О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 ноября 2020 года № 758 "Об утверждении Правил проведения военно-врачебной экспертизы в правоохранительных органах и Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан и Положения о комиссиях военно-врачебной экспертизы в органах внутренних дел Республики Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 августа 2022 года № 697. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 августа 2022 года № 29304
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 ноября 2020 года № 758 "Об утверждении Правил проведения военно-врачебной экспертизы в правоохранительных органах и Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан и Положения о комиссиях военно-врачебной экспертизы в органах внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21580) следующие изменения и дополнения:
в Правилах проведения военно-врачебной экспертизы в правоохранительных органах и Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом (далее - Правила):
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"Основные понятия, применяемые в настоящих Правилах:
1) определившийся стойкий врачебно-экспертный исход (далее - определившийся стойкий ВЭИ) – такое состояние здоровья, когда результаты обследования и лечения дают основание вынести заключение о конкретной категории годности к воинской службе, которая не изменится в результате дальнейшего лечения и (или) наблюдения;
2) определившийся стойкий неблагоприятный ВЭИ – ВЭИ, при котором выносится одно из заключений о степени (категории) годности к воинской службе: "ограниченно годен к воинской службе", "не годен к воинской службе в мирное время, ограниченно годен в военное время" или "не годен к воинской службе с исключением с воинского учета";
3) предварительное медицинское освидетельствование - медицинское освидетельствование лиц, поступающих на обучение в организации образования правоохранительных органов (далее - учеба), проводимое штатными военно-врачебных комиссиями органов внутренних дел;
4) военно-врачебная экспертиза (далее - ВВЭ) - вид медицинской деятельности, представляющий собой комплекс научных, методических, организационных и практических мероприятий, осуществляемых в целях оптимального комплектования и совершенствования медицинского обеспечения в Вооруженных Силах Республики Казахстан, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, специальных государственных и правоохранительных органах и решения иных вопросов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;

"Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары мен Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларын және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 2 қарашадағы № 758 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2022 жылғы 23 тамыздағы № 697 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 27 тамызда № 29304 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары мен Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларын және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 2 қарашадағы № 758 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 21580 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында және Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларында (бұдан әрі - Қағидалар):
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) айқындалған тұрақты дәрігерлік-сараптамалық жай-күй (бұдан әрі - айқындалған тұрақты ДСЖ) – зерттеп-тексеру және емдеу нәтижелері одан әрі емделу және (немесе) бақылау нәтижесінде өзгермейтін, әскери қызметке жарамдылықтың нақты санаты туралы қорытынды шығаруға негіздеме беретін денсаулық жағдайы;
2) айқындалған тұрақты қолайсыз ДСЖ – бұл ретте "әскери қызметке шектеулі жарамды", "бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс кезінде шектеулі жарамды" немесе "әскери есептен шығарыла отырып әскери қызметке жарамсыз" әскери қызметке жарамдылықтың дәрежесі (санаты) туралы қорытындылардың бірі шығарылатын ДСЖ;
3) алдын ала медициналық куәландыру – ішкі істер органдарының штаттық әскери-дәрігерлік комиссиялары жүргізетін құқық қорғау органдарының білім беру ұйымдарына оқуға түсетін (бұдан әрі - оқу) адамдарды медициналық куәландыру;
4) әскери-дәрігерлік сараптама (бұдан әрі - ӘДС) – Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарында медициналық қамтамасыз етуді оңтайлы жасақтау мен жетілдіру және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де мәселелерді шешу мақсатында жүзеге асырылатын ғылыми, әдістемелік, ұйымдастырушылық және практикалық іс-шаралар кешенін білдіретін медициналық қызмет түрі;

5) нештатные временно действующие военно-врачебные комиссии организаций образования (далее – ВВВК УЗ) – военно-врачебные комиссии, создаваемые временно при организациях образования правоохранительных органов для проведения окончательного медицинского освидетельствования кандидатов на обучение в период работы приемной комиссии учебного заведения;
6) увечье, ранение, контузия, травма (далее - увечье) - повреждение тканей, органов и систем при внешнем воздействии механическими, химическими (отравление техническими жидкостями, компонентами ракетного топлива, газами, дымами и парами, иными высокотоксичными или ядовитыми веществами), термическими, атмосферными (замерзание, ознобление, отморожение), специфическими (электричество, радиоактивное и ионизирующее излучение, воздействие электромагнитных полей, воздействии оптических квантовых генераторов, лазеров и радиоволн), барометрическими и акустическими факторами, сопровождающиеся временной или стойкой, частичной или полной утратой трудоспособности или способности к несению воинской службы;
7) кандидаты на службу в правоохранительные органы (далее - кандидаты на службу) - гражданские лица, поступающие на службу в правоохранительные органы, в том числе ранее уволенные из правоохранительных органов;
8) кандидаты на обучение в организации образования правоохранительных органов (далее - кандидаты на учебу) - лица, поступающие на обучение в организации образования правоохранительных органов из числа гражданского населения, сотрудников правоохранительных органов (далее - сотрудники);
9) медицинское освидетельствование военно-врачебной комиссией (далее - МО) - проведение военно-врачебной комиссией обследования физического лица с целью установления (подтверждения) на момент осмотра наличия или отсутствия заболеваний, последствий увечий (травм, ранений, контузий), особенностей физического и психического развития (состояния) для определения профессиональной пригодности, степени тяжести и причинной связи заболеваний, последствий увечий (травм, ранений, контузий);
10) психодиагностическое тестирование (далее - ПДТ) - проведение группового или индивидуального процесса тестирования с использованием обязательных или дополнительных видов методик с целью получения формализованных данных об психологических особенностях личности;
11) психофизиологическое обследование (далее - ПФО) – совокупность организационных и практических мероприятий, направленных на всестороннюю оценку психологических и психофункциональных качеств личности;
12) психофункциональное тестирование (далее – ПФТ) - проведение психологического тестирования для исследования индивидуальных особенностей функционального состояния центральной нервной системы;

5) білім беру ұйымдарының уақытша жұмыс істейтін штаттық емес әскери-дәрігерлік комиссиялары (бұдан әрі - ББҰ УӘДК) – оқу орнының қабылдау комиссиясы жұмыс істейтін кезеңде оқуға түсушілерге түпкілікті медициналық куәландыру өткізу үшін құқық қорғау органдарының білім беру ұйымдарының жанында уақытша құрылатын әскери-дәрігерлік комиссиялар;
6) мертігу, жаралану, контузия, жарақат (бұдан әрі - зақымдану) – қысқа мерзімге немесе өзгермейтін сипаттағы, жартылай немесе толық еңбекке жарамдылығының немесе әскери қызметті өткеруге қабілетінің жойылуымен бірге қосарланған механикалық, химиялық (техникалық сұйықтықтармен улану, зымыран жанар-жағар майларының құрамдарымен, газдармен, түтінмен және бумен, уыттылығы жоғары немесе улы заттармен улану), күю, атмосфералық (тоңу, қалтырау, үсу), спецификалық (электрлік, радиоактивті және ионды сәуле шығару, электромагниттік кеңістіктер әсері, оптикалық квантты генераторлардың, лазерлердің және радио толқындардың әсері), барометриялық және акустика факторларының сыртқы әсерінен тіндердің, органдардың және жүйелердің зақымдалуы;
7) құқық қорғау органдарындағы қызметке кандидаттар (бұдан әрі – қызметке кандидаттар) - құқық қорғау органдарына қызметке орналасушы, оның ішінде бұрын құқық қорғау органдарындағы қызметтен босатылған азаматтық тұлғалар;
8) құқық қорғау органдарының білім беру ұйымдарына оқуға түсуге кандидаттар (бұдан әрі – оқуға кандидаттар) – азаматтық тұрғындар қатарынан құқық қорғау органдарының білім беру ұйымдарына оқуға түсуші адамдар және құқық қорғау органдарының қызметкерлері (бұдан әрі - қызметкерлер);
9) әскери-дәрігерлік комиссияның медициналық куәландыруы (бұдан әрі - МК) – қарап-тексеру сәтінде сырқаттардың бар-жоғын, зақымының (жарақат, жаралану, контузия) салдарын, дене және психикалық дамуының (жай-күйін) ерекшеліктерін анықтау (растау) мақсатында кәсіби жарамдылығын, сырқатының ауырлығы дәрежесін және себепті байланысын, зақымының (жарақат, жаралану, контузия) салдарын анықтау үшін әскери-дәрігерлік комиссияның жеке тұлғаны қарап-тексеруді жүргізуі;
10) психодиагностикалық тестілеу (бұдан әрі – ПД тестілеу) – жеке тұлғаның психологиялық ерекшеліктері туралы шартты мәліметтер алу мақсатында әдістемелердің міндетті және қосымша түрлерін пайдаланып тестілеудің топтық немесе жеке үрдісін жүргізу;
11) психофизиологиялық зерттеу (бұдан әрі - ПФЗ) – жеке тұлғаның психологиялық және психофункциялық қасиетін жан-жақты бағалауға бағытталған ұйымдастырушылық және практикалық іс-шаралар жиынтығы;
12) психофункциялық тестілеу (бұдан әрі – ПФ тестілеу) - орталық нерв жүйесінің функционалдық жай-күйінің жеке ерекшеліктерін зерттеуге арналған психологиялық тестілеу жүргізу;

13) причинная связь - это устанавливаемая штатными военно-врачебными комиссиями экспертная категория, определяющая наличие причинно-следственной взаимосвязи заболевания, увечья (травмы, ранения, контузии), полученных действующим или бывшим сотрудником, с периодом прохождения службы (воинской службы) или исполнением служебных обязанностей (обязанностей воинской службы);
14) окончательное МО - МО лиц, поступающих на учебу, проводимое нештатными ВВВК УЗ в период работы приемной комиссии;
15) заочная военно-врачебная экспертиза – проведение экспертизы медицинской экспертной и иной документации на бывших сотрудников с целью установления степени их годности к воинской службе на момент увольнения, степени тяжести, причинной связи полученных ими заболеваний, последствий увечий, а на сотрудников - также при невозможности прохождения ими и (или) их отказе от МО;
16) штатные военно-врачебные комиссии – постоянно действующие военно-врачебные комиссии, состоящие в штатно-организационной структуре органов внутренних дел;
17) военно-врачебные комиссии органов внутренних дел (далее – ВВК ОВД) - подразделения органов внутренних дел, имеющие в своем составе специалистов медицинского, психологического профиля, проводящие, медицинское освидетельствование, психофизиологическое обследование, заочную экспертизу и другие функции ВВЭ";
пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. Направление на МО в ВВК кандидатам на службу выдается кадровыми службами подразделений по месту предстоящей службы, кандидатам на учебу - кадровыми службами подразделений, где формируются их личные дела.
Направление на МО в ВВК сотрудникам выдается кадровыми службами подразделений по месту настоящей либо предстоящей службы (при перемещении).
7. МО проводится в ВВК ОВД, функционирующей по месту расположения подразделений, кадровыми службами которых выдается направление на МО.
Сотрудникам центральных аппаратов правоохранительных органов МО проводится в Центральной военно-врачебной комиссии Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - ЦВВК МВД).
Кадровые службы центральных аппаратов правоохранительных органов и их подведомственных учреждений, координирующих деятельность территориальных подразделений, направляют кандидатов на службу на МО в ВВК по месту предстоящей службы либо их проживания.";
часть первую пункта 8 изложить в следующей редакции:
"8. Направление на МО в ВВК оформляется по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам. В направлении на МО указывается:
категория освидетельствуемых лиц: кандидат на службу, кандидат на учебу, сотрудник (далее – категория освидетельствуемых);
специальное (воинское) звание или классный чин (для сотрудников);
фамилия, имя, отчество (при его наличии), год рождения освидетельствуемого лица;
цель МО (указанные в пункте 5 настоящих Правил);
предлагаемая конкретная должность и подразделение (для кандидатов на службу, сотрудников);
наименование направления подготовки (факультета) и организации образования (для кандидатов на учебу);
причина предполагаемого увольнения со службы;
выслуга лет, в том числе в льготном исчислении;
дата и место последнего МО.";
часть вторую пункта 9 изложить в следующей редакции:
"Данными лицами предоставляется заверенная кадровой службой выписка из приказа об увольнении с указанием основания увольнения. При увольнении по состоянию здоровья кадровой службой в ВВК предоставляется (почтой, через работников кадровых служб или посредством электронного документооборота) заверенная копия соответствующего заключения МО из личного дела.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:

13) себепті байланыс – бұл жұмыс істейтін немесе бұрынғы қызметкердің сырқатының, алған зақымының (жарақат, контузия, жаралану) қызмет (әскери қызмет) өткеру немесе қызметтік міндеттерін (әскери қызмет міндеттерін) атқару кезеңімен себепті-салдарлық өзара байланысының бар болуын анықтайтын штаттық әскери-дәрігерлік комиссиялар белгілейтін сараптама санат;
14) түпкілікті МК – қабылдау комиссиясы жұмысының кезеңінде штаттық емес ББҰ УӘДК жүргізетін оқуға түсетін адамдарды МК;
15) сырттай әскери-дәрігерлік сараптама – бұрынғы қызметкерлердің жұмыстан шығу сәтінде әскери қызметке жарамдылық деңгейін, сырқаттарының, зақымдарының ауырлық дәрежесінің себепті байланысын анықтау мақсатында, қызметкерлерге – сондай-ақ олардың МК өту мүмкіндігі болмаған және (немесе) МК жүргізуден олар бас тартқан жағдайда медициналық сараптамалық және өзге де құжаттамаға сараптама жүргізу;
16) штаттық әскери-дәрігерлік комиссиялар – тұрақты жұмыс істейтін, ішкі істер органдарының штаттық-ұйымдастырушылық құрылымындағы әскери-дәрігерлік комиссиялар;
17) ішкі істер органдарының әскери-дәрігерлік комиссиялары (бұдан әрі – ІІО ӘДК) – құрамында медицина, психологиялық бейінді мамандары бар, медициналық куәландыру, психофизиологиялық зерттеу, сырттай сараптама және ӘДС-ның басқа да функцияларын жүргізетін ішкі істер органдарының бөліністері.";
6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қызметке кандидаттарға ӘДК-ге МК-ға жолдаманы алдағы қызмет орны бойынша бөліністердің кадр қызметтері, оқуға кандидаттарға олардың жеке істері қалыптастырылатын бөліністердің кадр қызметтері береді.
Қызметкерлерге ӘДК-ге МК-ға жолдаманы қазіргі жұмыс істейтін не болмаса алдағы уақытта жұмыс істейтін (орын ауыстырған кезде) қызмет орны бойынша бөліністердің кадр қызметтері береді.
7. МК МК-ге жолдама беретін бөліністердің кадр қызметтері орналасқан жері бойынша жұмыс істейтін ӘДК-де жүргізіледі.
Құқық қорғау органдары орталық аппараттарының қызметкерлеріне МК Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Орталық әскери-дәрігерлік комиссиясында (бұдан әрі – ІІМ-нің ОӘДК) өткізіледі.
Құқық қорғау органдары орталық аппараттарының және олардың аумақтық бөліністерінің қызметін үйлестіретін ведомстволық бағынысты мекемелерінің кадр қызметтері қызметке кандидаттарды алдағы уақытта жұмыс істейтін немесе тұрғылықты жері бойынша ӘДК-ге МК-ға жібереді.";
8-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"8. ӘДК МК-ға жолдама осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді. МК-ға жолдамада:
куәландырылатын адамдардың санаты: қызметке кандидат, оқуға кандидат; қызметкер (бұдан әрі – куәландырылатындар санаты);
арнаулы (әскери) атағы немесе сыныптық шені (қызметкерлер үшін);
куәландырылатын адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), туған жылы;
МК мақсатты (осы Қағиданың 5-тармағында көрсетілгендер);
ұсынылып отырған нақты лауазым және бөлініс (қызметке кандидаттар, қызметкерлер үшін);
даярлау бағытының (факультеттің) және білім беру ұйымының атауы (оқуға кандидаттар үшін);
қызметтен босатылудың болжамды себебі;
еңбек сіңірген жылдары, оның ішінде жеңілдікпен есептелгені;
соңғы МК күні мен орны көрсетіледі.";
9-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Көрсетілген адамдар кадр қызметі растай отырып, жұмыстан босату негіздемесін көрсетіп, жұмыстан босату туралы бұйрықтың көшірмесін ұсынады. Денсаулық жағдайы бойынша қызметтен босатылған жағдайда кадр қызметі жеке ісінен МК-ның тиісті қорытындысының расталған көшірмесі ӘДК-ге ұсынады (почтамен, кадр қызметтерінің қызметкерлері арқылы немесе электрондық құжаттар айналымы арқылы).";
10- тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"10. Кандидаты на службу (учебу), сотрудники вместе с направлением кадровой службы для освидетельствования в ВВК предоставляют результаты лабораторных и инструментальных исследований, рентгенограммы (пленки), протоколы специальных методов исследования (далее - результаты исследований), необходимые медицинские и служебные документы, указанные в пунктах 37 и 59 настоящих Правил.
Перечень необходимых для предоставления в ВВК документов и результатов исследований выдается кадровой службой освидетельствуемым лицам вместе с направлением на ВВК. Указанный перечень для каждой категории освидетельствуемых лиц составляется ВВК.
Справки, выписки и результаты исследований оформляются на бланках, заверяются личными печатями специалистов и печатями учреждений здравоохранения. Сроки действия документов и результатов исследований для отдельных категорий освидетельствуемых лиц регламентируются в соответствующих главах настоящих Правил.
Для определения полноты и объективности представляемых сведений о медицинском состоянии (наблюдении) и результатов исследований, ВВК запрашивает дополнительные медицинские документы, связанные с обследованием, наблюдением и лечением.
При необходимости дополнительных запросов, освидетельствуемое лицо дает письменное или, посредством электронной цифровой подписи, согласие на предоставление необходимых сведений, допуск к электронной базе персональных медицинских данных, содержащей его персональные медицинские данные.
При отсутствии вышеперечисленных документов и результатов исследований либо отказе освидетельствуемого лица от согласия на предоставление необходимых сведений, допуска к электронной базе с персональными медицинскими данными, данное лицо не допускается к проведению МО (ему отказывается в оформлении акта или карты МО) либо начатое МО приостанавливается.
Освидетельствуемые лица, при выявлении факта предоставления ими недостоверных (фальсификации), документов, сведений, отстраняются от проведения МО и по ним принимается заключение "Заключение не вынесено ввиду не завершения обследования". Документы подтверждающие указанные факты приобщаются к акту МО. Сведения о данных фактах указываются в разделе "примечание" справки с заключением ВВК для кадровой службы.";
часть первую пункта 11 изложить в следующей редакции:
"11. МО проводятся в последовательности и объемах согласно Методике обследования при проведении ВВЭ согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
При наличии электронной системы учета заключений ВВК медицинским регистратором проводится проверка наличия (отсутствия) результатов прохождения всех предыдущих МО по единой базе всех ВВК органов внутренних дел.";
часть первую пункта 13 изложить в следующей редакции:

