Об утверждении минимальной обязательной программы обучения актуариев, перечня и требований к международным ассоциациям актуариев, Требований к содержанию и порядку предоставления обязательного актуарного заключения, Требований к подтверждению квалификации актуария, Правил и сроков привлечения независимого актуария для проверки деятельности актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации, направления независимым актуарием результатов проверки достоверности расчетов, проведенных актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации, Правил выдачи лицензии на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке, Правил проведения тестирования
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2018 года № 191. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 октября 2018 года № 17618.
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 45 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 5 статьи 11-1, пунктом 4 статьи 18-1, пунктами 2, 3 и 4 статьи 40, подпунктом 8) статьи 43 и пунктом 2 статьи 75 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Прембула - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 27.12.2024 № 87 (вводится в действие по истечении трех месяцев после дня его официального опубликования).
1. Утвердить:
1) Минимальную обязательную программу обучения актуариев согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) Перечень и требования к международным ассоциациям актуариев согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) Требования к содержанию и порядку предоставления обязательного актуарного заключения согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
4) Требования к подтверждению квалификации актуария согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
5) Правила и сроки привлечения независимого актуария для проверки деятельности актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации, направления независимым актуарием результатов проверки достоверности расчетов, проведенных актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации, согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
6) Правила выдачи лицензии на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке согласно приложению 6 к настоящему постановлению;

Актуарийлерді оқытудың ең қысқа міндетті бағдарламасын, халықаралық актуарийлер қауымдастықтарының тізбесін және оларға қойылатын талаптарды, Міндетті актуарлық қорытындының мазмұнына және табыс етілу тәртібіне қойылатын талаптарды, Актуарийдің біліктілігін растауға қойылатын талаптарды, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарийдің қызметін тексеру үшін тәуелсіз актуарийді тарту, тәуелсіз актуарийдің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарий жүргізген есептеулердің шынайылығын тексеру нәтижелерін жіберу қағидаларын және мерзімдерін, Сақтандыру нарығындағы актуарлық қызметтi жүзеге асыру құқығына лицензия беру қағидаларын, Тестілеу өткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 тамыздағы № 191 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 26 қазанда № 17618 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 6 т. қараңыз.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-1-бабының 5-тармағына, 18-1-бабының 4-тармағына, 40-бабының 2, 3 және 4-тармақтарына, 43-бабының 8) тармақшасына және 75-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 27.12.2024 № 87 (ресми жарияланған күнінен кейін үш ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Мыналар:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Актуарийлерді оқытудың ең қысқа міндетті бағдарламасы;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Халықаралық актуарийлер қауымдастықтарының тізбесі және оларға қойылатын талаптар;
3) осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес Міндетті актуарлық қорытындының мазмұнына және табыс етілу тәртібіне қойылатын талаптар;
4) осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес Актуарийдің біліктілігін растауға қойылатын талаптар;
5) осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарийдің қызметін тексеру үшін тәуелсіз актуарийді тарту, тәуелсіз актуарийдің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарий жүргізген есептеулердің шынайылығын тексеру нәтижелерін жіберу қағидалары және мерзімдері;
6) осы қаулыға 6-қосымшаға сәйкес Сақтандыру нарығындағы актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия беру қағидалары,

7) Правила проведения тестирования согласно приложению 7 к настоящему постановлению.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 45 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 151 "Об утверждении Правил осуществления актуарной деятельности, выдачи лицензии на право осуществления актуарной деятельности, сдачи квалификационного экзамена актуарием, привлечения независимого актуария для проверки деятельности актуария, направления независимым актуарием результатов проверки достоверности расчетов, проведенных актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9718, опубликовано 3 октября 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет");
2) пункт 15 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам оптимизации и автоматизации бизнес-процессов государственных услуг, оказываемых Национальным Банком Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2014 года № 261 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам оптимизации и автоматизации бизнес – процессов государственных услуг, оказываемых Национальным Банком Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10211, опубликовано 26 февраля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Департаменту регулирования небанковских финансовых организаций (Кошербаева А.М.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления его направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;

7) осы қаулыға 7-қосымшаға сәйкес Тестілеу өткізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Мыналардың:
1) "Актуарлық қызметті жүзеге асыру, актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия беру, актуарийдің біліктілік емтиханын тапсыру, актуарийдің қызметін тексеру үшін тәуелсіз актуарийді тарту, тәуелсіз актуарийдің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарий жүргізген есептеулердің шынайылығын тексеру нәтижелерін жіберу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 16 шілдедегі № 151 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9718 болып тіркелген, 2014 жылғы 3 қазанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
2) "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі көрсететін мемлекеттік қызметтердің бизнес-процестерін оңтайландыру және автоматтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 желтоқсандағы № 261 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10211 болып тіркелген, 2015 жылғы 26 ақпанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі көрсететін мемлекеттік қызметтердің бизнес-процестерін оңтайландыру және автоматтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі 15-тармағының күші жойылды деп танылсын.
3. Банктік емес қаржы ұйымдарын реттеу департаменті (Көшербаева А.М.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;
3) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;

4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) настоящего пункта и пунктом 4 настоящего постановления.
4. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Курманова Ж.Б.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство информации и
коммуникаций Республики Казахстан
_______________ Д. Абаев
23 октября 2018 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
_______________ Т. Сулейменов
24 октября 2018 года
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2018 года № 191
Минимальная обязательная программа обучения актуариев
Сноска. Минимальная обязательная программа - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 102 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Минимальная обязательная программа обучения актуариев состоит из шести следующих курсов:
Курс 1. Теория процентных ставок и случайных процессов в страховании жизни, включающий следующие темы:
основы простых и сложных процентов;
финансовые аннуитеты;
займы и графики их погашения;
долговые ценные бумаги;
таблицы дожития;
страховые аннуитеты;
теория индивидуального страхования жизни;
теория совместного страхования жизни;
пенсионное страхование.
Курс 2. Актуарные принципы и их приложения, включающий следующие темы:
практическое применение теории процентных ставок;
актуарная оценка страховых аннуитетов;
страхование жизни: разработка продуктов, маркетинг и основы андеррайтинга;
оценка резервов и минимальные требования по капиталу в страховании жизни;
анализ и оценка прибыльности продуктов страхования жизни;
общее страхование: страховые продукты, основы ценообразования и оценки резервов;
коллективное страхование на случай смерти и утраты трудоспособности: страховые программы, основы андеррайтинга больших и малочисленных групп, основы ценообразования и оценки резервов;
коллективное медицинское страхование: виды страховых покрытий, управляемые медицинские программы, основы ценообразования и оценки резервов;
перестрахование;
пенсионные программы и социальное обеспечение;
обзор экономики страхования;
основы управления инвестициями.
Курс 3. Общее страхование и перестрахование, включающий часть А и часть В.
Часть А. Актуарные модели в общем страховании включает следующие темы:
теория полезности и экономика страхования;
теория индивидуальных рисков;
теория коллективных рисков;
модели убытков;
свойства вероятностных распределений убытков;
оценка вероятностных распределений убытков;
теория достоверности.
Часть В. Общее страхование и перестрахование включает следующие темы:
виды общего страхования, страховые продукты, факторы риска и андеррайтинг, ограничения по страховому покрытию;
ценообразование, методы корректировки страховых премий;
классификация групп риска и дифференциация ставок страховых премий;
оценка резервов: сбор и организация данных, базовые и специальные методы оценки резервов;
принципы и виды программ перестрахования;
выбор программы перестрахования в общем страховании.
Курс 4. Страхование жизни и здоровья, включающий часть А и часть В.
Часть А. Актуарные модели в страховании жизни включает следующие темы:
актуарный контрольный цикл;
виды продуктов страхования жизни, разработка продуктов, андеррайтинг, влияние бизнес-среды, факторы риска, риск-менеджмент;
принципы актуарного моделирования в страховании жизни;
стратегии и методы ценообразования;
анализ и тестирование прибыльности;
налогообложение в страховании жизни;
построение таблиц смертности.
Часть В. Оценка резервов и требования по капиталу в страховании жизни, коллективное страхование жизни, медицинское страхование включает следующие темы:
методы оценки резервов в страховании жизни;
требования по капиталу;
инвестиции;
управление активами и обязательствами;
платежеспособность и оценка достаточности капитала;
распределение прибыли;
финансовая отчетность;
мониторинг и корректировки с учетом фактического опыта;
коллективное страхование на случай смерти и утраты трудоспособности: факторы риска, андеррайтинг, ценообразование и оценка резервов;
индивидуальное и коллективное медицинское страхование: андеррайтинг, ценообразование и оценка резервов;
перестрахование;
вопросы профессионализма в работе актуария.
Курс 5. Пенсионное обеспечение и социальное страхование, включающий часть А и часть В.
Часть А. Актуарные методы оценки пенсионных программ и программ социального обеспечения включает следующие темы:
обзор пенсионных программ, относительные и абсолютные стандарты уровня пенсионного дохода;
виды программ по типу администрирования (государственные, корпоративные, индивидуальные);
различные дизайны пенсионных программ (с установленными выплатами, с установленными взносами, гибридные);
виды программ по методу финансирования (солидарная, накопительная, гибридная);
преимущества и недостатки программ с установленными выплатами и установленными взносами, факторы риска, оценка рисков, дизайн программы, критерии выбора программы;
виды корпоративных пенсионных программ;
актуарные методы оценки размера отчислений на финансирование пенсионных программ с установленными выплатами;
этапы процесса актуарной оценки пенсионных программ с установленными выплатами (определение параметров оценки; сбор, анализ и согласование данных; актуарные допущения; оценка; анализ чувствительности, отчетность);
требования к финансовой отчетности по корпоративным пенсионным программам с установленными выплатами;
актуарная оценка выплат по пенсионным планам с установленными взносами;
инвестирование пенсионных активов;
принципы и типы систем социального обеспечения, регуляторная формула размера пенсионного дохода и коэффициент замещения, дизайн программы (условия и параметры программы);
сравнительный анализ преимуществ и недостатков различных методов финансирования пенсионных программ с государственным администрированием;
актуарная оценка стоимости финансирования программ социального обеспечения с использованием прогнозов регуляторных, финансовых и макроэкономических параметров, динамики населения и трудовых ресурсов;
применение метода Монте Карло имитационного моделирования рисков экономических систем.
Часть В. Макроэкономическое прогнозирование параметров, используемых в актуарной оценке, на основе эконометрического моделирования включает следующие темы:
линейная регрессионная модель;
прогнозирование с использованием модели с одним уравнением;
модели с распределенным лагом;
нелинейные оценки и метод максимального правдоподобия;
оценка с использованием системы совместных уравнений;
анализ временных рядов: сглаживание и экстраполяция временных рядов;
стохастические временные ряды;
линейные временные ряды;
оценка и прогнозирование с использованием моделей временных рядов.
Курс 6. Страховые организации и пенсионные фонды: финансирование и инвестирование, включающий часть А и часть В.
Часть А. Страховые организации и пенсионные фонды: финансирование и инвестирование включает следующие темы:
этические и профессиональные стандарты в инвестиционной деятельности;
количественные методы оценки инвестиций;
основы микроэкономики;
основы макроэкономики и влияние макроэкономических факторов и государственного регулирования на фондовые рынки;
финансовая отчетность и финансовый анализ результатов финансово-хозяйственной деятельности;
основы корпоративных финансов;
виды инвестиций: акции, ценные бумаги с фиксированным доходом, инструменты рынка валют, производные инструменты, альтернативные инвестиционные инструменты;
управление портфелем инвестиций и планирование финансовых ресурсов:
риск и доходность;
активы и инвестиции страховых организаций, пенсионных фондов, трастовых фондов социального страхования;
инвестиционные риски страховых организаций;
финансовое планирование для страховых организаций: соотношения между активами и обязательствами.
Часть В. Государственное регулирование и финансовая отчетность в страховании включает следующие темы:
финансовая отчетность страховых организаций;
финансовый анализ с использованием коэффициентов раннего реагирования;
финансовое планирование для страховых организаций: соотношения между активами и обязательствами;
требования к капитализации страховых организаций на основе оценки риска;
международные стандарты финансовой отчетности в страховании;
обзор систем платежеспособности I и платежеспособности II Евросоюза;
международные принципы страхового надзора;
принципы, цели, характеристики и преимущества системы страхового надзора на основе оценки риска;
роль актуариев в пруденциальном регулировании страховой отрасли;
законодательство Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности, налогообложении, бухгалтерском учете на страховом рынке.

4) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2), 3) тармақшаларында және 4-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ж.Б. Құрмановқа жүктелсін.
6. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар
министрлігі
_____________ Д. Абаев
2018 жылғы 23 қазан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика
министрлігі
_____________ Т. Сүлейменов
2018 жылғы 24 қазан
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 27 тамыздағы
№ 191 қаулысына
1-қосымша
Актуарийлерді оқытудың ең қысқа міндетті бағдарламасы
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Актуарийлерді оқытудың ең төменгі міндетті бағдарламасы мына алты курстан тұрады:
1-курс. Мынадай тақырыптарды қамтитын өмірді сақтандырудағы пайыздық мөлшерлемелер мен кездейсоқ процестер теориясы:
қарапайым және күрделі пайыздардың негіздері;
қаржы аннуитеттері;
қарыздар және оларды өтеу кестелері;
борыштық бағалы қағаздар;
өмір сүру кестесі;
сақтандыру аннуитеттері;
жеке өмірді сақтандыру теориясы;
бірлескен өмірді сақтандыру теориясы;
зейнетақы сақтандыру.
2-курс. Мынадай тақырыптарды қамтитын актуарлық қағидаттар және олардың көшірмелері:
пайыздық мөлшерлеме теориясын практикалық қолдану;
сақтандыру аннуитеттерін актуарлық бағалау;
өмірді сақтандыру: өнімді әзірлеу, маркетинг және андеррайтинг негіздері;
резервтерді бағалау және өмірді сақтандырудағы капитал бойынша ең төменгі талаптар;
өмірді сақтандыру өнімдерінің табыстылығын талдау және бағалау;
жалпы сақтандыру: сақтандыру өнімдері, баға белгілеу және резервтерді бағалау негіздері;
қайтыс болу және еңбекке қабілетінен айырылу жағдайына ұжымдық сақтандыру: сақтандыру бағдарламалары, үлкен және шағын топтардың андеррайтинг негіздері, баға белгілеу және резервтерді бағалау негіздері;
ұжымдық медициналық сақтандыру: сақтандыру өтеулердің түрлері, басқарылатын медициналық бағдарламалар, баға белгілеу және резервтерді бағалау негіздері;
қайта сақтандыру;
зейнетақы бағдарламалары және әлеуметтік қамсыздандыру;
сақтандыру экономикасына шолу;
инвестицияларды басқару негіздері.
3-курс. А және В бөлігін қамтитын жалпы сақтандыру және қайта сақтандыру.
А бөлігі. Жалпы сақтандыруда актуарлық модельдер мынадай тақырыптарды қамтиды:
пайдалылық теориясы және сақтандыру экономикасы;
жеке тәуекелдер теориясы;
ұжымдық тәуекелдер теориясы;
шығын модельдері;
ықтимал шығындарды бөлу сипаттары;
ықтимал шығындарды бөлуді бағалау;
сенімділік теориясы.
В бөлігі. Жалпы сақтандыру және қайта сақтандыру мынадай тақырыптарды қамтиды:
жалпы сақтандыру түрлері, сақтандыру өнімдері, тәуекел факторлары және андеррайтинг, сақтандыруды өтеу бойынша шектеулер;
баға белгілеу, сақтандыру сыйлықақыларын түзету әдістері;
тәуекел топтарын жіктеу және сақтандыру сыйлықақыларының мөлшерлемелерін саралау;
резервтерді бағалау: деректерді жинау және ұйымдастыру, резервтерді бағалаудың базалық және арнайы әдістері;
қайта сақтандыру бағдарламалары қағидаттары мен түрлері;
жалпы сақтандыруда қайта сақтандыру бағдарламасын таңдау.
4-курс. А және В бөліктерін қамтитын өмір мен денсаулықты сақтандыру.
А бөлігі. Өмірді сақтандыруда актуарлық модельдер мынадай тақырыптарды қамтиды:
актуарлық бақылау циклі;
өмірді сақтандыру өнімдерінің түрлері, өнімдерді әзірлеу, андеррайтинг, бизнес-ортаның әсері, тәуекел факторлары, тәуекел-менеджмент;
өмірді сақтандыруда актуарлық модельдеу қағидаттары;
стратегия және баға белгілеу әдістері;
кірістілікті талдау және тестілеу;
өмірді сақтандыруда салық салу;
өлім-жітім кестелерін құру.
В бөлігі. Резервтерді бағалау және өмірді сақтандыруда капитал бойынша талаптар, өмірді ұжымдық сақтандыру, медициналық сақтандыру мынадай тақырыптарды қамтиды.
өмірді сақтандыруда резервтерді бағалау әдістері;
капитал бойынша талаптар;
инвестициялар;
активтер мен міндеттемелерді басқару;
төлем қабілеттілігі және капиталдың жеткіліктілігін бағалау;
пайданы бөлу;
қаржылық есептілік;
нақты тәжірибені ескере отырып, мониторингтеу және түзетулер;
қайтыс болу және еңбек ету қабілетінен айырылу жағдайында ұжымдық сақтандыру: тәуекел факторлары, андеррайтинг, баға белгілеу және резервтерді бағалау;
жеке және ұжымдық медициналық сақтандыру: андеррайтинг, баға белгілеу және резервтерді бағалау;
қайта сақтандыру;
актуарий жұмысындағы кәсібилік мәселелері.
5-курс. А және В бөліктерін қамтитын зейнетақымен қамсыздандыру және әлеуметтік сақтандыру.
А бөлігі. Зейнетақы бағдарламалары мен әлеуметтік қамсыздандыру бағдарламаларын бағалаудың актуарлық әдістері мынадай тақырыптарды қамтиды:
зейнетақы бағдарламаларына шолу, зейнетақы кірісі деңгейінің салыстырмалы және абсолютті стандарттары;
әкімшілендіру түрі бойынша бағдарламалардың түрлері (мемлекеттік, корпоративтік, жеке);
зейнетақы бағдарламаларының әртүрлі дизайндары (белгіленген төлемдермен, белгіленген жарналармен, гибридтермен);
қаржыландыру әдісі бойынша бағдарламалардың түрлері (ортақ, жинақтаушы, гибридтік);
белгіленген төлемдер мен жарналар бар бағдарламалардың артықшылықтары мен кемшіліктері, тәуекел факторлары, тәуекелдерді бағалау, бағдарламаның дизайны, бағдарламаны таңдау өлшемшарттары;
корпоративтік зейнетақы бағдарламаларының түрлері,
белгіленген төлемдермен зейнетақы бағдарламаларын қаржыландыруға аударымдар мөлшерін бағалаудың актуарлық әдістері;
белгіленген төлемдермен зейнетақы бағдарламаларын актуарлық бағалау процесінің кезеңдері (бағалау өлшемдерін айқындау; деректерді жинау, талдау және келісу; актуарлық жол берулер; бағалау; сезімталдықты талдау, есептілік);
белгіленген төлемдері бар корпоративтік зейнетақы бағдарламалары бойынша қаржылық есептілікке қойылатын талаптар;
белгіленген жарналармен зейнетақы жоспарлары бойынша төлемдерді актуарлық бағалау;
зейнетақы активтерін инвестициялау;
әлеуметтік қамсыздандыру жүйелерінің қағидаттары мен типтері, зейнетақы кірісі мөлшерінің реттеуші формуласы және ауыстыру коэффициенті, бағдарламаның дизайны (бағдарламаның шарттары мен өлшемдері);
мемлекеттік әкімшілендірумен зейнетақы бағдарламаларын қаржыландырудың әртүрлі әдістерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін салыстырмалы талдау;
реттеуші, қаржылық және макроэкономикалық өлшемдердің болжамдарын, халықтың және еңбек ресурстарының серпінін пайдалана отырып, әлеуметтік қамсыздандыру бағдарламаларын қаржыландыру құнын актуарлық бағалау;
Монте-Карло әдісін қолдану экономикалық жүйелердің тәуекелдерін модельдеу.
В бөлігі. Актуарлық бағалауда пайдаланылатын өлшемдерді эконометриялық модельдеу негізінде макроэкономикалық болжау мынадай тақырыптарды қамтиды:
желілік регрессиялық модель;
бір теңдеу моделін қолдана отырып болжау;
үлестірілген лагы бар модельдер;
сызықтық емес бағалау және максималды ықтималдылық әдісі;
бірлескен теңдеулер жүйесін қолдана отырып бағалау;
уақыт қатарларын талдау: уақыт қатарларын тегістеу және экстраполяция;
стохастикалық уақыт қатарлары;
сызықтық уақыт қатарлары;
уақыт қатарларының модельдерін қолдана отырып бағалау және болжау.
6-курс. Сақтандыру ұйымдары мен зейнетақы қорлары: А және В бөліктерін қамтитын қаржыландыру және инвестициялау.
А бөлігі. Сақтандыру ұйымдары мен зейнетақы қорлары: қаржыландыру және инвестициялау мынадай тақырыптарды қамтиды:
инвестициялық қызметтегі этикалық және кәсіби стандарттар;
инвестицияларды бағалаудың сандық әдістері;
микроэкономика негіздері;
макроэкономика негіздері және макроэкономикалық факторлар мен мемлекеттік реттеудің қор нарықтарына әсері;
қаржылық есептілік және қаржы-шаруашылық қызмет нәтижелерін қаржылық талдау;
корпоративтік қаржы негіздері;
инвестиция түрлері: акциялар, тұрақты кірісі бар бағалы қағаздар, валюта нарығының құралдары, туынды құралдар, балама инвестициялық құралдар;
инвестициялар портфелін басқару және қаржы ресурстарын жоспарлау:
тәуекел және кірістілік;
сақтандыру ұйымдарының, зейнетақы қорларының, әлеуметтік сақтандырудың трасттық қорларының активтері мен инвестициялары;
сақтандыру ұйымдарының инвестициялық тәуекелдері;
сақтандыру ұйымдары үшін қаржылық жоспарлау: активтер мен міндеттемелер арасындағы арақатынас;
В бөлігі. Сақтандырудағы мемлекеттік реттеу және қаржылық есептілік мынадай тақырыптарды қамтиды:
сақтандыру ұйымдарының қаржылық есептілігі;
ерте ден қою коэффициенттерін пайдалана отырып қаржылық талдау;
сақтандыру ұйымдары үшін қаржылық жоспарлау: активтер мен міндеттемелер арасындағы арақатынас;
тәуекелді бағалау негізінде сақтандыру ұйымдарын капиталдандыруға қойылатын талаптар;
сақтандырудағы қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары;
Еуропалық Одақтың I төлем қабілеттілігі және II төлем қабілеттілігі жүйелеріне шолу;
сақтандыруды қадағалаудың халықаралық қағидаттары;
тәуекелді бағалау негізінде сақтандыруды қадағалау жүйесінің қағидаттары, мақсаттары, сипаттамалары және артықшылықтары;
сақтандыру саласын пруденциялық реттеудегі актуарийлердің рөлі;
Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі, салық салу, сақтандыру нарығындағы бухгалтерлік есеп туралы заңнамасы.

2. Положения настоящей Минимальной обязательной программы обучения актуариев, применяемые по отношению к страховым организациям, распространяются на филиалы страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, открытые на территории Республики Казахстан, с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности".
3. График обучения (экзаменов) по минимальной обязательной программе обучения актуариев публикуется организацией, являющейся членом международной актуарной ассоциации, на своем официальном интернет-ресурсе не менее чем за три месяца до начала обучения (даты экзамена).
4. Актуальная информация о лицах, прослушавших и (или) успешно сдавших курсы минимальной обязательной программы обучения актуариев хранится организацией, являющейся членом международной актуарной ассоциации, и публикуется на его официальном интернет-ресурсе.
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2018 года № 191
Перечень и требования к международным ассоциациям актуариев
Сноска. Приложение 2 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 45 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
1. Перечень международных ассоциаций актуариев:
1) Немецкое актуарное общество (German Actuarial Society (Джеман Актуариал Сосайити));
2) Институт актуариев Франции (Institute of Actuaries of France (Институт оф Актуариес оф Франс));
3) Австрийское актуарное общество (Austrian Actuarial Society (Аустриан Актуариал Сосайити));
4) Канадский институт актуариев (Canadian Institute of Actuaries (Канейдиан Институт оф Актуариес));
5) Актуарное общество Финляндии (Actuarial Society of Finland (Актуариал оф Финланд));
6) Датское общество актуариев (Danish Society of Actuaries (Даниш Сосайити оф Актуариес));
7) международные ассоциации актуариев, которые имеют статус полного члена Международной актуарной ассоциации (International actuarial association (Интернэшнл актуариал ассосиэшн)) и (или) Европейской актуарной ассоциации (The Actuarial Association of Europe (Зе Актуариал Ассосэйшн)).
2. Международная ассоциация актуариев соответствует следующим требованиям:
1) имеет образовательно-квалификационную систему;
2) имеет требования по соответствию образовательно-квалификационной системе членов ассоциации либо положения по его признанию;
3) имеет внутренние документы, регламентирующие порядок осуществления деятельности актуариев (стандарты деятельности актуариев и осуществления актуарных расчетов, кодекс профессиональной этики).
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2018 года № 191
Требования к содержанию и порядку предоставления обязательного актуарного заключения

2. Осы сақтандыру ұйымдарына қатысты қолданылатын Актуарийлерді оқытудың ең қысқа міндетті бағдарламасының ережелері "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, Қазақстан Республикасының аумағында ашылған Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының филиалдарына қолданылады.
3. Актуарийлерді оқытудың ең қысқа міндетті бағдарламасы бойынша оқыту (емтихандар) кестесін халықаралық актуарлық қауымдастығының мүшесі болып табылатын ұйым өзінің ресми интернет-ресурсында оқыту басталғанға дейін (емтихан күні) кемінде үш ай бұрын жариялайды.
4. Актуарийлерді оқытудың ең қысқа міндетті бағдарламасының курстарын тыңдаған және (немесе) табысты тапсырған адамдар туралы өзекті ақпаратты халықаралық актуарлық қауымдастығының мүшесі болып табылатын ұйым сақтайды және оның ресми интернет-ресурсында жарияланады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 27 тамыздағы
№ 191 қаулысына
2-қосымша
Халықаралық актуарийлер қауымдастықтарының тізбесі және оларға қойылатын талаптар
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Халықаралық актуарийлер қауымдастықтарының тізбесі:
1) Неміс актуарлық қоғамы (German Actuarial Society (Джеман Актуариал Сосайити));
2) Институт актуариев Франции (Institute of Actuaries of France (Институт оф Актуариес оф Франс));
3) Француз актуарийлер институты (Institute of Actuaries of France) (Аустриан Актуариал Сосайити));
4) Канада актуарийлер институты (Canadian Institute of Actuaries (Канейдиан Институт оф Актуариес));
5) Финляндия актуарлық қоғамы (Actuarial Society of Finland (Актуариал оф Финланд));
6) Дат актуарийлер қоғамы (Danish Society of Actuaries (Даниш Сосайити оф Актуариес));
7) Халықаралық актуарлық қауымдастықтың (International actuarial association) және (немесе) Еуропа актуарлық қауымдастығының (The Actuarial Association of Europe (Зе Актуариал Ассосэйшн)) толық мүшесі мәртебесіне ие Халықаралық актуарийлер қауымдастықтары).
2. Халықаралық актуарийлер қауымдастығы мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) білім беру-біліктілік жүйесі бар;
2) қауымдастық мүшелерінің білім беру-біліктілік жүйесіне сәйкес келуі бойынша талаптар не оны тану жөніндегі ереже бар;
3) актуарийлер қызметін жүзеге асыру тәртібін регламенттейтін ішкі құжаттары бар (актуарийлер қызметінің және актуарлық есептерді жүзеге асырудың стандарттары, кәсіби әдеп кодексі).
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 27 тамыздағы
№ 191 қаулысына
3-қосымша
Міндетті актуарлық қорытындының мазмұнына және табыс етілу тәртібіне қойылатын талаптар

Сноска. Приложение 3 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 45 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
1. Обязательное актуарное заключение к расчету страховых резервов содержит обязательные актуарные расчеты размера страховых резервов страховой (перестраховочной) организации по состоянию на 1 января года, следующего за отчетным, осуществляемые актуарием, имеющим лицензию на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке (далее – лицензированный актуарий), состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации. Актуарное заключение к расчету страховых резервов оформляется по форме согласно приложению 1 к настоящим Требованиям и представляется в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) не позднее 31 мая (включительно) года, следующего за отчетным.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 27.12.2024 № 87 (вводится в действие по истечении трех месяцев после дня его официального опубликования).
1-1. Обязательное актуарное заключение по оценке страховых обязательств содержит обязательные актуарные расчеты размера страховых обязательств страховой (перестраховочной) организации по состоянию на 1 января года, следующего за отчетным, осуществляемые лицензированным актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации. Актуарное заключение по оценке страховых обязательств оформляется по форме согласно приложению 1-1 к настоящим Требованиям и представляется в уполномоченный орган в срок до 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным.
Сноска. Требования дополнены пунктом 1-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 27.12.2024 № 87 (вводится в действие по истечении трех месяцев после дня его официального опубликования).
2. Актуарное заключение к расчету страховых резервов и актуарное заключение по оценке страховых обязательств составляется не менее чем в 3 (трех) экземплярах каждое и подписываются лицензированным актуарием. По одному экземпляру актуарных заключений остаются у лицензированного актуария, по одному экземпляру представляются страховой (перестраховочной) организацией в уполномоченный орган, остальные экземпляры актуарных заключений находятся в страховой (перестраховочной) организации.

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Сақтандыру резервтерінің есебіне міндетті актуарлық қорытынды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар актуарий (бұдан әрі – лицензияланған актуарий) жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының есепті жылдан кейінгі жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша сақтандыру резервтері мөлшерінің міндетті актуарлық есебінен тұрады. Сақтандыру резервтерінің есебіне актуарлық қорытынды Талаптарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) есепті жылдан кейінгі жылғы 31 мамырдан (қоса алғанда) кешіктірілмей ұсынылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 27.12.2024 № 87 (ресми жарияланған күнінен кейін үш ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-1. Сақтандыру міндеттемелерін бағалау бойынша міндетті актуарлық қорытынды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған лицензияланған актуарий жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының есепті жылдан кейінгі жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша сақтандыру міндеттемелері мөлшерінің міндетті актуарлық есебінен тұрады. Сақтандыру міндеттемелерін бағалау бойынша актуарлық қорытынды Талаптарға 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді және уәкілетті органға есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырға дейінгі мерзімде ұсынылады.
Ескерту. Талаптар 1-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 27.12.2024 № 87 (ресми жарияланған күнінен кейін үш ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Сақтандыру резервтерінің есебіне актуарлық қорытынды және сақтандыру міндеттемелерін бағалау бойынша актуарлық қорытынды кемінде 3 (үш) данадан дайындалып, лицензияланған актуариймен қол қойылады. Актуарлық қорытындының бір данасы лицензияланған актуарийде қалады, бір данасын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы уәкілетті органға береді, актуарлық қорытындылардың қалған даналары сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында болады.

Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 27.12.2024 № 87 (вводится в действие по истечении трех месяцев после дня его официального опубликования).
3. К актуарным заключениям прилагаются отчетность страховой (перестраховочной) организации, полученная в соответствии с пунктом 4 статьи 19 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон), и материалы, необходимые для расчета страховых резервов и оценки страховых обязательств или использованные лицензированным актуарием при расчете страховых резервов и оценке страховых обязательств.
Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 27.12.2024 № 87 (вводится в действие по истечении трех месяцев после дня его официального опубликования).
4. Заключение лицензированного актуария по крупной сделке содержит рекомендации лицензированного актуария по крупному договору страхования (перестрахования) и оформляется в виде актуарного заключения по крупной сделке по форме согласно приложению 2 к настоящим Требованиям.
5. Актуарное заключение по крупной сделке составляется не менее чем в 2 (двух) экземплярах и подписывается лицензированным актуарием. Один экземпляр актуарного заключения по крупной сделке остается у лицензированного актуария, остальные экземпляры представляются страховой (перестраховочной) организации.
6. Положения настоящих Требований, применяемые по отношению к страховым (перестраховочным) организациям, распространяются на филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, открытые на территории Республики Казахстан, с учетом особенностей, предусмотренных Законом.
Сноска. Требования дополнены пунктом 6 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 05.02.2021 № 7 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Требованиям к содержанию
и порядку предоставления
обязательного актуарного
заключения
Форма
Актуарное заключение к расчету страховых резервов
Сноска. Приложение 1 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 27.12.2024 № 87 (вводится в действие по истечении трех месяцев после дня его официального опубликования).
1. Актуарные расчеты проведены по состоянию на ___________________.
2. Цель составления актуарного заключения _________________________.
________________________________________________________________.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 27.12.2024 № 87 (ресми жарияланған күнінен кейін үш ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Актуарлық қорытындыларға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 19-бабының 4-тармағына сәйкес алынған есептілік және сақтандыру резервтерін есептеу және сақтандыру міндеттемелерін бағалау үшін қажетті немесе сақтандыру резервтерін есептеу және сақтандыру міндеттемелерін бағалау кезінде лицензияланған актуарий пайдаланған материалдар қоса беріледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 27.12.2024 № 87 (ресми жарияланған күнінен кейін үш ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Лицензияланған актуарийдің ірі мәміле бойынша қорытындысында лицензияланған актуарийдің ірі сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша ұсынымдары қамтылады және Талаптарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ірі мәміле бойынша актуарлық қорытынды түрінде ресімделеді.
5. Ірі мәміле бойынша актуарлық қорытынды кемінде 2 (екі) дана етіп жасалады және лицензияланған актуарий қол қояды. Ірі мәміле бойынша актуарлық қорытындының бір данасы лицензияланған актуарийде қалады, қалған даналары сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына беріледі.
6. Осы Талаптардың сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына қатысты қолданылатын ережелері Заңда көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының аумағында ашылған Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына қолданылады.
Ескерту. Талаптар 6-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 05.02.2021 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Міндетті актуарлық
қорытындының мазмұнына
және табыс етілу тәртібіне
қойылатын талаптарға
1-қосымша
Нысан
Сақтандыру резервтерін есептеуге арналған актуарлық қорытынды
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 27.12.2024 № 87 (ресми жарияланған күнінен кейін үш ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Актуарлық есептеулер _________________ жағдай бойынша жүргізілді.
2. Актуарлық қорытынды жасаудың мақсаты_________________________.
____________________________________________________________________.

3. Данные о страховой (перестраховочной) организации:
1) полное наименование ___________________________________________
________________________________________________________________;
2) место нахождения и банковские реквизиты ________________________
________________________________________________________________;
3) дата и номер государственной регистрации ________________________
________________________________________________________________;
4) лицензия на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности
________________________________________________________________
________________________________________________________________.
(номер и дата выдачи)
4. Данные об актуарии:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии) _________________________
________________________________________________________________;
2) место жительства (место нахождения) _____________________________
________________________________________________________________;
3) лицензия на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке
________________________________________________________________
(номер и дата выдачи)
5. Вид актуарного заключения:
1) по степени обязательности: инициативные – осуществляемые по инициативе
страховой (перестраховочной) организации; обязательные – осуществляемые
в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
2) по отрасли (классу) страхования: осуществляемые по отрасли "страхование
жизни"; осуществляемые по отрасли "общее страхование"; осуществляемые
по перестрахованию или классам согласно классификации, установленной
статьей 6 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности";
3) по цели составления: отчетные – осуществляемые на отчетную дату по договорам
страхования и перестрахования страховой (перестраховочной) организации;
плановые – осуществляемые при введении в деятельность страховой
(перестраховочной) организации страхования и перестрахования по новому классу
страхования; последующие – осуществляемые с целью корректировки ранее
проведенных актуарных расчетов;
4) по масштабу применения: общие – рассчитанные для использования на всей
территории Республики Казахстан, а также за ее пределами; региональные –
рассчитанные для отдельных регионов Республики Казахстан; индивидуальные –
рассчитанные для отдельного страхователя и (или) группы страхователей
(юридических и (или) физических лиц).
6. Перечень представленных страховой (перестраховочной) организацией
документов (сведений)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.

3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы туралы деректер:
1) толық атауы __________________________________________
____________________________________________________________________;
2) орналасқан жері және банктік деректемелері_________________________
____________________________________________________________________;
3) мемлекеттік тіркеу күні және нөмірі_________________________
____________________________________________________________________;
4) cақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыруға берілген лицензия
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
(нөмірі және берген күні)
4. Актуарий туралы деректер:
1) тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) _________________________
____________________________________________________________________;
2) тұрғылықты жері (орналасқан жері) _____________________________
_______________________________________________________________;
3) сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға берілген лицензия
____________________________________________________________________
(нөмірі және берген күні)
5. Актуарлық қорытындының түрі:
1) міндеттілік дәрежесі бойынша: бастамашылық – cақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының бастамасы бойынша жүзеге асырылатын: міндетті – Қазақстан
Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда жүзеге асырылатын;
2) сақтандыру саласы (сыныбы) бойынша: "өмірді сақтандыру" саласы бойынша
жүзеге асырылатындар; "жалпы сақтандыру" саласы бойынша жүзеге асырылатындар;
"Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабында
белгіленген сыныптауға сәйкес қайта сақтандыру немесе сыныптар бойынша жүзеге
асырылатындар;
3) жасау мақсаты бойынша: есептік – cақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының
cақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есепті күнге жүзеге
асырылатындар; жоспарлы – cақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қызметіне
сақтандырудың жаңа сыныбы бойынша cақтандыруды (қайта сақтандыруды) енгізген
кезде жүзеге асырылатындар; кейінгі – бұрын жүргізілген актуарлық есептеулерді
түзету мақсатында жүзеге асырылатындар;
4) қолдану ауқымы бойынша: ортақ – Қазақстан Республикасының аумағында,
сондай-ақ одан тысқары аумақтарда қолдану үшін есептелгендер; өңірлік – Қазақстан
Республикасының жеке өңірлері үшін есептелгендер; жеке – жеке сақтандырушы және
(немесе) сақтандырушылар тобы (заңды және (немесе) жеке тұлғалар) үшін
есептелгендер;
6. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ұсынған құжаттардың (мәліметтердің) тізбесі
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.

7. Использованные актуарием материалы и данные (их источники и (или) место
получения)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
8. Использованная актуарием методика расчета:
1) методика расчетов, в том числе описание, обоснование, допущения и
предположения, использованные актуарием при расчете страховых резервов
и доли перестраховщика в страховых резервах. В случае проведения актуарных
расчетов по отрасли "страхование жизни", указываются параметры резервного
и тарифного базисов в разрезе видов страхования
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
2) статистические и иные данные, использованные в актуарных расчетах
____________________________________________________________________;
3) общие размеры страховых премий по действующим договорам страхования
(перестрахования), количество заявленных убытков, используемых в расчетах
страховых резервов в разрезе классов страхования
____________________________________________________________________;
4) методы и модели, используемые для расчетов доли перестраховщика в страховых
резервах
____________________________________________________________________;
5) обоснование по выбору метода расчета резерва произошедших, но незаявленных
убытков (далее – РПНУ), периода убытков, используемого для расчета РПНУ,
выбору коэффициента развития убытков, а также сглаживанию крупных убытков
____________________________________________________________________;
6) обоснование и расчет суммы обязательств страховой (перестраховочной)
организации, связанных с переосвидетельствованием и (или) продлением степени
утраты трудоспособности, ухудшением здоровья выгодоприобретателя, учитываемой
при расчете РПНУ по классу обязательного страхования работника от несчастных
случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей с указанием всех
параметров, использованных при расчете
____________________________________________________________________;
7) используемая таблица, содержащая вероятности наступления смерти,
инвалидности, заболевания и рассчитанные на их основе величины, связанные
с предстоящей продолжительностью жизни лиц мужского и (или) женского пола
(источник формирования, методика построения) при расчете страховых резервов
по договорам страхования жизни и договорам аннуитетного страхования,
с ее приложением
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;

7. Актуарий пайдаланған материалдар мен деректер (олардың дереккөздері және
(немесе) алынған орны)______________________________________________________
____________________________________________________________________.
8. Актуарий пайдаланған есептеу әдістемесі:
1) тәуелсіз актуарий сақтандыру резервтерін және қайта сақтандырушының сақтандыру
резервтеріндегі үлесін есептеу кезінде пайдаланған есептеулер әдістемесі, оның ішінде
сипаттамасы, негіздемесі, жорамалдары мен болжамдары. "Өмірді сақтандыру" саласы
бойынша актуарлық бағалау жүргізген жағдайда сақтандыру түрлері бойынша
резервтік және тарифтік базистердің өлшемдері көрсетіледі
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
2) актуарлық есептеулерде пайдаланылған статистикалық және өзге де деректер
____________________________________________________________________;
3) қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру
сыйлықақыларының жалпы мөлшері, сақтандыру сыныптары бойынша сақтандыру
резервтерін есептеу кезінде пайдаланылатын жария етілген шығындар саны
_________________________________________________________________;
4) қайта сақтандырушының сақтандыру резервтеріндегі үлесін есептеу үшін
пайдаланылатын әдістер мен үлгілер
____________________________________________________________________;
5) орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервін (бұдан әрі - ОМШР) есептеу
әдісін, ОМШР есептеу үшін пайдаланылатын шығындар кезеңін таңдау, шығындарды
дамыту, сондай-ақ ірі шығындарды реттеу коэффициентін таңдау бойынша негіздеме
____________________________________________________________________;
6) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының есептеу кезінде пайдаланған барлық
өлшемдерін көрсете отырып, қызметкер еңбек (қызмет) міндеттерін атқарған кезде оны
жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру сыныбы бойынша ОМШР есептеу кезінде
есепке алынатын пайда алушының еңбекке жарамдылық дәрежесін қайта куәландыруға
және (немесе) ұзартуға, денсаулығының нашарлауына байланысты міндеттемелерінің
негіздемесі және сомаларының есебі
____________________________________________________________________;
7) қосымшасын бере отырып, өмірді сақтандыру шарттары және аннуитеттік
сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру резервтерін есептеу кезінде еркек және
(немесе) әйел жынысты адамдардың (қалыптасу көздері, құру әдістемесі) алдағы
өмірінің ұзақтығына байланысты қайтыс болу, мүгедектік, ауырып қалу ықтималдығы
және солардың негізінде есептелген шамасы қамтылған, пайдалануға арналған кесте
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;

8) расчет суммы и обоснование предполагаемых расходов, непосредственно
связанных с рассмотрением и урегулированием размера страховых выплат
по заявленным требованиям, а также расчет среднего значения оплаченных
претензий, произведенных по группам страховых случаев
____________________________________________________________________;
9) заключение о наличии или отсутствии у страховой (перестраховочной)
организации дополнительных рисков. При наличии дополнительных рисков
указывается размер увеличения страховых резервов
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
10) характеристика полученной актуарием помощи со стороны привлеченных
специалистов ________________________________________________________.
9. Полученные результаты и выводы:
1) результаты актуарных расчетов страховых резервов и доли перестраховщика
в страховых резервах в разрезе классов страхования;
2) результаты проведенного теста на адекватность резервов убытков, в том числе
ретроспективного анализа на основе данных за последние 12 (двенадцать) месяцев,
отдельно по каждому классу страхования и по страховому портфелю в целом.
Выводы о достаточности (недостаточности) страховых резервов и, в случае
недостаточности страховых резервов, анализ причин недостаточности;
3) результаты и выводы.
10. Рекомендации (при отсутствии указывается "нет")
____________________________________________________________________.
11. Сроки подготовки и место составления актуарного заключения
____________________________________________________________________.
12. Подпись, дата и количество экземпляров
____________________________________________________________________.
Приложение 1-1
к Требованиям к содержанию
и порядку предоставления
обязательного актуарного
заключения
Форма
Актуарное заключение по оценке страховых обязательств
Сноска. Требования дополнены приложением 1-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 27.12.2024 № 87 (вводится в действие по истечении трех месяцев после дня его официального опубликования).
1. Актуарные расчеты проведены по состоянию на ______________________.
2. Цель составления актуарного заключения ____________________________
___________________________________________________________________.
3. Данные о страховой (перестраховочной) организации:
1) полное наименование _____________________________________________
___________________________________________________________________;

8) жарияланған талаптар бойынша сақтандыру төлемдерінің мөлшерін қарастыруға
және реттеуге тікелей байланысты шығыстар сомасының есебі және негіздемесі,
сондай-ақ сақтандыру жағдайларының топтары бойынша жүргізілген, ақысы төленген
шағым-талаптардың орташа мәнінің есебі
____________________________________________________________________;
9) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында қосымша тәуекелдердің бар немесе жоқ
екендігі туралы қорытынды. Қосымша тәуекелдер болған кезде сақтандыру резервтерін
ұлғайту мөлшерін көрсету қажет
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
10) жұмылдырылған мамандар тарапынан алынған актуарлық көмектің сипаттамасы
____________________________________________________________________.
9. Алынған қорытындылар мен тұжырымдар:
1) сақтандыру сыныптары бөлігіндегі қайта сақтандырушының сақтандыру
резервтерінің және сақтандыру резервтеріндегі үлесінің актуарлық есептеулерінің
нәтижелері;
2) зияндар резервтерінің барабарлығына жүргізілген тестердің, оның ішінде әрбір
сақтандыру сыныбы бойынша жеке және жалпы сақтандыру портфелі бойынша соңғы
12 (он екі) ай ішіндегі деректердің негізіндегі ретроспективті талдаудың нәтижелері.
Сақтандыру резервтерінің жеткіліктілігі (жеткіліксіздігі) туралы қорытындылар және
сақтандыру резервтері жеткіліксіз болған жағдайда жеткіліксіздіктің себептерін
талдау;
3) қорытындылар мен тұжырымдар.
10. Ұсынымдар (болмаған жағдайда "жоқ" деп көрсетіледі)
_________________________________________________________________________.
11. Актуарлық қорытындыны дайындау мерзімі және жасау орны
____________________________________________________________________.
12. Қолы, күні және дана саны
____________________________________________________________________.
Міндетті актуарлық
қорытындының мазмұнына және
табыс етілу тәртібіне
қойылатын талаптарға
1-1-қосымша
Нысан
Сақтандыру міндеттемелерін бағалау бойынша актуарлық қорытынды
Ескерту. Талаптар 1-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 27.12.2024 № 87 (ресми жарияланған күнінен кейін үш ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Актуарлық есептеулер _________________ жағдай бойынша жүргізілді.
2. Актуарлық қорытынды жасаудың мақсаты _________________________
____________________________________________________________________.
3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы туралы деректер:
1) толық атауы __________________________________________
____________________________________________________________________;

