Об утверждении Правил организации кинологической деятельности органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 12 января 2021 года № 11. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 января 2021 года № 22077. Утратил силу приказом Министра обороны Республики Казахстан от 23 сентября 2022 года № 821.
Сноска. Утратил силу приказом Министра обороны РК от 23.09.2022 № 821 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 19-76) пункта 21 Положения о Министерстве обороны Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 августа 2001 года № 1074, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации кинологической деятельности органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан.
2. Главному управлению военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра обороны - начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Н. Ермекбаев
Утверждены приказом
Министра обороны
Республики Казахстан
от 12 января 2021 года № 11
Правила организации кинологической деятельности органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Правила организации кинологической деятельности органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее - Правила) определяют порядок организации кинологической деятельности органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан.
2. Основным направлением кинологической деятельности органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее - ВС РК) являются подготовка и практическое применение служебных собак (далее - собаки) в служебной деятельности органов военной полиции ВС РК.

Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының кинологиялық қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2021 жылғы 12 қаңтардағы № 11 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 15 қаңтарда № 22077 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2022 жылғы 23 қыркүйектегі № 821 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қорғаныс министрінің 23.09.2022 № 821 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 16 тамыздағы № 1074 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі туралы ереже 21-тармағының 19-76) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының кинологиялық қызметін ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әскери полициясы бас басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік онкүн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
Н. Ермекбаев
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2021 жылғы 12 қаңтардағы
№ 11 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының кинологиялық қызметін ұйымдастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының кинологиялық қызметін ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар), Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының кинологиялық қызмет жұмысын ұйымдастыруының тәртібін айқындайды.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері (бұдан әрі – ҚР ҚК) әскери полиция органдары кинологиялық қызметінің негізгі бағыты қызметтік иттерді (бұдан әрі – иттер) дайындау және ҚР ҚК әскери полиция органдарының қызметтік ісінде іс жүзінде пайдалану болып табылады.

3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) апортировка - элемент дрессировки, когда собака приносит какой-нибудь предмет;
2) специальный курс дрессировки - выработка у собаки специальных навыков, необходимых для определенного вида службы;
3) общий курс дрессировки - комплекс упражнений на послушание и ловкость. Является "общим", предварительным, основным курсом перед специальными спортивными и служебными видами дрессировки собак;
4) тренировка - это систематические упражнения с целью закрепления у собаки выработанных в процессе дрессировки условных рефлексов (навыков), их развития и совершенствования применительно к конкретным условиям службы;
5) тип высшей нервной деятельности - совокупность врожденных и приобретенных свойств нервной системы, определяющих характер взаимодействия организма с окружающей средой и находящих свое отражение во всех функциях организма;
6) кинолог - специалист по воспитанию, дрессировке и подготовке собак;
7) подготовка служебных собак - это последовательное, направленное приучение собак к совершению в определенных условиях разнообразных сложных действий, необходимых для несения службы. Эти действия собака осуществляет по сигналам (словесным командам, жестам рукой) кинолога. Процесс подготовки собак включает выработку у них необходимых двигательных и тормозных навыков;
8) рефлекс - стереотипная реакция живого организма на какое-либо воздействие, проходящая с участием рецепторов и под управлением нервной системы;
9) фигурант - помощник кинолога, осуществляет работу с собаками под руководством кинолога, помогает выявить те или иные способности животного (характер, темперамент, способность вести борьбу с человеком и общую подготовку собаки);
10) экстерьер — внешний вид и телосложение животных.
Глава 2. Порядок применения и подготовка служебных собак
4. Служебные собаки органов военной полиции, по видам служебного применения подразделяются на категории розыскные, патрульные и караульные.
5. Служебные собаки применяются в случаях:
1) защиты военнослужащих, самозащиты от нападения злоумышленников, создающих угрозу их жизни и здоровью;
2) совместного с органами внутренних дел осуществления охраны общественного порядка, пресечения массовых беспорядков, обеспечения общественной безопасности и правовых режимов чрезвычайного и военного положения, а также осуществление мероприятии по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций природного, техногенного и социального характера;
3) пресечения массовых беспорядков в воинских частях, а также групповых нарушений общественного порядка и воинской дисциплины военнослужащими;

3. Осы қағиларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) апортировка – жаттықтыру элементі, иттің қандай да бір затты алып келуі;
2) арнайы жаттықтыру курсы – иттің белгілі бір қызмет түрі үшін қажетті арнайы дағдыларын қалыптастыру;
3) жалпы жаттықтыру курсы – айтқанға көндіру және ептілік жаттығуларының жиыны. Иттерді жаттықтырудың арнайы спорттық және қызметтік түрлерінің алдындағы "жалпы", алдын ала, негізгі курс болып табылады;
4) жаттықтыру – бұл жаттықтыру процесінде итте қалыптасқан шартты рефлекстерді (дағдыларды) бекіту, оларды қызметтің нақты шарттарына қатысты дамыту және жетілдіру мақсатындағы жүйелі жаттығулар;
5) жоғары нерв қызметінің түрі – организмнің қоршаған ортамен өзара әрекеті сипаттамасын айқындайтын және организмнің барлық функциясында өз көрінісін табатын нерв жүйесінің туа біткен және жүре пайда болған қасиеттерінің жиынтығы;
6) кинолог – итті тәрбиелеу, жаттықтыру және дайындау жөніндегі маман;
7) қызметтік иттерді дайындау – бұл жүйелі, қызмет атқару үшін қажет белгілі бір жағдайларда иттерді әртүрлі күрделі әрекеттерді жасауға бағытталған үйрету. Бұл әрекеттерді ит кинологтың сигналдары (ауызша командалары, қол қимылдары) бойынша жүзеге асырады. Иттерді дайындау процесі оларда қажетті қозғалу және тежелу дағдыларын қалыптастыруды қамтиды;
8) рефлекс – тірі организмнің рецепторлардың қатысуымен және нерв жүйесінің басқаруымен өтетін қандай да бір ықпалға стереотиптік реакциясы;
9) фигурант – кинологтың көмекшісі кинологтың басқаруымен иттермен жұмысты ұйымдастырады, жануардың нақты немесе өзге де қабілетін (мінез-құлқы, темпераментін, адаммен қүресу қабілетін және иттің жалпы дайындығын) айқындауға көмектеседі;
10) экстерьер – жануарлардың сыртқы келбеті және дене бітімі.
2-тарау. Қызметтік иттерді қолдану және дайындау тәртібі
4. Әскери полиция органдарының қызметтік иттері қызметтік қолдану түрлері бойынша іздестіру, патрульдік және қарауылдық санаттарына бөлінеді.
5. Қызметтік иттер мынадай жағдайларда қолданылады:
1) әскери қызметшiлердi қорғау, олардың өмiрi мен денсаулығына қатер төндiретiн қаскүнемдердің шабуылынан өзiн-өзi қорғау;
2) ішкі істер органдарымен бірлесіп қоғамдық тәртiптi күзетуді жүзеге асыру, жаппай тәртiпсiздiктердiң жолын кесу, қоғамдық қауіпсіздік пен төтенше және соғыс жағдайы құқықтық режимдерін қамтамасыз ету, сондай-ақ табиғи, техногендік және әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайлардың салдарын жою жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру;
3) әскери бөлiмдердегi жаппай тәртiпсiздiктiң, сондай-ақ әскери қызметшiлердiң қоғамдық тәртiптi және әскери тәртiптi топтасып бұзуының жолын кесу;

