О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам деятельности организатора торгов
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2018 года № 165. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 августа 2018 года № 17337.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего постановления см. п. 6.
В целях совершенствования нормативных правовых актов Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 октября 2008 года № 170 "Об утверждении Правил осуществления деятельности организации торговли с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5406, опубликовано 14 января 2009 года в газете "Юридическая газета" № 5 (1602) следующие изменения и дополнения:
в Правилах осуществления деятельности организации торговли с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами, утвержденных указанным постановлением:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
в пункте 1:
подпункт 1) исключить;
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) официальный список фондовой биржи (официальный список) – часть списка фондовой биржи, для включения в который и нахождения в котором ценные бумаги и эмитенты ценных бумаг соответствуют требованиям нормативного правового акта уполномоченного органа и внутренних документов фондовой биржи;";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) инициатор допуска – лицо, по инициативе которого финансовые инструменты допускаются к обращению в торговой системе фондовой биржи, интегрированной информационной системе биржевого рынка ценных бумаг или интегрированной информационной системе внебиржевого рынка ценных бумаг;";
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
"16) организатор торгов – фондовая биржа или центральный депозитарий при осуществлении им организационного и технического обеспечения торгов путем эксплуатации и поддержания системы обмена котировками между клиентами центрального депозитария в соответствии с Законом Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг";";
дополнить пунктами 1-1 и 1-2 следующего содержания:
"1-1. Условия и порядок осуществления деятельности центрального депозитария по организации торговли с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами посредством интегрированной информационной системы внебиржевого рынка ценных бумаг устанавливаются сводом правил центрального депозитария.

Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне сауда-саттықты ұйымдастырушының қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 30 шiлдедегi № 165 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 20 тамызда № 17337 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 6 т. қараңыз.
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен сауда ұйымдастыру қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау Агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 29 қазандағы № 170 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5406 болып тіркелген, 2009 жылғы 14 қаңтарда "Заң газеті" газетінде № 5 (1428) жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен сауда ұйымдастыру қызметін жүзеге асыру қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақта:
1) тармақша алып тасталсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) қор биржасының ресми тізімі (ресми тізім) – енгізу және болу үшін бағалы қағаздар мен бағалы қағаздар эмитенттері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің және қор биржасының ішкі құжаттарының талаптарына сәйкес келетін қор биржасы тізімінің бір бөлігі;";
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) рұқсат ету бастамашысы – бастамасы бойынша қаржы құралдары қор биржасының сауда жүйесінде, бағалы қағаздардың биржалық нарығының интеграцияланған ақпараттық жүйесінде немесе биржадан тыс бағалы қағаздар нарығының интеграцияланған ақпараттық жүйесінде айналысқа жіберілетін тұлға;";
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"16) сауда-саттықты ұйымдастырушы – "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес орталық депозитарийдің клиенттері арасындағы белгіленімдермен алмасу жүйесін пайдалану және оған қолдау көрсету арқылы сауда-саттықты ұйымдастырушылық және техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыруы кезіндегі қор биржасы немесе орталық депозитарий;";
мынадай мазмұндағы 1-1 және 1-2-тармақтармен толықтырылсын:
"1-1. Орталық депозитарийдің биржадан тыс бағалы қағаздар нарығының интеграцияланған ақпараттық жүйесі арқылы бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен сауда-саттықты ұйымдастыру бойынша қызметін жүзеге асыру талаптары мен тәртібі орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленеді.

1-2. Условия и порядок осуществления деятельности фондовой биржи по организации торговли с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами посредством интегрированной информационной системы биржевого рынка ценных бумаг устанавливаются внутренними документами фондовой биржи.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Члены (клиенты) организатора торгов";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Членами фондовой биржи являются профессиональные участники рынка ценных бумаг и иные юридические лица, имеющие в соответствии с законодательством Республики Казахстан право на осуществление сделок с иными, кроме ценных бумаг, финансовыми инструментами.
Членами фондовой биржи являются иностранные юридические лица, соответствующие требованиям, установленным для них постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 сентября 2005 года № 360 "О требованиях к иностранным юридическим лицам для членства на фондовой бирже", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3916, и правилами фондовой биржи.
