О внесении изменений и дополнений в приказы Министра энергетики Республики Казахстан от 8 февраля 2016 года № 39 "Об утверждении Правил организации сбора, хранения и захоронения радиоактивных отходов и отработавшего ядерного топлива" и от 9 февраля 2016 года № 49 "Об утверждении Правил безопасности при обращении с радионуклидными источниками"
Приказ и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 11 мая 2022 года № 169. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 мая 2022 года № 28081
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 5.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 8 февраля 2016 года № 39 "Об утверждении Правил организации сбора, хранения и захоронения радиоактивных отходов и отработавшего ядерного топлива" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13537) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 29) статьи 6 Закона Республики Казахстан "Об использовании атомной энергии" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах организации сбора, хранения и захоронения радиоактивных отходов и отработавшего ядерного топлива, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила организации сбора, хранения и захоронения радиоактивных отходов и отработавшего ядерного топлива (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 29) статьи 6 Закона Республики Казахстан "Об использовании атомной энергии" (далее – Закон) и определяют порядок организации сбора, хранения и захоронения радиоактивных отходов и хранения отработавшего ядерного топлива.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В настоящих Правилах применяются следующие термины и определения:
1) компаунд – матричный материал с включенными в него радиоактивными отходами;
2) упаковка – упаковочный комплект с отработавшим ядерным топливом или радиоактивными отходами, подготовленный для транспортировки (или) хранения и (или) захоронения;
3) комплекс систем хранения и обращения с отработавшим ядерным топливом – совокупность систем, устройств, элементов, предназначенных для хранения, загрузки, выгрузки, транспортировки и контроля отработавшего ядерного топлива;
4) контейнер для радиоактивных отходов – емкость, используемая для сбора и (или) транспортировки и (или) хранения и (или) захоронения радиоактивных отходов;

Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің "Радиоактивтi қалдықтарды және пайдаланылып болған ядролық отынды жинауды, сақтауды және көмудi ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" 2016 жылғы 8 ақпандағы № 39 және "Радионуклидті көздермен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік қағидаларын бекіту туралы" 2016 жылғы 9 ақпандағы № 49 бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2022 жылғы 11 мамырдағы № 169 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 17 мамырда № 28081 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Радиоактивтi қалдықтарды және пайдаланылып болған ядролық отынды жинауды, сақтауды және көмудi ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 8 ақпандағы № 39 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13537 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Атом энергиясын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 29) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Радиоактивтi қалдықтарды және пайдаланылып болған ядролық отынды жинауды, сақтауды және көмудi ұйымдастыру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Радиоактивтi қалдықтарды және пайдаланылып болған ядролық отынды жинауды, сақтауды және көмудi ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Атом энергиясын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 29) тармақшасына сәйкес әзірленді және радиоактивті қалдықтар жинауды, сақтауды және көмуді және пайдаланылып болған ядролық отынды жинауды ұйымдастыру тәртібін айқындайды.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) компаунд – радиоактивті қалдықтар қосылған матрицалық материал;
2) қаптама – тасымалдауға (немесе) сақтауға және (немесе) көмуге дайындалған, пайдаланылып болған ядролық отын немесе радиоактивті қалдықтары бар қаптама комплекті;
3) пайдаланылып болған ядролық отынды сақтау және онымен жұмыс істеу жүйелерінің кешені – пайдаланылып болған ядролық отынды сақтауға, тиеуге, түсіруге, тасымалдауға және бақылауға арналған жүйелердің, құрылғылардың, элементтердің жиынтығы;
4) радиоактивті қалдықтарға арналған контейнер – радиоактивті қалдықтарды жинау және (немесе) тасымалдау және (немесе) сақтау және (немесе) көму үшін пайдаланылатын ыдыс;

5) сбор радиоактивных отходов – сосредоточение радиоактивных отходов в специально отведенных и оборудованных местах;
6) кондиционирование радиоактивных отходов – одна из основных стадий обращения с радиоактивными отходами, состоящая в уменьшении их объема, переводе в форму, удобную для транспортировки, хранения и захоронения с целью повышения безопасности обращения с ними;
7) переработка радиоактивных отходов – технологические операции по сокращению объема радиоактивных отходов и (или) удалению радионуклидов из радиоактивных отходов и (или) изменению состава радиоактивных отходов;
8) остекловывание радиоактивных отходов – включение радиоактивных отходов в стеклоподобный матричный материал;
9) битумирование жидких радиоактивных отходов – включение радиоактивных отходов в битумный матричный материал;
10) выдержка жидких радиоактивных отходов – хранение жидких радиоактивных отходов с целью снижения радиоактивности и тепловыделения за счет распада короткоживущих радионуклидов;
11) цементирование жидких радиоактивных отходов – включение жидких радиоактивных отходов в цементный матричный материал;
12) отверждение жидких радиоактивных отходов – перевод жидких радиоактивных отходов в твердое агрегатное состояние с целью уменьшения возможности миграции радионуклидов в окружающую среду;
13) барьер – преграда на пути распространения радионуклидов в окружающую среду. Барьерами служат герметичные ограждения помещений и хранилищ, оборудование и трубопроводы, содержащие радиоактивные отходы, физико-химическая форма кондиционированных радиоактивных отходов;
14) шаг решетки – расстояние между осями соседних тепловыделяющих сборок, пеналов или упаковок, расположенных в узлах регулярной решетки.
Иные термины и определения используются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области использования атомной энергии.";
подпункт 1) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"1) ведет учет всех образующихся отходов, обеспечивает возможность их контроля на всех стадиях от сбора до хранения и (или) захоронения и ежегодно по состоянию на 1 января до 1 марта года, следующего за отчетным, направляет отчет по инвентаризации РАО, который составляется на основании акта инвентаризации РАО и паспортов РАО, на бумажном и (или) электронном носителях в уполномоченный орган в области использования атомной энергии по форме согласно приложению к настоящим Правилам;";
пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. При обращении с РАО используется классификация РАО в соответствии со статьей 369 Экологического кодекса Республики Казахстан.

