7) трудная жизненная ситуация - ситуация, объективно нарушающая жизнедеятельность гражданина, которую он не может преодолеть самостоятельно;
8) уполномоченный орган - коммунальное государственное учреждение "Кызылординский городской отдел занятости, социальных программ и регистрации актов гражданского состояния" акимата города Кызылорда финансируемый за счет местного бюджета, осуществляющий оказание социальной помощи;
9) уполномоченная организация - филиал некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" по Кызылординской области;
10) участковая комиссия - комиссия, создаваемая решением акима города для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за социальной помощью, и подготовки заключений;
11) предельный размер - утвержденный максимальный размер социальной помощи.
3. Для целей настоящих Правил под социальной помощью понимается помощь, предоставляемая МИО в денежной или натуральной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее - получатели) в случае наступления трудной жизненной ситуации, а также к памятным датам и праздничным дням.
4. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально, 1 раз в полугодие).
2. Перечень категорий получателей социальной помощи и размеры социальной помощи
5. Перечень категорий получателей социальной помощи, памятных дат и праздничных дней для оказания социальной помощи, а также кратность оказания социальной помощи и размеры социальной помощи:
1) ко Дню Победы - 9 мая:
Участникам и инвалидам Великой Отечественной войны, вдовам воинов погибших (умерших, пропавших без вести) в Великой Отечественной войне не вступившим в повторный брак, бывшим несовершеннолетним узникам концлагерей, гетто и других мест принудительного содержания, созданных фашистами и их союзниками в период второй мировой войны – единовременная выплата в размере 500 000 тенге, дополнительно 500 000 тенге;
лицам, награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны - раз в год в размере 30 месячного расчетного показателя;
другим категориям лиц, приравненным по льготам и гарантиям к участникам войны:
лицам, награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труди безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, а также лицам, проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны – единовременная выплата в размере 100 000,0 тенге;
жены (мужья) умерших инвалидов войны и приравненных к ним инвалидов, а также жены (мужья) умерших участников войны, партизан, подпольщиков, граждан, награжденных медалью "За оборону Ленинграда" и знаком "Житель блокадного Ленинграда", признавшихся инвалидами в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступали в другой брак – единовременная выплата в размере 100 000 тенге;
семьи военнослужащих, погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане или в других государствах, в которых велись боевые действия;
семьи лиц, погибших при ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС и других радиационных катастроф, аварии на объектах гражданского или военного назначения;
семьи умерших вследствие лучевой болезни или умерших инвалидов, а также граждан, смерть которых в установленном порядке связана с воздействием катастрофы на Чернобыльской АЭС и других радиационных катастроф, аварий на объектах гражданского или военного назначения и ядерных испытании - раз в год в размере -5 месячных расчетных показателей;

7) өмiрлiк қиын жағдай - азаматтың тыныс-тiршiлiгiн объективтi түрде бұзатын, ол оны өз бетiнше еңсере алмайтын ахуал;
8) уәкiлеттi орган - жергiлiктi бюджет есебiнен қаржыландырылатын, әлеуметтiк көмек көрсетудi жүзеге асыратын Қызылорда қаласы әкiмдiгiнiң "Қызылорда қаласының жұмыспен қамту, әлеуметтiк бағдарламалар және азаматтық хал актiлерiн тiркеу бөлiмi" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
9) уәкiлеттi ұйым - "Азаматтарға арналған үкiмет" мемлекеттiк корпорациясы коммерциялық емес акционерлiк қоғамының Қызылорда облысы бойынша филиалы;
10) учаскелiк комиссия - әлеуметтiк көмек алуға өтiнiш бiлдiрген азаматтардың (отбасылардың) материалдық жағдайына тексеру жүргiзу және қорытындылар дайындау үшiн кент, ауылдық округ әкiмiнiң шешiмiмен құрылатын комиссия;
11) шектi шама - әлеуметтiк көмектiң бекiтiлген ең жоғары мөлшерi.
3. Осы Қағидалардың мақсаттары үшiн әлеуметтiк көмек ретiнде ЖАО мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрi - алушылар) өмiрлiк қиын жағдай туындаған жағдайда, сондай-ақ атаулы күндер мен мереке күндерiне ақшалай немесе заттай нысанда көрсететiн көмек түсiнiледi.
4. Әлеуметтiк көмек бiр рет және (немесе) мерзiмдi (ай сайын, тоқсан сайын, жартыжылдықта 1 рет) көрсетiледi.
