковыми инспекторами ставятся как ранее судимые, на списочный учет, в порядке определяемом Министром внутренних дел.
51. Административный надзор, прекращенный в отношении лица, взятого под надзор на основании пунктов "а" и "б" статьи 14 Закона, может быть вновь установлен по пункту "в" статьи 2 Закона (по материалам органов внутренних дел, свидетельствующим о нарушениях таким лицом общественного порядка и прав других граждан, совершении иных правонарушений), до погашения срока судимости в соответствии со статьей 79 Уголовного кодекса Республики Казахстан.";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Функциональные обязанности служб органов внутренних дел при осуществлении учета лиц, состоящих под административным надзорам";
подпункт 5) пункта 53 изложить в следующей редакции:
"5) сотрудники подразделений ИАЦ обеспечивают формирование базы данных на ранее судимых, а также своевременное направление ИПК-ЛЦ на поднадзорных и лиц, подпадающих по признакам судимостей под действие Закона, в территориальный орган внутренних дел, куда они прибыли на постоянное место проживания.";
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Оценка результатов работы по учету лиц, состоящих под административным надзором";
абзац пятый пункта 54 изложить в следующей редакции:
"полнота собранного материала для возбуждения уголовного дела за уклонение от административного надзора;";
пункт 56 изложить в следующей редакции:
"56. Начальник органа внутренних дел (лицо, исполняющее его обязанности), в соответствии с ограничениями, установленными поднадзорному, на основании сведений, характеризующих его личность, а также исходя из технической возможности установки соответствующего оборудования, принимает решение о применении к нему электронных средств слежения при постановке поднадзорного на учет.";
подпункт 2) пункта 59 изложить в следующей редакции:
"2) при получении информации о фактах повреждения, несанкционированного съема электронных средств слежения, нарушений ограничений, установленных судом, докладывает рапортом начальнику местной полицейской службы либо лицу, его замещающему, и производит соответствующие отметки в журнале учета нарушений, выявленных посредством электронных средств слежения на поднадзорных по форме, согласно приложению 23 к настоящим Правилам.
Незамедлительно докладывает рапортом начальнику органа внутренних дел (лицу, исполняющему его обязанности) обо всех зафиксированных фактах отказов и сбоев в работе электронных средств слежения, отражает их в журнале учета неисправностей электронных средств слежения на поднадзорного по форме, согласно приложению 24 к настоящим Правилам;";
пункт 60 изложить в следующей редакции:

50 және 51-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Заңда белгіленген тәртіппен әкімшілік қадағалау тоқтатылған адамдарды және соттылық белгілері бойынша Заңның қолданысына түсетін адамдарды бас бостандығынан айыру орындарынан босаған уақыттан бастап соттылығын өтеу немесе алып тастау мерзімі аяқталғаннан кейін учаскелік инспекторлар Ішкі істер министрі айқындаған тәртіпте бұрын сотталғандар ретінде тізімдік есепке қояды.
51. Заңның 14-бабы "а" және "б" тармақтарының негізінде қадағалауға алынған адамға қатысты тоқтатылған әкімшілік қадағалау Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 79-бабына сәйкес соттылық мерзімі өтелгенге дейін Заңның 2-бабының "в" тармағы бойынша (мұндай адамның қоғамдық тәртіп пен басқа азаматтардың құқықтарын бұзғанын, өзге де құқық бұзушылықтар жасағанын куәландыратын ішкі істер органының материалдары бойынша) қайта тағайындалуы мүмкін.";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Әкімшілік қадағалауда тұрған адамдарды есепке алуды жүзеге асыру кезіндегі ішкі істер органдары қызметтерінің функционалдық міндеттері";
53-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) ААО бөліністерінің қызметкерлері бұрын сотталғандардың деректер базасын қалыптастыруды, сондай-ақ қадағаланушылардың және соттылық белгілері бойынша Заңның қолданысына түсетін адамдардың Т-АІК-ды тұрақты тұруға келген жерлеріндегі аумақтық ішкі істер органына дер кезінде жіберуді қамтамасыз етеді.";
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Әкімшілік қадағалауда тұрған адамдарды есепке алу жөніндегі жұмыс нәтижелерін бағалау";
54-тармақтың бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"әкімшілік қадағалаудан жалтарғаны үшін қылмыстық іс қозғау үшін жинақталған материалдың толықтығы;";
56-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"56. Ішкі істер органының бастығы (оның міндетін атқаратын адам) қадағалауға алынған адамға орнатылған шектеулерге сәйкес оның жеке басын сипаттайтын мәліметтер негізінде, сондай-ақ тиісті құрал-жабдықты орнатудың техникалық мүмкіндіктеріне сүйене отырып, қадағалауға алынған адамды есепке қою кезінде оған электрондық бақылау құралдарын қолдану туралы шешім қабылдайды.";
59-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) электрондық бақылау құралдарын бұзу, рұқсатсыз шешу, сот белгілеген шектеулерді бұзу фактілері туралы ақпарат алған кезде жергілікті полиция қызметі бастығына не оны алмастыратын адамға баяндатпен баяндайды және осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қадағалауға алынған адамдағы электрондық бақылау құралдары арқылы анықталған бұзушылықтарды есепке алу журналына тиісті белгілер жүргізеді.
Ішкі істер органының бастығына (оның міндетін атқаратын адамға) электрондық бақылау құралдарының жұмысындағы барлық тіркелген жұмыс істемей қалуы және істен шығуы фактілерін дереу баянатпен баяндайды, осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оларды қадағалауға алынған адамдағы электрондық бақылау құралдарының бұзылуын есепке алу журналында көрсетеді;";
60-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"60. При изменении судом установленных ограничений, либо невозможности использования электронных средств слежения по техническим причинам, начальник органа внутренних дел (лицо, исполняющее его обязанности) отменяет применение электронных средств слежения либо изменяет порядок их использования и набор применяемых технических средств, приняв соответствующее мотивированное постановление об отмене (замене) использовании в отношении лица, которому судом установлен административный надзор электронных средств слежения по форме, согласно приложению 25 к настоящим Правилам. Сотрудник ОВД, ответственный за использование электронных средств слежения, в течение трех рабочих дней с момента вынесения постановления осуществляет снятие (замену) необходимого оборудования.";
3) приказ Министра внутренних дел № 432 от 15 июля 2014 года "Об утверждении Правил осуществления профилактического контроля за лицами, состоящими на профилактическом учете в органах внутренних дел" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9695, опубликован 25 сентября 2014 года "Юридическая газета" № 144 (2712):
пункт 4 приказа изложить в следующей редакции:
"4. Председателям Комитетов, начальникам Департаментов, самостоятельных управлений Министерства внутренних дел Республики Казахстан, начальникам департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы обеспечить изучение настоящего приказа личным составом органов внутренних дел и неукоснительное исполнение его требований.";
в Правилах осуществления профилактического контроля за лицами, состоящими на профилактическом учете в органах внутренних дел, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
абзац второй пункта 8 изложить в следующей редакции:
"В случае продления срока постановки на профилактический учет на один год, решением начальника органа внутренних дел либо его заместителем, период осуществления профилактического контроля продлевается соответственно на указанный срок.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок осуществления профилактического контроля";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Начальниками территориального органа полиции, местной полицейской службы органа внутренних дел, их заместителями, участковыми инспекторами полиции, инспекторами по делам несовершеннолетних и по защите женщин от насилия, выносится защитное предписание лицу, совершившему бытовое насилие.
При этом, в целях обеспечения безопасности потерпевшего, ограничения устанавливаются с учетом его мнения, предусмотренные статье 20 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2009 года "О профилактике бытового насилия";
примечание приложения 1 изложить в следующей редакции:

