Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники государственной авиации
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 3 сентября 2019 года № 687. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 сентября 2019 года № 19341.
В соответствии с подпунктом 11) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 18 марта 2019 года "Об оборонной промышленности и государственном оборонном заказе", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила сертификации и выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники государственной авиации.
2. Департаменту развития оборонно-промышленного комплекса Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Р. Скляр
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 3 сентября 2019 года № 687
Правила сертификации и выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники государственной авиации
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила сертификации и выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники государственной авиации (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 11) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 18 марта 2019 года "Об оборонной промышленности и государственном оборонном заказе" (далее – Закон) и определяют порядок сертификации и выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники государственной авиации (далее – ТОиР АТ).

Мемлекеттік авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымдарды сертификаттау және оларға сертификат беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 3 қыркүйектегі № 687 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 4 қыркүйекте № 19341 болып тіркелді.
"Қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы" 2019 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 11) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымдарды сертификаттау және оларға сертификат беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Қорғаныс-өнеркәсіп кешенін дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
министр Р. Скляр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2019 жылғы 3 қыркүйектегі
№ 687 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымдарды сертификаттау және оларға сертификат беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымдарды сертификаттау және оларға сертификат беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы" 2019 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 11) тармақшасына сәйкес әзірленді және оны мемлекеттік авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу (бұдан әрі – АТ ТҚКЖ) жөніндегі ұйымдарды сертификаттау және оларға сертификат беру тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) авиационная техника (далее – АТ) – комплекс авиационных технических средств (воздушное судно, их бортовое оборудование и агрегаты, двигатели, авиационное вооружение воздушного судна государственной авиации, авиационные средства спасения, комплексные тренажеры (летные симуляторы), комплектующие изделия, технические средства управления воздушным движением, навигации посадки и связи, а также средства наземного обеспечения общего и специального применения, предназначенных для выполнения полета, организации управления воздушным движением и наземного обеспечения полетов;
2) ремонт авиационной техники – комплекс операций по восстановлению исправности или работоспособности авиационной техники и восстановлению ресурсов (сроков службы) авиационной техники и ее составных частей;
3) техническое обслуживание авиационной техники – комплекс мероприятий по поддержанию и восстановлению технической готовности авиационной техники в межремонтный период при ее использовании по назначению, хранении и транспортировке, необходимость проведения которых определяется ее техническим состоянием и документацией;
4) организация по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники (далее – организация по ТОиР АТ) – юридическое лицо, осуществляющее техническое обслуживание и (или) ремонт авиационной техники и имеющее действующий сертификат;
5) ремонт – комплекс операций по восстановлению исправности или работоспособности, устранению причин отказа и восстановлению израсходованного ресурса механизмов, комплектующих изделий или их составных частей вооружения, военной, автомобильной и специальной техники, технических и специальных средств;
6) уполномоченный орган в области оборонной промышленности и государственного оборонного заказа (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области оборонной промышленности и государственного оборонного заказа;
7) заявитель – организация по ТОиР АТ, обратившаяся в уполномоченный орган для получения Сертификата организации по ТОиР АТ государственной авиации;
8) несоответствие – полное или частичное несоблюдение организацией по ТОиР АТ сертификационных требований;
9) сертификационная комиссия – комиссия, создаваемая приказом уполномоченного органа, с участием должностных лиц уполномоченного органа и привлекаемых экспертов, имеющих соответствующее авиационное образование и опыт работы не менее одного года по обслуживанию воздушных судов;

2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) авиациялық техника (бұдан әрі – АТ) – авиациялық техникалық құралдар кешені (әуе кемесі, олардың борттық жабдығы мен агрегаттары, қозғалтқыштар, мемлекеттік авиация әуе кемесінің авиациялық қару-жарағы, авиациялық құтқару құралдары, кешенді тренажерлер (ұшу симуляторлары), жиынтықтаушы бұйымдар, әуе қозғалысын техникалық басқару құралдары, қондыру және байланыс навигациялары, сондай-ақ ұшуды орындауға, әуе қозғалысын басқаруды және ұшуды жерүсті қамтамасыз етуді ұйымдастыруға арналған жалпы және арнайы қолданылатын жерүсті қамтамасыз ету құралдары;
2) авиациялық техниканы жөндеу – авиациялық техниканың жарамдылығын немесе жұмысқа қабілеттілігін қалпына келтіру және авиациялық техника мен оның құрамдас бөліктерінің ресурстарын (қызмет ету мерзімдерін) қалпына келтіру жөніндегі операциялар кешені;
3) авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету – авиациялық техниканы мақсаты бойынша пайдалану, сақтау және тасымалдау кезінде жөндеуаралық кезеңдегі олардың техникалық даярлығын ұстап тұру және қалпына келтіру жөніндегі іс-шаралар кешені, оларды жүргізу қажеттілігі оның техникалық жай-күйі және құжаттамасымен айқындалады;
4) авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйым (бұдан әрі – АТ ТҚКЖ жөніндегі ұйым) – авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсетуді және (немесе) оны жөндеуді жүзеге асыратын және қолданыстағы сертификаты бар заңды тұлға;
5) жөндеу – қару-жарақтың, әскери, автомобиль және арнайы техниканың, техникалық және арнайы құралдардың механизмдерінің, жиынтықтаушы бұйымдарының немесе олардың құрамдас бөліктерінің жарамдылығын немесе жұмысқа қабілеттілігін қалпына келтіру, істен шығу себептерін жою және жұмсалған ресурсын қайта қалпына келтіру жөніндегі операциялар кешені;
6) қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
7) өтініш беруші – мемлекеттік авиацияның АТ ТҚКЖ жөніндегі ұйымның сертификатын алу үшін уәкілетті органға жүгінген АТ ТҚКЖ жөніндегі ұйым;
8) сәйкессіздік – АТ ТҚКЖ жөніндегі ұйымның сертификаттау талаптарын толық немесе ішінара сақтамауы;
9) сертификаттау комиссиясы – уәкілетті органның лауазымды адамдарының және тиісті авиациялық білімі және әуе кемелеріне қызмет көрсету бойынша кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесі бар тартылатын сарапшылардың қатысуымен уәкілетті органның бұйрығымен құрылатын комиссия;

