Об утверждении стандарта организации оказания педиатрической помощи в Республике Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 марта 2022 года № ҚР ДСМ -25. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 марта 2022 года № 27182.
В соответствии с подпунктом 32) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить стандарт организации оказания педиатрической помощи в Республике Казахстан согласно приложению, к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 декабря 2017 года № 1027 "Об утверждении Стандарта организации оказания педиатрической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16279).
3. Департаменту охраны здоровья матери и ребенка Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
"СОГЛАСОВАН"
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 15 марта 2022 года
№ ҚР ДСМ-25
Стандарт организации оказания педиатрической помощи в Республике Казахстан
Сноска. Приложение - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 21.02. 2025 № 11 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий стандарт организации оказания педиатрической помощи в Республике Казахстан (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 32) статьи 7 и статьей 138 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и устанавливает требования и правила к процессам организации оказания педиатрической помощи детям в организациях здравоохранения в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области здравоохранения.

Қазақстан Республикасында педиатриялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 15 наурыздағы № ҚР ДСМ -25 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 19 наурызда № 27182 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 7-бабының 32) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында педиатриялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасында педиатриялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 29 желтоқсандағы № 1027 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16279 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ана мен бала денсаулығын сақтау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет минстрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Ғиният
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2022 жылғы 15 наурыздағы
№ ҚР ДСМ-25 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасында педиатриялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты
Ескерту. Стандарт жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.02.2025 № 11 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасында педиатриялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 7-бабының 32) тармақшасына және 138 бабына (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасына сәйкес балаларға педиатриялық көмек көрсетуді ұйымдастыру қағидаттарына қойылатын талаптар мен қағидаларды белгілейді.

2. Педиатрическая помощь оказывается лицам, не достигшим восемнадцатилетнего возраста (совершеннолетия) (далее – дети) в формах и в условиях в соответствии со статьями 117, 118 Кодекса.
3. Медицинские организации (далее – МО) обеспечивают выполнение мероприятий, направленных на профилактику, раннюю диагностику, лечение, реабилитацию, абилитацию детей с соблюдением преемственности на всех этапах оказания педиатрической помощи.
4. Медицинская помощь детям предоставляется в соответствии с постановлениями Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2020 года № 672 "Об утверждении перечня гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан", от 20 июня 2019 года № 421 "Об утверждении перечня медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования" субъектами здравоохранения, претендующими на оказание медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) и в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – ОСМС).
5. МО, выявившие факты физического насилия в отношении детей, оказывают медицинскую помощь в соответствующем объеме и в день поступления информации извещают органы внутренних дел и местные исполнительные органы по осуществлению гарантий прав ребенка.
6. МО обеспечивают ведение форм учетной документации в области здравоохранения в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – приказ № ҚР ДСМ-175/2020).
7. В МО, оказывающих педиатрическую помощь, создается среда, комфортная для пребывания детей (красочный интерьер, детские игровые зоны, игрушки) с обеспечением безопасности детей и санитарно-эпидемиологического благополучия.
8. В МО, оказывающих педиатрическую помощь, не допускается реклама заменителей грудного молока.
9. Местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы создают учебно-методический центр (далее – УМЦ), осуществляющий непрерывное повышение квалификации специалистов первичной медико-санитарной помощи по универсальной прогрессивной модели патронажа и интегрированному ведению болезней детского возраста на рабочем месте с осуществлением координации и оценки эффективности патронажного наблюдения.

2. Педиатриялық көмек он сегіз жасқа (кәмелеттік жасқа) толмаған балаларға (бұдан әрі – балалар) Кодекстің 117, 118-баптарына сәйкес нысандарда және жағдайларда көрсетіледі.
3. Медициналық ұйымдар (бұдан әрі – МҰ) педиатриялық көмек көрсетудің барлық кезеңдерінде сабақтастықты сақтай отырып, балаларды профилактикалауға, ерте диагностикалауға, емдеуге бағытталған іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз етеді.
4. Балаларға медициналық көмек Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесін бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" 2020 жылғы 16 қазандағы № 672, "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмектің тізбесін бекіту туралы" 2019 жылғы 20 маусымдағы № 421 қаулыларына сәйкес тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсетуге үміткер денсаулық сақтау субъектілерімен жүзеге асырылады.
5. Балаларға қатысты физикалық зорлық-зомбылық фактілерін анықтаған МҰ тиісті көлемде медициналық көмек көрсетеді және ақпарат түскен күні ішкі істер органдарына және бала құқықтарының кепілдіктерін жүзеге асыру жөніндегі жергілікті атқарушы органдарға хабарлайды.
6. МҰ "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығына сәйкес (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) денсаулық саласындағы медициналық есепке алу құжаттамасының нысандарын жүргізуді қамтамасыз етеді.
7. Педиатриялық көмек көрсететін МҰ-да балалардың қауіпсіздігі мен санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ете отырып, балаларға жайлы болуын қамтамасыз ететін орта (түрлі-түсті интерьер, балалар ойын аймақтары, ойыншықтар) құрылады.
8. Педиатриялық көмек көрсететін МҰ-да емшек сүтін алмастырғыштарды жарнамалауға жол берілмейді.
9. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары патронаждық байқаудың тиімділігін үйлестіру мен бағалауды жүзеге асыра отырып, патронаждың әмбебап прогрессивті моделі және жұмыс орнында балалық шақтағы ауруларды ықпалдастыра қарау бойынша бастапқы медициналық-санитариялық көмек мамандарының біліктілігін үздіксіз арттыруды жүзеге асыратын оқу-әдістемелік орталық (бұдан әрі – ОӘО) құрады.

10. УМЦ выполняет функции по:
1) организации и проведению непрерывного обучения:
специалистов МО (акушерки, педиатры, врачи общей практики, психологи, социальные работники, фельдшеры), осуществляющие патронажное наблюдение женщин в период беременности, в послеродовом периоде и детей;
патронажных медицинских сестер;
супервизоров;
медицинских работников МО (врачи, средний медицинский персонал, фельдшеры) по оказанию неотложной помощи детям.
2) формированию навыков консультирования у патронажных медсестер;
3) мониторингу непрерывного профессионального развития медицинских работников в регионе по универсальной прогрессивной модели патронажа и интегрированному ведению болезней детского возраста;
4) проведению визитов поддерживающей и внешней супервизии в региональные МО, оказывающие первичную медико-санитарную помощь ПМСП (далее – МО ПМСП);
5) мониторингу готовности медицинских работников к оказанию неотложной помощи детям.
11. Термины и определения, используемые в настоящем Стандарте:
1) интегрированное ведение болезней детского возраста (далее – ИВБДВ) – стратегия, рекомендованная Всемирной организацией здравоохранения и Детским фондом Организации Объединенных Наций (ЮНИСЕФ), направленная на своевременное и качественное оказание медицинской помощи, снижение заболеваемости, смертности и инвалидизации детей в возрасте до пяти лет, а также улучшение их физического, психосоциального и эмоционального развития;
2) ребенок (дети) – лицо, не достигшее восемнадцатилетнего возраста (совершеннолетия);
3) универсальная прогрессивная модель патронажных посещений (далее – УПМП) – это смешанная модель патронажного наблюдения на дому беременных, родильниц, новорожденных и детей до пяти лет, направленная на выявление и снижение медицинских и социальных рисков, представляющих опасность для здоровья и развития ребенка;
4) первичная медико-санитарная помощь – место первого доступа к медицинской помощи, ориентированной на нужды населения, включающей профилактику, диагностику, лечение заболеваний и состояний, оказываемых на уровне человека, семьи и общества;
5) медицинская информационная система (далее – МИС) – информационная система, обеспечивающая ведение процессов субъектов здравоохранения в электронном формате;
6) супервизия – визиты поддерживающего или внешнего мониторинга МО ПМСП с целью улучшения и продвижения процесса патронажного наблюдения с использованием инструментов визитов прямого наблюдения, мастер-классов по выявленным проблемам, а также с целью психологической поддержки и профилактики эмоционального выгорания медицинского персонала.

10. ОӘО мынадай функцияларды атқарады:
1) үздіксіз оқытуды ұйымдастыру және өткізу:
жүктілік кезінде, босанғаннан кейінгі кезеңде әйелдер мен балаларды патронаждық бақылауды жүзеге асыратын МҰ мамандары (акушерлер, педиатрлар, жалпы практика дәрігерлері, психологтар, әлеуметтік қызметкерлер, фельдшерлер);
патронадық мейіргерлер;
супервизорлар;
балаларға шұғыл көмек көрсету бойынша МҰ медицина қызметкерлері (дәрігерлер, орта медициналық персонал, фельдшерлер).
2) патронаждық мейіргерлерінің кеңес беру дағдыларын қалыптастыру;
3) патронаждың әмбебап прогрессивті моделі және балалық шақтағы ауруларды ықпалдастыра қарау бойынша өңірдегі медицина қызметкерлерінің үздіксіз кәсіби дамуына мониторинг жүргізу;
4) Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін өңірлік МҰ-ға (бұдан әрі – МСАК МҰ) қолдаушы және сыртқы супервизияның сапарларын өткізу;
5) медициналық қызметкерлердің балаларға шұғыл көмек көрсетуге дайындығын мониторингілеу.
11. Осы Стандартта қолданылатын терминдер мен анықтамалар:
1) БЖАЫҚ – бес жасқа дейінгі балаларға уақтылы және сапалы медициналық көмек көрсетуге, олардың сырқаттанушылығын, өлімін, мүгедектігін азайтуға, сондай-ақ физикалық, психоәлеуметтік және эмоциялық дамуын жақсартуға бағытталған Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы (ДДҰ) және Біріккен Ұлттар Ұйымының Балалар Қоры (ЮНИСЕФ) ұсынған стратегия;
2) бала (балалар) – он сегіз жасқа (кәмелетке) толмаған адам;
3) үй жағдайында патронаждық қызмет көрсетудің әмбебап прогрессивті моделі (бұдан әрі – ПӘПМ) – бұл жүкті әйелдердің, босанған әйелдердің, жаңа туған нәрестелердің және бес жасқа дейінгі балалардың денсаулығы мен дамуына қауіп төндіретін медициналық және әлеуметтік тәуекелдерді анықтауға және азайтуға бағытталған үйде патронаждық бақылаудың аралас моделі;
4) медициналық-санитариялық алғашқы көмек – адам, отбасы және қоғам деңгейінде көрсетілетін аурулар мен жай-күйлердің профилактикасын, диагностикасын, емін қамтитын, халықтың мұқтажына бағдарланған медициналық көмекке алғашқы қол жеткізу орны (бұдан әрі – МСАК);
5) медициналық ақпараттық жүйе – денсаулық сақтау субъектілерінің процестерін электрондық форматта жүргізуді қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе (бұдан әрі – МАЖ);
6) супервизия – тікелей бақылау сапарлары құралдарын, анықталған проблемалар бойынша мастер-класстарды пайдалана отырып, патронаждық байқау процесін жақсарту және ілгерілету мақсатында, сондай-ақ медициналық персоналдың психологиялық қолдау және эмоционалдық күйіп қалуының алдын алу мақсатында МСАК МҰ қолдаушы немесе сыртқы мониторингінің сапарлары.

Глава 2. Структура организаций, оказывающих педиатрическую помощь
12. В амбулаторных условиях педиатрическая помощь, осуществляется МО ПМСП, в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 августа 2021 года № ҚР ДСМ-90 "Об утверждении Правил оказания первичной медико-санитарной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24094), приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 марта 2023 года № 49 "Об утверждении Стандарта организации оказания первичной медико-санитарной помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32160) и настоящим Стандартом.
13. В соответствии со Стандартом ПМСП, в МО ПМСП для обслуживания прикрепленного населения формируется участок с закреплением специалистов ПМСП.
14. Патронаж беременных, родильниц и детей в возрасте до пяти лет проводится медицинскими сестрами (братьями), осуществляющими патронаж беременных, родильниц и детей в возрасте до пяти лет (далее – патронажная медсестра) в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856) (далее – приказ № ҚР ДСМ-305/2020).
Должность патронажной медсестры устанавливается из расчета 1 патронажная медсестра на 50 беременных и 300 детского населения до 5 лет.
15. В амбулаторных условиях в структуре МО ПМСП и в консультативно-диагностических центров создается кабинет педиатра.
16. С целью своевременного выявления медицинских и социальных рисков, в МО ПМСП с прикрепленным детским населением, создается центр развития и раннего вмешательства (далее – ЦРРВ).
17. Структура ЦРРВ включает в себя:
кабинет врача, осуществляющего супервизию универсального прогрессивного патронажного наблюдения беременных и детей до пяти лет;
кабинет патронажных медсестер;
кабинет развития ребенка (далее – КРР), ресурсный центр по питанию;
кабинет для проведения аудиологического и психофизического скринингов с шумоизоляцией.
18. В стационарных условиях педиатрическая помощь осуществляется организациями родовспоможения, многопрофильными и специализированными стационарами, медицинскими организациями республиканского уровня в экстренной, неотложной и плановой формах.

2-тарау. Педиатриялық көмек көрсететін ұйымдардың құрылымы
12. Амбулаториялық жағдайда педиатриялық көмекті МСАК ұйымдары көрсететін МҰ "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 24 тамыздағы № ҚР ДСМ-90 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24094 тіркелген), "Қазақстан Республикасында медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 30 наурыздағы № 49 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32160 болып тіркелген) және осы Стандартпен сәйкес жүзеге асырады.
13. МСАК стандартына сәйкес бекітілген халыққа қызмет көрсету үшін МСАК МҰ, МСАК мамандарын бекіте отырып, учаске қалыптастырылады.
14. Жүкті әйелдерге, босанатын әйелдерге және бес жасқа дейінгі балаларға патронаж жасауды жүкті әйелдерге, босанатын әйелдерге және бес жасқа дейінгі балаларға патронаж жасауды жүзеге асыратын мейіргер (бұдан әрі – патронаждық мейіргер) "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрық) жүргізеді.
50 жүкті әйелге, босанғандарға және 5 жасқа дейінгі 300 балаға 1 патронаждық мейіргер лауазымы есебінен белгіленеді.
15. Амбулаториялық жағдайда МСАК МҰ құрылымында және консультативтік-диагностикалық орталықтарда педиатр кабинеті құрылады.
16. Медициналық және әлеуметтік тәуекелдерді уақтылы анықтау мақсатында балалар халқы тіркелген МСАК МҰ даму және ерте араласу орталығы (бұдан әрі – ДЕАО) құрылады.
17. ДЕАО құрылымы мыналарды қамтиды:
жүкті әйелдер мен бес жасқа дейінгі балаларды әмбебап және прогрессивті патронаж бақылаудың супервизиясын жүзеге асыратын дәрігердің кабинеті;
патронаждық мейіргер кабинеті;
баланы дамыту кабинеті (бұдан әрі – БДК), тамақтану жөніндегі ресурстық орталық;
шуды оқшаулаумен аудиологиялық және психофизикалық скринингтер жүргізуге арналған кабинеті.
18. Стационарлық жағдайларда педиатриялық көмекті босандыру ұйымдары, көпбейінді және мамандандырылған стационарлар, республикалық деңгейдегі медициналық ұйымдар шұғыл, кезек күттірмейтін және жоспарлы нысандарда жүзеге асырады.

19. Для обеспечения доступности специализированной помощи детям в амбулаторных условиях, в структуре многопрофильного детского стационаров создается консультативно-диагностический центр.
20. Медицинская помощь в стационарозамещающих условиях детям, в возрасте не младше пяти лет, осуществляется МО ПМСП, многопрофильными и специализированными стационарами.
21. Структура коечного фонда пересматривается ежегодно и утверждается местными органами государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы, исходя из потребности, определяемой на основе проведения анализа структуры смертности, заболеваемости и инвалидизации детского населения региона.
22. Оказание медицинской помощи в организациях среднего образования осуществляется в амбулаторных условиях МО ПМСП в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 марта 2023 года № 37 "Об утверждении стандарта оказания медицинской помощи в организациях среднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32069).
Глава 3. Основные задачи и направления деятельности организаций, оказывающих педиатрическую помощь
23. Основными задачами и направлениями деятельности МО, оказывающих педиатрическую помощь, являются:
1) оказание доврачебной, квалифицированной, специализированной медицинской помощи с соблюдением принципов ИВБДВ;
2) оказание неотложной помощи;
3) оказание высокотехнологичной медицинской помощи;
4) проведение профилактических мероприятий:
проведение скрининговых и профилактических осмотров;
проведение вакцинации;
патронажное наблюдение со своевременным выявлением социальных и медицинских рисков у беременных женщин и детей, представляющих опасность для здоровья и развития детей, включая мероприятия по профилактике насилия и травматизма;
реализация мероприятий по пропаганде и формированию здорового образа жизни;
консультирование по вопросам поддержки исключительно грудного вскармливания и питания детей;
5) динамическое наблюдение детей с хроническими заболеваниями;
6) организацию и проведение мероприятий по раннему вмешательству, включая мониторинг развития детей;
7) проведение медицинской реабилитации и абилитации детям;
8) оказание паллиативной помощи детям.
Глава 4. Порядок организации оказания педиатрической помощи в амбулаторных условиях
24. Педиатрическая помощь в амбулаторных условиях предоставляется МО ПМСП, имеющие прикрепленное детское население и консультативно-диагностическими центрами вне зависимости от форм собственности.

19. Амбулаториялық жағдайда балаларға мамандандырылған көмектің қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін көпбейінді балалар стационарларының құрылымында консультациялық-диагностикалық орталық құрылады.
20. Бес жастан кіші емес балаларға стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмекті МСАК МҰ, көпбейінді және мамандандырылған стационарлар жүзеге асырады.
21. Төсек қорының құрылымы жыл сайын қайта қаралады және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары өңірдің балалар халқының өлім-жітімінің, сырқаттанушылығының және мүгедектігінің құрылымына талдау жүргізу негізінде айқындалатын қажеттілікке сүйене отырып бекітеді.
22. Орта білім беру ұйымдарында медициналық көмек көрсету "Орта білім беру ұйымдарында медициналық көмек көрсету стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 14 наурыздағы № 37 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32069 болып тіркелген) сәйкес амбулаториялық жағдайда МСАК МҰ жүзеге асырылады.
3-тарау. Педиатриялық көмек көрсететін ұйымдар қызметінің негізгі міндеттері мен бағыттары
23. Педиатриялық көмек көрсететін МҰ қызметінің негізгі міндеттері мен бағыттары мыналар:
1) БЖАЫҚ қағидаттарын сақтай отырып, дәрігерге дейінгі, білікті, мамандандырылған медициналық көмек көрсету;
2) балаларға кезек күттірмейтін көмек көрсету;
3) балаларға жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету;
4) балаларға профилактикалық іс-шаралар жүргізу:
скринингтік және профилактикалық тексерулер жүргізу;
вакцинация жүргізу;
зорлық-зомбылық пен жарақаттанудың алдын алу жөніндегі іс-шараларды қоса алғанда, жүкті әйелдер мен балалардың денсаулығы мен дамуына қауіп төндіретін балалардағы әлеуметтік және медициналық тәуекелдерді уақтылы анықтай отырып, патронаждық бақылау;
салауатты өмір салтын насихаттау және қалыптастыру жөніндегі іс-шараларды іске асыру;
тек емшек сүтімен және балаларды тамақтандыруды қолдау бойынша кеңес беру;
5) созылмалы аурулары бар балаларды динамикалық бақылау;
6) катамнезді және балалардың даму мониторингін қоса алғанда, ерте араласу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу;
7) балаларға медициналық оңалту және абилитация жүргізу;
8) балаларға паллиативтік көмек көрсету.
4-тарау. Амбулаториялық жағдайда педиатриялық көмек көрсетуді ұымдастыру тәртібі
24. Амбулаториялық жағдайда педиатриялық көмекті бекітілген балалар халқы бар МСАК МҰ және меншік нысанына қарамастан консультациялық-диагностикалық орталықтар көрсетеді.

