О некоторых вопросах прохождения правоохранительной службы в Агентстве Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службе)
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 30 октября 2019 года № 272. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 ноября 2019 года № 19551.
В соответствии с пунктом 8 статьи 12, пунктом 3 статьи 36, пунктом 7 статьи 42 и пунктом 2 статьи 48 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 22.02.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) Правила ведения личных дел, содержащих персональные данные сотрудника антикоррупционной службы, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) утратил силу приказом Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 22.02.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
3) утратил силу приказом Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 22.02.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
4) утратил силу приказом Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 22.02.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
5) Правила организации профессиональной служебной и физической подготовки в антикоррупционной службе, согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Правила и условия прохождения компьютерного тестирования сотрудников антикоррупционной службы, подлежащих аттестации, на знание законодательства Республики Казахстан и логическое мышление, нормативы по определению профессиональной пригодности, а также пороговые значения для категорий должностей, согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) утратил силу приказом Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 22.02.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
8) утратил силу приказом Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 22.02.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);

Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінде (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) құқық қорғау қызметін өткерудің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) төрағасының 2019 жылғы 30 қазандағы № 272 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министірлігінде 2019 жылы 5 қарашада № 19551 болып тіркелді.
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 8 тармағына, 36-бабы 3 тармағына, 42-бабының 7-тармағына және 48-бабының 2-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 22.02.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерінің дербес деректері жазылған жеке істерін жүргізу қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) күші жойылды - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 22.02.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3) күші жойылды - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 22.02.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4) күші жойылды - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 22.02.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5) Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтегі кәсіби, қызметтік және дене шынықтыру даярлықтарын ұйымдастыру қағидалары осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес;
6) Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аттестатталуы тиіс қызметкерлерінің Қазақстан Республикасының заңнамасын білуін және логикалық ойлау қабілетін компьютерлік тестілеуден өткізудің қағидалары мен шарттары, кәсіби жарамдылығын айқындау жөніндегі нормативтер, сондай-ақ лауазымдардың санаттары үшін шекті мәндер осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес;
7) күші жойылды - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 22.02.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8) күші жойылды - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 22.02.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

9) утратил силу приказом Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 22.02.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
10) Инструкцию по присвоению классной квалификации сотрудникам антикоррупционной службы, согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) утратил силу приказом Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 22.02.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
12) Правила и сроки организации наставничества для лиц, впервые поступающих на правоохранительную службу в Агентство Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционную службу), согласно приложению 11-1 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 22.02.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции, согласно приложению 12 к настоящему приказу.
3. Департаменту кадровой работы Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы).
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель А. Шпекбаев
Приложение 1 к приказу
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по противодействию коррупции
(Антикоррупционной службы)
от 30 октября 2019 года № 272
Правила ведения личных дел, содержащих персональные данные сотрудника антикоррупционной службы
Сноска. Правила - в редакции приказа Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 22.02.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

9) күші жойылды - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 22.02.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10) Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлеріне сыныптық біліктіліктер беру жөніндегі нұсқаулық осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес;
11) күші жойылды - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 22.02.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12) Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігіне (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамдар үшін тәлімгерлікті ұйымдастыру қағидалары мен мерзімдері осы бұйрыққа 11-1-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 22.02.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Кадр жұмысы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының бірінші орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Басшы А. Шпекбаев
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі
(Сыбайлас жемқорлыққа
қарсы қызмет) Төрағасының
2019 жылғы 30 қазандағы
№ 272 бұйрығына
1-қосымша
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерінің дербес деректері жазылған жеке істерін жүргізу қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 22.02.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения личных дел, содержащих персональные данные сотрудника антикоррупционной службы (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 42 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" (далее – Закон) и определяют порядок ведения личных дел сотрудников Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) (далее – Агентство) и его территориальных органов, их учета, хранения и выдачи.
2. При поступлении кандидата в органы антикоррупционной службы кадровой службой формируется личное дело, к которому приобщаются все материалы изучения и в дальнейшем сведения о служебной деятельности и стаже правоохранительной службы.
3. Личные дела оформляются и ведутся на всех сотрудников антикоррупционной службы.
4. Личное дело является основным документом, отражающим персональные данные и материалы, характеризующие служебную, профессиональную и общественную деятельность сотрудников.
5. Личное дело выступает как информационная модель сотрудника и используется в качестве учетного документа, содержащего точные и подробные биографические данные и сведения, характеризующие его деловые и личные качества, служебную и трудовую деятельность, а также в качестве хранилища документов, подтверждающих эти сведения (характеристики, служебные аттестации, присяга, представления).
6. Материалы личного дела используются для решения вопросов о прохождении службы сотрудником, представлении его к присвоению очередного специального звания, награждении и поощрении, исчисления стажа службы для определения размера должностного оклада, трудового стажа, расчета выслуги лет для назначения пенсии.
7. В органах антикоррупционной службы при сборе, обработке и защите персональных данных сотрудника должны соблюдаться следующие требования:
1) сбор и обработка персональных данных сотрудника осуществляется в целях содействия сотруднику в прохождении правоохранительной службы, обучении и должностном росте, обеспечения личной безопасности сотрудника и членов его семьи, а также в целях обеспечения сохранности принадлежащего ему имущества, учета результатов исполнения им должностных обязанностей;
2) проверка достоверности персональных данных, полученных у сотрудника в соответствии с Законом, осуществляется с участием государственных органов;
3) защита персональных данных сотрудника от неправомерного их использования или утраты обеспечивается за счет средств правоохранительного органа в порядке, установленном Законом и иными законодательными актами Республики Казахстан;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерінің дербес деректері жазылған жеке істерін жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 42-бабы 7-тармағына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) (бұдан әрі – Агенттік) және оның аумақтық органдары қызметкерлерінің жеке істерін жүргізу, оларды есепке алу, сақтау және беру тәртібін айқындайды.
2. Үміткер Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметке қабылданған кезде кадр қызметі жеке ісін қалыптастырып, оған барлық зерделеу материалдары және одан әрі қызметтік іс-әрекеттері мен құқық қорғау қызметінің өтілі туралы мәліметтер тігіледі.
3. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің барлық қызметкерлеріне жеке істер ресімделіп жүргізіледі.
4. Жеке іс қызметкерлердің қызметтік, кәсіби және қоғамдық қызметін сипаттайтын барлық дербес деректер мен материалдар көрсетілген негізгі құжат болып табылады.
5. Жеке іс қызметкердің, ақпараттық моделі ретінде болады және оның іскерлік және жеке қасиеттерін, қызметтік және еңбек қызметін сипаттайтын нақты және толық өмірбаяндық деректері қамтылған есепке алу құжаты ретінде, сондай-ақ осы мәліметтерді растайтын құжаттар (мінездемелер, қызметтік аттестаттаулар, ант, ұсынулар) қоймасы ретінде пайдаланылады.
6. Жеке іс материалдары қызметкердің қызмет өткеруі туралы мәселелерді шешу, оны кезекті арнаулы атақ белгілеуге ұсыну, марапаттау және көтермелеу, лауазымдық айлықақысының мөлшерін анықтау үшін қызмет өтілін, еңбек өтілін есептеу, зейнетақыны тағайындау үшін еңбек сіңірген жылдарын есептеу мәселелерін шешу үшін пайдаланылады.
7. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет органдарында қызметкердің дербес деректерін жинау, өңдеу және қорғау кезінде мынадай талаптар сақталуға тиіс:
1) қызметкердің дербес деректерін жинау және өңдеу қызметкерге құқық қорғау қызметін өткеруде жәрдем көрсету, оқыту және лауазымдық өсуі, қызметкердің және оның отбасы мүшелерінің жеке қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сондай-ақ оған тиесілі мүліктің сақталуын қамтамасыз ету, оның лауазымдық міндеттемелерін орындауы нәтижелерін есепке алу мақсатында жүзеге асырылады;
2) қызметкерден Заңға сәйкес алынған дербес деректердің дұрыстығын тексеру мемлекеттік органдардың қатысуымен жүзеге асырылады;
3) қызметкредің дербес деректерін оларды заңсыз пайдаланудан немесе жоғалып алудан қорғау құқық қорғау органы құралдарының есебінен Заңмен және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерімен белгіленген тәртіппен қамтамасыз етіледі;

4) передача персональных данных сотрудника третьей стороне не допускается без согласия сотрудника, выраженного в письменной форме, за исключением случаев, установленных законами.
8. Сотрудник, виновный в нарушении норм, регулирующих получение, хранение, обработку, использование и передачу персональных данных другого сотрудника, а равно виновный в утрате или разглашении таких данных, несет ответственность в соответствии с Законом и иными законами Республики Казахстан.
9. Сведения, содержащиеся в личном деле сотрудника, относятся в соответствии с законодательством Республики Казахстан к государственным секретам.
Глава 2. Порядок ведения личных дел сотрудников антикоррупционной службы
10. Личное дело состоит из пяти частей по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам:
в первой части хранятся: послужной список по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, заключение комиссии по определению стажа службы;
во второй части в хронологической последовательности хранятся:
1) аттестационные листы;
2) служебные характеристики в период службы;
3) представления о присвоении (понижении, восстановлении) специального звания;
4) представления к назначению на должность, перемещению, освобождению от занимаемой должности, увольнению с органов антикоррупционной службы;
5) рапорта сотрудников, написанные собственноручно, на перемещение, ротацию, назначение и увольнение с занимаемой должности;
6) уведомление об увольнении;
в третьей части в хронологической последовательности хранятся:
1) заявление о приеме в антикоррупционную службу;
2) автобиография по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
3) анкета;
4) характеристики (служебные, учебные);
5) материалы конкурсной комиссии;
6) справка о медицинском освидетельствовании Центральной (окружной) военно-врачебной комиссии;
7) подписка по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
8) обязательство по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
9) подписанный текст присяги сотрудника;
10) заключение (допуск) к агентурно-оперативной работе;
11) договор (контракт) о допуске к государственным секретам;
12) личный листок по учету кадров по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
13) нотариально засвидетельствованная копия договора на доверительное управление имуществом (при наличии);
в четвертой части (отдельная папка) "Архивные материалы" хранятся: устаревшие послужные списки; устаревшие автобиографии и анкеты; рапорта сотрудника; заключения и материалы служебных проверок и расследований; решения и протокола собраний личного состава; устаревшие справки о медицинском освидетельствовании Центральной (окружной) военно-врачебной комиссии, справки о состоянии здоровья, о ранениях и контузиях; ходатайство и рапорт о продлении срока службы; рекомендации при перемещении по службе; материалы по работе с кандидатами, зачисленными в кадровый резерв; копии сертификатов (об окончании специального первоначального обучения, курсов переподготовки, повышения квалификации, а также языковых и образовательных курсов); устаревшие результаты тестирования, сдачи нормативов по физической подготовке; документы личного дела, находящиеся в неактуальном состоянии;
в пятой части (отдельная папка) "Материалы изучения и специальной проверки" хранятся материалы специальной проверки на сотрудника и его близких родственников, оригинал или копия письма Комитета национальной безопасности Республики Казахстан или его территориального органа о результатах специальной проверки; информация подразделения собственной (внутренней) безопасности; справки-рекомендации от участкового инспектора полиции по месту жительства, заключение по специальной проверке.

4) қызметкердің дербес деректерін заңдармен белгіленген жағдайларды қоспағанда, қызметкердің жазбаша формада жазылған келімісінсіз үшінші тарапқа беруге жол берілмейді.
8. Басқа қызметкердің дербес деректерін алуды, сақтауды, өңдеуді, пайдалану және беруді реттейтін нормаларды бұзуды кінәлі, сол сияқты осындай деректерді жоғалтуда немесе жария етуде кінәлі қызметкерге Заңға және Қазақстан Республикасының өзге заңдарына сәйкес жауапкершілік жүктеледі.
9. Қызметкердің жеке ісінде және жазылған мәліметтер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, мемлекеттік құпияларға жатқызылады.
2-тарау. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлерінің жеке істерін жүргізу тәртібі
10. Жеке іс осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бес бөлімнен тұрады:
бірінші бөлімде сақталады: осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметтік тізім, қызмет өтілін анықтау жөніндегі комиссияның қорытындысы;
екінші бөлімде хронологиялық тізбектілікпен сақталады:
1) аттестаттау парақтары;
2) қызмет кезеңіндегі қызметтік мінездемелер;
3) арнаулы атақтар (төмендетуге, қайта қалпына келтіруге) беруге арналған ұсынулар;
4) лауазымға тағайындауға, ауыстыруға, атқарып отырған лауазымынан босатуға, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет органдарынан шығаруға ұсынулар;
5) қызметкерлердің ауыстыруға, алмастыруға, тағайындауға және атқарып отырған лауазымынан босатуға өз қолдарымен жазған баянаттары;
6) қызметтен босату туралы хабарлама;
үшінші бөлімде хронологиялық тізбектілікпен сақталады:
1) сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметке қабылдау туралы өтініш;
2) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өмірбаян;
3) сауалнама;
4) мінездемелер (қызметтік, оқу);
5) конкурстық комиссия материалдары;
6) Орталық (округтік) әскери-дәрігерлік комиссияның медициналық куәландыру туралы анықтамасы;
7) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолхат;
8) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндеттеме;
9) қызметкер антының қол қойылған мәтіні;
10) агентуралық-жедел жұмысқа жасалған қорытынды (рұқсат қағазы);
11) мемлекеттік құпияларға рұқсат беру туралы шарт (келісімшарт);
12) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кадрларды есепке алу жөніндегі жеке парақ;
13) мүлікті сенімгерлік басқаруға арналған шарттың нотариалды куәландырылған көшірмесі (бар болғанда);
"Архивтік материалдар" атты төртінші бөлімде (жеке папка) сақталады: ескірген қызметтік тізімдер; ескірген өмірбаяндар мен сауалнамалар; қызметкердің баянаттары; қызметтік тексерулер мен тергеулердің қорытындылары мен материалдары; жеке құрам жиналыстарының шешімдері мен хаттамалары; Орталық (округтік) әскери-дәрігерлік комиссияның медициналық куәландыру туралы ескірген анықтамалары, денсаулық жағдайы туралы, жарақаттар мен контузиялар туралы анықтамалар; қызмет мерзімін ұзарту туралы қолдаухат пен баянат; қызметі бойынша ауысу кезіндегі ұсынымдар; кадр резервіне қабылданған үміткерлермен жұмыс жөніндегі материалдар; сертификаттардың (арнайы алғашқы оқуды, қайта даярлау курстарын, біліктілікті арттыру, сондай-ақ тілдік және білім беру курстарын бітіргені туралы) көшірмелері; тестілеудің, дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсырудың ескірген нәтижелері; жеке істің өзекті емес жағдайдағы басқа да құжаттары;
"Зерделеу және арнайы тексеріс материалдары" атты бесінші бөлімде (жеке папка) қызметкерді және оның жақын туыстыраны арнайы тексеру мамтериалдары, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің және оның аумақтық органының арнайы тексеріс нәтижелері туралы хатының түпнұсқасы немесе көшірмесі; жеке (ішкі) қауіпсіздік бөлімшесінің ақпараты; тұратын жері бойынша учаскелік инспектордың анықтама-ұсынымдары, арнайы тексеріс бойынша қорытынды сақталады.

11. На оборотной стороне титульной обложки личного дела прикрепляется цветная фотокарточка (анфас, бюст) сотрудника в форменной одежде размером 9х12 сантиметров (без верхней одежды и головного убора).
На оборотной стороне фотокарточки чернилами записываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника, которые заверяются подписью сотрудника кадровой службы или непосредственного руководителя.
На второй внутренней стороне обложки подклеивается конверт, в котором хранятся личные документы: копия удостоверения личности гражданина Республики Казахстан (далее – удостоверение личности), заверенная сотрудником (работником) кадровой службы; копии документов о высшем образовании, заверенные нотариально; копии документов о семейном положении, рождении детей, заверенные сотрудником (работником) кадровой службы; трудовая книжка; документ воинского учета (для военнообязанных лиц); копии справок о сдаче декларации об активах и обязательствах, доходах и имуществе, в том числе, на супругу(га) (за последние три года).
На внешнюю сторону конверта прикрепляется опись документов, находящихся в конверте личного дела, по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
12. Послужной список является документом, отражающим прохождение сотрудником правоохранительной службы.
Записи в послужном списке производятся чернилами (шариковой ручкой) синего цвета, разборчиво, аккуратно, от руки, без сокращений и подчисток.
В случаях, если в последующей работе выявлены неточности и искажения в произведенных в послужном списке записях, вносятся исправления. Все исправления заверяются фразой: "Исправленному верить", подписью сотрудника (работника) кадровой службы, заверенной оттиском печати кадровой службы.
Оформление и последующее внесение записей в послужной список осуществляется на государственном или русском языках. Цифровое оформление различных записей в послужном списке, описях и иных документах личного дела осуществляется с использованием только арабских цифр.
В послужном списке производятся записи о постановке на специальный учет, об установлении выслуги лет.
Не допускается внесение в послужной список данных, не предусмотренных его формой.
Если при заполнении разделов послужного списка отсутствует какая-либо информация, или она носит непостоянный характер (не имеет, не замужем), запись делается простым карандашом в виде примечания "не имеет", "не владеет" (например, в разделе "Сведения об ученой степени и ученом звании" – не имеет).
Сотрудник (работник) кадровой службы при составлении и последующем ведении послужного списка руководствуется следующим:

11. Жеке істің сыртқы мұқабасының ішкі жағында қызметкердің белгіленген іскерлік киім нысанындағы (сыртқы киімсіз және бас киімсіз) 9х12 сантиметр түрлі-түсті фотосуреті (анфас, бюст) бекітіледі.
Фотосуреттің екінші жағына қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болғанда) сиямен жазылады, ол кадр қызметкерінің немесе тікелей басшының қолымен расталады.
Мұқабаның екінші ішкі жағында конверт желімделеді, онда жеке құжаттар сақталады: кадр қызметінің қызметкері (жұмыскері) куәландырған Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігінің (бұдан әрі – жеке куәлігі) көшірмесі; жоғары білімі туралы құжаттардың нотариалды түрде расталған көшірмелері; кадр бөлімшесінің (кадр қызметі) қызметкері (жұмыскері) куәландырған отбасы жағдайы туралы, балалардың туу туралы құжаттарының көшірмелері; еңбек кітапшасы; әскери есепке алу құжаты (әскери міндетті тұлғалар үшін); кірістері мен мүліктері туралы, оның ішінде зайыбының (жұбайының) (соңғы үш жылдағы) кірістері мен мүліктері туралы декларация тапсыру туралы анықтамалардың көшірмелері
Конверттің сыртқы жағында жеке істегі конверттің ішіндегі құжаттардың тізімдемесі осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеледі.
12. Қызметтік тізім қызметкердің құқық қорғау қызметін өткеруін көрсететін құжат болып табылады.
Қызметтік тізімдегі жазулар көк түсті сиямен (шарикті қаламмен) анық, мұқият, қысқартуларсыз және түзетулерсіз жүргізіледі.
Егер кейіннен қызметтік тізімдегі жазбада жүргізілген жазуларда дәлсіздіктер мен бұрмалаулар анықталған жағдайда, түзетулер енгізіледі. Барлық түзетулер кадр қызметі қызметкерінің (жұмыскерінің) қолы мен кадр қызметінің мөрі қойылатын "Түзетілгенге сену керек" деген сөзбен расталады.
Қызметтік тізімді ресімдеу және оған кезекті жазбалар енгізу мемлекеттік немесе орыс тілдерінде жүзеге асырылады. Жеке істің қызметтік тізіміндегі, тізімдемесіндегі және басқа да құжаттардағы әртүрлі жазбаларды цифрлық ресімдеу тек қана араб сандарын ғана пайдалана отырып жүзеге асырылады.
Қызметтік тізімде арнайы есепке қою туралы, еңбек сіңірген жылдарын белгілеу туралы жазбалар жүргізіледі.
Қызметтік тізімге оның нысанында көзделмеген деректерді енгізуге жол берілмейді.
Егер қызметтік тізім бөлімдерін толтыру кезінде қандай да бір ақпарат болмаса немесе ол тұрақты түрде болмаса (жоқ, тұрмысқа шықпаған), онда жазба қара қарындашпен "жоқ", "болмаған" деген ескертпе түрінде қойылады (мысалға, "Ғылыми дәрежесі, атақтары туралы мәліметтер" бөлімінде – жоқ).
Кадр қызметінің қызметкері (жұмыскері) қызметтік тізімді жасау және оны кейіннен жүргізу кезінде мыналарды басшы лыққа алады:

1) на титульном листе послужного списка в графе фамилия, имя, отчество (при его наличии) указываются полностью и разборчиво фамилия, имя и отчество (при его наличии) сотрудника в точном соответствии с удостоверением личности, без искажения с учетом лексикографического оформления слов.
В случаях изменения фамилии, имени или отчества (при его наличии), прежние данные аккуратно берутся в круглые скобки, не зачеркиваются. Рядом разборчиво вносятся измененные сведения. В левом нижнем углу указываются сведения об изменении учетных данных, прежние и измененные данные, номер и дата приказа, название инстанции, издавшей приказ;
2) в таблице специальных (воинских) званий, звания, указанные в военном билете вновь принимаемого лица, не указываются. Основаниями для заполнения таблицы выступают приказы по личному составу о присвоении специальных званий;
3) в раздел 1 "Сведения о дате рождения" вносится запись в строгом соответствии с удостоверением личности сотрудника и записывается полностью в текстовой зоне словесно-цифровым способом;
4) в раздел 2 "Место рождения" вносится запись на основании удостоверения личности, сверенная с анкетой;
5) в раздел 3 "Национальность" вносится запись о национальной принадлежности сотрудника в строгом соответствии с документом, удостоверяющим личность, при наличии таких данных;
6) раздел 4 "Образование" заполняется на основании документов об образовании.
В структурные элементы раздела 4 вносятся наименование организации образования, серия и номер диплома, год окончания, квалификация, направление или специальность по диплому;
7) в раздел 5 "Знание языков" запись вносится на основании заполненной сотрудником анкеты. Языки, которыми владеет сотрудник, указываются полностью, без сокращений. Степень знания языка в текстовой форме указывается следующим образом: "владеет свободно", "читает и может объясняться", "читает и переводит со словарем";
8) в разделе 6 "Сведения об ученой степени и звании" записи вносятся на основании документов, выданных уполномоченным органом, осуществляющим руководство в области высшего и послевузовского образования. В данном разделе указывается ученая степень и (или) ученое звание, дата присуждения ученой степени или присвоения ученого звания, кем выдан документ, номер (серия) документа. Также указывается шифр специальности и область научных исследований;
9) в разделе 7 "Сведения о наличии научных трудов и изобретений" указываются названия тем диссертаций, записи вносятся на основании поданного сотрудником списка научных трудов и изобретений установленного образца. При невозможности отразить в данном разделе весь перечень трудов и изобретений, предоставленный сотрудником, список подшивается в четвертую часть личного дела;

1) қызметтік тізімнің титул бетінде тегі, аты, әкесінің аты (бар болғанда) деген бағанда сөздерді лексикографиялық ресімдеу ескеріле отырып, бұрмалаусыз, жеке куәлігіне дәл сәйкестікте қызметкердің тегі, аты және әкесінің аты (бар болғанда) толық және анық көрсетіледі.
Тегі, аты немесе әкесінің аты (бар болғанда) өзгерген жағдайда, алдыңғы деректер дөңгелек жақшаға мұқият алынады, шимайланбайды. Жанына өзгертілген мәліметтер анық түрде енгізіледі. Сол жақ төменгі бұрышында есепке алу деректерін өзгерткені туралы мәліметтер, бұрынғы және өзгертілген деректер, бұйрықтың нөмірі мен күні, бұйрықты шығарған инстанциялардың атауы көрсетіледі;
2) арнаулы (әскери) атақтар кестесінде жаңадан қабылданған адамның әскери билетінде көрсетілген атағы көрсетілмейді. Арнаулы атақтар беру туралы жеке құрам бойынша бұйрықтар осы кестені толтыруға негіз болып табылады;
3) "Туған күні туралы мәліметтер" деген 1-бөлімде қызметкердің жеке куәлігіне сәйкес қатаң түрде жазба енгізіледі және сөздік-цифрлық тәсілмен мәтіндік аймақта толығымен жазылады;
4) "Туған жері" деген 2-бөлімде жеке куәлігі негізінде сауалнамамен салыстырылған жазба енгізіледі;
5) "Ұлты" деген 3-бөлімде қызметкердің ұлтқа тиесілігі туралы жазба жеке осындай деректер бар болатын кезде, жеке басын куәландыратын куәлікпен қатаң сәйкестікте енгізіледі;
6) "Білімі" деген 4-бөлім білімі туралы құжаттар негізінде толтырылады.
4-бөлімнің құрылымдық элементтеріне білім беру ұйымының атауы, дипломның сериясы мен нөмірі, бітірген жылы, біліктілігі, дипломы бойынша бағыты немесе мамандығы енгізіледі;
7) "Тілдерді білуі" деген 5-бөлімде қызметкердің толтырған сауалнамасы негізінде жазба енгізіледі. Қызметкер меңгерген тілдер қысқартуларсыз толық көрсетіледі. Тілдерді білу деңгейі мәтіндік нысанда мынадай түрде көрсетіледі: "еркін меңгерген", "оқи алады және түсіндіре алады", "оқи алады және сөздікті қолдана отырып аударады";
8) "Ғылыми дәрежелері мен атақтары туралы мәліметтер" деген 6-бөлімде білім және ғылым саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган берген құжаттар негізінде жазбалар енгізіледі. Бұл бөлімде ғылыми дәрежесі және (немесе) ғылыми атағы, ғылыми дәрежені немесе арнайы атақты беру күні, құжатты кімнің бергені, құжаттың нөмірі (сериясы) көрсетіледі. Сонымен қатар, мамандықтың шифры және ғылыми зерттеулер саласы көрсетіледі;
9) "Ғылыми еңбектері мен өнертапқыштығының бар екендігі туралы мәліметтер" деген 7-бөлімде диссертациялар тақырыптарының атаулары көрсетіледі, жазбалар қызметкер берген белгіленген үлгідегі ғылыми еңбектері мен өнертапқыштығы тізімі негізінде енгізіледі. Бұл бөлімде ғылыми еңбектері мен өнертапқыштығы тізімінің барлығын көрсету мүмкін болмаған жағдайда, қызметкер берген тізім жеке істің төртінші бөліміне тігіледі;

10) в раздел 8 "Самостоятельная трудовая деятельность" заносятся данные о выполняемой работе с начала трудовой деятельности, исключая службу в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, специальных государственных и правоохранительных органах, аналогичных структурах и правоохранительных органах государств-участников Содружества Независимых Государств на основании документов, подтверждающих трудовую деятельность. В данном разделе отражаются сведения об очном обучении в гражданских учебных заведениях, работе в качестве рабочих и служащих в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, специальных государственных и правоохранительных органов, аналогичных структурах и правоохранительных органах государств-участников Содружества Независимых Государств.
В конце раздела зафиксированные сведения заверяются подписью лица, оформляющего послужной список, с указанием его должности, фамилии и инициалов, также отражаются реквизиты документа, подтверждающего трудовую деятельность, и на основании которого произведены записи. Подпись заверяется печатью кадровой службы;
11) в разделе 9 "Прохождение службы" записи производятся в хронологическом порядке. Сведения о прохождении срочной воинской службы в Вооруженных Силах записываются на основании военного билета, о прохождении первоначального специального обучения – на основании сертификата (свидетельства), об обучении на очных отделениях организаций образования правоохранительных органов – на основании приказов о зачислении на учебу и об окончании обучения учебных заведений, о прохождении службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, специальных государственных и правоохранительных органах, аналогичных структурах и правоохранительных органах государств-участников Содружества Независимых Государств – на основании приказов по личному составу.
В настоящий раздел вносятся сведения:
о трудовой деятельности по должностям на основании приказов по личному составу;
о прикомандировании военнослужащих, сотрудников к отдельным государственным органам Республики Казахстан;
об обучении за счет государственного бюджета в учебных заведениях зарубежных государств на основании приказов о зачислении на учебу и окончании обучения, представленных зарубежными учебными учреждениями или самими обучающимися.
Также в этом разделе на основании приказов производится запись об установлении стажа службы для определения размера должностного оклада.
Номер, дата приказа и наименование инстанции, его издавшей, записываются против каждого периода службы, подтвержденного данным приказом. При записи перемещений лиц начальствующего состава с высшей должности на низшие указывается причина перемещения, например: "назначен с понижением в порядке дисциплинарного взыскания" или "назначен с понижением в связи с сокращением штата" или "назначен с понижением по собственному желанию". Запись о причинах понижения в должности производится только на основании приказа по личному составу.
В случаях откомандирования, увольнения сотрудника со службы или его исключения из списков личного состава, записи, произведенные в разделе 9, заверяются подписью руководителя кадровой службы или лицом его заменяющим, и скрепляются печатью кадровой службы;

10) "Дербес еңбек қызметі" деген 8-бөлімде Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі, басқа да әскерлер мен әскери құрылымдардағы, қаржы полициясы органдарындағы, арнайы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы, осыған ұқсас құрылымдардағы және Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы-мемлекеттердің құқық қорғау органдарындағы қызметтерді қоспағанда, еңбек қызметін растайтын тиісті құжаттардың негізінде еңбек қызметінің басынан бастап атқарылған жұмыстар туралы деректер енгізіледі. Аталған бөлімде азаматтық оқу орындарында күндізгі нысан бойынша оқуы, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлер мен әскери құрылымдарда, арнайы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы, осыған ұқсас құрылымдарда және Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы-мемлекеттердің құқық қорғау органдарындағы жұмысшы және қызметші ретіндегі жұмысы туралы мәліметтер көрсетіледі.
Бөлімнің соңында көрсетілген мәліметтер қызметтік тізімді ресімдеген адамның лауазымы, тегі мен аты-жөні көрсетіле отырып, қолымен расталады, сондай-ақ еңбек қызметін және оның негізінде жүргізілген жазбаларды растайтын құжаттың деректемелері көрсетіледі. Қолы кадр қызметінің мөрімен расталады;
11) "Қызмет өткеру" деген 9-бөлімде жазбалар хронологиялық тәртіппен жүргізіледі: Қарулы Күштердегі мерзімді әскери қызметті өткергені туралы мәліметтер – әскери билет негізінде, бастапқы оқудан өткені туралы мәліметтер – сертификат (куәлік) негізінде, құқық қорғау органдарының білім беру ұйымдарының күндізгі оқу бөлімшелеріндегі оқуы – тиісті оқу орнына оқуға қабылдау және аяқтау туралы бұйрықтар негізінде, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлер мен әскери құрылымдарда, арнайы мемлекеттік және құқық қорғау органдарында, осыған ұқсас құрылымдарда және Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы-мемлекеттердің құқық қорғау органдарында қызмет өткеруі – жеке құрам бойынша бұйрықтардың негізінде жазылады.
Осы бөлімге мынадай:
жеке құрам бойынша бұйрықтардың негізіндегі лауазымдар бойынша еңбек қызметі туралы;
Қазақстан Республикасының жекелеген мемлекеттік органдарына әскери қызметшілерді, қызметкерлерді іссапарға жіберу туралы;
шетелдік оқу мекемелері немесе білім алушылардың өздері ұсынған оқуға қабылдау және оқуды аяқтау туралы бұйрықтары негізінде шет мемлекеттердің оқу мекемелерінде мемлекеттік бюджет есебінен оқығаны туралы мәліметтер енгізіледі.
Сондай-ақ осы бөлімде бұйрықтар негізінде лауазымдық жалақы көлемін анықтау үшін, қызмет өтілін белгілеу туралы жазба жүргізіледі.
Бұйрықтың нөмірі, күні және оны шығарған инстанцияның атауы осы бұйрықпен расталған әрбір қызмет кезеңінің жанында жазылады. Басшы құрамдағы адамдардың жоғары лауазымнан төменгі лауазымға ауыстырылуын жазу кезінде ауыстыру себебі көрсетіледі, мысалға: "тәртіптік жаза түрінде төмендетіле отырып тағайындалды" немесе "штаттардың қысқартылуына байланысты төмендетіле отырып тағайындалды" немесе "жеке өтініші бойынша төмендетіле отырып тағайындалды". Лауазымда төмендету себептері туралы жазба жеке құрам бойынша бұйрықтың негізінде ғана жүргізіледі.
Қызметкерді іссапарға жіберген, қызметтен босатқан жағдайларда немесе оны жеке құрам тізімінен алып тастаған жағдайда, 9-бөлімде жүргізілген жазбалар кадр қызметі басшысының немесе оны алмастырушы тұлғаның қойған қолымен расталады және кадр қызметінің мөрімен бекітіледі;

12) в разделе 10 "Периоды службы, подлежащие зачету в выслугу лет на льготных условиях" записываются периоды службы, подлежащие зачету в выслугу лет при назначении пенсии на льготных условиях.
В данном разделе послужного списка производится запись следующего содержания:
"Период службы в выслугу лет для назначения пенсии
с ______ по _________ считать на льготных условиях:
один месяц за _______ месяца.
Основание: _______________________________________
(приказы, документы для льготного исчисления выслуги лет)".
Сведения об участии в войнах и боевых действиях записываются последовательно, в хронологическом порядке, с указанием воинских частей, соединений, учреждений, в составе которых сотрудник принимал участие в боевых действиях. Записи производятся на основании приказов и документов для льготного исчисления выслуги лет с указание номера и даты документа, наименования органа, их выдавшего.
Записи о службе сотрудника в отдаленных и высокогорных местностях производятся со ссылкой на постановление Правительства Республики Казахстан от 24 февраля 2014 года № 129 "Об утверждении Правил исчисления выслуги лет военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы".
Записи, произведенные в разделе 10, заверяются подписью руководителя кадровой службы или лицом, его заменяющим, и печатью кадровой службы;
13) в разделе 11 "Подготовка, повышение квалификации и переподготовка" на основании подтверждающих документов (сертификаты, дипломы) вносятся записи о подготовке, повышении квалификации и переподготовке сотрудников в организациях образования, в том числе, зарубежных стран. Указывается период времени и учебное заведение или ведомство, в котором осуществлялась подготовка, повышение квалификации и переподготовка, профиль и вид обучения, полученная специальность и квалификация, реквизиты подтверждающего документа;

12) "Жеңілдікті жағдайларда еңбек сіңірген жылын есептеуге жататын қызмет кезеңдері" деген 10-бөлімде зейнетақыны жеңілдік жағдайларда тағайындау кезінде еңбек сіңірген жылы есептелуге тиіс қызмет кезеңдері жазылады.
Қызметтік тізімнің осы бөлімінде мынадай мазмұндағы жазба жүргізіледі:
"Зейнетақы тағайындау үшін қызмет өткерген кезеңі еңбек сіңірген жылдарына _______________________ бастап_____________________ аралығында жеңілдікті жағдайларда есептелсін: _________ ай үшін бір ай.
Негіздеме: ____________________________________________________ (бұйрықтар, еңбек сіңірген жылдарын жеңілдіктен есептеуге арналған құжаттары)".
Соғыстарға және басқа да әскери іс-қимылдарға қатысуы туралы мәліметтер қызметкер әскери әрекеттерге қатысқан әскери бөлімдердің, құрамалардың, мекемелердің атауын көрсете отырып, хронологиялық тәртіпте бірізділікпен жазылады. Жазбалар құжаттың нөмірі және күні, оны шығарған органның атауы көрсетіле отырып, еңбек сіңірген жылдарын жеңілдікпен есептеуге арналған бұйрықтар мен құжаттардың негізінде жүргізіледі.
Қызметкердің шалғайдағы және биік таулы жерлердегі қызметі туралы жазбалар "Әскери қызметшiлердің, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерiнің, сондай-ақ арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдардың және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдардың еңбек сіңірген жылдарын есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 ақпандағы № 129 қаулысына сілтеме жасай отырып жүргізіледі.
10-бөлімде жүргізілген жазбалар кадр қызметі басшысының немесе оны ауыстырушы тұлғаның қолымен және кадр қызметінің мөрімен расталады;
13) "Даярлау, біліктілігін арттыру және қайта даярлау" деген 11-бөлімде растайтын құжаттардың (сертификаттар, дипломдар) негізінде білім беру ұйымдарында қызметкерлердің біліктілігін арттыру және қайта даярлау, оның ішінде шет мемлекеттердің білім беру ұйымдарында қызметкерлерді даярлау, біліктілігін арттыру және қайта даярлау туралы жазбалар енгізіледі. Даярлау, біліктілігін арттыру және қайта даярлау қай оқу орнында немесе ведомствода және жүргізілген уақыт аралығы, оқудың бейіні мен түрі, алған мамандығы мен біліктілігі, растайтын құжаттың деректемелері көрсетіледі;

14) в разделе 12 "Сведения об аттестации" вносятся сведения о дате проведения аттестации, принятом аттестационной комиссией решении и о рекомендациях.
Основанием для внесения записей является подписанный председателем и членами аттестационной комиссии аттестационный лист;
15) в разделе 13 "Награды и поощрения" заносятся сведения о полученных в период прохождения службы сотрудником государственных наградах Республики Казахстан и иностранных государств, а также поощрений. Основанием для записей являются указы Президента Республики Казахстан о награждении, приказы о поощрении;
16) в разделе 14 "Дисциплинарные взыскания" записываются дисциплинарные взыскания, налагаемые на сотрудников в период прохождения ими службы. Основаниями для внесения записей являются приказы о привлечении сотрудника к дисциплинарной ответственности, при этом, в графах раздела полностью отражается какое наложено взыскание и за что, в точном соответствии с приказом;
17) в разделе 15 "Сведения о ранениях и контузиях, полученных при исполнении служебного долга" производятся записи о ранениях, контузиях, травмах, увечьях, заболеваниях, полученных сотрудником при исполнении им служебных обязанностей или служебного долга. Основанием для записей служат документы, выданные медицинскими учреждениями, архивными справками со ссылкой на номер и дату подтверждающих документов, при этом указывается характер ранений, контузий, травм, увечий, заболеваний, когда и где они были получены;
18) в разделе 16 "Сведения о родителях сотрудника" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) отца и матери, их место жительства. Основанием для записи являются проверенные данные, отраженные в анкете и автобиографии сотрудника;
19) в разделе 17 "Сведения о семейном положении" справа от названия раздела записываются следующие возможные значения: "женат (замужем)"; "холост (не замужем)"; "разведен (разведена)", "вдовец (вдова)". В таблице настоящего раздела записываются фамилия (в том числе девичья), имя, отчество (при его наличии) супруги (супруга) и детей сотрудника (в том числе усыновленных, удочеренных). Записи сведений о семейном положении сотрудника производится только на основании документов, выдаваемых органами, осуществляющими государственную регистрацию актов гражданского состояния.
В графе "Примечание" отображаются дополнительные сведения (о расторжении брака, смерти);

14) "Аттестаттау туралы мәліметтер" деген 12-бөлімде аттестаттау өткізу күні, аттестаттау қомиссиясының қабылдаған шешімі туралы және ұсынымдары туралы мәліметтер енгізіледі.
Төраға және аттестаттау комиссиясының мүшелері қол қойған аттестаттау парағы жазбалар енгізу үшін негіз болып табылады;
15) "Наградалар мен көтермелеулер" деген 13-бөлімде қызметкердің қызмет өткерген кезеңінде алған Қазақстан Республикасының және шет мемлекеттердің мемлекеттік наградалары, сондай-ақ көтермелеулері туралы мәліметтер енгізіледі. Қазақстан Республикасы Президентінің наградтау туралы жарлықтары, көтермелеулер туралы бұйрықтар жазбалар үшін негіз болып табылады;
16) "Тәртіптік жазалар" деген 14-бөлімде қызмет өткеру кезеңінде қызметкерлерге салынған тәртіптік жазалар жазылады. Қызметкерді тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы бұйрықтар жазбаларды енгізу үшін негіз болып табылады, бұл ретте бұйрыққа толық сәйкестікте бөлімнің бағандарында қандай жаза және не үшін салынғаны толығымен көрсетіледі;
17) "Қызметтік борышын орындау кезінде алған жарақаттары мен контузиялары туралы мәліметтер" деген 15-бөлімде қызметкерлердің қызметтік міндеттерін немесе қызметтік борышын орындау кезінде алған жарақаттары, контузиялары, зақымданулары, мертігулері, сырқаттары туралы жазбалар жазылады. Емдеу мекемелері берген құжаттар, растайтын құжаттардың нөмірлері мен күніне сілтеме жасай отырып, архивтік анықтамалар жазбалар үшін негіз болып табылады, бұл ретте жарақаттардың, контузиялардың, зақымданулардың, мертігулердің сипаттамасы, оларды қашан және қай жерде алғаны көрсетіледі;
18) "Қызметкердің ата-анасы туралы мәліметтер" деген 16-бөлімде әкесі мен шешесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болғанда), олардың тұрақты жері көрсетіледі. Қызметкердің сауалнамасында және өмірбаянында көрсетілген тексерілген деректер жазба үшін негіз болып табылады;
19) "Отбасы жағдайы туралы мәліметтер" деген 17-бөлімде бөлім атауының оң жағында мынадай ықтимал мәндер жазылады: "үйленген (үйленбеген)"; "үйленбеген (тұрмысқа шықпаған)"; "ажырасқан (ажыраспаған)", "тұл (жесір)". Осы бөлімнің кестесінде зайыбының (жұбайының) тегі (оның ішінде тұрмысқа шықпаған кездегі тегі), аты, әкесінің аты (бар болғанда) және қызметкердің балаларының (оның ішінде асырып алынған қыз және ұл балалары) тегі жазылады. Азаматтық хал актілерін тіркеуді жүзеге асыратын органдар беретін тиісті құжаттар негізінде ғана қызметкердің отбасы жағдайы туралы мәліметтерді жазу жүргізіледі.
"Ескертпе" деген бағанда қосымша мәліметтер (некені бұзу, қайтыс болуы туралы) көрсетіледі;

20) раздел 18 "Адрес места жительства сотрудника" заполняется на основании данных, отраженных в заполненной сотрудником анкете, автобиографии (адрес регистрации и фактического проживания). В данном разделе указываются номера домашнего и мобильного телефонов, по которым можно связаться с сотрудником. Записи номеров домашнего и мобильного телефонов производятся простым карандашом;
21) в конце послужного списка указывается должность, фамилия и инициалы сотрудника (работника) кадровой службы, составившего послужной список, ставится его подпись, дата и печать подразделения кадровой службы.
С составленным послужным списком ознакамливается лицо, на которое составлен послужной список, и в подтверждение достоверности записанных о нем сведений расписывается в послужном списке. После этого послужной список утверждается руководителем кадровой службы или лицом, его заменяющим, заверяется печатью кадровой службы.
Последний лист послужного списка предназначен для скрепления печатью.
Сотрудники знакомятся с записями в послужном списке в период прохождения службы не реже одного раза в пять лет, после увольнения, а также с разрешения руководителя кадровой службы или лица, его заменяющего.
Послужной список ведется на протяжении всей служебной деятельности сотрудника.
Последующие изменения и дополнения в сведениях социально-демографического (фамилия, дата и место рождения, образование, семейное положение), административного характера (должность и место службы, поощрения и взыскания), а также в данных, характеризующих личные и деловые качества сотрудника, отражаются в послужном списке личного дела теми кадровыми подразделениями, в которых эти дела находятся на учете.
Переоформление послужных списков допускается лишь в случаях прихода их в полную негодность, по мотивированному заключению кадровой службы, утвержденному руководителем кадровой службы или лицом, его заменяющим. При этом прежний послужной список не уничтожается, а подшивается в четвертую часть личного дела.
13. Автобиография содержит анкетные данные сотрудника, а также краткое описание его учебной, трудовой и общественной деятельности.
Автобиография пишется сотрудником собственноручно в произвольной форме, в конце ставится подпись сотрудника и дата. По истечении каждых последующих пяти лет заполняется новая автобиография, которая подшивается в личное дело.
14. Личный листок по учету кадров заполняется без сокращений, прочерков, исправлений и помарок, в строгом соответствии с записями, которые содержатся в документах, имеющих отношение к сотруднику.
При заполнении личного листка используются следующие документы (при наличии): удостоверение личности; трудовая книжка; послужной список; военный билет; документы об образовании; документы о присуждении ученой степени и о присвоении ученого звания.
Кадровая служба проверяет полноту заполнения личного листка и достоверность указанных в нем сведений в соответствии с представленными документами.

20) "Қызметкердің тұрғылықты мекенжайы" деген 18-бөлім тұратын жері бойынша мекенжай анықтамасы негізінде және қызметкер толтырған сауалнамада, өмірбаянында көрсетілген деректер (тіркелген және нақты тұратын мекенжайы) негізінде толтырылады. Аталған бөлімде қызметкермен байланысуға мүмкін болатын үй және ұялы телефондарының нөмірлері көрсетіледі. Үй және ұялы телефондардың нөмірлері қара қарындашпен жазылады;
21) қызметтік тізімнің соңында қызметтік тізімді толтырған кадр қызметі жұмыскерінің лауазымы, тегі мен аты-жөні көрсетіледі, оның қолы, күні және кадр қызметі бөлімшесінің мөрі қойылады. толтырылған Қызметтік тізім толтырған адам таныстырылады және ол туралы жазылған мәліметтердің дұрыстығын растау үшін қызметтік тізімге өзінің қолын қояды. Осыдан кейін кадр қызметінің басшысы немесе оны алмастыратын тұлға қызметтік тізімді бекітеді, кадр қызметінің мөрімен расталады.
Қызметтік тізімнің соңғы парағы мөр қоюға арналған.
Қызметкерлер қызметтік тізімдегі жазбалармен қызмет өткеру кезеңінде кемінде бес жылда бір рет, сондай-ақ қызметінен босатылғаннан кадр бөлімшесі басшысының немесе оны алмастырушы тұлғаның рұқсаты болған жағдайларда танысады.
Қызметтік тізім қызметкердің барлық қызметтік жұмысы барысында жүргізіледі.
Әлеуметтік-демографиялық (тегі, туған күні мен жері, білімі, отбасы жағдайы және тағы басқа), әкімшілік сипаттағы (лауазымы, қызмет орны, көтермелеулер мен жазалар және тағы басқа) мәліметтердегі, сондай-ақ қызметкердің жеке және іскерлік қасиеттерін сипаттайтын деректердегі кейінгі өзгерістер мен толықтырулар бұл істер есепте тұрған кадр бөлімшелерінің жеке қызметтік іс тізімінде көрсетіледі.
Қызметтік тізімдерді қайта ресімдеуге олардың толық жарамсыз болып қалған жағдайларында кадр қызметінің басшысы немесе оны алмастырушы тұлға бекіткен кадр қызметінің дәлелді қорытындысы бойынша ғана рұқсат етіледі. Бұл ретте бұрынғы қызметтік тізім жойылмайды, жеке істің төртінші бөліміне тігіледі.
13. Өмірбаянда қызметкердің сауалнамалық деректері, оқу, еңбек және қоғамдық қызметінің қысқаша сипаттамасы жазылады.
Өмірбаянды қызметкерлер еркін формада өз қолымен жазады, соңында қызметкердің қолы мен күні қойылады. Әрбір кезекті бес жыл өткенде жаңа өмірбаян толтырылып, жеке іске тігіледі.
14. Кадрларды есепке алу жөніндегі жеке парақ қысқартуларсыз, сызықтарсыз, түзетулер мен қолмен жөндеулерсіз, қызметкерге қатысы бар құжаттарда жазылған жазбаларға қатаң сәйкестікте толтырылады.
Жеке парақты толтырған кезде мынадай құжаттар пайдаланылады (бар болғанда): азаматының жеке куәлігі; еңбек кітапшасы; қызметтік тізім; әскери билет; білімі туралы құжаттар; ғылыми дәреже беру туралы және ғылыми атақ беру туралы құжаттар.
Кадр қызметі жеке парақты толтырудың толық болуын және онда көрсетілген мәліметтердің ұсынылған құжаттарға сәйкес дұрыстығын тексереді.

