Об утверждении правил оказания платных услуг субъектами здравоохранения и типовой формы договора по предоставлению платных медицинских услуг (помощи)
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 октября 2020 года № ҚР ДСМ-170/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21559.
В соответствии с подпунктом 59) статьи 7 и пунктом 8 статьи 202 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.05.2022 № ҚР ДСМ-42 (вводится в действие с 01.07.2022).
1. Утвердить:
1) правила оказания платных услуг субъектами здравоохранения согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) типовую форму договора по предоставлению платных медицинских услуг (помощи) согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 304 "Об утверждении Правил и условий оказания платных услуг в организациях здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11341, опубликован 24 июня 2015 года в Информационно-правовой системе "Әділет");
2) приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 мая 2019 года № ҚР ДСМ-60 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 304 "Об утверждении Правил и условий оказания платных услуг в организациях здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18643, опубликован 15 мая 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Бюджетному департаменту Министерства здравоохранения Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет–ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) настоящего пункта.

Денсаулық сақтау субъектілерінің ақылы қызметтер көрсету қағидаларын және ақылы медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) ұсыну жөніндегі шарттың үлгілік нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 29 қазандағы № ҚР ДСМ-170/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21559 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 7-бабының 59) тармақшасына және 202-бабының 8-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.05.2022 № ҚР ДСМ-42 (01.07.2022 қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес денсаулық сақтау субъектілерінің ақылы қызметтер көрсету қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес ақылы медициналық көрсетілетін қызметтер ұсыну жөніндегі шарттың үлгілік нысаны бекітілсін.
Мынадай:
1) "Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызметтер көрсету қағидалары мен шарттарын және Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызметтер көрсетуге арналған шарттың үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 304 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11341 болып тіркелген, 2015 жылғы 24 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
2) "Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызметтер көрсету қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 304 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 2 мамырдағы № ҚР ДСМ-60 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18643 болып тіркелген, 2019 жылғы 15 мамырда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Бюджеттік департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің жауапты хатшысы Ә.Б. Нүсіповаға жүктелсін.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на ответственного секретаря Министерства здравоохранения Республики Казахстан Нусупову А.Б.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Приложение 1 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 29 октября 2020 года
№ ҚР ДСМ-170/2020
Правила оказания платных услуг субъектами здравоохранения
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.05.2022 № ҚР ДСМ-42 (вводится в действие с 01.07.2022).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания платных услуг субъектами здравоохранения (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 8 статьи 202 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок и условия оказания платных услуг субъектами здравоохранения в Республике Казахстан.
2. Платные услуги оказываются физическим лицам, в том числе содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, являющимися потребителями медицинских услуг (далее – пациенты).
Источниками формирования платных медицинских услуг являются собственные средства граждан, средства добровольного медицинского страхования, средства работодателей и иные источники, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) уполномоченный орган в области здравоохранения – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
2) лекарственный формуляр организации здравоохранения – перечень лекарственных средств для оказания медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, сформированный на основе Казахстанского национального лекарственного формуляра и утвержденный руководителем организации здравоохранения в порядке, определяемом уполномоченным органом;
3) обязательное социальное медицинское страхование – комплекс правовых, экономических и организационных мер по оказанию медицинской помощи потребителям медицинских услуг за счет активов фонда социального медицинского страхования;

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2020 жылғы 29 қазандағы
№ ҚР ДСМ-170/2020
бұйрығына 1-қосымша
Денсаулық сақтау субъектілерінің ақылы қызметтер көрсету қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.05.2022 № ҚР ДСМ-42 (01.07.2022 қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Денсаулық сақтау субъектілерінің ақылы қызметтер көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 202-бабының 8-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасында денсаулық сақтау субъектілерінің ақылы қызметтер көрсету тәртібі мен шарттарын айқындайды.
2. Ақылы қызметтер медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушы тұлғалар (бұдан әрі – пациенттер) болып табылатын, оның ішінде қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын жеке тұлғаларға көрсетіледі.
Ақылы қызметтер көзі – азаматтардың өз қаражаты, ерікті медициналық сақтандыру қаражаты, жұмыс берушілердің қаражаты және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер ақылы медициналық қызметтерді қалыптастыру көздері болып табылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) денсаулық сақтау ұйымының дәрiлiк формуляры – Қазақстандық ұлттық дәрілік формуляр негізінде қалыптастырылған және денсаулық сақтау ұйымының басшысы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен бекіткен, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсетуге арналған дәрілік заттардың тізбесі;
3) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру – әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының активтері есебінен медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға медициналық көмек көрсету жөніндегі құқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық шаралар кешені;

4) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи – объем медицинской помощи, предоставляемой за счет бюджетных средств.
Глава 2. Порядок оказания платных услуг
4. Медицинская помощь, предоставляемая на платной основе (платные медицинские услуги), оказывается субъектами здравоохранения в соответствии со стандартами на договорной основе.
5. Виды платных услуг и прейскурант цен на них доводятся до сведения населения через наглядную информацию в местах доступных для всеобщего обозрения, в том числе на интернет-ресурсах, субъектами здравоохранения, где указаны:
1) ссылки на правовые акты, регламентирующие право организации здравоохранения на оказание платных услуг;
2) сведения о лицензии на осуществление медицинской деятельности и приложениях к ней (номер и дата выдачи, перечень подвидов лицензируемого вида деятельности, полное наименование лицензиара);
3) перечень платных услуг с указанием стоимости, сведения об условиях и порядке их оплаты;
4) перечень гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) перечень медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования;
5) сведения о медицинских работниках, участвующих в предоставлении платных медицинских услуг, об уровне их профессионального образования и квалификации;
6) сведения о льготах при предоставлении платных услуг для отдельных категорий граждан;
7) режим работы субъектов здравоохранения, график работы медицинских работников, участвующих в предоставлении медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, платных услуг;
8) адреса и телефоны уполномоченного органа, местного органа государственного управления здравоохранения области, города республиканского значения и столицы, территориальных подразделений государственного органа в сфере оказания медицинских услуг (помощи), территориальных подразделений государственного органа в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий.
6. Платные услуги предоставляются пациентам в следующих случаях:
1) оказании медицинской помощи по их инициативе, в том числе без направления специалистов первичного и вторичного уровней;
2) оказании медицинской помощи сверх гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования;
3) лечении лекарственными средствами, не включенными в лекарственный формуляр организации здравоохранения;
4) проведении медицинских исследований, не входящих в перечень гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) перечень медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования, и (или) без медицинских показаний;

4) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі – бюджет қаражаты есебінен ұсынылатын медициналық көмектің көлемі.
2-тарау. Ақылы қызметтер көрсету тәртібі
4. Ақылы негізде көрсетілетін медициналық көмекті (ақылы медициналық қызметтерді) денсаулық сақтау субъектілері стандарттарға сәйкес шарттық негізде көрсетеді.
5. Ақылы қызметтердің түрлері және оларға бағалар прейскуранты жалпыға ортақ көпшілікке қолжетімді жерлердегі көрнекі ақпарат арқылы, оның ішінде интернет-ресурстарда көрсетілген денсаулық сақтау субъектілері жеткізеді, онда:
1) денсаулық сақтау ұйымының ақылы қызметтер көрсетуге құқығын регламенттейтін құқықтық актілерге сілтемелер;
2) медициналық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензия және оған қосымшалар туралы мәліметтер (нөмірі мен берілген күні, лицензияланатын қызмет түрінің кіші түрлерінің тізбесі, лицензиардың толық атауы);
3) құны көрсетілген ақылы қызметтер тізбесі және оларға ақы төлеу тәртібі туралы мәліметтер;
4) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесі және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмектің тізбесі;
5) ақылы медициналық қызметтер көрсетуге қатысатын медицина қызметкерлері туралы, олардың кәсіптік білімі мен біліктілігінің деңгейі туралы мәліметтер;
6) азаматтардың жекелеген санаттары үшін ақылы қызметтер көрсету кезіндегі жеңілдіктер туралы мәліметтер;
7) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек, ақылы қызметтер көрсетуге қатысатын денсаулық сақтау субъектілерінің жұмыс режимі, медицина қызметкерлерінің жұмыс кестесі;
8) уәкілетті органның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органының, медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелерінің, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелерінің мекенжайлары мен телефондары көрсетіледі.
6. Ақылы қызметтер пациенттерге мынадай жағдайларда көрсетіледі:
1) олардың бастамасы бойынша, оның ішінде бастапқы және қайталама деңгейдегі мамандарға жолдамай медициналық көмек көрсету;
2) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінен тыс және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету;
3) денсаулық сақтау ұйымының дәрілік формулярына енгізілмеген дәрілік заттармен емдеу;
4) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесіне және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмектің тізбесіне кірмейтін және (немесе) медициналық көрсетілімдерсіз медициналық зерттеулер жүргізу;

5) восстановительном лечении и медицинской реабилитации, оказываемой в санаторно-курортных организациях сверх гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, за исключением лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы;
6) медико-генетических исследованиях без медицинских показаний;
7) медицинском обследовании, не предусмотренном гарантированным объемом бесплатной медицинской помощи и сверх объема обязательного социального медицинского страхования;
8) оказании медицинской помощи по договору, в том числе по добровольному медицинскому страхованию за исключением лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы;
9) оказании медицинской помощи иностранцам и лицам без гражданства, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 1 и 2 статьи 83 Кодекса.
7. Платные медицинские услуги оказываются на основании типовой формы договора по предоставлению платных медицинских услуг (помощи).
Договор заключается в порядке, определенном гражданским законодательством Республики Казахстан.
8. В случае, если при предоставлении платных медицинских услуг потребуется оказание экстренной медицинской помощи пациенту при внезапных острых заболеваниях, состояниях, обострениях хронических заболеваний, требующих безотлагательного медицинского вмешательства для предотвращения существенного вреда здоровью и (или) устранения угрозы жизни, такая медицинская помощь предоставляется без взимания платы, а при отсутствии необходимых медицинских потребностей, в том числе несоответствие профиля данного субъекта государственной лицензии, то данный субъект, за счет собственных средств организовывает доступ пациента в соответствующую организацию здравоохранения, включая транспортировку пациента.
9. Госпитализация пациентов на платной основе осуществляется в платные отделения (палаты) организации здравоохранения, за исключением лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
10. При оказании платных услуг субъекты здравоохранения осуществляют ведение первичной учетной и отчетной документации в медицинских информационных системах здравоохранения по формам, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-313/2020 "Об утверждении форм отчетной документации в области здравоохранения" (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21879) и приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – приказы № ҚР ДСМ-313/2020 и (или) № ҚР ДСМ-175/2020).

5) тергеу изоляторлары мен қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелерінде ұсталатын адамдарды қоспағанда, санаторийлік- курорттық ұйымдарда тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінен тыс және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін қалпына келтіру емі және медициналық оңалту;
6) медициналық көрсетілімдерсіз медициналық-генетикалық зерттеулер;
7) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінде көзделмеген және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру көлемінен тыс медициналық зерттеп-қарау;
8) тергеу изоляторлары мен қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелерінде ұсталатын адамдарды қоспағанда, шарт бойынша, оның ішінде ерікті медициналық сақтандыру бойынша медициналық көмек көрсету;
9) Кодекстің 83-бабының 1 және 2-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға медициналық көмек көрсету арқылы жүзеге асырылады.
7. Ақылы медициналық қызметтер ақылы медициналық қызметтер (көмек) көрсету жөніндегі шарттың үлгілік нысаны негізінде көрсетіледі.
Шарт Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында айқындалған тәртіппен жасалады.
8. Егер ақылы медициналық қызметтер көрсету кезінде денсаулыққа келетін елеулі зиянды болдырмау және (немесе) өмірге төнген қатерді жою үшін кезек күттірмейтін медициналық араласуды қажет ететін кенеттен болған жіті аурулар, созылмалы аурулардың жай-күйі, асқынуы кезінде пациентке шұғыл медициналық көмек көрсету талап етілетін жағдайда, мұндай медициналық көмек ақы алмай, ал қажетті медициналық қажеттіліктер болмаған кезде, оның ішінде осы субъектінің мемлекеттік лицензия бейініне сәйкес келмеген кезде, осы субъекті медициналық, өз қаражаты есебінен пациентті тасымалдауды қоса алғанда, пациенттің тиісті денсаулық сақтау ұйымына рұқсатты ұйымдастырады.
9. Тергеу изоляторлары мен қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінде ұсталатын адамдарды қоспағанда, пациенттерді ақылы негізде емдеуге жатқызу денсаулық сақтау ұйымдарының ақылы бөлімшелерінде (палаталарында) жүзеге асырылады.
10. Ақылы қызметтер көрсету кезінде денсаулық сақтау субъектілері денсаулық сақтаудың медициналық ақпараттық жүйелерінде бастапқы есепке алу және есептік құжаттаманы жүргізуді "Денсаулық сақтау саласындағы есептік құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21879 болып тіркелген) және "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-313/2020 және (немесе) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықтары) бекітілген нысандары бойынша жүзеге асырады.

Каждый случай оказания платной услуги пациентам, находящихся на лечении в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, включая приобретение лекарственных средств, не включенных в лекарственный формуляр организации здравоохранения, а также незарегистрированных в Республике Казахстан в соответствии со статьей 251 Кодекса, отражается с обоснованием в учетной медицинской документации по форме, утвержденной в соответствии с приказами № ҚР ДСМ-313/2020 и (или) № ҚР ДСМ-175/2020.
Субъекты здравоохранения обеспечивают своевременное и достоверное заполнение учетных форм согласно коду Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем 9 пересмотра (далее – МКБ-9), Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем 10 пересмотра (далее – МКБ-10).
11. Пациентам субъекты здравоохранения предоставляют:
1) выписной эпикриз - в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
2) информацию о перечне оказанных платных услуг с указанием количества и стоимости услуг.
Приложение 2 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 29 октября 2020 года
№ ҚР ДСМ-170/2020
Сноска. Типовая форма - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.05.2022 № ҚР ДСМ-42 (вводится в действие с 01.07.2022).
Типовая форма договора по предоставлению платных медицинских услуг (помощи)
______________________ "___"_________ ___г.
(Местонахождение)
_________________________________________________________________________,
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), ИИН, данные документов,
удостоверяющих личность пациента) именуемый(ая) в дальнейшем Заказчик,
с одной стороны и _________________________________________________________
(полное наименование организации здравоохранения, БИН) именуемый(ая)
в дальнейшем Поставщик, в лице ____________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) уполномоченного лица)
действующего на основании_________________________________________________
(Устава, Положения) с другой стороны, заключили настоящий договор
(далее – Договор) о нижеследующем:
1. Предмет Договора
1. Поставщик оказывает платные медицинские услуги (помощи) согласно приложению ___ к настоящему Договору с ____________ по _____________года на сумму ___(____________) тенге в срок с____ по _____(прописью).
2. Заказчик либо его представитель по доверенности, в том числе представитель по доверенности лиц, находящихся в местах лишения свободы, удостоверенные начальниками мест лишения свободы, представитель по доверенности лиц, находящихся в следственных изоляторах, удостоверенные начальниками следственных изоляторов осуществляет оплату Поставщику за оказанные медицинские услуги (помощи), в порядке и сроки, указанные в настоящем Договоре.

Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде емделіп жатқан, Денсаулық сақтау ұйымының дәрілік формулярына енгізілмеген, сондай-ақ Кодекстің 251-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында тіркелмеген дәрілік заттарды сатып алуды қоса алғанда, емделіп жатқан пациенттерге ақылы қызмет көрсетудің әрбір жағдайы ҚР ДСМ-313/2020 және (немесе) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықтарына сәйкес бекітілген нысан бойынша есепке алу медициналық құжаттамасында негіздемемен көрсетіледі.
Денсаулық сақтау субъектілері Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесінің 9-қайта қарау кодына (бұдан әрі – АХЖ-9), Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесінің 10-қайта қарау (бұдан әрі – АХЖ-10) кодына сәйкес есепке алу нысандарының уақтылы және дұрыс толтырылуын қамтамасыз етеді.
11. Пациенттерге денсаулық сақтау субъектілері:
1) шығару эпикризін - № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығына сәйкес;
2) көрсетілетін қызметтердің саны мен құнын көрсете отырып, көрсетілген ақылы қызметтердің тізбесі туралы ақпаратты ұсынады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2020 жылғы 29 қазандағы
№ ҚР ДСМ-170/2020
бұйрығына 2-қосымша
Ақылы медициналық қызметтер (көмек) ұсыну жөніндегі шарттың үлгі нысаны
Ескерту. Нысан жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.05.2022 № ҚР ДСМ-42 (01.07.2022 қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_____________________ _____жылғы "___"_______
(Орналасқан жері)
Бұдан әрі Тапсырыс беруші деп аталатын
_______________________________________________________________,
(пациенттің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке басын куәландыратын құжаттардың
деректері) бір тараптан және бұдан әрі Қызмет беруші деп аталатын
_________________________________________________________________
(Жарғы, Ереже) негізінде әрекет ететін
_________________________________________________________ атынан
(денсаулық сақтау ұйымының толық атауы, БСН)
___________________________________________________ екінші тараптан
(уәкілетті адамның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
төмендегілер туралы осы Шартты (бұдан әрі – Шарт) жасасты:
1. Шарттың мәні
1. Қызмет беруші осы Шартқа ____ қосымшаға сәйкес ақылы медициналық қызметтерді (көмек) _______ жылғы _________ бастап ______________ бойынша ____________ (____________) теңге сомасына _____ бастап _____ дейінгі мерзімде көрсетеді. Толық жазылуы
2. Тапсырыс беруші немесе оның сенімхаты бойынша өкілі, оның ішінде бас бостандығынан айыру орындарының бастықтары куәландырған, бас бостандығынан айыру орындарындағы адамдардың сенімхаты бойынша өкілі, тергеу изоляторларында отырған адамдардың тергеу изоляторларының бастықтары куәландырған сенімхаттары бойынша өкілі қызмет берушіге көрсетілген медициналық қызметтер (көмек) үшін осы Шартта көрсетілген тәртіппен және мерзімдерде ақы төлеуді жүзеге асырады.

2. Порядок оплаты
3. Заказчик либо его представитель по доверенности, в том числе представитель по доверенности лиц, находящихся в местах лишения свободы, удостоверенные начальниками мест лишения свободы, представитель по доверенности лиц, находящихся в следственных изоляторах, удостоверенные начальниками следственных изоляторов осуществляет оплату медицинских услуг (помощи) Поставщика по фактически оказанной медицинской услуге (помощи), согласно счету, представленному Поставщиком.
4. Заказчиком либо его представителем по доверенности, в том числе представителем по доверенности лиц, находящихся в местах лишения свободы, удостоверенные начальниками мест лишения свободы, представителем по доверенности лиц, находящихся в следственных изоляторах, удостоверенные начальниками следственных изоляторов допускается авансирование Поставщика в размере не более восьмидесяти процентов от общей суммы Договора в момент заключения Договора, выплата оставшейся суммы – по предоставлению счета, в момент завершения оказания услуги.
5. В случае, если при предоставлении платных медицинских услуг (помощи) потребуется предоставление на возмездной основе дополнительных медицинских услуг (помощи), не предусмотренных договором, Поставщик с согласия Заказчика либо его представителя по доверенности, в том числе представителя по доверенности лиц, находящихся в местах лишения свободы, удостоверенные начальниками мест лишения свободы, представителя по доверенности лиц, находящихся в следственных изоляторах, удостоверенные начальниками следственных изоляторов производит корректировку суммы договора с учетом фактически оказанного объема медицинской услуги (помощи).
Дополнительная сумма и способ ее оплаты согласовываются с Заказчиком либо его представителем по доверенности, в том числе представителем по доверенности лиц, находящихся в местах лишения свободы, удостоверенные начальниками мест лишения свободы, представителем по доверенности лиц, находящихся в следственных изоляторах, удостоверенные начальниками следственных изоляторов и оформляются в виде дополнительного соглашения к договору.
6. Поставщик выдает Заказчику либо его представителю по доверенности, в том числе представителю по доверенности лиц, находящихся в местах лишения свободы, удостоверенные начальниками мест лишения свободы, представителю по доверенности лиц, находящихся в следственных изоляторах, удостоверенные начальниками следственных изоляторов документ подтверждающий факт оплаты, в соответствии с налогом законодательством Республики Казахстан.

2. Ақы төлеу тәртібі
3. Тапсырыс беруші немесе оның сенімхат бойынша өкілі, оның ішінде бас бостандығынан айыру орындарының бастықтары куәландырған, бас бостандығынан айыру орындарындағы адамдардың сенімхаты бойынша өкілі, тергеу изоляторларында отырған адамдардың тергеу изоляторларының бастықтары куәландырған сенімхаттары бойынша өкілі Қызмет беруші ұсынған шотқа сәйкес іс жүзінде көрсетілген медициналық қызмет (көмек) бойынша Қызмет берушінің медициналық қызметтеріне (көмегіне) ақы төлеуді жүзеге асырады.
4. Тапсырыс беруші немесе оның сенімхаты бойынша өкілі, оның ішінде бас бостандығынан айыру орындарының бастықтары куәландырған, бас бостандығынан айыру орындарындағы адамдардың сенімхаты бойынша өкіліне, тергеу изоляторларында отырған адамдардың тергеу изоляторларының бастықтары куәландырған сенімхаттары бойынша өкіліне шарт жасалған кезде шарттың жалпы сомасының сексен пайызынан аспайтын мөлшерде Қызмет берушіге аванс төлеуге, қалған соманы – шоттың ұсынылуына қарай, қызмет көрсету аяқталған кезден бастап төлеуге жол беріледі.
5. Ақылы медициналық қызметтерді (көмекті) ұсыну кезінде ақылы негізде Шартта көзделмеген қосымша медициналық қызметтерді (көмекті) ұсыну қажет болған жағдайда, Қызмет беруші Тапсырыс берушінің немесе оның сенімхат бойынша өкілінің, оның ішінде бас бостандығынан айыру орындарының бастықтары куәландырған, бас бостандығынан айыру орындарындағы адамдардың сенімхаты бойынша өкілінің, тергеу изоляторларында отырған адамдардың тергеу изоляторларының бастықтары куәландырған сенімхаттары бойынша өкілінің келісімімен нақты көрсетілген медициналық қызметтің (көмектің) көлемі ескеріле отырып, шарт сомасына түзету жүргізеді.
Қосымша сома және оны төлеу тәсілі Тапсырыс берушімен немесе оның сенімхаты бойынша өкілімен, оның ішінде бас бостандығынан айыру орындарының бастықтары куәландырған, бас бостандығынан айыру орындарындағы адамдардың сенімхаты бойынша өкілімен, тергеу изоляторларында отырған адамдардың тергеу изоляторларының бастықтары куәландырған сенімхаттары бойынша өкілімен келісіледі және Шартқа қосымша келісім түрінде ресімделеді.
6. Қызмет беруші Тапсырыс берушіге немесе оның сенімхаты бойынша өкіліне, оның ішінде бас бостандығынан айыру орындарының бастықтары куәландырған, бас бостандығынан айыру орындарындағы адамдардың сенімхаты бойынша өкіліне, тергеу изоляторларында отырған адамдардың тергеу изоляторларының бастықтары куәландырған сенімхаттары бойынша өкіліне Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес ақы төлеу фактісін растайтын құжатты береді.

7. В случае досрочного прекращения услуги субъектом здравоохранения Поставщик выплачивает Заказчику либо его представителю по доверенности, в том числе представителю по доверенности лиц, находящихся в местах лишения свободы, удостоверенные начальниками мест лишения свободы, представителю по доверенности лиц, находящихся в следственных изоляторах, удостоверенные начальниками следственных изоляторов разницу между оплаченной суммой и фактически оказанной медицинской услуги (помощи), за исключением случаев нарушения условий Договора Заказчиком.
3. Обязанности сторон
8. Поставщик обязан:
обеспечить оказание медицинских услуг (помощи) в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения заболеваний, (при отсутствии клинических протоколов по данным нозологиям – в соответствии с общепринятыми подходами и базой доказательной медицины по медицинским показаниям);
принять все меры для обеспечения максимального уровня удовлетворенности Заказчика результатами оказания медицинских услуг (помощи);
обеспечить предоставление медицинской услуги (помощи) без взимания платы в случае, если при предоставлении платных медицинских услуг потребуется предоставление дополнительных медицинских услуг по экстренным показаниям для устранения угрозы жизни пациента при внезапных острых заболеваниях, состояниях, обострениях, хронических заболеваниях в соответствии с Кодексом;
в случае отсутствия условий для оказания медицинской услуги (помощи) в рамках заключенного Договора, организовать и оплатить оказание этой услуги в другой организации здравоохранения;
предоставлять Заказчику либо его представителю по доверенности, в том числе представителю по доверенности лиц, находящихся в местах лишения свободы, удостоверенные начальниками мест лишения свободы, представителю по доверенности лиц, находящихся в следственных изоляторах, удостоверенные начальниками следственных изоляторов счет-фактуру согласно статье 412 Налогового кодекса Республики Казахстан, с указанием видов и объема оказанных медицинских услуг (помощи), в установленные сроки;
9. Заказчик обязан:
соблюдать правила, установленные Поставщиком, определяющие порядок и режим работы;
соблюдать законодательство Республики Казахстан при получении медицинской услуги (помощи) по Договору;
информировать Поставщика об отказе в получении медицинской услуги (помощи) или части медицинской услуги (помощи) за один и более дня до наступления даты оказания медицинской услуги (помощи), установленной Договором;
производить оплату Поставщику, за оказанные медицинские услуги (помощи), согласно указанным срокам в Договоре.

7. Денсаулық сақтау субъектісі қызметті мерзімінен бұрын тоқтатқан жағдайда, Қызмет беруші Шарттың талаптарын бұзу жағдайларын қоспағанда, Тапсырыс берушіге немесе оның сенімхат бойынша өкіліне, оның ішінде бас бостандығынан айыру орындарының бастықтары куәландырған, бас бостандығынан айыру орындарындағы адамдардың сенімхат бойынша өкіліне, тергеу изоляторларында отырған адамдардың тергеу изоляторларының бастықтары куәландырған сенімхаттары бойынша өкіліне төленген сома мен іс жүзінде көрсетілген медициналық қызметтің (көмектің) арасындағы айырмашылықты төлейді.
3. Тараптардың міндеттері
8. Қызмет беруші:
ауруларды диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес медициналық қызметтер (көмек) көрсетуді қамтамасыз етуге (осы нозологиялар бойынша клиникалық хаттамалар болмаған кезде – жалпы қабылданған тәсілдерге және медициналық көрсетілімдер бойынша дәлелді медицина базасына сәйкес);
Тапсырыс берушінің медициналық қызметтер (көмек) көрсету нәтижелеріне қанағаттануының ең жоғары деңгейін қамтамасыз ету үшін барлық шараларды қабылдауға;
егер ақылы медициналық қызметтер көрсету кезінде Кодекске сәйкес кенеттен болған жіті аурулар, жай-күйлер, асқынулар, созылмалы аурулар кезінде пациенттің өміріне төнген қауіпті жою үшін шұғыл көрсетілімдер бойынша қосымша медициналық қызметтер көрсету талап етілген жағдайда, медициналық қызметтер (көмек) көрсетуді ақы алмай ұсынуды қамтамасыз етуге;
жасалған Шарт шеңберінде медициналық қызмет (көмек) көрсету үшін жағдайлар болмаған жағдайда, басқа денсаулық сақтау ұйымында осы қызметті көрсетуді ұйымдастыруға және оған ақы төлеуге;
Тапсырыс берушіге немесе оның сенімхаты бойынша өкіліне, оның ішінде бас бостандығынан айыру орындарының бастықтары куәландырған, бас бостандығынан айыру орындарындағы адамдардың сенімхаты бойынша өкіліне, тергеу изоляторларында отырған адамдардың тергеу изоляторларының бастықтары куәландырған сенімхаттары бойынша өкіліне көрсетілген медициналық қызметтердің (көмектің) түрлері мен көлемін көрсете отырып, Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 412-бабына сәйкес белгіленген мерзімдерде шот-фактура ұсынуға міндетті.
9. Тапсырыс беруші:
жұмыс тәртібі мен режимін айқындайтын Қызмет беруші белгілеген қағидаларды сақтауға;
Шарт бойынша медициналық қызмет (көмек) алу кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауға;
Шартта белгіленген медициналық қызметті (көмекті) көрсету күні басталғанға дейін бір күн және одан артық күн бұрын медициналық қызметті (көмекті) немесе медициналық қызметтердің (көмектің) бір бөлігін алудан бас тарту туралы Қызмет берушіні хабардар етуге;
Шартта көрсетілген мерзімдерге сәйкес көрсетілген медициналық қызметтер (көмек) үшін Қызмет берушіге ақы төлеуді жүргізуге міндетті.

4. Права сторон
10. Заказчик имеет право:
выбора лечащего врача из числа врачей, оказывающих платные медицинские услуги (помощи);
на осуществление экспертизы качества проведенного лечения и обоснованности врачебных назначений согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-230/2020 "Об утверждении правил организации и проведения внутренней и внешней экспертиз качества медицинских услуг (помощи)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21727).
11. Поставщик имеет право на досрочное прекращение лечения в случае нарушения Заказчиком правил, установленные настоящим Договором.
5. Ответственность сторон
12. Поставщик несет ответственность за допущенные случаи нарушения по оказанию платных медицинских услуг:
1) оказание медицинских услуг ненадлежащего объема и качества;
2) взимание платы с Заказчика за услуги, входящие в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и (или) в систему обязательного социального медицинского страхования, в соответствии с пунктом 2 статьи 424 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях";
3) взимание двойной платы за оказание одной и той же медицинской услуги (за счет средств Заказчика и бюджетных средств).
13. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств, предусмотренных настоящим Договором, стороны несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
14. Заказчик несет ответственность за несвоевременное возмещение затрат Поставщику за фактически оказанные медицинские услуги (помощи).
15. В случае невыполнения или ненадлежащего выполнения Сторонами своих обязательств в рамках настоящего Договора все споры и разногласия разрешаются в соответствии с действующим гражданским законодательством Республики Казахстан.
16. В случае нарушения пунктов 2, 3 Договора на оказание медицинской услуги (помощи) со стороны Заказчика Поставщиком удерживается неустойка в размере ____ % от суммы Договора за каждый день просрочки.
6. Форс-мажор
17. Стороны не несут ответственность за неисполнение условий Договора, если оно явилось результатом форс-мажорных обстоятельств.
18. Поставщик не несет ответственность за выплату неустоек или расторжение Договора в силу неисполнения его условий, если задержка с исполнением Договора является результатом форс-мажорных обстоятельств.
19. Для целей договора "форс-мажор" означает событие, неподвластное контролю Сторон, и имеющее непредвиденный характер. Такие события могут включат, но не исключительно: военные действия, природные или стихийные бедствия и другие.

4. Тараптардың құқықтары
10. Тапсырыс берушінің:
ақылы медициналық қызметтер (көмек) көрсететін дәрігерлер қатарынан емдеуші дәрігерді таңдауға;
"Медициналық қызметтер (көмек) сапасына ішкі және сыртқы сараптамаларды ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 3 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-230/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21727 болып тіркелген) сәйкес жүргізілген емдеу сапасына және дәрігерлік тағайындаулардың негізділігіне сараптаманы жүзеге асыруға құқығы бар.
11. Тапсырыс беруші осы Шартта белгіленген қағидаларды бұзған жағдайда, Қызмет берушінің емдеуді мерзімінен бұрын тоқтатуға құқығы бар.
5. Тараптардың жауапкершілігі
12. Қызмет беруші ақылы медициналық қызметтер көрсету бойынша мынадай жол берілген бұзушылық жағдайлары үшін жауапты болады:
1) көлемі мен сапасы сәйкес келмейтін медициналық қызметтер көрсету;
2) "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 424-бабы 2-тармағына сәйкес тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне кіретін қызметтер үшін Тапсырыс берушіден ақы алу;
3) бір медициналық қызмет көрсеткені үшін екі есе ақы алу (Тапсырыс берушінің қаражаты және бюджет қаражаты есебінен).
13. Осы Шартта көзделген міндеттемелер орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайда тараптар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
14. Тапсырыс беруші іс жүзінде көрсетілген медициналық қызметтер (көмек) үшін Қызмет берушіге шығындарды уақтылы өтемегені үшін жауапты болады.
15. Тараптар осы Шарт шеңберінде өз міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда барлық даулар мен келіспеушіліктер Қазақстан Республикасының қолданыстағы азаматтық заңнамасына сәйкес шешіледі.
16. Тапсырыс беруші тарапынан медициналық қызмет (көмек) көрсетуге арналған шарттың 2, 3-тармақтары бұзылған жағдайда, Қызмет беруші мерзімі өткен әрбір күн үшін Шарт сомасының ___%-ы мөлшерінде тұрақсыздық айыбын ұстайды.
6. Форс-мажор
17. Егер Шарт талаптарының орындалмауы форс-мажорлық мән-жайлардың нәтижесі болып табылса, Тараптар ол үшін жауапты болмайды.
18. Егер Шарттың орындалуын кешіктіру форс-мажорлық мән-жайлардың нәтижесі болып табылса, Қызмет беруші тұрақсыздық айыбын төлеуге немесе Шарттың талаптарының орындалмауына байланысты оны бұзуға жауапты болмайды.
19. Шарттың мақсаттары үшін "форс-мажор" Тараптардың бақылауына бағынбайтын және күтпеген сипаттағы оқиғаны білдіреді. Мұндай оқиғалар мыналарды қамтуы мүмкін, бірақ осыларды қоса алғанда: соғыс қимылдары, табиғи немесе дүлей апаттар және басқалар.

20. При возникновении форс-мажорных обстоятельств Поставщик должен незамедлительно в течении одного и более рабочих дней направить Заказчику либо его представителю по доверенности, в том числе представителю по доверенности лиц, находящихся в местах лишения свободы, удостоверенные начальниками мест лишения свободы, представителю по доверенности лиц, находящихся в следственных изоляторах, удостоверенные начальниками следственных изоляторов письменное уведомление о таких обстоятельствах и их причинах.
Если от Заказчика либо его представителя по доверенности, в том числе представителя по доверенности лиц, находящихся в местах лишения свободы, удостоверенные начальниками мест лишения свободы, представителя по доверенности лиц, находящихся в следственных изоляторах, удостоверенные начальниками следственных изоляторов не поступает иных письменных инструкций, Поставщик продолжает выполнять свои обязательства по Договору, насколько это целесообразно, и ведет поиск альтернативных способов выполнения Договора, не зависящих от форс-мажорных обстоятельств.
7. Изменение и расторжение Договора
21. Условия настоящего Договора могут быть изменены и дополнены по письменному соглашению сторон.
22. О намерении досрочного расторжения Договора стороны обязаны уведомить друг друга в течении трех и более рабочих дней.
23. Расторжение настоящего Договора допускается по соглашению Сторон или по решению суда по основаниям, предусмотренным гражданским законодательством Республики Казахстан.
8. Заключительные положения
24. Ни одна из сторон не имеет право передавать свои обязательства по настоящему Договору третьей стороне без письменного согласия сторон.
25. Настоящий Договор вступает в силу со дня подписания его сторонами и действует до момента исполнения всех обязательств сторон по настоящему Договору, за исключением досрочного прекращения Договора.
26. Настоящий Договор составлен в двух экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, один экземпляр находится у Заказчика либо его представителя по доверенности, в том числе представителя по доверенности лиц, находящихся в местах лишения свободы, удостоверенные начальниками мест лишения свободы, представителя по доверенности лиц, находящихся в следственных изоляторах, удостоверенные начальниками следственных изоляторов, другой – у Поставщика.
Договор может заключаться в бумажном и электронном виде в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
27. Все спорные вопросы между Заказчиком и Поставщиком, связанные с исполнением условий настоящего Договора, разрешаются в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.

20. Форс-мажорлық мән-жайлар туындаған кезде Қызмет беруші бір және одан артық жұмыс күні ішінде Тапсырыс берушіге немесе оның сенімхаты бойынша өкіліне, оның ішінде бас бостандығынан айыру орындарының бастықтары куәландырған, бас бостандығынан айыру орындарындағы адамдардың сенімхаты бойынша өкіліне, тергеу изоляторларында отырған адамдардың тергеу изоляторларының бастықтары куәландырған сенімхаттары бойынша өкіліне осындай мән-жайларды және олардың себептері туралы жазбаша хабарламаны дереу жіберуге тиіс. Егер Тапсырыс берушіден немесе оның сенімхаты бойынша өкілінен, оның ішінде бас бостандығынан айыру орындарының бастықтары куәландырған, бас бостандығынан айыру орындарындағы адамдардың сенімхаты бойынша өкілінен, тергеу изоляторларында отырған адамдардың тергеу изоляторларының бастықтары куәландырған сенімхаттары бойынша өкілінен басқа жазбаша нұсқаулықтар келіп түспесе, Қызмет беруші шарт бойынша өз міндеттемелерін мүмкіндігінше орындауды жалғастырады және форс-мажорлық мән-жайларға байланысты емес Шартты орындаудың баламалы тәсілдерін іздеуді жүргізеді.
7. Шартты өзгерту және бұзу
21. Осы Шарттың талаптары тараптардың жазбаша келісімі бойынша өзгертілуі және толықтырылуы мүмкін.
22. Шартты мерзімінен бұрын бұзу ниеті туралы тараптар үш және одан артық жұмыс күні ішінде бір-бірін хабардар етуге міндетті.
23. Осы Шартты бұзуға тараптардың келісімі немесе Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген негіздер бойынша сот шешімімен жол беріледі.
8. Қорытынды ережелер
24. Тараптардың ешқайсысының осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін Тараптардың жазбаша келісімінсіз үшінші тарапқа беруге құқығы жоқ.
25. Осы Шарт Тараптар қол қойған күннен бастап күшіне енеді және шарттың мерзімінен бұрын тоқтатылуын қоспағанда, осы Шарт бойынша тараптардың барлық міндеттемелері орындалған кезге дейін қолданылады.
26. Бірдей заңды күші бар осы Шарт екі данада жасалды, бір данасы Тапсырыс берушіде немесе оның сенімхаты бойынша өкілінде, оның ішінде бас бостандығынан айыру орындарының бастықтары куәландырған, бас бостандығынан айыру орындарындағы адамдардың сенімхаты бойынша өкілінде, тергеу изоляторларында отырған адамдардың тергеу изоляторларының бастықтары куәландырған сенімхаттары бойынша өкілінде екіншісі Қызмет берушіде болады.
Шарт Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес қағаз және электрондық түрде жасалуы мүмкін.
27. Тапсырыс беруші мен Қызмет беруші арасындағы осы Шарттың талаптарын орындауға байланысты барлық даулы мәселелер Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес шешіледі.

28. Во всем, что не предусмотрено настоящим Договором, Стороны руководствуются гражданским законодательством Республики Казахстан.
9. Адреса и реквизиты Сторон:
Поставщик: Заказчик:
_________________ _______________

28. Осы Шартта көзделмеген барлық жағдайларда Тараптар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасын басшылыққа алады.
9. Тараптардың мекенжайлары мен деректемелері:
Қызмет беруші: Тапсырыс беруші:
_________________ _______________