2. Әлеуметтiк көмек алушылар санаттарының тiзбесi және әлеуметтiк көмектiң мөлшерлерi
5. Әлеуметтiк көмек алушылар санаттарының, әлеуметтiк көмек көрсету үшiн атаулы күндер мен мереке күндерiнiң тiзбесi, сондай-ақ әлеуметтiк көмек көрсетудiң еселiгi және әлеуметтiк көмектiң мөлшерлерi:
1) 9 мамыр - Жеңiс күнiне орай:
Ұлы Отан соғысына қатысушылар мен мүгедектерiне, Ұлы Отан соғысында қаза тапқан (қайтыс болған, хабарсыз кеткен) жауынгерлердiң екiншi рет некеге тұрмаған жесiрлерiне, екiншi дүниежүзiлiк соғыс кезiнде фашистер мен олардың одақтастары құрған концлагерлердiң, геттолардың және басқа да ерiксiз ұстау орындарының жасы кәмелетке толмаған бұрынғы тұтқындарына – 500 000 теңге, қосымша 500 000 теңге мөлшерiнде бiржолғы төлем;
Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегi және мiнсiз әскери қызметi үшiн бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдерiмен марапатталған адамдарға – 30 айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде жылына бiр рет;
жеңiлдiктер мен кепiлдiктер жағынан соғысқа қатысушыларға теңестiрiлген адамдардың басқа да санаттарына:
Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегi және мiнсiз әскери қызметi үшiн бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдерiмен марапатталған адамдар, сондай -ақ 1941 жылғы 22 маусым - 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемiнде алты ай жұмыс iстеген (әскери қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегi және мiнсiз әскери қызметi үшiн бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдерiмен марапатталмаған адамдарға - 100 000,0 теңге мөлшерiнде біржолғы төлем;
екінші рет некеге тұрмаған, қайтыс болған соғыс мүгедектерінің және соларға теңестірілген мүгедектердің әйелдері (күйеулері), сондай-ақ қайтыс болған соғысқа қатысушылардың, партизандардың, астыртын күрес жүргізушілердің, "Ленинградты қорғағаны үшін" медалімен және "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгісімен наградталған, жалпы ауруға шалдығу, еңбекте мертігу және басқа да себептер (құқыққа қайшы келетіндерін қоспағанда) салдарынан мүгедек деп танылған азаматтардың әйелдеріне (күйеулеріне) - 100 000,0 теңге мөлшерінде біржолғы төлем;
ауғанстандағы немесе ұрыс қимылдары жүргізілген басқа мемлекеттердегі ұрыс қимылдары кезеңінде жараланудың, контузия алудың, зақымданудың немесе ауруға шалдығудың салдарынан қаза тапқан (хабар - ошарсыз кеткен) немесе қайтыс болған әскери қызметшілердің отбасы;
Чернобыль АЭС-індегі апаттың, азаматтық немесе әскери мақсаттағы обьектілердегі басқа да радияциялық апаттар мен авариялардың зардаптарын жою кезінде қаза тапқан адамдардың отбасы:
Чернобыль АЭС-індегі апаттың және азаматтық авариялардың, ядролық сынаулардың салдарынан сәуле ауыруына шалдығып қайтыс болғандардың, немесе өлімі белгіленген тәртіппен солардың ықпалына байланысты болған мүгедектердің, сондай-ақ азаматтардың отбасына - 5 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде жылына бір рет;

2) ко Дню памяти жертв политических репрессий и голода - 31 мая:
жертвам политических репрессий, лицам, пострадавшим от политических репрессий, имеющим инвалидность или являющимися пенсионерами - раз в год в размере 3 месячного расчетного показателя;
3) ко Дню вывода советских войск из Афганистана - 15 февраля:
лицам, приравненным по льготам и гарантиям к участникам Великой Отечественной войны, в том числе участникам боевых действий на территории других государств, а именно: военнослужащим Советской Армии, Военно-Морского Флота, Комитета государственной безопасности, лицам рядового и начальствующего состава Министерства внутренних дел бывшего Союза ССР (включая военных специалистов и советников), которые в соответствии с решениями правительственных органов бывшего Союза ССР принимали участие в боевых действиях на территории других государств;
военнообязанным, призвавшимся на учебные сборы и направлявшимся в Афганистан в период ведения боевых действий;
военнослужащим автомобильных батальонов, направлявшихся в Афганистан для доставки грузов в эту страну в период ведения боевых действий;
военнослужащим летного состава, совершавшим вылеты на боевые задания в Афганистан с территории бывшего Союза ССР;
рабочим и служащим, обслуживавшим советский воинский контингент в Афганистане, получившим ранения, контузии или увечья, либо награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за участие в обеспечении боевых действий - раз в год в размере 30 месячного расчетного показателя;
лицам, приравненным по льготам и гарантиям к инвалидам Великой Отечественной войны, в том числе: военнослужащим, ставшим инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при защите бывшего Союза ССР, при исполнении иных обязанностей воинской службы в другие периоды или вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте, а также при прохождении воинской службы в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия, лицам начальствующего и рядового состава органов государственной безопасности бывшего Союза ССР и органов внутренних дел, ставшим инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при исполнении служебных обязанностей, либо вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте или выполнением служебных обязанностей в государствах, где велись боевые действия - раз в год в размере 30 месячного расчетного показателя;
4) ко Дню памяти погибших на Чернобыльской АЭС - 26 апреля:
лицам, принимавшим участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС в 1986-1987 годах, других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, а также участвовавшим непосредственно в ядерных испытаниях и учениях - раз в год в размере 30 месячного расчетного показателя;

2) 31 мамыр - Саяси қуғын-сүргiн және ашаршылық құрбандарын еске алу күнiне орай:
