О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2016 года № 629 "Об утверждении Инструкции по проведению бюджетного мониторинга"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 14 февраля 2022 года № 164. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26862
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2016 года № 629 "Об утверждении Инструкции по проведению бюджетного мониторинга" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14623) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии со статьей 112 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и пунктом 4 статьи 39-3 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Инструкции по проведению бюджетного мониторинга, утвержденной указанным приказом:
пункты 17 и 18 исключить;
часть вторую пункта 24 изложить в следующей редакции:
"Неосвоение бюджетных средств на конец отчетного периода определяется как разница между планом финансирования по платежам и оплаченными обязательствами, экономией бюджетных средств, нераспределенными остатками резерва на инициативы Президента Республики Казахстан, резерва Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Отчет о результатах мониторинга реализации бюджетных программ (подпрограмм) по форме 1-МАБП, составляется с использованием ИС.
Формы 1-МАБП и 1-МУО заполняются следующим образом:
1) графы 1-11, 13, 14 не заполняются (содержание данных граф извлекается из ИС автоматически) и используются в режиме чтения без права на корректировку;
2) в графе 12 указывается ожидаемое исполнение по расходам бюджета за год по каждой бюджетной программе (подпрограмме) начиная с отчета о реализации бюджетных программ по состоянию на 1 августа и до конца текущего года;
3) в графе 15 указывается неисполнение плана по платежам;
4) в графе 16 указывается общая сумма экономии бюджетных средств, сложившаяся в графах 17-19;
5) в графе 17 указывается экономия бюджетных средств по результатам государственных закупок;
6) в графе 18 указывается экономия по ФОТ;
7) в графе 19 указывается прочая экономия бюджетных средств;

"Бюджеттік мониторинг жүргізу нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 30 қарашадағы № 629 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2022 жылғы 14 ақпандағы № 164 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 ақпанда № 26862 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бюджеттік мониторинг жүргізу нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 30 қарашадағы № 629 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14623 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 112-бабына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 39-3-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетiлген бұйрықпен бекiтiлген Бюджеттiк мониторинг жүргізу нұсқаулығында:
17 және 18-тармақтары алып тасталсын;
24-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Есепті кезеңнің соңындағы бюджет қаражатының игерілмеуі төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарының және төленген міндеттемелердің, бюджет қаражатының үнемделуінің, Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервтің, Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе жергілікті атқарушы орган резервтерінің бөлінбеген қалдықтары арасындағы айырма ретінде айқындалады.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. 1-МББӘ нысаны бойынша бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асыру мониторингінің нәтижелері туралы есеп АЖ-ды қолдана отырып жасалады.
1-МББӘ және 1-МУО нысандары мынадай түрде толтырылады:
1) 1-11, 13, 14-бағандарды толтырылмайды (осы бағандардың мазмұны АЖ-дан автоматты түрде алынады) және түзету құқығынсыз оқу режимінде пайдаланылады;
2) 12-бағанда бюджет шығыстары жөніндегі бір жылдағы күтілетін атқарылуды әрбір бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша 1 тамыздағы жағдай бойынша және ағымдағы жылдың соңына дейін бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептен бастап көрсетіледі;
3) 15-бағанда төлемдер бойынша жоспардың орындалмауы көрсетіледі;
4) 17-19-бағандарда қалыптасқан бюджет қаражатын жалпы үнемдеу сомасы 16-бағанда көрсетіледі;
5) 17-бағанда мемлекеттік сатып алу нәтижесі бойынша бюджет қаражатын үнемдеу көрсетіледі;
6) 18-бағанда ЕТҚ бойынша үнемдеу көрсетіледі;
7) 19-бағанда өзге де бюджет қаражатын үнемдеу көрсетіледі;

8) в графе 20 указывается нераспределенный остаток резерва Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа;