10) сертификационное обследование – осуществляемое сертификационной комиссией обследование организации по ТОиР АТ средств, оборудования, технологических процессов, документации, организационной структуры, компетентности персонала заявителя на соответствие сертификационным требованиям;
11) сертификационные требования – требования к организациям по ТОиР АТ государственной авиации, утверждаемые в соответствии с подпунктом 12) статьи 6 Закона;
12) держатель сертификата – организация по ТОиР АТ, получившая от уполномоченного органа Сертификат организации по ТОиР АТ государственной авиации.
3. Сертификат организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники государственной авиации по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – сертификат) является неотчуждаемым и не передается другому лицу.
4. Сертификат выдается на два года с указанием сферы деятельности и срока действия. По истечении срока действия, сертификат считается недействительным. Действие сертификата распространяется на всей территории Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 07.09.2022 № 502 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Уполномоченный орган ведет учет выданных сертификатов и держателей сертификатов, сведения о которых размещаются на сайте уполномоченного органа.
6. Сертификацию организаций по ТОиР АТ (далее – сертификация) и выдачу сертификата осуществляет уполномоченный орган.
Глава 2. Порядок проведения сертификации организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники государственной авиации
7. Организация по ТОиР АТ подлежит сертификации в следующих случаях:
1) при плановой сертификации (первоначальной или по истечении срока действия ранее выданного сертификата);
2) при необходимости расширения сферы деятельности организации;
3) после отзыва (прекращения) действия ранее выданного сертификата.
8. Для прохождения сертификации заявитель подает в уполномоченный орган заявление на получение сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники государственной авиации по форме, указанной в приложении 2 к настоящим Правилам (далее – заявление).
К заявлению прилагаются документы на получение сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники государственной авиации согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – перечень).

10) сертификаттық зерттеп-қарау – сертификаттау комиссия жүзеге асыратын АТ ТҚКЖ жөніндегі ұйымның өтініш берушінің құралдарын, жабдықтарын, технологиялық процестерін, құжаттамасын, ұйымдық құрылымын, персоналының құзыретін сертификаттау талаптарын сәйкестігіне зерттеп-қарау;
11) сертификаттау талаптары – Заңның 6-бабы 12) тармақшасына сәйкес бекітілген мемлекеттік авиацияның АТ ТҚКЖ жөніндегі ұйымдарға қойылатын талаптары;
12) сертификатты ұстаушы – уәкілетті органнан АТ ТҚКЖ жөніндегі ұйымның сертификатын алған АТ ТҚКЖ жөніндегі ұйым.
3. Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификаты (бұдан әрі – сертификат) иеліктен шығарылмайтын болып табылады және басқа заңды тұлғаға берілмейді.
4. Сертификат қызмет саласы мен қолданылу мерзімі көрсетіле отырып, екі жылға беріледі. Қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін сертификат жарамсыз болып есептеледі. Сертификаттың қолданысы Қазақстан Республикасының барлық аумағында қолданылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 07.09.2022 № 502 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Уәкілетті орган берілген сертификаттарды және сертификаттарды ұстаушыларды есепке алуды жүргізеді, олар туралы мәліметтер уәкілетті органның сайтында орналастырылады.
6. АТ ТҚКЖ жөніндегі ұйымдарды сертификаттауды (бұдан әрі – сертификаттау) және сертификат беруді уәкілетті орган жүзеге асырады.
2-тарау. Мемлекеттік авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымды сертификаттауды жүргізу тәртібі
7. АТ ТҚКЖ жөніндегі ұйым мынадай жағдайларда:
1) жоспарлы сертификаттау кезінде (бастапқы немесе бұрын берілген сертификаттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін);
2) қажет болған жағдайда ұйым қызметінің аясын кеңейту;
3) бұрын берілген сертификаттың қолданылуы кері қайтарылғаннан (тоқтатылғаннан) кейін сертификаттауға жатады.
8. Сертификаттаудан өту үшін өтініш беруші уәкілетті органға осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген нысан бойынша мемлекеттік авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын алуға өтініш (бұдан әрі – өтініш) береді.
Осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын алуға арналған өтінішке құжаттар (бұдан әрі – тізбе) қоса беріледі.

9. Общий срок сертификации организации по ТОиР АТ государственной авиации устанавливается с учетом объема предстоящих работ, а также поставленных задач и не превышает одного месяца.
10. Уполномоченный орган в течение двух рабочих дней с момента регистрации заявления, проверяет полноту представленных документов согласно перечню, предусмотренному в перечне.
В случае представления заявителем неполного пакета документов или отсутствия сведений необходимых для выдачи сертификата в соответствии с настоящими Правилами уполномоченный орган в указанные сроки направляет заявителю уведомление о несоответствии представленного пакета документов с указанием срока приведения их в соответствие.
Срок приведения в соответствие указанных в уведомлении документов составляет два рабочих дня.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 07.09.2022 № 502 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10-1. В случае, если в течении двух рабочих дней со дня получения уведомления заявитель не привел его в соответствие с нормами пункта 10 настоящих Правил, уполномоченный орган направляет отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
При предоставлении заявителем полного пакета документов, уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней, со дня регистрации заявления проверяет содержание представленных документов.
По результатам рассмотрения заявления и представленных документов уполномоченный орган направляет заявителю одно из следующих уведомлений:
1) уведомление о проведении сертификации по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) либо мотивированный отказ с указанием конкретных недостатков по представленным документам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 10-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 07.09.2022 № 502 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Сертификационная комиссия осуществляет сертификационное обследование на соответствие организации по ТОиР АТ, сертификационным требованиям к организациям по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники государственной авиации, утвержденным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 3 сентября 2019 года № 688 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19340).
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 07.09.2022 № 502 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

