Об утверждении Правил премирования, установления стимулирующих надбавок к должностным окладам и оказания материальной помощи руководителям казенных предприятий Министерства обороны Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 6 сентября 2018 года № 616. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 сентября 2018 года № 17438.
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра обороны РК от 16.07.2019 № 547 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 5 постановления Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила премирования, установления стимулирующих надбавок к должностным окладам и оказания материальной помощи руководителям казенных предприятий Министерства обороны Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра обороны РК от 16.07.2019 № 547 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту экономики и финансов Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в бумажном и электронном видах на казахском и русском языках в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
4) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.

Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі қазыналық кәсіпорындарының басшыларына сыйлықақы беру, лауазымдық айлықақыларына ынталандыру үстемеақыларын белгілеу және материалдық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2018 жылғы 6 қыркүйектегі № 616 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 27 қыркүйекте № 17438 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 16.07.2019 № 547 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі қазыналық кәсіпорындарының басшыларына сыйлықақы беру, лауазымдық айлықақыларына ынталандыру үстемеақыларын белгілеу және материалдық көмек көрсету қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 16.07.2019 № 547 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Экономика және қаржы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актiлерінің эталондық бақылау банкiнде ресми жариялау және оған енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты алғашқы жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Н. Ермекбаев
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 6 сентября 2018 года № 616
Правила премирования, установления стимулирующих надбавок к должностным окладам и оказания материальной помощи руководителям казенных предприятий Министерства обороны Республики Казахстан
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра обороны РК от 16.07.2019 № 547 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общее положения
1. Настоящие Правила премирования, установления стимулирующих надбавок к должностным окладам и оказания материальной помощи руководителям казенных предприятий Министерства обороны Республики Казахстан определяют порядок премирования, установления стимулирующих надбавок к должностным окладам и оказания материальной помощи руководителям казенных предприятий (далее – предприятие) Министерства обороны Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра обороны РК от 16.07.2019 № 547 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Условия премирования и установления стимулирующих надбавок к должностным окладам
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра обороны РК от 16.07.2019 № 547 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В целях поощрения и повышения эффективности работы руководителя предприятия допускается премирование в следующих случаях:
1) за надлежащее исполнение функций, возложенных на предприятие в соответствии с его уставом;
2) к юбилейным и праздничным датам.
3. Премирование не допускается:
1) при наличии неснятого дисциплинарного взыскания;
2) проработавшим на день наступления события в предприятии менее одного месяца;
3) при убытке за предшествующий период.
4. Стимулирующие надбавки к должностным окладам устанавливаются по результатам работы руководителей в следующих случаях:
1) за достижение прибыли предприятием за предшествующий период;
2) за своевременное исполнение государственного заказа и обязательств в рамках плана развития предприятия на соответствующий период.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра обороны РК от 16.07.2019 № 547 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Премирование и стимулирующие надбавки к должностным окладам осуществляются при принятии положительного решения Министром обороны Республики Казахстан.

