Об утверждении квалификационных требований к категориям должностей службы экономических расследований органов по финансовому мониторингу Министерства финансов Республики Казахстан
Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 28 февраля 2019 года № 151. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 марта 2019 года № 18361. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 4 декабря 2024 года № 7.
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 04.12.2024 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 29 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые квалификационные требования к категориям должностей службы экономических расследований органов по финансовому мониторингу Министерства финансов Республики Казахстан.
2. Комитету по финансовому мониторингу Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Первый заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министр финансов Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 февраля 2019 года № 151
Квалификационные требования к категориям должностей службы экономических расследований органов по финансовому мониторингу Министерства финансов Республики Казахстан
Категория
Наименование должности
Требования к образованию
Требования к стажу
Практический опыт
Требования по состоянию здоровья
1.Квалификационные требования к категориям должностей службы экономических расследований центрального аппарата Комитета по финансовому мониторингу Министерства финансов Республики Казахстан
С-FM-1
Заместитель председателя
Высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности.
Наличие не менее десяти лет стажа работы в правоохранительных, специальных государственных органах или на военной службе, в том числе не менее четырех лет стажа работы на руководящих должностях;
либо не менее одиннадцати лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях;
либо не менее двенадцати лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее шести лет на руководящих должностях.
Наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по данной должности.
Пригодность по состоянию здоровья для осуществления правоохранительной деятельности.
С-FM-2
Руководитель Департамента
Высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности.
Наличие не менее восьми лет стажа работы в правоохранительных, специальных государственных органах или на военной службе, в том числе не менее двух лет стажа работы на руководящих должностях;
либо не менее десяти лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях;
либо не менее одиннадцати лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях.
Наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по данной должности.
Пригодность по состоянию здоровья для осуществления правоохранительной деятельности.
С-FM-3
Руководитель управления
Высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности.
1. Наличие не менее шести лет стажа службы в правоохранительных, специальных государственных органах или на военной службе, в том числе не менее одного года на руководящих должностях;
либо не менее девяти лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях;
либо не менее десяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях.
Наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по данной должности.
Пригодность по состоянию здоровья для осуществления правоохранительной деятельности.
С-FM-4
Заместитель руководителя управления
Высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности.
Наличие не менее четырех лет стажа службы в правоохранительных, специальных государственных органах или на военной службе, в том числе не менее одного года на руководящих должностях, или не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории;
либо не менее семи лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях;
либо не менее девяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях.
Наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по данной должности.
Пригодность по состоянию здоровья для осуществления правоохранительной деятельности.
С-FM-5
Следователь по особо важным делам, оперуполномоченный (дознаватель) по особо важным делам, старший следователь, старший оперуполномоченный (дознователь), старший специалист
Высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности.
Наличие не менее трех лет стажа службы в правоохранительных, специальных государственных органах или на военной службе;
либо не менее четырех лет стажа работы на государственной службе;
либо не менее пяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
либо не менее двух лет стажа в государственных органах при завершении обучения по программам послевузовского образования на основании государственного заказа в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом.
Наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по данной должности.
Пригодность по состоянию здоровья для осуществления правоохранительной деятельности.
С-FM-6
Следователь, оперуполномоченный (дознаватель), специалист
Высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности.
Наличие не менее двух лет стажа службы в правоохранительных, специальных государственных органах или на военной службе;
либо не менее трех лет стажа работы на государственной службе;
либо не менее четырех лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
либо не менее одного года стажа в государственных органах при завершении обучения по программам послевузовского образования на основании государственного заказа в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом.
Наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по данной должности.
Пригодность по состоянию здоровья для осуществления правоохранительной деятельности.
2.Квалификационные требования к категориям должностей службы экономических расследований территориальных органов Комитета по финансовому мониторингу Министерства финансов Республики Казахстан
С-FMО-1
Руководитель Департамента
Высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности.
Наличие не менее десяти лет стажа службы в правоохранительных, специальных государственных органах или на военной службе, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях;
либо не менее одиннадцати лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях;
либо не менее двенадцати лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее шести лет на руководящих должностях.
Наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по данной должности.
Пригодность по состоянию здоровья для осуществления правоохранительной деятельности.
