О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 июня 2016 года № 297 "Об утверждении Правил оборота биологически активных добавок к пище"
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 июля 2022 года № ҚР ДСМ-66. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июля 2022 года № 28904
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.4
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 июня 2016 года № 297 "Об утверждении Правил оборота биологически активных добавок к пище" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14015) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 14) пункта 2 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О безопасности пищевой продукции" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в правилах оборота биологически активных добавок к пище, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие правила оборота биологически активных добавок к пище (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 14) пункта 2 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О безопасности пищевой продукции" (далее – Закон) с целью обеспечения безопасности и пищевой ценности биологически активных добавок к пище (далее – БАД) и устанавливают порядок оборота БАД на территории Республики Казахстан.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Юридические и физические лица, индивидуальные предприниматели осуществляющие реализацию БАД представляют документы, удостоверяющие безопасность БАД, покупателям (потребителям) БАД и уполномоченным органам по их требованию, также полную, достоверную и своевременную информацию о БАД и продавце (изготовителе) в соответствии с подпунктом 8) статьи 11 Закона и статьями 10, 25 Закона Республики Казахстан "О защите прав потребителей".";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Розничная реализация БАД осуществляется через аптеки, аптечные пункты, специализированные магазины и торговую сеть, соответствующие требованиям приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 июля 2021 года № ҚР ДСМ-58 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23416) и приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 августа 2021 года № ҚР ДСМ-73 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам оптовой и розничной торговли пищевой продукцией" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23856) (далее – Санитарные правила).";
пункт 10 исключить;

"Тамаққа биологиялық активті қоспалардың айналымы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 30 маусымдағы № 297 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2022 жылғы 22 шiлдедегi № ҚР ДСМ-66 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 26 шiлдеде № 28904 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тамаққа биологиялық активті қоспалардың айналымы қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14015 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 30 маусымдағы № 297 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 2-тармағының 14) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген тамаққа биологиялық активті қоспалардың айналымы қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Тамаққа биологиялық активті қоспалар айналымының қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) тамаққа биологиялық активті қоспалардың (бұдан әрі – БАҚ) қауіпсіздігін және тағамдық құндылығын қамтамасыз ету мақсатында "Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабы 2-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының аумағында БАҚ айналымының тәртібін белгілейді.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. БАҚ-ты өткізуді жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғалар, дара кәсіпкерлер БАҚ-ты сатып алушыларға (тұтынушыларға) және олардың талаптары бойынша уәкілетті органдарға БАҚ-тың қауіпсіздігін куәландыратын құжаттарды, сондай-ақ БАҚ және сатушы (дайындаушы) туралы толық, дәйекті және уақтылы ақпаратты Заңның 11-бабының 8) тармақшасына және "Тұтынушыларың құқықтарын қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10, 25-бабтарына сәйкес ұсынады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. БАҚ-ты бөлшек сауда арқылы өткізу "Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 7 шілдедегі № ҚР ДСМ-58 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23416 болып тіркелген) және "Тамақ өнімдерінің көтерме және бөлшек сауда объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 4 тамыздағы № ҚР ДСМ-73 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23856 болып тіркелген) (бұдан әрі – Санитариялық қағидалар) сәйкес келетін дәріханалар, дәріхана пункттері, мамандандырылған дүкендер және сауда желісі арқылы жүзеге асырылады.";
10-тармақ алып тасталынсын;

