Об утверждении Правил ротации персонала дипломатической службы Республики Казахстан
Приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 17 августа 2020 года № 11-1-4/227. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2020 года № 21109.
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 18.03.2025 № 11-1-4/156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О дипломатической службе" и подпунктом 156) пункта 15 Положения о Министерстве иностранных дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1118, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 18.03.2025 № 11-1-4/156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила ротации персонала дипломатической службы Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 18.03.2025 № 11-1-4/156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту человеческих ресурсов Министерства иностранных дел Республики Казахстан обеспечить:
1) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства иностранных дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Ответственного секретаря Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
М. Тілеуберді
Утверждены приказом
Министра иностранных дел
Республики Казахстан
от 17 августа 2020 года

Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызмет персоналын ротациялау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2020 жылғы 17 тамыздағы № 11-1-4/227 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 19 тамызда № 21109 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 18.03.2025 № 11-1-4/156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1118 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 156) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 18.03.2025 № 11-1-4/156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса берілген Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызмет персоналын ротациялау қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 18.03.2025 № 11-1-4/156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Адам ресурстары департаменті:
1) Қазақстан Республикасының заңнамаларында көрсетілген тәртіпте Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің ресми интернет-ресурсында осы бұйрықтың жариялануын;
3) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы жөніндегі ақпараттың ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Жауапты хатшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрі
М. Тілеуберді
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
2020 жылғы 17 тамызы

№ 11-1-4/227
Правила ротации персонала дипломатической службы Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ротации персонала дипломатической службы Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О дипломатической службе Республики Казахстан (далее – Закон), подпунктом 156) пункта 15 Положения о Министерстве иностранных дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1118, и определяют порядок ротации персонала дипломатической службы Республики Казахстан (далее – ротация).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 18.03.2025 № 11-1-4/156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В рамках внешней ротации персонал дипломатической службы Республики Казахстан (далее - персонал дипломатической службы) с учетом его профессиональной подготовки и специализации перемещается из Министерства иностранных дел Республики Казахстан (далее – Министерство) в загранучреждения Республики Казахстан (далее - загранучреждения) и из загранучреждений в Министерство, а также между загранучреждениями без проведения конкурсного отбора.
Внутренняя ротация персонала дипломатической службы производится в порядке, установленном статьей 15 Закона.
3. Настоящие Правила не распространяются на лиц, назначенных в загранучреждения в порядке прикомандирования из иных государственных органов.
Глава 2. Планирование внешней ротации
4. С учетом семейных, бытовых, климатических и санитарно-эпидемиологических условий проведение внешней ротации персонала дипломатической службы между Министерством и загранучреждениями проводится ежегодно в период с июня по август включительно на основании Плана внешней ротации персонала дипломатической службы, утверждаемого Министром иностранных дел Республики Казахстан (далее – Министр) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – План внешней ротации).
В случае служебной необходимости или семейных обстоятельств внешняя ротация может быть осуществлена вне Плана внешней ротации.
5. План внешней ротации ежегодно формируется и реализуется по следующему графику:
1) до 30 января – руководители структурных подразделений Министерства и загранучреждений формируют и направляют в кадровую службу Министерства (далее – кадровая служба) список персонала дипломатической службы, подлежащего/предлагаемого к ротации, с предложениями по сроку ротации исходя из языковых знаний, специфики страны и региона, предстоящих двусторонних и многосторонних мероприятий;

№ 11-1-4/227 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызмет персоналын ротациялау қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызмет персоналын ротациялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 15-бабына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1118 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 156) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызмет персоналын ротациялаудың (бұдан әрі – ротация) тәртібін анықтайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 18.03.2025 № 11-1-4/156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызмет персоналын (бұдан әрі – дипломатиялық қызмет персоналы) сыртқы ротациялау шеңберінде оның кәсіби даярлығы мен мамандануы ескерiле отырып, конкурстық іріктеуді жүргізусіз жүзеге асырылатын, Сыртқы істер министрлігінен (бұдан әрі – Министрлік) шет елдердегі мекемелерге (бұдан әрі – шет елдегі мекеме) және шет елдердегі мекемелерден Министрлікке, сондай-ақ шет елдердегі мекемелер арасында орын ауыстыра алады.
Дипломатиялық қызмет персоналын ішкі ротациялау Заңның 15-бабында көзделген тәртіппен жүргізіледі.
3. Осы Қағидалар басқа мемлекеттік органдардан іссапарға жіберу тәртібінде тағайындалған қызметкерлерге қолданылмайды.
2-тарау. Сыртқы ротация жоспарлау
4. Отбасылық, тұрмыстық, климаттық және санитарлы-эпидемиологиялық жағдайларды ескере отырып, Министрлік пен шет елдердегі мекемелер арасындағы сыртқы ротацияны жүргізу жыл сайын маусым мен тамыз аралығында осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысанда Қазақстан Республикасы Сыртқы істер Министрімен (бұдан әрі – Министр) бекітілген дипломатиялық қызмет персоналын сыртқы ротациялау Жоспарына (бұдан әрі – сыртқы ротация Жоспары) сәйкес жүзеге асырылады.
Сыртқы ротация қызметтік қажеттілікке немесе отбасылық жағдайларға байланысты сыртқы ротация жоспарынан тыс жүзеге асырылуы мүмкін.
5. Сыртқы ротация Жоспары жыл сайын қалыптастырылады және мынадай графикте іске асырылады:
1) 30 қаңтарға дейін – Министрліктің құрылымдық бөлімшелерінің және шет елдердегі мекемелерінің басшылары тіл біліктілігіне, екіжақты және көпжақты іс-шаралар жүргізілетін елдің және өңірдің ерекшелігіне қарай ротация мерзімінің ұсыныстарын ескере отырып, ротацияға жататын/ұсынылатын дипломатиялық қызмет персоналының тізімін дайындайды және кадр қызметіне жолдайды;

2) до конца февраля кадровая служба формирует проект Плана внешней ротации и направляет его на рассмотрение в структурные подразделения;
3) в течение 10 рабочих дней после получения проекта Плана внешней ротации – руководители структурных подразделений по согласованию с курирующими заместителями Министра иностранных дел Республики Казахстан или Руководителем аппарата Министерства (далее – руководство Министерства) вносят предложения по проекту Плана внешней ротации;
4) в течение 10 рабочих дней после получения предложений структурных подразделений к проекту Плана внешней ротации – кадровая служба дорабатывает проект Плана внешней ротации, согласовывает его с руководством Министерства и вносит на утверждение Министру;
5) в период с апреля по май – кандидаты, утвержденные на внешнюю ротацию в соответствии с Планом внешней ротации, проходят предвыездную подготовку в структурных подразделениях Министерства, курирующих деятельность, отнесенную к сфере работы персонала дипломатической службы после назначения в загранучреждение;
6) в июне по итогам прохождения предвыездной подготовки издаются приказы о назначении персонала дипломатической службы Министерства на освобождающиеся должности в загранучреждениях и персонала дипломатической службы загранучреждений на освобождающиеся должности в Министерстве;
7) в июне-августе – осуществляется выезд персонала дипломатической службы на работу в загранучреждения и возвращение в Министерство персонала дипломатической службы, завершившего работу в загранучреждениях.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 30.03.2021 № 11-1-4/112 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Не допускается поочередное назначение супругов, занимающих должности персонала дипломатической службы, в загранучреждения без истечения срока работы сопровождавшего супруга/супруги в структурных подразделениях Министерства в соответствии с Законом.
7. Кадровая служба в срок до 1 апреля предоставляет в структурное подразделение, ответственное за планирование бюджета, утвержденный Министром План внешней ротации для формирования проекта бюджета Министерства.
Глава 3. Порядок внешней ротации между загранучреждениями
8. По предложению Министра/руководителя загранучреждения персонал дипломатической службы в рамках внешней ротации может быть направлен на работу из одного загранучреждения в другое.
Общее время непрерывной работы в загранучреждениях не должно превышать определенных в Законе сроков, предусмотренных для одного периода непрерывной работы в загранучреждениях.