Условия и порядок вступления в члены фондовой биржи определяются ее правилами.";
пункт 5 исключить;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Члены фондовой биржи:
1) соблюдают требования законодательства Республики Казахстан и внутренних документов фондовой биржи, регламентирующих деятельность членов фондовой биржи;
2) уплачивают членские взносы и сборы фондовой биржи в составе, в размерах, в сроки и в порядке, установленных внутренними документами фондовой биржи.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Внутренними документами фондовой биржи предусмотрены условия и порядок приостановления или прекращения членства.
Приостановление или прекращение действия лицензии на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг (далее - лицензия), ранее выданной данному брокеру и (или) дилеру, является основанием для приостановления или прекращения его членства на всех фондовых биржах, временного или постоянного исключения объявленных им котировок из интегрированных информационных систем биржевого и внебиржевого рынков ценных бумаг.
Уполномоченный орган уведомляет организатора торгов о приостановлении или прекращении действия лицензии в день принятия соответствующего решения.
Фондовая биржа отстраняет брокера и (или) дилера от участия в проводимых ею торгах финансовыми инструментами с даты получения указанного уведомления уполномоченного органа, за исключением такого участия в целях исполнения ранее заключенных им сделок или исполнения ранее возникших его обязательств.
Фондовая биржа приостанавливает или прекращает членство брокера и (или) дилера, действие лицензии которого было приостановлено или прекращено, с даты получения уведомления уполномоченного органа о доведении его решения до сведения указанного брокера и (или) дилера.
Организатор торгов исключает из интегрированной информационной системы биржевого рынка ценных бумаг, а также интегрированной информационной системы внебиржевого рынка ценных бумаг все котировки, объявленные брокером и (или) дилером, действие лицензии которого было приостановлено или прекращено, с даты получения указанного уведомления.";
часть вторую пункта 12 изложить в следующей редакции:
"Организатор торгов уведомляет уполномоченный орган обо всех случаях допуска лиц к интегрированной информационной системе биржевого рынка ценных бумаг, а также интегрированной информационной системе внебиржевого рынка ценных бумаг, отказа в допуске, временного или постоянного исключения из указанных интегрированных информационных систем котировок, объявленных клиентами данного организатора торгов, не позднее, чем на следующий рабочий день после наступления такого случая.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Трейдеры";
пункт 14 изложить в следующей редакции:

1-2. Қор биржасының бағалы қағаздардың биржалық нарығының интеграцияланған ақпараттық жүйесі арқылы бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен сауда-саттықты ұйымдастыру бойынша қызметін жүзеге асыру талаптары мен тәртібі қор биржасының ішкі құжаттарында белгіленеді.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Сауда-саттықты ұйымдастырушының мүшелері (клиенттері)";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Бағалы қағаздар нарығының кәсiби қатысушылары және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бағалы қағаздарды қоспағанда, өзге қаржы құралдарымен мәмілелердi жүзеге асыруға құқығы бар өзге заңды тұлғалар қор биржасының мүшелерi болып табылады.
Олар үшін Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3916 болып тіркелген "Қор биржасына мүшелік үшін шетелдік заңды тұлғаларға қойылатын талаптар туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 30 қыркүйектегі № 360 қаулысымен және қор биржасының қағидаларымен белгіленген талаптарға сәйкес келетін шетелдік заңды тұлғалар қор биржасының мүшелері болып табылады.
Қор биржасының мүшесі болу шарттары мен тәртiбi оның қағидаларымен айқындалады.";
5-тармақ алып тасталсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қор биржасының мүшелері:
1) Қазақстан Республикасы заңнамасының және қор биржасы мүшелерінің қызметін реттейтін қор биржасы ішкі құжаттарының талаптарын сақтайды;
2) қор биржасының ішкі құжаттарымен белгіленген құрамда, мөлшерде, мерзімде және тәртіп бойынша мүшелік жарналарды және қор биржасының алымдарын төлейді.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Қор биржасының ішкі құжаттарымен мүшелікті тоқтата тұру немесе тоқтату талаптары мен тәртібі көзделген.