2) место нахождения и банковские реквизиты ___________________________
___________________________________________________________________;
3) дата и номер государственной регистрации ___________________________
___________________________________________________________________;
4) лицензия на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
(номер и дата выдачи)
4. Данные об актуарии:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии) ____________________________
___________________________________________________________________;
2) место жительства (место нахождения) ________________________________
___________________________________________________________________;
3) лицензия на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке
___________________________________________________________________
(номер и дата выдачи)
5. Вид актуарного заключения:
1) по степени обязательности: инициативные – осуществляемые по инициативе
страховой (перестраховочной) организации; обязательные – осуществляемые
в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
2) по цели составления: отчетные – осуществляемые на отчетную дату по договорам
страхования и перестрахования страховой (перестраховочной) организации; плановые
– осуществляемые при введении в деятельность страховой (перестраховочной)
организации страхования и перестрахования по новому классу страхования;
последующие – осуществляемые с целью корректировки ранее проведенных
актуарных расчетов;
6. Перечень представленных страховой (перестраховочной)
организацией документов (сведений)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________.
7. Использованные актуарием материалы и данные (их источники и (или) место
получения) ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________.
8. Использованные актуарием методика и модель оценки обязательств:
1) методика и модель оценки обязательств, в том числе описание, обоснование,
допущения и предположения, использованные актуарием при расчете страховых
обязательств и активов по выпущенным договорам страхования/перестрахования
и исходящим договорам перестрахования.
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________;

2) орналасқан жері және банктік деректемелері_________________________
____________________________________________________________________;
3) мемлекеттік тіркеу күні және нөмірі__________________________
____________________________________________________________________;
4) cақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыруға берілген лицензия
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
(нөмірі және берген күні)
4. Актуарий туралы деректер:
1) тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) _________________________
____________________________________________________________________;
2) тұрғылықты жері (орналасқан жері)_____________________________
____________________________________________________________________;
3) сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға берілген лицензия
____________________________________________________________________
(нөмірі және берген күні)
5. Актуарлық қорытындының түрі:
1) міндеттілік дәрежесі бойынша: бастамашылық – cақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының бастамасы бойынша жүзеге асырылатын:; міндетті – Қазақстан
Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда жүзеге асырылатын;
2) жасау мақсаты бойынша: есептік – cақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының
cақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есепті күнге жүзеге
асырылатындар; жоспарлы – cақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қызметіне
сақтандырудың жаңа сыныбы бойынша cақтандыруды (қайта сақтандыруды) енгізген
кезде жүзеге асырылатындар; кейінгі – бұрын жүргізілген актуарлық есептеулерді
түзету мақсатында жүзеге асырылатындар;
6. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ұсынған құжаттардың (мәліметтердің) тізбесі
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________.
7. Актуарий пайдаланған материалдар мен деректер (олардың дереккөздері және
(немесе) алынған орны)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
8. Актуарий пайдаланған міндеттемелерді бағалау әдістемесі мен моделі:
1) шығарылған сақтандыру/қайта сақтандыру шарттары және шығыс қайта сақтандыру
шарттары бойынша сақтандыру міндеттемелері мен активтерін есептеу кезінде
актуарий пайдаланған міндеттемелерді бағалау әдістемесі мен моделі, оның ішінде
сипаттамасы, негіздемесі, жорамалдары мен болжамдары.
________________________________________________________________________;

2) статистические и иные данные, допущения, использованные в актуарных расчетах,
в том числе ставки доходностей, применяемые для дисконтирования денежных
потоков в целях расчета страховых обязательств и активов по выпущенным договорам
страхования/перестрахования и исходящим договорам перестрахования рисковая
поправка на нефинансовый риск, таблица, содержащая вероятности наступления
смерти, инвалидности, заболевания и рассчитанные на их основе величины, связанные
с предстоящей продолжительностью жизни лиц мужского и (или) женского пола
(источник формирования, методика построения) при расчете страховых обязательств
по договорам страхования жизни и договорам аннуитетного страхования,
с ее приложением.
______________________________________________________________________;
3) характеристика полученной актуарием помощи со стороны привлеченных
специалистов __________________________________________________________.
9. Полученные результаты и выводы:
1) результаты актуарных расчетов страховых обязательств и активов по выпущенным
договорам страхования/перестрахования и исходящим договорам перестрахования;
2) раскрытие обязательств по оставшейся части покрытия и обязательств
по возникшим страховым убыткам;
3) результаты и выводы.
10. Рекомендации (при отсутствии указывается "нет")
________________________________________________________________________.
11. Сроки подготовки и место составления актуарного заключения
________________________________________________________________________.
12. Подпись, дата и количество экземпляров
________________________________________________________________________
Приложение 2
к Требованиям к содержанию и
порядку предоставления
обязательного актуарного заключения
Форма
Актуарное заключение по крупной сделке
1. Данные о страховой (перестраховочной) организации:
1) полное наименование
_______________________________________________________
______________________________________________________;
2) место нахождения и банковские реквизиты
_______________________________________________________
_______________________________________________________;
3) дата и номер государственной регистрации
_______________________________________________________
_______________________________________________________;
4) лицензия на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности
_______________________________________________________
_______________________________________________________.
(номер и дата выдачи)
2. Данные об актуарии:

2) актуарлық есептеулерде пайдаланылған статистикалық және өзге де деректер, оның
ішінде сақтандыру міндеттемелерін және шығарылған сақтандыру/қайта сақтандыру
шарттары және шығыс қайта сақтандыру шарттары бойынша активтерді есептеу
мақсатында ақша ағындарын дисконттау үшін қолданылатын табыстылық
мөлшерлемелері, қаржылық тәуекел, қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету,
қосымшасын бере отырып, өмірді сақтандыру шарттары және аннуитеттік сақтандыру
шарттары бойынша сақтандыру міндеттемелерін есептеу кезінде еркек және (немесе)
әйел жынысты адамдардың (қалыптасу көздері, құру әдістемесі) алдағы өмірінің
ұзақтығына байланысты қайтыс болу, мүгедектік, ауырып қалу ықтималдығы және
солардың негізінде есептелген шамасы қамтылған, пайдалануға арналған кесте.
___________________________________________________________________
3) жұмылдырылған мамандар тарапынан алынған актуарлық көмектің сипаттамасы
____________________________________________________________________.
9. Алынған қорытындылар мен тұжырымдар:
1) шығарылған сақтандыру/қайта сақтандыру шарттары және шығыс қайта сақтандыру
шарттары бойынша сақтандыру міндеттемелері мен активтерінің актуарлық
есептеулерінің нәтижелері;
2) қамтудың қалған бөлігі бойынша міндеттемелерді және туындаған сақтандыру
шығындары бойынша міндеттемелерді ашу; 3) қорытындылар мен тұжырымдар.
10. Ұсынымдар (болмаған жағдайда "жоқ" деп көрсетіледі)
____________________________________________________________________.
11. Актуарлық қорытындыны дайындау мерзімі және жасау орны
____________________________________________________________________.
12. Қолы, күні және дана саны
____________________________________________________________________.
Міндетті актуарлық
қорытындының
мазмұнына және табыс етілу
тәртібіне қойылатын
талаптарға
2-қосымша
Нысан
Ірі мәміле бойынша актуарлық қорытынды
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы туралы деректер:
1) толық атауы __________________________________________________
_______________________________________________________________;
2) орналасқан жері және банктік деректемелері ______________________
_______________________________________________________________;
3) мемлекеттік тіркеу күні және нөмірі ______________________________
_______________________________________________________________;
4) cақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыруға берілген лицензия
_______________________________________________________________
________________________________________________________________.
(нөмірі және берген күні)
2. Актуарий туралы деректер:

1) фамилия, имя, отчество (при его наличии) ________________
_______________________________________________________;
2) лицензия на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке
_______________________________________________________.
3. Перечень представленных страховой (перестраховочной) организацией данных
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________.
4. Использованные актуарием материалы и данные (их источники и (или) место
получения), в том числе нормативные правовые акты Республики Казахстан
_________________________________________________________
_________________________________________________________
5. Данные по договору страхования (перестрахования):
1) страхователь ___________________________________________;
2) перечень покрываемых страховых рисков и исключения по указанным рискам
_________________________________________________________;
3) класс и объект страхования_______________________________;
4) планируемый срок страхования (даты начала и окончания действия договора
страхования и страховой защиты)
_________________________________________________________;
5) страховая сумма по каждому страховому случаю и (или) по договору страхования
(перестрахования)
_________________________________________________________;
6) страховой тариф (стандартный, повышенный, пониженный) и его размер
_________________________________________________________;
7) страховая премия _______________________________________;
8) комиссионное вознаграждение агенту или страховому брокеру
_________________________________________________________;
9) франшиза по каждому страховому случаю и (или) по договору страхования
(перестрахования) (при наличии)
_________________________________________________________
_________________________________________________________.
При наличии нескольких объектов страхования, за исключением коллективного
страхования и группового личного страхования, данные, представленные в
подпунктах 5), 6), 7), 9) настоящего пункта, указываются отдельно по каждому
объекту страхования.
6. Результаты и выводы:
1) рекомендации актуария по крупной сделке;
2) дополнительные рекомендации (при наличии).
7. Подпись, дата __________________________________________.
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2018 года № 191
Требования к подтверждению квалификации актуария

1) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)______________ ______________
________________________________________________________________;
2) сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға берілген лицензия
________________________________________________________________.
3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ұсынған деректердің тізбесі
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________.
4. Актуарий пайдаланған материалдар мен деректер (олардың дереккөздері және (немесе) алынған орны), оның ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері
_________________________________________________________________
5. Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша деректер):
1) сақтанушы ___________________________________________________;
2) өтелетін сақтандыру тәуекелдерінің тізбесі және көрсетілген тәуекелдер бойынша ерекше жағдайлар
_________________________________________________________________;
3) сақтандыру сыныбы және объектісі________________________________;
4) жоспарланған сақтандыру мерзімі (сақтандыру және сақтандыру арқылы қорғау шартының қолданыс мерзімінің басталуы және аяқталуы)
_________________________________________________________________;
5) әрбір сақтандыру оқиғасы және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша сақтандыру сомасы
_________________________________________________________________;
6) сақтандыру тарифі (стандартты, жоғары, төмен) және оның мөлшері
_________________________________________________________________;
7) сақтандыру сыйлықақысы_________________________________________;
8) агентке немесе сақтандыру брокеріне комиссиялық сыйлықақы ________
__________________________________________________________________;
9) әрбір сақтандыру оқиғасы және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша франшиза (болған кезде)
__________________________________________________________________.
Ұжымдық сақтандыру мен топтық жеке сақтандыруды қоспағанда, бірнеше сақтандыру объектілері болған кезде, осы тармақтың 5), 6), 7), 9) тармақшаларында берілген деректер әрбір сақтандыру объектісі бойынша жеке көрсетіледі.
6. Нәтижелер мен қорытындылар:
1) актуарийдің ірі мәміле бойынша ұсынымдары;
2) қосымша ұсынымдар (болған кезде).
7. Қолы, күні ___________________________________________________.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 27 тамыздағы
№ 191 қаулысына
4-қосымша
Актуарийдің біліктілігін растауға қойылатын талаптар

Сноска. Приложение 4 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 45 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
1. Лицензированный актуарий подтверждает свою квалификацию за отчетный период по состоянию на 1 января года, следующего за отчетным периодом, в течение 2 (двух) месяцев года, следующего за отчетным периодом.
Отчетным периодом является 3 (три) финансовых года, начиная с 1 января 2019 года.

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Лицензияланған актуарий есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша есепті кезеңнен кейінгі жылдың 2 (екі) айы ішінде өзінің біліктілігін растайды.
2019 жылғы 1 қаңтардан басталатын 3 (үш) қаржы жылы есепті кезең болып табылады.

Для актуариев, получивших лицензию на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке после 1 января 2019 года, отчетный период исчисляется с 1 января года, следующего за годом, в течение которого актуарий получил лицензию на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке.
2. Подтверждение квалификации лицензированным актуарием осуществляется путем прохождения лицензированным актуарием программы профессионального развития (далее – программа ППР).

2019 жылғы 1 қаңтардан кейін сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия алған актуарийлер үшін есепті кезең актуарий сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия алған жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап есептеледі.
2. Лицензияланған актуарий біліктілігін растауды лицензияланған актуарийдің кәсіби даму бағдарламасынан (бұдан әрі – КДБ бағдарламасы) өту арқылы жүзеге асырады.

3. Мероприятия (виды мероприятий) программы ППР и количество квалификационных баллов за участие в программе ППР определяются согласно программе профессионального развития в приложении 1 к настоящим Требованиям.
4. Для подтверждения квалификации лицензированный актуарий набирает за отчетный период 1200 квалификационных баллов по программе ППР.
Для целей пунктов 4, 5, 6, 7, 10, 11, 12 или 15 программы ППР по каждому мероприятию, проведенному организацией, являющейся членом международной актуарной ассоциации, количество баллов увеличивается на 100 баллов.

3. КДБ бағдарламасының іс-шаралары (қатысу түрлері) және КДБ бағдарламасына қатысқаны үшін біліктілік баллдарының саны Талаптарға 1-қосымшада келтірілген кәсіби даму бағдарламасына сәйкес белгіленеді.
4. Лицензияланған актуарийдің біліктілігін растау үшін есепті кезеңде КДБ бағдарламасы бойынша 1200 біліктілік балын алады.
КДБ бағдарламасының 4, 5, 6, 7, 10, 11, 12 немесе 15-тармақтарының мақсаттары үшін халықаралық актуарлық қауымдастықтың мүшесі болып табылатын ұйым жүргізген әрбір іс-шара бойынша бал саны 100 балға ұлғаяды.

Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 102 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Для подтверждения квалификации лицензированные актуарии представляют в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) сведения по подтверждению квалификации лицензированного актуария по форме согласно приложению 2 к настоящим Требованиям (далее – Сведения), с приложением документов подтверждающие информацию, указанную в Сведениях.
Приложение 1
к Требованиям к подтверждению
квалификации актуария
Программа профессионального развития

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Біліктілігін растау үшін лицензияланған актуарийлер Талаптарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша лицензияланған актуарийдің біліктілігін растау жөніндегі мәліметтерді (бұдан әрі – Мәліметтер) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) ұсынады.
Актуарийдің біліктілігін
растауға қойылатын талаптарға
1-қосымша
Кәсіби даму бағдарламасы

Сноска. Приложение 1 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 27.12.2024 № 87 (вводится в действие по истечении трех месяцев после дня его официального опубликования).
Направление деятельности
Количество баллов
1
Публикация статьи в зарубежном издании по актуарной деятельности
600
2
Публикация статьи в периодических печатных изданиях по актуарной деятельности
400
3
Участие на международном конгрессе актуариев
800
4
Участие в международной конференции по актуарной деятельности
600
5
Участие в международной конференции по финансовой деятельности
400
6
Участие в республиканской конференции по актуарной деятельности
400
7
Участие в республиканской конференции по финансовой деятельности
200
8
Участие на семинаре, обучениях стран зарубежья по актуарной деятельности
400
9
Участие на семинаре, обучениях стран зарубежья по страховой деятельности
200
10
Участие на семинаре, вебинаре, мастер-классах, онлайн обучениях на территории Республики Казахстан или за рубежом по актуарной деятельности
100
11
Участие на семинаре, вебинаре, мастер-классах, онлайн обучениях на территории Республики Казахстан или за рубежом по страховой деятельности
100
12
Осуществление преподавательской деятельности по актуарным дисциплинам (за семестр)
800
13
Успешная сдача одного из актуарных экзаменов SOA (Society of Actuaries (Сосайити оф Актуариес)) (USA), CAS (Casualty Actuarial Society (Кэжуалти Актуариал Сосайити)) (USA), Institute and Faculty of Actuaries (Институт оф Актуариес) (United Kindom), Actuaries Institute (Актуариал Институт) (Australia), Canadian Institute of Actuaries (Канэйдиан Институт оф Актуариес)(Canada), CFA (Chartered Financial Analyst (Чартеед Файнаншл Аналист)), FRM (Financial Risk Manager)( Файнаншл риск менеджер)
1200
14
Осуществление деятельности в качестве руководителя магистерских диссертаций по специализации "Актуарий"
500
15
Участие на семинаре, вебинаре, мастер-классах, обучениях на территории Республики Казахстан или зарубежом в качестве лектора