пункты 13 и 14 изложить в следующей редакции:
"13. Если при реализации БАД допущено нарушение, приведшее к приобретению им опасных свойств, БАД не подлежат реализации и направляются на соответствующую экспертизу в соответствии со статьей 46 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", по результатам которой БАД утилизируются или уничтожаются.
14. БАД расфасовываются и упаковываются способами, обеспечивающими их безопасность при обороте, в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Информация о БАД на этикетках, в инструкциях или рекомендациях по применению, прилагаемых к каждой единице потребительской тары наносится в соответствии с требованиями технического регламента Таможенного союза "Пищевая продукция в части ее маркировки" (ТР ТС022/2011), утвержденного Решением Комиссии Таможенного союза от 9 декабря 2011 года № 881.";
пункты 19 и 20 изложить в следующей редакции:
"19. БАД, находящиеся в обращении, сопровождаются товаросопроводительной документацией, обеспечивающей их прослеживаемость.
20. Маркировка БАД наносится на государственном и русском языках в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан" и технического регламента Таможенного союза "Пищевая продукция в части маркировки" (ТР ТС022/2011), утвержденного Решением Комиссии Таможенного союза от 9 декабря 2011 года № 881.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Хранение и транспортировка БАД осуществляется в условиях, обеспечивающих их безопасность, в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции.";
пункты 24 и 25 изложить в следующей редакции:
"24. Для транспортировки БАД используются специально предназначенные и (или) оборудованные для таких целей транспортные средства, соответствующие Санитарным правилам и техническому регламенту Таможенного союза "О безопасности пищевой продукции" (ТР ТС 021/2011), утвержденного Решением Комиссии Таможенного союза от 9 декабря 2011 года № 880.
25. Принятие решения о возможности утилизации и (или) уничтожения БАД, не соответствующих требованиям технических регламентов и документов нормирования, в том числе с истекшими сроками годности, осуществляется в соответствии с требованиями технического регламента Таможенного союза "О безопасности пищевой продукции" (ТР ТС 021/2011), утвержденного Решением Комиссии Таможенного союза от 9 декабря 2011 года № 880 и Правилами утилизации и уничтожения пищевой продукции, представляющей опасность жизни и здоровью человека и животных, окружающей среде, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 февраля 2008 года № 140.".

13 және 14-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Егер БАҚ-ты өткізу кезінде олардың қауіпті қасиеттерді алуына алып келген бұзушылыққа жол берілсе, БАҚ өткізуге жатпайды және "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 46-бабына сәйкес тиісті сараптамаға жіберіледі, оның нәтижелері бойынша БАҚ кәдеге жаратылады немесе жойылады.
14. БАҚ Қазақстан Республикасының тамақ өнімінің қауіпсіздігі саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес айналымы кезінде олардың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін тәсілдермен өлшеп-оралады және қаптамаланады.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Тұтыну ыдысының әрбір бірлігіне қоса берілетін заттаңбалардағы, қолдану жөніндегі нұсқаулықтардағы немесе ұсынымдардағы БАҚ туралы ақпарат Кеден одағы комиссиясының 2011 жылғы 9 желтоқсандағы № 881 шешімімен бекітілген "Таңбалау бөлігіндегі тамақ өнімдері" (022/2011 КО ТР) Кеден одағы техникалық регламентінің талаптарына сәйкес қолданылады.";
19 және 20-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Айналымдағы БАҚ олардың қадағалануын қамтамасыз ететін тауарға ілеспе құжаттамамен бірге жүреді.
20. БАҚ-ты таңбалау "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының және Кеден одағы комиссиясының 2011 жылғы 9 желтоқсандағы № 881 шешімімен бекітілген "Таңбалау бөлігіндегі тамақ өнімдері" (022/2011 КО ТР) Кеден одағы техникалық регламентінің талаптарына сәйкес мемлекеттік және орыс тілдерінде жазылады.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. БАҚ-ты сақтау және тасымалдау Қазақстан Республикасының тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес олардың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін жағдайларда жүзеге асырылады.";
24 және 25-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"24. БАҚ-ты тасымалдау үшін Санитариялық қағидаларға және Кеден одағы комиссиясының 2011 жылғы 9 желтоқсандағы № 880 шешімімен бекітілген "Тамақ өнімінің қауіпсіздігі туралы" Кеден одағының техникалық регламентіне (021/2011 КО ТР) сәйкес келетін осы мақсаттар үшін арнайы әзірленген және (немесе) жабдықталған көлік құралдары пайдаланылады.
25. Техникалық регламенттер мен нормалау құжаттарының талаптарына сәйкес келмейтін, оның ішінде жарамдылық мерзімі өтіп кеткен БАҚ-ты кәдеге жарату және (немесе) жою мүмкіндігі туралы шешімді қабылдау Кеден одағы комиссиясының 2011 жылғы 9 желтоқсандағы № 880 шешімімен бекітілген "Тамақ өнімінің қауіпсіздігі туралы" Кеден одағының техникалық регламентіне (021/2011 КО ТР) және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 15 ақпандағы № 140 қаулысымен бекітілген Адамның өмірі мен денсаулығына және жануарларға, қоршаған ортаға қауіп төндіретін тамақ өнімдерін кәдеге жарату және жою ережесіне сәйкес жүзеге асырылады.".

2. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
В. Дудник
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан

2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
В. Дудник
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі