О внесении изменений и дополнений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 января 2020 года № 5 "Об утверждении типовых форм Договора о субсидировании и гарантировании, Договора субсидирования, Договора субсидирования по исламскому финансированию, Договора субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, Договора гарантии, Договора о предоставлении гранта на реализацию новых бизнес-идей в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 июня 2022 года № 46. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 июня 2022 года № 28578
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 января 2020 года № 5 "Об утверждении типовых форм Договора о субсидировании и гарантировании, Договора субсидирования, Договора субсидирования по исламскому финансированию, Договора субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, Договора гарантии, Договора о предоставлении гранта на реализацию новых бизнес-идей в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19959) следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении типовых форм договоров по отдельным мерам государственной поддержки частного предпринимательства";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) типовую форму Договора о субсидировании и гарантировании в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) типовую форму Договора субсидирования части ставки вознаграждения в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) типовую форму Договора субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющего доход исламских банков, при финансировании исламскими банками субъектов предпринимательства в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) типовую форму Договора субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы согласно приложению 4 к настоящему приказу;

"Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде Субсидиялау және кепілдік беру туралы шарттың, Субсидиялау шартының, Исламдық қаржыландыру бойынша субсидиялау шартының, Облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау шартының, Кепілдік шартының, Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға грант беру туралы шарттың үлгілік нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 29 қаңтардағы № 5 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 20 маусымдағы № 46 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 23 маусымда № 28578 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде Субсидиялау және кепілдік беру туралы шарттың, Субсидиялау шартының, Исламдық қаржыландыру бойынша субсидиялау шартының, Облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау шартының, Кепілдік шартының, Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға грант беру туралы шарттың үлгілік нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 29 қаңтардағы № 5 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19959 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың жекелеген шаралары жөніндегі шарттардың үлгілік нысандарын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде Субсидиялау және кепілдік беру туралы шарттың үлгілік нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау шартының үлгілік нысаны;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде Ислам банктері кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландырған кезде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасының бір бөлігін және жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау шартының үлгілік нысаны;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау шартының үлгілік нысаны;

5) типовую форму Договора гарантирования по кредитам/финансовому лизингу в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) типовую форму Договора предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) типовую форму Договора гарантирования по облигациям, выпущенным субъектами частного предпринимательства в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы согласно приложению 7 к настоящему приказу.";
в типовой форме договора о субсидировании и гарантировании в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025", утвержденной указанным приказом:
заголовок формы договора изложить в следующей редакции:
"Типовой договор о субсидировании и гарантировании в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящий Договор о субсидировании и гарантировании в рамках национального проекта
по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы (далее – Договор) заключен между:
1) "Региональным координатором":
__________________________________________________________________________________________
в лице ____________________________________________________________________________________,
действующем на основании _________________________________________________________________, и
2) "Финансовым агентством":
Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму" в лице __________________________,
действующем на основании ___________________________________________________________________,
совместно именуемыми "Стороны", а каждый в отдельности "Сторона", либо как указано выше, в соответствии с:
Национальным проектом по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы, утвержденным постановлением
Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 728 (далее – Национальный проект);
Механизмом кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов, утвержденным постановлением
Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820 (далее – Механизм);
Правилами субсидирования части ставки вознаграждения в рамках национального проекта по развитию
предпринимательства на 2021 – 2025 годы (далее – Правила субсидирования), Правилами предоставления
портфельного субсидирования части ставки вознаграждения и частичного гарантирования по кредитам/
микрокредитам субъектов малого, в том числе микропредпринимательства в рамках национального проекта
по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы (далее – Правила портфельного субсидирования
и гарантирования), Правилами субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа,
составляющего доход исламских банков, при финансировании исламскими банками субъектов
предпринимательства в рамках национального проекта по развитию предпринимательства
на 2021 – 2025 годы (далее – Правила субсидирования при финансировании исламскими банками)
и Правилами гарантирования по кредитам/финансовому лизингу в рамках национального проекта
по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы (далее – Правила гарантирования), Правилами
субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами
предпринимательства в рамках национального проекта по развитию предпринимательства
на 2021 – 2025 годы (далее – Правила субсидирования ставки купонного вознаграждения), утвержденными
постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 1060.";

5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде Кредиттер/қаржылық лизинг бойынша кепілдік беру шартының үлгілік нысаны;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттар беру шартының үлгілік нысаны;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша кепілдік беру шартының үлгілік нысаны бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде субсидиялау және кепілдік беру туралы үлгілік шарттың үлгілік нысанында:
шарт нысанының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде субсидиялау және кепілдік беру туралы үлгілік шарт";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде субсидиялау және кепілдік беру туралы шарт (бұдан әрі – Шарт):
бірлесіп "Тараптар", ал әрқайсысы жеке алғанда "Тарап" деп не төменде көрсетілгендей аталатын
1) "Өңірлік үйлестіруші":
___________________________ атынан ____________________ негізінде әрекет ететін
___________________________________ және
2) "Қаржы агенттігі":
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамының атынан
________________ негізінде әрекет ететін _____________________________ арасында:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 728 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаға (бұдан әрі – Ұлттық жоба);
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысымен бекітілген Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігіне (бұдан әрі – Тетік);
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 1060 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі – Субсидиялау қағидалары), 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері/микрокредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін портфельдік субсидиялауды беру және ішінара кепілдік беру қағидаларына (бұдан әрі – Портфельдік субсидиялау және кепілдік беру қағидалары), 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде Ислам банктері кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландырған кезде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасының бір бөлігін және жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі – Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидалары), 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде Кредиттер/қаржылық лизинг бойынша кепілдік беру қағидаларына (бұдан әрі – Кепілдік беру қағидалары) және 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі – Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары) сәйкес жасалды.";

пункты 1, 2, 3, 4, 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"1. В настоящем Договоре используются следующие основные термины и определения:
1) региональный координатор – определяемое акимом области (столицы, городов республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа;
2) банк – банк второго уровня в рамках реализации Национального проекта/Механизма;
3) банк развития – акционерное общество "Банк Развития Казахстана" и/или его аффилированная лизинговая компания;
4) банк-платежный агент – уполномоченный банк лизинговой компании, согласованный с финансовым агентством и осуществляет функции по ведению специального счета лизинговой компании, предназначенного для перечисления и списания субсидий по проектам;
5) исламский банк – банк второго уровня, осуществляющий банковскую деятельность, предусмотренную главой 4-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", на основании лицензии;
6) исламская лизинговая компания – юридическое лицо, созданное в форме акционерного общества, не являющееся банком, осуществляющее свою деятельность в соответствии с главой 2-1 Закона Республики Казахстан "О финансовом лизинге";
7) лизинговая компания – участник лизинговой сделки, осуществляющий деятельность в рамках реализации Национального проекта/Механизма;
8) организация, осуществляющая микрофинансовую деятельность (далее – МФО) – микрофинансовая организация, осуществляющая деятельность по предоставлению микрокредитов;
9) уполномоченный орган финансового агентства – постоянно действующий коллегиальный орган, осуществляющий свою деятельность в пределах полномочий, предоставленных ему Уставом финансового агентства, Кредитной политикой финансового агентства и закрепленных внутренними документами финансового агентства;
10) субсидии – периодические выплаты на безвозмездной и безвозвратной основе, выплачиваемые финансовым агентством банку/лизинговой компании, в рамках субсидирования предпринимателей на основании договоров субсидирования;
11) субсидирование – форма государственной финансовой поддержки предпринимателей, используемая для частичного возмещения расходов, уплачиваемых предпринимателем банку/лизинговой компании в качестве вознаграждения по кредитам/лизингу в обмен на выполнение в будущем определенных условий, относящихся к операционной деятельности предпринимателя.
2. По условиям настоящего Договора региональный координатор перечисляет финансовому агентству средства, предусмотренные для субсидирования и гарантирования, за счет средств местных бюджетов.
Возврат средств региональному координатору, в случае секвестирования суммы перечисления, осуществляется на основании соответствующего письма регионального координатора с указанием суммы возврата и реквизитов для возврата средств.

1, 2, 3, 4, 5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Шартта мынадай негізгі терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
"1) өңірлік үйлестіруші – жергілікті атқарушы органның облыс (астана, республикалық маңызы бар қалалар) әкімі айқындайтын құрылымдық бөлімшесі;
2) банк – Ұлттық жобаны/Тетікті іске асыру шеңберіндегі екінші деңгейдегі банк;
3) даму банкі – "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы және/немесе оның үлестес лизингтік компаниясы;
4) банк-төлем агенті – лизингтік компанияның уәкілетті банкі, ол қаржы агенттігімен келісілуге тиіс және лизингтік компанияның жобалар бойынша субсидияларды аудару мен есептен шығаруға арналған арнайы шотын жүргізу жөніндегі функцияларды жүзеге асырады;
5) ислам банкі – лицензияның негізінде "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-1-тарауында көзделген банк қызметін жүзеге асыратын екінші деңгейдегі банк;
6) исламдық лизингтік компания – өз қызметін "Қаржы лизингі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 2-1-тарауына сәйкес жүзеге асыратын, акционерлік қоғам нысанында құрылған, банк болып табылмайтын заңды тұлға;
7) лизингтік компания – қызметін Ұлттық жобаны/Тетікті іске асыру шеңберінде жүзеге асыратын лизингтік мәмілеге қатысушы;
8) микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым (бұдан әрі – МҚҰ) – микрокредиттер беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын микроқаржы ұйымы;
9) қаржы агенттігінің уәкілетті органы – өз қызметін Қаржы агенттігінің жарғысымен, Қаржы агенттігінің кредит саясатымен берілген және қаржы агенттігінің ішкі құжаттарымен бекітілген өкілеттіктер шегінде жүзеге асыратын, тұрақты түрде жұмыс істейтін алқалы орган;
10) субсидиялар – субсидиялау шарттарының негізінде кәсіпкерлерді субсидиялау шеңберінде қаржы агенттігі банкке/лизингтік компанияға өтеусіз және қайтарымсыз негізде төлейтін мерзімді төлемдер;
11) субсидиялау – болашақта кәсіпкердің операциялық қызметіне жататын белгілі бір шарттарды орындауға айырбас түрінде кредит/лизинг бойынша сыйақы ретінде кәсіпкер банкке/лизингтік компанияға төлейтін шығыстарды ішінара өтеу үшін пайдаланылатын кәсіпкерлерді мемлекеттік қаржылай қолдау нысаны.
2. Осы Шарттың талаптары бойынша өңірлік үйлестіруші жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен субсидиялау және кепілдік беру үшін көзделген қаражатты қаржы агенттігіне аударады.
Аудару сомасы секвестрленген жағдайда өңірлік үйлестірушіге қаражатты қайтару, қайтару сомасы мен қаражатты қайтаруға арналған деректемелер көрсетіле отырып, өңірлік үйлестірушінің тиісті хаты негізінде жүзеге асырылады.

3. Финансовое агентство вправе:
1) осуществлять контроль за соблюдением сроков исполнения обязательств, установленных настоящим Договором, и требовать их своевременного исполнения;
2) контролировать и требовать своевременного перечисления региональным координатором денежных средств по настоящему Договору;
3) не перечислять субсидии банку/банку развития/исламскому банку/лизинговой компании/исламской лизинговой компании до получения необходимых средств от регионального координатора;
4) прекратить выплаты субсидий в соответствии с Правилами субсидирования, Правилами портфельного субсидирования и гарантирования, Правилами субсидирования при финансировании исламскими банками и Правилами субсидирования ставки купонного вознаграждения.
4. Финансовое агентство обязуется:
1) перечислять суммы субсидий на специальный текущий счет открытый в банке/банке развития/исламском банке/лизинговой компании/исламской лизинговой компании/банке-платежном агенте;
2) уведомлять регионального координатора о возникшей потребности в перечислении средств для субсидирования предпринимателей;
3) в течение 3 (трех) рабочих дней после подписания каждого договора гарантии направлять соответствующее письменное уведомление региональному координатору;
4) проводить мониторинг, предусмотренный Национальным проектом/Механизмом;
5) заключать договора гарантирования при наличии средств из бюджета;
6) принимать документы предпринимателя и выносить проекты на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства при наличии средств для субсидирования из бюджета;
7) в рамках Национального проекта/Механизма ежемесячно/по лизингу ежеквартально до 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за отчетным, направляет региональному координатору/в уполномоченный орган отчет о субсидировании по форме согласно приложению 12 к Правилам субсидирования.
5. Региональный координатор вправе:
1) запрашивать от финансового агентства информацию об освоении денежных средств, перечисленных на субсидирование и гарантирование в рамках Национального проекта/Механизма;
2) требовать от финансового агентства целевого использования денежных средств, перечисленных на субсидирование и гарантирование в рамках Национального проекта/Механизма.";
6. Региональный координатор обязуется:
1) с момента поступления средств, предусмотренных для субсидирования, в течение 10 (десяти) рабочих дней перечислять финансовому агентству средства, в размере 50 % от суммы, выделенной на реализацию Национального проекта/Механизма в соответствующем финансовом году, на счета, указанные финансовым агентством и осуществлять последующие платежи в соответствии с заявками финансового агентства;

3. Қаржы агенттігі:
1) осы Шартта белгіленген міндеттемелерді орындау мерзімдерінің сақталуына бақылауды жүзеге асыруға және олардың уақтылы орындалуын талап етуге;
2) өңірлік үйлестірушінің осы Шарт бойынша ақшалай қаражатты уақтылы аударуын бақылауға және талап етуге;
3) өңірлік үйлестірушіден қажетті қаражатты алғанға дейін банкке/даму банкіне/ислам банкіне/лизингтік компанияға/исламдық лизингтік компанияға субсидияларды аудармауға;
4) Субсидиялау қағидаларына, Портфельдік субсидиялау және кепілдік беру қағидаларына, Ислам банктері қаржыландырған кезде субсидиялау қағидаларына және Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларына сәйкес субсидияларды төлеуді тоқтатуға құқылы.
4. Қаржы агенттігі:
1) субсидиялар сомасын банкте/даму банкінде/ислам банкінде/лизингтік компанияда/исламдық лизингтік компанияда/банк-төлем агентінде ашылған арнайы ағымдағы шотқа аударуға;
2) өңірлік үйлестірушіге кәсіпкерлерді субсидиялау үшін қаражат аудару қажеттілігінің туындағаны туралы хабарлауға;
3) әрбір кепілдік беру шартына қол қойылғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде өңірлік үйлестірушіге тиісті жазбаша хабарлама жіберуге;
4) Ұлттық жобада/Тетікте көзделген мониторингті жүргізуге;
5) бюджетте қаражат болған кезде кепілдік беру шартын жасауға;
6) бюджеттен субсидиялау үшін қаражат болған кезде кәсіпкердің құжаттарын қабылдауға және жобаларды қаржы агенттігінің уәкілетті органының қарауына шығаруға;
7) Ұлттық жоба/Тетік шеңберінде ай сайын/лизинг бойынша тоқсан сайын есепті айдан кейінгі айдың 25 (жиырма бесінші) күніне дейін өңірлік үйлестірушіге/уәкілетті органға Субсидиялау қағидаларына 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялау туралы есеп жіберуге міндеттенеді.
5. Өңірлік үйлестіруші:
1) қаржы агенттігінен Ұлттық жоба/Тетік щеңберінде субсидиялауға және кепілдік беруге аударылған ақшалай қаражаттың игерілуі туралы ақпаратты сұратуға;
2) қаржы агенттігінен Ұлттық жоба/Тетік шеңберінде субсидиялауға және кепілдік беруге аударылған ақшалай қаражаттың мақсатты пайдаланылуын талап етуге құқылы.
6. Өңірлік үйлестіруші:
1) субсидиялау үшін көзделген қаражат түскен кезден бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне тиісті қаржы жылында Ұлттық жобаны/Тетікті іске асыру үшін бөлінген соманың 50%-ы мөлшеріндегі қаражатты қаржы агенттігі көрсеткен шоттарға аударуға және одан кейінгі төлемдерді қаржы агенттігінің өтінімдеріне сәйкес жүзеге асыруға;

2) в течение 3 (трех) рабочих дней после получения уведомления от финансового агентства произвести перечисление средств финансовому агентству, предусмотренных для гарантирования кредитов в размере 20 % от суммы каждой выданной гарантии, установленной в Договоре гарантии в рамках Правил портфельного субсидирования и гарантирования, Правил гарантирования и Механизма;
3) в течение 3 (трех) рабочих дней после получения заявки от финансового агентства произвести перечисление средств для субсидирования финансовому агентству, предусмотренных в плане финансирования по платежам;
4) в случае, если сумма средств для субсидирования, указанная в заявке, не предусмотрена в плане финансирования по платежам, в течение 1 (одного) месяца с даты получения заявки внести изменения в план финансирования по платежам и произвести перечисление средств для субсидирования;
5) в случае отсутствия заявки финансового агентства не осуществлять перечисление оставшихся средств, предусмотренных для субсидирования предпринимателей.";
пункты 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"8. Между региональным координатором и финансовым агентством ежеквартально в срок до 15-го числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом, подписываются акты сверок по зачисленным средствам и объемам субсидирования в рамках настоящего Договора.
9. Между региональным координатором и финансовым агентством ежеквартально в срок до 25-го числа месяца, следующего за отчетным кварталом, подписываются акты сверок по зачисленным средствам и объемам гарантирования.";
раздел 9 "Юридические адреса, банковские реквизиты и подписи Сторон" изложить в следующей редакции:
"
Региональный координатор
(Государственное учреждение)
Финансовое агентство акционерное общество
"Фонд развития предпринимательства "Даму"
Республика Казахстан
город ________________
улица ________________
Телефон ______________
БИН _________________
ИИК КZ ______________
БИК _________________
КБЕ _________________
ГУ "________________"
место для печати
(при наличии)
Республика Казахстан
город _______________________
улица _______________________
Телефон _____________________
Реквизиты для зачисления средств для
субсидирования в рамках
национального проекта
БИН ________________________
ИИК КZ _____________________
БИК ________________________
КБЕ ________________________
АО "________________________"
Реквизиты для зачисления средств для
субсидирования в рамках Механизма
БИН _________________________
ИИК КZ ______________________
БИК _________________________
КБЕ _________________________
АО "_________________________"
Реквизиты для зачисления средств
по инструменту гарантирования
БИН _________________________
ИИК КZ ______________________
БИК _________________________
КБЕ _________________________
АО "_________________________"
место для печати
(при наличии)
";
в типовой форме договора субсидирования в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025", утвержденной указанным приказом:
заголовок формы договора изложить в следующей редакции:
"Типовой договор субсидирования части ставки вознаграждения в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму" в лице _____________________________________,
действующем на основании _______________________________________________________________________________,
именуемое в дальнейшем "финансовое агентство", с одной стороны, и Акционерное общество/
Товарищество с ограниченной ответственностью, "банк/банк развития/лизинговая компания __________________________"
в лице ___________________________, действующем на основании ______________________________________________,
именуемое в дальнейшем "банк/лизинговая компания", с другой стороны, и ________________________________________
в лице ______________________, действующем на основании ____________________, именуемый в дальнейшем "Получатель",
совместно именуемые "Стороны", а по отдельности "Сторона" либо как указано выше, заключили настоящий договор
субсидирования части ставки вознаграждения в рамках национального проекта по развитию предпринимательства
на 2021 – 2025 годы (далее – Договор) в соответствии с:
Национальным проектом по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы, утвержденным постановлением
Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 728 (далее – Национальный проект);
Правилами субсидирования части ставки вознаграждения в рамках национального проекта по развитию предпринимательства
на 2021 – 2025 годы, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года
№ 1060 (далее – Правила субсидирования);
Механизмом кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов, утвержденным постановлением Правительства

2) қаржы агенттігінен хабарлама алғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде Портфельдік субсидиялау және кепілдік беру қағидалары, Кепілдік беру қағидалары және Тетік шеңберінде Кепілдік беру шартында белгіленген әрбір берілген кепілдік сомасының 20% мөлшерінде кредиттерге кепілдік беру үшін көзделген қаражатты қаржы агенттігіне аударуға;
3) қаржы агенттігінен өтінім алғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарында көзделген субсидиялауға арналған қаражатты аударуға;
4) егер өтінімде көрсетілген субсидиялауға арналған қаражат сомасы төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарында көзделмеген жағдайда, өтінім алынған күннен бастап 1 (бір) ай ішінде төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарына өзгерістер енгізуге және субсидиялау үшін қаражат аударуға;
5) қаржы агенттігінің өтінімі болмаған жағдайда кәсіпкерлерді субсидиялау үшін көзделген қалған қаражатты аударуды жүзеге асырмауға міндеттенеді.";
8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Өңірлік үйлестіруші мен қаржы агенттігінің арасында тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 15-күніне дейінгі мерзімде есептелген қаражат және осы Шарттың шеңберінде субсидиялау көлемдері бойынша салыстырып тексеру актілеріне қол қойылады.
9. Өңірлік үйлестіруші мен қаржы агенттігінің арасында тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25-күніне дейінгі мерзімде есептелген қаражат және кепілдік беру көлемі бойынша салыстырып тексеру актілеріне қол қойылады.";
"Тараптардың заңды мекенжайлары, банктік деректемелері және қолдары" деген 9-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"
Өңірлік үйлестіруші (Мемлекеттік мекеме)
Қазақстан Республикасы
__________________ қаласы
__________________ көшесі
телефон__________________
БСН _____________________
ЖСК KZ _________________
БСК _____________________
КБЕ _____________________
"_______________" ММ
мөрдің орны
(болған жағдайда)
Қаржы агенттігі "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы
Қазақстан Республикасы
__________________ қаласы
__________________ көшесі
телефон__________________
Ұлттық жоба шеңберінде субсидиялау үшін қаражатты есепке жатқызуға арналған деректемелер
БСН ____________________
ЖСК KZ _________________
БСК _____________________
КБЕ _____________________
"_______________" АҚ
Тетік шеңберінде субсидиялау үшін қаражатты есепке жатқызуға арналған деректемелер
БСН _____________________
ЖСК KZ _________________
БСК ____________________
КБЕ ____________________
"_______________" АҚ
Кепілдік беру құралы бойынша қаражатты есепке жатқызуға арналған деректемелер
БСН _____________________
ЖСК KZ _________________
БСК _____________________
КБЕ _____________________
"_______________" АҚ
мөрдің орны (болған жағдайда)
";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде субсидиялау шартының үлгілік нысанында:
шарттың нысанының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2021–2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау туралы үлгілік шарт";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұдан әрі "қаржы агенттігі" деп аталатын "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамының атынан _________________________ негізінде әрекет ететін ______________________________________ бір тараптан және бұдан әрі "банк/лизингтік компания" деп аталатын "__________________" банкі/даму банкі/лизингтік компаниясы" акционерлік қоғамының/жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің атынан ________________________________________ негізінде әрекет ететін ______________________________________ екінші тараптан және бұдан әрі "Алушы" деп аталатын ____________________________ атынан ________________________ негізінде әрекет ететін _______________________, бірлесіп "Тараптар", ал жеке алғанда "Тарап" деп не жоғарыда көрсетілгендей аталатындар:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 728 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаға (бұдан әрі – Ұлттық жоба);
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 1060 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі – Субсидиялау қағидалары);

Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820 "О некоторых вопросах обеспечения долгосрочной тенговой ликвидности
для решения задачи доступного кредитования" (далее – Механизм);
протоколом № от "___" 20__ года заседания уполномоченного органа финансового агентства.";
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. В настоящем Договоре используются следующие основные термины и определения:
1) приоритетные сектора экономики в рамках Правил субсидирования/Механизма – приоритетные сектора экономики в соответствии с общим классификатором видов экономической деятельности (далее – ОКЭД);
2) банк – банк второго уровня в рамках реализации Правил субсидирования/Механизма;
3) банк развития (далее – банк) – акционерное общество "Банк Развития Казахстана" и (или) его аффилированная лизинговая компания;
4) банк-платежный агент – уполномоченный банк лизинговой компании, который согласован с финансовым агентством и осуществляет функции по ведению специального счета лизинговой компании, предназначенного для перечисления и списания субсидий по проектам;
5) "зеленые" проекты – определенные на основе утвержденной классификации (таксономии) проекты, направленные на повышение эффективности использования существующих природных ресурсов, снижение уровня негативного воздействия на окружающую среду, повышение энергоэффективности, энергосбережения, смягчение последствий изменения климата и адаптацию к изменению климата, согласно экологическому законодательству Республики Казахстан;
6) "зеленая" таксономия – классификация "зеленых" проектов, подлежащих финансированию через "зеленые" облигации и "зеленые" кредиты, разрабатываемая уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и утверждаемая постановлением Правительства Республики Казахстан;
7) уполномоченный орган финансового агентства – постоянно действующий коллегиальный орган акционерного общества "Фонд развития предпринимательства "Даму", осуществляющий свою деятельность в пределах полномочий, предоставленных ему внутренними актами по рассмотрению и принятию решения о возможности/невозможности и прекращении/возобновлении субсидирования проекта Получателя;
8) договор финансового лизинга – письменное соглашение, заключенное между лизинговой компанией/банком и предпринимателем, по условиям которого лизинговая компания/банк предоставляет предпринимателю финансовый лизинг;
9) договор субсидирования – трехстороннее письменное соглашение, заключенное между финансовым агентством, банком/лизинговой компанией и предпринимателем, по условиям которого финансовое агентство частично субсидирует ставку вознаграждения по кредиту/лизингу предпринимателя, выданному банком/лизинговой компанией;

"Қолжетімді кредит беру міндетін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз етудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысымен бекітілген Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігіне (бұдан әрі – Тетік);
қаржы агенттігінің уәкілетті органы отырысының 20__ жылғы____ __________ № ____ хаттамасына сәйкес осы субсидиялау шартын (бұдан әрі – Шарт) жасасты.";
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Шартта мынадай негізгі терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) Субсидиялау қағидалары/Тетік шеңберіндегі экономиканың басым секторлары – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) сәйкес экономиканың басым секторлары;
2) банк – Субсидиялау қағидаларын/Тетікті іске асыру шеңберіндегі екінші деңгейдегі банк;
3) даму банкі – (бұдан әрі – банк) "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы және (немесе) оның үлестес лизингтік компаниясы;
4) банк-төлем агенті – қаржы агенттігімен келісілген лизингтік компанияның уәкілетті банкі және лизингтік компанияның жобалар бойынша субсидияларды аудару мен есептен шығаруға арналған арнайы шотын жүргізу жөніндегі функцияларды жүзеге асырады;
5) "жасыл" жобалар – бекітілген сыныптама (таксономия) негізінде айқындалған, Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес қолданыстағы табиғи ресурстарды пайдалану тиімділігін арттыруға, қоршаған ортаға теріс әсер ету деңгейін төмендетуге, энергия тиімділігін, энергия үнемдеуді арттыруға, климаттың өзгеру салдарларын жұмсартуға және климаттың өзгеруіне бейімделуге бағытталған жобалар;
6) "жасыл" таксономия – қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган әзірлейтін және Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілетін "жасыл" облигациялар және "жасыл" кредиттер арқылы қаржыландыруға жататын "жасыл" жобалардың сыныптамасы;
7) қаржы агенттігінің уәкілетті органы – Алушының жобасын субсидиялау мүмкіндігі/мүмкін еместігі және тоқтатылуы/қалпына келтірілуі туралы шешімді қарау және қабылдау жөніндегі ішкі актілерде оған берілген өкілеттіктер шегінде өз қызметін жүзеге асыратын тұрақты әрекет ететін "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамының алқалы органы;
8) қаржылық лизинг шарты – лизингтік компания/банк және кәсіпкердің арасында жасалған жазбаша келісім, оның талаптары бойынша лизингтік компания/банк кәсіпкерге қаржылық лизинг береді;
9) субсидиялау шарты – қаржы агенттігі, банк/лизингтік компания және кәсіпкердің арасында жасалған үшжақты жазбаша келісім, оның талаптары бойынша қаржы агенттігі банк/даму банкі/лизингтік компания берген кәсіпкердің кредиті/лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемесін ішінара субсидиялайды;

10) субсидии – периодические выплаты на безвозмездной и безвозвратной основе, выплачиваемые финансовым агентством банку/лизинговой компании, в рамках субсидирования предпринимателей на основании договоров субсидирования;
11) субсидирование – форма государственной финансовой поддержки предпринимателей, используемая для частичного возмещения расходов, уплачиваемых предпринимателем банку/лизинговой компании, в качестве вознаграждения по кредитам/лизингу в обмен на выполнение в будущем определенных условий, относящихся к операционной деятельности предпринимателя.
2. По условиям настоящего Договора финансовое агентство осуществляет субсидирование части ставки вознаграждения Получателя по кредиту, полученному в ______________ (наименование финансовой организации) на следующих условиях:
Договор банковского займа/договор финансового лизинга
№ от "__" 20___ года
Целевое назначение
В случае кредита для целей реализации "зеленых" проектов:
категория/и "зеленой" таксономии, к которой/ым относится "зеленый" проект
Сумма кредита/лизинга на дату начала срока субсидирования
Валюта кредита/лизинга финансирования
Ставка вознаграждения
Срок кредита/лизинга
Особые условия
";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Субсидирование осуществляется в рамках _____________ направления "______________________" (наименование направления) Правил субсидирования/Механизма.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется финансовым агентством на текущий счет, открытый в банке/банке-платежном агенте, ежемесячно, авансовыми платежами (однократно/несколько раз в месяц) в соответствии с графиком погашений к Договору субсидирования по форме согласно Приложению.
Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, по проектам предпринимателей, осуществляется финансовым агентством на основании уведомления банка/лизинговой компании о факте проведения предпринимателем полной выплаты по кредиту (основной долг, субсидируемая и не субсидируемая часть вознаграждения) либо платежами, покрывающими предстоящие обязательства Получателя по субсидируемой части вознаграждения на краткосрочный период, исходя из графиков платежей к договорам субсидирования, при снижении кредитного рейтинга и иных признаков ухудшения финансового состояния банков/банка-платежного агента (наступление одного или нескольких случаев), в том числе:
при снижении кредитного рейтинга от международных рейтинговых агентств ниже уровня "В" по шкале рейтингов Standard&Poors;
при снижении значения коэффициента К4 ниже уровня 0,4;
при нарушении пруденциальных нормативов в течение 2 (двух) месяцев подряд.
В случае, исправления у банка/банка-платежного агента показателей, указанных выше, перечисление финансовым агентством средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется авансовыми платежами (однократно/несколько раз в месяц) с учетом графика платежей к договору субсидирования.";