15. При возникновении новых обстоятельств (вступление в брак/расторжение брака), изменений биографического характера, выявления сведений, противоречащих данным послужного списка, проводятся проверочные мероприятия, от сотрудника истребуются новые необходимые документы.
16. Сотрудник в случаях изменения его семейного положения, привлечения его или близких родственников к уголовной ответственности, выезда кого-либо из них на постоянное место жительства за границу, информирует об этом непосредственного руководителя в срок до трех рабочих дней рапортом, который передается в кадровую службу и приобщается к личному делу сотрудника.
17. Контроль за состоянием личных дел и соответствием их требованиям настоящих Правил осуществляется периодически, но не реже одного раза в два года, путем проведения ревизии личных дел с составлением дефектной ведомости с указанием конкретных сроков устранения недостатков.
Проведение ревизии, составление дефектной ведомости возлагается на сотрудников (работников) кадровой службы, ответственных за ведение и хранение личных дел.
Контроль за исполнением дефектной ведомости возлагается на сотрудников (работников) кадровой службы, которыми фиксируются в карточке контроля результаты данной деятельности. Карточка контроля оформления личного дела находится в каждом личном деле и заполняется на протяжении всей службы сотрудника по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
18. Все материалы личного дела подшиваются в отдельные части.
Не допускается использование клея, скотча, степлеров, предназначенных для скрепления документов.
Нумерация листов каждой части производится простым карандашом, в правом верхнем углу. Количество листов документов каждой части не ограничивается.
Документы каждой части личного дела нумеруются отдельно и вносятся во внутренние описи каждой части.
Вначале во внутреннюю опись вносятся документы, которые были приняты или оформлены при приеме сотрудника на службу, а далее – в хронологическом порядке по мере поступления их в кадровую службу.
Внутренняя опись составляется и заверяется подписью сотрудника (работника) кадровой службы напротив каждого внесенного документа.
Общее количество документов и листов внутренней описи указывается при увольнении сотрудника в разделах внутренней описи цифровым и прописным способом, также указывается должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника (работника) кадровой службы, заполнившего опись, дата, подпись и заверяется печатью кадровой службы.
Изменения (исправления) в содержании записей, внесенных во внутреннюю опись, заверяются подписью сотрудника (работника) кадровой службы, ответственного за учет личных дел, и печатью кадровой службы.

15. Жаңа мән-жайлар (некеге тұру/некені бұзу), өмірбаяндық сипаттағы өзгерістер туындаған, қызметтік тізім деректеріне қайшы келетін мәліметтер анықталған кезде тексеру іс-шаралары жүргізіледі, қызметкерден қажетті жаңа құжаттар талап етіледі.
16. Қызметкер отбасы жағдайы өзгергенде, қылмыстық жауапкершілікке өзі немесе оның жақын туыстары тартылғанында, олардың біреуі шет елге тұрақты тұруға шыққан жағдайда бұл туралы күнтізбелік үш күн мерзімде тікелей басшысына баянатпен баяндайды, баянат кадр қызметіне беріліп, ол қызметкердің жеке ісіне тігіледі.
17. Жеке істердің жай-күйін және олардың осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін бақылау жүйелі түрде, кемінде, екі жылда бір рет кемшіліктерді жоюдың нақты мерзімдерін көрсету және ақаулық ведомосін жасау арқылы жеке істерге ревизиялар жүргізу арқылы кезеңдік жүзеге асырылады.
Ревизия өткізу, ақаулық ведомосін қалыптастыру және анықталған кемшіліктерді жою жасақтау мәселелеріне жауапты кадр қызметінің қызметкерлеріне (жұмыскерлеріне) жүктеледі.
Ақаулық ведомосінің орындалуын бақылау кадр бөлімшелерінің жұмыскерлеріне жүктеледі, олар бақылау карточкасында осы қызметтің нәтижелерін тіркейді. Бақылау карточкасы әрбір жеке істе болады және қызметкердің барлық қызметі кезеңінде осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылады.
18. Жеке істің барлық материалдары тиісті бөлімдерге тігіледі. Желімді, скотчты, құжаттарды бекітуге арналған степлерді пайдалануға жол берілмейді.
Әрбір бөлімнің парақтары қарындашпен оң жақ жоғарғы бұрышында нөмірленеді. Әр бөлік құжаттарының парақтар саны шектелмейді.
Істің әрбір бөлімінде сақталатын құжаттар жеке нөмірленеді және тиісті бөлімдердің ішкі тізімдемелеріне нысан бойынша енгізіледі.
Басында ішкі тізімдемеге қызметкерді қызметке қабылдау кезінде қабылданған немесе ресімделген құжаттар, ал одан әрі хронологиялық тәртіппен олардың кадр қызметіне қабылдануы бойынша енгізіледі.
Ішкі тізімдемені кадр қызметінің қызметкері (жұмыскері) жасайды және тиісті бағандағы әрбір құжаттың жанына қол қоя отырып, растайды.
Құжаттар мен ішкі тізімдеме парақтарының жалпы саны қызметкер қызметтен шығарылған кезде ішкі тізімнің тиісті бөлімдерінде көрсетіледі, бұл ретте құжаттардың жалпы саны цифрлық және бас әріп тәсілімен көрсетіледі, тізімдемені толтырған кадр қызметі қызметкерінің (жұмыскерінің) лауазымы, тегі және аты, әкесінің аты (бар болғанда) көрсетіледі, оның қолы тізімдемеде кадр қызметінің мөрімен бекітіледі.
Ішкі тізімдемеге енгізілген жазбалардың мазмұнына енгізілген өзгерістер (түзетулер) кадр қызметінің жеке істерді есепке алу үшін жауапты қызметкерінің (жұмыскерінің) қолымен және кадр қызметінің мөрімен расталады.

19. Сокращенные военные дела офицеров запаса, проходящих антикоррупционную службу, приобщаются к основному личному делу в нерасшитом виде.
Глава 3. Учет, хранение и выдача (высылка) личных дел сотрудников антикоррупционной службы
20. Учет и хранение личных дел сотрудников организуется кадровыми службами и возлагается на сотрудников (работников), имеющих допуск к государственным секретам.
Личные дела хранятся в хранилище (отдельной комнате), оборудованном стеллажами, сейфами, шкафами, отвечающем требованиям Инструкции по защите государственных секретов Республики Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2021 года № 776дсп "Об утверждении Инструкции по защите государственных секретов Республики Казахстан и признании утратившим силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".
21. Личное дело подлежит регистрации и сдаче в хранилище кадровой службы не позднее пятнадцати календарных дней после издания приказа о назначении сотрудника на должность. На хранение принимаются личные дела, оформленные в соответствии с настоящими Правилами.
Регистрационный номер личного дела указывается на обложке и вносится в регистрационную учетную форму (журнальная или база данных в автоматизированной информационной системе).
Учет личных дел производится по инвентарной книге личных дел по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам. Количество учетных номеров в ней соответствуют количеству личных дел, подлежащих хранению.
Под каждым учетным номером предусматривается место для последующих десяти записей. Номер, за которым в инвентарной книге личных дел учтено личное дело, проставляется на лицевой части обложки личного дела. Личные дела хранятся по порядку номеров.
Не реже одного раза в два года производится инвентаризация личных дел (сверка наличия личных дел с записями в инвентарной книге личных дел), о чем составляется акт наличия личных дел в произвольной форме, в котором указывается количество дел на период проверки.
22. Изъятие документов из личного дела, а также хранение в личном деле документов, не предусмотренных настоящими Правилами, не допускается.
Снятие копий с документов, находящихся в личном деле, производится только с разрешения руководителя кадровой службы или лица его заменяющего.
Пометки в оригинале личного дела о снятии копий не производятся.
Личные дела сотрудников, назначенных на должности центрального аппарата Агентства и должности руководителей территориальных органов Агентства, их заместителей, а также руководителей управлений территориальных органов Агентства (в том числе межрайонных) хранятся в кадровой службе Агентства. В кадровых службах территориальных органов, где осуществляется персональный учет кадров по личным делам, оформляются дубликаты личных дел обозначенных сотрудников.
В правом верхнем углу личного дела делается пометка "Дубликат". После увольнения сотрудника дубликат личного дела хранится в кадровой службе в течение одного года, после чего уничтожается.

19. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметті өткеріп жүрген запастағы офицерлердің қысқартылған әскери істері негізгі жеке іске тігілмеген күйінде тіркеледі.
3-тарау. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлерінің жеке істерін есепке алу, сақтау және беру (жөнелту)
20. Қызметкерлердің жеке істерін есепке алуды және сақтауды кадр қызметтері ұйымдастырады және мемлекеттік құпияларға рұқсаты бар қызметкерлерге (жұмыскерлерге) жүктеледі.
Жеке істер Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 28 қазандағы № 776қбпү қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларын қорғау жөніндегі нұсқаулықтың (бұдан әрі – Нұсқаулық) талаптарына сәйкес келетін сөрелермен, сейфтермен, шкафтармен жабдықталған қоймада (жеке бөлмеде) сақталады.
21. Жеке іс қызметкерді лауазымға тағайындау туралы бұйрық шыққаннан кейін тіркеуге және кадр қызметінің есепке алу бөлімшесінің қоймасына күнтізбелік он бес күн мерзімінен кешіктірілмей тапсырылуға жатады. Осы Қағидаларға сәйкес ресімделген жеке істер ғана сақтауға қабылданады.
Жеке істің түгендеу нөмірі сыртқы бетіне қойылады және есепке алып тіркеу формасына енгізіледі (журнал немесе автоматтандырылған ақпараттық жүйедегі деректер базасы).
Жеке істерді есепке алу жеке істердің инвентарлық кітабы бойынша осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысанда жүргізіледі. Ондағы нөмірлердің саны сақталуға тиіс жеке істердің санына сәйкес келеді.
Есепке алынған әр нөмірдің астында келесі он жазба үшін орын көзделеді. Жеке істердің түгендеу кітабында жеке іс ескерілген нөмір жеке істің сыртқы бетіне қойылады. Жеке істер нөмірлердің реті бойынша сақталады.
Жеке істерге түгендеу кемінде екі жылда бір рет жүргізіледі (жеке істердің түгендеу кітабындағы жазбалары бар жеке істердің бар болуын салыстырып тексеру), ол туралы түгендеу кезіндегі іс саны көрсетілетін қолдағы жеке істердің актісі жасалады.
22. Жеке істен құжаттарды алуға, сондай-ақ осы Қағидаларда көзделмеген құжаттарды жеке істе сақтауға жол берілмейді.
Жеке істегі құжаттардың көшірмелерін түсіру кадр қызметі басшысының немесе оны алмастыратын тұлғаның рұқсатымен ғана жүргізіледі.
Агенттіктің орталық аппаратының лауазымдарына және Агенттіктің аумақтық органдары басшыларының лауазымдарына тағайындалған қызметкерлердің, олардың орынбасарларының сондай-ақ Агенттіктің аумақтық органдары басқармалары (оның ішінде ауданаралық) басшыларының жеке істері Агенттіктің кадр қызметінде сақталады.
Жеке істер бойынша кадрларды дербес жүзеге асырылатын есепке алу Агенттіктің аумақтық органдарының кадр бөлімшелерінде аталған қызметкерлердің жеке істерінің телнұсқалары ресімделеді.
Жеке істің түпнұсқасында көшірмелер түсіру туралы белгілер жүргізілмейді. Жеке істің оң жақ жоғарғы бұрышында "Телнұсқа" деген белгі қойылады. Қызметкер қызметтен шығарылғаннан кейін жеке істің телнұсқасы кадр қызметінде бір жыл бойы сақталады, одан кейін жойылады.

23. Выдача (высылка) личных дел осуществляется сотрудниками (работниками) кадровой службы с письменного указания (разрешения) руководителя кадровой службы Агентства или руководителя, заместителя территориального органа.
По запросу руководителя органа или уполномоченного руководителя кадровой службой в Вооруженные Силы Республики Казахстан, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан, специальные государственные и правоохранительные органы направляются характеризующие сотрудника материалы (справка либо послужной список, заключение по последней аттестации, сведения о присвоении последнего специального звания, классной квалификации, стаже службы).
На откомандированных сотрудников центрального аппарата Агентства и его территориальных органов личные дела высылаются по новому месту их назначения не позднее пяти рабочих дней со дня издания приказа об откомандировании.
Личные дела выдаются сотрудникам (работникам) кадровых служб для временного пользования до конца рабочего дня, после чего сдаются в хранилище.
Фиксация выдачи (высылки) личных дел для временного пользования производится в контрольной карточке личного дела по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам, находящейся в каждом личном деле, лицом, ответственным за учет и хранение личных дел. Контрольные карточки выданных (высланных) личных дел хранятся в специальной картотеке в номерном порядке.
При возвращении личного дела в него вкладывается контрольная карточка с указанием в ней даты возвращения и подписи принявшего лица. Личные дела по запросам высылаются на срок не более одного месяца, в исключительных случаях срок продлевается по письменному запросу.
В инвентарной книге личных дел делается запись с указанием когда, куда и при каком исходящем номере выслано личное дело.
24. Личные дела сотрудников, уволенных из антикоррупционной службы, сдаются через год после их увольнения на хранение в ведомственные архивы в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 703 "Об утверждении Правил документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях" и приказом исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 сентября 2017 года № 263 "Об утверждении Перечня типовых документов, образующихся в деятельности государственных и негосударственных организаций, с указанием срока хранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15997).
При решении вопросов о восстановлении в антикоррупционной службе ранее уволенных сотрудников после издания приказа о назначении их на должность архивное личное дело запрашивается из ведомственного архива и продолжает формироваться сотрудником (работником) кадровой службы.

23. Қызметкерлердің жеке істерін беруді (жөнелтуді) кадр қызметінің қызметкерлері (жұмыскерлері) Агенттіктің кадр қызметі басшысының немесе аумақтық орган басшысының, орынбасарларының жазбаша нұсқауымен (рұқсатымен) жүзеге асырады.
Орган басшысының немесе кадр қызметінің уәкілетті басшысының сұрауы бойынша Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құрылымдарына, арнайы мемлекеттік және құқық қорғау органдарына қызметкерді сипаттайтын материалдар (анықтама не қызметтік тізімнің көшірмесі, соңғы аттесттаттаудың қорытындысы, соңғы арнаулы атақты, сынып біліктілігін беру туралы мәліметтер, қызмет өтілі) жіберіледі.
Агенттіктің орталық аппаратының және оның аумақтық органдарының іссапарға жіберілген қызметкерлеріне жеке істер олардың жаңа тағайындалу орындарына іссапарға жіберу туралы бұйрық шыққан күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі.
Жеке істер кадр қызметінің қызметкерлеріне (жұмыскерлеріне) уақытша қолдану үшін жұмыс күнінің соңына дейін беріледі, одан кейін қоймаға тапсырылады.
Жеке істерді есепке алу және сақтау үшін жауапты адам жеке істерді уақытша пайдалану үшін беруді (жөнелтуді) белгілеуді әрбір жеке істегі бақылау карточкасында осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізеді. Берілген (жөнелтілген) жеке істердің бақылау карточкалары арнайы картотекада нөмірлік тәртіппен сақталады.
Жеке істі қайтарғанда оған қайтарылған күні мен қабылдаған адамның қолы қойыла отырып, бақылау карточкасы салынады. Жеке істер тиісті сұрау салулар бойынша кемінде бір ай мерзімге жіберіледі, ерекше жағдайларда мерзімі жазбаша сұрау салу бойынша ұзартылады.
Түгендеу кітабында жеке іс қашан, қайда және қандай шығыс нөмірімен жіберілгені көрсетіле отырып тиісті жазба жүргізіледі.
24. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтен шығарылған қызметкерлердің жеке істері "Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 703 қаулысына және "Сақтау мерзімдерін көрсете отырып, мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдар қызметінде жасалатын үлгілік құжаттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 29 қыркүйектегі № 263 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылы 18 қарашада № 15997 болып тіркелді) сәйкес, олар қызметтен шығарылғаннан кейін бір жылдан соң, ведомстволық архивтерге сақтауға тапсырылады.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметке қайта орналасу туралы мәселені шешу кезінде қызметтен шығарылған қызметкерлердің архивтік жеке істерінің тігілуі бұзылмайды, өзгерістер лауазымға тағайындау туралы бұйрық шыққаннан кейін енгізіледі.

25. В соответствии с Правилами ведения и хранения трудовых книжек, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 929 "Об утверждении формы, Правил ведения и хранения трудовых книжек" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12621), кадровой службой ведется Книга учета движения трудовых книжек и вкладышей в них по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
При получении трудовой книжки в связи с увольнением, сотрудник расписывается в Книге учета движения трудовых книжек и вкладышей в них. Трудовые книжки, не полученные сотрудниками при увольнении либо в случае их смерти, хранятся в течение двух лет в кадровой службе. По истечении указанного срока невостребованные трудовые книжки хранятся в ведомственном архиве.
26. Сотрудникам, уволенным с антикоррупционной службы, кадровые службы выдают трудовые книжки с внесенной в них записью об увольнении, возвращают военные билеты и выдают предписание в соответствии с приказом Министра обороны Республики Казахстан от 24 января 2017 года № 28 "Об утверждении Правил воинского учета военнообязанных и призывников", (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14881).
При этом запись о службе в антикоррупционной службе в трудовую книжку вносится без перечисления наименований занимаемых должностей.
Например:
15.06.1995 год Служил в антикоррупционной службе
№ _______________ Приказ о назначении
от ______________ непрерывно три года два месяца двадцать семь дней
12.09.1998 год (03 года 02 мес. 27 дней)
№ _______________ Приказ об увольнении
от _______________.
Записываются в трудовую книжку также сведения обо всех награждениях и поощрениях за время пребывания в антикоррупционной службе.
Лицам, не имеющим трудовых книжек при зачислении в антикоррупционную службу, по запросу сотрудника трудовые книжки оформляются и выдаются кадровой службой, осуществляющей его увольнение из антикоррупционной службы.
По офицерам запаса кадровая служба направляет их сокращенные воинские дела (при их наличии) вместе с жетоном в органы военного управления по месту прописки.
При этом на второй внутренней стороне обложки личного дела в описи документов, хранящихся в конверте личного дела, в случае выдачи документов из конверта делается запись, которая заверяется подписью сотрудника, получившего документы.

25. "Еңбек кітапшаларын жүргізу және сақтау қағидаларына бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 929 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12621 болып тіркелген) сәйкес, кадр қызметі Еңбек кітапшаларын және олардың қосымша парақтарын есепке алу кітабын осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізеді.
Қызметтен шығарылуына байланысты еңбек кітапшасын алу кезінде қызметкер Еңбек кітапшаларының және олардың қосымша парақтарының қозғалысын есепке алу кітабына қол қояды. Қызметкерлер қызметтен шығарылған кезде немесе олар қаза болған жағдайда, жақын туыстары алмаған еңбек кітапшалары кадр қызметінде екі жыл бойы сақталады. Аталған мерзім өткеннен кейін сұратылмаған еңбек кітапшалары ведомстволық архивте сақталады.
26. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтен шығарылған қызметкерлерге кадр қызметтері оларға еңбек кітапшаларын қызметтен шығарғаны туралы жазбалар енгізе отырып береді, әскери билеттерін қайтарады және бекітілген "Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 24 қаңтардағы №28 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14881 болып тіркелген) сәйкес ұйғарымды береді.
Бұл ретте, еңбек кітапшасына сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтегі жұмысы туралы жазба мен атқарып отырған лауазымдарының атаулары тізбеленбей енгізіледі.
Мысалға:
15.06.1995 жылы Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметте қызмет етті.
Тағайындау туралы бұйрықтың № _______________
______________ 12.09.1998 жылдан бастап үздіксіз үш жыл екі ай жиырма жеті күн (03 жыл 02 ай 27 күн)
Қызметтен шығару туралы _______________№ _______________ бұйрық.
Еңбек кітапшасына сондай-ақ сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметте болу уақытындағы барлық марапаттаулары мен көтермелеулері туралы мәліметтер жазылады.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметке жұмысқа қабылдаған кезде еңбек кітапшалары болмаған адамдарға қызметкердің сұрауы бойынша еңбек кітапшаларын оны сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтен жұмысынан шығаруды жүзеге асырған кадр қызметі ресімдейді және береді.
Кадр қызметі запастағы офицерлердің қысқартылған әскери істерін (олар бар болғанда) (жетонымен бірге) олардың тұратын жері бойынша әскери басқару органына жібереді.
Бұл ретте конверттен құжаттарды берген жағдайда, жеке істің конвертінде сақталатын құжаттар тізімдесінде жеке істің сырқы мұқабасының екінші ішкі бетінде жазба жасалады, ол құжаттарды аған қызметкердің қолымен куәландырылады.