4) отражения нападения на военные городки, объекты, строения, помещения, сооружения и военные транспортные средства или их освобождения в случае захвата;
5) задержания правонарушителей, если они оказывают неповиновение или сопротивление сотрудникам военной полиции, выполняющим возложенные на них обязанности по соблюдению воинской дисциплины и охране общественного порядка, для их доставления в воинские части и гауптвахты, конвоирования и охраны задержанных, заключенных под стражу лиц;
6) розыск военнослужащих, скрывающихся от органов дознания, а также самовольно оставивших часть или место службы;
7) проведения профилактических мероприятий, направленных на предупреждение и выявление фактов незаконного хранения наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, хищения и утраты оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ, а также розыска военнослужащих;
8) в случаях привлечения военнослужащих органов военной полиции к мероприятиям, проводимыми правоохранительными и (или) специальными государственными органами Республики Казахстан.
6. Подготовка собак слагается из общей и специальной дрессировки, а также тренировки собак.
7. Приступая к дрессировке, кинолог изучает особенности собаки (возраст, состояние здоровья, условия, в которых воспитывалась до этого, особенности ее нервной системы, преобладающие реакции поведения и отношение к различным раздражителям):
1) система подготовки собак проходит в три этапа;
2) первый этап система подготовки собак - подготовительный, включает тестирование собак (выявление преобладающей реакции, типа высшей нервной деятельности, их физического состояния, остроты обоняния и других качеств), в целях определения возможностей и природных способностей для подготовки к определенному виду служебного применения (розыскная, караульная);
3) второй этап система подготовки собак - общедисциплинарный, предназначен для выработки и последующего закрепления у собак приемов общего послушания. При этом, виды приемов и их количество определяется исходя из служебного предназначения собаки и времени, выделяемого на весь курс их подготовки. Количество приемов общей дрессировки для собак, особенно в период первоначальной подготовки сводится до минимума, исходя из принципа целесообразности и необходимости, в курс обшей дрессировки входит:
1) приучение собаки к кинологу;
2) приучение собаки к кличке;
3) приучение собаки к ошейнику;
4) приучение собаки к поводку;
5) приучение собаки к наморднику;
6) приучение собаки к принятию сводного положения;
7) приучение собаки подходу к кинологу и отходу от него;

4) әскери қалашықтарға, объектiлерге, құрылыстарға, үй-жайларға, ғимараттарға және әскери көлiк құралдарына жасалған шабуылды тойтару немесе оларды басып алған жағдайда босату;
5) егер құқық бұзушылар әскери тәртiптi сақтау және қоғамдық тәртiптi қорғау жөнiндегі өздерiне жүктелген мiндеттердi орындайтын әскери полиция қызметкерлерiне бағынбааса немесе қарсылық көрсетсе, оларды әскери бөлiмдерге және гауптвахтаға жеткiзу, ұсталған, күзетпен қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүру және күзету үшiн ұстау;
6) бөлімді немесе қызмет орнын өз еркімен тастап кеткен, анықтау органдарынан жасырынып жүрген әскери қызметшілерді іздестіру;
7) есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорларды заңсыз сақтау, қаруды, оқ-дəріні, жарылғыш заттарды ұрлау жəне жоғалту, сондай-ақ əскери қызметшілерді іздестіру фактілерінің алдын алуға жəне оларды анықтауға бағытталған алдын алу іс-шараларын жүргізу;
8) Қазақстан Республикасының құқық қорғау және (немесе) мемлекеттік арнайы органдары өткізетін іс-шараларға әскери полиция органдарының әскери қызметшілері тартылған жағдайларда.
6. Иттерді дайындау жалпы және арнайы үйретуден, сондай-ақ жаттықтырудан тұрады.
7. Жаттықтыруға кірісе отырып, кинолог иттердің ерекшеліктерін (жасын, денсаулығының жай-күйін, оған дейін тәрбиеленген жағдайларын, нерв жүйесінің ерекшеліктерін, мінез-құлқының басым реакцияларын және әр түрлі тітіркендіргіштерге қатысын) зерделейді:
1) иттерді дайындау жүйесі үш кезеңде өтеді;
2) иттерді дайындау жүйесінің бірінші кезеңі – дайындық, мүмкіндіктерін және табиғи қабілеттілігін анықтау мақсатында, белгіленген қызметтік қолдану түрлеріне (іздестіру, қарауылдық) дайындау үшін иттерді тестілеу (басымдылық реакциясы, жоғары жүйке жұмысының типін, олардың физикалық жай-күйін, иіс сезуінің өткірлігін және басқа да қасиеттерін анықтау);
3) иттерді дайындау жүйесінің екінші кезеңі – жалпы тәртіптік, иттердің жалпы айтқанға көндіру тәсілдерін қалыптастыру және алдағы уақытта оны бекітуге арналған. Бұл ретте, тәсілдердің түрлері мен олардың саны иттің қызметке арналуынан және оларды даярлаудың барлық курсына бөлінген уақытқа негізделе отырып айқындалады. Иттер үшін жалпы жаттықтыру тәсілдерінің саны, әсіресе бастапқы даярлық кезеңінде мақсатқа сәйкестілік пен қажеттілік қағидатына қарай, барынша азайтылады, жалпы жаттықтыру курсына:
1) итті кинологқа үйрету;
2) итті лақап атқа үйрету;
3) итті қарғыбауға үйрету;
4) итті тізгінге үйрету;
5) итті тұмылдырыққа үйрету;
6) итті жиынтық жағдайды қабылдауға үйрету;
7) итті кинологқа жақындауға және одан кетуге үйрету;

8) приучение собаки хождению рядом с кинологом;
9) приучение собаки посадке;
10) приучение собаки укладке;
11) приучение собаки стоянию на месте;
12) приучение собаки подноске предметов;
13) приучение собаки подаче голоса;
14) приучение собаки прекращению нежелательных действий;
15) приучение собаки преодолению препятствий;
16) приучение собаки замедлению темпа движения;
17) приучение собаки переползанию;
18) приучение собаки плаванию;
19) приучение собаки выстрелам;
20) приучение собаки отказу от найденного или даваемого посторонним лицом корма.
4) третий этап системы подготовки собак - специальная дрессировка, основной задачей которого является выработка у собак в условиях учебной обстановки четкого выполнения приемов специальной дрессировки, необходимых для конкретной категории собак. При подготовке розыскной собаки конечной целью является обучение собаки уверенному осуществлению поиска взрывных устройств на территории (в зданиях, помещениях), являющейся учебным объектом, в курс специальной дрессировки входят:
1) приучение собаки к работе на подвижном и неподвижном транспорте;
2) обыск багажа;
3) обыск грузов;
4) обыск легкового и грузового автотранспорте;
5) выборка человека;
6) обыск местности помещений.
Глава 3. Порядок планирования и тренировка служебных собак
8. Тренировка собак в подразделениях организуется и проводится в соответствии с разрабатываемыми на полугодие тренировочными задачами для подготовки собак (в подразделении план-графиком тренировки собак).
9. Тренировка:
1) для розыскных 9 занятий (по три часа в день) в месяц (из них 1 контрольно - проверочное), из расчета 2 занятия - утром, 4 - днем, 1 - вечером, 2 - ночью. Занятия проводятся на прилегающей к объекту местности (в районе выполнения задач) и в учебном городке;
2) для караульных собак 6 занятий в месяц (из них 1 контрольно - проверочное), из расчета 1 занятие - утром, 3 - днем, 1 - вечером, 1 - ночью. Занятия проводить: 2 - в местах использования на службе, 4 - на учебных постах.
10. Специалистами кинологической службы ежемесячно до 30 числа составляется расписание занятий по тренировке собак и утверждается непосредственным начальником. В расписание занятий включаются темы по тренировке собак, а также конкретные задачи ввода и отработки усложнений.
11. Занятия по тренировке собак учитываются в дневниках учета тренировки (дрессировки) собак по форме согласно приложению 1 к Правилам.
12. При тренировке собак для обыска местности, помещений используются участки местности, поросшие растительностью, нежилые помещения, подвалы.
13. Занятия по обыску, осмотру транспортных средств проводятся как на учебной площадке, так и на контрольно-пропускных пунктах.

