Об утверждении стандарта организации оказания педиатрической помощи в Республике Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 марта 2022 года № ҚР ДСМ -25. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 марта 2022 года № 27182.
В соответствии с подпунктом 32) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить стандарт организации оказания педиатрической помощи в Республике Казахстан согласно приложению, к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 декабря 2017 года № 1027 "Об утверждении Стандарта организации оказания педиатрической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16279).
3. Департаменту охраны здоровья матери и ребенка Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
"СОГЛАСОВАН"
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Министр
здравоохранения
Республики Казахстан
от 15 марта 2022 года
№ ҚР ДСМ -25
Стандарт организации оказания педиатрической помощи в Республике Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий стандарт организации оказания педиатрической помощи в Республике Казахстан (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 32) статьи 7 и статьей 138 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и устанавливает требования и правила к процессам организации оказания педиатрической помощи детям в организациях здравоохранения в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области здравоохранения.

Қазақстан Республикасында педиатриялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 15 наурыздағы № ҚР ДСМ -25 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 19 наурызда № 27182 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 7-бабының 32) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында педиатриялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасында педиатриялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 29 желтоқсандағы № 1027 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16279 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ана мен бала денсаулығын сақтау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет минстрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Ғиният
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2022 жылғы 15 наурыздағы
№ ҚР ДСМ -25 Бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасында педиатриялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасында педиатриялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 7-бабының 32) тармақшасына (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасына сәйкес балаларға педиатриялық көмек көрсетуді ұйымдастыру қағидаттарына қойылатын талаптар мен қағидаларды белгілейді.

2. Педиатрическая помощь оказывается детям, не достигшим восемнадцатилетнего возраста (далее – детям) в формах и условиях согласно статьям 117, 118 Кодекса.
3. Медицинские организации (далее – МО) обеспечивают выполнение мероприятий, направленных на профилактику, раннюю диагностику, лечение пациентов с соблюдением преемственности на всех этапах оказания педиатрической помощи.
4. Медицинская помощь детям предоставляется в соответствии с постановлениями Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2020 года № 672 "Об утверждении перечня гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан", от 20 июня 2019 года № 421 "Об утверждении перечня медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования" субъектами здравоохранения, претендующими на оказание медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) и в системе обязательного социального медицинского страхования.
5. Лекарственное обеспечение детей в МО в рамках ГОБМП предоставляется в соответствии приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ-75 "Об утверждении Перечня лекарственных средств и медицинских изделий для бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения отдельных категорий граждан Республики Казахстан с определенными заболеваниями (состояниями)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23885).
6. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 07.04.2023 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. МО обеспечивают ведение форм учетной документации в области здравоохранения в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – приказ № ҚР ДСМ-175/2020).
8. При выявлении фактов физического насилия в отношении детей, осуществляется оказание медицинской помощи, проведение медицинской реабилитации, извещаются органы внутренних дел о фактах обращения детей и оказания им медицинской помощи.
9. Термины и определения, используемые в настоящем Стандарте:
1) интегрированное ведение болезней детского возраста (далее – ИВБДВ) – стратегия, рекомендованная Всемирной организацией здравоохранения (далее – ВОЗ) и Детским фондом Организации Объединенных Наций (далее – ЮНИСЕФ), направленная на своевременное и качественное оказание медицинской помощи, снижение заболеваемости, смертности и инвалидизации детей в возрасте до 5 лет, а также улучшение их физического, психосоциального и эмоционального развития;

2. Педиатриялық көмек он сегіз жасқа толмаған балаларға (бұдан әрі – балаларға) Кодекстің 117, 118-баптарына сәйкес нысандарда және жағдайларда көрсетіледі.
3. Медициналық ұйымдар (бұдан әрі – МҰ) педиатриялық көмек көрсетудің барлық кезеңдерінде сабақтастықты сақтай отырып, пациенттерді профилактикалауға, ерте диагностикалауға, емдеуге бағытталған іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз етеді.
4. Балаларға медициналық көмек Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесін бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" 2020 жылғы 16 қазандағы № 672, "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмектің тізбесін бекіту туралы" 2019 жылғы 20 маусымдағы № 672 қаулыларына сәйкес тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМКК) шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсетуге үміткер денсаулық сақтау субъектілерімен жүзеге асырылады.
5. ТМКК шеңберінде МҰ-дағы балаларды дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету "Қазақстан Республикасының белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар азаматтарының жекелеген санаттарын тегін және (немесе) жеңілдікті амбулаториялық қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № ҚР ДСМ-75 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23885 болып тіркелген) сәйкес ұсынылады.
6. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.04.2023 № 66 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. МҰ "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығына сәйкес (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) денсаулық саласындағы медициналық есепке алу құжаттамасының нысандарын жүргізуді қамтамасыз етеді.
8. Балаларға қатысты зорлық-зомбылық фактілері мен дене жарақаттары анықталған кезде медициналық көмек көрсету, медициналық оңалту жүргізу жүзеге асырылады, балалардың шағымы және оларға медициналық көмек көрсету фактілері туралы ішкі істер органдары хабардар етіледі.
9. Осы Стандартта пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) балалық шақтағы ауруларды ықпалдастыра қарау (бұдан әрі – БШАЫҚ) – 5 жасқа дейінгі балаларға уақтылы және сапалы медициналық көмек көрсетуге, сырқаттанушылығын, өлімін, мүгедектігін азайтуға, сондай-ақ физикалық, психоәлеуметтік және эмоциялық дамуын жақсартуға бағытталған Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы (ДДҰ) және Біріккен Ұлттар Ұйымының Балалар Қоры (ЮНИСЕФ) ұсынған стратегия;

2) активное посещение – посещение больного на дому врачом и (или) средним медицинским работником по инициативе врача, а также после передачи сведений в организации первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП) из медицинских организаций, оказывающих стационарную помощь о выписанных больных, из организаций скорой помощи после обслуживания вызова к пациентам, нуждающимся в активном осмотре медицинским работником;
3) патронаж – проведение медицинскими работниками профилактических и информационных мероприятий на дому (патронаж новорожденного, патронаж беременной, родильницы, диспансерного больного).
Глава 2. Структура организаций, оказывающих педиатрическую помощь
10. Педиатрическая помощь в амбулаторных условиях, включает в себя оказание услуг в кабинетах развития ребенка, медицинских пунктах общеобразовательных школ и осуществляется организациями ПМСП, в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 августа 2021 года № ҚР ДСМ-90 "Об утверждении Правил оказания первичной медико-санитарной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24094).
11. Педиатрическая помощь детям (экстренная и плановая) в стационарных условиях осуществляется организациями родовспоможения, многопрофильными и специализированными детскими стационарами.
12. Медицинская помощь в стационарозамещающих условиях детям осуществляется организациями ПМСП, многопрофильными и специализированными детскими стационарами.
Глава 3. Основные задачи и направления деятельности организаций, оказывающих педиатрическую помощь
13. Основными задачами и направлениями деятельности МО, оказывающих педиатрическую помощь являются:
1) оказание доврачебной, квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг детям, в том числе новорожденным;
2) проведение мероприятий, обеспечивающих доступность медицинской помощи и качество медицинских услуг;
3) соблюдение принципов ИВБДВ;
4) проведение медицинской реабилитации детям;
5) оказание профилактической помощи:
патронаж беременных;
формирование и пропаганда здорового образа жизни, рекомендации по рациональному и здоровому питанию;
проведение информационно-разъяснительной работы с законными представителями ребенка по вопросам ухода, тревожным признакам заболеваний и угрожающим состояниям;
консультирование по вопросам поддержки грудного вскармливания и лактации, по практике исключительно грудного вскармливания детей до шести месяцев и продолжения грудного вскармливания до двух лет;

2) белсенді бару – дәрігердің бастамасы бойынша, сондай-ақ медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) ұйымдарына стационарлардан шығарылған науқастар туралы, медицина қызметкерінің белсенді қарап-тексеруін қажет ететін пациенттерге шақыртуларға қызмет көрсеткеннен кейін жедел көмек ұйымынан мәліметтер берілгеннен кейін науқастың үйіне дәрігердің және (немесе) орта медицина қызметкерінің баруы;
3) патронаж – медицина қызметкерлерінің үй жағдайында профилактикалық және ақпараттық шараларды жүргізуі (нәрестеге патронаж, жүкті әйелге, босанған әйелге, диспансерлік науқасқа патронаж).
2-тарау. Педиатриялық көмек көрсететін ұйымдардың құрылымы
10. Амбулаториялық жағдайда педиатриялық көмек "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 24 тамыздағы № ҚР ДСМ-90 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24094 болып тіркелген) сәйкес баланы дамыту кабинеттерінде, жалпы білім беретін мектептердің медициналық пункттерінде қызметтер көрсетуді қамтиды және МСАК ұйымдары жүзеге асырады.
11. Стационарлық деңгейде балаларға педиатриялық көмек босандыру ұйымдарында, көп бейінді және мамандандырылған балалар стационарларында (шұғыл және жоспарлы) жүзеге асырылады.
12. Балаларға стационарды алмастыратын жағдайларда педиатриялық көмекті МСАК ұйымдары, көп бейінді және мамандандырылған балалар стационарлары жүзеге асырады.
3-тарау. Педиатриялық көмек көрсететін ұйымдар қызметінің негізгі міндеттері мен бағыттары
13. Педиатриялық көмек көрсететін МҰ қызметінің негізгі міндеттері мен бағыттары мыналар:
1) балаларға, оның ішінде нәрестелерге дәрігерге дейінгі, білікті, мамандандырылған медициналық көмек және жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсету;
2) медициналық көмекке қолжетімділікті және медициналық қызметтің сапасын қамтамасыз ететін іс-шараларды өткізу;
3) БШАЫҚ қағидаттарын сақтау;
4) балаларға медициналық оңалту өткізу;
5) профилактикалық көмек көрсету:
жүкті әйелдер патронажы;
саламатты өмір салтын қалыптастыру және насихаттау, тиімді және дұрыс тамақтану бойынша ұсыным;
күтім, аурудың қауіпті белгілері және қауіп төндеретін жағдайлар мәселелері бойынша баланың заңды өкілдерімен ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүргізу;
емшек сүтімен қоректендіруді қолдау және лактация мәселелері бойынша, алты айға дейінгі балаларды тек емшек сүтімен ғана қоректендіру практикасы және екі жасқа дейін емізуді жалғастыру бойынша консультация беру;

проведение скрининговых исследований в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 сентября 2010 года № 704 "Об утверждении Правил организации скрининга" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6490) (далее – приказ № 704) для выявления у детей врожденной патологии и нарушений психофизического развития, зрительных и слуховых функций;
консультирование по вопросам раннего развития ребенка;
медицинские профилактические осмотры;
проведение вакцинации;
динамическое наблюдение;
патронаж детей, в том числе новорожденных.
6) проведение мероприятий по предупреждению и снижению заболеваемости, выявлению ранних форм социально значимых заболеваний, в том числе онкологических или гематологических, гепатитов B и C, ВИЧ-инфекции и туберкулеза, а также по выявлению факторов риска заболеваний, инвалидности и смертности детей.
Глава 4. Порядок оказания педиатрической помощи
Параграф 1. Порядок оказания педиатрической помощи в амбулаторных условиях
14. Педиатрическая помощь детям в амбулаторных условиях оказывается врачами, медицинской сестрой (медицинским братом) расширенной практики, медицинской сестрой (медицинским братом) общей практики, медицинской сестрой участковой (медицинским братом участковым), медицинской сестрой специализированной (медицинским братом специализированным), медицинской сестрой (медицинским братом) медицинского пункта в организациях образования (далее – специалистами сестринского дела), фельдшерами, специалистами по социальной работе в области здравоохранения (далее – социальный работник) в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856) (далее – приказ № ҚР ДСМ-305/2020), а также психологами.
15. Прикрепление к организациям ПМСП проводится в соответствии приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-194/2020 "Об утверждении правил прикрепления физических лиц к организациям здравоохранения, оказывающим первичную медико-санитарную помощь" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21642).
16. Сведения о развитии ребенка вносятся в медицинскую информационную систему (далее – МИС) организациями ПМСП со дня рождения по форме № 052/у "Медицинская карта амбулаторного пациента", утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020.

Балалардың туа біткен патологиясын және психофизикалық дамуының, көру және есту функцияларының бұзылуын анықтау үшін "Скринингті ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 9 қыркүйектегі № 704 (бұдан әрі – № 704 бұйрық) бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6490 болып тіркелген) сәйкес скринингтік зерттеулер жүргізу;
баланың ерте дамуы мәселелері бойынша консультация беру;
медициналық профилактикалық қарап-тексерулер;
вакцинациялау жүргізу;
динамикалық байқау;
балаларды, оның ішінде жаңа туған нәрестелерді үйдегі патронаж.
6) сырқаттанушылықтың алдын алу және төмендету, әлеуметтік мәні бар, оның ішінде онкологиялық немесе гематологиялық аурулардың ерте нысандарын, В және С гепатиттерін, АИТВ инфекциясы мен туберкулездің бастапқы түрін анықтау бойынша, сондай-ақ аурулардың қауіп факторларын, балалар мүгедектігін, өлімін анықтау бойынша іс-шаралар өткізу.
4-тарау. Педиатриялық көмек көрсету тәртібі
1-параграф. Амбулаториялық жағдайларда педиатриялық көмек көрсету тәртібі
14. Амбулаториялық жағдайларда балаларға педиатриялық көмекті дәрігерлер, кеңейтілген практиканың мейіргері, жалпы практика мейіргері, учаскелік мейіргері, мамандандырылған мейіргері, білім беру ұйымдарындағы медициналық пункттің мейіргері (бұдан әрі – мейіргер ісінің мамандары), фельдшерлер, денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыс жөніндегі мамандар (бұдан әрі – әлеуметтік қызметкер) "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрық) сәйкес, сондай-ақ психологтар көрсетеді.
15. МСАК ұйымдарына бекіту "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына жеке тұлғаларды бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 13 қарашадағы № ҚР ДСМ-194/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21642 болып тіркелген) сәйкес жүргізіледі.
16. Баланың дамуы туралы мәліметтер № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілген "Амбулаториялық науқастың медициналық картасы" № 052/е нысаны бойынша туған күнінен бастап МСАК ұйымдары деңгейінде медициналық ақпараттық жүйеге (бұдан әрі - МАЖ) енгізіледі.

17. Организациями ПМСП проводится:
1) консультативная, диагностическая, лечебно-профилактическая помощь, динамическое наблюдение;
2) патронажи и активные посещения беременных, новорожденных и детей раннего возраста в соответствии с универсально-прогрессивной моделью патронажной службы;
3) планирование, организация и проведение вакцинации в соответствии со сроками профилактических прививок, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2020 года № 612 "Об утверждении перечня заболеваний, против которых проводятся обязательные профилактические прививки в рамках гарантированного объема медицинской помощи, правил, сроков их проведения и групп населения, подлежащих профилактическим прививкам";
4) направление детей на консультации к профильным специалистам при наличии показаний;
5) выявление острых и хронических заболеваний, своевременное проведение экстренных и плановых лечебных мероприятий;
6) направление детей в круглосуточный стационар, дневной стационар и организация стационара на дому при наличии показаний;
7) динамическое наблюдение за детьми с хроническими заболеваниями, состоящими на диспансерном учете, лечение и оздоровление;
8) восстановительное лечение и медицинская реабилитация детям;
9) проведение скрининга новорожденных и детей раннего возраста в соответствии с приказом № 704;
10) организация оздоровления детей перед поступлением их в дошкольные или школьные учреждения;
11) информационная работа с родителями и членами семей или с законными представителями по вопросам рационального питания, профилактики детских болезней и формирования здорового образа жизни.
18. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 07.04.2023 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Для оказания неотложной медицинской помощи детям в МО (или медицинском пункте) обеспечивается наличие лекарственных средств и медицинских изделий согласно клиническим протоколам.
20. Лекарственные средства и медицинские изделия для оказания неотложной медицинской помощи в амбулаторных условиях находятся в специальных пластиковых укладках – "чемоданах" из обрабатываемого материала, которые легко переносятся и размещены в удобном и доступном месте.
21. Объем оказанной экстренной медицинской помощи пациенту регистрируется в форме № 052/у "Медицинская карта амбулаторного пациента", утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020 с указанием частоты сердечных сокращений, уровня артериального давления, пульса, температуры тела, наименования и дозы лекарственного препарата, методов и времени введения.

17. МСАК ұйымдары жүргізеді:
1) балаларға консультациялық, диагностикалық, емдік көмек көрсету, динамикалық байқау;
2) патронаждық қызметтің әмбебап-прогрессивті моделіне сәйкес жүкті әйелдердің, жаңа туған нәрестелер мен ерте шақтағы балалардың патронажы және белсенді қарап-қадағалау;
3) "Медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде оларға қарсы міндетті профилактикалық екпелер жүргізілетін аурулардың тізбесін, екпелерді жүргізу қағидаларын, мерзімдерін және халықтың профилактикалық екпелерге жататын топтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 24 қыркүйектегі № 612 қаулысымен бекітілген профилактикалық егулердің мерзімдеріне сәйкес вакцинациялауды жоспарлау, ұйымдастыру және жүргізу;
4) көрсетілімдері болған жағдайда балаларды бейінді мамандардың консультациясына жіберу;
5) жіті және созылмалы ауруларды анықтау, шұғыл және жоспарлы емдеу іс-шараларын уақтылы жүргізу;
6) көрсетілімдері болған жағдайда балаларды тәуліктік стационарларға, күндізгі стационарға жіберу және үйде стационар ұйымдастыру;
7) диспансерлік есепте тұрған созылмалы аурулары бар балаларды динамикалық бақылау, емдеу және сауықтыру;
8) қалпына келтіру емі және медициналық оңалту;
9) № 704 бұйрыққа сәйкес жаңа туған нәрестелер мен ерте шақтағы балалардың скринингін жүргізу;
10) мектепке дейінгі немесе мектеп мекемелеріне барар алдында балаларды сауықтыруды ұйымдастыру;
11) дұрыс тамақтану, балалар ауруларының профилактикасы және саламатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері бойынша ата-аналармен және отбасы мүшелерімен немесе баланың заңды өкілдерімен ақпараттық жұмыстар жүргізу.
18. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.04.2023 № 66 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. МҰ-да (немесе медициналық пунктте) балаларға шұғыл медициналық көмек көрсету үшін диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес жүзеге асырылады.
20. Амбулаториялық жағдайда шұғыл медициналық көмек көрсетуге арналған дәрі-дәрмектер мен медициналық бұйымдар арнайы пластик қобдишаларда – алып жүруге жеңіл және ыңғайлы, қолжетімді жерде орналасқан, өңделетін материалдан жасалған "шабадандарда" болады.
21. Пациентке көрсетілген шұғыл медициналық көмектің көлемі жүрек жиырылуының жиілігін, артериялық қысымның, пульстің деңгейін, дене температурасын, дәрілік препараттың атауы мен дозасын, енгізу әдістері мен уақытын көрсете отырып, № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілген "Амбулаториялық пациенттің медициналық картасы" № 052/е нысанында тіркеледі.

22. При выявлении хронических заболеваний осуществляется динамическое наблюдение с составлением плана ведения по форме согласно вкладному листу 5 к форме № 052/у "Медицинская карта амбулаторного пациента", утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020.
23. Выполняются санитарно-противоэпидемические и санитарно-профилактические мероприятия в очагах инфекционных заболеваний для предупреждения распространения инфекций среди детей.
24. Учет профилактических прививок осуществляется записями в учетных формах, которые хранятся на объектах здравоохранения по месту проведения прививок, на объектах образования, дошкольного воспитания и обучения по формам: № 065/у "Карта профилактических прививок", № 066/у "Журнал учета профилактических прививок", утвержденным приказом № ҚР ДСМ-175/2020.
25. Врач по специальности "Педиатрия" (далее – педиатр) или врач по специальности "Общая врачебная практика", "Семейная медицина" (далее – ВОП) осуществляет оформление медицинской документации детей на санаторно-курортное лечение.
26. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 07.04.2023 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Вопрос об освобождении детей, обучающихся в организациях образования от переводных и выпускных экзаменов при заболеваниях, решается врачебно-консультативной комиссией (далее – ВКК).
28. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 07.04.2023 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. При установлении инвалидности проводится разработка и выполнение индивидуальных программ реабилитации детей с ограниченными возможностями.
30. Педиатр, ВОП, специалисты сестринского дела осуществляют ведение отчетной документации в области здравоохранения по формам, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-313/2020 "Об утверждении форм отчетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21879) с предоставлением отчетов по основным медико-статистическим показателям заболеваемости, инвалидности и смертности у детей обслуживаемой территории руководителю подразделением (заведующему отделением).
31. С целью проведения профилактической, консультационной работы с детьми и их законными представителями, во всех МО, оказывающих ПМСП детскому населению, организовывается кабинет развития ребенка (далее – КРР).
Оснащение КРР осуществляется согласно приложению 1 к настоящему Стандарту.