27. При реорганизации антикоррупционной службы личные дела передаются в обработанном виде и по описи правопреемнику антикоррупционной службы с составлением акта приема-передачи.
Приложение 1
к Правилам ведения личных
дел, содержащих персональные
данные сотрудника
антикоррупционной службы
Форма
Агентство Республики Казахстан по противодействию коррупции
(Антикоррупционная служба)
Секретно
(по заполнению)
Личное дело № ________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
/фамилия, имя отчество, (при его наличии)/
Формат 210х297 миллиметров
На лицевой стороне                  На оборотной стороне
Ч А С Т Ь I
1) послужной список;
2) заключение комиссии по определению стажа службы.
Опись документов
(находится на оборотной стороне всех частей личного дела)
_______________________________________
№ п/п
наименование документа
количество листов
подпись работника кадровой службы
Формат 210х297 миллиметров      Формат 210х297 миллиметров
На лицевой стороне                  На лицевой стороне
Ч А С Т Ь II
1) аттестационные листы;
2) служебные характеристики в период службы;
3) представления о присвоении (понижении, восстановлении) специального звания;
4) представления к назначению на должность, перемещению, освобождению от занимаемой должности, увольнению с органов антикоррупционной службы;
5) рапорта сотрудников, написанные собственноручно на перемещение, ротацию, назначение и увольнение с занимаемой должности;
6) уведомление об увольнении.
Ч А С Т Ь III
1) заявление о приеме в антикоррупционную службу;
2) автобиография;
3) анкета;
4) характеристики (служебные, учебные);
5) материалы конкурсной комиссии;
6) справка о медицинском освидетельствовании Центральной (окружной) военно-врачебной комиссии;
7) подписка;
8) обязательство;
9) подписанный текст присяги сотрудника;
10) заключение (допуск) к агентурно-оперативной работе;
11) договор (контракт) о допуске к государственным секретам;
12) личный листок по учету кадров;
13) нотариально засвидетельствованная копия договора на доверительное управление имуществом (при наличии).
Формат 210х297 миллиметров      Формат 210х297 миллиметров
На лицевой стороне                  На лицевой стороне
ЧАСТЬ IV
АРХИВНЫЕ МАТЕРИАЛЫ
________________________________________
/фамилия, имя, отчество, (при его наличии)/
1) устаревшие послужные списки, автобиографии и анкеты;
2) рапорта сотрудника;

27. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қайта ұйымдастырылатын кезде, жеке істер сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет органының құқықтық мирасқорына қабылдау-тапсыру актісін жасаумен, өңделген күйінде тапсырылады.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
қызмет қызметкерінің дербес
деректері жазылған жеке істерін
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет)
Құпия
(толтырылуы бойынша)
№ ______ жеке іс ____________________________________________________________________ ____________________________________________________________________ /аты, әкесінің аты (бар болғанда)/
Пішіні 210х297 милиметр
Мұқабаның беті             Мұқабаның келесі жағы
І Б Ө Л І М
1) қызметтік тізім
2) қызмет өтілін анықтау жөніндегі комиссияның қорытындысы
Құжаттардың тізімдемесі
(жеке істің барлық бөлімдерінің келесі жағында болады)
_____________________________
р/б №
құжат атауы
парақ саны
кадр қызметі
қызметшісінің қолы
_
Пішіні 210х297 милиметр                   Пішіні 210х297 милиметр
Мұқабаның беті                         Мұқабаның беті
ІІ Б Ө Л І М
1) аттестаттау парақтары;
2) қызмет кезеңіндегі қызметтік мінездемелер;
3) арнаулы атақтар (төмендетуге, қайта қалпына келтіруге) беруге арналған ұсынулар;
4) лауазымға тағайындауға, ауыстыруға, атқарып отырған лауазымынан босатуға, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет органдарынан шығаруға ұсынулар;
5) қызметкерлердің ауыстыруға, алмастыруға, тағайындауға және атқарып отырған лауазымынан босатуға өз қолдарымен жазған баянаттары;
6) қызметтен босату туралы хабарлама.
ІІІ Б Ө Л І М
1) Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметке қабылдау туралы өтініш;
2) өмірбаян;
3) сауалнама;
4) мінездемелер (қызметтік, оқу);
5) конкурстық комиссия материалдары;
6) Орталық (округтік) әскери-дәрігерлік комиссияның медициналық куәландыру туралы анықтамасы;
7) қолхат;
8) міндеттеме;
9) қызметкердің антының қол қойылған мәтіні;
10) агентуралық-жедел жұмысқа жасалған қорытынды (рұқсат қағазы);
11) мемлекеттік құпияларға рұқсат беру туралы шарт (келісімшарт);
12) кадрларды есепке алу жөніндегі жеке парақ;
13) мүлікті сенімгерлік басқаруға арналған шарттың нотариалды куәландырылған көшірмесі (бар болғанда).
Пішіні 210х297 милиметр                   Пішіні 210х297 милиметр
Мұқабаның беті                         Мұқабаның беті
ІV Б Ө Л І М
МҰРАҒАТТЫҚ МАТЕРИАЛДАР
___________________________
(тегі)
___________________________
(аты, әкесінің аты (бар болғанда))
1) ескірген қызметтік тізімдер; ескірген өмірбаяндар мен сауалнамалар;
2) қызметкердің баянаттары;

3) заключения и материалы служебных проверок и расследований;
4) решения и протокола собраний личного состава;
5) устаревшие справки о медицинском освидетельствовании Центральной (окружной) военно-врачебной комиссии, справки о состоянии здоровья, о ранениях и контузиях;
6) ходатайство и рапорт о продлении срока службы;
7) рекомендации при перемещении по службе;
8) материалы по работе с кандидатами, зачисленными в кадровый резерв;
9) копии сертификатов (об окончании специального первоначального обучения, курсов переподготовки, повышения квалификации, а также языковых и образовательных курсов);
10) устаревшие результаты тестирования, сдачи нормативов по физической подготовке;
11) документы личного дела, находящиеся в неактуальном состоянии.
Для служебного пользования
Личное дело № ________
ЧАСТЬ V
МАТЕРИАЛЫ ИЗУЧЕНИЯ И СПЕЦИАЛЬНОЙ ПРОВЕРКИ
______________________________________
______________________________________
______________________________________
/фамилия, имя, отчество, (при его наличии)/
Формат 200х280 миллиметров
Конверт
Приложение 2
к Правилам ведения личных
дел, содержащих персональные
данные сотрудника
антикоррупционной службы
Форма
Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі
(Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет)
Агентство Республики Казахстан по противодействию коррупции
(Антикоррупционная служба)
Қызметтік тізім
Послужной список
Личный номер № _________
жеке нөмірі
_____________________________________________________________________
тегі/фамилия
_____________________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болғанда)/имя, отчество (при его наличии)
Арнаулы атақ
Специальное звание
Арнаулы атақ беру туралы кімнің бұйрығы, күні, нөмірі
Дата, номер и чей приказ о присвоении специального звания
Арнаулы (әскери) атағы
Специальное
(воинское) звание
Арнаулы атақ беру туралы туралы кімнің бұйрығы, күні, нөмірі
Дата, номер и чей приказ о присвоении специального звания
1. Туған жылы, күні, айы/Сведения о дате рождения
2. Туған жері/Место рождения
3. Ұлты/Национальность
4. Білімі
Образование (указать в последовательном порядке наименование учебных заведений и год их окончания, наименование специальности и квалификации, № диплома)
Орта білімнен кейінгі/ Послесреднее
Жоғары/Высшее
Жоғары оқу орнынан кейінгі/ Послевузовское
5. Тілдерді білуі/Знание языков
6. Ғылыми дәрежесі және ғылыми атағы туралы мәліметтер/Сведения об ученой степени и ученом звании
7. Ғылыми еңбектері мен өнер-табыстарының болуы туралы мәліметтер/Сведения о наличии научных трудов и изобретений

3) қызметтік тексерулер мен тергеулердің қорытындылары мен материалдары;
4) жеке құрам жиналыстарының шешімдері мен хаттамалары;
5) Орталық (округтік) әскери-дәрігерлік комиссияның медициналық куәландыру туралы ескірген анықтамалары, денсаулық жағдайы туралы, жарақаттар мен контузиялар туралы анықтамалар;
6) қызмет мерзімін ұзарту туралы қолдаухат пен баянат;
7) қызметі бойынша ауысу кезіндегі ұсынымдар;
8) кадр резервіне қабылданған үміткерлермен жұмыс жөніндегі материалдар;
9) сертификаттардың (арнайы алғашқы оқуды, қайта даярлау курстарын, біліктілікті арттыру, сондай-ақ тілдік және білім беру курстарын бітіргені туралы) көшірмелері;
10) тестілеудің, дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсырудың ескірген нәтижелері;
11) жеке істің өзекті емес жағдайдағы басқа да құжаттары.
ҚБПҮ
V Б Ө Л І М
АРНАЙЫ ТЕКСЕРУ МАТЕРИАЛДАРЫ
_____________________________
(тегі)
_____________________________
(аты, әкесінің аты (бар болғанда))
№ ______ жеке іс
Пішіні 200х280 мм
Конверт
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
қызмет қызметкерінің дербес
деректері жазылған жеке істерін
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Агентство Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционная служба) Қызметтік тізім Послужной список Личный номер № _________ жеке нөмірі ____________________________________________________________________ тегі/фамилия ____________________________________________________________________ аты, әкесінің аты (бар болғанда)/имя, отчество (при его наличии)
Арнаулы атақ
Специальное звание
Арнаулы атақ беру туралы кімнің бұйрығы, күні, нөмірі
Дата, номер и чей приказ о присвоении специального звания
Арнаулы (әскери) атағы
Специальное
(воинское) звание
Арнаулы атақ беру туралы туралы кімнің бұйрығы, күні, нөмірі
Дата, номер и чей приказ о присвоении специального звания
1. Туған жылы, күні, айы/Сведения о дате рождения
2. Туған жері/Место рождения
3. Ұлты/Национальность
4. Білімі
Образование (указать в последовательном порядке наименование учебных заведений и год их окончания, наименование специальности и квалификации, № диплома)
Орта білімнен кейінгі/
Послесреднее
Жоғары/
Высшее
Жоғары оқу орнынан кейінгі/
Послевузовское
5.Тілдерді білуі/Знание языков
6. Ғылыми дәрежесі және ғылыми атағы туралы мәліметтер/Сведения об ученой степени и ученом звании
7. Ғылыми еңбектері мен өнер-табыстарының болуы туралы мәліметтер/Сведения о наличии научных трудов и изобретений

16. Қызметкердің ата-анасы туралы мәліметтер/Сведения о родителях сотрудника
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
17. Қызметкердің отбасы жағдайы/Сведения о семейном положении
Жұбайының /зайыбының/ балаларының тегі, аты, әкесінің аты
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) супруги/супруга/детей
Туыстық дәрежесі/
Степень родства
Туған жылы, күні, айы және жері/
Число, месяц, год и место рождения
Жазба үшін негіз/
Основание для записи
Ескертпе/
Примечание
18. Қызметкердің тұрғылықты мекенжайы/Адрес места жительства сотрудника
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қызметтік тізімді жасаған/Послужной список составил:
____________________________________________________________________
кадр қызметі қызметкерінің (жұмыскерінің) лауазымы, тегі және аты-жөні/
____________________________________________________________________
/должность, фамилия и инициалы сотрудника (работника) кадровой службы
20__ жылғы "__"_________ "__"/"__" _________ 20__ года
БЕКІТЕМІН/УТВЕРЖДАЮ
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
кадр қызметі басшысының лауазымы, арнаулы атағы, тегі және аты-жөні/
руководитель кадровой службы, специальное звание, фамилия и инициалы
Мөр орны/Место печати
20___ жылғы "___" __________
20___ жылғы "___" __________
20___ жылғы "___" __________
20___ жылғы "___" __________
жазылған мәліметтердің дұрыстығын растау қолхаты
_____________________________________________.
Расписка в подтверждении достоверности записанных сведений
_____________________________________________
"___" __________ 20___ года
"___" __________ 20___ года
"___" __________ 20___ года
"___" __________ 20___ года.
Приложение 3
к Правилам ведения личных
дел, содержащих персональные
данные сотрудника
антикоррупционной службы
Форма
Түсінікті, ұқыпты жазуыңызды өтінеміз
Просьба: писать разборчиво, аккуратно
Ө М І Р Б А Я Н
А В Т О Б И О Г Р А Ф И Я
Өз қолымен еркін толтырылады, алайда төмендегідей деректер МІНДЕТТІ түрде көрсетілуге тиіс: тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), туған күні және туған жері; қай кезден, қандай қызметте, қай жерде жұмыс істеді; қашан жұмыс істей бастады, жұмыстан босау, ауысу себебі; Қарулы Күштер қатарына қызмет етуге қашан шақырылды, қайда және қандай қызмет атқарды; әкесінің, шешесінің, жұбайының (ерінің), туған әпке-қарындастарының (сіңілілерінің), бауырларының және балаларының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), туған күні. Өзі, жұбайы (ері) және жақын туыстары қылмыстық жауапқа тартылған ба (қашан? не үшін?).
Пишется собственноручно в произвольной форме, но с ОБЯЗАТЕЛЬНЫМ указанием следующих сведений: фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата и место рождения; с какого времени начал работать, кем, где, когда где работал(а), причины перехода; когда и кем призывался на службу в Вооруженные Силы, где и в качестве кого проходил службу; фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата, месяц и год рождения родителей, супруги (супруга), детей, близких родственников; привлекались ли Вы, Ваша супруга (супруг) и родственники к уголовной ответственности (когда, за что).
"____" _______________ 20___жыл/год
(толтырылған дата)
(дата заполнения)
Өзінің қолы _______________________
Подпись
Приложение 4
к Правилам ведения личных
дел, содержащих персональные
данные сотрудника
антикоррупционной службы
Форма
Подписка
Я, ______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) предупрежден(а): что в соответствии
с Законом Республики Казахстан "О государственных секретах" должностное лицо
или гражданин Республики Казахстан, допущенные или ранее допускавшиеся
к государственным секретам, временно ограничены в своих правах выезда за границу
до истечения срока, предусмотренного договором о допуске к государственным
секретам (после прекращения работы со сведениями, составляющими
государственную тайну); что за разглашение сведений, составляющих
государственные секреты, или утрату документов и предметов, содержащих такие
сведения, а также иные нарушения режима секретности буду привлечен(а)
к ответственности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

16. Қызметкердің ата-анасы туралы мәліметтер/Сведения о родителях сотрудника
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
17. Қызметкердің отбасы жағдайы/Сведения о семейном положении
Жұбайының /зайыбының/ балаларының тегі, аты, әкесінің аты
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) супруги/супруга/детей
Туыстық дәрежесі/
Степень родства
Туған жылы, күні, айы және жері/
Число, месяц, год и место рождения
Жазба үшін негіз/
Основание для записи
Ескертпе/
Примечание
18. Қызметкердің тұрғылықты мекенжайы/Адрес места жительства сотрудника
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Қызметтік тізімді жасаған/Послужной список составил:
__________________________________________________________________________
кадр қызметі қызметкерінің (жұмыскерінің) лауазымы, тегі және аты-жөні/
__________________________________________________________________________
/должность, фамилия и инициалы сотрудника (работника) кадровой службы
20__ жылғы "__"_________ "__"/"__" _________ 20__ года
БЕКІТЕМІН/УТВЕРЖДАЮ
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
кадр қызметі басшысының лауазымы, арнаулы атағы, тегі және аты-жөні/
руководитель кадровой службы, специальное звание, фамилия и инициалы
Мөр орны/Место печати
20___ жылғы "___" __________
20___ жылғы "___" __________
20___ жылғы "___" __________
20___ жылғы "___" __________
жазылған мәліметтердің дұрыстығын растау қолхаты ____________________________.
Расписка в подтверждении достоверности записанных сведений __________________
"___" __________ 20___ года
"___" __________ 20___ года
"___" __________ 20___ года
"___" __________ 20___ года.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
қызмет қызметкерінің дербес
деректері жазылған жеке істерін
жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Түсінікті, ұқыпты жазуыңызды өтінеміз
Просьба: писать разборчиво, аккуратно
Ө М І Р Б А Я Н
А В Т О Б И О Г Р А Ф И Я
Өз қолымен еркін толтырылады, алайда төмендегідей деректер МІНДЕТТІ түрде көрсетілуге тиіс: тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), туған күні және туған жері; қай кезден, қандай қызметте, қай жерде жұмыс істеді; қашан жұмыс істей бастады, жұмыстан босау, ауысу себебі; Қарулы Күштер қатарына қызмет етуге қашан шақырылды, қайда және қандай қызмет атқарды; әкесінің, шешесінің, жұбайының (ерінің), туған әпке-қарындастарының (сіңілілерінің), бауырларының және балаларының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), туған күні. Өзі, жұбайы (ері) және жақын туыстары қылмыстық жауапқа тартылған ба (қашан? не үшін?).
Пишется собственноручно в произвольной форме, но с ОБЯЗАТЕЛЬНЫМ указанием следующих сведений: фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата и место рождения; с какого времени начал работать, кем, где, когда где работал(а), причины перехода; когда и кем призывался на службу в Вооруженные Силы, где и в качестве кого проходил службу; фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата, месяц и год рождения родителей, супруги (супруга), детей, близких родственников; привлекались ли Вы, Ваша супруга (супруг) и родственники к уголовной ответственности (когда, за что).
"____" _______________
20___жыл/год
(толтырылған дата)
(дата заполнения)
Өзінің қолы _______________________ Подпись
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
қызмет қызметкерінің дербес
деректері жазылған жеке істерін
жүргізу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Қолхат
Маған, ____________________________________________________________________
(аты, тегі, әкесінің аты (бар болғанда))
"Мемлекеттік құпиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларға рұқсат берілген немесе бұрын рұқсат берілген лауазымды адамы немесе азаматы өзінің құқықтары жөнінен мемлекеттік құпияларға рұқсат беру туралы шартта көзделген мерзімге (мемлекеттік құпия болып табылатын мәліметтермен жұмысты тоқтатқаннан кейін) республикадан тыс жерлерге шығу құқығына шектелетінім туралы; мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді жария еткенім үшін туралы заңдарды бұзғаным үшін және осындай мәліметтерді тұратын құжаттарды жоғалту және басқа да құпиялылық тәртібін бұзғаным үшін, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауап беретіндігім туралы ескертілді.

Обязуюсь в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 16 Закона
Республики Казахстан "О правоохранительной службе" хранить государственные
секреты и иную охраняемую законом тайну, в том числе и после прекращения
правоохранительной службы в течение времени, установленного законом.
"____" _____________ 20 __ года
Подпись ______________________
Сотрудник (работник) кадровой службы _________________
"____" _____________ 20 __ года
Подпись ______________________
Приложение 5
к Правилам ведения личных
дел, содержащих персональные
данные сотрудника
антикоррупционной службы
Форма
Обязательство
Я, _______________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество, (при его наличии) являясь сотрудником антикоррупционной службы,
в соответствии со статьями 16 и 17 Закона Республики Казахстан
"О правоохранительной службе", статьей 12 Закона Республики Казахстан
"О противодействии коррупции" и статьей 10 Закона Республики Казахстан
"О государственной службе Республики Казахстан",
Предупрежден(а):
что не вправе: быть депутатом представительных органов и членом органов местного
самоуправления, состоять в партиях, профессиональных союзах, выступать
в поддержку какой-либо политической партии, создавать в системе
правоохранительных органов общественные объединения, преследующие
политические цели, основанные на общности их профессиональных интересов
для представления защиты трудовых, а также других социально-экономических прав
и интересов своих членов и улучшения условий труда;
заниматься другой оплачиваемой деятельностью, кроме педагогической, научной
и творческой деятельности;
заниматься предпринимательской деятельностью, в том числе участвовать
в управлении коммерческой организацией независимо от ее организационно-правовой формы;
быть представителем по делам третьих лиц, за исключением случаев,
предусмотренных законами;
использовать в неслужебных целях средства материально-технического, финансового
и информационного обеспечения, другое государственное имущество и служебную информацию;
участвовать в действиях, препятствующих нормальному функционированию
государственных органов и выполнению служебных обязанностей, включая забастовки;
в связи с исполнением должностных полномочий пользоваться в личных целях
услугами физических и юридических лиц;
использовать свое служебное положение в корыстных целях, в том числе путем
сговора с должностными и иными лицами;
занимать должность, находящуюся в непосредственной подчиненности должности,
занимаемой близкими родственниками (родителями, детьми, усыновителями,
усыновленными, полнородными и неполнородными братьями и сестрами, дедушками,
бабушками, внуками) или супругом (супругой);
осуществлять деятельность, не совместимую с выполнением государственных функций;
использовать служебную и иную информацию, не подлежащую официальному
распространению, в целях получения или извлечения имущественных
и неимущественных благ и преимуществ.
Кроме того, обязуюсь:
соблюдать Конституцию Республики Казахстан и законодательство Республики Казахстан;
обеспечивать соблюдение и защиту прав и свобод человека и гражданина, а также
законных интересов физических и юридических лиц, государства;
рассматривать в порядке и сроки, установленные Административным процедурно-
процессуальным кодексом Республики Казахстан, обращения физических
и юридических лиц, принимать по ним необходимые меры;
осуществлять полномочия в пределах предоставленных прав и в соответствии
с должностными обязанностями;
соблюдать служебную и трудовую дисциплину;
принимать на себя ограничения, связанные с пребыванием на правоохранительной
службе, и антикоррупционные ограничения, установленные Законом
Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
соблюдать требования Этического кодекса сотрудников правоохранительных органов,
органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики
Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 2 января 2023
года № 81 "Об утверждении Этического кодекса сотрудников правоохранительных
органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы
Республики Казахстан";
выполнять законные приказы и распоряжения руководителей, решения и указания
вышестоящих органов и должностных лиц, изданные в пределах их полномочий;
хранить государственные секреты и иную охраняемую законом тайну, в том числе и
после прекращения правоохранительной службы в течение времени, установленного
законом, о чем дается подписка;
сохранять в тайне получаемые при исполнении служебных обязанностей сведения,
затрагивающие частную жизнь, честь и достоинство граждан, и не требовать от них
предоставления такой информации, за исключением случаев, предусмотренных законами;
обеспечивать сохранность государственного имущества;
подать рапорт в письменной форме и незамедлительно информировать
непосредственного и уполномоченного руководителя в случаях, когда мои частные
интересы пересекутся или войдут в противоречие с моими полномочиями;
повышать свой профессиональный уровень и квалификацию;
не допускать публичных выступлений, причиняющих вред интересам государственной службы;
сообщить непосредственному руководителю о подаче заявления о выходе
из гражданства Республики Казахстан в день его подачи;
представлять в орган государственных доходов по месту жительства декларацию
о доходах, об имуществе, являющемся объектом налогообложения;
в порядке, предусмотренным Законом Республики Казахстан "О правоохранительной
службе", в течение месяца после вступления в должность на время прохождения
правоохранительной службы передать в доверительное управление находящиеся
в собственности акции (доли участия в уставном капитале) коммерческих
организаций, и иное имущество, использование которого влечет получение доходов,
за исключением денег, облигаций, паев открытых и интервальных паевых
инвестиционных фондов, законно принадлежащих ему, а также иного имущества,
переданного в имущественный наем;
предоставить нотариально засвидетельствованную копию договора на доверительное
управление имуществом в десятидневный срок со дня нотариального
засвидетельствования в кадровую службу.
В случае расторжения договора на доверительное управление имуществом одной
из сторон, уведомить об этом в месячный срок кадровую службу, а имущество,
подлежащее передаче в доверительное управление, в месячный срок после
расторжения договора вновь передать в доверительное управление с предоставлением
в кадровую службу по месту работы нотариально засвидетельствованной копии договора;
при осуществлении должностных полномочий быть беспристрастным и независимым
от деятельности политических партий, общественных и религиозных объединений;
незамедлительно доводить до руководства о ставших мне известными случаях
коррупционных правонарушений;
обеспечивать информационную безопасность в процессе работы с информационными
ресурсами Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции
(Антикоррупционной службы) и его территориальных органов.
"____" _____________ 20 __ года
Подпись ______________________
Сотрудник (работник) кадровой службы _________________
"____" _____________ 20__ года
Подпись _______________________
Приложение 6
к Правилам ведения личных
дел, содержащих персональные
данные сотрудника
антикоррупционной службы
Форма
Кадр есебі жөніндегі жеке
І С П А Р А Ғ Ы
Л И Ч Н Ы Й Л И С Т О К
по учету кадров
1.Тегі _________________________________________________
Фамилия
аты ___________________________________________________
имя
әкесінің аты (бар болғанда) ______________________________
отчество (при его наличии)

