Об утверждении Правил представления товарной биржей отчетов антимонопольному органу
Приказ Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан от 31 марта 2021 года № 5. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2021 года № 22439.
В соответствии с подпунктом 3) статьи 4-3 Закона Республики Казахстан "О товарных биржах" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК от 23.05.2022 № 14 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила представления товарной биржей отчетов антимонопольному органу.
2. Департаменту биржевого контроля Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
по защите и развитию конкуренции
Республики Казахстан
С. Жумангарин
Председатель
Агентства по защите и
развитию конкуренции
Республики Казахстан
от 31 марта 2021 года № 5
Правила представления товарной биржей отчетов антимонопольному органу
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила представления товарной биржей отчетов антимонопольному органу (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 3) статьи 4-3 Закона Республики Казахстан от 4 мая 2009 года "О товарных биржах" и определяют порядок представления товарной биржей отчетов антимонопольному органу.
2. Основные понятия, которые используются в настоящих правилах:
1) биржевой брокер (далее – брокер) – субъект предпринимательства, осуществляющий свою деятельность на товарной бирже и совершающий сделки с биржевым товаром по поручению, за счет и в интересах клиента;
2) биржевой дилер (далее – дилер) – субъект предпринимательства, осуществляющий свою деятельность на товарной бирже и совершающий сделки с биржевым товаром в своих интересах и за свой счет;

Тауар биржасының монополияға қарсы органға есептерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 2021 жылғы 31 наурыздағы № 5 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 31 наурызда № 22439 болып тіркелді.
"Тауар биржалары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-3-бабының 3) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 23.05.2022 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Тауар биржасының монополияға қарсы органға есептерді ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігінің Биржалық бақылау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі төрағасының орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға С. Жумангарин
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігінің Төрағасы
2021 жылғы 31 наурыздағы
№ 5
Тауар биржасының монополияға қарсы органға есептерді ұсыну қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тауар биржасының монополияға қарсы органға есептерді ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Тауар биржалары туралы" 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 4-3-бабының 3) тармақшасына сәйкес әзірленді және тауар биржасының монополияға қарсы органға есептерді ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) биржалық брокер (бұдан әрі – брокер) – өз қызметін тауар биржасында жүзеге асыратын және клиенттің тапсырмасы бойынша, оның есебінен және мүддесінде биржалық тауармен мәмілелер жасайтын кәсіпкерлік субъектісі;
2) биржалық дилер (бұдан әрі – дилер) - тауар биржасында өз қызметін жүзеге асыратын және биржалық тауармен өз мүдделері үшін және өз есебінен мәмілелер жасайтын кәсіпкерлік субъектісі;

3) биржевые сделки – сделки, предметом которых является имущество, допущенное к обращению на бирже, и которые заключаются на бирже участниками проводимых ею торгов в соответствии с законодательством Республики Казахстан о товарных биржах и правилами биржевой торговли;
4) участники биржевой торговли – клиенты, брокеры, дилеры и маркет-мейкеры, взаимодействующие на товарной бирже по установленным правилам биржевой торговли;
5) биржевой товар – стандартизированный или нестандартизированный товар, допущенный товарной биржей к биржевой торговле с учетом ограничений, установленных Законом Республики Казахстан "О товарных биржах";
6) маркет-мейкер – юридическое лицо, формирующее и поддерживающее ликвидность биржевого рынка путем выставления котировок и принятия обязательств по покупке и продаже срочных контрактов.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК от 23.05.2022 № 14 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Исключен приказом Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК от 14.06.2023 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок представления товарной биржей отчетов антимонопольному органу
4. Товарная биржа ежемесячно не позднее 7 (седьмого) числа месяца, следующего за отчетным периодом посредством электронной почты представляет антимонопольному органу следующие отчеты:
1) отчет по проведенным биржевым торгам по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) отчет по актуальному перечню аккредитованных членов товарной биржи по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК от 14.06.2023 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Товарная биржа размещает актуальный перечень аккредитованных членов товарной биржи согласно форме отчетности в течение 5 (пяти) календарных дней со дня изменения перечня, установленной приложением к настоящим Правилам в специальном разделе собственного интернет-ресурса, что является официальным извещением антимонопольного органа.