22. Созылмалы аурулар анықталған кезде № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілген "Амбулаториялық пациенттің медициналық картасы" № 052/е нысанына 5-қосымша параққа сәйкес нысан бойынша жүргізу жоспарын жасай отырып, динамикалық бақылау жүзеге асырылады.
23. Балалардың арасында инфекцияның таралуының алдын алу үшін инфекциялық аурулардың ошақтарында санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шаралар орындалады.
24. Профилактикалық егулерді есепке алу егу жүргізілген жердегі денсаулық сақтау объектілерінде, білім беру, мектепке дейінгі тәрбие және оқыту объектілерінде сақталатын есепке алу нысандар бойынша № ҚР ДСМ- 175/2020 бұйрықпен бекітілген "Профилактикалық егулердің картасы" № 065/е, "Профилактикалық егулерді есепке алу журналы" № 066/е жазбалармен жүзеге асырылады.
25. "Педиатр" (бұдан әрі – педиатр) немесе "Жалпы дәрігерлік практика", "Отбасылық медицина" (бұдан әрі – ЖПД) мамандығы бойынша дәрігер баланы санаторийлік-курорттық емдеуге медициналық құжаттарды ресімдеуді жүзеге асырады.
26. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.04.2023 № 66 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Сырқаттанған кезде ауыстыру және оқу бітіру емтихандарынан босату туралы мәселені дәрігерлік-консультациялық комиссия (бұдан әрі - ДКК) шешеді.
28. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.04.2023 № 66 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Мүгедектік белгіленген кезде мүмкіндігі шектеулі балаларды оңалтуға арналған жеке бағдарламаларды, оның ішінде әлеуметтік қызметтерді тарта отырып, әзірлеу және орындау жүргізіледі.
30. Педиатр, ЖПД, мейіргер ісінің мамандары "Денсаулық сақтау саласындағы есептік құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21879 болып тіркелген) бекітілген нысандар бойынша бөлімше басшысына (бөлімше меңгерушісіне) қызмет көрсетілетін аумақтағы балалардың сырқаттанушылығының, мүгедектігі мен өлімнің негізгі медициналық-статистикалық көрсеткіштері бойынша есептерді ұсына отырып, денсаулық сақтау саласындағы есептік құжаттаманы жүргізуді жүзеге асырады.
31. Балалармен және олардың заңды өкілдерімен профилактикалық, консультациялық жұмыс жүргізу мақсатында балаларға МСАК көрсететін барлық МҰ-да жарақтандырылған баланы дамыту кабинеті (бұдан әрі – БДК) ұйымдастырылады.
БДК-ның жабдықтандырылуы осы Стандарқа 1-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.

32. Специалист сестринского дела КРР проводит мероприятия по:
1) консультированию по вопросам ухода за детьми раннего возраста и формированию родительских навыков у матерей и членов их семей, разъяснению значения игр, чтения, общения для развития ребенка;
2) информированию беременной или кормящей матери о правильном питании, вопросах планирования семьи, беременности, по вопросам поддержки грудного вскармливания;
3) обучению законных представителей ребенка навыкам своевременного введения прикормов и их практического приготовления с учетом санитарных норм безопасности и энергетической потребности;
4) разъяснению родителю (родителям) мер по созданию безопасной среды для детей, предупреждающей травмы, отравления и несчастные случаи;
5) мониторингу психомоторного и речевого развития ребенка и консультирования родителей по выявленным проблемам;
6) проведению скрининга новорожденных и детей раннего возраста, в соответствии с приказом № 704;
7) проведению модифицированного скринингового теста на аутизм для детей – "M-CHAT-R" согласно приложению 2 к настоящему Стандарту;
8) консультированию по вопросам ухода за больными детьми на дому и за детьми с отклонениями в психофизическом развитии;
9) профилактике бытового насилия и жестокого обращения с ребенком.
33. Профилактический прием (наблюдение) детей в МО включает комплексную оценку и мониторинг развития ребенка: физического, полового развития, оценку слуха, зрения, мелкой и крупной моторики, экспрессивной и рецептивной речи, эмоций, способности к саморегуляции и установлению отношений, играм и взаимному участию.
34. При выявлении хронических заболеваний, нарушений слуха и зрения, аномалий развития органов чувств, а также стеноза гортани и трахеи, педиатр или ВОП направляет ребенка к профильным специалистам для уточнения диагноза и назначения лечения.
35. При выявлении детей с риском отставания в психофизическом развитии, со снижением слуха и зрения, неврологической симптоматики педиатр или ВОП направляет их на психолого-медико-педагогическую консультацию.
36. Пациенты с задержкой нервно-психического развития вследствие соматической патологии, синкопальных состояний, синдрома "вялого ребенка", с фебрильными судорогами после исключения патологии нервной системы врачом по специальности "Неврология взрослая, детская" наблюдаются педиатрами или ВОП.
37. При отсутствии врача по специальности "Неврология взрослая, детская" вопросы организации и проведения дополнительного обследования или госпитализации в профильное отделение круглосуточного стационара для оказания медицинской помощи в стационарных условиях решает педиатр или ВОП.

32. БДК мейіргер ісінің маманы мынадай іс-шараларды өткізеді:
1) ерте шақтағы балаларға күтім жасау мәселелері бойынша консультация беру және ана мен оның отбасы мүшелерінің ата-аналық дағдыларын қалыптастыру, баланың дамуы үшін ойынның, оқудың, қарым-қатынастың мәнін түсіндіру;
2) жүкті әйелді немесе емізетін аналарды дұрыс тамақтану, жүктілік пен отбасын жоспарлау мәселесі туралы, емшекпен қоректендіруді қолдау мәселесі бойынша хабардар ету;
3) санитариялық қауіпсіздік нормаларын және энергетикалық қажеттілікті ескере отырып ата-ананы уақтылы қосымша тамақтандыруды енгізу және оны іс жүзінде дайындау дағдыларына үйрету;
4) балалар үшін жарақаттанушылықтың, улану мен жазатайым оқиғалардың алдын алатын қауіпсіз орта туғызу бойынша ата-анасына (ата-аналарға) түсіндіру;
5) баланың психомоторлық және сөйлеу дамуының мониторингі және анықталған проблемалар бойынша консультация беру;
6) № 704 бұйрыққа сәйкес балалардың аудиологиялық және психофизикалық скринингін жүргізу;
7) осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес "M-CHAT-R" - балалар үшін аутизмге түрлендірілген скринингтік тест жүргізу;
8) сырқат балаларға үйде күтім жасау және дамуында ақауы бар балаларға күтім жасау мәселелері бойынша консультация беру;
9) тұрмыстық зорлық-зомбылық және балаға қатал қарау профилактикасы.
33. МҰ-да балаларды профилактикалық қабылдау (қадағалау) кешенді бағалауды және баланың даму мониторингін: табиғи, жыныстық дамуын, естуін, көруін, ұсақ және ірі моторикасын, экспрессивті және рецептивті сөйлеуін, сезімін, өзін-өзі реттеуге және қарым-қатынас орнатуға, ойнауға және оған өзара қатысуға қабілеттілігін қамтиды.
34. Есту және көру қабілетінің нашарлауы, созылмалы аурулардың анықталуы, сондай-ақ кеңірдек пен көмейдің стенозы анықталған кезде учаскелік дәрігер баланы оларды диагнозын анықтап, емделу үшін бейінді мамандарға жібереді.
35. Психофизикалық дамуында тежелу каупі бар, есту және көру қабілетінің нашарлауы, неврологиялық симптоматикасы бар балалар анықталған кезде медицина қызметкері оларды психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияға жібереді.
36. Соматикалық патологияның, синкопальдық жағдайдың, "енжар бала" синдромының салдарынан болатын фебрильдік құрысқақпен нервтік-психикалық дамуында кідірісі бар пациенттердің нерв жүйесінің патологиясын "Ересектер, балалар неврологиясы" мамандығы бойынша дәрігер алып тастағаннан кейін оларды педиатрлар немесе ЖПД бақылайтын болады.
37. "Ересектер, балалар неврологиясы" мамандығы бойынша дәрігер болмаған жағдайда стационарлық мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін қосымша зерттеп-қарауды ұйымдастыру және өткізу немесе стационардың бейінді бөлімшесіне жатқызу мәселесін учаскелік педиатр немесе ЖПД шешеді.

38. Организация патронажного наблюдения на дому беременных, новорожденных проводится на основе универсально-прогрессивной модели, рекомендуемой Детским фондом Организации Объединенных Наций (ЮНИСЕФ) с целью выявления и снижения рисков медицинского или социального характера, угрожающих жизни, здоровью, развитию ребенка, а также уменьшения количества обязательных посещений в семьи, не имеющих рисков.
При универсально-прогрессивной модели патронажа наряду с обязательными плановыми посещениями (универсальный подход), внедряются дополнительные активные посещения по индивидуальному плану (прогрессивный подход) для беременных, новорожденных и детей, нуждающихся в особой поддержке, в связи с наличием медицинских или социальных рисков для жизни, здоровья или развития ребенка.
39. Универсальное (обязательное) патронажное наблюдение предоставляется всем беременным женщинам и детям до 5 лет и состоит из 2 дородовых патронажей к беременной женщине (в сроки до 12 недель и 32 недели беременности) и 9 посещений к детям по общей схеме наблюдения беременных, новорожденных и детей до 5 лет на дому и на приеме в МО при оказании ПМСП согласно приложению 3 к настоящему Стандарту.
40. Прогрессивный подход предусматривает патронажное наблюдение беременных женщин и детей, у которых были выявлены риски медицинского или социального характера, представляющие угрозу для их жизни, здоровья, развития и безопасности по схеме универсально-прогрессивной модели патронажа беременных и детей до 5 лет (патронажных посещений на дому специалистами сестринского дела) согласно приложению 4 к настоящему Стандарту.
41. При выявлении умеренного риска (в том числе проблем с грудным вскармливанием, прикормом, затруднений с навыками гигиены, с игрой, общением) специалист сестринского дела проводит работу по устранению выявленных проблем самостоятельно или совместно с врачом.
В случае высокого риска (жестокое обращение, насилие, пренебрежение, инвалидность ребенка), когда семья нуждается в социальном сопровождении, сведения передаются социальному работнику, психологу и (или) в местные органы государственного управления здравоохранением, образованием, социальной защиты областей, городов республиканского значения и столицы, территориальные департаменты полиции, неправительственные организации.
42. При патронажном посещении на дому новорожденных и детей раннего возраста специалист сестринского дела берет с собой детский тонометр, измерительную ленту, термометр, одноразовый шпатель.

38. Баланың өміріне, денсаулығына, дамуына қауіп төндіретін медициналық немесе әлеуметтік сипаттағы қауіптерді анықтау және төмендету, сондай-ақ қаупі жоқ отбасына міндетті бару санын азайту мақсатында жүкті әйелдерді, нәрестелер мен ерте шақтағы балаларды үйде патронаждық бақылауды ұйымдастыру Біріккен Ұлттар Ұйымының Балалар Қорының (ЮНИСЕФ) ұсынған әмбебап-прогрессивті моделінің негізінде жасалады.
Патронаждың әмбебап-прогрессивті моделі кезінде міндетті жоспарланған үйге барулармен қатар (әмбебап тәсілдеме) баланың өміріне, денсаулығына немесе дамуына әсері бар медициналық немесе әлеуметтік қауіптің болуына байланысты ерекше қолдауды қажет ететін жүкті әйелдерге, нәрестелер мен балаларға арналған жеке жоспар бойынша қосымша белсенді бару енгізіледі (прогрессивті тәсілдеме).
39. Әмбебап (міндетті) патронаждық бақылау барлық жүкті әйелдер мен 5 жасқа дейінгі балаларға көрсетіледі және жүкті әйелдерге (жүктіліктің 12 аптасына және 32 аптасына дейінгі мерзімде) босануға дейінгі 2 патронаждан және ал балаларға осы Стандартқа 3-қосымшаға сәйкес үйде жүкті әйелдерді, нәрестелерді және 5 жасқа дейінгі балаларды жалпы бақылау сызбасы бойынша және МСАК көрсету кезінде деңгейінде МҰ қабылдауда 9 рет барудан тұрады.
40. Прогрессивті тәсіл осы Стандартқа 4-қосымшаға сәйкес жүкті әйелдердің және 5 жасқа дейінгі балалар патронажының әмбебап-прогрессивті моделінің сызбасы бойынша (мейіргер ісінің маманының үйге патронаждық баруы) өміріне, денсаулығына, дамуына және қауіпсіздігіне қауіп төндіретін медициналық және әлеуметтік сипаттағы қауіптер анықталған жүкті әйелдер мен балаларды патронаждық бақылауды көздейді.
41. Бірқалыпты қауіп анықталған жағдайда (оның ішінде емізуге, қосымша тамақтандыруға қатысты мәселелер, гигиеналық дағды, ойнау, қарым-қатынастағы қиындықтар және т.б.) мейіргер ісінің маманы оны жою бойынша өз бетінше немесе учаскелік дәрігермен бірлесіп жұмыс жүргізеді.
Отбасы әлеуметтік қолдауды қажет ететін жоғары қауіп жағдайында (балаға қатал қарау, зорлық-зомбылық, жақтырмау, мүгедектік және т.б.) мәліметтер әлеуметтік қызметкерге, психологқа және (немесе) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды, білім беруді, әлеуметтік қорғауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына, аумақтық полиция департаменттеріне, үкіметтік емес ұйымдарға беріледі.
42. Нәрестелер мен ерте шақтағы балаларға үй жағдайында патронаждық бару кезінде мейіргер ісінің маманы өзімен бірге балаларға арналған тонометр, өлшеуіш лента, термометр, бір рет қолданылатын шпатель алып жүреді.

43. При патронажном посещении беременной женщины специалист сестринского дела:
1) спрашивает у беременной женщины жалобы, измеряет артериальное давление, осматривает на наличие отеков и признаков анемии;
2) оценивает настроение (наличие депрессии), безопасность домашней обстановки и условий жизни, гигиену помещения и личную гигиену, факторы риска беременности;
3) информирует о физических и психических изменениях, связанных с беременностью, о вредных последствиях стресса при беременности, о вредных последствиях курения и употребления наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
4) дает рекомендации по сбалансированному питанию, контролю веса, физической активности, соблюдению гигиены полости рта, соблюдению личной гигиены;
5) обучает беременную женщину и еҰ семью тревожным признакам беременности, когда необходимо немедленно обратиться к врачу и планирует дородовое наблюдение у терапевта и гинеколога;
6) консультирует и обучает подготовке к родам, как подготовить комнату, место, предметы ухода и одежду для новорожденного, основному уходу за новорожденным, значению исключительно грудного вскармливания и технике грудного вскармливания.
44. При патронажном посещении новорожденного специалист сестринского дела:
1) оценивает признаки заболевания или местной бактериальной инфекции у новорожденного и при их наличии немедленно информирует участкового педиатра или ВОП;
2) оценивает настроение матери (родителя или законного представителя) с целью выявления депрессии, безопасность домашней среды и потребности новорожденного;
3) спрашивает о самочувствии матери (жалобы, состояние молочных желез, физическая активность, питание, сон, контрацепция);
4) информирует, консультирует и обучает мать ребенка (законных представителей) основному уходу за новорожденным: грудное вскармливание, температурный режим, уход в целях развития и настроенность на ребенка, участие обоих родителей (законых представителей) (при наличии) в воспитании ребенка, вопросы гигиены и мытья рук, безопасность при купании, безопасность во сне, предупреждение синдрома внезапной смерти, гигиенический уход за пуповиной и кожей;
5) обучает семью опасным признакам заболеваний, при которых необходимо немедленно обратиться в МО: проблемы с кормлением, сниженная активность новорожденного, учащенное дыхание более 60 в минуту, затрудненное дыхание, лихорадка или гипотермия, судороги, озноб, нарушение сознания;
6) содействует проведению своевременной вакцинации;
7) проводит первичную оценку социальных рисков, угрожающих жизни, здоровью, безопасности и развитию ребенка и в случае выявления рисков информирует социального работника МО, оказывающей ПМСП;

43. Жүкті әйелге патронаждық бару кезінде мейіргер ісінің маманы:
1) жүкті әйелден шағымдарын сұрайды, артериялық қысымын өлшейді, ісіну және анемия белгілерінің бар-жоғын қарайды;
2) көңіл-күйін (депрессия бар-жоғын), үй жағдайының және өмірінің қауіпсіздігін, үй-жайының және жеке гигиенасын, жүктіліктің қауіп факторларын бағалайды;
3) жүктілікке байланысты физикалық және психикалық өзгерістер туралы, жүктілік кезіндегі күйзелістің зиянды салдары туралы, темекіні, алкогольді және есірткіні тұтынудың зиянды салдары туралы хабардар етеді;
4) үйлестірілген тағам бойынша, салмақты, физикалық белсенділікті бақылау, ауыз қуысының гигиенасын, жеке гигиенаны сақтау бойынша ұсыныстар береді;
5) отбасын жүктіліктің алаңдататын белгілеріне, қандай жағдайда тез арада дәрігерге қаралу керектігіне үйретеді және босануға дейін терапевттің және гинекологтың бақылауын жоспарлайды;
6) босануға, нәрестеге арналған орынды, бөлмені, күту заттары мен киімдерді қалай дайындауға, нәрестенің негізгі күтіміне, тек қана емшекпен қоректендірудің маңыздылығы мен емізу техникасына үйретеді және консультация береді.
44. Нәрестеге патронаждық бару кезінде мейіргер ісінің маманы:
1) нәрестедегі аурудың немесе жергілікті бактериялық инфекциялардың белгілерін бағалайды және олар болған жағдайда тез арада дәрігерді хабардар етеді;
2) депрессияны, үй жағдайының қауіпсіздігін және нәрестенің қажеттілігін анықтау мақсатында ананың (ата-анасының немесе баланың заңды өкілінің) көңіл күйін бағалайды;
3) жаңа босанған әйелден хал-жайы туралы сұрайды (шағымы, сүт безінің жағдайы, физикалық белсенділігі, тамақтануы, ұйқысы, контрацепция);
4) баланың анасын (заңды өкілін) жаңа туған нәрестеге негізгі күтім жасау туралы хабардар етеді, кеңес береді және үйретеді: емізу, температуралық режим, баланы дамыту мақсатында күтім жасау және оған деген көңіл-күй, ата-анасының екеуінің де (заңды өкілдерінің) қатысуы (бар болған жағдайда), гигиенасы және қол жуу мәселесі, шомылдыру кезіндегі қауіпсіздік, ұйқыда жатқан кездегі қауіпсіздік, кенеттен шетінеу синдромының алдын алу, кіндігі мен терісінің гигиеналық күтімі;
5) отбасын медициналық мекемеге шұғыл жүгінуі қажет аурудың қауіпті белгілерін білуге үйретеді: қоректендіру кезіндегі проблемалар, нәрестенің белсенділігінің төмендеуі, минутына 60-тан астам жиіліктегі дем алу, дем алудың қиындауы, дене қызуының көтерілуі немесе төмендеуі, құрысу, қалтырау және басқалар;
6) уақтылы вакцинациялау жүргізуге жәрдемдеседі;
7) баланың өміріне, денсаулығына, қауіпсіздігі мен дамуына қауіп төнгенде әлеуметтік тәуекелдерге бастапқы баға береді және тәуекелдер анықталған жағдайда ол туралы МСАК көрсететін МҰ-ның әлеуметтік қызметкерін хабардар етеді;

8) выявляет новорожденных, нуждающихся в медицинской помощи и планирует для них индивидуальные посещения (дети с низкой массой тела при рождении, больные или рожденные от ВИЧ-инфицированных матерей).
45. При патронажном посещении детей раннего возраста специалист сестринского дела:
1) оценивает общие признаки опасности, основные симптомы заболеваний, проверяет наличие анемии или низкого веса; оценивает настроение матери (родителя или законного представителя) с целью выявления депрессии; потребности ребенка в зависимости от возраста; безопасность домашней обстановки в плане травм и несчастных случаев; признаки пренебрежения, жестокого обращения и насилия по отношению к ребенку;
2) проводит мониторинг физического, моторного, психосоциального развития;
3) спрашивает о самочувствии родильницы (жалобы, состояние молочных желез, физическая активность, питание, сон, контрацепция), родильницу по вопросам исключительно грудного вскармливания до шести месяцев, введению прикорма в шести месяцев;
4) обучает родителя (родителей) или законного представителя содействию развития ребенка через игру, общение, чтение; вопросам гигиены, совместному участию в воспитании ребенка обоих родителей (при наличии) или законного представителя опасным признакам заболеваний, при которых необходимо немедленно обратиться за медицинской помощью;
5) информирует родителя (родителей) или законного представителя о признаках болезней детского возраста (кашель, диарея, температура) и дает рекомендации при их возникновении;
6) содействует проведению вакцинации;
7) проводит оценку социальных рисков, угрожающих жизни, здоровью, безопасности и развитию ребенка и в случае выявления рисков информирует социального работника организации ПМСП.
46. При выявлении умеренного риска специалист сестринского дела совместно с социальным работником, психологом и с участием беременной женщины или законных представителей ребенка составляет в рамках прогрессивного подхода индивидуальный план мероприятий патронажного наблюдения согласно приложению 5 к настоящему Стандарту. Индивидуальный план мероприятий патронажного наблюдения с целью снижения или устранения рисков для жизни, здоровья, развития и безопасности ребенка включает оценку потребностей ребенка, анализ положения ребенка в семье, информирование заведующего отделением и социального работника.
Параграф 2. Порядок оказания педиатрической помощи в стационарных и стационарозамещающих условиях