Осының алдында брокерге және (немесе) дилерге бағалы қағаздар нарығындағы брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға берілген лицензияны (бұдан әрі - лицензия) барлық қор биржаларында оның мүшелігін тоқтата тұруға немесе тоқтатуға, бағалы қағаздардың биржалық және биржадан тыс нарықтарының интеграцияланған ақпараттық жүйелерінен олар жариялап белгілеген бағаларының уақытша немесе тұрақты алып тастауға негіз болып табылады.
Уәкілетті орган сауда-саттықты ұйымдастырушыны тиісті шешім қабылданған күні лицензия қолданылуының тоқтатыла тұрғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабардар етеді.
Қор биржасы уәкілетті органның көрсетілген хабарламасын алғаннан күннен бастап, мұның алдында оның жасаған мәмілелерін немесе оның мұның алдында туындаған міндеттемелерін орындау мақсатындағы осындай қатысуды қоспағанда, брокерді және (немесе) дилерді өзі жүргізіп отырған қаржы құралдарымен сауда-саттыққа қатысудан шеттетеді.
Қор биржасы уәкілетті органның шешімін көрсетілген брокерге және (немесе) дилерге жеткізгені туралы хабарламасын алған күннен бастап лицензиясы уақытша тоқтатылған немесе тоқтатылған брокердің және (немесе) дилердің мүшелігін тоқтата тұрады немесе тоқтатады.
Сауда-саттықты ұйымдастырушы бағалы қағаздардың биржалық нарығының интеграцияланған ақпараттық жүйесінен, сондай-ақ биржадан тыс бағалы қағаздар нарығының интеграцияланған ақпараттық жүйесінен лицензиясының қолданылуы уақытша тоқтатылған немесе тоқтатылған брокер және (немесе) дилер жариялаған барлық белгіленген бағаларды көрсетілген хабарламаны алған күннен бастап алып тастайды.";
12-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Сауда-саттықты ұйымдастырушы уәкілетті органды тұлғаларды бағалы қағаздардың биржалық нарығының интеграцияланған ақпараттық жүйесіне, сондай-ақ биржадан тыс бағалы қағаздар нарығының интеграцияланған ақпараттық жүйесіне кіруге рұқсат беру, кіруге рұқсат беруден бас тарту, осы сауда-саттықты ұйымдастырушының клиенттері жариялаған баға белгілеудің көрсетілген интеграцияланған ақпараттық жүйелерінен уақытша немесе тұрақты алып тастау жөніндегі барлық жағдайлар туралы осындай жағдай орын алғаннан кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей хабарлайды.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Трейдерлер";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"14. Внутренними документами фондовой биржи предусматриваются условия допуска трейдеров в торговую систему.";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Ценные бумаги и иные финансовые инструменты, включенные в список фондовой биржи";
пункты 20 и 21 исключить;
пункты 22 и 23 изложить в следующей редакции:
"22. Список фондовой биржи подразделяется на отдельные площадки, секторы, категории и подкатегории.
23. При соответствии финансового инструмента установленным фондовой биржей требованиям он включается в список фондовой биржи (в официальный список фондовой биржи).
Список фондовой биржи формируется в соответствии с ее внутренними документами.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. В числе других случаев внутренние документы фондовой биржи предусматривают, что признание государственной регистрации выпуска ценных бумаг недействительной является основанием для их делистинга.
Уполномоченный орган уведомляет фондовую биржу о приостановлении обращения и (или) размещения ценных бумаг в день вступления в силу соответствующего решения суда.
Фондовая биржа исключает из своего списка ценные бумаги, государственная регистрация выпуска которых признана недействительной на основании вступившего в законную силу решения суда.
Фондовая биржа прекращает поддержание интегрированной информационной системой биржевого рынка ценных бумаг обмена котировками на ценные бумаги, государственная регистрация выпуска которых признана недействительной на основании вступившего в законную силу решения суда.";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Торговая система фондовой биржи";
пункты 27 и 28 изложить в следующей редакции:
"27. Фондовая биржа в целях обеспечения бесперебойности, непрерывности своей деятельности имеет не менее двух торговых систем (интегрированных информационных систем биржевого рынка ценных бумаг), одна из которых используется в качестве основной, а остальные – в качестве резервных, либо единственную торговую систему (интегрированную информационную систему биржевого рынка ценных бумаг), резервные компоненты которой поддерживаются в состоянии, готовом к немедленной их активизации.