"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 1-тармағының 9) тармақшасына сәйкес мемлекеттiк құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияны, оның iшiнде құқық қорғау қызметiн тоқтатқаннан кейiн де, ол жөнiнде қолхат бере отырып, заңмен белгiленген уақыт iшiнде сақтауға міндеттенемін.
20 __ жылғы "____" _____________
Қолы ________________
Кадр қызметінің қызметкері (жұмыскері)______________
20 __ жылғы "____" _____________
Қолы ________________
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
қызмет қызметкерінің дербес
деректері жазылған жеке істерін
жүргізу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Міндеттеме
Маған, ____________________________________________________________________
(аты, тегі, әкесінің аты (бар болғанда))
сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің қызметкері бола отырып, "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16 және 17-баптарына, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабына, "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабына сәйкес,
уәкілетті органдардың депутаты және жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарының мүшесі болуға, партиялар, кәсіптік одақтар қатарында болуға, қандай да бір саяси партияны қолдауға, құқық қорғау органдары жүйесінде өз мүшелерінің еңбек, сондай-ақ басқа да әлеуметтік-экономикалық құқықтары мен мүдделерін білдіру мен қорғау және еңбек жағдайын жақсарту үшін олардың кәсіптік мүдделерінің ортақтығына негізделген саяси мақсаттарды көздейтiн қоғамдық бірлестіктер құруға;
педагогтiк, ғылыми және өзге де шығармашылық қызметтердi қоспағанда, басқа да ақылы қызметпен айналысуға;
кәсiпкерлiк қызметпен айналысуға, оның iшiнде оның ұйымдық-құқықтық нысанына қарамастан, коммерциялық ұйымды басқаруға қатысуға;
заңдарда көзделген жағдайларды қоспағанда, үшiншi тұлғалардың істерi бойынша уәкiл болуға;
өзiнiң қызметтiк әрекетiн қамтамасыз ететін материалдық-техникалық, қаржылық және ақпараттық қамтамасыз ету құралдарын, басқа да мемлекеттiк мүлiк пен қызметтiк ақпаратты қызметтiк емес мақсатта пайдалануға;
ереуiлдердi қоса алғанда, мемлекеттiк органдардың қалыпты жұмыс iстеуiне және қызметтiк мiндеттердi орындауға кедергi келтiретiн әрекеттерге қатысуға;
лауазымдық өкiлеттiктерін атқаруға байланысты жеке және заңды тұлғалардың қызметiн жеке мақсатында пайдалануға;
пайдакүнемдiк мақсатта, оның ішінде лауазымды немесе өзге де адамдармен сөз байласу арқылы қызмет бабын пайдалануға;
өзінің жақын туыстары (ата-аналары, балалары, бала асырап алушылары, асырап алынған балалары, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек аға-інілері және апа-сіңлілері, қарындастары, аталары, әжелері, немерелері) немесе жұбайы (зайыбы) атқаратын қызметіне тікелей бағынысты лауазымды атқаруға;
мемлекеттік қызметті атқарумен сәйкес келмейтін іс-әрекетті жүзеге асыруға;
мүліктік және мүліктік емес игіліктер мен басымдықтарды алу немесе қолдану мақсатында ресми тартатылуға жатпайтын қызметтік және басқа ақпараттарды пайдалануға құқығымның жоқ екендігі туралы ескертілдім.
Одан басқа:
Қазақстан Республикасының Конституциясын және Қазақстан Республикасының заңнамаларын сақтауға;
адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарының, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделерінің сақталуы мен қорғалуын қамтамасыз етуге;
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексімен көзделген тәртіп пен мерзімде жеке және тұлғалардың өтініштерін қарауға, олар бойынша қажетті шаралар қабылдауға;
өздеріне берілген құқықтар шегінде және лауазымдық міндеттеріне сәйкес өкілеттігін жүзеге асыруға;
қызметтік және еңбек тәртібін сақтауға;
өзіме "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының белгіленген сыбайлас жемқорлыққа қарсы шектеулерді және құқық қорғау қызметінде болумен байланысты шектеулерді қабылдауға;
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің әдеп кодексін бекіту туралы" 2023 жылғы 2 қаңтардағы № 81 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің әдеп кодексі талаптарын сақтауға;
басшылардың заңды бұйрықтары мен өкімдерін, жоғары тұрған органдар мен лауазымды адамдардың өз өкілеттіктері шегінде шығарған шешімдері мен нұсқауларын орындауға;
мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияны, оның ішінде құқық қорғау қызметін тоқтатқаннан кейін де ол жөнінде қолхат бере отырып, заңмен белгіленген уақыт ішінде сақтауға;
қызметтік міндеттерін атқару кезінде алған, азаматтардың жеке өмірін, ар-намысын және қадір-қасиетін қозғайтын мәліметтерді құпия сақтауға және заңдарда көзделген жағдайларды қоспағанда, олардан мұндай ақпарат беруді талап етпеуге;
мемлекеттік мүліктің сақталуын қамтамасыз етуге;
қызметкердің жеке мүддесі өзінің өкілеттігімен ұштасатын немесе оған қайшы келетін жағдайларда, жазбаша нысанда баянат беруге және тікелей және уәкілетті басшыны дереу хабардар етуге;
өзінің кәсіптік деңгейі мен біліктілігін арттыруға;
мемлекеттік қызмет мүдделеріне зиян келтіретін жария сөйлеуге жол бермеуге;
Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы өтініш бергендігі туралы оны берген күні өзімнің тікелей басшыма хабарлауға;
салық органына тұрғылықты жерім бойынша кірістер туралы салық объектісі болып табылатын декларациялар тапсыруға;
қызметке кіріскеннен кейін бір ай ішінде өзімнің меншігімдегі, пайдаланылуы табыс алуға әкелетін мүлікті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы функцияларды орындау уақытына сенімгерлік басқаруға беруге, бұған осы адамдарға заңды түрде тиесілі ақша, облигациялар, ашық және аралық инвестициялық пай қорларының пайлары, сондай-ақ мүліктік жалдауға берілген мүлік қосылмайды;
мүлікті сенімгерлік басқару шартының нотариалды куәландырылған көшірмесін нотариалды куәландырылған күннен бастап, он күн мерзім ішінде кадр қызметіне ұсынуға, ал мүлікті сенімгерлік басқару шартын тараптардың бірі бұзған жағдайда, бір ай мерзім ішінде кадр қызметіне хабарлауға, сенімгерлік басқарылуға тиіс мүлікті шарт бұзылған күннен бір ай мерзімде қайтадан сенімгерлік басқару беріп, қолданыстағы заңнамамен белгіленген тәртіпте жұмыс орны бойынша кадр қызметіне нотариалды куәландырылған көшірмесін ұсынуға;
лауазымдық өкілеттіктерімді жүзеге асыру кезінде адал және саяси партиялардың, қоғамдық және діни бірлестіктердің жұмысынан тәуелсіз болуға;
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің және оның аумақтық органдарының ақпараттық қорларымен жұмыс барысында ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге міндеттетенемін.
20 __ жылғы "____" _____________
Қолы ________________
Кадр қызметінің қызметкері (жұмыскері) _____________
20 __ жылғы "____" _____________
Қолы ________________
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
қызмет қызметкерінің дербес
деректері жазылған жеке істерін
жүргізу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Кадр есебі жөніндегі жеке
І С П А Р А Ғ Ы
Л И Ч Н Ы Й Л И С Т О К
по учету кадров
1. Тегі_________________________________________________
Фамилия
аты ___________________________________________________
имя
әкесінің аты (бар болғанда )______________________________
отчество (при его наличии)

12. Еңбек жолыңыз (жоғары және арнаулы орта оқу орындарында оқыған
жылдарыңыз, әскери қызмет, қоса атқарған жұмысыңыз, кәсіпкерлік қызметіңіз және
т.б. түгел жазылады)
_______________________________________________________________________
Бұл тармақты толтырғанда мекемелер мен кәсіпорындар кезінде қалай аталса, сол
қалпында берілсін, әскери қызметтің лауазымы мен әскери бөлімі қоса көрсетілсін.
Трудовая деятельность (включая учебу в высших и средних специальных учебных
заведениях, военную службу, работу по совместительству, предпринимательскую
деятельность и т.п.)
________________________________________________________________________
При заполнении данного пункта учреждения организации и предприятия необходимо
именовать так, как они назывались в свое время, военную службу записывать
с указанием должности и номера воинской части
Айы мен жылы
Месяц и год
Мекеме, ұйым, кәсіпорын, сондай-ақ министрлік (ведомство) қоса көрсетілген қызметі,
Должность с указанием учреждения, организации, предприятия, а также министерства (ведомства)
Мекеме, ұйым, кәсіпорынның орналасқан жері
Местонахождение учреждения, организации, предприятия
келген
вступления
кеткен
ухода
13. Жақын туыстарыңыз (әкеңіз, шешеңіз, бауырларыңыз, апа-қарындастарыңыз және
балаларыңыз), сондай-ақ жұбайыңыз (зайыбыңыз):
Ваши близкие родственники (отец, мать, братья, сестры и дети), а также супруг (супруга):
Туысқандық дәрежесі
Степень родства
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болғанда)1
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Туған жері, датасы
Дата, место рождения
Жұмыс орны, қызметі
Место работы, должность
Тұрғылықты мекенжайы
Адрес местожительства
14. Қандай мемлекеттік және өзге марапаттарыңыз бар (қашан, немен марапатталдыңыз)
_____________________________________________________________________
Какие имеете государственные и другие награды (когда и чем награждены)
_____________________________________________________________________
15. Әскери қызметке қатысыңыз және әскери атағыңыз _____________________
Отношение к воинской обязанности и воинское звание
Құрамы ______________________________________________________________
Әскер түрі (командалық, саяси, әкімшілік, техникалық)
Состав _______________________________________________________________
Род войск (командный, политический, административный, технический)
16. Мекен-жайы және телефон ___________________________________________
Домашний адрес и телефон ______________________________________________
"____"_________________20___год
Өзінің қолы ______________________
Личная подпись
(толтырылған күні) _______________
(дата заполнения)
Жеке іс парағын толтырушы қызметкер кейінгі өзгерістер туралы жеке іске енгізу
үшін (білімі, ғылыми дәреже, атақ алуы т.с.с.) қызмет орнына хабарлауға міндетті.
Работник, заполняющий личный листок, обязан о всех последующих изменениях
(образовании, присвоении ученой степени, ученого звания и т.п.) сообщать по месту
работы для внесения этих изменений в его личное дело.
Егер туысқандарыңыз тегін, атын, әкесінің атын (бар болғанда) өзгерткен болса,
олардың бұрынғы тегін, атын, әкесінің атын (бар болғанда) қоса көрсетіңіз.
Если родственники изменяли фамилию, имя, отчество (при его наличии),
то указываются их прежние фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Приложение 7
к Правилам ведения личных
дел, содержащих персональные
данные сотрудника
антикоррупционной службы
Форма
Опись документов, находящихся в конверте личного дела
Наименование документа
Количество листов
Подпись лица, получившего документ
Примечание
Дополнительные документы к личному делу
Количество листов
Дата и подпись сотрудника (работника) кадровой службы
Дубликат личного дела
Материалы изучения и специальной проверки
Архивные материалы
Сокращенное личное дело офицера запаса
Приложение 8
к Правилам ведения личных
дел, содержащих персональные
данные сотрудника
антикоррупционной службы
Форма
Карточка контроля оформления личного дела
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата проверки
Состояние личного дела
Должность, подпись лица, ответственного за ведение личного дела
Приложение 9
к Правилам ведения личных
дел, содержащих персональные
данные сотрудника
антикоррупционной службы
Форма
Инвентарная книга личных дел
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
/наименование органа/
Начата:
Окончена:
№ личного дела
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата поступления
Отметка о снятии с учета
1
2
3
4
Приложение 10
к Правилам ведения личных
дел, содержащих персональные
данные сотрудника
антикоррупционной службы
Форма
Контрольная карточка личного дела № ________
______________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата выдачи или высылки
Кому выдано или выслано
Исходящий №
Подпись получателя
Дата возвращения
Подпись лица, принявшего на хранение
Оборотная сторона контрольной карточки
Дата выдачи или высылки
Кому выдано или выслано
Исходящий №
Подпись получателя
Дата возвращения
Подпись лица, принявшего на хранение
Приложение 11
к Правилам ведения личных
дел, содержащих персональные
данные сотрудника
антикоррупционной службы
Форма
Книга учета движения трудовых книжек и вкладышей в них
№ п/п
Дата приема или заполнения трудовой книжки
Фамилия, имя отчество (при его наличии) владельца трудовой книжки
Должность служащего, который сдал или на которого заполнена трудовая книжка
Дата и основание выдачи на руки трудовой книжки при увольнении
Расписка служащего в получении трудовой книжки
Примечание
1
Год
Число
Месяц
2
Приложение 2
к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан
по противодействию коррупции
(Антикоррупционной службы)
от30 октября 2019 года № 272
Правила применения поощрений к сотрудникам антикоррупционной службы

12. Еңбек жолыңыз (жоғары және арнаулы орта оқу орындарында оқыған жылдарыңыз, әскери қызмет, қоса атқарған жұмысыңыз, кәсіпкерлік қызметіңіз және т.б. түгел жазылады)
__________________________________________________________________________
Бұл тармақты толтырғанда мекемелер мен кәсіпорындар кезінде қалай аталса, сол қалпында берілсін, әскери қызметтің лауазымы мен әскери бөлімі қоса көрсетілсін.
Трудовая деятельность (включая учебу в высших и средних специальных учебных заведениях, военную службу, работу по совместительству, предпринимательскую деятельность и т.п.)
__________________________________________________________________________
При заполнении данного пункта учреждения организации и предприятия необходимо именовать так, как они назывались в свое время, военную службу записывать с указанием должности и номера воинской части
Айы мен жылы
Месяц и год
Мекеме, ұйым, кәсіпорын, сондай-ақ министрлік (ведомство) қоса көрсетілген қызметі,
Должность с указанием учреждения, организации, предприятия, а также министерства (ведомства)
Мекеме, ұйым, кәсіпорынның орналасқан жері
Местонахождение учреждения, организации, предприятия
келген
вступления
кеткен
ухода
13. Жақын туыстарыңыз (әкеңіз, шешеңіз, бауырларыңыз, апа-қарындастарыңыз және балаларыңыз), сондай-ақ жұбайыңыз (зайыбыңыз): Ваши близкие родственники (отец, мать, братья, сестры и дети), а также супруг (супруга):
Туысқандық дәрежесі
Степень родства
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болғанда)1
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Туған жері, датасы
Дата, место рождения
Жұмыс орны, қызметі
Место работы, должность
Тұрғылықты мекенжайы
Адрес местожительства
14. Қандай мемлекеттік және өзге марапаттарыңыз бар (қашан, немен марапатталдыңыз) _______________________________________________________________
Какие имеете государственные и другие награды (когда и чем награждены) _________
__________________________________________________________________________
15. Әскери қызметке қатысыңыз және әскери атағыңыз __________________________
Отношение к воинской обязанности и воинское звание
Құрамы __________________________________________________________________
Әскер түрі (командалық, саяси, әкімшілік, техникалық)
Состав ___________________________________________________________________
Род войск (командный, политический, административный, технический)
16. Мекен-жайы және телефон________________________________________________
Домашний адрес и телефон
_________________________________________________________________________
"____"_________________20___год
Өзінің қолы____________________ Личная подпись
(толтырылған күні) _______________ (дата заполнения)
Жеке іс парағын толтырушы қызметкер кейінгі өзгерістер туралы жеке іске енгізу үшін (білімі, ғылыми дәреже, атақ алуы т.с.с.) қызмет орнына хабарлауға міндетті.
Работник, заполняющий личный листок, обязан о всех последующих изменениях (образовании, присвоении ученой степени, ученого звания и т.п.) сообщать по месту работы для внесения этих изменений в его личное дело.
Егер туысқандарыңыз тегін, атын, әкесінің атын (бар болғанда) өзгерткен болса, олардың бұрынғы тегін, атын, әкесінің атын (бар болғанда) қоса көрсетіңіз.
Если родственники изменяли фамилию, имя, отчество (при его наличии), то указываются их прежние фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
қызмет қызметкерінің дербес
деректері жазылған жеке істерін
жүргізу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Жеке іс конвертіндегі құжаттардың тізімдемесі
Құжаттың атауы
Парақ саны
Құжатты алған адамның қолы
Ескертпе
Жеке іске қосымша құжаттар
Парақ саны
Кадр қызметі қызметкерінің қолы және күні
Жеке істің телнұсқасы
Зерделеу және арнайы тексеру материалдары
Архив материалдары
Запастағы офицердің қысқартылған жеке ісі
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
қызмет қызметкерінің дербес
деректері жазылған жеке істерін
жүргізу қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Жеке істің ресімделуін бақылау карточкасы __________________________________________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болғанда))
Тексеру күні
Жеке істің жай-күйі
Жеке істі жүргізуге жауапты адамның лауазымы, қолы
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
қызмет қызметкерінің дербес
деректері жазылған жеке істерін
жүргізу қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Жеке істерді түгендеу кітабы ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ /органның атауы/
Басталды:
Аяқталды:
Жеке іс
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болғанда)
Келіп түскен күні
Есептен алу туралы белгі
1
2
3
4
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
қызмет қызметкерінің дербес
деректері жазылған жеке істерін
жүргізу қағидаларына
10-қосымша
Нысан
№ _______ жеке істің бақылау карточкасы ____________________________________________________________________ тегі, аты, әкесінің аты (бар болғанда)
Берілген немесе жіберілген күні
Кімге берілді немесе жіберілді
Шығыс №
Алушының қолы
Қайтарылған күні
Сақтауға қабылдап алған адамның қолы
Бақылау карточкасының сыртқы беті
Берілген немесе жіберілген күні
Кімге берілді немесе жіберілді
Шығыс №
Алушының қолы
Қайтарылған күні
Сақтауға қабылдап алған адамның қолы
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
қызмет қызметкерінің дербес
деректері жазылған жеке істерін
жүргізу қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Еңбек кітапшаларының және олардың қосымша парақтарын есепке алу кітабы
р/с №
Еңбек кітапшасы қабылданған немесе толтырылған күні
Еңбек кітапшасы иесінің аты-жөні (бар болғанда)
Еңбек кітапшасын тапсырған немесе оған толтырылған қызметкердің лауазымы
Шығарылған кезде еңбек кітапшасының қолына берілген күні және негізі
Еңбек кітапшасын алған уақытындағы қызметкердің қолхаты
Ескертпе
1
Жылы
Күні
Айы
2
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі
(Сыбайлас жемқорлыққа
қарсы қызмет) Төрағасының
2019 жылғы 30 қазандағы
№ 272 бұйрығына 2-қосымша
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлеріне көтермелеулер қолдану қағидалары

Сноска. Приложение 2 утратило силу приказом Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 22.02.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан
по противодействию коррупции
(Антикоррупционной службы)
от30 октября 2019 года № 272
Правила и условия привлечения к дисциплинарной ответственности сотрудников антикоррупционной службы
Сноска. Приложение 3 утратило силу приказом Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 22.02.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4
к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан
по противодействию коррупции
(Антикоррупционной службы)
от30 октября 2019 года № 272
Правила прохождения службы сотрудниками, находящимися в распоряжении антикоррупционной службы
Сноска. Приложение 4 утратило силу приказом Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 22.02.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 5
к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан
по противодействию коррупции
(Антикоррупционной службы)
от 30 октября 2019 года № 272
Правила организации профессиональной служебной и физической подготовки в антикоррупционной службе
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации профессиональной служебной и физической подготовки в антикоррупционной службе (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 36 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" и определяют порядок организации профессиональной служебной и физической подготовки сотрудников антикоррупционной службы (далее – сотрудники).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 22.02.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Основными задачами профессиональной подготовки сотрудников являются:
1) изучение законодательных и нормативных правовых актов, регулирующих деятельность антикоррупционной службы, и их практическое применение при осуществлении оперативно-служебной деятельности;

Ескерту. 2-қосымшаның күші жойылды - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 22.02.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі
(Сыбайлас жемқорлыққа
қарсы қызмет) Төрағасының
2019 жылғы 30 қазандағы
№ 272 бұйрығына 3-қосымша
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлерін тәртіптік жауапкершілікке тарту қағидалары мен шарттары
Ескерту. 3-қосымшаның күші жойылды - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 22.02.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі
(Сыбайлас жемқорлыққа
қарсы қызмет) Төрағасының
2019 жылғы 30 қазандағы
№ 272 бұйрығына 4-қосымша
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қарамағындағы қызметкерлердің қызмет өткеру қағидалары
Ескерту. 4-қосымшаның күші жойылды - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 22.02.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі
(Сыбайлас жемқорлыққа
қарсы қызмет) Төрағасының
2019 жылғы 30 қазандағы
№ 272 бұйрығына 5-қосымша
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтегі кәсіби қызметтік және дене шынықтыру даярлықтарын ұйымдастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметте кәсіби қызметтік және дене шынықтыру даярлықтарын ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-бабы 3-тармағына сәйкес әзірленген және сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлерінің (бұдан әрі – қызметкерлер) кәсіби қызметтік және дене шынықтыру даярлықтарын ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 22.02.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қызметкерлерді кәсіби дайындаудың негізгі міндеттері:
1) сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің жұмысын реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және басқа да нормативтік-құқықтық актілерін, Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) (бұдан әрі – Агенттік) нормативтік-құқықтық актілерін зерделеу және оларды жедел-қызметтік іс-әрекетті жүзеге асыру кезінде іс жүзінде қолдану;

2) обучение сотрудников умелым и эффективным действиям, обеспечивающим успешное выполнение оперативно-служебных задач;
3) совершенствование сотрудниками профессионального мастерства с учетом специфики деятельности в конкретных подразделениях антикоррупционной службы;
4) совершенствование навыков обращения со специальной техникой и специальными средствами.
Глава 2. Содержание и порядок профессиональной служебной и физической подготовки
3. Профессиональная служебная и физическая подготовка осуществляется по месту службы сотрудников в целях совершенствования их профессиональных знаний и навыков, необходимых для выполнения служебных обязанностей.
4. К проведению занятий по профессиональной служебной и физической подготовке при необходимости привлекаются профессорско-преподавательский состав организаций образования, а также другие специалисты.
5. Непосредственное руководство профессиональной служебной и физической подготовкой сотрудников антикоррупционной службы осуществляют кадровые службы, за исключением профессиональной служебной подготовки для сотрудников оперативно-следственных подразделений.
6. Профессиональная служебная подготовка сотрудников антикоррупционной службы проводится соответствующими подразделениями органов антикоррупционной службы самостоятельно в служебное время не менее двух раз в месяц.
7. Для организации занятий по профессиональной служебной и физической подготовке издается приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции руководителя (Антикоррупционной службы) (далее – Агентство), уполномоченного руководителя, которым утверждается План-график проведения занятий в произвольной форме и устанавливаются дни недели (месяца), место и время проведения занятий и плановых стрельб.
8. Профессиональная служебная подготовка для сотрудников антикоррупционной службы с учетом специфики их деятельности проводится отдельно. Планы утверждаются заместителями руководителей органов антикоррупционной службы, курирующих деятельность таких подразделений. В Плане указывается наименование темы занятия, подразделения, фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность сотрудника, ответственного за проведение занятия.
Организация профессиональной служебной подготовки для сотрудников оперативно-следственных подразделений антикоррупционной службы возлагается на соответствующие структурные подразделения Агентства и его территориальных органов.
9. Лекционный материал занятий по служебной подготовке содержит примеры, международный опыт по освещаемому вопросу, статистическую информацию, а также проблемные вопросы.

2) қызметкерлерді жедел-қызметтік міндеттердің сәтті орындалуын қамтамасыз ететін шеберлік және тиімді іс-әрекеттерге үйрету;
3) қызметкерлердің сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің нақты бөлімшелері қызметінің ерекшелігін ескере отырып, кәсіби шеберліктерін жетілдіруі;
4) арнайы техника мен арнайы құралдарды қолдану дағдыларын жетілдіру болып табылады.
2-тарау. Кәсіби қызметтік және дене шынықтыру даярлығының мазмұны және тәртібі
3. Қызметкерлердің қызметтік міндеттемелерін орындау үшін қажет кәсіби білімі мен дағдыларын жетілдіру мақсатында, кәсіби қызметтік және дене шынықтыру даярлығы қызмет атқару орны бойынша жүзеге асырылады.
4. Кәсіби қызметтік және дене шынықтыру даярлығы бойынша сабақтың өтуіне қажет болған жағдайда білім беру ұйымдарының профессорлық-оқытушылық құрамы, сондай-ақ басқа да мамандар тартылады.
5. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің жедел-тергеу бөлімшелерінің қызметкерлеріне арналған кәсіби қызметтік даярлықты қоспағанда, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлерінің кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығына тікелей басшылықты сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің кадр қызметтері жүзеге асырады.
6. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлерінің кәсіби қызметтік даярлығын органның тиісті бөлімшелері дербес, қызмет уақытында айына кемінде екі рет өткізеді.
7. Кәсіби қызметтік және дене шынықтыру даярлықтары бойынша сабақтарды ұйымдастыру үшін Агенттік Төрағасының, уәкілетті басшының бұйрығымен ерікті нысанда сабақ өткізудің кесте-жоспары бекітіледі және сабақ өткізу мен жоспарлы оқ атудың аптадағы күндері (ай), орны мен уақыты белгіленеді.
8. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің қызметкерлері үшін олардың қызметінің ерекшелігін ескере отырып, кәсіби қызметтік даярлық бөлек өткізіледі. Жоспарларды Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің осы бөлімшелерінің қызметіне жетекшілік ететін Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет органдары басшыларының орынбасарлары бекітеді. Жоспарда сабақ тақырыбының, бөлімшенің атауы, сабақты өткізуге жауапты қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) және лауазымы көрсетіледі.
Агенттіктің және оның аумақтық органдарының тиісті құрылымдық бөлімшелеріне Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің жедел-тергеу бөлімшелерінің қызметкерлері үшін кәсіби қызметтік даярлықты ұйымдастыруға жауапкершілік жүктеледі.
9. Қызметтік даярлық бойынша сабақтың дәріс материалдарында мысалдар, жарықтандыру мәселесі бойынша халықаралық тәжірибе, статистикалық ақпарат, сондай-ақ, өзекті мәселелер қамтылуы керек.

