Об утверждении Инструкции об организации научно-исследовательских работ, научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, опытно-конструкторских работ и технологических работ, реализуемых в рамках выполнения научных, научно-технических и инновационных проектов (программ) военными учебными заведениями, подведомственными Министерству обороны Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 275. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22710. Утратил силу приказом Министра обороны Республики Казахстан от 15 ноября 2022 года № 1049.
Сноска. Утратил силу приказом Министра обороны РК от 15.11.2022 № 1049 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 19-69) пункта 21 Положения о Министерстве обороны Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 августа 2001 года № 1074, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию об организации научно-исследовательских работ, научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, опытно-конструкторских работ и технологических работ, реализуемых в рамках выполнения научных, научно-технических и инновационных проектов (программ) военными учебными заведениями, подведомственными Министерству обороны Республики Казахстан.
2. Национальному университету обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан, курирующего военное образование и науку.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Н. Ермекбаев
Утверждена приказом
Министра обороны
Республики Казахстан
от 30 апреля 2021 года № 275
Инструкция об организации научно-исследовательских работ, научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, опытно-конструкторских работ и технологических работ, реализуемых в рамках выполнения научных, научно-технических и инновационных проектов (программ) военными учебными заведениями, подведомственными Министерству обороны Республики Казахстан

Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарының ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық жобаларды (бағдарламаларды) орындауы шеңберінде іске асырылатын ғылыми-зерттеу жұмыстарын, ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды, тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар мен технологиялық жұмыстарды ұйымдастыру туралы нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 275 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22710 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2022 жылғы 15 қарашадағы № 1049 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қорғаныс министрінің 15.11.2022 № 1049 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 16 тамыздағы № 1074 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі туралы ереже 21-тармағының 19-69) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарының ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық жобаларды (бағдарламаларды) орындауы шеңберінде іске асырылатын ғылыми-зерттеу жұмыстарын, ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды, тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар мен технологиялық жұмыстарды ұйымдастыру туралы нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің әскери білім мен ғылымға жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
Н. Ермекбаев
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2021 жылғы 30 сәуірдегі
№ 275 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарының ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық жобаларды (бағдарламаларды) орындауы шеңберінде іске асырылатын ғылыми-зерттеу жұмыстарын, ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды, тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар мен технологиялық жұмыстарды ұйымдастыру туралы нұсқаулық

Глава 1. Общие положения
1. Инструкция об организации научно-исследовательских работ, научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, опытно-конструкторских работ и технологических работ, реализуемых в рамках выполнения научных, научно-технических и инновационных проектов (программ) военными учебными заведениями, подведомственными Министерству обороны Республики Казахстан (далее – Инструкция) детализирует организацию научно-исследовательских работ, научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, опытно-конструкторских работ и технологических работ, реализуемых в рамках выполнения научных, научно-технических и инновационных проектов (программ) (далее – проекты (программы) военными учебными заведениями, подведомственными Министерству обороны Республики Казахстан (далее – ВУЗы).
2. В настоящей Инструкции используются следующие понятия:
1) уполномоченный орган в области науки (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий межотраслевую координацию и руководство в области науки и научно-технической деятельности;
2) отраслевой уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий реализацию государственной политики в области науки и научно-технической деятельности и координацию работ по проведению научных исследований в соответствующей отрасли;
3) государственный заказ – заказ уполномоченного органа и (или) отраслевых уполномоченных органов субъекту научной и (или) научно-технической деятельности на основании договора на выполнение научно-исследовательских работ, финансируемых за счет государственного бюджета в форме базового, грантового и программно-целевого финансирования;
4) научно-исследовательская работа – работа, связанная с научным поиском, проведением исследований, экспериментов в целях расширения имеющихся и получения новых знаний, проверки научных гипотез, установления закономерностей развития природы и общества, научного обобщения, научного обоснования проектов;
5) опытно-конструкторские работы – комплекс работ, выполняемых при создании или модернизации продукции, разработка конструкторской и технологической документации на опытные образцы, изготовление и испытание опытных образцов и полезных моделей;
6) технологические работы – разработка конструкторской и технической документации;
7) исследовательская группа проекта (программы) ВУЗа – исследовательский коллектив, реализующий проект (программу) под руководством научного руководителя.
