Об определении специализированных мест для организации и проведения мирных собраний в городе Нур-Султане
Решение маслихата города Нур-Султана от 30 июня 2020 года № 512/68-VI. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Нур-Султана 8 июля 2020 года № 1275. Утратило силу - решением маслихата города Астаны от 26 декабря 2023 года № 133/16-VIII.
Сноска. Утратило силу - решением маслихата города Астаны от 26.12.2023 № 133/16-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 25 мая 2020 года "О порядке организации и проведения мирных собраний в Республике Казахстан", маслихат города Нур-Султана РЕШИЛ:
1. Определить следующие специализированные места для организации и проведения мирных собраний на территории города Нур-Султана:
1) сквер на пересечении улицы А. Пушкина и проспекта Ш. Құдайбердіұлы;
2) площадь у здания цирка "Столичный";
3) площадка в квадрате проспектов Жеңіс, Абая, ул. Т. Бегельдинова и Желтоқсан.
2. Утвердить следующий маршрут следования для проведения демонстраций и шествий: от Аллеи писателей по проспекту Абая до сквера на пересечении улицы А. Пушкина и проспекта Ш. Құдайбердіұлы.
3. Утвердить порядок использования мест мирных собраний согласно приложению 1.
4. Утвердить правила проведения пикетирования согласно приложению 2.
5. Признать утратившим силу решения маслихата города Астаны от 24 сентября 2013 года № 175/23-V "О дополнительном регламентировании порядка и мест проведения мирных собраний, митингов и пикетов в городе Астане" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 789, опубликовано в газетах "Астана ақшамы" и "Вечерняя Астана" от 13 октября 2013 года № 133).
6. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
маслихата города Нур-Султан
С. Батпенов
Исполняющий обязанности
секретаря маслихата
города Нур-Султан
М. Шайдаров
Приложение 1
к решению маслихата
города Нур-Султана
от 30 июня 2020 года № 512/68-VI
ПОРЯДОК
использования специализированных мест для проведения мирных собраний или шествий
Специализированное место для организации и проведения мирных собраний – место общего пользования или маршрут следования, определенные маслихатом города Нур-Султана для проведения мирных собраний.
Мирное собрание – публичное мероприятие, являющееся по своему характеру мирным, ненасильственным и невооруженным, не создающим угрозу интересам государственной безопасности, общественного порядка, охраны здоровья, защиты нравственности населения, прав и свобод других лиц, проводимое в форме собрания, митинга и демонстрации, шествия и пикетирования гражданами Республики Казахстан.
Шествие – прохождение гражданина или группы граждан Республики Казахстан без использования транспортных средств в определенное время по определенному маршруту с целью публичного выражения мнения по общественно значимым вопросам и (или) действиям (бездействию) лиц и (или) органов, организаций, осуществляемое с использованием звукоусиливающих технических средств, плакатов, транспарантов и иных средств наглядной агитации или без такового, с выдвижением требований или без такового.
Материально-техническое оснащение специализированных мест для проведения мирных собраний и шествий
п/п
Наименование специализированного места
Материально-техническое оснащение
Предельная наполняемость
1.
Сквер на пересечении пр. Ш.Құдайбердіұлы и ул. А.Пушкина
Площадь земельного участка – 4380 кв.м.;
- уличное освещение;
- точка для подключения электроэнергии;
- камеры видеонаблюдения и видеофиксации;

Нұр-Сұлтан қаласында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындарды анықтау туралы
Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 2020 жылғы 30 маусымдағы № 512/68-VI шешімі. Нұр-Сұлтан қаласының Әділет департаментінде 2020 жылғы 8 шiлдеде № 1275 болып тіркелді. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2023 жылғы 26 желтоқсандағы № 133/16-VIII шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 26.12.2023 № 133/16-VIII (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткесін күшіне енеді) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 25 мамырдағы "Қазақстан Республикасында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу тәртібі туралы" Заңының 8 бабы, 2 тармақшасына сәйкес, Нұр-Сұлтан қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Нұр-Сұлтан қаласында бейбiт жиналыстар, митингiлер, шерулер, пикеттер өткізуге келесі орындар белгіленсін:
1) А. Пушкин көшесі мен Ш.Құдайбердіұлы даңғылы қиылысындағы саябақ;
2) "Столичный" циркі жанындағы алаң;
3) Жеңіс, Абая даңғылы, Т. Бегелдинов және Желтоқсан көшелері төртбұрышындағы алаң.