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
Н. Ермекбаев
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2018 жылғы 6 қыркүйектегі
№ 616 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі қазыналық кәсіпорындарының басшыларына сыйлықақы беру, лауазымдық айлықақыларына ынталандыру үстемеақыларын белгілеу және материалдық көмек көрсету қағидалары
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 16.07.2019 № 547 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі қазыналық кәсіпорындарының басшыларына сыйлықақы беру, лауазымдық айлықақыларына ынталандыру үстемеақыларын белгілеу және материалдық көмек көрсету қағидалары Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі қазыналық кәсіпорындарының (бұдан әрі - кәсіпорын) басшыларына сыйлықақы беру, лауазымдық айлықақыларына ынталандыру үстемеақыларын белгілеу және материалдық көмек көрсету тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 16.07.2019 № 547 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Сыйлықақы беру және лауазымдық айлықақыларға ынталандыру үстемеақыларын белгілеу шарттары
Ескерту. 2-тарау тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 16.07.2019 № 547 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Кәсіпорын басшысын көтермелеу және жұмыс тиімділігін арттыру мақсатында мынадай жағдайларда сыйлықақы беруге жол беріледі:
1) оның жарғысына сәйкес кәсіпорынға жүктелген функцияларды тиісті түрде орындағаны үшін;
2) мерейтой және мереке күндеріне.
3. Сыйлықақы беруге жол берілмейді:
1) алынбаған тәртіптік жазасы бар болған кезде;
2) оқиға болған күні кәсіпорында бір айдан аз жұмыс істегендерге;
3) өткен кезеңде залал болған кезде.
4. Лауазымдық айлықақыларға ынталандыру үстемеақылары басшылар жұмысының нәтижелері бойынша мынадай жағдайларда белгіленеді:
1) өткен кезеңде кәсіпорынның табысқа қол жеткізгені үшін;
2) тиісті кезенге арналған кәсіпорынды дамыту жоспары шеңберінде мемлекеттік тапсырыс пен міндеттемелерді уақтылы орындағаны үшін.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 16.07.2019 № 547 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Сыйлықақы беру және лауазымдық айлықақыларға ынталандыру үстемеақылары Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі оң шешім қабылдаған кезде жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра обороны РК от 16.07.2019 № 547 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Условия оказания материальной помощи
6. Оказание материальной помощи руководителям предприятия допускается в связи с тяжелым материальным положением, а именно в случаях:
1) смерти членов его семьи, близких родственников (супругов, родителей, детей, усыновителей, усыновленных, полнородных и неполнородных братьев и сестер, дедушек, бабушек, внуков) или свойственников (братьев, сестер, родителей и детей супругов) – в размере не более семи базовых должностных окладов;
2) исключен приказом Министра обороны РК от 26.11.2020 № 662 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
3) причинения имущественного вреда вследствие совершения в отношении его противоправных действий (разбой, кража), также стихийных бедствий (пожар, наводнение, землетрясение) – в размере не более пяти базовых должностных окладов;
4) при вступлении в брак – в размере не более четырех базовых должностных окладов;
5) при рождении ребенка, усыновлении или удочерении детей – в размере не более четырех базовых должностных окладов (на каждого ребенка);
6) при выходе на пенсию – в размере одного должностного оклада.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными приказом Министра обороны РК от 26.11.2020 № 662 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.04.2024 № 405 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Материальная помощь оказывается на основании заявления составленного в произвольной форме. К заявлению прилагаются следующие документы:
1) в случае смерти членов его семьи, близких родственников (супругов, родителей, детей, усыновителей, усыновленных, полнородных и не полнородных братьев и сестер, дедушек, бабушек, внуков) или свойственников (братьев, сестер, родителей и детей супругов):
копия документа удостоверяющего личность гражданина Республики Казахстан;
копии документов, подтверждающих смерть членов его семьи, близких родственников (супругов, родителей, детей, усыновителей, усыновленных, полнородных и не полнородных братьев и сестер, дедушек, бабушек, внуков) или свойственников (братьев, сестер, родителей и детей супругов);
копии документов, подтверждающих родство с умершим;

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 16.07.2019 № 547 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Материалдық көмек көрсету тәртібі
6. Кәсіпорынның басшыларына материалдық көмек көрсетуге оның ауыр материалдық жағдайына байланысты, атап айтқанда мынадай жағдайларда жол беріледі:
1) оның отбасы мүшелері, жақын туыстары (ерлі-зайыптылар), ата-аналары, балалары, асыраушылары, асырап алынғандары, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек аға-інілері мен апа-сіңлілері (қарындастары), аталары, әжелерi, немерелерi) немесе жекжаттары (ерлі-зайыптылардың) аға-інілері, апа-сіңлілері, ата-аналары мен балалары) қайтыс болғанда – жеті базалық лауазымдық айлықақыдан аспайтын мөлшерде;
2) алып тасталды – ҚР Қорғаныс министрінің 26.11.2020 № 662 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3) оған қатысты құқыққа сыйымсыз іс-қимылдардың жасалуы (тонау, ұрлық), сондай-ақ табиғи зілзала (өрт, су тасқыны, жер сілкінісі) салдарынан мүліктік залал келтірілгенде – бес базалық лауазымдық айлықақыдан аспайтын мөлшерде;
4) некеге тұрғанда – төрт базалық лауазымдық айлықақыдан аспайтын мөлшерде;
5) баласы туғанда, ұл немесе қыз бала асырап алғанда – төрт базалық лауазымдық айлықақыдан аспайтын мөлшерде (әрбір балаға);
6) зейнеткерлікке шыққанда – бір лауазымдық айлықақы мөлшерінде.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қорғаныс министрінің 26.11.2020 № 662 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.04.2024 № 405 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
7. Материалдық көмек еркін нысанда жасалған өтініш негізінде көрсетіледі. Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) оның отбасы мүшелері, жақын туыстары (ерлі-зайыптылар, ата-аналары, балалары, асыраушылары, асырап алынғандары, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек аға-інілері мен апа-сіңлілері (қарындастары), аталары, әжелерi, немерелерi) немесе жекжаттары (ерлі-зайыптылардың аға-інілері, апа-сіңлілері, ата-аналары мен балалары) қайтыс болған жағдайда:
Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
оның отбасы мүшелерінің, жақын туыстарының (ерлі-зайыптылардың, ата-аналарының, балаларының, асыраушыларының, асырап алынғандарының, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек аға-інілері мен апа-сіңлілерінің (қарындастарының), аталарының, әжелерiнің, немерелерiнің) немесе жекжаттарының (ерлі-зайыптылар аға-інілерінің, апа-сіңлілерінің, ата-аналары мен балаларының) қайтыс болғанын растайтын құжаттардың көшірмелері;
қайтыс болған адаммен туыстығын растайтын құжаттардың көшірмелері;

