О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 16 марта 2016 года № 274 "Об утверждении Инструкции по составлению, представлению и рассмотрению расчета расходов на государственные закупки товаров, работ, услуг в сфере информатизации"
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 4 октября 2022 года № 369/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 октября 2022 года № 30032
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2023.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 16 марта 2016 года № 274 "Об утверждении Инструкции по составлению, представлению и рассмотрению расчета расходов на государственные закупки товаров, работ, услуг в сфере информатизации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13631) следующие изменения:
в Инструкции по составлению, представлению и рассмотрению расчета расходов на государственные закупки товаров, работ, услуг в сфере информатизации", утвержденной указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. При составлении расчета расходов на государственные закупки товаров, работ, услуг в сфере информатизации администратор:
1) обеспечивает соблюдение Единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2016 года № 832;
2) обеспечивает соответствие расчета расходов Методике расчета и нормативам затрат на создание, развитие и сопровождение объектов информатизации государственных органов, утвержденной приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 27 июня 2019 года № 140/НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18927);
3) обеспечивает приоритет перехода к сервисной модели информатизации и получение информационно-коммуникационных услуг;
4) обеспечивает соответствие расчета расходов утвержденной архитектуре "электронного правительства";
5) осуществляет дооснащение и замену активов в соответствии с периодом их эксплуатации, а также требованиями и сроками внедряемых или тиражируемых информационных систем;

"Ақпараттандыру саласындағы тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуға арналған шығыстардың есебін жасау, ұсыну және қарау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 16 наурыздағы № 274 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2022 жылғы 4 қазандағы № 369/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 5 қазанда № 30032 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ақпараттандыру саласындағы тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуға арналған шығыстар есебін жасау, ұсыну және қарау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 16 наурыздағы № 274 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13631 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ақпараттандыру саласындағы тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді мемлекеттік сатып алу шығыстарының есебін жасау, ұсыну және қарастыру жөніндегі нұсқаулықта:
3-тармақ мынадай редакцияда мазмұндалсын:
"3. Ақпараттандыру саласындағы тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді мемлекеттік сатып алу шығыстарын жасау кезінде әкімші:
1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 832 қаулысымен бекітілген Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді;
2) шығыстар есебінің Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2019 жылғы 27 маусымдағы № 140/НҚ бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік органдардың ақпараттандыру объектілерін құруға, дамытуға және қолдап отыруға арналған шығындарды есептеу әдістемесі мен нормативтеріне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18927 болып тіркелген) сәйкестігін қамтамасыз етеді;
3) ақпараттандырудың сервистік моделіне өту және ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтерді алу басымдығын қамтамасыз етеді;
4) шығыстар есебінің "электрондық үкіметтің" бекітілген архитектурасына сәйкестігін қамтамасыз етеді;
5) активтерді пайдалану кезеңіне, сондай-ақ енгізілетін немесе көбейтілетін ақпараттық жүйелердің талаптарына және мерзімдеріне сәйкес оларды жарақтандыруды және ауыстыруды жүзеге асырады;

6) исключает дублирование расходов;
7) изучает предложения на рынке соответствующих товаров, работ и услуг для составления обоснованного расчета расходов;
8) обеспечивает соблюдение требований Закона Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах" при использовании лицензионного программного обеспечения;
9) обеспечивает бесперебойное функционирование компонентов информационно-коммуникационной инфраструктуры.";
пункты 6 и 11 исключить;
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Расчет расходов по закупке товаров, работ и услуг включает в себя следующие документы:
1) пояснительная записка, согласно требованиям Правил составления и представления бюджетной заявки;
2) копии коммерческих предложений не менее чем от двух потенциальных поставщиков с детализацией:
товаров (количество единиц товара, характеристика товара, стоимость товара);
работ и (или) услуг (описание операций в работе и (или) услуге, количество операций в работе и (или) услуге, стоимость работы и (или) услуги, количество времени и задействованных лиц на проведение одной операции в работе и (или) услуге, количество обслуживаемых лиц и стоимость операций в работе и (или) услуге);
3) сведения о контактном лице администратора (фамилия, имя, отчество (при наличии), должность, телефон, электронная почта;
4) копии утвержденных инвестиционного предложения, финансово-экономических обоснований, технического задания на создание и развитие объекта информатизации "электронного правительства";
5) копии утвержденной штатной численности администратора.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Для обоснования расходов по закупке работ и услуг, при отсутствии на архитектурном портале, дополнительно к документам, указанным в пунктах 11 и 12 настоящей Инструкции, предоставляются:
1) сведения из договоров о государственных закупках аналогичных работ и услуг за трехлетний период по выполненным работам и оказанным услугам (объем работ и услуг, стоимость работ и услуг, наименование работ и услуг, электронные копии технических спецификаций) (при их наличии);
2) копии технических спецификаций на планируемые к закупке работ и услуг в сфере информатизации на очередной финансовый год;
3) сведения из актов выполненных работ (оказанных услуг) аналогичных работ и услуг за трехлетний период с указанием фактических объемов выполненных работ (при их наличии).";