8) итті кинологтың жанында жүруге үйрету;
9) итті отыруға үйрету;
10) итті жатуға үйрету;
11) итті орнында тұруға үйрету;
12) итті заттарды алып келуге үйрету;
13) итті дауыс беруге үйрету;
14) итті жағымсыз әрекеттерді тоқтатуға үйрету;
15) итті кедергілерден өтуге үйрету;
16) итті қозғалу қарқынын бәсеңдетуге үйрету;
17) итті жорғалауға үйрету;
18) итті жүзуге үйрету;
19) итті атыстарға үйрету;
20) итті тауып алған немесе бөгде адам берген тағамнан бас тартуға үйрету кіреді.
4) иттерді дайындау жүйесінің үшінші кезеңі – арнайы жаттықтыру, оның негізгі міндеті оқу жағдайлары шарттарында иттердің нақты санаты үшін қажетті арнайы жаттықтыру тәсілдерін иттердің айқын орындауы болып табылады. Іздестіру итін дайындау кезінде түпкілікті мақсат итті оқу-жаттығу объектісі болып табылатын аумақта (ғимараттарда, үй-жайларда) жарылғыш заттарды іздеуді сенімді жүзеге асыруға үйрету болып табылады, арнайы жаттықтыру курсына:
1) итті қозғалмайтын және қозғалатын көлікте жұмыс істеуге үйрету;
2) багажды тінту;
3) жүктерді тінту;
4) жеңіл және жүк автокөлігін тінту;
5) адамды іріктеу;
6) үй-жайлардың жергілікті жерін тінту кіреді.
3-тарау. Қызметтік иттерді жоспарлау және жаттықтыру
8. Бөлімшелерде иттерді жаттықтыру жартыжылдыққа әзірленетін иттерді дайындауға арналған жаттықтыру тапсырмаларына (бөлімшеде иттерді жаттықтыру жоспар-кестесіне) сәйкес ұйымдастырылады және жүргізіледі.
9. Жаттықтыру:
1) іздестіру иттері үшін 2 сабақ – таңертең, 4 – күндіз, 1 – кешке, 2 – түнде есебінен айына 9 сабақ (күніне үш сағаттан) (олардың ішінде 1 бақылау-тексеру). Сабақтар объектіге іргелес жерлерде (тапсырмаларды орындау ауданында) және оқу-жаттығу қалашығында өткізіледі.
2) қарауылдық иттер үшін 1 сабақ – таңертең, 3 – күндіз, 1 – кешке,1 – түнде есебінен айына 6 сабақ (олардың ішінде 1 бақылау-тексеру). Сабақтар: 2 – қызметте пайдалану орындарында, 4 – оқу-жаттығу бекеттерінде өткізілсін.
10. Кинологиялық қызметтің мамандары ай сайын 30-ына дейін иттерді жаттықтыру жөніндегі сабақ кестесін жасайды және оны тікелей бастық бекітеді. Сабақтар кестесіне иттерді жаттықтыру жөніндегі тақырыптар, сондай-ақ қиындықтарды енгізу мен пысықтаудың нақты міндеттері қосылады.
11. Иттерді жаттықтыру жөніндегі сабақтар иттерді жаттықтыруды (үйретуді) есепке алу күнделіктерінде Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепке алынады.
12. Жергілікті жерлерді, үй-жайларды тінту үшін иттерді жаттықтыру кезінде өсімдіктер өскен учаскелер, тұрғын емес үй-жайлар, жертөлелер пайдаланылады.
13.Көлік құралдарын тінту қарап-тексеру жөніндегі сабақтар оқу-жаттығу алаңында, сондай-ақ бақылау-өткізу пункттерінде өткізіледі.

14. Занятия по тренировке караульных собак проводятся на учебных постах или в местах их использования на службе, с учетом методов, применяемых для совершения проникновения нарушителей на охраняемый объект.
На учебных постах караульных собак оборудуются приборы, имитирующие срабатывание технических средств охраны, подкопы, пролазы, проломы в ограждении для действий фигуранта при тренировке собак.
Тренировка караульных собак к отказу от корма, задержанию нарушителя, спокойному отношению к выстрелам, взрывам, сильным звуковым и световым раздражителям, проводится в комплексе с отработкой навыков настороженного несения службы на учебных постах.
15. Совершенствование у собак навыков общей дрессировки производится параллельно с отработкой навыков специальной дрессировки. При проведении занятий по приемам общей дрессировки необходимо добиваться от собак четкости, быстроты и безотказности их выполнения.
16. При тренировке всех категорий собак используются носимые и стационарные элементы учебно-материальной базы. Занятия по тренировке собак, максимально приближены к реальным условиям выполнения задач.
17. Команда подается в приказной интонации. Интонация ласки применяется для поощрения собаки (восклицание "Хорошо"). Угрожающая интонация применяется в тех случаях, когда собака не выполняет требуемого от нее действия или, когда необходимо прекратить какое-либо ее нежелательное действие.
18. Для управления собакой применяются звуковые команды и жесты (определенные движения руки дрессировщика, установленные для каждого приема дрессировки).
19. Дрессировка начинается через 5-7 дней после закрепления ее за кинологом. За эти дни кинолог выявляет характерные особенности поведения собаки и приучает ее к себе.
20. Дрессировка собаки производится различными методами. Принято различать четыре метода:
1) вкусопоощрительный;
2) механический;
3) игровой;
4) подражательный.
При вкусопоощрительном методе для отработки отдельных приемов дрессировки используется пищевые раздражители.
При механическом методе используется для отработки отдельных приемов дрессировки условный раздражитель подкрепляется физическими или болевым воздействием, вызывающим у собаки защитный, оборонительный рефлекс.
Игровой метод основан на выработке у собаки необходимых навыков, вырабатываемых у нее в процессе "игры" с "игрушкой" определенного, необходимого запаха.
Игровой метод является основным при дрессировке собак на поиск взрывчатых веществ, наркотических средств и оружия.
21. В период подготовки кинолог должен учитывать общее состояние дрессируемой собаки (ее здоровье, особенности поведения), а также внешние условия, при которых проводится подготовка.