саяси қуғын-сүргiн құрбандарына, мүгедек болып қалған немесе зейнеткер болып табылатын саяси қуғын-сүргiннен зардап шеккен адамдарға- 3 айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде жылына бiр рет;
3) 15 ақпан - Ауғанстан аумағынан совет әскерлерiн шығару күнiне орай:
жеңiлдiктер мен кепiлдiктер жағынан Ұлы Отан соғысына қатысушыларына теңестiрiлген адамдар, оның iшiнде басқа мемлекеттердiң аумақтарындағы ұрыс қимылдарына қатысушыларына, атап айтқанда: бұрынғы КСР Одағы үкiмет органдарының шешiмдерiне сәйкес басқа мемлекеттiң аумақтарындағы ұрыс қимылдарына қатысқан - Совет Армиясының, Әскери-Теңiз флотының, Мемлекеттiк қауiпсiздiк комитетiнiң әскери қызметшiлерi, бұрынғы КСР Одағы Iшкi iстер министрлiгiнiң қатардағы және басқарушы құрамының адамдары (әскери мамандар мен кеңесшiлердi қоса есептегенде);
жаттығу жиындарына шақырылып, ұрыс қимылдары жүрiп жатқан кезде Ауғанстанға жiберiлген әскери мiндеттiлерге;
ұрыс қимылдары жүрiп жатқан осы елге жүк жеткiзу үшiн Ауғанстанға жiберiлген автомобиль батальондарының әскери қызметшiлерiне;
бұрынғы КСР Одағының аумағынан Ауғанстанға жауынгерлiк тапсырмаларды орындау үшiн ұшулар жасаған ұшу құрамының әскери қызметшiлерiне;
Ауғанстандағы кеңес әскери құрамына қызмет көрсеткен жараланған, контузия алған немесе зақымданған, яки ұрыс қимылдарын қамтамасыз етуге қатысқаны үшiн бұрынғы
КСР Одағының ордендерiмен және медальдерiмен наградталған жұмысшылар мен қызметшiлерге - 30 айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде жылына бiр рет;
жеңiлдiктер мен кепiлдiктер жағынан Ұлы Отан соғысы мүгедектерiне теңестiрiлген адамдар, оның iшiнде: бұрынғы КСР Одағын қорғау кезiнде, әскери қызметтiң өзгеде мiндеттерiн басқа уақытта орындау кезiнде жаралануы, контузия алуы, зақымдануы салдарынан немесе майданда болуына байланысты, сондай-ақ Ауғанстанда немесе ұрыс қимылдары жүргiзiлген басқа мемлекеттерде әскери мiндетiн өтеу кезiнде ауруға шалдығуы салдарынан мүгедек болған әскери қызметшiлер, әскери мiндетiн орындау кезiнде жаралануы, контузия алуы, зақымдануы салдарынан, яки майданда болуына немесе ұрыс қимылдары жүргiзiлген мемлекеттерде әскери мiндетiн орындауына байланысты ауруға шалдығуы салдарынан мүгедек болған бұрынғы КСР Одағының мемлекеттiк қауiпсiздiк органдарының және iшкi iстер органдарының басшы және қатардағы құрамындағы адамдар - 30 айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде жылына бiр рет;
4) 26 сәуiр - Чернобыль АЭС-iндегi апатқа ұшырағандарды еске алу күнiне орай:
1986-1987 жылдары Чернобыль АЭС-iндегi апаттың, азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың зардаптарын жоюға қатысқан, сондай-ақ ядролық сынақтар мен жаттығуларға тiкелей қатысқан адамдарға - 30 айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде жылына бiр рет;

5) к Международному дню действий против ядерных испытаний - 29 августа:
лицам, ставших инвалидами вследствие других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, испытания ядерного оружия - раз в год в размере 30 месячного расчетного показателя.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным решением Кызылординского городского маслихата от 04.05.2020 № 328-59/11 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
6. Категории получателей социальной помощи в виде социальной поддержки:
1) участникам и инвалидам Великой Отечественной войны, не вступившим в повторный брак вдовам воинов, погибших (умерших, пропавших без вести) в Великой Отечественной войне, бывшим несовершеннолетним узникам концлагерей, гетто и других мест принудительного содержания, созданных фашистами и их союзниками в период второй мировой войны предоставляется - раз в год в размере 40 месячного расчетного показателя;
2) учащимся общеобразовательных заведений из числа получателей адресной социальной помощи оказывается на проезда в общественном транспорте при перевозке (кроме такси) - каждый месяц в размере 1 месячного расчетного показателя.
7. Перечень категорий получателей и предельные размеры социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации:
1) на ликвидацию последствий при причинении ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийных бедствий или пожара - в случае, если средний доход на члена семьи не превышает 2-кратного размера прожиточного минимума по Кызылординской области, единовременно, на каждого члена семьи до 40 месячных расчетных показателей, но не более 150 месячного расчетного показателя на одну семью;
2) лицам находящимся на поддерживающей стадии лечения туберкулеза, выписанным из специализированной противотуберкулезной медицинской организации, на дополнительное питание - не более 10 месячного расчетного показателя ежемесячно, без учета доходов;
3) родителям или иным законным представителям детей, болеющим гематологическими заболеваниями включая гемобластозы и апластическую анемию, состоящим на диспансерном учете - не более 7,6 месячного расчетного показателя ежемесячно;
4) социальная помощь лицам из семей, имеющих среднедушевой доход семьи (гражданина) ниже величины прожиточного минимума по Кызылординской области за квартал предшествующий кварталу обращения, на бытовые нужды, предоставляется один раз в год в размере - предельного размера, не превышающего 10 месячного расчетного показателя;

5) 29 тамыз - Халықаралық ядролық сынақтарға қарсы iс-қимыл күнiне орай:
азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың, ядролық қаруды сынаудың салдарынан мүгедек болған адамдарға - 30 айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде жылына бiр рет.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - Қызылорда қалалық мәслихатының 04.05.2020 № 328-59/11 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi).