"60. Cот белгілеген шектеулер өзгерген кезде не техникалық себептер бойынша электрондық бақылау құралдарын қолдану мүмкін болмаған жағдайда ішкі істер органының бастығы (оның міндетін атқаратын адамға) осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотпен әкімшілік қадағалау белгіленген адамға қатысты электрондық бақылау құралдарын пайдаланудан бас тарту (ауыстыру) туралы тиісті дәлелденген қаулы қабылдай отырып, электрондық бақылау құралдарын пайдалануды тоқтатады не оларды пайдалану тәртібін және қолданатын техникалық құралдар жиынтығын өзгертеді. Электрондық бақылау құралдарын пайдалануға жауапты ІІО қызметкері қаулыны шығарған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде қажетті құралды алып тастауды (ауыстыруды) жүзеге асырады.";
3) "Ішкі істер органдарында профилактикалық есепте тұратын адамдарды профилактикалық бақылауды жүзеге асыру жөніндегі қағиданы бекіту туралы" Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 15 шілдедегі № 432 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9695 болып тіркелген, "Заң газетінде" 2014 жылғы 25 қыркүйекте №144 (2538) болып жарияланған):
бұйрықтың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі комитеттерінің төрағалары, департаменттері, дербес басқармаларының бастықтары, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың полиция департаменттерінің бастықтары ішкі істер органдары жеке құрамының осы бұйрықты зерделеуін және оның талаптарының мүлтіксіз орындалуын қамтамасыз етсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі істер органдарында профилактикалық есепте тұратын адамдарды профилактикалық бақылауды жүзеге асыру қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
8-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ішкі істер органы бастығының не оның орынбасарының шешімімен профилактикалық есепке қою мерзімі бір жылға ұзартылған жағдайда профилактикалық бақылауды жүзеге асыру кезеңі тиісінше көрсетілген мерзімге ұзартылады.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Профилактикалық бақылауды жүзеге асыру тәртібі";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Аумақтық полиция органының, ішкі істер органы жергілікті полиция қызметінің бастықтары, олардың орынбасарлары, учаскелік полиция инспекторлары, кәмелетке толмағандардың істері және әйелдерді зорлық-зомбылықтан қорғау жөніндегі учаскелік полиция инспекторлары тұрмыстық зорлық-зомбылық жасаған адамға қатысты қорғау нұсқамасын шығарады.
Бұл ретте, жәбірленушінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында "Тұрмыстық зорлық-зомбылық профилактикасы туралы" 2009 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабында көзделген шектеулер оның пікірін ескере отырып, белгіленеді.";
1-қосымшаның ескертпесі мынадай редакцияда жазылсын:

"Примечание: В отношении лиц, указанных в подпунктах 3), 4), 5), 6), 7) пункта 2 настоящих Правил, к указанному перечню документов дополнительно прикладывается план индивидуальной профилактической работы, обзорная справка (за исключением подпункта 7) пункта 2 настоящих Правил), схема связей, копии уведомлений о постановке и снятии с профилактического учета.";
4) приказ исполняющего обязанности Министра внутренних дел № 622 от 19 сентября 2014 года "Об утверждении Правил осуществления контроля за поведением лиц, освобожденных условно-досрочно от отбывания наказания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9839, опубликован 15 октября 2015 года "Казахстанская правда" № 197(28073)):
в Правилах осуществления контроля за поведением лиц, освобожденных условно-досрочно от отбывания наказания, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Контроль по осуществлению профилактической работы с условно-досрочно освобожденными лицами возлагается на заместителя начальника органа внутренних дел курирующего местную полицейскую службу, либо руководитель местной полицейской службы городского (районного) органа внутренних дел (далее-ГОРОВД).";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Условно-досрочно освобожденные лица, по истечении срока неотбытой части наказания переводятся в категорию лиц, подпадающих под действие Закона Республики Казахстан от 15 июля 1996 года "Об административном надзоре за лицами, освобожденными из мест лишения свободы" и состоит на учете до погашения или снятия судимости.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок осуществления контроля за условно-досрочно освобожденными от отбывания наказания";
пункты 17, 18 и 19 изложить в следующей редакции:
"17. По прибытию к месту жительства лица, условно-досрочно освобожденного из учреждения уголовно-исполнительной системы, УИП в течение трех рабочих дней вносит начальнику ГОРОВД (лицу, исполняющему его обязанности) постановление об установлении ограничений по обязанностям, возложенным на него судом, в соответствии со статьей 169 УИК РК по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
18. Установленные ограничения по обязанностям предусмотренным подпунктом 3) пункта 8 статьи 169 УИК РК, касательно запрета не покидать место жительства, могут изменяться начальником ГОРОВД (лицом, исполняющим его обязанности) в зависимости от режима работы, учебы.