10) субсидиялар – қаржы агенттігінің субсидиялау шарттары негізінде кәсіпкерлерді субсидиялау шеңберінде банкке/лизингтік компанияға төлейтін өтеусіз және өтелетін негіздегі мерзімдік төлемдері;
11) субсидиялау – кәсіпкердің операциялық қызметіне жататын белгілі бір шарттарды болашақта орындаудың орнына кредиттер/лизинг бойынша сыйақы ретінде кәсіпкер банкке/лизингтік компанияға төлейтін шығыстарды ішінара өтеу үшін пайдаланылатын кәсіпкерлерді мемлекеттік қаржылық қолдау нысаны.
2. Осы Шарттың талаптары бойынша қаржы агенттігі ______________ (қаржы ұйымының атауы) мынадай шарттармен алынған кредит бойынша Алушының сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялауды жүзеге асырады:
Банктік қарыз шарты/қаржылық лизинг шарты
20___ жылғы
" "________
Нысаналы мақсаты
"Жасыл" жобаларды іске асыру мақсаттары үшін кредит болған жағдайда:
"жасыл" жоба жататын "жасыл" таксономия санаты/санаттары
Субсидиялау мерзімі басталған күнге кредит/лизинг сомасы
Кредиттің/лизингтің валютасы
Сыйақы мөлшерлемесі
Кредиттің/лизингтің мерзімі
Ерекше шарттар
";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Субсидиялау Субсидиялау қағидаларының/Тетіктің "______________________" (бағыттың атауы) _______________ бағыты шеңберінде жүзеге асырылады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуды қаржы агенттігі Қосымшаға сәйкес нысан бойынша Субсидиялау шартына өтеу кестесіне сәйкес банкте/банк-төлем агентінде ашылған ағымдағы шотқа ай сайын аванстық төлемдермен (айына бір рет/бірнеше рет) жүзеге асырады.
Кәсіпкерлердің жобалары бойынша субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуды қаржы агенттігі кәсіпкердің банктің/банк-төлем агентінің кредиттік рейтингі төмендеген және қаржылық жағдайының өзге де нашарлау белгілері орын алған (бір немесе бірнеше жағдай орын алған) жағдайда, оның ішінде:
халықаралық рейтингтік агенттіктердің кредиттік рейтингі Standard&Poors рейтингтер шәкілі бойынша "В" деңгейінен төмен түскен жағдайда;
К4 коэффициентінің мәні 0,4 деңгейінен төмендеген жағдайда;
қатарынан 2 (екі) ай бойы пруденциалдық нормативтер бұзылған жағдайда кредит бойынша толық төлемді (негізгі борыш, субсидияланатын және субсидияланбайтын сыйақы бөлігі) жүргізу фактісі туралы банктің/лизингтік компанияның хабарламасы негізінде не субсидиялау шарттарына төлем кестелерін негізге ала отырып, қысқа мерзімді кезеңге сыйақының субсидияланатын бөлігі бойынша Алушының алдағы міндеттемелерін өтейтін төлемдер негізінде жүзеге асырады.
Банкте/банк-төлем агентінде жоғарыда аталған көрсеткіштер түзетілген жағдайда қаржы агенттігі субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуды субсидиялау шартына төлемдер кестесін ескере отырып аванстық төлемдермен (айына бір рет/бірнеше рет) жүзеге асырады.";

пункты 12, 13 и 14 изложить в следующей редакции:
"12. Финансовое агентство обязано:
1) своевременно пополнить текущий счет, открытый в банке/банке-платежного агента суммой, достаточной для субсидирования, на условиях настоящего Договора;
2) в целях предоставления отчета в уполномоченный орган осуществлять мониторинг реализации Национального проекта/Механизма в части субсидирования ставки вознаграждения по кредитам/лизингу;
3) принять меры по обеспечению возмещения Получателем оплаченной суммы вознаграждения при установлении фактов нецелевого использования кредитных средств и (или) несоответствия проекта Получателя условиям Правил субсидирования/Механизма, в том числе в судебном порядке.
13. Финансовое агентство вправе:
1) не перечислять субсидии в случае неполучения средств от регионального координатора в рамках Правил субсидирования/уполномоченного органа по предпринимательству в рамках Правил субсидирования/Механизма;
2) проводить проверки Получателя на предмет целевого использования средств. Требовать от Получателя документы и сведения, подтверждающие целевое использование кредита;
3) запрашивать и получать от банка/лизинговой компании документы и информацию о Получателе, а также о реализации договора банковского займа/договора финансового лизинга, участвующего в Национальном проекте/Механизме;
4) с предварительным письменным уведомлением банка/лизинговой компании и Получателя осуществлять мониторинг соответствия проекта и (или) Получателя условиям Правил субсидирования/Механизма, мониторинг целевого использования средств, по которому осуществляется субсидирование, с выездом на место реализации Проекта в рамках прав, предусмотренных в договоре банковского займа/договоре финансового лизинга между банком/лизинговой компанией и Получателем, не реже 1 (одного) раза в полугодие;
5) дополнительно запрашивать у Получателя необходимые сведения о результатах его финансово-хозяйственной деятельности в рамках реализации Национального проекта/Механизма в течение срока действия настоящего Договора в целях формирования отчета;
6) осуществлять контроль за соблюдением сроков исполнения обязательств Получателя, установленных настоящим Договором, предусмотренных для Сторон, и требовать их своевременного исполнения Получателем;
7) осуществлять проверку исполнения обязательств настоящего Договора с выездом в банк/лизинговую компанию без вмешательства в их оперативную деятельность с письменного уведомления банка/лизинговой компании;
8) использовать информацию о Получателе, полученную от Получателя или банка/лизинговой компании в рамках исполнения настоящего Договора, при проведении рекламной кампании, при размещении информации на официальном сайте финансового агентства, а также передавать ее третьим лицам с письменного согласия Получателя;

12, 13 және 14-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Қаржы агенттігі:
1) осы Шарттың талаптарында банкте/банк-төлем агентінде ашылған ағымдағы шотты субсидиялау үшін жеткілікті сомамен уақтылы толтыруға;
2) уәкілетті органға есеп беру мақсатында кредиттер/лизинг бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау бөлігінде Ұлттық жобаның/Тетіктің іске асырылуын мониторингтеуді жүзеге асыруға;
3) Алушының кредит қаражатын мақсатты пайдаланбауы және (немесе) оның жобасының Субсидиялау қағидаларының/Тетіктің талаптарына сәйкес келмеуі фактілері анықталған кезде Алушының төленген сыйақы сомасын өтеуін қамтамасыз ету шараларын қабылдауға, оның ішінде сот тәртібінде қабылдауға міндетті.
13. Қаржы агенттігі:
1) Субсидиялау қағидалары шеңберінде өңірлік үйлестірушіден/Субсидиялау қағидалары/Тетік шеңберінде кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органнан қаражат алынбаған жағдайда субсидияны аудармауға;
2) қаражаттың мақсатты пайдаланылуы тұрғысынан Алушыға тексерулер жүргізуге құқылы. Алушыдан кредиттің мақсатты пайдаланылуын растайтын құжаттар мен мәліметтерді талап етуге;
3) банктен/лизингтік компаниядан Алушы туралы, сондай-ақ Ұлттық жобаға/Тетікке қатысатын банктік қарыз шартының/қаржылық лизинг шартының іске асырылуы туралы құжаттарды және ақпаратты сұратуға және алуға;
4) банкке/лизингтік компанияға және Алушыға алдын ала жазбаша хабарлай отырып, банк/лизингтік компания мен Алушының арасындағы банктік қарыз шартында/қаржылық лизинг шартында көзделген құқықтардың шеңберінде Жоба іске асырылатын жерге жарты жылда кемінде 1 (бір) рет шыға отырып, жобаның және (немесе) Алушының Субсидиялау қағидаларының/Тетіктің талаптарына сәйкестігін мониторингтеуді, субсидиялау жүзеге асырылатын қаражаттың мақсатты пайдаланылуын мониторингтеуді жүзеге асыруға;
5) есепті қалыптастыру мақсатында осы Шарттың қолданылу мерзімі ішінде Ұлттық жобаны/Тетікті іске асыру шеңберінде Алушыдан оның қаржылық-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы қажетті мәліметтерді қосымша сұратуға;
6) осы Шартта белгіленген, Тараптар үшін көзделген Алушының міндеттемелерді орындау мерзімін сақтауын бақылауды жүзеге асыруға және Алушының оларды уақтылы орындауын талап етуге;
7) банкке/лизингтік компанияға жазбаша хабарлай отырып, олардың жедел қызметіне араласпай, банкке/лизингтік компанияға барып, осы Шарт міндеттемелерінің орындалуын тексеруді жүзеге асыруға;
8) жарнама науқанын жүргізген кезде, ақпаратты қаржы агенттігінің ресми сайтында орналастырған кезде осы Шартты орындау шеңберінде Алушыдан немесе банктен/лизингтік компаниядан алынған Алушы туралы ақпаратты пайдалануға, сондай-ақ Алушының жазбаша келісімімен оны үшінші тұлғаларға беруге;

9) прекратить субсидирование на основании выявления следующих фактов:
нецелевого использования кредита, по которому осуществляется субсидирование, при этом субсидирование приостанавливается пропорционально сумме нецелевого использования кредитных средств/лизинговых сделок;
неполучения Получателем предмета лизинга по договору финансового лизинга, по которому осуществляется субсидирование;
несоответствие проекта и/или Получателя условиям Правил субсидирования и/или решению уполномоченного органа финансового агентства;
неисполнения Получателем в течение 3 (трех) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед банком согласно графику платежей, к договору банковского займа/договору субсидирования, за исключением случаев, возникших в период действия чрезвычайного положения/ситуации;
неисполнения Получателем 2 (двух) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых платежей перед лизинговой компанией/банком согласно графику погашения платежей к договору финансового лизинга, за исключением случаев, возникших в период действия чрезвычайного положения/ситуации;
ареста денег на счетах Получателя (за исключением наложения ареста денег на счетах в качестве мер по обеспечению иска, при условии достаточности денег на счете, в полном объеме обеспечивающих исковые требования) и/или приостановления расходных операций по счету Получателя;
истребования предмета лизинга у должника в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
неисполнения обязательств Получателем по увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, а также по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) или по росту объема уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) в бюджет на 10 % после 2 (двух) финансовых лет со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства (по проектам предпринимателей в рамках направления "Поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности" Правил субсидирования);
не достижения Получателем по "зеленому" проекту пороговых критериев "зеленой" таксономии, заявленных по намечаемому "зеленому" проекту, по истечении 2 (двух) лет с начала субсидирования проекта на основании предоставляемого Получателем заключения провайдера внешней оценки в случаях, когда данные пороговые критерии предусматривают:

9) мынадай фактілерді анықтау негізінде субсидиялауды тоқтата тұруға құқылы:
субсидиялау жүзеге асырылатын кредитті мақсатты пайдаланбау, бұл ретте субсидиялау кредит қаражатын/лизингтік мәмілелер қаражатын мақсатты пайдаланбау сомасына пропорционалды түрде тоқтатыла тұрады;
Алушының субсидиялау жүзеге асырылатын қаржылық лизинг шарты бойынша лизинг нысанасын алмауы;
жобаның және/немесе Алушының Субсидиялау қағидаларының талаптарына және/немесе қаржы агенттігінің уәкілетті органының шешіміне сәйкес келмеуі;
төтенше жағдай/ахуал қолданылатын кезеңде туындаған жағдайларды қоспағанда, Алушының банктік қарыз шартына/субсидиялау шартына төлемдер кестесіне сәйкес төлемдерді төлеу бойынша банк алдындағы міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) ай бойы орындамауы;
төтенше жағдай/ахуал қолданылатын кезеңде туындаған жағдайларды қоспағанда, Алушының қаржылық лизинг шартына төлемдерді өтеу кестесіне сәйкес лизингтік төлемдерді жасау бойынша лизингтік компания/банк алдындағы міндеттемелерді қатарынан 2 (екі) рет және одан көп орындамауы;
Алушының шоттарындағы ақшаға тыйым салу (талап қоюды толық көлемде қамтамасыз ететін шоттағы ақша жеткілікті болған жағдайда талап-арызды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар ретінде шоттардағы ақшаға тыйым салуды қоспағанда) және/немесе Алушының шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда борышкерден лизинг нысанасын кері талап ету;
қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін Алушының салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын ұлғайту, сондай-ақ кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін кызметтердің құны) өсуіне немесе бюджетке төленетін салықтар (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) көлемінің 10 %-ға өсуіне қол жеткізу жөніндегі міндеттемелерді орындамауы (Субсидиялау қағидаларының "Кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін қолдау" бағыты шеңберінде кәсіпкерлердің жобалары бойынша);
"Жасыл" жоба бойынша мәлімделген "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттары:

1) конкретные минимальные значения снижения энергопотребления;
2) минимальные уровни выбросов парниковых газов;
3) снижение доли/утилизации отходов;
4) снижение водопотребления;
5) соответствие требованиям справочников наилучших доступных технологий (в части, указанной в пороговом критерии).
неисполнения обязательств Получателем в рамках Механизма по:
сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) на 10 % после 3 (трех) финансовых лет с даты решения рабочего органа/финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым 100 % на инвестиционные цели;
сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или налоговых выплат или объема производства (в денежном выражении) или по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) на 10 % после 2 (двух) финансовых лет с даты решения рабочего органа/финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым на инвестиционные цели и пополнение оборотных средств в размере не более 50 % в рамках одного проекта заемщика. (предприятия, не освобожденные от уплаты налогов, обеспечивают увеличение налоговых выплат согласно требованиям Механизма);
сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или налоговых выплат или увеличения объема производства (в денежном выражении) или по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) на 10 % по итогам 1 (одного) года с даты решения рабочего органа/финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым на цели 100 % пополнения оборотных средств (предприятия, не освобожденные от уплаты налогов, обеспечивают увеличение налоговых выплат согласно требованиям Механизма).
По проектам Получателей, одобренным по условиям Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020", субсидирование приостанавливается при выявлении следующих фактов:
нецелевого использования кредита, по которому осуществляется субсидирование;
неполучения предпринимателем предмета лизинга по договору финансового лизинга, по которому осуществляется субсидирование;
несоответствия проекта и/или Получателя условиям Правил субсидирования и/или решению уполномоченного органа;
неисполнения Получателем в течение 3 (трех) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед банком согласно графику платежей, к договору банковского займа/договору субсидирования;
неисполнения Получателем 2 (двух) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых платежей перед лизинговой компанией/банком согласно графику погашения платежей к договору финансового лизинга;
ареста денег на счетах Получателя и/или приостановления расходных операций по счету Получателя;
истребования предмета лизинга у должника в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
неисполнения обязательств Получателем по достижении роста дохода и увеличения среднегодовой численности рабочих мест, на основе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям на 10 % после 2 (двух) финансовых лет с даты решения уполномоченного органа финансового агентства (по проектам предпринимателей в рамках направления поддержка субъектов малого, в том числе микропредпринимательства Правил субсидирования, а также по проектам Получателя – субъекта малого предпринимательства в рамках направления "Поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности";
неисполнения обязательств Получателем в рамках Механизма: сохранения и (или) увеличения среднегодовой численности рабочих мест, на основе данных налоговой отчетности и (или) достижения роста дохода на 10 % после 2 (двух) финансовых лет с даты решения уполномоченного органа финансового агентства.
По проектам Получателей, одобренным по условиям Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025", субсидирование приостанавливается при выявлении следующих фактов:
нецелевого использования кредита, по которому осуществляется субсидирование;
неполучения Получателем предмета лизинга по договору финансового лизинга, по которому осуществляется субсидирование;
несоответствия проекта и/или Получателя условиям Правил субсидирования и/или решению уполномоченного органа;
неисполнения Получателем в течение 3 (три) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед банком согласно графику платежей, к договору банковского займа/договору субсидирования, за исключением случаев, возникших в период действия чрезвычайного положения/ситуации;
неисполнения Получателем 2 (два) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых платежей перед лизинговой компанией/банком согласно графику погашения платежей к договору финансового лизинга, за исключением случаев, возникших в период действия чрезвычайного положения/ситуации;
ареста денег на счетах Получателя (за исключением наложения ареста денег на счетах в качестве мер по обеспечению иска, при условии достаточности денег на счете, в полном объеме обеспечивающих исковые требования) и/или приостановления расходных операций по счету Получателя;
истребования предмета лизинга у должника в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
неисполнения обязательств Получателем по сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или по увеличению объемов фонда оплаты труда или по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) или по росту объема уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) в бюджет на 10 % после 2 (двух) финансовых лет со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства (по проектам Получателя в рамках направления "Поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности");
неисполнения обязательств Получателем в рамках Механизма по:
сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) на 10 % после 3 (трех) финансовых лет с даты решения рабочего органа/финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым 100 % на инвестиционные цели;
сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или налоговых выплат или объема производства (в денежном выражении) или по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения рабочего органа/финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым на инвестиционные цели и пополнение оборотных средств в размере не более 50 % в рамках одного проекта заемщика (предприятия, не освобожденные от уплаты налогов, обеспечивают увеличение налоговых выплат согласно требованиям Механизма);
сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или налоговых выплат или увеличения объема производства (в денежном выражении) или по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) на 10 % по итогам 1 (один) года с даты решения рабочего органа/финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым на цели 100 % пополнения оборотных средств (предприятия, не освобожденные от уплаты налогов, обеспечивают увеличение налоговых выплат согласно требованиям Механизма);

1) энергия тұтынуды төмендетудің нақты ең төмен мәндерін;
2) парниктік газдар шығарындыларының ең төмен деңгейлерін;
3) қалдықтардың үлесін азайтуды/кәдеге жаратуды;
4) су тұтынуды төмендетуді;
5) ең озық қолжетімді технологиялар анықтамалықтарының талаптарына сәйкестікті (шекті өлшемшартта көрсетілген бөлігінде) көздеген жағдайда Алушы ұсынатын сыртқы бағалау провайдерінің қорытындысы негізінде жобаны субсидиялау басталғаннан бастап 2 (екі) жыл өткен соң Алушының "жасыл" жоба бойынша аталған шекті өлшемшарттарға қол жеткізбеуі.
Тетік шеңберінде Алушының:
жұмыс органы/қаржы агенттігі 100 % инвестициялық мақсаттарға берілетін кредит қаражаты бойынша субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 3 (үш) қаржы жылынан кейін салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректердің негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/ұлғайту немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны) 10 %-ға өсуіне қол жеткізу;
жұмыс органы/қаржы агенттігі қарыз алушының бір жобасы шеңберінде инвестициялық мақсаттарға және 50 %-дан аспайтын мөлшерде айналым қаражатын толтыруға берілетін кредит қаражаты бойынша субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар немесе салықтық төлемдер немесе өндіріс көлемі (ақшалай мәнде) бойынша деректердің негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/ұлғайту немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны) 10 %-ға өсуіне қол жеткізу (салық төлеуден босатылмаған кәсіпорындар Тетік талаптарына сәйкес салықтық төлемдерді ұлғайтуды қамтамасыз етеді);
жұмыс органы/қаржы агенттігі 100 % айналым қаражатын толтыру мақсатында берілетін кредит қаражаты бойынша субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 1 (бір) жылдың қорытындысы бойынша салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар немесе салықтық төлемдер бойынша деректердің негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/ұлғайту немесе өндіріс көлемін (ақшалай мәнде) ұлғайту немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны) 10 %-ға өсуіне қол жеткізу жөніндегі міндеттемелерді орындамауы (салық төлеуден босатылмаған кәсіпорындар Тетік талаптарына сәйкес салықтық төлемдерді ұлғайтуды қамтамасыз етеді).
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасының шарттары бойынша мақұлданған Алушының жобалары бойынша субсидиялау мынадай:
субсидиялау жүзеге асырылатын кредитті мақсатты пайдаланбау;
кәсіпкердің субсидиялау жүзеге асырылатын қаржылық лизинг шарты бойынша лизинг нысанасын алмауы;
жобаның және/немесе Алушының Субсидиялау қағидаларының талаптарына және/немесе уәкілетті органның шешіміне сәйкес келмеуі;
Алушының банктік қарыз шартына/субсидиялау шартына төлемдер кестесіне сәйкес төлемдерді төлеу бойынша банк алдындағы міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) ай бойы орындамауы;
Алушының қаржылық лизинг шартына төлемдерді өтеу кестесіне сәйкес лизингтік төлемдерді жасау бойынша лизингтік компания/банк алдындағы міндеттемелерді қатарынан 2 (екі) рет және одан көп орындамауы;
Алушының шоттарындағы ақшаға тыйым салу және/немесе Алушының шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда борышкерден лизинг нысанасын кері талап ету;
қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін Алушының міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректердің негізінде кірістің өсуіне және жұмыс орындарының орташа жылдық санын 10 %-ға ұлғайтуға қол жеткізу жөніндегі міндеттемелерді орындамауы (Субсидиялау қағидаларының шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілерін қолдау бағыты шеңберінде кәсіпкерлердің жобалары бойынша, сондай-ақ "Кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін қолдау" бағыты шеңберінде Алушы – шағын кәсіпкерлік субъектісінің жобалары бойынша);
қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін салық есептілігі деректерінің негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау және (немесе) ұлғайту және (немесе) кірістің 10 %-ға өсуіне қол жеткізу бойынша Тетік шеңберінде Алушының міндеттемелерді орындамау фактілері анықталған кезде тоқтатыла тұрады.
"Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасының шарттары бойынша мақұлданған Алушының жобалары бойынша субсидиялау мынадай:
субсидиялау жүзеге асырылатын кредитті мақсатты пайдаланбау;
Алушының субсидиялау жүзеге асырылатын қаржылық лизинг шарты бойынша лизинг нысанасын алмауы;
жобаның және/немесе Алушының Субсидиялау қағидаларының талаптарына және/немесе уәкілетті органның шешіміне сәйкес келмеуі;
төтенше жағдай/ахуал қолданылатын кезеңде туындаған жағдайларды қоспағанда, Алушының банктік қарыз шартына/субсидиялау шартына төлемдер кестесіне сәйкес төлемдерді төлеу бойынша банк алдындағы міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) ай бойы орындамауы;
төтенше жағдай/ахуал қолданылатын кезеңде туындаған жағдайларды қоспағанда, Алушының қаржылық лизинг шартына төлемдерді өтеу кестесіне сәйкес лизингтік төлемдерді енгізу бойынша лизингтік компания/банк алдындағы міндеттемелерді қатарынан 2 (екі) рет және одан көп орындамауы;
Алушының шоттарындағы ақшаға тыйым салу (талап қоюды толық көлемде қамтамасыз ететін шоттағы ақша жеткілікті болған жағдайда талап-арызды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар ретінде шоттардағы ақшаға тыйым салуды қоспағанда) және/немесе Алушының шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда борышкерден лизинг нысанасын кері талап ету;
қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін Алушының салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/ұлғайту жөніндегі немесе еңбекке ақы төлеу қорының көлемін ұлғайту жөніндегі немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін кызметтердің құны) өсуіне немесе бюджетке төленетін салықтар (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) көлемінің 10 %-ға өсуіне қол жеткізу жөніндегі міндеттемелерді орындамауы ("Кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін қолдау" бағыты шеңберінде Алушының жобалары бойынша);
Тетік шеңберінде Алушының:
жұмыс органы/қаржы агенттігі 100 % инвестициялық мақсаттарға берілетін кредит қаражаты бойынша субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 3 (үш) қаржы жылынан кейін салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректердің негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/ұлғайту немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны) 10 %-ға өсуіне қол жеткізу;
жұмыс органы/қаржы агенттігі қарыз алушының бір жобасы шеңберінде инвестициялық мақсаттарға және 50 %-дан аспайтын мөлшерде айналым қаражатын толтыруға берілетін кредит қаражаты бойынша субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар немесе салықтық төлемдер немесе өндіріс көлемі (ақшалай мәнде) бойынша деректердің негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/ұлғайту немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны) 10 %-ға өсуіне қол жеткізу (салық төлеуден босатылмаған кәсіпорындар Тетік талаптарына сәйкес салық төлемдерін ұлғайтуды қамтамасыз етеді);
жұмыс органы/қаржы агенттігі 100 % айналым қаражатын толтыру мақсатында берілетін кредит қаражаты бойынша субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 1 (бір) жылдың қорытындысы бойынша салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар немесе салықтық төлемдер бойынша деректердің негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/ұлғайту немесе өндіріс көлемін (ақшалай мәнде) ұлғайту немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны) 10 %-ға өсуіне қол жеткізу (салық төлеуден босатылмаған кәсіпорындар Тетік талаптарына сәйкес салық төлемдерін ұлғайтуды қамтамасыз етеді) жөніндегі міндеттемелерді орындамау фактілері анықталған кезде субсидиялау тоқтатыла тұрады;

10) при установлении фактов нецелевого использования кредитных средств и (или) несоответствия проекта Получателя условиям Правил субсидирования/Механизма, требовать возмещения полученной в рамках настоящего Договора субсидируемой части ставки вознаграждения.
14. Получатель обязан:
1) своевременно и в полном объеме исполнять свои обязательства по договору банковского займа/договору финансового лизинга;
2) производить выплату вознаграждения банку/лизинговой компании в части:
не субсидируемой ставки вознаграждения согласно графику погашения в соответствии с договором банковского займа/договором финансового лизинга;
субсидируемой и не субсидируемой части вознаграждения с учетом случаев, указанных в пункте 8 настоящего Договора;
3) предоставить финансовому агентству по письменному запросу право проводить проверки целевого использования кредита, соответствия проекта и (или) Получателя условиям Правил субсидирования/Механизма на территории реализации проекта;
4) предоставлять по письменному запросу финансового агентства документы и информацию, связанные с исполнением условий Правил субсидирования/Механизма, договора банковского займа/договора финансового лизинга и настоящего Договора;
5) не передавать и не раскрывать информацию об условиях и реализации настоящего Договора третьим лицам без предварительного письменного согласия Сторон;
6) в случае различия видов деятельности, с которым будет оказана настоящая государственная поддержка, присвоить соответствующий ОКЭД в органах статистики в течение 30 (тридцати) рабочих дней с даты заключения настоящего Договора и уведомить финансовое агентство;
7) в отношении кредитов для целей реализации "зеленых" проектов по истечении 2 (два) лет с начала субсидирования проекта обеспечить проведение соответствующей независимой оценки достижения Получателем заявленных пороговых критериев "зеленой" таксономии по проекту либо энергоаудиты, заключение по результатам которой предоставляется Получателем финансовому агентству. Внешние проверки выполнения заявленных Получателем пороговых критериев "зеленой" таксономии по проекту могут проводиться провайдерами оценки, выдавшими первоначальное заключение о соответствии проекта пороговым критериям "зеленой" таксономии.";
подпункт 3) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"3) для целей ведения мониторинга реализации Национального проекта/Механизма представить заявление на предоставление согласия финансовому агентству на получение от Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан следующие сведения, являющиеся налоговой тайной в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан:
доходы Получателя для определения финансовым агентством динамики роста доходов;
численность работников Получателя для определения финансовым агентством роста среднегодовой численности рабочих мест;
сумма уплаченных Получателем налогов для определения финансовым агентством динамики увеличения уплаченных налогов в бюджет.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:

10) Алушының кредит қаражатын мақсатты пайдаланбауы және (немесе) оның жобасының Субсидиялау қағидалары/Тетік талаптарына сәйкес келмеу фактілері анықталған кезде осы Шарт шеңберінде алынған сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін қаржы агенттігіне өтеуді талап етуге құқылы.
14. Алушы:
1) банктік қарыз шарты/қаржылық лизинг шарты бойынша өз міндеттемелерін уақтылы және толық көлемде орындауға;
2) банкке/лизингтік компанияға:
банктік қарыз шартына/қаржылық лизинг шартына сәйкес өтеу кестесіне сай субсидияланбайтын сыйақы мөлшерлемесін;
осы Шарттың 8-тармағында көрсетілген жағдайларды ескере отырып, сыйақының субсидияланатын және субсидияланбайтын бөлігін төлеуге;
3) қаржы агенттігіне жазбаша сұрау салу бойынша кредиттің мақсатты пайдаланылуына, жобаның және (немесе) Алушының Субсидиялау қағидаларының/Тетіктің талаптарына сәйкестігіне жобаның іске асырылатын аумағында тексерулер жүргізу құқығын беруге;
4) қаржы агенттігінің жазбаша сұрау салуы бойынша Субсидиялау қағидаларының/Тетіктің, банктік қарыз шартының/қаржылық лизинг шартының және осы Шарттың талаптарын орындауға байланысты құжаттар мен ақпаратты беруге;
5) Тараптардың алдын ала жазбаша келісімінсіз осы Шарттың талаптары және оның іске асырылуы туралы ақпаратты үшінші тұлғаларға бермеуге және жария етпеуге;
6) осы мемлекеттік қолдау көрсетілетін қызмет түрлерінің айырмашылығы болған жағдайда осы Шарт жасалған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде статистика органдарында тиісті ЭҚЖЖ беруге және оны қаржы агенттігіне хабарлауға;
7) "жасыл" жобаларды іске асыру мақсаттарына арналған кредиттерге қатысты жобаны субсидиялау басталғаннан бастап 2 (екі) жыл өткен соң Алушының жоба бойынша мәлімделген "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттарына қол жеткізуіне тиісті тәуелсіз бағалау не нәтижелері бойынша қорытындыны Алушы қаржы агенттігіне беретін энергия аудитін жүргізуді қамтамасыз етуге міндетті. Алушының жоба бойынша мәлімдеген "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттарын орындауын сыртқы тексеруді жобаның "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттарына сәйкестігі туралы бастапқы қорытындыны берген бағалау провайдерлері жүргізе алады.";
15-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Ұлттық жобаның/Тетіктің іске асырылуына мониторинг жүргізу мақсатында қаржы агенттігіне Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетінен Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтық құпия болып табылатын мынадай:
қаржы агенттігінің кірістердің өсу серпінін айқындауы үшін Алушының кірістері;
қаржы агенттігінің жұмыс орындарының орташа жылдық санының өсуін айқындауы үшін Алушының жұмыскерлерінің саны;
қаржы агенттігінің бюджетке төленген салықтардың ұлғаю серпінін айқындауы үшін Алушының төлеген салықтарының сомасы туралы мәліметтерді алуға келісім беру туралы өтініш беруге құқылы.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"16. Банк/лизинговая компания обязаны:
1) после заключения настоящего Договора, не увеличивать ставку вознаграждения по кредиту/лизингу Получателя на весь срок действия настоящего Договора;
2) в случае несвоевременного заключения настоящего Договора в сроки, предусмотренные в Правилах субсидирования, уведомить финансовое агентство официальным письмом с разъяснением причин задержки;
3) осуществлять ежемесячное списание с текущего счета финансового агентства суммы субсидий по проекту Получателя на основании соответствующего уведомления финансового агентства, при этом банк/лизинговая компания не имеет права списывать субсидии с общих текущих остатков средств на счетах финансового агентства. В случае списания сумм субсидий с текущего счета финансового агентства для погашения субсидируемой части ставки вознаграждения по истечению 30 (тридцати) календарных дней со дня фактического погашения Получателем планового платежа по кредиту/лизингу, банк/лизинговая компания по требованию финансового агентства уплачивает финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) месячных расчетных показателей (далее – МРП);
4) уведомлять финансовое агентство в течение 2 (двух) рабочих дней в случае несвоевременного погашения Получателем платежа по кредиту/лизингу, в том числе несвоевременного погашения не субсидируемой части ставки вознаграждения или неисполнения Получателем в течение 3 (трех) месяцев подряд (по договору финансового лизинга - 2 (двух) и более раза подряд) обязательств по оплате платежей перед банком/лизинговой компании. При этом банк/лизинговая компания не производит списание средств с текущего счета финансового агентства для погашения субсидируемой части ставки вознаграждения до погашения задолженности Получателем.
В случае не уведомления/уведомления по истечению 30 (тридцати) календарных дней со дня наступления случаев, предусмотренных настоящим подпунктом, банк/лизинговая компания по требованию финансового агентства уплачивает финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) МРП;
5) уведомлять финансовое агентство в течение 2 (двух) рабочих дней в случае частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту/лизингу Получателя. В случае не уведомления/уведомления по истечении 30 (тридцати) календарных дней со дня частичного/полного досрочного погашения Получателем основного долга, банк/лизинговая компания по требованию финансового агентства уплачивает финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) МРП.
Банк в течение 7 (семи) рабочих дней обязан представить финансовому агентству акт сверки взаиморасчетов в случае частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту/лизингу Получателя и в случае прекращения субсидирования части ставки вознаграждения по кредиту/лизингу Получателя. При этом банк/лизинговая компания в акте сверки указывает суммы и даты фактического списания субсидий, а финансовое агентство указывает суммы и даты перечисления субсидий.