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Приложение 1
к Правилам представления
товарной биржей отчетов
антимонопольному органу
Форма отчета по проведенным биржевым торгам
Сноска. Форма - в редакции приказа Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК от 23.05.2022 № 14 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в антимонопольный орган.
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе:
https://www.gov.kz/memleket/entities/zk?lang=ru
Отчет по проведенным биржевым торгам
Отчетный период __ месяц 20__ года
Индекс: 1- (ПБТ)
Периодичность: ежемесячная
Круг лиц, представляющих информацию: товарные биржи.
Срок представления формы административных данных: ежемесячно не позднее 7 (седьмого) числа месяца, следующего за отчетным периодом.
№ п/п
По видам товаров
Биржевая сделка
Биржевой товар
Дата, время проведения
Номер сделки
Наименование
Количество товара
Размер лота
Единица измерения лота
Сумма сделки
Количество лотов
Общий объем совершенных сделок, тенге
Продолжение таблицы
Участник биржевых торгов
Режим торгов
Покупатель
Продавец
Наименование покупателя и (или) дилера
Наименование биржевого брокера
Наименование маркет-мейкера
Наименование продавца и (или) дилера
Наименование брокера
Наименование маркет-мейкера
___________________________________________ _______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись) руководителя)
___________________________________________ _______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, (подпись)
ответственного за составление информации)
Место печати (при наличии)
Дата составления "___" __________20___ года
Приложение
к Форме отчета по проведенным
биржевым торгам
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет по проведенным биржевым торгам
(индекс – 1-(ПБТ), периодичность: ежемесячная)

3) биржалық мәмілелер – биржада айналымға жіберілген мүлік нысанасы болып табылатын және Қазақстан Республикасының тауар биржалары туралы заңнамасына және биржалық сауда ережелеріне сәйкес ол жүргізетін сауда-саттыққа қатысушылармен жасалатын мәмілелер;
4) биржалық саудаға қатысушылар – тауар биржасында биржалық сауданың белгіленген қағидалары бойынша өзара іс-қимыл жасайтын клиенттер, брокерлер, дилерлер және маркет-мейкерлер;
5) биржалық тауар – "Тауар биржалары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген шектеулерді ескере отырып, тауар биржасы биржалық саудаға жіберген стандартталған немесе стандартталмаған тауар;
6) маркет-мейкер – баға белгілеулерді қою және мерзімді келісімшарттарды сатып алу және сату жөніндегі міндеттемелерді қабылдау арқылы биржалық нарықтың өтімділігін қалыптастыратын және қолдайтын заңды тұлға.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 23.05.2022 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Алып тасталды - ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 14.06.2023 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Тауар биржасының монополияға қарсы органға есептерді ұсыну тәртібі
4. Тауар биржасы ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 7 (жетінші) күнінен кешіктірмей электрондық пошта арқылы монополияға қарсы органға мынадай есептерді ұсынады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өткізілген биржалық сауда-саттықтар бойынша есеп;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауар биржасының аккредиттелген мүшелерінің өзекті тізбесі бойынша есеп.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 14.06.2023 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Тауар биржасы өз интернет-ресурсының арнайы бөлімінде осы Тәртіпке қосымшада белгіленген есептілік нысанына сәйкес тауар биржасының аккредиттелген мүшелерінің өзекті тізбесін, тізбе өзгерген күннен бастап 5 (бес) күнтізбелік күн ішінде орналастырады, бұл монополияға қарсы органның ресми хабарламасы болып табылады.
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Тауар биржасының
монополияға қарсы органға
есептерді ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Ескерту. Нысан жаңа редакцияда - ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 23.05.2022 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өткізілген биржалық сауда-саттықтар бойынша есеп
Ұсынылады: монополияға қарсы органға.
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналастырылған: https://www.gov.kz/memleket/entities/zk?lang=kk
Өткізілген биржалық сауда-саттықтар бойынша есеп Есепті кезең 20__ жылғы __ ай
Индекс: 1- (ӨБС)
Мерзімділігі: ай сайын
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: тауар биржалары.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 7 (жетінші) күнінен кешіктірмей.
Р/с №
Тауар түрлері бойынша
Биржалық мәміле
Биржалық тауар
Өткізу күні, уақыты
Мәміле нөмірі
Атауы
Тауар саны
Лоттың мөлшері
Лоттың өлшем бірлігі
Мәміле сомасы
Лоттар саны
Жасалған мәмілелердің жалпы көлемі, теңге
Кестенің жалғасы
Биржалық саудаға қатысушы
Сауда-саттық режимі
Сатып алушы
Сатушы
Сатып алушының және (немесе) дилердің атауы
Брокердің атауы
Маркет-мейкер атауы
Сатушының және (немесе) дилердің атауы
Брокердің атауы
Маркет-мейкер атауы
___________________________________________ _____________
(Басшының тегі, аты, әкесінің аты (қолы) (бар болған жағдайда)
__________________________________________ _____________
(Ақпаратты жасауға жауапты адамның тегі, аты, (қолы) әкесінің аты, (бар болған жағдайда)
Мөр орны (болған жағдайда) Жасалған күні "____"__________20___ жыл
Өткізілген биржалық
сауда-саттық бойынша есеп
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Өткізілген биржалық сауда-саттықтар бойынша есеп (индекс – 1-(ӨБС), мерзімділігі: ай сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных предназначено для составления и представления товарными биржами отчета по проведенным биржевым торгам.
2. Форму подписывает первый руководитель, а в случае его отсутствия – лицо, его замещающее.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
3. В графе 1 формы указывается номер по порядку.
4. В графе 2 формы указываются сведения по видам товаров.
5. В графе 3 формы указываются сведения о времени проведения и номере биржевой сделки.
6. В графе 4 формы указываются сведения о наименовании, количестве товара, размере лота, единице измерения лота, сумме сделки, количестве лотов.
7. В графе 5 формы указываются сведения об участнике биржевых торгов: покупатель (наименование покупателя и (или) дилера, наименование брокера, наименование маркет-мейкера), продавец (наименование продавца и (или) дилера), наименование брокера, наименование маркет-мейкера).
8. В графе 6 формы указываются сведения о режиме торгов.
9. В строке "Общий объем совершенных сделок, тенге" указываются сведения об общем объеме совершенных сделок в тенге.
Форма, предназначенная
для сбора
административных данных
Приложение 2
к Правилам представления
товарной биржей отчетов
антимонопольному органу
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Сноска. Форма - в редакции приказа Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК от 23.05.2022 № 14 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в антимонопольный орган.
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе:
https://www.gov.kz/memleket/entities/zk?lang=ru
Отчет по актуальному перечню аккредитованных членов товарной биржи Отчетный период __ месяц 20__ года
Индекс: 2-(АП).
Периодичность: ежемесячная.
Круг лиц, представляющих информацию: товарные биржи.
Срок представления формы административных данных: ежемесячно не позднее 7 (седьмого) числа месяца, следующего за отчетным периодом, в случае изменения перечня аккредитованных членов товарной биржи.
№ п/ п
Наименование аккредитованных членов товарной биржи
Фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) руководителя и сотрудников аккредитованных членов товарной биржи
Контактная информация аккредитованных членов товарной биржи
Стаж работы в сфере товарных бирж
___________________________________________ _______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись) руководителя)
___________________________________________ _______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, (подпись)
ответственного за составление информации)
Место печати (при наличии)
Дата составления "___" __________20___ года
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных Отчет по актуальному перечню аккредитованных членов товарной биржи (индекс – 1-(ПБТ), периодичность: ежемесячная) Глава 1. Общие положения

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме тауар биржаларының өткізілген биржалық сауда-саттықтар бойынша есебін жасауға және ұсынуға арналған.
2. Нысанға бірінші басшы, ал ол болмаған жағдайда – оны алмастыратын адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
3. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі;
4. Нысанның 2-бағанында тауарлардың түрлері бойынша мәліметтер көрсетіледі;
5. Нысанның 3-бағанында биржалық мәміленің уақыты мен нөмірі туралы мәліметтер көрсетіледі;
6. Нысанның 4-бағанында тауардың атауы, саны, лоттың мөлшері, лоттың өлшем бірлігі, мәміле сомасы, лоттардың саны туралы мәліметтер көрсетіледі;
7. Нысанның 5-бағанында биржалық сауда-саттыққа қатысушы туралы мәліметтер көрсетіледі: сатып алушы (сатып алушының және (немесе) дилердің атауы, брокердің атауы, маркет-мейкер атауы), сатушы (сатушының және (немесе) дилердің атауы), брокердің атауы, маркет-мейкер атауы);
8. Нысанның 6-бағанында сауда-саттық режимі туралы мәліметтер көрсетіледі;
9. "Жасалған мәмілелердің жалпы көлемі, теңге" деген жолда жасалған мәмілелердің жалпы көлемі туралы мәліметтер теңгемен көрсетіледі.
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Монополияға қарсы органға
тауар биржасының есептері
ұсыну қағидаларына
2 қосымша
Ескерту. Нысан жаңа редакцияда - ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 23.05.2022 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тауар биржасының аккредиттелген мүшелерінің өзекті тізбесі бойынша есеп
Монополияға қарсы органға ұсынылады.
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналастырылған:
https://www.gov.kz/memleket/entities/zk?lang=kk
Тауар биржасының аккредиттелген мүшелерінің өзекті тізбесі бойынша есеп Есепті кезең 20 ___ жылғы ___ ай
Индекс: 2-(ӨТ).
Мерзімділігі: ай сайын.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: тауар биржалары.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: тауар биржасының аккредиттелген мүшелерінің тізбесі өзгерген жағдайда, ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 7 (жетінші) күнінен кешіктірмей.
р/с №
Тауар биржасының аккредиттелген мүшелерінің атауы
Тауар биржасының аккредиттелген мүшелері басшысының және қызметкерлерінің тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе)
Тауар биржасының аккредиттелген мүшелерінің Байланыс ақпараты
Тауар биржалары саласындағы жұмыс өтілі
___________________________________________ ________________
(Басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
___________________________________________ ________________
(Ақпаратты жасауға жауапты адамның тегі, (қолы) аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Мөр орны (болған жағдайда)
Жасалған күні "___"________20___ жыл
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Тауар биржасының аккредиттелген мүшелерінің өзекті тізбесі бойынша есеп (индекс – 2-(ӨТ), мерзімділігі: ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящее пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных предназначено для составления и представления товарными биржами отчета по проведенным биржевым торгам.
2. Форму подписывает первый руководитель, а в случае его отсутствия – лицо, его замещающее.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
3. В графе 1 формы указывается номер по порядку.
4. В графе 2 формы указываются наименования аккредитованных членов товарной биржи.
5. В графе 3 формы указываются фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) руководителя и сотрудников аккредитованных членов товарной биржи.
6. В графе 4 формы указываются контактная информация аккредитованных членов товарной биржи.
7. В графе 5 формы указываются сведения о стаже работы в сфере товарных бирж.

1. Осы әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме тауар биржаларының аккредиттелген мүшелерінің өзекті тізбесі бойынша есепті жасауға және ұсынуға арналған.
2. Нысанға бірінші басшы, ал ол болмаған жағдайда оның орнындағы адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
3. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі;
4. Нысанның 2-бағанында тауар биржасының аккредиттелген мүшелерінің атаулары көрсетіледі;
5. Нысанның 3-бағанында тауар биржасының аккредиттелген мүшелері басшысының және қызметкерлерінің тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) көрсетіледі;
6. Нысанның 4-бағанында тауар биржасының аккредиттелген мүшелерінің байланыс ақпараты көрсетіледі;
7. Нысанның 5-бағанында тауар биржалары саласындағы жұмыс өтілі туралы мәліметтер көрсетіледі.