2) в случае причинения имущественного вреда вследствие совершения в отношении его противоправных действий (разбой, кража):
копия документа удостоверяющего личность гражданина Республики Казахстан;
копия постановления о признании его в качестве потерпевшего;
3) в случае причинения имущественного вреда вследствие стихийных бедствий (пожар, наводнение, землетрясение):
копия документа удостоверяющего личность гражданина Республики Казахстан;
копии документов из уполномоченных органов Республики Казахстан подтверждающих причинение имущественного вреда;
4) при вступлении в брак:
копия документа удостоверяющего личность гражданина Республики Казахстан обоих супругов;
копия свидетельства о заключении брака;
5) при рождении ребенка, усыновлении или удочерении детей:
копия документа удостоверяющего личность гражданина Республики Казахстан;
копия свидетельства о рождении ребенка (детей);
копии документов, подтверждающих усыновление или удочерение ребенка (детей);
6) при увольнении на пенсию:
копия документа удостоверяющего личность гражданина Республики Казахстан;
выписка из приказа об увольнении в связи с достижением пенсионного возраста.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 22.04.2024 № 405 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок премирования, установления стимулирующих надбавок к должностным окладам и оказания материальной помощи
Сноска. Правила дополнены главой 4 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 16.07.2019 № 547 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Премирование, установление стимулирующих надбавок к должностным окладам и оказание материальной помощи осуществляются за счет экономии по следующим видам расходов:
1) в течение года, не более 30 % от общего объема сэкономленных средств по плану развития, а в декабре – в полном объеме сэкономленных средств за год по следующим видам расходов:
командировочные расходы;
коммунальные услуги;
электроэнергия;
отопление;
услуги связи;
транспортные услуги;
текущий ремонт основных средств;
арендная плата по основным средствам;
расходы по выплате вознаграждений (интересов) по кредитам;
прочие текущие расходы;
2) в полном объеме сэкономленных средств по плану развития по следующим видам расходов:
заработная плата;
налоги и другие обязательные платежи в бюджет.

2) оған қатысты құқыққа сыйымсыз іс-қимылдар (тонау, ұрлық) жасалу салдарынан мүліктік залал келтірілген жағдайда:
Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
оны жәбірленуші ретінде тану туралы қаулының көшірмесі;
3) табиғи зілзала (өрт, су тасқыны, жер сілкінісі) салдарынан мүліктік залал келтірілген жағдайда:
Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
мүліктік залал келтірілгенін растайтын Қазақстан Республикасының уәкілетті органдарынан алынған құжаттардың көшірмелері;
4) некеге тұрған кезде:
ерлі-зайыптылардың Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
некеге тұру туралы куәліктің көшірмесі;
5) бала туғанда, ұл немесе қыз бала асырап алған кезде:
Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
баланың (балалардың) туу туралы куәлігінің көшірмесі;
ұл немесе қыз баланы (балаларды) асырап алғанын растайтын құжаттардың көшірмелері;
6) зейнеткерлікке шыққан кезде:
Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
зейнеткерлік жасқа толуына байланысты қызметтен шығару туралы бұйрықтан үзінді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 22.04.2024 № 405 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Сыйлықақы беру, лауазымдық айлықақыларға ынталандыру үстемеақыларын белгілеу және материалдық көмек көрсету тәртібі
Ескерту. Қағида 4-тараумен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 16.07.2019 № 547 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Сыйлықақы беру, лауазымдық айлықақыларға ынталандыру үстемеақыларын белгілеу және материалдық көмек көрсету шығыстардың мынадай түрлері бойынша үнемдеу есебінен жүзеге асырылады:
1) жыл ішінде даму жоспары бойынша үнемделген қаражаттың жалпы көлемінің 30 %-інен асырмай, ал желтоқсанда - бір жылда үнемделген қаражаттың толық көлемінде шығыстардың мынадай түрлері бойынша:
іссапар шығыстары;
коммуналдық көрсетілетін қызметтер;
электр энергиясы;
жылу;
байланыстың көрсетілетін қызметтері;
көліктік көрсетілетін қызметтер;
негізгі құралдарды ағымдағы жөндеу;
негізгі құралдар бойынша жалға алу ақысы;
кредиттер бойынша сыйақыларды (мүдделерді) төлеу бойынша шығыстар;
басқа да ағымдағы шығыстар;
2) даму жоспары бойынша үнемделген қаражаттың толық көлемінде шығыстардың мынадай түрлері бойынша:
жалақы;
салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер.

9. По остальным видам расходов направление экономии средств по плану развития на премирование, установление стимулирующих надбавок к должностным окладам и оказание материальной помощи не допускается.

9. Шығыстардың қалған түрлері бойынша даму жоспары бойынша үнемделген қаражатты сыйлықақы беруге, лауазымдық айлықақыларға ынталандыру үстемеақыларын белгілеуге және материалдық көмек көрсетуге жұмсауға жол берілмейді.