10. Для визуального восприятия материал по необходимости сопровождается презентацией слайдов, схем или фото и видеоматериалов.
11. При проведении занятий производится постановка перед слушателями тактических задач по ситуациям, связанным с тематикой занятия, решение которых определяется совместно с присутствующими на занятии.
12. Подготовка лекционных материалов возлагается на руководителей соответствующих структурных подразделений.
13. Кадровые службы осуществляют контроль за посещением занятий сотрудниками.
14. Сотрудники ведут записи в тетрадях, предназначенных для занятий по служебной подготовке. При проведении занятий для сотрудников, имеющих допуск к секретным и совершенно секретным сведениям, конспекты ведутся в специальных тетрадях для ведения секретных записей (прошнурованных, пронумерованных, скрепленных печатью и зарегистрированных в подразделениях режима секретности).
15. Материалы проведенных лекционных занятий подшиваются в соответствующие номенклатурные дела кадровых служб.
16. Физическая, в том числе огневая подготовка сотрудников антикоррупционной службы представляет собой комплекс занятий, направленных на формирование у сотрудника необходимых физических навыков для выполнения поставленных перед ним служебных задач.
17. Плановые стрельбы для сотрудников антикоррупционной службы проводятся Департаментом стратегии и оперативного управления Агентства и дежурными частями его территориальных органов не реже одного раза в квартал.
18. Организация физической подготовки сотрудников антикоррупционной службы возлагается на кадровые службы.
Приложение 6
к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан
по противодействию коррупции
(Антикоррупционной службы)
от 30 октября 2019 года № 272
Правила и условия прохождения компьютерного тестирования сотрудников антикоррупционной службы, подлежащих аттестации, на знание законодательства Республики Казахстан и логическое мышление, нормативы по определению профессиональной пригодности, а также пороговые значения для категорий должностей
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и условия прохождения компьютерного тестирования сотрудников антикоррупционной службы, подлежащих аттестации, на знание законодательства Республики Казахстан и логическое мышление, нормативы по определению профессиональной пригодности, а также пороговые значения для категорий должностей (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 48 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" и определяют порядок и условия прохождения компьютерного тестирования (далее – тестирование) сотрудников антикоррупционной службы, подлежащих аттестации, на знание законодательства Республики Казахстан и логическое мышление, нормативы по определению профессиональной пригодности, а также пороговые значения для категорий должностей.

10. Материал қажеттілігіне қарай, визуалды қабылдау үшін слайдтармен, схемалар не фото және бейне-материалдармен сүйемелденуге тиіс.
11. Сабақ өткізу кезінде тыңдаушылардың алдында сабақ тақырыбымен байланысты жағдайлар бойынша сабаққа қатысып отырғандармен бірлесе отырып, шешім қабылдайтын тактикалық міндеттер қою жүргізіледі.
12. Дәріс материалдарын әзірлеу тиісті құрылымдық бөлімшелердің басшыларына жүктеледі.
13. Кадр қызметтері қызметкерлердің сабаққа қатысуын бақылауды жүзеге асырады.
14. Қызметкерлер қызметтік даярлық сабақтарына арналған дәптерлерге жазбалар жүргізеді. Конспектілер сабақ өткізу кезінде құпия және аса құпия мәліметтерге рұқсаттамасы бар қызметкерлер үшін құпия жазбаларды жүргізуге арналған арнайы (тігілген, нөмірленген, мөрмен белгіленген және құпиялылық режим бөлімшелерінде тіркелген) дәптерлерде жазылады.
15. Өткізілген дәріс беру сабақтарының материалдары кадр қызметтерінің тиісті номенклатуралық істеріне тігіледі.
16. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлерінің дене шынықтыру, оның ішінде оқ ату дайындығы қызметкерлердің өз алдына қойған қызметтік міндеттерін атқару үшін қажет дене шынықтыру дағдысын қалыптастыруға бағытталған сабақтар кешенінен тұрады.
17. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлерінің жоспарлы оқ атуын Агенттіктің Стратегия және жедел басқару департаменті мен оның аумақтық органдарының кезекші бөлімдері кемінде тоқсанына бір рет өткізеді.
18. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлерінің дене шынықтыру даярлығын ұйымдастыру кадр қызметтеріне жүктеледі.
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі
(Сыбайлас жемқорлыққа
қарсы қызмет) Төрағасының
2019 жылғы 30 қазандағы
№ 272 бұйрығына 6-қосымша
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аттестатталуға тиіс қызметкерлерінің Қазақстан Республикасының заңнамасын білуін және логикалық ойлау қабілетін компьютерлік тестілеуден өткізу қағидалары мен шарттары, кәсіби жарамдылығын айқындау жөніндегі нормативтер, сондай-ақ лауазымдардың санаттары үшін шекті мәндер
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аттестатталуға тиіс қызметкерлерінің Қазақстан Республикасының заңнамасын білуін және логикалық ойлау қабілетін компьютерлік тестілеуден өткізу қағидалары мен шарттары, кәсіби жарамдылығын айқындау жөніндегі нормативтер, сондай-ақ лауазымдардың санаттары үшін шекті мәндер (бұдан әрі – Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 48-бабы 2-тармағына сәйкес әзірленген және сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аттестатталуға тиіс қызметкерлерінің Қазақстан Республикасының заңнамасын білуін және логикалық ойлау қабілетін компьютерлік тестілеуден (бұдан әрі – тестілеу) өткізу тәртібі мен шарттарын, кәсіби жарамдылығын айқындау жөніндегі нормативтерін, сондай-ақ лауазымдардың санаттары үшін шекті мәндерін айқындайды.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 22.02.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Сдача сотрудниками нормативов по физической и боевой подготовке при проведении аттестации проводится для определения уровня их профессиональной пригодности.
3. Тестирование сотрудников антикоррупционной службы (далее – сотрудники) при проведении аттестации проводится в целях объективной оценки знаний законодательства Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок сдачи нормативов по определению профессиональной пригодности
4. Нормативы по определению профессиональной пригодности сотрудников антикоррупционной службы сдаются согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
5. В целях обеспечения объективности при определении профессиональной пригодности сотрудников нормативы по физической и боевой подготовке сдаются сотрудниками в присутствии сотрудников службы собственной безопасности, кадровой службы и ответственных за хранение и выдачу огнестрельного оружия. Результаты нормативов вносятся в ведомость и заверяются подписью присутствующих лиц.
6. Сотрудники, получившие оценку неудовлетворительно по двум и более нормативам по физической и боевой подготовке, считаются не сдавшими нормативы по определению профессиональной пригодности.
7. Сотрудники, не сдавшие нормативы профессиональной пригодности, не допускаются к сдаче тестирования и подлежат повторной аттестации в срок не ранее трех месяцев и не позднее шести месяцев со дня проведения первоначальной аттестации.
Глава 3. Порядок и условия прохождения тестирования, а также пороговые значения для категорий должностей
8. Организация тестирования осуществляется кадровыми службами.
9. Объективность проведения тестирования обеспечивается стандартностью условий, времени, подсчета результатов и содержания тестов.
10. Техническое обеспечение процедур тестирования, в том числе обновление базы данных, осуществляется акционерным обществом "Национальный центр по управлению персоналом государственной службы" (далее – Центр).
Работник Центра является оператором тестирования (далее – оператор).
11. Тестирование проводится в залах тестирования Центра и его территориальных подразделений.
12. Тестирование включает в себя логический тест и тесты на знание законодательства Республики Казахстан.
13. Тестирование проводится на казахском или русском языках по выбору сотрудника.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 22.02.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қызметкерлердің аттестаттау кезінде дене шынықтыру және жауынгерлік дайындық бойынша нормативтерді тапсыруы олардың кәсіби жарамдылық деңгейін айқындау үшін жүргізіледі.
3. Аттестаттау өткізу кезінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлерін (бұдан әрі – қызметкерлер) тестілеу Қазақстан Республикасының заңнамасын білуін объективті бағалау мақсатында жүргізіледі.
2-тарау. Кәсіби жарамдылығын айқындау жөніндегі нормативтерді тапсыру тәртібі
4. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлерінің кәсіби жарамдылығын айқындау жөніндегі нормативтер осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес тапсырылады.
5. Қызметкерлердің дене шынықтыру және жауынгерлік дайындық бойынша нормативтерді тапсыруы кезінде объективтілікті қамтамасыз ету мақсатында, кәсіби жарамдылығын айқындау жеке қауіпсіздік қызметінің, кадр қызметінің және қару-жарақ сақтау мен беруге жауапты түлғалардың қатысуымен тапсырылады. Нормативтер нәтижесі ведомоске енгізіледі және қатысушы тұлғалардың қолымен куәландырылады.
6. Екі және одан көп дене шынықтыру және жауынгерлік даярлық бойынша нормативтерден қанағаттанарлықсыз баға алған қызметкерлер кәсіби жарамдылықты айқындау жөніндегі нормативтерді тапсырмаған болып есептеледі.
7. Кәсіби жарамдылық нормативтерін тапсырмаған қызметкерлер тестілеу тапсыруға жіберілмейді және алғашқы аттестаттау өткен күннен бастап, үш айлық мерзімде және алты айдан кешіктірілмей қайта аттестаталуға тиіс.
3-тарау. Тестілеуден өткізу тәртібі мен шарттары, сондай-ақ лауазым санаттарына арналған шекті мәндер
8. Тестілеуді ұйымдастыруды кадр қызметтері жүзеге асырады.
9. Тестілеудi өткiзу объективтілігі жағдайлардың, уақыттың, нәтижелердi есептеудің және тестілер мазмұнының стандарттылығымен қамтамасыз етiледi.
10. Тестілеу рәсімдерін техникалық қамтамасыз етуді, оның ішінде, деректер базасын жаңартуды "Мемлекеттік қызмет персоналын басқару ұлттық орталығы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Орталық) жүзеге асырады.
Орталықтың жұмыскері тестілеу операторы (бұдан әрі - оператор) болып табылады.
11. Тестілеу Орталықтың және оның аумақтық бөлімшелерінің тестілеу залдарында жүргізіледі.
12. Тестілеуде логикалық тестілеу және Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеу қамтылады.
13. Тестілеу қызметкердің таңдауы бойынша мемлекеттік немесе орыс тілдерінде жүргізіледі.

14. Сотрудник кадровой службы подготавливает список сотрудников, подлежащих прохождению тестирования, и направляет его в Центр.
Список включает следующие сведения о сотрудниках: фамилия, имя и отчество (при его наличии), занимаемая должность с указанием категории, индивидуальный идентификационный номер, номер программы тестирования в соответствии с категорией занимаемой должности.
15. Сотрудник кадровой службы в срок не позднее трех календарных дней до дня проведения тестирования уведомляет по телефону либо посредством направления информации на электронные адреса и мобильные телефоны сотрудников о дате, месте и времени проведения тестирования.
16. Тестирование проводится в соответствии с программой компьютерного тестирования сотрудников антикоррупционной службы, подлежащих аттестации, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
17. К тестированию допускаются сотрудники, имеющие при себе документ, удостоверяющий личность.
18. До начала тестирования оператор Центра проводит инструктаж.
19. Тестируемые сотрудники, имеющие неудовлетворительное самочувствие на момент тестирования, сообщают об этом сотруднику кадровой службы до начала проведения тестирования и в этот же день предоставляют справку с медицинского учреждения, к которому прикреплены. В этом случае тестирование таких лиц проводится в другое рабочее время в течение этого дня либо в другой рабочий день, определяемый согласно графику тестирования.
20. Во время тестирования аттестуемым лицам не допускается разговаривать с другими сотрудниками, обмениваться материалами, использовать информацию на бумажных и электронных носителях.
21. В случае нарушения сотрудником требований, указанных в пункте 20 настоящих Правил, процесс тестирования останавливается и последний удаляется из зала тестирования.
При этом составляется акт произвольной формы, который подписывается оператором тестирования и сотрудником, допустившим нарушение. В случае отказа сотрудника, допустившего нарушение, от подписания акта, в акте вносится соответствующая запись и заверяется оператором тестирования.
Результаты тестирования сотрудников, нарушивших требования пункта 20 настоящих Правил, аннулируются.
22. Пороговые значения по тесту на знание законодательства Республики Казахстан для нижеуказанных категорий должностей сотрудников органов антикоррупционной службы составляют:
1) для категорий В-РК-2, В-РК-3, В-РК-4, В-РК-5, В-РКО-1, В-РКО-2, В-РКО-3, В-РКО-4, В-РКО-5 оперативно-следственных, специальных подразделений и подразделений собственной безопасности – не менее 60 правильных ответов от общего количества вопросов (85 вопросов) по всем нормативным правовым актам;

14. Кадр қызметінің қызметкері тестілеуге жіберілетін қызметкерлердің тізімін дайындайды және оны Орталыққа жолдайды.
Тізімде қызметкерлер туралы келесі мәліметтер қамтылады: тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), атқаратын лауазымы, санаты көрсетіле отырып, жеке сәйкестендіру нөмірі, атқаратын лауазымының санатына сәйкес тестілеу бағдарламасының нөмірі.
15. Кадр қызметінің қызметкері тестілеу басталатын күнге дейін үш жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде телефонға электрондық мекенжайға және ұялы телефонға ақпарат жіберу арқылы тестілеуден өтуге тиіс қызметкерлерді тестілеудің өтілетін күні, орны мен уақыты туралы хабардар етеді.
16. Тестілеу осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аттестатталуға тиіс қызметкерлерін компьютерлік тестілеу бағдарламасына сәйкес өткізіледі.
17. Тестілеуге өзімен бірге жеке басын куәландыратын құжаты бар қызметкерлер жіберіледі.
18. Тестілеу басталғанға дейін Орталық операторы нұсқама өткізеді.
19. Тестiлеу сәтiнде өзiн нашар сезiнген қызметкерлер ол туралы кадр қызметкеріне тестілеу өткізу басталғанға дейін хабарлайды және сол күні бекітілген медициналық мекемеден анықтама ұсынады. Бұл жағдайда, осындай тұлғаларды тестілеу осы күні басқа жұмыс уақытында не тестілеу кестесіне сәйкес анықталатын басқа жұмыс күні өткізіледі.
20. Тестілеу уақытында аттесталатын қызметкерлерге басқа қызметкерлермен сөйлесуге, материалдармен алмасуға, қағаз немесе электрондық тасығыштардағы ақпараттарды қолдануға жол берілмейді
21. Қызметкер осы Қағидалардың 20-тармағында көрсетілген талаптарды бұзған жағдайда, тестілеу процесі тоқтатылады және соңғысы тестілеуге арналған үй-жайдан шығарылады.
Бұл ретте, тестілеу операторы және бұзушылыққа жол берген қызметкер қол қоятын ерікті нысандағы акті жасалады.
Бұзушылыққа жол берген қызметкер актіге қол қоюдан бас тартқан жағдайда, актіге тиісінше жазба толтырылып, тестілеу операторы куәландырады.
Осы Қағидалардың 20-тармағының талаптарын бұзған қызметкерлердің тестілеу нәтижелері жойылады.
22. Қазақстан Республикасының заңнамаларын білуге арналған тест бойынша сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлері үшін төменде көрсетілген санаттарға арналған шекті мәндер:
1) жедел-тергеу, арнайы және ішкі қауіпсіздік бөлімшелерінің В-РК-2, В-РК-3, В-РК-4, В-РК-5, В-РКО-1, В-РКО-2, В-РКО-3, В-РКО-4, В-РКО-5 санаттары үшін – барлық нормативтік құқықтық актілер (85 сұрақ) бойынша кемінде 60 дұрыс жауап;

2) для категорий В-РК-6, В-РК-7, В-РК-8, В-РКО-6, В-РКО-7, В-РКО-8 оперативно-следственных, специальных подразделений и подразделений собственной безопасности – не менее 53 правильных ответов от общего количества вопросов (75 вопросов) по всем нормативным правовым актам;
3) для категорий В-РК-1, В-РК-2, В-РК-3, В-РК-4, В-РК-5, В-РКО-3, В-РКО-4, В-РКО-5 подразделений, выполняющих организационные функции – не менее 56 правильных ответов от общего количества вопросов (80 вопросов) по всем нормативным правовым актам;
4) для категорий В-РК-6, В-РК-7, В-РК-8, В-РКО-6, В-РКО-7, В-РКО-8 подразделений, выполняющих организационные функции – не менее 49 правильных ответов от общего количества вопросов (70 вопросов) по всем нормативным правовым актам.
23. В случае, если по тестовым заданиям на знание законодательства Республики Казахстан тестируемый не наберет порогового значения, то тестирование считается не пройденным.
24. Пороговые значения по тесту на логическое мышление не устанавливаются.
25. После завершения тестирования один экземпляр результатов тестирования выдается сотруднику, второй приобщается к аттестационным материалам сотрудника.
26. Детализированный отчет по результатам тестирования хранится в базе данных системы тестирования.
27. Сотрудники, получившие при прохождении тестирования оценку ниже пороговых значений, не допускаются к собеседованию и решением аттестационной комиссии подлежат повторной аттестации.
28. После завершения тестирования оператор Центра ознакамливает аттестуемое лицо под роспись с результатами тестирования и направляет их в кадровую службу антикоррупционной службы.
Приложение 1
к Правилам и условиям прохождения
компьютерного тестирования
сотрудников антикоррупционной
службы, подлежащих аттестации,
на знание законодательства
Республики Казахстан
и логическое мышление,
нормативам по определению
профессиональной пригодности,
а также пороговым значениям
для категорий должностей
Нормативы по физической и боевой подготовке сотрудников антикоррупционной службы, подлежащих аттестации

2) жедел-тергеу, арнайы және ішкі қауіпсіздік бөлімшелерінің В-РК-6, В-РК-7, В-РК-8, В-РКО-6, В-РКО-7, В-РКО-8 санаттары үшін – барлық нормативтік құқықтық актілер (75 сұрақ) бойынша кемінде 53 дұрыс жауап;
3) ұйымдастыру функцияларын атқаратын бөлімшелердің В-РК-1, В-РК-2, В-РК-3, В-РК-4, В-РК-5, В-РКО-3, В-РКО-4, В-РКО-5 санаттары үшін – барлық нормативтік құқықтық актілер (80 сұрақ) бойынша кемінде 56 дұрыс жауап;
4) ұйымдастыру функцияларын атқаратын бөлімшелердің В-РК-6, В-РК-7, В-РК-8, В-РКО-6, В-РКО-7, В-РКО-8 санаттары үшін – барлық нормативтік құқықтық актілер (70 сұрақ) бойынша кемінде 49 дұрыс жауап.
23. Егер, тестіленуші Қазақстан Республикасының заңнамаларын білуге арналған тестілеу тапсырмаларынан шекті мәндер жинай алмаса, тестілеуден өтпеген болып саналады.
24. Логикалық пайымдауға арналған тест бойынша шекті мәндер белгіленбейді.
25. Тестілеу аяқталғаннан кейін тестілеу нәтижелерінің бір данасы қызметкерге беріледі, екінші данасы қызметкердің аттестаттау материалдарына тігіледі.
26. Тестілеу нәтижелері бойынша нақтыланған есеп тестілеу жүйесінің деректер базасында сақталады.
27. Тестілеу өткізу кезінде шекті мәндерден төмен баға алған қызметкерлер әңгімелесуге жіберілмейді және аттестаттау комиссиясының шешімімен қайтадан тестілеуден өтеді.
28. Тестілеу аяқталған соң Орталық операторы аттестатталушы тұлғаны тестілеу қорытындысымен қол қойдыра отырып таныстырады және оны сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің кадр қызметіне жолдайды.
Сыбайлас жемқорлыққа
қарсы қызметтің аттестатталуға
тиіс қызметкерлерінің
Қазақстан Республикасының
заңнамасын білуін және
логикалық ойлау қабілетін
компьютерлік тестілеуден өткізу
қағидалары мен шарттары,
кәсіби жарамдылығын айқындау
жөніндегі нормативтер,
сондай-ақ лауазымдардың
санаттары үшін шекті мәндерге
1-қосымша
Аттестатталуға тиіс сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлерінің дене шынықтыру және жауынгерлік даярлық бойынша нормативтері

1. Бег на 60, 100 м. проводится на беговой дорожке стадиона или на любой ровной местности.
2. Сгибание и разгибание рук выполняется в упоре лежа – тело прямое, руки сгибать до касания грудью пола – для мужчин.
3. Подтягивание на высокой перекладине выполняется из исходного положения на вис хватом сверху, не касаясь ногами пола (земли). Упражнение считается выполненным при пересечении подбородка грифа перекладины.
Не разрешается отдыхать (останавливаться) в положении виса более 5 секунд и начинать подтягивание с раскачивания – для мужчин.
4. Подъем туловища выполняется из положения, лежа на спине, ноги согнуты в коленях под углом 90 градусов, кисти рук на плечах, стопы удерживаются партнером – для женщин.
При неправильном выполнении упражнения дается команда "не считать" не более трех раз, после чего, тестируемый снимается с выполнения упражнения.
5. Стрельба (мужчины)
Цель: мишень с кругами (50х50) установленная на щите 75х75, на уровне глаз стреляющего.
Дальность до цели: 25 метров.
Количество боеприпасов: 6 (3 пробных, 3 зачетных).
Положение для стрельбы: стоя с руки (допускается с двух рук).
Время на стрельбу: не ограничено.
Оценочные показатели: от 20 и выше – "отлично", 15-19 – "хорошо", 10-14 – "удовлетворительно", 0-9 – "неудовлетворительно".
Оценка выставляется по лучшим результатам стрельб (пробных или зачетных).
Приложение 2
к Правилам и условиям прохождения
компьютерного тестирования
сотрудников антикоррупционной
службы, подлежащих аттестации,
на знание законодательства
Республики Казахстан
и логическое мышление, нормативам
по определению профессиональной
пригодности, а также пороговым
значениям для категорий должностей
Программа компьютерного тестирования сотрудников антикоррупционной службы, подлежащих аттестации

1. 60, 100 м. жүгіру стадионның жүгіру жолында немесе кез келген тегіс жерде жүргізіледі.
2. Ерлер үшін – қолды созу және бүгу жатқан қалпында орындалады - денені тік ұстап, қолдарын кеудесі жерге тигенше бүгу.
3. Ерлер үшін – биік аспадан тартылу бастапқы орнынан тартылған қалпын жоғарыда ұстап, еденге (жерге) аяғын тигізбей орындалады. Иегі аспадан асқан жағдайда, жаттығу орындалды деп есептеледі. Тартылғанда тартылып тұрған орнынан 5 секундтан артық демалуға (тоқтауға) және тартылуды шайқалудан бастауға рұқсат етілмейді.
4. Әйелдер үшін - кеудені көтеру шалқасынан жатып орындалады, аяғы тізеде 90 градус бұрышта бүгіліп, қолдың басы иыққа қойылады, табанын әріптесі ұстайды.
Жаттығуларды дұрыс орындамаған жағдайда, үш реттен артық "санамау" деген бұйрық беріледі, содан кейін тестіленуші жаттығуды орындаудан алынып тасталынады.
5. Ату (ерлер):
Нысана: атушының көз тұсы биіктігінде 75х75 қалқанда орнатылған (50х50) шеңберлі нысана.
Нысанаға дейінгі ұзақтық: 25 м.
Оқ-дәрі саны: 6 (3 атып көруге, 3 сынақтық).
Ату жағдайы: тік тұрып қолмен ұстап ату (екі қолмен де рұқсат етіледі).
Атуға берілетін уақыт: шектелмеген.
Бағалау көрсеткіштері: 20 және одан жоғары – "өте жақсы", 15-19 – "жақсы", 10-14 – "қанағаттанарлық", 0-9 – "қанағаттанарлықсыз".
Атудың ең үздік көрсеткіштері бойынша баға қойылады (атып көру немесе сынақтық).
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
қызметтің аттестатталуға тиіс
қызметкерлерінің
Қазақстан Республикасының
заңнамасын білуін және
логикалық ойлау қабілетін
компьютерлік тестілеуден өткізу
қағидалары мен шарттары,
кәсіби жарамдылығын
айқындау жөніндегі
нормативтер, сондай-ақ
лауазымдардың санаттары үшін
шекті мәндерге
2-қосымша
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аттестатталуға тиіс қызметкерлерін компьютерлік тестілеу бағдарламасы

