Об утверждении Правил государственной регистрации выпуска паев паевого инвестиционного фонда
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 19 октября 2020 года № 101. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 октября 2020 года № 21508.
В соответствии с Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан, законами Республики Казахстан "Об инвестиционных и венчурных фондах", "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", "О государственных услугах", Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 07.06.2023 № 53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила государственной регистрации выпуска паев паевого инвестиционного фонда.
2. Департаменту рынка ценных бумаг в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования.
Председатель Агентства Республики Казахстан
по регулированию и развитию финансового рынка
М. Абылкасымова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
____ ___________ 2020 года
Утверждены постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 19 октября 2020 года № 101
Правила государственной регистрации выпуска паев паевого инвестиционного фонда
Сноска. Правила – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 07.06.2023 № 53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Инвестициялық пай қоры пайларының шығарылымын мемлекеттік тіркеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 19 қазандағы № 101 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 26 қазанда № 21508 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне, "Инвестициялық және венчурлік қорлар туралы", "Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы", "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 07.06.2023 № 53 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Инвестициялық пай қоры пайларының шығарылымын мемлекеттік тіркеу қағидалары бекітілсін.
2. Бағалы қағаздар нарығы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
2020 жылғы____________________
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Басқармасының
2020 жылғы 19 қазандағы
№ 101 қаулысымен
бекітілді
Инвестициялық пай қоры пайларының шығарылымын мемлекеттік тіркеу қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 07.06.2023 № 53 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила государственной регистрации выпуска паев паевого инвестиционного фонда (далее − Правила) разработаны в соответствии с Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "Об инвестиционных и венчурных фондах" (далее – Закон об инвестиционных фондах), Законом "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", Законом Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее - Закон о государственных услугах).
2. Правила устанавливают условия и порядок государственной регистрации выпуска паев паевого инвестиционного фонда, согласования изменений и (или) дополнений в правила паевого инвестиционного фонда.
3. В Правилах используются следующие основные понятия и сокращения:
1) управляющая компания, услугополучатель - профессиональный участник рынка ценных бумаг, осуществляющий деятельность по управлению инвестиционным портфелем на основании лицензии, выданной уполномоченным органом;
2) биржевой паевой инвестиционный фонд (Exchange Traded Fund) (ETF) (Эксчейндж Трэйдэд Фандс) – интервальный паевой инвестиционный фонд индексного инвестирования, паи которого обращаются на фондовой бирже;
3) государственная услуга - государственная услуга "Государственная регистрация выпуска паев паевых инвестиционных фондов, внесение изменений и (или) дополнений в правила паевого инвестиционного фонда";
4) пай - именная эмиссионная ценная бумага бездокументарной формы выпуска, подтверждающая долю ее собственника в паевом инвестиционном фонде, право на получение денег, полученных от реализации активов паевого инвестиционного фонда и (или) иного имущества в случае, установленном Законом об инвестиционных фондах, при прекращении его существования, а также иные права, связанные с особенностями деятельности паевых инвестиционных фондов, определенных Законом об инвестиционных фондах;
5) портал - веб-портал Акционерного общества "Центральный депозитарий ценных бумаг";
6) заявление - заявление на государственную регистрацию выпуска паев паевых инвестиционных фондов и (или) согласование изменений и (или) дополнений в правила паевого инвестиционного фонда;
7) уполномоченный орган - уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 22.12.2023 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Инвестициялық пай қоры пайларының шығарылымын мемлекеттік тіркеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне, "Инвестициялық және венчурлік қорлар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі − Инвестициялық қорлар туралы заң), "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі − Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң) сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар инвестициялық пай қоры пайларының шығарылымын мемлекеттік тіркеу, инвестициялық пай қорының қағидаларына өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды келісу шарттары мен тәртібін белгілейді.
3. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар мен қысқартулар пайдаланылады:
1) басқарушы компания, көрсетілетін қызметті алушы – уәкілетті орган берген лицензия негізінде инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушы;
2) биржалық ивестициялық пай қоры (Exchange Traded Fund) (ETF) (Эксчейндж Трэйдэд Фандс) – пайлары қор биржасында айналыста болатын индекстік инвестициялаудың аралық ивестициялық пай қоры
3) мемлекеттік көрсетілетін қызмет – "Инвестициялық пай қоры пайларының шығарылымын мемлекеттік тіркеу, инвестициялық пай қорының қағидаларына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу" мемлекеттік көрсетілетін қызметі;
4) пай – инвестициялық пай қорындағы оның иесінің үлесін, инвестициялық пай қоры жұмыс істеуін тоқтатқан кезде оның активтерін және (немесе) Инвестициялық қорлар туралы заңда белгіленген жағдайда өзге де мүлікті өткізуден алынған ақшаны алу құқығын, сондай-ақ Инвестициялық қорлар туралы заңда айқындалған инвестициялық пай қоры қызметінің ерекшеліктеріне байланысты өзге де құқықтарды растайтын, шығарылымы құжатталмаған нысандағы атаулы эмиссиялық бағалы қағаз;
5) портал – "Бағалы қағаздардың орталық депозитарийі" акционерлік қоғамының веб-порталы;
6) өтініш – инвестициялық пай қоры пайларының шығарылымын мемлекеттік тіркеу және (немесе) инвестициялық пай қорының қағидаларына өзгерістер және (немесе) толықтыруларды келісу үшін өтініш;
7) уәкілетті орган – қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті орган.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 22.12.2023 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Глава 2. Условия и порядок государственной регистрации выпуска паев паевого инвестиционного фонда
4. Для государственной регистрации выпуска паев паевого инвестиционного фонда и согласования изменений и (или) дополнений в правила паевого инвестиционного фонда управляющая компания представляет в уполномоченный орган документы, указанные в пунктах 1 и 1-4 статьи 20 Закона об инвестиционных фондах.
5. Заявление для государственной регистрации выпуска паев паевого инвестиционного фонда или согласования изменений и (или) дополнений в правила паевого инвестиционного фонд с приложением требуемых документов направляется управляющей компанией в уполномоченный орган в произвольном виде через портал в электронной форме.
Государственная услуга оказывается уполномоченным органом в соответствии с перечнем основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 1 к Правилам.
6. Правила паевого инвестиционного фонда составляются на казахском и русском языках и оформляются в соответствии со структурой правил паевого инвестиционного фонда согласно приложению 3 к Правилам.
При необходимости согласования изменений и (или) дополнений в правила паевого инвестиционного фонда, зарегистрированных уполномоченным органом до 1 июля 2023 года, управляющей компанией предоставляется электронная форма правил паевого инвестиционного фонда.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 22.12.2023 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6-1. Правила биржевых паевых инвестиционных фондов (Exchange Traded Fund) (ETF) (Эксчейндж Трэйдэд Фандс) подлежат предварительному согласованию с фондовой биржей до даты направления заявления на государственную регистрацию выпуска паев биржевых паевых инвестиционных фондов в уполномоченный орган.
Сноска. Правила дополнены пунктом 6-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 22.12.2023 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Работник уполномоченного органа, уполномоченный на прием и регистрацию корреспонденции, в день поступления заявления осуществляет его прием, регистрацию и направление на исполнение в подразделение, ответственное за оказание государственной услуги (далее – ответственное подразделение). При поступлении заявления услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан", прием документов осуществляется на следующий рабочий день.