"Ескертпе: Осы Қағидалардың 2-тармағының 3), 4), 5), 6), 7) тармақшаларында көрсетілген адамдарға қатысты құжаттардың көрсетілген тізбесіне қосымша жеке профилактикалық жұмыс жоспары, шолу анықтама (осы Қағидалардың 2-тармағының 7) тармақшасын қоспағанда), байланыс сызбасы, есепке қою және профилактикалық есептен шығару туралы хабарламалар көшірмелері салынады.";
4) "Жазасын өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдардың мінез-құлқын бақылауды жүзеге асыру қағидасын бекіту туралы" Ішкі істер министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 622 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9839 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2015 жылғы 15 қазанда № 197 (28675) болып жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жазасын өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдардың мінез-құлқын бақылауды жүзеге асыру қағидасында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдармен профилактикалық жұмыстың жүзеге асырылуын бақылау жергілікті полиция қызметіне жетекшілік ететін ішкі істер органы бастығының орынбасарына не қалалық (аудандық) ішкі істер органының (бұдан әрі - ҚАІІО) жергілікті полиция қызметі басшысына жүктеледі.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдар жазаның өтелмеген мерзімі аяқталғаннан кейін "Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды әкімшілік қадағалау туралы" 1996 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының әрекетіне түсетін адамдар санатына ауыстырылады және соттылығы өтелген немесе алынғанға дейін есепте тұрады.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Жазасын өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдарды бақылауды жүзеге асыру тәртібі";
17, 18 және 19-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемесінен шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдар тұрғылықты жеріне келгеннен кейін УПИ үш жұмыс күні ішінде ҚАІІО бастығына (оның міндетін атқаратын адамға) Қазақстан Республикасы ҚАК-нің 169-бабына сәйкес оларға сот жүктеген міндеттер бойынша шектеулер белгілеу туралы осы Қағидаға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаулы енгізеді.
18. Тұрғылықты жерін тастап кетпеуге тыйым салуға қатысты Қазақстан Республикасы ҚАК-нің 169-бабы 8-тармағының 3) тармақшасында көзделген міндеттер бойынша белгіленген шектеулерді ҚАІІО бастығы (оның міндетін атқаратын адам) жұмыс, оқу режиміне байланысты өзгерте алады.

19. После постановки на учет УИП разъясняет условно-досрочно освобожденному лицу, последствия совершении им неоднократных административных правонарушений, за которые на него были наложены административные взыскания, или в случае злостного уклонения от исполнения обязанностей, предусмотренных статьей 169 УИК РК.";
пункты 21, 22 и 23 изложить в следующей редакции:
"21. При неприбытии на постоянное место жительства, либо отсутствии условно-досрочно освобожденного лица по месту жительства в течение 5 рабочих дней по неуважительным причинам и установлении фактов злостного уклонения от исполнения обязанностей, УИП докладывает об этом рапортом начальнику ГОРОВД (лицу, исполняющему его обязанности) и проводит первоначальные мероприятия по установлению места нахождения условно-досрочно освобожденного и причин его неприбытия.
В случае не установления места нахождения вносят в суд представление об объявлении его в розыск и избрании меры пресечения.
22. При совершении неоднократных административных правонарушений и злостного уклонения от исполнения обязанностей, начальник ГОРОВД (лицо, исполняющее его обязанности) направляет в суд мотивированное представление по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, о возможности отмены условно-досрочного освобождения и исполнения оставшейся неотбытой части наказания, с приложением материалов и контрольного дела.
23. Контроль за условно-досрочно освобожденными лицами осуществляется по их месту жительства. Если по уважительным причинам, условно-досрочно освобожденное лицо не может проживать по данному адресу, начальник ГОРОВД (лицо, исполняющее его обязанности) по его заявлению разрешает ему временное проживание в другом месте, в пределах обслуживаемой ГОРОВД территории.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. По каждому факту нарушения установленных судом обязанностей УИП составляет рапорт по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам и докладывает начальнику ГОРОВД (лицу, исполняющему его обязанности).";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. Вопросы о временном выезде лица, условно-досрочно освобожденного, с места постоянного жительства за пределы района (города, области), рассматривает начальник ГОРОВД (лицо, исполняющее его обязанности), на основании письменного заявления условно-досрочно освобожденного лица и рапорта участкового инспектора, с указанием причин выезда, данных, характеризующих поведение лица в период нахождения на профилактическом учете. О принятом решении делается соответствующая запись на заявлении, которое регистрируется во входящей корреспонденции ОВД.";
пункт 39 изложить в следующей редакции:

19. Есепке қойғаннан кейін УПИ шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамға, ол үшін оған әкімшілік жаза салынған бірнеше рет әкімшілік құқық бұзушылық жасау немесе Қазақстан Республикасы ҚАК-нің 169-бабында көзделген міндеттерді орындаудан қасақана жалтарған жағдайдағы салдар түсіндіріледі.";
21, 22 және 23-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Тұрғылықты жері бойынша шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адам дәлелсіз себептер бойынша 5 жұмыс күні ішінде тұрғылықты жеріне келмеген не болмаған және міндеттерін орындаудан қасақана жалтару фактілері анықталған жағдайда, УПИ бұл туралы ҚАІІО бастығына (оның міндетін атқаратын адамға) баянатпен баяндайды және шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамның жүрген жері және келмеу себептерін анықтау бойынша алғашқы іс-шараларды жүргізеді.
Тұратын жері анықталмаған жағдайда, сотқа оған іздестіру жариялау туралы не бұлтартпау шараларын таңдау туралы ұсыным енгізеді.
22. Бірнеше әкімшілік құқық бұзушылық жасаған және міндеттерді орындаудан қасақана жалтарған кезде ҚАІІО бастығы (оның міндетін атқаратын адам) материалдарды және бақылау ісін қоса отырып, шартты түрде мерзімінен бұрын босатудың күшін жою және жазаның қалған өтелмеген бөлігін орындау мүмкіндігі туралы осы Қағидаға 6-қосымшаға сәйкес дәлелді ұсынымды сотқа жолдайды.
23. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдарды бақылау олардың тұрғылықты жері бойынша жүзеге асырылады. Егер шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адам дәлелді себептер бойынша аталған мекенжайда тұра алмаса, ҚАІІО бастығы (оның міндетін атқаратын адам) оның өтінішіне сәйкес оған ҚАІІО қызмет көрсететін аумақтың шегіндегі басқа жерде уақытша тұруға рұқсат береді.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. УПИ сот белгілеген міндеттерді бұзудың әрбір фактісі бойынша осы Қағидаға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баянат толтырады және ҚАІІО бастығына (оның міндетін атқаратын адамға) баяндайды.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамның тұрғылықты жерінен ауданнан (қаладан, облыстан) тысқары уақытша шығуы туралы мәселелерді шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамның жазбаша арызының және шығу себебін, профилактикалық есепте тұрған кезеңдегі мінез-құлқын сипаттайтын деректер көрсетілген учаскелік инспектордың баянаты негізінде ҚАІІО бастығы (оның міндетін атқаратын адам) қарайды. Қабылданған шешім туралы арызға тиісті жазба жазылады, ол ІІО-ның кіріс хат-хабарламасында тіркеледі.";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"39. Начальник ГОРОВД (лицо, исполняющее его обязанности), в соответствии с ограничениями, установленными условно-досрочно освобожденному, на основании сведений, характеризующих его личность, а также исходя из технической возможности установки соответствующего оборудования, принимает решение о применении к нему электронных средств слежения при постановке условно-досрочно освобожденного на учет.";
подпункт 2) пункта 42 изложить в следующей редакции:
"2) при получении информации о фактах повреждения, несанкционированного съема электронных средств слежения, нарушений ограничений, установленных судом, докладывает рапортом начальнику местной полицейской службы либо лицу, его замещающему, и производит соответствующие отметки в журнале учета нарушений, выявленных посредством электронных средств слежения на условно-досрочно освобожденных по форме, согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
Незамедлительно докладывает рапортом начальнику ГОРОВД (лицу, исполняющему его обязанности) обо всех зафиксированных фактах отказов и сбоев в работе электронных средств слежения, отражает их в журнале учета неисправностей электронных средств слежения на условно-досрочно освобожденного по форме, согласно приложению 17 к настоящим Правилам;";
пункт 43 изложить в следующей редакции:
43. При изменении судом установленных ограничений, либо невозможности использования электронных средств слежения по техническим причинам, начальник ГОРОВД (лицо, исполняющее его обязанности) отменяет применение электронных средств слежения либо изменяет порядок их использования и набор применяемых технических средств, приняв соответствующее мотивированное постановление об отмене (замене) использовании в отношении условно-досрочно освобожденного электронных средств слежения по форме, согласно приложению 18 к настоящим Правилам. Сотрудник ОВД, ответственный за использование электронных средств слежения, в течение трех рабочих дней с момента вынесения постановления осуществляет снятие (замену) необходимого оборудования.".
5) приказ Министра внутренних дел № 1095 от 29 декабря 2015 года "Об утверждении Правил организации деятельности участковых инспекторов полиции, ответственных за организацию работы участкового пункта полиции, участковых инспекторов полиции и их помощников" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13004, опубликован 11 февраля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
пункт 2 приказа, изложить в следующей редакции":
"2. Председателю Комитета административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан и начальникам департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы обеспечить изучение настоящего приказа личным составом органов внутренних дел.";
в Правила организации деятельности участковых инспекторов полиции, ответственных за организацию работы участкового пункта полиции, участковых инспекторов полиции и их помощников, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";

"39. ҚАІІО бастығы (оның міндетін атқаратын адам) шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамға белгіленген шектеулерге сәйкес, оның жеке басын сипаттайтын мәліметтер негізінде, сондай-ақ тиісті құрал-жабдықты орнатудың техникалық мүмкіндіктеріне сүйене отырып, шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамды есепке алу кезінде оған электрондық бақылау құралдарын қолдану туралы шешім қабылдайды.";
42-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) электрондық бақылау құралдарын бұзу, рұқсатсыз шешу, сот белгіленген шектеулерді бұзу фактілері туралы ақпарат алған кезде жергілікті полиция қызметі бастығына не оны алмастыратын адамға баяндатпен баяндайды және осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдардағы электрондық бақылау құралдары арқылы анықталған бұзушылықтарды есепке алу журналына тиісті белгілер жүргізеді.
ҚАІІО бастығына (оның міндетін атқаратын адам) электрондық бақылау құралдарының жұмысындағы барлық тіркелген жұмыс істемей қалуы және істен шығуы фактілерін дереу баянатпен баяндайды, осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оларды шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдағы электрондық бақылау құралдарының бұзылуын есепке алу журналында көрсетеді.";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Cот белгілеген шектеулер өзгерген кезде не техникалық себептер бойынша электрондық бақылау құралдарын қолдану мүмкін болмаған жағдайда ҚАІІО бастығы (оның міндетін атқаратын адам) осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамға қатысты электрондық бақылау құралдарын пайдаланудан бас тарту (ауыстыру) туралы тиісті дәлелденген қаулыны қабылдай отырып, электрондық бақылау құралдарын пайдалануды тоқтатады не оларды пайдалану тәртібін және қолданатын техникалық құралдар жиынтығын өзгертеді. Электрондық бақылау құралдарын пайдалануға жауапты ІІО қызметкері қаулыны шығарған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде қажетті құралды алып тастауды (ауыстыруды) жүзеге асырады.".
5) "Учаскелік полиция пунктінің жұмысын ұйымдастыруға жауапты учаскелік полиция инспекторларының, учаскелік полиция инспекторлары мен олардың көмекшілерінің қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1095 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13004 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 11 ақпанда жарияланған):
бұйрықтың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитетінің төрағасы және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың полиция департаменттері бастықтары ішкі істер органдарының жеке құрамының осы бұйрықты зерделуін қамтамасыз етсін";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Учаскелік полиция пунктінің жұмысын ұйымдастыруға жауапты учаскелік полиция инспекторларының, учаскелік полиция инспекторлары мен олардың көмекшілерінің қызметін ұйымдастыру қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";

пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Административный участок – территория городской или сельской местности, за которой приказом начальника городского, районного органа внутренних дел (далее - горрайорган) (лица, исполняющего его обязанности) закрепляется участковый инспектор. Размеры границы обслуживаемого административного участка, и штатная численность участкового пункта полиции (далее - УПП) определяется начальником горрайоргана. В городской местности УПП объединяет не более 7 административных участков, в сельской на каждый населенный пункт – один УПП.
3. Административному участку приказом начальника горрайоргана (лица, исполняющего его обязанности) присваивается порядковый номер. Прием административного участка вновь назначенным участковым инспектором производится с участием заместителя начальника горрайоргана или начальника местной полицейской службы (далее – МПС).
Целью приема административного участка является ознакомление участкового инспектора с границами и особенностями административного участка, складывающейся оперативной обстановкой на нем, представление его должностным лицам органов местного государственного управления и при необходимости - руководителям предприятий, учреждений и организаций, расположенных на участке.
О факте приема и сдачи административного участка делается соответствующая запись в паспорте на административный участок по форме согласно приложению 1 к Правилам.
Границы административных участков утверждаются начальником горрайоргана (лицом, исполняющим его обязанности) с учетом плотности и численности населения, а также с учетом расстояния между населенными пунктами в сельской местности.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. В период длительного отсутствия (более 5 рабочих дней) на службе участкового инспектора (вакансии, отпуска, болезни, командировки и так далее), административный участок обслуживается участковым инспектором сопредельного административного участка, в соответствии с приказом начальника горрайоргана (лица, исполняющего его обязанности).";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок организации работы УПП";
дополнить пунктами 8-1, 8-2 и 8-3 в следующей редакции:
"8-1. УПП находится в отдельно стоящем здании, а при размещении в одном здании с предприятиями, организациями или в жилых домах иметь, отдельный вход. При этом, УПП, располагается в центре административного участка (микрорайона).
8-2. Снаружи УПП на видном для населения месте располагается эскиз светового табло участкового пункта полиции по форме согласно приложению № 1-1 к Правилам, а также эскиз таблички режима работы участкового пункта полиции по форме согласно приложению № 1-2 к Правилам, о днях и времени приема граждан с указанием телефонов участкового пункта полиции и дежурной части горрайоргана.

2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Әкімшілік учаске – бұл қалалық немесе ауылдық жер аумағы, оған қалалық, аудандық ішкі істер органы (бұлан әрі - қалалық, аудандық орган) бастығының (оның міндетін атқаратын адамның) бұйрығымен учаскелік инспектор бекітіледі. Қызмет көрсетілетін әкімшілік учаске шекарасының өлшемдерін және учаскелік полиция пунктінің (бұдан әрі – УПП) штат санын қалалық, аудандық орган бастығы анықтайды. Қалалық жерде УПП кемінде 7 әкімшілік учаскені біріктіреді, ауылдық жерде әрбір елді мекенге – бір УПП.";
3. Әкімшілік учаскеге қалалық, аудандық орган бастығының (оның міндетін атқаратын адамның) бұйрығымен реттік нөмір беріледі. Жаңадан тағайындалған учаскелік инспектордың әкімшілік учаскені қабылдауы қалалық, аудандық орган бастығы орынбасарының немесе жергілікті полиция қызметі (бұдан әрі – ЖПҚ) бастығының қатысуымен жүргізіледі.
Әкімшілік учаскені қабылдаудың мақсаты учаскелік инспекторды әкімшілік учаскенің шекаралары және ерекшеліктерімен, онда туындайтын жедел ахуалмен таныстыру, оны жергілікті мемлекеттік басқару органдарының лауазымдық адамдарына – қажеттілік бойынша учаскеде орналасқан кәсіпорындар, мекемелер мен ұйымдар басшыларына ұсыну.
Әкімшілік учаскені қабылдау және тапсыру фактісі туралы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әкімшілік учаске паспортында тиісті жазба жазылады.
Әкімшілік учаскелердің шекараларын халықтың тығыздығы және санын, сондай-ақ ауылдық жердегі елді мекендердің ара қашықтығын ескере отырып, қалалық, аудандық орган бастығы (оның міндетін атқаратын адам) бекітеді.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Учаскелік инспектордың қызметте көп уақыт (бес жұмыс күнінен артық) болмауы (бос тұруы, демалыста болуы, сырқаты, іссапарда болуы және тағы басқалар) кезеңінде әкімшілік учаскеге қалалық, аудандық орган бастығының (оның міндетін атқаратын адамның) бұйрығына сәйкес іргелес әкімшілік учаскенің учаскелік инспекторы қызмет көрсетеді.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. УПП жұмысын ұйымдастыру тәртібі";
мынадай редакциядағы 8-1, 8-2 және 8-3-тармақтармен толықтырылсын:
"8-1. УПП жеке тұрған ғимаратта орналасады, ал кәсіпорындар, ұйымдармен бір ғимаратта немесе тұрғын үйлерде орналасуы кезінде жеке кіреберісі болуы тиіс. Бұл ретте, УПП әкімшілік учаске (шағын аудан) орталығында орналасады.
8-2. УПП сыртында халық үшін көрінетін жерде Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша учаскелік полиция пунктінің жарық түсіретін таблосының нобайы, сондай-ақ Қағидаларға 1-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша учаскелік полиция пунктінің және қалалық, аудандық органның кезекші бөлімінің телефондарын көрсете отырып, азаматтарды қабылдау күні мен уақыты туралы учаскелік полиция пунктінің жұмыс кестесі маңдайшасының нобайы орналастырылады.

8-3. Коридор (холл) УПП оборудуются эскизами стенда:
1) правовой информации по форме согласно приложению № 1-3 к Правилам;
2) сведения об участковых инспекторах полиции по форме согласно приложению № 1-4 к Правилам;
3) административного участка по форме согласно приложению № 1-5 к Правилам, где обозначаются границы зоны обслуживания участковыми инспекторами полиции.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок организации работы участкового инспектора и его помощника";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Общее руководство по организации деятельности участковых инспекторов и их помощников осуществляется начальником горрайоргана или его заместителем.";
абзац первый пункта 11 изложить в следующей редакции:
"11. Организационно-методическое обеспечение и контроль за деятельностью участковых инспекторов осуществляют Министерство внутренних дел, Департаменты полиции столицы, городов республиканского значения, областей и горрайорганы, которые:";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Участковый инспектор и его помощник организуют свою работу в соответствии с ежемесячным планом работы УПП, утвержденным начальником МПС.";
пункты 16 и 17 изложить в следующей редакции:
"16. Проверка деятельности УПП и порядок ведения паспорта на административный участок осуществляется не реже одного раза в месяц начальником МПС или его заместителем, не реже одного раза в квартал заместителем начальника горрайоргана, и не реже одного раза в полугодие начальником горрайоргана. Результаты проверок заносятся в книгу проверяющих по форме согласно приложению 2 к Правилам.
17. При осуществлении приема граждан участковый инспектор и его помощник заносят сведения о лицах, обратившихся к ним в журнал учета приема граждан по форме, согласно приложению 3 к Правилам.
График приема граждан утверждается начальником горрайоргана (лицом, исполняющим его обязанности).";
абзац первый пункта 20 изложить в следующей редакции:
"20. Заместитель начальника горрайоргана (либо начальник МПС):";
пункт 21 исключить;
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Ведения профилактического контроля";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Материалы на категории профилактируемых лиц хранятся в помещении ОВД, либо, в соответствии с приказом начальника горрайоргана (лица, исполняющего его обязанности), в УПП. При хранении материалов в помещении ОВД, контроль за их ведением возлагается на одного из инспекторов подразделения МПС по руководству участковыми инспекторами.";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Отчетная встреча участковых инспекторов с населением".