9. Мемлекеттік авиацияның АТ ТҚКЖ жөніндегі ұйымды сертификаттаудың жалпы мерзімі алдағы жұмыстар көлемін, сондай-ақ қойылған міндеттерді ескере отырып белгіленеді және бір айдан аспауы тиіс.
10. Уәкілетті орган өтініш тіркелген сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде тізбеде көзделген тізбеге сәйкес ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Өтініш беруші құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған немесе осы Қағидаларға сәйкес сертификат беру үшін қажетті мәліметтер болмаған жағдайда, уәкілетті орган көрсетілген мерзімдерде өтініш берушіге ұсынылған құжаттар топтамасының сәйкес келмегені туралы оларды сәйкес келтіру мерзімін көрсете отырып хабарлама жібереді.
Хабарламада көрсетілген құжаттарды сәйкес келтіру мерзімі екі жұмыс күнін құрайды.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 07.09.2022 № 502 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10-1. Егер өтініш беруші хабарламаны алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оны осы Қағидалардың 10-тармағының нормаларына сәйкес келтірмеген жағдайда, уәкілетті орган өтінішті одан әрі қараудан бас тартуды жібереді.
Өтініш беруші құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде уәкілетті орган өтініш тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың мазмұнын тексереді.
Өтінішті және ұсынылған құжаттарды қарау нәтижелері бойынша уәкілетті орган өтініш берушіге мынадай хабарламалардың бірін жібереді:
1) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сертификаттау жүргізу туралы хабарламаны;
2) не ұсынылған құжаттар бойынша нақты кемшіліктерді көрсете отырып, дәлелді бас тартуды.
Ескерту. 10-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 07.09.2022 № 502 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Сертификаттау комиссиясы АТ ТҚКЖ жөніндегі ұйымның Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 3 қыркүйектегі № 688 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19340 болып тіркелген) мемлекеттік авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымдарға қойылатын сертификаттық талаптарға сәйкестігіне сертификаттық тексеруді жүзеге асырады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 07.09.2022 № 502 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

12. В зависимости от количества выявленных несоответствий, а также их степени влияния на обеспечение безопасности условий труда, охраны жизни и здоровья человека, окружающей среды, безопасности полетов и авиационной безопасности, качественного выполнения договорных обязательств по ТОиР АТ, устанавливается категория несоответствия заявителя сертификационным требованиям:
1) категория 1 – несоответствие сертификационным требованиям, не препятствующее осуществлению деятельности и подлежащее устранению;
2) категория 2 – несоответствие сертификационным требованиям, не препятствующее осуществлению деятельности при условии его устранения в сроки, согласованные с уполномоченным органом;
3) категория 3 – несоответствие сертификационным требованиям, препятствующее осуществлению деятельности.
13. Установление категории несоответствия заявителя осуществляется сертификационной комиссией.
14. По результатам сертификационного обследования сертификационной комиссией составляется акт сертификационного обследования (далее – акт) по форме, указанной в приложении 5 к настоящим Правилам.
В акте указываются сведения о фактическом состоянии и обеспеченности производственной инфраструктуры заявителя, наличии или отсутствии несоответствий сертификационным требованиям и установленная категория несоответствия заявителя сертификационным требованиям.
При несоответствии сертификационным требованиям категории 2 уполномоченный орган устанавливает срок для устранения выявленных несоответствий, не превышающий трех месяцев с момента утверждения акта сертификационного обследования.
Заявитель разрабатывает план корректирующих действий по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам по устранению выявленных несоответствий и представляет в уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней с момента утверждения акта сертификационного обследования.
Если заявитель не выполняет корректирующие действия в сроки, установленные уполномоченным органом, уполномоченный орган отказывает в выдаче сертификата и (или) приложение к сертификату или отзывает ранее выданный сертификат и (или) приложение к сертификату.
При несоответствии сертификационным требованиям категории 1 план корректирующих действий не требуется.
В конце акта выносится заключение о возможности или невозможности выдачи сертификата и (или) приложения к сертификату.
Акт составляется в двух экземплярах, подписывается членами и председателем сертификационной комиссии. Один экземпляр акта под роспись передается заявителю.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 07.09.2022 № 502 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

12. Анықталған сәйкессіздіктердің санына, сондай-ақ олардың еңбек жағдайларының қауіпсіздігін қамтамасыз етуге, адам өмірі мен денсаулығын, қоршаған ортаны қорғауға, ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікке, АТ ТҚКЖ бойынша шарттық міндеттемелердің сапалы орындалуын ықпал ету дәрежесіне қарай өтініш берушінің сертификаттау талаптарына сәйкессіздік санаты белгіленеді:
1) 1-санат – қызметті жүзеге асыруға кедергі келтірмейтін және жоюға жататын сертификаттау талаптарына сәйкессіздік;
2) 2-санат – уәкілетті органмен келісілген мерзімде оны жойған жағдайда қызметті жүзеге асыруға кедергі келтірмейтін сертификаттау талаптарына сәйкессіздік;
3) 3-санат – қызметті жүзеге асыруға кедергі келтіретін сертификаттау талаптарына сәйкессіздік.
13. Өтініш берушінің сәйкессіздік санатын белгілеуді сертификаттау комиссиясы жүзеге асырады.
14. Сертификаттық зерттеп-қарау нәтижелері бойынша сертификаттау комиссиясы осы Қағидаларға 5-қосымшада көрсетілген нысан бойынша сертификаттық зерттеп-қарау актісін (бұдан әрі-акт) жасайды.
Актіде өтініш берушінің өндірістік инфрақұрылымының нақты жай-күйі және қамтамасыз етілуі, сертификаттау талаптарына сәйкессіздіктердің болуы немесе болмауы туралы мәліметтер және өтініш берушінің сертификаттау талаптарына сәйкессіздігінің белгіленген санаты көрсетіледі.
2-санаттағы сертификаттау талаптарына сәйкес келмеген кезде уәкілетті орган анықталған сәйкессіздіктерді жою үшін сертификаттық зерттеп-қарау актісі бекітілген кезден бастап үш айдан аспайтын мерзім белгілейді.
Өтініш беруші анықталған сәйкессіздіктерді жою бойынша осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша түзету іс-қимылдарының жоспарын әзірлейді және сертификаттық зерттеп-қарау актісі бекітілген сәттен бастап он жұмыс күні ішінде уәкілетті органға ұсынады.
Егер өтініш беруші уәкілетті орган белгілеген мерзімде түзету іс-қимылдарын орындамаса, уәкілетті орган сертификатты және (немесе) сертификатқа қосымшаны беруден бас тартады немесе бұрын берілген сертификатты және (немесе) сертификатқа қосымшаны кері қайтарып алады.
1-санаттағы сертификаттау талаптарына сәйкес келмеген жағдайда түзету іс-қимылдарының жоспары талап етілмейді.
Актінің соңында сертификатты және (немесе) сертификатқа қосымшаны беру мүмкіндігі немесе мүмкін еместігі туралы қорытынды шығарылады.
Акт екі данада жасалады, оған сертификаттау комиссиясының мүшелері мен төрағасы қол қояды. Актінің бір данасы қол қойғызып өтініш берушіге беріледі.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 07.09.2022 № 502 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 3. Порядок выдачи и отказа в выдаче, приостановления, отзыва, изменений, дополнений, прекращения действия сертификата и (или) приложения к сертификату по ТОиР АТ
Параграф 1. Выдача и отказ в выдаче сертификата и (или) приложения к сертификату
15. На основании акта уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней после подписания принимает решение:
1) о выдаче сертификата и (или) приложения к сертификату;
2) о возможности выдачи сертификата и (или) приложения к сертификату после устранения заявителем установленных несоответствий;
3) об отказе в выдаче сертификата и (или) приложения к сертификату.
О принятом решении уполномоченный орган письменно уведомляет заявителя.
16. Решение о выдаче сертификата и (или) приложения к сертификату организации по ТОиР АТ принимается при отсутствии несоответствий сертификационным требованиям или при установлении 1 категории несоответствия.
17. Решение о возможности выдачи сертификата и (или) приложения к сертификату после устранения заявителем установленных несоответствий принимается при установлении 2 категории несоответствия.
18. Держатель сертификата, не позднее двух месяцев до окончания срока действия ранее выданного сертификата, в случае продолжения осуществления данного вида деятельности, обращается в уполномоченный орган с заявлением о проведении сертификации и выдаче нового сертификата в порядке, предусмотренном пунктом 8 настоящих Правил.
19. Решение об отказе в выдаче сертификата и (или) приложения к сертификату принимается в случаях:
1) выявления несоответствия сертификационным требованиям или при установлении 3 категории несоответствия;
2) установления факта недостоверности или подлога документов, представленных заявителем для получения сертификата и (или) приложения к сертификату, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
3) несоответствия заявителя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для выдачи сертификата и (или) приложения к сертификату, требованиям, установленным настоящими Правилами;
4) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности данного вида или отдельных видов деятельности, требующих получения сертификата и (или) приложения к сертификату;
5) судом на основании представления судебного исполнителя временно запрещено выдавать заявителю сертификат и (или) приложение к сертификату.
Параграф 2. Приостановление и отзыв сертификата и (или) приложения к сертификату