5) радиоактивті қалдықтарды жинау – радиоактивті қалдықтарды арнайы бөлінген және жабдықталған жерлерге жинау;
6) радиоактивті қалдықтарды кондициялау – радиоактивті қалдықтармен жұмыс істеудің негізгі сатыларының бірі, ол олармен жұмыс істеу қауіпсіздігін арттыру мақсатында олардың көлемін азайтудан, тасымалдауға, сақтауға және көмуге ыңғайлы нысанға ауыстырудан тұрады;
7) радиоактивті қалдықтарды қайта өңдеу – радиоактивті қалдықтар көлемін азайту және (немесе) радионуклидтерді радиоактивті қалдықтардан шығару және (немесе) радиоактивті қалдықтардың құрамын өзгерту жөніндегі технологиялық операциялар;
8) радиоактивті қалдықтарды шынылау – радиоактивті қалдықтарды шыны тәрізді матрицалық материалға қосу;
9) сұйық радиоактивті қалдықтарды битумдау – радиоактивті қалдықтарды битумды матрицалық материалға қосу;
10) сұйық радиоактивті қалдықтардың ұсталымы – қысқа мерзімдік радионуклидтердің ыдырауы есебінен радиоактивтілігі мен жылу бөлуін азайту мақсатында сұйық радиоактивті қалдықтарды сақтау;
11) сұйық радиоактивті қалдықтарды цементтеу – сұйық радиоактивті қалдықтарды цементті матрицалық материалға қосу;
12) сұйық радиоактивті қалдықтарды қатайту – радионуклидтердің қоршаған ортаға жылыстау мүмкіндігін азайту мақсатында сұйық радиоактивті қалдықтарды қатты агрегат күйге ауыстыру;
13) тосқауыл – радионуклидтердің қоршаған ортаға таралу жолындағы бөгет. Үй-жайлар мен қоймалардың бітеу қоршаулары, құрамында радиоактивті қалдықтар бар жабдықтар мен құбырлар, кондицияланған радиоактивті қалдықтардың физикалық-химиялық нысаны тосқауыл болады.
14) шілтер адымы – тұрақты шілтер тораптарында орналасқан көршілес жылу бөлетін құрастырмалар, пеналдар немесе қаптамалар біліктері арасындағы арақашықтық.
Өзге де терминдер мен анықтамалар Қазақстан Республикасының атом энергиясын пайдалану саласындағы заңнамасына сәйкес пайдаланылады.";
4-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) барлық түзілген қалдықтардың есебін жүргізеді, оларды жинаудан бастап сақтауға және (немесе) көмуге дейінгі барлық сатыларда бақылау мүмкіндігін қамтамасыз етеді және жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап 1 наурызына дейінгі жағдай бойынша РАҚ түгендеу актісі және РАҚ паспорттары негізінде жасалатын РАҚ-ты түгендеу жөніндегі есепті осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық және (немесе) қағаз жеткізгіштерде атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті органға жібереді;";
6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. РАҚ-пен жұмыс істеген кезде Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 369-бабына сәйкес РАҚ-ты сыныптау пайдаланылады.

7. При сборе, хранении и захоронении РАО обеспечивается дезактивация используемых для этого оборудования, трубопроводов, контейнеров и помещений.
Дезактивация используемых оборудований, трубопроводов, контейнеров осуществляется в оборудованном специальном помещении или месте в помещении.";
пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. Сбор, хранение и захоронение РАО документируются:
1) при сборе ведется журнал учета твердых РАО по форме 1 согласно приложению 40 к Санитарным правилам "Санитарно-эпидемиологические требования к радиационно-опасным объектам", утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 260 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11204) (далее – Санитарные правила к радиационно-опасным объектам) и журнал учета жидких РАО по форме 2 согласно приложению 40 к Санитарным правилам к радиационно-опасным объектам;
2) при хранении и захоронении ведется журнал учета твердых РАО по форме 1 согласно приложению 40 к Санитарным правилам к радиационно-опасным объектам и журнал учета жидких РАО по форме 2 согласно приложению 40 к Санитарным правилам к радиационно-опасным объектам и заполняется паспорт на партию РАО, передаваемых на переработку, кондиционирование, хранение, захоронение по форме согласно приложению 38 к Санитарным правилам к радиационно-опасным объектам.
10. Сбор, хранение и захоронение РАО производится с учетом Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности", утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-275/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21822) (далее – Санитарные правила).";
дополнить пунктами 10-1 и 10-2 следующего содержания:
"10-1. Сортировка РАО является обязательным этапом сбора РАО.
Сбор и сортировка РАО осуществляется в местах их образования и (или) переработки с учетом радиационных, физических и химических характеристик в соответствии с классификацией отходов, согласно статье 338 Экологического кодекса Республики Казахстан, и с учетом методов последующего обращения с ними.
Первичная сортировка отходов включает в себя их разделение на радиоактивные и нерадиоактивные составляющие.
Первичная сортировка жидких и твердых РАО направлена на разделение отходов по различным категориям и группам для переработки и для подготовки к последующему хранению и захоронению.