"16. Банк/лизингтік компания:
1) осы Шарт жасалғаннан кейін осы Шарттың барлық қолданылу мерзімінде Алушының кредиті/лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемесін ұлғайтпауға;
2) осы Шарт Субсидиялау қағидаларында көзделген мерзімде уақтылы жасалмаған жағдайда кідірту себептерін түсіндіре отырып, ресми хатпен қаржы агенттігін хабардар етуге;
3) қаржы агенттігінің тиісті хабарламасының негізінде Алушының жобасы бойынша қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан субсидиялардың сомасын ай сайын есептен шығаруды жүзеге асыруға міндетті, бұл ретте банктің/лизингтік компанияның қаржы агенттігінің шоттарындағы қаражаттың ағымдағы жалпы қалдықтарынан субсидияны есептен шығаруға құқығы жоқ. Алушы кредит/лизинг бойынша жоспарлы төлемді нақты өтеген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткеннен кейін сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бір бөлігін өтеу үшін қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан субсидиялар сомасы есептен шығарылған жағдайда қаржы агенттігінің талабы бойынша банк/лизингтік компания қаржы агенттігіне 50 (елу) айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) мөлшерінде айыппұл төлейді;
4) Алушы кредит/лизинг бойынша төлемді уақтылы өтемеген жағдайда, оның ішінде сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бір бөлігін уақтылы өтемеген жағдайда немесе Алушы 3 (үш) ай қатарынан (қаржылық лизинг шарты бойынша қатарынан 2 (екі) және одан көп рет) төлемдерді төлеу бойынша банктің/лизингтік компанияның алдындағы міндеттемелерді орындамаған жағдайда бұл туралы қаржы агенттігіне 2 (екі) жұмыс күні ішінде хабарлауға міндетті. Бұл ретте, банк/лизингтік компания Алушы берешекті өтегенге дейін сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бір бөлігін өтеу үшін қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан қаражатты есептен шығаруды жүргізбейді.
Осы тармақшада көзделген жағдайлар басталған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткеннен кейін хабарламаған/хабарлаған жағдайда қаржы агенттігінің талабы бойынша банк/лизингтік компания қаржы агенттігіне 50 (елу) АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді;
5) Алушының кредиті/лизингі бойынша негізгі борышы мерзімінен бұрын ішінара/толық өтелген жағдайда қаржы агенттігіне 2 (екі) жұмыс күні ішінде хабарлауға міндетті. Алушы негізгі борышты мерзімінен бұрын ішінара/толық өтеген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткеннен кейін хабарламаған/хабарлаған жағдайда қаржы агенттігінің талабы бойынша банк/лизингтік компания қаржы агенттігіне 50 (елу) АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді.
Алушының кредиті/лизингі бойынша негізгі борышы мерзімінен бұрын ішінара/толық өтелген жағдайда және Алушының кредиті/лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау тоқтатылған жағдайда банк 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне өзара есеп айырысулардың салыстырып тексеру актісін беруге міндетті. Бұл ретте банк/лизингтік компания салыстырып тексеру актісінде іс жүзінде есептен шығарылған субсидиялардың сомасы мен күндерін көрсетеді, ал қаржы агенттігі субсидиялардың аударылған сомасы мен күндерін көрсетеді;

6) в случае уплаты Получателем суммы субсидий самостоятельно, в последующем, при возмещении средств финансовым агентством, производить списание соответствующей суммы субсидий на основании уведомления финансового агентства и зачислять на текущий счет Получателя;
7) по запросу предоставлять финансовому агентству данные касательно платежной дисциплины субсидируемого кредита/лизинга Получателя;
8) предоставлять необходимые документы для проведения мониторинга проекта, подписывать мониторинговые отчеты с финансовым агентством и Получателем;
9) своевременно извещать финансовое агентство обо всех обстоятельствах, способных повлиять на выполнение условий настоящего Договора;
10) не изменять сумму кредита/лизинга и (или) номинальную ставку вознаграждения по кредиту/лизингу без согласования с финансовым агентством, в течение срока действия настоящего Договора;
11) в случае принятия уполномоченным органом финансового агентства решения о субсидировании действующего кредита/договора финансового лизинга, возместить Получателю в текущем финансовом году ранее полученные комиссии, сборы и (или) иные платежи, за исключением возможных к взиманию комиссий со стороны банка/лизинговой компании предусмотренных Правилами субсидирования/Механизмом. При этом данные комиссии, сборы и/или иные платежи подлежат возмещению Получателю в течение 3 (трех) месяцев с фактической даты подписания всеми сторонами первого Договора. В случае несвоевременного возмещения банком/лизинговой компанией получателю, полученных в текущем году комиссий, сборов и/или иных платежей, в сроки, указанные в настоящем пункте Договора, банк/лизинговая компания уплачивают финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) МРП;
12) в случае частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту/лизингу Получателем уведомить финансовое агентство о факте частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту/лизингу.
В случае частичного досрочного погашения основного долга по кредиту/лизингу Получателя, банк/лизинговая компания при заключении дополнительного соглашения к договору банковского займа/договору финансового лизинга, направляет финансовому агентству копию дополнительного соглашения к договору банковского займа/договору финансового лизинга с приложением соответствующего дополнительного соглашения к договору субсидирования с изменением графика погашения платежей в течение 7 (семи) рабочих дней с даты частичного погашения основного долга;
13) в случае неполучения уведомления об адресном перечислении сумм субсидий от финансового агентства, уведомить Получателя о погашении ставки вознаграждения в полном объеме.

6) Алушы субсидиялардың сомасын дербес төлеген жағдайда кейін қаржы агенттігі қаражатты өтеген кезде қаржы агенттігі хабарламасының негізінде субсидиялардың тиісті сомасын есептен шығаруға және Алушының ағымдағы шотына аударуға;
7) сұрау салу бойынша қаржы агенттігіне Алушының субсидияланатын кредитінің/лизингінің төлем тәртібіне қатысты деректерді беруге;
8) жобаға мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттарды беруге, қаржы агенттігімен және Алушымен мониторингтік есептерге қол қоюға;
9) осы Шарттың талаптарын орындауға әсерін тигізуі мүмкін барлық мән-жайлар туралы қаржы агенттігіне уақтылы хабарлауға;
10) осы Шарттың қолданылу мерзімі ішінде қаржы агенттігімен келісусіз кредиттің/лизингтің сомасын және (немесе) кредит/лизинг бойынша сыйақының номиналдық мөлшерлемесін өзгертпеуге;
11) банк/лизингтік компания тарапынан Субсидиялау қағидаларында/Тетікте көзделген өндіріп алынуы ықтимал комиссияларды қоспағанда, қаржы агенттігінің уәкілетті органы қолданыстағы кредитті/қаржылық лизинг шартын субсидиялау туралы шешім қабылдаған жағдайда Алушыға ағымдағы қаржы жылында бұрын алынған комиссияларды, алымдарды және (немесе) өзге де төлемдерді өтеуге міндетті. Бұл ретте осы комиссиялар, алымдар және/немесе өзге де төлемдер барлық тараптар бірінші Шартқа қол қойған нақты күннен бастап 3 (үш) ай ішінде Алушыға өтелуге тиіс. Банк/лизингтік компания ағымдағы жылы алынған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді Шарттың осы тармағында көрсетілген мерзімде алушыға уақтылы өтемеген жағдайда банк/лизингтік компания қаржы агенттігіне 50 (елу) АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді;
12) Алушы кредит/лизинг бойынша негізгі борышты мерзімінен бұрын ішінара/толық өтеген жағдайда қаржы агенттігіне кредит/лизинг бойынша негізгі борышты мерзімінен бұрын ішінара/толық өтеу фактісі туралы хабарлауға міндетті.
Алушының кредиті/лизингі бойынша негізгі борышы мерзімінен бұрын ішінара өтелген жағдайда банк/лизингтік компания банктік қарыз шартына/қаржылық лизинг шартына қосымша келісім жасаған кезде қаржы агенттігіне негізгі борышты ішінара өтеу күнінен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде төлемдерді өтеу кестесін өзгерте отырып, субсидиялау шартына тиісті қосымша келісімді қоса бере отырып, банктік қарыз шартына/қаржылық лизинг шартына қосымша келісімнің көшірмесін жолдайды;
13) қаржы агенттігінен субсидиялар сомасын атаулы аудару туралы хабарлама алмаған жағдайда Алушыға сыйақы мөлшерлемесін толық көлемде өтеу туралы хабарлауға;

14) при положительном рассмотрении заявки Получателя, поступившей согласно подпункту 2) пункта 15 настоящего Договора по проекту, одобренному до 27 января 2018 года в рамках Правил субсидирования, со сроком субсидирования три года, ходатайствовать о продлении срока действия договора субсидирования не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней.";
в типовой форме договора субсидирования по исламскому финансированию в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025", утвержденной указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Типовой договор субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющего доход исламских банков при финансировании исламскими банками субъектов предпринимательства в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму" в лице _______________________,
действующего на основании ________________________________________________________________,
именуемое в дальнейшем "финансовое агентство", с одной стороны, и Акционерное общество "Исламский банк
(Исламская лизинговая компания _____________________________________________________________)"
в лице ___________________________________________________________________________________,
действующего на основании _________________________________________________________________,
именуемое в дальнейшем "Исламский банк (Исламская лизинговая компания)",
с другой стороны, и _______________________________ в лице ___________________________________,
действующего на основании _________________________________________________________________,
именуемый в дальнейшем "Получатель", совместно именуемые "Стороны", а по отдельности "Сторона" либо
как указано выше, заключили настоящий Договор субсидирования части наценки на товар и части арендного
платежа, составляющего доход исламских банков при финансировании исламскими банками субъектов
предпринимательства в рамках национального проекта по развитию предпринимательства
на 2021 – 2025 годы (далее – Договор) о нижеследующем:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Основаниями для заключения настоящего Договора являются:
1) Национальный проект по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 728 (далее – Национальный проект);
2) Правила субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющего доход исламских банков, при финансировании исламскими банками субъектов частного предпринимательства в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 1060 (далее – Правила по исламскому финансированию);

14) Субсидиялау қағидалары шеңберінде 2018 жылғы 27 қаңтарға дейін мақұлданған, субсидиялау мерзімі үш жыл болатын жоба бойынша осы Шарттың 15-тармағының 2) тармақшасына сәйкес келіп түскен Алушының өтінімін қарау нәтижесі оң болған кезде күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей, субсидиялау шартының қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтініш жасауға міндетті.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде исламдық қаржыландыру бойынша субсидиялау шартының үлгілік нысанында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде Ислам банктері кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландырған кезде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасының бір бөлігін және жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялаудың үлгілік шарты";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұдан әрі "қаржы агенттігі" деп аталатын "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы атынан _______________________ негізінде әрекет ететін____________________________ бір тараптан және бұдан әрі "Ислам банкі (Исламдық лизингтік компания)" деп аталатын "Ислам банкі (_________ исламдық лизингтік компаниясы)" акционерлік қоғамының атынан _____________ негізінде әрекет ететін ______________________________________ екінші тараптан
және бұдан әрі "Алушы" деп аталатын ____________________ атынан _____________ негізінде әрекет ететін _______________________________ бірлесіп "Тараптар", ал жеке алғанда "Тарап" деп не жоғарыда көрсетілгендей аталатындар төмендегілер туралы осы 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде Ислам банктері кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландырған кезде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасының бір бөлігін және жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау шартын (бұдан әрі – Шарт) жасасты:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Шартты жасасу үшін мыналар негіз болып табылады:
1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 728 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба (бұдан әрі – Ұлттық жоба);
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 1060 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде Ислам банктері жеке кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландырған кезде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасының бір бөлігін және жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидалар);

3) Протокол от ____________ 20___ года № _______ заседания уполномоченного органа финансового агентства.";
подпункты 1), 2) и 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) региональный координатор – определяемое акимом области (столицы, города республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа;
2) банк – банк второго уровня в рамках реализации Правил по исламскому финансированию;
3) банк-платежный агент – уполномоченный банк исламской лизинговой компании, который согласован с финансовым агентством и осуществлять функции по ведению специального счета исламской лизинговой компании, предназначенного для перечисления и списания сумм субсидий по договорам исламского лизинга исламских лизинговых компаний;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. По условиям настоящего Договора финансовое агентство осуществляет субсидирование наценки на товар (части арендного платежа) Получателя по финансированию, полученному в __________________ (наименование исламского банка (исламской лизинговой компании) на следующих условиях:
Договор финансирования/договор исламского лизинга
№ от "__" ____ 20___ года
Целевое назначение
Сумма финансирования/ лизинга на дату заключения настоящего Договора
Валюта финансирования
Размер дохода исламского банка/исламской лизинговой компании
Срок финансирования/лизинга
Особые условия
";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется финансовым агентством на текущий счет в банке (банке-платежном агенте), ежемесячно, авансовыми платежами (однократно/несколько раз в месяц) с учетом графика погашений к настоящему Договору. При этом после перечисления средств финансовое агентство одновременно направляет соответствующее уведомление исламскому банку (исламской лизинговой компании).
Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, по проектам предпринимателей, осуществляется финансовым агентством на основании уведомления банка/лизинговой компании о факте проведения Получателем полной выплаты по кредиту (основной долг, субсидируемая и несубсидируемая часть вознаграждения) либо платежами, покрывающими предстоящие обязательства Получателя по субсидируемой части вознаграждения на краткосрочный период, исходя из графиков платежей к договорам субсидирования, при снижении кредитного рейтинга и иных признаков ухудшения финансового состояния банков/банка-платежного агента (наступление одного или нескольких случаев), в том числе:
при снижении кредитного рейтинга от международных рейтинговых агентств ниже уровня "В" по шкале рейтингов Standard&Poors;

3) қаржы агенттігінің уәкілетті органы отырысының 20__ жылғы "___" __________ № ____ хаттамасы.";
2-тармақтың 1), 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) өңірлік үйлестіруші – облыстың (астананың, республикалық маңызы бар қаланың) әкімі айқындайтын жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
2) банк – Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидаларды іске асыру шеңберіндегі екінші деңгейдегі банк;
3) банк-төлем агенті – қаржы агенттігімен келісілген исламдық лизингтік компанияның уәкілетті банкі және исламдық лизингтік компаниялардың исламдық лизинг шарттары бойынша субсидиялар сомасын аударуға және есептен шығаруға арналған исламдық лизингтік компанияның арнайы шотын жүргізу жөніндегі функцияларды жүзеге асырады;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Шарттың талаптары бойынша қаржы агенттігі ______________ (ислам банкінің (исламдық лизингтік компанияның) атауы) алынған қаржыландыру бойынша Алушы тауарының үстеме бағасын (жалдау төлемінің бір бөлігін) субсидиялауды мынадай шарттарда жүзеге асырады:
Қаржыландыру шарты/исламдық лизинг шарты
20____жылғы "____" ______
№___
Нысаналы мақсаты
Осы Шарт жасалған күнгі қаржыландыру/лизинг сомасы
Қаржыландыру валютасы
Ислам банкі/исламдық лизингтік компания кірісінің мөлшері
Қаржыландыру/лизинг мерзімі
Ерекше шарттар
";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуды қаржы агенттігі осы Шартқа өтеу кестесін ескере отырып, банктегі (банк-төлем агентіндегі) ағымдағы шотқа ай сайын аванстық төлемдермен (айына бір рет/бірнеше рет) жүзеге асырады. Бұл ретте қаражат аударылғаннан кейін қаржы агенттігі ислам банкіне (исламдық лизингтік компанияға) бір уақытта тиісті хабарлама жібереді.
Кәсіпкерлердің жобалары бойынша субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуды қаржы агенттігі Алушының банктің/банк-төлем агентінің кредиттік рейтингі төмендеген және қаржылық жағдайының өзге де нашарлау белгілері орын алған (бір немесе бірнеше жағдай орын алған) жағдайда, оның ішінде:
халықаралық рейтингтік агенттіктердің кредиттік рейтингі Standard&Poors рейтингтер шәкілі бойынша "В" деңгейінен төмен түскен жағдайда;

при снижении значения коэффициента К4 ниже уровня 0,4;
при нарушении пруденциальных нормативов в течение 2 (двух) месяцев подряд.
В случае, исправления у банка/банка-платежного агента показателей, указанных выше, перечисление финансовым агентством средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется авансовыми платежами (однократно/несколько раз в месяц) с учетом графика платежей к договору субсидирования.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Финансовое агентство после подписания настоящего Договора выплачивает субсидии. Субсидии выплачиваются при наличии средств от соответствующего Регионального координатора.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. В случае несвоевременного погашения Получателем платежа по финансированию, в том числе несвоевременного погашения не субсидируемой части дохода исламского банка (исламской лизинговой компании) или неисполнения Получателем в течение 3 (трех) месяцев подряд (по договору исламского лизинга) - 2 (два) и более раза подряд) обязательств по оплате платежей перед исламским банком (исламской лизинговой компанией), исламский банк (исламская лизинговая компания) не производит списание средств с текущего счета финансового агентства для погашения субсидируемой части дохода исламского банка (исламской лизинговой компании) до погашения задолженности Получателем, и уведомляет об этом финансовое агентство в течение 2 (двух) рабочих дней. В случае не уведомления/уведомления по истечении 30 (тридцати) календарных дней со дня наступления случаев, предусмотренных настоящим пунктом, исламский банк (исламская лизинговая компания) уплачивает финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) месячных расчетных показателей (далее – МРП).";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Финансовое агентство прекращает субсидирование получателя при установлении следующих фактов, предусмотренных пунктом 69 Правил по исламскому финансированию:
1) нецелевое использование нового финансирования, по которому осуществляется субсидирование, при этом субсидирование приостанавливается пропорционально сумме нецелевого использования финансирования;
2) неполучение Получателем предмета лизинга (аренды) по договору исламского лизинга, по которому осуществляется субсидирование;
3) несоответствие проекта и/или Получателя условиям Правил по исламскому финансированию и/или решению регионального координационного совета/финансового агентства;
4) неисполнение Получателем в течение 3 (трех) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед исламским банком согласно графику, погашения платежей к договору финансирования;

К4 коэффициентінің мәні 0,4 деңгейінен төмендеген жағдайда;
қатарынан 2 (екі) ай бойы пруденциалдық нормативтер бұзылған жағдайда кредит бойынша толық төлемді (негізгі борыш, субсидияланатын және субсидияланбайтын сыйақы бөлігі) жүргізу фактісі туралы банктің/лизингтік компанияның хабарламасы негізінде не субсидиялау шарттарына төлем кестелерін негізге ала отырып, қысқа мерзімді кезеңге сыйақының субсидияланатын бөлігі бойынша Алушының алдағы міндеттемелерін өтейтін төлемдер негізінде жүзеге асырады.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Осы Шартқа қол қойылғаннан кейін қаржы агенттігі субсидияларды төлейді. Субсидиялар тиісті Өңірлік үйлестірушіден келіп түскен қаражат болған кезде төленеді.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Алушы қаржыландыру бойынша төлемді уақтылы өтемеген жағдайда, оның ішінде ислам банкі (исламдық лизингтік компания) кірісінің субсидияланбайтын бөлігін уақтылы өтемеген жағдайда немесе Алушы 3 (үш) ай қатарынан (исламдық лизинг шарты бойынша) қатарынан 2 (екі) және одан көп рет) төлемдерді төлеу бойынша ислам банкінің (исламдық лизингтік компанияның) алдындағы міндеттемелерді орындамаған жағдайда Алушы берешекті өтегенге дейін ислам банкі (исламдық лизингтік компания) өз кірісінің субсидияланатын бөлігін өтеу үшін қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан қаражатты есептен шығаруды жүргізбейді және 2 (екі) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігін бұл туралы хабардар етеді. Осы тармақта көзделген жағдайлар басталған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткеннен кейін хабардар еткен/хабардар етпеген жағдайда ислам банкі (исламдық лизингтік компания) қаржы агенттігіне 50 (елу) айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) мөлшерінде айыппұл төлейді.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Қаржы агенттігі Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидалардың 69-тармағында көзделген мынадай:
1) субсидиялау жүзеге асырылатын жаңа қаржыландыруды мақсатты пайдаланбау, бұл ретте субсидиялау қаржыландыруды мақсатты пайдаланбау сомасына пропорционалды түрде тоқтатыла тұрады;
2) Алушының субсидиялау жүзеге асырылатын исламдық лизинг шарты бойынша лизинг нысанасын (жалдауды) алмауы;
3) жобаның және/немесе Алушының Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидалардың талаптарына және/немесе өңірлік үйлестіру кеңесінің/қаржы агенттігінің шешіміне сәйкес келмеуі;
4) Алушының қаржыландыру шартына өтеу кестесіне сәйкес төлемдерді төлеу бойынша ислам банкі алдындағы міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) ай бойы орындамауы;

5) неисполнение Получателем 2 (два) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых (арендных) платежей перед исламским банком/исламской лизинговой компанией согласно графику погашения платежей, к договору финансирования;
6) ареста денег на счетах Получателя (за исключением наложения ареста денег на счетах в качестве мер по обеспечению иска, при условии достаточности денег на счете, в полном объеме обеспечивающих исковые требования) и/или приостановления расходных операций по счету Получателя;
7) истребование предмета лизинга (аренды) у должника в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
8) неисполнения обязательств предпринимателями по увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, а также по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) или по росту объема уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) в бюджет на 10 % после 2 (двух) финансовых лет со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства (по проектам предпринимателей в рамках направления "Поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности".";
пункт 21-1 изложить в следующей редакции:
"21-1. По проекту Получателя, одобренному по условиям Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020", субсидирование прекращается при выявлении следующих фактов:
1) нецелевое использование нового финансирования, по которому осуществляется субсидирование;
2) неполучение Получателем предмета лизинга (аренды) по договору исламского лизинга, по которому осуществляется субсидирование;
3) несоответствие проекта и/или Получателя условиям Правил по исламскому финансированию и/или решению финансового агентства;
4) неисполнение Получателем в течение 3 (трех) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед исламским банком согласно графику погашения платежей к договору финансирования;
5) неисполнение Получателем 2 (два) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых (арендных) платежей перед исламским банком/исламской лизинговой компанией согласно графику погашения платежей к договору финансирования;
6) арест счетов Получателя;
7) истребование предмета лизинга (аренды) у должника в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.";

5) Алушының қаржыландыру шартына төлемдерді өтеу кестесіне сәйкес лизингтік (жалдау) төлемдерді жасау бойынша ислам банкі/исламдық лизингтік компания алдындағы міндеттемелерді қатарынан 2 (екі) рет және одан көп орындамауы;
6) Алушының шоттарындағы ақшаға тыйым салу (талап қоюды толық көлемде қамтамасыз ететін шоттағы ақша жеткілікті болған жағдайда талап-арызды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар ретінде шоттардағы ақшаға тыйым салуды қоспағанда) және/немесе Алушының шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда борышкерден лизинг (жалдау) нысанасын кері талап ету;
8) қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін кәсіпкерлердің салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын ұлғайту, сондай-ақ кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін кызметтердің құны) өсуіне немесе бюджетке төленетін салықтар (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) көлемінің 10 %-ға өсуіне қол жеткізу жөніндегі міндеттемелерді орындамау ("Кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін қолдау" бағыты шеңберінде кәсіпкерлердің жобалары бойынша) фактілері анықталған кезде алушыны субсидиялауды тоқтатады.";
21-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21-1. "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасының шарттары бойынша мақұлданған Алушының жобасы бойынша субсидиялау мынадай:
1) субсидиялау жүзеге асырылатын жаңа қаржыландыруды мақсатты пайдаланбау;
2) Алушының субсидиялау жүзеге асырылатын исламдық лизинг шарты бойынша лизинг нысанасын (жалдауды) алмауы;
3) жобаның және/немесе Алушының Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидалардың талаптарына және/немесе Қаржы агенттігінің шешіміне сәйкес келмеуі;
4) Алушының қаржыландыру шартына өтеу кестесіне сәйкес төлемдерді төлеу бойынша ислам банкі алдындағы міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) ай бойы орындамауы;
5) Алушының қаржыландыру шартына төлемдерді өтеу кестесіне сәйкес лизингтік (жалдау) төлемдерді жасау бойынша ислам банкі/исламдық лизингтік компания алдындағы міндеттемелерді қатарынан 2 (екі) рет және одан көп орындамауы;
6) Алушының шоттарындағы ақшаға тыйым салу;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда борышкерден лизинг (жалдау) нысанасын кері талап ету фактілері анықталған кезде тоқтатылады.";

дополнить пунктом 21-2 следующего содержания:
"21-2. По проекту Получателя, одобренному по условиям Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025", субсидирование прекращается при выявлении следующих фактов:
1) нецелевое использование нового финансирования, по которому осуществляется субсидирование, при этом субсидирование приостанавливается пропорционально сумме нецелевого использования финансирования;
2) неполучение Получателем предмета лизинга (аренды) по договору исламского лизинга, по которому осуществляется субсидирование;
3) несоответствие проекта и/или Получателя условиям Правил по исламскому финансированию и/или решению регионального координационного совета/уполномоченного органа финансового агентства;
4) неисполнение Получателем в течение 3 (трех) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед исламским банком согласно графику платежей, к договору финансирования;
5) неисполнение Получателем 2 (два) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых (арендных) платежей перед исламским банком/исламской лизинговой компанией согласно графику погашения платежей;
6) ареста денег на счетах Получателя (за исключением наложения ареста денег на счетах в качестве мер по обеспечению иска, при условии достаточности денег на счете, в полном объеме обеспечивающих исковые требования) и/или приостановления расходных операций по счету предпринимателя;
7) истребование предмета лизинга (аренды) у должника в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
8) неисполнение обязательств Получателем по сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, или по увеличению объемов фонда оплаты труда или по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности), или по росту объема уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) в бюджет на 10 % после 2 (двух) финансовых лет со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства (по проектам предпринимателей в рамках направления "Поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности").";
пункты 25 и 26 изложить в следующей редакции:
"25. Финансовое агентство вправе:
1) не перечислять субсидии, в случае неполучения средств Регионального координатора;
2) не подписывать настоящий Договор, в случае если условия договора финансирования и (или) настоящего Договора не соответствуют решению уполномоченного органа финансового агентства и (или) условиям Правил по исламскому финансированию;

мынадай редакциядағы 21-2-тармақпен толықтырылсын:
"21-2. "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасының шарттары бойынша мақұлданған Алушының жобалары бойынша субсидиялау мынадай:
1) субсидиялау жүзеге асырылатын кредитті мақсатты пайдаланбау, бұл ретте субсидиялау қаржыландыруды мақсатты пайдаланбау сомасына пропорционалды түрде тоқтатыла тұрады;
2) Алушының субсидиялау жүзеге асырылатын исламдық лизинг шарты бойынша лизинг нысанасын (жалдауды) алмауы;
3) жобаның және/немесе Алушының Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидалардың талаптарына және/немесе өңірлік үйлестіру кеңесінің/қаржы агенттігінің уәкілетті органының шешіміне сәйкес келмеуі;
4) Алушының қаржыландыру шартына төлемдер кестесіне сәйкес төлемдерді төлеу бойынша ислам банкі алдындағы міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) ай бойы орындамауы;
5) Алушының төлемдерді өтеу кестесіне сәйкес лизингтік (жалдау) төлемдерді жасау бойынша ислам банкі/исламдық лизингтік компания алдындағы міндеттемелерді қатарынан 2 (екі) рет және одан көп орындамауы;
6) Алушының шоттарындағы ақшаға тыйым салу (талап қоюды толық көлемде қамтамасыз ететін шоттағы ақша жеткілікті болған жағдайда талап-арызды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар ретінде шоттардағы ақшаға тыйым салуды қоспағанда) және/немесе кәсіпкердің шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда борышкерден лизинг (жалдау) нысанасын кері талап ету;
8) қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін Алушының салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/ұлғайту жөніндегі немесе еңбекке ақы төлеу қорының көлемін ұлғайту жөніндегі немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін кызметтердің құны) өсуіне немесе бюджетке төленетін салықтар (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) көлемінің 10 %-ға өсуіне қол жеткізу жөніндегі міндеттемелерді орындамау ("Кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін қолдау" бағыты шеңберінде кәсіпкерлердің жобалары бойынша) фактілері анықталған кезде субсидиялау тоқтатылады.";
25 және 26 тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Қаржы агенттігі:
1) Өңірлік үйлестірушінің қаражатын алмаған жағдайда субсидияларды аудармауға;
2) егер қаржыландыру шартының және (немесе) осы Шарттың талаптары қаржы агенттігінің уәкілетті органының шешіміне және (немесе) Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидалардың талаптарына сәйкес келмеген жағдайда осы Шартқа қол қоймауға;

3) запрашивать у Получателя дополнительную информацию о целевом использовании средств (предмета лизинга);
4) запрашивать и получать от исламского банка (исламской лизинговой компании) документы и информацию о Получателе, а также о реализации договора финансирования (договора исламского лизинга), участвующих в Национальном проекте;
5) с предварительным письменным уведомлением исламского банка (исламской лизинговой компании) и Получателя осуществлять мониторинг соответствия проекта и (или) Получателя условиям Правил по исламскому финансированию, мониторинг целевого использования средств (предмета лизинга), по которому осуществляется субсидирование, с выездом на место реализации Проекта в рамках прав, предусмотренных в договоре финансирования (договоре исламского лизинга) между исламским банком (исламской лизинговой компанией) и Получателем, не реже 1 (одного) раза в полугодие согласно Правилам проведения мониторинга проектов в рамках Национального проекта, утвержденных уполномоченным органом по предпринимательству;
6) осуществлять контроль за соблюдением сроков исполнения обязательств, установленных настоящим Договором, предусмотренных для Сторон, и требовать их своевременного исполнения;
7) рассматривать вопрос о прекращении субсидирования Получателя и приостановить субсидирование при установлении фактов, предусмотренных пунктом 69 Правил по исламскому финансированию;
8) принять меры по обеспечению возмещения Получателем оплаченной суммы вознаграждения при установлении фактов нецелевого использования кредитных средств и (или) несоответствия проекта Получателя условиям Правил по исламскому финансированию, в том числе в судебном порядке;
9) использовать информацию о Получателе, полученную в рамках исполнения настоящего Договора, при проведении рекламной кампании, при размещении информации на официальном сайте финансового агентства, а также передавать ее третьим лицам (лицам, заинтересованным в реализации Правил по исламскому финансированию) без предварительного письменного согласия Получателя;
10) досрочно расторгнуть в одностороннем внесудебном порядке настоящий Договор, в случае принятия решения о прекращении субсидирования, при выявлении фактов, предусмотренных пунктом 23 настоящего Договора.
26. Получатель обязан:
1) своевременно и в полном объеме исполнять свои обязательства по договору финансирования (договору исламского лизинга);
2) предоставить финансовому агентству право проводить мониторинг целевого использования финансирования (лизинга), соответствия проекта и (или) Получателя условиям Правил по исламскому финансированию на территории реализации Проекта;