8-1) в графе 21 указывается нераспределенный остаток резерва на инициативы Президента Республики Казахстан;
9) в графе 22 указывается объем неосвоения бюджетных средств за отчетный период;
10) в графах 23-26 указываются суммы, сложившиеся по причинам, в отдельности по изложенным в пункте 29 Инструкции;
11) в графах 27-28 ежемесячно указываются обоснования причин неосвоения за отчетный период и несвоевременного принятия либо непринятия обязательств за отчетный период.";
часть первую пункта 49 изложить в следующей редакции:
"49. Отчет о реализации бюджетных программ (подпрограмм) по форме 4-РБП согласно приложению 21 к настоящей Инструкции, заполняется следующим образом:
в строке "Код и наименование администратора бюджетной программы" указываются полное наименование администратора бюджетной программы и его код в соответствии с единой бюджетной классификацией;
в строке "Код и наименование бюджетной программы" указываются код и наименование бюджетной программы в соответствии с единой бюджетной классификацией;
в строке "Вид бюджетной программы" по строкам "в зависимости от уровня государственного управления", "в зависимости от содержания", "в зависимости от способа реализации", "текущая/развитие" указываются данные из утвержденной (переутвержденной) бюджетной программы, разработанной согласно Правилам разработки и утверждения (переутверждения) бюджетных программ (подпрограмм) и требования к их содержанию, утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 195 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10176) (далее – утвержденная (переутвержденная) бюджетная программа (подпрограмма));
в строке "Цель бюджетной программы" приводится определенный результат в увязке со стратегическими целями плана развития государственного органа, плана развития области, города республиканского значения, столицы, полномочиями, определенными положениями государственных органов и другими нормативными правовыми актами, который предполагается достичь при выполнении бюджетной программы (в соответствии с утвержденной (переутвержденной) бюджетной программой (подпрограммой));
строка "Описание (обоснование) бюджетной программы" заполняется в соответствии с утвержденной (переутвержденной) бюджетной программой (подпрограммой);
в строке "Итого расходы по бюджетной программе" указываются итоговая сумма расходов по бюджетной программе в тысячах тенге, запланированная и фактическая за отчетный финансовый год;
в строке "Конечные результаты бюджетной программы" указываются показатели бюджетной программы, количественно измеряющие достижение цели плана развития государственного органа, плана развития области, города республиканского значения, столицы и (или) бюджетной программы, обусловленные достижением прямых результатов деятельности государственного органа. Плановые показатели заполняются в соответствии с утвержденной (переутвержденной) бюджетной программой (подпрограммой);
в строке "Код и наименование бюджетной подпрограммы" указываются код и наименование бюджетной подпрограммы в соответствии с единой бюджетной классификацией.";

8) 20-бағанда Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе жергілікті атқарушы орган резервінің бөлінбеген қалдығы көрсетіледі;
8-1) 21-бағанда Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервтің бөлінбеген қалдығы көрсетіледі;
9) 22-бағанда есепті кезеңде бюджет қаражатының игерілмеу көлемі көрсетіледі;
10) 23-26-бағандарда Нұсқаулықтың 29-тармағында жазылған жеке, себептер бойынша қалыптасқан сомалар көрсетіледі;
11) 27-28-бағандарда ай сайын есепті кезеңде игерілмеу және есепті кезеңде міндеттемелердің уақтылы қабылданбау не қабылданбау себептерінің негіздемелері көрсетіледі.";
49-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"49. Осы Нұсқаулыққа 21-қосымшаға сәйкес 4-ББІА нысан бойынша өткен қаржы жылындағы бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асыру туралы есеп былайша толтырылады:
"Бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсiнiң коды мен атауы" деген жолда бірыңғай бюджетттік сыныптамаға сәйкес бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсiнiң толық атауы және оның коды көрсетіледі;
"Бюджеттiк бағдарламаның коды мен атауы" деген жолда бірыңғай бюджеттік сыныптамаға сәйкес бюджеттік бағдарламаның коды және атауы көрсетіледі;
