Об утверждении Правил формирования и ведения дорожной базы данных
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 6 марта 2019 года № 117. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 марта 2019 года № 18384.
В соответствии с подпунктом 42) пункта 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования и ведения дорожной базы данных.
2. Комитету автомобильных дорог Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Р. Скляр
Утверждены
приказом Министра
индустрии и инфраструктурного
развития Республики Казахстан
от 6 марта 2019 года № 117
Правила формирования и ведения дорожной базы данных
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования и ведения дорожной базы данных (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 42) пункта 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах" (далее – Закон) и определяют порядок формирования и ведения дорожной базы данных.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) диагностика автомобильной дороги – обследование, сбор и анализ информации о параметрах и состоянии конструктивных элементов автомобильной дороги и дорожных сооружений, характеристиках транспортных потоков, а при необходимости и иной информации для определения потребности в ремонтных мероприятиях, а также оценки и прогноза состояния автомобильной дороги в процессе ее дальнейшей эксплуатации;

Жол дерекқорын қалыптастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 6 наурыздағы № 117 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 12 наурызда № 18384 болып тіркелді
"Автомобиль жолдары туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 2-тармағының 42) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жол дерекқорын қалыптастыру және жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Автомобиль жолдары комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі
Р. Скляр
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2019 жылғы 6 наурыздағы
№ 117 бұйрығымен
бекітілді
Жол дерекқорын қалыптастыру және жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жол дерекқорын қалыптастыру және жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Автомобиль жолдары туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 12-бабы 2-тармағының 42) тармақшасына сәйкес әзірленді және жол дерекқорын қалыптастыру және жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) автомобиль жолын диагностикалау – автомобиль жолдары мен жол құрылыстарының құрылымдық элементтерінің параметрлері мен жай-күйі, көлік ағындарының сипаттамалары туралы ақпаратты, ал қажет болған жағдайда жөндеу іс-шараларына мұқтаждығын айқындауға арналған өзге де ақпаратты зерттеп-қарау, жинау және талдау, сондай-ақ автомобиль жолын одан әрі пайдалану процесінде оның жай-күйін бағалау және болжау;

2) транспортно-эксплуатационное состояние автомобильной дороги – комплекс показателей, характеризующих технический уровень и эксплуатационное состояние дороги и определяющих ее потребительские свойства на момент обследования;
3) паспортизация автомобильных дорог – учет автомобильных дорог и искусственных дорожных сооружений с составлением технического паспорта и формированием базы дорожных данных;
4) дорожная база данных – открытая для пользователей автомобильных дорог информационная система уполномоченного государственного органа по автомобильным дорогам, содержащая информацию о транспортно-эксплуатационном состоянии автомобильных дорог.
3. Информация, содержащаяся в дорожной базе данных, является открытой для пользователей дорог и используется для планирования развития сети автомобильных дорог общего пользования, формирования схем, карт, атласов автомобильных дорог Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок формирования дорожной базы данных
4. Формирование дорожной базы данных включает:
1) паспортизацию автомобильной дороги;
2) диагностику автомобильных дорог;
3) загрузку информации о технических параметрах и транспортно-эксплуатационного состояния автомобильных дорог.
5. Дорожная база данных формируется в электронном виде и содержит следующую информацию об автомобильной дороге:
1) общие сведения об автомобильной дороге;
2) геометрические параметры элементов продольного и поперечного профиля дороги:
об участках по типам покрытия;
по ширине проезжей части;
по ширине земляного полотна;
по ширине разделительной полосы;
по высоте бровки земляного полотна и крутизны откосов;
по обочинам;
по продольным уклонам;
по кривым в плане и виражей;
по участкам с недостаточной видимостью;
3) по конструкциям дорожной одежды;
4) по пересечению, примыканию и съездам (въездам);
5) по наличию пересечений с железной дорогой;
6) по подпорным стенам;
7) по защитным сооружениям;
8) по водоотводным лоткам;
9) по службам дорожного сервиса;
10) по озеленению;
11) по объектам дорожной службы;
12) по пешеходным переходам;
13) по тротуарам;
14) по площадкам отдыха, автостоянок;
15) по автобусным остановкам и автопавильонам;
16) по переходно-скоростным и дополнительным полосам;
17) по освещениям;
18) по ограждениям;
19) по сигнальным столбикам;
20) по дорожным знакам;
21) по светофорам;
22) по направляющим устройствам;
23) по дорожной разметке;
24) по коммуникациям в полосе отвода;
25) по информационным указателям и по рекламным щитам;
26) по километровым столбикам;