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 27.12.2024 № 87 (ресми жарияланған күнінен кейін үш ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қызмет бағыты
Балл саны
1
Шетел басылымында актуарлық қызмет жөнінде мақала жариялау
600
2
Мерзімді баспасөз басылымдарында актуарлық қызмет жөнінде мақала жариялау
400
3
Халықаралық актуарийлер конгресіне қатысу
800
4
Актуарлық қызмет жөніндегі халықаралық конференцияға қатысу
600
5
Қаржылық қызмет жөніндегі халықаралық конференцияға қатысу
400
6
Актуарлық қызмет жөніндегі республикалық конференцияға қатысу
400
7
Қаржылық қызмет жөніндегі республикалық конференцияға қатысу
200
8
Актуарлық қызмет жөніндегі семинарға, шетелдердегі оқуға қатысу
400
9
Сақтандыру қызметі жөніндегі семинарға, шетелдердегі оқуға қатысу
200
10
Актуарлық қызмет бойынша Қазақстан Республикасының аумағында немесе шетелде семинарға, вебинарға, шеберлік кластарға, онлайн оқытуларға қатысу
100
11
Сақтандыру қызметі жөніндегі Қазақстан Республикасының аумағында немесе шетелде семинарға, вебинарға, шеберлік кластарға, онлайн оқытуларға қатысу
100
12
Актуарлық пәндер (семестрдегі) оқытушылық қызметті жүзеге асыру
800
13
SOA (Society of Actuaries (Сосайити оф Актуариес)) (USA), CAS (Casualty Actuarial Society (Кэжуалти Актуариал Сосайити)) (USA), Institute and Faculty of Actuaries (Институт оф Актуариес) (United Kindom), Actuaries Institute (Актуариал Институт) (Australia), Canadian Institute of Actuaries (Канэйдиан Институт оф Актуариес)(Canada), CFA (Chartered Financial Analyst (Чартеед Файнаншл Аналист)), FRM (Financial Risk Manager)( Файнаншл тәуекел менеджер) актуарлық емтихандардың бірін ойдағыдай тапсыру
1200
14
"Актуарий" мамандығы бойынша магистерлік диссертациялардың жетекшісі ретіндегі қызметті жүзеге асыру
500
15
Лектор ретінде Қазақстан Республикасының аумағында немесе шетелде семинарға, вебинарға, шеберлік кластарға, онлайн оқытуларға қатысу

400
16
Добровольное членство в объединении актуариев Казахстана и (или) в организации, являющейся членом международной актуарной ассоциации
200
17
Вклад в развитие актуарной деятельности Казахстана, подтвержденный объединением актуариев Казахстана
400
18
Вклад в развитие актуарной и страховой деятельности Казахстана, подтвержденный уполномоченным органом
400
Приложение 2
к Требованиям к подтверждению
квалификации актуария
Форма
Сведения по подтверждению квалификации лицензированного актуария
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) актуария:
Направление деятельности
Результат
Краткий обзор
Дата
прохождения
Срок прохождения
Приложение 5
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2018 года № 191
Правила и сроки привлечения независимого актуария для проверки деятельности актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации, направления независимым актуарием результатов проверки достоверности расчетов, проведенных актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации
Сноска. Приложение 5 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 45 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила и сроки привлечения независимого актуария для проверки деятельности актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации, направления независимым актуарием результатов проверки достоверности расчетов, проведенных актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон) и устанавливают порядок и сроки привлечения страховой (перестраховочной) организацией независимого актуария для оценки актуарных расчетов актуария, имеющего лицензию на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке, выданную уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган), состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан (далее – штатный актуарий), направления независимым актуарием результатов оценки достоверности расчетов, проведенных штатным актуарием.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 27.12.2024 № 87 (вводится в действие по истечении трех месяцев после дня его официального опубликования).

400
16
Қазақстан актуарийлері бірлестігіне және (немесе) халықаралық актуарлық қауымдастықтың мүшесі болып табылатын ұйымға ерікті мүшелік
200
17
Қазақстан актуарийлерінің бірлестігімен расталған Қазақстанның актуарлық қызметін дамытуға қосқан үлесі
400
18
Уәкілетті орган растаған Қазақстанның актуарлық және сақтандыру қызметін дамытуға қосқан үлесі
400
Актуарийдің біліктілігін
растауға қойылатын талаптарға
2-қосымша
Нысан
Лицензияланған актуарийдің біліктілігін растау жөніндегі мәліметтер Актуарийдің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде):
Қызметінің бағыты
Нәтижесі
Қысқаша шолу
Өту күні
Өту мерзімі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 27 тамыздағы
№ 191 қаулысына
5-қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарийдің қызметін тексеру үшін тәуелсіз актуарийді тарту, тәуелсіз актуарийдің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарий жүргізген есептеулердің шынайылығын тексеру нәтижелерін жіберу қағидалары және мерзімдері
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарийдің қызметін тексеру үшін тәуелсіз актуарийді тарту, тәуелсіз актуарийдің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарий жүргізген есептеулердің шынайылығын тексеру нәтижелерін жіберу қағидалары және мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының штатында тұрған қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) берген сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар актуарийдің актуарлық есептеулерін бағалау үшін тәуелсіз актуарийді тарту тәртібі мен мерзімдерін белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 27.12.2024 № 87 (ресми жарияланған күнінен кейін үш ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

2. Независимый актуарий привлекается страховой (перестраховочной) организацией для проведения обязательной либо инициативной оценки актуарных расчетов штатного актуария.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 27.12.2024 № 87 (вводится в действие по истечении трех месяцев после дня его официального опубликования).
3. Независимый актуарий соответствует требованиям, предусмотренным пунктом 6 статьи 11-1 Закона.
4. Обязательная оценка страховой (перестраховочной) организацией актуарных расчетов штатного актуария проводится по состоянию на 1 января года, следующего за отчетным, не менее одного раза в календарный год, и включает в себя оценку размеров страховых резервов и страховых обязательств страховой (перестраховочной) организации.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 27.12.2024 № 87 (вводится в действие по истечении трех месяцев после дня его официального опубликования).
5. Страховая (перестраховочная) организация производит оценку актуарных расчетов штатного актуария у одного независимого актуария не более 5 (пяти) лет подряд.
Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 27.12.2024 № 87 (вводится в действие по истечении трех месяцев после дня его официального опубликования).
6. Не допускается привлечение независимого актуария для оценки актуарных расчетов штатного актуария, в случаях:
1) независимый актуарий является аффилированным лицом страховой (перестраховочной) организации, актуарные расчеты штатного актуария которого оцениваются, ее акционеров и (или) руководящих работников и (или) родственником штатного актуария;
2) в отношении актуарных расчетов независимого актуария проводилась оценка штатным актуарием в качестве независимого актуария в течение 1 (одного) календарного года до даты окончания оценки или по состоянию на 1 января года, предшествующего отчетному, в зависимости от того, какая из указанных дат является более поздней;
3) независимый актуарий в течение последних 2 (двух) календарных лет осуществлял деятельность в страховой (перестраховочной) организации, в штате которой состоит актуарий, актуарные расчеты которого оцениваются.
Независимый актуарий представляет в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) сведения об аффилированных лицах актуария по форме 1 и информацию об осуществлении актуарной деятельности по форме 2 согласно приложению 1 к Правилам.

2. Тәуелсіз актуарийді сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы штаттық актуарийдің актуарлық есептеулеріне міндетті не бастамалық бағалау жүргізу үшін тартады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 27.12.2024 № 87 (ресми жарияланған күнінен кейін үш ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Тәуелсіз актуарий Заңның 11-1-бабының 6-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келеді.
4. Штаттық актуарийдің актуарлық есептеулеріне міндетті бағалау есепті жылдан кейінгі жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша күнтізбелік жылда кемінде бір рет жүргізіледі және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру резервтері мен сақтандыру міндеттемелерінің мөлшерін бағалауды қамтиды.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 27.12.2024 № 87 (ресми жарияланған күнінен кейін үш ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы штаттық актуарийдің актуарлық есептеулеріне бағалауды бір тәуелсіз актуарийдің бірінде қатарынан 5 (бес) жылдан артық емес жүргізеді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 27.12.2024 № 87 (ресми жарияланған күнінен кейін үш ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Тәуелсіз актуарийді штаттық актуарийдің актуарлық есептеулерін бағалау үшін тартуға мынадай жағдайларда:
1) тәуелсіз актуарий штаттық актуарийдің актуарлық есептері бағаланатын, оның акционерлері және (немесе) басшы қызметкерлері тұрған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының үлестес тұлғасы және штаттағы актуарийдің туысы болып табылған;
2) тәуелсіз актуарийдің актуарлық есептеулеріне қатысты штаттағы актуарий тәуелсіз актуарий ретінде бағалау аяқталған күнге дейін күнтізбелік 1 (бір) жыл ішінде немесе көрсетілген күндердің қайсысы кеш болуына байланысты есепті жылдың алдындағы жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша бағалау жүргізілген;
3) тәуелсіз актуарий соңғы күнтізбелік 2 (екі) жыл ішінде штатында актуарлық есептеулер бағаланатын штаттағы актуарий тұрған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында қызметін жүзеге асырған болса жол берілмейді.
Тәуелсіз актуарий қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша актуарийдің үлестес тұлғалары туралы мәліметтерді және 2-нысан бойынша актуарлық қызметті жүзеге асыру туралы ақпаратты ұсынады.

Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 27.12.2024 № 87 (вводится в действие по истечении трех месяцев после дня его официального опубликования).
7. Инициативная оценка актуарных расчетов штатного актуария проводится по инициативе общего собрания акционеров, совета директоров и (или) правления страховой (перестраховочной) организации, уполномоченного органа филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, с учетом конкретных задач, сроков и объемов оценки, предусмотренных договором на проведение оценки, заключенным между страховой (перестраховочной) организацией, филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и независимым актуарием.
Сноска. Пункт 7 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 27.12.2024 № 87 (вводится в действие по истечении трех месяцев после дня его официального опубликования).
8. Результаты оценки актуарных расчетов штатного актуария независимым актуарием, в том числе оценки достоверности актуарных расчетов, оформляются в виде актуарного заключения к расчету страховых резервов независимого актуария и актуарного заключения по оценке страховых обязательств независимого актуария по формам согласно приложениям 2 и 2-1 к Правилам не менее чем в 3 (трех) экземплярах каждое.
Сноска. Пункт 8 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 27.12.2024 № 87 (вводится в действие по истечении трех месяцев после дня его официального опубликования).
9. К актуарным заключениям независимого актуария прилагается копия отчетности страховой (перестраховочной) организации, полученной в соответствии с пунктом 4 статьи 19 Закона, и расчеты, произведенные независимым актуарием при оценке актуарных расчетов штатного актуария.
Сноска. Пункт 9 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 27.12.2024 № 87 (вводится в действие по истечении трех месяцев после дня его официального опубликования).
10. Один экземпляр актуарного заключения независимого актуария, за исключением обязательной актуарной оценки актуарных расчетов штатного актуария, представляется независимым актуарием в уполномоченный орган в течение 10 (десяти) календарных дней после дня окончания оценки. Один экземпляр актуарного заключения независимого актуария остается у независимого актуария, остальные экземпляры находятся у страховой (перестраховочной) организации.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 27.12.2024 № 87 (ресми жарияланған күнінен кейін үш ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Штаттағы актуарийдің актуарлық есептеулеріне бастамалық бағалау сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерінің жалпы жиналысының, директорлар кеңесінің және (немесе) басқармасының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының уәкілетті органының бастамасы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы және тәуелсіз актуарий арасында жасалған бағалау жүргізуге арналған шартта көзделген бағалаудың нақты міндеттерін, мерзімдері мен көлемдерін ескере отырып жүргізіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 27.12.2024 № 87 (ресми жарияланған күнінен кейін үш ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Штаттық актуарийдің актуарлық есептеулерін бағалау тәуелсіз актуарийдің бағалау нәтижелері, соның ішінде актуарлық есептеулердің дұрыстығын бағалау, тәуелсіз актуарийдің сақтандыру резервтерін есептеу бойынша және сақтандыру міндеттемелерін бағалау бойынша актуарлық қорытындысы түрінде ресімделеді. Бұл қорытындылар Қағидаларға сәйкес 2 және 2-1 қосымшаларындағы нысандар бойынша кемінде 3 (үш) данадан дайындалады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 27.12.2024 № 87 (ресми жарияланған күнінен кейін үш ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Тәуелсіз актуарийдің актуарлық қорытындыларына Заңның 19-бабының 4-тармағына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан алынған есептілігінің көшірмесі және штатында тұрған актуарийдің актуарлық есептеулерін бағалау кезінде тәуелсіз актуарий жүргізген есептеулер қоса беріледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 27.12.2024 № 87 (ресми жарияланған күнінен кейін үш ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Штаттағы актуарийдің актуарлық есептеулерін міндетті бағалауды қоспағанда, тәуелсіз актуарийдің актуарлық қорытындысының бір данасын тәуелсіз актуарий бағалау аяқталған күннен кейін күнтізбелік 10 (он) күн ішінде уәкілетті органға ұсынады. Актуарлық қорытындының бір данасы тәуелсіз актуарийде қалады, қалған даналары сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында болады.

Сноска. Пункт 10 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 27.12.2024 № 87 (вводится в действие по истечении трех месяцев после дня его официального опубликования).
11. Актуарное заключение к расчету страховых резервов независимого актуария по обязательной актуарной оценке актуарных расчетов штатного актуария по состоянию на 1 января года, следующего за отчетным, представляется независимым актуарием в уполномоченный орган в течение 10 (десяти) календарных дней после дня окончания оценки, но не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным.
Актуарное заключение к расчету страховых резервов независимого актуария представляется с приложением документа, подтверждающего членство независимого актуария в международной ассоциации актуариев (при наличии) по форме согласно приложению 2 к Правилам.
Сноска. Пункт 11 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 27.12.2024 № 87 (вводится в действие по истечении трех месяцев после дня его официального опубликования).
12. Актуарное заключение по оценке страховых обязательств независимого актуария по обязательной актуарной оценке актуарных расчетов штатного актуария по состоянию на 1 января года, следующего за отчетным, представляется независимым актуарием в уполномоченный орган в течение 10 (десяти) календарных дней после дня окончания оценки, но не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным.
Актуарное заключение по оценке страховых обязательств независимого актуария представляется с приложением документа, подтверждающего членство независимого актуария в международной ассоциации актуариев (при наличии), по форме согласно приложению 2-1 к Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 12 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 27.12.2024 № 87 (вводится в действие по истечении трех месяцев после дня его официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам и срокам
привлечения независимого
актуария для проверки
деятельности актуария,
состоящего в штате страховой
(перестраховочной)
организации, направления
независимым актуарием
результатов проверки
достоверности расчетов,
проведенных актуарием,
состоящим в штате страховой
(перестраховочной) организации
Форма 1
Сведения об аффилированных лицах актуария
Физические лица
Фамилия,
имя, отчество
(при его наличии)
Дата рождения, индивидуальный идентификационный номер
Основания для признания аффилированности
Примечание
1
2
3
4
5
Юридические лица
Полное наименование юридического лица
Дата и номер государственной регистрации юридического лица, бизнес-идентификационный номер, почтовый адрес и фактическое место нахождения юридического лица
Основания для признания аффилированности
Дата появления аффилированности
Примечание
1
2
3
4
5
6
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) актуария
_____________________________________________
Подпись _____________
Дата________________
Форма 2
Информация об осуществлении актуарной деятельности
за ________ год
Вид актуарных услуг, вид актуарного заключения
Страховая (перестраховочная) организация
Основание подготовки актуарного заключения
Предмет актуарного исследования
1
2
3
4
5
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) актуария
________________________________________________________________________
Подпись _____________
Дата_________________
Приложение 2
к Правилам и срокам привлечения
независимого актуария
для проверки деятельности
актуария, состоящего в штате
страховой (перестраховочной)
организации, направления
независимым актуарием
результатов проверки
достоверности расчетов,
проведенных актуарием,
состоящим в штате страховой
(перестраховочной) организации
Форма
Актуарное заключение к расчету страховых резервов независимого актуария