2) ақпанның соңына дейін кадр қызметі сыртқы ротация Жоспарының жобасын дайындайды және оны құрылымдық бөлімшелерге қарастыруға жолдайды;
3) сыртқы ротация Жоспарының жобасын алғаннан кейін 10 жұмыс күні ішінде – құрылымдық бөлімшелердің басшылары жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Сыртқы істер Министрінің орынбасарларымен немесе Аппарат басшысымен (бұдан әрі – Министрліктің басшылығы) келісілген сыртқы ротация Жоспарының жобасына байланысты ұсыныстарын енгізеді;
4) сыртқы ротация Жоспарының жобасына байланысты құрылымдық бөлімшелердің ұсыныстарын алғаннан кейін 10 жұмыс күні ішінде – Персоналды басқару қызметі сыртқы ротация Жоспарының жобасын пысықтайды, оны Министрліктің басшылығымен келіседі және Министрдің бекітуіне ұсынады;
5) сәуір мен мамыр аралығында – сыртқы ротация Жоспарына сәйкес сыртқы ротацияға бекітілген кандидаттар шет елдегі мекемеге тағайындалғаннан кейінгі дипломатиялық қызмет персоналының жұмыс саласына жататын қызметке жетекшілік ететін Министрліктің құрылымдық бөлімшелерінде шығу алдындағы дайындықтан өтеді;
6) маусымда шығу алдындағы тәжірибенің қорытындылары бойынша Министрліктің дипломатиядық қызмет персоналын шет елдегі мекеменің босайтын лауазымына және шет елдегі мекеменің дипломатиялық қызмет персоналын Министрлікте босайтын лауазымға тағайындау жөніндегі бұйрық шығарылады;
7) маусым мен тамыз аралығында – дипломатиялық қызмет персоналын шет елдегі мекемеге жіберу және шет елдегі мекемеде жұмысын аяқтаған диплолматиялық қызмет персоналын Министрлікке қайтару жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің 30.03.2021 № 11-1-4/112 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Дипломатиялық қызмет персоналы лауазымын иеленетін ерлі-зайыптылардың Министрліктің құрылымдық бөлімшелерінде еріп жүретін жұбайының Заңға сәйкес жұмыс мерзімі аяқталмай, шет елдегі мекемелерге қатар тағайындалуына жол берілмейді.
7. Кадр қызметі 1 сәуірге дейін Министрліктің бюджет жобасын қалыптастыру үшін бюджетті жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімшеге Министрмен бекітілген Сыртқы ротация Жоспарын ұсынады.
3-тарау. Шет елдегі мекемелер арасындағы сыртқы ротация тәртібі
8. Министрдің/шет елдегі мекеме басшысының ұсынысымен дипломатиялық қызмет персоналы сыртқы ротация шеңберінде бір шет елдегі мекемеден екіншісіне жұмысқа ауысуы мүмкін.
Шет елдегі мекемелердегі жалпы жұмыс мерзімі Заңмен белгіленген шет елдердегі мекемелердегі үздіксіз бір реттік мерзімнен көп болмауы керек.

9. Сроки проведения внешней ротации между загранучреждениями определяются Министром с учетом предложений руководителей загранучреждений, задействованных во внешней ротации.
В случае внешней ротации между загранучреждениями перемещение персонала дипломатической службы производится без возвращения персонала дипломатической службы или сопровождающих его членов семьи в Республику Казахстан.
Глава 4. Возвращение в Республику Казахстан по итогам завершения срока непрерывной работы в загранучреждении и назначение на должность в Министерстве
10. Персонал дипломатической службы, завершивший работу в загранучреждении, в течение пяти рабочих дней со дня возвращения в Республику Казахстан прибывает:
1) в кадровую службу для подачи уведомления о возвращении в Республику Казахстан по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) в финансовую службу Министерства для сдачи расчет-аттестата, выданного загранучреждением, и посадочных талонов.
При наличии уважительных причин срок, установленный в части первой настоящего пункта, может быть продлен, но не более чем до одного месяца.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 16.07.2021 № 11-1-4/291 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Сдача дипломатических и служебных паспортов Республики Казахстан персоналом дипломатической службы, а также членами их семей осуществляется в порядке, установленном  Правилами оформления, выдачи, замены, сдачи, изъятия, учета, хранения и уничтожения дипломатических и служебных паспортов Республики Казахстан, утвержденными Указом Президента Республики Казахстан от 13 января 2014 года № 722.
12. Персонал дипломатической службы, возвратившийся в Республику Казахстан после работы за границей, в порядке ротации в течение трех месяцев со дня подачи уведомления о возвращении в Республику Казахстан назначается на должность не ниже той, которую он занимал в Министерстве, если он не подвергался взысканиям, предусмотренным статьей 22 Закона.
Персонал дипломатической службы в случаях отказа от назначения на предложенную должность (должности) либо неподачи уведомления о возвращении в Республику Казахстан в сроки, установленные пунктом 10 настоящих Правил, подлежит зачислению в кадровый резерв Министерства в соответствии с Правилами включения в кадровый резерв Министерства, утвержденными приказом Министра иностранных дел Республики Казахстан от 16 февраля 2016 года № 11-1-2/53 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13475) (далее - Правила включения в кадровый резерв).