2. Шеру өткізу үшін бағдар ретінде Абай көшесі бойындағы Жазушылар аллеясынан А. Пушкин көшесі мен Ш.Құдайбердіұлы даңғылы қиылысындағы саябаққа дейінгі аралық бекітілсін.
3. Бейбіт жиналыс орындарын пайдалану ережесі 1-Қосымшаға сәйкес бекітілсін.
4. Пикеттеу ережесі 2-Қосымшаға сәйкес бекітілсін.
5. Астана қалалық мәслихатының "Астана қаласында бейбiт жиналыстар, митингiлер, шерулер, пикеттер өткізу тәртібін қосымша регламенттеу туралы" 2013 жылғы 24 қыркүйектегі № 175/23-V шешімінің (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 789 болып тіркелген, 2013 жылғы 13 қарашадағы №133 "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
6. Аталған шешім оның бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткесін күшіне енеді.
Нұр-Сұлтан қаласы
мәслихаты сессиясының төрағасы С. Батпенов
Нұр-Сұлтан қаласы мәслихаты
хатшысының міндетін атқарушы М. Шайдаров
Нұр-Сұлтан қаласы
мәслихатының
2020 жылғы 30 маусымы
№ 512/68-VI шеміміне
1-қосымша
Бейбіт жиналыстар мен шерулерді ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындарды пайдалану ТӘРТІБІ
Бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орын – Нұр-Сұлтан қаласының мәслихаты бейбіт жиналыстар өткізу үшін айқындаған жалпыға ортақ пайдаланылатын орын немесе жүру маршруты.
Бейбіт жиналыс – сипатына қарай бейбіт, күш қолданылмайтын және қаруланбайтын, мемлекеттік қауіпсіздік, қоғамдық тәртіп, денсаулық сақтау, халықтың имандылығын, басқа адамдардың құқықтары мен бостандықтарын қорғау мүдделеріне қатер төндірмейтін, Қазақстан Республикасының азаматтары жиналыс, митинг пен демонстрация, шеру мен пикеттеу нысанында өткізетін жария іс-шара.
Шеру – қоғамдық маңызы бар мәселелер және (немесе) адамдардың және (немесе) органдардың, ұйымдардың әрекеттері (әрекетсіздігі) бойынша пікірін жария білдіру мақсатында Қазақстан Республикасы азаматының немесе азаматтары тобының көлік құралдарын пайдаланбай белгілі бір уақытта, белгілі бір маршрут бойынша жүріп өтуі, бұл дыбыс күшейткіш техникалық құралдар, плакаттар, транспаранттар және өзге де көрнекі үгіттеу құралдары пайдаланыла отырып немесе онсыз, талаптар қойыла отырып немесе онсыз жүзеге асырылады.
Бейбіт жиналыстар мен шерулер өткізу үшін арнайы орындардың материалдық-техникалық қамтамасыздығы
п/п
Арнайы орын атауы
Материалдық-техникалық қамтамасыздығы
Шекті толу саны
1.
Ш. Құдайбердіұлы даңғылы мен А. Пушкин көшесі қиылысындағы саябақ
Жер учаскесінің аумағы – 4380 ш.м.
- көше жарығы;
- электр энергиясын қосу нүктесі;
- бейнебақылау және бейнежазба камералары;

35 парковочных мест (1 заезд, 1 выезд)
1000
человек
2.
Площадь у здания цирка "Столичный"
Площадь земельного участка – 2064 кв.м.;
- уличное освещение;
- точка для подключения электроэнергии;
-парковочные места на 60 мест (1 заезд, 1 выезд);
- камеры видеонаблюдения и видеофиксации
1000
человек
3.
Летняя площадка в квадрате улиц: пр. Жеңіс, пр. Абая, ул. Т. Бегельдинова и ул. Желтоқсан
Площадь земельного участка – 1695 кв.м.
- уличное освещение;
- точка для подключения электроэнергии;
- камеры видеонаблюдения и видеофиксации;
- парковочные места на 70 мест
500
человек
4.