Глава 2. Организация научно-исследовательских работ, научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, опытно-конструкторских работ и технологических работ, реализуемых в рамках выполнения проектов (программ)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарының ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық жобаларды (бағдарламаларды) орындауы шеңберінде іске асырылатын ғылыми-зерттеу жұмыстарын, ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды, тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар мен технологиялық жұмыстарды ұйымдастыру туралы нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарының (бұдан әрі – ӘОО) ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық жобаларды (бағдарламаларды) (бұдан әрі – жобалар (бағдарламалар) орындауы шеңберінде іске асырылатын ғылыми-зерттеу жұмыстарын, ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды, тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар мен технологиялық жұмыстарды ұйымдастыруды нақтылайды.
2. Осы Нұсқаулықта мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ғылым саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – ғылым және ғылыми-техникалық қызмет саласындағы салааралық үйлестіруді және басшылық жасауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
2) салалық уәкілетті орган – ғылым және ғылыми-техникалық қызмет саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды және тиісті салада ғылыми зерттеулер жүргізу жөніндегі жұмыстарды үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
3) мемлекеттік тапсырыс – уәкілетті органның және (немесе) салалық уәкілетті органдардың базалық, гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру нысанында мемлекеттік бюджет есебінен қаржыландырылатын ғылыми-зерттеу жұмыстарын орындауға арналған шарт негізінде ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектісіне тапсырысы;
4) ғылыми-зерттеу жұмысы – бар білімді кеңейту және жаңа білім алу, ғылыми гипотезаларды тексеру, табиғат пен қоғам дамуының заңдылықтарын белгілеу, жобаларды ғылыми жинақтау, ғылыми негіздеу мақсатында ғылыми ізденіспен, зерттеулер, эксперименттер жүргізумен байланысты жұмыс;
5) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар – өнімді жасау немесе жаңғырту кезінде орындалатын жұмыстар кешені, тәжірибелік үлгілерге конструкторлық және технологиялық құжаттаманы әзірлеу, тәжірибелік үлгілер мен пайдалы модельдерді дайындау және сынау;
6) технологиялық жұмыстар – конструкторлық және техникалық құжаттаманы әзірлеу;
7) ӘОО-ның жоба (бағдарлама) бойынша зерттеу тобы – ғылыми жетекшінің басшылығымен жобаны (бағдарламаны) іске асыратын зерттеу ұжымы.
2-тарау. Жобаларды (бағдарламаларды) орындау шеңберінде іске асырылатын ғылыми-зерттеу жұмыстарын, ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды, тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар мен технологиялық жұмыстарды ұйымдастыру

3. В соответствии с подпунктом 23-1) статьи 1 Закона Республики Казахстан от 18 февраля 2011 года "О науке" (далее – Закон), работа по реализации научным руководителем и членами исследовательской группы ВУЗа проектов (программ), финансируемых за счет государственного бюджета в форме грантового и программно-целевого финансирования, является выполнением государственного заказа.
Реализация проектов (программ) научными руководителями и членами исследовательских групп проектов (программ) не должна препятствовать исполнению обязанностей воинской службы.
4. Научный руководитель проекта (программы), определенный согласно требований конкурсной документации, утвержденной уполномоченным органом или отраслевым уполномоченным органом в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2011 года № 575 "Об утверждении Правил базового, грантового, программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности" (далее – ППРК № 575), организует работу по выполнению проекта (программы), а также представляет результаты научных исследований в уполномоченный орган или отраслевой уполномоченный орган, объявивший конкурс.
5. Состав исследовательской группы на время выполнения проекта (программы) определяется научным руководителем проекта (программы) в соответствии с требованиями конкурсной документации.
В состав исследовательской группы включается штатный персонал ВУЗов – военнослужащие и гражданский персонал, а также, обучающиеся в ВУЗе магистранты и докторанты.
Также, в состав исследовательской группы проекта (программы) допускается включение других физических лиц, в том числе личного состава, не состоящего в штате ВУЗа, если это не препятствует исполнению обязанностей воинской службы или выполнению условий трудового договора.