С-FMО-2
Заместитель руководителя Департамента
Высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности.
Наличие не менее семи лет стажа службы в правоохранительных, специальных государственных органах или на военной службе, в том числе не менее двух лет стажа работы на руководящих должностях или не менее одного года стажа работы на руководящих должностях в центральном аппарате правоохранительных, специальных государственных органов, либо не менее одного года работы на руководящих должностях в территориальном правоохранительном, специальном государственном органе;
либо не менее девяти лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях;
либо не менее одиннадцати лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях.
Наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по данной должности.
Пригодность по состоянию здоровья для осуществления правоохранительной деятельности.
С-FMО-3
Руководитель управления
Высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности.
Наличие не менее шести лет стажа службы в правоохранительных, специальных государственных органах или на военной службе, в том числе не менее одного года стажа работы на должностях в центральном аппарате правоохранительных, специальных государственных органов либо не менее одного года на руководящих должностях в территориальном правоохранительном, специальном государственном органе;
либо не менее восьми лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях;
либо не менее десяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях.
Наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по данной должности.
Пригодность по состоянию здоровья для осуществления правоохранительной деятельности.
С-FMО-4
Заместитель руководителя управления
Высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности.
Наличие не менее пяти лет стажа службы в правоохранительных, специальных государственных органах или на военной службе, в том числе не менее одного года на руководящих должностях, или не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории;
либо не менее семи лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее одного года на руководящих должностях;
либо не менее восьми лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях.
Наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по данной должности.
Пригодность по состоянию здоровья для осуществления правоохранительной деятельности.
С-FMО-5
Следователь по особо важным делам, оперуполномоченный (дознаватель) по особо важным делам, старший следователь, старший оперуполномоченный (дознаватель), старший специалист
Высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности.
Наличие не менее двух лет стажа службы в правоохранительных, специальных государственных органах или на военной службе;
либо не менее четырех лет стажа работы на государственной службе;
либо не менее пяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории.
Наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по данной должности.
Пригодность по состоянию здоровья для осуществления правоохранительной деятельности.
С-FMО-6
Следователь, оперуполномоченный (дознаватель), дознаватель, специалист
Высшее или послесреднее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности.
Наличие стажа работы не требуется
Наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по данной должности.
Пригодность по состоянию здоровья для осуществления правоохранительной деятельности.

Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Қаржы мониторингі органдарының экономикалық тергеп-тексеру қызметі лауазымдары санаттарына қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 28 ақпандағы № 151 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 1 наурызда № 18361 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 2024 жылғы 4 желтоқсандағы № 7 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 04.12.2024 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен он күнтізбелік күн өткеннен кейін күшіне енеді) бұйрығымен.
"Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 29-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Қаржы мониторингі органдарының экономикалық тергеп-тексеру қызметі лауазымдары санаттарына қойылатын біліктілік талаптары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қаржы мониторингі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Премьер –
Министрінің бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2019 жылғы 28 ақпаны
№ 151 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Қаржы мониторингі органдарының экономикалық тергеп-тексеру қызметі лауазымдары санаттарына қойылатын біліктілік талаптары
Санат
Лауазымның атауы
Біліміне қойылатын талаптар
Өтілге қойылатын талаптар
Тәжірибелік біліктілік
Денсаулық жағдайына қарай талаптары
1.Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Қаржы мониторингі органдарының орталық аппаратының экономикалық тергеп-тексеру қызметі лауазымдары санаттарына қойылатын біліктілік талаптары
С-FM-1
Төрағаның орынбасары
Нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби білімі.
Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарда немесе әскери қызметте кемінде он жыл жұмыс өтілінің, оның ішінде басшылық лауазымдарда кемінде төрт жыл жұмыс өтілінің болуы: не мемлекеттік қызметте кемінде он бір жыл жұмыс өтілінің, оның ішінде басшылық лауазымдарда кемінде бес жыл жұмыс өтілінің болуы:
не аталған санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда кемінде он екі жыл жұмыс өтілінің, оның ішінде басшылық лауазымдарда кемінде алты жыл жұмыс өтілінің болуы.
Осы лауазым бойынша функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы.
Құқық қорғау қызметін жүзеге асыру үшін денсаулық жағдайы бойынша жарамдылығы.