Аллея писателей (пр.Абая – ул.А.Сембинова) до сквера (пр. Ш.Құдайбердіұлы – ул. А.Пушкина)
Протяженность маршрута составляет 2055 м;
- вдоль маршрута имеется уличное освещение;
- камеры видеонаблюдения и видеофиксации
1000
человек
Представитель Государственного учреждения "Управление внутренней политики города Нур-Султан" при положительном рассмотрении уведомления/заявления совместно с организатором мирного собрания/шествия выезжает на специализированное место проведения за один день для согласования порядка ведения мероприятия по вопросам:
- отличительного знака организаторов мирных собраний;
- для определения периметра и ознакомления с материально-техническими характеристиками места проведения;
- использования при проведении мирных собраний звукоусиливающих технических средств с уровнем звука, соответствующим законодательству Республики Казахстан, плакаты, транспаранты и иные средства наглядной агитации, а также транспортные средства в случаях, предусмотренных настоящим Законом;
- использования средств аудиовизуальной техники, а также техники для произведения видео- и фотосъемки при проведении мирных собраний;
- для ознакомления с маршрутом шествия с Аллеи писателей (пр. Абая – ул. А. Сембинова) до сквера (пр. Ш. Құдайбердіұлы – ул. А. Пушкина).
В день проведения мирного собрания организатор и его участники:
- находятся на территории специализированного места в течение времени, указанного в заявлении;
- обеспечивают сохранность зданий, сооружений, малых архитектурных форм, зеленых насаждений, а также иного имущества;
- соблюдают санитарные нормы и правила техники безопасности, законодательство РК по соблюдению общественного правопорядка;
- носят отличительный знак организатора мирных собраний.
Приложение 2
к решению маслихата
города Нур-Султана
от 30 июня 2020 года № 512/68-VI
ПРАВИЛА проведения пикетирования
Пикетирование – присутствие одного гражданина Республики Казахстан в определенном месте в определенное время с целью публичного выражения мнения по общественно значимым вопросам и/или действиям/бездействию лиц и/или органов, организаций.
Проведение пикетирования запрещается:

-35 тұрақ орны (1 кіру, 1 шығу).
1000 адам
2.
"Столичный" циркі жанындағы алаң
Жер учаскесінің аумағы – 2064 ш.м.
- көше жарығы;
- электр энергиясын қосу нүктесі;
-60 тұрақ орны (1 кіру, 1 шығу).
- бейнебақылау және бейнежазба камералары;
1000 адам
3.
Жеңіс, Абай даңғылы, Т. Бигелдинов және Желтоқсан көшелері төртбұрышындағы жазғы алаң
Жер учаскесінің аумағы – 1695 ш.м.
- көше жарығы;
- электр энергиясын қосу нүктесі;
-70 тұрақ орны
- бейнебақылау және бейнежазба камералары;
500 адам
4.
Жазушылар аллеясы (Абая даң. – Ә.Сембинов көш.) бастап, саябаққа (Ш.Құдайбердіұлы даң.– А.Пушкина көш.) дейін
Бағыт ұзындығы 2055 м. құрайды;
- көше бойында көше жарықтары бар;
- бейнебақылау және бейнежазба камералары.
1000 адам
"Нұр-Сұлтан қаласының Ішкі саясат басқармасы" мемлекеттік мекемесі өкілі хабарлама/өтініш бойынша оң шешім қабылданған кезде, бейбіт жиналыстың/шерудің ұйымдастырушысымен бір күн бұрын іс-шараны өткізу ережесін келесі сұрақтар бойынша келісу үшін арнайы орынға барады:
- бейбіт жиналыстарды ұйымдастырушылардың айрықша белгісі;
- периметрі және өткізу орнының материалдық-техникалық сипаттамасымен танысу мен анықтау үшін;
- бейбіт жиналыстар кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дыбыс күшейткіш техникалық құралдар, көлік құралдары, плакаттар, транспаранттар және өзге де көрнекі үгіттеу құралдары және осы Заңда көрсетілген құралдарды пайдалану туралы;
- бейбіт жиналыстар өткізу кезінде аудиовизуалды техника құралдарын пайдалануға, сондай-ақ бейне және фототүсірілім жасауды;
- Жазушылар аллеясынан (Абай даң. – Ә.Сембинов көш.) бастап, саябаққа (Ш.Құдайбердіұлы даң. – А.Пушкин көш.) дейінгі шеру бағытымен танысу.
Бейбіт жиналыс өткізу күні ұйымдастырушы және оған қатысушылар:
- өтініште көрсетілген мерзім аралығында мамандандырылған орынның аумағында орналасады;
- ғимараттардың, құрылысжайлардың, шағын сәулет нысандарының, жасыл екпелердің, сондай-ақ өзге де мүліктің сақталуын қамтамасыз етеді;
- санитарлық нормалар мен қауіпсіздік ережелерін сақтап, Қазақстан Республикасының қоғамдық тәртіпті сақтау туралы заңнамасын сақтайды;
- бейбіт жиналыстарды ұйымдастырушының айырым белгісін тағып жүреді.
Нұр-Сұлтан қаласы
мәслихатының
2020 жылғы 30 маусымы
№ 512/68-VI шеміміне
2-қосымша
Пикеттеу өткізу ережесі
Пикеттеу – қоғамдық маңызы бар мәселелер және/немесе адамдардың және/немесе органдардың, ұйымдардың әрекеттері/әрекетсіздігі бойынша пікірін жария білдіру.
Пикеттеуді өткізуге тыйым салынады:

1) в местах массовых захоронений;
2) на объектах железнодорожного, водного, воздушного и автомобильного транспорта и прилегающих к ним территориях;
3) на территориях, прилегающих к организациям, обеспечивающим обороноспособность, безопасность государства и жизнедеятельность населения;
4) на территориях, прилегающих к резиденциям Президента Республики Казахстан, Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы;
5) на территориях, прилегающих к опасным производственным объектам и иным объектам, эксплуатация которых требует соблюдения специальных правил техники безопасности;
6) на магистральных железнодорожных сетях, магистральных трубопроводах, национальной электрической сети, магистральных линиях связи и прилегающих к ним территориях.
Допускается:
- проведение только одним гражданином и в статичной форме (без передвижения);
- использование плакатов, транспарантов и иные средств наглядной агитации;
- пикетирование не более двух часов в день в одном и том же месте у одного и того же объекта (за исключением специализированных мест для организации и проведения мирных собраний).
Не допускается:
- проведение двух и более пикетов в одном и том же месте в одно и то же время у одного и того же объекта, за исключением специализированных мест для организации и проведения мирных собраний;
- использование звукоусиливающих средств;
- проведение пикетирования на расстоянии 350 метров прилегающих территорий объектов, у которых запрещено проведение пикетирования.

1) жаппай жерлеу орындарында;
2) теміржол, су, әуе және автомобиль көлігі объектілерінде және оларға іргелес жатқан аумақтарда;
3) мемлекеттің қорғаныс қабілетін, қауіпсіздігін және халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ететін ұйымдарға іргелес жатқан аумақтарда;
4) Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің – Елбасының резиденцияларына іргелес жатқан аумақтарда;
5) қауіпті өндірістік объектілерге және пайдалануы арнайы қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтауды талап ететін өзге де объектілерге іргелес жатқан аумақтарда;
6) магистральдық теміржол желілерінде, магистральдық құбыржолдарда, ұлттық электр желісінде, магистральдық байланыс желілерінде және оларға іргелес жатқан аумақтарда;
7) ТҚО объектілердің іргелес аумақтарында.
Рұқсат етіледі:
- бір азаматың белгілі бір жерде жіне статиқалық түрде болуы(қозғалыссыз);
- плакаттар, транспаранттар және өзге де көрнекі үгіттеу құралдары пайдалану;
- пикеттеу ұзақтығы (бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындарды қоспағанда), дәл сол бір жерде дәл сол бір объектіде күніне екі сағаттан аспауға тиіс.
Рұқсат етілмейді:
-бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындарды қоспағанда, дәл сол бір жерде дәл сол бір уақытта дәл сол бір объектіде екі және одан көп пикет өткізуге жол берілмейді;
-дыбыс күшейткіш техникалық құралдар пайдалануға;
-пикеттеу жасауға тыйым салынған объектілердің іргелес аумақтарынан 350 метр қашықтықта пикеттеу жасауға.