При использовании нескольких торговых систем (интегрированных информационных систем биржевого рынка ценных бумаг) внутренними документами фондовой биржи определяются основная и резервные системы, а также порядок их поддержания в состоянии, готовом к немедленной активизации и использованию.
При использовании единственной торговой системы (интегрированной информационной системы биржевого рынка ценных бумаг) внутренними документами фондовой биржи определяется порядок поддержания резервных компонентов торговой системы (интегрированной информационной системы биржевого рынка ценных бумаг) в состоянии, готовом к немедленной активизации.

"14. Қор биржасының ішкі құжаттарында трейдерлерге сауда жүйесіне рұқсат берудің шарттары көзделеді.";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Қор биржасының тізіміне енгізілген бағалы қағаздар және өзге қаржы құралдары";
20 және 21-тармақтар алып тасталсын;
22 және 23-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Қор биржасының тізімі жеке алаңдарға, секторларға, санаттарға және шағын санаттарға бөлінеді.
23. Қаржы құралы қор биржасы белгілеген талаптарға сәйкес келген жағдайда ол қор биржасының тізіміне (қор биржасының ресми тізімі) енгізіледі.
Қор биржасының тізімі оның ішкі құжаттарына сәйкес қалыптастырылады.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Басқа жағдайлар сияқты, қор биржасының ішкі құжаттарында бағалы қағаздар шығарылымын мемлекеттік тіркеуді заңсыз деп тану олардың делистингіне негіздеме болып табылатыны көзделген.
Уәкілетті орган қор биржасын соттың тиісті шешімі күшіне енген күні бағалы қағаздарды айналысқа жіберу және (немесе) орналастыруды тоқтата тұру туралы хабардар етеді.
Қор биржасы заңды күшіне енген сот шешімі негізінде шығарылымын мемлекеттік тіркеу заңсыз деп танылған бағалы қағаздарды өз тізімінен алып тастайды.
Қор биржасы заңды күшіне енген сот шешімі негізінде жарамсыз деп танылған бағалы қағаздар шығарылымын мемлекеттік тіркеуге баға белгілеуді айырбастаудың бағалы қағаздардың биржалық нарығының интеграцияланған ақпараттық жүйесіне қолдау жасауды тоқтатады.";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Қор биржасының сауда жүйесі";
27 және 28-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Қор биржасының өз қызметінде іркіліссіздікті, үздіксіздікті қамтамасыз ету мақсатында екіден кем емес сауда жүйесі (бағалы қағаздардың биржалық нарығының интеграцияланған ақпараттық жүйелері) болуға тиіс, оның біреуі негізгі, ал басқалары – резервтік ретінде, не резервтік компоненттері дереу белсенділікке дайын күйін сақтайтын жалғыз сауда жүйесін (бағалы қағаздардың биржалық нарығының интеграцияланған ақпараттық жүйесін) иеленеді.
Бірнеше сауда жүйесін (бағалы қағаздардың биржалық нарығының интеграцияланған ақпараттық жүйелерін) пайдаланған жағдайда қор биржасының ішкі құжаттарында негізгі және резервтік жүйелер, сондай-ақ оларды дереу белсенділікке және пайдалануға дайын күйінде ұстау тәртібі айқындалады.
Жалғыз сауда жүйесін (бағалы қағаздардың биржалық нарығының интеграцияланған ақпараттық жүйесін) пайдаланған кезде қор биржасының ішкі құжаттарында сауда жүйесінің (бағалы қағаздардың биржа нарығының интеграцияланған ақпараттық жүйесінің) құрауыштарын дереу белсенділікке дайын күйінде ұстау тәртібі айқындалады.