25. Медицинская помощь детскому населению в амбулаторных условиях оказывается врачами общей практики и врачами педиатрического профиля, медицинской сестрой (медицинским братом) расширенной практики, медицинской сестрой (медицинским братом) общей практики, медицинской сестрой участковой (медицинским братом участковым), медицинской сестрой специализированной (медицинским братом специализированным), медицинской сестрой (медицинским братом) медицинского пункта в организациях образования (далее – специалистами сестринского дела), фельдшерами, специалистами по социальной работе в области здравоохранения (далее – социальный работник) в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-305/2020, а также психологами.
26. Прикрепление к организациям ПМСП проводится в соответствии приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-194/2020 "Об утверждении правил прикрепления физических лиц к организациям здравоохранения, оказывающим первичную медико-санитарную помощь" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21642).
Прикрепление детей до пяти лет осуществляется по месту их фактического проживания.
27. Сведения о развитии ребенка вносятся в МИС МО ПМСП со дня его рождения согласно вкладным листам 1 и 2 к форме № 052/у "Медицинская карта амбулаторного пациента", утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020.
28. Информация о состоянии здоровья детей для предоставления в организации систем образования, социальной защиты, культуры и спорта, формируется автоматически в МИС согласно форме № 052-2/у "Паспорт здоровья ребенка", утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020.
29. Беременным женщинам, и детям в возрасте до пяти лет проводятся патронажные посещения специалистами МО ПМСП по месту прикрепления согласно универсальной схеме патронажа в соответствии с приложением 1 к настоящему Стандарту.
30. Врач по специальности "Неонатология", "Педиатрия" при выписке новорожденных из организаций родовспоможения распределяют в группы высокого, среднего, низкого медицинских рисков в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 31 марта 2023 года № 52 "Об утверждении стандарта организации оказания неонатальной помощи в Республике Казахстан" (далее – Приказ МЗ РК № 52) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 32214).
31. В ЦРРВ проводят:
скрининги новорожденным и детям в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 сентября 2010 года № 704 "Об утверждении Правил организации скрининга" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6490) (далее – приказ МЗ РК № 704) с анализом результатов скринингов;
модифицированный скрининговый тест на раннее выявление аутизма у детей "M-CHAT-R" согласно приложению 2 к настоящему Стандарту;
профилактику бытового насилия и жестокого обращения с ребенком;
мониторинг детей с впервые выявленными отклонениями в развитии;
планирование, организацию, проведение, мониторинг и оценку эффективности патронажного наблюдения;
разработку индивидуального плана сопровождения семьи совместно с законными представителями ребенка, мониторинг его реализации;
мониторинг психомоторного, речевого и физического развития детей с последующим консультированием родителей по выявленным проблемам;
разработку совместно с законными представителями ребенка индивидуального плана раннего вмешательства (далее – ИПРВ) и мониторинг его реализации;
определение потребности и организация межведомственной помощи детям и их семьям;
организацию консультаций мультидисциплинарной группы (далее – МДГ) детям с нарушениями развития;
консультирование законных представителей ребенка по вопросам ухода за детьми до пяти лет, больными детьми на дому и детьми с отклонениями в психофизическом развитии;
формирование навыков позитивного родительства с разъяснением значения игр, чтения и общения для развития детей;
информирование беременной женщины, кормящей матери о здоровом питании, вопросам планирования семьи, вопросам поддержки грудного вскармливания и релактации;
пропаганду и поддержку преимущественно исключительно грудного вскармливания;
формирование навыков правильного положения ребенка при грудном вскармливании и соблюдения техники прикладывания к груди;
решение вопроса о назначении детям первого года жизни заменителей грудного молока;
обучение законных представителей ребенка навыкам своевременного введения прикормов и их практического приготовления с учетом санитарных норм безопасности и энергетической потребности;
разъяснение законным представителям ребенка мер по созданию безопасной среды для детей, предупреждающей травмы, отравления и другие несчастные случаи;
изменение подходов законных представителей ребенка к организации питания в домашних условиях;
проведение занятий (тренинги, индивидуальные беседы, практические занятия в группах) с законными представителями ребенка по приготовлению прикорма для детей до двух лет и здорового питания для детей старше двух лет;
анкетирование законных представителей ребенка по организации здорового питания детей до пяти лет на дому.

25. Амбулаториялық жағдайларда балаларға педиатриялық көмекті № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығына сәйкес дәрігерлер, кеңейтілген практиканың мейіргері, жалпы практика мейіргері, учаскелік мейіргері, мамандандырылған мейіргері, білім беру ұйымдарындағы медициналық пункттің мейіргері (бұдан әрі – мейіргер ісінің мамандары), фельдшерлер, денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыс жөніндегі мамандар (бұдан әрі – әлеуметтік қызметкер), сондай-ақ психологтар көрсетеді.
26. МСАК ұйымдарына бекіту "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына жеке тұлғаларды бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 13 қарашадағы № ҚР ДСМ-194/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21642 болып тіркелген) сәйкес жүргізіледі.
Бес жасқа дейінгі балаларды бекіту олардың нақты тұрғылықты жері бойынша жүзеге асырылады.
27. Баланың дамуы туралы мәліметтері бала туған күнінен бастап № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілген "Амбулаториялық науқастың медициналық картасы" № 052/е нысанының 1 және 2 салым парақтарына сәйкес МСАК МҰ МАЖ-ға енгізеді.
28. Білім беру, әлеуметтік қорғау, мәдениет және спорт жүйелері ұйымдарына ұсыну үшін балалардың денсаулық жағдайы туралы ақпарат № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген № 052-2/е "Бала денсаулығы паспорты" нысанына сәйкес МАЖ-да автоматты түрде қалыптастырылады.
29. Жүкті әйелдерге, босанған әйелдерге және бес жасқа дейінгі балаларға осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес патронаждың әмбебап схемасы бойынша тіркелген жері бойынша МСАК МҰ мамандарының патронаждық баруы жүргізіледі.
30. "Неонатология", "Педиатрия" мамандығы бойынша дәрігер босандыру ұйымдарынан жаңа туған нәрестелерді шығару кезінде "Қазақстан Республикасында неонаталдық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 31 наурыздағы № 52 бұйрығына (бұдан әрі – ҚР ДСМ № 52 бұйрығы) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32214 болып тіркелген) сәйкес жоғары, орта, төмен медициналық тәуекелдер топтарына бөледі.
31. ДЕАО жүргізеді:
"Скринингті ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 9 қыркүйектегі № 704 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6490 болып тіркелген) (бұдан әрі – ҚР ДСМ № 704 бұйрық) сәйкес жаңа туған нәрестелер мен ерте жастағы балаларға скринингтер жүргізу, өткізілген скринингтердің тиімділігін талдай отырып;
осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес "M-CHAT-R" балалар үшін аутизмге түрлендірілген скринингтік тест;
тұрмыстық зорлық-зомбылық пен балаға қатыгездіктің алдын алу;
дамуында алғаш рет анықталған ауытқулары бар балалардың мониторингі;
патронаждық бақылаудың тиімділігін жоспарлау, ұйымдастыру, жүргізу, мониторингілеу және бағалау;
баланың заңды өкілдерімен бірлесіп отбасын сүйемелдеудің жеке жоспарын әзірлеу, оның іске асырылуына мониторинг жүргізу;
балалардың психомоторлық, сөйлеу және физикалық дамуын бақылау, содан кейін ата-аналарға анықталған мәселелер бойынша кеңес беру;
балалардың заңды өкілдерімен бірлесіп ерте араласудың жеке жоспары (бұдан әрі – ЕАЖЖ) әзірлеу және іске асыру
балалар мен олардың отбасыларына қажеттілікті анықтау және ведомствоаралық көмекті ұйымдастыру
даму кемістігі бар балаларға мультипәндік топтың (бұдан әрі – МПТ) консультацияларын ұйымдастыру
бес жасқа дейінгі балалардың заңды өкілдеріне күтім мәселелері бойынша кеңес беру, үйде науқас балалар және ауытқулары бар психофизикалық дамуда балалар үшін;
позитивті ата-ана болу дағдыларын қалыптастыру, балалардың дамуы үшін ойындардың, оқудың, қарым-қатынастың маңыздылығын түсіндіру;
жүкті әйелге немесе бала емізетін анаға дұрыс тамақтану, отбасын жоспарлау, емшек сүтімен емізуді қолдау және релактация туралы ақпарат беру;
тек емшек сүтімен емізудің артықшылықтарын насихаттау және қолдау;
емшекпен емізу кезінде баланы дұрыс орналасу дағдыларын қалыптастыру және кеудеге салу техникасын сақтау;
өмірдің бірінші жылындағы балаларға емшек сүтін алмастырғыштарды тағайындау туралы мәселені шешу
баланың заңды өкілдерін санитарлық қауіпсіздік нормалары мен энергетикалық қажеттілікті ескере отырып, қосымша тағамдарды уақтылы енгізу және оларды практикалық дайындау дағдыларына үйрету;
балалар үшін жарақаттанудың, уланудың және жазатайым оқиғалардың алдын алу үшін қауіпсіз орта құру жөніндегі шараларды баланың заңды өкіліне/өкілдеріне түсіндіру;
баланың заңды өкілдерінің үйде тамақтануды ұйымдастыру тәсілдерін өзгерту;
баланың заңды өкілдерімен екі жасқа дейінгі балаларға қосымша тамақ дайындау және екі жастан асқан балаларға дұрыс тамақтану бойынша сабақтар (тренингтер, жеке әңгімелер, топтарда практикалық сабақтар) өткізу
үйде бес жасқа дейінгі балалардың дұрыс тамақтануын ұйымдастыру бойынша баланың заңды өкілдеріне сауалнама жүргізу.

32. В каждой МО ПМСП формируется МДГ, в состав которой входят участковый врач, педиатр, невролог, психолог, социальный работник, патронажная медсестра, также привлекаются профильные специалисты.
33. Функциями МДГ являются:
разработка ИПРВ согласно приложению 3 к настоящему Стандарту с определением сроков оказания помощи;
оценка потребности ребенка в динамическом наблюдении и в оказании помощи с нарушениями развития;
мониторинг эффективности оказания помощи детям с нарушениями развития;
информирование законных представителей ребенка о диагнозе с выработкой рекомендаций по оказанию специализированной или паллиативной помощи детям с нарушениями развития;
указание на дополнительные источники получения знаний и навыков, связанных со здоровьем и развитием ребенка (информационные материалы, кабинет развития ребенка).
34. На МДГ направляются:
дети с впервые выявленными отклонениями в психофизическом развитии;
дети, находящиеся в высокой, средней, низкой группах медицинских рисков в соответствии с Приказом МЗ РК № 52;
дети, нуждающиеся в изменении тактики оказания помощи при прогрессировании заболевания, невозможности оказания помощи по причине отказа или неисполнение рекомендаций МДГ законными представителями ребенка.
35. В ИПРВ отражаются уровень психофизического развития ребенка и прогнозируемые достижения с учетом его состояния здоровья, развития, социального окружения и запланированного раннего вмешательства.
36. ИПРВ детей реализуется участковым врачом и (или) врачом общей практики.
37. Оценка эффективности ИПРВ на ребенка проводится МДГ ежемесячно. При отсутствии эффективности, тактика раннего вмешательства меняется.
38. Дети с нарушениями в развитии, получающие помощь в ЦРРВ, направляются на консультацию, диагностику, лечение или реабилитацию (абилитацию) в медицинские организации, оказывающие стационарную помощь, Центры раннего вмешательства, реабилитационные центры, отделение (группу) дневного пребывания "Ақ Қанат" при организациях здравоохранения для детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, от рождения до трех лет, детей с нарушениями психического и физического развития от рождения до четырех лет для получения комплексной помощи, длительностью до 12 месяцев.
39. Врач участковый и (или) врач общей практики МО ПМСП выполняет:
проведение профилактических медицинских осмотров в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-264/2020 "Об утверждении правил, объема и периодичности проведения профилактических медицинских осмотров целевых групп населения, включая детей дошкольного, школьного возрастов, а также учащихся организаций технического и профессионального, послесреднего и высшего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21820);

32. Әрбір МСАК МҰ МПТ құрылады, оның құрамына учаскелік дәрігер, педиатр, невропатолог, психолог, әлеуметтік қызметкер, патронаждық мейіргер кіреді, бейінді мамандар тартылады.
33. МПТ функциялары:
осы Стандартқа 3-қосымшаға сәйкес көмек көрсету мерзімдерін айқындай отырып, ЕАЖЖ әзірлеу;
даму кемістігі бар балаларға көмек көрсету тиімділігінің мониторингі;
даму кемістігі бар балаларға мамандандырылған немесе паллиативтік көмек көрсету бойынша ұсынымдар әзірлей отырып, баланың заңды өкілдерін диагноз туралы хабардар ету;
баланың денсаулығы мен дамуына байланысты білім мен дағдыларды алудың қосымша көздеріне нұсқау (ақпараттық материалдар, БДК).
34. МПТ-ға жіберіледі:
психофизикалық дамуында алғаш рет анықталған ауытқулары бар балалар;
ҚР ДСМ № 52 бұйрығына сәйкес медициналық тәуекелдердің жоғары, орта, төмен топтарындағы балалар;
аурудың өршуі кезінде көмек көрсету тактикасын өзгертуді, баланың заңды өкілдерінің бас тартуы немесе МПТ ұсынымдарын орындамауы себебінен көмек көрсетуді қажет ететін балалар.
35. ЕАЖЖ баланың психофизикалық даму деңгейін және оның денсаулық жағдайын, дамуын, әлеуметтік ортасын және жоспарланған ерте араласуын ескере отырып, болжамды жетістіктерін көрсетеді.
36. Балалардың ЕАЖЖ учаскелік дәрігер және (немесе) жалпы практика дәрігерімен жүзеге асырылады.
37. МПТ ай сайын балаға ЕАЖЖ тиімділігін бағалау жүргізіледі. Тиімділік болмаған кезде ерте араласу тактикасы өзгереді.
38. ДЕАО-да психикалық және физикалық дамуында ауықуы бар балалар көмек алатын стационарлық көмек көрсететін медициналық ұйымдарға, консультацияға, диагностикаға, емдеуге немесе оңалтуға (абилитацияға), ерте араласу орталықтарына, оңалту орталықтарына, денсаулық сақтау ұйымдары жанындағы дамуында кемістігі бар жетім балаларға, туғаннан бастап үш жасқа дейінгі ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға, туғаннан бастап төрт жасқа дейінгі, балаларға 12 айға дейін кешенді көмек алу үшін "Ақ Қанат" күндізгі емделу бөлімшесіне (тобына) жолданады.
39. МСАК МҰ учаскелік және (немесе) жалпы практика дәрігері:
"Мектепке дейінгі, мектеп жасындағы балаларды, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарының білім алушыларын қоса алғанда, халықтың нысаналы топтарына профилактикалық медициналық қарап-тексерулерді жүргізу қағидаларын, көлемі мен мерзімділігін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 15 желтоқсандағы 2020 жылғы № ҚР ДСМ-264/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21820 болып тіркелген) сәйкес профилактикалық медициналық қарап тексерулер жүргізу;

проведение иммунопрофилактики детей в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2020 года № 612 "Об утверждении перечня заболеваний, против которых проводятся обязательные профилактические прививки в рамках гарантированного объема медицинской помощи, правил, сроков их проведения и групп населения, подлежащих профилактическим прививкам";
организацию и проведение медицинской реабилитации и абилитации детей в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2023 года № 65 "Об утверждении стандарта организации оказания медицинской реабилитации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32263);
оценку и мониторинг динамического наблюдения детей с хроническими заболеваниями;
организацию и проведение диагностических мероприятий детям по медицинским показаниям;
направление на стационарное лечение больных детей по медицинским показаниям;
мониторинг и анализ основных медико-статистических показателей заболеваемости, инвалидности и смертности (догоспитальной и госпитальной) детей с последующей разработкой мероприятий по укреплению здоровья прикрепленного детского населения;
организацию обеспечения лекарственными препаратами детей на амбулаторном уровне в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ-75 "Об утверждении Перечня лекарственных средств и медицинских изделий для бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения отдельных категорий граждан Республики Казахстан с определенными заболеваниями (состояниями)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 23885) (далее – приказ № ҚР ДСМ-75).
40. Дети направляются к педиатру при:
заболеваниях, сложные для верификации диагноза;
частых рецидивах заболеваний и при заболеваниях в стадии декомпенсации;
спорных вопросах по определению тактики ведения или лечения;
решение вопроса о проведении иммунизации после затяжных заболеваний;
неэффективности проводимых лечебных мероприятий на уровне участковой службы ПМСП.
41. Функции педиатра:
оказывает консультативно-диагностическую помощь детям в сложных случаях верификации диагноза;
проведение корректировки дальнейшей тактики ведения ребенка и лечебно-диагностических мероприятий при неэффективности раннее назначенного лечения;
динамическое наблюдение детей с хроническими заболеваниями, получивших высокотехнологичную медицинскую помощь, в том числе и за рубежом;
организует и проводит консультации по средствам телемедицины с многопрофильным детским стационаром региона.

"Медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде оларға қарсы міндетті профилактикалық екпелер жүргізілетін аурулардың тізбесін, екпелер жүргізу қағидаларын, мерзімдерін және халықтың профилактикалық екпелерге жататын топтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 24 қыркүйектегі № 612 қаулысына сәйкес балаларға иммунопрофилактика жүргізу;
"Медициналық оңалту көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 сәуірдегі № 65 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32263 болып тіркелген) сәйкес балаларды қалпына келтіру емі мен медициналық оңалтуды және абилитацияны ұйымдастыру және жүргізу.
созылмалы аурулары бар балаларды динамикалық байқауды бағалау және мониторингілеу;
медициналық көрсетілімдері бар балаларға диагностикалық іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу;
медициналық көрсетілімдері бар болған кезде науқас балаларды стационарлық емдеуге жіберу;
тіркелген балалар денсаулығын нығайту жөніндегі іс-шараларды кейіннен әзірлей отырып, балалардың сырқаттанушылығының, мүгедектігінің және өлімінің (ауруханаға дейінгі және ауруханадағы) негізгі медициналық-статистикалық көрсеткіштерінің мониторингі мен талдауы;
"Қазақстан Республикасының белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар азаматтарының жекелеген санаттарын тегін және (немесе) жеңілдікті амбулаториялық қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы тізбесін бекіту туралы" № ҚР ДСМ-75 (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23885 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес (бұдан әрі - № ҚР ДСМ-75 бұйрық) амбулаториялық деңгейде созылмалы аурулары бар балаларды дәрілік препараттармен қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
40. Балалар педиатрға барады:
диагнозы тексеру қиын аурулар;
аурулардың жиі қайталануы және декомпенсация сатысындағы аурулар кезінде;
басқару немесе емдеу тактикасын анықтау бойынша даулы мәселелер;
ұзаққа созылған аурулардан кейін иммундау туралы мәселені шешу;
учаскелік МСАК қызметі деңгейінде жүргізілетін емдеу іс-шараларының тиімсіздігі.
41. Педиатрдың функциялары:
диагнозды верификациялаудың күрделі жағдайларында балаларға консультациялық-диагностикалық көмек көрсетеді;
ерте тағайындалған емдеу тиімсіз болған кезде баланы одан әрі жүргізу тактикасына және емдеу-диагностикалық іс-шараларға түзету жүргізу;
жоғары технологиялық медициналық көмек алған созылмалы аурулары бар балаларды, оның ішінде шетелде де динамикалық бақылау;
өңірдің көпсалалы балалар стационарымен телемедицина құралдары бойынша консультациялар ұйымдастырады және өткізеді.