3) Алушыдан қаражаттың (лизинг нысанының) мақсатты пайдаланылуы туралы қосымша ақпаратты сұратуға;
4) ислам банкінен (исламдық лизингтік компаниядан) Алушы туралы, сондай-ақ Ұлттық жобаға қатысатын қаржыландыру шартының (исламдық лизинг шартының) іске асырылуы туралы құжаттар мен ақпаратты сұратуға және алуға;
5) ислам банкіне (исламдық лизингтік компанияға) және Алушыға алдын ала жазбаша хабарлай отырып, кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекіткен Ұлттық жоба шеңберінде жобаларға мониторинг жүргізу қағидаларына сәйкес ислам банкі (исламдық лизингтік компания) мен Алушының арасындағы қаржыландыру шартында (исламдық лизинг шартында) көзделген құқықтар шеңберінде Жоба іске асырылатын жерге кемінде жарты жылда 1 (бір) рет бара отырып, жобаның және (немесе) Алушының Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидалардың талаптарына сәйкестігін мониторингтеуді, субсидиялау жүзеге асырылатын қаражаттың (лизинг нысанасының) мақсатты пайдаланылуын мониторингтеуді жүзеге асыруға;
6) осы Шартта белгіленген, Тараптар үшін көзделген міндеттемелерді орындау мерзімдерінің сақталуын бақылауды жүзеге асыруға және олардың уақтылы орындалуын талап етуге;
7) Алушыны субсидиялауды тоқтату туралы мәселені қарау және Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидалардың 69-тармағында көзделген фактілер анықталған кезде субсидиялауды тоқтата тұруға;
"8) кредит қаражатын мақсатты пайдаланбау және (немесе) Алушы жобасының Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидалардың талаптарына сәйкес келмеу фактілері анықталған кезде Алушының төленген сыйақы сомасын өтеуін қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдауға, оның ішінде сот тәртібінде шаралар қабылдауға;
9) жарнама науқанын жүргізген кезде, ақпаратты қаржы агенттігінің ресми сайтында орналастырған кезде осы Шартты орындау шеңберінде алынған Алушы туралы ақпаратты пайдалануға, сондай-ақ оны Алушының алдын ала жазбаша келісуінсіз үшінші тұлғаларға (Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидаларды іске асыруға мүдделі тұлғаларға) беруге;
10) осы Шарттың 23-тармағында көзделген фактілер анықталған кезде субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылданған жағдайда, осы Шартты біржақты соттан тыс тәртіппен мерзімінен бұрын бұзуға құқылы.
26. Алушы:
1) қаржыландыру шарты (исламдық лизинг шарты) бойынша өз міндеттемелерін уақтылы және толық көлемде орындауға;
2) қаржы агенттігіне қаржыландырудың (лизингтің) мақсатты пайдаланылуына, жобаның және (немесе) Алушының Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидалардың талаптарына сәйкестігіне Жоба іске асырылатын аумақта мониторинг жүргізу құқығын беруге;

3) предоставлять по запросу финансового агентства документы и информацию, связанные с исполнением условий Правил по исламскому финансированию, договора финансирования (договора исламского лизинга) и настоящего Договора;
4) по первому требованию финансового агентства представить финансовому агентству заявление о предоставлении согласия Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан предоставлять финансовому агентству следующие сведения, являющиеся в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан налоговой тайной, которые будут использоваться финансовым агентством для мониторинга эффективности Правил по исламскому финансированию, при проведении рекламной кампании, при размещении информации на официальном сайте финансового агентства, а также передавать ее третьим лицам (лицам, заинтересованным в реализации Правил по исламскому финансированию):
доходы для определения финансовым агентством динамики роста доходов Получателя;
численность работников для определения финансовым агентством роста среднегодовой численности рабочих мест Получателя;
сумма налоговых выплат для определения финансовым агентством динамики увеличения налоговых выплат в бюджет Получателем;
5) не передавать и не раскрывать информацию об условиях и реализации настоящего Договора третьим лицам (лицам, заинтересованным в реализации Правил по исламскому финансированию) без предварительного письменного согласия Сторон.";
в пункте 28:
подпункты 2) и 3) изложить в следующей редакции:
"2) осуществлять списание с текущего счета финансового агентства в безакцептном порядке суммы субсидий по Проекту Получателя на основании соответствующего уведомления финансового агентства, при этом исламский банк (исламская лизинговая компания) не имеет права списывать суммы субсидий с иных счетов, не предназначенных для целей реализации настоящего договора.
В случае списания сумм субсидий с текущего счета финансового агентства для погашения субсидируемой части ставки вознаграждения по истечении 30 (тридцати) календарных дней со дня фактического погашения Получателем планового платежа по финансированию, исламский банк (исламская лизинговая компания) уплачивает финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) МРП;
3) в случае прекращения субсидирования дохода исламского банка (исламской лизинговой компании) по финансированию Получателя, частичного/полного досрочного погашения суммы себестоимости (суммы арендного платежа) по финансированию Получателя, в течение 7 (семи) рабочих дней представить акт сверки взаиморасчетов финансовому агентству. При этом исламский банк (исламская лизинговая компания) в акте сверки указывает суммы и даты фактического списания субсидий, а финансовое агентство указывает суммы и даты перечисления субсидий.

3) қаржы агенттігінің сұрау салуы бойынша Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидалардың, қаржыландыру шартының (исламдық лизинг шартының) және осы Шарттың талаптарын орындауға байланысты құжаттар мен ақпаратты беруге;
4) қаржы агенттігінің алғашқы талабы бойынша қаржы агенттігіне жарнама науқанын жүргізген кезде, қаржы агенттігінің ресми сайтында ақпарат орналастырған кезде Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидалардың тиімділігін мониторингтеу үшін қаржы агенттігі пайдаланатын Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтық құпия болып табылатын мынадай:
қаржы агенттігінің Алушы кірістерінің өсу серпінін айқындауы үшін кірістер;
қаржы агенттігінің Алушының жұмыс орындарының орташа жылдық санының өсуін айқындауы үшін жұмыскерлер саны;
қаржы агенттігінің Алушының бюджетке төлейтін салық төлемдерінің ұлғаю серпінін айқындауы үшін салық төлемдерінің сомасы жөніндегі мәліметтерді қаржы агенттігіне беру үшін, сондай-ақ оны үшінші тұлғаларға (Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидаларды іске асыруға мүдделі тұлғаларға) беру үшін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне келісім беру туралы өтінішті ұсынуға;
5) Тараптардың алдын ала жазбаша келісімінсіз осы Шарттың талаптары мен оны іске асыру туралы ақпаратты үшінші тұлғаларға (Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидаларды іске асыруға мүдделі адамдарға) бермеуге және жария етпеуге.";
28-тармақта:
2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қаржы агенттігінің тиісті хабарламасы негізінде Алушының Жобасы бойынша қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан субсидиялар сомасын акцептсіз тәртіппен есептен шығаруды жүзеге асыруға міндетті, бұл ретте ислам банкі (исламдық лизингтік компания) осы шартты іске асыру мақсаттарына арналмаған өзге шоттардан субсидиялар сомасын есептен шығаруға құқығы жоқ.
Алушы қаржыландыру бойынша жоспарлы төлемді нақты өтеген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткеннен кейін сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін өтеу үшін қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан субсидиялар сомасы есептен шығарылған жағдайда ислам банкі (исламдық лизингтік компания) қаржы агенттігіне 50 (елу) АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді;
3) Алушыны қаржыландыру бойынша ислам банкінің (исламдық лизингтік компанияның) кірісін субсидиялау тоқтатылған, Алушыны қаржыландыру бойынша өзіндік құнның сомасы (жалдау төлемінің сомасы) мерзімінен бұрын ішінара/толық өтелген жағдайда 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне өзара есеп айырысулардың салыстырып тексеру актісін беруге міндетті. Бұл ретте ислам банкі (исламдық лизингтік компания) салыстырып-қарау актісінде субсидиялардың іс жүзінде есептен шығарылған сомалары мен күндерін көрсетеді, ал қаржы агенттігі субсидияларды аударудың сомалары мен күндерін көрсетеді.

В случае не уведомления/уведомления по истечении 30 (тридцати) календарных дней со дня частичного/полного досрочного погашения Получателем основного долга, исламский банк (исламская лизинговая компания) уплачивает финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) МРП;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) в случае принятия уполномоченным органом финансового агентства решения о субсидировании действующего финансирования, возместить Получателю ранее полученные комиссии, сборы и (или) иные платежи в текущем финансовом году, за исключением комиссий, сборов и (или) иных платежей, разрешенных в соответствии с Правилами по исламскому финансированию;";
в типовой форме договора субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025", утвержденной указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Типовой договор субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму"
в лице ______________________________________________________________________,
действующего на основании __________, именуемое в дальнейшем "финансовое агентство",
с одной стороны, и ________________________, юридическое лицо, зарегистрированное и
осуществляющее свою деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан
в лице ______________________________________________________________________,
действующего на основании ____________________________________________________,
именуемый в дальнейшем "эмитент", с другой стороны, совместно именуемые "Стороны", а по
отдельности "Сторона" либо как указано выше, заключили настоящий договор субсидирования
ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства
в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы
(далее – Договор) в соответствии с:
Национальным проектом по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы, утвержденной
постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 728 (далее – Национальный проект);
Правилами субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами
предпринимательства в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы,
утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 1060
(далее – Правила субсидирования ставки купонного вознаграждения);
протоколом №___ от__ ________20__ года заседания уполномоченного органа финансового агентства.";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

Алушы негізгі борышты мерзімінен бұрын ішінара/толық өтеген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткеннен кейін хабардар еткен/хабардар етпеген жағдайда ислам банкі (исламдық лизингтік компания) қаржы агенттігіне 50 (елу) АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді;";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) қаржы агенттігінің уәкілетті органы қолданыстағы қаржыландыруды субсидиялау туралы шешім қабылдаған жағдайда Исламдық қаржыландыру жөніндегі қағидаларға сәйкес рұқсат етілген комиссияларды, алымдарды және (немесе) өзге де төлемдерді қоспағанда, Алушыға бұрын алынған комиссияларды, алымдарды және (немесе) ағымдағы қаржы жылындағы өзге де төлемдерді өтеуге;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау шартының үлгілік нысанында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"2021 - 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялаудың үлгілік шарты";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұдан әрі "қаржы агенттігі" деп аталатын "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы атынан __________ негізінде әрекет ететін_______________________________________________ бір тараптан және бұдан әрі "эмитент" деп аталатын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркелген және өз қызметін жүзеге асыратын заңды тұлға атынан_______________________ негізінде әрекет ететін ___________________________________________ екінші тараптан, бірлесіп "Тараптар", ал жекелей "Тарап" не жоғарыда көрсетілгендей аталатындар:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 728 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаға (бұдан әрі – Ұлттық жоба);
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылдың 31 желтоқсанындағы № 1060 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі – Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары);
қаржы агенттігінің уәкілетті органы отырысының 20___ жылғы № хаттамасына сәйкес осы 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау шартын (бұдан әрі – Шарт) жасасты.";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. В настоящем Договоре используются следующие основные термины и определения:
1) Международный финансовый центр "Астана" (далее – МФЦА) – территория в пределах города Нур-Султан с точно обозначенными границами, определяемыми Президентом Республики Казахстан, в которой действует особый правовой режим в финансовой сфере;
2) фондовая биржа МФЦА – юридическое лицо в организационно-правовой форме акционерного общества, осуществляющее организационное и техническое обеспечение торгов финансовыми инструментами в МФЦА;
3) центральный депозитарий фондовой биржи МФЦА – зарегистрированная в соответствии с действующим правом МФЦА частная компания, осуществляющая депозитарную деятельность на основании лицензии, выданной уполномоченным органом МФЦА по регулированию финансовых услуг;
4) уполномоченный орган по государственному регулированию рынка ценных бумаг – уполномоченный орган, осуществляющий государственное регулирование рынка ценных бумаг;
5) "зеленые" проекты – определенные на основе утвержденной классификации (таксономии) проекты, направленные на повышение эффективности использования существующих природных ресурсов, снижение уровня негативного воздействия на окружающую среду, повышение энергоэффективности, энергосбережения, смягчение последствий изменения климата и адаптацию к изменению климата, согласно экологическому законодательству Республики Казахстан;
6) "зеленая" облигация – долговой инструмент с фиксированным доходом, выпускаемый субъектами частного предпринимательства в соответствии с законодательством Республики Казахстан и включенный в официальный список фондовой биржи, и (или) выпущенный в соответствии с актами МФЦА и включенный в список фондовой биржи МФЦА для привлечения денежных средств в целях реализации "зелҰных" проектов;
7) "зеленая" таксономия – классификация "зеленых" проектов, подлежащих финансированию через "зеленые" облигации и "зеленые" кредиты, согласно экологическому законодательству Республики Казахстан;
8) проект – совокупность действий и мероприятий в различных направлениях предпринимательской деятельности, осуществляемых предпринимателем в качестве инициативной деятельности, направленной на получение дохода и не противоречащей законодательству Республики Казахстан;
9) облигации с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения – облигации, в том числе "зеленые" облигации, выпущенные эмитентом и включенные в официальный список ценных бумаг фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан, а также "зеленые" облигации, выпущенные субъектами предпринимательства в соответствии с актами МФЦА и включенные в список фондовой биржи МФЦА, по которым финансовым агентством осуществляется субсидирование части ставки купонного вознаграждения;

"1. Осы Шартта мынадай негізгі терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) "Астана" халықаралық қаржы орталығы (бұдан әрі – АХҚО) – Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын дәл белгіленген шекарасы бар, қаржы саласындағы ерекше құқықтық режим қолданылатын Нұр-Сұлтан қаласының шегіндегі аумақ;
2) АХҚО қор биржасы – АХҚО-да қаржы құралдарының сауда-саттығын ұйымдастырушылық және техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға;
3) АХҚО қор биржасының орталық депозитарийі – АХҚО-ның қолданыстағы құқығына сәйкес тіркелген, АХҚО-ның қаржылық көрсетілетін қызметтерді реттеу жөніндегі уәкілетті органы берген лицензия негізінде депозитарлық қызметті жүзеге асыратын жеке компания;
4) бағалы қағаздар нарығын мемлекеттік реттеу жөніндегі уәкілетті орган – бағалы қағаздар нарығын мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті орган;
5) "жасыл" жобалар – бекітілген сыныптама (таксономия) негізінде айқындалған жобалар, олар Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес бар табиғи ресурстарды пайдалану тиімділігін арттыруға, қоршаған ортаға теріс әсер ету деңгейін төмендетуге, энергия тиімділігін, энергия үнемдеуді арттыруға, климаттың өзгеру салдарларын жұмсартуға және климаттың өзгеруіне бейімделуге бағытталған;
6) "жасыл" облигация – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кәсіпкерлік субъектілері шығаратын және қор биржасының ресми тізіміне енгізілген және (немесе) АХҚО актілеріне сәйкес шығарылған және "жасыл" жобаларды іске асыру мақсатында ақша қаражатын тарту үшін АХҚО қор биржасының тізіміне енгізілген, тіркелген кірісі бар борыштық құрал;
7) "жасыл" таксономия – Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес "жасыл" облигациялар және "жасыл" кредиттер арқылы қаржыландыруға жататын "жасыл" жобалардың сыныптамасы;
8) жоба –табыс алуға бағытталған және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін бастамашылық қызмет ретінде кәсіпкер жүзеге асыратын кәсіпкерлік қызметтің түрлі бағыттарындағы іс-қимылдар мен іс-шаралар жиынтығы;
9) купондық сыйақы мөлшерлемесі субсидияланатын облигациялар – эмитент шығарған және қаржы агенттігі купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялайтын, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын қор биржасының ресми бағалы қағаздар тізіміне енгізілген облигациялар, оның ішінде "жасыл" облигациялар, АХҚО актілеріне сәйкес эмитент шығарған және қаржы агенттігі купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялауды жүзеге асыратын АХҚО қор биржасының тізіміне енгізілген "жасыл" облигациялар;

10) субсидирование части ставки купонного вознаграждения – форма государственной финансовой поддержки эмитентов, используемая для частичного возмещения расходов, оплачиваемых эмитентом держателю облигации с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения;
11) уполномоченный орган финансового агентства – постоянно действующий коллегиальный орган, осуществляющий свою деятельность в пределах полномочий, предоставленных ему Уставом финансового агентства, Кредитной политикой финансового агентства и закрепленных внутренними документами финансового агентства;
12) фондовая биржа – юридическое лицо, созданное в организационно-правовой форме акционерного общества, не менее двадцати пяти процентов от общего количества голосующих акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан, осуществляющее организационное и техническое обеспечение торгов путем их непосредственного проведения с использованием торговых систем данного организатора торгов;
13) листинг – включение ценных бумаг в категорию и (или) сектор официального списка ценных бумаг фондовой биржи и фондовой биржи МФЦА, для включения и нахождения в которых внутренними документами фондовой биржи и/или фондовой биржи МФЦА установлены специальные (листинговые) требования к ценным бумагам и их эмитентам;
14) представитель держателей облигаций – профессиональный участник рынка ценных бумаг, который не является аффилированным лицом эмитента данных облигаций, действующий в интересах держателей облигаций с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения на основании договора, заключенного с эмитентом, в процессе обращения облигаций на вторичном рынке ценных бумаг, выплаты вознаграждения по облигациям и их погашения;
15) погашение облигаций – действия эмитента по изъятию из обращения размещенных облигаций с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения путем выплаты вознаграждения и номинальной стоимости (без цели последующей продажи) облигации в порядке, установленном проспектом выпуска облигаций;
16) держатель облигаций – лицо, зарегистрированное в системе реестров держателей ценных бумаг или системе учета номинального держания, обладающее правами по облигациям с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения;
17) центральный депозитарий – специализированное некоммерческое акционерное общество, осуществляющая виды деятельности, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг";
18) ставка вознаграждения – выраженный в процентах размер вознаграждения, который установлен проспектом выпуска облигаций, подлежащий выплате на периодической основе держателю облигации за пользование деньгами, полученными эмитентом вследствие размещения облигации;

10) купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау – эмитент купондық сыйақы мөлшерлемесі субсидияланатын облигацияларды ұстаушыға төлейтін шығыстарды ішінара өтеу үшін қолданылатын эмитенттерге мемлекеттік қаржылай қолдау көрсету нысаны;
11) қаржы агенттігінің уәкілетті органы –Қаржы агенттігінің жарғысында, Қаржы агенттігінің кредиттік саясатында берілген және қаржы агенттігінің ішкі құжаттарында бекітілген өкілеттіктер шегінде қызметін жүзеге асыратын, тұрақты түрде жұмыс істейтін алқалы орган;
12) қор биржасы – дауыс беретін акцияларының жалпы санының кемінде жиырма бес проценті Қазақстан Республикасының Ұлттық банкіне тиесілі акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған осы сауда-саттықтарды ұйымдастырушының сауда-саттық жүйелерін пайдалана отырып, сауда-саттықтарды тікелей өткізу жолымен оларды ұйымдастырушылық және техникалық қамтамасыз ететін заңды тұлға;
13) листинг – бағалы қағаздарды қор биржасының және АХҚО қор биржасының ресми бағалы қағаздар тiзiмiнiң санатына және (немесе) секторына енгiзу, оларды қосу және оларда болу үшін қор биржасының және/немесе АХҚО қор биржасының iшкi құжаттарында бағалы қағаздарға және олардың эмитенттерiне арнайы (листингтiк) талаптар белгiленген;
14) облигация ұстаушылардың өкiлi – осы облигациялар эмитентінің үлестес тұлғасы болып табылмайтын, облигациялар бойынша сыйақы төлеу және оларды өтеу, бағалы қағаздардың қайталама нарығында облигациялар айналысы процесінде эмитентпен жасасқан шарт негізінде купондық сыйақы мөлшерлемесі субсидияланатын облигациялар ұстаушылардың мүддесінде әрекет ететін бағалы қағаздар нарығының кәсiби қатысушы;
15) облигацияларды өтеу – эмитенттiң облигациялар шығару проспектiсiнде белгiленген тәртiппен купондық сыйақы мөлшерлемесі субсидияланатын орналастырылған облигацияларды сыйақысы мен номиналды құнын төлеу жолымен (кейiннен сату мақсатынсыз) айналыстан алып қою бойынша іс-қимылы;
16) облигациялар ұстаушы – бағалы қағаз ұстаушылар тізілімі жүйесінде немесе номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген, купондық сыйақы мөлшерлемесі субсидияланатын облигациялар бойынша құқықтары бар тұлға;
17) орталық депозитарий – "Бағалы қағаздар нарығы туралы" Қазақстан Республикасының заңында көзделген қызмет түрлерін жүзеге асыратын мамандандырылған коммерциялық емес акционерлік қоғам;
18) сыйақы мөлшерлемесі – облигацияны орналастыру нәтижесінде эмитент алған ақшаны қолданғаны үшін облигация ұстаушыға жүйелі түрде төленуі тиіс, облигацияларды шығару проспектінде белгіленген, пайызбен көрсетілетін сыйақы мөлшері;

19) внешняя оценка (по проекту, финансируемому через выпуск "зеленой" облигации) – процедура оценки соответствия "зеленых" облигаций ключевым элементам принципов "зеленых" облигаций Международной ассоциации рынков капитала и других признанных стандартов, согласно акту фондовой биржи МФЦА по выпуску "зеленых" облигаций, включая проверку соответствия "зеленого" проекта подсекторам проектов "зеленой" таксономии в части соблюдения предусмотренных "зеленой" таксономией пороговых значений;
20) провайдер внешней оценки – организация, осуществляющая независимую оценку по намечаемому к реализации или реализуемому "зеленому" проекту, финансируемому через выпуск "зеленой" облигации, с подготовкой соответствующего заключения;
21) уполномоченный орган – уполномоченный орган по предпринимательству;
22) эмитент – предприниматель, осуществляющий выпуск облигаций с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Финансовое агентство выплачивает субсидии после подписания настоящего Договора и предоставления эмитентом:
1) зарегистрированного проспекта выпуска облигаций уполномоченным органом по регулированию рынка ценных бумаг;
2) уведомления фондовой биржи/фондовой биржи МФЦА о включении облигаций эмитента в официальный список биржи (листинг);
3) уведомления о заключении между эмитентом и центральным депозитарием/центральным депозитарием фондовой биржи МФЦА договора на оказание услуг платежного агента;
4) выписки из системы учета центрального депозитария/центрального депозитария фондовой биржи МФЦА или отчета об итогах размещения облигаций.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется финансовым агентством на основании уведомления, информации и справки центрального депозитария/центрального депозитария фондовой биржи МФЦА в соответствии с Правилами субсидирования ставки купонного вознаграждения, в течение 10 (десяти) рабочих дней путем перечисления средств на текущий счет эмитента в банке, при наличии бюджетных средств по субсидированию.";
пункты 11, 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"11. Финансовое агентство обязано:
1) своевременно направить на текущий счет эмитента средства, предусмотренные для субсидирования части ставки купонного вознаграждения, согласно пункта 9 настоящего Договора;
2) приостановить субсидирование при выявлении следующих фактов:
нецелевого использования средств от размещения облигаций, по которым осуществляется субсидирование;
несоответствия проекта и (или) эмитента условиям Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения;
неисполнение эмитентом обязательств по оплате не субсидируемой части купонного вознаграждения.

19) сыртқы бағалау ("жасыл" облигация шығару арқылы қаржыландырылатын жоба бойынша) – "жасыл" жобаның "жасыл" таксономияда көзделген шекті мәндердің сақталуы бөлігінде "жасыл" таксономия жобаларының кіші секторларына сәйкестігін тексеруді қоса алғанда, "жасыл" облигациялардың Капитал нарықтары халықаралық қауымдастығының және АХҚО қор биржасының "жасыл" облигацияларды шығару жөніндегі актісіне сәйкес басқа да танылған стандарттардың "жасыл" облигациялар қағидаттарының негізгі элементтеріне сәйкестігін бағалау рәсімі;
20) сыртқы бағалау провайдері – тиісті қорытынды дайындай отырып, "жасыл" облигация шығару арқылы қаржыландырылатын іске асырылуы көзделген немесе іске асырылып жатқан "жасыл" жоба бойынша тәуелсіз бағалауды жүзеге асыратын ұйым;
21) уәкілетті орган – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган;
22) эмитент – купондық сыйақы мөлшерлемесі субсидияланатын облигацияларды шығаруды жүзеге асыратын кәсіпкер.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қаржы агенттігі осы Шартқа қол қойылғаннан және эмитент:
1) бағалы қағаздар нарығын реттеу жөніндегі уәкілетті орган тіркеген облигациялар шығарылымы проспектін;
2) қор биржасының/АХҚО қор биржасының эмитенттің облигацияларын биржаның (листинг) ресми тізіміне енгізу туралы хабарламасын;
3) эмитент пен орталық депозитарий/АХҚО қор биржасының орталық депозитарий арасында төлем агенті қызметтерін көрсетуге шарт жасалғаны туралы хабарламаны;
4) орталық депозитарийдің/АХҚО қор биржасының орталық депозитарийінің есепке алу жүйесінен облигацияларды орналастыру нәтижелері туралы үзінді көшірмені немесе есепті ұсынғаннан кейін субсидиялар төлейді.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Субсидиялауға көзделген қаражатты аударуды қаржы агенттігі Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларына сәйкес орталық депозитарийдің/АХҚО қор биржасының орталық депозитарийінің хабарламасы, ақпараты және анықтамасы негізінде субсидиялау бойынша бюджет қаражаты болған жағдайда 10 (он) жұмыс күні ішінде қаражатты эмитенттің банктегі ағымдағы шотына аудару жолымен жүзеге асырады.";
11, 12 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Қаржы агенттігі:
1) Осы Шарттың 9-тармағына сәйкес купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау үшін көзделген қаражатты эмитенттің ағымдағы шотына уақытылы аударуға;
2) мынадай:
субсидиялау жүзеге асырылатан облигацияларды орналастырудан түскен қаражатты мақсатты пайдаланбау;
жобаның және (немесе) эмитенттің Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларының шарттарына сәйкессіздігі;
эмитенттің облигациялар бойынша купондық сыйақының субсидияланбайтын бөлігін төлеу міндеттемесін орындамау фактілері анықталған жағдайда субсидиялауды тоқтатуға;

3) в целях предоставления отчета в уполномоченный орган осуществлять мониторинг реализации Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения в части субсидирования ставки купонного вознаграждения;
4) принять меры по обеспечению возмещения эмитентом оплаченной суммы вознаграждения при установлении фактов нецелевого использования средств от размещения облигаций и (или) несоответствия проекта эмитента условиям Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения, в том числе в судебном порядке.
12. Финансовое агентство вправе:
1) не перечислять субсидии, в случае неполучения средств от регионального координатора;
2) проводить проверки эмитента на предмет целевого использования средств. Требовать от эмитента документы и сведения, подтверждающие целевое использование средств от размещения облигаций;
3) запрашивать и получать от центрального депозитария/центрального депозитария фондовой биржи МФЦА документы и информацию о эмитенте, а также о размещений облигаций, участвующих в рамках Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения;
4) с предварительным письменным уведомлением эмитента осуществлять мониторинг соответствия проекта и (или) эмитента условиям Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения, мониторинг целевого использования средств, по которому осуществляется субсидирование, не реже 1 (одного) раза в полугодие;
5) дополнительно запрашивать у эмитента необходимые сведения о результатах его деятельности в рамках реализации Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения в течение срока действия настоящего Договора в целях формирования отчета;
6) осуществлять контроль за соблюдением сроков исполнения обязательств эмитента, установленных настоящим Договором, предусмотренных для Сторон, и требовать их своевременного исполнения эмитентом;
7) использовать информацию о эмитенте, полученную от эмитента в рамках исполнения настоящего Договора, при проведении рекламной кампании, при размещении информации на официальном сайте финансового агентства, а также передавать ее третьим лицам с полученным письменным согласием эмитента;
8) досрочно расторгнуть в одностороннем внесудебном порядке настоящий Договор, в случаях, предусмотренных подпунктом 4) пункта 43 Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения;
9) прекратить субсидирование на основании выявления следующих фактов:
нецелевое использование средств от размещения облигаций, по которым осуществляется субсидирование;
несоответствие проекта и (или) эмитента условиям Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения;
неисполнение эмитентом обязательств по оплате купонного вознаграждения по облигациям;
арест денег на счетах эмитента (за исключением наложения ареста денег на счетах в качестве мер по обеспечению иска, при условии достаточности денег на счете, в полном объеме обеспечивающих исковые требования) и/или приостановления расходных операций по счету эмитента;

3) уәкілетті органға есеп беру мақсатында облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау бөлігінде Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларының іске асырылуын мониторингтеуді жүзеге асыруға;
4) облигацияларды орналастырудан түскен қаражатты мақсатты пайдаланбау және (немесе) эмитент жобасының Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларының шарттарына сәйкес келмеу фактілері анықталған жағдайда, эмитенттің төленген сыйақы сомасын өтеуін, оның ішінде сот тәртібінде өтеуін қамтамасыз ету шараларын қабылдауға міндетті.
12. Қаржы агентігі:
1) өңірлік үйлестірушіден қаражатты алмаған жағдайда субсидияларды аудармауға;
2) қаражатты мақсатты пайдалануы тұрғысында эмитентке тексерулер жүргізуге құқылы. Эмитенттен облигацияларды орналастырудан түскен қаражаттың мақсатты пайдаланылуын растайтын құжаттар мен мәліметтерді талап етуге;
3) орталық депозитарийден/АХҚО қор биржасының орталық депозитарийінен эмитент туралы, сондай-ақ Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары шеңберінде қатысатын облигацияларды орналастыру туралы құжаттар мен ақпаратты сұратуға және алуға;
4) эмитентті алдын ала жазбаша хабардар ете отырып, жобаның және (немесе) эмитенттің Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларының шарттарына сәйкестігіне мониторингті, субсидиялау жүзеге асырылатын қаражаттың мақсатты пайдаланылуына жарты жылда кемінде1 (бір) рет мониторингті жүзеге асыруға;
5) есеп қалыптастыру мақсатында осы Шарттың қолданылу мерзімі ішінде Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларын іске асыру шеңберінде эмитенттен қызметінің нәтижелері туралы қажетті мәліметтерді қосымша сұратуға;
6) Тараптар үшін көзделген осы Шартта белгіленген эмитент міндеттемелерінің орындалу мерзімінің сақталуын бақылауды жүзеге асыруға және эмитенттің оларды уақтылы орындауын талап етуге;
7) осы Шартты жүзеге асыру шеңберінде эмитенттен алынған эмитент туралы ақпаратты жарнамалау науқанын өткізу кезінде, қаржы агенттігінің ресми сайтында ақпаратты жариялау кезінде пайдалануға, сондай-ақ оны эмитенттен алынған жазбаша келісімімен үшінші тұлғаларға беруге;
8) Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары 43-тармағының 4) тармақшасында көзделген жағдайларда осы Шартты мерзімінен бұрын бір жақты соттан тыс тәртіппен бұзуға;
9) мынадай:
субсидиялау жүзеге асырылатын облигацияларды орналастырудан түскен қаражатты мақсатты пайдаланбау;
жобаның және (немесе) эмитенттің Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларының талаптарына сәйкес келмеуі;
эмитенттің облигациялар бойынша купондық сыйақыны төлеу жөніндегі міндеттемелерін орындамауы;
эмитенттің шоттарындағы ақшаға тыйым салу (талап қою талаптарын толық көлемде қамтамасыз ететін шоттағы ақша жеткілікті болған жағдайда, талап қоюды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар ретінде шоттардағы ақшаға тыйым салуды қоспағанда) және/немесе эмитенттің шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру;