8) қосымша көмекті қажет ететін нәрестелерді анықтайды және олар үшін жеке баруларды жоспарлайды (туған кездегі дене салмағы төмен балалар, АИТВ-мен ауырған немесе жұқтырған аналардан туған балалар).
45. Ерте шақтағы балаларға патронаждық бару кезінде мейіргер ісінің маманы:
1) қауіптіліктің жалпы белгілерін, аурудың негізгі симптомдарын бағалайды (жөтел, диарея, қызу көтерілу және басқалар), анемияның бар болуын немесе салмақтың төмендігін тексереді; депрессияны анықтау мақсатында ананың (ата-анасы немесе заңды өкілінің) көңіл күйіне, жасына байланысты баланың қажеттіліктеріне баға береді; жарақаттану мен жазатайым оқиғалар тұрғысында үй жағдайының қауіпсіздігіне баға береді, баланы жақтырмаушылық белгілері мен оған қатал қарау, зорлық-зомбылық көрсетуге қатысты белгілерге баға береді;
2) табиғи, моторлық, психоәлеуметтік дамуына мониторинг жүргізеді;
3) жаңа босанған әйелден хал-жайы туралы сұрайды (шағымы, сүт безінің жағдайы, физикалық белсенділігі, тамақтануы, ұйқысы, контрацепция), одан 6 айға дейін тек қана емшекпен қоректендіру, қосымша тамақ беруді 6 айында енгізу мәселесі бойынша сұрайды;
4) ата-ананы немесе заңды өкілін баланы ойын, сөйлесу, оқу арқылы дамуына көмектесуге үйретеді; гигиена мәселесі, бала тәрбиесіне ата-анасының екеуінің (бар болған жағдайда) де бірлесе қатысуына, медициналық көмекке шұғыл жүгінуі қажет аурудың қауіпті белгілерін білуге үйретеді;
5) балалар жасындағы аурудың белгілері туралы (жөтел, диарея, температура және басқа) ата-ананы немесе заңды өкілін хабардар етеді және олар туындаған жағдайда консультация береді;
6) вакцинациялау жүргізуге жәрдемдеседі;
7) баланың өміріне, денсаулығына, қауіпсіздігі мен дамуына қауіп төндіретін әлеуметтік қауіптерге баға береді және қауіптер анықталған жағдайда ол туралы емхананың әлеуметтік қызметкерін хабардар етеді.
46. Бірқалыпты қауіп анықталған кезде мейіргер ісінің маманы әлеуметтік қызметкермен, психологпен бірлесіп және жүкті әйелдің немесе баланың заңды өкілінің қатысуымен осы Стандартқа 5-қосымшаға сәйкес прогрессивті тәсілдеме шеңберінде патронаждық бақылау шарасының жеке жоспарын жасайды. Шараның жеке жоспары баланың өміріне, денсаулығына, дамуына және қауіпсіздігіне қауіптерді азайту немесе жою мақсатында баланың қажеттіліктерін бағалауды, баланың отбасындағы беделін талдауды, аға мейіргерді, учаскелік дәрігерді, бөлімше меңгерушісін және әлеуметтік қызметкерді хабардар етуді қамтиды.
2-параграф. Стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда педиатриялық көмек көрсету тәртібі

47. Оказание медицинской помощи новорожденным, в зависимости от показаний, осуществляется по уровням регионализации перинатальной помощи в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 августа 2021 года № ҚР ДСМ-92 "Об утверждении стандарта организации оказания акушерско-гинекологической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24131).
48. МО первого уровня предназначены для оказания медицинской помощи здоровым новорожденным от матерей с неосложненным течением беременности и срочными физиологическими родами и для оказания экстренной помощи при неотложных состояниях новорожденных.
49. Медицинская помощь новорожденным детям в МО первого уровня осуществляется врачом по специальности "Неонатология" (далее – неонатолог), или педиатром, а также специалистами сестринского дела в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-305/2020.
50. В структуру организаций стационаров первого уровня регионализации перинатальной помощи входят: индивидуальные родильные палаты, отделение для совместного пребывания матери и ребенка, прививочный кабинет, палаты интенсивной терапии для новорожденных. Обеспечивается круглосуточное наблюдение специалистом сестринского дела.
51. В МО первого уровня больному новорожденному осуществляются следующие мероприятия:
1) первичная реанимационная помощь;
2) интенсивная и поддерживающая терапия;
3) оксигенотерапия;
4) инвазивная или неинвазивная респираторная терапия;
5) фототерапия;
6) лечебная гипотермия;
7) инфузионная терапия и (или) парентеральное питание;
8) лечение согласно утвержденным клиническим протоколам диагностики и лечения.
52. Медицинская помощь новорожденным детям в МО второго уровня осуществляется педиатрами или неонатологами и специалистами сестринского дела в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-305/2020.
53. В МО второго уровня организуются палаты реанимации и интенсивной терапии новорожденных с полным набором для реанимации, аппаратами искусственной вентиляции легких с различными режимами вентиляции (постоянное положительное давление в дыхательных путях), кувезами, клинико-диагностической лабораторией. Обеспечивается круглосуточное наблюдение врачом педиатром или неонатологом совместно со специалистом сестринского дела.
54. Оказание медицинской помощи новорожденным в МО второго уровня включает:
1) первичную реанимационную помощь новорожденного и стабилизация состояния, выхаживание недоношенных детей с сроком гестации более 34 недель;
2) катетеризацию центральных вен и периферических сосудов;

47. Көрсетілімге байланысты нәрестелерге медициналық көмек көрсету "Қазақстан Республикасында акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 26 тамыздағы № ҚР ДСМ-92 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24131 болып тіркелген) сәйкес перинаталдық көмекті өңірлендіру деңгейі бойынша жүзеге асырылады.
48. Бірінші деңгейдегі медициналық ұйымдар жүктілік барысы асқынбаған анадан жедел физиологиялық босанудан туған дені сау нәрестелерге медициналық көмек көрсетуге және нәрестелерге шұғыл жағдайлар кезінде жедел көмек көрсетуге арналған.
49. Бірінші деңгейдегі МҰ-да жаңа туған балаларға медициналық көмекті № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрыққа сәйкес "Неонатология" мамандығы бойынша дәрігер (бұдан әрі – неонатолог) немесе педиатр, сондай-ақ мейіргер ісінің мамандар жүзеге асырады.
50. Перинаталдық көмекті өңірлендірудің бірінші деңгейіндегі стационарлар ұйымдарының құрылымына: жеке босандыру палаталары, ана мен баланың бірге болуына арналған бөлімше, егу кабинеті, жаңа туған нәрестелерге арналған қарқынды терапия палаталары кіреді. Мейіргер ісі мамандарының тәулік бойы бақылауы қамтамасыз етіледі.
51. Бірінші деңгейдегі МҰ-да сырқат нәрестеге мынадай іс-шаралар өткізіледі:
1) алғашқы реанимациялық көмек;
2) қарқынды және сүйемелдеуші терапия;
3) оксигенотерапия;
4) инвазивті немесе инвазивті емес респираторлық терапия;
5) фототерапия;
6) емдік гипотермия;
7) инфузиялық терапия және/немесе парентералдық тамақтану;
8) диагностикалау мен емдеудің бекітілген клиникалық хаттамаларына сәйкес емдеу.
52. Екінші деңгейдегі МҰ-да жаңа туған балаларға медициналық көмекті № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрыққа сәйкес педиатрлар немесе неонатологтар және мейіргер ісінің мамандары жүзеге асырады.
53. Екінші деңгейдегі МҰ-да реанимацияға арналған толық жиынтықтары, желдетудің түрлі режімдері бар өкпені жасанды желдету аппараттары (тыныс алу жолдарында тұрақты дұрыс қысым), кувездері, клиникалық-диагностикалық зертханасы бар, нәрестелердің реанимациясы және қарқынды емдеу палаталары ұйымдастырылады. Педиатр немесе неонатолог дәрігер мейіргер ісі маманымен бірлесіп тәулік бойы бақылауды қамтамасыз етеді.
54. Екінші деңгейдегі МҰ-да нәрестелерге медициналық көмек көрсету:
1) жаңа туған нәрестеге алғашқы реанимациялық көмек көрсету және жағдайын тұрақтандыру, гестация мерзімі 34 аптадан артық шала туған балаларды күтуді;
2) орталық көктамырлар мен шеткергі тамырларды катетерлеуді;

3) выявление и лечение патологических состояний неонатального периода (врожденные пороки, задержка внутриутробного развития, гипогликемия новорожденных, гипербилирубинемия, неонатальный сепсис, поражения центральной нервной системы, респираторный дистресс-синдрома, пневмоторакс, некротический энтероколит);
4) проведение интенсивной терапии, включающую коррекцию жизненно важных функций (дыхательной, сердечно-сосудистой, метаболических нарушений), инвазивной и неинвазивной респираторной терапии, инфузионной терапии и парентерального питания;
5) при необходимости оказания высокотехнологичной медицинской помощи (далее – ВТМП), определяется степень готовности к транспортировке с матерью в организацию, предоставляющую ВТМП.
55. К МО третьего уровня регионализации перинатальной помощи относятся организации родовспоможения, имеющие клиническую, биохимическую и бактериологическую лаборатории, отделение реанимации и интенсивной терапии для женщин и новорожденных, а также отделения патологии новорожденных и выхаживания недоношенных совместного пребывания с матерью.
56. Медицинская помощь новорожденным детям в МО третьего уровня осуществляется неонатологами, специалистами сестринского дела в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-305/2020.
57. В структуре МО третьего уровня организуются отделения интенсивной терапии новорожденных, отделения патологии новорожденных и выхаживания недоношенных, оснащенные современным лечебно-диагностическим оборудованием, лекарственными препаратами, экспресс-лабораторией.
Обеспечивается круглосуточное наблюдение неонатологом совместно со специалистом сестринского дела.
58. Оказание медицинской помощи новорожденным в МО третьего уровня включает:
1) первичную реанимацию новорожденных и уход за новорожденными;
2) проведение интенсивной и поддерживающей терапии: респираторной терапии, катетеризацию центральных вен и периферических сосудов, терапевтической гипотермии, парентерального питания, выхаживание недоношенных детей;
3) диагностику и лечение патологических состояний неонатального периода: врожденные пороки, задержка внутриутробного развития плода (малый вес к сроку гестации), гипогликемия новорожденных, неонатальный сепсис, респираторный дистресс-синдром, гипербилирубинемия, некротический энтероколит, пневмоторакс, бронхолегочная дисплазия, персистирующая легочная гипертензия новорожденных, перинатальные поражения центральной нервной системы.
4) проведение интенсивной и поддерживающей терапии, терапевтической гипотермии, парентерального питания;

3) неонаталдық кезеңдегі патологиялық жағдайларды (туа біткен ақауларды, жатырішілік дамудың кідірісін, нәрестелер гипогликемиясын, гипербилирубинемияны, неонаталдық сепсисті, орталық жүйке жүйесінің зақымдануын, респираторлық дистресс-синдромдын, пневмотораксті, некроздық энтероколитті) анықтау және емдеуді;
4) өмірлік маңызы бар функцияларды (тыныс алу, жүрек-қан тамырлары, метаболизмдік бұзылыстарды) түзетуді қамтитын қарқынды ем жүргізуді, инвазивті немесе инвазивті емес респираторлық терапияны, инфузиялық терапия және парентеральдық қоректендіруді;
5) жоғары технологиялық медициналық көмек (бұдан әрі – ЖТМК) көрсету қажет болған кезде анасымен бірге ЖТМК ұсынатын ұйымға тасымалдауға дайындық дәрежесін айқындауды қамтиды.
55. Перинаталдық көмекті өңірлендірудің үшінші деңгейдегі МҰ-на клиникалық, биохимиялық және бактериологиялық зертханасы, әйелдер мен нәрестелердің жан сақтау және қарқынды емдеу бөлімшесі бар, сондай-ақ нәрестелер патологиясы мен шала туған нәрестелерді анасымен бірге жатқызып күту бөлімі, жаңа туған нәрестелердің хирургиясы бар босандыру ұйымдары жатады.
56. Үшінші деңгейдегі МҰ-да жаңа туған балаларға медициналық көмек № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығына сәйкес неонатологтар, мейіргер ісінің мамандарымен жүзеге асырылады.
57. Үшінші деңгейдегі МҰ-ның құрылымында заманауи емдік-диагностикалық жабдықтармен, дәрілік препараттармен жарақталған, тәуліктік посты (дәрігер мен мейіргер), экспресс-зертханасы бар нәрестелердің қарқынды терапиясы бөлімшесі, нәрестелер патологиясы және шала туған нәрестелерді күту бөлімшесі ұйымдастырылады.
Неонатолог мейіргер ісі маманымен бірлесіп, тәулік бойы бақылауды қамтамасыз етеді.
58. Үшінші деңгейдегі МҰ-да нәрестелерге медициналық көмек көрсету:
1) нәрестелердің алғашқы реанимациясын және нәрестелер күтімін;
2) қарқынды және демеуші терапия жүргізуді: респираторлық терапия, орталық тамырлар мен шеткергі тамырларды катетерлеуді, терапиялық гипотермияны, парентералдық тамақтануды, шала туған балаларды күтуді;
3) туа біткен ақауды диагностикалау және емдеуді, жатырішілік ұрық дамуының кідірісін (гестация мерзіміндегі салмақтың аздығы), нәрестелар гипогликемиясын, неонаталдық сепсисті, респираторлық дистресс-синдромды, гипербилирубинемияны, некроздық энтероколитті, пневмотораксті, бронхөкпе дисплазиясын, нәрестелердің ұзақ сақталушы өкпе гипертензиясын, орталық нерв жүйесінің перинаталдық зақымдануын және басқа неонаталдық кезеңдегі патологиялық жағдайларды;
4) қарқынды және сүйемелдеуші терапияны, терапиялық гипотермия жүргізуді, парентеральдық қоректендіруді;

5) проведение инвазивной и не инвазивной респираторной терапии;
6) выхаживание недоношенных детей;
7) освоение и внедрение в клиническую практику современных методов диагностики и лечения патологий у новорожденных, профилактики осложнений на основе принципов доказательной медицины;
8) разработку и внедрение мероприятий, направленных на повышение качества лечебно-диагностической работы в отделении и снижение больничной летальности;
9) оказание круглосуточной консультативной и лечебно-диагностической помощи специалистам первого и второго уровня регионализации, оказание экстренной и неотложной медицинской помощи с выездом в МО.
59. Госпитализация в отделения новорожденных в зависимости от их состояния и уровня медицинской помощи проводится в соответствии с перечнем показаний для госпитализации новорожденных по уровням регионализации перинатальной помощи согласно приложению 6 к настоящему Стандарту.
60. Диагностическое обследование новорожденных осуществляется в соответствии с минимальным объемом диагностических исследований новорожденных в зависимости от уровня регионализации перинатальной помощи согласно приложению 7 к настоящему Стандарту.
61. Организации родовспоможения в зависимости от уровня оказываемой медицинской помощи оснащаются в соответствии с перечнем медицинского оборудования и медицинских изделий для организаций родовспоможения в зависимости от уровня регионализации перинатальной помощи согласно приложению 8 к настоящему Стандарту.
62. Сразу после рождения проводится оценка состояния новорожденного cогласно клиническим протоколам диагностики и лечения.
63. Здоровому новорожденному обеспечивается основной уход, включающий профилактику гипотермии с соблюдением "тепловой цепочки", кожный контакт с матерью или контакт "кожа к коже", раннее начало грудного вскармливания в течение первого часа (при наличии признаков готовности младенца), профилактика внутрибольничных инфекций.
64. Антропометрия здорового новорожденного и его полный осмотр осуществляются через 2 часа после родов, так как в течение этого периода ребенок находится на животе матери и получает грудное вскармливание.
65. При выявлении нарушений состояния новорожденного неонатологом и оказывается неотложная медицинская помощь, по показаниям осуществляется перевод в палату интенсивной терапии или отделение реанимации новорожденных.
66. После оперативного родоразрешения (кесарево сечение) медицинский персонал оказывает практическую помощь матери, как только она начнет реагировать, в первом прикладывании ребенка к груди, путем обеспечения контакта "кожа к коже", как минимум на 30 минут, за исключением случаев, обусловленных тяжелым состоянием матери или ребенка. В случаях, когда первое прикладывание ребенка к груди матери невозможно по ее состоянию, новорожденный выкладывается на грудь партнера в родах (при его наличии).

5) инвазивті немесе инвазивті емес респираторлық терапия жүргізуді;
6) шала туған балаларға күтім жасауды;
7) нәрестелердегі патологияларды диагностикалау мен емдеудің заманауи әдістерін меңгеруді және клиникалық тәжірибеге енгізуді, дәлелді медицина қағидаттарының негізінде асқынулардың профилактикасын;
8) бөлімшелерде емдік-диагностикалық жұмыстың сапасын көтеруге бағытталған іс-шараларды әзірлеп, енгізуді, ауруханалық өлімді азайтуды;
9) өңірлендірудің бірінші және екінші деңгейіндегі мамандарға тәуліктік консультациялық және емдік-диагностикалық көмек көрсетуді, медициналық ұйымдарға барып шұғыл түрде және жедел медициналық көмек көрсетуді қамтиды.
59. Жаңа туған нәрестелерді олардың жай-күйіне және медициналық көмек деңгейіне қарай бөлімшелерге емдеуге жатқызу осы Стандартқа 6-қосымшаға сәйкес перинаталдық көмекті өңірлендіру деңгейлері бойынша жаңа туған нәрестелерді емдеуге жатқызуға арналған көрсеткіштер тізбесіне сәйкес жүргізіледі.
60. Жаңа туған нәрестелерді диагностикалық зерттеп-қарау осы Стандартқа 7-қосымшаға сәйкес перинаталдық көмекті өңірлендіру деңгейіне байланысты жаңа туған нәрестелерді диагностикалық зерттеулердің ең аз көлеміне сәйкес жүзеге асырылады.
61. Босандыру ұйымдары көрсетілетін медициналық көмектің деңгейіне байланысты босандыру ұйымдарына арналған медициналық жабдықтар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың тізбесі бойынша перинаталдық көмекті өңірлендіру деңгейіне байланысты осы Стандартқа 8-қосымшаға сәйкес жабдықталады.
62. Туғаннан кейін бірден диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес нәрестенің жай-күйін бағалау жүргізіледі.
63. Дені сау нәрестеге "жылулық тізбесін" сақтай отырып гипотермияның алдын алуды, анасына денесімен жанасу немесе "денені денеге" жанастыруды, туғаннан кейін бір сағаттың ішінде емізуді ерте бастауды (нәресте емуге дайын болған жағдайда), ауруханаішілік инфекцияның алдын алуды қамтитын негізгі күтім жасалады.
64. Дені сау нәрестенің антропометриясы, оны толық қарап-тексеру және басқа іс-шаралар туғаннан бастап 2 сағат өткеннен кейін жүзеге асырылады, себебі осы аралықта бала анасының кеудесіне жатады және емшекпен қоректендіріледі.
65. Неонатолог нәрестеден бұзылыстарды анықтаған жағдайда шұғыл медициналық көмек көрсетіледі, көрсетілімдері бойынша қарқынды емдеу немесе нәрестелерді реанимация бөлімшесіне ауыстырады.
66. Жедел босандырудан (кесарь тілігі) кейін медицина қызметкері баланы алғаш кеудесіне қойғанда анасы жауап қата бастаған сәттен бастап, анасының немесе баланың жағдайы ауыр болған кездерден басқа жағдайларда, кемінде 30 минут баланы анасының денесіне жанастыру арқылы анаға практикалық көмек көрсетеді. Анасының жағдайына байланысты баланы анасының кеудесіне алғаш қою мүмкін болмаған жағдайда нәрестені босану кезіндегі серіктесінің (болған жағдайда) кеудесіне жатқызады.

67. Законным представителям новорожденного ребенка и членам его семьи, находящимся в отделении интенсивной терапии, предоставляется возможность контакта "кожа к коже" и участие в уходе.
68. В родильной палате наблюдение за матерью и здоровым новорожденным осуществляет акушер (акушерка) и в течение двух часов после рождения:
1) измеряет температуру тела у новорожденного через 15 минут после рождения, затем – каждые 30 минут;
2) наблюдает за частотой сердцебиения и дыхания, характером дыхания (выявление экспираторного стона, оценка степени втяжения нижних отделов грудной клетки), окраской кожных покровов, активностью сосательного рефлекса, определяет сатурацию пульсоксиметром.
69. При динамическом наблюдении проводится своевременное выявление нарушений состояния новорожденного, необходимое обследование, осмотр заведующего отделением. По медицинским показаниям, проводится консилиум для уточнения тактики ведения.
При развитии неотложных состояний у новорожденного в отделении совместного пребывания матери и ребенка оказывается неотложная медицинская помощь, осуществляется перевод в палату интенсивной терапии или отделение реанимации новорожденных.
70. Через 2 часа после рождения здоровый новорожденный с матерью переводится в отделение совместного пребывания матери и ребенка.
71. В отделении совместного пребывания матери и ребенка обеспечивается круглосуточное наблюдение медицинского персонала и постоянное участие матери в осуществлении ухода за ребенком (после соответствующего инструктажа), за исключением случаев состояний матери средней и тяжелой степеней тяжести.
72. В отделении совместного пребывания матери и ребенка врачи, акушерки и специалисты сестринского дела по специальностям и специализациям в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-305/2020:
1) осуществляют поддержку практики грудного вскармливания по первому требованию ребенка без установления временных промежутков;
2) консультируют о преимуществах грудного вскармливания, о технике и кратности сцеживания грудного молока ручным способом, проводят визуальную оценку грудного вскармливания для предоставления практической помощи в правильном расположении и прикладывании ребенка к груди матери во избежание таких состояний как трещины сосков или лактостаз;
3) при наличии противопоказаний к грудному вскармливанию обучают мать (родителя или законного представителя) альтернативным методам кормления детей; консультируют родильниц как поддерживать лактацию в случаях отдельного пребывания новорожденных.
73. Абсолютными противопоказаниями к кормлению детей грудным молоком являются наличие у них врожденных заболеваний обмена (энзимопатии) ‒ галактоземии, фенилкетонурии, болезни "кленового сиропа", а также, если матери больны туберкулезом, ВИЧ-инфицированы, принимают цитостатики, радиоактивные препараты.

