Об утверждении Методики оценки уровня передела товара для включения в перечень приоритетных товаров
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 20 мая 2022 года № 273. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 мая 2022 года № 28242
В соответствии с пунктом 2 статьи 26 Закона Республики Казахстан "О промышленной политике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику оценки уровня передела товара для включения в перечень приоритетных товаров.
2. Комитету индустриального развития Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
К. Ускенбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инновации
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Утверждена приказом
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 20 мая 2022 года № 273
Методика оценки уровня передела товара для включения в перечень приоритетных товаров
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика оценки уровня передела товара для включения в перечень приоритетных товаров (далее – Методика) разработана в соответствии с пунктом 2 статьи 26 Закона Республики Казахстан "О промышленной политике" (далее – Закон) и определяет порядок оценки уровня передела товара для включения в перечень приоритетных товаров.
2. Областью применения Методики являются товары обрабатывающей промышленности. Для оценки уровня передела товара используется список товарных субпозиций (далее – товары) обрабатывающей промышленности, которые определяются на уровне шести знаков Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 14 сентября 2021 года № 80.

Басым тауарлар тізбесіне енгізу үшін тауарды өңдеп жасау деңгейін бағалау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 20 мамырдағы № 273 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 27 мамырда № 28242 болып тіркелді
"Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 26-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Басым тауарлар тізбесіне енгізу үшін тауарды өңдеп жасау деңгейін бағалау әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Индустриялық даму комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрі
К. Ускенбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2022 жылғы 20 мамырдағы
№ 273 бұйрығымен
бекітілген
Басым тауарлар тізбесіне енгізу үшін тауарды өңдеп жасау деңгейін бағалау әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Басым тауарлар тізбесіне енгізу үшін тауарды өңдеп жасау деңгейін бағалау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 26-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және басым тауарлар тізбесіне енгізу үшін тауарды өңдеп жасау деңгейін бағалау тәртібін айқындайды.
2. Әдістемені қолдану саласы өңдеу өнеркәсібінің тауарлары болып табылады. Тауарды қайта бөлу деңгейін бағалау үшін Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 80 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметі тауар номенклатурасының алты белгісі деңгейінде айқындалатын өңдеу өнеркәсібінің тауарлық қосалқы позицияларының (бұдан әрі – тауарлар) тізімі пайдаланылады.

3. В настоящей методике используются следующие понятия:
1) товары высокого уровня передела – готовые товары, представляющие собой результат глубокой переработки с более сложной технологией производства;
2) товары среднего уровня передела – готовые товары невысокой технологической сложности или полуготовые товары (промежуточные товары), являющиеся результатом многостадийной переработки исходных материалов;
3) товары низкого уровня передела – товары, характеризующиеся низкой технологической сложностью и простотой переработки, большинство из которых выступают промежуточными товарами для последующих производств;
4) индекс сложности товара Product Complexity Index (далее – индекс PCI) – индекс, оценивающий разнообразие и сложность производственных процессов, необходимых для производства продукта;
5) передел – степень переработки сырья, в результате которой подвергаются изменениям его химический состав, физические или механические свойства, с учетом уровня используемых технологий.
Иные понятия, используемые в настоящей Методике, применяются в соответствии с понятиями, определенными законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Оценка уровня передела товара
4. Источниками информации для проведения расчета оценки уровня передела товара служат официальные статистические данные, показатели международных индексов, институтов развития, межгосударственных объединений.
5. В случае отсутствия необходимых официальных статистических данных и показателей международных индексов за отчетный период на момент проведения оценки, то применяются их годовые значения за последний имеющийся период.
6. Оценка уровня передела проводится по 3 критериям:
1) технологическая сложность производимого товара;
2) экспортный потенциал;
3) потенциал потребления на внутреннем рынке.
7. Баллы по критериям выставляются согласно приложению 1 к настоящей Методике и рассчитываются по следующей формуле:
Оок=Отс + Оэп + Опвр
где:
Оок – окончательная оценка;
Отс – оценка технологической сложности;
Оэп – оценка экспортного потенциала;
Опвр – оценка потребления на внутреннем рынке.
8. По результатам окончательной оценки товары делятся на 3 уровня передела.
1) высокий уровень передела – от 8 до 10 баллов;
2) средний уровень передела – от 4 до 8 баллов:
3) низкий уровень передела – от 0 до 4 баллов.