2-тарау. Инвестициялық пай қоры пайларының шығарылымын мемлекеттік тіркеу шарттары мен тәртібі
4. Басқарушы компания инвестициялық пай қоры пайларының шығарылымын мемлекеттік тіркеу және инвестициялық пай қорының қағидаларына өзгерістер мен (немесе) толықтыруларды келісу үшін уәкілетті органға Инвестициялық қорлар туралы заңның 20-бабының 1 және 1-4-тармақтарында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
5. Басқарушы компания талап етілетін құжаттармен қоса инвестициялық пай қоры пайларының шығарылымын мемлекеттік тіркеу және инвестициялық пай қорының қағидаларына өзгерістер мен (немесе) толықтыруларды келісу үшін өтінішті уәкілетті органға электрондық нысанда портал арқылы еркін түрде жібереді.
Уәкілетті орган мемлекеттік қызметті Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне сәйкес көрсетеді.
6. Инвестициялық пай қорының қағидалары қазақ және орыс тілдерінде жасалады және Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес инвестициялық пай қоры қағидаларының құрылымына сәйкес ресімделеді.
Уәкілетті орган 2023 жылғы 1 шілдеге дейін тіркеген инвестициялық пай қорының қағидаларына өзгерістер мен (немесе) толықтыруларды келісу қажет болған кезде, басқарушы компания инвестициялық пай қоры қағидаларының электрондық нысанын ұсынады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 22.12.2023 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6-1. Биржалық ивестициялық пай қорының (Exchange Traded Fund) (ETF) (Эксчейндж Трэйдэд Фандс) қағидалары уәкілетті органға биржалық ивестициялық пай қоры пайларының шығарылымын мемлекеттік тіркеуге өтінішті жіберу күніне дейін қор биржасымен алдын ала келісілуге тиіс.
Ескерту. 6-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 22.12.2023 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Хат-хабарларды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті органның қызметкері өтініш келіп түскен күні оны қабылдауды, тіркеуді және мемлекеттік қызмет көрсетуге жауапты бөлімшеге (бұдан әрі – жауапты бөлімше) орындауға жіберуді жүзеге асырады. Көрсетілетін қызметті алушының өтініші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері келіп түскен кезде Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес құжаттарды қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.

8. Работник ответственного подразделения в течение 2 (двух) рабочих дней со дня регистрации заявления проверяет полноту представленных документов.
При установлении факта неполноты представленных документов работник ответственного подразделения в указанный срок готовит и направляет услугополучателю мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
Мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления, подписанный электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица уполномоченного органа, направляется управляющей компании через портал в электронной форме.
9. При установлении факта полноты и (или) отсутствия истечения срока действия представленных документов работник ответственного подразделения в течение 10 (десяти) рабочих дней рассматривает документы на соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан и готовит проект письма о выдаче свидетельства о государственной регистрации выпуска паев либо отказе в оказании государственной услуги.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги уполномоченный орган уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для предоставления услугополучателю возможности выразить позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания уполномоченный орган выдает письмо (свидетельство) либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Работник ответственного подразделения в течение 1 (одного) рабочего дня после подписания результата оказания государственной услуги направляет его управляющей компании в "личный кабинет" в электронной форме, удостоверенной ЭЦП уполномоченного лица уполномоченного органа.
10. Информация о стадии оказания государственной услуги обновляется в автоматическом режиме в информационной системе мониторинга оказания государственных услуг.
11. При соответствии представленных документов требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан, уполномоченный орган направляет управляющей компании в электронной форме:
свидетельство о государственной регистрации выпуска паев согласно приложению 2 к Правилам и правила паевого инвестиционного фонда (при государственной регистрации выпуска паев паевого инвестиционного фонда);
правила паевого инвестиционного фонда с учетом изменений и дополнений (при согласовании изменений и дополнений в правила паевого инвестиционного фонда);
свидетельство о государственной регистрации выпуска паев паевого инвестиционного фонда согласно приложению 2 к Правилам (при смене управляющей компании и внесении соответствующих изменений в правила паевого инвестиционного фонда).

8. Жауапты бөлімшенің қызметкері өтініш тіркеген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған кезде жауапты бөлімшенің қызметкері көрсетілген мерзімде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды дайындайды және көрсетілетін қызметті алушыға жібереді.
Басқарушы компания уәкілетті органның уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды портал арқылы электрондық нысанда жібереді.
9. Ұсынылған құжаттардың толық болу және (немесе) қолданыс мерзімінің аяқталмау фактісі анықталған жағдайда, жауапты бөлімшенің қызметкері 10 (он) жұмыс күні ішінде құжаттардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігі тұрғысынан қарайды және пайлардың шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік беру не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы хаттың жобасын дайындайды.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған жағдайда, уәкілетті орган көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешімі, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіруге мүмкіндік беру үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабарланған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша уәкілетті орган хат (куәлік) не мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту береді.
Жауапты бөлімшенің қызметкері мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесіне қол қойғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде оны уәкілетті компанияға "жеке кабинетіне" уәкілетті органның уәкілетті адамының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық нысанда жібереді.
10. Мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы ақпарат мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді мониторингтеу автоматты режимде жаңартылады.
11. Ұсынылған құжаттар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келген кезде уәкілетті орган басқарушы компанияға электрондық нысанда:
Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес пайлардың шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті және инвестициялық пай қорының қағидаларын (инвестициялық пай қоры пайларының шығарылымын мемлекеттік тіркеген кезде);
өзгерістер мен толықтырулар ескерілген инвестициялық пай қорының қағидаларын (инвестициялық пай қорының қағидаларына өзгерістер мен толықтыруларды келіскен кезде);
Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес инвестициялық пай қоры пайларының шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті (басқарушы компания ауысқан кезде және инвестициялық пай қорының қағидаларына тиісті өзгерістер енгізу кезінде) жібереді.

12. Уполномоченный орган отказывает в государственной регистрации выпуска паев паевого инвестиционного фонда в случаях:
1) несоответствия представленных документов требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан;
2) наличия противоречивых или недостоверных сведений, содержащихся в правилах паевого инвестиционного фонда, изменениях и дополнениях к ним и иных документах, представленных на согласование;
3) несоответствия деятельности управляющей компании требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан.
13. Уполномоченный орган отказывает в согласовании изменений и (или) дополнений в правила паевого инвестиционного фонда при:
1) несоответствии представленных документов требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан;
2) наличии противоречивых или вводящих в заблуждение сведений об изменениях и дополнениях в правила паевого инвестиционного фонда, представленных на согласование.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) уполномоченного органа и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
14. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственной услуги производится вышестоящим должностным лицом уполномоченного органа, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба подается уполномоченному органу и (или) должностному лицу уполномоченного органа, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Если иное не предусмотрено Законом об инвестиционных фондах, Законом о государственных услугах, обращение в суд осуществляется после обжалования в досудебном порядке.
15. В жалобе, направляемой руководителю уполномоченного органа, юридическим лицом указываются наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата.
Подтверждением принятия жалобы руководителем уполномоченного органа является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии уполномоченного органа с указанием фамилии и инициалов работника уполномоченного органа, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
Жалоба, указанная в части первой настоящего пункта, рассматривается в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
При обращении через портал в "личном кабинете" информацию о порядке обжалования можно получить по телефонам единого контакт-центра, указанным в приложении 1 к Правилам.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения уполномоченным органом (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
Приложение 1
к Правилам государственной
регистрации выпуска паев
паевого инвестиционного фонда
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Государственная регистрация выпуска паев паевых инвестиционных фондов"
Наименование государственной услуги
Государственная регистрация выпуска паев паевых инвестиционных фондов
Наименование подвидов государственной услуги