"Бюджеттiк бағдарламаның түрi" деген жолда "мемлекеттiк басқару деңгейiне қарай", "мазмұнына қарай", "iске асыру тәсiлiне қарай" "ағымдағы/даму" деген жолдар бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 195 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10176 болып тіркелген) бекітілген Бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) әзірлеу және бекіту (қайта бекіту) қағидаларына және олардың мазмұнына қойылатын талаптарға сәйкес әзірленген бекітілген (қайта бекітілген) бюджеттік бағдарламадан (бұдан әрі – бекітілген (қайта бекітілген) бюджеттік бағдарлама) деректер көрсетіледі;
"Бюджеттiк бағдарламаның мақсаты" деген жолда бюджеттiк бағдарламаны орындау кезiнде қол жеткiзу болжанатын мемлекеттік органның даму жоспарының стратегиялық мақсаттарымен, облысты, республикалық маңызы бар қаланы дамыту жоспарының мақсаттарымен, мемлекеттік органдардың ережелерінде және басқа да нормативтік құқықтық актілерде айқындалған өкілеттіктермен байланыстырылған белгiлi бiр нәтиже келтіріледі (бекітілген (қайта бекітілген) бюджеттік бағдарламаға (кіші бағдарламаға) сәйкес);
"Бюджеттік бағдарламаның сипаттамасы (негіздемесі)" деген жол бекітілген (қайта бекітілген) бюджеттік бағдарламаға (кіші бағдарламаға) сәйкес толтырылады;
"Бюджеттік бағдарлама бойынша шығыстарының жиыны" деген жолда есепті қаржы жылындағы жоспарлы және нақты бюджеттік бағдарлама бойынша шығыстардың қорытынды сомасы мың теңгеде көрсетіледі;
"Бюджеттiк бағдарламаның түпкілікті нәтижелері" деген жолда мемлекеттік орган қызметінің тікелей нәтижелеріне қол жеткізумен негізделген мемлекеттік органның даму жоспардың, облысты, республикалық маңызы бар қаланы дамыту жоспардың және (немесе) бюджеттік бағдарламаның мақсаттарына қол жеткізуді сандық өлшейтін бюджеттік бағдарлама көрсеткіштері көрсетіледі. Жоспарлы көрсеткіштер бекітілген (қайта бекітілген) бюджеттік бағдарламаға (кіші бағдарламаға) сәйкес толтырылады.";

подпункт 3) пункта 50 изложить в следующей редакции:
"3) показатели результата бюджетной программы:
мероприятия, на которые были использованы предусмотренные средства по текущим бюджетным программам, в разрезе бюджетных инвестиционных проектов (далее – БИП) по бюджетным программам развития;
анализ достижения показателей результатов бюджетной программы с описанием достигнутых показателей прямого, конечного результата, а также не достигнутых или перевыполненных показателей, с указанием причин не достижения или перевыполнения результата;
анализ достижения показателей результатов в соотношении к проценту освоения бюджетных средств по бюджетной программе, в случае расхождения результатов и процента освоения бюджетных средств объяснить причины и сделать соответствующие выводы;
в случае наличия привести информацию о неэффективном управлении бюджетной программой.
Администраторами республиканских бюджетных программ дополнительно предоставляется информация о влиянии выполненных мероприятий в рамках бюджетной программы на развитие отрасли, региона, страны, социально-экономическую сферу, уровень жизни населения, с учетом динамики изменения по сравнению с прошлым годом, в частности:
по бюджетным программам, направленным на предоставление субсидий:
общая сумма уплаченных налогов в разрезе предприятий, получивших субсидии в отчетном году;
количество созданных рабочих мест, в том числе постоянных;
количество предприятий, прошедших процедуру оздоровления;
количество предприятий, улучшивших свои финансово-экономические показатели;
количество населения, охваченного субсидируемыми услугами;
объем произведенной продукции, охваченный субсидированием (рост или уменьшение по сравнению с предыдущим годом);
по бюджетным программам, направленным на развитие прикладной и фундаментальной науки:
коммерциализация научных разработок (практическая реализация результатов научных исследований, связь с промышленностью);
уровень научных результатов по сравнению с другими развитыми странами (по публикациям в рейтинговых научных журналах);
синхронизация науки с инновационным развитием экономики через активное участие вузов и научно исследовательских институтов;
эффективность приобретенного оборудования, в рамках оснащения лабораторий;
по бюджетным программам, направленным на реализацию БИП:
количество реализованных БИП, из них объектов, введенных в эксплуатацию в отчетном году;
количество созданных рабочих мест (во время реализации БИП и (или) после ввода объекта в эксплуатацию);
влияние реализуемого в отчетном периоде БИП на основные социально-экономические показатели отрасли, региона, страны, с указанием основных выгодополучателей от реализации БИП;
достижение конечных результатов в разрезе инвестиционных проектов в течение трех лет после их завершения.