Требования к составу и членам исследовательских групп устанавливаются конкурсной документацией.
6. К работам, содержащим сведения, составляющие государственные секреты, не допускаются члены исследовательских групп, не имеющих соответствующего допуска.
В случае, если работа содержит сведения, составляющие государственные секреты Республики Казахстан, их направление осуществляется в соответствии с Правилами передачи сведений, составляющих государственные секреты, в связи с выполнением совместных и других работ, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 мая 2001 года № 743.
Если работа содержит сведения ограниченного распространения (с пометкой "для служебного пользования"), их направление осуществляется в соответствии с Правилами отнесения сведений к служебной информации ограниченного распространения и работы с ней, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1196.

3. "Ғылым туралы" 2011 жылғы 18 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 1-бабының 23-1) тармақшасына сәйкес ӘОО-ның ғылыми жетекшісінің және зерттеу тобы мүшелерінің гранттық және бағдарламалық-мақсатты қаржыландыру нысанында мемлекеттік бюджет есебінен қаржыландырылатын жобаларды (бағдарламаларды) іске асыру бойынша жұмысы мемлекеттік тапсырысты орындау болып табылады.
Жобалардың (бағдарламалардың) ғылыми жетекшілері мен зерттеу топтары мүшелерінің жобаларды (бағдарламаларды) іске асыруы әскери қызмет міндеттерін орындауға кедергі келтірмеуге тиіс.
4. "Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық, гранттық, бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 25 мамырдағы № 575 қаулысына (бұдан әрі – № 575 ҚРҮҚ) сәйкес уәкілетті орган немесе салалық уәкілетті орган бекіткен конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес айқындалған жобаның (бағдарламаның) ғылыми жетекшісі жобаны (бағдарламаны) орындау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады, сондай-ақ ғылыми зерттеулердің нәтижелерін конкурс жариялаған уәкілетті органға немесе салалық уәкілетті органға ұсынады.
5. Жобаны (бағдарламаны) орындау уақытына зерттеу тобының құрамын жобаның (бағдарламаның) ғылыми жетекшісі конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес айқындайды.
Зерттеу тобының құрамына ӘОО-ның штаттық персоналы – әскери қызметшілер мен азаматтық персонал, сондай-ақ ӘОО-да оқитын магистранттар мен докторанттар енгізіледі.
Сонымен қатар, жобаны (бағдарламаны) зерттеу тобының құрамына басқа да жеке тұлғаларды, егер бұл әскери қызмет міндеттерін орындауға немесе еңбек шартының талаптарын орындауға кедергі келтірмесе, ӘОО-ның штатында тұрмайтын жеке құрамды қосуға жол беріледі.
Зерттеу топтарының құрамы мен мүшелеріне қойылатын талаптар конкурстық құжаттамада белгіленеді.
6. Мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қамтитын жұмыстарға тиісті рұқсаты жоқ зерттеу топтарының мүшелеріне рұқсат етілмейді.
Жұмыста Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларын құрайтын мәліметтер болған жағдайда, оларды жолдау Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 31 мамырдағы № 743 қаулысымен бекітілген Бірлескен және басқа да жұмыстарды орындауға байланысты мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді беру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Егер жұмыста таратылуы шектеулі ("қызмет бабында пайдалану үшін" деген шектеу белгісімен) мәліметтер болған жағдайда, оларды жолдау Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1196 қаулысымен бекітілген Мәліметтерді таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа жатқызу және онымен жұмыс істеу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.

7. Участие ВУЗов в конкурсах на грантовое или программно-целевое финансирование осуществляется в соответствии с ППРК № 575, постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 августа 2011 года № 891 "Об утверждении Правил организации и проведения государственной научно-технической экспертизы".
8. Для реализации научно-исследовательских работ, научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, опытно-конструкторских работ и технологических работ, реализуемых в рамках выполнения проектов (программ), научные руководители проектов (программ) ВУЗа заключают с уполномоченным органом и (или) отраслевым уполномоченным органом договоры с приложением календарных планов по каждому проекту (программе), выполнение которых организуется научными руководителями проектов (программ).