неисполнение обязательств эмитентом по увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, по увеличению объемов фонда оплаты труда или по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) или по росту объема уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) в бюджет на 10 % после 2 (двух) финансовых лет со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства;
не достижения эмитентом по "зеленым" облигациям пороговых критериев "зеленой" таксономии, заявленных по намечаемым "зеленым" облигациям, по истечении 2 (два) лет с начала субсидирования проекта на основании предоставляемого эмитентом заключения провайдера внешней оценки в случаях, когда данные пороговые критерии предусматривают:
1) конкретные минимальные значения снижения энергопотребления;
2) минимальные уровни выбросов парниковых газов;
3) снижение доли/утилизации отходов;
4) снижение водопотребления;
5) соответствие требованиям справочников наилучших доступных технологий (в части, указанной в пороговом критерии).
13. Эмитент обязан:
1) своевременно и в полном объеме исполнять свои обязательства по Договору;
2) своевременно перечислять полную сумму купонного вознаграждения на счет в центральный депозитарий/центральный депозитарий фондовой биржи МФЦА согласно графику погашения;
3) предоставить финансовому агентству по письменному запросу право проводить проверки целевого использования средств от размещения облигаций, соответствия проекта и (или) эмитента условиям Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения на территории реализации проекта;
4) предоставлять по письменному запросу финансового агентства документы и информацию, связанные с исполнением условий Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения и настоящего Договора;
5) не передавать и не раскрывать информацию об условиях и реализации настоящего Договора третьим лицам без предварительного письменного согласия Сторон;
6) в случае различия видов деятельности, с которым будет оказана настоящая государственная поддержка, присвоить соответствующий ОКЭД в органах статистики в течение тридцати рабочих дней с даты заключения настоящего Договора и уведомить регионального координатора/финансовое агентство;
7) по решению суда обеспечить возврат суммы вознаграждения, оплаченной финансовым агентством, в том числе при установлении фактов нецелевого использования средств от размещения облигаций и (или) несоответствия проекта условиям Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения;

эмитенттің салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және(немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректер негізінде қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін 10 %-ға жұмыс орындарының орташа жылдық санын ұлғайту жөніндегі, еңбекке ақы төлеу қорының көлемін ұлғайту жөніндегі немесе табыстың өсуіне қол жеткізу жөніндегі (өткізуден түсетін кіріс: өткізілген тауарлардың, жұмыстардың,негізгі қызметтен көрсетілетін қызметтердің құны) немесе бюджетке төленетін салықтар (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) көлемінің өсуі бойынша міндеттемелерді орындамауы ;
жобаны субсидиялау басталғаннан бастап 2 (екі) жыл өткен соң эмитент ұсынатын сыртқы бағалау провайдерінің қорытындысы негізінде, егер осы шекті өлшемшарттарда :
1) энергия тұтынуды төмендетудің нақты ең төменгі мәндері;
2) парниктік газдар шығарындыларының ең төменгі деңгейлері;
3) қалдықтардың үлесін азайту/кәдеге жарату;
4) су тұтынуды төмендету;
5) ең озық қолжетімді технологиялар анықтамалықтарының талаптарына сәйкестігі (шекті өлшемшартта көрсетілген бөлігінде) көзделетін болса, эмитенттің "жасыл" облигациялар бойынша белгіленген "жасыл" облигациялар бойынша мәлімделген "жасыл" таксономияның шекті критерийлеріне қол жеткізбеу фактілерін анықтау негізінде субсидиялауды тоқтатуға құқылы.
13. Эмитент:
1) Шарт бойынша өз міндеттемелерін уақтылы және толық көлемде орындауға;
2) өтеу кестесіне сәйкес купондық сыйақының толық сомасын орталық депозитарийгеі/АХҚО қор биржасының орталық депозитарийіне шотқа уақтылы аударуға;
3) қаржы агенттігіне жазбаша сұрау салу бойынша облигацияларды орналастырудан түскен қаражаттың мақсатты пайдаланылуына, жобаны жүзеге асыру аумағында жобаның және (немесе) эмитенттің Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларының талаптарына сәйкестігінетексеру жүргізу құқығын беруге;
4) қаржы агенттігінің жазбаша сұрау салуы бойынша Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары мен осы Шартты талаптарын орындаумен байланысты құжаттар мен ақпаратты беруге;
5) Тараптардың алдын ала жазбаша келісімінсіз осы Шарттың талаптары мен іске асырылуы туралы ақпаратты үшінші тұлғаларға ашпауға және бермеуге;
6) осы мемлекеттік қолдау көрсетілетін қызмет түрлерінде айырмашылықтар болған жағдайда, осы Шарт жасасқан күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде статистика органдарында тиісті ЭҚЖЖ қойғызып алуға және өңірлік үйлестірушіні/қаржы агенттігін хабардар етуге;
7) қаржы агенттігі төлеген, оның ішінде облигацияларды орналастырудан түскен қаражатты мақсатты пайдаланбау және (немесе) жобаның Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларының талаптарына сай болмау фактілері анықталған кезде, сот шешімі бойынша сыйақы сомасын қайтаруды қамтамасыз етуге;

8) в отношении "зеленых" облигаций по истечении 2 (двух) лет с начала субсидирования проекта обеспечить проведение соответствующей независимой оценки достижения эмитентом заявленных пороговых критериев "зеленой" таксономии по проекту либо энергоаудиты, заключение по результатам которой предоставляется эмитентом финансовому агентству. Внешние проверки выполнения заявленных эмитентом пороговых критериев "зеленой" таксономии по проекту могут проводиться провайдерами оценки, выдавшими первоначальное заключение о соответствии проекта пороговым критериям "зеленой" таксономии.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Настоящий Договор расторгается в одностороннем порядке финансовым агентством в случаях, предусмотренных подпунктом 4) пункта 43 Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения.";
в типовой форме договора гарантии в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025", утвержденной указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Типовой договор гарантирования по кредитам/финансовому лизингу в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму"
в лице _____________________________________________________________________,
действующего на основании ___________________________________________________,
именуемое в дальнейшем "Гарант", с одной стороны, Акционерное общество/
товарищество ограниченной ответственности "_____________________________________"
банк/лизинговая компания в лице ________________________________________________,
действующего на основании ____________________________________________________,
именуемое в дальнейшем "Банк", с другой стороны,
и __________________________________________________________________________
(полное наименование предпринимателя/лизингополучателя),
в лице ______________________________________________________________________,
действующего на основании ____________________________________________________,
именуемое (-ый) в дальнейшем "Заемщик", с третьей стороны, далее совместно
именуемые "Стороны", а по отдельности как указано выше или "Сторона",
заключили настоящий типовой Договор гарантирования по кредитам/финансовому лизингу
в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы
(далее – Договор) в соответствии с:
Национальным проектом по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы, утвержденной
постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 728 (далее – Национальный проект);
Правилами гарантирования по кредитам/финансовому лизингу в рамках национального проекта
по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы, утвержденными постановлением Правительства
Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года №1060 (далее – Правила гарантирования);
Механизмом кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов, утвержденным постановлением
Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820 (далее – Механизм).";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

8) "жасыл" облигацияларға қатысты жобаны субсидиялау басталғаннан бастап 2 (екі) жыл өткен соң эмитенттің жоба бойынша мәлімделген "жасыл" таксономияның шекті критерийлеріне қол жеткізуіне тиісті тәуелсіз бағалау не энергия аудиттер жүргізілуін қамтамасыз етуге , оның нәтижелері бойынша қорытындыны эмитент қаржы агенттігіне ұсынуға міндетті. Эмитенттің жоба бойынша мәлімделген "жасыл" таксономияның шекті критерийлерінің орындалуына сыртқы тексерулерді жобаның "жасыл" таксономияның шекті критерийлеріне сәйкестігі туралы бастапқы қорытындыны берген бағалау провайдерлері жүргізе алады.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
" 16. Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларының 43-тармағы 4) тармақшасында көзделген жағдайларда осы Шартты қаржы агенттігі біржақты тәртіпте бұзуға құқылы.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде кепілдік шартының үлгілік нысанында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде кредиттер/қаржылық лизинг бойынша кепілдіктер берудің үлгілік шарты";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұдан әрі "Кепілгер" деп аталатын "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы атынан _______________________ негізінде әрекет ететін _____________________________________ бір тараптан,
бұдан әрі "Банк" деп аталатын банк/лизингтік компания "____________" акционерлік қоғамы/жауапкершілігі шектеулі серіктестігі атынан _________________________________________________ негізінде әрекет ететін ______________________________________ екінші тараптан,
бұдан әрі "Қарыз алушы" деп аталатын____________________________ (кәсіпкердің/лизинг алушының толық атауы) атынан _____________________________ негізінде әрекет ететін _____________________________________ үшінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар", ал жеке-жеке жоғарыда көрсетілгендей немесе "Тарап" деп аталатындар :
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 728 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөннідегі ұлттық жобаға (бұдан әрі – Ұлттық жоба);
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 1060 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде кредиттер/қаржылық лизинг бойынша кепілдіктер беру қағидаларына (бұдан әрі – Кепілдік беру қағидалары);
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысымен бекітілген Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігіне (бұдан әрі – Тетік) сәйкес осы 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде кредиттер/қаржылық лизинг бойынша кепілдіктер берудің үлгілік шартын (бұдан әрі – Шарт) жасасты.";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Термины и определения, используемые в настоящем Договоре, определены Правилами гарантирования и Механизмом.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Подписанием настоящего Договора Заемщик предоставляет согласие на представление Гарантом акционеру Гаранта и государственным органам следующих сведений: наименование Заемщика, участие Заемщика в рамках национального проекта и/или Механизма, наименование проекта Заемщика, регион и отрасль реализации проекта Заемщика, сумма и срок кредита, сумма гарантии, ставка вознаграждения по кредиту, размер комиссии по гарантии. Заемщик также предоставляет Гаранту право на публикацию сведений, указанных в настоящем пункте, в средствах массовой информации, в том числе на интернет-ресурсе Гаранта.";
абзац второй пункта 9 изложить в следующей редакции:
"Несоблюдение данного условия влечет применение Гарантом мер ответственности по отношению к банку в соответствии с пунктом 39-1 настоящего Договора.";
абзац второй пункта 10 изложить в следующей редакции:
"Несоблюдение данного условия влечет применение Гарантом мер ответственности по отношению к банку в соответствии с пунктом 39-1 настоящего Договора.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Имущество, принятое по кредитному договору в качестве обеспечения, в течение срока действия Договора гарантии не может выступать в качестве обеспечения по другим обязательствам Заемщика и (или) третьих лиц (за исключением случаев, письменно согласованных с Гарантом).
Несоблюдение данного условия влечет применение Гарантом мер ответственности по отношению к банку в соответствии с пунктом 39-1 настоящего Договора.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Заемщик обязан для целей ведения мониторинга реализации Национального проекта представить заявление на предоставление согласия Гаранту на получение от Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан следующие сведения, являющиеся налоговой тайной в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан:
1) доходы для определения Гарантом динамики роста доходов Заемщика;
2) численность работников для определения Гарантом роста среднегодовой численности рабочих мест Заемщика;
3) сумма налоговых выплат для определения Гарантом динамики увеличения налоговых выплат в бюджет Заемщиком.";
абзац четвертый подпункта 1) пункта 17 изложить в следующей редакции:
"В случае внесения, указанных в части второй настоящего подпункта Договора изменений в кредитный договор без предварительного письменного согласия Гаранта, банк несет ответственность в соответствии с пунктом 39-1 настоящего Договора;";
пункт 22 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Шартта пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар Кепілдік беру қағидаларында және Тетікте айқындалған.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Осы Шартқа қол қоя отырып, Қарыз алушы Кепілгердің Кепілгер акционеріне және мемлекеттік органдарға мынадай мәліметтерді беруге келісім береді: Қарыз алушының атауы, Қарыз алушының Ұлттық жоба және/немесе Тетік шеңберінде қатысуы, Қарыз алушы жобасының атауы, Қарыз алушы жобасын іске асыратын өңір және сала, кредит сомасы және мерзімі, кепілдік сомасы, кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі, кепілдік бойынша комиссия мөлшері.Қарыз алушы Кепілгерге осы тармақта аталған мәліметтерді бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде Кепілгердің интернет-ресурсында жариялауға да құқық береді.";
9-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы талапты сақтамау Кепілгердің осы Шарттың 39-1-тармағына сәйкес банкке қатысты жауапкершілік шараларын қолдануына әкеп соғады.";
10-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы талапты сақтамау Кепілгердің осы Шарттың 39-1-тармағына сәйкес банкке қатысты жауапкершілік шараларын қолдануына әкеп соғады.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Кредит шарты бойынша қамсыздандыру ретінде қабылданған мүлік Кепілдік шарты қолданылатын мерзім ішінде Қарыз алушының және (немесе) үшінші тұлғалардың басқа міндеттемелері бойынша қамсыздандыру ретінде (Кепілгермен жазбаша келісілген жағдайларды қоспағанда) қолданылмайды.
Осы талапты сақтамау Кепілгердің осы Шарттың 39-1-тармағына сәйкес Банкке қатысты жауапкершілік шараларын қолдануына әкеп соғады.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Қарыз алушы Кепілгерге Ұлттық жобаның іске асырылуына мониторинг жүргізу мақсаты үшін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетінен Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтық құпия болып табылатын келесі мәліметтерді алуына келісімге өтініш беруге міндетті:
1) Кепілгердің Қарыз алушы кірісінің өсу серпінін айқындауы үшін кірістер;
2) Кепілгердің Қарыз алушының орташа жылдық жұмыс орындары санының өсуін айқындауы үшін жұмыскерлердің саны;
3) Кепілгердің Қарыз алушының бюджетке салықтық төлемдерінің ұлғаю серпінін айқындауы үшін салықтық төлемдер сомасы.";
17-тармақтың 1) тармақшасының төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Кепілгердің алдын ала жазбаша келісімінсіз Шарттың осы тармақшасының екінші бөлігінде көрсетілген кредиттік шартқа өзгерістер енгізілген жағдайда, банк осы Шарттың 39-1-тармағына сәйкес жауапты болады;";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"22. Суммы, полученные в результате предпринятых банком мер по взысканию задолженности Заемщика до исполнения требования Гарантом, направляются на погашение задолженности Заемщика в соответствии очередностью, установленной условиям кредитного договора и требованиям действующего гражданского и банковского законодательства Республики Казахстан.";
абзац первый пункта 24 изложить в следующей редакции:
"24. В случае если в течение 120 (ста двадцати) календарных дней с даты непрерывного неисполнения Заемщиком обязательств по погашению суммы основного долга по кредитному договору Заемщик исполнил полностью или частично обязательства по погашению суммы основного долга по кредитному договору либо если банком были взысканы суммы основанного долга в результате проведенных мероприятий по взысканию задолженности согласно пункту 21 Договора, сумма гарантии уменьшается соразмерно исполненному обязательству по оплате основного долга/сумме направленной на погашение основного долга в результате проведенных мероприятий по взысканию задолженности.";
в пункте 26;
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) справка о наличии задолженности Заемщика перед банком с указанием перечня залогового имущества и/или предмета лизинга по проекту Заемщика в рамках кредитного договора на дату отправки письменного уведомления согласно пункту 20 Договора и на дату предоставления требования к Гаранту;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) информация о предпринятых банком мерах по взысканию задолженности по кредитному договору и, в случае взыскания задолженности о суммах, вырученных в результате принятых мер, с приложением подтверждающих документов;";
пункты 32 и 33 изложить в следующей редакции:
"32. Банк в пределах сроков, установленных пунктом 21 Договора, проводит работу по реализации залогового обеспечения/предмета лизинга и иные меры по взысканию задолженности с Заемщика. Все суммы, полученные банком в результате мер по взысканию задолженности Заемщика, в том числе путем реализации залогового обеспечения/предмета лизинга, распределяются между Гарантом и банком в следующей очередности:
1) погашение суммы остатка вознаграждения Заемщика перед банком;
2) погашение суммы остатка основного по кредитному договору перед банком;
3) погашение задолженности Заемщика перед Гарантом;
4) погашение неустойки и иной задолженности Заемщика по кредитному договору перед банком.
При этом распределение денег производится в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты их получения банком.
33. В случае если после исполнения пункта 32 настоящего Договора, задолженность Заемщика перед Гарантом не будет погашена/будет погашена не в полном объеме, банк обязуется передать Гаранту, исполнившему обязательство по гарантии, все нереализованное банком имущество/предмет лизинга, а также права по гарантиям, поручительствам и прочему залоговому имуществу/предмету лизинга, указанным в кредитном договоре в качестве обеспечения исполнения обязательств Заемщика и права, принадлежащие банку как залогодержателю по договорам с предоставлением обеспечения в объеме исполненного Гарантом обязательства.

"22. Кепілгер талапты орындағанға дейін банк қабылдаған Қарыз алушының берешегін өндіріп алу жөніндегі шаралар нәтижесінде алынған сомалар Қарыз алушының берешегін өтеуге кредит шартының талаптарында белгіленген кезектілікке және Қазақстан Республикасының қолданыстағы азаматтық және банктік заңнамасының талаптарына сәйкес жіберіледі.";
24-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Егер Қарыз алушы кредит шарты бойынша негізгі борыш сомасын өтеу міндеттемелерін үздіксіз орындамаған күннен бастап күнтізбелік 120 (жүз жиырма) күн ішінде Қарыз алушы кредит шарты бойынша негізгі борыш сомасын өтеу міндеттемелерін толық немесе ішінара орындаған жағдайда не банк Кепілдік шартының 21-тармағына сәйкес берешекті өндіріп алу бойынша жүргізілген іс-шаралар нәтижесінде негізгі борыш сомасын өндіріп алса, кепілдік сомасы негізгі борышты төлеу бойынша орындалған міндеттемеге/берешекті өндіріп алу бойынша жүргізілген іс-шаралар нәтижесінде негізгі борышты өтеуге бағытталған сомаға мөлшерлес азайтылады.";
26-тармақта:
1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Шарттың 20-тармағына сәйкес жазбаша хабарлама жіберу күніндегі және Кепілгерге талап ұсыну күніндегі кредит шарты шеңберінде Қарыз алушы жобасы бойынша кепіл мүлкінің және/немесе лизинг нысанасының тізбесін көрсете отырып, Қарыз алушының банк алдында берешегінің болуы туралы анықтама;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) растайтын құжаттарды ұсына отырып, кредит шарты бойынша берешекті өндіріп алу бойынша банк алдын ала қабылдаған шаралар және берешекті өндіріп алған жағдайда, қабылданған шаралар нәтижесінде түскен сомалар туралы ақпарат;";
32 және 33-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Банк Шарттың 21-тармағында белгіленген мерзім шегінде кепілдік қамсыздандыруды/лизинг нысанасын өткізу жұмыстарын және Қарыз алушыдан берешекті өндіріп алудың өзге де шараларын жүргізеді. Банк Қарыз алушының берешегін өндіріп алу жөніндегі шаралар нәтижесінде , оның ішінде кепілдік қамсыздандыруды/лизинг нысанасын өткізу жолымен алған барлық сома Кепілгер мен банк арасында мынадай кезектілікпен бөлінеді:
1) Қарыз алушының банк алдындағы сыйақы мөлшерлемесінің қалдық сомасын өтеу;
2) банк алдындағы кредит шарт бойынша негізгі борыштың қалдық сомасын өтеу;
3) Қарыз алушының Кепілгер алдындағы берешегін өтеу;
4) Қарыз алушының кредит шарты бойынша банк алдындағы тұрақсыздық айыбын және өзге де берешегін өтеу.
Бұл ретте ақшаны бөлу банк оларды алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
33. Егер осы Шарттың 32-тармағы орындалғаннан кейін Қарыз алушының Кепілгер алдындағы берешегі өтелмеген/толық көлемде өтелмеген жағдайда банк кепілдік бойынша міндеттемесін орындаған Кепілгерге банк өткізбеген барлық мүлікті/лизинг нысанасын, сондай-ақ кредит шартында Қарыз алушының міндеттемелерін орындауды қамсыздандыру ретінде көрсетілген кепілдіктер, кепілгерліктер және өзге кепіл мүлкі/лизинг нысанасы бойынша құқықтарды және Кепілгердің міндеттемені орындауы көлемінде қамсыздандыруды ұсына отырып, банкке шарттар бойынша кепіл ұстаушы ретінде тиесілі құқықтарды беруге міндеттенеді.

В течение 10 (десяти) рабочих дней с даты исполнения пункта 32 настоящего Договора банк обязуется передать Гаранту по акту приема-передачи следующие документы:
оригинал или нотариально заверенную копию кредитного договора с дополнительными соглашениями к нему;
оригинал или нотариально заверенные копии договоров о предоставлении обеспечения с дополнительными соглашениями к ним;
правоустанавливающие документы на залоговое имущество/предмет лизинга и иные документы по требованию Гаранта,
а также заключить все необходимые дополнительные соглашения/соглашения о передаче прав кредитора от банка к Гаранту.";
пункты 35, 36, 37, 38 и 39 изложить в следующей редакции:
"35. Действие гарантии прекращается при наступлении любого из следующих обстоятельств:
1) полного погашения суммы основного долга по кредитному договору, обеспеченному гарантией;
2) по истечении срока гарантии, указанного в настоящем Договоре;
3) с переводом долга на другое лицо по обеспеченному гарантией кредитному договору, если Гарант не дал согласия отвечать за нового должника;
4) если после наступления срока исполнения, обеспеченного гарантией обязательства банк отказался принять надлежащее исполнение, предложенное Заемщиком или Гарантом;
5) в случае представления банком Гаранту недостоверных сведений (информации) и (или) документов, необходимых для принятия Гарантом решения о предоставлении гарантии, за исключением случаев, когда представление недостоверных сведений (информации) и (или) документов вызвано мошенническими действиями со стороны Заемщика и это доказано в установленном гражданском законодательстве Республики Казахстан порядке;
6) в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения Заемщиком и (или) банком обязательств и условий, предусмотренных пунктом 12 настоящего Договора;
7) при выявлении фактов полного нецелевого использования кредита;
8) по иным основаниям, предусмотренным гражданским законодательством Республики Казахстан, Правилами гарантирования/Механизмом и (или) настоящим Договором.
36. В случае несвоевременной оплаты Гарантом банку суммы, указанной в требовании, Гарант уплачивает банку неустойку (пеню) в размере 0,01 % от несвоевременно уплаченной суммы за каждый день просрочки, но не более 5 % от несвоевременно уплаченной суммы.
37. В случае несвоевременного возврата банком Гаранту любых сумм, причитающихся Гаранту согласно условиям настоящего Договора, банк уплачивает Гаранту неустойку (пеню) в размере 0,01 % от несвоевременно возвращенной суммы за каждый день просрочки, но не более 5 % от несвоевременно возвращенной суммы.

Банк осы Шарттың 32-тармағы орындалған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Кепілгерге қабылдау-тапсыру актісі бойынша мынадай құжаттарды:
қосымша келісімі бар кредит шартының түпнұсқасын немесе нотариаткуәландырған көшірмесін;
қосымша келісімдері бар қамсыздандырудыі ұсыну туралы шарттардың түпнұсқасын немесе нотариат куәландырған көшірмелерін;
кепіл мүлкінің/лизинг нысанасының құқық белгілеу құжаттарын және Кепілгердің талабы бойынша өзге де құжаттарды ұсынуға
сондай-ақ барлық қажетті қосымша келісімдерді/кредитор құқығын банктен Кепілгерге беру туралы келісімдерді жасасуға міндеттенеді.";
35, 36, 37, 38 және 39-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Кепілдіктің қолданылуы мынадай мән-жайлардың кез келгені орын алған кезде:
1) кепілдікпен қамсыздандырылған кредит шарты бойынша негізгі борыш сомасы толық өтелсе;
2) осы Шартта көрсетілген кепілдік мерзімі аяқталған соң ;
3) егер Кепілгер жаңа борышкер үшін жауап беруге келісім бермеген болса, кепілдікпен қамсыздандырылған кредит шарты бойынша борыш басқа тұлғаға аударылса;
4) егер кепілдікпен қамсыздандырылған міндеттемені орындау мерзімі келген кезде банк Қарыз алушы немесе Кепілгер ұсынған тиісті орындауды қабылдаудан бас тартса;
5) дұрыс емес мәліметтерді (ақпаратты) және (немесе) құжаттарды ұсыну Қарыз алушы тарапынан алаяқтық әрекеттерден туындаған және бұл Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен дәлелденген жағдайларды қоспағанда, Кепілгерге банк Кепілгердің кепілдік беру туралы шешім қабылдауы үшін қажетті дұрыс емес мәліметтерді (ақпаратты) және (немесе) құжаттарды ұсынған жағдайда;
6) Қарыз алушы және (немесе) банк осы Шарттың 12-тармағында көзделген міндеттемелер мен талаптарды орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда;
7) кредитті толығымен мақсатты пайдаланбау фактісі анықталған кезде;
8) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында, Кепілдік беру қағидаларында/Тетікте және (немесе) осы Шартта көзделген өзге де негіздемелер бойынша тоқтатылады.
36. Кепілгер банкке талапта көрсетілген соманы уақытылы төлемеген жағдайда, Кепілгер банкке мерзімі өткен әрбір күн үшін уақытылы төленбеген сомадан 0,01 % мөлшерінде, бірақ уақтылы төленбеген соманың 5 %-ынан артық емес тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді.
37. Банк Кепілгерге осы Шарт талаптарына сәйкес Кепілгерге тиесілі кез келген соманы уақтылы қайтармаған жағдайда, банк Кепілгерге мерзімі өткен әрбір күн үшін уақтылы қайтарылмаған сомадан 0,01 % мөлшерінде, бірақ уақтылы қайтарылмаған соманың 5 %-ынан артық емес тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді.

38. В случае нарушения банком обязательств, установленных подпунктом 5) и 6) пункта 17, пункта 32, пунктов 21 и 33 настоящего Договора, с даты нарушения банк уплачивает Гаранту неустойку (пеню) в размере пятикратного месячного расчетного показателя (далее – МРП), установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, за каждый день просрочки, но не более 100 (ста) МРП.
39. В случае нарушения Заемщиком обязательств, установленных подпунктами 3), 5), 6), 7) и с даты выявления установленных требований подпункта 10) пункта 15 настоящего Договора, Заемщик уплачивает Гаранту неустойку (пеня) в размере однократного МРП, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, за каждый день просрочки, но не более 100 (ста) МРП.";
дополнить пунктом 39-1 следующего содержания:
"39-1. В случае нарушения банком обязательств, установленных пунктами 9, 10, 11 и подпунктом 1) пункта 17 настоящего Договора, банк уплачивает Гаранту неустойку (пеня) в размере 100 (ста) МРП, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.";
типовой форме договора о предоставлении гранта на реализацию новых бизнес-идей в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025", утвержденной указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Типовой договор предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящий Договор предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы (далее – Договор) заключен между:
1) "Региональным координатором":
__________________________________________________________ в лице ___________________________________________,
действующем на основании __________________________________________________________________________________, и
2) "Финансовым агентством":
Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму" в лице ___________________________________________,
действующем на основании __________________________________________________________________________________, и
3) Предпринимателем ________________________________________________________________________________________
в лице _____________________________________________________________________________________________________,
действующем на основании ____________________________________________________________________________________,
совместно именуемыми "Стороны", а каждый в отдельности "Сторона", либо как указано выше, в соответствии с:
Национальным проектом по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы, утвержденной постановлением Правительства
Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 728 (далее – Национальный проект);
Правилами предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей в рамках национального проекта
по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 1060 (далее – Правила предоставления государственных грантов).";

38. Банк осы Шарттың 17-тармағының 5) және 6) тармақшаларында, 32-тармақта, 21 және 33-тармақтарында белгіленген міндеттемелерді бұзған жағдайда, бұзылған күнінен бастап банк Кепілгерге кешіктірілген әрбір күн үшін тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген бес еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде (бұдан әрі – АЕК), бірақ 100 (жүз) АЕК-тен артық емес тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді.
39. Қарыз алушы осы Шарттың 3), 5), 6), 7) тармақшаларында белгіленген міндеттемелерді бұзған жағдайда және 15-тармағының 10) тармақшасында белгіленген талаптарды анықтаған күннен бастап Қарыз алушы Кепілгерге кешіктірілген әрбір күн үшін тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген бір еселенген АЕК мөлшерінде, бірақ 100 (жүз) АЕК-тен артық емес тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді.";
мынадай мазмұндағы 39-1-тармақпен толықтырылсын:
"39-1. Банк осы Шарттың 9, 10, 11-тармақтарында және 17-тармағының 1) тармақшасында белгіленген міндеттемелерді бұзған жағдайда банк Кепілгерге тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген 100 (жүз) АЕК мөлшерінде тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға грант беру туралы шартының үлгілік нысанында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттар берудің үлгілік шарты";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттар беру шарты (бұдан әрі – Шарт) мыналардың:
1) "Өңірлік үйлестіруші":
_________________________________________________________ атынан
_________________________________________________ негізінде әрекет ететін
________________________________________________________________ және
2) "Қаржы агенттігі": "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы атынан ______________________________________________ негізінде
әрекет ететін ____________________________________________________және
3) Кәсіпкер:
______________________________________________________________ атынан
_____________________________________________________ негізінде әрекет ететін _________________________________________________________,
бірлесіп "Тараптар", ал әрқайсысы жеке алғанда "Тарап" не жоғарыда көрсетілгендей аталатындар арасында:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 728 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаға (бұдан әрі – Ұлттық жоба);
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 1060 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттар беру қағидаларына (бұдан әрі – Мемлекеттік гранттар беру қағидалары) сәйкес жасалды.";

пункты 1 и 2 изложить в следующей редакций:
"1. Термины и определения, используемые в настоящем Договоре, определены в Правилах предоставления государственных грантов.
2. По условиям настоящего Договора региональный координатор предоставляет предпринимателю грант в поддержку его предпринимательской деятельности на реализацию бизнес-проектов в рамках Правил предоставления государственных грантов, в свою очередь, предприниматель обязуется использовать грант на реализацию плана мероприятий бизнес-проекта по форме согласно приложению 1 к настоящему Договору.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Перечисление денежных средств региональным координатором предпринимателю не осуществляется в случае расторжения настоящего Договора в соответствии с условиями, установленными в настоящем Договоре.";
абзац первый пункта 11 изложить в следующей редакций:
"11. В рамках действия Договора региональный координатор обязуется:";
абзац первый пункта 12 изложить в следующей редакций:
"12. В рамках действия Договора региональный координатор вправе:";
подпункт 2) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"2) проводить мониторинг освоения и целевого использования гранта, мониторинг деятельности предпринимателей по выполнению бизнес-проектов в соответствии с планом по мониторингу утверждаемым финансовым агентством, мониторинг выполнения предпринимателем условий Правил предоставления государственных грантов, а также соблюдения предпринимателем условий настоящего Договора, в том числе путем выезда представителей финансового агентства к предпринимателю на место реализации бизнес-проекта. Порядок и сроки проведения мониторинга регулируются Правилами проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках национального проекта, утвержденными уполномоченным органом по предпринимательству, а также внутренними документами финансового агентства;";
в пункте 14:
подпункты 10) и 11) изложить в следующей редакции:
"10) гарантировать региональному координатору отсутствие задолженности по платежам в бюджеты всех уровней или в государственные внебюджетные фонды в течение срока действия Договора;
11) по истечении срока действия Договора возвратить региональному координатору неиспользованную часть средств гранта в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения соответствующего требования;";
подпункты 14) и 15) изложить в следующей редакции:
"14) для целей ведения мониторинга реализации Национального проекта представить заявление на предоставление согласия финансовому агентству на получение от Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан следующие сведения, являющиеся налоговой тайной в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан:
доходы предпринимателя для определения финансовым агентством динамики роста доходов;
численность работников предпринимателя для определения финансовым агентством роста среднегодовой численности рабочих мест;
сумма уплаченных предпринимателем налогов для определения финансовым агентством динамики увеличения уплаченных налогов в бюджет.