по бюджетным программам, направленным на увеличение уставного капитала:
направления расходования, в разрезе инвестиционных проектов (мероприятий);
социально-экономический эффект от реализации проектов (мероприятий) субъектами квазигосударственного сектора, влияние на развитие отрасли, региона, страны (общая сумма уплаченных налогов, количество созданных рабочих мест, какие региональные (глобальные) вопросы были решены в результате);
остатки средств на контрольных счетах наличности субъектов квазигосударственного сектора (далее – КСН СКС), с разделением на остатки текущего года и прошлых лет, с указанием причин их неиспользования;
информация о средствах субъектов квазигосударственного сектора, выделенных из республиканского бюджета, размещенных на депозитах в банках второго уровня;
информация о долге субъектов квазигосударственного сектора, в том числе о внешнем долге;
динамика по использованию бюджетных средств за последние три года субъектами квазигосударственного сектора;
по бюджетным программам, направленным на бюджетное кредитование:
экономическая и социальная эффективность реализации мероприятий посредством бюджетного кредитования субъектов квазигосударственного сектора;
окупаемость мероприятий, реализуемых за счет бюджетного кредита;
по бюджетным программам, реализуемым за счет целевых текущих трансфертов и целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения, столицы:
количество реализованных БИП, из них объектов, введенных в эксплуатацию в отчетном году;
количество созданных рабочих мест (во время реализации БИП и (или) после ввода объекта в эксплуатацию);
влияние на основные социально-экономические показатели региона;";

50-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) бюджеттік бағдарламаның нәтиже көрсеткіштері:
бюджеттік даму бағдарламалары бойынша бюджеттік инвестициялық жобалар (бұдан әрі – БИЖ) бөлінісіндегі ағымды бюджеттік бағдарламалар бойынша көздеген қаражаттар пайдаланылған іс шаралар;
қол жеткізілген тікелей, түпкiлiктi нәтиже көрсеткiштерiн сипаттай отырып, сондай-ақ қол жеткізілмеген немесе асыра орындалған көрсеткiштерi себептерін көрсете отырып,қол жеткізілмеген немесе асыра орындалған көрсеткіштердің бюджеттік бағдарламасының нәтиже көрсеткіштеріне қол жеткізуді талдау;
бюджеттік бағдарлама бойынша бюджет қаражатының игерілу пайызына қатысты нәтиже көрсеткіштеріне қол жеткізуді талдау, нәтижелер мен бюджет қаражатының игерілу пайызында алшақтық болған жағдайда себептерiне түсініктеме беру және тиісті ұйғарым жасау;
болған жағдайда бюджеттік бағдарламаны тиімсіз басқару туралы ақпаратты келтіру.
Республикалық бюджеттiк бағдарлама әкiмшiлері, өткен жылмен салыстырғанда өзгерістер серпінін ескере отырып ел, өңір, сала дамуына, экономикалық-әлеуметтік саласына, халықтың тұрмыс деңгейiне бюджеттік бағдарлама шеңберінде орындалған іс-шаралардың ыкпал етуі туралы ақпарат қосымша ұсынылады, атап айтқанда:
субсидия беруге бағытталған бюджеттік бағдарламалар бойынша:
есепті жылы субсидия алған кәсiпорындар бөлінісінде төленген салықтардың жалпы сомасы;
құрылған жұмыс орнының саны, оның ішінде тұрақты;
оңалту рәсімінен өткен кәсіпорындар саны;
өз қаржылық-экономикалық көрсеткіштерін жақсартқан кәсіпорындар саны;
субсидияланатын қызметтермен қамтылған халықтың саны;
субсидиялаумен қамтылған өндірілген өнімінің көлемі (алдыңғы жылмен салыстырғанда ұлғаюы немесе азаюы);
қолданбалы және іргелі ғылымның дамуына бағытталған бюджеттік бағдарламалар бойынша:
ғылыми әзірлемелерді коммерцияландыру (ғылыми зерттеулер нәтижелерінің практикалық тұрғыдан жүзеге асырылуы, өнеркәсіп арасындағы байланыс);
басқа дамыған елдерімен салыстырғанда ғылыми нәтижелердің деңгейі (рейтингтік ғылыми журналдардағы жарияланымдар бойынша);