6. Әлеуметтік қолдау ретінде әлеуметтік көмекті алушылардың санаттары:
1) Ұлы Отан соғысына қатысушылары мен мүгедектерiне, Ұлы Отан соғысында қаза тапқан (қайтыс болған, хабарсыз кеткен) жауынгерлердiң екiншi рет некеге тұрмаған жесiрлерiне, екiншi дүниежүзiлiк соғыс кезiнде фашистер мен олардың одақтастары құрған концлагерлердiң, геттолардың және басқа да ерiксiз ұстау орындарының жасы кәмелетке толмаған бұрынғы тұтқындарына - 40 айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде жылына бiр рет;
2) Атаулы әлеуметтік көмек алатын отбасылардан шыққан жалпы білім беретін оқу орындарының оқушыларына қоғамдық көлікте (таксиден басқа) тасымалдау кезінде жол жүруге - 1 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде ай сайын (оқу жылы кезеңінде) көрсетіледі.
7. Өмiрлiк қиын жағдай туындаған кезде алушылар санатының тiзбесi мен әлеуметтiк көмектiң шектi шамалары:
1) табиғи зiлзаланың немесе өрттiң салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкiне келген зардабын жоюға - бiр рет, өтiнiш жасалған тоқсанның алдындағы тоқсанда отбасының (азаматтың) жан басына шаққандағы орташа табысы Қызылорда облысы бойынша ең төменгi күнкөрiс деңгейiнің екі еселенген мөлшерінен аспайтын, әрбiр отбасы мүшесiне 40 айлық есептiк көрсеткiшке дейiн, бiрақ бiр отбасына 150 айлық есептiк көрсеткiштен артық емес;
2) мамандандырылған туберкулезге қарсы медициналық ұйымнан шығарылған, туберкулезден емделудiң сүйемелдеу сатысындағы азаматтарға табыстарын есепке алмай, қосымша тамақтануға - ай сайын 10 айлық есептiк көрсеткiштен артық емес;
3) гемобластоздар мен апластикалық анемияны қосқанда гемотологиялық аурулармен ауыратын диспансерлiк есепте тұрған балалардың ата-аналарына немесе өзге де заңды өкiлдерiне - ай сайын 7,6 айлық есептiк көрсеткiштен артық емес;
4) өтiнiш жасалған тоқсанның алдындағы тоқсанда отбасының (азаматтың) жан басына шаққандағы орташа табысы Қызылорда облысы бойынша ең төменгi күнкөрiс деңгейiнен төмен табыстары бар отбасылардың тұлғаларына тұрмыстық қажеттiлiктерге әлеуметтiк көмек, жылына бiр рет - шектi шама 10 айлық есептiк көрсеткiштен аспайтын мөлшерде көрсетiледi;

5) для отнесения граждан к категории нуждающихся при наступлении трудной жизненной ситуации могут быть иные основания предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
6) родителям или иным законным представителям детей, состоящихся на диспансерном учете с диагнозом "ВИЧ - инфекция" ежемесячно не более двухкратного размера прожиточного минимума установленного законодательством Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным решением Кызылординского городского маслихата от 04.05.2020 № 328-59/11 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
8. Социальная помощь назначается выпускникам детских домов (воспитанники интернатных организаций), а также:
инвалидам с детства, детям инвалидам;
детям, обе родители, которых являются пенсионерами;
детям, у которых один из родителей или оба являющихся инвалидами;
детям потерявших кормильца;
детям из многодетных семей;
детям из семей оралманов;
детям сиротам;
детям оставшихся без попечения родителей из семей среднедушевой доход, которых не превышает трехкратного размера прожиточного минимума установленного Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Детям из малообеспеченных семей среднедушевой доход, которых не превышает прожиточного минимума установленного Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год обучающимся по очной форме обучения по востребованным в регионе специальностям:
для получения академической степени "Бакалавр" после общеобразовательной школы и колледжа - раз в год не более 392 месячных расчетных показателей;
для получения академической степени "Магистр" по профессиональной учебной программе послевузовского образования, направленные на подготовку научных и педагогических кадров - раз в год, не более 420 месячных расчетных показателей;
для подготовки медицинских кадров в резидентуре в организациях медицинского образования и науки Республики Казахстан - раз в год, не более 530 месячных расчетных показателей.
9. Претенденты для получения социальной помощи представляют необходимые документы в уполномоченный орган до 25 августа (включительно) соответствующего года.
10. После назначения социальной помощи, уполномоченный орган заключает двухсторонний договор на оказание образовательных услуг с получателем социальной помощи.
11. После поступления денежных средств, получатель социальной помощи в течении пяти рабочих дней производит оплату обучения и представляет квитанцию об оплате в уполномоченный орган.