67. Қарқынды емдеу бөлімшесінде жатқан нәрестенің заңды өкіліне және отбасы мүшелеріне "денені денеге" байланысына және күтім жасауға қатысуына мүмкіндік беріледі.
68. Босану палатасында акушер ана мен дені сау нәрестені туғаннан кейін екі сағат бойы бақылауды жүргізеді:
1) туғаннан бастап 15 минут өткенде нәрестенің дене температурасын өлшейді, ал содан кейін әрбір 30 минут сайын өлшейді;
2) жүрек соғысы мен тыныс алу жиілігін, дем алысының сипатын (экспираторлық ыңырсуын, көкірек қуысының төменгі бөлігінің тартылыс деңгейін бағалау), тері жамылғысының түсін, сору рефлексінің белсенділігін бақылайды, қажет болған жағдайда пульсоксиметрмен сатурациясын анықтайды.
69. Динамикалық бақылау кезінде нәресте жағдайының бұзылуын анықтау, қажетті тексерістер, бөлім меңгерушісінің қарап-тексеруі кезінде жүргізіледі, емдеу тәсілін нақтылау үшін консилиум ұйымдастырылады. Көрсетілімдер бойынша шұғыл медициналық көмек көрсетіледі, қарқынды емдеу палатасына немесе нәрестелердің реанимация бөлімшесіне ауыстырылады.
70. Туғаннан кейін 2 сағат өткенде дені сау нәресте анасымен бірге ана мен баланың бірге жататын бөлімшесіне ауыстырылады.
71. Босанғаннан кейінгі ана мен бала бірге жататын палатада медицина қызметкері тәулік бойы бақылауды қамтамасыз етеді және анасының бала күтіміне, нәресте анасының халі орташа ауыр және өте ауыр жағдайды қоспағанда үнемі қатысуы іске асырылады.
72. Ана мен баланың бірге болу бөлімшесінде № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрыққа сәйкес мамандықтар мен мамандандырулар бойынша дәрігерлер, акушерлер және мейіргер ісінің мамандары:
1) баланың бірінші талап етуі бойынша уақыт аралықтарын белгілеместен емшекпен қоректендіру практикасын қолдауды іске асырады;
2) емізудің артықшылықтары, емшек сүтін қолмен сүзу техникасы және еселілігі туралы консультация береді, емшектің сызаты немесе лактастаз тәрізді жағдайларды болдырмау үшін баланы кеудеге қою және дұрыс орналастыруда практикалық көмек көрсету үшін баланы емізу кезінде көзбен шолу жасайды;
3) емізуге қарсы көрсетілімдер болған жағдайда нәрестенің анасын (ата-анасын немесе заңды өкілін) баланы тамақтандырудың баламалы әдістеріне үйретеді; жаңа босанған әйелге нәрестесі бөлек жатқан жағдайларда лактацияны қалай сақтау туралы консультация береді.
73. Галактоземия, фенилкетонурия, "үйеңкі шәрбаты" ауруы тәрізді туа біткен алмасуларының (энзимопатия) болуы, сондай-ақ егер аналар туберкулезбен ауырған, АИТВ жұқтырған, цитостатиктерді, радиоактивті препараттарды қабылдап жүрген болса бұл емшек сүтімен баланы қоректендіруге абсолюттік қарсы көрсетілімдер болып табылады.

74. Относительными противопоказаниями к грудному вскармливанию являются такие заболевания матери, как эклампсия, психоз, шоковое состояние после родов, гепатит В и С в активной форме, а также, если матери принимают препараты, противопоказанные при кормлении грудью.
75. Неонатолог ежедневно проводит осмотр новорожденных, консультирует матерей по вопросам ухода, профилактики гипотермии и вакцинации.
76. В случае возникновения неотложных состояний у новорожденного проводится стабилизация его состояния и определяется степень готовности к транспортировке с матерью в организацию родовспоможения второго или третьего уровней.
77. При подозрении и (или) выявлении у новорожденного острой хирургической патологии, в экстренном порядке проводится консультация врача по специальности "Детская хирургия".
После стабилизации показателей жизненных функций новорожденный переводится в детское хирургическое отделение профильного стационара или хирургическое отделение МО родовспоможения (при его наличии) для оказания соответствующей специализированной медицинской помощи.
78. Вакцинация новорожденных осуществляется при наличии информированного согласия законных представителей новорожденного ребенка на проведение профилактических прививок, по форме согласно вкладному листу 3 к медицинской карте стационарного пациента, формы медицинской учетной документации, используемой в стационарах, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020, в соответствии со сроками проведения профилактических прививок в Республике Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2020 года № 612 "Об утверждении перечня заболеваний, против которых проводятся обязательные профилактические прививки в рамках гарантированного объема медицинской помощи, правил, сроков их проведения и групп населения, подлежащих профилактическим прививкам".
Данные о проведенной вакцинации вносятся в историю развития новорожденного согласно вкладному листу 11 по форме № 001/у "Медицинская карта стационарного пациента" формы медицинской учетной документации, используемой в стационарах, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020.
79. Всем новорожденным перед выпиской из МО осуществляется скрининг в соответствии с приказом № 704.
80. Выписка новорожденного из МО родовспоможения осуществляется при удовлетворительном его состоянии и отсутствии медицинских показаний для круглосуточного медицинского наблюдения в стационарных условиях с передачей информации о ребенке в МО ПМСП по месту фактического проживания и дальнейшего прикрепления ребенка по форме согласно вкладному листу 11 к медицинской карте стационарного пациента формы медицинской учетной документации, используемой в стационарах, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020.

74. Аналардың босанғаннан кейін эклампсия, психоз, В және С гепатитінің белсенді түрі сияқты аурулары болса, сондай-ақ емізуге қарсы көрсетілімдер болғанда препаратарды қабылдауы емізуге біршама қарсы көрсетілімдер болып табылады.
75. Неонатолог күн сайын нәрестелерді қарап-тексереді, аналарға гипотермияның профилактикасы, вакцинация мен күтім жасау мәселелері бойынша консультация береді.
76. Нәрестеде шұғыл жағдай туындаған кезде (асфиксия, респираторлық дистресс-синдром және басқа) оның халін тұрақтандырып және екінші немесе үшінші деңгейдегі босандыру ұйымдарына анасымен бірге тасымалдауға дайындығының деңгейі анықталады.
77. Жаңа туған нәрестеде жіті хирургиялық патологияға күдік және (немесе) анықталған кезде шұғыл түрде "Балалар хирургиясы" мамандығы бойынша дәрігердің консультациясы жүргізіледі.
Тіршілік функциялардың көрсеткіштері тұрақтанғаннан кейін нәрестеге тиісті мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін бейінді стационардың балалар хирургиялық бөлімшесіне немесе босандыру МҰ-ның хирургиялық бөлімшесіне (болған жағдайда) ауыстырылады.
78. Жаңа туған нәрестелерді вакцинациялау № ҚР ДСМ175/2020 бұйрықпен бекітілген стационарларда қолданылатын медициналық есептік құжаттамаға сәйкес нысан бойынша профилактикалық егулер жүргізуге заңды өкілдерінің хабардар етілген келісіміның негізінде "Медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде оларға қарсы міндетті профилактикалық егулер жүргізілетін аурулардың тізбесін, оларды жүргізу қағидаларын, мерзімдерін және халықтың профилактикалық егілуге жататын топтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 24 қыркүйектегі № 612 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында профилактикалық егулер жүргізу мерзімдеріне сәйкес жүзеге асырылады.
Жүргізілген вакцинациялау туралы деректер № ҚР ДСМ175/2020 бұйрықпен бекітілген "Стационарлық пациенттің медициналық картасы" № 001/е нысанына 11-қосымша параққа сәйкес нысан бойынша жаңа туған нәрестенің даму сырқатнамасына енгізіледі.
79. Барлық жаңа туған нәрестелерге МҰ-дан шығарар алдында № 704 бұйрыққа сәйкес скрининг жүргізіледі.
80. Жаңа туған нәрестені босандыру МҰ-дан шығару оның қанағаттанарлық жай-күйі және стационарлық жағдайларда тәулік бойы медициналық бақылау үшін медициналық көрсетілімдер болмаған кезде, ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілген стационарларда пайдаланылатын медициналық есепке алу құжаттамасы нысанының стационарлық пациенттің медициналық картасына 11-қосымша парағына сәйкес нысан бойынша бала туралы ақпаратты МСАК МҰ-ға нақты тұратын және одан әрі тіркелген жері бойынша бере отырып жүзеге асырылады.

81. Доношенные новорожденные после достижения возраста 28 суток или недоношенные новорожденные, после достижения постконцептуального возраста 42 недели, нуждающиеся в дальнейшем круглосуточном медицинском наблюдении, переводятся в детский стационар по профилю.
82. При заболевании новорожденного ребенка на дому его госпитализация осуществляется в отделение патологии новорожденных или отделение реанимации и интенсивной терапии детского стационара.
83. Госпитализация детей, не достигших восемнадцатилетнего возраста, осуществляется по показаниям в детские больницы или отделения.
84. Медицинская помощь в стационарных условиях детям осуществляется в соответствии с правилами оказания медицинской помощи в стационарных условиях, утверждаемых согласно подпункту 31) статьи 7 Кодекса.
85. В стационарных условиях при сложности в верификации диагноза, определения тактики ведения используются возможности консультирования с профильными республиканскими организациями, посредством телемедицинской сети. При необходимости осуществляется перевод ребенка в профильные республиканские организации.
86. Медицинская помощь в стационарозамещающих условиях детям осуществляется в соответствии с правилами оказания медицинской помощи в стационарозамещающих условиях, утверждаемых согласно подпункту 31) статьи 7 Кодекса.
87. Медицинская помощь в стационарных и стационарозамещающих условиях предусматривает:
1) оказание специализированной, в том числе высокотехнологичной, медицинской помощи;
2) сортировку всех обратившихся в круглосуточный стационар детей по неотложным признакам и в зависимости от тяжести состояния;
3) оказание экстренной и плановой медицинской помощи детям;
4) проведение лабораторного и инструментального исследования;
5) применение современных методов диагностики, лечения заболеваний и патологических состояний у детей в соответствии с выявленной нозологией и клиническими протоколами диагностики и лечения;
6) ежедневный осмотр врачом, осмотр заведующего (при поступлении в первые сутки, повторно не менее 1 раза в неделю);
7) организацию консультаций профильных специалистов (при наличии показаний) и консилиумов (в зависимости от степени тяжести состояния пациента);
8) оформление и ведение медицинской документации, ввод данных в МИС;
9) обеспечение поддерживающего ухода (поддержка адекватного кормления, поддержание водного баланса, контроля боли, ведение лихорадки, кислородотерапия, эмоциональная поддержка ребенка через доступ к игрушке и возможность играть);
10) использование при наличии менее болезненных альтернативных способов лечения, не уступающих по эффективности, для избежания необоснованных болезненных процедур;

81. Әрі қарай тәуліктік медициналық бақылауды қажет ететін жаңа туған нәрестелер 28 тәуліктік жасқа жеткеннен кейін немесе шала туылған нәрестелер 42 апталық жасқа жеткеннен кейін постконцептуалдық педиатриялық бейіндегі стационарға ауыстырылады.
82. Нәресте үйде ауырып қалған жағдайда балалар ауруханасының нәрестелер патологиясы бөлімшесіне немесе реанимация және қарқынды емдеу бөлімшесіне жатқызылады.
83. Он сегіз жасқа толмаған балаларды балалар ауруханасына немесе бөлімшесіне емдеуге жатқызу көрсетілімдері бойынша жүзеге асырылады.
84. Балаларға стационарлық жағдайда медициналық көмек, Кодекстің 7-бабының 31) тармақшасына сәйкес бекітілген, стационарлық жағдайда медициналық көмек көрсету қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
85. Диагнозды анықтауда немесе емдеу әдісін белгілеуде қиындықтар болған кезде телемедицина және бейінді республикалық ұйымдармен басқа байланыс құралдары арқылы консультация беру мүмкіндігі пайдаланылады. Қажет болған жағдайда баланы бейінді республикалық ұйымдарға ауыстыру жүзеге асырылады.
86. Балаларға стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек, Кодекстің 7-бабының 31) тармақшасына сәйкес бекітілетін стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
87. Балаларға стационарлық және стационарды алмастыратын деңгейлердегі педиатриялық көмек:
1) мамандандырылған медициналық көмек және жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсетуді;
2) стационарға жүгінген барлық балаларды шұғыл белгілері бойынша және жағдайының ауырлығына байланысты іріктеуді;
3) балаларға шұғыл және жоспарлы медициналық көмек көрсетуді;
4) зертханалық және аспаптық зерттеу жүргізуді;
5) анықталған нозологияға және диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес балалардың патологиялық жағдайы мен ауруларын диагностикалаудың және емдеудің заманауи әдістерін қолдануды;
6) күн сайын дәрігердің қарап-тексеруін, меңгерушінің қарап-тексеруін (келіп түскен кезде бірінші тәулікте, қайтадан қарап-тексеру аптасына 1 реттен кем емес және қажеттілікке қарай);
7) бейінді мамандардың консультацияларын (көрсетілімдер бар болса) және консилиумдарын (науқас жағдайының ауырлық дәрежесіне байланысты) ұйымдастыруды;
8) медициналық құжаттарды дайындап, жүргізуді, МАЖ-ға енгізуді;
9) қолдаушы күтіммен қамтамасыз етуді (сәйкес тамақтандыру, су теңгерімін қолдау, ауырсынуды бақылау, қызудың көтерілуін қарау, оттегі терапиясы, ойыншықтарға қолжетімділік және ойнауға мүмкіндік беру арқылы баланы эмоциялық қолдау);
10) негізсіз ауырсындыру ем-шараларынан аулақ болу үшін тиімділігі бойынша кем түспейтін, мүмкіндігінше аз ауырсындыратын емдеудің баламалы әдісі болған кезде пайдалануды;

11) консультирование и обучение родителя (законного представителя или ухаживающих лиц за ребенком в стационаре) по вопросам рационального питания, эмоциональной поддержки ребенка, их роли в мониторинге состояния и лечения ребенка с разъяснением возможных причин заболевания, проводимого лечения и ожидаемого результата терапии в доступной родителям форме;
12) проведение информационной работы с детьми и родителями (законными представителями) по вопросам профилактики детских болезней и формированию здорового образа жизни.
88. Медицинская реабилитация детям осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 октября 2020 года № ҚР ДСМ-116/2020 "Об утверждении Правил оказания медицинской реабилитации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21381).
Параграф 3. Порядок оказания скорой медицинской помощи, в том числе с привлечением медицинской авиации детям
89. Скорая медицинская помощь, в том числе с привлечением медицинской авиации детям оказывается в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-225/2020 "Об утверждении правил оказания скорой медицинской помощи, в том числе с привлечением медицинской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21713).
90. Транспортировка новорожденных в критическом состоянии на третий уровень перинатальной помощи, в республиканские организации здравоохранения по принципу регионализации осуществляется мобильной бригадой медицинской авиации.
91. При транспортировке новорожденных в критическом состоянии осуществляется:
1) мониторинг температуры тела, частоты дыхательных движений, частоты сердечной сокращении, артериальное давление, сатурации кислорода;
2) мониторинг концентрации кислорода, влажности и температуры в транспортном инкубаторе;
3) инфузионная терапия с учетом объема, начала и продолжительности терапии;
4) адекватная вентиляция легких и поддержание витальных функций организма (установка оптимального режима и адекватных параметров аппарата искусственной вентиляции легких);
5) реанимационные мероприятия (при наличии медицинских показаний);
6) соблюдение принципов преемственности ранее начатой терапии (по показаниям-инотропная терапия, аналгезия, седация, адекватная декомпрессия органов желудочно-кишечного тракта при врожденных пороках развития).
92. Транспортировка новорожденных осуществляется по принципу "на себя" на транспорте, оснащение которого предусмотрено перечнем медицинского оборудования и медицинских изделий для оснащения автомобиля реанимационной бригады для транспортировки новорожденных согласно приложению 9 к настоящему Стандарту.

11) дұрыс тамақтану, баланы эмоциялық қолдау мәселелері бойынша, баланың жағдайын мониторингтеу мен емдеудегі оның рөлі туралы, аурудың ықтимал себептерін, жүргізілген ем мен емдеуден күтілетін нәтиже туралы ата-аналарға (заңды өкіліне немесе стационарда балаға күтім жасайтын басқа адамға) түсінікті түрде консультация беруді және үйретуді;
12) балалар мен және ата-аналармен (заңды өкілдерімен) бала ауруларының профилактикасы және саламатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері бойынша ақпараттық жұмыстар жүргізуді көздейді.
88. Балаларға медициналық оңалту "Медициналық оңалту көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 7 қазандағы № ҚР ДСМ-116/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21381 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Жедел медициналық көмек, оның ішінде балаларға медициналық авиацияны тарта отырып көрсету тәртібі
89. Жедел медициналық көмек, оның ішінде балаларға медициналық авиацияны тарта отырып жедел медициналық көмек "Жедел медициналық жәрдем, оның ішінде медициналық авиацияны тарта отырып көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-225/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21713) сәйкес көрсетіледі.
90. Перинаталдық көмектің үшінші деңгейінде ауыр жағдайдағы жаңа туған нәрестелерді республикалық денсаулық сақтау ұйымдарына тасымалдауды өңірлендіру қағидаты бойынша санитариялық авиацияның мобильдік бригадасы жүзеге асырады.
91. Ауыр жағдайдағы нәрестелерді тасымалдау кезінде мыналар орындалады:
1) дене температурасын, тыныс алу қозғалысының жиілігін, жүректің жиырылу жиілігін, артериялық қысымын, оттегінің сатурациясын мониторингтеу;
2) көліктің инкубаторында оттегінің концентрациясын, ылғалдықты және қызуды мониторингтеу;
3) терапияның көлемін, басталуын және ұзақтығын ескере отырып инфузиялық терапия;
4) өкпені тиісінше желдету және организмнің тіршілік функцияларын қолдау (өкпені жасанды желдету аппаратының оңтайлы режимін және сәйкес параметрлерін орнату);
5) реанимациялық іс-шаралар (медициналық көрсетімдер болған жағдайда);
6) бұрын басталған терапияның сабақтастығы қағидаттарын сақтау (көрсетілімдері бойынша инотроптық терапия, аналгезия, седация, туа біткен даму ақауы кезінде асқазан-ішек жолдары ағзаларының сәйкес декомпрессиясы).
92. Жаңа туған нәрестелерді тасымалдау "өзіңе қарай" қағидаты бойынша жабдықталуы осы Стандартқа 9-қосымшаға сәйкес нәрестелерді тасымалдауға арналған реанимациялық бригада автомобилін жарақтандыру үшін медициналық жабдықтар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың тізбесінде көзделген мамандандырылған көлікте жүзеге асырылады.

93. Сопровождающий ребенка медицинский работник заполняет протокол транспортировки новорожденного согласно приложению 10 к настоящему Стандарту в 2 экземплярах и предоставляет его в медицинскую организацию при госпитализации и в региональный филиал медицинской авиации.
Глава 5. Штаты организаций здравоохранения, оказывающих педиатрическую помощь
94. Штаты организаций здравоохранения, оказывающих педиатрическую помощь, устанавливаются в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-205/2020 "Об утверждении минимальных нормативов обеспеченности регионов медицинскими работниками (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21679).
Приложение 1
к Стандарту оказания
организации педиатрической
помощи в Республике Казахстан
Оснащение кабинета развития ребенка
Кабинет развития ребенка оснащается следующими изделиями:
1) весы детские, взрослые, ростомер до двух лет и старше двух лет, сантиметровая лента;
2) набор для проведения практических занятий по соблюдению теплового режима для новорожденного, обучению навыкам купания, кормления, проведения релактации, созданию безопасной среды и оказанию первой помощи в домашних условиях при травмах или несчастном случае;
3) кукла для демонстрации тепловой цепочки, обучению правильному расположению и прикладыванию ребенка к груди, оказанию неотложной помощи;
4) ресурсный центр по обучению приготовлению прикорма для ребенка (при наличии условий для соблюдения техники безопасности);
5) прибор для регистрации отоакустической эмиссии и коротколатентных слуховых вызванных потенциалов;
6) минимальный набор учебных материалов и наглядных пособий (на русском и казахском языках): буклет схем интегрированного ведения болезней детского возраста, памятка матери, буклет информационных карт по патронажу здорового ребенка, учебно-методическое пособие "Физическое и психосоциальное развитие детей раннего возраста", индивидуальная карта роста и развития ребенка, Календарь "Уход за детьми раннего возраста в семье", "Формы записи для здорового ребенка", "Форма записи 24-часового воспроизведения питания беременной женщины и кормящей матери", видеофильм по грудному вскармливанию, видеофильм по технологии прикорма, памятка матери по технике сцеживания грудного молока ручным способом. Учебные плакаты: техника прикладывания к груди ребенка и расположение ребенка у груди, пирамида питания, вовлечение отцов, безопасная среда и предупреждение травм и несчастных случаев, мониторинг и скрининг развития детей, игры, чтение и общение с детьми. Памятка для матери по методам кормления и технике сцеживание грудного молока ручным способом;

93. Баланы алып жүруші медицина қызметкері осы Стандартқа 10-қосымшаға сәйкес нәрестені тасымалдау хаттамасын 2 данада толтырып, емдеуге жатқызу кезінде оны медициналық ұйымға және санитариялық авиацияның өңірлік филиалына ұсынады.
5-тарау. Педиатриялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының штаттары
94. Педиатриялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының штаттары "Өңірлерді медицина қызметкерлерімен қамтамасыз етудің ең төмен нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 25 қарашадағы № ҚР ДСМ-205/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 21679 болып тіркелген) белгіленеді.
Қазақстан Республикасында
педиатриялық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
1-қосымша
Баланың даму кабинетін жабдықтандыру
Баланы дамыту кабинеті мынандай бұйымдармен жабдықталады:
1) балалар, ересектер таразысы, екі жасқа дейінгі және екі жастан асқан бой өлшегіш, сантиметрлік жолақ;
2) жаңа туған нәресте үшін жылу режимін сақтау, шомылу, тамақтандыру дағдыларына үйрету, релактация жүргізу, қауіпсіз орта құру және жарақат немесе жазатайым оқиға кезінде үй жағдайында алғашқы көмек көрсету бойынша практикалық сабақтар өткізуге арналған жиынтық;
3) жылу тізбегін көрсетуге, баланы дұрыс орналастыруға және кеудеге қоюға, шұғыл көмек көрсетуге арналған қуыршақ;
4) балаға қосымша тамақ дайындауға оқыту жөніндегі ресурстық орталық (қауіпсіздік техникасын сақтау үшін жағдайлар болған кезде);
5) отоакустикалық эмиссияны және қысқа латенттелген есту потенциалдарын тіркеуге арналған аспап;
6) оқу материалдары мен көрнекі құралдардың ең аз жиынтығы (орыс және қазақ тілдерінде): бала жасындағы ауруларды ықпалдастыра қарау схемаларының буклеті, ана жаднамасы, дені сау баланы патронаждау жөніндегі ақпараттық карталардың буклеті, "Ерте жастағы балалардың физикалық және психоәлеуметтік дамуы" оқу-әдістемелік құралы, баланың өсуі мен дамуының жеке картасы, "Отбасында ерте жастағы балаларды күту" күнтізбесі, "Дені сау балаға арналған жазба нысандары", "Жүкті әйел мен бала емізетін ананың тамақтануын 24 сағаттық жаңғыртуды жазу нысаны" , емшек сүтімен қоректендіру, ана сүтін қолмен білдіру техникасы бойынша жадынама. Оқу плакаттары: баланы кеудеге салу техникасы және баланы кеудеге орналастыру, тамақтану пирамидасы, әкелерді тарту, қауіпсіз орта және жарақаттар мен жазатайым оқиғалардың алдын алу, балалардың дамуын бақылау және скрининг, ойындар, балалармен оқу және қарым-қатынас. Емшек сүтін қолмен сауу әдістері мен техникасы бойынша аналарға арналған жадынама;