8-3. УПП дәлізі (холлы) стендтердің нобайларымен жабдықталады:
1) Қағидаларға 1-3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құқықтық ақпарат;
2) Қағидаларға 1-4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша учаскелік полиция инспекторлары туралы мәлімет;
3) Қағидаларға 1-5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әкімшілік учаске схемасы, онда учаскелік полиция инспекторлары қызмет көрсететін аймақтар шекаралары белгіленеді.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Учаскелік инспектор мен оның көмекшісінің жұмысын ұйымдастыру тәртібі";
10-тармақ мындай редакцияда жазылсын:
"10. Учаскелік инспекторлар мен олардың көмекшілерінің жұмысын ұйымдастыру бойынша жалпы басшылықты қалалық, аудандық орган бастығы немесе оның орынбасары жүзеге асырады.";
11-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Учаскелік инспекторлардың қызметін ұйымдастырушылық-әдістемелік қамтамасыз етуді және бақылауды Ішкі істер министрлігі, астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, облыстардың полиция департаменттері және қалалық, аудандық органдар жүзеге асырады, олар:";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Учаскелік инспектор мен оның көмекшісі өз жұмысын ЖПҚ бастығы бекіткен УПП-нің ай сайынғы жұмыс жоспарына сәйкес ұйымдастырады.";
16 және 17-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"16. УПП қызметін және әкімшілік учаскенің паспортын жүргізу тәртібін тексеруді ЖПҚ бастығы немесе оның орынбасары айына кемінде бір рет, тоқсанда кемінде бір рет қалалық, аудандық орган бастығының орынбасары және жартыжылда кемінде бір рет қалалық, аудандық орган бастығы жүзеге асырады. Тексеру нәтижелері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тексерушілер кітабына енгізіледі.
17. Азаматтарды қабылдауды жүзеге асыру кезінде учаскелік инспектор мен оның көмекшісі оларға жүгінген адамдар туралы мәліметтерді осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтарды қабылдауды есепке алу журналына жазады.
Азаматтарды қабылдау кестесін қалалық, аудандық орган бастығы (оның міндетін атқаратын адам) бекітеді.";
20-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Қалалық, аудандық орган бастығының орынбасары (не ЖПҚ бастығы):".
21-тармақ алып тасталсын;
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Профилактикалық бақылау жүргізу";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Профилактикаланатын адамдар санатына арналған материалдар ІІО үй-жайында не қалалық, аудандық орган бастығының (оның міндетін атқаратын адамның) бұйрығына сәйкес УПП-да сақталады. Материалдарды ІІО үй-жайында сақтаған кезде, олардың жүргізілуін бақылау ЖПҚ учаскелік инспекторларды басқару бөлінісі инспекторларының біреуіне жүктеледі.";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Учаскелік инспекторлардың халықпен есеп беру кездесулері".

6) приказ Министра внутренних дел № 1097 от 29 декабря 2015 года "Об утверждении Правил по организации работы подразделений органов внутренних дел Республики Казахстан по защите женщин от насилия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12948, опубликован 8 февраля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
пункт 3 приказа изложить в следующей редакции:
"3. Председателю Комитета административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан и начальникам департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы, на транспорте обеспечить изучение настоящего приказа личным составом органов внутренних дел.";
в Правила по организации работы подразделений органов внутренних дел Республики Казахстан по защите женщин от насилия, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок организации работы подразделений по защите женщин от насилия";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Деятельность сотрудников подразделений по защите женщин от насилия организовывается в соответствии с ежеквартальными планами, утвержденными заместителем начальника Департамента полиции и на транспорте (далее – ДП(Т)), горрайоргана курирующим административную полицию.";
абзац первый пункта 6 изложить в следующей редакции:
"6. На должностных лиц Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - МВД), ДП(Т), горрайоргана ответственных за организацию деятельности сотрудников подразделений по защите женщин от насилия, возлагается:";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Отчетность о результатах деятельности подразделений по защите женщин от насилия";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Ежеквартально информация о результатах деятельности территориальных подразделений по защите женщин от насилия оформляется докладной запиской, которая представляется в ДП(Т) к 5 числу месяца, следующего за отчетным периодом.
абзац первый пункта 8 изложить в следующей редакции:
"8. Сводные докладные записки к 10 числу месяца, следующего за отчетным периодом, направляются в Комитет административной полиции МВД. Докладные записки подписываются заместителем начальника ДП(Т) курирующим службу и содержат информацию по следующим направлениям деятельности:";
пункт 9 изложить в следующей редакции:

6) "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының әйелдерді зорлық-зомбылықтан қорғау жөніндегі бөлімшелерінің жұмысын ұйымдастыру жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1097 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12948 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 8 ақпанда жарияланған):
бұйрықтың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Әкімшілік полиция комитетінің төрағасы және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, Көліктегі полиция департаменттерінің бастықтары осы бұйрықты ішкі істер органдары жеке құрамының зерделеуін қамтамасыз етсін.".
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының әйелдерді зорлық-зомбылықтан қорғау жөніндегі бөлімшелерінің жұмысын ұйымдастыру жөнiндегi қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Әйелдерді зорлық-зомбылықтан қорғау жөніндегі бөлiністерінің қызметін ұйымдастыру тәртібі";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Әйелдерді зорлық-зомбылықтан қорғау жөніндегі бөліністер қызметкерлерінің жұмысы Полиция департаменті және Көліктегі полиция департаменті (бұдан әрі – ПД, КПД), қалалық, аудандық орган бастығының әкімшілік полицияға жетекшілік ететін орынбасары бекіткен тоқсандық жоспарларға сәйкес ұйымдастырылады.";
6-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қазақстан Республикасы Iшкi істер министрлігінің (бұдан әрі – ІІМ), ПД, КПД, қалалық, аудандық органның әйелдерді зорлық-зомбылықтан қорғау жөніндегі бөліністері қызметкерлерінің жұмысын ұйымдастыруға жауапты лауазымды адамдарына:";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Әйелдерді зорлық-зомбылықтан қорғау жөніндегі бөлiністер қызметінің нәтижелері туралы есеп";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Әйелдерді зорлық-зомбылықтан қорғау жөніндегі аумақтық бөлiністер қызметiнiң нәтижелерi туралы тоқсан сайынғы ақпарат баяндау жазбамен ресімделеді, ол есеп беру кезеңiнен кейiнгi айдың 5-і күніне ПД, КПД-ге ұсынылады.";
8-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Жиынтық баяндау жазбалары есеп беру кезеңiнен кейiнгi айдың 10-ы күніне Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Әкімшілік полиция комитетіне жолданады. Баяндау жазбаға қызметті жетекшілік ететін ПД, КПД бастығының орынбасары қол қояды және мынадай қызмет бағыттары бойынша ақпаратты қамтуы тиіс:";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"9. Результаты деятельности подразделений по защите женщин от насилия ежеквартально рассматриваются на оперативных совещаниях при начальнике ДВД(Т) или их заместителях.".
7) приказ Министра внутренних дел № 1098 от 29 декабря 2015 года "Об утверждении Правил организации деятельности участковых инспекторов полиции по делам несовершеннолетних органов внутренних дел" от 29 декабря 2015 года № 1098 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12953, опубликован 8 февраля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
пункт 2 приказа изложить в следующей редакции:
"2. Председателю Комитета административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан и начальникам департаментов внутренних дел областей, городов республиканского значения и столицы, на транспорте обеспечить изучение настоящего приказа личным составом органов внутренних дел.";
в Правила организации деятельности участковых инспекторов полиции по делам несовершеннолетних органов внутренних дел, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
абзац первый пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Административный участок – территория городской или сельской местности, за которой приказом начальника городского, районного органа внутренних дел (далее - горрайорган) (лица, исполняющего его обязанности) закрепляются УИП ПДН. Размеры границы административного участка определяется начальником горрайоргана.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Административному участку приказом начальника горрайоргана (лица, исполняющего его обязанности) (ОВД на транспорте) присваивается порядковый номер. Прием административного участка вновь назначенным УИП ПДН производится с участием начальника местной полицейской службы района (города, района в городе) (далее – МПС) (ОВД на транспорте) или его заместителя. О факте приема и сдачи административного участка делается соответствующая запись в паспорте на административный участок по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам."
абзац первый пункта 5 изложить в следующей редакции:
"5. УИП ПДН закрепляется за организацией образования приказом начальника горрайоргана (лица, исполняющее его обязанности).";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. В период длительного отсутствия (более 30 рабочих дней) на службе УИП ПДН, административный участок (организация образования) обслуживается УИП ПДН сопредельного административного участка на основании приказа начальника горрайоргана (лица, исполняющее его обязанности).";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок организации работы УИП ПДН";
абзац первый пункта 9 изложить в следующей редакции:

"9. Әйелдерді зорлық-зомбылықтан қорғау жөніндегі бөліністердің жұмыс нәтижелері тоқсан сайын ІІД, Көліктегі ІІД бастығы немесе олардың орынбасарлары жанындағы жедел кеңесте қаралады.".
7) "Ішкі істер органдарының кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі учаскелік полиция инспекторларының қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1098 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12953 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 8 ақпанда жарияланған):
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Әкімшілік полиция комитетінің төрағасы және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, Көліктегі ішкі істер департаменттерінің бастықтары осы бұйрықты ішкі істер органдары жеке құрамының зерделеуін қамтамасыз етсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі істер органдарының кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі учаскелік полиция инспекторларының қызметін ұйымдастыру қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
3-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Әкімшілік учаске – қалалық, аудандық ішкі істер органы (бұдан әрі - қалалық, аудандық орган) бастығының (оның міндетін атқаратын адам) бұйрығымен КТІ УПИ бекітілетін қалалық немесе ауылдық жердің аумағы. Әкімшілік учаске шекарасының өлшемдерін қалалық, аудандық орган бастығы айқындайды.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Әкімшілік учаскеге қалалық, аудандық орган (Көліктегі ІІО) бастығының (оның міндетін атқаратын адам) бұйрығымен реттік нөмір беріледі. Жаңадан тағайындалған КТІ УПИ-дің әкімшілік учаскені қабылдауы аудандық (қалалық, қаладағы аудандық) жергілікті полиция қызметі (бұдан әрі – ЖПҚ) (Көліктегі ІІО) бастығының немесе оның орынбасарының қатысуымен жүргізіледі. Әкімшілік учаскені қабылдау және тапсыру фактісі туралы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әкімшілік учаскенің паспортында тиісті жазба жүргізіледі.";
5-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. КТІ УПИ білім беру ұйымына қалалық, аудандық орган бастығының (оның міндетін атқаратын адамның) бұйрығымен бекітіледі.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. КТІ УПИ қызметте ұзақ уақыт болмаған кезеңде (30 жұмыс күнінен астам) әкімшілік учаскеге (білім беру ұйымына) қалалық, аудандық орган бастығының (оның міндетін атқаратын адамның) бұйрығы негізінде әкімшілік учаскеге іргелес орналасқан КТІ УПИ қызмет көрсетеді.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. КТІБ УПИ жұмысын ұйымдастыру тәртібі";
9-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"9. УИП ПДН организуют свою работу в соответствии с планами работ ПДН. Ежедневно производят записи о полученных заданиях руководства горрайоргана, планируемых мероприятиях в рабочей тетради.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Организация профилактики правонарушений среди учащихся организаций образования";
абзац первый пункта 15 изложить в следующей редакции:
"15. Работа УИП ПДН закрепленного за организацией образования среди учащихся организации образования осуществляется во взаимодействии с педагогическими коллективами организации образования и в соответствии с планом совместных мероприятий, составляемого на каждую учебную четверть, который утверждается руководителем организации образования и заместителем начальника горрайоргана (либо начальником МПС).";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Организация работы ПДН территориальных ОВД";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Организация работы с несовершеннолетними";
пункт 36 изложить в следующей редакции:
"36. Рапорт УИП ПДН о постановке или снятии с учета ОВД (несовершеннолетних, родителей, законных представителей несовершеннолетних, не исполняющих своих обязанностей по воспитанию, обучению и (или) содержанию несовершеннолетних, а также отрицательно влияющих на их поведение) визируется заместителем начальника горрайоргана (либо начальником МПС), после предоставления подтверждающих материалов. Указанные руководители не реже одного раза в квартал обязаны проверять порядок ведения учетов ОВД, с осуществлением записи в листе проверяющих.";
заголовок главы 7 изложить в следующей редакции:
"Глава 7. Порядок взаимодействия УИП ПДН со службами ОВД по вопросам профилактики правонарушений среди несовершеннолетних".
Приложение 1-1
к Правилам по организации
деятельности участковых
инспекторов полиции
органов внутренних дел
и их помощников
Форма
Эскиз светового табло участкового пункта полиции
Примечание: световое табло, верхняя часть – желтого цвета, нижняя часть – голубого цвета, длина 2000 мм, высота 1200 мм.
Приложение 1-2
к Правилам по организации
деятельности участковых
инспекторов полиции
органов внутренних дел
и их помощников
Форма
Эскиз таблички режима работы участкового пункта полиции
Примечание: таблички вывешиваются у входа в помещение УПП, ширина – 400 мм, высота 600 мм.
Приложение 1-3
к Правилам по организации
деятельности участковых
инспекторов полиции
органов внутренних дел
и их помощников
Форма
Эскиз стенда правовой информации

"9. КТІ УПИ өзінің жұмысын КТІБ жұмыс жоспарларына сәйкес ұйымдастырады. Жоспарланған іс-шаралар, қалалық, аудандық орган басшылығынан алынған тапсырмалар туралы жұмыс дәптеріне күн сайын жазба жүргізеді.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Білім беру ұйымдарының білім алушылары арасында құқық бұзушылықтар профилактикасын ұйымдастыру";
15-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Білім беру ұйымына бекітілген КТІ УПИ-дің білім беру ұйымдарының білім алушылары арасындағы жұмысы білім беру ұйымдарының педагогикалық ұжымдарымен өзара іс-қимыл жасасуда және білім беру ұйымының басшысы және қалалық, аудандық орган бастығының орынбасары (не ЖПҚ бастығы) бекіткен әр оқу тоқсанына құрылған бірлескен іс-шаралар жоспарына сәйкес құрылады.";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Аумақтық ІІО КТІБ жұмысын ұйымдастыру";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Кәмелетке толмағандармен жұмысты ұйымдастыру";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
36. Растайтын материалдар ұсынылғаннан кейін ІІО-ға есепке қою немесе есептен шығару (кәмелетке толмағандарды, кәмелетке толмағандарды тәрбиелеу, оқыту және (немесе) бағып-күту жөніндегі өз міндеттерін орындамайтын, сондай-ақ олардың мінез-құлқына теріс әсер ететін кәмелетке толмағандардың ата-анасын, заңды өкілдерін) туралы КТІ УПИ баянатына қалалық, аудандық орган бастығының орынбасары (не ЖПҚ бастығы) бұрыштама қояды. Көрсетілген басшылар тоқсанына кемінде бір рет ІІО есептерін жүргізу тәртібін тексеруге, тексерушілер парағына жазба жазуға міндетті.
7-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-тарау. Кәмелетке толмағандар арасында құқық бұзушылықтар профилактикасы мәселелері бойынша ІІО қызметтерімен КТІ УПИ-дің өзара іс-қимыл жасасу тәртібі".
Ішкі істер органдарының
учаскелік полиция
инспекторлары мен олардың
көмекшілерінің қызметін
ұйымдастыру
бойынша қағидаларға
1-1-қосымша
Нысан
Учаскелік полиция пунктінің жарық түсіру таблосының эскизі
Ескерту: жарық түсіру таблосы, жжоғары бөлігі – сары түсті, төменгі бөлігі – көгілдір түсті, ұзындығы 2000 мм, биіктігі 1200 мм.
Ішкі істер органдарының
учаскелік полиция
инспекторлары мен олардың
көмекшілерінің қызметін
ұйымдастыру
бойынша қағидаларға
1-2-қосымша
Нысан
Учаскелік полиция пунктінің жұмыс режимі тақтайшысының эскизі
Ескерту: кесте УПП үй-жайына кіреберісте ілінеді, ені – 400 мм, биіктігі 600 мм.
Ішкі істер органдарының
учаскелік полиция
инспекторлары мен олардың
көмекшілерінің
қызметін ұйымдастыру
бойынша қағидаларға
1-3-қосымша
Нысан
Құқықтық ақпарат стендінің эскизі

Примечание: ширина – 2000 мм, высота 1400 мм.
Приложение 1-4
к Правилам по организации
деятельности участковых
инспекторов полиции
органов внутренних дел
и их помощников
Форма
Эскиз стенда сведения об участковых инспекторах полиции
На стенде "Сведения об участковых инспекторах полиции УПП" помещаются цветные фотографии участковых инспекторов полиции размером 9х12.
Под каждой фотографией указывается фамилия, имя отчество (при его наличии), звание, должность УИП и граница обслуживаемого административного участка.
Примечание: размер стенда изготавливается с учетом штатной численности УИП в участковом пункте полиции.
Приложение 1-5
к Правилам по организации
деятельности участковых
инспекторов полиции
органов внутренних дел
и их помощников
Форма
Эскиз стенда административного участка
Примечание: ширина 900 мм, высота 600 мм.

Ескерту: ені – 2000 мм, биіктігі 1400 мм.
Ішкі істер органдарының
учаскелік полиция
инспекторлары мен олардың
көмекшілерінің қызметін
ұйымдастыру
бойынша қағидаларға
1-4-қосымша
Нысан
Учаскелік полиция инспекторлары туралы мәлімет стендінің эскизі
"УПП-нің учаскелік полиция инспекторлары туралы мәліметтер" стендінде учаскелік полиция инспекторларының 9х12 көлемдегі түрлі түсті фотолары орналастырылады.
Әрбір УПИ-дің суретінің астында тегі, аты-жөні, әкесінің аты (бар болса), атағы мен лауазымы және қызмет көрсететін әкімшілік учаскенің шекарасы көрсетіледі.
Ескерту: стенд көлемі учаскелік полиция пунктіндегі УПИ штат санын ескере отырып дайындалады.
Ішкі істер органдарының
учаскелік полиция
инспекторлары мен олардың
көмекшілерінің қызметін
ұйымдастыру
бойынша қағидаларға
1-5-қосымша
Нысан
Әкімшілік учаскенің стенді эскизі
Ескерту: ені 900 мм, биіктігі 600 мм.