Об утверждении Правил формирования и использования данных национальных счетов здравоохранения
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 мая 2019 года № ҚР ДСМ-66. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 мая 2019 года № 18645. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-173/2020.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 30.10.2020 № ҚР ДСМ-173/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 28-1 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования и использования данных национальных счетов здравоохранения.
2. Департаменту проектного управления Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Абишева О.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Е. Биртанов
Утверждены
приказом Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 6 мая 2019 года
№ ҚР ДСМ-66
Правила формирования и использования данных национальных счетов здравоохранения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования и использования данных национальных счетов здравоохранения (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 28-1 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок формирования и использования данных национальных счетов здравоохранения.

Ұлттық денсаулық сақтау шоттарының деректерін қалыптастыру және пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 6 мамырдағы № ҚР ДСМ-66 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 8 мамырда № 18645 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-173/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 30.10.2020 № ҚР ДСМ-173/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Кодексі 28-1-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ұлттық денсаулық сақтау шоттарының деректерін қалыптастыру және пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Жобалық басқару департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі оның көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі О. А. Әбішевке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Е. Біртанов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2019 жылғы 6 мамырдағы
№ ҚР ДСМ-66 бұйрығымен
бекітілген
Ұлттық денсаулық сақтау шоттарының деректерін қалыптастыру және пайдалану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлттық денсаулық сақтау шоттарының деректерін қалыптастыру және пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Кодексі 28-1-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және Ұлттық денсаулық сақтау шоттарының деректерін қалыптастыру және пайдалану тәртібін айқындайды.

2. Целью национальных счетов здравоохранения (далее – НСЗ) является сбор информации о национальной системе здравоохранения для процесса планирования, выработки политики и оценки эффективности системы в этой сфере.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия и определения:
1) уполномоченный орган по исполнению бюджета – орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области исполнения бюджета, ведения бухгалтерского учета, бюджетного учета и бюджетной отчетности по исполнению республиканского бюджета;
2) расходы на здравоохранение (HF) – классификация схем финансирования системы здравоохранения, посредством которых потребители получают услуги здравоохранения;
3) валовое капиталообразование в системе здравоохранения – капитальные расходы на здравоохранение поставщиками медицинских услуг за отчетный период (за вычетом стоимости продаж активов одного типа) и используемых регулярно или на протяжении одного года и более для предоставления медицинских услуг;
4) текущие расходы на здравоохранение – конечные потребительские расходы резидентов на товары и услуги в области здравоохранения;
5) уполномоченный орган в области здравоохранения – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, контроля за качеством медицинских услуг;
6) система счетов здравоохранения (далее – ССЗ) – методология, предоставляющая систематическое описание финансовых потоков в здравоохранении, целью которой является описание системы здравоохранения с точки зрения расходов, как для международных, так и для национальных целей;
7) дезагрегация данных – распределение агрегированных данных о расходах по регионам, основной целью которой является определение эффективности использования ресурсов на здравоохранение путем выявления региональных сходств и различий в потреблении товаров и услуг здравоохранения;
8) факторы предоставления услуг – ресурсы, используемые поставщиками в процессе производства и предоставления услуг здравоохранения;
9) доходы схем финансирования (FS) – основные источники финансирования здравоохранения;
10) поставщики медицинских услуг (HP) – организации и прочие субъекты, которые предоставляют товары и услуги здравоохранения;

2. Ұлттық денсаулық сақтаудың шоттарының (бұдан әрі – ҰДСШ) мақсаты осы саладағы жоспарлау, саясатты дайындау және жүйенің тиімділігін бағалау процесі үшін ұлттық денсаулық сақтау жүйесі туралы ақпаратты жинақтау болып табылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган – бюджетті атқару, бухгалтерлік есепті, бюджеттік есепті және республикалық бюджеттің атқарылуы бойынша бюджеттік есептілікті жүргізу саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орган;
2) денсаулық сақтауға арналған шығыстар (HF) – олар арқылы тұтынушылар денсаулық сақтау қызметтерін алатын денсаулық сақтау жүйесін қаржыландыру схемаларын жіктеу;
3) денсаулық сақтау жүйесінде жалпы капитал құру – есепті кезеңдегі медициналық көрсетілетін қызметтер берушілердің (бір үлгідегі активтерді сату құнын шегергенде) және медициналық қызметтерді ұсыну үшін ұдайы немесе бір жыл және одан көп уақыт бойы пайдаланылатын денсаулық сақтауға арналған күрделі шығыстар;
4) денсаулық сақтауға жұмсалатын ағымдағы шығыстар – резиденттердің денсаулық сақтау саласындағы тауарлар мен көрсетілетін қызметтерге арналған түпкілікті тұтыну шығыстары;
5) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган – азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер көрсету сапасын бақылау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган
6) денсаулық сақтау шоттарының жүйесі (бұдан әрі – ДСШЖ) – мақсаты халықаралық және ұлттық мақсаттар үшін шығыстар тұрғысынан денсаулық сақтау жүйесін сипаттау болып табылатын денсаулық сақтаудағы қаржы ағындарының жүйелі сипаттамасын білдіретін әдіснама;
7) деректерді дезагрегациялау – негізгі мақсаты денсаулық сақтау тауарлары мен көрсетілетін қызметтерді тұтынудағы өңірлік ұқсастықтар мен айырмашылықтарды анықтау жолымен денсаулық сақтау ресурстарын пайдаланудың тиімділігін анықтау болып табылатын өңірлер бойынша шығыстар туралы агрегацияланған деректерді бөлу;
8) көрсетілетін қызметтерді ұсыну факторлары – өндіріс және денсаулық сақтау қызметтерін ұсыну процесінде жеткізушілер пайдаланатын ресурстар;
9) қаржыландыру схемаларының кірістері (FS) – денсаулық сақтауды қаржыландырудың негізгі көздері;
10) медициналық көрсетілетін қызметтер берушілердің (HP) – денсаулық сақтау тауарлары мен көрсетілетін қызметтерді ұсынатын ұйымдар мен өзге де субъектілер;

11) функции поставщиков медицинских услуг (НС) – предоставление поставщиками здравоохранения товаров и услуг за счет полученных средств по схемам финансирования;
12) уполномоченный орган в области государственной статистики – государственный орган, осуществляющий руководство, а также межотраслевую координацию в области государственной статистики в пределах своей компетенции;
13) продуктивность – отношение объема продукции к объему исходных данных, которое определяет наиболее успешное использование ресурсов процессов в определенной сфере деятельности;
14) резиденты – институциональные единицы экономики, такие как правительство, предприятия, домашние хозяйства, и неправительственные организации;
15) национальные счета здравоохранения – система регулярного, всестороннего и последовательного мониторинга финансовых потоков в системе здравоохранения страны, используемая для оценки распределения ресурсов здравоохранения с целью их равного и эффективного распределения между мерами, направленными на предупреждение заболеваний и лечение населения.
Глава 2. Порядок формирования НСЗ
4. НСЗ формируются на ежегодной основе за предыдущий год.
5. Процесс составления НСЗ состоит из трех основных этапов:
1) сбор данных;
2) объединение данных и проведение расчҰтов по счетам здравоохранения;
3) формирование окончательных таблиц.
6. Сбор данных осуществляется из:
1) информации о расходах местных бюджетов за отчетный год в рамках 039 бюджетной программы "Оказание амбулаторно-поликлинических услуг и медицинских услуг субъектами сельского здравоохранения, за исключением оказываемой за счет средств республиканского бюджета, и оказание услуг Call-центрами" в разрезе форм помощи;
2) информации о расходах местных бюджетов за отчетный год в рамках 041 "Дополнительное обеспечение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи по решению местных представительных органов областей" в разрезе форм помощи;
3) информации о расходах местных бюджетов за отчетный год в рамках 027 "Централизованный закуп и хранение вакцин и других иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения";
4) информации по исполнению выделенных средств из республиканского бюджета в рамках 067 бюджетной программы "Обеспечение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи" за отчетный год в разрезе услуг, формируемый уполномоченным органом в области здравоохранения;

11) медициналық көрсетілетін қызметтер берушілердің функциялары (НС) – қаржыландыру схемалары бойынша алынған қаражат есебінен денсаулық сақтаудың жеткізушілерінің тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді ұсынуы
12) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган – өз құзыреті шегінде мемлекеттік статистика саласындағы басшылықты, сондай-ақ салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
13) өнімділік – белгілі бір қызмет саласында процестер ресурстарын неғұрлым табысты пайдалануды айқындайтын өнім көлемінің бастапқы деректер көлеміне қатынасы;
14) резиденттер – үкімет, кәсіпорындар, үй шаруашылықтары және үкіметтік емес ұйымдар сияқты экономиканың институционалдық бірліктері
15) ұлттық денсаулық сақтау шоттары – аурулардың алдын алу мен халықты емдеуге бағытталған шаралар арасында денсаулық сақтау ресурстарын тең және тиімді бөлу мақсатында олардың бөлінуін бағалау үшін пайдаланылатын, елдің денсаулық сақтау жүйесіндегі қаржылық ағындарды ұдайы, жан-жақты және дәйекті мониторингілеу жүйесі.
2-тарау. ҰДСШ қалыптастыру тәртібі
4. ҰДСШ алдыңғы жылға жыл сайынғы негізде қалыптастырылады.
5. ҰДСШ құру процесі үш негізгі кезеңнен тұрады:
1) деректерді жинау;
2) денсаулық сақтау шоттары бойынша деректерді біріктіру және есеп айырысуды жүргізу;
3) түпкі кестелерді қалыптастыру.
6. Деректерді жинау:
1) көмек нысандары бөлінісінде есепті жылға 039 "Республикалық бюджет қаражаты есебінен көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, ауылдық денсаулық сақтау субъектілерінің амбулаториялық-емханалық қызметтер көрсетуі және медициналық қызметтер көрсетуі және Call-орталықтардың қызметтер көрсетуі" бюджеттік бағдарламасы шеңберінде жергілікті бюджеттердің шығыстары туралы ақпарат;
2) көмек нысандары бөлінісінде есепті жылға 041 "Облыстардың жергілікті өкілдік органдарының шешімі бойынша тегін медициналық көмектің кепілдендірілген көлемін қосымша қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламасы шеңберінде жергілікті бюджеттердің шығыстары туралы ақпарат;
3) есепті жылға 027 "Халыққа иммундық профилактика жүргізу үшін вакциналарды және басқа медициналық иммундық биологиялық препараттарды орталықтандырылған сатып алу және сақтау" бюджеттік бағдарламасы шеңберінде жергілікті бюджеттердің шығыстары туралы ақпарат;
4) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган қалыптастыратын көрсетілетін қызметтер бөлінісінде есепті жылға 067 "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламасы шеңберінде республикалық бюджеттен бөлінген қаражаттың орындалуы бойынша ақпарат;

5) данных по фактическим расходам на лечение зарубежом за отчетный год, опубликованных на официальном интернет-ресурсе Базы статистических данных ОЭСР";
6) статистических бюллетеней уполномоченного органа в области государственной статистики "Отчет об объеме оказанных услуг в области здравоохранения и предоставления социальных услуг", "Отчет об основных показателях финансово-хозяйственной деятельности организации здравоохранения", "Расходы и доходы домашних хозяйств", "Расходы и доходы населения";
7) сводного отчета о страховых выплатах по страховым (перестраховочным) организациям Республики Казахстан и сводного отчета о страховых премиях по страховым (перестраховочным) организациям Республики Казахстан, формируемых и размещаемых Национальным Банком Республики Казахстан;
7. Из полученных данных в соответствии с принципами учета расходов, проводится объединение данных и совершение расчҰтов по счетам здравоохранения, распределение статей расходов, предоставленных выше указанными формами по классификационным группам Таблиц НСЗ.
8. Таблицы НСЗ составляются на основе методологии ССЗ, разработанной Организацей экономического сотрудничества и развития, Евростатом и Всемирной Организацией Здравоохранения.
9. Структура таблиц НСЗ состоит из четырех компонентов: доходы схем финансирования и источники информации согласно приложению 1, расходы на здравоохранение согласно приложению 2, основные поставщики медицинских услуг согласно приложению 3 и функции поставщиков здравоохранения согласно приложению 4.
10. После формирования четырех основных компонентов данные дезагрегируются на уровне регионов Республики Казахстан.
11. Дезагрегация применяется к трем основным группам услуг здравоохранения с использованием трех разных методологических подходов:
1) услуги индивидуального (HC.1-4) и коллективного (HC.6-9) потребления и прочие;
2) фармацевтические препараты и медицинские товары (HC. 5);
3) формирование капитала организаций здравоохранения (HC.RI.5).
12. Таблицы НСЗ дезагрегируются вертикально по факторам предоставления услуг здравоохранения. На национальном уровне данные необходимы для обеспечения эффективного и соответствующего распределения ресурсов в производстве и предоставлении товаров и услуг здравоохранения. Согласно ССЗ существуют границы определения факторов предоставления услуг. В данную категорию входят все ресурсы, предназначенные для деятельности поставщиков медицинских услуг, такие как компенсационные расходы работникам, материалы и услуги связанные и не связанные со здравоохранением, потребление основного капитала и прочие. Классификация факторов производства представлена согласно приложению 5.

5) ЭЫДҰ Статистикалық деректер базасының ресми интернет-ресурсында жарияланған есепті жылға шетелде емделуге жұмсалатын іс жүзіндегі шығыстар бойынша деректер;
6) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның "Денсаулық сақтау мен әлеуметтік қызметтерді көрсету саласындағы көрсетілген қызметтердің көлемі туралы есеп", "Денсаулық сақтау ұйымдарының қаржы-шаруашылық қызметінің негізгі көрсеткіштері туралы есеп", "Үй шаруашылықтарының шығыстары мен кірістері", "Халықтың шығыстары мен кірістері" статистикалық бюллетендері;
7) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қалыптастыратын және орналастыратын Қазақстан Республикасының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары бойынша сақтандыру төлемдері туралы жиынтық есепті және Қазақстан Республикасының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары бойынша сақтандыру сыйлықақылары туралы жиынтық есеп.
7. Алынған деректерден шығыстарды есепке алу қағидаттарына сәйкес деректерді біріктіру және денсаулық сақтау шоттары бойынша есеп айырысулар, жоғарыда көрсетілген нысандармен ҰДСШ кестелерінің сыныптама топтары бойынша ұсынылған шығыстар баптарын бөлу жүргізіледі.
8. ҰДСШ кестелері Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы, Еуростат және Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы әзірлеген ДСШЖ әдіснамасы негізінде жасалады.
9. ҰДСШ кестелерінің құрылымы төрт компоненттен тұрады: 1-қосымшаға сәйкес қаржыландыру схемаларының кірістері және ақпарат көздері, 2-қосымшаға сәйкес денсаулық сақтау шығыстары, 3-қосымшаға сәйкес медициналық көрсетілетін қызметтердің негізгі жеткізушілері және 4-қосымшаға сәйкес денсаулық сақтаудың жеткізушілерінің функциялары.
10. Төрт негізгі компонент қалыптастырылғаннан кейін деректер Қазақстан Республикасы өңірлерінің деңгейінде дезагрегацияланады.
11. Дезагрегация үш әртүрлі әдіснамалық тәсілді пайдаланумен денсаулық сақтау қызметтерінің негізгі үш тобына қолданылады:
1) жеке (HC .1-4) және ұжымдық (HC.6-9) тұтыну қызметтері және өзгелер;
2) фармацевтикалық препараттар және медициналық тауарлар (HC. 5);
3) денсаулық сақтау ұйымдарының капиталын қалыптастыру (HC.RІ.5).
12. ҰДСШ кестелері денсаулық сақтау қызметтерін ұсыну факторлары бойынша деңгейлес дезагрегацияланады. Ұлттық деңгейде деректер өндірісте ресурстарды тиімді және тиісінше бөлуді қамтамасыз ету және денсаулық сақтау тауарлары мен көрсетілетін қызметтерді ұсыну үшін қажет. ДСШЖ-ға сәйкес қызмет көрсету факторларын анықтау шегі болады. Осы санатқа қызметкерлерге өтемақы шығыстары, денсаулық сақтаумен байланысты және байланысты емес материалдар мен көрсетілетін қызметтер, негізгі капиталды тұтыну және басқалар сияқты медициналық көрсетілетін қызметтердің өнім берушілерінің қызметіне арналған барлық ресурстар кіреді. Өндіріс факторларының жіктелуі 5-қосымшаға сәйкес ұсынылған.

13. Границы НСЗ определяются следующим образом: национальные расходы на здравоохранения охватывают все расходы на деятельность в области здравоохранения, которые представляют собой совокупность всех видов деятельности, либо организациями, либо отдельными лицами, которые посредством применения медицинских и парамедицинских знаний и технологий, а также методов сестринского ухода преследуют следующие цели:
1) улучшение состояния здоровья и профилактика заболеваний;
2) лечение заболеваний и снижение преждевременной смертности;
3) наблюдение и уход за хроническими больными, нуждающимися в сестринском уходе;
4) наблюдение и уход за лицами, с ослабленным здоровьем, нетрудоспособными и инвалидами, нуждающимися в сестринском уходе;
5) предоставление услуг государственного здравоохранения и управление ими;
6) осуществление программ по здравоохранению и страхованию;
7) финансирование, также управление этими программами.
14. В НСЗ учитываются все товары и услуги, направленные на улучшение, сохранение или предотвращение ухудшения состояния здоровья населения, поставляемые внутренним поставщиком и (или) импортируемые из-за рубежа и потребляемые населением, проживающими на данной территории (резидентами).
15. Используются три показателя оценки расходов для сравнения на международном уровне:
1) валовое капиталообразование (предназначены для приобретения физических объектов, срок эксплуатации которых превышает 1 год);
2) общие текущие расходы на здравоохранение (ОТРЗ) (сумма затрат, классифицированных в категориях HC.1 - HC.7, где учитываются расходы на индивидуальное здравоохранение (индивидуальное медицинское обслуживание) указанные выше, плюс расходы на коллективные услуги здравоохранения и на работу финансирующих систем организаций);
3) общие расходы на здравоохранение (ОРЗ) (сумма, включающая текущие расходы на здравоохранение (HC.1-9) и расходы на валовое капиталообразование (HC.R.5).
В практике для формирования таблиц НСЗ используется кассовый метод учета средств, т.е. когда расходы регистрируются во время списания их со счета.
16. На основе сформированных окончательных таблиц производится анализ продуктивности системы здравоохранения, который является основным инструментом выявления эффективности данной деятельности.
17. Расчет показателей продуктивности производится согласно расчету показателей продуктивности системы здравоохранения.
Глава 3. Порядок использования данных
18. Для ежегодного формирования НСЗ на основе международной методологии используются данные:
1) статистических бюллетеней уполномоченного органа в области государственной статистики;

13. ҰДСШ шектері былайша айқындалады: денсаулық сақтауға арналған ұлттық шығыстар не ұйымдардың не жекелеген тұлғалар қызметінің барлық түрлерінің жиынтығын білдіретін денсаулық сақтау саласындағы қызметке арналған барлық шығыстарды қамтиды, олар медициналық және парамедициналық білім беру мен технологияларды, сондай-ақ мейіргер күтімі әдістерін қолдану арқылы мынадай мақсаттарды көздейді:
1) денсаулық жағдайын жақсарту және аурулардың профилактикасы;
2) ауруларды емдеу және мерзімінен бұрын болатын өлімді төмендету;
3) мейіргер күтіміне мұқтаж созылмалы ауырлары бар науқастарды байқау және күту;
4) денсаулығы нашарланған, еңбекке жарамсыз және мүгедек, мейіргер күтіміне мұқтаж адамдарды байқау және күту;
5) мемлекеттік денсаулық сақтау қызметтерін ұсыну және оларды басқару;
6) денсаулық сақтау және сақтандыру бойынша бағдарламаларды жүзеге асыру;
7) қаржыландыру, сондай-ақ осы бағдарламаларды басқару.
14. ҰДСШ-да ішкі өнім беруші жеткізетін және (немесе) шетелден импортталатын және осы аумақта тұратын халық (резиденттер) тұтынатын халық денсаулығы жай-күйінің нашарлауын жақсартуға, сақтауға немесе болдырмауға бағытталған барлық тауарлар мен көрсетілетін қызметтер ескеріледі.
15. Халықаралық деңгейде салыстыру үшін шығыстарды бағалаудың үш көрсеткіші пайдаланылады:
1) жалпы капитал құру (пайдалану мерзімі 1 жылдан асатын жеке объектілерді сатып алуға арналған);
2) денсаулық сақтауға арналған жалпы ағымдағы шығыстар (ДСЖАШ) (HC.1-HC.7 санаттарында жіктелген шығындар сомасы, онда жоғарыда көрсетілген жеке денсаулық сақтауға (жеке медициналық қызмет көрсетуге) арналған шығыстар, оған қоса денсаулық сақтаудың ұжымдық қызметтеріне және ұйымдардың қаржыландыратын жүйелерінің жұмысына арналған шығыстар есепке алынады);
3) денсаулық сақтауға арналған жалпы шығыстар (ДСЖШ) (денсаулық сақтауға арналған ағымдағы шығыстарды (HC .1-9) және жалпы капитал құруға арналған шығыстарды (HC.R. 5) қамтитын сома)
Практикада ҰДСШ кестелерін қалыптастыру үшін қаражатты есепке алудың кассалық әдісі пайдаланылады, яғни шығыстар оларды шоттан есептен шығару кезінде тіркеледі.
16. Қалыптастырылған түпкілікті кестелер негізінде денсаулық сақтау жүйесінің өнімділігіне талдау жүргізіледі, ол осы қызметтің тиімділігін анықтаудың негізгі құралы болып табылады.
17. Өнімділік көрсеткіштерін есептеу денсаулық сақтау жүйесінің өнімділік көрсеткіштері есебіне сәйкес жүргізіледі.
3-тарау. Деректерді пайдалану тәртібі
18. Халықаралық әдіснама негізінде ҰДСШ жыл сайын қалыптастыру үшін:
1) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның статистикалық бюллетеньдерінің;

FP. 1.1
Заработная плата
FP. 1.2
Социальные выплаты
FP. 1.3
Все прочие расходы, связанные с работниками
FP. 2
Выплаты для самостоятельно занятых работников
FP. 3
Материалы и услуги
FP. 3.1
Услуги здравоохранения
FP. 3.2
Товары здравоохранения
FP. 3.2.1
Фармацевтические товары
FP. 3.2.2
Прочие товары здравоохранения
FP. 3.3
Услуги, не связанные со здравоохранением
FP. 3.4
Товары, не связанные со здравоохранением
FP. 4
Потребление основного капитала
FP. 5
Прочие расходы, затраченные на "входы"
FP. 5.1
Налоги
FP. 5.2
Прочие расходы
Приложение 6
к Правилам приказа
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 6 мая 2019 года
№ ҚР ДСМ-66
График сбора данных НСЗ в ________ году (за ________ год)
Ведомство
Входные данные
1
Официальный интернет-ресурс Национального Банка Республики Казахстан
Сводный отчет о страховых выплатах по страховым (перестраховочным) организациям Республики Казахстан
январь
Сводный отчет о страховых премиях по страховым (перестраховочным) организациям Республики Казахстан
2
НАО "Фонд социального медицинского страхования" Республики Казахстан уполномоченного органа в сфере здравоохранения
Фактические данные о доходах и расходах в системе обязательного социального медицинского страхования (ОСМС) за предыдущий год
апрель
3
Уполномоченный орган по исполнению бюджета
Отчет об исполнении республиканского и местного бюджетов
март
Отчет об исполнении поступлений республиканского и местного бюджетов
4
Уполномоченный орган в области здравоохранения
Информация о расходах по 067 бюджетной программе "Обеспечение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи", в разрезе бюджетных подпрограмм
апрель
Анализ исполнения плана финансирования по 067 бюджетной программы по Республике Казахстан и в разрезе регионов (ИС "СУКМУ")
Информация по исполнению выделенных средств из республиканского бюджета в рамках 070 бюджетной программы "Охрана общественного здоровья"
Информация о расходах на здравоохранение, осуществляемых за счет местных бюджетов в разрезе бюджетных программ, медицинских организаций, услуг
Информация о расходах по 066 бюджетной программе "Оказание медицинской помощи в рамках обязательного социального медицинского страхования и его сопровождение", в разрезе бюджетных подпрограмм
5
Управления здравоохранения областей, городов республиканского значения
Информация о расходах на здравоохранение, осуществляемых за счет местных бюджетов в разрезе бюджетных программ, медицинских организаций, услуг
апрель
Информация о расходах местных и республиканских бюджетов в рамках 039 бюджетной программы в разрезе форм помощи
Информация о расходах местных и республиканских бюджетов в рамках 041 бюджетной программы в разрезе форм помощи
Информация о расходах местных и республиканских бюджетов в рамках 027 бюджетной программы
6
Уполномоченный орган в области государственной статистики
"Расходы и доходы домашних хозяйств Республики Казахстан", статистическая форма
апрель
"Расходы и доходы населения Республики Казахстан", статистическая форма
"Отчет об основных показателях финансово-хозяйственной деятельности организации здравоохранения", статистическая форма Соцфин (здравоохранение)
"Отчет об объеме оказанных услуг в области здравоохранения и предоставления социальных услуг", статистическая форма Услуги (здравоохранение)
"Динамика основных социально-экономических показателей Республики Казахстан", статистическая форма
"Розничная и оптовая торговля в Республике Казахстан" по регионам, статистическая форма
август
7
Департаменты по статистике регионов Республики Казахстан
"Отчет об основных показателях финансово-хозяйственной деятельности организации здравоохранения", статистическая форма Соцфин (здравоохранение)
апрель
"Отчет об объеме оказанных услуг в области здравоохранения и предоставления социальных услуг", статистическая форма Услуги (здравоохранение)
"Расходы и доходы домашних хозяйств Республики Казахстан" статистическая форма
"Расходы и доходы населения Республики Казахстан", статистическая форма
8
Всемирная организация здравоохранения
Информация о расходах на здравоохранение стран-участниц ОЭСР, группы стран с высоким – средним уровнем развития и некоторых других стран
сентябрь
9
Комитет содействия развитию Организации экономического сотрудничества и развития
Данные о средствах доноров, публикуемые в базе данных "Система отчетности кредиторов"
сентябрь

FP. 1.1
Енбекақы
FP. 1.2
Әлеуметтік төлемдер
FP. 1.3
Қызметкерлерге байланысты барлық өзге де шығыстар
FP. 2
Өз бетінше жұмыспен қамтылған қызметкерлер үшін төлемдер
FP. 3
Материалдар мен көрсетілетін қызметтер
FP. 3.1
Денсаулық сақтаудың көрсетілетін қызметтері
FP. 3.2
Денсаулық сақтау тауарлары
FP. 3.2.1
Фармацевтикалық тауарлар
FP. 3.2.2
Өзге де денсаулық сақтау тауарлары
FP. 3.3
Денсаулық сақтауға байланысты емес қызметтер
FP. 3.4
Денсаулық сақтауға байланысты емес тауарлар
FP. 4
Негізгі капиталды тұтыну
FP. 5
"Бастапқы" жұмсалған өзге де шығыстар
FP. 5.1
Салықтар
FP. 5.2
Өзге де шығыстар
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2019 жылғы 6 мамырдағы
№ ҚР ДСМ-66 бұйрығына
6-қосымша
________ жылы ҰДСШ деректерін жинақтау кестесі ( ________ жыл бойынша)
Ведомство
Ресми деректер
Жинақтау кезеңі
1
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсы
Қазақстан Республикасының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары бойынша сақтандыру төлемдері туралы жиынтық есеп
қаңтар
Қазақстан Республикасының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары бойынша сақтандыру сыйлықақылары туралы жиынтық есеп
2
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның "Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры" КеАҚ
Өткен жылғы міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (МӘМС) жүйесіндегі кірістер мен шығыстар туралы нақты деректер
сәуір
3
Бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган
Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы есеп
наурыз
Республикалық және жергілікті бюджет түсімдерінің атқарылуы туралы есеп
4
Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган
бюджеттік кіші бағдарламалар бөлінісінде 067 "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламасы бойынша шығыстар туралы ақпарат
сәуір
Қазақстан Республикасы бойынша және өңірлер бөлінісінде 067 бюджеттік бағдарламасы бойынша қаржыландыру жоспарының орындалуын талдау ("МҚСБЖ" АЖ)
070 "Қоғамдық денсаулық сақтау" бюджеттік бағдарламасы шеңберінде республикалық бюджеттен бөлінген қаражаттың орындалуы туралы ақпарат
Жергілікті бюджеттер есебінен жүзеге асырылатын денсаулық сақтауға арналған бюджеттік бағдарламалар, медициналық ұйымдар, көрсетілетін қызметтер бөлінісінде шығыстар туралы ақпарат
066 "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру шеңберінде медициналық көмек көрсету және оны сүйемелдеу" бюджеттік бағдарламасы бойынша бюджеттік кіші бағдарламалар бөлінісінде шығыстар туралы ақпарат
5
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың Денсаулық сақтау басқармалары
Жергілікті бюджеттер есебінен жүзеге асырылатын денсаулық сақтауға арналған бюджеттік бағдарламалар, медициналық ұйымдар, қызметтер бөлінісінде шығыстар туралы ақпарат
сәуір
039 бюджеттік бағдарламасы шеңберінде жергілікті және республикалық бюджеттердің шығыстары туралы көмек нысандары бөлінісінде ақпарат
041 бюджеттік бағдарламасы шеңберінде жергілікті және республикалық бюджеттердің шығыстары туралы көмек нысандары бөлінісінде ақпарат
027 бюджеттік бағдарламасы шеңберінде жергілікті және республикалық бюджеттердің шығыстары туралы ақпарат
6
Мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган
"Қазақстан Республикасының үй шаруашылықтарының шығыстары мен кірістері" статистикалық нысаны
мамыр
"Қазақстан Республикасы халқының шығыстары мен кірістері" статистикалық нысаны
"Денсаулық сақтау ұйымдарының қаржы-шаруашылық қызметінің негізгі көрсеткіштері туралы есеп", Әлеуметтік қаржы (денсаулық сақтау) статистикалық нысаны
сәуір
"Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтерді көрсету саласындағы көрсетілген қызметтердің көлемі туралы есеп", қызметтердің (денсаулық сақтау) статистикалық нысаны
"Қазақстан Республикасының негізгі әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштерінің серпіні" статистикалық нысаны
Өңірлер бойынша "Қазақстан Республикасындағы бөлшек және көтерме сауда" статистикалық нысаны
тамыз
7
Қазақстан Республикасының Өңірлік статистика департаменттері
"Денсаулық сақтау ұйымдарының қаржы-шаруашылық қызметінің негізгі көрсеткіштері туралы есеп", Әлеуметтік қаржы (денсаулық сақтау) статистикалық нысаны
сәуір
"Денсаулық сақтау мен әлеуметтік қызметтерді көрсету саласындағы көрсетілген қызметтердің көлемі туралы есеп", қызметтердің (денсаулық сақтау) статистикалық нысаны
"Қазақстан Республикасының үй шаруашылықтарының шығыстары мен табыстары" статистикалық нысаны
"Қазақстан Республикасы халқының шығыстары мен кірістері" статистикалық нысаны
8
Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы
ЭЫДҰ-ға қатысушы елдердің, даму деңгейі жоғары-орташа елдер тобының және кейбір басқа елдердің денсаулық сақтау шығыстары туралы ақпарат;
қыркүйек
9
Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының Дамуға жәрдемдесу комитеті
"Кредиторлардың есептілік жүйесі" дерекқор базасында жарияланатын донорлардың қаражаты туралы деректер;
қыркүйек