7) набор игрушек животных и птиц для звукоподражания (корова, гусь, кошка, собака, курица, утка);
8) наборы музыкальных инструментов (ксилофоны, барабаны, дудки);
9) звучащие игрушки (погремушки, пищалки, издающие звуки разной частоты);
10) шнурки, бусы (крупные, пластмассовые и деревянные);
11) игрушки, надевающиеся на руку ("варежка") и на палец (пальчиковые игрушки);
12) набор коробок или ящичков без крышек и с крышками (деревянные или пластиковые);
13) наборы разноцветных кубиков разных размеров (деревянные или пластиковые);
14) тактильный ящик (деревянный);
15) тактильно-развивающая панель "замочки";
16) домик с дверцами и замочками;
17) набор кукол;
18) набор кукольной мебели, посуды;
19) набор продуктов (фрукты, овощи);
20) пирамиды с кольцами разной формы;
21) пирамидка (стаканчики);
22) матрешка (деревянная);
23) пазлы (доски, рамки монтессори);
24) кубики Кооса, доски Сегена;
25) пластмассовые емкости для хранения игрушек;
26) монитор для демонстрации видеоматериала;
27) место для проведения занятий, стол, стулья.
Приложение 2
к Стандарту оказания
организации педиатрической
помощи в Республике Казахстан
Модифицированный скрининговый тест на аутизм для детей – "M-CHAT-R"
1.
Если Вы указываете на какой-то предмет в комнате, Ваш ребенок смотрит на него? (например, если Вы укажете на игрушку или на животное, Ваш ребенок смотрит на игрушку или на животное?)
Да
Нет
2.
Вам никогда не приходило в голову, что Ваш ребенок глухой?
Да
Нет
3.
Ваш ребенок любит притворяться? (например, притворяется, что пьет из пустой чашки, разговаривает по телефону, кормит куклу или игрушечную зверушку?)
Да
Нет
4.
Ваш ребенок любит взбираться на предметы? (например, на мебель, площадку для игр, лестницу?)
Да
Нет
5.
Совершает ли Ваш ребенок необычные движения пальцами возле головы и глаз? (например, качает пальцами возле глаз?)
Да
Нет
6.
Указывает ли Ваш ребенок пальцем, если хочет что-нибудь попросить или обращается за помощью? (например, указывает на закуску или игрушку, до которой не может дотянуться?)
Да
Нет
7.
Указывает ли ребенок одним пальцем на что-то интересное, на что хочет Вам показать? (например, на самолет в небе или большой грузовик на дороге?)
Да
Нет
8.
Ваш ребенок интересуется другими детьми? (например, смотрит ли Ваш ребенок на других детей, смеется или подходит к ним?)
Да
Нет
9.
Приносит ли Вам ребенок вещи, чтобы Вы на них посмотрели, показывает ли Вам их – не для того, чтобы ему помогли, а просто, чтобы поделиться? (например, показывает Вам цветок, игрушечную зверушку, игрушечный грузовик?)
Да
Нет
10.
Ваш ребенок отвечает, когда Вы называете его по имени? (например, смотрит ли он на Вас, заговаривает либо лепечет, прекращает свои дела, когда слышит свое имя?)
Да
Нет
11.
Когда Вы улыбаетесь своему ребенку, он улыбается в ответ?
Да
Нет
12.
Вашего ребенка расстраивают каждодневные шумы? (Например, кричит ли он или плачет в ответ на шум пылесоса или громкую музыку?)
Да
Нет
13.
Ваш ребенок ходит?
Да
Нет
14.
Ваш ребенок смотрит Вам в глаза, когда Вы с ним говорите, играете или одеваете его?
Да
Нет
15.
Ваш ребенок пытается копировать то, что Вы делаете? (например, помахать рукой, похлопать в ладоши, забавно пошуметь вслед за Вами)
Да
Нет
16.
Если Вы поворачиваете голову, чтобы взглянуть на что-то, осматривается ли Ваш ребенок, чтобы увидеть, на что Вы смотрите?
Да
Нет
17.
Старается ли Ваш ребенок заставить Вас посмотреть на него? (например, Ваш ребенок смотрит на Вас для того, чтобы услышать похвалу, сказать "смотри" или "посмотри на меня"?)
Да
Нет
18.
Понимает ли Ваш ребенок, когда Вы говорите ему что-либо сделать? (например, если Вы не указываете на предмет, может ли ребенок понять слова "положи книгу на стул" или "принеси мне одеяло"?)
Да
Нет
19.
Если происходит что-то новое, смотрит ли Ваш ребенок Вам в лицо, чтобы понять, что именно Вы чувствуете по этому поводу (например, если он слышит странный или забавный шум, или видит новую игрушку, посмотрит ли он Вам в лицо?)
Да
Нет
20.
Любит ли Ваш ребенок подвижные виды деятельности? (например, когда его подбрасывают или качают на колене)
Да
Нет

7) ономатопеяға арналған жануарлар мен құстардың ойыншықтар жиынтығы (сиыр, қаз, мысық, ит, тауық, үйрек);
8) музыкалық аспаптар жиынтығы (ксилофондар, барабандар, сырнайлар);
9) дыбыстық ойыншықтар (әр түрлі жиіліктегі дыбыстар шығаратын сыбызғылар, сылдырмақтар);
10) баулар, моншақтар (ірі, пластмасса және ағаш);
11) қолға ("биялай") және саусаққа (саусақтық ойыншықтар) киілетін ойыншықтар;
12) қақпағы жоқ және қақпағы бар қораптар немесе жәшіктер жиынтығы (ағаш немесе пластик);
13) әртүрлі мөлшердегі түрлі-түсті текшелер жиынтығы (ағаш немесе пластик);
14) тактильді жәшік (ағаш);
15) "құлыптар" тактильдік-дамытушы панелі;
16) есіктері мен құлыптары бар үй;
17) қуыршақтар жиынтығы;
18) қуыршақ жиһазы, ыдыс-аяқ жиынтығы;
19) азық-түлік жиынтығы (жемістер, көкөністер);
20) әртүрлі пішіндегі сақиналары бар пирамидалар;
21) пирамида (стақандар);
22) матрешка (ағаш);
23) пазлдар (тақталар, монтессори жақтаулары);
24) Коос текшелері, Сеген тақталары;
25) ойыншықтарды сақтауға арналған пластмасса ыдыстар;
26) бейнематериалды көрсетуге арналған компьютер және басқа құрылғы;
27) сабақ өткізуге арналған орын, үстел, орындықтар.
Қазақстан Республикасында
педиатриялық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
2-қосымша
Балаларға арналған аутизмге арналған түрлендірілген скринингтік тест – "M-CHAT-R"
1.
Егер Сіз бөлмедегі қандай да бір затты нұсқасаңыз, балаңыз оған қарай ма? (мысалы, ойыншықты немесе жануарды нұсқасаңыз, балаңыз ойыншыққа немесе жануарға қарай ма?)
Ия
Жоқ
2.
Бұрын-соңды балаңыздың құлағы естімеуі мүмкін деген ой келді ме?
Ия
Жоқ
3.
Балаңыз болғансуды ұната ма? (мысалы, бос ыдыстан ішіп жатқан, телефонмен сөйлескен, қуыршақты немесе ойыншық жануарды тамақтандырған бола ма?)
Ия
Жоқ
4.
Балаңыз заттардың үстіне мініп алғанды ұната ма? (мысалы, жиһазға, ойын алаңына, баспалдаққа?)
Ия
Жоқ
5.
Балаңыз басы мен көздерінің маңында саусақтарымен әдеттен тыс қимылдар жасай ма? (мысалы, көздерінің жанында саусақтарын қозғалтады?)
Ия
Жоқ
6.
Әлдебірдеңені сұрағысы келсе немесе көмек сұрап жүгінсе, балаңыз саусағымен нұсқайды ма? (мысалы, қолы жетпей тұрған дәмтатым немесе ойыншықты нұсқап көрсете ме?)
Ия
Жоқ
7.
Балаңыз Сізге көрсеткісі келетін қызықты бірдеңені бір саусағымен көрсете ме? (мысалы, аспандағы ұшақ немесе жолдағы үлкен жүк көлік?)
Ия
Жоқ
8.
Балаңыз басқа балаларға қызығушылық таныта ма? (мысалы, басқа балаларға қарай ма, күле ме немесе оларға жақындай ма?)
Ия
Жоқ
9.
Балаңыз Сізге жай көрсін деп заттарды әкеле ме, оларды Сізге көмектессін деп емес, жай ғана Сізбен бөлісу үшін көрсете ме? (мысалы, Сізге гүлді, ойыншық жануарды, ойыншық жүк көлікті көрсете ме?)
Ия
Жоқ
10.
Балаңыз Сіз оны атын атағанда жауап бере ме? (мысалы, Сізге қарай ма, сөйлей ме немесе былдырлай ма, өз атын естігенде өз істерін қоя тұра ма?)
Ия
Жоқ
11.
Балаңызға күлімсіреп қарасаңыз, ол да Сізге қарап күлімсірей ме?
Ия
Жоқ
12.
Балаңызды күнделікті шулар абыржыта ма? (Мысалы, шаңсорғыштың шуына немесе қатты музыка қосылғанда айқайлай ма немесе жылай ма?)
Ия
Жоқ
13.
Балаңыз жүре ме?
Ия
Жоқ
14.
Балаңызбен сөйлескенде, ойнағанда немесе киіндіріп жатқанда, көзіңізге қарай ма?
Ия
Жоқ
15.
Балаңыз Сіздің әрекеттеріңізді қайталауға талпына ма? (мысалы, қол бұлғау, алақан соғу, Сізден қайталап көңілді шулау)
Ия
Жоқ
16.
Әлдебірдеңеге қарау үшін басыңызды бұрсаңыз, балаңыз Сіздің қайда қарағаныңызды көру үшін басын бұра ма?
Ия
Жоқ
17.
Балаңыз Сізді өзіне қаратуға тырыса ма? (мысалы, балаңыз Сізге мақтау сөз есту, "қарашы" немесе маған қарашы" деп айту үшін қарай ма?)
Ия
Жоқ
18.
Балаңызға бірдеңені істеуді айтқанда, ол Сізді түсіне ме? (мысалы, егер Сіз затты нұсқамасаңыз, балаңыз "кітапты орындыққа қой" немесе "маған көрпе әкеліп берші" деген сөздерді түсіне ме?)
Ия
Жоқ
19.
Қандай да бір жаңа бірдеңе болып жатса, Сіздің бұған қатысты не сезінгеніңізді түсіну үшін балаңыз Сіздің жүзіңізге қарай ма? (мысалы, егер ол оғаш немесе қызықты шу естісе, немесе жаңа ойыншықты көрсе, ол Сіздің жүзіңізге қарай ма?)
Ия
Жоқ
20.
Балаңыз қозғалмалы қимылдарды ұната ма? (мысалы, көтеріп лақтырғанда немесе тізеге салып тербеткенде)
Ия
Жоқ

Алгоритм подсчета: Для всех пунктов, кроме 2, 5 и 12, ответ "нет" указывает на риск РАС; для пунктов 2, 5 и 12 на риск РАС указывает ответ "да". Следующий алгоритм максимизирует психометрические свойства M-CHAT-R:
низкий уровень риска: Общий счет составляет 0-2; если ребенок младше 24 месяцев, проверьте его снова после второго года рождения. В случае отсутствия риска РАС дальнейших действий не требуется.
средний уровень риска: общий счет составляет 3-7; назначаются последующие вопросы (второй этап M-CHAT-R/F) для получения дополнительной информации о степени риска. Требуются следующие действия: провести диагностическое оценивание ребенка и приемлемости раннего вмешательства. Если последующий подсчет показывает 0-1, результат осмотра считается отрицательным. Не требуется дальнейших действий, если выявлен риск РАС, но во время последующих визитов следует провести скрининговый тест повторно.
высокий уровень риска: общий счет составляет 8-20; допустимо пропустить последующие вопросы и незамедлительно перейти к диагностической оценке и целесообразности раннего вмешательства.
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
РАС – расстройства аутистического спектра.
Приложение 3
к Стандарту оказания
организации педиатрической
помощи в Республике Казахстан
Общая схема наблюдения беременных, новорожденных и детей до 5 лет на дому и на приеме в медицинских организациях при оказании первичной медико-санитарной помощи
Категория пациентов
Сроки осмотра (возраст ребенка)
Количество посещений
Участковым врачом или при его отсутствии фельдшером
специалистом сестринского дела, осуществляющим патронаж
1
2
3
4
Все беременные
До 12 недель беременности или при первой явке
Осмотр на приеме – 1 раз
Осмотр на дому – 1 раз
32 недели беременности
Осмотр на приеме – 1 раз
Осмотр на дому – 1 раз
Родильницы после выписки из родильного дома
Первые 3 дня после выписки из родильного дома
Осмотр на приеме – 1 раз
1 визит на дому, если женщина не пришла на осмотр в первые три дня после выписки из родильного дома
Все новорожденные и дети
Первые 3 дня после выписки из родильного дома
Осмотр на дому – 1 раз
Осмотр на дому – 1 раз (совместно с врачом)
7 дней жизни
-
Осмотр на дому – 1 раз
14 дней жизни
Осмотр на дому – 1 раз
-
21 дней жизни
-
-
1 месяца
Осмотр на приеме – 1 раз
Осмотр на дому – 1 раз
2 месяца
Осмотр на приеме – 1 раз
3 месяца
Осмотр на приеме – 1 раз
Осмотр на дому – 1 раз
4 месяца
Осмотр на приеме – 1 раз
-
5 месяцев
Осмотр на приеме – 1 раз–
-
6 месяцев
Осмотр на приеме – 1 раз
Осмотр на дому – 1 раз
7 месяцев
Осмотр на приеме – 1 раз
-
8 месяцев
Осмотр на приеме – 1 раз
-
9 месяцев
Осмотр на приеме – 1 раз
-
10 месяцев
Осмотр на приеме – 1 раз
-
11 месяцев
Осмотр на приеме – 1 раз
-

Есептеу алгоритмі: 2, 5 және 12 басқа, барлық тармақтар үшін "жоқ" деген жауап АСБ қаупінің барын білдіреді; 2, 5 және 12-тармақтар үшін АСБ қаупінің барын "ия" жауабы нұсқайды. Келесідей алгоритм M-CHAT-R психометрлік қасиеттерін азайтады:
қауіптің төмен деңгейі: Жалпы есеп 0-2 құрайды; егер баланың жасы 24 айдан кем болса, екі жастан асқаннан кейін оны қайтадан тексеріңіз. АСБ қаупі болмаған жағдайда, ары қарайғы әрекеттердің жүргізілуі қажет емес.
тәуекелдің орташа деңгейі: жалпы есеп 3-7 құрайды; қауіп дәрежесі туралы қосымша ақпарат алу үшін келесі мәселелер тағайындалады (екінші кезең m-CHAT-R/F). Келесі іс-қимыл қажет: баланы диагностикалық бағалауды және ерте араласудың қолайлылығын жүргізу. Егер кейінгі есептеу 0-1 көрсетсе, қарап-тексеру нәтижесі теріс болып саналады. Әрі қарай әрекет ету қажет емес, бірақ келесі сапарлар кезінде бала қайта скринингтік тесттен өтуі керек;
қауытық жоғары деңгейі: жалпы есеп 8-20; келесі сұрақтарды өткізіп жіберіп, дереу диагностикалық бағалауға және ерте араласудың орындылығына көшуге болады.
Ескертпе: аббревиатураның толық жазылуы:
АСБ – аутизм спектрінің бұзылуы.
Қазақстан Республикасында
педиатриялық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
3-қосымша
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету кезінде жүкті әйелдерді, жаңа туған нәрестелер және 5 жасқа дейінгі балаларды үйде және медициналық ұйымдарда қабылдауда бақылаудың жалпы схемасы
Пациенттердің санаты
Қарап-тексеру мерзімдері (баланың жасы)
Барулардың саны
Учаскелік дәрігер немесе ол болмаған кезде фельдшер
Патронажды жүзеге асыратын мейіргер ісінің маманы
1
2
3
4
Барлық жүкті әйелдер
Жүктіліктің 12-аптасына дейін немесе бірінші келуі кезінде
Қабылдаудағы қарап-тексеру - 1 рет
Үйде қарап-тексеру - 1 рет
Жүктіліктің 32-аптасында
Қабылдаудағы қарап-тексеру - 1 рет
Үйде қарап-тексеру - 1 рет
Перзентханадан шыққаннан кейін босанған әйелді бақылау
Перзентханадан шыққаннан кейін алғашқы 3 күнде
Қабылдаудаға қарап-тексеру - 1 рет
Үйге 1 рет бару, егер әйел перзентханадан шыққаннан кейін алғашқы үш күнде қарап-тексеруге келмесе
Барлық нәрестелер мен балалар
Перзентханадан шыққаннан кейін алғашқы 3 күнде
Үйде қарап-тексеру – 1 рет
Үйде қарап-тексеру – 1 рет (дәрігермен бірге)
жасы 7 күндік
-
Үйде қарап-тексеру - 1 рет
жасы 14 күндік
Үйде қарап-тексеру - 1 рет
-
жасы 21 күндік
-
-
1 айлық
Қабылдаудағы қарап-тексеру - 1 рет
Үйде қарап-тексеру - 1 рет
2 айлық
Қабылдаудағы қарап-тексеру - 1 рет
3 айлық
Қабылдаудағы қарап-тексеру - 1 рет
Үйде қарап-тексеру - 1 рет
4 айлық
Қабылдаудағы қарап-тексеру - 1 рет
-
5 айлық
Қабылдаудағы қарап-тексеру - 1 рет
-
6 айлық
Қабылдаудағы қарап-тексеру - 1 рет
Үйде қарап-тексеру - 1 рет
7 айлық
Қабылдаудағы қарап-тексеру - 1 рет
-
8 айлық
Қабылдаудағы қарап-тексеру - 1 рет
-
9 айлық
Қабылдаудағы қарап-тексеру - 1 рет
-
10 айлық
Қабылдаудағы қарап-тексеру - 1 рет
-
11 айлық
Қабылдауда қарап-тексеру - 1 рет
-

12 месяцев (1 год)
Осмотр на приеме – 1 раз
Осмотр на дому – 1 раз
15 месяцев (1 год 3 месяца)
Осмотр на приеме – 1 раз
-
18 месяцев (1 год 6 месяцев)
Осмотр на приеме – 1 раз
Осмотр на дому – 1 раз
21 месяц (1 год 9 месяцев)
Осмотр на приеме – 1 раз
24 месяца (2 года)
Осмотр на приеме – 1 раз
Осмотр на дому – 1 раз
27 месяцев (2 года 3 месяца)
Осмотр на приеме – 1 раз
-
30 месяцев (2 года 6 месяца)
Осмотр на приеме – 1 раз
-
33 месяца (2 года 9 месяцев)
Осмотр на приеме – 1 раз
-
36 месяцев (3 года)
Осмотр на приеме – 1 раз
Осмотр на дому – 1 раз
48 месяцев (4 года)
Осмотр на приеме – 1 раз
60 месяцев (5 лет)
Осмотр на приеме – 1 раз
Всего наблюдений детей
34
2 визита на дому, 23 осмотра на приеме врачом или при его отсутствии фельдшером на приеме
9 визитов на дому специалистом сестринского дела
Приложение 4
к Стандарту оказания
организации педиатрической
помощи в Республике Казахстан
Схема универсально-прогрессивной модели патронажа беременных и детей до 5 лет (патронажных посещений на дому специалистами сестринского дела)
Тип предоставляемых услуг
Получатели услуг
Время
Кто осуществляет визит на дому
Универсальный пакет услуг
Все беременные
1. До 12 недель беременности или при первой явке
2. 32 недели беременности
специалисты сестринского дела, осуществляющие патронаж
Все новорожденные и дети до 3-х лет
1. Первые 3 дня после выписки из родильного дома
2. 7 дней жизни
3. 1-2 месяца
4. 3 месяца
5. 6 месяцев
6. 12 месяцев
7. 18 месяцев
8. 24 месяца
9. 36 месяцев
специалисты сестринского дела, осуществляющие патронаж
Прогрессивный пакет услуг
Беременные из группы риска
В соответствии с индивидуальным планом
специалисты сестринского дела, осуществляющие патронаж, социальный работник
Новорожденные и дети до 5 лет из группы риска
В соответствии с индивидуальным планом
специалисты сестринского дела, осуществляющие патронаж, социальный работник, врач общей практики или педиатр – определяется индивидуальными потребностями ребенка
Приложение 5
к Стандарту организации
оказания педиатрической
помощи в Республике Казахстан
Индивидуальный план мероприятий патронажного наблюдения
Организация:
№ участка ПМСП, ФИО специалиста сестринского дела
ФИО социального работника, работающего с семьей
Дата начала реализации Плана:
Дата завершения реализации Плана:
Адрес проживания семьи:
Личные данные ребенка (детей):
Имя ребенка
Фамилия ребенка
Дата рождения (или ожидаемая дата рождения)
Пол
Ж
M
Ж
M
Члены семьи, включая детей, вовлеченные в процесс планирования развития семьи (законные представители ребенка, родственники, члены семьи):
ФИО
Кем приходится ребенку
Контактные данные:
1
2
3
Представители государственных органов, неправительственных организаций, местных социальных служб и другие, вовлеченные в процесс планирования развития семьи:
ФИО
Организация
Контактные данные:
1
2
3
Составление индивидуального плана семьи (мероприятия, сроки исполнения):
Цель: действия, мероприятия
Ответственные лица (организация)
Сроки
Отметка о выполнении
1
Включите примеры
___/____/____
число/месяц/год
☐ Исполнено
☐ Не исполнено
2
__/___/_____
число/месяц/ год
☐ Исполнено
☐ Не исполнено
Подписи:
ФИО законных представителей ребенка
Подпись
Дата
ФИО ребенка (детей)
Подпись
Дата
ФИО медицинской(ого) сестры/брата
Подпись
Дата
ФИО ВОП
Подпись
Дата
ФИО социального работника
Подпись
Дата
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
ПМСП – организация, оказывающая первичную медико-санитарную помощь;
ФИО – фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 6
к Стандарту организации
оказания педиатрической
помощи в Республике Казахстан
Перечень показаний для госпитализации новорожденных по уровням регионализации перинатальной помощи
1 уровень
2 уровень
3 уровень