7. РАҚ жинау, сақтау және көму кезінде бұл үшін пайдаланылатын жабдықтарды, құбырларды, контейнерлерді және үй-жайларды дезактивациялау қамтамасыз етіледі.
Пайдаланылатын жабдықтарды, құбырларды, контейнерлерді дезактивациялау арнайы жабдықталған үй-жайда немесе үй-жайдағы орында жүзеге асырылады.";
9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. РАҚ жинау, сақтау және көму мынадай құжатталады:
1) жинау кезінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 260 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11204 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген "Радиациялық қауіпті объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына (бұдан әрі – Радиациялық қауіпті объектілерге санитариялық қағидалар) 40-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша қатты РАҚ есепке алу журналы және Радиациялық қауіпті объектілерге санитариялық қағидаларға 40-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша сұйық РАҚ есепке алу журналы жүргізіледі;
2) сақтау және көму кезінде Радиациялық қауіпті объектілерге санитариялық қағидаларға 40-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша қатты РАҚ есепке алу журналы және Радиациялық қауіпті объектілерге санитариялық қағидаларға 40-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша сұйық РАҚ есепке алу журналы жүргізіледі және Радиациялық қауіпті объектілерге санитариялық қағидаларға 38-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайта өңдеуге, кондициялауға, сақтауға, көмуге берілетін РАҚ партиясына паспорт толтырылады.
10. РАҚ жинау, сақтау және көму Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-275/2020 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21822 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын (бұдан әрі – Санитариялық қағидалар) ескере отырып жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы 10-1 және 10-2-тармақтармен толықтырылсын:
"10-1. РАҚ сұрыптау РАҚ жинаудың міндетті кезеңі болып табылады.
РАҚ жинау және сұрыптау Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 338-бабына сәйкес қалдықтардың сыныптауына сәйкес радиациялық, физикалық және химиялық сипаттамаларын ескере отырып және олармен кейіннен жұмыс істеу әдістерін ескере отырып, олардың пайда болу және (немесе) қайта өңдеу орындарында жүзеге асырылады.
Қалдықтарды бастапқы сұрыптау оларды радиоактивті және радиоактивті емес компоненттерге бөлуден тұрады.
Сұйық және қатты РАҚ-ты бастапқы сұрыптау қалдықтарды қайта өңдеуге және кейіннен сақтауға және көмуге дайындау үшін әртүрлі санаттар мен топтар бойынша бөлуге бағытталған.

В процессе сбора РАО делятся на горючие и негорючие. Горючие жидкие РАО собираются в отдельные емкости, отвечающие требованиям пожарной безопасности, утвержденных приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26867).
10-2. Сбор РАО осуществляется в контейнерах. Для первичного сбора твердых РАО используются пластикатовые или бумажные мешки, которые затем загружаются в контейнеры. Мешки из полимерной пленки механически прочные, максимально устойчивые к воздействию низких температур и имеют шнур для плотного затягивания верха мешка после его заполнения. При размещении отходов в мешках принимаются меры, предотвращающие возможность их механических повреждений острыми, колющими и режущими предметами. Заполнение контейнеров РАО производится под радиационным контролем в условиях, исключающих возможность их рассыпания и разлива.
РАО, содержащие радионуклиды с периодом полураспада менее 15 (пятнадцати) суток, собираются отдельно от других РАО и выдерживаются в местах временного хранения для снижения активности до уровней не превышающих уровней, приведенных в гигиенических нормативах "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности", утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 155 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10671) (далее – Гигиенические нормативы).
После такой выдержки твердые отходы удаляются, как промышленные отходы, а жидкие отходы используются организацией в системе оборотного хозяйственно-технического водоснабжения или сливаются в хозяйственно-бытовую канализацию.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Сбор жидких радиоактивных отходов (далее – ЖРО) является обязательным этапом подготовки их к переработке, хранению и кондиционированию путем сосредоточения ЖРО в специальных емкостях и упаковках, производящихся непосредственно в местах их образования отдельно от обычных отходов с учетом:
категории отходов;
физических и химических характеристик;
природы (органические и неорганические);
периода полураспада радионуклидов, находящихся в отходах (менее 15 (пятнадцати) суток, более 15 (пятнадцати) суток);
взрыво- и огнеопасности;
принятых методов переработки отходов.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Хранение больших объемов ЖРО осуществляется в специально оборудованных хранилищах с конструкцией и системой физических барьеров хранилища, предотвращающей поступление радионуклидов в окружающую среду в количестве, создающем содержание в ней радионуклидов выше допустимых уровней, устанавливаемых Гигиеническими нормативами. Физические барьеры устанавливаются и обосновываются эксплуатирующей организацией в проектной документации системы обращения с ЖРО.";
заголовок параграфа 3 изложить в следующей редакции:
"Параграф 3. Порядок сбора, хранения и захоронения твердых радиоактивных отходов";

Жинау процесінде РАҚ жанғыш және жанбайтын болып бөлінеді. Жанғыш сұйық РАҚ "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген) өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келетін жеке ыдыстарға жиналады.
10-2. РАҚ-ты контейнерлерде жинау жүзеге асырылады. Қатты РАҚ-ты бастапқы жинау үшін пластикат немесе қағаз қаптар пайдаланылады, олар кейін контейнерлерге тиеледі. Полимерлі пленкадан жасалған қаптар механикалық берік, төмен температураға барынша төзімді болады және қаптың жоғарғы жағын толтырғаннан кейін тығыз қатайтуға арналған сымы бар. Қалдықтарды қаптарға орналастырған кезде олардың өткір, тесетін және кесетін заттармен механикалық зақымдану мүмкіндігін болдырмайтын шаралар қолданылады. РАҚ контейнерлерін толтыру олардың шашырау және төгілу мүмкіндігін болдырмайтын жағдайларда радиациялық бақылаумен жүргізіледі.
Құрамында жартылай ыдырау кезеңі 15 (он бес) тәуліктен кем радионуклидтер бар РАҚ басқа РАҚ-тан бөлек жиналады және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 155 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10671 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" гигиеналық нормативтерінде (бұдан әрі – Гигиеналық нормативтер) келтірілген деңгейлерден аспайтын белсенділікке дейін төмендету үшін уақытша сақтау орындарында ұсталады.
Осылай ұсталғаннан кейін қатты тұрмыстық қалдықтар өнеркәсіптік қалдықтар ретінде шығарылады, ал сұйық қалдықтарды ұйым айналымдық шаруашылық-техникалық сумен жабдықтау жүйесінде пайдаланады немесе шаруашылық-тұрмыстық кәріз жүйесіне төгеді.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Сұйық радиоактивті қалдықтарды (бұдан әрі – СРҚ) жинау олар түзілетін жерлерде тікелей өндірілетін арнайы сыйымдылықтар мен орамдарда шоғырландыру жолымен СРҚ-ны кәдімгі қалдықтардан бөлек мынаны:
қалдықтар санаттарын;
физикалық және химиялық сипаттамаларын;
табиғатын (органикалық және бейорганикалық);
қалдықтардағы радионуклидтердің жартылай ыдырау кезеңі (15 (он бес) тәуліктен кем, 15 (он бес) тәуліктен астам);
жарылыс және от қауіптілігі;
қалдықтарды өңдеудің қабылданған әдістерін ескеріп, оларды қайта өңдеуге, сақтауға және кондициялауға дайындаудың міндетті кезеңі болып табылады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. СРҚ-ның үлкен көлемін сақтау Гигиеналық нормативтерде белгіленетін рұқсат етілген деңгейден жоғары радионуклидтердің құрамын құрайтын мөлшерде радионуклидтердің қоршаған ортаға түсуін болдырмайтын құрылымы және сақтаудың физикалық тосқауыл жүйесі бар арнайы жабдықталған қоймаларда жүзеге асырылады. Физикалық тосқауылдарды пайдаланушы ұйым СРҚ-мен жұмыс істеу жүйесінің жобалық құжаттамасында белгілейді және негіздейді.";
3-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-параграф. Қатты радиоактивті қалдықтарды жинау, сақтау және көму тәртібі";

пункты 24 и 25 изложить в следующей редакции:
"24. Система сбора, хранения, переработки и кондиционирования твердых радиоактивных отходов (далее – ТРО) предусматривает:
1) сбор непосредственно в местах их образования отдельно от обычных отходов с учетом:
категории отходов;
физических и химических характеристик;
природы (органические и неорганические);
периода полураспада радионуклидов, находящихся в отходах (менее 15 (пятнадцать) суток, более 15 (пятнадцать) суток);
взрыво- и огнеопасности;
принятых методов переработки отходов;
2) сбор ТРО в специальных помещениях;
3) сортировку ТРО в соответствии с их классификацией;
4) использование контейнеров, подъемно-транспортного оборудования и специального транспорта для транспортирования радиоактивных отходов.
25. По методу переработки ТРО делятся на прессуемые, сжигаемые, измельчаемые и переплавляемые. Технологические операции переработки и кондиционирования ТРО проводятся с целью сокращения их объема и перевод их в формы, обеспечивающие безопасное хранение и (или) захоронение.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Сжигание ТРО производится с целью уменьшения объема горючих и исключения пожароопасности при их хранении и захоронении.
Сжиганию подлежат спецодежда, ветошь, бумага, элементы вентиляционных фильтров, органические растворы и биологические материалы, а также резиновые и полиэтиленовые материалы.
Удельная активность ТРО, направляемых на сжигание, не превышает уровней, при которых не достигается необходимая степень очистки отходящих газов и превышаются установленные контрольные уровни облучения персонала.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. С целью уменьшения объема несжигаемых ТРО производится их прессование. Прессованию подлежат несжигаемые неметаллы (теплоизоляционные материалы, кабели, несжигаемые органические материалы (поливинилхлорид, фторопласт), строительный мусор) и металлические отходы. Спрессованные отходы подлежат размещению в контейнер для РАО.";
пункты 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45 и 46 изложить в следующей редакции:
"35. ТРО, направляемые на сжигание и (или) прессование, упаковываются в многослойные бумажные или полиэтиленовые мешки и помещаются в контейнеры, обеспечивающие радиационную защиту персонала.
36. Для уменьшения объема не сжигаемых и не прессуемых ТРО производится их измельчение (фрагментация) путем резки или дробления.
Измельчению (фрагментации) подлежат крупногабаритные, длинномерные изделия ТРО, переработка, упаковка или транспортирование которых затруднена. При измельчении (фрагментации) ТРО предусматриваются технические средства для очистки воздуха в помещении от радиоактивной пыли и аэрозолей, исключающие поступление радиоактивных веществ в рабочие помещения и в окружающую среду в количестве, приводящем к превышению дозовых пределов и нормативов выбросов.
Металлические ТРО низкого и среднего уровня активности с поверхностным загрязнением подлежат дезактивации. Метод дезактивации определяется характером и уровнем загрязнения. Образующиеся растворы и шламы подлежат отверждению и упаковке.