1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Шартта пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар Мемлекеттік гранттар беру қағидаларында айқындалған.
2. Осы Шарттың талаптары бойынша өңірлік үйлестіруші кәсіпкерге Мемлекеттік гранттар беру қағидалары шеңберінде бизнес-жобаларды іске асыруға оның кәсіпкерлік қызметін қолдау үшін грант ұсынады, өз кезегінде, кәсіпкер грантты осы Шартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бизнес-жобаның іс-шаралар жоспарын іске асыруға пайдалануға міндеттенеді.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Осы Шартта белгіленген талаптарға сәйкес осы Шарт бұзылған жағдайда өңірлік үйлестіруші кәсіпкерге ақша қаражатын аударуды жүзеге асырмайды.";
11-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Шарттың қолданылуы шеңберінде өңірлік үйлестіруші:";
12-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Шарттың қолданылуы шеңберінде өңірлік үйлестіруші:";
13-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) гранттың игерілуіне және нысаналы пайдаланылуна мониторинг, қаржы агенттігі бекіткен мониторинг жүргізу жоспарына сәйкес бизнес-жобаларының орындалуы бойынша кәсіпкерлер қызметінің мониторингін, , кәсіпкердің Мемлекеттік гранттар беру қағидаларының шарттарын орындауына, сондай-ақ кәсіпкердің осы Шарттың талаптарын сақтауына, оның ішінде қаржы агенттігі өкілдерінің кәсіпкерге бизнес-жобаны іске асыру орнына баруы арқылы мониторинг жүргізуге құқылы. Мониторинг жүргізудің тәртібі мен мерзімдері кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекіткен Ұлттық жоба шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу қағидаларымен, сондай-ақ қаржы агенттігінің ішкі құжаттарымен реттеледі;";
14-тармақта
10) және 11) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"10) өңірлік үйлестірушіге Шарттың қолданылу мерзімі ішінде барлық деңгейдегі бюджеттерге немесе мемлекеттік бюджеттен тыс қорларға төлемдер бойынша берешектің жоқтығына кепілдік беруге;
11) Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін өңірлік үйлестірушіге грант қаражатының пайдаланылмаған бір бөлігін тиісті талапты алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қайтаруға;";
14) және 15) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"14) Ұлттық жобаның іске асырылуына мониторинг жүргізу мақсатында қаржы агенттігіне Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетінен Қазақстан Республикасының салықтық заңнамасына сәйкес салықтық құпия болып табылатын мынадай:
қаржы агенттігінің кірістің өсу серпінін айқындау үшін кәсіпкердің кірістері;
қаржы агенттігінің жұмыс орындарының орташа жылдық санының өсуін айқындауы үшін кәсіпкер жұмыскерлерінің саны;
қаржы агенттігінің бюджетке төленген салықтардың ұлғаю серпінін айқындауы үшін кәсіпкердің төлеген салықтарының сомасы туралы мәліметтерді қаржы агенттігіне ұсынуға келісімге өтініш беруге;

15) представлять финансовому агентству письменные отчеты о выполнении мероприятий бизнес-проекта и об использовании финансовых средств, составленные предпринимателем по форме согласно приложениям 4-1 и 4-2 к Договору (далее – Письменные отчеты), а именно:
представить текущий отчет в период с "___"________ 20____года по "___"________20__ года;
представить итоговый отчет в период с "___"________ 20____года по "___"________ 20___года.";
подпункт 1) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"1) требовать от регионального координатора надлежащего исполнения обязательств по Договору;";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. По итогам использования гранта региональный координатор, финансовое агентство и предприниматель подписывают акт использования гранта к договору о предоставлении гранта по форме согласно приложению 5 к настоящему Договору.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. В случаях ненадлежащего исполнения предпринимателем обязательств по Договору, нецелевого использования средств гранта, иного нарушения условий Договора, при непредставлении, несвоевременном представлении, представлении не в полном объеме и (или) представлении не надлежаще оформленных письменных отчетов и (или) документов, прилагаемых к письменным отчетам, информации/материалов, подтверждающих исполнение обязательств по Договору, отказа либо уклонения от незамедлительного устранения выявленных недостатков использования гранта или представления финансовому агентству ложных сведений, финансовое агентство вправе обратиться к конкурсной комиссии и региональному координатору с предложением о досрочном расторжении Договора и отказе в предоставлении гранта/требовании возврата неиспользованных средств, в порядке предусмотренном гражданским законодательством Республики Казахстан.
Решение о расторжении Договора и возврате средств гранта принимает конкурсная комиссия.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Договор считается расторгнутым со дня принятия соответствующего решения конкурсной комиссии в порядке, предусмотренном гражданским законодательством Республики Казахстан, с обязательным уведомлением региональным координатором предпринимателя и финансовое агентство в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты принятия решения конкурсной комиссии.";
дополнить пунктом 26-1 следующего содержания:
"26-1. Подписанием настоящего Договора предприниматель подтверждает, что ознакомлен с основными условиями и запретами, предусмотренными Правилами предоставления государственных грантов и ознакомлен с памяткой для предпринимателя, отраженной в приложении 6 к настоящему Договору.";

15) Шартқа 4-1 және 4-2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша кәсіпкер құрған бизнес-жоба іс-шараларының орындалуы туралы және қаржы қаражатын пайдалану туралы жазбаша есептерді (бұдан әрі – Жазбаша есептер) қаржы агенттігіне беруге, атап айтқанда:
20__ жылғы "___"___________ бастап 20__ жылғы "__"__________ қоса алғандағы кезеңде ағымдағы есепті беруге;
20__ жылғы "__"___________ бастап 20__ жылғы "__"____________ қоса алғандағы кезеңде қорытынды есепті беруге міндеттенеді.";
15-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) өңірлік үйлестірушіден Шарт бойынша міндеттемелердің тиісінше орындалуын талап етуге;";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Гранттың пайдаланылуының қорытындылары бойынша өңірлік үйлестіруші, қаржы агенттігі және Кәсіпкер осы Шартқа 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша грант беру туралы шартқа гранттың пайдаланылу актісіне қол қояды.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Кәсіпкер Шарт бойынша міндеттемелерін тиісінше орындамаған, грант қаражатын мақсатты пайдаланбаған, жазбаша есептерді және (немесе) жазбаша есепке қоса берілетін құжаттарды, Шарт бойынша міндеттемелердің орындалғанын растайтын ақпаратты/материалдарды ұсынбаған, уақтылы ұсынбаған, толық көлемде ұсынбаған және (немесе) тиісінше ресімделмеген түрде ұсынған кезде Шарт талаптарын өзгеше бұзған, , грантты пайдаланудың анықталған кемшіліктерін дереу жоюдан бас тартқан не жалтарған немесе қаржы агенттігіне жалған мәліметтерді ұсынған жағдайларда қаржы агенттігі конкурстық комиссияға және өңірлік үйлестірушіге Шартты мерзімінен бұрын бұзу туралы және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген тәртіппен грантты беруден бас тарту/пайдаланылмаған қаражатты қайтаруды талап ету туралы ұсыныспен жүгінуге құқылы.
Шартты бұзу және грант қаражатын қайтару туралы шешімді конкурстық комиссия қабылдайды.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Шарт Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген тәртіппен конкурстық комиссия тиісті шешім қабылдаған күннен бастап бұзылған болып саналады, өңірлік үйлестіруші кәсіпкерге және қаржы агенттігіне конкурстық комиссия шешім қабылдаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде міндетті түрде хабарлауға тиіс.";
мынадай мазмұндағы 26-1-тармақпен толықтырылсын:
"26-1. Осы Шартқа қол қою арқылы кәсіпкер Мемлекеттік гранттар беру қағидаларында көзделген негізгі талаптармен және тыйымдармен танысқанын және осы Шартқа 6-қосымшада көрсетілген кәсіпкерге арналған жадынамамен танысқанын растайды.";

раздел 10 "Юридические адреса, банковские реквизиты и подписи Сторон" изложить в следующей редакции:
"
Региональный координатор
________________________
место печати (при наличии)
Финансовое агентство
________________________
место печати (при наличии)
Предприниматель
________________________
место печати (при наличии)
Республика Казахстан
город _____________
улица_____________
телефон___________
БИН______________
ИИК KZ __________
БИК ______________
КБЕ ______________
ГУ "____________"
Республика Казахстан
город______________
улица______________
телефон____________
БИН_______________
ИИК KZ ___________
БИК_______________
КБЕ _______________
АО "_____________"
Республика Казахстан
город _____________
улица _____________
телефон____________
БИН _______________
";
приложение 1 к указанному договору изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить указанный договор приложениями 4-1 и 4-2 в редакции согласно приложениям 2 и 3 к настоящему приказу;
приложение 5 к указанному договору изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
дополнить приложением 6 к указанному договору в редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу;
дополнить приложением 7 в редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу.
2. Департаменту государственной поддержки и защиты предпринимательства Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
А. Куантыров
Приложение 1 к приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 20 июня 2022 года № 46
Приложение 1
к Договору предоставления
государственных грантов для
реализации новых бизнес-идей
Форма
План мероприятий бизнес-проекта
№ п/п
Наименование мероприятия
Срок исполнения
Форма завершения
Подписи сторон
Региональный координатор
_______________________
место печати
(при наличии)
Финансовое агентство
____________________
место печати
(при наличии)
Предприниматель
________________
место печати
(при наличии)
Приложение 2 к приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 20 июня 2022 года № 46

10-бөлім "Тараптардың заңды мекенжайлары, банктік деректемелері және қолдары" деген 10-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"
Өңірлік үйлестіруші
____________________________
мөрдің орны
(болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
______қаласы
______көшесі
телефон _____
БСН _______
ЖСК КZ_____
БСК ________
КБЕ________
"_________" ММ
Қаржы агенттігі
____________________________
мөрдің орны
(болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
______қаласы
______көшесі
телефон _____
БСН _____
ЖСК КZ_____
БСК _____
КБЕ_________
"_________" АҚ
Кәсіпкер
________________________________
мөрдің орны
(болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
______қаласы
______көшесі
телефон _____
БСН _____
";
көрсетілген шартқа 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген шарт осы бұйрыққа 2 және 3-қосымшаларға сәйкес редакциядағы 4-1 және 4-2-қосымшалармен толықтырылсын;
көрсетілген шартқа 5-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын:
осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес редакциядағы көрсетілген шартқа 6-қосымшамен толықтырылсын.
осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес редакциядағы 7-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау және қорғау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсiн.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Куантыров
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 20 маусымдағы
№ 46 Бұйрыққа
1-қосымша
Жаңа бизнес-идеяларды
іске асыруға мемлекеттік
гранттар беру шартына
1-қосымша
Нысан
Бизнес-жобаның іс-шаралар жоспары
Р/с №
Іс-шараның атауы
Орындалу мерзімі
Аяқталу нысаны
Тараптардың қолдары
Өңірлік үйлестіруші
Қаржы агенттігі
Кәсіпкер
_________
мөрдің орны
(болған жағдайда)
____________
мөрдің орны
(болған жағдайда)
__________
мөрдің орны
(болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 20 маусымдағы
№ 46 Бұйрыққа
2-қосымша
Жаңа бизнес-идеяларды
іске асыруға мемлекеттік
гранттар беру шартына

Приложение 4-1
к Договору предоставления
государственных грантов
для реализации
новых бизнес-идей
Форма
Отчет о выполнении мероприятий бизнес-проекта
№ п/п
Наименование мероприятия
Срок исполнения
Фактический срок исполнения
Документы, подтверждающие исполнение мероприятия
продолжение таблицы
Период использования собственных средств согласно договора
Фактический период использования собственных средств
Сумма собственных средств по договору, тенге
Фактическая сумма использования собственных средств, тенге
Подтверждающие документы
Подписи сторон
Региональный координатор
_____________________
место печати
(при наличии)
Финансовое агентство
________________
место печати
(при наличии)
Предприниматель
______________
место печати
(при наличии)
Приложение 3 к приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 20 июня 2022 года № 46
Приложение 4-2
к Договору предоставления
государственных грантов
для реализации
новых бизнес-идей
Форма
Отчет об использовании финансовых средств гранта бизнес-проекта
№ п/п
По Договору
Фактически использованная сумма
Документы, представленные в подтверждение использования
Целевое назначение
Сумма гранта, тенге
Сумма собственных средств, тенге
Гранта, тенге
Собственных средств, тенге
Гранта (наименование, №, дата документа)
Собственных средств (наименование, №, дата документа)
продолжение таблицы
Наименование мероприятия по договору
Срок исполнения по договору
Фактическая дата исполнения
Документы, представленные в подтверждение использования
Подписи сторон
Региональный координатор
________________________
место печати
(при наличии)
Финансовое агентство
___________________
место печати
(при наличии)
Предприниматель
________________
место печати
(при наличии)
Приложение 4 к приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 20 июня 2022 года № 46
Приложение 5
к Договору предоставления
государственных грантов
для реализации
новых бизнес-идей
Форма
Акт использования гранта к договору предоставления государственных грантов
от "___"__________ 20____года №___
город ____________
"__" __________20____года
__________________________________________________________________
(далее – Региональный координатор)
в лице ____________________________________________________________,
действующем на основании __________________________________________,
с одной стороны, и _______________________ (далее – финансовое агентство)
в лице ____________________________________________________________,
действующем на основании __________________,
с одной стороны, и ____________________ (далее – предприниматель)
в лице __________________________
действующем на основании _____________________________,
с другой стороны, совместно именуемые "Стороны", составили настоящий акт
о нижеследующем:

4-1-қосымша
Нысан
Бизнес-жоба іс-шараларының орындалуы туралы есеп
Р/с №
Іс-шараның атауы
Орындалу мерзімі
Нақты орындалу мерзімі
Іс-шараның орындалуын растайтын құжаттар
кестенің жалғасы
Шартқа сәйкес меншікті қаражаттың пайдаланылу кезеңі
Меншікті қаражатты нақты пайдалану кезеңі
Шарт бойынша меншікті қаражат сомасы, теңге
Меншікті қаражатты нақты пайдалану сомасы, теңге
Растайтын құжаттар
Тараптардың қолдары
Өңірлік үйлестіруші
Қаржы агенттігі
Кәсіпкер
_________
мөрдің орны
(болған жағдайда)
____________
мөрдің орны
(болған жағдайда)
__________
мөрдің орны
(болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 20 маусымдағы
№ 46 Бұйрыққа
3-қосымша
Жаңа бизнес-идеяларды
іске асыруға мемлекеттік
гранттар беру шартына
4-2-қосымша
Нысан
Бизнес-жоба грантының қаржы қаражатын пайдалану туралы есептің нысаны
р/с №
Шарт бойынша
Іс жүзінде пайдаланылған сома
Пайдаланылғанын растау үшін ұсынылған құжаттар
Нысаналы
мақсаты
Грант сомасы, теңге
Меншікті қаражат сомасы, теңге
Грант, теңге
Меншікті қаражат, теңге
Грант (құжаттың атауы, №, күні)
Меншікті қаражат (құжаттың атауы, №, күні)
кестенің жалғасы
Шарт бойынша іс-шараның атауы
Шарт бойынша орындалу мерзімі
Іс жүзінде орындалған күні
Пайдаланылғанын растау үшін ұсынылған құжаттар
Тараптардың қолдары
Өңірлік үйлестіруші
Қаржы агенттігі
Кәсіпкер
_________
Мөрдің орны
(болған жағдайда)
____________
мөрдің орны
(болған жағдайда)
__________
мөрдің орны
(болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 20 маусымдағы
№ 46 Бұйрыққа
4-қосымша
Жаңа бизнес-идеяларды
іске асыруға мемлекеттік
гранттар беру шартына
5-қосымша
Нысан
Мемлекеттік гранттар беру шартына 20__ жылғы "____" _________ №___грантты пайдалану актісі
____________ қаласы
20__ жылғы "___" ___________
_______________________ атынан ________________________ негізінде әрекет ететін _________________ (бұдан әрі – Өңірлік үйлестіруші) бір тараптан және______________________________________атынан ____________________ негізінде әрекет ететін ________________________(бұдан әрі – қаржы агенттігі) бір тараптан және________________________атынан _______________________
негізінде әрекет ететін ________________________ (бұдан әрі – кәсіпкер) бір тараптан, бірлесіп "Тараптар" деп аталатындар, төмендегілер туралы осы актіні жасасты:

1. Региональный координатор предоставил предпринимателю грант
в соответствии с условиями Договора.
2. Предприниматель не имеет претензий к региональному координатору в части
исполнения его обязательств по Договору.
3. Предприниматель реализовал целевой бизнес-проект в соответствии с условиями Договора.
4. Финансовое агентство не имеет претензий к предпринимателю в части исполнения
его обязательств по Договору.
Подписи Сторон
Региональный координатор
________________________
место печати
(при наличии)
Финансовое агентство
___________________
место печати
(при наличии)
Предприниматель
_______________
место печати
(при наличии)
Приложение 5 к приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 20 июня 2022 года № 46
Приложение 6 к Договору
предоставления государственных
грантов для реализации
новых бизнес-идей
ПАМЯТКА для предпринимателей
Подписанием настоящей памятки я _____________ (наименование предпринимателя) подтверждаю, что ознакомлен (-на) с условиями Правил предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей, в том числе с нижеследующими условиями:
1) cрок реализации бизнес-проекта предпринимателем не может превышать 18 (восемнадцать) месяцев с момента подписания договора о предоставлении гранта. При этом, если в течение указанного срока реализации, деятельность предпринимателем не осуществлялась, приобретенное основное средство было реализовано и не заменено аналогичным/альтернативным для запуска и последующей реализации бизнес-проекта, предприниматель обязан возместить средства гранта;
2) cредства государственного гранта для реализации новых бизнес-идей не могут быть использованы:
на приобретение недвижимого имущества и/или земельного участка;
в качестве платы за аренду;
на приобретение основных средств/активов (получение услуг/выполнение работ), у аффилированных компаний/лиц;
на приобретение основных средств (оборудования), бывших в эксплуатации;
на приобретение легкового автотранспорта, за исключением автотранспорта, предназначенного для перевозки грузов, имеющих кузов или грузовую платформу, обособленную от кабины;
на приобретение сельскохозяйственных животных (крупного/мелкого рогатого скота, птицы, пчел, а также иных сельскохозяйственных животных);
3) освоение предпринимателем средств государственного гранта осуществляется безналичным путем на счет контрагента, зарегистрированного в качестве субъекта предпринимательства (допускается приобретение автотранспорта у физического лица);
4) в течение 60 (шестидесяти) календарных дней с даты получения средств гранта обеспечить софинансирование расходов на реализацию бизнес-проекта и направить на реализацию бизнес-проекта сумму в размере не менее 10 % от суммы предоставляемого гранта (денежными средствами, движимым/недвижимым имуществом, участвующим в бизнес-проекте);

1. Өңірлік үйлестіруші кәсіпкерге грантты Шарттың талаптарына сәйкес ұсынды.
2. Кәсіпкердің Өңірлік үйлестірушіге Шарт бойынша міндеттемелерді орындау бөлігінде наразылықтары жоқ.
3. Кәсіпкер нысаналы бизнес-жобаны Шарттың талаптарына сәйкес іске асырды.
4. Қаржы агенттігінің кәсіпкерге Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындау бөлігінде наразылықтары жоқ.
Тараптардың қолдары
Өңірлік үйлестіруші
Қаржы агенттігі
Кәсіпкер
_________
мөрдің орны
(болған жағдайда)
____________
мөрдің орны
(болған жағдайда)
__________
мөрдің орны
(болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 20 маусымдағы
№ 46 Бұйрыққа
5-қосымша
Жаңа бизнес-идеяларды
іске асыруға мемлекеттік
гранттар беру шартына
6-қосымша
Кәсіпкерлерге жадынама
Осы жадынамаға қол қою арқылы мен ______________(кәсіпкердің атауы) Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттар беру қағидаларының талаптарымен, оның ішінде мынадай талаптармен танысқанымды растаймын:
1) кәсіпкердің бизнес-жобаны іске асыру мерзімі грант беру туралы шартқа қол қойылған сәттен бастап 18 (он сегіз) айдан аспайды. Бұл ретте, егер көрсетілген іске асыру мерзімі ішінде кәсіпкер қызметін жүзеге асырмаса, сатып алынған негізгі құрал іске асырылса және бизнес-жобаны іске қосу және кейіннен іске асыру үшін ұқсас/балама құралмен ауыстырылмаса, кәсіпкер грант қаражатын өтеуге міндетті.
2) мемлекеттік грант қаражатын жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін:
жылжымайтын мүлікті және/немесе жер учаскесін сатып алуға;
жалдау ақысы ретінде;
үлестес компаниялардан/тұлғалардан негізгі құралдарды/активтерді сатып алуға (көрсетілетін қызметтерді алу/жұмыстарды орындау);
пайдалануда болған негізгі құралдарды (жабдықтарды) сатып алуға;
шанағы немесе кабинадан оқшауланған жүк платформасы бар жүктерді тасымалдауға арналған автокөлікті қоспағанда, жеңіл автокөлік сатып алуға;
ауыл шаруашылығы жануарларын (ірі/ұсақ қара малды, құстарды, бал араларын, сондай-ақ өзге де ауыл шаруашылығы жануарларын) сатып алуға пайдалануға болмайды.
3) кәсіпкердің мемлекеттік грант қаражатын игеруі кәсіпкерлік субъектісі ретінде тіркелген контрагенттің шотына қолма-қол ақшасыз жолмен жүзеге асырылады (жеке тұлғадан автокөлік сатып алуға жол беріледі);
4) грант қаражатын алған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде бизнес-жобаны іске асыруға арналған шығыстарды бірлесіп қаржыландыруды қамтамасыз етуге және бизнес-жобаны іске асыруға берілетін грант сомасының кемінде 10 % мөлшеріндегі соманы (бизнес-жобаға қатысатын ақша қаражатымен, жылжымалы/жылжымайтын мүлікпен) жіберуге;

5) обязательным условием предоставления государственного гранта является создание новых рабочих мест.
Мониторинг бизнес-проекта будет проведен финансовым агентством в течение 1 (одного) года после получения средств гранта.
При мониторинге финансовое агентство проводит проверку:
целевого использования полученных средств государственного гранта;
мониторинг реализации (запуск) бизнес-проекта;
проверку на соответствие бизнес-проекта условиям Правил предоставления государственных грантов и условиям настоящего Договора.
Мониторинг будет проводиться с выездом представителей финансового агентства на место реализации бизнеса и в обязательном порядке сопровождаться фиксацией выезда путем фотосъемки.
Основные документы, которые потребуются для мониторинга финансового агентства, подтверждающие целевое использование средств гранта:
подтверждающие факт оплаты: платежные поручения, заявления на перевод в иностранной валюте, фискальные чеки, выписки с банковского счета (с даты выдачи гранта по дату фактического освоения), квитанции к приходному кассовому ордеру и другие документы, не противоречащие законодательству Республики Казахстан;
подтверждающие получение товаров, выполнение работ, оказание услуг: договоры/контракты, счета-фактуры, накладные, грузовые таможенные декларации, акты приема-передачи и другие документы, не противоречащие законодательству Республики Казахстан;
в случае осуществления строительно-монтажных работ (далее – СМР): документ, подтверждающий право собственности/аренды земельного участка, на котором осуществляется СМР, уведомление эмитента о начале производства СМР, акты ввода/приемки в эксплуатацию с регистрацией в уполномоченном органе и другие документы, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
Меры за нарушение условий освоения государственного гранта.
В случае нарушения условий Правил предоставления государственных грантов и/или выявления фактов нецелевого использования и/или условий настоящего Договора, предусмотрена ответственность в виде возврата средств гранта.
С памяткой ознакомлен (подпись, печать (при наличии) __________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии): _____________________
Приложение 6 к приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 20 июня 2022 года № 46
Приложение 7 к приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 января 2020 года № 5
Форма
Типовой договор гарантирования по облигациям, выпущенным субъектами
частного предпринимательства в рамках национального проекта
по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы №
город__________
"___"_______20__ года
Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму" в лице
____________________________________________________________________,
действующего на основании ___________________________________________,
именуемое в дальнейшем "Гарант", с одной стороны,
Акционерное общество/Товарищество с ограниченной ответственностью
"___________________________________________________________________"
(полное наименование представителя держателей облигаций)
в лице ______________________,
действующего на основании ____________,
именуемое в дальнейшем "ПДО", с другой стороны, и юридическое лицо,
зарегистрированное и осуществляющее свою деятельность в соответствии
с законодательством Республики Казахстан (полное наименование предпринимателя),
в лице ________________________,
действующего на основании_____________________,
именуемое (-ый) в дальнейшем "эмитент", с третьей стороны, далее совместно
именуемые "Стороны", а по отдельности как указано выше или "Сторона",
заключили настоящий договор гарантирования по облигациям, выпущенным
субъектами частного предпринимательства в рамках национального проекта
по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы (далее – Договор)
в соответствии с:
Национальным проектом по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы,
утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября
2021 года № 728 (далее – Национальный проект);
Правилами гарантирования по облигациям, выпущенным субъектами
предпринимательства в рамках национального проекта по развитию
предпринимательства на 2021 – 2025 годы (далее – Правила гарантирования по облигациям).

5) жаңа жұмыс орындарын құру мемлекеттік грант берудің міндетті шарты болып табылады.
Бизнес-жобаның мониторингін қаржы агенттігі грант қаражатын алғаннан кейін 1 жыл ішінде жүргізетін болады.
Мониторинг кезінде қаржы агенттігі мыналарға тексеріс жүргізеді:
мемлекеттік гранттан алынған қаражаттың мақсатты пайдаланылуына;
бизнес-жобаны іске асыру (іске қосу) мониторингі;
бизнес-жобаның Мемлекеттік гранттар беру қағидаларының талаптарына және осы Шарттың талаптарына сәйкестігін тексереді.
Мониторинг қаржы агенттігі өкілдерінің бизнестің іске асырылатын жеріне шыға отырып жүргізіледі және шықаны міндетті түрде фототүсірілім арқылы тіркеледі.
Грант қаражатының мақсатты пайдаланылуын растайтын қаржы агенттігінің мониторингі үшін талап етілетін негізгі құжаттар:
төлемді растайтын фактілер: төлем тапсырмалары, шетел валютасында аударуға өтініштер, фискалдық чектер, банк шотынан үзінді көшірмелер (грант берілген күннен бастап іс жүзінде игерілген күнге дейін), кассалық кіріс ордеріне түбіртектер және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін басқа да құжаттар;
тауарларды алуды, жұмыстарды орындауды, қызметтер көрсетуді растайтын: шарттар/келісімшарттар, шот-фактуралар, жүкқұжаттар, кедендік жүк декларациялары, қабылдау-тапсыру актілері және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін басқа да құжаттар;
құрылыс-монтаждау жұмыстарын (бұдан әрі ҚМЖ) жүзеге асырған жағдайда: ҚМЖ жүзеге асырылатын жер учаскесінің меншік/жалға алу құқығын растайтын құжат, эмитентке ҚМЖ өндірісінің басталғаны туралы хабарлама, уәкілетті органда тіркей отырып, пайдалануға беру/қабылдап алу актілері және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін басқа да құжаттар.
Мемлекеттік грантты игеру шарттарын бұзғаны үшін шаралар.
Мемлекеттік гранттар беру қағидаларының талаптары бұзылған және/немесе осы Шарттың мақсатсыз пайдалану фактілері және/немесе талаптары анықталған жағдайда, Грант қаражатын қайтару түрінде жауапкершілік көзделген.
Жадынамамен таныстым (қолы, мөрі (болған жағдайда) ________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда): _____________________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 20 маусымдағы
№ 46 Бұйрыққа
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2020 жылғы 29 қаңтардағы
№ 5 бұйрығына
7-қосымша
Нысан
2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша кепілдік беру шартының үлгілік нысаны
__________ қаласы
20 __ жылғы "____" ______
Бұдан әрі "Кепілгер" деп аталатын "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы атынан ___________ негізінде әрекет ететін _____________________________________ бір тараптан,
бұдан әрі "ОҰӨ" деп аталатын "____________" акционерлік қоғамы/жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (облигацияларды ұстаушылар өкілінің толық атауы) атынан ___________ негізінде әрекет ететін _____________________________________ екінші тараптан және
бұдан әрі "эмитент" деп аталатын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркелген және өз қызметін жүзеге асыратын заңды тұлға (кәсіпкердің толық атауы) атынан ___________ негізінде әрекет ететін ______________________________ үшінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар", ал жеке алғанда жоғарыда көрсетілгендей немесе "Тарап" деп аталатындар:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 728 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаға (бұдан әрі – Ұлттық жоба);
2021 – 2025жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша кепілдік беру қағидаларына (бұдан әрі – Облигациялар бойынша кепілдік беру қағидалары) сәйкес осы 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаның шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша кепілдік беру шартын (бұдан әрі – Шарт) жасасты.

1. Термины и определения
1. Термины и определения, используемые в настоящем Договоре, определены Правилами гарантирования по облигациям.
2. Предмет Договора
2. На условиях настоящего Договора Гарант обязуется отвечать перед ПДО за исполнение эмитентом обязательств по уплате части суммы номинальной стоимости размещенных облигаций без учета суммы начисленного вознаграждения, комиссий, неустойки, пени, штрафных санкций, судебных издержек по взысканию долга, других убытков ПДО, вызванных неисполнением и (или) ненадлежащим исполнением эмитентом обязательств по договору, заключенному между ПДО и эмитентом, а также капитализированных к номинальной стоимости сумм вознаграждения и иных платежей:
1) наименование и номер договора: ______________________________________;
2) дата заключения договора: ___________________________________________;
3) номинальная стоимость размещенных облигаций:
_____________________________________________________________________;
4) ставка вознаграждения: ______________________________________________;
5) срок обращения облигаций: ___________________________________________;
6) Целевое назначение размещенных облигаций:
_____________________________________________________________________.
Сведения в настоящем пункте указываются в соответствии с условиями проспекта выпуска облигаций и договора, заключенного между ПДО и эмитентом (далее – договор с ПДО).
3. Ответственность Гаранта перед ПДО по настоящему Договору ограничена суммой гарантии в размере _________________ (___________________________) тенге ______ тиын, что составляет _____ % от номинальной стоимости размещенных облигаций.
4. Размер обязательств Гаранта по Гарантии уменьшается на сумму исполненного Гарантом требования.
5. При выкупе/частичном выкупе размещенных облигаций сумма гарантии уменьшается пропорционально сумме погашения облигаций.
6. Гарантия подлежит исполнению только в случае неисполнения эмитентом обязательств по погашению размещенных облигаций. Порядок предъявления требования и исполнения Гарантии устанавливается настоящим Договором.
7. Подписанием настоящего Договора эмитент предоставляет ПДО право представлять Гаранту информацию, касающуюся эмитента, договора с ПДО, проспекта выпуска облигаций и его исполнения, в том числе сведения о погашенных суммах облигаций, об остатках непогашенной суммы облигаций по договору с ПДО. эмитент также дает свое безотзывное и безусловное согласие Гаранту на сбор и обработку персональных данных о нем (для физических лиц) в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

1. Терминдер мен анықтамалар
1. Осы Шартта пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар Облигациялар бойынша кепілдік беру қағидаларында айқындалған.
2. Шарттың нысанасы
2. Осы Шарттың талаптарында Кепілгер эмитенттің есептелген сыйақы, комиссиялар, тұрақсыздық айыбы, өсімпұл сомаларын, айыппұл санкцияларын, борышты өндіріп алу жөніндегі сот шығасыларын, ОҰӨ мен эмитент арасында жасалған шарт бойынша эмитенттің міндеттемелерді орындамауынан және (немесе) тиісінше орындамауынан туындаған ОҰӨ басқа шығындарын, сондай-ақ номиналды құнға капиталдандырылған сыйақы және өзге де төлемдер сомаларын есепке алмағанда, орналастырылған облигациялардың номиналды құны сомасының бір бөлігін төлеу жөніндегі міндеттемелерін орындауы үшін ОҰӨ-нің алдында жауап беруге міндеттенеді:
1) шарттың атауы мен нөмірі: _____________;
2) шарт жасалған күн: ______________________;
3) орналастырылған облигациялардың номиналды құны: ______________________________________;
4) сыйақы мөлшерлемесі: _______________________;
5) облигациялардың айналыс мерзімі: ______________________________________;
6) Орналастырылған облигациялардың нысаналы мақсаты: ________________________________________________________________.
Осы тармақтағы мәліметтер облигациялар шығарылымы проспектісінің және ОҰӨ мен эмитент арасында жасалған шарттың (бұдан әрі – ОҰӨ-мен шарт) талаптарына сәйкес көрсетіледі.
3. Кепілгердің осы Шарт бойынша ОҰӨ алдындағы жауапкершілігі _________________ (___________________________) теңге ______ тиын мөлшеріндегі кепілдік сомасымен шектеледі, бұл орналастырылған облигациялардың номиналды құнының _____ % құрайды.
4. Кепілгердің Кепілдік бойынша міндеттемелерінің мөлшері Кепілгер орындаған талаптың сомасына азайтылады.
5. Орналастырылған облигацияларды сатып алу/ішінара сатып алу кезінде кепілдік сомасы облигацияларды өтеу сомасына барабар азайтылады.
6. Кепілдік эмитент орналастырылған облигацияларды өтеу жөніндегі міндеттемелерді орындамаған жағдайда ғана орындалуға жатады. Талап қою және Кепілдікті орындау тәртібі осы Шартта белгіленеді.
7. Осы Шартқа қол қою арқылы эмитент ОҰӨ-ге Кепілгерге эмитентке, ОҰӨ-мен шартқа, облигациялар шығарылымы проспектісіне және оның орындалуына қатысты ақпаратты, оның ішінде облигациялардың өтелген сомалары туралы, ОҰӨ-мен шарт бойынша облигациялардың өтелмеген сомасының қалдықтары туралы мәліметтерді ұсыну құқығын береді. Эмитент сондай-ақ Кепілгерге Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ол туралы дербес деректерді (жеке тұлғалар үшін) жинауға және өңдеуге өзінің қайтарып алынбайтын және сөзсіз келісімін береді.

8. Подписанием настоящего Договора эмитент предоставляет согласие на представление Гарантом акционеру Гаранта и государственным органам следующих сведений: наименование эмитента, участие эмитента в рамках национального проекта, наименование проекта эмитента, регион и отрасль реализации проекта эмитента, сумма и срок выпущенных облигаций, сумма гарантии, ставка вознаграждения по выпущенным облигациям, размер комиссии по гарантии. Эмитент также предоставляет Гаранту право на публикацию сведений, указанных в настоящем пункте, в средствах массовой информации, в том числе на интернет-ресурсе Гаранта.
9. В качестве обеспечения исполнения обязательств эмитента по договору с ПДО и проспекту выпуска облигаций не могут выступать имущество, права, гарантии, поручительства и другие, не указанные в договоре с ПДО и проспекте выпуска облигаций в качестве обеспечения исполнения обязательств эмитента и (или) внесенные в договор с ПДО и проспект выпуска облигаций и (или) Договор залога без предварительного письменного согласия Гаранта.
Несоблюдение данного условия влечет применение Гарантом мер ответственности по отношению к ПДО в соответствии с пунктом 40 настоящего Договора.
10. Имущество, выступающее в качестве обеспечения исполнения обязательств эмитента в договоре с ПДО и проспекте выпуска облигаций, не может быть исключено из состава обеспечения без предварительного письменного согласия Гаранта.
Несоблюдение данного условия влечет применение Гарантом мер ответственности по отношению к ПДО в соответствии с пунктом 40 настоящего Договора.
11. Имущество, принятое по договору с ПДО и проспекту выпуска облигаций в качестве обеспечения, в течение срока действия Договора гарантии не может выступать в качестве обеспечения по другим обязательствам эмитента и (или) третьих лиц (за исключением случаев, письменно согласованных с Гарантом).
Несоблюдение данного условия влечет применение Гарантом мер ответственности по отношению к ПДО в соответствии с пунктом 40 настоящего Договора.
12. Обязательным условием действительности гарантии является соблюдение следующих требований Гаранта:
1) __________________________________________________________;
2) __________________________________________________________;
3) __________________________________________________________.
Сведения в настоящий подпункт дополняются в соответствии с условиями уполномоченного органа Гаранта.
3. Права и обязанности Сторон
13. Гарант обязан в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты получения требования ПДО произвести платеж по гарантии ПДО на условиях настоящего Договора.

8. Осы Шартқа қол қою арқылы эмитент Кепілгердің Кепілгер акционеріне және мемлекеттік органдарға мынадай мәліметтерді ұсынуына келісім береді: эмитенттің атауы, эмитенттің Ұлттық жоба шеңберінде қатысуы, эмитент жобасының атауы, эмитент жобасын іске асыру өңірі мен саласы, шығарылған облигациялардың сомасы мен мерзімі, кепілдік сомасы, шығарылған облигациялар бойынша сыйақы мөлшерлемесі, кепілдік бойынша комиссияның мөлшері. Эмитент сондай-ақ Кепілгерге осы тармақта көрсетілген мәліметтерді бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде Кепілгердің интернет-ресурсында жариялау құқығын береді.
9. ОҰӨ-мен шарт және облигациялар шығарылымы проспектісі бойынша эмитенттің міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ету ретінде ОҰӨ-мен шартта және облигациялар шығарылымы проспектісінде эмитенттің міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ету ретінде көрсетілмеген және (немесе) ОҰӨ-мен шартқа және облигациялар шығарылымы проспектісіне және (немесе) Кепіл шартына Кепілгердің алдын ала жазбаша келісімінсіз енгізілген мүлік, құқықтар, кепілдіктер, кепілгерліктер және басқалар эмитенттің міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ету бола алмайды.
Осы талапты сақтамау Кепілгердің осы Шарттың 40-тармағына сәйкес ОҰӨ-ге қатысты жауапкершілік шараларын қолдануына әкеп соғады.
10. ОҰӨ-мен шартта және облигациялар шығарылымы проспектісінде эмитенттің міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету ретінде қолданылатын мүлік Кепілгердің алдын ала жазбаша келісімінсіз қамтамасыз ету құрамынан шығарылмайды.
Осы талапты сақтамау Кепілгердің осы Шарттың 40-тармағына сәйкес ОҰӨ-ге қатысты жауапкершілік шараларын қолдануына әкеп соғады.
11. ОҰӨ-мен шарт және облигациялар шығарылымы проспектісі бойынша қамтамасыз ету ретінде қабылданған мүлік Кепілдік шартының қолданылу мерзімі ішінде эмитенттің және (немесе) үшінші тұлғалардың басқа міндеттемелері бойынша қамтамасыз ету бола алмайды (Кепілгермен жазбаша келісілген жағдайларды қоспағанда).
Осы талапты сақтамау Кепілгердің осы Шарттың 40-тармағына сәйкес ОҰӨ-ге қатысты жауапкершілік шараларын қолдануына әкеп соғады.
12. Кепілдік беруді қолданудың міндетті талабы Кепілгердің мынадай талаптарын сақтау болып табылады:
1) __________________________________________________________;
2) __________________________________________________________;
3) __________________________________________________________.
Осы тармақшаға мәліметтер Кепілгердің уәкілетті органының талаптарына сәйкес толықтырылады.
3. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
13. Кепілгер ОҰӨ-нің талабын алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде осы Шарттың талаптарымен ОҰӨ-нің кепілдігі бойынша төлем жүргізуге міндетті.

14. Гарант вправе:
1) требовать от ПДО и эмитента исполнения обязательств, установленных настоящим Договором;
2) получать от ПДО полную и достоверную информацию, необходимую для осуществления контроля за целевым использованием средств от выпущенных облигаций эмитентом и мониторинга исполнения ПДО и эмитентом настоящего Договора и (или) договора с ПДО и проспекта выпуска облигаций, а также иную необходимую информацию, связанную с настоящим Договором, в том числе путем выезда представителей Гаранта к ПДО, с соблюдением требований по сохранению банковской, коммерческой и иной охраняемой законом тайны;
3) осуществлять выезд на место реализации проекта эмитента, профинансированного за счет средств от размещения облигаций, с целью проверки хода реализации проекта;
4) отказать в исполнении требования ПДО к Гаранту об исполнении обязательств по гарантии, в пределах суммы гарантии, предоставленного в соответствии с условиями настоящего Договора (далее – требование), в случаях если:
такое требование не корректно предъявлено ПДО либо не соответствует требованиям и/или условиям настоящего Договора и/или законодательства Республики Казахстан, до устранения ПДО выявленных нарушений в предъявленном требовании;
Гарантом выявлены обстоятельства, указанные в разделе 5 настоящего Договора;
5) выдвигать против требований ПДО возражения, которые мог бы предоставить эмитент, даже в случае признания эмитентом долга и (или) отказа эмитента от выдвижения своих возражений ПДО;
6) требовать от эмитента и ПДО в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты получения запроса Гаранта представления информации об исполнении эмитентом обязательств по договору с ПДО и проспекту выпуска облигаций, в том числе допущенных нарушениях условий заключенного договора с ПДО и проспекта выпуска облигаций;
7) требовать от ПДО (в случае исполнения Гарантом обязательств по гарантии) представления документов и информации, удостоверяющих права требования ПДО к эмитенту, и передачи Гаранту прав, обеспечивающих эти требования, в объеме, установленном настоящим Договором;
8) требовать от эмитента (в случае исполнения Гарантом обязательств по гарантии) возместить Гаранту в полном объеме суммы произведенных выплат по гарантии, и возмещения иных убытков, понесенных в связи с ответственностью за эмитента;
9) в безакцептном порядке изымать (списывать) с любых счетов эмитента сумму задолженности, возникшей по настоящему Договору, в порядке, предусмотренном банковским и гражданским законодательством Республики Казахстан либо списывать деньги с банковских счетов эмитента, открытых в банках второго уровня, путем прямого дебетования банковских счетов. Основанием для прямого дебетования банковских счетов эмитента являются копия настоящего Договора и копии документов, подтверждающих задолженность эмитента перед Гарантом. Настоящее является согласием эмитента на осуществление платежей путем прямого дебетования его счетов, открытых в банках второго уровня;

14. Кепілгер:
1) ОҰӨ мен эмитенттен осы Шартта белгіленген міндеттемелердің орындалуын талап етуге;
2) ОҰӨ-ден эмитент шығарған облигациялар қаражатының мақсатты пайдаланылуын бақылауды және ОҰӨ мен эмитенттің осы Шартты және (немесе) ОҰӨ-мен шартты және облигациялар шығарылымы проспектісін орындауына мониторингті жүзеге асыру үшін қажетті толық және анық ақпаратты, сондай-ақ осы Шартқа байланысты өзге де қажетті ақпаратты, оның ішінде Кепілгер өкілдерінің ОҰӨ-ге баруы арқылы, банктік, коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны сақтау жөніндегі талаптарды сақтай отырып алуға;
3) жобаның іске асырылу барысын тексеру мақсатында облигацияларды орналастырудан түскен қаражат есебінен қаржыландырылған эмитенттің жобасын іске асыру орнына шығуды жүзеге асыруға;
4) егер осы Шарттың талаптарына сәйкес берілген кепілдік сомасы шегінде кепілдік бойынша міндеттемелерді орындау туралы Кепілгерге қойылатын ОҰӨ-нің талаптары (бұдан әрі – талап):
мұндай талап ОҰӨ-ге дұрыс қойылмаса не осы Шарттың және/немесе Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына және/немесе шарттарына сәйкес келмесе, ОҰӨ қойылған талапта анықталған бұзушылықтары жойғанға дейін;
Кепілгер осы Шарттың 5-бөлігінде көрсетілген мән-жайларды анықтаса, талапты орындаудан бас тартуға;
5) эмитент борышты таныған және (немесе) эмитент ОҰӨ-ге өзінің қарсылықтарын беруден бас тартқан жағдайда да эмитент ұсынуы мүмкін қарсылықтарды ОҰӨ-нің талаптарына қарсы қоюға;
6) эмитенттен және ОҰӨ-ден Кепілгердің сұрау салуын алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей эмитенттің ОҰӨ-мен шарт және облигациялар шығарылымы проспектісі бойынша міндеттемелерді орындағаны, оның ішінде ОҰӨ-мен шарт және облигациялар шығарылымы проспектісі талаптарының жол берілген бұзушылықтары туралы ақпаратты ұсынуды талап етуге;
7) ОҰӨ-ден (Кепілгер кепілдік бойынша міндеттемелерді орындаған жағдайда) эмитентке ОҰӨ-нің талап ету құқықтарын куәландыратын құжаттар мен ақпаратты ұсынуды және осы Шартта белгіленген көлемде бұл талаптарды қамтамасыз ететін құқықтарды Кепілгерге беруді талап етуге;
8) эмитенттен (Кепілгер кепілдік бойынша міндеттемелерді орындаған жағдайда) Кепілгерге кепілдік бойынша жүргізілген төлемдер сомасын толық көлемде өтеуді және эмитент үшін жауапкершілікке байланысты келтірілген өзге де залалдарды өтеуді талап етуге;
9) Қазақстан Республикасының банктік және азаматтық заңнамасында көзделген тәртіппен осы Шарт бойынша туындаған берешек сомасын эмитенттің кез келген шоттарынан акцептсіз тәртіппен алып қоюға (есептен шығаруға) не эмитенттің екінші деңгейдегі банктерде ашылған банк шоттарынан ақшаны банк шоттарын тікелей дебеттеу жолымен есептен шығаруға құқылы. Осы Шарттың көшірмесі және эмитенттің Кепілгер алдындағы берешегін растайтын құжаттардың көшірмелері эмитенттің банк шоттарын тікелей дебеттеу үшін негіз болып табылады. Осы эмитенттің екінші деңгейдегі банктерде ашылған шоттарын тікелей дебеттеу жолымен төлемдерді жүзеге асыруға келісімі болып табылады;

10) уменьшить сумму и (или) срок Гарантии при выявлении фактов ненадлежащего и (или) несвоевременного исполнения условий настоящего Договора. При этом Гарант при выявлении фактов нецелевого использования средств от размещения облигаций принимает решение о снижении суммы гарантии пропорционально сумме, использованной не по целевому назначению. В случае полного нецелевого использования средств от размещения облигаций Гарант аннулирует гарантию.
15. Эмитент обязан:
1) использовать средства от размещения облигаций в соответствии с их целевым назначением, установленным в договоре с ПДО и проспекте выпуска облигаций, с представлением ПДО подтверждающих документов;
2) по первому требованию ПДО и (или) Гаранта предоставить его представителям возможность проверки целевого использования средств от размещения облигаций, его обеспеченности и финансово-хозяйственной деятельности эмитента путем непосредственного осмотра его производственных (торговых) объектов и (или) предоставления документов и информации о финансово-хозяйственной деятельности, на условиях (срок, объем), необходимых ПДО и (или) Гаранту;
3) не позднее 5 (пяти) рабочих дней, следующих за днем нарушения условий договора с ПДО и проспекта выпуска облигаций, письменно извещать Гаранта обо всех допущенных им нарушениях договора с ПДО и проспекта выпуска облигаций, в том числе о просрочке уплаты (выкупа) суммы размещенных облигаций и (или) вознаграждения за пользование деньгами, полученными эмитентом вследствие размещения облигации, а также обо всех обстоятельствах, влияющих или могущих повлиять на исполнение эмитентом своих обязательств по договору с ПДО и проспекту выпуска облигаций;
4) в случае предъявления ПДО требований об исполнении обязательств по договору с ПДО и проспекту выпуска облигаций, принять все разумные и доступные в сложившейся ситуации меры к надлежащему исполнению своих обязательств;
5) в случае исполнения Гарантом обязательств по гарантии, возместить Гаранту в полном объеме суммы произведенных Гарантом выплат по гарантии, и (при наличии соответствующего требования Гаранта) уплатить вознаграждение, начисленное на сумму задолженности эмитента перед Гарантом с даты перечисления Гарантом ПДО суммы по гарантии до даты фактического возврата эмитентом денег Гаранту на сумму, выплаченную ПДО по гарантии, по ставке, указанной в договоре с ПДО и проспекте выпуска облигаций, а также возместить иные убытки, понесенные Гарантом в связи с ответственностью за эмитента, в порядке и сроки, указанные в требовании Гаранта. Датой фактического возврата Заемщиком денег Гаранту считается дата зачисления денег на банковский счет Гаранта, указанный в настоящем Договоре;

10) осы Шарттың талаптарын тиісінше және (немесе) уақтылы орындамау фактілері анықталған кезде Кепілдік сомасын және (немесе) мерзімін азайтуға құқылы. Бұл ретте Кепілгер облигацияларды орналастырудан түскен қаражатты мақсатты пайдаланбау фактілері анықталған кезде кепілдік сомасын нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылмаған сомаға барабар төмендету туралы шешім қабылдайды. Облигацияларды орналастырудан түскен қаражатты толық мақсатты пайдаланбаған жағдайда Кепілгер кепілдіктің күшін жояды.
15. Эмитент:
1) облигацияларды орналастырудан түскен қаражатты ОҰӨ-мен шартта және облигациялар шығарылымы проспектісінде белгіленген олардың нысаналы мақсатына сәйкес ОҰӨ-ге растайтын құжаттарды ұсына отырып пайдалануға;
2) ОҰӨ-нің және (немесе) Кепілгердің бірінші талабы бойынша оның өкілдеріне облигацияларды орналастырудан түскен қаражаттың мақсатты пайдаланылуын, оның қамтамасыз етілуін және эмитенттің өндірістік (сауда) объектілерін тікелей қарау және (немесе) ОҰӨ-ге және (немесе) Кепілгерге қажетті шарттармен (мерзімде, көлемде) қаржы-шаруашылық қызметі туралы құжаттар мен ақпаратты ұсыну арқылы оның қаржы-шаруашылық қызметін тексеру мүмкіндігін беруге;
3) ОҰӨ-мен шарттың және облигациялар шығарылымы проспектісінің талаптары бұзылған күннен кейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей, Кепілгерді ОҰӨ-мен шарттың және облигациялар шығарылымы проспектісінің барлық жол берілген бұзушылықтары туралы, оның ішінде орналастырылған облигациялардың және (немесе) облигацияларды орналастыру салдарынан эмитент алған ақшаны пайдаланғаны үшін сыйақының сомасын төлеу (сатып алу) мерзімінің өтіп кетуі туралы, сондай-ақ эмитенттің ОҰӨ-мен шарт және облигациялар шығарылымы проспектісі бойынша өз міндеттемелерін орындауға әсер ететін немесе әсер етуі мүмкін барлық мән-жайлар туралы жазбаша хабардар етуге;
4) ОҰӨ-мен шарт және облигациялар шығарылымы проспектісі бойынша міндеттемелерді орындау туралы талаптарды ОҰӨ қойған жағдайда қалыптасқан мән-жайда өз міндеттемелерін тиісінше орындауға қатысты барлық ақылға қонымды және қолжетімді шараларды қабылдауға;
5) Кепілгер кепілдік бойынша міндеттемелерді орындаған жағдайда Кепілгерге кепілдік бойынша Кепілгер жүргізген төлемдер сомасын толық көлемде өтеуге және (Кепілгердің тиісті талабы болған кезде) Кепілгер ОҰӨ-ге кепілдік бойынша соманы аударған күннен бастап эмитент Кепілгерге ақшаны нақты қайтарған күнге дейін ОҰӨ-мен шартта және облигациялар шығарылымы проспектісінде көрсетілген мөлшерлеме кепілдік бойынша ОҰӨ-ге төлеген сомаға Кепілгердің алдындағы эмитент берешегінің сомасына есептелген сыйақыны төлеуге, сондай-ақ Кепілгер эмитент үшін жауапкершілікке байланысты шеккен өзге де залалдарды Кепілгердің талабында көрсетілген тәртіппен және мерзімдерде өтеуге міндетті. Кепілгердің осы Шартта көрсетілген банк шотына ақшаны есепке алу күні Қарыз алушының Кепілгерге ақшаны нақты қайтару күні болып есептеледі;

6) при получении письменного запроса от Гаранта о представлении информации об исполнении обязательств по договору с ПДО и проспекту выпуска облигаций, в том числе допущенных нарушениях условий заключенного договора с ПДО и проспекта выпуска облигаций, в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты его получения представить Гаранту в письменной форме указанную в запросе информацию;
7) при изменении банковских реквизитов и (или) местонахождения в течение 3 (трех) рабочих дней письменно уведомить ПДО и Гаранта;
8) по решению Гаранта осуществлять страхование приобретаемого за счет средств выпущенных облигаций движимого и недвижимого имущества;
9) отвечать всем своим имуществом перед Гарантом, в случае неисполнения и (или) ненадлежащего исполнения своих обязательств по настоящему Договору;
10) соблюдать следующие требования Гаранта:
__________________________________________________________;
__________________________________________________________;
__________________________________________________________.
Сведения в настоящий подпункт дополняются индивидуально по каждому проекту в соответствии с условиями уполномоченного органа Гаранта.
16. Эмитент обязан для целей ведения мониторинга реализации Национального проекта представить заявление на предоставление согласия Гаранту на получение от Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан следующие сведения, являющиеся налоговой тайной в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан:
1) доходы для определения Гарантом динамики роста доходов эмитента;
2) численность работников для определения Гарантом роста среднегодовой численности рабочих мест эмитента;
3) сумма налоговых выплат для определения Гарантом динамики увеличения налоговых выплат в бюджет эмитентом.
17. ПДО обязан:
1) при изменении условий договора с ПДО и проспекта выпуска облигаций (не влекущих увеличение ответственности Гаранта или иных неблагоприятных последствий для Гаранта) незамедлительно, но в любом случае не позднее 10 (десяти) рабочих дней, следующих за днем внесения изменений в проспект выпуска облигаций и договор с ПДО, письменно известить об этом Гаранта.
При внесении в проспект выпуска облигаций и договор с ПДО изменений, влекущих увеличение ответственности Гаранта или иные неблагоприятные последствия для Гаранта, ПДО обязан получить от Гаранта предварительное письменное согласие на внесение этих изменений.
В случае внесения, указанных в части второй настоящего подпункта Договора изменений в договор с ПДО и проспект выпуска облигаций без предварительного письменного согласия Гаранта, ПДО несет ответственность в соответствии с пунктом 40 настоящего Договора;

6) Кепілгерден ОҰӨ-мен шарт және облигациялар шығарылымы проспектісі бойынша міндеттемелердің орындалуы, оның ішінде ОҰӨ-мен шарт және облигациялар шығарылымы проспектісі талаптарының жол берілген бұзушылықтары туралы ақпаратты беру туралы жазбаша сұрау салуды алған кезде оны алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде Кепілгерге сұрау салуда көрсетілген ақпаратты жазбаша нысанда ұсынуға;
7) банктік деректемелері және (немесе) орналасқан жері өзгерген кезде 3 (үш) жұмыс күні ішінде ОҰӨ мен Кепілгерді жазбаша хабардар етуге;
8) Кепілгердің шешімі бойынша шығарылған облигациялар қаражаты есебінен сатып алынатын жылжымалы және жылжымайтын мүлікті сақтандыруды жүзеге асыруға;
9) осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындамаған және (немесе) тиісінше орындамаған жағдайда Кепілгер алдындағы өзінің барлық мүлкімен жауап беруге;
10) Кепілгердің мынадай талаптарын:
__________________________________________________________;
__________________________________________________________;
__________________________________________________________ сақтауға міндетті.
Осы тармақшаға мәліметтер Кепілгердің уәкілетті органының талаптарына сәйкес әрбір жоба бойынша жеке толықтырылады.
16. Эмитент Ұлттық жобаның іске асырылуына мониторинг жүргізу мақсаттары үшін Кепілгерге Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетінен Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтық құпия болып табылатын мынадай:
1) Кепілгердің эмитент кірістерінің өсу қарқынын айқындауы үшін кірістер;
2) Кепілгердің эмитенттің жұмыс орындарының орташа жылдық санының өсуін айқындауы үшін жұмыскерлер саны;
3) Кепілгердің эмитенттің бюджетке салық төлемдерінің ұлғаю қарқынын айқындауы үшін салық төлемдерінің сомасы туралы мәліметтерді алуға келісім беруге өтініш беруге міндетті.
17. ОҰӨ:
1) ОҰӨ-мен шарттың және облигациялар шығарылымы проспектісінің талаптары өзгерген кезде (Кепілгердің жауапкершілігін немесе Кепілгер үшін өзге де қолайсыз салдарларды ұлғайтуға әкеп соқпайтын) дереу, бірақ кез келген жағдайда облигациялар шығарылымы проспектісіне және ОҰӨ-мен шартқа өзгерістер енгізілген күннен кейінгі 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей, бұл туралы Кепілгерге жазбаша хабарлауға міндетті.
Облигациялар шығарылымы проспектісіне және ОҰӨ-мен шартқа Кепілгердің жауапкершілігін ұлғайтуға немесе Кепілгер үшін өзге де қолайсыз салдарларға әкеп соғатын өзгерістер енгізілген кезде ОҰӨ Кепілгерден осы өзгерістерді енгізуге алдын ала жазбаша келісім алуға міндетті.
Шарттың осы тармақшасының екінші бөлігінде көрсетілген өзгерістер ОҰӨ-мен шартқа және облигациялар шығарылымы проспектісіне Кепілгердің алдын ала жазбаша келісімінсіз енгізілген жағдайда ОҰӨ осы Шарттың 40-тармағына сәйкес жауапты болады;

2) при получении письменного запроса от Гаранта о представлении информации об исполнении обязательств по договору с ПДО и проспекту выпуска облигаций, в том числе допущенных нарушениях условий заключенного договора с ПДО и проспекта выпуска облигаций, в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты его получения представить Гаранту в письменной форме указанную в запросе информацию;
3) в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты исполнения эмитентом в полном объеме обязательств перед ПДО письменно уведомить Гаранта об исполнении эмитентом своих обязательств по договору с ПДО и проспекту выпуска облигаций в полном объеме (в том числе и в случае досрочного исполнения обязательств);
4) в случаях, установленных настоящим Договором, осуществлять возврат денег Гаранту в порядке и сроки, установленные настоящим Договором;
5) после исполнении Гарантом обязательств по гарантии, вся сумма, полученная ПДО от Гаранта, в течение 10 (десяти) рабочих дней направить на погашение выпущенных эмитентом облигаций по проспекту выпуска облигаций и договору с ПДО;
6) в случае исполнения Гарантом обязательств по гарантии, после исполнения пункта 32 настоящего Договора в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней передать Гаранту документы и информацию, удостоверяющие права требования ПДО к эмитенту, и передать Гаранту права, обеспечивающие эти требования, в объеме, установленном настоящим Договором. Документы ПДО передаются Гаранту в оригиналах, а в случае невозможности сделать это - в виде нотариально удостоверенных копий. Передача документов от ПДО Гаранту осуществляется с составлением акта приема-передачи документов;
7) в случае неисполнения/ненадлежащего исполнения эмитентом своих обязательств по оплате номинальной стоимости облигаций по договору с ПДО и проспекту выпуска облигаций предоставлять допуск Гаранту в порядке и сроки, установленные настоящим Договором, к досье эмитента для проведения мониторинга;
8) не препятствовать Гаранту в осуществлении прав, полученных Гарантом в результате исполнения гарантии;
9) исполнять надлежащим образом иные обязательства, установленные настоящим Договором.
18. ПДО вправе:
1) в случае неисполнения/ненадлежащего исполнения эмитентом своих обязательств по погашению выпущенных эмитентом облигаций по договору с ПДО и проспекту выпуска облигаций предъявить требование к Гаранту в порядке и сроки, установленные настоящим Договором;
2) требовать от Гаранта и эмитента исполнения иных обязательств, предусмотренных настоящим Договором;

2) Кепілгерден ОҰӨ-мен шарт және облигациялар шығарылымы проспектісі бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы, оның ішінде жасалған ОҰӨ-мен шарт және облигациялар шығарылымы проспектісі талаптарының жол берілген бұзушылықтары туралы ақпаратты беру туралы жазбаша сұрау салуды алған кезде оны алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде Кепілгерге сұрау салуда көрсетілген ақпаратты жазбаша нысанда ұсынуға;
3) эмитент ОҰӨ алдындағы міндеттемелерді толық көлемде орындаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде Кепілгерді ОҰӨ-мен шарт және облигациялар шығарылымы проспектісі бойынша өз міндеттемелерін толық көлемде орындағаны (оның ішінде міндеттемелерді мерзімінен бұрын орындаған жағдайда) туралы жазбаша хабардар етуге;
4) осы Шартта белгіленген жағдайларда осы Шартта белгіленген тәртіппен және мерзімде Кепілгерге ақшаны қайтаруды жүзеге асыруға;
5) Кепілгер кепілдік бойынша міндеттемелерді орындағаннан кейін ОҰӨ Кепілгерден алған барлық соманы 10 (он) жұмыс күні ішінде облигациялар шығарылымы проспектісі және ОҰӨ-мен шарт бойынша эмитент шығарған облигацияларды өтеуге жұмсауға;
6) Кепілгер кепілдік бойынша міндеттемелерді орындаған жағдайда осы Шарттың 32-тармағы орындалғаннан кейін 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде эмитентке ОҰӨ-нің талап ету құқықтарын куәландыратын құжаттар мен ақпаратты Кепілгерге беруге және Кепілгерге осы Шартта белгіленген көлемде осы талаптарды қамтамасыз ететін құқықтарды беруге міндетті. ОҰӨ құжаттары Кепілгерге түпнұсқада, ал оны жасау мүмкін болмаған жағдайда – нотариат куәландырған көшірмелер түрінде беріледі. ОҰӨ-ден Кепілгерге құжаттарды беру құжаттарды қабылдау-беру актісін жасай отырып жүзеге асырылады;
7) эмитент ОҰӨ-мен шарт және облигациялар шығарылымы проспектісі бойынша облигациялардың номиналды құнын төлеу жөніндегі өз міндеттемелерін орындамаған/тиісінше орындамаған жағдайда мониторинг жүргізу үшін осы Шартта белгіленген тәртіппен және мерзімде Кепілгерге эмитенттің дерекнамасына рұқсат беруге;
8) кепілді орындау нәтижесінде Кепілгер алған құқықтарды жүзеге асыруда Кепілгерге кедергі келтірмеуге;
9) осы Шартта белгіленген өзге де міндеттемелерді тиісті түрде орындауға міндетті.
18. ОҰӨ:
1) эмитент ОҰӨ-мен шарт және облигациялар шығарылымы проспектісі бойынша эмитент шығарған облигацияларды өтеу жөніндегі өз міндеттемелерін орындамаған/тиісінше орындамаған жағдайда осы Шартта белгіленген тәртіппен және мерзімде Кепілгерге талап қоюға;
2) Кепілгер мен эмитенттен осы Шартта көзделген өзге де міндеттемелердің орындалуын талап етуге;

3) в случае прекращения гарантирования по решению Гаранта/истечения срока действия гарантии ПДО вправе по действующему договору установить эмитенту ранее действовавшие условия (в том числе ставку вознаграждения, комиссии, сборы и (или) иные платежи и прочие условия) до заключения настоящего Договора.
19. При исполнении настоящего Договора ПДО не вправе снижать/изменять свои обязательства перед Гарантом без предварительного согласования с Гарантом.
4. Порядок исполнения гарантии
20. В срок не ранее 30 (тридцати) рабочих дней с даты непрерывного неисполнения эмитентом обязательств по погашению облигаций по договору с ПДО и проспекту выпуска облигаций, ПДО письменно уведомляет об этом Гаранта, с указанием остатка размера Гарантии и приложением справки о наличии задолженности эмитента перед ПДО и копии письменного требования о погашении просроченной задолженности, направленного ПДО эмитенту.
21. В течение 120 (ста двадцати) календарных дней с даты неисполнения эмитентом обязательств по погашению облигаций по договору с ПДО и проспекту выпуска облигаций ПДО обязан предпринять меры в целях получения от эмитента и лиц, предоставивших обеспечение, просроченной задолженности, в том числе путем взыскания задолженности, обращения взыскания на обеспечение, предъявления требования по банковской гарантии, гарантиям/поручительствам третьих лиц (за исключением гарантии), изъятия денег со счетов эмитента.
22. Суммы, полученные в результате предпринятых ПДО мер по взысканию задолженности эмитента до исполнения требования Гарантом, направляются на погашение задолженности эмитента в соответствии с очередностью, установленной условиями договора с ПДО и проспекта выпуска облигаций и требованиями действующего гражданского и банковского законодательства Республики Казахстан.
23. В случае, если в течение 60 (шестидесяти) календарных дней с даты непрерывного неисполнения эмитентом обязательств по обратному выкупу облигаций эмитентом/возникновения дефолта по размещенным (за вычетом выкупленных) облигациям эмитента, Гарант проводит мониторинг на предмет соблюдения условий настоящего Договора.
24. В случае если в течение 120 (ста двадцати) календарных дней с даты непрерывного неисполнения эмитентом обязательств по обратному выкупу облигаций эмитентом/возникновения дефолта по размещенным (за вычетом выкупленных) облигациям эмитента либо если ПДО были взысканы сумм, связанных с оплатой части номинальной стоимости облигаций в результате проведенных мероприятий по взысканию задолженности согласно пункту 21 Договора гарантии, сумма гарантии уменьшается соразмерно исполненному обязательству по оплате части номинальной стоимости облигаций направленной на погашение части номинальной стоимости облигаций в результате проведенных мероприятий по взысканию задолженности.
В случае, если в течение 120 (ста двадцати) календарных дней с даты неисполнения/ненадлежащего исполнения эмитентом обязательств по погашению обратному выкупу облигаций эмитентом/возникновения дефолта по размещенным (за вычетом выкупленных) облигациям эмитента, ПДО вправе предъявить требование к Гаранту.

