Об утверждении Правил проведения экспертизы по местному содержанию
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 августа 2018 года № 614. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 сентября 2018 года № 17410.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 11.05.2022 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 5) пункта 2 статьи 100 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года, подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.07.2019 № 573 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения экспертизы по местному содержанию.
2. Комитету индустриального развития и промышленной безопасности Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
Утверждены
приказом Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 29 августа 2018 года № 614
Правила проведения экспертизы по местному содержанию

Жергілікті қамту бойынша сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 29 тамыздағы № 614 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 24 қыркүйекте № 17410 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2022 жылғы 11 мамырдағы № 261 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 11.05.2022 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 100-бабы 2-тармағының 5) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес" БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.07.2019 № 573 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Жергілікті қамту бойынша сараптама жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Индустриялық даму және өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2018 жылғы 29 тамыздағы
№ 614 бұйрығымен бекітілген
Жергілікті қамту бойынша сараптама жүргізу қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения экспертизы по местному содержанию (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5) пункта 2 статьи 100 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года и определяют порядок проведения экспертизы по местному содержанию индустриально-инновационных проектов.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.07.2019 № 573 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) однородные товары, работы, услуги – товары, работы, услуги, которые, не являясь идентичными, имеют сходные характеристики и состоят из схожих компонентов, что позволяет им выполнять одни и те же функции и быть взаимозаменяемыми;
2) местное содержание – процентное содержание стоимости оплаты труда граждан Республики Казахстан, задействованных в индустриально-инновационном проекте субъекта индустриально-инновационной деятельности, от общего фонда оплаты труда по данному проекту и (или) стоимости долей местного происхождения, установленных в товарах, работах и услугах от общей стоимости товаров, работ и услуг, используемых при реализации индустриально-инновационного проекта субъекта индустриально-инновационной деятельности;
3) экспертиза по местному содержанию – оценка местного содержания в индустриально-инновационном проекте субъекта индустриально-инновационной деятельности, претендующего на включение в карту индустриализации;
4) уполномоченный орган в области государственной поддержки индустриальной деятельности (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере индустрии и индустриального развития и продвижения несырьевого экспорта, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию и участие в реализации государственной поддержки индустриальной деятельности и в области продвижения несырьевого экспорта;
5) индустриально-инновационный проект – комплекс мероприятий, направленных на трансферт технологий, создание новых или усовершенствованных производств, технологий, товаров, работ и услуг, реализуемых в течение определенного срока времени;
6) карта индустриализации – инструмент мониторинга (реализации) индустриально-инновационной системы на уровне республики и представляет собой совокупность индустриально-инновационных проектов, реализуемых субъектами индустриально-инновационной деятельности в приоритетных секторах в рамках государственных программ в сфере индустриально-инновационной деятельности, формирующих новые индустрии, развивающих кластеры, которым предоставляются меры государственной поддержки;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жергілікті қамту бойынша сараптама жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 100-бабы 2-тармағының 5) тармақшасына сәйкес әзірленген және индустриялық-инновациялық жобаларға жергілікті қамту бойынша сараптама жүргізу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.07.2019 № 573 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) бiртектi тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер – бiрдей болмаса да, сол бiр функцияларды орындауына және өзара алмастырушы болуына мүмкiндiк беретiн ұқсас сипаттамалары бар және ұқсас құрауыштардан тұратын тауарлар, жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтер;
2) жергілікті қамту – индустриялық-инновациялық қызмет субъектісінің индустриялық-инновациялық жобасына тартылған Қазақстан Республикасы азаматтарының еңбегіне ақы төлеу құнының осы жоба бойынша еңбекақы төлеудің жалпы қорынан және (немесе) тауарларда, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерде белгіленген жергілікті өндірілу үлестері құнының индустриялық-инновациялық қызмет субъектісінің индустриялық-инновациялық жобасын іске асыру кезінде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің жалпы құнынан пайыздық қамтылуы;
3) жергілікті қамту бойынша сараптама – индустрияландыру картасына енгізуге үміткер индустриялық-инновациялық қызмет субъектісінің индустриялық-инновациялық жобасындағы жергілікті қамтуды бағалау;
4) индустриялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – индустрия және индустриялық даму мен шикізаттық емес экспортты ілгерілету саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде салааралық үйлестіруді және индустриялық қызметті және шикізаттық емес экспортты ілгерілету саласындағы мемлекеттік қолдауды іске асыруға қатысуды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
5) индустриялық-инновациялық жоба – технологиялар трансфертіне, жаңа немесе жетілдірілген өндірістер, технологиялар, тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер жасауға бағытталған, белгілі бір уақыт мерзімі ішінде іске асырылатын іс-шаралар кешені;
6) индустрияландыру картасы – индустриялық-инновациялық жүйе мониторингінің (іске асырылуының) республика деңгейіндегі құралы болып табылады және мемлекеттік қолдау шаралары ұсынылатын, индустриялық-инновациялық қызмет саласындағы мемлекеттік бағдарламалар шеңберінде жаңа индустрияларды қалыптастыратын, кластерлерді дамытатын басым секторлардағы индустриялық-инновациялық қызмет субъектілері іске асыратын индустриялық-инновациялық жобалардың жиынтығын білдіреді;

7) база данных товаров, работ и услуг и их поставщиков (далее – база данных) – перечень отечественных товаров, работ и услуг и их поставщиков.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 28.10.2020 № 556 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок проведения экспертизы по местному содержанию
3. Экспертиза по местному содержанию проводится национальным институтом развития в области развития местного содержания (далее – национальный институт).
4. Информация для проведения экспертизы по местному содержанию (далее – информация) направляется уполномоченным органом в национальный институт по формам, согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам, в порядке, установленным Правилами включения проектов в карту индустриализации и карты поддержки предпринимательства регионов, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 января 2016 года № 32.
5. Экспертиза по местному содержанию индустриально-инновационного проекта проводится десять рабочих дней со дня получения от уполномоченного органа информации и состоит в определении местного содержания в индустриально-инновационном проекте.
6. Для проведения экспертизы по местному содержанию национальный институт сопоставляет представленную информацию с информацией о товарах, работах и услугах, имеющейся в базе данных, с целью поиска однородных товаров, работ и услуг.
По итогам проведения поиска однородных товаров, работ и услуг национальный институт производит расчет процентного содержания стоимости доли местного происхождения:
1) установленного в товаре (МСТ) от общей стоимости товара, планируемого к использованию при реализации индустриально-инновационного проекта по формуле:
где:
n – общее количество товаров, предусмотренных информацией;
i – порядковый номер товара, предусмотренный информацией;
СТi – стоимость i-ого товара, предусмотренная информацией;
Ki – доля местного содержания в однородном товаре, указанная в базе данных, Ki = 0, в случае отсутствия товара в базе данных;
S – общая стоимость товаров, предусмотренная информацией;
2) установленных в работах и услугах (МСр/у), от общей стоимости работ и услуг, планируемых к использованию при реализации индустриально-инновационного проекта по формуле:
где:
n – общее количество товаров, необходимых для выполнения работы, указанной в информации;
i – порядковый номер необходимого товара, указанный в информации;
CTi – стоимость i-ого товара, предусмотренного информацией;
Ki – доля местного содержания в однородном товаре, указанная в базе данных, Ki = 0, в случае отсутствия товара, в базе данных;
m – общее количество работ или услуг, необходимых для выполнения работы или услуги, указанных в информации;
j – порядковый номер работы или услуги, указанный в информации;
СДj – стоимость j-ой работы или услуги, указанная в информации;
СТJ – суммарная стоимость товаров, необходимых для выполнения работы, предусмотренной в информации;

7) тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің және оларды берушілердің дерекқоры (бұдан әрі – дерекқор) – отандық тауарлардың, жұмыстардын, көрсетілетін қызметтердің және оларды берушілердің тізбесі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 28.10.2020 № 556 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Жергілікті қамту бойынша сараптама жүргізу тәртібі
3. Жергілікті қамту бойынша сараптаманы жергілікті қамтуды дамыту саласындағы ұлттық даму институты (бұдан әрі – Ұлттық институт) жүргізеді.
4. Жергілікті қамту бойынша сараптама жүргізуге арналған ақпаратты (бұдан әрі – ақпарат) уәкілетті орган Ұлттық институтқа осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 32 қаулысымен бекітілген Жобаларды индустрияландыру картасына және өңірлер кәсіпкерлігін қолдау карталарына енгізу қағидаларымен белгіленген тәртіпте жібереді.
5. Индустриялық-инновациялық жобаның жергілікті қамту бойынша сараптама уәкілетті органнан ақпаратты алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүргізіледі және индустриялық-инновациялық жобадағы жергілікті қамтуды анықтаудан тұрады.
6. Жергілікті қамту бойынша сараптаманы жүргізу үшін Ұлттық институт ұсынылған ақпаратты біртекті тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді іздеу мақсатында дерекқорда бар тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер туралы ақпаратпен салыстырып тексереді.
Біртекті тауарларға, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге іздеу жүргізу қорытындылары бойынша Ұлттық институт мынадай есептеуді жүргізеді:
1) индустриялық-инновациялық жобаны іске асыру кезінде пайдалануға жоспарланған тауардың жалпы құнынан (ЖҚТ) тауарда белгіленген жергілікті өндірілу үлесі құнының пайыздық қамтылуы мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
n – ақпаратта көзделген тауарлардың жалпы саны;
i – ақпаратта көзделген тауарлардың реттік нөмірі;
ТҚi - ақпаратта көзделген i-шы тауар құны;
Қi – дерекқорда көрсетілген біртекті тауардағы жергілікті қамту үлесі,
Қi = 0, дерекқорда тауар болмаған жағдайда;
S – ақпаратта көзделген тауарлардың жалпы құны;
2) индустриялық-инновациялық жобаны іске асыру кезінде пайдалануға жоспарланған жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің жалпы құнынан (ЖҚж/қ) жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерде белгіленген жергілікті өндірілу үлесі құнының пайыздық қамтылуы мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
n – ақпаратта көрсетілген жұмыстарды орындау үшін қажетті тауарлардың жалпы саны;
i – ақпаратта көрсетілген қажетті тауардың реттік нөмірі;
ТҚi – ақпаратта көзделген i-шы тауар құны;
Қi – дерекқорда көрсетілген біртекті тауардағы жергілікті қамту үлесі,
Қi = 0, дерекқорда тауар болмаған жағдайда;
m – ақпаратта көрсетілген жұмыстарды немесе көрсетілетін қызметтерді орындау үшін қажетті жұмыстардың немесе көрсетілетін қызметтердің жалпы саны;
j – ақпаратта көрсетілген жұмыстардың немесе көрсетілетін қызметтердің реттік нөмірі;
ШҚj – ақпаратта көрсетілген j-шы жұмыстардың немесе көрсетілетін қызметтердің құны;
ТҚj – ақпаратта көзделген жұмыстарды орындау үшін қажетті тауарлардың жиынтық құны;