42. В ходе патронажа по универсальной схеме, патронажная медсестра:
во время первого патронажа к беременной женщине проводит первичную оценку рисков для ее здоровья согласно приложению 4 к настоящему Стандарту;
во время первого патронажа после рождения ребенка проводит первичную оценку степени риска здоровью и развитию ребенка согласно приложению 5 к настоящему Стандарту.
43. При последующих патронажах по универсальной схеме, патронажная медсестра оценивает риски (наличие новых рисков, степень их выраженности, динамику изменения раннее выявленных рисков).
44. Патронажная медсестра оснащена патронажной сумкой синего цвета с логотипом МО ПМСП согласно приложению 6 к настоящему Стандарту.
45. При первом патронаже новорожденных по универсальной схеме, врач участковый и (или) врач общей практики, при его отсутствии фельдшер, проводит общий осмотр новорожденного в соответствии с приложением 7 к настоящему Стандарту.
46. Патронажная медсестра при универсальном патронаже беременных женщин проводит:
1) оценку эмоционального состояния беременной женщины;
2) оценку условий проживания беременной женщины;
3) опрос беременной женщины о наличии психосоциальных и медицинских рисков для ее здоровья и ее будущего ребенка;
4) оценку риска (низкий, умеренный, высокий) для здоровья беременной женщины и ее будущего ребенка;
5) информирование и консультирование по вопросам здоровья беременной женщины и ее будущего ребенка с учетом гестационного возраста, по тематическим направлениям в соответствии с приложением 8 к настоящему Стандарту, включая целенаправленное и упреждающее консультирование, направленное на определение новых рисков и возможных рисков в будущем, в том числе связанных с беременностью, родами и послеродовым периодом, и с разработкой мероприятий по их предотвращению или смягчению последствий;
6) консультирование о дополнительных источниках получения знаний и навыков, связанных со здоровьем и развитием ребенка (информационные материалы, КРР).
47. Патронажная медсестра при универсальном патронаже детей до пяти лет проводит:
1) осмотр ребенка;
2) оценку и мониторинг развития ребенка;
3) оценку и мониторинг эмоционального состояния законных представителей ребенка;
4) оценку и мониторинг условий проживания ребенка;
5) анкетирование законных представителей ребенка о наличии психосоциальных и медицинских рисков для здоровья и развития ребенка;
6) оценку и мониторинг риска (низкий, умеренный, высокий) для здоровья и развития ребенка;

42. Патронаж барысында әмбебап схема бойынша патронаждық мейіргер:
жүкті әйелге алғашқы патронаж кезінде осы Стандартқа 4-қосымшаға сәйкес оның денсаулығы үшін тәуекелдерді бастапқы бағалауды жүргізеді;
бала туылғаннан кейінгі алғашқы патронаж кезінде осы Стандартқа 5-қосымшаға сәйкес баланың денсаулығы мен даму қаупінің дәрежесін бастапқы бағалауды жүргізеді.
43. Әмбебап схема бойынша кейінгі патронаждар кезінде патронаждық мейіргер тәуекелдерді (жаңа тәуекелдердің болуы, олардың айқындылық дәрежесі, ерте анықталған тәуекелдердің өзгеру динамикасы) бағалайды.
44. Патронаждық мейіргер осы Стандартқа 6-қосымшаға сәйкес МСАК МҰ логотипі бар көк түсті патронаждық сөмкемен жарақтандырылады.
45. Әмбебап схема бойынша жаңа туған нәрестелерді алғашқы патронаждау кезінде учаскелік дәрігер және (немесе) жалпы практика дәрігері, ол болмаған кезде фельдшер осы стандартқа 7-қосымшаға сәйкес жаңа туған нәрестені жалпы қарап-тексеруді жүргізеді
46. Патронаждық мейіргер жүкті әйелдерге әмбебап патронаж кезінде келесі жұмыстарды жүргізеді:
1) жүкті әйелдің эмоционалды жағдайын бағалау;
2) жүкті әйелдің өмір сүру жағдайларын бағалау;
3) жүкті әйелден оның және оның болашақ баласының денсаулығы үшін психоәлеуметтік және медициналық қауіптердің болуы туралы сауалнама;
4) жүкті әйелдің және оның болашақ баласының денсаулығы үшін қауіп деңгейін бағалау (төмен, орташа, жоғары);
5) осы Стандартқа 8-қосымшаға сәйкес тақырыптық бағыттар бойынша жүкті әйелдің және оның туылмаған баласының денсаулығы мәселелері бойынша, оның ішінде жүктілікке, босануға және босанғаннан кейінгі кезеңге байланысты жаңа тәуекелдер мен ықтимал тәуекелдерді анықтауға бағытталған мақсатты және алдын ала консультацияны қоса алғанда, ақпараттандыру және консультация беру олардың алдын алу немесе салдарын азайту жөніндегі іс-шараларды әзірлеу;
6) баланың денсаулығы мен дамуына байланысты білім мен дағдыларды алудың қосымша көздері туралы кеңес беру (ақпараттық материалдар, БДК).
47. Патронаждық мейіргер бес жасқа дейінгі балаларға әмбебап патронаж кезінде келесі жұмыстарды жүргізеді:
1) баланы қарап тексеру;
2) баланың дамуын бағалау және мониторингілеу;
3) баланың заңды өкілдерінің эмоционалдық жай-күйін бағалау және мониторингілеу;
4) баланың өмір сүру жағдайларын бағалау және мониторингілеу;
5) баланың денсаулығы мен дамуы үшін психоәлеуметтік және медициналық тәуекелдердің болуы туралы баланың заңды өкілдеріне сауалнама жүргізу;
6) баланың денсаулығы мен дамуы үшін тәуекелді (төмен, орташа, жоғары) бағалау және мониторингілеу;

7) информирование и консультирование законных представителей ребенка по вопросам здоровья и развития ребенка, соответствующих его возрасту, включая целенаправленное и упреждающее консультирование, направленное на определение новых рисков и возможных рисков в будущем, в том числе связанных с этапами развития ребенка, и с разработкой мероприятий по их предотвращению или смягчению последствий;
8) обучение законных представителей ребенка с демонстрацией практических навыков по уходу за ребенком и его воспитанию;
9) консультирование о дополнительных источниках получения знаний и навыков, связанных со здоровьем и развитием ребенка (информационные материалы, КРР).
48. При выявлении умеренного или высокого риска, с целью устранения, или смягчения последствий формируется кейс семьи, состоящий из оценки рисков и индивидуального плана.
49. При выявлении умеренного риска:
1) патронажная медсестра совместно с беременной женщиной или с законными представителями ребенка составляет индивидуальный план прогрессивного сопровождения семьи в соответствии с приложением 9 к настоящему Стандарту и передает его руководителю МДГ;
2) руководитель МДГ рассматривает и утверждает индивидуальный план прогрессивного сопровождения семьи с возможным внесением дополнений и изменений, которые согласовываются с беременной женщиной или с законными представителями ребенка;
3) при выявлении социальных и психологических рисков социальный работник и психолог МО ПМСП в соответствии с индивидуальным планом прогрессивного сопровождения проводят консультирование семьи;
4) патронажная медсестра, путем осуществления дополнительных посещений семьи, обеспечивает выполнение индивидуального плана прогрессивного сопровождения семьи, в том числе предоставляет дополнительное консультирование и обучение, информирует о доступных услугах здравоохранения и других секторов и помогает их получить, осуществляет направление к другим специалистам с последующим мониторингом эффективности, защищает права и интересы ребенка и других членов семьи, и тем самым способствует устранению либо минимизации их потенциального влияния, а также отслеживает ход выполнения плана, делая отметки об исполнении пунктов в соответствующей колонке плана;
5) после реализации всех пунктов индивидуального плана прогрессивного сопровождения семьи патронажная медсестра оценивает результат и формирует предварительное заключение с отражением устранения риска/рисков, или смягчения потенциальных их последствий с определением степени риска/рисков (либо осталась прежней, либо увеличилась);

7) баланың заңды өкілдеріне баланың денсаулығына және оның жасына сәйкес даму мәселелері бойынша, оның ішінде болашақта, баланың даму кезеңдерімен байланысты жаңа тәуекелдер мен ықтимал тәуекелдерді анықтауға және олардың алдын алу немесе салдарын азайту жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге бағытталған мақсатты және алдын ала кеңес беруді қоса алғанда, хабардар ету және кеңес беру;
8) бала күтімі және оны тәрбиелеу бойынша практикалық дағдыларды көрсете отырып, баланың заңды өкілдерін оқыту;
9) баланың денсаулығы мен дамуына байланысты білім мен дағдыларды алудың қосымша көздері туралы кеңес беру (ақпараттық материалдар, БДК).
48. Орташа немесе жоғары қауіп анықталған жағдайда салдарын жою мақсатымен, төмендету немесе жеңілдету үшін қауіп бағалаудан, жеке жоспардан тұратын отбасы қауіп-қатер кейсі құрылады.
49. Орташа қауіп анықталған кезде:
1) патронаждық мейіргер жүкті әйелмен немесе баланың заңды өкілдерімен бірлесіп осы Стандартқа 9-қосымшаға сәйкес отбасын прогрессивті сүйемелдеудің жеке жоспарын жасайды және оны МПТ басшысына береді;
2) МПТ басшысы жүкті әйелмен немесе баланың заңды өкілдерімен келісілетін толықтырулар мен өзгерістер енгізілетін отбасыны прогрессивті сүйемелдеудің жеке жоспарын қарайды және бекітеді;
3) Әлеуметтік және психологиялық тәуекелдер анықталған кезде МСАК МҰ әлеуметтік қызметкер мен психологы прогрессивті сүйемелдеудің жеке жоспарына сәйкес отбасына консультация жүргізеді;
4) патронаждық мейіргер отбасына қосымша баруды жүзеге асыру жолымен отбасын прогрессивті сүйемелдеудің жеке жоспарының орындалуын қамтамасыз етеді, оның ішінде қосымша консультация және оқыту ұсынады, денсаулық сақтау мен басқа да секторлардың қолжетімді қызметтері туралы хабардар етеді және оларды алуға көмектеседі, тиімділігіне кейіннен мониторинг жүргізе отырып, басқа мамандарға жіберуді жүзеге асырады, баланың және отбасының басқа да мүшелерінің құқықтары мен мүдделерін қорғайды, осылайша олардың ықтимал әсерін жоюға немесе азайтуға ықпал етеді, сонымен қатар жоспардың орындалу барысын бақылайды, жоспардың тиісті бағанында тармақтардың орындалуы туралы белгілер қояды;
5) отбасын прогрессивті сүйемелдеудің жеке жоспарының барлық тармақтары іске асырылғаннан кейін патронаждық мейіргер тәуекелді/тәуекелдерді жоюды немесе тәуекел/тәуекелдер дәрежесін айқындай отырып, олардың ықтимал салдарларын жұмсартуды (не өзгеріссіз қалды, не ұлғайды)көрсете отырып, нәтижені бағалайды және алдын ала қорытынды қалыптастырады;

6) руководитель МДГ рассматривает и оценивает реализацию выполнения индивидуального плана патронажной медсестры и принимает решение о завершении прогрессивного сопровождения семьи или о разработке нового индивидуального плана;
7) руководитель МДГ ежемесячно проводит мониторинг выполнения всех действующих планов прогрессивного сопровождения семей и вносит дополнительные изменения и принимает меры для их исполнения.
50. При выявлении высокого риска:
1) патронажная медсестра передает руководителю МДГ информацию о семье в соответствии с приложением 10 к настоящему Стандарту;
2) при высоких социальных и/или психологических рисках социальный работник и/или психолог МО ПМСП незамедлительно после их выявления проводит/ят глубинную (вторичную) оценку потребностей семьи, на основе которой руководитель МДГ распределяет обязанности по ведению кейса внутри МДГ и определяет ответственного (социальный работник или психолог) за ведение случая внутри МДГ (далее – кейс-менеджер);
3) кейс-менеджер в контакте с беременной женщиной или с законными представителями ребенка составляет проект индивидуального плана прогрессивного сопровождения семьи;
4) руководитель МДГ рассматривает и утверждает индивидуальный план прогрессивного сопровождения семьи и вносит изменения по согласованию с беременной женщиной или законными представителями ребенка;
5) руководитель МДГ информирует заведующего отделением, заместителя главного врача или главного врача МО ПМСП о факте высокого риска для здоровья и развития ребенка, либо для здоровья беременной женщины с предоставлением индивидуального плана прогрессивного сопровождения семьи с акцентом на запланированные услуги, которые должны будут предоставлены другими организациями в рамках межведомственного взаимодействия;
6) кейс-менеджер путем дополнительных посещений семьи обеспечивает поддержку реализации индивидуального плана прогрессивного сопровождения семьи, в том числе предоставляет дополнительное консультирование и обучение, информирует о доступных услугах здравоохранения и других секторов и помогает их получить, осуществляет направление к другим специалистам с последующей оценкой результатов, защищает права и интересы ребенка и других членов семьи, и тем самым способствует устранению либо минимизации их потенциального влияния, а также отслеживает ход выполнения плана, делая отметки об исполнении пунктов в соответствующей колонке плана;
7) после выполнения всех пунктов индивидуального плана прогрессивного сопровождения семьи, кейс-менеджер оценивает полученный результат и формирует предварительное заключение: с отражением устранения риска/рисков, или смягчения потенциальных их последствий с определением степени риска/рисков (либо осталась прежней, либо увеличилась);

6) МПТ басшысы патронаждық мейіргердің жеке жоспарының орындалуын қарайды және бағалайды және отбасын прогрессивті сүйемелдеуді аяқтау немесе жаңа жеке жоспарды әзірлеу туралы шешім қабылдайды;
7) МПТ басшысы ай сайын отбасыларды прогрессивті сүйемелдеудің барлық қолданыстағы жоспарларының орындалуына мониторинг жүргізеді және қосымша өзгерістер енгізеді және оларды орындау үшін шаралар қабылдайды.
50. Жоғары қауіп анықталған жағдайда:
1) патронаждық мейіргер осы Стандартқа 10-қосымшаға сәйкес МПТ басшысына отбасы туралы ақпаратты береді;
2) жоғары әлеуметтік және/немесе психологиялық тәуекелдер МСАК МҰ әлеуметтік қызметкер және/немесе психологы олар анықталғаннан кейін дереу отбасының қажеттіліктеріне терең (қайталама) бағалау жүргізеді/іледі, оның негізінде МПТ басшысы МПТ ішінде кейс жүргізу жөніндегі міндеттерді бөледі және МПТ ішінде істі жүргізу үшін жауапты (әлеуметтік қызметкер немесе психолог) айқындайды (бұдан әрі – кейс-менеджер)
3) кейс-менеджер жүкті әйелмен немесе баланың заңды өкілдерімен байланыста отбасын прогрессивті сүйемелдеудің жеке жоспарының жобасын жасайды;
4) МПТ басшысы прогрессивті сүйемелдеудің жеке жоспарын қарайды және бекітеді, жүкті әйелмен немесе баланың заңды өкілдерімен келісім бойынша өзгерістер енгізеді;
5) МПТ басшысы ведомствоаралық өзара іс-қимыл шеңберінде басқа ұйымдар ұсынуы тиіс жоспарланған қызметтерге баса назар аудара отырып, баланың денсаулығы мен дамуы үшін не жүкті әйелдің денсаулығы үшін жоғары қауіп фактісі туралы МСАК МҰ бөлімше меңгерушісін, бас дәрігердің орынбасарын немесе бас дәрігерін отбасын прогрессивті сүйемелдеудің жеке жоспарын ұсына отырып хабардар етеді;
6) кейс-менеджер отбасына қосымша бару жолымен отбасын прогрессивті сүйемелдеудің жеке жоспарын орындауға қолдауды қамтамасыз етеді, оның ішінде қосымша кеңес беру мен оқытуды ұсынады, денсаулық сақтау және басқа секторлардың қолжетімді қызметтері туралы хабардар етеді және оларды алуға көмектеседі, нәтижелерді кейіннен бағалап, басқа мамандарға қайта жіберуді жүзеге асырады, баланың және басқа да секторлардың құқықтары мен мүдделерін қорғайды және сол арқылы анықталған қауіптердің қарқындылығын жоюға немесе төмендетуге не олардың ықтимал әсерін азайтуға ықпал етеді, сондай-ақ жоспардың тиісті бағанындағы тармақтардың орындалуы туралы белгілер жасай отырып, жоспардың орындалу барысын қадағалайды;
7) отбасын прогрессивті сүйемелдеудің жеке жоспарының барлық тармақтарын орындағаннан кейін кейс-менеджер алынған нәтижені бағалайды және алдын ала қорытынды қалыптастырады: тәуекелдерді/тәуекелдерді жоюды немесе тәуекел/тәуекел дәрежесін айқындай отырып, олардың ықтимал салдарын азайтуды көрсете отырып (не өзгеріссіз қалды, не ұлғайды);

8) руководитель МДГ рассматривает и утверждает заключение кейс-менеджера о выполнении индивидуального плана и принимает решение о прекращении прогрессивного сопровождения семьи, либо о разработке нового плана и информирует о своем решении заведующего отделением, заместителя главного врача и главного врача МО ПМСП;
9) руководитель МДГ ежемесячно проводит мониторинг исполнения всех действующих планов прогрессивного сопровождения семей и вносит изменения и дополнения в их содержание с принятием мер для их реализации.
51. Каждая МО ПМСП составляет список государственных и негосударственных организаций, осуществляющих деятельность по защите прав женщин и детей, действующих в пределах административно-территориальной единицы, с перечнем предоставляемых услуг, адресами и контактными телефонами ответственных лиц доступный специалистам МДГ в соответствии с приложением 11 к настоящему Стандарту.
52. В соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 сентября 2020 года № ҚР ДСМ-109/2020 "Об утверждении перечня хронических заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21262) детям с хроническими заболеваниями обеспечивается динамическое наблюдение с составлением плана ведения по форме согласно вкладному листу 5 к форме № 052/у "Медицинская карта амбулаторного пациента", утвержденной приказом МЗ РК № ҚР ДСМ-175/2020.
53. Информация о состоянии здоровья детей, для предоставления в организации систем образования, социальной защиты, культуры и спорта, формируется автоматически в МИС согласно форме № 052-2/у "Паспорт здоровья ребенка", утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020.
54. Учет профилактических прививок осуществляется записями в учетных формах, которые хранятся в МО по месту проведения прививок (родовспомогательные организации, МО ПМСП, детские стационары), на объектах образования, дошкольного воспитания и обучения по формам: № 065/у "Карта профилактических прививок", № 066/у "Журнал учета профилактических прививок", утвержденным приказом № ҚР ДСМ-175/2020, и вносятся в МИС.
55. Оформление и выдача листа или справки о временной нетрудоспособности законным представителям ребенка по уходу за больным ребенком, справка о временной нетрудоспособности для освобождения ребенка от посещения организаций дошкольного и среднего образования на период заболеваний осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-198/2020 "Об утверждении правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21660) (далее – приказ № ҚР ДСМ-198/2020).

8) МПТ басшысы кейс-менеджердің жеке жоспардың орындалуы туралы қорытындысын қарайды және бекітеді және отбасын прогрессивті сүйемелдеуді тоқтату туралы не жаңа жоспарды әзірлеу туралы шешім қабылдайды және МСАК МҰ бөлімше меңгерушісін, бас дәрігердің орынбасарын және бас дәрігерін өзінің шешімі туралы хабардар етеді;
9) МПТ басшысы ай сайын отбасыларды прогрессивті сүйемелдеудің барлық қолданыстағы жоспарларының орындалуына мониторинг жүргізеді және оларды іске асыру үшін шаралар қабылдай отырып, олардың мазмұнына өзгерістер мен толықтырулар енгізеді.
51. Әрбір МСАК МҰ осы Стандартқа 11-қосымшаға сәйкес МПТ мамандарына қолжетімді көрсетілетін қызметтер тізбесімен, жауапты тұлғалардың мекенжайларымен және байланыс телефондарымен әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде әрекет ететін әйелдер мен балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдардың тізімін жасайды.
52. "Динамикалық байқауға жататын созылмалы аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-109/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21262 болып тіркелген) сәйкес созылмалы аурулары бар балаларға ҚР ДСМ № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген "Амбулаториялық пациенттің медициналық картасы" № 052/е нысанына 5-ші салым парағына сәйкес нысан бойынша жүргізу жоспарын жасай отырып, динамикалық байқау қамтамасыз етіледі.
53. Білім беру, әлеуметтік қорғау, мәдениет және спорт жүйелері ұйымдарына ұсыну үшін балалардың денсаулық жағдайы туралы ақпарат № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген № 052-2/е "Бала денсаулығы паспорты" нысанына сәйкес МАЖ-де автоматты түрде қалыптастырылады.
54. Профилактикалық егулерді есепке алу егу жүргізілетін жердегі МҰ-да (босандыру ұйымдары, МСАК МҰ, балалар стационарлары), білім беру, мектепке дейінгі тәрбие және оқыту объектілерінде сақталатын № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген нысандар: № 065/е "Профилактикалық егу картасы", № 066/е "Профилактикалық егулерді есепке алу журналы" есепке алу нысандарындағы жазбалармен жүзеге асырылады және МАЖ-ға енгізіледі.
55. Науқас балаға күтім жасау бойынша баланың заңды өкілдеріне еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын ресімдеу және беру, баланы мектепке дейінгі және орта білім беру ұйымдарына ауру кезеңінде барудан босату үшін еңбекке уақытша жарамсыздық туралы анықтама "Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 қарашадағы № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21660 болып тіркелген) сәйкес (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрық) жүзеге асырылады.

56. Освобождение учащихся организаций образования от переводных и выпускных экзаменов при заболеваниях, осуществляется на основании решения врачебно-консультативной комиссией (далее – ВКК) в соответствии приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2022 года № ҚР ДСМ-34 "Об утверждении Положения о деятельности врачебно-консультативной комиссии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27505).
57. При стойких нарушениях функций организма, решением ВКК, дети направляются на медико-социальную экспертизу в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 260 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32922).
58. При установлении инвалидности детям проводится разработка и выполнение индивидуальных программ реабилитации и абилитации.
59. Врачом участковым и (или) врачом общей практики осуществляется оформление медицинской документации для санаторно-курортного лечения детей согласно формам № 068/у "Справка для получения путевки", Форма № 069/у "Санаторно-курортная карта", № 070/у "Путевка в детский санаторий", для направления в детский оздоровительный лагерь по форме № 071/у "Медицинская справка на школьника, отъезжающего в оздоровительный лагерь" утвержденным приказом № ҚР ДСМ-175/2020.
60. Оказание педиатрической помощи на дому регламентируется приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 марта 2023 года № 49 "Об утверждении Стандарта организации оказания первичной медико-санитарной помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32160).
Участковым врачом и (или) врачом общей практики проводятся активные посещения к детям после выписки из стационара, вызова неотложной медицинской помощи, по рекомендациям других специалистов.
Глава 5. Порядок организации оказания педиатрической помощи в стационарных и стационарзамещающих условиях
61. Педиатрическая помощь в стационарных условиях осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 марта 2022 года № ҚР ДСМ-27 "Об утверждении Стандарта организации оказания медицинской помощи в стационарных условиях в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27218).

56. Білім беру ұйымдарының оқушыларын ауыру жағдайында аралық және қорытынды емтихандарынан босату Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 7 сәуірдегі № ҚР ДСМ-34 "Дәрігерлік-консультациялық комиссияның қызметі туралы ережені бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27505 болып тіркелген) сәйкес дәрігерлік-консультациялық комиссияның (бұдан әрі – ДКК) шешімі негізінде жүзеге асырылады.
57. Дене функцияларының тұрақты бұзылуымен ДКК шешімімен балалар "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 260 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32922 болып тіркелген) сәйкес медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберіледі.
58. Мүгедектік белгіленген кезде мүгедек балаларды оңалту жіне абилитация жеке бағдарламаларын әзірлеу және орындау жүргізіледі.
59. Учаскелік дәрігер және (немесе) жалпы практика дәрігері № 068/е "Жолдама алу үшін анықтама", № 069/е "Санаторийлік-курорттық карта", № 070/е "Балалар санаторийіне жолдама" нысандарына сәйкес балаларды санаторийлік-курорттық емдеу үшін, № 071/е нысаны бойынша балалар сауықтыру лагеріне жіберу № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген "Сауықтыру лагеріне баратын оқушыға медициналық анықтама" үшін медициналық құжаттаманы ресімдеуді жүзеге асырады.
60. Үйде педиатриялық көмек көрсету "Қазақстан Республикасында медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 30 наурыздағы № 49 бұйрығымен регламенттеледі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32160 болып тіркелген).
Учаскелік дәрігер және (немесе) жалпы практика дәрігері тарапынан басқа мамандардың ұсынымдары бойынша стационардан шыққаннан кейін, шұғыл медициналық көмек шақырған жағдайда белсенді қарау жүргізіледі.
5-тарау. Стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда педиатриялық көмек көрсетуді ұйымдастыру тәртібі
61. Стационарлық жағдайлардағы педиатриялық көмек "Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 24 наурыздағы № ҚР ДСМ-27 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27218 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.

62. Медицинская помощь новорожденным в стационарных условиях осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 31 марта 2023 года № 52 "Об утверждении стандарта организации оказания неонатальной помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32214).
63. Работа приемного отделения стационара осуществляющего педиатрическую помощь организована в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 апреля 2021 года № ҚР ДСМ-27 "Об утверждении Стандарта организации оказания экстренной медицинской помощи в приемных отделениях медицинских организаций, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22493).
64. В стационарных условиях при сложности верификации диагноза, для определения тактики ведения детей проводятся консультации профильными специалистами МО областного, республиканского значения, посредством телемедицинской сети. По медицинским показаниям, осуществляется перевод детей в профильные организации.
65. При поступлении ребенка в критическом состоянии в стационарные условия, осуществляется его перевод в профильную МО, имеющую соответствующее оснащение и профессиональные кадры с использованием медицинской авиации в течение первых 24-х часов в пределах одной административно-территориальной единицы, в течение первых 36-ти часов в пределах республики. За исключением состояний, когда транспортировка противопоказана по жизненным показаниям.
66. Транспортировка детей осуществляется по принципу "на себя" на транспорте, в том числе с привлечением медицинской авиации, оснащение которого соответствует диагнозу, тяжести состояния, учитывает возрастные и физиологические особенности.
67. Ребенок в возрасте до пяти лет, транспортируется вместе с матерью, в связи с тяжестью состояния матери или ее отсутствием, в сопровождении одного из законных представителей ребенка.
68. При лечении детей в условиях стационара в возрасте до пяти лет, а также больных детей старшего возраста, нуждающихся по заключению врачей в дополнительном уходе, матери (отцу) или иному законному представителю ребенка, непосредственно осуществляющему уход за ребенком, предоставляется возможность находиться с ним в МО с выдачей листа или справки о временной нетрудоспособности в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-198/2020.
Кормящая мать ребенка в возрасте до одного года жизни обеспечивается бесплатным питанием в медицинской организации, оказывающей помощь в стационарных условиях на весь период пребывания по уходу за ребенком.

62. Жаңа туған нәрестелерге стационарлық жағдайда медициналық көмек көрсету "Қазақстан Республикасында неонаталдық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 31 наурыздағы № 52 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32214 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
63. Педиатриялық көмекті жүзеге асыратын стационардың қабылдау бөлімшесінің жұмысы "Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайда медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың қабылдау бөлімшелерінде шұғыл медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 2 сәуірдегі № ҚР ДСМ-27 бұйрығына сәйкес ұйымдастырылған (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22493 болып тіркелген)
64. Стационарлық жағдайда диагнозды верификациялау қиындық тудырса, балаларды жүргізу тактикасын анықтау үшін телемедицина жүйесі арқылы облыстардың, республикалық маңызы бар МҰ бейінді мамандарымен консультация жасалынады. Медициналық көрсетілім болса, балалар бейінді бөлімшеге ауыстырылады.
65. Бала стационарға қауыпты жағдайда түскен кезде, бір әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде алғашқы 24 сағат ішінде, республика шегінде алғашқы 36 сағат ішінде тиісті жарақтары мен кәсіби кадрлары бар мамандандырылған МҰ-ға ауыстыру жүзеге асырылады. Денсаулық жағдайына байланысты тасымалдауға қарсы көрсетілімдерді қоспаған жағдайда.
66. Балаларды тасымалдау көлікте "өзіне" қағидаты бойынша сәйкес келетін диагнозға, жағдайдың ауырлығына және жас ерекшеліктері мен физиологиялық қажеттіліктерді ескеретін жабдықталған көлікпен, соның ішінде медициналық авиацияны тарта отырып жүзеге асырылады.
67. Бес жасқа дейінгі бала анасымен бірге, анасының жағдайының ауырлығына немесе оның болмауына байланысты, баланың заңды өкілдерінің бірінің еруімен тасымалданады
68. Бес жасқа дейінгі балаларды, сондай-ақ дәрігерлердің қорытындысы бойынша қосымша күтімді қажет ететін ересек жастағы науқас балаларды стационар жағдайында емдеу кезінде анасына (әкесіне) немесе тікелей бала күтімін жүзеге асыратын өзге де адамға МҰ-да онымен бірге бола алады және № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрығына сәйкес еңбекке уақытша жарамсыздық парағы немесе анықтамасы беріледі.
Бір жасқа дейінгі баланың емізетін анасы бала күтімі бойынша стационарлық жағдайда көмек көрсететін медициналық ұйымда бүкіл болу кезеңіне тегін тамақпен қамтамасыз етіледі.

69. При госпитализации детей в отделение реанимации и интенсивной терапии, одному из законных представителей ребенка предоставляется возможность участия в уходе за ребенком по принципу "открытых реанимаций" вне зависимости от тяжести состояния с установлением определенных часов для посещений.
70. Выписка детей из стационара осуществляется при удовлетворительном его состоянии и отсутствии медицинских показаний для круглосуточного медицинского наблюдения.
71. Информация о объеме полученного лечения и рекомендации по дальнейшему ведению оформляются в выписке по форме № 001-1/у "Выписка из медицинской карты амбулаторного, стационарного пациента" утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020, для предоставления в организацию ПМСП.
72. В первые сутки после выписки из стационарных условий, специалисты МО передают информацию в МО, оказывающих ПМСП по месту прикрепления ребенка для проведения активного патронажа.
73. Медицинская помощь в стационарных и стационарозамещающих условиях предусматривает:
1) оказание специализированной, в том числе высокотехнологичной медицинской помощи;
2) сортировку всех обратившихся в круглосуточный стационар детей по неотложным признакам и в зависимости от тяжести состояния, согласно карманному справочнику "Оказание стационарной помощи детям в РК".
3) оказание экстренной и плановой медицинской помощи детям;
4) проведение лабораторного и инструментального исследования;
5) применение современных методов диагностики, лечения заболеваний и патологических состояний у детей в соответствии с выявленной нозологией и клиническими протоколами диагностики и лечения;
6) ежедневный осмотр врачом, осмотр заведующим отделением (при поступлении в первые сутки, повторно не менее 1 раза в неделю);
7) организацию консультаций профильных специалистов (в зависимости от показаний) и консилиумов (в зависимости от степени тяжести состояния пациента);
8) оформление и ведение медицинской документации, в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
9) обеспечение поддерживающего ухода (поддержка адекватного кормления, поддержание водного баланса, контроль боли, ведение лихорадки, кислородотерапия, эмоциональная поддержка ребенка через доступ к игрушке и возможности играть);
10) консультирование законных представителей ребенка по вопросам рационального питания, эмоциональной поддержки ребенка, проводимого лечения и ожидаемого результата терапии в доступной форме;
11) обучение законных представителей ребенка с тяжелыми заболеваниями, не поддающимися полному излечению, уходу в домашних условиях, в том числе уходу за стомами, профилактике пролежней.

69. Балаларды реанимация және қарқынды терапия бөлімшесіне жатқызу кезінде баланың заңды өкілдерінің біріне келу үшін белгілі бір сағат белгілей отырып, жағдайының ауырлығына қарамастан, "ашық реанимация" қағидаты бойынша бала күтіміне қатыса алады.
70. Балаларды стационардан шығару оның жағдайы қанағаттанарлық және тәулік бойы медициналық бақылау үшін медициналық көрсетілімдер болмаған кезде жүзеге асырылады.
71. Алынған емдеудің көлемі туралы ақпарат және одан әрі емдеу жүргізу жөніндегі ұсынымдар № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген "Амбулаториялық, стационарлық пациенттің медициналық картасынан үзінді көшірме" № 001-1/е нысаны бойынша МСАК ұйымына ұсыну үшін ресімделеді.
72. Стационарлық жағдайдан шығарылғаннан кейін бірінші тәулік ішінде МҰ мамандары белсенді патронаж жүргізу үшін баланы тіркеу орны бойынша МСАК ұйымына ақпарат береді.
73. Стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайлардағы медициналық көмек:
1) мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету;
2) "ҚР балаларға стационарлық көмек көрсету" қалта анықтамалығына сәйкес тәулік бойы жұмыс істейтін стационарға жүгінген барлық балаларды шұғыл белгілері бойынша және жай-күйінің ауырлығына байланысты сұрыптау;
3) балаларға шұғыл және жоспарлы медициналық көмек көрсету;
4) зертханалық және аспаптық зерттеу жүргізу;
5) анықталған нозология мен диагностикамен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес балалардағы аурулар мен патологиялық жағдайларды диагностикалаудың, емдеудің қазіргі заманғы әдістерін қолдану;
6) дәрігердің күн сайынғы тексеруі, бөлімше меңгерушісінің тексеруі (алғашқы тәулікте түскен кезде, қайтадан аптасына кемінде 1 рет);
7) бейінді мамандардың консультацияларын (көрсетілімдерге байланысты) және консилиумдарды (пациент жағдайының ауырлық дәрежесіне байланысты) ұйымдастыру;
8) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығына сәйкес медициналық құжаттаманы ресімдеу және жүргізу;
9) қолдаушы күтімді қамтамасыз ету (баламалы тамақтандыруды қолдау, су балансын қолдау, ауырсынуды бақылау, қызба, оттегі терапиясын жүргізу, ойыншыққа қол жеткізу және ойнау арқылы баланы эмоциялық қолдау);
10) заңды өкілдерге тиімді тамақтану, баланы эмоциялық қолдау, жүргізілетін емдеу және терапияның күтілетін нәтижесі мәселелері бойынша түсінікті түрде консультация беру;
11) толық емделуге жатпайтын, ауыр аурулары бар балалардың заңды өкiлдерiн үй жағдайында күтім жасауға үйрету, соның ішінде стомаларды күту, төсекжараны алдын алу.

74. Медицинская реабилитация детей осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2023 года № 65 "Об утверждении стандарта организации оказания медицинской реабилитации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32263).
75. Медицинская помощь в стационарозамещающих условиях детям в возрасте старше пяти лет осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 июня 2023 года № 106 "Об утверждении стандарта оказания медицинской помощи в стационарозамещающих условиях в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32740).
Глава 6. Штаты организаций здравоохранения, оказывающих педиатрическую помощь
76. На амбулаторном уровне в организациях ПМСП штаты врачей педиатров устанавливаются из расчета 1 должность педиатра на 2 тысячи детского населения в возрасте до 6 лет, на 1 врачебную ставку определяется 1 ставка среднего медицинского персонала.
77. В ЦРРВ работают врачи по специальности педиатрия, врач общей практики. Минимальные штаты ЦРРВ устанавливаются в соответствии с приложением 12 к настоящему Стандарту;
78. Минимальные штаты УМЦ устанавливаются в соответствии с приложением 13 к настоящему Стандарту;
79. Штаты организаций здравоохранения, оказывающих педиатрическую помощь в стационарных условиях, устанавливаются в соответствии с приложением 14 к настоящему Стандарту и профильными стандартами.
Глава 7. Оснащение организаций здравоохранения, оказывающих педиатрическую помощь медицинскими изделиями
80. Оснащение КРР осуществляется в соответствии с приложением 15 к настоящему Стандарту.
81. Оснащение УМЦ осуществляется в соответствии с приложением 16 к настоящему Стандарту.
Приложение 1 к Стандарту
оказания организации
педиатрической помощи
в Республике Казахстан
Универсальная схема патронажа
Категория населения
Сроки осмотра (возраст ребенка)
Количество посещений
Участковым врачом или при его отсутствии фельдшером
Специалистом сестринского дела, осуществляющим патронаж
Беременные 12 недель
12 недель
на дому – 1 раз
Беременные 32 недели
32 недели
на дому – 1 раз
Все новорожденные и дети
Первые 3 дня после выписки из родильного дома
на дому – 1 раз
на дому – 1 раз (совместно с врачом)
14 дней жизни
на дому – 1 раз
1 месяц
на приеме – 1 раз
-
1,5 месяца
на дому – 1 раз
2 месяца
на приеме – 1 раз
3 месяца
на приеме – 1 раз
-
4 месяца
на приеме – 1 раз
-
5 месяцев
-
на дому – 1 раз-
6 месяцев
на приеме – 1 раз
-
7 месяцев
на приеме – 1 раз
-
8 месяцев
на приеме – 1 раз
-
9 месяцев
_
на дому – 1 раз
10 месяцев
на приеме – 1 раз
-
11 месяцев
на приеме – 1 раз
-
12 месяцев
(1 год)
на приеме – 1 раз
_
15 месяцев

74. Балаларды медициналық оңалту "Медициналық оңалту көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 сәуірдегі № 65 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32263 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
75. Стационарды алмастыратын жағдайларда бес жастан асқан балаларға медициналық көмек "Қазақстан Республикасында стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 маусымдағы № 106 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32740 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
6-тарау. Педиатриялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының штаттары
76. МСАК ұйымдарында амбулаториялық деңгейде педиатр дәрігерлердің штаты 6 жасқа дейінгі 2 мың балаға 1 педиатр лауазымы есебінен белгіленеді, 1 дәрігерлік ставкаға орта медициналық персоналдың 1 ставкасы белгіленеді.
77. ДЕАО-да педиатрия мамандығы бойынша дәрігерлер, жалпы практика дәрігері жұмыс істейді. ДЕАО ең аз штаты осы Стандартқа 12-қосымшаға сәйкес белгіленеді;
78. ОӘО-ның ең аз штаты осы Стандартқа 13-қосымшаға сәйкес белгіленеді;
79. Стационарлық жағдайларда педиатриялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының штаттары осы Стандартқа 14-қосымшаға және бейінді стандарттарға сәйкес белгіленеді.
7-тарау. Педиатриялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен жарақтандыру
80. БДК жарақтандыру осы Стандартқа 15-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
81. ОӘО жарақтандыру осы Стандартқа 16-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасында
педиатриялық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
1-қосымша
Әмбебап патронаж сызбасы
Халық санаты
Тексеру мерзімі (баланың жасы)
Келу саны
Учаскелік дәрігер немесе ол болмаған кезде фельдшер
Патронажды жүзеге асыратын мейіргер ісінің маманы
Жүктіліктің 12 аптасында
12 апта
үйде - 1 рет
Жүктіліктің 32 аптасында
32 апта
үйде - 1 рет
Барлық жаңа туған нәрестелер мен балалар
Перзентханадан шыққаннан кейін алғашқы 3 күн
үйде - 1 рет
үйде - 1 рет
(дәрігермен бірге)
Өмірдің 14 күні
үйде - 1 рет
1 ай
қабылдауда - 1 рет
-
1,5 ай
үйде - 1 рет
2 ай
қабылдауда - 1 рет
3 ай
қабылдауда - 1 рет
-
4 ай
қабылдауда - 1 рет
-
5 ай
-
үйде - 1 рет
6 ай
қабылдауда - 1 рет
-
7 ай
қабылдауда - 1 рет
-
8 ай
қабылдауда - 1 рет
-
9 ай
_
үйде - 1 рет
10 ай
қабылдауда - 1 рет
-
11 ай
қабылдауда - 1 рет
-
12 ай
(1 жыл)
қабылдауда - 1 рет
_
15 ай

(1 год 3 месяца)
_
на дому – 1 раз
18 месяцев
(1 год 6 месяцев)
на приеме – 1 раз
_
21 месяц
(1 год 9 месяцев)
_
на дому – 1 раз
24 месяца
(2 года)
на приеме – 1 раз
_
27 месяцев
(2 года 3 месяца)
на приеме – 1 раз
-
30 месяцев
(2 года 6 месяца)
на приеме – 1 раз
-
33 месяца
(2 года 9 месяцев)
_
на дому – 1 раз
36 месяцев
(3 года)
на приеме – 1 раз
_
48 месяцев
(4 года)
на приеме – 1 раз
60 месяцев
(5 лет)
на приеме – 1 раз
Всего наблюдений детей
33
1 визит на дому,
17 осмотров на приеме врачом или при его отсутствии фельдшером на приеме
10 визитов на дому специалистом сестринского дела
Приложение 2 к Стандарту
оказания организации
педиатрической помощи
в Республике Казахстан
Модифицированный скрининговый тест на аутизм для детей
№ п/п
Вопрос
Ответы
1
При указании на какой-то предмет в комнате, Ваш ребенок смотрит на него? (например, Вы укажете на игрушку или на животное, Ваш ребенок смотрит на игрушку или на животное?)
Да
Нет
2
Вам никогда не приходило в голову, что Ваш ребенок глухой?
Да
Нет
3
Ваш ребенок любит притворяться? (например, притворяется, что пьет из пустой чашки, разговаривает по телефону, кормит куклу или игрушечную зверушку?)
Да
Нет
4
Ваш ребенок любит взбираться на предметы? (например, на мебель, площадку для игр, лестницу?)
Да
Нет
5
Совершает ли Ваш ребенок необычные движения пальцами возле головы и глаз? (например, качает пальцами возле глаз?)
Да
Нет
6
Указывает ли Ваш ребенок пальцем, когда хочет что-нибудь попросить или обращается за помощью? (например, указывает на закуску или игрушку, до которой не имеет возможности дотянуться?)
Да
Нет
7
Указывает ли ребенок одним пальцем на что-то интересное, на что хочет Вам показать? (например, на самолет в небе или большой грузовик на дороге?)
Да
Нет
8
Ваш ребенок интересуется другими детьми? (например, смотрит ли Ваш ребенок на других детей, смеется или подходит к ним?)
Да
Нет
9
Приносит ли Вам ребенок вещи, чтобы Вы на них посмотрели, показывает ли Вам их – не для того, чтобы ему помогли, а просто, чтобы поделиться? (например, показывает Вам цветок, игрушечную зверушку, игрушечный грузовик?)
Да
Нет
10
Ваш ребенок отвечает, когда Вы называете его по имени? (например, смотрит ли он на Вас, заговаривает либо лепечет, прекращает свои дела, когда слышит свое имя?)
Да
Нет
11
Когда Вы улыбаетесь своему ребенку, он улыбается в ответ?
Да
Нет
12
Вашего ребенка расстраивают каждодневные шумы? (Например, кричит ли он или плачет в ответ на шум пылесоса или громкую музыку?)
Да
Нет
13
Ваш ребенок ходит?
Да
Нет
14
Ваш ребенок смотрит Вам в глаза, когда Вы с ним говорите, играете или одеваете его?
Да
Нет
15
Ваш ребенок пытается копировать то, что Вы делаете? (например, помахать рукой, похлопать в ладоши, забавно пошуметь вслед за Вами)
Да
Нет
16
Вы поворачиваете голову, чтобы взглянуть на что-то, осматривается ли Ваш ребенок, чтобы увидеть, на что Вы смотрите?
Да
Нет
17
Старается ли Ваш ребенок заставить Вас посмотреть на него? (например, Ваш ребенок смотрит на Вас для того, чтобы услышать похвалу, сказать "смотри" или "посмотри на меня"?)
Да
Нет
18
Понимает ли Ваш ребенок, когда Вы говорите ему что-либо сделать? (например, Вы не указываете на предмет, понимает ли ребенок слова "положи книгу на стул" или "принеси мне одеяло"?)
Да
Нет
19
Смотрит ли Ваш ребенок Вам в лицо, чтобы понять, что именно Вы чувствуете по этому поводу, когда происходит что-то новое (например, ребенок слышит странный или забавный шум, или видит новую игрушку, посмотрит ли он Вам в лицо?)
Да
Нет
20
Любит ли Ваш ребенок подвижные виды деятельности? (например, когда его подбрасывают или качают на колене)
Да
Нет

(1 жыл 3 ай)
_
үйде - 1 рет
18 ай
(1 жыл 6 ай)
қабылдауда - 1 рет
_
21 ай
(1 жыл 9 ай)
_
үйде - 1 рет
24 ай
(2 жыл)
қабылдауда - 1 рет
_
27 ай
(2 жыл 3 ай)
қабылдауда - 1 рет
-
30 ай
(2 жыл 6 ай)
қабылдауда - 1 рет
-
33 ай
(2 жыл 9 ай)
_
үйде - 1 рет
36 ай
(3 жыл)
қабылдауда - 1 рет
_
48 ай
(4 жыл)
қабылдауда - 1 рет
60 ай
(5 жыл)
қабылдауда - 1 рет
33
1 рет үйге бару, дәрігердің қабылдауында 17 қарап-тексеру немесе ол болмаған кезде фельдшердің қабылдауында тексеру
Мейіргер ісі маманының үйге 10 рет баруы
Балалардың барлық бақылаулары
Қазақстан Республикасында
педиатриялық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
2-қосымша
Балалар үшін аутизмге арналған түрлендірілген скринингтік тест
р/н №
Сұрақ
Жауаптар
1
Бөлмедегі қандай да бір затты нұсқасаңыз, балаңыз оған қарай ма? (мысалы, ойыншықты немесе жануарды нұсқасаңыз, балаңыз ойыншыққа немесе жануарға қарай ма?)
Иә
Жоқ
2
Сізге бұрын-соңды балаңыздың құлағы естімеуі мүмкін деген ой келді ме?
Иә
Жоқ
3
Сіздің балаңыз кейіп танытқанды ұната ма? (мысалы, бос ыдыстан ішіп жатқан, телефонмен сөйлескен, қуыршақты немесе ойыншық жануарды тамақтандырған бола ма?)
Иә
Жоқ
4
Сіздің балаңыз заттардың үстіне мініп алғанды ұната ма? (мысалы, жиһазға, ойын алаңына, баспалдаққа?)
Иә
Жоқ
5
Балаңыз басы мен көздерінің маңында саусақтарымен әдеттен тыс қимылдар жасай ма? (мысалы, көздерінің жанында саусақтарын қозғалтады?)
Иә
Жоқ
6
Сіздің балаңыз бір нәрсе сұрағысы келсе немесе көмек сұрағысы келсе, саусақпен нұсқай ма? (мысалы, қолы жетпей тұрған тамаққа немесе ойыншықты нұсқап көрсете ме?)
Иә
Жоқ
7
Балаңыз қызықты нәрсені көрсеткісі келсе бір саусағымен нұсқай ма? (мысалы, аспандағы ұшаққа немесе жолдағы үлкен жүк көлігіне?)
Иә
Жоқ
8
Сіздің балаңыз басқа балаларға қызығушылық таныта ма? (мысалы, басқа балаларға қарап, күліп немесе оларға жақындай ма?)
Иә
Жоқ
9
Балаңыз Сізге бір нәрсені қарап көруіңіз үшін алып келе ме, оны көрсетеді ме көмек сұрау үшін емес, жай ғана бөлісу үшін? (мысалы, гүлді, ойыншық жануарды, немесе ойыншық жүк көлігін көрсете ме?)
Иә
Жоқ
10
Сіз балаңыздың атын атағанда, ол жауап бере ме? (мысалы, Сізге қарап сөйлей ме, немесе былдырлай ма, немесе өз атын естігенде өз істерін қоя тұра ма?)
Иә
Жоқ
11
Сіз балаңызға күлімдесеңіз, ол Сізге жауап ретінде, ол да күлімдей ме?
Иә
Жоқ
12
Балаңыз күнделікті шуларға абыржый ма? (мысалы, шаңсорғыштың даусына немесе қатты музыкаға айқайлап немесе жылап жауап бере ме?)
Иә
Жоқ
13
Балаңыз жүре ме?
Иә
Жоқ
14
Сіз балаңызбен сөйлескенде, ойнағанда немесе оны киіндіргенде, ол көзіңізге қарай ма?
Иә
Жоқ
15
Балаңыз Сіздің әрекеттеріңізді қайталауға тырыса ма? (мысалы, қол бұлғау, алақан соғу немесе Сіз сияқты дыбыс шығару)
Иә
Жоқ
16
Сіз бір нәрсе қарау үшін басыңызды бұрсаңыз, балаңыз да Сіздің қарап тұрғаныңызды көру үшін жан-жағына қарайды ма?
Иә
Жоқ
17
Балаңыз Сізді өзіне қаратуға тырыса ма? (мысалы, балаңыз Сізге мақтау сөз есту, "қарашы" немесе "маған қарашы" деп айту үшін қарай ма?)
Иә
Жоқ
18
Балаңыз Сіздің айтқаныңызды түсіне ме? (мысалы, Сіз затты нұсқамай, "кітапты орындыққа қой" немесе "маған көрпе әкеліп берші" деген сөздерді балаңыз түсіне ме?)
Иә
Жоқ
19
Бір жаңа бірдеңе болып жатса, Сіздің бұған қатысты не сезінгеніңізді түсіну үшін балаңыз Сіздің бетіңізге қарай ма? (мысалы, ол ерекше немесе қызықты дыбыс естісе, немесе жаңа ойыншық көрсе, ол Сіздің бетіңізге қарай ма?)
Иә
Жоқ
20
Сіздің балаңыз қозғалысқа толы әрекеттерді ұната ма? (мысалы, көтеріп лақтырғанда немесе тізеге салып тербеткенде)
Иә
Жоқ

Впервые проводится всем детям в возрасте от 16 до 30 месяцев жизни ребенка.
Алгоритм подсчета: для всех пунктов, кроме 2, 5 и 12, ответ "нет" указывает на риск РАС;
для пунктов 2, 5 и 12 на риск РАС указывает ответ "да".
Следующий алгоритм максимизирует психометрические свойства:
низкий уровень риска: общий счет составляет 0-2. При возрасте ребенка младше 24 месяцев, проверьте его снова после второго года рождения. При отсутствии риска РАС дальнейших действий не требуется.
средний уровень риска: общий счет составляет 3-7; назначаются последующие вопросы (второй этап) для получения дополнительной информации о степени риска. Требуются следующие действия: провести диагностическое оценивание ребенка и приемлемости раннего вмешательства. Результат осмотра считается отрицательным, когда последующий подсчет показывает 0-1.. Не требуется дальнейших действий, если выявлен риск РАС, но во время последующих визитов следует провести скрининговый тест повторно.
высокий уровень риска: общий счет составляет 8-20; допустимо пропустить последующие вопросы и незамедлительно перейти к диагностической оценке и целесообразности раннего вмешательства.
Примечание:
РАС – расстройства аутистического спектра.
Приложение 3 к Стандарту
оказания организации
педиатрической помощи
в Республике Казахстан
Индивидуальная программа раннего вмешательства ребенка (ИПРВ)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии):
_________________________________________________________________
ИИН: ____________________________________________________________
Дата рождения: ___________________________________________________
Законные представители ребенка:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Контактный телефон: ______________________________________________
Адрес: ___________________________________________________________
Диагноз __________________________________________________________
_________________________________________________________________
Код по МКБ-10 ___________________________________________________
Заключение МДГ о развитии ребенка и выявленных проблемах
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Запрос родителей к специалистам, актуальные потребности ребенка и семьи
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Результаты проведенной оценки МДГ (активность ребенка, факторы
окружающей среды, оказывающие позитивное и негативное влияние
на развитие ребенка, сильные и слабые стороны ребенка и семьи, личностные
особенности ребенка)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Индивидуальный план развития ребенка (ИПРР)
Функциональная сфера, факторы окружающей среды
ИПРР на момент составления индивидуальной программы раннего вмешательства (далее – ИПРВ)
Прогнозируемый ИПРР
Фактический уровень ИПРР на момент завершения ИПРВ
Динамика ИПРР (в баллах)
Сумма баллов
Двигательное развитие (двигательная активность)
Познавательная сфера и игра
Социально-эмоциональная сфера (общение и коммуникация)
Развитие речи (понимание речи и речевая активность)
Самообслуживание
Факторы окружающей среды, оказывающие влияние на активность ребенка и его функционирование
Планируемые дополнительные мероприятия (обследование, лечение, курсы реабилитации)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Цель вмешательства
Пути достижения цели
Достижение цели (+/-)
Планируемые формы работы в центре развития и раннего вмешательства:
индивидуальные занятия, групповые занятия, консультативные приемы,
визиты на дом
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Интенсивность программы раннего вмешательства
__________________________________________________________________
Ответственный участковый врач и (или) врач общей практики
__________________________________________________________________
Заключение МДГ после проведенного раннего вмешательства
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Эффективность раннего вмешательства* – высокая, умеренная, низкая, отсутствует (нужное – подчеркнуть).
* Эффективность раннего вмешательства определяется по сумме баллов динамики ИПРР в каждой из функциональных сфер: двигательной, познавательной, социально-эмоциональной, в развитии речи (понимание речи и речевая активность), самообслуживании и по факторам окружающей среды, значимым для развития и функционирования ребенка.
Динамика ИПРР в каждой из функциональных сфер оценивается в:
2 балла - положительная динамика развития детей от момента составления ИПРВ, фактический уровень ИПРР при завершении ИПРВ совпадает с прогнозируемым результатом или выше;
1 балл - положительная динамика развития детей от момента составления ИПРВ, фактический уровень ИПРР при завершении ИПРВ ниже прогнозируемого;
0 баллов - динамика развития детей отсутствует или отрицательная.
Значимые факторы внешней среды оцениваются в:
1 балл - оказывают благоприятное влияние на развитие и функционирование детей;
0 баллов - не оказывают существенного влияния на развитие и функционирование детей;
-1 балл - оказывают негативное влияние на развитие и функционирование детей.
Динамика ИПРР по факторам окружающей среды, значимым для развития и функционирования детей, оценивается по сумме баллов от момента составления до окончания ИПРВ.
Эффективность раннего вмешательства оценивается как:

Ол алғаш рет 16 айдан 30 айға дейінгі барлық балаларға баланың өмірінде өткізіледі.
Есептеу алгоритмі: 2, 5 және 12 сұрақтарын қоспағанда, қалған барлық тармақтар үшін "жоқ" деген жауап АСБ қаупін барын көрсетеді;
2, 5 және 12-сұрақтарында "иә" деп жауап беру АСБ қаупін көрсетеді.
Келесі алгоритм психометриялық қасиеттерін арттырады:
қауіптің төмен деңгейі: Жалпы есеп 0-2 құрайды. Баланың жасы 24 айдан кіші болса, оны екі жасқа толғаннан кейін қайта тексеріңіз. АСБ қаупі болмағанда, ары қарайғы әрекеттердің жүргізілуі қажет емес.
тәуекелдің орташа деңгейі: жалпы есеп 3-7 құрайды; қауіп дәрежесі туралы қосымша ақпарат алу үшін келесі мәселелер тағайындалады (екінші кезең). Келесі іс-қимыл қажет: баланы диагностикалық бағалауды және ерте араласудың қолайлылығын жүргізу. Кейінгі есептеу 0-1 көрсетсе, қарап-тексеру нәтижесі теріс болып саналады. Әрі қарай әрекет ету қажет емес, бірақ кейінгі тексеру кезінде скринингтік тестті қайта жүргізу керек.
қауіптің жоғары деңгейі: жалпы есеп 8-20; келесі сұрақтарды өткізіп жіберіп, дереу диагностикалық бағалауға және ерте араласудың орындылығына көшуге болады.
Ескертпе:
АСБ – аутизм спектрінің бұзылуы.
Қазақстан Республикасында
педиатриялық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
3-қосымша
Баладағы ерте араласудың жеке бағдарламасы (ЕАЖБ)
Тегі, аты, әкесінің аты: ______________________________________
ЖСН: __________________ Туған күні: ________________________________________
Заңды өкілдері: ____________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Байланыс телефоны: ________________________________________________________
Мекенжай: ________________________________________________________________
Диагноз ___________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
АХЖ-10 бойынша коды _____________
Баланың дамуы және анықталған проблемалар туралы МПТ қорытындысы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Ата-аналардың мамандарға сұранымы, бала мен отбасының өзекті қажеттіліктері
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
МПТ-ын бағалау нәтижелері (баланың белсенділігі, баланың дамуына оң және теріс
әсер ететін қоршаған орта факторлары, бала мен отбасының күшті және әлсіз жақтары,
баланың жеке басының ерекшеліктері) ________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Баланы дамытудың жеке жоспары (БДЖЖ)
Функционалдық сала, қоршаған орта факторлары
Ерте араласудың жеке бағдарламасын жасау сәтіндегі БДЖЖ (бұдан әрі – ЕАЖБ)
Болжамдық БДЖЖ
ЕАЖБ аяқталу сәтіндегі БДЖЖ нақты деңгейі
БДЖЖ динамикасы (баллмен)
Баллдар суммасы
Қозғалыс дамуы (қозғалыс белсенділігі)
Танымдық сала және ойын
Әлеуметтік-эмоциялық сала (қарым-қатынас және коммуникация)
Сөйлеуді дамыту (сөйлеуді түсіну және сөйлеу белсенділігі)
Өзіне-өзі қызмет көрсету
Баланың белсенділігіне және оның жұмыс істеуіне әсер ететін қоршаған орта факторлары
Жоспарланған қосымша іс-шаралар (зерттеп-қарау, емдеу, оңалту курстары)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Тексеру мақсаты
Мақсатқа жету жолы
Мақсатқа жету (+/-)
Даму және ерте араласу орталығында жоспарланған жұмыс нысандары: жеке сабақтар,
топтық сабақтар, консультациялық қабылдаулар, үйге бару
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Бастапқы тексеру бағдарламасының қарқындылығы _____________________________
Жауапты учаскелік дәрігер және (немесе) жалпы практика дәрігері
__________________________________________________________________________
Бастапқы тексеруден кейін МПТ қорытындысы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Ерте араласудың тиімділігі - жоғары, орташа, төмен, жоқ (керегіні сызу).
* Ерте араласудың тиімділігі функционалды салалардың әрқайсысында БДЖЖ динамикасының ұпайларының қосындысымен анықталады: қозғалыс, танымдық, әлеуметтік-эмоционалды, сөйлеуді дамытуда (сөйлеуді түсіну және сөйлеу белсенділігі), өзіне-өзі қызмет көрсету және баланың дамуы мен жұмыс істеуі үшін маңызды қоршаған орта факторлары.
Функционалдық салалардың әрқайсысында БДЖЖ динамикасы бағаланады:
2 балл - БДЖЖ жасалған сәттен бастап балалардың дамуының оң динамикасы, ЕАЖБ аяқталған кезде БЖДЖ нақты деңгейі болжамды нәтижемен немесе одан жоғары сәйкес келеді;
1 балл- БДЖЖ жасалған сәттен бастап балалардың дамуының оң динамикасы, ЕАЖБ аяқталған кезде БДЖЖ нақты деңгейі болжанғаннан төмен;
0 балл-балалардың даму динамикасы жоқ немесе теріс.
Қоршаған ортаның маңызды факторлары:
1 балл-балалардың дамуы мен жұмысына жағымды әсер етеді;
0 балл-балалардың дамуы мен жұмысына айтарлықтай әсер етпейді;
1 балл-балалардың дамуына және жұмыс істеуіне теріс әсер етеді.
Балалардың дамуы мен жұмыс істеуі үшін маңызды қоршаған орта факторлары бойынша БДЖЖ динамикасы ЕАЖБ жасалған сәттен бастап аяқталғанға дейінгі баллдар сомасы бойынша бағаланады.
Ерте араласудың тиімділігі келесідей бағаланады:

Высокая эффективность – положительная динамика от уровня развития детей на момент составления ИПРВ и достигнут прогнозируемый уровень ИПРР, сумма баллов составляет 9 - 12;
умеренная эффективность - положительная динамика от уровня развития детей на момент составления ИПРВ, но не достигнут прогнозируемый уровень ИПРР, сумма баллов составляет 5 - 8;
низкая эффективность - незначительная положительная динамика от уровня развития детей на момент составления ИПРВ, прогнозируемый уровень ИПРР не достигнут, сумма баллов составляет 1 - 4;
отсутствие эффекта - отсутствует динамика уровня развития ребенка от момента составления ИПРВ, сумма баллов - меньше 1.
Примечание:
1) ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
2) МДГ – мультидисциплинарная группа;
3) МКБ – Международная классификация болезней;
4) ИПРР – индивидуальный план развития ребенка;
5) ИПРВ – индивидуальная программа раннего вмешательства ребенка.
Приложение 4 к Стандарту
оказания организации
педиатрической помощи
в Республике Казахстан
Первичная оценка рисков у беременных
№ п/п
По социально-бытовым условиям семьи
1-ый патронаж,
балл
2-ой патронаж,
балл
I
Угрожающий фактор
1
Семья подвергается выселению или сейчас проживает в аварийном жилье
нет = 0, да = 1
2
Беременную бьют или подвергают другим видам жестокого обращения или насилия в семье (есть видимые синяки и ссадины)
нет = 0, да = 1
3
Проблемы с партнером/мужем (постоянные cоры, агрессивность, сексуальные проблемы, насилие, отсутствие привязанности)
нет = 0, да = 1
4
Наличие сексуальных домогательств, жестокого обращения и насилия в семье (в течение последние 6 месяцев). Длительный стресс, жизнь в страхе.
нет = 0, да = 1
5
Злоупотребление алкоголем или употребление наркотиков у членов семьи
нет = 0, да = 1
Общий балл по угрожающей среде: высокий риск - 1 балл и выше
1
Семья полная
да = 0, нет = 1
2
Психологический микроклимат в семье и уровень социального здоровья семьи благоприятный
да = 0, нет = 1
3
Санитарно-жилищные условия семьи удовлетворительные (отсутствуют сырость, холод, скученность)
да = 0, нет = 1
4
Отопление и приготовление пищи без использования твердого топлива (уголь, дрова)
да = 0, нет = 1
5
Материальное положение семьи по уровню доходов благополучное
да = 0, нет = 1
6
Наличие стабильного заработка у одного или обоих супругов
да = 0, нет = 1
7
Высокий уровень образования одного или обоих супругов
да = 0, нет = 1
8
Возможность управлять хозяйством (нет проблемы при приготовлении пищи, стирке, уборке, утилизации отходов и др)
да = 0, нет = 1
9
Безопасная домашняя среда в плане травм, отравлений и несчастных случаев
да = 0, нет = 1
10
Отсутствие следов грызунов в жилище и/или домашнем хозяйстве
да = 0, нет = 1
11
Отсутствие тяжелого физического труда (подъем тяжести, носить воду и др)
да = 0, нет = 1
12
Отсутствие курящих членов семьи
да = 0, нет = 1
13
Отсутствие проблем с правоохранительными органами у членов семьи
да = 0, нет = 1
14
Отсутствие проблем с другими взрослыми в семье (постоянные споры, пренебрежительное отношение друг к другу, длительная разлука и др)
да = 0, нет = 1
15
Отсутствие проблемы с подростками в семье
да = 0, нет = 1
16
Отсутствие хронических больных, инвалидов, психических больных, требующих постоянного ухода
да = 0, нет = 1
17
Отсутствие хронических инфекционных больных в семье (ВИЧ, туберкулез, ИППП)
да = 0, нет = 1
18
Отсутствие стигмы, или маргинализации, или дискриминации
да = 0, нет = 1