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 22.02.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование нормативного правового акта
Количество
вопросов
Программа № 1 для категорий В-РК-2, В-РК-3, В-РК-4, В-РК-5, В-РКО-1, В-РКО-2, В-РКО-3, В-РКО-4, В-РКО-5 оперативно-следственных, специальных подразделений и подразделений собственной безопасности
Конституция Республики Казахстан
10
Административный процедурно-процессуальный кодекс Республики Казахстан
10

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 22.02.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нормативтік құқықтық актінің атауы
Сұрақтар саны
Жедел-тергеу, арнайы және ішкі қауіпсіздік бөлімшелерінің В-РК-2, В-РК-3, В-РК-4, В-РК-5, В-РКО-1, В-РКО-2, В-РКО-3, В-РКО-4, В-РКО-5 санаттары үшін №1 бағдарлама
Қазақстан Республикасының Конституциясы
10
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі
10

Этический кодекс сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 2 января 2023 года № 81
10
Уголовный кодекс Республики Казахстан
10
Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан
10
Закон Республики Казахстан "О правоохранительной службе"
10
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции"
10
Закон Республики Казахстан "Об оперативно-розыскной деятельности"
10
Совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 12 декабря 2014 года № 892, Министра финансов Республики Казахстан от 12 декабря 2014 года № 565, Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 12 декабря 2014 года № 62, Начальника Службы государственной охраны Республики Казахстан от 15 декабря 2014 года № 146, Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 18 декабря 2014 года № 416 "Об утверждении Правил проведения негласных следственных действий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10027)
5
Итого 85 вопросов по 9 нормативным правовым актам на 85 минут
Логический тест (10 вопросов) продолжительностью 10 минут
Программа № 2 для категорий В-РК-6, В-РК-7, В-РК-8, В-РКО-6, В-РКО-7, В-РКО-8 оперативно-следственных, специальных подразделений и подразделений собственной безопасности
Конституция Республики Казахстан
10
Административный процедурно-процессуальный кодекс Республики Казахстан
5
Этический кодекс сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 2 января 2023 года № 81
5
Уголовный кодекс Республики Казахстан
10
Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан
10
Закон Республики Казахстан "О правоохранительной службе"
10
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции"
10
Закон Республики Казахстан "Об оперативно-розыскной деятельности"
10
Совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 12 декабря 2014 года № 892, Министра финансов Республики Казахстан от 12 декабря 2014 года № 565, Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 12 декабря 2014 года № 62, Начальника Службы государственной охраны Республики Казахстан от 15 декабря 2014 года № 146, Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 18 декабря 2014 года № 416 "Об утверждении Правил проведения негласных следственных действий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10027)
5

Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 2 қаңтардағы № 81 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің әдеп кодексі
10
Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексі
10
Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексі
10
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
10
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
10
"Жедел-іздестіру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
10
"Жасырын тергеу әрекеттерін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 12 желтоқсандағы № 892, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 12 желтоқсандағы № 565, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2014 жылғы 12 желтоқсандағы № 62, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі бастығының 2014 жылғы 15 желтоқсандағы № 146 және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 2014 жылғы 18 желтоқсандағы № 416 бірлескен бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10027 болып тіркелді)
5
9 нормативтік құқықтық акті бойынша 85 минутқа барлығы 85 сұрақ
Логикалық тест (10 сұрақ) ұзақтығы 10 минут
Жедел-тергеу, арнайы және ішкі қауіпсіздік бөлімшелерінің В-РК-6, В-РК-7, В-РК-8, В-РКО-6, В-РКО-7, В-РКО-8 санаттары үшін №2 бағдарлама
Қазақстан Республикасының Конституциясы
10
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі
5
Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 2 қаңтардағы № 81 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің әдеп кодексі
5
Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексі
10
Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексі
10
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
10
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
10
"Жедел-іздестіру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
10
"Жасырын тергеу әрекеттерін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 12 желтоқсандағы № 892, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 12 желтоқсандағы № 565, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2014 жылғы 12 желтоқсандағы № 62, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі бастығының 2014 жылғы 15 желтоқсандағы № 146 және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 2014 жылғы 18 желтоқсандағы № 416 бірлескен бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10027 болып тіркелді)
5

Итого 70 вопросов по 5 нормативным правовым актам на 70 минут
Логический тест (10 вопросов) продолжительностью 10 минут
Приложение 7
к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан
по противодействию коррупции
(Антикоррупционной службы)
от 30 октября 2019 года № 272
Правила адаптации молодых сотрудников и осуществления наставничества в антикоррупционной службе
Сноска. Приложение 7 утратило силу приказом Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 22.02.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 8
к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан
по противодействию коррупции
(Антикоррупционной службы)
от 30 октября 2019 года № 272
Правила и условия прохождения специального первоначального обучения для лиц, впервые поступающих в антикоррупционную службу на должности среднего начальствующего состава
Сноска. Приложение 8 утратило силу приказом Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 22.02.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 9
к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан
по противодействию коррупции
(Антикоррупционной службы)
от 30 октября 2019 года № 272
Правила по установлению внеочередных квалификационных классов сотрудникам антикоррупционной службы
Сноска. Приложение 9 утратило силу приказом Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 22.02.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 10
к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан по
противодействию коррупции
(Антикоррупционной службы)
от 30 октября 2019 года № 272
Инструкция по присвоению классной квалификации сотрудникам антикоррупционной службы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая инструкция по присвоению классной квалификации сотрудникам антикоррупционной службы (далее – Инструкция) детализирует порядок и условия присвоения и подтверждения классной квалификации сотрудникам Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) (далее – Агентство) и его территориальных органов в соответствии с достигнутым ими уровнем овладения своей специальностью.
2. Сотрудникам в зависимости от достигнутого уровня подготовки, опыта и стажа службы последовательно присваиваются следующие классные квалификации: "специалист 2 класса", "специалист 1 класса" и "специалист 1 класса – наставник".
Присвоение классных квалификаций производится с целью стимулирования повышения профессионализма сотрудников и закрепления кадров.
Классные квалификации присваиваются:

5 нормативтік құқықтық акті бойынша 70 минутқа барлығы 70 сұрақ
Логикалық тест (10 сұрақ) ұзақтығы 10 минут
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі
(Сыбайлас жемқорлыққа
қарсы қызмет) Төрағасының
2019 жылғы 30 қазандағы
№ 272 бұйрығына 7-қосымша
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметте жас қызметкерлерді бейімдеу және тәлімгерлікті жүзеге асыру қағидалары
Ескерту. 7-қосымшаның күші жойылды - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 22.02.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі
(Сыбайлас жемқорлыққа
қарсы қызмет) Төрағасының
2019 жылғы 30 қазандағы
№ 272 бұйрығына 8-қосымша
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің орта басшы құрамдағы лауазымдарына бірінші рет қабылданатын адамдар үшін арнайы бастапқы оқытудан өту қағидалары мен шарттары
Ескерту. 8-қосымшаның күші жойылды - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 22.02.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі
(Сыбайлас жемқорлыққа
қарсы қызмет) Төрағасының
2019 жылғы 30 қазандағы
№ 272 бұйрығына 9-қосымша
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлеріне кезектен тыс біліктілік сыныптарын белгілеу жөніндегі қағидалар
Ескерту. 9-қосымшаның күші жойылды - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 22.02.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі
(Сыбайлас жемқорлыққа
қарсы қызмет) Төрағасының
2019 жылғы 30 қазандағы
№ 272 бұйрығына 10-қосымша
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлеріне сыныптық біліктіліктер беру жөніндегі нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлеріне сыныптық біліктілікті беру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) (бұдан әрі – Агенттік) және оның аумақтық органдарының қызметкерлеріне олардың өз мамандықтарын игеруге қол жеткізген деңгейлеріне сәйкес сыныптық біліктілікті беру және растау тәртібі мен шарттарын нақтылайды.
2. Қызметкерлердің қол жеткізген дайындық деңгейлеріне, жұмыс тәжірибесі мен өтіліне байланысты мынадай сыныптық біліктіліктер беріледі: "2-сыныпты маман", "1-сыныпты маман" және "1-сыныпты маман – тәлімгер".
Сыныптық біліктіліктерді беру қызметкерлердің кәсібилігін жоғарылатуды ынталандыру және кадрларды нығайту мақсатында жүргізіледі.
Сыныптық біліктіліктер:

1) "специалист 2 класса" – сотрудникам, не имеющим классной квалификации и проработавшим в антикоррупционной службе не менее одного года;
2) "специалист 1 класса" – сотрудникам, по истечению двух лет с момента присвоения классной квалификации "специалист 2 класса".
Как исключение, сотрудникам, не имеющим классной квалификации "специалист 2 класса" и прослужившим в правоохранительных, специальных государственных и других государственных органах, а также Вооруженных силах Республики Казахстан не менее пяти лет, допускается присвоение классной квалификации "специалист 1 класса" с учетом уровня профессиональных знаний и навыков в занимаемой должности;
3) "специалист 1 класса – наставник" – сотрудникам, имеющим классную квалификацию "специалист 1 класса" и прослужившим в правоохранительных и специальных государственных органах, а также Вооруженных силах Республики Казахстан не менее пяти лет, из них не менее одного года в антикоррупционной службе, осуществляющих (осуществлявших) наставничество, либо сотрудникам, имеющим классную квалификацию "специалист 1 класса" и прослужившим в правоохранительных и специальных государственных органах, а также Вооруженных силах Республики Казахстан не менее пятнадцати лет, из них не менее одного года в антикоррупционной службе, не осуществляющих (не осуществлявших) наставничество, либо занимающим руководящие должности.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 22.02.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Классная квалификация присваиваются сотрудникам, добросовестно выполняющим свои служебные обязанности, не имеющим дисциплинарных взысканий, обеспечивающим качественное обучение и воспитание личного состава (наставляемого).
4. Решение о присвоении и подтверждении классной квалификации принимает руководитель или уполномоченный руководитель антикоррупционной службы путем издания соответствующего приказа.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 22.02.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Выплата надбавки сотрудникам за классную квалификацию производится ежемесячно с основным денежным довольствием сотрудника.
6. Сотрудникам, находящимся в распоряжении антикоррупционной службы, а также в отпуске по уходу за ребенком, присвоенная классная квалификация сохраняется в течение всего периода нахождения в распоряжении и отпуска по уходу за ребенком, без выплаты указанной надбавки.

1) "2-сыныпты маман" – сыныптық біліктілігі жоқ және сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметте кемінде бір жыл қызмет өткерген қызметкерлерге;
2) "1-сыныпты маман" – "2-сыныпты маман" сыныптық біліктілігі берілген сәттен бастап екі жыл өткен қызметкерлерге беріледі.
Ерекше жағдай ретінде "2-сыныпты маман" сыныптық біліктілігі жоқ және құқық қорғау, арнайы мемлекеттік және басқа мемлекеттік органдарында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде бес жылдан кем емес, оның ішінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл саласында кемінде бір жыл еңбек өтілі бар қызметкерлерге атқарып отырған лауазымында кәсіби білімдері мен дағдыларының деңгейін ескере отырып, "1-сыныпты маман" сыныптық біліктілігін беруге жол беріледі;
3) "1-сыныпты маман – тәлімгер" – "1-сыныпты маман" сыныптық біліктілігі берілген және құқық қорғау және арнайы мемлекеттік органдарында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде кемінде бес жыл, оның ішінде сыбайлас жемқорлық қарсы қызметте кемінде бір жыл еңбек өтілі бар, тәлімгерлікті жүзеге асырушы (жүзеге асырған) қызметкерлерге немесе "1-сыныпты маман" сыныптық біліктілігі берілген және құқық қорғау және арнайы мемлекеттік органдарында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде кемінде он бес жыл, оның ішінде сыбайлас жемқорлық қарсы қызметте кемінде бір жыл еңбек өтілі бар, тәлімгерлікті жүзеге асырмайтын (жүзеге асырмаған) немесе басшы лауазымдарды атқаратын қызметкерлерге беріледі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 22.02.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Сыныптық біліктілік өзінің қызметтік міндеттемелерін адал атқаратын, тәртіптік жазалары жоқ, жеке құрамды (тәлімгерліктен өтушіні) сапалы оқыту мен тәрбиелеуді қамтамасыз етуші қызметкерлерге беріледі.
4. Сыныптық біліктілікті беру және растау туралы шешімді сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің басшысы немесе уәкілетті басшысы бұйрық шығару арқылы қабылдайды.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 22.02.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Сыныптық біліктілік үшін қызметкерлерге үстемеақы төлеу қызметкердің негізгі ай сайынғы ақшалай үлесімен жүргізіледі.
6. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің қарамағындағы, сондай-ақ бала күтімі бойынша демалыстағы қызметкерлерге берілген сыныптық біліктіліктері, қарамағында және бала күтіміне байланысты демалыста болған барлық кезең ішінде көрсетілген үстемеақы төлеусіз сақталады.

7. Сотрудникам, обучающимся по очной форме в ведомственных организациях образования Республики Казахстан, а также в зарубежных странах в рамках договоренности, присвоенная классная квалификация сохраняется в течение всего периода обучения без выплаты указанной надбавки.
Глава 2. Присвоение, подтверждение, понижение (лишение) классной квалификации
8. Присвоение, подтверждение, понижение (лишение) классной квалификации сотрудникам антикоррупционной службы осуществляют:
1) Председатель Агентства – руководителям структурных подразделений центрального аппарата Агентства и его территориальных органов по письменному представлению первого заместителя (курирующих заместителей) Председателя Агентства;
2) первый заместитель Председателя Агентства – сотрудникам Агентства по письменному представлению руководителей структурных подразделений, согласованному с курирующим заместителем Председателя Агентства (руководителем аппарата);
3) руководитель территориального органа Агентства – сотрудникам территориальных органов Агентства по письменному представлению непосредственного руководителя, согласованному с курирующим заместителем руководителя территориального органа.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 22.02.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Классная квалификация сохраняется за лицами, вновь принятыми в антикоррупционную службу с перерывом в службе до трех месяцев, а также восстановленным по решению суда.
Сотрудникам, уволенным из правоохранительных органов и принятым вновь в антикоррупционную службу, подтверждается ранее присвоенная классная квалификация в случае соответствия требованиям настоящей Инструкции.
10. Лицам, прибывшим в антикоррупционную службу в порядке перевода из других правоохранительных и специальных государственных органов, а также Вооруженных сил Республики Казахстан, присвоение (подтверждение) классной квалификации осуществляется на основании представлений о присвоении (подтверждении, имевшейся ранее) классной квалификации в соответствии с требованиями, установленными пунктом 2 настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 22.02.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. При перемещении сотрудников антикоррупционной службы внутри Агентства кадровые службы при направлении личного дела прикладывают выписку из приказа о присвоении (подтверждении) классной квалификации.

7. Қазақстан Республикасының ведомстволық білім беру ұйымдарында, сондай-ақ уағдаластық шеңберінде шет елдерде күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын қызметкерлердің сыныптық біліктілігі көрсетілген үстемеақыны төлеусіз, оқудың барлық кезеңі ішінде сақталады.
2-тарау. Сыныптық біліктілікті беру, растау, төмендету (айыру)
8. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлеріне сыныптық біліктіліктерді беруді, растауды, төмендетуді (айыруды):
1) Агенттік Төрағасы – Агенттіктің орталық аппаратының құрылымдық бөлімшелерінің басшыларына және Агенттіктің аумақтық органдарының басшыларына Агенттік Төрағасының бірінші орынбасарының (жетекшілік ететін орынбасарының) жазбаша ұсынуы бойынша;
2) Агенттік Төрағасының бірінші орынбасары – Агенттіктің қызметкерлеріне, аумақтық органдарының қызметкерлеріне Агенттік Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарымен (аппарат басшысымен) келісілген, құрылымдық бөлімшелерінің басшыларының жазбаша ұсынуы бойынша;
3) Агенттіктің аумақтық органының басшысы - Агенттіктің аумақтық органдарының қызметкерлеріне, аумақтық орган басшысының жетекшілік ететін орынбасарымен келісілген, тікелей басшылардың жазбаша ұсынуы бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 22.02.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Қызметі бойынша үш айға дейінгі аралықтағы үзіліспен сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметке жаңадан қабылданған, сондай-ақ сот шешімі бойынша қызметке қайта қабылданған адамдарға сыныптық біліктілігі сақталады.
Құқық қорғау органдарынан шығарылған және сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметке қайтадан қабылданған қызметкерлер осы Нұсқаулықтың талаптарына сәйкес болған жағдайда, бұдан бұрын берілген сыныптық біліктілігі расталады.
10. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметке басқа құқық қорғау, арнайы және Қазақстан Республикасының Қарулы күштерінен ауысу тәртібімен қабылданған адамдарға сыныптық біліктілікті беру (растау) сыныптық біліктілікті беру (бұдан бұрынғысын растау) туралы ұсынулары негізінде, осы Нұсқаулықтың 2-тармағымен белгіленген талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 22.02.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Агенттіктің ішінде қызметкерлердің ауысуы кезінде кадр қызметтері олардың жеке ісін жолдау барысында біліктілік сыныбын белгілеу (растау) жөніндегі бұйрықтан үзінді-көшірмені қоса жолдайды.

12. Классная квалификация сотрудника подлежит понижению классной квалификации в случаях:
1) понижения в должности или перевода на другую службу по итогам аттестации, в том числе внеочередной;
2) в случае получения оценки "неэффективно" по итогам годовой оценки деятельности.
Сотрудники, имеющие классную квалификацию "специалист 2 класса", подлежат лишению классной квалификации в случае наступления обстоятельств, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
13. Сотрудники, пониженные (лишенные) в классной квалификациии, восстанавливаются в прежней классной квалификации приказом Председателя Агентства, руководителем территориального органа Агентства, но не ранее чем через шесть месяцев со дня понижения (лишения) в классной квалификации.
14. Представление сотрудника к присвоению классной квалификации не производится в период:
1) до назначения на должность при нахождении в распоряжении;
2) при наличии неснятого дисциплинарного взыскания;
3) проведения в отношении него служебного расследования и (или) расследования уголовного дела – до завершения служебного расследования и (или) прекращения уголовного дела по реабилитирующим основаниям, вступления в законную силу оправдательного приговора.
15. В представлении о присвоении или подтверждении классной квалификации сотруднику отражаются:
1) анкетные данные о сотруднике (фамилия, имя, отчество сотрудника (при его наличии), год рождения, образование(я), специальность(и), классные квалификация(и), ученая степень (при ее наличии) и специальное звание;
2) данные о трудовой деятельности (сведения о перемещениях, повышении квалификации, переподготовке, наиболее значимые результаты в оперативно-служебной деятельности);
3) деловые и личные качества, сведения о поощрениях и действующих взысканиях, а также об отсутствии сведений о проведении служебного расследования и (или) расследовании уголовного дела.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 22.02.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Исключен приказом Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 22.02.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Исключен приказом Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 22.02.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

12. Келесі жағдайларда қызметкердің сыныптық біліктілігі төмендетілуі тиіс:
1) аттестаттау, оның ішінде кезектен тыс аттестаттау қорытындысы бойынша атқаратын лауазымынан төмендетілгенде немесе басқа қызметке ауысқанда;
2) жылдық бағалау қорытындысы бойынша "тиімсіз" деген баға алған жағдайда.
"2-сыныпты-маман" сыныптық біліктілігі бар қызметкерлер осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген жағдайлар орын алғанда, сыныптық біліктілігінен айырылады.
13. Сыныптық біліктіліктері төмендетілген (айырылған) қызметкерлердің бұрынғы сыныптық біліктіліктері Агенттік Төрағасының, аумақтық орган басшысының бұйрығымен сыныптық біліктілігі төмендетілген (айырылған) күннен бастап алты айдан кешіктірілмей қалпына келтіріледі.
14. Қызметкерлерді сыныптық біліктілікті беруге ұсыну мынадай кезеңде:
1) қарамағында болған кезде лауазымға тағайындалғанға дейін;
2) алынбаған тәртіптік жазасы бар болғанда;
3) оған қатысты қызметтік тергеуді және (немесе) қылмыстық істі тергеуді жүргізу мерзімінде – қызметтік тергеуді аяқтағанға дейін және (немесе) қылмыстық істі аяқтау негіздері бойынша тоқтатқанға дейін, ақтау үкімі заңды күшіне енгенге дейін жүргізілмейді.
15. Қызметкерге сыныптық біліктілікті беру немесе растау туралы ұсынуда:
1) қызметкер туралы сауалнамалық деректер (қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (оның бар болғанда), туған жылы, білімі, мамандығы, сыныптық біліктілігі, ғылыми дәрежесі және арнаулы атағы;
2) еңбек қызметі туралы деректер (орын ауыстыру, біліктілігін жоғарылату, қайта даярлау, жедел-қызметтік әрекетіндегі маңызды нәтижелері туралы мәліметтер);
3) іскерлік және жеке қасиеттер, көтермелеу және жазалау туралы мәліметтер, сондай-ақ қызметтік тергеуді және (немесе) қылмыстық іс тергеуді жүргізу туралы ақпараттың көрсетіледі.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 22.02.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Алып тасталды - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 22.02.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Алып тасталды - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 22.02.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

18. Исключен приказом Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 22.02.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Копия приказа о присвоении (подтверждении) классной квалификации сотруднику направляется в финансово-хозяйственное подразделение антикоррупционной службы в течение трех рабочих дней со дня регистрации для начисления соответствующей надбавки к должностному окладу, изменения его размера.
20. Датой присвоения или подтверждения классной квалификации сотруднику считается день подписания приказа, если иное в нем не оговорено.
21. Представления к присвоению (подтверждению) классной квалификации хранятся в личных делах сотрудников.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 22.02.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Учет классных специалистов
22. Учет сотрудников, имеющих классную квалификацию, осуществляют кадровые службы.
23. В личных делах (раздел послужного списка) сотрудников, которым присвоены (подтверждены) классные квалификации, производится запись с указанием даты и номера приказа.
Приложение 11
к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан
по противодействию коррупции
(Антикоррупционной службы)
от 30 октября 2019 года № 272
Правила проведения служебных расследований в антикоррупционной службе
Сноска. Приложение 11 утратило силу приказом Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 22.02.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 11-1 к приказу
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по противодействию коррупции
(Антикоррупционной службы)
от 30 октября 2019 года № 272
Правила и сроки организации наставничества для лиц, впервые поступающих
на правоохранительную службу в Агентство Республики Казахстан
по противодействию коррупции (Антикоррупционную службу)
Сноска. Приказ дополнен приложением 11-1 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 22.02.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и сроки организации наставничества для лиц, впервые поступающих на правоохранительную службу в Агентство Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционную службу) (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 8 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" и определяют порядок и сроки организации наставничества для лиц, впервые поступающих на правоохранительную службу в Агентство Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционную службу) и его территориальные органы (далее – антикоррупционная служба).