12 ай (1 жас)
Қабылдаудағы қарап-тексеру - 1 рет
Үйде қарап-тексеру – 1 рет
15 ай (1 жас 3 ай)
Қабылдаудағы қарап-тексеру - 1 рет
-
18 ай (1 жас 6 ай)
Қабылдаудағы қарап-тексеру - 1 рет
Үйде қарап-тексеру – 1 рет
21 ай (1 жас 9 ай)
Қабылдаудағы қарап-тексеру - 1 рет
24 ай (2 жас)
Қабылдауда қарап-тексеру - 1 рет
Үйде қарап-тексеру – 1 рет
27 ай (2 жас 3 ай)
Қабылдаудағы қарап-тексеру - 1 рет
-
30 ай (2 жас 6 ай)
Қабылдаудағы қарап-тексеру - 1 рет
-
33 ай (2 жас 9 ай)
Қабылдаудағы қарап-тексеру - 1 рет
-
36 ай (3 жас)
Қабылдаудағы қарап-тексеру - 1 рет
Үйде қарап-тексеру – 1 рет
48 ай (4 жас)
Қабылдаудағы қарап-тексеру - 1 рет
60 ай (5 жас)
Қабылдаудағы қарап-тексеру - 1 рет
Балаларды бақылаудың барлығы
34
үйге 2 рет бару, 23 рет
учаскелік дәрігер немесе ол болмаған кезде фельдшердің қабылдауында қарап-тексеру
Мейіргер ісі маманының үйге 9 рет баруы
Қазақстан Республикасында
педиатриялық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
4-қосымша
Жүкті әйелдер мен 5 жасқа дейінгі балалар патронажының әмбебап-прогрессивті моделінің сызбасы (мейіргер ісі маманының үйге патронаждық баруы)
Ұсынылатын қызмет түрі
Қызмет алушылар
Мерзімі
Үй жағдайында қабылдауды орындаушы
Жан - жақты қызмет көрсету пакеті
Барлық жүкті әйелдер
1. Жүктіліктің 12-аптасына дейін немесе бірінші келуі кезінде
2. Жүктіліктің 32-аптасында
Патронажды орындайтын мейіргер
Барлық нәрестелер мен 3 жасқа дейінгі балалар
1. Перзентханадан шыққаннан кейін алғашқы 3 күнде
2. жасы 7 күндік
3 .1-2 айлық
4. 3 айлық
5. 6 айлық
6. 12 айлық
7. 18 айлық
8. 24 айлық
9. 36 айлық
Патронажды орындайтын мейіргер ісінің маманы
Прогрессивті қызмет көрсету пакеті
Қауіп тобындағы жүкті әйелдер
Жеке жоспарға сәйкес
Патронажды орындайтын мейіргер
ісінің мамандары, әлеуметтік қызметкер
Қауіп тобындағы нәрестелер мен 5 жасқа дейінгі балалар
Жеке жоспарға сәйкес
Патронажды орындайтын мейіргер ісінің мамандары, әлеуметтік қызметкер, жалпы практика дәрігері/педиатр – баланың жеке қажетсінуіне байланысты белгіленеді.
Қазақстан Республикасында
педиатриялық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
5-қосымша
Патронаждық бақылау іс-шараларының жеке жоспары
Ұйым:
учаскесінің № __,
мейіргер ісі мамандарының Т.А.Ә.
Отбасымен жұмыс жүргізетін әлеуметтік қызметкердің Т.А.Ә.
Жоспарды іске асыруды бастау күні:
Жоспарды іске асыруды аяқтау күні:
Отбасының мекенжайы:
Баланың (балалардың) жеке деректері:
Баланың аты
Баланың тегі
Туған күні (немесе күтілетін туған күні)
Жынысы
Ә
Е
Ә
Е
Отбасының мүшелері, балалармен қоса, отбасын дамытуды жоспарлау барысына тартылғандар (ата-аналар/қамқоршылары, туыстары, отбасының басқа мүшелері):
ТАӘ
Балаға кім болып келеді
Байланысу деректері:
1
2
3
Отбасын дамытуды жоспарлау барысына тартылған мемлекеттік органдардың, ҮЕҰ, жергілікті әлеуметтік қызметтердің өкілдері:
ТАӘ
Ұйым
Байланысу деректері:
1
2
3
Отбасының жеке жоспарын жасау (шаралар, орындалу мерзімі):
Мақсат: іс - қимыл, іс-шаралар
Жауапты тұлға/Ұйым
Мерзімдері
Орындалғаны туралы белгі
1
Мысалдарды қосыңыз
___/____
күні/айы/жылы
Орындалды
Орындалған жоқ
2
___/____
күні/айы/жылы
Орындалды
Орындалған жоқ
Қолдары:
Ата-анасының/қамқоршысының ТАӘ
Қолы
Күні
Баланың (балалардың) ТАӘ
Қолы
Күні
Мейіргер ісінің маманының ТАӘ
Қолы
Күні
ЖТД ТАӘ
Қолы
Күні
Әлеуметтік қызметкердің ТАӘ
Қолы
Күні
Ескертпе: аббревиатураның толық жазылуы:
МСАК - медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін ұйым;
ТАӘ– тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасында
педиатриялық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
6-қосымша
Перинаталдық көмекті өңірлендіру деңгейлері бойынша емдеуге жатқызуға арналған көрсетілімдердің тізбесі
1 - деңгей
2 - деңгей
3 - деңгей
Туған мерзімі

Здоровые и стабильные новорожденные, родившиеся при сроке ≥ 37 недель, с массой тела ≥ 2500 граммов:
новорожденные не требующие дополнительного ухода медицинской сестры или специального лечения;) новорожденные, нуждающиеся в проведении фототерапии.
Новорожденные со сроком
гестации ≥ 34 недели и массой тела при рождении ≥ 1500 граммов.
Новорожденные нуждающиеся:
- в уходе в режиме инкубатора в связи незрелостью и недоношенностью;
- в оксигенотерапии, с концентрацией кислорода не более 60%;
- в постоянном наблюдении за состоянием сердечно-легочной системы;
- в проведении анализа газов крови;
- в постоянном контроле артериального давления;
- в аппаратной вентиляции легких, в течение 3-х суток;
- неинвазивной (СРАР, NIPPV) вентиляции легких,
- в проведении общего заменного переливания крови;
- в лечении судорог, отвечающих на лечение.
Новорожденные, нуждающиеся в интенсивной терапии:
- в длительной вспомогательной вентиляции через интубационную трубку, в трахеостомии для проведения принудительной вентиляции,
- в катетеризации артерии для проведения анализа кислотно-основного состояния и определения артериального давления.
- с сохраняющимися судорогами.
Новорожденные, подвергшиеся объемной операции, включая открытые полостные операции, операции по поводу дефекта центральной нервной системы. Новорожденные, нуждающиеся в интенсивном медицинском уходе.
Приложение 7
к Стандарту организации
оказания педиатрической
помощи в Республике Казахстан
Минимальный объем диагностических исследований новорожденных в зависимости от уровня регионализации перинатальной помощи
Первый уровень
Второй уровень
Третий уровень
1
2
3
Лабораторные исследования: общий анализ крови, определение группы крови и резус-фактора, глюкоза крови, времени свертывания крови, уровня билирубина сыворотки крови и его фракции, пробы Кумбса. Рентгенологическое исследование
Лабораторные исследования:
общий анализ крови, определение группы крови и резус-фактора, глюкоза крови, времени свертывания крови, уровня билирубина и его фракций, пробы Кумбса, кислотно-основного состояния, электролитов крови; гемостазиограмма (протромбиновое время, частичное тромбопластиновое время, фибриноген), теста на определение функций печени, С-реактивного белка. Ликворограмма. Диагностика TORCH-инфекций, вирусологическое исследование, бактериологическое исследование крови. Рентгенологическое исследование. Ультразвуковое исследования головного мозга и внутренних органов. Эхокардиография с цветным допплеровским исследованием
Лабораторные исследования: общий анализ крови, определение группы крови и резус-фактора, глюкоза крови, времени свертывания крови, уровня билирубина и его фракций, пробы Кумбса, кислотно-основного состояния, электролитов крови, гемостазиограмма (протромбиновое время, частичное тромбопластиновое время, фибриноген), теста на определение функций печени, С-реактивного белка, прокальцитонин, триглицериды. Ликворограмма. Диагностика TORCH-инфекций, вирусологическое исследование, бактериологическое исследование крови. Ультразвуковое исследование головного мозга и внутренних органов. Эхокардиография с цветным допплеровским исследованием, магниторезонансная томография и компьютерная томография, электроэнцефалографическое исследование. Обследование на наличие метаболических и эндокринологических нарушений.
Приложение 8
к Стандарту организации
оказания педиатрической
помощи в Республике Казахстан
Перечень медицинского оборудования и медицинских изделий для организаций родовспоможения в зависимости от уровня регионализации перинатальной помощи
Медицинское оборудование и медицинские изделия
Количество
I
1 уровень регионализации перинатальной помощи
1.
Родильное отделение

≥ 37 апта, дене салмағы ≥ 2500 грамм дені сау және тұрақты нәрестелер:
мейіргердің қосымша күтімін немесе арнайы емдеуді қажет етпейтін нәрестелер;
фототерапия жүргізуді қажет ететін нәрестелер.
Гестация мерзімі ≥ 32 апта және туған кездегі дене салмағы ≥ 1500 грамм нәрестелер.
Мыналарды қажет ететін нәрестелер:
- жетілмегендігіне және шала туғандығына байланысты инкубатор режіміндегі күтімді;
- 60%-дан аспайтын оттегі концентрациясымен оксигенотерапияны;
- жүрек-өкпе жүйесінің жағдайын үнемі бақылауды;
- қандағы газдарға талдау жасауды;
- артериялық қысымды үнемі бақылауды;
-3 тәулік бойы өкпені аппаратпен желдетуді;
- өкпені инвазивті емес (СРАР, NIPPV) желдету;
- жалпы алмастырып қан құю (ЖАҚҚ) жүргізуді;
- емдеуге жауап беретін құрысуды емдеуді.
Қарқынды емдеуді қажет ететін нәрестелер:
- интубациялық түтікше арқылы ұзақ қосымша желдетуді, күштеп желдету жүргізу үшін трахеостомия;
- ҚНЖ талдауын жүргізу үшін артерияны катетерлеу және артериялық қысымды анықтау;
- құрысудың сақталуы бар. Көлемді операцияға, сонымен бірге қуыстық операцияға ұшыраған, орталық нерв жүйесінің (ОНЖ) ақауларына байланысты операцияға ұшыраған нәрестелер. Қарқынды медициналық күтімді қажет ететін нәрестелер.
Қазақстан Республикасында
педиатриялық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
7-қосымша
Перинаталдық көмекті өңірлендіру деңгейіне байланысты нәрестелерді диагностикалық зерттеудің ең төменгі көлемі
Бірінші деңгей
Екінші деңгей
Үшінші деңгей
1
2
3
Зертханалық зерттеулер: жалпы қан талдауы, қан тобы мен резус-факторды, қандағы глюкозаны, қанның ұю уақытын, қанның сарысуындағы билирубин деңгейін және оның фракцияларын, Кумбса сынамасын анықтау, Рентгенологиялық зерттеу.
Зертханалық зерттеулер: жалпы қан талдауы, қан тобы мен резус-факторды, қандағы глюкозаны, қанның ұю уақытын, қанның сарысуындағы билирубин деңгейін және оның фракцияларын, Кумбса сынамасын анықтау, қышқылды-негізгі жағдайды, қандағы электролиттерді; гемостазиограмманы (протромбинді уақыт, ішінара тромбопластиналы уақыт, фибриноген) анықтау, бауыр қызметін, С-реактивті ақуызды анықтауға тестілеу. Ликворограмма. TORCH-инфекциялардың диагностикасы, вирусологиялық зерттеу, қанды бактериологиялық зерттеу. Рентгенологиялық зерттеу. Миды және ішкі ағзаларды ультрадыбыстық зерттеу. Түрлі-түсті допплер зерттеуімен эхокардиография.
Зертханалық зерттеулер: жалпы қан талдауы, қан тобы мен резус-факторды, қандағы глюкозаны, қанның ұю уақытын, қанның сарысуындағы билирубин деңгейін және оның фракцияларын, Кумбса сынамасын анықтау, қышқылды-негізгі жағдайды, қандағы электролиттерді; гемостазиограмманы (протромбинді уақыт, ішінара тромбопластиналы уақыт, фибриноген) анықтау, бауыр қызметін, С-реактивті ақуызды, прокальцитонин, триглицеридтердң анықтауға тестілеу, Ликворограмма. TORCH-инфекциялардың диагностикасы, вирусологиялық зерттеу, қанды бактериологиялық зерттеу. Рентгенологиялық зерттеу. Миды және ішкі ағзаларды ультрадыбыстық зерттеу. Түрлі-түсті допплер зерттеуімен эхокардиография, магниттік- резонанстық томография және компьютерлік томография, электроэнцефалографиялық зерттеулер (ЭЭГ-зерттеу). Метаболизмдік және эндокринологиялық бұзылыстардың болуына зерттеп-қарау жүргізу.
Қазақстан Республикасында
педиатриялық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
8-қосымша
Перинаталдық көмекті өңірлендіру деңгейіне байланысты босандыру ұйымдары үшін медициналық жабдықтар мен медициналық бұйымдардың тізбесі
Медициналық жабдықтар мен медициналық бұйымдар
Саны
I
Перинаталдық көмекті өңірлендірудің 1 деңгейі
1.
Босандыру бөлімшесі

1)
Набор для проведения реанимации новорожденного: ларингоскопы с прямыми клинками двух размеров (для доношенных № 1 и недоношенных № 0), интубационные трубки (от 2,5 до 4,0 мм), аспирационные катетеры № 4, 6, 8, 10, маски двух размеров № 0;1, мешок Амбу, шприцы, ножницы, пинцет, стерильный материал, антисептик, лейкопластырь, пупочный катетер СН № 5, 6, мекониальный аспиратор, периферические катетеры G 22, G 24- обеспечивающие доступ к сосудам и для проведения инфузионной терапии, Т-образная система
1 на родильную палату
2)
Весы электронные для новорожденных
1 на родильную палату
3)
Консоли (стеновая панель для подключения аппаратуры с выходом для кислорода, воздуха и вакуума)
На каждое реанимационное место
4)
Оборудование для проведения оксигенотерапии (измерители потока кислорода-флоуметры, смесители и увлажнители газов)
1 на койко-место
5)
Пульсоксиметры с неонатальными датчиками
1 на койко-место
6)
Оборудование для определения глюкозы крови
1 на отделение
7)
Перфузоры для инфузионной терапии
2 на койко-место
8)
Аппарат для не инвазивной вентиляции легких с режимом постоянного положительного давления в дыхательных путях расходный материал (одноразовые контуры, канюли (размеры S, M, L, XL), маски (размеры S, M, L, XL), генераторы и шапочки по размерам.
1 на отделение
9)
Аппараты для проведения искусственной вентиляции легких (далее – ИВЛ) (простой модификации или экспертного класса) для стабилизации состояния новорожденного
1 на отделение
10)
Открытые реанимационные столики с источником лучистого тепла (простой модификации)
1 на родильную палату
11)
Кувезы
1 на отделение
12)
Кардиомониторы с дополнительными опциями (электрокардиография, капнограф, измерения не инвазивного артериального давления)
1 на койко-место
13)
Индивидуальные столики для документации и изделий медицинского назначения (далее – ИМН)
1 на койко-место
14)
Транспортный кувез с аппаратом ИВЛ
1 на отделение
2.
Палата интенсивной терапии (далее – ПИТ) новорожденных
16)
Весы электронные
1 на индивидуальную палату
17)
Консоли (стеновая панель для подключения аппаратуры с выходом для кислорода, воздуха и вакуума)
1 на каждое реанимационное место
18)
Оборудование для проведения оксигенотерапии (флоуметры, смесители, увлажнители газов)
1 на койко-место
19)
Электроотсос
1 на 1 койко-место
20)
Пульсоксиметры с неонатальными датчиками
1 на 1 койко-место
21)
Оборудование для определения глюкозы крови
1 на отделение
22)
Мобильная рентгеновская установка
1 на медицинскую организацию
23)
Аппарат для фототерапии
1 на отделение
24)
Перфузоры для инфузионной терапии

1)
Жаңа туған нәрестеге реанимация жасауға арналған жиынтық: екі өлшемді тік сынасы бар ларингоскоп (№ 1 мерзімінде туғандарға және № 2 шала туғандарға арналған), инкубациялық түтікшелер (2,5-тен бастап 4,0 мм-ге дейін), аспирациялық катетерлер, бетперделер 0 және 1-ші өлшемді, Амбу қабы, шприцтер, қайшылар, пинцет, стерильді заттар, антисептикалық лейкопластырь, кіндік катетері, мекониалдық аспиратор, тамырларға жетуді қамтамасыз ететін және инфузиялық терапияны жүргізуге арналған перифериялық катетерлер G 22, G 24, T-тәрізді жүйе.
босандыру палатасына 1
2)
Жаңа туған нәрестелерге арналған электрондық таразылар
босандыру палатасына 1
3)
Консольдар (оттегінің, ауаның және вакуумның шығуымен аппараты қосуға арналған қабырға панелі)
әрбір реанимациялық орынға
4)
Оксигенотерапия жүргізуге арналған жабдықтар (оттегі ағымын өлшеуіштер-флоуметрлер, араластырғыштар және газды ылғалдатқыштар).
төсек-орынға 1
5)
Неонаталдық бергіштері бар импульсті пульсоксиметр
төсек-орынға 1
6)
Қандағы глюкозаны анықтауға арналған жабдықтар
бөлімшеге 1
7)
Инфузиялық терапияға арналған перфузорлар
төсек-орынға 2
8)
Тыныс алу жолындағы тұрақты оң қысым режімімен өкпені инвазивті емес жасанды желдететін аппарат, шығыс материалы (бір реттік контур, канюлилер (S, M, L, XL), бетперделер (өлшемдері S, M, L, XL), мөлшері бойынша генераторлар мен қақпақтар.
бөлімшеге 1
9)
Жаңа туған нәрестенің жағдайын тұрақтандыру үшін өкпені жасанды желдетуге арналған аппарат (қарапайым модификация немесе сараптамалық емес)
бөлімшеге 1
10)
Сәулелік жылу көзімен реанимациялық үстелдер (қарапайым модификация)
босандыру палатасына 1
11)
Кувездер
бөлімшеге 1
12)
Қосымша опцияларымен кардио мониторлар (электрокардиография, капнограф, инвазивті емес артериялық қысымды өлшеу және басқалар)
төсек-орынға 1
13)
Құжаттау және медициналық мақсаттағы бұйымдарға арналған жеке үстелдер
төсек-орынға 1 (бұдан әрі - ММБ)
14)
ӨЖЖ аппаратымен көліктік кувез
бөлімшеге 1
2.
Жаңа туған нәрестелердің қарқынды терапиясы палатасы (ҚТП)
16)
Электрондық тарызылар
жеке палатаға 1
17)
Консольдар (оттегінің, ауаның және вакуумның шығуымен аппаратураны қосуға арналған қабырға панелі)
әрбір реанимациялық орынға 1
18)
Оксигенотерапия жүргізуге арналған жабдықтар (флоуметрлер, араластырғыштар, газдарды ылғалдандырғыштар)
төсек - орынға 1
19)
Электрлік сорғы
төсек – орынға 1
20)
Неонаталдық бергіштерімен пульсоксиметрлер
төсек – орынға 1
21)
Қандағы глюкозаны анықтауға арналған жабдықтар
бөлімшеге 1
22)
Мобильдік рентген аппараты
медициналық ұйымға 1
23)
Фототерапияға арналған аппарат
бөлімшеге 1
24)
Инфузиялық терапияға арналған перфузорлар