14. Қарауылдық иттерді жаттықтыру бойынша сабақтар бұзушылардың күзетілетін объектіге кіру үшін қолданатын әдістерін ескере отырып, оқу-жаттығу бекеттерінде немесе оларды қызметте пайдалану орындарында өткізіледі.
Қарауылдық иттердің оқу-жаттығу бекеттерінде иттерді жаттықтыру кезінде фигуранттың іс-қимылдары үшін техникалық күзет құралдарының жұмыс істеуін еліктететін аспаптар, қазбалар, шұңқырлар, қоршаудағы ойық жерлер жабдықталады.
Карауылдық иттерді тамақ жемеуге, бұзушыны ұстауға, атыстарға, жарылыстарға, қатты дыбыстық және сәулелік тітіркендіргіштерге байыпты қарауға жаттықтыру, оқу-жаттығу бекеттерінде қызметті қырағы атқару дағдыларын пысықтаумен жиынтықта өткізіледі.
15. Иттерде жалпы жаттықтыру дағдыларын жетілдіру арнайы жаттықтыру дағдыларын пысықтаумен қатар жүргізіледі. Жалпы жаттықтыру тәсілдері бойынша сабақтар өткізу кезінде иттер айқындылыққа, шапшаңдыққа және оларды кідіріссіз орындауға қол жеткізуі қажет.
16. Иттердің барлық санатын жаттықтыру кезінде оқу-материалдық базаның жылжымалы және тұрақты элементтері пайдаланылады. Иттерді жаттықтыру бойынша сабақтар тапсырмаларды орындаудың нақты шарттарына барынша жақындатылған болады.
17. Команда бұйрықты дауыс ырғағымен беріледі. Еркелету дауыс ырғағы итті мадақтау үшін қолданылады ("Жақсы" лепті дауыс). Қорқытатын дауыс ырғағы ит өзінен талап етілген іс-әрекетті орындамаған жағдайларда немесе оның қандай да бір орынсыз іс-қимылын тоқтату қажет болғанда қолданылады.
18. Итті басқару үшін дауыс командалары және қол қимылдары (жаттықтырудың әрбір тәсіліне белгіленген жаттықтырушы қолының белгілі қимылдары) қолданылады.
19. Жаттықтыру итті кинологқа бекітіп бергеннен 5-7 күннен кейін басталады. Осы күндер ішінде кинолог иттің мінез-құлқының өзіндік ерекшеліктерін айқындайды және оны өзіне үйретеді.
20. Итті жаттықтыру түрлі әдістермен жүргізіледі. Мынадай төрт әдісті ажырата білу қажет:
1) дәммен мадақтау;
2) механикалық;
3) ойын;
4) еліктеушілік.
Дәммен мадақтау әдісі кезінде жаттықтырудың жеке тәсілдерін пысықтау үшін азық-түлік тітіркендіргіштері пайдаланылады.
Механикалық әдіс кезінде жаттықтырудың жеке тәсілдерін пысықтау үшін шартты тітіркендіргіш иттің қорғаныштық рефлексін тудыратын физикалық немесе ауыртып ықпал етумен бекітіледі.
Ойын әдісі иттің белгілі, қажетті иісі бар "ойыншықпен" "ойнауы" процесінде онда пайда болатын қажетті машықтарды тудыруға негізделген.
Ойын әдісі иттерді жарылғыш заттарды, есірткі заттарын және қаруды іздеуге жаттықтыру кезіндегі негізгісі болып табылады.
21. Даярлық кезінде кинолог жаттықтырылатын иттің жалпы жай-күйін (оның денсаулығын, мінез-құлқы ерекшеліктерін), сондай-ақ даярлық өткізілетін сыртқы шарттарды ескеруі тиіс.

22. Для сохранения заинтересованности у собаки в течение всего периода дрессировки, необходимо на каждом занятии чередовать применяемые приемы и дрессировать собак по принципу "от простого к сложному".
23. На собак во время первоначальных дрессировок сильно влияют внешние раздражители, которые могут отвлекать собаку от выполнения требуемых действий. Во избежание этого необходимо:
1) первоначальную дрессировку проводить при отсутствии сильнодействующих внешних раздражителей;
2) приучать собаку к безотказному выполнению навыков при наличии сильных раздражителей, постоянно усложняя условия дрессировки.
24. Оценочные показатели для проверки уровня подготовки служебных собак проверяются согласно приложению 2 к Правилам. Начальниками органов военной полиции проверяются при итоговых проверках, начальниками кинологических подразделений один раз в квартал, с охватом всех собак.
Приложение 1 к Правилам
организации кинологической
деятельности органов военной
полиции Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Дневник учета тренировки (дрессировки) служебной собаки
______________________________________________
(кличка собаки, категория, наименование
______________________________________________
подразделения, воинской части)
закрепленной за _______________________________
(должность, воинское звание, фамилия и инициалы
______________________________________________
специалиста)
Начат "___"__________20__ года.
Окончен "___"__________20__ года.
Дата, вариант и время занятия
Краткое содержание занятия
Результаты занятия
Замечания и указания руководителя занятия (проверяющего)
Примечание:
1) дневник ведется на каждую собаку подразделения;
2) содержание занятия записывается специалистом накануне его проведения;
3) должность, воинское звание, фамилия и инициалы специалиста, закрепленного за собакой, на титульном листе заносятся карандашом.
Приложение 2 к Правилам
организации кинологической
деятельности органов военной
полиции Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Оценочные показатели для проверки уровня подготовки служебных собак
№ п/н
Наименование нормативов (упражнений) и условия их выполнения
Высший балл
Снижение баллов
Глава 1. Общедисциплинарный курс
1
Хождение рядом
Команда "Рядом", жест- похлопывание кистью левой руки по бедру.
Собака должна двигаться без поводка у левой ноги специалиста, независимо от изменения направления и темпа движения, при остановках специалиста самостоятельно садиться у его левой ноги. Повторение команды или жеста допустимо только при изменении специалистом направления или темпа движения
5
На 1 балл
за повторно поданную команду или жест
за каждый случай отставания, забегания собаки вперед или в сторону от специалиста, но с возвращением к ноге в течение 2 секунд
если собака после остановки специалиста самостоятельно не садится у его левой ноги в течение 2 секунд
На 5 баллов
за отход собаки от специалиста более чем на 2 секунды
2
Свободное состояние
Команда "Гуляй", жест-выбрасывание вперед прямой правой руки от левого бедра на уровень плеча
Собака должна по первой команде или жесту специалиста быстро перейти в свободное состояние
5
На 1 балл
за повторно поданную команду или жест
3
Подход к специалисту
Команда "Ко мне", жест - резкое опускание прямой левой руки от уровня плеча через сторону вниз к бедру. Собака, находясь в свободном состоянии, должна по первой команде или жесту специалиста быстро подбежать и сесть у его левой ноги
5
На 1 балл
за повторно поданную команду или жест
за подход собаки к специалисту шагом
за подход собаки к специалисту с остановками в пути
если собака при подходе к специалисту не садится у его левой ноги, или садится неправильно
4
Посадка
Команда "Сидеть", жест-выбрасывание свободно вытянутой правой руки вперед и немного выше уровня плеча ладонью от себя
Собака, должна по первой команде или жесту специалиста, не сходя с места, быстро и четко сесть
5
На 1 балл
за повторно поданную команду или жест
за неправильную посадку собаки (завал крупа)
за уход собаки с места, но не более чем на 0,5 метра
На 4 балла
за отсутствие у собаки выдержки
На 5 баллов
за уход собаки с места более чем на 0,5 метра
5
Укладка
Команда "Лежать", жест - резкое опускание вниз прямой правой руки, предварительно вытянутой вперед и немного выше уровня плеча ладонью вниз
Собака должна по первой команде или жесту специалиста, не сходя с места, быстро и четко лечь
5
На 1 балл
за повторно поданную команду или жест
за неправильную укладку собаки (завал крупа)
за уход собаки с места, но не более чем на 0,5 метра
На 4 балла
за отсутствие у собаки выдержки
На 5 баллов
за уход собаки с места более чем на 0,5 метра
6
Стояние
Команда "Стоять", жест - резкое поднятие перед собой на уровень плеча прямой левой руки ладонью вверх
Собака должна по первой команде или жесту специалиста, не сходя с места, быстро и четко встать на все четыре лапы
5
На 1 балл
за повторно поданную команду или жест
за уход собаки с места, но не более чем на 0,5 метра
На 4 балла
за отсутствие у собаки выдержки
На 5 баллов
за уход собаки с места более чем на 0,5 метра
7
Вызов голоса (лая)
Команда "Голос", жест - помахивание из стороны в сторону кистью правой руки, находящейся на уровне плеча ладонью к собаке
Собака должна по первой команде или жесту специалиста, не сходя с места и не меняя своего положения, быстро и четко подать голос (залаять)
5
На 1 балл
за повторно поданную команду или жест
за изменение собакой своего положения
за уход собаки с места, но не более чем на 0,5 метра
На 5 баллов
за уход собаки с места более чем на 0,5 метра
8
Ползание
Команда "Ползи", жест - помахивание из стороны в сторону кистью правой руки, находящейся на уровне колен, ладонью от собаки
Собака должна по первой команде или жесту специалиста, не останавливаясь в пути и не отрывая локтей от земли, быстро и четко проползти в его сторону 20 метров
5
На 1 балл
за повторно поданную команду или жест
за каждый метр дистанции, пройденный собакой с оторванными от земли локтями
за ползание собаки с остановками в пути
На 5 баллов
за продвижение собаки более метра вперед с оторванными от земли локтями
9
Подноска предметов (апортировка)
Команды "Апорт" и "Дай", жест-выбрасывание правой руки в сторону брошенного предмета
Собака должна по первой команде или жесту специалиста активно пойти на поиск брошенного у нее на виду предмета, на расстояние не менее 10 метров, быстро найти его и, не повреждая, взяв в пасть, поднести. На расстоянии одного шага перед специалистом сесть, удерживая предмет в пасти до команды специалиста "Дай"
5
На 1 балл
за повторно поданную команду или жест
за срыв собаки с места до команды или жеста специалиста
за подход собаки к специалисту шагом
за подход собаки к специалисту с остановками в пути
за каждое падение предмета на землю при возвращении собаки к специалисту
за игру собаки с предметом
если собака, поднеся предмет, перед дрессировщиком не садится или садится неправильно
На 5 баллов
за повреждение собакой подносимого предмета
10
Приостановка нежелательных действий
Команда "Фу", подаваемая в угрожающей интонации

22. Иттің қызығушылығын сақтау үшін жаттықтырудың барлық кезеңінде әрбір сабақта қолданылатын тәсілдерді кезектестіру және "қарапайымнан күрделіге" қағидаты бойынша иттерді жаттықтыру қажет.
23. Иттерге оларды бастапқы жаттықтыру кезінде сыртқы тітіркендіргіштер қатты ықпал етеді, олар итті талап етілетін іс-қимылдарды орындаудан алаңдатуы мүмкін. Оған жол бермеу үшін :
1) бастапқы жаттықтыруды қатты әсер ететін сыртқы тітіркендіргіштер болмаған кезде жүргізу;
2) жаттықтыру шарттарын ұдайы қиындата отырып, итті сыртқы тітіркендіргіштер болған кезде дағдыларды мүлтіксіз орындауға үйрету.
24. Қызметтік иттердің дайындық деңгейін тексеру үшін бағалау көрсеткіштері Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес тексеріледі. Әскери полиция органдарының бастықтары қорытынды тексерулер кезінде, кинология бөлімшелерінің бастықтары барлық иттерді қамтумен тоқсанына бір рет тексереді.
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштері әскери полиция
органдарының кинологиялық
қызметін ұйымдастыру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қызметтік итті жаттықтыруды (үйретуді) есепке алу күнделігі
____________________________________________________ (маманның лауазымы, әскери
атағы, ___________________________________________бекітіліп берілген тегі мен
инициалдары) ______________________________________________ (иттің лақап аты,
санаты, бөлімшенің, ______________________________________________ әскери бөлімнің
атауы)
Басталды 20__ жылғы "___"__________.
Аяқталды 20__ жылғы "___"__________.
Сабақтың күні, нұсқасы және уақыты
Сабақтың қысқаша мазмұны
Сабақтың нәтижелері
Сабақ жетекшісінің (тексерушінің) ескертулері мен нұсқаулары
Ескертпе:
1) күнделік бөлімшенің әрбір итіне жүргізіледі;
2) сабақтың мазмұнын маман оны өткізу алдында жазады;
3) итке бекітіліп берілген маманның лауазымы, әскери атағы, тегі мен инициалдары титул парағына қарындашпен жазылады.
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштері әскери полиция
органдарының кинологиялық
қызметін ұйымдастыру
қағидаларына 2-қосымша
Қызметтік иттердің дайындық деңгейін тексеруге арналған бағалау көрсеткіштері
Р/с №
Нормативтердің (жаттығулардың) атаулары және оларды орындау шарттары
Жоғары балл
Балдарды төмендету
1-тарау. Жалпытәртіптік курс
1
Жанында жүру
"Жаныма" командасы, қимыл – сол жақ қолдың алақанымен жамбасты қағу.
Қозғалу бағыты мен қарқынының өзгеруіне қарамастан, ит тізгінсіз маманның сол аяғының жанында жүру керек, маман тоқтаған кезде өздігінен оның сол аяғының жанына отыруы керек. Команданы немесе қимылды қайталу тек маман қозғалысының бағыты немесе қарқыны өзгерген кезде рұқсат етіледі.
5
1 балға:
қайталап берілген команда немесе қимыл үшін;
ит маманнан артта қалған, 2 секунд ішінде аяғының жанына қайтып келумен алға немесе шетке шығып кеткен әрбір жағдай үшін;
егер ит маман тоқтағаннан кейін өздігінен 2 секунд ішінде оның сол аяғының жанына отырмаса.
5 балға:
иттің маманнан 2 секундтан көп уақытқа кетіп қалғаны үшін
2
Еркін жай-күйі
"Серуенде" командасы, қимыл – оң қолды сол жамбастан иық деңгейіне алға сермеу. Ит маманның бірінші командасы немесе қимылы бойынша жылдам еркін жай-күйге көшуі керек
5
1 балға:
қайталап берілген команда немесе қимыл үшін
3
Маманға келу
"Маған кел" командасы, қимыл – иық деңгейінен түзу сол қолды шет жақтан жамбас жанына күрт төмен түсіру. Ит еркін жай-күйде маманның бірінші командасы немесе қимылы бойынша жылдам жүгіріп келіп, оның сол аяғының жанына отыруы керек.
5
1 балға:
қайталап берілген команда немесе қимыл үшін;
иттің маманға адымдап келгені үшін;
ит маманға жолда кідірумен келгені үшін;
егер ит маманға келген кезде оның сол аяғының жанына отырмаса немесе дұрыс отырмаса
4
Отырғызу
"Отыр" командасы, қимыл – алақанын төмен қаратып еркін созылған оң қолды алға және иық деңгейінен аздап жоғары сермеу.
Ит маманның бірінші командасы немесе қимылы бойынша, орнынан жылжымай, жылдам және анық отыруы керек.
5
1 балға:
қайталап берілген команда немесе қимыл үшін;
иттің дұрыс отырмағаны үшін (бір жақ сауырына қисайып отыру);
иттің 0,5 метрден алыс орнынан кеткені үшін;
4 балға:
итте тағаттылық болмаса.
5 балға:
иттің орнынан 0,5 метрден алыс кеткені үшін
5
Жатқызу
"Жат" командасы, қимыл – алақанын төмен қаратып алдын ала алға және иық деңгейінен аздап жоғары созылған оң қолды күрт төмен түсіру.
Ит маманның бірінші командасы немесе қимылы бойынша орнынан жылжымай, жылдам және нық жатуы керек
5
1 балға:
қайталап берілген команда немесе қимыл үшін;
итті дұрыс жатқызбағаны үшін (бір жақ сауырына қисайып отыру);
иттің 0,5 метрден алыс орнынан кеткені үшін.
4 балға:
итте тағаттылық болмаса.
5 балға:
иттің орнынан 0,5 метрден алыс кеткені үшін
6
Тұрғызу
"Тұр" командасы, қимыл – сол қолдың алақанын жоғары қаратып өзінің алдында иық деңгейіне дейін күрт көтеру.
Ит маманның бірінші командасы немесе қимылы бойынша, орнынан жылжымай, жылдам және нық төрт тағандап тұруы керек.
5
1 балға:
қайталап берілген команда немесе қимыл үшін;
иттің 0,5 метрден алыс орнынан кеткені үшін.
4 балға:
итте төзімділік болмаса.
5 балға:
иттің орнынан 0,5 метрден алыс кеткені үшін.
7
Дауысын шығаруға (үруге) шақыру
"Дауыс" командасы, қимыл – оң қолды иық деңгейінде ұстап алақанды итке қаратып жан-жаққа бұлғау.
Ит маманның бірінші командасы немесе қимылы бойынша, орнынан жылжымай және өзінің тұрысын өзгертпей жылдам және анық дабысы шығаруға (үруге) тиіс
5
1 балға:
қайталап берілген команда немесе қимыл үшін;
ит өзінің тұрысын өзгерткені үшін;
иттің орнынан, бірақ 0,5 метрден артық емес кеткені үшін.
5 балға:
иттің орнынан 0,5 метрден артық кеткені үшін
8
Еңбектеу
"Еңбекте" командасы, қимыл – тізе деңгейінде болатын оң қолдың алақанын итке қаратып жан-жаққа бұлғау.
Ит маманның бірінші командасы немесе қимылы бойынша жолда кідірмей және алдыңғы аяғының шынтақ буынын жерден көтермей жылдам және нық оған қарай 20 метрге еңбектеуі керек.
5
1 балға:
қайталап берілген команда немесе қимыл үшін;
ит шынтақ буынын жерден көтеріп өткен ара қашықтықтың әрбір метрі үшін;
жолда кідірумен еңбектегені үшін
5 балға:
иттің шынтақ буынын жерден көтеріп бір метрден астам жылжығаны үшін
9
Заттарды әкелу (апортировка)
"Апорт" және "Бер" командалары, қимыл – оң қолды зат лақтырылған жаққа қарай сілтеу.
Ит маманның бірінші командасы немесе қимылы бойынша оның көз алдында 10 метр қашықтыққа лақтырылған затты іздеуге жылдам баруы, оны тез табуы және зақымдамай аузымен тістеп алып келуі керек. Маманның "Бер" деген командасына дейін затты аузында тістеп тұрып, бір адым қашықтықта оның алдына отыруы керек.
5
1 балға:
қайталап берілген команда немесе қимыл үшін;
маманның командасы немесе қимылына дейін орнынан қозғалғаны үшін;
ит маманға адымдап келгені үшін;
ит маманға жолда кідірумен келгені үшін;
ит маманға қайтып келе жатқан кезде заттың жерге әрбір құлағаны үшін;
иттің затпен ойнағаны үшін;
егер ит затты алып келгенде, үйретушінің алдында отырмаса немесе дұрыс отырмаса;
5 балға:
иттің алып келетін затты бүлдіргені үшін
10
Қажет емес әрекеттерді тоқтату
Қорқыту интонациясымен берілетін "Фу" командасы.

Специалист посылает собаку на поиск брошенного у нее на виду, на расстояние не менее 10 метра, предмета. После того как собака возьмет предмет и пройдет с ним 3-4 метра, специалист подает команду "Фу"
Собака должна по первой команде специалиста немедленно прекратить совершаемое ею действие
5
На 5 балла
за повторно поданную команду
11
Отношение к выстрелам Собака должна безразлично относиться к трем выстрелам, производимым на расстоянии не менее 50 метров от собаки
Собака не должна менять направления и темпа движения, а также своих намерений по отношению к фигуранту
10
На 2 балла
за отклонение собаки от направления атаки после выстрела, но не отказ от нее совсем
за снижение собакой темпа атаки после выстрела
за прекращение собакой хватки после выстрела, с последующим ее возобновлением
На 10 баллов
за прекращение собакой атаки (борьбы) и уход от фигуранта после выстрела.
12
Отношение к найденному корму
В помещении размером 3-5 квадратных метра, предварительно разложены на полу 3 кусочка мяса, каждый весом по 30-50 грамм. Собака, находится в течение 1 минуты в помещении одна. По истечении времени незнакомый для собаки человек подбрасывает еще 2 кусочка мяса. После чего собака находится в помещении 1 минут
Собака должна быть безразлична к разложенному и подбрасываемому мясу
5
На 5 баллов
за поедание собакой найденного на полу или подбрасываемого мяса
Глава 2. Специальный курс
Параграф 1. Для розыскных собак
13
След давностью до 2 часов и протяженностью до 5 километра проложен фигурантом ускоренным шагом
Линия следа проходит по пересеченной местности на виду у проверяющего, имеет 4 угла (поворота). На линии следа лежат 3 предмета (деревянные палочки длинной 300 миллиметров), имеющие запах основного фигуранта (перед прокладкой следа должны находиться при нем не менее 30 минут)
Предметы укладываются строго по линии следа, неравномерно: первый не ближе 200 шагов от начальной точки, а последний не ближе 100 шагов до конечной точки. Постановка собаки на след с исходной точки, обозначенной флажком (табличкой). В пяти метрах от исходной точки, имеются два "ложных" следа дополнительных фигурантов. Давность ложных следов до 30 минут
Время на проработку следа равно времени, затраченному фигурантом на его прокладку. Его отсчет начинается с момента подачи команды специалисту на проработку следа. На конечной точке оно фиксируется по специалисту
100
На 20 баллов
за каждые 5 минут сверх установленного времени
На 10 баллов
за каждый необнаруженный предмет
Баллы не начисляются, и работа специалиста с собакой прекращается
если собака с исходной точки уходит по "ложному" следу
если у собаки выпадает из "проработки" отрезок следа протяженностью 50 метров
14
Обыск транспорта
Команда "Ищи", жест - выбрасывание правой руки в сторону от макета автомобиля
Специалист должен при помощи собаки последовательно обыскать три макета автомобиля, изготовленных в натуральную величину и имеющих загрузку верхних настилов кузовов, в виде хаотично набросанных друг на друга деревянных ящиков. Макеты обыскиваются собакой только сверху. На земле под макетами стоят открытые емкости с резко пахнущими веществами: бензином, керосином, солярным маслом. Фигуранты в комбинезонах находятся в макетах на полу
На обыск трех макетов - 3 минуты
После обыска каждого макета специалист докладывает проверяющему свое решение на "выпуск автомобиля". Исходное положение специалиста с собакой-в метре перед лестницей эстакады первого макета
80
На 80 баллов
за "выпуск автомобиля" с фигурантом внутри или "задержание" пустого "транспорта"
за просрочку времени, отведенного на выполнение норматива

Маман итті оның көз алдында кемінде 10 метр қашықтыққа лақтырылған затты іздеуге жібереді. Ит затты алып 3-4 метр жүргеннен кейін маман "Фу" командасын береді.
Ит маманның бірінші командасы бойынша әрекетті дереу тоқтатуы керек.
5
5 балға:
қайталап берілген команда үшін;
11
Атуға әрекеті
Ит өзінен 50 метрден кем емес қашықтықта жүргізілген үш атысқа байыпты қарауы тиіс.
Ит өзінің қозғалу бағыты мен қарқынын, сондай-ақ өзінің фигурантқа қатысты мақсатын өзгертпеуі тиіс.
10
2 балға:
атудан кейін иттің шабуыл бағытынан ауытқуы, бірақ одан мүлдем бас тартпағаны үшін;
ит атудан кейін шабуыл қарқынын төмендеткені үшін;
кейіннен оны қайта жалғастырумен атудан кейін ит тістеуін тоқтатқаны үшін
10 балға:
ит шабуылын (күресін) тоқтатқаны және атудан кейін фигуранттан кеткені үшін
12
Табылған азыққа әрекеті
Көлемі 3-5 шаршы метр үй-жайдың еденіне 3 кесек ет алдын ала тасталған, оның әрқайсысының салмағы 30-50 грамм. Ит 1 минут ішінде үй-жайда жалғыз болады. Уақыт өткеннен кейін итке таныс емес адам тағы 2 кесек етті лақтырады. Осыдан кейін ит үй-жайда 1 минут болады.
Ит қойылған және лақтырылған етке байыпты қарауы тиіс.
5
5 балға:
иттің еденнен табылған немесе лақтырылған етті жеп қойғаны үшін
2-тарау. Арнайы курс
1-параграф. Іздестіру иттері үшін
13
2 сағатқа дейінгі және 5 километрге дейінгі қашықтықтағы ізді фигурант шапшаң жүріспен салып өткен.
Іздің орны тексерушінің көз алдында ойлы-қырлы жерлер бойынша өтеді, 4 бұрышы (бұрылысы) бар. Іздің орнында негізгі фигуранттың иісі бар (із салар алдында кемінде 30 минут фигурантта болуы керек) 3 зат (ұзындығы 300 миллиметр ағаш таяқтар) жатады.
Заттар іздің орны бойынша қатаң біркелкі салынбайды: біріншісі бастапқы нүктеден кемінде 200 адым, ал соңғысы соңғы нүктеге дейін кемінде 100 адым. Итті жалаушамен (маңдайшамен) белгіленген бастапқы нүктеден ізге қою. Бастапқы нүктеден бес метр жерде қосымша фигуранттардың екі "жалған" ізі бар. Жалған іздердің ескілігі 30 минутқа дейін.
Ізбен жұмыс істеу уақыты, фигуранттың ізді салуға жұмсаған уақытымен тең. Оны санау маманға ізбен жұмыс істеуге команда берілген сәттен басталады. Соңғы нүктеде ол маман бойынша белгіленеді
100
20 балға:
белгіленген уақыттан артық әрбір 5 минут үшін;
10 балға:
әрбір табылмаған зат үшін.
Балдар есептелмейді және маманның итпен жұмысы тоқтатылады:
егер ит бастапқы нүктеден "жалған" ізбен кеткен болса;
егер итте ізбен жұмыс істеуде 50 метр іздің кесіндісі түсіп қалатын болса.
14
Көлікті тінту
"Ізде" командасы, қимыл – автомобиль макеті жағына қарай оң қолды сермеу
Маман иттің көмегімен шынайы көлемде жасалған және кузовтың жоғары жабынына ретсіз лақтырылған ағаш жәшіктер түрінде тиелген автомобильдің үш макетін жүйелі түрде тінтуі керек. Макеттерді ит тек үстінен тінтиді. Жерде макеттердің астында өткір иісті заттар: бензин, керосин, солярка майы және т.б. ыдыстар тұрады. Комбинезон киген фигуранттар едендегі макеттерде болады.
Үш макетті тінтуге – 3 минут.
Әрбір макетті тінткеннен кейін маман тексерушіге "автомобильді шығару" туралы өзінің шешімін баяндайды. Маманның итпен бастапқы орны бірінші макеттің эстакада баспалдағының алдында бір метр жерде болады.
80
80 балға:
ішінде фигуранты бар "автомобильді шығарғаны" немесе бос "көлікті" "ұстағаны" үшін;
нормативті орындауға бөлінген уақыттың мерзімін өткізіп алғаны үшін

Параграф 2. Для розыскных и караульных собак
15
Лобовая атака
Команда "Фас", жест - выбрасывание правой руки в направлении убегающего фигуранта. Специалист стоит на левом колене и держит собаку за ошейник
В 60 метрах впереди из-за укрытия появляется фигурант в дрессировочном костюме и с прутом (палкой) в руке. Повернувшись к собаке спиной, он бегом начинает быстро удаляться. Специалист пускает собаку на задержание, сам оставаясь на месте. Фигурант, пробежав 20 метров, разворачивается и с криком, размахивая руками и прутом, устремляется навстречу собаке
Звучат выстрелы Собака должна не обращая внимания на крики, удары и выстрелы, сходу пробиться к фигуранту, сделать крепкую хватку за рукав и не выпускать его до подхода к ней специалиста. Специалист начинает движение к собаке только после того, как собака войдет в соприкосновение с фигурантом. После задержания специалист забирает собаку от фигуранта и дает команду на охрану задержанного
Во время атаки производится три выстрела: первый - когда фигурант убегает, второй - когда фигурант двигается на собаку, третий - когда собака сделала хватку за рукав
100
На 50 баллов
за незначительное реагирование на выстрелы, при наличии затем крепкой хватки
На 100 баллов
за трусость по отношению к выстрелам, фигуранту
16
Охрана задержанного
Команда "Охраняй", жест - движение правой руки от пояса в сторону задержанного
Специалист имитирует обыск стоящего задержанного (похлопыванием рук по туловищу фигуранта сверху вниз) и повторно подав собаке команду "Охраняй", отходит на 5 шагов. Во время охраны собака находится в положении посадки не более трех шагов от задержанного
По команде проверяющего, фигурант делает попытку уйти с места задержания. При первом же движении фигуранта с места собака должна атаковать его крепкой хваткой за рукав и вести борьбу до команд специалиста "Фу", "Охраняй". Собака работает без поводка
100
На 25 баллов
за повторно поданную команду "Фу" или любую другую команду (кличку собаки), непредусмотренную данным нормативом
за невыполнение собакой команды "Фу" в течение 5 секунд после ее подачи
за промедление нападения на охраняемого, после его попытки уйти с места задержания
На 100 баллов
за приближение специалиста к собаке ближе 5 шагов
за беспричинное нападение (хватание) собаки на фигуранта
за уход собаки от охраняемого более 3 шагов
17
Конвоирование задержанного
Команда "Охраняй", жест - движение правой руки от пояса в сторону задержанного
После повторной охраны задержанного специалист имея собаку у левой ноги (без поводка) становится позади и несколько вправо (влево) от задержанного. Перед началом движения командует: задержанному - "Шагом марш", собаке - "Охраняй" и производит конвоирование по прямой не менее 30 метров
Во время конвоирования задержанный, по команде проверяющего, совершает одну попытку нападения на специалиста. Собака должна без промедления отреагировать на нее крепкой хваткой за рукав фигуранта (активным нападением)
Для прекращения борьбы специалист подает собаке команды "Фу" и "Охраняй" и продолжает конвоирование
Норматив считается выполненным после завершения конвоирования и команды специалиста "Сдан"
100
На 25 баллов
за повторно поданную команду "Фу" или любую другую команду (например, кличка собаки), непредусмотренную данным нормативом
за невыполнение собакой команды "Фу" в течение 5 секунд после ее подачи
за промедление нападения на охраняемого, после его попытки нападения на специалиста
На 100 баллов
за беспричинное нападение собаки на конвоируемого (хватание фигуранта)
Максимальная сумма баллов:
Категория служебных собак
За обще дисциплинарный курс
За специальный курс
Всего
розыскные
65