жоғары оқу орындары мен ғылыми-зерттеу институттарының белсене қатысуы арқылы экономиканы инновациялық дамыта отырып, ғылымды синхрондау;
зертханаларды жарақтандыру шеңберінде сатып алынған құрал-жабдықтардың тиімділігі;
БИЖ іске асыруға бағытталған бюджеттік бағдарламалар бойынша:
іске асырылған БИЖ-дердің, оның ішінде есепті жылда пайдалануға берілген объектілердің саны;
құрылған жұмыс орнының саны (БИЖ іске асыру кезінде және (немесе) объектіні пайдалануға енгізгеннен кейін);
БИЖ-ді іске асырудан негізгі пайда алушыларды көрсете отырып, ел, өңір, саланың негізгі әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштеріне есепті кезеңде іске асырылатын БИЖ-дің ықпал етуі;
инвестициялық жобалар аяқталғаннан кейін үш жыл ішінде түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу;
жарғылық капиталын ұлғайтуға бағытталған бюджеттік бағдарламалар бойынша:
жұмсаудың басым бағыттары, яғни инвестициялық жобалар (іс-шаралар) бөлінісінде;
квазимемлекеттік сектор субъектілермен жобаларды (іс-шараларды) іске асырудан әлеуметтік-экономикалық нәтиже, ел, өңір, саланың дамуына ықпал етуі (төленген салықтардың жалпы сомасы, құрылған жұмыс орнының саны, нәтижеде қандай өңірлік (ғаламдық) мәселелер шешілді);
олардың пайдаланылмау себептерін көрсете отырып, ағымдағы жыл мен өткен жылдардың қалдықтарына бөле отырып квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы (бұдан әрі – КМС ҚҚАБШ) қаражат қалдықтары;
квазимемлекеттік сектор субъектілерінің екiншi деңгейдегі банктердегі депозиттерге орналастырылған республикалық бюджеттен бөлінген қаражаты туралы ақпарат;
квазимемлекеттік сектор субъектілерінің борышы, оның ішінде сыртқы борышы туралы ақпарат;
квазимемлекеттік сектор субъектілерінің соңғы үш жылдағы бюджеттен бөлiнген қаражатты пайдалану бойынша серпіні;
бюджеттік кредиттеуге бағытталған бюджеттік бағдарламалар бойынша:
квазимемлекеттік сектор субъектілеріне бюджеттік кредит беру арқылы іс-шараларды іске асырудың экономикалық және әлеуметтік тиімділігі;
бюджеттік кредит есебінен іске асырылатын іс-шаралардың өзін-өзі ақтауы;
облыстық бюджеттерге, астана, республикалық маңызы бар қалаларының бюджеттеріне республикалық бюджеттен берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер мен нысаналы даму трансферттері есебінен іске асырылатын бюджеттік бағдарламалар бойынша;
іске асырылған БИЖ-дердің, оның ішінде есепті жылда пайдалануға берілген объектілердің саны;
құрылған жұмыс орнының саны (БИЖ іске асыру кезінде және (немесе) объектіні пайдалануға енгізгеннен кейін);
өңірдің негізгі әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштеріне әсер;

приложения 8, 9 и 11 к указанной Инструкции изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту бюджетного законодательства Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 14 февраля 2022 года № 164
Приложение 8
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга
Форма, предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: уполномоченному органу по исполнению бюджета или аппарату
акима города районного значения, села, поселка, сельского округа
Форма размещена на интернет- ресурсе: www.minfin.gov.kz
Отчет о результатах мониторинга реализации бюджетных программ (подпрограмм)
Индекс: форма: 1-МАБП
Периодичность: ежемесячная, годовая
Отчетный период: на ____________________ года
Круг представляющих лиц: администратор бюджетных программ
Срок представления:
для администраторов местных бюджетных программ - не позднее первых пяти
рабочих дней месяца, следующего за отчетным месяцем и за отчетный год –
не позднее 20 января года, следующего за отчетным финансовым годом;
для администраторов республиканских бюджетных программ не позднее первых семи
рабочих дней месяца, следующего за отчетным месяцем и за отчетный год –
не позднее 20 января года, следующего за отчетным финансовым годом.
Форма
Вид бюджета _____________________________________
тысяч тенге
Код
Наименование
Сводный план финансирования на год
Сводный план финансирования на отчетный период
Принятые обязательства
Сумма непринятых обязательств (графа 8- графа 6)
Оплаченные обязательства
Администратор бюджетных программ
Программа
Подпрограмма
по обязательствам
по платежам
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Всего
из них:
Текущие программы
Программы развития
продолжение таблицы
% исполнения (графа 10/ графа 7х100)
Ожидаемое исполнение плана на год*
% ожидаемого исполнения (графа 12/ графа 5х100)
Ожидаемая сумма неисполнения на год (графа 12 – графа 5)
Неисполнение плана по платежам (графа 10- графа 7)
Экономия бюджетных средств за отчетный период – всего, (графа 17+ графа 18+ графа 19)
в том числе
Нераспределенный остаток резерва Правительства или местных исполнительных органов
Нераспределенный остаток резерва на инициативы Президента Республики Казахстан
Неосвоение за отчетный период, (графа 15- графа 16- графа 20- графа 21)
экономия по результатам государственных закупок
экономия по фонду оплаты труда
прочая экономия
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
продолжение таблицы
в том числе причины неосвоения
Примечание (обоснование администратора бюджетных программ причин неосвоения за отчетный период)
Примечание (обоснование администратора бюджетных программ причин несвоевременного принятия либо непринятия обязательств)
невыполненные договорные обязательства поставщиков товаров (работ, услуг)
несостоявшиеся конкурсы по государственным закупкам
Управление бюджетной программой (подпрограммой) администратора бюджетных программ
прочие причины
23
24
25
26
27
28
Наименование_________________________________________
Адрес________________________________________________
Телефон______________________________________________
Адрес электронной почты_______________________________
Исполнитель ___________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель аппарата центрального
исполнительного органа (должностное лицо, на которого
в установленном порядке возложены полномочия руководителя
аппарата центрального исполнительного органа)
или руководитель государственного учреждения
______________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Руководитель финансовой службы
______________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Примечание:
* графа 12 заполняется, начиная с итогов семи месяцев текущего года и до конца текущего года.
Пояснение по заполнению формы приведено в пункте 30 настоящей Инструкции.
Приложение 2 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 14 февраля 2022 года № 164
Приложение 9
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга
Форма, предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: уполномоченному органу по исполнению вышестоящего бюджета
Форма размещена на интернет- ресурсе: www.minfin.gov.kz
Аналитический отчет об исполнении ____________бюджета
Индекс: форма: 1-МУО
Периодичность: ежемесячная, ежеквартальная*, годовая
Отчетный период: по состоянию на ________________ 20___ года
Круг представляющих лиц: уполномоченные органы по исполнению бюджета,
аппараты акима города районного значения, села, поселка, сельского округа
Срок представления:
- для аппаратов акимов города районного значения, села, поселка, сельского округа
не позднее первых пяти рабочих дней месяца, следующего за отчетным месяцем
и за отчетный год – не позднее 20 января года, следующего за отчетным
финансовым годом;
- для уполномоченных органов по исполнению бюджета района (города областного
значения) – не позднее 7-го числа месяца, следующего за отчетным месяцем и
за отчетный год – не позднее 25 января года, следующего за отчетным финансовым годом;
- для уполномоченных органов по исполнению бюджета области (города
республиканского значения, столицы) – не позднее 15-го числа месяца, следующего
за отчетным кварталом и за отчетный год – не позднее 1 февраля года, следующего
за отчетным финансовым годом.
Форма
Вид бюджета ___________________
тысяч тенге
Код
Наименование
Сводный план финансирования на год
Сводный план финансирования на отчетный период
Принятые обязательства
Сумма непринятых обязательств (графа 8- графа 6)
Оплаченные обязательства
Администратор бюджетных программ
Программа
Подпрограмма
по обязательствам
по платежам
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Всего
из них:
Текущие программы
Программы развития
продолжение таблицы
% исполнения (графа 10 / графа
7х100
Ожидаемое исполнение плана на год**
% ожидаемого исполнения (графа 12/ графа 5x100)
Ожидаемая сумма неисполнения на год (графа 12 - графа 5)
Неисполнение плана по платежам (графа 10- графа 7
Экономия бюджетных средств за отчетный период – всего, (графа 17+ графа 18+ графа 19)
в том числе
Нераспределенный остаток резерва Правительства или местных исполнительных органов
Нераспределенный остаток резерва на инициативы Президента Республики Казахстан
Неосвоение за отчетный период, (графа 15- графа 16- графа 20 – графа 21)
экономия по результатам госзакупок
экономия по фонду оплаты труда
прочая экономия
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
продолжение таблицы
в том числе причины неосвоения
Примечание (обоснование администратора бюджетных программ причин неосвоения за отчетный период)
Примечание (обоснование администратора бюджетных программ причин несвоевременного принятия либо непринятия обязательств)
невыполненные договорные обязательства поставщиков товаров (работ, услуг)
несостоявшиеся конкурсы по государственным закупкам
Управление бюджетной программой (подпрограммой) администратора бюджетных программ
прочие причины
23
24
25
26
27
28
Наименование_________________________________
Адрес________________________________________
Телефон______________________________________
Адрес электронной почты_______________________
Исполнитель ________________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель уполномоченного
органа по исполнению бюджета или
аппарата акима города
районного значения, села, поселка,
сельского округа
______________________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Примечание:

көрсетілген нұсқаулыққа 8, 9, және 11-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бюджет заңнамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2022 жылғы 14 ақпандағы
№ 164 Бұйрығына 1-қосымша
Бюджеттік мониторинг
жүргізу нұсқаулығына
8-қосымша
Әкімшілік деректер
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратына
Нысан интернет - ресурста орналастырылған: www.minfin.gov.kz
Бюджеттік бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) іске асыру мониторингiнiң нәтижелерi туралы есеп
Индекс: 1-МАБП нысаны
Мерзімділігі: ай сайын, жылдық
Есепті кезең ________________жылдарға
Ұсынатын тұлғалар тобы: бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi
Ұсынылу мерзімі:
жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері үшін - есепті айдан кейінгі айдың алғашқы бес жұмыс күнінен кешіктірмей және есепті жылға – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 20 қаңтарынан кешіктірмей;
республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері үшін - есепті айдан кейінгі айдың алғашқы жеті жұмыс күнінен кешіктірмей және есепті жылға – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 20 қаңтарынан кешіктірмей.