2) автомобиль жолының көліктік-пайдалану жай-күйі – жолдың техникалық деңгейін және пайдалану жай-күйін сипаттайтын және зерттеу сәтіне оның тұтыну қасиеттерін анықтайтын көрсеткіштер кешені;
3) автомобиль жолдарын паспорттау – техникалық паспортын жасай отырып және жол дерекқорын қалыптастырумен бірге автомобиль жолдарын және жасанды жол құрылыстарын есепке алу;
4) жол дерекқоры – автомобиль жолдары жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның автомобиль жолдарын пайдаланушылар үшін ашық, автомобиль жолдарының көлік-пайдалану жай-күйі туралы ақпаратты қамтитын ақпараттық жүйесі.
3. Жол дерекқорындағы ақпарат жол пайдаланушылар үшін ашық болып табылады және жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының желісін дамытуды жоспарлау, Қазақстан Республикасы автомобиль жолдарының схемаларын, карталарын, атластарын жасау және басқа да мақсаттарда пайдаланылады.
2-тарау. Жол дерекқорын қалыптастыру тәртібі
4. Жол дерекқорын қалыптастыру мыналарды қамтиды:
1) автомобиль жолдарын паспорттау;
2) автомобиль жолдарын диагностикалау;
3) автомобиль жолдарының техникалық параметрлері мен көліктік-пайдалану жай-күйі туралы ақпаратты жүктеу.
5. Жол дерекқоры электрондық түрде қалыптастырылады және автомобиль жолы туралы мынадай ақпаратты қамтиды:
1) автомобиль жолына арналған жалпы мәліметті;
2) жолдың көлденең және бойлық бейіні элементтерінің геометриялық параметрлері:
жамылғы типі бойынша учаскелер туралы;
жүру бөлігінің ені бойынша;
жер төсемесінің ені бойынша;
бөлу жолағының ені бойынша;
жер төсемесі жиегі және еңістер тіктігінің биіктігі бойынша;
жол жиектері бойынша;
бойлық еңістер бойынша;
жоспардағы қисықтар мен бұрылыстар бойынша;
көрінуі жеткіліксіз учаскелер бойынша;
3) жол жабынының конструкциялары бойынша;
4) қиылысулар, жанасулар және шығу (кіру) бойынша;
5) теміржолмен қиылысулардың болуы бойынша;
6) тіреу қабырғалары бойынша;
7) қорғау құрылыстары бойынша;
8) сутартқыш арнашықтары бойынша;
9) жол сервисінің қызметі бойынша;
10) көгалдандыру бойынша;
11) жол қызметінің объектілері бойынша;
12) жаяу жүргіншілер өтпелері бойынша;
13) тротуарлар бойынша;
14) демалыс алаңдары, автотұрақтар бойынша;
15) автобус аялдамалары мен автопавильондар бойынша;
16) өтпелі-жылдамдықты және қосымша жолақтар бойынша;
17) жарықтандыру бойынша;
18) қоршаулар бойынша;
19) сигнал бағандары бойынша;
20) жол белгілері бойынша;
21) бағдаршамдар бойынша;
22) бағыттаушы қондырғылыр бойынша;
23) жол таңбалары бойынша;
24) бөлінген белдеудегі коммуникациялар бойынша;
25) ақпаратты көрсеткіштер және жарнама қалқандары бойынша;
26) километрлік бағандар бойынша;