28. Фондовая биржа предпринимает все возможные усилия для поддержания своей торговой системы (интегрированной информационной системы биржевого рынка ценных бумаг) в рабочем состоянии и незамедлительно уведомляет своих членов о сбоях в ее работе и мерах по устранению таких сбоев.";
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Резервный центр фондовой биржи";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Фондовая биржа имеет резервный технический центр и обеспечивает его постоянную готовность к немедленной активизации. Резервный технический центр соответствует следующим требованиям:
1) содержит копию торговой системы (интегрированной информационной системы биржевого рынка ценных бумаг), идентичную основной торговой системе (интегрированной информационной системе биржевого рынка ценных бумаг), и копии резервных систем, идентичных тем резервным системам фондовой биржи, которые находятся по месту нахождения ее основной торговой системы (интегрированной информационной системы биржевого рынка ценных бумаг);
2) располагается не менее чем в 25 километрах от места нахождения основной торговой системы (интегрированной информационной системы биржевого рынка ценных бумаг);
3) обеспечивается всеми коммуникациями, необходимыми для осуществления деятельности фондовой биржи;
4) при возникновении нештатной ситуации и невозможности проведения торгов по месту нахождения основной торговой системы (интегрированной информационной системы биржевого рынка ценных бумаг) представляет возможность проведения торгов не позднее, чем на следующий рабочий день после прекращения торгов по месту нахождения основной торговой системы.";
заголовки глав 7, 8, 9, 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"Глава 7. Проведение торгов и заключение сделок с финансовыми инструментами
Глава 8. Деятельность маркет-мейкеров
Глава 9. Условия и порядок приостановления фондовой биржей торгов с ценными бумагами
Глава 10. Система подтверждения фондовой биржи
Глава 11. Исполнение сделок с финансовыми инструментами".
2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 марта 2017 года № 54 "Об утверждении Требований к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым (допущенным) к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям списка фондовой биржи и внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования рынка ценных бумаг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15175, опубликовано 14 июня 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
в Требованиях к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым (допущенным) к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям списка фондовой биржи, утвержденных указанным постановлением:
пункт 4 изложить в следующей редакции:

28. Қор биржасы өзінің сауда жүйесін (бағалы қағаздардың биржалық нарығының интеграцияланған ақпараттық жүйесін) жұмыс жағдайында сақтау үшін мүмкіндігінше бар күшін салады және өзінің мүшелерін оның жұмысындағы іркілістер мен осындай іркілістерді жою жөніндегі шаралар туралы дереу хабарлайды.";
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Қор биржасының резервтік орталығы";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Қор биржасының резервтік техникалық орталығы болады және ол оның дереу белсенділікке тұрақты дайындығын қамтамасыз етеді. Резервтік техникалық орталық мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) негізгі сауда жүйесіне (бағалы қағаздардың биржалық нарығының интеграцияланған ақпараттық жүйесіне) ұқсас сауда жүйесінің (бағалы қағаздардың биржалық нарығының интеграцияланған ақпараттық жүйесінің) көшірмесі және қор биржасының негізгі сауда жүйесінің (бағалы қағаздардың биржалық нарығының интеграцияланған ақпараттық жүйесінің) орналасқан жерінде болатын резервтік жүйелерге ұқсас резервтік жүйелердің көшірмелері болады;
2) негізгі сауда жүйесінің (бағалы қағаздардың биржалық нарығының интеграцияланған ақпараттық жүйесінің) орналасқан жерінен 25 километрден кем емес қашықтықта орналасады;
3) қор биржасының қызметін жүзеге асыруға қажетті барлық коммуникациялармен қамтамасыз етіледі;
4) күтпеген жағдай туындаған кезде және негізгі сауда жүйесі (бағалы қағаздардың биржалық нарығының интеграцияланған ақпараттық жүйесі) орналасқан жерде сауда-саттықты жүргізуге мүмкіндік болмаған жағдайда негізгі сауда жүйесінің орналасқан жері бойынша сауда-саттық тоқтатылған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей сауда-саттықты жүргізу мүмкіндігін қарастырады.";
7, 8, 9, 10 және 11-тараулардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
"7-тарау. Сауда-саттық жүргізу және қаржы құралдарымен мәмілелер жасасу
8-тарау. Маркет-мейкерлер қызметі
9-тарау. Қор биржасының бағалы қағаздармен сауда-саттықты тоқтата тұру талаптары мен тәртібі
10-тарау. Қор биржасының растау жүйесі
11-тарау. Қаржы құралдарымен жасалған мәмілелерді орындау".