12. Уәкілетті орган мынадай жағдайларда инвестициялық пай қоры пайларының шығарылымын мемлекеттік тіркеуден бас тартады:
1) ұсынылған құжаттардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) инвестициялық пай қорының қағидаларында, оларға енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларда және келісуге ұсынылған өзге де құжаттарда қайшы келетін немесе дәйексіз мәліметтердің болуы;
3) басқарушы компания қызметінің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
13. Уәкілетті орган:
1) ұсынылған құжаттар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген кезде;
2) инвестициялық пай қорының келісуге ұсынылған қағидаларына өзгерістер мен толықтырулар туралы қайшы немесе жаңылыстыратын мәліметтер бар болған кезде инвестициялық пай қорының қағидаларына өзгерістер мен (немесе) толықтыруларды келісуден бас тартады.
3-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша уәкілетті органның және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
14. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды уәкілетті органның жоғары лауазымды адамы, мемлекеттік қызмет көрсетудің сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.
Шағым уәкілетті органға және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған уәкілетті органның лауазымды адамына беріледі.
Егер Инвестициялық қорлар туралы заңда, Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгіну сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін жүзеге асырылады.
15. Уәкілетті органның басшысына жіберілетін шағымда заңды тұлға атауын, пошталық мекенжайын, шығыс нөмірін және күнін көрсетеді.
Шағымды қабылдаған уәкілетті орган қызметкерінің тегі мен аты-жөнін, берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орнын көрсете отырып, уәкілетті органның кеңсесінде оны тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) уәкілетті орган басшысының шағымның қабылданғанын растау болып табылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген шағым тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
"Жеке кабинетте" портал арқылы өтініш берген жағдайда, шағымдану тәртібі туралы ақпаратты бірыңғай байланыс орталығының Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген телефондар арқылы алуға болады.
Шағым портал арқылы жіберілген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинетінен" өтініш туралы ақпарат қолжетімді болады, ол уәкілетті органның өтінішті өңдеу (жеткізу, тіркеу, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отырады.
Инвестициялық пай қоры
пайларының шығарылымын
мемлекеттік тіркеу
қағидаларына
1-қосымша
"Инвестициялық пай қоры пайларының шығарылымын мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Инвестициялық пай қоры пайларының шығарылымын мемлекеттік тіркеу
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы

1) государственная регистрация выпуска паев паевых инвестиционных фондов;
2) внесение изменений и (или) дополнений в правила паевого инвестиционного фонда.
1.
Наименование уполномоченного органа
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка (далее – уполномоченный орган).
2.
Способы предоставления государственной услуги
По всем подвидам:
веб-портал центрального депозитария ценных бумаг (далее - портал)
3.
Сроки оказания государственной услуги
При государственной регистрации выпуска паев: в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней;
При внесении изменений и (или) дополнений в правила паевого инвестиционного фонда: в течение 30 (тридцати) календарных дней.
4.
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам:
Электронная (полностью автоматизированная).
5.
Результат оказания государственной услуги
По подвидам:
Свидетельство о государственной регистрации выпуска паев паевого инвестиционного фонда по форме согласно приложению 2 к Правилам и в электронной форме правила инвестиционного фонда в случае государственной регистрации выпуска паев паевого инвестиционного фонда;
правила паевого инвестиционного фонда с учетом изменений и (или) дополнений (при согласовании изменений и (или) дополнений в правила паевого инвестиционного фонда);
свидетельство о государственной регистрации выпуска паев паевого инвестиционного фонда по форме согласно приложению 2 к Правилам (при смене управляющей компании и внесении соответствующих изменений в правила паевого инвестиционного фонда) либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего перечня основных требований к оказанию государственной услуги. Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на бесплатной основе.
7.
График работы
График работы:
1) портал - круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках" (далее – Закон о праздниках), прием заявлений и направление результатов оказания государственной услуги осуществляется на следующий рабочий день);
2) уполномоченный орган – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с Кодексом и Законом о праздниках.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
По подвидам:
для государственной регистрации выпуска паев:

1) инвестициялық пай қоры пайларының шығарылымын мемлекеттік тіркеу;
2) инвестициялық пай қорының қағидаларына өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізу.
1.
Уәкілетті органның атауы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі (бұдан әрі – уәкілетті орган).
2.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
Барлық кіші түрі бойынша:
бағалы қағаздар орталық депозитарийінің веб-порталы (бұдан әрі - портал)
3.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімі
Пайлардың шығарылымын мемлекеттік тіркеу кезінде: 15 (он бес) жұмыс күні ішінде;
Инвестициялық пай қорының қағидаларына өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізу кезінде: күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Барлық кіші түрі бойынша:
Электрондық (толық автоматтандырылған).
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Кіші түрі бойынша:
Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық пай қоры пайларының шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік және инвестициялық пай қоры пайларының шығарылымын мемлекеттік тіркеген жағдайда инвестициялық қор қағидалары электрондық нысанда;
өзгерістер мен (немесе) толықтырулар ескерілген инвестициялық пай қорының қағидалары (инвестициялық пай қорының өзгерістері мен (немесе) толықтыруларды келісу кезінде);
Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық пай қоры пайларының шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік (басқарушы компанияны ауыстырған және инвестициялық пай қорының қағидаларына тиісті өзгерістер енгізу кезінде) не мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың осы тізбесінің 9-тармағында көзделген негіздемелер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін ұсыну нысаны: электрондық.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет ақысыз көрсетіледі.
7.
Жұмыс кестесі
Жұмыс кестесі:
1) порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты болатын техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Мерекелер туралы заң) сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін жіберу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) уәкілетті органның – Кодекске және Мерекелер туралы заңға сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі - жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
8.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Кіші түрлер бойынша:
пайлардың шығарылымын мемлекеттік тіркеу үшін:

1) заявление, составленное в произвольной форме, с согласием на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, удостоверенное посредством электронной цифровой подписи уполномоченного лица;
2) копия решения о создании паевого инвестиционного фонда, принятого советом директоров или общим собранием акционеров (единственным акционером, владеющим всеми голосующими акциями) управляющей компании в соответствии с ее уставом (в форме электронного документа);
3) правила паевого инвестиционного фонда, утвержденные советом директоров или общим собранием акционеров (единственным акционером, владеющим всеми голосующими акциями) управляющей компании в соответствии с ее уставом (в форме электронного документа);
4) внутренние документы управляющей компании, регламентирующие условия и порядок деятельности, деятельность структурных подразделений и работников управляющей компании по созданию, обеспечению, функционированию и прекращению существования паевого инвестиционного фонда, соответствующие требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг, если указанные документы не были ранее согласованы с уполномоченным органом (в форме электронного документа).
Для внесения изменений и (или) дополнений в правила паевого инвестиционного фонда:
1) заявление, составленное в произвольной форме, с согласием на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, удостоверенное посредством электронной цифровой подписи уполномоченного лица;
2) правила фонда с учетом изменений и (или) дополнений (при согласовании изменений и дополнений) – в случае согласования изменений и (или) дополнений в правила паевого инвестиционного фонда (в форме электронного документа);
3) копию решения (протокола) или выписку из протокола заседания органа, на основании которого внесены изменения и (или) дополнения в правила фонда (в форме электронного документа).
Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица уполномоченный орган получает из баз данных центральных государственных органов, а также Государственной корпорации "Правительство для граждан".
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) несоответствие представленных документов требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан;
2) наличие противоречивых или недостоверных сведений, содержащихся в правилах паевого инвестиционного фонда, изменениях и дополнениях к ним и иных документах, представленных на согласование;

1) ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісімі бар, еркін нысанда жасалған, уәкілетті адамның электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған өтініш;
2) басқарушы компанияның жарғысына сәйкес оның директорлар кеңесi немесе акционерлерiнiң жалпы жиналысы (дауыс беретiн барлық акцияларды иеленушi жалғыз акционерi) қабылдаған инвестициялық пай қорын құру туралы шешiмнiң көшiрмесi (электрондық нысанда);
3) қордың директорлар кеңесі, басқарушы компанияның жарғысына сәйкес оның директорлар кеңесi немесе акционерлерiнiң жалпы жиналысы (дауыс беретiн барлық акцияларды иеленетін жалғыз акционерi) бекiткен инвестициялық пай қорының қағидалары (электрондық нысанда);
4) егер басқарушы компанияның Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы туралы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келетiн, оның қызметiнiң, басқарушы компанияның құрылымдық бөлiмшелерi мен қызметкерлерiнiң инвестициялық пай қорын құру, оның жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету және жұмысын тоқтату жөнiндегi қызметiнiң талаптары мен тәртiбiн регламенттейтiн iшкi құжаттары бұған дейін уәкiлеттi органмен келiсiлмеген болса, көрсетiлген құжаттар (электрондық нысанда).
Инвестициялық пай қорының қағидаларына өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізу үшін:
1) ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісімі бар, еркін нысанда жасалған, уәкілетті адамның электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған өтініш;
2) өзгерістер мен (немесе) толықтырулар (өзгерістер мен толықтыруларды келісу кезінде) ескерілген қор қағидалары –инвестициялық пай қорының қағидаларына өзгерістер мен (немесе) толықтыруларды келіскен жағдайда (электрондық нысанда);
3) қор қағидаларына өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізілген орган отырысының шешімінің (хаттама) көшірмесі немесе хаттамасының үзінді көшірмесі (электрондық нысанда).
Уәкілетті орган заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді орталық мемлекеттік органдардың, сондай-ақ "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының дерекқорынан алады.
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негіздері
1) ұсынылған құжаттардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) инвестициялық пай қорының қағидаларында, оларға енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларда және келісуге ұсынылған өзге де құжаттарда қайшы келетін немесе дәйексіз мәліметтердің болуы;