Жоғары тиімділік – ЕАЖБ құрастыру кезіндегі балалардың даму деңгейінен оң динамика және БДЖЖ болжамды деңгейіне қол жеткізілді, баллдар сомасы 9 - 12 құрайды;
орташа тиімділік - ЕАЖБ-ды сұрыптау кезінде балалардың даму деңгейінен оң динамика, бірақ ЕАЖБ -ның болжамды деңгейіне қол жеткізілмейді, баллдар сомасы 5-8 құрайды;
төмен тиімділік - ЕАЖБ құрастыру кезіндегі балалардың даму деңгейінен шамалы оң динамика, ЕАЖБ болжамды деңгейіне қол жеткізілмеді, баллдар сомасы 1-4 құрайды;
әсердің болмауы - ЕАЖБ жасалған сәттен бастап баланың даму деңгейінің динамикасы жоқ, баллдар сомасы - 1-ден аз.
Ескертпе:
1) ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
2) МПТ – мультидисциплинарлық топ;
3) АХЖ – аурулардың халықаралық жіктемесі;
4) БДЖЖ – баланы дамытудың жеке жоспары;
5) ЕАЖБ – баладағы ерте араласудың жеке бағдарламасы.
Қазақстан Республикасында
педиатриялық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
4-қосымша
Жүкті әйелдердегі қауіптерді бастапқы бағалау
р/п
Отбасының әлеуметтік-тұрмыстық жағдайлары бойынша
1-ші патронаж,
балл
2-ші патронаж,
балл
I
Қауіп факторы
1
Отбасы үйден шығарылу қаупіне жатады немесе қазір авариялық тұрғын-үй жағдайында тұрады
жоқ = 0, иә = 1
2
Жүкті әйелді ұрып соғады немесе отбасында зорлық-зомбылықтың немесе қатыгездіктің басқа түрлеріне ұшырайды (көгерулер мен терінің сырылулары бар)
жоқ = 0, иә = 1
3
Серіктес/күйеуімен проблемалар (үнемі жанжал, агрессивтік, сексуалдық мәселелер, зорлық-зомбылық, бір-біріне деген байланыстың болмауы)
жоқ = 0, иә = 1
4
Отбасында сексуалдық мәжбүрлеудің, қатыгез қатынастардың және зорлық-зомбылықтың болуы (соңғы 6 ай ішінде). Ұзақ стресс, қорқынышта өмір сүру.
жоқ = 0, иә = 1
5
Отбасы мүшелерінде алкогольді шамадан тыс тұтыну немесе есірткіні қолдану
жоқ = 0, иә = 1
Қауіпті ортадағы жалпы балл: жоғары қауіп-1 балл және одан жоғары
1
Толық отбасы
иә = 0, жоқ = 1
2
Отбасындағы психологиялық микроклимат және отбасының әлеуметтік денсаулық деңгейі қолайлы
иә = 0, жоқ = 1
3
Отбасының санитарлық-тұрғын үй жағдайлары қанағаттанарлық (ылғалды, суық, тығыздық жоқ)
иә = 0, жоқ = 1
4
Қатты отынды (көмір, ағаш отын) пайдаланбай жылыту және тамақ дайындау
иә = 0, жоқ = 1
5
Табыс деңгейі бойынша отбасының материалдық жағдайы қолайлы
иә = 0, жоқ = 1
6
Ерлі-зайыптылардың бірінде немесе екеуінде де тұрақты табыстың болуы
иә = 0, жоқ = 1
7
Ерлі-зайыптылардың біреуінің немесе екеуінің де жоғары білім деңгейі
иә = 0, жоқ = 1
8
Шаруашылықты жасау мүмкіндігі (тамақ дайындау, жуу, тазалау, қалдықтарды кәдеге жарату және т. б. бойынша проблемалар жоқ)
иә = 0, жоқ = 1
9
Жарақат, улану және жазатайым оқиғалар бойынша қауіпсіз үй ортасы
иә = 0, жоқ = 1
10
Үйде және / немесе үй шаруашылығында кеміргіштердің іздері жоқ
иә = 0, жоқ = 1
11
Ауыр физикалық еңбектің болмауы (ауырды көтеру, су әкелу және т. б.)
иә = 0, жоқ = 1
12
Темекі шегетін отбасы мүшелерінің болмауы
иә = 0, жоқ = 1
13
Отбасы мүшелерінде құқық қорғау органдарымен проблемалардың болмауы
иә = 0, жоқ = 1
14
Отбасындағы басқа ересектермен проблемалардың болмауы (тұрақты даулар, бір-біріне деген немқұрайлылық, ұзақ бір бірін көрмеу және т. б.)
иә = 0, жоқ = 1
15
Отбасында жасөспірімдермен проблеманың болмауы
иә = 0, жоқ = 1
16
Тұрақты күтімді қажет ететін созылмалы аурумен ауыратын науқастардың, мүгедектердің, психикалық науқастардың болмауы
иә = 0, жоқ = 1
17
Отбасында созылмалы инфекциялық аурумен ауыратын адамдардың болмауы (АИТВ, туберкулез, ЖЖБИ)
иә = 0, жоқ = 1
18
Стигма немесе маргиналдану немесе кемсітушіліктің болмауы
иә = 0, жоқ = 1

Общий балл по социально - бытовым условиям жизни семьи: 8 и выше высокий уровень риска; 4-7 умеренный риск; 0-3 минимальный риск
II.
По состоянию здоровья беременной
балл
балл
1
На момент заполнения возраст пациента до 18 или старше 35 лет
нет = 0, да = 1
2
Имеет 4 и более беременностей до настоящей беременности
нет = 0, да = 1
3
Интервал между родами менее 2-х лет
нет = 0, да = 1
4
В анамнезе – преждевременные роды или рождение ребенка с весом менее 2-х кг
нет = 0, да = 1
5
В анамнезе – мертворождение
нет = 0, да = 1
6
В анамнезе – кесарево сечение
нет = 0, да = 1
7
В анамнезе – дети, рожденные с ВПР
нет = 0, да = 1
8
В анамнезе - дети, рожденные с наследственными заболеваниями
нет = 0, да = 1
9
В анамнезе – дети, умершие от болезней
нет = 0, да = 1

Отбасының әлеуметтік-тұрмыстық жағдайлары бойынша жалпы балл: 8 және одан жоғары қауіп деңгейі; 4-7 орташа қауіп; 0-3 ең төменгі қауіп
II.
Жүкті әйелдің денсаулығына байланысты
балл
балл
1
Толтыру кезінде пациенттің жасы 18 жасқа дейін немесе 35 жастан асқан
жоқ = 0, иә = 1
2
Нақты жүктілікке дейін 4 немесе одан да көп жүктілігі болған
жоқ = 0, иә = 1
3
Босану арасындағы аралық 2 жылдан аз
жоқ = 0, иә = 1
4
Анамнезінде - салмағы 2 кг-нан аз бала туу немесе мерзімінен бұрын босану
жоқ = 0, иә = 1
5
Анамнезінде-өлі туылу
жоқ = 0, иә = 1
6
Анамнезінде-кесарь тілігі
жоқ = 0, иә = 1
7
Анамнезінде-ТБА-мен туылған балалар
жоқ = 0, иә = 1
8
Анамнезінде-тұқым қуалайтын аурулармен туылған балалар
жоқ = 0, иә = 1
9
Анамнезінде-аурудан қайтыс болған балалар
жоқ = 0, иә = 1

Общий балл по состоянию здоровья беременной женщины: 5 и больше - высокий уровень риска; 3-5 - умеренный риск; 0-2 минимальный риск
III
По течению настоящей беременности
балл
балл
1
Настоящая беременность желанная
да = 0, нет = 1
2
Настоящая беременность запланированная
да = 0, нет = 1
3
Своевременность постановки на учет
да = 0, нет = 1
4
Беременность протекает на фоне нормального Индекса массы тела (ИМТ) на момент наступления беременности ИМТ – 18,5 – 24,9)
да = 0, нет = 1
5
Беременность протекает в рамках рекомендуемых норм прибавления веса во время беременности, рассчитанного на основании Индекса массы тела (для одноплодной беременности)
да = 0, нет = 1
6
Отсутствие экстрагенитальных заболеваний (по заключению терапевта)
да = 0, нет = 1
7
Отсутствие осложнений беременности (по заключению акушер-гинеколога)
да = 0, нет = 1
8
УЗИ без патологии
да = 0, нет = 1
9
АД стабильное
да = 0, нет = 1
10
Полноценное питание (регулярное питание, необходимое количество пищи богатой питательными волокнами, кальцием, другими минералами и витаминами)
да = 0, нет = 1
11
Особенности питания
да = 1, нет = 0
12
Особенности в религии
да = 1, нет = 0
Общий балл по течению настоящей беременности: 6 и выше - высокий уровень риска; 3-5 - умеренный риск; 0-2 - минимальный риск
Токсическое воздействие на плод. Со стороны матери:
балл
балл
1
Курение
нет = 0, да = 1
2
Употребление алкоголя
нет = 0, да = 1
3
Употребление наркотиков
нет = 0, да = 1
4
Употребление других токсических веществ
нет = 0, да = 1
5
Применение терапевтических препаратов с известными потенциальными последствиями для развития (например, психотропные, противосудорожные, противоопухолевые препараты).
нет = 0, да = 1
6
Наличие стресса, тревожности, депрессии (индикативное интервью и/или диагноз специалиста)
нет = 0, да = 1
Общий балл по токсическому воздействию на плод: 1 и выше высокий уровень риска; 0 минимальный риск
IV.
Оказание экстренной медицинской помощи
балл
балл
1
Кровянистые выделения из половых путей
нет = 0, да = 1
2
Судороги
нет = 0, да = 1
3
Сильная головная боль
нет = 0, да = 1
4
Боль в животе
нет = 0, да = 1
5
Обильная и непрекращающаяся рвота
нет = 0, да = 1
6
Удары в живот или падения
нет = 0, да = 1
7
Высокая температура
нет = 0, да = 1
8
Наличие выраженных отеков на конечностях и других частях тела
нет = 0, да = 1
9
Излитие околоплодных вод
нет = 0, да = 1
Общий балл по оказанию экстренной медицинской помощи: 1 и выше - высокий уровень риска; 0 - минимальный риск
Заключение, степень и направленность риска:
При выявлении умеренного и высокого риска заполнить форму "Информация о семье" и передать участковому врачу и (или) врачу общей практики
Последующий визит. Цель.
Дата последующего визита
Примечание:

Жүкті әйелдің денсаулығына байланысты жалпы балл: 5 және одан жоғары - жоғары қауіп деңгейі; 3-5-орташа қауіп; 0-2 төменгі қауіп
III
Осы жүктіліктің барысы бойынша
балл
балл
1
Осы жүктілік қалаулы
иә = 0, жоқ = 1
2
Осы жүктілік жоспарланған
иә = 0, жоқ = 1
3
Есепке қоюдың уақтылығы
иә = 0, жоқ = 1
4
Жүктілік кезінде дене салмағының қалыпты индексі (ДҚИ) аясында жүреді ДҚИ – 18,5-24,9)
иә = 0, жоқ = 1
5
Жүктілік дене салмағының индексі негізінде есептелген жүктілік кезінде салмақ қосудың ұсынылған нормалары шеңберінде жүреді (жалғыз жүктілік үшін)
иә = 0, жоқ = 1
6
Экстрагенитальды аурулардың болмауы (терапевт қорытындысы бойынша)
иә = 0, жоқ = 1
7
Жүктіліктің асқынуларының болмауы (акушер-гинекологтың қорытындысы бойынша)
иә = 0, жоқ = 1
8
патологиясыз УДЗ
иә = 0, жоқ = 1
9
АҚ тұрақты
иә = 0, жоқ = 1
10
Дұрыс тамақтану (тұрақты тамақтану, қоректік талшықтарға, кальцийге, басқа минералдар мен дәрумендерге бай тағамның қажетті мөлшері)
иә = 0, жоқ = 1
11
Тамақтану ерекшеліктері
иә = 0, жоқ = 1
12
Дінге байланысты ерекшеліктер
иә = 0, жоқ = 1
Осы жүктіліктің барысы бойынша жалпы балл: 6 және одан жоғары - жоғары қауіп деңгейі; 3-5-орташа қауіп; 0-2-ең төменгі қаіп
Шаранаға уытты әсер ету. Ана тарапынан:
балл
балл
1
Темекі шегу
жоқ = 0, иә = 1
2
Алкогольді тұтыну
жоқ = 0, иә = 1
3
Есірткіні қолдану
жоқ = 0, иә = 1
4
Басқа улы заттарды қолдану
жоқ = 0, иә = 1
5
Даму үшін белгілі ықтимал салдары бар терапевтік препараттарды қолдану (мысалы, психотроптық, құрысқаққа қарсы, ісікке қарсы препараттар).
жоқ = 0, иә = 1
6
Стресстің, мазасыздықтың, депрессияның болуы (индикативті сұхбат және / немесе маманның диагнозы)
жоқ = 0, иә = 1
Шаранаға уытты әсер ету бойынша жалпы балл: 1 және одан жоғары жоғары қауіп деңгейі; 0-ден төменгі қауіп
IV.
Шұғыл медициналық көмек көрсету бойынша
балл
балл
1
Жыныс жолдарынан қан аралас шығындылар
жоқ = 0, иә = 1
2
Құрысу
жоқ = 0, иә = 1
3
Қатты бас ауруы
жоқ = 0, иә = 1
4
Іштің ауыруы
жоқ = 0, иә = 1
5
Мол және тоқтаусыз құсу
жоқ = 0, иә = 1
6
Ішті соғуы немесе құлау
жоқ = 0, иә = 1
7
Жоғары температура
жоқ = 0, иә = 1
8
Аяқ-қолдарда және дененің басқа бөліктерінде айқын ісінудің болуы
жоқ = 0, иә = 1
9
Қағанақ суының кетуі
жоқ = 0, иә = 1
Шұғыл медициналық көмек көрсету бойынша жалпы балл: 1 және одан жоғары - қауіптің жоғары деңгейі; 0-ең төмен қауіп
Қорытынды, қауіп дәрежесі және бағыты:
Орташа және жоғары қауіп анықталған жағдайда "Отбасы туралы ақпарат" нысанын толтырып, учаскелік дәрігерге тапсыру
Келесі бару. Мақсат.
Келесі барудың күні
Ескертпе:

1) ВИЧ - вирус иммунодефицита человека;
2) ИППП – инфекции, передаваемые половым путем;
3) ВПР – врожденные пороки развития;
4) ИМТ – индекс массы тела.
Приложение 5 к Стандарту
оказания организации
педиатрической помощи
в Республике Казахстан
Первичная оценка рисков здоровью и развитию ребенка
1-ый патронаж,
балл
2-ой патронаж,
балл
Риски в пренатальном и неонатальном периоде
1
Пренатальное злоупотребление алкоголем матерью.
нет = 0, да = 1
2
Пренатальное злоупотребление запрещенными веществами матерью.
нет = 0, да = 1
3
Пренатальное воздействие терапевтических препаратов с известными потенциальными последствиями для развития (например, психотропные, противосудорожные, противоопухолевые препараты).
нет = 0, да = 1
4
Риск потери слуха на основании семейного анамнеза, включая синдромальное проявление или неэффективность первоначального скрининга слуха новорожденного, при котором ребенку требуется последующий скрининг.
нет = 0, да = 1
5
Риск ухудшения зрения, включая семейный анамнез заболеваний, вызывающих слепоту или серьезное ухудшение зрения.
нет = 0, да = 1
6
Отсутствие дородового ухода либо поздняя постановка на учет по беременности
нет = 0, да = 1
7

1) АИТВ – адамның иммунтапшылық вирус;
2) ЖЖБИ – жыңыстық жолмен берілетін инфекциялар;
3) ТБА – туа біткен ақаулар;
4) ДҚИ - дене салмағының қалыпты индексі.
Қазақстан Республикасында
педиатриялық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
5-қосымша
Баланың денсаулығы мен даму қаупін бастапқы бағалау
1-ші патронаж,
балл
2-ші патронаж,
балл
Пренатальдық және неонатальдық кезеңдегі қауіптер
1
Ананың алкогольді шектен тыс тұтыну пренаталы.
жоқ = 0, иә = 1
2
Ананың тыйым салынған заттарды шектен тыс пайдалануы пренаталы
жоқ = 0, иә = 1
3
Дамудың белгілі ықтимал салдары бар терапиялық препараттардың пренатальды әсері (мысалы, психотроптық, құрысқаққа қарсы, ісікке қарсы препараттар).
жоқ = 0, иә = 1
4
Отбасылық анамнезге негізделген есту қабілетінің жоғалту қаупі, оның ішінде синдромдық көріністер немесе жаңа туған нәрестенің бастапқы есту скринингі нәтижесіз болған жағдайларда, балаға кейінгі скрининг қажет.
жоқ = 0, иә = 1
5
Көру қабілетінің нашарлау қаупі, соның ішінде соқырлықты немесе көру қабілетінің нашарлауын тудыратын аурулардың отбасылық анамнезі.
жоқ = 0, иә = 1
6
Босануға дейін күтімнің болмауы немесе жүктілік бойынша кеш есепке қою
жоқ = 0, иә = 1
7

Вес при рождении 1000–1501 грамм
нет = 0, да = 1
8
Гестационный возраст менее 33 недель.
нет = 0, да = 1
9
Поражение или расстройство центральной нервной системы (включая неонатальные судороги, внутричерепное кровоизлияние, потребность в искусственной вентиляции легких более 48 часов, родовая травма).
нет = 0, да = 1
10
Врожденные пороки развития.
нет = 0, да = 1
11
Асфиксия (оценка по шкале Апгар от 3 до 5 минут)
нет = 0, да = 1
12
Нарушения мышечного тонуса (гипертонус или гипотонус)
нет = 0, да = 1
13
Гипербилирубинемия (> 20 мг/дл).
нет = 0, да = 1
14
Гипогликемия (уровень глюкозы сыворотки ниже 20 мг/дл).
нет = 0, да = 1
15
Наличие врожденного метаболического нарушения
нет = 0, да = 1
16
Перинатальная или врожденная инфекция (например, ВИЧ, гепатит В, сифилис).
нет = 0, да = 1
17
10 или более дней госпитализации в отделении интенсивной терапии новорожденных.
нет = 0, да = 1
18
Наличие генетического синдрома, который увеличивает риск задержки развития.
нет = 0, да = 1
Общий балл по рискам в пренатальном и неонатальном периоде: 3 и выше - высокий уровень риска; 1-2 - умеренный риск; 0- минимальный риск
Риски в постнанатальном периоде
1
Родитель или опекун обеспокоены статусом развития ребенка.
нет = 0, да = 1
2
Тяжелое заболевание или травматическое повреждение с последствиями для развития центральной нервной системы, потребовавшее госпитализации в детское отделение интенсивной терапии на 10 и более дней.
нет = 0, да = 1
3
Повышенный уровень свинца в венозной крови (на уровне или выше 15 мкг/дл).
нет = 0, да = 1
4
Значительная органическая или неорганическая неспособность развиваться, выраженная железодефицитная анемия.
нет = 0, да = 1
5
Хронический или тяжелый средний отит (длящийся не менее 3 месяцев).
нет = 0, да = 1
6
ВИЧ-инфекция.
нет = 0, да = 1
7

Туған кездегі салмағы 1000-1501 грамм
жоқ = 0, иә = 1
8
Гестациялық жасы 33 аптадан аз.
жоқ = 0, иә = 1
9
Орталық жүйке жүйесінің зақымдануы немесе бұзылуы (соның ішінде неонатальды құрысулар, бассүйек ішіне қан құйылу, 48 сағаттан астам жасанды тыныс алу қажеттілігі, босану жарақаты).
жоқ = 0, иә = 1
10
Туа біткен ақаулар.
жоқ = 0, иә = 1
11
Асфиксия (Апгар шкаласы бойынша бағалау 3-тен 5 минутқа дейін)
жоқ = 0, иә = 1
12
Бұлшықет тонусының бұзылуы (гипертонус немесе гипотонус)
жоқ = 0, иә = 1
13
Гипербилирубинемия (> 20 мг/дл).
жоқ = 0, иә = 1
14
Гипогликемия (қан сарысуындағы глюкоза деңгейі 20 мг/дл-ден төмен).
жоқ = 0, иә = 1
15
Туа біткен метаболикалық бұзылыстың болуы
жоқ = 0, иә = 1
16
Перинаталдық немесе туа біткен инфекция (мысалы, АИТВ, В гепатиті, мерез).
жоқ = 0, иә = 1
17
Жаңа туған нәрестелерді қарқынды терапия бөлімшесінде 10 немесе одан да көп күн ауруханаға жатқызу.
жоқ = 0, иә = 1
18
Дамудың кешігу қаупін арттыратын генетикалық синдромның болуы.
жоқ = 0, иә = 1
Пренаталдық және неонаталдық кезеңдегі қауіптер бойынша жалпы балл: 3 және одан жоғары - жоғары қауіп деңгейі; 1-2-орташа қауіп; 0-ең төменгі қауіп
Постнатальдық кезеңдегі қауіптер
1
Ата-ана немесе қамқоршы баланың даму жағдайына алаңдайды.
жоқ = 0, иә = 1
2
Орталық нерв жүйесінің дамуы үшін салдары бар ауыр сырқаттанушылық немесе травматикалық зақым, бұл балалар қарқынды терапия бөліміне 10 немесе одан да көп күнге жатқызуды талап етті.
жоқ = 0, иә = 1
3
Веноздық қандағы қорғасын деңгейінің жоғарылауы (15 мкг/дл деңгейінде немесе одан жоғары).
жоқ = 0, иә = 1
4
Дамудың айтарлықтай органикалық немесе бейорганикалық қабілетсіздігі, айқын темір тапшылығы анемиясы.
жоқ = 0, иә = 1
5
Созылмалы немесе ауыр отит (кем дегенде 3 айға созылуы).
жоқ = 0, иә = 1
6
АИТВ-инфекциясы.
жоқ = 0, иә = 1
7