9. Товары средних и высоких уровней переделов включаются в перечень приоритетных товаров.
Глава 3. Критерий "Оценка технологической сложности товара"
10. Оценка технологической сложности товара проводится путем суммирования баллов оценки технологической сложности товара по индексу PCI и оценки товара по готовности его к использованию.

3. Осы әдістемеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) қайта бөлінудің жоғары деңгейіндегі тауарлар – неғұрлым күрделі өндіріс технологиясы бар терең өңдеу нәтижесін білдіретін дайын тауарлар;
2) қайта бөлінудің орта деңгейіндегі тауарлар – бастапқы материалдарды көп сатылы қайта өңдеудің нәтижесі болып табылатын технологиялық күрделілігі жоғары емес дайын тауарлар немесе жартылай дайын тауарлар (аралық тауарлар);
3) қайта бөлінудің төмен деңгейіндегі тауарлар – технологиялық күрделілігінің төмендігімен және қайта өңдеудің қарапайымдылығымен сипатталатын, олардың көпшілігі кейінгі өндірістер үшін аралық тауарлар болып табылатын тауарлар;
4) қайта жасау – нәтижесінде пайдаланылатын технологиялардың деңгейін ескере отырып, оның химиялық құрамы, физикалық немесе механикалық қасиеттері өзгерістерге ұшырайтын шикізатты қайта өңдеу дәрежесі;
5) өнімнің күрделілік индексі product Complexity Index (бұдан әрі – PCI индексі) – өнімді өндіру үшін қажетті өндірістік процестердің әртүрлілігі мен күрделілігін бағалайтын индекс.
Осы Әдістемеде пайдаланылатын өзге де ұғымдар Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған ұғымдарға сәйкес қолданылады.
2-тарау. Тауарды өңдеп жасау деңгейін бағалау
4. Ресми статистикалық деректер, халықаралық индекстердің, даму институттарының, мемлекетаралық бірлестіктердің көрсеткіштері тауарды өңдеп жасау деңгейін бағалауды жүргізу үшін ақпарат көздері болып табылады.
5. Бағалау жүргізілген сәтте есепті кезеңде қажетті ресми статистикалық деректер мен халықаралық индекстердің көрсеткіштері болмаған жағдайда, онда олардың соңғы қолда бар кезеңдегі жылдық мәндері қолданылады.
6. Өңдеп жасау деңгейін бағалау 3 критерий бойынша жүргізіледі:
1) өндірілетін тауардың технологиялық күрделілігі;
2) экспорттық әлеует;
3) ішкі нарықтағы тұтыну әлеуеті.
7. Критерийлер бойынша балдар осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес қойылады және мынадай формула бойынша есептеледі:
Отб=Откб + Оэәб + Оінтб
онда:
Отб – түпкілікті бағалау;
Откб – технологиялық күрделілікті бағалау;
Оэәб – экспорттық әлеуетті бағалау;
Оінтб – ішкі нарықта тұтынуды бағалау.
8. Түпкілікті бағалау нәтижелері бойынша өңдеп жасау тауарлары үш деңгейге бөлінеді:
1) жоғарғы өңдеп жасау – 8 балдан 10 балға дейін;
2) орташа өңдеп жасау – 4 балдан 8 балға дейін:
3) төменгі өңдеп жасау – 0 балдан 4 балға дейін.
9. Орташа және жоғарғы өңдеп жасау тауарлары басым тауарлар тізбесіне енгізіледі.
3-тарау. "Тауардың технологиялық күрделілігін бағалау" критерийі
10. Тауардың технологиялық күрделілігін бағалау PCI индексі бойынша тауардың технологиялық күрделілігін бағалау балдарын қосу және тауарды оның пайдалануға дайындығы бойынша бағалау жолымен жүргізіледі.

11. Оценка технологической сложности товара по индексу PCI включает следующие этапы:
1) классификация отраслей обрабатывающей промышленности по технологической сложности;
2) оценка технологической сложности товара по индексу PCI.
12. Классификация отраслей обрабатывающей промышленности по технологической сложности представлена в приложении 2 к настоящей Методике.
13. Оценка технологической сложности товара по индексу PCI проводится индивидуально для каждой отрасли обрабатывающей промышленности путем расчета градации.
Расчет градации предусматривает определение максимальных и минимальных значений индекса PCI, за исключением выбросов, и разделения товаров на группы в зависимости от технологичности отрасли:
высокотехнологичные отрасли:
1) высокий уровень передела – (PCImin +
(PCImax- PCImin); PCImax);
2) средний уровень передела – (PCImin; PCImin +
(PCImax- PCImin));
среднетехнологичные отрасли:
1) высокий уровень передела – (PCImax -
(PCImax- PCImin); PCImax);
2) средний уровень передела – (PCImin+
(PCImax- PCImin)); PCImax –
(PCImax- PCImin));
3) низкий уровень передела – (PCImin; PCImin+
(PCImax- PCImin));
низкотехнологичные отрасли:
1) средний уровень передела – (PCImin +
(PCImax- PCImin); PCImax);
2) низкий уровень передела – (PCImin; PCImin +
(PCImax- PCImin));
где:
PCImin – минимальное значение индекса PCI отрасли;
PCImax – максимальное значение индекса PCI отрасли.
Баллы оценки технологической сложности товара по индексу PCI присваиваются согласно приложению 3 к настоящей методике.
14. Баллы по оценке товара по готовности его к использованию присваиваются следующим образом:
готовые товары глубокой переработки – 4,0 балла;
готовые товары невысокой технологической сложности, полуготовые товары (промежуточные товары) – 3,2 балла;
околосырьевые товары, сырье – 0 баллов.
Глава 4. Критерий "Оценка экспортного потенциала"
15. Оценка экспортного потенциала предусматривает анализ динамики импорта товаров в макрорегионе.
16. Для каждого товара определяется уровень макрорегиона в зависимости от средневзвешенного расстояния распространения, которое определяется по формуле:
где:
Dср – средневзвешенное расстояние распространения товара;
DAB – расстояние от страны А до страны В;
Imp – объем импорта товара в стоимостном выражении.
17. В зависимости от расстояния товары поделены на 3 группы макрорегионов, согласно следующей таблице:
Макрорегион
Расстояние
Страны
Макрорегион 1
до 2500 км
14 стран:
Россия, Китай, Афганистан, Армения, Азербайджан, Беларусь, Грузия, Иран, Кыргызстан, Пакистан, Таджикистан, Туркменистан, Украина, Узбекистан
Макрорегион 2
до 3800 км
42 страны:
страны 1-го макрорегиона + Бутан, Ирак, Кувейт, Монголия, Непал, Бахрейн, Бангладеш, Болгария, Кипр, Эстония, Финляндия, Индия, Израиль, Иордания, Латвия, Ливан, Литва, Оман, Польша, Катар, Молдова, Саудовская Аравия, Швеция, Сирия, Турция, ОАЭ, Палау, Румыния
Макрорегион 3
весь мир
все страны

11. PMI индексі бойынша өнімнің технологиялық күрделілігін бағалау мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) өңдеуші өнеркәсіп салаларын технологиялық күрделілігі бойынша жіктеу;
2) PCI индексі бойынша тауардың технологиялық күрделілігін бағалау.
12. Өңдеу өнеркәсібі салаларын технологиялық күрделілігі бойынша жіктеу осы Әдістемеге 2-қосымшада келтірілген.
13. PMI индексі бойынша тауардың технологиялық күрделілігін бағалау градацияны есептеу арқылы өңдеу өнеркәсібінің әрбір саласы үшін жеке жүргізіледі.
Градацияны есептеу шығарындыларды қоспағанда, PMI индексінің ең жоғары және ең төменгі мәндерін айқындауды және саланың технологиялылығына байланысты тауарларды топтарға бөлуді көздейді:
Жоғары технологиялық салалар:
1) жоғарғы өңдеп жасау – (PCImin +
(PCImax- PCImin); PCImax);
2) орташа өңдеп жасау – (PCImin; PCImin +
(PCImax- PCImin));
Орта технологиялық салалар:
1) жоғарғы өңдеп жасау – (PCImax -
(PCImax- PCImin); PCImax);
2) орташа өңдеп жасау – (PCImin+
(PCImax- PCImin)); PCImax –
(PCImax- PCImin));
3) төменгі өңдеп жасау – (PCImin; PCImin+
(PCImax- PCImin));
Төмен технологиялық салалар:
1) орташа өңдеп жасау – (PCImin +
(PCImax- PCImin); PCImax);
2) төменгі өңдеп жасау – (PCImin; PCImin +
(PCImax- PCImin));
онда: PCImin – саланың ең төмеңгі PCI мәні;
PCImin – саланың ең жоғарғы PCI мәні;
PCI индексі бойынша тауардың технологиялық күрделілігін бағалау балдары осы методикаға 3-қосымшаға сәйкес беріледі.