3-тарау. АТ ТҚКЖ жөніндегі сертификатты және (немесе) сертификатқа қосымшаны беру және оны беруден бас тарту, тоқтата тұру, қайтарып алу, өзгерістер, толықтырулар енгізу, қолданысын тоқтату тәртібі
1-параграф. Сертификатты және (немесе) сертификатқа қосымшаны беру және беруден бас тарту
15. Актінің негізінде уәкілетті орган оған қол қойылған күннен кейін бес жұмыс күні ішінде:
1) сертификат және (немесе) сертификатқа қосымша беру туралы;
2) өтініш беруші белгіленген сәйкессіздіктерді жойғаннан кейін сертификатты және (немесе) сертификатқа қосымшаны беру мүмкіндігі туралы;
3) сертификатты және (немесе) сертификатқа қосымшаны беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Қабылданған шешім туралы уәкілетті орган өтініш берушіні жазбаша хабардар етеді.
16. Сертификатты және (немесе) АТ ТҚКЖ жөніндегі ұйымның сертификатына қосымша беру туралы шешім сертификаттау талаптарына сәйкессіздіктер болмаған кезде немесе сәйкессіздіктің 1-санаты белгіленген кезде қабылданады.
17. Өтініш беруші белгіленген сәйкессіздіктерді жойғаннан кейін сертификатты және (немесе) сертификатқа қосымшаны беру мүмкіндігі туралы шешім сәйкессіздіктің 2-санаты белгіленген кезде қабылданады.
18. Сертификатты ұстаушы бұрын берілген сертификаттың қолданыс мерзімі аяқталғанға дейін екі айдан кешіктірмей осы қызмет түрін жүзеге асыруды жалғастырған жағдайда, уәкілетті органға осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген тәртіппен сертификаттауды жүргізу және жаңа сертификат беру туралы өтініш жасайды.
19. Сертификатты және (немесе) сертификатқа қосымшаны беруден бас тарту туралы шешім:
1) сертификаттау талаптарына сәйкессіздік анықталған немесе сәйкессіздіктің 3-санаты белгіленген;
2) сертификатты және (немесе) сертификатқа қосымшаны және (немесе) оларда қамтылған деректерді (мәліметтерді) алу үшін өтініш беруші ұсынған құжаттардың анық емес немесе жалған болуы фактісі белгіленген;
3) өтініш беруші және (немесе) ұсынылған материалдар, объектілер, сертификат және (немесе) сертификатқа қосымшаны беру үшін қажетті деректер мен мәліметтер осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеген;
4) өтініш берушіге қатысты сертификат және (немесе) сертификатқа қосымша алуды талап ететін қызметтің осы түрінің немесе жекелеген түрлерінің қызметіне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болған;
5) сот орындаушысының ұсынымы негізінде сот өтініш берушіге сертификат және (немесе) сертификатқа қосымша беруге уақытша тыйым салған жағдайларда қабылданады.
2-параграф. Сертификаттың және (немесе) сертификатқа қосымшаның қолданысын тоқтата тұру және оны кері қайтарып алу

20. Уполномоченный орган приостанавливает действие сертификата и (или) приложения к сертификату в случаях:
1) несоблюдения держателем сертификата сертификационных требований;
2) отказа держателя сертификата или его препятствование в обеспечении возможности проведения сертификационного обследования;
3) письменного заявления держателя сертификата.
21. В случае приостановления действия сертификата и (или) приложения к сертификату, уполномоченный орган в течение трех рабочих дней письменно уведомляет о принятом решении держателя Сертификата с указанием причин.
Если организация по ТОиР АТ в установленные планом корректирующих действий сроки не устранило несоответствия и (или) нарушения, повлекшие приостановление действия сертификата и (или) приложения к сертификату, уполномоченный орган отзывает сертификат и (или) приложение к сертификату. Организация по ТОиР АТ при отзыве сертификата и (или) приложения к сертификату, в течение трех рабочих дней с момента получения уведомления возвращает оригинал сертификата и (или) приложения к сертификату в уполномоченный орган.
22. Возобновление действия сертификата и (или) приложения к сертификату, в случае его приостановления, осуществляется после выполнения организацией по ТОиР АТ плана корректирующих действий в установленные планом сроки, с приложением подтверждающей документации.
Выполнение организацией плана корректирующих действий устанавливается уполномоченным органом путем сертификационного обследования.
23. Организация по ТОиР АТ письменно уведомляется уполномоченным органом о решении по возобновлению или отказу в возобновлении действия сертификата и (или) приложения к сертификату в течение трех рабочих дней с момента окончания сертификационного обследования.
Параграф 3. Прекращение действия сертификата и (или) приложения к сертификату
24. Сертификат и (или) приложение к сертификату прекращают свое действие в случаях:
1) истечения срока, на который они выданы;
2) отзыва сертификата;
3) прекращения деятельности или ликвидации юридического лица;
4) обращения держателя сертификата к уполномоченному органу о прекращении действия сертификата.
25. При прекращении действия сертификата и (или) приложения к сертификату держатель сертификата в течение десяти рабочих дней возвращает сертификат и приложение к нему в уполномоченный орган.
Параграф 4. Изменение и дополнение сертификата
26. В действующий сертификат и (или) приложение к сертификату уполномоченным органом вносятся изменения и дополнения на основании заявления держателя сертификата в случаях:

20. Уәкілетті орган сертификаттың және (немесе) сертификатқа қосымшаның қолданысын:
1) сертификат ұстаушы сертификаттау талаптарын сақтамаған;
2) сертификат ұстаушы бас тартқан немесе сертификаттық зерттеп-қарау жүргізу мүмкіндігін қамтамасыз етуге кедергі жасаған;
3) сертификат ұстаушы жазбаша өтініш берген жағдайларда тоқтата тұрады.
21. Сертификаттың және (немесе) сертификатқа қосымшаның қолданысы тоқтатыла тұрған жағдайда, уәкілетті орган үш жұмыс күні ішінде қабылданған шешім туралы Сертификатты ұстаушыға себептерін көрсете отырып, жазбаша хабарлайды.
Егер АТ ТҚКЖ жөніндегі ұйым түзету іс-қимылдарының жоспарында белгіленген мерзімде сертификаттың және (немесе) сертификатқа қосымшаның қолданысын тоқтата тұруға әкеп соқтырған сәйкессіздіктерді және (немесе) бұзушылықтарды жоймаса, уәкілетті орган сертификатты және (немесе) сертификатқа қосымшаны кері қайтарып алады. АТ ТҚКЖ жөніндегі ұйым сертификатты және (немесе) сертификатқа қосымшаны кері қайтарып алған кезде хабарламаны алған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде сертификаттың түпнұсқасын және (немесе) сертификатқа қосымшаны уәкілетті органға қайтарады.
22. Сертификат және (немесе) сертификатқа қосымша, ол тоқтатыла тұрған жағдайда, оның қолданысын қайта бастау АТ ТҚКЖ жөніндегі ұйым растайтын құжаттаманы қоса бере отырып, жоспарда белгіленген мерзімде түзету іс-қимылдарының жоспарын орындағаннан кейін жүзеге асырылады.
Ұйымның түзету іс-қимылдарының жоспарын орындауын уәкілетті орган сертификаттық зерттеп-қарау жолымен белгілейді.
23. АТ ТҚКЖ жөніндегі ұйымды уәкілетті орган сертификаттық зерттеп-қарау аяқталған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде сертификаттың және (немесе) сертификатқа қосымшаның қолданысын қайта бастау немесе қайта бастаудан бас тарту жөніндегі шешім туралы жазбаша хабардар етеді.
3-параграф. Сертификаттың және (немесе) сертификатқа қосымшаның қолданысын тоқтата тұру
24. Сертификат және (немесе) сертификатқа қосымша:
1) олар берілген мерзімі өткен;
2) сертификат және (немесе) сертификатқа қосымша кері қайтарып алынған;
3) заңды тұлғаның қызметі тоқтатылған немесе таратылған;
4) сертификат ұстаушы уәкілетті органға сертификаттың және (немесе) сертификатқа қосымшаның қолданысын тоқтату туралы өтініш жасаған.
25. Сертификаттың және (немесе) сертификатқа қосымшаның қолданысы тоқтатылған кезде сертификат ұстаушы он жұмыс күні ішінде сертификатты және оған қосымшаны уәкілетті органға қайтарады.
4-параграф. Сертификатты өзгерту және толықтыру
26. Қолданыстағы сертификатқа және (немесе) сертификатқа қосымшаға уәкілетті орган сертификат ұстаушының өтініші негізінде:

1) изменения данных держателя сертификата (наименования, организационно-правовой формы, юридического адреса);
2) реорганизации держателя сертификата;
3) изменения адреса места нахождения объекта без его физического перемещения.
27. Для внесения изменений и (или) дополнений в действующий сертификат и (или) приложение к сертификату держатель сертификата в месячный срок со дня принятия решения о внесении изменений и дополнений направляет в уполномоченный орган заявление о внесении изменений и (или) дополнений в сертификат организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники государственной авиации согласно приложению 7 к настоящим Правилам, а также копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления сертификата и (или) приложения к сертификату.
28. После получения заявления от держателя сертификата уполномоченный орган вносит изменения в действующий сертификат и (или) приложение к сертификату после проверки представленных документов, не позднее двух рабочих дней.
29. В случае предоставления неполного пакета документов, либо предоставления документов, не соответствующих установленным формам уполномоченный орган возвращает заявителю представленные документы с указанием конкретных недостатков по представленным документам.
30. Ранее выданный сертификат и (или) приложение к сертификату подлежит возврату в уполномоченный орган.
Параграф 5. Выдача сертификата и (или) приложения к сертификату при утере, хищении, порчи и выдачи дубликата держателем сертификата
31. В случае утери, хищения или порчи выданного сертификата и (или) приложения к сертификату, держатель сертификата подает в уполномоченный орган заявление на выдачу дубликата.
32. Дубликат сертификата и (или) приложения к сертификату выдается уполномоченным органом в течение трех рабочих дней с момента регистрации обращения заявителя, где в правом верхнем углу делается отметка "Дубликат".
Приложение 1
к Правилам сертификации и
выдачи сертификата
организации по техническому
обслуживанию и ремонту
авиационной техники
государственной авиации
Форма
Сертификат организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники государственной авиации
Изображение Государственного герба Республики Казахстан
Наименование уполномоченного органа,адрес, телефон, e-mail, Интернет адрес
Сертификаторганизации по техническому обслуживанию и ремонту авиационнойтехники государственной авиации
№_______