3) кепілдік беру Кепілгердің шешімі бойынша тоқтатылған жағдайда/кепілдіктің қолданылу мерзімі аяқталған жағдайда ОҰӨ қолданыстағы шарт бойынша эмитентке осы Шарт жасалғанға дейін бұрын қолданыста болған талаптарды (оның ішінде сыйақы мөлшерлемесін, комиссияларды, алымдарды және (немесе) өзге де төлемдерді және өзге де талаптарды) белгілеуге құқылы.
19. Осы Шартты орындау кезінде ОҰӨ Кепілгердің алдындағы өз міндеттемелерін Кепілгермен алдын ала келісусіз төмендетуге/өзгертуге құқылы емес.
4. Кепілдікті орындау тәртібі
20. Эмитент ОҰӨ-мен шарт және облигациялар шығарылымы проспектісі бойынша облигацияларды өтеу жөніндегі міндеттемелерді үздіксіз орындамаған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күнінен бұрын емес мерзімде ОҰӨ Кепілдік мөлшерінің қалдығын көрсете отырып және эмитенттің ОҰӨ-нің алдындағы берешегінің бар екендігі туралы анықтаманы және ОҰӨ эмитентке жіберген мерзімі өткен берешекті өтеу туралы жазбаша талаптың көшірмесін қоса бере отырып, бұл туралы Кепілгерді жазбаша хабардар етеді.
21. ОҰӨ-мен шарт және облигациялар шығарылымы проспектісі бойынша облигацияларды өтеу жөніндегі міндеттемелерді эмитент орындамаған күннен бастап күнтізбелік 120 (бір жүз жиырма) күн ішінде ОҰӨ эмитенттен және қамтамасыз етуді берген тұлғалардан мерзімі өткен берешекті алу, оның ішінде берешекті өндіріп алу, қамтамасыз етуді өндіріп алу, банк кепілдігі, үшінші тұлғалардың кепілдіктері/кепілгерліктері бойынша талап қою (кепілдікті қоспағанда), эмитенттің шоттарынан ақшаны алып қою жолымен алу мақсатында шаралар қолдануға міндетті.
22. Кепілгер талапты орындағанға дейін эмитенттің берешегін өндіріп алу бойынша ОҰӨ қолданған шаралар нәтижесінде алынған сомалар ОҰӨ-мен шарттың және облигациялар шығарылымы проспектісінің талаптарында және Қазақстан Республикасының қолданыстағы азаматтық және банк заңнамасының талаптарында белгіленген кезектілікке сәйкес эмитенттің берешегін өтеуге жіберіледі.
23. Егер эмитент облигацияларды кері сатып алу жөніндегі міндеттемелерді үздіксіз орындамаған/эмитенттің орналастырылған облигациялары (сатып алынғандарды шегергенде) бойынша дефолт туындаған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде Кепілгер осы Шарттың талаптарын сақтау тұрғысынан мониторинг жүргізеді.
24. Егер эмитент облигацияларды кері сатып алу жөніндегі міндеттемелерді үздіксіз орындамаған/эмитенттің орналастырылған облигациялары (сатып алынғандарды шегергенде) бойынша дефолт туындаған күннен бастап күнтізбелік 120 (бір жүз жиырма) күн ішінде не егер ОҰӨ Кепілдік шартының 21-тармағына сәйкес берешекті өндіріп алу бойынша жүргізілген іс-шаралар нәтижесінде облигациялардың номиналды құнының бір бөлігін төлеуге байланысты сомаларды өндіріп алса, кепілдік сомасы берешекті өндіріп алу бойынша жүргізілген іс-шаралар нәтижесінде облигациялардың номиналды құнының бір бөлігін өтеуге бағытталған облигациялардың номиналды құнының бір бөлігін төлеу бойынша орындалған міндеттемеге тең мөлшерге азайтылады.
Егер эмитент облигацияларды кері сатып алу бойынша міндеттемелерді орындамаған/тиісінше орындамаған/эмитенттің орналастырылған облигациялары (сатып алынғандарды шегере отырып) бойынша дефолт туындаған күннен бастап күнтізбелік 120 (бір жүз жиырма) күн ішінде ОҰӨ Кепілгерге талап қоюға құқылы.

25. В требовании указываются:
1) реквизиты Договора гарантии;
2) реквизиты проспекта выпуска облигаций и договора с ПДО;
3) наименование эмитента;
4) расчет суммы к оплате Гарантом по гарантии;
5) реквизиты счета ПДО, на который подлежат зачислению деньги.
26. К требованию прилагаются:
1) справка о наличии задолженности эмитента перед ПДО с указанием перечня залогового имущества по проекту эмитента в рамках проспекта выпуска облигаций и договора с ПДО на дату отправки письменного уведомления согласно пункту 20 Договора и на дату предоставления требования к Гаранту;
2) выписка с банковского счета эмитента за период с даты выдачи денег, полученных от размещения облигаций, до даты выставления требования Гаранту;
3) копия документа, подтверждающего получение эмитентом средств от выпуска облигаций;
4) копия требования (претензии) ПДО о нарушении обязательств эмитентом по проспекту выпуска облигаций и договору с ПДО, направленного эмитенту;
5) копия ответа эмитента на требование (претензию) ПДО (при наличии);
6) информация о предпринятых ПДО мерах по взысканию задолженности по проспекту выпуска облигаций и договору с ПДО и, в случае взыскания задолженности о суммах, вырученных в результате принятых мер, с приложением подтверждающих документов;
7) копия решения суда о взыскании задолженности (при наличии);
8) копии исполнительных листов (при наличии);
9) копии дополнительных соглашений к проспекту выпуска облигаций и договору с ПДО (при наличии);
10) копии иных документов, подтверждающих задолженность эмитента перед ПДО и принятые ПДО меры по взысканию задолженности (при наличии).
27. Сумма, указанная в требовании, должна соответствовать условиям настоящего Договора, но в любом случае не может превышать предельную сумму гарантии, установленную в пункте 3 настоящего Договора.
28. Требование направляется ПДО Гаранту путем отправки заказным письмом или нарочно по адресу, указанному в настоящем Договоре.
29. Требование может быть предъявлено Гаранту до 16.00 часов текущего рабочего дня по времени города Нур-Султан. Требование, предъявленное после 16.00 часов по времени города Нур-Султан, считается предъявленным на следующий рабочий день.
30. После получения требования ПДО, но в любом случае до его удовлетворения, Гарант в письменной форме уведомляет эмитента о предъявлении ПДО требования путем направления уведомления заказным письмом по адресу эмитента, указанному в настоящем Договоре, или вручения нарочно под роспись эмитента. При отправке уведомления заказным письмом уведомление считается полученным на 3 (третий) день после даты, указанной в документе, выданном почтовым учреждением.

25. Талапта:
1) Кепілдік шартының деректемелері;
2) облигациялар шығарылымы проспектісінің және ОҰӨ-мен шарттың деректемелері;
3) эмитенттің атауы;
4) Кепілгер кепілдік бойынша төлеуге тиіс соманың есебі;
5) ақша есепке алынуға жататын ОҰӨ шотының деректемелері көрсетіледі.
26. Талапқа:
1) Шарттың 20-тармағына сәйкес жазбаша хабарлама жіберілген күнге және Кепілгерге талап берілген күнге облигациялар шығарылымы проспектісі және ОҰӨ-мен шарт шеңберінде эмитенттің жобасы бойынша кепіл мүлкінің тізбесін көрсете отырып, эмитенттің ОҰӨ алдындағы берешегінің болуы туралы анықтама;
2) облигацияларды орналастырудан алынған ақша берілген күннен бастап Кепілгерге талап қойылған күнге дейінгі кезең үшін эмитенттің банк шотынан үзінді көшірме;
3) эмитенттің облигациялар шығарылымынан қаражат алғанын растайтын құжаттың көшірмесі;
4) облигациялар шығарылымы проспектісі және ОҰӨ-мен шарт бойынша эмитентке жіберілген эмитенттің міндеттемелерді бұзғаны туралы ОҰӨ талаптарының (наразылықтарының) көшірмесі;
5) ОҰӨ талабына (наразылығына) эмитент жауабының көшірмесі (бар болса);
6) облигациялар шығарылымы проспектісі және ОҰӨ-мен шарт бойынша берешекті өндіріп алу бойынша ОҰӨ қолданған шаралар туралы ақпарат және қабылданған шаралар нәтижесінде алынған сомалар туралы берешекті өндіріп алған жағдайда, растайтын құжаттар;
7) берешекті өндіріп алу туралы сот шешімінің көшірмесі (бар болса);
8) атқару парақтарының көшірмелері (бар болса);
9) облигациялар шығарылымы проспектісіне және ОҰӨ-мен шартқа қосымша келісімдердің көшірмелері (бар болса);
10) эмитенттің ОҰӨ алдындағы берешегін және ОҰӨ берешекті өндіріп алу бойынша қабылдаған шараларды растайтын өзге де құжаттардың көшірмелері (бар болса) қоса беріледі.
27. Талапта көрсетілген сома осы Шарттың талаптарына сәйкес келуге тиіс, бірақ кез келген жағдайда ол осы Шарттың 3-тармағында белгіленген кепілдіктің шекті сомасынан аса алмайды.
28. ОҰӨ талапты Кепілгерге осы Шартта көрсетілген мекенжай бойынша тапсырыс хатпен жіберу немесе қолма-қол тапсыру жолымен жібереді.
29. Талап Кепілгерге Нұр-Сұлтан қаласының уақыты бойынша ағымдағы жұмыс күні сағат 16.00-ге дейін қойылуы мүмкін. Нұр-Сұлтан қаласының уақыты бойынша сағат 16.00-ден кейін қойылған талап келесі жұмыс күні қойылған болып есептеледі.
30. ОҰӨ талабын алғаннан кейін, бірақ кез келген жағдайда оны қанағаттандырғанға дейін Кепілгер осы Шартта көрсетілген эмитенттің мекенжайына тапсырыс хатпен хабарлама жіберу немесе эмитенттің қолы қойылып, қолма-қол тапсыру жолымен ОҰӨ-нің талап қойғаны туралы эмитентті жазбаша нысанда хабардар етеді. Хабарламаны тапсырыс хатпен жөнелткен кезде хабарлама пошта мекемесі берген құжатта көрсетілген күннен кейін 3 (үшінші) күні алынған болып есептеледі.

31. Гарант в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты получения требования ПДО и всех документов, предусмотренных настоящим Договором, а также при отсутствии возражений к требованию и представленным документам, производит платеж ПДО в размере указанной в требовании суммы либо направляет ПДО письмо с указанием всех имеющихся возражений.
32. ПДО в пределах сроков, установленных пунктом 21 Договора, проводит работу по реализации залогового обеспечения и иные меры по взысканию задолженности с эмитента. Все суммы, полученные ПДО в результате мер по взысканию задолженности эмитента, в том числе путем реализации залогового обеспечения, распределяются между Гарантом и ПДО в следующей очередности:
1) погашение суммы остатка вознаграждения эмитента по проспекту выпуска облигаций;
2) погашение суммы остатка номинальной стоимости облигаций по проспекту выпуска облигаций и договору с ПДО;
3) погашение задолженности эмитента перед Гарантом;
4) погашение неустойки и иной задолженности эмитента по проспекту выпуска облигаций и договору с ПДО.
При этом распределение денег производится в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты их получения ПДО.
33. В случае если после исполнения пункта 32 настоящего Договора, задолженность эмитента перед Гарантом не будет погашена/будет погашена не в полном объеме, ПДО обязуется передать Гаранту, исполнившему обязательство по гарантии, все нереализованное ПДО имущество, а также права по гарантиям, поручительствам и прочим залоговым имуществом, указанным в проспекте выпуска облигаций и договоре с ПДО в качестве обеспечения исполнения обязательств эмитента и права, принадлежащие ПДО как залогодержателю по договорам с предоставлением обеспечения в объеме исполненного Гарантом обязательства.
В течение 10 (десяти) рабочих дней с даты исполнения пункта 32 настоящего Договора ПДО обязуется передать Гаранту по акту приема-передачи следующие документы:
оригинал или нотариально заверенную копию проспекта выпуска облигаций и договора с ПДО с дополнительными соглашениями к нему;
оригинал или нотариально заверенные копии договоров о предоставлении обеспечения с дополнительными соглашениями к ним;
правоустанавливающие документы на залоговое имущество и иные документы по требованию Гаранта, а также заключить все необходимые дополнительные соглашения/соглашения о передаче прав кредитора от ПДО к Гаранту.
5. Срок действия гарантии
34. Гарантия предоставляется сроком по "____" ___________ года включительно.

31. Кепілгер ОҰӨ-нің талабын және осы Шартта көзделген барлық құжаттарды алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде, сондай-ақ талаптарға және ұсынылған құжаттарға қатысты қарсылықтар болмаған кезде ОҰӨ-ге талапта көрсетілген сома мөлшерінде төлем жүргізеді не барлық наразылықтарды көрсете отырып, ОҰӨ-ге хат жібереді.
32. ОҰӨ Шарттың 21-тармағында белгіленген мерзімдер шегінде кепілдік қамтамасыз етуді іске асыру жөніндегі жұмысты және эмитенттен берешекті өндіріп алу жөніндегі өзге де шараларды жүргізеді. Эмитенттің берешегін өндіріп алу жөніндегі шаралар нәтижесінде, оның ішінде кепілдік қамтамасыз етуді өткізу жолымен ОҰӨ алған барлық сомалар Кепілгер мен ОҰӨ арасында мынадай кезектілікпен бөлінеді:
1) облигациялар шығарылымы проспектісі бойынша эмитенттің сыйақы қалдығының сомасын өтеу;
2) облигациялар шығарылымы проспектісі және ОҰӨ-мен шарт бойынша облигациялардың номиналды құнының қалдық сомасын өтеу;
3) эмитенттің Кепілгер алдындағы берешегін өтеу;
4) облигациялар шығарылымы проспектісі және ОҰӨ-мен шарт бойынша эмитенттің тұрақсыздық айыбын және өзге де берешегін өтеу.
Бұл ретте ақшаны бөлу оларды ОҰӨ алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
33. Егер осы Шарттың 32-тармағы орындалғаннан кейін эмитенттің Кепілгер алдындағы берешегі өтелмеген/толық көлемде өтелмеген жағдайда, ОҰӨ кепілдік бойынша міндеттемені орындаған Кепілгерге ОҰӨ-нің барлық сатылмаған мүлкін, сондай-ақ облигациялар шығару проспектісінде және ОҰӨ-мен шартта эмитенттің міндеттемелерін және құқығын орындауды қамтамасыз ету ретінде көрсетілген кепілдіктерді, кепілдемелерді және өзге де кепіл мүлкі бойынша құқықтарды және Кепілгер орындаған міндеттеме көлемінде қамтамасыз етуді ұсына отырып, шарттар бойынша кепіл ұстаушы ретінде ОҰӨ-ға тиесілі құқықтарды беруге міндеттенеді.
Осы Шарттың 32-тармағы орындалған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ОҰӨ Кепілгерге қабылдау-беру актісі бойынша мынадай құжаттарды:
облигациялар шығару проспектісінің және қосымша келісімдері бар ОҰӨ-мен жасалған шарттың түпнұсқасын немесе нотариалды куәландырылған көшірмесін;
қосымша келісімдерімен қамтамасыз етуді ұсыну туралы шарттардың түпнұсқасын немесе нотариалды куәландырылған көшірмелерін;
кепіл мүлкіне құқық белгілейтін құжаттарды және Кепілгердің талабы бойынша өзге де құжаттарды беруге, сондай-ақ ОҰӨ-нен Кепілгерге құқықтарды беру туралы барлық қажетті келісімдерді/қосымша келісімдерді жасасуға міндеттенеді.
5. Кепілдіктің қолданылу мерзімі
34. Кепілдік _____ жылғы "____" қоса алғандағы мерзімге дейін беріледі.

35. Действие гарантии прекращается при наступлении любого из следующих обстоятельств:
1) полного погашения суммы номинальной стоимости облигаций по проспекту выпуска облигаций и договору с ПДО, обеспеченному гарантией;
2) по истечении срока гарантии, указанного в настоящем Договоре;
3) с переводом долга на другое лицо по обеспеченному гарантией проспекту выпуска облигаций и договору с ПДО, если Гарант не дал согласия отвечать за нового должника;
4) если после наступления срока исполнения обеспеченного гарантией обязательства ПДО отказался принять надлежащее исполнение, предложенное эмитентом или Гарантом;
5) в случае представления ПДО Гаранту недостоверных сведений (информации) и (или) документов, необходимых для принятия Гарантом решения о предоставлении гарантии, за исключением случаев, когда представление недостоверных сведений (информации) и (или) документов вызвано мошенническими действиями со стороны эмитента и это доказано в установленном гражданском законодательстве Республики Казахстан порядке;
6) в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения эмитентом и (или) ПДО обязательств и условий, предусмотренных пунктом 12 настоящего Договора;
7) при выявлении фактов полного нецелевого использования денег, полученных от размещения облигаций;
8) по иным основаниям, предусмотренным гражданским законодательством Республики Казахстан, Правилами гарантирования по облигациям и (или) настоящим Договором.
6. Ответственность Сторон
36. В случае несвоевременной оплаты Гарантом ПДО суммы, указанной в требовании, Гарант уплачивает ПДО неустойку (пеню) в размере 0,01 % от несвоевременно уплаченной суммы за каждый день просрочки, но не более 5 % от несвоевременно уплаченной суммы.
37. В случае несвоевременного возврата ПДО Гаранту любых сумм, причитающихся Гаранту согласно условиям настоящего Договора, ПДО уплачивает Гаранту неустойку (пеню) в размере 0,01 % от несвоевременно возвращенной суммы за каждый день просрочки, но не более 5 % от несвоевременно уплаченной суммы.
38. В случае нарушения ПДО обязательств, установленных подпунктом 5) и 6) пункта 17, пункта 32, пунктов 21 и 33 настоящего Договора, с даты нарушения ПДО уплачивает Гаранту неустойку (пеню) в размере пятикратного месячного расчетного показателя (далее – МРП), установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, за каждый день просрочки, но не более 100 (ста) МРП.
39. В случае нарушения эмитентом обязательств, установленных подпунктами 3), 5), 6), 7) и с даты выявления установленных требований подпункта 10) пункта 15 настоящего Договора, эмитент уплачивает Гаранту неустойку (пеня) в размере однократного МРП, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, за каждый день просрочки, но не более 100 (ста) МРП.

35. Кепілдіктің қолданылуы мынадай кез келген мән-жайлар туындаған кезде:
1) облигациялар шығару проспектісі және ОҰӨ-мен шарт бойынша кепілдікпен қамтамасыз етілген облигациялардың номиналды құнының сомасы толық өтелген;
2) осы Шартта көрсетілген кепілдік мерзімі өткеннен кейін;
3) егер Кепілгер жаңа борышкер үшін жауап беруге келісім бермесе, облигациялар шығару проспектісі мен ОҰӨ-мен шарт бойынша кепілдікпен қамтамасыз етілген борышты басқа тұлғаға аудара отырып;
4) егер кепілдікпен қамтамасыз етілген міндеттемені орындау мерзімі басталғаннан кейін ОҰӨ эмитент немесе Кепілгер ұсынған тиісті орындауды қабылдаудан бас тартса;
5) дәйексіз мәліметтерді (ақпаратты) және (немесе) құжаттарды ұсыну эмитент тарапынан алаяқтық әрекеттерден туындаған және бұл Қазақстан Республикасының азаматтық туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен дәлелденген жағдайларды қоспағанда, ОҰӨ Кепілгерге Кепілгердің кепілдік беру туралы шешім қабылдауы үшін қажетті дәйексіз мәліметтерді (ақпаратты) және (немесе) құжаттарды ұсынған жағдайда;
6) эмитент және (немесе) ОҰӨ осы Шарттың 12-тармағында көзделген міндеттемелер мен талаптарды орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда;
7) облигацияларды орналастырудан алынған ақшаны толық мақсатсыз пайдалану фактілері анықталған кезде;
8) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында, Облигациялар бойынша кепілдік беру қағидаларында және (немесе) осы Шартта көзделген өзге де негіздер бойынша тоқтатылады.
6. Тараптардың жауапкершілігі
36. Кепілгер ОҰӨ-нің талабында көрсетілген соманы уақтылы төлемеген жағдайда, Кепілгер ОҰӨ-не мерзімі өткен әрбір күн үшін уақтылы төленбеген соманың 0,01 %, бірақ уақтылы төленбеген соманың 5 %-нан аспайтын мөлшерде тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді.
37. Осы Шарттың талаптарына сәйкес Кепілгерге тиесілі кез келген соманы ОҰӨ Кепілгерге уақтылы қайтармаған жағдайда, ОҰӨ Кепілгерге мерзімі өткен әрбір күн үшін уақтылы қайтарылмаған соманың 0,01 %, бірақ уақтылы төленбеген соманың 5 %-нан аспайтын мөлшерде тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді.
38. ОҰӨ осы Шарттың 17-тармағының 5) және 6) тармақшаларында, 32-тармағында, 21 және 33-тармақтарында белгіленген міндеттемелерді бұзған жағдайда, бұзған күннен бастап ОҰӨ Кепілгерге мерзімі өткен әрбір күн үшін тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің (бұдан әрі – АЕК) бес еселенген мөлшерінде, бірақ 100 (жүз) АЕК-тен аспайтын тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді.
39. Эмитент 3), 5), 6), 7) тармақшаларында белгіленген міндеттемелерді бұзған жағдайда және осы Шарттың 15-тармағы 10) тармақшасының белгіленген талаптары анықталған күннен бастап эмитент Кепілгерге мерзімі өткен әрбір күн үшін тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген бір АЕК мөлшерінде, бірақ 100 (жүз) АЕК-тен аспайтын тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді.

40. В случае нарушения ПДО обязательств, установленных пунктами 9, 10, 11 и подпунктом 1) пункта 17 настоящего Договора, ПДО уплачивает Гаранту неустойку (пеня) в размере 100 (ста) МРП, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
41. Требование уплаты неустойки является правом Стороны, права которой были нарушены виновной Стороной. Использованием Стороной права требования уплаты неустойки считается направление письменного требования об уплате неустойки. Уплата неустойки не освобождает виновную Сторону от надлежащего исполнения условий настоящего Договора.
42. ПДО несет полную ответственность за надлежащее оформление проспекта выпуска облигаций и договора с ПДО, а также за соответствие условий выпуска облигаций, отраженным в решении уполномоченного органа Гаранта. В случае выявления случаев нарушения со стороны ПДО данного обязательства Гарант вправе применить меры ответственности включая аннулирование гарантии.
7. Заключительные положения
43. Все изменения и дополнения к Договору оформляются в письменной форме, подписаны уполномоченными представителями Сторон и скреплены оттисками печатей Сторон (при наличии).
44. Все споры и разногласия, связанные с изменением, расторжением и исполнением настоящего Договора, Стороны будут решать путем переговоров и обсуждений, в случае если в результате переговоров Стороны не придут к согласию, то такой спор будет рассматриваться в судебном порядке, предусмотренном гражданским законодательством Республики Казахстан.
45. Настоящий Договор составлен в ( ) идентичных экземплярах на казахском и русском языках, по ( ) экземпляру на казахском и русском языках для каждой из Сторон, каждый из которых имеет равную юридическую силу. Стороны согласились, что в случае возникновения разночтений или несоответствий в текстах Договора на казахском и русском языках, Стороны будут руководствоваться текстом Договора на русском языке.
46. Во всем ином, не предусмотренном настоящим Договором, Стороны руководствуются гражданским законодательством Республики Казахстан.
47. Копии проспекта выпуска облигаций и договора с ПДО являются неотъемлемой частью настоящего Договора.
48. По соглашению сторон Гарант отвечает за исполнение своих обязательств по настоящему Договору только в пределах собственных средств.
49. Настоящий Договор вступает в силу с даты его подписания Сторонами и действует до прекращения действия гарантии, а в части неисполненных обязательств – до их полного исполнения.
8. Юридические адреса, банковские реквизиты и подписи Сторон
Эмитент
________________________
________________________
место печати (при наличии)
Гарант
Финансовое агентство
Акционерное общество
"Фонд развития
предпринимательства
"Даму"
_______________
место печати
(при наличии)
ПДО
___________________
___________________
место печати
(при наличии)
Республика Казахстан
город _____________
улица _____________
телефон____________
БИН ______________
Республика Казахстан
город _____________
улица _____________
телефон____________
БИН ______________
ИИК KZ ___________
БИК ______________
КБЕ ______________
АО "_____________"
Республика Казахстан
город _____________
улица_____________
телефон___________
БИН______________
ИИК KZ___________
БИК ______________
КБЕ ______________
АО "_____________"

40. ОҰӨ осы Шарттың 9, 10, 11-тармақтарында және 17-тармағының 1) тармақшасында белгіленген міндеттемелерді бұзған жағдайда, ОҰӨ Кепілгерге тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген АЕК-тің 100 (жүз) еселенген мөлшерінде тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді.
41. Тұрақсыздық айыбын төлеу талабы кінәлі Тарап құқықтарын бұзған Тараптың құқығы болып табылады. Тұрақсыздық айыбын төлеу туралы жазбаша талапты жіберу Тараптың тұрақсыздық айыбын төлеуді талап ету құқығын пайдалануы болып есептеледі. Тұрақсыздық айыбын төлеу кінәлі Тарапты осы Шарттың талаптарын тиісінше орындаудан босатпайды.
42. ОҰӨ облигациялар шығару проспектісін және ОҰӨ-мен шарттың тиісінше ресімделуі үшін, сондай-ақ Кепілгердің уәкілетті органының шешімінде көрсетілген облигациялар шығару шарттарының сәйкес келуіне толық түрде жауапкершілікте болады. ОҰӨ тарапынан осы міндеттемені бұзу жағдайлары анықталған жағдайда, Кепілгер кепілдіктің күшін жоюды қоса алғанда, жауапкершілік шараларын қолдануға құқылы.
7. Қорытынды ережелер
43. Шартқа барлық өзгерістер мен толықтырулар жазбаша нысанда ресімделеді, Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қояды және Тараптардың мөрлерінің бедерлерімен (бар болса) бекітіледі.
44. Осы Шартты өзгертуге, бұзуға және орындауға байланысты барлық даулар мен келіспеушіліктерді Тараптар келіссөздер мен талқылаулар жолымен шешеді, егер келіссөздер нәтижесінде Тараптар келісімге келмесе, онда мұндай дау Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген сот тәртібімен қаралатын болады.
45. Осы Шарт қазақ және орыс тілдерінде бірдей ( ) данада, Тараптардың әрқайсысы үшін әрқайсысының заңды күші бірдей қазақ және орыс тілдерінде ( ) данада жасалды. Тараптар Шарттың қазақ және орыс тілдеріндегі мәтіндерінде әртүрлі оқылымдар немесе сәйкессіздіктер туындаған жағдайда, Тараптар Шарттың орыс тіліндегі мәтінін басшылыққа алатын болады деп келісті.
46. Осы Шартта қарастырылмаған барлық өзге жағдайларда Тараптар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасын басшылыққа алады.
47. Облигациялар шығару проспектісінің және ОҰӨ-мен шарттың көшірмелері осы Шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
48. Тараптардың келісімі бойынша Кепілгер осы Шарт бойынша өз міндеттемелерінің орындалуына тек өз қаражаты шегінде ғана жауап береді.
49. Осы Шарт оған Тараптар қол қойған күнінен бастап күшіне енеді және кепілдіктің қолданылуы тоқтатылғанға дейін, ал орындалмаған міндеттемелер бөлігінде – толық орындалғанға дейін қолданылады.
8. Тараптардың заңды мекенжайлары, банктік деректемелері мен қолдары
Эмитент
________________
___________________
мөр орны
(болған жағдайда)
Кепілгер
Қаржы агенттігі
"Даму"
кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы
мөр орны
(болған жағдайда)
ОҰӨ
_____________
___________________
мөр орны
(болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
_____________ қаласы
_____________ көшесі
телефон____________
БСН ______________
Қазақстан Республикасы
_____________ қаласы
_____________ көшесі
телефон____________
БСН ______________
ЖСК KZ ___________
БСК ______________
КБЕ ______________
"_____________" АҚ
Қазақстан Республикасы
_____________ қаласы
_____________ көшесі
телефон____________
БСН ______________
ЖСК KZ ___________
БСК ______________
КБЕ ______________
"_____________" АҚ