С-FM-2
Департамент басшысы
Нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби білімі.
Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарда немесе әскери қызметте кемінде сегіз жыл қызмет өтілінің, оның ішінде басшылық лауазымдарда кемінде екі жыл; не мемлекеттік органдарда кемінде он жыл жұмыс өтілінің, оның ішінде басшылық лауазымдарда кемінде төрт жыл, не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда кемінде он бір жыл, оның ішінде басшылық лауазымдарда кемінде бес жыл жұмыс өтілінің болуы.
Осы лауазым бойынша функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы.
Құқық қорғау қызметін жүзеге асыру үшін денсаулық жағдайы бойынша жарамдылығы.
С-FM-3
Басқарма басшысы
Нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби білімі.
1.Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарда немесе әскери қызметте кемінде алты жыл қызмет өтілінің, оның ішінде басшылық лауазымдарда кемінде бір жыл, не мемлекеттік органдарда кемінде тоғыз жыл жұмыс өтілінің, оның ішінде басшылық лауазымдарда кемінде үш жыл; не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда кемінде он жыл, оның ішінде басшылық лауазымдарда кемінде төрт жыл жұмыс өтілінің болуы.
Осы лауазым бойынша функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы.
Құқық қорғау қызметін жүзеге асыру үшін денсаулық жағдайы бойынша жарамдылығы.
С-FM-4
Басқарма басшысының орынбасары
Нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби білімі.
Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарда немесе әскери қызметте кемінде төрт жыл қызмет өтілінің, оның ішінде басшылық лауазымдарда кемінде бір жыл, немесе келесі төмен тұрған санаттағы лауазымдарда кемінде екі жыл; не мемлекеттік органдарда кемінде жеті жыл жұмыс өтілінің, оның ішінде басшылық лауазымдарда кемінде үш жыл, не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда кемінде тоғыз жыл жұмыс өтілінің, оның ішінде басшылық лауазымдарда кемінде бес жыл жұмыс өтілінің болуы.
Осы лауазым бойынша функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы.
Құқық қорғау қызметін жүзеге асыру үшін денсаулық жағдайы бойынша жарамдылығы.
С-FM-5
Аса маңызды істер жөніндегі тергеуші, аса маңызды істер жөніндегі жедел уәкіл (анықтаушы), аға тергеуші, аға жедел уәкіл (анықтаушы), бас маман
Нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби білімі.
Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарда немесе әскери қызметте кемінде үш жыл қызмет өтілінің; не мемлекеттік органдарда кемінде төрт жыл; не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда кемінде бес жыл жұмыс өтілінің; не жоғары оқу орнынан кейінгі білім бағдарламалары бойынша мемлекеттік тапсырыс негізінде Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы білім беру ұйымдарында немесе шетелдің жоғары оқу орындарында шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтаған жағдайда мемлекеттік органдарда кемінде екі жыл жұмыс өтілінің болуы.
Осы лауазым бойынша функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы.
Құқық қорғау қызметін жүзеге асыру үшін денсаулық жағдайы бойынша жарамдылығы.
С-FM-6
Тергеуші, жедел уәкіл (анықтаушы), маман
Нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби білімі.
1. Құқық қорғау, арнаулы органдарда немесе әскери қызметте кемінде екі жыл қызмет өтілінің; не мемлекеттік органдарда кемінде үш жыл; не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда кемінде төрт жыл жұмыс өтілінің; не жоғары оқу орнынан кейінгі білім бағдарламалары бойынша мемлекеттік тапсырыс негізінде Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы білім беру ұйымдарында немесе шетелдің жоғары оқу орындарында шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды аяқтаған жағдайда мемлекеттік органдарда кемінде бір жыл жұмыс өтілінің болуы.
Осы лауазым бойынша функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы.
Құқық қорғау қызметін жүзеге асыру үшін денсаулық жағдайы бойынша жарамдылығы.
2.Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігіның Қаржы мониторингі органдары аумақтық бөлімшелерінің экономикалық тергеп-тексеру қызметі лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптары
С-FMО-1
Департамент басшысы
Нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби білімі.
Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарда немесе әскери қызметте кемінде он жыл қызмет өтілінің; оның ішінде орталық аппараттың құқық қорғау, арнайы мемлекеттік органдарда басшылық лауазымдарда кемінде төрт жыл; не аумақтық құқық қорғау,не мемлекеттік органдарда кемінде он бір жыл жұмыс өтілінің, оның ішінде басшылық лауазымдарда кемінде бес жыл; не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда кемінде он екі жыл, оның ішінде басшылық лауазымдарда кемінде алты жыл жұмыс өтілінің болуы.
Осы лауазым бойынша функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы.
Құқық қорғау қызметін жүзеге асыру үшін денсаулық жағдайы бойынша жарамдылығы.
С-FMО-2
Департамент басшысының орынбасары
Нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби білімі.
Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарда немесе әскери қызметте кемінде жеті жыл қызмет өтілінің; оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде екі жыл немесе құқық қорғау, арнаулы органдары орталық аппараттың басшы лауазымдарында кемінде бір жыл; не мемлекеттік органдарда кемінде бес жыл жұмыс өтілінің; оның ішінде басшылық лауазымдарда кемінде бір жыл; не осы санаттағы нақты лауазымның мемлекеттік органдарында сәйкес салаларда кемінде тоғыз жыл, оның ішінде басшылық лауазымдарда кемінде төрт жыл жұмыс өтілінің болуы; не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда кемінде он бір жыл, оның ішінде басшылық лауазымдарда кемінде бес жыл жұмыс өтілінің болуы.
Осы лауазым бойынша функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы.
Құқық қорғау қызметін жүзеге асыру үшін денсаулық жағдайы бойынша жарамдылығы.
С-FMО-3
Басқарма басшысы
Нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби білімі.
1. Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарда немесе әскери қызметте кемінде алты жыл қызмет өтілінің, оның ішінде орталық аппараттың құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарда кемінде бір жыл; не аумақтық құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарында басшылық лауазымдарда кемінде бір жыл, не мемлекеттік органдарда кемінде сегіз жыл жұмыс өтілінің, оның ішінде басшылық лауазымдарда кемінде үш жыл, не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда кемінде он жыл, оның ішінде басшылық лауазымдарда кемінде төрт жыл жұмыс өтілінің болуы.
Осы лауазым бойынша функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы.
Құқық қорғау қызметін жүзеге асыру үшін денсаулық жағдайы бойынша жарамдылығы.
С-FMО-4
Басқарма басшысының орынбасары
Нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби білімі.
Құқық қорғау, арнаулы органдарында немесе әскери қызметінде кемінде бес жыл қызмет өтілінің, оның ішінде құқық қорғау, арнаулы органдарында немесе әскери қызметінде басшы лауазымдарда кемінде бір жыл, немесе аумақтық құқық қорғау, арнаулы органдарында немесе әскери қызметінде басшы лауазымдарда бір жылдан кем емес, немесе мемлекеттік органдарда кемінде жеті жыл жұмыс өтіліні; оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде бір жыл, немесе осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде сегіз жыл, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде екі жыл жұмыс өтілінің болуы.
Осы лауазым бойынша функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы.
Құқық қорғау қызметін жүзеге асыру үшін денсаулық жағдайы бойынша жарамдылығы.
С-FMО-5
Аса маңызды істер жөніндегі тергеуші, аса маңызды істер жөніндегі жедел уәкіл (анықтаушы), аға тергеуші, аға жедел уәкіл (анықтаушы), бас маман
Нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби білімі.
Құқық қорғау, арнаулы органдарында немесе әскери қызметінде кемінде екі жыл қызмет өтілінің; немесе мемлекеттік органдарда кемінде төрт жыл жұмыс өтілінің; немесе осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кемінде бес жыл жұмыс өтілінің болуы.
Осы лауазым бойынша функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы.
Құқық қорғау қызметін жүзеге асыру үшін денсаулық жағдайы бойынша жарамдылығы.
С-FMО-6
Тергеуші, жедел уәкіл (анықтаушы), анықтаушы, маман
Нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары немесе ортадан кейінгі кәсіби білімі.
Жұмыс өтілінің болуы талап етілмейді
Осы лауазым бойынша функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті міндетті білімінің, икемінің және дағдысының болуы.
Құқық қорғау қызметін жүзеге асыру үшін денсаулық жағдайы бойынша жарамдылығы.