27) по паромным переправам;
28) по мостам и путепроводам;
29) по водопропускным трубам;
30) по тоннелям;
31) по населенным пунктам;
32) по координатам;
33) карточку моста (путепровода);
34) карточку водопропускной трубы;
35) по местам концентрации дорожно-транспортных происшествий;
36) по замерам интенсивности движения;
37) по оценке состояния земляного полотна и водоотвода;
38) по оценке ровности дорожных покрытий;
39) по оценке прочности дорожных одежд;
40) по оценке сцепления дорожных покрытий;
41) по дефектам дорожного покрытия;
42) по оценке келейности дорожных покрытий;
43) по дефектам водопропускной трубы;
44) по дефектам моста;
45) по техническому состоянию моста.
Глава 3. Порядок ведения дорожной базы данных
6. Ведение дорожной базы данных осуществляется уполномоченным органом в следующем порядке:
1) организация и проведение диагностики и паспортизации автомобильных дорог, а также обработка полученных данных в отчетном году не позднее 1 октября отчетного года;
2) внесение в дорожную базу данных изменений и (или) дополнений по итогам диагностики и паспортизации автомобильных дорог до 1 декабря отчетного года;
3) планирование бюджетных расходов на ремонт и содержание автомобильных дорог не позднее 31 декабря отчетного года.
7. Периодичность проведения работ по сбору данных для дорожной базы данных осуществляется:
1) паспортизация автомобильной дороги – не реже чем через 5 лет или после строительства, реконструкции, а также капитального ремонта;
2) диагностика автомобильной дороги не реже чем 3 года или после строительства, реконструкции, а также капитального ремонта до приемки ее в эксплуатацию.

27) паром өткелдері бойынша;
28) көпірлер мен өтпежолдар бойынша;
29) су өткізгіш құбырлар бойынша;
30) туннельдер бойынша;
31) елді мекендер бойынша;
32) координаттар бойынша;
33) көпір (өтпежол) карточкасы;
34) су өткізгіш құбыр карточкасы;
35) жол-көлік оқиғалары шоғырланған жерлер бойынша;
36) қозғалыс қарқындылығын өлшеу бойынша;
37) жер жамылғысы мен сутартқыштың жай-күйін бағалау бойынша;
38) жол жамылғыларының тегістігін бағалау бойынша;
39) жол жабындарының беріктігін бағалау бойынша;
40) жол жамылғысымен ілінісуін бағалау;
41) жол жамылғысының ақаулары бойынша;
42) жол жамылғысының сораптылығын бағалау бойынша;
43) су өткізгіш құбырдағы ақаулар бойынша;
44) көпірлер ақаулары бойынша;
45) көпірдің техникалық күйі бойынша.
3-тарау. Жол дерекқорын жүргізу тәртібі
6. Жол дерекқорын жүргізуді өкілетті орган мынадай тәртіпте жүзеге асырады:
1) автомобиль жолдарын диагностикалау және паспорттауды ұйымдастыру және жүргізу, сондай-ақ алынған деректерді өңдеу есептік жылда есептік жылдың 1 қазанынан кешіктірмей;
2) автомобиль жолдарын диагностикалау және паспорттау қорытындылары бойынша жол дерекқорына өзгерістер мен (немесе) толықтыруларды есептік жылдың 1 желтоқсанына дейін енгізу.
3) автомобиль жолдарын жөндеу және күтіп-ұстауға арналған бюджеттік шығындарын есептік жылдың 31 желтоқсанынан кешіктірмей жоспарлау.
7. Жол дерекқоры үшін деректерді жинау жұмыстарын жүргізу кезеңділігі мынадай тәртіпте жүзеге асырылады:
1) Автомобиль жолын паспорттау – кемінде 5 жылда бір рет немесе салудан, реконструкциялаудан, сондай-ақ күрделі жөндеуден кейін;
2) Автомобиль жолын диагностикалау кемінде 3 жылда бір рет немесе салудан, реконструкциялаудан, сондай-ақ күрделі жөндеуден кейін оны пайдалануға қабылдап алғанға дейін.