5) азаматтарды өмiрлiк қиын жағдай туындаған кезде мұқтаждар санатына жатқызу үшiн Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негiздемелер негiз болуы мүмкiн;
6) "АИТВ - инфекция" диагнозы бар диспансерлік есепте тұрған балалардың ата-аналарына немесе өзге де заңды өкілдеріне ай сайын тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасы заңында белгіленген ең төменгі күнкөріс деңгейінің екі еселенген мөлшерінен артық емес.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - Қызылорда қалалық мәслихатының 04.05.2020 № 328-59/11 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi).
8. Балалар үйiнiң түлектерiне (интернат үйiнiң тәрбиеленушiлерi), сондай-ақ жан басына шаққандағы орташа табысы тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңында белгiленген ең төменгi күнкөрiс деңгейiнiң үш еселенген мөлшерiнен аспайтын отбасынан шыққан:
бала кезiнен мүгедектер, мүгедек балаларға;
ата- анасының екеуi де зейнеткер болып табылатын балаларға;
ата-анасының бiреуi немесе екеуi де мүгедек болып табылатын балаларға;
асыраушысынан айрылған балаларға;
көп балалы отбасылардан шыққан балаларға;
оралман отбасылардан шыққан балаларға;
жетiм балаларға;
ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға.
Жан басына шаққандағы орташа табысы Қазақстан Республикасының тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Заңында белгiленген ең төменгi күнкөрiс денгейiнiң аспайтын аз қамтылған отбасылардан шыққан, өңiрге қажет мамандықтар бойынша күндiзгi оқыту нысаны бойынша бiлiм алатын балаларға:
колледж және жалпы бiлiм беретiн мектептен кейiн "Бакалавр" академиялық дәрежесiн алу үшiн-жылына бiр рет, 392 айлық есептiк көрсеткiштен артық емес;
жоғарғы оқу орнынан кейiнгi кәсiптiк оқу бағдарламалары бойынша ғылыми және педагогикалық кадрларды даярлауға бағытталған "Магистр" академиялық дәрежесiн алу үшiн - 420 айлық есептiк көрсеткiштен артық емес;
Қазақстан Республикасының медициналық бiлiм және медицина кадрларын даярлау үшiн - жылына бiр рет, 530 айлық есептiк көрсеткiштен артық емес мөлшерде әлеуметтiк көмек тағайындалады.
9. Әлеуметтiк көмек алуға үмiткерлер уәкiлеттi органға қажеттi құжаттарды тиiстi жылдың 25 тамызына (қоса алғанда) дейiн ұсынады.
10. Әлеуметтiк көмектi тағайындағаннан кейiн уәкiлеттi орган және әлеуметтiк көмектi алушымен бiлiм беру қызметтерiн көрсетуге екі жақты шарт жасасады.
11. Әлеуметтiк көмек алушы ақшалай қаражаттар түскеннен кейiн бес жұмыс күнi iшiнде оқуға төлемақы жүргiзедi және уәкiлеттi органға төлеу туралы түбiртектi ұсынады.

12. Для последующих учебных годов социальная помощь оплачивается к началу соответствующего учебного года.
13. В случае отчисления из высшего учебного заведения за систематичное и беспричинное отсутствие на учебе или за плохую успеваемость, взыскание выплаченной суммы на обучение с получателя социальной помощи производится в местный бюджет в добровольном или иным установленным законодательством Республики Казахстан в порядке.
14. Размер оказываемой социальной помощи в каждом отдельном случае определяет специальная комиссия и указывает его в заключение о необходимости оказания социальной помощи.
3. Порядок оказания социальной помощи
15. Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням оказывается по списку, утверждаемому МИО по представлению уполномоченной организации либо иных организаций без истребования заявлений от получателей.
16. Для получения социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации заявитель от себя или от имени семьи в уполномоченный орган или акиму поселка, сельского округа представляет заявление с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) документ, подтверждающий регистрацию по постоянному месту жительства;
3) сведения о составе семьи заявителя по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
4) сведения о доходах лица (членов семьи);
5) акт и/или документ, подтверждающий наступление трудной жизненной ситуации.
При этом, при наступлении трудной жизненной ситуации вследствие стихийного бедствия или пожара, гражданин (семья) не позднее трех месяцев с момента наступления трудной жизненной ситуации обращается в уполномоченный орган или акиму поселка, сельского округа.
17. Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
18. При поступлении заявления на оказание социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации уполномоченный орган или аким поселка, сельского округа в течение одного рабочего дня направляют документы заявителя в участковую комиссию для проведения обследования материального положения гражданина (семьи).
19. Участковая комиссия в течение двух рабочих дней со дня получения документов проводит обследование заявителя, по результатам которого составляет акт о материальном положении гражданина (семьи), подготавливает заключение о нуждаемости гражданина (семьи) в социальной помощи по формам согласно приложениям 2, 3 к настоящим Правилам и направляет их в уполномоченный орган или акиму поселка, сельского округа. Аким поселка, сельского округа в течение двух рабочих дней со дня получения акта и заключения участковой комиссии направляет их с приложенными документами в уполномоченный орган.

12. Келесi оқу жылдарға әлеуметтiк көмек жыл сайын тиiстi оқу жылының басында төленедi.