24 және 25-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Қатты радиоактивті қалдықтарды (бұдан әрі – ҚРҚ) жинау, сақтау, қайта өңдеу және кондициялау жүйесі мыналарды көздейді:
1) тікелей олардың түзілу орындарында әдеттегі қалдықтардан бөлек жинау мынаны:
қалдықтар санаттарын;
физикалық және химиялық сипаттамаларын;
табиғатын (органикалық және бейорганикалық);
қалдықтардағы радионуклидтердің жартылай ыдырау кезеңін (15 (он бес) тәуліктен кем, 15 (он бес) тәуліктен астам);
жарылыс және от қауіптілігін;
қалдықтарды өңдеудің қабылданған әдістерін ескере отырып жүргізіледі;
2) арнайы үй-жайларда ҚРҚ жинау;
3) ҚРҚ-ны сыныптауына сәйкес сұрыптау;
4) радиоактивті қалдықтарды тасымалдау үшін контейнерлерді, көтергіш-көлік жабдығын және арнайы көлікті пайдалану.
25. Қайта өңдеу әдісі бойынша ҚРҚ сығымдалатын, жағылатын, ұсақталатын және қайта балқытылатын болып бөлінеді. ҚРҚ қайта өңдеудің және кондициялаудың технологиялық операциялары олардың көлемін қысқарту және оларды қауіпсіз сақтауды және (немесе) көмуді қамтамасыз ететін нысандарға ауыстыру мақсатында жүргізіледі.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. ҚРҚ жағу оларды сақтау және көму кезінде жанғыш көлемін азайту және өрт қауіптілігін болдырмау мақсатында жүргізіледі.
Арнайы киім, шүберек, қағаз, желдеткіш сүзгілерінің элементтері, органикалық ерітінділер мен биологиялық материалдар, сондай-ақ резеңке және полиэтилен материалдары өртеуге жатады.
Жағуға жіберілетін ҚРҚ-ның үлестік белсенділігі бөлінетін газдарды тазартудың қажетті дәрежесіне қол жеткізілмеген және персоналдың сәулеленуінің белгіленген бақылау деңгейлерінен асатын деңгейлерден аспайды.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Жанбайтын ҚРҚ көлемін азайту мақсатында оларды сығымдау жүргізіледі. Жанбайтын бейметалдар (жылу оқшаулағыш материалдар, кәбілдер, жанбайтын органикалық материалдар (поливинилхлорид, фторопласт), құрылыс қоқыстары) және металл қалдықтары сығымдауға жатады. Сығымдалған қалдықтар РАҚ-қа арналған контейнерге орналастырылуға жатады.";
35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45 және 46-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Жағуға және (немесе) сығымдауға жіберілетін ҚРҚ көп қабатты қағаз немесе полиэтилен қаптарға буып-түйіледі және персоналды радиациялық қорғауды қамтамасыз ететін контейнерлерге орналастырылады.
36. Жанбайтын және сығымдалмайтын ҚРҚ көлемін азайту үшін оларды кесу немесе үгу жолымен ұсақтау (фрагментациялау) жүргізіледі.
Қайта өңдеу, буып-түю немесе тасымалдау қиынға соғатын ірі габаритті, ұзын өлшемді ҚРҚ бұйымдары ұсақтауға (фрагментациялауға) жатады. ҚРҚ-ны ұсақтау (фрагментациялау) кезінде үй-жайдағы ауаны радиоактивті шаң мен аэрозольдерден тазартуға арналған, радиоактивті заттардың жұмыс үй-жайларына және қоршаған ортаға дозалық шектер мен шығарындылар нормативтерінің артуына әкелетін мөлшерде түсуін болдырмайтын техникалық құралдар көзделеді.
Белсенділігі төмен және орташа деңгейдегі беткі ластануы бар металл ҚРҚ дезактивациялауға жатады. Дезактивациялау әдісі ластану сипаты мен деңгейімен анықталады. Түзілетін ерітінділер мен шламдар қатайтуға және буып-түюге жатады.

37. С целью уменьшения объема металлических ТРО производится их переплавка. Переплавке подлежат металлические ТРО после их дезактивации и (или) измельчения (фрагментации).
Переплавка ТРО осуществляется в специальных выделенных для этих целей плавильных печах или установках. Не осуществляется переплавка ТРО в печах, предназначенных для выплавки металла, идущего на изготовление металлопродукции.
К повторному использованию после переплавки допускается металл с удельной активностью, не превышающей величин, указанных в Гигиенических нормативах.
38. При переплавке металлических ТРО предусматриваются технические средства:
1) радиационного контроля ТРО;
2) автоматического и (или) дистанционного управления процессом;
3) контроля параметров процесса, в том числе температуры в печи, содержания радионуклидов в газовой фазе после ее очистки, сопротивления фильтров в системе газоочистки;
4) выгрузки и переработки радиоактивных шлаков;
5) дезактивации оборудования и помещений;
6) пожароизвещения и пожаротушения.
39. ТРО, направляемые на переплавку, очищаются в максимально возможной степени от органических покрытий и неорганических материалов.
40. ТРО, направляемые на переплавку, при необходимости измельчаются (фрагментируются) до размеров, обеспечивающих возможность их загрузки в плавильную печь. Для измельчения металлических ТРО используются методы и средства механической резки, термической (газоплазменной, плазменной) резки, а также средства и методы, обеспечивающие минимальное загрязнение радиоактивными веществами поверхностей и воздуха рабочих помещений.
41. При плавлении ТРО обеспечивается очистка отходящих газов от радионуклидов до уровней, установленных Гигиеническими нормативами, а также производится очистка от химически вредных веществ до уровня, при которых предельно-допустимая концентрация в окружающую среду соответствует значениям, установленными Гигиеническими нормативами к атмосферному воздуху.
42. Образующиеся при плавлении металлических ТРО вторичные РАО (шлак, использованные огнеупорные материалы, пыль из системы очистки газов, отработавшие фильтры, системы очистки газов) подлежат сбору, хранению, переработке и кондиционированию как ТРО в соответствии с требованиями настоящих Правил.
43. Мелкодисперсные и пылевидные ТРО переводятся в монолитную форму.
44. ТРО, не подлежащие прессованию, перед их кондиционированием перерабатываются с целью уменьшения их объема и повышения плотности упаковки путем резки и измельчения (фрагментирования).
45. Кондиционирование ТРО обеспечивает перевод ТРО в формы, пригодные для последующего хранения и (или) захоронения.

37. Металл ҚРҚ көлемін азайту мақсатында оларды қайта балқыту жүргізіледі. Дезактивацияланған және (немесе) ұсақталған (фрагментацияланған) металл ҚРҚ қайта балқытуға жатады.
ҚРҚ қайта балқыту осы мақсаттар үшін арнайы бөлінген балқыту пештерінде немесе қондырғыларында жүзеге асырылады. Металл өнімдерін дайындауға арналған металл балқыту пештерінде ҚРҚ-ны қайта балқыту жүзеге асырылмайды.
Қайта балқытудан кейін гигиеналық нормативтерде көрсетілген шамалардан аспайтын меншікті белсенділігі бар металды қайта пайдалануға жол беріледі.
38. Металл ҚРҚ қайта балқытқан кезде мынадай:
1) ҚРҚ радиациялық бақылау;
2) процесті автоматты түрде және (немесе) қашықтан басқару;
3) процесс параметрлерін, оның ішінде пештегі температураны, тазартылғаннан кейінгі газды фазадағы радионуклидтердің мөлшерін, газ тазарту жүйесіндегі сүзгілердің кедергісін бақылау;
4) радиоактивті қождарды түсіру және қайта өңдеу;
5) жабдық пен үй-жайларды дезактивациялау;
6) өрт туралы хабарлау және өрт сөндіру техникалық құралдары ескеріледі.
39. Қайта балқытуға жіберілетін ҚРҚ барынша мүмкін болатын дәрежеде органикалық жабындардан және органикалық емес материалдардан тазартылады.
40. Қайта балқытуға жіберілетін ҚРҚ қажет болған жағдайда оларды балқыту пешіне салу мүмкіндігін қамтамасыз ететін көлемге дейін ұсақталады (фрагменттеледі). Металл ҚРҚ-ны ұсақтау үшін механикалық кесу, термиялық (газ-плазмалық, плазмалық) кесу әдістері мен құралдары, сондай-ақ жұмыс үй-жайларының үстіңгі қабаттары мен ауасының радиоактивті заттармен барынша аз ластануын қамтамасыз ететін басқа да құралдар мен әдістер пайдаланылады.
41. ҚРҚ балқыту кезінде радионуклидтерден бөлінетін газдарды Гигиеналық нормативтерде белгіленген деңгейге дейін тазарту қамтамасыз етіледі, сондай-ақ қоршаған ортаға жол берілетін шекті концентрациясы атмосфералық ауаның Гигиеналық нормативтерде белгіленген мәндерге сәйкес келетін деңгейге дейін химиялық зиянды заттардан тазарту жүргізіледі.
42. Металл ҚРҚ балқыту кезінде пайда болатын қайталама РАҚ (қож, пайдаланылған отқа төзімді материалдар, газ тазарту жүйесінен шыққан тозаң, пайдаланылған сүзгілер, газ тазарту жүйелері) осы Қағидалардың талаптарына сәйкес ҚРҚ ретінде жинауға, сақтауға, қайта өңдеуге және кондициялауға жатады.
43. Шағын дисперстік және шаң тәрізді ҚРҚ монолит қалыпқа ауыстырылады.
44. Сығымдауға жатпайтын ҚРҚ кондициялау алдында олардың көлемін азайту және ораманың тығыздығын арттыру мақсатында кесу және ұсақтау (фрагменттеу) жолымен қайта өңделеді.
45. ҚРҚ-ны кондициялау ҚРҚ-ны алдағы уақытта сақтауға және (немесе) көмуге жарамды қалыпқа келтіруді қамтамасыз етеді.

46. В зависимости от характеристик ТРО и способов последующего обращения с кондиционированными ТРО, в том числе их транспортирования, переработки и (или) хранения и (или) захоронения, кондиционирование ТРО включают в себя следующие операции или их совокупность:
1) размещение ТРО в контейнере;
2) размещение и омоноличивание ТРО в контейнере;
3) размещение упаковки ТРО в дополнительном контейнере.";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. Конструкция и конструкционные материалы хранилища ТРО выбираются таким образом, чтобы предотвратить выход радионуклидов в окружающую среду в количестве, превышающем пределы, установленные Гигиеническими нормативами и обеспечивать срок службы хранилища не менее срока эксплуатации системы сбора, переработки, кондиционирования и хранения.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу;
приложение 2 к указанным Правилам исключить.
2. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 9 февраля 2016 года № 49 "Об утверждении Правил безопасности при обращении с радионуклидными источниками" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13542) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 13) статьи 6 Закона Республики Казахстан "Об использовании атомной энергии" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах безопасности при обращении с радионуклидными источниками, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила безопасности при обращении с радионуклидными источниками (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 13) статьи 6 Закона Республики Казахстан "Об использовании атомной энергии" и определяют порядок организации и обеспечения безопасности при обращении с радионуклидными источниками.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок организации и обеспечения безопасности при обращении с радионуклидными источниками";
пункты 9, 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"9. Закрытые радионуклидные источники не используются при нарушении их герметичности.
10. Устройство, в которое помещен закрытый радионуклидный источник, выполняется устойчивым к механическим, химическим, температурным воздействиям, имеет знак радиационной опасности.
11. Помещения, где проводятся работы на стационарных установках с закрытыми источниками, оборудуются системами блокировки и сигнализации о положении источника (блока источников) и предусматривается устройство для принудительного дистанционного перемещения источника излучения в положение хранения в случае отключения энергопитания установки или при возникновении нештатной ситуации.".

