Об утверждении Правил формирования оператором полигона ликвидационного фонда
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 22 августа 2022 года № 579. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 августа 2022 года № 29286.
В соответствии с пунктом 16 статьи 350 Экологического кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования оператором полигона ликвидационного фонда.
2. Признать утратившим силу приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 13 ноября 2014 года № 125 "Об утверждении Правил формирования ликвидационных фондов полигонов размещения отходов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №10015).
3. Департаменту государственной политики управления отходами Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
С. Брекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 22 августа 2022 года № 579
Правила формирования оператором полигона ликвидационного фонда
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования оператором полигона ликвидационного фонда (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 16 статьи 350 Экологического кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок формирования ликвидационного фонда полигона захоронения отходов (далее – ликвидационный фонд).

Полигон операторының тарату қорын қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 22 тамыздағы № 579 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 25 тамызда № 29286 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 350-бабының 16-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Полигон операторының тарату қорын қалыптастыру қағидалары бекітілсін.
2. "Қалдықтарды орналастыру полигондарын жою қорларын қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 13 қарашадағы № 125 бұйрығының күші жойылды деп танылсын (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10015 болып тіркелген).
3. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Қалдықтарды басқаруда мемлекеттік саясат департаменті заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында ресми жарияланғаннан кейін орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрі
С. Брекешев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрі
2022 жылғы 22 тамыздағы
№ 579 бұйрығымен
бекітілген
Полигон операторының тарату қорын қалыптастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Полигондарды тарату қорын қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Экология кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 350-бабының 16-тармағына сәйкес әзірленді және қалдықтарды көму полигонының тарату қорын (бұдан әрі – тарату қоры) қалыптастыру тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) полигон захоронения отходов (далее – полигон) – специально оборудованное место постоянного размещения отходов без намерения их изъятия, соответствующее экологическим, строительным и санитарно-эпидемиологическим требованиям;
2) оператор полигона – физическое или юридическое лицо, в законном пользовании которого находится полигон;
3) исключен приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 02.08.2023 № 233 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 02.08.2023 № 233 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Ликвидационный фонд формируется оператором полигона для его закрытия, рекультивации земель, ведения мониторинга воздействия на окружающую среду и контроля загрязнения после закрытия полигона.
Глава 2. Порядок формирования ликвидационного фонда
4. Для формирования ликвидационного фонда оператором полигона в проекте полигона определяется объем работ по закрытию, рекультивации земель, ведению мониторинга воздействия на окружающую среду и контролю загрязнения после закрытия полигона, а также необходимые для выполнения данных работ средства. Также, в проекте полигона необходимо предусмотреть внесение корректировок в план работ и сумм затрат на их реализацию.
5. На основании проекта полигона оператором полигона разрабатывается общая сметная стоимость, которая должна включать в себя все расходы, связанные с работами, указанными в проекте полигона. Указанные затраты рассчитываются на предполагаемую дату начала работ по ликвидации с учетом индекса инфляции.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) қалдықтарды көму полигоны (бұдан әрі – полигон) – экологиялық, құрылыс және санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес келетін, қалдықтар алу ниетінсіз тұрақты орналастырылатын арнайы жабдықталған орын түсініледі;
2) полигон операторы – заңды пайдалануында полигон бар жеке немесе заңды тұлға;
3) алып тасталды - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 02.08.2023 № 233 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 02.08.2023 № 233 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Тарату қорын полигон операторы оны жабу, жерді рекультивациялау, полигон жабылғаннан кейін қоршаған ортаға әсер ету мониторингін жүргізу және ластануды бақылау үшін қалыптастырады.
2-тарау. Тарату қорын қалыптастыру тәртібі
4. Жою қорын қалыптастыру үшін полигон операторы полигон жобасында жерді жабу, рекультивациялау, қоршаған ортаға әсер ету мониторингін жүргізу және полигон жабылғаннан кейін ластануды бақылау жөніндегі жұмыстардың көлемін, сондай-ақ осы жұмыстарды орындау үшін қажетті құралдарды айқындайды. Сондай-ақ, полигон жобасында жұмыс жоспарына түзетулер енгізуді және оларды іске асыру шығындарының сомасын көздеу қажет.
5. Полигон жобасының негізінде полигон операторы жалпы сметалық құнын әзірлейді, ол полигон жобасында көрсетілген жұмыстарға байланысты барлық шығыстарды қамтуы тиіс. Көрсетілген шығындар инфляция индексін ескере отырып, жою жөніндегі жұмыстардың басталуының болжамды күніне есептеледі.

6. Ликвидационный фонд формируется за счет ежегодных отчислений, осуществляемых оператором полигона с даты начала эксплуатации полигона. Ежегодные отчисления в ликвидационный фонд определяются оператором полигона прямо пропорционально общей сметной стоимости затрат на ликвидацию полигона в расчете на период (количество годов), по истечении которого полигон ликвидируется.
7. Ежегодные отчисления в ликвидационный фонд производятся оператором полигона на отдельный счет в банках второго уровня на территории Республики Казахстан. Оператор полигона, находящегося в коммунальной собственности, для формирования ликвидационного фонда открывает в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета контрольный счет наличности временного размещения денег.

6. Тарату қоры полигонды пайдалану басталған күннен бастап полигон операторы жүзеге асыратын жыл сайынғы аударымдар есебінен қалыптастырылады. Тарату қорына жыл сайынғы аударымдарды полигон операторы полигон жойылатын кезеңге (жылдар санына) есептегенде полигонды таратуға арналған шығындардың жалпы сметалық құнына тікелей пропорционалды түрде айқындайды.
7. Тарату қорына жыл сайынғы аударымдарды полигон операторы Қазақстан Республикасының аумағындағы екінші деңгейдегі банктердегі жеке шотқа жүргізеді. Коммуналдық меншіктегі полигон операторы тарату қорын қалыптастыру үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ақшаны уақытша орналастырудың бақылау қолма-қол шоты ашылады.

Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 02.08.2023 № 233 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Оператор полигона ежегодно в течение первого квартала года, следующего за отчетным, информирует уполномоченный орган в области охраны окружающей среды о производимых им отчислениях в ликвидационный фонд согласно приложению.
Приложение
к Правилам формирования
оператором полигона
ликвидационного фонда
Форма
Сведения об отчислениях в ликвидационный фонд, предоставляемые оператором полигона в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 02.08.2023 № 233 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Полигон операторы жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың бірінші тоқсаны ішінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органды тарату қорына өздері жүргізетін аударымдар туралы қосымшаға сәйкес хабардар етеді.
Полигон операторының тарату
қорын қалыптастыру
қағидаларына
қосымша
Нысан
Полигон операторы қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға ұсынатын тарату қорына аударымдар туралы мәліметтер

Сноска. Приложение - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 02.08.2023 № 233 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Таблица 1
1
Наименование оператора полигона
2
Бизнес-идентификационный номер (БИН)/ Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)
3
Местоположение полигона
4
Кадастровый номер земельного участка полигона
Таблица 2
Наименование оператора полигона
Наименование банка бенефициара
Номер счета для формирования ликвидационного фонда в банке второго уровня или в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета
Состояние счета (сумма)
1
2
3
4
5

Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 02.08.2023 № 233 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-кесте
Полигон операторының атауы
Бенефициардың атауы
Екінші деңгейдегі банктегі немесе бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органдағы тарату қорын қалыптастыру үшін шот нөмірі
Шоттың жай-күйі (сомасы)
1
2
3
4
5
2-кесте
1
Полигон операторының атауы
2
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН) / жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)
3
Полигонның орналасқан жері
4
Полигон жер учаскесінің кадастрлық нөмірі