Kj – коэффициент равный 1, если доля казахстанских кадров поставщика по j-ому договору составляет не менее 50%, и равен 0, если доля казахстанских кадров поставщика по j-ому договору составляет менее 50%;
S – общая стоимость работы или услуги, указанная в информации.
Доля казахстанских кадров поставщика (ККП), в общей численности сотрудников поставщика без учета количества менеджеров и специалистов, осуществляющих трудовую деятельность на территории Республики Казахстан в рамках внутрикорпоративного перевода рассчитывается по следующей формуле:
ККП = СГРК/ОЧС*100,
где:
СГРК – количество сотрудников поставщика, граждан Республики Казахстан;
ОЧС – общее количество сотрудников поставщика, без учета количества менеджеров и специалистов, осуществляющих трудовую деятельность на территории Республики Казахстан в рамках внутрикорпоративного перевода.
При этом ККП = 0, в случае, если организация при осуществлении внутрикорпоративного перевода не выполняет следующее условие:
Количество иностранных руководителей, менеджеров и специалистов, осуществляющих трудовую деятельность на территории Республики Казахстан в рамках внутрикорпоративного перевода в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения и миграции населения, должно быть не более двадцати пяти процентов от общей численности руководителей, менеджеров и специалистов по каждой соответствующей категории, а с 1 января 2022 года – не более пятидесяти процентов по каждой соответствующей категории.
В случае наличия в базе данных нескольких однородных товаров, устанавливается минимальная доля местного содержания товара.
При наличии в базе данных нескольких поставщиков работы или услуги устанавливается минимальная доля кадров, поставщиков работы или услуги.
Примечание: для проведения поиска однородных товаров, работ, услуг согласно пункту 6 настоящих Правил также используется база данных товаров, работ, услуг и их поставщиков, формируемая Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2013 года "О Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан".
7. Результатом экспертизы по местному содержанию является экспертное заключение на фирменном бланке национального института, которое подписывается первым руководителем либо лицом, его замещающим, а также лицами, проводившими данную экспертизу по местному содержанию и скрепляется печатью национального института.
Экспертное заключение содержит следующее:

Кj – егер j-шарты бойынша өнім берушінің қазақстандық кадрларының кемінде 50% құраса, 1-ге тең және егер j-шарты бойынша өнім берушінің қазақстандық кадрларының 50% кемін құраса, 0-ге тең коэффициент;
S – ақпаратта көрсетілген жұмыстардың немесе көрсетілетін қызметтердің жалпы құны.
Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметін жүзеге асыратын менеджерлер мен мамандардың санын есепке алмағанда, өнім берушінің қызметкерлерінің жалпы санындағы өнім берушінің қазақстандық кадрларының (ӨҚК) үлесі және ол мынадай формула бойынша есептеледі:
ӨҚК=ӨБРА/ҚЖС*100,
мұнда:
ӨБРА – өнім беруші қызметкерлерінің, Қазақстан Республикасы азаматтарының саны;
ҚЖС – корпоративішілік ауыстыру шеңберінде Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметін жүзеге асыратын менеджерлер мен мамандардың санын есепке алмағанда, өнім беруші қызметкерлерінің жалпы саны.
Бұл ретте, егер ұйым корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыру кезінде мынадай шарттарды орындамаса, ӨҚК=0:
Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту және халықтың көші-қоны туралы заңнамасына сәйкес корпоративішілік ауыстыру шеңберінде Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметін жүзеге асыратын шетелдік басшылардың, менеджерлер мен мамандардың саны әрбір тиісті санат бойынша басшылардың, менеджерлер мен мамандардың жалпы санының жиырма бес пайызынан көп болмауға тиіс, ал 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап – әрбір тиісті санат бойынша елу пайыздан астам болмауы тиіс.
Дерекқорда бірнеше ұқсас тауарлар болған жағдайда, тауардың жергілікті қамтуының ең аз үлесі белгіленеді.
Дерекқорда жұмыстарды немесе көрсетілетін қызметтерді бірнеше беруші болған кезде жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді берушілер кадрларының ең аз үлесі белгіленеді.
Ескертпе: осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес біртекті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді іздеуді жүргізу үшін "Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы туралы" 2013 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы қалыптастыратын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің және олардың берушілерінің дерекқоры да пайдаланылуы мүмкін.
7. Жергілікті қамту бойынша сараптаманың нәтижесі бірінші басшының не оны алмастырушы адамның, сондай-ақ жергілікті қамту бойынша осы сараптаманы жүргізген адамдардың қолы қойылған, Ұлттық институттың мөрімен бекітілген Ұлттық институттың фирмалық бланкідегі сараптамалық қорытынды болып табылады.
Сараптамалық қорытынды мыналарды қамтиды:

1) дату, номер экспертного заключения;
2) назначение индустриально-инновационного проекта;
3) процентное содержание стоимости оплаты труда граждан
Республики Казахстан, планируемое к задействованию в индустриально-инновационном проекте, от общего фонда оплаты труда по данному проекту и стоимости долей местного происхождения, установленных в товарах, работах и услугах от общей стоимости товаров, работ и услуг, планируемое к использованию при реализации индустриально-инновационного проекта.
8. Экспертное заключение составляется на государственном и русском языках в двух экземплярах, один из которых в два рабочих дня с момента подписания направляется уполномоченному органу, второй хранится в национальном институте.
Приложение 1
к Правилам проведения
экспертизы по местному содержанию
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.07.2019 № 573 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма, предназначенная для сбора
административных данных
Информация о стоимости доли местного происхождения, установленных в товарах, работах и услугах от общей стоимости товаров, работ и услуг, используемых при реализации индустриально-инновационного проекта субъекта индустриально-инновационной деятельности
Индекс: СДМП 1
Периодичность: единовременная

1) сараптамалық қорытындының күні, нөмірі;
2) индустриялық-инновациялық жобаның мақсаты;
3) индустриялық-инновациялық жобаға тартылуға жоспарланған Қазақстан Республикасы азаматтарының еңбегіне ақы төлеу құнының осы жоба бойынша еңбекақы төлеудің жалпы қорынан және тауарларда, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерде белгіленген жергілікті өндірілу үлестері құнының индустриялық-инновациялық жобаны іске асыру кезінде пайдалануға жоспарланған тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің жалпы құнынан пайыздық қамтылуы.
8. Сараптамалық қорытынды мемлекеттік және орыс тілдерінде екі данада жасалады, оның бір данасы қол қойылған сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде уәкілетті органға жіберіледі, екіншісі ұлттық институтта сақталады.
Жергілікті қамту бойынша
сараптама жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Индустриялық-инновациялық қызмет субъектісінің индустриялық-инновациялық жобасын іске асыру кезінде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің жалпы құнынан тауарларда, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерде белгіленген жергілікті өндірілу үлесінің құны туралы ақпарат
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.07.2019 № 573 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Индекс: ЖӨҮҚ 1
Кезеңділігі: келіп түсуі қарай

Круг лиц представляющих информацию / куда представляется: субъекты индустриально-инновационной деятельности, для включения проектов в карту индустриализации и карты поддержки предпринимательства регионов, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 января 2016 года № 32 предоставляет в уполномоченный орган в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности информацию, которая направляется уполномоченным органом в национальный институт в области развития местного содержания для проведения экспертизы по местному содержанию
Срок представления: по мере поступления
Наименование приобретаемых ТРУ
Краткое описание приобретаемых ТРУ
Код ТРУ по СКП
Единица измерения
Планируемый объем закупа в натуральном выражении
Планируемая сумма закупа с учетом НДС, тысяч тенге
Потенциальные поставщики
Страна поставщика ТРУ
Код страны
Прогнозная доля местного содержания, %
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
20__ год
Товары
Работы
Услуги
20__ год
Наименование субъекта индустриально-инновационной деятельности ___________________
Адрес__________________________________________________________________________
Телефон________________________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________________________
Исполнитель____________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)___________подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)_____________________подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Примечание:
расшифровка аббревиатур:
ТРУ – товары, работы, услуги;
СКП – статистический классификатор продукции;
НДС – налог на добавленную стоимость.
Примечание: Пояснение по заполнению формы приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме
Информация о стоимости доли
местного происхождения,
установленных в товарах,
работах и услугах от общей
стоимости товаров, работ и
услуг, используемых при
реализации индустриально-
инновационного проекта
субъекта индустриально-
инновационной деятельности
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных (СДМП 1, по мере поступления)
Информация о стоимости доли местного происхождения, установленных в товарах, работах и услугах от общей стоимости товаров, работ и услуг, используемых при реализации индустриально-инновационного проекта субъекта индустриально-инновационной деятельности, которая заполняется в следующем порядке:

Ақпарат ұсынатын тұлғалар тобы / қайда беріледі: Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 32 қаулысымен бекітілген индустрия-инновациялық қызмет субъектілері жобаларды индустрияландыру картасына және өңірлердің кәсіпкерлікті қолдау картасына енгізу үшін индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті органға жергілікті қамту бойынша сараптама жүргізу үшін уәкілетті орган жергілікті қамтуды дамыту саласындағы ұлттық институтқа жіберетін ақпаратты ұсынады
Есептік кезең: келіп түсуі қарай
Сатып алынатын ТЖКҚ атауы
Сатып алынатын ТЖКҚ-ның қысқаша сипаттамасы
ӨСЖ бойынша ТЖКҚ коды
Өлшем бірлігі
Заттай мәнде сатып алудың жоспарланған көлемі
ҚҚС-ты есепке алғанда, сатып алуға жоспарланған сома, мың теңге
Әлеуетті өнім берушілер
ТЖКҚ беруші елі
Ел коды
Жергілікті қамтудың болжамды үлесі, %
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
20__ жыл
Тауарлар
Жұмыстар
Көрсетілетін қызметтер
20__ жыл
Индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің атауы ____________________
Мекенжайы_______________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық почта мекенжайы_______________________
Орындаушы_________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)___________қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)_____________қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ТЖҚ - тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер
ӨСЖ - өнімнің статистикалық жіктеуіші
ҚҚС - қосылған құн салығы
Ескертпе: Осы нысанды толтыру бойынша түсініктеме қосымшада келтірілген.
Индустриялық-инновациялық
қызмет субъектісінің
индустриялық-инновациялық
жобасын іске асыру кезінде
пайдаланылатын тауарлардың,
жұмыстар мен көрсетілетін
қызметтердің жалпы құнынан
тауарларда, жұмыстар мен
көрсетілетін қызметтерде
белгіленген жергілікті өндірілу
үлесінің құны туралы ақпарат
нысанына
қосымша
(ЖӨҮҚ 1, келіп түсуі қарай) әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Индустриялық-инновациялық қызмет субъектісінің индустриялық-инновациялық жобасын іске асыру кезінде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің жалпы құнынан тауарларда, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерде белгіленген жергілікті өндірілу үлесінің құны туралы ақпаратпен толтыру мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:

1. В графе 1 указывается наименование приобретаемого товара, работы или услуги;
2. В графе 2 указывается наименование и краткое (дополнительное) описание приобретаемого товара, работы или услуги (технические условия, свойства и характеристики);
3. В графе 3 указывается код товара, работы или услуги согласно статистическому классификатору продукции (товаров и услуг) на уровне 10 символов. Модельный статистический классификатор продукции (товаров и услуг) разработан Статкомитетом Содружества Независимых Государств в соответствии с п. 5.1 методологических работ Программы работ на 2000 год (одобренной Советом руководителей статистических служб Содружества Независимых Государств 11-16 октября 1998 года на 16 заседании и измененной 14-17 мая 1999 года на 17-ом заседании) и размещен на интернет-ресурсе www.cisstat.com/class/razdel/skp2006_c.pdf;
4. В графе 4 указывается единица измерения товара. Графа не заполняется по работам, услугам;
5. В графе 5 планируемый объем закупа товара в натуральном выражении в соответствии с указанной единицей измерения товара. Графа не заполняется по работам, услугам;
6. В графе 6 указывается планируемая сумма закупа товаров, работ или услуг в стоимостном выражении с учетом налога на добавленную стоимость, в тысячах тенге (дробное число с сотыми долями);
7. В графе 7 указывается планируемые поставщики;
8. В графе 8 указывается страна поставщика товара, работы или услуги;
9. В графе 9 указывается код страны иностранного поставщика товара, работы или услуги согласно государственным классификаторам ГК РК 06 ИСО 3166.1-2001 "Коды для обозначения наименований стран и их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран", ГК РК 06 ИСО 3166.2-2001 "Коды для обозначения наименований стран и их административно-территориальных подразделений. Часть 2. Коды административно-территориальных подразделений стран", ГК РК 06 ИСО 3166.3-2001 "Коды для обозначения наименований стран и их административно-территориальных подразделений. Часть 3. Коды стран";
10. В графе 10 указывается прогнозная доля местного содержания, %.
Приложение 2
к Правилам проведения
экспертизы по местному содержанию

1. 1-бағанда сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың немесе көрсетілетін қызметтің атауы көрсетіледі;
2. 2-бағанда сатып алынатын тауардың, жұмыстың немесе көрсетілетін қызметтің атауы және қысқаша (қосымша) сипаттамасы (техникалық шарттары, қасиеттері және сипаттамалары) көрсетіледі;
3. 3-бағанда өнімнің (тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің) статистикалық жіктеуішіне сәйкес 10 таңба деңгейінде тауардың, жұмыстың немесе көрсетілетін қызметтің коды көрсетіледі. (Кеңес мақұлдаған Тәүелсіз Мемлекеттер Достастығы статистикалық қызметтерінің басшылары 1998 жылғы 11-16 қазан 16-отырыста және өзгертіліп 1999 жылғы 14-17 мамырдың 17-ші отырыста) 2000 жылға арналған жұмыс бағдарламасының әдіснамалық жұмыстарының 5.1-тармағына сәйкес өнімнің (тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің) сыныптауыштарға жіктеуіші Тәүелсіз Мемлекеттер Достастығы статистикалық комитетімен әзірленді және www.cіsstat.com/class/razdel/skp2006_c.pdf интернет-ресурсына орналастырылған;
4. 4-бағанда тауардың өлшем бірлігі көрсетіледі. Баған жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша толтырылмайды;
5. 5-бағанда тауардың көрсетілген өлшем бірлігіне сәйкес заттай көріністе тауарды сатып алудың жоспарланған көлемі көрсетіледі. Баған жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша толтырылмайды;
6. 6-бағанда қосылған құн салығын ескере отырып, тауарларды, жұмыстарды немесе көрсетілетін қызметтерді сатып алудың жоспарланған сомасы көрсетіледі, мың теңгемен (жүздік үлестері бар сан);
7. 7-бағанда жоспарланған өнім берушілер көрсетіледі;
8. 8-бағанда тауарды, жұмысты немесе көрсетілетін қызметтің өнім беруші елі көрсетіледі;
9. 9-бағанда тауарды, жұмысты немесе көрсетілетін қызметтің өнім беруші елінің коды, мемлекеттік сыныптауыштарға сәйкес ҚР МЖ 06 ИСО 3166.1-2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлік. Ел коды", ҚР МЖ 06 ИСО 3166.2-2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеуге арналған кодтар. 2-бөлік. Елдердің әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің кодтары", ҚР МЖ 06 ИСО 3166.3-2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеуге арналған кодтар. 3-бөлік. Елдердің кодтары сыныптауыштарға көрсетіледі";
10. 10-бағанда жергілікті қамтудың болжамды үлесі көрсетіледі, %.
Жергілікті қамту бойынша
сараптама жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Жалпы еңбекақы төлеу қорынан индустриялық-инновациялық қызмет субъектісінің индустриялық-инновациялық жобасына тартылған Қазақстан Республикасы азаматтарына еңбекақы төлеу құны туралы ақпарат

Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.07.2019 № 573 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма, предназначенная для сбора
административных данных
Информация о фонде заработной платы граждан Республики Казахстан, занятых в индустриально-инновационном проекте субъекта индустриально-инновационной деятельности, от фонда оплаты труда всех работников
Индекс: ФЗПГРК 1
Периодичность: единовременная
Круг лиц представляющих информацию / куда представляется: субъекты индустриально-инновационной деятельности, для включения проектов в карту индустриализации и карты поддержки предпринимательства регионов, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 января 2016 года № 32 предоставляет в уполномоченный орган в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности информацию, которая направляется уполномоченным органом в национальный институт в области развития местного содержания для проведения экспертизы по местному содержанию
Срок представления: по мере поступления
Наименование индустриально-инновационного проекта
____________________________________________________________________________
Назначение индустриально-инновационного проекта
____________________________________________________________________________
Отрасль индустриально-инновационного проекта
____________________________________________________________________________
Фонд оплаты труда работников, занятых в индустриально-инновационном проекте, в тысячах тенге (число с одним десятым знаком)
____________________________________________________________________________
в том числе:
Фонд оплаты труда граждан Республики Казахстан, занятых в индустриально-
инновационном проекте, в тысячах тенге (число с одним десятым знаком)
____________________________________________________________________________
Наименование субъекта индустриально-инновационной деятельности _______________
Адрес______________________________________________________________________
Телефон____________________________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________________________
Исполнитель________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)___________подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности____________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)__________подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Примечание: Пояснение по заполнению формы приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме
Информация о фонде
заработной платы граждан
Республики Казахстан, занятых
в индустриально-инновационном проекте
субъекта индустриально-
инновационной деятельности,
от фонда оплаты труда всех работников
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных (ФЗПГРК 1, по мере поступления)
Информация о фонде заработной платы граждан Республики Казахстан, занятых в индустриально-инновационном проекте субъекта индустриально-инновационной деятельности, от фонда оплаты труда всех работников, которая заполняется в следующем порядке:

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.07.2019 № 573 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Индекс: ЕТҚРА 1
Кезеңділігі: келіп түсуі қарай
Ұсынылатын тұлғалар тобы / қайда беріледі: Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 32 қаулысымен бекітілген. индустриялық-инновациялық қызмет субъектілері. Жобаларды индустрияландыру картасына және өңірлердің кәсіпкерлікті қолдау картасына енгізу үшін индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті органға жергілікті қамту бойынша сараптама жүргізу үшін. уәкілетті орган жергілікті қамтуды дамыту саласындағы ұлттық институтқа жіберетін ақпаратты ұсынады
Есепті кезең: келіп түсуіне қарай
Индустриялық- инновациялық жобаның атауы
______________________________________________________________
Индустриялық- инновациялық жобаның мақсаты
_____________________________________________________________
Индустриялық- инновациялық жобаның саласы
_____________________________________________________________
Индустриялық-инновациялық жобада жұмыс істейтін жұмыскерлерге
жалпы еңбекақы төлеу қоры, мың теңгемен (ондық көрсеткіші бар сан)
_____________________________________________________________
оның ішінде:
Индустриялық-инновациялық жобада жұмыс істейтін
Қазақстан Республикасының азаматтарының еңбекақы төлеу қоры,
мың теңгемен
(ондық көрсеткіші бар сан)
______________________________________________________________
Индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің атауы _____________________
Мекенжайы_______________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық почта мекенжайы_______________________
Орындаушы_________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда___________қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)_____________қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)
Ескертпе: Осы нысанды толтыру бойынша түсініктеме қосымшада келтірілген.
Жалпы еңбекақы төлеу қорынан
индустриялық-инновациялық
қызмет субъектісінің
индустриялық-инновациялық
жобасына тартылған
Қазақстан Республикасы
азаматтарына еңбекақы төлеу
құны туралы ақпарат туралы
ақпарат нысанына
қосымша
(ЕТҚРА 1, келіп түсуі қарай) әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Жалпы еңбекақы төлеу қорынан индустриялық-инновациялық қызмет субъектісінің индустриялық-инновациялық жобасына тартылған Қазақстан Республикасының азаматтарына еңбекақы төлеу құны туралы ақпаратты толтыру мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:

1. В графе 1 указывается наименование индустриально-инновационного проекта;
2. В графе 2 указывается назначение индустриально-инновационного проекта;
3. В графе 3 указывается отрасль индустриально-инновационного проекта;
4. В графе 4 указывается фонд оплаты труда работников, занятых в индустриально-инновационном проекте, в тысячах тенге (число с одним десятым знаком);
5. В графе 5 в том числе фонд оплаты труда граждан Республики Казахстан, занятых в индустриально-инновационном проекте, в тысячах тенге (число с одним десятым знаком).
Примечание:
В фонд заработной платы включаются:
1) заработная плата, начисленная по тарифным ставкам и должностным окладам:
заработная плата, начисленная работникам за выполненную работу или отработанное время по тарифным ставкам, должностным окладам, по сдельным расценкам, в процентах и долях от дохода, независимо от форм и систем оплаты труда, принятых в организации;
надбавки к тарифным ставкам и должностным окладам (за выслугу лет, стаж работы, профессиональное мастерство, ученые степени, дипломатический ранг и другие);
суммы доплат за совмещение должностей (расширение зоны обслуживания) или выполнение обязанностей временно отсутствующего работника, без освобождения от своей основной работы;
гонорар работникам, состоящим в списочном составе работников редакций газет, журналов и иных средств массовой информации;
суммы, начисленные за выполненную работу лицам, привлеченным для работы в организации, на основании взаимодействия с уполномоченным органом по вопросам занятости;
все виды выплат военнослужащим и сотрудникам органов внутренних дел, получаемые ими в связи с исполнением обязанностей воинской службы;
оплата труда лиц, не состоящих в списочном составе работников организации (принятых на работу по совместительству из других организаций).
2) единовременные выплаты и премии:
ежемесячные премии (носящие регулярный характер, независимо от источника их выплаты);
единовременные (разовые) премии независимо от источника их выплаты;
единовременные вознаграждения (за выслугу лет, стаж работы, профессиональное мастерство, ученые степени, дипломатический ранг и другие);
вознаграждения по итогам работы за квартал, полугодие, год;
ежегодное пособие на оздоровление к отпуску (материальная помощь к отпуску);
единовременные поощрительные выплаты в связи с праздничными и юбилейными датами;
другие выплаты и поощрения, определенные коллективными договорами или актами работодателей.
3) компенсационные выплаты, связанные с режимом работы и условиями труда:
выплаты за проживание в зонах экологического бедствия и радиационного риска;
доплаты за условия труда (за работу на тяжелых физических работах и работах с вредными условиями труда, а также за особые условия труда);
доплаты за работу в ночное время;
оплата работы в выходные и праздничные (нерабочие) дни;
оплата сверхурочной работы;
доплаты работникам, постоянно занятым на подземных работах, за нормативное время их передвижения в шахте (руднике) от ствола к месту работы и обратно;
полевое довольствие работникам, занятым на геологоразведочных, топографо-геодезических и других полевых работах;
компенсационные выплаты к заработной плате взамен суточных в случаях, когда постоянная работа протекает в пути или имеет разъездной характер, либо в связи со служебными поездками в пределах обслуживаемых участков в размерах, установленных коллективным договором, трудовым договором и (или) актом работодателя;
выплаты за вахтовый метод работы, выплачиваемые при выполнении работ вахтовым методом за каждый календарный день пребывания в местах производства работ в период вахты, а также за фактические дни нахождения в пути от места расположения организации к месту работы и обратно, предусмотренные графиком работы.