2. "Эмитенттерге және олардың қор биржасында айналысқа жіберілетін (жіберілген) бағалы қағаздарына, сондай-ақ қор биржасы тізімінің жекелеген санаттарына қойылатын талаптарды бекіту және Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бағалы қағаздар нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 27 наурыздағы № 54 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15175 болып тіркелген, 2017 жылғы 14 маусымда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Эмитенттерге және олардың қор биржасында айналысқа жіберілетін (жіберілген) бағалы қағаздарына, сондай-ақ қор биржасы тізімінің жекелеген санаттарына қойылатын талаптарда:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Список фондовой биржи состоит из официального списка фондовой биржи, сектора "Нелистинговые ценные бумаги", а также отдельных площадок, секторов, категорий и подкатегорий, предусмотренных внутренними документами фондовой биржи.";
подпункт 1) пункта 38 изложить в следующей редакции:
"1) данные ценные бумаги включены в официальный список одной из фондовых бирж, входящих в перечень бирж, признаваемых фондовой биржей, либо если ценными бумагами являются депозитарные расписки, то данные депозитарные расписки или акции, которые являются их базовым активом, предварительно включаются в официальный список одной из фондовых бирж, входящих в перечень бирж, признаваемых фондовой биржей;";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. Включение (допуск к обращению) ценных бумаг эмитентов в официальный список фондовой биржи и их нахождение в нем по упрощенной процедуре осуществляются в соответствии с внутренними документами фондовой биржи без соблюдения требований, установленных подпунктами 1) и 2) пункта 38 Требований, в следующих случаях:
1) если данные ценные бумаги являются облигациями, срок обращения которых составляет не более 12 (двенадцати) месяцев;
2) если данные ценные бумаги являются ценными бумагами международных финансовых организаций, которые допускаются к обращению на площадке "Смешанная" в секторе "ценные бумаги международных финансовых организаций".
Перечень международных финансовых организаций, чьи эмиссионные ценные бумаги допускаются к обращению в торговой системе фондовой биржи, устанавливается внутренними документами фондовой биржи;
3) если данные ценные бумаги являются государственными ценными бумагами, включая облигации местных исполнительных органов, которые допускаются к обращению на площадке "Смешанная" в секторе "государственные ценные бумаги";
4) если данные ценные бумаги являются ценными бумагами, которые допускаются к обращению в какой-либо из секторов, созданных и функционирующих в соответствии с подпунктом 4) пункта 8, подпунктом 3) пункта 14 и подпунктом 6) пункта 36 Требований;
5) если эмитентом данных ценных бумаг является фондовая биржа;
6) если эмитентом данных ценных бумаг является юридическое лицо, осуществляющее выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан.".
3. Департаменту регулирования небанковских финансовых организаций (Кошербаева А.М.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

"4. Қор биржасының тізімі қор биржасының ресми тізімінен, "Листингтік емес бағалы қағаздар" секторынан, сондай-ақ қор биржасының ішкі құжаттарында көзделген жеке алаңдардан, секторлардан, санаттардан және шағын санаттардан тұрады.";
38-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы бағалы қағаздар қор биржасымен танылатын биржалар тізбесіне кіретін қор биржаларының бірінің ресми тізіміне енгізіледі, не егер депозитарлық қолхаттар бағалы қағаздар болып табылса, базалық активі болып табылатын осы депозитарлық қолхаттар немесе акциялар қор биржасымен танылатын биржалар тізбесіне кіретін қор биржаларының бірінің ресми тізіміне алдын ала енгізіледі;";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Эмитенттердің бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізіміне енгізу (айналысқа жіберу) және олардың онда ықшамдалған рәсім бойынша болуы Талаптардың 38-тармағының 1) және 2) тармақшаларында белгіленген талаптарды сақтамай қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) егер бұл бағалы қағаздар айналыс мерзімі 12 (он екі) айдан аспайтын облигациялар болып табылса;
2) егер бұл бағалы қағаздар "халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары" секторында "Аралас" алаңында айналысқа жіберілетін халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары болып табылса.