6) шығыстардың қайталануын болдырмайды;
7) шығыстардың негізделген есебін жасау үшін тиісті тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер нарығындағы ұсыныстарды зерттейді;
8) лицензиялық бағдарламалық қамтылымды пайдалану кезінде "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңы талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді;
9) ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым компоненттерінің үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз етеді.";
6 және 11-тармақтар алып тасталсын;
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша шығыстарды есептеу мынадай құжаттарды қамтиды:
1) Бюджеттік өтінімді жасау және ұсыну қағидаларының талаптарына сәйкес түсіндірме жазба;
2) толық мәлімет көрсетілген екі әлеуетті өнім берушіден кем емес коммерциялық ұсыныстардың көшірмелері:
тауарлар (тауар бірлігінің саны, тауардың сипаттамасы, тауардың құны);
жұмыстар және (немесе) қызметтер (жұмыстағы және (немесе) көрсетілетін қызметтегі операциялардың сипаттамасы), жұмыстағы және (немесе) көрсетілетін қызметтегі операциялардың саны, жұмыста және (немесе) көрсетілетін қызметте бір операцияны жүргізуге тартылған уақыт пен адамдардың саны, жұмыстағы және (немесе) қызмет көрсетілетін көрсетілетін қызметтегі адамдардың саны және операциялардың құны;
3) әкімшінің байланыс тұлғасы туралы мәліметтері (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, телефоны, электрондық поштасы;
4) бекітілген инвестициялық ұсыныстың, қаржы-экономикалық негіздемелердің, "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісін құруға және дамытуға техникалық тапсырманың көшірмелері;
5) әкімшінің бекітілген штат санының көшірмелері.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Архитектуралық порталда болмаған жағдайда жұмыстар мен қызметтерді сатып алу бойынша шығыстарды негіздеу үшін осы Нұсқаулықтың 11 және 12-тармақтарында көрсетілген құжаттарға қосымша мыналар:
1) орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтер бойынша үш жылдық кезеңге ұқсас жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді (жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің көлемі, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің құны, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің атауы, техникалық ерекшеліктердің электрондық көшірмелері) мемлекеттік сатып алу туралы шарттардағы мәліметтер (олар болған кезде);
2) кезекті қаржы жылына ақпараттандыру саласында сатып алуға жоспарланған жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге техникалық ерекшеліктердің көшірмелері;
3) орындалған жұмыстардың нақты көлемін (олар болған кезде) көрсете отырып, ұқсас жұмыстар мен қызметтердің үш жылдық кезеңдегі орындалған жұмыстарының (көрсетілген қызметтерінің) актілерінен мәліметтер ұсынылады.";

пункты 18, 19 и 20 изложить в следующей редакции:
"18. При рассмотрении расчета расходов сервисным интегратором учитываются:
1) информация о ходе реализации утвержденной архитектуры "электронного правительства";
2) исполнение бюджетных программ (подпрограмм), направленных на осуществление бюджетных инвестиций за отчетный финансовый год, в том числе сведения о сроках, объемах и стоимости товаров, выполненных работ и оказанных услуг в сфере информатизации;
3) информация о ходе реализации бюджетных программ (подпрограмм), направленных на осуществление бюджетных инвестиций текущего финансового года;
4) сведения об ожидаемой эффективности и результатах по бюджетным программам (подпрограммам), направленным на осуществление бюджетных инвестиций на очередной финансовый год и плановый период;
5) сведения об объектах информатизации государственного органа на архитектурном портале;
6) обоснованность и сопоставимость расходов по сравнению с аналогичными расходами или мероприятиями администратора, или других администраторов за отчетный финансовый год (при их наличии);
7) сопоставимость планируемых цен на товары, работы и услуги рыночным ценам;
8) техническое состояние, утилизация и балансовая стоимость объектов информатизации администратора;
9) сопоставимость планируемых цен на товары, работы, услуги ценам, содержащимся в базе данных цен на товары, работы, услуги, предусмотренную Законом Республики Казахстан "О государственных закупках";
10) приоритетность расчета расходов в сфере информатизации;
11) приоритетность отечественных производителей товаров, работ, услуг.
19. Рассмотрению уполномоченным органом подлежит расчет расходов на товары, работы и услуги, отраженные в утвержденной архитектуре "электронного правительства".
20. В случае отсутствия утвержденной архитектуры "электронного правительства", уполномоченный орган осуществляет рассмотрение расчета расходов путем анализа документов, перечисленных в пункте 12 настоящей Инструкции.";
приложения 1, 1-1 и 2 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту цифровой трансформаций Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;

18, 19 және 20-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Сервистік интегратор шығыстар есебін қараған кезде мыналар ескеріледі:
1) "электрондық үкіметтің" бекітілген архитектурасының іске асырылу барысы туралы ақпарат;
2) есепті қаржы жылы үшін бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыруға бағытталған бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) орындалуын, оның ішінде ақпараттандыру саласында тауарлардың, орындалған жұмыстардың және көрсетілген қызметтердің мерзімдері, көлемі мен құны туралы мәліметтерді қамтиды;
3) ағымдағы қаржы жылының бюджеттік инвестицияларын жүзеге асыруға арналған бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асыру барысы туралы ақпарат;
4) кезекті қаржы жылы мен жоспарлы кезеңге арналған бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыруға бағытталған бюджеттік бағдарламалар бойынша күтілетін тиімділік пен нәтижелер туралы мәліметтер;
5) мемлекеттік органның архитектуралық порталындағы ақпараттандыру объектілері туралы мәліметтері;
6) әкімшінің немесе басқа әкімшінің есепті қаржы жылындағы ұқсас шығыстарымен немесе іс-шараларымен салыстырғанда шығыстардың негізділігі және салыстырмалылығы (олар болған кезде);
7) тауарларға, жұмыстарға және көрсетілетін қызметтерге жоспарланатын бағалардың нарықтық бағалармен салыстырмалылық;
8) әкімшінің ақпараттандыру объектілерінің техникалық жай-күйі, кәдеге жаратылуы және баланстық құны;
9) "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге бағалардың дерекқорында қамтылған бағаларға тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге жоспарланатын бағалардың салыстырмалылығы;
10) ақпараттандыру саласындағы шығыстарды есептеу басымдығы;
11) тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді отандық өндірушілердің басымдығы.
19. Уәкілетті органның қарауына "электрондық үкіметтің" бекітілген архитектурасында көрсетілген тауарларға, жұмыстарға және көрсетілетін қызметтерге арналған шығыстардың есебі жатады;
20. "Электрондық үкіметтің" бекітілген архитектурасы болмаған жағдайда, уәкілетті орган осы Нұсқаулықтың 11 және 12-тармақтарында құжаттарды талдау арқылы шығыстар есебін қарауды жүзеге асырады." ;
1, 1-1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Цифрлық трансформация департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;

3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2023 года.
Министр цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Б. Мусин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 4 октября 2022 года
№ 369/НҚ
Приложение 1
к Инструкции по составлению,
представлению и рассмотрению
расчета расходов
на государственные закупки
товаров, работ, услуг
в сфере информатизации
Приоритет расчета расходов на государственные закупки товаров, работ, услуг в сфере информатизации
Наименование затрат

3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Б. Мусин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрі
2022 жылғы 4 қазандағы
№ 369/НҚ Бұйрыққа
1-қосымша
Ақпараттандыру саласындағы
тауарларды, жұмыстарды,
қызметтерді мемлекеттік сатып
алу шығыстарының есебін
жасау, ұсыну және қарастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
Ақпараттандыру саласындағы тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу шығыстарын есептеу басымдығы
Шығындардың атауы

от 4 октября 2022 года
№ 369/НҚ
Приложение 1-1
к Инструкции по составлению,
представлению и рассмотрению
расчета расходов
на государственные закупки
товаров, работ, услуг
в сфере информатизации
Перечень товаров, работ, услуг в сфере информатизации
Наименование товаров, работ, услуг в сфере информатизации
Примеры
1
Разработка информационной системы
внедрение объекта информатизации;
интеграция объектов информатизации; предоставление информационно-коммуникационных услуг; развитие объекта информатизации;
создание объекта информатизации;
управление проектом по созданию или развитию объекта информатизации
2
Сопровождение информационной системы
сопровождение объекта информатизации
3
Техническая поддержка лицензионно-программного обеспечения
системно-техническое обслуживание рабочих мест;
системно-техническое обслуживание серверного оборудования;
техническая поддержка программного обеспечения;
техническая поддержка оборудования
4
Серверное оборудование
приобретение серверного оборудования; приобретение серверного программного обеспечения; размещение серверного оборудования в арендуемом серверном помещении
5
Разработка или развитие архитектуры "электронного правительства"
разработка или развитие архитектуры "электронного правительства"
Приложение 3 к приказу
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 4 октября 2022 года
№ 369/НҚ
Приложение 2
к Инструкции по составлению,
представлению и рассмотрению
расчета расходов
на государственные закупки
товаров, работ, услуг
в сфере информатизации
Форма
Заключение уполномоченного органа на расчет расходов на государственные закупки товаров, работ, услуг в сфере информатизации
Администратор бюджетной программы
Программа
Подпрограмма
Спецификация
Наименование
Бюджетная заявка на 1 планируемый год тысяч тенге
Поддержанная сумма на 1 планируемый год тысяч тенге
Бюджетная заявка на 2 планируемый год тысяч тенге
Поддержанная сумма на 2 планируемый год тысяч тенге
Бюджетная заявка на 3 планируемый год тысяч тенге
Поддержанная сумма на 3 планируемый год тысяч тенге
Мотивированное заключение
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

2022 жылғы 4 қазандағы
№ 369/НҚ Бұйрыққа
2-қосымша
Ақпараттандыру саласындағы
тауарларды, жұмыстарды,
қызметтерді мемлекеттік сатып
алу шығыстарының есебін
жасау, ұсыну және қарастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
1-1-қосымша
Ақпараттандыру саласындағы тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің тізбесі
Ақпараттандыру саласындағы тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің атауы
Мысалдар
1
Ақпараттық жүйені әзірлеу
ақпараттық жүйені енгізу;
ақпараттық жүйелерді интеграциялау;
ақпараттық-коммуникациялық қызметтерді ұсыну;
ақпараттық жүйені дамыту;
ақпараттық жүйені құру;
ақпараттандыру объектісін құру немесе дамыту жөніндегі жобаны басқару
2
Ақпараттық жүйені сүйемелдеу
ақпараттандыру объектісін сүйемелдеу
3
Лицензиялық-бағдарламалық қамтамасыз етуді техникалық қолдау
жұмыс орындарына жүйелік-техникалық қызмет көрсету;
серверлік жабдыққа жүйелік-техникалық қызмет көрсету;
бағдарламалық қамтылымды техникалық қолдау;
жабдықты техникалық қолдау
4
Серверлік жабдық
серверлік жабдық сатып алу; серверлік бағдарламалық қамтылым сатып алу; серверлік жабдықты жалға алынатын серверлік үй-жайға орналастыру
5
"Электрондық үкімет" архитектурасын әзірлеу немесе дамыту
"Электрондық үкімет" архитектурасын әзірлеу немесе дамыту
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрі
2022 жылғы 4 қазандағы
№ 369/НҚ Бұйрыққа
3-қосымша
Ақпараттандыру саласындағы
тауарларды, жұмыстарды,
қызметтерді мемлекеттік сатып
алу шығыстарының есебін
жасау, ұсыну және қарастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
Нысан
Ақпараттандыру саласындағы тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді мемлекеттік сатып алу шығыстарының есебіне уәкілетті органның қорытындысы
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
Ерекшілік
Атауы
Жоспардағы 1-інші жылға бюджеттік өтінім
мың
теңге
Жоспардағы 1-інші жылға қолдау көрсетілген сома мың теңге
Жоспардағы 2-інші жылға бюджеттік өтінім мың теңге
Жоспардағы 2-інші жылға қолдау көрсетілген сома мың теңге
Жоспардағы 3-інші жылға бюджеттік өтінім мың теңге
Жоспардағы 3-інші жылға қолдау көрсетілген сома Мың теңге
Дәлелді қорытынды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13