9. В целях определения условий, порядка выполнения научных и (или) научно-исследовательских работ и принятия обязательств перед ВУЗом научные руководители проектов (программ) заключают с руководителем ВУЗа либо лицом, им уполномоченным, договоры на выполнение научно-исследовательских работ, научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, опытно-конструкторских работ и технологических работ на весь период реализации проектов (программ).
10. В целях распределения задач, определения условий выполнения научно-исследовательских работ, научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, опытно-конструкторских работ и технологических работ научные руководители проектов (программ) заключают индивидуальные договоры на выполнение работ (оказание услуг) с каждым членом исследовательской группы.
11. Для учета выполняемых работ по проектам (программам) научными руководителями оформляются журналы учета работ в рамках реализации проектов (программ) по форме согласно приложению к Инструкции. В журналах на протяжении всего времени реализации проектов (программ) отражаются дата, наименования работ (сведения), исполнители.
12. Научные руководители проектов (программ) представляют промежуточные и итоговые (заключительные) отчеты по проектам (программам) в сроки и в соответствии с требованиями, установленными ППРК № 575.
13. Средства грантового и программно-целевого финансирования распределяются научными руководителями проектов (программ) в соответствии с пунктами 39 и 69 ППРК № 575.
14. В целях выполнения проектов (программ) исследовательская группа использует имеющееся в наличии и необходимое для реализации проектов (программ) оборудование ВУЗа, что не должно препятствовать повседневной служебной деятельности ВУЗа.

7. ӘОО-ның гранттық немесе бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру конкурстарына қатысуы № 575 ҚРҮҚ-ға, "Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 тамыздағы № 891 қаулысына сәйкес жүзеге асырылады.
8. Жобаларды (бағдарламаларды) орындау шеңберінде іске асырылатын ғылыми-зерттеу жұмыстарын, ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды, тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар мен технологиялық жұмыстарды іске асыру үшін ӘОО жобалардың (бағдарламалардың) ғылыми жетекшілері уәкілетті органмен және (немесе) салалық уәкілетті органмен олардың орындалуын жобалардың (бағдарламалардың) ғылыми жетекшілері ұйымдастыратын әрбір жоба (бағдарлама) бойынша күнтізбелік жоспарларды қоса берумен шарттар жасайды.
9. Ғылыми және (немесе) ғылыми-зерттеу жұмыстарын орындау шарттарын, тәртібін айқындау және ӘОО алдында міндеттемелерді қабылдау мақсатында жобалардың (бағдарламалардың) ғылыми жетекшілері ӘОО басшысымен немесе оған уәкілеттілік берілген адаммен жобаларды (бағдарламаларды) іске асырудың барлық кезеңіне ғылыми-зерттеу жұмыстарын, ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды, тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар мен технологиялық жұмыстарды орындауға шарттар жасайды.
10. Міндеттерді бөлу, ғылыми-зерттеу жұмыстарын, ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды, тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды және технологиялық жұмыстарды орындау шарттарын айқындау мақсатында жобалардың (бағдарламалардың) ғылыми жетекшілері зерттеу тобының әрбір мүшесімен жұмыстарды орындауға (қызмет көрсетуге) жеке шарттар жасайды.
11. Қағиданың қосымшасына сәйкес нысан бойынша Жобалар (бағдарламалар) бойынша орындалатын жұмыстарды есепке алу үшін ғылыми жетекшілер жобаларды (бағдарламаларды) іске асыру шеңберінде Нұсқаулыққа қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыстарды есепке алу журналдарын ресімдейді. Журналдарда жобаларды (бағдарламаларды) іске асырудың барлық уақыты ішінде орындалған күні, жұмыс (мәлімет) атауы, орындаушылар көрсетіледі.
12. Жобалардың (бағдарламалардың) ғылыми жетекшілері жобалар (бағдарламалар) бойынша аралық және қорытынды (қорытынды) есеп берулерді № 575 ҚРҮҚ белгіленген мерзімде және талаптарға сәйкес ұсынады.
13. Гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру қаражатын жобаның (бағдарламаның) ғылыми жетекшісі № 575 ҚРҮҚ-ның 39 және 69-тармақтарына сәйкес бөледі.
14. Жобаларды (бағдарламаларды) орындау мақсатында зерттеу тобы қолда бар және жобаларды (бағдарламаларды) іске асыру үшін қажетті ӘОО-ның жабдығын пайдаланады, ол ӘОО-ның күнделікті қызметтік іс-әрекетіне кедергі келтірмеуге тиіс.

15. Основанием для завершения проектов (программ) в текущем году являются:
1) положительное решение Национального научного совета об одобрении отчета о научно-исследовательской работе по проекту (программе) за соответствующий год;
2) акт выполненных работ за соответствующий год, подписанный научным руководителем проекта (программы) и уполномоченным органом или отраслевым уполномоченным органом, объявившим конкурс.
16. Сроки выполнения научно-исследовательских работ, научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, опытно-конструкторских работ и технологических работ, реализуемых в рамках выполнения проектов (программ), устанавливаются в соответствии с договорами на их реализацию.
Сроки выполнения научно-исследовательских работ, научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, опытно-конструкторских работ и технологических работ по планам научной работы ВУЗа на текущий учебный год, выполнение которых осуществляется без заключения договоров на их реализацию, устанавливаются в плане научной работы ВУЗа на текущий учебный год длительностью от 0,5 до 1 учебного года исходя из необходимого времени для осуществления научного поиска, проведения исследований, экспериментов, математических расчетов, проверки научных гипотез, разработки моделей, установления закономерностей, научного обоснования, необходимых для достижения целей научно-исследовательских работ, научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, опытно-конструкторских работ и технологических работ.
Приложение к Инструкции
об организации научно-
исследовательских работ,
научно-исследовательских и
опытно-конструкторских работ,
опытно-конструкторских работ
и технологических работ,
реализуемых в рамках
выполнения научных,
научно-технических и инновационных
проектов (программ) военными
учебными заведениями, подведомственными
Министерству обороны
Республики Казахстан
_______________________________________________________________
(наименование ВУЗа)
_____________________________________________________________
ЖУРНАЛ УЧЕТА РАБОТ ПО НАУЧНОМУ ПРОЕКТУ
(ПРОГРАММЕ)
____________________________________________________________________
(наименование, индивидуальный регистрационный номер)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Научный руководитель: ____________________________________________
(воинское звание, Ф.И.О. (при его наличии)
____________________________________________
Начат "____" ___________
20___года.
Окончен "____" ___________
20___года.
на __________листах
г. ________________ Журнал учета работ
№ п/п
Дата (время)
Наименование работ (сведения)
Исполнитель
Примечание
Примечание:
В журнале контроля на протяжении всего времени реализации проектов (программ) в графе "Наименование работ (сведения)" отражаются проводимые по ним работы, выполняемые мероприятия:

15. Ағымдағы жылы жобаларды (бағдарламаларды) аяқтау үшін негіз:
1) жоба (бағдарлама) бойынша тиісті жылға ғылыми-зерттеу жұмысы туралы есеп беруді мақұлдау туралы Ұлттық ғылыми кеңестің оң шешімі;
2) жобаның (бағдарламаның) ғылыми жетекшісі және конкурс жариялаған уәкілетті орган немесе салалық уәкілетті орган қол қойған, тиісті жыл үшін орындалған жұмыстар актісі болып табылады.
16. Жобаларды (бағдарламаларды) орындау шеңберінде іске асырылатын ғылыми-зерттеу жұмыстарын, ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды, тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар мен технологиялық жұмыстарды орындау мерзімдері оларды іске асыруға арналған шарттарға сәйкес белгіленеді.