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 27.12.2024 № 87 (ресми жарияланған күнінен кейін үш ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Штатта тұрған актуарийдің есепті жылдан кейінгі жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша актуарлық есептеулерін міндетті бағалау бойынша тәуелсіз актуарийдің сақтандыру резервтерінің есебіне актуарлық қорытындысын тәуелсіз актуарий бағалау аяқталған күннен кейін, бірақ есепті жылдан кейінгі жылдың 31 (отыз бірінші) мамырынан (қоса алғанда) кешіктірмей күнтізбелік 10 (он) күн ішінде уәкілетті органға ұсынады.
Тәуелсіз актуарийдің сақтандыру резервтерінің есебіне актуарлық қорытындысы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тәуелсіз актуарийдің халықаралық актуарийлер қауымдастығына мүшелігін растайтын құжатты (бар болса) қоса бере отырып ұсынылады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 27.12.2024 № 87 (ресми жарияланған күнінен кейін үш ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Тәуелсіз актуарийдің есепті жылдан кейінгі жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша штатта тұрған актуарийдің актуарлық есептеулерін міндетті бағалау жөніндегі сақтандыру міндеттемелерін бағалау жөніндегі актуарлық қорытындысын тәуелсіз актуарий бағалау аяқталған күннен кейін күнтізбелік 10 (он) күн ішінде, бірақ есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан кешіктірмей уәкілетті органға ұсынады.
Тәуелсіз актуарийдің сақтандыру міндеттемелерін бағалау жөніндегі актуарлық қорытындысы Қағидаларға 2-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тәуелсіз актуарийдің халықаралық актуарийлер қауымдастығына мүшелігін растайтын құжатты (бар болса) қоса бере отырып ұсынылады.
Ескерту. Қағидалар 12-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 27.12.2024 № 87 (ресми жарияланған күнінен кейін үш ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының штатында
тұрған актуарийдің қызметін
тексеру үшін тәуелсіз
актуарийді тарту, тәуелсіз
актуарийдің сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымының
штатында тұрған
актуарий жүргізген
есептеулердің шынайылығын
тексеру нәтижелерін жіберу
қағидаларына
1-қосымша
1-нысан
Актуарийдің үлестес тұлғалары туралы мәліметтер
Жеке тұлғалар
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Туған күні, жеке сәйкестендіру нөмірі
Үлестестігін тануға арналған негіздеме
Ескертпе
1
2
3
4
5
Заңды тұлғалар
Заңды тұлғаның толық атауы
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу күні мен нөмірі, бизнес сәйкестендіру нөмірі, заңды тұлғаның пошталық мекенжайы мен нақты орналасқан жері
Үлестестігін тануға арналған негіздеме
Үлестестігін тану күні
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
Актуарийдің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
_____________________________________________
Қолы _____________
Күні____________
2-нысан
____ жылғы ________ актуарлық қызметті жүзеге асыру туралы ақпарат
Актуарлық қызмет түрі, актуарлық қорытынды түрі
Сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымы
Актуарлық қорытындыны дайындау негіздемесі
Актуарлық зерттеу мәні
1
2
3
4
5
Актуарийдің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
________________________________________________________________________
Қолы _____________
Күні _________________
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының штатында тұрған
актуарийдің қызметін тексеру
үшін тәуелсіз актуарийді тарту,
тәуелсіз актуарийдің сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымының
штатында тұрған актуарий
жүргізген есептеулердің
шынайылығын тексеру
нәтижелерін жіберу
қағидаларына және мерзімдеріне
2-қосымша
Нысан
Тәуелсіз актуарийдің сақтандыру резервтерінің есебіне актуарлық қорытындысы

Сноска. Приложение 2 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 27.12.2024 № 87 (вводится в действие по истечении трех месяцев после дня его официального опубликования).
1. Актуарная оценка проведена по состоянию на ______________________.
2. Цель составления актуарного заключения__________________________
________________________________________________________________.
3. Данные о страховой (перестраховочной) организации:
1) полное наименование ____________________________________________
_________________________________________________________________;
2) место нахождения и банковские реквизиты __________________________
_________________________________________________________________;
3) дата и номер государственной регистрации __________________________
__________________________________________________________________;
4) лицензия на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________.
(номер и дата выдачи)
4. Данные о независимом актуарии:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии) ____________________________
___________________________________________________________________;
2) место жительства (место нахождения) ________________________________
___________________________________________________________________;
3) лицензия на осуществление актуарной деятельности
___________________________________________________________________.
(номер и дата выдачи)
5. Заказчик проведения актуарной оценки _______________________________
____________________________________________________________________.
6. Вид оценки (обязательная, инициативная) _____________________________
____________________________________________________________________.
7. Основание подготовки актуарных расчетов _____________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
(договор, номер и дата заключения договора)
8. Перечень представленных страховой (перестраховочной) организацией
документов (сведений) _______________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
9. Другие использованные актуарием материалы и данные (их источники и (или)
место получения)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 27.12.2024 № 87 (ресми жарияланған күнінен кейін үш ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Актуарлық бағалау ___________________ жағдай бойынша жүргізілді.
2. Актуарлық қорытынды жасау мақсаты __________________________
____________________________________________________________________.
3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы туралы деректер:
1) толық атауы___________________________________________
____________________________________________________________________;
2) орналасқан жері және банктік деректемелері _________________________
____________________________________________________________________;
3) мемлекеттік тіркеу күні және нөмірі _________________________
____________________________________________________________________;
4) cақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
(нөмірі және берген күні)
4. Тәуелсіз актуарий туралы деректер:
1) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) _________________________
____________________________________________________________________;
2) тұрғылықты жері (орналасқан орны) ____________________________
____________________________________________________________________;
3) актуарлық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензия
____________________________________________________________________.
(нөмірі және берген күні)
5. Актуарлық бағалау жүргізуге тапсырыс беруші ___________________________
____________________________________________________________________.
6. Бағалау түрі (міндетті, бастама бойынша) ________________________
____________________________________________________________________.
7. Актуарлық есептеулерді дайындау негіздемесі _________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
(шарт, шарттың нөмірі және жасалған күні)
8. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ұсынған құжаттардың (мәліметтердің)
тізбесі) ___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
9. Актуарий пайдаланған басқа да материалдар мен деректер (олардың дереккөздері
және (немесе) алынған орны)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.

10. Предмет актуарного исследования (перечень задач)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
11. Использованная независимым актуарием методика при расчете страховых
резервов и доли перестраховщика в страховых резервах:
1) методика расчетов, в том числе описание, обоснование, допущения
и предположения, использованные независимым актуарием при расчете страховых
резервов и доли перестраховщика в страховых резервах. В случае проведения
актуарной оценки по отрасли "страхование жизни" указываются параметры
резервного и тарифного базисов в разрезе видов страхования
____________________________________________________________________;
2) статистические и иные данные, использованные в актуарных расчетах
независимым актуарием
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
3) общие размеры страховых премий по действующим договорам страхования
(перестрахования), количество заявленных убытков, используемых независимым
актуарием в расчетах страховых резервов в разрезе классов страхования
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
4) методы и модели, используемые независимым актуарием для оценки доли
перестраховщика в страховых резервах
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
5) обоснование по выбору метода расчета резерва произошедших, но незаявленных
убытков (далее – РПНУ), периода убытков, используемого для расчета РПНУ, выбору
коэффициента развития убытков, а также сглаживанию крупных убытков
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
6) обоснование и расчет суммы обязательств страховой (перестраховочной)
организации, связанных с переосвидетельствованием и (или) продлением степени
утраты трудоспособности, ухудшением здоровья выгодоприобретателя, учитываемой
при расчете РПНУ по классу обязательного страхования работника от несчастных
случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей с указанием всех
параметров, использованных при расчете
_____________________________________________________________________;

10. Актуарлық зерттеудің мәні (міндеттер тізбесі)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
11. Тәуелсіз актуарий сақтандыру резервтерін және қайта сақтандырушының
сақтандыру резервтеріндегі үлесін есептеу кезінде пайдаланған әдістеме:
1) тәуелсіз актуарий сақтандыру резервтерін және қайта сақтандырушының сақтандыру
резервтеріндегі үлесін есептеу кезінде пайдаланған есеп айырысу әдістемесі, оның
ішінде сипаттамасы, негіздемесі, жорамалдары мен болжамдары. "Өмірді сақтандыру"
саласы бойынша актуарлық бағалау жүргізген жағдайда сақтандыру түрлері бойынша
резервтік және тарифтік базистердің өлшемдері көрсетіледі
____________________________________________________________________;
2) тәуелсіз актуарийдің актуарлық есеп айырысуларда пайдаланған статистикалық
және өзге де деректері
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
3) қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру
сыйлықақыларының жалпы мөлшері, тәуелсіз актуарий сақтандыру сыныптары
бойынша сақтандыру резервтерін есептеу кезінде пайдаланған, жария етілген
шығындар саны
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
4) тәуелсіз актуарий қайта сақтандырушының сақтандыру резервтеріндегі үлесін
бағалауға пайдаланатын әдістері мен модельдері
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
5) орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервін (бұдан әрі - ОМШР) есептеу
әдісін, ОМШР есептеу үшін пайдаланылатын шығындар кезеңін таңдау, шығындарды
дамыту, сондай-ақ ірі шығындарды реттеу коэффициентін таңдау бойынша негіздеме
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
6) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының есеп айырысу кезінде пайдаланған
барлық өлшемдерін көрсете отырып, қызметкер еңбек (қызмет) міндеттерін атқарған
кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру сыныбы бойынша ОМШР
есептеу кезінде есепке алынатын пайда алушының еңбекке жарамдылық дәрежесін
қайта куәландыруға және (немесе) ұзартуға, денсаулығының нашарлауына байланысты
міндеттемелерінің негіздемесі және сомаларының есебі
____________________________________________________________________;

7) используемая таблица, содержащая вероятности наступления смерти,
инвалидности, заболевания и рассчитанные на их основе величины, связанные
с предстоящей продолжительностью жизни лиц мужского и (или) женского пола
(источник формирования, методика построения) при расчете страховых резервов
по договорам страхования жизни и договорам аннуитетного страхования,
с ее приложением
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
8) расчет суммы и обоснование предполагаемых расходов, непосредственно
связанных с рассмотрением и урегулированием размера страховых выплат
по заявленным требованиям, а также расчет среднего значения оплаченных
претензий, произведенных по группам страховых случаев
____________________________________________________________________;
9) заключение о наличии или отсутствии у страховой (перестраховочной) организации
дополнительных рисков. При наличии дополнительных рисков необходимо указать
размер увеличения страховых резервов
____________________________________________________________________;
10) характеристика полученной актуарием помощи со стороны привлеченных
специалистов
____________________________________________________________________.
12. Полученные результаты и выводы, в том числе:
1) сравнение результатов, полученных при расчете актуарием, состоящим в штате
страховой (перестраховочной) организации, и независимым актуарием в разрезе
страховых резервов и классов страхования
____________________________________________________________________;
2) заключение о достаточности страховых резервов, полученных при расчете
актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации, и
результаты проведенного анализа достаточности страховых резервов отдельно
по каждому классу страхования и по страховому портфелю в целом
____________________________________________________________________;
3) результаты и выводы _______________________________________________
____________________________________________________________________.
13. Оценка правильности составления заключения актуария, состоящего в штате
страховой (перестраховочной) организации, в том числе:
1) соответствие расчетов актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной)
организации, требованиям законодательства Республики Казахстан о страховании
и страховой деятельности;
2) обоснованность допущений и предположений, использованных актуарием,
состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации, при расчете
страховых резервов;

7) қосымшасын бере отырып, өмірді сақтандыру шарттары және аннуитеттік
сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру резервтерін есептеу кезінде еркек және
(немесе) әйел жынысты адамдардың (қалыптасу көздері, құру әдістемесі) алдағы
өмірінің ұзақтығына байланысты қайтыс болу, мүгедектік, ауырып қалу ықтималдығы
және солардың негізінде есептелген шамасы қамтылған, пайдалануға арналған кесте
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
8) мәлімделген талаптар бойынша сақтандыру төлемдерінің мөлшерін қарастыруға
және реттеуге тікелей байланысты шығыстар сомасының есебі және негіздемесі,
сондай-ақ сақтандыру жағдайларының топтары бойынша жүргізілген, ақысы төленген
шағым-талаптардың орташа мәнін есептеу
____________________________________________________________________;
9) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында қосымша тәуекелдердің бар немесе жоқ
екендігі туралы қорытынды. Қосымша тәуекелдер болған кезде сақтандыру резервтерін
ұлғайту мөлшерін көрсету қажет
____________________________________________________________________;
10) жұмылдырылған мамандар тарапынан алынған актуарлық көмектің сипаттамасы
____________________________________________________________________.
12. Алынған қорытындылар мен тұжырымдар, оның ішінде:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатындағы актуарий және сақтандыру
резервтері мен сақтандыру сыныптары бөлігіндегі тәуелсіз актуарий есептеулері
кезінде алынған нәтижелерді салыстыру
____________________________________________________________________;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатындағы актуарийдің есептеулері
кезінде алынған сақтандыру резервтерінің жеткіліктілігі туралы қорытынды және
сақтандырудың әрбір сыныбы бойынша жеке-жеке және жалпы сақтандыру портфелі
бойынша сақтандыру резервтерінің жеткіліктілігіне жүргізілген талдау нәтижелері
____________________________________________________________________;
3) қорытындылар мен тұжырымдар ___________________________________________ ____________________________________________________________________.
13. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатындағы актуарийдің
қорытындыны жасауының дұрыстығын бағалау, оның ішінде:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатындағы актуарий есептерінің
Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы
заңнамасының талаптарына сәйкестігі;
2) сақтандыру резервтерін есептеу кезінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының
штатындағы актуарий пайдаланған жорамалдар мен болжамдардың негізділігі;

3) учет дополнительных рисков страховой (перестраховочной) организации
актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации,
при определении размера страховых резервов.
14. Рекомендации (при отсутствии указывается "нет")
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
15. Сроки подготовки и место составления актуарного заключения
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
16. Подпись, дата и количество экземпляров
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Приложение 2-1
к Правилам и срокам
привлечения независимого
актуария для проверки
деятельности актуария,
состоящего в штате страховой
(перестраховочной) организации,
направления независимым
актуарием результатов проверки
достоверности расчетов,
проведенных актуарием, состоящим
в штате страховой
(перестраховочной) организации
Форма
Актуарное заключение по оценке страховых обязательств независимого актуария
Сноска. Правила дополнены приложением 2-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 27.12.2024 № 87 (вводится в действие по истечении трех месяцев после дня его официального опубликования).
1. Актуарная оценка проведена по состоянию на ______________________.
2. Цель составления актуарного заключения __________________________
________________________________________________________________.
3. Данные о страховой (перестраховочной) организации:
1) полное наименование ___________________________________________
________________________________________________________________;
2) место нахождения и банковские реквизиты _________________________
_________________________________________________________________;
3) дата и номер государственной регистрации _________________________
_________________________________________________________________;
4) лицензия на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________.
(номер и дата выдачи)
4. Данные о независимом актуарии:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии) ____________________________
___________________________________________________________________;