1. 1-бағанда индустриялық- инновациялық жобаның атауы көрсетіледі;
2. 2-бағанда индустриялық- инновациялық жобаның мақсаты көрсетіледі;
3. 3-бағанда индустриялық- инновациялық жобаның саласы көрсетіледі;
4. 4-бағанда индустриялық-инновациялық жобада жұмыс істейтін жұмыскерлерге жалпы еңбекақы төлеу қоры, мың теңгемен (ондық көрсеткіші бар сан) көрсетіледі;
5. 5-бағанда индустриялық-инновациялық жобада жұмыс істейтін Қазақстан Республикасының азаматтарының еңбекақы төлеу қоры, мың теңгемен (ондық көрсеткіші бар сан) көрсетіледі.
Ескертпе:
Жалақы қорына:
1) тарифтік мөлшерлер және лауазымдық айлықақы бойынша есептелген жалақы:
ұйымда қабылданған еңбекақы төлеу нысандары мен жүйелеріне қарамастан, қызметкерлерге орындалған жұмыс немесе жұмыс істеген уақыты үшін тарифтік мөлшерлер, лауазымдық айлықақы бойынша, кесімді бағалар бойынша, кірістен пайызбен және үлеспен есептелген жалақы;
тарифтік мөлшерлер мен лауазымдық жалақыларына үстемеақылар (еңбек сіңірген жылдары, жұмыс өтілі, кәсіби шеберлігі, ғылыми дәрежесі, дипломатиялық дәрежесі және басқалар үшін);
лауазымдарды қоса атқарғаны (қызмет көрсету аймағын кеңейту) немесе уақытша болмаған қызметкердің міндеттерін орындағаны үшін, өзінің негізгі жұмысынан босатылмай қосымшаақы сомалары;
газеттер, журналдар және өзге де бұқаралық ақпарат құралдары редакциялары қызметкерлерінің тізімдік құрамында тұратын қызметкерлерге қаламақы;
жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органмен өзара іс-қимыл негізінде ұйымда жұмыс істеуге тартылған адамдарға орындалған жұмыс үшін есептелген сомалар;
әскери қызметшілер мен ішкі істер органдарының қызметкерлеріне олардың әскери қызмет міндеттерін атқаруына байланысты алатын төлемдердің барлық түрлері;
ұйым қызметкерлерінің тізімдік құрамында жоқ (басқа ұйымдардан қоса атқару бойынша жұмысқа қабылданған) тұлғалардың еңбегіне ақы төлеу.
2) біржолғы төлемдер мен сыйлықақылар:
ай сайынғы сыйлықақылар (тұрақты сипаттағы оларды төлеу көзінен тәуелсіз);
төлем көзінен тәуелсіз біржолғы (бір рет берілетін) сыйлықақылар;
біржолғы сыйақылар (еңбек сіңірген жылдары, жұмыс өтілі, кәсіби шеберлігі, ғылыми дәрежесі, дипломатиялық дәрежесі және басқалар үшін);
тоқсан, жартыжыл, жыл ішіндегі жұмыс қорытындылары бойынша сыйақылар;
жыл сайынғы демалыста сауықтыруға арналған жәрдемақы (демалысқа материалдық көмек);
мерекелік және мерейтойлық күндерге байланысты біржолғы көтермелеу төлемдері;
бір ұжымдық шарттармен немесе жұмыс берушінің актілерімен белгіленген басқа да төлемдер мен көтермелеулер.
3) жұмыс режиміне және еңбек шарттарына байланысты өтемақы мен төлемдер:
экологиялық апат және радиациялық қатер аймақтарында тұрғаны үшін төлемдер;
еңбек жағдайлары үшін қосымша ақылар (ауыр дене жұмыстары мен еңбек жағдайлары зиянды жұмыстардағы, сондай-ақ ерекше еңбек жағдайлары үшін);
түнгі жұмыс үшін төлемдер;
демалыс және мереке (жұмыс істемейтін) күндеріндегі жұмысқа ақы төлеу;
мерзімнен тыс жұмысқа төлемақы;
жерасты жұмыстарында тұрақты жұмыс істейтін қызметкерлерге олардың шахтада (кеніште) оқпаннан жұмыс орнына және кері қарай жүруінің нормативтік уақыты үшін қосымша ақы;
даладағы қызметкерлерге, геологиялық-барлау, топографиялық-геодезиялық және басқа дала жұмыстарында жұмыс істейтін жұмысшыларға үлес;
тұрақты жұмысы жолда өтетін немесе жүріп-тұру сипаты бар не қызметтік сапарлармен байланысты қызмет көрсететін учаскелер шегінде белгіленген мөлшерде ұжымдық шартта, еңбек шартында және (немесе) жұмыс берушінің еңбек келісімшарттарында белгіленген еңбекақыға, тәуліктіктің орнына компенсациялық төлемдер;
әрбір күнтізбелік күн болғаны үшін вахталық кезеңде жұмыстарды жүргізу орындарында, жұмысқа төленетін жұмыстарды орындау кезінде, сондай-ақ көзделген жұмыс кестесіне сәйкес нақты күндері үшін төленеді орналасқан жерінен бастап ұйымның жұмыс орнына және кері қарай жолда.

4) оплата за неотработанное время:
оплата ежегодных трудовых и дополнительных трудовых отпусков, денежная компенсация за неиспользованный отпуск;
оплата специальных перерывов в работе, оплата льготных часов работников, не достигших восемнадцатилетнего возраста;
оплата рабочего времени работников, привлекаемых к выполнению государственных или общественных обязанностей;
оплата простоев не по вине работника;
суммы, выплачиваемые работникам за счет средств организации, вынужденно работавшим неполное рабочее время;
оплата рабочего времени по основному месту работы работникам, направленным для повышения и переподготовки квалификации с отрывом от работы в организации образования.

4) жұмыс істемеген уақыт үшін ақы төлеу:
жыл сайынғы еңбек және қосымша еңбек демалысын төлеу, пайдаланылмаған демалыс үшін ақшалай өтемақы;
жұмыстағы арнайы үзілістерге ақы төлеу, он сегіз жасқа толмаған қызметкерлердің жеңілдікті сағаттарына ақы төлеу;
мемлекеттік немесе қоғамдық міндеттерді орындауға тартылған қызметкерлердің жұмыс уақытына ақы төлеу;
қызметкердің кінәсінен болмаған тұрып қалуларға төлемақы;
толық емес жұмыс уақытында мәжбүрлі жұмыс істегендерге ұйымның қаражаты есебінен қызметкерлерге төленетін сомалар;
білім беру ұйымдарында жұмыстан қол үзіп біліктілігін арттыру және қайта даярлау үшін жіберілген қызметкерлерге негізгі жұмыс орны бойынша жұмыс уақытына ақы төлеу.