Ғылыми-зерттеу жұмыстарын, ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды, тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар мен технологиялық жұмыстарды орындау мерзімі оларды орындау іске асыруға шарттар жасамай жүзеге асырылатын ағымдағы оқу жылына арналған ӘОО-ның ғылыми жұмыс жоспарлары бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстары, ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар, тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар мен технологиялық жұмыстар мақсаттарына қол жеткізу үшін қажетті ғылыми ізденісті жүзеге асыру, зерттеулер, эксперименттер, математикалық есептеулер жүргізу, ғылыми гипотезаларды тексеру, модельдер әзірлеу, заңдылықтар белгілеу, ғылыми негіздеу үшін қажетті уақытты негізге ала отырып, ағымдағы оқу жылына арналған ӘОО-ның ғылыми жұмыс жоспарында ұзақтығы 0,5 – 1 оқу жылына белгіленеді.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігіне
ведомстволық бағынысты
әскери оқу орындарының
ғылыми, ғылыми-техникалық
және инновациялық жобаларды
(бағдарламаларды) орындауы
шеңберінде іске асырылатын
ғылыми-зерттеу жұмыстарын,
ғылыми-зерттеу және
тәжірибелік-конструкторлық
жұмыстарды, тәжірибелік-
конструкторлық жұмыстар мен
технологиялық жұмыстарды
ұйымдастыру туралы
нұсқаулыққа
қосымша
_____________________________________________________________ (ӘОО-ның атауы) _____________________________________________________________
ҒЫЛЫМИ ЖОБА (БАҒДАРЛАМА) БОЙЫНША ЖҰМЫСТАРДЫ ЕСЕПКЕ АЛУ ЖУРНАЛЫ
__________________________________________________________________ (атауы, жеке тіркеу нөмірі) __________________________________________________________________ __________________________________________________________________
Ғылыми жетекші: __________________________________________ (ә/атағы, Т.А.Ә. (болған кезде) __________________________________________
Басталды: 20___жылғы "____"
___________.
Аяқталды: 20___жылғы "____"
___________
__________парақта
________________ қ. Жұмыстарды есепке алу журналы
Р/с №
Күні (уақыты)
Жұмыстар атауы (мәліметтер)
Орындаушы
Ескертпе
Ескертпе:
Бақылау журналында жобаларды (бағдарламаларды) іске асырудың барлық уақыты ішінде "Жұмыстар атауы (мәліметтер)" деген бағанда олар бойынша жүргізілетін барлық жұмыстар, орындалатын іс-шаралар көрсетіледі:

1) сведения о закупе товаров (оборудование, оргтехника, комплектующие, приборы, инструменты, канцелярские товары, программное обеспечение, программные продукты), работ и услуг, их поставке, установке, подключении, настройке;
2) сведения о проводимых ремонтных, монтажных, строительных работах;
3) сведения о командировках;
4) сведения о проведении либо участии на конференциях (круглых столах, семинарах, симпозиумах);
5) сведения о проведении рабочих совещаний исследовательских групп (в том числе с привлечением других лиц);
6) сведения о ходе выполнения пунктов календарного плана;
7) сведения о завершении разработки отдельных этапов (моделей, алгоритмов, программ, тактико-технических заданий, технических требований);
8) сведения о получении охранных документов на интеллектуальную собственность;
9) сведения об издании монографий, учебных пособий, справочников, альбомов, сборников конференций (учетные реквизиты, тираж, место размещения (номера исходящих и адресаты);
10) сведения о проведении испытаний.

1) тауарларды (жабдық, ұйымдастыру техникасы, жинақтауыштар, аспаптар, құрал-саймандар, кеңсе тауарлары, бағдарламалық қамтамасыз ету, бағдарламалық өнім), жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу, оларды жеткізу, орнату, қосу, теңшеу туралы мәліметтер;
2) жүргізілетін жөндеу, монтаждау, құрылыс жұмыстары туралы мәліметтер;
3) іссапарлар туралы мәліметтер;
4) конференциялар (дөңгелек үстелдер, семинарлар, симпозиумдар) өткізу немесе оларға қатысу туралы мәліметтер;
5) зерттеу топтарының жұмыс кеңестерін өткізуі туралы мәліметтер (оның ішінде басқа адамдарды тарта отырып);
6) күнтізбелік жоспар тармақтарының орындалу барысы туралы мәліметтер;
7) жеке кезеңдерді (модельдерді, алгоритмдерді, бағдарламаларды, тактикалық-техникалық тапсырмаларды, техникалық талаптарды) әзірлеуді аяқтау туралы мәліметтер;
8) зияткерлік меншікке қорғау құжаттарын алу туралы мәліметтер;
9) монографиялар, оқу құралдары, анықтамалықтар, альбомдар, конференция жинақтарын басып шығару туралы мәліметтер (есептік деректемелер, таралымы, орналасқан жері (шығыс нөмірлері және адресаттар);
10) сынақтар жүргізу туралы мәліметтер.