14. Тауарды пайдалануға дайындығы бойынша бағалау бойынша балдар мынадай түрде беріледі:
терең өңдеуге дайын тауарлар – 4,0 балл;
технологиялық күрделілігі төмен дайын тауарлар, жартылай дайын тауарлар (аралық тауарлар) – 3,2 балл;
шикізатқа жақын тауарлар, шикізат - 0 балл.
4-тарау. "Экспорттық әлеуетті бағалау" критерийі
15. Экспорттық әлеуетті бағалау макроөңірдегі тауарлар импорты серпінін талдауды көздейді.
16. Әрбір тауар үшін макроөңірдің орташа өлшенген таралу қашықтығына байланысты деңгейі айқындалады, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
онда:
Dотқ – тауар қосалқы позицияларының орташа таралу қашықтығы;
DAB – А елінен В еліне дейінгі қашықтық;
Imp – құндық көріністегі тауар қосалқы позициялары импортның көлемі.
17. Қашықтыққа байланысты тауарлар үш макроөңір тобына бөлінген.
Макроөңір
Қашықтық
Елдер
1-макроөңір
2500 км дейін
14 ел:
Ресей, Қытай, Ауғаныстан, Армения, Әзербайжан, Беларусь, Грузия, Иран, Қырғызстан, Пәкістан, Тәжікстан, Түрікменстан, Украина, Өзбекстан
2-макроөңір
3800 км дейін
42 ел:
1-ші макроөңір елдері + Бутан, Ирак, Кувейт, Моңғолия, Непал, Бахрейн, Бангладеш, Болгария, Кипр, Эстония, Финляндия, Үндістан, Израиль, Иордания, Латвия, Ливан, Литва, Оман, Польша, Катар, Молдова, Сауд Арабиясы, Швеция, Сирия, Түркия, БАӘ, Палау, Румыния
3-макроөңір
бүкіл әлем
барлық елдер

18. После определения макрорегиона товара проводится анализ динамики его импорта за последние 5 лет.
19. По итогам анализа динамики импорта товара в макрорегионе определяется количество периодов роста его импорта на десять и более процентов по сравнению с предыдущим периодом. Количество периодов роста определяется суммой количества лет, в котором происходил рост.
20. Оценка экспортного потенциала осуществляется на основе количества периодов роста импорта в макрорегионе на десять и более процентов следующим образом:
4 года – 1,0 балл;
3 года – 0,75 балла;
2 года – 0,5 балла;
1 год – 0,25 балла;
нет роста – 0 баллов.
Глава 5. Критерий "Оценка потенциала потребления на внутреннем рынке"
21. Оценка потенциала потребления на внутреннем рынке осуществляется следующим образом:
1) анализа динамики объемов отечественного производства в натуральном выражении за последние 5 лет;
2) анализа импорта в стоимостном выражении за последние 5 лет.
Максимальный балл по каждому вышеуказанному анализу составляет 0,5 баллов.
22. Оценка анализа динамики объемов отечественного производства в натуральном выражении за последние 5 лет проводится по количеству периодов его роста и определяется суммой количества лет, в котором происходил рост:
4 года – 0,5 балла;
3 года – 0,375 балла;
2 года – 0,25 балла;
1 год – 0,125 балла;
нет роста – 0 баллов.
23. Оценка анализа импорта в стоимостном выражении за последние 5 лет проводится путем суммирования баллов анализов динамики объемов импорта и среднего значения объемов импорта в стоимостном выражении, которые определяются следующим образом:
1) анализ динамики объемов импорта проводится по количеству периодов роста импорта на десять и более процентов по сравнению с предыдущим периодом и определяется суммой количества лет, в котором происходил рост:
4 года – 0,25 балла;
3 года – 0,188 балла;
2 года – 0,125 балла;
1 год – 0,06 балла;
нет роста – 0 баллов.
2) анализ среднего значения объемов импорта в стоимостном выражении представляет собой определение среднего значения объема импорта товара и его соотношение к максимальному среднему значению импорта внутри отрасли обрабатывающей промышленности, к которой данный товар относится.
Баллы по анализу среднего значения объемов импорта присваиваются следующим образом:
0,25 баллов - товары с наибольшим объемом импорта (Импсрзн>
Импmax);
0,125 баллов - товары со средним объемом импорта (
Импmax >Импсрзн>
Импmax);
0 баллов - товары с низким объемом импорта (Импсрзн<
Импmax).
где:
Импсрзн – среднее значение объема импорта товара;
Импmax – максимальное среднее значение объемов импорта внутри отрасли.
Приложение 1
к Методике оценки уровня
передела товара для включения
в перечень приоритетных товаров
Критерии для оценки уровня передела товара
№ п/п
Критерий
Максимальный балл
1.
Технологическая сложность товара
8,0
2.
Экспортный потенциал
1,0
3.
Потенциал потребления на внутреннем рынке
1,0
Приложение 2
к Методике оценки уровня
передела товара для включения
в перечень приоритетных товаров
Классификация отраслей обрабатывающей промышленности по технологической сложности
№ п/п
Вид деятельности
Классификация отрасли по технологической сложности
1.
Производство продуктов питания
низкотехнологичная
2.
Производство напитков
низкотехнологичная
3.
Производство табачных изделий
низкотехнологичная
4.
Легкая промышленность
низкотехнологичная
5.
Производство деревянных и пробковых изделий, кроме мебели; производство изделий из соломки и материалов для плетения
низкотехнологичная
6.
Производство бумаги и бумажной продукции
низкотехнологичная
7.
Полиграфическая деятельность и воспроизведение записанных носителей информации
низкотехнологичная
8.
Производство продуктов химической промышленности
высокотехнологичная
9.
Производство основных фармацевтических продуктов и фармацевтических препаратов
высокотехнологичная
10.
Производство резиновых и пластмассовых изделий
среднетехнологичная
11.
Производство прочей не металлической минеральной продукции
среднетехнологичная
12.
Металлургическое производство
среднетехнологичная
13.
Производство готовых металлических изделий, кроме машин и оборудования
среднетехнологичная
14.
Машиностроение
высокотехнологичная
15.
Производство мебели
низкотехнологичная
16.
Производство прочих готовых изделий
среднетехнологичная
Приложение 3
к Методике оценки уровня
передела товара для включения
в перечень приоритетных товаров
Распределение и оценка товаров внутри отрасли в зависимости от значения индекса сложности товара PCI за 2018 год
№ п/п
Отрасль
Низкая технологичная сложность
(0 баллов)
Средняя технологичная сложность

18. Тауардың макроөңірі айқындалғаннан кейін соңғы 5 жылдағы оның импортының серпініне талдау жүргізіледі.
19. Макроөңірде тауар импорты серпінін талдау қорытындылары бойынша оның импортының өткен кезеңмен салыстырғанда он және одан да көп пайызға өсу кезеңдерінің саны айқындалады. Өсу кезеңдерінің саны өсу болған жылдар санының қосындысымен анықталады.
20. Экспорттық әлеуетті бағалау макроөңірдегі импорттың он және одан да көп пайызға өсу кезеңдерінің саны негізінде мынадай түрде жүзеге асырылады:
4 жыл – 1,0 балл;
3 жыл-0,75 балл;
2 жыл - 0,5 балл;
1 жыл-0,25 балл;
өсім жоқ-0 балл.
5-тарау. "Ішкі нарықта тұтыну әлеуетін бағалау" критерийі
21. Ішкі нарықта тұтыну әлеуетін бағалау мынадай түрде жүзеге асырылады:
1) соңғы 5 жылдағы заттай көріністегі отандық өндіріс көлемінің серпінін талдау;
2) соңғы 5 жылдағы құндық көріністегі импортты талдау.
Жоғарыда көрсетілген әрбір талдау бойынша ең жоғары балл 0,5 балды құрайды.
22. Соңғы 5 жылдағы заттай көріністегі отандық өндіріс көлемінің серпінін талдауды бағалау оның өсу кезеңдерінің саны бойынша жүргізіледі және өсу болған жылдар санының сомасымен айқындалады:
4 жыл - 0,5 балл;
3 жыл - 0,375 балл;
2 жыл - 0,25 балл;
1 жыл-0,125 балл;
өсім жоқ-0 балл.