9. Сыртқы ротацияны жүргізу мерзімдері сыртқы ротацияға қатысы бар шет елдердегі мекемелердің басшыларының ұсыныстарын ескере отырып Министрмен анықталады.
Шет елдердегі мекемелер арасында сыртқы ротация жасалған жағдайда Қазақстан Республикасының Төтенше және Өкілетті Елшілері мен олардың бірге жүретін отбасы мүшелерін қоспағанда, дипломатиялық қызмет персоналын ауыстыру дипломатиялық қызмет персоналы немесе оның бірге жүретін отбасы мүшелері Қазақстан Республикасына қайтарылмай жүргізіледі.
4-тарау. Шетелдік мекемедегі үздіксіз жұмыс мерзімінің аяқталуына байланысты Қазақстан Республикасына оралу және Министрлікте лауазымға тағайындау
10. Шетелдік мекемеде жұмысын аяқтаған дипломатиялық қызмет персоналы Қазақстан Республикасына оралған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде:
1) кадр қызметіне осы Қағидалардың 2-қосымшасындағы нысан бойынша Қазақстан Республикасына оралғаны жөніндегі хабарламаны ұсынады;
2) Министрліктің қаржы қызметіне шет елдегі мекемемен берілген есептеу-аттестат және отырғызу талондары құжаттарын ұсынады.
Дәлелді себептер болған жағдайда осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген мерзім бір айдан аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 16.07.2021 № 11-1-4/291 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Дипломатиялық қызмет персоналы, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерімен дипломатиялық және қызметтік паспорттарын тапсыру Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 13 қаңтардағы № 722 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының дипломатиялық және қызметтік паспорттарын ресімдеу, беру, ауыстыру, тапсыру, алып қою, есепке алу, сақтау және жою қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
12. Дипломатиялық қызмет персоналы шет елдегі жұмысынан Қазақстан Республикасына оралғаннан кейін Қазақстан Республикасына оралғаны жөніндегі хабарламаны ұсынған күннен бастап ротация тәртібімен үш ай мерзімде егер ол Заңның 22-бабында көзделген жазаларға тартылмаған болса, бұрын Министрлікте атқарған лауазымынан төмен емес лауазымға тағайындалады.
Дипломатиялық қызмет персоналы ұсынылған лауазымға (лауазымдарға) тағайындаудан бас тартқан немесе осы Қағидалардың 10-тармағымен белгіленген мерзімдерде Қазақстан Республикасына оралғаны жөнінде хабарламаны ұсынбаған жағдайда Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2016 жылғы 16 ақпандағы № 11-1-2/53 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13475 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің кадр резервіне қосу қағидаларына (бұдан әрі – Кадр резервіне қосу қағидалары) сәйкес Министрліктің кадрлық резервіне қосуға жатады.

Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 16.07.2021 № 11-1-4/291 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 18.03.2025 № 11-1-4/156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Если персонал дипломатической службы не желает продолжать работу в органах дипломатической службы, он может быть уволен в порядке, установленном статьей 18 Закона.
Персонал дипломатической службы в течение одного месяца со дня принятия приказа об увольнении из органов дипломатической службы может подать заявление для включения в кадровый резерв Министерства в соответствии с Правилами включения в кадровый резерв.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 16.07.2021 № 11-1-4/291 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Загранучреждение обеспечивает выезд персонала дипломатической службы и сопровождающих членов их семей в Республику Казахстан в соответствии со сроками непрерывной работы персонала дипломатической службы в загранучреждении, установлеными Министерством.
Глава 5. Прохождение предвыездной подготовки в структурных подразделениях Министерства
15. Персонал дипломатической службы Министерства, подлежащий ротации в соответствии с Планом внешней ротации, проходит предвыездную подготовку в структурных подразделениях Министерства, курирующих деятельность, отнесенную к сфере работы персонала дипломатической службы, по Плану предвыездной подготовки персонала дипломатической службы, направляемого на работу в загранучреждение, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее - подготовка).
16. Общая длительность подготовки составляет не более пятнадцати рабочих дней. Перечень структурных подразделений Министерства для прохождения подготовки, период подготовки в каждом структурном подразделении определяется кадровой службой.
При необходимости длительность подготовки персонала дипломатической службы, направляемого в загранучреждение для осуществления консульских функций, может быть продлена до одного месяца.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 16.07.2021 № 11-1-4/291 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 16.07.2021 № 11-1-4/291 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 18.03.2025 № 11-1-4/156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Егер дипломатиялық қызмет персоналы дипломатиялық қызмет органдарында жұмысты жалғастырғысы келмесе, ол Заңның 18-бабында белгіленген тәртіппен жұмыстан шығарылуы мүмкін.
Дипломатиялық қызмет персоналы дипломатиялық қызмет органдарынан босату туралы бұйрық қабылданған күннен бастап бір ай ішінде Кадр резервіне қосу қағидаларына сәйкес Министрліктің кадр резервіне қосу үшін өтініш бере алады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 16.07.2021 № 11-1-4/291 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Шет елдегі мекеме дипломатиялық қызмет персоналын және оның бірге жүретін отбасы мүшелерінің шет елдегі мекемедегі Министрлікпен белгіленген үздіксіз жұмысының мерзіміне сәйкес Қазақстан Республикасына қайтаруды қамтамасыз етеді.
5-тарау. Министрліктің құрылымдық бөлімшелерінде жол алдындағы даярлықтан өту
15. Сыртқы ротация жоспарына сәйкес ротациялауға жататын Министрліктің дипломатиялық қызметінің персоналы осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша шетелдік мекемеге жұмысқа жіберілетін дипломатиялық қызмет персоналының жұмыс саласына жатқызылған қызметке жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшелерінде демалыс алдындағы даярлықтан (бұдан әрі-даярлық) өтеді.
16. Дайындықтың жалпы ұзақтығы он бес жұмыс күнінен аспайды. Даярлаудан өту үшін Министрліктің құрылымдық бөлімшелерінің тізбесін, әрбір құрылымдық бөлімшеде дайындық кезеңін кадр қызметі айқындайды.
Шетелдегі мекемеге консулдық қызметтерді жүзеге асыру үшін жіберілетін дипломатиялық қызмет персоналының дайындық ұзақтығы қажет болған жағдайда бір айға ұзартылуы мүмкін.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 16.07.2021 № 11-1-4/291 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

17. По итогам прохождения подготовки, руководители структурных подразделений, в которых персонал дипломатической службы проходил подготовку, готовят заключение с рекомендациями о выезде персонала дипломатической службы либо отказе к выезду для работы в загранучреждении.
Основанием для вынесения руководителем структурного подразделения рекомендации об отказе к выезду для работы в загранучреждении является недостаточный уровень подготовки персонала дипломатической службы по направлению работы структурного подразделения.
18. Прохождение подготовки также распространяется на лиц, направленных на работу в загранучреждения без проведения конкурса в порядке перевода, согласно Правилам занятия административной государственной должности корпуса "Б" без проведения конкурса в порядке перевода, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 152.
19. От прохождения подготовки освобождаются лица, назначенные на должности руководителей загранучреждений, советники-посланники загранучреждений, заместители постоянных представителей Республики Казахстан при международных организациях.
20. Перед выездом на работу в загранучреждение персоналу дипломатической службы необходимо представить в кадровую службу документы согласно перечню, указанному в приложении 4 к настоящим Правилам.
Глава 6. Отзыв персонала дипломатической службы из загранучреждения
21. Отзыв персонала дипломатической службы, работающего в загранучреждении, осуществляется в случаях:
1) завершения срока непрерывной работы в загранучреждении, установленного Законом;
2) по собственному желанию;
3) предоставления отпуска в связи с беременностью и рождением ребенка (детей), усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей);
4) оформления учебного отпуска на период обучения по образовательным программам послевузовского образования в форме очного обучения;
5) по решению суда.
22. Персонал дипломатической службы, работающий в загранучреждении, при совершении грубых нарушений служебных обязанностей, а также деяний, влекущих ответственность, установленную законодательными актами Республики Казахстан или страны пребывания, кроме применения мер дисциплинарного воздействия, досрочно отзывается в Республику Казахстан.
23. Основанием для досрочного отзыва персонала дипломатической службы является совершение таких же деяний сопровождающими их членами семей.
Глава 7. Состав сопровождающих членов семьи персонала дипломатической службы
24. К сопровождающим членам семьи персонала дипломатической службы относятся супруг (супруга), несовершеннолетние дети, несовершеннолетние усыновленные (удочеренные) дети, а также нетрудоспособные совершеннолетние дети и (или) родители персонала дипломатической службы, нуждающиеся в уходе в соответствии с заключением медицинской организации, выданным в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в сфере социальной защиты инвалидов.
Состав сопровождающих членов семьи персонала дипломатической службы определяется приказом Министра о назначении на должность в загранучреждении Республики Казахстан и расчет-аттестатом, выданным финансовой службой Министерства.