"10. Қызметке (оқуға) кандидаттар, қызметкерлер кадр қызметінің жолдамасымен бірге куәландыру үшін ӘДК-ға зертханалық және аспаптық зерттеулердің нәтижелерін, рентгенограммаларды (пленкаларды), арнайы зерттеу әдістерінің хаттамаларын (бұдан әрі - зерттеу нәтижелері), осы Қағидалардың 37 және 59-тармақтарында көрсетілген қажетті медициналық және қызметтік құжаттарды ұсынады.
ӘДК-ге ұсынуға арналған қажетті құжаттар мен зерттеулер нәтижелерінің міндетті тізбесін кадр қызметі куәландырылатын адамдарға ӘДК-ге жолдамамен бірге береді. Куәландырылатын адамдардың әрбір санаты үшін көрсетілген тізбені ӘДК құрайды.
Анықтамалар, көшірмелер және зерттеу нәтижелері бланкілерде ресімделуі, мамандарының мөрлерімен және денсаулық сақтау мекемелерінің мөрлерімен расталуы тиіс. Куәландырылатын адамдардың жекелеген санаттары үшін құжаттардың және зерттеу нәтижелерінің қолданылу мерзімі осы Қағиданың тиісті тарауларында регламенттеледі.
Медициналық жай-күйі (бақылау) туралы ұсынылатын мәліметтердің және зерттеу нәтижелерінің толықтығын және объективтілігін анықтау үшін ӘДК зерттеу, бақылау және емдеумен байланысты қосымша медициналық құжаттарды сұратады.
Қосымша сұрау салу қажет болған жағдайда куәландырылатын адам жазбаша немесе электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қажетті мәліметтерді ұсынуға жазбаша келісім береді, оның дербес медициналық деректерін қамтитын дербес медициналық деректері бар электрондық базасына енуге рұқсат береді.
Жоғарыда санамаланған құжаттар және зерттеу нәтижелері болмаған не болмаса куәландырылатын адам қажетті мәліметтерді ұсынуға келісім беруден бас тартқан, дербес медициналық деректері бар электрондық базаға рұқсат болмаған жағдайда, көрсетілген тұлға МК жүргізуге жіберілмейді (оған МК актісін немесе картасын ресімдеуден бас тартылады) не болмаса басталған МК тоқтатыла тұрады.
Куәландырылатын адамдар жалған (бұрмаланған) құжаттарды, мәліметтерді ұсыну фактілері анықталғанда, МК өткізуден шеттеледі және олар туралы "Тексерудің аяқталмауы себепті қорытынды шығарылған жоқ" қорытындысы қабылданады. Көрсетілген фактілерді растайтын құжаттар МК актісіне тігіледі. Көрсетілген фактілер туралы мәліметтер кадр қызметіне арналған қорытындысы бар ӘДК-нің анықтамасы "ескерту" бөлімінде көрсетіледі.";
11-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"МК жүйелі түрде және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес ӘДС өткізген кездегі тексеру әдістемесіне сәйкес көлемде жүргізіледі.
ӘДК қорытындыларын есепке алудың электронды жүйесі бар болған кезде медициналық тіркеуші ішкі істер органдарының барлық ӘДК бірыңғай базасы бойынша алдыңғы өткізілген барлық МК нәтижелерінің бар (жоқ) екеніне тексеру жүргізеді.";
13-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"13. При выявлении на любом этапе МО особенностей состояния здоровья и развития, в соответствии с Требованиями препятствующих поступлению на службу или учебу, а у лиц женского пола - также беременности, дальнейшее МО приостанавливается до проведения итогового заседания ВВК, на котором принимается соответствующее заключение.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. После завершения обследования у экспертов-врачей, до проведения обследования у эксперта-психиатра, кандидатам на службу (учебу) и категориям сотрудников, указанных в подпункте 3) пункта 148 настоящих Правил, проводится ПФО в порядке, определенном главой 11 настоящих Правил и главой 10 приложения 2 к настоящим Правилам.";
часть третью пункта 19 изложить в следующей редакции:
"Предварительное обсуждение результатов МО и ПФО проводится в отсутствии граждан.
Заключения и постановления ВВК принимаются коллегиально простым большинством голосов экспертов-врачей, присутствующих на заседании комиссии, и председателя комиссии. При равенстве голосов, голос председателя комиссии является решающим. При несогласии председателя или отдельных членов комиссии с принятым общим заключением ВВК в заключительном разделе акта (карты) МО и в протоколе заседания ВВК рядом с подписью и наименованием должности производится отметка "не согласен" либо "воздерживаюсь". Выводы, вызвавшие несогласие, и особое мнение с его обоснованием записываются в акт (карту) МО и протокол заседания ВВК.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Заключительный диагноз, постановление о причинной связи заболеваний, травм, увечий (у сотрудников), заключение итогового заседания ВВК и вывод ПФО (кроме экспертного диагноза психиатра и содержания психологической характеристики) оглашаются в присутствие освидетельствуемого лица.
Кандидаты на службу (учебу), сотрудники, признанные негодными к службе на конкретной должности, негодными или ограниченно годными к воинской службе, нерекомендуемые по результатам ПФО, а также сотрудники, направленные на МО в связи с увольнением со службы, при вынесении любого заключения, расписываются об ознакомлении с заключением ВВК в акте МО.
По окончанию МО и ПФО гражданам возвращаются амбулаторные карты. По заявлению граждан, признанных негодными к поступлению на службу (учебу), им предоставляются копии медицинских документов (справок, анализов) либо их оригиналы, за исключением медицинских документов и результатов исследований, обосновывающих установленный диагноз, послуживший основанием для заключения ВВК.";
часть третью пункта 34 изложить в следующей редакции:
"При признании ВВК ОВД указанных лиц годными к службе медицинские экспертные и военно-учетные документы направляются для утверждения в ЦВВК МВД.";
пункт 35 изложить в следующей редакции:

"13. МК-ның кез келген сатысында Талаптарға сәйкес қызметке немесе оқуға түсуге кедергі келтіретін денсаулық және даму жағдайы ерекшеліктері, ал әйел адамдарда – сондай-ақ жүктілік анықталған кезде, одан әрі тиісті қорытынды қабылданатын ӘДК-нің қорытынды отырысына дейін МК тоқтатылады.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Сарапшы-дәрігерде тексеру аяқталғаннан кейін, сарапшы-психиатрда тексеру жүргізгенге дейін, қызметке (оқуға) кандидаттарға және осы Қағидалардың 148-тармағының 3) тармақшасындағы көрсетілген қызметке (оқуға) кандидаттарға және қызметкерлер санаттарына осы Қағидалардың 11-тарауында және осы Қағидалардың 2-қосымшасының 10-тарауында белгіленген тәртіппен ПФЗ жүргізіледі.";
19-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"МК және ПФЗ нәтижелерін алдын ала талқылау азаматтардың қатысуынсыз жүргізіледі.
ӘДК қорытындысы және қаулысы комиссия отырысына қатысқан сарапшы-дәрігерлердің және комиссия төрағасының қатысуымен қарапайым көпшілік даусымен алқалы түрде қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады. Комиссия төрағасы немесе жекелеген мүшелері ӘДК қабылдаған жалпы қорытындымен келіспеген жағдайда МК актісінің (картасының) қорытынды бөлімінде және ӘДК отырысының хаттамасына қолының және лауазымының жанына "келіспеймін" не болмаса "қалыс қаламын" белгісін қояды. Келіспеушілік туғызған тұжырымдар және негізделген ерекше пікір МК актісіне (картасына) және ӘДК отырысының хаттамасына жазылады.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Қорытынды диагноз, сырқаттың, жарақаттың, мертігудің (қызметкерлерде) себепті байланысы туралы қаулы, ӘДК қорытынды отырысының қорытындысы және ПФЗ қорытындылары (психиатрдың сараптамалық диагноздардан және психологиялық мінездеме мазмұнынан басқа) куәландырылатын адамның қатысуымен жарияланады.
Қызметке (оқуға) кандидаттар, нақты лауазымдағы қызметке жарамсыз деп танылған, әскери қызметке жарамсыз немесе шектеулі жарамды, ПФЗ нәтижелері бойынша ұсынылмайтын, сондай-ақ қызметтен босатылуына байланысты МК-ге жолданған қызметкерлер кез келген қорытындыны шығару кезінде ӘДК қорытындысымен танысқаны туралы МК актісінде қол қояды.
МК және ПФЗ аяқталған соң азаматтарға амбулаториялық карталар қайтарылады. Қызметке (оқуға) жарамсыз деп танылған азаматтардың өтініштері бойынша оларға медициналық құжаттарының (анықтамалар, талдаулар) көшірмелері немесе олардың белгіленген диагнозды негіздейтін, ӘДК қорытындысын негіздейтін медициналық құжаттары мен зерттеулер нәтижелерінен басқаларының түпнұсқалары кайтарылады.";
34-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"ІІО ӘДК-де көрсетілген адамдарды қызметке жарамды деп танығанда медициналық сараптама және әскери-есеп құжаттары ІІМ ОӘДК-ге бекітуге жіберіледі.";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"35. Кандидаты на службу, признанные ранее ВВК ОВД, Вооруженных сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных органов Республики Казахстан негодными к воинской службе с исключением с воинского учета независимо от диагноза, а также признанные негодными или ограниченно годными к воинской службе по психическим и поведенческим расстройствам (заболеваниям), независимо от категории воинского учета и диагноза на момент поступления вновь на службу на МО не направляются.";
часть первую пункта 36 изложить в следующей редакции:
"36. Кандидаты на службу, признанные отделами медико-социальной экспертизы (далее – отделы МСЭ) лицами с инвалидностью независимо от степени и причины инвалидности на МО не направляются.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Кандидаты на службу вместе с направлением кадровой службы для освидетельствования в ВВК предоставляют:
1) бумажные копии сведений из электронной карты и (или) амбулаторную карту, характеризующие медицинской состояние здоровья за период не менее 5 последних лет, при отсутствии амбулаторной карты – справку с поликлиники прикрепления с указанием причины (утеряна, не заводилась);
2) выписку из электронной или амбулаторной карты и других медицинских документов от участкового врача по месту наблюдения (работы, учебы или службы), лицам женского пола, кроме того, от гинеколога по месту наблюдения, содержащие сведения о состоянии здоровья, обращаемости, перенесенных заболеваниях, динамическом наблюдении и наличии(отсутствии) инвалидности за период не менее 5 последних лет (выданные в сроки не более 6 -ти месяцев до начала МО);
3) справки (выданные в сроки не более 6-ти месяцев до начала МО) о состоянии здоровья, обращаемости, перенесенных заболеваниях, динамическом наблюдении и наличии(отсутствии) инвалидности за период не менее 5 последних лет из областных (при проживании в городе республиканского значения или столице - городских) наркологических, психоневрологических, противотуберкулезных, кожно-венерологических диспансеров по месту жительства (наличие сведений из психиатрического кабинета районного лечебно-профилактического учреждения не исключает предоставление справки из городских, областных диспансеров, а при смене места жительства предоставляются справки из всех психоневрологических диспансеров по месту жительства за указанный период);
4) военный билет (приписное свидетельство);
5) копию удостоверения личности (паспорта, свидетельства о рождении);

"35. Бұдан бұрын Қазақстан Республикасы ІІО, Қарулы күштерінің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарының, арнайы мемлекеттік органдарының ӘДК-де диагнозына қарамастан, әскери есептен шығара отырып әскери қызметке жарамсыз деп танылған қызметке кандидаттар, сондай-ақ психикалық және мінез-құлық бұзылулары (аурулары) бойынша әскери қызметке жарамсыз немесе шектеулі жарамды деп танылғандар қызметке жаңадан қабылдану сәтінде әскери есеп санатына және диагнозына қарамастан МК-ға жіберілмейді.";
36-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімдері (бұдан әрі – МӘС бөлімдері) мүгедектігі бар адамдар деп танылған қызметке кандидаттар мүгедектігінің дәрежесі мен себептеріне қарамастан МК-ға жіберілмейді.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Қызметке кандидаттар ӘДК-ге куәландыру үшін кадр қызметінің жолдамасымен бірге:
1) электрондық картасынан мәліметтердің қағаз түріндегі көшірмелерін және (немесе) кемінде соңғы 5 жыл кезеңіндегі медициналық денсаулық жағдайын сипаттайтын амбулаторлық картасын, амбулаторлық картасы болмаған жағдайда – себебін (жоғалғаны, басталмағаны) көрсете отырып, тіркелген емханасынан анықтама;
2) электрондық немесе амбулаторлық картадан үзінді көшірме және бақыланатын жері бойынша (жұмыс, оқу немесе қызмет) учаскелік дәрігерден, одан басқа, әйел жынысты адамдардан бақыланатын жері бойынша гинекологтан басқа медициналық құжаттардың көшірмелері, кемінде соңғы 5 жыл кезеңіндегі денсаулық жағдайы, жүгінуі, динамикалық бақылау және ауырған аурулары және мүгедектігі бар (жоғы) туралы мәліметтерді қамтитын медициналық құжаттардың жазбаша көшірмесін (МК басталғанға дейін 6 айдан аспайтын мерзімде берілген);
3) тұрғылықты жері бойынша облыстық (республикалық маңызы бар қалада немесе астанада тұрған кезде - қалалық) наркологиялық, психоневрологиялық, туберкулезге қарсы, тері-венерологиялық диспансерлерден кемінде соңғы 5 жыл кезеңінде динамикалық бақылау, денсаулық жағдайы, жүгінуі, ауырған аурулары, және мүгедектігі бар (жоғы) туралы анықтамалар (МК басталғанға дейін 6 айдан аспайтын мерзімде берілген) (аудандық емдеу-профилактикалық мекемесінің психиатриялық кабинетінен мәліметтер болған жағдайда қалалық, облыстық диспансерлерден анықтама ұсыну мүмкіндігі; тұрғылықты жері ауысқан жағдайда көрсетілген кезеңдегі тұрғылықты жері бойынша барлық психоневрологиялық диспансерлерден анықтама ұсынылады);
4) әскери билетін (тіркеу куәлігін);
5) жеке куәліктің (паспорттың, тууы туралы куәліктің) көшірмесі;

6) выписку из приказа об увольнении с указанием основания увольнения (для бывших сотрудников и военнослужащих), а при увольнении по состоянию здоровья - копия соответствующего заключения ВВК;
7) результаты медицинских исследований, проведенных не ранее чем за 14 календарных дней до начала МО:
клинического (развернутого) анализа крови;
реакции микропреципитации (микрореакции) или Вассермана на сифилис;
общего анализа мочи (с микроскопией);
анализа крови на содержание глюкозы (лицам старше 40 лет);
мазка на степень чистоты (лицам женского пола);
электрокардиографии в покое в покое с описанием;
результатов тестирования на наличие в организме наркотических средств и психотропных веществ (из наркологического диспансера);
8) результаты медицинских исследований, проведенных не ранее чем за 3 месяца до начала МО:
электро-энцефалографии, спирографии и рентгенографии придаточных пазух носа (кандидатам на должности, связанные с пожаротушением и аварийно-спасательными работами);
флюорограмму (рентгенограмму) органов грудной клетки (распечатанная на пленке или бумаге) с описанием;
9) результаты исследований, проведенных не ранее чем за 6 месяцев до начала МО:
анализа крови на ВИЧ-инфекцию;
анализа крови на маркеры вирусного гепатита В и С;
эхокардиографии и стресс-тредмилтеста (кандидатам на службу в подразделения "Сункар", "Арлан", специальный отряд быстрого реагирования (далее – "СОБР");
данных измерения внутриглазного давления (лицам старше 40 лет).
По медицинским показаниям приводятся необходимые дополнительные обследования.";
пункт 40 изложить в следующей редакции:
"40. Лица, признанные ранее негодными по основаниям, имеющим стойкий характер, не допускаются в течении 6-ти месяцев с момента МО к повторному освидетельствования на должности, предусматривающие в соответствии с пунктами и графами Требований одинаковые или более высокие требования к состоянию здоровья и развитию по сравнению с требованиями к предыдущей должности.
МО раньше указанного срока проводится, если в состоянии здоровья кандидата произошли документально подтвержденные изменения, дающие основания для пересмотра заключения ВВК либо по решению ВВК о проведении контрольного обследования и повторного освидетельствования для проверки обоснованности предыдущего заключения.
При вынесении в течении 6-ти месяцев с момента предыдущего МО нового заключения ВВК о годности на должности, предусматривающие в соответствии с пунктами и графами Требований одинаковые или более высокие требования к состоянию здоровья и развитию по сравнению с требованиями к предыдущей должности, заключение предыдущего МО считается отмененным.
Лица, признанные ранее негодными по поводу острых заболеваний (состояний), временным последствиям увечий (ранений травм, контузий), допускаются к переосвидетельствованию после предоставления медицинских документов, подтверждающих излечение.";
часть первую пункта 45 изложить в следующей редакции:

6) жұмыстан шығару негіздемесі көрсетілген жұмыстан босату туралы бұйрықтан үзінді (бұрынғы қызметкерлер мен әскери қызметшілер үшін), ал денсаулық жағдайы бойынша жұмыстан босатылған жағдайда – ӘДК-нің тиісті қорытындысының көшірмесін;
7) МК басталған күнге дейін күнтізбелік 14 күннен аспайтын мезгiлде жүргізілген медициналық зерттеу нәтижелері:
қанның клиникалық (кеңейтілген) талдауын;
микропреципитация (микрореакция) немесе мерезге Вассерман реакциясын;
несептің жалпы талдауын (микроскопиямен);
қанның құрамындағы глюкозаны (40 жастан асқан адамдарға) анықтауға арналған талдауын;
тазалық дәрежесіне жағындысын (әйел жынысты адамдарға);
қалыпты жағдайдағы мағынасы ашылып жазылған электрокардиография;
ағзада есірткі және психотроптық заттардың (наркологиялық диспансерден) болуына тестілеу нәтижелерін;
8) МК басталған күнге дейін 3 айдан аспайтын мезгiлде жүргізілген медициналық зерттеу нәтижелерін:
электр энцефалография, спирография және мұрынның қосалқы қуыстарының рентгенографиясын (өрт сөндіруге және авариялық-құтқару жұмыстарына байланысты лауазымдарға кандидаттарға);
кеуде клеткасы органдарының сипаттамасы жазылған (пленкада немесе қағазда жазылған) флюорограммасы (рентгенограммасы);
9) МК басталған күнге дейін 6 айдан аспайтын мезгiлде жүргізілген медициналық зерттеу нәтижелерін:
қанды АИТВ-инфекциясына талдауды;
қанды В және С вирустық гепатитінің маркерлеріне талдауды;
эхокардиография және стресс-тредмилтест ("Сұңқар", "Арлан" бөліністеріне, жылдам қимылдайтын арнайы жасаққа (бұдан әрі – "ЖҚАЖ");
көзішілік қысымды өлшеу деректерін (40 жастан асқан адамдарға) ұсынады.
Медициналық көрсетілімдер бойынша қажетті қосымша зерттеулер жүргізіледі.";
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Тұрақты сипаттағы негіздемелер бойынша бұрын жарамсыз деп танылған адамдар бұрынғы лауазымға қойылатын талаптармен салыстырғанда Талаптардың тармақтары мен бағандарына сәйкес денсаулық жағдайына және дамуына бірдей немесе жоғары талаптарды көздейтін лауазымға МК сәтінен бастап 6 ай ішінде қайта куәландыруға жіберілмейді.
Егер кандидаттың денсаулық жағдайында құжаттармен расталатын ӘДК қорытындысын қайта қарауға негіз болатын өзгерістер пайда болса, не болмаса ӘДК-нің алдыңғы қорытындының негізділігін тексеру үшін бақылау зерттеуін немесе қайтадан куәландыру туралы шешімі бойынша, онда МК көрсетілген мерзімнен бұрын өткізіледі.
Алдыңғы МК сәтінен 6 ай ішінде бұрынғы лауазымға қойылатын Талаптармен салыстырғанда тармақтары мен бағандарына сәйкес денсаулық жағдайына және дамуына қойылатын Талаптардың бірдей немесе жоғары талаптарды көздейтін лауазымға жарамдылығы туралы ӘДК жаңа қорытындысын шығарған кезде бұрынғы МК қорытындының күші жойылды деп есептеледі.
Жіті аурулар (жағдайлар), мертігудің (жарақаттардың, жараланудың, контузиялардың) уақытша салдарлары себепті бұрын жарамсыз деп танылған адамдар емделгенін растайтын медициналық құжаттарды ұсынғаннан кейін қайта куәландыруға жіберіледі.";
45-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"45. Предварительное МО проводится ЦВВК МВД, ВВК Департаментов полиции областей, городов республиканского значения (далее - ВВК ДП) не раньше, чем за 4 месяца до вступительных экзаменов и завершается не позднее сроков отправки личных дел в учебные заведения в соответствии с Правилами приема на обучение в военные, специальные учебные заведения Министерства внутренних дел Республики Казахстан, реализующие образовательные программы высшего образования, утвержденными приказом министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 января 2016 года № 77 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан № 13199) и Правилами приема на обучение в специальное учебное заведение Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, реализующее образовательные программы высшего образования, утвержденными приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 14 сентября 2021 года № 445 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан № 24401).";
пункт 50 изложить в следующей редакции:
"50. Окончательное МО проводится ВВВК УЗ в период работы приемной комиссии";
часть третью пункта 56 изложить в следующей редакции:
"При неспособности по состоянию здоровья или несогласии сотрудника оформить письменный отказ от прохождения очного МО, кадровой службой оформляется в произвольной форме акт об отказе (неспособности), который передается в ВВК вместе с ходатайством и направлением для заочной экспертизы.
Заключение о степени годности к службе сотрудника выносится при наличии документально подтвержденных медицинских сведений, которые на момент МО дают основание для принятия заключения о степени годности к службе.";
дополнить пунктом 56-1 следующего содержания:
"56-1. Определение наличия стойкого неблагоприятного ВЭИ заболеваний, последствий увечья (контузии, ранения, травмы) и необходимости направления сотрудника или курсанта на МО проводится врачебно-консультационной комиссией лечебно-профилактической организации ОВД при участии специалистов ВВК ОВД по результатам обязательных медицинских и(или) профилактических осмотров, лечения, общего и динамического наблюдения сотрудников.
При отсутствии по месту проживания (службы) сотрудника или курсанта лечебно-профилактической организации ОВД кадровая служба подразделения правоохранительного органа инициирует проведение данной работы в лечебно-профилактической организации по месту прикрепления с последующим консультированием с ВВК ОВД.";
пункт 58 изложить в следующей редакции:

"45. Алдын ала МК ІІМ ОӘДК, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың Полиция департаменттерінің ӘДК (бұдан әрі – ПД ӘДК) түсу емтихандарынан кемінде 4 ай бұрын жүргізеді және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 26 қаңтардағы № 77 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13199 болып тіркелген) бекітілген Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнайы оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларына және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 445 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24401 болып тіркелген) бекітілген Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнына оқуға қабылдау қағидаларына сәйкес жеке істерді оқу орындарына жіберу мерзімінен кешіктірілмей аяқталады.";
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Түпкілікті МК-ны қабылдау комиссиясының жұмысы кезеңінде ББҰ УӘДК жүргізеді.";
56-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қызметкер денсаулық жағдайына байланысты МК-дан өте алмаған немесе бетпе-бет МК-дан өтуден бас тартатынын жазбаша ресімдеуге келіспеген жағдайда кадр қызметі еркін нысанда келіспеу (мүмкіндігі болмауы) туралы актіні ресімдейді, ол сырттай сараптамаға арналған жолдамамен және ұсынымхатпен бірге ӘДК-ге жіберіледі.
Қызметкер қызметке жарамдылық дәрежесі туралы қорытынды МК сәтінде қызметке жарамдылық дәрежесі туралы қорытынды қабылдауға негіз беретін құжаттармен расталған медициналық мәліметтер бар болған кезде шығарылады.";
мынадай мазмұндағы 56-1-тармақпен толықтырылсын:
"56-1. Аурулардың, зақымдардың (контузия, жаралану, жарақаттану) салдарларының тұрақты қолайсыз ДСЖ бар екенін және қызметкерді немесе курсантты МК-ға жіберу қажеттілігін анықтауды ІІО емдеу-профилактикалық ұйымының дәрігерлік-консультациялық комиссиялары ІІО ӘДК мамандарының қатысуымен міндетті медициналық және (немесе) профилактикалық тексеру, емдеу, жалпы және динамикалық бақылау нәтижелері бойынша жүргізеді.
Қызметкердің немесе курсанттың тұрғылықты мекенжайы (қызметі) бойынша ІІО емдеу-профилактикалық ұйымы болмаған кезде құқық қорғау органының кадр қызметі осы жұмысты кейіннен ІІО ӘДК-мен кеңесе отырып, бекітілген жеріндегі емдеу-профилактикалық ұйымында жүргізуге бастама жасайды.";
58-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"58. При несоответствии роста требованиям I-II графы сотрудникам, перемещающимся с должностей, отнесенных к графе III-IV Требований, выносится заключение "Не годен к службе______" (с указанием должности), при этом заключение о категории годности к воинской службе не выносится.
Такое же заключение выносится сотрудникам при назначении, перемещении по должности, когда по пунктам Требований состояние их здоровья и развития не соответствует требованиям по предлагаемой должности, а по занимаемой должности категория годности к воинской службе не ограничивается";
пункт 60 изложить в следующей редакции:
"60. Сотрудники, направленные на ВВК в связи с планируемым увольнением, предоставляют справку с кадровой службы об общем стаже работы и выслуге лет, в том числе в льготном исчислении.
Данным лицам проводится стационарное обследование (лечение) в течении не менее 8-10 календарных дней. Результаты стационарного обследования оформляются подробной выпиской из медицинской карты стационарного больного. Для уточнения информации ВВК запрашивает и рассматривает медицинскую карту стационарного больного.
При наличии стационарных выписок с результатами обследования в течении последних 6 месяцев по экспертному заболеванию, травме или увечью МО проводится без повторного стационарного обследования.
При наличия выраженных анатомических дефектов или функциональных нарушений, определяющих стойкий неблагоприятный ВЭИ, МО проводится без проведения стационарного обследования.
Заключение о негодности или ограниченной годности к воинской службе выносится при наличии срока наблюдения не менее 6-ти месяцев с момента выявления, наблюдения (лечения) экспертно-значимых заболеваний, за исключением их злокачественных форм.";
часть вторую пункта 63 изложить в следующей редакции:
"При предоставлении данными сотрудниками нового направления на должности по графам III, IV Требований и вынесении по данным графам заключения "ограниченно годен к воинской службе", ВВК, с целью уточнения годности к конкретной предложенной должности, выносит дополнительно заключение "Годен к службе ____" (с указанием конкретной должности) при условии, если служба на предложенной должности не окажет негативного влияния на течение заболевания (увечий) и сотрудник будет способен по состоянию здоровья осуществлять возлагаемые функции.";
пункт 83 изложить в следующей редакции:
"83. Курсанты организаций образования освидетельствуются только ВВК ОВД, функционирующей на территории области (города), где располагается организация образования.
При невозможности курсанта по состоянию здоровья прибыть на освидетельствование в указанные ВВК ОВД, военно-врачебная экспертиза в их отношении проводится в соответствии с пунктом 56 настоящих Правил.
В остальных случаях место проведения освидетельствования курсантов определятся ЦВВК МВД.
Начальник медицинской части организации образования обеспечивает предоставление в ВВК необходимых медицинских и служебных документов.";
часть вторую пункта 84 изложить в следующей редакции:
"МО курсантов проводится при увольнении по состоянию здоровья и(или) достижении установленных сроков временной нетрудоспособности и(или) определившемся стойком неблагоприятном ВЭИ.";
часть вторую пункта 85 изложить в следующей редакции:
"При МО курсантов начиная со второго года обучения и определении их "годными к воинской службе", они признаются годными к дальнейшему обучению (одновременно выносятся оба заключения); при определении "ограниченно годными к воинской службе" выносится дополнительное заключение о негодности к дальнейшему обучению.";
пункт 86 изложить в следующей редакции:

"58. Талаптардың III, IV бағандарына жататын лауазымдардан ауыстырылатын қызметкерлер үшін I, II бағандардың талаптарына бойдың сәйкес келмеуі кезінде "_____ қызметке жарамсыз" (лауазымы көрсетілсін) қорытындысы шығарылады, бұл ретте әскери қызметке жарамдылық санаты туралы қорытынды шығарылмайды.
Осындай қорытынды лауазым бойынша тағайындау ауыстыру кезінде қызметкерлерге, олардың Талаптардың тармақтары бойынша денсаулық және даму жай-күйі бойынша қойылатын талаптарға сәйкес келмегенде шығарылады, ал атқаратын лауазымы бойынша әскери қызметке жарамдылық санаты шектелмейді.";
60-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"60. Қызметтен жоспарлы босатылуына байланысты ӘДК-ге жіберілген қызметкерлер кадр қызметінен жалпы жұмыс өтілі және қызмет өткеру жылы, оның ішінде жеңілдікпен саналған өтілі туралы анықтама ұсынады.
Көрсетілген адамдарға кемінде күнтізбелік 8-10 күн ішінде стационарлық тексеру (емдеу) жүргізіледі. Стационарлық тексеру нәтижелері стационарлық науқастың медициналық картасынан толық үзіндімен ресімделеді. Ақпаратты нақтылау үшін ӘДК стационарлық науқастың медициналық картасын сұратады және қарайды.
Соңғы 6 ай ішінде сараптамалық ауруы, жарақаттары немесе зақымдары бойынша тексеру нәтижелері стационарлық көшірмелер бар болған жағдайда МК қайталап стационарлық тексерусіз жүргізіледі.
Тұрақты қолайсыз ДСЖ-ны анықтайтын айқын анатомиялық кемістігі немесе функциялық бұзылушылықтар болған кезде МК стационарлық тексерусіз жүргізіледі.
Әскери қызметке жарамсыздығы немесе шектеулі жарамдылығы туралы қорытынды қатерлі түрлерінен басқа сараптамалық маңызды аурулар анықталған, бақылаған сәттен бастап кемінде 6 ай бақылау (емдеу) мерзімі бар болған кезде шығарылады.";
63-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы қызметкерлер талаптардың ІІІ, IV бағандары бойынша лауазымға жолдама берген және осы бағандар бойынша "әскери қызметке шектеулі жарамды" деген қорытынды шығарған кезде ӘДК нақты ұсынылған лауазымға жарамдылығын нақтылау мақсатында, егер ұсынылған лауазымдағы қызмет науқастану (зақымдану) ішінде теріс әсер етпесе және қызметкер денсаулық жағдайы бойынша жүктелетін функцияларды жүзеге асыруға қабілетті болса – "____қызметке жарамды (нақты лауазымы көрсетіледі)" деген қосымша қорытынды шығарады.";
83-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"83. Білім беру ұйымдарының курсанттары тек білім беру ұйымы орналасқан облыс (қала) аумағында жұмыс істейтін ІІО ӘДК-де куәландырылады.
Курсанттың денсаулық жағдайы бойынша ІІО көрсетілген ӘДК-ге келу мүмкіндігі болмаған жағдайда оларға қатысты әскери-дәрігерлік сараптама осы Қағидалардың 56-тармағына сәйкес жүргізіледі.
Қалған жағдайларда курсанттарды куәландыру жүргізу орнын ІІМ ОӘДК анықтайды.
Білім беру ұйымының медициналық бөлімінің бастығы ӘДК-ге қажетті медициналық және қызметтік құжаттарды ұсынуды қамтамасыз етеді.";
84- тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Курсанттарға МК денсаулық жағдайы бойынша қызметтен босатылған және (немесе) белгіленген уақытша еңбекке жарамсыздық мерзіміне жеткен кезде және (немесе) тұрақты қолайсыз ДСЖ белгіленген жағдайда жүргізіледі.";
85- тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Курсанттар екінші оқу жылынан бастап МК кезінде және оларды "әскери қызметке жарамды" деп анықтаған жағдайларда одан әрі оқуға жарамды деп танылады (бір мезгілде қорытындының екеуі де шығарылады); "әскери қызметке шектеулі жарамды" деп анықталған кезде одан әрі оқуға жарамсыздығы туралы қосымша қорытынды шығарылады.";
86-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"86. Академический отпуск предоставляется курсантам приказом начальника организации образования при наличии показания длительного лечения более 4-х месяцев по заключению лечебной организации либо на основании заключения ВВК "Подлежит обследованию (лечению) с последующим освидетельствованием".
Необходимость направления на МО по выходу из академического отпуска определяется с учетом требований пункта 84 Правил.
При вынесении ВВК заключения "ограниченно годен к воинской службе", "не годен к воинской службе в мирное время, ограниченно годен в военное время", "не годен к службе с исключением с воинского учета", академический отпуск не предоставляется.";
части первую и вторую пункта 88 изложить в следующей редакции:
"88. При обращении бывших сотрудников о пересмотре заключения ВВК о категории годности к службе на момент оформления увольнения с правоохранительных органов до истечения одного года со дня увольнения (за исключением уволенных по отрицательным мотивам) кадровая служба направляет в ВВК по месту службы на момент оформления увольнения его заявление и имеющиеся медицинские документы. При наличии оснований ВВК проводит заочную военно-врачебную экспертизу по материалам, характеризующим состояние граждан на период оформления увольнения.
Заключения ВВК на граждан, признанных ранее негодными к воинской службе с исключением с воинского учета независимо от диагноза, а также негодными или ограниченно годными к воинской службе по психическим и поведенческим расстройствам (заболеваниям) пересмотру не подлежат (независимо от категории воинского учета и диагноза на момент обращения).";
пункт 92 изложить в следующей редакции:
"92. Если действующий или бывший сотрудник в период прохождения службы находился на лечении и на МО в ВВК не направлялся, либо при МО в ВВК причинная связь не была установлена или была установлена неверно, либо выявлены обстоятельства дающие основания для ее пересмотра, определение причинной связи заболеваний, увечий (ранений, контузий, травм), пересмотр ранее вынесенных постановлений о причинной связи сотрудникам проводится штатными ВВК в ходе заочной экспертизы по ходатайству кадровой службы.
При несогласии гражданина (его представителя или членов его семьи) с пересмотренным ВВК постановлением о причинной связи заболевания, увечья, в том числе приведшего к установлению инвалидности и (или) гибели (смерти) в период прохождения службы либо до истечения одного года после его увольнения со службы, причинную связь данного заболевания, увечья рассматривается ЦВВК МВД.";
пункт 106 исключить;
пункт 120 изложить в следующей редакции:
"120. Диагнозы острых и хронических заболеваний, возникших в результате ядерных катастроф, а также связанных с отдаленными последствиями радиоактивного воздействия устанавливаются только после стационарного обследования в Центральном госпитале МВД Республики Казахстан и Республиканском реабилитационном центре для ликвидаторов последствий аварии на Чернобыльской АЭС.";
пункт 121 изложить в следующей редакции:

"86. Академиялық демалыс курсанттарға емдеу ұйымының қорытындысы бойынша 4-айдан астам ұзақ емделу көрсетілімі болған жагдайда не ӘДК-нің "Кейіннен куәландыра отырып, тексеруге (емдеуге) жатады" деген қорытындысы негізінде білім беру ұйымы бастығының бұйрығымен беріледі.
Академиялық демалыстан шыққаннан кейін МК-ға жіберу қажеттігі Қағидалардың 84-тармағының талаптарын ескере отырып анықталады.
ӘДК "әскери қызметке шектеулі жарамды", "бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында шектеулі жарамды", "әскери есептен шығара отырып, қызметке жарамсыз" деген қорытынды шығарғанда академиялық демалыс берілмейді.";
88-тармақтың бірінші және екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"88. Бұрынғы қызметкерлер, құқық қорғау органдарынан жұмыстан босатылуын ресімдеу сәтіндегі қызметке жарамдылық санаты туралы ӘДК-нің қорытындысын қайта қарау туралы жұмыстан босытылған күнінең бастап бір жыл өткенге дейін өтініш жасаған жағдайда (теріс себептер бойынша қызметтен босатылғандардан басқа) кадр қызметі босатылуын ресімдеу сәтіндегі қызмет атқарған жері бойынша ӘДК-ге оның өтінішір және қолда бар медициналық құжаттарын жолдайды. Негізі болған жағдайларда ӘДК азаматтардың қызметтен босатылу мерзіміндегі жағдайын сипаттайтын материалдар бойынша сырттай әскери-дәрігерлік сараптама жүргізеді.
Бұдан бұрын диагнозына қарамастан әскери есептен шығарыла отырып, әскери қызметке жарамсыз деп танылған, сондай-ақ әскери қызметке жарамсыз немесе шектеулі жарамды деп психикалық және мінез-құлық бұзылулары (аурулары) бойынша танылған азаматтарға ӘДК қорытындылары қайта қарауға жатпайды (әскери есеп санатына және жүгінген сәттегі диагнозына қарамастан).";
92-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"92. Жұмыс істейтін қызметкер немесе бұрынғы қызметкер қызмет өткеру мерзімінде емдеуде болған жағдайда және ӘДК МК-ға жіберілмесе, не болмаса ӘДК МК кезінде себепті байланыс анықталмаса немесе қате анықталса, не болмаса оны қайта қарауға негіз болатын себептер анықталса, сырқаттың, зақымдардың (жаралану, контузия, жарақат) себепті байланысын анықтау, сондай-ақ қызметкерлерге бұдан бұрын шығарылған себепті байланыс туралы қаулыларды қайта қарау штаттағы ӘДК кадр қызметінің өтінішхаты бойынша сырттай сараптама барысында жүргізіледі.
Азамат (оның өкілі немесе отбасы мүшелері) ӘДК-де қайта қаралған қызмет өткеру мерзімінде не болмаса оның қызметтен босатылғаннан кейін бір жылға дейінгі ауруларының, зақымдарының, оның ішінде мүгедектікті белгілеуге және (немесе) қаза болуға (өлімге) әкеп соқтырған ауруларының себепті байланысы туралы қаулылармен келіспеген жағдайларда, көрсетілген ауруларының, зақымдарының себепті байланысын ІІМ ОӘДК қарайды.";
106-тармақ алып тасталсын;
120-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Ядролық катастрофалар нәтижесінде туындаған жіті және созылмалы сырқаттардың, сондай-ақ радиоактивтік әсердің қашықтағы салдарымен байланысы бар диагнозы тек стационарлық тексеруден кейін ғана Қазақстан Республикасы ІІМ Орталық госпиталінде және Чернобыль АЭС-і авариясының зардаптарын жоюшыларға арналған Республикалық оңалту орталығында стационарлық тексеруден кейін белгіленеді.";
121-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"121. При установлении причинной связи заболеваний с радиационными воздействиями, штатная ВВК органов внутренних дел руководствуется Законом Республики Казахстан "О радиационной безопасности населения", приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-217/2020 "Об утверждении перечня заболеваний, связанных с воздействием ионизирующего излучения, и правил установления причинной связи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21697), архивными данными министерств обороны Республики Казахстан и Российской Федерации о прохождении службы (воинской службы) в органах внутренних дел (Вооруженных силах).";
подпункт 2) пункта 125 изложить в следующей редакции:
"2) "Увечье (ранение, контузия, травма) получено в результате несчастного случая, не связанного с исполнением служебных обязанностей" - если оно получено сотрудником, бывшим сотрудником при обстоятельствах не связанных с указанными в подпункте 1) данного пункта настоящих Правил, либо если оно получено в состоянии алкогольного, токсического, наркотического опьянения, вследствие совершения правонарушения, нарушения требований должностных инструкций, приказов, директив, наставлений, руководств, инструкций и других руководящих документов или причинено им умышленно, что установлено в результате служебного, административного, уголовного расследования (постановление выносится также если указанное лицо не привлекается к уголовной ответственности или уголовное дело в отношении его прекращено), а также при отсутствии документов, подтверждающих обстоятельства получения увечий;";
пункт 133 изложить в следующей редакции:
"133. В отношении кандидатов на учебу и курсантов организаций образования выносятся заключения:
1) "Годен к поступлению в _____" (указать наименование учебного заведения и факультет);
2) "Не годен к поступлению в _____" (указать наименование учебного заведения и факультет);
3) "Годен к обучению в ______" (указать наименование учебного заведения и факультет);
4) "Не годен к обучению в ______" (указать наименование учебного заведения и факультет);
5) "Нуждается в дополнительном питании в пределах половины суточного продовольственного пайка с__по__20__года" (с указанием срока);
6) "Заключение не вынесено ввиду не завершения обследования".
В отношении курсантов организаций образования также выносятся заключение, указанные в пункте 134 настоящих Правил (кроме указанного в подпункте 6 для курсантов первого года обучения).";
часть шестую пункта 136 изложить в следующей редакции:

"121. Ішкі істер органдарының штаттық ӘДК иондаушы сәулелену әсері бар сырқаттардың себепті байланысын анықтау кезінде "Халықтың радиациялық қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңын, "Иондаушы сәулеленудің әсерімен байланысты аурулардың тізбесін және себептік байланысты анықтау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-217/2020 бұйрығын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21697 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы Қорғаныс министрліктерінің ішкі істер органдарында (Қарулы күштерде) қызмет (әскери қызмет) өткеру туралы мұрағаттық мәліметтерін басшылыққа алады.";
125-тармақшаның 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) егер қызметкер, бұрынғы қызметкер зақымды (жаралану, контузия, жарақат) Қағидалардың осы тармағының 1) тармақшасында көрсетілген мән-жайлармен байланысты емес жағдайларда не болмаса алкогольдік, уытқұмарлық, есірткілік масаң күйде, құқық бұзушылық жасау салдары, лауазымдық нұсқаулықтардың, бұйрықтардың, директивалардың, тәлімгерлік, басшылықтардың, нұсқаулықтардың және басқа да басшылық құжаттардың талаптарын бұзу салдарынан немесе зақым қасақана жасалып, ол қызметтік, әкімшілік, қылмыстық тексеру нәтижесінде анықталса (егер аталған адам қылмыстық жауапкершілікке тартылмаса немесе оған қатысты қылмыстық іс тоқтатылса, онда қаулы шығарылады), сондай-ақ зақым алу жағдайларын растайтын құжаттар болмағанда – "Зақым (жаралану, контузия, жарақат) қызметтік міндеттерін атқаруына байланысты емес, жазатайым оқиға нәтижесінде алынды";";
133-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"133. Оқуға кандидаттарға және білім беру ұйымдарының курсанттарына қатысты:
1) "______ оқуға түсуге жарамды" (оқу орнының және факультеттің атауын көрсету));
2) "______ оқуға түсуге жарамсыз" (оқу орнының және факультеттің атауын көрсету);
3) " _______ оқуға жарамды" (оқу орнының және факультеттің атауын көрсету));
4) "_______ оқуға жарамсыз" (оқу орнының және факультеттің атауын көрсету));
5) "20 __ жылғы ________ бастап (мерзімі көрсетілсін) азық-түлік үлесі нормаларының жартысы шегінде қосымша тамақтануы қажет";
6) "Тексерудің аяқталмауы себепті қорытынды шығарылған жоқ".
Білім беру ұйымдарының курсанттарына қатысты бұдан басқа, осы Қағидалардың 134-тармағында көрсетілген (6-тармақшада көрсетілгендерді қоспағанда бірінші оқу жылының курсанттары үшін) қорытынды шығарылады.";
136-тармақтың алтыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"При хирургических заболеваниях и травмах диагноз формируется с кратким указанием вида и объема хирургической помощи, даты и степени функциональных нарушений (к примеру "состояние после удаления 2-х сегментов левого легкого по поводу туберкулеза (2013 год)", "в анамнезе удаление левого коленного мениска (2000 год), без нарушения функции)".
Формулирование диагноза в виде "состояние после…" применяется при истечении кратковременного периода с момента какого-либо действия (операции, травмы, перенесенного процесса) с наличием временных структурных и(или) функциональных нарушений; "в анамнезе…" - по происшествии длительного периода времени с момента действия; "последствия…" - при наличии стойких структурных и(или) функциональных изменений вследствие перенесенного действия.";
часть вторую пункта 137 изложить в следующей редакции:
"Карты МО лиц, не завершивших освидетельствование и (или) признанных негодными (в том числе возвращенные из организации образования), хранятся в ВВК, проводившей предварительное МО, в установленном порядке";
пункт 144 изложить в следующей редакции:
"144. При заполнении медицинских экспертных документов не допускается применение сокращений и латинских обозначений наименований различных состояний, органов, малоизвестных медицинских терминов (кроме общепринятых). Неоговоренные исправления и подчистки не допускаются.
Исправления вносятся следующим образом: неверно написанная часть текста зачеркивается, рядом пишется новый текст и слова "исправленному верить", которые заверяются подписью работника, заполнявшего текст, и печатью ВВК.";
дополнить пунктом 145-1 следующего содержания:
"145-1. Заключения ВВК о МО или заочной экспертизе приобщаются к личному делу кандидата или сотрудника независимо от принятого решения о зачислении, перемещении по должности, переводе.
Если при рассмотрении вопроса о переводе, кадровой службой одного подразделения на МО направляется сотрудник, проходящий службу в другом подразделении, заключение ВВК, независимо от исхода принятого решения о переводе, приобщается (направляется для приобщения) к личному делу.";
пункт 149 изложить в следующей редакции:
"149. Обязательные методики ПДТ проводятся с целью получения формализованных данных о психологических особенностях личности и включают:
1) методику многостороннего исследования личности или стандартизированное многостороннее исследование личности (далее - ММИЛ), предназначенной для создания полного психологического портрета личности, включающего такие компоненты, как мотивационная направленность, самооценка, стиль межличностного поведения, черты характера, тип реагирования на стресс, ведущие потребности, фон настроения, степень адаптированности индивида и возможный тип дезадаптации, выраженность лидерских черт;

"Хирургиялық аурулар және жарақаттану кезінде диагноз хирургиялық көмек түрі және көлемі, күні және функциялық қызметтің бұзылу дәрежесі қысқаша көрсетіліп қалыптастырылады (мысалы "туберкулез себебі бойынша сол жақ өкпесінің 2 сегментін алып тастағаннан кейінгі жағдай (2013 жыл)", "анамнезінде сол жақ тізе менискі алынып тасталған (2000 жыл), функциясының бұзылуынсыз)".
Диагнозды "... кейінгі жай-күйі" түрінде тұжырымдау бір іс-қимыл (операциялар, жарақаттанулар, өткен процестер) сәтінен бастап қандай да бір қысқа мерзімде өткен уақытша құрылымдық және (немесе) функциялық бұзылулары бар жағдайларда; "... анамнезінде" - іс-қимыл сәтінен бастап ұзақ мерзім өткеннен кейін; "... салдары" - бұрын болған іс-қимылдар салдарынан тұрақты құрылымдық және (немесе) функционалдық өзгерістер бар болған кезде қолданылады.";
137-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Куәландыруды аяқтамаған және (немесе) жарамсыз деп танылған (оның ішінде білім беру ұйымынан қайтарылған) тұлғалар МК карталары алдын ала МК жүргізген ӘДК-де белгіленген тәртіппен сақталады.";
144-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"144. Медициналық сараптама құжаттарын толтыру кезінде әртүрлі жай-күйлердің, органдардың атауын, көп қолданылмайтын медициналық терминдерді (жалпы қабылданғандарды қоспағанда) қысқартуға және латын тіліндегі белгіленулерін қолдануға жол берілмейді. Келісілмеген түзетулер мен өшірулерге жол берілмейді.
Түзетулер былай енгізіледі: мәтіннің дұрыс жазылмаған бөлігі сызылып, жанына жаңа мәтін жазылады және "түзету дұрыс" сөздері жазылып, олар мәтінді толтырған қызметкердің қолымен және ӘДК мөрімен расталады.";
мынадай мазмұндағы 145-1-тармақпен толықтырылсын:
"145-1. ӘДК-нің МК немесе сырттай сараптама туралы қорытындылары есепке алынуы, лауазымы бойынша ауыстыруы, орын ауыстыруы туралы қабылданған шешімге қарамастан кандидаттың немесе қызметкердің жеке ісіне тігіледі.
Орын ауыстыру туралы мәселені қарау кезінде бір бөліністің кадр қызметі басқа бөліністе қызмет өткеретін қызметкерді МК-ға жіберген жағдайларда ауыстыру туралы қабылданған шешімнің аяқталуына қарамастан ӘДК қорытындысы жеке іске тігіледі (тігуге жіберіледі).";
149-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"149. ПД тестілеудің міндетті әдістемелері тұлғаның психологиялық ерекшеліктері туралы формальды деректерді алу мақсатында жүргізіледі және:
1) жеке тұлғаның толық психологиялық бейнесін жасауға арналған, сондай-ақ мотивациялық бағыты, өз-өзін бағалау, жеке тұлғалардың мінез-құлық стилі, сипаттамалық белгілері, стреске қарсы іс-қимыл түрі, жетекші талаптар, көңіл-күй көрінісі, жеке тұлғаның бейімделу дәрежесі және бейімделмеудің мүмкін түрі, көшбасшылық белгілерінің айқындылығы құрамдар енетін жеке тұлғаны жан-жақты зерттеу әдістемесі (бұдан әрі – ЖЖЗӘ) немесе жеке тұлғаны стандартталған жан-жақты зерттеу;

2) методику "Прогрессивные матрицы Равена", позволяющий установить интеллектуальную продуктивность и особенности мышления или краткий ориентировочный тест (далее - КОТ), оценивающий умственные способности, способности к обучению, сформированность познавательной адаптации личности (для лиц, не достигших 20 летнего возраста);
3) цветовой тест Люшера, позволяющий оценить особенности эмоционально-волевой сферы, актуального состояния, уровня работоспособности.
Результаты ПДТ оформляются протоколами психодиагностического тестирования в соответствии с Приложениями 18 и 19 к настоящим Правилам.";
пункт 150 изложить в следующей редакции:
"150. Обязательные методики ПФТ проводятся лицам, освидетельствуемым по II графе Требований и лицам, поступающим, (назначаемым, перемещающимся) на должности водителей (в том числе сотрудникам), прогностически "рекомендуемых" по результатам обязательных методик ПФО или как вид дополнительного психологического тестирования при наличии показаний."
пункт 156 изложить в следующей редакции:
"156. После завершения освидетельствуемыми лицами ПДТ (включая дополнительные методики) и ПФТ экспертом-психологом ВВК проводится собеседование, основанное на результатах тестов и их интерпретации.
При недостоверности результатов повторной сдачи ПДТ психолог в ходе беседы с испытуемым проводит анализ, дает разъяснение причин недостоверности, а также общие рекомендации по прохождению тестирования.
Лицам, которым выносится вывод "не рекомендуется", психологом проводится разъяснение причины и основания вынесения такого вывода.
Собеседование оформляется протоколом собеседования в соответствии с Приложением 21 к настоящим Правилам.";
пункт 160 изложить в следующей редакции:
"160. Выводы ПФО носят рекомендательный характер и выносятся в формулировках "рекомендуется" или "не рекомендуется" на основаниях, изложенных в пункте 93 приложения 2 к настоящим Правилам.";
главу 12 исключить;
в приложении 2 к указанным Правилам:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. При обнаружении у освидетельствуемых любых кожных рубцов, в том числе постинъекционных, татуировок эксперты-врачи проводящие наружный осмотр обязательно описывают их в акте (карте) МО. Сведения о рубцах, характерных для суицидов, татуировках в обязательном порядке сообщаются психологу и психиатру.
Область кожи с повреждениями предположительно наркоманийно-инъекционного, суицидального (истероидного), членовредительского генеза, с татуировками, а также области тела с выраженными постоперационными рубцами, деформациями и дефектами внешних органов, конечностей с целью последующей дополнительной дифференциации фиксируются фотоснимками (с согласия освидетельствуемого лица, без захвата области глаз), которые приобщаются в акт МО.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:

2) ойлау қабілетін, оқуға қабілеттілігін, жеке тұлғаның танымдық бейімделуінің қалыптасуын (20 жасқа толмаған адамдар үшін) бағалайтын зияткерлік өнімділік пен ойлау ерекшеліктерін немесе қысқаша бағдарлы тест (бұдан әрі - ҚБТ) белгілеуге мүмкіндік беретін "Равеннің прогрессивті матрицалары" әдістемесі;
3) эмоционалдық-ерік саласының, өзекті жай-күйінің, жұмыс істеу қабілетінің деңгейін бағалауға мүмкіндік беретін Люшердің түрлі-түсті сынағы.
ПДТ нәтижелері осы Қағидаларға 18 және 19-қосымшаларға сәйкес психодиагностикалық тестілеу хаттамаларымен ресімделеді.";
150-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"150. ПФ тестілеу міндетті әдістемелері Талаптардың ІІ бағаны бойынша куәландырылатын адамдарға (оның ішінде қызметкерлерге), сондай-ақ жүргізуші лауазымына тағайындалатын, ауысатын адамдарға ПФЗ міндетті әдістемелері нәтижелері бойынша немесе көрсетілімдер бар болған жағдайда қосымша психологиялық тестілеу түрінде жүргізіледі."
156-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"156. Куәландырылушы адамдармен ПД тестілеу (қосымша әдістемелермен қоса) және ПФТ аяқталғаннан кейін ӘДК-нің сарапшы-психологы тест нәтижелері мен оларды интерпретациялау негізінде әңгімелесу өткізеді.
ПД тестілеуді қайта тапсыру нәтижелері шынайы болмағанда психолог сынақтан өтушімен әңгімелесуі барысында талдау жүргізеді, нәтижелерінің шынайы болмауы себептерін және тестілеуден өту жөнінде жалпы ұсынымдар береді.
"Ұсынылмайды" қорытындысы шығарылған адамдарға психолог осындай қорытынды шығарудың себептері және негіздемелері туралы түсініктеме береді.
Әңгімелесу осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес әңгімелесу хаттамасымен ресімделеді.";
160-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"160. ПФЗ тұжырымдары ұсынымдық сипатта болады және осы Қағидаларға 2-қосымшаның 93-тармағында баяндалған негіздерде "ұсынылады" немесе "ұсынылмайды" деген тұжырымдарда шығарылады.";
12-тарау алынып тасталсын;
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымшада:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Куәландырылушылардан кез келген тері тыртықтарын, оның ішінде инъекциялардан кейінгі тыртықтар, татуировкалар анықталған кезде сырттай тексеру жүргізетін сарапшы-дәрігерлер оларды МК актісіне (картасына) міндетті түрде жазады. Суицидке тән тыртықтар, татуировкалар туралы мәліметтер міндетті тәртіпте психологқа және психиатрға хабарланады.
Терінің жорамал бойынша нашақорлық-инъекциялық, өз-өзіне қол жұмсау (есірік тәрізді), мүшесін зақымдау негізімен, татуировкамен зақымдалған жері, сондай-ақ дененің операциядан кейінгі айқын тыртықтарымен, деформацияларымен және сыртқы органдардың, аяқтардың ақауларымен, кейіннен қосымша дифференциация жасау максатында фотосурет жасалып (куәландырылатын адамның келісімімен, көздері маңын қамтымай), МК актісіне тігіледі.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"9. Каждый специалист ВВК перед началом проведения оформления документов, тестирования, осмотра или обследования удостоверяется в личности освидетельствуемого лица по удостоверяющим документам, а также в наличии справок о соответствующем динамическом наблюдении и отсутствии инвалидности.";
часть пятую пункта 14 изложить в следующей редакции:
"Для проведения группового психологического обследования оборудуется достаточно просторный зал, в котором каждый обследуемой обеспечивается индивидуальным рабочим местом. Количество посадочных мест рассчитывается исходя из количества фактически работающих экспертов-психологов, норматива их приема, среднего количества освидетельствуемых лиц, направляемых на тестирование повторно.";
часть третью пункта 85 изложить в следующей редакции:
"Результаты методик ПФТ, указанных в подпунктах 1), 2), 3) и 4) пункта 151 настоящих Правил, проведенных лаборантом или психологом, и подпунктах 5), 6) и 7) пункта 151 настоящих Правил, проведенных психологом, оцениваются при условии завершения тестирования по всем методикам.
Неудовлетворительным результатом считается низкие показатели по 3-м и более любым указанным методикам или одновременно по 2-м методикам Горбова-Шульте ("без помех" - на выявление особенностей внимания при переключении и "с помехами" - для оценки эмоциональной устойчивости)."
пункт 87 изложить в следующей редакции:
"87. Дополнительное тестирование проводится при выявлении у освидетельствуемого факторов риска (поведенческих, характерологических, эмоционально-волевых), признаков нарушения адаптации, сниженных показателях интеллектуальной и когнитивной (познавательной) сфер, а также когда результаты ПФО не подпадают в рамки нормы соответствующих методик либо зафиксированы какие-либо особенности поведения и характера, эмоционально-волевой и интеллектуальной сфер, требующие детального разбора.
Назначение вида дополнительного обследования определяется психологом самостоятельно основываясь на результатах обязательных методик ПФО, наблюдения и собеседования из следующего перечня:
1) при сниженной интеллектуальной продуктивности – числовые ряды, арифметический счет, проба Крепелина, "аналогии", "установка закономерностей", "обобщений понятий, предметов", "понимания переносного смысла пословиц и метафор", тесты на исследование осмысления, субтесты Векслера, Амтхауэра, ПФТ, "4-й лишний", "5-й лишний", графический тест Кеттелла, предметная классификация по Зейгарник, "заучивание 10 слов", пиктограммы, методика Бентона, Эббингауза, методика Мюнстербергера, методика Равена или КОТ;

"9. ӘДК-ның әрбір маманы құжаттарды, тестілеуді, қарауды немесе тексеруді ресімдеу жүргізуді бастар алдында куәландырылатын адамды жеке куәлігі бойынша жеке басын, сондай-ақ тиісті динамикалық бақылау және мүгедектігінің жоқтығы туралы анықтамалармен растайды.";
14-тармақтың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Топпен психологиялық зерттеу жүргізу үшін жеткілікті кең зал жабдықталады, онда әрбір зерттелуші жеке жұмыс орнымен қамтамасыз етіледі. Отыратын орын саны нақты жұмыс істейтін сарапшы-психологтар саны, олардың қабылдау нормативі, қайта тестілеуге жіберілетін куәландырылушы адамдардың орташа саны бойынша есептеледі";
85-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"ПФ тестілеу әдістемелерінің нәтижелері осы Қағидалардың 151-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында (лаборант өткізген) және осы Қағидалардың 5), 6) және 7) тармақшаларында (психолог өткізген) көрсетілген әдістеме бойынша тестілеу аяқталған жағдайда, кемінде көрсетілген 6 әдістеме бойынша бағаланады.
Кез келген 3 және одан да көп көрсетілген әдістемелер бойынша немесе бір мезгілде Горбов-Шультенің 2 әдістемесі бойынша ("кедергісіз" - ауыстырылып-қосылу кезіндегі назар аудару ерекшеліктерін анықтау және "кедергімен" - эмоционалдық тұрақтылықты бағалау үшін) төмен көрсеткіштер қанағаттанарлықсыз нәтиже болып саналады.";
87-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"87. Қосымша тестілеу куәландырылатын адамда тәуекел факторлары (мінез-құлық, сипаттамалық, эмоциялық-ерік), бейімделудің бұзылу белгілері, зияткерлік және когнитивтік (танымдық) салалардың төмендетілген көрсеткіштері анықталған кезде, психофизиологиялық тексеру нәтижелері тиісті әдістемелер нормаларының шеңберіне түспеген немесе егжей-тегжейлі талдауды талап ететін мінез-құлықтың және сипатының, эмоциялық-ерік және зияткерлік салалардың қандай да бір ерекшеліктері тіркелген жағдайларда жүргізіледі.
Қосымша тестілеу түрін тағайындауды психолог өздігінен, міндетті ПФЗ әдістемелерін, бақылауларын және әңгімелесулерді негізге ала отырып мынадай тізбеден:
1) зияткерлік өнімділіктің төмендеуі кезінде – сандық қатарлар, арифметикалық есеп, Крепелин сынамасы, "ұқсастықтар", "заңдылықтарды орнату", "ұғымдарды, заттарды жалпылау", "мақалдар мен метафоралар мағыналарының ауыспалы түсінігі", ұғымдарды зерттеуге тест, Вексельдердің субтестісі, Амтхауэр, ПФИ, "4-ші артық", "5-ші артық", Кеттелдің графикалық тестісі, Зейгарник бойынша пәндік жіктеу, "10 сөзді жаттау", пиктограмма, Бентон, Эббингауз әдістемесі, Мюнстербергер әдістемесі, "Равеннің прогрессивті матрицалары" немесе "ҚБТ" әдістемесі;

2) при признаках риска поведенческого, характерологического плана, эмоциональной неустойчивости, включая признаки дезадаптации – 16-факторный опросник Кеттелла, тест Шмишека, Айзенка, тест на определение агрессивной, делинквентной направленности, Адаптивность, МОАС, тест Томаса, классические проективные методики, УНП, Прогноз, Прогноз-2, патодиагностический опросник Личко для лиц, не достигших 18 летнего возраста, Спилберга, шкал Бека, ИТО, тест Лири, опросник Завьялова "Мотивы потребления алкоголя", тематический апперцептивный тест, тест Сонди, СМОЛ, методика "незаконченных предложений", ПФТ;
3) при признаках низкой стрессоустойчивости, тревожных реакций, включая риск суицидального поведения – опросники на стрессоустойчивость, на выявление склонности к суицидальным реакциям, тест Спилберга, Прогноз-2, шкал Бека, УНП, опросники на импульсивность, аутоагрессии, ОСР, ИСН, "Незаконченные предложения", проективные методики.";
пункты 89, 90, 91 и 92 изложить в следующей редакции:
"89. Собеседование проводится экспертом-психологом наедине либо совместно с другими экспертами-психологами и (или) экспертом-психиатром.
Экспертом-психологом в порядке, изложенном в соответствии с приложением 21 к настоящим Правилам, в протоколе собеседования осуществляется запись наблюдений за эмоциональными и поведенческими реакциями освидетельствуемого, фиксируются особенности психологического анамнеза жизни, выявленные расхождения данных группового и индивидуального обследований после применения дополнительных методов тестирования.
При проведении повторных собеседований в протоколе беседы указываются их даты и полученные сведения.
В ходе собеседования психологом допускается моделирование моментов, направленных на выявление реакций со стороны освидетельствованного лица на нестандартные, провокационные ситуации и вопросы.
При проявлении выраженных поведенческих (конфликтных, агрессивных) реакций со стороны освидетельствуемого, информация о данных фактах вносится в протокол собеседования (с подробным разъяснением, описанием его поведения) и указывается в разделе "примечание" справки с заключением ВВК.
При неявке обследуемого лица на собеседование или тестирование в течении 5 рабочих дней (с момента назначенного срока), отказа от дальнейшего ПФО либо когда ПФО не завершено по другим причинам и нет достаточных оснований для вынесения выводов "рекомендуется" или "не рекомендуется" психологом производится регистрация и отметка "ПФО не завершено" в журнале заключений ПФО, в разделе "результаты ПФО" акта МО и экспертные материалы передаются для вынесения заключения на итоговом заседании ВВК.

2) дезадаптация белгілерін қоса алғанда, мінез-құлық сипатындағы тәуекел, мінезтану жоспары, эмоциялық тұрақсыздылық белгілері – 16-Кеттелдің факторлы сауалнамасы, Шмишек, Айзенк тестісі, агрессивті, делинквентті бағыттылықты анықтауға арналған тест, бейімділік, МОАС, Томас тестісі, классикалық жобалық әдістемелер, УНП, Болжам, Болжам-2, 18 жасқа толмаған адамдарға арналған жеке тұлғаның патодиагностикалық сауалнамасы, Спилберг, Бек шкаласы, ИТО, Лири тестісі, Завьялов сауалнамасы "Алкогольді тұтыну уәждері", тақырыптық апперцептивті тест, Сонди тестісі, СМОЛ тестісі, "аяқталмаған ұсыныстар" әдістемесі, ПФТ;
3) суицидтік мінез-құлық қаупін қоса алғанда, күйзеліске төзімділігі төмен, қорқыныш реакциялары белгілері кезінде - күйзеліске төзімділікке, суицидтік реакцияларға бейімділікті анықтауға арналған сауалнамалар, Спилберг тестісі, Болжам-2, Бек шкаласы, УНП, импульсивтілікке, аутоагрессияға, ОСР, ИСН, "Аяқталмаған ұсыныстар", жобалық әдістемелерін дербес анықтайды.";
89, 90, 91 және 92-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"89. Әңгімелесуді сарапшы-психолог жеке немесе басқа сарапшы-психологтармен, және (немесе) сарапшы-психиатрмен бірлесіп жүргізеді.
Сарапшы-психолог осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес, әңгімелесу хаттамасында куәландырылушының эмоционалдық және мінез-құлық реакцияларын бақылауды жазады, өмірдің психологиялық анамнезінің ерекшеліктерін белгілейді, қосымша тестілеу әдістерін қолданғаннан кейін топтық және жеке тексерулердің мәліметтерінің анықталған алшақтықтарын жазады.
Қайта әңгімелесу жағдайында әңгімелесу хаттамасында олардың күні және алынған мәліметтер көрсетіледі.
Әңгімелесу барысында психолог куәландырылған адамның тарапынан стандартты емес, арандатушылық ахуалдарға және сұрақтарға реакцияларды анықтауға бағытталған сәттерді модельдеуге, рұқсат етіледі.
Куәландырылушы тарапынан айқын мінез-құлық (жанжалды, агрессивті) реакцияларын пайда болған жағдайда, осы фактілер туралы ақпарат міндетті түрде әңгімелесу хаттамасына енгізіледі (оның мінез-құлқының сипатын толық түсіндіре отырып) және қорытындысы бар ӘДК анықтамасының "ескерту" бөлімінде көрсетіледі.
Зерттелетін адам 5 жұмыс күні ішінде (тағайындалған сәттен бастап) әңгімелесуге немесе тестілеуге келмеген, бұдан әрі ПФЗ-дан бас тартқан не болмаса басқа себептермен ПФЗ аяқталмаған және "ұсынылады" немесе "ұсынылмайды" тұжырымдарын шығару үшін жеткілікті негіз болмағанда психолог тіркеу жүргізеді және ПФЗ қорытындыларын тіркеу журналында МК актісінің "ПФЗ нәтижелері" бөлімінде "ПФЗ аяқталған жоқ" белгісін қояды және сараптамалық материалдарды ӘДК түпкілікті отырысына қорытындыны шығару үшін беріледі.

90. При выявлении факта использования освидетельствуемым лицом в процессе тестирования вспомогательного материала в виде готовых ответов по тестовым методикам (электронных или бумажных "шпаргалок"), работником ПФО составляется акт о данном факте. Освидетельствуемым лицом предоставляется объяснительная записка с указанием источника и причин применения вспомогательного материала. Акт о выявления факта использования готовых ответов и объяснительная вместе с актом МО представляется на итоговое заседание ВВК. В данных случаях кандидатам на службу, учебу и сотрудникам выносится заключение "Заключение не вынесено ввиду не завершения обследования". Сведения о данных фактах указываются в разделе "примечание" справки с заключением ВВК для кадровой службы.
Дальнейшее освидетельствование в указанных случаях допускается через 3 месяца при предоставлении дополнительного направления кадровой службы. При прохождении повторного ПФО данный факт отмечается в психологической характеристике.
91. При проведении ПФО соблюдается следующая кратность применения методик:
1) при недостоверности результатов по ММИЛ – не более 3-х раз. Ретестирование проводится на другой день;
2) при результате ниже 30 баллов по "Прогрессивным матрицам Равен", ниже 12 баллов по "КОТ" – не более 2–х раз. Ретестирование допускается в тот же день;
3) при тестировании по методике Люшера (при обязательном 2-х кратном раскладе) - не более 3 раз. Ретестирование проводится на другой день;
4) при проведении методик ПФТ – не более 1-го раза;
5) при недостоверности результатов по дополнительным методикам – не более 2-х раз. Ретестирование проводится на другой день.
92. В психологической характеристике для кадровой службы отражаются уровень и особенности интеллектуальной сферы, индивидуально-личностные качества (коммуникативные, поведенческие; межличностные установки; черты характера; работоспособность; самооценка, адаптивные способности), особенности эмоционально-волевой сферы, стрессоустойчивости, самоконтроля, настроения, мотивационной направленности, вероятностного прогноза, выводы рекомендательного характера, а в исключительных случаях, при фиксации временных поведенческих реакций, ситуативно обусловленного стресса, поддающихся коррекции – рекомендации для психологов подразделений в отношении освидетельствуемого лица. Показатели ПФТ должны быть отражены в психологической характеристике.";
подпункты 5), 6), 7), 8) и 9) части второй пункта 93 изложить в следующей редакции:
"5) у которых при достоверных результатах ММИЛ определяется подъем показателей по одной или более шкал 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 0 свыше 75 Т-баллов либо по одной или более шкал 5, 9 выше 80 Т-баллов либо одновременно по шкалам 2, 4, 7 свыше 70 Т-баллов;

90. Куәландырылушы адам тестілеу процесінде тестілеу әдістемелері бойынша дайын жауаптары бар қосымша материалдарды (электрондық немесе қағаздағы "жасырын көмекші қағаз") пайдалану фактісі анықталған жағдайда осы факті туралы ПФЗ қызметкері акті жасайды. Куәландырылушы адам қосымша материалды және оны қолдану себебін көрсетіп түсініктеме ұсынады. Дайын жауаптарды пайдалану фактісінің анықталуы туралы акт және түсініктеме МК актісімен бірге ӘДК-ның қорытынды отырысына ұсынылады. Осы жағдайларда қызметке, оқуға кандидаттарға және қызметкерлерге "Тексерудің аяқталмауы себепті қорытынды шығарылған жоқ" қорытындысы шығарылады. Көрсетілген фактілер туралы мәліметтер кадр қызметіне арналған қорытындысы бар ӘДК анықтамасының "ескертпе" бөлімінде көрсетіледі.
Көрсетілген жағдайларда бұдан әрі куәландыруға 3 айдан кейін, кадр қызметінің қосымша жолдамасы ұсынылған кезде рұқсат беріледі. Қайта ПФЗ өту кезінде осы факт психологиялық сипаттамада белгіленеді.
91. Тексеруді жүргізу кезінде ПФТ әдістемелерін қолданудың мынадай еселігі сақталады:
1) ЖЖЗӘ бойынша нәтижелердің дәйексіздігі кезінде - 3 реттен артық емес. Қайта тестілеу басқа күні жүргізіледі;
2) нәтижесінде "Равеннің прогрессивті матрицалары" бойынша 30 балдан төмен болған жағдайда "ҚБТ" бойынша - 2 реттен артық емес. Қайта тестілеуге сол күні рұқсат беріледі;
3) Люшер әдістемесі бойынша тексеру кезінде (міндетті 2 еселік ретпен) – 3 реттен артық емес. Қайта тестілеу басқа күні жүргізіледі;
4) ПФ тестілеу әдістемелерін жүргізу кезінде - 1 реттен артық емес;
5) қосымша әдістемелердің нәтижелері дұрыс болмаған жағдайда – 2 реттен артық емес еселігі сақталады. Қайта тестілеу басқа күні жүргізіледі.
92. Кадр қызметі үшін психологиялық мінездемеде зияткерлік саланың деңгейі мен ерекшеліктері, дербес-жеке тұлғалық қасиеттері (коммуникативтік қасиеттері, мінез-құлықтық, тұлғааралық ұстанымы, мінез-құлқы белгілері, жұмыс қабілеттілігі, өзін-өзі бағалау, бейімделу қабілеті), эмоциялық-ерік аясы, күйзеліске төзімділігі, өзін-өзі бақылау, көңіл-күй, мотивациялық бағыт, ықтимал болжау, ұсынымдық сипаттағы қорытындылар, ерекше жағдайларда уақытша мінез-құлықтың реакцияларын, жағдайға негізделген күйзелісті белгілеу кезінде куәландырылушыға қатысты бөлініс психологтарына арналған ұсынымдар көрсетіледі. ПФ тестілеу көрсетілімдері психологиялық мінездемеде көрсетілуі тиіс.";
93-тармақтың екінші бөлігінің 5), 6), 7), 8) және 9) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"5) ЖЖЗӘ бойынша тексерудің шынайы нәтижелері кезінде көрсеткіштердің бір немесе одан көп 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 0 шкалалар бойынша 75 Т-балдан астам не болмаса бір немесе одан көп 5, 9 шкалалар бойынша 80 Т-балдан астам не болмаса біруақытта 2, 4, 7 шкалалар бойынша 70 Т- балдан астам көтерілуі бар;

6) с неудовлетворительными результатами по 3-м и более из 7 методик ПФТ или одновременно по таблицам Горбова-Шульте "без помех" (на выявление особенностей внимания при переключении) и "с помехами" (для оценки эмоциональной устойчивости);
7) имеющих показатели менее 30 баллов по методике "Прогрессивные матрицы Равен", менее 12 баллов по методике КОТ;
8) имеющих показатели дополнительных тестов, не входящие в рамки благоприятного прогноза по соответствующим методикам;
9) поведенческие и иные реакции в виде агрессии, конфликтности, эмоциональной неустойчивости, проявленные при проведении ПФО и письменно зафиксированные работником ВВК.";
пункт 94 изложить в следующей редакции:
"94. В раздел "психофизиологическое обследование" акта или карты МО вносятся номер и дата регистрации окончательного заключения ПФО, данные методик ММИЛ с количественной фиксацией ("тестирован 2(3)-х кратно", "Прогрессивных матриц Равен", "КОТ" (при повторном тестировании указываются оба варианта), Люшера (указывается крайний двух-кратный расклад), ПФТ (количество "удовлетворительных" и "неудовлетворительных" методик), результаты дополнительных методик и выводы ПФО ("рекомендуется", "не рекомендуется", "ПФО не завершено").";
пункт 96 изложить в следующей редакции:
"96. Нагрузка на одного психолога в течении рабочего дня не должна превышать 8-и человек с учетом окончательно завершенных случаев с оформлением заключения (вывода) ПФО.";
главу 12 исключить;
приложение 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 7 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложения 27 и 28 к Правилам исключить;
в Положении о комиссиях военно-врачебной экспертизы в органах внутренних дел Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
абзац четвертый пункта 3 изложить в следующей редакции:
"нештатными временно действующими военно-врачебными комиссиями организаций образования правоохранительных органов Республики Казахстан (далее – ВВВК УЗ).";
пункт 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"8. ВВК в своем составе содержат должности начальника (председателя), специальностей экспертов-врачей (хирург, терапевт, невропатолог, психиатр, офтальмолог, оториноларинголог, стоматолог, дерматовенеролог, гинеколог), медицинской сестры, медрегистратора, специалистов психофизиологической лаборатории.

6) ПФ тестілеудің 7 әдістемесінен 3 және одан көп немесе біруақытта Горбов-Шультенің 2-кестелері бойынша "кедергісіз" (назарын аудару кезінде
ерекшеліктерін анықтау және "кедергімен" (эмоционалдық тұрақтылықты бағалау үшін) қанағаттанарлықсыз нәтижелер ұсынған;
7) "Равеннің прогрессивті матрицалары" әдістемесі бойынша 30 балдан төмен, ҚБТ әдістемесі бойынша 12 балдан төмен көрсеткіштері бар;
8) тиісті әдістемелер бойынша қолайлы болжамның шеңберіне кірмейтін қосымша тестілердің көрсеткіштері бар;
9) ПФТ жүргізу кезінде байқалған және ӘДК қызметкері жазбаша тіркелген агрессия, жанжал, эмоциялық тұрақсыздық түріндегі мінез-құлық және өзге де реакциялары бар адамдарға қатысты шығарылады.";
94-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"94. МК актісінің немесе картасының "психофизиологиялық тексеру" бөліміне ПФТ түпкілікті қорытындысының нөмірі мен тіркелген күні, сандық бекітілумен ЖЖЗӘ әдістемелерінің деректері, ("2(3) рет тестіленді"), "Равеннің прогрессивті матрицалары", "КОТ" (қайта тестілеу кезінде екі нұсқасы да көрсетіледі), Люшер әдістемесі (шеткі екі еселі ретпен көрсетіледі), ПФТ ("қанағаттанарлық" және " қанағаттанарлықсыз" әдістемелер саны), қосымша әдістемелер нәтижелері және ПФТ қорытындылары ("ұсынылады", "ұсынылмайды", "ПФТ аяқталған жоқ") енгізіледі.";
96-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"96. Жұмыс күні ішінде бір психологқа жүктеме ПФЗ-ның қорытындысын (тұжырымын) ресімдеумен біржолата аяқталған жағдайларды ескере отырып 8 адамнан аспауы керек.";
12-тарау алынып тасталсын;
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 7-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қағидаларға 27 және 28-қосымшалар алынып тасталсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарындағы әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ережеде:
3-тармақтың төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарының білім беру ұйымдарының уақытша жұмыс істейтін штаттық емес әскери-дәрігерлік комиссиялары (бұдан әрі – ББҰ УӘДК) ұсынған";
8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. ӘДК-ның құрамына бастықтың (төрағаның), сарапшы-дәрігер мамандардың (хирург, терапевт, невропатолог, психиатр, офтальмолог, оториноларинголог, стоматолог, дерматовенеролог, гинеколог), медициналық бикенің, медициналық тіркеушінің, психофизиологиялық зертхана мамандарының лауазымдары кіреді.

9. Назначение на должности работников ВВК производится в соответствии с требованиями к квалификации, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 11 сентября 2020 года № 623 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих военно-врачебных комиссий органов внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №21222).";
подпункт 1) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"1) организация и проведение ВВЭ обслуживаемому контингенту: кандидатам на правоохранительную и воинскую службу, учебу в учебные заведения и военно-учебные заведения правоохранительных органов, бывшим и действующим сотрудникам и военнослужащим правоохранительных органов, членам семей действующих сотрудников и военнослужащих правоохранительных органов;";
часть первую пункта 17 изложить в следующей редакции:
"17. Структура, положение и штаты ЦВВК утверждаются Министром внутренних дел. Состав ЦВВК МВД Республики Казахстан утверждается ежегодно в начале года приказом заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан. При увольнении, приеме на работу, замещении работников в течении года состав ЦВВК МВД Республики Казахстан не переутверждается.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. ЦВВК МВД имеет в своем составе руководство, группы очной и заочной экспертизы, организационно-методический кабинет, психофизиологическую лабораторию.";
часть третью пункта 19 изложить в следующей редакции:
"Указания ЦВВК МВД по вопросам военно-врачебной экспертизы являются обязательными для всех нижестоящих (подчиненных) штатных и нештатных (временно действующих) ВВК правоохранительных органов. По отношению к ЦВВК МВД нижестоящими (подчиненными) являются ВВК ДП и ВВВК УЗ.";
часть третью пункта 23 изложить в следующей редакции:
"Состав ВВК ДП ежегодно в начале года после предварительного согласования с ЦВВК МВД утверждается начальником соответствующего ДП.
При увольнении, приеме на работу, замещении работников в течении года состав ВВК ДП не переутверждается.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Председатель ВВК ДП по вопросам военно-врачебной экспертизы граждан, сотрудников и военнослужащих подразделений правоохранительных органов подчиняется начальнику ЦВВК, военнослужащих НГ Республики Казахстан - начальнику ВВК НГ Республики Казахстан.

9. ӘДК қызметкерлері лауазымдарына "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары әскери-дәрігерлік комиссияларының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының Үлгі біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 11 қыркүйектегі № 623 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 21222 болып тіркелген) бекітілген біліктілікке қойылатын талаптарға сәйкес тағайындалады";
14-тармақтың 1)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қызмет көрсетілетін контингентке: құқық қорғау және әскери қызметке, құқық қорғау органдарының оқу орындарына және әскери оқу орындарына кандидаттарға, бұрынғы және жұмыс істеп жүрген құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне және әскери қызметшілеріне, құқық қорғау органдарының жұмыс істеп жүрген қызметкерлерінің және әскери қызметшілерінің отбасы мүшелеріне әскери-дәрігерлік сараптаманы ұйымдастыру және өткізу;";
17-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"17. ОӘДК-ның құрылымын, ережесін және штатын Ішкі істер министрі бекітеді. Қазақстан Республикасы ІІМ ОӘДК-ның құрамы жыл сайын жыл басында Ішкі істер министрі орынбасарының бұйрығымен бекітіледі. Бір жыл ішінде қызметтен босатылу, жұмысқа қабылдану, қызметкерлердің орнын ауыстыру жағдайларында Қазақстан Республикасы ІІМ-нің ОӘДК құрамы қайта бекітілмейді.";
18-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"18. ІІМ ОӘДК құрамында басшылық, бетпе-бет және сырттай сараптама тобы, ұйымдастыру-әдістемелік кабинет, психофизиологиялық зертхана бар.";
19-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"ІІМ ОӘДК-ның әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері жөніндегі нұсқаулары төменгі тұрған (бағынысты) құқық қорғау органдарының барлық штаттық және штаттық емес (уақытша жұмыс істейтін) ӘДК үшін міндетті болып табылады. ІІМ-нің ОӘДК-ге қатысты төменгі тұрған (бағынысты) ПД ӘДК және ББҰ УӘДК болып табылады.";
23-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"ПД ӘДК-ның құрамын жыл сайын жыл басында ІІМ-нің ОӘДК-мен алдын ала келіскеннен кейін тиісті ПД бастығы бекітеді.
Бір жыл ішінде қызметтен босатылу, жұмысқа қабылдану, қызметкерлердің орнын ауыстыру жағдайларында ПД ӘДК-нің құрамы қайта бекітілмейді.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. ПД ӘДК төрағасы азаматтарды, құқық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне әскери-дәрігерлік сараптама өткізу мәселелері бойынша ОӘДК бастығына, Қазақстан Республикасы ҰҰ әскери қызметшілері - Қазақстан Республикасы ҰҰ ӘДК бастығына бағынады.

Кандидатура на должность председателя ВВК ДП при назначении (перемещении), а также при продлении срока трудового договора в соответствии с пунктом 5 статьи 30 Трудового Кодекса Республики Казахстан, согласовывается с ЦВВК МВД.".
2. Управлению Центральной военно-врачебной комиссии Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Ниязов М.Ш.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
М. Ахметжанов
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по финансовому
мониторингу Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по противодействию
коррупции (Антикоррупционная
служба) Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 23 августа 2022 года № 697
Справку, свидетельство о болезни (ненужное зачеркнуть)
в количестве ________экземпляров получил
___________/_______________________________________
(подпись) (должность, фамилия и инициалы разборчиво)
"____" ___________________ 20__ г.
Приложение 3
к Правилам проведения военно-врачебной
экспертизы в правоохранительных органах и
Государственной фельдъегерской службе
Республики Казахстан
форма
_____________________________ -__________________________________
наименование военно-врачебной комиссии
Акт медицинского освидетельствования №______
кандидат / сотрудник
(ненужное зачеркнуть)
1. Фамилия, имя, отчество_________________________________________________
2. День, месяц, год рождения __________
3. Образование ______________________________
4. Гражданская профессия, специальность ___________________________________________
5. Срочная служба в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях:
служил_______ с_____по _____._ Причина увольнения ______________________________
(да, нет) (месяц, год)

ПД ӘДК төрағасы лауазымына кандидатураны тағайындау (ауыстыру), сондай-ақ Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 30-бабының 5-тармағына сәйкес еңбек шартының мерзімін ұзарту кезінде ІІМ ОӘДК-мен келісіледі.".
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Орталық әскери-дәрігерлік комиссиясының басқармасы (М.Ш. Ниязов) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
М. Ахметжанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржылық мониторинг агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ic-қимыл агенттігі
(Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет)
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
2022 жылғы 23 тамыздағы
№ 697 Бұйрыққа
1-қосымша
Саны _____ дана сырқаты туралы анықтаманы,
куәлікті (керек емесі сызып тасталсын) алдым
___________/________________________________
(лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты) (қолы)
20 __ ж. "____" ___________________
Қазақстан Республикасының
құқық қорғау органдары мен
Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде
әскери-дәрігерлік сараптама
жүргізу қағидаларына
3-қосымша
нысан
_______________________________________________________________
әскери-дәрігерлік комиссияның атауы
№______ медициналық куәландыру актісі
кандидат / қызметкер (керек емесі сызып тасталсын)
1. Тегі, аты, әкесінің аты ____________________________________________________
2. Туған жылы, айы, күні _________ 3. Білімі ___________________________________
4. Азаматтық кәсібі, мамандығы _____________________________________________
5. Қарулы Күштердегі, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарда мерзімді қызметі __
___________бастап___________ дейін. Қызметтен босатылу себебі_________________
(иә,жоқ)             (айы,жылы)

6. В ОВД, специальных государственных органах, органах прокуратуры, гражданской
защиты, антикоррупционной службе, службе экономических расследований органов по
финансовому мониторингу, Государственной фельдъегерской службе, Вооруженных силах,
других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан (кроме срочной службы)
либо в других силовых органах (дописать) _________________ служил ____ с ____ по ___________.
Причина увольнения _____________________________________________________________
(да, нет) (месяц, год)
7. Настоящие место службы, должность (для сотрудников) _____________________________
________________________________________________________________________________
Специальное (воинское) звание или классный чин ____________________________________
8. Сколько времени болел за последние 12 месяцев ___________________________________
Когда и где лечился ______________________________________________________________
Признавался ли ранее лицом с инвалидностью ________какой группы____ с _____ по _______
(да, нет) (месяц, год)
По какому заболеванию ___________________________________________________________
9. Проходил ли ранее комиссию (ЦВВК, ОВВК) ______________________________________
в каком году ___________, где _____________________________________________________
10. Считаю себя к предлагаемой или дальнейшей службе _______________________________
(вписать - годным или негодным)
11. Домашний адрес и сотовый телефон _____________________________________________
Обязуюсь предоставить в ВВК военный билет, удостоверение личности, служебное
удостоверение, имеющиеся у меня медицинские документы о лечении, прохождении
медицинского обследования. Правильность всех сообщенных мною сведений подтверждаю
собственной подписью ________________________ "_____" ____________20____ г.
(подпись)
Пункты 12 и 13 заполняются медрегистратором ВВК.
12. Сведения из служебного удостоверения: серия и №__________дата выдачи ____________
кем выдано___________________ специальное (воинское) звание или классный чин
___________________________должность _______________________________________
13. Сведения из военного билета (приписного свидетельства): серия и № ___________
дата выдачи ___________, кем выдан ___________________, категория годности __________
______________________статья ________приказ_____ №______ "____"____________20___г.
звание ____________________, сроки службы________________________________________
"___" ___________ 20___г. Проверил медрегистратор ВВК _____________________
Данные объективного обследования

6. Қазақстан Республикасы ІІО, арнайы мемлекеттік орындарында, прокуратура, азаматтық
қорғау органдарында, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметінде, қаржылық мониторинг
органдарының экономикалық тергеу қызметінде, Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде,
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында
(мерзімді қызметтен басқа) не болмаса басқа да құқық қорғау және әлуетті органдарда
(толықтырылып жазылсын) __________________________________________________
қызмет етті ____ _____бастап______ дейін. Қызметтен босатылу себебі _____________
(иә,жоқ) (айы,жылы)
7. Қазіргі қызмет орны, лауазымы (қызметкерлер үшін) __________________________
_________________________________________________________________________
Арнаулы (әскери) атағы немесе сыныптық шені ___________________ _____________
8. Соңғы 12 айда қанша уақыт ауырды _________________________________________
Қашан және қайда емделді __________________________________________________
Бұдан бұрын мүгедектігі бар адам болып танылды ма______ тобы ______ бастап ______
(иә,жоқ)             (айы,жылы)
дейін __________ Қандай сырқат бойынша ____________________________________
9. Бұрын комиссиядан өтті ме (ОӘДК, ӘДК) ___________________________________
Қай жылы ______, қайда _____________________________________________________
10. Өзімді ұсынылған немесе бұдан әрі қызметке _______________________ санаймын.
(қосып жазылсын - жарамды немесе жарамсыз)
11. Мекенжайы және ұялы телефоны _________________________________________
ӘДК-ге әскери билет, жеке куәлік, қызметтік куәлік, емделгенім, медициналық
тексеруден өткенім туралы қолда бар медициналық құжаттарды ұсынуға міндеттімін.
Менің хабарлаған барлық мәліметтерімнің дұрыстығын қолымды қойып растаймын.
_______________ 20____ ж. "_____" ____________ (қолы)
12 және 13-тармақтарды медициналық тіркеуші толтырады.
12. Қызметтік куәліктегі мәліметтер: сериясы және №____________________________
Қайдан берілді_________ берілген күні _____ арнаулы (әскери) атағы немесе сыныптық
шені _________________ лауазымы __________________________________________
13. Әскери билеттегі мәліметтер (тіркеу куәлігіндегі): сериясы және № _____________
берілген күні __________, қайдан берілді ___________, жарамдылық санаты_________
________________ бап ________ бұйрық_____ №______ "____"____________20___ж.
атағы_________________, қызмет мерзімі _____________________________________
20___ж. "___"_______Тексерді ӘДК медициналық тіркеушісі____________________
Объективті тексеру деректері

1. Росто-весовые данные: Рост _______ см. Вес ______ кг. ИМТ_______.
"_____" _____________20___г. хирург, медсестра____________/_______________________
(ненужное зачеркнуть) (подпись) (фамилия и инициалы разборчиво)
2. Хирург. Жалобы, анамнез (травмы, операции, где лечился): __________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Общее физическое развитие_______________________________________________________
Окружность груди: спокойно _____вдох ____ выдох __________________________________
Динамометрия: правая кисть ______, левая кисть _______, становая _____________________
Кожные покровы и видимые слизистые______________________________________________
________________________________________________________________________________
Лимфатические узлы _____________________________________________________________
Мышечная система _______________________________________________________________
Костная система и суставы ________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Щитовидная железа ______________________________________________________________
Периферические сосуды __________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Мочеполовая система _____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Анус и прямая кишка _____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Направлен на: (вид обследования, дата) _____________________________________________
Диагноз: ________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
"___" ___________ 20___г. __________/_____________________________________________
(подпись) (фамилия и инициалы разборчиво, печать врача)

1. Бой-салмақ деректері: Бойы _______ см. Салмағы ______ кг. ДМИ_______.
20___ж. "___" _____________ (хирург, медбике)__________/_____________________
(керек емесі сызып тасталсын) (қолы) (тегі, аты және әкесінің аты)
2. Хирург. Шағымдары _____________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Анамнез (жарақаты, операциялар, қайда емделді) ________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Жалпы дене дамуы _________________________________________________________
Кеуде ауқымы: қалыптағы _____ демді ішке тарту ____ демді сыртқа шығару _______
Динамометрия: оң қолы ________, сол қолы ___________, қос қолы ________________
Терісі және көрінетін шырышты қабығы _______________________________________
__________________________________________________________________________
Лимфа желілері ___________________________________________________________
Бұлшықет жүйесі __________________________________________________________
Сүйек жүйесі және буындары ________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Қалқанша бездер __________________________________________________________
Шеткері қан тамырлары _____________________________________________________
__________________________________________________________________________
Несеп-жыныс жүйесі _______________________________________________________
__________________________________________________________________________
Анус және тік ішек _________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Бағытталды: (тексеру түрі, күні) ______________________________________________
Диагнозы: ________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
20___ж. "___" ___________ __________/______________________________________
(қолы) (тегі, аты және әкесінің аты, дәрігердің мөрі)

3. Оториноларинголог. Жалобы, анамнез ____________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Дефекты речи ___________________________ Зев, гортань________________________
справа
слева
Состояние носовых ходов
Носовое дыхание
Обоняние
Состояние барабанных перепонок
Острота слуха на шепотную речь
Барофункция уха
Функция вестибулярного аппарата (двойной опыт с вращением)_________________________
Направлен на:(вид обследования, дата) ______________________________________________
Диагноз:________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
"___" ___________ 20___г. __________/_____________________________________________
(подпись) (фамилия и инициалы разборчиво, печать врача)
4. Офтальмолог. Жалобы, анамнез __________________________________________________
________________________________________________________________________________
обследование
правого глаза
левого глаза
обследование
правого глаза
левого глаза
Острота зрения без коррекции:
Слезные пути
Острота зрения с коррекцией:
Зрачки и их реакция
Рефракция скиаскопическая
Оптические среды
Ближай-ая точка ясного зрения
Глазное дно
Веки и коньюнктивы
Внутриглазное давление
Полож-ие и подвижн. глазных яблок
Поля зрения ( при патологии)
Бинокулярное зрение ____________________________________________________________
Протокол обследования цветового зрения по пороговым таблицам
Исследуемый приемник
Красный
Зеленый
Синий
Контроль
№ карты
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Ответы
в 3-кратном испытании
1-й
2-й
3-й
Направлен на: (вид обследования, дата)_____________________________________________
Диагноз ________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
"___" ___________ 20___г. __________/_____________________________________________
(подпись) (фамилия и инициалы разборчиво, печать врача)
5. Невропатолог. Жалобы, анамнез: ________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Черепно-мозговые нервы __________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Двигательная сфера ______________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Рефлексы _______________________________________________________________________
Чувствительность ________________________________________________________________
Вегетативная нервная система _____________________________________________________
________________________________________________________________________________
Направлен на: (вид обследования, дата) _____________________________________________
________________________________________________________________________________
Диагноз ________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
"___" ___________ 20___г. __________/_____________________________________________
(подпись) (фамилия и инициалы разборчиво, печать врача)

3. Оториноларинголог. Шағымдары, анамнезі __________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Сөйлеу кемістіктері ______________________ есін, көмей ________________________
Оң жағы
Сол жағы
Мұрын жолдарының жай-күйі
Мұрынмен тыныс алу
Иіс сезуі
Құлақ жарғағының жағдайы
Сыбырлап сөйлеуді есту шалғыштығы
Құлақтың қысым қызметі
Вестибулярлық аппарат қызметі (айналдырумен қосарлы тәжірибе)_________________
Бағытталды: (тексеру түрі, күні, қолы) ________________________________________
Диагнозы: _________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
20___ж. "___" ___________ __________/_______________________________________
(қолы) (тегі, аты және әкесінің аты)
4. Офтальмолог. Шағымдары, анамнез ________________________________________
__________________________________________________________________________
тексеру
Оң көзі
Сол көзі
тексеру
Оң көзі
Сол көзі
Көздің өткірлігі түзетусіз:
Жас жолдары
Көздің өткірлігі түзетумен:
Қарашық және оның реакциясы
Скиаскопия рефракциясы
Оптика ортасы
Анық көрудің ең жақын нүктесі
Көз түбі
Қабақ және коньюнктивасы
Көз ішінің қысымы
Көз алмасының қалпы және қозғалысы
Көру кеңістігі (патология кезінде)
Екі көзбен көру ____________________________________________________________
Шекті кесте бойынша түстерді көруді тексеру хаттамасы
Зерттеу қабылдағышы
Қызыл
Жасыл
Көк
Бақылау
карта №
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
3 мәрте сынақтан өткізу жауабы
1-ші
2-ші
3-ші
Бағытталды: (тексеру түрі, күні) ______________________________________________
Диагнозы: ________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
20___ж. "___" ___________ __________/______________________________________
(қолы) (тегі, аты және әкесінің аты)
5. Невропатолог. Шағымдары, анамнез: _______________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Бас сүйек-ми нервтері _______________________________________________________
__________________________________________________________________________
Қозғалыс саласы ___________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Рефлекстері _______________________________________________________________
Сезімталдығы _____________________________________________________________
Вегетативтік нерв жүйесі ____________________________________________________
__________________________________________________________________________
Бағытталды: (тексеру түрі, күні, қолы) _________________________________________
Диагнозы: _________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
20___ж. "___" ___________ __________/______________________________________
(қолы) (тегі, аты және әкесінің аты)

6. Терапевт. Жалобы ______________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Анамнез (перенесенные заболевания, где обследовался, лечился) _______________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Кожные покровы ________________________________________________________________
Видимые слизистые ______________________________________________________________
ИМТ (индекс массы тела) ___________Питание ______________________________________
Эндокринная система _____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Сердце: границы _________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Тоны ___________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Функц. проба
"___" __________20__ г.
"___" ________20__ г.
"___" _________20__ г.
Условия измерений
В покое
сидя
После 15 приседан
Через 2мин
В покое
сидя
После 15 приседан
Через 2мин
В покое
сидя
После 15 приседан.
Через 2мин
Пульс
АД
ЧДД в мин
Органы дыхания _________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Органы пищеварения _____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Печень _________________________________Селезенка _______________________________
Почки __________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Направлен на: (вид обследования, дата) _____________________________________________
________________________________________________________________________________
Диагноз ________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
"___" ___________ 20___г. __________/_____________________________________________
(подпись) (фамилия и инициалы разборчиво, печать врача)

6. Терапевт. Шағымдары ____________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Анамнез (бұрын ауырған аурулары, қай жерде тексерілді, емделді)_______________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Терісі ____________________________________________________________________
Көрінетін шырышты қабығы ________________________________________________
ДМИ (дене массасының индексі )_______ Тамақтануы __________________________
Эндокриндік жүйесі _______________________________________________________
__________________________________________________________________________
Жүрек: шекаралары ________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Соғу дыбысы ______________________________________________________________
Функциялық сынама
"___" __________20__ г.
"___" ________20__ г.
"___" _________20__ г.
Өлшеу ш
Тыныш қалыпта отырып
15 рет отырып-тұрғаннан кейін
2мин кейін
Тыныш қалыпта отырып
15 рет отырып-тұрғаннан кейін
2мин кейін
Тыныш қалыпта отырып
15 рет отырып-тұрғаннан кейін
2мин кейін
Пульс
Артериалық қан қысымы
жүрек соғуының жиілігі
Тыныс алу органдары ______________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Ас қорыту органдары _______________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Бауыр _________________________________ Көкбауыр _________________________
Бүйрек __________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Бағытталды: (тексеру түрі, күні, қолы) _________________________________________
Диагнозы: _________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
20___ж. "___" ___________ __________/______________________________________
(қолы) (тегі, аты және әкесінің аты)

11. Психиатр. Жалобы ____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Анамнез ________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Сознание _______________________________________________________________________
Внешний вид ____________________________________________________________________
Настроение _____________________________________________________________________
Эмоционально-волевая сфера ______________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Речь____________________________________________________________________________
Мышление ______________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Память _________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Внимание _______________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Интеллект ______________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Критика ________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Направлен на: (вид обследования, дата) _____________________________________________
Диагноз ________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
"___" ___________ 20___г. __________/_____________________________________________
(подпись) (фамилия и инициалы разборчиво, печать врача)

11. Психиатр. Шағымдары __________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Анамнез _________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Ақыл-есі _________________________________________________________________
Сыртқы бейнесі ___________________________________________________________
Көңіл-күйі ________________________________________________________________
Эмоциялық-ерік аясы ______________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Сөйлеу қабілеті ____________________________________________________________
Ойлау қабілеті_____________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Есте сақтау қабілеті ________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Зейіні ___________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Интеллект _______________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Сын ______________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Бағытталды: (тексеру түрі, күні, қолы) _________________________________________
Диагнозы: ________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
20___ж. "___" ___________ __________/______________________________________
(қолы) (тегі, аты және әкесінің аты)

12. Данные рентгенологического исследования, лабораторных, функциональных и других
исследований и консультаций: _____________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
13. Особые отметки (направление на дообследование на заседании ВВК; отказ от обследования;
неявка в указанные сроки, не предоставление материалов об обстоятельствах получения увечья и т.д.)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Информирован о явке на заседание ВВК "___"_________20___г. ________________(подпись)
Заключение ВВК №_______ Диагнозы заболеваний, увечий (ранений, контузий,
травм) и постановление об их причинной связи
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
На основании пунктов___________________________________графы____Требований,
предъявляемых к состоянию здоровья лиц для прохождения службы в правоохранительных
органах и Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан, утвержденных
приказом МВД Республики Казахстан от "___"____________20___г. № ____;
пунктов_________Правил проведения военно-врачебной экспертизы в правоохранительных
органах и Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан, утвержденных
приказом МВД Республики Казахстан от "___"_____________20____г. № ________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
По результатам ПФО рекомендуется / не рекомендуется (ненужное зачеркнуть)
Примечание _____________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
"___" _____________ 20__ г. Председатель комиссии:___________/______________________
(подпись) (фамилия и инициалы)
Печать                   Эксперты-врачи:
терапевт_________________/________________________________
невропатолог_________________/____________________________
хирург_____________/______________________________________
психиатр______________/___________________________________
окулист______________/____________________________________
лор-врач______________/___________________________________
психолог______________/___________________________________
С заключением ВВК ознакомлен _________/_____________ "___" __________ 20__ г.
Заключение ВВК №_______
Диагнозы заболеваний, увечий (ранений, контузий, травм) и постановление об их причинной связи
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
На основании пунктов___________________________________графы____Требований,
предъявляемых к состоянию здоровья лиц для прохождения службы в правоохранительных
органах и Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан, утвержденных
приказом МВД Республики Казахстан от "___"____________20___г. № ____;
пунктов_________Правил проведения военно-врачебной экспертизы в правоохранительных
органах и Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан, утвержденных
приказом МВД Республики Казахстан от "___"_____________20____г. № __________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
По результатам ПФО рекомендуется / не рекомендуется (ненужное зачеркнуть)
Примечание _______________________________________________________________
________________________________________________________________________________
"___" _____________ 20__ г. Председатель комиссии:___________/________________
(подпись) (фамилия и инициалы)
печать                   Эксперты-врачи:
терапевт_________________/_______________________________
невропатолог_________________/___________________________
хирург_____________/_____________________________________
психиатр______________/__________________________________
окулист______________/___________________________________
лор-врач______________/__________________________________
психолог______________/__________________________________
С заключением ВВК ознакомлен _________/_____________ "___" __________ 20__ г.
Приложение 2 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 23 августа 2022 года № 697
Приложение 4
к Правилам проведения
военно-врачебной экспертизы
в правоохранительных органах
и Государственной фельдъегерской
службе Республики Казахстан
форма
место для фото       ________________________________________________________
(гербовая печать ВВК)             наименование военно-врачебной комиссии
Карта медицинского освидетельствования
поступающего в организацию образования
______________________________________________________________
(наименование учебного заведения, факультета)
кандидат / сотрудник (ненужное зачеркнуть)
1. Фамилия, имя, отчество _______________________________________________________
______________________________2. День, месяц, год рождения _______________________
(специальное, воинское звание или классный чин)

12. Рентгенологиялық зерттеулер, зертханалық, функционалдық және басқа да зерттеулер
және консультациялар деректері: _________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
13. Ерекше белгілер (ӘДК отырысында қосымша тексеруге жіберілді; тексеруден бас тартты;
көрсетілген мерзімдерде келген жоқ, зақым алу және тағы басқа жағдайлар туралы материалдар ұсынған жоқ)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
ӘДК отырысына келуі туралы хабарланды 20__ж. "___" ________ сағ. ___ _____(қолы)
ӘДК №_______ қорытындысы
Сырқаттардың, зақымдардың (жарақаттардың, контузиялардың, жараланулардың) диагнозы және олардың себепті байланысы туралы қаулы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
20___ж. "___"____________ Қазақстан Республикасы ІІМ № ____ бұйрығымен
бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында және Мемлекеттік
фельдъегерлік қызметінде қызмет өткеру үшін адамдардың денсаулық жағдайына
қойылатын талаптардың ____ бағандары _________________ тармақтарының негізінде;
20___ж."___"____________ Қазақстан Республикасы ІІМ № ____ бұйрығымен
бекітілген Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдары мен Мемлекеттік
фельдъегерлік қызметінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу Қағидаларының
____________ тармақтарының негізінде _______________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
ПФЗ нәтижелері бойынша ұсынылды / ұсынылмайды (керек емесі сызып тасталсын)
Ескерту ___________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
20__ ж. "___" _____________ Комиссия төрағасы:____________/__________________
(қолы) (тегі, аты және әкесінің аты)
мөр Сарапшы-дәрігерлер:
терапевт______/____________________
невропатолог________/______________
хирург_______/_____________________
психиатр_________/_________________
окулист_________/__________________
лор-врач _________/__________________
психолог________/___________________
ӘДК қорытындысымен таныстым _________/_____________ 20__ ж. "___" __________
ӘДК №_______ қорытындысы
Сырқаттардың, зақымдардың (жараланулардың, контузиялардың, жарақаттардың) диагнозы және олардың себепті байланысы туралы қаулы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
20___ж. "___"____________ Қазақстан Республикасы ІІМ-нің № ____ бұйрығымен
бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында және Мемлекеттік
фельдъегерлік қызметінде қызмет өткеру үшін адамдардың денсаулық жағдайына
қойылатын талаптардың ____ бағандары ________________тармақтарының негізінде;
20___ж."___"____________ Қазақстан Республикасы ІІМ-нің № ____ бұйрығымен
бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары мен Мемлекеттік
фельдъегерлік қызметінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу
Қағидаларының___________ тармақтарының негізінде ___________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
ПФЗ нәтижелері бойынша ұсынылды / ұсынылмайды (керек емесі сызып тасталсын)
Ескерту __________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
20__ ж. "___" _____________ Комиссия төрағасы: ____________/__________________
(қолы) (тегі, аты және әкесінің аты)
мөр                         Сарапшы-дәрігерлер:
терапевт______/____________________
невропатолог________/______________
хирург_______/_____________________
психиатр_________/_________________
окулист_________/__________________
лор-врач _________/__________________
психолог________/___________________
ӘДК қорытындысымен таныстым _________/____________ 20__ ж. "___" __________
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
2022 жылғы 23 тамыздағы
№ 697 Бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
құқық қорғау органдары мен
Мемлекеттік фельдъегерлік
қызметінде әскери-дәрігерлік
сараптама жүргізу қағидаларына
4-қосымша
нысан
Фотосурет орны ________________________________________________________
(ӘДК елтаңбалы мөрі)                   әскери-дәрігерлік комиссияның атауы
Білім беру ұйымына түсетін адамның медициналық куәландыру картасы
кандидат / қызметкер
(керек емесі сызып тасталсын)
1.Тегі, аты, әкесінің аты ____________________________________________________
__________________________
________________________________________ 2.Туған жылы, айы, күні ___________
(арнаулы, әскери атағы немесе сыныптық шені)

3. Образование________________4. Гражданская профессия, специальность ______________
5. Срочная служба в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях:
служил_______ с_____по _____._ Причина увольнения ________________________________
(да, нет)       (месяц, год)
6. В ОВД, специальных государственных органах, органах прокуратуры, гражданской
защиты, антикоррупционной службе, службе экономических расследований органов по
финансовому мониторингу, Государственной фельдъегерской службе, Вооруженных силах,
других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан (кроме срочной службы)
либо в других силовых органах (дописать) _______________ служил ____ с ____ по _______.
(да, нет) (месяц, год)
Причина увольнения _____________________________________________________________
7. Сколько времени болел за последние 12 месяцев ___________________________________
Когда и где лечился ______________________________________________________________
Признавался ли ранее лицом с инвалидностью _________какой группы____ с _____ по _____
(да, нет) (месяц, год)
По какому заболеванию ___________________________________________________________
8. Проходил ли ранее комиссию (ЦВВК, ОВВК) _____________ в каком году _____________
где __________________________ наименование ВВК ___________________________
9. Домашний адрес и сотовый телефон ________________________________________
Обязуюсь предоставить в ВВК военный билет, удостоверение личности, служебное
удостоверение, имеющиеся у меня медицинские документы о лечении, прохождении
медицинского обследования. Правильность всех сообщенных мною сведений подтверждаю
собственной подписью _______________ "_____" ____________20____ г. (подпись)
Пункты 10 и 11 заполняются медрегистратором ВВК.
10. Сведения из служебного удостоверения серия и №_______дата выдачи __________
кем выдано_________________________ специальное (воинское) звание или классный чин
_____________________________ должность ________________________________________
11. Сведения из военного билета (приписного свидетельства): серия и № _________________
дата выдачи ___________, кем выдан ___________________, категория годности __________
______________________статья ________приказ_____ №______ "____"____________20___г.
звание ____________________, сроки службы________________________________________
"___" ___________ 20___г. Проверил медрегистратор ВВК ___________________
Медицинская часть карты
Предварительное освидетельствование
Окончательное освидетельствование
1. Росто-весовые данные
Данные
Рост_______вес_______ИМТ_____
Рост_______вес_______ИМТ______
Дата, подпись
(хирург, медсестра)
"_____" _______________ 20___г. _______/_______________________
(подпись,фамилия и инициалы разборчиво)
"_____"____ ___________ 20___г.
_______/______________________
(подпись, фамилия и инициалы разборчиво)

3. Білімі ___________________ 4. Азаматтық кәсібі, мамандығы ___________________
5. Қарулы Күштердегі, басқа да әскерлері мен әскери құрылымдарда мерзімді қызметі
______ _____ бастап _____ дейін. Қызметтен босатылу себебі ____________________
(иә,жоқ)       (айы,жылы)
6. Қазақстан Республикасы ІІО, арнайы мемлекеттік, прокуратура, азаматтық қорғау
органдарында, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметінде, қаржылық мониторинг
органдарының экономикалық тергеу қызметінде, Мемлекеттік фельдъегерлік
қызметінде, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен
әскери құралымдарында (мерзімді қызметтен басқа) не болмаса басқа да құқық қорғау
және әлуетті органдарда (толықтырылып жазылсын)
_______________________________________________________
қызмет етті ____ _____бастап_____ дейін. Қызметтен босатылу себебі ______________
(иә,жоқ)             (айы,жылы)
7. Соңғы 12 айда қанша уақыт ауырды _________________________________________
Қашан және қайда емделді ___________________________________________________
Бұдан бұрын мүгедектігі бар адам болып танылды ма ____ тобы ____ бастап ____ дейін
_________ Қандай сырқат бойынша ___________________________________________
8. Бұрын комиссиядан өтті ме (ОӘДК, ӘДК) ____________________________________
Қай жылы ______, қайда ____________________________________________________
9. Мекенжайы және ұялы телефоны ___________________________________________
ӘДК-ге әскери билет, жеке куәлік, қызметтік куәлік, емделгенім, медициналық
тексеруден өткенім туралы қолда бар медициналық құжаттарды ұсынуға міндеттімін.
Менің хабарлаған барлық мәліметтерімнің дұрыстығын қолымды қойып растаймын.
_______________ 20____ ж. "_____" ____________
(қолы)
10 және 11-тармақтарды медициналық тіркеуші толтырады.
10. Қызметтік куәліктегі мәліметтер: сериясы және № ___________________________
Қайдан берілді______________ берілген күні_______ арнаулы (әскери) атағы немесе
сыныптық шені _____________ лауазымы _____________________________________
13. Әскери билеттегі мәліметтер (тіркеу куәлігіндегі): сериясы және №______________
берілген күні __________, қайдан берілді ______________, жарамдылық санаты______
_________________ бап ________ бұйрық_____ №______ "____"____________20___ж.
атағы_________________, қызмет мерзімі _____________________________________
20___ж. "___"_______Тексерді ӘДК медициналық тіркеушісі_____________________
Картаның медициналық бөлігі
Алдын ала куәландыру
Түпкілікті куәландыру
1. Бой-салмақ деректері
Деректер
Бойы _____Салмағы____ ДМИ _____
Бойы _____Салмағы____ ДМИ _____
Күні, қолы
(хирург, медбике)
20___ж. "___" ___________ _______/________________________ (қолы,тегі, аты)
20___ж. "___" ___________ _______/________________________ (қолы,тегі, аты)

5. Невропатолог
Жалобы
Анамнез (в том числе травмы, операции)
Черепно-мозговые нервы
Двигательная
Сфера
Рефлексы
Чувствительность
Вегетативная
нервная система
Направлен: (вид обследования, дата)
Диагноз
Дата, подпись
"___" ___________ 20___г.
_______/_______________________________
(подпись) (фамилия и инициалы, печать врача)
"___" ___________ 20___г.
_______/_______________________________
(подпись) (фамилия и инициалы, печать врача)
6. Терапевт
Жалобы
Анамнез (в том числе травмы, операции)
Питание
Эндокринная система
Сердце: границы
Тоны
Функциональная проба
Предварительное освидетельствование
Даты проведен
"___"_______
20____г.
"___"_______
20____г.
"___"_______
20____г.
Условия измерений
В покое сидя
После 15 приседаний
Через 2 мин
В покое сидя
После 15 приседаний
Через 2 мин
В покое сидя
После 15 приседаний
Через 2 мин
Пульс
АД
ЧДД
Продолжение таблицы
Окончательное освидетельствование
"___"_______
20____г.
"___"_______
20____г.
"___"_______
20____г.
В покое сидя
После 15 приседаний
Через 2 мин
В покое сидя
После 15 приседаний
Через 2 мин
В покое сидя
После 15 приседаний
Через 2 мин
Органы дыхания
Органы пищеварения
Печень
Селезенка
Почки
Направлен: (вид обследования, дата)
Диагноз
Дата, подпись
"___" ___________20___г.
_______/______________________________
(подпись) (фамилия и инициалы, печать врача)
"___" ___________ 20___г.
_______/_______________________________
(подпись) (фамилия и инициалы, печать врача)

5. Невропатолог
Шағымдары
Анамнез (оның ішінде жарақаттар, операциялар)
Бас сүйек-ми жүйкелері
Қозғалыс
саласы
Рефлекстер
Сезімталдық
Вегетативті
жүйке жүйесі
Бағытталды:
(тексеру түрі, күні, қолы)
Диагноз
Күні, қолы
20___ж. "___" ___________ ______/______________________
(қолы,тегі, аты, әкесінің аты, дәрігердің мөрі)
20___ж. "___" ___________ ______/______________________
(қолы,тегі, аты, әкесінің аты, дәрігердің мөрі)
6. Терапевт
Шағымдары
Анамнез (оның ішінде жарақаттар, операциялар)
Тамақтануы
Эндокриндік жүйе
Жүрек: шекаралары
Жүректің соғу дыбысы
Функционалдық сынама
Алдын ала куәландыру
Функц. сынаманы өткізу күні
20___ж. "___"___________
20___ж. "___"___________
20___ж. "___"___________
Өлшеу шарттары
Тыныш қалыпта отырып
15 р. отырып-тұрғаннан кейін
2мин кейін
Тыныш қалыпта отырып
15 р. отырып-тұрғаннан кейін
2мин кейін
Тыныш қалыпта отырып
15 р. отырып-тұрғаннан кейін
2мин кейін
Пульс
Артериалық қысым
Дем алу жиілігі
Продолжение таблицы
Соңғы куәландыру
20___ж. "___"___________
20___ж. "___"___________
20___ж. "___"___________
Тыныш қалыпта отырып
15 р. отырып-тұрғаннан кейін
2мин кейін
Тыныш қалыпта отырып
15 р. отырып-тұрғаннан кейін
2мин кейін
Тыныш қалыпта отырып
15 р. отырып-тұрғаннан кейін
2мин кейін
Тыныс алу органдары
Ас қорыту органдары
Бауыр
Көк бауыр
Бүйрек
Бағытталды:
(тексеру түрі, күні, қолы)
Диагноз
Күні, қолы
20___ж. "___" ___________ ______/______________________
(қолы,тегі, аты, әкесінің аты, дәрігердің мөрі)
20___ж. "___" ___________ ______/______________________
(қолы,тегі, аты, әкесінің аты, дәрігердің мөрі)

9. Гинеколог
Жалобы, анамнез (в том числе операции)
Объективные Данные
Направлен: (вид обследования, дата)
Диагноз
Дата, подпись
"___" ___________ 20___г.
_______/______________________________
(подпись) (фамилия и инициалы, печать врача)
"___" ___________ 20___г.
_______/_______________________________
(подпись) (фамилия и инициалы, печать врача)
10. Данные психофизиологического обследования
Данные и вывод ПФО:
ММИЛ______________________________
КОТ (Равен)_________________________
Люшер______________________________
ПФТ________________________________
допол. тесты_________________________
Заключение ПФО №______
рекомендуется / не рекомендуется
(ненужное зачеркнуть)
ММИЛ______________________________
КОТ (Равен)_________________________
Люшер______________________________
ПФТ________________________________
допол. тесты_________________________
Заключение ПФО №______
рекомендуется / не рекомендуется
(ненужное зачеркнуть)
Дата, подпись
от "___" ___________ 20___г.
_______/_______________________________
(подпись) (фамилия и инициалы)
от "___" ___________ 20___г.
_______/_______________________________
(подпись) (фамилия и инициалы)
11. Психиатр
Жалобы
Анамнез (в том числе травмы, операции)
Сознание
Внешний вид
Настроение
Эмоционально-волевая сфера
Речь
Мышление
Память
Внимание
Интеллект
Критика
Направлен: (вид обследования, дата)
Диагноз
Дата, подпись
"___" ___________ 20___г.
_______/_______________________________
(подпись) (фамилия и инициалы, печать врача)
"___" ___________ 20___г.
_______/_____________________________
(подпись) (фамилия и инициалы, печать врача)
12. Данные рентгенологических, лабораторных, других исследований и консультаций
Дата и виды исследований
13. Особые отметки (об отказе от обследования, неявке и т.д.)
Дата и виды
Информирован о явке на заседание ВВК
"___" _________20__г. ______________ (подпись)
1. Заключение предварительного медицинского освидетельствования №____
Диагноз ________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
На основании пунктов_______________________________________графы______Требований,
предъявляемых к состоянию здоровья лиц для прохождения службы в правоохранительных
органах и Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан, утвержденных
приказом МВД Республики Казахстан от "___"____________20___г. № ____;
пунктов _________Правил проведения военно-врачебной экспертизы в правоохранительных
органах и Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан, утвержденных
приказом МВД Республики Казахстан от "___"_____________20____г. № ______
________________________________________________________________________________
По результатам ПФО рекомендуется / не рекомендуется (ненужное зачеркнуть)
Примечание_____________________________________________________________________
"___" ____________ 20__ г. Председатель комиссии:_________/_______________________
(подпись) (фамилия и инициалы)
печать                               Эксперты-врачи:
терапевт________/_______________ невропатолог_______/______________
хирург________/_________________психиатр________/_________________
окулист_________/______________ лор-врач_________/_________________
психолог__________/____________________
С заключением ВВК ознакомлен _________/___________________ "___" __________ 20__ г.

9. Гинеколог
Шағымдары
Анамнез (оның ішінде жарақаттары, операциялар)
Объективті
деректер
Бағытталды:
(тексеру түрі, күні, қолы)
Диагноз
Күні, қолы
20___ж. "___" ___________ ______/______________________
(қолы,тегі, аты, әкесінің аты, дәрігердің мөрі)
20___ж. "___" ___________ ______/______________________
(қолы,тегі, аты, әкесінің аты, дәрігердің мөрі)
10. Психофизиологиялық зерттеу деректері
ПФЗ деректері және қорытынды:
ЖЖЗӘ ____________________________
ҚБТ (Равен)_____________________________
Люшер______________________________
ПФ тестілеу _________________________
Қосымша тест_____________________
№______ ПФЗ қортындысы
ұсынылды / ұсынылмады
(керек емесі сызып тасталсын)
ЖЖЗӘ ___________________________
ҚБТ _____________________________
Люшер________________________
ПФ тестілеу ___________________
Қосымша тесттер_________________
№______ ПФЗ қортындысы
ұсынылды / ұсынылмады
(керек емесі сызып тасталсын)
Күні, қолы
20___ж. "___" ___________ ______/______________________
(қолы,тегі, аты, әкесінің аты)
20___ж. "___" ___________ ______/______________________
(қолы,тегі, аты, әкесінің аты)
11. Психиатр
Шағымдары
Анамнез (оның ішінде жарақаттары, операциялар)
Ақыл-есі
Сыртқы бейнесі
Көңіл-күйі
Эмоционалдық-ерікті сфера
Сөйлеу қабілеті
Ойлау қабілеті
Есте сақтау қабілеті
Зейіні
Интеллект
Сын
Бағытталды:
(тексеру түрі,күні, қолы)
Диагноз
Күні, қолы
20___ж. "___" ___________ ______/______________________
(қолы,тегі, аты, әкесінің аты, дәрігердің мөрі)
20___ж. "___" ___________ ______/______________________
(қолы,тегі, аты, әкесінің аты, дәрігердің мөрі)
12. Рентгенологиялық, зертханалық,басқа да зерттеулер және консультациялар
Зерттеулер өткізу күні және түрлері
13. Ерекше белгілер (тексеруден бас тарту, оған келмеу және тағы басқалар туралы)
Күні және түрлері
ӘДК отырысына 15-00 сағатта келуі туралы хабарланды 20__ж. "___"_________(қолы)
1. Алдын ала медициналық куәландыру №____ қорытындысы
Диагнозы__________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы ІІМ-нің 20___ж. "___"____________№ ____ бұйрығымен
бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында және Мемлекеттік
фельдъегерлік қызметінде қызмет өткеру үшін адамдардың денсаулық жағдайына
қойылатын талаптардың ____ бағандары
_______________________________________тармақтарының негізінде; Қазақстан
Республикасы ІІМ-нің 20___ж."___"____________ № ____ бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдары мен Мемлекеттік фельдъегерлік
қызметінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларының _______
тармақтарының негізінде ___________________________________
__________________________________________________________________________
ПФЗ нәтижелері бойынша ұсынылды / ұсынылмады (керек емесі сызып тасталсын)
Ескерту __________________________________________________________________
20 ж. "___" ____________ __ Комиссия төрағасы:____________/___________________
(қолы) (тегі, аты және әкесінің аты)
мөр Сарапшы-дәрігерлер:
терапевт______/___________________ невропатолог________/______________
хирург_______/____________________ психиатр_________/_________________
окулист_________/_________________лор-дәрігер_________/________________
сарапшы-психолог ________/_________________
ӘДК қорытындысымен таныстым ______/__________________ 20__ ж. "___"________

2. Заключение окончательного медицинского освидетельствования №______
Диагноз ________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
На основании пунктов______________________________________графы_______Требований,
предъявляемых к состоянию здоровья лиц для прохождения службы в правоохранительных
органах и Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан, утвержденных
приказом МВД Республики Казахстан от "___"____________20___г. № ____; пунктов
___________ Правил проведения военно-врачебной экспертизы в правоохранительных
органах и Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан, утвержденных
приказом МВД Республики Казахстан от "___"_____________20____г. № ______
________________________________________________________________________________
По результатам ПФО рекомендуется / не рекомендуется (ненужное зачеркнуть)
Примечание_____________________________________________________________________
"___" ____________ 20__ г. Председатель комиссии:_________/_______________________
(подпись) (фамилия и инициалы)
Печать                         Эксперты-врачи:
терапевт________/_________________ невропатолог_______/____________
хирург________/__________________ психиатр________/_______________
окулист_________/______________ лор-врач_________/_________________
психолог__________/____________________
С заключением ВВК ознакомлен _________/______________ "___" _________ 20__ г.
Приложение3 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 23 августа 2022 года № 697
Приложение 7
к Правилам проведения
военно-врачебной экспертизы
в правоохранительных органах
и Государственной фельдъегерской
службе Республики Казахстан
форма
Свидетельство о болезни № _____
"___" ____________20___ г.
_______________________________________________________________________________
(наименование военно-врачебной комиссии)
Освидетельствован по направлению кадровой службы___________________________
с целью___________________________________________________________________
1. Фамилия, имя, отчество, день, месяц, год рождения ___________________________
2. Специальное (воинское) звание или классный чин ____________________________
специальность_____________________________________________________________

2. Түпкілікті медициналық куәландыру №______ қорытындысы
Диагноз __________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы ІІМ-нің 20___ж. "___"____________№ ____ бұйрығымен
бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында және Мемлекеттік
фельдъегерлік қызметінде қызмет өткеру үшін адамдардың денсаулық жағдайына
қойылатын талаптардың ____ бағандары
_______________________________________тармақтарының негізінде; Қазақстан
Республикасы ІІМ-нің 20___ж."___"____________ № ____ бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдары мен Мемлекеттік фельдъегерлік
қызметінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларының ___________
тармақтарының негізінде ___________________________________________________
__________________________________________________________________________
ПФЗ нәтижелері бойынша ұсынылды / ұсынылмады (керек емесі сызып тасталсын)
Ескерту __________________________________________________________________
20 ж. "___" ____________ __ Комиссия төрағасы:____________/___________________
(қолы) (тегі, аты және әкесінің аты)
мөр Сарапшы-дәрігерлер:
терапевт______/___________________ невропатолог________/______________
хирург_______/____________________ психиатр_________/_________________
окулист_________/_________________лор-дәрігер_________/________________
сарапшы-психолог ________/_________________
ӘДК қорытындысымен таныстым ______/_______________ 20__ ж. "___"__________
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
2022 жылғы 23 тамыздағы
№ 697 Бұйрыққа
3-қосымша
Қазақстан Республикасының
құқық қорғау органдары мен
Мемлекеттік фельдъегерлік
қызметінде әскери-дәрігерлік
сараптама жүргізу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Сырқаты туралы № __ куәлік
20 жылғы "____" _________
__________________________________________________________________________
(әскери-дәрігерлік комиссияның атауы)
____________________________________________мақсатында____________________
___________________ кадр қызметінің жолдамасы бойынша куәландырылды
1. Тегі, аты, әкесінің аты, туған жылы, күні, айы _________________________________
2. Арнаулы (әскери) атағы немесе сыныптық шені _______________________________
мамандығы ________________________________________________________________

3. Место службы, занимаемая должность ______________________________________
4. В ОВД, специальных государственных органах, органах прокуратуры, гражданской
защиты, антикоррупционной службе, службе экономических расследований органов по
финансовому мониторингу, Государственной фельдъегерской службе, Вооруженных силах,
других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан (кроме срочной службы)
либо в других силовых органах (дописать) _____________ служил ____ с ____ по _________.
Причина увольнения
________________________________________________________________________________
(да, нет) (месяц, год)
5. Срочную службу проходил (да, нет) _____с __________по ___________(месяц, год)
6. Рост ________ см. Вес тела _______ кг. Окружность груди ______ см.
7. Жалобы: ________________________________________________________________
8. Анамнез заболеваний, проведенных исследований, лечения с указанием диагнозов,
лечебных учреждений и времени лечения: __________________________________________
9. Данные объективного обследования: _______________________________________
10. Результаты специальных исследований (рентгенологических, лабораторных,
инструментальных и др. консультаций):
________________________________________________________________________________
11. Диагнозы заболеваний, увечий (ранений, контузий, травм) и постановление о их
причинной связи _________________________________________________________________
12. Заключение ВВК: на основании пунктов ____________________________________
графы _____Требований, предъявляемых к состоянию здоровья лиц для прохождения
службы в правоохранительных органах и Государственной фельдъегерской службе
Республики Казахстан, утвержденных приказом МВД Республики Казахстан от
"___"____________20___г. № ____; пунктов_________Правил проведения военно-врачебной
экспертизы в правоохранительных органах и Государственной фельдъегерской службе
Республики Казахстан, утвержденных приказом МВД Республики Казахстан от
"___"_____________20____г. № ______
________________________________________________________________________________
13. В сопровождающем нуждается (не нуждается) _____________ в количестве____________
Примечание _______________________________________________________________
Гербовая печать       Председатель комиссии: __________/___________________________
(подпись)       (фамилия и инициалы)
Эксперт-врач: ___________/____________________
Секретарь: ____________/______________________

3. Қызмет атқару орны, атқаратын лауазымы ____________________________________
4. Қазақстан Республикасы ІІО, арнайы мемлекеттік органдарында, прокуратура,
азаматтық қорғау органдарында, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметінде, қаржылық
мониторинг органдарының экономикалық тергеу қызметінде, Мемлекеттік
фельдъегерлік қызметінде, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да
әскерлері мен әскери құралымдарында (мерзімді қызметтен басқа) не болмаса басқа да
құқық қорғау және әлуетті органдарда (толықтырылып жазылсын)
__________________________________________________________________________
қызмет етті (иә,жоқ) ________ (айы,жылы)___________бастап___________ дейін
5. Мерзімді қызметті ____ бастап _________ дейін мерзімде өтті (айы, жылы)
6. Бойы ____ см. Дене салмағы ____ кг. Кеудесінің шеңбері ____ см.
7. Шағымдары: ____________________________________________________________
8. Сырқаттарының анамнезі, емдеу мекемелерін көрсете отырып, жүргізілген
зерттеулер және емдеу уақыты
__________________________________________________________________________
9. Объективті тексеру мәліметтері: ____________________________________________
__________________________________________________________________________
10. Арнайы зерттеулер (рентгенологиялық, зертханалық, аспаппен және басқалар,
консультациялар) нәтижелері:
__________________________________________________________________________
11. Сырқаттарының, зақымдарының (жаралануларының, контузияларының, жарақаттарының)
диагноздары және олардың себепті байланысы туралы қаулы______________________________________
__________________________________________________________________________
12. ӘДК қорытындысы: Қазақстан Республикасы ІІМ-нің 20___ж. "___"____________
№ ____ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау
органдарында және Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде қызмет өткеру үшін
адамдардың денсаулық жағдайына қойылатын талаптардың ____ бағандары
_______________________________________тармақтарының негізінде; Қазақстан
Республикасы ІІМ-нің 20___ж."___"____________ № ____ бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдары мен Мемлекеттік фельдъегерлік
қызметінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларының ___________
тармақтарының негізінде ___________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
13. Ілесіп жүруге мұқтаж, мұқтаж емес (керек емесі сызып тасталсын) _____ саны _____
Ескерту___________________________________________________________________
елтаңбалы мөр             Комиссия төрағасы: ________/________________________
қолы,             тегі, аты, әкесінің аты
Сарапшы-дәрігер: _______/__________________________
қолы,             тегі, аты, әкесінің аты
Хатшы: ________/________________________________
қолы,             тегі, аты, әкесінің аты