2 на 1 койко-место
25)
Набор для дренажа пневмоторакса
1 на отделение
26)
Аппарат для неинвазивной вентиляции с режимом постоянного положительного давления в дыхательных путях, расходный материал (одноразовые контуры, канюли (размеры S, M, L, XL), маски (размеры S, M, L, XL), генераторы и шапочки по размерам.
1 на отделение
27)
Аппарат для проведения ИВЛ с одноразовыми контурами
1 на отделение
28)
Аппарат для проведения гипотермии
1 на отделение
29)
Открытые реанимационные столики
1 на 2 койки ПИТ
30)
Кувезы
1 на отделение
31)
Кардиомониторы с дополнительными опциями
1 на койку ПИТ
32)
Передвижная рентген установка
1 на стационар
33)
Оборудование для аудиологического скрининга (ВОАЭ, КСВП)
1 на стационар
34)
Индивидуальные столики для документации и ИМН
1 на койку ПИТ
II
2 уровень регионализации перинатальной помощи
1.
Родильное отделение
1)
Набор для проведения реанимации новорожденного: ларингоскопы с прямыми клинками двух размеров (для доношенных № 1 и недоношенных № 0), интубационные трубки (от 2,5 до 4,0 мм), аспирационные катетеры № 4, 6, 8, 10 , маски двух размеров № 0;1, мешок Амбу, шприцы, ножницы, пинцет, лигатура, лейкопластырь, стерильный материал, антисептик, пупочный катетер СН № 5,6, мекониальный аспиратор, периферические катетеры G 22, G 24- обеспечивающие доступ к сосудам и для проведения инфузионной терапии, Т-образная система
1 на родильную палату
2)
Весы электронные для новорожденных
1 на родильную палату
3)
Оборудование для проведения оксигенотерапии (измерители потока кислорода-флоуметры, смесители и увлажнители газов)
1 на койко-место
4)
Централизованная подача медицинских газов (консоли с сжатым воздухом, кислородом, вакуумом)
наличие
5)
Пульсоксиметры с набором неонатальных датчиков
1 на койко- место
6)
Оборудование для определения глюкозы крови
1 на отделение
7)
Перфузоры для инфузионной терапии
3 на койко- место
8)
Набор для дренажа пневмоторакса
1 на отделение
9)
Аппарат для не инвазивной вентиляции легких с режимом постоянного положительного давления в дыхательных путях с расходным материалом (одноразовые контуры, канюли (размеры S, M, L, XL), маски (размеры S, M, L, XL), генераторы и шапочки по размерам
1 на родильную палату
10)
Аппараты для проведения ИВЛ (простой модификации или экспертного класса) с одноразовыми контурами
1 на родильную палату
11)
Открытые реанимационные столики с источником лучистого тепла
1 на родильную палату

2 – уі 1 төсек орынға
25)
Пневмотораксты дренаждауға арналған жиынтық
бөлімшеге 1
26)
Тыныс алу жолындағы тұрақты оң қысым режімімен өкпені инвазивті емес жасанды желдететін аппарат, шығыс материалы (бір реттік контур, канюлилер (S, M, L, XL), бетперделер (өлшемдері S, M, L, XL), мөлшері бойынша генераторлар мен қақпақтар.
бөлімшеге 1
27)
Бір реттік контурларымен ӨЖЖ жүргізуге арналған аппарат
бөлімшеге 1
28)
Гипотермия жүргізуге арналған аппарат
бөлімшеге 1
29)
Ашық реанимациялық үстелдер
ҚТП – ның 2 төсегіне 1
30)
Кувездер
бөлімшеге 1
31)
Қосымша опцияларымен кардиомониторлар
ҚТП – ның төсегіне 1
32)
Жылжымалы рентген қондырғы
стационарға 1
33)
Аудиологиялық скринингке арналған жабдық (ТОАЭ, ҚЛЕШП)
стационарға 1
34)
Құжаттарға және ММБ - ға арналған жеке үстел
ҚТП – ның төсегіне 1
II
ОЖЖ апаратымен қамтылған көліктік кувез
1 төсек орынға
19)
Перинаталдық көмекті өңірлендірудің 2-деңгейі.
1.
Босандыру бөлімшесі
1)
Жаңа туған нәрестеге реанимация жасауға арналған жиынтық: екі өлшемді тік сынасы бар ларингоскоп (№ 1 мерзімінде туғандарға және № 2 шала туғандарға арналған), инкубациялық түтікшелер (2,5-тен бастап 4,0 мм-ге дейін), аспирациялық катетерлер, бетперделер 0 және 1-ші өлшемді, Амбу қабы, шприцтер, қайшылар, пинцет, лигатура, стерильді заттар, антисептикалық лейкопластырь, кіндік катетері СН № 5, 6, мекониалдық аспиратор, тамырларға жетуді қамтамасыз ететін және инфузиялық терапияны жүргізуге арналған перифериялық катетерлер G 22, G 24, T-тәрізді жүйе.
әрбір босандыру палатасына 1 жиынтық
2)
Жаңа туған нәрестелерге арналған электрондық таразылар
әрбір босандыру палатасына
3)
Оксигенотерапия жүргізуге арналған жабдықтар (оттегі ағымын өлшеуіштер-флоуметрлер, араластырғыштар және газдарды ылғалдатқыштар).
төсек орынға 1
4)
Медициналық газдарды орталықтандырылған беру (сығылған ауамен, оттегі, вакуумдағы консольдер)
бар болуы
5)
Неонаталдық бергіштерімен импульсті пульсоксиметр
төсек орнына 1
6)
Қандағы глюкозаны анықтауға арналған жабдықтар
бөлімшеге 1
7)
Инфузиялық терапияға арналған перфузорлар
төсек орынға3-уі
8)
Пневмоторакс дренажына арналған жиынтық
бөлімшеге 1
9)
Тыныс алу жолындағы тұрақты оң қысым режимімен өкпені инвазивті емес жасанды желдететін аппарат, шығыс материалы (бір реттік контур, канюлилер (S, M, L, XL), бетперделер (өлшемдері S, M, L, XL), мөлшері бойынша генераторлар мен қақпақтар.
босандыру палатасына 1
10)
Бір реттік контурларымен ӨЖЖ жүргізуге арналған аппарат (қарапайым модификация немесе сарапшы сыныбы)
босандыру палатасына 1
11)
Сәулелік жылу көзімен реанимациялық үстелдер жарқыраған жылу шығу тегі (қарапайым модификация)
босандыру палатасына 1

12)
Кувезы
1 на родильную палату
13)
Кардиомониторы с дополнительными опциями (электрокардиография, капнограф, измерения не инвазивного артериального давления)
1 на койку
14)
Транспортный инкубатор с встроенным аппаратом ИВЛ с одноразовыми контурами
1 на родильную палату
15)
Аппарат для определения кислотно-основного состояния
1 на родильную палату
16)
Вакуум аспираторы (отсосы)
1 на койко-место
17)
Индивидуальные столики для документации и медицинских изделий
1 на родильную палату
2.
Отделение реанимации и интенсивной терапии новорожденных (далее – ОРИТН)
18)
Аппарат инвазивной ИВЛ для новорожденных (с контролем по давлению и объему) с одноразовыми контурами
1 на койку+(1 в запасе) ОРИТН
19)
Мешок Амбу (аппарат дыхательный ручной) с набором мягких масок
1 на койку (+1 в запасе) ОРИТН
20)
Открытая реанимационная система
1 на койку (+1 в запасе) ОРИТН
21)
Инкубатор для новорожденного
1 на койку (+1 в запасе) ОРИТН
22)
Аппарат фототерапии
1 на 2 койки ОРИТН
23)
Кардиомониторы с дополнительными опциями (электрокардиография, капнограф, измерения не инвазивного артериального давления) с набором неонатальных датчиков, манжеток
1 на койку (+1 в запасе) ОРИТН
24)
Ларингоскоп с набором клинков для новорожденных
1 на койку (+1 в запасе) ОРИТН
25)
Фонендоском для новорожденного
1 на койку ОРИТН
26)
Аппарат для определения кислотно-основного состояния, электролитов, билирубина
1 на отделение
27)
Глюкомер
1 на ОРИТН
28)
Система чрескожного мониторирования газового состава крови
1 на ОРИТН
29)
Консоли (стеновая панель для подключения аппаратуры с выходом для кислорода, воздуха и вакуума)
1 на реанимационное место
30)
Прибор для контролирования ЭЭГ
1 на отделение
31)
Передвижной ЭКГ аппарат
1 на мед организацию
32)
Передвижная рентген установка
1 на стационар
33)
Аппарат высокочастотной ИВЛ с одноразовыми контурами
1 на 6 коек
34)
Аппарат неинвазивной вентиляции легких для новорожденных с расходным материалом (одноразовые контуры, канюли (размеры S, M, L, XL), маски (размеры S, M, L, XL), генераторы и шапочки по размерам
1 на 1 койку (+1)
35)
Аппарат для проведения гипотермии
1 на отделение
36)
Передвижной аппарат для УЗИ у новорожденного с набором датчиков и допплерометрическим блоком
1 на медицинскую организацию
37)
Система для активной аспирации из полостей
1 на отделение
38)
Шкаф - бокс с ламинарным потоком воздуха для приготовления инфузионных растворов
1 на отделение
39)
Транспортный инкубатор со встроенным аппаратом ИВЛ (с кислородными баллонами емкостью на 3 часа и более работы)
1 на отделение

12)
Кувездар
босандыру палатасына 1
13)
Қосымша опцияларымен кардиомониторлар (электрокардиография, капнограф, инвазивті емес қан қысымын өлшеу және басқалар)
төсек орынға 1
14)
Бір реттік контурларымен ОЖЖ –ның құрылғы аппаратымен көлік инкубаторы
босандыру палатасына 1
15)
Қышқыл-негізгі жағдайды анықтауға арналған аппарат
босандыру палатасына 1
16)
Вакуум аспираторлары (сору)
төсек орынға 1
17)
Құжаттарға және ММБ-ға арналған жеке үстелдер
босандыру палатасына 1
2.
Жаңа туған нәрестелердің реанимациясы және қарқынды терапиясы бөлімшесі (бұдан әрі-РжҚТБ)
18)
Жаңа туған нәрестелер үшін бір реттік контурларымен инвазивті ОЖЖ (қысым мен көлемді бақылаумен) бір реттік тәріздерілерімен
РжҚТБ-ның төсегіне 1(+1)
19)
Жұмсақ бетперделер жиынтығымен амбу қабы (тыныс алу жолымен құрылғыны)
РжҚТБ-ның төсегіне 1 (+1 қорда)
20)
Ашық реанимациялық жүйесі
РжҚТБ-ның төсегіне 1(+1 қорла)
21)
Жаңа туған нәрестеге арналған инкубатор
РжҚТБ-ның төсегіне 1(+1)
22)
Фототерапия аппараты
РжҚТБ-ның 2 төсекке 1
23)
Қосымша опцияларымен неонаталдық бергіштері, манжеттер жиынтығымен кардиомониторлар (электрокардиография, капнограф, инвазивті емес қан қысымын өлшеу және т.б.)
РжҚТБ-ның төсегіне 1 (+1 қорда)
24)
Жаңа туған нәрестелерге сынамалары бар ларингоскоп
РжҚТБ-ның төсегіне 1 (+1 қорда)
25)
Жаңа туған нәрестеге арналған фонендоскоп
РжҚТБ – ның төсегіне 1
26)
Қышқыл негізгі жағдайды, электролиттерді, билирубинді анықтауға арналған аппарат
бөлімшеге 1
27)
Глюкомер
РжҚТБ бөлімшеге 1
28)
Қанның газдық құрамын тері арқылы мониторлау жүйесі
РжҚТБ бөлімшеге 1
29)
Консольдар (оттегінің, ауаның және вакуумның шығуымен қосуға арналған қабырға панелі)
әрбір реанимациялық орынға 1
30)
ЭЭГ бақылауға арналған аспап
бөлімшеге 1
31)
Жылжымалы ЭКГ аппараты
медициналық ұйымға 1
32)
Жылжымалы рентгендік қондырғы
стационарға 1
33)
Бір реттік контурларымен жоғары жиіліктегі ӨЖЖ аппараттары
6 төсекке 1
34)
Тыныс алу жолындағы тұрақты оң қысым режимімен өкпені инвазивті емес жасанды желдететін аппарат, шығыс материалы (бір реттік контур, канюлилер (S, M, L, XL), бетперделер (өлшемдері S, M, L, XL), мөлшері бойынша генераторлар мен қақпақтар.
төсекке 1 (+1 қорда)
35)
Гипотермия жүргізуге арналған аппарат
бөлімшеге 1
36)
Жаңа туған нәрестеге бергіштермен мен допплерометрлік жиынтығымен УДЗ жүргізу үшін жылжымалы аппарат
медициналық ұйымына 1
37)
Қуықтардан белсенді аспирациялау жүйесі
бөлімшеге 1
38)
Инфузиялық ерітінділерді дайындау үшін ауаның ламинарлық ағыны бар шкаф - бокс
бөлімшеге 1
39)
Құрастырылған ӨЖЖ аппараты бар көлік инкубаторы (3 сағат немесе одан артық жұмыс сыйымдылығымен оттегі баллондарымен)
бөлімшеге 1

40)
Небулайзер
1 на 2 койки ОРИТН
41)
Негатоскоп
1 на отделение ОРИТН
42)
Закрытая система для изготовления инфузионных растворов и парентерального питания с расходным материалом
1 аппарат на неонатальные отделения
43)
Весы электронные для новорожденных
1 на 2 койки
44)
Дозатор лекарственных средств
2 на койку
45)
Реанимационный набор для новорожденного
1 комплект на 2 койки
46)
Светильник медицинский передвижной
1 на 2 койки
47)
Шкаф для медикаментов общего списка
1 на отделение
48)
Штатив для длительных вливаний
1 на койку
49)
Электроотсос
1 на 1 койко место
50)
Облучатель бактерицидный стационарный
1 на отделение
51)
Холодильник для хранения медикаментов
1 на отделение
52)
Транскутанный билирубинометр.
1 на стационар
53)
Негатоскоп
1 на отделение
3.
Палата отделения совместного пребывания матери и ребенка
54)
Аппарат для фототерапии
1 на отделение
55)
Весы электронные для новорожденных
1 на отделение
56)
Источник лучистого тепла
1 на отделение
57)
Кровать для новорожденного
1 на койку
58)
Пеленальный столик
1 на палату
59)
Облучатель бактерицидный стационарный
1 на отделение
60)
Электроотсос
1 на отделение
61)
Оборудование для аудиологического скрининга (ВОАЭ, КСВП)
1 комплект на отделение
62)
Реанимационный набор для новорожденного
1 комплект на отделение
III
3 уровень регионализации перинатальной помощи
1.
Родильное отделение
1)
Набор для проведения реанимации новорожденного: ларингоскопы с прямыми клинками трех размеров (для доношенных № 1 и недоношенных № 0; № 00), интубационные трубки (от 2,0 до 4,0 мм), аспирационные катетеры № 4, 6, 8, 10, маски двух размеров № 0;1, ларингиальная маска для новорожденного, мешок Амбу, шприцы, ножницы, стерильный материал, антисептик, пинцет, лейкопластырь, пупочный катетер СН № 5,6, 8 мекониальный аспиратор, лигатура, периферические катетеры G 22, G 24- обеспечивающие доступ к сосудам и для проведения инфузионной терапии, Т-образная система
1 на родильную палату
2)
Весы электронные для новорожденных
1 на родильную палату
3)
Оборудование для проведения оксигенотерапии (измерители потока кислорода-флоуметр, смеситель и увлажнитель газов)
1 на койко-место
4)
Централизованная подача медицинских газов (консоли или бридж-система с вакуумом, кислородом, сжатым воздухом)
наличие в родильной палате
5)
Пульсоксиметры с неонатальными датчиками
1 на койко-место
6)
Оборудование для определения глюкозы крови
1 на каждое отделение
7)
Перфузоры для инфузионной терапии
2 на койко-место

40)
Небулайзер
РжҚТБ 2 төсегіне1
41)
Негатоскоп
РжҚТБ бөлімшеге 1
42)
Инфузиялық ерітіндіерді дайындау және шығыс материалымен парентералдық қоректендіруге арналған жабық жүйе
неонаталдық бөлімшеге 1 аппарат
43)
Жаңа туған нәрестелерге арналған электрондық таразылар
2 төсек орынға 1
44)
Дәрілік заттардың дозаторы
төсек орынға 1
45)
Жаңа туған нәрестелерге арналған реанимациялық жиынтық
1 комплект на 2 койки
46)
Медициналық жылжымалы шам
2 төсек орынға 1
47)
Жалпы тізімдегі дәрілік заттарға арналған шкаф
бөлімшеге 1
48)
Ұзақмерзімді тамырға құюға арналған штатив
төсек орынға 1
49)
Электрлік сорғы
1 төсек орынға 1
50)
Стационарлық бактерицидтік сәулелегіш
бөлімшеге 1
3.
Дәрі-дәрмектерді сақтауға арналған тоңазытқыш
бөлімшеге 1
54)
Транскутанттық билирубинометр
стационарға 1
55)
Негатоскоп
бөлімшеге 1
3.
Ана мен баланың бірге болу бөлімшесінің палатасы
54)
Фототерапия аппараты
бөлімшеге 1
55)
Жаңа туған нәрестелерге арналған электрондық таразылар
бөлімшеге 1
56)
Сәулелік жылу көзі
бөлімшеге 1
57)
Жаңа туған нәрестеге арналған төсек
төсек орынға 1
58)
Жаңа туған нәрестені орауға арналған үстел
палатасына 1
59)
Стационарлық бактерицидтік сәулелегіш
бөлімшеге 1
60)
Электрлік сорғы
бөлімшеге 1
61)
Аудиологиялық скринингке арналған жабдық (ТОАЭ, ҚЛЕШП)
бөлімшеге 1 жыинтық
62)
Жаңа туған нәрестеге арналған реанимациялық жиынтық
бөлімшеге 1 жыинтық
III
Перинаталдық көмекті өңірлендірудің 3-деңгейі
1.
Босандыру бөлімшесі
1)
Жаңа туған нәрестеге реанимация жасауға арналған жиынтық: үш өлшемді тік сынасы бар ларингоскоп (№ 1 мерзімінде туғандарға және № 0; № 00 шала туғандарға арналған), инкубациялық түтікшелер (2,0-ден бастап 4,0 мм-ге дейін), № 4, 6, 8, 10 аспирациялық катетерлер, бетперделер 0 және 1-ші екі өлшемді, Амбу қабы (көлемі 700 шаршы.см-ден аспайтын), шприцтер, қайшылар, пинцет, стерильді заттар, лейкопластырь, кіндік катетері СН № 5, 6, 8, мекониалдық аспиратор, лигатура, тамырларға жетуді қамтамасыз ететін және инфузиялық терапияны жүргізуге арналған перифериялық катетерлер G 22, G 24, T-тәрізді жүйе.
босандыру палатасына 1
2)
Жаңа туған нәрестелерге арналған электрондық таразылар
босандыру палатасына 1
3)
Оксигенотерапия жүргізуге арналған жабдықтар (оттегі ағымын өлшеуіштер-флоуметрлер, араластырғыштар және газды ылғалдатқыштар).
төсек орынға 1
4)
Орталықтандырылған медициналық газдарды беру (консольдер немесе бридж –вакуум жүйесімен, оттегімен, сығылған ауамен)
босандыру палатасында болуы
5)
Неонаталдық бергіштерімен импульсті пульсоксиметр
төсек орынға 1
6)
Қандағы глюкозаны анықтауға арналған жабдықтар
әрбір бөлімшеге 1
7)
Инфузияға арналған перфузорлар
төсек орынға 2

8)
Набор для дренажа пневмоторакса с расходными материалами
1 на отделение
9)
Аппарат для не инвазивной вентиляции легких с режимом постоянного положительного давления в дыхательных путях с расходным материалом (одноразовые контуры, канюли (размеры S, M, L, XL), маски (размеры S, M, L, XL), генераторы и шапочки по размерам
1 на койко место
10)
Аппараты для проведения ИВЛ (простой модификации или экспертного класса) с одноразовыми контурами
1 на родильную палату
11)
Открытые реанимационные столики с источником лучистого тепла
1 на родильную палату
12)
Кувезы
1 на родильную палату
13)
Кардиомониторы с дополнительными опциями (электрокардиография, капнограф, измерения не инвазивного артериального давления и) с набором неонатальных электродов, датчиков и манжеток
1 на родильную палату
14)
Транспортный инкубатор с встроенным аппаратом ИВЛ с одноразовыми контурами
2 на отделение
15)
Аппарат для определения кислотно-основного состояния
1 на отделение
2.
Палата отделения реанимации и интенсивной терапии новорожденных
16)
Аппарат инвазивный искусственной вентиляции для новорожденного (с контролем по давлению и объему, циклические по времени и потоку, с системой триггерной вентиляции, небулайзерами) с одноразовыми контурами
1 на койко-место (+1 в запасе)
17)
Закрытая система для изготовления инфузионных растворов и парентерального питания с расходным материалом
1 аппарат на отделение
18)
Аппарат дыхательный ручной для новорожденного с набором мягких масок разных размеров (мешок Амбу)
1 на койку (+1 в запасе)
19)
Т-образная система
1 на койку
20)
Открытая реанимационная система
1 на койку (+1 в запасе)
21)
Инкубатор для новорожденного (интенсивная модель)
1 на койку (+1 в запасе)
22)
Аппарат для фототерапии
1 на 1 койко-место
23)
Аппарат для проведения гипотермии
1 на 6 коек
24)
Кардиомониторы с дополнительными опциями (электрокардиография, капнограф, измерения не инвазивного артериального давления) с набором неонатальных электродов, датчиков и манжеток
1 на койку (+1 в запасе)
25)
Ларингоскоп с набором клинков для новорожденного
1 на койку (+1 в запасе)
26)
Реанимационный набор для новорожденного
1 комплект на отделение
27)
Фонендоскоп для новорожденного
1 на койку
28)
Аппарат для определения кислотно-основного состояния, электролитов и билирубина
1 на отделение
29)
Прибор для транскутанного определения билирубина
1 на отделение
30)
Глюкометр
1 на отделение
31)
Система чрезкожного мониторирования газового состава крови
1 на 6 коек
32)
Централизованная подача медицинских газов (консоли или бридж-система с вакуумом, кислородом, сжатым воздухом)
1 на койку