13. Әлеуметтiк көмек алушы себепсiз, жүйелi түрде оқуға қатыспағаны немесе үлгiрiмi төмен болуына байланысты жоғарғы оқу орнынан шығарылған жағдайда, оқуға төленген соммалары жергiлiктi бюджетке ерiктi немесе Қазақстан Республикасының заңнамаларында белгiленген өзгеше тәртiппен қайтарылады.
14. Әрбiр жекелеген жағдайда көрсетiлетiн әлеуметтiк көмек мөлшерiн арнайы комиссия айқындайды және оны әлеуметтiк көмек көрсету қажеттiлiгi туралы қорытындыда көрсетедi.
3. Әлеуметтiк көмек көрсету тәртiбi
15. Атаулы күндер мен мереке күндерiне әлеуметтiк көмек алушылардан өтiнiштер талап етiлмей уәкiлеттi ұйымның не өзге де ұйымдардың ұсынымы бойынша ЖАО бекiтетiн тiзiм бойынша көрсетiледi.
16. Өмiрлiк қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтiк көмек алу үшiн өтiнiш берушi өзiнiң немесе отбасының атынан уәкiлеттi органға немесе кент, ауылдық округтың әкiмiне өтiнiшке қоса мынадай құжаттарды:
1) жеке басын куәландыратын құжатты;
2) тұрақты тұрғылықты жерi бойынша тiркелгенiн растайтын құжатты;
3) Осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтiнiш берушiнiң отбасы құрамы туралы мәлiметтердi;
4) азаматтың (отбасы мүшелерiнiң) табыстары туралы мәлiметтердi;
5) өмiрлiк қиын жағдайдың туындағанын растайтын актiнi және/немесе құжатты ұсынады.
Бұл ретте, табиғи зiлзаланың немесе өрттiң салдарынан өмiрлiк қиын жағдай туындаған кезде, азамат (отбасы) уәкiлеттi органға немесе кент, ауылдық округтың әкiмiне, өмiрлiк қиын жағдай туындаған сәттен бастап үш ай мерзiмiнен кешiктiрмей өтiнiш бiлдiредi.
17. Құжаттар салыстырып тексеру үшiн түпнұсқаларда және көшiрмелерде ұсынылады, содан кейiн құжаттардың түпнұсқалары өтiнiш берушiге қайтарылады.
18. Өмiрлiк қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтiк көмек көрсетуге өтiнiш келiп түскен кезде уәкiлеттi орган немесе кент, ауылдық округтiң әкiмi бiр жұмыс күнi iшiнде өтiнiш берушiнiң құжаттарын азаматтың (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргiзу үшiн учаскелiк комиссияға жiбередi.
19. Учаскелiк комиссия құжаттарды алған күннен бастап екi жұмыс күнi iшiнде өтiнiш берушiге тексеру жүргiзедi, оның нәтижелерi бойынша осы Қағидалардың 2, 3 - қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша азаматтың (отбасының) материалдық жағдайы туралы актi жасайды, азаматтың (отбасының) әлеуметтiк көмекке мұқтаждығы туралы қорытынды дайындайды және оларды уәкiлеттi органға немесе кент, ауылдық округ әкiмiне жiбередi. Кент, ауылдық округ әкiмi учаскелiк комиссияның актiсi мен қорытындысын алған күннен бастап екi жұмыс күнi iшiнде оларды қоса берiлген құжаттармен уәкiлеттi органға жiбередi.

20. В случае недостаточности документов для оказания социальной помощи, уполномоченный орган запрашивает в соответствующих органах сведения, необходимые для рассмотрения представленных для оказания социальной помощи документов.
21. В случае невозможности представления заявителем необходимых документов в связи с их порчей, утерей, уполномоченный орган принимает решение об оказании социальной помощи на основании данных иных уполномоченных органов и организаций, имеющих соответствующие сведения.
22. Уполномоченный орган в течение одного рабочего дня со дня поступления документов от участковой комиссии или акима поселка, сельского округа производит расчет среднедушевого дохода гражданина (семьи) в соответствии с законодательством Республики Казахстан и представляет полный пакет документов на рассмотрение специальной комиссии.
23. Специальная комиссия в течение двух рабочих дней со дня поступления документов выносит заключение о необходимости оказания социальной помощи, при положительном заключении указывает размер социальной помощи.
24. Уполномоченный орган в течение восьми рабочих дней со дня регистрации документов заявителя на оказание социальной помощи принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи на основании принятых документов и заключения специальной комиссии о необходимости оказания социальной помощи.
В случаях, указанных в пунктах 20 и 21 настоящих Правил, уполномоченный орган в течение двадцати рабочих дней со дня принятия документов от заявителя или акима поселка, сельского округа принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи.
25. Уполномоченный орган письменно уведомляет заявителя о принятом решении (в случае отказа - с указанием основания) в течение трех рабочих дней со дня принятия решения.
4. Основания для отказа в оказании социальной помощи, прекращения и возврата предоставляемой социальной помощи
26. Отказ в оказании социальной помощи осуществляется в случаях:
1) выявления недостоверных сведений, представленных заявителями;
2) отказа, уклонения заявителя от проведения обследования материального положения гражданина (семьи);
3) превышения размера среднедушевого дохода гражданина (семьи) установленного городским маслихатом порога для оказания социальной помощи.