3) несоответствие деятельности управляющей компании требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адреса мест оказания государственной услуги и контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
В случае обнаружения сбоя либо технических неполадок на портале необходимо обратиться в единый контакт-центр. Единый контакт-центр: 8 800 080 86 68.
Приложение 2 к Правилам
государственной регистрации
выпуска паев паевого
инвестиционного фонда
Свидетельство о государственной регистрации выпуска паев паевого инвестиционного фонда
"___" _________ 20 __ года город Алматы
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
произвело государственную регистрацию выпуска паев
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________,
(полное наименование и место нахождения паевого инвестиционного фонда)
созданного
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(наименование управляющей компании)
Паям данного выпуска присвоен международный идентификационный номер
(код ISIN) _______________________________________________________________
Причина замены свидетельства о государственной регистрации выпуска паев
(заполняется в случае замены свидетельства о государственной регистрации выпуска паев):
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Уполномоченное лицо ________________________________________________
(электронная цифровая подпись) (фамилия, инициалы)
Приложение 3
к Правилам государственной
регистрации выпуска паев
паевого инвестиционного фонда
Структура правил паевого инвестиционного фонда
Сноска. Приложение 3 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 22.12.2023 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3) басқарушы компания қызметінің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары және мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинеті" арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығынан мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
Порталда іркіліс не техникалық ақаулар анықталған жағдайда бірыңғай байланыс орталығына жүгіну қажет.
Бірыңғай байланыс орталығы: 8 800 080 86 68.
Инвестициялық пай қоры
пайларының шығарылымын
мемлекеттік тіркеу
қағидаларына
2-қосымша
Инвестициялық пай қоры пайларының шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік
20 __ жылғы "___" _________                                     Алматы қаласы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(инвестициялық пай қорының толық атауы және орналасқан жері)
_________________________________________________________________ құрылған
__________________________________________________________________________
(басқарушы компанияның атауы)
пайлар шығарылымын мемлекеттік тіркеуді жүргізді.
Осы шығарылым пайларына халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ІSІN коды)
___________________________________________________________________ берілді.
Пайлар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті ауыстыру себебі (пайлар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті ауыстырған жағдайда толтырылады):
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Уәкілетті адам _____________________________________________________________
(қолы немесе электрондық цифрлық қолтаңбасы) (тегі, аты-жөні)
Инвестициялық пай қоры
пайларының шығарылымын
мемлекеттік тіркеу
қағидаларына
3-қосымша
Инвестициялық пай қоры қағидаларының құрылымы
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 22.12.2023 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

1. Правила паевого инвестиционного фонда содержат:
1) полное и сокращенное наименование паевого инвестиционного фонда;
2) полное наименование и местонахождение управляющей компании паевого инвестиционного фонда;
3) полное наименование и местонахождение кастодиана паевого инвестиционного фонда, его права и обязанности;
4) полное наименование аудиторских организаций, осуществляющих аудит управляющей компании и кастодиана паевого инвестиционного фонда;
5) инвестиционную декларацию;
6) порядок и сроки приведения активов паевого инвестиционного фонда в соответствии с требованиями инвестиционной декларации;
7) срок, в течение которого будет функционировать паевой инвестиционный фонд, либо указание о его бессрочном функционировании;
8) договор доверительного управления активами паевого инвестиционного фонда;
9) описание рисков инвесторов при инвестировании в паи паевого инвестиционного фонда;
10) права и обязанности управляющей компании паевого инвестиционного фонда;
11) номинальную стоимость пая паевого инвестиционного фонда в период первоначального размещения, которая выражается в национальной валюте Республики Казахстан или иной валюте, в которой выражена номинальная стоимость пая;
12) условия и порядок подачи и исполнения заявок на приобретение паев паевого инвестиционного фонда;
13) права и обязанности держателей паев паевого инвестиционного фонда;
14) порядок учета и определения стоимости активов паевого инвестиционного фонда и расчетной стоимости пая;
15) условия применения и порядок расчета надбавок к расчетной стоимости паев при их размещении;
16) виды, порядок определения и максимальные размеры расходов и вознаграждений управляющей компании, и иных лиц, обеспечивающих функционирование паевого инвестиционного фонда, которые подлежат оплате за счет активов данного фонда;
17) условия и порядок смены управляющей компании или кастодиана в случаях невозможности или отказа от осуществления ими дальнейшей деятельности по обеспечению существования паевого инвестиционного фонда;
18) условия и порядок приостановления размещения паев паевого инвестиционного фонда;
19) условия и порядок прекращения существования паевого инвестиционного фонда, в том числе выкупа паев при прекращении существования фонда, с указанием наименования печатного издания, в котором публикуется информация о прекращении существования паевого инвестиционного фонда;
20) условия и порядок предоставления отчетов по запросам держателей паев;
21) условия и порядок раскрытия информации перед держателями паев о паевом инвестиционном фонде, его правилах и изменениях в них, изменении стоимости чистых активов фонда и расчетной стоимости пая, ценах размещения и выкупа пая, а также о лицах, обеспечивающих существование паевого инвестиционного фонда, результатах их деятельности;