Проблема с питанием (нет исключительного грудного вскармливания для детей до 6 месяцев, отсутствие достаточного и сбалансированного прикорма у детей от 6 месяцев, выраженная железодефицитная анемия)
нет = 0, да = 1
8
Запущенный кариес
нет = 0, да = 1
Общий балл по рискам в постнанатальном периоде: 3 и выше - высокий уровень риска; 1-2 - умеренный риск; 0- минимальный риск
Насилие, жестокое и/или пренебрежительное обращение с ребенком
1
Указанный случай жестокого обращения или насилия над ребенком.
нет = 0, да = 1
2
Синяки, ссадины, раны, ожоги, кровоизлияния в сетчатку глаза, характер которых не соответствует приведенному объяснению
нет = 0, да = 1
3
Обезвоженность, опрелости, сыпи
нет = 0, да = 1
4
Одежда неряшливая, не соответствует сезону (температуре) и размеру ребенка
нет = 0, да = 1
5
Нечистоплотность, несвежий запах
нет = 0, да = 1
6
Значительная (более 3 месяцев) задержка получения запланированных профилактических услуг
нет = 0, да = 1
7
Значительная (более 3 месяцев) задержка иммунизации без медицинского отвода
нет = 0, да = 1
Общий балл: высокий риск - 1 балл и выше
Социально-психологические и бытовые условия семьи
1
Ребенок проживает с двумя родителями
да = 0, нет = 1
2
Психологический микроклимат в семье благоприятный без частых и интенсивных семейных конфликтов и семейно-бытового насилия
да = 0, нет = 1
3
Отец регулярно проводит время вместе с ребенком (играет, разговаривает, читает, купает)
да = 0, нет = 1
4
Дома есть книжки, которые соответствуют возрасту ребенка
да = 0, нет = 1
5
Дома есть специальное место, откуда ребенок берет игрушки, соответствующие его возрасту
да = 0, нет = 1
6
Санитарно-жилищные условия семьи удовлетворительные (отсутствуют сырость, холод, скученность)
да = 0, нет = 1
7
Отопление и приготовление пищи осуществляются без использования твердого топлива (угля, дров)
да = 0, нет = 1
8
Материальное положение семьи по уровню доходов благополучное
да = 0, нет = 1
9
Наличие стабильного заработка у одного или обоих родителей
да = 0, нет = 1
10
Высокий уровень образования одного или обоих супругов
да = 0, нет = 1
11
Отсутствие следов грызунов в жилище и/или домашнем хозяйстве
да = 0, нет = 1
12
Отсутствие курящих членов семьи
да = 0, нет = 1
13
Отсутствие проблем с правоохранительными органами у членов семьи
да = 0, нет = 1
14
Отсутствие членов семьи, злоупотребляющих психоактивными веществами, включая алкоголь и наркотики
да = 0, нет = 1
15
Отсутствие проблемы с подростками в семье
да = 0, нет = 1
16
Отсутствие хронических больных, инвалидов, требующих постоянного ухода
да = 0, нет = 1
17
Отсутствие хронических инфекционных больных в семье (ВИЧ, туберкулез, ИППП)
да = 0, нет = 1
18
Отсутствие членов семьи с психическими заболеваниями
да = 0, нет = 1
19
Отсутствие стресса, тревожности, депрессии у матери (на основе индикативного интервью)
да = 0, нет = 1

Тамақтану проблемасы (6 айға дейінгі нәрестелер үшін ерекше емшек сүтімен қоректендіру жоқ, 6 айдан бастап балаларда жеткілікті және теңдестірілген қосымша тағамның болмауы, темір тапшылығы анемиясы)
жоқ = 0, иә = 1
8
Асқынған тісжегісі
жоқ = 0, иә = 1
Постнаталдық кейінгі кезеңдегі қауіптер бойынша жалпы балл: 3 және одан жоғары - жоғары қауіп деңгейі; 1-2-орташа қауіп; 0-ең төменгі қауіп
Балаға зорлық-зомбылық, қатыгездік және / немесе немқұрайлы қарау
1
Балаға қатысты зорлық-зомбылық пен қатыгез қарым-қатынас көрсетілген жағдай.
жоқ = 0, иә = 1
2
Көгерген, абразиялар, жарақаттар, күйіктер, көздің торқабығының қанталауы, олардың сипаты жоғарыда келтірілген түсіндірмеге сәйкес келмейді
жоқ = 0, иә = 1
3
Сусыздану, баздану, бөртпе
жоқ = 0, иә = 1
4
Киімі кір, баланың киімі маусымға (температураға) және киім өлшеміне сәйкес келмейді
жоқ = 0, иә = 1
5
Киімі таза емес, ескірген иісі бар
жоқ = 0, иә = 1
6
Жоспарланған профилактикалық қызметтерді алудың айтарлықтай (3 айдан астам) кешігуі
жоқ = 0, иә= 1
7
Медициналық ауытқусыз иммундаудың айтарлықтай (3 айдан астам) кешігуі
жоқ = 0, иә = 1
Жалпы балл: жоғары қауіп-1 балл және одан жоғары
Отбасының әлеуметтік-психологиялық және тұрмыстық жағдайлары
1
Бала екі ата-анасымен бірге тұрады
иә = 0, жоқ = 1
2
Отбасындағы психологиялық қолайылы, микроклимат жиі және қарқынды жанжалдармен тұрмыстық зорлық-зомбылық жоқ
иә = 0, жоқ = 1
3
Әкесі баласымен үнемі бірге уақыт өткізеді (ойнайды, сөйлеседі, оқиды, шомылдырады)
иә = 0, жоқ = 1
4
Үйде баланың жасына сәйкес келетін кітаптар бар
иә = 0, жоқ = 1
5
Үйде баланың жасына сәйкес ойыншықтарды ала алатын арнайы орын бар
иә = 0, жоқ = 1
6
Отбасының санитарлық-тұрмыстық үй жағдайы қанағаттанарлық (ылғалды, суық, тығыздық жоқ)
иә = 0, жоқ = 1
7
Жылыту және тамақ дайындау қатты отынды (көмір, отын) пайдаланбай жүзеге асырылады
иә = 0, жоқ = 1
8
Отбасының материалдық жағдайы табыс деңгейі бойынша жақсы
иә = 0, жоқ = 1
9
Ата-аналардың бірінде немесе екеуінде де тұрақты табысы бар
иә = 0, жоқ = 1
10
Ерлі-зайыптылардың біреуінің немесе екеуінің де жоғары деңгейдегі білімі бар
иә = 0, жоқ = 1
11
Үйде және/немесе үй шаруашылығында кеміргіштердің іздері жоқ
иә = 0, жоқ = 1
12
Отбасы мүшелерінде жоқ темекі шегетіндер
иә = 0, жоқ = 1
13
Отбасы мүшелерінің құқық қорғау органдарымен проблемалары жоқ
иә = 0, жоқ = 1
14
Отбасы мүшелері психоактивті заттарды, оның ішінде алкоголь мен есірткіні теріс пайдаланбайды
иә = 0, жоқ = 1
15
Отбасында жасөспірімдерге қатысты проблемалар жоқ
иә = 0, жоқ = 1
16
Тұрақты күтімді талап ететін созылмалы науқастар, мүгедектер жоқ
иә = 0, жоқ = 1
17
Отбасында созылмалы инфекциялық науқастардың болмауы (АИТВ, туберкулез, ЖЖБИ)
иә = 0, жоқ = 1
18
Отбасында психикалық ауруылары бар мүшелерінің болмауы
иә = 0, жоқ = 1
19
Анада стресстің, мазасыздықтың, депрессияның болмауы (индикативті сұхбат негізінде анықталған)
иә = 0, жоқ = 1

Общий балл по социально-психологическим и бытовым условиям жизни семьи: 8 и выше - высокий уровень риска; 4-7 - умеренный риск; 0-3 – минимальный риск
Потенциальные источники опасности в домашней среде
1
Детская кроватка (у ребенка нет отдельной кроватки, ребенок перерос кроватку, кроватка с мягкими бортиками, большие подушки, одеяла и крупные мягкие игрушки)
нет = 0, да = 1
2
Электричество, газ, горячее (кухонная плита, духовка, чайник, кипяток и горячая пища, обогреватели, розетки доступны для ребенка)
нет = 0, да = 1
3
Бытовая химия (средства для мытья посуды/ стирки, инсектициды доступны для ребенка)
нет = 0, да = 1
4
Домашняя аптечка (любые лекарства и витамины в форме таблеток, капсул, сиропов доступны для ребенка)
нет = 0, да = 1
5
Тяжелые предметы, мебель (незакрепленные стеллажи, шкафы, комоды, стулья, вазы на столах, цветы на подоконниках, телевизоры и мониторы на тумбах)
нет = 0, да = 1
6
Мелкие предметы (батарейки, монеты, пуговицы, гайки, мелкие игрушки, детали игрушек, конструктора доступны для ребенка)
нет = 0, да = 1
7
Острые предметы (иглы, ножи, гвозди, строительные инструменты (отвертки, сверла, пилы, лобзики, ножовки доступны для ребенка)
нет = 0, да = 1
8
Высота (подоконники, лестницы, мебель, в т.ч. кровати, диваны, столы, стеллажи доступны для ребенка)
нет = 0, да = 1
9
Риск выпадения из окон (окна не имеют форточек или фиксаторов/блокираторов или решеток или возможность верхнего открывания)
нет = 0, да = 1
10
Опасное открывание и закрывание дверей (межкомнатные, входные) доступны для ребенка
нет = 0, да = 1
11
Комнатные растения (особенно токсичные) доступны для ребенка
нет = 0, да = 1
12
Домашние животные проживают в одном доме/квартире с ребенком
нет = 0, да = 1
13
Члены семьи курят внутри квартиры/дома
нет = 0, да = 1

Отбасының әлеуметтік-психологиялық және тұрмыстық жағдайлары бойынша жалпы балл: 8 және одан жоғары - жоғары қауіп деңгейі; 4-7-орташа қауіп; 0-3-ең төменгі қауіп
Үй ішіндегі қауіптің ықтимал көздері
1
Балалар кереуеті (балада бөлек керует жоқ, бала керуеттен өсіп кетті, жұмсақ қоршаулары бар кереует, үлкен жастықтар, көрпелер және үлкен жұмсақ ойыншықтар)
жоқ = 0, иә = 1
2
Электр, газ, ыстық (ас үй пеші, пеш, шәйнек, қайнаған су және ыстық тамақ, жылытқыштар, розеткалар балаға қол жетімді)
жоқ = 0, иә = 1
3
Тұрмыстық химия (ыдыс жууға/ кір жууға арналған құралдар, инсектицидтер балаға қол жетімді)
жоқ = 0, иә = 1
4
Үйдегі алғашқы көмек жинағы (таблетка, капсула, сироп түріндегі кез-келген дәрі-дәрмектер мен витаминдер балаға қол жетімді)
жоқ = 0, иә = 1
5
Ауыр заттар, жиһаз (бекітілмеген сөрелер, комодтар, шкафтар, орындықтар, үстелдердегі вазалар, терезелердегі гүлдер, тумбалардағы теледидарлар мен мониторлар)
жоқ = 0, иә = 1
6
Ұсақ заттар (батареялар, тиындар, түймелер, гайкалар, ұсақ ойыншықтар, ойыншық бөлшектері баланың қол жететін жерде)
жоқ = 0, иә = 1
7
Өткір заттар (ине, пышақ, шегел, құрылыс құралдары (бұрағыштар, бұрғылар, аралар, қылара, темір аралар баланың қол жететін жерде)
жоқ = 0, иә = 1
8
Биіктік (терезе ернеуі, баспалдақ, жиһаз, соның ішінде кереуеттер, дивандар, үстелдер, сөрелер балаға қол жетімді)
жоқ = 0, иә = 1
9
Терезеден құлау қаупі (терезелерде желдеткіш, бекіткіштер/блокираторлар немесе торлар жоқ немесе тғек жоғарғыны ашу мүмкіндігі жоқ)
жоқ = 0, иә = 1
10
Есіктердің, қауіптіашылып-жабылуы (ішкі, кіреберіс) балаға қол жетімді
жоқ = 0, иә = 1
11
Бөлме өсімдіктері (әсіресе улы) баланың қол жететін жерде
жоқ = 0, иә = 1
12
Үй жануарлары бала тұратын үйде/пәтерде өмір сүреді
жоқ = 0, иә = 1
13
Отбасы мүшелері пәтердің /үйдің ішінде темекі шегеді
жоқ = 0, иә = 1

Иллюстрированная книга для детей с картинками и текстом для детей от 0 до 3-х лет на государственном и официальном языках на 10-12 страниц
2
25.
Схема оповещения в экстренных ситуациях
5
26.
Портативное средство мобильной связи (планшет)
1
27.
Раздаточный материал (брошюры, памятки)
Примечание:
ИВБДВ - интегрированное ведение болезней детского возраста.
Приложение 7 к Стандарту
оказания организации
педиатрической помощи
в Республике Казахстан
Осмотр новорожденного
состояние кожи: бледность, цианоз, желтуха, сыпь, сухость, состояние пупка;
осматривает голову и шею: выбухание родничка, щелчки и хруст, расщелина неба, родовой отек головы, птоз, отсутствие розового рефлекса с глазного дна (у всех новорожденных необходимо проверять розовый рефлекс с глазного дна, используя тонкий фонарик, чтобы увидеть отражение красного света от сетчатки) колобома, нистагм, деформации ушных раковин.
дыхание: тахипноэ, втяжение уступчивых мест грудной клетки, необычные звуки при дыхании.
сердечно-сосудистую систему: тахикардия, аритмия, шумы в сердце, пульс на бедренной артерии отсутствует или прощупывается с трудом, проводит пульсоксиметрический скрининг на врожденные пороки сердца:
(- положительный результат скрининга (присутствуют какие-либо из нижеперечисленных признаков): уровень насыщения крови кислородом (SpO2) < 90 % на любой из конечностей, или SpO2 < 95 % на правой руке и правой ноге при трех измерениях с интервалом в один час, или разница > 3 % между результатами на правой руке и правой ноге при трех измерениях с интервалом в один час; — при положительном результате – дайте кислород при SpO2 ≤ 90 %, проведите терапию других причин гипоксии (например, сепсиса), незамедлительно направьте ребенка в стационар.)
опорно-двигательный аппарат: целостность позвоночника, переломы, асимметрия конечностей и кожных складок (у детей в возрасте до 1 месяца выполнить пробы Барлоу и Ортолани)
психо-физическое развитие;
фенотипические изменения: при обнаружении более двух изменений направляет пациента к специалисту для оценки неврологического/психомоторного статуса
Осматривает живот, половые органы: аномалии пупка/гениталий, объемные образования, грыжи, неопущение яичек.
Проверяет неврологический статус: присутствие рефлексов новорожденного аномальный мышечный тонус, опистотонус.
Прочее: адекватное взаимодействие между родителем и новорожденным
оценивает условия по уходу за ребенком в целях выявления проблем по развитию; прививочный статус;
определяет наличие гипербилирубинемии с помощью транскутанного билирубинометра или шкалы Крамера особенно в первые 72 часа жизни.
- При положительном результате: при уровне билирубина, превышающего контрольный (см приложение "Пороговые значения уровня билирубина для лечения желтухи новорожденных"), проведите терапию подозреваемой инфекции, незамедлительно (в течение 6 часов) направьте ребенка в стационар для проведения фототерапии.

0-ден 3 жасқа дейінгі балаларға арналған суреттері мен мәтіні бар балаларға арналған мемлекеттік және ресми тілдерде 10-12 беттен тұратын иллюстрацияланған кітап
2
25.
Төтенше жағдай туралы ескерту схемасы
5
26.
Портативті ұялы байланыс құралы (планшет)
1
27.
Үлестірме материал (брошюралар, жадынамалар)
Ескертпе:
БШЫАҚ – балалық шақтағы ауруларды ықпалдастыра қарау.
Қазақстан Республикасында
педиатриялық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
7-қосымша
Жаңа туған нәрестені тексеру
тері жағдайы: бозаруы, цианоз, сарғаю, бөртпе, құрғақтық, кіндік жағдайы;
бас пен мойынды тексеру: еңбектің ісінуі, шертулер мен сықырлар, таңдай жырығы, туған кездегі бас ісігі, птоз, көздің түбінен қызғылт рефлекстің болмауы (барлық жаңа туған нәрестелерде көздің торлы қабығынан қызыл жарықтың шағылысуын көру үшін жұқа фонарь көмегімен көздің түбінен қызғылт рефлексті тексеру қажет) колобома, нистагм, құлақ қалқандарының деформациясы.
тыныс алу: тахипноэ, кеуде қуысының икемді жерлерінің тартылуы, тыныс алу кезінде әдеттен тыс дыбыстар.
жүрек-қантамыр жүйесі: тахикардия, аритмия, жүрек шуы, сан артериясында пульстің болмауы немесе әрең сезілуі, туа біткен жүрек ақауларын анықтау үшін пульсоксиметриялық скрининг жүргізеді:
(- скринингтің оң нәтижесі (төменде көрсетілген белгілердің кез келгенінің болуы): қанның оттегімен қанығу деңгейі (SpO2) кез келген аяқ-қолда < 90% немесе SpO2 < 95% оң қолмен және оң аяқта бір сағаттық үш өлшемде немесе оң жақтағы нәтижелер арасындағы > 3% айырмашылық. бір сағаттық аралықпен үш өлшемде оң қол мен оң аяққа; – оң нәтижемен-SpO2 ≤ 90% кезінде оттегін беріңіз, гипоксияның басқа себептеріне (мысалы, сепсис) терапия жүргізіңіз, баланы дереу стационарға жіберіңіз.)
тірек-қимыл аппараты: омыртқаның тұтастығы, сынықтар, аяқ-қолдар мен тері қатпарларының асимметриясы (1 айға дейінгі балаларда Барлоу мен Ортолани сынамаларын орындаңыз)
психо-физикалық даму;
фенотиптік өзгерістер: егер екіден көп өзгеріс табылса, науқасты неврологиялық/психомоторлық жағдайды бағалау үшін маманға жібереді
Ішті, жыныс мүшелерін тексереді: кіндік/жыныс мүшелерінің ауытқулары, көлемді түзілімдер, грыжалар, аталық бездердің түспеуі.
Неврологиялық жағдайды тексереді: жаңа туған нәрестенің рефлекстерінің болуы бұлшықет тонусы, опистотонус.
Басқалары: ата-ана мен жаңа туған нәресте арасындағы өзара әрекеттесу
даму проблемаларын анықтау мақсатында бала күтімі бойынша жағдайларды бағалайды; екпе мәртебесі;
транскутан билирубинометр немесе Крамер шкаласы арқылы гипербилирубинемияның болуын анықтайды, әсіресе өмірдің алғашқы 72 сағатында.
- Оң нәтиже болған жағдайда: билирубин деңгейі бақылау көрсеткішінен асып кетсе ("Жаңа туған нәрестелердің сарғаюын емдеуге арналған билирубин деңгейінің шекті мәндері" қосымшасын қараңыз), күдікті инфекцияны емдеу жүргізіледі, балаға дереу (6 сағат ішінде) фототерапия жүргізу үшін стационарға жіберіңіз.

- При снижении уровня билирубина, но в пределах 50 ммоль/л (2,9 милиграмм/децилитр), проводит измерение повторно (не позднее чем через 24 часа).
Приложение 8 к Стандарту
оказания организации
педиатрической помощи
в Республике Казахстан
Тематические направления
№ п/п
Направление
Содержание
Патронаж беременных
1
Здоровье женщины и питание во время беременности
Здоровый образ жизни (сон; физическая активность; питание; гигиена; домашняя среда, включая домашних животных; вред курения, алкоголя, наркотиков; важность обеспечения беременных чистым воздухом)
Дефицит микроэлементов и несбаллансированность питания
Диагностика и лечение ИППП и НИЗ
Обращение за медицинской помощью
2
Благополучие женщины
Психическое здоровье и защитные факторы
Депрессия, тревога, стресс
Условия проживания
Уровень дохода
Партнерские отношения
Поддержка семьи
3
Формирование привязанности матери к ребенку и подготовка к родительству
Важность раннего формирования привязанности матери к ребенку
Отзывчивое воспитание
Подготовка к родам
Подготовка к родительству
4
Подготовка к кормлению грудью
Важность грудного вскармливания
Подготовка беременной женщины к грудному вскармливанию
Подготовка мужа (партнера) к грудному вскармливанию и поддержка семьи
5
Безопасность и защита женщины
Профилактика непреднамеренных травм
Профилактика и раннее выявление жестокого обращения и насилия
Патронаж детей
6
Здоровье и развитие детей
Физическое и психосоциальное развитие детей раннего возраста
Профилактика и лечение распространенных детских заболеваний
Правильный уход за ребенком
Гигиена полости рта и профилактика кариеса
Физическая активность, ограничение подвижности ребенка и продолжительность сна
Поддержка развития ребенка
Своевременная и полная иммунизация
Защита от пассивного курения
7
Грудное вскармливание и питание
Важность грудного вскармливания
Техники грудного вскармливания и опорожнения груди
Решение проблем с грудным вскармливанием
Приготовление и введение прикорма
Режим питания, разнообразие питания
Пищевые добавки с витаминами и микроэлементами
Адаптивное питание
8
Отношения с детьми и отзывчивое воспитание
Раннее общение
Распознавание знаков ребенка и реагирование на них
Выражение положительных эмоций
Позитивная родительская практика
Позитивная дисциплина
Сбалансированное гендерное воспитание
9
Раннее обучение
Важность раннего обучения для развития ребенка
Раннее обучение посредством распорядка дня
Игровые занятия
Взаимодействие со сверстниками
Создание стимулирующей и безопасной среды для развития
Важность посещения программ дошкольного образования
10
Безопасность и защита ребенка
Профилактика дорожно-транспортного травматизма
Предупреждение случаев отравления
Предупреждение случаев утопления
Предупреждение падений
Зашита от солнца
Обеспечение безопасности ребенка во время сна
Профилактика перегревания и переохлаждения организма
Профилактика и раннее выявление жестокого обращения и насилия
11
Психическое здоровье и благополучие родителей
Партнерские отношения
Планирование семьи
Распространенные проблемы воспитания
Эмоции и психическое здоровье
Поддержка семьи и коллег
Примечание:

- Билирубин деңгейі төмендегенде, бірақ 50 ммоль/л (2,9 милиграмм/децилитр) шегінде болса, өлшеуді қайта жүргізеді (24 сағаттан кешіктірмей)."
Қазақстан Республикасында
педиатриялық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
8-қосымша
Тақырыптық бағыттар
р/с №
Бағыт
Мазмұны
Жүкті әйелдердің патронажы
1
Әйелдің денсаулығы және жүктілік кезіндегі тамақтану
Саламатты өмір салты (ұйқы; физикалық белсенділік; тамақтану; гигиена; үй жануарларын қоса алғанда үй ортасы; темекі шегудің, алкогольдің, есірткінің зияны; жүкті әйелдерді таза ауамен қамтамасыз етудің маңыздылығы)
Микроэлементтердің жетіспеушілігі және тамақтанудың теңгерімсіздігі
ЖЖБИ және ИЕА диагностикасы және емдеу
Медициналық көмекке жүгіну
2
Әйелдің әл-ауқаты
Психикалық денсаулық және қорғаныс факторлары
Депрессия, мазасыздық, стресс
Тұрмыс жағдайлары
Табыс деңгейі
Серіктестік қатынастар
Отбасының қолдауы
3
Ананың балаға деген байланысын қалыптастыру және ата-анаға дайындық
Ананың балаға деген байланысын ерте қалыптастырудың маңыздылығы
Жауапты ата-ана
Босануға дайындық
Ата-ана болуға дайындық
4
Емшек сүтімен емізуге дайындық
Емшек сүтімен емізудің маңыздылығы
Жүкті әйелді емшекпен емізуге дайындау
Күйеуін (серіктесін) емшекпен емізуге дайындау және отбасының қолдауы
5
Қауіпсіздік және әйелді қорғау
Кездейсоқ жарақаттардың алдын алу
Қатыгездік пен зорлық-зомбылықтың алдын алу және ерте анықтау
Балалардың патронажы
6
Балалардың денсаулығы мен дамуы
Ерте жастағы балалардың физикалық және психоәлеуметтік дамуы
Жалпы балалар ауруларының алдын алу және емдеу
Бала күтімінің дұрыс әдістері
Ауыз қуысының гигиенасы және тісжегісін алдын алу
Физикалық белсенділік, баланың қозғалғыштығын және ұйқының ұзақтығын шектеу
Баланың дамуын қолдау
Уақтында және толық иммундау
Пассивті темекі шегуден қорғау
7
Емшек сүтімен емізу және тамақтандыру
Емшек сүтімен емізудің маңыздылығы
Емшек сүтімен емізу және емшектен босату әдістері
Емшек сүтімен емізу мәселелерін шешу
Қосымша тағамдарды дайындау және енгізу
Тамақтандыру режимі, тамақтанудың әртүрлілігі
Витаминдер мен микроэлементтер бар тағамдық қоспалар
Беймдеп тамақтандыру
8
Балалармен қарым-қатынас және жауапкершілікпен тәрбиелеу
Ерте қарым-қатынас
Баланың белгілерін тану және оларға жауап беру
Жағымды эмоцияларды білдіру
Позитивті ата-ана тәжірибесі
Позитивті тәртіп
Теңдестірілген гендерлік тәрбие
9
Ерте оқыту
Баланың дамуы үшін ерте оқытудың маңыздылығы
Күн тәртібі арқылы ерте оқыту
Ойын сабақтары
Құрдастарымен өзара әрекеттесу
Даму үшін ынталандырушы және қауіпсіз орта құру
Мектепке дейінгі білім беру бағдарламаларына қатысудың маңыздылығы
10
Баланың қауіпсіздігі және қорғанысы
Жол-көлік жарақаттарының алдын профилактикасы
Улану жағдайларын алдын алу
Суға бату жағдайларының алдын алу
Құлау жағдайларының алдын алу
Күннен қорғау
Бала ұйықтаған кезде қауіпсіздікті қамтамасыз ету
Ағзаның қызып кетуі мен тоңып қалуының алдын алу
Қатыгездік пен зорлық-зомбылық профилактикасы және ерте анықтау
11
Ата-аналардың психикалық денсаулығы мен әл-ауқаты
Серіктестік қатынастар
Отбасын жоспарлау
Тәрбиелеудегі жиі кездесетін мәселелер
Эмоциялар және психикалық денсаулық
Отбасы мен әріптестердің қолдауы
Ескертпе:

1) ИППП – инфекции, передаваемые половым путем;
2) НИЗ – не инфекционное заболевание.
Приложение 9 к Стандарту
оказания организации
педиатрической помощи
в Республике Казахстан
Индивидуальный план прогрессивного сопровождения семьи
Цель:
действия, мероприятия
Ответственные лица
Сроки
Ожидаемый результат
Отметка о выполнении
1
☐ Исполнено
☐ Не исполнено
2
☐ Исполнено
☐ Не исполнено
3
☐ Исполнено
☐ Не исполнено
Приложение 10 к Стандарту
оказания организации
педиатрической помощи
в Республике Казахстан
Информация о семье
Показатели
Данные
1
ФИО ребенка
2
Дата рождения ребенка (число/месяц/год)
3
Пол:
4
ИИН
5
Прикрепленный житель
6
Адрес
7
Статус иммунизации
8
Вид и степень (умеренный, высокий) риска
9
Состав семьи
10
Характер отношений в семье
11
Жилищно-бытовые условия
12
Сведения о наличии постоянного дохода (заработная плата, пособия и льготы, другие доходы)
Передал медицинский работник
Принял врач общей практики ФИО
Подпись _____________________________
Подпись _____________________
Дата и время передачи
Дата и время передачи
Принял социальный работник ФИО
Подпись _____________________________
Дата и время передачи
Примечание:
ФИО – фамилия, имя, отчество.
Приложение 11 к Стандарту
оказания организации
педиатрической помощи
в Республике Казахстан
Перечень государственных и негосударственных организаций, осуществляющих деятельность по защите прав женщин и детей
Наименование организации
Наименование услуги
Условия предоставления услуги
Срок предоставления услуги
Контактная информация
Примечание
Социальная помощь
Правовая помощь
Психолого-педагогическая помощь
Медицинская помощь
Другие услуги
Приложение 12 к Стандарту
оказания организации
педиатрической помощи
в Республике Казахстан
Минимальные штаты центра развития и раннего вмешательства
№ п/п
Наименование должности
Количество штатных единиц
1
Заведующий центром (врач)
1
2
Старшая (старший) сестра (брат) медицинская (медицинский)
1
3
Сестра (брат) медицинская (медицинский) расширенной практики
1
4
Старшая медсестра УПМП
1
5
Медсестра КРР
2
Примечание:
1) УПМП - универсальная прогрессивная модель патронажных посещений;
2) КРР – кабинет развития ребенка.
Приложение 13 к Стандарту
оказания организации
педиатрической помощи
в Республике Казахстан
Минимальные штаты учебно-методического центра
№ п/п
Наименование должности
Количество штатных единиц
1
Координатор ИВБДВ/УПМП
1
2
Врач-тренер
2
3
Младший медицинский персонал
1
4
Менеджер
1
Примечание:
1) ИВБДВ - интегрированное ведение болезней детского возраста;
2) УПМП - универсальная прогрессивная модель патронажных посещений.
Приложение 14 к Стандарту
оказания организации
педиатрической помощи
в Республике Казахстан
Штаты организаций здравоохранения, оказывающих педиатрическую помощь в стационарных условиях
№ п/п
Наименование должности
Количество штатных единиц
1
Заведующий отделением, врач-педиатр
1 на отделение
2
Врач-педиатр отделения
1 на 15 коек
3
Медицинская сестра палатная
9,5 на 15 коек
4
Медицинская сестра процедурной
1 на 15 коек
5
Старшая медицинская сестра
1 на отделение
6
Младшая медицинская сестра по уходу за больными
9,5 на 15 коек
7
Сестра-хозяйка
1 на отделение
8
Младший медицинский персонал
2 должности на отделение
9
Врач-педиатр дневного стационара
1 на 10 коек
10
Медицинская сестра дневного стационара
1 на 10 коек
Приложение 15 к Стандарту
оказания организации
педиатрической помощи
в Республике Казахстан
Оснащение кабинета развития ребенка
Кабинет развития ребенка оснащается следующими изделиями:

1) ЖЖБИ – жыңыстық жолмен берілетін инфекциялар;
2) ИЕА – инфекциялық емес аурулар.
Қазақстан Республикасында
педиатриялық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
9-қосымша
Отбасын прогрессивті сүйемелдеудің жеке жоспары
Мақсаты:
әрекет, іс-шаралар
Жауапты тұлғалар
Мерзімдері
Күтілетін нәтиже
Орындалуы туралы белгі
1
☐ Орындалды
☐ Орындалмады
2
☐ Орындалды
☐ Орындалмады
3
☐ Орындалды
☐ Орындалмады
Қазақстан Республикасында
педиатриялық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
10-қосымша
Отбасы туралы ақпарат
Көрсеткіштер
Деректер
1
Баланың аты-жөні (ТАӘ)
2
Баланың туған күні (күні / айы / жылы)
3
Жынысы:
4
ЖСН
5
Тіркелген тұрғын
6
Мекен-жайы
7
Иммундау статусы
8
Қауіптің түрі мен дәрежесі (орташа, жоғары)
9
Отбасы құрамы
10
Отбасындағы қатынастардың сипаты
11
Тұрғын үй-тұрмыстық жағдайлары
12
Тұрақты табыстың болуы туралы мәліметтер (жалақы, жәрдемақылар мен жеңілдіктер, басқа да кірістер)
Медицина қызметкері тапсырды
Жалпы практика дәрігері ТАӘ қабылдады
Қолы _____________________________
Қолы __________________________
Беру күні мен уақыты
Беру күні мен уақыты
Әлеуметтік қызметкер ТАӘ қабылдады
Қолы _____________________________
Беру күні мен уақыты
Ескертпе:
ТАӘ – тегі, аты, жөні.
Қазақстан Республикасында
педиатриялық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
11-қосымша
Әйелдер мен балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдардың тізбесі
Ұйымның атауы
Қызметтің атауы
Қызмет көрсету шарттары
Қызмет көрсету мерзімі
Байланыс ақпараты
Ескерту
Әлеуметтік көмек
Құқықтық көмек
Психологиялық-педагогикалық көмек
Медициналық көмек
Басқа қызметтер
Қазақстан Республикасында
педиатриялық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
12-қосымша
Даму және ерте араласу орталығының минималды штаттары
р/н №
Лауазымның атауы
Штат бірліктерінің саны
1
Орталық меңгерушісі (дәрігер)
1
2
Медициналық мейіргер (аға мейіргер)
1
3
Кеңейтілген практикадағы медициналық мейіргер (аға мейіргер)
1
4
ПӘПМ аға мейігері
1
5
БДК мейіргері
2
Ескертпе:
1) ПӘПМ – патронаждық қызмет көрсетудің әмбебап прогрессивті моделі.
2) БДК – баланы дамыту кабинеті.
Қазақстан Республикасында
педиатриялық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
13-қосымша
Оқу әдістемелік орталықтың ең төменгі штаттары
р/н №
Лауазымның атауы
Штат бірліктерінің саны
1
БЖАЫҚ / ПӘПМ үйлестірушісі
1
2
Дәрігер жаттықтырушы
2
3
Кіші медициналық персонал
1
4
Менеджер
1
Ескертпе:
1) БШЫАҚ – балалық шақтағы ауруларды ықпалдастыра қарау;
2) ПӘПМ – патронаждық қызмет көрсетудің әмбебап прогрессивті моделі.
Қазақстан Республикасында
педиатриялық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
14-қосымша
Стационарлық жағдайда педиатриялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының штаттары
р/с №
Лауазымның атауы
Штат бірліктерінің саны
1
Бөлімше меңгерушісі, дәрігер-педиатр
Бөлімшеге 1
2
Бөлімшенің педиатр-дәрігері
15 төсекке 1
3
Палаталық мейіргер
15 төсекке 9,5
4
Емшара мейіргері
15 төсекке 1
5
Аға мейіргер
Бөлімшеге 1
6
Науқастарды күту бойынша кіші мейіргер
15 төсекке 9,5
7
Шаруашылық бикесі
Бөлімшеге 1
8
Кіші медициналық персонал
Бөлімшеге 2 лауазым
9
Күндізгі стационардың дәрігер-педиатры
10 төсекке 1
10
Күндізгі стационардың мейіргері
10 төсекке 1
Қазақстан Республикасында
педиатриялық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
15-қосымша
Баланы дамыту кабинетін жарақтандыру
Баланың даму кабинеті мынадай бұйымдармен жарақтандырылады:

1) весы детские, взрослые, ростомер до двух лет и старше двух лет, сантиметровая лента;
2) переносной ростомер и весы;
3) набор для проведения практических занятий по соблюдению теплового режима для новорожденного, обучению навыкам купания, кормления, проведения релактации, созданию безопасной среды и оказанию первой помощи в домашних условиях при травмах или несчастном случае;
4) кукла для демонстрации тепловой цепочки, обучению правильному расположению и прикладыванию ребенка к груди, оказанию неотложной помощи;
5) ресурсный центр по обучению приготовлению прикорма для ребенка (с соблюдением условий техники безопасности);
6) прибор для регистрации отоакустической эмиссии и коротколатентных слуховых вызванных потенциалов;
7) минимальный набор учебных материалов и наглядных пособий (на русском и казахском языках): буклет схем интегрированного ведения болезней детского возраста, памятка матери, буклет информационных карт по патронажу здорового ребенка, учебно-методическое пособие "Физическое и психосоциальное развитие детей раннего возраста", индивидуальная карта роста и развития ребенка, Календарь "Уход за детьми раннего возраста в семье", "Формы записи для здорового ребенка", "Форма записи 24-часового воспроизведения питания беременной женщины и кормящей матери", видеофильм по грудному вскармливанию, видеофильм по технологии прикорма, памятка матери по технике сцеживания грудного молока ручным способом. Учебные плакаты: техника прикладывания к груди ребенка и расположение ребенка у груди, пирамида питания, вовлечение отцов, безопасная среда и предупреждение травм и несчастных случаев, мониторинг и скрининг развития детей, игры, чтение и общение с детьми. Памятка для матери по методам кормления и технике сцеживания грудного молока ручным способом;
8) набор игрушек животных и птиц для звукоподражания (корова, гусь, кошка, собака, курица, утка);
9) наборы музыкальных инструментов (ксилофоны, барабаны, дудки);
10) звучащие игрушки (погремушки, пищалки, издающие звуки разной частоты);
11) шнурки, бусы (крупные, пластмассовые и деревянные);
12) игрушки, надевающиеся на руку ("варежка") и на палец (пальчиковые игрушки);
13) набор коробок или ящичков без крышек и с крышками (деревянные или пластиковые);
14) наборы разноцветных кубиков разных размеров (деревянные или пластиковые);
15) тактильный ящик (деревянный);
16) тактильно-развивающая панель "замочки";
17) домик с дверцами и замочками;

1) балалар, ересектер таразысы, екі жасқа дейінгі және екі жастан асқандар үшін бой өлшегіш, сантиметрлік таспа;
2) тасымалданатын бой өлшегіш пен таразы;
3) жаңа туған нәрестеге арналған жылу режимін сақтау, шомылу, тамақтандыру, релактация жүргізу дағдыларына үйрету, қауіпсіз орта құру және жарақат алған немесе жазатайым оқиға кезінде үйде алғашқы көмек көрсету бойынша практикалық сабақтар өткізуге арналған жиынтық;
4) жылу тізбегін көрсетуге, баланы дұрыс орналастыруға және кеудеге қоюға, шұғыл көмек көрсетуге арналған қуыршақ;
5) балаға қосымша тамақ дайындауға үйрету жөніндегі ресурстық орталық (қауіпсіздік техникасын сақтаған кезде);
6) отоакустикалық эмиссияны және қысқа патенттік есту туындаған әлеуеттерді тіркеуге арналған аспап;
7) оқу материалдары мен көрнекі құралдардың ең аз жиынтығы (орыс және қазақ тілдерінде): балалар ауруларын кешенді жүргізу схемаларының буклеті, ананың жадынамасы, дені сау баланы патронаждау жөніндегі ақпараттық карталар буклеті, "Ерте жастағы балалардың физикалық және психоәлеуметтік дамуы" оқу-әдістемелік құралы, баланың өсуі мен дамуының жеке картасы, Отбасындағы ерте жастағы балаларды күту, "Дені сау балаға арналған жазба нысандары", "Жүкті әйел мен бала емізетін ананың тамақтануының 24 сағаттық репродукциясын жазу нысаны" күнтізбесі, емшек сүтімен емізу туралы бейнефильм, қосымша тамақтандыру технологиясы бойынша бейнефильм, емшек сүтін қолмен сауып алу әдістемесі бойынша жадынама. Оқу плакаттары: баланы емізуге дұрыс орналыстыру кеудеге салу техникасы және баланың кеудеге орналасуы, тамақтану пирамидасы, әкелерді тарту, қауіпсіз орта және жарақаттар мен жазатайым оқиғалардың алдын алу, балалардың дамуын бақылау және скрининг, ойындар, оқу және балалармен қарым-қатынас. Емшек сүтімен емізу және қолмен сауып алу әдістері мен техникасы бойынша анаға арналған жадынама;
8) дыбыс шығару үшін арналған жануарлар мен құстардың ойыншықтар жиынтығы (сиыр, қаз, мысық, ит, тауық, үйрек);
9) музыкалық аспаптар жиынтығы (ксилофондар, барабандар, сырнайлар);
10) дыбысталатын ойыншықтар (әр түрлі жиіліктегі дыбыстар шығаратын сылдырмақтар, ысқырғыштар);
11) баулар, моншақтар (үлкен, пластмасса және ағаш);
12) қолға ("қолғап") және саусаққа (саусақ ойыншықтары) киілетін ойыншықтар;
13) қақпағы жоқ және қақпағы бар қораптар немесе жәшіктер жиынтығы (ағаш немесе пластмасса);
14) әртүрлі өлшемдегі түрлі-түсті кубиктер жиынтығы (ағаш немесе пластмассадан);
15) тактильді қорап (ағаш);
16) "құлыптар" тактильді-дамыту панелі;
17) есіктері мен құлыптары бар үйшік;

1) УПМП – универсальная прогрессивная модель патронажа;
2) ИБВДВ – интегрированное ведение болезней детского возраста;
3) КС – Карманный справочник.

1) ПӘПМ – патронаждың әмбебап прогрессивті моделі;
2) БЖАЫҚ – бала жасындағы ауруларды ықпалдастыра қарау.
3) ҚА – Қалта анықтамасы.