Эмиссиялық бағалы қағаздары қор биржасының сауда жүйесінде айналысқа жіберілетін халықаралық қаржы ұйымдарының тізбесі қор биржасының iшкi құжаттарында белгіленеді;
3) "мемлекеттік бағалы қағаздар" секторында "Аралас" алаңында айналысқа жіберілетін жергілікті атқарушы органдардың облигацияларын қоса алғанда, егер бұл бағалы қағаздар мемлекеттік бағалы қағаздар болып табылса;
4) егер бұл бағалы қағаздар Талаптардың 8-тармағының 4) тармақшасына, 14-тармағының 3) тармақшасына және 36-тармағының 6) тармақшасына сәйкес құрылған және жұмыс істейтін қандай да бір секторларға айналысқа жіберілетін бағалы қағаздар болып табылса;
5) егер бұл бағалы қағаздардың эмитенті қор биржасы болып табылса;
6) егер бұл бағалы қағаздардың эмитенті кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес жеке тұлғалардың ипотекалық қарыздарын сатып алуды жүзеге асыратын, акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі заңды тұлға болып табылса.".
3. Банктік емес қаржы ұйымдарын реттеу департаменті (Көшербаева А.М.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет - ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) настоящего пункта и пунктом 4 настоящего постановления.
4. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Курманова Ж.Б.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев тридцать восьмого и тридцать девятого пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 1 января 2019 года, абзацев третьего, четвертого, пятого, шестого, девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого, двадцать первого, двадцать второго, двадцать третьего, двадцать четвертого, двадцать пятого, двадцать шестого, двадцать седьмого, двадцать восьмого, двадцать девятого, тридцатого, тридцать первого, тридцать второго, тридцать третьего, тридцать четвертого, тридцать пятого, тридцать шестого, тридцать седьмого, сорокового, сорок первого, сорок третьего, сорок четвертого, сорок пятого, сорок шестого, сорок седьмого, сорок восьмого, сорок девятого, пятидесятого, пятьдесят первого, пятьдесят второго, пятьдесят третьего, пятьдесят четвертого, пятьдесят пятого, пятьдесят шестого, пятьдесят седьмого, пятьдесят восьмого, пятьдесят девятого, шестидесятого, шестьдесят первого, шестьдесят второго, шестьдесят третьего, шестьдесят четвертого, шестьдесят пятого, шестьдесят шестого, шестьдесят седьмого, шестьдесят восьмого, шестьдесят девятого, семидесятого, семьдесят первого и семьдесят второго пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 1 июля 2019 года.

1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;
3) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет - ресурсына орналастыруды;
4) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2), 3) тармақшаларында және 4-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ж.Б. Құрмановқа жүктелсін.
6. Осы қаулы, осы қаулының 1-тармағының 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін отыз сегізінші және отыз тоғызыншы абзацтарын, осы қаулының 1-тармағының 2019 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма екінші, жиырма үшінші, жиырма төртінші, жиырма бесінші, жиырма алтыншы, жиырма жетінші, жиырма сегізінші, жиырма тоғызыншы, отызыншы, отыз бірінші, отыз екінші, отыз үшінші, отыз төртінші, отыз бесінші, отыз алтыншы, отыз жетінші, қырқыншы, қырық бірінші, қырық үшінші, қырық төртінші, қырық бесінші, қырық алтыншы, қырық жетінші, қырық сегізінші, қырық тоғызыншы, елуінші, елу бірінші, елу екінші, елу үшінші, елу төртінші, елу бесінші, елу алтыншы, елу жетінші, елу сегізінші, елу тоғызыншы, алпысыншы, алпыс бірінші, алпыс екінші, алпыс үшінші, алпыс төртінші, алпыс бесінші, алпыс алтыншы, алпыс жетінші, алпыс сегізінші, алпыс тоғызыншы, жетпісінші, жетпіс бірінші және жетпіс екінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.

Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.09.2018 № 217 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.09.2018 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ұлттық Банк Төрағасы Д. Ақышев