18. Алып тасталды - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 22.02.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Қызметкерге сыныптық біліктілікті беру (растау) туралы бұйрықтың көшірмесі тіркелген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде лауазымдық жалақысына тиісті үстемеақы қосу, оның мөлшерін өзгерту үшін сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің қаржы-шаруашылық бөлімшесіне жіберіледі.
20. Бұйрыққа қол қойылған күн, егер онда өзгеше айтылмаса, қызметкерге сыныптық біліктілікті беру немесе растау күні болып табылады.
21. Сыныптық біліктілікті беруге (растауға) ұсынулар қызметкерлердің жеке істерінде сақталады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 22.02.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Сыныптық біліктілігі бар мамандарды есепке алу
22. Сыныптық біліктілігі бар қызметкерлерді есепке алуды кадр қызметтері жүзеге асырады.
23. Сыныптық біліктіліктер берілген (расталған) қызметкерлердің жеке істерінде (қызметтік тізім бөлімінде) бұйрықтың нөмірі мен күні көрсетіле отырып жазба жүргізіледі.
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі
(Сыбайлас жемқорлыққа
қарсы қызмет) Төрағасының
2019 жылғы 30 қазандағы
№ 272 бұйрығына 11-қосымша
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметте қызметтік тергеулер жүргізу қағидалары
Ескерту. 11-қосымшаның күші жойылды - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 22.02.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа
қарсы іс-қимыл агенттігі
(Сыбайлас жемқорлыққа
қарсы қызмет) Төрағасының
2019 жылғы 30 қазандағы
№ 272 бұйрығына
11-1-қосымша
Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігіне (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамдар үшін тәлімгерлікті ұйымдастыру қағидалары мен мерзімдері
Ескерту. Бұйрық 11-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 22.02.2023 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігіне (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамдар үшін тәлімгерлікті ұйымдастыру қағидалары мен мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 8-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігіне (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) және оның аумақтық органдарына (бұдан әрі – сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамдар үшін тәлімгерлікті ұйымдастыру тәртібі мен мерзімдерін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) профессиональная адаптация – процесс овладения лицом, впервые поступающим на правоохранительную службу, профессиональными навыками, приобщения к организационной (корпоративной) культуре, формирования приверженности службе в антикоррупционной службе;
2) лицо, впервые поступающее на правоохранительную службу – лицо, впервые поступающее на правоохранительную службу в Агентство Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционную службу);
3) наставник – сотрудник правоохранительного органа, закрепляемый за лицом, впервые поступающим на правоохранительную службу, и оказывающий ему практическую помощь в его профессиональной адаптации;
4) наставничество – процесс профессиональной адаптации лиц, впервые поступающих на правоохранительную службу.
Глава 2. Порядок и сроки организации наставничества
3. За лицами, впервые поступающими на правоохранительную службу, за исключением лиц, впервые поступающих на должности старшего и высшего начальствующего состава, закрепляется наставник.
4. Наставником в течение трех рабочих дней после закрепления его наставником под руководством руководителя подразделения с учетом функциональных обязанностей, специфики работы разрабатывается план профессиональной адаптации лица, впервые поступающего на правоохранительную службу (далее – план профессиональной адаптации), по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
В течение срока, указанного в части первой настоящего пункта, план профессиональной адаптации согласовывается с руководителем структурного подразделения, в котором работает лицо, впервые поступающее на правоохранительную службу.
5. План профессиональной адаптации включает в себя мероприятия по:
1) овладению лицом, впервые поступающим на правоохранительную службу, профессиональными знаниями и практическими навыками, необходимыми для успешного решения возложенных задач;
2) изучению лицом, впервые поступающим на правоохранительную службу, требований законодательства, организационно-распорядительных документов антикоррупционной службы;
3) воспитанию у лица, впервые поступающего на правоохранительную службу, чувства ответственности за порученный участок работы;
4) соблюдению норм Этического кодекса сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 2 января 2023 года № 81 "Об утверждении Этического кодекса сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан", служебной и трудовой дисциплины.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) кәсіптік бейімдеу – құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамның кәсіби дағдыларды меңгеру, ұйымдық (корпоративтік) мәдениетке қосылу, құқық қорғау органындағы қызметке бейілділікті қалыптастыру процесі;
2) құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адам – Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігіне (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адам;
3) тәлімгер – құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамға бекітіліп берілетін және оның кәсіби бейімделуіне оған практикалық көмек көрсететін құқық қорғау органының қызметкері;
4) тәлімгерлік – құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамдарды кәсіптік бейімдеу процесі.
2-тарау. Тәлімгерлікті ұйымдастыру тәртібі мен мерзімдері
3. Аға және жоғары басшы құрам лауазымдарына бірінші рет кіретін адамдарды қоспағанда, құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамдарға тәлімгер бекітіледі.
4. Тәлімгер оны бекіткеннен кейін үш жұмыс күні ішінде жұмыстың ерекшелігін, функционалдық міндеттемелерін ескере отырып, бөлімше басшысының басшылығымен құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамды кәсіптік бейімдеу жоспарын (бұдан әрі – кәсіптік бейімдеу жоспары) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әзірлейді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім ішінде кәсіптік бейімдеу жоспары құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адам жұмыс істейтін құрылымдық бөлімшенің басшысымен келісіледі.
5. Кәсіптік бейімдеу жоспарында:
1) құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адам қойылған міндеттерді сәтті шешуге қажет кәсіби білімді және тәжірибелік дағдыны меңгеру;
2) құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адам сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет заңнамасының, ұйымдық-өкімдік құжаттарының талаптарын зерделеу;
3) құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адам жұмыстың тапсырылған бөлігіне жауапкершілікпен қарауға тәрбиелеу;
4) Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің әдеп кодексін бекіту туралы" 2023 жылғы 2 қаңтардағы № 81 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің әдеп кодексінің нормаларын, қызметтік және еңбек тәртібін сақтау бойынша іс-шаралар қамтылады.

6. Наставничество устанавливается на срок до шести месяцев.
В срок осуществления наставничества не засчитываются периоды, когда лицо, впервые поступающее на правоохранительную службу, или наставник отсутствовал на работе по уважительным причинам.
7. Резерв наставников формируется из сотрудников, обладающих значительным опытом, по решению руководителя антикоррупционной службы.
8. Основанием для закрепления наставника является положительное решение руководителя антикоррупционной службы на внесенное кадровым подразделением представления о закреплении наставника.
9. Закрепление сотрудника антикоррупционной службы в качестве наставника производится на основании приказа руководителя антикоррупционной службы не позднее пяти рабочих дней со дня назначения лица, впервые поступающего на правоохранительную службу.
10. За одним наставником закрепление более двух лиц, впервые поступающих на правоохранительную службу, не допускается.
11. Замена наставника производится приказом руководителя антикоррупционной службы в случаях:
1) увольнения наставника или перевода на другую работу;
2) отсутствия на работе наставника более двух недель по уважительным причинам (отпуск, болезнь, служебная командировка);
3) письменного заявления наставника об отстранении его от наставничества в целом или в отношении конкретного лица, впервые поступающего на правоохранительную службу (с указанием причин);
4) письменного заявления лица, впервые поступающего на правоохранительную службу, о замене наставника (возможно без указания причин).
12. Период между освобождением наставника от наставничества и закреплением за лицом, впервые поступающим на правоохранительную службу, нового наставника не превышает пяти рабочих дней. При этом срок осуществления наставничества не изменяется.
13. Наставник:
1) осуществляет повседневный контроль за выполнением плана профессиональной адаптации лицом, впервые поступающим на правоохранительную службу;
2) оказывает помощь лицу, впервые поступающему на правоохранительную службу, в овладении избранной профессией, разъясняет ему функциональные обязанности, показывает приемы и способы их качественного выполнения, выявляет, совместно анализирует и устраняет допущенные ошибки;
3) служит положительным примером для лица, впервые поступающего на правоохранительную службу, в эффективном осуществлении служебной деятельности, а также в самостоятельном решении поставленных задач;
4) привлекает лицо, впервые поступающее на правоохранительную службу, к активному участию в общественной жизни коллектива, агитирует к ведению здорового образа жизни, содействует развитию общекультурного и профессионального кругозора, прививает патриотизм;

6. Тәлімгерлік алты айға дейінгі мерзімге белгіленеді.
Тәлімгерлікті жүзеге асыру мерзіміне құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін тұлға немесе тәлімгер дәлелді себептермен жұмыста болмаған кезеңдер есептелмейді.
7. Тәлімгерлер резерві сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет басшысының шешімі бойынша елеулі жұмыс тәжірибесі бар қызметкерлерден құрылады.
8. Кадр бөлімшесі енгізген тәлімгерді бекіту туралы ұсынысқа сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет басшысының оң шешімі тәлімгерді бекітуге негіз болып табылады.
9. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерін тәлімгер ретінде бекіту сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет басшысының бұйрығы негізінде, құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамды тағайындаған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
10. Бір тәлімгерге құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін екеуден артық адамды бекітуге жол берілмейді.
11. Тәлімгерді ауыстыру сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет басшысының бұйрығымен мынадай жағдайларда жүргізіледі:
1) тәлімгердің жұмыстан шығуы немесе басқа жұмысқа ауысуы;
2) тәлімгердің дәлелді себептермен (еңбек демалысы, сырқаттану, қызметтік іссапар) екі аптадан артық жұмыста болмауы;
3) тәлімгердің оны тәлімгерлік қызметтен жалпы босату немесе нақты құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамға қатысты (себептерін көрсетумен) шеттету туралы жазбаша өтініші;
4) құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамның тәлімгерді ауыстыру туралы (себебін көрсетпеуі мүмкін) жазбаша өтініші.
12. Тәлімгерліктен тәлімгерді босату мен құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамға жаңа тәлімгер бекіту кезеңінің арасы бес жұмыс күнінен аспайды. Бұл ретте, тәлімгерлікті жүзеге асыру мерзімі өзгермейді.
13. Тәлімгер:
1) құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамға кәсіптік бейімдеу жоспарын орындауына күнделікті бақылауды жүзеге асырады;
2) құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамға таңдаған кәсібін меңгеруіне көмек көрсетеді, оған функционалдық міндеттемелерін түсіндіреді, оларды сапалы орындаудың әдістері мен тәсілдерін көрсетеді, жіберілген қателіктерді анықтайды, бірге талдайды және жояды;
3) қызметтік іс-әрекетін тиімді жүзеге асыруда құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамға, сондай-ақ қойылған міндеттерді өз еркімен шешуде оң үлгі көрсетеді;
4) құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамды ұжымның қоғамдық өміріне белсенді қатысуға тартады, салауатты өмір салтын жүргізуге үгіттейді, жалпы мәдениетті және кәсіби ой-өрісті дамытуға көмектеседі, отаншыл болуға дағдыландырады;

5) изучает волевые, деловые и нравственные качества лица, впервые поступающего на правоохранительную службу, его отношение к службе, коллективу и гражданам, а также его увлечения, наклонности, круг досугового общения;
6) помогает лицу, впервые поступающему на правоохранительную службу, преодолевать трудности, укреплять морально-психологическую устойчивость при несении службы;
7) своевременно принимает меры по недопущению нарушений дисциплины и законности лицом, впервые поступающим на правоохранительную службу;
8) не реже одного раза в месяц докладывает руководителю подразделения о процессе профессиональной адаптации лица, впервые поступающего на правоохранительную службу, о его достижениях, поведении, результатах своего личного влияния на его становление;
9) вносит предложения руководителю структурного подразделения, в котором работает лицо, впервые поступающее на правоохранительную службу, о его поощрении, применении мер воспитательного и дисциплинарного воздействия.
14. Лицо, впервые поступающее на правоохранительную службу:
1) исполняет данные ему поручения, осуществляет мероприятия, предусмотренные планом профессиональной адаптации;
2) прилагает усилия к повышению уровня своей профессиональной компетенции, развитию навыков и способностей, получению знаний;
3) активно участвует в общественной жизни коллектива;
4) следует рекомендациям наставника при выполнении должностных обязанностей;
5) после окончания срока наставничества готовит отчет о выполнении плана профессиональной адаптации (далее – отчет) по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
15. Отчет лица, впервые поступающего на правоохранительную службу, с приложением плана профессиональной адаптации представляется руководителю структурного подразделения, в котором он работает.
16. По завершению наставничества наставник готовит отзыв на лицо, впервые поступающее на правоохранительную службу (далее – отзыв), по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
17. Отзыв представляется руководителю структурного подразделения, в котором работает лицо, впервые поступающее на правоохранительную службу.
18. В течение пяти рабочих дней со дня завершения наставничества, отчет и отзыв представляются руководителю антикоррупционной службы и в кадровое подразделение.
19. Руководитель антикоррупционной службы заслушивает наставников и лиц, впервые поступающих на правоохранительную службу, о проделанной работе.
При необходимости для их заслушивания приглашаются руководители структурных подразделений, в которых работают лица, впервые поступающие на правоохранительную службу.

5) құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамның жігерлілік, қызметтік және адамгершілік қасиеттерін, оның қызметке, ұжымға, азаматтарға қатынасын, сондай-ақ әуестігін, бейімділігін, бос уақытындағы араласатын ортасын зерделейді;
6) құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамның қызмет атқаруда қиындықты жеңуіне, моральдық-психологиялық тұрақтылықты нығайтуына көмектеседі;
7) құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамның тәртіпті және заңдылықты бұзуды болдырмауы бойынша шараларды уақтылы қабылдайды;
8) құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамның кәсіптік бейімделу процесі, оның қол жеткізген жетістіктері, тәртібі, оның қалыптасуына жеке ықпал ету нәтижелері туралы бөлімшенің басшысына бір айда бір рет баяндайды.
9) құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адам жұмыс істейтін құрылымдық бөлімшенің басшысына оны көтермелеу, тәрбиелік және тәртіптік ықпал ету шараларын қолдану туралы ұсыныстарын бір айда бір рет енгізеді.
14. Құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адам:
1) өзіне берілген тапсырмаларды орындайды, кәсіптік бейімдеу жоспарын көзделген іс-шараларды жүзеге асырады;
2) өзінің кәсіби құзыретінің деңгейін арттыруға, дағдысы мен қабілетін дамытуға, білім алуға барлық күш-жігерін салады;
3) ұжымның қоғамдық өміріне белсенді қатысады;
4) тәлімгерден жұмыстың тиімді нысандары мен әдістерін үйренеді;
5) тәлімгерлік мерзімі аяқталғаннан кейін, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәсіптік бейімдеу жоспарының орындалуы туралы есеп (бұдан әрі – есеп) дайындайды.
15. Құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамның есебі, кәсіптік бейімдеу жоспарымен қоса, ол жұмыс істейтін құрылымдық бөлімшенің басшысына ұсынылады.
16. Тәлімгерлік аяқталғаннан кейін тәлімгер құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пікір (бұдан әрі – пікір) дайындайды.
17. Пікір құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адам жұмыс істейтін құрылымдық бөлімшенің басшысына ұсынылады.
18. Тәлімгерлік аяқталғаннан күннен бастап бес жұмыс күні ішінде есеп пен тәлімгердің пікірі сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет басшысына және кадр бөлімшесіне ұсынылады.
19. Тәлімгерлер кеңесі атқарылған жұмысы туралы тәлімгерлер мен құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамдарды тыңдайды.
Қажет болғанда, оларды тыңдау үшін құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамдар жұмыс істейтін құрылымдық бөлімшелер басшылары шақырылуы мүмкін.

20. По итогам заслушивания руководитель антикоррупционной службы принимает решение о завершении срока наставничества.
21. Отзыв наставника, отчет лица, впервые поступающего на правоохранительную службу, хранятся в личном деле лица, впервые поступающего на правоохранительную службу, и наставника.
22. Организация наставничества возлагается на кадровые подразделения антикоррупционной службы.
Кадровые подразделения антикоррупционной службы изучают и обобщают опыт организации наставничества, вносят руководителю антикоррупционной службы предложения о совершенствовании работы по наставничеству.
Приложение 1
к Правилам и срокам
организации наставничества
для лиц, впервые поступающих
на правоохранительную службу
в Агентство Республики Казахстан
по противодействию коррупции
(Антикоррупционную службу)
Форма
"СОГЛАСОВАНО"
____________________________
(фамилия, инициалы
уполномоченного лица, должность)
____________________________
(подпись)
"___" ___________ 20__ года
План профессиональной адаптации лица, впервые поступающего на правоохранительную службу
Лицо, впервые поступающее на правоохранительную службу ____________________
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Структурное подразделение, должность ______________________________________
_________________________________________________________________________
Наставник _______________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
Период наставничества ____________________________________________________
№ п/п
Наименования мероприятий (заданий)
Срок исполнения
Отметка о выполнении
Наставник ____________________________________________
(фамилия, инициалы, подпись)
Лицо, впервые поступающее на правоохранительную службу
_____________________________________________________
(фамилия, инициалы, подпись)
"___" ____________ 20__ года
Приложение 2
к Правилам и срокам
организации наставничества
для лиц, впервые поступающих
на правоохранительную службу
в Агентство Республики Казахстан
по противодействию коррупции
(Антикоррупционную службу)
Форма
Отчет о выполнении плана профессиональной адаптации лица, впервые поступающего на правоохранительную службу
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
лица, впервые поступающего на правоохранительную службу,
наименование структурного подразделения)
Цель наставничества ______________________________________________
Наставник _______________________________________________________
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
Период наставничества ____________________________________________
Информация об исполнении мероприятий, предусмотренных планом
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Информация о результатах, полученных в период наставничества
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Предложения по улучшению работы наставника
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
К отчету прилагается план профессиональной адаптации лица,
впервые поступающего на правоохранительную службу.
Лицо, впервые поступающее на правоохранительную службу
________________________________________
(фамилия, инициалы, подпись)
"___" ____________ 20__ года
Приложение 3
к Правилам и срокам
организации наставничества
для лиц, впервые поступающих
на правоохранительную службу
в Агентство Республики Казахстан
по противодействию коррупции
(Антикоррупционную службу)
Форма
Отзыв на лицо, впервые поступающее на правоохранительную службу
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
лица, впервые поступающее на правоохранительную службу)
Наставник _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
Период наставничества ____________________________________________
Оценка лица, впервые поступающего на правоохранительную службу:
№ п/п
Критерии
Оценка
1
Уровень выполнения мероприятий, предусмотренных планом
отлично
хорошо
удовлетворительно
неудовлетворительно
2
Уровень полученных знаний и практических навыков
отлично
хорошо
удовлетворительно
неудовлетворительно
3
Способность самостоятельно принимать решения, обобщать и анализировать информацию
очень высокая
высокая
средняя
низкая
4
Степень готовности к самостоятельной работе по предполагаемой должности
очень высокая
высокая
средняя
низкая
Рекомендации по повышению профессионального уровня
_____________________________________________________
_____________________________________________________
Выводы и рекомендации по итогам наставничества
_____________________________________________________
_____________________________________________________
Наставник ____________________________________________
(фамилия, инициалы, подпись)
"___" ____________ 20__ года
Приложение 12
к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан по
противодействию коррупции
(Антикоррупционной службы)
от 30 октября 2019 года № 272
Перечень утративших силу некоторых приказов Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции
1. Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 21 октября 2016 года № 17 "Некоторые вопросы прохождения правоохранительной службы в Национальном бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службе) Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14451, опубликован 15 декабря 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").

20. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет басшысы тыңдау қорытындысы бойынша тәлімгерлік мерзімін аяқтау туралы шешім қабылдайды.
21. Тәлімгердің пікірі, құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамның есебі басқа да қажет құжаттар қоса беріле отырып, құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адам мен тәлімгердің жеке ісінде сақталады.
22. Тәлімгерлікті ұйымдастыру сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің кадр бөлімшелеріне жүктеледі.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің кадр бөлімшелері тәлімгерлікті ұйымдастыру тәжірибесін зерделейді және қорытады, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет басшысына тәлімгерлік бойынша жұмысты жетілдіру туралы ұсыныстар енгізеді.
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігіне (Сыбайлас
жемқорлыққа қарсы қызмет)
құқық қорғау қызметіне бірінші
рет кіретін адамдар үшін
тәлімгерлікті ұйымдастыру
қағидалары мен мерзімдеріне
1-қосымша
Нысан
"КЕЛІСІЛДІ"
____________________________
(уәкiлетті тұлғаның тегі, аты-
жөні, лауазымы)
____________________________
(қолы)
20__ жылы "___" _________
Құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамды кәсіптік бейімдеу жоспары
Құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адам ________________________________
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Құрылымдық бөлімше, лауазымы _____________________________________________
Тәлімгер __________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы (бар болған жағдайда) лауазымы)
Тәлімгерліктің кезеңі ______________________________________________________
р/с №
Іс-шаралар (тапсырмалар) атауы
Орындау мерзімі
Орындалуы туралы белгі
Тәлімгер __________________________________________________________________
(тегі, аты-жөні, қолы)
Құқық қорғау қызметіне
бірінші рет кіретін адам ____________________________________________________
(тегі, аты-жөні, қолы)
20__ жылғы "___" _____________
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігіне (Сыбайлас
жемқорлыққа қарсы қызмет)
құқық қорғау қызметіне бірінші
рет кіретін адамдар үшін
тәлімгерлікті ұйымдастыру
қағидалары мен мерзімдеріне
2-қосымша
Нысан
Құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамды кәсіптік бейімдеу жоспарының орындалуы туралы есеп
__________________________________________________________________________
(құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамның тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда), құрылымдық бөлімшенің атауы)
Тәлімгерліктің мақсаты _____________________________________________________
Тәлімгер _________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы (бар болған жағдайда), лауазымы)
Тәлімгерліктің кезеңі _______________________________________________________
Жоспармен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы ақпарат _________________
__________________________________________________________________________
Тәлімгерлік кезеңінде алынған нәтижелер туралы ақпарат ________________________
__________________________________________________________________________
Тәлімгердің жұмысын жақсарту бойынша ұсыныстар ____________________________
__________________________________________________________________________
Құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамды кәсіптік бейімдеу жоспары есепке қоса беріледі
Құқық қорғау қызметіне
бірінші рет кірген адам ______________________________________________________
(тегі, аты-жөні, қолы)
20__ жылғы "___" _____________
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігіне (Сыбайлас
жемқорлыққа қарсы қызмет)
құқық қорғау қызметіне бірінші
рет кіретін адамдар үшін
тәлімгерлікті ұйымдастыру
қағидалары мен мерзімдеріне
3-қосымша
Нысан
Құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамға жазылатын пікір
__________________________________________________________________________
(құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамның тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
Тәлімгер __________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы) (бар болған жағдайда), лауазымы)
Тәлімгерлік кезең __________________________________________________________
Құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамды бағалау:
р/с
Өлшем-шарттар
Бағасы
1
Жеке жоспарда көзделген іс-шаралардың орындалу деңгейі
өте жақсы
жақсы
қанағаттанар-лық
қанағаттанарлық-сыз
2
Алған білімі мен практикалық жұмыс деңгейі
өте жақсы
жақсы
қанағаттанар-лық
қанағаттанарлық-сыз
3
Өз бетінше шешім қабылдау, ақпаратты жалпылау және талдау қабілеті
өте жоғары
жоғары
орташа
төмен
4
Болжанған лауазым бойынша өзіндік жұмысқа дайындық дәрежесі
өте жоғары
жоғары
орташа
төмен
Кәсiби деңгейiн арттыру бойынша ұсынымдар __________________________________
__________________________________________________________________________
Тәлімгерлік нәтижелері бойынша тұжырымдар мен ұсынымдар ____________________
__________________________________________________________________________
Тәлімгер __________________________________________________________________
(тегі, аты-жөні, қолы)
20__ жылғы "___" _____________
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі
(Сыбайлас жемқорлыққа
қарсы қызмет) Төрағасының
2019 жылғы 30 қазандағы
№ 272 бұйрығына 12-қосымша
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізімі
1."Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросында (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) құқық қорғау қызметін өткерудің кейбір мәселелері" атты Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2016 жылғы 21 қазандағы № 17 (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14451 болып тіркелген, 2016 жылы 15 желтоқсанда Қазақстан Республикасының "Әділет" нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).

2. Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 7 сентября 2017 года № 179 "О внесении изменений и дополнений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 21 октября 2016 года № 17 "Некоторые вопросы прохождения правоохранительной службы в Национальном бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службе) Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15814, опубликован 3 ноября 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 15 мая 2019 года № 100 "О внесении изменения в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 21 октября 2016 года № 17 "Некоторые вопросы прохождения правоохранительной службы в Национальном бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службе) Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18710, опубликован 24 мая 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).

2. "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросында (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) құқық қорғау қызметін өткерудің кейбір мәселелері" атты Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2016 жылғы 7 қазандағы № 4 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2017 жылғы 7 қыркүйектегі № 179 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15814 болып тіркелген, 2017 жылғы 3 қарашада Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған).
3. "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс қимыл агенттігінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросында (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) құқық қорғау қызметін өткерудің кейбір мәселелері" атты Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2016 жылғы 21 қазандағы № 17 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2019 жылғы 15 мамырдағы № 100 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18710 болып тіркелген, 2019 жылғы 24 мамырда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған).