Об утверждении Правил возмещения потерь сельскохозяйственного производства с зачетом сумм, затрачиваемых на восстановление угодий
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 августа 2019 года № 315. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 августа 2019 года № 19305.
В соответствии с пунктом 4 статьи 106 Земельного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 14.03.2024 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила возмещения потерь сельскохозяйственного производства с зачетом сумм, затрачиваемых на восстановление угодий.
2. Комитету по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение 10 (десяти) календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение 10 (десяти) календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение 10 (десяти) рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство
национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового
развития, инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 26 августа 2019 года № 315
Правила возмещения потерь сельскохозяйственного производства с зачетом сумм, затрачиваемых на восстановление угодий

Алқаптарды қалпына келтіруге жұмсалатын сомаларды есепке жатқыза отырып, ауыл шаруашылығы өндірісінің шығасыларын өтеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 26 тамыздағы № 315 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 29 тамызда № 19305 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 106-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 14.03.2024 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Алқаптарды қалпына келтіруге жұмсалатын сомаларды есепке жатқыза отырып, ауыл шаруашылығы өндірісінің шығасыларын өтеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Заң шығару және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік 10 (он) күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
5) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 (он) күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2019 жылғы 26 тамыздағы
№ 315 бұйрығымен
бекiтілген
Алқаптарды қалпына келтіруге жұмсалатын сомаларды есепке жатқыза отырып, ауыл шаруашылығы өндірісінің шығасыларын өтеу қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила возмещения потерь сельскохозяйственного производства с зачетом сумм, затрачиваемых на восстановление угодий (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 106 Земельного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок возмещения потерь сельскохозяйственного производства с зачетом сумм, затрачиваемых на восстановление угодий.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 14.03.2024 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) земельная комиссия – коллегиальный орган при местном исполнительном органе области, города областного значения (на территории, переданной в его административное подчинение) и района для рассмотрения заявлений (заявок) и подготовки заключений о предоставлении прав на земельные участки (об определении победителя конкурса по предоставлению права временного возмездного землепользования (аренды) для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства), об изменении целевого назначения земельных участков (за исключением земель населенных пунктов) и о переводе земель водного фонда в земли других категорий;
3) землеустроительный проект – схема (план) земельного участка, сведения о площади земельного участка, его границы и местоположение, сведения о смежных собственниках и землепользователях земельных участков и об обременениях и сервитутах на земельные участки;
4) земельный участок – выделенная в замкнутых границах часть земли, закрепляемая в установленном Кодексом порядке за субъектами земельных отношений;
5) малопродуктивные угодья – угодья, характеризующиеся отрицательными природными свойствами, низким плодородием, требующие большие затраты по их мелиоративному улучшению, а их хозяйственное использование по назначению является экономически неэффективным;
6) непродуктивные угодья – угодья, характеризующиеся отрицательными природными свойствами, очень низким плодородием, требующие большие затраты по их мелиоративному улучшению, а их хозяйственное использование по назначению является экономически неэффективным;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Алқаптарды қалпына келтіруге жұмсалатын сомаларды есепке жатқыза отырып, ауыл шаруашылығы өндірісінің шығасыларын өтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Жер кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 106-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және алқаптарды қалпына келтіруге жұмсалатын сомаларды есепке жатқыза отырып, ауыл шаруашылығы өндірісінің шығасыларын өтеу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 14.03.2024 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) жер комиссиясы – жер учаскелеріне құқық беру туралы (шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалдау) құқығын беру жөніндегі конкурс жеңімпазын айқындау туралы), жер учаскелерінің (елді мекендердің жерлерін қоспағанда) нысаналы мақсатын өзгерту туралы және су қорының жерін басқа санаттардағы жерлерге ауыстыру туралы өтініштерді (өтінімделерді) қарауға және қорытындылар дайындауға арналған облыстың, облыстық маңызы бар қаланың (оның әкімшілік бағынысына берілген аумақта) және ауданның жергілікті атқарушы органы жанындағы алқалы орган;
3) жерге орналастыру жобасы – жер учаскесінің схемасы (жоспары), жер учаскесінің ауданы, оның шекалары мен орналасқан жері туралы мәліметтер, жер учаскелерінің аралас меншік иелері мен жер пайдаланушылары туралы және жер учаскелеріне ауыртпалықтар мен сервитуттар туралы мәліметтер;
4) жер учаскесі – Кодексте белгіленген тәртіппен жер қатынастары субъектілеріне бекітіліп берілетін, тұйық шекараларда бөлінген жер бөлігі;
5) өнімділігі төмен алқаптар – теріс табиғи қасиеттерімен, төмен құнарлылығымен сипатталатын, мелиорациялық жақсартылуы бойынша үлкен шығындарды қажет ететін, ал мақсаты бойынша шаруашылыққа пайдаланылуы экономикалық тұрғыдан тиімсіз болып табылатын алқаптар;
6) өнімсіз алқаптар – теріс табиғи қасиеттерімен, өте төмен құнарлылығымен сипатталатын, мелиорациялық жақсартылуы бойынша үлкен шығындарды қажет ететін, ал мақсаты бойынша шаруашылыққа пайдаланылуы экономикалық тұрғыдан тиімсіз болып табылатын алқаптар;

7) плодородный слой почвы – гумуссированная часть почвенного профиля с благоприятными для роста растений физическими, химическими и агрохимическими свойствами.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 14.03.2024 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок возмещения потерь сельскохозяйственного производства с зачетом сумм, затрачиваемых на восстановление угодий
3. Потери сельскохозяйственного производства, вызванные изъятием сельскохозяйственных угодий для использования их в целях, не связанных с ведением сельского хозяйства, подлежат возмещению в доход бюджета в целях сохранения уровня сельскохозяйственного производства путем восстановления площадей сельскохозяйственных угодий и их качества.
4. Размеры, подлежащие возмещению потерь, определяются в соответствии с нормативами возмещения потерь сельскохозяйственного производства, вызванных изъятием сельскохозяйственных угодий для использования их в целях, не связанных с ведением сельского хозяйства, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 декабря 2014 года № 161 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10100) (далее – нормативы возмещения потерь сельскохозяйственного производства).
5. Возмещение потерь сельскохозяйственного производства с зачетом сумм, затрачиваемых на восстановление угодий, производится лицами, которым предоставляются сельскохозяйственные угодья из состава всех категории земель, за исключением земель промышленности, транспорта, связи, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения, для нужд, не связанных с ведением сельского хозяйства (далее – предоставляются сельскохозяйственные угодья) или при изменении целевого назначения сельскохозяйственных угодий, находящихся в землепользовании или собственности граждан и юридических лиц (далее – изменение целевого назначения сельскохозяйственных угодий), при условии нанесения снятого ими плодородного слоя почвы с этих земель для улучшения малопродуктивных или непродуктивных угодий за счет собственных средств.
6. Размеры подлежащие возмещению потерь сельскохозяйственного производства с зачетом сумм, затраченных на восстановление угодий, определяются как разница между стоимостью потерь, определенных по нормативам возмещения потерь сельскохозяйственного производства и стоимостью затрат на восстановление угодий.
7. При заинтересованности в нанесении плодородного слоя почвы на малопродуктивные или непродуктивные угодья за счет собственных средств, физические и юридические лица (далее – лица) в целях определения пригодности плодородного слоя почвы, обеспечивают проведение почвенного обследования на предоставляемых сельскохозяйственных угодьях.

7) топырақтың құнарлы қабаты – өсімдіктердің өсуіне қолайлы физикалық, химиялық және агрохимиялық қасиеттері бар топырақ профилінің қара шіріктелген бөлігі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 14.03.2024 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Алқаптарды қалпына келтіруге жұмсалатын сомаларды есепке жатқыза отырып, ауыл шаруашылығы өндірісінің шығасыларын өтеу тәртібі
3. Ауыл шаруашылығын жүргізумен байланысты емес мақсаттарда пайдалану үшiн ауыл шаруашылығы алқаптарын алудан туындаған ауыл шаруашылығы өндiрiсiнің шығасылары ауыл шаруашылығы алқаптарының алаңдары мен олардың сапасын қалпына келтiру жолымен ауыл шаруашылығы өндiрiсiнiң деңгейiн сақтау мақсатында бюджет кiрiсiне өтелуі тиіс.
4. Өтелуі тиіс шығасылардың мөлшері Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 161 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10100 болып тіркелген) бекітілген ауыл шаруашылығын жүргізуге байланысты емес мақсаттарға оларды пайдалану үшін ауыл шаруашылығы алқаптарын алып қоюдан туындаған ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындарын өтеу нормативтеріне (бұдан әрі – ауыл шаруашылығы өндірісінің шығасыларын өтеу нормативтері) сәйкес айқындалады.
5. Алқаптарды қалпына келтіруге жұмсалатын сомаларды есепке жатқыза отырып, ауыл шаруашылығы өндірісінің шығасыларын өтеуді ауыл шаруашылығын жүргізумен байланысты емес мұқтаждықтар үшін өнеркәсіп, көлік, байланыс, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік жерлерін және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлерді қоспағанда, жерлердің барлық санаттары құрамынан ауыл шаруашылығы алқаптары берілетін (бұдан әрі – ауыл шаруашылығы алқаптары берілетін) тұлғалар жүргізеді немесе ол азаматтар мен заңды тұлғалардың жер пайдалануындағы немесе меншiгiндегi ауыл шаруашылығы алқаптарының нысаналы мақсаты өзгерген кезде (бұдан әрі – ауыл шаруашылығы алқаптарының нысаналы мақсатын өзгерту), олар өздері алған құнарлы топырақ қабатын өз қаражаты есебінен өнімділігі аз немесе өнім бермейтін алқаптарды жақсарту үшін төсеген жағдайда жүргізіледі.
6. Алқаптарды қалпына келтіруге жұмсалатын сомаларды есепке жатқыза отырып, өтелуі тиіс ауыл шаруашылығы өндірісі шығасыларының мөлшері ауыл шаруашылығы өндірісінің шығасыларын өтеу нормативтері бойынша анықталған шығасылар құны мен алқаптарды қалпына келтіруге жұмсалған шығындар құны арасындағы айырма ретінде айқындалады.
7. Жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі – тұлғалар) өз қаражаты есебінен өнімділігі аз немесе өнім бермейтін алқаптарға құнарлы топырақ қабатын төсеуге мүдделілік танытқан жағдайда, олар құнарлы топырақ қабатының жарамдылығын анықтау мақсатында, берілетін ауыл шаруашылығы алқаптарында топырақтық зерттеп-қарау жүргізуді қамтамасыз етеді.

8. Если по результатам почвенного обследования плодородный слой почвы признается непригодным для нанесения на малопродуктивные или непродуктивные угодья, затраченная сумма на почвенное обследование зачитывается в сумму (стоимость) возмещения потерь сельскохозяйственного производства.
9. В случае, если по результатам почвенного обследования плодородный слой почвы признается пригодным для нанесения на малопродуктивные или непродуктивные угодья, лица подают заявление в произвольной форме, на выбор малопродуктивного или непродуктивного угодий, на котором предусматривается нанесение плодородного слоя почвы, в местный исполнительный орган по месту нахождения земельного участка, с приложением к нему положительного заключения земельной комиссии и результатов почвенного обследования.
10. Выбор малопродуктивного или непродуктивного угодий, на котором предусматривается нанесение плодородного слоя почвы, осуществляется на основании заключения комиссии, создаваемой местным исполнительным органом.
11. В состав комиссии включаются представители:
1) местного представительного органа;
2) структурного подразделения местного исполнительного органа, осуществляющего функции в области земельных отношений и сельского хозяйства;
3) общественных советов, негосударственных организаций в области агропромышленного комплекса и иных отраслевых негосударственных организаций, а также органов местного самоуправления.
12. Рабочим органом комиссии является структурное подразделение местного исполнительного органа, осуществляющее функции в области земельных отношений (далее – рабочий орган).
13. Рабочий орган в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня поступления заявления подготавливает планово-картографические материалы, данные государственного земельного кадастра на основании сведений, представленных Государственной корпорацией, а также данные почвенных обследований, мониторинга земель на основании сведений, представленных республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Государственный институт проведения работ по обследованию земель" Комитета по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, для рассмотрения комиссией, созданной в соответствии с пунктом 10 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 14.03.2024 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Комиссия рассматривает и выносит свое заключение в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления материалы по выбору малопродуктивных или непродуктивных угодий.

8. Егер, топырақтық зерттеп-қарау нәтижелері бойынша құнарлы топырақ қабаты өнімділігі аз немесе өнім бермейтін алқаптарға төсеу үшін жарамсыз деп танылса, топырақтық зерттеп-қарауға жұмсалған сома ауыл шаруашылығы өндірісінің шығасыларын өтеу сомасына (құнына) есепке жатқызылады.
9. Егер, топырақтық зерттеп-қарау нәтижелері бойынша құнарлы топырақ қабаты өнімділігі аз немесе өнім бермейтін алқаптарға төсеу үшін жарамды деп танылса, тұлғалар жер учаскесінің орналасқан жері бойынша жергілікті атқарушы органға жер комиссиясының оң қорытындысын және топырақтық зерттеп-қарау нәтижелерін қоса бере отырып, құнарлы топырақ қабатын төсеу көзделіп отырған өнімділігі аз немесе өнім бермейтін жер учаскесін таңдауға еркін нысанда өтініш береді.
10. Құнарлы топырақ қабатын төсеу көзделіп отырған өнімділігі аз немесе өнім бермейтін жер учаскесін таңдау жергілікті атқарушы орган құратын комиссияның қорытындысы негізінде жүзеге асырылады.
11. Комиссияның құрамына:
1) жергілікті өкілді органның;
2) жергілікті атқарушы органның жер қатынастары және ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесінің;
3) қоғамдық кеңестердің, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мемлекеттік емес ұйымдардың және өзге де салалық мемлекеттік емес ұйымдардың, сондай-ақ жергілікті өзін-өзі басқару органдарының өкілдері кіреді.
12. Жергілікті атқарушы органның жер қатынастары саласындағы функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесі (бұдан әрі – жұмыс органы) комиссияның жұмыс органы болып табылады.
13. Жұмыс органы өтініш келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде осы Қағидалардың 10-тармағына сәйкес құрылған комиссияның қарауы үшін Мемлекеттік корпорациясы ұсынған мәліметтер негізінде жоспарлы-картографиялық материалдарды, мемлекеттік жер кадастрының деректерін, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Жер ресурстарын басқару комитетінің "Мемлекеттік жерлерді зерттеп-қарау жұмыстарын жүргізу жөніндегі институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны ұсынған мәліметтер негізінде топырақтық зерттеп-қарау, жер мониторингі деректерін дайындайды.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 14.03.2024 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Комиссия өнімділігі аз немесе өнім бермейтін алқаптарды таңдау жөніндегі материалдарды келіп түскен күнінен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қарайды және өзінің қорытындысын шығарады.

15. Заключение комиссии составляется в двух экземплярах в форме протокольного решения с приложением схемы (плана) местоположения выбранных малопродуктивных или непродуктивных угодий, и один экземпляр рабочим органом направляется заявителю в течение 1 (одного) рабочего дня.
16. В случае отсутствия малопродуктивных или непродуктивных угодий на административной территории соответствующего местного исполнительного органа, рабочим органом дается мотивированный отказ.
17. При нанесении плодородного слоя почвы на малопродуктивные или непродуктивные угодья в землеустроительном проекте дополнительно устанавливаются:
местонахождение, площадь и вид угодий земельного участка, на который предусматривается нанесение плодородного слоя почвы;
объемы наносимого плодородного слоя почвы;
сметная стоимость затрат на земляные и транспортные работы по снятию, транспортировке и переукладке плодородного слоя почвы.
Разработка землеустроительного проекта осуществляется в соответствии с Правилами составления землеустроительного проекта по формированию земельных участков, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 июня 2022 года № 180 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28399).
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 14.03.2024 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Работы по нанесению плодородного слоя почвы на малопродуктивные или непродуктивные угодья должны быть завершены в течение 1 (одного) года с учетом природно-климатических условий административно-территориальной единицы, с момента принятия решения о предоставлении права на земельный участок или изменении целевого назначения сельскохозяйственных угодий.
19. После завершения полевых работ по нанесению плодородного слоя почвы на малопродуктивные или непродуктивные угодья лица обращаются в местный исполнительный орган по месту нахождения земельного участка для принятия выполненных работ.
20. Комиссией, созданной в соответствии с пунктом 10 настоящих Правил в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления такого обращения проводится полевое обследование и составляется акт обследования земельного участка после нанесения плодородного слоя почвы на малопродуктивные или непродуктивные угодья (далее – акт обследования) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, один экземпляр которого в течение 1 (одного) рабочего дня после составления акта обследования, направляется лицам.

15. Комиссияның қорытындысы таңдалған өнімділігі аз немесе өнім бермейтін алқаптардың орналасқан жерінің схемасы (жоспары) қоса берілетін хаттамалық шешім нысанында екі данада жасалады және оның бір данасын жұмыс органы 1 (бір) жұмыс күн ішінде өтініш берушіге жібереді.
16. Тиісті жергілікті атқарушы органның әкімшілік аумағында өнімділігі аз немесе өнім бермейтін алқаптар жоқ болған жағдайда, жұмыс органы уәжді бас тартады.
17. Өнімділігі төмен және өнімсіз алқаптарға топырақтың құнарлы қабатын төсеу кезінде, жерге орналастыру жобасында қосымша мыналар белгіленеді:
құнарлы топырақ қабатын төсеу көзделіп отырған жері, алаңы және жер учаскесі алқаптарының түрі;
төселінетін топырақтың құнарлы қабатының көлемі;
топырақтың құнарлы қабатын алу, тасымалдау және қайта төсеу бойынша жер және көлік жұмыстарына арналған шығындардың сметалық құны.
Жерге орналастыру жобасын әзірлеу Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 3 маусымдағы № 180 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28399 болып тіркелген) бекітілген Жер учаскелерін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобасын жасау қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 14.03.2024 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Өнімділігі аз немесе өнім бермейтін алқаптарға құнарлы топырақ қабатын төсеу жөніндегі жұмыстар әкімшілік-аумақтық бірліктің табиғи-климаттық шарттарын ескере отырып, жер учаскесіне құқық беру немесе ауыл шаруашылығы алқаптарының нысаналы мақсатын өзгерту туралы шешім қабылданған сәттен бастап 1 (бір) жыл ішінде аяқталуы тиіс.
19. Өнімділігі аз немесе өнім бермейтін алқаптарға құнарлы топырақ қабатын төсеу жөніндегі далалық жұмыстар аяқталғаннан кейін тұлғалар жер учаскесінің орналасқан жері бойынша жергілікті атқарушы органға атқарылған жұмыстарды қабылдау үшін жүгінеді.
20. Осы Қағидалардың 10-тармағына сәйкес құрылған комиссия, осындай өтініш келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күн ішінде далалық зерттеп-қарау жүргізеді және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өнімділігі аз немесе өнім бермейтін алқаптарға құнарлы топырақ қабаты төселгеннен кейін жер учаскесін зерттеп-қарау актісін (бұдан әрі – зерттеп-қарау актісі) жасайды, оның бір данасын зерттеп-қарау актісі жасалғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде тұлғаларға жібереді.

21. В случае, когда устанавливается факт использования малопродуктивного или непродуктивного слоя почвы, сумма (стоимость) затраченная на восстановление угодий не зачитывается.
22. При не выполнении лицами работ по нанесению плодородного слоя почвы на малопродуктивные или непродуктивные угодья в срок, указанный в пункте 18 настоящих Правил и (или) установлении факта использования малопродуктивного или непродуктивного слоя почвы, рабочим органом проводятся работы по взысканию суммы (стоимости), которая была зачитана в счет суммы возмещения потерь сельскохозяйственного производства, в доход бюджет в судебном порядке.
23. По результатам проведенных работ рабочим органом вносятся изменения в статистические данные по статистической форме ведомственного статистического наблюдения "Отчет о наличии земель и распределении их по категориям, собственникам земельных участков, землепользователям и угодьям на 1 ноября ___ года" (индекс 22, периодичность годовая), утвержденной приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 10 марта 2020 года № 25 "Об утверждении статистических форм ведомственных статистических наблюдений и инструкций по их заполнению по балансу земель, разработанных Комитетом по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20112).
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.11.2020 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Размеры потерь сельскохозяйственного производства с зачетом сумм, затрачиваемых на восстановление угодий, определенные в соответствии с пунктом 6 настоящих Правил, согласовываются с лицом, которому предоставляется сельскохозяйственные угодья или которым изменяется целевое назначение сельскохозяйственных угодий, и оформляются актом возмещения потерь сельскохозяйственного производства с зачетом сумм, затрачиваемых на восстановление угодий, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, который утверждается решением местного исполнительного органа о предоставлении права на земельный участок или изменении целевого назначения сельскохозяйственных угодий.
25. Потери сельскохозяйственного производства подлежат возмещению в шестимесячный срок с момента принятия решения о предоставлении права на земельный участок или изменений целевого назначения сельскохозяйственных угодий.
Приложение 1
к Правилам возмещения потерь
сельскохозяйственного производства
с зачетом сумм, затрачиваемых
на восстановление угодий
Акт обследования земельного участка после нанесения плодородного слоя почвы
на малопродуктивные или непродуктивные угодья от "___" _____________20___ года
Комиссия, в составе: ____________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
провели обследование земельного участка _______________________________
____________________________________________________________________
В результате обследования установлено:

21. Өнімділігі аз немесе өнім бермейтін топырақ қабатын пайдалану фактісі анықталған жағдайда, алқаптарды қалпына келтіруге жұмсалған сома (құн) есепке жатқызылмайды.
22. Өнімділігі аз немесе өнім бермейтін алқаптарға құнарлы топырақ қабатын төсеу жөніндегі жұмыстарды тұлғалар осы Қағидалардың 18-тармағында көрсетілген мерзімде орындамаса және (немесе) өнімділігі аз немесе өнім бермейтін топырақ қабатын пайдалану фактісі анықталса, жұмыс органы ауыл шаруашылығы өндірісі шығасыларын өтеу сомасына есепке жатқызылған соманы (құнды) сот тәртібімен бюджетке өндіріп алу жөніндегі жұмыстарды жүргізеді.
23. Жүргізілген жұмыстардың нәтижелері бойынша жұмыс органы "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті әзірлеген жер балансы бойынша ведомстволық статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті төрағасының 2020 жылғы 10 наурыздағы № 25 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20112 болып тіркелген) бекітілген "Жердің болуы, олардың санаттар, жер учаскелерінің меншік иелері, жерді пайдаланушылар және алқаптар бойынша бөлінуі туралы _____ жылғы 1 қарашадағы есеп" (индексі 22, кезеңділігі жылдық) ведомстволық статистикалық байқаудың статистикалық нысаны бойынша статистикалық деректерге өзгерістер енгізеді.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.11.2020 № 341 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес анықталған алқаптарды қалпына келтіруге жұмсалатын сомаларды есепке жатқыза отырып, ауыл шаруашылығы өндірісі шығасыларының мөлшері ауыл шаруашылығы алқаптары берілетін немесе ауыл шаруашылығы алқаптарының нысаналы мақсаты өзгертілетін тұлғамен келісіледі және жергілікті атқарушы органның жер учаскесiне құқық беру немесе ауыл шаруашылығы алқаптарының нысаналы мақсатын өзгерту туралы шешімімен бекітілетін, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша алқаптарды қалпына келтіруге жұмсалатын сомаларды есепке жатқыза отырып, ауыл шаруашылығы өндірісінің шығасыларын өтеу актісімен ресімделеді.
25. Ауыл шаруашылығы өндiрiсiнің шығасылары жер учаскесiне құқық беру немесе ауыл шаруашылығы алқаптарының нысаналы мақсатын өзгерту туралы шешiм қабылданған сәттен бастап алты айлық мерзiмде өтелуі тиiс.
Алқаптарды қалпына келтіруге
жұмсалатын сомаларды есепке
жатқыза отырып, ауыл
шаруашылығы өндірісінің
шығасыларын өтеу
қағидаларына
1-қосымша
Өнімділігі аз немесе өнім бермейтін алқаптарға құнарлы топырақ қабаты төселгеннен кейін жер учаскесін зерттеп-қарау актісі
20 ___ жылғы "___" _____________
__________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
___________________________________________________________ құрамындағы комиссия
________________________________________________________________________________
жер учаскесіне зерттеп-қарау жүргізді.
Зерттеп-қарау нәтижесінде:

1. Обследованный земельный участок, площадью ____ гектар, расположен
____________________________________________________________________
(месторасположение земельного участка (адрес)
____________________________________________________________________
2. Рекомендации по дальнейшему использованию земельного участка:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Подписи: ____________________________________________
____________________________________________
____________________________________________
Приложение 2
к Правилам возмещения потерь
сельскохозяйственного производства
с зачетом сумм, затрачиваемых
на восстановление угодий
Акт возмещения потерь сельскохозяйственного производства с зачетом сумм, затрачиваемых на восстановление угодий
Целевое назначение земельного участка
Общая площадь (гектар)
в том числе: сельскохозяйственных угодий (гектар)
Вид почвы
Норматив возмещения потерь сельскохозяйственного производства (тенге)

1. ____ гектар алаңдағы зерттеп-қаралған жер учаскесі ____________________________
________________________________________________________________________________
(жер учаскесінің орналасқан жері (мекенжайы)
орналасқан.
2. Жер учаскесін одан әрі пайдалану жөніндегі ұсынымдар: ________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Қолдары: __________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
Алқаптарды қалпына келтіруге
жұмсалатын сомаларды есепке
жатқыза отырып, ауыл
шаруашылығы өндірісінің
шығасыларын өтеу
қағидаларына
2-қосымша
Алқаптарды қалпына келтіруге жұмсалатын сомаларды есепке жатқыза отырып, ауыл шаруашылығы өндірісінің шығасыларын өтеу актісі
Жер учаскесінің нысаналы мақсаты
Жалпы алаңы, (гектар)
оның ішінде: ауыл шаруашылығы алқаптары (гектар)
Топырақ түрі
Ауыл шаруашылығы өндірісінің шығасыларын өтеу нормативі (теңге)
Ауыл шаруашылығы өндірісінің шығасыларын өтеу сомасы (теңге)