Об утверждении Стандарта организации оказания гастроэнтерологической и гепатологической помощи в Республике Казахстан и о признании утратившими силу некоторых приказов исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 мая 2019 года № ҚР ДСМ-63. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 мая 2019 года № 18647. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 марта 2023 года № 48.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 29.03.2023 № 48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Стандарт организации оказания гастроэнтерологической и гепатологической помощи в Республике Казахстан.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 февраля 2012 года № 92 "Об утверждении Правил обследования и лечения больных вирусными гепатитами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7479, опубликован 22 мая 2012 года в газете "Юридическая газета" № 72 (2254));
2) приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 февраля 2014 года № 78 "Об утверждении Положения о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих гастроэнтерологическую и гепатологическую помощь населению Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9273, опубликован 31 июля 2014 года в газете "Казахстанская правда" № 147 (27765)).
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

Қазақстан Республикасында гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін ақтарушының кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 4 мамырдағы № ҚР ДСМ-63 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 8 мамырда № 18647 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2023 жылғы 29 наурыздағы № 48 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 29.03.2023 № 48 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты бекітілсін.
2. Мынадай:
1) "Вирусты гепатиттермен ауыратын науқастарды зерттеп-қарау және емдеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2012 жылғы 17 ақпандағы № 92 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7479 болып тіркелген, 2012 жылғы 22 мамырда "Юридическая газета" газетінде № 72 (2254) жарияланған);
2) "Қазақстан Республикасының халқына гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 11 ақпандағы № 78 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9273 болып тіркелген, 2014 жылғы 31 шілдеде "Казахстанская правда" газетінде № 147 (27765) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күннің ішінде қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі оның көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және қосу үшін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынына жіберуді;

3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Актаеву Л.М.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Утвержден
приказом Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 4 мая 2019 года
№ ҚР ДСМ-63
Стандарт организации оказания гастроэнтерологической и гепатологической помощи в Республике Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Стандарт организации оказания гастроэнтерологической и гепатологической помощи населению Республики Казахстан (далее – Стандарт) устанавливает положения, общие принципы и характеристики в сфере оказания гастроэнтерологической и гепатологической помощи пациентам с заболеваниями органов пищеварения терапевтического профиля.
2. Гастроэнтерологическая и гепатологическая помощь включает терапевтическую помощь и малоинвазивные (интервенционные) диагностические и лечебные манипуляции пациентам с заболеваниями органов пищеварения.
3. Гастроэнтерологическая и гепатологическая помощь оказывается врачом по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)" в формах амбулаторно-поликлинической и стационарной помощи в виде специализированной помощи и оказания высокотехнологичных медицинских услуг (далее – ВТМУ) в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения, одобренными объединенной комиссией по качеству медицинских услуг при уполномоченном органе в области здравоохранения (далее – Клинические протоколы).
4. Координация гастроэнтерологической и гепатологической помощи, оказываемой медицинскими организациями, их структурными подразделениями, указанными в настоящем Стандарте, осуществляется республиканским координационным центром гастроэнтерологии, гепатологии и воспалительных заболеваний кишечника, создаваемом на базе подведомственной организации, определяемой уполномоченным органом в области здравоохранения.

3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күннің ішінде оның көшірмесін мерзімдік баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
5) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Л.М. Ақтаеваға жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2019 жылғы 4 мамырдағы
№ ҚР ДСМ-63 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасында гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты (бұдан әрі - Стандарт) терапиялық бейіндегі асқорыту ағзаларының ауруларымен ауыратын пациенттерге гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмек көрсету саласындағы ережені, жалпы қағидаттар мен сипаттамаларды белгілейді.
2. Гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмек асқорыту ағзаларының ауруларымен ауыратын пациенттерге терапиялық көмекті және шағын инвазивтік (интервенциялық) диагностикалық және емдік манипуляцияларды қамтиды.
3. Гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмекті денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган жанындағы Біріккен комиссия мақұлдаған диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына (бұдан әрі – Клиникалық хаттамалар) сәйкес амбулаториялық-емханалық және стационарлық көмек нысанында мамандандырылған көмек және жоғары технологиялық медициналық қызмет (бұдан әрі – ЖТМҚ) көрсету түріндегі "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша дәрігер көрсетеді.
4. Осы Стандартта көрсетілген медициналық ұйымдар, олардың құрылымдық бөлімшелері көрсететін гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмекті үйлестіруді денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын ведомстовалық бағынысты ұйымдардың базасында құрылатын гастроэнтерология, гепатология және асқынған ішек аурулары республикалық үйлестіру орталығы жүзеге асырады.

5. Гастроэнтерологическая и гепатологическая помощь оказывается на основе междисциплинарного взаимодействия врачей по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)" с врачами по специальностям "Инфекционные болезни (взрослые)", "Общая хирургия (торакальная хирургия, абдоминальная хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологическая хирургия, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)", "Онкология (химиотерапия, маммология) (взрослая)", "Патологическая анатомия (цитопатология) (взрослая, детская)", "Лучевая диагностика (рентгенология, компьютерная и магнитно-резонансная томография, ультразвуковая диагностика, ядерная медицина)" и других смежных специальностей.
6. Деятельность в области гастроэнтерологии и гепатологии осуществляется государственными органами и организациями здравоохранения во взаимодействии с профильными и иными общественными организациями.
Глава 2. Общие принципы деятельности организаций здравоохранения, оказывающих гастроэнтерологическую и гепатологическую помощь
7. К общим принципам деятельности организаций здравоохранения, оказывающих гастроэнтерологическую и гепатологическую помощь, относятся:
1) организация и проведение мероприятий, направленных на первичную профилактику заболеваний органов пищеварения;
2) диагностика заболеваний органов пищеварения;
3) лечение заболеваний органов пищеварения с соблюдением преемственности на всех этапах;
4) динамическое наблюдение за пациентами с заболеваниями органов пищеварения;
5) профилактика прогрессирования и развития осложнений заболеваний органов пищеварения;
6) ранняя диагностика злокачественных новообразований органов пищеварения;
7) медицинская реабилитация пациентов с заболеваниями органов пищеварения.
Глава 3. Общие характеристики организации оказания гастроэнтерологической и гепатологической помощи на амбулаторно-поликлиническом уровне
8. Гастроэнтерологическая и гепатологическая помощь на амбулаторно-поликлиническом уровне оказывается в районной, номерной районной, городской поликлинике, консультативно-диагностическом центре, а также соответствующих подразделениях многопрофильных городских, областных, ведомственных, республиканских и иных организаций здравоохранения (далее – амбулаторно-поликлинические организации или подразделения).
9. Первичная диагностика, а также предоставление амбулаторной квалифицированной помощи пациентам с функциональными нарушениями и неосложненными (компенсированными) формами заболеваний органов пищеварения, не нуждающимся в специализированной гастроэнтерологической и гепатологической помощи, осуществляется в организациях, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь, по месту прикрепления участковым терапевтом или врачом общей практики (семейным врачом) (далее – врач ПМСП).

5. Гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмек "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)", "Инфекциялық аурулар (ересектер), "Жалпы хирургия (торакалдық хирургия, абдоминалдық хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологиялық хирургия, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия), "Онкология (химиотерапия, маммология) (ересектер)", "Патологиялық анатомия (цитопатология) (ересектер, балалар)", "Сәулелік диагностика (рентгенология, компьютерлік және магниттік-резонанстық томография, ультрадыбыстық диагностика, ядролық медицина)" және өзге байланысты мамандықтар бойынша дәрігерлер" мамандықтары бойынша дәрігерлердің өзара пәнаралық іс–қимылының және басқа аралас мамаандықтардың негізінде көрсетіледі.
6. Гастроэнтерология және гепатология саласындағы қызметті денсаулық сақтау органдары мен ұйымдары бейінді және өзге қоғамдық ұйымдармен өзара іс-қимылда жүзеге асырады.
2-тарау. Гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары қызметінің жалпы қағидаттары
7. Гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары қызметінің жалпы қағидаттарына:
1) асқорыту ағзалары ауруларының алғашқы профилактикасына бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру мен жүргізу;
2) асқорыту ағзаларының ауруларын диагностикалау;
3) барлық кезеңдегі сабақтастықты сақтай отырып, асқорыту ағзларының ауруларын емдеу;
4) асқорыту ағзаларының ауруларымен ауыратын пациенттерге динамикалық бақылау;
5) асқорыту ағзаларының аурулары асқынуының үдеуі мен дамуының профилактикасы;
6) асқорыту ағзаларының қатерлі ісіктерінің ерте диагностикасы;
7) асқорыту ағзаларының ауруларымен ауыратын пациенттерді медициналық оңалту жатады.
3-тарау. Амбулаториялық-емханалық деңгейде гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмек көрсетуді ұйымдастырудың жалпы сипаттамалары
8. Амбулаториялық-емханалық деңгейде гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмекті аудандық, нөмірлік аудандық, қалалық емханада, консультациялық-диагностикалық орталықта, сондай-ақ қалалық, облыстық, ведомстволық, республикалық және өзге денсаулық сақтау ұйымдарының тиісті көп бейінді бөлімшелерінде (бұдан әрі – амбулаториялық-емханалық ұйымдар немесе бөлімшелер) көрсетіледі.
9. Бастапқы диагностиканы, сондай-ақ Мамандандырылған гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмекті қажет етпейтін, асқорыту ағзалары ауруларының функционалдық бұзылуы және асқынбаған (компенсацияланған) түрлері бар пациенттерге амбулаториялық білікті көмекті ұсынуды тіркелген жері бойынша учаскелік терапевт немесе жалпы практика дәрігері (отбасылық дәрігер) (бұдан әрі – МСАК дәрігері) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдарда жүзеге асырады.

10. Предоставление гастроэнтерологической и гепатологической помощи в организациях, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь, осуществляется в кабинете гастроэнтеролога (далее – Кабинет).
11. Создание Кабинета и утверждение его кадрового состава осуществляется в соответствии с подпунктом 3) пункта 3 статьи 32 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс РК).
12. На должность врача Кабинета принимается врач, имеющий сертификат по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)".
13. Норматив времени на оказание клинико-диагностических услуг (прием пациента) врачом Кабинета устанавливается в соответствии c типовыми штатами и штатными нормативами организаций здравоохранения.
14. Кабинет осуществляет:
1) оказание специализированной медицинской помощи пациентам с заболеваниями органов пищеварения по направлению врача ПМСП;
2) консультирование пациентов с заболеваниями органов пищеварения, в том числе, перенесших оперативные вмешательства на органах пищеварения;
3) направление пациентов на лабораторные и инструментальные исследования;
4) направление пациентов на обследование и консультацию к врачам по специальностям "Общая хирургия (торакальная хирургия, абдоминальная хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологическая хирургия, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)", "Онкология (химиотерапия, маммология) (взрослая)", "Инфекционные болезни (взрослые)" и иных смежных специальностей;
5) отбор и направление пациентов с заболеваниями органов пищеварения на стационарное лечение;
6) участие в отборе и направлении пациентов с заболеваниями органов пищеварения для оказания ВТМУ;
7) внедрение в практику новых методов профилактики, диагностики и лечения больных с заболеваниями органов пищеварения;
8) индивидуальное консультирование и участие в повышении квалификации врачей ПМСП и смежных специальностей по вопросам гастроэнтерологии и гепатологии;
9) преемственность и взаимодействие с врачами по специальности "детская гастроэнтерология" и "педиатрия" по месту прикрепления;
10) участие в научно-практических конференциях;
11) анализ статистических данных по болезням органов пищеварения среди прикрепленного (обслуживаемого) населения и ведение учетной и отчетной документации;
12) разработку и проведение мероприятий по санитарно-гигиеническому просвещению населения, организация и участие в проведении "школ" для пациентов с заболеваниями органов пищеварения.

10. Амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдарда гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмекті ұсыну гастроэнтерологтың кабинетінде (бұдан әрі – Кабинет) жүзеге асырылады.
11. Кабинет құру және оның кадрлық құрамын бекіту "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2019 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің (бұдан әрі – ҚР Кодексі) 32-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес жүзеге асырылады.
12. Кабинет дәрігерінің лауазымына "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша сертификаты бар дәрігер қабылданады.
13. Кабинет дәрігерінің клиникалық-диагностикалық қызмет көрсету (пациентті қабылдау) уақытының нормативі денсаулық сақтау ұйымдарының үлгі штаттары мен штат нормативтеріне сәйкес белгіленеді.
14. Кабинет:
1) МСАК дәрігерінің жолдамасы бойынша асқорыту ағзаларының аурулары бар пациенттерге мамандандырылған медициналық көмек көрсетуді;
2) асқорыту ағзаларының аурулары бар, оның ішінде асқорыту ағзаларына операциялық араласуларды бастан өткірген пациенттерге консультация беруді;
3) пациенттерді зертханалық және аспаптық зерттеулерге жіберуді;
4) пациенттерді "Жалпы хирургия (торакалдық хирургия, абдоминалдық хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологиялық хирургия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия), "Онкология (химиотерапия, маммология) (ересектер)", "Инфекциялық аурулар (ересектер)" және өзге аралас мамандықтар бойынша дәрігерлерге зерттеп-қаралуға және консультация алуға жіберуді;
5) асқорыту ағзаларының аурулары бар пациенттерді стационарлық емдеуге іріктеуді және жіберуді;
6) асқорыту ағзаларының аурулары бар пациенттерді ЖТМҚ көрсетуге іріктеу мен жіберуге қатысуды;
7) практикаға асқорыту ағзаларының аурулары профилактикасының, диагностикасы мен емдеудің жаңа әдістерін енгізуді;
8) гастроэнтерология және гепатология мәселелері бойынша МСАК дәрігерлері мен аралас мамандықтарға жеке консультация беруді және біліктіліктерін арттыруға қатысуды;
9) тіркелген жері бойынша "балалар гастроэнтрологиясы" және "педиатрия" мамандығы бойынша дәрігерлермен сабақтастық пен өзара іс-қимылды;
10) ғылыми-практикалық конференцияларға қатысуды;
11) тіркелген (медициналық қызмет көрсетілетін) халықтың арасында асқорыту ағзаларының аурулары бойынша статистикалық деректерге талдау жасауды, есепке алу және есептілік құжаттарын жүргізуді;
12) халыққа санитариялық-гигиеналық ағарту жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге және жүргізуге, асқорыту ағзалары ауруларымен ауыратын пациенттерге арналған "мектеп" ұйымдастыруға және өткізуге қатысуды жүзеге асырады.

15. Организация здравоохранения, в составе которой создан Кабинет, оснащается минимальным перечнем медицинского оборудования согласно приложению 1 к настоящему Стандарту.
16. В медицинской организации, где создан Кабинет, обеспечивается выполнение ультразвуковой диагностики, эзофагогастродуоденоскопии, ректоскопии, илеоколоноскопии (при соблюдении необходимых требований к выполнению данной процедуры, включая проведение анестезиологического пособия) с автоматической мойкой и стерилизацией эндоскопов и инструментов в соответствующих подразделениях (кабинетах).
17. Минимальный перечень клинико-диагностических и лабораторных услуг в объеме гастроэнтерологической и гепатологической помощи, в организации здравоохранения, где создан Кабинет, включает по показаниям:
1) общее клиническое обследование;
2) общий клинический анализ крови, мочи и кала;
3) биохимический анализ крови;
4) серологические и молекулярные исследования на наличие инфекций;
5) иммунологические исследования (на наличие аутоантител, опухолевых маркеров);
6) уреазный дыхательный тест и (или) определение Нр антигена в кале;
7) исследование кала на скрытую кровь (гемокульт-тест);
8) определение фекальной эластазы;
9) определение фекального кальпротектина;
10) гастроскопию с биопсией;
11) ректоскопию с биопсией;
12) цитологическое и гистологическое исследования;
13) ультразвуковое исследование органов брюшной полости;
14) рентгенологические, в том числе, контрастные, исследования органов желудочно-кишечного тракта;
15) компьютерную (магниторезонансную) томографию.
18. При отсутствии возможности оказания пациентам с заболеваниями органов пищеварения клинико-диагностических услуг в полном объеме данные услуги оказываются иными организациями здравоохранения на основании соответствующих договоров.
19. Централизованное оказание специализированной гастроэнтерологической и гепатологической помощи пациентам с тяжелыми (осложненными) заболеваниями органов пищеварения, в том числе, требующими использования сложных и (или) дорогостоящих методов диагностики и лечения, осуществляется в центре гастроэнтерологии и гепатологии (далее – ЦГГ).
20. ЦГГ создается в амбулаторно-поликлинических организациях или подразделениях многопрофильных медицинских организаций, определяемых местными органами государственного управления здравоохранением, из расчета не менее одного на область и город республиканского значения.
21. В структуру ЦГГ входят кабинеты приема пациентов, палаты дневного стационара, процедурный (инфузионный) кабинет, а также при необходимости иные клинико-диагностические услуги.

15. Құрамында Кабинет құрылған денсаулық сақтау ұйымы осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес медициналық жабдықтардың ең аз тізбесімен жарақтандырылады.
16. Кабинет құрылған медициналық ұйымдағы тиісті бөлімшелерде (кабинеттерде) эндоскоптар мен тиісті аспаптарды автоматты жуа және зарарсыздандыра отырып, ультрадыбыстық диагностиканы, эзофагогастродуоденоскопияны, ректоскопияны, илеоколоноскопияны (анестезиологиялық көрнектілікті жүргізуді қоса алғанда осы емшараны орындауға берілетін қажетті талаптар орындалған кезде) орындау қамтамасыз етіледі.
17. Кабинет құрылған ұйымдағы гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмектің көлемінде клиникалық-диагностикалық және зертханалық қызметтердің ең аз тізбесіне мынадай көрсетілімдер бойынша:
1) жалпы клиникалық зерттеуді;
2) қан, несеп және нәжістің жалпы клиникалық талдауын;
3) қанның биохимиялық талдауын;
4) инфекцияларды анықтауға серологиялық және молекулярлық зерттеулерді;
5) иммунологиялық (аутоантиденелер, ісік маркерлерінің болуына) зерттеулерді;
6) уреазды тыныс алу тесті және (немесе) нәжістегі Нр антигенін анықтауды;
7) нәжісті жасырын қанға зерттеуді (гемокульт-тесті);
8) фекальдық эластазаны анықтауды;
9) фекальдық кальпротектинді анықтауды;
10) биопсиямен гастроскопияны;
11) биопсиямен ректоскопияны;
12) цитологиялық және гистологиялық зерттеулерді;
13) құрсақ қуысына жүргізілетін ультрадыбыстық зерттеуді;
14) асқазан-ішек жолдары ағзаларына рентгенологиялық, оның ішінде, контрасты зерттеу жүргізуді;
15) компьютерлік (магниттік - резонанстық) томографияны қамтиды.
18. Асқорыту ағзаларының аурулары бар пациенттерге клиникалық -диагностикалық қызметті толық көлемде көрсетудің мүмкіндігі болмаған жағдайда осы қызметтерді тиісті шарттардың негізінде өзге денсаулық сақтау ұйымдары көрсетеді.
19. Асқорыту ағзаларының ауыр (асқынған) түрлерімен ауыратын, оның ішінде диагностикалау мен емдеудің күрделі және (немесе) қымбат тұратын әдістерін пайдалануды талап ететін пациенттерге мамандандырылған гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмекті орталықтандырылған көрсету гастроэнтерология және гепатология орталығында (бұдан әрі – ГГО) жүзеге асырылады.
20. ГГО денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары айқындайтын амбулаториялық-емханалық ұйымдарда немесе көпбейінді медициналық ұйымдардың бөлімшелерінде бір облыс және республикалық маңызы бар қалада кемінде бір орталық есебінен құрылады.
21. ГГО құрылымына пациенттерді қабылдау кабинеттері, күндізгі стационар палаталары, емшара (инфузиялық) кабинеті, сондай-ақ қажет болған кезде өзге клиникалық-диагностикалық қызметтер кіреді.

22. Утверждение структуры и штатного расписания ЦГГ осуществляется в соответствии с подпунктом 3) пункта 3 статьи 32 Кодекса РК.
23. Расчетный норматив времени на оказание клинико-диагностических услуг (прием пациента) врачом ЦГГ составляет 40 минут.
24. ЦГГ осуществляет:
1) оказание специализированной помощи пациентам с хроническими вирусными гепатитами (далее – ХВГ), включая стадию цирроза печени и его осложнения, воспалительными заболеваниями кишечника (далее – ВЗК), пациентам после трансплантации печени, а также пациентам с другими тяжелыми заболеваниями органов пищеварения по направлению врачей по специальностям "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)" или "Инфекционные болезни (взрослые)", а в случае их отсутствия – врача ПМСП по месту прикрепления пациента;
2) углубленное (лабораторное, инструментальное) обследование;
3) свод данных исследований на ХВГ, данных по выявлению ВЗК;
4) динамическое обследование на наличие гепатоцеллюлярной карциномы, а по решению местных органов государственного управления здравоохранением – опухолей органов пищеварения других локализаций;
5) направление на обследование и консультацию к врачам по специальностям "Инфекционные болезни (взрослые)", "Общая хирургия (торакальная хирургия, абдоминальная хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологическая хирургия, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)", "Онкология (химиотерапия, маммология) (взрослая)" и иных смежных специальностей;
6) определение показаний и противопоказаний, а также выбор режимов:
противовирусной терапии хронических вирусных гепатитов;
терапии ВЗК, включая иммуносупрессивную и биологическую терапию;
терапии других заболеваний органов пищеварения и их осложнений;
7) определение возможных показаний и противопоказаний к трансплантации печени;
8) участие в комиссионном (протокольном) решении о назначении в пределах Перечня ГОБМП и (или) ОСМС противовирусной терапии пациентам с ХВГ, биологической и иммуносупрессивной терапии пациентам с ВЗК и другими заболеваниями органов пищеварения, а также определении показаний к трансплантации печени с внесением данных в соответствующие листы ожидания;
9) централизованный учет пациентов, включая тех из них, кому планируется, предоставляется, либо завершена (прекращена) данная противовирусная, биологическая или иммуносупрессивная терапия в пределах Перечня ГОБМП и (или) ОСМС;

22. ГГО-ның құрылымы мен штат кестесін бекіту:
1) сырқаттанушылықты ескере отырып, қызмет көрсетілетін 200 000 ересек халыққа шаққанда 1 дәрігер лауазымы;
2) дәрігердің әрбір лауазымына 2 мейіргер лауазымы;
3) 1 емшара мейіргерінің лауазымы есебінен жүзеге асырылады.
23. ГГО дәрігерінің клиникалық-диагностикалық қызмет көрсетуге уақытының (пациентті қабылдау) есептік нормативі 40 минутты құрайды.
24. ГГО:
1) бауыр циррозы мен оның асқыну сатысын, ішектің асқынған ауруларын (бұдан әрі–ІАА) қоса алғанда созылмалы вирустық гепатиттері (СВГ) бар пациенттерге, бауырды транспланттағаннан кейін пациенттерге, сондай-ақ "Гастроэнтерология (негізгі мамандығының бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандығының бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер) немесе "Инфекциялық аурулар (ересектер) мамандығы бойынша дәрігерлердің, ал олар болмаған жағдайда – пациенттің тіркелген жері бойынша МСАК дәрігерінің жолдамасы бойынша пациенттерге мамандандырылған көмек көрсетуді;
2) тереңдетілген (зертханалық, аспаптық) зерттеп-қарауды;
3) СВГ-ге зерттеулердің деректерін, ІАА анықтау бойынша деректерді жинақтауды;
4) гепатоцеллюлярлық карциномалардың болуына, ал денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарының шешімі бойынша – басқа орындардағы асқорыту азғаларының ісігін динамикалық зерттеп-қарау жүргізуді;
5) "Инфекциялық аурулар (ересектер), "Жалпы хирургия (торакалдық хирургия, абдоминалдық хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологиялық хирургия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика), "Онкология (химиотерапия, маммология) (ересектер)" және басқа да мамандықтар бойынша дәрігерлерге зерттеп-қарауға және консультацияға жіберуді;
6) көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтау, сондай-ақ мына режимдерді таңдауды:
созылмалы вирустық гепатиттердің вирусқа қарсы терапиясын;
иммундық-супрессивтік және биологиялық терапияны қоса алғанда, ІАА терапиясын;
асқорыту ағзаларының басқа аурулары және олардың асқынуларының терапиясын;
7) бауырды транспланттаудың мүмкін болатын көрсетілімдері мен қарсы көрсетілімдерін анықтауды;
8) ТМККК тізбесі және (немесе) МӘМС шегінде СВГ-мен ауыратын пациенттерге вирусқа қарсы терапияны, ІАА және асқорыту ағзаларының басқада ауруларымен ауыратын пациенттерге биологиялық және иммундық-супрессивтік терапияны тағайындау, сондай-ақ тиісті күту парақтарына деректерді енгізе отырып, бауырды транспланттауға көрсетілімдерді анықтауды;
9) пациенттерді, солардың ішінде ТМККК тізбесі және (немесе) МӘМС шегінде осы вирусқа қарсы, биологиялық немесе иммундық-супрессивтік терапия кімге жоспарланғанын, ұсынылатынын немесе аяқталғанын (тоқтатылғанын) қоса отырып, орталықтандырылған есепке алуды;