27. Социальная помощь прекращается в случаях:
1) смерти получателя;
2) выезда получателя на постоянное проживание за пределы соответствующей административно-территориальной единицы;
3) направления получателя на проживание в государственные медико-социальные учреждения;

20. Әлеуметтiк көмек көрсету үшiн құжаттар жетiспеген жағдайда уәкiлеттi орган әлеуметтiк көмек көрсетуге ұсынылған құжаттарды қарау үшiн қажеттi мәлiметтердi тиiстi органдардан сұратады.
21. Өтiнiш берушiнiң қажеттi құжаттарды олардың бүлiнуiне, жоғалуына байланысты ұсынуға мүмкiндiгi болмаған жағдайда уәкiлеттi орган тиiстi мәлiметтердi қамтитын өзге уәкiлеттi органдар мен ұйымдардың деректерi негiзiнде әлеуметтiк көмек тағайындау туралы шешiм қабылдайды.
22. Уәкiлеттi орган учаскелiк комиссиядан немесе кент, ауылдық округ әкiмiнен құжаттар келiп түскен күннен бастап бiр жұмыс күнi iшiнде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес азаматтың (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысын есептеудi жүргiзедi және құжаттардың толық пакетiн арнайы комиссияның қарауына ұсынады.
23. Арнайы комиссия құжаттар келiп түскен күннен бастап екi жұмыс күнi iшiнде әлеуметтiк көмек көрсету қажеттiлiгi туралы қорытынды шығарады, оң қорытынды болған кезде әлеуметтiк көмектiң мөлшерiн көрсетедi.
24. Уәкiлеттi орган өтiнiш берушiнiң әлеуметтiк көмек алуға қажеттi құжаттарын тiркеген күннен бастап сегiз жұмыс күнi iшiнде қабылданған құжаттар мен арнайы комиссияның әлеуметтiк көмек көрсету қажеттiлiгi туралы қорытындысының негiзiнде әлеуметтiк көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешiм қабылдайды.
Осы Қағидалардың 20 және 21-тармақтарында көрсетiлген жағдайларда уәкiлеттi орган өтiнiш берушiден немесе кент, ауылдық округтiң әкiмiнен құжаттарды қабылдаған күннен бастап жиырма жұмыс күнi iшiнде әлеуметтiк көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешiм қабылдайды.
25. Уәкiлеттi орган шешiм қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде қабылданған шешiм туралы (бас тартқан жағдайда-негiздемесiн көрсете отырып) өтiнiш берушiнi жазбаша хабардар етедi.
4. Әлеуметтiк көмек көрсетуден бас тарту, көрсетiлетiн әлеуметтiк көмектi тоқтату және қайтару үшiн негiздемелер
26. Әлеуметтiк көмек көрсетуден бас тарту:
1) өтiнiш берушi ұсынған мәлiметтердiң дәйексiздiгi анықталған;
2) өтiнiш берушi азаматтың (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргiзуден бас тартқан, жалтарған;
3) азаматтың (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысы әлеуметтiк көмек көрсету үшiн Қызылорда қалалық мәслихаты белгiлеген шектен артқан жағдайларда жүзеге асырылады.
27. Әлеуметтiк көмек:
1) алушы қайтыс болған;
2) алушы тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң шегiнен тыс тұрақты тұруғак еткен;
3) алушыны мемлекеттiк медициналық-әлеуметтiк мекемелерге тұруға жiберген;

4) выявления недостоверных сведений, представленных получателем.
Выплата социальной помощи прекращается с месяца наступления указанных обстоятельств.
28. Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном или ином установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
5. Финансирование и выплата социальной помощи
29. Социальная помощь производится путем перечисления денежных сумм на лицевые счета получателей в банках второго уровня и в организациях осуществляющих отдельные виды банковской деятельности.
30. Социальная помощь выплачивается с учетом изменения размера месячного расчетного показателя, утверждаемого в законе о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
31. Финансирование расходов на предоставление социальной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных бюджетом района на текущий финансовый год.
6. Заключительное положение
32. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи проводит уполномоченный орган с использованием базы данных автоматизированной информационной системы "Е-Собес".
Приложение 1 к Правилам
оказания социальной
помощи, установления
размеров и определения
перечня отдельных
категорий нуждающихся
граждан
АКТ обследования для определения нуждаемости семьи (гражданина) в связи с наступлением трудной жизненной ситуации
от "___" ________ 20___года___________________
(населенный пункт)
1. Ф.И.О. заявителя ________________________________________________
2. Адрес места жительства __________________________________________
3. Трудная жизненная ситуация, в связи с наступлением которой заявитель обратился за социальной
помощью__________________________________________________________
4. Состав семьи (учитываются фактически проживающие в семье) ________ человек, в том числе:
№ п/п
Ф.И.О.
Дата рождения
Родственное отношение к заявителю
Занятость (место работы, учебы)
Причина незанятости
Сведения об участии в общественных работах, профессиональной подготовке (переподготовке, повышении квалификации) или в активных мерах содействия занятости
Трудная жизненная ситуация
Всего трудоспособных _________ человек.
Зарегистрированы в качестве безработного в органах занятости _______ человек.