17. Даярлаудан өту қорытындылары бойынша дипломатиялық қызмет персоналы көрсетілген даярлықтан өткен құрылымдық бөлімшелердің басшылары дипломатиялық қызмет персоналының шет елдегі мекемеге жұмыс істеуге шығуы немесе шығудан бас тартуы туралы ұсыныстармен қорытынды дайындайды.
Дипломатиялық қызмет персоналының құрылымдық бөлімше жұмысының бағыты бойынша дайындық деңгейінің жетіспеуі құрылымдық бөлімшелердің басшыларының оны шет елдегі мекемеге жұмысқа шығуға бас тарту жөніндегі ұсыныс шығаруына негіз болып табылады.
18. Даярлықтан өту Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 152 Жарлығымен бекітілген "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына конкурс өткізбей ауысу тәртібімен шетелдік мекемелерге жұмысқа жіберілген адамдарға да қолданылады.
19. Даярлықтан өтуден шет елдердегі мекемелердің басшылары лауазымына тағайындалған адамдар, шет елдердегі мекемелердің кеңесші-уәкілдері, Қазақстан Республикасының халықаралық ұйымдар жанындағы тұрақты өкілдерінің орынбасарлары босатылады.
20. Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесіне жұмысқа кетер алдында дипломатиялық қызмет персоналы кадрлар қызметіне осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес құжаттар тізімін ұсынуы қажет.
6-тарау. Дипломатиялық қызмет персоналын шет елдегі мекемеден кері қайтарып алу
21. Шетелдік мекемелерде жұмыс істейтін дипломатиялық қызмет персоналын кері қайтарып алу жүзеге асырылады:
1) Заңда белгіленген шетелдік мекемеде үздіксіз жұмыс істеу мерзімі аяқталған;
2) өз еркі бойынша;
3) жүктілікке және бала (балаларды) тууға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты демалысқа шығу;
4) жоғары оқу орындарынан кейінгі білім берудің бағдарламалары бойынша күндізгі бөлімде білім алу кезеңіне оқу демалысын рәсімдеу;
5) сот шешіміне сәйкес.
22. Шетелдік мекемеде жұмыс жасайтын дипломатиялық қызмет персоналының қызметтік міндеттерін өрескел бұзу, сондай-ақ тәртіптік жазаға тарту шараларынан басқа Қазақстан Республикасының немесе болу елінің заң актілерінде белгіленген жауапкершілікке әкеп соғатын фактілері анықталған жағдайда, мерзімінен бұрын кері қайтарылады.
23. Дипломатиялық қызмет персоналын мерзімінен бұрын кері қайтарып алуға олардың еріп жүретін отбасы мүшелерінің осындай әрекеттер жасауы негіз болып табылады.
7-тарау. Дипломатиялық қызмет персоналының алып жүретін отбасы мүшелерінің құрамы
24. Дипломатиялық қызмет персоналының бірге жүретін отбасы мүшелеріне жұбайы (зайыбы), кәмелет жасына толмаған балалары, кәмелет жасына толмаған асырап алған баласы (балалары), сондай-ақ еңбекке жарамсыз кәмелетке толған балалары және (немесе) Қазақстан Республикасының мүгедектерді әлеуметтік қорғау саласындағы заңнамаларында белгіленген тәртіпте ұсынылған медициналық мекеменің қорытындысына сәйкес күтімге мұқтаж дипломатиялық қызмет персоналының ата-анасы жатады.
Дипломатиялық қызмет персоналының бірге жүретін отбасы мүшелерінің құрамы Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемедегі лауазымға тағайындау туралы Министрдің бұйрығымен және Министрліктің қаржы қызметімен берілген есеп-аттестатпен анықталады.

Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 16.07.2021 № 11-1-4/291 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Для включения супруга (супруги) в состав сопровождающих членов семьи персонала дипломатической службы, направляемого на работу в загранучреждение, необходимо представить в кадровую службу следующие документы:
1) копия свидетельства о регистрации брака;
2) документы, подтверждающие изменение фамилии (в случае изменения, если данное изменение не отражено в свидетельстве о регистрации брака);
3) лист учета кадров – 2 экземпляра;
4) фотография 3х4 сантиметра – 2 экземпляра;
5) медицинская справка для выезжающих за границу по форме 072/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21579) (далее – медицинская справка для выезжающих за границу).
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 30.03.2021 № 11-1-4/112 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Для включения детей в состав сопровождающих членов семьи персонала дипломатической службы, направляемого на работу в загранучреждение, необходимо представить в кадровую службу следующие документы:
1) копия свидетельства о рождении на каждого ребенка;
2) фотография 3х4 сантиметра - 2 экземпляра;
3) копия документа, подтверждающего инвалидность или потребность в дополнительных видах помощи и уходе (в отношении нетрудоспособных совершеннолетних детей персонала дипломатической службы, нуждающихся в уходе);
4) медицинская справка для выезжающих за границу.
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 16.07.2021 № 11-1-4/291 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Включение ребенка от ранее расторгнутого брака (супружества) в состав сопровождающих членов семьи персонала дипломатической службы возможно в случае представления решения суда с указанием сведений о проживании несовершеннолетнего ребенка после расторжения брака с родителем, являющимся персоналом дипломатической службы, или супругом/супругой персонала дипломатической службы.
В случае отсутствия такого решения суда предоставляется один из следующих документов:
1) письменное согласие родителя, проживающего отдельно от ребенка (или иного законного представителя), на включение ребенка в состав сопровождающих членов семьи персонала дипломатической службы и его выезд для проживания за границей на период работы персонала дипломатической службы в загранучреждении.
Подлинность подписи на таком согласии должна быть нотариально засвидетельствована;

Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 16.07.2021 № 11-1-4/291 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Шетелдік мекемеге жұмысқа жіберілетін дипломатиялық қызмет персоналының еріп жүретін отбасы мүшелерінің құрамына жұбайын (зайыбын) енгізу үшін кадр қызметіне мынадай құжаттарды ұсыну қажет:
1) некені тіркеу туралы куәліктің көшірмесі;
2) тегін өзгертуді растайтын құжаттар (егер бұл өзгеріс некені тіркеу туралы куәлікте көрсетілмеген жағдайда);
3) кадрларды есепке алу парағы-2 дана;
4) 3х4 сантиметр фотосурет-2 дана;
5) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген шет елге шығушылар үшін 072/у нысанындағы медициналық анықтама (бұдан әрі - шет елге шығушылар үшін медициналық анықтама);
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің 30.03.2021 № 11-1-4/112 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Шетелге жұмысқа жіберілетін дипломатиялық қызмет персоналының бірге жүретін отбасы мүшелерінің құрамына балаларды қосу үшін кадр қызметіне мынадай құжаттарды ұсыну қажет:
1) әрбір баланың туу туралы куәлігінің көшірмесі;
2) 3х4 сантиметр фотосурет – 2 дана;
3) мүгедектікті немесе көмек пен күтімнің қосымша түрлеріне мұқтаждықты (дипломатиялық қызмет персоналының күтімге мұқтаж еңбекке жарамсыз кәмелетке толған балаларына қатысты) растайтын құжаттың көшірмесі);
4) шетелге шығатындардың медициналық анықтамасы.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 16.07.2021 № 11-1-4/291 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Бұрын бұзылған некедегі (ерлі-зайыптылықтағы) баланы бірге жүретін отбасы мүшелерінің құрамына қосу дипломатиялық қызметтің персоналы болып табылатын ата-анамен немесе дипломатиялық қызмет персоналының жұбайымен/зайыбымен неке бұзылғаннан кейін кәмелетке толмаған баланың тұратыны туралы мәліметтері көрсетілген сот шешімі ұсынылған жағдайда мүмкін болады.
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы мұндай сот шешімі болмаған жағдайда, келесідей құжаттардың бірі ұсынылады:
1) баласынан бөлек тұратын ата-ананың (немесе басқа заңды өкілінің) баланы дипломатиялық қызмет персоналының бірге жүретін отбасы мүшелерінің құрамына қосуға және оның шетелдегі мекемеде дипломатиялық қызмет персоналы жұмыс істеген кезеңде шетелге шығуы үшін жазбаша келісім.
Мұндай келісімге қойылған қолдың түпнұсқалығы нотариалды куәландырылуы тиіс.

2) соглашение об урегулировании в порядке медиации вопроса включения ребенка в состав сопровождающих членов семьи персонала дипломатической службы и его выезда для проживания за границей на период работы персонала дипломатической службы в загранучреждении.
Такое соглашение заключается между родителями или иными законными представителями ребенка в соответствии с брачно-семейным и гражданским процессуальным законодательством.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 16.07.2021 № 11-1-4/291 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Для включения родителей (родителя), нуждающихся в уходе, в состав сопровождающих членов семьи персонала дипломатической службы, направляемого на работу в загранучреждение, необходимо представить в кадровую службу следующие документы:
1) заявление на имя Министра (составляется в произвольной форме);
2) копию документа, подтверждающего родство с персоналом дипломатической службы;
3) копию документа, удостоверяющего личность родителя (родителей);
4) лист учета кадров – 2 экземпляра;
5) фотографии 3х4 сантиметра – 2 экземпляра;
6) копия документа, подтверждающего инвалидность или потребность в дополнительных видах помощи и уходе;
7) медицинская справка для выезжающих за границу.
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 16.07.2021 № 11-1-4/291 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Включение нетрудоспособных родителей (родителя) в число сопровождающих членов семьи персонала дипломатической службы допускается в следующих исключительных случаях:
1) отсутствие в Республике Казахстан совершеннолетнего брата/сестры персонала дипломатической службы, способного содержать родителей (родителя) в Республике Казахстан.
Под способностью содержать родителей (родителя) в данном случае понимается наличие у такого брата/сестры постоянного заработка в размере не ниже величины минимального прожиточного минимума, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, умноженного на совокупное количество членов семьи такого брата/сестры и родителей (родителя) персонала дипломатической службы;
2) если персонал дипломатической службы является одиноким родителем несовершеннолетнего ребенка либо супруг (супруга) персонала дипломатической службы отказался от выезда в качестве сопровождающего члена семьи.
Отказ от выезда должен подтверждаться соответствующим заявлением супруга (супруги).

2) баланы дипломатиялық қызмет персоналының бірге жүретін отбасы мүшелерінің құрамына қосу және дипломатиялық қызмет персоналының шетелдегі мекемеде жұмыс істеген кезеңінде оның шетелде тұру үшін кетуі мәселесін медиация тәртібімен реттеу туралы келісім.
Мұндай келісім неке-отбасы және азаматтық процестік заңнамасына сәйкес баланың ата-аналары немесе өзге де заңды өкілдері арасында жасалады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 16.07.2021 № 11-1-4/291 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Шетелдегі мекемеге жіберілетін дипломатиялық қызмет персоналының бірге жүретін отбасы мүшелерінің құрамына күтімге мұқтаж ата-аналарын (ата-анасын) қосу үшін кадр қызметіне мынадай құжаттарды ұсыну қажет:
1) Министрдің атына өтініш (еркін нысанда жазылады);
2) дипломатиялық қызмет персоналымен туыстығын растайтын құжаттың көшірмесі;
3) ата-анасының (ата-аналарының) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
4) кадрларды есепке алу парағы – 2 дана;
5) 3х4 сантиметр фотосурет – 2 дана;
6) мүгедектікті немесе көмек пен күтімнің қосымша түрлеріне мұқтаждықты растайтын құжаттың көшірмесі;
7) шетелге шығушылар үшін медициналық анықтама.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 16.07.2021 № 11-1-4/291 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Еңбекке жарамсыз ата-аналарды (ата-ананы) дипломатиялық қызмет персоналының бірге жүретін отбасы мүшелерінің құрамына қосуға мынадай ерекше жағдайларда жол беріледі:
1) дипломатиялық қызмет персоналының Қазақстан Республикасында кәмелетке толған, Қазақстан Республикасында ата-аналарын (ата-анасын) асырауға қабілетті ағасының/қарындасының болмауы.
Бұл жағдайда ата-аналарын (ата-анасын) асырау мүмкіндігі осы ағасының/қарындасының тұрақты жалақысының мөлшері дипломатиялық қызмет персоналының ағасының/қарындасының және ата-аналарының (ата-анасының) отбасы мүшелерінің жалпы санына көбейтілген республикалық бюджет туралы заңның қаржылық жылына тиісті белгіленген ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен болмауы тиіс;
2) егер дипломатиялық қызмет персоналы кәмелетке толмаған баланың жалғыз ата-анасы болып табылса немесе дипломатиялық қызмет персоналының жұбайы (зайыбы) еріп жүретін отбасы мүшесі ретінде шығудан бас тартса.
Шығудан бас тарту жұбайының (зайыбының) тиісті өтінішімен расталуы қажет.

