Об утверждении Правил возмещения потерь и убытков лесохозяйственного производства
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 мая 2019 года № 203. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 мая 2019 года № 18723.
В соответствии с пунктом 2 статьи 51 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила возмещения потерь и убытков лесохозяйственного производства.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
С. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 20 мая 2019 года № 203
Правила возмещения потерь и убытков лесохозяйственного производства
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила возмещения потерь и убытков лесохозяйственного производства (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 51 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года (далее – Лесной кодекс) и определяют порядок возмещения потерь и убытков лесохозяйственного производства.

Орман шаруашылығы өндірісіндегі шығасылар мен шығындардың орнын толтыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 20 мамырдағы № 203 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 24 мамырда № 18723 болып тіркелді.
2003 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 51-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Орман шаруашылығы өндірісіндегі шығасылар мен шығындардың орнын толтыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
5) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3), және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
С. Омаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2019 жылғы 20 мамырдағы
№ 203 бұйрығымен
бекітілген
Орман шаруашылығы өндірісіндегі шығасылар мен шығындардың орнын толтыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Орман шаруашылығы өндірісіндегі шығасылар мен шығындардың орнын толтыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2003 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасы Орман кодексінің (бұдан әрі – Орман кодексі) 51-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленеді және орман шаруашылығы өндірісіндегі шығасылар мен шығындардың орнын толтыру тәртібін айқындайды.

2. Возмещение потерь и убытков лесохозяйственного производства осуществляется физическими и юридическими лицами, которым переводятся земельные участки, в соответствии с расчетами, составленными государственным учреждением лесного хозяйства.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) лесные культуры – искусственно созданные насаждения из лесных древесных и кустарниковых пород;
2) государственное учреждение лесного хозяйства (далее – лесное учреждение) – учреждение, созданное в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, для осуществления мероприятий по охране и защите государственного лесного фонда, воспроизводству лесов и лесоразведению, регулированию лесопользования;
3) тип леса – совокупность участков с древостоями или насаждениями, объединенных однородностью лесорастительных условий, сходством происхождения, состава, напочвенного покрова и общностью лесоводственных мероприятий;
4) заявитель – физические и юридические лица, в интересах которых осуществляются перевод земель государственного лесного фонда в земли других категорий для целей, не связанных с ведением лесного хозяйства, и (или) изъятие земель государственного лесного фонда для государственных нужд;
5) древостой – совокупность деревьев, являющихся основным компонентом лесных насаждений.
Глава 2. Порядок возмещения потерь и убытков лесохозяйственного производства

2. Орман шаруашылығы өндірісіндегі шығасылар мен шығындардың орнын толтыруды орман шаруашылығы мемлекеттік мекемесі жасаған есептемелерге сәйкес жер учаскелері ауыстырылатын жеке және заңды тұлғалар жүзеге асырады.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) орман дақылдары – орманның ағаш және бұта тұқымдыларынан қолдан өсірілген екпелер;
2) орман шаруашылығы мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – орман мекемесі) – мемлекеттік орман қорын күзету және қорғау, ормандарды молықтыру және орман өсіру, орман пайдалануды реттеу жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен құрылған мекеме;
3) орманның типі –орман өсіру жағдайларының біртектілігі, шығу тегінің ұқсастығы, құрамы, топырақ жамылғысы және орман өсіру іс-шараларының ортақтығы біріктірген, сүрекдіңдері немесе екпелері бар учаскелердің жиынтығы;
4) өтініш беруші – мемлекеттік орман қоры жерлерін орман шаруашылығын жүргізумен байланысты емес мақсаттар үшін басқа санаттардағы жерлерге ауыстыру және (немесе) мемлекеттік орман қоры жерлерін мемлекет мұқтаждықтары үшін алып қою өз мүдделері үшін жүзеге асырылатын жеке және заңды тұлғалар;
5) сүрекдің – орман екпелерінің негізгі компоненті болып табылатын ағаштар жиынтығы.
2-тарау. Орман шаруашылығы шығасылар мен шығындардың орнын толтыру тәртібі

4. Заявитель в произвольной форме по месту расположения земельного участка подает в лесное учреждение заявление о возмещении потерь и убытков лесохозяйственного производства при переводе земель государственного лесного фонда в земли других категорий для целей, не связанных с ведением лесного хозяйства (далее - заявление).
Лесное учреждение в течение 10 рабочих дней с даты поступления заявления составляет расчет возмещения потерь и убытков лесохозяйственного производства при переводе земель государственного лесного фонда в земли других категорий для целей, не связанных с ведением лесного хозяйства, заверяет печатью и подписью руководителя по форме согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящим Правилам.
Расчеты составляются в двух экземплярах, один экземпляр расчетов вручается заявителю, второй экземпляр остается в лесном учреждении.

4. Өтініш беруші жер учаскесінің орналасқан жері бойынша еркін нысанда орман мекемесіне мемлекеттік орман қоры жерлерін орман шаруашылығын жүргізумен байланысты емес мақсаттарда пайдалану үшін басқа санаттардағы жерлерге ауыстыру кезіндегі орман шаруашылығы өндірісінің шығасылары мен шығындарының орнын толтыру туралы өтініш (бұдан әрі – өтініш) береді.
Орман мекемесі өтініш келіп түскен күнінен бастап 10 жұмыс күні ішінде мемлекеттік орман қоры жерлерін орман шаруашылығын жүргізумен байланысты емес мақсаттарда пайдалану үшін басқа санаттағы жерлерге ауыстырудан туындаған орман шаруашылығы өндірісінің шығасылары мен шығындарының орнын толтыру есептемесін осы Қағидаларға 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша жасайды, басшысының мөрімен және қолтаңбасымен растайды.
Есептемелер екі данада жасалады, есептемелердің бір данасы өтініш берушіге табысталады, екінші данасы орман мекемесінде қалады.

5. Расчет возмещения потерь для категории земель государственного лесного фонда производится по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам на основании нормативов возмещения потерь лесохозяйственного производства, вызванных изъятием лесных угодий для использования их в целях, не связанных с ведением лесного хозяйства и сельского хозяйства (далее - Нормативы), утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 18-02/132 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10613).

5. Мемлекеттік орман қоры жерлері санаттарына арналған шығасылардың орнын толтыру есептемесі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 25 ақпандағы № 18-02/132 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10613 болып тіркелген) бекітілген Орман алқаптарын орман және ауыл шаруашылығын жүргізумен байланысты емес мақсаттарда пайдалану үшін алып қоюдан туындаған орман шаруашылығы өндірісіндегі шығасыны өтеу нормативтеріне (бұдан әрі - Нормативтер) сәйкес жүргізіледі.

6. Группы типов леса, указанные в Нормативах, определяются согласно приложению 1 к Правилам рубок леса на участках государственного лесного фонда, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 18-02/596 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11894).
7. Расчет возмещения убытков лесохозяйственного производства при наличии лесных культур определяется по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Это убытки на создания (подготовительные работы, посадка и уход за лесными культурами) лесных культур.

6. Нормативтерде көрсетілген орман типтерінің топтары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 маусымдағы № 18-02/596 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11894 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесу қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес айқындалады.
7. Орман дақылдары бар болған кезде орман шаруашылығы өндірісі шығындарының орнын толтыру есептемесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес анықталады. Бұлар – орман дақылдарын қалыптастыруға (дайындық жұмыстары, орман дақылдарын отырғызу және оларға күтім жасау) жұмсалған шығындар.

8. Расчет возмещения убытков лесохозяйственного производства по ставкам платы при наличии древесины определяется в соответствии с пунктом 2 статьи 587 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
9. Суммы потерь, рассчитанных согласно приложению 1 к настоящим Правилам, и при наличии убытков, рассчитанных согласно приложениям 2 и 3 к настоящим Правилам, подлежат возмещению в доход бюджета в шестимесячный срок с момента принятия решения о предоставлении права на земельный участок или изменении целевого назначения лесных угодий.
Заявитель представляет копию квитанции об оплате возмещения потерь и убытков в лесное учреждение.
Приложение 1
к Правилам возмещения
потерь и убытков
лесохозяйственного производства
Форма
Расчет возмещения потерь для категории земель государственного лесного фонда
Наименование лесного учреждения
Лесничество
Группы типов леса
Площадь, гектар
Размер за 1 гектар, тысяч тенге
Сумма, тысяч тенге
1
2
3
4
5
6
7
1
2
3
Всего
Подпись руководителя учреждения лесного хозяйства
________________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Подпись заявителя: __________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Дата составления__________________ Место печати
Приложение 2
к Правилам возмещения
потерь и убытков
лесохозяйственного производства
Форма
Расчет возмещения убытков лесохозяйственного производства
при наличии лесных культур
Наименование работ
Обоснование
Сумма в тенге/тиын
1
2
3
4
1
2
Всего
Подпись руководителя учреждения лесного хозяйства
________________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Подпись заявителя: ___________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Дата составления__________________ Место печати
Приложение 3
к Правилам возмещения
потерь и убытков
лесохозяйственного производства
Форма
Расчет возмещения убытков лесохозяйственного производства по ставкам платы при наличии древесины
Наименование древесно-кустарниковых пород
Деловая древесина в зависимости от диаметра отрезков ствола в верхнем торце, без коры метр кубический / тенге
Дровяная древесина в коре метр кубический / тенге
Сумма, тысяч тенге
крупная
средняя
мелкая
1
2
3
4
5
6
7
1
2
3
Всего
Подпись руководителя учреждения лесного хозяйства:
________________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Подпись заявителя: ___________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Дата составления__________________ Место печати

8. Сүрек бар болған кезде төлемақы мөлшерлемесі бойынша орман шаруашылығы өндірісі шығындарының орнын толтыру есептемесі "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 587-бабының 2-тармағына сәйкес, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сай нысан бойынша анықталады.
9. Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес есептелген шығасылар сомаларының осы Қағидаларға 2 және 3-қосымшаларға сәйкес есептелген шығындар бар болса, жер учаскесіне құқық беру туралы шешім қабылданған немесе орман алқаптарының нысаналы мақсаты өзгертілген сәттен бастап алты айлық мерзімде бюджет кірісіне орны толтырылуы тиіс.
Өтініш беруші шығасылар мен шығындардың төленгені туралы түбіртектің көшірмесін орман мекемесіне ұсынады.
Орман шаруашылығы
өндірісінің шығасылары
мен шығындарын өтеу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Мемлекеттік орман қоры жерлері санаттарына арналған шығасылардың орнын толтыру есептемесі
Орман мекемесінің атауы
Орманшылық
Орман типтерінің топтары
Алаңы, гектар
1 гектарға мөлшері, мың теңге
Сома мың теңге
1
2
3
4
5
6
7
1
2
3
Барлығы
Орман шаруашылығы мекемесі басшысының қолы:
__________________________________________________________________________
(лауазымы, аты, әкесінің аты (бар болса) тегі, қолы)
Өтініш беруші: ___________________________________________________________
(лауазымы, аты, әкесінің аты (бар болса) тегі, қолы)
Жасалған күні __________________
Мөр орны
Орман шаруашылығы
өндірісінің шығасылары
мен шығындарын өтеу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Орман дақылдары бар болған кезде орман шаруашылығы өндірісінің шығындарының орнын толтыру есептемесі
Жұмыстардың атауы
Негіздеме
Сома теңгемен/тиын
1
2
3
4
1
2
Барлығы
Орман шаруашылығы мекемесі басшысының қолы:
__________________________________________________________________________
(лауазымы, аты, әкесінің аты (бар болса) тегі, қолы)
Өтініш беруші: ___________________________________________________________
(лауазымы, аты, әкесінің аты (бар болса) тегі, қолы)
Жасалған күні __________________
Мөр орны
Орман шаруашылығы
өндірісінің шығасылары
мен шығындарын өтеу
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Сүрекдің бар болған кезде төлемақы мөлшерлемесі бойынша орман шаруашылығы өндірісінің шығындарының орнын толтыру есептемесі
Ағаш-бұта тұқымдастар атауы
Кәделік сүрекдің жоғарғы ұшындағы діңнің кесіндісінің диаметрлеріне байланысты, шаршы метр/теңге
Отындық қабықты сүрекдің текше метр/ теңге
Сомасы мың теңге
ірі
орташа
ұсақ
1
2
3
4
5
6
7
1
2
3
Барлығы
Орман шаруашылығы мекемесі басшысының қолы:
__________________________________________________________________________
(лауазымы, аты, әкесінің аты (бар болса) тегі, қолы)
Өтініш беруші: ___________________________________________________________
(лауазымы, аты, әкесінің аты (бар болса) тегі, қолы)
Жасалған күні __________________
Мөр орны