10) выписку рецептов на получение пациентами лекарственных средств, осуществляемую врачом ЦГГ или врачом по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)" или "Инфекционные болезни (взрослые)" по месту прикрепления, а при его отсутствии – врачом ПМСП, в соответствии с консультативным заключением, выданным ЦГГ;
11) проведение и мониторинг противовирусной, иммуносупрессивной, биологической терапии и иных методов лечения пациентам с заболеваниями органов пищеварения в пределах Перечня ГОБМП и (или) ОСМС;
12) консультирование и наблюдение пациентов с хроническими заболеваниями, в том числе, перенесших оперативные вмешательства на органах пищеварения, включая трансплантацию печени;
13) госпитализацию в дневной стационар;
14) направление на стационарное лечение, в том числе для оказания высокотехнологичных медицинских услуг;
15) решение вопроса о направлении пациентов на медико-социальную экспертную комиссию;
16) профилактические меры и консультирование, в том числе организация и участие в проведении "школ" для пациентов;
17) внедрение в практику новых методов профилактики, диагностики и лечения пациентов с хроническими заболеваниями органов пищеварения;
18) индивидуальное консультирование и участие в повышении квалификации врачей ПМСП и смежных специальностей по вопросам гастроэнтерологии и гепатологии;
19) анализ статистических данных по заболеваниям органов пищеварения среди обслуживаемого населения, ведение учетной и отчетной документации;
20) контроль за внесением данных в медицинские информационные системы по месту прикрепления пациентов в организациях, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь.
25. Организация здравоохранения, в составе которой создан ЦГГ, оснащается минимальным перечнем медицинского оборудования согласно приложению 2 к настоящему Стандарту.
26. Минимальный перечень клинико-диагностических услуг, предоставляемых медицинской организацией, в составе которой создан ЦГГ, включает:
1) общее клиническое обследование пациента;
2) общий клинический анализ крови, мочи и кала;
3) биохимический анализ крови;
4) серологические и молекулярные исследования на инфекции;
5) иммунологические исследования (на наличие аутоантител, опухолевых маркеров);
6) определение концентрации иммуносупрессивных препаратов в крови;
7) исследование кала на скрытую кровь;
8) уреазный дыхательный тест и (или) определение Нр-антигена в кале;

10) ГГО берген консультациялық қорытындыға сәйкес тіркелген жері бойынша ГГО дәрігері немесе "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" немесе "Инфекциялық аурулар (ересектер)" мамандығы бойынша дәрігер, ал ол болмаған кезде МСАК дәрігері жүзеге асыратын дәрілік заттарды пациенттердің алуына рецепт беруді;
11) ТМКК тізбесі және (немесе) МӘМС шегінде асқорыту ағзалары ауруларымен ауыратын пациенттерге вирусқа қарсы, иммундық-супрессивтік, биологиялық терапия және емдеудің өзге де әдістерін жүргізуді және мониторингілеуді;
12) созылмалы аурулармен ауыратын, оның ішінде бауырды транспланттауды қоса алғанда, асқорыту ағзаларына операциялық араласуларды бастан өткерген пациентерге консультация беруді және байқауды;
13) күндізгі стационарға емдеуге жатқызуды;
14) стационарлық емдеуге, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсетуге жіберуді;
15) пациенттерді медициналық-әлеуметтік сараптама комиссиясына жіберу туралы мәселені шешуді;
16) профилактикалық шаралар мен консультациялар беруді, оның ішінде пациенттерге арналған "мектептерді" жүргізуді ұйымдастыруды және оған қатысуды;
17) практикаға асқорыту ағзаларының созылмалы ауруларымен ауыратын пациенттердің профилактикасы, диагностикасы мен емдеудің жаңа әдістерін енгізуді;
18) гастроэнтерология мен гепатология мәселелері бойынша МСАК және аралас мамандықтар дәрігерлеріне жеке консультация беруді және олардың біліктілігін арттыруға қатысуды;
19) қызмет көрсетіліп отырған халықтың арасында асқорыту ағзаларының аурулары бойынша статистикалық деректерді талдау, есепке алу және есеп беру құжаттарын жүргізуді;
20) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдарда пациенттердің тіркелген жері бойынша медициналық ақпараттық жүйелерге деректердің енгізілуін бақылауды жүзеге асырады.
25. Құрамында ГГО құрылған денсаулық сақтау ұйымы осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес медициналық жабдықтардың ең төменгі тізбесімен жарақтандырылады.
26. Құрамында ГГО құрылған медициналық ұйым ұсынатын клиникалық-диагностикалық қызметтердің ең төменгі тізбесіне:
1) пациентті жалпы клиникалық зерттеп-қарау;
2) қан, несеп пен нәжістің жалпы клиникалық талдауы;
3) қанның биохимиялық талдауы;
4) инфекцияларға серологиялық және молекулярлық зерттеулер;
5) иммунологиялық зерттеулер (аутоанти денелер, ісік маркерлері);
6) қандағы иммундық-супрессивтік препараттардың концентрациясын анықтау;
7) жасырын қанға нәжісті зерттеу;
8) уреаздық тыныс алу тесті және (немесе) нәжістегі Нр-антигенін анықтау;

9) определение фекальной эластазы;
10) определение фекального кальпротектина;
11) эзофагогастродуоденоскопию с биопсией;
12) ректоскопию с биопсией;
13) илеоколоноскопию с биопсией;
14) цитологическое и гистологическое исследования;
15) ультразвуковое исследование органов брюшной полости;
16) эластометрию (эластографию) печени;
17) рентгенологические, в том числе, контрастные, исследования органов желудочно-кишечного тракта;
18) компьютерную и (или) магниторезонансную томографию, магниторезонансную холангиопанкреатографию, а также энтерографию, колонографию.
27. При отсутствии возможности оказания клинико-диагностических услуг в полном объеме данные услуги оказываются иными организациями здравоохранения на основании соответствующих договоров.
28. ЦГГ может использоваться в качестве клинической базы организации образования в области здравоохранения.
Глава 4. Общие характеристики деятельности организаций здравоохранения, оказывающих гастроэнтерологическую и гепатологическую помощь на стационарном уровне
29. Гастроэнтерологическая и гепатологическая помощь на стационарном уровне предоставляется в районных, городских, областных больницах, ведомственных, республиканских и иных организациях здравоохранения, оказывающих стационарную помощь.
30. Специализированная стационарная гастроэнтерологическая и гепатологическая помощь оказывается при заболеваниях органов пищеварения и их формах, требующих госпитализации в круглосуточные стационары, а также дневные стационары амбулаторно-поликлинических организаций или палаты дневного пребывания организаций здравоохранения, оказывающих стационарную помощь.
31. Гастроэнтерологическая и гепатологическая помощь на стационарном уровне в виде ВТМУ оказывается при заболеваниях органов пищеварения, требующих использования высокотехнологичных методов диагностики и лечения.
32. Нуждающимся в госпитализации пациентам с неосложненными (компенсированными) формами заболеваний органов пищеварения, не требующим специализированной гастроэнтерологической и гепатологической помощи, квалифицированная медицинская помощь на стационарном уровне оказывается врачом по специальности "Терапия (терапия подростковая, диетология)" в терапевтических (соматических) отделениях.
33. Для оказания специализированной гастроэнтерологической и гепатологической помощи и ВТМУ в организациях здравоохранения, оказывающих стационарную помощь, создается отделение гастроэнтерологии (гастроэнтерологии и гепатологии) (далее – Отделение) или профилируются койки, палаты терапевтических (соматических) отделений.

9) фекальдық эластазды анықтау;
10) фекальдық кальпротектинді анықтау;
11) биопсиямен эзофагогастроскопия;
12) биопсиямен ректоскопия;
13) биопсиямен илеоколоноскопия;
14) цитологиялық және гистологиялық зерттеулер;
15) құрсақ қуысы ағзаларына ультрадыбыстық зерттеу;
16) бауыр эластометриясы (эластографиясы);
17) асқазан-ішек жолдары ағзаларына рентгенологиялық, оның ішінде контрасты зерттеу;
18) компьютерлік және (немесе) магниттік-резонанстық томография, магниттік-резонанстық холангиопанкреатография, сондай-ақ энтерография, колонография кіреді.
27. Клиникалық-диагностикалық қызметті толық көлемде көрсетудің мүмкіндігі болмаған кезде тиісті шарттардың негізінде өзге денсаулық сақтау ұйымдары осы қызметтерді көрсетеді.
28. ГГО денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымының клиникалық базасы ретінде пайдаланылады.
4-тарау. Стационарлық деңгейде гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметінің жалпы сипаттамалары
29. Стационарлық деңгейде гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмек көрсету аудандық, қалалық, облыстық ауруханаларда, стационарлық көмек көрсететін ведомстволық, республикалық және өзге де денсаулық сақтау ұйымдарында ұсынылады.
30. Мамандандырылған стационарлық гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмек асқорыту ағазаларының аурулары және тәуліктік стационарларға, сондай-ақ амбулаториялық-емханалық ұйымдардың күндізгі стационарларына немесе стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының күндіз келіп жататын палаталарына емдеуге жатқызуды талап ететін нысандары кезінде көрсетіледі.
31. ЖТМҚ түріндегі стационарлық деңгейдегі гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмек диагностикалау мен емдеудің жоғары технологиялық әдістерін пайдалануды талап ететін асқорыту ағзаларының аурулары кезінде көрсетіледі.
32. Мамандандырылған гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмекті талап етпейтін асқорыту ағзалары ауруларының асқынбаған (компенсацияланған) нысандарымен емделуге жатуға мұқтаж пациенттерге стационарлық деңгейдегі білікті медициналық көмекті "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)" мамандығы бойынша терапиялық (соматикалық) бөлімшелердегі дәрігер көрсетеді.
33. Стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында мамандандырылған гастроэнтерологиялық және гепатологиялық және ЖТМҚ көрсету үшін гастроэнтерология (гастроэнтерология және гепатология) бөлімшесі (бұдан әрі – Бөлімше) немесе терапиялық (соматикалық) бөлімшелердің төсектері, палаталары бейінделеді.

34. Создание Отделения, утверждение его структуры и штатного расписания осуществляется исходя из расчета:
1) не менее одного на область, город республиканского значения;
2) объема работы и структуры заболеваемости в регионе;
3) согласно типовым штатам и штатными нормативами организаций здравоохранения, утверждаемых уполномоченным органом в области здравоохранения.
35. Отделение возглавляет заведующий – врач по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)".
36. Отделение осуществляет:
1) госпитализацию и оказание стационарной помощи пациентам с заболеваниями органов пищеварения по показаниям в соответствии с Клиническими протоколами;
2) первый этап реабилитации пациентов, в том числе, перенесших оперативные вмешательства на органах пищеварения, согласно Стандартам реабилитации, утверждаемым уполномоченным органом в области здравоохранения;
3) оказание консультативной помощи врачам и пациентам других отделений стационара;
4) разработку и проведение мероприятий по повышению качества медицинской помощи и снижению больничной летальности от заболеваний органов пищеварения;
5) участие в повышении квалификации врачебного и среднего медицинского персонала медицинской организации по вопросам профилактики и оказания медицинской помощи пациентам с заболеваниями органов пищеварения;
6) внедрение в клиническую практику новых методов профилактики, диагностики, лечения и реабилитации пациентов с заболеваниями органов пищеварения;
7) проведение санитарно-просветительской работы с пациентами и их родственниками;
8) систематический анализ информации по госпитализированным пациентам, ведение учетной и отчетной документации.
37. В составе медицинской организации, где создано Отделение, для обеспечения его деятельности также создаются условия для выполнения ультразвуковой, лучевой диагностики и эндоскопической диагностики с автоматической мойкой и стерилизацией эндоскопов и инструментов, в соответствующих подразделениях (кабинетах).
38. Организация здравоохранения, в составе которой создано Отделение, оснащается минимальным перечнем медицинского оборудования согласно приложению 3 к настоящему Стандарту.
39. Минимальный перечень клинико-диагностических услуг в объеме гастроэнтерологической и гепатологической помощи, предоставляемых организацией здравоохранения, в составе которой создано Отделение, включает:
1) общее клиническое обследование пациента;
2) общий клинический анализ крови, мочи и кала;

34. Бөлімшені құру, оның құрылымы мен штат кестесін бекіту:
1) облыс, республикалық маңызы бар қалаға кемінде бір;
2) өңірдегі жұмыс көлемі мен құрылымы;
3) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекітетін денсаулық сақтау ұйымының үлгі штаттары мен штат нормативтеріне сәйкес жүзеге асырылады.
35. Бөлімшені "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша дәрігер-меңгеруші басқарады.
36. Бөлімше:
1) Клиникалық хаттамаларға сәйкес көрсетілімдер бойынша асқорыту ағзаларының аурулары бар пациенттерді емдеуге жатқызуды және стационарлық көмек көрсетуді;
2) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен Оңалту стандарттарына сәйкес пациенттерді, оның ішінде асқорыту ағзаларына операциялық араласуларды бастан өткергендерді оңалтудың бірінші кезеңін;
3) стационардың басқа бөлімшелерінің дәрігерлері мен пациенттеріне консультациялық көмек көрсетуді;
4) медициналық көмектің сапасын арттыру және асқорыту ағзаларының ауруларынан болатын ауруханалық өлімді азайту жөніндегі іс-шараларды әзірлеуді және жүргізуді;
5) медициналық ұйымның дәрігерлік және орта медицина қызметкерлерінің асқорыту ағзаларының аурулары бар пациенттерге профилактика және оларға медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша біліктілігін арттыруға қатысуды;
6) клиникалық практикаға профилактиканың, диагностиканың, емдеу мен асқорыту ағзаларының аурулары бар пациенттерді оңалтудың жаңа әдістерін енгізуді;
7) пациенттермен және олардың туыстарымен санитариялық-ағартушылық жұмыс жүргізуді;
8) емделуге жатқызылған пациенттер бойынша ақпаратқа жүйелі талдау жүргізуді, есепке алу және есеп беру құжаттарын жүргізуді жүзеге асырады.
37. Бөлімше құрылған медициналық ұйымның құрамында оның қызметін қамтамасыз ету үшін, сондай-ақ ультрадыбыстық, сәулелік диагностика және тиісті бөлімшелерде (кабинеттерде) эндоскоптар мен аспаптарды автоматты жуа және зарарсыздандыра отырып, эндоскопиялық диагностиканы орындау үшін жағдайлар жасалады.
38. Құрамында Бөлімше құрылған денсаулық сақтау ұйымы осы Стандартқа 3-қосымшаға сәйкес медициналық жабдықтардың ең аз тізбесімен жарақтандырылады.
39. Құрамында Бөлімше құрылған денсаулық сақтау ұйымы ұсынатын гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмектің көлеміндегі клиникалық-диагностикалық қызметтердің ең аз тізбесіне:
1) пациентті жалпы клиникалық зерттеп-қарау;
2) қан, несеп және нәжістің жалпы клиникалық талдауы;

3) развернутый биохимический анализ крови;
4) исследование свертывающей системы крови;
5) серологические и молекулярные исследования на инфекции;
6) иммунологические исследования (на наличие аутоантител, опухолевых маркеров);
7) определение концентрации иммуносупрессивных препаратов в крови;
8) определение иммуногенности препаратов биологической терапии;
9) генетические исследования и лабораторные исследования на наличие орфанных заболеваний;
10) исследование кала на скрытую кровь;
11) бактериологические исследования;
12) уреазный дыхательный тест и (или) определение Нр-антигена в кале;
13) определение фекальной эластазы;
14) определение фекального кальпротектина;
15) эзофагогастроскопию с биопсией;
16) дуоденоскопию с биопсией;
17) колоноскопию с биопсией;
18) пункционную биопсию печени;
19) цитологическое и гистологическое исследования;
20) эндоскопическую папиллосфинктеротомию;
21) эндоскопическую ретроградную панкреатохолангиографию;
22) эндоскопическую эксцизию полипов;
23) лигирование (склерозирование) варикозно расширенных вен пищевода, желудка;
24) внутрижелудочную рН-метрию;
25) ультразвуковое исследование органов брюшной полости с допплерографическим картированием;
26) эндоскопическое ультразвуковое исследование органов брюшной полости (эндосонографию);
27) эластометрию (эластографию) печени
28) рентгенологические, в том числе, контрастные, исследования органов желудочно-кишечного тракта;
29) компьютерную и (или) магниторезонансную томографию, магниторезонансную холангиопанкреатографию, а также энтерографию, колонографию.
40. При отсутствии возможности оказания пациентам с заболеваниями органов пищеварения клинико-диагностических услуг в полном объеме данные услуги оказываются иными организациями здравоохранения на основании соответствующих договоров.
41. Отделение может использоваться в качестве клинической базы организации образования в области здравоохранения.
Глава 5. Общие характеристики оказания медицинской помощи пациентам с хроническими вирусными гепатитами
42. К хроническим вирусным гепатитам (далее – ХВГ) относятся хронический гепатит В (далее - ХГВ), хронический гепатит В с дельта-агентом, или хронический гепатит Д (далее - ХГД) и хронический гепатит С (далее - ХГС).
43. Медицинская помощь пациентам с ХВГ в пределах Перечня ГОБМП и (или) ОСМС предоставляется в организациях, оказывающих амбулаторно-поликлиническую и стационарную помощь, включая республиканские организации здравоохранения.
44. Медицинская помощь пациентам с ХВГ в пределах Перечня ГОБМП и (или) ОСМС оказывается в соответствии с Клиническими протоколами.

3) қанның толық биохимиялық талдауы;
4) қанның ұю жүйесін зерттеу;
5) инфекцияларға серологиялық және молекулярлық зерттеу;
6) иммунологиялық зерттеулер (аутоантиденелер, ісік маркерлерінің болуына);
7) қандағы иммундық-супрессивтік препараттар концентрациясын анықтау;
8) биологиялық терапия препарттарының иммуногенділігін анықтау;
9) орфандық аурулардың болуына генетикалық зерттеулер және зертханалық зерттеулер;
10) нәжісті жасырын қанға зерттеу;
11) бактериологиялық зерттеулер;
12) уреаздық тыныстық тесті және (немесе) нәжістегі Нр-қарсы генін анықтау;
13) фекальдық эластазаны анықтау;
14) фекальдық кальпротектинді анықтау;
15) биопсиямен эзофагогастроскопия;
16) биопсиямен дуоденоскопия;
17) биопсиямен колоноскопия;
18) бауырдың пункциялық биопсиясы;
19) цитологиялық және гистологиялық зерттеулер;
20) эндоскопиялық папиллосфинктеротомия;
21) эндоскопиялық ретроградтық панкреатохолангиография;
22) полиптердің эндоскопиялық эксцизиясы;
23) өңеш, асқазан веналарының варикоздық кеңеюін лигирлеу (склероздау);
24) асқазанішілік рН-метриясы;
25) құрсақ қуысы ағзаларын допплерографикалық картирлеу арқылы ультрадыбыстық зерттеу;
26) құрсақ қуысы ағзаларын эндоскопиялық ультрадыбыстық зерттеу (эндосонография);
27) бауыр эластометриясы (эластографиясы);
28) рентгенологиялық, оның ішінде асқазан-ішек жолдары ағзаларын контрастық зерттеу;
29) компьютерлік және (немесе) магниттік-резонанстық томография, магниттік-резонанстық холангиопанкреатография, сондай-ақ энтерография, колонография кіреді.
40. Асқорыту ағзаларының аурулары бар пациенттерге толық көлемде клиникалық-диагностикалық қызмет көрсету мүмкіндігі болмаған кезде осы қызметтерді тиісті шарттардың негізінде өзге денсаулық сақтау ұйымдары көрсетеді.
41. Бөлімше денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымының клиникалық базасы ретінде пайдаланылады.
5-тарау. Созылмалы вирустық гептатиттері бар пациенттерге медициналық көмек көрсетудің жалпы сипаттамалары
42. Созылмалы вирустық гепатиттерге (бұдан әрі – СВГ) В созылмалы гепатиті (бұдан әрі - ВСГ), дельта-агенті бар В созылмалы гепатиті немесе Д созылмалы гепатиті (бұдан әрі - ДСГ) және С созылмалы гепатиті (бұдан әрі – ССГ) жатады.
43. ТМККК тізбесі және (немесе) МӘМС шегінде СВГ пациенттеріне медициналық көмек көрсету республикалық денсаулық сақтау ұйымдарын қоса алғанда, амбулаториялық-емханалық және стационарлық көмек көрсететін ұйымдарда ұсынылады.
44. СВГ бар пациенттерге медициналық көмек ТМККК тізбесі және (немесе) МӘМС шегінде Клиникалық хаттамаларға сәйкес көрсетіледі.

45. Первичное обследование пациентов с ХВГ и подозрением на них осуществляет врач ПМСП.
46. К оказанию специализированной медицинской помощи пациентам с ХВГ допускаются врачи по специальностям "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)" или "Инфекционные болезни (взрослые)", прошедших повышение квалификации по вопросам гастроэнтерологии и гепатологии в объеме не менее 108 часов, и имеющие документы об образовании (сертификат повышения квалификации) соответствующего уровня, выдаваемого республиканскими организациями здравоохранения, определяемыми уполномоченным органом в области здравоохранения.
47. Лабораторная (маркерная и молекулярная) диагностика ХВГ в пределах Перечня ГОБМП и (или) ОСМС проводится по направлению врача ПМСП по месту прикрепления в лабораториях организаций здравоохранения и (или) структурных подразделениях организаций здравоохранения, осуществляющих лабораторную диагностику, с учетом мощности данных лабораторий, качества исследований и обеспеченности оборудованием (включая наличие хемолюминесцентных анализаторов, а также ПЦР-анализаторов с автоматической подготовкой проб и высокочувствительным качественным и количественным тестированием в режиме реального времени с нижним лимитом определения менее 15 международных единиц).
48. Оказание стационарной помощи осуществляется на базе гастроэнтерологических отделений (или отделений, имеющих гастроэнтерологическую профилизацию) многопрофильных или инфекционных больниц, определяемых местным органом государственного управления здравоохранением, а также республиканских медицинских организаций.
49. Медицинская помощь пациентам с ХВГ включает:
1) первичное обследование на ХВГ;
2) подтверждение диагноза;
3) углубленное обследование с определением показаний и противопоказаний к противовирусной терапии (далее – ПВТ);
4) протокольное решение о назначении ПВТ;
5) проведение и мониторинг ПВТ;
6) профилактические меры и консультирование.
50. Первичное обследование на вирусные гепатиты (далее – ВГ) в пределах Перечня ГОБМП и (или) ОСМС предусматривает следующее:
1) направление на первичное обследование на ВГ проводится врачом ПМСП по месту прикрепления в организациях здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь;
2) охват в соответствии с установленными целевыми группами лиц, подлежащими профилактическим медицинским осмотрам, а также правилами и периодичностью проведения данных осмотров, определяемыми уполномоченным органом в области здравоохранения;

45. СВГ бар және оған күмәнді пациенттерге алғашқы зерттеп-қарау жүргізуді МСАК дәрігері жүзеге асырады.
46. СВГ бар пациенттерге мамандандырылған медициналық көмек көрсетуге кемінде 108 сағат көлемінде "Гастроэнтерология (негізгі мамандығының бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандығының бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" немесе "Инфекциялық аурулар (ересектер)" мамандықтары бойынша және гастроэнтерология және гепатология мәселелері бойынша біліктілікті арттырудан өткен және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындаған республикалық денсаулық сақтау ұйымдары беретін тиісті деңгейдегі білімі туралы құжаттары бар дәрігерлерге рұқсат етіледі.
47. ТМККК тізбесі және (немесе) МӘМС шегінде СВГ зертханалық (маркерлік және молекулалық) диагностика тұрғылықты жері бойынша МСАК дәрігерінің жолдамасы бойынша денсаулық сақтау ұйымдарының зертханаларында және (немесе) осы зертханалардың қуаттылығын және жабдықпен қамтамасыз етілуін (иммундық хеломолминесценттік анализаторлардың болуы, сондай-ақ сынамаларды автоматты дайындайтын ПТР-анализаторлары және анықтаудың төменгі шегі 15 халықаралық бірліктен кем болмайтын, нақты уақыт режиміндегі сезімталдығы жоғары сапалы және сандық тестілеу) ескере отырып, зертханалық диагностиканы жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының құрылымдық бөлімшелерінде жүргізіледі.
48. Стационарлық көмек көрсету денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары, сондай-ақ республикалық медициналық ұйымдар айқындайтын көп бейінді немесе инфекциялық ауруханалардың гастроэнтерологиялық бөлімшелері (немесе гастроэнтерологиялық бейінделген бөлімшелер) жүзеге асырады.
49. СВГ бар пациенттерге көрсетілетін медициналық көмекке:
1) СВГ-ға алғашқы зерттеу;
2) диагнозды растау;
3) вирусқа қарсы терапияға (бұдан әрі – ВҚТ) көрсетілімді және қарсы көрсетілімді анықтау арқылы тереңірек зерттеу;
4) ВҚТ тағайындау туралы хаттамалық шешім;
5) ВҚТ жүргізу және мониторингілеу;
6) профилактикалық шаралар және консультация беру кіреді.
50. ТМККК тізбесі және (немесе) МӘМС шегінде вирустық гепатиттерге (бұдан әрі – ВГ) бастапқы зерттеп-қарау мынаны көздейді:
1) ВГ-ге алғашқы зерттеп-қарауға жіберуді тіркелген жері бойынша амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымындағы МСАК дәрігері жүргізеді;
2) профилактикалық медициналық қарап-тексерулерге жататын адамдардың белгіленген нысаналы топтарына, сондай-ақ денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын осы қарап- тексерулерді жүргізу қағидалары мен кезеңділігіне сәйкес қамту кіреді;

3) включает следующий объем медицинской помощи:
стандартную серологическую диагностику маркеров ВГ: HBsAg, anti-HDV (у носителей HBsAg) и anti-HCV с помощью хемолюминесцентного (при невозможности – иммуноферментного) анализа лицам, подлежащим первичному обследованию согласно Клиническим протоколам;
дополнительно к стандартной серологической диагностике у лиц с подозрением на острый вирусный гепатит С, а также ХГС у иммунокомпромисных пациентов (с первичными, вторичными иммунодефицитными заболеваниями, а также находящихся на иммуносупрессивной терапии): определение HCV РНК с помощью полимеразной цепной реакции (ПЦР), а при невозможности - определение HCV core Ag;
дополнительно к стандартной серологической диагностике у лиц, которым планируется проведение иммуносупрессивной терапии, а также находящихся на иммуносупрессивной терапии: anti-HBc с помощью хемолюминесцентного анализа;
4) при положительных результатах скрининговых тестов и соответствующем подозрении на ХВГ, для дальнейшего обследования и определения тактики ведения пациенты направляются врачом ПМСП к врачу по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)" или "Инфекционные болезни (взрослые)" организаций здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь, по месту прикрепления.
51. Подтверждение диагноза ХВГ в пределах Перечня ГОБМП и (или) ОСМС предусматривает следующее:
1) осуществляется врачами по специальностям "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)" или "Инфекционные болезни (взрослые)" по месту прикрепления, а при их отсутствии – врачом ПМСП;
2) включает следующий объем медицинской помощи:
при обнаружении HBsAg во всех случаях, а также anti-HBc у пациентов, которым планируется иммуносупрессивная терапия или находящихся на иммуносупрессивной терапии: определение HBeAg; anti-HBe; HBV ДНК с помощью ПЦР (качественный, количественный тест);
при обнаружении anti-HDV: определение HDV РНК с помощью ПЦР (качественный, количественный тест);
при обнаружении anti-HCV: определение HCV РНК с помощью ПЦР (качественный, количественный тест), при невозможности - определение HCV core Ag;
проведение рутинного лабораторного и инструментального клинического обследования (общий анализ крови с подсчетом тромбоцитов, функциональные пробы печени, ультразвуковое исследование органов брюшной полости и другие исследования по показаниям в соответствии с Клиническими протоколами).

3) медициналық көмектің мынадай көлемі кіреді:
Клиникалық хаттамаларға сәйкес бастапқы зерттеп-қарауға жататын адамдарға хемолюминесценттік (мүмкіндік болмағанда – иммуноферменттік) талдаудың көмегімен ВГ маркерлеріне: HBsAg, anti-HDV (HbsAg тасымалдаушыларында) және anti-HCV стандарттық серологиялық диагностика;
С жіті вирустық гепатитіне күдігі бар адамдардағы, сондай-ақ иммундық компромистік пациенттердегі ССГ, (бастапқы, қайталама иммундық тапшылық ауруларымен ауыратын, сондай-ақ иммундық-супрессивтік терапияда тұратын) стандарттық серологиялық диагностикаға қосымша: полимераздық тізбектік реакцияның (ПТР) көмегімен HCV РНК анықтау, ал мүмкін болмаған жағдайда - HCV core Ag анықтау;
иммундық-супрессивтік терапия жүргізу жоспарланған адамдардағы, сондай-ақ иммундық супрессивтік терапияда тұратын адамдардағы стандарттық серологиялық диагностикаға қосымша: хемолюминесценттік талдаудың көмегімен anti-HBc анықтау;
4) скрининг тестілердің оң нәтижелері және СВГ-ға күдігі тиісті болған кезде, одан әрі зерттеп-қарау және емдеу жүргізу тәсілін анықтау үшін МСАК дәрігері пациенттерді тіркелген жері бойынша амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымындағы "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" немесе "Инфекциялық аурулар (ересектер)" мамандығы бойынша дәрігерге жібереді.
51. ТМККК тізбесі және (немесе) МСАК шегінде СВГ диагнозын растау мыналарды көздейді:
1) тіркелген жері бойынша "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" немесе "Инфекциялық аурулар (ересектер)" мамандығы немесе Инфекциялық аурулар (ересектер)" мамандығы бойынша дәрігерлер, ал олар болмаған кезде – МСАК дәрігері жүзеге асырады.
2) медициналық көмектің мынадай көлемін қамтиды:
барлық жағдайда HBsAg, сондай-ақ иммундық-супрессивтік терапия жоспарланған немесе иммундық-супрессивтік терапиядағы пациенттерде anti-HBc анықталған кезде: ПТР көмегімен HBeAg; anti-HBe; HBV ДНК анықтау (сапалық, сандық тест);
anti-HDV анықталған кезде: ПТР (сапалық, сандық тест) көмегімен HDV РНК анықтау;
anti-HCV анықталған кезде: ПТР (сапалық, сандық тест) көмегімен HCV РНК, мүмкін болмаған кезде -HCV core Ag анықтау;
сараланған зертханалық және аспаптық клиникалық зерттеулер жүргізу (тромбоциттерді санай отырып, қанның жалпы талдауға, бауырдың функционалдық сынамалары, ішперде қуысы ағзаларын ультрадыбыстық зерттеу және Клиникалық хаттамаларға сәйкес көрсетілімдер бойынша басқа зерттеулер);

3) диагноз ХВГ считается правомочным при длительности инфекции свыше 6 месяцев и для ХГВ устанавливается при наличии HBV ДНК и (или) HBsAg; для ХГD – при наличии HDV РНК; для ХГС – при наличии HCV РНК или HCV core Ag;
4) по факту подтверждения диагноза ХВГ врач по специальности "Инфекционные болезни (взрослые)" по месту прикрепления, а в случае его отсутствия – врач ПМСП:
вносит соответствующую информацию о пациенте в форму № 030-1/у "Карта индивидуального учета больных вирусными гепатитами "В" и "С" (далее – Карта) утвержденную приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6697), далее в портальном режиме информация передается в ЦГГ и в территориальный филиал Республиканского государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр электронного здравоохранения";
обеспечивает подачу утвержденной уполномоченным органом формы № 058у "Экстренное извещение об инфекционном заболевании, пищевом, остром профессиональном отравлении, необычной реакции на прививку" в территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа, если таковой диагноз устанавливается впервые;
5) врач по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)" или "Инфекционные болезни (взрослые)" по месту прикрепления, а при его отсутствии – врач ПМСП – в целях определения дальнейшей тактики ведения направляют пациентов с установленным диагнозом ХВГ в ЦГГ.
52. Углубленное обследование пациентов с ХВГ с определением показаний и противопоказаний к ПВТ в пределах Перечня ГОБМП и (или) ОСМС:
1) осуществляется на базе ЦГГ согласно соответствующим Клиническим протоколам;
2) у ВИЧ-инфицированных пациентов учитывается обязательное заключение специалиста по специальности "Инфекционные болезни (взрослые)" о статусе и фазе ВИЧ-инфекции, а также о проводимой антиретровирусной терапии;
3) у пациентов, являющихся потребителями наркотиков, учитывается обязательное заключение нарколога (психиатра) о наличии или отсутствии ремиссии наркозависимости, а также проводимой заместительной терапии;
4) у пациентов с хроническими заболеваниями учитывается заключение соответствующих профильных специалистов о статусе заболевания и проводимой терапии;

3) СВГ диагнозы инфекцияның ұзақтығы 6 айдан асқан кезде заңды болып табылады және HBV ДНК және (немесе) HbsAg болған жағдайда СВГ бекітіледі; ДСГ үшін – құрамында HDV РНК болуы; ССГ үшін – құрамында HCV РНК немесе HCV core Ag табылған кезде анықталады;
4) СВГ диагнозын растау фактісі бойынша тіркелген жері бойынша "Инфекциялық аурулар (ересектер)" мамандығы бойынша дәрігер, ал ол болмаған жағдайда – МСАК дәрігері:
пациент туралы тиісті ақпаратты "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) "В" және "С" вирустық гепатиттері бар науқастарды жеке есепке алу картасы" (бұдан әрі - Карта) № 130-1/е нысанына енгізеді, одан әрі ақпарат порталдық режимде ГГО-ға және "Денсаулық сақтауды дамыту республикалық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынның аумақтық филиалына беріледі;
егер мұндай диагноз алғаш рет қойылса, уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне уәкілетті орган бекіткен "Инфекциялық аурулар, тамақтан, жіті кәсіптік улану, екпеге ерекше реакция туралы шұғыл хабарлама" 058/е нысанын беруді қамтамасыз етеді;
5) тіркелген жері бойынша "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" немесе "Инфекциялық аурулар (ересектер)" мамандығы бойынша дәрігер, ал ол болмаған кезде – МСАК дәрігері әрі қарай емдеу тәсілін айқындау мақсатында қойылған СВГ диагнозы бар пациенттерді ГГО-ға жібереді.
52. ТМККК тізбесі және (немесе) МӘМС шегінде ВҚТ көрсетілімдерін және қарсы көрсетілімдерін анықтай отырып, СВГ бар пациенттерді тереңдетілген зерттеу:
1) тиісті Клиникалық хаттамаларға сәйкес ГГО базасында жүзеге асырылады;
2) АИТВ жұқтырған пациенттерде "Инфекциялық аурулар (ересектер)" мамандығы бойынша маманның АИТВ инфекциясының статусы мен сатысы туралы, сондай-ақ жүргізіліп жатқан ретровирустық терапия туралы міндетті қорытындысы ескеріледі;
3) есірткілерді тұтынушы болып табылатын пациенттерде наркологтың (психиатрдың) есірткіге тәуелділік ремиссиясының бар болуы немесе болмауы туралы, сондай-ақ жүргізіліп жатқан алмастырушы терапияның қорытындысы міндетті түрде ескеріледі;
4) созылмалы аурулары бар пациенттерде тиісті бейінді мамандардың аурудың статусы мен жүргізіліп жатқан терапия туралы қорытындысы ескеріледі;

5) включает следующий объем медицинской помощи:
оценку вирусологического статуса (количественное определение ДНК или РНК, генотипирование) с помощью ПЦР;
оценку активности и стадии заболевания с помощью непрямой эластографии печени другие исследования по показаниям;
диагностику внепеченочных проявлений;
диагностику сопутствующих заболеваний;
определений показаний и противопоказаний к ПВТ;
определение показаний к трансплантации печени;
выдачу консультативного заключения.
53. Решение о назначении ПВТ пациентам с ХВГ в пределах Перечня ГОБМП и (или) ОСМС принимается врачом ЦГГ по согласованию с руководителем ЦГГ; в сложных или спорных случаях, когда принятие данного решения невозможно на уровне ЦГГ, протокольное решение о назначении ПВТ принимается комиссией, утверждаемой местным органом государственного управления здравоохранением, в состав которой включаются:
1) заместитель руководителя местного органа государственного управления здравоохранением (председатель);
2) ответственные профильные специалисты (гастроэнтеролог, инфекционист) местного органа государственного управления здравоохранением;
3) руководитель ЦГГ.
54. Проведение и мониторинг ПВТ в пределах Перечня ГОБМП и (или) ОСМС предусматривает следующее:
1) осуществление в ЦГГ по направлению врача по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)" или "Инфекционные болезни (взрослые)" по месту прикрепления, а при его отсутствии – врача ПМСП;
2) у пациентов без отягощающих факторов (ранее не получавших ПВТ, со стадией фиброза ниже F3, без сопутствующих заболеваний) возможное осуществление врачом по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)" или "Инфекционные болезни (взрослые)" по месту прикрепления, а при его отсутствии – врачом ПМСП, в соответствии с консультативным заключением, выданным ЦГГ;
3) включает следующий объем медицинской помощи:
определение приоритетности в проведении ПВТ согласно соответствующим Клиническим протоколам с внесением пациентов в лист ожидания, формируемый раздельно для детей и взрослых, а также для хронических гепатитов различной этиологии (ХГВ, ХГD и ХГС);
исчерпывающие разъяснения о целях, правилах, режиме прогнозируемой эффективности, возможных побочных явлениях и рисках применения противовирусных препаратов, с последующим подписанием пациентом с ХВГ или его законными представителями информированного согласия;
выписку рецептов на получение пациентами лекарственных средств, осуществляемую врачом ЦГГ или врачом по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)" или "Инфекционные болезни (взрослые)" по месту прикрепления, а при его отсутствии – врачом ПМСП, в соответствии с консультативным заключением, выданным ЦГГ;
мониторинг и оценку эффективности, безопасности, а также модификацию режима ПВТ на основе клинико-лабораторных (в том числе серологических и молекулярных) исследований, проводимых во время лечения и спустя 6 месяцев по его окончании, согласно соответствующим Клиническим протоколам;

5) медициналық көмектің мынадай көлемін қамтиды:
ПТР көмегімен вирусологиялық дәреженің бағасы (ДНК немесе РНК сандық белгілеу, гендік типтеу);
бауырға тікелей емес эластография жүргізудің көмегімен аурудың белсенділігі мен сатысын бағалау;
көрсетілімдер бойынша басқа да зерттеулер;
бауырдан тыс құбылыстарды диагностикалау;
қосалқы ауруларды диагностикалау;
ВҚТ-ға көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерді анықтау;
бауырды транспланттауға көрсетілімдерді анықтау;
консультациялық қорытындыны ұсыну.
53. ТМККК тізбесі және (немесе) МӘМС шегінде СВГ бар пациенттерге ВҚТ тағайындау туралы шешімді ГГО басшысының келісімі бойынша ГГО дәрігері қабылдайды; ГГО деңгейінде осы шешімді қабылдау мүмкін болмайтын күрделі немесе даулы жағдайлар кезінде ВҚТ тағайындау туралы хаттамалық шешімді денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органы бекіткен комиссия қабылдайды, комиссияның құрамы мыналарды қамтиды:
1) денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органы басшысының (төрағасының) орынбасары;
2) денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органының жауапты бейінді мамандары (гастроэнтеролог, инфекционист);
3) ГГО басшысы.
54. ТМККК тізбесі және (немесе) МӘМС шегінде ВҚТ жүргізу және мониторингілеу мынаны көздейді:
1) тіркелген жері бойынша "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" немесе "Инфекциялық аурулар (ересектер)" мамандығы бойынша дәрігер, ал ол болмаған кезде – МСАК дәрігерінің жолдамасы бойынша ГГО-да жүзеге асыру;
2) ауыр факторлары жоқ (бұған дейін ВҚТ алмаған, фиброз деңгейі Ғ3-тен төмен, қосалқы ауруларсыз) пациенттерде Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" немесе "Инфекциялық аурулар (ересектер)" мамандығы бойынша дәрігер, ал ол болмаған кезде – МСАК дәрігері, ГГО берген консультациялық қорытындыға сәйкес жүзеге асыруының мүмкін болуы;
3) медициналық көмектің мынадай көлемін қамтиды:
пациенттерді балалар және ересектер үшін, сондай-ақ созылмалы гепатиттердің әртүрлі этилогиясы (ВВГ, ДВГ және СВГ) үшін жеке қалыптастырылған күту парағына енгізе отырып тиісті Клиникалық хаттамаларға сәйкес ВҚТ жүргізудің басымдылығын анықтау;
вирусқа қарсы препараттарды қолданудың жанама құбыластары мен қауіптері, болжамдалған тиімділік режимі, ережелері мен мақсаттары туралы түпкілікті түсініктемелер беру, соңынан СВГ бар пациенттердің немесе олардың заңды өкілдеріне ақпарат берілген келісімге қол қойғызу;
ГГО берген консультациялық қорытындыға сәйкес тіркелген жері бойынша "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" немесе "Инфекциялық аурулар (ересектер)" мамандығы бойынша дәрігер, ал ол болмаған жағдайда – МСАК дәрігері жүзеге асыратын пациенттердің дәрілік заттарды алуына рецепт жазып беруді;
мониторинг және тиімділік бағасы, сондай-ақ емдеу кезінде және емдеу аяқталғаннан кейінгі 6 айда тиісті Клиникалық хаттамаларға сәйкес жүргізілетін клиникалық-зертханалық (оның ішінде серологиялық және молекуларлық) зерттеулердің негізінде вирусқа қарсы терапияның режимін модификациялауды;

4) ЦГГ обеспечивает ежемесячную подачу информации о количестве пациентов, взятых на ПВТ и о количестве пациентов, которым ПВТ была отменена или завершена, в местный орган государственного управления здравоохранением;
5) отпуск противовирусных препаратов с их доведением до районного уровня с учетом потребности и доступности, а также контроль за отпуском и наличием препаратов, производятся организацией здравоохранения, осуществляющей фармацевтическую деятельность, определяемой местным органом государственного управления здравоохранением;
6) проведение ПВТ и коррекция ее побочных эффектов может осуществляться в дневном или круглосуточном стационаре, включая (по показаниям) республиканские медицинские организации.
55. Профилактические меры и консультирование пациентов предусматривают выполнение следующих положений:
1) пациенты с ХВГ подлежат диспансерному учету и динамическому наблюдению по месту прикрепления;
2) специалистами, осуществляющими ведение пациентов с ХВГ на всех этапах, даются исчерпывающие разъяснения относительно профилактики передачи инфекции, факторов риска прогрессирования заболевания, а также о репродуктивном здоровье и планировании семьи;
3) пациенты с ХВГ, а также пациенты с устойчивым вирусологическим ответом после ПВТ со стадиями заболевания F3, F4 (циррозом печени) подлежат динамическому обследованию на гепатоцеллюлярную карциному, выполняемому на базе ЦГГ и включающему ультразвуковое исследование органов брюшной полости и определение альфа-фетопротеина в крови с интервалом не реже 6 месяцев.
56. По факту установления диагноза ХВГ, результатам обследования, лечения, скрининга гепатоцеллюлярной карциномы, а также определения показаний к трансплантации печени, врач по специальности "Инфекционные болезни (взрослые)" по месту прикрепления, а при его отсутствии – врач ПМСП – вносит соответствующую информацию в Регистр "Вирусный гепатит" / медицинские информационные системы.
Глава 6. Общие характеристики оказания медицинской помощи пациентам с воспалительными заболеваниями кишечника
57. К воспалительным заболеваниям кишечника (далее - ВЗК) относятся язвенный колит (далее - ЯК), болезнь Крона (далее - БК), а также недифференцированный колит.
58. Медицинская помощь пациентам с ВЗК в пределах Перечня ГОБМП и (или) ОСМС оказывается в соответствии с Клиническими протоколами.
59. Медицинская помощь пациентам с ВЗК в пределах Перечня ГОБМП и (или) ОСМС предоставляется в организациях, оказывающих амбулаторно-поликлиническую и стационарную помощь, включая республиканские организации здравоохранения.

4) ГГО мемлекеттік денсаулық сақтау басқармасының жергілікті органдарына ай сайын вирусқа қарсы терапияға алынған пациенттердің саны туралы және терапия тоқтатылған немесе аяқталған пациенттердің саны туралы ақпарат беруді қамтамасыз етеді;
5) вирусқа қарсы препараттарды қарқынды қызмет көрсету және қолжетімділікті ескере отырып, аудандық деңгейге жеткенге дейін, сондай-ақ препараттарды жіберуді және сатылуын бақылауды, мемлекеттік денсаулық сақтау басқармасының жергілікті органы айқындаған фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымы жүргізеді.
6) ВҚТ-ны жүргізуді және оның жағымсыз әсерлерін түзетуді республикалық медициналық ұйымдарды қоса алғанда (көрсетілімдер бойынша) күндізгі немесе тәулік бойы жұмыс істейтін стационарда жүзеге асырады.
55. Профилактикалық шаралар және пациенттерге консультация беру мына ережелердің орындауды көздейді:
1) СВГ бар пациенттер тіркелген жері бойынша диспансерлік есепке алуға және оларға динамикалық бақылау жүргізуге жатады;
2) СВГ бар пациенттерге емдеудің барлық кезеңдерінде емдеп-қарауды жүзеге асыратын мамандар инфекцияның одан әрі жұғу қаупін жоюға қатысты, сондай-ақ ұрпақты болу денсаулығы мен отбасын жоспарлау туралы жеткілікті түсініктемелер беріледі;
3) СВГ бар пациенттер, сондай-ақ ВҚТ кейінгі тұрақты вирусологиялық жауабы бар аурудың F3, F4 кезеңінде (бауыр циррозы) пациенттер ГГО базасында орындалатын гепатоцеллюлярлық карциномаға және ондағы ішперде қуысы ағзаларына ултрадыбыстық зерттеу және кемінде 6 ай аралығында қандағы альфа-фетопротеинді анықтауды қосатын динамикалық тексерілуге жатады.
56. СВГ диагнозын анықтау, тексеру, емдеу, гепатоцеллюлярлық карциномға жүргізілген скрининг нәтижелері, сондай-ақ бауырды транспланттауға көрсетілімдерді анықтау фактісі бойынша "Инфекциялық аурулар (ересектер)" мамандығы бойынша дәрігер, ал ол болмаған кезде – МСАК дәрігері "Вирустық гепатит" /медициналық ақпараттық жүйелер тіркеліміне тиісті ақпаратты енгізеді.
6-тарау. Ішектің асқынған ауруларымен ауыратын пациенттерге медициналық көмек көрсетудің жалпы сипаттамалары
57. Ішектің асқынған ауруларына (бұдан әрі - ІАА) ойық жаралы колит (бұдан әрі - ОЖК), Крон ауруы (бұдан әрі - КА), сондай-ақ сараланбаған колит жатады.
58. ТМККК тізбесі және (немесе) МӘМС шегінде ІАА аурулары бар пациенттерге медициналық көмек Клиникалық хаттамаларға сәйкес көрсетіледі.
59. ТМККК тізбесі және (немесе) МӘМС шегінде ІАА бар пациенттерге медициналық көмек көрсету республикалық денсаулық сақтау ұйымдарын қоса алғанда, амбулаториялық-емханалық және стационарлық көмек көрсететін ұйымдарда ұсынылады.

60. Первичное обследование пациентов с ВЗК и подозрением на них осуществляет врач ПМСП или врач по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)" по месту прикрепления по направлению врача ПМСП.
61. К оказанию специализированной (гастроэнтерологической) медицинской помощи пациентам с ВЗК допускаются врачи по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)", прошедшие повышение квалификации в объеме не менее 108 часов, и имеющие документы об образовании соответствующего уровня, выдаваемого республиканскими организациями здравоохранения, определяемыми уполномоченным органом в области здравоохранения.
62. Оказание специализированной стационарной помощи пациентам ВЗК осуществляется на базе гастроэнтерологических отделений (или отделений, имеющих гастроэнтерологическую профилизацию) или отделения колопроктологии (или хирургических отделений, имеющих колопроктологическую специализацию) многопрофильных больниц, определяемых местным органом государственного управления здравоохранением, и республиканских организациях здравоохранения.
63. Медицинская помощь пациентам с ВЗК включает:
1) первичное обследование;
2) верификацию диагноза;
3) выбор режима терапии с определением показаний к иммуносупрессивной и биологической терапии;
4) протокольное решение о проведении иммуносупрессивной и (или) биологической терапии;
5) проведение и мониторинг терапии;
6) профилактические меры и консультирование.
64. Первичное обследование пациентов с ВЗК и подозрением на них в пределах Перечня ГОБМП и (или) ОСМС предусматривает следующие обследования:
1) осуществляется врачом по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)", либо (при отсутствии) – врачом ПМСП;
2) включает следующий объем медицинской помощи в соответствии с Клиническими протоколами:
проведение рутинного лабораторного обследования (развернутый общий анализ крови с подсчетом тромбоцитов, биохимический профиль, коагулограмма, общий анализ мочи, копрограмма);
определение острофазовых показателей (количественный СРБ);
исследование кала на простейшие и гельминты; бактериологическое исследование на кишечный иерсиниоз, сальмонеллез, шигеллез;
определение скрытой крови в кале (гемокульт-тест);
определение фекального кальпротектина.

60. ІАА бар және оған күдікті пациенттерді бастапқы зерттеу жүргізуді МСАК дәрігері немесе МСАК дәрігерінің жолдамасы бойынша тіркелген жері бойынша "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша дәрігер жүзеге асырады.
61. ІАА бар пациенттерге мамандандырылған (гастроэнтерологиялық) медициналық көмек көрсету кемінде 108 сағат көлемінде біліктілікті арттырудан өткен және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын республикалық денсаулық сақтау ұйымдары беретін тиісті деңгейдегі білімі туралы құжаттары бар "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша дәрігерлерге рұқсат етіледі.
62. ІАА ауыратын пациенттерге мамандандырылған стационарлық көмек көрсетуді денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органы және республикалық денсаулық сақтау ұйымдары айқындайтын көпбейінді ауруханалардың гастроэнтерологиялық бөлімшелерінің (немесе гастроэнтерологиялық бейіні бар бөлімшілердің) немесе колопроктология бөлімшелердің (немесе колопроктологиялық мамандандыруы бар хирургиялық бөлімшелердің) базасында жүзеге асырылады.
63. ІАА ауыратын пациенттерге медициналық көмек көрсетуге:
1) бастапқы зерттеп-қарау;
2) диагнозды верфикациялау;
3) иммундық-супрессивтік және биологиялық терапияға көрсетілімдерін анықтай отырып терапия режимін таңдау;
4) иммундық-супрессивтік және (немесе) биологиялық терапияны жүргізу туралы хаттамалық шешім;
5) терапия және мониторинг жүргізу;
6) профилактикалық шаралар және консультация жүргізу кіреді.
64. ТМККК тізбесі және (немесе) МӘМС шегінде ІАА бар және оған күдікті пациенттерге бастапқы зерттеу мына зерттеулерді көздейді:
1) "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша немесе (болмаған жағдайда) МСАК дәрігері жүзеге асырады;
2) Клиникалық хаттамаларға сәйкес медициналық көмектің мынадай көлемін қамтиды:
рутиндік зертханалық зерттеулер (тромбоциттер, биохимиялық бейін, коагулограмма, несептің жалпы талдауы, копрограммаларды есептей отырып қанның жалпы кеңейтілген талдауы) жүргізу жіті сатыдағы көрсеткіштерді анықтау (сандық СРА);
нәжісті гельминттер мен қарапайымдыларға қатысты зерттеу; ішек иерсиниозына, сальмонеллезге, шигеллезге бактериологиялық зерттеу;
нәжістегі жасырын қанды анықтау (гемокульт-тест);
фекальды кальпротектинді анықтау;

3) при получении результатов, вызывающих подозрение на ВЗК, для дальнейшего обследования и определения тактики ведения пациенты направляются в ЦГГ.
65. Верификация диагноза ВЗК в пределах Перечня ГОБМП и (или) ОСМС предусматривает следующее:
1) осуществляется в ЦГГ врачом по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)";
2) включает следующий объем медицинской помощи:
иммунологические (серологические) исследования (определение аутоантител);
определение токсинов А и В Clostridium dificile в кале;
эндоскопические исследования (эзофагогастродуоденоскопию, илеоколоноскопию);
патоморфологическое (гистологическое) исследование;
ультразвуковое исследование органов брюшной полости (в том числе, кишечника) и малого таза;
МРТ или КТ малого таза или органов брюшной полости;
МР (КТ)-энтерографию (колонографию);
другие исследования по показаниям;
направление на консультацию к профильным врачам по специальностям ("Общая хирургия (торакальная хирургия, абдоминальная хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологическая хирургия, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)", "Онкология (химиотерапия, маммология) (взрослая)", "Ревматология (взрослая)", "Инфекционные болезни (взрослые)", "Фтизиатрия (взрослая, детская)", "Офтальмология (взрослая, детская)" и другим) и "Акушерство-гинекология (гинекология детская, функциональная диагностика, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)" (при случаях ВЗК у женщин репродуктивного возраста, планирующих беременность, а также беременных).
3) верификация диагноза и классификация заболевания осуществляется в соответствии с Клиническими протоколами и предусматривает установление нозологической формы, активности (тяжести) заболевания, внекишечных проявлений, осложнений, сопутствующих заболеваний, с выдачей пациенту соответствующего консультативного заключения;
4) при наличии показаний пациент направляется на консультацию или госпитализацию в организацию республиканского уровня.
66. Выбор режима терапии с определением показаний к иммуносупрессивной и биологической терапии предусматривает следующее:
1) В случаях неосложненных форм ВЗК легкой и умеренной тяжести, не требующих госпитализации, осуществляется на базе ЦГГ решением консилиума с участием руководителя ЦГГ, ответственного профильного специалиста (гастроэнтеролога) местного органа государственного управления здравоохранением, других профильных специалистов (по показаниям), а также направившего пациента врача по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)" или (при отсутствии) врача ПМСП по месту прикрепления;

3) ІҚА күдік туындататын нәтижелер алынған кезде әрі қарай зерттеп-қарау және пациенттерді емдеп-қарау тәсілін анықтау үшін ГГО-ға жіберіледі.
65. ТМККК тізбесі және (немесе) МӘМС шегінде ІАА диагнозын верификациялау мынаны қарастырады: диагнозды тексеру мынаны:
1) ГГО-да "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша дәрігер жүзеге асырады;
2) медициналық көмектің мынадай көлемін қамтиды:
иммунологиялық (серологиялық) зерттеулер (аутоантиденелерді анықтау);
нәжістегі А және В Clostridium dificile уыттарын анықтау;
эндоскопиялық зерттеулер (эзофагогастродуоденоскопия, илеоколоноскопия);
патоморфологиялық (гистологиялық) зерттеу;
ішперде қуысына (оның ішінде ішекке) және кіші жамбасқа жүргізілетін ультрадыбыстық зерттеулер;
ішперде қуысына немесе кіші жамбас ағзаларына МРТ және КТ;
МР (КТ)-энтерография (колонография);
көрсетілімдер бойынша басқа да зерттеулер;
"Жалпы хирургия (торакалдық хирургия, абдоминалдық хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологиялық хирургия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия), "Онкология (химиотерапия, маммология) (ересектер)", Ревматология (ересектер)", "Инфекциялық аурулар (ересектер)", "Фтизиатрия (ересектер, балалар)", "Офтальмология (ересектер, балалар)" ж"не басқа бейінді дәрігерлерге және Акушерлік-гинекологиялық (балалар гинекологиясы, функционалдық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия) (жүктілікті жоспарлап жүрген ұрпақты болу жасындағы әйелдерде, сондай-ақ жүкті әйелдерде ІҚА болған жағдайларда) мамандығы бойынша бейінді дәрігерлерге консультацияға жіберу.
3) диагнозды верификациялау және ауруды жіктеу Клиникалық хаттамаларға сәйкес жүзеге асырылады және пациентке тиісті консультациялық қорытынды бере отырып, нозологиялық нысандарды, аурудың белсенділігін (ауырлығын), ішектен тыс көріністерін, асқынуларды, қосалқы ауруларды белгілеуді көздейді;
4) көрсетілімдер болған кезде пациент республикалық деңгейдегі ұйымға консультация алуға немесе емделуге жатқызуға жіберіледі.
66. Иммундық-супрессивтік және биологиялық терапияға көрсетілімдерді анықтай отырып терапия режимін таңдау мына мәселелерді көздейді:
1) емдеуге жатқызуды талап етпейтін жеңіл және бір қалыпты ауырлықтағы ІАА асқынбаған нысандары жағдайында ГГО басшысы, денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарының жауапты бейінді маманы (гастроэнтеролог) және басқа бейінді мамандар (көрсетілімдер бойынша), сондай-ақ пациентті жіберген "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша дәрігер немесе (болмаған жағдайда) тіркелген жері бойынша МСАК дәрігерінің қатысуымен өтетін консилиумның шешімі бойынша ГГО базасында жүзеге асырылады;

2) терапия проводится с учетом характера заболевания и, в случае предполагаемой иммуносупрессивной или биологической терапии, предусматривает дополнительное обследование, в том числе:
серологические исследования на вирус Эпштейна-Барра, цитомегаловирус, вирус герпеса 1 и 2 типов (для исключения оппортунистических вирусных инфекций);
пробу Манту (или другие специфические тесты на туберкулез) и рентгенографию или компьютерную томографию органов грудной клетки (для исключения активного туберкулеза или латентной туберкулезной инфекции);
онкологический скрининг у женщин (РАР-тест, кольпоскопию, ПЦР на наличие вируса папилломы человека, консультация маммолога, онколога) и мужчин (определение общего и свободного простат-специфического антигена, консультацию онколога);
электрокардиографию, эхокардиографию;
определение метаболитов тиопуринов;
другие исследования по показаниям.
3) терапия основывается на Клинических протоколах, с внесением соответствующих рекомендаций в консультативное заключение, выдаваемое пациенту;
4) при наличии показаний (тяжесть заболевания, резистентное к терапии течение, развитие осложнений, внекишечных проявлений, наличие тяжелых сопутствующих заболеваний, решение вопроса о пересмотре терапии) пациент направляется на консультацию и (или) госпитализацию в организацию республиканского уровня.
67. Протокольное решение о назначении, прекращении или модификации иммуносупрессивной и (или) биологической терапии в пределах Перечня ГОБМП и (или) ОСМС:
1) принимается комиссией, создаваемой местным органом государственного управления здравоохранением, в состав которой включаются:
заместитель руководителя местного органа государственного управления здравоохранением (председатель);
ответственный профильный специалист (гастроэнтеролог) местного органа государственного управления здравоохранением;
руководитель ЦГГ;
2) основывается на решении консилиума ЦГГ, а в случае амбулаторного лекарственного обеспечения биологическими препаратами, кроме решения консилиума ЦГГ, – консультативном заключении республиканской медицинской организации (в том числе, выданном с использованием телемедицины), определенной уполномоченным органом в области здравоохранения;
3) вносится в консультативное заключение, выдаваемое пациенту.
68. Проведение и мониторинг терапии предусматривает следующее:
1) направление врачом по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)" по месту прикрепления, а при его отсутствии – врачом ПМСП;

2) терапия аурудың сипатын есепке ала отырып және болжамдалатын иммундық-супрессивтік немесе биологиялық терапия кезінде жүргізіледі, қосымша зерттеп-қарау, оның ішінде:
Эпштейн-Барра вирусына, цитомегаловирусқа, 1 және 2 типті герпес вирусына серологиялық зерттеулерді (оппортунистік вирустық инфекцияларды жою үшін);
Манту сынамасына (немесе туберкулезге өзге ерекше тестілер) және кеудеге рентгенографияны немесе компьютерлік томографияны;
әйелдерде (РАР-тест, кольпоскопия, адамның папилломы вирусына ПЦР, маммологтың, онкологтың консультациясы) және ер адамдарда (жалпы және еркін простат-ерекше антигенін анықтауды) онкологиялық скринингті;
электрокардиографияны, эхокардиографияны;
тиопуриндер метаболитін анықтауды;
көрсетілімдер бойынша басқа зерттеулерді көздейді.
3) терапия пациентке берілетін консультациялық қорытындыға тиісті ұсынымдарды енгізе отырып Клиникалық хаттамаларға негізделеді;
4) көрсетілімдер (аурудың ауырлығы, терапияға резистенттік ағым, асқынулардың дамуы, ішектен тыс құбылыстар, ауыр қосалқы аурулардың болуы, терапияны қайта қарау туралы мәселені шешу) болған кезде пациент консультацияға және (немесе) республикалық деңгейдегі ұйымға емдеуге жатқызуға жіберіледі.
67. ТМККК тізбесі және (немесе) МӘМС шегінде иммундық-супрессивтік және (немесе) биологиялық терапияны тағайындау, тоқтату немесе модификациялау туралы хаттамалық шешімді:
1) денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органы құратын комиссия қабылдайды, оның құрамына:
денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органы басшысының (төрағасы) орынбасары;
денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органының жауапты бейінді маманы (гастроэнтеролог);
ГГО басшысы кіреді.
2) ГГО консилиумының шешіміне негізделеді, ал биологиялық препартаттармен амбулаториялық дәрілік қамтамасыз етілген жағдайда ГГО консилиумының шешімінен басқа – денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындаған, республикалық медициналық ұйымының консультациялық қорытындысына (оның ішінде телемедицинаны пайдалану арқылы берілген) негізделеді;
3) пациентке берілетін консультациялық қорытындыға енгізіледі.
68. Терапия және мониторинг жүргізу:
1) тіркелген жері бойынша "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша дәрігер, ал ол болмаған кезде – МСАК дәрігерінің жолдауы;

2) осуществление врачом по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)" в ЦГГ, в том числе, дневном стационаре (инфузионном кабинете), либо (в случае госпитализации) в гастроэнтерологическом отделении или отделении, имеющем гастроэнтерологическую профилизацию (включая койки дневного пребывания) организаций здравоохранения, определяемых местным органом государственного управления здравоохранением, а также подведомственных республиканских организаций здравоохранения;
3) у пациентов с неосложненным течением ВЗК, находящихся в фазе клинической (клинико-эндоскопической) ремиссии, и не получающих иммуносупрессивную и (или) биологическую терапию, возможное осуществление врачом по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)" по месту прикрепления, а при его отсутствии – врачом ПМСП, в соответствии с консультативным заключением, выданным ЦГГ;
4) включает следующий объем медицинской помощи:
исчерпывающие разъяснения о целях, правилах, режиме прогнозируемой эффективности, возможных побочных явлениях и рисках применения лекарственных препаратов, а в случае назначения или модификации иммуносупрессивной или биологической терапии – с предварительным подписанием пациентом с ВЗК или его законными представителями информированного согласия;
выписку рецептов на получение пациентами лекарственных средств, осуществляемую врачом ЦГГ или врачом по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)" по месту прикрепления, а при его отсутствии – врачом ПМСП, в соответствии с консультативным заключением, выданным ЦГГ;
направление на консультацию к профильным специалистам (по показаниям);
мониторинг и оценку эффективности, безопасности, а также модификацию режима лечения на основе клинико-лабораторных и инструментальных исследований (включая рутинные клинические, серологические, микробиологические, эндоскопические, патоморфологические, лучевые, а также специфические лабораторные методы оценки активности заболевания, наличия оппортунистических инфекций и побочных явлений лекарственной терапии) с кратностью обследования согласно Клиническим протоколам;
5) ЦГГ обеспечивает ежеквартальную подачу информации о количестве пациентов, взятых на терапию ВЗК и о количестве пациентов, которым терапия была отменена, модифицирована или завершена, в местный орган государственного управления здравоохранением;

2) ГГО-да "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша дәрігердің, оның ішінде денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органы айқындайтын денсаулық сақтау ұйымының күндізгі стационарында (инфузия кабинетінде), немесе (емдеуге жатқызылған жағдайда) гастроэнтерологиялық бөлімшесінде немесе гастроэнтерологиялық бейіндегі бөлімшеде (күндіз емделетін төсекті қоса алғанда), сондай-ақ ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік денсаулық сақтау республикалық ұйымдарында жүзеге асыру;
3) клиникалық (клиникалық-эндоскопиялық) ремиссия кезеңіндегі және иммундық-супрессивтік және (немесе) биологиялық терапияны қабылдамайтын ІАА асқынбаған ағымы бар пациенттерде тіркелген жері бойынша "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша дәрігердің, ал ол болмаған кезде - ГГО берген консультациялық қорытындыға сәйкес МСАК дәрігерінің жүзеге асыру мүмкіндігін көздейді.
4) медициналық көмектің мынадай көлемін қамтиды:
дәрілік препарттарды қолданудың мақсаты, қағидалары, болжамды тиімділік режимі, мүмкін болатын жанама құбылыстары мен қауіптері туралы түпкілікті түсініктер, ал иммундық-супрессивтік немесе биологиялық терапияны тағайындаған немесе модификациялаған жағдайда - ІАА бар пациенттің немесе оның заңды өкілінің ақпараттындырылған келісімге алдын ала қол қояды;
ГГО берген консультациялық қорытындыға сәйкес ГГО дәрігері немесе
"Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша дәрігер жүзеге асыратын пациенттерге дәрілік заттарды алуға рецепт жазады;
тиімділік, қауіпсіздік мониторингін жүргізу және бағалау, сондай-ақ Клиникалық хаттамаларға сәйкес зерттеп-қарау жиілігімен клиникалық-зертханалық және аспаптық зерттеулердің (клиникалық, серологиялық, микробиологиялық, эндоскопиялық, патоморфологиялық, сәулелік рутиндік зерттеулер, сондай-ақ сырқаттың белсенділігін бағалаудың өзіндік зертханалық әдістерін, оппортунистік инфекциялар мен дәрілік терапияға кері әсерлерді қоса алғанда) негізінде емдеу режимін түрлендіреді;
5) ГГО ІАА терапиясына алынған пациенттердің саны және терапия алынып тасталған, өзгертілген немесе аяқталған пациенттердің саны туралы ақпаратты денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік басқарудың жергілікті органына тоқсан сайын ұсынуды қамтамасыз етеді;

6) отпуск препаратов для лечения ВЗК с их доведением до районного уровня с учетом потребности и доступности, а также контроль за отпуском и наличием препаратов, производятся организацией здравоохранения, осуществляющей фармацевтическую деятельность, определяемой местным органом государственного управления здравоохранением;
69. Профилактические меры и консультирование предусматривают следующее:
1) пациенты с ВЗК подлежат динамическому наблюдению по месту прикрепления;
2) специалистами, осуществляющими ведение пациентов с ВЗК на всех этапах, даются исчерпывающие разъяснения относительно факторов риска прогрессирования заболевания, а также о репродуктивном здоровье;

6) қажеттілігі мен қолжетімділігін ескере отырып аудандық деңгейге жеткізе отырып, ІАА емдеуге арналған препараттарды босату, сондай-ақ босатылуын және олардың болуын бақылауды денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары айқындайтын фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымы жүргізеді.
69. Профилактикалық шаралар мен консультациялар мынаны көздейді:
1) ІАА бар пациенттер тіркелген жері бойынша динамикалық бақылауға алынады;
2) ІАА бар пациенттерге аурудың барлық кезеңінде емдеп-қарауды жүзеге асыратын мамандар аурудың даму қаупінің факторларына қатысты, сондай-ақ ұрпақты болу денсаулығы туралы толық түсінік беріледі;

3) пациенты с ВЗК подлежат регулярному скринингу на колоректальный рак, включающему проведение илеоколоноскопии на базе ЦГГ, а при отсутствии возможности - иной медицинской организации по решению местных органов государственного управления здравоохранением;
4) пациентам с ВЗК предоставляется необходимая психологическая поддержка, а также консультативная помощь по планированию семьи (совместно с акушером-гинекологом, урологом).

3) ІАА бар пациенттер ГГО базасында, ал мүмкіндік болмаған кезде – денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органының шешімі бойынша басқа медициналық ұйымда илеоколоноскопияны жүргізуді қоса алғанда колореактальдық обырға үнемі скрининг жасауға жатады;
4) ІАА бар пациенттерге қажетті психологиялық көмек, сондай-ақ отбасын жоспарлау бойынша консультациялық көмек (акушер-гинекологпен, урологпен бірлесіп) ұсынылады;

70. Постановка на учет пациентов c диагнозом ВЗК, ранее установленного в другой медицинской организации, производится в организации, оказывающей амбулаторно-поликлиническую помощь по месту прикрепления, путем передачи медицинской документации и обсуждения с профильным специалистом медицинской организации по месту предшествующего прикрепления, учета и наблюдения.
71. По факту установления диагноза ВЗК, результатам обследования, лечения (включая назначение, модификацию или отмену терапии), скрининга колоректального рака у пациентов с ВЗК, врач по специальности "гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)" по месту прикрепления, а при его отсутствии – врач ПМСП – вносит соответствующую информацию в медицинские информационные системы.

70. Бұрын басқа медициналық ұйымда қойылған ІАА диагнозы бар пациенттерді есепке қою медициналық құжатты беру және алдыңғы тіркелген, есепке алынған және бақыланған жері бойынша медициналық ұйымның бейінді мамандарымен талқылау арқылы тіркелген жері бойынша амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымда жүргізіледі.
71. ІАА диагнозын анықтау фактісі, зерттеп-қарау, емдеу нәтижелері бойынша (терапияны тағайындау, модификациялау немесе алып тастауды қоса алғанда), ІАА бар пациенттердегі колоректальдық обырға скрининг жүргізу бойынша тіркелген жері бойынша "Гастроэнтерология (негізгі мамандығы бойынша эндоскопия, негізгі мамандығы бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша дәрігер, ал ол болмаған кезде МСАК дәрігері тиісті ақпаратты медициналық ақпараттық жүйелерге енгізеді.

Глава 7. Общие характеристики оказания гастроэнтерологической и гепатологической помощи пациентам до и после трансплантации печени
72. Оказание медицинской помощи пациентам до и после трансплантации печени в пределах Перечня ГОБМП и (или) ОСМС осуществляется в амбулаторно-поликлинических организациях по месту прикрепления, ЦГГ, многопрофильных стационарах, ведомственных и республиканских организациях, в том числе медицинских организациях, выполняющих трансплантацию печени.

7-тарау. Бауырды транспланттауға дейін және кейін пациенттерге гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмек көрсетудің жалпы сипаттамалары
72. ТМККК тізбесі және (немесе) МӘМС шегінде бауырды транспланттауға дейін және кейін пациенттерге медициналық көмек көрсету тіркелген жері бойынша амбулаториялық-емханалық ұйымдарда, ГГО, көпбейінді стационарларда, ведомстволық және республикалық ұйымдарда, оның ішінде бауырды транспланттауды орындайтын медициналық ұйымдарда жүзеге асырылады.