1) сертификат ұстаушының деректері (атауы, ұйымдық-құқықтық нысаны, заңды мекенжайы) өзгерген;
2) сертификат ұстаушы қайта ұйымдастырылған;
3) объектінің физикалық орын ауыстыруынсыз орналасқан жерінің мекенжайы өзгерген жағдайларда өзгерістер мен толықтырулар енгізінуі мүмкін.
27. Қолданыстағы сертификатқа және (немесе) сертификатқа қосымшаға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу үшін сертификат ұстаушы өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы шешім қабылданған күннен бастап бір ай мерзімінде уәкілетті органға осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес мемлекеттік авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы өтінішті, сондай-ақ сертификатты және (немесе) сертификатқа қосымшаны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туралы ақпаратты қамтитын құжаттардың көшірмелерін жібереді.
28. Уәкілетті орган сертификат ұстаушыдан өтініш алғаннан кейін қолданыстағы сертификатқа және (немесе) сертификатқа қосымшаға ұсынылған құжаттарды тексергеннен кейін екі жұмыс күнінен кешіктірмей өзгерістер енгізеді.
29. Құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған не белгіленген нысандарға сәйкес келмейтін құжаттар ұсынылған жағдайда, уәкілетті орган өтініш берушіге ұсынылған құжаттар бойынша нақты кемшіліктерді көрсете отырып, ұсынылған құжаттарды қайтарады.
30. Бұрын берілген сертификат және (немесе) сертификатқа қосымша уәкілетті органға қайтарылуға жатады.
5-параграф. Сертификат ұстаушының сертификаты жоғалған, ұрланған, бүлінген және телнұсқасын берген кезде сертификатты және (немесе) сертификатқа қосымшаны беру
31. Берілген сертификат және (немесе) сертификатқа қосымша жоғалған, ұрланған немесе бүлінген жағдайда, сертификат ұстаушы уәкілетті органға телнұсқаны беруге өтініш береді.
32. Сертификаттың және (немесе) сертификатқа қосымшаның телнұсқасын уәкілетті орган өтініш берушінің өтініші тіркелген сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде береді, оның оң жақ жоғарғы бұрышында "Телнұсқа" деген белгі қойылады.
Мемлекеттік авиацияның
авиациялық техникасына
техникалық қызмет көрсету
және оны жөндеу жөніндегі
ұйымдарды сертификаттау және
оларға сертификат беру
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
Мемлекеттік авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификаты
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік елтаңбасының суреті
Уәкілетті органның атауы,мекенжайы, телефоны, e-mail, Интернет мекенжайы
Мемлекеттік авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның
Сертификаты
№_______

Срок действия сертификата: с "___" ________20__г. по "___" ________20__г.
Настоящий сертификат выдан
___________________________________________________________
(наименование организации по ТОиР АТ, бизнес-идентификационный номер (БИН), юридический адрес, адрес фактического местонахождения)
__________на основании акта сертификационного обследования от "__"______20__г.
Удостоверяется, что держатель настоящего сертификата соответствует Сертификационным требованиям к организациям по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники государственной авиации, утвержденным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от ______ № ____, относящимся к области действия, указанной в приложении к настоящему сертификату, которое является неотъемлемой частью настоящего сертификата.
Срок действия данного сертификата один год.
Дата и место выдачи:
Фамилия, инициалы и подпись:
Дата первоначальной выдачи:
Должность:
Место печати
Приложение к Сертификату
организации по техническому
обслуживанию и ремонту
авиационной техники
государственной авиации
№_______
Изображение Государственного герба Республики Казахстан
Наименование уполномоченного органа,адрес, телефон, e-mail, Интернет адрес
Область действия сертификата
№_______
Тип авиационной техники иих модификации
Вид работ
Дата и место выдачи:
Фамилия, инициалы и подпись:
Дата первоначальной выдачи:
Должность:
Место печати
Приложение 2
к Правилам сертификации и
выдачи сертификата
организации по техническому
обслуживанию и ремонту
авиационной техники
государственной авиации
Заявление на получение сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники государственной авиации
1. Наименование организации по ТОиР АТ, бизнес-идентификационный номер (БИН)
________________________________________________________________________________
2. Место регистрации организации и регистрационный номер (шифр)
________________________________________________________________________________
3. Адрес местонахождения производственной базы
________________________________________________________________________________
4. Почтовый адрес организации по ТОиР АТ
________________________________________________________________________________
5. Реквизиты средств связи (телефон, телеграф, факс, e-mail, интернет адрес)
________________________________________________________________________________
6. Причина подачи заявления (нужное подчеркнуть):
первоначальное заявление на получение сертификата организации по ТОиР AT;
изменение видов деятельности организации по ТОиР AT;
изменение перечня типов авиационной техники;
сертификация на очередной срок;
изменение основных данных организации по ТОиР AT;
сертификация после отзыва/аннулирования сертификата организации по ТОиР AT;
другие причины (указать):
________________________________________________________________________________

Сертификаттың қолданыс мерзімі: 20__жылғы "__" ______бастап 20_жылғы "___" _____ дейін
Осы сертификат 20__жылғы "__"______ сертификаттық зерттеп-қарау актісінің негізінде
___________________________________________________________
(АТ ТҚКЖ жөніндегі ұйымның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН), заңды мекенжайы, нақты орналасқан мекенжайы) берілді.
Осы сертификатты ұстаушы осы сертификаттың ажырамас бөлігі болып табылатын осы сертификатқа қосымшада көрсетілген іс-қимыл саласына жататын Қазақстан Республикасы Индустрия жəне инфрақұрылымдық даму министрінің ______ № ___ бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымдарға қойылатын сертификаттау талаптарына сәйкес келетінін куәландырады.
Осы сертификаттың қолданыс мерзімі бір жыл.
Берілген күні мен орны:
Тегі, аты-жөні және қолы:
Бастапқы берілген күні:
Лауазымы:
Мөр орны
Мемлекеттік авиацияның
авиациялық техникасына
техникалық қызмет көрсету
және оны жөндеу жөніндегі
ұйымныңсертификатына
қосымша
№_______
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік елтаңбасының суреті
Уәкілетті органның атауы,мекенжайы, телефоны, e-mail, Интернет мекенжайы
№_______
Сертификаттың қолданылу аясы
Авиациялық техниканың түрі және олардың түрленген түрі
Жұмыстардың түрі
Берілген күні мен орны: Тегі, аты-жөні және қолы:
Бастапқы берілген күні: Лауазымы:
Мөр орны
Мемлекеттік авиацияның
авиациялық техникасына
техникалық қызмет көрсету
және оны жөндеу жөніндегі
ұйымдарды сертификаттау және
оларға сертификат беру
қағидаларына 2-қосымша
Мемлекеттік авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын алуға өтініш
1. АТ ТҚКЖ жөніндегі ұйымның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН)
__________________________________________________________________________
2. Ұйымның тіркелген орны және тіркеу нөмірі (шифр)
__________________________________________________________________________
3. Өндірістік база орналасқан орынның мекенжайы
__________________________________________________________________________
4. АТ ТҚКЖ жөніндегі ұйымның пошта мекенжайы
__________________________________________________________________________
5. Байланыс құралдарының деректемелері (телефон, телеграф, факс, e-mail, интернет мекенжайы)
__________________________________________________________________________
6. Өтініш беру себебі (қажеттісінің астын сызу):
АТ ТҚКЖ жөніндегі ұйымның сертификатын алуға бастапқы өтініш;
АТ ТҚКЖ жөніндегі ұйымның қызмет түрлерінің өзгеруі;
авиациялық техника үлгілерінің тізбесін өзгерту;
кезекті мерзімге сертификаттау;
АТ ТҚКЖ жөніндегі ұйымның негізгі деректерін өзгерту;
АТ ТҚКЖ жөніндегі ұйымның сертификатын қайтарып алу/жоюдан кейінгі сертификаттау;
басқа да себептер
(көрсету):________________________________________________________________