Количество детей: обучающихся в высших и средних учебных заведениях на платной основе
_______ человек, стоимость обучения в год ________ тенге.
Наличие в семье участников и инвалидов Великой Отечественной войны, приравненных к ним лиц,
пенсионеров, пожилых лиц, старше 80-ти лет, лиц, имеющих социально-значимые заболевания
(онкобольные, больные туберкулезом, ВИЧ), инвалидов, детей-инвалидов
(указать или добавить иную категорию) _________________;
5. Условия проживания (общежитие, арендное, приватизированное жилье, служебное жилье, жилой кооператив, индивидуальный жилой дом или иное - указать) ______________________________________________
Расходы на содержание жилья ________________________________;
Доходы семьи:
№ п/п
Ф.И.О. членов семьи (в т.ч. заявителя), имеющих доход
Вид дохода
Сумма дохода за предыдущий квартал (тенге)
Сведения о личном подсобном хозяйстве (приусадебный участок, скот и птица), дачном и земельном участке (земельной доли)
за квартал
в среднем за месяц

4) алушы ұсынған мәлiметтердiң дәйексiздiгi анықталған жағдайларда тоқтатылады. Әлеуметтiк көмектi төлеу көрсетiлген жағдайлар туындаған айдан бастап тоқтатылады.
28. Артық төленген сомалар ерiктi немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген өзгеше тәртiппен қайтаруға жатады.
5. Әлеуметтiк көмектi төлеу және қаржыландыру
29. Әлеуметтiк көмеке екiншi деңгейдегi банктердегi және банктiк қызметтiң жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардағы алушылардың жеке шоттарына ақшалай сомаларды аудару жолымен жүргiзiледi.
30. Әлеуметтiк көмек тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда бекiтiлген айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнiң өзгерiсiн ескере отырып төленедi.
31. Әлеуметтiк көмек беруге шығыстарды қаржыландыру аудан бюджетiнде көзделген ағымдағы қаржылық жылға арналған қаражат шегiнде жүзеге асырылады.
6. Қорытынды ереже
32. Әлеуметтiк көмек көрсету мониторингi мен есепке алуды уәкiлеттi орган "Е-собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесiнiң дерекқорларын пайдалана отырып жүргiзедi.
Әлеуметтiк көмек көрсету,
оның мөлшерлерiн белгiлеу
және мұқтаж азаматтардың
жекелеген санаттарының
тiзбесiн айқындау Қағидаларына
1-қосымша
Өмiрлiк қиын жағдайдың туындауына байланысты отбасының (азаматтың) мұқтаждығын айқындауға арналған тексеру АКТIСI
20___жылғы "___" _________________________________________________________ (елдi мекен)
1. Өтiнiш иесiнiң Т.А.Ә. _____________________________________________________
2. Тұратын мекенжайы ______________________________________________________
3. Өтiнiш берушi әлеуметтiк көмекке өтiнiш берген туындаған өмiрлiк қиын жағдай __________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________
4. Отбасының құрамы (отбасында нақты тұратындар ескерiледi) _________ адам, оның iшiнде:
Р/с №
Т.А.Ә.
Туған күнi
Өтiнiш берушiге туыстық қатынасы
Жұмыспен қамтылуы (жұмыс, оқу орны)
Жұмыспен қамтылмау
себебi
Қоғамдық жұмыстарға қатысуы, кәсiптiк даярлығы (қайта даярлау, бiлiктiлiгiн арттыру) немесе жұмыспен қамтудың белсендi шараларына қатысуы туралы мәлiметтер
Өмiрлiк қиын жағдай
Еңбекке жарамды барлығы __________________ адам.
Жұмыспен қамту органдарында жұмыссыз ретiнде тiркелгендерi ____ адам.
Балалардың саны: _____________________________________________ жоғары және орта оқу орындарында ақылы негiзде оқитындар ______ адам, оқу құны жылына теңге.
Отбасында Ұлы Отан соғысына қатысушылардың, Ұлы Отан соғысы мүгедектерiнiң, Ұлы Отан соғысына қатысушыларына және Ұлы Отан соғыс мүгедектерiне теңестiрiлгендердiң, зейнеткерлердiң, 80 жастан асқан қарт адамдардың, әлеуметтiк маңызы бар аурулары (қатерлi iсiктер, туберкулез, адамның иммунитет тапшылығы вирусы) бар адамдардың, мүгедектердiң, мүгедек балалардың болуы (көрсету немесе өзге санатты қосу керек) __________________________________.
Өмiр сүру жағдайы (жатақхана, жалға алынған, жекешелендiрiлген тұрғын үй, қызметтiк тұрғын үй, тұрғын үй кооперативi, жеке тұрғын үй немесе өзгеше - көрсету керек): __________________________________________________________________________
Тұрғын үйдi ұстауға арналған шығыстар: ______________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________ __________________________________
Отбасының табысы:
Р/с №
Табысы бар отбасы мүшелерiнiң (оның iшiнде өтiнiш берушiнiң) Т.А.Ә.
Табыс түрi
Өткен тоқсандағы табыс сомасы (теңге)
Жеке қосалқы шаруашылық (ауладағы учаске, малы және құсы), саяжай және жер учаскесi (жер үлесi) туралы мәлiметтер
тоқсанға
орта есеппен айына