Для включения нетрудоспособных родителей (родителя) в состав сопровождающих членов семьи персонала дипломатической службы, направляемого на работу в загранучреждение, необходимо представить в кадровую службу документы, перечисленные в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5) и 7) пункта 28 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 16.07.2021 № 11-1-4/291 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29-1. Основанием для исключения из числа сопровождающих членов семьи персонала дипломатической службы является:
1) для супруги (супруга) персонала дипломатической службы – расторжение брака (супружества);
2) для детей, в том числе усыновленных (удочеренных) – достижение ими возраста 18 лет;
3) для нетрудоспособных совершеннолетних детей и (или) родителей персонала дипломатической службы, нуждающихся в уходе – снятие инвалидности или отсутствие потребности в уходе.
При наступлении одного из вышеуказанных оснований персонал дипломатической службы в течение десяти рабочих дней предоставляет соответствующие подтверждающие документы в загранучреждение для дальнейшего препровождения в кадровую и финансовую службы Министерства.
Сноска. Правила дополнены пунктом 29-1 в соответствии с приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 16.07.2021 № 11-1-4/291 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 8. Вопросы предоставления отпуска по уходу за ребенком персоналу дипломатической службы, направленному на работу в загранучреждение
30. Предоставление отпуска персоналу дипломатической службы загранучреждений в связи с беременностью и рождением ребенка (детей), усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), а также отпуска без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет осуществляется после отзыва персонала дипломатической службы из загранучреждения и трудоустройства в Министерство.
31. С учетом установленных требований в рамках международных авиаперелетов беременные женщины из числа персонала дипломатической службы загранучреждений отзываются в Республику Казахстан при сроке до 26 недель беременности включительно.
32. Министерство обеспечивает трудоустройство персонала дипломатической службы и оформление отпуска в связи с беременностью и рождением ребенка (детей), усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей).
33. После рождения ребенка, в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года предоставляется отпуск без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет.

Шетелдегі мекемеге жұмысқа жіберілетін дипломатиялық қызмет персоналының бірге жүретін отбасы мүшелерінің құрамына еңбекке жарамсыз ата-аналарды (ата-ананы) қосу үшін кадр қызметіне осы Қағидалардың 28-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) және 7) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ұсынуы қажет.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 16.07.2021 № 11-1-4/291 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29-1. Дипломатиялық қызмет персоналының бірге жүретін отбасы мүшесінің құрамынан шығаруға негіз болып табылады:
1) дипломатиялық қызмет персоналының жұбайы (зайыбы) үшін – некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу;
2) балалар, оның ішінде асырап алынған балалар үшін – олардың 18 жасқа толуы;
3) дипломатиялық қызмет персоналының еңбекке жарамсыз кәмелетке толған балалар және (немесе) күтімге мұқтаж ата-аналары үшін – мүгедектікті алып тастау немесе күтімге мұқтаждықтың жоқтығы.
Жоғарыда көрсетілген негіздердің бірі басталған кезде дипломатиялық қызмет персоналы он жұмыс күні ішінде шетелдегі мекемеге Министрліктің кадр және қаржы қызметіне одан әрі жолдау үшін тиісті растайтын құжаттарды ұсынады.
Ескерту. 29-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 16.07.2021 № 11-1-4/291 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-тарау. Шет елдегі мекемеге жұмысқа жіберілген дипломатиялық қызмет персоналына бала күтіміне байланысты демалыс беру
30. Шетелдік мекемелердің дипломатиялық қызмет персоналына жүктілікке және бала (балалар) тууға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты демалыс беру, сондай-ақ бала үш жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты жалақысы сақталмайтын демалыс беру шетелдік мекемеден дипломатиялық қызмет персоналы шақыртылғаннан және Министрлікке жұмысқа орналасқаннан кейін жүзеге асырылады.
31. Халықаралық авиаұшулар шеңберінде белгіленген талаптарды ескере отырып, шетелдік мекемелердің дипломатиялық қызмет персоналы қатарындағы жүкті әйелдер жүктіліктің 26 аптасын қоса алғанда мерзімі кезінде Қазақстан Республикасына шақырылады.
32. Министрлік дипломатиялық қызмет персоналын жұмысқа орналастыруды, сонымен қатар жүктілікке және бала (балалар) тууға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты демалыс беруді қамтамасыз етеді.
33. Бала туылғаннан кейін 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес бала үш жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша жалақы сақталмайтын демалыс беріледі.

Глава 9. Вопросы предоставления учебного отпуска персоналу дипломатической службы, направленному на работу в загранучреждение
34. Оформление учебного отпуска на период обучения по образовательным программам послевузовского образования в форме очного обучения осуществляется после отзыва персонала дипломатической службы из загранучреждения и трудоустройства в Министерство.
Приложение 1
к Правилам ротации персонала
дипломатической службы
Республики Казахстан
План внешней ротации персонала дипломатической службы Республики Казахстан на "_________" год
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Дата назначения в загранучреждение и срок пребывания в загранучреждении
Планируемая ротация
Сроки продления
Предложение по назначению в Министерство
Кандидаты на выезд в загранучреждение
Примечание
Загранучреждение Республики Казахстан
1.
2.
3.
Загранучреждение Республики Казахстан
1.
2.
3.
Итого: _____ сотрудников и работников загранучреждений подлежат ротации, из них дипломатический состав – ____ человек, административно-технический состав – ____человек.
Приложение 2
к Правилам ротации персонала
дипломатической службы
Республики Казахстан
Министру иностранных дел
Республики Казахстан
______________________
(фамилия и инициалы)
от: ___________________
(фамилия, имя и отчество
(при наличии)
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 30.03.2021 № 11-1-4/112 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Уведомление о возвращении в Республику Казахстан
Настоящим уведомляю Вас о завершении срока непрерывной работы
в _____________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(наименование загранучреждения) в рамках внешней ротации и возвращении в Республику
Казахстан. Адрес, контактный телефон и электронный адрес:
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
Основание: освобождение от должности в органах дипломатической службы
Республики Казахстан в рамках внешней ротации (приказ Министра иностранных дел
Республики Казахстан от "___" __________ 20___года № _________).
"___" __________ 20___г. __________
Подпись
Приложение 3
к Правилам ротации персонала
дипломатической службы
Республики Казахстан
План предвыездной подготовки персонала дипломатической службы,
направляемого на работу в загранучреждение Республики Казахстан

9-тарау. Шет елдегі мекемеге жұмысқа жіберілген дипломатиялық қызмет персоналына оқу демалысын беру мәселелері
34. Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің білім беру бағдарламалары бойынша күндізгі оқу нысанында оқу демалысын ресімдеу шетелдік мекемеден дипломатиялық қызмет персоналын қайтарып алғаннан және Министрлікке жұмысқа орналастырғаннан кейін жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының
дипломатиялық қызмет
персоналын ротациялау
қағидаларына
1-қосымша
"_________" жылға арналған Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі персоналының сыртқы ротациялау жоспары
Аты-жөні мен тегі (бар болған жағдайда)
Шетелдік мекемеге тағайындалған күні және шетелдік мекемеде болу мерзімі
Жоспарланған ротация
Ұзарту мерзімі
Министрлікке тағайындау бойынша ұсыныс
Шетелдік мекемеге шығуға үміткерлер
Ескертпе
Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемесі
1.
2.
3.
Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемесі
1.
2.
3.
Барлығы : _____ Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің
қызметкерлері мен жұмыскерлері ротациялауға жатады,
оның ішінде дипломатиялық құрам – ____,
әкімшілік-техникалық құрам – ____
Қазақстан Республикасының
дипломатиялық қызмет
персоналын ротациялау
қағидаларына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрі
______________________
(тегі, аты-жөнінің бірінші
әріптері)
______________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда)
Қазақстан Республикасына оралғаны жөніндегі хабарлама
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің 30.03.2021 № 11-1-4/112 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Осымен Сізге сыртқы ротация шеңберінде __________________________________
__________________________________________________________________________
(шетелдік мекеменің атауы)
үздіксіз жұмыс мерзімінің аяқталғаны және Қазақстан Республикасына оралғаным
жөнінде хабарлаймын.
Мекен-жайы, байланыс телефоны және электрондық мекенжайы: ________________
__________________________________________________________________________
Негіздеме: сыртқы ротация шеңберінде Қазақстан Республикасының дипломатиялық
қызмет органдарындағы лауазымынан босату (Қазақстан Республикасы Сыртқы істер
министрінің 20__жылғы "___"_______№___ бұйрық).
"___"________20___ж._____ Қолы: ______
Қазақстан Республикасының
дипломатиялық қызмет
персоналын ротациялау
қағидаларына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметі персоналының Қазақстан Республикасы шет елдердегі мекемелеріне жұмысқа жіберілу алдындағы даярлықтың жоспары