7. Содержание заявки: Прошу провести сертификацию организации по техническому обслуживанию и ремонту государственной авиации.
8. Виды деятельности, заявляемые к сертификации:
Тип авиационной техники
Вид работ
Место печати ______________________________________________________
Руководитель
организации по ТОиР АТ_____________________________________________
Должность (подпись), Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 3
к Правилам сертификации и
выдачи сертификата
организации по техническому
обслуживанию и ремонту
авиационной техники
государственной авиации
Перечень документов, прилагаемых к заявлению на получение сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники государственной авиации
1. Копия устава организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники.
2. Копия финансовых отчетов заявителя за последние три финансовых года с приложением копии налоговой декларации. В случае осуществления заявителем деятельности менее трех лет, информация представляется за период фактического осуществления деятельности.
3. Справка из налогового органа об отсутствии у заявителя задолженности по обязательным платежам в бюджет, выданная не позднее, чем за 30 календарных дней до даты обращения.
4. Руководство по качеству, план качества, план менеджмента риска и план управления конфигурацией.
5. Штатное расписание организации по ТОиР АТ.
6. Сведения о руководящем составе организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники (руководитель организации и представитель руководства по качеству исполнения работ по ТОиР АТ):
1) фамилия, имя, отчество (при наличии);
2) занимаемая должность в организации по ТОиР АТ;
3) квалификация в сфере ТОиР АТ авиации и копии соответствующих документов об образовании;
4) опыт работы в сфере ТОиР АТ авиации.
7. Копия документа (акта), подтверждающего завершение технологической подготовки к выполнению заявленных к сертификации работ на конкретном типе авиационной техники (при первоначальной сертификации или при добавлении нового вида работ или типа авиационной техники в области действия сертификата).
Приложение 4
к Правилам сертификации и
выдачи сертификата
организации по техническому
обслуживанию и ремонту
авиационной техники
государственной авиации
Уведомление о проведении сертификации
от "__" _________ года № ____
_________________________________________________________________
(наименование организации по ТОиР AT)
Рассмотрев представленную заявку от "__" __________ № _____________на
проведение сертификации_________________________________________
(наименование организации)
сообщаем:
1. Представленные Вами документы соответствуют (не соответствуют) требованиям, установленным нормативными правовыми актами уполномоченного органа (в случае несоответствия указывается пункт несоответствия)___________________________________
__________________________________________________________________________
2. Сертификационное обследование будет проведено в период с
_____________________ по ______________________
Должностное лицо уполномоченного
органа либо лицо, им уполномоченное
__________________________________ Место печати
(подпись, Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
"____" ___________ 20__ г.
Приложение 5
к Правилам сертификации и
выдачи сертификата
организации по техническому
обслуживанию и ремонту
авиационной техники
государственной авиации
Акт сертификационного обследования
"___"_________20__ года в городе ____________ проведено сертификационное
обследование организации по техническому обслуживанию и ремонту
авиационной техники государственной авиации___________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование организации по ТОиР АТ)
Комиссией в составе
________________________________________________________
Фактическое состояние:
_____________________________________________________
Вывод:
____________________________________________________________________
Рекомендации:
_____________________________________________________________
Текст заключения:
__________________________________________________________
Председатель комиссии либо лицо заменяющее его:__________________________
_______________________________________________________________
(подпись), Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Комиссия:________________________________________________________________
(подпись), Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
С Актом ознакомлен:
Руководитель
организации по ТОиР АТ_____________________________________________
(подпись), Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 6
к Правилам сертификации и
выдачи сертификата
организации по техническому
обслуживанию и
ремонту авиационной техники
государственной авиации
План корректирующих действий
Пункт Сертификационных требований
Содержание несоответствия
Срок устранения
Корректирующее действие
Документы
Отметка об устранении
Примечание: колонка серого цвета составлена для комментариев и ответа проверяемого организации по ТОиР АТ.
Графа для должностного лица уполномоченного органа в либо лица им уполномоченного:
Принятие решения по закрытию несоответствий:
Комментарии:
Подпись:
Дата:
Фамилия имя отчество (при его наличии):
Приложение 7
к Правилам сертификации и
выдачи сертификата
организации по техническому
обслуживанию и ремонту
авиационной техники
государственной авиации
Заявление о внесении изменений и (или) дополнений в сертификат организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники государственной авиации
Прошу произвести внесение изменений и или дополнение к Сертификату
Сведения о заявителе
1) наименование заявителя, сведения о государственной регистрации в качестве юридического лица;
2) указать номер (а) Сертификата, дата выдачи, выдавшего Сертификат;
3) указать полное наименование вида деятельности;
4) указать основание или причины внесения изменений и (или) дополнений Сертификата.
Перечень прилагаемых документов:
1)
__________________________________________________________________________;
2)
__________________________________________________________________________;
3)
__________________________________________________________________________;
4)__________________________________________________________________________.
(наименование документов и количество страниц)*
Место печати ______________________________________________________
Руководитель
организации по ТОиР АТ______________________________________________
Должность (подпись), Фамилия, имя, отчество (при его наличии)