Нысан
Бюджеттің түрі ___________________
мың теңге
Код
Атауы
Бір жылға арналған жиынтық қаржыландыру жоспары
Есепті кезеңге жиынтық қаржыландыру жоспары
Қабылданғанған міндеттемелер
Қабылданбаған міндеттемелер сомасы (8-баған - 6-баған)
Төленген міндеттемелер
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
міндеттемелер бойынша
төлемдер бойынша
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Барлығы
оның ішінде:
Ағымдағы бағдарламалар
Даму бағдарламалары
кестенің жалғасы
Атқарылу % (10 - баған /7-баған х 100)
Бір жылға арналған күтілетін атқарылу*
Күтілетін атқарылу % (12- баған /5-баған х 100)
Бір жылға күтілетін атқарылмау сомасы (12- баған - 5-баған)
Төлемдер бойынша жоспарды орындамау (10- баған -7- баған)
Есепті кезеңге бюджет қаражатын үнемдеу, барлығы (17- баған +18- баған +19- баған)
оның ішінде
Үкіметтің немесе жергілікті атқарушы органдардың резервтерінің бөлінбеген қалдығы
Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервтің бөлінбеген қалдығы
Есепті кезеңге игерілмеу (15-баған-16-баған -20-баған-21 баған)
мемлекеттік сатып алу нәтижлері бойынша қаражатты үнемдеу
еңбекақы төлеу қоры бойынша үнемдеу
өзге де үнемдеу
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
кестенің жалғасы
оның ішінде игерілмеу себептері
Ескертпе (бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің есепті кезеңге игерілмеу себептеріне негіздемесі)
Ескертпе (бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің міндеттемелердің уақтылы қабылданбауы не қабылданбауы себептеріне негіздемесі)
тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өнім берушілердің орындалмаған шарттық міндеттемелері
өткізілмеген мемлекеттік сатып алу бойынша конкурстар
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік бағдарламаны (кіші бағдарламаны) басқаруы
өзге де себептер
23
24
25
26
27
28
Атауы _______________________________________
Мекенжайы___________________________________
Телефоны_____________________________________
Электрондық пошта мекенжайы__________________
Орындаушы ________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) қолы, телефоны
Орталық атқарушы органның аппарат басшысы
(белгіленген тәртіппен орталық атқарушы аппарат
басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды адам)
немесе мемлекеттік мекеменің басшысы
________________________________________ ____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) қолы
Қаржы қызметінің басшысы ______________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) қолы
Ескертпе:
* 12-баған ағымдағы жылдың жеті айының қорытындысынан бастап ағымдағы жылдың соңына дейін толтырылады.
Нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы Нұсқаулықтың 30-тармағында келтірілген.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2022 жылғы 14 ақпандағы
№ 164 Бұйрығына 2-қосымша
Бюджеттік мониторинг
жүргізу нұсқаулығына
9-қосымша
Әкімшілік деректер
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға
Нысан интернет - ресурста орналастырылған: www.minfin.gov.kz
_______________ бюджеттің атқарылуы туралы талдамалық есеп
Индекс: 1-МУО нысаны
Мерзімділігі: ай сайын, тоқсан сайын*, жылдық
Есепті кезең: 20 ____ жылғы _________________ жағдай бойынша
Ұсынатын тұлғалар тобы: бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ аппараттары
Ұсыну мерзімі:
- аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдерінің аппараттары үшін есепті айдан кейінгі айдың алғашқы бес жұмыс күнінен кешіктірмей және есепті жылға – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 20 қаңтарынан кешіктірмей;
- ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдары үшін есепті айдан кейінгі айдың 7-нен кешіктірмей және есепті жылға – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 25 қаңтарынан кешіктірмей;
- облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдары үшін есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15-нен кешіктірмей және есепті жылға – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 1 ақпанынан кешіктірмей.
Нысан
Бюджеттің түрі ___________________
мың теңге
Код
Атауы
Бір жылға арналған жиынтық қаржыландыру жоспары
Есепті кезеңге жиынтық қаржыландыру жоспары
Қабылданғанған міндеттемелер
Қабылданбаған міндеттемелер сомасы (8-баған - 6-баған)
Төленген міндеттемелер
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
міндеттемелер бойынша
Төлем дер бойынша
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Барлығы
оның ішінде:
Ағымдағы бағдарламалар
Даму бағдарламалары
кестенің жалғасы
Атқарылу % (10 - баған /7-баған х 100)
Бір жылға арналған күтілетін атқарылу**
Күтілетін атқарылу % (12- баған /5-баған х 100)
Бір жылға күтілетін атқарылмау сомасы (12- баған - 5-баған)
Төлемдер бойынша жоспарды орындамау (10- баған -7- баған)
Есепті кезеңге бюджет қаражатын үнемдеу, барлығы (17- баған +18- баған +19- баған)
оның ішінде
Үкіметтің немесе жергілікті атқарушы органдардың резервтерінің бөлінбеген қалдығы
Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервтің бөлінбеген қалдығы
Есептіке зеңге игерілмеу (15-баған-16-баған -20-баған-21 баған)
мемлекеттік сатып алу нәтижлері бойынша қаражатты үнемдеу
еңбекақы төлеу қоры бойынша үнемдеу
өзге де үнемдеу
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
кестенің жалғасы
оның ішінде игерілмеу себептері
Ескертпе (бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің есепті кезеңге игерілмеу себептеріне негіздемесі)
Ескертпе (бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің міндеттемелердің уақтылы қабылданбауы не қабылданбауы себептеріне негіздемесі)
тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) жеткізушілердің орындалмаған шарттық міндеттемелері
өткізілмеген мемлекеттік сатып алу бойынша конкурстар
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік бағдарламаны (кіші бағдарламаны) басқару
өзге де себептер
23
24
25
26
27
28
Атауы _______________________________________
Мекенжайы___________________________________
Телефоны_____________________________________
Электрондық пошта мекенжайы__________________
Орындаушы ____________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) қолы, телефон
Бюджетті атқару жөнінде уәкілетті органның
немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент,
ауылдық округ әкімі аппаратының басшысы
______________________________________ ____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) қолы
Ескертпе:

* согласно пунктам 26 и 28 настоящей Инструкции;
** графа 12 заполняется, начиная с итогов семи месяцев
текущего года и до конца текущего года;
Пояснение по заполнению формы приведено в пункте 30 настоящей Инструкции.
Приложение 3 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 14 февраля 2022 года № 164
Приложение 11
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга
Информация по неосвоению бюджетных средств, выделенных из республиканского бюджета за ______________ год
Наименование администратора бюджетных программ
Неисполнение плана по платежам
Экономия бюджетных средств
Нераспределенный остаток резерва Правительства Республики Казахстан
Нераспределенный остаток резерва на инициативы Президента Республики Казахстан

* осы Нұсқаулықтың 26 және 28-тармақтарына сәйкес;
** 12-баған ағымдағы жылдың жеті айының қорытындысынан бастап және ағымдағы жылдың соңына дейін толтырылады;
Нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы Нұсқаулықтың 30-тармағында келтірілген.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2022 жылғы 14 ақпандағы
№ 164 Бұйрығына 3-қосымша
Бюджеттік мониторинг
жүргізу нұсқаулығына
11-қосымша
Республикалық бюджеттен ___________ жылға бөлінген бюджет қаражатының игерілмеуі бойынша ақпарат
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы
Төлемдер бойынша жоспардың орындалмауы
Бюджет қаражатын үнемдеу
Қазақстан Республикасының Үкіметі резервінің бөлінбеген қалдығы
Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервтің бөлінбеген қалдығы