1. Инвестициялық пай қорының қағидалары:
1) инвестициялық пай қорының толық және қысқартылған атауын;
2) инвестициялық пай қоры басқарушы компаниясының толық атауын және орналасқан жерiн;
3) инвестициялық пай қоры кастодианының толық атауын және орналасқан жерiн, оның құқықтары мен мiндеттерін;
4) инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясына және кастодианына аудитті жүзеге асыратын аудиторлық ұйымдардың толық атауын;
5) инвестициялық декларацияны;
6) инвестициялық декларацияның талаптарына сәйкес инвестициялық пай қорының активтерiн келтiру тәртiбi мен мерзiмдерiн;
7) инвестициялық пай қоры жұмыс iстейтiн мерзiмді, не оның мерзiмсiз жұмыс iстеуi туралы нұсқауды;
8) инвестициялық пай қорының активтерiн сенiмгерлiк басқару шартын;
9) инвестициялық пай қорының пайларына инвестициялау кезiнде инвесторлардың тәуекелдерi сипатын;
10) инвестициялық пай қоры басқарушы компаниясының құқықтары мен мiндеттерiн;
11) Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында немесе пайдың номиналды құны көрсетілетін өзге валютада көрсетілетін бастапқы орналастыру кезеңiнде инвестициялық пай қоры пайының номиналды құнын;
12) инвестициялық пай қорының пайларын сатып алуға өтінімдер беру және орындау талаптары мен тәртібін;
13) инвестициялық пай қорының пайларын ұстаушылардың құқықтары мен міндеттерін;
14) инвестициялық пай қоры активтерінің құнын және пайдың есептік құнын есепке алу және анықтау тәртібін;
15) пайларды орналастыру кезінде олардың есептік құнына үстемақыны қолдану талаптары және есептеу тәртібін;
16) басқарушы компанияның және инвестициялық пай қорының жұмыс істеуін қамтамасыз ететін, осы қордың активтері есебінен төлеуге жататын өзге де адамдардың шығыстары мен сыйақыларының түрлерін, оларды анықтау тәртібі мен ең жоғары мөлшерлерін;
17) басқарушы компания немесе кастодиан инвестициялық пай қорының жұмыс істеуін қамтамасыз ету жөніндегі одан әрі қызметін жүзеге асыра алмағанда немесе одан бас тартқан жағдайда, оларды ауыстыру талаптары мен тәртібін;
18) инвестициялық пай қорының пайларын орналастыруды тоқтата тұру талаптары мен тәртібін;
19) инвестициялық пай қоры жұмысының тоқтатылғаны туралы ақпарат жарияланатын баспа басылымының атауын көрсете отырып инвестициялық пай қорының жұмыс істеуін тоқтату, оның ішінде қор жұмысын тоқтату кезінде пайларды сатып алу талаптары мен тәртібін;
20) пай ұстаушылардың сұратулары бойынша есептерді ұсыну талаптары мен тәртібін;
21) пай ұстаушылардың алдында инвестициялық пай қоры, оның қағидалары мен ондағы өзгерістер, қордың таза активтері құнының және пайдың есептік құнының өзгергені, пайдың орналастырылғаны және сатып алынғаны туралы, сондай-ақ инвестициялық пай қорының жұмыс істеуін қамтамасыз ететін адамдар, олардың қызметі туралы ақпаратты жария ету талаптары мен тәртібін;

22) перечень представителей управляющей компании по размещению и выкупу паев паевого инвестиционного фонда (при их наличии) с указанием номеров контактных телефонов, местонахождения.
2. Правила открытого или интервального паевого инвестиционного фонда, помимо сведений, предусмотренных пунктом 1 Структуры правил паевого инвестиционного фонда (далее – Структура правил), содержат:
1) условия и порядок подачи и исполнения заявки на выкуп пая;
2) условия и порядок приостановления выкупа паев;
3) условия применения и порядок расчета скидки с расчетной стоимости пая при его выкупе управляющей компанией;
4) условия и порядок внесения управляющей компанией изменений и дополнений в правила паевого инвестиционного фонда;
5) условия обмена паев по заказу их держателей на паи другого открытого или интервального паевого инвестиционного фонда, находящегося в доверительном управлении той же управляющей компании, условия и порядок проведения процедуры обмена паев управляющей компанией и кастодианом фонда, а также центральным депозитарием;
6) сведения о средствах массовой информации, в которых будет публиковаться информация о паевом инвестиционном фонде, в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "Об инвестиционных и венчурных фондах" и правилами паевого инвестиционного фонда.
3. Правила закрытых паевых инвестиционных фондов, помимо сведений, предусмотренных пунктом 1 Структуры правил, содержат:
1) условия и порядок начисления, выплаты дивидендов по паям;
2) условия, сроки и порядок созыва и проведения общего собрания держателей паев паевого инвестиционного фонда, порядок определения повестки дня, кворума общего собрания, представительства на общем собрании, порядок голосования, подсчета голосов, оформления протокола общего собрания.
4. Правила биржевых паевых инвестиционных фондов (Exchange Traded Fund) (ETF) (Эксчейндж Трэйдэд Фандс), помимо сведений, предусмотренных пунктом 1 Структуры правил, содержат:
1) полное наименование и местонахождение фондовой биржи биржевого паевого инвестиционного фонда (Exchange Traded Fund) (ETF) (Эксчейндж Трэйдэд Фандс);
2) полное наименование и местонахождение маркет-мейкера биржевого паевого инвестиционного фонда (Exchange Traded Fund) (ETF) (Эксчейндж Трэйдэд Фандс), его права и обязанности;
3) порядок заключения сделок с паями биржевого паевого инвестиционного фонда (Exchange Traded Fund) (ETF) (Эксчейндж Трэйдэд Фандс) в торговой системе фондовой биржи;
4) порядок определения величины максимального отклонения цены покупки (продажи) паев, публично объявляемой маркет-мейкером биржевого паевого инвестиционного фонда (Exchange Traded Fund) (ETF) (Эксчейндж Трэйдэд Фандс) на организованных торгах, проводимых фондовой биржей, от расчетной цены одного пая.