2-параграф. Іздестіру және қарауылдық иттер үшін
15
Тура шабуыл
"Фас" командасы, қимыл – қашқан фигуранттың бағытына қарай оң қолды сілтеу. Маман сол аяғымен тізерлеп, итті қарғы баудан ұстап тұрады.
Алдағы 60 метр тасадан жаттықтыру костюміндегі және қолында шыбығы (таяғы) бар фигурант пайда болады. Итке арқасын бұрып қарап, ол тез жүгіре бастайды. Маман өзі орнында қалып, итті ұстауға жібереді. Фигурант 20 метр жүгіріп өтіп, айналып бұрылады және айқаймен қолдарын және шыбықты бұлғап итке қарсы жүгіреді.
Ату дыбыстары естіледі. Ит айқайларға, соққыларға, атуға назар аудармай, фигурантқа жақындап, жеңінен берік ұстап және оған маман жақындағанға дейін жібермеуі тиіс. Маман итке қарай қозғалуды ит фигурантпен жанасқаннан кейін ғана бастайды. Ұстағаннан кейін маман итті фигуранттан алып кетеді және ұсталған адамды күзетуге команда береді
Шабуыл кезінде үш ату жүргізіледі: біріншісі – фигурант қашқан кезде, екіншісі – фигурант итке қарсы қозғалғанда, үшіншісі – ит жеңінен ұстаған кезде.
100
50 балға:
атуға шамалы әрекет еткені, одан кейін мықты тістеп ұстағаны үшін.
100 балға:
атуға, фигурантқа қатысты үрей білдіргені үшін
16
Ұсталған адамды күзету
"Күзет" командасы, қимыл – оң қолды белден бастап ұсталған адам жаққа сілтеу.
Маман ұсталған адамды тінтуді имитациялайды (қолымен фигуранттың денесін жоғарыдан төменге қағу) және итке "Күзет" командасын қайта беріп, 5 адымға алыстайды. Күзету кезінде ит ұсталған адамнан кемінде үш адым қашықтықта отырған күйде болады.
Тексерушінің командасы бойынша фигурант ұсталған орыннан кетуге әрекет жасайды. Фигуранттың орнынан жасаған бірінші қозғалысы кезінде ит оның жеңінен берік тістеп шабуыл жасауы және маманның "Фу", "Күзет" командаларына дейін онымен күресуі тиіс.
100
25 балға:
"Фу" командасын немесе осы нормативтермен көзделмеген басқа команданы (иттің лақап атын) қайталап бергені үшін;
иттің "Фу" командасы берілгеннен кейін осы команданы 5 секунд ішінде орындамағаны үшін;
күзетілетін адам ұсталған орыннан кетуге әрекет жасағаннан кейін шабуылды кешеуілдеткені үшін.
100 балға
маманның итке 5 адымнан жақын жақындағаны үшін;
иттің фигурантқа себепсіз шабуыл жасағаны (жұлқылағаны) үшін;
иттің күзетілетін адамнан 3 адымнан астам қашықтыққа кеткені үшін.
17
Ұсталған адамды айдауылдау
"Күзет" командасы, қимыл –оң қолын белден бастап ұсталған адам жаққа қозғалту.
Ұсталған адамды қайта күзетуден кейін маман сол аяғының жанында иті (тізгінсіз) бола тұрып, ұсталған адамның артқы жағында және оңға (солға) қарай тұрады. Қозғалудың алдында: ұсталғанға – "Адым бас", итке – "Күзет" командасын береді және кемінде 30 метр тура айдауылдауды жүргізеді. Айдауылдау кезінде ұсталған адам тексерушінің командасы бойынша маманға шабуыл жасауға бір әрекет жасайды. Ит кідірусіз фигуранттың жеңінен берік ұстап (белсенді шабуыл жасаумен) әрекет жасауы керек.
Күресті тоқтату үшін маман итке "Фу" және "Күзет" командасын береді және айдауылдауды жалғастырады.
Норматив айдауылдауды аяқтағаннан кейін және маманның "Тапсырылды" деген командасынан кейін орындалған болып есептеледі.
100
25 балға:
Фу" командасын немесе осы нормативтермен көзделмеген басқа командаларды (мысалы, иттің атын) қайталап бергені үшін;
иттің "Фу" командасы берілгеннен кейін осы команданы 5 секунд ішінде орындамағаны үшін;
күзетілетін адам маманға шабуыл жасауға әрекет еткеннен кейін, шабуылды кешеуілдеткені үшін.
100 балға
иттің айдауылдайтын адамға себепсіз шабуыл жасағаны (фигурантты жұлқылағаны) үшін.
Ең жоғары балл жиынтығы:
Қызметтік иттер санаты
Жалпытәртіптік курс үшін
Арнайы курс үшін
Барлығы
іздестіру
65

480
545
караульные
5
300
305
Примечание:
1) при выполнении нормативов "Посадка", "Укладка", "Стояние" и "Вызов голоса", собака находится от специалиста на расстоянии 40 метров;
2) при выполнении нормативов "Посадка", "Укладка", "Стояние" время выдержки (фиксации) принятого положения 30 секунд;
3) последовательность выполнения приемов, положение собаки при выполнении норматива "Вызов голоса", вид предмета при выполнении норматива "Апортировка" определяется проверяющим лицом;

480
545
қарауылдық
5
300
305
Ескертпе:
1) "Отырғызу", "Жатқызу", "Тұрғызу" және "Дауыстап шақыру" нормативтерін орындау кезінде іздестіру иттері маманнан 40 метр қашықтықта болады;
2) "Отырғызу", "Жатқызу", "Тұрғызу" нормативтерін орындау кезінде болатын қалыпты ұстау уақыты: іздестіру иттері үшін – 30 секунд;
3) тәсілдерді орындау реттілігі, "Дауыстап шақыру" нормативін орындау кезіндегі иттің қалпы, "Апортировка" нормативін орындау кезінде заттың түрін тексеруші адам айқындайды.

4) караульные собаки по нормативам общедисциплинарного курса не проверяются, за исключением норматива № 12, без начисления баллов проверяется их управляемость кинологом при передвижении на коротком поводке и в наморднике.
Подготовка служебной собаки по общедисциплинарному и специальному курсу оценивается:
"отлично" - набрано не менее 70% от максимальной суммы баллов по проверяемым нормативам;
"хорошо" - набрано не менее 60% от максимальной суммы баллов по проверяемым нормативам;
"удовлетворительно" - набрано не менее 50% от максимальной суммы баллов по проверяемым нормативам;
"неудовлетворительно" - по проверяемым нормативам набрано менее 50% от максимальной суммы баллов.

4) № 12 нормативтен басқа, қарауылдық иттер жалпы тәртіптік цикл бойынша тексерілмейді, балдарды есептеусіз кинологпен қысқа тізгінмен және тұмылдырықта қозғалуы кезінде олардың басқарылуы тексеріледі.
Жалпы тәртіптік және арнайы цикл бойынша қызметтік иттердің дайындығы төмендегідей бағаланады:
"өте жақсы" – тексерілетін нормативтер бойынша барынша көп балл сомасының жиынтығы 70%-тен кем емес;
"жақсы" – тексерілетін нормативтер бойынша барынша көп балл сомасының жиынтығы 60%-тен кем емес;
"қанағаттанарлық" – тексерілетін нормативтер бойынша барынша көп балл сомасының жиынтығы 50%-тен кем емес;
"қанағаттанарлықсыз" – тексерілетін нормативтер бойынша барынша көп балл сомасының жиынтығы 50%-тен кем.