23. Соңғы 5 жылдағы құндық мәндегі импортты талдауды бағалау мынадай түрде айқындалатын құндық мәндегі импорт көлемінің серпіні мен импорт көлемінің орташа мәнін талдау балдарын қосу жолымен жүргізіледі:
1) импорт көлемінің серпінін талдау алдыңғы кезеңмен салыстырғанда импорттың он және одан да көп пайызға өсу кезеңдерінің саны бойынша жүргізіледі және өсу жүргізілген жылдар санының сомасымен айқындалады:
4 жыл – 0,25 балл;
3 жыл – 0,188 балл;
2 жыл – 0,125 балл;
1 жыл – 0,06 балл;
өсім жоқ – 0 балл.
2) құндық мәндегі импорт көлемінің орташа мәнін талдау тауар импорты көлемінің орташа мәнін айқындауды және оның осы тауар жататын өңдеу өнеркәсібінің саласы ішіндегі импорттың ең жоғары орташа мәніне арақатынасын білдіреді.
Импорт көлемінің орташа мәнін талдау бойынша балдар мынадай түрде беріледі:
0,25 балл – импорттың ең көп көлемі бар тауарлар ((Импом>
Импmax);
0,125 балл – импорттың орташа көлемі бар тауарлар (
Импmax >Импом>
Импmax);
0 балл – импорттың төмен көлемі бар тауарлар (Импом<
Импmax).
онда:
Импом – тауар импорты көлемінің орташа мәні;
Импmax – сала ішіндегі импорт көлемінің ең жоғарғы орташа мәні.
Басым тауарлар тізбесіне
қосу үшін тауарды өңдеп
жасау деңгейін бағалау
әдістемесіне
1-қосымша
Тауарды өңдеп жасау деңгейін бағалауға арналған өлшемшарттар
р/с №
Критерийлер
Жоғары балл
1.
Тауардың технологиялық күрделілігі
8,0
2.
Экспорттық әлеует
1,0
3.
Ішкі нарықтағы тұтыну әлеуеті
1,0
Басым тауарлар тізбесіне
қосу үшін тауарды өңдеп
жасау деңгейін бағалау
әдістемесіне
2-қосымша
Өңдеу өнеркәсібі салаларын технологиялық күрделілігі бойынша жіктеу
р/с №
Қызмет түрі
Саланы технологиялық күрделілігі бойынша жіктеу
1.
Азық-түлік өнімдері өндірісі
төмен технологиялық
2.
Сусындар өндірісі
төмен технологиялық
3.
Темекі өнімдері өндірісі
төмен технологиялық
4.
Жеңіл өнеркәсіп
төмен технологиялық
5.
Жиһаздан басқа, ағаш және тығын бұйымдар өндірісі; сабаннан және өру материалдарынан жасалған бұйымдар өндірісі
төмен технологиялық
6.
Қағаз және қағаз өнімдері өндірісі
төмен технологиялық
7.
Полиграфиялық қызмет және жазылған ақпарат тасымалдауыштарды шығару
төмен технологиялық
8.
Химия өнеркәсібі өнімдерінің өндірісі
жоғары технологиялық
9.
Негізгі фармацевтикалық өнімдер және фармацевтикалық препараттар өндірісі
жоғары технологиялық
10.
Резеңке және пластмасса бұйымдары өндірісі
орта технологиялық
11.
Басқа да металл емес бұйымдар өндірісі
орта технологиялық
12.
Металлургия өндірісі
орта технологиялық
13.
Машиналар мен жабдықтан басқа, дайын металл бұйымдар өндірісі
орта технологиялық
14.
Машина жасау
жоғары технологиялық
15.
Жиһаз өндірісі
төмен технологиялық
16.
Басқа да дайын өнімдер өндірісі
орта технологиялық
Басым тауарлар тізбесіне
қосу үшін тауарды өңдеп жасау
деңгейін бағалау
әдістемесіне 3-қосымша
2018 жылға PCI тауарының күрделілік индексінің мәніне байланысты сала ішінде тауарларды бөлу және бағалау
р/с №
сала
Төмен технологиялық күрделілік (0 балл)