22) инвестициялық пай қорының байланыс телефондарының нөмірлерін, орналасқан жерін көрсете отырып пайларын орналастыру және сатып алу бойынша басқарушы компания өкілдерінің тізбесін қамтиды.
2. Ашық немесе аралық инвестициялық пай қорының қағидалары, Инвестициялық пай қорының Қағидалар құрылымының (бұдан әрі – Қағидалар құрылымы) 1-тармағында көзделген мәліметтерден басқа, мыналарды:
1) пайды сатып алуға өтінім беру және орындау талаптары мен тәртібін;
2) пайларды сатып алуды тоқтата тұру талаптары мен тәртібін;
3) басқарушы компания пайды сатып алу кезінде оның есептік құнымен жеңілдікті қолдану талаптары және есептесу тәртібін;
4) басқарушы компанияның инвестициялық пай қорының қағидаларына өзгерістер мен толықтыруларды енгізуі талаптары мен тәртібін;
5) пай ұстаушылардың тапсырысы бойынша пайларды басқарушы компанияның сенімгерлік басқаруындағы ашық немесе аралық инвестициялық пай қорының пайларына алмастыру талаптары, басқарушы компанияның және қор кастодианының, сондай-ақ орталық депозитарийінің пай алмасу рәсімдерін жүргізуі талаптары мен тәртібін;
6) "Инвестициялық және венчурлік қорлар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және инвестициялық пай қорының қағидаларында белгіленген тәртіппен инвестициялық пай қоры туралы ақпарат жарияланатын бұқаралық ақпарат құралдары туралы мәліметтерді қамтиды.
3. Жабық инвестициялық пай қорларының қағидалары Қағидалар құрылымының 1-тармағында көзделген мәліметтерден басқа, мыналарды:
1) пайлар бойынша дивидендтер есептеу, төлеу талаптары мен тәртібін;;
2) инвестициялық пай қорының пайларын ұстаушылардың жалпы жиналысын шақырту және өткізу талаптарын, мерзімдерін және тәртібін, күн тәртібін, жалпы жиналыстың кворумын, жалпы жиналыстағы өкілдікті айқындау тәртібін, дауыс беру, дауыстарды санау, жалпы жиналыс хаттамасын ресімдеу тәртібін қамтиды.
4. Биржалық инвестициялық пай қорының (Exchange Traded Fund) (ETF) (Эксчейндж Трэйдэд Фандс) қағидалары Қағидалар құрылымының 1-тармағында көзделген мәліметтерден басқа, мыналарды:
1) биржалық инвестициялық пай қоры (Exchange Traded Fund) (ETF) (Эксчейндж Трэйдэд Фандс) қор биржасының толық атауын және орналасқан жерiн;
2) биржалық инвестициялық пай қоры (Exchange Traded Fund) (ETF) (Эксчейндж Трэйдэд Фандс) маркет-мейкерінің толық атауын және орналасқан жерiн, оның құқықтары мен мiндеттерін;
3) қор биржасының сауда жүйесінде биржалық инвестициялық пай қорының (Exchange Traded Fund) (ETF) (Эксчейндж Трэйдэд Фандс) пайларымен мәмілелер жасасу тәртібін;
4) қор биржасы өткізетін ұйымдастырылған сауда-саттықта биржалық инвестициялық пай қорының (Exchange Traded Fund) (ETF) (Эксчейндж Трэйдэд Фандс) маркет-мейкері жария түрде жариялайтын пайларды сатып алу (сату) бағасының бір пайдың есептік бағасынан ең жоғары ауытқу шамасын айқындау тәртібін қамтиды.

Сведения, предусмотренные подпунктом 2) пункта 4 Структуры правил, в том числе должны предусматривать положения об объеме сделок с паями на проводимых фондовой биржей организованных торгах, совершаемых маркет-мейкером биржевого паевого инвестиционного фонда (Exchange Traded Fund) (ETF) (Эксчейндж Трэйдэд Фандс) в течение торгового дня, по достижении которого его обязанность маркет-мейкера в этот день прекращается, а также о периоде исполнения в течение торгового дня обязанности маркет-мейкера.

Қағидалар құрылымының 4-тармағының 2) тармақшасында көзделген мәліметтер, сондай-ақ биржалық инвестициялық пай қорының (Exchange Traded Fund) (ETF) (Эксчейндж Трэйдэд Фандс) маркет-мейкері сауда-саттық күні ішінде жасайтын, оған қол жеткізіеннен кейін сол күні оның маркет-мейкер міндеті тоқтатылатын қор биржасының ұйымдасқан сауда-саттықта пайлармен өткізетін мәмілелердің көлемі туралы, сондай-ақ сауда-саттық күні ішінде маркет-мейкердің міндетін орындау кезеңі туралы ережелерді көздеуге тиіс.