46. ҚРҚ сипаттамаларына және алдағы уақытта кондицияланған ҚРҚ-мен жұмыс істеу, оның ішінде оларды тасымалдау, қайта өңдеу және (немесе) сақтау және (немесе) көму тәсілдеріне байланысты ҚРҚ-ны кондициялау төмендегі операцияларды немесе олардың жиынтығын қамтиды:
1) ҚРҚ-ны контейнерге орналастыру;
2) ҚРҚ-ны контейнерге орналастыру және монолиттеу;
3) ҚРҚ қаптамасын қосымша контейнерге орналастыру.";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. ҚРҚ қоймасының құрылымы және құрылымдық материалдары радионуклидтердің қоршаған ортаға Гигиеналық нормативтерде белгіленген шектерден артық мөлшерде шығуын болдырмау және қойманың қызмет көрсету мерзімінің жинау, қайта өңдеу, кондициялау және сақтау жүйесінің пайдалану мерзімінен кем болмауын қамтамасыз ететіндей таңдап алынады.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша алып тасталсын.
2. "Радионуклидті көздермен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 9 ақпандағы № 49 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13542 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Атом энергиясын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 13) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Радионуклидті көздермен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Радионуклидті көздермен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Атом энергиясын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 13) тармақшасына сәйкес әзірленді және радионуклидтік көздермен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздікті ұйымдастыру және қамтамасыз ету тәртібін айқындайды.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Радионуклидті көздермен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздікті ұйымдастыру және қамтамасыз ету тәртібі";
9, 10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Жабық радионуклидті көздер олардың саңылаусыздығы бұзылған жағдайда пайдаланылмайды.
10. Жабық радионуклидті көз салынған құрылғы механикалық, химиялық, температуралық әсерлерге төзімді болып жасалады, оның радиациялық қауіптілік белгісі болады.
11. Жабық көздері бар стационарлық қондырғыларда жұмыстар жүргізілетін үй-жайлар бұғаттау және көздің (көздер блогының) жағдайы туралы дабыл беру жүйелерімен жабдықталады және қондырғыны энергия көзінен ажыратқан жағдайда немесе штаттан тыс жағдай туындаған кезде сәулелену көзін мәжбүрлеп қашықтан ауыстыруға арналған құрылғы көзделеді.".

3. Комитету атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра А. Магауов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Приложение
к приказу И.о. Министра
от 11 мая 2022 года № 169
Приложение
к Правилам организации сбора,
хранения и захоронения
радиоактивных отходов и
отработавшего ядерного топлива
Форма, предназначенная
для сбора административных данных
Представляется: в государственное учреждение "Комитет атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан".
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе:www.kaenk.energo.gov.kz.
Отчет по инвентаризации радиоактивных отходов
Индекс формы административных данных: форма ф1-РАО.
Периодичность: годовая.
Отчетный период: 20___год.
Круг лиц, представляющих информацию: физические и юридические лица, имеющие радиоактивные отходы.
Срок представления формы административных данных: ежегодно по состоянию на 1 января до 1 марта года, следующего за отчетным.
№ п/п
Классификация радиоактивных отходов
Категория радиоактивных отходов
Наличие на начало отчетного года, тонна (т), метр в кубе (м3)
Образовалось за отчетный год, тонна (т), метр в кубе (м3)
Поступило от физических или юридических лиц за отчетный год, тонна (т), метр в кубе (м3)
Направлено физическим или юридическим лицам за отчетный год, тонна (т), метр в кубе (м3)
Примечание
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
1.
Твердые радиоактивные отходы
Низкоактивные
Среднеактивные
Высокоактивные
2.
Жидкие радиоактивные отходы
Низкоактивные
Среднеактивные
Высокоактивные
Респондент _________________________ Адрес _________________________________
ИИН/БИН __________________________
Телефон ___________________________
Исполнитель __________________________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо,
исполняющее его обязанности _____________________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Отчет по инвентаризации радиоактивных отходов"
(Индекс ф1-РАО, периодичность годовая)
1. Общие требования.
В форму вносятся данные обо всех радиоактивных отходах, находящихся на балансе (учете).

3. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің м.а. А. Магауов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар жөніндегі агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Экология,
геология және табиғи ресурстар министрлігі
Министрдің м.а.
2022 жылғы 11 мамырдағы
№ 169 Бұйрығына
қосымша
Радиоактивтi қалдықтарды және
пайдаланылып болған ядролық
отынды жинауды, сақтауды
және көмудi ұйымдастыру
қағидаларына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
"Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті" мемлекеттік мекемесіне ұсынылады.
Әкімшілік деректер нысаны www.kaenk.energo.gov.kz интернет-ресурста орналастырылған.
Радиоактивті қалдықтарды түгендеу жөніндегі есеп
Әкімшілік деректер нысанының атауы: радиоактивті қалдықтарды түгендеу жөніндегі есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: ф1-РАҚ нысаны.
Кезеңділік: жылдық
Есепті кезең: 20_жыл
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: радиоактивті қалдықтары бар жеке және заңды тұлғалар.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан 1 наурызына дейінгі жағдай бойынша.
№ п/п
Радиоактивті қалдықтарды сыныптау
Радиоактивті қалдықтар санаты
Есепті жылдың басында бары, тонна (т), текше метр (м3)
Есепті жылы пайда болған, тонна (т), текше метр (м3)
Есепті жылы жеке немесе заңды тұлғалардан келіп түскені, тонна (т), текше метр (м3)
Есепті жылы жеке немесе заңды тұлғаларға жіберілгені, тонна (т), текше метр (м3)
Ескертпе
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
1.
Қатты радиоактивті қалдықтар
Белсенділігі төмен
Белсенділігі орташа
Белсенділігі жоғары
2.
Сұйық радиоактивті қалдықтар
Белсенділігі төмен
Белсенділігі орташа
Белсенділігі жоғары
Респондент
________________ ________________
Мекенжайы
________________
________________
ЖСН/БСН
Телефоны
________________
________________
Электрондық поштаның мекенжайы
________________
Орындаушы
__________________________
________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
қолы, телефондар
Басшысы немесе оның міндеттерін атқаратын тұлға
_____________________________
________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
"Радиоактивті қалдықтарды түгендеу жөніндегі есеп" әкімшілік деректер нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме (Индекс ф1-РАҚ, жылдық кезеңділігі) 1. Жалпы талаптар.
Нысанға теңгерімдегі (есептегі) барлық радиоактивті қалдықтар туралы деректер енгізіледі;

2. Форма на бумажном носителе, заполненная:
физическим лицом подписывается исполнителем (ответственным за учет радиоактивных отходов);
юридическим лицом подписывается исполнителем (ответственным за учет радиоактивных отходов), первым руководителем (на период его отсутствия – лицом, исполняющим его обязанности) и заверяется печатью (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
3. Форма заполняется следующим образом:
1) в графе 1 "№ п/п" указывается номер записи по порядку;
2) в графе 2 "Классификация радиоактивных отходов" указывается один из видов радиоактивного отхода;
3) в графе 3 "Категория радиоактивных отходов" указывается категория радиоактивных отходов;
4) в графе 4 "Наличие на начало отчетного года, тонна (т), метр в кубе (м3)" указывается общее количественное значение образовавшего радиоактивного отхода за отчетный год, в пересчете в тоннах (т) (если твердый радиоактивный отход), в метр кубе (м3) (если жидкий радиоактивный отход);
5) в графе 5 "Образовалось за отчетный год, тонна (т), метр в кубе (м3)" указывается количественное значение образовавшегося радиоактивного отхода за год эксплуатирующей организацией, пересчете в тоннах (т) (если твердый радиоактивный отход), в метр кубе (м3) (если жидкий радиоактивный отход);
6) в графе 6 "Поступило от физических или юридическихлиц за отчетный год, тонна (т), метр в кубе (м3)" указывается количественное значение радиоактивных отходов поступивших от физических или юридических лиц за отчетный год, пересчете в тоннах (т) (если твердый радиоактивный отход), в метр кубе (м3) (если жидкий радиоактивный отход);
7) в графе 7 "Направлено физическим или юридическим лицам за отчетный год, тонна (т), метр в кубе (м3)" указывается количественное значение радиоактивных отходов направленныхфизическим или юридическим лицам за отчетный год, пересчете в тоннах (т) (если твердый радиоактивный отход), в метр кубе (м3) (если жидкий радиоактивный отход);
8) в графе 8 "Примечание" по усмотрению указывается дополнительная информация.

2. Жеке тұлға толтырған қағаз жеткізгіштегі нысанға орындаушы (радиоактивті қалдықтарды есепке алуға жауапты) қол қояды;
заңды тұлға толтырған қағаз жеткізгіштегі нысанға орындаушы (радиоактивті қалдықтарды есепке алуға жауапты), бірінші басшы (ол болмаған кезеңде оның міндетін атқарушы) қол қояды және мөрмен куәландырылады (жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын тұлғаларды қоспағанда).
3. Нысан мынадай толтырылады:
1) "р/н" деген 1-бағанда рет бойынша жазбаның нөмірі көрсетіледі;
2) "Радиоактивті қалдықтарды сыныптау" деген 2-бағанда радиоактивті қалдық түрлерінің бірі көрсетіледі;
3) "Радиоактивті қалдықтардың санаты" деген 3-бағанда радиоактивті қалдықтардың санаты көрсетіледі;
4) "Есепті жылдың басында бары, тонна (т), текше метр (м3)" деген 4-бағанда есепті жылы пайда болған радиоактивті қалдықтың жалпы сандық мәні, тоннамен (т) (егер қатты радиоактивті қалдық болса), текше метрмен (м3) (егер сұйық радиоактивті қалдық болса) қайта есептегенде көрсетіледі;
5) "Есепті жылы пайда болған, тонна (т), текше метр (м3)" деген 5-бағанда пайдаланушы ұйымдардың өздері бір жыл ішінде пайда болған радиоактивті қалдықтың сандық мәнін, тоннамен (т) (егер қатты радиоактивті қалдық болса), текше метр (м3) (егер сұйық радиоактивті қалдық болса) қайта есептегенде, көрсетеді;
6) "Есепті жылы жеке немесе заңды тұлғалардан келіп түскені, тонна (т), текше метр (м3)" деген 6-бағанда есепті жылы жеке немесе заңды тұлғалардан келіп түскен радиоактивті қалдықтардың тоннамен (т) (егер қатты радиоактивті қалдық болса), текше метр (м3) (егер сұйық радиоактивті қалдық болса) қайта есептелген сандық мәні көрсетіледі;
7) "Есепті жылы жеке немесе заңды тұлғаларға жіберілді, тонна (т), текше метр (м3)" деген 7-бағанда есепті жылы жеке немесе заңды тұлғаларға жіберілген радиоактивті қалдықтардың тоннамен (т) (егер қатты радиоактивті қалдық болса), текше метр (м3) (егер сұйық радиоактивті қалдық болса) қайта есептелген сандық мәні көрсетіледі;
8) "Ескертпе" деген 8-бағанда қалауы бойынша қосымша ақпарат көрсетіледі.