8)
Шығыс материалдарымен пневмотораксты дренаждауға арналған жиынтық
бөлімшеге 1
9)
Тыныс алу жолындағы тұрақты оң қысым режимімен өкпені инвазивті емес жасанды желдететін аппарат, шығыс материалы (бір реттік контур, канюлилер (S, M, L, XL), бетперделер (өлшемдері S, M, L, XL), мөлшері бойынша генераторлар мен қақпақтар.
төсек орынға 1
10)
Бір реттік контурларымен ӨЖЖ-ге арналған аппарат (қарапайым модификация немесе сарапшы сыныбы)
босандыру палатасына 1
11)
Сәулелік жылу көзімен реанимациялық үстелдер (қарапайым модификация)
босандыру палатасына 1
12)
Кувездер
босандыру палатасына 1
13)
Қосымша опцияларымен кардиомониторлар (электрокардиография, капнограф, инвазивті емес қан қысымын өлшеу және т.б.) электрод, бергіштер және манжеттер неонаталдық жыинтықтарымен
босандыру палатасына 1
14)
Бір реттік контурларымен ОЖЖ-ның құрылғы аппаратымен көлік инкубаторы
бөлімшеге 2
17)
Қышқыл-негізгі жағдайды анықтауға арналған аппарат
бөлімшеге 1
2.
Жаңа туған нәрестелердің реанимациясы және қарқынды терапия бөлімшесінің палатасы
16)
Жаңа туған балаға арналған бір реттік контурлармен жасанды желдету аппараты (қысымы мен көлемі бойынша бақылауымен, ағымы бойынша уақытпен триггерлік желдету жүйесімен, неболайзерлермен)
төсек орынға 1 (+1 қорда)
17)
Инфузиялық ерітіндіні дайындау және шығыс материалымен парентералдық қоректендіруге арналған жабық жүйе
бөлімшеге 1 аппарат
18)
Әртүрлі өлшемді жұмсақ бетперделер жыинтығымен жаңа туған нөрестелерге арналған қолмен тыныс беру аппараты (Амбу қабы)
төсек орынға 1 (+1 қорда)
19)
T-тәрізді жүйе
төсек орынға 1
20)
Ашық реанимациялық жүйе
төсек орынға 1 (+1 қорда)
21)
Жаңа туған нәрестеге арналған инкубатор (қарқынды үлгі)
төсек орынға 1 (+1 қорда)
22)
Фототерапияға арналған аппарат
1 төсек орынға - 1
23)
Гипотермия жүргізуге арналған аппарат
6 төсек орынға - 1
24)
Қосымша опцияларымен кардиомониторлар (электрокардиография, капнограф, инвазивті емес қан қысымын өлшеу және т.б.) электрод, неонаталдық бергіштер және манжеттер жыинтықтарымен
төсек орынға 1 (+1 қорда)
25)
Жаңа туған нәрестелерге арналған сынамалары бар ларингоскоп
төсек орынға 1 (+1 қорда)
26)
Жаңа туған нәрестелерге арналған реанимациялық жиынтық
бөлімшеге 1 жиынтық
27)
Жаңа туған нәрестеге арналған фонендоскоп
төсек орынға 1
28)
Қышқыл негізгі жағдайды, электролиттерді, билирубинді анықтауға арналған аппарат
бөлімшеге 1
29)
билирубинді анықтауға арналған транскутанттық құрал
бөлімшеге 1
30)
Глюкометр
бөлімшеге 1
31)
Қанның газдық құрамын тері арқылы мониторлау жүйесі
6 төсек орынға - 1
32)
Орталықтандырылған медициналық газдарды беру (консольдер немесе бридж –вакуум жүйесімен, оттегімен, сығылған ауамен)
төсек орынға - 1

33)
Прибор для мониторирования ЭЭГ (передвижной монитор)
1 на отделение
34)
Аппарат для высокочастотной осцилляторной ИВЛ с одноразовыми контурами
1 на 6 коек
35)
Аппарат неинвазивной искусственной вентиляции легких для новорожденного (с вариабельным потоком) с расходным материалом (одноразовые контуры, канюли (размеры S, M, L, XL), маски (размеры S, M, L, XL), генераторы и шапочки по размерам
1 на койку (+1 в запасе)
36)
Приставка к аппарату ИВЛ для подачи оксид азота с одноразовыми контурами подачи газа, баллоны с монооксидом азота 10-20 литров.
1 на отделение
37)
Передвижной аппарат для УЗИ у новорожденного с набором неонатальных датчиков и допплерометрическим блоком и кардиологической программой
1 на отделение
38)
Передвижной аппарат ЭКГ для новорожденного, оснащенный системой защиты от электрических помех
1 на отделение
39)
Мобильная рентген установка
1 на стационар
40)
Офтальмоскоп
1 на отделение
41)
Негатоскоп
1 на отделение
3.
Палата отделения патологии новорожденных и выхаживания недоношенных
42)
Аппарат для фототерапии
1 на 2 койки
43)
Весы электронные для новорожденных
1 на палату
44)
Глюкометр
1 на отделение
45)
Дозатор лекарственных средств
1 на койку
46)
Инкубатор для новорожденных
1 на 2 койко-место
47)
Кровать для новорожденного
1 на койку
48)
Монитор прикроватный неонатальный с датчиками, и манжетками для измерения не инвазивного артериального давления
1 на койку
49)
Небулайзер
1 на 2 койки
50)
Реанимационный набор для новорожденного
1 на 6 койко-мест
51)
Шкаф для медикаментов общего списка
1 на отделение
52)
Штатив для длительных вливаний
1 на койку
53)
Электроотсос
1 на койко место
54)
Облучатель бактерицидный стационарный
1 на отделение
55)
Централизованная подача медицинских газов (консоли или бридж-система с вакуумом, кислородом, сжатым воздухом
1 на 2 койки
56)
Аппарат неинвазивной искусственной вентиляции легких для новорожденного с расходным материалом (одноразовые контуры, канюли (размеры S, M, L, XL), маски (размеры S, M, L, XL), генераторы и шапочки по размерам
1 на 10 коек
57)
Открытая реанимационная система
1 на 2 койки
58)
Шкаф с ламинарным потоком воздуха для приготовления стерильных растворов или закрытая система для изготовления инфузионных растворов и парентерального питания с расходным материалом
1 аппарат на отделение
59)
Прибор для транскутанного определения билирубина
1 на отделение
60)
Негатоскоп
1 на отделение
61)
Ванночка для купания новорожденного
3 на отделение

33)
ЭЭГ бақылауға арналған жылжымалы аспап
бөлімшеге 1
34)
Жоғары жиілілік осциляторлық бір реттік контурымен ОЖЖ аппараты
6 төсек орынға - 1
35)
Шығыс материалдары бар жаңа туған нәрестеге арналған өкпені инвазивті емес жасанды желдету аппараты (вариабелдік ағымымен) (бір реттік контурлар, канюлдер (өлшемдері S, M, L, XL), маскалар ( өлшемдері S, M, L, XL), өлшемдері бойынша генераторлар мен қалпақшалар
төсек-орынға 1 (+1 қорда)
36)
10-20 литр монооксидазоты бар бір реттік контурмен газ беру ОЖЖ аппаратына қосымша оксид азоты беруге арналған құрылғы
бөлімшеге 1
37)
Неонаталдық бергіштермен және доплерометриялық блокпен қамтылған кардиологиялық бағдарламасымен жылжымалы УДЗ аппараты
бөлімшеге 1
38)
Электр зияндығына қарсы қорғанысымен қамтылған жаңа туған нәрестеге арналған жылжымалы ЭКГ аппараты
бөлімшеге 1
39)
Жылжымалы мобильдік рентгендік қондырғы
стационарға 1
40)
Офтальмоскоп
бөлімшеге 1
41)
Негатоскоп
бөлімшеге 1
3.
Жаңа туған және салмағы төмен нәрестелердің патология бөлімшесі
42)
Фототерапия аппараты
6 төсек орнына - 1
43)
Жаңа туған нәрестелерге арналған электрондық таразылар
палатаға 1
44)
Глюкометр
бөлімшеге 1
45)
Дәрілік заттарды өлшегіш
төсек орынға 1
46)
Жаңа туған нәрестеге арналған инкубатор
2 төсек орынға - 1
47)
Жаңа туған нәрестеге арналған төсек
төсек орынға - 1
48)
Неоналдық бергіштермен және манжеттермен қамтылған төсек жанындағы инвазивті емес қан қысымын өлшейтін монитор
төсек орынға - 1
49)
Небулайзер
2 төсек орынға - 1
50)
Жаңа туған нәрестелерге арналған реанимациялық жиынтық
6 төсек орынға - 1
51)
Жалпы тізімдегі дәрілік заттарға арналған шкаф
бөлімшеге 1
52)
Ұзақ мерзімді дәрілік заттарды құюға арналған штатив
төсек орынға - 1
53)
Электрлік сорғы
төсек орынға - 1
54)
Стационарлық бактерицидтік сәулелегіш
бөлімшеге 1
55)
Орталықтандырылған медициналық газдарды беру (консольдер немесе бридж –вакуум жүйесімен, оттегімен, сығылған ауамен)
2 төсек орынға - 1
56)
Шығыс материалдары бар жаңа туған нәрестеге арналған өкпені инвазивті емес жасанды желдету аппараты (бір реттік контурлар, канюлдер (өлшемдері S, M, L, XL), маскалар (өлшемдері S, M, L, XL), өлшемдері бойынша генераторлар мен қалпақшалар
10 төсек орынға - 1
57)
Ашық реанимациялық жүйе
2 төсек орынға - 1
58)
Стерильдік ерітінділерді дайындауға арналған ауаның ламинарлық ағыны бар шкаф немесе инфузиялық ерітіндіні дайындау және парентералдық қоректенуге арналған жабық жүйе мен шығыс материалдары
бөлімшеге 1
59)
Билирубинді анықтауға арналған транскутантдық құрал
бөлімшеге 1
60)
Негатоскоп
бөлімшеге 1
61)
Жаңа туған нәрестені шомылдыруға арналған ыдыс (ванна)
бөлімшеге 3

62)
Оборудование для аудиологического скрининга (ВОАЭ, КСВП)
1 комплект на отделение
63)
Фонендоскоп для новорожденного
1 на койку
4.
Палата отделения совместного пребывания матери и ребенка
64)
Аппарат для фототерапии
1 на 10 коек
65)
Весы электронные для новорожденных
1 на 10 коек
66)
Источник лучистого тепла
2 на отделение
67)
Кровать для новорожденного
1 на койку
68)
Пеленальный столик
1 на палату
69)
Облучатель бактерицидный стационарный
1 на палату
70)
Электроотсос
1 на отделение
71)
Оборудование для аудиологического скрининга (ВОАЭ, КСВП)
1 комплект на отделение
72)
Реанимационный набор для новорожденного
1 комплект на отделение
72)
Фонендоскоп для новорожденного
2 на отделение
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
КСВП – коротколатентные слуховые вызванные потенциалы;
ПИТ – палата интенсивной терапии;
ИВЛ – искусственная вентиляция легких;
ОРИТН – отделение реанимации и интенсивной терапии.
ВОАЭ – вызванная отоакустическая эмиссия;
УЗИ – ультразвуковое исследование;
ЭКГ – электрокардиография;
ЭЭГ – электроэнцефалография;
Приложение 9
к Стандарту организации
оказания педиатрической
помощи в Республике Казахстан
Перечень медицинского оборудования и медицинских изделий для оснащения автомобиля реанимационной бригады для транспортировки новорожденных
Автомобиль реанимационной бригады для транспортировки новорожденных оснащается следующими медицинскими изделиями и медицинским оборудованием:
1. Оборудование:
1) кувез (переносной или перевозной);
2) "печка" для обогрева салона автомобиля;
3) термоизолирующая пленка для ребенка;
4) белье для ребенка (одеяло, пеленки, одежда);
5) монитор ЭКГ и АД с набором манжет и датчиков,
6) пульсоксиметр с одноразовыми манжетами;
7) часы с секундной стрелкой;
8) термометр электронный;
9) фонендоскоп.
2. Оборудование для респираторной поддержки:
1) кислородный баллон;
2) воздушный компрессор для проведения ИВЛ и использования вакуумных средств;
3) дозиметр кислородный для баллонов;
4) аппарат ИВЛ портативный с системой увлажнения и обогрева дыхательной смеси;
5) кислородный смеситель;
6) мешок Амбу, объем не более 700 кубических см.;
7) набор масок разных размеров для ИВЛ;
8) оральные воздуховоды;
9) система респираторной поддержки N СРАР.
3. Оборудование и изделия медицинского назначения для интубации трахеи и санации дыхательных путей:
1) ларингоскоп с прямыми клинками № 0 и № 1;
2) интубационные трубки (D-диаметр 2,5; 3,0; 3,5; 4,0);
3) электрический или вакуумный отсос, груша одноразовая и набор катетеров для аспирации (№ 5, 6, 8, 10, 12, 14);

62)
Аудиологиялық скринингке арналған жабдық (ТОАЭ, ҚЛЕШП)
бөлімшіге 1
63)
Жаңа туған нәрестеге арналған фонендоскоп
төсек орынға - 1
4.
Ана мен баланың бірге болу бөлімшесінің палатасы
64)
Фототерапия аппараты
10 төсек орынға - 1
65)
Жаңа туған нәрестелерге арналған электрондық таразылар
10 төсек орынға - 1
66)
Сәулелік жылу көзі
бөлімшеге 2
67)
Жаңа туған нәрестеге арналған төсек орын
төсек орынға - 1
68)
Жаңа туған нәрестені орауға арналған үстел
төсек орынға - 1
69)
Стационарлық бактерицидтік сәулелегіш
төсек орынға - 1
70)
Электрлік сорғы
бөлімшеге 1
71)
Аудиологиялық скринингке арналған жабдық
бөлімшеге 1 жиынтық
72)
Жаңа туған нәрестелерге арналған реанимациялық жиынтық
бөлімшеге 1 жыинтық
72)
Жаңа туған нәрестеге арналған фонендоскоп
бөлімшеге 2
Ескертпе: аббревиатураның толық жазылуы:
ҚЛЕШӘ – қысқа латенттелген естудің шақырылған әлеуметтері;
ҚТП – қарқынды терапия палатасы;
ӨЖЖ – өкпені жасанды желдету;
РжҚТБ – реанимация және қарқынды терапия бөлімі.
ТОАЭ – туындаған отоакустикалық эмиссия;
УДЗ – ультрадыбыстық зерттеу;
ЭКГ – электрокардиография;
ЭЭГ – электроэнцефалография.
Қазақстан Республикасында
педиатриялық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
9-қосымша
Нәрестелерді тасымалдауға арналған реанимациялық бригада автомобилін жарақтандыру үшін медициналық жабдықтар мен медициналық бұйымдардың тізбесі
Жаңа туған нәрестелерді тасымалдауға арналған реанимациялық бригаданың автомобилі мынадай медициналық бұйымдармен және медициналық жабдықтармен жарақталады:
1. Жабдықтар:
1) кувез (жылжымалы немесе тасымалданатын);
2) автомобиль салонын жылытуға арналған "пеш";
3) балаға арналған термооқшаулауыш пленка;
4) балаға арналған киім-кешектер (көрпе, жаялық, киімдер және т.б.);
5) көмкерме жиынтығы және датчиктері бар ЭКГ және АҚ мониторы;
6) бір реттік көмкермесі бар пульсоксиметр;
7) секундтық тілі бар сағат;
8) электрондық термометр;
9) фонендоскоп.
2. Респираторлық қолдауға арналған жабдықтар:
1) оттегі баллоны;
2) ӨЖЖ жүргізуге және вакуумдық құралды пайдалануға арналған ауа компрессоры;
3) баллонға арналған оттегі дозиметрі;
4) ылғалдату жүйесі және тыныс алу қоспасын жылытқышы бар ӨЖЖ портативті аппараты;
5) оттегін араластырғыш;
6) Амбу қабы, көлемі 700 шаршы. см-ден аспайтын;
7) ӨЖЖ арналған түрлі өлшемдегі маскалар жиынтығы;
8) ауыз арқылы ауа өткізгіштер;
9) N СРАР респираторлық қолдау жүйесі;
3. Трахеяны интубациялауға және тыныс алу жолдарының санациясына арналған жабдықтар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар:
1) тік сыналары бар ларингоскоп №0 және №1;
2) интубациялық түтікшелер (D-диаметр 2,5; 3,0; 3,5; 4,0);
3) электрлік немесе вакуумдық сорғыш, бір реттік груша және аспирацияға арналған катетерлер жиынтығы (№ 5, 6, 8, 10, 12, 14);

4) назогастральный зонд – диаметр 6 мм.
4. Оборудование и изделия медицинского назначения для введения лекарственных препаратов:
1) инфузомат, шприцевый насос (2-3 штуки на аккумуляторах);
2) наборы для катетеризации периферических вен;
3) системы для проведения инфузии;
4) шприцы различных объемов;
5) тройники;
6) иглы-бабочки;
7) хирургические пинцеты, скальпель, ножницы;
8) стерильные перчатки.
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
АД – артериальное давление;
ИВЛ – искусственная вентиляция легких.
ЭКГ – электрокардиография;
Приложение 10
к Стандарту организации
оказания педиатрической
помощи в Республике Казахстан
Протокол транспортировки новорожденного
Дата рождения:
Гестационный возраст:
Постконцептуальный возраст:
Возраст:
Масса тела при рождении:
Фактическая масса тела:
Пол ребенка:
Причина перевода новорожденного:
Длительность транспортировки:
Диагноз матери
1. ___________________________________________________________
2. ___________________________________________________________
Диагноз новорожденного ребенка
1. ___________________________________________________________
2. ___________________________________________________________
Состояние новорожденного ребенка перед транспортировкой
Условия транспортировки
Вид транспорта: автомобиль, воздушный транспорт
Вид респираторной терапии: ИВЛ, ВИВЛ, оксигенотерапия
_________________________________
Установка для инфузионной терапии - инфузомат или система
Мониторинг: пульсоксиметрия, измерение артериального, термометрия
Время (часы, минуты)
________________________________________________
Показатели
Подготовка к транспортировке
Транспортировка
1.
Температура в кювезе (0С)
2.
Уровень кислорода (FiO2), %
3.
Параметры ИВЛ
1)
Поток (л/мин)
2)
Частота дыхания (ЧД) в минуту
3)
Режим вентиляции
4)
Давление на вдохе (Pi/e), см. вод.ст.
5)
Давление на выдохе (РЕЕР), см. вод. ст.
4.
Инфузия
1)
Раствор (мл.)
2)
Скорость (мл/час)
3)
Препараты
5.
Мониторинг
1)
ЧД (в мин.)
2)
ЧСС, уд/мин/АД (мм рт ст)
3)
Температура тела (0С)
4)
Сатурация кислорода (SpO2), %
5)
Зонд (потери) мл
6)
Судорожный синдром
7)
Геморрагический синдром (кожные проявления, желудочно-кишечный тракт, дыхательные пути)
Осложнения при транспортировке
Смерть
Ухудшение состояния
Другие ситуации
Дополнительная информация __________________________________
Дата и длительность транспортировки
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) врача (транспортной бригады и
принимающего новорожденного)
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
ВИВЛ – высокочастотная искусственная вентиляция легких.
ЧСС – частота сердечных сокращений;
АД – артериальное давление
ИВЛ – искусственная вентиляция легких.
ЧД – частота дыхания;

4) назогастральдық сүңгі – диаметр 6 мм.
4. Дәрілік заттарды енгізуге арналған жабдықтар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар:
1) инфузомат, шприцті сорғыш
(2-3 дана аккумулятормен);
2) перифериялық венаны катетерлеуге арналған жиынтық;
3) инфузия жасауға арналған система;
4) түрлі көлемдегі шприцтер;
5) тройниктер;
6) көбелекті-инелер;
7) хирургиялық пинцеттер, скальпель, қайшылар;
8) тазартылған қолғаптар.
Ескертпе: аббревиатураның толық жазылуы:
АҚ – артериялық қысым;
ӨЖЖ – өкпені жасанды желдету.
ЭКГ – электрокардиография;
Қазақстан Республикасында
педиатриялық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
10-қосымша
Нәрестені тасымалдау хаттамасы
Туған күні:
Гестациялық жасы:
Тұжырымдамадан кейінгі жас:
Жасы:
Туған кездегі дене салмағы
Нақты дене салмағы:
Баланың жынысы:
Нәрестені ауыстырудың себебі:
Тасымалдаудың ұзақтығы:
Анасының диагнозы
1. _______________________________________________________________
2. _______________________________________________________________
Нәрестенің диагнозы
1. _______________________________________________________________
2. _______________________________________________________________
Тасымалдау алдындағы нәрестенің жай-күйі __________________________
Тасымалдау талаптары
Көлік түрі: автомобиль, басқа санитариялық көлік, әуе көлігі
Респираторлық терапия түрі: ӨЖЖ, ЖЖӨЖЖ, оксигенотерапия _________________________
Инфузиялық терапияға арналған қондырғы –инфузомат немесе жүйе
Мониторинг: пульсоксиметрия, АҚ өлшеу, термометрия
Уақыты (сағат, минут) ______________________________________________
Көрсетімдері
Тасымалдауға дайындық
Тасымалдау
1.
Кювездегі температура (°С)
2.
Оттегі деңгейі FiO2(%)
3.
ӨЖЖ параметрлері
1)
Ағын (л/мин)
2)
ТЖ минутына
3)
Желдету режімі
4)
Тыныс алу қысымы Pi/e (см вод ст)
5)
Дем шығару қысымы РЕЕР (см вод ст)
4.
Инфузия
1)
Ерітінді (мл)
2)
Жылдамдығы (мл/сағ)
3)
Препараттар
5.
Мониторинг
1)
ТЖ (мин)
2)
ЖСЖ (соғу/мин)/ҚҚ (мм сынап бағ.)
3)
Дене температурасы (°С)
4)
Оттегі сатурациясы SpO2 (%)
5)
Сүңгі (шығындар) мл
6)
Құрысу синдромы
7)
Геморрагиялық синдром (теріден біліну, асқазан-ішек жолдары, тыныс алу жолдары)
Тасымалдау кезіндегі асқынулар
Өлім
Халінің нашарлауы
Басқа жағдайлар
Қосымша ақпарат ______________________________________________
Тасымалдау күні және ұзақтығы
Дәрігердің тегі, аты, әкесінің аты ТАӘ (болған кезде) (көлік бригадасының және нәрестені қабылдаушы)
Ескертпе: аббревиатураның толық жазылуы:
ЖЖӨЖЖ – жоғары жиіліктегі өкпені жасанды желдету;
ЖСЖ – жүрек соғу жиілігі;
ҚҚ - қан қысымы.
ӨЖЖ - өкпені жасанды желдету;
ТЖ – тыныс алу жиілігі;