3) сақтандыру резервтерінің мөлшерін анықтау кезінде сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының штатындағы актуарийдің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының
қосымша тәуекелдерін есепке алу.
14. Ұсынымдар (болмаған жағдайда "жоқ" деп көрсетіледі)
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________.
15. Актуарлық қорытындыны дайындау мерзімі және жасау орны
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________.
16. Қолы, күні және дана саны______________________________________________
_________________________________________________________________________.
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының штатында тұрған
актуарийдің қызметін тексеру
үшін тәуелсіз актуарийді тарту,
тәуелсіз актуарийдің сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымының
штатында тұрған актуарий
жүргізген есептеулердің
шынайылығын тексеру
нәтижелерін жіберу
қағидаларына және мерзімдеріне
2-1-қосымша
Нысан
Тәуелсіз актуарийдің сақтандыру міндеттемелерін бағалау бойынша актуарлық қорытындысы
Ескерту. Қағидалар 2-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 27.12.2024 № 87 (ресми жарияланған күнінен кейін үш ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Актуарлық бағалау _________ жағдай бойынша жүргізілді ______________________
2. Актуарлық қорытынды жасау мақсаты _______________________________________
_________________________________________________________________________.
3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы туралы деректер:
1) толық атауы ____________________________________________________________
_________________________________________________________________________;
2) орналасқан жері және банктік деректемелері _________________________________
_________________________________________________________________________;
3) мемлекеттік тіркеу күні және нөмірі ________________________________________
____________________________________________________________________;
4) cақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________.
(нөмірі және берген күні)
4. Тәуелсіз актуарий туралы деректер:
1) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) ________________________________
____________________________________________________________________;

2) место жительства (место нахождения) ________________________________
___________________________________________________________________;
3) лицензия на осуществление актуарной деятельности
___________________________________________________________________.
(номер и дата выдачи)
5. Заказчик проведения актуарной оценки _______________________________
___________________________________________________________________.
6. Вид оценки (обязательная, инициативная) _____________________________
____________________________________________________________________.
7. Основание подготовки актуарных расчетов ____________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
(договор, номер и дата заключения договора)
8. Перечень представленных страховой (перестраховочной) организацией
документов (сведений)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
9. Другие использованные актуарием материалы и данные (их источники и (или)
место получения)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
10. Предмет актуарного исследования (перечень задач)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
11. Использованная независимым актуарием методика и модели при оценке
страховых обязательств и активов по выпущенным договорам
страхования/перестрахования и исходящим договорам перестрахования:
1) методика расчетов и модели, в том числе описание, обоснование, допущения
и предположения, использованные независимым актуарием при оценке страховых
обязательств и активов по выпущенным договорам страхования/перестрахования
и исходящим договорам перестрахования.
____________________________________________________________________;
2) статистические и иные данные и допущения использованные в актуарных расчетах,
в том числе ставки доходностей, применяемые для дисконтирования денежных
потоков в целях расчета страховых обязательств и активов по выпущенным договорам
страхования/перестрахования и исходящим договорам перестрахования, рисковая
поправка на нефинансовый риск, таблица, содержащая вероятности наступления
смерти, инвалидности, заболевания и рассчитанные на их основе величины, связанные
с предстоящей продолжительностью жизни лиц мужского и (или) женского пола
(источник формирования, методика построения) при расчете страховых обязательств
по договорам страхования жизни и договорам аннуитетного страхования,
с ее приложением.
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;

2) тұрғылықты жері (орналасқан орны) __________________________________
____________________________________________________________________;
3) актуарлық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензия
____________________________________________________________________.
(нөмірі және берген күні)
5. Актуарлық бағалау жүргізуге тапсырыс беруші ___________________________
____________________________________________________________________.
6. Бағалау түрі (міндетті, бастама бойынша) ________________________________
____________________________________________________________________.
7. Актуарлық есептеулерді дайындау негіздемесі ________________________
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
(шарт, шарттың нөмірі және жасалған күні)
8. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ұсынған құжаттардың (мәліметтердің) тізбесі
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
9. Актуарий пайдаланған басқа да материалдар мен деректер (олардың дереккөздері
және (немесе) алынған орны)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
10. Актуарлық зерттеудің мәні (міндеттер тізбесі)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
11. Тәуелсіз актуарий шығарылған сақтандыру/қайта сақтандыру шарттары және
шығыс қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру міндеттемелері мен
активтерін бағалау кезінде пайдаланған әдістеме мен модельдер:
1) тәуелсіз актуарий шығарылған сақтандыру/қайта сақтандыру шарттары және шығыс
қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру міндеттемелері мен активтерін
бағалау кезінде пайдаланған есеп айырысу әдістемесі мен модельдері, оның ішінде
сипаттамасы, негіздемесі, жорамалдары мен болжамдары.
____________________________________________________________________;
2) шығарылған сақтандыру/қайта сақтандыру шарттары және шығыс қайта сақтандыру
шарттары бойынша сақтандыру міндеттемелері мен активтерін есептеу мақсатында
ақша ағындарын дисконттау үшін қолданылатын актуарлық есептеулерде
пайдаланылған статистикалық және өзге де деректер мен жол берулер, оның ішінде
кірістілік мөлшерлемелері, қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету, қосымшасын
бере отырып, өмірді сақтандыру шарттары және аннуитеттік сақтандыру шарттары
бойынша сақтандыру резервтерін есептеу кезінде еркек және (немесе) әйел жынысты
адамдардың (қалыптасу көздері, құру әдістемесі) алдағы өмірінің ұзақтығына
байланысты қайтыс болу, мүгедектік, ауырып қалу ықтималдығы және солардың
негізінде есептелген шамасы қамтылған, пайдалануға арналған кесте
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;

3) характеристика полученной актуарием помощи со стороны привлеченных
специалистов
____________________________________________________________________.
12. Полученные результаты и выводы, в том числе:
1) сравнение результатов, полученных при расчете актуарием, состоящим в штате
страховой (перестраховочной) организации, и независимым актуарием в разрезе
страховых обязательств и активов _______________________________________;
2) заключение о достаточности страховых обязательств, полученных при расчете
актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации,
и результаты проведенного анализа достаточности страховых обязательств
по страховому портфелю в целом
_____________________________________________________________________;
3) результаты и выводы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________.
13. Оценка правильности составления заключения актуария, состоящего в штате
страховой (перестраховочной) организации, в том числе:
1) соответствие расчетов актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной)
организации, требованиям международных стандартов финансовой отчетности;
2) обоснованность допущений и предположений, использованных актуарием,
состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации, при расчете
страховых обязательств;
3) учет дополнительных рисков страховой (перестраховочной) организации
актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации,
при определении размера страховых обязательств.
14. Рекомендации (при отсутствии указывается "нет")
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________.
15. Сроки подготовки и место составления актуарного заключения ____________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________.
16. Подпись, дата и количество экземпляров
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Приложение 6
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2018 года № 191
Правила выдачи лицензии на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 102 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3) жұмылдырылған мамандар тарапынан алынған актуарлық көмектің сипаттамасы
____________________________________________________________________.
12. Алынған қорытындылар мен тұжырымдар, оның ішінде:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатындағы актуарий және сақтандыру
резервтері мен сақтандыру сыныптары бөлігіндегі тәуелсіз актуарий есептеулері
кезінде алынған нәтижелерді салыстыру
____________________________________________________________________;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатындағы актуарийдің есептеулері
кезінде алынған сақтандыру резервтерінің жеткіліктілігі туралы қорытынды және
жалпы сақтандыру портфелі бойынша сақтандыру резервтерінің жеткіліктілігіне
жүргізілген талдау нәтижелері
___________________________________________________________________;
3) қорытындылар мен тұжырымдар
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
13. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатындағы актуарийдің
қорытындыны жасауының дұрыстығын бағалау, оның ішінде:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатындағы актуарий есептерінің
қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарының талаптарына сәйкестігі;
2) сақтандыру міндеттемелерін есептеу кезінде сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының штатындағы актуарий пайдаланған жорамалдар мен болжамдардың
негізділігі;
3) сақтандыру резервтерінің мөлшерін анықтау кезінде сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының штатындағы актуарийдің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының
қосымша тәуекелдерін есепке алу.
14. Ұсынымдар (болмаған жағдайда "жоқ" деп көрсетіледі) _________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
15. Актуарлық қорытындыны дайындау мерзімі және жасау орны
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
16. Қолы, күні және дана саны
____________________________________________________________________.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 27 тамыздағы
№ 191 қаулысына
6-қосымша
Сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия беру қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. Приложение 6 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 45 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи лицензии на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьями 66 и 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан, статьей 40 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон), законами Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах), "О разрешениях и уведомлениях" и определяют порядок оказания уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) государственной услуги "Выдача лицензии на осуществление актуарной деятельности" (далее – государственная услуга).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 14.02.2022 № 2 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок выдачи, переоформления и выдачи дубликата лицензии на осуществление актуарной деятельности
2. Для получения государственной услуги физическое лицо (далее – заявитель) предоставляет документы согласно перечню основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 1 к Правилам.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 102 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Уполномоченный орган выдает лицензию по форме согласно приложению 2 к Правилам.
4. Решение о выдаче лицензии оформляется приказом о выдаче лицензии на осуществление актуарной деятельности (далее – приказ) должностного лица уполномоченного органа.
5. Лицензия подлежит переоформлению в следующих случаях:
1) изменения фамилии, имени, отчества (при его наличии) физического лица-лицензиата;
2) наличия требования о переоформлении в законах Республики Казахстан.
6. Работник уполномоченного органа, уполномоченный на прием и регистрацию электронного документа, в день поступления заявления осуществляет его прием, регистрацию и направление на исполнение в подразделение уполномоченного органа, ответственное за оказание государственной услуги (далее – ответственное подразделение). При обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан", прием заявления осуществляется следующим рабочим днем.
Работник ответственного подразделения в течение 2 (двух) рабочих дней со дня регистрации заявления проверяет полноту представленных документов.
При установлении факта неполноты и (или) истечения срока действия представленных документов работник ответственного подразделения в указанный срок готовит и направляет заявителю мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.

Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сақтандыру нарығындағы актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 66 және 73-баптарына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 40-бабына, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы", "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң), "Рұқсаттар мен хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) "Актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия беру" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 14.02.2022 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензияны беру, қайта ресімдеу және лицензияның телнұсқасын беру тәртібі
2. Мемлекеттік қызметті алу үшін жеке тұлға (бұдан әрі – өтініш беруші) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне сәйкес құжаттарды ұсынады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Уәкілетті орган Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша лицензия береді.
4. Лицензия беру туралы шешім уәкілетті органның лауазымды адамының актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру туралы бұйрығымен (бұдан әрі – бұйрық) ресімделеді.
5. Лицензия мынадай:
1) жеке тұлға-лицензиаттың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) өзгерген;
2) Қазақстан Республикасының заңдарында қайта ресімдеу туралы талап болған жағдайларда қайта ресімдеуге жатады.
6. Уәкілетті органның электрондық құжатты қабылдауға және тіркеуге уәкілетті қызметкері өтініш түскен күні оны қабылдауды, тіркеуді және мемлекеттік қызмет көрсетуге жауапты уәкілетті органның бөлімшесіне (бұдан әрі – жауапты бөлімше) орындауға жіберуді жүзеге асырады. Өтініш беруші Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Жауапты бөлімшенің қызметкері өтінішті тіркеген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау дерегі және (немесе) мерзімі өткені анықталған жағдайда, жауапты бөлімшенің қызметкері көрсетілген мерзімде өтінішті одан әрі қараудан жазбаша дәлелді бас тартуды дайындайды және өтініш берушіге жібереді.

При установлении факта полноты представленных документов работник ответственного подразделения в течение срока оказания государственной услуги рассматривает документы на соответствие требованиям пункта 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на осуществление актуарной деятельности" согласно приложению 1 к Правилам.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги работник ответственного подразделения готовит и направляет заявителю уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для предоставления заявителю возможности выразить позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам рассмотрения документов, представленных заявителем, заслушивания ответственное подразделение готовит проекты приказа и лицензии либо отказа в выдаче лицензии, подписывает результат оказания государственной услуги у уполномоченного лица уполномоченного органа (далее – результат оказания государственной услуги).
Работник ответственного подразделения в течение 3 (трех) рабочих дней после принятия уполномоченным органом решения о выдаче, переоформлении, выдаче дубликатов (об отказе в выдаче, переоформлении) лицензии направляет заявителю результат оказания государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица уполномоченного органа, в "личный кабинет" заявителя.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 102 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится руководителем уполномоченного органа, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю, должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее в орган, рассматривающий жалобу.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено Законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.

Ұсынылған құжаттардың толық болу дерегі анықталған кезде жауапты бөлімшенің қызметкері мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі ішінде құжаттардың Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес "Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағының талаптарына сәйкес келуін қарайды.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде жауапты бөлімшенің қызметкері өтініш берушіге мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігін беру үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабарланған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Өтініш беруші ұсынған құжаттарды қарау, тыңдау нәтижелері бойынша жауапты бөлімше бұйрықтың және лицензияның жобаларын не лицензия беруден бас тартуды дайындайды, уәкілетті органның уәкілетті лауазымынан мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелеріне (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі) қол қояды.
Жауапты бөлімшенің қызметкері уәкілетті орган лицензияны қайта ресімдеу, телнұсқаларын беру (беруден, қайта ресімдеуден бас тарту) туралы шешім қабылдағаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін уәкілетті органның уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жібереді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды уәкілетті органның басшысы, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым көрсетілетін қызметті берушіге, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адамға беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны шағымды қарайтын органға жібереді.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Егер Заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.

Сноска. Пункт 7 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 14.02.2022 № 2 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. В жалобе, направляемой руководителю уполномоченного органа, указываются фамилия, имя, а также по желанию отчество (при его наличии), почтовый адрес.
Подтверждением принятия жалобы руководителем уполномоченного органа является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии уполномоченного органа с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефонам единого контакт-центра: 8-800-080-7777 или 1414.
При отправке жалобы через портал заявителю из "личного кабинета" доступна информация о жалобе, которая обновляется в ходе обработки жалобы уполномоченным органом (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
Приложение 1
к Правилам выдачи лицензии
на право осуществления
актуарной деятельности
на страховом рынке
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача лицензии на осуществление актуарной деятельности"
Сноска. Приложение 1 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 102 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги
Выдача лицензии на осуществление актуарной деятельности
Наименование подвидов государственной услуги
Выдача лицензии на осуществление актуарной деятельности
Получение дубликата лицензии
Переоформление лицензии
1
Наименование уполномоченного органа
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка (далее – уполномоченный орган)
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
По всем подвидам:
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
при выдаче лицензии - в течение двадцати рабочих дней;
при переоформлении лицензии - в течение трех рабочих дней;
при выдаче дубликатов лицензии - в течение двух рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам:
Электронная (полностью автоматизированнная)
5
Результат оказания государственной услуги
По подвидам:
1) выдача лицензии на осуществление актуарной деятельности – лицензия на осуществление актуарной деятельности;

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 14.02.2022 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Уәкілетті органның басшысына жіберілетін шағымда тегі, аты, сондай-ақ қалауына қарай әкесінің аты (ол бар болса), пошталық мекенжайы көрсетіледі.
Уәкілетті органның кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып шағымды тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) уәкілетті орган басшысының шағымды қабылданғанын растау болып табылады.
Портал арқылы өтініш берген жағдайда шағымдану тәртібі туралы ақпаратты бірыңғай байланыс орталығының 8-800-080-7777 немесе 1414 телефондары арқылы алуға болады.
Шағым портал арқылы жіберілген жағдайда өтініш берушіге "жеке кабинеттен" шағым туралы ақпарат қолжетімді болады, ол уәкілетті орган шағымды өңдеу (жеткізу, тіркеу, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отырады.
Актуарлық қызметті жүзеге
асыру құқығына лицензия
беру қағидаларына
1-қосымша
"Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы
Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру
Лицензияның телнұсқасын алу
Лицензияны қайта ресімдеу
1
Уәкілетті органның атауы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі (әрі қарай – уәкілетті орган)
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
Барлық кіші түрлер бойынша:
"Электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал).
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
лицензияны берген кезде - жиырма жұмыс күні ішінде
лицензияны қайта ресімдеген кезде - үш жұмыс күні ішінде;
лицензияның телнұсқаларын берген кезде – екі жұмыс күні ішінде.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Барлық кіші түрлер бойынша:
Электрондық (толығымен автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі
Кіші түрлер бойынша:
1) актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру - актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия;