7. Өтінімнің мазмұны: Мемлекеттік авиацияға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымды сертификаттауды жүргізуді сұраймын.
8. Сертификаттауға мәлімделген қызмет түрлері:
Авиациялық техниканың түрі
Жұмыстардың түрі
Мөр орны_________________
АТ ТҚКЖ жөніндегі ұйымның басшысы _______________________________________
Лауазымы( қолы), тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Мемлекеттік авиацияның
авиациялық техникасына
техникалық қызмет көрсету
және оны жөндеу жөніндегі
ұйымдарды сертификаттау және
оларға сертификат беру
қағидаларына 3-қосымша
Мемлекеттік авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын алуға өтінішке қоса берілетін құжаттардың тізбесі
1. Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйым жарғысының көшірмесі.
2. Салық декларациясының көшірмесін қоса бере отырып, өтініш берушінің соңғы үш қаржы жылындағы қаржылық есептерінің көшірмесі. Өтініш беруші қызметті үш жылдан кем жүзеге асырған жағдайда, ақпарат қызметті нақты жүзеге асыру кезеңі үшін ұсынылады.
3. Өтініш берушінің бюджетке төленетін міндетті төлемдер бойынша берешегінің жоқтығы туралы салық органынан өтініш берген күнге дейін күнтізбелік 30 күннен кешіктірмей берілген анықтама.
4. Сапа жөніндегі нұсқаулар, сапа жоспары, тәуекел менеджменті жоспары және конфигурацияны басқару жоспары.
5. АТ ТҚКЖ жөніндегі ұйымның штаттық кестесі.
6. Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның басшылық құрамы туралы мәліметтер (ұйымның басшысы және АТ ТҚКЖ жөніндегі жұмыстарды орындау сапасы жөніндегі басшының өкілі):
1) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
2) АТ ТҚКЖ жөніндегі ұйымдағы атқаратын лауазымы;
3) авиацияның АТ ТҚКЖ саласындағы біліктілігі және білімі туралы тиісті құжаттардың көшірмелері;
4) авиацияның АТ ТҚКЖ саласындағы жұмыс тәжірибесі.
7. Авиациялық техниканың нақты үлгісінде сертификаттауға мәлімделген жұмыстарды орындауға технологиялық дайындықтың аяқталғанын растайтын құжаттың (актінің) көшірмесі (бастапқы сертификаттау кезінде немесе сертификаттың қолданылу аясында жұмыстардың жаңа түрін немесе авиациялық техниканың түрін қосу кезінде).
Мемлекеттік авиацияның
авиациялық техникасына
техникалық қызмет көрсету
және оны жөндеу жөніндегі
ұйымдарды сертификаттау және
оларға сертификат беру
қағидаларына
4-қосымша
Сертификаттауды жүргізу туралы хабарлама
_____жылғы "__" _________ № ____ _________________________________________________________________
(АТ ТҚКЖ жөніндегі ұйымның атауы)
______ жылғы "__" __________ № _____________ ______________________________
(ұйым атауы)
ұйымды сертификаттауды жүргізуге ұсынылған өтінімді қарап келесіні хабарлаймыз:
1. Сіз ұсынған құжаттар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келеді (сәйкес келмейді) (сәйкес келмеген жағдайда сәйкессіздік тармағы көрсетіледі)
__________________________________________________
__________________________________________________________________________
2. Сертификаттық зерттеп-қарау _______ бастап __________ дейін жүргізілетін болады.
Уәкілетті органның лауазымды адамы
немесе ол уәкілеттік берген адам
__________________________________Мөр орны
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
20__ жылғы "____" ___________
Мемлекеттік авиацияның
авиациялық техникасына
техникалық қызмет көрсету
және оны жөндеу жөніндегі
ұйымдарды сертификаттау және
оларға сертификат беру
қағидаларына 5-қосымша
Сертификаттық зерттеп-қарау актісі
20__ жылғы "__" ______ ______ қаласында мемлекеттік авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі
________________________________________________________________________________
(АТ ТҚКЖ жөніндегі ұйымның атауы))
ұйымға сертификаттық зерттеп-қарау жүргізілді.
Комиссия құрамы:__________________________________________________________
Нақты жағдайы:____________________________________________________________
Қорытынды:_______________________________________________________________
Ұсынымдар: ______________________________________________________________
Қорытынды мәтіні: _________________________________________________________
Комиссия төрағасы не оны алмастыратын адам: _________________________________
________________________________________________________________
(қолы), тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Комиссия: _________________________________________________________________
(қолы), тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Актімен таныстым:
АТ ТҚКЖ жөніндегі ұйымның басшысы
__________________________________________________
(қолы), тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Мемлекеттік авиацияның
авиациялық техникасына
техникалық қызмет көрсету
және оны жөндеу жөніндегі
ұйымдарды сертификаттау және
оларға сертификат беру
қағидаларына 6-қосымша
Түзету іс-қимылдарының жоспары
Сертификаттау талаптарының тармағы
Сәйкессіздік мазмұны
Жою мерзімі
Түзету әрекеті
Құжаттар
Жою туралы белгі
Ескертпе: сұр түсті баған АТ ТҚКЖ бойынша тексерілетін ұйымның түсініктемелері мен жауаптары үшін құрастырылған.
Уәкілетті органның лауазымды адамы не ол уәкілеттік берген адам үшін баған:
Сәйкессіздіктерді жабу бойынша шешім қабылдау:
Түсініктеме
Қолы:
Күні:
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда):
Мемлекеттік авиацияның
авиациялық техникасына
техникалық қызмет көрсету
және оны жөндеу жөніндегі
ұйымдарды сертификаттау және
оларға сертификат беру
қағидаларына 7-қосымша
Мемлекеттік авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы өтініш
Сертификатқа өзгерістер және (немесе) толықтыру енгізуді сұраймын
Өтініш беруші туралы мәліметтер
1. Өтініш берушінің атауы, заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер;
2. Сертификаттың нөмірін (лерін), берілген күнін, Сертификатты берушіні көрсету;
3. Қызмет түрінің толық атауын көрсету;
4. Сертификатқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу негіздемесін немесе себептерін көрсету.
Қоса берілген құжаттар тізбесі:
1)____________________________________________________________________;
2)_____________________________________________________________________;
3)_____________________________________________________________________;
4)_____________________________________________________________________.
(құжаттар атауы және парақтар саны)*
Мөр орны _________________________________________________
АТ ТҚКЖ жөніндегі ұйымның басшысы _______________________________________
Лауазымы (қолы), тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)