Об утверждении Правил создания экспертной группы, а также рассмотрения заявления по фактам кибербуллинга в отношении ребенка
Приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 6 сентября 2022 года № 365. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 сентября 2022 года № 29469.
В соответствии с пунктом 1 статьи 18-4 Закона Республики Казахстан "О средствах массовой информации", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила создания экспертной группы, а также рассмотрения заявления по фактам кибербуллинга в отношении ребенка.
2. Комитету информации Министерства информации и общественного развития в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции представление в Юридический департамент Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра информации и общественного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр информации
и общественного развития
Республики Казахстан
Д. Қыдырәлі
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра информации
и общественного развития
Республики Казахстан
от 6 сентября 2022 года № 365
Правила создания экспертной группы, а также рассмотрения заявления по фактам кибербуллинга в отношении ребенка
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила создания экспертной группы, а также рассмотрения заявления по фактам кибербуллинга в отношении ребенка (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 18-4 Закона Республики Казахстан "О средствах массовой информации" (далее – Закон) и определяют порядок создания экспертной группы, а также рассмотрения заявления по фактам кибербуллинга в отношении ребенка.
2. Уполномоченный орган в области средств массовой информации (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области средств массовой информации.
Глава 2. Порядок создания экспертной группы

Сараптама тобын құру, сондай-ақ балаға қатысты кибербуллинг фактілері бойынша өтінішті қарау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2022 жылғы 6 қыркүйектегі № 365 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 8 қыркүйекте № 29469 болып тіркелді
"Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-4-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Сараптама тобын құру, сондай-ақ балаға қатысты кибербуллинг фактілері бойынша өтінішті қарау қағидалары бекітілсін.
2. Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Ақпарат комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық даму министрі
Д. Қыдырәлі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық
даму министрі
2022 жылғы 6 қыркүйектегі
№ 365 Бұйрықпен
бекітілген
Сараптама тобын құру, сондай-ақ балаға қатысты кибербуллинг фактілері бойынша өтінішті қарау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы сараптама тобын құру, сондай-ақ балаға қатысты кибербуллинг фактілері бойынша өтінішті қарау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 18-4-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және сараптама тобын құру, сондай-ақ балаға қатысты кибербуллинг фактілері бойынша өтінішті қарау тәртібін айқындайды.
2. Бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) – бұқаралық ақпарат құралдары саласында мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк орган.
2-тарау. Сараптама тобын құру тәртібі

3. Экспертная группа создается при уполномоченном органе в целях рассмотрения заявлений по фактам кибербуллинга в отношении ребенка на интернет-ресурсах.
Кибербуллингом ребенка является систематические (два и более раза) действия унизительного характера, преследование и (или) запугивание, в том числе направленные на принуждение к совершению или отказу от совершения какого-либо действия, совершенные с использованием средств массовой информации и (или) сетей телекоммуникаций.
4. Председатель, заместитель председателя и члены экспертной группы определяются приказом уполномоченного органа из числа представителей уполномоченного органа, уполномоченного органа в области защиты прав ребенка, общественных организаций.
5. При осуществлении своей деятельности экспертная группа взаимодействует с государственными органами и организациями.
Экспертную группу возглавляет председатель.
При отсутствии председателя его обязанности исполняет заместитель председателя.
Заседания экспертной группы проводятся в очной форме и (или) онлайн режиме.
Решения экспертной группы оформляется протоколом и подписывается присутствующими членами экспертной группы.
6. Организацию проведения заседаний экспертной группы, оформление решений заседаний экспертной группы в форме протокола, а также хранение материалов экспертной группой осуществляет секретарь экспертной группы.
Секретарь не реже одного раза в квартал осуществляет подготовку отчета о рассмотренных фактах кибербуллинга, который размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Секретарь не является членом экспертной группы и не имеет право голоса при принятии решений экспертной группой.
Глава 3. Порядок рассмотрения заявлений по фактам кибербуллинга в отношении ребенка
7. Основными задачами экспертной группы являются:
1) рассмотрение заявлений о кибербуллинге в отношении ребенка и осуществление оценки фактов кибербуллинга, указанных в заявлениях;
2) вынесение решения о наличии либо об отсутствии фактов кибербуллинга.
8. При выявлении фактов кибербуллинга в отношении ребенка гражданин либо законный представитель ребенка, в письменной форме или в форме электронного документа, удостоверенного посредством электронной цифровой подписи, обращаются в уполномоченный орган с заявлением о совершаемых фактах кибербуллинга в отношении ребенка с указанием наименования интернет-ресурса, в котором присутствуют факты кибербуллинга в отношении ребенка согласно приложению к настоящим Правилам.
9. Заявление по фактам кибербуллинга в отношении ребенка рассматривается экспертной группой в течение трех рабочих со дня его поступления. По подтвержденным фактам кибербуллинга в отношении ребенка уполномоченный орган на основании решения экспертной группы незамедлительно направляет предписание собственнику и (или) законному представителю интернет-ресурса.

3. Сараптама тобы балаға қатысты кибербуллинг фактілері бойынша өтінішті интернет-ресурстарда қарау мақсатында уәкілетті органның жанынан құрылады.
Бұқаралық ақпарат құралдарын және (немесе) телекоммуникация желілерін пайдалана отырып, қорлау сипатындағы жүйелі (екі және одан да көп) әрекеттер, баланы қудалау және (немесе) қорқыту, оның ішінде қандай да бір әрекетті жасауға немесе жасаудан бас тартуға мәжбүрлеуге бағытталған әрекеттер баланың кибербуллингі болып табылады.
4. Сараптама тобының төрағасы, төрағасының орынбасары және мүшелері уәкілетті органның, баланың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органның, қоғамдық ұйымдардың өкілдері қатарынан уәкілетті органның бұйрығымен айқындалады.
5. Сараптама тобы өз қызметін жүзеге асыру кезінде мемлекеттік органдармен және ұйымдармен өзара іс-қимыл жасайды.
Сараптама тобын төраға басқарады.
Төраға болмаған кезде оның міндеттерін төрағаның орынбасары атқарады.
Сараптама тобының отырыстары күндізгі нысанда және (немесе) онлайн режимде өткізіледі.
Сараптама тобының шешімдері хаттамамен ресімделеді және оған сараптама тобының қатысып отырған мүшелері қол қояды.
6. Сараптама тобының отырыстарын өткізуді ұйымдастыруды, хаттама нысанында сараптама тобы отырыстарының шешімдерін ресімдеуді, сондай-ақ сараптама тобының материалдарды сақтауын сараптама тобының хатшысы жүзеге асырады.
Хатшы тоқсанына кемінде бір рет қаралған кибербуллинг фактілері туралы есепті дайындауды жүзеге асырады, ол уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
Хатшы сараптама тобының мүшесі болып табылмайды және сараптама тобының шешімдер қабылдау кезінде дауыс беруге құқығы жоқ.
3-тарау. Балаға қатысты кибербуллинг фактілері бойынша өтініштерді қарау тәртібі
7. Сараптама тобының негізгі міндеттері:
1) балаға қатысты кибербуллинг туралы өтініштерді қарау және өтініштерде көрсетілген кибербуллинг фактілерін бағалауды жүзеге асыру;
2) кибербуллинг фактілерінің болуы не болмауы туралы шешім шығару.
8. Балаға қатысты кибербуллинг фактілері анықталған кезде азамат не баланың заңды өкілі осы Қағиданың қосымшасына сәйкес балаға қатысты кибербуллинг фактілері бар интернет-ресурстың атауын көрсете отырып, балаға қатысты жасалып жатқан кибербуллинг фактілері туралы жазбаша нысанда немесе электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған электрондық құжат нысанында уәкілетті органға өтінішпен жүгінеді.
9. Балаға қатысты кибербуллингтің расталған фактілері бойынша уәкілетті орган сараптама тобының шешімі негізінде нұсқаманы интернет-ресурстың меншік иесіне және (немесе) заңды өкіліне дереу жібереді.

10. Собственник и (или) законный представитель интернет-ресурса, в течение двадцати четырех часов после получения предписания уполномоченного органа принимает меры по удалению информации, признанной кибербуллингом в отношении ребенка.
11. По итогам рассмотрения заявления по фактам кибербуллинга в отношении ребенка уполномоченным органом не позднее трех рабочих дней со дня его поступления представляется заявителю ответ на казахском языке или языке обращения.
12. Уполномоченный орган в соответствии с Законом однократно продлевает срок рассмотрения заявления по фактам кибербуллинга не более чем на пятнадцать календарных дней и сообщает заявителю в течение двух рабочих дней с момента продления срока рассмотрения.
13. В рассмотрении заявления отказывается, если в содержании заявления не указан интернет-ресурс, на котором совершаются или выявляются факты кибербуллинга в отношении ребенка.
Приложение
к Правилам создания
экспертной группы,
а также рассмотрения заявления
по фактам кибербуллинга
в отношении ребенка
Форма
В уполномоченный орган
от _________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Заявление
В соответствии с пунктом 1 статьи 18-4 Закона Республики Казахстан
"О средствах массовой информации" направляем сведения о фактах
кибербуллинга для проведения экспертизы.
Список выявленных фактов нарушения законодательства Республики Казахстан
(указываются адреса в сети передачи данных, (IP-адрес) и (или) доменное имя
и (или) идентификатор интернет-ресурса и (или) его интернет-страницы):*
1) ____________________________________________________________;
2) ____________________________________________________________;
3) ____________________________________________________________;
4) ____________________________________________________________.
Законность и обоснованность сведений, указанных в настоящем уведомлении,
подтверждаю.
Гражданин либо законный представитель ребенка
___________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
* Примечание: количество строк зависит от количества выявленных фактов
нарушения законодательства Республики Казахстан, включаемых в уведомление.

10. Интернет-ресурстың меншік иесі және (немесе) заңды өкілі уәкілетті органның нұсқамасын алғаннан кейін жиырма төрт сағат ішінде балаға қатысты кибербуллинг деп танылған ақпаратты жою жөнінде шаралар қабылдайды.
11. Балаға қатысты кибербуллинг фактілері бойынша өтінішті қарау қорытындылары бойынша уәкілетті орган келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей өтініш берушіге қазақ тілінде немесе өтініш берілген тілде жауап береді.
12. Уәкілетті орган Заңға сәйкес кибербуллинг фактілері бойынша өтінішті қарау мерзімін күнтізбелік он бес күннен аспайтын мерзімге бір рет ұзартады және қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап екі жұмыс күні ішінде өтініш берушіге хабарлайды.
13. Егер өтініштің мазмұнында балаға қатысты кибербуллинг фактілері жасалып жатқан немесе анықталып отырған интернет-ресурс көрсетілмесе, өтінішті қараудан бас тартылады.
Сараптама тобын құру
сондай-ақ балаға қатысты
кибербуллинг фактілері
бойынша өтінішті
қарау қағидаларына
қосымша
Нысан
Уәкілетті органға
________________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған кезде)
Өтініш
"Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-4-бабының 1-тармағына сәйкес кибербуллинг фактілері туралы мәліметтерді сараптама жүргізу үшін жібереміз.
Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзудың анықталған фактілерінің тізімі (деректерді беру желісіндегі мекенжайлар, (IP-мекенжай) және (немесе) интернет-ресурстың және (немесе) оның интернет-парақшасының домендік атауы және (немесе) сәйкестендіргіші көрсетіледі):*
1)______________________;
2)______________________;
3)______________________;
4)______________________.
Осы хабарламада көрсетілген мәліметтердің заңдылығы мен негізділігін растаймын.
Азамат немесе баланың заңды өкілі
_______________ ____________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
___________________________
* Ескерту: жолдар саны хабарламаға енгізілетін Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзудың анықталған фактілерінің санына байланысты.