2) получение дубликата лицензии – лицензия на осуществление актуарной деятельности;
3) переоформление лицензии – лицензия на осуществление актуарной деятельности.
Мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с заявителя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
По подвидам:
1) лицензионный сбор за выдачу лицензии на право осуществления актуарной деятельности составляет 10 (десять) месячных расчетных показателей;
2) лицензионный сбор за переоформление лицензии составляет 10 (десять) процентов от ставки при выдаче лицензии;
3) лицензионный сбор за выдачу дубликата лицензии составляет 100 (сто) процентов от ставки при выдаче лицензии.
Оплата лицензионного сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства".
7
График работы
График работы:
1) портал - круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках), прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется на следующий рабочий день).
2) уполномоченный орган - с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с Кодексом и Законом о праздниках.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у заявителя для оказания государственной услуги
Для выдачи лицензии на осуществление актуарной деятельности:
1) заявление в форме электронного документа, удостоверенное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) заявителя по форме согласно приложению 3 к Правилам;
2) электронная копия документа, удостоверяющего личность (для физических лиц - нерезидентов Республики Казахстан);
3)нотариально засвидетельствованная копия диплома о высшем образовании (предоставляется электронная копия);
4) электронная копия документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
5) электронная копия документов, выданных организацией, являющейся членом международной актуарной ассоциации, и (или) университетом, учебная программа по специализации "Актуарий" которого соответствует минимальной обязательной программе обучения актуариев, свидетельствующих о том, что заявитель прошел обучение и успешно сдал экзамены по курсам, предусмотренным минимальной обязательной программой обучения актуариев, действующей на момент сдачи экзаменов, и (или) электронная копия: диплома (с приложениями) магистра делового администрирования по специализации "Актуарий" или диплома магистра экономики и бизнеса по специальности "Финансы" по специализации "Актуарий" с рейтингом не менее восьмидесяти процентов по каждому курсу, относящемуся к минимальной обязательной программе обучения актуариев, действующей на момент прохождения обучения и сдачи экзамена;

2) лицензияның телнұсқасын алу - актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия;
3) лицензияны қайта ресімдеу - актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы негізді жауап.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Кіші түрлер бойынша:
1) актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия берілгені үшін лицензиялық алым 10 (он) айлық есептік көрсеткішті құрайды;
2) лицензияны қайта ресімдеу үшін лицензиялық алым лицензия беру кезіндегі мөлшерлеменің 10 (он) пайызын құрайды;
3) лицензияның телнұсқасын беру үшін лицензиялық алым лицензия беру кезіндегі мөлшерлеменің 100 (жүз) пайызын құрайды.
Лицензиялық алымды төлеу екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол ақшамен немесе қолма-қол ақшасыз нысанда, сондай-ақ "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.
7
Жұмыс кестесі
Жұмыс кестесі:
1) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталған соң, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының заңына (бұдан әрі – Мерекелер туралы заң) сәйкес демалыс және мереке күндері өтініш білдірген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
2) уәкілетті орган – Кодекске және Мерекелер туралы заңға сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбіден жұмаға дейін 9.00-ден 18.30-ға дейін.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін өтініш берушіден талап етілетін құжат мен мәліметтердің тізбесі
Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру үшін:
1) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі (Республикасының бейрезидент – жеке тұлғалары үшін);
3) жоғары білімі туралы дипломның нотариаттық куәландырылған көшірмесі (электрондық көшірмесі ұсынылады;
4) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлем жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
5) халықаралық актуарийлер қауымдастығының мүшесі болып табылатын ұйым және (немесе) университет берген, "Актуарий" мамандануы бойынша оқу бағдарламасы актуарийлерді оқытудың ең төменгі міндетті бағдарламасына сәйкес келетін және өтініш берушінің актуарийлерді оқытудың қазіргі таңдағы ең төменгі міндетті бағдарламасында көзделген курстар бойынша оқытудан өткенін және емтихандарды табысты тапсырғанын куәландыратын құжаттардың электрондық көшірмесі. және (немесе) емтихан тапсырудың электрондық көшірмесі: "Актуарий" мамандануы бойынша іскерлік әкімшілендіру магистрі дипломының (қосымшаларымен бірге) немесе "Актуарий" мамандануы бойынша "Қаржы" мамандығы бойынша экономика және бизнес магистрі дипломының оқу және емтихан тапсыру сәтінде қолданыстағы актуарийлерді оқытудың міндетті ең төмен бағдарламасына жататын әрбір курс бойынша кемінде сексен пайыз рейтингі бар дипломының көшірмесі;

6) для физических лиц-нерезидентов Республики Казахстан – электронные копии документов, подтверждающих статус актуария и членство в международных ассоциациях актуариев, согласно Перечню и требованиям к международным ассоциациям актуариев, утвержденным согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
7) электронные копии документов, свидетельствующих о том, что заявитель на получение лицензии сдал международные экзамены, соответствующие требованиям минимальной обязательной программы обучения актуариев, утвержденной согласно приложению 1 к настоящему постановлению (при наличии). Международными экзаменами признаются экзамены, которые покрывают минимальные перечни разделов, включенные в содержание минимальной обязательной программы обучения актуариев, предусмотренной приложением 1 к настоящему постановлению;
8) электронная копия документа, подтверждающего наличие опыта работы не менее одного года в области проведения актуарных исследований и (или) актуарных расчетов в финансовых организациях, в уполномоченном органе.
Лицензия на осуществление актуарной деятельности выдается при соблюдении требований, предусмотренных пунктом 3 статьи 40 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон).
Для получения дубликата лицензии (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажной форме):
запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП заявителя.
Для переоформления лицензии:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП заявителя;
2) электронные копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
Выдача лицензии на осуществление актуарной деятельности:
1) несоответствие представленных документов требованиям законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности;
2) наличие данных о лишении лицензии по основаниям, предусмотренным подпунктами 2-1), 2-2) и 3) пункта 1 статьи 60 Закона;
3) отрицательный результат тестирования, проведенного уполномоченным органом.
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
Переоформление лицензии:
уполномоченный орган отказывает в переоформлении лицензии в случае ненадлежащего оформления документов, указанных в пункте 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адреса мест оказания государственной услуги и контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Заявитель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
В случае обнаружения сбоя либо технических неполадок на портале необходимо обратиться в единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг.

6)
Қазақстан Республикасының бейрезидент жеке тұлғалары үшін - осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес бекітілген Халықаралық актуарийлер қауымдастықтарының тізбесіне және оларға қойылатын талаптарға сәйкес жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмелері, актуарийдің мәртебесін және халықаралық актуарийлер қауымдастықтарында мүшелігін растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері;
7) өтініш берушінің лицензия алуға осы қаулыға
1-қосымшаға сәйкес бекітілген актуарийлерді оқытудың ең төменгі міндетті бағдарламасының талаптарына сәйкес келетін халықаралық емтихандарды тапсырғанын растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері (бар болса).
Осы қаулыға 1-қосымшада көзделген актуарийлерді оқытудың ең төменгі мiндеттi бағдарламасының мазмұнына енгізілген бөлімдердің ең төменгі тізбесін жабатын емтихандар халықаралық емтихандар болып танылады;
8) қаржы ұйымдарында, уәкілетті органда актуарлық зерттеулер және (немесе) актуарлық есептер жүргізу саласында кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесінің болуын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының заңы (бұдан әрі – Заң) 40-бабының 3-тармағында көзделген талаптар сақталған жағдайда беріледі.
Лицензияның телнұсқасын алу үшін (егер бұдан бұрын берілген лицензия қағаз нысанында ресімделген болса):
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу.
Лицензияны қайта ресімдеу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған құжаттарды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туралы ақпараты бар құжаттардың электрондық көшірмелері.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға негіздер
Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру:
1) ұсынылған құжаттардың Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеуі;
2) Заңның 60-бабы 1-тармағының 2-1), 2-2) және 3) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша лицензиядан айыру туралы деректердің болуы;
3) уәкілетті орган жүргізген тестілеудің теріс нәтижесі мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға негіз болып табылады.
4) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімінің болмауы.
Лицензияны қайта ресімдеу:
уәкілетті орган мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттар тиісінше ресімделмеген жағдайда, лицензияны қайта ресімдеуден бас тартады.
10
Мемлекеттік қызмет көрсетудің ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары және мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Өтініш берушінің мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Порталда іркіліс не техникалық ақаулықтар анықталған жағдайда мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығына хабарласу қажет.

Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777 или 1414.
Приложение 2
к Правилам выдачи лицензии
на право осуществления
актуарной деятельности
на страховом рынке
Сноска. Текст в правом верхнем углу - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 102 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Государственный Герб
Республики Казахстан
полное наименование уполномоченного государственного органа
Лицензия
на осуществление актуарной деятельности
Номер лицензии _____ Дата выдачи лицензии "___" ____ 20___ года
Настоящая лицензия выдана
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________________________
Данные о лицензии на осуществление актуарной деятельности, полученной впервые
____________________________________________________________________
(номер, дата, наименование уполномоченного органа,
____________________________________________________________________
осуществляющего государственное регулирование, контроль и надзор
____________________________________________________________________
финансового рынка и финансовых организаций, выдавшего лицензию)
Председатель (заместитель Председателя) ________________________________
________________
(место выдачи)
Приложение 3
к Правилам выдачи лицензии
на право осуществления
актуарной деятельности
на страховом рынке
Сноска. Текст в правом верхнем углу - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 102 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Заявление о выдаче лицензии на осуществление актуарной деятельности
В _____________________________________________________________
(полное наименование уполномоченного органа, осуществляющего
_______________________________________________________________
государственное регулирование, контроль и надзор финансового рынка
_______________________________________________________________
и финансовых организаций)
От_____________________________________________________________
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и индивидуальный
идентификационный номер физического лица)
Прошу выдать лицензию на осуществление актуарной деятельности.
Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных, необходимых для
оказания государственной услуги "Выдача лицензии на осуществление актуарной
деятельности".
Предоставляю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Сведения о физическом лице:

Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777 немесе 1414.
Сақтандыру нарығында
актуарлық қызметті жүзеге
асыру құқығына лицензия
беру қағидаларына
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Нысан
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы уәкілетті мемлекеттік органның толық атауы Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия
Лицензияның нөмірі ___ Лицензия берілген күні 20__ жылғы "___" _____
Осы лицензия:
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
______________________________________________________________берілді.
Актуарлық қызметті жүзеге асыруға бірінші рет алған лицензия туралы деректері
__________________________________________________________________
(нөмірі, күні, лицензияны беретін, қаржы
____________________________________________________________________
нарығын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеуді, бақылау
____________________________________________________________________
мен қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті органның атауы)
Төраға (Төрағаның орынбасары) ____________________ ____________________
(берген орны)
Сақтандыру нарығында
актуарлық қызметті жүзеге
асыру құқығына лицензия
беру қағидаларына
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Нысан
Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру туралы өтініш
Кімге_______________________________________________________________
(қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеуді,
____________________________________________________________________
бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын
____________________________________________________________________
уәкілетті органның толық атауы)
Кімнен______________________________________________________________
____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) және
жеке сәйкестендіру нөмірі)
Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беруіңізді сұраймын.
"Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру" мемлекеттік қызметті көрсетуге қажетті дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Жеке тұлға туралы мәліметтер:

1) образование _________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________;
(год окончания, специальность, наименование учебного заведения)
_______________________________________________________________;
2) место работы, должность _______________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________;
3) номера телефонов (код города, рабочий и домашний)_______________
_______________________________________________________________.
Актуарий полностью подтверждает достоверность прилагаемых к заявлению
документов (информации).
_______________ _________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___" __________ 20__ года
Приложение 7
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2018 года № 191
Правила проведения тестирования
Сноска. Приложение 7 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 45 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила проведения тестирования (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 40 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и устанавливают порядок проведения тестирования.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 27.12.2024 № 87 (вводится в действие по истечении трех месяцев после дня его официального опубликования).
2. Компьютерное тестирование на знание законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности осуществляется уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) в течение 30 минут по 30 вопросам. Тестовые вопросы включают не менее трех вариантов ответов, один из которых является правильным.
3. Уполномоченный орган уведомляет услугополучателя путем направления сообщения, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя, о дате проведения компьютерного тестирования, который проходит по адресу нахождения уполномоченного органа. В случае неявки по уважительным причинам для прохождения компьютерного тестирования в установленный срок заявитель сообщает об этом в уполномоченный орган с указанием причин неявки и возможной даты прохождения компьютерного тестирования.

1) білімі ________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________;
(бітірген жылы, мамандығы, оқу орнының атауы)
________________________________________________________________;
2) жұмыс орны, лауазымы
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________;
3) телефон нөмірлері (қаланың коды, жұмысының және үйінің)
________________________________________________________________.
Актуарий өтінішке қоса берілетін құжаттардың (ақпараттың) дәйектілігіне толық жауап береді.
_______________ _________________________________________
(қолы)       (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
20__ жылғы "___" __________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 27 тамыздағы
№ 191 қаулысына
7-қосымша
Нысан
Тестілеу өткізу қағидалары
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Тестілеу өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 40-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және тестілеу өткізу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 27.12.2024 № 87 (ресми жарияланған күнінен кейін үш ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасын білуіне компьютерлік тестілеуді қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) 30 сұрақ бойынша 30 минут ішінде жүзеге асырады. Тест сұрақтары жауаптардың кемінде үш нұсқасынан тұрады, олардың біреуі дұрыс жауап болып табылады.
3. Уәкілетті орган көрсетілетін қызметті алушыға компьютерлік тестілеудің өткізілетін күні туралы жазбаша түрде хабарлайды. Дәлелді себептермен белгіленген мерзімде компьютерлік тестілеуден өтуге келмей қалған жағдайда өтініш беруші бұл туралы уәкілетті органға келмей қалу себептерін және компьютерлік тестілеуден өтуге болатын күнді көрсете отырып хабарлайды.

4. Во время компьютерного тестирования в одном помещении с тестируемым лицом разрешается присутствие только работников уполномоченного органа и переводчика при необходимости.
При прохождении компьютерного тестирования не разрешается использование каких-либо письменных, электронных или других информационных материалов. Нарушение изложенных в настоящем пункте Правил требований приравнивается к отрицательному результату компьютерного тестирования.
5. Результат компьютерного тестирования считается положительным в случае получения заявителем не менее семидесяти процентов правильных ответов.
Заявитель подлежит ознакомлению с результатами компьютерного тестирования путем проставления подписи немедленно после прохождения тестирования.
Приложение 8
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2018 года № 191
Заявление о выдаче лицензии на осуществление актуарной деятельности
Сноска. Приложение 8 исключено постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 45 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение 9
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2018 года № 191
Сведения о заявителе на получение лицензии на осуществление актуарной деятельности
Сноска. Приложение 9 исключено постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 45 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

4. Компьютерлік тестілеу кезінде тестіленетін адаммен бірге бір бөлмеде тек уәкілетті орган қызметкерлерінің және қажет болғанда аудармашының қатысуына рұқсат етіледі.
Компьютерлік тестілеуден өту кезінде қандай да бір жазбаша, электрондық немесе басқа да ақпараттық материалдарды пайдалануға рұқсат етілмейді. Қағидалардың осы тармағында жазылған талаптарды бұзу компьютерлік тестілеудің теріс нәтижелеріне теңестіріледі.
5. Өтініш беруші дұрыс жауаптардың кемінде жетпіс пайызын алған жағдайда компьютерлік тестілеудің нәтижелері оң болып саналады.
Өтініш беруші компьютерлік тестілеуден өткеннен кейін дереу қол қоя отырып, компьютерлік тестілеудің нәтижелерімен танысуға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 27 тамыздағы
№ 191 қаулысына
8-қосымша
Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру туралы өтініш
Ескерту. 8-қосымша алып тасталды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 27 тамыздағы
№ 191 қаулысына
9-қосымша
Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия алуға өтініш беруші туралы мәліметтер
Ескерту. 9-қосымша алып тасталды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.