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 30.03.2021 № 11-1-4/112 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 18.03.2025 № 11-1-4/156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Фамилия, имя, отчество (при наличии): _______________________________________
Занимаемая должность в структурном подразделении Министерства иностранных дел
Республики Казахстан (далее – МИД):
________________________________________________
Дата начала предвыездной подготовки: "___" "_____________" 20__ года
Наименование мероприятия
Срок прохождения
Рекомендация, дата и подпись руководителя структурного подразделения, проводившего подготову

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің 30.03.2021 № 11-1-4/112 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 18.03.2025 № 11-1-4/156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аты-жөні және тегі (бар болған жағдайда) _____________________________________
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінің (бұдын әрі - СІМ)
құрылымдық бөлімшеде атқаратын лауазым ___________________________________
Даярлықтың басталу күні: 20__ жылғы "___" _____________
Іс-шараның атауы
Өту мерзімі
Дайындықты жүргізген құрылымдық бөлімше басшысының ұсынысы, күні және қолы

1. Общая подготовка персонала дипломатической службы:
1.1.
Структурное подразделение МИД, курирующее страну/международную организацию, в которую направляется персонал дипломатической службы
1.2.
Комитет международной информации МИД
1.3.
Управление информационной безопасности МИД
1.4.
Прохождение специальных курсов по вопросам безопасности (должностное лицо для проведения подготовки определяется руководством МИД)
2. Подготовка сотрудников дипломатической службы, ответственных за торгово-экономические отношения:
2.1.
Структурное подразделение МИД, курирующее вопросы торгово-экономических отношений
2.2.
Министерство национальной экономики Республики Казахстан (в случае предварительного согласования прохождения подготовки)
2.3.
Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан (в случае предварительного согласования прохождения подготовки)
2.4.
Акционерное общество "Национальная компания "KazakhInvest" (в случае предварительного согласования прохождения подготовки)
2.5.
Акционерное общество "Национальная компания "KazakhExport" (в случае предварительного согласования прохождения подготовки)
3. Подготовка сотрудников дипломатической службы, осуществляющих консульские функции:
3.1.
Управление Департамента консульской службы МИД, курирующее страну, в которую направляется персонал дипломатической службы
3.2.
Управление консульско-правовых вопросов Департамента консульской службы МИД
3.3.
Паспортно-визовое управление Департамента консульской службы МИД
3.4.
Министерство юстиции Республики Казахстан (в случае предварительного согласования прохождения подготовки)
3.5.
Генеральная прокуратура Республики Казахстан (в случае предварительного согласования прохождения подготовки)
3.6.
Министерство внутренних дел Республики Казахстан (в случае предварительного согласования прохождения подготовки)
3.7.
Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан (в случае предварительного согласования прохождения подготовки)
4. Подготовка работников дипломатической службы:
4.1.
Заведующий канцелярией загранучреждения:
4.1.1.
Аппарат Правительства Республики Казахстан (в случае предварительного согласования прохождения подготовки)
4.1.2.
Департамент обеспечения и документооборота МИД

1. Дипломатиялық қызмет персоналының жалпы дайындығы:
1.1.
Дипломатиялық қызмет персоналы жіберілетін елге/халықаралық ұйымға жетекшілік ететін СІМ құрылымдық бөлімшесі
1.2.
СІМ Халықаралық ақпарат комитеті
1.3.
СІМ Ақпараттық қауіпсіздік басқармасы
1.4.
Қауіпсіздік мәселелері бойынша арнайы курстардан өту (дайындықты өткізетін лауазымды тұлға СІМ басшылығымен анықталады)
2. Сауда-экономикалық қатынастарға жауапты дипломатиялық қызмет персоналын дайындау:
2.1.
Сауда-экономикалық қатынастарға жетекшілік ететін СІМ құрылымдық бөлімшесі
2.2.
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі (дайындықты өткізу бойынша алдын-ала келісім болған жағдайда)
2.3.
Қазақстан Республикасының Сауда және интеграции министрлігі (дайындықты өткізу бойынша алдын-ала келісім болған жағдайда)
2.4.
"KazakhІnvest" Ұлттық компаниясы" Акционерлік қоғамы (дайындықты өткізу бойынша алдын-ала келісім болған жағдайда)
2.5.
"KazakhExport" Ұлттық компаниясы" Акционерлік қоғамы (дайындықты өткізу бойынша алдын-ала келісім болған жағдайда)
3. Консулдық қызметтерді жүзеге асыратын дипломатиялық қызмет персоналдарын дайындау:
3.1.
Дипломатиялық қызмет персоналы жіберілетін елге жетекшілік ететін СІМ Консулдық қызмет департаментінің басқармасы
3.2.
СІМ Консулдық қызмет департаментінің консулдық-құқықтық басқармасы
3.3.
СІМ Консулдық қызмет департаментінің паспорттық-визалық басқармасы
3.4.
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі (дайындықты өткізу бойынша алдын-ала келісім болған жағдайда)
3.5.
Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы (дайындықты өткізу бойынша алдын-ала келісім болған жағдайда)
3.6.
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі (дайындықты өткізу бойынша алдын-ала келісім болған жағдайда)
3.7.
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі (дайындықты өткізу бойынша алдын-ала келісім болған жағдайда)
4. Дипломатиялқ қызмет қызметкерлерін дайындау:
4.1.
Шет елдегі мекеменің кеңсе меңгерушісі:
4.1.1.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппараты (дайындықты өткізу бойынша алдын-ала келісім болған жағдайда)
4.1.2.
СІМ Қамтамасыз ету және құжат айналымы департаменті

4.1.3.
Управление по защите государственных секретов МИД
4.2.
Бухгалтер загранучреждения:
4.2.1
Валютно-финансовый департамент МИД
4.3.
Референт по административно-хозяйственным вопросам:
4.3.1.
Департамент обеспечения и документооборота МИД
4.3.2.
Валютно-финансовый департамент МИД
4.4.
Дежурный комендант, водитель, механик:
4.4.1.
Прохождение специальных курсов по вопросам безопасности
Руководитель кадровой службы МИД ______________________________________
"Ознакомлен с должностными инструкциями" ______________________ (подпись)
"Ознакомление с памяткой выезжающего на работу в загранучреждение"
_____________ (подпись)
Дата окончания подготовки "____" "_____________" 20__ года
Рекомендация курирующего заместителя Министра иностранных дел
Республики Казахстан _______________________ / ____________ / ___________
(рекомендация) (подпись) (дата)
Рекомендация Руководителя аппарата МИД _______________________ /
___________ / ____________ (рекомендация) (подпись) (дата)
Примечание: персонал дипломатической службы должен выделять не менее половины
рабочего дня для прохождения предвыездной подготовки
Приложение 4
к Правилам ротации персонала
дипломатической службы
Республики Казахстан
Перечень документов, представляемых персоналом дипломатической службы перед выездом на работу в загранучреждение
1. Личный листок (персонала дипломатической службы, супруга/супруги) – по 2 экземпляра с фотографией.
2. Автобиография (персонала дипломатической службы, супруга/супруги) – по 2 экземпляра.
3. Копия документа об образовании с приложением (в том числе документы, подтверждающие ученую степень, сертификаты).
4. Копия удостоверения личности (супруга/супруги).
5. Копия свидетельства о заключении/расторжении брака.
6. Копия свидетельства о рождении ребенка (детей).
7. Копия водительского удостоверения.
8. Медицинская справка для выезжающих за границу.
Персонал дипломатической службы оформляет медицинскую справку в республиканском государственном предприятии на праве хозяйственного предприятия "Больница Медицинского центра Управления делами Президента Республики Казахстан", члены семьи - в поликлинике по месту жительства.
9. План предвыездной подготовки персонала дипломатической службы, направляемого на работу в загранучреждение.
10. Оригинал трудовой книжки.
11. Копия справки о сдаче декларации по индивидуальному подоходному налогу и имуществу.

4.1.3.
СІМ Мемлекеттік құпияларды қорғау басқармасы
4.2.
Шет елдегі мекеменің бухгалтері:
4.2.1
СІМ Валюта-қаржы департаменті
4.3.
Әкімшілік-шаруашылық мәселелері жөніндегі референт:
4.3.1.
СІМ Қамтамасыз ету және құжат айналымы департаменті
4.3.2.
СІМ Валюта-қаржы департаменті
4.4.
Кезекші, жүргізуші, механик:
4.4.1.
Қауіпсіздік мәселелері бойынша арнайы курстардан өту
Министрліктің кадр қызметінің басшысы ___________________
"Лауазымдық нұсқаулықтармен таныстым" _______________________
(қолы)
"Шет мемлекеттердегі мекемелеріне қызметке жіберілетіндердің жадынамамен
таныстым" __________________________
(қолы)
Даярлықтың аяқталу күні
20__ жылғы "____" "_____________"
Жетекшелік ететін Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрінің орынбасарының ұсынысы
_______________________ / ___________ / _____________
(ұсыныс)                   (қолы)             (күні)
СІМ Аппарат басшысының ұсынысы
______________________ /____________ /_____________
(ұсыныс)             (қолы)             (күні)
Ескертпе: дипломатиялық қызмет персоналы жіберілу алдындағы даярлықты өтуге кем
дегенде бір жұмыс күнінің жартысын бөлуге тиіс.
Қазақстан Республикасының
дипломатиялық қызмет
персоналын ротациялау
қағидаларына
4-қосымша
Шет елдердегі мекемелеріне жұмысқа жіберілер алдындағы дипломатиялық қызметінің персоналымен тапсырылатын құжаттар тізімі
1. Жеке парақша (дипломатиялық қызмет персоналының, әйелінің/күйеуінің) – суретпен 2 дана.
2. Өмірбаяны (дипломатиялық қызмет персоналының, әйелінің/ күйеуінің) – 2 дана.
3. Білімі туралы құжаттың қосымшасымен бірге көшірмесі (соның ішінде ғылыми деңгейін дәлелдейтін құжаттар, сертификаттар).
4. Жеке куәлігінің көшірмесі (әйелінің/ күйеуінің).
5. Неке қию/ажырасу куәлігінің көшірмесі.
6. Баланың (балаларының) туу туралы куәлігінің көшірмесі.
7. Жүргізуші куәлігінің көшірмесі.
8. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) Шетелге шығатындар үшін 082 нысандағы медициналық анықтама.
Дипломатиялық қызмет персоналы медициналық анықтаманы "Қазақстан Республикасы Президентінің істері Басқармасының Медициналық орталығы ауруханасы" шаруашылық құқығындағы мекемесі республикалық мемлекеттік мекемесінде, отбасы мүшелері тұрғылықты жері бойынша емханасында рәсімдейді.
9. Дипломатиялық қызметі персоналының шет елдердегі мекемелеріне жұмысқа жіберілу алдындағы даярлықтың жоспары.
10. Еңбек кітапшасының түпнұсқасы.
11. Жеке табыс және мүлік салығы бойынша декларация тапсыру туралы анықтаманың көшірмесі.

12. Обходной лист (для персонала дипломатической службы).
13. Копия военного билета (сдается в кадровую службу Министерства для подготовки письма в органы военного управления по месту регистрации персонала дипломатической службы).
Письмо и оригинал военного билета персоналом дипломатической службы самостоятельно сдаются в органы военного управления по месту регистрации для получения расписки.
Копия расписки о сдаче военного билета, выданной органами военного управления сдается в кадровую службу Министерства.
14. Документы для Валютно-финансового департамента:
1) копия приказа о назначении на должность в загранучреждение;
2) копия удостоверения личности;
3) копия платежной карточки банка;
4) справка-уведомление банка об открытом текущем счете в карточной базе (с указанием двадцатизначного номера счета);
5) копия договора о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, заключенного с акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд".
15. Копии авиабилетов до пункта назначения.

12. Кету қағазы (диаломатиялық қызмет персоналы үшін).
13. Әскери билеттің көшірмесі (Дипломатиялық қызмет персоналын тіркеуге алу орны бойынша әскери басқармасының органдарына хат дайындау үшін Министрліктің кадр қызметіне тапсырылады).
Хат пен әскери билеттің түпнұсқасы қызметкердің өзімен қолхат алу үшін тіркеу орны бойынша әскери басқармасының органдарына тапсырылады.
Әскери басқармасының органдарымен берілген әскери билеттің тапсырылғаны жөніндегі қолхаттың көшірмесі Министрліктің кадр қызметіне тапсырылады.
14. Валюта-қаржы департаментіне тапсырылатын құжаттар:
1) шетелдік мекемеге лауазымға тағайындау жөніндегі бұйрықтың көшірмесі;
2) жеке куәлік көшірмесі;
3) төлем жасайтын банк картасының көшірмесі;
4) карта базасында 20-нөмірлік шот (IBAN) ашылғаны жөніндегі банктің анықтама-хабарламасы;
5) "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" Акционерлык қоғамымен жасалған міндетті зейнетақы жарнасы негізінде зейнетақысын қамтамасыз ететін шарт көшірмесі.
15. Жету пунктіне дейінгі әуебилеттердің көшірмесі.